"Ауылдық елді мекендерде және шағын қалаларда микрокредит беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2023 жылғы 20 желтоқсандағы № 443 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2024 жылғы 4 қарашадағы № 371 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 5 қарашада № 35333 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Ауылдық елді мекендерде және шағын қалаларда микрокредит беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2023 жылғы 20 желтоқсандағы № 443 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33792 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Ауылдық елді мекендерде және шағын қалаларда микрокредит беру және лизинг қағидаларын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Ауылдық елді мекендерде және шағын қалаларда микрокредит беру және лизинг қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ауылдық елді мекендерде және шағын қалаларда микрокредит беру қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Қаржылық құралдар және микрокредит беру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Сапаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бәсекелестікті қорғау
және дамыту агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау
және реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2024 жылғы 4 қарашадағы
№ 371 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің міндетін
атқарушының
2023 жылғы 20 желтоқсандағы
№ 443 бұйрығымен
бекітілген
Ауылдық елді мекендерде және шағын қалаларда микрокредит беру және лизинг қағидалары

О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 20 декабря 2023 года № 443 "Об утверждении Правил микрокредитования в сельских населенных пунктах и малых городах"
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 4 ноября 2024 года № 371. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 ноября 2024 года № 35333
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 20 декабря 2023 года № 443 "Об утверждении Правил микрокредитования в сельских населенных пунктах и малых городах" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 33792) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил микрокредитования и лизинга в сельских населенных пунктах и малых городах";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила микрокредитования и лизинга в сельских населенных пунктах и малых городах.";
Правила микрокредитования в сельских населенных пунктах и малых городах, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту финансовых инструментов и микрокредитования Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Сапаров
"СОГЛАСОВАН"
Агентство по защите и развитию
конкуренции Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 4 ноября 2024 года № 371
Утверждены приказом
исполняющий обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 20 декабря 2023 года № 443
Правила микрокредитования и лизинга в сельских населенных пунктах и малых городах

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ауылдық елді мекендерде және шағын қалаларда микрокредит беру және лизинг қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 94-бабының 2-тармағына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 6 сәуірдегі № 310 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі туралы ереженің 15-тармағы 49-1) тармақшасына сәйкес әзірленді және ауылдық елді мекендерде және шағын қалаларда микрокредит беру және лизинг тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкілетті орган – агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
2) ауылдық елді мекендерді микрокредит беру мен лизингтің ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – ақпараттық жүйе) – микрокредит/лизинг алуға электрондық өтінім беруге, сондай-ақ қатар ауылдық елді мекендерде және шағын қалаларда жобаларға микрокредит беру және ауыл шаруашылығы техникасы мен жабдықтарына лизинг беру кезінде сенім білдірілген өкілдің (агенттің) қызметін автоматтандыруға арналған цифрлық платформа;
3) ауыл шаруашылығы техникасы – жекелеген операцияларды немесе процестерді механикаландыру, электрлендіру және автоматтандыру жолымен ауыл шаруашылығындағы еңбек өнімділігін арттыруға арналған техникалық құралдардың кең түрі;
4) жақын туыстар – ата-аналар (ата-ана), балалар, асырап алушылар, асырап алынғандар, ата-анасы бір және ата-анасы бөлек ағалы-інілер мен апалы-сіңлілер, ата, әже, немерелер;
5) жұмыссыз – жұмыс іздеуші және жұмысқа кірісуге дайын жеке тұлға;
6) сенім білдірілген өкіл (агент) – тапсырма шартының негізінде кредитордың (сенімгердің) немесе бюджеттік бағдарлама әкімшісінің атынан және есебінен және оның нұсқауларына сәйкес бюджеттік кредит беруге байланысты белгілі бір тапсырмаларды жасайтын тұлға;
7) ісін жаңа бастаған кәсіпкер – сенім білдірілген өкілге (агентке) микрокредит алу үшін жүгінген кезде дара кәсіпкер немесе заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркелген мерзімі үш жылдан аспайтын уақытты құрайтын кәсіпкер.
2-тарау. Ауылдық елді мекендерде және шағын қалаларда микрокредит беру және лизинг тәртібі
3. Ауылдық елді мекендердің (олардың әкімшілік бағыныстылығына қарамастан) және шағын қалалардың мынадай жеке және заңды тұлғалары ауыл халқының табысын арттыру жөніндегі жобаны масштабтау шеңберінде микрокредиттер алуға үміткерлер болып табылады:

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила микрокредитования и лизинга в сельских населенных пунктах и малых городах (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 94 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан, подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и подпунктом 49-1) пункта 15 Положения о Министерстве сельского хозяйства Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 апреля 2005 года № 310, и определяют порядок микрокредитования и лизинга в сельских населенных пунктах и малых городах.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) уполномоченный орган в области развития агропромышленного комплекса – государственный орган, осуществляющий государственное регулирование в области развития агропромышленного комплекса;
2) информационная система микрокредитования и лизинга сельских населенных пунктов (далее – информационная система) – цифровая платформа, предназначенная для подачи электронной заявки на получение микрокредита/лизинга, а также автоматизации деятельности поверенного (агента) при микрокредитовании проектов и лизинге сельскохозяйственной техники и оборудования в сельских населенных пунктах и малых городах;
3) сельскохозяйственная техника – широкий спектр технических средств, предназначенных для повышения производительности труда в сельском хозяйстве путем механизации, электрификации и автоматизации отдельных операций или процессов;
4) близкие родственники – родители (родитель), дети, усыновители (удочерители), усыновленные (удочеренные), полнородные и неполнородные братья и сестры, дедушка, бабушка, внуки;
5) безработный – физическое лицо, осуществляющее поиск работы и готовое приступить к работе;
6) поверенный (агент) – лицо, которое на основе договора поручения совершает от имени и за счет кредитора (доверителя) или администратора бюджетной программы и в соответствии с его указаниями определенные поручения, связанные с бюджетным кредитованием;
7) начинающий предприниматель – предприниматель, срок государственной регистрации которого в качестве индивидуального предпринимателя или юридического лица составляет на момент обращения к поверенному (агенту) за микрокредитом менее трех лет.
Глава 2. Порядок микрокредитования и лизинга в сельских населенных пунктах и малых городах
3. Претендентами на получение микрокредитов в рамках масштабирования проекта по повышению доходов сельского населения являются физические и юридические лица сельских населенных пунктов (вне зависимости от их административной подчиненности) и малых городов:

1) жұмыссыздар;
2) дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркелмей кіріс алу мақсатында тауарларды өндіру (өткізу), жұмыстарды орындау және қызметтер көрсету жөніндегі қызметті өз бетінше жүзеге асыратын тұлғалар және (немесе) жұмыс істемей тұрған дара кәсіпкерлер;
3) отбасылық кәсіпкерлікте ақы төленбейтін қызметті жүзеге асыратын тұлғалар;
4) сату (айырбастау) үшін жеке қосалқы шаруашылықта өнім өндіру бойынша қызметті өз бетінше жүзеге асыратын, табысы ең төменгі күнкөріс деңгейінен төмен тұлғалар;
5) "Ауыл шаруашылығы кооперативтері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес қызметін жүзеге асыратын ауыл шаруашылығы кооперативтері (бұдан әрі – ауыл шаруашылығы кооперативі);
6) ісін жаңа бастаған және жұмыс істеп тұрған дара кәсіпкерлер.
Осы Қағидалар шеңберінде ауыл шаруашылығы техникасының және жабдығының лизингін алуға үміткерлер ауыл шаруашылығы кооперативтері болып табылады.
4. Ауыл шаруашылығы саласындағы функцияларды жүзеге асыратын облыстың жергілікті атқарушы органы (бұдан әрі – жергілікті атқарушы орган) ауылдық елді мекендер мен шағын қалалардың қажеттіліктерін, олардың әлеуетін, бос жайылымдық алқаптардың, өткізу нарықтарының болуын және жобаларды табысты іске асыруға әсер ететін басқа да факторларды негізге ала отырып, әрбір ауылдық елді мекеннің және әрбір шағын қаланың жобаларына микрокредит берудің басым бағыттарын айқындайды. Бұл ретте, ауыл шаруашылығы жануарларын сатып алуға арналған жобаларға микрокредит беру үшін бағдарламаға бөлінген қаражаттың 50 (елу) пайызынан аспайтын бөлігін жіберуге жол беріледі. Ауыл шаруашылығы кооперативтері үшін ауыл шаруашылығы техникасының және жабдығының лизингіне бағдарламаға бөлінген қаражаттың 20 (жиырма) пайызынан аспайтын бөлігін жіберуге жол беріледі.
Жергілікті атқарушы органдар бірлесіп қаржыландыру шарттарында осы Қағидалар шеңберінде ауыл шаруашылығы техникасының және жабдығының лизингін қаржыландыруға республикалық бюджеттен бөлінген қаражаттан кем емес қосымша қаражатты жергілікті бюджеттен бөледі.
5. Ауыл халқының табысын арттыру жөніндегі жобаны масштабтау шеңберінде берілетін микрокредиттер және ауыл шаруашылығы техникасын және жабдығын сатып алу үшін лизинг сенім білдірілген өкіл (агент) арқылы беріледі.
6. Сенім білдірілген өкілді (агентті) Қазақстан Республикасының бюджеттік заңнамасына сәйкес жергілікті атқарушы орган айқындайды.
7. Осы Қағидалардың 3-тармағында көрсетілген адамдарға ауыл халқының табысын арттыру жөніндегі жобаны масштабтау шеңберінде микрокредит беру және ауыл шаруашылығы кооперативтеріне ауыл шаруашылығы техникасын және жабдығын лизингке беру мақсатында бюджеттік кредит мынадай шарттарда беріледі:

1) безработные;
2) лица, самостоятельно осуществляющие деятельность по производству (реализации) товаров, выполнению работ и оказанию услуг с целью извлечения дохода без государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя, и (или) бездействующие индивидуальные предприниматели;
3) лица, осуществляющие неоплачиваемую деятельность в семейном предпринимательстве;
4) лица, самостоятельно осуществляющие деятельность по производству продукции в личном подсобном хозяйстве для продажи (обмена), с доходами ниже величины прожиточного минимума;
5) сельскохозяйственные кооперативы, осуществляющие деятельность в соответствии с Законом Республики Казахстан "О сельскохозяйственных кооперативах" (далее – сельскохозяйственный кооператив);
6) начинающие и действующие индивидуальные предприниматели.
Претендентами на получение лизинга сельскохозяйственной техники и оборудования в рамках настоящих Правил являются сельскохозяйственные кооперативы.
4. Местный исполнительный орган области, осуществляющий функции в области сельского хозяйства (далее – местный исполнительный орган), исходя из потребностей сельских населенных пунктов и малых городов, их потенциала, наличия свободных пастбищных угодий, рынков сбыта и других факторов, влияющих на успешную реализацию проектов, определяет приоритетные направления микрокредитования проектов каждого сельского населенного пункта и каждого малого города. При этом на микрокредитование проектов на приобретение сельскохозяйственных животных допускается направление не более 50 (пятидесяти) процентов от выделенных средств на программу. На лизинг сельскохозяйственной техники и оборудования для сельскохозяйственных кооперативов допускается направление не более 20 (двадцати) процентов средств от выделенных средств на программу.
Местные исполнительные органы на условиях софинансирования выделяют дополнительные средства из местного бюджета не менее средств, выделенных из республиканского бюджета на финансирование лизинга сельскохозяйственной техники и оборудования в рамках настоящих Правил.
5. Микрокредиты, выдаваемые в рамках масштабирования проекта по повышению доходов сельского населения, и лизинг на приобретение сельскохозяйственной техники и оборудования предоставляются через поверенного (агента).
6. Поверенный (агент) определяется местным исполнительным органом в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан.
7. В целях микрокредитования лиц, указанных в пункте 3 настоящих Правил в рамках масштабирования проекта по повышению доходов сельского населения и предоставления в лизинг сельскохозяйственной техники и оборудования сельскохозяйственным кооперативам, бюджетный кредит предоставляется на следующих условиях:

1) жылдық сыйақы мөлшерлемесі 0,01 (нөл бүтін жүзден бір) пайызбен қайтарымдылық, қамтамасыздық, жеделділік және ақылылық қағидаттарымен 10 (он) жылға;
2) бюджеттік кредиттің нысаналы мақсаты:
жобаларды іске асыру үшін үміткерлерге микрокредит беру, оның ішінде ауылдық елді мекендерде және шағын қалаларда ауыл шаруашылығы техникасын және жабдықтарды сатып алу;
ауыл шаруашылығы техникасын және жабдығын сатып алу үшін лизинг;
3) негізгі борышты өтеу бойынша жеңілдік кезеңі 28 (жиырма сегіз) ай мерзімінен аспайды;
4) бюджеттік кредитті игеру кезеңі 12 (он екі) айды құрайды және жергілікті атқарушы органға бюджеттік кредит аударылған сәттен бастап есептеледі.
Осы ережелерді іске асыру мақсатында бюджеттік бағдарламаның әкімшісі тиісті бюджет бекітілгеннен кейін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға кейіннен бекіту үшін бюджеттік кредит берудің негізгі шарттарын жолдайды.
8. Жергілікті атқарушы орган Қазақстан Республикасының бюджеттік және азаматтық заңнамасына сәйкес сенім білдірілген өкілге (агентке) тапсырма шарты бойынша бюджеттік кредит қаражатын береді.
Бюджеттік кредит қаражаты сенім білдірілген өкілге (агентке) бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органда ашылған қаржылық және (немесе) қаржылық емес оператордың қолма қол алатын шотына аударылады.
9. Микрокредиттер үміткерлерге жеделділік, ақылылық, мерзімділік, қайтарымдылық, қамтамасыздық, нысаналы пайдалану қағидаттарын сақтай отырып мынадай шарттармен беріледі:
1) микрокредит мерзімі – 5 (бес) жылға дейін, мал шаруашылығы саласындағы жобалар үшін микрокредит мерзімі – 7 (жеті) жылға дейін;
2) микрокредиттің ең жоғары сомасы – 2500 (екі мың бес жүз) айлық есептік көрсеткішке дейін, ауыл шаруашылығы кооперативтерін дамыту үшін – 8 000 (сегіз мың) айлық есептік көрсеткішке дейін.
Бұрын алынған микрокредит бойынша міндеттемелерді толық орындаған үміткерлерге қайта кредит беру кезінде микрокредиттің ең жоғары сомасының мөлшері 8 000 (сегіз мың) айлық есептік көрсеткішке дейін ұлғаяды. Бұл ретте, микрокредиттер бағдарлама үміткерлерінің қайтарылған қаражаты есебінен беріледі, бірақ микрокредиттің ең жоғары мерзімінің 1/2 (екіден бір) бөлігінен ерте берілмейді;
3) номиналды сыйақы мөлшерлемесі – жылдық 2,5 (екі жарым) %-тен аспайды;
4) кепілдік қамтамасыз етудің болуы;
5) негізгі борыш пен сыйақыны өтеу бойынша жеңілдікті кезең микрокредит беру мерзімі ұзақтығының 1/3 (үштен бірінен) аспайды;
6) микрокредит беруге мақұлдау алғаннан кейін Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес мемлекеттік кірістер органдарында дара кәсіпкер ретінде тіркелу. Бұл ретте мемлекеттік кірістер органдарында дара кәсіпкер ретінде тіркелгені туралы мәліметтер тіркелгеннен кейін күнтізбелік 10 (он) күн ішінде ақпараттық жүйеде көрсетіледі.
Микрокредиттерді қамтамасыз ету тәсілдері жергілікті атқарушы орган мен сенім білдірілген өкіл (агент) арасында жасалатын тапсырма шартында көрсетіледі.

1) на 10 (десять) лет на принципах возвратности, обеспеченности, срочности и платности, с годовой ставкой вознаграждения 0,01 (ноль целых одна сотая) процента;
2) целевое назначение бюджетного кредита:
микрокредитование претендентов для реализации проектов, в том числе приобретение сельскохозяйственной техники и оборудования в сельских населенных пунктах и малых городах;
лизинг на приобретение сельскохозяйственной техники и оборудования;
3) льготный период по погашению основного долга сроком не более 28 (двадцать восемь) месяцев;
4) период освоения бюджетного кредита составляет 12 (двенадцать) месяцев и исчисляется с момента перечисления бюджетного кредита местному исполнительному органу.
В целях реализации данных положений администратор бюджетной программы после утверждения соответствующего бюджета направляет в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета, для последующего утверждения, основные условия бюджетного кредитования.
8. Местным исполнительным органом предоставляются средства бюджетного кредита по договору поручения поверенному (агенту) в соответствии с бюджетным и гражданским законодательством Республики Казахстан.
Средства бюджетного кредита перечисляются поверенному (агенту) на контрольный счет наличности оператора финансовой и (или) нефинансовой поддержки, открытый в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета.
9. Микрокредиты предоставляются претендентам с соблюдением принципов срочности, платности, возвратности, обеспеченности, целевого использования на следующих условиях:
1) срок микрокредита – до 5 (пяти) лет, срок микрокредита для проектов в сфере животноводства – до 7 (семи) лет;
2) максимальная сумма микрокредита – до 2500 (двух тысяч пятисот) месячных расчетных показателей, для развития сельскохозяйственных кооперативов – до 8 000 (восьми тысяч) месячных расчетных показателей.
При повторном кредитовании претендентов, полностью выполнивших обязательства по ранее полученному микрокредиту, размер максимальной суммы микрокредита увеличивается до 8 000 (восьми тысяч) месячных расчетных показателей. При этом, микрокредиты выдаются за счет возвращенных средств претендентов программы, но не ранее 1/2 (одной второй) части максимального срока микрокредита;
3) номинальная ставка вознаграждения – не более 2,5 % (две целых пять десятых) процентов годовых;
4) наличия залогового обеспечения;
5) льготный период по погашению основного долга и вознаграждения – не более 1/3 (одной трети) продолжительности срока микрокредитования;
6) регистрация в органах государственных доходов в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан в качестве индивидуального предпринимателя после получения одобрения на микрокредитование. При этом, сведения о регистрации в органах государственных доходов в качестве индивидуального предпринимателя отражаются в информационной системе в течение 10 (десяти) календарных дней после регистрации.
Способы обеспечения микрокредитов указываются в договоре поручения, заключаемого между местным исполнительным органом и поверенным (агентом).

10. Лизинг үміткерлерге мынадай шарттармен беріледі:
1) ауыл шаруашылығы техникасы және жабдығы лизингінің мерзімі – 5 (бес) жылға дейін;
2) лизинг нысанасының ең жоғары құны (ауыл шаруашылығы техникасы және жабдығы) – 8 000 (сегіз мың) айлық есептік көрсеткішке дейін;
3) номиналды сыйақы мөлшерлемесі – жылдық 2,5 (екі жарым) %-тен аспайды;
4) негізгі борыш пен сыйақыны өтеу бойынша жеңілдікті кезең – ауыл шаруашылығы техникасы және жабдығы лизингі мерзімі ұзақтығының 1/3 (үштен бірінен) аспайды;
Лизингке жаңа және бұрын қолданылмаған ауыл шаруашылығы техникасы және жабдығы жатады.
11. Сенім білдірілген өкіл (агент) үміткерлердің микрокредиті/лизингі бойынша шарт міндеттемелерін бұзу себебі бойынша алынатын комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді қоспағанда, үміткерлердің микрокредитімен/лизингімен байланысты қандай да бір комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді алмайды, бұл ретте мұндай комиссиялардың, алымдардың және/немесе өзге де төлемдердің мөлшері алдын ала жергілікті атқарушы органмен жазбаша келісіледі.
Сенім білдірілген өкілге (агентке) тапсырма шартын орындағаны үшін сыйақы төлеуді жергілікті атқарушы орган жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырады.
Сенім білдірілген өкілдің (агенттің) тапсырмаларды орындағаны үшін сыйақы төлеу мөлшерін жерілікті атқарушы орган анықтайды және тапсырма шартында белгіленеді.
12. Сенім білдірілген өкіл (агент) бұрын берілген микрокредиттер/лизингтер бойынша үміткерлер қайтарған қаражат есебінен осы Қағидалардың 9 және 10-тармақтарына сәйкес шарттарда сенім білдірілген өкіл (агент) мен жергілікті атқарушы орган арасында жасалған тапсырма шартының қолданылу мерзімінен аспайтын мерзімге үміткерлерге қайта микрокредит беруді және ауыл шаруашылығы коопертивтеріне лизинг беруді жүзеге асырады.
13. Ауыл халқының табысын арттыру жөніндегі жобаны масштабтау шеңберінде микрокредиттер алу үшін жобаларды іріктеудің негізгі өлшемшарттары:
1) жобаның басым бағыттарға сәйкестігі;
2) тұрақты жұмыс орындарын құру;
3) жеке тұлғалар үшін – жобаны іске асыру жоспарланып отырған ауылдық елді мекенде немесе шағын қалада тұрғылықты жері бойынша кемінде 12 (он екі) ай (микрокредит алуға өтінім беру күніне) тұрақты тіркеудің болуы;
дара кәсіпкерлер үшін/заңды тұлғалар үшін – жобаны іске асыру жоспарланып отырған ауылдық елді мекенде немесе шағын қалада дара кәсіпкердің/заңды тұлғаның орналасқан жері бойынша мемлекеттік тіркеудің болуы;
4) жаңа, бұрын пайдаланылмаған техниканы, жабдықты сатып алу.

