Медициналық қызметті жүзеге асыру нәтижесінде пациенттің өмірі мен денсаулығына зиян келтіру фактісінің болуы (болмауы) туралы жолданымдарды қарау үшін сарапшы ретінде тартылатын бейінді маманға қойылатын талаптарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2024 жылғы 8 қазандағы № 78 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 10 қазанда № 35244 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 23.10.2024 бастап қолданысқа енгізіледі
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 270-2-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Медициналық қызметті жүзеге асыру нәтижесінде пациенттің өмірі мен денсаулығына зиян келтіру фактісінің болуы (болмауы) туралы жолданымдарды қарау үшін сарапшы ретінде тартылатын бейінді маманға қойылатын талаптар бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық және фармацевтикалық бақылау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2024 жылғы 23 қазаннан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Альназарова
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2024 жылғы 8 қазандағы
№ 78 Бұйрығымен
бекітілген
Медициналық қызметті жүзеге асыру нәтижесінде пациенттің өмірі мен денсаулығына зиян келтіру фактісінің болуы (болмауы) туралы жолданымдарды қарау үшін сарапшы ретінде тартылатын бейінді маманға қойылатын талаптар
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Медициналық қызметті жүзеге асыру нәтижесінде пациенттің өмірі мен денсаулығына зиян келтіру фактісінің болуы (болмауы) туралы жолданымдарды қарау үшін сарапшы ретінде тартылатын бейінді маманға қойылатын талаптар (бұдан әрі – Талаптар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі - Кодекс) 270-2-бабына сәйкес әзірленді және медициналық қызметті жүзеге асыру нәтижесінде пациенттің өмірі мен денсаулығына зиян келтіру фактісінің болуы (болмауы) туралы жолданымдарды қарау үшін сарапшы ретінде тартылатын бейінді маманға қойылатын талаптарды айқындайды.

Об утверждении требований к профильному специалисту, привлекаемому в качестве эксперта для рассмотрения обращений о наличии (отсутствии) факта причинения вреда жизни и здоровью пациента в результате осуществления медицинской деятельности
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 8 октября 2024 года № 78. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 октября 2024 года № 35244
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 23.10.2024
В соответствии со статьей 270-2 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые требования к профильному специалисту, привлекаемому в качестве эксперта для рассмотрения обращений о наличии (отсутствии) факта причинения вреда жизни и здоровью пациента в результате осуществления медицинской деятельности.
2. Комитету медицинского и фармацевтического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 23 октября 2024 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Альназарова
Утвержден приказом
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 8 октября 2024 года № 78
Требования к профильному специалисту, привлекаемому в качестве эксперта для рассмотрения обращений о наличии (отсутствии) факта причинения вреда жизни и здоровью пациента в результате осуществления медицинской деятельности
Глава 1. Общее положение
1. Настоящие Требования к профильному специалисту, привлекаемому в качестве эксперта для рассмотрения обращений о наличии (отсутствии) факта причинения вреда жизни и здоровью пациента в результате осуществления медицинской деятельности (далее – Требования) разработаны в соответствии со статьей 270-2 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и определяют требования к профильному специалисту, привлекаемому в качестве эксперта для рассмотрения обращений о наличии (отсутствии) факта причинения вреда жизни и здоровью пациента в результате осуществления медицинской деятельности.

2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) бейінді маман - жоғары медициналық білімі, денсаулық сақтау саласында сертификаты бар медицина қызметкері;
2) тәуелсіз сараптама комиссиясы (бұдан әрі – Комиссия) – медициналық қызметті жүзеге асыру нәтижесінде пациенттің өмірі мен денсаулығына зиян келтіру фактісінің болуын (болмауын) анықтау және растау үшін денсаулық сақтау субъектісі қалыптастыратын комиссия.
2-тарау. Медициналық қызметті жүзеге асыру нәтижесінде пациенттің өмірі мен денсаулығына зиян келтіру фактісінің болуы (болмауы) туралы жолданымдарды қарау үшін сарапшы ретінде тартылатын бейінді маманға қойылатын талаптар
3. Комиссияға сарапшы ретінде тартылатын бейінді маман мына талаптарға сәйкес келуге тиіс:
1) "Денсаулық сақтау" даярлау бағыты бойынша жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білімі туралы құжаттардың болуымен расталған денсаулық сақтау саласындағы кәсіптік білімі болуы;
2) Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 35-бабына сәйкес құжаттармен расталған медициналық көмек көрсету түрлерін ескере отырып, тәуелсіз сараптама комиссиясына тарту сәтінде соңғы 7 жыл ішінде тиісті мамандық бойынша үздіксіз еңбек қызметі болуы;
3) Біліктіліктің салалық шеңберіне сәйкес біліктілік деңгейі 7.2 (R)-ден төмен емес, ал амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін қызметкерлер үшін 7.2 (I)-ден төмен емес біліктілік деңгейін көрсете отырып, тиісті мамандық/мамандану бойынша бірінші және (немесе) жоғары біліктілік санатын беру туралы куәлік және денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты болуы;
4) соңғы 5 жылда кемінде 2 кредит (60 сағат) сараптамалық қызмет мәселелері бойынша қосымша білімі болуы;
5) соттылықтың болуы немесе болмауы туралы анықтама (өтелмеген және (немесе) алынбаған соттылығының болмауы);
6) сарапшы ретінде тартылғанға дейін бір жыл ішінде сот шешімі бойынша қолданылған көрінеу жалған қорытынды бергені үшін әкімшілік жазаның болмауы;
7) мүдделер қақтығысы (үлестес) болмауы.
4. Сарапшы ретінде мынадай бейінді мамандар тартылмайды:
1) оған сарапшы ретінде тартылғанға дейін бір жыл ішінде көрінеу жалған қорытынды бергені үшін сот тәртібімен әкімшілік жаза қолданылған жағдайларда;
2) Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен жойылмаған немесе алынбаған соттылығы бар;
3) оларды сарапшы ретінде тартқанға дейін үш жыл ішінде оларға қатысты қылмыстық құқық бұзушылық жасағаны үшін соттың айыптау үкімі шығарылған немесе оны сарапшы ретінде тартқанға дейін Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексінің 35-бабының бірінші бөлігінің 3), 4), 9), 10) және 12) тармақтарының немесе 36-бабының негізінде үш жыл ішінде қылмыстық құқық бұзушылық жасағаны үшін қылмыстық жауаптылықтан босатылған.

2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) профильный специалист - медицинский работник с высшим медицинским образованием, имеющий сертификат в области здравоохранения;
2) независимая экспертная комиссия (далее – Комиссия) – комиссия, формируемая субъектом здравоохранения для установления и подтверждения наличия (отсутствия) факта причинения вреда жизни и здоровью пациента в результате осуществления медицинской деятельности.
Глава 2. Требования к профильному специалисту, привлекаемому в качестве эксперта для рассмотрения обращений о наличии (отсутствии) факта причинения вреда жизни и здоровью пациента в результате осуществления медицинской деятельности
3. Профильный специалист, привлекаемый в качестве эксперта в Комиссию, должен соответствовать следующим требованиям:
1) иметь профессиональное образование в области здравоохранения, подтвержденное наличием документов о высшем или послевузовском образовании по направлению подготовки "Здравоохранение";
2) иметь непрерывную трудовую деятельность по соответствующей специальности за последние 7 лет на момент привлечения в Комиссию, подтвержденная документами в соответствии со статьей 35 Трудового Кодекса Республики Казахстан;
3) иметь первую и (или) высшую квалификационную категорию и сертификат специалиста в области здравоохранения по соответствующей специальности или специализации с указанием уровня квалификации не ниже 7.2 (R), а для сотрудников, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь не ниже 7.2 (I) согласно Отраслевой рамки квалификации;
4) иметь дополнительное образование по вопросам экспертной деятельности за последние 5 лет не менее 2 кредитов (60 часов);
5) отсутствие судимости (отсутствие непогашенной и (или) неснятой судимости);
6) отсутствие административного взыскания за дачу заведомо ложного заключения, наложенного по решению суда в течение года, до привлечения его в качестве эксперта;
7) отсутствие конфликта интересов (аффилированности).
4. В качестве эксперта, не могут привлекаться профильные специалисты:
1) на которых в течение года до привлечения его в качестве эксперта налагалось в судебном порядке административное взыскание за дачу заведомо ложного заключения;
2) имеющие судимость, не погашенную или не снятую в порядке, установленном законом Республики Казахстан;
3) в отношении которых в течение трех лет до привлечения их в качестве эксперта вынесен обвинительный приговор суда за совершение уголовного правонарушения или которые в течение трех лет до привлечения его в качестве эксперта освобождено от уголовной ответственности за совершение уголовного правонарушения на основании пунктов 3), 4), 9), 10) и 12) части первой статьи 35 или статьи 36 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан.