Цифрлық эфирлік телерадио хабарларын таратуға көшу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің 2024 жылғы 10 қыркүйектегі № 418-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 13 қыркүйекте № 35066 болып тіркелді
"Масс-медиа туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 69-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Цифрлық эфирлік телерадио хабарларын таратуға көшу қағидалары бекітілсін.
2. "Цифрлық эфирлік телерадио хабарларын таратуға көшу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 13 сәуірдегі № 154 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16764 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің Ақпарат комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және ақпарат министрі
А. Балаева
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және
ақпарат министрі
2024 жылғы 10 қыркүйектегі
№ 418-НҚ бұйрығымен
бекітілген
Цифрлық эфирлік телерадио хабарларын таратуға көшу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Цифрлық эфирлік телерадио хабарларын таратуға көшу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Масс-медиа туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 69-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және цифрлық эфирлік телерадио хабарларын таратуға көшу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) масс-медиа саласындағы уәкiлеттi орган (бұдан әрi – уәкiлеттi орган) – масс-медиа саласында мемлекеттiк реттеудi жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
2) телевизиялық абоненттік жалғама (бұдан әрі – жалғама) – абоненттің цифрлық теле-, радиосигналды қабылдауына арналған жеке техникалық құрал;

Об утверждении Правил перехода на цифровое эфирное телерадиовещание
Приказ Министра культуры и информации Республики Казахстан от 10 сентября 2024 года № 418-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 сентября 2024 года № 35066
В соответствии с пунктом 2 статьи 69 Закона Республики Казахстан "О масс-медиа" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила перехода на цифровое эфирное телерадиовещание.
2. Признать утратившим силу приказ исполняющего обязанности Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 13 апреля 2018 года № 154 "Об утверждении Правил перехода на цифровое эфирное телерадиовещание" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 16764).
3. Комитету информации Министерства культуры и информации Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства культуры и информации Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства культуры и информации Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и информации Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр культуры
и информации
Республики Казахстан
А. Балаева
Утвержден приказом
Министр культуры
и информации
Республики Казахстан
от 10 сентября 2024 года
№ 418-НҚ
Правила перехода на цифровое эфирное телерадиовещание
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила перехода на цифровое эфирное телерадиовещание (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 69 Закона Республики Казахстан "О масс-медиа" (далее – Закон) и определяют порядок перехода на цифровое эфирное телерадиовещание.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) уполномоченный орган в области масс-медиа (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий государственное регулирование в области масс-медиа;
2) телевизионная абонентская приставка (далее – приставка) – отдельное техническое средство, предназначенное для приема абонентом цифрового теле-, радиосигнала;

3) телерадио хабарларын тарату операторы – теле-, радиоарналарды тарату жөніндегі қызметпен айналысуға арналған лицензия алған жеке немесе заңды тұлға;
4) телерадио хабарларын таратудың ұлттық операторы (бұдан әрі – ұлттық оператор) – Заңның 44-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын, мемлекетке тиесілі жүз пайыз акциялар пакеті бар, телерадио хабарларын таратудың ұлттық желісін күтіп-ұстау мен дамыту жөніндегі міндеттер жүктелген заңды тұлға.
3. Аналогтік эфирлік телерадио хабарларын тарату (бұдан әрi – АЭТХТ) сигналды өңдеудің аналогтік әдістері пайдаланылатын теле-, радиоарналарды тарату жүйесін білдіреді.
4. Цифрлық эфирлік телерадио хабарларын тарату (бұдан әрi – ЦЭТХТ) бірегей сигналды цифрлау (жинау) әдістемесін пайдалана отырып, жер үстіндегі хабар беруші станциялар арқылы теле-, радиоарналарды тарату жүйесін білдіреді.
2-тарау. Цифрлық эфирлік телерадио хабарларын таратуға көшу тәртібі
5. ЦЭТХТ-ға көшу тәртібі Заңның 69-бабы 2-тармағына сәйкес уәкілетті орган айқындаған мерзімдерге (бұдан әрі – мерзімдер) сәйкес әкімшілік аумақтық бірліктердегі АЭТХТ желілерінде аналогтік таратушы құралдарды кезең-кезеңімен өшіру арқылы жүзеге асырылады.
6. АЭТХТ желілеріндегі аналогтік таратушы құралдарды ажыратуды ұлттық оператор және телерадио хабарларын тарату операторлары мерзімдерге сәйкес жүргізеді.
7. Әкімшілік-аумақтық бірліктердегі АЭТХТ желілерінде аналогтік таратушы құралдарды ажыратуды әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында ЦЭТХТ сигналдарын таратуды қамтамасыз ететін ЦЭТХТ желісі пайдалануға берілген кезде жүргізіледі.
8. Ұлттық оператор уәкілетті органға және өз құзыретi шегiнде тиiстi аумақта жергiлiктi мемлекеттiк басқару мен өзiн-өзi басқаруды жүзеге асыратын облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергiлiктi атқарушы органдарына (бұдан әрі – ЖАО) ЦЭТХТ-ның радиотелевизиялық станцияларын пайдалануға бергенге дейін кемінде үш ай бұрын ЦЭТХТ-ның радиотелевизиялық станцияларын пайдалануға беру мерзімдері және елді мекендер бөлінісінде ЦЭТХТ-мен қамту аумағы туралы мәліметті ұсынады.
9. Заңның 69-бабы 7-тармағына сәйкес ЖАО ЦЭТХТ-ға көшкенге дейін мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алушылар болып табылатын жеке тұлғаларды телевизиялық абоненттік жалғамалармен қамтамасыз етуді ұйымдастырады.
10. Уәкілетті орган мерзімдерге сәйкес АЭТХТ ажыратудың әрбір кезеңі аяқталғанға дейін бір ай бұрын ЖАО-дан мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алушыларды жалғамалармен қамтамасыз етудің аяқталғаны туралы ақпаратты сұратады.

3) оператор телерадиовещания – физическое или юридическое лицо, получившее лицензию на занятие деятельностью по распространению теле-, радиоканалов;
4) национальный оператор телерадиовещания (далее – национальный оператор) – юридическое лицо, определяемое Правительством Республики Казахстан, со стопроцентным пакетом акции, принадлежащим государству, на которое возложены задачи по содержанию и развитию национальной сети телерадиовещания согласно статье 44 Закона.
3. Аналоговое эфирное телерадиовещание (далее – АЭТВ) представляет собой систему распространения теле-, радиоканалов с использованием аналоговых методов обработки сигнала.
4. Цифровое эфирное телерадиовещание (далее – ЦЭТВ) представляет собой систему распространения теле-, радиоканалов посредством наземных передающих станций с использованием методики оцифровки (сжатия) оригинального сигнала.
Глава 2. Порядок перехода на цифровое эфирное телерадиовещание
5. Порядок перехода на ЦЭТВ осуществляется путем поэтапного отключения аналоговых передающих средств на сети АЭТВ на административно-территориальных единицах согласно срокам, определенным уполномоченным органом в соответствии с пунктом 2 статьи 69 Закона (далее – сроки).
6. Отключение аналоговых передающих средств на сети АЭТВ проводится национальным оператором и операторами телерадиовещания согласно срокам.
7. Отключение аналоговых передающих средств на сети АЭТВ на административно-территориальных единицах проводится при вводе в эксплуатацию сети ЦЭТВ, обеспечивающей распространение сигналов ЦЭТВ на территории административно-территориальной единицы.
8. Национальный оператор представляет сведения уполномоченному органу и местным исполнительным органам областей, городов республиканского значения и столицы (далее – МИО), осуществляющим в пределах своей компетенции местное государственное управление и самоуправление на соответствующей территории, о сроках ввода в эксплуатацию радиотелевизионных станций ЦЭТВ и территории покрытия ЦЭТВ в разрезе населенных пунктов, не менее чем за три месяца до ввода в эксплуатацию радиотелевизионных станций ЦЭТВ.
9. МИО до перехода на ЦЭТВ организует обеспечение физических лиц, являющихся получателями государственной адресной социальной помощи, телевизионными абонентскими приставками в соответствии с пунктом 7 статьи 69 Закона.
10. Уполномоченный орган за месяц до завершения каждого этапа отключения АЭТВ согласно срокам запрашивает в МИО информацию о завершении обеспечения приставками получателей государственной адресной социальной помощи.

11. ЦЭТХТ-мен қамтылмайтын әкімшілік-аумақтық бірліктердің аумағындағы аналогтік жиіліктер белдеулерін, радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) қоспағанда, ЦЭТХТ-ға көшкеннен кейін аналогтік телерадио хабарларын тарату кезінде телеарналарға берілген радиожиілік спектрін пайдалануға арналған рұқсаттар мен теле-, радиоарналарды тарату жөніндегі қызметпен айналысуға арналған лицензиялар Заңның 69-бабының 5-тармағына сәйкес өз қолданысын тоқтатады.
ЦЭТХТ желісінде теле-, радиоарналарды тарату телерадиокомпаниялар мен телерадио хабарларын тарату операторлары арасында жасалған шарттар негізінде белгіленген тарифтерге сәйкес жүзеге асырылады.
12. Мерзімдерге сәйкес ЦЭТХТ-ға көшкенге дейін алты ай бұрын ЖАО өңірлік және/немесе республикалық бұқаралық ақпарат құралдарын тарта отырып, халыққа ЦЭТХТ-ға көшу тәртібі мен мерзімдері мәселелері бойынша ақпараттық-түсіндіру жұмыстарын жүргізеді.
ЦЭТХТ-ға көшудің тәртібі мен мерзімдері уәкілетті органның, ұлттық оператордың және ЖАО-ның ресми интернет-ресурстарында орналастырылады.
13. Бұқаралық ақпарат құралдарында, оның ішінде ресми интернет-ресурстарда ЦЭТХТ-ға көшу мәселелерін ақпараттық жария ету мынадай ақпаратты қамтиды:
1) ЦЭТХТ-ның АЭТХТ-дан артықшылығы;
2) ЦЭТХТ-ға көшу тәртібі мен мерзімдері;
3) әкімшілік-аумақтық бірліктердегі қолжетімді цифрлық ақылы және тегін телеарналардың тізбесі;
4) жалғамаларға қойылатын ең аз рұқсат етілетін талаптар;
5) ЦЭТХТ сигналымен қамтылмаған әкімшілік-аумақтық бірліктердің (ауыл, кент, ауылдық округ, аудан, қала және қаладағы аудан) тізбесі және теле-, радиосигналдардың баламалы түрлерін қабылдау мәселесін шешу жөнінде ұсынымдар;
6) "Қауырт желі" телефонының нөмірлері;
7) мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алушылар болып табылатын жеке тұлғалардың жалғамаларды алу шарттары мен тәртібі;
8) жалғамаларды қосу жөніндегі нұсқаулар.
14. ЦЭТХТ-ға көшу мәселелері бойынша ақпараттық қолдау жөніндегі іс-шараларды ұлттық оператор және ЖАО ЦЭТХТ-ға көшудің барлық кезеңінде және аяқталғаннан кейін үш ай ішінде жүзеге асырады.

11. После перехода на ЦЭТВ разрешения на использование радиочастотного спектра и лицензии на занятие деятельностью по распространению теле-, радиоканалов, выданные телеканалам при аналоговом телерадиовещании, за исключением аналоговых полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов), на территории административно-территориальных единиц, которые не охватываются ЦЭТВ, прекращают свои действия в соответствии с пунктом 5 статьи 69 Закона.
Распространение теле-, радиоканалов на сети ЦЭТВ осуществляется в соответствии с установленными тарифами на основании заключенных договоров между телерадиокомпаниями и операторами телерадиовещания.
12. За шесть месяцев до перехода на ЦЭТВ согласно срокам МИО проводит информационно-разъяснительную работу с населением по вопросам порядка и сроков перехода на ЦЭТВ с привлечением региональных и/или республиканских средств массовой информации.
Порядок и сроки перехода на ЦЭТВ размещаются на официальных интернет-ресурсах уполномоченного органа, национального оператора и МИО.
13. Информационное освещение вопросов перехода на ЦЭТВ в средствах массовой информации, в том числе на официальных интернет-ресурсах, охватывает следующую информацию:
1) преимущество ЦЭТВ перед АЭТВ;
2) порядок и сроки перехода на ЦЭТВ;
3) перечень доступных цифровых платных и бесплатных телеканалов в административно-территориальных единицах;
4) минимально допустимые требования к приставкам;
5) перечень административно-территориальных единиц (село, поселок, сельский округ, район, город, район в городе), не покрытых сигналом ЦЭТВ, и рекомендации по решению вопроса приема альтернативных видов теле-, радиосигналов;
6) номер телефона "Горячая линия";
7) условия и порядок получения приставок для физических лиц, являющихся получателями государственной адресной социальной помощи;
8) инструкции по подключению приставок.
14. Организация мероприятий по оказанию информационной поддержки по вопросам перехода на ЦЭТВ осуществляется национальным оператором и МИО в течение всего периода времени и трех месяцев после завершения перехода на ЦЭТВ.