Ғылым және жоғары білім беру саласындағы қызметті жүзеге асыратын террористік тұрғыдан осал объектілерінің терроризмге қарсы қорғалуын ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2024 жылғы 4 қазандағы № 476 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 7 қазанда № 35218 болып тіркелді
"Терроризмге қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-2-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Ғылым және жоғары білім беру саласындағы қызметті жүзеге асыратын террористік тұрғыдан осал объектілерінің терроризмге қарсы қорғалуын ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулық бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ғылым және жоғары білім вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім министрі
С. Нурбек
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қауіпсіздік
комитетінің төрағасы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары
білім министрі
2024 жылғы 4 қазандағы
№ 476 Бұйрыққа
қосымша
Ғылым және жоғары білім беру саласындағы қызметті жүзеге асыратын террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалуын ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулық
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Ғылым және жоғары білім беру саласындағы қызметті жүзеге асыратын террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалуын ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық), "Терроризмге қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-2-бабының 1) тармағына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 6 мамырдағы № 305 қаулысымен бекітілген террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалуын ұйымдастыруға қойылатын талаптарға сәйкес әзірленді.
2. Осы Нұсқаулық Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 12 сәуірдегі № 234 қаулысымен бекітілген Объектілерді террористік тұрғыдан осал объектілерге жатқызу қағидалары мен өлшемшарттарына (бұдан әрі – Қағидалар) сәйкес ғылым және жоғары білім беру саласындағы қызметті жүзеге асыратын террористік тұрғыдан осал объектілерге қолданылады.

Об утверждении Инструкции по организации антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении, осуществляющих деятельность в сфере науки и высшего образования
Приказ Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 4 октября 2024 года № 476. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 октября 2024 года № 35218
В соответствии с пунктом 1 статьи 10-2 Закона Республики Казахстан "О противодействии терроризму", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Инструкцию по организации антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении, осуществляющих деятельность в сфере науки и высшего образования, согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету высшего и послевузовского образования Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курируюшего вице-министра науки и высшего образования Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр науки
и высшего образования
Республики Казахстан
С. Нурбек
"СОГЛАСОВАН"
Председатель Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министр науки
и высшего образования
Республики Казахстан
от 4 октября 2024 года № 476
Инструкция по организации антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении, осуществляющих деятельность в сфере науки и высшего образования
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция по организации антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении, осуществляющих деятельность в сфере науки и высшего образования (далее – Инструкция), разработана в соответствии с пунктом 1 статьи 10-2 Закона Республики Казахстан "О противодействии терроризму" и требованиями к организации антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении", утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 мая 2021 года № 305.
2. Настоящая Инструкция распространяется на объекты, осуществляющие деятельность в сфере науки и высшего образования, отнесенные к объектам уязвимым в террористическом отношении в соответствии с Правилами и критериями отнесения объектов к уязвимым в террористическом отношении, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 апреля 2021 года № 234 (далее - Правила).

3. Осы Нұсқаулықта мынадай негізгі ұғымдар қолданылады:
1) бейнебақылау жүйесі – өзара ақпарат алмасуды жүзеге асыратын, жұмыс істеп тұрған бейнеарналардың, бейнедеректерді жазу мен сақтаудың бағдарламалық және техникалық құралдарының, сондай-ақ бағдарламалық және (немесе) техникалық басқару құралдарының жиынтығы;
2) жарықтандыру жүйесі – тәуліктің қараңғы уақытында бейнебақылау жүйесі үшін жарықтандырудың қажетті деңгейін және объектідегі адамдар мен көлік құралдарын көруді қамтамасыз етуге мүмкіндік беретін техникалық құралдар жиынтығы;
3) кепілге алынған адам – кепілге алынған және (немесе) ұсталған адамды босату шарты ретінде мемлекеттік органды, жергілікті өзін-өзі басқару органын немесе халықаралық ұйымды қандай да бір іс-қимыл жасауға немесе қандай да бір іс-қимыл жасаудан тартынуға мәжбүрлеу мақсатында кепілге алынған және (немесе) ұсталған жеке адам;
4) күзет қызметінің субъектілері – бұл Қазақстан Республикасы Ішкі істер органдарының мамандандырылған күзет бөлімшелері және жеке меншік күзет ұйымдары;
5) объектінің периметрі – құқық белгілейтін құжаттарға сәйкес объектінің шекарасы;
6) объектінің ықтимал қауіпті учаскелері – объектінің аумақтық бөлінген, жарылыс-өрт қаупі бар, қауіпті химиялық заттар, қару мен оқ-дәрілер, уытты заттар мен препараттар, технологиялық тізбектердің, жүйелердің, жабдықтардың немесе құрылғылардың элементтері қолданылатын, сақталатын немесе пайдаланылатын аймақтары (учаскелері), құрылымдық және технологиялық элементтері, объектінің қауіпті аймақтары, сондай-ақ объектідегі адамдар көп болуы, терроризм актісінің жасалуы өмір мен денсаулыққа залал келтіруі, аварияның, қауіпті әлеуметтік-экономикалық салдарға әкеп соғатын төтенше жағдай қаупінің туындауы, кейіннен терроризм актісін жасауда пайдалану мақсатында қауіпті заттар мен материалдардың ұрлануы ықтимал орындар;
7) оқу (профилактикалық) іс-шаралары – персонал мен күзетті оқытудың алғашқы ден қою дағдыларын дарыту мақсатында нұсқамалар мен сабақтар түрінде жүзеге асырылатын алдын ала тәсілдері;
8) оқытушы – тиісті бейін бойынша педагогикалық немесе өзге де кәсіптік білімі бар және оқытушының білім алушыларды және (немесе) тәрбиеленушілерді оқыту мен тәрбиелеу, әдістемелік қолдау немесе білім беру қызметін ұйымдастыру бойынша кәсіптік қызметін жүзеге асыратын адам;
9) өткізу режимі – адамдардың рұқсатсыз кіруін (шығуын), көлік құралдарының кіруін (шығуын), мүлікті кіргізуді (шығаруды), әкелуді (әкетуді) болғызбайтын, белгіленген тәртіпті регламенттейтін қағидалар жиынтығы;

3. В настоящей Инструкции используются следующие основные понятия:
1) система видеонаблюдения – совокупность камер видеонаблюдения, линий передачи данных, программных и технических средств и хранения видеозаписей, а также программных и (или) технических средств управления, осуществляющих информационный обмен между собой;
2) система освещения – совокупность технических средств, позволяющих обеспечить необходимый уровень освещенности для системы видеонаблюдения, видимости людей и транспортных средств на объекте в темное время суток;
3) заложник – физическое лицо, захваченное и (или) удерживаемое с целью понуждения государственного органа, органа местного самоуправления или международной организации совершить какое-либо действие или воздержаться от совершения какого-либо действия как условия освобождения лица, захваченного и (или) удерживаемого;
4) субъекты охранной деятельности – это специализированные охранные подразделения органов внутренних дел Республики Казахстан и частные охранные организации;
5) периметр объекта – граница объекта согласно правоустанавливающим документам;
6) потенциально опасные участки объекта – территориально выделенные зоны (участки), конструктивные и технологические элементы объекта, где используются, хранятся или эксплуатируются взрывопожароопасные, опасные химические вещества, оружие и боеприпасы, токсичные вещества и препараты, элементы технологических цепочек, систем, оборудования или устройств, критические зоны объекта, а также места массового пребывания людей на объекте, совершение акта терроризма на которых может способствовать причинению ущерба жизни и здоровью, возникновению аварии, созданию угрозы чрезвычайной ситуации с опасными социально-экономическими последствиями, хищению опасных веществ и материалов с целью их дальнейшего использования для совершения акта терроризма;
7) учебные (профилактические) мероприятия – превентивные способы обучения персонала и охраны, реализуемые в виде инструктажей и занятий в целях привития навыков первичного реагирования;
8) преподаватель – лицо, имеющее педагогическое или иное профессиональное образование по соответствующему профилю и осуществляющее профессиональную деятельность преподавателя по обучению и воспитанию обучающихся и (или) воспитанников, методическому сопровождению или организации образовательной деятельности;
9) пропускной режим – совокупность правил, регламентирующих установленный порядок, исключающий несанкционированный вход (выход) лиц, въезда (выезд) транспортных средств, внос (вынос), ввоз (вывоз) имущества;

10) терроризм – күш қолдану идеологиясы және халықты үрейлендіруге байланысты және жеке адамға, қоғам мен мемлекетке залал келтіруге бағытталған күш қолдану және (немесе) өзге де қылмыстық әрекеттерді жасау не жасаймын деп қорқыту жолымен мемлекеттік органдардың, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының немесе халықаралық ұйымдардың шешім қабылдауына әсер ету практикасы;
11) терроризм актісі – адамдардың қаза табу қаупін төндіру, едәуір мүліктік залал келтіру не қоғамға қауіпті өзге де салдарлардың туындау қаупін төндіретін жарылыс жасау, өрт қою немесе өзге де іс-әрекеттер жасау немесе жасаймын деп қорқыту, егер бұл іс-әрекеттер қоғамдық қауіпсіздікті бұзу, халықты үрейлендіру не Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының, шет мемлекеттердің немесе халықаралық ұйымдардың шешімдер қабылдауына әсер ету мақсатында жасалса, сондай-ақ нақ сол мақсаттарда адам өміріне қастандық жасау, сол сияқты мемлекет немесе қоғам қайраткерінің мемлекеттік немесе өзге де саяси қызметін тоқтату не осындай қызметі үшін кек алу мақсатында оның өміріне қастандық жасау;
12) терроризмге қарсы қорғалу паспорты – объект туралы жалпы және инженерлік-техникалық мәліметтер қамтылатын, оның терроризмге қарсы қорғалуының жай-күйін көрсететін және террористік тұрғыдан осал объектідегі терроризм актілерінің алдын алу, жолын кесу, барынша азайту және (немесе) салдарын жою жөніндегі іс-шараларды жоспарлауға арналған ақпараттық-анықтамалық құжат;
13) хабардар ету жүйесі – террористік тұрғыдан осал объектідегі тұлғаларды төтенше жағдайлар (авария, өрт, дүлей апат, шабуыл, террористік акт) кезіндегі дабыл және қалыптасқан жағдайдағы іс-қимылдар туралы жедел хабардар етуге (жарықпен және (немесе) дыбыстық хабарлауға) арналған техникалық құралдар жиынтығы.
4. Объектілердің терроризмге қарсы қорғалуын қамтамасыз ету жөніндегі шаралар объектілер аумағында терроризм актілерінін жасалуына (оларды жасау тәуекелін төмендетуге) кедергі келтіретін жағдайлар жасауға, ықтимал террористік қауіптердің салдарын барынша азайтуға және (немесе) жоюға бағытталған.
5. Қорғау шараларын ұйымдастыру алдын ала, сараланған тәсіл, барабарлық және кешенділік принциптеріне негізделген.
6. Объектілердің терроризмге қарсы қорғалуы мыналарға бағытталған жағдайлар жасаумен қамтамасыз етіледі:
1) объектілерге заңсыз кіруге кедергі жасау:
объектілерде өткізу режимін белгілеу және оны мүлтіксіз сақтау;
объектіге заңсыз кіруді анықтауға мүмкіндік беретін құралдармен объектіні инженерлік-техникалық жағынан нығайту бойынша шаралар қолдану арқылы қол жеткізіледі;

10) терроризм – идеология насилия и практика воздействия на принятие решения государственными органами, органами местного самоуправления или международными организациями путем совершения либо угрозы совершения насильственных и (или) иных преступных действий, связанных с устрашением населения и направленных на причинение ущерба личности, обществу и государству;
11) акт терроризма – совершение или угроза совершения взрыва, поджога или иных действий, создающих опасность гибели людей, причинения значительного имущественного ущерба либо наступления иных общественно опасных последствий, если эти действия совершены в целях нарушения общественной безопасности, устрашения населения либо оказания воздействия на принятие решений государственными органами Республики Казахстан, иностранными государствами или международными организациями, а также посягательство на жизнь человека, совершенное в тех же целях, а равно посягательство на жизнь государственного или общественного деятеля, совершенное в целях прекращения его государственной или иной политической деятельности либо из мести за такую деятельность;
12) паспорт антитеррористической защищенности – информационно- справочный документ, содержащий общие и инженерно-технические сведения об объекте, отражающие состояние его антитеррористической защищенности, и предназначенный для планирования мероприятий по предупреждению, пресечению, минимизации и (или) ликвидации последствий актов терроризма на объекте, уязвимом в террористическом отношении;
13) система оповещения – совокупность технических средств, предназначенных для оперативного информирования (светового и (или) звукового оповещения) находящихся на объекте, уязвимом в террористическом отношении, лиц о тревоге при чрезвычайных происшествиях (аварии, пожаре, стихийном бедствии, нападении, террористическом акте) и действиях в сложившейся обстановке.
4. Меры по обеспечению антитеррористической защиты объектов направлены на создание условий, препятствующих совершению актов терроризма (снижение риска их совершения) на территории объектов, минимизацию и (или) ликвидацию последствий возможных террористических угроз.
5. Организация мер защиты строится на принципах заблаговременности, дифференцированного подхода, адекватности и комплексности.
6. Антитеррористическая защищенность объектов обеспечивается созданием условий, направленных на:
1) воспрепятствование неправомерному проникновению на объекты, что достигается принятием мер по:
установлению пропускного режима на объектах и его неукоснительного соблюдения;
укреплению объекта в инженерно-техническом отношении средствами, позволяющими выявить неправомерное проникновение на объект;

2) терроризм актілерін дайындау және (немесе) жасау белгілерін анықтау:
объектілердегі және жақын маңдағы аумақтағы жағдайды күдікті адамдар мен заттарды анықтау тұрғысынан бақылау;
білім алушылар арасында экстремизмнің алдын алу (құқықтық ағарту, экстремизмге теріс эмоционалды қатынасты қалыптастыру;
объектілерді инженерлік-техникалық жарақтандыру тұрғысынан материалдық-техникалық базаны жақсарту бойынша шараларды қабылдау арқылы қол жеткізіледі;
3) объектілерде терроризм актілерін жасау әрекеттерінің жолын кесу:
объектілерді күзетуді объектінің дайындалған қызметкерлерінің күшімен жүзеге асыру немесе күзет қызметі субъектілерімен шарт жасасу;
келушілер мен көлік құралдарының объектілеріне кірудің белгіленген тәртібін тұрақты бақылауды ұйымдастыру;
ұжымда, оның ішінде педагогикалық және білім алушыларда қауіпсіздік мәдениетін, терроризмге қарсы сананы қалыптастыру;
объектілердің терроризмге қарсы қауіпсіздігін қамтамасыз ететін барлық іс-шараларды бақылау бойынша шараларды қабылдау арқылы қол жеткізіледі;
4) объектілерде болуы мүмкін террористік қауіптердің салдарын барынша азайту және жою:
Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары (бұдан әрі – ЖЖОКБҰ) объектілерінің ерекшеліктеріне барабар террористік сипаттағы ықтимал қауіп-қатерлерге ден қою алгоритмдерін әзірлеу;
терроризм актісі жасалған кезде және одан кейін білім алушыларды, қызметкерлерді немесе күзет қызметі субъектілерінің жұмыскерлерін тиісті даярлау;
объектіде терроризм актісі жасалған жағдайда уәкілетті органдарды, қызметкерлерді, білім алушыларды, олардың іс-әрекеттері бойынша уақтылы хабардар етуді ұйымдастыру;
объектінің терроризмге қарсы қорғалу паспортын уақтылы жасау және ұстау, оны тиісінше сақтау бойынша шараларды қабылдау арқылы қол жеткізіледі.
7. ЖЖОКБҰ объектілерінің терроризмге қарсы қорғалуын объектінің бірінші басшысы ұйымдастырады.
8. Басшының бұйрығымен объектінің терроризмге қарсы қорғалуы жөніндегі іс-шараларды жүргізуді қамтамасыз ететін адам айқындалады.
Объектінің терроризмге қарсы қорғалуы жөніндегі іс-шараларды жүргізуді қамтамасыз ету үшін жауапты қызметкерді таңдау және тағайындау терроризмге қарсы іс-қимылдың ерекшелігіне неғұрлым сәйкес келетін соңғысының құзыреті мен лауазымдық міндеттері ескеріле отырып жүргізіледі.
Жауапты қызметкер мынадай өлшемшарттарға сәйкес болуы керек:
1) соттылықтың болмауы;
2) қоғамдық тәртіп пен қауіпсіздікті бұзумен байланысты әкімшілік құқық бұзушылықтардың болмауы;
3) қауіпсіздік саласында, оның ішінде құқық қорғау және арнаулы органдарда, әскери құрылымдарда не күзетпен және қауіпсіздікпен байланысты кәсіпорындарда кемінде 3 жыл жұмыс тәжірибесінің болуы.
Объектінің басшысы тиісті бұйрық шығарады, қызметкердің функциясы лауазымдық міндеттеріне енгізіледі.

2) обнаружение признаков подготовки и (или) совершения актов терроризма, что достигается принятием мер по:
контролю за обстановкой на объектах и близлежащей территории на предмет выявления подозрительных лиц и предметов;
профилактикой экстремизма (правовое просвещение, формирование негативного эмоционального отношения к экстремизму) среди обучающихся;
улучшением материально-технической базы в плане инженерно- технического оснащения объектов;
3) пресечение попыток совершения актов терроризма на объектах, что достигается принятием мер по:
осуществлению охраны объектов силами подготовленных сотрудников объекта или заключением договора с субъектами охранной деятельности;
организацией постоянного контроля за установленным порядком доступа на объекты посетителей и транспортных средств;
формированию у коллектива, в том числе педагогического, и обучающихся культуры безопасности, антитеррористического сознания;
контролю всех мероприятий, которыми обеспечивается антитеррористическая безопасность объектов;
4) минимизацию и ликвидацию последствий возможных террористических угроз на объектах, что достигается принятием мер по:
разработке алгоритмов реагирования на возможные угрозы террористического характера, адекватных особенностям объектов науки и высшего образования;
соответствующей подготовке сотрудников или работников субъектов охранной деятельности, обучающихся, при совершении акта терроризма и после него;
организации своевременного оповещения уполномоченных органов, сотрудников, обучающихся, по их действиям в случае совершения акта терроризма на объекте;
своевременному составлению и поддержанию в актуальном состоянии паспорта антитеррористической защищенности объекта, его надлежащим хранением.
7. Антитеррористическую защищенность объектов организаций высшего и (или) послевузовского образования (далее – ОВПО) организует первый руководитель объекта.
8. Приказом руководителя определяется лицо, обеспечивающее проведение мероприятий по антитеррористической защищенности объекта.
Выбор и назначение ответственного сотрудника за обеспечение проведения мероприятий по антитеррористической защищенности объекта производится с учетом компетенции и должностных обязанностей последнего, наиболее соответствующих специфике антитеррористической деятельности.
Необходимо соответствовать следующим критериям:
1) отсутствие судимости;
2) отсутствие административных правонарушений, связанных с нарушением общественного порядка и безопасности;
3) опыт работы не менее 3 лет в области безопасности, в том числе правоохранительных и специальных органах, военных структурах либо на предприятиях, связанных с охраной и безопасностью.
Руководителем объекта издается соответствующий приказ, функция сотрудника включается в его должностные обязанности.

9. Объектілердің иелері, меншік иелері, басшылары немесе басқа лауазымды тұлғалары жалға алынған ғимаратқа (бөлмеге) орналасқан кезде объектінің терроризмге қарсы қауіпсіздік паспортын жасайтын, объектіні күзететін, заманауи инженерлік-техникалық құралдармен жабдықтайтын тараптардың жалға алу келісім шартында анықталуын қамтамасыз етеді, олардың тоқтаусыз жұмыс істеуін қадағалайды, өткізу режимін ұйымдастырады және іс-шараларды қаржыландырады.
2-тарау. Өткізу режимін ұйымдастыруға қойылатын талаптар
10. Осы тарау объектілердің терроризмге қарсы қорғалуын қамтамасыз ету мақсаттарына сәйкес келетін объектілерде өткізу режимін ұйымдастыруға қойылатын талаптарды айқындайды.
11. Объектілердің меншік иелері, иелері, басшылары барлық топқа жатқызылған 6-тараудың 76-тармағына сәйкес объектілердің терроризмге қарсы қорғалуының неғұрлым жоғары деңгейін қамтамасыз ету үшін "Күзет қызметін жүзеге асыру үшін біліктілік талаптарын және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 30 желтоқсандағы № 959 бұйрығына сәйкес жекеменшік күзет ұйымдарымен күзет қызметтерін көрсету туралы шарт жасасады (Нормативтік-құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10371 болып тіркелген).
12. Күзет қызметі субъектісімен күзет қызметтерін көрсету туралы шарт жасасу кезінде ЖЖОКБҰ басшысы күзет қызметтері шартында терроризмге қарсы қорғалуды және қауіпсіздіктің тиісті деңгейін қамтамасыз ету жөніндегі күзет қызметі субъектісі іске асыратын іс-шараларды көрсетеді, оларға мыналар жатады:
1) қызметкерлерді, профессорлық-оқытушылық құрамды (бұдан әрі - ПОҚ), білім алушыларды, көлік құралдарын объектіге немесе оның бір бөлігіне (аймағына) рұқсатпен кіруін ұйымдастыру;
2) объектінің аумағында құқыққа қайшы ниеті бар адамдарды, сондай-ақ оларды өткізу үшін пайдаланылуы мүмкін нәрселер мен заттарды анықтау;
3) объектіні күзету, объектінің ықтимал қауіпті учаскелерін және сыни аймақтарды қорғау (бақылау), оның ішінде оларда бөгде адамдардың бақылаусыз болуын болдырмау;
4) жасалған террористік актінің нәтижесінде туындаған техногендік сипаттағы қатерлерді барынша азайтуға және жоюға бағытталған алғашқы ден қою іс-шараларын орындау бойынша объектінің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін адамдармен, сондай-ақ әкімшілік персоналмен және ПОҚ-пен оқу іс-шараларын ұйымдастыру;
5) осы Нұсқаулықтың 6-тарауында көзделген террористік тұрғыдан осал объектілерді терроризмге қарсы қорғауды ұйымдастыруға қойылатын талаптарға сәйкес объектіде белгіленген техникалық қорғау құралдарын тиісінше пайдалану.

9. Руководители или иные должностные лица ОВПО при размещении сторонних организаций в предоставляемом арендуемом здании (помещении), обеспечивают в договоре аренды определение сторон, разрабатывающих паспорт антитеррористической защищенности арендуемого помещения, осуществляющих охрану объекта, оснащение объекта современными инженерно-техническими средствами, контроль за их бесперебойным функционированием, организацию пропускного режима и финансирование данных мероприятий.
Глава 2. Требования к организации пропускного режима
10. Настоящая глава определяет требования к организации пропускного режима на объектах, соответствующие целям обеспечения антитеррористической защищенности объектов.
11. Собственники, владельцы, руководители объектов, согласно пункту 76 главы 6, отнесенных ко всем группам, для обеспечения более высокого уровня антитеррористической защищенности объектов заключают договор об оказании охранных услуг, с частными охранными организациями, в соответствии с приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 декабря 2014 года № 959 "Об утверждении квалификационных требований и перечня документов, подтверждающих соответствие им, для осуществления охранной деятельности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10371).
12. При заключении договора об оказании охранных услуг с субъектом охранной деятельности руководитель объекта ОВПО указывает в договоре охранных услуг мероприятия, реализуемые субъектом охранной деятельности по обеспечению антитеррористической защищенности и должного уровня безопасности, к которым относятся:
1) организация санкционированного допуска сотрудников, профессорско-преподавательского состава (далее- ППС), обучающихся, транспортных средств на объект или его части (зоны);
2) выявление на территории объекта лиц с противоправными намерениями, а также предметов и веществ, которые могут быть использованы для их реализации;
3) охрана объекта, защита (контроль) потенциально опасных участков объекта и критических зон, в том числе исключение бесконтрольного пребывания на них посторонних лиц;
4) организация учебных мероприятий с лицами, обеспечивающими безопасность объекта, а так же с административным персоналом и ППС, по исполнению мероприятий первичного реагирования, направленных на минимизацию и ликвидацию угроз техногенного характера, возникших в результате совершенного акта терроризма;
5) надлежащее использование технических средств защиты, установленных на объекте согласно требованиям к организации антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении, предусмотренных главой 6 настоящей Инструкции.

13. Объектідегі өткізу режимі объектінің әкімшілігі әзірлейтін өткізу және объектішілік режимді ұйымдастыру тәртібіне сәйкес жүзеге асырылады және басшының бұйрығымен немесе басшы органның нормативтік актісімен бекітіледі.
14. ЖЖОКБҰ басшысы өткізу режимінің тәртібін, оны ұйымдастыруға және бақылауға жауапты адамдарды айқындайды. Күзет қызметі субъектісімен күзет қызметтерін көрсету туралы шарт болмаған жағдайда өткізу режимін тікелей орындауға жауапты адамдарды тағайындау көзделеді.
15. Объектілер үшін өткізу режимін ұйымдастыру тәртібі:
1) объектілер қызметкерлерінің жұмыс кестесі және оларды жұмыс және жұмыс уақытынан тыс уақытта өткізу тәртібі;
2) келушілерді объектіге өткізу тәртібі;
3) материалдық құндылықтарды кіргізу (шығару), әкелу (әкету) тәртібі;
4) егер өзге де құқықтық актілерде көзделмесе, объектілерге әкелуге тыйым салынған нәрселер мен заттардың тізбесі;
5) объектілердің ықтимал қауіпті учаскелерінің тізбесі (кіру қақпасы, кіру есігі, қосалқы шығу, бірінші қабаттың терезелері, жертөле үй-жайы).
Кіру учаскесі (кемінде екі негізгі учаске белгіленеді):
бірінші учаске – білім алушылар мен келушілердің кіруіне шектелмеген ғимараттар, аумақтар, үй-жайлар;
екінші учаске – адамдардың белгілі бір санатына кіруге рұқсат етілген ғимараттар және (немесе) үй-жайлар – электр қалқандары, қазандықтар, физика, химия кабинеттерінің зертханалары, ЖОО-да – күрделі техникалық жабдықтары бар үй-жайлар.
16. Жоғары білім беру объектілері үшін өткізу режимін ұйымдастыру тәртібі осы тараудың 15-тармағында аталған мәліметтерден басқа, білім алушыларды сабаққа жаппай жіберуді жүзеге асыру үшін орындарды (негізгі және қосалқы) және оларды бақылау тәртібін көздейді.
17. Әрбір объектіде өткізу және объектішілік режимдерді ұйымдастыру тәртібі негізінде оған тән ерекшеліктерді ескере отырып, объектінің басшысы немесе жеке күзет ұйымының басшысы (объект басшысымен келісім бойынша) қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі лауазымдық нұсқаулықты әзірлейді:
1) ұйымға кірген кезде жеке басын куәландыратын тиісті құжаттарды тексеруді;
2) автокөлік құралдарын объектінің аумағына өткізу кезінде тиісті құжаттарды тексеруді және әкелінетін жүктердің сипатын;
3) қызметтік істер бойынша объектіге баратын басқа ұйымдардан келген адамдардың құжаттарын және келу мақсаттарын тексеруді, келушілер кітабына тиісті жазбалар жасауды;
4) объектілердің аумағын ішкі үй-жайларды тексеру, объектінің периметрін тексеру үшін және қоршаулардың зақымдануын тексеруді, бөгде, жарылыс қаупі бар және күдікті заттарды анықтау тұрғысында тұрақты түрде аралауды;

13. Пропускной режим на объекте осуществляется согласно порядку организации пропускного и внутриобъектового режима, который разрабатывается администрацией объекта, и утверждается приказом руководителя или нормативным актом руководящего органа.
14. Руководитель ОВПО определяет порядок пропускного режима, ответственных лиц за его организацию и контроль. В случае отсутствия договора об оказании охранных услуг с субъектом охранной деятельности, предусматривается назначение лиц, ответственных за непосредственное выполнение пропускного режима.
15. Порядок организации пропускного режима для объектов предусматривает:
1) график работы сотрудников объектов и порядок их пропуска в рабочее и не рабочее время;
2) порядок пропуска на объект посетителей;
3) порядок вноса (выноса), ввоза (вывоза) материальных ценностей;
4) перечень предметов, запрещенных к проносу на объекты, если это не предусмотрено иными правовыми актами;
5) перечень потенциально опасных участков объектов (входные ворота, входная дверь, запасной выход, окна первого этажа, подвальное помещение).
Участок доступа (устанавливаются не менее двух основных участков:
первый участок - здания, территории, помещения доступ в которые сотрудникам, обучающимся и посетителям не ограничен;
второй участок - здания и (или) помещения доступ в которые разрешен определенной категории лиц – электрощитовые, котельни, лаборатории кабинетов физики, химии, в ОВПО – помещения со сложным техническим оборудованием.
16. Для объектов высшего образования порядок организации пропускного режима помимо сведений, перечисленных в пункте 15 настоящей главы предусматривает места (основные и запасные) для осуществления массового пропуска обучающихся на занятия и порядок их контроля;
17. На основании порядка организации пропускного и внутриобъектового режимов на каждом объекте, с учетом присущих ему особенностей, руководитель объекта или руководитель частной охранной организации (по согласованию с руководителем объекта) разрабатывает должностную инструкцию по обеспечению безопасности, которая предусматривает:
1) проверку соответствующих документов, удостоверяющих личность, при входе в организацию;
2) проверку соответствующих документов и характер ввозимых грузов при пропуске на территорию объекта автотранспортных средств;
3) проверку документов и цели прибытия лиц из других организаций, посещающих объект по служебным делам, делать соответствующие записи в книге посетителей;
4) регулярный обход территории объектов на предмет проверки внутренних помещений, осмотра периметра объекта и обследование ограждений на предмет их повреждений, выявления посторонних, взрывоопасных и подозрительных предметов;

5) объектінің басшысына және (немесе) күзет ұйымындағы өзінің тікелей бастықтарына анықталған барлық бұзушылықтар туралы дереу баяндауды;
6) белгіленген қағидаларды бұза отырып, объектінің аумағына кіруге және (немесе) қызметкерлерге, әкімшілік персоналға, ПОҚ пен білім алушыларға қатысты құқыққа қайшы әрекеттер жасауға тырысатын адамдар анықталған кезде, объектінің периметріне жақын жерде ұзақ уақыт тұрған белгісіз автокөлік табылған кезде нақты объектінің жарақтандырылуын негізге ала отырып, объектінің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін адамдардың іс-әрекеттерін көздейді.
18. ЖЖОКБҰ объектілерінде осы тараудың 18-тармағында көзделген іс-шаралардан басқа, объектінің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін адамдардың лауазымдық нұсқаулығы қызметкерлер, ПОҚ жұмысқа және сабаққа жаппай (жалпы) келген және жұмыс пен сабақ аяқталғаннан кейін кеткен кезінде олардың ғимаратқа кіруі және шығуы үшін кіру есіктерінің бос болуын көздейді.
19. Лауазымдық нұсқаулық иесіздендірілген және әрбір объекті үшін оның ерекшеліктерін ескере отырып жасалады.
20. Объектіде өткізу режимін сапалы ұйымдастыру мақсатында мекеменің дайындалған қызметкерінің немесе мердігерлік күзет ұйымының қызметкерлерінің бекетін көздеу қажет.
21. Объектінің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін адамдар талаптарының заңдылығын түсіндіретін, азаматтардың құқықтарын шектейтін өткізу режимін ұйымдастыру тәртібі туралы хабарламаларды объектінің әкімшілігі көру үшін қолжетімді орындарға (объектіге кірген кезде) орналастырады.
3-тарау. Профилактикалық іс-шараларын ұйымдастыруға қойылатын талаптар
22. Объектілердің меншік иелері, иелері, басшылары олардың терроризмге қарсы қорғалуын қамтамасыз ету жөніндегі профилактикалық және оқу іс-шараларын ұйымдастыру жөніндегі іс-шараларды ұйымдастырушы болып табылады.
23. Профилактикалық іс-шараларын ұйымдастырудың жоғары сапасын қамтамасыз ету мақсатында объектінің басшысы оларды үйлестіреді, сондай-ақ аталған іс-шараларды ЖЖОКБҰ объектісінің әкімшілік персоналымен, ПОҚ және білім алушыларымен өткізеді, объектінің терроризмге қарсы қорғалуы жөніндегі іс-шараларды жүргізуге жауапты адамға жүктеледі.
24. Профилактикалық іс-шаралардың мақсаты объектісінде терроризм актісін жасауды барынша азайтуға ықпал ететін жағдайлар жасау болып табылады.
25. Оқу іс-шараларының мақсаты білім беру объектілерінің қызметкерлерін, педагогтерді, білім алушыларды, тәрбиеленушілерді, ата-аналарды (заңды өкілдерді) терроризмге қарсы қауіпсіздіктің негізгі қағидаларымен таныстыру, терроризм актісінің жасалу қаупі төнген кезде және ол жасалғаннан кейін сауатты және ұтымды мінез-құлық дағдыларын қалыптастыру болып табылады.

5) немедленный доклад руководителю объекта и (или) своим непосредственным начальникам в охранной организации о всех обнаруженных нарушениях;
6) действия лиц, обеспечивающих безопасность объекта, исходя из оснащенности конкретного объекта при выявлении лиц, пытающихся в нарушение установленных правил проникнуть на территорию объекта и (или) совершить противоправные действия в отношении сотрудников, административного персонала, ППС и обучающихся, при обнаружении неизвестного автотранспорта, длительное время припаркованного в непосредственной близости у периметра объекта.
18. На объектах науки и высшего образования помимо мероприятий, предусмотренных пунктом 18 настоящей главы, должностная инструкция лиц, обеспечивающих безопасность объекта, предусматривает содержание входных дверей свободными для входа и выхода во время массового (общего) прибытия сотрудников, ППС, обучающихся на работу и занятия, и убытия их после окончания работы и занятий.
19. Должностная инструкция носит обезличенный характер и разрабатывается для каждого объекта с учетом его особенностей.
20. В целях качественной организации пропускного режима на объекте необходимо предусматривать пост сотрудника (сотрудников) подрядной охранной организации.
21. Уведомления о порядке организации пропускного режима граждан, разъясняющие правомерность требований лиц, обеспечивающих безопасность объекта, размещаются администрацией объекта в местах, доступных для обозрения (при входе на объект).
Глава 3. Требования к организации профилактических и учебных мероприятий
22. Собственники, владельцы, руководители являются организаторами мероприятий по организации профилактических и учебных мероприятий по обеспечению их антитеррористической защищенности.
23. В целях обеспечения высокого качества организации профилактических и учебных мероприятий руководителем объекта их координация, а также проведение указанных мероприятий с административным персоналом, ППС и обучающимися объекта науки и высшего образования, возлагается на лицо, ответственное за проведение мероприятий по антитеррористической защищенности объекта.
24. Целью профилактических мероприятий является создание в ОВПО условий, способствующих минимизации совершения на нем акта терроризма.
25. Целью учебных мероприятий является ознакомление сотрудников ОВПО с основами организации антитеррористической безопасности, выработка навыков грамотного и рационального поведения при угрозе совершения акта терроризма и после его совершения.

26. Профилактикалық және оқу іс-шаралары нұсқамалар, сабақтар (практикалық және теориялық) түрінде:
1) объектінің қызметкерлері;
2) ПОҚ;
3) білім алушылар;
4) объектінің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін адамдармен өткізіледі.
27. Қызметкерлермен, ПОҚ-пен, білім алушылармен алдын профилактикалық және оқу іс-шараларын өткізуді объектінің терроризмге қарсы қорғалуы жөніндегі іс-шараларды өткізуге объект басшысының бұйрығымен бекітілген қызметкер жүзеге асырады.
28. Аталған іс-шараларды өткізуге объектінің орналасқан жері бойынша әкімшілік-аумақтық бірліктің терроризмге қарсы комиссиясының келісімі бойынша мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың өкілдері, сондай-ақ объектінің неғұрлым дайындалған қызметкерлері тартылады.
29. Терроризмге қарсы қауіпсіздік мәселелері бойынша профилактикалық және оқу іс-шаралары тақырыптарының нұсқалары осы Нұсқаулықтың 1-қосымшасында келтіріледі.
30. Білім алушылармен профилактикалық іс-шаралар білім беру процесінің де, тәрбие жұмысының да шеңберінде жүзеге асырылады.
Профилактикалық іс-шараларына әкімшілік персоналы мен ПОҚ-тың, білім алушылардың мекеменің ішкі тәртіп ережелерін бұзу фактілерінің алдын алу және анықтау жөніндегі іс-әрекеттері жатады.
31. Мердігерлік күзет ұйымының қызметкерлерімен профилактикалық және оқу іс-шараларын өткізу оның басшысына жүктеледі.
32. Объектінің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін тұлғалармен терроризмге қарсы қорғаудың инженерлік-техникалық құралдарын пайдалану дағдыларына ие болу және (немесе) жетілдіру, үй-жайларды қарап тексеру техникасы, жарылғыш құрылғылардың орнатылуы мүмкін орындарды анықтау бойынша қосымша сабақтар өткізіледі.
33. Сабақтар (практикалық және теориялық) объектінің басшысы немесе күзет қызметі субъектісінің басшысы бекіткен өткізу кестелеріне сәйкес өткізіледі.
34. Терроризмге қарсы қорғау жөніндегі іс-шараларды жүргізуге жауапты адам қызметкерлердің жекелеген топтары үшін олардың қызметін және білім алушылар үшін оқыту тілін ескере отырып, іс-шаралар кестесін жасайды.
35. Теориялық сабақтар қызметкерлер, ПОҚ, білім алушылар арасында терроризм идеологиясының таралуын алдын алуға, қауіпсіздікті қамтамасыз етуге, сондай-ақ терроризмге қарсы іс-қимылға, терроризм идеологиясын әртүрлі көріністерде қабылдамауын қалыптастыруға, қауіпсіздік мәдениетін қалыптастыруға бағытталған.
36. Практикалық сабақтар қызметкерлердің, ПОҚ-тың, білім алушылардың және объектінің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін адамдардың іс-әрекеттерінің барынша үйлесімділігі мен айқындылығын қамтамасыз етуге бағытталған.

26. Профилактические и учебные мероприятия проводятся в виде инструктажей, занятий (практические и теоретические) с:
1) сотрудниками объекта;
2) ППС;
3) обучающимися;
4) лицами, обеспечивающими безопасность объекта.
27. Проведение профилактических и учебных мероприятий с сотрудниками, ППС, обучающимися, осуществляется сотрудником, утвержденным приказом руководителя объекта на проведение мероприятий по антитеррористической защищенности объекта.
28. К проведению данных мероприятий привлекаются представители государственных и местных исполнительных органов по согласованию с антитеррористической комиссией административно-территориальной единицы по месту расположения объекта, а также наиболее подготовленные сотрудники объекта.
29. Варианты тематик занятий по вопросам антитеррористической безопасности приводятся в приложении 1 к настоящей Инструкции.
30. Профилактические мероприятия с обучающимися осуществляются в рамках как образовательного процесса, так и воспитательной работы.
К профилактическим мероприятиям относятся действия административного персонала и ППС по предупреждению и выявлению фактов нарушений обучающимися правил внутреннего распорядка.
31. Проведение профилактических и учебных мероприятий с сотрудниками подрядной охранной организации возлагается на его руководителя.
32. С лицами, обеспечивающими безопасность объекта, проводятся дополнительные занятия по приобретению и (или) совершенствованию навыков использования инженерно-технических средств антитеррористической защиты, технике осмотра помещений, выявлению возможных мест закладки взрывных устройств.
33. Занятия (практические и теоретические) проводятся в соответствии с графиками проведения, утвержденными руководителем объекта или руководителем субъекта охранной деятельности.
34. Лицо, ответственное за проведение мероприятий по антитеррористической защищенности, составляет графики мероприятий для отдельных групп сотрудников с учетом их деятельности и обучающихся – с учетом языка обучения.
35. Теоретические занятия направлены на профилактику распространения идеологии терроризма среди сотрудников, ППС, обучающихся, по обеспечению безопасности, а также на противодействие терроризму, формированию неприятия идеологии терроризма в различных ее проявлениях, на формирование культуры безопасности.
36. Практические занятия направлены на обеспечение максимальной слаженности и четкости действий сотрудников, ППС, обучающихся и лиц, обеспечивающих безопасность объекта.

37. Объектінің барлық ұжымын қамти отырып, объектінің үй-жайларында және аумағында террористік актінің жасалу қаупі туындаған кездегі іс-әрекеттер бойынша практикалық сабақтар терроризмге қарсы комиссияны үйлестіру кезінде жылына кемінде бір рет өткізіледі.
38. Объектінің барлық ұжымын қамти отырып, практикалық сабақтар өткізу осы Нұсқаулыққа 2-қосымшаға сәйкес техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар және терроризм актісін жасау қаупі туындаған кезде жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары қызметкерлерінің, ПОҚ және білім алушыларының іс-қимыл алгоритміне сәйкес жүргізіледі.
39. Нұсқаманы өткізу қызметкерлер мен ПОҚ-ты терроризмге қарсы қауіпсіздіктің негізгі қағидаларымен таныстыруға, сауатты және ұтымды мінез-құлық дағдыларын дамытуға арналған.
40. Жоспарлы нұсқама объект ұжымының әрбір тобы (әкімшілік персонал, ПОҚ, объектінің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін адамдар, білім алушылар) үшін жылына кемінде екі рет жүргізіледі.
41. Жоспардан тыс нұсқама:
1) "Терроризм актісі қатерінің туындауы туралы ақпарат мониторингінің және халықты хабардар етудің мемлекеттік жүйесінің ұйымдастырылуы мен жұмыс істеуі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 9 тамыздағы № 611 Жарлығына сәйкес өңірде террористік қауіптілік деңгейінің бірі енгізілгенде: объектінің терроризмге қарсы қорғалуы жөніндегі бірқалыпты ("сары"), жоғары ("қызғылт сары"), шекті ("қызыл") іс-шараларды жүргізуді қамтамасыз ететін адамды үйлестіру кезінде;
2) объектінің терроризмге қарсы қорғалуы жөніндегі іс-шараларды жүргізуді қамтамасыз ететін адамды үйлестіру кезінде объектіде терроризм актісін жасаудың ықтимал қаупі туралы ақпараттың болуы;
3) терроризмге қарсы күрес жөніндегі жедел штабты үйлестіру кезінде сабақтарға, жаттығу іс-шараларына дайындалуға, бөлімшелердің, күзетшілер мен объектінің персоналының іс-қимылдарын бағалау;
4) Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметін үйлестіру кезінде күзет іс-шараларын өткізуге дайындау кезінде өткізіледі.
43. Жоспардан тыс нұсқаманың мазмұны оны жүргізу қажеттілігін тудырған себептер мен жағдайларға байланысты әрбір нақты жағдайда айқындалады.
43. Объектіде жұмыс істеп жүрген қызметкерлер тобына немесе жеке-жеке (тек жұмысқа, оқуға түскен адамдар үшін) нұсқама жүргізіледі.
44. Профилактикалық және оқу іс-шараларын жүргізу үшін арнайы көрнекі ақпаратты (стендтер, плакаттар) орналастыру, тақырыптық слайдтарды көрсету үшін проектор орнату, аудиотехниканы немесе бейнетехниканы пайдалану үшін орындар бөлінетін барлық немесе белгілі бір қызметкерлер тобы, білім алушылар орналасқан үй-жай пайдаланылады.

37. Практические занятия по действиям при возникновении угрозы совершения акта терроризма в помещениях и на территории объекта с охватом всего коллектива объекта проводятся не менее одного раза в год при координации антитеррористической комиссии.
38. Практические занятия с охватом всего коллектива объекта проводятся в соответствии с алгоритмом действий сотрудников, профессорско-преподавательского состава, обучающихся организаций высшего и (или) послевузовского образования при возникновении чрезвычайных ситуаций техногенного характера и угрозы совершения акта терроризма согласно приложению 2 к настоящей Инструкции.
39. Проведение инструктажа предназначено для ознакомления сотрудников и ППС с основными правилами антитеррористической безопасности, выработки навыков грамотного и рационального поведения.
40. Плановый инструктаж проводится не реже двух раз в год для каждой из групп коллектива объекта (административного персонала, ППС, лиц, обеспечивающих безопасность объекта, обучающихся).
41. Внеплановый инструктаж проводится при:
1) введении в регионе, где находится объект, одного из уровня террористической опасности в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 9 августа 2013 года № 611 "Об утверждении Правил организации и функционирования государственной системы мониторинга информации и оповещения населения о возникновении угрозы акта терроризма": умеренный ("желтый"), высокий ("оранжевый"), критический ("красный") при координации лица, обеспечивающего проведение мероприятий по антитеррористической защищенности объекта;
2) наличии информации об угрозе совершения акта терроризма на объекте при координации лица, обеспечивающего проведение мероприятий по антитеррористической защищенности объекта;
3) подготовке к занятиям, тренировочным мероприятиям, оценке действий подразделений, охраны и персонала объекта при координации оперативного штаба по борьбе с терроризмом;
4) подготовке к проведению охранных мероприятий при координации Службы государственной охраны Республики Казахстан.
42. Содержание внепланового инструктажа определяется в каждом конкретном случае в зависимости от причин и обстоятельств, вызвавших необходимость его проведения.
43. Проводится инструктаж для группы сотрудников, уже работающих на объекте, или индивидуально (для лиц, только поступивших на работу, обучение).
44. Для проведения профилактических и учебных мероприятий используется вмещающее всех или определенную группу сотрудников, обучающихся помещение, в котором выделяются места для размещения специальной наглядной информации (стендов, плакатов), установления проектора для демонстрации тематических слайдов, использования аудиотехники или видеотехники.

45. Іс-шара аяқталғаннан кейін оның нәтижелері осы Нұсқаулыққа 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша терроризмге қарсы қорғау жөніндегі оқу іс-шараларды есепке алу журналына (бұдан әрі - Журнал) енгізіледі.
46. Журнал нөмірленеді, тігіледі және мөрмен бекітіледі. Журналды толтыру қатаң реттілікті сақтай отырып жүргізіледі.
47. Журналды жүргізуді объектінің терроризмге қарсы қорғалуы жөніндегі іс-шараларды жүргізуге жауапты адам жүзеге асырады.
48. Нұсқамаға немесе сабаққа 20-дан астам адам қатысқан кезде аталған іс-шараны құжаттау хаттама түрінде жүзеге асырылады.
4-тарау. Террористік көріністерге ден қою, сондай-ақ жасалған терроризм актісі нәтижесінде туындаған техногендік сипаттағы қатерлерді жою мәселелері бойынша өзара іс-қимылды ұйымдастыруға қойылатын талаптар
49. Терроризмге қарсы комиссиямен өзара іс-қимыл терроризм актілерінің алдын алу және ескерту, қызметкерлерді, білім алушыларды, объектінің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін адамдарды оқыту және даярлау, объектіде терроризм актісіне қауіп төнген немесе жасалған жағдайда объектінің іс-әрекетке дайындығын айқындау мақсатында ұйымдастырылады.
50. Терроризмге қарсы комиссия өзара іс-қимыл объектінің террористік сипаттағы ең ықтимал қауіптерін нақтылау арқылы профилактикалық және оқу іс-шараларын жоспарлау кезеңінде белгіленеді.
51. Объектідегі террористік сипаттағы неғұрлым ықтимал қауіптерге, объектінің ерекшеліктеріне (объектінің типіне, іске асырылатын оқыту бағдарламаларына, күзет қызметі субъектілерінің қызметкерлері мен қызметкерлерінің санына, объектінің орналасқан жеріне) негіздене отырып, осы Нұсқаулыққа 2-қосымшаға сәйкес техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар және терроризм актісін жасау қаупі туындаған кезде жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары (бұдан әрі – ЖЖОКБҰ) қызметкерлерінің, ПОҚ және білім алушыларының іс-қимыл алгоритмі нақтыланады.
52. Бұл алгоритмдер уәкілетті мемлекеттік органдардың қатысуымен өткізілетін практикалық сабақтар, сондай-ақ терроризмге қарсы күрес жөніндегі жедел штабтардың жоспарларына сәйкес өткізілетін терроризмге қарсы түрлі деңгейдегі сабақтарды, жаттығу іс-шараларын дайындау және өткізу, объектінің күзет бөлімшелері мен персоналының іс-қимылдарын бағалау барысында пысықталады.
53. Терроризмге қарсы күрес жөніндегі жедел штаб объектіні терроризмге қарсы көп деңгейлі сабақтар, жаттығу іс-шараларын өткізуге, объектінің күзет бөлімшелері мен персоналының іс-қимылдарын бағалауға тартқан жағдайда объектінің басшысы, сондай-ақ объектіге күзет қызметтерін көрсету туралы шарт жасасқан күзет қызметі субъектісінің басшысы жәрдем көрсетеді, қызметкерлердің, оқушылардың, күзет қызметкерлерінің қажетті топтарын тартуды және аталған іс-шараларды өткізуге олардың қатысуын қамтамасыз етеді.

45. После завершения мероприятия его результаты заносятся в журнал учета учебных мероприятий по антитеррористической подготовке (далее - журнал) по форме согласно приложению 4 к настоящей Инструкции.
46. Журнал пронумеровывается, прошнуровывается и скрепляется печатью. Заполнение журнала производится с соблюдением строгой последовательности.
47. Ведение журнала осуществляется лицом, ответственным за проведение мероприятий по антитеррористической защищенности объекта.
48. При участии на инструктаже или занятии более 20 человек, документирование указанного мероприятия осуществляется в виде протокола.
Глава 4. Требования к организации взаимодействия по вопросам реагирования на террористические проявления, а также ликвидации угроз техногенного характера, возникших в результате совершенного акта терроризма
49. Взаимодействие с антитеррористической комиссией организуется в целях профилактики и предупреждения актов терроризма, обучения и подготовки сотрудников, обучающихся, лиц, обеспечивающих безопасность объекта, определения готовности объекта к действиям в случае угрозы или совершения акта терроризма на объекте.
50. Взаимодействие с антитеррористической комиссией устанавливается на этапе планирования профилактических и учебных мероприятий путем уточнения наиболее вероятных для объекта угроз террористического характера.
51. Исходя из наиболее вероятных угроз террористического характера на объекте, особенностей объекта (тип объекта, реализуемые программы обучения, количество сотрудников и сотрудников субъектов охранной деятельности, расположение объекта) на объекте уточняется алгоритм действий сотрудников, профессорско-преподавательского состава, обучающихся организаций высшего и (или) послевузовского образования при возникновении чрезвычайных ситуаций техногенного характера и угрозы совершения акта терроризма согласно приложению 2 к настоящей Инструкции.
52. Данные алгоритмы, отрабатываются в ходе практических занятий, проводимых с участием уполномоченных государственных органов, а также подготовки и проведения разноуровневых антитеррористических занятий, тренировочных мероприятий, оценки действий подразделений охраны и персонала объекта, проводимых согласно планам оперативных штабов по борьбе с терроризмом.
53. В случае задействования объекта оперативным штабом по борьбе с терроризмом в проведении разноуровневых антитеррористических занятий, тренировочных мероприятий, оценки действий подразделений охраны и персонала объекта, руководитель объекта, а также руководитель субъекта охранной деятельности, заключивший договор об оказании охранных услуг объекту, оказывают содействие, обеспечивают привлечение и участие необходимых групп сотрудников, учащихся, сотрудников охраны к проведению указанных мероприятий.

54. Терроризмге қарсы көп деңгейлі сабақтарды, жаттығу іс-шараларын өткізу, объектінің күзет бөлімшелері мен персоналының іс-қимылдарын бағалау қорытындылары бойынша тиісті жоспарларға, кестелер мен алгоритмдерге тиісті өзгерістер мен толықтырулар енгізіледі.
55. Террористік көріністерге ден қою мәселелері бойынша өзара іс-қимыл міндеттерінің бірі Қазақстан Республикасының аумақтық ішкі істер және Ұлттық қауіпсіздік органдарын терроризм актілерін дайындау фактілері мен белгілері туралы уақтылы хабардар ету және оларға жол бермеуге бағытталған шараларды іске асыру болып табылады.
56. Объектілердің басшылары, объектіге күзет қызметтерін көрсету туралы шарт жасасқан күзет қызметі субъектілерінің басшылары терроризм актісін (актілерін) жасау немесе жасау қатерлеріне ден қоюға әзірлікті қамтамасыз ету шеңберінде:
1) терроризм актісін (актілерін) жасау немесе жасау қаупі туралы Қазақстан Республикасының аумақтық ішкі істер және ұлттық қауіпсіздік органдарын дереу хабардар ету бойынша;
2) уәкілетті мемлекеттік органдардан терроризм актісін (актілерін) жасау немесе жасау қаупі туралы ақпарат алған кезде;
3) аумақтық ішкі істер органдарын қызметкерлердің, оқушылардың, күзет қызметкерлерінің қолдан жасалған жарылғыш құрылғыларды дайындауға арналған бөлшектерді ұрлау, заңсыз сатып алу фактілері туралы, сондай-ақ оларды сақтау орындары туралы уақтылы хабардар ету бойынша алғашқы ден қою алгоритмдерін әзірлейді.
5-тарау. Террористік тұрғыдан осал объектінің терроризмге қарсы қорғалу паспортын әзірлеуге және қолдануға қойылатын талаптар
57. Террористік тұрғыдан осал объектінің терроризмге қарсы қорғалу паспорты (бұдан әрі – Паспорт) терроризмге қарсы іс-қимылды жүзеге асыратын мүдделі органдардың объектідегі терроризм актілерінің алдын алу, жолын кесу, барынша азайту және (немесе) салдарын жою жөніндегі іс-шараларды жоспарлау кезінде пайдалануға арналған.
58. Эвакуациялау орны, жиналу орындары, хабарландыру жүйесі туралы ақпарат ішкі істер органдарының аумақтық бөлімшелерімен келісілгеннен кейін паспортқа енгізіледі.
59. Паспорттың мәліметтері шектеулі сипатта болады, олармен жұмыс істеу тәртібі қол жетімділігі шектеулі ақпаратқа қойылатын заңнама талаптарымен айқындалады.
Объектілердің басшылары терроризмге қарсы күрес жөніндегі жедел штабтың қызметінде паспортқа оны әзірлеуге қатыспаған адамдардың қол жеткізуін шектеу, объектінің терроризмге қарсы қорғалуын қамтамасыз ету, объектілердің терроризмге қарсы қорғалуының жай-күйін бақылау бойынша шаралар қабылдайды.

54. По итогам проведения разноуровневых антитеррористических занятий, тренировочных мероприятий, оценки действий подразделений охраны и персонала объекта в соответствующие планы, графики и алгоритмы вносятся соответствующие изменения и дополнения.
55. Одной из задач взаимодействия по вопросам реагирования на террористические проявления, является своевременное информирование территориальных органов внутренних дел и национальной безопасности Республики Казахстан о фактах и признаках подготовки актов терроризма и реализация мер, направленных на их недопущение.
56. Руководители объектов, руководители субъектов охранной деятельности, заключивших договор об оказании охранных услуг объекту, в рамках обеспечения готовности к реагированию на угрозы совершения или совершение акта (актов) терроризма, разрабатывают алгоритмы первичного реагирования:
1) по незамедлительному информированию территориальных органов внутренних дел и национальной безопасности Республики Казахстан об угрозе совершения или совершении акта (актов) терроризма;
2) при получении информации от уполномоченных государственных органов об угрозе совершения или совершении акта (актов) терроризма;
3) своевременного информирования территориальных органов внутренних дел о ставших известными фактах хищения, незаконного приобретения сотрудниками, учащимися, сотрудниками охраны оружия, сильнодействующих ядовитых и взрывчатых веществ, деталей для изготовления самодельных взрывных устройств, а также о местах их хранения.
Глава 5. Требования к разработке и обращению паспорта антитеррористической защищенности объекта, уязвимого в террористическом отношении
57. Паспорт антитеррористической защищенности объекта, уязвимого в террористическом отношении (далее – паспорт) предназначен для использования заинтересованными органами, осуществляющими противодействие терроризму, при планировании ими мероприятий по предупреждению, пресечению, минимизации и (или) ликвидации последствий актов терроризма на объекте.
58. Информация о месте эвакуации, точках сбора, системе оповещения, вносится в паспорт после согласования с территориальными подразделениями органов внутренних дел.
59. Сведения паспорта носят ограниченный характер, порядок работы с которыми определен требованиями законодательства, предъявляемыми к информации с ограниченным доступом.
Руководители объектов принимают меры по ограничению доступа к паспорту лицам, не задействованным в его разработке, обеспечении антитеррористической защищенности объекта, контроле состояния антитеррористической защищенности объектов, в деятельности оперативного штаба по борьбе с терроризмом.

60. Объектінің басшысы Паспортты әзірлеуге, оны сақтауға және Паспорт деректерін уақтылы жаңартуға жауапты (жауаптылар) адамды (адамдарды) тағайындайды.
61. Паспорт "Террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалуының үлгілік паспортын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2023 жылғы 14 маусымдағы № 481 және Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті төрағасының 2023 жылғы 26 маусымдағы №51/қе бірлескен бұйрығымен бекітілген Террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалуының үлгілік паспортына сәйкес бір мезгілде электрондық нұсқаны әзірлей отырып, екі данада (ҚР ӘМ-де 2023 жылғы 29 маусымда № 32950 тіркелген) әзірленеді.
62. Объект бірнеше құқық иеленушілері бар ғимаратта, құрылыста (ғимараттар мен құрылыстар кешенінде) орналасқан жағдайларда, Паспорт жасау құқық иеленушілері, объектілердің барлық құқық иеленушілері немесе олардың біреуі арасындағы жазбаша келісім бойынша жүзеге асырылады.
63. Паспорттың жобасы объектінің басшысы объектіні террористік тұрғыдан осал объектілердің, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың тізбесіне енгізу туралы тиісті хабарлама алған сәттен бастап 45 (қырық бес) жұмыс күні ішінде жасалады.
64. Әзірленген паспорттың жобасы жасалғаннан кейін күнтізбелік 10 (он) күн ішінде объектінің орналасқан жері бойынша аумақтық ішкі істер органының басшыларымен келісіледі.
Паспорттың жобасын келісу мерзімі үлгілік паспортта көрсетілген лауазымды адамға Паспорт келіп түскен күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күнінен аспайды.
Келісуші адамнан Паспорт жобасына ескертулер болған кезде пысықтау мерзімі қайтарылған күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күнінен аспайды, ал қайта қайтарылған кезде 7 (жеті) жұмыс күнінен аспайды.
65. Келісілгеннен кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде Паспортты (оның ішінде оны жаңарту кезінде) объектінің басшысы бекітеді.
Бірлесіп жасаған кезде Паспортты объектілердің барлық құқық иелері бекітуі тиіс.
Бір құқық иеленуші жасаған кезде Паспортты ол объектінің басқа құқық иеленушілерімен келісім бойынша бекітеді.
66. Объектінің паспорттарын есепке алу номенклатуралық істер форматында жүзеге асырылады.
67. Әзірленгеннен және бекітілгеннен кейін Паспорттың бірінші данасы (түпнұсқасы) оны сақтауға және Паспорттың деректерін уақтылы жаңартуға жауапты адамда сақталуы тиіс.
68. Терроризм актілерінің зардаптарын жоюға және азайтуға тартылған органдарға Паспортты уақтылы беруді қамтамасыз ету мақсатында Паспортқа екі данада құжаттарды уақытша беру актісі жасалады.

60. Руководителем объекта назначается лицо (лица), ответственное (ответственные) за разработку паспорта, его хранение и своевременное обновление данных паспорта.
61. Паспорт разрабатывается согласно Типовому паспорту антитеррористической защищенности объектов, уязвимых в террористическом отношении, утвержденному совместным приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 14 июня 2023года № 481 и Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 26 июня 2023 года №51/қе "Об утверждении типового паспорта антитеррористической защищенности объектов, уязвимых в террористическом отношении" (зарегистрирован в Реестре нормативных правовых актов под № 32950) в двух экземплярах с одновременной разработкой электронного варианта.
62. В случаях, когда объект располагается в здании, сооружении (комплексе зданий и сооружений), имеющем несколько правообладателей, составление паспорта осуществляется по письменному соглашению между правообладателями, совместно всеми правообладателями объектов или одним из них.
63. Проект паспорта составляется в течение 45 (сорока пяти) рабочих дней с момента получения руководителем объекта соответствующего уведомления о включении объекта в перечень объектов, уязвимых в террористическом отношении, области, города республиканского значения, столицы.
64. Разработанный проект паспорта согласовывается с руководителями территориального органа внутренних дел по месту нахождения объекта в течение 10 (десяти) календарных дней после составления.
Срок согласования проекта Паспорта не превышает 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня поступления Паспорта должностному лицу, указанному в типовом паспорте.
При наличии замечаний от согласующего лица к проекту паспорта, срок доработки не превышает 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня возврата, а при повторном возврате не превышает 7 (семи) рабочих дней.
65. В течение 10 (десяти) рабочих дней после согласования Паспорт утверждается (в том числе при его обновлении) руководителем объекта.
При совместном составлении паспорт подлежит утверждению всеми правообладателями объектов.
При составлении одним правообладателем паспорт утверждается им по согласованию с другими правообладателями объекта.
66. Учет паспортов объекта осуществляется в формате номенклатурных дел.
67. После разработки и утверждения первый экземпляр паспорта (оригинал) подлежит хранению у лица, ответственного за его хранение и своевременное обновление данных паспорта.
68. В целях обеспечения своевременной выдачи паспорта органам, задействованным в ликвидации и минимизации последствий актов терроризма, на паспорт составляется акт временной передачи документов в двух экземплярах.

69. Құжаттарды уақытша беру актісінің бір данасы Паспортпен бірге терроризмге қарсы операцияға басшылықты жүзеге асыратын жедел штабқа беріледі. Тізімдеменің екінші данасы Паспортты сақтауға жауапты адамда қалады.
70. Паспорттың екінші данасы мен электрондық нұсқасы (электрондық ақпарат тасығышта PDF форматында) ол бекітілген немесе түзетілген күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күннен кешіктірілмейтін мерзімде сақтау үшін Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының аумақтық бөлімшелеріне жіберіледі.
71. Паспорт:
1) меншік құқығы;
2) объектінің басшысы;
3) объектінің атауы;
4) объектінің негізгі мақсаты;
5) объектінің жалпы ауданы мен периметрі, іргелес аумақты салу немесе күрделі жөндеу, ғимараттарды (құрылыстар мен имараттарды) және инженерлік жүйелерді қайта жаңарту аяқталғаннан кейін, егер конструкцияда өзгерістер жүргізілген болса;
6) объектінің ықтимал қауіпті учаскелері;
7) объектінің терроризмге қарсы қорғалуын қамтамасыз ету үшін тартылатын техникалық құралдар өзгерген жағдайда түзетуге жатады.
72. Өзгерістер түзету үшін негіздер пайда болғаннан кейін 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде енгізіледі.
Паспортты әзірлеу, оған түзетулер енгізу мерзімдері ұлғайған кезде объектінің басшысы терроризмге қарсы комиссияға тиісті өтінішпен жүгінеді.
Паспортта сақтауға жауапты қызметкер объект басшысының немесе Паспортқа қол қоюға уәкілетті адамның қолымен куәландырылған өзгерістердің себептері мен күндерін көрсете отырып, енгізілген өзгерістер мен толықтырулар туралы белгі енгізеді. Өзгерістер болған Паспорттың элементтері ғана ауыстырылуға жатады.
Бір мезгілде объект басшысының қолы қойылған тиісті өзгерістер туралы ақпарат Паспорттың электрондық нұсқасын бір мезгілде ауыстыра отырып, Паспорттың екінші данасына енгізу үшін Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарына жіберіледі.
73. Паспорт:
1) кемінде бес жылда бір рет;
2) Паспорт мәтінінің жартысынан астамына түзетулер енгізілген жағдайда толық ауыстырылуға жатады.
74. Паспорт тиісті акті жасала отырып, комиссиялық тәртіппен жойылуы тиіс.
Акт объектінің құқық иесі болып табылатын ұйымда қалады. Актінің көшірмесі Паспорттың екінші данасының сақтау орны бойынша жіберіледі.
6-тарау. Террористік тұрғыдан осал ғылым және жоғары білім саласындағы қызметті жүзеге асыратын объектілерді инженерлік-техникалық жабдықтармен жарақтандыруға қойылатын талаптар
75. Терроризм актісін жасаудың ықтимал салдарын ескере отырып, ғылым және жоғары білім аумақтық объектілері мынадай топтарға бөлінеді:

69. Один экземпляр акта временной передачи документов вместе с паспортом передается в оперативный штаб, осуществляющему руководство антитеррористической операцией. Второй экземпляр описи остается у лица, ответственного за хранение паспорта.
70. Второй экземпляр и электронный вариант паспорта (в формате PDF на электронном носителе информации) в срок не позднее 10 (десяти) календарных дней со дня его утверждения или корректировки направляются в территориальные подразделения органов внутренних дел Республики Казахстан для хранения.
71. Паспорт подлежит корректировке в случае изменения:
1) прав собственности;
2) руководителя объекта;
3) наименования объекта;
4) основного предназначения объекта;
5) общей площади и периметра объекта, застройки прилегающей территории или после завершения капитального ремонта, реконструкции зданий (строений и сооружений) и инженерных систем, если были произведены изменения в конструкции;
6) потенциально опасных участков объекта;
7) технических средств, привлекаемых для обеспечения антитеррористической защищенности объекта.
72. Изменения вносятся в течение 20 (двадцати) рабочих дней после возникновения оснований для корректировки.
При увеличении сроков разработки паспорта, внесения корректив в него руководитель объекта обращается в антитеррористическую комиссию с соответствующим обращением.
В паспорте сотрудником, ответственным за хранение, вносятся отметки о внесенных изменениях и дополнениях с указанием причин и дат изменения, заверенные подписью руководителя объекта или лица, уполномоченного подписывать паспорт. Замене подлежат только те элементы паспорта, где произошли изменения.
Одновременно информация о соответствующих изменениях за подписью руководителя объекта направляется в органы внутренних дел Республики Казахстан для приобщения ко второму экземпляру паспорта с одновременной заменой электронного варианта паспорта.
73. Паспорт подлежит полной замене:
1) не реже одного раза в пять лет;
2) в случае внесения корректив в более чем половину пунктов текста паспорта.
74. Паспорт подлежит уничтожению в комиссионном порядке с составлением соответствующего акта.
Акт остается в организации, являющейся правообладателем объекта. Копия акта направляется по месту хранения второго экземпляра паспорта.
Глава 6. Требования к оснащению объектов, осуществляющих деятельность в сфере науки и высшего образования, уязвимых в террористическом отношении, инженерно-техническим оборудованием
75. С учетом возможных последствий совершения акта терроризма, территориальные объекты науки и высшего образования делятся на следующие группы:

1) бірінші топқа персонал мен білім алушылардың нақты саны 100-ден 2000 адамға дейінгі ғылым және жоғары білім объектілері;
2) екінші топқа кадрлар мен білім алушылардың нақты саны 2000-нан асатын ғылым және жоғары білім объектілері;
3) үшінші топқа қызметкерлердің санына қарамастан Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігіне және оған тікелей бағынысты ұйымдардың әкімшілік ғимараттары, оның ішінде апаттың туындауына, төтенше жағдай қаупіне және терроризм актісінің жасалуына себеп болатын қауіпті химиялық және биологиялық (бактериологиялық, улы) заттарды әзірлеуге, өндіруге, сынауға, зерттеуге және сақтауға арналған сондай-ақ жарылыс-өрт қауіпті заттарды, прекурсорларды, қару-жарақ пен оқ-дәрілерді, бақылау болмаған жағдайда қабілетті улы заттар мен препараттарды пайдаланатын персонал мен қызметкерлердің санына қарамастан ғылым және жоғары білім объектілері жатады.
76. Бірінші топтың объектілері:
ескерту жүйесімен;
аумақтық ішкі істер органдарының ЖБО-ға (кезекші бөлімдеріне) бейнебақылау жүйесімен;
күзет қызметі субъектілерін және ішкі істер органдарының кезекші бөлімдерін пультке шығаратын дабыл беру құралымен (дабыл түймесі);
стационарлық (рамалық) және портативті (қолмен) металл детекторлармен;
рупорлы дауыс зорайтқыштармен жарақтандырылады.
77. Екінші топтың объектілері осы тараудың 77-тармағында көзделген техникалық жарақтандыруға қосымша СКУД (турникеттер) кіруді бақылау және басқару жүйелерімен жарақтандырылады. Турникет құрылғыны қолмен және автоматты түрде ашудың және құлыптаудың әдісін қамтамасыз етеді.
78. Осы тараудың 77 және 78-тармақтарында көзделген техникалық жарақтандыруға қосымша үшінші топтың объектілері:
объектінің периметрі бойынша қоршаумен;
күзет және дабыл сигнализациясы жүйелерімен және құралдарымен;
күзеттік жарықтандыру жүйелерімен және құралдарымен;
байланыс жүйелері мен құралдарымен;
резервтік электрмен жабдықтау жүйелерімен және құралдарымен жарақтандырылады.
79. Объектілер мемлекеттік қорғалуға жататын объектілерге жатқызылған жағдайда, олар осы тараудың 76-тармағында көрсетілген топтар бойынша бөлінуіне қарамастан "Мемлекеттік қорғалуға жататын объектілердің кейбір мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 7 қазандағы № 1151 қаулысымен бекітілген мемлекеттік қорғалуға жататын объектілердің инженерлік-техникалық нығаюы жөніндегі талаптарға сәйкес жарақтандырылады.

1) к первой группе относятся объекты науки и высшего образования с фактическим количеством персонала и обучающихся от 100 до 2000 человек;
2) ко второй группе относятся объекты науки и высшего образования с фактическим количеством персонала и обучающихся свыше 2000 человек;
3) к третьей группе относятся:
административные здания Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан и непосредственно подведомственные ему организации, независимо от количества сотрудников, в том числе объекты науки и высшего образования независимо от количества персонала и сотрудников, задействованные в разработке, производстве, испытании, исследовании и хранении потенциально опасных химических и биологических (бактериологических, ядовитых) веществ, а также использующие взрывопожароопасные вещества, прекурсоры, оружие и боеприпасы, токсичные вещества и препараты, которые способны в случае утраты контроля над ними причинить ущерб жизни и здоровью, стать причиной возникновения аварии, угрозы чрезвычайной ситуации и совершения акта терроризма;
76. Объекты первой группы оснащаются:
1) системой оповещения;
2) системой видеонаблюдения с передачей изображения в ЦОУ (дежурные части) территориальных органов внутренних дел;
3) средством подачи тревоги (тревожная кнопка) c выводом на пульт субъектов охранной деятельности и дежурные части органов внутренних дел;
4) стационарными (рамочными) и портативными (ручными) металлоискателями;
5) рупорными громкоговорителями.
77. Объекты второй группы дополнительно к техническому оснащению, предусмотренные пунктом 77 настоящей главы, оснащаются системами контроля и управления доступом СКУД (турникеты). Турникет обеспечивает ручной и автоматический способ открывания и блокирования устройства.
78. Объекты третьей группы дополнительно к техническому оснащению, предусмотренные пунктами 77 и 78 настоящей главы, оснащаются:
1) ограждением по периметру объекта;
2) системами и средствами охранной и тревожной сигнализации;
3) системами и средствами охранного освещения;
4) системами и средствами связи;
5) системами и средствами резервного электроснабжения.
79. В случае отнесения объектов к объектам, подлежащим государственной охране, они независимо от распределения по группам, указанным в пункте 76 настоящей главы, оснащаются в соответствии с требованиями по инженерно-технической укрепленности объектов, подлежащих государственной охране, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 октября 2011 года № 1151 "Некоторые вопросы объектов, подлежащих государственной охране".

80. Басшының шешімі бойынша объектіде объектінің терроризмге қарсы қорғалу деңгейін арттыруға ықпал ететін қосымша инженерлік-техникалық жабдық орнатылады.
81. Объектінің инженерлік-техникалық жабдықтары әрдайым жұмыс күйінде сақталады.
82. Бейнебақылау жүйесі объектідегі жағдайға бақылау жүргізу, сондай-ақ жағдайды бағалау және бұзушылардың іс-әрекеттерін тіркеу үшін рұқсатсыз кіру фактісін көзбен шолып растау мақсатында белгіленеді.
83. Жеке ғимаратты (ғимараттар кешенін) алып жатқан объектіде бейнебақылау жүйесімен:
1) объектіге іргелес аумақтың периметрі;
2) бақылау-өткізу пункттері (бар болса);
3) негізгі және қосалқы кіреберістер мен ЖЖОКБҰ объектілерінде білім алушыларды сабаққа жіберу үшін барлық кіретін орындар жабдықталады;
4) объектіде адамдар көп жиналатын орындар жабдықталады. Білім беру объектілерінде мұндай орындар дәліздер, спорт және акт залдары, асханалар, фойе, киім ілетін орындар, сондай-ақ білім беру объектілерінің учаскелерінде жайластырылған ойындарға, спорт пен демалуға арналған алаңдар болып табылады;
5) қауіпті учаскелері бар аумақ пен үй-жайлар, оларға қарай баратын үй-жайлар (орындар), дәліздер;
6) тексеру үй-жайлары (бөлмелері), көлікті тексеру учаскелері (бар болса);
7) объект басшысының (меншік иесінің) қалауы бойынша үй-жайлар мен аумақтар жабдықталады.
84. Ғимараттың бір бөлігін алып жатқан объектіде бейнебақылау жүйесі:
1) объектіде адамдар көп жүретін орындарды;
2) негізгі және қосалқы кіреберістерді (бар болса) қамтиды.
85. Бейнеқылау жүйесі:
1) қауіпсіздікті қамтамасыз ететін қызметкерінің бекетінде орнатылған көрнекі ақпаратты телекамералардан техникалық құралға немесе алынған ақпаратты жинаудың, өңдеудің, көрсетудің және тіркеудің техникалық құралдарының жиынтығына беруді;
2) автоматтандырылған режимдегі жұмысты;
3) қазіргі уақыт режимінде объектідегі жағдайды бағалауды;
4) Ұлттық бейнемониторинг жүйесіне қосылуды;
5) 30 тәуліктен кем емес мерзімде ақпаратты сақтауды қамтамасыз етеді.
86. Тәуліктің қараңғы уақытында, егер үй-жайлардың және объектілердің іргелес аумақтарының жарығы телекамералардың сезімталдығынан төмен болса, көрінетін немесе инфрақызыл жарық диапазонының (ол болған жағдайда) жарығы қосылады.
87. Бейнебақылау жүйелеріне қойылатын техникалық талаптар Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті төрағасының 2020 жылғы 27 қазандағы № 69-қе бұйрығымен бекітілген (Нормативтік-құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21693 болып тіркелген) Бейнемониторингтің ұлттық жүйесінің жұмыс істеу қағидаларында көзделген бейнебақылау жүйелерінің ең төмен техникалық шарттарына сәйкес келеді.

80. По решению руководителя, на объекте устанавливается дополнительное инженерно-техническое оборудование, способствующее повышению уровня антитеррористической защищенности объекта.
81. Инженерно-техническое оборудование объекта всегда поддерживается в рабочем состоянии.
82. Система видеонаблюдения устанавливается в целях ведения наблюдения за обстановкой на объекте, а также визуального подтверждения факта несанкционированного проникновения, для оценки ситуации и фиксирования действий нарушителей.
83. На объекте, занимающем отдельное здание (комплекс зданий), системой видеонаблюдения оборудуются:
1) периметр территории, прилегающей к объекту;
2) контрольно-пропускные пункты (при наличии);
3) главный и запасные входы. На объектах высшего образования оборудуются все входы, предназначенные для пропуска обучающихся на занятия;
4) места массового пребывания людей на объекте. На объектах образования такими местами являются коридоры, спортивные и актовые залы, столовые, фойе, гардеробные, а также площадки для игр, спорта и отдыха, обустроенные на участках объектов образования;
5) территория и помещения с потенциально опасными участками, помещения (места), коридоры, ведущие к ним;
6) досмотровые помещения (комнаты), участки досмотра транспорта (при наличии);
7) иные помещения и территории по усмотрению руководителя (собственника) объекта.
84. На объекте, занимающем часть здания, системой видеонаблюдения охватываются:
1) места массового пребывания людей на объекте;
2) главный и запасные входы (при наличии).
85. Система видеонаблюдения обеспечивает:
1) передачу визуальной информации с телекамер на техническое средство или совокупность технических средств сбора, обработки, отображения и регистрации полученной информации, установленные на посту сотрудника по обеспечению безопасности;
2) работу в автоматизированном режиме;
3) оценку ситуации на объекте в режиме реального времени;
4) подключение к Национальной системе видеомониторинга;
5) срок хранения информации не менее 30 суток.
86. В темное время суток, если освещенность помещений и прилегающих территорий объектов ниже чувствительности телекамер, включается освещение видимого или инфракрасного диапазона света (при его наличии).
87. Технические требования к системам видеонаблюдения соответствуют минимальным техническим условиям систем видеонаблюдения, предусмотренным Правилами функционирования Национальной системы видеомониторинга, утвержденными приказом Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 27 октября 2020 года № 69- қе (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21693).

88. Объектілер қызметкерлерді, ПОҚ-ты, білім алушылар мен объектіге келушілерді штаттан тыс жағдайдың туындауы (терроризм актісін жасау немесе жасау қаупі және туындаған салдарлар туралы) туралы жедел хабардар ету және олардың іс-әрекеттерін үйлестіру мақсатында хабарлау жүйелерімен және құралдарымен жарақтандырылады.
89. Объектінің қызметкерлерін, ПОҚ-ты, білім алушылар мен келушілерді хабарландыру алдын ала әзірленген жоспарға сәйкес басқа да техникалық және жылжымалы байланыс құралдарының (дабыл беру) көмегімен ішкі байланыс желілері бойынша жүзеге асырылады және:
1) ғимараттарға, үй-жайларға, адамдар тұрақты немесе уақытша болатын объект аумағының учаскелеріне дыбыстық және жарық сигналдарын беруді;
2) үй-жайларда объектілерде қауіптілік сипаты, эвакуациялауды немесе бұғаттауды жүзеге асыру қажеттілігі мен тәртібі, сондай-ақ персоналдың, білім алушылар мен объектіге келушілердің қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталған іс-қимылдар туралы автоматты режимде де (бұрын жазылған мәтінді оқу), сондай-ақ микрофонның көмегімен сөйлеу ақпаратын таратуды қамтамасыз етеді. Эвакуация туралы хабарландыру жүйелері және үй-жайларды бұғаттау сигналдармен ерекшеленеді.
90. Хабарлау құралдарының саны және олардың қуаты адамдардың тұрақты немесе уақытша болатын барлық орындарында дұрыс естуін қамтамасыз етеді, эвакуация жүргізілген жағдайда оны жүргізу үшін қажетті есептелген уақыт ішінде әрекет етеді.
91. Дабыл беру құралы (мобильді не стационарлық) (дабыл түймесі) объектіде терроризм актісін жасау қаупі туралы уәкілетті органдарды уақтылы хабардар ету мақсатында орнатылады.
92. Дабыл беру құралы міндетті түрде объектінің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін адам отыратын пост және жаппай өткізуге арналған объектіге кірумен жабдықталады.
93. Дабыл беру құралы аумақтық ішкі істер органдарының кезекші бөлімдеріне не күзет қызметі субъектілерінің орталықтандырылған бақылау пультіне жасырын сигнал беруді қамтамасыз етеді.
94 Объектілерге қоршау адамдардың еркін өтуіне және көлік құралдарының объектіге және объектіден өтуіне кедергі жасау мақсатында орнатылады.
Қоршаумен аумағы бар тиісті объектілердің периметрі жабдықталады.
Қоршаудың:
1) еркін өтуді болдырмайтын және объектінің режимдік шарттарын қанағаттандыратын биіктік пен топыраққа тереңдігі;
2) дизайн қарапайымдылығы, жоғары беріктігі мен беріктігі болу қажет;
3) еңсеруді жеңілдететін тораптар мен конструкциялар болмауы керек.
Периметрлік қоршау мынадай сипаттамаларға:
1) барлық маусымдардың және тиісті климаттық аймақтардың сыртқы климаттық факторларына төзімділігіне;

88. Объекты оснащаются системами и средствами оповещения в целях оперативного информирования сотрудников, ППС, обучающихся и посетителей объекта о возникновении внештатной ситуации (об угрозе совершения или совершении акта терроризма и возникших последствиях) и координации их действий.
89. Оповещение сотрудников, ППС, обучающихся и посетителей объекта осуществляется по внутренним линиям связи, с помощью других технических и подвижных средств связи (сигнализация) в соответствии с заранее разработанным планом, которые обеспечивают:
1) подачу звуковых и световых сигналов в здания, помещения, на участки территории объекта с постоянным или временным пребыванием людей;
2) трансляцию речевой информации как в автоматическом режиме (чтение ранее записанного текста), так и при помощи микрофона, о характере опасности, необходимости и порядке осуществления эвакуации или блокировании в помещениях объектах, а также действиях, направленных на обеспечение безопасности персонала, обучающихся и посетителей объекта. Системы оповещения об эвакуации и блокировании помещений отличаются сигналами.
90. Количество оповещателей и их мощность обеспечивают необходимую слышимость во всех местах постоянного или временного пребывания людей, в случае проведения эвакуации действуют в течение расчетного времени, необходимого для ее проведения.
91. Средство подачи тревоги (мобильное либо стационарное) (тревожная кнопка) устанавливается в целях своевременного оповещения уполномоченных органов об угрозе совершения акта терроризма на объекте.
92. Средством подачи тревоги оснащается пост лиц, обеспечивающих безопасность объекта, и входы на объект, предназначенные для массового пропуска.
93. Средство подачи тревоги обеспечивает подачу сигнала в дежурные части территориальных органов внутренних дел либо на пульт централизованного наблюдения субъектов охранной деятельности.
94. Ограждение объектов устанавливается в целях воспрепятствования свободному проходу лиц и проезду транспортных средств на объект и с объекта.
Ограждением оборудуется периметр соответствующих объектов, имеющих территорию.
Ограждение имеет:
1) высоту и заглубленность в грунт, исключающие свободное преодоление и удовлетворяющие режимным условиям объекта;
2) простоту в конструкции, высокую прочность и долговечность;
3) отсутствие узлов и конструкций, облегчающих его преодоление.
Ограждение периметра соответствует следующим характеристикам:
1) устойчивость к внешним климатическим факторам всех сезонов и соответствующих климатических зон;

2) көлік құралдары тудыратын кедергілерден және индустриялық кедергілерден, құстар мен жануарлардың әсерінен қорғалуына сәйкес келеді.
95. Күзетілетін объектілер қызмет көрсету аумағы шегінде күзет нарядтары арасындағы екі жақты радиобайланысты қамтамасыз ету мақсатында байланыс жүйелерімен және құралдарымен жарақтандырылады.
96. Объектілер күзет және дабыл сигнализациясы, кіруді бақылау және басқару, жарықтандыру, бейнебақылау жүйесінің үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету үшін резервтік электрмен жабдықтау жүйелерімен және құралдарымен жарақталады.
97. Объектілердің топқа жатқызылуына қарамастан, олардың кіру топтары, сондай-ақ білім алушылар мен тәрбиеленушілердің көлік құралдарының қозғалыс жолдарына тікелей жақын жерде жаппай ашық орындар орналасқан жағдайда объектілер көлік құралдарының жылдамдығын төмендету құралдарымен жабдықталады.
98. ЖЖОКБҰ объектілері соқтығысу қаупін болдырмау мақсатында көлік құралдарының жылдамдығын төмендету құралдарымен жабдықталады.
99. Көлік құралдарының жылдамдығын төмендету гүл құмыраларын, сәулет және ландшафт элементтерін, боллардтарды және басқа құралдарды пайдалану арқылы қамтамасыз етіледі.
100. Объектіні инженерлік-техникалық жабдықтармен жарақтандыру жөніндегі іс-шаралардың аяқталу мерзімі объектіге террористік тұрғыдан осал мәртебе беру туралы хабарлама алған сәттен бастап 6 айдан аспайды.
Ғылым және жоғары білім
беру саласындағы қызметті
жүзеге асыратын террористік
тұрғыдан осал объектілерінің
терроризмге қарсы қорғалуын
ұйымдастыру жөніндегі
нұсқаулыққа
1-қосымша
Сабақ тақырыптарының нұсқалары
Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының (бұдан әрі – ЖЖОКБҰ) басшылары мен персоналы үшін:
1. ЖЖОКБҰ басшылары мен персоналының объектінің мина қойылғаны туралы хабарлама алған кездегі іс-қимылы.
2. Жасалған теракт кезінде ЖЖОКБҰ басшылары мен персоналының іс-қимылы.
3. Терроризмге қарсы іс-қимыл бойынша профилактикалық, оқу, жаттығу іс-шараларын ұйымдастыру және өткізу.
4. ЖЖОКБҰ терроризмге қарсы қауіпсіздігін ұйымдастыру.
5. ЖЖОКБҰ қауіпсіздік шаралары.
Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігіне ведомстволық бағынысты ұйымдар үшін:
1. Жарылғыш заттарды тану және жарылыс қаупі кезіндегі тәртіп ережелері.
2. ЖЖОКБҰ жанында қоғамдық тәртіпсіздіктер туындаған және кепілге адамдарды алу қаупі туындаған кезде қауіпсіздікті қамтамасыз ету.
3. ЖЖОКБҰ терроризмге қарсы іс-қимыл бойынша профилактикалық, оқу, жаттығу іс-шараларын ұйымдастыру және өткізу.
4. Террористік акт жасау қаупі төнген кезде қауіпсіздікті қамтамасыз ету.
Терорристік акт жасалған кезде ЖЖОКБҰ басшыларының іс-қимылы.
Нұсқамалар өткізу шеңберінде:

2) защищенность от индустриальных помех и помех, вызываемых транспортными средствами, воздействия птиц и животных.
95. Объекты, находящиеся под охраной, оснащаются системами и средствами связи в целях обеспечения двустороней радиосвязи между нарядами охраны в пределах территории обслуживания.
96. Объекты оснащаются системами и средствами резервного электроснабжения для обеспечения бесперебойной работы системы охранной и тревожной сигнализации, контроля и управления доступом, освещения, видеонаблюдения.
97. Независимо от отнесения объектов к группе, в случае расположения их входных групп, а также открытых мест массового пребывания людей в непосредственной близости к путям движения транспортных средств, объекты оборудуются средствами снижения скорости транспортных средств.
98. Объекты науки и высшего образования оборудуются средствами снижения скорости транспортных средств в целях предотвращения риска наезда.
99. Снижение скорости транспортных средств обеспечивается использованием вазонов, элементов архитектуры и ландшафта, боллардов и других средств.
100. Срок завершения мероприятий по оснащению объекта инженерно-техническим оборудованием, составляет не более 6 месяцев с момента получения уведомления о придании объекту статуса уязвимого в террористическом отношении.
Приложение 1
к Инструкции по организации
антитеррористической защиты
объектов, уязвимых
в террористическом отношении,
осуществляющих деятельность
в сфере науки
и высшего образования
Варианты тематик занятий
Для руководителей и персонала организаций высшего и (или) послевузовского образования (далее – ОВПО):
1. Действия руководителей и персонала ОВПО при получении сообщений о минировании объекта.
2. Действия руководителей и персонала ОВПО при совершенном теракте.
3. Организация и проведение профилактических, учебных, тренировочных мероприятий по противодействию терроризму.
4. Организация антитеррористической безопасности ОВПО.
5. Меры безопасности в ОВПО.
Для организаций, подведомственных Министерству науки и высшего образования Республики Казахстан:
1. Распознавание взрывчатых веществ и правила поведения при угрозе взрыва.
2. Обеспечение безопасности при возникновении общественных беспорядков вблизи ОВПО и угрозе захвата заложников.
3. Организация и проведение в ОВПО профилактических, учебных, тренировочных мероприятий по противодействию терроризму.
4. Обеспечение безопасности при угрозе совершения террористического акта.
5. Действия руководителей ОВПО при совершенном теракте.
В рамках проведения инструктажей:

1. Қызметкерлерді, ПОҚ, білім алушылар мен объектіге келушілерді эвакуациялау және эвакуациялау кезіндегі қауіпсіздік шаралары;
2. Объект аумағының шегінде терроризм актісі жасалған жағдайда өзін-өзі ұстау және әрекет ету тәртібімен объектінің әрбір қызметкерін егжей-тегжейлі таныстыру.
Практикалық сабақтарды өткізу шеңберінде:
1. Иесіз заттар мен күдікті заттарды табу мақсатында үй-жайларды қарап тексеруді ұйымдастыру бойынша қызметкерлердің, объектінің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін тұлғалардың практикалық іс-қимылдарын пысықтау:
1) иесіз заттарды, күдікті заттарды тапқан кезде және минаның табылғаны туралы хабарлама алған кездегі іс-әрекеттер;
2) ұйымның аумақтық ішкі істер органдарымен өзара іс-қимылын ұйымдастыру, иесіз заттарды, күдікті заттарды тапқан және объектіні миналау туралы хабарлама алған кезде күзету;
3) объекті персоналы, ПОҚ. білім алушылар мен келушілерді хабардар етуді ұйымдастыру;
4) объекті персоналы, ПОҚ. білім алушылар мен келушілерді эвакуациялауды ұйымдастыру.
Көрсетілген іс-шараларға сәйкес мынадай жаттығулар өткізіледі:
1) объектіге мина қойылғандығы туралы хабарлама алған кездегі персоналдың іс-қимылы;
2) иесіз заттар мен күдікті заттар табылған кездегі іс-әрекеттер;
3) адамдарды эвакуациялау кезіндегі іс-қимылдар.
Ғылым және жоғары білім беру
саласындағы қызметті жүзеге
асыратын террористік тұрғыдан
осал объектілерінің терроризмге
қарсы қорғалуын ұйымдастыру
жөніндегі нұсқаулыққа
2-қосымша
Техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар және терроризм актісін жасау қаупі туындаған кезде жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары қызметкерлерінің, профессорлық-оқытушылық құрамының, білім алушыларының іс-қимыл алгоритмі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар және терроризм актісін жасау қаупі туындаған кезде жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары (бұдан әрі – ЖЖОКБҰ) қызметкерлерінің, ПОҚ және білім алушыларының іс-қимыл алгоритмі (бұдан әрі - Алгоритм) техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар және терроризм актісін жасау қаупі туындаған жағдайларда ЖЖОКБҰ тұрақты жұмыс істеуін арттыру жөніндегі іс-шараларды басқару мақсатында әзірленді және оларды алдын алуға және жоюға бағытталған.
Террористік қатерлердің алдын алу адамдардың өмірі мен денсаулығын сақтауға, террористік қатерді жүзеге асыру тәуекелін барынша азайтуға және терроризм актісін жасауды барынша азайтуға бағытталған іс-шаралар кешені болып табылады.
Техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар аймағында авариялық-құтқару және шұғыл жұмыстарды жүргізуге дайындық жөніндегі іс-шаралар кешенін қабылдау ЖЖОКБҰ тұрақты жұмыс істеуін қамтамасыз етуге бағытталған.

1. Эвакуация сотрудников, ППС, обучающихся и посетителей объекта и меры безопасности при проведении эвакуации;
2. Детализированное ознакомление каждого из сотрудников объекта с порядком персонального поведения и действиями в обстановке совершения акта терроризма в пределах территории объекта.
В рамках проведения практических занятий:
1. Отработка практических действий с лицами, обеспечивающими безопасность объекта, по организации осмотров помещений с целью обнаружения бесхозных вещей и подозрительных предметов:
1) действий при обнаружении бесхозных вещей, подозрительных предметов и получении сообщений о минировании;
2) организации взаимодействия организации с территориальными органами внутренних дел, охраны при обнаружении бесхозных вещей, подозрительных предметов и получении сообщения о минировании объекта;
3) организации оповещения персонала, ППС, обучающихся и посетителей объекта;
4) организации эвакуации персонала, ППС, обучающихся и посетителей объекта.
В соответствии с указанными мероприятиями, проводятся следующие тренировки по действиям:
1) персонала при получении сообщения о минировании объекта;
2) при обнаружении бесхозных вещей и подозрительных предметов;
3) при эвакуации людей.
Приложение 2
к Инструкции по организации
антитеррористической защиты
объектов, уязвимых
в террористическом отношении,
осуществляющих деятельность
в сфере науки
и высшего образования
Алгоритм действий сотрудников, профессорско-преподавательского состава, обучающихся организаций высшего и (или) послевузовского образования при возникновении чрезвычайных ситуаций техногенного характера и угрозы совершения акта терроризма
Глава 1. Общие положения
1. Настоящий алгоритм действий сотрудников, профессорско-преподавательского состава и обучающихся организаций высшего и (или) послевузовского образования (далее – ОВПО) при возникновении чрезвычайных ситуаций техногенного характера и угрозы совершения акта терроризма (далее – Алгоритм), разработан с целью управления мероприятиями по повышению устойчивости функционирования ОВПО в случаях возникновения чрезвычайных ситуаций техногенного характера и угрозы совершения акта терроризма и направлен на их предупреждение и ликвидацию.
Предупреждением террористических угроз является комплекс мероприятий, направленных на сохранение жизни и здоровья людей, максимально уменьшение риска осуществления террористической угрозы и минимизацию совершения акта терроризма.
Принятие комплекса мероприятий по подготовке к проведению аварийно- спасательных и неотложных работ в зоне чрезвычайных ситуаций техногенного характера направлено на обеспечение устойчивости функционирования ОВПО.

2. Терроризм актісі жасалған жағдайда ЖЖОКБҰ басшылары мен қызметкерлері жасалған терроризм актісі туралы құқық қорғау және арнаулы органдарды дереу хабардар етеді және персоналды, ПОҚ, білім алушылар мен келушілерді эвакуациялауды қамтамасыз етеді.
Терроризм актісін жасау қаупінің туындауын алдын алу жөніндегі жұмысты ұйымдастыру кезінде объектілерге және бөгде адамдардың осал объектілеріне (учаскелеріне, жабдықтарына) еркін кіруін болдырмауға ерекше назар аудару маңызды, бұл террористік құралдарды жеткізуді, сондай-ақ бақылау, автоматика аппаратураларының, байланыс құралдарының істен шығуын болдырмайды.
Террористік іс-әрекетті дайындау мен жүзеге асырудың негізгі белгілері:
1) мінез-құлқында террористік шабуыл объектісінің жақын ортасындағы жағдайды зерделеу, оның қызметіндегі белгілі бір аспектілерге жоғары немесе жеткіліксіз уәжделген қызығушылық байқалатын адамдардың пайда болуы;
2) таңдалған объектілерде күдікті адамдардың бірнеше рет пайда болуы және олардың фото және бейнетүсірілім жүргізуі;
3) объектінің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін адамдармен және персоналмен негізсіз байланысқа түсу, олардан жұмыс режимін, қол жеткізу тәртібін, қауіпсіздікті қамтамасыз етуі және шығаруы;
4) жертөлелер мен шатырларға техникалық қызмет көрсетуге қатысы жоқ адамдардың кіруі;
5) бөгде келушілерде (күдік тудыратын адамдарда) объектінің ғимаратына кіреберісте күзетпен тексеру ұсынушының жеке басы туралы ақпарат бермейтін құжаттардың болуы;
6) жалған ақпарат объектісінің әкімшілігі мен қызметкерлеріне хабарлау;
7) осал учаскелерді және оларға қол жеткізу тәртібін, өткізу режимі жүйесінің және объектіні күзетудің тәртібін зерделеу.
Террористік шабуылдың үлгілік сценарийлерін алдын ала талдау негізінде оларды төтенше жағдайларды дамытудың әрбір кезеңінде қолайлы, оң жаққа өзгерту мақсатында нақты бастапқы, аралық және қорытынды жағдайларға тиімді әсер етуге мүмкіндік беретін іс-шаралар кешенін әзірлеу және нақты уақыт режимінде іске асыру маңызды.
Түрлі жағдайларды алдын ала пысықтау терроризм актісін жасау қаупі туындаған кезде қызметкерлердің, ПОҚ және білім алушылардың іс-қимыл алгоритмін, оның ішінде әдеттегі экстремалды жағдайларда іс-қимылдарды реттейтін мекенжай нұсқаулықтары мен жадынамаларды қалыптастыруға мүмкіндік береді.
ЖЖОКБҰ терроризмге қарсы қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі шараларды іске асыруды Заңда және Қазақстан Республикасының өзгеде нормативтік құқық актілерінде белгіленген құзырет шегінде олардың басшылары ұйымдастырады.
3. Техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу жөніндегі іс-шаралар олардың туындауы мен олардан келтірілуі мүмкін залалды ескере отырып жүргізіледі.
Техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу жөніндегі іс-шараларды орындау қолданыстағы заңнамада белгіленген өз құзыреті шегінде ЖЖОКБҰ басшыларына жүктеледі.

