"Қылмыстық құқық бұзушылықтар жасаған, қылмыстық жауаптылыққа тартылған және тартылатын адамдарды арнайы есепке алуды және ұстап алынған, күзетпен ұсталатын және сотталған адамдарды дактилоскопиялық есепке алуды жүргізу, пайдалану және сақтау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2018 жылдың 27 ақпандағы №29 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2024 жылғы 23 қыркүйектегі № 111 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 30 қыркүйекте № 35160 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қылмыстық құқық бұзушылықтар жасаған, қылмыстық жауаптылыққа тартылған және тартылатын адамдарды арнайы есепке алуды және ұстап алынған, күзетпен ұсталатын және сотталған адамдарды дактилоскопиялық есепке алуды жүргізу, пайдалану және сақтау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2018 жылдың 27 ақпандағы № 29 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16667 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
преамбула мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабының 4-тармағын іске асыру мақсатында "Қазақстан Республикасы прокуратурасы органдарының кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2017 жылғы 13 қазандағы № 563 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы туралы Ереженің 19-тармағының 37) тармақшасын басшылыққа ала отырып, БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген қылмыстық құқық бұзушылықтар жасаған, қылмыстық жауаптылыққа тартылған және тартылатын адамдарды арнайы есепке алуды және ұстап алынған, күзетпен ұсталатын және сотталған адамдарды дактилоскопиялық есепке алуды жүргізу, пайдалану және сақтау қағидаларында:
2-тармақта:
7)-тармақша мыныдай редакцияда жазылсын:
"7) Комитеттің аумақтық және оған теңестірілген орган (бұдан әрі – Комитеттің аумақтық органы) – облыстардағы, республикалық маңызы бар қалалардағы және астанадағы құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі департаменттер және оларға теңестірілген мамандандырылған бөлімшелері (әскери, көлік);";
8)-тармақша алып тасталсын;
9)-тармақша мыныдай редакцияда жазылсын:
"9) құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік және өзге де органдардың ақпарат алмасу жүйесі (бұдан әрі – ҚАО ААЖ) – қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органның, құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік және өзге де органдардың қызметкерлері мен (немесе) жұмыскерлеріне мемлекеттік, өзге де органдар мен ұйымдардың ақпараттық жүйелерінен электрондық ақпараттық ресурстарды беруге арналған, Қазақстан Республикасының "Мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу туралы" Заңға сәйкес өз қызметін жүзеге асыру шеңберінде олардың сұрау салулары бойынша ғана электрондық ақпараттық ресурстарды алуға мүмкіндік беретін құпия ақпараттық жүйе;";
76-тармақтың үшінші бөлігі мыныдай редакцияда жазылсын:
"Газ, су және кәріз құбыр жолдары өтетін үйжайларға картотека орналастыруға рұқсат берілмейді. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрімен 2023 жылғы 9 тамыздағы № 215 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33290 болып тіркелген) Ұлттық архив қорының құжаттарын және басқа да архивтік құжаттарды мемлекеттік және арнаулы мемлекеттік архивтердің жинақтау, сақтау, есепке алу мен пайдалану қағидаларына сәйкес АЕҚ-ны жарықпен, температуралық-ылғалдылық және санитарлық-гигиеналық режимдермен қамтылған тиісті жағдайларда сақтау қажет.";
80-тармақ мыныдай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 27 февраля 2018 года № 29 "Об утверждении Правил ведения, использования и хранения специальных учетов лиц, совершивших уголовные правонарушения, привлеченных и привлекаемых к уголовной ответственности и дактилоскопического учета задержанных, содержащихся под стражей и осужденных лиц"
Приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 23 сентября 2024 года № 111. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 сентября 2024 года № 35160
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 27 февраля 2018 гола № 29 "Об утверждении Правил ведения, использования и хранения специальных учетов лиц, совершивших уголовные правонарушения, привлеченных и привлекаемых к уголовной ответственности и дактилоскопического учета задержанных, содержащихся под стражей и осужденных лиц" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16667) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В целях реализации пункта 4 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О государственной правовой статистике и специальных учетах", руководствуясь подпунктом 37) пункта 19 Положения о Генеральной прокуратуре Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 13 октября 2017 года № 563 "О некоторых вопросах органов прокуратуры Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах ведения, использования и хранения специальных учетов лиц, совершивших уголовные правонарушения, привлеченных и привлекаемых к уголовной ответственности и дактилоскопического учета задержанных, содержащихся под стражей и осужденных лиц, утвержденных указанным приказом:
в пункте 2:
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) территориальный и приравненный к нему орган Комитета (далее – территориальный орган Комитета) – департаменты по правовой статистике и специальным учетам в областях, городах республиканского значения и столице и приравненные к ним специализированные подразделения (военный, транспортный);";
подпункт 8) исключить;
