Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушының және Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Көлік министрінің м.а. 2024 жылғы 4 қарашадағы № 361 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 5 қарашада № 35332 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушының және Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Көлік вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Көлік министрінің міндетін атқарушы
С. Аблалиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігі
Қазақстан Республикасы
Көлік министрінің
міндетін атқарушы
2024 жылғы 4 қарашадағы
№ 361 Бұйрықпен бекітілген
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушының және Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Автомобиль көлігімен мүгедектігі бар адамдарды тасымалдау жөнінде қызметтер көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушының 2013 жылғы 1 қарашадағы № 859 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8950 болып тіркелген):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Автомобиль көлігімен мүгедектігі бар адамдарды тасымалдау жөнінде қызметтер көрсету қағидаларында:
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Инватаксидің алдыңғы және артқы бөліктерінде "Мүгедектігі бар адам" төртбұрыш түріндегі және "Жол жүрісі қағидаларын, Көлік құралдарын пайдалануға рұқсат беру жөніндегі негізгі ережелерді, көлігі арнайы жарық және дыбыс сигналдарымен жабдықталуға және арнайы түсті-графикалық схемалар бойынша боялуға тиіс жедел және арнайы қызметтер тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 534 бұйрығына 1-қосымшаға сәйкес Жол белгілерінің 7.17-тармағында көрсетілген жол белгісінің нышаны бейнеленген тану белгілері белгіленеді.";

О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы исполняющего обязанности Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан и Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан
Приказ и.о. Министра транспорта Республики Казахстан от 4 ноября 2024 года № 361. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 ноября 2024 года № 35332
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов исполняющего обязанности Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан и Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения.
2. Комитету автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства транспорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства транспорта Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра транспорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности
Министра транспорта
Республики Казахстан
С. Аблалиев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
Утвержден приказом
исполняющий обязанности
Министра транспорта
Республики Казахстан
от 4 ноября 2024 года № 361
Перечень некоторых приказов исполняющего обязанности Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан и Министерства по инвестициям и развитию Республик Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения
1. В приказе исполняющего обязанности Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 1 ноября 2013 года № 859 "Об утверждении Правил оказания услуг по перевозке лиц с инвалидностью автомобильным транспортом" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8950):
в Правилах оказания услуг по перевозке лиц с инвалидностью автомобильным транспортом, утвержденных указанным приказом:
пункт 21 изложить в следующей редакции:
"21. На передней и задней частях инватакси устанавливаются опознавательные знаки в виде квадрата "Лицо с инвалидностью" и изображением символа дорожного знака, указанного в пункте 7.17 Дорожных знаков согласно приложению 1 к приказу Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 534 "Об утверждении Правил дорожного движения, Основных положений по допуску транспортных средств к эксплуатации, перечня оперативных и специальных служб, транспорт которых подлежит оборудованию специальными световыми и звуковыми сигналами и окраске по специальным цветографическим схемам" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33003).";

мынадай мазмұндағы 21-1-тармақпен толықтырылсын:
"21-1. Мемлекеттік органдар мен мекемелер отырғызуды, түсіруді жүзеге асыратын немесе мүгедектігі бар адамдарды күтіп тұрған "Мүгедектігі бар адам" тану белгілері бар инватакси үшін өздерінің әкімшілік ғимараттарының аумағындағы автотұрақтарға қолжетімділікті қамтамасыз етеді.";
23, 24, 25 және 26-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс қызмет көрсету үшін қажетті персоналдың жұмысы үшін инватакси, шарттары бар ұйымда, оның ішінде мүгедектігі бар адамдардан тапсырыстарды қабылдауға арналған, өтінімдерді қабылдау үшін ұялы байланысты қоса алғанда және Интернет желісі арқылы көрсетілетін қызметтердің сапасы мен санын бақылау үшін телефон келіссөздерін жазу мүмкіндігін қамтамасыз ететін құрылғымен жабдықталған өтінімдерді қабылдау үшін кемінде екі телефон нөмірімен жарақтандырылған диспетчерлік қызметте орналастырылады.
24. Инватакси қызметін көрсетуге қойылатын талаптар мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орындау туралы шартта, оның ішінде мыналарды қамтитын шартта ескертіледі:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес инватакси қызметтерін ұсыну үшін объектілер мен межелі пункттердің тізбесі (бұдан әрі-тізбе);
2) тәулік ішінде күндізгі және түнгі уақытта инватаксидің жұмыс режимі, демалыс және мереке күндері;
3) инватакси тасымалы жүзеге асырылатын және диспетчерлік қызмет орналасқан, сондай-ақ оған инватакси қызметтерін көрсететін ұйымның автокөлік құралдары бекітілетін елді мекен;
4) инватаксиді тасымалдау жүзеге асырылатын елді мекенде тұрғылықты жері бойынша тұрақты тіркелген мүгедектігі бар адамдарға көрсетілетін инватакси қызметтері;
5) инватакси қызметтерін көрсететін ұйым мүгедектігі бар адамдарға инватакси қызметтерінің, оның ғимараттары мен құрылысжайларының (бар болса), қызмет көрсету жөніндегі ақпараттың қолжетімділігін қамтамасыз етеді, оларға инватакси қызметтерін көрсету кезінде қажетті ыңғайлылықтар мен жағдайлар жасайды.
25. Инватакси қызметтерін көрсететін ұйым мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орындау туралы шартта көзделген талаптарды орындайды.
26. Инватакси қызметін көрсету кезінде:
1) кресло-арбалармен қозғалатын және (немесе) өз бетінше қозғалу мүмкіндігі жоқ мүгедектігі бар адамдарды тасымалдау үшін отырғызуға және түсіруге арналған арнайы гидравликалық немесе жылжымалы (ашылатын) құрылғымен және кресло-арбаларды бекітуге арналған құралдармен жарақтандырылған автокөлік пайдаланылады;
2) өз бетінше жүріп-тұру мүмкіндігі бар және кресло-арбаларды пайдаланбайтын мүгедектігі бар адамдарды тасымалдау үшін отырғызуға және түсіруге арналған арнайы гидравликалық немесе жылжымалы (ашылатын) құрылғымен және кресло-арбаларды бекітуге арналған құралдармен жарақтандырылмаған автокөлік құралдарын пайдалануға жол беріледі.";

