"Мемлекеттік білім беру ұйымдарының білім алушылары мен тәрбиеленушілерін оқулықтармен және оқу-әдістемелік кешендермен қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 91 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2024 жылғы 7 қазандағы № 281 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 8 қазанда № 35224 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Мемлекеттік білім беру ұйымдарының білім алушылары мен тәрбиеленушілерін оқулықтармен және оқу-әдістемелік кешендермен қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 91 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13288 болып тіркелді) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік білім беру ұйымдарының білім алушылары мен тәрбиеленушілерін оқулықтармен және оқу-әдістемелік кешендермен қамтамасыз ету қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Білім саласында сапаны қамтамасыз ету комитеті Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында қарастырылған іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
Г. Бейсембаев
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
2024 жылғы 7 қазандағы
№ 281 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы "28" қаңтардағы
№ 91 бұйрығымен
бекітілген
Мемлекеттік білім беру ұйымдарының білім алушылары мен тәрбиеленушілерін оқулықтармен және оқу-әдістемелік кешендермен қамтамасыз ету қағидалары
1 - тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік білім беру ұйымдарының білім алушылары мен тәрбиеленушілерін оқулықтармен және оқу-әдістемелік кешендермен қамтамасыз ету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 48) тармақшасына сәйкес әзірленді және мемлекеттік білім беру ұйымдарының білім алушылары мен тәрбиеленушілерін оқулықтармен және оқу әдістемелік кешендермен, оның ішінде электрондық нысанда қамтамасыз ету тәртібін айқындайды.

О внесении изменения в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 91 "Об утверждении правил обеспечения учебниками и учебно-методическими комплексами обучающихся и воспитанников государственных организаций образования"
Приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 7 октября 2024 года № 281. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 октября 2024 года № 35224
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 91 "Об утверждении правил обеспечения учебниками и учебно-методическими комплексами обучающихся и воспитанников государственных организаций образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13288) следующее изменение:
Правила обеспечения учебниками и учебно-методическими комплексами обучающихся и воспитанников государственных организаций образования, утвержденные указанным приказом изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету по обеспечению качества в сфере образования Министерства просвещения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства просвещения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства просвещения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра просвещения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр просвещения
Республики Казахстан
Г. Бейсембаев
Приложение к приказу
Министр просвещения
Республики Казахстан
от 7 октября 2024 года № 281
Утверждены
приказом
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 91
Правила обеспечения учебниками и учебно-методическими комплексами обучающихся и воспитанников государственных организаций образования
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила обеспечения учебниками и учебно-методическими комплексами обучающихся и воспитанников государственных организаций образования (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 48) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" и определяют порядок обеспечения учебниками и учебно-методическими комплексами, в том числе в электронной форме, обучающихся и воспитанников государственных организаций образования.

2. Мектепалды даярлықтың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беретін оқу бағдарламаларын, мамандандырылған жалпы білім беретін және арнайы оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының білім алушылары мен тәрбиеленушілері әлеуметтік мәртебесіне қарамастан "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 47-бабы 3-тармағының 7) тармақшасына сәйкес жергілікті және республикалық бюджет қаражаты есебінен оқу жылына білім беру органдары болжайтын көлемде оқулықтармен, оқу-әдістемелік кешендермен, оның ішінде электрондық нысанда қамтамасыз етіледі.
3. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар қолданылады:
1) баспа – оқулық, ОӘК мен оқу құралдарын, оның ішінде электрондық нысанда дайындауды және басып шығаруды жүзеге асыратын заңды тұлға;
2) бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім беруге арналған оқу-әдістемелік кешен (бұдан әрі – ОӘК) – әдістемелік нұсқаулық, жазу дәптері, жұмыс дәптері, сөздік, әліппе серігі, хрестоматия, диктанттар жинағы, тапсырмалар мен жаттығулар жинағы, картографиялық атлас нысанында оқулықты сүйемелдейтін және Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген) мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандартына (бұдан әрі – МЖМБС), үлгілік оқу бағдарламалары мен Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2022 жылғы 5 сәуірдегі № 132 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 27415 болып тіркелген) Орта білім беру ұйымдарына арналған оқулықтардың және мектепке дейінгі ұйымдарға, орта білім беру ұйымдарына арналған оқу-әдістемелік кешендердің құрылымы мен мазмұнына қойылатын талаптарға (бұдан әрі – Талаптар) сәйкес оқу және әдістемелік басылымдар;
3) білім беру ұйымдарының оқу әдебиеттерімен қамтамасыз етілу мониторингі - Орта білім беру ұйымдарына арналған оқулықтардың, мектепке дейінгі ұйымдарға, орта білім беру ұйымдарына арналған оқу-әдістемелік кешендердің, оның ішінде электрондық нысандағы тiзбесiне (бұдан әрі – Тізбе) енген оқу басылымдарымен қамтамасыз ету (оқу әдебиеттерін мемлекеттік сатып алу қорытындылары, жеткізу жөніндегі шарт жасасуы, баспалардың жөнелтуі, тасымалдаушы ұйымдардың жеткізуі, баламалы оқулықтар арасынан мектептердің оқулықтар мен ОӘК-ді таңдау процесі, мектеп кітапханаларындағы кітап қорының жай-күйі туралы ақпаратты жинақтау, сақтау, өңдеу және тарату);

2. Обучающиеся и воспитанники организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы предшкольной подготовки, начального, основного среднего, общего среднего образования, специализированные общеобразовательные и специальные учебные программы, независимо от социального статуса в соответствии с подпунктом 7) пункта 3 статьи 47 Закона Республики Казахстан "Об образовании" обеспечиваются учебниками, учебно-методическими комплексами, в том числе в электронной форме, в объеме, прогнозируемом органами образования на учебный год, за счет средств местных и республиканского бюджетов.
3. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) издательство – юридическое лицо, осуществляющее подготовку и издание учебника, УМК и пособия, в том числе в электронной форме;
2) учебно-методический комплекс для начального, основного среднего и общего среднего образования (далее – УМК) – учебные и методические издания, сопровождающие учебник в форме методического руководства, прописи, рабочей тетради, словаря, спутника букваря, хрестоматии, сборника диктантов, сборника задач и упражнений, картографического атласа, соответствующие государственным общеобязательным стандартам образования, утвержденным приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031) (далее – ГОСО), типовым учебным программам и Требованиям к структуре и содержанию учебников для организаций среднего образования и учебно-методических комплексов для дошкольных организаций, организаций среднего образования, утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 5 апреля 2022 года № 132 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 27415) (далее – Требования);
3) мониторинг обеспеченности организаций образования учебной литературой – сбор, хранение, обработка и распространение информации о ходе обеспечения учебными изданиями (итоги государственных закупок учебных изданий организациями образования, итоги заключения договоров на отправку издательствами и доставку учебных изданий транспортными компаниями, выбора школами учебников и УМК из числа альтернативных учебников, включенных в Перечень учебников для организаций среднего образования, учебно-методических комплексов для дошкольных организаций, организаций среднего образования, в том числе в электронной форме (далее – Перечень), состояние книжного фонда в школьных библиотеках);

4) мектепке дейінгі білім беруге арналған оқу-әдістемелік кешен (бұдан әрі – МБ ОӘК) – МЖМБС, мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың үлгілік оқу бағдарламасына, Талаптарға сәйкес келетін және ұйымдастырылған қызмет ескеріліп, құрамына жұмыс дәптері, демонстрациялық, үлестірме, аудио және бейне материалдар, хрестоматия, дидактикалық ойындар мен альбомдар кіретін оқу және әдістемелік басылымдар жиынтығы;
5) оқулық – МЖМБС-на, үлгілік оқу жоспарына және үлгілік оқу бағдарламасына, Талаптарға сәйкес нақты оқу пәні бойынша білім мазмұнын ашатын қағаз оқу кітабы;
6) электрондық оқулық (бұдан әрі – ЭО) – МЖМБС, білім берудің белгілі бір деңгейінің үлгілік оқу бағдарламасына және Талаптарға сәйкес әзірленген қағаз оқулықты алмастыратын және мультимедиалық, интерактивті контент пен функциялары бар, нақты оқу пәнінің мазмұнын жүйелі және дәйекті түрде баяндайтын ақпараттандыру объектісіндегі бағдарламалық өнім;
7) электрондық оқу-әдістемелік кешен (бұдан әрі – ЭОӘК) – мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандартына, білім берудің белгілі бір деңгейінің үлгілік оқу бағдарламасына және Талаптарға сәйкес әзірленген МБ ОӘК және (немесе) ОӘК-ні алмастыратын және мультимедиалық, интерактивті контент пен функциялары бар, ұйымдастырылған қызмет пен оқу пәнінің мазмұнын жүйелі және дәйекті түрде баяндайтын ақпараттандыру объектісіндегі бағдарламалық өнім.
2-тарау. Білім беру ұйымдарын оқулықтармен, оқу-әдістемелік кешендермен, оның ішінде электрондық нысанда қамтамасыз ету тәртібі
4. Білім беру ұйымдарының кітапхана қорын Тізбеге енген оқулықтармен, ОӘК-мен, оның ішінде электрондық нысанда қамтамасыз ету бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру деңгейлері үшін әрбір 5 (бес) жыл сайын және арнайы білім беру ұйымдары үшін әрбір 6 (алты) жыл сайын білім алушылар контингентіне сәйкес сатып алу және жыл сайын оқулықтармен және ОӘК-мен, оның ішінде электрондық нысанда қажетті санын қосымша сатып алу арқылы жүзеге асырылады.
5. Білім беру ұйымдары жыл сайын 31 мамырға дейін білім алушылар контингентіне оқулықтар мен ОӘК санының жеткіліктілігіне қарай кітап қорын түгендеуді жүргізеді және келесі оқу жылына арналған кітап қорынан білім алушыларға оқулықтар және ОӘК береді.
6. Жергілікті атқарушы органдар жыл сайын 30 қыркүйекке дейін білім беру ұйымдарында білім алушылар мен тәрбиеленушілердің болжамды санын контингентті есепке ала отырып айқындайды және оның негізінде келесі оқу жылына мектепалды даярлық үшін оқу-әдістемелік кешендерді, оқулықтарды, ОӘК-ді, оның ішінде электрондық нысанда сатып алуға, өтінімді қалыптастырады.

4) учебно-методический комплекс для дошкольного образования (далее – УМК ДО) – совокупность учебных и методических изданий, в состав которого входят методическое руководство, а также рабочая тетрадь, демонстрационные и раздаточные, аудио и видео материалы, хрестоматия, дидактические игры и альбомы с учетом организованной деятельности, соответствующие ГОСО, типовой учебной программе дошкольного воспитания и обучения и Требованиям;
5) учебник – бумажная учебная книга, раскрывающее в соответствии с ГОСО, типовым учебным планом и типовой учебной программой содержание образования по конкретному учебному предмету, Требованиям;
6) электронный учебник (далее – ЭУ) – программный продукт на объекте информатизации, замещающий бумажный учебник, имеющий мультимедийный, интерактивный контент и функции, системно и последовательно излагающий содержание учебного предмета, соответствующий требованиям государственного общеобязательного стандарта образования, типовой учебной программе определенного уровня образования и Требованиям;
7) электронный учебно-методический комплекс (далее – ЭУМК) – программный продукт на объекте информатизации, замещающий УМК ДО и (или) УМК, имеющий мультимедийный, интерактивный контент и функции, системно и последовательно излагающий содержание организованной деятельности и учебного предмета, соответствующий требованиям ГОСО, типовой учебной программе определенного уровня образования и Требованиям.
Глава 2. Порядок обеспечения организаций образования учебниками, учебно-методическими комплексами, в том числе в электронной форме
4. Обеспечение библиотечного фонда организаций образования учебниками, УМК, в том числе в электронной форме, вошедшими в Перечень, осуществляется приобретением через каждые 5 (пять) лет для уровней начального, основного среднего, общего среднего образования и через каждые 6 (шесть) лет для организаций специального образования и ежегодным дозакупом необходимого количества учебников и УМК, в том числе в электронной форме, согласно контингенту обучающихся.
5. Организации образования ежегодно до 31 мая проводят инвентаризацию книжного фонда на предмет достаточности количества учебников и УМК на контингент обучающихся и выдают из книжного фонда учебники и УМК обучающимся на последующий учебный год.
6. Местные исполнительные органы ежегодно до 30 сентября определяют прогнозное количество обучающихся и воспитанников в организациях образования на следующий учебный год с учетом контингента и на его основании формируют заявки на приобретение учебно-методических комплексов для предшкольной подготовки, учебников, УМК, в том числе в электронной форме на предстоящий учебный год.

7. Баспалар жыл сайын 30 қазаннан кешіктірмей мектепалды даярлық үшін оқу-әдістемелік кешендерді, оқулықтарды, ОӘК-ні, оның ішінде электрондық нысанда сатып алуға жергілікті атқарушы органдардың бюджеттік өтінімін қалыптастыру үшін өз ұйымдарының сайттарында мектепалды даярлық үшін оқу-әдістемелік кешеннің, оқулықтың, ОӘК-нің, оның ішінде электрондық нысанда алдын ала прайс-парағын орналастырады.
8. "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 67) тармақшасына сәйкес Министрлік Тізбені жыл сайын 28 наурызға дейін бекітеді және оны білім беру ұйымдары мен баспалардың танысуы үшін Министрліктің сайтында орналастырады.
9. Тізбе бекітілгеннен кейін бес жұмыс күні ішінде баспалардың сайтында Тізбеге енгізілген мектепалды даярлық үшін оқу-әдістемелік кешеннің, оқулықтың, ОӘК-нің, оның ішінде электрондық нысанда прайс-парағы орналастырылады.
10. Білім беру ұйымдарының әдістемелік бірлестіктері немесе әдістемелік бірлестіктері жоқ білім беру ұйымдарының педагогтері Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 9 желтоқсандағы № 491 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31060 болып тіркелген) Мемлекеттік білім беру ұйымдары педагогтерінің оқулықтар мен оқу-әдістемелік кешендерді таңдау қағидаларына сәйкес алдағы оқу жылына оқулықтар мен ОӘК, оның ішінде электрондық нысанда таңдауды жүзеге асырады.
11. Жергілікті атқарушы органдар жыл сайын 10 мамырға дейін білім беру ұйымдарының өтінімдері негізінде мектепалды даярлық үшін оқу-әдістемелік кешендер, оқулықтар мен ОӘК-ні басып шығаруды жүзеге асыратын баспалармен осы Қағидалардың 19 және 20-тармақтарында көзделген шарттарды көрсете отырып, Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне сәйкес шарттар жасайды.
12. Жергілікті атқарушы органдар оқулықтар мен ОӘК-ді басып шығаратын баспалармен "Оқу басылымдарына қойылатын гигиеналық нормативтерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 2 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-124 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 25657 болып тіркелген) сәйкестігі туралы санитариялық-эпидемиологиялық сараптама қорытындысы болған жағдайда ғана шарт жасасады.
13. Жергілікті атқарушы органдар жыл сайын 10 мамырға дейін мектепалды даярлық үшін оқу-әдістемелік кешендер, оқулықтар мен ОӘК-ні басып шығаруды жүзеге асыратын баспалардан білім беру ұйымдарына дейін мектепалды даярлық үшін оқу-әдістемелік кешендер, оқулықтар мен ОӘК-ні жеткізу жөніндегі көрсетілетін қызметтердің әлеуетті жеткізушілерін анықтау бойынша мемлекеттік сатып алу рәсімін өткізуді ұйымдастырады.

7. Издательства ежегодно не позднее 30 октября размещают на сайтах своих организаций предварительные прайс-листы на учебно-методический комплекс для предшкольной подготовки, учебник, УМК, в том числе в электронной форме для формирования бюджетной заявки местными исполнительными органами на приобретение учебно-методических комплексов для предшкольной подготовки, учебников и УМК, в том числе в электронной форме.
8. В соответствии с подпунктом 67) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" Министерство ежегодно до 28 марта утверждает Перечень и размещает его на сайте Министерства для ознакомления организаций образования и издательств.
9. В течение пяти рабочих дней после утверждения Перечня на сайтах издательств размещаются прайс-листы на учебно-методический комплекс для предшкольной подготовки, учебник, УМК, в том числе в электронной форме, включенные в Перечень.
10. Методические объединения организаций образования или педагоги организаций образования, в которых отсутствуют методические объединения в соответствии с Правилами выбора учебников и УМК педагогами государственных организаций образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 9 декабря 2022 года № 491 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 31060) осуществляют выбор учебников и УМК, в том числе в электронной форме на предстоящий учебный год.
11. Местные исполнительные органы ежегодно до 10 мая заключают договоры с издательствами, осуществляющими выпуск учебно-методических комплексов для предшкольной подготовки, учебников и УМК, согласно Гражданскому кодексу Республики Казахстан с указанием условий, предусмотренных пунктами 19 и 20 настоящих Правил, на основании заявок организаций образования.
12. Местными исполнительными органами заключение договоров с издательствами, выпускающими учебники и УМК, осуществляется при наличии заключения санитарно-эпидемиологической экспертизы учебных изданий на соответствие их приказу Министра здравоохранения Республики Казахстан от 2 декабря 2021 года № ҚР ДСМ-124 "Об утверждении гигиенических нормативов к учебным изданиям" (зарегистрирован в Реестре нормативных правовых актов за № 25657).
13. Местные исполнительные органы ежегодно до 10 мая организуют проведение процедур государственных закупок по определению потенциальных поставщиков услуги по доставке учебно-методических комплексов для предшкольной подготовки, учебников и УМК от издательств, осуществляющих выпуск учебно-методических комплексов для предшкольной подготовки, учебников и УМК, до организаций образования..

14. Жергілікті атқарушы органдар жыл сайын 1 тамызға дейін білім беру органдары алдағы оқу жылына болжайтын көлемде мектепалды даярлықтың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің оқу бағдарламаларын, мамандандырылған жалпы білім беретін және арнайы оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына мектепалды даярлық үшін оқу-әдістемелік кешендерді, оқулықтарды, ОӘК-ді, оның ішінде электрондық нысанда сатып алуды және жеткізуді/жазылуды ұйымдастырады.
15. ЭО мен ЭОӘК-ді бір кешен түрінде сатып алу электрондық оқу басылымына немесе электрондық платформаға 1 оқу жылына жазылу арқылы жүзеге асырылады.
ЭО мен ЭОӘК-ді пайдалану онлайн режимінде немесе компьютерлік және мобильді құрылғыларда жұмыс істеуге арналған қосымшалар арқылы жүзеге асырылады.
16. Жергілікті атқарушы органдар 10 тамызға дейін білім беру ұйымдарының өтініміне сәйкес мектепалды даярлық үшін оқу-әдістемелік кешендер, оқулықтар мен ОӘК-ні, оның ішінде электрондық нысанда бөлуді жүзеге асырады.
17. Жергілікті атқарушы органдар жыл сайын Министрлікке білім беру ұйымдарының алдағы оқу жылына мектепалды даярлық үшін оқу-әдістемелік кешендермен, оқулықтармен, ОӘК-мен, оның ішінде электрондық нысанда қамтамасыз етілуі туралы қорытынды ақпаратты 10 тамызға дейін оқулықтардың, ОӘК-нің (болған жағдайда) қалған бөліктерімен қамтамасыз етілуі туралы ақпаратты 5 желтоқсанға дейін жібереді.
18. Республикалық ғылыми-практикалық білім мазмұнын сараптау орталығы (бұдан әрі – РҒП БМСО), Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Білім саласында сапаны қамтамасыз ету комитетінің аумақтық департаменттерімен бірлесе отырып, 1 маусым және 10 қыркүйек аралығында он күн сайынғы мониторингті жүргізеді, оның барысында жергілікті атқарушы органдар жеткізу және электрондық платформаларға жазылу туралы, баспа - жөнелту туралы мәліметтерді ұсынып отырады.
19. Баспа мемлекеттік сатып алу туралы шарт бойынша өз қаражаты есебінен жергілікті атқарушы органдар сатып алған мектепалды даярлық үшін оқу-әдістемелік кешендер, оқулықтар мен ОӘК-ні келесі жағдайларда ауыстырады:
1) полиграфиялық ақау анықталған жағдайда;
2) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 24 шілдедегі № 344 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7876 болып тіркелген) Орта білім беру ұйымдарына арналған оқулықтарды және мектепке дейінгі ұйымдарға, орта білім беру ұйымдарына арналған оқу-әдістемелік кешендерді дайындау, сараптау, сынақтан өткізу және мониторинг жүргізу, басып шығару жөніндегі қағидаларымен қарастырылған пәндік сараптау комиссиясы бекіткен нұсқадан баспаның ауытқуы нәтижесінде жіберілген қате (қателер) және (немесе) басқа да кемшіліктер анықталғанда.

14. Местные исполнительные органы ежегодно до 1 августа организуют приобретение и доставку/подписку учебно-методических комплексов для предшкольной подготовки, учебников, УМК, в том числе в электронной форме, организациям образования, реализующим общеобразовательные учебные программы предшкольной подготовки, начального, основного среднего, общего среднего образования, специализированные общеобразовательные и специальные учебные программы, в объеме, прогнозируемом органами образования на предстоящий учебный год.
15. Приобретение ЭУ и ЭУМК в комплексе осуществляется подпиской на электронное учебное издание или на электронную платформу на 1 учебный год.
Использование ЭУ, ЭУМК осуществляется в онлайн-режиме или посредством приложений для работы на компьютерных и мобильных устройствах.
16. Местные исполнительные органы до 10 августа осуществляют распределение учебно-методических комплексов для предшкольной подготовки, учебников и УМК, в том числе в электронной форме, согласно заявкам организаций образования.
17. Местные исполнительные органы ежегодно направляют в Министерство итоговую информацию об обеспеченности учебно-методическими комплексами для предшкольной подготовки, учебниками, УМК, в том числе в электронной форме, организаций образования к предстоящему учебному году до 10 августа и информацию об обеспеченности остальными частями учебников и УМК (при наличии) до 5 декабря.
18. Республиканский научно-практический центр экспертизы содержания образования (далее – РНП ЦЭСО) совместно с территориальными департаментами Комитета по обеспечению качества в сфере образования Министерства просвещения Республики Казахстан проводит ежедекадный мониторинг в период с 1 июня по 10 сентября, в ходе которого местные исполнительные органы представляют сведения о доставке и подписке на электронные платформы, издательства – об отгрузке.
19. Издательство заменяет учебно-методические комплексы для предшкольной подготовки, учебники и УМК, приобретенные местными исполнительными органами по договору о государственных закупках за счет собственных средств в случаях:
1) обнаружения полиграфического брака;
2) обнаружения ошибки (ошибок) и (или) других недостатков, допущенных в результате отступления издательством от версии, утвержденной предметной экспертной комиссией, предусмотренной Правилами по подготовке, экспертизе, апробации и проведению мониторинга, изданию учебников для организаций среднего образования и учебно-методических комплексов для дошкольных организаций, организаций среднего образования, утвержденными приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 24 июля 2012 года № 344 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7876).

20. Полиграфиялық ақау анықталған кезде баспа полиграфиялық ақауы бар мектепалды даярлық үшін оқу-әдістемелік кешендер, оқулықтар мен ОӘК-ні ауыстырады.
Баспаның пәндік сараптау комиссиясы бекіткен нұсқадан ауытқуы нәтижесінде қателер анықталған жағдайда, баспа табылған қателерді жойғаннан кейін бүкіл тиражды ауыстырады.
21. Баспаның пәндік сараптау комиссиясы бекіткен нұсқадан ауытқуы нәтижесінде ЭО мен ЭОӘК-де қателер анықталған жағдайда, баспа табылған қателерді жоюды жүзеге асырады.
22. РҒП БМСО мектеп кітапханаларының жай-күйіне және олардың оқулықтармен, ОӘК-мен, оның ішінде электрондық оқулықтармен, көркем, ғылыми-танымал және ғылыми-әдістемелік әдебиеттермен толықтырылу процесіне, электрондық платформаларға жазылуына тұрақты түрде мониторингті жүзеге асырады және оның нәтижелері бойынша жергілікті атқарушы органдарға ұсынымдар жолдайды.
23. Жергілікті атқарушы органдар қажеттілік туындаған жағдайда аудан, қала, облыс ішіндегі білім беру ұйымдарының арасында мектепалды даярлық үшін оқу-әдістемелік кешендер, оқулықтар мен ОӘК-ді қайта бөлуді жүргізеді.

20. При обнаружении полиграфического брака издательство осуществляет замену учебно-методических комплексов для предшкольной подготовки, учебников и УМК с полиграфическим браком.
При обнаружении ошибок в результате отступления издательством от версии, утвержденной предметной экспертной комиссией издательство осуществляет замену всего тиража после устранения обнаруженных ошибок.
21. При обнаружении ошибок в ЭУ и ЭУМК в результате отступления издательством от версии, утвержденной предметной экспертной комиссией, издательство осуществляет устранение обнаруженных ошибок.
22. РНП ЦЭСО на постоянной основе осуществляет мониторинг состояния школьных библиотек и процесса пополнения фондов школьных библиотек учебниками и УМК, художественной, научно-популярной и учебно-методической литературой, подписки на электронные платформы, по его результатам представляет рекомендации местным исполнительным органам.
23. Местные исполнительные органы при необходимости проводят перераспределение учебно-методических комплексов для предшкольной подготовки, учебников и УМК между организациями образования внутри района, города, области.