подпункт 9) изложить в следующей редакции:
"9) система информационного обмена правоохранительных, специальных государственных и иных органов (далее - СИО ПСО) - конфиденциальная информационная система, предназначенная для предоставления сотрудникам и (или) работникам уполномоченного органа по финансовому мониторингу, правоохранительных, специальных государственных и иных органов электронных информационных ресурсов из информационных систем государственных, иных органов и организаций, позволяющая получать электронные информационные ресурсы исключительно по их запросам в рамках осуществления ими своей деятельности в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственной правовой статистике и специальных учетах";";
пункт 51 изложить в следующей редакции:
"51. По делам частного обвинения алфавитная учетная карточка в АИС СУ автоматически формируются с ЕРДР. Территориальный орган Комитета ежедекадно 5, 15 и 25 числа формируют с автоматизированной информационной аналитической системы судебных органов Республики Казахстан "Төрелік" (далее – АИАС "Төрелік") списки лиц, в отношении которых вступили в законную силу процессуальные решения по делам частного обвинения (за исключением лиц, указанных в части первой статьи 37 УПК РК) и сверяют их с АИС СУ. Недостающие сведения не позднее одного рабочего дня вводятся в ЕРДР для последующего обновления сведений в АИС СУ с прикреплением графических копий вступившего в законную силу приговора (постановления). На иностранцев, а также граждан Республики Казахстан, не имеющих ИИН в АИС СУ прикрепляются графические копии документов, удостоверяющих личность.";
пункт 74 изложить в следующей редакции:
"74. В целях полноты и своевременности автоматического заполнения сведений в АИС СУ сотрудники территориального органа Комитета проводят мониторинги сведений ЕРДР с АИС СУ в следующем порядке:
1) ежедневно из ЕРДР формируются списки лиц, в отношении которых вынесено постановление о квалификации деяния подозреваемого, с указанием принятых в отношении их органами прокуратуры, следствия (дознания) или судами процессуальных решений, в том числе о прекращении уголовных дел (преследования), введенные за истекшие сутки;
2) ежедекадно 5, 15 и 25 числа из АИАС "Төрелік" и ЕРДР формируются списки лиц, в отношении которых приняты процессуальные решения и вступили в законную силу приговора (постановления) по уголовным проступкам, по делам о преступлениях небольшой тяжести в порядке приказного производства (за исключением лиц, указанных в части первой статьи 37 УПК РК).
Списки сверяются с АИС СУ на предмет наличия на пофамильном учете полных сведений. При выявлении расхождений территориальный орган Комитета, в течение одного рабочего дня принимают меры по устранению выявленных расхождений с корректировкой сведений в ЕРДР для последующего обновления сведений в АИС СУ.";
часть третью пункта 76 изложить в следующей редакции:
"Не допускается размещение картотеки в помещении, через которое проходят газовые, водопроводные и канализационные трубопроводы. ИУД необходимо хранить в соответствующих условиях светового, температурно-влажностного и санитарно-гигиенического режимов, в соответствии с Правилами комплектования, хранения, учета и использования документов Национального архивного фонда и других архивных документов государственными и специальными государственными архивами, утвержденными приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 9 августа 2023 года № 215 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33290).";
пункт 80 изложить в следующей редакции:

"80. Адамдарға қатысты тексеру іс-шараларын жүзеге асыруға уәкілетті мемлекеттік органдардың, мекемелер мен өзге де ұйымдардың сұрау салулары бойынша, тексеру негіздеріне қарамастан, Комитетте және оның аумақтық органдарында тексеру күнінде мынадай:
1) қылмыстық құқық бұзушылықтар жасаған, қылмыстық жауаптылыққа тартылған және тартылатын адамдарға, оның ішінде сотталғандықты өтеу, алып тастау мерзімдеріне, жазаны тарту, соттау және өтеу күніне қарамастан шетелде қылмыстық жауаптылыққа тартылған, сотталған және жазасын өтеп жүрген Қазақстан Республикасының азаматтарына қатысты;
2) қылмыстық жауаптылықтан босататын келесі жағдайларды қоспағанда, қылмыстық құқық бұзушылықтар жасағаны үшін қылмыстық жауаптылықтан босатылған адамдар не оларға қатысты қылмыстық істер тоқтатылған адамдар:
ақтайтын негіздер бойынша;
"Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне құқық қорғау қызметін жетілдіру және қылмыстық заңнаманы одан әрі ізгілендіру мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының Заңы қолданысқа енгізілгенге дейін 1998 жылғы 1 қаңтардан бастап 2011 жылғы 25 қарашаға дейінгі аралығындағы кезеңде ҚР ҚПК-нің 37-бабы бірінші бөлігінің 10) тармағы бойынша;
ҚР ҚПК-нің 33-бабының бірінші бөлігімен (1997 жылғы редакцияда) көзделген қылмыстар туралы істер бойынша - жекеше айыптаушы айыптаудан бас тартқанда ҚР ҚПК-нің 37-бабы бірінші бөлігінің 6) тармағы бойынша;
3) келесі негіздер бойынша қылмыстық іс қозғаудан бас тартуды қоспағанда, ҚР ҚПК-нің 37-бабы бірінші бөлігінің 3), 4), 6), 9), 10), 11) және 12) тармақтары (1997 жылғы редакцияда) негізінде қылмыстық іс қозғаудан бас тарту туралы қаулы шығарылған адамдар:
"Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне құқық қорғау қызметін жетілдіру және қылмыстық заңнаманы одан әрі ізгілендіру мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының Заңы қолданысқа енгізілгенге дейін 1998 жылғы 1 қаңтардан бастап 2011 жылғы 25 қарашаға дейінгі аралығындағы кезеңде ҚР ҚПК-нің 37-бабы бірінші бөлігінің 10) тармағы бойынша;
