Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2024 жылғы 11 қазандағы № 1167 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 16 қазанда № 35266 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Мемлекеттік авиацияның әуеайлақтарын (тікұшақ айлақтарын) мемлекеттік тіркеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2017 жылғы 16 тамыздағы № 453 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15808 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 15-бабының 18) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік авиацияның әуеайлақтарын (тікұшақ айлақтарын) мемлекеттік тіркеу қағидаларында:
3 және 4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Әуеайлақты (тікұшақ айлағын) Тізілімге енгізгеннен кейін Басқарма осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша 5 жыл мерзімге Әуеайлақты (тікұшақ айлағын) мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті (бұдан әрі – Куәлік) береді. Көрсетілген мерзім өткеннен кейін әуеайлақ (тікұшақ айлағы) қайта тіркеледі.
Әуеайлақты (тікұшақ айлағын) реконструкциялау, қайта жоспарлау және (немесе) қайта жабдықтау нәтижесінде оның техникалық сипаттамасын өзгерту әуеайлақты (тікұшақ айлағын) тіркеу рәсіміне ұқсас Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2019 жылғы 24 қыркүйектегі № 761 қбпү бұйрығымен бекітілген Әуеайлақтардың (тікұшақ айлақтарының), автомобиль жолдарының әуеайлақтық учаскелерінің пайдалануға жарамдылығы нормаларының талаптарына және Қазақстан Республикасы мемлекеттік авиациясының әуеайлақтарына қойылатын тактикалық-техникалық талаптарға (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19521 болып тіркелген) (бұдан әрі – ӘӘЖН) сәйкес бес жылдық мерзімге қарамастан, оны тіркеу үшін негіз болып табылады.
4. Мемлекеттік авиацияның әуеайлағын (тікұшақ айлағын) Тізілімге енгізу үшін әуеайлақты (тікұшақ айлағын) тексеру актісінің және әуеайлаққа (тікұшақ айлағына) пайдалануға рұқсат ету туралы бұйрықтың көшірмесін қоса беріп, осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша авиациялық бөлім командирінің (әуеайлақ авиациялық аға бастығының) өтінішхаты негіз болып табылады.
Өтінішхат әуеайлақты (тікұшақ айлағын) пайдалануға қабылдағаннан кейін 5 жұмыс күні ішінде беріледі.
Басқарма өтінішхат түскен күннен бастап күнтізбелік 15 күн ішінде әуеайлақты (тікұшақ айлағын) мемлекеттік тіркеуді жүзеге асырады және авиациялық бөлім командиріне (әуеайлақтың авиациялық аға бастығына) Куәлік береді немесе әуеайлақ ӘӘЖН талаптарына сәйкес келмеген жағдайда тіркеуден бас тартады.

О внесении изменений и дополнения в некоторые приказы Министра обороны Республики Казахстан
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 11 октября 2024 года № 1167. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 октября 2024 года № 35266
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 16 августа 2017 года № 453 "Об утверждении Правил государственной регистрации аэродромов (вертодромов) государственной авиации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15808) следующие изменения и дополнения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 18) статьи 15 Закона Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" ПРИКAЗЫВAЮ:";
в Правилах государственной регистрации аэродромов (вертодромов) государственной авиации, утвержденных указанным приказом:
пункты 3 и 4 изложить в следующей редакции:
"3. По занесению аэродрома (вертодрома) в Реестр, Управлением выдается Свидетельство о государственной регистрации аэродрома (вертодрома) (далее – Свидетельство) по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам, сроком на 5 лет. По истечении указанного срока производится повторная регистрация аэродрома (вертодрома).
Изменение технических характеристик аэродрома (вертодрома) в результате их реконструкции, перепланировки, и (или) переоборудования является основанием для его регистрации, независимо от пятилетнего срока в соответствии с требованиями Норм годности к эксплуатации аэродромов (вертодромов), аэродромных участков автомобильных дорог и тактико-технические требования, предъявляемые к аэродромам государственной авиации Республики Казахстан, утвержденным приказом Министра обороны Республики Казахстан от 24 сентября 2019 года № 761дсп (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19521) (далее – НГВА), аналогично процедуре регистрации аэродрома (вертодрома).
4. Основанием для внесения аэродрома (вертодрома) государственной авиации в Реестр является ходатайство командира авиационной части (старшего авиационного начальника аэродрома), по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам, с приложением копий акта обследования аэродрома (вертодрома) и приказа о допуске аэродрома (вертодрома) к эксплуатации.
Ходатайство подается в течение 5 рабочих дней после приема аэродрома (вертодрома) в эксплуатацию.
Управление в течение 15 календарных дней со дня поступления ходатайства осуществляет государственную регистрацию аэродрома (вертодрома) и выдает Свидетельство командиру авиационной части (старшему авиационному начальнику аэродрома) или отказывает в регистрации в случае не соответствия аэродрома требованиям НГВА.