2. В случае совершения акта терроризма руководители и сотрудники ОВПО незамедлительно информируют правоохранительные и специальные органы о совершенном акте терроризма и обеспечивают эвакуацию персонала, ППС, обучающихся и посетителей.
При организации работы по предупреждению возникновения угрозы совершения акта терроризма важно особое внимание уделять предотвращению свободного проникновения на объекты и к уязвимым объектам (участкам, оборудованию) посторонних лиц, что исключит доставку террористических средств, а также вывод из строя аппаратуры контроля, автоматики, средств связи.
Основными признаками подготовки и осуществления террористической деятельности являются:
1) появление лиц, в поведении которых усматривается изучение обстановки в близлежащем окружении объекта террористической атаки, повышенный или неадекватно мотивированный интерес к определенным аспектам в его деятельности;
2) неоднократное появление подозрительных лиц у выбранных объектов и проведение ими фото и видеосъемки;
3) необоснованное вступление в контакт с персоналом и с лицами, обеспечивающими безопасность объекта, выведывание у них режима работы, порядка доступа, обеспечения безопасности;
4) проникновение в подвалы и на чердаки лиц, которые не имеют отношения к их техническому обслуживанию;
5) наличие у посторонних посетителей (лиц, вызывающих подозрение) документов, проверка которых охраной на входе в здание объекта не дает информации, о личности предъявителя;
6) сообщение администрации и персоналу объекта ложной информации;
7) изучение уязвимых участков и порядка доступа к ним, порядка системы пропускного режима и охраны объекта.
На основе заблаговременного анализа типовых сценариев террористической атаки важно, с целью их изменения в благоприятную, положительную сторону, в каждой фазе развития чрезвычайных ситуаций разработать и в режиме реального времени реализовать комплекс мероприятий, позволяющих эффективно влиять на конкретные исходную, промежуточную и заключительную ситуации.
Предварительные проработки различных ситуаций позволят сформировать алгоритм действий сотрудников, ППС и обучающихся при возникновении угрозы совершения акта терроризма, в том числе адресных инструкций и памяток, регулирующих действия в типичных экстремальных ситуациях.
Руководство мероприятиями по обеспечению антитеррористической защищҰнности ОВПО осуществляется их руководителями в пределах компетенции, установленной законом и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
3. Мероприятия по предупреждению чрезвычайных ситуаций техногенного характера проводятся с учетом вероятности их возникновения и ущерба от них.
Выполнение мероприятий по предупреждению чрезвычайных ситуаций техногенного характера возлагается на руководителей ОВПО в пределах их компетенции, установленной действующим законодательством.

2-тарау. Ғимаратта және оның аумағында терроризм актісін жасау қаупі туындаған кезде жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары қызметкерлерінің, профессорлық-оқытушылық құрамының және білім алушыларының іс-қимыл тәртібі
4. Тәртіп ЖЖОКБҰ және олардың аумақтарында терроризм актісін жасау қаупі туындаған кезде қызметкерлердің, ПОҚ және білім алушылардың іс-әрекеттерін жүйелейді және үндестіреді.
Бұл тәртіпті ЖЖОКБҰ басшысы әрбір қызметкерге, оқытушыға және білім алушыға жеткізеді.
5. ЖЖОКБҰ терроризм актісін жасау қаупі туындаған кезде шұғыл іс-қимылдар қабылдау үшін:
қызметкерлердің, ПОҚ-тың, білім алушылардың бірінің күдікті нәрсені анықтауы;
телефон арқылы немесе жазбаша түрде қоқан-лоққы жасауы;
қызметкерлерге, ПОҚ және білім алушыларға қарулы шабуыл жасау;
террористердің қызметкерлерді, ПОҚ немесе білім алушыларды кепілге алуы және / немесе ғимаратта немесе оның аумағында болуы;
терроризм ЖЖОКБҰ объектілеріне шабуыл жасауы негіз болып табылады.
6. Жоғарыда аталған жағдайларда ЖЖОКБҰ басшылығы болған оқиға туралы:
ішкі істер органдарының "102" нөміріне, "112" бірыңғай кезекші-диспетчерлік қызметіне;
Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігінің басшылығына дереу хабарлайды.
1-параграф. Күдікті затты анықтау
7. Иесіз сөмке, пакет, жәшік, қорап, сымдары бар ойыншықтар, күдікті дыбыстар (шерту, тықыл) және ерекше иістер (бадам, хлор, аммиак) күдікті зат деп түсініледі.
Бұл заттар жарылғыш құрылғы немесе улы химиялық заттармен (УХЗ), биологиялық агенттермен (қауіпті инфекциялардың қоздырғыштары, сібір жарасының түрі, табиғи шешек, туляремия) пакетпен толтырылған болуы мүмкін.
8. Қауіпті немесе күдікті затты тапқан тұлғалар бұл туралы ішкі істер органдарының "102" нөміріне немесе "112" бірыңғай кезекші-диспетчерлік қызметіне дереу хабарлайды және шұғыл әрекет ету күштері келгенге дейін заттан қауіпсіз қашықтықта болады және болған жағдайға қатысты айғақтар беруге дайындалады.
Басшының іс-әрекеті:
1) ЖЖОКБҰ тұрақты қызметкерлері арасынан шеп құру;
2) шұғыл әрекет ету қызметтерінің (ішкі істер органдарының бөлімшелері, жедел медициналық көмек қызметтері, өрт сөндіру есептері, жедел-құтқару қызметтері) қауіпті немесе күдікті нысанасы табылған жерге кедергісіз кіруін қамтамасыз етуге міндетті;
3) ЖЖОКБҰ білім алушылары мен қызметкерлерін эвакуациялау жөнінде шаралар қабылдауы қажет.
10. Персоналдың әрекеттері (қызметкерлер, ПОҚ):
1) ЖЖОКБҰ басшылығына (телефон арқылы) хабарлауы және ғимаратқа ешкімді жібермеуі (олар келгенге дейін) тиіс;

Глава 2. Порядок действий сотрудников, профессорско-преподавательского состава и обучающихся организаций высшего и (или) послевузовского образования при возникновении угрозы совершения акта терроризма в здании и на ее территории
4. Порядок систематизирует и синхронизирует действия сотрудников, ППС и обучающихся при возникновении угрозы совершения акта терроризма в ОВПО и на их территориях.
Данный порядок руководителем ОВПО доводится до каждого сотрудника, преподавателя и обучающегося.
5. Основанием для принятия немедленных действий при возникновении угрозы совершения акта терроризма в ОВПО являются:
обнаружение кем-либо из сотрудников, ППС, обучающихся подозрительного предмета;
поступление угрозы по телефону или в письменном виде;
вооруженное нападение на сотрудников, ППС и обучающихся;
захват террористами в заложники сотрудников, ППС или обучающихся в здании и (или) на ее территории;
атака объектов науки и высшего образования террористом.
6. В вышеперечисленных случаях руководство ОВПО незамедлительно сообщает о случившемся:
на канал "102" органов внутренних дел, единую дежурно-диспетчерскую службу "112";
руководству Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан.
Параграф 1. Обнаружение подозрительного предмета
7. Под подозрительным предметом понимаются бесхозная сумка, пакет, ящик, коробка, игрушка с торчащими проводами, издающая подозрительные звуки (щелчки, тикание) и необычные запахи (миндаля, хлора, аммиака).
Данный предмет может оказаться взрывным устройством, или начиненным отравляющими химическими веществами (ОХВ), биологическими агентами (возбудителями опасных инфекций, типа сибирской язвы, натуральной оспы, туляремии) пакетом.
8. Лица, обнаружившие опасный или подозрительный предмет, незамедлительно сообщают об этом на канал "102" органов внутренних дел или единую дежурно-диспетчерскую службу "112" и до прибытия сил экстренного реагирования находятся на безопасном расстоянии от предмета и готовятся дать показания, касающиеся случившегося.
9. Действия руководителя:
1) выставить оцепление из числа постоянных сотрудников ОВПО;
2) обеспечить беспрепятственный подъезд к месту обнаружения опасного или подозрительного предмета служб экстренного реагирования (подразделения органов внутренних дел, службы скорой медицинской помощи, пожарные расчеты, оперативно–спасательные службы);
3) принять меры по эвакуации обучающихся и сотрудников ОВПО;
10. Действия персонала (сотрудники, ППС):
1) сообщить руководству ОВПО (по телефону) и в здание никого не допускать (до их прибытия);

2) білім алушыларды күдікті заттан қауіпсіз қашықтыққа (100 метрден жақын емес) алыстату, жақындатпау, қол тигізбеу, ашпауы және табылған заттың орнын ауыстырмау;
3) күдікті затты тапқан тұлғалар шұғыл әрекет ету күштері келгенге дейін қауіпсіз қашықтықта болу және болған жағдайға қатысты айғақтар беруге дайын болу;
4) иесіз заттың иесін анықтау мақсатында айналасындағылардан сұрау;
5) радиобайланыс құралдарын, оның ішінде ұялы телефонды заттың жанында пайдаланбау;
6) табылған уақыты мен орнын жазып алу;
7) қауіпті аймаққа іргелес аумақтан білім алушыларды эвакуациялауды ұйымдастыруға жәрдемдесу;
8) қажет болған жағдайда қорғауды қамтамасыз ететін заттарды (ғимараттың бұрышы, баған, жуан ағаш, автомашина) паналау, бақылау жүргізу;
9) объектіден шығу, мүмкін болмаған жағдайда - күрделі құрылыстың артына және қажетті қашықтыққа жасырыну.
11. Білім алушылардың іс-әрекеттері:
1) дүрбелең туғызбау, әкімшілік персоналдың, ПОҚ өкілдерін тыңдау;
2) күдікті затты ұстамау, ашпау және жылжытпау;
3) қажет болған жағдайда қорғауды қамтамасыз ететін заттардың (ғимараттың бұрышы, баған, жуан ағаш, автомашина) артына паналау;
4) объектіден кету, мүмкін болмаған жағдайда - күрделі құрылыстың артына және қажетті қашықтыққа жасырыну.
12. ЖЖОКБҰ қауіпсіздігін қамтамасыз ететін тұлғалардың іс-әрекеттері:
1) күдікті затқа қол тигізбеу, жақындамау, қозғамау;
2) иесіз заттың иесін анықтау үшін айналасындағылардан сұрау;
3) радиобайланыс құралдарын, оның ішінде ұялы телефонды осы заттың жанында пайдаланудан бас тарту;
4) иесіз заттың табылған уақыты мен орнын жазып алу;
5) күдікті заттың табылғаны туралы ішкі істер органдарының "102" нөміріне немесе "112" бірыңғай кезекші-диспетчерлік қызметіне дереу хабарлау;
6) күдікті заттың сыртқы түрін және оны табу мән-жайларын сипаттауға дайын болу;
7) дүрбелең туғызбау үшін болған оқиға туралы білуі қажет адамдардан басқа ешкімге жарылыс қаупі туралы хабарламау;
8) күдікті затқа және қауіпті аймаққа бөгде адамдардың кіруін шектеуді қамтамасыз ету;
9) қауіпті аймаққа іргелес аумақтан адамдарды ұйымдастырылған эвакуациялауды қамтамасыз ету;
10) қажет болған жағдайда қорғауды қамтамасыз ететін заттарды (ғимараттың бұрышы, баған, жуан ағаш, автомашина) паналау, бақылау жүргізу.
Жарылғыш құрылғы немесе жарылғыш құрылғыға ұқсас зат анықталған кезде ұсынылатын эвакуация және қоршау аймақтары:
1) граната - 50 метр;
2) салмағы 200 грамм тротил дойбы – 45 метр;

2) перевести обучающихся на безопасное расстояние от подозрительного предмета (не ближе 100 метров), не приближаться, не трогать, не вскрывать и не перемещать находку;
3) лицам, обнаружившим подозрительный предмет, до прибытия сил экстренного реагирования находиться на безопасном расстоянии и быть готовыми дать показания, касающиеся случившегося;
4) опросить окружающих с целью установления владельца бесхозного предмета;
5) воздержаться от использования средств радиосвязи, в том числе и сотового телефона, вблизи предмета;
6) зафиксировать время и место обнаружения;
7) оказать содействие в организации эвакуации обучающихся с территории, прилегающей к опасной зоне;
8) при необходимости укрыться за предметами, обеспечивающими защиту (угол здания, колона, толстое дерево, автомашина), вести наблюдение;
9) покинуть объект, при невозможности укрыться за капитальным сооружением и на необходимом удалении.
11. Действия обучающихся:
1) не паниковать, выполнять указания представителей административного персонала, ППС;
2) не трогать, не вскрывать и не передвигать подозрительный предмет;
3) при необходимости укрыться за предметами, обеспечивающими защиту (угол здания, колона, толстое дерево, автомашина);
4) покинуть объект, при невозможности – укрыться за капитальным сооружением и на необходимом удалении.
12. Действия лиц, обеспечивающих безопасность ОВПО:
1) не трогать, не подходить, не передвигать подозрительный предмет;
2) опросить окружающих для установления владельца бесхозного предмета;
3) воздержаться от использования средств радиосвязи, в том числе и сотового телефона, вблизи данного предмета;
4) зафиксировать время и место обнаружения;
5) немедленно сообщить об обнаружении подозрительного предмета на канал "102" органов внутренних дел или единую дежурно-диспетчерскую службу "112";
6) быть готовым описать внешний вид подозрительного предмета и обстоятельства его обнаружения;
7) не сообщать об угрозе взрыва никому, кроме тех, кому необходимо знать о случившемся, чтобы не создавать панику;
8) обеспечить ограничение доступа посторонних лиц к подозрительному предмету и опасной зоне;
9) обеспечить организованную эвакуацию людей с территории, прилегающей к опасной зоне;
10) при необходимости укрыться за предметами, обеспечивающими защиту (угол здания, колона, толстое дерево, автомашина), вести наблюдение.
Рекомендуемые зоны эвакуации и оцепления при обнаружении взрывного устройства или предмета, похожего на взрывное устройство:
1) граната– 50 метров;
2) тротиловая шашка массой 200 грамм – 45 метров;

3) жарылғыш құрылғы - кемінде 200 метр, сыра банкісі 0,33 литр - 60 метр;
4) дипломат (кейс) - 230 метр, жол чемоданы - 350 метр;
5) жеңіл автомашина - кемінде 600 метр. шағын автобус - 920 метр;
6) жүк көлігі (фургон) - 1240 метр.
2-параграф. Телефон арқылы қоқан-лоққы жасау
13. Мұндай сигналдың ешқайсысын назардан тыс қалдырмау. Әңгімені сөзбе-сөз есте сақтауға тырысу және оны қағазға түсіру. Әңгіме фактісін және оның мазмұнын таратпау, ақпаратқа ие адамдардың санын мүмкіндігінше шектеу қажет.
14. Телефон арқылы қоқан-лоққы жасалған тұлғаның (басшы, қызметкер, оқытушы, білім алушы) іс-әрекеті:
Әңгіме барысында қоңырау шалушының жынысын, жасын және сөйлеу ерекшеліктерін:
1) дауысын (қатты немесе тыныш, төмен немесе жоғары), сөйлеу қарқынын (жылдам немесе баяу);
2) айтылуы (айқын, бұрмаланған, кекештенген, сыбырлаған, екпінмен немесе диалектімен);
3) сөйлеу мәнерін (бос, мазақ, балағат сөздермен) назарға алу.
15. Дыбыстық фонға (автомобильдердің немесе теміржол көлігінің шуы, теле-немесе радиоаппаратураның дыбысы, дауыстар), қоңыраудың сипатына (қалалық, қалааралық) назар аудару маңызды.
16. Сөйлесудің нақты басталу уақытын және оның ұзақтығын жазып алу қажет.
17. Кез келген жағдайда әңгіме барысында мынадай сұрақтарға жауап алуға тырысу қажет:
1) бұл адам қайда, кімге, қай телефонға қоңырау шалады? ол қандай нақты талаптар қояды?
2) жеке өзі талаптар қояды немесе делдал ретінде әрекет етеді және адамдардың қандай да бір тобын білдіреді?
3) ол қандай шарттармен немесе олар жоспардан бас тартуға келіседі? онымен қалай және қашан байланысуға болады?
4) сіз бұл қоңырау туралы кімге хабарлай аласыз немесе хабарлауыңыз керек?
18. Қоңырау шалушыдан сіз және объектінің басшылығы шешім қабылдау немесе қандай да бір әрекет жасау үшін мүмкін болатын ең ұзақ уақытқа қол жеткізуге тырысу.
19. Әңгімелесу процесінде немесе әңгімелесу аяқталғаннан кейін дереу ішкі істер органдарының "102" нөміріне немесе "112" бірыңғай кезекші – диспетчерлік қызметіне және басшылыққа телефон қатері туралы хабарлау қажет.
3-параграф. Жазбаша түрде қоқан-лоққы жасау
20. Жазбаша нысандағы қоқан-лоққы жасалған тұлғаның (басшы, қызметкер, ПОҚ, білім алушы) іс-әрекеттері:
1) құжатты алғаннан кейін оны абайлап ұстау, мүмкіндігінше оны таза тығыз жабылатын полиэтилен пакетке салып, бөлек қатты папкаға салу;
2) оған саусақ іздерін қалдырмауға тырысу;
3) егер құжат конвертте келіп түссе, оны ашу тек сол немесе оң жақтан, шеттерін қайшымен мұқият кесіп алу арқылы жүргізіледі;
4) сондай-ақ бәрін бірге сақтау: құжаттың өзі мәтінмен, кез-келген тіркемелермен, конвертпен және қаптамамен, ештеңені тастамаңыз;

3) взрывное устройство – не менее 200 метров, пивная банка 0,33 литра – 60 метров;
4) дипломат (кейс) – 230 метров, дорожный чемодан – 350 метров;
5) легковая автомашина – не менее 600 метров, микроавтобус – 920 метров;
6) грузовая машина (фургон) – 1240 метров.
Параграф 2. Поступление угрозы по телефону
13. Не оставлять без внимания ни одного подобного сигнала. Постараться дословно запомнить разговор и зафиксировать его на бумаге. Не распространять факт разговора и его содержание, максимально ограничить число людей, владеющих информацией.
14. Действия получателя угрозы по телефону (руководитель, сотрудник, преподаватель, обучающийся):
По ходу разговора отметить пол, возраст звонившего и особенности его речи:
1) голос (громкий или тихий, низкий или высокий), темп речи (быстрый или медленный);
2) произношение (отчетливое, искаженное, с заиканием, шепелявое, с акцентом или диалектом);
3) манера речи (развязная, с издевкой, с нецензурными выражениями).
15. Важно обратить внимание на звуковой фон (шум автомашин или железнодорожного транспорта, звук теле- или радиоаппаратуры, голоса), характер звонка (городской, междугородный).
16. Необходимо зафиксировать точное время начала разговора и его продолжительность.
17. В любом случае постараться в ходе разговора получить ответы на следующие вопросы:
1) куда, кому, по какому телефону звонит данный человек, какие конкретные требования он выдвигает;
2) выдвигает требования лично или выступает в роли посредника и представляет какую-то группу лиц;
3) на каких условиях он или они согласны отказаться от задуманного, как и когда с ним можно связаться;
4) кому вы можете сообщить об этом звонке.
18. Постараться добиться от звонящего максимально возможного промежутка времени для принятия вами и руководством объекта решений или совершения каких- либо действий.
19. В процессе разговора или немедленно после окончания разговора сообщить на канал "102" органов внутренних дел или единую дежурно- диспетчерскую службу "112" и руководству о телефонной угрозе.
Параграф 3. Поступление угрозы в письменной форме
20. Действия получателя угрозы в письменной форме (руководитель, сотрудник, ППС, обучающийся):
1) после получения документа обращаться с ним максимально осторожно, убрать его в чистый плотно закрываемый полиэтиленовый пакет и поместить в отдельную жесткую папку;
2) постараться не оставлять на нем отпечатков своих пальцев;
3) если документ поступил в конверте, его вскрытие производить только с левой или правой стороны, аккуратно отрезая кромки ножницами;
4) при этом сохранять все: сам документ с текстом, любые вложения, конверт и упаковку, ничего не выбрасывать;

5) құжаттың мазмұнымен таныс адамдар тобын кеңейтпеу;
6) ішкі істер органдарының "102" нөміріне немесе "112" бірыңғай кезекші-диспетчерлік қызметіне дереу хабарлауы тиіс.
4-параграф. Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының қызметкерлеріне, ПОҚ және білім алушыларына қарулы шабуыл жасау
21. Қызметкерлерге, педагогтарға, білім алушылар мен тәрбиеленушілерге қарулы шабуыл кезінде өзін-өзі оқшаулау үшін шаралар қабылдау, қауіпті аймақтан дереу шығу, сондай-ақ ішкі істер органдарының "102" нөміріне немесе "112" бірыңғай кезекші-диспетчерлік қызметіне хабарлау қажет.
Жасырынып, террористердің кетуін күту және бірінші ғимараттан шығып кету.
22. Басшының іс-әрекеттері:
1) қарулы шабуылдың фактісі мен мән-жайлары туралы құқық қорғау және/немесе арнаулы мемлекеттік органдарды дереу хабардар ету;
2) объектіде адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі жұмыстарды (эвакуациялау, ішкі кедергілерді бұғаттау, объектідегі штаттан тыс жағдай туралы хабарлау) ұйымдастыру;
3) терроризмге қарсы күрес жөніндегі жедел штабтың келген күштерімен өзара іс-қимылды қамтамасыз ету.
23. Персоналдың (қызметкерлер, ПОҚ) іс-әрекеттері:
1) жағдайды бағалау, білім алушылармен бірге ғимараттан қалай кететіндігіңіздің нақты жоспарын ойластыру;
2) білім алушылармен бірге қауіпсіз эвакуациялау;
3) заттар мен сөмкелерді қалдыру;
4) қолыңызды жасырмау, оларды көз алдында ұстау.
24. Ғимараттан кету мүмкіндігі болмаған жағдайда:
1) кабинеттен сытқа тез қарап дәліздегі барлық білім алушыларды немесе қызметкерлерді өз кабинетіне жіберу;
2) сізге таныс емес немесе келуге рұқсаты жоқ ересектерді кабинетке кіргізбеу;
3) есікті мықтап жабу, мүмкіндігінше құлыптап, терезелерді жабу, барлық перделерді түсіру немесе жабу;
4) шабуылдаушы оларды есікке қарап көре алмайтындай етіп персонал мен білім алушыларды қабырғаға тұрғызу;
5) білім алушылар үшін "Қауіпсіз бұрыш" табу;
6) жарық пен компьютер мониторларын өшіру, ұялы телефондарды дыбыссыз режимге қою;
7) білім алушылар үшін тыныштықты қамтамасыз ету;
8) сабаққа қатысу парағын толтыру және объектіде болуы тиіс, бірақ жоқ білім алушылардың тізімін жасау;
9) спорт залындағы білім алушыларды киім ауыстыратын бөлмеге ауыстыру, барлық есіктерді құлыптау, қауіпсіз орын табу және жарықты өшіру;
10) асханалардағы білім алушыларды жақын маңдағы аудиторияға қайта орналастыру және жарықты өшіру;
11) дәретханадағы қызметкерлер мен білім алушыларды кабинада жауып, жарықты сөндіру;
12) дәлізде жүргендердің барлығын дереу жақын маңдағы аудиторияға ауыстырып, жарықты өшіру;

5) не расширять круг лиц, знакомых с содержанием документа;
6) незамедлительно сообщить на канал "102" органов внутренних дел или единую дежурно-диспетчерскую службу "112".
Параграф 4. Вооруженное нападение на сотрудников, профессорско-преподавательский состав, обучающихся организаций высшего и (или) послевузовского образования
21. При вооруженном нападении на сотрудников, педагогов, обучающихся и воспитанников необходимо принять меры для самоизоляции, немедленно покинуть опасную зону, а также сообщить на канал "102" органов внутренних дел или единую дежурно-диспетчерскую службу "112".
Спрятавшись, дождаться ухода террористов, и при первой возможности покинуть здание.
22. Действия руководителя:
1) незамедлительно информировать правоохранительные и/или специальные государственные органы о факте и обстоятельствах вооруженного нападения;
2) организовать работы по обеспечению безопасности людей на объекте (эвакуация, блокирование внутренних барьеров, оповещение о нештатной ситуации на объекте);
3) обеспечить взаимодействие с прибывающими силами оперативного штаба по борьбе с терроризмом.
23. Действия персонала (сотрудники, ППС):
1) оценить ситуацию, продумать четкий план, как вы будете вместе с обучающимися покидать здание;
2) безопасно эвакуироваться вместе с обучающимися;
3) оставить вещи и сумки;
4) не прятать руки, держать их на виду.
24. В случае отсутствия возможности покинуть здание следует:
1) быстро выглянуть из кабинета и направить всех обучающихся или сотрудников, находящихся в коридоре, в свой кабинет;
2) не впускать в кабинет взрослых, которые вам не знакомы или у которых нет пропуска на посещение;
3) плотно закрыть дверь, желательно на ключ, закрыть окна, опустить или закрыть все жалюзи;
4) поставить персонал и обучающихся у стены так, чтобы злоумышленник не мог видеть их, заглядывая в дверь;
5) найти для обучающихся "Безопасный угол";
6) выключить свет и мониторы компьютеров, сотовые телефоны поставить на беззвучный сигнал;
7) обеспечить для обучающихся тишину;
8) заполнить лист посещаемости и составить список обучающихся, которые должны находиться на объекте, но отсутствуют;
9) обучающихся, находящихся в спортивном зале, перевести в раздевалку, запереть все двери, найти безопасное место и выключить свет;
10) обучающихся, находящихся в столовых, передислоцировать в ближайшие аудитории и выключить свет;
11) сотрудников и обучающихся, которые находятся в туалетах, закрыть в кабинке и выключить свет;
12) всех, кто находится в коридоре, немедленно перевести в ближайшую аудиторию и выключить свет;

13) медицина қызметкерлерін, асхана қызметкерлерін, көмекші персоналды өздері тұрған үй-жайда қалдыру, есіктерді жабу және жарықты өшіру;
14) кітапхана оқушылары мен қызметкерлерін кітапханада қалдыру, есіктерді жабу, қауіпсіз жерге ауыстыру және жарықты өшіру.
25. Ғимараттан тыс жердегі қызметкерлер мен білім алушылар ең жақын қауіпсіз жерге жүгіріп барып, жату позициясын ұстанып, қозғалмауы керек.
26. Білім алушының іс-әрекеттері:
1) дүрбелеңге салынбау, қызметкерлер мен ПОҚ тыңдау;
2) мүмкін болған жағдайда - объектіден абайлап шығу, мүмкін болмаған кезде-қауіпсіз жерде паналау;
3) есікті бұғаттау, құқықтық тәртіп қызметкерлерінің келуін күту, құқық қорғау және / немесе арнаулы мемлекеттік органдарға, күзетке, персоналға, объект басшылығына қарулы шабуылдың фактісі мен мән-жайлары туралы кез келген тәсілмен хабарлау.
27. ЖЖОКБҰ қауіпсіздігін қамтамасыз ететін тұлғалардың іс-әрекеттері:
1) қарулы қаскүнемді анықтау;
2) оның объектідегі адамдардың жаппай болатын орындарына баруына тосқауыл қою;
3) объектінің басшылығына, құқық қорғау және/немесе арнаулы мемлекеттік органдарға қарулы шабуыл фактісі туралы кез келген тәсілмен хабарлау;
4) объектідегі адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету шараларын (эвакуациялау, ішкі кедергілерді бұғаттау) қабылдау.
5-параграф. Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарын кепілге алу
28. Басшының іс-әрекеті:
1) білім алушылардың, персоналдың, ПОҚ және басқа да қызметкерлердің қауіпсіздігі үшін барынша мүмкін болатын жағдайларды ұйымдастыру;
2) құқық қорғау және/немесе арнаулы мемлекеттік органдарды қызметкерлердің, ПОҚ және білім алушылардың кепілге алынғандығы туралы дереу хабардар ету;
3) басқыншылардың талаптарын анықтауға тырысу;
4) терроризмге қарсы күрес жөніндегі жедел штабтың келген күштерімен өзара іс-қимылды қамтамасыз ету.
29. Персоналдың (қызметкерлер, ПОҚ) іс-әрекеті:
1) жанындағы білім алушыларды қорғауды ұйымдастыру;
2) олардың кепілге алынуына жол бермеу, ғимараттан абайлап шығару немесе үй-жайда паналау;
3) есікті құлыптау, құқықтық тәртіп қызметкерлері келгенге дейін ұстау;
4) кез келген қолжетімді тәсілмен және өз қауіпсіздігін кепілдендірілген қамтамасыз ету шартымен құқық қорғау және /немесе арнаулы мемлекеттік органдарды кепілге алу мән-жайлары мен шабуылдаушылар (саны, қару-жарағы, жарақтандырылуы, жасы, лақап аты, ұлты) туралы хабардар ету.
30. Білім алушының іс-әрекеті:
1) дүрбелең тудырмау, ұстамдылық сақтау, өзін-өзі бақылау;
2) қауіпсіз орын табуға тырысу;
3) сізді кепілге алғаны туралы хабарлама алғаннан кейін, арнайы қызмет жұмысын бастағанын және сіздің босатылуыңыз үшін қажет нәрсенің бәрін қабылдайтынын есте сақтау;

13) медицинских работников, работников столовой, вспомогательный персонал оставить в помещении, в котором они находятся, закрыть двери и выключить свет;
14) обучающихся и сотрудников библиотеки оставить в библиотеке, закрыть двери, перевести в безопасное место и выключить свет;
25. Сотрудникам и обучающимся, находящимся вне здания, необходимо добежать до ближайшего безопасного места, остановиться, занять лежащее положение и не двигаться;
26. Действия обучающихся:
1) не паниковать, выполнять указания сотрудников и ППС;
2) при возможности незаметно покинуть объект, при невозможности - укрыться в безопасном месте;
3) заблокировать дверь, дождаться прибытия сотрудников правопорядка, проинформировать любым способом правоохранительные и /или специальные государственные органы, охрану, персонал, руководство объекта о факте и обстоятельствах вооруженного нападения.
27. Действия лиц, обеспечивающих безопасность ОВПО:
1) выявить вооруженного злоумышленника;
2) блокировать его продвижение к местам массового пребывания людей на объекте;
3) информировать любым способом руководство объекта, правоохранительные и/или специальные государственные органы о факте вооруженного нападения;
4) принять меры к обеспечению безопасности людей на объекте (эвакуация, блокирование внутренних барьеров).
Параграф 5. Захват заложников в организациях науки и высшего образования
28. Действия руководителя:
1) организовать максимально возможные условия для безопасности обучающихся, персонала, ППС и других сотрудников;
2) незамедлительно информировать правоохранительные и/или специальные государственные органы о захвате сотрудников, ППС и обучающихся в заложники;
3) попытаться выяснить требования захватчиков;
4) обеспечить взаимодействие с прибывающими силами оперативного штаба по борьбе с терроризмом.
29. Действия персонала (сотрудники, ППС):
1) организовать защиту находящихся рядом обучающихся;
2) предотвратить их попадание в заложники, незаметно вывести из здания или укрыться в помещении;
3) заблокировать дверь, продержаться до прибытия сотрудников правопорядка;
4) информировать любым доступным способом и при условии гарантированного обеспечения собственной безопасности правоохранительные и /или специальные государственные органы об обстоятельствах захвата заложников и злоумышленниках (количество, вооружение, оснащение, возраст, клички, национальность).
30. Действия обучающихся:
1) не паниковать, сохранять выдержку и самообладание;
2) стараться найти безопасное место;
3) помнить, что получив сообщение о вашем захвате, спецслужбы уже начали действовать и предпримут необходимые меры для вашего освобождения;

4) шабуылдаушыларды қару қолдануға итермелейтін және адам шығынына әкеп соқтыратын әрекеттерге жол бермеу;
5) айыру, қорлау және қорлауға жол беру, қылмыскерлердің көзіне қарамау, арандатушылықпен әрекет етпеу;
6) кез-келген әрекетті жасауға (отыру, тұру, ішу, дәретханаға бару) рұқсат сұрау;
7) егер жарақат алған жағдайда, қозғалмауға тырысу, осылайша қан жоғалтуды азайту;
8) арнаулы қызметтер сізді босату жөніндегі операцияны жүргізу кезінде мынадай талаптарды мүлтіксіз сақтауға міндетті:
9) еденге төмен қаратып жатып, басын қолдарымен жауып, қозғалмау;
10) арнайы қызмет қызметкерлеріне қарсы жүгіруге немесе олардан қашуға болмайды, өйткені олар сізді қылмыскер деп ойлауы мүмкін;
11) есіктер мен терезелердің саңылауларынан аулақ болу.
31. Қауіпсіздікті қамтамасыз ететін тұлғалардың іс-әрекеттері:
1) мұқият болу, қылмыскерлердің белгілерін, олардың бет-әлпетінің ерекшеліктерін, киімдерін, есімдерін, лақап аттарын, ықтимал тыртықтар мен татуировкаларды, сөйлеу ерекшеліктері мен мінез-құлқын, сөйлесу тақырыбын есте сақтауға тырысу;
2) қылмыскерлерді дене күшін немесе қаруды қолдануға итермелейтін әрекеттерге жол бермеу;
3) өзінің мінез-құлқымен назарын аудартпау;
4) қашудың сәттілігіне толық сенімділік болмаса, жүгіруге тырыспау;
5) террористер туралы мүмкіндігінше көп ақпаратты (саны, қару-жарақ, сыртқы түрі, дене бітімі, екпіні, әңгіме тақырыбы, темпераменті, мінез-құлқы) есте сақтау;
6) өзінің тұрған (қамауда отырған) жерін анықтауға тырысу;
7) байланыстың кез келген қолжетімді тәсілін пайдалана отырып, болған оқиға туралы құқық қорғау немесе арнаулы органдарға, қауіпсіздік бөлімшесіне немесе объектіні күзет қызметіне хабарлауға тырысу;
8) қандай тағам болса да, назардан тыс қалдырмау;
9) жарақат алған кезде дәрігерге дейінгі алғашқы көмекті өз бетінше көрсетуге тырысу;
10) қылмыскерлер өздерін басқаруды тоқтатса да, үрейленбеу;
11) терезелерден, есіктерден алыс тұру;
12) арнайы бөлімшелердің қызметкерлері кепілге алынғандарды босату жөніндегі операцияларды жүргізген кезде мынадай талаптарды сақтау:
еденге төмен қаратып жату, қабырғаға жақын жату, басын қолдарымен жауып, қозғалмау;
арнайы бөлімшелердің қызметкерлеріне жүгіруге немесе олардан қашуға болмайды, өйткені олар қашып бара жатқан адамды қылмыскер деп ойлауы мүмкін.
6-параграф. Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының ішінде және оның аумағында атыс кезінде
32. Басшының іс-әрекеті:
1) білім алушылардың, тәрбиеленушілердің, педагогтердің және басқа да қызметкерлердің қауіпсіздігі үшін барынша мүмкін болатын жағдайларды ұйымдастыру;

4) не допускать действий, которые могут спровоцировать нападающих к применению оружия и привести к человеческим жертвам;
5) переносить лишения, оскорбления и унижения, не смотреть в глаза преступникам, не вести себя вызывающе;
6) на совершение любых действий (сесть, встать, попить, сходить в туалет) спрашивать разрешение;
7) если вы ранены, постараться не двигаться, этим вы сократите потерю крови;
8) во время проведения спецслужбами операции по вашему освобождению неукоснительно соблюдать следующие требования:
9) лежать на полу лицом вниз, голову закрыть руками и не двигаться;
10) не бежать навстречу сотрудникам спецслужб или от них, так как они могут принять вас за преступника;
11) держаться подальше от проемов дверей и окон.
31. Действия лиц, обеспечивающих безопасность:
1) быть внимательным, постараться запомнить приметы преступников, отличительные черты их лиц, одежду, имена, клички, возможные шрамы и татуировки, особенности речи и манеры поведения, тематику разговоров;
2) не допускать действий, которые могут спровоцировать преступников к применению физической силы или оружия;
3) не привлекать внимания своим поведением;
4) не пытаться бежать, если нет полной уверенности в успехе побега;
5) запомнить, как можно больше информации о террористах (количество, вооружение, как выглядят, особенности внешности, телосложения, акцент, тематика разговора, темперамент, манера поведения);
6) постараться определить место своего нахождения (заточения);
7) используя любой доступный способ связи, попытаться сообщить о произошедшем в правоохранительные или специальные органы, подразделение безопасности или службу охраны объекта;
8) не пренебрегать пищей, какой бы она ни была;
9) при ранении, постараться самостоятельно оказать себе первую доврачебную помощь;
10) не паниковать, даже если преступники перестали себя контролировать;
11) расположиться подальше от окон, дверей;
12) при проведении сотрудниками спецподразделений операции по освобождению заложников соблюдать следующие требования:
лечь на пол лицом вниз, прижавшись к стене, голову закрыть руками и не двигаться;
не бежать навстречу сотрудникам спецподразделений или от них, так как они могут принять за бегущего преступника.
Параграф 6. При стрельбе внутри организации высшего и (или) послевузовского образования и на ее территории
32. Действия руководителя:
1) организовать максимально возможные условия для безопасности обучающихся, воспитанников, педагогов и других сотрудников;

2) құқық қорғау және/немесе арнаулы мемлекеттік органдарды атыс туралы дереу хабардар ету;
3) білім алушылардың, қызметкерлердің, педагогтердің өмірі мен денсаулығын қорғау жөнінде шаралар қабылдау.
33. Персоналдың (қызметкерлер, ПОҚ) және білім алушылардың іс-әрекеттері:
1) көшеде атыс кезінде, егер ол пердемен жабылған болса да, терезенің жанында тұрмау;
2) терезе деңгейінен жоғары көтерілмеу;
3) білім алушыларға оқ естілетін үй-жайға кіруге рұқсат бермеу;
4) көшеде атыс кезінде жерге жатып, жасырынатын жерге (ғимараттың бұрышы, гүлзар, аялдама) жорғалап баруға тырысу, егер жақын жерде болмаса, басыңызды қолыңызбен жауып, тыныш жату;
5) бәрі басылған кезде, көтеріліп, маршрутты өзгерту арқылы межелі жерге жету.
7-параграф. Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымы ғимаратының жарылуы кезінде
34. Басшының іс-әрекеттері:
1) білім алушылардың, персоналдың, ПОҚ және басқа да қызметкерлердің қауіпсіздігі үшін барынша мүмкін болатын жағдайларды ұйымдастыру;
2) ғимараттың жарылуы туралы құқық қорғау және / немесе арнаулы мемлекеттік органдарға дереу хабарлау;
3) білім алушылардың, қызметкерлердің және ПОҚ өмірін қорғау жөніндегі іс-қимылды ұйымдастыру.
35. Персоналдың (қызметкерлер, ПОҚ) және білім алушылардың іс-әрекеттері:
1) шыны шкафтардың, витриналар мен терезелердің жанында болмауға тырысып, еденге жату;
2) негізгі қабырғалардың астын паналау, өйткені көбінесе ара қабырға, төбелер, люстралар өлімге әкеледі;
3) баспалдақ торларына шықпау, қосылған электр аспаптарына тиіспеу;
4) қараңғыда болғаннан кейін, газдың шығу қаупіне байланысты сіріңке жағуға тырыспау;
5) арқамен қабырғаға сүйеніп ғимараттан шығу, әсіресе баспалдақпен түсуге тура келсе;
6) сынықтар мен жарықшақтардың үстіне құлау қаупіне байланысты иілу, басыңызды қолыңызбен жабу;
7) көшеде болғаннан кейін ғимараттан алыстап, құлауы мүмкін карниздер мен қабырғаларды қадағалау;
8) тез және мұқият бейімделу, өйткені үй құлаған кезде дүрбелең тудыратын қалың шаң көтеріледі.
8-параграф. Террористер жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымына шабуыл жасаған кезде
36. Басшының іс-әрекеттері:
1) білім алушылардың, ПОҚ және басқа да қызметкерлердің қауіпсіздігі үшін барынша мүмкін болатын жағдайларды ұйымдастыру;
2) құқық қорғау және/немесе арнаулы мемлекеттік органдарына объектіде күдікті тұлғаны немесе адамдар тобын анықтағаны туралы ақпаратты тез арада беру;
3) құқық қорғау органдарының қызметкерлеріне қылмыскерді анықтау және ұстау уақытын қысқартуы мүмкін күдікті тұлға туралы барынша толық ақпарат беру;

2) незамедлительно информировать правоохранительные и/или специальные государственные органы о перестрелке;
3) принять меры по защите жизни и здоровья обучающихся, сотрудников, педагогов.
33. Действия персонала (сотрудники, ППС) и обучающихся:
1) при стрельбе на улице не стоять у окна, даже если оно закрыто занавеской;
2) не подниматься выше уровня подоконника;
3) не разрешать обучающимся входить в помещение, со стороны которого слышны выстрелы;
4) при стрельбе на улице, лечь на землю и постараться отползти за укрытие (угол здания, клумба, остановка), если такого поблизости нет, закрыть голову руками и лежать смирно;
5) когда все утихнет, подняться и, изменив маршрут, добраться до места назначения.
Параграф 7. При взрыве здания организации высшего и (или) послевузовского образования
34. Действия руководителя:
1) организовать максимально возможные условия для безопасности обучающихся, персонала, ППС и других сотрудников;
2) незамедлительно информировать правоохранительные и/или специальные государственные органы о взрыве здания;
3) организовать действия обучающихся, сотрудников и ППС на защиту их жизни.
35. Действия персонала (сотрудники, ППС) и обучающихся:
1) лечь на пол, стараясь не оказаться вблизи стеклянных шкафов, витрин и окон;
2) укрыться под главными стенами, потому что гибель чаще всего несут перегородки, потолки, люстры;
3) не выходить на лестничные клетки, не касаться включенных электроприборов;
4) оказавшись в темноте, не пытаться зажечь спички из-за угрозы утечки газа;
5) выходить из здания, прижавшись спиной к стене, особенно если придется спускаться по лестнице;
6) пригнуться, прикрыть голову руками из-за угрозы падения сверху обломков и осколков;
7) оказавшись на улице, отойти от здания, следить за карнизами и стенами, которые могут рухнуть;
8) ориентироваться быстро и осторожно, так как при обрушении дома поднимается густая туча пыли, вызывающая панику.
Параграф 8. При атаке организации высшего и (или) послевузовского образования террористами
36. Действия руководителя:
1) организовать максимально возможные условия для безопасности обучающихся, ППС и других сотрудников;
2) незамедлительно быстро передать информацию в правоохранительные и/или специальные государственные органы о выявлении на объекте подозрительного лица или группы лиц;
3) предоставить сотрудникам правоохранительных органов максимально полную информацию о подозрительном лице, которая может сократить время выявления и задержания злоумышленника;

4) адамдарды ұйымдасқан түрде эвакуациялауды және өз қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
37. Персоналдың (қызметкерлер, ПОҚ) іс-әрекеттері:
1) жақын маңдағы білім алушыларды қорғауды ұйымдастыру;
2) қорғану: ғимараттан абайлап шығу немесе үй-жайда жасырыну, есікті құлыптау, тәртіп сақшыларының келуін күту;
3) құқық қорғау және/немесе арнаулы мемлекеттік органдарды, күзетті, персоналды, объектінің басшылығын қарулы шабуылдың фактісі мен мән-жайлары туралы кез келген тәсілмен хабардар ету.
38. Білім алушылардың іс-әрекеттері:
1) ғимараттан абайлап шығу немесе үй-жайға жасырыну, есікті құлыптау, құқық қорғау органдарының қызметкерлері келгенше күту;
2) құқық қорғау және /немесе арнаулы мемлекеттік органдарды, күзетті, персоналды, объектінің басшылығын қарулы шабуылдың фактісі мен мән-жайлары туралы кез келген тәсілмен хабардар ету.
39. Ұйымның қауіпсіздігін қамтамасыз ететін тұлғалардың іс-әрекеттері:
1) дәстүрлі емес ағымдарды ұстанушының/-лардың сыртқы белгілері бойынша анықтау;
2) оның/олардың объектідегі адамдардың шоғырланған орындарға баруына тосқауыл қою;
3) объектінің басшылығына, құқық қорғау және/немесе арнаулы мемлекеттік органдарға күдікті тұлғаның немесе адамдар тобының анықталғаны туралы кез келген тәсілмен хабарлау;
4) объектідегі адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету шараларын (эвакуациялау, ішкі кедергілерді бұғаттау) қабылдау;
5) қажет болған кезде күдікті тұлғаның немесе адамдар тобының объект бойынша (жеке өзі не бейнебақылау жүйесі арқылы) жүріп-тұруын бақылауды ұйымдастыру;
6) өз қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
40. Террористтің сыртқы белгілері:
1) ауа-райына сәйкес келмейтін, кең, қолдан жасалған жарылғыш құрылғының (ҚЖҚ) элементтерін жасыруға арналған киім;
2) киімнің астынан ҚЖҚ элементтерінің, сымдардың, тумблерлердің, ажыратқыштардың шығып тұруы;
3) қолында қаруды немесе жарылғыш құрылғыны жасыруға болатын үлкен сөмкелердің немесе баулдардың болуы;
4) тасымалданатын заттарға абайлап қарау, оларды денеге басу және оларды мезгіл-мезгіл еріксіз сезіну;
5) әртүрлі бұзушылықтар болуы мүмкін камуфляждалған нысанды киімді (шеврондардың болмауы, киімнің төменгі және жоғарғы бөліктерінің түсінің сәйкес келмеуі, бас киім) пайдалану.
3-тарау. Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында және оның аумағында терроризм актілерінің алдын алу жөніндегі іс-шаралар
41. Басшының терроризм актілерінің алдын алу жөніндегі іс-әрекеттері:
1) терроризмге қарсы іс-қимыл саласындағы басшылық құжаттардың талаптарын білу және қызметкерлердің, білім алушылардың назарына жеткізу;

4) обеспечить организованную эвакуации людей и собственную безопасность.
37. Действия персонала (сотрудники, ППС):
1) организовать защиту находящихся рядом обучающихся;
2) защититься: незаметно покинуть здание или укрыться в помещении, заблокировать дверь, дождаться прибытия сотрудников правопорядка;
3) информировать любым способом правоохранительные и (или) специальные государственные органы, охрану, персонал, руководство объекта о факте и обстоятельствах вооруженного нападения.
38. Действия обучающихся:
1) незаметно покинуть здание или укрыться в помещении, заблокировать дверь, дождаться прибытия сотрудников правопорядка;
2) информировать любым способом правоохранительные и (или) специальные государственные органы, охрану, персонал, руководство объекта о факте и обстоятельствах вооруженного нападения.
39. Действия лиц, обеспечивающих безопасность ОВПО:
1) выявить по внешним признакам приверженца/ев нетрадиционных течений;
2) блокировать его/их продвижение к местам массового пребывания людей на объекте;
3) информировать любым способом руководство объекта, правоохранительные и/или специальные государственных органов о выявлении подозрительного лица или группы лиц;
4) принять меры к обеспечению безопасности людей на объекте (эвакуация, блокирование внутренних барьеров);
5) при необходимости организовать наблюдение передвижений подозрительного лица или группы лиц по объекту (лично либо через систему видеонаблюдения);
6) обеспечить собственную безопасность.
40. Внешние признаки террориста:
1) одежда, не соответствующая погоде, просторная, призванная скрыть элементы самодельного взрывного устройства (СВУ);
2) торчащие из-под одежды элементы СВУ, провода, тумблеры, выключатели;
3) наличие в руках больших сумок или баулов, в которых можно скрыть оружие или взрывное устройство;
4) осторожное обращение к переносимым вещам, прижимание их к телу и периодическое их непроизвольное ощупывание;
5) использование камуфлированной форменной одежды, в которой могут присутствовать различные нарушения (отсутствие шевронов, несоответствие цвета нижних и верхних частей формы, головного убора).
Глава 3. Практические мероприятия по предупреждению актов терроризма в организациях высшего и (или) послевузовского образования и на территории
41. Действия руководителя по предупреждению актов терроризма:
1) знать самим и доводить до сведения сотрудников, обучающихся требования руководящих документов в сфере противодействия терроризму;

