"Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге тарифтерді қалыптастыру қағидаларын және әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-309/2020 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2024 жылғы 14 қазандағы № 82 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 15 қазанда № 35260 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге тарифтерді қалыптастыру қағидаларын және әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-309/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21858 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрыққа 2-қосымшамен бекітілген тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге тарифтерді қалыптастыру әдістемесінде:
3-тармақтың 42) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"42) ұйымдастырушылық-әдістемелік көмек коэффициенті (бұдан әрі – ҰӘК) – өңірлік медициналық ұйымдарға ҰӘК көрсету үшін денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдарға және республикалық медициналық-санитариялық алғашқы көмек орталығына қолданылатын коэффициент;";
4-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" (Салық кодексі) Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес әлеуметтік салықты қоса алғанда, салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, сондай-ақ "Қазақстан Республикасының Әлеуметтік Кодексі" Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары, "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға арналған аударымдар және (немесе) жарналар, "Медицина қызметкерлерінің кәсіптік жауапкершілігін сақтандыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2024 жылғы 24 шілдедегі № 58 бұйрығымен айқындалған тәртіппен медицина қызметкерлерінің кәсіптік жауапкершілігін сақтандыруға арналған шығыстар (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 34803 болып тіркелген);";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнения в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-309/2020 "Об утверждении правил и методики формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 14 октября 2024 года № 82. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 октября 2024 года № 35260
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-309/2020 "Об утверждении правил и методики формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21858) следующие изменения и дополнение:
в методике формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования, утвержденной приложением 2 к указанному приказу:
подпункт 42) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"42) коэффициент организационно-методической помощи (далее – ОМП) – коэффициент, применяемый к научным организациям в области здравоохранения и к республиканскому центру первичной медико-санитарной помощи, для оказания ОМП региональным медицинским организациям;";
подпункт 2 пункта 4 изложить в следующей редакции:
"2) налоги и другие обязательные платежи в бюджет, включая социальный налог, в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), а также обязательные профессиональные пенсионные взносы в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "Социальный Кодекс Республики Казахстан", отчисления и (или) взносы на обязательное социальное медицинское страхование в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном медицинском страховании", расходы на страхование профессиональной ответственности медицинских работников в порядке, определенном приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 июля 2024 года № 58 "Об утверждении Правил страхования профессиональной ответственности медицинских работников" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 34803);";
пункт 8 изложить в следующей редакции:

"8. Айына МСАК субъектісіне БХТ-да тіркелген бекітілген бір адамға МСАК КЖН кепілдік берілген компонентінің есебі түзету коэффициенттерін ескере отырып, кешенді формула бойынша жүзеге асырылады:
КЖНкеп.МСАК = КЖНбаз.МСАК х ЖЖК МСАК + КЖНбаз.МСАК х (Каудан тығыз. – 1) + КЖНбаз.МСАК х (К жылыту аудан – 1) + КЖНбаз.МСАК х (Кэколог. – 1) + КЖНбаз.МСАК х (Кауыл обл. – 1) + КЖНбаз.МСАК х (К ұәк – 1), мұндағы:
КЖНбаз.МСАК – "БХТ" АЖ-да тіркелген, бекітілген бір адамға айына түзету коэффициенттерін ескерусіз айқындалған МСАК субъектілері үшін алдағы қаржы жылына арналған МСАК базалық кешенді жан басына шаққандағы нормативі, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
КЖНкеп.МСАК (қр) – экологиялық апат аймақтарында үстемеақы төлеуге арналған қаражатты есепке алмағанда, алдағы қаржы жылына Қазақстан Республикасы бойынша айына бір тұрғынға арналған МСАК кешенді жан басына шаққандағы нормативінің орташа кепілдік берілген компоненті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
КЖНкеп.МСАК (қр) = (Vмсак_қр - Vжнык_қр - Vэкол_қр)/Сқр/m, мұндағы:
Vмсак_қр – халыққа МСАК көрсету үшін Қазақстан Республикасы бойынша қаржыландырудың жоспарлы жылдық көлемі;
Vжнык_қр – республика бойынша ЖНЫК-қа республикалық бюджеттен бөлінген қаражаттың жылдық көлемі;
Vэкол_қр – Арал өңірінің азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ және СЯСП азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ сәйкес облыс деңгейінде қалыптастырылатын облыстар үшін экологиялық апат аймақтарында жұмыс істегені үшін үстемеақы төлеуге көзделген қаражаттың жылдық көлемі;
Сқр – халықтың еркін бекітілу науқанының нәтижесі бойынша немесе қаржыландыруды есептеу үшін пайдаланылатын айдың сол күніндегі жағдайы бойынша "БХТ" АЖ-да тіркелген, Қазақстан Республикасының барлық МСАК субъектілеріне бекітілген халық саны;
m – МСАК-ті қаржыландыру жүзеге асырылатын қаржы жылындағы айлардың саны;
ЖЖКқр – Қазақстан Республикасы халқының жыныстық-жастық құрылымы бойынша "БХТ" АЖ деректерінің негізінде есептелген Қазақстан Республикасы деңгейінде халықтың медициналық көрсетілетін қызметтерді тұтынуының жыныстық-жастық түзету коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
ЖЖКқр = (ЖЖКобл. 1 + ЖЖКобл.2 +... + ЖЖКобл. i)/n, мұндағы:
n – өңірлер саны
ЖЖКобл. – өңір бойынша халықтың медициналық көрсетілетін қызметтерді тұтынуының жыныстық-жастық түзету коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
ЖЖКобл. = ∑ (Собл. k/n х ЖЖК МСАК (n))/ Собл., мұндағы:
Собл. – "БХТ" АЖ тіркелген өңірдің бекітілген халқының саны;
Собл. k/n – "БХТ" АЖ тіркелген жыныстық-жас тобына жататын халықтың нөмірі n, өңірдің бекітілген халық саны нөмірі k;
ЖЖК МСАК(n) – осы Әдістемеге 4-қосымшаға сәйкес жыныстық-жастық топтың жыныстық-жастық түзету коэффициенті n нөмірі;
МСАК субъектісіне бекітілген халықтың саны және халықтың жыныстық-жастық құрамы алдағы қаржы жылына арналған МСАК көрсетуге арналған қаржыландыру көлемін есептеу немесе уәкілетті органның шешімі бойынша ағымдағы қаржы жылы ішінде оны түзету үшін пайдаланылатын халықты еркін бекіту науқанының нәтижелері бойынша немесе айдың соңғы күніндегі жағдайы бойынша БХТ базасынан халық бойынша деректер негізінде айқындалады.
Ктығыз.қр – Қазақстан Республикасы бойынша халық тығыздығының орташа коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:

"8. Расчет гарантированного компонента КПН ПМСП на одного прикрепленного человека, зарегистрированного в РПН к субъекту ПМСП, в месяц, осуществляется по комплексной формуле, с учетом поправочных коэффициентов:
КПНгар.ПМСП = КПНбаз.ПМСП х ПВКПМСП + КПНбаз.ПМСП х (Кплотн.район - 1) + КПНбаз.ПМСП х
(Котопит.район - 1) + КПНбаз.ПМСП х (Кэколог. - 1) + КПНбаз.ПМСП х (Ксельск. обл. - 1) + КПНбаз.ПМСП х (К омп - 1), где:
КПНбаз.ПМСП – базовый комплексный подушевой норматив ПМСП на одного прикрепленного человека, зарегистрированного в ИС "РПН", в месяц, определенный без учета поправочных коэффициентов, для субъекта ПМСП на предстоящий финансовый год, который определяется по формуле:
КПНгар.ПМСП(рк) – средний гарантированный компонент комплексного подушевого норматива ПМСП на одного жителя в месяц по Республике Казахстан на предстоящий финансовый год без учета средств на оплату надбавки в зонах экологического бедствия, который определяется по формуле:
КПНгар.ПМСП(рк) = (Vпмсп_рк – Vскпн_рк – Vэкол_рк)/Чрк/m, где:
Vпмсп_рк – плановый годовой объем финансирования по Республике Казахстан на оказание ПМСП населению;
Vскпн_рк – годовой объем выделенных средств из республиканского бюджета на СКПН по республике;
Vэкол_рк – годовой объем средств, предусмотренный на оплату надбавки за работу в зонах экологического бедствия для областей, который формируется на уровне области в соответствии с ЗРК о соцзащите граждан Приаралья и ЗРК о соцзащите граждан СИЯП;
Чрк – численность прикрепленного населения ко всем субъектам ПМСП Республики Казахстан, зарегистрированная в ИС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления населения, или по состоянию на дату месяца, которая используется для расчета финансирования;
m – количество месяцев в финансовом году, в течение которых будет осуществляться финансирование ПМСП;
ПВКрк – средний половозрастной поправочный коэффициент потребления медицинских услуг населением на уровне Республики Казахстан, рассчитанный на основе данных ИС "РПН" по половозрастной структуре населения Республики Казахстан, который определяется по формуле:
ПВКрк = (ПВКобл.1 + ПВКобл.2 + ... + ПВКобл. i)/n, где:
n – количество регионов
ПВКобл. – половозрастной поправочный коэффициент потребления медицинских услуг населением по региону, который определяется по формуле:
ПВКобл. = ∑ (Чобл. k/n х ПВК ПМСП(n))/ Чобл., где:
Чобл. – численность прикрепленного населения региона, зарегистрированная в ИС "РПН";
Чобл. k/n – численность прикрепленного населения региона, зарегистрированная в ИС "РПН" номер k населения, попадающего в половозрастную группу номер n;
ПВК ПМСП(n) – половозрастной поправочный коэффициент половозрастной группы номер n, согласно приложению 4 к настоящей Методике;
Численность населения и половозрастной состав населения, прикрепленного к субъекту ПМСП, определяется на основе данных по населению из базы РПН по результатам кампании свободного прикрепления населения или по состоянию на последний день месяца, которые используются для расчета объема финансирования на оказание ПМСП на предстоящий финансовый год или его корректировки в течение текущего финансового года по решению уполномоченного органа.
Кплотн.рк – средний коэффициент плотности населения по Республике Казахстан, который определяется по формуле:

Ктығыз.қр = (Kаудан тығыз. 1 х Саудан 1+ Каудан тығыз.2 х Саудан 2 + ... + Каудан тығыз.i х Саудан i) / n, мұндағы:
n – аудандар саны
Каудан тығыз. – осы аудан/қала бойынша халық тығыздығының коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Каудан тығыз. = 1 + С х ҚР.тығыз./Т аудан халқ., мұндағы:
С – республикалық маңызы бар қалаларды және астананы қоспағанда, аудандардың, қалалардың халық тығыздығының республикалық маңызы бар қалалар мен астананы қоспағанда аудандар, қалалар халқының санынан ауытқуы ескерілетін салмақ (Пирсонның сызықтық корреляция коэффициентін есептеу);
Тығыз.ҚР – Қазақстан Республикасы бойынша халықтың орташа тығыздығы, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Тығыз.ҚР = Сқр/Ѕқр, мұндағы:
Сқр – халықтың еркін бекітілу науқанының нәтижесі бойынша немесе қаржыландыруды есептеу үшін пайдаланылатын айдың сол күніндегі жағдайы бойынша "БХТ" АЖ-да тіркелген, Қазақстан Республикасының барлық МСАК субъектілеріне бекітілген халық саны;
Ѕқр – ресми статистикалық ақпарат деректеріне сәйкес ҚР аумағының ауданы;
Тығыз.аудан халқ. – аудан, қала тұрғындарының тығыздығы, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Тығыз.аудан халқ. = Саудан/Ѕаудан, мұндағы:
Саудан – халықтың еркін бекітілу науқанының нәтижесі бойынша немесе қаржыландыруды есептеу үшін пайдаланылатын айдың сол күніндегі жағдайы бойынша "БХТ" АЖ-да тіркелген, тиісті ауданның, қаланың барлық МСАК субъектілеріне бекітілген халық саны;
Ѕаудан – ресми статистикалық ақпарат деректеріне сәйкес тиісті ауданның, қаланың аумағының ауданы.
Аудандар мен ауылдық елді мекендердегі халық тығыздығының коэффициенті 2 (екіден) артық есептелген кезде, тығыздық коэффициенті 2-ге тең.
Моноқалаларда және шағын қалаларда халыққа қызмет көрсететін МСАК субъектілері үшін тығыздық коэффициенті 1,5-ға (бір жарымға) тең.
Қала халқына қызмет көрсететін республикалық маңызы бар қалалардың, астананың және облыс орталықтарының МСАК субъектілері үшін халық тығыздығының коэффициенті 1-ге (бірге) тең.
КҚР ауыл – Қазақстан Республикасы бойынша ауылдық жерлерде жұмыс істегені үшін үстемеақыларды есепке алудың орташа коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
КҚР ауыл = (Кауыл обл. 1 х Собл.1 + Кауыл обл.2 х Собл.2 + ... + Кауыл обл.і х Cобл.i) / n, мұндағы:
n – өңірлер саны
Кауыл обл. – облыстар үшін ауылдық жерлердегі жұмыс үшін үстемеақыларды есепке алу коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Кауыл обл. i = 1+0,25 х (Сауыл і/Собл.і х ЕҮауыл), мұндағы:
ЕҮауыл – ауыл субъектілерінің ағымдағы шығындарының жалпы көлемінде лауазымдық жалақы бойынша еңбекақы төлеуге шығындар үлесі;
Сауыл – осы аудан немесе ауыл бойынша "БХТ" АЖ-да тіркелген МСАК көрсететін ауыл субъектісіне бекітілген халықтың саны (бұдан әрі – ауыл субъектісіне бекітілген халық саны).
Собл. – "БХТ" АЖ-да тіркелген өңірдің бекітілген халық саны.
Қала және ауыл халқына қызмет көрсететін МСАК денсаулық сақтау субъектілері үшін ауылдық жердегі жұмысы үшін үстемеақыны есепке алу коэффициенті ауыл халқының санына байланысты қолданылады, қала халқы үшін коэффициент 1-ге (бірге) тең.
Экологиялық түзету коэффициентін Арал өңірінің азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ және СЯСП азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ сәйкес экологиялық апат аймақтарында және Семей ядролық полигонындағы ядролық сынақ аумақтарында тұратын жұмыскерлерге қосымша үстемеақымен қамтамасыз ету үшін денсаулық сақтау субъектілері көздейді.
Кэколог. = (Vмсак + Vэкол.)/Vмсак
Vмсак – медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектісі үшін кезекті жоспарлы кезеңге арналған қаржыландыру көлемі;
Vэкол. – Арал өңірінің азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ және СЯСП азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ сәйкес облыс деңгейінде қалыптастырылатын экологиялық апат аймақтарында жұмыс істегені үшін үстемеақы төлеуге көзделген қаражаттың жылдық көлемі.
КжылытуҚР – Қазақстан Республикасы бойынша жылыту маусымының ұзақтығын есепке алудың орташа коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:

Кплотн.рк = (Кплотн.район.1 х Чрайон.1+ Кплотн.район.2 х Чрайон.2 + … + Кплотн.район.i х Чрайон.i) / n, где:
n – количество районов
Кплотн.район – коэффициент плотности населения по данному району/городу, который определяется по формуле:
Кплотн.район = 1 + В х Плотн.РК/Пнас район., где:
В – вес, с которым учитывается отклонение плотности населения районов, городов за исключением городов республиканского значения и столицы от численности населения районов, городов за исключением городов республиканского значения и столицы (расчет коэффициента линейной корреляции Пирсона);
Плотн.РК – плотность населения в среднем по Республике Казахстан, которая определяется по формуле:
Плотн.РК = Чрк/Sрк, где:
Чрк – численность прикрепленного населения ко всем субъектам ПМСП Республики Казахстан, зарегистрированная в ИС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления населения, или по состоянию на дату месяца, которая используется для расчета финансирования;
Sрк – площадь территории РК согласно данным официальной статистической информации;
Пнас.район. – плотность населения в районе, городе, которая определяется по формуле:
Пнас.район. = Чрайон/Sрайон, где:
Чрайон – численность прикрепленного населения ко всем субъектам ПМСП соответствующего района, города, зарегистрированная в ИС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления населения, или по состоянию на дату месяца, которая используется для расчета финансирования;
Sрайон – площадь территории соответствующего района, города согласно данным официальной статистической информации;
При расчете коэффициента плотности населения в районах и сельских населенных пунктах больше 2 (двух), то коэффициент плотности равен 2.
Для субъектов ПМСП, обслуживающих население в моногородах и малых городах, коэффициент плотности равен 1,5 (один с половиной).
Для субъектов ПМСП городов республиканского значения, столицы и областных центров, обслуживающих городское население, коэффициент плотности населения равен 1 (единице).
Ксельск.РК – средний коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности по Республике Казахстан, который определяется по формуле:
Ксельск.РК = (Ксельск.обл.1 х Чобл.1+ Ксельск.обл.2 х Чобл. 2 + … + Ксельск.обл.i х Чобл.i) / n, где
n – количество регионов
Ксельск.обл. – коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности для областей, который определяется по формуле:
Ксельск.обл.i = 1 + 0,25 х (Чсело i/Чобл. i х ДОсело), где:
ДОсело – доля затрат на оплату труда по должностному окладу в общем объеме текущих затрат субъектов села;
Чсело – численность прикрепленного населения к субъектам села, оказывающему ПМСП, зарегистрированная в ИС "РПН" по данному району или селу (далее – численность прикрепленного населения к субъектам села);
Чобл. – численность прикрепленного населения региона, зарегистрированная в ИС "РПН".
Для субъектов здравоохранения ПМСП, обслуживающих городское и сельское население, коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности применяется только на численность сельского населения, для городского населения коэффициент равен 1 (единице).
Поправочный экологический коэффициент предусматривается субъектам здравоохранения для обеспечения доплат работникам, проживающим в зонах экологического бедствия и на территориях ядерного испытания на Семипалатинском ядерном полигоне в соответствии с ЗРК о соцзащите граждан Приаралья и ЗРК о соцзащите граждан СИЯП.
Кэколог. = (Vпмсп + Vэкол.)/Vпмсп
Vпмсп – объем финансирования на очередной плановый период для субъекта здравоохранения, оказывающего первичную медико-санитарную помощь;
Vэкол. – годовой объем средств, предусмотренный на оплату надбавки за работу в зонах экологического бедствия, который формируется на уровне области в соответствии с ЗРК о соцзащите граждан Приаралья и ЗРК о соцзащите граждан СИЯП.
Котопит.РК – средний коэффициент учета продолжительности отопительного сезона по Республике Казахстан, который определяется по формуле:

КжылытуҚР = (Кжылыту аудан1 х Саудан1+ Кжылыту аудан2 х Саудан2 + ... + Кжылыту аудан і х Саудан i) / n, мұндағы:
n – аудандар саны
Кжылыту аудан – аудан, қала (оның ішінде республикалық, облыстық маңызы бар қалалар мен астана) үшін жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Кжылыту аудан = 1 + Үжылыту аудан х (К аудан – КҚР/орташа)/КҚР /орташа, мұндағы:
Кжылыту аудан – аудан үшін жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу коэффициенті;
Үжылыту – өткен жылғы тиісті ауданда, қалада амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің деректері негізінде ағымдағы шығындардың жалпы жылдық көлемінде жылытудың жылдық көлеміне арналған шығындардың үлесі;
Каудан – алдағы қаржы жылына арналған қаржыландыру көлемін есептеу үшін пайдаланылатын облыстың (республикалық маңызы бар қаланың және астананың) жергілікті атқарушы органының шешімінің негізінде айқындалған аудан, қала (республикалық маңызы бар қала және астана) бойынша жылыту маусымының кезеңі;
КҚР/орташа – Қазақстан Республикасы бойынша орташа жылыту маусымының кезеңі, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
КҚР/орташа = (Каудан 1 + Каудан 2 + ...+ Каудан i)/ n
n – ҚР аудандарының саны.
К ұәк – өңірлік медициналық ұйымдарға ҰӘК көрсету үшін денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдарға және республикалық медициналық-санитариялық алғашқы көмек орталығына қолданылатын коэффициент, ол мынадай формулаға сәйкес айқындалады:
К ұәк = 1 + (S іссапар шығындары + ЕАҚ тартыл. персонал)/ (V МСАК қарж.), мұндағы:
S іссапар шығыстары – денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдардың және республикалық медициналық-санитариялық алғашқы көмек орталығының іссапар шығыстарына жұмсалатын шығындардың жылдық сомасы;
ЕАҚ тартыл. персонал – басшының орынбасарының 1 штат бірлігіне, құрылымдық бөлімшелер басшыларының 3 штат бірлігіне, сарапшы дәрігердің 4 штат бірлігіне (жоғары медициналық білімі бар), дәрігер-статистің 6 штат бірлігіне, сарапшының 6 штат бірлігіне, экономистің 0,5 штат бірлігіне, заңгердің 0,5 штат бірлігіне, IT-маманның 0,5 штат бірлігіне есептегенде тартылатын персоналдың еңбегіне ақы төлеу қоры.
V МСАК қарж. – ағымдағы жылдың бекітілген халқын ескере отырып, медициналық-санитариялық алғашқы көмек бойынша өткен жылғы жалпы шығыстардың жылдық сомасы.";
мынадай мазмұндағы 35-1 тармақпен толықтырылсын:
"35-1. Кадаврды мультиағзалық ағзалар және/немесе тіндерді алуға дайындау бойынша медициналық көрсетілетін қызметтерге арналған тарифтерге 5 (бес) коэффициент қолданылады.".

Котопит.РК = (Котопит.район.1 х Чрайон.1+ Котопит.район.2 х Чрайон.2 + … + Котопит.район.i х Чрайон.i) / n, где
n – количество районов
Котопит.район – коэффициент учета продолжительности отопительного сезона для района, города (в т.ч. городов республиканского, областного значения и столицы), который определяется по формуле:
Котопит.район. = 1 + Дотопит. х (Прайон. – ПРК/сред.)/ПРК/сред., где:
Котопит.район. – коэффициент учета продолжительности отопительного сезона для района;
Дотопит – доля затрат на годовой объем отопления в общем годовом объеме текущих затрат на основании данных субъектов здравоохранения, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь в соответствующем районе, городе за прошедший год;
Прайон. – период отопительного сезона по району, городу (городу республиканского значения и столице), определенный на основании решения местного исполнительного органа области (города республиканского значения и столицы), который используется для расчета объема финансирования на предстоящий финансовый год;
ПРК/сред. – период отопительного сезона в среднем по Республике Казахстан, который определяется по формуле:
ПРК/сред. = (Прайон. 1 + Прайон. 2 + … + Прайон. i)/n
n – количество районов РК.
К омп - коэффициент, применяемый к научным организациям в области здравоохранения, и к республиканскому центру первичной медико-санитарной помощи для оказания ОМП региональным медицинским организациям, который определяется согласно следующей формуле:
К омп = 1 + (S командировочные расходы + ФОТ привлек.персонала)/ (V фин.ПМСП ), где:
S командировочные расходы − годовая сумма затрат на командировочные расходы научных организаций в области здравоохранения и республиканского центра первичной медико-санитарной помощи;
ФОТ привлекаемого персонала – фонд оплаты труда привлекаемого персонала из расчета на 1 штатную единицу заместителя руководителя, 3 штатных единиц руководителей структурных подразделений, 4 штатных единиц врача-эксперта (с высшим медицинским образованием), 6 штатных единиц врача-статиста, 6 штатных единиц эксперта, 0,5 штатных единиц экономиста, 0,5 штатных единиц юриста, 0,5 штатных единиц IT-специалиста.
V фин. ПМСП - годовая сумма общих расходов за предыдущий год по первичной медико-санитарной помощи с учетом прикрепленного населения текущего года.";
дополнить пунктом 35-1 следующего содержания:
"35-1. К тарифам на медицинские услуги по подготовке кадавра к мультиорганному забору органов и/или тканей применяется коэффициент 5 (пять).".

2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Экономика, қаржы және корпоративтік басқару департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Альназарова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Cтратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігі
Ұлттық статистика бюросы

2. Департаменту экономики, финансов и корпоративного управления Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.".
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Альназарова
"СОГЛАСОВАНО"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан