"Жалпы білім беру ұйымдарына арналған жалпы білім беретін пәндердің, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім деңгейлерінің таңдау курстарының үлгілік оқу бағдарламаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 16 қыркүйектегі № 399 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2024 жылғы 5 қарашадағы № 323 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 7 қарашада № 35339 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.09.2025 бастап қолданысқа енгізіледі
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жалпы білім беру ұйымдарына арналған жалпы білім беретін пәндердің, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім деңгейлерінің таңдау курстарының үлгілік оқу бағдарламаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 16 қыркүйектегі № 399 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29767 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1-тармақтағы:
22) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"22) осы бұйрыққа 22-қосымшаға сәйкес Бастауыш білім беру деңгейінің 2-4-сыныптарына арналған "Орыс тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту орыс тілінде емес);";
22-1) тармақша алып тасталсын;
23) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"23) осы бұйрыққа 23-қосымшаға сәйкес Бастауыш білім беру деңгейінің 3-4-сыныптарына арналған "Ағылшын тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы;";
23-1) тармақша алып тасталсын;
24) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"24) осы бұйрыққа 24-қосымшаға сәйкес Бастауыш білім беру деңгейінің 3-4-сыныптарына арналған "Неміс тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы;";
24-1) тармақша алып тасталсын;
25) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"25) осы бұйрыққа 25-қосымшаға сәйкес Бастауыш білім беру деңгейінің 3-4-сыныптарына арналған "Француз тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы;";
25-1) тармақша алып тасталсын;
32) тармақша алып тасталсын;
22-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
22-1-қосымша алып тасталсын;
23-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
23-1-қосымша алып тасталсын;
24-қосымша осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
24-1-қосымша алып тасталсын;
25-қосымша осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
25-1-қосымша алып тасталсын;
27 және 28-қосымшалар осы бұйрыққа 5 және 6-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
32-қосымша алып тасталсын.
2. Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Орта білім беру комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген қамтамасыз ету:

О внесении изменений в приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 16 сентября 2022 года № 399 "Об утверждении типовых учебных программ по общеобразовательным предметам и курсам по выбору уровней начального, основного среднего и общего среднего образования"
Приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 5 ноября 2024 года № 323. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 ноября 2024 года № 35339
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.09.2025
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. В приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 16 сентября 2022 года № 399 "Об утверждении типовых учебных программ по общеобразовательным предметам и курсам по выбору уровней начального, основного среднего и общего среднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29767) внести следующие изменения:
в приказ:
подпункт 22) изложить в следующей редакции:
"22) Типовую учебную программу по учебному предмету "Русский язык" для 2 -4 классов уровня начального образования (с нерусским языком обучения) согласно приложению 22 к настоящему приказу;";
исключить подпункт 22-1);
подпункт 23) изложить в следующей редакции:
"23) Типовую учебную программу по учебному предмету "Английский язык" для 3-4 классов уровня начального образования согласно приложению 23 к настоящему приказу;";
исключить подпункт 23-1);
подпункт 24) изложить в следующей редакции:
"24) Типовую учебную программу по учебному предмету "Немецкий язык" для 3-4 классов уровня начального образования согласно приложению 24 к настоящему приказу;";
исключить подпункт 24-1);
подпункт 25) изложить в следующей редакции:
"25) Типовую учебную программу по учебному предмету "Французский язык" для 3-4 классов уровня начального образования согласно приложению 25 к настоящему приказу;";
исключить подпункт 25-1);
исключить подпункт 32);
приложение 22 изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
исключить приложение 22-1);
приложение 23 изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
исключить приложение 23-1);
приложение 24 изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу;
исключить приложение 24-1);
приложение 25 изложить в новой редакции согласно приложению 4 к настоящему приказу;
исключить приложение 25-1);
приложения 27 и 28 изложить в новой редакции согласно приложениям 5 и 6 к настоящему приказу;
исключить приложение 32).
2. Комитету среднего образования Министерства просвещения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:

1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркеуге енгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының оқу-ағарту вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2025 жылғы 1 қыркүйектен бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
Г. Бейсембаев
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
2024 жылғы 5 қарашадағы
№ 323 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Оқу - ағарту министрлігінің
2022 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 399 бұйрығына
22-қосымша
Бастауыш білім беру деңгейінің 2-4-сыныптарына арналған "Орыс тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту орыс тілінде емес)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленіп, "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім Министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген) бекітілген.
2. "Орыс тілі" оқу пәнін оқытудың мақсаты – сөйлеу этикетінің ережелеріне және қарым-қатынас жағдайына бағытталған сөйлеу іс-әрекетінде тілдік бірліктерді қолдану нормаларына сәйкес тыңдалым (тыңдау), айтылым, оқылым және жазылым дағдыларын қалыптастыру.
3. "Орыс тілі" оқу пәнін оқытудың міндеттері:
1) күнделікті өмірде, оқу және практикалық қызметте қарым-қатынас жасау үшін қажетті тыңдалым (тыңдау), айтылым, оқылым және жазылым дамыту;
2) орыс тілінің нормалары мен ережелеріне сәйкес тіл бірліктері, оларды біріктіру және қолдану ережелері туралы, сөйлемдерді құру дағдылары мен біліктерін қалыптастыру;
3) білім алушылардың жас ерекшеліктерін ескере отырып, алынған ақпаратты талдауға, жинақтауға, бағалауға, түсіндіруге бағытталған логикалық ойлау дағдыларын қалыптастыру және дамыту;

1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства просвещения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства просвещения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра просвещения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 сентября 2025 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр просвещения
Республики Казахстан
Г. Бейсембаев
Приложение 1 к приказу
Министр просвещения
Республики Казахстан
от 5 ноября 2024 года № 323
Приложение 22 к приказу
Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 399
Типовая учебная программа по учебному предмету "Русский язык" для 2-4 классов уровня начального образования (с нерусским языком обучения)
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Целью обучения учебному предмету "Русский язык" является формирование навыков аудирования (слушания), говорения, чтения и письма в соответствии с правилами речевого этикета и нормами употребления языковых единиц в речевой деятельности, ориентированной на ситуации общения.
3. Задачи обучения учебному предмету "Русский язык":
1) развивать навыки аудирования (слушания), говорения, чтения, письма, необходимые для общения в повседневной жизни, учебной и практической деятельности;
2) формировать знания о единицах языка, правилах их сочетания и функционирования, навыки и умения строить предложения в соответствии с нормами и правилами русского языка;
3) формировать и развивать навыки логического мышления, направленные на анализ, синтез, оценивание полученной информации с учетом возрастных особенностей обучающихся;

4) шолып және іріктеп оқу, оқылған ақпарат бойынша диалог және монолог құрастыру дағдыларын қалыптастыру;
5) білім алушылардың сөздік қорын өзекті коммуникативтік лексикасымен және фразеологизмдерімен байыту;
6) ақпараттық коммуникациялық және компьютерлік технологияларды пайдалану дағдыларын қалыптастыру және дамыту;
7) қазақ, орыс және басқа халықтардың мәдени құндылықтарын түсінуді қалыптастыру.
4. Бастауыш мектепті бітіргеннен кейін білім алушылар А1, А2 (бастапқы деңгей) бастауыш деңгейінде меңгеруі тиіс.
5. Грамматикалық материал мәтіндер негізінде лексикалық тақырыптар аясында оқытылады. Грамматикалық материал қазіргі орыс тілінің фонетикасына, лексикасына және морфологиясына қатысты бөлімдерді қамтиды. Грамматикалық материалды игеру білім алушылардың тілдік құзыреттілігін дамытудың құрамдас бөлігі болып табылады, негізгі грамматикалық құрылымдарды қолдану дағдыларын пысықтау, онсыз тілді түсіну мүмкін емес. Білім алушыларда қарым-қатынас жағдайына сәйкес жазбаша және ауызша сөйлеуді дұрыс ресімдеу дағдылары қалыптасады және бекітіледі.
Орыс тілінің нормаларын меңгеру кезінде шиыршық қағидасы сақталады.
2-тарау. "Орыс тілі" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
Параграф 1. "Орыс тілі" оқу пәнінің мазмұны
6. "Орыс тілі" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 2-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
2) 3-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
3) 4-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
7. 2-сыныпқа арналған "Орыс тілі" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) тыңдалым (тыңдау): ым-ишара мен қимылдарды қолдана отырып тыңдалған сөзге жауап беру; қарапайым сөз тіркестеріндегі сөздердің лексикалық мағынасын түсіну; кейіпкерлерді, оқиғалар тізбегін анықтау; есту қабілеті арқылы сұраулы және хабарлы сөйлемдерді ажырату; сұрақтарға жауап беру, тиісті иллюстрацияларды /тыңдалған мәтінге арналған сюжеттік суреттерді таңдау; аудио және бейнематериалдағы оқиғаларды сипаттау;
2) айтылым: сөйлеу үлгілері бойынша сөйлемдер құру; танысу және өзі туралы хабарлау үшін сөздерді қолдану; сұрақтарға жауап қайтару; сурет, берілген тақырып немесе тыңдалған мәтін бойынша 2-4 сөйлемнен тұратын мәлімдемелер жасау; белгілі бір тақырып бойынша диалогқа қатысу; таныс сөздерді қолдану негізінде заттар мен сюжеттік суреттерді сипаттау; шағын мәтіндерді мазмұндау; бағалау пікірін білдіру; дыбыс пен екпіннің семантикалық рөлін түсіну;
3) оқылым: мәнерлеп оқу (хабарлы және сұраулы сөйлемдерді интонациялау); мәтін мазмұны бойынша сұрақтар мен жауаптарды тұжырымдау; сөздердің лексикалық мағынасын түсіну (терминді қолданбай); әдеби жанрды анықтау (жұмбақ, ертегі, өлең, әңгіме); шағын өлеңдерді жаттау; оқылған мәтіннің мазмұнына өз көзқарасын білдіру; сөздіктер мен анықтамалықтардан ақпаратты табу;

4) формировать навыки ознакомительного, выборочного чтения, составления диалога и монолога по прочитанной информации;
5) обогащать словарный запас учеников коммуникативно-актуальной лексикой;
6) формировать и развивать навыки использования информационно-коммуникационных и компьютерных технологий;
7) формировать понимание ценностей культуры казахского, русского и других народов.
4. По окончании начальной школы обучающиеся должны владеть языком на элементарном уровне А1, А2 (начальный уровень).
5. Грамматический материал изучается в контексте лексических тем на основе текстов. Грамматический материал охватывает разделы, относящиеся к фонетике, лексике и морфологии современного русского языка. Усвоение грамматического материала является составляющей в развитии языковой компетенции обучающихся, отработкой навыков употребления основных грамматических структур, без которых невозможно понимание речи. У обучающихся формируются и закрепляются навыки правильного оформления письменной и устной речи в соответствии с ситуацией общения.
При овладении нормами русского языка сохраняется принцип спиральности.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Русский язык"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Русский язык"
6. Объем учебной нагрузки по предмету "Русский язык" составляет:
1) во 2 классе - 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 3 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
3) в 4 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
7. Базовое содержание учебного предмета "Русский язык" для 2 класса:
1) аудирование (слушание): реагирование на прослушанную речь с использованием мимики и жестов; понимание лексического значения слов в простых фразах; определение героев, последовательности событий; различение на слух вопросительных и повествовательных предложений; ответы на вопросы, подбор соответствующих иллюстраций/ сюжетных картинок к прослушанному тексту; описание событий в аудио- и видеоматериале;
2) говорение: построение предложений по речевым образцам; использование слов для знакомства и сообщения о себе; предоставление ответов на вопросы; создание высказываний из 2-4 предложений по картинке, по заданной теме, по прослушанному тексту; участие в диалоге на определенную тему; описание предметов и сюжетных картинок на основе использования знакомых слов и предложений; пересказ небольших текстов; описание событий прослушанного/просмотренного материала своими словами; высказывание оценочного мнения; понимание смыслоразличительной роли звука и ударения;
3) чтение: выразительное чтение (интонирование повествовательных и вопросительных предложений); формулирование вопросов и ответов по содержанию текста; понимание лексического значения слов (без употребления термина); определение жанра (загадка, сказка, стихотворение, рассказ); заучивание небольших стихотворений; выражение своего отношения к содержанию прочитанного текста; нахождение информации в словарях и справочниках;

4) жазылым: бас және кіші әріптер мен олардың қосылыстарын жазу; бас, кіші әріптердің биіктігін, ені мен көлбеуін сақтау; каллиграфиялық нормаларды сақтай отырып сөздер мен сөйлемдерді жазу; таныс сөздерді/сөз тіркестерін жазу; иллюстрация, сурет бойынша дәйекті сөйлемдер жазу; сөйлем соңында тыныс белгілерін қолдану;
5) ауызша және жазбаша тілде қолдануға арналған грамматикалық материал: жанды және жансыз зат есімдер; жекеше және көпше түрде зат есімдердің өзгеруі; сын есімдердің зат есімдермен көпше және жекеше түрде, род категориясында қиылысуы; заттардың түсін, формасын, көлемін және материалын білдіретін сын есімдер; етістіктің шақтары бойынша өзгеруі (осы, келер, өткен); зат есімдер мен етістіктердің тіркесімі; сан есімдерді қолдану; жи-ши, ча-ща, чу-щу тіркестері; адамдардың аттарын, әкесінің аттарын, тегін, жануарларға қойылған аттарды бас әріппен жазу, демеуліктерді сөздерден бөлек жазу, 2-4 сөзден тұратын қарапайым сөйлемдерді құрастыру.
8. 3-сыныпқа арналған "Орыс тілі" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) тыңдалым (тыңдау): тыңдалған мәтіндердің мазмұнын түсіну; нақтылайтын сұрақтар құрастыру, сөздердің лексикалық мағыналарын түсіну; тыңдалған мәтіннің мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру; мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты анықтау; оқиғаларды, кейіпкерлерді сипаттау;
2) айтылым: тақырыптық лексиканы қолдану; мәлімдемелер жасау; диалогқа қатысу; назар аудару мақсатында жоспарға сүйене отырып, мәтіннің мазмұнын айту; өмірлік жағдаяттарға байланысты тыңдалған/оқылған сюжетті сипаттау; бағалау пайымдауларын айту; орфоэпиялық нормаларды сақтау;
3) оқылым: мәтіндерді мәнерлеп оқу (таныстыру, рөлдер бойынша оқу); мәтіннің тақырыбын, негізгі бөліктерін (басы, ортасы, соңы); мәтін түрлерін (әңгімелеу/сипаттау), жанрларын (жұмбақ, мақал-мәтел, ертегі, өлең, әңгіме) анықтау; қысқа өлеңдерді жаттау; нақтылау сұрақтарын тұжырымдау; сөздіктер мен анықтамалықтардан ақпаратты табу;
4) жазылым: сөздер мен байланысқан сөйлемдер жазу, постер жасау; қысқа жазбалар жазу; жай сөйлемдердің соңында тыныс белгілерін қою; каллиграфиялық нормаларды сақтау;
5) ауызша және жазбаша сөйлеуде қолдануға арналған грамматикалық материал: сөйлеуде зат есімдерді, сын есімдерді, етістіктерді ажырату, қолдану және олардың жекеше, көпше түрде өзгеруі; сын есімдердің зат есімдермен қиылысуы; есептік және реттік сан есімдер; етістік түрі; жалғаулық-септік құрылымдардың мағыналары; түсін, пішінін, көлемін, заттың сынын білдіретін сын есімдермен қиылыстыру; и, а, но шылаулары бар құрмалас сөйлемдер; есімдіктер; айтылуы мен жазылуы бірдей сөздер; орфографиялық сөздікпен жаңа сөздерді жазу; демеуліктерді бөлек жазу.

4) письмо: написание заглавных и строчных букв и их соединений; соблюдение высоты, ширины и наклона прописных, строчных букв; написание слов, предложений с соблюдением каллиграфических норм; написание знакомых слов/словосочетаний; написание связных предложений по иллюстрации, картинке; использование знаков препинания в конце предложения;
5) грамматический материал для использования в устной и письменной речи: одушевленные и неодушевленные имена существительные; изменение имен существительных по числам; согласование имен прилагательных с именами существительными в роде и числе; имена прилагательные, обозначающие цвет, форму, величину и материал предметов; изменение глаголов по временам (настоящее, будущее, прошедшее); сочетание глаголов с именами существительными; употребление имен числительных; сочетания жи-ши, ча-ща, чу-щу; написание заглавной буквы в именах, отчествах, фамилиях людей, кличках животных; раздельное написание предлогов со словами; использование предлогов в коротких фразах и предложениях; составление простых предложений из 2-4 слов.
8. Базовое содержание учебного предмета "Русский язык" для 3 класса:
1) аудирование (слушание): понимание содержания прослушанных текстов; составление уточняющих вопросов, понимание лексических значений слов; ответы на вопросы по содержанию прослушанного текста; определение главной и второстепенной информации в тексте; описание событий, героев;
2) говорение: использование тематической лексики; составление высказываний; участие в диалоге; пересказ текста с целью привлечения внимания с опорой на план; описание сюжета прослушанного/прочитанного, связанного с жизненной ситуацией; высказывание оценочных суждений; соблюдение орфоэпических норм;
3) чтение: выразительное чтение текстов (ознакомительное, чтение по ролям); определение темы, основных частей текста (начало, середина, концовка); определение типов текста (повествование/описание), жанров (загадка, пословица, сказка, стихотворение, рассказ); заучивание небольших стихотворений; формулирование уточняющих вопросов; нахождение информации в словарях и справочниках;
4) письмо: написание слов и связных предложений, создание постера; составление коротких записей; постановка знаков препинания в конце простых предложений; соблюдение каллиграфических норм;
5) грамматический материал для использования в устной и письменной речи: различение и использование в речи имен существительных, имен прилагательных, глаголов и изменение их по числам; согласование имен прилагательных с именами существительными; количественные и порядковые числительные; вид глагола; значения предложно-падежных конструкций; согласование имен прилагательных, обозначающих цвет, форму, величину и материал предметов; сложные предложения с союзами и, а, но; местоимения; слова, не содержащие расхождений между произношением и написанием; написание новых слов с помощью орфографического словаря; раздельное написание предлогов.

9. 4-сыныпқа арналған "Орыс тілі" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) тыңдалым (тыңдау): тыңдалған мәтіндерді түсіну; таныс емес сөздер мен сөз тіркестерінің мағыналарын анықтау; тыңдалған мәтіннің мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру; тыңдалған мәтіннің негізгі сәттерін анықтау; себеп-салдарды анықтау; аудиовизуалды материалдың негізгі тұстарын анықтау;
2) айтылым: тақырыптық лексиканы қолдану; берілген бастамаға негізделген үйлесімді мәлімдеме құрастыру; диалогқа қатысу; әңгімелесушінің сөзін өз сөзімен айту; жоспар арқылы назар аудару үшін мәтіндерді қайталау; өз көзқарасын білдіру; бағалау пікірін білдіру; орфографиялық нормаларды сақтау;
3) оқылым: шолып және іріктеп оқу, рөлдік оқу; мәтіннің тақырыбын, негізгі бөліктерін анықтау; мәтіннің жанрлары (жұмбақ, мақал-мәтел, жаңылтпаш, ертегі, өлең, әңгіме) және мәтін түрлерін, оның ішінде ойды анықтау; өлеңдерді жаттау; мәтін бойынша бағалау сұрақтарын құрастыру; әртүрлі дерек көздерден ақпаратты табу және алу;
4) жазылым: шағын мәтіндер жазу; комикстерді (иллюстрацияларды) құрастыру; мазмұндама жазу (төл сөзсіз); сөйлем соңына тыныс белгілерін қою; каллиграфиялық нормаларды сақтау;
5) ауызша және жазбаша сөйлеуде қолдануға арналған грамматикалық материал: зат есім, сын есім, сан есім, есімдіктер; сын есімдерді, реттік сан есімдерді род категориясы, жекеше/көпше түрі және септік бойынша зат есімдермен қиыстыру; етістіктердің совершенный және несовершенный түрлері; демеуліктердің мағынасы, олардың қолданылуы; сын есімдерді зат есімдермен қиыстырылуы (түсі, пішіні, өлшемі, материалы бойынша); и, а, но шылаулары бар құрмалас сөйлем; есімдіктердің септік формалары; надо, нужно, можно, нельзя сөздер мен үстеулерді қолдану; айтылуы мен жазылуы әртүрлі сөздер; орфографиялық сөздікті пайдаланып жаңа сөздерді жазу; күрделі көсемшелердің емлесі.
Параграф 2. Оқу мақсаттарының жүйесі
10. Бағдарламада оқу мақсаттары кодтық белгімен белгіленген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бөлім мен бөлімшенің ретін, төртінші сан оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. 2.1.1.1 кодында "2" – сынып, "1.1" – бөлім мен бөлімше, "1" – оқу мақсатының реттік нөмірі.
11. Оқыту мақсаттары жүйесі:
Бөлімше
Тыңдалым
Оқу мақсаттары
1.1 Тыңдау әдістерін пайдалану
2.1.1.1 бейне және аудио материалды, сөзді мұқият тыңдап, түсіну және оған дұрыс жауап беру (қимыл, ым-ишараны қолдану)

9. Базовое содержание учебного предмета "Русский язык" для 4 класса:
1) аудирование (слушание): понимание прослушанных текстов; перефразирование прослушанной информации; определение значений незнакомых слов и словосочетаний; ответы на вопросы по содержанию прослушанного текста; определение ключевых моментов прослушанного текста; определение причинно-следственной связи; определение основных моментов аудиовизуального материала;
2) говорение: использование тематической лексики; составление связного высказывания по заданному началу; участие в диалоге; перефразирование речи собеседника; пересказ текстов с целью привлечения внимания, используя план; высказывание своей точки зрения; высказывание оценочного суждения; соблюдение орфоэпических норм;
3) чтение: ознакомительное/выборочное чтение, чтение по ролям; определение темы, основных частей текста; определение жанров (загадка, пословица, скороговорка, сказка, стихотворение, рассказ) и типов текста, в том числе рассуждений; заучивание наизусть стихотворений; формулирование оценочных вопросов к тексту; нахождение и извлечение информации из разных источников;
4) письмо: написание коротких текстов; составление комиксов (иллюстраций); изложение текста (без прямой речи); использование знаков препинания в конце предложения; соблюдение каллиграфических норм;
5) грамматический материал для использования в устной и письменной речи: имена существительные, имена прилагательные, имена числительные, местоимения; согласование имен прилагательных, порядковых имен числительных с именами существительными в роде, числе и падеже; глаголы совершенного и несовершенного вида; значение предлогов, их употребление; согласование имен прилагательных с именами существительными (по цвету, форме, величине, материалу); сложное предложение с союзами и, а, но; падежные формы местоимений; употребление наречий и слов надо, нужно, можно, нельзя; слова, содержащие расхождения между произношением и написанием; написание новых слов с помощью орфографического словаря; правописание сложных предлогов.
Параграф 2. Система целей обучения
10. Цели обучения в программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число – нумерацию цели обучения. В кодировке 2.1.1.1 "2" – класс, "1.1" – раздел и подраздел, "1" – порядковый номер цели обучения.
11. Система целей обучения:
Подраздел
Аудирование
Цели обучения
1.1 Использование приемов слушания
2.1.1.1 слушать и понимать видео- и аудиоматериал, речь и правильно реагировать на нее (использование мимики и жестов, выполнение действий)

3.1.1.1 жай сөз тіркестерін қайталай отырып, ауызша сөйлеуді, бейне және аудиоматериалды тыңдау және түсіну, жеке пікірлердің мағынасын анықтау үшін нақтылайтын сұрақтар қою
4.1.1.1 ауызекі сөйлеу тілін, бейне және аудио материалды тыңдау және түсіну
1.2 Сөздер мен сөз тіркестерінің лексикалық мағынасын түсіну
2.1.2.1 күнделікті өмірге қатысы бар қарапайым тіркестердегі сөздердің лексикалық мағынасын түсіну
3.1.2.1 сөйлемдегі және мәтіндегі сөздердің лексикалық мағынасын түсіну
4.1.2.1 мәнмәтінге қарап таныс емес сөздер мен сөз тіркестерінің мағынасын анықтау
1.3 Тыңдаған материалдың мазмұнын түсіну
2.1.3.1 тыңдаған хабарламаға сәйкес иллюстрациялар/сурет/сызбалар таңдау және сұрақтарға жауап беру
3.1.3.1 тыңдалған мәтіннің мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру және сюжет бойынша иллюстрацияларды таңдау
4.1.3.1 сұрақтарға жауап беру және тыңдалған мәтіндегі негізгі ойларды анықтау
1.4 Негізгі және қосымша ақпаратты анықтау
2.1.4.1 тыңдаған материалдың мазмұнын түсіну, кейіпкерлерді, оқиғалардың тізбегін анықтау
3.1.4.1 мұғалімнің көмегімен тыңдалған мәтіннің негізгі және қосымша ақпараты мен негізгі ойын анықтау
4.1.4.1 тыңдалған мәтіндегі себеп-салдар байланысын (оқиғалар, кейіпкерлер) және негізгі ойды анықтау
1.5 Тыңдаған аудиовизуалды материалды түсіну
2.1.5.1 бейне және аудио материалдағы болып жатқан оқиғаларды түсіну және сипаттау, сұрақтарға жауап беру
3.1.5.1 оқиғаларды, аудиовизуалды материалдың кейіпкерлерін түсіну және сипаттау
4.1.5.1 аудиовизуалды материалдағы негізгі сәттерді анықтау
Бөлімше
Айтылым
Оқу мақсаттары
2.1 Сөздік қорды толықтыру
2.2.1.1 танысу үшін өзі туралы хабарлау, заттарды сипаттау және сұраулы сөйлемдер құрау барысында сөздерді, сөз тіркестерін пайдалану
3.2.1.1. сөйлеуде әртүрлі мәнмәтінде тақырыптық лексиканы қолдану
4.2.1.1 әрекетке түсініктеме бере отырып, әңгімені жалғастыру үшін қажетті сөздерді қолдану
2.2 Берілген тақырып бойынша ойын жеткізу
2.2.2.1 Сюжеттік суреттер негізінде 2-3 пікір білдіру
3.2.2.1 мұғалім ұсынған тақырып негізінде пікір білдіру
4.2.2.1 мәтіннің басында берілген ақпаратқа қарап сөйлем құрау
2.3 Тілдесудің түрлі жағдаяттарына қатысу және сөйлеу нормаларын сақтау
2.2.3.1 белгілі бір тақырыптағы сөйлесу жағдаятына қатысу, сұхбаттасушы не туралы айтып тұрғанын түсіну және жауап беру
3.2.3.1 белгілі бір тақырыптағы сөйлесу жағдаятына қатысу, сұхбаттасушының не туралы айтып тұрғанын түсіну, сөйлеу нормаларын сақтай отырып, әңгімелесушінің пікірлерін толықтыру
4.2.3.1 сөйлеcу жағдаятына қатысу, әңгімелесушінің не туралы айтып жатқанын түсіну, сөйлеу нормаларын сақтай отырып, оның сөзін нақтылау, анықтау, өз сөзімен айту

3.1.1.1 слушать и понимать устную речь, видео- и аудиоматериал, повторяя простые фразы, и задавать уточняющие вопросы для выяснения смысла отдельных высказываний
4.1.1.1 слушать и понимать устную речь, видео- и аудиоматериал
1.2 Понимание лексического значения слов и словосочетаний
2.1.2.1 понимать лексическое значение слов в простых фразах, имеющих отношение к повседневной жизни
3.1.2.1 понимать лексическое значение слов в предложении и в тексте
4.1.2.1 определять значение незнакомых слов и словосочетаний по контексту
1.3 Понимание содержания прослушанного материала
2.1.3.1 отвечать на вопросы и подбирать соответствующую иллюстрацию/ картинку/схему к прослушанному тексту
3.1.3.1 отвечать на вопросы по содержанию прослушанного текста и подбирать иллюстрации по сюжету
4.1.3.1 отвечать на вопросы и определять ключевые моменты в прослушанном тексте
1.4 Определение главной и второстепенной информации
2.1.4.1 определять о ком/о чем говорится в содержании прослушанного текста, определять героев, последовательность событий
3.1.4.1 определять главную и второстепенную информацию и основную мысль прослушанного текста с помощью учителя
4.1.4.1 определять причинно-следственную связь (события, герои) и основную мысль в прослушанном тексте
1.5 Понимание аудиовизуального материала
2.1.5.1 понимать и описывать события, о которых говорится в видео- и аудиоматериале, отвечать на вопросы
3.1.5.1 понимать и описывать события, героев аудиовизуального материала
4.1.5.1 определять основные моменты в аудиовизуальном материале
Подраздел
Говорение
Цели обучения
2.1 Пополнение словарного запаса
2.2.1.1 использовать в речи слова и словосочетания для знакомства, сообщения о себе, описания предметов и для составления вопросительных предложений
3.2.1.1 использовать в речи тематическую лексику в различных контекстах
4.2.1.1 использовать необходимые слова для поддержания разговора, комментируя действия
2.2 Построение высказывания на заданную тему
2.2.2.1 создавать высказывание из 2-3 предложений по картинке/на основе сюжетных картинок
3.2.2.1 создавать высказывание по теме, предложенной учителем
4.2.2.1 создавать высказывание по заданному началу текста
2.3 Участие в различных ситуациях общения и соблюдение речевых норм
2.2.3.1 участвовать в речевой ситуации на определенную тему, реагируя на услышанное, и отвечать собеседнику
3.2.3.1 участвовать в речевой ситуации на определенную тему, понимать, о чем говорит собеседник, дополнять высказывания собеседника, соблюдая речевые нормы
4.2.3.1 участвовать в речевой ситуации, понимать, о чем говорит собеседник, уточнять, выяснять, перефразировать его речь, соблюдая речевые нормы

2.4 Тыңдаған/оқыған материалды мазмұндау
2.2.4.1 таныс сөздерді пайдаланып, оқиғалардың реттілігін сақтай отырып, оқиғаларды, қысқа мәтін/ хикая/ әңгімелерді мазмұндау
3.2.4.1 жоспарды пайдаланып, мәтінді мазмұндау
4.2.4.1 жоспарды пайдалана отырып, тыңдаушының назарын аудару үшін мәтінді егжей-тегжейлі айтып беру
2.5 Аудиовизуалды материал негізінде дәлелді пікір айту
2.2.5.1 бейне және аудиоматериалдардағы оқиғаларды өз сөзімен сипаттау
3.2.5.1 бейне және аудио материалдардағы оқиғаларды сипаттау, өмірлік жағдаяттармен салыстыру
4.2.5.1 тыңдаған/ көрген сөз тіркестерін пайдалана отырып, аудиовизуалды материал негізінде өз көзқарасын білдіру/ жеке әсерлерімен бөлісу
2.6 Оқыған/ тыңдаған материалы бойынша бағалау пікірін айту
2.2.6.1 салыстыру негізінде ақпарат/ кейіпкер/ туралы қарапайым бағалау пікірін білдіру ("мен келісемін/келіспеймін...", "маған ұнады/ ұнамады...", "Мен ойлаймын ...", "мен ... санаймын")
3.2.6.1 тыңдаған/ оқылған материал туралы бағалау пікірін білдіру ("менің ойым …", "меніңше, …")
4.2.6.1 өз көзқарасын білдіре отырып, бағалау пікірлерін білдіру ("менің ойымша …", "менің көзқарасым бойынша …")
2.7 Орфоэпиялық нормаларды сақтау
2.2.7.1 дыбыс пен екпіннің мағыналы ажыратушылық рөлін түсіну
3.2.7.1 сөздердің дұрыс айтылу ережесін сақтау
4.2.7.1 сөздердің айтылу ережелерін сақтау, оның ішінде екпінді орналастырудың қиын жағдайларында
Бөлімше
Оқылым
Оқу мақсаттары
3.1 Оқу түрлерін қолдану
2.3.1.1 мәтінді мәнерлеп оқу (хабарлы және сұраулы сөйлемдерді интонациялау)
3.3.1.1 оқу түрлерін пайдаланып, мәтінді немесе оның бөліктерін мәнерлеп оқу (шолып оқу, рөлдерге бөліп оқу)
4.3.1.1 мәтінді оқу түрлерін пайдалана отырып оқу (шолып және іріктеп оқу, рөлдік оқу)
3.2 Мәтіннің мазмұнын түсіну
2.3.2.1 мәтіндегі сөздер мен қарапайым сөз тіркестерінің мағынасын түсіну
3.3.2.1 таныс сөздер мен фразалары бар шағын мәтіннің тақырыбын, негізгі бөліктерін (басы, ортасы, соңы) түсіну және анықтау
4.3.2.1 таныс емес сөздері бар шағын мәтіннің тақырыбын, негізгі бөліктерін (басы, ортасы, соңы) түсіну және анықтау
3.3 Мәтін жанрлары мен түрлерін анықтау
2.3.3.1 әр түрлі мәтіндердің жанрларын анықтау (жұмбақ, ертегі, өлең, әңгіме)
3.3.3.1 әртүрлі мәтіндердің жанрларын анықтау (жұмбақ, мақал, ертегі, өлең, әңгіме)/ әңгімелеу/сипаттау мәтіндерін ажырата білу
4.3.3.1 әр түрлі мәтіндердің жанрларын анықтау (жұмбақ, мақал-мәтел, жаңылтпаш, ертегі, өлең, әңгіме), әңгімелеу/ сипаттау/пайымдау мәтіндерін ажырату

2.4 Пересказ прослушанного/прочитанного материала
2.2.4.1 пересказывать короткие тексты/ истории/ рассказы, используя знакомые слова, соблюдая последовательность событий
3.2.4.1 пересказывать текст, используя план
4.2.4.1 пересказывать подробно текст с целью привлечения внимания слушателя, используя план
2.5 Построение высказывания на основе аудиовизуального материала
2.2.5.1 описывать события видео- и аудиоматериала своими словами
3.2.5.1 описывать события аудиовизуального материала, сопоставлять с жизненной ситуацией
4.2.5.1 высказывать свою точку зрения/делиться личными впечатлениями на основе аудиовизуального материала, используя фразы из прослушанного/ просмотренного
2.6 Высказывание оценочного суждения о прочитанном/ прослушанном материале
2.2.6.1 высказывать простое оценочное мнение об информации / герое/ событии, в том числе на основе сравнения ("я согласен/ не согласен …", "мне понравилось/ не понравилось …", "я думаю …", "я считаю …")
3.2.6.1 высказывать оценочные суждения о прослушанном/ прочитанном материале ("я предполагаю …", "мне кажется …")
4.2.6.1 высказывать оценочные суждения, выражая свою точку зрения ("по моему мнению …", "с моей точки зрения …")
2.7 Соблюдение орфоэпических норм
2.2.7.1 понимать смыслоразличительную роль звука и ударения
3.2.7.1 соблюдать правила произношения слов
4.2.7.1 соблюдать правила произношения слов, в том числе в трудных случаях постановки ударения
Подраздел
Чтение
Цели обучения
3.1 Использование видов чтения
2.3.1.1 выразительно читать текст (интонирование повествовательных и вопросительных предложений)
3.3.1.1 выразительно читать текст или его части, используя виды чтения (ознакомительное чтение, чтение по ролям)
4.3.1.1 читать текст, используя виды чтения (ознакомительное чтение, выборочное чтение, чтение по ролям)
3.2 Понимание содержания текста
2.3.2.1 понимать значение слов и простых фраз в тексте
3.3.2.1 понимать и определять тему, основные части (начало, середина, концовка) в коротком тексте, содержащем знакомые слова и фразы
4.3.2.1 понимать и определять тему, основные части (начало, середина, концовка) в коротком тексте, содержащем незнакомые слова
3.3 Определение жанров и типов текста
2.3.3.1 определять жанры разных текстов (загадка, сказка, стихотворение, рассказ)
3.3.3.1 определять жанры разных текстов (загадка, пословица, сказка, стихотворение, рассказ) / различать текст-повествование/ описание
4.3.3.1 определять жанры разных текстов (загадка, пословица, скороговорка, сказка, стихотворение, рассказ), различать текст-повествование/ описание/ рассуждение

3.4 Сұрақтар мен жауаптар құрастыру
2.3.4.1 мәтіннің мазмұны бойынша қарапайым сұрақтар құрастыру және оған жауап беру
3.3.4.1 мәтіннің мазмұны бойынша нақтылау сұрақтарын құрастыру
4.3.4.1 мәтін мазмұны бойынша бағалау сұрақтарын құрастыру
3.5 Түрлі дереккөздерден ақпарат алу
2.3.5.1 білім алушыларға арналған сөздіктер мен анықтамалықтан ақпарат табу (мұғалімнің көмегімен)
3.3.5.1 білім алушыларға арналған сөздіктер мен анықтамалықтардан ақпаратты табу және алу
4.3.5.1 әртүрлі көздерден ақпаратты табу және алу: сөздіктер, анықтамалықтар, энциклопедиялар, интернет ресурстары, инфографика
Бөлімше
Жазылым
Оқу мақсаттары
4.1 Әртүрлі ұсыну формаларын пайдалана отырып, мәтін жазу
2.4.1.1 сипаттау сөздерді қолданып, берілген иллюстрация бойынша постер жасау
3.4.1.1 сипаттау сөздерді пайдалана отырып, осы тақырып/иллюстрация бойынша постер құру/ сөйлемдер жазу
4.4.1.1 берілген тақырып бойынша шағын мәтіндер жазу / комикс (иллюстрация) түріндегі әңгімелерді ұсыну
4.2 Тыңдаған/ оқыған мәтіннің мазмұнына өз көзқарасын білдіру
2.4.2.1 тыңдағаны/ оқығаны/ көргені негізінде таныс сөздерді/ сөз тіркестерін жазу (мұғалімнің көмегімен)
3.4.2.1 тыңдағаны/ оқығаны/ көргені негізінде шағын жазбалар жазу (мұғалімнің көмегімен)
4.4.2.1 тыңдаған/ оқыған/көргені бойынша шағын мәтін жазу (мұғалімнің көмегімен)
4.3 Тыныс белгілерінің нормаларын сақтау
2.4.3.1 жай сөйлемнің соңында тыныс белгілерін қолдану (мұғалімнің көмегімен)
3.4.3.1 жай сөйлемнің соңында тыныс белгілерді қолдану
4.4.3.1 шағын мәтіндер құрастыру кезінде сөйлемде қажетті тыныс белгілерін қолдану
4.4 Каллиграфиялық нормаларды сақтау
2.4.4.1 бас, кіші әріптердің және олардың бірігуінің биіктігін, енін және көлбеулігін сақтай отырып, дәптерге жазу
3.4.4.1 кең жолды дәптерге жазу; каллиграфиялық дағдыларды игеру: бас әріптер мен кіші әріптердің және олардың бірігуінің биіктігін, енін көлбеулігін сақтап жазу
4.4.4.1 каллиграфия дағдыларын жетілдіру: бас әріптердің, кіші әріптердің биіктігін, енін және көлбеуін және олардың байланыстарын сақтау
Бөлімше
Тілдік нормаларды қолдану
Оқу мақсаттары
5.1 Грамматикалық нормаларды сақтау (терминдерді қолданбай)
2.5.1.1 жазбаша және ауызша сөйлеуде заттың атын/сынын /қимылын білдіретін сөздерді ажырату және қолдану, оларды жекеше/көпше түрде өзгерту (мұғалімнің көмегімен)
3.5.1.1 жазбаша және ауызша сөйлеуде заттың атын/ сынын /қимылын білдіретін сөздерді ажырату және қолдану, оларды жекеше/көпше түрде өзгерту
4.5.1.1 жазбаша және ауызша сөйлеуде заттың атын, заттың сынын, заттың санын білдіретін сөздер мен есімдіктерден құралған құрылымдарды ажырату, қолдану

3.4 Формулирование вопросов и ответов
2.3.4.1 формулировать простые вопросы по содержанию текста и отвечать на них
3.3.4.1 формулировать уточняющие вопросы по содержанию текста
4.3.4.1 формулировать оценочные вопросы по содержанию текста
3.5 Извлечение информации из различных источников
2.3.5.1 находить информацию в словарях и справочниках для школьников (с помощью учителя)
3.3.5.1 находить и извлекать информацию в словарях и справочниках для школьников
4.3.5.1 находить и извлекать информацию из разных источников: словарей, справочников, энциклопедий, интернет-ресурсов, инфографики
Подраздел
Письмо
Цели обучения
4.1 Написание текстов с использованием различных форм представления
2.4.1.1 создавать постер/писать слова-признаки к предмету, изображенному на картинке/иллюстрации
3.4.1.1 создавать постер/писать предложения по данной теме/ иллюстрации, используя слова-описания
4.4.1.1 писать короткие тексты по заданной теме/ представлять истории в виде комиксов (иллюстраций)
4.2 Изложение содержания прослушанного/прочитанного
2.4.2.1 на основе прослушанного/ прочитанного/ увиденного записывать знакомые слова/ словосочетания (с помощью учителя)
3.4.2.1 на основе прослушанного/ прочитанного/ увиденного делать короткие записи (с помощью учителя)
4.4.2.1 на основе прослушанного/ прочитанного/ увиденного писать короткий текст (с помощью учителя)
4.3 Соблюдение пунктуационных норм
2.4.3.1 использовать знаки препинания в конце простых предложений (с помощью учителя)
3.4.3.1 использовать знаки препинания в конце простых предложений
4.4.3.1 использовать необходимые знаки препинания в предложениях при составлении коротких текстов
4.4 Соблюдение каллиграфических норм
2.4.4.1 писать в тетради прописные (заглавные) и строчные буквы, соблюдая высоту, ширину и наклон, их соединения
3.4.4.1 писать в тетради в широкую линейку, отрабатывать каллиграфические навыки: соблюдение высоты, ширины и наклона прописных, строчных букв и их соединений
4.4.4.1 совершенствовать каллиграфические навыки: соблюдение высоты, ширины и наклона прописных, строчных букв и их соединений
Подраздел
Употребление языковых норм
Цели обучения
5.1 Соблюдение грамматических норм (без использования терминов)
2.5.1.1 различать и использовать в письменной и устной речи слова-предметы/ слова-признаки/ слова-действия и изменять их по числам (с помощью учителя)
3.5.1.1 различать и использовать в письменной и устной речи слова-предметы/ слова-признаки/слова-действия и изменять их по числам
4.5.1.1 различать и использовать в письменной и устной речи конструкции из слов-предметов, слов-признаков, слов-чисел и местоимений

2.5.1.2 бір немесе бірнеше заттың атын білдіретін сөздерді пайдалану, заттың сынын білдіретін зат есімдермен жекеше, көпше түрде үйлестіру (мұғалімнің көмегімен)
3.5.1.2.1 заттың атын білдіретін сөздерді заттың сынын білдіретін сөздермен қолдану және үйлестіру
4.5.1.2 санау кезіндегі ретті білдіретін және заттың сынын білдіретін сөздерді род, жекеше, көпше түрде, септікте заттың атын білдіретін сөздермен қолдану және үйлестіру
3.5.1.2.2 заттың санын/ түрін/ ретін, один, одна, одно сөздерінің септелу формаларын білдіретін сөздерді қолдану және үйлестіру
2.5.1.3 осы/ келер/ өткен шақтағы қимылды білдіретін сөздерді қолдану (мұғалімнің көмегімен)
3.5.1.3 әрекеттің аяқталуы мен аяқталмауын білдіретін сөздерді түсіну және ажырату
4.5.1.3 қызметтің аяқталғанын және аяқталмағанын білдіретін сөздерді қолдану
2.5.1.4 қысқа сөйлемдерде жай шылауларды түсініп қолдану
3.5.1.4 сөйлемдерде келесі мағынасы бар демеуліктерді түсіну және қолдану: в, на –әрекет орны, в, на – қозғалыс бағыты, из, с –қозғалыстың бастапқы нүктесі, о – сөйлеу, ой, в –уақыт, с – үйлесімділік, у – бір нәрсеге ие тұлға
4.5.1.4 сөйлемдегі/қысқа мәтіндегі келесі мағынасындағы демеуліктерді түсініп, қолдану: в, на –әрекет орны, в, на – қозғалыс бағыты, из, с –қозғалыстың бастапқы нүктесі, о – сөйлеу, ой, в –уақыт, с – үйлесімділік, у – бір нәрсеге ие тұлға
2.5.1.5 заттың сынын білдіретін сөздерді ажырату, заттарға түрі, түсі, пішіні, көлемі, материалы бойынша тән белгілерді таңдау
3.5.1.5 заттың сынын білдіретін сөздерді үйлестіру және қолдану, берілген тақырып бойынша заттарға түрі, түсі, пішіні, көлемі, материалы бойынша тән белгілерді таңдау
4.5.1.5 заттың сынын білдіретін сөздерді заттың атын білдіретін сөздермен қиыстыру, заттарға түсі, пішіні, өлшемі, материалы бойынша сынын келістіру
3.5.1.6 ұсынылған үлгі бойынша и, а, но шылаулары бар құрмалас сөйлемдерді қолдану
4.5.1.6 и, а, но шылаулары бар құрмалас сөйлемдерді қолдану
3.5.1.7 сөйлеу барысында есімдіктерді қолдану
4.5.1.7 сөйлеуде жіктеу және сұрау, болымсыз (никто, ничто) және өздік (себя) есімдіктерінің септік формаларын қолдану
4.5.1.8 қимылдың сынын білдіретін сөздерді: интересно, важно, трудно, скучно, приятно, олардың салыстырмалы шырайын, сонымен қатар надо, нужно, можно, нельзя сөздерін қолдану
5.2 Орфографиялық нормаларды сақтау
2.5.2.1 дыбыстар мен әріптердің айырмашылығын түсініп, жи-ши, ча-ща, чу-щу тіркестерін дұрыс жазу
3.5.2.1 есту бойынша қабылданған, айтылуы мен жазылуында айырмашылығы жоқ сөздерді жазу
4.5.2.1 жазылуы айтылуынан өзгеше сөздерді жазу/көшіру (мұғалімнің көмегімен)