2) ықтимал террористік қатерлерге әрекет ету мәселелері бойынша ішкі істер органдарының бөлімшелерімен өзара іс-қимылды ұйымдастыру;
3) қызметкерлердің, педагогтердің, білім алушылардың қатысуымен іс-қимыл алгоритмдерін пысықтау бойынша практикалық жаттығуларды ұдайы өткізу;
4) білім беру ұйымының терроризмге қарсы қорғау шараларын іске асыруға жауапты лауазымды тұлғаны айқындау.
42. Жауапты лауазымды тұлғаның іс-әрекеттері:
1) қызметкерлермен, ПОҚ және білім алушылармен терроризмге қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша сабақтарды жоспарлау және өткізу;
2) мекеменің үй-жайларында және аумағында терроризм актісін жасау қаупі туындаған кездегі іс-әрекеттер бойынша қызметкерлермен, ПОҚ және білім алушылармен жарты жылда кемінде 2 рет жаттығулар жоспарлау және өткізу;
3) басшыға терроризмге қарсы іс-қимыл шараларын жетілдіру және қызметкерлердің, ПОҚ мен білім алушылардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету мәселелері бойынша ұсыныстар беру;
4) күн сайын объектінің қауіпсіздігінің жай-күйін бақылауды жүзеге асыру;
5) жат қылық көрсеткен бөгде адамдарға назар аудару.
43. Басшының әкімшілік-шаруашылық бөлімі жөніндегі орынбасарының іс-әрекеттері:
1) тәуліктің қараңғы уақытында аумақтың жарықтандырылуын бақылау;
2) аумақтан қоқысты уақтылы шығаруды қамтамасыз ету;
3) жат қылық көрсеткен бөгде адамдарға назар аудару.
44. Басшының тәрбие работе жөніндегі орынбасарының іс-әрекеттері:
1) тәрбие жұмысының жылдық және айлық жоспарларына құқық қорғау органдарының қызметкерлерін тарта отырып, білім алушылардың, ПОҚ және қызметкерлердің қатысуымен "Террористің сыртқы белгілері", "Қолдан жасалған жарылғыш құрылғы қалай көрінеді", "Егер атыс болса не істеу керек", "Түрлі жарақаттар кезіндегі алғашқы медициналық көмек шаралары", "Заңсыз ниет білдірген адамның психологиялық портреті", "Экстремистік ұйымдардың қаупі", "Террористер мен экстремистер жасөспірімдер мен жастарды қылмыстық мақсатта қалай қолдана алады" тақырыбында іс-шаралар өткізу.
45. ПОҚ әрекеттері:
1) жат қылық көрсеткен бөгде тұлғаларға назар аудару; зорлық-зомбылық акцияларына бейім білім алушыларды анықтау;
2) жекелеген білім алушылардың ішкі тәртіп қағидаларын бұзу, оларды экстремистік ұйымдар мен реакциялық діни секталарға тарту фактілерін алдын алу және анықтау;
3) террористік көріністерге ден қою алгоритмдерін пысықтау бойынша практикалық жаттығуларға белсенді қатысу;
4) эвакуациялау маршруттарын жетілдіру, жеке күйзеліске төзімділікті және дағдарыс жағдайында басқару қабілетін арттыру жөнінде ұсыныстар енгізу.
46. Вахтерлердің іс-әрекеттері:

2) организовать взаимодействие с подразделениями органов внутренних дел по вопросам реагирования на возможные террористической угрозы;
3) регулярно проводить практические тренировки по отработке алгоритмов действий с участием сотрудников, педагогов, обучающихся;
4) определить ответственное должностное лицо за реализацию мер антитеррористической защиты ОВПО.
42. Действия ответственного должностного лица:
1) планировать и проводить занятия по вопросам противодействия терроризму с сотрудниками, ППС и обучающимися;
2) не менее 2-х раз в полугодие планировать и проводить тренировки с сотрудниками, ППС и обучающимся по действиям при возникновении угрозы совершения акта терроризма в помещениях и на территории учреждения;
3) представлять руководителю предложения по вопросам совершенствования мер противодействия терроризму и обеспечения безопасности сотрудников, ППС и обучающихся;
4) ежедневно осуществлять контроль за состоянием безопасности объекта;
5) обращать внимание на посторонних лиц с неадекватным поведением.
43. Действия заместителя руководителя по административно-хозяйственной части:
1) следить за освещением территории в темное время суток;
2) обеспечивать своевременный вывоз мусора с территории;
3) обращать внимание на посторонних лиц с неадекватным поведением.
44. Действия заместителя руководителя по воспитательной работе:
1) включать в годовые и месячные планы воспитательной работы проведение мероприятий с участием обучающихся, ППС и сотрудников с привлечением сотрудников правоохранительных органов на темы: "Внешние признаки террориста", "Как выглядит самодельное взрывное устройство", "Что делать, если стреляют", "Меры первой медицинской помощи при различных травмах", "Психологический портрет лица, вынашивающего противоправные намерения", "Опасность экстремистских организаций", "Как террористы и экстремисты могут использовать подростков и молодежь в своих преступных целях".
45. Действия ППС:
1) обращать внимание на посторонних лиц с неадекватным поведением; выявлять обучающихся, склонных к насильственным акциям;
2) предупреждать и выявлять факты нарушения отдельными обучающимися правил внутреннего распорядка, вовлечение их в экстремистские организации и реакционные религиозные секты;
3) принимать деятельное участие в практических тренировках по отработке алгоритмов реагирования на террористические проявления;
4) вносить предложения по совершенствованию маршрутов эвакуации, повышать личную стрессоустойчивость и способность управлять в кризисной ситуации.
46. Действия вахтеров:

1) жат қылық көрсеткен бөгде адамдарға назар аудару;
2) шұғыл қызметтердің телефон нөмірлерін білу;
3) күдікті келушілерді пысықтау бойынша учаскелік инспекторлармен өзара іс-қимылды ұйымдастыру.
47. Кезекші әкімшінің іс-әрекеттері:
1) жат қылық көрсеткен бөгде адамдарға назар аудару;
2) ПОҚ жұмысына және білім алушыларды өткізуді ұйымдастыруға бақылауды жүзеге асыру;
3) объектінің басшысын және күзетті күдікті қол жүгі бар адамдардың (ауыр сөмкелер, жәшіктер, үлкен байламдар) кіруге тырысқаны туралы хабардар ету.
48. ЖЖОКБҰ тұрақты құрамының іс-әрекеттері:
1) жат қылық көрсеткен бөгде адамдарға назар аудару;
2) өздерінің жұмыс орындарына сабақ басталардан 15 минут бұрын олардың жай-күйін бөгде және күдікті заттардың, заттардың болмауын тексеру мақсатында және оларды сабаққа (жұмысқа) дайындау үшін келу;
3) өздеріне бекітілмеген оқу үй-жайларында сабақ өткізетін оқытушылар кілттерді вахтерден алу және тапсыру;
4) жауапты кезекші сабақтар аяқталғаннан кейін аудиториялардың жиналуын бақылау.
49. Білім алушылардың іс-әрекеттері:
1) сабақтың басталуына уақтылы дайындалу мақсатында оқуға ертерек келу.
50. ЖЖОКБҰ қауіпсіздігін қамтамасыз ететін тұлғалардың іс-әрекеттері:
1) мекеме аумағына автокөлік құралдарын өткізу кезінде тиісті құжаттарды және әкелінетін жүктердің сипатын тексеру;
2) құжаттарды тексеруге және қызметтік істер бойынша басқа ұйымдардан объектіге келетін тұлғалардың келу мақсатына ерекше назар аудару, келушілер кітабына тиісті жазбалар жасау;
3) объектінің ғимаратына бөгде тұлғалардың кіруін (себептерін анықтау) шектеу;
4) қызметкерлердің, ПОҚ және білім алушылардың жұмысқа және сабаққа жаппай (жалпы) келуі және жұмыс пен сабақ аяқталғаннан кейін олардың кетуі кезінде ғимараттың кіреберіс есіктерін кіру және шығу үшін бос ұстау. Тәуліктің қалған уақытында алдыңғы есіктерді жабық ұстау;
5) жұмыс күні аяқталғаннан кейін объектінің ішкі үй-жайларын үнемі тексеріп отыру және мекеме аумағын әр екі сағат сайын айналып өту, бөгде және күдікті заттарға назар аудару;
6) анықталған барлық бұзушылықтар туралы күзет кәсіпорнындағы басшыға және өзінің тікелей бастықтарына дереу баяндау.
Ескертпе: әрбір қызметкер мен білім алушы мекемеде қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қатысты кемшіліктер мен бұзушылықтар анықталған кезде бұл туралы басшыға дереу хабарлайды.
4-тарау. Техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар туындаған кезде қызметкерлердің, білім алушылардың және ПОҚ іс-қимылдарының тәртібі

1) обращать внимание на посторонних лиц с неадекватным поведением;
2) знать номера телефонов экстренных служб;
3) организовать взаимодействие с участковыми инспекторами по отработке подозрительных посетителей.
47. Действия дежурного администратора:
1) обращать внимание на посторонних лиц с неадекватным поведением;
2) осуществлять контроль за работой ППС и организацией пропуска обучающихся;
3) информировать руководителя объекта и охрану о попытке проникновения лиц с подозрительной ручной кладью (тяжелые сумки, ящики, большие свертки).
48. Действия персонала ОВПО:
1) обращать внимание на посторонних лиц с неадекватным поведением;
2) прибывать на свои рабочие места за 15 минут до начала занятий с целью проверки их состояния на предмет отсутствия посторонних и подозрительных, предметов и для подготовки их к занятиям (работе);
3) преподавателям, проводящим занятия в незакрепленных за ними учебных помещениях, получать и сдавать ключи вахтеру;
4) ответственным дежурным контролировать уборку аудиторий после окончания занятий.
49. Действия обучающихся:
прибывать на учебу заблаговременно с целью своевременной подготовки к началу занятий;
50. Действия лиц, обеспечивающих безопасность высшего и (или) послевузовского образования:
1) при пропуске на территорию учреждения автотранспортных средств, проверять соответствующие документы и характер ввозимых грузов;
2) особое внимание уделять проверке документов и цели прибытия лиц из других организаций, посещающих объект по служебным делам, делать соответствующие записи в книге посетителей;
3) ограничить пропуск в здание объекта посторонних лиц (выяснение причин);
4) держать входные двери здания свободными для входа и выхода во время массового (общего) прибытия сотрудников, ППС и обучающихся на работу и занятия и убытия их после окончания работы и занятий. В остальное время суток входные двери держать закрытыми;
5) после окончания рабочего дня регулярно проверять внутренние помещения объекта и каждые два часа обходить территорию учреждения, обращать внимание на посторонние и подозрительные предметы;
6) о всех обнаруженных нарушениях немедленно докладывать руководителю и своим непосредственным начальникам в охранном предприятии.
Примечание: Каждый сотрудник и обучающийся при обнаружении недостатков и нарушений, касающихся обеспечения безопасности в учреждении, незамедлительно сообщает об этом руководителю.
Глава 4. Порядок действий сотрудников, обучающихся и профессорско-преподавательского состава при возникновении чрезвычайных ситуаций техногенного характера

1-параграф. Өрттің (жарылыстың) пайда болуы
51. Басшының іс-әрекеттері;
1) бұл туралы дереу 101 нөмірі бойынша мемлекеттік өртке қарсы қызметке (бұдан әрі - МӨҚ) немесе 112 бірыңғай кезекші - диспетчерлік қызметке телефон арқылы хабарлау;
2) адамдарды құтқару және эвакуациялау, өртті алғашқы өрт сөндіру құралдарымен сөндіру және материалдық құндылықтарды сақтау жөнінде қолдан келгенше шаралар қабылдау;
3) өрттен қорғаудың автоматты жүйелерінің (өрт кезінде адамдарға хабарлау) іске қосылуын тексеру;
4) қажет болған жағдайда электр энергиясын өшіру (өрттен қорғау жүйелерін қоспағанда), желдету жүйелерінің жұмысын тоқтату;
5) ғимараттың үй-жайларында өрттің және түтіндеудің алдын алуға ықпал ететін басқа да іс-шараларды орындау;
6) МӨҚ бөлімшесі келгенге дейін өртті сөндіру бойынша жалпы басшылықты (объектінің өзіндік ерекшеліктерін ескере отырып) жүзеге асыру;
7) өртті сөндіруге қатысатын қызметкерлердің қауіпсіздік талаптарын сақтауын қамтамасыз ету;
8) МӨҚ бөлімшелерінің кездесуін ұйымдастыру және өрт ошағына және өртке қарсы сумен жабдықтау үшін ең қысқа жолды таңдауға көмек көрсету;
9) өрт сөндіру бөлімшесі келген соң объектінің конструктивтік ерекшеліктері, іргелес құрылыстар мен имараттар, сақталатын заттардың саны мен өрт қауіпті қасиеттері – және өртті сәтті жою, қауіпсіздік үшін қажетті басқа да мәліметтер туралы өрт сөндіру басшысына хабарлау.
52. Персоналдың (қызметкерлер, ПОҚ) іс-әрекеттері:
1) объектінің мекенжайы мен нөмірін, өрт шыққан жерді, өзінің тегі мен лауазымын атай отырып, басшылыққа, сондай - ақ мемлекеттік өртке қарсы қызметке (бұдан әрі - МӨҚ) телефон арқылы "101" нөмірі немесе "112" бірыңғай кезекші-диспетчерлік қызметке дереу хабарлау;
2) сабақтарды тоқтату, электр аспаптары мен жабдықтарын өшіру, шамдарды өшіру және терезелерді жабу;
3) білім алушыларға кабинетте бар қорғау құралдарын беру;
4) ұстамдылық пен тыныштықты сақтай отырып, дүрбелеңге жол бермей, өрт кезінде бекітілген эвакуациялау жоспарына сәйкес білім алушыларды бірінші қабатқа және одан әрі ғимараттан негізгі немесе қосалқы есіктен шығару;
5) мүмкіндігінше зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету;
6) өрт сөндірушілер мен құтқарушылардың кездесуін ұйымдастыру, оларға кіру орындарын, өрт гидранттарының люктерін орналастыруды, эвакуациялау жоспарын және жоспардағы өрт орнын көрсету;
7) білім алушыларды түгендеу, оның нәтижелері туралы басшыға баяндау.
53. Білім алушылардың іс-әрекеттері:
1) өрт туралы дабылды естігеннен кейін, оқытушының нұсқауы бойынша, эвакуациялау жоспарына сәйкес кабинет пен ғимараттан шығу;

Параграф 1. Возникновение пожара (взрыва)
51. Действия руководителя:
1) немедленно сообщить об этом по телефону в государственную противопожарную службу (далее - ГПС) по номеру 101 или единую дежурно- диспетчерскую службу 112;
2) принять посильные меры по спасению и эвакуации людей, тушению пожара первичными средствами пожаротушения и сохранности материальных ценностей;
3) проверить включение в работу автоматических систем противопожарной защиты (оповещения людей при пожаре);
4) при необходимости отключить электроэнергию (за исключением систем противопожарной защиты), остановить работу систем вентиляции;
5) выполнить другие мероприятия, способствующие предотвращению развития пожара и задымления помещений здания;
6) осуществлять общее руководство по тушению пожара (с учетом специфических особенностей объекта) до прибытия подразделения ГПС;
7) обеспечить соблюдение требования безопасности сотрудниками, принимающими участие в тушении пожара;
8) организовать встречу подразделений ГПС и оказать помощь в выборе кратчайшего пути для подъезда к очагу пожара и противопожарного водоснабжения;
9) по прибытии пожарного подразделения информировать руководителя тушения пожара о конструктивных особенностях объекта, прилегающих строений и сооружений, количестве и пожароопасных свойствах хранимых веществ и других сведениях, необходимых для успешной ликвидации пожара.
52. Действия персонала (сотрудники, ППС):
1) немедленно сообщить руководству, а также по телефону в государственную противопожарную службу (далее – ГПС) по номеру 101 или единую дежурно- диспетчерскую службу 112, назвав адрес и номер объекта, место возникновения пожара, свою фамилию и должность;
2) прекратить занятия, обесточить электрические приборы и оборудование, выключить свет и закрыть окна;
3) выдать обучающимся имеющиеся в кабинете средства защиты;
4) соблюдая выдержку и спокойствие, не допуская паники, вывести обучающихся на первый этаж и далее к основному или запасному выходам из здания согласно утвержденному плану эвакуации при пожаре;
5) оказать первую помощь пострадавшим по мере возможности;
6) организовать встречу пожарных и спасателей, показать им места подъезда, размещение люков пожарных гидрантов, план эвакуации и место возгорания на плане;
7) осуществить перекличку обучающихся, о ее результатах доложить руководителю.
53. Действия обучающихся:
1) услышав тревогу о пожаре, по указанию преподавателя, покинуть кабинет и здание согласно плана эвакуации;

2) эвакуация барысында дүрбелеңге жол бермеу және итермелеу;
3) қатты түтін болған кезде тыныс алу органдарын қорғау құралдарын пайдалану;
4) қашып кетпей, эвакуациялау жоспарында көрсетілген жиналу орнына келу;
5) жиналу орнында тобында қасында отыратын адам болмаған жағдайда, оқытушыға немесе әкімшілік персоналға дереу хабарлау.
54. Қауіпсіздікті қамтамасыз ететін тұлғалардың іс-әрекеттері:
1) өртке қарсы қызметке қоңырау шалу, объектінің мекенжайын, кірме жолдарды, жану ауқымын, өз деректерін хабарлау;
2) объектіні хабардар ету жүйелерін іске қосу және өрттің туындағаны туралы хабардар ету;
3) объектінің әрбір бөлігінде адамдардың болуын тексере отырып, адамдарды объектіден уақтылы эвакуациялауды бастау;
4) алғашқы өрт сөндіру құралдарымен өртті оқшаулау және сөндіру жөнінде шаралар қабылдау;
5) мүмкіндігінше зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету;
6) өрт сөндірушілер мен құтқарушылардың кездесуін ұйымдастыру, оларға объектіге кіру орындарын, өрт гидранттарының люктерін орналастыруды, эвакуациялау жоспарын және жоспардағы өрт орнын көрсету;
7) өрт сөндірушілер келгеннен кейін ішкі істер органдарының қызметкерлері келгенге дейін аумақты қоршауға алу және сөндіруге қатысы жоқ адамдарға оған кіруге тыйым салу.
2-параграф. Ғимараттар мен құрылыстардың кенеттен құлауы кезінде
55. Басшының іс-әрекеті:
1) "112" бірыңғай кезекші-диспетчерлік қызметіне дереу хабарлау;
2) объектінің әрбір бөлігінде адамдардың болуын тексере отырып, білім алушылар мен персоналды объектіден дереу эвакуациялауды ұйымдастыру;
3) эвакуация жүргізу барысында өту жолдарында дүрбелеңнің және кептелістің болмауын қадағалау;
4) зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету;
5) ғимараттан қауіпсіз қашықтықта жинау орнын анықтау;
6) қызметкерлерді, ПОҚ және білім алушыларды шақыруды ұйымдастыру.
56. Персоналдың (қызметкерлер, ПОҚ) және білім алушылардың іс-әрекеттері:
1) ғимараттан тезірек кетуге тырысу;
2) әкімшіліктің нұсқауы бойынша әрекет ету;
3) үй-жайдан баспалдақ арқылы шығу;
4) эвакуация кезінде дүрбелең мен кептеліс тудырмау;
5) зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету;
6) көшеде ғимараттардың жанында тұрмай, ашық кеңістікке және эвакуациялау орындарына бару;
7) ғимараттан шығу мүмкіндігі болмаған кезде, ең қауіпсіз орынға: күрделі қабырғалардың саңылаулары мен бұрыштары, қаңқа арқалықтарының астына тұру;
8) мүмкін болса, үстелдің астына жасырыну - ол құлайтын заттар мен сынықтардан қорғайды;
9) терезелер мен электр аспаптарынан аулақ болу.
57. Қауіпсіздікті қамтамасыз ететін тұлғалардың іс-әрекеттері:
1) объектінің мекенжайы мен нөмірін, құлау орнын атай отырып, "112" нөмірі бойынша бірыңғай кезекші-диспетчерлік қызметіне дереу хабарлау;

2) в ходе эвакуации не поднимать панику и не толкаться;
3) при сильном задымлении обязательно использовать средства защиты органов дыхания;
4) не разбегаясь, собраться в месте сбора, указанного в плане эвакуации;
5) в случае отсутствия рядом сидящего согруппника на месте сбора, немедленно сообщить преподавателю или административному персоналу.
54. Действия лиц, обеспечивающих безопасность:
1) позвонить в противопожарную службу, назвать адрес объекта, подъездные пути, масштаб возгорания, свои данные;
2) задействовать системы оповещения объекта и проинформировать о возникновении возгорания;
3) начать своевременную эвакуацию людей с объекта, проверив наличие лиц в каждой части объекта;
4) принять меры по локализации и тушению пожара первичными средствами пожаротушения;
5) оказать первую помощь пострадавшим;
6) организовать встречу пожарных и спасателей, показать им места подъезда к объекту, размещение люков пожарных гидрантов, план эвакуации и место возгорания на плане;
7) после приезда пожарных оцепить территорию до прибытия сотрудников органов внутренних дел и запретить вход на нее лицам, не задействованным в тушении.
Параграф 2. Внезапное обрушение зданий и сооружений
55. Действия руководителя:
1) немедленно сообщить в единую дежурно-диспетчерскую службу 112;
2) организовать немедленную эвакуацию обучающихся и персонала с объекта, проверив наличие лиц в каждой части объекта;
3) в ходе проведения эвакуации пресекать панику и давку в проходах;
4) оказать первую помощь пострадавшим;
5) определить место сбора на безопасном расстоянии от здания;
6) организовать перекличку сотрудников, ППС и обучающихся.
56. Действия персонала (сотрудники, ППС) и обучающихся:
1) постараться как можно быстрее покинуть здание;
2) действовать по указанию администрации;
3) покидая помещение, спускаться по лестнице;
4) не создавать панику и давку при эвакуации;
5) оказать первую помощь пострадавшим;
6) оказавшись на улице, не стоять вблизи зданий, а перейти на открытое пространство и в места эвакуации;
7) при отсутствии возможности покинуть здание, занять самое безопасное место: проемы и углы капитальных стен, под балками каркаса;
8) спрятаться под стол – он защитит от падающих предметов и обломков;
9) держаться подальше от окон и электроприборов.
57. Действия лиц, обеспечивающих безопасность:
1) немедленно сообщить в единую дежурно-диспетчерскую службу по номеру 112, назвав адрес и номер объекта, место обрушения;

2) объектіні хабардар ету жүйелерін іске қосу және құлау және іс-қимыл тәртібі туралы хабардар ету;
3) объектінің әрбір бөлігінде адамдардың болуын тексере отырып, адамдарды объектіден уақтылы эвакуациялауды бастау;
4) алғашқы өрт сөндіру құралдарымен өртті оқшаулау және сөндіру жөнінде шаралар қабылдау;
5) мүмкіндігінше зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету;
6) өрт сөндірушілер мен құтқарушылардың кездесуін ұйымдастыру, оларға объектіге кіру орындарын, өрт гидранттарының люктерін орналастыруды, эвакуациялау жоспарын және жоспардағы құлаған орынды көрсету;
7) өрт сөндірушілер келгеннен кейін ішкі істер органдарының қызметкерлері келгенге дейін аумақты қоршау және авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізуге тартылмаған адамдардың оған кіруіне тыйым салу.
58. Үйінділерде қалған жағдайда тұлғалардың іс-әрекеттері:
1) терең тыныс алу, дүрбелең мен қорқынышқа бой алдырмау;
2) бетімен төмен қарап, қауіпсіз жерге (үйінді бұрыштары) жылжуға тырысу;
3) өзіңізді тексеріп, мүмкіндігінше өзіңізге алғашқы көмек көрсету;
4) айналадағы кеңістікті барынша сақтықпен кеңейту;
5) металл заттармен ритмді соғу арқылы сигнал беру;
6) шығатын орын тар болған жағдайда, бұлшық еттеріңізді босаңсытып, шынтақтарыңызды денеңізге қарай қысу;
7) үміт үзбеу және көмек күту.
3-параграф. Атмосфераға күшті әсер ететін улы, радиоактивті және биологиялық қауіпті заттардың (КУЗ) шығарындыларымен авариялардың туындауы
59. Басшының іс-әрекеті:
1) бұл туралы 112 нөмірі бойынша бірыңғай кезекші-диспетчерлік қызметке дереу хабарлау;
2) объектінің қызметкерлері мен білім алушылары арасында құтқару, эвакуациялау және жұқтыруға жол бермеу жөнінде қолдан келгенше шаралар қабылдау;
3) қажет болған жағдайда жертөледе терең үй-жайда паналау;
4) өртке қарсы қорғаныс автоматты жүйелерінің (өрт кезінде адамдарға хабарлау) қосылуын тексеру;
5) инфекцияның таралуына жол бермеу үшін желдету жүйелерінің жұмысын тоқтата тұру;
6) инфекцияның дамуын болдырмауға ықпал ететін басқа да іс-шараларды орындау;
7) мүмкіндігінше зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету;
8) объект ғимаратына кіруді шектеу;
9) ғимараттан қауіпсіз қашықтықта жинау орнын анықтау;
10) қызметкерлерді, оқытушылар мен білім алушыларды шақыруды ұйымдастыру.
60. Персоналдың (қызметкерлер, ПОҚ) іс-әрекеттері:
1) сабақтарды тоқтату, электр аспаптары мен жабдықтарын тоқтан ажырату, шамдарды өшіру және терезелерді жабу;
2) білім алушыларға кабинетте бар қорғаныс құралдарын (мақта-дәке таңғыштарын) беру;
3) бекітілген эвакуациялау жоспарына сәйкес шыдамдылық пен тыныштықты сақтай отырып, дүрбелеңге жол бермей, білім алушыларды бірінші қабатқа және одан әрі ғимараттан негізгі немесе қосалқы есік арқылы сыртқа шығару;

2) задействовать системы оповещения объекта и проинформировать об обрушении и порядке действий;
3) начать своевременную эвакуацию людей с объекта, проверив наличие лиц в каждой части объекта;
4) принять меры по локализации и тушению пожара первичными средствами пожаротушения;
5) оказать первую помощь пострадавшим по мере возможности;
6) организовать встречу пожарных и спасателей, показать им места подъезда к объекту, размещение люков пожарных гидрантов, план эвакуации и место обрушения на плане;
7) после приезда пожарных необходимо оцепить территорию до прибытия сотрудников органов внутренних дел и запретить вход на нее лицам, не задействованным в проведение аварийно-спасательных работ.
58. Действия лиц в случае нахождения в завалах:
1) дышать глубоко, не поддаваться панике и страху;
2) перевернуться лицом вниз и постараться перебраться в более безопасное место (углы завала);
3) осмотреть себя и по возможности оказать себе первую помощь;
4) с осторожностью максимально расширить пространство вокруг;
5) подавать сигнал, с помощью ритмичного стука металлическими предметами;
6) обнаружив узкий выход, протиснуться через него, расслабив мышцы и прижав локти к телу;
7) не впадать в отчаяние и ждать помощи.
Параграф 3. Возникновение аварий с выбросами в атмосферу сильнодействующих ядовитых, радиоактивных и биологически опасных веществ (СДЯВ)
59. Действия руководителя:
1) немедленно сообщить об этом в единую дежурно-диспетчерскую службу по номеру 112;
2) принять посильные меры по спасению, эвакуации и недопущению заражения среди сотрудников и обучающихся объекта;
3) при необходимости укрыться в подвальном заглубленном помещении;
4) проверить включение в работу автоматических систем противопожарной защиты (оповещения людей при пожаре);
5) приостановить работу систем вентиляции для недопущения распространения облака заражения;
6) выполнить другие мероприятия, способствующие предотвращению развития облака заражения;
7) оказать первую помощь пострадавшим по мере возможности;
8) ограничить вход в здание объекта;
9) определить место сбора на безопасном расстоянии от здания;
10) организовать перекличку сотрудников, преподавателей и обучающихся;
60. Действия персонала (сотрудники, ППС):
1) прекратить занятия, обесточить электрические приборы и оборудование, выключить свет и закрыть окна;
2) выдать обучающимся имеющиеся в кабинете средства защиты (ватно-марлевые повязки);
3) соблюдая выдержку и спокойствие, не допуская паники, вывести обучающихся на первый этаж и далее к основному или запасному выходам из здания согласно утвержденному плану эвакуации;

4) мүмкіндігінше зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету;
5) ғимараттан эвакуациялау кезінде жылдам қозғалу, бірақ жүгірмеу немесе шаң көтермеу;
6) қабырғаларға сүйенбеу және айналадағы заттарға қол тигізбеу;
7) жол бойында кездесетін сұйықтық тамшыларына немесе белгісіз заттардың ұнтақ тәрізді ұсақтарын баспау;
8) жеке қорғану құралдарын шешпеу;
9) тамақ ішпеу, су ішпеу;
10) ғимараттан қауіпсіз қашықтықта орналасқан жинау орнына бару;
11) білім алушыларға қоңырау шалу және басшыға баяндау.
61. Білім алушылардың іс-әрекеттері:
1) КУЗ шығарылуы туралы хабарлама сигналын естіген соң, оқытушының нұсқауларын орындау;
2) мақта-дәке таңғышын тағу;
3) эвакуация кезінде дүрбелеңге түспеу және кептеліс тудырмау;
4) мүмкіндігінше зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету;
5) ғимараттан эвакуациялау кезінде жылдам қозғалу, бірақ жүгірмеу немесе шаң көтермеу;
6) қабырғаларға сүйенбеу және айналадағы заттарға қол тигізбеу;
7) жолда кездесетін сұйықтық тамшыларына немесе белгісіз заттардың ұнтақ тәрізді ұсақтарын баспау;
8) жеке қорғану құралдарын шешпеу;
9) тамақ ішпеу, су ішпеу;
10) ғимараттан қауіпсіз қашықтықта орналасқан жинау орнына бару;
11) жиналу орнында жанындағы топтағы тұлға болмаған жағдайда, оқытушыға немесе қызметкерге немесе басшыға дереу хабарлау.
62. Қауіпсіздікті қамтамасыз ететін адамдардың іс-әрекеттері:
1) объектінің мекенжайы мен нөмірін және болған оқиға туралы ақпаратты бере отырып, басшылыққа, сондай-ақ "112" нөмірі бойынша бірыңғай диспетчерлік қызметке дереу хабарлау;
2) объектіні хабарландыру жүйелерін іске қосу және КУЗ шығарылуы туралы хабардар ету;
3) объектінің әрбір бөлігінде адамдардың болуын тексере отырып, адамдарды объектіден уақтылы эвакуациялауды бастау;
4) мүмкіндігінше зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету;
5) құтқарушылардың кездесуін ұйымдастыру, оларға объектіге кіреберіс орындарын, өрт гидранттарының люктерін орналастыруды, эвакуациялау жоспарын және жоспардағы шығару орнын көрсету;
6) құтқарушылар келгеннен кейін аумақты ішкі істер органдарының қызметкерлері келгенге дейін қоршауға алу және зарарсыздандыру жөніндегі іс-шараларға қатысы жоқ адамдарға оған кіруге тыйым салу.
5-тарау. Техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар кезінде қорғау тәсілдері мен іс-қимылдарды оқитын қызметкерлерді оқыту жөніндегі практикалық іс-шаралар
63. ЖЖОКБҰ қызметкерлерін, ПОҚ және білім алушыларын техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар кезінде қорғау тәсілдері мен іс-қимылдарын оқыту - бұл техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар кезінде немесе төтенше жағдайлардың, сондай-ақ авариялардың, апаттардың және табиғи апаттардың қайталама зақымдаушы факторларының әсерінен туындайтын қауіптерден қорғау кезінде қажетті персонал мен білім алушылардың білімін, біліктері мен дағдыларын қалыптастырудың мақсатты және арнайы ұйымдастырылған процесі.

4) оказать первую помощь пострадавшим по мере возможности;
5) при эвакуации из здания двигаться быстро, но не бежать и не поднимать пыли;
6) не прислоняться к стенкам и не касаться окружающих предметов;
7) не наступать на встречающиеся по пути капли жидкости или порошкообразные россыпи неизвестных веществ;
8) не снимать средства индивидуальной защиты;
9) не принимать пищу, не пить воду;
10) следовать к месту сбора расположенного на безопасном расстоянии от здания;
11) провести перекличку обучающихся и доложить руководителю.
61. Действия обучающихся:
1) услышав сигнал оповещения о выбросе СДЯВ, следовать указаниям преподавателя;
2) надеть ватно-марлевую повязку;
3) не паниковать и не устраивать давку при эвакуации;
4) оказать первую помощь пострадавшим по мере возможности;
5) при эвакуации из здания двигаться быстро, но не бежать и не поднимать пыли;
6) не прислоняться к стенкам и не касаться окружающих предметов;
7) не наступать на встречающиеся на пути капли жидкости или порошкообразные россыпи неизвестных веществ;
8) не снимать средства индивидуальной защиты;
9) не принимать пищу, не пить воду;
10) следовать к месту сбора, расположенного на безопасном расстоянии от здания;
11) в случае отсутствия рядом сидящего согруппника на месте сбора, немедленно сообщить преподавателю, сотруднику или руководителю.
62. Действия лиц, обеспечивающих безопасность:
1) немедленно сообщить руководству, а также в единую диспетчерскую службу по номеру 112, назвав адрес и номер объекта и информацию о произошедшем;
2) задействовать системы оповещения объекта и проинформировать о выбросе СДЯВ;
3) начать своевременную эвакуацию людей с объекта, проверив наличие людей в каждой части объекта;
4) оказать первую помощь пострадавшим по мере возможности;
5) организовать встречу спасателей, показать им места подъезда к объекту, размещение люков пожарных гидрантов, план эвакуации и место выброса на плане;
6) после приезда спасателей оцепить территорию до прибытия сотрудников органов внутренних дел и запретить вход на нее лицам, не задействованным в мероприятиях по обеззараживанию.
Глава 5. Практические мероприятия по обучению сотрудников, обучающихся способам защиты и действиям в случаях чрезвычайных ситуаций техногенного характера
63. Обучение сотрудников, ППС и обучающихся ОВПО способам защиты и действиям в случаях чрезвычайных ситуаций техногенного характера — это целенаправленный и специально организованный процесс формирования у персонала и обучаемых знаний, умений и навыков, необходимых при защите от опасностей, возникающих в случаях чрезвычайных ситуаций техногенного характера или при воздействии вторичных поражающих факторов чрезвычайных ситуаций, а также аварий, катастроф и стихийных бедствий.

64. ЖЖОКБҰ қызметкерлерін, білім алушыларын техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар кезінде қорғау тәсілдері мен іс-қимылдарына оқыту жөніндегі негізгі міндеттер мыналар болып табылады:
1) төтенше жағдайлардағы мінез-құлық қағидаларын, қорғау тәсілдерін және іс-әрекеттерін, зардап шеккендерге алғашқы медициналық көмек көрсету тәсілдерін, жеке және ұжымдық қорғау құралдарын пайдалану қағидаларын оқыту;
2) төтенше жағдайлардың алдын алу және олардың салдарын жою жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру мен өткізуде практикалық дағдыларды жетілдіру;
3) оқу-жаттығулар мен жаттығулар барысында техногендік сипаттағы төтенше жағдайларда, сондай-ақ авариялық-құтқару және шұғыл жұмыстарды жүргізу кезінде іс-қимыл тәртібін практикалық меңгеру.
65. Төтенше жағдайлардың алдын алу жөніндегі басшының іс-әрекеттері:
1) азаматтық қорғау саласындағы басшылық құжаттардың талаптарын білу және қызметкерлер мен білім алушылардың назарына жеткізу;
2) ықтимал төтенше қауіп-қатерлерге ш ұғыл әрекет ету мәселелері бойынша ішкі істер, азаматтық қорғау органдарының бөлімшелерімен өзара іс-қимылды ұйымдастыру;
3) "Халыққа және азаматтық қорғау саласындағы мамандарға хабар беру, ілімді насихаттау, оқыту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 2 шілдедегі № 494 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20990 болып тіркелді) сәйкес қызметкерлердің, педагогтердің, білім алушылардың қатысуымен іс-қимыл алгоритмдерін пысықтау бойынша тәжірибелік жаттығуларды ұдайы өткізу;
4) азаматтық қорғау шараларын іске асыруға жауапты лауазымды тұлғаны белгілеу.
66. Жауапты лауазымды тұлғаның іс-әрекеттері:
1) қызметкерлермен, ПОҚ және білім алушылармен азаматтық қорғау мәселелері бойынша сабақтарды жоспарлау және өткізу;
2) жартыжылда кемінде 2 рет қызметкерлермен, ПОҚ және білім алушылармен төтенше жағдайлар қаупі туындаған кездегі іс-қимылдар бойынша жаттығуларды жоспарлау және өткізу;
3) қызметкерлердің, оқытушылар мен білім алушылардың азаматтық қорғау шараларын жетілдіру және олардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету мәселелері бойынша басшыға ұсыныстар беру;
4) күн сайын ұйым объектісінің жай-күйін бақылауды жүзеге асыру;
5) қараңғы уақытта ЖЖОКБҰ аумағын жарықтандыруды қадағалау;
6) арнайы және авариялық - құтқару техникасының ұйым аумағына кедергісіз өтуін қамтамасыз ету;
7) ұйым аумағынан қоқысты уақтылы шығаруды қамтамасыз ету;
8) қорғау құралдарының (өрт крандары, өрт сөндіргіштер және электр қалқандары) тиісті жай-күйін қамтамасыз ету.
67. Басшының тәрбие работе жөніндегі орынбасарының іс-әрекеттері:

64. Основными задачами по обучению сотрудников, обучающихся ОВПО способам защиты и действиям в случаях чрезвычайных ситуаций техногенного характера, являются:
1) обучение правилам поведения, способам защиты и действиям в чрезвычайных ситуациях, приемам оказания первой медицинской помощи пострадавшим, правилам пользования средствами индивидуальной и коллективной защиты;
2) совершенствование практических навыков в организации и проведении мероприятий по предупреждению чрезвычайных ситуаций и ликвидации их последствий;
3) практическое усвоение в ходе учений и тренировок, порядка действий в чрезвычайных ситуациях техногенного характера, а также при проведении аварийно-спасательных и неотложных работ.
65. Действия руководителя по предупреждению чрезвычайных ситуаций:
1) знать самим и доводить до сведения сотрудников и обучающихся требования руководящих документов в сфере гражданской защиты;
2) организовать взаимодействие с подразделениями органов внутренних дел, гражданской защиты по вопросам реагирования на возможные чрезвычайные угрозы;
3) регулярно проводить практические тренировки по отработке алгоритмов действий с участием сотрудников, педагогов, обучающихся в соответствии с приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 2 июля 2020 года № 494 "Об утверждении Правил информирования, пропаганды знаний, обучения населения и специалистов в сфере гражданской защиты" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 20990);
4) определить ответственное должностное лицо за реализацию мер гражданской защиты;
66. Действия ответственного должностного лица:
1) планировать и проводить занятия по вопросам гражданской защиты с сотрудниками, ППС и обучающимися;
2) не менее 2-х раз в полугодие планировать и проводить тренировки с сотрудниками, ППС и обучающимся по действиям при возникновении угрозы чрезвычайных ситуаций;
3) представлять руководителю предложения по вопросам совершенствования мер гражданской защиты и обеспечения безопасности сотрудников, преподавателей и обучающихся;
4) ежедневно осуществлять контроль за состоянием объекта организации;
5) следить за освещением территории ОВПО в темное время;
6) обеспечивать беспрепятственный проезд специальной и аварийно- спасательной техники на территорию организации;
7) обеспечивать своевременный вывоз мусора с территории организации;
8) обеспечить надлежащее состояние средств защиты (пожарные краны, огнетушители и электрощиты).
67. Действия заместителя руководителя по воспитательной работе:

1) тәрбие жұмысының жылдық және айлық жоспарларына құқық қорғау органдары мен азаматтық қорғау органдарын тарта отырып, білім алушылардың, ПОҚ және ұйым қызметкерлерінің қатысуымен өткізілетін іс-шараларды енгізу.
68. Оқытушылардың іс-әрекеттері:
1) төтенше жағдайларға ден қою алгоритмдерін пысықтау бойынша практикалық жаттығуларға белсенді қатысу;
2) эвакуациялау маршруттарын жетілдіру, жеке күйзеліске төзімділікті және дағдарыс жағдайында басқару қабілетін арттыру жөнінде ұсыныстар енгізу.
69. Вахтерлердің іс-әрекеттері:
1) шұғыл қызметтердің телефон нөмірлерін білу;
2) сабақ аяқталғаннан және оқу үй-жайларында тәртіп орнатылғаннан кейін оқытушылардың оқу үй-жайларынан кілттердің берілуін және кілттердің тапсырылуын күн сайын бақылау.
70. Кезекші әкімшінің іс-әрекеттері:
1) сабақ басталғанға дейін 30 минут бұрын келу;
2) білім алушыларды өткізуді ұйымдастыруды бақылау.
71. ЖЖОКБҰ тұрақты құрамының іс-әрекеттері:
1) сабаққа (жұмысқа) дайындық мақсатында сабақтар басталғанға дейін 15 минут бұрын өз жұмыс орындарына келу;
2) өздеріне бекітілмеген оқу үй-жайларда (сыныптарда, кабинеттерде) сабақ өткізетін оқытушылардың кілттерді вахтерден алуы және тапсыруы;
3) жауапты кезекшінің сабақтар аяқталғаннан кейін оқу сыныптарының жиналуын бақылауы.
72. Білім алушылардың іс-әрекеттері:
сабақтың басталуына уақтылы дайындалу мақсатында сабаққа ертерек келу.
73. Көмекші үй-жайларға қойылатын талаптар:
1) шатыр, жертөле, қосалқы үй-жайлар және ғимараттардан шығатын қосалқы шығу орындары жабық болуы және мөрленуі, ал олардың жолдары қандай да бір үй-жайға кедергісіз кіру үшін қоқыстан таза болуы қажет;
2) эвакуациялық шығу жолдары мен басқа да қосалқы үй-жайлардың кілттерінің телнұсқалары белгілі бір жерде (күзет бекеті, вахтер) сақталу қажет;
3) барлық өрт крандары, өрт сөндіргіштер мен электр қалқандары мөрленуі қажет.
6-тарау. Шұғыл әрекет ету қызметтерінің телефондары
74. Дайындалып жатқан немесе жасалған қылмыс кезінде тұрғылықты жері бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің немесе Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің аумақтық органдарына не сенім телефоны немесе электрондық пошта мекенжайы бойынша дереу хабарлау қажет:
Ұлттық қауіпсіздік комитеті кезекші қызметінің телефоны: 110
бірыңғай кезекші-диспетчерлік қызметтің телефоны: 112
өртке қарсы қызмет телефоны:101
ішкі істер органдары кезекші қызметінің телефоны: 102
жедел медициналық жәрдем телефоны: 103
Ғылым және жоғары білім беру
саласындағы қызметті жүзеге
асыратын террористік тұрғыдан
осал объектілерінің терроризмге
қарсы қорғалуын ұйымдастыру
жөніндегі нұсқаулыққа
3-қосымша
Ғылым және жоғары білім саласындағы қызметті жүзеге асыратын объектілерге әкелуге (тасымалдауға) тыйым салынған заттардың тізбесі

1) включать в годовые и месячные планы воспитательной работы проведение мероприятий с участием обучающихся, ППС и сотрудников организации, с привлечением правоохранительных органов и органов гражданской защиты.
68. Действия преподавателей:
1) принимать деятельное участие в практических тренировках по отработке алгоритмов реагирования на чрезвычайные ситуации;
2) вносить предложения по совершенствованию маршрутов эвакуации, повышать личную стрессоустойчивость и способность управлять в кризисной ситуации.
69. Действия вахтеров:
1) знать номера телефонов экстренных служб;
2) ежедневно контролировать выдачу ключей от учебных помещений преподавателей и сдачу ключей после окончания занятий и наведения порядка в учебных помещениях.
70. Действия дежурного администратора:
1) прибывать за 30 мин до начала занятий;
2) осуществлять контроль за организацией пропуска обучающихся.
71. Действия персонала ОВПО:
1) прибывать на свои рабочие места за 15 минут до начала занятий с целью подготовки к занятиям (работе);
2) преподавателям, проводящим занятия в незакрепленных за ними учебных помещениях (классах, кабинетах), получать и сдавать ключи вахтеру;
3) ответственным дежурным контролировать уборку учебных классов после окончания занятий.
72. Действия обучающихся:
прибывать на занятия заблаговременно с целью своевременной подготовки к началу занятий.
73. Требования к вспомогательным помещениям:
1) чердачные, подвальные, подсобные помещения и запасные выходы из зданий закрываются и опечатываются, а пути их не захламлены для беспрепятственного доступа в то или иное помещение;
2) дубликаты ключей от эвакуационных выходов и других вспомогательных помещений необходимо хранить в определенном месте (пост охраны, вахтер);
3) все пожарные краны, огнетушители и электрощиты опечатываются.
Глава 6. Телефоны служб экстренного реагирования
74. При готовящемся или совершенном преступлении немедленно сообщать в территориальные органы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан или Министерства внутренних дел Республики Казахстан по месту жительства, либо по телефону доверия или на адрес электронной почты:
телефон дежурной службы Комитета национальной безопасности: 110
телефон единой дежурно-диспетчерской службы: 112
телефон противопожарной службы:101
телефон дежурной службы органов внутренних дел: 102
телефон скорой медицинской помощи: 103
Приложение 3
к Инструкции по организации
антитеррористической защиты
объектов, уязвимых
в террористическом отношении,
осуществляющих деятельность
в сфере науки
и высшего образования
Перечень предметов, запрещенных к проносу (провозу) на территорию и на объекты, уязвимые в террористическом отношении, осуществляющие деятельность в сфере науки и высшего образования

1. Қару:
1) атыс;
2) травматикалық, газ және жарық дыбыстық әсер ететін патрондары бар ұңғысыз;
3) суық, сондай-ақ суық қаруға жатпайтын түрлі пышақтар;
4) лақтыру;
5) пневматикалық;
6) газ;
7) электр;
8) сигнал беру;
9) зақымдайтын әрекеті радиоактивті сәулеленуді және биологиялық әсерді пайдалануға негізделген қару;
10) зақымдайтын әрекеті электромагниттік, жарық, жылу, инфрақызыл немесе ультрадыбыстық сәулеленуді пайдалануға негізделген қару.
2. Механикалық және аэрозольді бүріккіштер мен көзден жас ағызатын, тітіркендіргіш және адам ағзасына теріс әсер ететін құрылғылар.
Ғылым және жоғары білім беру
саласындағы қызметті жүзеге
асыратын террористік тұрғыдан
осал объектілерінің терроризмге
қарсы қорғалуын ұйымдастыру
жөніндегі нұсқаулыққа
4-қосымша
Терроризмге қарсы дайындық бойынша оқу іс-шараларын есепке алу журналы
(титулдық парақ) (ұйымның атауы) Терроризмге қарсы дайындық бойынша оқу іс-шараларын өткізуді есепке алуға арналған №____ журнал
Журналдың басталу күні 20 жылғы " "
Журналдың аяқталу күні 20_____жылғы " " (ішкі жағы)
1-бөлім. Нұсқамалар
№ р/с
Нұсқама өткізу күні
Нұсқама берушінің тегі, аты-жөні (әкесінің аты, болған жағдайда) және лауазымы
Нұсқама түрі
Нұсқама жүргізген тұлғаның тегі, аты-жөні (әкесінің аты, болған жағдайда) және лауазымы
Нұсқамадан өткен тұлғаның қолы
Нұсқама жүргізген тұлғаның қолы
1
2
3
4
5
6
7
2-бөлім. Сабақтар
1. Сабақты өткізу күні.
2. Сабақтың тақырыбы.
3. Оқуға қатысты сұрақтар.
4. Қатысқан қызметкерлер саны.
Сабақты өткізген тұлғаның қолы.

1. Оружие:
1) огнестрельное;
2) бесствольное с патроном травматического, газового и светозвукового действия;
3) холодное, а также ножи различных видов, не относящиеся к холодному оружию;
4) метательное;
5) пневматическое;
6) газовое;
7) электрическое;
8) сигнальное;
9) оружие и предметы, поражающее действие которых основано на использовании радиоактивного излучения и биологического воздействия;
10) оружие и предметы, поражающее действие которых основано на использовании электромагнитного, светового, теплового, инфразвукового или ультразвукового излучения;
11) предметы, имитирующие вышеперечисленные виды оружия;
12) предметы, которые используются в качестве оружия (предметы ударно-дробящего, метательного и колюще-режущего действия);
13) боеприпасы к оружию и составные части к нему.
2. Механические и аэрозольные распылители и устройства, снаряженные слезоточивым, раздражающим и негативным воздействием на организм человека.
Приложение 4
к Инструкции по организации
антитеррористической защиты
объектов, уязвимых
в террористическом отношении,
осуществляющих деятельность
в сфере науки
и высшего образования
Журнал учета учебных мероприятий по антитеррористической подготовке
(титульный лист)
(наименование организации)
Журнал №____ учета проведения учебных мероприятий по антитеррористической подготовке
Дата начала ведения журнала " " 20 г.
Дата окончания ведения журнала " " 20 г.
(внутренняя сторона)
Раздел 1. Инструктажи
№ п
/п
Дата проведения инструктажа
Ф.И.О. (отчество при его наличии) и должность инструктируемого
Вид инструктажа
Ф.И.О. (отчество при его наличии) и должность лица, проводившего инструктаж
Подпись инструктируемого
Подпись лица, проводившего инструктаж
1
2
3
4
5
6
7
Раздел 2. Занятия
1. Дата проведения занятия.
2. Тема занятия.
3. Учебные вопросы.
4. Количество присутствующих сотрудников.
Подпись лица, проводившего занятия.