"Әлеуметтік сақтандыру жүйесінің және әлеуметтік-еңбек саласында мемлекеттік қызметтер көрсетудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 21 маусымдағы № 229 бұйрығына және "Бірыңғай төлемнің артық (қате) төленген және (немесе) бірыңғай төлемді уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұлдың сомаларын төлеу, аудару және бөлу, сондай-ақ қайтару қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 29 маусымдағы № 270 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2024 жылғы 10 қазандағы № 394 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 11 қазанда № 35253 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 11.11.2024 бастап қолданысқа енгізіледі
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Әлеуметтік сақтандыру жүйесінің және әлеуметтік-еңбек саласында мемлекеттік қызметтер көрсетудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 21 маусымдағы № 229 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32897 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдарды және олар бойынша өндіріп алуларды есептеу және төлеу қағидаларында:
20-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Төлеушілердің әлеуметтік аударымдарды төлеуі Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 208 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14419 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының аумағында қолма-қол ақшасыз төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асыру қағидаларында айқындалған нысан бойынша жиынтық төлем тапсырмасымен және оператор немесе төлем жүйелерінің операциялық орталығы бекіткен хабарламалар форматтарында жүзеге асырылады (бұдан әрі – жиынтық төлем тапсырмасы).";
23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесінің әрбір қатысушысы бойынша жиынтық төлем тапсырмасында тегі, аты, әкесінің аты (бар болса); жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН); әлеуметтік аударым сомасы; әлеуметтік аударым төленетін кезең (ай, жыл) көрсетіледі.
Қағаз жеткізгіштерде жасалатын төлем тапсырмаларында әлеуметтік аударымдар төленетін кезеңді төлеушілер "Төлем мақсаты" бағанында көрсетеді.";

О внесении изменений в приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 21 июня 2023 года № 229 "О некоторых вопросах системы социального страхования и оказания государственных услуг в социально-трудовой сфере" и в приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29 июня 2023 года № 270 "Об утверждении Правил уплаты, перечисления и распределения, а также возврата излишне (ошибочно) уплаченных сумм единого платежа и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату единого платежа"
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 10 октября 2024 года № 394. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 октября 2024 года № 35253
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 11.11.2024
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 21 июня 2023 года № 229 "О некоторых вопросах системы социального страхования и оказания государственных услуг в социально-трудовой сфере" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 32897) следующие изменения:
в Правилах исчисления и уплаты социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования и взысканий по ним, утвержденных указанным приказом:
пункт 20 изложить в следующей редакции:
"20. Уплата социальных отчислений плательщиками осуществляется сводным платежным поручением по форме, определенной Правилами осуществления безналичных платежей и (или) переводов денег на территории Республики Казахстан, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 208 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 14419) и форматами сообщений, утвержденными оператором или операционным центром платежных систем (далее – сводное платежное поручение).";
пункт 23 изложить в следующей редакции:
"23. В сводном платежном поручении по каждому участнику системы обязательного социального страхования указывается фамилия, имя, отчество (при наличии); индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН); сумма социального отчисления; период (месяц, год), за который уплачивается социальное отчисление.
В платежных поручениях, составляемых на бумажных носителях, период, за который уплачиваются социальные отчисления, указывается плательщиками в графе "Назначение платежа".";

25 және 26-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"25. Банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың төлеушілерден түскен ақшаны Мемлекеттік корпорацияға аударуы жиынтық төлем тапсырмаларымен жүргізіледі.
Бұл ретте жөнелтуші банктер қалыптастыратын жиынтық төлем тапсырмасында әлеуметтік аударымдар немесе өсімпұлдар төленетін кезең тиісті "Prd" деген жолда "ААЖЖЖЖ" форматында көрсетіледі.
26. Төлеушілердің әлеуметтік аударымдар бойынша берешекті және (немесе) әлеуметтік аударымдарды уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұлды төлеуі кезең (ай (айлар), жыл (жылдар)) үшін жиынтық төлем тапсырмасымен жүргізіледі.";
28-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"28. Мемлекеттік корпорацияның шотына түскен әлеуметтік аударымдардың және (немесе) әлеуметтік аударымдардың уақтылы және (немесе) толық төленбегені үшін өсімпұл сомалары келіп түскен күнінен кейінгі бір операциялық күннен кешіктірілмей Қордың шотына аударылады.".
34-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"34. Төлеуші Қорға әлеуметтік аударымдарды уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұл сомасын төлеу үшін "төлем мақсаты" – "кезең (ай (айлар), жыл (жылдар)) үшiн әлеуметтiк аударымдарды уақтылы және (немесе) толық төлемегенi үшін өсiмпұл" бағанында көрсете отырып, банкке төлем тапсырмасын ұсынады.
Осы тармақтың ережелері Салық кодексінің 774-бабына сәйкес бірыңғай жиынтық төлемді төлеушілер болып табылатын жеке тұлғаларға қолданылмайды.".
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Артық (қате) төленген әлеуметтік аударымдарды және (немесе) әлеуметтік аударымдардың уақтылы және (немесе) толық төленбегені үшін өсімпұлдарды қайтаруды жүзеге асырудың қағидалары мен жағдайларында:
3-тармақтың 5) және 6) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"5) төлем кезеңі дұрыс көрсетілмеген;
6) әлеуметтік аударымдар сомасы дұрыс көрсетілмеген;";
көрсетілген Қағидаларға 1-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. "Бірыңғай төлемнің артық (қате) төленген және (немесе) бірыңғай төлемді уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұлдың сомаларын төлеу, аудару және бөлу, сондай-ақ қайтару қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 29 маусымдағы № 270 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32957 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бірыңғай төлемнің артық (қате) төленген және (немесе) бірыңғай төлемді уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұлдың сомаларын төлеу, аудару және бөлу, сондай-ақ қайтару қағидаларында:
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

пункты 25 и 26 изложить в следующей редакции:
"25. Перечисление банками и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, денег, поступивших от плательщиков, в Государственную корпорацию производится сводными платежными поручениями.
При этом в сводном платежном поручении, формируемом банками-отправителями, период, за который уплачиваются социальные отчисления или пени, указывается в соответствующем поле "Prd" в формате "ММГГГГ".
26. Уплата плательщиками задолженности по социальным отчислениям и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений производится за период (месяц (месяцы), год (годы)) сводным платежным поручением.";
часть первую пункта 28 изложить в следующей редакции:
"28. Суммы социальных отчислений и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений, поступившие на счет Государственной корпорации, не позднее одного операционного дня, следующего за днем их поступления, перечисляются на счет Фонда.";
пункт 34 изложить в следующей редакции:
"34. Для уплаты суммы пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений в Фонд плательщик представляет в банк платежное поручение с указанием в графе "назначение платежа" - "пеня за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений за период (месяц, месяцы, год, годы))".
Положения настоящего пункта не распространяются на физических лиц, являющихся плательщиками единого совокупного платежа в соответствии со статьей 774 Налогового кодекса.".
в Правилах и случаях осуществления возврата излишне (ошибочно) уплаченных социальных отчислений и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений, утвержденных указанным приказом:
подпункты 5) и 6) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"5) неверного указания периода платежа;
6) неверного указания суммы социальных отчислений;";
приложение 1 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2. Внести в приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29 июня 2023 года № 270 "Об утверждении Правил уплаты, перечисления и распределения, а также возврата излишне (ошибочно) уплаченных сумм единого платежа и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату единого платежа" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 32957) следующие изменения:
в Правилах уплаты, перечисления и распределения, а также возврата излишне (ошибочно) уплаченных сумм единого платежа и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату единого платежа, утвержденных указанным приказом:
пункт 5 изложить в следующей редакции:

"5. Төлеушілердің бірыңғай төлем және (немесе) бірыңғай төлемді уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұл бойынша берешекті төлеуі кезеңге (ай (айлар), жыл (жылдар)) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 208 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14419 болып тіркелген) қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының аумағында қолма-қол ақшасыз төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асыру қағидаларында айқындалған нысан бойынша жиынтық төлем тапсырмасымен және оператор немесе төлем жүйелерінің операциялық орталығы бекіткен хабарламалар форматтарында жүзеге асырылады (бұдан әрі – жиынтық төлем тапсырмасы).
Бірыңғай төлем және (немесе) өсімпұл төленетін әрбір қызметкер бойынша жиынтық төлем тапсырмасында: тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде); жеке сәйкестендіру нөмірі; бірыңғай төлемнің және (немесе) өсімпұлдың аударылатын сомасы; бірыңғай төлем және (немесе) өсімпұл төленетін кезең (ай, жыл); бірыңғай төлемнің құрамына енгізілген төлемдер бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 203 қаулысымен (бұдан әрі – Басқарманың қаулысы) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14365 болып тіркелген) бекітілген Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын және Салық кодексінің 776-3-бабы 1-тармағының екінші бөлігінің ережелеріне сәйкес әлеуметтік төлемдердің тиісті үлестеріне азайтуды есепке алмағанда есептелген бірыңғай төлем сомасы көрсетіледі.
Бірыңғай төлемнің аударылатын сомасы Салық кодексінің 776-3-бабы 1-тармағының екінші бөлігінің ережелеріне сәйкес әлеуметтік төлемдердің тиісті үлестеріне азайтуды ескере отырып, осы Қағидалардың 3-тармағына сәйкес әлеуметтік төлемдер үлестерінің шегінен асып кетуін есепке ала отырып немесе есепке алмай есептелген мөлшерде көрсетіледі.
Осы Қағидалардың 3-тармағына сәйкес әлеуметтік төлемдер үлестерінің шегінен асып кетуін есепке алмағанда есептелген мөлшерде аударылатын бірыңғай төлем сомасы көрсетілген кезде бірыңғай төлемді бөлу осы Қағидалардың 16-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Бірыңғай төлемді уақтылы төлемеген кезде мемлекеттік кіріс органдары Қазақстан Республикасының салық заңнамасында көзделген тәртіппен және мерзімдерде өндіріп алу тәсілдері мен шараларын қабылдайды.
Бірыңғай төлемді БЖЗҚ, ӘМСҚ, МӘСҚ және Мемлекеттік кірістер органына уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұл сомасын төлеу кезінде төлеуші банкке немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымға Басқарманың қаулысына сәйкес "төлем мақсаты" – "(ай (айлар), жыл (жылдар)) үшін бірыңғай төлемді уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұл" бағанында төлем мақсатының тиісті кодын көрсете отырып, төлем тапсырмасын ұсынады.
Әрбір қызметкер бойынша осы Қағидалардың 5-тармағының екінші абзацында санамаланған мәліметтер көрсетіледі, бірыңғай төлем құрамына енгізілген төлемдер бойынша төлемді тағайындаудың (Басқарма қаулысына сәйкес өсімпұл төлеуге сәйкес келетін) барлық кодтары қойылады.

"5. Уплата плательщиками задолженности по единому платежу и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату единого платежа производится за период (месяц (месяцы), год (годы)) сводным платежным поручением по форме, определенной Правилами осуществления безналичных платежей и (или) переводов денег на территории Республики Казахстан, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 208 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 14419) и форматами сообщений, утвержденными оператором или операционным центром платежных систем (далее – сводное платежное поручение).
В сводном платежном поручении по каждому работнику, за которого производится уплата единого платежа и (или) пени указывается: фамилия, имя, отчество (при его наличии); индивидуальный идентификационный номер; перечисляемая сумма единого платежа и (или) пени; период (месяц, год), за который уплачивается единый платеж и (или) пени; коды назначения платежей в соответствии с Правилами применения кодов секторов экономики и назначения платежей, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 203 (далее – постановление Правления) (зарегистрированы в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14365) по платежам, включенным в состав единого платежа, и сумма единого платежа, исчисленного без учета снижения на соответствующие доли социальных платежей согласно положениям части второй пункта 1 статьи 776-3 Налогового кодекса.
Перечисляемая сумма единого платежа указывается в размере, исчисленном с учетом снижения на соответствующие доли социальных платежей согласно положениям части второй пункта 1 статьи 776-3 Налогового кодекса, с учетом или без учета превышения пределов долей социальных платежей согласно пункту 3 настоящих Правил.
При указании перечисляемой суммы единого платежа в размере, исчисленном без учета превышения пределов долей социальных платежей согласно пункту 3 настоящих Правил, распределение единого платежа осуществляется в соответствии с пунктом 16 настоящих Правил.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. При несвоевременной уплате единого платежа органы государственных доходов принимают способы и меры взыскания в порядке и сроки, предусмотренные налоговым законодательством Республики Казахстан.
При уплате суммы пени за несвоевременную и (или) неполную уплату единого платежа в ЕНПФ, ФСМС, ГФСС и орган государственных доходов плательщик представляет в банк или организацию, осуществляющую отдельные виды банковских операций платежное поручение с указанием соответствующего кода назначения платежа в соответствии с постановлением Правления в графе "назначение платежа" - "пеня за несвоевременную и (или) неполную уплату единого платежа за период (месяц (месяцы), год (годы))".
По каждому работнику указываются сведения, перечисленные во втором абзаце пункта 5 настоящих Правил, указываются все коды назначения платежа (соответствующие уплате пени согласно постановлению Правления) по платежам, включенным в состав единого платежа.

Өсімпұлдың көрсетілген сомасы осы Қағидалардың 3-тармағында көрсетілген асып кетулер ескерілмей, осы Қағидалардың 10-тармағына сәйкес бөлінеді және аударылады.";
8 және 9-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар бірыңғай төлемнің және (немесе) бірыңғай төлемді уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұлдың сомасын төлеуші бастамашылық жасаған күні Мемлекеттік корпорацияға жиынтық төлем тапсырмасымен аударады.
Бұл ретте жөнелтуші банктер қалыптастыратын жиынтық төлем тапсырмасында бірыңғай төлем және (немесе) өсімпұл төленетін кезең "ААЖЖЖ" форматындағы "Prd" тиісті жолағында көрсетіледі.
9. Төлеуші жиынтық төлем тапсырмасында "AddtlRmtInf" жолында қызметкерлер бойынша тиынның (үтірден кейінгі екі белгі) жүздік үлесі шегінде бірыңғай төлемнің және (немесе) өсімпұлдың сомасын және әлеуметтік төлемдер (міндетті зейнетақы кәсіптік жарналарын қоспағанда) және жеке табыс салығы бойынша төлемдерді тағайындау кодтарын көрсетеді.
"AddtlRmtInf" жолында қызметкерлер бойынша бірыңғай төлем және (немесе) өсімпұл сомалары және жеке табыс салығы мен әлеуметтік төлемдер (міндетті зейнетақы кәсіптік жарналарын қоспағанда) төлемдерін тағайындау кодтары болмаған кезде банк және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым бірыңғай төлемді Мемлекеттік корпорацияның тиісті шотына қабылдау және аудару жөніндегі операцияны жүргізбейді.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Мемлекеттік корпорация мемлекеттік корпорацияның шотына келіп түскен бірыңғай төлем және (немесе) бірыңғай төлемді уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұл сомалары түскен күннен бастап үш операциялық күннен кешіктірмей:
Әлеуметтік кодекстің 244-бабы 3-тармағының екінші бөлігінде айқындалған әлеуметтік аударымдардың үлестерін;
Әлеуметтік кодекстің 249-бабының 2-тармағында айқындалған міндетті зейнетақы жарналарының үлестерін;
Әлеуметтік кодекстің 251-бабының 3-тармағында айқындалған жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарының үлестерін;
Заңның 27-бабының 1-1-тармағында айқындалған міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдардың үлесін;
Заңның 28-бабының 1-1-тармағында айқындалған міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналардың үлестерін;
Салық кодексінің 776-3-бабының 2-тармағында айқындалған жеке табыс салығының үлестерін бөледі және БЖЗҚ, ӘМСҚ, МӘСҚ шоттарына және тиісті мемлекеттік кіріс органына аударады.";
15 және 16-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Мемлекеттік корпорацияның шотына келіп түскен бірыңғай төлем:

Указанная сумма пени распределяется и перечисляется в соответствии с пунктом 10 настоящих Правил без учета превышений, указанных в пункте 3 настоящих Правил.";
пункты 8 и 9 изложить в следующей редакции:
"8. Банки и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, перечисляют сумму единого платежа и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату единого платежа в Государственную корпорацию сводным платежным поручением в день его инициирования плательщиком.
При этом в сводном платежном поручении, формируемом банками-отправителями, период, за который уплачивается единый платеж и (или) пени, указывается в соответствующем поле "Prd" в формате "ММГГГГ".