Әуеайлақты (тікұшақ айлағын) тіркеуден бас тартылған жағдайда бөлім командирі 10 жұмыс күні ішінде ӘӘЖН талаптарына сәйкессіздікті жояды және осы Қағидаларға 4-тармақтың талабына сәйкес әуеайлақты (тікұшақ айлағын) тіркеу туралы өтінішхатты қайта жібереді.";
Қағидаларға 2-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес 3-қосымшамен толықтырылсын.
2. "Қазақстан Республикасы мемлекеттік авиациясының әуеайлақтарын (тікұшақ айлақтарын), қону алаңдарын, ұшуды қамтамасыз ету және басқару құралдарын бірлесіп пайдалану туралы нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2017 жылғы 19 тамыздағы № 462 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15791 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының әуе кеңiстiгiн пайдалану және авиация қызметi туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 15-бабының 28-4) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы мемлекеттік авиациясының әуеайлақтарын (тікұшақ айлақтарын), қону алаңдарын, ұшуды қамтамасыз ету және басқару құралдарын бірлесіп пайдалану туралы нұсқаулықта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Қазақстан Республикасы мемлекеттік авиациясының әуеайлақтарын (тікұшақ айлақтарын), қону алаңдарын, ұшуды қамтамасыз ету және басқару құралдарын бірлесіп пайдалану туралы нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің мемлекеттік авиация әуеайлақтарын (тікұшақ айлақтарын), қону алаңдарын (бұдан әрі – әуеайлақ), ұшуды қамтамасыз ету және басқару құралдарын бірлесіп пайдалануын нақтылайды.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Әуе кеңістігін және бірлесіп орналасу әуеайлағын пайдалану, сондай-ақ мемлекеттік авиацияны басқару органының ұшуды орындауы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 12 мамырдағы № 506 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану қағидасына сәйкес (бұдан әрі – Қағида) жүзеге асырылады.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Әуе кемелерінің бірлесіп пайдалану әуеайлағына ұшып келуі мен (немесе) ұшып шығуы Қағидада белгіленген 6-қосымшаның нысаны бойынша ұшу кестесі мен (немесе) жоспары негізінде орындалады.
Бірлесіп пайдалану әуеайлағындағы мемлекеттік авиация әуе кемелерінің әуеайлақтық ұшуы мен ұшып өтуі кестесін (жоспарын) мемлекеттік авиацияны басқару органы алдын ала кемінде бір тәулік бұрын келіседі және диспетчерлік қызмет арқылы лауазымды адамдарға жеткізіледі.";
26-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