10. Лизинг предоставляются претендентам на следующих условиях:
1) срок лизинга сельскохозяйственной техники и оборудования – до 5 (пяти) лет;
2) максимальная стоимость предмета лизинга (сельскохозяйственной техники и оборудования) – до 8 000 (восьми тысяч) месячных расчетных показателей;
3) номинальная ставка вознаграждения – не более 2,5 % (две целых пять десятых) процентов годовых;
4) льготный период по погашению основного долга и вознаграждения – не более 1/3 (одной трети) продолжительности срока лизинга сельскохозяйственной техники и оборудования.
Лизингу подлежит новая, ранее неиспользованная сельскохозяйственная техника и оборудование.
11. Поверенный (агент) не взимает какие-либо комиссии, сборы и/или иные платежи, связанные с микрокредитом/лизингом претендентов, за исключением комиссий, сборов и/или иных платежей, взимаемых по причине нарушения претендентами обязательств договора по микрокредиту/лизингу, при этом размер таких комиссий, сборов и/или иных платежей предварительно письменно согласовывается с местным исполнительным органом.
Оплата вознаграждения поверенному (агенту) за исполнение договора поручения осуществляется местным исполнительным органом за счет средств местного бюджета.
Размер оплаты вознаграждения за исполнение поверенным (агентом) поручений определяется местным исполнительным органом и устанавливается в договоре поручения.
12. Поверенный (агент) за счет средств, возвращенных претендентами по ранее выданным микрокредитам/лизингам, осуществляет повторное микрокредитование претендентов и предоставление лизинга сельскохозяйственным кооперативам на условиях согласно пунктам 9 и 10 настоящих Правил на срок не превышающий срок действия договора поручения, заключаемого между местным исполнительным органом и поверенным (агентом).
13. Основными критериями отбора проектов для получения микрокредитов в рамках масштабирования проекта по повышению доходов сельского населения являются:
1) соответствие проекта приоритетным направлениям;
2) создание постоянных рабочих мест;
3) для физических лиц – наличие постоянной регистрации по месту жительства не менее 12 (двенадцати) месяцев (на дату подачи заявки на микрокредитование) в сельском населенном пункте или в малом городе, где планируется реализация проекта;
для индивидуальных предпринимателей/для юридических лиц – наличие государственной регистрации по месту нахождения индивидуального предпринимателя/юридического лица в сельском населенном пункте или в малом городе, где планируется реализация проекта;
4) приобретение новой, ранее неиспользованной техники, оборудования.

14. Микрокредиттер мынадай мақсаттарға берілмейді:
1) жеңіл автокөлік сатып алу;
2) ауыл шаруашылығы жануарларын жақын туыстарынан сатып алу;
3) кейіннен жалға беру үшін ғимараттарды, үй-жайларды, тұрғын үйлерді сатып алу және/немесе салу.
15. Микрокредит/лизинг алу үшін үміткерлер ақпараттық жүйе арқылы электрондық түрде осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес микрокредит/лизинг алуға арналған құжаттар тізбесімен сенім білдірілген өкілге (агентке) жүгінеді.
Микрокредит/лизинг алуға арналған электрондық өтінім тиісті жолдарды толтыру және осы Қағидаларға 1-қосымшада көрсетілген электрондық құжаттарды жүктеу арқылы ақпараттық жүйенің жеке кабинеті арқылы беріледі.
Жүктелген құжаттарда көрсетілген мәліметтер (деректер) ақпараттық жүйенің, "Заңды тұлғалар" немесе "Жеке тұлғалар" мемлекеттік дерекқорымен, жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастрының ақпараттық жүйесімен, ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқормен, "E-Agriculture" агроөнеркәсіптік кешен салаларын басқарудың бірыңғай автоматтандырылған жүйесі" ақпараттық жүйесінің "Ауыл шаруашылығы техникасын мемлекеттік тіркеу" кіші жүйесімен ақпараттық өзара іс-қимылы нәтижесінде расталады.
Микрокредит/лизинг алуға арналған электрондық өтінім ақпараттық жүйеде оған үміткердің электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қою арқылы тіркеледі және ақпараттық жүйеде сенім білдірілген өкілге (агентке) қарау үшін қолжетімді болады.
16. Сенім білдірілген өкілдің (агенттің) микрокредит/лизинг алуға үміткер ұсынған құжаттардың мазмұны мен мәліметтерін тексеру мерзімі құжаттарды тіркеген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнін құрайды.
Құжаттар мен олардағы мәліметтер микрокредит/лизинг шарттарына сәйкес келмеген жағдайда, сенім білдірілген өкіл (агент) құжаттарды одан әрі қараудан бас тартудың нақты себептерін көрсете отырып, үміткерге уәжді бас тартуды жібереді.
Құжаттарды одан әрі қараудан уәжді бас тарту ақпараттық жүйе арқылы үміткердің жеке кабинетіне электрондық құжат нысанында жіберіледі.
17. Құжаттар мен оларда қамтылған мәліметтер микрокредит беру шарттарына сәйкес келген жағдайда, сенім білдірілген өкіл (агент) үміткердің құжаттары тіркелген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде ұсынылған жобаға бағалау жүргізеді және микрокредит беруді мақұлдау не бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Құжаттар мен оларда қамтылған мәліметтер лизинг шарттарына сәйкес келген жағдайда, сенім білдірілген өкіл (агент) үміткердің құжаттары тіркелген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде лизинг беруді мақұлдау не бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Микрокредит/лизинг беруді мақұлдау туралы не бас тарту туралы шешім ақпараттық жүйе арқылы жіберіледі.
Микрокредит беру мақұлданған жағдайда, сенім білдірілген өкіл (агент) кепіл шарты уәкілетті органда тіркелгеннен кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде үміткердің ағымдағы шотына микрокредит сомасын аударады.
Лизинг беру мақұлданған жағдайда, сенім білдірілген өкіл (агент) 5 (бес) жұмыс күні ішінде лизингі шартының талаптарымен ауыл шаруашылығы техникасын және жабдығын үміткерге (лизинг алушыға) беру үшін сатушыдан оны жеке меншікке сатып алады.

14. Микрокредиты не предоставляются на следующие цели:
1) приобретение легкового автотранспорта;
2) приобретение сельскохозяйственных животных у близких родственников;
3) приобретение и/или строительство зданий, помещений, жилых домов для их последующей сдачи в аренду.
15. Для получения микрокредита/лизинга претенденты обращаются к поверенному (агенту) с перечнем документов для получения микрокредита/лизинга согласно приложению 1 к настоящим Правилам в электронном виде посредством информационной системы.
Электронная заявка на получение микрокредита/лизинга подается через личный кабинет информационной системы путем заполнения соответствующих полей и загрузки электронных документов, указанных в приложении 1 к настоящим Правилам.
Сведения (данные), указанные в загруженных документах, подтверждаются в результате информационного взаимодействия информационной системы с государственными базами данных "Юридические лица" или "Физические лица", с информационной системой единого государственного кадастра недвижимости, базой данных по идентификации сельскохозяйственных животных, подсистемой "Государственная регистрация сельскохозяйственной техники" информационной системы "Единая автоматизированная система управления отраслями агропромышленного комплекса "e-Agriculture".
Электронная заявка на получение микрокредита/лизинга регистрируется в информационной системе путем ее подписания электронной цифровой подписью претендента и становится доступной в информационной системе поверенному (агенту) для рассмотрения.
16. Срок проверки поверенным (агентом) содержания документов и сведений, представленных претендентом на получение микрокредита/лизинга, составляет 3 (три) рабочих дня со дня регистрации документов.
В случае несоответствия документов и сведений, содержащихся в них, условиям микрокредитования/лизинга, поверенный (агент) направляет претенденту мотивированный отказ с указанием конкретных причин отказа в дальнейшем рассмотрении документов.
Мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении документов направляется в форме электронного документа в личный кабинет претендента через информационную систему.
17. В случае соответствия документов и сведений, содержащихся в них, условиям микрокредитования, поверенный (агент) в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня регистрации документов претендента проводит оценку представленного проекта и принимает решение об одобрении, либо об отказе в предоставлении микрокредита.
В случае соответствия документов и сведений, содержащихся в них, условиям лизинга, поверенный (агент) в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня регистрации документов претендента принимает решение об одобрении, либо об отказе в предоставлении лизинга.
Решение об одобрении, либо об отказе в предоставлении микрокредита/лизинга, направляется через информационную систему.
В случае одобрения в предоставлении микрокредита, поверенный (агент) в течение 5 (пяти) рабочих дней после регистрации договора залога в уполномоченном органе, перечисляет сумму микрокредита на текущий счет претендента.
В случае одобрения в предоставлении лизинга, поверенный (агент) в течение 5 (пяти) рабочих дней приобретает в собственность у продавца сельскохозяйственную технику и оборудование для передачи ее претенденту (лизингополучателю) на условиях договора лизинга.