9. Плательщик в сводном платежном поручении в поле "AddtlRmtInf" указывает сумму единого платежа и (или) пени в пределах сотых долей тиын (двух знаков после запятой) по работникам и коды назначения платежей по социальным платежам (за исключением обязательных пенсионных профессиональных взносов) и индивидуального подоходного налога.
При отсутствии в поле "AddtlRmtInf" сумм единого платежа и (или) пени по работникам и кодов назначения платежей индивидуального подоходного налога и социальных платежей (за исключением обязательных пенсионных профессиональных взносов) банк и организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций, не проводит операцию по приему и перечислению единого платежа на соответствующий счет Государственной корпорации.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Государственная корпорация не позднее трех операционных дней со дня поступления сумм единого платежа и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату единого платежа, поступивших на счет Государственной корпорации, распределяет и перечисляет на счета ЕНПФ, ФСМС, ГФСС и в соответствующий орган государственных доходов:
доли социальных отчислений, определенной частью второй пункта 3 статьи 244 Социального кодекса;
доли обязательных пенсионных взносов, определенной пунктом 2 статьи 249 Социального кодекса;
доли обязательных пенсионных взносов работодателя, определенной пунктом 3 статьи 251 Социального кодекса;
доли отчислений на обязательное социальное медицинское страхование, определенной пунктом 1-1 статьи 27 Закона;
доли взносов на обязательное социальное медицинское страхование, определенной пунктом 1-1 статьей 28 Закона;
доли индивидуального подоходного налога, определенной пунктом 2 статьи 776-3 Налогового кодекса.";
пункты 15 и 16 изложить в следующей редакции:
"15. Поступивший единый платеж на счет Государственной корпорации возвращается плательщику в полном размере, или в размере соответствующей доли единого платежа и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату единого платежа, при:

1) бірыңғай төлем сомасында қателіктер жіберген;
2) Салық кодексінің 776-1-бабында көрсетілген төлеушілердің тұлғалар санатына жататындығы туралы мәліметтер болмаған;
3) "AddtlRmtInf" жолында қызметкер бойынша бірыңғай төлемдердің сомалары және жеке табыс салығы мен әлеуметтік төлемдердің (міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын қоспағанда) төлемдерін тағайындау кодтары болмаған;
4) "AddtlRmtInf" жолында көрсетілген төлемдерді тағайындау кодтарының және бірыңғай төлем үлестерінің сомасының сәйкес келмеуі;
5) Әлеуметтік кодекске, Заңға сәйкес әлеуметтік төлемдерді (міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын қоспағанда) төлеуден босатылған қызметкер үшін, сондай-ақ Заңның 26-бабы 1-тармағының 1), 7), 8), 9), 11), 12) және 13) тармақшаларына сәйкес олар үшін міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналарды мемлекет төлейтін қызметкерлер үшін бірыңғай төлемді аударған кезде, бірыңғай төлемнің тиісті үлесі қайтарылуға жатады;
6) "AddtlRmtInf" жолында жиынтық төлем тапсырмасында көрсетілген соманың және осы Қағидалардың 5-тармағына сәйкес бірыңғай төлемнің аударылатын сомасы сәйкес келмеген;
7) қызметкер бойынша бірыңғай төлем сомасы әлеуметтік төлемдерді төлеуден босатылмаған (міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын қоспағанда) қызметкер үшін бірыңғай төлем үлестерінің барлық тиісті сомаларын аударған кезде төлеушіге толық мөлшерде немесе бірыңғай төлемді уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін бірыңғай төлемнің және (немесе) өсімпұлдың тиісті үлесі мөлшерінде қайтарылады.
16. Жеке табыс салығын қоспағанда, осы Қағидалардың 3-тармағында көрсетілген шектерге сәйкес келетін бірыңғай төлем құрамындағы үлестің және (немесе) үлестің сомасы асып кеткен кезде бірыңғай төлемді төлеушіге ішінара қайтаруды Мемлекеттік корпорация жүзеге асырады.
Мемлекеттік корпорация бірыңғай төлемді әлеуметтік төлемдер үлестері бойынша (міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын қоспағанда) бөлуге шектерден аспаған соманың бір бөлігі жатады.
Бірыңғай төлем құрамындағы тиісті үлестің және (немесе) үлестің жалпы сомасы мен БЖЗҚ, МӘСҚ, ӘМСҚ-да бөлінген сома арасындағы айырма тиісінше төлеушіге қайтарылуға жатады, бірыңғай төлем мөлшерлемесі жеке табыс салығы мен әлеуметтік төлемдерге (міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын қоспағанда) нақты бөлінген соманы негізге ала отырып, тиісті "AddtlRmtInf" жолындағы тізімдік бөлігінде жеке табыс салығы мен әлеуметтік төлемдер төлемдерін тағайындау кодтарын (міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын қоспағанда) көрсете отырып азаяды.
Осы тармақтың күші бірыңғай төлемді уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұл сомасына қолданылмайды.";
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

1) допущении ошибок в сумме единого платежа;
2) отсутствии сведений о принадлежности плательщиков к категории лиц, указанных статьей 776-1 Налогового кодекса;
3) отсутствии по работнику в поле "AddtlRmtInf" суммы единого платежа и кодов назначения платежей по социальным платежам и индивидуального подоходного налога (за исключением обязательных профессиональных пенсионных взносов);
4) несоответствии указанных в поле "AddtlRmtInf" кодов назначений платежей и суммы единого платежа;
5) перечислении единого платежа за работника, освобожденного от уплаты социальных платежей (за исключением обязательных профессиональных пенсионных взносов) в соответствии с Социальным кодексом, Законом, а также за работников, за которых в соответствии с подпунктами 1), 7), 8), 9), 11), 12) и 13) пункта 1 статьи 26 Закона взносы на обязательное социальное медицинское страхование уплачиваются государством, возврату подлежит соответствующая доля единого платежа;
6) несоответствии суммы, указанной в сводном платежном поручении, в поле "AddtlRmtInf" и перечисляемой суммы единого платежа в соответствии с пунктом 5 настоящих Правил;
7) сумма единого платежа по работнику возвращается плательщику при перечислении не всех положенных сумм долей единого платежа за работника, не освобожденного от уплаты социальных платежей (за исключением обязательных профессиональных пенсионных взносов).";
16. Частичный возврат единого платежа плательщику, за исключением индивидуального подоходного налога, при превышении суммы доли и (или) долей, в составе единого платежа, соответствующим пределам, указанным в пункте 3 настоящих Правил, осуществляется Государственной корпорацией.
Распределению единого платежа Государственной корпорацией по долям социальных платежей (за исключением обязательных профессиональных пенсионных взносов), подлежит часть суммы, которая не превысила пределы.
Разница между общей суммой соответствующей доли и (или) долей, в составе единого платежа, и суммой, которая распределена в ЕНПФ, ГФСС,ФСМС, подлежит возврату плательщику, соответственно, ставка единого платежа уменьшается исходя из фактически распределенной суммы на индивидуальный подоходный налог и социальные платежи (за исключением обязательных профессиональных пенсионных взносов) с указанием в соответствующем поле "AddtlRmtInf" кодов назначения платежей индивидуального подоходного налога и социальных платежей (за исключением обязательных профессиональных пенсионных взносов).
Действие настоящего пункта не распространяется на суммы пени за несвоевременную и (или) неполную уплату единого платежа.";
пункт 24 изложить в следующей редакции:

"24. Бірыңғай төлемді төлеушіден, немесе банктен, немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымнан артық (қате) төленген бірыңғай төлем сомаларын қайтаруға арналған өтініш негізінде Мемлекеттік корпорация өтініш келіп түскен күннен бастап екі жұмыс күні ішінде тиісті мемлекеттік кіріс органына бірыңғай төлемдегі жеке табыс салығының үлесін қайтаруға алдын ала сұрау салуды жібереді.
Тиісті мемлекеттік кіріс органы 1 жұмыс күні ішінде тиісті мемлекеттік кіріс органының кодын көрсете отырып, алдын ала сұрау салуға жауап жібереді.
Тиісті мемлекеттік кірістер органынан оң жауап алған кезде Мемлекеттік корпорация екі жұмыс күні ішінде бірыңғай төлем үлестерін қайтаруға БЖЗҚ, ӘМСҚ, МӘСҚ және (немесе) тиісті мемлекеттік кірістер органына негізгі сұрау салуды қалыптастырады.";
25-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"25. Өтінім келіп түскеннен кейін жеті жұмыс күні ішінде БЖЗҚ, ӘМСҚ, МӘСҚ және тиісті мемлекеттік кірістер органы жиынтық төлем тапсырмасын қалыптастырады және оларды кейіннен төлеушіге аудару үшін Мемлекеттік корпорацияның банк шотына ақша аударуды жүзеге асырады не бірыңғай төлем үлесін қайтаруды жүзеге асырмайды:
1) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдарды төлеу кезеңі әлеуметтік төлемдерді тағайындау кезінде міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысу өтіліне есептелген;
2) Жұмыс берушінің, зейнетақы төлемдерін алушының міндетті зейнетақы жарналары төленген жеке тұлғаның міндетті зейнетақы жарналары салымшысының жеке/шартты зейнетақы шотындағы соманың жеткіліксіздігі;
3) егер міндетті зейнетақы жарналарының сомасы тұрғын үй жағдайларын жақсарту және (немесе) емделуге ақы төлеу мақсатында зейнетақы төлемдерінің, біржолғы зейнетақы төлемдерінің сомасын есептеу кезінде және зейнетақы жинақтарын сақтандыру ұйымына аудару кезінде ескерілсе;
4) табыстардан аударылған міндетті зейнетақы жарналарының сомалары МӘСҚ-дан әлеуметтік төлем тағайындау кезінде есепке алынған;
5) Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар мен жарналарды төлеу кезеңінде медициналық қызметтерді тұтынушы міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көмек алынған;
6) өтініште көрсетілген бір айда екі және одан да көп рет бірыңғай төлем төлеу себебі расталмаған;
7) Салық кодексінің 776-3-бабына сәйкес төлеуден босатылған тұлға үшін әлеуметтік аударым төленгені расталмаған;
8) бірыңғай төлемді Салық кодексінің 776-1-баптарына сәйкес бірыңғай төлемді төлеуші деп танылған тұлға төлегені расталмаған.;
27-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"24. На основании заявления на возврат излишне (ошибочно) уплаченных сумм единого платежа от плательщика единого платежа, или банка, или организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, Государственная корпорация в течении двух рабочих дней со дня поступления заявления направляет в соответствующий орган государственных доходов предварительный запрос на возврат доли индивидуального подоходного налога в едином платеже.
Соответствующий орган государственных доходов в течении 1 рабочего дня направляет ответ на предварительный запрос, с указанием кода соответствующего органа государственного дохода.
При получении положительного ответа от соответствующего органа государственных доходов Государственная корпорация в течение двух рабочих дней формирует основной запрос на возврат долей единого платежа в ЕНПФ, ФСМС, ГФСС и соответствующий орган государственных доходов.";
пункт 25 изложить в следующей редакции:
"25. В течение семи рабочих дней после поступления заявки ЕНПФ, ФСМС, ГФСС и соответствующий орган государственных доходов формируют сводное платежное поручение и осуществляют перечисление денег на банковский счет Государственной корпорации для последующего перечисления их плательщику, либо не осуществляют возврат доли единого платежа:
1) период уплаты социальных отчислений в ГФСС зачтен в стаж участия в системе обязательного социального страхования при назначении социальных выплат;
2) недостаточная сумма на индивидуальном/условном пенсионном счете вкладчика обязательных пенсионных взносов, физического лица, за которого уплачены обязательные пенсионные взносы работодателя, получателя пенсионных выплат;
3) если сумма обязательных пенсионных взносов учтена при расчете суммы пенсионных выплат, единовременных пенсионных выплат в целях улучшения жилищных условий и (или) оплаты лечения и при переводе пенсионных накоплений в страховую организацию;
4) суммы обязательных пенсионных взносов, перечисленные с доходов, учтены при назначении социальной выплаты из ГФСС;
5) за период уплаты отчислений и взносов на обязательное социальное медицинское страхование потребителем медицинских услуг была получена медицинская помощь в системе обязательного социального медицинского страхования;
6) указанная в заявлении причина об уплате единого платежа два и более раз за один и тот же месяц не подтверждается;
7) не подтверждается, что социальное отчисление уплачено за лицо, освобожденное от уплаты в соответствии со статьей 776-3 Налогового кодекса;
8) не подтверждается, что единый платеж уплачен лицом, которое признается плательщиком единого платежа в соответствии со статей 776-1 Налогового кодекса.";
пункт 27 изложить в следующей редакции:

"27. Қорлар мен тиісті мемлекеттік кірістер органының оң шешімі кезінде Мемлекеттік корпорация бірыңғай төлемнің барлық үлестерін алғаннан кейін үш операциялық күн ішінде жиынтық төлем тапсырмасын қалыптастырады және төлеушіге артық (қате) төленген бірыңғай төлем және (немесе) бірыңғай төлемді уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұл сомасын аударады және қаражатты төлеушінің банктік шотына аударуды жүзеге асырады.";
1-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Әлеуметтік қамсыздандыру және әлеуметтік сақтандыру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау бірінші вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2024 жылғы 11 қарашадан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
С. Жакупова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі"
Республикалық мемлекеттік мекемесі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялық
және аэроғарыштық өнеркәсіп министрлігі
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2024 жылғы 10 қазандағы
№ 394 /бұйрығына
1-қосымша
Артық (қате) төленген
әлеуметтік аударымдарды және
(немесе) әлеуметтік
аударымдардың уақтылы
және (немесе) толық төленбегені
үшін өсімпұлдарды қайтаруды
жүзеге асырудың қағидалары
мен жағдайларына
1-қосымша
Нысан
"Мемлекеттік әлеуметтік
сақтандыру қоры"
акционерлік қоғамының
басшысы _____________
Өтініш
кімнен _______________________________________________________________
(төлеушінің немесе банктің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның атауы)
__________ жылғы № _______ төлем тапсырмасымен, ___________ анықтамалық, ___________ төлемнің жалпы сомасы, _________________ қайтарудың жалпы сомасы бойынша артық (қате) аударылған әлеуметтік аударымдарды және (немесе) әлеуметтік аударымдардың уақтылы және (немесе) толық төленбегені үшін өсімпұлдарды қайтаруды сұраймын:
Р/с №
ЖСН
Т.А.Ә.
(әкесінің аты бар болса)
Кезең үшін
Төленген сома
(бір төлем тапсырмасы бойынша), теңге
Қайтарылатын сома, теңге
ТТК
Артық (қате) төленген әлеуметтік аударымдарды және (немесе) әлеуметтік аударымдардың уақтылы және (немесе) толық төленбегені үшін өсімпұлдарды қайтаруды жүзеге асыру қағидалары мен жағдайларының 4-тармағында көрсетілген қажетті құжаттарды қоса бере отырып, себебінен (бір себепті белгілеу):
☐ төлеуші немесе банк, немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым сол бір кезең үшін екі немесе одан да көп рет Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорының шотына қате аударған;
☐ қайтаруға тиіс, жаңадан қабылданған немесе жұмыстан босатылған жұмыскерлер аванспен алған табысқа артық есептелген;
☐ Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 207-бабының 1-тармағында көзделген жасқа толған адамдар болып табылатын қатысушылар үшін артық төленген;
☐ төлемді тағайындау коды дұрыс көрсетілмеген;
☐ төлем мерзімі дұрыс көрсетілмеген;
☐ әлеуметтік аударымдардың сомалары дұрыс көрсетілмеген;
☐ төлеушінің деректемелері дұрыс көрсетілмеген;
☐ дара кәсіпкер, жеке практикамен айналысатын адам, сондай-ақ шаруа немесе фермер қожалығы ретінде тіркелмеген жеке тұлға төлеген
_____ референс, _________ төлемнің жалпы сомасы _______ , қайтарылатын жалпы сома _______ қайтаруды жүзеге асыруды сұраймын.
Өтінішке қоса берілген құжаттардың тізбесі:
Р/с
Құжаттың атауы
Құжаттағы парақтардың саны
Ескертпе
1
2
3
Ұсынылған деректердің анықтығын қамтамасыз етемін және ұсынылған құжаттардың түпнұсқалығын растаймын.
Осы өтініште қамтылған дербес деректерді жинау және өңдеу "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырылғанын растаймын.
Артық (қате) төленген әлеуметтік аударымдарды және (немесе) әлеуметтік аударымдардың уақтылы және (немесе) толық төленбегені үшін өсімпұлдарды қайтарудан бас тарту туралы sms-хабарлама арқылы, телефон байланысы арқылы хабарламаға келісім беремін.
Ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім беремін.
Қайтаруды келесі деректемелер бойынша жүргізуді сұраймын (деректемелер өзгерген кезде растайтын құжаттың көшірмесін қоса беру қажет екені хабарланды):
Төлеушінің атауы:________________________
Төлеушінің ЖСН/БСН:____________________
ЖСК:___________________________________
Төлеуші банктің БСК:_____________________
Төлеуші банктің атауы:____________________
Қолдары: Басшы ______________________________
(Т.А.Ә. (бар болса), қолы)
немесе Басшының электрондық-цифрлық қолтаңбасы ("электрондық үкімет" веб-порталы арқылы берілген электрондық өтініш үшін)
Бас бухгалтер __________________________________
(Т.А.Ә. (бар болса), қолы)
немесе Бас бухгалтердің электрондық-цифрлық қолтаңбасы ("электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы берілген электрондық өтініш үшін)
немесе бас бухгалтер қарастырылмаған (астын сызу)
Заңды мекенжайы: ___________________,
Төлеушінің байланыс телефондары:
Телефон: ұялы +7 (____)_________________ жұмыс ______________,
E-mail __________________________.
Толтырылған күні: 20 ____ жылғы "___" ___________
Мөр орны (бар болса)
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2024 жылғы 10 қазандағы
№ 394 /бұйрығына
2-қосымша
Бірыңғай төлемді уақтылы және
(немесе) толық төлемегені үшін
бірыңғай төлемнің және
(немесе) өсімпұлдың артық
қате) төленген сомаларын
төлеу, аудару және
бөлу, сондай-ақ қайтару
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Мемлекеттік корпорация басшысына
___________________
Қате төленген бірыңғай төлем сомаларын қайтаруға өтініш
__________________________________________________________
(бірыңғай төлем төлеушінің немесе банктің, төлеушінің банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның атауы)
№ ______ Төлем тапсырмасымен артық (қате) төленген бірыңғай төлем сомасын қайтаруды сұраймын _______, референс ________ төлемнің жалпы сомасы __________, қайтарудың жалпы сомасы _______________
№ Р/С
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Тегі, Аты, Әкесінің аты (әкесінің аты болған жағдайда)
Кезең ішінде
Төленген сома
Қайтару сомасы
себебі (бір себеп белгілеу керек):
☐ төлеуші немесе банк бір төлем тапсырмасы негізінде екі немесе одан да көп рет қате төлеген;
☐ жұмыстан босатылған қызметкерлердің аванста алған, қайтаруға жататын табыстарына артық есептелді;
☐ Әлеуметтік кодекстің 207-бабының 1-тармағында көзделген жасқа жеткен адамдар болып табылатын қатысушылар үшін артық төленді;
☐ міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар мен жарналарды төлеуден босатылған адамдар үшін қате аударылды;
☐ төлем тағайындау коды дұрыс көрсетілмеген;
☐ төлем мерзімі дұрыс көрсетілмеген;
☐ әлеуметтік аударымдардың сомалары дұрыс көрсетілмеген;
☐ төлеушінің деректемелері дұрыс көрсетілмеген;
☐ бірыңғай төлем болып табылмайтын қате төленген қаражат;
Қайтаруды келесі деректемелер бойынша жүргізуді сұраймыз:
Төлеушінің атауы:_____________
Жеке сәйкестендіру нөмірі / төлеушінің Бизнес сәйкестендіру нөмірі:_____________________
Жеке сәйкестендіру коды:________________________________
Төлеуші банкінің банктік сәйкестендіру коды:_______________
Төлеуші банкі:____________________
Қолтаңбалар:
Басшы _________________________ (Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса әкесінің аты), қолы)
Бас бухгалтер ____________________
(Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса әкесінің аты), қолы)
Заңды мекенжайы: ___________________,
Төлеушінің байланыс деректері:
Телефон: +7 (____)_________________,
E-mail __________________________.
Толтыру күні: 20_______ж "___"_______.

"27. При положительном решении фондов и соответствующего органа государственных доходов Государственная корпорация в течение трех операционных дней после получения всех долей единого платежа формирует сводное платежное поручение и перечисляет плательщику сумму излишне (ошибочно) уплаченного единого платежа и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату единого платежа и осуществляет перечисление средств на банковский счет плательщика.";
приложение 1 изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту социального обеспечения и социального страхования Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официальной публикации;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 11 ноября 2024 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
С. Жакупова
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Республиканское государственное
учреждение "Национальный банк
Республики Казахстан"
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Приложение 1
к приказу Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 10 октября 2024 года № 394
Приложение 1
к Правилам и случаям
осуществления возврата
излишне (ошибочно)
уплаченных социальных
отчислений и (или) пени
за несвоевременную и (или)
неполную уплату
социальных отчислений
Форма
Руководителю
акционерного общества
"Государственный фонд
социального страхования"
_________________________
Заявление
от ___________________________________________________________
(наименование плательщика или банка, организации, осуществляющей
отдельные виды банковских операций плательщика)
Прошу произвести возврат социальных отчислений и (или) пени
за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений,
излишне (ошибочно) уплаченных платежным поручением
№ ___________ от __________, референс ___________,
общая сумма платежа __________, общая сумма возврата ________, на:
№ п/п
ИИН
Ф.И.О. (отчество при его наличии)
За период
Уплаченная сумма (по одному платежному поручению), тенге
Сумма возврата, тенге
КНП
по причине (отметить не более одной причины), с приложением необходимых
документов, указанных в пункте 4 Правил и случаев осуществления возврата
излишне (ошибочно) уплаченных социальных отчислений и (или) пени
за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений:
ошибочно уплачены на счет Государственного фонда социального страхования
плательщиком или банком, или организацией, осуществляющей отдельные виды
банковских операций, два и более раз за один и тот же период;
излишне начислены на доходы, полученные вновь принятыми или уволенными
работниками авансом, подлежащие возврату;
излишне уплачены за участников, являющихся лицами, достигшими возраста,
предусмотренного пунктом 1 статьи 207 Социального Кодекса Республики Казахстан;
неверно указан код назначения платежа;
неверно указан период платежа;
неверно указана сумма социальных отчислений;
неверно указаны реквизиты плательщика;
уплачены физическим лицом, не зарегистрированным в качестве индивидуального
предпринимателя, лица, занимающегося частной практикой, крестьянского
или фермерского хозяйства.
Перечень документов, приложенных к заявлению:
№ п/п
Наименование документа
Количество листов в документе
Примечание
1
2
3
Обеспечиваю достоверность предоставленных данных и подтверждаю подлинность
предоставленных документов.
Подтверждаю, что сбор и обработка персональных данных, содержащихся
в настоящем заявлении, осуществлена в соответствии с Законом
Республики Казахстан "О персональных данных и их защите".
Даю согласие на уведомление о возврате об отказе в возврате излишне (ошибочно)
уплаченных социальных отчислений и (или) пени за несвоевременную и (или)
неполную уплату социальных отчислений путем sms-оповещения,
посредством телефонной связи.
Даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в информационных системах.
Возврат прошу произвести по следующим реквизитам (уведомлен, что при изменении
реквизитов необходимо приложить копию подтверждающего документа):
Наименование плательщика: ______________________________________
ИИН/БИН плательщика: __________________________________________
ИИК: __________________________________________________________
БИК банка плательщика: __________________________________________
Наименование банка плательщика:
Подписи: Руководитель ___________________________________________
(Ф.И.О. (отчество при его наличии), подпись)
или электронно-цифровая подпись
Руководителя (для электронного заявления, поданного через веб-портал
"электронного правительства")
Главный бухгалтер _______________________________________________
(Ф.И.О. (отчество при его наличии), подпись)
или электронно-цифровая подпись
Главного бухгалтера (для электронного заявления, поданного через
веб-портал "электронного правительства")
или Главный бухгалтер не предусмотрен (подчеркнуть)
Юридический адрес: ______________________________________________
Контактные данные плательщика:
Телефон мобильный (для sms-оповещения): +7 (____)________________
E-mail _____________________.
Дата заполнения: "_____"_____________ 20___года.
Место печати (при наличии)
Приложение 2 к приказу
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 10 октября 2024 года № 394
Приложение 1
к Правилам уплаты,
перечисления и распределения,
а также возврата излишне
(ошибочно) уплаченных сумм
единого платежа и (или) пени
за несвоевременную и (или)
неполную уплату единого платежа
Форма
Государственной корпорации
_________________________
Заявление на возврат ошибочно уплаченных сумм единого платежа
от __________________________________________________________
(наименование плательщика единого платежа или банка, организации,
осуществляющей отдельные виды банковских операций плательщика)
Прошу произвести возврат суммы единого платежа, излишне (ошибочно)
уплаченных платежным поручением № ___ от _______, референс _____
общая сумма платежа ____________, общая сумма возврата _________ на:
№ п/п
Индивидуальный идентификационный номер
Фамилия, имя, отчество (отчество при его наличии)
За период
Уплаченная сумма
Сумма возврата
по причине (отметить одну причину):
ошибочно уплачены плательщиком или банком два и более раз на основании
одного платежного поручения;
излишне начислены на доходы, полученные уволенными работниками авансом,
подлежащие возврату;
излишне уплачены за участников, являющихся лицами, достигшими возраста,
предусмотренного 1 статьи 207 Социального кодекса;
ошибочно перечислены за лиц, освобожденных от уплаты отчислений и взносов
на обязательное социальное медицинское страхование;
неверно указан код назначения платежа;
неверно указан период платежа;
неверно указана сумма социальных отчислений;
неверно указаны реквизиты плательщика;
ошибочно уплачены средства, не являющиеся единым платежом;
уплачены плательщиком, не зарегистрированным в качестве агента по исчислению
(начислению), перечислению единого платежа за работников, определенного
в соответствии со статьей 776-1 Налогового Кодекса.
Возврат просим произвести по следующим реквизитам:
Наименование плательщика: _______________________________________
Индивидуальный идентификационный номер/Бизнес идентификационный
номер плательщика: _______________________________________________
Индивидуальный идентификационный код: ___________________________
Банковский идентификационный код банка плательщика: _______________
Банк плательщика: ____________________
К заявлению прилагаются следующие документы (нужное отметить):
копия документа, подтверждающего начало/прекращение трудовой деятельности
участника системы обязательного социального страхования;
копия упрощенной декларации для плательщиков единого платежа (форма ____)
с уведомлением о принятии в органах государственных доходов;
расчета стоимости патента (форма ____) за период возврата единого платежа
с уведомлением о принятии в органах государственных доходов;
выписка из лицевого счета налогоплательщика о состоянии расчетов с бюджетом,
при расхождении подписи на заявлении и платежных документах плательщика -
копия приказа о предоставлении права подписи;
копия подтверждающего документа при изменении Бизнес идентификационного
номера либо банковского счета плательщика;
пояснение в свободной форме или дополнительный документ.
Подписи:
Руководитель___________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (отчество при его наличии), подпись)
Главный бухгалтер ______________________________________
(Фамилия, имя, отчество (отчество при его наличии), подпись)
Юридический адрес: _____________________________________,
Контактные данные плательщика:
Телефон: +7 (____)_________________,
E-mail__________________________.
Дата заполнения: "___" _____20___года