В случае отказа в регистрации аэродрома (вертодрома), командир части в течение 10 рабочих дней устраняет несоответствия требованиям НГВА и направляет повторное ходатайство о регистрации аэродрома (вертодрома) в соответствии с требованием пункта 4 к настоящим Правилам.";
приложение 2 к Правилам, изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
дополнить приложением 3 согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Внести в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 19 августа 2017 года № 462 "Об утверждении Инструкции о совместном использовании аэродромов (вертодромов), посадочных площадок, средств обеспечения и управления полетами государственной авиации Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15791) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 28-4) статьи 15 Закона Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Инструкции о совместном использовании аэродромов (вертодромов), посадочных площадок, средств обеспечения и управления полетами государственной авиации Республики Казахстан, утвержденной указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящая инструкция о совместном использовании аэродромов (вертодромов), посадочных площадок, средств обеспечения и управления полетами государственной авиации Республики Казахстан (далее Инструкция) детализирует совместное использование аэродромов (вертодромов), посадочных площадок (далее аэродромы) средств обеспечения и управления полетами государственной авиации Министерством обороны Республики Казахстан, Комитетом национальной безопасности Республики Казахстан и Министерством внутренних дел Республики Казахстан.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Использование воздушного пространства и аэродромов совместного базирования, а также выполнение полетов органами управления государственной авиации осуществляется в соответствии с Правилами использования воздушного пространства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 мая 2011 года № 506 (далее - Правила).";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Прилет и (или) вылет воздушных судов на аэродромы совместного использования выполняются на основании расписаний и (или) планов полета по форме приложения 6 установленной Правилами.
Графики (планы) аэродромных полетов и перелетов воздушных судов государственной авиации на аэродромах совместного использования предварительно, не менее чем за сутки, согласовываются органами управления государственной авиации и доводятся до должностных лиц через диспетчерскую службу.";
пункт 26 изложить в следующей редакции:

"26. Бірлесіп пайдалану әуеайлағының ангарын, қоймасын, тұрақтағы әуе кемесін және басқа да объектісін күзету әуеайлақты пайдаланушы тәуліктік нарядының (қарауылының) күшімен жүзеге асырылады.
Жеке жүктің (қарудың, құпия бұйымның) сақталуын қамтамасыз ету үшін мемлекеттік авиацияны басқару органының алдын ала келісімі бойынша әуе кемесін пайдаланушыдан әуе кемесін күзетуге наряд (қарауыл) тағайындалады.".
3. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Әуе қорғанысы күштері бас қолбасшысының басқармасы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланғанынан кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жіберуді қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы мемлекеттік авиациясы басқару органының басшыларына жүктелсін.
5. Осы бұйрық лауазымды адамдарға, оларға қатысты бөлігінде жеткізілсін.
6. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрі
Р. Жаксылыков
"Келісілді"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
"Келісілді"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі
"Келісілді"
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік күзет қызметі
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрі
2024 жылғы 11 қазандағы
№ 1167 Бұйрыққа
1-қосымша
Мемлекеттік авиацияның
әуеайлақтарын (тікұшақ
айлақтарын) мемлекеттік
тіркеу қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Әуеайлақты (тікұшақ айлағын) мемлекеттік тіркеу туралы №____ куәлік
1. Әуеайлақтың (тікұшақ айлағының) атауы _________________________
2. Орналасқан жері ______________________________________________
3. Әуеайлақ (тікұшақ айлағының) иесі ______________________________
4. Әуеайлақ (тікұшақ айлағының) сыныбы __________________________
5. Негізгі ұшу-қону жолағының (топырақты ұшу-қону жолағының) көлемі және
жабын типі _______________________________________________

"26. Охрана ангаров, складов, воздушных судов на стоянках и других объектов аэродрома совместного использования осуществляется силами суточного наряда (караула) эксплуатанта аэродрома.
Для обеспечения сохранности отдельных грузов (оружие, секретные изделия) по предварительному согласованию органов управления государственной авиации, наряд (караул) на охрану воздушных судов назначается от эксплуатанта воздушного судна".
3. Управлению главнокомандующего Силами воздушной обороны Вооруженных Сил Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан после его первого официального опубликования;
3) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на руководителей органов управления государственной авиации Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ довести до должностных лиц в части, их касающейся.
6. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан
Р. Жаксылыков
"Согласован"
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан
"Согласован"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
"Согласован"
Служба государственной охраны
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр обороны
Республики Казахстан
от 11 октября 2024 года № 1167
Приложение 2 к Правилам
государственной регистрации
аэродромов (вертодромов)
государственной авиации
Форма
Свидетельство №____
о государственной регистрации аэродрома (вертодрома)
1. Наименование аэродрома (вертодрома) ______________________________________
2. Местонахождение ________________________________________________________
__________________________________________________________________________
3. Владелец аэродрома (вертодрома) __________________________________________
__________________________________________________________________________
4. Класс аэродрома (вертодрома) _____________________________________________
5. Размеры основной взлетно-посадочной полосы (грунтовой взлетно-посадочной
полосы) и тип покрытия
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________

6. Әуеайлақ (тікұшақ айлағы) қону жүйесімен жабдықталған ______
____________________________________________________________________
(радиотехникалық жабдық типтері)__________________________________
7. _____________________әуеайлағы (тікұшақ айлағы) Тізілімде №___ болып
тіркелгені және әуе кемелерін пайдалануға рұқсат етілгені
куәландырылады_____________________ (әуе кемесінің типі, рұқсат етілген ұшу
салмағы, жыл мен тәулік мезгілі көрсетілсін)
8. Әуеайлаққа (тікұшақ айлағына)_________________метеоминимумы бойынша әуе
кемесін қабылдауға рұқсат етілді, қону
санаты______________________________________________________________
9. Мемлекеттік тіркеу және Куәлік беру үшін
негіз____________________________________________________________
М.О.
Қазақстан Республикасы Қарулы
Күштері Әуе қорғанысы
күштерінің бас қолбасшысы
____________________________
Т.А.Ә. (бар болса), қолы
20__жылғы "__"__________
Пайдалану кезеңінде болған өзгерістер ______________________________
____________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрі
2024 жылғы 11 қазандағы
№ 1167 Бұйрыққа
2-қосымша
Мемлекеттік авиацияның
әуеайлақтарын (тікұшақ
айлақтарын) мемлекеттік
тіркеу қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштері Әуе
қорғанысы күштерінің
бас қолбасшысына
Өтінішхат
Сізден ___________ әуеайлағын (әуеайлақ атауы) ________________
байланысты (тіркеу себебі) Қазақстан Республикасы мемлекеттік авиациясының
әуеайлақтары (тікұшақ айлақтары) тізілімінде тіркеуді сұраймын.
Өтінішхатқа әуеайлақты (тікұшақ айлағын) тексеру актісінің, әуеайлаққа
(тікұшақ айлағына) пайдалануға рұқсат ету туралы бұйрықтың көшірмесін қоса
беремін.
________________ әскери бөлімінің командирі
______________________________________

6. Аэродром (вертодром) оборудован посадочными системами ____________________
__________________________________________________________________________
(типы радиотехнического оборудования)
__________________________________________________________________________
7. Настоящим удостоверяется, что аэродром (вертодром) _________________________
зарегистрирован в Реестре за № ___ и допущен к эксплуатации воздушных судов
__________________________________________________________________________
(указать тип воздушного судна, допустимые взлетные веса, время года и суток)
8. Аэродром (вертодром) допущен к приему воздушных судов по метеоминимуму
__________________________________________________________________________
категория посадки __________________________________________________________
9. Основание для государственной регистрации и выдачи Свидетельства
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
М.П.
Главнокомандующий Силами
воздушной обороны
Вооруженных Сил
Республики Казахстан ______________________________________________________
ФИО (при наличии), подпись)
"__"__________20__ года
Изменения, происшедшие в период эксплуатации _______________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Приложение 2 к приказу
Министр обороны
Республики Казахстан
от 11 октября 2024 года № 1167
Приложение 3 к Правилам
государственной регистрации
аэродромов (вертодромов)
государственной авиации
Форма
Главнокомандующему Силами
воздушной обороны
Вооруженных Сил Республики
Ходатайство
Прошу Вас зарегистрировать аэродром _______________________________________
(наименование аэродрома)
в Реестре аэродромов (вертодромов) государственной авиации Республики Казахстан
в связи с _________________________________________________________________
(причина регистрации).
К ходатайству прилагаю копии акта обследования аэродрома (вертодрома),
приказа о допуске аэродрома (вертодрома) к эксплуатации.
Командир войсковой части _________________________________________________
_________________________________________________________________________