ҚР ҚПК-нің 33-бабының бірінші бөлігімен (1997 жылғы редакцияда) көзделген қылмыстар туралы істер бойынша - жекеше айыптаушы айыптаудан бас тартқанда ҚР ҚПК-нің 37-бабы бірінші бөлігінің 6) тармағы бойынша;
4) іздестіруде жүрген адамдар (күдіктілер, айыпталушылар, борышкерлер/ жауапкерлер, хабарсыз жоғалғандар);
5) сот әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі деп таныған адамдар;
6) әкімшілік жауаптылыққа тартылған адамдардың есепке алуында тұрған адамдар;

"80. По запросам государственных органов, учреждений и иных организаций, уполномоченных на осуществление проверочных мероприятий в отношении лиц, независимо от основания проверки, предоставляются все имеющиеся в Комитете и его территориальных органах на день проверки сведения о лицах:
1) совершивших уголовные правонарушения, привлеченных и привлекаемых к уголовной ответственности, в том числе в отношении граждан Республики Казахстан, привлеченных к уголовной ответственности, осужденных и отбывающих наказание за границей, независимо от сроков погашения, снятия судимости, даты привлечения, осуждения и отбытия наказания;
2) освобожденных от уголовной ответственности за совершение уголовных правонарушений либо в отношении которых уголовные дела прекращены, за исключением случаев освобождения от уголовной ответственности:
по реабилитирующим основаниям;
по пункту 10) части первой статьи 37 УПК РК в период с 1 января 1998 года по 25 ноября 2011 года до введения в действие Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования правоохранительной деятельности и дальнейшей гуманизации уголовного законодательства";
по пункту 6) части первой статьи 37 УПК РК при отказе частного обвинителя от обвинения - по делам о преступлениях, предусмотренных частью первой статьи 33 УПК РК (в редакции 1997 года);
3) в отношении которых вынесены постановления об отказе в возбуждении уголовного дела на основании пунктов 3), 4), 6), 9), 10), 11) и 12) части первой статьи 37 УПК РК (в редакции 1997 года), за исключением отказа в возбуждении уголовного дела на основании:
пункта 10) части первой статьи 37 УПК РК в период с 1 января 1998 года по 25 ноября 2011 года до введения в действие Закона Республики "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования правоохранительной деятельности и дальнейшей гуманизации уголовного законодательства";
пункта 6) части первой статьи 37 УПК РК при отказе частного обвинителя от обвинения - по делам о преступлениях, предусмотренных частью первой статьи 33 УПК РК (в редакции 1997 года);
4) находящихся в розыске (подозреваемых, обвиняемых, должников/ответчиков, без вести пропавших);
5) признанных судом недееспособными и ограниченно дееспособными;
6) состоящих на учете лиц, привлеченных к административной ответственности;

7) есептен шығарылған, әкімшілік жауаптылыққа тартылған адамдар;
8) сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жасаған адамдардың есепке алуында тұрған адамдар;
9) мемлекеттік қызметтен жағымсыз себептермен шығарылған адамдар;
10) мемлекеттік қызметке кір келтіретін тәртіптік теріс қылық жасаған адамдар туралы қолда бар барлық мәліметтер ұсынылады.";
93-тармақтың бірінші бөлігі мыныдай редакцияда жазылсын:
"93. АЕА ААЖ-да өткен жылдардың қылмыстық істері бойынша процестік шешімдер туралы мәліметтер болмаған жағдайда, сондай-ақ АДАЖ-да ұсталғаны немесе күзетпен ұсталғаны (қамаққа алу) туралы мәліметтер бола тұра, АЕА ААЖ-да осы адамға қатысты қандай да бір мәліметтердің болмауымен бірқатар, Комитеттің аумақтық органының қызметкері тегі бойынша картотекадан тиісті әліпбилік есепке алу карточкасының болуын тексереді және оның:
бар болғаны жағдайда, АЕА ААЖ-ға карточканың графикалық көшірмесін қоса сала отырып, мәліметтерді енгізеді. Егер әліпбилік есепке алу карточкасы МАБ-қа жіберілуге жататын болса, онда оның екінші нұсқасын құрастырады және Комитетке бөлек ілеспе хатпен есепке алу себебі көрсете отырып жібереді;
болмаған жағдайда, тексерілетін адамды ұстауды немесе күзетпен ұстауды (қамаққа алу) жүзеге асырған орган, аумақтылығы бойынша Комитеттің тексеру жүргізетін аумақтық органына жататын болса, дактилоскопиялық картотекада процестік шешім туралы мәліметтердің болуын тексереді, сондай-ақ тиісті қылмыстық қудалау органдарына, тергеу изоляторына, гауптвахтаға, сот пен архивтерге осы іс бойынша ақпарат алу үшін сұрау салуды жібереді.";
95-тармақтың үшінші бөлігі мыныдай редакцияда жазылсын:
"7) тармақшаның мәліметтерін қоспағанда, қорғаушылардың сұрау салуларын Комитеттің аумақтық органы осы Қағидалардың 80-тармағында көрсетілген мәліметтерді ұсына отырып, бес жұмыс күні ішінде орындайды.";
96-тармақтың үшінші бөлігі мыныдай редакцияда жазылсын:
"7) тармақшаның мәліметтерін қоспағанда, Комитеттің аумақтық органы жеке сот орындаушыларының сұрау салуларын келіп түскеннен кейін бес жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың 80-тармағында көрсетілген мәліметтерді ұсына отырып, орындайды.";
Қағидаларға 13-қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті (бұдан әрі-Комитет):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының интернет-ресурсында орналасуын;
3) осы бұйрықтың көшірмесін құқықтық статистика және арнайы есепке алудың мүдделі субъектілеріне және Комитеттің аумақтық және оған теңестірілген органдарына орындау үшін жолдауды қамтамасыз етсін.