2.5.1.2 использовать слова, обозначающие один или несколько предметов, согласовывать слова-признаки со словами-предметами в числе, роде (с помощью учителя)
3.5.1.2.1 использовать и согласовывать слова-признаки со словами-предметами в роде, числе, падеже
4.5.1.2 использовать и согласовывать слова-признаки и слова, обозначающие порядок при счете, со словами-предметами в роде, числе, падеже
3.5.1.2.2 использовать и согласовывать слова, обозначающие количество предметов, лиц, порядок предметов, лиц по счету, падежные формы слов один, одна, одно
2.5.1.3 использовать слова-действия в настоящем/ будущем/ прошедшем времени (с помощью учителя)
3.5.1.3 понимать и различать слова, обозначающие завершенность и незавершенность действия
4.5.1.3 использовать слова, указывающие на завершенность и незавершенность действия
2.5.1.4 понимать и использовать простые предлоги в коротких предложениях
3.5.1.4 понимать и использовать в предложениях предлоги со значением: в, на – место действия, в, на – направление движения, из, с – исходный пункт движения, о – предмет речи, мысли, в – время, с – совместность, у – лицо, обладающее чем-либо
4.5.1.4 понимать и использовать в предложениях/ коротком тексте предлоги со значением: в, на – место действия, в, на – направление движения, из, с – исходный пункт движения, о – предмет речи, мысли, в – время, с – совместность, у – лицо, обладающее чем-либо
2.5.1.5 различать слова, обозначающие признаки предметов, подбирать признаки к предметам по цвету, форме, величине, материалу
3.5.1.5 согласовывать и использовать слова-признаки, подбирать признаки к предметам по цвету, форме, величине, материалу по заданной теме
4.5.1.5 согласовывать слова-признаки со словами-предметами, подбирать признаки к предметам по цвету, форме, величине, материалу
3.5.1.6 использовать сложные предложения с союзами и, а, но по предложенным моделям
4.5.1.6 использовать сложные предложения с союзами и, а, но
3.5.1.7 использовать в речи местоимения
4.5.1.7 использовать в речи падежные формы личных и вопросительных местоимений, отрицательных (никто, ничто), возвратного себя
4.5.1.8 использовать слова, обозначающие признак действия: интересно, важно, трудно, скучно, приятно, их сравнительную степень, а также слова: надо, нужно, можно, нельзя
5.2 Соблюдение орфографических норм
2.5.2.1 правильно писать слова, понимая различия между звуками и буквами, писать сочетания жи-ши, ча-ща, чу-щу
3.5.2.1 писать воспринятые на слух слова, не содержащие расхождений между произношением и написанием
4.5.2.1 писать/списывать слова, написание которых расходится с произношением (с помощью учителя)

2.5.2.2 адамдардың атын, әкесінің атын, тегін, жануарларға қойылған аттарды бас әріппен жазу (мұғалімнің көмегімен )
3.5.2.2 орфографиялық сөздікті қолданып жаңа сөздер жазу (мұғалімнің көмегімен)
4.5.2.2 орфографиялық сөздігін пайдаланып таныс емес сөздерді жазу
2.5.2.3 көмекші сөздерді сөздерден бөлек жазу (мұғалімнің көмегімен)
3.5.2.3 сөздер мен демеуліктерді бөлек жазу
4.5.2.3 күрделі демеуліктерді дұрыс жазу (из-за, из-под)
12. Осы оқу бағдарламасы Бастауыш білім беру деңгейінің 2-4-сыныптарына арналған "Орыс тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспарға (оқыту орыс тілінде емес) сәйкес іске асырылады.
Параграф 3. Бастауыш білім беру деңгейінің 2-4-сыныптарына арналған "Орыс тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар (оқыту орыс тілінде емес)
1) 2-сынып:
Ортақ тақырыптар
Бөлім (сөйлеу әрекетінің түрлері)
Бөлімше (дағдылар)
Оқу мақсаттары
1- тоқсан
1. Менің отбасым және достарым 2. Менің мектебім
Тыңдалым (тыңдау)
1.1 Тыңдау дағдыларын қалыптастыру
2.1.1.1 бейне және аудио материалды, сөзді мұқият тыңдап, түсіну және оған дұрыс жауап беру (қимыл, ым-ишараны қолдану)
1.2 Сөздер мен сөз тіркестерінің лексикалық мағынасын түсіну
2.1.2.1 күнделікті өмірге қатысы бар қарапайым тіркестердегі сөздердің лексикалық мағынасын түсіну
Айтылым
2.1 Сөздік қорды толықтыру
2.2.1.1 танысу үшін өзі туралы хабарлау, заттарды сипаттау және сұраулы сөйлемдер құрау барысында сөздерді, сөз тіркестерін пайдалану
2.2 Берілген тақырып бойынша ойын жеткізу
2.2.2.1 Сюжеттік суреттер негізінде 2-3 пікір білдіру
2.3 Тілдесудің түрлі жағдаяттарына қатысу және сөйлеу нормаларын сақтау
2.2.3.1 белгілі бір тақырыптағы сөйлесу жағдаятына қатысу, сұхбаттасушы не туралы айтып тұрғанын түсіну және жауап беру
2.5 Аудиовизуалды материал негізінде дәлелді пікір айту
2.2.5.1 бейне және аудиоматериалдардағы оқиғаларды өз сөзімен сипаттау
2.7 Орфоэпиялық нормаларды сақтау
2.2.7.1 дыбыс пен екпіннің мағыналы ажыратушылық рөлін түсіну
Оқылым
3.1 Оқу түрлерін қолдану
2.3.1.1 мәтінді мәнерлеп оқу (хабарлы және сұраулы сөйлемдерді интонациялау)
3.2 Мәтіннің мазмұнын түсіну
2.3.2.1 мәтіндегі сөздер мен қарапайым сөз тіркестерінің мағынасын түсіну
3.4 Сұрақтар мен жауаптар құрастыру
2.3.4.1 мәтіннің мазмұны бойынша қарапайым сұрақтар құрастыру және оған жауап беру
Жазылым
4.1 Әртүрлі ұсыну формаларын пайдалана отырып мәтін жазу
2.4.1.1 сипаттау сөздерді қолданып, берілген иллюстрация бойынша постер жасау
4.3 Тыныс белгілерінің нормаларын сақтау
2.4.3.1 жай сөйлемнің соңында тыныс белгілерін қолдану (мұғалімнің көмегімен)

2.5.2.2 писать заглавную букву в написании имен, отчеств, фамилий людей, кличек животных (с помощью учителя)
3.5.2.2 писать новые слова, используя орфографический словарь (с помощью учителя)
4.5.2.2 писать незнакомые слова, используя орфографический словарь
2.5.2.3 писать раздельно предлоги со словами (с помощью учителя)
3.5.2.3 писать раздельно предлоги со словами
4.5.2.3 правильно писать сложные предлоги (из-за, из-под)
12. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Русский язык" для 2-4 классов уровня начального образования (с нерусским языком обучения).
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Русский язык" для 2-4 классов уровня начального образования (с нерусским языком обучения)
1) 2 класс:
Сквозные темы
Раздел (виды речевой деятельности)
Подраздел (навыки)
Цели обучения
1 четверть
1.1. Моя семья и друзья
2. Моя школа
Аудирование (слушание)
1.1 Формирование навыка слушания
2.1.1.1 слушать и понимать видео- и аудиоматериал, речь и правильно реагировать на нее (использование мимики и жестов, выполнение действий)
1.2 Понимание лексического значения слов и словосочетаний
2.1.2.1 понимать лексическое значение слов в простых фразах, имеющих отношение к повседневной жизни
Говорение
2.1 Пополнение словарного запаса
2.2.1.1 использовать в речи слова и словосочетания для знакомства, сообщения о себе, описания предметов и для составления вопросительных предложений
2.2 Построение высказывания на заданную тему
2.2.2.1 создавать высказывание из 2-3 предложений по картинке/на основе сюжетных картинок
2.5 Построение высказывания на основе аудиовизуального материала
2.2.5.1 описывать события из видео- и аудиоматериалов своими словами
2.7 Соблюдение орфоэпических норм
2.2.7.1 понимать смыслоразличительную роль звука и ударения
Чтение
3.1 Использование видов чтения
2.3.1.1 выразительно читать текст (интонирование повествовательных и вопросительных предложений)
3.2 Понимание содержания текста
2.3.2.1 понимать значение слов и простых фраз в тексте
3.4 Формулирование вопросов и ответов
2.3.4.1 формулировать простые вопросы по содержанию текста и отвечать на них
Письмо
4.1 Написание текстов с использованием различных форм представления
2.4.1.1 создавать постер/ писать слова-признаки к предмету, изображенному на картинке/иллюстрации
4.3 Соблюдение пунктуационных норм
2.4.3.1 использовать знаки препинания в конце простых предложений (с помощью учителя)

2.7 Орфоэпиялық нормаларды сақтау
4.2.7.1 сөздердің айтылу ережелерін сақтау, оның ішінде екпінді орналастырудың қиын жағдайларында
Оқылым
3.4 Сұрақтар мен жауаптар құрастыру
4.3.4.1 мәтін мазмұны бойынша бағалау сұрақтарын құрастыру
3.5 Түрлі дереккөздерден ақпарат алу
4.3.5.1 әртүрлі көздерден ақпаратты табу және алу: сөздіктер, анықтамалықтар, энциклопедиялар, интернет ресурстары, инфографика
Жазылым
4.1 Әртүрлі ұсыну формаларын пайдалана отырып, мәтін жазу
4.4.1.1 берілген тақырып бойынша шағын мәтіндер жазу / комикс (иллюстрация) түріндегі әңгімелерді ұсыну
4.2 Тыңдаған/ оқыған мәтіннің мазмұнына өз көзқарасын білдіру
4.4.2.1 тыңдаған/оқыған/көргені бойынша шағын мәтін жазу (мұғалімнің көмегімен)
Тілдік нормаларды қолдану
5.1 Грамматикалық нормаларды сақтау (терминдерді пайдаланбай)
4.5.1.2 санау кезіндегі ретті білдіретін және заттың сынын білдіретін сөздерді род, жекеше, көпше түрде, септікте заттың атын білдіретін сөздермен қолдану және үйлестіру
4.5.1.4 сөйлемдегі/қысқа мәтіндегі келесі мағынасындағы демеуліктерді түсініп, қолдану: в, на –әрекет орны, в, на – қозғалыс бағыты, из, с –қозғалыстың бастапқы нүктесі, о – сөйлеу, ой, в –уақыт, с – үйлесімділік, у – бір нәрсеге ие тұлға
4.5.1.6 и, а, но шылаулары бар құрмалас сөйлемдерді қолдану
4.5.1.8 қимылдың сынын білдіретін сөздерді: интересно, важно, трудно, скучно, приятно, олардың салыстырмалы шырайын, сонымен қатар надо, нужно, можно, нельзя сөздерін қолдану
5.2 Орфографиялық нормаларды сақтау
4.5.2.2 орфографиялық сөздігін пайдаланып таныс емес сөздерді жазу
4.5.2.3 күрделі демеуліктерді дұрыс жазу (из-за, из-под)
Ескерту:
1) оқу мақсаттары бір тоқсан аясында сөйлеу әрекетінің түрлері бойынша ұйымдастырылады;
2) 2.5.2.1 оқу мақсаты әліпбиді білуді, дыбыстарды зерттеуді қамтиды.
3-тарау. "Орыс тілі" оқу пәнінің (оқыту орыс тілінде емес) мазмұнын ұйымдастыру (төмендетілген оқу жүктемесімен)
1-параграф. "Орыс тілі" оқу пәнінің мазмұны
13. "Орыс тілі" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 2-сыныпта – аптасына 1,5 сағат, оқу жылында 51 сағат;
2) 3-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
3) 4-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген үлгілік оқу жоспарына тәуелді (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген).

2.7 Соблюдение орфоэпических норм
4.2.7.1 соблюдать правила произношения слов, в том числе в трудных случаях постановки ударения
Чтение
3.4 Формулирование вопросов и ответов
4.3.4.1 формулировать оценочные вопросы по содержанию текста
3.5 Извлечение информации из различных источников
4.3.5.1 находить и извлекать информацию из разных источников: словарей, справочников, энциклопедий, интернет-ресурсов, инфографики
Письмо
4.1 Написание текстов с использованием различных форм представления
4.4.1.1 писать короткие тексты по заданной теме/ представлять истории в виде комиксов (иллюстраций)
4.2 Изложение содержания прослушанного/прочитанного материала
4.4.2.1 на основе прослушанного/прочитанного/ увиденного писать короткий текст (с помощью учителя)
Употребление языковых норм
5.1 Соблюдение грамматических норм (без использования терминов)
4.5.1.2 использовать и согласовывать слова-признаки и слова, обозначающие порядок при счете, со словами-предметами в роде, числе, падеже
4.5.1.4 понимать и использовать в предложениях/ коротком тексте предлоги со значением: в, на – место действия, в, на – направление движения, из, с – исходный пункт движения, о – предмет речи, мысли, в – время, с – совместность, у – лицо, обладающее чем-либо
4.5.1.6 использовать сложные предложения с союзами и, а, но
4.5.1.8 использовать слова, обозначающие признак действия: интересно, важно, трудно, скучно, приятно, их сравнительную степень, а также слова: надо, нужно, можно, нельзя
5.2 Соблюдение орфографических норм
4.5.2.2 писать незнакомые слова, используя орфографический словарь
4.5.2.3 правильно писать сложные предлоги (из-за, из-под)
Примечание:
1) цели обучения в пределах одной четверти комбинируются по разным видам речевой деятельности;
2) цель обучения 2.5.2.1 включает знание алфавита, изучение звуков.
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Русский язык" (с нерусским языком обучения) (с сокращением учебной нагрузки)
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Русский язык"
13. Объем учебной нагрузки по предмету "Русский язык" составляет:
1) во 2 классе –1,5 часа в неделю, 51 час в учебном году;
2) в 3 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
3) в 4 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).

14. 2-сыныпқа арналған "Орыс тілі" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) тыңдалым (тыңдау): ым-ишара мен қимылдарды қолдана отырып тыңдалған сөзге жауап беру; қарапайым сөз тіркестеріндегі сөздердің лексикалық мағынасын түсіну; кейіпкерлерді, оқиғалар тізбегін анықтау; есту қабілеті арқылы сұраулы және хабарлы сөйлемдерді ажырату; сұрақтарға жауап беру, тиісті иллюстрацияларды /тыңдалған мәтінге арналған сюжеттік суреттерді таңдау; аудио және бейнематериалдағы оқиғаларды сипаттау;
2) айтылым: сөйлеу үлгілері бойынша сөйлемдер құру; танысу және өзі туралы хабарлау үшін сөздерді қолдану; естіген сұрақтарға жауап қайтару; сурет, берілген тақырып немесе тыңдалған мәтін бойынша 2-4 сөйлемнен тұратын мәлімдемелер жасау; белгілі бір тақырып бойынша диалогқа қатысу; таныс сөздерді қолдану негізінде заттар мен сюжеттік суреттерді сипаттау; шағын мәтіндерді мазмұндау; бағалау пікірін білдіру; дыбыс пен екпіннің семантикалық рөлін түсіну;
3) оқылым: мәнерлеп оқу (хабарлы және сұраулы сөйлемдерді интонациялау); мәтін мазмұны бойынша сұрақтар мен жауаптарды тұжырымдау; сөздердің лексикалық мағынасын түсіну (терминді қолданбай); әдеби жанрды анықтау (жұмбақ, ертегі, өлең, әңгіме); шағын өлеңдерді жаттау; оқылған мәтіннің мазмұнына өз көзқарасын білдіру; сөздіктер мен анықтамалардан ақпаратты табу;
4) жазылым: бас және кіші әріптер мен олардың қосылыстарын жазу; бас, кіші әріптердің биіктігін, ені мен көлбеуін сақтау; каллиграфиялық нормаларды сақтай отырып сөздер мен сөйлемдерді жазу; таныс сөздерді/ сөз тіркестерін жазу; иллюстрация, сурет бойынша дәйекті сөйлемдер жазу; сөйлем соңында тыныс белгілерін қолдану;
5) ауызша және жазбаша тілде қолдануға арналған грамматикалық материал: жанды және жансыз зат есімдер; жекеше және көпше түрде зат есімдердің өзгерту; сын есімдерді зат есімдермен көпше және жекеше түрде, род категориясында қиылысуы; заттардың түсін, формасын, көлемін және материалын білдіретін сын есімдер; етістіктің шақтары бойынша өзгеруі (осы, келер, өткен); зат есімдер мен етістіктердің тіркесімі; сан есімдерді қолдану; жи-ши, ча-ща, чу-щу тіркестері; адамдардың аттарын, әкесінің аттарын, тегін, жануарларға қойылған аттарды бас әріппен жазу, демеуліктерді сөздерден бөлек жазу, 2-4 сөзден тұратын қарапайым сөйлемдерді құрастыру.
15. 3-сыныпқа арналған "Орыс тілі" оқу пәнінің базалық мазмұны:

14. Базовое содержание учебного предмета "Русский язык" для 2 класса:
1) аудирование (слушание): реагирование на прослушанную речь с использованием мимики и жестов; понимание лексического значения слов в простых фразах; определение героев, последовательности событий; различение на слух вопросительных и повествовательных предложений; ответы на вопросы, подбор соответствующих иллюстраций/ сюжетных картинок к прослушанному тексту; описание событий в аудио- и видеоматериале;
2) говорение: построение предложений по речевым образцам; использование слов для знакомства и сообщения о себе; предоставление ответов на вопросы; создание высказываний из 2-4 предложений по картинке, по заданной теме, по прослушанному тексту; участие в диалоге на определенную тему; описание предметов и сюжетных картинок на основе использования знакомых слов и предложений; пересказ небольших текстов; высказывание оценочного мнения; понимание смыслоразличительной роли звука и ударения;
3) чтение: выразительное чтение (интонирование повествовательных и вопросительных предложений); формулирование вопросов и ответов по содержанию текста; понимание лексического значения слов (без употребления термина); определение жанра (загадка, сказка, стихотворение, рассказ); заучивание небольших стихотворений; выражение своего отношения к содержанию прочитанного текста; нахождение информации в словарях и справочниках;
4) письмо: написание заглавных и строчных букв и их соединений; соблюдение высоты, ширины и наклона прописных, строчных букв; написание слов, предложений с соблюдением каллиграфических норм; написание знакомых слов/словосочетаний; написание связных предложений по иллюстрации, картинке; использование знаков препинания в конце предложения;
5) грамматический материал для использования в устной и письменной речи: одушевленные и неодушевленные имена существительные; изменение имен существительных по числам; согласование имен прилагательных с именами существительными в роде и числе; имена прилагательные, обозначающие цвет, форму, величину и материал предметов; изменение глаголов по временам (настоящее, будущее, прошедшее); сочетание глаголов с именами существительными; употребление имен числительных; сочетания жи-ши, ча-ща, чу-щу; написание заглавной буквы в именах, отчествах, фамилиях людей, кличках животных; раздельное написание предлогов со словами; использование предлогов в коротких фразах и предложениях; составление простых предложений из 2-4 слов.
15. Базовое содержание учебного предмета "Русский язык" для 3 класса:

2) ауызша және жазбаша дереккөздердің кең спектрімен танысу;
3) оқу материалын ынталандыру және қиындату.
3. Бастауыш мектепте бағдарламаның мазмұны білім алушылардың күнделікті сөйлесуде ағылшын тілін қолдану қабілетін дамытуға және одан әрі оқу үшін берік негізді қамтамасыз етуге бағытталған. Ағылшын тілін оқыту бағдарламасының негізгі мақсаты – білім алушылардың тіл байлығын, қызығушылығын, өзіне деген сенімін дамыту, ағылшын тілін үйренуге деген оң көзқарасты қалыптастыру.
4. Бағдарламаға сәйкес, бастауыш білім беруді аяқтағаннан кейін білім алушылар A1 деңгейін меңгереді деп күтілуде.
2 тарау. "Ағылшын тілі" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
1-параграф. "Ағылшын тілі" оқу пәнінің мазмұны
5. "Ағылшын тілі" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 3-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
2) 4-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
6. Пән бойынша білім мен дағдылар бөлімдерге бөлінеді. Бөлімдер одан әрі дағдылар, тақырыптар, білім немесе түсінік деңгейіне сәйкес келетін және болашақта оқу мақсатын қалыптастыратын бөлімдерге бөлінеді. Ағылшын тіліндегі пәндік бағдарламаларды әзірлеудің маңызды қағидасы – оқу бағдарламасының шиыршық тұжырымдамасы. Оқыту мақсаттары мұғалімдерге жоспарлауға және бағалауға мүмкіндік беретін әрбір бөлімшедегі прогресті көрсетеді.
7. Оқу бағдарламасының мазмұны сөйлеу әрекетінің түрлері мен тілді қолдану бөлімдері бойынша ұйымдастырылған.
1-бөлім "Тыңдалым":
1) фонологиялық хабардарлық;
2) сөздік қорын түсіну;
3) нұсқауларды түсіну;
4) жалпы түсінік;
5) болжамдар жасау.
2- бөлім "Айтылым":
1) фонологиялық хабардарлық;
2) сөздік қорын қолдану;
3) өзара әрекеттесу;
4) тұрақты монологты дамыту;
5) қайталау дағдыларын дамыту.
3- бөлім "Оқылым":
1) фонологиялық хабардарлық;
2) сөздік қорын дамыту;
3) жалпы түсіну үшін оқу;
4) нақты ақпарат алу үшін әртүрлі мәтіндерді оқу;
5) бос уақытты өткізу әрекеті ретінде оқу.
4- бөлім "Жазылым":
1) орфография;
2) жазу дағдыларын дамыту;
3) әртүрлі мәтіндерді құрастыру;
4) үйлесімділік пен ұйымшылдықты дамыту;
5) пунктуация.
5-бөлім "Ағылшын тілін қолдану":
1) грамматикалық бірліктерді қолдану
8. 3-сыныпқа арналған оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) Тыңдалым: фонемалық дыбыстар мен фонемалық тіркестерді білу; алфавит әріптерін білу; баяу және анық айтылатын сыныптағы шектеулі іс-шараларға арналған қысқаша негізгі нұсқауларды түсіну; баяу және анық айтылатын негізгі жалпы жеке сұрақтарды түсіну; көрнекі құралдар арқылы адамдардың, іс-әрекеттердің және заттардың негізгі сипаттамаларын түсіну, қолдау; таныс тақырыптардың шектеулі ауқымы бойынша қысқа қолдау көрсетілетін баяндаманың мазмұнын болжау үшін контекстік белгілерді пайдалану.

2) знакомства с различными устными и письменными источниками;
3) стимулирования и усложнения учебного материала.
3. В начальной школе содержание программы направлено на развитие способности учащихся использовать английский язык в повседневной беседе и создание прочной основы для дальнейшего обучения. Основная цель программы обучения английскому языку – развитие у обучающихся языковых навыков, интереса, уверенности в себе, а также формирование позитивного отношения к изучению английского языка.
4. Согласно программе, после завершения начального образования обучающиеся должны овладеть уровнем А1.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Английский язык"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Английский язык"
5. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Английский язык" составляет:
1) в 3 классе - 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 4 классе - 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
6. Предметные знания и умения разделены на разделы. Разделы далее делятся на подразделы, которые соответствуют уровню навыков, тем, знаний или понимания и формируют будущие цели обучения. Важным принципом разработки предметных программ на английском языке является концепция спиральной учебной программы. Цели обучения показывают прогресс в каждом подразделе, что позволяет учителям планировать и оценивать.
7. Содержание учебной программы организовано по разделам, включая виды речевых действий и использование языка.
Раздел 1. "Аудирование":
1) фонологическая осведомлҰнность;
2) понимание словарного запаса;
3) понимание инструкций;
4) общее понимание;
5) делать прогнозы.
Раздел 2. "Говорение":
1) фонологическая осведомлҰнность;
2) использование словарного запаса;
3) взаимодействие;
4) развитие устойчивого монолога;
5) развитие навыков повторения.
Раздел 3. "Чтение":
1) фонологическая осведомлҰнность;
2) развитие словарного запаса;
3) чтение для общего понимания;
4) чтение различных текстов для получения конкретной информации;
5) чтение как вид досуга.
Раздел 4. "Письмо":
1) орфография;
2) развитие навыков письма;
3) создавать различные тексты;
4) развитие последовательности и согласованности;
5) пунктуация.
Раздел 5. "Использование английского языка":
1) употребление грамматических единиц
8. Базовое содержание учебного предмета для 3 класса:
1) Аудирование: знание фонематических звуков и фонематических сочетаний; знание букв алфавита; понимание кратких, произносимых медленно и четко, базовых инструкций для некоторой деятельности в классе; понимание основных общие личных вопросов, произносимых медленно и четко; понимание основных характеристик людей, действий и вещей, показанных посредством визуальных средств; использование контекстных подсказок для прогнозирования содержания короткой поддерживаемой речи на ограниченный круг знакомых тем.

2) Айтылым: таныс сөздер мен сөз тіркестерін түсінікті айту; жеке ақпаратты беру үшін оқшау сөздер мен негізгі сөз тіркестерін пайдалану; негізгі сұрақтарға бір сөзбен немесе қысқа жауаптармен жауап беру; тікелей жеке қажеттіліктерге байланысты негізгі сұраныстарды тұжырымдау; сәлемдесу және басқалармен негізгі қарым-қатынас туралы сұрақтар қою; адамдар мен заттардың қарапайым сипаттамаларын беру.
3) Оқылым: алфавит әріптерін тану және атау; әдеттегі күнделікті жағдайларда иллюстрациялардағы /суреттердегі кейбір таныс сөздер мен белгілерді анықтау; тақырыптардың шектеулі ауқымы бойынша суреттегі немесе белгішедегі сөздің мағынасын көрсету; таныс күнделікті жағдайларда қолданылатын қысқа, қарапайым нұсқауларды орындау; негізгі идеяларды қысқаша түрде табу; қарапайым сипаттамаларда әртүрлі мәтіндерден нақты ақпаратты табу (ашық хаттар, плакаттар, парақшалар, хабарламалар мен ескертулер: орындар, уақыт және бағалар); өте қарапайым тілде жазылған қысқа иллюстрацияланған көркем және публицистикалық әңгімелердің сөздікті қолдана отырып оқу.
4) Жазылым: кейбір жиі қолданылатын сөздерді ұқыпты жазу; қысқа сөздерде сөз тәртібінің ережелерін сақтау; сөйлем деңгейінде жазбаша мәтінді аяқтау үшін сөздер мен қысқа қарапайым сөз тіркестерін қолдану; сөйлем деңгейіндегі жазбаша мәтінді аяқтау үшін сөздер мен қысқа қарапайым сөйлемдерді қолдану; сөздер мен қарапайым сөз тіркестерін қолдана отырып ашықхат жазу, идеяларды and, but деген жалғаулықтарды қолдана отырып байланыстыру; пунктуацияның негізгі ережелерін қолдану.
5) Ағылшын тілін қолдану: жекеше және көпше түрдегі зат есімдерді, соның ішінде кейбір жалпы тұрақты емес көпше және жоғары жиілікті саналмайтын зат есімдерді қолдану; жеке ақпаратты ұсыну және таныс тақырыптардың шектеулі ауқымы бойынша адамдар мен заттарды сипаттау үшін to be етістігін пайдалану; есептік сандарды (1-10, 11 - 20, 21 – 100) қолдану; адамдар мен заттарды және қарапайым сезімдерді қолдаумен сипаттау кезінде жалпы сын есімдерді қолдану; заттарды анықтау үшін a, an, the негізгі детерминаторларын қолдану; негізгі сұрақтарда who, what, where, how, and when деген сұрау есімдіктерін қолдану; қолдау көрсетілетін жабық сұрақтардағы заттарды көрсету үшін this, these, that және thoses демонстрациялық есімдіктерін пайдалану; таныс тақырыптардың шектеулі ауқымында жеке тақырыптар мен объект есімдіктерін пайдалану; таныс тақырыптардың шектеулі ауқымы бойынша қысқаша нұсқаулар беру үшін императивті формаларды пайдалану; has got/ have got; there is/are тіркестерін таныс тақырыптардың шектеулі ауқымында қолдану; таныс тақырыптардың шектеулі ауқымы үшін осы шақтың жалпы қабылданған нысандары мен қысқартуларын пайдалану; қай жерде екенін айту үшін here/there негізгі орынға байланысты үстеулерді қолдану; мүмкіндікті сипаттау үшін can/ can't модальді етістіктерін қолдану; орналасуына байланысты көмекші сөздерді қолдану; уақытқа байланысты көмекші сөздерді қолдану; + етістік, go/like + етістік + ing етістіктерді қолдану.

2) Говорение: четкое произношение знакомых слов и фраз; использование отдельных слов и ключевых фраз для предоставления личной информации; ответы на основные вопросы одним словом или короткими ответами; формулирование основных запросов, непосредственно связанных с личными потребностями; приветствие и вопросы об основных взаимодействиях с другими; простые описания людей и вещей.
3) Чтение: узнавание и называние букв алфавита; определить некоторые знакомые слова и знаки на иллюстрациях/картинках в типичных повседневных ситуациях; отображение значения слова на картинке или значке на ограниченный ряд тем; следовать коротким и простым инструкциям, используемым в знакомых повседневных ситуациях; нахождение основных идей в кратком виде; в простых описаниях находит конкретную информацию в различных текстах (открытки, плакаты, листовки, объявления и объявления: места, время и цены); чтение с использованием словаря коротких иллюстрированных художественных и научно-популярных рассказов, написанных очень простым языком.
4) Письмо: аккуратно пишет несколько часто употребляемых слов; соблюдает правила порядка слов в коротких словах; использовать слова и короткие простые фразы для завершения письменного текста на уровне предложений; пишет открытки, используя слова и простые фразы, соединяет идеи с помощью союзов and, but; использует основные правила пунктуации.
5) Использование английского языка: использование существительных в единственном и множественном числе, включая некоторые распространенные неправильные формы множественного числа и часто встречающиеся неисчисляемые существительные; использование глагола to be для представления личной информации и описания людей и вещей на ограниченный ряд знакомых тем; использование количественных чисел (1-10, 11-20, 21-100); использование общих прилагательных при описании людей и вещей, а также простых чувств при поддержке; использование основных определителей a, an, the для идентификации вещей; использование вопросительных местоимений who, what, where, how, и when в основных вопросах; использование указательных местоимений this, these, that и thoses для обозначения предметов в поддерживаемых закрытых вопросах; использование личных субъектных и объектных местоимений в ограниченном ряде знакомых тем; использовать повелительные формы, чтобы дать краткие инструкции на ограниченный ряд знакомых тем; используйте фразы has got/ have got, there is/are в ограниченном ряде знакомых тем; использовать общепринятые формы настоящего времени и сокращения для ограниченного ряда знакомых тем; использование наречия местоположения here/there, чтобы указать место; использование модальных глаголов can/can't для описания возможности; использование вспомогательных слов в зависимости от местоположения; использование вспомогательных слов, связанных со временем; используйте глаголы let's + глагол, go/like + глагол + ing.

9. 4-сыныпқа арналған оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) Тыңдалым: фонематикалық жағынан ерекшеленетін сөздерді ажырату; таныс зат есімдерді, сын есімдерді және іс-қимыл сөздерін визуалды қолдау арқылы білу; білім алушының ана тіліндегі сөздерге ұқсас сөздерді тану; нұсқаулықтар мен нұсқаулардың көбеюін түсіну; таныс тақырыптарға қарапайым сұрақтарды қолдау арқылы тану; күнделікті таныс тақырыптар бойынша қысқа әңгімелердің негізгі түйіндерін түсіну; көрнекі қолдау арқылы қысқа жазбалардан күнделікті таныс тақырыптар бойынша нақты ақпаратты тану; таныс тақырыптардың кеңеюі бойынша қысқа, қолдау көрсететін әңгімелердің мазмұнын болжау үшін контекстік анықтамаларды пайдалану.
2) Айтылым: сөздерді, қысқа сөз тіркестерін және жай сөйлемдерді тиісті екпін арқылы айту; нақты жеке ақпаратты беру үшін қысқа фразалар мен мәлімдемелерді пайдалану; қарапайым фразалар немесе сөйлемдер арқылы таныс тақырыптар бойынша сұрақтарға жауап беру; негізгі сөз тіркестерін / мәлімдемелерді қолдана отырып, жедел қажеттіліктерді білдіру; негізгі алмасулардың шектеулі ауқымында басқалармен сөйлескенде кезектесіп отыру; адамдардың, заттардың, әрекеттердің және сезімдердің қарапайым сипаттамасын беру; күнделікті таныс тақырыптар бойынша өте қысқа, негізгі әңгімелер мен оқиғаларды қайталау.
3) Оқылым: жиі қолданылатын сөздерді дұрыс оқу және айту; әдеттегі күнделікті жағдайларда таныс атауларды, сөздерді және негізгі сөз тіркестерін тану; суреттегі немесе белгішедегі сөздің мағынасын анықтау; қысқаша жазылған нұсқаулықтар мен нұсқауларды орындау; қысқаша қарапайым мәтіндердің негізгі сәттерін анықтау; мәтіндердің әртүрлі түрлерінде нақты ақпаратты іздеу (әлеуметтік желілер, электрондық хаттар, жарнама, арнайы іс-шаралар бағдарламалары, парақшалар және брошюралар); сөздікті қолдана отырып, өте қарапайым тілде жазылған қысқа иллюстрацияланған көркем және ғылыми көпшілік әңгімелерді оқу.
4) Жазылым: кейбір жиі қолданылатын сөздерді дұрыс жазу; күрделі мәлімдемелерде сөз тәртібінің ережелерін сақтау; сөйлем деңгейінде жазбаша мәтінді аяқтау үшін сөздерді, қысқа сөз тіркестерін және мәлімдемелерді пайдалану; қарапайым сөз тіркестері мен сөйлемдерді қолдана отырып ашық хат, хат немесе жарнамалық хабарландыру жазу; оқу тақырыптары бойынша шағын абзац жазу; идеяларды and, but, then, or көмегімен байланыстыру; пунктуацияның негізгі ережелерін қолдану.
5) Ағылшын тілін қолдану: жекеше мен көпше зат есімдерді, кейбір жалпы бұрыс көпше зат есімдерді және саналмайтын зат есімдерді, атау үшін "s / s" иеленушілерін, меншік туралы сөйлесуді қолдану; жеке ақпаратты ұсыну және адамдар мен заттарды сипаттау үшін to be етістігін пайдалану; 1 – 1000 есептік сан есімдерді және 1 – 100 реттік сан есімдерді қолдану; қарапайым бір буынды және кейбір екі буынды сын есімдерді [салыстырмалы және үстемдік] айтарлықтай қолдаумен салыстырулар жасау, заттарды сипаттау үшін жалпы сын есімдерді, соның ішінде иелік сын есімдерді қолдану; a, an, the детерминаторларын қолдау арқылы жалпы және кейбір оқу тақырыптарының шектеулі ауқымындағы пәндерді белгілеу үшін қолдану; who, what, where, which, whose және how many таныс тақырыптар бойынша сұрақтар қою үшін сұрау есімдіктерін қолдану; қысқа сөйлемдерде, ашық және жабық сұрақтар мен жауаптарда this, these, that, those сілтеу есімдіктерді қолдану; жеке тақырыптар мен объектілік есімдіктерді, сондай-ақ таныс тақырыптардың шектеулі ауқымы бойынша mine, yours тәуелдік есімдіктерін қолдану; таныс тақырыптардың кеңеюі бойынша қысқаша нұсқаулықтар беру үшін бұйрық формаларды қолдану; таныс тақырыптардың кеңеюіндегі қысқа жауаптар үшін қысқартуларды қоса алғанда, қарапайым осы шақтың жалпы формаларын қолдану; белгілі тақырыптардың шектеулі ауқымында нақ осы шақты қолдану; қысқа жауаптар мен қысқартуларды қоса алғанда, мақұлдау мен сұрақ формаларында has got/ have got, there is/are қолдану; уақыт пен жиіліктің негізгі үстеулерін қолдана отырып, қарапайым сын-қимыл үстеулерін қолдану; сұрау мен рұқсат алу үшін can пайдалану; міндеттеме туралы айтқанда must/mustn’t қолдану; орын мен уақытқа байланысты көмекші сөздерді қолдану; бағытқа байланысты көмекші сөздерді қолдану; таныс тақырыптардың шектеулі ауқымы бойынша өткен шақтың қарапайым формаларын (was/were) қолдану.

9. Базовое содержание учебного предмета для 4 класса:
1) Аудирование: определение фонематически различимых слов; знание знакомых существительных, прилагательных и слов действия с визуальной поддержкой; распознавание слов, похожих на слова родного языка обучающегося; понимание широкого ряда инструкций и указаний; распознавание простых вопросов на знакомые темы с поддержкой; понимание главного смысла коротких бесед на знакомые бытовые темы; распознавание конкретной информации на знакомые бытовые темы из коротких записей с визуальным сопровождением; использование контекстных подсказок для прогнозирования содержания коротких, обоснованных выступлений на все более широкий ряд знакомых тем.
2) Говорение: произнесение слов, коротких фраз и простых предложений с соответствующим ударением; использование коротких фраз и заявлений для предоставления фактической личной информации; ответы на вопросы на знакомые темы простыми фразами или предложениями; выражение насущных потребностей, используя основные фразы/утверждения; поочередный разговор с другими людьми в ограниченном ряде основных обменов; предоставление простых описаний людей, предметов, действий и чувств; пересказ очень коротких, основных историй и событий на знакомые бытовые темы.
3) Чтение: правильное чтение и произношение часто употребляемых слов; узнавание знакомых имен, слов и основных фраз в обычных повседневных ситуациях; определение значения слова на картинке или значке; следование кратким письменным инструкциям и указаниям; выявление основных моментов коротких простых текстов; поиск конкретной информации в различных типах текстов (социальные сети, электронные письма, рекламные объявления, программы специальных мероприятий, листовки и брошюры); чтение коротких, простых иллюстрированных художественных и научно-популярных рассказов с использованием словаря;
4) Письмо: правильное написание некоторых часто встречающихся слов; соблюдение правил порядка слов в более сложных высказываниях; использование слов, коротких фраз и утверждений для завершения письменного текста на уровне предложений; написание открытки, письма или рекламного объявления, используя простые фразы и предложения; написание небольшого абзаца по учебным темам; связывание идей с помощью and, but, then, or; применение основных правил пунктуации.
5) Использование английского языка: использование существительных в единственном числе, существительных во множественном числе, включая некоторые распространенные неправильные существительные во множественном числе и неисчисляемые существительные, притяжательные ‘s/s’ для имени, разговора о собственности; использование глагола to be для представления личной информации и описания людей и вещей; использование количественных числительных 1–1000 и порядковых числительных 1–100; использование общих прилагательных, в том числе притяжательных прилагательных для описания вещей, использование простых односложных и некоторых двусложных прилагательных [сравнительной и превосходной степени] для проведения сравнений со значительной поддержкой; использование определителей a, an, the для обозначения предметов по ограниченному кругу общих и некоторых учебных тем с поддержкой; использование вопросительных местоимений who, what, where, which, whose и how many, чтобы задавать вопросы на широкий ряд знакомых тем; использование указательных местоимений this, these, that, those в коротких высказываниях, открытых и закрытых вопросах и ответах; использование личных субъектных и объектных местоимений, а также притяжательных местоимений mine, yours в ограниченном ряде знакомых тем; использование повелительных форм для передачи коротких инструкций на широкий ряд знакомых тем; использование общих простых форм настоящего времени, включая сокращения форм кратких ответов на широкий ряд знакомых тем; использование настоящего продолженного времени в ограниченном круге знакомых тем; использование has got/have got, there is/are в утвердительных и вопросительных формах, включая краткие ответы и сокращения; использование основных наречий времени и частоты, употребляя простые наречия образа действия; использование can для запросов и получения разрешения; использование must/must not, чтобы говорить об обязательствах; использование предлогов места и времени; использование предлогов направления; использование общих форм прошедшего простого времени (was/were) в ограниченном ряде знакомых тем.

2-параграф. Оқу мақсаттар жүйесі
10. Бағдарламада оқу мақсаттары кодпен белгіленген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші сан бөлімнің ретін, үшінші сан бөлімшені және төртінші сан оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 3.1.2.1 кодында: "3" – сынып, "1" – бөлім, "2" - бөлімше, "1" – оқу мақсатының реттік нөмірі.
1) бөлім "Тыңдалым":
Бөлімше
3-сынып (A1.1)
4-сынып (A1.2)
1. Phonological awareness (фонологиялық хабардарлық)
3. 1. 1. 1 recognise the sounds of phonemes and phoneme blends in words
4. 1. 1. 1 distinguish phonemically distinct words;
2. Understanding vocabulary (сөздік қорын түсіну)
3. 1. 2. 1 recognise familiar words with visual support
4. 1. 2. 1 recognise familiar nouns, adjectives, and action words with visual support;
4. 1. 2. 2 recognise words similar to words in a student's native language
3. Understanding instructions (нұсқауларды түсіну)
3. 1. 3. 1. understand a range of short classroom instructions
4. 1. 3. 1 understand an increasing range of instructions and directions
4. Overall comprehension
(жалпы түсінік)
3. 1. 4. 1 understand basic personal questions;
3. 1. 4. 2 understand simple descriptions of people, actions, and objects with visual support
4. 1. 4. 1 recognise simple questions on familiar topics with support;
4. 1. 4. 2 understand the main points of short talks on familiar everyday topics;
4. 1. 4. 3 recognise specific information on familiar everyday topics from short recordings with visual support
5. Making predictions
(болжамдар жасау)
3. 1. 5. 1.use contextual clues to predict content in short, supported talk on a limited range of familiar topics
4. 1. 5. 1. use contextual clues to predict content in short, supported talk on an increasing range of familiar topics
2) бөлім "Айтылым":
Бөлімше
3-сынып (A1.1)
4-сынып (A1.2)
1. Phonological awareness (фонологиялық хабардарлық)
3. 2. 1. 1 pronounce various sounds of phonemes and phoneme blends in words using appropriate stress, rhythm, and intonation.
4. 2. 1. 1 pronounce words, short phrases, and simple sentences using appropriate stress, rhythm, and intonation;
2. Using vocabulary (сөздік қорын қолдану)
3. 2. 2. 1 use isolated words and basic expressions to provide personal information
4. 2. 2. 1 use short phrases and statements to provide factual personal information
3. Interaction (өзара әрекеттесу)
3. 2. 3. 1 respond to basic questions with single words or short responses;
3. 2. 3. 2 make basic requests related to immediate personal needs;
3. 2. 3. 3 make introductions and requests in basic interaction with others
4. 2. 3. 1 respond to questions on familiar topics with simple phrases or sentences;
4. 2. 3. 2 express immediate needs, using basic phrases/ statements;
4. 2. 3. 3. take turns when speaking with others in a limited range of basic exchanges

Параграф 2. Система целей обучения
10. Цели обучения в программе представлены в виде кода. В коде первое число обозначает класс, второе число – раздел, третье число - подраздел и четвертое число – нумерацию цели обучения. Например, в кодировке 3.1.2.1 "3" – класс, "1" – раздел, "2" - подраздел, "1" – порядковый номер цели обучения.
1) раздел "Аудирование":
Подраздел
3 класс (A1.1)
4 класс (A1.2)
1. Phonological awareness (фонологическая осведомлҰнность)
3.1.1.1 recognise the sounds of phonemes and phoneme blends in words
4.1.1.1 distinguish phonemically distinct words;
2. Understanding vocabulary (понимание словарного запаса)
3.1.2.1 recognise familiar words with visual support
4.1.2.1 recognise familiar nouns, adjectives, and action words with visual support;
4.1.2.2 recognise words similar to words in a student's native language
3. Understanding instructions (понимание инструкций)
3.1.3.1. understand a range of short classroom instructions
4.1.3.1 understand an increasing range of instructions and directions
4. Overall comprehension
(общее понимание)
3.1.4.1 understand basic personal questions;
3.1.4.2 understand simple descriptions of people, actions, and objects with visual support
4.1.4.1 recognise simple questions on familiar topics with support;
4.1.4.2 understand the main points of short talks on familiar everyday topics;
4.1.4.3 recognise specific information on familiar everyday topics from short recordings with visual support
5. Making predictions
(делать прогнозы)
3.1.5.1.use contextual clues to predict content in short, supported talk on a limited range of familiar topics
4.1.5.1. use contextual clues to predict content in short, supported talk on an increasing range of familiar topics
2) раздел "Говорение":
Подраздел
3 класс (A1.1)
4 класс (A1.2)
1. Phonological awareness (фонологическая осведомленность)
3.2.1.1 pronounce various sounds of phonemes and phoneme blends in words using appropriate stress, rhythm, and intonation.
4.2.1.1 pronounce words, short phrases, and simple sentences using appropriate stress, rhythm, and intonation;
2. Using vocabulary (использование словарного запаса)
3.2.2.1 use isolated words and basic expressions to provide personal information
4.2.2.1 use short phrases and statements to provide factual personal information
3. Interaction (взаимодействие)
3.2.3.1 respond to basic questions with single words or short responses;
3.2.3.2 make basic requests related to immediate personal needs;
3.2.3.3 make introductions and requests in basic interaction with others
4.2.3.1 respond to questions on familiar topics with simple phrases or sentences;
4.2.3.2 express immediate needs, using basic phrases/ statements;
4.2.3.3. take turns when speaking with others in a limited range of basic exchanges

4. Developing sustained monologue (тұрақты монологты дамыту)
3. 2. 4. 1 provide simple descriptions of people, objects
4. 2. 4. 1 provide simple descriptions of people, objects, actions, and feelings
5. Developing retelling skills
(қайталау дағдыларын дамыту)
4. 2. 5. 1 recount very short, basic stories and events on familiar everyday topics (with or without support)
3) бөлім "Оқылым":
Бөлімше
3-сынып (A1.1)
4-сынып (A1.2)
1. Phonological awareness (фонологиялық хабардарлық)
3. 3. 1. 1 recognise sounds and name the letters of the alphabet;
3. 3. 1. 2 identify and read separate sounds (phonemes) within words, which may be represented by more than one letter
4. 3. 1. 1 read and pronounce frequently used words correctly;
4. 3. 1. 2 recognise, identify and sound with support a growing range of language at a text level
2. Developing vocabulary range (сөздік қорын дамыту)
3. 3. 2. 1 identify some familiar words and signs on illustrations /pictures in common everyday situations;
3. 3. 2. 2 deduce the meaning of a word in a picture or icon on a limited range of topics
4. 3. 2. 1 recognise familiar names, words, and basic phrases in common everyday situations;
4. 3. 2. 2 deduce the meaning of a word in a picture or icon on an increasing range of topics
3. Reading for overall comprehension (жалпы түсіну үшін оқу)
3. 3. 3. 1 follow short, simple instructions used in familiar everyday contexts;
3. 3. 3. 2 find out the main points in short simple descriptions with visual support
4. 3. 3. 1 follow short written instructions and directions;
4. 3. 3. 2 identify the main points of short simple texts with support
4. Reading different types of texts for specific information (нақты ақпарат алу үшін әртүрлі мәтіндерді оқу)
3. 3. 4. 1 find specific information in different types of texts (postcards, posters, flyers, messages, and notices: places, time, and prices)
4. 3. 4. 1 find specific information in different types of texts (social media, emails, advertisements, programs for special events, leaflets, and brochures: day, time, location, etc.)
5. Reading as a leisure activity (бос уақытты өткізу әрекеті ретінде оқу)
3. 3. 5. 1 understand short, illustrated fiction and non-fiction stories written in very simple language using a dictionary
4. 3. 5. 1 read short, simple illustrated fiction and non-fiction stories using a dictionary
4) бөлім "Жазылым":
Бөлімше
3-сынып (A1.1)
4-сынып (A1.2)
1. Spelling
(орфография)
3. 4. 1. 1 spell accurately a few high-frequency words
4. 4. 1. 1 spell accurately of high-frequency words

4. Developing sustained monologue (развитие устойчивого монолога)
3.2.4.1 provide simple descriptions of people, objects
4.2.4.1 provide simple descriptions of people, objects, actions, and feelings
5. Developing retelling skills
(развитие навыков повторения)
4.2.5.1 recount very short, basic stories and events on familiar everyday topics (with or without support)
3) раздел "Чтение":
Подраздел
3 класс (A1.1)
4 класс (A1.2)
1. Phonological awareness (фонологическая осведомлҰнность)
3.3.1.1 recognise sounds and name the letters of the alphabet;
3.3.1.2 identify and read separate sounds (phonemes) within words, which may be represented by more than one letter
4.3.1.1 read and pronounce frequently used words correctly;
4.3.1.2 recognise, identify and sound with support a growing range of language at a text level
2. Developing vocabulary range (развитие словарного запаса)
3.3.2.1 identify some familiar words and signs on illustrations /pictures in common everyday situations;
3.3.2.2 deduce the meaning of a word in a picture or icon on a limited range of topics
4.3.2.1 recognise familiar names, words, and basic phrases in common everyday situations;
4.3.2.2 deduce the meaning of a word in a picture or icon on an increasing range of topics
3. Reading for overall comprehension (чтение для общего понимания)
3.3.3.1 follow short, simple instructions used in familiar everyday contexts;
3.3.3.2 find out the main points in short simple descriptions with visual support
4.3.3.1 follow short written instructions and directions;
4.3.3.2 identify the main points of short simple texts with support
4. Reading different types of texts for specific information (чтение различных текстов для получения конкретной информации)
3.3.4.1 find specific information in different types of texts (postcards, posters, flyers, messages, and notices: places, time, and prices)
4.3.4.1 find specific information in different types of texts (social media, emails, advertisements, programs for special events, leaflets, and brochures: day, time, location, etc.)
5. Reading as a leisure activity (чтение как вид досуга)
3.3.5.1 understand short, illustrated fiction and non-fiction stories written in very simple language using a dictionary
4.3.5.1 read short, simple illustrated fiction and non-fiction stories using a dictionary
4) раздел "Письмо":
Подраздел
3 класс (A1.1)
4 класс (A1.2)
1. Spelling
(орфография)
3.4.1.1 spell accurately a few high-frequency words
4.4.1.1 spell accurately of high-frequency words

2. Building writing skills (жазу дағдыларын дамыту)
3. 4. 2. 1. follow word order rules in short statements.
3. 4. 2. 2 use words and short simple phrases to complete a written text at a sentence level
4. 4. 2. 1 follow word order rules in more complex statements.
4. 4. 2. 2 use words, short phrases, and statements to complete a written text at a sentence level
3. Producing different types of texts (әртүрлі мәтіндерді құрастыру)
3. 4. 3. 1 create a poster or write a postcard using words and simple phrases
4. 4. 3. 1 create a poster, a postcard, a letter, or an advertisement using simple phrases and sentences.
4. 4. 3. 2 write a short paragraph on curricular topics with support
4. Developing coherence and cohesion (ұйымшылдық пен үйлесімділікті дамыту)
3. 4. 4. 1 link ideas with and, but.
4. 4. 4. 1 link ideas with and, but, then, or.
5. Punctuation (пунктуация)
3. 4. 5. 1 apply basic rules of punctuation (use capital letters, full stops, and question marks)
4. 4. 5. 1 apply basic rules of punctuation (use capital letters, full stops, commas, exclamation marks, and question marks)
5) бөлім "Ағылшын тілін қолдану":
Бөлімше
3-сынып (A1.1)
4-сынып (A1.2)
1. The use of grammatical units (грамматикалық бірліктерді қолдану)
3. 5. 1. 1 use singular and plural nouns, including some common irregular plural forms and high-frequency uncountable nouns
4. 5. 1. 1 use singular nouns, plural nouns – including some common irregular plural – and uncountable nouns, possessive ‘s/s’ to name, talk about ownership
3. 5. 1. 2 use the verb to be for presenting personal information and describe people and things
4. 5. 1. 2 use the verb to be for presenting personal information and description people and things;
3. 5. 1. 3 use cardinal numbers 1-10; 11 - 20; 21 – 100
4. 5. 1. 3 use cardinal numbers 1 – 1000 and ordinal numbers 1– 100
3. 5. 1. 4 use common adjectives in descriptions of people and things and simple feelings with support
4. 5. 1. 4 use common adjectives, including possessive adjectives to describe things, use with considerable support simple one-syllable and some two-syllable adjectives [comparative and superlative] to make comparisons with considerable support
3. 5. 1. 5 use with considerable support basic determiners a, an, the to identify things
4. 5. 1. 5 use determiners a, an, the to refer to things on a limited range of general and some curricular topics with support;
3. 5. 1. 6 use interrogative pronouns who, what, where, how, and when to ask basic questions
4. 5. 1. 6 use interrogative pronouns who, what, where, which, whose, and how many to ask questions on a growing range of familiar topics
3. 5. 1. 7 use demonstrative pronouns this, these, that, and those to indicate things in closed questions with support
4. 5. 1. 7 use demonstrative pronouns this, these, that, those in short statements, in open and closed questions and responses
3. 5. 1. 8 use personal subject and object pronouns in a limited range of familiar topics
4. 5. 1. 8 use personal subject and object pronouns and use possessive pronouns mine, yours on a limited range of familiar topics
3. 5. 1. 9 use imperative forms to give short instructions on a limited range of familiar topics
4. 5. 1. 9 use imperative forms to give short instructions on a growing range of familiar topics
3. 5. 1. 10 use common present simple forms and contractions on a limited range of familiar topics
4. 5. 1. 10 use common simple present forms, including short answer forms contractions on a growing range of familiar topics
3. 5. 1. 11 use has got/ have got; there is/are in a limited range of familiar topics
4. 5. 1. 11 use has got/ have got, there is/are in statements and question forms including short answers and contractions
3. 5. 1. 12 use basic adverbs of place here/there to say where things are
4. 5. 1. 12 use basic adverbs of time and frequency, begin to use simple adverbs of manners
3. 5. 1. 13 use can/ can't to describe the ability
4. 5. 1. 13 use can to make requests and ask for permission
3. 5. 1. 14 use basic prepositions of place
4. 5. 1. 14 use must/mustn’t to talk about obligation
3. 5. 1. 15 use basic prepositions of time
4. 5. 1. 15 use prepositions of place and time
3. 5. 1. 16 use let’s + verb, verbs go/like + verb + ing
4. 5. 1. 16 use prepositions of direction
4. 5. 1. 17 use let’s + verb, verbs go/ enjoy/ like + verb + ing, infinitive of purpose on a limited range of familiar topics
4. 5. 1. 18 use common past simple forms (was/were) on a limited range of familiar topics
4. 5. 1. 19 recognize and begin to use present continuous on a limited range of familiar topics;

2. Building writing skills (развитие навыков письма)
3.4.2.1. follow word order rules in short statements.
3.4.2.2 use words and short simple phrases to complete a written text at a sentence level
4.4.2.1 follow word order rules in more complex statements.
4.4.2.2 use words, short phrases, and statements to complete a written text at a sentence level
3. Producing different types of texts
(создавать различные тексты)
3.4.3.1 create a poster or write a postcard using words and simple phrases
4.4.3.1 create a poster, a postcard, a letter, or an advertisement using simple phrases and sentences.
4.4.3.2 write a short paragraph on curricular topics with support
4. Developing coherence and cohesion (развитие последовательности и согласованности)
3.4.4.1 link ideas with and, but.
4.4.4.1 link ideas with and, but, then, or.
5. Punctuation (пунктуация)
3.4.5.1 apply basic rules of punctuation (use capital letters, full stops, and question marks)
4.4.5.1 apply basic rules of punctuation (use capital letters, full stops, commas, exclamation marks, and question marks)
5) раздел "Использование английского языка":
Подраздел
3 класс (A1.1)
4 класс (A1.2)
1) The use of grammatical units (употребление грамматических единиц)
3.5.1.1 use singular and plural nouns, including some common irregular plural forms and high-frequency uncountable nouns
4.5.1.1 use singular nouns, plural nouns – including some common irregular plural – and uncountable nouns, possessive ‘s/s’ to name, talk about ownership
3.5.1.2 use the verb to be for presenting personal information and describe people and things
4.5.1.2 use the verb to be for presenting personal information and description people and things;
3.5.1.3 use cardinal numbers 1-10; 11 - 20; 21 – 100
4.5.1.3 use cardinal numbers 1 – 1000 and ordinal numbers 1– 100
3.5.1.4 use common adjectives in descriptions of people and things and simple feelings with support
4.5.1.4 use common adjectives, including possessive adjectives to describe things, use with considerable support simple one-syllable and some two-syllable adjectives [comparative and superlative] to make comparisons with considerable support
3.5.1.5 use with considerable support basic determiners a, an, the to identify things
4.5.1.5 use determiners a, an, the to refer to things on a limited range of general and some curricular topics with support;
3.5.1.6 use interrogative pronouns who, what, where, how, and when to ask basic questions
4.5.1.6 use interrogative pronouns who, what, where, which, whose, and how many to ask questions on a growing range of familiar topics
3.5.1.7 use demonstrative pronouns this, these, that, and those to indicate things in closed questions with support
4.5.1.7 use demonstrative pronouns this, these, that, those in short statements, in open and closed questions and responses
3.5.1.8 use personal subject and object pronouns in a limited range of familiar topics
4.5.1.8 use personal subject and object pronouns and use possessive pronouns mine, yours on a limited range of familiar topics
3.5.1.9 use imperative forms to give short instructions on a limited range of familiar topics
4.5.1.9 use imperative forms to give short instructions on a growing range of familiar topics
3.5.1.10 use common present simple forms and contractions on a limited range of familiar topics
4.5.1.10 use common simple present forms, including short answer forms contractions on a growing range of familiar topics
3.5.1.11 use has got/ have got; there is/are in a limited range of familiar topics
4.5.1.11 use has got/ have got, there is/are in statements and question forms including short answers and contractions
3.5.1.12 use basic adverbs of place here/there to say where things are
4.5.1.12 use basic adverbs of time and frequency,
begin to use simple adverbs of manners
3.5.1.13 use can/ can't to describe the ability
4.5.1.13 use can to make requests and ask for permission
3.5.1.14 use basic prepositions of place
4.5.1.14 use must/mustn’t to talk about obligation
3.5.1.15 use basic prepositions of time
4.5.1.15 use prepositions of place and time
3.5.1.16 use let’s + verb, verbs go/like + verb + ing
4.5.1.16 use prepositions of direction
4.5.1.17 use let’s + verb, verbs go/ enjoy/ like + verb + ing, infinitive of purpose on a limited range of familiar topics
4.5.1.18 use common past simple forms (was/were) on a limited range of familiar topics
4.5.1.19 recognize and begin to use present continuous on a limited range of familiar topics;

11. Тоқсандағы бөлімдер мен бөлімшелер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
12. Осы оқу бағдарламасы Бастауыш білім беру деңгейінің 3-4-сыныптарына арналған "Ағылшын тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асырудың ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес іске асырылады.
3-параграф. Бастауыш білім беру деңгейінің 3-4-сыныптарына арналған "Ағылшын тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
1) 3-сынып
Тақырыптар мен олардың бөлімі
Бөлім
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
1. Hello English!
(Сәлем, Ағылшын)
1.1. Greetings and names
(Сәлемдесу және атаулар)
1.2 About me
(Мен туралы)
Listening
(Тыңдалым)
3. 1. 1. 1 recognise the sounds of phonemes and phoneme blends in words;
3. 1. 2. 1 recognise familiar words with visual support;
3. 1. 3. 1 understand a range of short classroom instructions;
3. 1. 4. 1 understand basic personal questions.
Speaking
(Айтылым)
3. 2. 1. 1 pronounce various sounds of phonemes and phoneme blends using appropriate stress, rhythm, and intonation;
3. 2. 2. 1 use isolated words and basic expressions to provide personal information;
3. 2. 3. 1 respond to basic questions with single words or short responses.
Reading
(Оқылым)
3. 3. 1. 1 recognise sounds and name the letters of the alphabet;
3. 3. 2. 1 identify some familiar words and signs on illustrations /pictures in common everyday situations;
3. 3. 2. 2 deduce the meaning of a word in a picture or icon on a limited range of topics;
3. 3. 3. 1 understand short, simple instructions used in familiar everyday contexts.
Writing
(Жазылым)
3. 4. 1. 1 spell accurately a few high-frequency words;
3. 4. 2. 2 use words and short simple phrases to complete a written text at a sentence level.
Use of English
(Ағылшын тілін қолдану)
3. 5. 1. 2 use the verb to be for presenting personal information and describe people and things
3. 5. 1. 3 use cardinal numbers 1-10; 11 - 20; 21 – 100;
3. 5. 1. 8 use personal subject and object pronouns in a limited range of familiar topics.
2. My school
(Менің мектебім)
2.1 My schoolbag
(Менің мектеп сөмкем)
2.2 My classroom
and classroom activities
(Менің сыныбым және
сыныптағы қызмет)
Listening
(Тыңдалым)
3. 1. 1. 1 recognise the sounds of phonemes and phoneme blends in words;
3. 1. 2. 1 recognise familiar words with visual support;
3. 1. 3. 1 understand a range of short classroom instructions;
3. 1. 4. 1 understand basic personal questions.
Speaking
(Айтылым)
3. 2. 1. 1 pronounce various sounds of phonemes and phoneme blends using appropriate stress, rhythm, and intonation;
3. 2. 3. 1 respond to basic questions with single words or short responses;
3. 2. 3. 3 make introductions and requests in basic interaction with others;
3. 2. 4. 1 provide simple descriptions of people, and objects.
Reading
(Оқылым)
3. 3. 1. 1 recognise sounds and name the letters of the alphabet;
3. 3. 1. 2 identify and read separate sounds (phonemes) within words, which may be represented by more than one letter;
3. 3. 2. 1 identify some familiar words and signs on illustrations /pictures in common everyday situations;
3. 3. 3. 2 find out the main points in short simple descriptions with visual support.
Writing
(Жазылым)
3. 4. 1. 1 spell accurately a few high-frequency words;
3. 4. 2. 2 use words and short simple phrases to complete a written text at a sentence level;
3. 4. 3. 1 create a poster or write a postcard, using words and simple phrases.
Use of English
(Ағылшын тілін қолдану)
3. 5. 1. 1 use singular and plural nouns, including some common irregular plural forms and high-frequency uncountable nouns;
3. 5. 1. 2 use the verb to be for presenting personal information and describe people and things on a limited range of familiar topics;
3. 5. 1. 3 use cardinal numbers 1-10; 11 - 20; 21 – 100 to count;
3. 5. 1. 7 use demonstrative pronouns this, these, that, and those to indicate things in closed questions with support;
3. 5. 1. 9 use imperative forms to give short instructions on a limited range of familiar topics;
3. 5. 1. 11 use has got/ have got; there is/are in a limited range of familiar topics;
3. 5. 1. 14 use basic prepositions of place.
2-тоқсан

11. Распределение часов на изучение разделов и подразделов предоставляется на усмотрение учителя.
12. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Английский язык" для 3-4 классов уровня начального образования.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Английский язык" для 3-4 классов уровня начального образования
1) 3 класс:
Темы и их раздел
Раздел
Цели обучения
1 четверть
1. Hello English!
(Привет, Английский)
1.1. Greetings and names
(Приветствие и имена)
1.2. About me
(Обо мне)
Listening
(Аудирование)
3.1.1.1 recognise the sounds of phonemes and phoneme blends in words;
3.1.2.1 recognise familiar words with visual support;
3.1.3.1 understand a range of short classroom instructions;
3.1.4.1 understand basic personal questions.
Speaking
(Говорение)
3.2.1.1 pronounce various sounds of phonemes and phoneme blends using appropriate stress, rhythm, and intonation;
3.2.2.1 use isolated words and basic expressions to provide personal information;
3.2.3.1 respond to basic questions with single words or short responses.
Reading
(Чтение)
3.3.1.1 recognise sounds and name the letters of the alphabet;
3.3.2.1 identify some familiar words and signs on illustrations /pictures in common everyday situations;
3.3.2.2 deduce the meaning of a word in a picture or icon on a limited range of topics;
3.3.3.1 understand short, simple instructions used in familiar everyday contexts.
Writing
(Письмо)
3.4.1.1 spell accurately a few high-frequency words;
3.4.2.2 use words and short simple phrases to complete a written text at a sentence level.
Use of English
(Использование английского языка)
3.5.1.2 use the verb to be for presenting personal information and describe people and things
3.5.1.3 use cardinal numbers 1-10; 11 - 20; 21 – 100;
3.5.1.8 use personal subject and object pronouns in a limited range of familiar topics.
2. My school
(Моя школа)
2.1 My schoolbag
(Моя школьная сумка)
2.2 My classroom and classroom activities
(Мой класс и деятельность в классе)
Listening
(Аудирование)
3.1.1.1 recognise the sounds of phonemes and phoneme blends in words;
3.1.2.1 recognise familiar words with visual support;
3.1.3.1 understand a range of short classroom instructions;
3.1.4.1 understand basic personal questions.
Speaking
(Говорение)
3.2.1.1 pronounce various sounds of phonemes and phoneme blends using appropriate stress, rhythm, and intonation;
3.2.3.1 respond to basic questions with single words or short responses;
3.2.3.3 make introductions and requests in basic interaction with others;
3.2.4.1 provide simple descriptions of people, and objects.
Reading
(Чтение)
3.3.1.1 recognise sounds and name the letters of the alphabet;
3.3.1.2 identify and read separate sounds (phonemes) within words, which may be represented by more than one letter;
3.3.2.1 identify some familiar words and signs on illustrations /pictures in common everyday situations;
3.3.3.2 find out the main points in short simple descriptions with visual support.
Writing
(Письмо)
3.4.1.1 spell accurately a few high-frequency words;
3.4.2.2 use words and short simple phrases to complete a written text at a sentence level;
3.4.3.1 create a poster or write a postcard, using words and simple phrases.
Use of English
(Использование английского языка)
3.5.1.1 use singular and plural nouns, including some common irregular plural forms and high-frequency uncountable nouns;
3.5.1.2 use the verb to be for presenting personal information and describe people and things on a limited range of familiar topics;
3.5.1.3 use cardinal numbers 1-10; 11 - 20; 21 – 100 to count;
3.5.1.7 use demonstrative pronouns this, these, that, and those to indicate things in closed questions with support;
3.5.1.9 use imperative forms to give short instructions on a limited range of familiar topics;
3.5.1.11 use has got/ have got; there is/are in a limited range of familiar topics;
3.5.1.14 use basic prepositions of place.
2 четверть

3. People I love
(Мен жақсы көретін адамдар)
3.1 My family
(Менің отбасым)
3.2 My friends
(Менің достарым)
Listening
(Тыңдалым)
3. 1. 1. 1 recognise the sounds of phonemes and phoneme blends in words;
3. 1. 2. 1 recognise familiar words with visual support;
3. 1. 3. 1 understand a range of short classroom instructions;
3. 1. 4. 1 understand basic personal questions;
3. 1. 4. 2 understand simple descriptions of people, actions, and objects with visual support.
Speaking
(Айтылым)
3. 2. 1. 1 pronounce various sounds of phonemes and phoneme blends using appropriate stress, rhythm, and intonation;
3. 2. 2. 1 use isolated words and basic expressions to provide personal information;
3. 2. 3. 1 respond to basic questions with single words or short responses;
3. 2. 3. 3 make introductions and requests in basic interaction with others.
Reading
(Оқылым)
3. 3. 1. 1 recognise sounds and name the letters of the alphabet;
3. 3. 1. 2 identify and read separate sounds (phonemes) within words, which may be represented by more than one letter;
3. 3. 1. 3 identify and read separate sounds (phonemes) within words, which may be represented by more than one letter;
3. 3. 2. 1 identify some familiar words and signs on illustrations /pictures in common everyday situations;
3. 3. 2. 2 deduce the meaning of a word in a picture or icon on a limited range of topics;
3. 3. 3. 1 understand short, simple instructions used in familiar everyday contexts.
3. 3. 5. 1 read short, illustrated fiction and non-fiction stories written in very simple language using a dictionary.
Writing
(Жазылым)
3. 4. 1. 1 spell accurately a few high-frequency words;
3. 4. 2. 1 follow word order rules in short statements;
3. 4. 2. 2 use words and short simple phrases to complete a written text at a sentence level.
Use of English
(Ағылшын тілін қолдану)
3. 5. 1. 2 use the verb to be for presenting personal information and describe people and things on a limited range of familiar topics;
3. 5. 1. 4 use common adjectives in descriptions of people and things and simple feelings with support;
3. 5. 1. 8 use personal subject and object pronouns on a limited range of familiar topics;
3. 5. 1. 10 use common present simple forms and contractions on a limited range of familiar topics;
3. 5. 1. 11 use has got/ have got; there is/are in a limited range of familiar topics.
4. Weather
(Ауа-райы)
4.1 Seasons and
Weather
(Жыл мезгілдері және ауа-райы)
4.2 Clothes I wear
(Мен киетін киімдер)
Listening
(Тыңдалым)
3. 1. 1. 1 recognise the sounds of phonemes and phoneme blends in words;
3. 1. 2. 1 recognise familiar words with visual support;
3. 1. 4. 1 understand basic personal questions;
3. 1. 4. 2 understand simple descriptions of people, actions, and objects with visual support.
Speaking
(Айтылым)
3. 2. 1. 1 pronounce various sounds of phonemes and phoneme blends using appropriate stress, rhythm, and intonation;
3. 2. 3. 1 respond to basic questions with single words or short responses;
3. 2. 3. 2 make basic requests related to immediate personal needs;
3. 2. 3. 3 make introductions and requests in basic interaction with others.
Reading
(Оқылым)
3. 3. 1. 2 identify and read separate sounds (phonemes) within words, which may be represented by more than one letter;
3. 3. 2. 1 identify some familiar words and signs on illustrations /pictures in common everyday situations;
3. 3. 2. 2 deduce the meaning of a word in a picture or icon on a limited range of topics;
3. 3. 3. 1 understand short, simple instructions used in familiar everyday contexts;
3. 3. 5. 1 read short, illustrated fiction and non-fiction stories written in very simple language using a dictionary.
Writing
(Жазылым)
3. 4. 1. 1 spell accurately a few high-frequency words;
3. 4. 2. 1. follow word order rules in short statements;
3. 4. 2. 2 use words and short simple phrases to complete a written text at a sentence level;
Use of English
(Ағылшын тілін қолдану)
3. 5. 1. 4 use common adjectives in descriptions of people and things and simple feelings with support;
3. 5. 1. 5 use with considerable support basic determiners a, an, the to identify things;
3. 5. 1. 8 use personal subject and object pronouns in a limited range of familiar topics;
3. 5. 1. 10 use common present simple forms and contractions on a limited range of familiar topics;
3. 5. 1. 15 use basic prepositions of time.
3 -тоқсан

3. People I love
(Люди, которых я люблю)
3.1 My family
(Моя семья)
3.2 My friends
(Мои друзья)
Listening
(Аудирование)
3.1.1.1 recognise the sounds of phonemes and phoneme blends in words;
3.1.2.1 recognise familiar words with visual support;
3.1.3.1 understand a range of short classroom instructions;
3.1.4.1 understand basic personal questions;
3.1.4.2 understand simple descriptions of people, actions, and objects with visual support.
Speaking
(Говорение)
3.2.1.1 pronounce various sounds of phonemes and phoneme blends using appropriate stress, rhythm, and intonation;
3.2.2.1 use isolated words and basic expressions to provide personal information;
3.2.3.1 respond to basic questions with single words or short responses;
3.2.3.3 make introductions and requests in basic interaction with others.
Reading
(Чтение)
3.3.1.1 recognise sounds and name the letters of the alphabet;
3.3.1.2 identify and read separate sounds (phonemes) within words, which may be represented by more than one letter;
3.3.1.3 identify and read separate sounds (phonemes) within words, which may be represented by more than one letter;
3.3.2.1 identify some familiar words and signs on illustrations /pictures in common everyday situations;
3.3.2.2 deduce the meaning of a word in a picture or icon on a limited range of topics;
3.3.3.1 understand short, simple instructions used in familiar everyday contexts.
3.3.5.1 read short, illustrated fiction and non-fiction stories written in very simple language using a dictionary.
Writing
(Письмо)
3.4.1.1 spell accurately a few high-frequency words;
3.4.2.1 follow word order rules in short statements;
3.4.2.2 use words and short simple phrases to complete a written text at a sentence level.
Use of English
(Использование английского языка)
3.5.1.2 use the verb to be for presenting personal information and describe people and things on a limited range of familiar topics;
3.5.1.4 use common adjectives in descriptions of people and things and simple feelings with support;
3.5.1.8 use personal subject and object pronouns on a limited range of familiar topics;
3.5.1.10 use common present simple forms and contractions on a limited range of familiar topics;
3.5.1.11 use has got/ have got; there is/are in a limited range of familiar topics.
4. Weather
(Погода)
4.1 Seasons and Weather
(Сезоны и Погода)
4.2 Clothes I wear
(Одежда, которую я надеваю)
Listening
(Аудирование)
3.1.1.1 recognise the sounds of phonemes and phoneme blends in words;
3.1.2.1 recognise familiar words with visual support;
3.1.4.1 understand basic personal questions;
3.1.4.2 understand simple descriptions of people, actions, and objects with visual support.
Speaking
(Говорение)
3.2.1.1 pronounce various sounds of phonemes and phoneme blends using appropriate stress, rhythm, and intonation;
3.2.3.1 respond to basic questions with single words or short responses;
3.2.3.2 make basic requests related to immediate personal needs;
3.2.3.3 make introductions and requests in basic interaction with others.
Reading
(Чтение)
3.3.1.2 identify and read separate sounds (phonemes) within words, which may be represented by more than one letter;
3.3.2.1 identify some familiar words and signs on illustrations /pictures in common everyday situations;
3.3.2.2 deduce the meaning of a word in a picture or icon on a limited range of topics;
3.3.3.1 understand short, simple instructions used in familiar everyday contexts;
3.3.5.1 read short, illustrated fiction and non-fiction stories written in very simple language using a dictionary.
Writing
(Письмо)
3.4.1.1 spell accurately a few high-frequency words;
3.4.2.1. follow word order rules in short statements;
3.4.2.2 use words and short simple phrases to complete a written text at a sentence level;
Use of English
(Использование английского языка)
3.5.1.4 use common adjectives in descriptions of people and things and simple feelings with support;
3.5.1.5 use with considerable support basic determiners a, an, the to identify things;
3.5.1.8 use personal subject and object pronouns in a limited range of familiar topics;
3.5.1.10 use common present simple forms and contractions on a limited range of familiar topics;
3.5.1.15 use basic prepositions of time.
3 четверть

5. My free time.
(Менің бос уақытым)
5.1 I Can Do This!
(Мен бұны істей аламын!)
5.2 My toys and sport. I like …
(Менің ойыншықтарым мен спорт. Маған ұнайды ...))
Listening
(Тыңдалым)
3. 1. 2. 1 recognise familiar words with visual support;
3. 1. 4. 1 understand basic personal questions;
3. 1. 4. 2 understand simple descriptions of people, actions, and objects with visual support.
Speaking
(Айтылым)
3. 2. 2. 1 use isolated words and basic expressions to provide personal information;
3. 2. 3. 1 respond to basic questions with single words or short responses;
3. 2. 3. 2 make basic requests related to immediate personal needs.
Reading
(Оқылым)
3. 3. 1. 2 identify and read separate sounds (phonemes) within words, which may be represented by more than one letter;
3. 3. 3. 1 understand short, simple instructions used in familiar everyday contexts;
3. 3. 3. 2 find out the main points in short simple descriptions with visual support;
3. 3. 4. 1 find specific information in different types of texts (postcards, posters, flyers, messages, and notices: places, time, and prices);
3. 3. 5. 1 read short, illustrated fiction and non-fiction stories written in very simple language using a dictionary.
Writing
(Жазылым)
3. 4. 1. 1 spell accurately a few high-frequency words;
3. 4. 3. 1 create a poster or write a postcard, using words and simple phrases;
3. 4. 5. 1 apply basic rules of punctuation (use capital letters, full stops, and question marks).
Use of English
(Ағылшын тілін қолдану)
3. 5. 1. 5 use with considerable support basic determiners a, an, the to identify things;
3. 5. 1. 9 use imperative forms to give short instructions on a limited range of familiar topics;
3. 5. 1. 10 use common present simple forms contractions on a limited range of familiar topics;
3. 5. 1. 13 use can/ can’t to describe ability;
3. 5. 1. 16 use let’s + verb, verbs go/like + verb + ing.
6. Health
(Денсаулық)
6.1 Body parts
(Дене мүшелері)
6.2 Healthy food
(Пайдалы тағам)
Listening
(Тыңдалым)
3. 1. 2. 1 recognise familiar words with visual support;
3. 1. 4. 1 understand basic personal questions;
3. 1. 4. 2 understand simple descriptions of people, actions, and objects with visual support.
Speaking
(Айтылым)
3. 2. 3. 1 respond to basic questions with single words or short responses;
3. 2. 4. 1 provide simple descriptions of people, and objects.
Reading
(Оқылым)
3. 3. 1. 2 identify and read separate sounds (phonemes) within words, which may be represented by more than one letter;
3. 3. 3. 1 understand short, simple instructions used in familiar everyday contexts;
3. 3. 3. 2 find out the main points in short simple descriptions with visual support;
3. 3. 4. 1 find specific information in different types of texts (postcards, posters, flyers, messages, and notices: places, time, and prices);
3. 3. 5. 1 read short, illustrated fiction and non-fiction stories written in very simple language using a dictionary.
Writing
(Жазылым)
3. 4. 1. 1 spell accurately a few high-frequency words;
3. 4. 2. 2 use words and short simple phrases to complete a written text at a sentence level;
3. 4. 3. 1 create a poster or a postcard, using words and simple phrases;
3. 4. 4. 1 link ideas with and, but;
3. 4. 5. 1 apply basic rules of punctuation (use capital letters, full stops, and question marks).
Use of English
(Ағылшын тілін қолдану)
3. 5. 1. 1 use singular and plural nouns, including some common irregular plural forms and high-frequency uncountable nouns;
3. 5. 1. 7 use demonstrative pronouns this, these, that, and those to indicate things in closed questions with support;
3. 5. 1. 8 use personal subject and object pronouns in a limited range of familiar topics;
3. 5. 1. 10 use common present simple forms and contractions on a limited range of familiar topics;
3. 5. 1. 11 use has got/ have got; there is/are in a limited range of familiar topics.
4-тоқсан

5. My free time.
(Мое свободное время)
5.1 I Can Do This!
(Я могу делать это!)
5.2 My toys and sport. I like …
(Мои игрушки и спорт. Мне нравится….)
Listening
(Аудирование)
3.1.2.1 recognise familiar words with visual support;
3.1.4.1 understand basic personal questions;
3.1.4.2 understand simple descriptions of people, actions, and objects with visual support.
Speaking
(Говорение)
3.2.2.1 use isolated words and basic expressions to provide personal information;
3.2.3.1 respond to basic questions with single words or short responses;
3.2.3.2 make basic requests related to immediate personal needs.
Reading
(Чтение)
3.3.1. 2 identify and read separate sounds (phonemes) within words, which may be represented by more than one letter;
3.3.3.1 understand short, simple instructions used in familiar everyday contexts;
3.3.3.2 find out the main points in short simple descriptions with visual support;
3.3.4.1 find specific information in different types of texts (postcards, posters, flyers, messages, and notices: places, time, and prices);
3.3.5.1 read short, illustrated fiction and non-fiction stories written in very simple language using a dictionary.
Writing
(Письмо)
3.4.1.1 spell accurately a few high-frequency words;
3.4.3.1 create a poster or write a postcard, using words and simple phrases;
3.4.5.1 apply basic rules of punctuation (use capital letters, full stops, and question marks).
Use of English
(Использование английского языка)
3.5.1.5 use with considerable support basic determiners a, an, the to identify things;
3.5.1.9 use imperative forms to give short instructions on a limited range of familiar topics;
3.5.1.10 use common present simple forms contractions on a limited range of familiar topics;
3.5.1.13 use can/ can’t to describe ability;
3.5.1.16 use let’s + verb, verbs go/like + verb + ing.
6. Health
(Здоровье)
6.1 Body parts
(Части тела)
6.2 Healthy food
(Здоровая пища)
Listening
(Аудирование)
3.1.2.1 recognise familiar words with visual support;
3.1.4.1 understand basic personal questions;
3.1.4.2 understand simple descriptions of people, actions, and objects with visual support.
Speaking
(Говорение)
3.2.3.1 respond to basic questions with single words or short responses;
3.2.4.1 provide simple descriptions of people, and objects.
Reading
(Чтение)
3.3.1.2 identify and read separate sounds (phonemes) within words, which may be represented by more than one letter;
3.3.3.1 understand short, simple instructions used in familiar everyday contexts;
3.3.3.2 find out the main points in short simple descriptions with visual support;
3.3.4.1 find specific information in different types of texts (postcards, posters, flyers, messages, and notices: places, time, and prices);
3.3.5.1 read short, illustrated fiction and non-fiction stories written in very simple language using a dictionary.
Writing
(Письмо)
3.4.1.1 spell accurately a few high-frequency words;
3.4.2.2 use words and short simple phrases to complete a written text at a sentence level;
3.4.3.1 create a poster or a postcard, using words and simple phrases;
3.4.4.1 link ideas with and, but;
3.4.5.1 apply basic rules of punctuation (use capital letters, full stops, and question marks).
Use of English
(Использование английского языка)
3.5.1.1 use singular and plural nouns, including some common irregular plural forms and high-frequency uncountable nouns;
3.5.1.7 use demonstrative pronouns this, these, that, and those to indicate things in closed questions with support;
3.5.1.8 use personal subject and object pronouns in a limited range of familiar topics;
3.5.1.10 use common present simple forms and contractions on a limited range of familiar topics;
3.5.1.11 use has got/ have got; there is/are in a limited range of familiar topics.
4 четверть

2) 4-сынып:
Тақырыптар мен олардың бөлімі
Бөлім
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
1. All about me
(Өзім туралы)
1.1 Back to school
(Мектепке оралу)
1.2 My daily routine
(Менің күн тәртібім)
Listening
(Тыңдалым)
4. 1. 1. 1 distinguish phonemically distinct words: identify initial, middle, and final phonemes and blends;
4. 1. 2. 2 recognise words similar to words in a student’s native language;
4. 1. 4. 1 recognise simple questions on familiar topics with support;
4. 1. 5. 1. use contextual clues to predict content in short, supported talk on an increasing range of familiar topics.
Speaking
(Айтылым)
4. 2. 1. 1 pronounce words, short phrases, and simple sentences using appropriate stress, rhythm, and intonation;
4. 2. 3. 1 respond to questions on familiar topics with simple phrases or sentences;
4. 2. 3. 2 express immediate needs, using basic phrases/ statements.
Reading
(Оқылым)
4. 3. 1. 1 read and pronounce frequently used words correctly;
4. 3. 1. 2 recognise, identify, and sound with support a growing range of language at a text level;
4. 3. 2. 1 recognise familiar names, words, and basic phrases in common everyday situations.
Writing
(Жазылым)
4. 4. 1. 1 spell accurately some high-frequency words;
4. 4. 2. 2 use words, short phrases, and statements to complete a written text at a sentence level;
4. 4. 3. 1 сreate a poster, a postcard, a letter, or an advertisement, using simple phrases and sentences;
4. 4. 5. 1 apply basic rules of punctuation (use capital letters, full stops, commas, exclamation marks, and question marks).
Use of English
(Ағылшын тілін қолдану)
4. 5. 1. 3 use cardinal numbers 1 – 1000 and ordinal numbers 1– 100;
4. 5. 1. 10 use common simple present forms, including short answer forms contractions on a growing range of familiar topics;
4. 5. 1. 12 use basic adverbs of time and frequency, begin to use simple adverbs of manners;
4. 5. 1. 13 use can to make requests and ask permission;
4. 5. 1. 15 use prepositions of place and time;
4. 5. 1. 17 use let’s + verb, verbs go/ enjoy/ like + verb + ing, infinitive of purpose on a limited range of familiar topics.
2. My world
(Менің әлемім)
2.1 My family and friends
(Менің отбасым және достарым)
2.2 Learn from the good, hate the bad
(Жақсыдан үйрен, жаманнан жирен)
Listening
(Тыңдалым)
4. 1. 1. 1 distinguish phonemically distinct words: identify initial, middle, and final phonemes and blends;
4. 1. 2. 1 recognise familiar nouns, adjectives, and action words with visual support;
4. 1. 4. 1 recognise simple questions on familiar topics with support;
4. 1. 4. 2 understand the main points of short talks on familiar everyday topics;
4. 1. 5. 1. use contextual clues to predict content in short, supported talk on an increasing range of familiar topics.
Speaking
(Айтылым)
4. 2. 1. 1 pronounce words, short phrases, and simple sentences using appropriate stress, rhythm, and intonation;
4. 2. 3. 1 respond to questions on familiar topics with simple phrases or sentences;
4. 2. 3. 2 express immediate needs, using basic phrases/ statements;
4. 2. 3. 3 take turns when speaking with others in a limited range of basic exchanges.
Reading
(Оқылым)
4. 3. 1. 1 read and pronounce frequently used words correctly;
4. 3. 1. 2 recognise, identify, and sound with support a growing range of language at a text level;
4. 3. 3. 1 follow short written instructions and directions;
Writing
(Жазылым)
4. 4. 1. 1 spell accurately some high-frequency words;
4. 4. 2. 2 use words, short phrases, and statements to complete a written text at a sentence level;
4. 4. 2. 1 follow word order rules in more complex statements;
4. 4. 3. 1 create a poster, a postcard, a letter, or an advertisement, using simple phrases and sentences;
4. 4. 5. 1 apply basic rules of punctuation (use capital letters, full stops, commas, exclamation marks, and question marks).
Use of English
(Ағылшын тілін қолдану)
4. 5. 1. 1 use singular nouns, plural nouns – including some common irregular plural – and uncountable nouns, possessive ‘s/s’ to name, talk about ownership;
4. 5. 1. 2 Use the verb to be for presenting personal information and description people and things;
4. 5. 1. 5 use determiners a, an, the to refer to things on a limited range of general and some curricular topics with support;
4. 5. 1. 10 use common simple present forms, including short answer forms contractions a growing range of familiar topics;
4. 5. 1. 13 use can to make requests and ask permission;
4. 5. 1. 14 use must/mustn’t to talk about obligation.
2-тоқсан

2) 4 класс:
Темы и их раздел
Раздел
Цели обучения
1 четверть
1. All about me
(Все обо мне)
1.1 Back to school
(Назад в школу)
1.2 My daily routine
(Мой распорядок дня)
Listening
(Аудирование)
4.1.1.1 distinguish phonemically distinct words: identify initial, middle, and final phonemes and blends;
4.1.2.2 recognise words similar to words in a student’s native language;
4.1.4.1 recognise simple questions on familiar topics with support;
4.1.5.1. use contextual clues to predict content in short, supported talk on an increasing range of familiar topics.
Speaking
(Говорение)
4.2.1.1 pronounce words, short phrases, and simple sentences using appropriate stress, rhythm, and intonation;
4.2.3.1 respond to questions on familiar topics with simple phrases or sentences;
4.2.3.2 express immediate needs, using basic phrases/ statements.
Reading
(Чтение)
4.3.1.1 read and pronounce frequently used words correctly;
4.3.1.2 recognise, identify, and sound with support a growing range of language at a text level;
4.3.2.1 recognise familiar names, words, and basic phrases in common everyday situations.
Writing
(Письмо)
4.4.1.1 spell accurately some high-frequency words;
4.4.2.2 use words, short phrases, and statements to complete a written text at a sentence level;
4.4.3.1 сreate a poster, a postcard, a letter, or an advertisement, using simple phrases and sentences;
4.4.5.1 apply basic rules of punctuation (use capital letters, full stops, commas, exclamation marks, and question marks).
Use of English
(Использование английского языка)
4.5.1.3 use cardinal numbers 1 – 1000 and ordinal numbers 1– 100;
4.5.1.10 use common simple present forms, including short answer forms contractions on a growing range of familiar topics;
4.5.1.12 use basic adverbs of time and frequency, begin to use simple adverbs of manners;
4.5.1.13 use can to make requests and ask permission;
4.5.1.15 use prepositions of place and time;
4.5.1.17 use let’s + verb, verbs go/ enjoy/ like + verb + ing, infinitive of purpose on a limited range of familiar topics.
2. My world
(Мой мир)
2.1 My family and friends
(Моя семья и друзья)
2.2 Learn from the good, hate the bad
(Что такое хорошо, что такое плохо)
Listening
(Аудирование)
4.1.1.1 distinguish phonemically distinct words: identify initial, middle, and final phonemes and blends;
4.1.2.1 recognise familiar nouns, adjectives, and action words with visual support;
4.1.4.1 recognise simple questions on familiar topics with support;
4.1.4.2 understand the main points of short talks on familiar everyday topics;
4.1.5.1. use contextual clues to predict content in short, supported talk on an increasing range of familiar topics.
Speaking
(Говорение)
4.2.1.1 pronounce words, short phrases, and simple sentences using appropriate stress, rhythm, and intonation;
4.2.3.1 respond to questions on familiar topics with simple phrases or sentences;
4.2.3.2 express immediate needs, using basic phrases/ statements;
4.2.3.3 take turns when speaking with others in a limited range of basic exchanges.
Reading
(Чтение)
4.3.1.1 read and pronounce frequently used words correctly;
4.3.1.2 recognise, identify, and sound with support a growing range of language at a text level;
4.3.3.1 follow short written instructions and directions;
Writing
(Письмо)
4.4.1.1 spell accurately some high-frequency words;
4.4.2.2 use words, short phrases, and statements to complete a written text at a sentence level;
4.4.2.1 follow word order rules in more complex statements;
4.4.3.1 create a poster, a postcard, a letter, or an advertisement, using simple phrases and sentences;
4.4.5.1 apply basic rules of punctuation (use capital letters, full stops, commas, exclamation marks, and question marks).
Use of English
(Использование английского языка)
4.5.1.1 use singular nouns, plural nouns – including some common irregular plural – and uncountable nouns, possessive ‘s/s’ to name, talk about ownership;
4.5.1.2 Use the verb to be for presenting personal information and description people and things;
4.5.1.5 use determiners a, an, the to refer to things on a limited range of general and some curricular topics with support;
4.5.1.10 use common simple present forms, including short answer forms contractions a growing range of familiar topics;
4.5.1.13 use can to make requests and ask permission;
4.5.1.14 use must/mustn’t to talk about obligation.
2 четверть