дополнить пунктом 21-1 следующего содержания:
"21-1. Государственные органы и учреждения обеспечивают доступ к парковкам на территории своих административных зданий для инватакси с опознавательными знаками "Лицо с инвалидностью", осуществляющих посадку, высадку или ожидающих лиц с инвалидностью.";
пункты 23, 24, 25 и 26 изложить в следующей редакции:
"23. Государственный социальный заказ размещается в организации, имеющей в наличии инватакси, условия для работы персонала, необходимого для оказания услуг, в том числе диспетчерскую службу, предназначенную для приема заказов от лиц с инвалидностью, оснащенную не менее двумя телефонными номерами для приема заявок, оборудованных устройством, обеспечивающим возможность записи телефонных переговоров для контроля качества и количества оказываемых услуг, включая сотовую связь и посредством сети Интернет для приема заявок.
24. Требования, предъявляемые к оказанию услуги инватакси, оговариваются в договоре о выполнении государственного социального заказа, который в том числе включает:
1) перечень объектов и пунктов назначения для предоставления услуг инватакси, согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – Перечень);
2) режим работы инватакси в дневное и ночное время в течение суток, выходные и праздничные дни;
3) населенный пункт, где осуществляется перевозка инватакси и располагается диспетчерская служба, а также за которым закрепляются автотранспортные средства организации, оказывающей услуги инватакси;
4) услуги инватакси оказываются лицам с инвалидностью, имеющим постоянную регистрацию по месту жительства в населенном пункте, где осуществляется перевозка инватакси;
5) организация, оказывающая услуги инватакси обеспечивает лицам с инвалидностью доступность услуг инватакси, ее зданий и сооружений (при наличии), информации по обслуживанию, создает необходимые удобства и условия при оказании им услуг инватакси.
25. Организация, оказывающая услуги инватакси выполняет требования, предусмотренные договором о выполнении государственного социального заказа.
26. При оказании услуги инватакси:
1) для перевозки лиц с инвалидностью, передвигающихся на кресло-колясках и (или) не имеющих возможность самостоятельного передвижения, используются автотранспортные средства, оснащенные специальным гидравлическим или выдвижным (раскладывающим) устройством для посадки и высадки, и приспособлениями для фиксации кресел-колясок;
2) для перевозки лиц с инвалидностью, имеющих возможность самостоятельного передвижения и не использующих кресло-коляски" допускается использование автотранспортных средств, не оснащенных специальным гидравлическим или выдвижным (раскладывающим) устройством для посадки и высадки, и приспособлениями для фиксации кресел-колясок.";