7) снятых с учета лиц, привлеченных к административной ответственности;
8) состоящих на учете лиц, совершивших коррупционные правонарушения;
9) уволенных с государственной службы по отрицательным мотивам;
10) совершивших дисциплинарные проступки, дискредитирующие государственную службу.";
часть первую пункта 93 изложить в следующей редакции, текст на казахском языке не меняется:
"93. В случае отсутствия в АИС СУ сведений о процессуальных решениях по уголовным делам прошлых лет, а также наличия сведений о задержании либо содержании под стражей (аресте) в АДИС с одновременным отсутствием каких-либо сведений на данное лицо в АИС СУ, сотрудник территориального органа Комитета проверяет наличие соответствующей алфавитной учетной карточки в пофамильной картотеке, и при:
наличии, вводит сведения в АИС СУ с вложением графической копии карточки. Если алфавитная учетная карточка подлежит направлению в МИБ, то составляет ее дубликат и направляет в Комитет отдельным сопроводительным письмом с указанием причин постановки;
отсутствии, если орган, осуществивший задержание проверяемого лица либо содержание под стражей (арест) по территориальности относится к территориальному органу Комитета, проводящему проверку, проверяет наличие сведений о процессуальном решении в дактилоскопической картотеке, а также направляет запросы в соответствующие органы уголовного преследования, следственный изолятор, гауптвахту, суд и архивы для получения информации по данному делу.";
часть третью пункта 95 изложить в следующей редакции:
"Запросы защитников исполняются территориальными органами Комитета в течение пяти рабочих дней с предоставлением сведений, перечисленных в пункте 80 настоящих Правил, за исключением сведений подпункта 7).";
часть третью пункта 96 изложить в следующей редакции:
"Запросы частных судебных исполнителей исполняются территориальным органом Комитета в течение пяти рабочих дней с предоставлением сведений, перечисленных в пункте 80 настоящих Правил, за исключением сведений подпункта 7).";
приложение 13 к Правилам изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан (далее – Комитет) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Генеральной прокуратуры Республики Казахстан;
3) направление копии настоящего приказа заинтересованным субъектам правовой статистики и специальных учетов, а также в территориальные и приравненные к ним органы Комитета для исполнения.

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Комитет төрағасына жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның бірінші ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Бас Прокуроры
Б. Асылов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Әділет министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Сот әкімшілігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржылық мониторинг агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Сыбайлас жемқорлыққа
қарсы іс-қимыл агенттігі
"КЕЛЕСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі
Қазақстан Республикасы
Бас Прокуроры
2024 жылғы 23 қыркүйектегі
№ 111 бұйрығына
қосымша
Қылмыстық құқық
бұзушылықтар жасаған,
қылмыстық жауаптылыққа
тартылатын, қылмыстық құқық
бұзушылық жасаған үшін
қылмыстық жауаптылыққа
тартылған және адамдарды
арнайы есепке алуды және ұстап
алынған, күзетпен ұсталатын
және сотталған адамдарды
дактилоскопиялық есепке алуды
жүргізу, пайдалану және
сақтау қағидаларына
13-қосымша
Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің Мемлекетаралық ақпараттар банкіне ұсынуға жататын ақпараттық есепке алу құжаттарының тізбесі
1. Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің Мемлекетаралық ақпараттар банкіне (бұдан әрі – МАБ) Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің мынадай баптарымен көзделген қылмыстық құқық бұзушылықтар жасағаны үшін сотталған адамдарға қатысты ақпараттық есепке алу құжаттары (бұдан әрі – АЕҚ) жіберілуге жатады:
1) 99-бап (адам өлтіру);
2) 101-баптың 1, 2-бөліктері (аффект жағдайында жасалған адам өлтіру);
3) 105-баптың 3-бөлігі (өзін-өзі өлтіруге дейін жеткізу) (өзін-өзі өлтіруге дейін жеткізу, өзін-өзі өлтіруге көндіру немесе өзін-өзі өлтіруге ықпал ету);
4) 106-баптың 1, 2, 3-бөліктері (денсаулыққа қасақана ауыр зиян келтіру);
5) 110-баптың 2-бөлігі (қинау);
6) 116-баптың 2, 3-бөліктері (адамның ағзалары мен тіндерін алып қоюға мәжбүрлеу немесе заңсыз алып қою);
7) 118-баптың 3-бөлігі (адамның иммун тапшылығы вирусын (АИТВ) жұқтыру;
8) 120-баптың 2, 3, 3-1, 3-2, 4-бөліктері (зорлау);
9) 121-баптың 2, 3, 3-1, 3-2, 4-бөліктері (сексуалдық сипаттағы зорлық-зомбылық әрекеттері);
10) 121-1 бап (он алты жасқа толмаған адамдарға сексуалдық сипатта тиісу);
11) 122-баптың 2, 3, 4-бөліктері (Көрінеу он алты жасқа толмаған адаммен жыныстық қатынас немесе сексуалдық сипаттағы өзге де әрекеттерді жасау, сол сияқты көрінеу кәмелетке толмаған адам көрсететін жезөкшелік қызметті, сексуалдық сипаттағы өзге де қызметті алу);

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на председателя Комитета.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
Б. Асылов
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство юстиции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Судебная администрация
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Агентство Республики Казахстан
по финансовому мониторингу
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство обороны
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Агентство Республики Казахстан
по противодействию коррупции
(Антикоррупционная служба)
"СОГЛАСОВАНО"
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
от 23 сентября 2024 года № 111
Приложение 13
к Правилам ведения,
использования и хранения
специальных учетов лиц,
совершивших уголовные
правонарушения, привлеченных
и привлекаемых к уголовной
ответственности
и дактилоскопического учета
задержанных, содержащихся
под стражей и осужденных лиц
Перечень информационных учетных документов, подлежащих представлению в Межгосударственный информационный банк государств - участников Содружества Независимых Государств
1. Направлению в Межгосударственный информационный банк государств - участников Содружества Независимых Государств (далее – МИБ) подлежат информационные учетные документы (далее – ИУД) в отношении граждан Республики Казахстан, осужденных за совершение уголовных правонарушений, предусмотренных следующими статьями Уголовного кодекса Республики Казахстан:
1) статья 99 (убийство);
2) статья 101 части 1, 2 (убийство, совершенное в состоянии аффекта);
3) статья 105 часть 3 (доведение до самоубийства, склонение к совершению самоубийства или содействие совершению самоубийства);
4) статья 106 части 1, 2, 3 (умышленное причинение тяжкого вреда здоровью);
5) статья 110 часть 2 (истязание);
6) статья 116 части 2, 3 (принуждение к изъятию или незаконное изъятие органов и тканей человека);
7) статья 118 часть 3 (заражение вирусом иммунодефицита человека (ВИЧ);
8) статья 120 части 2, 3, 3-1, 3-2, 4 (изнасилование);
9) статья 121 части 2, 3, 3-1, 3-2, 4 (насильственные действия сексуального характера);
10) статья 121-1 (приставание сексуального характера к лицам, не достигшим шестнадцатилетнего возраста);
11) статья 122 части 2, 3, 4 (половое сношение или иные действия сексуального характера с лицом, заведомо не достигшим шестнадцатилетнего возраста, а равно получение услуги проституции, иной услуги сексуального характера, оказываемой заведомо несовершеннолетним лицом);

12) 123-баптың 2-бөлігі (жыныстық қатынас жасауға, еркек пен еркектің жыныстық қатынас жасауына, әйел мен әйелдің жыныстық қатынас жасауына немесе сексуалдық сипаттағы өзге де әрекеттерге мәжбүр ету);
13) 124-бап (он алты жасқа толмаған адамдарды азғындық жолға түсіру);
14) 125-бап (адамды ұрлау);
15) 126-баптың 3-бөлігі (бас бостандығынан заңсыз айыру);
16) 128-баптың 2, 3, 4-бөліктері (адам саудасы);
17) 132-бап (кәмелетке толмаған адамды қылмыстық құқық бұзушылықтар жасауға тарту);
18) 133-баптың 3-бөлігі (кәмелетке толмаған адамды қоғамға жат әрекеттер жасауға тарту);
19) 134-баптың 2, 3, 4-бөліктері (кәмелетке толмаған адамды жезөкшелікпен айналысуға тарту, сексуалдық сипаттағы өзге де қызметтерді көрсетуге);
20) 135-бап (кәмелетке толмағандар саудасы);
21) 136-бап (баланы ауыстыру);
22) 143-баптың 3-бөлігі (кәмелетке толмаған адамды Қазақстан Республикасының шегінен тысқары жерге заңсыз әкету);
23) 146-баптың 2, 3, 4-бөліктері (қатыгез, адамгершілікке жатпайтын немесе қадір-қасиетті қорлайтын қарым-қатынас, азаптаулар);
24) 157-баптың 2-бөлігі (ереуілге қатысуға немесе ереуілге қатысудан бас тартуға мәжбүрлеу);
25) 160-бап (басқыншылық соғысты жоспарлау, дайындау, тұтандыру немесе жүргізу);
26) 161-баптың 2-бөлігі (басқыншылық соғысты тұтандыруға насихат жүргізу немесе жария түрде шақыру);
27) 162-бап (жаппай жою қаруын өндіру, иемдену немесе өткізу);
28) 163-бап (соғыс жүргізудің тыйым салынған құралдары мен әдістерін қолдану);
29) 166-бап (қарулы қақтығыс уақытындағы әрекетсіздік не қылмыстық бұйрық беру);
30) 168-бап (геноцид);
31) 170-бап (жалдамалылық);
32) 171-бап (жалдамалыларды дайындайтын базалар (лагерьлер) құру);
33) 172-бап (шетелдік қарулы қақтығыстарға қатысу);
34) 173-бап (халықаралық қорғауды пайдаланатын адамдарға немесе ұйымдарға шабуыл жасау);
35) 174-бап (әлеуметтiк, ұлттық, рулық, нәсiлдiк, тектік-топтық немесе дiни алауыздықты қоздыру);
36) 175-бап (мемлекетке опасыздық жасау);
37) 176-бап (тыңшылық);
38) 179-бап (Билікті басып алуды немесе ұстап тұруды насихаттау немесе оған жария түрде шақыру, сол сияқты билікті басып алу немесе ұстап тұру не Қазақстан Республикасының конституциялық құрылысын күштеп өзгерту);
39) 180-бап (сепаратистік әрекет);
40) 181-бап (қарулы бүлік);
41) 182-бап (экстремистік топ құру, оған басшылық ету немесе оның әрекетіне қатысу);
42) 184-бап (диверсия);
43) 185-баптың 3-бөлігі (мемлекеттік құпияларды заңсыз жинау, тарату, жария ету);
44) 188-баптың 3, 4-бөліктері (ұрлық);
45) 188-1-бап (мал ұрлау);
46) 190-баптың 2, 3, 4-бөліктері (алаяқтық);

12) статья 123 часть 2 (понуждение к половому сношению, мужеложству, лесбиянству или иным действиям сексуального характера);
13) статья 124 (развращение лиц, не достигших шестнадцатилетнего возраста);
14) статья 125 (похищение человека);
15) статья 126 часть 3 (незаконное лишение свободы);
16) статья 128 части 2, 3, 4 (торговля людьми);
17) статья 132 (вовлечение несовершеннолетнего в совершение уголовных правонарушений);
18) статья 133 часть 3 (вовлечение несовершеннолетнего в совершение антиобщественных действий);
19) статья 134 части 2, 3, 4 (вовлечение несовершеннолетнего в занятие проституцией, оказание иных услуг сексуального характера);
20) статья 135 (торговля несовершеннолетними);
21) статья 136 (подмена ребенка);
22) статья 143 часть 3 (незаконный вывоз несовершеннолетнего лица за пределы Республики Казахстан);
23) статья 146 части 2, 3, 4 (жестокое, бесчеловечное или унижающее достоинство обращение, пытки);
24) статья 157 часть 2 (принуждение к участию в забастовке или к отказу от участия в забастовке);
25) статья 160 (планирование, подготовка, развязывание или ведение агрессивной войны);
26) статья 161 часть 2 (пропаганда или публичные призывы к развязыванию агрессивной войны);
27) статья 162 (производство, приобретение или сбыт оружия массового уничтожения);
28) статья 163 (применение запрещенных средств и методов ведения войны);
29) статья 166 (бездействие либо дача преступного приказа во время вооруженного конфликта);
30) статья 168 (геноцид);
31) статья 170 (наемничество);
32) статья 171 (создание баз (лагерей) подготовки наемников);
33) статья 172 (участие в иностранных вооруженных конфликтах);
34) статья 173 (нападение на лиц или организации, пользующихся международной защитой);
35) статья 174 (разжигание социальной, национальной, родовой, расовой, сословной или религиозной розни);
36) статья 175 (государственная измена);
37) статья 176 (шпионаж);
38) статья 179 (пропаганда или публичные призывы к захвату или удержанию власти, а равно захват или удержание власти либо насильственное изменение конституционного строя Республики Казахстан);
39) статья 180 (сепаратистская деятельность);
40) статья 181 (вооруженный мятеж);
41) статья 182 (создание, руководство экстремистской группой или участие в ее деятельности);
42) статья 184 (диверсия);
43) статья 185 часть 3 (незаконное собирание, распространение, разглашение государственных секретов);
44) статья 188 части 3, 4 (кража);
45) статья 188-1 (скотокрадство);
46) статья 190 части 2, 3, 4 (мошенничество);

47) 191-баптың 2, 3, 4-бөліктері (тонау);
48) 192-бап (қарақшылық);
49) 193-бап (ерекше құндылығы бар заттарды жымқыру);
50) 194-баптың 2, 3, 4-бөліктері (қорқытып алу);
51) 197-бап (мұнайдың және мұнай өнімдерінің шығарылу заңдылығын растайтын құжаттарсыз оларды тасымалдау, иемдену, өткізу, сақтау, сондай-ақ мұнайды қайта өңдеу);
52) 200-баптың 3, 4-бөліктері (автомобильді немесе өзге де көлік құралын жымқыру мақсатынсыз құқыққа сыйымсыз иеленіп алу);
53) 202-баптың 2, 3-бөліктері (бөтеннің мүлкін қасақана жою немесе бүлдіру);
54) 203-бап (ерекше құндылығы бар заттарды қасақана жою, әкету немесе бүлдіру);
55) 210-баптың 2, 3-бөліктері (зиян келтіретін компьютерлік бағдарламалар мен бағдарламалық өнімдерді жасау, пайдалану немесе тарату);
56) 211-бап 3-бөлігі (қолжетімділігі шектелген электрондық ақпараттық ресурстарды құқыққа сыйымсыз тарату);
57) 218-баптың 2, 3-бөліктері (қылмыстық жолмен алынған ақшаны және (немесе) өзге мүлікті заңдастыру (жылыстату));
58) 231-бап (жалған ақша немесе бағалы қағаздар жасау, сақтау, алып өту немесе өткізу);
59) 232-бап (жалған төлем карточкалары мен өзге де төлем және есеп айырысу құжаттарын жасау немесе өткізу);
60) 234-бап (экономикалық контрабанда);
61) 242-бап (банк операциялары туралы көрінеу жалған мәліметтер ұсыну);
62) 255-бап (терроризм актісі);
63) 256-бап (терроризмді насихаттау немесе терроризм актісін жасауға жария түрде шақыру);
64) 257-бап (террористік топ құру, оған басшылық ету және оның әрекетіне қатысу);
65) 258-бап (террористік немесе экстремистік әрекетті қаржыландыру және терроризмге не экстремизмге өзге де дем берушілік);
66) 259-бап (террористік не экстремистік әрекетті ұйымдастыру мақсатында адамдарды азғырып көндіру немесе даярлау не қаруландыру);
67) 260-бап (террористік немесе экстремистік даярлықтан өту);
68) 261-бап (адамды кепілге алу);
69) 262-бап (ұйымдасқан топ, қылмыстық ұйым құру және оларға басшылық ету, сол сияқты оларға қатысу);
70) 263-бап (қылмыстық қоғамдастық құру және оған басшылық ету, сол сияқты оған қатысу);
71) 264-бап (трансұлттық ұйымдасқан топ, трансұлттық қылмыстық ұйым құру және оларға басшылық ету, сол сияқты оларға қатысу);
72) 265-бап (трансұлттық қылмыстық қоғамдастық құру және оған басшылық ету, сол сияқты оған қатысу);
73) 266-бап (қылмыстық топтың әрекетін қаржыландыру, сол сияқты мүлікті сақтау, бөлу, қаржыландыру арналарын әзірлеу);
74) 267-бап (заңсыз әскерилендірілген құралымды ұйымдастыру);

47) статья 191 части 2, 3, 4 (грабеж);
48) статья 192 (разбой);
49) статья 193 (хищение предметов, имеющих особую ценность);
50) статья 194 части 2, 3, 4 (вымогательство);
51) статья 197 (транспортировка, приобретение, реализация, хранение нефти и нефтепродуктов, а также переработка нефти без документов, подтверждающих законность их происхождения);
52) статья 200 части 3, 4 (неправомерное завладение автомобилем или иным транспортным средством без цели хищения);
53) статья 202 части 2, 3 (умышленное уничтожение или повреждение чужого имущества);
54) статья 203 (умышленное уничтожение, вывоз или повреждение предметов, имеющих особую ценность);
55) статья 210 части 2, 3 (создание, использование или распространение вредоносных компьютерных программ и программных продуктов);
56) статья 211 часть 3 (неправомерное распространение электронных информационных ресурсов ограниченного доступа);
57) статья 218 части 2, 3 (легализация (отмывание) денег и (или) иного имущества, полученных преступным путем);
58) статья 231 (изготовление, хранение, перемещение или сбыт поддельных денег или ценных бумаг);
59) статья 232 (изготовление или сбыт поддельных платежных карточек и иных платежных и расчетных документов);
60) статья 234 (экономическая контрабанда);
61) статья 242 (представление заведомо ложных сведений о банковских операциях);
62) статья 255 (акт терроризма);
63) статья 256 (пропаганда терроризма или публичные призывы к совершению акта терроризма);
64) статья 257 (создание, руководство террористической группой и участие в ее деятельности;
65) статья 258 (финансирование террористической или экстремистской деятельности и иное пособничество терроризму либо экстремизму);
66) статья 259 (вербовка или подготовка либо вооружение лиц в целях организации террористической либо экстремистской деятельности);
67) статья 260 (прохождение террористической или экстремистской подготовки);
68) статья 261 (захват заложника);
69) статья 262 (создание и руководство организованной группой, преступной организацией, а равно участие в них);
70) статья 263 (создание и руководство преступным сообществом, а равно участие в нем);
71) статья 264 (создание и руководство транснациональной организованной группой, транснациональной преступной организацией, а равно участие в них);
72) статья 265 (создание и руководство транснациональным преступным сообществом, а равно участие в нем);
73) статья 266 (финансирование деятельности преступной группы, а равно хранение, распределение имущества, разработка каналов финансирования);
74) статья 267 (организация незаконного военизированного формирования);

75) 268-бап (бандитизм);
76) 269-бап (ғимараттарға, құрылыстарға, қатынас және байланыс құралдарына шабуыл жасау немесе оларды басып алу);
77) 269-1-бап (күзетілетін объектіге заңсыз кіру);
78) 270-бап (әуе немесе су кемесін не жылжымалы теміржол составын айдап әкету, сол сияқты басып алу);
79) 271-бап (теңіз қарақшылығы);
80) 272-бап (жаппай тәртіпсіздік);
81) 273-бап (терроризм актісі туралы көрінеу жалған хабарлау);
82) 281-баптың 2, 3-бөліктері (жарылыс қаупі бар объектілерде қауіпсіздік қағидаларын бұзу);
83) 282-баптың 2, 3-бөліктері (ғарыш қызметін жүзеге асыру кезінде қауіпсіздік қағидаларын бұзу);
84) 283-баптың 2, 3-бөліктері (радиоактивті заттармен, радиоактивті қалдықтармен, ядролық материалдармен, сондай-ақ аса қауіпті инфекциялық аурулар туғызатын патогенді биологиялық агенттермен заңсыз жұмыс істеу);
85) 284-баптың 2, 3-бөліктері (радиоактивті заттарды, радиоактивті қалдықтарды немесе ядролық материалдарды, сондай-ақ аса қауіпті инфекциялық аурулар туғызатын патогенді биологиялық агенттерді жымқыру не қорқытып алу);
86) 285-бап (радиоактивті заттармен, радиоактивті қалдықтармен, ядролық материалдармен жұмыс iстеу қағидаларын немесе аса қауіпті инфекциялық аурулар туғызатын патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеу қағидаларын бұзу);
87) 286-баптың 2, 3, 4-бөліктері (айналыстан алып қойылған заттардың немесе айналысы шектелген заттардың контрабандасы);
88) 287-баптың 2, 3, 4, 5-бөліктері (қаруды, оқ-дәрілерді, жарылғыш заттарды және жарылыс құрылғыларын заңсыз иемдену, беру, өткізу, сақтау, тасымалдау немесе алып жүру);
89) 288-баптың 2, 3-бөліктері (қаруды заңсыз жасау);
90) 289-бап (атыс қаруын ұқыпсыз сақтау);
91) 290-баптың 2-бөлігі (қаруды, оқ-дәрілерді, жарылғыш заттарды немесе жарылыс құрылғыларын күзету жөніндегі міндеттерді тиісінше орындамау);
92) 293-баптың 3-бөлігі (бұзақылық);
93) 294-бап (тағылық);