3. My hobby
(Менің хоббиім)
3.1 Sports and exercises
(Спорт және жаттығулар)
3.2 Arts and music
(Мәдениет пен музыка)
Listening
(Тыңдалым)
4. 1. 4. 2 understand the main points of short talks on familiar everyday topics;
4. 1. 4. 3 recognise specific information on familiar everyday topics from short recordings with visual support;
4. 1. 5. 1 use contextual clues to predict content in short, supported talk on an increasing range of familiar topics.
Speaking
(Айтылым)
4. 2. 1. 1 pronounce words, short phrases, and simple sentences using appropriate stress, rhythm, and intonation;
4. 2. 2. 1 use short phrases and statements to provide factual personal information;
4. 2. 3. 1 respond to questions on familiar topics with simple phrases or sentences;
4. 2. 5. 1 recount very short, basic stories and events on familiar everyday topics (with or without support).
4. 3. 5. 1 read short, simple illustrated fiction and non-fiction stories using a dictionary.
Reading
(Оқылым)
4. 3. 2. 1 recognise familiar names, words, and basic phrases in common everyday situations;
4. 3. 3. 1 follow short written instructions and directions;
4. 3. 3. 2 identify the main points of short simple texts with support;
4. 3. 4. 1 find specific information in different types of texts (social media, emails, advertisements, programs for special events, leaflets, and brochures: day, time, location, etc.);
Writing
(Жазылым)
4. 4. 2. 1 follow word order rules in more complex statements;
4. 4. 3. 1 create a poster, a postcard, a letter, or an advertisement using simple phrases and sentences;
4. 4. 3. 2 write a short paragraph on curricular topics with support;
4. 4. 4. 1 link ideas with and, but, then, or;
4. 4. 6. 1 apply basic rules of punctuation (use capital letters, full stops, commas, exclamation marks, and question marks).
Use of English
(Ағылшын тілін қолдану)
4. 5. 1. 8 use personal subject and object pronouns and use possessive pronouns mine, yours on a limited range of familiar topics;
4. 5. 1. 9 use imperative forms to give short instructions on a growing range of familiar topics;
4. 5. 1. 10 use common simple present forms, including short answer forms contractions on a growing range of familiar topics;
4. 5. 1. 17 use let’s + verb, verbs go/ enjoy/ like + verb + ing, infinitive of purpose on a limited range of familiar topics;
4. 5. 1. 19 recognize and begin to use present continuous on a limited range of familiar topics.
4. People and jobs
(Адамдар және жұмыс)
4.1 Professions
(Мамандықтар)
4.2 What do you do?
(Сіз немен айналысасыз?))
Listening
(Тыңдалым)
4. 1. 1. 1 distinguish phonemically distinct words: identify initial, middle, and final phonemes and blends;
4. 1. 4. 1 recognise simple questions on familiar topics with support;
4. 1. 4. 2 understand the main points of short talks on familiar everyday topics;
4. 1. 4. 3 recognise specific information on familiar everyday topics from short recordings with visual support;
Speaking
(Айтылым)
4. 2. 3. 1 respond to questions on familiar topics with simple phrases or sentences;
4. 2. 3. 3 take turns when speaking with others in a limited range of basic exchanges;
4. 2. 4. 1 provide simple descriptions of people, objects, actions, and feelings;
4. 2. 5. 1 recount very short, basic stories and events on familiar everyday topics (with or without support).
Reading
(Оқылым)
4. 3. 1. 1 read and pronounce frequently used words correctly;
4. 3. 1. 2 recognise, identify, and sound with support a growing range of language at a text level;
4. 3. 2. 1 recognise familiar names, words, and basic phrases in common everyday situations;
4. 3. 2. 2 deduce the meaning of a word in a picture or icon on an increasing range of topics.
Writing
(Жазылым)
4. 4. 1. 1 spell accurately some high-frequency words;
4. 4. 2. 1 follow word order rules in more complex statements;
4. 4. 3. 1 create a poster, a postcard, a letter, or an advertisement using simple phrases and sentences;
4. 4. 3. 2 write a short paragraph on curricular topics with support;
4. 4. 5. 1 apply basic rules of punctuation (use capital letters, full stops, commas, exclamation marks, and question marks).
Use of English
(Ағылшын тілін қолдану)
4. 5. 1. 1 use singular nouns, plural nouns – including some common irregular plural – and uncountable nouns, possessive ‘s/s’ to name, talk about ownership;
4. 5. 1. 2 use the verb to be for presenting personal information and description people and things;
4. 5. 1. 5 use determiners a, an, the to refer to things on a limited range of general and some curricular topics with support;
4. 5. 1. 6 use interrogative pronouns who, what, where, which, whose, and how many to ask questions on a growing range of familiar topics;
4. 5. 1. 8 use personal subject and object pronouns and use possessive pronouns mine, yours on a limited range of familiar topics;
4. 5. 1. 10 use common simple present forms, including short answer forms contractions on a growing range of familiar topics.
3-тоқсан

3. My hobby
(Мое хобби)
3.1 Sports and exercises
(Sports and exercises)
3.2 Arts and music
(Искусство и музыка)
Listening
(Аудирование)
4.1.4.2 understand the main points of short talks on familiar everyday topics;
4.1.4.3 recognise specific information on familiar everyday topics from short recordings with visual support;
4.1.5.1 use contextual clues to predict content in short, supported talk on an increasing range of familiar topics.
Speaking
(Говорение)
4.2.1.1 pronounce words, short phrases, and simple sentences using appropriate stress, rhythm, and intonation;
4.2.2.1 use short phrases and statements to provide factual personal information;
4.2.3.1 respond to questions on familiar topics with simple phrases or sentences;
4.2.5.1 recount very short, basic stories and events on familiar everyday topics (with or without support).
4.3.5.1 read short, simple illustrated fiction and non-fiction stories using a dictionary.
Reading
(Чтение)
4.3.2.1 recognise familiar names, words, and basic phrases in common everyday situations;
4.3.3.1 follow short written instructions and directions;
4.3.3.2 identify the main points of short simple texts with support;
4.3.4.1 find specific information in different types of texts (social media, emails, advertisements, programs for special events, leaflets, and brochures: day, time, location, etc.);
Writing
(Письмо)
4.4.2.1 follow word order rules in more complex statements;
4.4.3.1 create a poster, a postcard, a letter, or an advertisement using simple phrases and sentences;
4.4.3.2 write a short paragraph on curricular topics with support;
4.4.4.1 link ideas with and, but, then, or;
4.4.6.1 apply basic rules of punctuation (use capital letters, full stops, commas, exclamation marks, and question marks).
Use of English
(Использование английского языка)
4.5.1.8 use personal subject and object pronouns and use possessive pronouns mine, yours on a limited range of familiar topics;
4.5.1.9 use imperative forms to give short instructions on a growing range of familiar topics;
4.5.1.10 use common simple present forms, including short answer forms contractions on a growing range of familiar topics;
4.5.1.17 use let’s + verb, verbs go/ enjoy/ like + verb + ing, infinitive of purpose on a limited range of familiar topics;
4.5.1.19 recognize and begin to use present continuous on a limited range of familiar topics.
4. People and jobs
(Люди и работа)
4.1 Professions
(Професии)
4.2 What do you do?
(Чем ты занимаешься?)
Listening
(Аудирование)
4.1.1.1 distinguish phonemically distinct words: identify initial, middle, and final phonemes and blends;
4.1.4.1 recognise simple questions on familiar topics with support;
4.1.4.2 understand the main points of short talks on familiar everyday topics;
4.1.4.3 recognise specific information on familiar everyday topics from short recordings with visual support;
Speaking
(Говорение)
4.2.3.1 respond to questions on familiar topics with simple phrases or sentences;
4.2.3.3 take turns when speaking with others in a limited range of basic exchanges;
4.2.4.1 provide simple descriptions of people, objects, actions, and feelings;
4.2.5.1 recount very short, basic stories and events on familiar everyday topics (with or without support).
Reading
(Чтение)
4.3.1.1 read and pronounce frequently used words correctly;
4.3.1.2 recognise, identify, and sound with support a growing range of language at a text level;
4.3.2.1 recognise familiar names, words, and basic phrases in common everyday situations;
4.3.2.2 deduce the meaning of a word in a picture or icon on an increasing range of topics.
Writing
(Письмо)
4.4.1.1 spell accurately some high-frequency words;
4.4.2.1 follow word order rules in more complex statements;
4.4.3.1 create a poster, a postcard, a letter, or an advertisement using simple phrases and sentences;
4.4.3.2 write a short paragraph on curricular topics with support;
4.4.5.1 apply basic rules of punctuation (use capital letters, full stops, commas, exclamation marks, and question marks).
Use of English
(Использование английского языка)
4.5.1.1 use singular nouns, plural nouns – including some common irregular plural – and uncountable nouns, possessive ‘s/s’ to name, talk about ownership;
4.5.1.2 use the verb to be for presenting personal information and description people and things;
4.5.1.5 use determiners a, an, the to refer to things on a limited range of general and some curricular topics with support;
4.5.1.6 use interrogative pronouns who, what, where, which, whose, and how many to ask questions on a growing range of familiar topics;
4.5.1.8 use personal subject and object pronouns and use possessive pronouns mine, yours on a limited range of familiar topics;
4.5.1.10 use common simple present forms, including short answer forms contractions on a growing range of familiar topics.
3 четверть

5. Food and drinks
(Тағам және сусындар)
5.1 Traditional food
(Дәстүрлі тағам)
5.2 Daily meals
(Күнделікті тамақтану)
Listening
(Тыңдалым)
4. 1. 2. 2 recognise words similar to words in a student's native language;
4. 1. 3. 1 understand an increasing range of instructions and directions;
4. 1. 4. 3 recognise specific information on familiar everyday topics from short recordings with visual support;
4. 1. 5. 1 use contextual clues to predict content in short, supported talk on an increasing range of familiar topics.
Speaking
(Айтылым)
4. 2. 1. 1 pronounce words, short phrases, and simple sentences using appropriate stress, rhythm, and intonation;
4. 2. 2. 1 use short phrases and statements to provide factual personal information;
4. 2. 3. 1 respond to questions on familiar topics with simple phrases or sentences;
4. 2. 3. 2 express immediate needs, using basic phrases/ statements;
4. 2. 4. 1 provide simple descriptions of people, objects, actions, and feelings.
Reading
(Оқылым)
4. 3. 1. 2 recognise, identify, and sound with support a growing range of language at a text level;
4. 3. 2. 1 recognise familiar names, words, and basic phrases in common everyday situations;
4. 3. 3. 2 identify the main points of short simple texts with support;
4. 3. 5. 1 read short, simple illustrated fiction and non-fiction stories using a dictionary.
Writing
(Жазылым)
4. 4. 1. 1 spell accurately some high-frequency words;
4. 4. 2. 1 follow word order rules in more complex statements;
4. 4. 2. 2 use words, short phrases, and statements to complete a written text at a sentence level;
4. 4. 4. 1 link ideas with and, but, then, or.
Use of English
(Ағылшын тілін қолдану)
4. 5. 1. 4 use common adjectives, including possessive adjectives to describe things, use with considerable support simple one-syllable and some two-syllable adjectives [comparative and superlative] to make comparisons with considerable support;
4. 5. 1. 7 use demonstrative pronouns this, these, that, those in short statements, in open and closed questions and responses;
4. 5. 1. 9 use imperative forms to give short instructions on a growing range of familiar topics;
4. 5. 1. 10 use common simple present forms, including short answer forms contractions on a growing range of familiar topics;
4. 5. 1. 11 use has got/ have got, there is/are in statements and question forms including short answers and contractions;
4. 5. 1. 12 use basic adverbs of time and frequency, begin to use simple adverbs of manners.
6. Animals
(Жануарлар)
6.1 In the farm
(Фермада)
6.2 Wild animals and places they live in.
(Жабайы жануарлар және олар мекендейтін жерлер)
Listening
(Тыңдалым)
4. 1. 2. 1 recognise familiar nouns, adjectives, and action words with visual support;
4. 1. 4. 1 recognise simple questions on familiar topics with support;
4. 1. 4. 2 understand the main points of short talks on familiar everyday topics;
4. 1. 4. 3 recognise specific information on familiar everyday topics from short recordings with visual support.
Speaking
(Айтылым)
4. 2. 2. 1 use short phrases and statements to provide factual personal information;
4. 2. 3. 1 respond to questions on familiar topics with simple phrases or sentences;
4. 2. 3. 2 express immediate needs, using basic phrases/ statements;
4. 2. 3. 3. take turns when speaking with others in a limited range of basic exchanges.
Reading
(Оқылым)
4. 3. 3. 2 identify the main points of short simple texts with support;
4. 3. 4. 1 find specific information in different types of texts (social media, emails, advertisements, programs for special events, leaflets, and brochures: day, time, location, etc.);
4. 3. 5. 1 read short, simple illustrated fiction and non-fiction stories using a dictionary.
Writing
(Жазылым)
4. 4. 3. 1 create a poster, a postcard, a letter, or an advertisement using simple phrases and sentences.
4. 4. 3. 2 write a short paragraph on curricular topics with support;
4. 4. 4. 1 link ideas with and, but, then, or;
4. 4. 6. 1 apply basic rules of punctuation (use capital letters, full stops, commas, exclamation marks, and question marks).
Use of English
(Ағылшын тілін қолдану)
4. 5. 1. 1 use singular nouns, plural nouns – including some common irregular plural – and uncountable nouns, possessive ‘s/s’ to name, talk about ownership;
4. 5. 1. 5 use determiners a, an, the to refer to things on a limited range of general and some curricular topics with support;
4. 5. 1. 7 use demonstrative pronouns this, these, that, those in short statements, in open and closed questions and responses;
4. 5. 1. 9 use imperative forms to give short instructions on a growing range of familiar topics;
4. 5. 1. 15 use prepositions of place and time;
4. 5. 1. 18 use common past simple forms (was/were) on a limited range of familiar topics.
4-тоқсан

5. Food and drinks
(Еда и напитки)
5.1 Traditional food
(Традиционная еда )
5.2 Daily meals
(Ежедневное питание)
Listening
(Аудирование)
4.1.2.2 recognise words similar to words in a student's native language;
4.1.3.1 understand an increasing range of instructions and directions;
4.1.4.3 recognise specific information on familiar everyday topics from short recordings with visual support;
4.1.5.1 use contextual clues to predict content in short, supported talk on an increasing range of familiar topics.
Speaking
(Говорение)
4.2.1.1 pronounce words, short phrases, and simple sentences using appropriate stress, rhythm, and intonation;
4.2.2.1 use short phrases and statements to provide factual personal information;
4.2.3.1 respond to questions on familiar topics with simple phrases or sentences;
4.2.3.2 express immediate needs, using basic phrases/ statements;
4.2.4.1 provide simple descriptions of people, objects, actions, and feelings.
Reading
(Чтение)
4.3.1.2 recognise, identify, and sound with support a growing range of language at a text level;
4.3.2.1 recognise familiar names, words, and basic phrases in common everyday situations;
4.3.3.2 identify the main points of short simple texts with support;
4.3.5.1 read short, simple illustrated fiction and non-fiction stories using a dictionary.
Writing
(Письмо)
4.4.1.1 spell accurately some high-frequency words;
4.4.2.1 follow word order rules in more complex statements;
4.4.2.2 use words, short phrases, and statements to complete a written text at a sentence level;
4.4.4.1 link ideas with and, but, then, or.
Use of English
(Использование английского языка)
4.5.1.4 use common adjectives, including possessive adjectives to describe things, use with considerable support simple one-syllable and some two-syllable adjectives [comparative and superlative] to make comparisons with considerable support;
4.5.1.7 use demonstrative pronouns this, these, that, those in short statements, in open and closed questions and responses;
4.5.1.9 use imperative forms to give short instructions on a growing range of familiar topics;
4.5.1.10 use common simple present forms, including short answer forms contractions on a growing range of familiar topics;
4.5.1.11 use has got/ have got, there is/are in statements and question forms including short answers and contractions;
4.5.1.12 use basic adverbs of time and frequency, begin to use simple adverbs of manners.
6. Animals (Животные)
6.1 In the farm
(На ферме)
6.2 Wild animals and places they live in.
(Дикие животные и места их обитания)
Listening
(Аудирование)
4.1.2.1 recognise familiar nouns, adjectives, and action words with visual support;
4.1.4.1 recognise simple questions on familiar topics with support;
4.1.4.2 understand the main points of short talks on familiar everyday topics;
4.1.4.3 recognise specific information on familiar everyday topics from short recordings with visual support.
Speaking
(Говорение)
4.2.2.1 use short phrases and statements to provide factual personal information;
4.2.3.1 respond to questions on familiar topics with simple phrases or sentences;
4.2.3.2 express immediate needs, using basic phrases/ statements;
4.2.3.3. take turns when speaking with others in a limited range of basic exchanges.
Reading
(Чтение)
4.3.3.2 identify the main points of short simple texts with support;
4.3.4.1 find specific information in different types of texts (social media, emails, advertisements, programs for special events, leaflets, and brochures: day, time, location, etc.);
4.3.5.1 read short, simple illustrated fiction and non-fiction stories using a dictionary.
Writing
(Письмо)
4.4.3.1 create a poster, a postcard, a letter, or an advertisement using simple phrases and sentences.
4.4.3.2 write a short paragraph on curricular topics with support;
4.4.4.1 link ideas with and, but, then, or;
4.4.6.1 apply basic rules of punctuation (use capital letters, full stops, commas, exclamation marks, and question marks).
Use of English
(Использование английского языка)
4.5.1.1 use singular nouns, plural nouns – including some common irregular plural – and uncountable nouns, possessive ‘s/s’ to name, talk about ownership;
4.5.1.5 use determiners a, an, the to refer to things on a limited range of general and some curricular topics with support;
4.5.1.7 use demonstrative pronouns this, these, that, those in short statements, in open and closed questions and responses;
4.5.1.9 use imperative forms to give short instructions on a growing range of familiar topics;
4.5.1.15 use prepositions of place and time;
4.5.1.18 use common past simple forms (was/were) on a limited range of familiar topics.
4 четверть

Бастауыш білім беру деңгейінің 3-4-сыныптарына арналған "Неміс тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. "Неміс тілі" пәнін оқыту мақсаты – тыңдалым, айтылым, оқылым және жазылым дағдыларын дамыту.
3. "Неміс тілі" оқу пәні бойынша оқу бағдарламасы білім алушылардың 3-сыныпта А1.1, 4-сыныпта А1.2 тілдік деңгейлеріне жетуге бағытталған.
4. Бағдарламаның мазмұны неміс тілін оқытудың сапасын арттыруға бағытталған, ұзақ мерзімді білім берудің құндылықтары мен мақсаттарын және неміс тілін оқытудың күтілетін нәтижелерін белгілейді.
5. Бағдарлама қазақстандық негізгі құндылықтарды бағдарламаның тақырыптары мен бөлімдеріне тікелей біріктіреді. Мәтіндер мен көрнекі материалдарды таңдағанда білім алушылардың жас ерекшеліктерін, психологиялық және әлеуметтік ерекшеліктерін ескеру қажет. Білім алушыларға лайықты үлгілерді басшылыққа алу үшін қазақстандық қоғам мен білім беру жүйесінің этикалық нормалары мен құндылықтарын сақтауға ерекше көңіл бөлінеді.
2-тарау. "Неміс тілі" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
1 - параграф. "Неміс тілі" оқу пәнінің мазмұны
6. "Неміс тілі" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 3-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында – 68 сағат;
2) 4-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
7. "Неміс тілі" 3-сыныпқа арналған оқу пәнінің базалық мазмұны:
Жалпы бөлімдер – A1.1
1) Тыңдалым (Hören): баяу берілген нұсқауларды анық түсінеді; баяу және анық айтылған, көрнекі белгілермен немесе қолдау қимылдарымен сүйемелденген және қажет болған жағдайда қайталанатын қысқа, қарапайым сұрақтар мен мәлімдемелерді түсінеді; нақты анықталған және күнделікті таныс контексте немесе ымдап көрсетілген жағдайда анық және баяу айтылған күнделікті және таныс сөздерді/белгілерді таниды.
2) Айтылым (Sprechen): күнделікті қарапайым, нақты қажеттіліктерді қанағаттандыруға бағытталған сөз тіркестерін түсінеді, басқалармен негізгі өзара әрекеттесу кезінде жауап береді, әңгімелесушіні түсінеді, анық және қайталаумен баяу сөйлейді; әңгімелесушіні таныстырады, амандасу және қоштасу қарапайым сөздерін қолданады, денсаулығын сұрайды және жаңалықтарға жауап қайтарады; ойларын қарапайым сөздермен және сөз тіркестерімен жеткізеді, қосымша уақытты ескере отырып басқалардың пікірін сұрайды.

Типовая учебная программа по учебному предмету "Немецкий язык" для 3 -4 классов уровня начального образования
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Целью изучения предмета "Немецкий язык" является развитие навыков слушания, говорения, чтения и письма.
3. Учебная программа по предмету "Немецкий язык" направлена на достижение языкового уровня A1.1 в 3 классе, А1.2 в 4 классе.
4. Содержание программы направлено на повышение качества преподавания немецкого языка, устанавливает ценности и цели долгосрочного образования, ожидаемые результаты обучения немецкому языку.
5. Программа интегрирует казахстанские базовые ценности непосредственно в темы и разделы программы. При выборе текстов и наглядных материалов следует учитывать возраст обучающихся, их психологические и социальные особенности. Особое внимание уделяется соблюдению этических норм и ценностей казахстанского общества и системы образования, чтобы обучающиеся могли ориентироваться на подходящие примеры для подражания.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Немецкий язык"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Немецкий язык"
6. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Немецкий язык" составляет:
1) в 3 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 4 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
7. Базовое содержание учебного предмета для 3 класса:
Общие разделы – A1.1
1) Аудирование (Hören): четко понимает адресованные в медленном темпе инструкции; понимает короткие, простые вопросы и утверждения, если они произносятся медленно и четко, сопровождаются визуальными сигналами или жестами поддержки и повторяются при необходимости; распознает повседневные и знакомые слова/знаки при условии, что они произносятся четко и медленно и в строго определенном и знакомом повседневном контексте или выражены на языке жестов.
2) Говорение (Sprechen): понимает повседневные выражения, направленные на удовлетворение простых, конкретных потребностей, отвечает при обращении напрямую, понимает собеседника, говорит медленно, четко и с повторением; представляет собеседника, использует простые приветствия прощания, интересуется здоровьем и реагирует на новости; выражает идею простыми словами и фразами, спрашивает мнение других, при условии дополнительного времени.

3) Оқылым (Lesen): өте қысқа, қарапайым мәтіндерді, сөйлемдерді бірінен соң бірі оқиды және түсінеді; қажет болған жағдайда мәтінді бірнеше рет қайта оқи отырып, атауларды, сөздерді және қарапайым сөз тіркестерін анықтайды.
4) Жазылым (Schreiben): қысқа хабарламалар арқылы күнделікті өмірдегі ақпаратты сұрайды немесе жеткізеді; өзі және басқалар туралы олар қайда тұратыны және не істейтіні жайлы қарапайым тіркестер мен сөйлемдер жазады.
8. "Неміс тілі" оқу пәнінің 4-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
Жалпы бөлімдер – A1.2.
1) Тыңдалым (Hören): өте баяу және сыпайы сөйлегенді түсінеді, ал ұзақ кідірістер мағынасын түсінуге мүмкіндік береді; қысқа, қарапайым нұсқаулардың мағынасын түсінеді; өте баяу және анық сөйлейтін адамдар арасындағы қарапайым әңгімені (мысалы, дүкендегі сатып алушы мен сатушы арасындағы) тыңдау кезінде сөздерді/белгілерді және қысқа сөйлемдерді таниды; сөйлеу өте баяу және анық айтылып, арасында ұзақ кідірістер болған кезде мысалы, қалаға саяхат сияқты болжамды жағдайда берілген қарапайым ақпараттың сызбасын оқиды.
2) Айтылым (Sprechen): қайталанатын сөз тіркестерін, парафразаларды қолдану арқылы қарапайым түрде сөйлеседі немесе әңгімелесушіні түзетеді; қарапайым сұрақтар қояды және оларға жауап береді, шұғыл қажеттілікке немесе өте таныс тақырыпқа қатысты қарапайым мәлімдемелер жасайды немесе оларға жауап береді; қысқа, қарапайым нұсқаулықтарды ұстанады; біреуден бірдеңе сұрап, біреуге бірдеңе береді, қысқаша оң және теріс реакцияларды көрсету үшін үлгілік сөз тіркестерін және қарапайым сөздер/белгілердің үйлесімін қолданады; пікірлерге стандартты алғыс және кешірім сұраумен жауап бере алады; қарапайым жеке ақпаратты (мысалы, аты-жөні, электрондық пошта мекенжайы немесе телефон нөмірі) беру арқылы сатып алуды жүзеге асырады; мейірім мен қызығушылық білдіріп, қарапайым сөздер мен вербалды емес белгілерді қолданып, басқалармен өзара әрекеттесу кезінде түсіністік танытып басқаларды әңгімеге қатысуға шақыру арқылы мәдениетаралық алмасуға ықпал етеді.
3) Оқылым (Lesen): атауларды, сөздерді және қарапайым сөз тіркестерін анықтап, қажет болған жағдайда мәтінді бірнеше рет қайталап оқып, қысқа, қарапайым мәтіндердегі сөйлемдерді бірінен соң бірін оқиды және түсінеді; жарнамалар, брошюралар, мәзірлер, библиографиялар және көлік кестесі сияқты қарапайым күнделікті мәтіннен нақты, болжамды ақпаратты табады; қысқа, қарапайым жазбаша нұсқауларды түсіндіреді, көшелер, мейрамханалар, станциялар немесе жұмыс және қоғамдық орындарда кездесетін көрсеткіштерді, белгілерді мысалы, міндетті белгілер, қауіпті ескерту белгілерін түсінеді.

3) Чтение (Lesen): читает и понимает очень короткие, простые тексты, предложение за предложением; определяет имена, слова и простейшие фразы, при необходимости перечитывая текст несколько раз.
4) Письмо (Schreiben): запрашивает или передает информацию из повседневной жизни в коротких сообщениях; пишет простые фразы и предложения о себе и других: где они живут и чем занимаются.
8. Базовое содержание учебного предмета для 4 класса:
Общие разделы– A1.2.
1) Аудирование (Hören): понимает, когда говорят очень медленно и тактично, а длинные паузы позволяют уловить смысл; понимает значение коротких, простых указаний; узнает слова/знаки и короткие предложения при прослушивании простого разговора (например, между покупателем и продавцом в магазине), если люди говорят очень медленно и четко; читает схему простой информации, предоставленной в предсказуемой ситуации, например, во время экскурсии по городу при условии, что речь произносится очень медленно и четко и время от времени делаются долгие паузы.
2) Говорение (Sprechen): общается простым способом с помощью повторяемых фраз, перефразирует или исправляет собеседника; задает простые вопросы и отвечает на них, делает или отвечает на простые утверждения, касающиеся неотложной необходимости или на очень знакомую тему; следует коротким простым указаниям; просит кого-то о чем-то и дать кому-то что-то. использует шаблонные фразы и комбинации простых слов/знаков, чтобы показать краткие положительные и отрицательные реакции; на комментарии может ответить стандартными выражениями благодарности и извинений; совершает покупку, предоставив простую личную информацию (например, имя, адрес электронной почты или номер телефона); способствует межкультурному обмену, выражая приветственное отношение и интерес, используя простые слова и невербальные сигналы, призывая к участию других и демонстрируя понимание, когда к ним обращаются напрямую.
3) Чтение (Lesen): читает и понимает короткие, простые тексты, предложение за предложением, определяя имена, слова и простейшие фразы, при необходимости перечитывая текст несколько раз; находит конкретную, предсказуемую информацию в простом повседневном тексте, например, в рекламе, брошюрах, меню, библиографиях и расписаниях(транспорта); поясняет короткие, простые письменные указания, понимает общие знаки и знаки в общественных местах, таких как улицы, рестораны, вокзалы или на рабочем месте, например, указатели, обязательные знаки, знаки предупреждения об опасности.

4) Жазылым (Schreiben): қысқа хабарламалар арқылы күнделікті өмірден ақпаратты сұрайды және береді; аты-жөні, ұлты, жасы, туған күні, келу күні және т.б. сияқты жеке мәліметтерді, тіркеу формасын/дайын нысандарды толтырады; мәтіннің келесі түрлерін өңдейді: тіркеу формасы, қысқа жеке хат немесе қарапайым жазба/хабарлама; сөз тіркес үлгілері мен қарапайым сөздердің тіркестерін пайдаланады, қарапайым желідегі хабарламаларға, сондай-ақ олардағы сілтемелер мен бұқаралық ақпарат құралдарына қысқа оң және теріс реакцияларды жариялайды.
2 - параграф. Оқу мақсаттарының жүйесі
9. Бағдарламада оқу мақсаттары кодпен белгіленген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші сан бөлімнің ретін, үшінші сан бөлімшені және төртінші сан оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 3.1.2.1 кодында: "3" – сынып, "1" – бөлім, "2" - бөлімше, "1" – оқу мақсатының реттік нөмірі.
1) бөлім "Тыңдалым" (Hörverstehen):
Kompetenzen des Hörens (Тыңдап түсіну қабілеті)
3- сынып (А1.1)
Lernende müssen:
4- сынып (A1.2)
Lernende müssen
1. Hörverstehen allgemein
(Жалпы тыңдап
түсіну)
3. 1. 1. 1 alltägliche Wörter erkennen, sofern diese in einem vertrauten Alltagskontext artikuliert werden;
3. 1. 1. 2 einfache Fragen und Aussagen verstehen, sofern diese langsam und klar artikuliert werden und von visuellen Signalen begleitet werden;
3. 1. 1. 3 Zahlen, Preise, Daten und Wochentage verstehen, sofern diese langsam und klar in einem vertrauten Alltagskontext artikuliert werden
4. 1. 1. 1 verstehen, wenn sehr langsam und sorgfältig gesprochen wird und Pausen Zeit lassen, den Sinn zu erfassen;
4. 1. 1. 2 konkrete Informationen (z.B. Orts- und Zeitangaben) zu vertrauten Themen im Alltagsleben erfassen, sofern diese langsam und klar artikuliert werden;
4. 1. 1. 3 einige Wörter und Ausdrücke verstehen, wenn Leute über sich selbst, Familie, Schule, Hobbys oder über seine / ihre Umgebung sprechen, sofern sie dabei langsam und klar sprechen
2. Ankündigungen und Anweisungen verstehen (Хабарландырулар мен нұсқауларды түсіну)
3. 1. 2. 1 kurze und einfache Handlungsanweisungen verstehen, sofern sie langsam und im direkten Gespräch gegeben und von Bildern oder Gesten begleitet werden
4. 1. 2. 1 Anweisungen und kurze Wegbeschreibungen verstehen;
4. 1. 2. 2 verstehen, wenn jemand langsam und deutlich sagt, wo etwas ist;
4. 1. 2. 3 Zahlen, Preise und Zeitangaben verstehen, die in einer Lautsprecherdurchsage vorkommen
3. Audiomedien und Tonaufnahmen verstehen (Аудио тасымалдаушылар мен дыбыс жазбаларын түсіну)
3. 1. 3. 1 sehr langsam und deutlich ausgesprochene Wörter, Namen, Zahlen und Informationen über Personen wiedererkennen, die er/sie schon aus einfachen kurzen Aufnahmen kennt
4. 1. 3. 1 einer kurzen Audio- oder Videoaufzeichnung über vertraute Alltagsthemen konkrete Informationen entnehmen (z.B. Orts-, Preis- und Zeitangaben), sofern langsam und deutlich gesprochen wird

4) Письмо (Schreiben): запрашивает и передает информацию из повседневной жизни в коротких сообщениях; заполняет регистрационную форму/ готовый бланк, личные данные, такие как свое имя, национальность, возраст, дата рождения, дата прибытия, обрабатывает следующие типы текста: регистрационную форму, короткое личное письмо или простая заметка/ сообщение; использует шаблонные фразы и комбинации простых слов, публикует краткие положительные и отрицательные реакции на простые онлайн-сообщения, а также на содержащиеся в них ссылки и средства массовой информации.
Параграф 2. Система целей обучения
9. Цели обучения в программе представлены в виде кода. В коде первое число обозначает класс, второе число – раздел, третье число – подраздел и четвертое число – нумерацию цели обучения. Например, в кодировке 3.1.2.1 "3" – класс, "1" – раздел, "2" - подраздел, "1" – порядковый номер цели обучения.
1) раздел "Аудирование" (Hörverstehen):
Kompetenzen des Hörens
(Умение понимать на слух)
3 класс (А1.1)
Lernende müssen:
4 класс (А1.2)
Lernende müssen:
1. Hörverstehen allgemein
(Аудирование в целом)
3.1.1.1 alltägliche Wörter erkennen, sofern diese in einem vertrauten Alltagskontext artikuliert werden;
3.1.1.2 einfache Fragen und Aussagen verstehen, sofern diese langsam und klar artikuliert werden und von visuellen Signalen begleitet werden;
3.1.1.3 Zahlen, Preise, Daten und Wochentage verstehen, sofern diese langsam und klar in einem vertrauten Alltagskontext artikuliert werden
4.1.1.1 verstehen, wenn sehr langsam und sorgfältig gesprochen wird und Pausen Zeit lassen, den Sinn zu erfassen.
4.1.1.2 konkrete Informationen (z.B. Orts- und Zeitangaben) zu vertrauten Themen im Alltagsleben erfassen, sofern diese langsam und klar artikuliert werden.
4.1.1.3 einige Wörter und Ausdrücke verstehen, wenn Leute über sich selbst, Familie, Schule, Hobbys oder über seine / ihre Umgebung sprechen, sofern sie dabei langsam und klar sprechen.
2. Ankündigungen und Anweisungen verstehen
(Понимание объявлений и инструкций)
3.1.2.1 kurze und einfache Handlungsanweisungen verstehen, sofern sie langsam und im direkten Gespräch gegeben und von Bildern oder Gesten begleitet werden
4.1.2.1 Anweisungen und kurze Wegbeschreibungen verstehen.
4.1.2.2 verstehen, wenn jemand langsam und deutlich sagt, wo etwas ist.
4.1.2.3 Zahlen, Preise und Zeitangaben verstehen, die in einer Lautsprecherdurchsage vorkommen.
3. Audiomedien und Tonaufnahmenverstehen
(Понимание аудионосителей и звукозаписей)
3.1.3.1 sehr langsam und deutlich ausgesprochene Wörter, Namen, Zahlen und Informationen über Personen wiedererkennen, die er/sie schon aus einfachen kurzen Aufnahmen kennt
4.1.3.1 einer kurzen Audio- oder Videoaufzeichnung über vertraute Alltagsthemen konkrete Informationen entnehmen (z.B. Orts-, Preis- und Zeitangaben), sofern langsam und deutlich gesprochen wird.

4. Interviewgespräche (Сұхбат)
3. 1. 4. 1 einfache Grußformeln und Informationen über einen Gesprächspartner verstehen
4. 1. 4. 1 einfache, direkte Fragen zur Person verstehen, wenn die Fragen langsam und deutlich gestellt werden;
4. 1. 4. 2 einfache Fragen beim Arzt, im Supermarkt etc. verstehen, wenn langsam und deutlich gesprochen wird
2) бөлім "Айтылым" (Sprechen):
Mündliche Kompetenzen (Ауызша репродуктивті дағдылар: тыңдалым және айтылым)
3-сынып (A1.1)
Lernende müssen:
4-сынып (A1.2)
Lernende müssen:
1. Mündliche Produktion allgemein (Байланыстырып сөйлеуді дамыту)
3. 2. 1. 1 die Laute des Alphabets inklusive Diphthonge aussprechen;
3. 2. 1. 2 Wörter und einfache Sätze bilden;
3. 2. 1. 3 einfache Aussagen zu vertrauten Themen machen z.B. über sich selbst, andere Personen, Gegenstände und Naturphänomene
4. 2. 1. 1 buchstabieren, Wörter und Sätze aussprechen;
4. 2. 1. 2 Sätze und Fragen mit richtiger Intonation aussprechen;
4. 2. 1. 3 sich mit einfachen, überwiegend isolierten Wendungen über Menschen und Orte äußern
2. Mündliche Interaktion (Өзара ауызша сөйлесу)
3. 2. 2. 1 Standardfragen zur eigenen Person beantworten und dabei persönliche und sachliche Informationen wiedergeben;
3. 2. 2. 2 dialogisch über kurze alltagsbezogene Themen mithilfe zusätzlichen Materials sprechen
4. 2. 2. 1 sich auf einfache Art verständigen, wenn etwas langsamer wiederholt, umformuliert oder korrigiert wird;
4. 2. 2. 2 einfache Fragen und Antworten bilden, wenn es sich um sehr vertraute Themen handelt;
4. 2. 2. 3 Dialoge innerhalb eines begrenzten Bereichs von allgemeinen Lernthemen führen, dabei Respekt vor sich selbst, seinen Eltern und den Menschen in seiner Umgebung zeigen
3. Gesprächspartner verstehen
(Әңгімелесушіні түсіну)
3. 2. 3. 1 sich selbst beschreiben (z.B. Name, Alter, Familie, Hobbys, Interessen) und dabei einfache Wörter verwenden, sofern eine Vorbereitung darauf möglich ist
4. 2. 3. 1 einfache Situationen des täglichen Lebens in kurzen Sätzen beschreiben
4. Zusammenhängendes Sprechen: Erfahrungen beschreiben (Байланыстырып сөйлеуді дамыту: тәжірибені сипаттау)
3. 2. 4. 1 Nahrungsmittel einkaufen und Essen in der Schulkantine bestellen und bezahlen
4. 2. 4. 1 nach dem Befinden fragen, um etwas bitten, auf Bitten reagieren und mit Zahlen umgehen (z.B. Preise, Mengenangaben, Uhrzeiten)
5. Dienstleistungsgespräche (Қызмет көрсету саласындағы диалогтар)
3. 2. 5. 1 Nahrungsmittel einkaufen und Essen in der Schulkantine bestellen und bezahlen
4. 2. 5. 1 einen sozialen Kontakt herstellen, indem er/sie die alltäglichen Höflichkeitsformeln anwendet (z.B. Begrüßung, Verabschiedung, Bitte, Dank, Entschuldigung);
4. 2. 5. 2 verschiedene Meinungen erkennen oder wenn jemand ein Problem hat und kann auswendig gelernte Wendungen benutzen (z.B. "Ich verstehe", "Alles in Ordnung?"), um Verständnis auszudrücken

4. Interviewgespräche
(Собеседование)
3.1.4.1 einfache Grußformeln und Informationen über einen Gesprächspartner verstehen
4.1.4.1 einfache, direkte Fragen zur Person verstehen, wenn die Fragen langsam und deutlich gestellt werden.
4.1.4.2 einfache Fragen beim Arzt, im Supermarkt etc. verstehen, wenn langsam und deutlich gesprochen wird.
2) раздел "Говорение" (Sprechen):
Mündliche Kompetenzen
(Устные репродуктивные навыки: слушание и говорение)
3 класс (А1.1)
Lernende müssen:
4 класс (А1.2)
Lernende müssen:
1. Mündliche Produktion allgemein
(Развитие связной речи)
3.2.1.1 die Laute des Alphabets inklusive Diphthonge aussprechen;
3.2.1.2 Wörter und einfache Sätze bilden;
3.2.1.3 einfache Aussagen zu vertrauten Themen machen z.B. über sich selbst, andere Personen, Gegenstände und Naturphänomene
4.2.1.1 buchstabieren, Wörter und Sätze aussprechen.
4.2.1.2 Sätze und Fragen mit richtiger Intonation aussprechen.
4.2.1.3 sich mit einfachen, überwiegend isolierten Wendungen über Menschen und Orte äußern.
2. Mündliche Interaktion
(Устное речевое взаимодействие)
3.2.2.1 Standardfragen zur eigenen Person beantworten und dabei persönliche und sachliche Informationen wiedergeben;
3.2.2.2 dialogisch über kurze alltagsbezogene Themen mithilfe zusätzlichen Materials sprechen
4.2.2.1 sich auf einfache Art verständigen, wenn etwas langsamer wiederholt, umformuliert oder korrigiert wird.
4.2.2.2 einfache Fragen und Antworten bilden, wenn es sich um sehr vertraute Themen handelt.
4.2.2.3 Dialoge innerhalb eines begrenzten Bereichs von allgemeinen Lernthemen führen, dabei Respekt vor sich selbst, seinen Eltern und den Menschen in seiner Umgebung zeigen.
3. Gesprächspartner verstehen
(Понимать собеседника)
3.2.3.1 sich selbst beschreiben (z.B. Name, Alter, Familie, Hobbys, Interessen) und dabei einfache Wörter verwenden, sofern eine Vorbereitung darauf möglich ist
4.2.3.1 einfache Situationen des täglichen Lebens in kurzen Sätzen beschreiben.
4. Zusammenhängendes Sprechen: Erfahrungen beschreiben
(Развитие связной устной речи, описание опыта)
3.2.4.1 Nahrungsmittel einkaufen und Essen in der Schulkantine bestellen und bezahlen
4.2.4.1 nach dem Befinden fragen, um etwas bitten, auf Bitten reagieren und mit Zahlen umgehen. (z.B. Preise, Mengenangaben, Uhrzeiten)
5.Dienstleistungsgespräche
(Диалоги в сфере услуг)
3.2.5.1 elementare Ausdrücke verwenden (z.B. sich bedanken, um etwas bitten, sich entschuldigen)
4.2.5.1 einen sozialen Kontakt herstellen, indem er/sie die alltäglichen Höflichkeitsformeln anwendet. (z.B. Begrüßung, Verabschiedung, Bitte, Dank, Entschuldigung)
4.2.5.2 verschiedene Meinungen erkennen oder wenn jemand ein Problem hat und kann auswendig gelernte Wendungen benutzen (z.B. "Ich verstehe", "Alles in Ordnung?"), um Verständnis auszudrücken.

3) бөлім "Оқылым" (Leseverstehen):
Kompetenzen des Lesens (Оқу дағдылары)
3-сынып (A1.1)
Lernende müssen:
4-сынып (A1.2)
Lernende müssen:
1. Leseverstehen allgemein
(Оқығанды жалпы түсіну)
3. 3. 1. 1 Buchstaben des Alphabets und Wörter lesen;
3. 3. 1. 2 vertraute Wörter erkennen, wenn sie von Abbildungen begleitet sind, wie in einem Bilderbuch
4. 3. 1. 1 sehr kurze, einfache Texte lesen und verstehen, indem er/sie bekannte Namen, Wörter und einfachste Wendungen heraussucht
2. Korrespondenz lesen und verstehen (Корреспонденцияны оқу және түсіну)
3. 3. 2. 1 in verschiedenen Textsorten verstehen, zu welchem Anlass er/sie eingeladen wird, sowie Informationen über Familienangehörige, Freunde, den Tag, die Uhrzeit und den Ort;
3. 3. 2. 2 in einfachen Nachrichten/ Mitteilungen von Freunden, Zeiten und Ortsangaben erkennen, sofern keine Abkürzungen verwendet werden
4. 3. 2. 1 kurze und einfache Mitteilungen auf Postkarten verstehen;
4. 3. 2. 2 kurze, einfache Nachrichten verstehen (z. B. Posts in sozialen Medien oder E-Mails) mit Vorschlägen, wann und wo er/sie sich trifft
3. Schriftliche Anweisungen verstehen (Жазбаша нұсқауларды түсіну)
3. 3. 3. 1 sehr kurze, einfache Anweisungen in vertrauten Alltagskontexten verstehen, (z.B. Essen und Trinken verboten), insbesondere, wenn sie bebildert sind
4. 3. 3. 1 kurze, einfache schriftliche Wegbeschreibungen verstehen
4. Zur Orientierung lesen (Бағдарларды түсіну үшін оқу)
4. 3. 4. 1 Übersichtspläne von Kaufhäusern (Stockwerk, Abteilungen) und Hinweise (z. B. wo er/sie Aufzüge findet) verstehen;
4. 3. 4. 2 in Anzeigen oder Programmheften für Veranstaltungen einfache, wichtige Informationen finden und verstehen (z. B. Kosten und Preise, Datum und Ort der Veranstaltung, Abfahrtszeiten usw)
5. Information und Argumentation verstehen (Ақпарат пен дәлелдерді түсіну негіздеме)
4. 3. 5. 1 kurze Texte über Themen von persönlichem Interesse verstehen (z. B. über Sport, Musik, Reisen), die in einfachen Worten verfasst sind und durch Illustrationen oder Bilder unterstützt werden
4) бөлім "Жазылым" (Schreiben):
Kompetenzen des Schreibens (Жазылым дағдыларын дамыту)
3- сынып (А1.1)
Lernende müssen:
4- сынып (А1.2)
Lernende müssen:
1. Schriftliche Produktion allgemein (Жалпы жазбаша өнім)
3. 4. 1. 1 schriftlich elementare persönliche Informationen geben (z. B. Name, Adresse, Nationalität, Hobbys, Interessen), gegebenenfalls mithilfe eines Wörterbuchs
4. 4. 1. 1 Informationen über
Angelegenheiten von per-sönlicher Relevanz geben (z. B. Vorlieben und Abneigungen, Familie, Haustiere) und dabei einfache Wörterverwenden;
4. 4. 1. 2 einfache, isolierte Wendungen und Sätze verfassen.

3) раздел "Чтение" (Leseverstehen):
Kompetenzen des Lesens
(Навыки чтения)
3 класс (A1.1)
Lernende müssen:
4 класс (A1.2)
Lernende müssen:
1. Leseverstehen allgemein
(Понимание прочитанного в целом)
3.3.1.1 Buchstaben des Alphabets und Wörter lesen.
3.3.1.2 vertraute Wörter erkennen, wenn sie von Abbildungen begleitet sind, wie in einem Bilderbuch
4.3.1.1 sehr kurze, einfache Texte lesen und verstehen, indem er/sie bekannte Namen, Wörter und einfachste Wendungen heraussucht.
2. Korrespondenz lesen und verstehen
(Чтение и понимание корреспонденции)
3.3.2.1 in verschiedenen Textsorten verstehen, zu welchem Anlass er/sie eingeladen wird, sowie Informationen über Familienangehörige, Freunde, den Tag, die Uhrzeit und den Ort;
3.3.2.2 in einfachen Nachrichten/ Mitteilungen von Freunden, Zeiten und Ortsangaben erkennen, sofern keine Abkürzungen verwendet werden
4.3.2.1 kurze und einfache Mitteilungen auf Postkarten verstehen.
4.3.2.2 kurze, einfache Nachrichten verstehen (z. B. Posts in sozialen Medien oder E-Mails) mit Vorschlägen, wann und wo er/sie sich trifft.
3. Schriftliche Anweisungen verstehen
(Понимать письменные инструкции)
3.3.3.1 sehr kurze, einfache Anweisungen in vertrauten Alltagskontexten verstehen, (z.B. Essen und Trinken verboten), insbesondere, wenn sie bebildert sind
4.3.3.1 kurze, einfache schriftliche Wegbeschreibungen verstehen.
4. Zur Orientierung lesen
(Чтение для понимания ориентирования)
4.3.4.1 Übersichtspläne von Kaufhäusern (Stockwerk, Abteilungen) und Hinweise (z. B. wo er/sie Aufzüge findet) verstehen.
4.3.4.2 in Anzeigen oder Programmheften für Veranstaltungen einfache, wichtige Informationen finden und verstehen. (z. B. Kosten und Preise, Datum und Ort der Veranstaltung, Abfahrtszeiten usw.)
5. Information und Argumentation verstehen
(Понимание информации и аргументов (обоснований)
4.3.5.1 kurze Texte über Themen von persönlichem Interesse verstehen (z. B. über Sport, Musik, Reisen), die in einfachen Worten verfasst sind und durch Illustrationen oder Bilder unterstützt werden.
4) раздел "Письмо" (Schreiben):
Kompetenzen des Schreibens
(Развитие навыков письма)
3 класс (А1.1)
Lernende müssen:
4 класс (А1.2)
Lernende müssen:
1.Schriftliche Produktion allgemein
(Письменная продукция в целом)
3.4.1.1 schriftlich elementare persönliche Informationen geben (z. B. Name, Adresse, Nationalität, Hobbys, Interessen), gegebenenfalls mithilfe eines Wörterbuchs
4.4.1.1 Informationen über
Angelegenheiten von per-
sönlicher Relevanz geben (z. B. Vorlieben und Abneigungen, Familie, Haustiere) und dabei einfache Wörterverwenden.
4.4.1.2 einfache, isolierte Wendungen und Sätze verfassen.