18. Жергілікті атқарушы орган сенім білдірілген өкіл (агент) арқылы ақпараттық жүйені пайдалана отырып, микрокредит қаражатының және лизинг нысанасының мақсатты пайдаланылуын мониторингтеуді жүзеге асырады.
19. Сенім білдірілген өкіл (агент) ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 5-не дейінгі мерзімде жергілікті атқарушы органға осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша микрокредиттерді нысаналы пайдалану туралы есепті және осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ауыл шаруашылығы кооперативтерінің микрокредиттерді нысаналы пайдалануы туралы есепті және осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ауыл шаруашылығы кооперативтерінің лизингті нысаналы пайдалануы туралы есепті ұсынады.
Жергілікті атқарушы орган ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 10-на дейінгі мерзімде агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкілетті органға осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша микрокредиттерді нысаналы пайдалану туралы есепті және осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ауыл шаруашылығы кооперативтерінің микрокредиттерді нысаналы пайдалануы туралы есепті және осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ауыл шаруашылығы кооперативтерінің лизингті нысаналы пайдалануы туралы есепті ұсынады.
Ауылдық елді мекендерде
және шағын қалаларда
микрокредит беру және
лизинг қағидаларына
1-қосымша
Микрокредит/лизинг алуға арналған құжаттар тізбесі
Р/с№
Құжаттың атауы
Құжат/мәліметтер түрі
Ескертпе
1.
Сауалнама - сенім білдірілген өкілдің (агенттің) ішкі құжаттарына сәйкес микрокредит/лизинг алуға арналған өтінім
түпнұсқа/электрондық құжат
2.
Жеке басын куәландыратын құжат
құжаттың көшірмесі/электрондық көшірмесі/мемлекеттік дерекқордан алынған электрондық форматтағы мәліметтер
3.
Кредиттік тарих субъектісінің ол туралы ақпаратты кредиттік бюроға беруге, сондай-ақ кредиттік есепті алушыға кредиттік есепті беруге келісімі
түпнұсқа/электрондық құжат
4.
Субъектінің мемлекеттік (оның ішінде құқық қорғау және статистика саласындағы уәкілетті орган) /мемлекеттік емес органдарға, бұқаралық ақпарат құралдарына микрокредит беру/лизинг туралы шарт бойынша міндеттемелерді орындау /орындамау туралы барлық мәліметтерді, берілген микрокредит/лизинг туралы мәліметтерді, ақпаратты беруге және алуға келісімі
түпнұсқа/электрондық құжат
Микрокредит/
лизинг мақұлданғаннан кейін беріледі
5.
Кепіл берушілердің Қазақстан Республикасының заңнамасына және сенім білдірілген өкілдің (агенттің) ішкі құжаттарына сәйкес ресімделген мүлікті кепілге беру жөніндегі келісімі
түпнұсқа
микрокредит мақұлданғаннан кейін беріледі
6.
Шоттың болуы және кредиттік берешектің, оның ішінде қаржы ұйымдарынан мерзімі өткен берешектің болуы туралы (кредиттер болған кезде) қызмет көрсететін банктен анықтамалар
түпнұсқа (микрокредит мақұлданғаннан кейін ұсынылады) электрондық құжат түпнұсқа (берілген күннен бастап күнтізбелік 30 күнге дейінгі мерзімде уәкілетті тұлға түпнұсқамен салыстырып тексерген көшірмеге жол беріледі)/кредиттік бюродан электрондық форматтағы мәліметтер
7.
Бағалау туралы есеп
түпнұсқа/электрондық құжат
микрокредит мақұлданғаннан кейін беріледі
8.
Кепіл беруші және кепілмен қамтамасыз ету жөніндегі құжаттар
мемлекеттік деректер базасынан көшірме/ электрондық мәліметтер
микрокредит мақұлданғаннан кейін беріледі
құжаттардың көшірмелері түпнұсқамен салыстыр
Ауылдық елді мекендерде
және шағын қалаларда
микрокредит беру және
лизинг қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: ауыл шаруашылығы саласындағы функцияларды жүзеге асыратын облыстың жергілікті атқарушы органына және агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкілетті органға
Әкімшілік деректер нысаны www.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Микрокредиттерді нысаналы пайдалану туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: № 1-МК нысаны
Жиілігі: ай сайын
Есепті кезең: 20 __ жылдың ________ айы
Ақпарат беретін тұлғалар тобы: сенім білдірілген өкіл (агент), облыстың ауыл шаруашылығы саласындағы функцияларды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органы.
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі:
сенім білдірілген өкіл (агент) облыстың ауыл шаруашылығы саласындағы функцияларды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органына ай сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 5-не дейінгі мерзімде;
облыстың ауыл шаруашылығы саласындағы функцияларды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органы агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкілетті органға ай сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-күніне дейінгі мерзімде.
Р/с №
Қарыз алушының атауы
Жеке сәйкестендіру нөмірі/ бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Жобаны іске асыру орны
облыс
әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуіші бойынша код
аудан
мекенжайдың тіркеу коды
ауылдық округ
мекенжайдың тіркеу коды
ауыл
мекенжайдың тіркеу коды
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
кесте жалғасы
жобаның бағыты
қарыз алушының санаты
өндірілетін өнім/көрсетілетін қызмет
микрокредит берілген күн
микрокредит мерзімі
микрокредит сомасы (теңге)
12
13
14
15
16
17
кесте жалғасы
Сыйақы мөлшерлемесі, %
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші (ЭҚЖЖ) бойынша кодты көрсете отырып, экономика саласы
Ісін жаңа бастаған, жұмыс істеп тұрған кәсіпкерлер
Ауыл шаруашылығы кооперативіне қатысушы мәртебесі
Қатысушы болып табылатын ауыл шаруашылығы кооперативінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Құрылған жұмыс орындарының саны, бірлік
18
19
20
21
22
23
"Микрокредиттерді нысаналы пайдалану туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсініктеме осы нысанға қосымшада келтірілген.
Атауы_____________________________________________________
Мекенжайы__________________________________________________
Телефоны_____________________________________________________
Электрондық почтасының мекенжайы____________________________
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам ___________________________________
(қолы/электрондық цифрлық қолтаңбасы)
______________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
"Микрокредиттерді нысаналы
пайдалану туралы есеп"
әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанға
қосымша
"Микрокредиттерді нысаналы пайдалану туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсініктеме

18. Местный исполнительный орган через поверенного (агента) осуществляет мониторинг целевого использования средств микрокредита и предмета лизинга с использованием информационной системы.
19. Поверенный (агент) ежемесячно, в срок до 5 числа месяца, следующего за отчетным, представляет в местный исполнительный орган отчет о целевом использовании микрокредитов по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам и отчет о целевом использовании микрокредитов сельскохозяйственными кооперативами по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам и отчет о целевом использовании лизинга сельскохозяйственными кооперативами по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Местный исполнительный орган ежемесячно, в срок до 10 числа месяца, следующего за отчетным, представляет в уполномоченный орган в области развития агропромышленного комплекса отчет о целевом использовании микрокредитов по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам и отчет о целевом использовании микрокредитов сельскохозяйственными кооперативами по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам и отчет о целевом использовании лизинга сельскохозяйственными кооперативами по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Приложение 1 к Правилам
микрокредитования и лизинга
в сельских населенных пунктах
и малых городах
Перечень документов для получения микрокредита/лизинга
№ п/п
Наименование документа
Вид документа/сведений
Примечание
1.
Анкета - заявка на получение микрокредита/лизинга согласно внутренним документам поверенного (агента)
оригинал/электронный документ
2.
Документ, удостоверяющий личность
копия/электронная копия документа/сведения в электронном формате, полученные из государственных баз данных
3.
Согласие субъекта кредитной истории на предоставление информации о нем в кредитное бюро, а также на выдачу кредитного отчета получателю кредитного отчета
оригинал/электронный документ
4.
Согласие субъекта на предоставление и получение информации, сведений о выданном микрокредите/лизинге и всех сведений об исполнении/неисполнении обязательств по договору о предоставлении микрокредита/лизинга в государственные (в том числе правоохранительные и уполномоченный орган в области государственной статистики)/негосударственные органы, средства массовой информации
оригинал/электронный документ
предоставляется после одобрения микрокредита/
лизинга
5.
Согласие залогодателей по передаче в залог имущества, оформленное в соответствии с законодательством Республики Казахстан и внутренними документами поверенного (агента)
оригинал
предоставляется после одобрения микрокредита
6.
Справки из обслуживающего банка о наличии счета и о наличии ссудной задолженности, в том числе просроченной из финансовых организаций (при наличии кредитов)
оригинал (предоставляется после одобрения микрокредита) электронный документ оригинал (допускается копия, сверенная с оригиналом уполномоченным лицом, сроком до 30 календарных дней со дня выдачи)/сведения в электронном формате из кредитного бюро
7.
Отчет об оценке
оригинал/электронный документ
предоставляется после одобрения микрокредита
8.
Документы по залогодателю и залоговому обеспечению
копия/электронные сведения из государственных баз данных
предоставляется после одобрения микрокредита
копии документов сверяются с оригиналом
Приложение 2 к Правилам
микрокредитования и лизинга
в сельских населенных пунктах
и малых городах
Форма
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в местный исполнительный орган области, осуществляющий функции в области сельского хозяйства, и в уполномоченный орган в области развития агропромышленного комплекса
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.gov.kz
Отчет о целевом использовании микрокредитов
Индекс формы административных данных: форма № 1-МК
Периодичность: месячная
Отчетный период: ________ месяц 20__ года
Круг лиц, представляющих информацию: поверенный (агент), местный исполнительный орган области, осуществляющий функции в области сельского хозяйства
Срок представления формы административных данных:
поверенный (агент) в местный исполнительный орган области, осуществляющий функции в области сельского хозяйства, ежемесячно, в срок до 5 числа месяца, следующего за отчетным периодом;
местный исполнительный орган области, осуществляющий функции в области сельского хозяйства, в уполномоченный орган в области развития агропромышленного комплекса ежемесячно, в срок до 10 числа месяца, следующего за отчетным периодом.
№ п/п
Наименование заемщика
Индивидуальный идентификационный номер / бизнес-идентификационный номер
Место реализации проекта
область
код по классификатору административно-территориальных объектов
район
регистрационный код адреса
сельский округ
регистрационный код адреса
ссело
регистрационный код адреса
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
продолжение таблицы
направление проекта
категория заемщика
производимая продукция/услуга
дата выдачи микрокредита
срок микрокредита
сумма микрокредита (тенге)
12
13
14
15
16
17
продолжение таблицы
Ставка вознаграждения, %
Отрасль экономики с указанием кода по общему классификатору видов экономической деятельности (ОКЭД)
Начинающие, действующие предприниматели
Статус участника сельскохозяйственного кооператива
Бизнес-идентификационный номер сельскохозяйственного кооператива, в котором является участником
Количество созданных рабочих мест, единиц
18
19
20
21
22
23
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о целевом использовании микрокредитов" приведено в приложении к настоящей форме.
Наименование_____________________________________________________
Адрес____________________________________________________________
Телефон__________________________________________________________
Адрес электронной почты___________________________________________
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности ______________________________________
(подпись/электронная цифровая подпись)
______________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
"Отчет о целевом использовании
микрокредитов"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о целевом использовании микрокредитов"

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Микрокредиттерді нысаналы пайдалану туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысанға тегі мен аты-жөнін көрсете отырып, басшы немесе оның міндетін атқарушы адам қол қояды.
3. Нысан мемлекеттік және орыс тілдерінде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсініктеме
4. Нысанның 1-бағанында реттік нөмірі көрсетіледі.
5. Нысанның 2-бағанында қарыз алушының атауы көрсетіледі.
6. Нысанның 3-бағанында қарыз алушының жеке сәйкестендіру нөмірі/ бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
7. Нысанның 4, 6, 8 және 10-бағандарында жобаны іске асыру орны (облыс, аудан, ауылдық округ, ауыл) көрсетіледі.
8. Нысанның 5, 7, 9 және 11-бағандарында әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуіші бойынша коды, мекенжайдың (облыс, аудан, ауылдық округ, ауыл) тіркеу коды көрсетіледі.
9. Нысанның 12-бағанында жобаның бағыты көрсетіледі.
10. Нысанның 13-бағанында қарыз алушының санаты көрсетіледі.
11. Нысанның 14-бағанында өндірілетін өнім/қызмет көрсетіледі.
12. Нысанның 15-бағанында микрокредит берілген күн көрсетіледі.
13. Нысанның 16-бағанында микрокредиттің мерзімі көрсетіледі.
14. Нысанның 17-бағанында микрокредит сомасы (теңге) көрсетіледі.
15. Нысанның 18-бағанында сыйақы мөлшерлемесі көрсетіледі.
16. Нысанның 19-бағанында Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші (ЭҚЖЖ) бойынша кодты көрсете отырып, экономика саласы көрсетіледі.
17. Нысанның 20-бағанында ісін жаңа бастаған және жұмыс істеп тұрған кәсіпкерлер көрсетіледі.
18. Нысанның 21-бағанында ауыл шаруашылығы кооперативіне қатысушының мәртебесі көрсетіледі.
19. Нысанның 22-бағанында қатысушы болып табылатын ауыл шаруашылығы кооперативінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
20. Нысанның 23-бағанында құрылған жұмыс орындарының саны көрсетіледі.
Ауылдық елді мекендерде
және шағын қалаларда
микрокредит беру және
лизинг қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: облыстың ауыл шаруашылығы саласындағы функцияларды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органына және агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкілетті органға
Әкімшілік деректер нысаны www.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Ауыл шаруашылығы кооперативтерінің микрокредиттерді нысаналы пайдалануы туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: № 2-МК нысаны
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезең: 20 ___ жылдың ________ айы
Ақпарат жинайтын тұлғалар тобы: сенім білдірілген өкіл (агент), облыстың ауыл шаруашылығы саласындағы функцияларды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органы
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі:
сенім білдірілген өкіл (агент) облыстың ауыл шаруашылығы саласындағы функцияларды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органына ай сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 5-не дейінгі мерзімде;
облыстың ауыл шаруашылығы саласындағы функцияларды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органы агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкілетті органға ай сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-на дейінгі мерзімде
Р/с №
Жобаны іске асыру орны
Қарыз алушының атауы
бизнес сәйкестендіру нөмірі
қызмет түрі Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші (ЭҚЖЖ) бойынша кодты
облыс
әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуіші бойынша коды
аудан
мекенжайдың тіркеу коды
ауылдық округ
мекенжайдың тіркеу коды
ауыл
мекенжайдың тіркеу коды
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
кестенің жалғасы
микрокредит сомасы, теңге
микрокредит мерзімі
микрокредиттің нысаналы бағыты
ауыл шаруашылығы кооперативіне қатысушының мәртебесі
өндірілетін өнім/ көрсетілетін қызмет
құрылған жұмыс орындарының саны, бірлік
ауыл шаруашылығы кооперативі мүшелерінің саны, бірлік
13
14
15
16
17
18
19
"Ауыл шаруашылығы кооперативтерінің микрокредиттерді нысаналы пайдалануы туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсініктеме осы нысанға қосымшада келтірілген.
Мекенжайы___________________________________________________
Телефоны_____________________________________________________
Электрондық почтасының мекенжайы ____________________________
Басшы немесе оның міндетін атқарушы тұлға ________________________________
(қолы/электрондық цифрлық қолтаңбасы)
__________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
"Ауыл шаруашылығы
кооперативтерінің
микрокредиттері нысаналы
пайдалануы туралы есеп"
әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанға
қосымша
"Ауыл шаруашылығы кооперативтерінің микрокредиттерді нысаналы пайдалануы туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсініктеме

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о целевом использовании микрокредитов" (далее – Форма).
2. Форма подписывается руководителем, либо лицом, исполняющим его обязанности, с указанием его фамилии и инициалов.
3. Форма заполняется на государственном и русском языках.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. В графе 1 Формы указывается порядковый номер.
5. В графе 2 Формы указывается наименование заемщика.
6. В графе 3 Формы указывается индивидуальный идентификационный номер/ бизнес-идентификационный номер заемщика.
7. В графах 4, 6, 8 и 10 Формы указывается место реализации проекта (область, район, сельский округ, село).
8. В графах 5, 7, 9 и 11 Формы указываются код по классификатору административно-территориальных объектов, регистрационный код адреса (область, район, сельский округ, село).
9. В графе 12 Формы указывается направление проекта.
10. В графе 13 Формы указывается категория заемщика.
11. В графе 14 Формы указывается производимая продукция/услуга.
12. В графе 15 Формы указывается дата выдачи микрокредита.
13. В графе 16 Формы указывается срок микрокредита.
14. В графе 17 Формы указывается сумма микрокредита (тенге).
15. В графе 18 Формы указывается ставка вознаграждения.
16. В графе 19 Формы указывается отрасль экономики с указанием кода по общему классификатору видов экономической деятельности (ОКЭД).
17. В графе 20 Формы указывается количество начинающих и действующих предпринимателей.
18. В графе 21 Формы указывается статус участника сельскохозяйственного кооператива.
19. В графе 22 Формы указывается бизнес-идентификационный номер сельскохозяйственного кооператива, в котором является участником.
20. В графе 23 Формы указывается количество созданных рабочих мест.
Приложение 3 к Правилам
микрокредитования и лизинга
в сельских населенных пунктах
и малых городах
Форма
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в местный исполнительный орган области, осуществляющий функции в области сельского хозяйства, и в уполномоченный орган в области развития агропромышленного комплекса
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.gov.kz
Отчет о целевом использовании микрокредитов сельскохозяйственными кооперативами
Индекс формы административных данных: форма № 2-МК
Периодичность: месячная
Отчетный период: ________ месяц 20__ года
Круг лиц, представляющих информацию: поверенный (агент), местный исполнительный орган области, осуществляющий функции в области сельского хозяйства.
Срок представления формы административных данных:
поверенный (агент) в местный исполнительный орган области, осуществляющий функции в области сельского хозяйства, ежемесячно, в срок до 5 числа месяца, следующего за отчетным периодом;
местный исполнительный орган области, осуществляющий функции в области сельского хозяйства, в уполномоченный орган в области развития агропромышленного комплекса ежемесячно, в срок до 10 числа месяца, следующего за отчетным периодом
п/п
Место реализации проекта
наименование заемщика
бизнес-идентификационный номер
вид деятельности по Общему классификатору видов экономической деятельности (ОКЭД)
область
код по классификатору административно-территориальных объектов
район
регистрационный код адреса
сельский округ
регистрационный код адреса
село
регистрационный код адреса
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
продолжение таблицы
сумма микрокредита, тенге
срок микрокредита
целевое направление микрокредита
статус участника сельскохозяйственного кооператива
производимая продукция/услуга
количество созданных рабочих мест, единиц
количество членов сельскохозяйственного кооператива, единиц
13
14
15
16
17
18
19
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о целевом использовании микрокредитов сельскохозяйственными кооперативами" приведено в приложении к настоящей форме.
Наименование_____________________________________________________
Адрес____________________________________________________________
Телефон__________________________________________________________
Адрес электронной почты___________________________________________
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности ______________________________________
(подпись/электронная цифровая подпись)
______________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
"Отчет о целевом использовании
микрокредитов сельскохозяйственными
кооперативами"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о целевом использовании микрокредитов сельскохозяйственными кооперативами"

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Ауыл шаруашылығы кооперативтерінің микрокредиттерді нысаналы пайдалануы туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысанға оның тегі мен аты-жөнін көрсете отырып, басшы немесе оның міндетін атқарушы адам қол қояды.
3. Нысан мемлекеттік және орыс тілдерінде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсініктеме
4. Нысанның 1-бағанында реттік нөмірі көрсетіледі.
5. Нысанның 2, 4, 6 және 8-бағандарында жобаны іске асыру орны (облыс, аудан, ауылдық округ, ауыл) көрсетіледі.
6. Нысанның 3, 5, 7 және 9-бағандарында әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеушісі бойынша коды, мекенжайдың (облыс, аудан, ауылдық округ, ауыл) тіркеу коды көрсетіледі.
7. Нысанның 10-бағанында қарыз алушының атауы көрсетіледі.
8. Нысанның 11-бағанында бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
9. Нысанның 12-бағанында қызмет түрі көрсетіледі Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші (ЭҚЖЖ) бойынша кодты.
10. Нысанның 13-бағанында микрокредит сомасы көрсетіледі.
11. Нысанның 14-бағанында микрокредиттің мерзімі көрсетіледі.
12. Нысанның 15-бағанында микрокредиттің нысаналы бағыты көрсетіледі.
13. Нысанның 16-бағанында ауыл шаруашылығы кооперативіне қатысушының мәртебесі көрсетіледі.
14. Нысанның 17-бағанында өндірілетін өнім/көрсетілетін қызмет көрсетіледі.
15. Нысанның 18-бағанында құрылған жұмыс орындарының саны көрсетіледі.
16. Нысанның 19-бағанында ауыл шаруашылығы кооперативі мүшелерінің саны көрсетіледі.
Ауылдық елді мекендерде
және шағын қалаларда
микрокредит беру және
лизинг қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: облыстың ауыл шаруашылығы саласындағы функцияларды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органына және агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкілетті органға
Әкімшілік деректер нысаны www.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Ауыл шаруашылығы кооперативтерінің лизингті нысаналы пайдалануы туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: № 2-МК нысаны
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезең: 20 ___ жылдың ________ айы
Ақпарат жинайтын тұлғалар тобы: ауыл шаруашылығы саласындағы функцияларды жүзеге асыратын облыстың жергілікті атқарушы органы, сенім білдірілген өкіл (агент)
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі:
сенім білдірілген өкіл (агент) облыстың ауыл шаруашылығы саласындағы функцияларды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органына ай сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 5-не дейінгі мерзімде;
облыстың ауыл шаруашылығы саласындағы функцияларды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органы агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкілетті органға ай сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-на дейінгі мерзімде
Р/с №
Қарыз алушының атауы
Жеке сәйкестендіру нөмірі/ бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Ауыл шаруашылығы коопертивтің тіркелу орны
облыс
әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуіші бойынша код
аудан
мекенжайдың тіркеу коды
ауылдық округ
мекенжайдың тіркеу коды
ауыл
мекенжайдың тіркеу коды
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
кесте жалғасы
лизинг сомасы, теңге
лизинг мерзімі
Лизинг нысанасы
Құрған жұмыс орындарының саны, бірлік
Ауыл шаруашылығы коопертиві мүшелерінің саны, бірлік
атауы
моделі
техникалық паспорттың атауы
12
13
14
15
16
17
18
"Ауыл шаруашылығы кооперативтерінің лизингті нысаналы пайдалану туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсініктеме осы нысанға қосымшада келтірілген.
Мекенжайы___________________________________________________
Телефоны_____________________________________________________
Электрондық почтасының мекенжайы ____________________________
Басшы немесе оның міндетін атқарушы тұлға ________________________________
(қолы/электрондық цифрлық қолтаңбасы)
______________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
"Ауыл шаруашылығы
кооперативтерінің
микрокредиттері нысаналы
пайдалануы туралы есеп"
әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанға
қосымша
"Ауыл шаруашылығы кооперативтерінің лизингті нысаналы пайдалануы туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсініктеме

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о целевом использовании микрокредитов сельскохозяйственными кооперативами" (далее – Форма).
2. Форма подписывается руководителем, либо лицом, исполняющим его обязанности, с указанием его фамилии и инициалов.
3. Форма заполняется на государственном и русском языках.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. В графе 1 Формы указывается порядковый номер.
5. В графе 2, 4, 6 и 8 Формы указывается место реализации проекта (область, район, сельский округ, село).
6. В графах 3, 5, 7 и 9 Формы указываются код по классификатору административно-территориальных объектов, регистрационный код адреса (область, район, сельский округ, село).
7. В графе 10 Формы указывается наименование заемщика.
8. В графе 11 Формы указывается бизнес-идентификационный номер.
9. В графе 12 Формы указывается вид деятельности по Общему классификатору видов экономической деятельности.
10. В графе 13 Формы указывается сумма микрокредита.
11. В графе 14 Формы указывается срок микрокредита.
12. В графе 15 Формы указывается целевое направление микрокредита.
13. В графе 16 Формы указывается статус участника сельскохозяйственного кооператива.
14. В графе 17 Формы указывается производимая продукция/услуга.
15. В графе 18 Формы указывается количество созданных рабочих мест.
16. В графе 19 Формы указывается количество членов сельскохозяйственного кооператива.
Приложение 4 к Правилам
микрокредитования и лизинга
в сельских населенных пунктах
и малых городах
Форма
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в местный исполнительный орган области, осуществляющий функции в области сельского хозяйства, и в уполномоченный орган в области развития агропромышленного комплекса
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.gov.kz
Отчет о целевом использовании лизинга сельскохозяйственными кооперативами
Индекс формы административных данных: форма № 1-ИЛ
Периодичность: месячная
Отчетный период: ________ месяц 20__ года
Круг лиц, представляющих информацию: поверенный (агент), местный исполнительный орган области, осуществляющий функции в области сельского хозяйства.
Срок представления формы административных данных:
поверенный (агент) в местный исполнительный орган области, осуществляющий функции в области сельского хозяйства, ежемесячно, в срок до 5 числа месяца, следующего за отчетным периодом;
местный исполнительный орган области, осуществляющий функции в области сельского хозяйства, в уполномоченный орган в области развития агропромышленного комплекса ежемесячно, в срок до 10 числа месяца, следующего за отчетным периодом.
п/п
Наименование заемщика
Бизнес-идентификационный номер
Место
регистрации сельскохозяйственного кооператива
область
код по классификатору административно-территориальных объектов
район
регистрационный код адреса
сельский округ
регистрационный код адреса
село
регистрационный код адреса
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
продолжение таблицы
сумма лизинга, тенге
срок лизинга
Предмет лизинга
Количество созданных рабочих мест, единиц
Количество членов сельскохозяйственного кооператива, единиц
Наименование
Модель
Номер технического паспорта
12
13
14
15
16
17
18
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о целевом использовании лизинга сельскохозяйственными кооперативами" приведено в приложении к настоящей форме.
Наименование__________________________
Адрес________________________________
Телефон_______________________________
Адрес электронной почты__________________________________
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности ______________________________________
(подпись/электронная цифровая подпись)
______________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
"Отчет о целевом использовании
лизинга сельскохозяйственными
кооперативами"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о целевом использовании лизинга сельскохозяйственными кооперативами"

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Ауыл шаруашылығы кооперативтерінің микрокредиттерді нысаналы пайдалануы туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысанға оның тегі мен аты-жөнін көрсете отырып, басшы немесе оның міндетін атқарушы адам қол қояды.
3. Нысан мемлекеттік және орыс тілдерінде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсініктеме
4. Нысанның 1-бағанында реттік нөмірі көрсетіледі.
5. Нысанның 2-бағанында қарыз алушының атауы.
6. Нысанның 3-бағанында жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес-сәйкестендіру нөмірі.
7. Нысанның 4, 6, 8 және 10-бағандарында ауыл шаруашылығы коопертивтің тіркелу орны (облыс, аудан, ауылдық округ, ауыл) көрсетіледі.
8. Нысанның 5, 7, 9 және 11-бағандарында әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеушісі бойынша коды, мекенжайдың (облыс, аудан, ауылдық округ, ауыл) тіркеу коды көрсетіледі.
9. Нысанның 12-бағанында лизинг сомасы көрсетіледі.
10. Нысанның 13-бағанында лизинг мерзімі көрсетіледі.
11. Нысанның 14, 15 және 16-бағанында лизинг нысанасы (атауы, моделі, техникалық паспорттың атауы) көрсетіледі.
12. Нысанның 17-бағанында құрылған жұмыс орындарының саны көрсетіледі.
13. Нысанның 18-бағанында ауыл шаруашылығы кооперативі мүшелерінің саны көрсетіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о целевом использовании лизинга сельскохозяйственными кооперативами" (далее – Форма).
2. Форма подписывается руководителем, либо лицом, исполняющим его обязанности, с указанием его фамилии и инициалов.
3. Форма заполняется на государственном и русском языках.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. В графе 1 Формы указывается порядковый номер.
5. В графе 2 Формы указывается наименование заемщика.
6. В графе 3 Формы указывается индивидуальный идентификационный номер/ бизнес-идентификационный номер заемщика.
7. В графе 4, 6, 8 и 10 Формы указывается место регистрации сельскохозяйственного кооператива (область, район, сельский округ, село).
8. В графах 5, 7, 9 и 11 Формы указываются код по классификатору административно-территориальных объектов, регистрационный код адреса (область, район, сельский округ, село).
9. В графе 12 Формы указывается сумма лизинга.
10. В графе 13 Формы указывается срок лизинга.
11. В графе 14, 15, 16 Формы указывается предмета лизинга (наименование, модель, номер технического паспорта).
12. В графе 17 Формы указывается количество созданных рабочих мест.
13. В графе 18 Формы указывается количество членов сельскохозяйственного кооператива.