94) 296-бап (есірткі, психотроптық заттармен, сол тектестермен өткізу мақсатынсыз заңсыз жұмыс істеу);
95) 297-баптың 1, 2, 3, 4-бөліктері (есірткі, психотроптық заттарды, сол тектестерді өткізу мақсатында заңсыз дайындау, қайта өңдеу, иемдену, сақтау, тасымалдау, жөнелту не өткізу);
96) 308-баптың 2, 3-бөліктері (жезөкшелікпен айналысуға тарту сексуалдық сипаттағы өзге де қызметтерді көрсетуге);
97) 309-баптың 2, 3-бөліктері (жезөкшелiкпен айналысуға арналған притондар ұйымдастыру немесе оларды ұстау және жеңгетайлық сексуалдық сипаттағы өзге де қызметтерді көрсетуге);
98) 312-бап (кәмелетке толмағандардың порнографиялық бейнелері бар материалдарды немесе заттарды дайындау және олардың айналымы не оларды порнографиялық сипаттағы ойын-сауық іс-шараларына қатысу үшін тарту);

75) статья 268 (бандитизм);
76) статья 269 (нападение на здания, сооружения, средства сообщения и связи или их захват);
77) статья 269-1 (незаконное проникновение на охраняемый объект);
78) статья 270 (угон, а равно захват воздушного или водного судна либо железнодорожного подвижного состава);
79) статья 271 (пиратство);
80) статья 272 (массовые беспорядки);
81) статья 273 (заведомо ложное сообщение об акте терроризма);
82) статья 281 части 2, 3 (нарушение правил безопасности на взрывоопасных объектах);
83) статья 282 части 2, 3 (нарушение правил безопасности при осуществлении космической деятельности);
84) статья 283 части 2, 3 (незаконное обращение с радиоактивными веществами, радиоактивными отходами, ядерными материалами, а также патогенными биологическими агентами, вызывающими особо опасные инфекционные заболевания);
85) статья 284 части 2, 3 (хищение либо вымогательство радиоактивных веществ, радиоактивных отходов или ядерных материалов, а также патогенных биологических агентов, вызывающих особо опасные инфекционные заболевания);
86) статья 285 (нарушение правил обращения с радиоактивными веществами, радиоактивными отходами, ядерными материалами или требований по обращению с патогенными биологическими агентами, вызывающими особо опасные инфекционные заболевания);
87) статья 286 части 2, 3, 4 (контрабанда изъятых из обращения предметов или предметов, обращение которых ограничено);
88) статья 287 части 2, 3, 4, 5 (незаконные приобретение, передача, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ и взрывных устройств);
89) статья 288 части 2, 3 (незаконное изготовление оружия);
90) статья 289 (небрежное хранение огнестрельного оружия);
91) статья 290 часть 2 (ненадлежащее исполнение обязанностей по охране оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств);
92) статья 293 часть 3 (хулиганство);
93) статья 294 (вандализм);
94) статья 296 (незаконное обращение с наркотическими средствами, психотропными веществами, их аналогами без цели сбыта);
95) статья 297 части 2, 3, 4 (незаконные изготовление, переработка, приобретение, хранение, перевозка в целях сбыта, пересылка либо сбыт наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов);
96) статья 308 части 2, 3 (вовлечение в занятие проституцией, оказание иных услуг сексуального характера);
97) статья 309 части 2, 3 (организация или содержание притонов для занятия проституцией, оказания иных услуг сексуального характера и сводничество);
98) статья 312 (изготовление и оборот материалов или предметов с порнографическими изображениями несовершеннолетних либо их привлечение для участия в зрелищных мероприятиях порнографического характера);

99) 313-бап (қатыгездік пен күш қолдануға бас ұруды насихаттайтын туындыларды заңсыз тарату);
100) 313-1-бап (өзін-өзі өлтіруді насихаттау);
101) 360-баптың 2-бөлігі (халықаралық ұшу қағидаларын бұзу);
102) 392-баптың 2-бөлігі (Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын қасақана заңсыз кесіп өту);
103) 402-бап (сот заңсыз деп таныған ереуілге қатысуды жалғастыруға арандататын әрекеттер);
104) 14-бап (қылмыстардың қайталануы, қылмыстардың қауіпті қайталануы).
2. Баптың саралануына қарамастан, Қазақстан Республикасының аумағында сотталған және айыпталушы ретінде қылмыстық жауаптылыққа тартылған шетелдіктерге және азаматтығы жоқ адамдарға қатысты АЕҚ-ны МАБ-қа жіберуге жатады.

99) статья 313 (незаконное распространение произведений, пропагандирующих культ жестокости и насилия);
100) статья 313-1 (пропаганда самоубийства);
101) статья 360 часть 2 (нарушение правил международных полетов);
102) статья 392 часть 2 (умышленное незаконное пересечение Государственной границы Республики Казахстан);
103) статья 402 (действия, провоцирующие к продолжению участия в забастовке, признанной судом незаконной);
104) статья 14 (рецидив преступлений, опасный рецидив преступлений).
2. В отношении иностранцев и лиц без гражданства, осужденных и привлеченных к уголовной ответственности в качестве обвиняемых на территории Республики Казахстан, независимо от квалификации статьи, подлежат направлению ИУД в МИБ.