мынадай мазмұндағы 26-1 және 26-2-тармақтармен толықтырылсын:
"26-1. 12 жасқа дейінгі мүгедектігі бар балаларды инватакси конструкциясында көзделген қауіпсіздік белдіктерінің көмегімен баланы байлауға мүмкіндік беретін арнайы балалар ұстау құрылғысы немесе өзге де құралдар болмаған кезде, ал арнайы балалар ұстау құрылғысы болмаған кезде инватаксидің алдыңғы отырысында инватакси тасымалдауға жол берілмейді.
26-2. Жергілікті атқарушы орган ай сайын есепті кезеңнен кейінгі айдың 5-күніне дейінгі мерзімде осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша инватаксидің орындалған жұмыстарын растайтын мүгедектігі бар адамдардың нақты қолдары, сондай-ақ көрсетілетін қызметтердің сапасы мен санын растау үшін мүгедектігі бар адамдардың өтінімдерінің жазбалары бар маршруттық парақтарды жинауды жүзеге асырады.";
28 және 29-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"28. Мүгедектігі бар адамдарға және мүгедектігі бар балаларға инватакси қызметін көрсетуге көрсеткіштер мыналар болып табылады:
1) "Мүгедектігі бар адамды абилитациялау мен оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес жүріп-тұруы қиын бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдар үшін жеке көмекшінің қызметтерін ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 288 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32994 болып тіркелген) 1-қосымшаға сәйкес жеке көмекшінің қызметтерін ұсынуға медициналық көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер;
2) "Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, техникалық көмекші (компенсаторлық) құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен, оларды ауыстыру мерзімдерін қоса алғанда, қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 287 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32993 болып тіркелген) 2-қосымшаның 5-тармағына сәйкес протездік-ортопедиялық көмекті, техникалық көмекші (компенсаторлық) құралдарды және арнаулы жүріп-тұру құралдарын беруге медициналық-әлеуметтік көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер;
3) құрылымында психикалық тұрақты мінез-құлықтағы анағұрлым бұзылысы бар, "Аутистік спектрдің бұзылуы F84.0-F84.5" диагнозы, "Ақыл-ой кемістігі F70-F79" диагнозы.
29. Мүгедектігі бар адамдарға инватакси қызметін көрсету үшін дәрігерлік-консультациялық комиссияның қолданыстағы қорытындысы негіз болып табылады.
Қызметті алу үшін мүгедектігі бар адам инватакси қызметін көрсететін ұйымға мынадай құжаттарды ұсынуы қажет:

дополнить пунктами 26-1 и 26-2 следующего содержания:
"26-1. Не допускается перевозка инватакси детей с инвалидностью до 12 лет при отсутствии специального детского удерживающего устройства или иных средств, позволяющих пристегнуть ребенка с помощью ремней безопасности, предусмотренных конструкцией инватакси, а на переднем сидении инватакси при отсутствии специального детского удерживающего устройства.
26-2. Местный исполнительный орган ежемесячно в срок до 5 числа месяца, следующего за отчетным периодом, осуществляет сбор маршрутных листов по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам, имеющих фактические подписи лиц с инвалидностью, подтверждающие выполненные работы инватакси, а также записей заявок лиц с инвалидностью для подтверждения качества и количества оказываемых услуг.";
пункты 28 и 29 изложить в следующей редакции:
"28. Показаниями к оказанию услуги инватакси лицам с инвалидностью и детям с инвалидностью являются:
1) медицинские показания и противопоказания к предоставлению услуг индивидуального помощника согласно приложению 1 к приказу Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 288 "Об утверждении Правил предоставления услуг индивидуального помощника для лиц с инвалидностью первой группы, имеющих затруднение в передвижении, в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32994);
2) медико-социальные показания и противопоказания к предоставлению протезно-ортопедической помощи, технических вспомогательных (компенсаторных) средств и специальных средств передвижения согласно пункту 5 приложения 2 к приказу Заместителя Премьер-Министра – Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 287 "Об утверждении Правил обеспечения лиц с инвалидностью протезно-ортопедической помощью, техническими вспомогательными (компенсаторными) средствами, специальными средствами передвижения в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью, включая сроки их замены" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32993);
3) диагноз "Расстройство аутистического спектра F84.0-F84.5", диагноз "Умственная отсталость F70-F79", с наличием в структуре психического состояния стойкого значительного нарушения в поведении.
29. Основанием для предоставления услуги инватакси лицам с инвалидностью является действующее заключение врачебно-консультационной комиссии.
Для получения услуги лицу с инвалидностью необходимо представить в организацию, оказывающую услугу инватакси, следующие документы:

1) өтініш (еркін нысанда);
2) жеке басын куәландыратын құжат немесе туу туралы куәлік;
3) "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) бекітілген 026/е нысаны бойынша дәрігерлік-консультациялық комиссияның қорытындысы;
4) "Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 29 маусымдағы № 260 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде тіркелген № 32922) 19-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мүгедектік туралы анықтама.
2), 3) және 4) тармақшаларда көрсетілген құжаттар салыстыру үшін түпнұсқаларда және көшірмелерде ұсынылады, содан кейін құжаттардың түпнұсқалары мүгедектігі бар адамға қайтарылады.
Жеке және заңды тұлғаларға цифрлық құжаттар сервисі арқылы пайдаланылатын және ұсынылатын жеке басты куәландыратын құжаттар қағаз жеткізгіштегі құжаттарға тең.";
32-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"32. Инватакси қызметтері жұмыс, оқу кестесіне, сондай-ақ мектепке дейінгі ұйымның жұмыс кестесіне сәйкес мүгедектігі бар адамдар болып табылатын жұмыс істеушілерге, білім алушыларға, мектепке дейінгі ұйымдардың тәрбиеленушілеріне бірінші кезектегі тәртіппен ұсынылады. Мүгедектігі бар өзге адамдарға инватакси қызметтері олардың жүгіну тәртібімен ұсынылады. Мүгедектігі бар адамдарды инватаксимен тасымалдау маршруттық параққа сәйкес жүзеге асырылады.";
43 және 44-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"43. Осы Қағидалардың 28-тармағына сәйкес мүгедектігі бар адам немесе мүгедектігі бар бала сапарда бір адаммен бірге жүреді. Еріп жүретін адамға сапар тегін.
Өз бетінше жүріп-тұру мүмкіндігі жоқ және (немесе) осы Қағидалардың 28-тармағының 3) тармақшасына сәйкес медициналық көрсетілімдері бар мүгедектігі бар адам ілесіп жүретін адам болған кезде инватаксиді тасымалдауға жол беріледі.
Мүгедектігі бар бала ата-анасының және (немесе) оның заңды өкілінің сүйемелдеуімен инватаксимен тасымалдауға жол беріледі.
Осы Қағидалардың 28-тармағына сәйкес инватакси қызметін көрсетуге көрсетілімдері жоқ және (немесе) ілеспе тұлға болып табылмайтын бөгде адамдарды инватаксимен тасымалдауға жол берілмейді.
44. Межелі пунктке келгеннен кейін инватакси жүргізушісінің маршруттық парағына мүгедектігі бар адам қол қояды, мүмкіндік болмаған жағдайда, дене функцияларының бұзылуына байланысты ілесіп жүретін адам қол қояды. Мүгедектігі бар бала үшін маршруттық параққа ата-анасы және (немесе) оның заңды өкілі қол қояды.";
қосымша осы тізбеге 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;

1) заявление (в произвольной форме);
2) документ, удостоверяющий личность или свидетельство о рождении;
3) заключение врачебно-консультационной комиссии по форме 026/у, утвержденного приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579);
4) справка об инвалидности по форме согласно приложению 19 к приказу Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29 июня 2023 года № 260 "Об утверждении Правил проведения медико-социальной экспертизы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32922).
Документы, указанные в подпунктах 2), 3) и 4), представляются в подлинниках и копиях для сверки, после чего подлинники документов возвращаются лицу с инвалидностью.
Документы, удостоверяющие личность, используемые и представляемые физическим и юридическим лицам посредством сервиса цифровых документов, равнозначны документам на бумажном носителе.";
пункт 32 изложить в следующей редакции:
"32. Услуги инватакси в первоочередном порядке предоставляются работающим, обучающимся, воспитанникам дошкольных организаций, являющимся лицами с инвалидностью, согласно графику работы, учебы, а также графику работы дошкольной организации. Иным лицам с инвалидностью, услуги инватакси предоставляется в порядке их обращения. Перевозка инватакси лиц с инвалидностью осуществляется согласно маршрутному листу.";
пункты 43 и 44 изложить в следующей редакции:
"43. Лицо с инвалидностью или ребенок с инвалидностью, имеющий показания к оказанию услуги инватакси в соответствии с пунктом 28 настоящих Правил, сопровождается в поездке одним лицом. Поездка для сопровождающего лица является бесплатной.
Лицо с инвалидностью, не имеющее возможность самостоятельного передвижения и (или) имеющее медицинские показания согласно подпункту 3) пункта 28 настоящих Правил, допускается к перевозке инватакси при наличии сопровождающего лица.
Ребенок с инвалидностью допускается к перевозке инватакси при сопровождении родителя и (или) его законного представителя.
Перевозка инватакси посторонних лиц, не имеющих показания к оказанию услуги инватакси в соответствии с пунктом 28 настоящих Правил и (или) не являющихся сопровождающим лицом, не допускается.
44. После прибытия в пункт назначения, в маршрутном листе водителя инватакси лицо с инвалидностью ставит подпись, в случае отсутствия возможности, вследствие нарушения функций организма подпись ставит сопровождающее лицо. За ребенка с инвалидностью в маршрутном листе подпись ставит родитель и (или) его законный представитель.";
приложение изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему перечню;

осы тізбеге 2-қосымшаға сәйкес 2-қосымшамен толықтырылсын.
2. "Жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдауды ұйымдастырудың үлгі шартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 26 наурыздағы № 348 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11002 болып тіркелген):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдауды ұйымдастырудың үлгі шартында:
1-қосымшаға 3-кесте осы тізбеге 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
3. "Автомобиль көлігімен жолаушылар мен багажды тасымалдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 26 наурыздағы № 349 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11550 болып тіркелген):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Автомобиль көлігімен жолаушылар мен багажды тасымалдау қағидаларында:
3-тармақтың 17) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"17) рейс – бастапқы жөнелту пунктінен соңғы межелі пунктіне дейінгі автокөлік құралының жолы;";
мынадай мазмұндағы 26-1, 26-2, 26-3 және 26-4-тармақтармен толықтырылсын:
"26-1. Диспетчерлік қызмет мынадай функцияларды орындайды:
1) маршруттар бойынша автобустардың, шағын автобустардың және троллейбустардың үздіксіз және тұрақты қозғалысын қамтамасыз ету үшін кестенің сақталуын қадағалау және жедел реттеу;
2) автобустарды, шағын автобустарды және троллейбустарды тиісті санитариялық жағдайда қамтамасыз ету;
3) жүргізушілерге маршруттағы, оның ішінде жолдағы ауа-райы-климаттық немесе басқа жағдайларға байланысты қозғалыс ерекшеліктері туралы нұсқау беру;
4) жүргізушілердің рейс алдындағы (ауысым алдындағы) және рейстен кейінгі (ауысымнан кейінгі) медициналық куәландырудан және автобустарды, шағын автобустарды, троллейбустарды техникалық қарап-тексеруден өтуін қадағалау;
5) нақты маршрут бойынша жолаушыларды тасымалдауды жүзеге асыру үшін жүргізушілерде рұқсат құжаттарының болуын қадағалау.
26-2. Автобустардың, шағын автобустардың, троллейбустардың қозғалысы кестеден ауытқыған жағдайларда олардың қозғалысын жедел реттеу жүзеге асырылады. Жедел реттеу мынадай іс-қимылдарды қамтиды:
1) автобус, шағын автобус және троллейбус кешіккен кезде:
кешіккен автобустың, шағын автобустың, троллейбустың тұрақ уақыты кесте бойынша тұрақ уақытының үштен бірінен аспайды (тұрақ бес минутқа дейін қысқармайды). Автобус жолаушыларының тұрақ уақытын қысқарту туралы ескерту;
егер автобустың, шағын автобустың, троллейбустың кешігуі осы маршрутта белгіленген қозғалыс ұзақтығының кемінде он - он бес пайызын құраған жағдайда, қозғалыс жылдамдығын, бірақ жол жүрісі қағидаларында және маршрут бойынша тиісті жол белгілерінде белгіленген жылдамдықтан артық емес ұлғайту. Бұл ретте жылдамдықты арттыру қозғалыс қауіпсіздігін төмендетпеуге тиіс және маршруттарда, ауа-райы-климаттық немесе жолдағы басқа жағдайларға байланысты маршрут бойынша қозғалыс күрделіленген жағдайларда жол берілмейді;

дополнить приложением 2 согласно приложению 2 к настоящему перечню.
2. В приказе исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 348 "Об утверждении Типового договора организации регулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11002):
в Типовом договоре организации регулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа, утвержденном указанным приказом:
таблицу 3 к приложению 1 изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему перечню.
3. В приказе исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 349 "Об утверждении Правил перевозок пассажиров и багажа автомобильным транспортом" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11550):
в Правилах перевозок пассажиров и багажа автомобильным транспортом, утвержденных указанным приказом:
подпункт 17) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"17) рейс – путь автотранспортного средства от начального пункта отправления до конечного пункта назначения;";
дополнить пунктами 26-1, 26-2, 26-3 и 26-4 следующего содержания:
"26-1. Диспетчерская служба выполняет следующие функции:
1) отслеживание за соблюдением расписания и оперативное регулирование для обеспечения бесперебойного и регулярного движения автобусов, микроавтобусов и троллейбусов по маршрутам;
2) обеспечения в надлежащем санитарном состоянии автобусов, микроавтобусов и троллейбусов;
3) инструктирование водителей об особенностях движения на маршруте, в том числе связанных с погодно-климатическими или другими условиями на дороге;
4) отслеживание прохождения водителями предрейсовый (предсменный) и послерейсовый (послесменного) медицинского освидетельствования и технического осмотра автобусов, микроавтобусов, троллейбусов;
5) отслеживание за наличием у водителей разрешительных документов для осуществления перевозок пассажиров по конкретному маршруту.
26-2. В случаях отклонения движения автобусов, микроавтобусов, троллейбусов от расписания осуществляется оперативное регулирование их движения. Оперативное регулирование включает в себя следующие действия:
1) при опоздании автобуса, микроавтобуса и троллейбуса:
сокращается время стоянки опоздавшего автобуса, микроавтобуса, троллейбуса не более, чем на одну треть времени стоянки по расписанию (стоянка до пяти минут не сокращается). Предупреждение о сокращении времени стоянки пассажиров автобуса, микроавтобуса, троллейбуса;
увеличение скорости движения, но не более скорости, установленной правилами дорожного движения и соответствующими дорожными знаками по маршруту, в случаях, если опоздание автобуса, микроавтобуса, троллейбуса составляет менее десяти - пятнадцати процентов от установленной расписанием продолжительности движения на данном маршруте. При этом увеличение скорости не должно снижать безопасности движения и не допускается на маршрутах, в случаях осложнения движения по маршруту, связанных с погодно-климатическими или другими условиями на дороге;

2) автобус, шағын автобус, троллейбус кестесінен озған кезде кестеде көрсетілген жөнелту уақытына дейін кідіртіледі;
3) рейс бұзылған кезде автобусты, шағын автобусты, троллейбусты тасымалдаушының резервтік автобусымен, шағын автобусымен, троллейбусымен ауыстыруды қамтамасыз етуге міндетті.
26-3. Диспетчерлік қызмет рейс алдындағы (ауысым алдындағы) техникалық қарап-тексеруден өтпеген автобустарды, шағын автобустарды, троллейбустарды сондай-ақ рейс алдындағы және рейстен кейінгі медициналық куәландырудан өтпеген немесе Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 1288 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14095 болып тіркелген) Жүргізушілердің еңбегі мен тынығуын ұйымдастыру, сондай-ақ тахографтарды қолдану қағидаларында (бұдан әрі – Жүргізушілердің еңбегі мен тынығуын ұйымдастыру қағидалары) белгіленген еңбек және тынығу режимін сақтамайтын жүргізушілерді рейске жібермейді.
26-4. Диспетчерлік қызмет жедел ден қою және маршрутта автобустың, шағын автобустың, троллейбустың кедергісіз жұмысын қамтамасыз ету мақсатында жолдарда туындаған жағдайлар бойынша автобус, шағын автобус, троллейбус жүргізушілерін хабардар ету үшін жергілікті жедел ден қою қызметтерімен (Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Әкімшілік полиция комитеті (бұдан әрі – ӘПК), төтенше жағдайлар органдары, жедел жәрдем, коммуналдық қызметтер) өзара іс-қимыл жасайды.";
109-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"109. Бір күн ішінде бірнеше рейсті орындау кезінде рейс алдындағы медициналық куәландыру бірінші рейстің алдында бір рет, ал рейстен кейінгі медициналық куәландыру соңғы рейс аяқталғаннан кейін бір рет жүргізіледі.";
115-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"115. Медициналық қызметкер тасымалдаушыны жүргізуші қарап-тексеруден бас тартқан жағдайлар туралы, ауру, жарақат, психоактивті затты қолдану белгілері анықталған кезде жүргізушіні көлік құралдарын басқарудан шеттету туралы дереу хабардар етеді.
Жүргізушінің алкогольді және басқа да психоактивті, оның ішінде есірткі заттарды қолданғанын растаған кезде жұмыс беруші осы мәселе бойынша осы жүргізушіге әкімшілік шараларды қолдану үшін ӘПК аумақтық бөлімшесіне хабарлама жібереді.";
231-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"231. Балалардың ұйымдасқан топтарын тасымалдауды қамтамасыз ететін тасымалдаушы жүргізушілердің жұмысын Жүргізушілердің еңбегі мен тынығуын ұйымдастыру қағидаларына сәйкес және мынадай жағдайларды ескере отырып ұйымдастырады:

2) при опережении графика автобус, микроавтобус, троллейбус задерживается до времени отправления, указанного в расписании;
3) при срыве рейса обеспечить замену автобуса, микроавтобуса, троллейбуса резервным автобусом, микроавтобусом, троллейбусом перевозчика.
26-3. Диспетчерская служба не отправляет в рейс автобусы, микроавтобусы, троллейбусы не прошедшие предрейсовый (предсменный) технический осмотр, а также водителей, не прошедших предрейсовое и послерейсовое медицинское освидетельствование или которые не соблюдают режим труда и отдыха, установленный Правилами организации труда и отдыха водителей, а также применения тахографов, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 1288 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14095) (далее – Правила организации труда и отдыха водителей).
26-4. Диспетчерская служба взаимодействует с местными службами оперативного реагирования (Комитет административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее – КАП), органы чрезвычайных ситуаций, скорая помощь, коммунальные службы) для информирования водителей автобусов, микроавтобусов, троллейбусов по возникшим ситуациям на дорогах с целью оперативного реагирования и обеспечения беспрепятственной работы автобуса, микроавтобуса, троллейбуса на маршруте.";
пункт 109 изложить в следующей редакции:
"109. При выполнении нескольких рейсов в течение дня предрейсовое медицинское освидетельствование проводится однократно перед первым рейсом, а послерейсовое медицинское освидетельствование однократно после завершения последнего рейса.";
пункт 115 изложить в следующей редакции:
"115. Медицинский работник незамедлительно информирует перевозчика о случаях отказа водителем от осмотра, об отстранении водителя от управления транспортными средствами при выявлении заболеваний, травм, признаков употребления психоактивного вещества.
При подтверждении употребления водителем алкоголя и других психоактивных, в том числе наркотических веществ, работодатель по данному вопросу направляет сообщение в территориальное подразделение КАП для применения административных мер к данному водителю.";
пункт 231 изложить в следующей редакции:
"231. Перевозчик, обеспечивающий перевозку организованных групп детей, организовывает работу водителей в соответствии с Правилами организации труда и отдыха водителей и с учетом следующих условий:

бір жүргізушімен ұзақтығы 12 сағатқа дейінгі, екі жүргізушімен 12 сағаттан асатын маршруттар бойынша;
жүргізушілер мен жолаушылардың кемінде 8 сағат (қонақ үйлерде, кемпингтерде) толыққанды демалуына жағдай жасауды ескере отырып, ұзақтығы 16 сағаттан асатын маршруттар бойынша."
4. "Автомобиль көлігімен жүктерді тасымалдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 30 сәуірдегі № 546 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12463 болып тіркелген):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Автомобиль көлігімен жүктерді тасымалдау қағидаларында:
5-тармақ мынадай мазмұндағы 10-1) тармақшамен толықтырылсын:
"10-1) рейс – автокөлік құралының бастапқы жөнелту пунктінен соңғы межелі пунктіне дейінгі жолы;";
мынадай мазмұндағы 11-1-тармақпен толықтырылсын:
"11-1. Бір күн ішінде бірнеше рейсті орындау кезінде рейс алдындағы медициналық куәландыру бірінші рейстің алдында бір рет, ал рейстен кейінгі медициналық куәландыру соңғы рейс аяқталғаннан кейін бір рет жүргізіледі.";
мынадай мазмұндағы 145-1-тармақпен толықтырылсын:
"145-1. Құйылмалы, үйіндімен және қаптармен тасымалданатын тауарларды қоспағанда, мемлекеттік бақылау мен қадағалаудың бақылауындағы агроөнеркәсіптік кешен өнімдерін Қазақстан Республикасының аумағына әкелу "Қазақстан Республикасының Қырғыз Республикасымен және Ресей Федерациясымен шекаралас аумақтарында мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүзеге асырудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2019 жылғы 18 сәуірдегі № 158 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18552 болып тіркелген) сәйкес мемлекеттік бақылау және қадағалау жүргізу кезінде сынамаларды алу үшін технологиялық өтуді қамтамасыз ете отырып жүзеге асырылады.";
324-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"324. Ені және ұзындығы бойынша шанақ көлемдерінен шығатын, бірақ № 342 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының автомобиль жолдарымен жүруге арналған автокөлік құралдарының жол берілетін параметрлеріне сәйкес белгіленгеннен аспайтын жүгі бар автокөлік құралының габариттік параметрлері "Жол жүрісі қағидаларын, Көлік құралдарын пайдалануға рұқсат беру жөніндегі негізгі ережелерді, көлігі арнайы жарық және дыбыс сигналдарымен жабдықталуға және арнайы түсті-графикалық схемалар бойынша боялуға тиіс жедел және арнайы қызметтер тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 534 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33003 болып тіркелген) сәйкес алдыңғы және артқы жағынан белгіленеді.".
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация
министрінің міндетін
атқарушының және Қазақстан
Республикасы Инвестициялар
және даму министрлігінің
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
1-қосымша
Автомобиль көлігімен
мүгедектігі бар адамдарды
тасымалдау жөнінде қызметтер
көрсету қағидаларына
1-қосымша
Инватакси қызметтерін көрсетуге арналған объектілердің және белгіленген пункттердің тізбесі

по маршрутам продолжительностью до 12 часов с одним водителем, свыше 12 часов с двумя водителями;
по маршрутам продолжительностью более 16 часов с учетом обеспечения условий для полноценного отдыха (в гостиницах, кемпингах) водителей и пассажиров не менее 8 часов.".
4. В приказе Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 апреля 2015 года № 546 "Об утверждении Правил перевозок грузов автомобильным транспортом" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12463):
в Правилах перевозок грузов автомобильным транспортом, утвержденных указанным приказом:
пункт 5 дополнить подпунктом 10-1) следующего содержания:
"10-1) рейс – путь автотранспортного средства от начального пункта отправления до конечного пункта назначения;";
дополнить пунктом 11-1 следующего содержания:
"11-1. При выполнении нескольких рейсов в течение дня предрейсовое медицинское освидетельствование проводится однократно перед первым рейсом, а послерейсовое медицинское освидетельствование однократно после завершения последнего рейса.";
дополнить пунктом 145-1 следующего содержания:
"145-1. Ввоз на территорию Республики Казахстан подконтрольных государственному контролю и надзору продукции агропромышленного комплекса, за исключением товаров перевозимых россыпью, навалом и мешках, осуществляется c обеспечением технологического прохода для отбора проб при проведении государственного контроля и надзора в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 18 апреля 2019 года № 158 "О некоторых вопросах осуществления государственного контроля и надзора на приграничной территории Республики Казахстан с Кыргызской Республикой и Российской Федерацией" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18552).";
пункт 324 изложить в следующей редакции:
"324. Длинномерные металлоизделия, выступающие по ширине и длине за габариты кузова, но не превышающие допустимые параметры автотранспортных средств, предназначенных для передвижения по автомобильным дорогам Республики Казахстан, утвержденные Приказом № 342, обозначаются спереди и сзади опознавательными знаками в соответствии с приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 534 "Об утверждении Правил дорожного движения, Основных положений по допуску транспортных средств к эксплуатации, перечня оперативных и специальных служб, транспорт которых подлежит оборудованию специальными световыми и звуковыми сигналами и окраске по специальным цветографическим схемам" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33003).".
Приложение 1
к перечню некоторых приказов
исполняющего обязанности
Министра транспорта
и коммуникаций
Республики Казахстан
и Министерства по инвестициям
и развитию
Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 1
к Правилам оказания услуг
по перевозке лиц
с инвалидностью
автомобильным транспортом
Перечень объектов и пунктов назначения для предоставления услуг инватакси

1) мүгедектігі бар адамның жұмыс орны;
2) мүгедектігі бар адамның оқу орны;
3) жергілікті өкілді және атқарушы органдар;
4) сот, прокуратура;
5) әлеуметтік инфрақұрылым объектілері;
6) заң консультациялары;
7) нотариус;
8) медициналық мекемелер (жедел (шұғыл) медициналық көмекті көрсету жағдайларды қоспағанда);
9) әуежайлар, теміржол вокзалдары, автовокзалдар, теңіз және өзен порттары;
10) арнайы әлеуметтік қызметтерді көрсететін ұйымдар;
11) мүгедектігі бар адамдардың қажеттіліктері үшін массаж қызметтерін көрсететін ұйымдар.
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация
министрінің міндетін
атқарушының және Қазақстан
Республикасы Инвестициялар
және даму министрлігінің
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
2-қосымша
Автомобиль көлігімен
мүгедектігі бар адамдарды
тасымалдау жөнінде қызметтер
көрсету қағидаларына
2-қосымша
Маршрут парағы
Инватакси қызметін көрсететін ұйымның атауы _______________________
_________________________________________________________________
Инватаксиді тасымалдау күні (күні, айы, жылы) _______________________
№ р/н
Мүгедектігі бар адам
Инватакси сапарының бағыты
Мүгедектігі бар адамға инватаксимен қызмет көрсету уақыты
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда оның болуы)
Телефон нөмірі
Қолы
Бастапқы жөнелту пункті
Соңғы межелі пункті
Инватаксидің келу уақыты, сағат / минут
Мүгедектігі бар адамды отырғызу уақыты, сағат / минут
Мүгедектігі бар адамды түсіру уақыты, сағат / минут
1
2
3
4
5
...
Жүргізуші _______________________________________________ Жүргізушінің қолы
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Диспетчер _______________________________________________ Диспетчердің қолы
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация
министрінің міндетін
атқарушының және Қазақстан
Республикасы Инвестициялар
және даму министрлігінің
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
3-қосымша
Жолаушылар мен багажды
автомобильмен тұрақты
тасымалдауды ұйымдастырудың
үлгілік шартына
1-қосымша

1) место работы лица с инвалидностью;
2) учебные заведения лица с инвалидностью;
3) местные представительные и исполнительные органы;
4) суд, прокуратура;
5) объекты социальной инфраструктуры;
6) юридические консультации;
7) нотариус;
8) медицинские учреждения (за исключением случаев оказания срочной (неотложной) медицинской помощи);
9) аэропорты, железнодорожные вокзалы, автовокзалы, морские и речные порты;
10) организации, оказывающие специальные социальные услуги;
11) организации, оказывающие услуги массажа для нужд лиц с инвалидностью.
Приложение 2
к перечню некоторых приказов
исполняющего обязанности
Министра транспорта
и коммуникаций
Республики Казахстан
и Министерства по инвестициям
и развитию
Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 2
к Правилам оказания услуг
по перевозке лиц
с инвалидностью
автомобильным транспортом
Маршрутный лист
Наименование организации, оказывающей услуги инватакси __________________
______________________________________________________________________
Дата перевозки инватакси (число, месяц, год) _______________________________
№ р/с
Лицо с инвалидностью
Маршрут поездки инватакси
Время обслуживания инватакси лица с инвалидностью
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Номер телефона
Подпись
Начальный пункт отправления
Конечный пункт назначения
Время приезда инватакси, часов/минут
Время посадки лица с инвалидностью, часов/минут
Время высадки лица с инвалидностью, часов/минут
1
2
3
4
5
Водитель ____________________________________________
Подпись водителя (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Диспетчер ___________________________________________
Подпись диспетчера (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 3
к перечню некоторых приказов
исполняющего обязанности
Министра транспорта
и коммуникаций
Республики Казахстан
и Министерства по инвестициям
и развитию
Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 1
к Типовому договору
организации регулярных
автомобильных перевозок
пассажиров и багажа

* - автобустардың, шағын автобустардың, троллейбустардың жалпы санынан белгіленген пайыздық мәндегі автобустардың, шағын автобустардың, троллейбустардың санын анықтаған кезде мәні 0,5 және одан көп болса, саны ұлғаю жағына қарай анықталады (1 автобус, шағын автобус, троллейбус).

* - при определении от общего количества автобусов, микроавтобусов, троллейбусов, количество автобусов, микроавтобусов, троллейбусов от установленного процентного значения при значении 0,5 и более количество определяется в сторону увеличения (1 автобус, микроавтобус, троллейбус).