2. Schriftliche Interaktion allgemein (Жалпы жазбаша қарым-қатынас)
3. 4. 2. 1 mithilfe eines Wörterbuchs kurze Wendungen und Sätze schreiben, um auf einem Formular oder in einer Notiz wichtige Informationen zu geben (z. B. Name, Sprache, Adresse, Familie)
4. 4. 2. 1 schriftlich Informationen zur Person erfragen oder weitergeben;
4. 4. 2. 2 mithilfe eines Wörterbuchs Nachrichten und Online-Postings über Hobbys, Vorlieben und Abneigungen in kurzen Sätzen verfassen und dabei einfache Wörter und benutzen;
4. 4. 2. 3 eine kurze, sehr einfache Nachricht (z.B. SMS) an Freunde verfassen, um sie über etwas zu informieren oder ihnen eine Frage zu stellen
3. Notizen, Mitteilungen und Formulare (Ескертулер, хабарламалар мен формулярлар)
3. 4. 3. 1 sehr einfache Anmeldeformulare mit wichtigen persönlichen Angaben ausfüllen: Name, Adresse, Nationalität, Familienstand
4. 4. 3. 1 auf einem Anmeldezettel (z.B. im Jugendcamp) persönliche Informationen eintragen (z.B. Zahlen, Daten, Namen, Nationalität, Alter, Geburtsdatum);
4. 4. 3. 2 eine einfache Nachricht mit Informationen hinterlassen (z. B. wohin er/sie gegangen ist und wann er/sie zurück sein wird)
4. Kreatives Schreiben (Шығармашылық хат)
4. 4. 4. 1 einfache Sätze über sich selbst und fiktive Menschen/Figuren verfassen;
4. 4. 4. 2 in einfacher Sprache beschreiben, wie ein Raum aussieht;
4. 4. 4. 3 einfache Wörter verwenden, um bestimmte Alltagsobjekte zu beschreiben (z. B. Farbe und Form)
5) бөлім "Неміс тілін қолдану" (Sprachenwendung):
Kompetenzen des Sprachgebrauchs (тілді қолдану құзыреттері)
3-сынып (А1.1)
Lernende müssen:
4 – сынып (А1.2)
Lernende müssen:
1. Grammatikalische Normen (Грамматикалық нормалар)
3. 5. 1. 1 Tätigkeiten beschreiben. Positionen im Satz:
Regelmäßige Verben unregelmäßige Verben
4. 5. 1. 1 Anordnungen, Bitten und Aufforderungen formulieren.
Imperativ:
(2. Pers. Singular und Plural) als Bitte und als Frage
3. 5. 1. 2 sagen, was er/sie oder andere tun.
Satz: Hauptsatz (Deklarativsatz)
4. 5. 1. 2 Gegenstände und Personen genauer beschreiben.
Verb Valenz:
Akkusativergänzung
Direktivergänzung
3. 5. 1. 3 Fragen stellen und sie beantworten.
Fragen: W-Frage Ja/Nein-Frage
4. 5. 1. 3 sagen, wo etwas ist.
Deklination:
Dativ Ortsangaben
Dativ als feste Wendung
3. 5. 1. 4 Aktuelles und Gewohnheiten beschreiben.
Zeiten Präsens
4. 5. 1. 4 Fragen stellen und die Antworten verstehen.
Präpositionen
Lokale Präpositionen
3. 5. 1. 5 sagen, wem etwas gehört.
Besitz Genitiv-s bei Namen Präposition "von"
4. 5. 1. 5 über Vergangenes erzählen.
Zeiten
Perfekt von einigen wichtigen Verben der A1 Liste
Modalverben

2. Schriftliche Interaktion allgemein
(Письменное речевое взаимодействие в целом)
3.4.2.1 mithilfe eines Wörterbuchs kurze Wendungen und Sätze schreiben, um auf einem Formular oder in einer Notiz wichtige Informationen zu geben (z. B. Name, Sprache, Adresse, Familie)
4.4.2.1 schriftlich Informationen zur Person erfragen oder weitergeben.
4.4.2.2 mithilfe eines Wörterbuchs Nachrichten und Online-Postings über Hobbys, Vorlieben und Abneigungen in kurzen Sätzen verfassen und dabei einfache Wörter und benutzen.
4.4.2.3 eine kurze, sehr einfache Nachricht (z.B. SMS) an Freunde verfassen, um sie über etwas zu informieren oder ihnen eine Frage zu stellen.
3. Notizen, Mitteilungen und Formulare
(Примечания, сообщения и формуляры)
3.4.3.1 sehr einfache Anmeldeformulare mit wichtigen persönlichen Angaben ausfüllen: Name, Adresse, Nationalität, Familienstand
4.4.3.1 auf einem Anmeldezettel. (z.B. im Jugendcamp) persönliche Informationen eintragen (z.B. Zahlen, Daten, Namen, Nationalität, Alter, Geburtsdatum)
4.4.3.2 eine einfache Nachricht mit Informationen hinterlassen. (z. B. wohin er/sie gegangen ist und wann er/sie zurück sein wird)
4. Kreatives Schreiben
(Креативное письмо)
4.4.4.1 einfache Sätze über sich selbst und fiktive Menschen/Figuren verfassen.
4.4.4.2 in einfacher Sprache beschreiben, wie ein Raum aussieht.
4.4.4.3 einfache Wörter verwenden, um bestimmte Alltagsobjekte zu beschreiben (z. B. Farbe und Form).
5) раздел "Использование немецкого языка" (Sprachenwendung):
Kompetenzen des Sprachgebrauchs (компетенции
использования языка)
3 класс (А1.1)
Lernende müssen:
4 класс (А1.2)
Lernende müssen:
1. Grammatikalische Normen (Грамматические нормы)
3.5.1.1 Tätigkeiten beschreiben.
Positionen im Satz:
Regelmäßige Verben unregelmäßige Verben
4.5.1.1 Anordnungen, Bitten und Aufforderungen formulieren.
Imperativ:
(2. Pers. Singular und Plural) als Bitte und als Frage
3.5.1.2 sagen, was er/sie oder andere tun. Satz: Hauptsatz (Deklarativsatz)
4.5.1.2 Gegenstände und Personen genauer beschreiben.
Verb Valenz:
Akkusativergänzung
Direktivergänzung
3.5.1.3 Fragen stellen und sie beantworten. Fragen: W-Frage Ja/Nein-Frage
4.5.1.3 sagen, wo etwas ist.
Deklination:
Dativ Ortsangaben
Dativ als feste Wendung
3.5.1.4 Aktuelles und Gewohnheiten beschreiben. Zeiten Präsens
4.5.1.4 Fragen stellen und die Antworten verstehen.
Präpositionen
Lokale Präpositionen
3.5.1.5 sagen, wem etwas gehört.
Besitz Genitiv-s bei Namen Präposition "von"
4.5.1.5 über Vergangenes erzählen.
Zeiten
Perfekt von einigen wichtigen Verben der A1 Liste
Modalverben

Präteritum haben und sein (1. und 3. Pers.)
3. 5. 1. 6 einer verneinten Frage widersprechen.
Widerspruch mit "Doch!"
4. 5. 1. 6 Vorgänge mit Ergänzungen beschreiben und Fragen stellen. Deklination
Präpositionen mit, zu
in festen Wendungen (z.B. mit dem Bus, zur Schule, nach Hause)
3. 5. 1. 7 über Aktivitäten und Tätigkeiten sprechen.
Verben: Hilfsverben: haben, brauchen, sein, Modalverb: mögen
4. 5. 1. 7 über verschiedene Per-
sonen sprechen und
Aussagen über sie machen.
Pronomen:
Deklination
Personalpronomen Nominativ + Akkusativ - wir + ihr
Dativ in festen Wendungen
unpersönliches "es"
3. 5. 1. 8 über Gegenstände, Personen, Vorlieben, Abneigungen und Mengenangaben sprechen.
Substantive Genus Pluralformen aus der Liste Deklination Nominativ + Akkusativ Verben mit Akkusativ
4. 5. 1. 8 über bestimmte und unbestimmte Dinge und Menschen sprechen und nach ihnen fragen.
Demonstrativpronomen: der/das/die
Bezug erkennen:
der–er, die–sie, das–es, die–sie.
Indefinitpronomen:
viele, nichts, etwas …
Possessivpronomen
sein/e, ihr/e, unser/e, euer/eure
Pronomen: man
Personalpronomen im Akkusativ: mich, dich ihn/sie, sie (Plural).
(schenken + Personalpronomen im Dativ) Personalpronomen im Dativ
mir, dir, ihm/ihr, ihnen (Plural)
Personalpronomen Sie (formal)
Verb gefallen, lieber, besser
3. 5. 1. 9 beschreiben, wie Gegenstände oder Personen sind. Adjektiv: prädikativ zur Beschreibung eines Zustands
4. 5. 1. 9 Zeit- und Datumsangaben machen.
Präposition – temporal:
Am, bis, in, um, von bis, vor
3. 5. 1. 10 über bestimmte und unbestimmte Gegenstände und Personen erzählen, etwas verneinen, oder sagen, wer etwas besitzt.
Artikelwort-Deklination Nominativ + Akkusativ
● unbestimmter Artikel
● bestimmter Artikel
● Verneinung nicht Negativartikel kein/e (Nomen + Negativartikel im Akkusativ)
● Possessivartikel mein/e, dein/e
4. 5. 1. 10 darüber sprechen, wo Gegenstände oder Personen sind und einfache Wegbeschreibungen geben.
Präposition – lokal
am, aus, bei, in, nach, zum
3. 5. 1. 11 abwechslungsreiche Fragen zu verschiedenen Personen stellen und beantworten.
Pronomen
Personalpronomen ich, du, er/sie, sie (Plural)
Interrogativpronomen
4. 5. 1. 11 sagen, wofür etwas gebraucht oder genutzt wird.
Präpositionen:
mit, für
3. 5. 1. 12 verschiedene Aktivitäten, Gegenstände und Möglichkeiten aufzählen.
Konnektoren und und oder
4. 5. 1. 12 zusammenhängende
Abläufe der Reihe nach
erzählen und über die
Häufigkeit von Aktivitäten berichten.
Konnektor
und (auch), aber
Verbindungsadverb:
Zuerst…dann … und dann..
Adverbien
Immer, oft, manchmal, nie
3. 5. 1. 13 sagen, woher jemand kommt, wo jemand ist.
Feste Wendungen mit: in, aus
4. 5. 1. 13 über Tätigkeiten, Wünsche, Pflichten und Vorlieben berichten.
Verben:
Trennbare Verben
Modalverben
können, wollen, müssen, möchten

Präteritum haben und sein (1. und 3. Pers.)
3.5.1.6 einer verneinten Frage widersprechen.
Widerspruch mit "Doch!"
4.5.1.6 Vorgänge mit Ergänzungen beschreiben und Fragen stellen. Deklination
Präpositionen mit, zu
in festen Wendungen (z.B. mit dem Bus, zur Schule, nach Hause)
3.5.1.7 über Aktivitäten und Tätigkeiten sprechen.
Verben:
Hilfsverben: haben, brauchen, sein,
Modalverb: mögen
4.5.1.7 über verschiedene Per-sonen sprechen und
Aussagen über sie machen.
Pronomen:
Deklination
Personalpronomen Nominativ + Akkusativ - wir + ihr
Dativ in festen Wendungen
unpersönliches "es"
3.5.1.8 über Gegenstände, Personen, Vorlieben, Abneigungen und Mengenangaben sprechen.
Substantive
Genus
Pluralformen aus der Liste
Deklination
Nominativ + Akkusativ
Verben mit Akkusativ
4.5.1.8 über bestimmte und unbestimmte Dinge und Menschen sprechen und nach ihnen fragen.
Demonstrativpronomen: der/das/die
Bezug erkennen:
der–er, die–sie, das–es, die–sie.
Indefinitpronomen:
viele, nichts, etwas …
Possessivpronomen
sein/e, ihr/e, unser/e, euer/eure
Pronomen: man
Personalpronomen im Akkusativ: mich, dich ihn/sie, sie (Plural).
(schenken + Personalpronomen im Dativ)
Personalpronomen im Dativ
mir, dir, ihm/ihr, ihnen (Plural)
Personalpronomen Sie (formal)
Verb gefallen, lieber, besser
3.5.1.9 beschreiben, wie Gegenstände oder Personen sind.
Adjektiv:
prädikativ zur Beschreibung eines Zustands
4.5.1.9 Zeit- und Datumsangaben machen.
Präposition – temporal:
Am, bis, in, um, von bis, vor
3.5.1.10 über bestimmte und unbestimmte Gegenstände und Personen erzählen, etwas verneinen, oder sagen, wer etwas besitzt.
Artikelwort-Deklination
Nominativ + Akkusativ
● unbestimmter Artikel
● bestimmter Artikel
● Verneinung nicht Negativartikel kein/e (Nomen + Negativartikel im Akkusativ).
● Possessivartikel mein/e, dein/e
4.5.1.10 darüber sprechen, wo Gegenstände oder Personen sind und einfache Wegbeschreibungen geben.
Präposition – local
am, aus, bei, in, nach, zum
3.5.1.11 abwechslungsreiche Fragen zu verschiedenen Personen stellen und beantworten.
Pronomen
Personalpronomen
ich, du, er/sie, sie (Plural)
Interrogativpronomen
4.5.1.11 sagen, wofür etwas gebraucht oder genutzt wird.
Präpositionen:
mit, für
3.5.1.12 verschiedene Aktivitäten, Gegenstände und Möglichkeiten aufzählen.
Konnektoren und und oder
4.5.1.12 zusammenhängende
Abläufe der Reihe nach
erzählen und über die
Häufigkeit von Aktivitäten berichten.
Konnektor
und (auch), aber
Verbindungsadverb:
Zuerst…dann … und dann..
Adverbien
Immer, oft, manchmal, nie
3.5.1.13 sagen, woher jemand kommt, wo jemand ist. Feste Wendungen mit:
in, aus
4.5.1.13 über Tätigkeiten, Wünsche, Pflichten und Vorlieben berichten.
Verben:
Trennbare Verben
Modalverben
können, wollen, müssen, möchten

10. Бөлімдер мен бөлімшелер бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
11. Осы оқу бағдарламасы Бастауыш білім беру деңгейінің 3-4-сыныптарына арналған "Неміс тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асырудың ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес іске асырылады.
3-параграф. Бастауыш білім беру деңгейінің 3-4-сыныптарына арналған "Неміс тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
1) 3 – сынып:
Ортақ тақырыптар
Тақырыптар
Бөлімдер
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
1. Über mich
(Өзім туралы)
1.1 Hallo, das bin ich (Сәлем, бұл мен!)
1.2 Über uns (Біз туралы)
Hören
(Тыңдалым)
3. 1. 1. 1 alltägliche Wörter erkennen, sofern diese in einem vertrauten Alltagskontext artikuliert werden;
3. 1. 1. 2 einfache Fragen und Aussagen verstehen, sofern diese langsam und klar artikuliert werden und von visuellen Signalen begleitet werden;
3. 1. 4. 1 einfache Grußformeln und Informationen über einen Gesprächspartner verstehen
Sprechen
(Айтылым)
3. 2. 1. 1 die Laute des Alphabets inklusive Diphthonge aussprechen;
3. 2. 1. 2 Wörter und einfache Sätze bilden;
3. 2. 1. 3 einfache Aussagen zu vertrauten Themen machen z.B. über sich selbst, andere Personen, Gegenstände und Naturphänomene;
3. 2. 2. 1 Standardfragen zur eigenen Person beantworten und dabei persönliche und sachliche Informationen wiedergeben;
3. 2. 2. 2 dialogisch über kurze alltagsbezogene Themen mithilfe zusätzlichen Materials sprechen;
3. 2. 3. 1 sich selbst beschreiben (z.B. Name, Alter, Familie, Hobbys, Interessen) und dabei einfache Wörter verwenden, sofern eine Vorbereitung darauf möglich ist
Lesen
(Оқылым)
3. 3. 1. 1 Buchstaben des Alphabets und Wörter lesen;
3. 3. 1. 2 vertraute Wörter erkennen, wenn sie von Abbildungen begleitet sind, wie in einem Bilderbuch
Schreiben
(Жазылым)
3. 4. 1. 1 schriftlich elementare persönliche Informationen geben (z. B. Name, Adresse, Nationalität, Hobbys, Interessen), gegebenenfalls mithilfe eines Wörterbuchs
Sprachen-wendung
(Тілдік құралдарды қолдану)
3. 5. 1. 11 abwechslungsreiche Fragen zu verschiedenen Personen stellen und beantworten;
Pronomen Interrogativpronomen
2. Mein Klassenzimmer
(Менің сыныбым)
2.1 Mein Schultasche
(Менің оқушы сөмкем)
2.2 In meinem Klassenzimmer
(Менің сыныбымда)
Hören
(Тыңдалым)
3. 1. 1. 3 Zahlen, Preise, Daten und Wochentage verstehen, sofern diese langsam und klar und in einem klar definiten und vertrauten Alltagskontext artikuliert werden;
3. 1. 2. 1 kurze und einfache Handlungsanweisungen verstehen, sofern sie langsam und im direkten Gespräch gegeben und von Bildern oder Gesten begleitet werden
Sprechen
(Айтылым)
3. 2. 2. 2 dialogisch über kurze alltagsbezogene Themen mithilfe zusätzlichen Materials sprechen;
3. 2. 4. 1 Nahrungsmittel einkaufen und Essen in der Schulkantine bestellen und bezahlen;
3. 2. 5. 1 elementare Ausdrücke verwenden (z.B. sich bedanken, um etwas bitten, sich entschuldigen)
Lesen
(Оқылым)
3. 3. 3. 1 sehr kurze, einfache Anweisungen in vertrauten Alltagskontexten verstehen (z.B. Essen und Trinken verboten), insbesondere, wenn sie bebildert sind
Schreiben
(Жазылым)
3. 4. 1. 1 schriftlich elementare persönliche Information geben (z.B. Name, Adresse, Nationalität, Hobbys, Interessen), gegebenenfalls mithilfe eines Wörterbuchs
Sprachen-wendung
(Тілдік құралдарды қолдану)
3. 5. 1. 7 über Aktivitäten und Tätigkeiten sprechen.
Verben "haben" und "brauchen";
3. 5. 1. 8 über Gegenstände, Personen, Vorlieben, Abneigungen und Mengenangaben sprechen.
Pluralformen
der Substantive aus der Liste
Deklination
Nominativ + Akkusativ;
3. 5. 1. 9 beschreiben, wie Gegenstände oder Personen sind.
Adjektiv:
prädikativ zur Beschreibung eines Zustands;
3. 5. 1. 10 über bestimmte und unbestimmte Gegenstände und Personen erzählen, etwas verneinen, oder sagen, wer etwas besitzt.
Verneinung
Negativartikel kein/e
(Nomen + Negativartikel im Akkusativ)
2- тоқсан

10. Распределение часов по разделам и подразделам варьируется по усмотрению преподавателя.
11. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Немецкий язык" для 3-4 классов уровня начального образования.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Немецкий язык" для 3 -4 классов уровня начального образования
1) 3 класс:
Сквозные темы
Темы
Разделы
Цели обучения
1 четверть
1.Über mich
(Обо мне)
1.1Hallo, das bin ich
(Привет, это я!)
1.2Über uns (О нас)
Hören
(Аудирование)
3.1.1.1 alltägliche Wörter erkennen, sofern diese in einem vertrauten Alltagskontext artikuliert werden;
3.1.1.2 einfache Fragen und Aussagen verstehen, sofern diese langsam und klar artikuliert werden und von visuellen Signalen begleitet werden;
3.1.4.1 einfache Grußformeln und Informationen über einen Gesprächspartner verstehen
Sprechen
(Говорение)
3.2.1.1 die Laute des Alphabets inklusive Diphthonge aussprechen;
3.2.1.2 Wörter und einfache Sätze bilden;
3.2.1.3 einfache Aussagen zu vertrauten Themen machen z.B. über sich selbst, andere Personen, Gegenstände und Naturphänomene;
3.2.2.1 Standardfragen zur eigenen Person beantworten und dabei persönliche und sachliche Informationen wiedergeben;
3.2.2.2 dialogisch über kurze alltagsbezogene Themen mithilfe zusätzlichen Materials sprechen;
3.2.3.1 sich selbst beschreiben (z.B. Name, Alter, Familie, Hobbys, Interessen) und dabei einfache Wörter verwenden, sofern eine Vorbereitung darauf möglich ist
Lesen
(Чтение)
3.3.1.1 Buchstaben des Alphabets und Wörter lesen.
3.3.1.2 vertraute Wörter erkennen, wenn sie von Abbildungen begleitet sind, wie in einem Bilderbuch
Schreiben
(Письмо)
3.4.1.1 schriftlich elementare persönliche Informationen geben (z. B. Name, Adresse, Nationalität, Hobbys, Interessen), gegebenenfalls mithilfe eines Wörterbuchs
Sprachen-wendung
(Применение языковых средств)
3.5.1.11 abwechslungsreiche Fragen zu verschiedenen Personen stellen und beantworten.
Pronomen Interrogativpronomen
2. Mein Klassenzimmer
(Мой класс)
2.1 Mein Schultasche
(Моя школьная сумка)
2.2 In meinem Klassenzimmer
(В моем классе)
Hören
(Аудирование)
3.1.1.3 Zahlen, Preise, Daten und Wochentage verstehen, sofern diese langsam und klar und in einem klar definiten und vertrauten Alltagskontext artikuliert werden;
3.1.2.1 kurze und einfache Handlungsanweisungen verstehen, sofern sie langsam und im direkten Gespräch gegeben und von Bildern oder Gesten begleitet werden
Sprechen
(Говорение)
3.2.2.2 dialogisch über kurze alltagsbezogene Themen mithilfe zusätzlichen Materials sprechen;
3.2.4.1 Nahrungsmittel einkaufen und Essen in der Schulkantine bestellen und bezahlen;
3.2.5.1 elementare Ausdrücke verwenden (z.B. sich bedanken, um etwas bitten, sich entschuldigen)
Lesen
(Чтение)
3.3.3.1 sehr kurze, einfache Anweisungen in vertrauten Alltagskontexten verstehen (z.B. Essen und Trinken verboten), insbesondere, wenn sie bebildert sind
Schreiben (Письмо)
3.4.1.1 schriftlich elementare persönliche Information geben (z.B. Name, Adresse, Nationalität, Hobbys, Interessen), gegebenenfalls mithilfe eines Wörterbuchs
Sprachen-wendung
(Применение языковых средств)
3.5.1.7 über Aktivitäten und Tätigkeiten sprechen.
Verben "haben" und "brauchen";
3.5.1.8 über Gegenstände, Personen, Vorlieben, Abneigungen und Mengenangaben sprechen.
Pluralformen
der Substantive aus der Liste
Deklination
Nominativ + Akkusativ;
3.5.1.9 beschreiben, wie Gegenstände oder Personen sind.
Adjektiv:
prädikativ zur Beschreibung eines Zustands;
3.5.1.10 über bestimmte und unbestimmte Gegenstände und Personen erzählen, etwas verneinen, oder sagen, wer etwas besitzt.
Verneinung
Negativartikel kein/e
(Nomen + Negativartikel im Akkusativ)
2 четверть

3. Meine Familie und Freunde (Менің отбасым және достарым)
3.1 Familienmitglieder
(Отбасы мүшелері)
3.2 Über Freunde sprechen
(Достар туралы айту)
Hören
(Тыңдалым)
3. 1. 3. 1 sehr langsam und deutlich ausgesprochene Wörter, Namen, Zahlen und Informationen über Personen wieder erkennen, die er/sie schon aus einfachen, kurzen Aufnahmen kennt
Sprechen
(Айтылым)
3. 2. 1. 2 Wörter und einfache Sätze bilden
Lesen
(Оқылым)
3. 3. 2. 1 in verschiedenen Textsorten verstehen, zu welchem Anlass er/sie ein-geladen wird, sowie Informationen über Familienangehörige, Freunde, den Tag, die Uhrzeit und den Ort;
3. 3. 2. 2 in einfachen Nachrichten/ Mitteilungen von Freunden, Zeiten und Ortsangaben erkennen, sofern keine Abkürzungen verwendet werden
Schreiben
(Жазылым)
3. 4. 2. 1 mithilfe eines Wörterbuchs kurze Wendungen und Sätze schreiben, um auf einem Formular oder in einer Notiz wichtige Informationen zu geben (z. B. Name, Sprache, Adresse, Familie);
3. 4. 3. 1 sehr einfache Anmeldeformulare mit wichtigen persönlichen Angaben ausfüllen: Name, Adresse, Nationalität, Familienstand
Sprachen-wendung
(Тілдік құралдарды қолдану)
3. 5. 1. 3 Fragen stellen und sie beantworten.
Fragen: Ja/Nein-Frage;
3. 5. 1. 5 sagen, wem etwas gehört.
Besitz
Genitiv-s bei Namen
Präposition "von";
3. 5. 1. 6 einer verneinten Frage widersprechen.
Widerspruch mit "Doch!" ;
3. 5. 1. 10 über bestimmte und unbestimmte Gegenstände und Personen erzählen, etwas verneinen, oder sagen, wer etwas besitzt.
Artikel
bestimmter Artikel der, das, die
unbestimmter Artikel ein, eine
Possessivartikel mein/e, dein/e
4. Das Wetter
(Ауа райы)
4.1 Die Jahreszeiten und Wetter
(Жыл мезгілдері және ауа райы)
4.2 Die Kleidung
(Киім)
Hören
(Тыңдалым)
3. 1. 1. 1 alltägliche Wörter erkennen, sofern diese in einem vertrauten Alltagskontext artikuliert werden;
3. 1. 1. 2 einfache Fragen und Aussagen verstehen, sofern diese langsam und klar artikuliert werden und von visuellen Signalen begleitet werden;
3. 1. 3. 1 sehr langsam und deutlich ausgesprochene Wörter, Namen, Zahlen und Informationen über Personen wieder erkennen, die er/sie schon aus einfachen, kurzen Aufnahmen kennt;
3. 1. 4. 1 einfache Grußformeln und Informationen über einen Gesprächspartner verstehen
Sprechen
(Айтылым)
3. 2. 2. 2 dialogisch über kurze alltagsbezogene Themen mithilfe zusätzlichen Materials sprechen;
3. 2. 3. 1 sich selbst beschreiben (z.B. Name, Alter, Familie, Hobbys, Interessen) und dabei einfache Wörter verwenden, sofern eine Vorbereitung darauf möglich ist
Lesen
(Оқылым)
3. 3. 3. 1 sehr kurze, einfache Anweisungen in vertrauten Alltagskontexten verstehen (z.B. Essen und Trinken verboten), insbesondere, wenn sie bebildert sind
Schreiben
(Жазылым)
3. 4. 2. 1 mithilfe eines Wörterbuchs kurze Wendungen und Sätze schreiben, um auf einem Formular oder in einer Notiz wichtige Informationen zu geben (z. B. Name, Sprache, Adresse, Familie)
Sprachen-wendung
(Тілдік құралдарды қолдану)
3. 5. 1. 3 Fragen stellen und sie beantworten.
Fragen:
W-Frage;
3. 5. 1. 4 Aktuelles und Gewohnheiten beschreiben.
Zeiten
Präsens
3-тоқсан

3. Meine Familie und Freunde
(Моя семья и мои друзья)
3.1 Familienmitglieder (Члены семьи)
3.2 Über Freunde sprechen
(Говорить о друзьях)
Hören
(Аудирование)
3.1.3.1 sehr langsam und deutlich ausgesprochene Wörter, Namen, Zahlen und Informationen über Personen wieder erkennen, die er/sie schon aus einfachen, kurzen Aufnahmen kennt
Sprechen
(Говорение)
3.2.1.2 Wörter und einfache Sätze bilden
Lesen
(Чтение)
3.3.2.1 in verschiedenen Textsorten verstehen, zu welchem Anlass er/sie ein-geladen wird, sowie Informationen über Familienangehörige, Freunde, den Tag, die Uhrzeit und den Ort;
3.3.2.2 in einfachen Nachrichten/ Mitteilungen von Freunden, Zeiten und Ortsangaben erkennen, sofern keine Abkürzungen verwendet werden
Schreiben
(Письмо)
3.4.2.1 mithilfe eines Wörterbuchs kurze Wendungen und Sätze schreiben, um auf einem Formular oder in einer Notiz wichtige Informationen zu geben (z. B. Name, Sprache, Adresse, Familie).
3.4.3.1 sehr einfache Anmeldeformulare mit wichtigen persönlichen Angaben ausfüllen: Name, Adresse, Nationalität, Familienstand
Sprachen-wendung
(Применение языковых средств)
3.5.1.3 Fragen stellen und sie beantworten.
Fragen: Ja/Nein-Frage;
3.5.1.5 sagen, wem etwas gehört.
Besitz
Genitiv-s bei Namen
Präposition "von";
3.5.1.6 einer verneinten Frage widersprechen.
Widerspruch mit "Doch!";
3.5.1.10 über bestimmte und unbestimmte Gegenstände und Personen erzählen, etwas verneinen, oder sagen, wer etwas besitzt.
Artikel bestimmter Artikel der, das, die unbestimmter Artikel ein, eine Possessivartikel mein/e, dein/e
4. Das Wetter
(Погода)
4.1 Die Jahreszeiten und Wetter (Сезон и погода)
4.2 Die Kleidung
(Одежда)
Hören
(Аудирование)
3.1.1.1 alltägliche Wörter erkennen, sofern diese in einem vertrauten Alltagskontext artikuliert werden;
3.1.1.2 einfache Fragen und Aussagen verstehen, sofern diese langsam und klar artikuliert werden und von visuellen Signalen begleitet werden;
3.1.3.1 sehr langsam und deutlich ausgesprochene Wörter, Namen, Zahlen und Informationen über Personen wieder erkennen, die er/sie schon aus einfachen, kurzen Aufnahmen kennt;
3.1.4.1 einfache Grußformeln und Informationen über einen Gesprächspartner verstehen
Sprechen (Говорение)
3.2.2.2 dialogisch über kurze alltagsbezogene Themen mithilfe zusätzlichen Materials sprechen;
3.2.3.1 sich selbst beschreiben (z.B. Name, Alter, Familie, Hobbys, Interessen) und dabei einfache Wörter verwenden, sofern eine Vorbereitung darauf möglich ist
Lesen
(Чтение)
3.3.3.1 sehr kurze, einfache Anweisungen in vertrauten Alltagskontexten verstehen (z.B. Essen und Trinken verboten), insbesondere, wenn sie bebildert sind;
Schreiben
(Письмо)
3.4.2.1 mithilfe eines Wörterbuchs kurze Wendungen und Sätze schreiben, um auf einem Formular oder in einer Notiz wichtige Informationen zu geben (z. B. Name, Sprache, Adresse, Familie)
Sprachen-wendung
(Применение языковых средств)
3.5.1.3 Fragen stellen und sie beantworten.
Fragen: W-Frage;
3.5.1.4 Aktuelles und Gewohnheiten beschreiben.
Zeiten Präsens
3 четверть

7. Die Gebäude
(Ғимараттар)
7.1 Mein Zuhause, mein Zimmer und die Gegenstände (Менің үйім, бөлмем және заттарым)
7.2 Die Gebäude in der Stadt
(Қаладағы ғимараттар)
Hören
(Тыңдалым)
3. 1. 1. 3 Zahlen, Preise, Daten und Wochentage verstehen, sofern diese langsam und klar in einem vertrauten Alltagskontext artikuliert werden;
3. 1. 2. 1 kurze und einfache Handlungsanweisungen verstehen, sofern sie langsam und im direkten Gespräch gegeben und von Bildern oder Gesten begleitet werden
Sprechen
(Айтылым)
3. 2. 2. 2 dialogisch über kurze alltagsbezogene Themen mithilfe zusätzlichen Materials sprechen;
3. 2. 5. 1 elementare Ausdrücke
verwenden (z.B. sich
bedanken, um etwas bitten,
sich entschuldigen)
Lesen
(Оқылым)
3. 3. 3. 1 sehr kurze, einfache Anweisungen in vertrauten Alltagskontexten verstehen, (z.B. Essen und Trinken verboten), insbesondere, wenn sie bebildert sind
Schreiben
(Жазылым)
3. 4. 2. 1 mithilfe eines Wörterbuchs kurze Wendungen und Sätze schreiben, um auf einem Formular oder in einer Notiz wichtige Informationen zu geben (z. B. Name, Sprache, Adresse, Familie)
Sprachen-wendung
(Тілдік құралдарды қолдану)
3. 5. 1. 7 über Aktivitäten und Tätigkeiten sprechen.
Verben "haben" und "brauchen";
3. 5. 1. 8 über Gegenstände, Personen, Vorlieben, Abneigungen und Mengenangaben sprechen.
Pluralformen
der Substantive aus der Liste
Deklination
Nominativ + Akkusativ;
3. 5. 1. 9 beschreiben, wie Gegenstände oder Personen sind.
Adjektiv:
prädikativ zur Beschreibung eines Zustands;
3. 5. 1. 10 über bestimmte und unbestimmte Gegenstände und Personen erzählen, etwas verneinen, oder sagen, wer etwas besitzt.
Verneinung
Negativartikel kein/e
(Nomen + Negativartikel im Akkusativ)
8. Freizeit-kultur, Feste
(Демалыс мәдениеті, мейрамдар)
8.1 Orte für Feste (Мерекелерге арналған орындар)
8.2 Transport
(Көлік)
Hören
(Тыңдалым)
3. 1. 2. 1 kurze und einfache Handlungsanweisungen verstehen, sofern sie langsam und im direkten Gespräch gegeben und von Bildern oder Gesten begleitet werden;
3. 1. 4. 1 einfache Grußformeln und Informationen über einen Gesprächspartner verstehen
Sprechen
(Айтылым)
3. 2. 5. 1 elementare Ausdrücke
verwenden (z.B. sich bedanken, um etwas bitten, sich entschuldigen)
Lesen
(Оқылым)
3. 3. 2. 1 in verschiedenen Textsorten verstehen, zu welchem Anlass er/sie eingeladen wird, sowie Informationen über Familienangehörige, Freunde, den Tag, die Uhrzeit und den Ort;
3. 3. 2. 2 in einfachen Nachrichten/ Mitteilungen von Freunden, Zeiten und Ortsangaben erkennen, sofern keine Abkürzungen verwendet werden
Schreiben
(Жазылым)
3. 4. 1. 1 schriftlich elementare persönliche Informationen geben (z. B. Name, Adresse, Nationalität, Hobbys, Interessen), gegebenenfalls mithilfe eines Wörterbuchs
Sprachen-wendung
(Тілдік құралдарды қолдану)
3. 5. 1. 1 Tätigkeiten beschreiben.
Positionen im Satz:
Regelmäßige Verben;
3. 5. 1. 3 Fragen stellen und sie beantworten.
Fragen:
W-Frage;
3. 5. 1. 4 Aktuelles und Gewohnheiten beschreiben.
Zeiten
Präsens;
3. 5. 1. 7 über Aktivitäten und Tätigkeiten sprechen.
Verben:
Hilfsverb: sein;
3. 5. 1. 11 abwechslungsreiche Fragen zu verschiedenen Personen stellen und beantworten:
Personalpronomen ich, du, er/sie + entsprechende Endungen;
3. 5. 1. 12 verschiedene Aktivitäten, Gegenstände und Möglichkeiten aufzählen.
Konnektoren
und und oder;
3. 5. 1. 13 sagen, woher jemand kommt, wo jemand ist.
Feste Wendungen mit: in, aus

7. Die Gebäude
(Здания)
7.1 Mein Zuhause, mein Zimmer und die Gegenstände
(Мой дом, моя комната и предметы)
7.2 Die Gebäude in der Stadt
(Здания в городе)
Hören
(Аудирование)
3.1.1.3 Zahlen, Preise, Daten und Wochentage verstehen, sofern diese langsam und klar in einem vertrauten Alltagskontext artikuliert werden.
3.1.2.1 kurze und einfache Handlungsanweisungen verstehen, sofern sie langsam und im direkten Gespräch gegeben und von Bildern oder Gesten begleitet werden.
Sprechen
(Говорение)
3.2.2.2 dialogisch über kurze alltagsbezogene Themen mithilfe zusätzlichen Materials sprechen;
3.2.5.1 elementare Ausdrücke verwenden (z.B. sich bedanken, um etwas bitten, sich entschuldigen)
Lesen
(Чтение)
3.3.3.1 sehr kurze, einfache Anweisungen in vertrauten Alltagskontexten verstehen, (z.B. Essen und Trinken verboten), insbesondere, wenn sie bebildert sind
Schreiben (Письмо)
3.4.2.1 mithilfe eines Wörterbuchs kurze Wendungen und Sätze schreiben, um auf einem Formular oder in einer Notiz wichtige Informationen zu geben (z. B. Name, Sprache, Adresse, Familie)
Sprachen-wendung (Применение языковых средств)
3.5.1.7 über Aktivitäten und Tätigkeiten sprechen.
Verben "haben" und "brauchen";
3.5.1.8 über Gegenstände, Personen, Vorlieben, Abneigungen und Mengenangaben sprechen.
Pluralformen
der Substantive aus der Liste
Deklination
Nominativ + Akkusativ;
3.5.1.9 beschreiben, wie Gegenstände oder Personen sind.
Adjektiv:
prädikativ zur Beschreibung eines Zustands;
3.5.1.10 über bestimmte und unbestimmte Gegenstände und Personen erzählen, etwas verneinen, oder sagen, wer etwas besitzt.
Verneinung
Negativartikel kein/e
(Nomen + Negativartikel im Akkusativ)
8. Freizeit-kultur, Feste
(Культура досуга,
Праздники)
8.1 Orte für Feste (Площадки для праздников)
8.2 Transport
(Транспорт)
Hören
(Аудирование)
3.1.2.1 kurze und einfache Handlungsanweisungen verstehen, sofern sie langsam und im direkten Gespräch gegeben und von Bildern oder Gesten begleitet werden;
3.1.4.1 einfache Grußformeln und Informationen über einen Gesprächspartner verstehen
Sprechen
(Говорение)
3.2.5.1 elementare Ausdrücke verwenden (z.B. sich bedanken, um etwas bitten, sich entschuldigen)
Lesen
(Чтение)
3.3.2.1 in verschiedenen Textsorten verstehen, zu welchem Anlass er/sie eingeladen wird, sowie Informationen über Familienangehörige, Freunde, den Tag, die Uhrzeit und den Ort;
3.3.2.2 in einfachen Nachrichten/ Mitteilungen von Freunden, Zeiten und Ortsangaben erkennen, sofern keine Abkürzungen verwendet werden
Schreiben
(Письмо)
3.4.1.1 schriftlich elementare persönliche Informationen geben (z. B. Name, Adresse, Nationalität, Hobbys, Interessen), gegebenenfalls mithilfe eines Wörterbuchs
Sprachen-wendung
(Применение языковых средств)
3.5.1.1 Tätigkeiten beschreiben.
Positionen im Satz:
Regelmäßige Verben;
3.5.1.3 Fragen stellen und sie beantworten.
Fragen: W-Frage;
3.5.1.4 Aktuelles und Gewohnheiten beschreiben.
Zeiten
Präsens;
3.5.1.7 über Aktivitäten und Tätigkeiten sprechen.
Verben: Hilfsverb: sein;
3.5.1.11 abwechslungsreiche Fragen zu verschiedenen Personen stellen und beantworten:
Personalpronomen ich, du, er/sie + entsprechende Endungen;
3.5.1.12 verschiedene Aktivitäten, Gegenstände und Möglichkeiten aufzählen. Konnektoren
und und oder;
3.5.1.13 sagen, woher jemand kommt, wo jemand ist.
Feste Wendungen mit: in, aus

2) 4-сынып:
Ортақ тақырыптар
Тақырыптар
Бөлім
Оқу мақсаттары
1- тоқсан
1. Über mich (Өзім туралы)
1.1 Stundenplan/
Schule
(Cабақ кестесі/мектеп)
1.2 Schulfächer
(Мектеп пәндері)
Hören
(Тыңдалым)
4. 1. 1. 1 verstehen, wenn sehr langsam und sorgfältig gesprochen wird und wenn lange Pausen Zeit lassen, den Sinn zu erfassen;
4. 1. 1. 2 konkrete Informationen (z.B. Orts- und Zeitangaben) zu vertrauten Themen im Alltagsleben erfassen, sofern diese langsam und klar artikuliert werden;
4. 1. 1. 3 einige Wörter und Ausdrücke verstehen, wenn Leute über sich selbst, Familie, Schule, Hobbys oder über seine / ihre Umgebung sprechen, sofern sie dabei langsam und klar sprechen
Sprechen
(Айтылым)
4. 2. 1. 1 buchstabieren, Wörter und Sätze aussprechen;
4. 2. 1. 3 sich mit einfachen, überwiegend isolierten Wendungen über Menschen und Orte äußern
Lesen
(Оқылым)
4. 3. 1. 1 sehr kurze, einfache Texte lesen und verstehen, indem er/sie bekannte Namen, Wörter und einfachste Wendungen heraussucht
Schreiben
(Жазылым)
4. 4. 4. 2 in einfacher Sprache beschreiben, wie ein Raum aussieht;
4. 4. 4. 3 einfache Wörter verwenden, um bestimmte Alltagsobjekte zu beschreiben (z. B. Farbe und Form)
Sprachen-wendung
(Тілдік құралдарды қолдану)
4. 5. 1. 2 Gegenstände und Personen
genauer beschreiben.
Verb Valenz:
Akkusativergänzung
Direktivergänzung;
4. 5. 1. 3 sagen, wo etwas ist.
Deklination:
Dativ Ortsangaben
Dativ als feste Wendung;
4. 5. 1. 4 Fragen stellen und die Antworten verstehen.
Präpositionen
Lokale Präpositionen;
4. 5. 1. 6 Vorgänge mit Ergänzungen beschreiben und Fragen stellen. Deklination
Präposition mit, zu
in festen Wendungen. (z.B. mit dem Bus, zur Schule, nach Hause) ;
4. 5. 1. 8 über bestimmte und unbestimmte Dinge und Menschen sprechen und nach ihnen fragen.
Demonstrativpronomen: der/das/die
Bezug erkennen:
der–er, die–sie, das–es, die–sie.
Indefinitpronomen:
viele, nichts, etwas …
Possessivpronomen
sein/e, ihr/e, unser/e, euer/eure
Pronomen: man
Personalpronomen im Akkusativ: mich, dich ihn/sie, sie (Plural).
(schenken + Personalpronomen im Dativ)
Personalpronomen im Dativ
mir, dir, ihm/ihr, ihnen (Plural)
Personalpronomen Sie (formal)
Verb gefallen, lieber, besser ;
4. 5. 1. 10 darüber sprechen, wo Gegenstände oder Personen sind und einfache Wegbeschreibungen geben.
Präposition – lokal
am, aus, bei, in, nach, zum
2. Meine Umwelt
(Мені қоршаған орта)
2.1 Meine Familie und Freunde
(Менің отбасым және достарым)
2.2 Gute und Schlechte
(Жақсыдан үйрен, жаманнан жирен)
Hören
(Тыңдалым)
4. 1. 1. 3 einige Wörter und
Ausdrücke verstehen, wenn Leute über sich selbst, Familie, Schule, Hobbys oder über ihre Umgebung sprechen, sofern sie dabei langsam und klar sprechen
Sprechen
(Айтылым)
4. 2. 1. 2 Sätze und Fragen mit richtiger Intonation aussprechen;
4. 2. 2. 1 sich auf einfache Art verständigen, etwas langsamer wiederholt, umformuliert oder korrigiert wird;
4. 2. 3. 1 einfache Situationen des täglichen Lebens in kurzen Sätzen beschreiben
Lesen
(Оқылым)
4. 3. 1. 1 sehr kurze, einfache Texte lesen und verstehen, indem er/sie bekannte Namen, Wörter und einfachste Wendungen heraussucht
Schreiben
(Жазылым)
4. 4. 2. 2 mithilfe eines Wörterbuchs Nachrichten und Online-Postings über Hobbys, Vorlieben und Abneigungen in kurzen Sätzen verfassen und dabei einfache Wörter und benutzen;
4. 4. 3. 2 eine einfache Nachricht mit Informationen hinterlassen. (z. B. wohin er/sie gegangen ist und wann er/sie zurück sein wird)
Sprachen-wendung
(Тілдік құралдарды қолдану)
4. 5. 1. 5 über Vergangenes erzählen.
Zeiten
Perfekt von einigen wichtigen Verben der A1 Liste
Modalverben

2) 4 класс:
Сквозные темы
Темы
Разделы
Цели обучения
1 четверть
1. Über mich
(Обо мне)
1.1 Stundenplan/
Schule Расписание/ Школа
1.2 Schulfächer Школьные предметы
Hören (Аудирование)
4.1.1.1 verstehen, wenn sehr langsam und sorgfältig gesprochen wird und wenn lange Pausen Zeit lassen, den Sinn zu erfassen;
4.1.1.2 konkrete Informationen (z.B. Orts- und Zeitangaben) zu vertrauten Themen im Alltagsleben erfassen, sofern diese langsam und klar artikuliert werden;
4.1.1.3 einige Wörter und Ausdrücke verstehen, wenn Leute über sich selbst, Familie, Schule, Hobbys oder über seine / ihre Umgebung sprechen, sofern sie dabei langsam und klar sprechen
Sprechen (Говорение)
4.2.1.1 buchstabieren, Wörter und Sätze aussprechen;
4.2.1.3 sich mit einfachen, überwiegend isolierten Wendungen über Menschen und Orte äußern
Lesen (Чтение)
4.3.1.1 sehr kurze, einfache Texte lesen und verstehen, indem er/sie bekannte Namen, Wörter und einfachste Wendungen heraussucht
Schreiben (Письмо)
4.4.4.2 in einfacher Sprache beschreiben, wie ein Raum aussieht;
4.4.4.3 einfache Wörter verwenden, um bestimmte Alltagsobjekte zu beschreiben (z. B. Farbe und Form)
Sprachenwendung
(Применение языковых средств)
4.5.1.2 Gegenstände und Personen genauer beschreiben.
Verb Valenz:
Akkusativergänzung
Direktivergänzung;
4.5.1.3 sagen, wo etwas ist.
Deklination:
Dativ Ortsangaben
Dativ als feste Wendung;
4.5.1.4 Fragen stellen und die Antworten verstehen.
Präpositionen
Lokale Präpositionen;
4.5.1.6 Vorgänge mit Ergänzungen beschreiben und Fragen stellen. Deklination
Präposition mit, zu in festen Wendungen. (z.B. mit dem Bus, zur Schule, nach Hause);
4.5.1.8 über bestimmte und unbestimmte Dinge und Menschen sprechen und nach ihnen fragen. Demonstrativpronomen: der/das/die Bezug erkennen:
der–er, die–sie, das–es, die–sie.
Indefinitpronomen:
viele, nichts, etwas …
Possessivpronomen
sein/e, ihr/e, unser/e, euer/eure
Pronomen: man
Personalpronomen im Akkusativ: mich, dich ihn/sie, sie (Plural).
(schenken + Personalpronomen im Dativ)
Personalpronomen im Dativ
mir, dir, ihm/ihr, ihnen (Plural)
Personalpronomen Sie (formal)
Verb gefallen, lieber, besser;
4.5.1.10 darüber sprechen, wo Gegenstände oder Personen sind und einfache Wegbeschreibungen geben.
Präposition – lokal
am, aus, bei, in, nach, zum
2. Meine Umwelt
(Мой окружающий мир)
2.1 Meine Familie und Freunde
(Моя семья и друзья)
2.2 Gute und Schlechte
(Что такое хорошо, что такое плохо)
Hören (Аудирование)
4.1.1.3 einige Wörter und
Ausdrücke verstehen, wenn Leute über sich selbst, Familie, Schule, Hobbys oder über ihre Umgebung sprechen, sofern sie dabei langsam und klar sprechen
Sprechen (Говорение)
4.2.1.2 Sätze und Fragen mit richtiger Intonation aussprechen;
4.2.2.1 sich auf einfache Art verständigen, etwas langsamer wiederholt, umformuliert oder korrigiert wird;
4.2.3.1 einfache Situationen des täglichen Lebens in kurzen Sätzen beschreiben
Lesen (Чтение)
4.3.1.1 sehr kurze, einfache Texte lesen und verstehen, indem er/sie bekannte Namen, Wörter und einfachste Wendungen heraussucht
Schreiben (Письмо)
4.4.2.2 mithilfe eines Wörterbuchs Nachrichten und Online-Postings über Hobbys, Vorlieben und Abneigungen in kurzen Sätzen verfassen und dabei einfache Wörter und benutzen;
4.4.3.2 eine einfache Nachricht mit Informationen hinterlassen. (z. B. wohin er/sie gegangen ist und wann er/sie zurück sein wird)
Sprachenwendung (Применение языковых средств)
4.5.1.5 über Vergangenes erzählen.
Zeiten
Perfekt von einigen wichtigen Verben der A1 Liste
Modalverben

Präteritum haben und sein (1. und 3. Pers.);
4. 5. 1. 7 über verschiedene Personen sprechen und Aussagen über sie machen.
Pronomen:
Personalpronomen wir, ihr
Nominativ + Akkusativ
Dativ in festen Wendungen
unpersönliches "es";
4. 5. 1. 9 Zeit- und Datumsangaben machen.
Präposition – temporal:
Am, bis, in, um, von bis, vor;
4. 5. 1. 12 zusammenhängende
Abläufe der Reihe nach
erzählen und über die
Häufigkeit von Aktivitäten berichten.
Konnektor
und (auch), aber
Verbindungsadverb:
Zuerst…dann … und dann..
Adverbien
Immer, oft, manchmal, nie ;
4. 5. 1. 13 über Tätigkeiten, Wünsche, Pflichten und Vorlieben berichten.
Verben:
Trennbare Verben
Modalverben
können, wollen, müssen, möchten
2-тоқсан
3. Hobbys
(Хобби)
3.1 Sport
(Спорт)
3.2 Kunst und Musik
(Өнер және музыка)
Hören
(Тыңдалым)
4. 1. 1. 2 konkrete Informationen (z. B. Orts- und Zeitangaben) zu vertrauten Themen im Alltagsleben erfassen, sofern diese langsam und klar artikuliert werden
Sprechen
(Айтылым)
4. 2. 2. 2 einfache Fragen und Antworten bilden, wenn es sich um sehr vertraute Themen handelt
Lesen
(Оқылым)
4. 3. 2. 2 kurze, einfache Nachrichten verstehen (z. B. Posts in sozialen Medien oder E-Mails) mit Vorschlägen, wann und wo er/sie sich trifft
Schreiben
(Жазылым)
4. 4. 2. 3 eine kurze, sehr einfache Nachricht (z.B. SMS) an Freunde verfassen, um sie über etwas zu informieren oder ihnen eine Frage zu stellen
Sprachen-wendung
(Тілдік құралдарды қолдану)
4. 5. 1. 9 Zeit- und Datumsangaben machen.
Präposition – temporal:
Am, bis, in, um, von bis, vor;
4. 5. 1. 12 zusammenhängende
Abläufe der Reihe nach
erzählen und über die
Häufigkeit von Aktivitäten berichten.
Konnektor
und (auch), aber
Verbindungsadverb:
Zuerst…dann … und dann..
Adverbien
Immer, oft, manchmal, nie; 4. 5. 1. 13 über Tätigkeiten, Wünsche, Pflichten und Vorlieben berichten.
Verben:
Trennbare Verben
Modalverben
können, wollen, müssen, möchten
4. Berufe in der Familie (Отбасындағы мамандықтар)
4.1 Berufe (Мамандықтар)
4.2. Gew ohnh eite n (Әдеттер)
Hören
(Тыңдалым)
4. 1. 4. 1 einfache, direkte Fragen zur Person verstehen, wenn die Fragen langsam und deutlich gestellt werden;
4. 1. 3. 1 einer kurzen Audio- oder Videoaufzeichnung über vertraute Alltagsthemen konkrete Informationen entnehmen (z.B. Orts-, Preis- und Zeitangaben), sofern langsam und deutlich gesprochen wird
Sprechen
(Айтылым)
4. 2. 2. 3 Dialoge innerhalb eines begrenzten Bereichs von allgemeinen Lernthemen führen, dabei Respekt vor sich selbst, seinen Eltern und den Menschen in seiner Umgebung
Lesen
(Оқылым)
4. 3. 2. 1 kurze und einfache Mitteilungen auf Postkarten verstehen
Schreiben
(Жазылым)
4. 3. 2. 2 kurze, einfache Nachrichten verstehen (z. B. Posts in sozialen Medien oder E-Mails) mit Vorschlägen, wann und wo er/sie sich trifft;
4. 4. 1. 1 Informationen über Angelegenheiten von persönlicher Relevanz geben (z. B. Vorlieben und Abneigungen, Familie, Haustiere) und dabei einfache Wörterverwenden
Sprachen-wendung
(Тілдік құралдарды қолдану)
4. 5. 1. 8 über bestimmte und unbestimmte Dinge und Menschen sprechen und nach ihnen fragen.
Demonstrativpronomen: der/das/die
Bezug erkennen:
der–er, die–sie, das–es, die–sie.
Indefinitpronomen:
viele, nichts, etwas …
Possessivpronomen
sein/e, ihr/e, unser/e, euer/eure
Pronomen: man
Personalpronomen im Akkusativ: mich, dich ihn/sie, sie (Plural).
(schenken + Personalpronomen im Dativ)
Personalpronomen im Dativ
mir, dir, ihm/ihr, ihnen (Plural)
Personalpronomen Sie (formal)
Verb gefallen, lieber, besser;
4. 5. 1. 9 Zeit- und Datumsangaben machen.
Präposition – temporal:
Am, bis, in, um, von bis, vor;
4. 5. 1. 11 sagen, wofür etwas gebraucht oder genutzt wird;
Präpositionen:
mit, für;
4. 5. 1. 13 über Tätigkeiten, Wünsche, Pflichten und Vorlieben berichten.
Verben:
Trennbare Verben
Modalverben
können, wollen, müssen, möchten
3-тоқсан

Präteritum haben und sein (1. und 3. Pers.);
4.5.1.7 über verschiedene Personen sprechen und Aussagen über sie machen.
Pronomen:
Personalpronomen wir, ihr
Nominativ + Akkusativ
Dativ in festen Wendungen
unpersönliches "es";
4.5.1.9 Zeit- und Datumsangaben machen.
Präposition – temporal:
Am, bis, in, um, von bis, vor;
4.5.1.12 zusammenhängende
Abläufe der Reihe nach
erzählen und über die
Häufigkeit von Aktivitäten berichten.
Konnektor und (auch), aber
Verbindungsadverb:
Zuerst…dann … und dann..
Adverbien Immer, oft, manchmal, nie;
4.5.1.13 über Tätigkeiten, Wünsche, Pflichten und Vorlieben berichten.
Verben: Trennbare Verben
Modalverben können, wollen, müssen, möchten
2 четверть
3. Hobbys
(Хобби)
1. Sport
(Спорт)
2. Kunst und Musik
(Искусство и музыка)
Hören (Аудирование)
4.1.1.2 konkrete Informationen (z. B. Orts- und Zeitangaben) zu vertrauten Themen im Alltagsleben erfassen, sofern diese langsam und klar artikuliert werden
Sprechen
(Говорение)
4.2.2.2 einfache Fragen und Antworten bilden, wenn es sich um sehr vertraute Themen handelt
Lesen
(Чтение)
4.3.2.2 kurze, einfache Nachrichten verstehen (z. B. Posts in sozialen Medien oder E-Mails) mit Vorschlägen, wann und wo er/sie sich trifft
Schreiben (Письмо)
4.4.2.3 eine kurze, sehr einfache Nachricht (z.B. SMS) an Freunde verfassen, um sie über etwas zu informieren oder ihnen eine Frage zu stellen
Sprachenwendung (Применение языковых средств)
4.5.1.9 Zeit- und Datumsangaben machen.
Präposition – temporal:
Am, bis, in, um, von bis, vor;
4.5.1.12 zusammenhängende
Abläufe der Reihe nach
erzählen und über die
Häufigkeit von Aktivitäten berichten.
Konnektor und (auch), aber
Verbindungsadverb:
Zuerst…dann … und dann..
Adverbien Immer, oft, manchmal, nie;
4.5.1.13 über Tätigkeiten, Wünsche, Pflichten und Vorlieben berichten.
Verben:
Trennbare Verben Modalverben
können, wollen, müssen, möchten
4. Berufe in der Familie
(Профессии в семье)
4.1 Berufe (Профессии)
4.2
Gewohnheiten
(Привычки)
Hören
(Аудирование)
4.1.4.1 einfache, direkte Fragen zur Person verstehen, wenn die Fragen langsam und deutlich gestellt werden;
4.1.3.1 einer kurzen Audio- oder Videoaufzeichnung über vertraute Alltagsthemen konkrete Informationen entnehmen (z.B. Orts-, Preis- und Zeitangaben), sofern langsam und deutlich gesprochen wird
Sprechen
(Говорение)
4.2.2.3 Dialoge innerhalb eines begrenzten Bereichs von allgemeinen Lernthemen führen, dabei Respekt vor sich selbst, seinen Eltern und den Menschen in seiner Umgebung
Lesen
(Чтение)
4.3.2.1 kurze und einfache Mitteilungen auf Postkarten verstehen
Schreiben
(Письмо)
4.3.2.2 kurze, einfache Nachrichten verstehen (z. B. Posts in sozialen Medien oder E-Mails) mit Vorschlägen, wann und wo er/sie sich trifft;
4.4.1.1 Informationen über Angelegenheiten von persönlicher Relevanz geben (z. B. Vorlieben und Abneigungen, Familie, Haustiere) und dabei einfache Wörterverwenden
Sprachenwendung
(Применение языковых средств)
4.5.1.8 über bestimmte und unbestimmte Dinge und Menschen sprechen und nach ihnen fragen.
Demonstrativpronomen: der/das/die Bezug erkennen:
der–er, die–sie, das–es, die–sie.
Indefinitpronomen:
viele, nichts, etwas …
Possessivpronomen
sein/e, ihr/e, unser/e, euer/eure
Pronomen: man
Personalpronomen im Akkusativ: mich, dich ihn/sie, sie (Plural).
(schenken + Personalpronomen im Dativ)
Personalpronomen im Dativ
mir, dir, ihm/ihr, ihnen (Plural)
Personalpronomen Sie (formal)
Verb gefallen, lieber, besser;
4.5.1.9 Zeit- und Datumsangaben machen.
Präposition – temporal:
Am, bis, in, um, von bis, vor
4.5.1.11 sagen, wofür etwas gebraucht oder genutzt wird.
Präpositionen: mit, für;
4.5.1.13 über Tätigkeiten, Wünsche, Pflichten und Vorlieben berichten.
Verben: Trennbare Verben
Modalverben können, wollen, müssen, möchten
3 четверть

5. Gesunder Geist in einem gesunden Körper
(Дені саудың - жаны сау)
5.1 Essen und Trinken. (Тамақ және сусын)
5.2 Traditionelles Essen
(Дәстүрлі тағам)
Hören
(Тыңдалым)
4. 1. 2. 3 Zahlen, Preise und Zeitangaben verstehen, die in einer Lautsprecherdurchsage vorkommen;
4. 1. 3. 1 einer kurzen Audio- oder Videoaufzeichnung über vertraute Alltagsthemen konkrete Informationen entnehmen (z.B. Orts-, Preis- und Zeitangaben), sofern langsam und deutlich gesprochen wird;
4. 1. 4. 2 einfache Fragen beim Arzt, im Supermarkt etc. verstehen, wenn langsam und deutlich gesprochen wird
Sprechen
(Айтылым)
4. 2. 4. 1 nach dem Befinden fragen, um etwas bitten, auf Bitten reagieren und mit Zahlen umgehen (z.B. Preise, Mengenangaben, Uhrzeiten) ;
4. 2. 5. 1 einen sozialen Kontakt herstellen, indem er/sie die alltäglichen Höflichkeitsformeln anwendet (z.B. Begrüßung, Verabschiedung, Bitte, Dank, Entschuldigung)
Lesen
(Оқылым)
4. 3. 2. 2 kurze, einfache Nachrichten verstehen (z. B. Posts in sozialen Medien oder E-Mails) mit Vorschlägen, wann und wo er/sie sich trifft
Schreiben
(Жазылым)
4. 4. 2. 3 eine kurze, sehr einfache Nachricht (z.B. SMS) an Freunde verfassen, um sie über etwas zu informieren oder ihnen eine Frage zu stellen
Sprachen-wendung
(Тілдік құралдарды қолдану)
4. 5. 1. 1 Anordnungen, Bitten und Aufforderungen formulieren.
Imperativ
(2. Pers. Singular und Plural) als Bitte und als Frage;
4. 5. 1. 8 über bestimmte und unbestimmte Dinge und Menschen sprechen und nach ihnen fragen.
Demonstrativpronomen: der/das/die
Bezug erkennen:
der–er, die–sie, das–es, die–sie.
Indefinitpronomen:
viele, nichts, etwas …
Possessivpronomen
sein/e, ihr/e, unser/e, euer/eure
Pronomen: man
Personalpronomen im Akkusativ: mich, dich ihn/sie, sie (Plural).
(schenken + Personalpronomen im Dativ)
Personalpronomen im Dativ
mir, dir, ihm/ihr, ihnen (Plural)
Personalpronomen Sie (formal)
Verb gefallen, lieber, besser
6. Die Tiere
(Жануарлар)
6.1 Die Haustiere
(Үй жануарлары)
6.2 Wildtiere und ihr Lebensraum
(Жабайы жануарлар және олардың тіршілік ету ортасы)
Hören
(Тыңдалым)
4. 1. 1. 1 verstehen, wenn sehr langsam und sorgfältig gesprochen wird und wenn lange Pausen Zeit lassen, den Sinn zu erfassen;
4. 1. 1. 3 einige Wörter und Ausdrücke verstehen, wenn Leute über sich selbst, Familie, Schule, Hobbys oder über seine / ihre Umgebung sprechen, sofern sie dabei langsam und klar sprechen ;
4. 1. 3. 1 einer kurzen Audio- oder Videoaufzeichnung über vertraute Alltagsthemen konkrete Informationen entnehmen (z.B. Orts-, Preis- und Zeitangaben), sofern langsam und deutlich gesprochen wird
Sprechen
(Айтылым)
4. 2. 1. 2 Sätze und Fragen mit richtiger Intonation aussprechen;
4. 2. 2. 1 sich auf einfache Art verständigen, wenn etwas langsamer wiederholt, umformuliert oder korrigiert wird;
4. 2. 3. 1 einfache Situationen des täglichen Lebens in kurzen Sätzen beschreiben
Lesen
(Оқылым)
4. 3. 1. 1 sehr kurze, einfache Texte lesen und verstehen, indem er/sie bekannte Namen, Wörter und einfachste Wendungen heraussucht;
4. 3. 5. 1 kurze Texte über Themen von persönlichem Interesse verstehen (z. B. über Sport, Musik, Reisen), die in einfachen Worten verfasst sind und durch Illustrationen oder Bilder unterstützt
Schreiben
(Жазылым)
4. 4. 1. 2 einfache, isolierte Wendungen und Sätze verfassen;
4. 4. 2. 1 schriftlich Informationen zur Person erfragen oder weitergeben
Sprachen-wendung
(Тілдік құралдарды қолдану)
4. 5. 1. 1 Anordnungen, Bitten und Aufforderungen formulieren.
Imperativ (2. Pers. Singular und Plural) als Bitte und als Frage;
4. 5. 1. 9 Zeit- und Datumsangaben machen.
Präposition – temporal:
Am, bis, in, um, von bis, vor
4-тоқсан
7. Reise
(Саяхат)

5. Gesunder Geist in einem gesunden Körper
(В здоровом теле здоровый дух)
5.1 Essen und Trinken.
(Еда и напитки)
5.2 Traditionelles Essen
(Традиционная кухня)
Hören (Аудирование)
4.1.2.3 Zahlen, Preise und Zeitangaben verstehen, die in einer Lautsprecherdurchsage vorkommen;
4.1.3.1 einer kurzen Audio- oder Videoaufzeichnung über vertraute Alltagsthemen konkrete Informationen entnehmen (z.B. Orts-, Preis- und Zeitangaben), sofern langsam und deutlich gesprochen wird;
4.1.4.2 einfache Fragen beim Arzt, im Supermarkt etc. verstehen, wenn langsam und deutlich gesprochen wird
Sprechen (Говорение)
4.2.4.1 nach dem Befinden fragen, um etwas bitten, auf Bitten reagieren und mit Zahlen umgehen (z.B. Preise, Mengenangaben, Uhrzeiten);
4.2.5.1 einen sozialen Kontakt herstellen, indem er/sie die alltäglichen Höflichkeitsformeln anwendet (z.B. Begrüßung, Verabschiedung, Bitte, Dank, Entschuldigung)
Lesen (Чтение)
4.3.2.2 kurze, einfache Nachrichten verstehen (z. B. Posts in sozialen Medien oder E-Mails) mit Vorschlägen, wann und wo er/sie sich trifft.
Schreiben (Письмо)
4.4.2.3 eine kurze, sehr einfache Nachricht (z.B. SMS) an Freunde verfassen, um sie über etwas zu informieren oder ihnen eine Frage zu stellen.
Sprachen-wendung
(Применение языковых средств)
4.5.1.1 Anordnungen, Bitten und Aufforderungen formulieren.
Imperativ
(2. Pers. Singular und Plural) als Bitte und als Frage;
4.5.1.8 über bestimmte und unbestimmte Dinge und Menschen sprechen und nach ihnen fragen.
Demonstrativpronomen: der/das/die
Bezug erkennen:
der–er, die–sie, das–es, die–sie.
Indefinitpronomen:
viele, nichts, etwas …
Possessivpronomen
sein/e, ihr/e, unser/e, euer/eure
Pronomen: man
Personalpronomen im Akkusativ: mich, dich ihn/sie, sie (Plural).
(schenken + Personalpronomen im Dativ)
Personalpronomen im Dativ
mir, dir, ihm/ihr, ihnen (Plural)
Personalpronomen Sie (formal)
Verb gefallen, lieber, besser
6. Die Tiere
(животные)
6.1 Die Haustiere
(Домашние животные)
6.2 Wildtiere und ihr Lebensraum
(Дикие животные и места, где они обитают)
Hören (Аудирование)
4.1.1.1 verstehen, wenn sehr langsam und sorgfältig gesprochen wird und wenn lange Pausen Zeit lassen, den Sinn zu erfassen;
4.1.1.3 einige Wörter und Ausdrücke verstehen, wenn Leute über sich selbst, Familie, Schule, Hobbys oder über seine / ihre Umgebung sprechen, sofern sie dabei langsam und klar sprechen;
4.1.3.1 einer kurzen Audio- oder Videoaufzeichnung über vertraute Alltagsthemen konkrete Informationen entnehmen (z.B. Orts-, Preis- und Zeitangaben), sofern langsam und deutlich gesprochen wird
Sprechen (Говорение)
4.2.1.2 Sätze und Fragen mit richtiger Intonation aussprechen;
4.2.2.1 sich auf einfache Art verständigen, wenn etwas langsamer wiederholt, umformuliert oder korrigiert wird;
4.2.3.1 einfache Situationen des täglichen Lebens in kurzen Sätzen beschreiben
Lesen (Чтение)
4.3.1.1 sehr kurze, einfache Texte lesen und verstehen, indem er/sie bekannte Namen, Wörter und einfachste Wendungen heraussucht;
4.3.5.1 kurze Texte über Themen von persönlichem Interesse verstehen (z. B. über Sport, Musik, Reisen), die in einfachen Worten verfasst sind und durch Illustrationen oder Bilder unterstützt
Schreiben
(Письмо)
4.4.1.2 einfache, isolierte Wendungen und Sätze verfassen;
4.4.2.1 schriftlich Informationen zur Person erfragen oder weitergeben
Sprachen-wendung
(Применение языковых средств)
4.5.1.1 Anordnungen, Bitten und Aufforderungen formulieren.
Imperativ (2. Pers. Singular und Plural) als Bitte und als Frage;
4.5.1.9 Zeit- und Datumsangaben machen.
Präposition – temporal:
Am, bis, in, um, von..bis, vor
4 четверть
7.Reise (путешествия)

7.1 Orte um uns herum
(Біздің айналамыздағы орындар)
7.2 Kasachstan und Deutschland (Қазақстан және Германия)
Hören
(Тыңдалым)
4. 1. 2. 3 Zahlen, Preise und Zeitangaben verstehen, die in einer Lautsprecherdurchsage vorkommen;
4. 1. 3. 1 einer kurzen Audio- oder Videoaufzeichnung über vertraute Alltagsthemen konkrete Informationen entnehmen (z.B. Orts-, Preis- und Zeitangaben), sofern langsam und deutlich gesprochen wird;
4. 1. 4. 2 einfache Fragen beim Arzt, im Supermarkt etc. verstehen, wenn langsam und deutlich gesprochen wird
Sprechen
(Айтылым)
4. 2. 4. 1 nach dem Befinden fragen, um etwas bitten, auf Bitten reagieren und mit Zahlen umgehen. (z.B. Preise, Mengenangaben, Uhrzeiten);
4. 2. 5. 1 einen sozialen Kontakt herstellen, indem er/sie die alltäglichen Höflichkeitsformeln anwendet (z.B. Begrüßung, Verabschiedung, Bitte, Dank, Entschuldigung)
Lesen
(Оқылым)
4. 3. 2. 2 kurze, einfache Nachrichten verstehen (z. B. Posts in sozialen Medien oder E-Mails) mit Vorschlägen, wann und wo er/sie sich trifft
Schreiben
(Жазылым)
4. 4. 2. 3 eine kurze, sehr einfache Nachricht (z.B. SMS) an Freunde verfassen, um sie über etwas zu informieren oder ihnen eine Frage zu stellen
Sprachen-wendung
(Тілдік құралдарды қолдану)
4. 5. 1. 1 Anordnungen, Bitten und Aufforderungen formulieren.
Imperativ (2. Pers. Singular und Plural) als Bitte und als Frage;
4. 5. 1. 8 über bestimmte und unbestimmte Dinge und Menschen sprechen und nach ihnen fragen.
Demonstrativpronomen: der/das/die
Bezug erkennen:
der–er, die–sie, das–es, die–sie.
Indefinitpronomen:
viele, nichts, etwas …
Possessivpronomen
sein/e, ihr/e, unser/e, euer/eure
Pronomen: man
Personalpronomen im Akkusativ: mich, dich ihn/sie, sie (Plural).
(schenken + Personalpronomen im Dativ)
Personalpronomen im Dativ
mir, dir, ihm/ihr, ihnen (Plural)
Personalpronomen Sie (formal)
Verb gefallen, lieber, besser
8. Wundervolle Welt!
(Таңғажайып әлем!)
8.1 Erfindungen und genies Ideen
(Өнертабыстар және жарқын идеялар )
8.2 Berühmte
Menschen
(Танымал адамдар)
Hören
(Тыңдалым)
4. 1. 2. 1 Anweisungen und kurze einfache Wegbeschreibungen verstehen;
4. 1. 2. 2 verstehen, wenn jemand langsam und deutlich sagt, wo etwas ist.
Sprechen
(Айтылым)
4. 2. 5. 2 verschiedene Meinungen erkennen oder wenn jemand ein Problem hat und kann auswendig
gelernte Wendungen benutzen (z. B. "Ich verstehe", "Alles in Ordnung?"), um Verständnis auszudrücken.
Lesen
(Оқылым)
4. 3. 3. 1 kurze, einfache schriftliche Wegbeschreibungen verstehen;
4. 3. 4. 1 Übersichtspläne von Kaufhäusern (Stockwerk, Abteilungen) und Hinweise (z. B. wo er/sie Aufzüge findet) verstehen;
4. 3. 4. 2 in Anzeigen oder Programmheften für Veranstaltungen einfache, wichtige Informationen finden und verstehen. (z. B. Kosten und Preise, Datum und Ort der Veranstaltung, Abfahrtszeiten usw.) ;
4. 3. 5. 1 kurze Texte über Themen von persönlichem Interesse verstehen (z. B. über Sport, Musik, Reisen), die in einfachen Worten verfasst sind und durch Illustrationen oder Bilder unterstützt werden
Schreiben
(Жазылым)
4. 4. 1. 2 einfache, isolierte Wendungen und Sätze verfassen;
4. 4. 2. 1 schriftlich Informationen zur Person erfragen oder weitergeben;
4. 4. 3. 1 auf einem Anmeldezettel (z.B. im Jugendcamp) persönliche Informationen eintragen (z.B. Zahlen, Daten, Namen, Nationalität, Alter, Geburtsdatum);
4. 4. 4. 1 einfache Sätze über sich selbst und fiktive Menschen/Figuren verfassen
Sprachen-wendung
(Тілдік құралдарды қолдану)
4. 5. 1. 8 über bestimmte und unbestimmte Dinge und Menschen sprechen und nach ihnen fragen.
Demonstrativpronomen: der/das/die
Bezug erkennen:
der–er, die–sie, das–es, die–sie.
Indefinitpronomen:
viele, nichts, etwas …
Possessivpronomen
sein/e, ihr/e, unser/e, euer/eure
Pronomen: man
Personalpronomen im Akkusativ: mich, dich ihn/sie, sie (Plural).
(schenken + Personalpronomen im Dativ)
Personalpronomen im Dativ
mir, dir, ihm/ihr, ihnen (Plural)
Personalpronomen Sie (formal)
Verb gefallen, lieber, besser;
4. 5. 1. 10 darüber sprechen, wo Gegenstände oder Personen sind und einfache Wegbeschreibungen geben.
Präposition – lokal
am, aus, bei, in, nach, zum
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
2024 жылғы 5 қарашадағы
№ 323 бұйрығына
4-қосымша
Қазақстан Республикасы
Оқу - ағарту министрінің
2023 жылғы "16" қыркүйектегі
№ 399 бұйрығына
25-қосымша

7.1 Orte um uns herum
(Места вокруг нас)
7.2 Kasachstan und Deutschland
Казахстан и Германия)
Hören (Аудирование)
4.1.2.3 Zahlen, Preise und Zeitangaben verstehen, die in einer Lautsprecherdurchsage vorkommen;
4.1.3.1 einer kurzen Audio- oder Videoaufzeichnung über vertraute Alltagsthemen konkrete Informationen entnehmen (z.B. Orts-, Preis- und Zeitangaben), sofern langsam und deutlich gesprochen wird;
4.1.4.2 einfache Fragen beim Arzt, im Supermarkt etc. verstehen, wenn langsam und deutlich gesprochen wird
Sprechen (Говорение)
4.2.4.1 nach dem Befinden fragen, um etwas bitten, auf Bitten reagieren und mit Zahlen umgehen. (z.B. Preise, Mengenangaben, Uhrzeiten);
4.2.5.1 einen sozialen Kontakt herstellen, indem er/sie die alltäglichen Höflichkeitsformeln anwendet. (z.B. Begrüßung, Verabschiedung, Bitte, Dank, Entschuldigung)
Lesen (Чтение)
4.3.2.2 kurze, einfache Nachrichten verstehen (z. B. Posts in sozialen Medien oder E-Mails) mit Vorschlägen, wann und wo er/sie sich trifft
Schreiben (Письмо)
4.4.2.3 eine kurze, sehr einfache Nachricht (z.B. SMS) an Freunde verfassen, um sie über etwas zu informieren oder ihnen eine Frage zu stellen
Sprachen-wendung
(Применение языковых средств)
4.5.1.1 Anordnungen, Bitten und Aufforderungen formulieren.
Imperativ (2. Pers. Singular und Plural) als Bitte und als Frage;
4.5.1.8 über bestimmte und unbestimmte Dinge und Menschen sprechen und nach ihnen fragen.
Demonstrativpronomen: der/das/die
Bezug erkennen:
der–er, die–sie, das–es, die–sie.
Indefinitpronomen:
viele, nichts, etwas …
Possessivpronomen
sein/e, ihr/e, unser/e, euer/eure
Pronomen: man
Personalpronomen im Akkusativ: mich, dich ihn/sie, sie (Plural).
(schenken + Personalpronomen im Dativ)
Personalpronomen im Dativ
mir, dir, ihm/ihr, ihnen (Plural)
Personalpronomen Sie (formal)
Verb gefallen, lieber, besser
8. Wundervolle Welt!
(Удивительный Мир!)
8.1 Erfindungen und genies Ideen
(Изобретения и яркие идеи)
8.2 Berühmte
Menschen
(Известные личности)
Hören
(Аудирование)
4.1.2.1 Anweisungen und kurze einfache Wegbeschreibungen verstehen;
4.1.2.2 verstehen, wenn jemand langsam und deutlich sagt, wo etwas ist
Sprechen (Говорение)
4.2.5.2 verschiedene Meinungen erkennen oder wenn jemand ein Problem hat und kann auswendig
gelernte Wendungen benutzen (z. B. "Ich verstehe", "Alles in Ordnung?"), um Verständnis auszudrücken
Lesen (Чтение)
4.3.3.1 kurze, einfache schriftliche Wegbeschreibungen verstehen;
4.3.4.1 Übersichtspläne von Kaufhäusern (Stockwerk, Abteilungen) und Hinweise (z. B. wo er/sie Aufzüge findet) verstehen;
4.3.4.2 in Anzeigen oder Programmheften für Veranstaltungen einfache, wichtige Informationen finden und verstehen. (z. B. Kosten und Preise, Datum und Ort der Veranstaltung, Abfahrtszeiten usw.);
4.3.5.1 kurze Texte über Themen von persönlichem Interesse verstehen (z. B. über Sport, Musik, Reisen), die in einfachen Worten verfasst sind und durch Illustrationen oder Bilder unterstützt werden
Schreiben
(Письмо)
4.4.1.2 einfache, isolierte Wendungen und Sätze verfassen;
4.4.2.1 schriftlich Informationen zur Person erfragen oder weitergeben;
4.4.3.1 auf einem Anmeldezettel (z.B. im Jugendcamp) persönliche Informationen eintragen (z.B. Zahlen, Daten, Namen, Nationalität, Alter, Geburtsdatum);
4.4.4.1 einfache Sätze über sich selbst und fiktive Menschen/Figuren verfassen
Sprachen-wendung
(Применение языковых средств)
4.5.1.8 über bestimmte und unbestimmte Dinge und Menschen sprechen und nach ihnen fragen.
Demonstrativpronomen: der/das/die
Bezug erkennen:
der–er, die–sie, das–es, die–sie.
Indefinitpronomen:
viele, nichts, etwas …
Possessivpronomen
sein/e, ihr/e, unser/e, euer/eure
Pronomen: man
Personalpronomen im Akkusativ: mich, dich ihn/sie, sie (Plural).
(schenken + Personalpronomen im Dativ)
Personalpronomen im Dativ
mir, dir, ihm/ihr, ihnen (Plural)
Personalpronomen Sie (formal)
Verb gefallen, lieber, besser;
4.5.1.10 darüber sprechen, wo Gegenstände oder Personen sind und einfache Wegbeschreibungen geben.
Präposition – lokal
am, aus, bei, in, nach, zum
Приложение 4 к приказу
Министр просвещения
Республики Казахстан
от 5 ноября 2024 года № 323
Приложение 25 к приказу
Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 399

Бастауыш білім беру деңгейінің 3-4-сыныптарына арналған "Француз тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. "Француз тілі" оқу пәні бойынша оқу бағдарламасы білім алушылардың 3-сыныпта Pre А.1/А1.1, 4-сыныпта А.1/А1.2 тілдік деңгейіне жетуге бағытталған.
3. Бастауыш сыныптардағы оқу бағдарламасының мазмұны білім алушыларды француз тілін күнделікті өмірде пайдалануға үйретуге, сонымен қатар француз тілін одан әрі үйрену үшін қажетті тұрақты негіз қалауға бағытталған. Бастауыш мектептің "Француз тілі" оқу пәні бағдарламасы білім алушылардың сөйлеу дағдыларын дамытуға, олардың қызығушылығын және өзіне деген сенімділігін нығайтып, француз тілін оқуға деген оң көзқарасын қалыптастыруға бағытталған. Оқу бағдарламасының түпкі мақсаты оның мәдениетаралық, педагогикалық, дамытушылық, білім беру және стратегиялық сияқты бес мақсатын жүзеге асыру болып табылады, атап айтқанда:
- Мәдениетаралық мақсат екінші деңгейлі тілдік тұлғаны және мәдениетаралық ортада қарым-қатынас жасау қабілетін дамытуға, оқытылатын тілдің ел тарихы мен мәдениетін, әдет-ғұрпы мен дәстүрін дәріптеуге, осы елдердің және отаны Қазақстан мәдениетіне деген құрмет, қызығушылықты және толерантты көзқарасты қалыптастыруға бағытталған.
- Педагогикалық мақсаты коммуникативті, лингвистикалық, әлеуметтік-мәдени және прагматикалық тілдік дағдыларды қалыптастыруды, ауызша және жазбаша сөйлеу әрекетінде оқытылатын тілді меңгеруді, адам қызметінің әртүрлі салаларында шет тілін практикалық қолдану қажеттілігін ынталандыруды көздейді.
- Дамытушылық мақсат зияткерлік, танымдық және эмоционалдық қабілеттерін дамытуды, шет тілдерін үйренуге деген қызығушылықты сақтауды, білім алушылардың жеке тұлғасын жан-жақты дамытуды және олардың шығармашылық қабілеттерін ашуды, пәнаралық байланысты қалыптастыруды, оның ішінде жаңа ақпараттық технологияларды қолдануды көздейді.
- Тәрбиелік мақсат әлемдік қоғамдастық үшін бағдары бар ұлттық құндылықтар мен дәстүрлерді білу мен құрметтеуді, оқытылатын тілдің елінің өмірі мен мәдениетіне қызығушылықты дамытып, оны ұлттық мәдениетімен және туған тілімен салыстыра отырып түсінуге көздейді.
- Стратегиялық мақсат түсіну және сөйлеу, өзара әрекеттесу және делдалдық дағдыларын меңгеру алгоритмін жүзеге асыруды қамтиды.

Типовая учебная программа по учебному предмету "Французский язык" для 3-4 классов уровня начального образования
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Учебная программа по учебному предмету "Французский язык" нацелена на достижение обучающимися уровня владения языка A1, в частности уровня Pre A1/A1.1 в 3-м классе, A1/A1.2 в 4-м классе.
3. Содержание программы начальной школы направлено на развитие умения обучающихся использовать французский язык в повседневном общении и на создание прочной основы для дальнейшего обучения. Программа начальной школы по учебному предмету "Французский язык" направлена на развитие языковых навыков обучающихся, повышение их интереса и уверенности в себе, а также на формирование положительного отношения к изучению французского языка. Конечной целью учебной программы является реализация ее пяти целей: межкультурной, педагогической, развивающей, образовательной и стратегической, в частности:
- Межкультурная цель направлена на формирование вторичной языковой личности и умения общаться в межкультурной среде, пропаганду истории и культуры, обычаи и традиций стран изучаемого языка, уважения, интереса и толерантного отношения к культуре этих стран и своей родной страны – Казахстана.
- Педагогическая цель предполагает формирование коммуникативных, языковых, социокультурных и прагматических языковых навыков, овладение изучаемым языком в устной и письменной речевой деятельности, стимулирование потребности в практическом использовании иностранного языка в различных сферах человеческой деятельности.
- Развивающая цель предполагает развитие интеллектуальных, познавательных и эмоциональных способностей, поддержание интереса к изучению иностранных языков, всестороннее развитие личности обучающихся и раскрытие их творческих способностей, формирование межпредметных навыков, в том числе с использованием новых информационных технологий.
- Образовательная цель предполагает знание и уважение национальных ценностей и традиций, имеющих ориентиры мирового сообщества, развитие интереса к познанию быта и культуры страны изучаемого языка в сравнении с его национальной культурой и его родным языком.
- Стратегическая цель предполагает реализацию алгоритма приобретения навыков понимания и говорения, взаимодействия и посредничества.

4. Оқу бағдарламасы белсенділікке бағытталған көзқарас қағидаттарына негізделген, оның мақсаты білім алушылардың негізгі және нақты тілдік дағдыларын, сондай-ақ француз тілін үйрену процесіндегі олардың әлеуметтік белсенді позициясын дамыту болып табылады.
2-тарау. "Француз тілі" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
1-параграф. "Француз тілі" оқу пәнінің мазмұны
5. "Француз тілі" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 3-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында – 68 сағат;
2) 4-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында – 68 сағатты құрайды.
6. "Француз тілі" оқу пәні бойынша оқу бағдарламасының базалық мазмұны оқу бөлімдері бойынша ұйымдастырылған. Бөлімдер әрбір сынып үшін күтілетін нәтижелер түріндегі оқу мақсаттарын қамтитын бөлімшелерден тұрады. Оқу бағдарламасының базалық мазмұны француз тілінің қажетті дағдыларын меңгеруге бағытталған. Оқу, жұмыс істеу, саяхаттау - мұның бәрі басқа тілді және мәдениетті тануға қызығушылық тудырып, жеке кәсіби тұрғыдан баюға ынталандырады. Мұғалімнің міндеті – білім алушылардың басқа тілдерге және басқа мәдениеттерге деген қызығушылығын ояту, олардың айырмашылықтарын түсінуге көмектесу, тілдер мен мәдениеттерге құрметпен қарау, сыни ойлауды дамыту және халықтар арасындағы өзара түсіністікке ықпал ету. "Француз тілі" пәнінің оқу бағдарламасының базалық мазмұны сөйлеу әрекетінің әр-түрлі салалардағы(СО, СЕ, ПО, PE, IO) классификациясын қамтиды. Бұл классификация деңгей және сынып бойынша сөйлеуге арналған нақты мақсаттарды көрсететін дескрипторлар жүйесін қамтиды.
7. 3-сыныпқа арналған оқу пәнінің базалық мазмұны.
3-сыныпқа арналған оқу пәнінің базалық мазмұны Pre A1/A1.1 деңгейіне сәйкес келеді.
1) тыңдалым: қарапайым сәлемдесуді білу; нақты анықталған, күнделікті және таныс мәнмәтінде анық және баяу айтылған белгілі сөздер мен белгілерді, бағаларды, күндерді, апта күндерін тану; қысқа және өте қарапайым сұрақтар мен қимылдармен немесе суреттермен суреттелген мәлімдемелерді түсіну.
2) айтылым: қарапайым тақырыптар бойынша сөйлесе алу, егер сөйлеуші түсінсе, өте баяу сөйлеп, түсінбеген кезде қайталайды; негізгі сәлемдесу мен қоштасу сөздерін қолдану; жасы, шыққан тегі, тілі, тұрғылықты жері сияқты мәліметтерге қатысты қарапайым сұрақтарға жауап беру; түсіну, қабылдау/бас тарту және өте қарапайым нұсқауларды орындау; біреуден жаңалықтар туралы сұрау және жауап беру.
3) оқылым: қарапайым күнделікті жағдайларда жиі кездесетін атауларды, сөздерді немесе сөз тіркестерін тану: белгілер, белгішелер, бағалар, кестелер сүйемелдеуімен қолмен жазылған белгілер; қысқа мәтіндегі сандық деректерді, жалқы есімдерді және басқа өте қарапайым ақпаратты анықтау және түсіну; бір немесе екі сөйлемнен тұратын мәтіндерді, оның ішінде таныс сөздер мен өрнектерді (ашық хаттар немесе нұсқаулар) түсіну.

4. Учебная программа построена на принципах деятельностно-ориентированного подхода, целью которого является формирование у обучающихся базовых и специфических языковых навыков, а также их социально-активной позиции в процессе изучения французского языка.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Французский язык"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Французский язык"
5. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Французский язык" составляет:
1) в 3 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 4 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
6. Базовое содержание учебной программы по учебному предмету "Французский язык" организовано по разделам обучения. Разделы состоят из подразделов, которые содержат цели обучения в виде ожидаемых результатов для каждого класса. Базовое содержание учебной программы направлено на приобретение необходимых навыков французского языка. Учеба, работа, путешествия — все это мотивирует быть открытым к другой культуре и обогатиться лично и профессионально. Роль учителя состоит в том, чтобы пробудить интерес обучающихся к другим языкам и другим культурам, помочь им понять различия, привить уважительное отношение к языкам и культуре, развить критическое мышление и способствовать лучшему взаимопониманию между народами. Базовое содержание учебной программы по учебному предмету "Французский язык" включает классификацию видов речевой деятельности по направлениям (СО, СЕ, PO, РE, IO). Эта классификация включает в себя систему дескрипторов, указывающих конкретные цели для речи по уровням и по классам.
7. Базовое содержание учебного предмета для 3 класса.
Базовое содержание учебной программы 3 класса соответствует уровню Pre A1/A1.1
1) аудирование:знание простых приветствий; распознавание знакомых слов и знаков, цен, дат, дней недели при условии, что они произносятся четко и медленно в четко определенном, повседневном и знакомом контексте; понимание коротких и очень простых вопросов и утверждения иллюстрированных жестами или изображениями
2) говорение: общение на простые темы, при условии, что собеседник понимает, говорит очень медленно и повторяет, если непоняно; использует основные выражения приветствия и прощания; отвечает на простые вопросы, касающиеся такой информации, как возраст, происхождение, язык., место жительства; понимание, принятие/отказ и выполнение очень простых инструкций; вопросы о новостях и реакции.
3) чтение: распознавание наиболее распространенных имен (названия), слов или выражений в простых повседневных ситуациях: знаки, рукописные обозначения, сопровождаемые значками, цены, расписания; определение и понимание числовых данных, имен собственных и другую очень простую информацию в небольшом тексте; понимание текстов, состоящих из одного-двух предложений, в том числе знакомых слов и выражений (открытка или инструкция).

4) жазылым: сөздерді немесе қысқа хабарламаларды,, сандар мен күндерді жазу; жазудың әртүрлі формаларын тану: басылған таңбалар, курсив әріптер, бас әріптер және оқылатын қолжазба; өзі туралы ақпарат беру: аты-жөні, ұлты, мекенжайы, жасы, орналасқан жері, туған күні, сауалнамаларда немесе ақпарат парақтарында жазу.
5) тілдік мазмұн: фонетикалық: өте шектеулі дыбыстарды дұрыс айту; әріптерді атау, жаттанды сөздердің өте шектеулі репертуарын айту.
Лексика: 3-сынып білім алушыларының жас категориясының тақырыптарын түсіну, олардың күнделікті өмірлік жағдаяттарда және мектепте қолдану, сонымен қатар лексикалық минимумды меңгеру.
Грамматика: жаттаған грамматикалық құрылымдар мен категорияларды мұғалімнің теориялық түсіндірмесіз автоматты түрде пайдалана алу.
8. 4-сыныпқа арналған оқу пәнінің базалық мазмұны.
4-сыныптың оқу бағдарламасының базалық мазмұны А1.2 деңгейіне сәйкес келеді:
1) тыңдалым: баяу және анық тұжырымдалған аудио материалды, оның ішінде ұзақ үзілістерді түсіну, білім алушыға қолдау көрсету арқылы оған бағытталған қысқа және қарапайым нұсқаулардың мағынасын қабылдауға мүмкіндік береді; көмек көрсету арқылы жеке ақпаратты алуды түсіну, жалпы және таныс тақырыптар бойынша шағын диалогтардағы негізгі идеяларды анықтау, фонетикалық анық айтылған сөздерді тану, мәтіндердің немесе диалогтардың көмегімен нақты ақпаратты анықтау;
2) айтылым: дауыстап оқығанда таныс сөздерді және қысқа сөйлемдерді анық айтып, шектеулі тақырыптар аясында басқа адамдармен шағын әңгімелер кезінде пікір алмасу; адамдар мен заттарды сипаттау үшін қарапайым қысқа өрнектерді қолдану; сөйлеу қарқынына байланысты өзін, іс-әрекетін, өзара әрекетін қарапайым түрде сипаттау, қайта тұжырымдау және түзетулер енгізу; қарапайым, өте баяу және анық сұрақтарға жауап беру; біреуді таныстыру және қарапайым сәлемдесу және қоштасу формулаларын қолдану; әңгімелесушіден жаңалықтар туралы сұрақтар және оған жауап беру; цифрлар, саны, ақша және уақыт тақырыптары бойынша шағын талқылауларға қатысу;
3) оқылым: атауларды, таныс сөздерді және ең қарапайым тіркестерді атап, қажет болған жағдайда оларды қайта оқу арқылы өте қысқа және өте қарапайым мәтіндерді сөз тіркесімен түсіндіру; қарапайым хабарларды, күнделікті өмірде жиі кездесетін сөздерді немесе сөз тіркестерін түсіну; визуалды құжатпен сүйемелденген танымдық мәтіннің, әңгімелердің, әндердің мазмұнының мәнін табу;

4) письмо: написание слов или коротких сообщений, цифры и даты; распознавание различных форм письма: печатных символов, рукописных букв, заглавных букв и разборчивый рукописный текст; сообщать информацию о себе: свое имя, национальность, адрес, возраст, местонахождение. дату рождения, в анкетах или информационных листах.
5) языковое содержание: фонетический: правильное воспроизведение очень ограниченного количества звуков; называя буквы, произнося весьма ограниченный репертуар заученных слов.
Лексика: понимание тем возрастной категории обучающихся 3 класса, их использование в бытовых жизненных ситуациях и в школе, а также овладевать лексическим минимумом.
Грамматика: автоматическое использование заученные грамматических конструкций и категорий без теоретического объяснения со стороны учителя.
8. Базовое содержание учебного предмета для 4 класса.
Базовое содержание учебной программы 4 класса соответствует уровню A1.2:
1) аудирование: понимание медленно и четко сформулированного аудиоматериала, включающий его длинные паузы, которые позволяют обучающемуся усвоить смысл адресованных ему коротких и простых инструкций с предоставлением помощи; понимание для получения личной информации ограниченного ряда коротких вопросов с предоставлением помощи, выявление основных идей в небольших диалогах на общие и знакомые темы; фонетическое распознавание четко произнесенных слов, выявление подробной фактической информации из небольших отрывков текстов или диалогов с помощью.
2) говорение: четкое произношение знакомых слов и коротких предложений при чтении вслух, обмен репликами в небольших беседах с другими людьми на ограниченный круг тем; использование простых коротких выражений для описания людей и предметов; описание себя, действий, взаимодействие простым способом, в зависимости от темпа речи, переформулировки и исправлений; ответ на простые вопросы, заданные медленно и четко; представление кого-либо и использование простых формул приветствия и прощания; вопросы к собеседнику о новостях и ответы ему; понятия в темах: цифры, количество, деньги и время, участвовать в коротких дискуссиях.
3) чтение: понимание по фразам очень коротких и очень простых текстов, отмечая имена, знакомые слова и самые простые выражения и, при необходимости, перечитывая их; понимание простых сообщений, наиболее распространенных слов или выражений в обычных ситуациях повседневной жизни; распознавать смысл содержания информативного текста, рассказов, песен, особенно если они сопровождаются визуальным документом.

4) жазылым: жазба жұмыстарында жиі қолданылатын таныс сөздерді пайдалана отырып, өзі және елестететін кейіпкерлер туралы қарапайым жеке тіркестер немесе сөйлемдерді жазу, сауалнаманы немесе форманы толтыру; егжей-тегжейлі жеке ақпаратты сұрау немесе жіберу;
5) тілдік мазмұн: фонетика: сөздегі екпінмен қатар шектеулі дыбыстарды да дұрыс айтып, белгілі бір сөздік пен қарапайым сөз тіркестерінің просодикалық ерекшеліктерін ұғынықты қолдану.
Грамматика: жаттаған репертуарға кіретін жеке синтаксистік құрылымдармен және қарапайым грамматикалық формалармен шектеліп, күнделікті өмірде және мектептегі әртүрлі жағдайларда мұғалімнің қолдауымен және түсіндіруімен конструкциялар мен грамматикалық категорияларды қолдану.
Сөздік қор: берілген жас санатына тән тақырыптарды түсіну, күнделікті жағдайларда және мектепте белгілі бір жағдайға қатысты қарапайым тіркестер мен сөз тіркестерін қолдану, сонымен қатар лексикалық минимумды меңгеру.
2-параграф. Оқу мақсаттарының жүйесі
9. Бағдарламада оқу мақсаттары кодпен белгіленген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші сан бөлімнің ретін, үшінші сан бөлімшені және төртінші сан оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 3.1.2.1 кодында: "3" – сынып, "1" – бөлім, "2" - бөлімше, "1" – оқу мақсатының реттік нөмірі.
1) бөлім "Тыңдалым":
Sous-section (бөлімше)
3-сынып (A1/A1.1)
Les apprenants doivent
4-сынып (A1.2)
Les apprenants doivent
1. La conscience phonologique
3. 1. 1. 1 reconnaître les sons et les combinaisons de sons dans les mots
4. 1. 1. 1 reconnaître des mots dans des textes audio courts
2. Faire des prédictions
3. 1. 2. 1 utiliser des indices et des illustrations pour prédire le contenu de phrases courtes prononcées
4. 1. 2. 1 utiliser des indices et des illustrations pour prédire le contenu de courts textes parlés
3. Compréhension générale orale
3. 1. 3. 1 comprendre les grandes lignes d’une information très simple, une information personnelle simple;
3. 1. 3. 2 comprendre des affirmations courtes et très simples illustrées par des gestes ou des images
4. 1. 3. 1 comprendre des mots, des signes et des phrases courtes dans une conversation simple, à condition que les gens communiquent entre eux très lentement et très clairement;
4. 1. 3. 2 comprendre les grandes lignes d’une information très simple, des expressions quotidiennes pour satisfaire des besoins simples de type concret à condition qu’elle soit exprimée très lentement et très clairement et qu’il y ait de temps à autre de longues pauses

4) письмо: создание простых отдельных выражений или предложений о себе и воображаемых персонажах с использованием знакомых слов, часто используемых при письменных заданиях; заполнение анкеты или формы; запрос или передача подробной личной информации.
5) языковое содержание: фонетика: правильное воспроизведение ограниченное количество звуков, а также ударения в словах, доходчиво использовать просодические характеристики отдельного лексического запаса и простых выражений.
Грамматика: использование ограниченного ряда отдельных синтаксических конструкций и простых грамматических форм, входящих в заученный репертуар, практика в использовании конструкций и грамматических категорий с предоставлением помощи и объяснений учителя в различных ситуациях повседневной жизни и в школе.
Словарный запас: понимание тем, характерных для данной возрастной категории, использование простых выражений и словосочетаний в бытовых ситуациях и в школе, относящихся к конкретной ситуации, а также овладение лексическим минимумом.
Параграф 2. Система целей обучения
9. Цели обучения в программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе число – раздел, третье число – подраздел и четвертое число – нумерацию цели обучения. Например, в кодировке 3.1.2.1 "3" – класс, "1" – раздел, "2" - подраздел, "1" – порядковый номер цели обучения.
1) раздел "Аудирование":
Sous-section
(подраздел)
3 класс (A1/A1.1)
Les apprenants doivent
4 класс (A1.2)
Les apprenants doivent
1. La conscience phonologique
3.1.1.1 reconnaître les sons et les combinaisons de sons dans les mots
4.1.1.1 reconnaître des mots dans des textes audio courts
2. Faire des prédictions
3.1.2.1 utiliser des indices et des illustrations pour prédire le contenu de phrases courtes prononcées
4.1.2.1 utiliser des indices et des illustrations pour prédire le contenu de courts textes parlés
3. Compréhension générale orale
3.1.3.1 comprendre les grandes lignes d’une information très simple, une information personnelle simple;
3.1.3.2 comprendre des affirmations courtes et très simples illustrées par des gestes ou des images
4.1.3.1 comprendre des mots, des signes et des phrases courtes dans une conversation simple, à condition que les gens communiquent entre eux très lentement et très clairement;
4.1.3.2 comprendre les grandes lignes d’une information très simple, des expressions quotidiennes pour satisfaire des besoins simples de type concret à condition qu’elle soit exprimée très lentement et très clairement et qu’il y ait de temps à autre de longues pauses

4. Extraire les informations spécifiques dont vous avez besoin
3. 1. 4. 1 reconnaître des mots familiers, à condition qu’ils soient prononcés clairement et lentement dans un contexte clairement défini, quotidien et familier;
3. 1. 4. 2 comprendre des questions simples, certains mots familiers et reconnaître des informations clés qui le/la concernent directement si on l’interroge et qu’on les lui dise lentement et clairement
4. 1. 4. 1 reconnaître une information concrète à propos d’un sujet familier et quotidien, à condition que le débit soit lent et que l’information soit claire;
4. 1. 4. 2 comprendre des questions simples, certains mots familiers et reconnaître les informations clés prononcées lentement et clairement
5. Comprendre des annonces et des instructions orales
3. 1. 5. 1 comprendre et suivre des instructions prononcées lentement et des instructions courtes et simples
4. 1. 5. 1 comprendre les annonces verbales et comprendre les instructions prononcées lentement et clairement en utilisant des mots familiers
2) бөлім "Айтылым":
Sous-section (бөлімше)
3-сынып (A1/A1.1)
Les apprenants doivent
4-сынып (A1.2)
Les apprenants doivent
1. Maîtrise du système phonologique
3. 2. 1. 1 prononcer un répertoire très limité de mots mémorisés
4. 2. 1. 1 reproduire correctement un nombre limité de sons ainsi que d’accents sur des mots et des expressions simples et familiers
2. Utiliser du vocabulaire
3. 2. 2. 1 utilisez des mots et des expressions simples pour fournir des informations personnelles
4. 2. 2. 1 utilisez des expressions simples et des phrases courtes pour fournir des informations personnelles
3. Monologue suivi: décrire l’expérience - donner des informations
3. 2. 3. 1 parler de soi à l'aide de mots ou d'expressions toutes faites, avec une préparation préalable;
3. 2. 3. 2 pour fournir une description simple des objets, personnes
4. 2. 3. 1 donner des informations simples sur vous-même en utilisant une série de phrases simples, de mots ou d'expressions simples avec une préparation préalable;
4. 2. 3. 2 fournir une description simple des objets, des sentiments et des actions des personnes
4. Les interactions
3. 2. 4. 1 transmettre des informations des plus élémentaires (par exemple, des chiffres et les prix), présentées dans des textes courts, simples et illustrés;
3. 2. 4. 2 poser des questions simples et répondre à des questions sur lui/elle-même et sur ses habitudes quotidiennes, en utilisant des formules toutes faites courtes et en comptant sur les gestes et des conseils
4. 2. 4. 1 transmettre des informations ou des instructions simples sous la forme de déclarations courtes et simples.
4. 2. 4. 2 poser des questions sur des sujets simples et familiers et y répondre à l'aide de formules courtes toutes faites et en s'appuyant sur des gestes et des conseils

4. Extraire les informations spécifiques dont vous avez besoin
3.1.4.1 reconnaître des mots familiers, à condition qu’ils soient prononcés clairement et lentement dans un contexte clairement défini, quotidien et familier;
3.1.4.2 comprendre des questions simples, certains mots familiers et reconnaître des informations clés qui le/la concernent directement si on l’interroge et qu’on les lui dise lentement et clairement
4.1.4.1 reconnaître une information concrète à propos d’un sujet familier et quotidien, à condition que le débit soit lent et que l’information soit claire;
4.1.4.2 comprendre des questions simples, certains mots familiers et reconnaître les informations clés prononcées lentement et clairement
5. Comprendre des annonces et des instructions orales
3.1.5.1 comprendre et suivre des instructions prononcées lentement et des instructions courtes et simples
4.1.5.1 comprendre les annonces verbales et comprendre les instructions prononcées lentement et clairement en utilisant des mots familiers
2) раздел "Говорение":
Sous-section
(Подраздел)
3 класс (A1/A1.1)
Les apprenants doivent
4 класс (A1.2)
Les apprenants doivent
1. Maîtrise du système phonologique
3.2.1.1 prononcer un répertoire très limité de mots mémorisés
4.2.1.1 reproduire correctement un nombre limité de sons ainsi que d’accents sur des mots et des expressions simples et familiers
2. Utiliser du vocabulaire
3.2.2.1 utilisez des mots et des expressions simples pour fournir des informations personnelles
4.2.2.1 utilisez des expressions simples et des phrases courtes pour fournir des informations personnelles
3. Monologue suivi: décrire l’expérience - donner des informations
3.2.3.1 parler de soi à l'aide de mots ou d'expressions toutes faites, avec une préparation préalable;
3.2.3.2 pour fournir une description simple des objets, personnes
4.2.3.1 donner des informations simples sur vous-même en utilisant une série de phrases simples, de mots ou d'expressions simples avec une préparation préalable;
4.2.3.2 fournir une description simple des objets, des sentiments et des actions des personnes
4. Les interactions
3.2.4.1 transmettre des informations des plus élémentaires (par exemple, des chiffres et les prix), présentées dans des textes courts, simples et illustrés;
3.2.4.2 poser des questions simples et répondre à des questions sur lui/elle-même et sur ses habitudes quotidiennes, en utilisant des formules toutes faites courtes et en comptant sur les gestes et des conseils
4.2.4.1 transmettre des informations ou des instructions simples sous la forme de déclarations courtes et simples;
4.2.4.2 poser des questions sur des sujets simples et familiers et y répondre à l'aide de formules courtes toutes faites et en s'appuyant sur des gestes et des conseils

5. Cohérence et cohésion
4. 2. 5. 1 communiquer des informations simples sur vous-même et vos besoins spécifiques de manière cohérente et constante
3) бөлім "Оқылым":
Sous-section
(бөлімше)
3-сынып (A1/A1.1)
Les apprenants doivent
4-сынып (A1.2)
Les apprenants doivent
1. Développement du vocabulaire
3. 3. 1. 1 déterminer la signification d'un mot ou d'un signe accompagné d'une illustration
4. 3. 1. 1 déterminer la signification d’un mot familier;
4. 3. 1. 2. déterminer la signification d'un mot inconnu sur un objet familier et quotidien par contexte
2. Compréhension générale écrite
3. 3. 2. 1 comprendre des mots et des phrases familiers accompagnés d'images;
3. 3. 2. 2 comprendre des histoires courtes et illustrées de fiction et de non-fiction écrites dans un langage très simple à l'aide d'un dictionnaire
4. 3. 2. 1 comprendre des textes courts et simples, des mots familiers et des expressions élémentaires;
4. 3. 2. 2 comprendre le contenu d’un texte informatif assez simple, et de descriptions courtes et simples, des e-mails simples, de courts récits, au sujet d’activités quotidiennes surtout s'ils sont illustrés;
4. 3. 2. 3 lire des histoires courtes et simples illustrées de fiction et de non-fiction à l'aide d'un dictionnaire
3. Comprendre des informations spécifiques
3. 3. 3. 1 trouver des informations spécifiques dans différents types de textes (cartes postales, affiches, dépliants, messages et notices : lieux, horaires et prix);
3. 3. 3. 2 répondez à des questions simples sur un sujet
4. 3. 3. 1 trouver des informations spécifiques dans différents types de textes (réseaux sociaux, courriels, publicités, programmes d'événements spéciaux, dépliants et brochures : jour, heure, lieu, etc.);
4. 3. 3. 2 posez et répondez à des questions simples sur un sujet familier
4. Lire pour s’orienter - pour s’informer et discuter-des instructions
3. 3. 4. 1 comprendre des panneaux très simples, qui font partie de la vie quotidienne comme "Parking", "Gare", "Salle à manger", " Interdiction de fumer", des instructions tres courtes et simples dans un contexte familier et quotidien, comme "Défense de stationner" surtout s’ils sont illustrees.
4. 3. 4. 1 trouver et comprendre des informations importantes mais simples et familières dans les publicités, les informations ecrites dans les magasins et les indications les programmes d’événements, les prospectus, les brochures, les indicateurs
5. Activité langagière stratégies
3. 3. 5. 1 comparer le contenu et le sujet d'un court texte illustré d'images
4. 3. 5. 1 comparer le contenu et le thème d'un texte illustré avec des images

5. Cohérence et cohésion
4.2.5.1 communiquer des informations simples sur vous-même et vos besoins spécifiques de manière cohérente et constante
3) раздел "Чтение":
Sous-section
(Подраздел)
3 класс (A1/A1.1)
Les apprenants doivent
4 класс (A1.2)
Les apprenants doivent
1. Développement du vocabulaire
3.3.1.1 déterminer la signification d'un mot ou d'un signe accompagné d'une illustration
4.3.1.1 déterminer la signification d’un mot familier;
4.3.1.2. déterminer la signification d'un mot inconnu sur un objet familier et quotidien par contexte
2. Compréhension générale écrite
3.3.2.1 comprendre des mots et des phrases familiers accompagnés d'images;
3.3.2.2 comprendre des histoires courtes et illustrées de fiction et de non-fiction écrites dans un langage très simple à l'aide d'un dictionnaire
4.3.2.1 comprendre des textes courts et simples, des mots familiers et des expressions élémentaires;
4.3.2.2 comprendre le contenu d’un texte informatif assez simple, et de descriptions courtes et simples, des e-mails simples, de courts récits, au sujet d’activités quotidiennes surtout s'ils sont illustrés;
4.3.2.3 lire des histoires courtes et simples illustrées de fiction et de non-fiction à l'aide d'un dictionnaire
3. Comprendre des informations spécifiques
3.3.3.1 trouver des informations spécifiques dans différents types de textes (cartes postales, affiches, dépliants, messages et notices: lieux, horaires et prix);
3.3.3.2 répondez à des questions simples sur un sujet
4.3.3.1 trouver des informations spécifiques dans différents types de textes (réseaux sociaux, courriels, publicités, programmes d'événements spéciaux, dépliants et brochures : jour, heure, lieu, etc.);
4.3.3.2 posez et répondez à des questions simples sur un sujet familier
4. Lire pour s’orienter - pour s’informer et discuter-des instructions
3.3.4.1 comprendre des panneaux très simples, qui font partie de la vie quotidienne comme "Parking", "Gare", "Salle à manger", " Interdiction de fumer", des instructions tres courtes et simples dans un contexte familier et quotidien, comme "Défense de stationner" surtout s’ils sont illustrees
4.3.4.1 trouver et comprendre des informations importantes mais simples et familières dans les publicités, les informations ecrites dans les magasins et les indications les programmes d’événements, les prospectus, les brochures, les indicateurs
5. Activité langagière stratégies
3.3.5.1 comparer le contenu et le sujet d'un court texte illustré d'images
4.3.5.1 comparer le contenu et le thème d'un texte illustré avec des images

4) бөлім "Жазылым":
Sous-section
(бөлімше)
3-сынып (A1/A1.1)
Les apprenants doivent
4-сынып (A1.2)
Les apprenants doivent
1. Orthographe
3. 4. 1. 1 copier correctement certains mots fréquemment utilisés
4. 4. 1. 1 copier correctement les mots fréquemment utilisés
2. Pro duct ion écrite générale
3. 4. 2. 1 ecrire des phrases courtes pour donner des renseignements personnels simples en utilisant un dictionnaire
4. 4. 2. 1 rédiger des renseignements sur des sujets relevant de sa vie privée en utilisant des mots et des expressions simples;
4. 4. 2. 2 rédiger des mots ou des expressions simples pour décrire certains objets et les lieux familiers
3. Écriture créative
3. 4. 3. 1 créer une affiche ou rédiger une carte postale en utilisant des mots et des phrases simples
4. 4. 3. 1 créer une affiche, une carte postale, une lettre ou une publicité en utilisant des expressions et des phrases simples;
4. 4. 3. 2 rédiger un court paragraphe sur des sujets curriculaires avec un soutien
4. Interaction écrite générale
3. 4. 4. 1 transmettre des informations très simples avec des phrases courtes, sur un formulaire ou une note, en utilisant un dictionnaire
4. 4. 4. 1 transmettre des renseignements personnels détaillés
5. Cohérence et cohésion
3. 4. 5. 1 relier des mots avec le connecteur élémentaire "et", les articulateurs: et, mais
4. 4. 5. 1 relier des groupes de mots avec des connecteurs élémentaires tels que "et" ou "mais"
5) бөлім "Тілдік мазмұн":
Sous-section
(Бөлімше)
3-сынып (A1/A1.1)
Les apprenants doivent
4-сынып (A1.2)
Les apprenants doivent
1. Étendue linguistique générale
3. 5. 1. 1 utiliser les nombres numéraux cardinaux: 1-100;
3. 5. 1. 2 utiliser des règles très simples pour l’ordre des mots dans des phrases courtes;
3. 5. 1. 3 utiliser les articles définis, les articles indéfinis, les articles contractés;
3. 5. 1. 4 utiliser les présentateurs: c’est/voilà, et les présentateurs les formes impersonnelles: il fait beau/mauvais, il pleut, il neige;
3. 5. 1. 5 utiliser les prépositions: à, de, en;
3. 5. 1. 6 utiliser les différentes formes de pronoms;
3. 5. 1. 7 utiliser les formes affirmatives, négatives, interrogatives (est-ce que/qu’est-ce que);
3. 5. 1. 8 employer les temps: le présent de l’indicatif (verbes usuels au singulier: avoir, être,s’appeler);
3. 5. 1. 9 utiliser des possessifs, qualitatifs, adjectifs de nationalité et couleurs, les adjectifs caractéririsation: grand, petit, brun, blond;
3. 5. 1. 10 utiliser les adverbes: moment de la journée (matin, midi, soir), temps (date, jour, saison, mois, année)
4. 5. 1. 1 utiliser les nombres numéraux: cardinaux: 100-1000000;
4. 5. 1. 2 utiliser des structures syntaxiques et des formes grammaticales simples, en utilisant un vocabulaire familier et en s'accordant sur le genre et le nombre;
4. 5. 1. 3. utiliser les articles définis, les articles indéfinis, les articles contractés;
4. 5. 1. 4 utiliser les présentateurs: c’est, voilà;
4. 5. 1. 5.employer: le présent de l’indicatif (verbes usuels au singulier:se trouver, vouloir, pouvoir);
4. 5. 1. 6 employer les temps: le présent de l’indicatif: regarder, écouter, acheter, manger, saler, goûter, déjeuner, dîner, souper, aller, venir, lire, fêter, manger, prendre etc;
4. 5. 1. 7 utiliser les différentes formes de pronoms;
4. 5. 1. 8 utiliser interrogatifs simples (qui, que, où, quand, comment), les formes affirmatives, les formes négatives;
4. 5. 1. 9 utiliser les modes: l’indicatif, l’impératif dans les instructions;
4. 5. 1. 10 utiliser les prépositions: à, de en, à gauche, à droite, sur, sous, entre, près de, en, à, de;
4. 5. 1. 11 maîtriser les adjectifs démonstratifs (ce, cet, cette, ces), les adjectifs de nationalité, couleurs, les adjectifs réguliers, les adjectifs possessifs;
4. 5. 1. 12 utiliser quantité déterminée (un peu de, beaucoup de, pas de) et la quantité indéterminée (du/de la/des);
4. 5. 1. 13 posséder et utiliser les adverbes: moment de la journée (matin, midi, soir), temps (date, jour, saison, mois, année);
4. 5. 1. 14 utiliser les présentateurs et les formes impersonnelles il y a

4) раздел "Письмо":
Sous-section
(Подраздел)
3 класс (A1/A1.1)
Les apprenants doivent
4 класс (A1.1)
Les apprenants doivent
1. Orthographe
3.4.1.1 copier correctement certains mots fréquemment utilisés
4.4.1.1 copier correctement les mots fréquemment utilisés
2. Production écrite générale
3.4.2.1 ecrire des phrases courtes pour donner des renseignements personnels simples en utilisant un dictionnaire
4.4.2.1 rédiger des renseignements sur des sujets relevant de sa vie privée en utilisant des mots et des expressions simples;
4.4.2.2 rédiger des mots ou des expressions simples pour décrire certains objets et les lieux familiers
3. Écriture créative
3.4.3.1 créer une affiche ou rédiger une carte postale en utilisant des mots et des phrases simples
4.4.3.1 créer une affiche, une carte postale, une lettre ou une publicité en utilisant des expressions et des phrases simples;
4.4.3.2 rédiger un court paragraphe sur des sujets curriculaires avec un soutien
4. Interaction écrite générale
3.4.4.1 transmettre des informations très simples avec des phrases courtes, sur un formulaire ou une note, en utilisant un dictionnaire
4.4.4.1 transmettre des renseignements personnels détaillés
5. Cohérence et cohésion
3.4.5.1 relier des mots avec le connecteur élémentaire "et", les articulateurs: et, mais
4.4.5.1 relier des groupes de mots avec des connecteurs élémentaires tels que "et" ou "mais"
5) раздел "Языковое содержание":
Sous-section
(Подраздел)
3 класс (A1/A1.1)
Les apprenants doivent
4 класс (A1.2)
Les apprenants doivent
1. Étendue linguistique générale
3.5.1.1 utiliser les nombres numéraux cardinaux: 1-100;
3.5.1.2 utiliser des règles très simples pour l’ordre des mots dans des phrases courtes;
3.5.1.3 utiliser les articles définis, les articles indéfinis, les articles contractés;
3.5.1.4 utiliser les présentateurs: c’est/voilà, et les présentateurs les formes impersonnelles: il fait beau/mauvais, il pleut, il neige;
3.5.1.5 utiliser les prépositions: à, de, en;
3.5.1.6 utiliser les différentes formes de pronoms;
3.5.1.7 utiliser les formes affirmatives, négatives, interrogatives (est-ce que/qu’est-ce que);
3.5.1.8 employer les temps: le présent de l’indicatif (verbes usuels au singulier: avoir, être,s’appeler);
3.5.1.9 utiliser des possessifs, qualitatifs, adjectifs de nationalité et couleurs, les adjectifs caractéririsation: grand, petit, brun, blond;
3.5.1.10 utiliser les adverbes: moment de la journée (matin, midi, soir), temps (date, jour, saison, mois, année)
4.5.1.1 utiliser les nombres numéraux: cardinaux: 100-1000000;
4.5.1.2 utiliser des structures syntaxiques et des formes grammaticales simples, en utilisant un vocabulaire familier et en s'accordant sur le genre et le nombre;
4.5.1.3. utiliser les articles définis, les articles indéfinis, les articles contractés;
4.5.1.4 utiliser les présentateurs: c’est, voilà;
4.5.1.5.employer: le présent de l’indicatif (verbes usuels au singulier:se trouver, vouloir, pouvoir);
4.5.1.6 employer les temps: le présent de l’indicatif: regarder, écouter, acheter, manger, saler, goûter, déjeuner, dîner, souper, aller, venir, lire, fêter, manger, prendre etc;
4.5.1.7 utiliser les différentes formes de pronoms;
4.5.1.8 utiliser interrogatifs simples (qui, que, où, quand, comment), les formes affirmatives, les formes négatives;
4.5.1.9 utiliser les modes: l’indicatif, l’impératif dans les instructions;
4.5.1.10 utiliser les prépositions: à, de en, à gauche, à droite, sur, sous, entre, près de, en, à, de;
4.5.1.11 maîtriser les adjectifs démonstratifs (ce, cet, cette, ces), les adjectifs de nationalité, couleurs, les adjectifs réguliers, les adjectifs possessifs;
4.5.1.12 utiliser quantité déterminée (un peu de, beaucoup de, pas de) et la quantité indéterminée (du/de la/des);
4.5.1.13 posséder et utiliser les adverbes: moment de la journée (matin, midi, soir), temps (date, jour, saison, mois, année);
4.5.1.14 utiliser les présentateurs et les formes impersonnelles il y a

10. Тоқсандағы бөлімдер мен бөлімшелер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
11. Осы оқу бағдарламасы Бастауыш білім беру деңгейінің 3-4-сыныптарына арналған "Француз тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асырудың ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес іске асырылады.
3-параграф. Бастауыш білім беру деңгейінің 3-4-сыныптарына арналған "Француз тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асырудың ұзақ мерзімді жоспар
1) 3-сынып
Тақырыптар мен олардың бөлімі
Бөлім
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
1. Bonjour, c’est moi! (Cәлем, бұл мен!)
1.1 Les salutations (Сәлемдесу)
1.2 Ma présentation (Менің таныстыруым)
Compréhension orale (Тыңдалым)
3. 1. 1. 1 reconnaître les sons et les combinaisons de sons dans les mots;
3. 1. 3. 2 comprendre des affirmations courtes et très simples illustrées par des gestes ou des images.
Production orale (Айтылым)
3. 2. 1. 1 prononcer un répertoire très limité de mots mémorisés;
3. 2. 2. 1 utilisez des mots et des expressions simples pour fournir des informations personnelles.
Compréhension écrite (Оқылым)
3. 3. 1. 1 déterminer la signification d'un mot ou d'un signe accompagné d'une illustration;
3. 3. 2. 1 comprendre des mots et des phrases familiers accompagnés d'images;
3. 3. 3. 2 répondez à des questions simples sur un sujet.
Production écrite (Жазылым)
3. 4. 1. 1 copier correctement certains mots fréquemment utilisés.
Contenu linguistique (Тілдік мазмұн)
3. 5. 1. 1 utiliser les nombres numéraux cardinaux: 1-100;
3. 5. 1. 2 utiliser des règles très simples pour l’ordre des mots dans des phrases courtes.
2. Mon école. (Менің мектебім)
2.1 Dans ma classe (Менің сыныбымда)
2.2 Mon emploi de temps, ma matière préférée (Менің күн тәртібім, менің сүйікті пәнім)
Compréhension orale (Тыңдалым)
3. 1. 4. 1 reconnaître des mots familiers, à condition qu’ils soient prononcés clairement et lentement dans un contexte clairement défini, quotidien et familier;
3. 1. 5. 1 comprendre et suivre des instructions prononcées lentement et des instructions courtes et simples
Production orale (Айтылым)
3. 2. 2. 1 utilisez des mots et des expressions simples pour fournir des informations personnelles;
3. 2. 3. 1 parler de soi à l'aide de mots ou d'expressions toutes faites, avec une préparation préalable
Compréhension écrite (Оқылым)
3. 3. 1. 1 déterminer la signification d'un mot ou d'un signe accompagné d'une illustration;
3. 3. 2. 1 comprendre des mots et des phrases familiers accompagnés d'images;
3. 3. 2. 2 comprendre des histoires courtes et illustrées de fiction et de non-fiction écrites dans un langage très simple à l'aide d'un dictionnaire;
3. 3. 3. 1 trouver des informations spécifiques dans différents types de textes (cartes postales, affiches, dépliants, messages et notices : lieux, horaires et prix)
Production écrite (Жазылым)
3. 4. 2. 1 ecrire des phrases courtes pour donner des renseignements personnels simples en utilisant un dictionnaire
Contenu linguistique (Тілдік мазмұн)
3. 5. 1. 1 utiliser les nombres numéraux cardinaux: 1-100;
3. 5. 1. 3 utiliser les articles définis, les articles indéfinis, les articles contractés;
3. 5. 1. 5 utiliser les prépositions: à, de, en;
3. 5. 1. 6 utiliser les différentes formes de pronoms
2-тоқсан

10. Распределение часов по разделам и подразделам варьируется на усмотрение учителя.
11. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Французский язык" для 3-4 классов уровня начального образования.
Параграф 3. Долгосрочный план реализации типовой учебной программы по учебному предмету "Французский язык" для 3-4 классов уровня начального образования
1) 3 класс
Темы и их раздел
Раздел
Цели обучения
1 четверть
1. Bonjour, c’est moi! (Привет, это я!)
1.1 Les salutations (Приветствие)
1.2 Ma présentation (Моя презентация)
Compréhension orale (Аудирование)
3.1.1.1 reconnaître les sons et les combinaisons de sons dans les mots;
3.1.3.2 comprendre des affirmations courtes et très simples illustrées par des gestes ou des images
Production orale (Говорение)
3.2.1.1 prononcer un répertoire très limité de mots mémorisés;
3.2.2.1 utilisez des mots et des expressions simples pour fournir des informations personnelles
Compréhension écrite (Чтение)
3.3.1.1 déterminer la signification d'un mot ou d'un signe accompagné d'une illustration;
3.3.2.1 comprendre des mots et des phrases familiers accompagnés d'images;
3.3.3.2 répondez à des questions simples sur un sujet
Production écrite (Письмо)
3.4.1.1 copier correctement certains mots fréquemment utilisés
Contenu linguistique (Языковое содержание)
3.5.1.1 utiliser les nombres numéraux cardinaux: 1-100;
3.5.1.2 utiliser des règles très simples pour l’ordre des mots dans des phrases courtes
2. Mon école (Моя школа)
2.1 Dans ma classe (В моем классе)
2.2 Mon emploi de temps, ma matière préférée
(Мое расписание, мой любимый предмет)
Compréhension orale (Аудирование)
3.1.4.1 reconnaître des mots familiers, à condition qu’ils soient prononcés clairement et lentement dans un contexte clairement défini, quotidien et familier;
3.1.5.1 comprendre et suivre des instructions prononcées lentement et des instructions courtes et simples
Production orale (Говорение)
3.2.2.1 utilisez des mots et des expressions simples pour fournir des informations personnelles;
3.2.3.1 parler de soi à l'aide de mots ou d'expressions toutes faites, avec une préparation préalable
Compréhension écrite (Чтение)
3.3.1.1 déterminer la signification d'un mot ou d'un signe accompagné d'une illustration;
3.3.2.1 comprendre des mots et des phrases familiers accompagnés d'images;
3.3.2.2 comprendre des histoires courtes et illustrées de fiction et de non-fiction écrites dans un langage très simple à l'aide d'un dictionnaire;
3.3.3.1 trouver des informations spécifiques dans différents types de textes (cartes postales, affiches, dépliants, messages et notices: lieux, horaires et prix)
Production écrite (Письмо)
3.4.2.1 ecrire des phrases courtes pour donner des renseignements personnels simples en utilisant un dictionnaire
Contenu linguistique (Языковое содержание)
3.5.1.1 utiliser les nombres numéraux cardinaux: 1-100;
3.5.1.3 utiliser les articles définis, les articles indéfinis, les articles contractés;
3.5.1.5 utiliser les prépositions: à, de, en;
3.5.1.6 utiliser les différentes formes de pronoms
2 четверть

3. Ma famille mon amis et moi (Мен және менің отбасым мен достарым)
3.1 La présentation de la famille (Отбасымды таныстыру)
3.2 Mes amis (Менің достарым)
Compréhension orale (Тыңдалым)
3. 1. 1. 1 reconnaître les sons et les combinaisons de sons dans les mots;
3. 1. 2. 1 utiliser des indices et des illustrations pour prédire le contenu de phrases courtes prononcées;
3. 1. 3. 2 comprendre des affirmations courtes et très simples illustrées par des gestes ou des images.
Production orale (Айтылым)
3. 2. 1. 1 prononcer un répertoire très limité de mots mémorisés;
3. 2. 4. 1 transmettre des informations des plus élémentaires (par exemple, des chiffres et les prix), présentées dans des textes courts, simples et illustrés
Compréhension écrite (Оқылым)
3. 3. 1. 1 déterminer la signification d'un mot ou d'un signe accompagné d'une illustration;
3. 3. 2. 1 comprendre des mots et des phrases familiers accompagnés d'images;
3. 3. 3. 2 répondez à des questions simples sur un sujet
Production écrite (Жазылым)
3. 4. 2. 1 ecrire des phrases courtes pour donner des renseignements personnels simples en utilisant un dictionnaire;
3. 4. 3. 1 créer une affiche ou rédiger une carte postale en utilisant des mots et des phrases simples;
3. 4. 4. 1 transmettre des informations très simples avec des phrases courtes, sur un formulaire ou une note, en utilisant un dictionnaire
Contenu linguistique (Тілдік мазмұн)
3. 5. 1. 2 utiliser des règles très simples pour l’ordre des mots dans des phrases courtes;
3. 5. 1. 4 utiliser les présentateurs: c’est/voilà, et les présentateurs les formes impersonnelles: il fait beau/mauvais, il pleut, il neige;
3. 5. 1. 5 utiliser les prépositions: à, de, en
4. La nature et nous (Табиғат және біз)
4.1 La météo, les saisons (Ауа райы, жыл мезгілдері)
4.2 Les vêtements (Киімдер)
Compréhension orale (Тыңдалым)
3. 1. 4. 1 reconnaître des mots familiers, à condition qu’ils soient prononcés clairement et lentement dans un contexte clairement défini, quotidien et familier;
3. 1. 5. 1 comprendre et suivre des instructions prononcées lentement et des instructions courtes et simples
Production orale (Айтылым)
3. 2. 1. 1 prononcer un répertoire très limité de mots mémorisés;
3. 2. 3. 1 parler de soi à l'aide de mots ou d'expressions toutes faites, avec une préparation préalable;
3. 2. 4. 2 poser des questions simples et répondre à des questions sur lui/elle-même et sur ses habitudes quotidiennes, en utilisant des formules toutes faites courtes et en comptant sur les gestes et des conseils
Compréhension écrite (Оқылым)
3. 3. 2. 1 comprendre des mots et des phrases familiers accompagnés d'images;
3. 3. 3. 1 trouver des informations spécifiques dans différents types de textes (cartes postales, affiches, dépliants, messages et notices : lieux, horaires et prix);
3. 3. 3. 2 répondez à des questions simples sur un sujet
Production écrite (Жазылым)
3. 4. 2. 1 ecrire des phrases courtes pour donner des renseignements personnels simples en utilisant un dictionnaire;
3. 4. 3. 1 créer une affiche ou rédiger une carte postale en utilisant des mots et des phrases simples;
3. 4. 4. 1 transmettre des informations très simples avec des phrases courtes, sur un formulaire ou une note, en utilisant un dictionnaire
Contenu linguistique (Тілдік мазмұн)
3. 5. 1. 6 utiliser les différentes formes de pronoms;
3. 5. 1. 7 utiliser les formes affirmatives, négatives, interrogatives (est-ce que/qu’est-ce que) ;
3. 5. 1. 8 employer les temps: le présent de l’indicatif (verbes usuels au singulier: avoir, être,s’appeler)
3-тоқсан

3. Ma famille mon amis et moi (Моя семья, друзья и я)
3.1 La présentation de la famille (Представление семьи)
3.2 Mes amis (Мои друзья)
Compréhension orale (Аудирование)
3.1.1.1 reconnaître les sons et les combinaisons de sons dans les mots;
3.1.2.1 utiliser des indices et des illustrations pour prédire le contenu de phrases courtes prononcées;
3.1.3.2 comprendre des affirmations courtes et très simples illustrées par des gestes ou des images
Production orale (Говорение)
3.2.1.1 prononcer un répertoire très limité de mots mémorisés;
3.2.4.1 transmettre des informations des plus élémentaires (par exemple, des chiffres et les prix), présentées dans des textes courts, simples et illustrés
Compréhension écrite (Чтение)
3.3.1.1 déterminer la signification d'un mot ou d'un signe accompagné d'une illustration;
3.3.2.1 comprendre des mots et des phrases familiers accompagnés d'images;
3.3.3.2 répondez à des questions simples sur un sujet
Production écrite (Письмо)
3.4.2.1 ecrire des phrases courtes pour donner des renseignements personnels simples en utilisant un dictionnaire ;
3.4.3.1 créer une affiche ou rédiger une carte postale en utilisant des mots et des phrases simples;
3.4.4.1 transmettre des informations très simples avec des phrases courtes, sur un formulaire ou une note, en utilisant un dictionnaire
Contenu linguistique (Языковое содержание)
3.5.1.2 utiliser des règles très simples pour l’ordre des mots dans des phrases courtes;
3.5.1.4 utiliser les présentateurs: c’est/voilà, et les présentateurs les formes impersonnelles: il fait beau/mauvais, il pleut, il neige;
3.5.1.5 utiliser les prépositions: à, de, en
4. La nature et nous (Природа и мы)
4.1 La météo, les saisons (Погода, времена года)
4.2 Les vêtements (Одежда)
Compréhension orale (Аудирование)
3.1.4.1 reconnaître des mots familiers, à condition qu’ils soient prononcés clairement et lentement dans un contexte clairement défini, quotidien et familier;
3.1.5.1 comprendre et suivre des instructions prononcées lentement et des instructions courtes et simples
Production orale (Говорение)
3.2.1.1 prononcer un répertoire très limité de mots mémorisés;
3.2.3.1 parler de soi à l'aide de mots ou d'expressions toutes faites, avec une préparation préalable;
3.2.4.2 poser des questions simples et répondre à des questions sur lui/elle-même et sur ses habitudes quotidiennes, en utilisant des formules toutes faites courtes et en comptant sur les gestes et des conseils
Compréhension écrite (Чтение)
3.3.2.1 comprendre des mots et des phrases familiers accompagnés d'images;
3.3.3.1 trouver des informations spécifiques dans différents types de textes (cartes postales, affiches, dépliants, messages et notices : lieux, horaires et prix);
3.3.3.2 répondez à des questions simples sur un sujet
Production écrite (Письмо)
3.4.2.1 ecrire des phrases courtes pour donner des renseignements personnels simples en utilisant un dictionnaire;
3.4.3.1 créer une affiche ou rédiger une carte postale en utilisant des mots et des phrases simples;
3.4.4.1 transmettre des informations très simples avec des phrases courtes, sur un formulaire ou une note, en utilisant un dictionnaire
Contenu linguistique (Языковое содержание)
3.5.1.6 utiliser les différentes formes de pronoms;
3.5.1.7 utiliser les formes affirmatives, négatives, interrogatives (est-ce que/qu’est-ce que);
3.5.1.8 employer les temps: le présent de l’indicatif (verbes usuels au singulier: avoir, être,s’appeler)
3 четверть

7. Ma maison (Менің үйім)
7.1 Ma maison, mon appartement (Менің үйім, менің пәтерім)
7.2 Dans ma ville (Менің қаламда)
Compréhension orale (Тыңдалым)
3. 1. 4. 1 reconnaître des mots familiers, à condition qu’ils soient prononcés clairement et lentement dans un contexte clairement défini, quotidien et familier;
3. 1. 4. 2 comprendre des questions simples, certains mots familiers et reconnaître des informations clés qui le/la concernent directement si on l’interroge et qu’on les lui dise lentement et clairement;
3. 1. 5. 1 comprendre et suivre des instructions prononcées lentement et des instructions courtes et simples
Production orale (Айтылым)
3. 2. 3. 2 pour fournir une description simple des objets, personnes;
3. 2. 4. 1 transmettre des informations des plus élémentaires (par exemple, des chiffres et les prix), présentées dans des textes courts, simples et illustrés
Compréhension écrite (Оқылым)
3. 3. 2. 2 comprendre des histoires courtes et illustrées de fiction et de non-fiction écrites dans un langage très simple à l'aide d'un dictionnaire;
3. 3. 4. 1 comprendre des panneaux très simples, qui font partie de la vie quotidienne comme "Parking", "Gare", "Salle à manger", " Interdiction de fumer", des instructions tres courtes et simples dans un contexte familier et quotidien, comme "Défense de stationner" surtout s’ils sont illustrees;
3. 3. 5. 1 comparer le contenu et le sujet d'un court texte illustré d'images
Production écrite (Жазылым)
3. 4. 4. 1 transmettre des informations très simples avec des phrases courtes, sur un formulaire ou une note, en utilisant un dictionnaire;
3. 4. 5. 1 ecrire des phrases courtes pour donner des renseignements personnels simples en utilisant un dictionnaire
Contenu linguistique (Тілдік мазмұн)
3. 5. 1. 9 utiliser des possessifs, qualitatifs, adjectifs de nationalité et couleurs, les adjectifs caractéririsation: grand, petit, brun, blond;
3. 5. 1. 10 utiliser les adverbes: moment de la journée (matin, midi, soir), temps (date, jour, saison, mois, année)
8. Les traditions et Les vacances (Әдеп-ғұрыптар мен демалыс)
8.1 Les fêtes et les vacances (Мерекелер мен демалыс)
8.2 Les transports (Транспорт)
Compréhension orale (Тыңдалым)
3. 1. 3. 1 comprendre les grandes lignes d’une information très simple, une information personnelle simple;
3. 1. 5. 1 comprendre et suivre des instructions prononcées lentement et des instructions courtes et simples
Production orale (Айтылым)
3. 2. 4. 1 transmettre des informations des plus élémentaires (par exemple, des chiffres et les prix), présentées dans des textes courts, simples et illustrés ;
3. 2. 4. 2 poser des questions simples et répondre à des questions sur lui/elle-même et sur ses habitudes quotidiennes, en utilisant des formules toutes faites courtes et en comptant sur les gestes et des conseils
Compréhension écrite (Оқылым)
3. 3. 2. 2 comprendre des histoires courtes et illustrées de fiction et de non-fiction écrites dans un langage très simple à l'aide d'un dictionnaire;
3. 3. 3. 1 trouver des informations spécifiques dans différents types de textes (cartes postales, affiches, dépliants, messages et notices : lieux, horaires et prix)
Production écrite (Жазылым)
3. 4. 1. 1 copier correctement certains mots fréquemment utilisés;
3. 4. 5. 1 relier des mots avec le connecteur élémentaire "et", les articulateurs: et, mais
Contenu linguistique (Тілдік мазмұн)
3. 5. 1. 9 utiliser des possessifs, qualitatifs, adjectifs de nationalité et couleurs, les adjectifs caractéririsation: grand, petit, brun, blond;
3. 5. 1. 10 utiliser les adverbes: moment de la journée (matin, midi, soir), temps (date, jour, saison, mois, année)

7. Ma maison (Мой дом)
7.1 Ma maison, mon appartement (Мой дом, моя квартира)
7.2 Dans ma ville (В моем городе)
Compréhension orale (Аудирование)
3.1.4.1 reconnaître des mots familiers, à condition qu’ils soient prononcés clairement et lentement dans un contexte clairement défini, quotidien et familier;
3.1.4.2 comprendre des questions simples, certains mots familiers et reconnaître des informations clés qui le/la concernent directement si on l’interroge et qu’on les lui dise lentement et clairement;
3.1.5.1 comprendre et suivre des instructions prononcées lentement et des instructions courtes et simples
Production orale (Говорение)
3.2.3.2 pour fournir une description simple des objets, personnes;
3.2.4.1 transmettre des informations des plus élémentaires (par exemple, des chiffres et les prix), présentées dans des textes courts, simples et illustrés
Compréhension écrite (Чтение)
3.3.2.2 comprendre des histoires courtes et illustrées de fiction et de non-fiction écrites dans un langage très simple à l'aide d'un dictionnaire;
3.3.4.1 comprendre des panneaux très simples, qui font partie de la vie quotidienne comme "Parking", "Gare", "Salle à manger", " Interdiction de fumer", des instructions tres courtes et simples dans un contexte familier et quotidien, comme "Défense de stationner" surtout s’ils sont illustrees;
3.3.5.1 comparer le contenu et le sujet d'un court texte illustré d'images
Production écrite (Письмо)
3.4.4.1 transmettre des informations très simples avec des phrases courtes, sur un formulaire ou une note, en utilisant un dictionnaire;
3.4.5.1 ecrire des phrases courtes pour donner des renseignements personnels simples en utilisant un dictionnaire
Contenu linguistique (Языковое содержание)
3.5.1.9 utiliser des possessifs, qualitatifs, adjectifs de nationalité et couleurs, les adjectifs caractéririsation: grand, petit, brun, blond;
3.5.1.10 utiliser les adverbes: moment de la journée (matin, midi, soir), temps (date, jour, saison, mois, année)
8. Les traditions et les vacances (Традиции, обычаи и каникулы)
8.1 Les fêtes et les vacances Праздники и каникулы
8.2 Les transports (Транспорт)
Compréhension orale (Аудирование)
3.1.3.1 comprendre les grandes lignes d’une information très simple, une information personnelle simple;
3.1.5.1 comprendre et suivre des instructions prononcées lentement et des instructions courtes et simples
Production orale (Говорение)
3.2.4.1 transmettre des informations des plus élémentaires (par exemple, des chiffres et les prix), présentées dans des textes courts, simples et illustrés;
3.2.4.2 poser des questions simples et répondre à des questions sur lui/elle-même et sur ses habitudes quotidiennes, en utilisant des formules toutes faites courtes et en comptant sur les gestes et des conseils
Compréhension écrite (Чтение)
3.3.2.2 comprendre des histoires courtes et illustrées de fiction et de non-fiction écrites dans un langage très simple à l'aide d'un dictionnaire;
3.3.3.1 trouver des informations spécifiques dans différents types de textes (cartes postales, affiches, dépliants, messages et notices : lieux, horaires et prix)
Production écrite (Письмо)
3.4.1.1 copier correctement certains mots fréquemment utilisés;
3.4.5.1 relier des mots avec le connecteur élémentaire "et", les articulateurs: et, mais
Contenu linguistique (Языковое содержание)
3.5.1.9 utiliser des possessifs, qualitatifs, adjectifs de nationalité et couleurs, les adjectifs caractéririsation: grand, petit, brun, blond;
3.5.1.10 utiliser les adverbes: moment de la journée (matin, midi, soir), temps (date, jour, saison, mois, année)

2) 4-сынып
Тақырыптар мен олардың бөлімі
Бөлім
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
1. Bonjour, c’est moi! (Сәлем, бұл мен!)
1.1 Mes premiers contacts (Менің бірінші танысуым)
1.2 Mes activités de matin (Менің таңертеңгі күн тәртібім)
1.3 Matières scolaires (Мектеп пәндері)
Compréhension orale (Тыңдалым)
4. 1. 1. 1 reconnaître des mots dans des textes audio courts;
4. 1. 2. 1 utiliser des indices et des illustrations pour prédire le contenu de courts textes parlés
Production orale (Айтылым)
4. 2. 1. 1 reproduire correctement un nombre limité de sons ainsi que d’accents sur des mots et des expressions simples et familiers;
4. 2. 4. 1 transmettre des informations ou des instructions simples sous la forme de déclarations courtes et simples
Compréhension écrite (Оқылым)
4. 3. 1. 1 déterminer la signification d’un mot familier;
4. 3. 1. 2. déterminer la signification d'un mot inconnu sur un objet familier et quotidien par contexte;
4. 3. 3. 1 trouver des informations spécifiques dans différents types de textes (réseaux sociaux, courriels, publicités, programmes d'événements spéciaux, dépliants et brochures : jour, heure, lieu, etc.)
Production écrite (Жазылым)
4. 4. 1. 1 donner et demander des renseignements sur des sujets relevant de sa vie privée en utilisant des mots et des expressions simples;
4. 4. 2. 1 rédiger des renseignements sur des sujets relevant de sa vie privée en utilisant des mots et des expressions simples;
4. 4. 2. 2 rédiger des mots ou des expressions simples pour décrire certains objets et les lieux familiers
Contenu linguistique (Тілдік мазмұн)
4. 5. 1. 1 utiliser les nombres numéraux: cardinaux: 100-1000000;
4. 5. 1. 2 utiliser des structures syntaxiques et des formes grammaticales simples, en utilisant un vocabulaire familier et en s'accordant sur le genre et le nombre
2. Mon monde (Менің әлемім)
2.1 Ma famille (Отбасым)
2.2 Mon ami (Досым)
2.3 Bon et mauvais (Жақсыдан үйрен, жаманнан жирен)
Compréhension orale (Тыңдалым)
4. 1. 1. 1 reconnaître des mots dans des textes audio courts;
4. 1. 3. 2 comprendre les grandes lignes d’une information très simple, des expressions quotidiennes pour satisfaire des besoins simples de type concret à condition qu’elle soit exprimée très lentement et très clairement et qu’il y ait de temps à autre de longues pauses
Production orale (Айтылым)
4. 2. 1. 1 reproduire correctement un nombre limité de sons ainsi que d’accents sur des mots et des expressions simples et familiers;
4. 2. 2. 1 utilisez des expressions simples et des phrases courtes pour fournir des informations personnelles
Compréhension écrite (Оқылым)
4. 3. 1. 1. déterminer la signification d’un mot familier
4. 3. 2. 1 comprendre des textes courts et simples, des mots familiers et des expressions élémentaires;
4. 3. 5. 1 comparer le contenu et le thème d'un texte illustré avec des images
Production écrite (Жазылым)
4. 4. 1. 1 donner et demander des renseignements sur des sujets relevant de sa vie privée en utilisant des mots et des expressions simples;
4. 4. 3. 1 créer une affiche, une carte postale, une lettre ou une publicité en utilisant des expressions et des phrases simples;
4. 4. 4. 1 transmettre des renseignements personnels détaillés
Contenu linguistique (Тілдік мазмұн)
4. 5. 1. 1 utiliser les nombres numéraux: cardinaux: 100-1000000;
4. 5. 1. 2 utiliser des structures syntaxiques et des formes grammaticales simples, en utilisant un vocabulaire familier et en s'accordant sur le genre et le nombre;
4. 5. 1. 7 utiliser les différentes formes de pronoms;
4. 5. 1. 11 maîtriser les adjectifs démonstratifs (ce, cet, cette, ces), les adjectifs de nationalité, couleurs, les adjectifs réguliers, les adjectifs possessifs
2-тоқсан

2) 4 класс
Темы и их раздел
Раздел
Цели обучения
1 четверть
1. Bonjour, c’est moi (Здравствуйте, это я!)
1.1 Mes premiers contacts
(Мое первое знакомство)
1.2 Mes activités de matin
(Мой утренний распорядок)
1.3 Matières scolaires (Школьные предметы)
Compréhension orale (Аудирование)
4.1.1.1 reconnaître des mots dans des textes audio courts;
4.1.2.1 utiliser des indices et des illustrations pour prédire le contenu de courts textes parlés
Production orale (Говорение)
4.2.1.1 reproduire correctement un nombre limité de sons ainsi que d’accents sur des mots et des expressions simples et familiers;
4.2.4.1 transmettre des informations ou des instructions simples sous la forme de déclarations courtes et simples
Compréhension écrite (Чтение)
4.3.1.1 déterminer la signification d’un mot familier;
4.3.1.2. déterminer la signification d'un mot inconnu sur un objet familier et quotidien par contexte;
4.3.3.1 trouver des informations spécifiques dans différents types de textes (réseaux sociaux, courriels, publicités, programmes d'événements spéciaux, dépliants et brochures : jour, heure, lieu, etc.)
Production écrite (Письмо)
4.4.1.1 donner et demander des renseignements sur des sujets relevant de sa vie privée en utilisant des mots et des expressions simples;
4.4.2.1 rédiger des renseignements sur des sujets relevant de sa vie privée en utilisant des mots et des expressions simples;
4.4.2.2 rédiger des mots ou des expressions simples pour décrire certains objets et les lieux familiers
Contenu linguistique (Языковое содержание)
4.5.1.1 utiliser les nombres numéraux: cardinaux: 100-1000000;
4.5.1.2 utiliser des structures syntaxiques et des formes grammaticales simples, en utilisant un vocabulaire familier et en s'accordant sur le genre et le nombre
2. Mon monde (Мой Мир)
2.1 Ma famille (Моя семья)
2.2 Mon ami (Мой друг)
2.3 Bon et mauvais
(Что такое хорошо и что такое плохо)
Compréhension orale (Аудирование)
4.1.1.1 reconnaître des mots dans des textes audio courts;
4.1.3.2 comprendre les grandes lignes d’une information très simple, des expressions quotidiennes pour satisfaire des besoins simples de type concret à condition qu’elle soit exprimée très lentement et très clairement et qu’il y ait de temps à autre de longues pauses
Production orale (Говорение)
4.2.1.1 reproduire correctement un nombre limité de sons ainsi que d’accents sur des mots et des expressions simples et familiers;
4.2.2.1 utilisez des expressions simples et des phrases courtes pour fournir des informations personnelles
Compréhension écrite (Чтение)
4.3.1.1. déterminer la signification d’un mot familier;
4.3.2.1 comprendre des textes courts et simples, des mots familiers et des expressions élémentaires;
4.3.5.1 comparer le contenu et le thème d'un texte illustré avec des images
Production écrite (Письмо)
4.4.1.1 donner et demander des renseignements sur des sujets relevant de sa vie privée en utilisant des mots et des expressions simples;
4.4.3.1 créer une affiche, une carte postale, une lettre ou une publicité en utilisant des expressions et des phrases simples;
4.4.4.1 transmettre des renseignements personnels détaillés
Contenu linguistique (Языковое содержание)
4.5.1.1 utiliser les nombres numéraux: cardinaux: 100-1000000;
4.5.1.2 utiliser des structures syntaxiques et des formes grammaticales simples, en utilisant un vocabulaire familier et en s'accordant sur le genre et le nombre;
4.5.1.7 utiliser les différentes formes de pronoms;
4.5.1.11 maîtriser les adjectifs démonstratifs (ce, cet, cette, ces), les adjectifs de nationalité, couleurs, les adjectifs réguliers, les adjectifs possessifs
2 четверть

5. Les traditions alimentaires (Тамақтану әдеттері)
5.1. Mes goûts alimentaires et mes plats préférés (Менің тағамға деген талғамым және сүйікті тағамдарым)
5.2 Mes achats aux magasins (Менің дүкендегі сатып алуларым)
5.3 Dans le café (Кафеде)
Compréhension orale (Тыңдалым)
4. 1. 2. 1 utiliser des indices et des illustrations pour prédire le contenu de courts textes parlés;
4. 1. 4. 2 comprendre des questions simples, certains mots familiers et reconnaître les informations clés prononcées lentement et clairement;
4. 1. 5. 1 comprendre les annonces verbales et comprendre les instructions prononcées lentement et clairement en utilisant des mots familiers
Production orale (Айтылым)
4. 2. 2. 1 utilisez des expressions simples et des phrases courtes pour fournir des informations personnelles;
4. 2. 3. 1 donner des informations simples sur vous-même en utilisant une série de phrases simples, de mots ou d'expressions simples avec une préparation préalable;
4. 2. 4. 2 poser des questions sur des sujets simples et familiers et y répondre à l'aide de formules courtes toutes faites et en s'appuyant sur des gestes et des conseils
Compréhension écrite (Оқылым)
4. 3. 1. 2. déterminer la signification d'un mot inconnu sur un objet familier et quotidien par contexte;
4. 3. 2. 2 comprendre le contenu d’un texte informatif assez simple, et de descriptions courtes et simples, des e-mails simples, de courts récits, au sujet d’activités quotidiennes surtout s'ils sont illustrés;
4. 3. 3. 1 trouver des informations spécifiques dans différents types de textes (réseaux sociaux, courriels, publicités, programmes d'événements spéciaux, dépliants et brochures : jour, heure, lieu, etc.)
Production écrite (Жазылым)
4. 4. 3. 1 créer une affiche, une carte postale, une lettre ou une publicité en utilisant des expressions et des phrases simples;
4. 4. 4. 1 transmettre des renseignements personnels détaillés;
4. 4. 5. 1 relier des groupes de mots avec des connecteurs élémentaires tels que "et" ou "mais"
Contenu linguistique (Тілдік мазмұн)
4. 5. 1. 4 utiliser les présentateurs: c’est, voilà;
4. 5. 1. 8 utiliser interrogatifs simples (qui, que, où, quand, comment), les formes affirmatives, les formes négatives;
4. 5. 1. 12 utiliser quantité déterminée (un peu de, beaucoup de, pas de) et la quantité indéterminée (du/de la/des);
4. 5. 1. 13 posséder et utiliser les adverbes: moment de la journée (matin, midi, soir), temps (date, jour, saison, mois, année)
6 Les animaux (Жануарлар)
6.1 Mon animal de compagnie (Менің үй жануарым)

5. Les traditions alimentaires (Привычки питания)
5.1 Mes goûts alimentaires et mes plats préférés
(Мои вкусы и любимые блюда)
5.2 Mes achats aux magasins
(Мои покупки в магазинах)
5.3 Dans le café (В кафе)
Compréhension orale (Аудирование)
4.1.2.1 utiliser des indices et des illustrations pour prédire le contenu de courts textes parlés;
4.1.4.2 comprendre des questions simples, certains mots familiers et reconnaître les informations clés prononcées lentement et clairement;
4.1.5.1 comprendre les annonces verbales et comprendre les instructions prononcées lentement et clairement en utilisant des mots familiers
Production orale (Говорение)
4.2.2.1 utilisez des expressions simples et des phrases courtes pour fournir des informations personnelles;
4.2.3.1 donner des informations simples sur vous-même en utilisant une série de phrases simples, de mots ou d'expressions simples avec une préparation préalable;
4.2.4.2 poser des questions sur des sujets simples et familiers et y répondre à l'aide de formules courtes toutes faites et en s'appuyant sur des gestes et des conseils
Compréhension écrite (Чтение)
4.3.1.2. déterminer la signification d'un mot inconnu sur un objet familier et quotidien par contexte;
4.3.2.2 comprendre le contenu d’un texte informatif assez simple, et de descriptions courtes et simples, des e-mails simples, de courts récits, au sujet d’activités quotidiennes surtout s'ils sont illustrés;
4.3.3.1 trouver des informations spécifiques dans différents types de textes (réseaux sociaux, courriels, publicités, programmes d'événements spéciaux, dépliants et brochures : jour, heure, lieu, etc.)
Production écrite (Письмо)
4.4.3.1 créer une affiche, une carte postale, une lettre ou une publicité en utilisant des expressions et des phrases simples;
4.4.4.1 transmettre des renseignements personnels détaillés;
4.4.5.1 relier des groupes de mots avec des connecteurs élémentaires tels que "et" ou "mais"
Contenu linguistique
(Языковое содержание)
4.5.1.4 utiliser les présentateurs: c’est, voilà;
4.5.1.8 utiliser interrogatifs simples (qui, que, où, quand, comment), les formes affirmatives, les formes négatives;
4.5.1.12 utiliser quantité déterminée (un peu de, beaucoup de, pas de) et la quantité indéterminée (du/de la/des);
4.5.1.13 posséder et utiliser les adverbes: moment de la journée (matin, midi, soir), temps (date, jour, saison, mois, année)
6. Les animaux (Животные)
6.1 Mon animal de compagnie (Мой питомец)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Цифрлық сауаттылық" оқу пәнінің үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – бағдарлама) "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. "Цифрлық сауаттылық" оқу пәнін оқыту мақсаты білім алушыларды қазіргі заманғы ақпараттық технологияларды практикада тиімді пайдалану үшін компьютердің құрылысы, ақпаратты ұсыну және өңдеу, Интернет желісінде жұмыс істеу, есептік ойлау, робототехника мәселелері бойынша базалық білім, білік және дағдылармен қамтамасыз ету.
3. Оқыту міндеттері:
1) білім алушыларға компьютер туралы, қазіргі заманғы цифрлық құрылғылар және олардың қоғамдағы рөлі туралы бастапқы ақпараттар беру;
2) ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалана отырып, білім алушылардың есептік ойлау, роботтарды жинау және программалау, ақпаратты түрлі нысандарда іздеу, жинау, өңдеу, сақтау мен тарату дағдыларын қалыптастыру;
3) білім алушылардың әртүрлі қолданбалы бағдарламаларды қолдану арқылы өз идеяларын ұсыну дағдыларын қалыптастыруға ықпал ету;
4) байланыс, ақпарат алмасу және ынтымақтастық үшін ақпараттық- коммуникациялық технологияларды пайдалануын ынталандыру;
5) білім алушыларды компьютермен қауіпсіз жұмыс істеу ережелері мен авторлық құқықтарды құрметтеуді үйрету.
4. Оқу бағдарламасының ерекшелігіне оның пән бойынша білім мен білігінің қалыптасуына бағдарлануы ғана емес, сонымен қатар, білімді функционалдық және шығармашылық жағынан қолдану, сын тұрғысынан ойлау, зерттеу жұмыстарын жүргізу, ақпараттық және коммуникациялық технологияларды, әртүрлі коммуникациялық әдістерді пайдалану, топта және жеке жұмыс істей білу, проблемаларды шешу және шешім қабылдау сияқты кең ауқымды дағдылар жатады.
5. Жеке тұлғалық қасиеттердің кең спектрлі дағдылардың табиғи үйлесімде дамуы - білім алушылардың бойында: "қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік", "құрмет", "ынтымақтастық", "еңбек және шығармашылық", "ашықтық", "өмір бойы білім алу" сияқты базалық құндылықтарды қалыптастырудың негізі болып табылады. Бұл құндылықтар білім алушылардың мінез-құлқына және күнделікті іс-әрекеттеріне ынталандырушы болуға арналған оның тұрақты тұлғалық бағдары болуы тиіс.

Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа по учебному предмету "Цифровая грамотность" разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Целью изучения учебного предмета "Цифровая грамотность" является обеспечение обучающихся базовыми знаниями, умениями и навыками по вопросам устройства компьютера, представления и обработки информации, работы в сети Интернет, вычислительного мышления, робототехники для эффективного использования современных информационных технологий на практике.
3. Задачи обучения:
1) предоставить обучающимся первоначальные сведения о компьютере, современных цифровых устройствах и их роли в жизни общества;
2) формировать у обучающихся навыки вычислительного мышления, сборки и программирования роботов, поиска, сбора, обработки, хранения и передачи информации в различных формах с использованием информационно-коммуникационных технологий;
3) способствовать формированию навыков обучающихся представлять свои идеи, используя различные прикладные программы;
4) способствовать использованию информационно-коммуникационных технологий для общения, обмена информацией и сотрудничества;
5) прививать обучающимся правила безопасной работы с компьютером и уважение авторских прав.
4. Отличительной особенностью учебной программы является ее направленность на формирование не только предметных знаний и умений, но и навыков широкого спектра: функциональное и творческое применение знаний, критическое мышление, проведение исследовательских работ, использование информационно-коммуникационных технологий, применение различных способов коммуникации, умение работать в группе и индивидуально, решение проблем и принятие решений.
5. Развитие личностных качеств в органическом единстве с навыками широкого спектра являются основой для привития обучающимся базовых ценностей образования: "казахстанский патриотизм и гражданская ответственность", "уважение", "сотрудничество", "труд и творчество", "открытость", "образование в течение всей жизни". Эти ценности призваны стать устойчивыми личностными ориентирами ученика, мотивирующими его поведение и повседневную деятельность.

2-тарау. "Цифрлық сауаттылық" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
1 - параграф. "Цифрлық сауаттылық" оқу пәнінің мазмұны
6. "Цифрлық сауаттылық" оқу пәні бойынша білім жүктемесінің көлемі:
1) 1-сынып аптасына 1 сағаттан, ІІ жартыжылдықтан бастап 17 сағат;
2) 2-сынып аптасына 1 сағаттан, оқу жылында 34 сағат;
3) 3-сынып аптасына 1 сағаттан, оқу жылында 34 сағат;
4) 4-сынып аптасына 1 сағаттан, оқу жылында 34 сағатты құрайды.
7. "Цифрлық сауаттылық" оқу пәнін оқытудағы негізгі талап - компьютерлік жүйелерге қолжетімділік. "Цифрлық сауаттылық" оқу пәнін тиімді өткізуге арналған қажетті жабдықтардың тізімі:
гарнитурамен жабдықталған дербес компьютерлер (микрофоны бар құлаққаптар);
интернетке кең жолақты қосылуымен мұғалімдер мен білім алушылар арасындағы байланыс және құралдарын деректермен алмасуды қамтамасыз ететін жоғары сапалы ашық қатынас желісі;
перифериялық құрылғылар: принтер, сканер, көшіру техникасы, интерактивті проектор/интерактивті тақта;
робототехникаға арналған жиынтықтар.
8. Пәннің негізгі мазмұны келесі бөлімдерді қамтиды:
1) ақпараттық әдеп
2) менің алғашқы суретім
3) біздің өміріміздегі алгоритм
4) программалау
5) компьютер;
6) ақпаратты ұсыну және өңдеу;
7) интернет желісінде жұмыс істеу;
8) есептік ойлау;
9) робототехника.
9. "Компьютер" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) компьютердің құрылғылары;
2) бағдарламалық қамтамасыз ету;
3) қауіпсіздік.
10. "Ақпаратты ұсыну және өңдеу" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) мәтіндер;
2) графика;
3) презентациялар;
4) мультимедиа.
11. "Интернеттегі жұмыс" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) ақпаратты іздеу;
2) ақпаратпен алмасу.
12. "Есептік ойлау" бөлімі төмендегі бөлімшелерді қамтиды:
1) алгоритмдер;
2) программалау.
13. "Робототехника" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) жалпы робототехника;
2) роботтың қозғалысы;
3) датчиктер мен қозғалтқыштар.
14. "Цифрлық сауаттылық" оқу пәнінің 1-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) "Ақпараттық әдеп": Өз денсаулығымызды сақтаймыз; Біздің айналамыздағы ақпарат; Ақпарат және компьютер; Интернет желісінде жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік.
2) "Менің алғашқы суретім": Фигуралар; Фигуралармен орындалатын іс-әрекет.
3) "Біздің өміріміздегі алгоритмдер": Біздің өміріміздегі алгоритм.
4) "Программалау": Scratch бағдарламасымен танысу; Менің алғашқы бағдарламам.
15. "Цифрлық сауаттылық" оқу пәнінің 2-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) "Компьютер": компьютер құрылғылары, енгізу (тінтуір, пернетақта, микрофон) және шығару құрылғылары (монитор, принтер, дыбыс шығарғыш/ құлаққап);
Бағдарламалық қамтамасыз ету: файлдар және бумалар туралы түсінік, файлдар мен бумаларды жасау, көшіру, жылжыту және жою, контекстік мәзір командаларын пайдалану;
Қауіпсіздік: цифрлық құрылғылармен жұмыс жасау барысындағы қауіпсіздік ережелері;

Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Цифровая грамотность"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Цифровая грамотность"
6. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Цифровая грамотность" составляет:
1) в 1 классе - 1 час в неделю со ІІ полугодия, 17 часов в учебном году;
2) во 2 классе - 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
3) в 3 классе - 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
4) в 4 классе - 1 час в неделю, 34 часа в учебном году.
7. Требованием для преподавания учебного предмета "Цифровая грамотность" является доступ к компьютерным системам. Список оборудования, необходимый для эффективного проведения занятий по учебному предмету "Цифровая грамотность" включает:
персональные компьютеры, укомплектованные гарнитурой (наушниками с микрофоном);
высококачественная сеть открытого доступа для обеспечения обмена данными между устройствами и коммуникации учителей и обучающихся с широкополосным доступом к сети Интернет;
периферийные устройства: принтер, сканер, копировальная техника, интерактивный проектор/интерактивная доска;
наборы для робототехники.
8. Базовое содержание учебного предмета включает следующие разделы:
1) информационный этикет;
2) мой первый рисунок;
3) алгоритмы в нашей жизни;
4) программирование;
5) компьютер;
6) представление и обработка информации;
7) работа в сети Интернет;
8) вычислительное мышление;
9) робототехника.
9. Раздел "Компьютер" включает следующие подразделы:
1) устройства компьютера;
2) программное обеспечение;
3) безопасность.
10. Раздел "Представление и обработка информации" включает следующие подразделы:
1) тексты;
2) графика;
3) презентации;
4) мультимедиа.
11. Раздел "Работа в сети Интернет" включает следующие подразделы:
1) поиск информации;
2) обмен информацией.
12. Раздел "Вычислительное мышление" включает следующие подразделы:
1) алгоритмы;
2) программирование.
13. Раздел "Робототехника" включает следующие подразделы:
1) общая робототехника;
2) движение робота;
3) датчики и моторы.
14. Базовое содержание учебного предмета "Цифровая грамотность" для 1 класса:
1) "Информационный этикет": Сохраняем свое здоровье; Информация вокруг нас; Информация и компьютер; Безопасность при работе в сети Интернет.
2) "Мой первый рисунок": Фигуры; Действия с фигурами.
3) "Алгоритмы в нашей жизни": Алгоритмы в нашей жизни.
4) "Программирование": Знакомство с Scratch; Моя первая программа.
15. Базовое содержание учебного предмета "Цифровая грамотность" для 2 класса:
1) "Компьютер": устройства компьютера, устройства ввода (мышь, клавиатура, микрофон) и вывода (монитор, принтер, колонки/наушники).
Программное обеспечение: понятие файла и папки, создание, копирование, перемещение и удаление файлов и папок, использование команд контекстного меню.
Безопасность: правила техники безопасности при работе с цифровыми устройствами;

2) "Ақпаратты ұсыну және өңдеу":
Мәтіндер: мәтіндік редактордағы және ойын ортасындағы сөйлемдер жиынтығы;
Графика: суретті өңдеу; қию, бұру және суреттің өлшемін өзгерту, суреттің үзіндісін көшіру және бейнелеу;
Мультимедиа: дыбысты жазу және ойнату, дыбыстық файлдарды өңдеу;
3) "Интернет желісінде жұмыс істеу": браузер арқылы берілген тақырып бойынша ақпаратты іздеу, қосымшалар арасында мәліметтер алмасу;
4) "Есептік ойлау": алгоритмдер, тармақталу алгоритмі, алгоритмнің сөз түрінде ұсынылуы.
Программалау: ойын программалау ортасының кіріктірілген графикалық редакторында өзінің кейіпкерін жасау, пернетақтадан спрайтты басқаруды ұйымдастыру, кейіпкерлер арасындағы мәтіндік диалогты ұйымдастыру; ойын ортасында дыбыстық файлдарды өңдеу;
5) "Робототехника": оқу роботының негізгі моделін құрастыру, роботқа арналған бағдарламаны жүктеу және іске қосу, роботты берілген жылдамдықта, берілген дөңгелек айнымалының саны бойынша алға, артқа жылжыту, роботты берілген бұрышқа (90, 180 градус) айналдыру, роботтың вербалды түрде көрсетілген алгоритм бойынша қозғалысын ұйымдастыру, сенсорлық сенсорды пайдалану, роботқа арналған аудио файлды жүктеу, роботқа арналған бағдарлама жасау кезінде дыбысты пайдалану, жасалған роботты аудиторияға ұсыну.
16. "Цифрлық сауаттылық" оқу пәнінің 3-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) "Компьютер": компьютер құрылғылары: таңба регистрін, пернетақтаның орналасуын, меңзерді басқаруды өзгертуге арналған клавиштер.
Бағдарламалық қамтамасыз ету: қолданбалы бағдарламаларда "қызу" клавиштерді пайдалану.
Қауіпсіздік: Интернет желісінде жұмыс істеуде жеке қауіпсіздігінің негізгі ережелері.
2) "Ақпаратты ұсыну және өңдеу".
Мәтіндер: мәтінді теру ережелері, мәтінді өңдеу, қаріп пен абзацты пішімдеу (жазылуы, түсі, тегістеу), қиып алу, көшіру, белгіленген мәтінді құжатқа қою, мәтінге суретті қою және орналастыруын реттеу;
Презентациялар: презентация конструкторы; бағдарлама мәзірі; презентацияның ашылуы мен сақталуы; мәтінді және суреттерді слайдқа орналастыру; слайдтар арасында ауысу; презентация дизайны.
Графика: фотосуреттерді өңдеуге арналған бағдарлама (ашық, контраст, бет жиектері);
3) "Интернет желісіндегі жұмыс": ақпарат іздеу: құжаттан мәтін үзіндісін іздеу. Ақпарат алмасу: желідегі ақпарат алмасу жолдары, жоба бойынша бірлесіп жұмыс істеуге арналған мессенджерлерді пайдалану.
4) "Есептік ойлау".
Алгоритмдер: цикл; циклдік алгоритмді іске асыру кезінде орындаушының командалары жүйесі.
Программалау: программалау ойын алаңын құру барысында алгоритмді жүзеге асыру, дайын сценарий бойынша ойын әзірлеу, ойын программалау алаңында бірнеше көріністер және кейіпкерлермен жұмыс істеу.

2) "Представление и обработка информации".
Тексты: набор предложений в текстовом редакторе и игровой среде.
Графика: редактирование рисунка, обрезка, поворот и изменение размера рисунка, копирование и отражение фрагмента рисунка.
Мультимедиа: запись и воспроизведение звука, редактирование звуковых файлов;
3) "Работа в сети Интернет": использование браузера для поиска информации на заданную тему, обмен данными между приложениями;
4) "Вычислительное мышление": алгоритмы, алгоритм ветвления, словесная форма записи алгоритма.
Программирование: создание собственного персонажа во встроенном графическом редакторе игровой среды программирования, организация управления спрайтом с клавиатуры, организация текстового диалога между персонажами; редактирование звуковых файлов в игровой среде;
5) "Робототехника": сборка базовой модели образовательного робота, загрузка и запуск программы для робота, движение робота с заданной скоростью, на заданное количество оборотов колеса, вперед, назад, поворот робота на заданный угол (90, 180 градусов). организация движения робота по заданному в словесной форме алгоритму, использование датчика касания, загрузка аудиофайла для робота, использование звука при разработке программы для робота, представление созданного робота аудитории.
16. Базовое содержание учебного предмета "Цифровая грамотность" для 3 класса:
1) "Компьютер": устройства компьютера: клавиши для смены регистра символов, раскладки клавиатуры, управления курсором.
Программное обеспечение: "горячие" клавиши в прикладных программах.
Безопасность: основные правила личной безопасности при работе в сети Интернет;
2) "Представление и обработка информации".
Тексты: правила набора текста, редактирование текста, форматирование шрифта и абзаца (начертание, цвет, выравнивание), вырезание, копирование, вставка выделенного текста в документ, вставка изображение в текст и настройка обтекания.
Презентации: конструктор презентаций; меню программы; открытие и сохранение презентаций; размещение текста и изображений на слайде; переходы между слайдами; дизайн презентации.
Графика: программа для обработки фотографий (яркость, контрастность, рамки);
3) "Работа в сети Интернет": поиск информации: поиск фрагмента текста в документе. Обмен информацией: способы обмена информацией в сети, использование мессенджеров для совместной работы над проектом.
4) "Вычислительное мышление".
Алгоритмы: цикл, система команд исполнителя при реализации циклического алгоритма.
Программирование: реализация циклического алгоритма при создании игры в игровой среде программирования, разработка игры по готовому сценарию, работа с несколькими сценами и персонажами в игровой среде программирования.

5) "Робототехника": орта мотордың жылдамдығы мен айналымның санын келтіру; робот қозғалысын ұйымдастыру үшін циклді қолдану.
17. "Цифрлық сауаттылық" оқу пәнінің 4-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) "Компьютер": компьютер құрылғылары, компьютерлік және мобильді техникалық ескіруіне ғылыми-техникалық прогрестің әсері.
Қауіпсіздік: сенімді пароль критерийлері.
2) "Ақпаратты ұсыну және өңдеу".
Презентациялар: слайдтың макеті; объектілердің анимациясы; бейне мен аудионы кірістіру, слайдтар арасындағы ауысулар.
Мультимедиа: бейнеролик жасау.
3) "Интернет желісіндегі жұмыс".
Ақпарат іздеу: компьютерде файл мен бумаларды іздеу; ақпарат алмасу: браузерді реттеу (бетбелгі, журнал мен жүктеу); электрондық пошта: хабарлама қабылдау және жіберу, файлдары қоса берілген хабарлама.
4) "Есептік ойлау".
Алгоритмдер: енгізілген циклдер, логикалық операторлар, салыстыру операторлары.
Программалау: программалау ойын алаңында айнымалыларды қолдану; жеке сценарийі бойынша ойын әзірлеу.
5) "Робототехника": түс датчигі; ультрадыбыс датчигі.
2-параграф. Оқу мақсаттарының жүйесі
18. Оқу мақсаттары бағдарламада кодпен берілген. Кодта бірінші нөмір сыныпты, екінші және үшінші сандар - бөлім мен бөлімше, төртінші сан оқу мақсатының нөмірленуін көрсетеді. Мысалы, 2.1.2.1 кодында: "2" – сынып, "1.2" – бөлімше, "1" – оқу мақсатының нөмірленуі.
19. Оқыту мақсаты жүйесі әр сыныпқа бөлім бойынша берілген:
1) Ақпараттық әдеп:
Білім алушылар білуі тиіс:
Бөлімше
1-сынып
1. Өз денсаулығымызды сақтаймыз
1. 1. 1. 1 компьютермен жұмыс істеу барысында тәртіп ережелерін ұстанып өз денсаулығын сақтау;
1. 1. 1. 2 компьютердің негізгі құрылғыларын атау
2. Біздің айналамыздағы ақпарат
1. 1. 2. 1 қабылдау тәсілдері бойынша ақпарат түрлерін анықтау
3. Ақпарат және компьютер
1. 1. 3. 1 ұсыну формасы бойынша ақпарат түрлерін ажырату;
1. 1. 3. 2 ақпаратты ұсыну кезіндегі ақпарат көздері мен қабылдағыштардың байланыс арналарына мысалдар келтіру
4. Интернет желісінде жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік
1. 1. 4. 1 Интернет желісін өмірде қолдану мысалдарын келтіру;
1. 1. 4. 2 желідегі барлық ақпарат сенімді және пайдалы емес екенін талқылау;
1. 1. 4. 3 Интернет желісіне жеке ақпаратты беру кезіндегі қауіптерді анықтау
2) Менің алғашқы суретім:
1. Фигуралар
1. 2. 1. 1 стандартты фигураларды қолданып кескін салу;
1. 2. 1. 2 түстер палитрасындағы негізгі түсті өзгертіп кескін салу;
1. 2. 1. 3 палитрада фон түсін тандап кескін салу;
1. 2. 1. 4 контурын өзгерту арқылы фигураны салу;
1. 2. 1. 5 фигура түсін құйып бояу арқылы өзгертіп салу

5) "Робототехника": настройка скорости и количества оборотов среднего мотора, использование цикла для организации движения робота.
17. Базовое содержание учебного предмета "Цифровая грамотность" для 4 класса:
1) "Компьютер": устройства компьютера, влияние научно-технического прогресса на устаревание компьютерной и мобильной техники.
Безопасность: критерий надежного пароля.
2) "Представление и обработка информации".
Презентации: макет слайда, анимация объектов; вставка видео и звука, переходы между слайдами.
Мультимедиа: создание видеоролика;
3) "Работа в сети Интернет".
Поиск информации: поиск файлов и папок на компьютере; обмен информацией: настройки браузера (закладки, история и загрузки); электронная почта: прием и отправка сообщений, сообщения с прикрепленными файлами;
4) "Вычислительное мышление".
Алгоритмы: вложенные циклы, логические операторы, операторы сравнения.
Программирование: переменные в игровой среде программирования, разработка игры по собственному сценарию;
5) "Робототехника": датчик цвета; датчик ультразвука.
Параграф 2. Система целей обучения
18. Цели обучения в программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 2.1.2.1: "2" – класс, "1.2" – раздел и подраздел, "1" – нумерация учебной цели.
19. Система целей обучения дана по разделу на каждый класс:
1) Информационный этикет:
Обучающиеся должны знать:
Подраздел
1 класс
1. Сохраняем свое здоровье
1.1.1.1 соблюдать правила поведения во время работы за компьютером для сохранения своего здоровья;
1.1.1.2 называть основные устройства компьютера
2. Информация вокруг нас
1.1.2.1 определять виды информации по способу восприятия
3. Информация и компьютер
1.1.3.1 различать виды информации по форме представления;
1.1.3.2 приводить примеры каналов связи, источников и приемников информации во время ее передачи
4. Безопасность при работе в сети Интернет
1.1.4.1 приводить примеры использования сети Интернет в жизни человека;
1.1.4.2 рассуждать, что не вся информация, размещаемая в сети достоверна и полезна;
1.1.4.3 определять опасности передачи личной информации при общении в сети Интернет
2) Мой первый рисунок:
1. Фигуры
1.2.1.1 использовать стандартные фигуры для создания изображения;
1.2.1.2 выбирать основной цвет на палитре для создания изображения;
1.2.1.3 выбирать цвет фона на палитре для создания изображения;
1.2.1.4 изменять контур фигуры при ее создании;
1.2.1.5 изменять заливку фигуры при ее создании

2. Фигуралармен орындалатын іс-әрекет
1. 2. 2. 1 форма мен параметрді қолданып кескін бөлігін ерекшелеу;
1. 2. 2. 2 көшіру, қиып алу және қою құралдарын қолданып кескін салу;
1. 2. 2. 3 бұру немесе айналдыру құралдарын қолданып кескін салу;
1. 2. 2. 4 түспен толтыру құралын қолданып кескін салу
3) Біздің өміріміздегі алгоритм:
1. Біздің өміріміздегі алгоритм
1. 3. 1. 1 алгоритм, әрекет және команда ұғымдарын түсіндіру;
1. 3. 1. 2 орындаушы және оның командалар жүйесін анықтап алгоритм құру;
1. 3. 1. 3 алгоритм түрлерін өмірмен байланыстырып мысалдар келтіру
4) Программалау:
1. Scratch-пен танысу
1. 4. 1. 1 кейіпкер фигурасы үшін кітапханадан Спрайтты таңдау;
1. 4. 1. 2 кітапханадан сахна фонын таңдау
2. Менің алғашқы бағдарламам
1. 4. 2. 1 Scratch (скретч) ойын программалау ойын ортасында дайын сценарийді алгоритм бойынша іске асыру; 1. 4. 2. 2 Scratch (скретч) ойын программалау ойын ортасында есептің шарты бойынша сызықтық алгоритм әзірлеу; 1. 4. 2. 3 Scratch (скретч) ойын программалау ойын ортасында жобаны құру, сақтау және ашу
2-4 - сынып
1) Компьютер:
Бөлімше
2-сынып
3-сынып
4-сынып
1. Компьютердің құрылғылары
2. 1. 1. 1 дыбыстық ақпаратты енгізу және шығару құрылғыларын ажырату;
3. 1. 1. 1 мәтіндік процессорда пернетақтаны қолданып символдар регистрін, батырмалардың орналасу нұсқасын және меңзерді басқару тәсілін ауыстыру;
4. 1. 1. 1 ғылыми- техникалық прогрестің компьютерлер мен мобильді құрылғылардың өзгеруіне әсерін түсіндіру;
2. Программалық қамтамасыз ету
2. 1. 2. 1 файл, бума және жарлық ұғымдарын түсіндіру;
2. 1. 2. 2 файлдар мен бумаларды жасау, көшіру, жылжыту және жою;
2. 1. 2. 3 өз жұмысындағы контекстік мәзірді пайдалану;
3. 1. 2. 1 қолданбалы бағдарламаларда пернелер комбинациясын қолдану;
3. Қауіпсіздік
2. 1. 3. 1. негізгі техника қауіпсіздік ережелеріне сүйеніп цифрлық құрылғылармен жұмыс істеу;
2. 1. 3. 2. нетикет ережелеріне сүйеніп интернет желісімен жұмыс істеу
3. 1. 3. 1 интернет желісінде жұмыс істеуде жеке қауіпсіздік ережелерін сақтау;
4. 1. 3. 1. пароль сенімділігі туралы қорытынды жасау;
4. Қауіпсіздік ережесі
2) Ақпаратты ұсыну және өңдеу:
Бөлімше
2-сынып
3-сынып
4-сынып
1. Мәтіндер
2. 2. 1. 1. Scratch (скретч) ойын программалау ортасының блоктарындағы мәтінді өңдеу; 2. 2. 1. 2. өз идеяларын жазу үшін мәтіндік редакторды пайдалану
3. 2. 1. 1 мәтінді теру ережелерін ұстану;
3. 2. 1. 2 мәтіндік процессорда мәтінді өңдеу;
3. 2. 1. 3 мәтіндік процессорда қаріп пен абзацты пішімдеу;
3. 2. 1. 4 мәтінге суретті қою және оны баптау
4. 2. 1. 1 мәтіндік процессорда қарапайым кестелер құру
2 Графика
2. 2. 2. 1 жоба үшін Scratch (скретч) программалау ортасындағы кіріктірілген графикалық редакторда кейіпкер фигурасын көшіру және көрсету;
2. 2. 2. 2 (Scratch (скретч)) ойын программалау ортасындағы кіріктірілген графикалық редакторда жоба кейіпкері үшін фигураны өңдеу (қиып алу, бұру, өлшемін өзгерту)
3. 2. 2. 1 сурет пішімінің параметрлерін өзгерту (жарықтық, контраст, бет жиектері)

2. Действия с фигурами
1.2.2.1 использовать формы и параметры для выделения фрагмента изображения;
1.2.2.2 использовать инструменты: Копировать, Вырезать, Вставить при создании изображения;
1.2.2.3 использовать инструмент Повернуть или отразить при создании изображения;
1.2.2.4 использовать инструмент Заливка цветом для создания изображения
3) Алгоритмы в нашей жизни:
1. Алгоритмы в нашей жизни
1.3.1.1 объяснять понятия алгоритм, действие и команда;
1.3.1.2 определять исполнителя и систему его команд для создания алгоритма;
1.3.1.3 приводить примеры применения различных видов алгоритмов в жизни
4) Программирование:
1. Знакомство с Scratch
1.4.1.1. выбирать Спрайт из библиотеки для фигуры персонажа;
1.4.1.2. выбирать фон из библиотеки для сцены
2. Моя первая программа
1.4.2.1. реализовать алгоритм по готовому сценарию в игровой среде программирования (Scratch (скретч));
1.4.2.2. разрабатывать линейный алгоритм в игровой среде программирования (Scratch (скретч))по условию задачи;
1.4.2.3. создавать, сохранять и открывать проект в игровой среде программирования (Scratch (скретч))
2-4 класс:
1) Компьютер:
Подраздел
2 класс
3 класс
4 класс
1. Устройства компьютера
2.1.1.1 отличать устройства ввода и вывода звуковой информации
3.1.1.1 использовать в текстовом процессоре клавиши для смены регистра символов, раскладки клавиатуры, управления курсором
4.1.1.1 объяснять влияние научно-технического прогресса на изменение компьютеров и мобильных устройств
2. Программное обеспечение
2.1.2.1 объяснять назначение файла, папки и ярлыка;
2.1.2.2 создавать, копировать, перемещать и удалять файлы и папки;
2.1.2.3 использовать контекстное меню в своей работе
3.1.2.1 использовать комбинацию клавиш в прикладных программах
3. Безопасность
2.1.3.1 следовать основным правилам техники безопасности при работе с цифровыми устройствами;
2.1.3.2 следовать правилам нетикета при работе в сети Интернет
3.1.3.1 следовать основным правилам личной безопасности при работе в сети Интернет
4.1.3.1. сделать вывод о надежности пароля
4. Техника безопасности
2) Представление и обработка информации:
Подраздел
2 класс
3 класс
4 класс
1. Тексты
2.2.1.1 редактировать текст в блоках игровой среды программирования (Scratch (скретч));
2.2.1.2 использовать текстовый редактор для записи своих идей
3.2.1.1 следовать правилам набора текста;
3.2.1.2 редактировать текст в текстовом процессоре;
3.2.1.3 форматировать шрифт и абзац в текстовом процессоре;
3.2.1.4. вставлять изображения в текст и настраивать его обтекание
4.2.1.1 создавать простые таблицы в текстовом процессоре
2. Графика
2.2.2.1 копировать и отражать фигуру персонажа во встроенном графическом редакторе игровой среды программирования (Scratch (скретч)) для проекта;
2.2.2.2 редактировать фигуру персонажа (обрезка, поворот, изменение размера) во встроенном графическом редакторе игровой среды программирования (Scratch (скретч)) для проекта
3.2.2.1 изменять настройки формата рисунка (яркость, контрастность, рамки)

3. Презентациялар
3. 2. 3. 1 мәтін мен суреттері бар қарапайым презентация жасау;
3. 2. 3. 2 слайдтар арасында ауысуларды қолдану;
3. 2. 3. 3 презентацияларды безендіру үшін дайын дизайнды қолдану;
4. 2. 3. 1 слайд құру үшін макет таңдау;
4. 2. 3. 2 презентациядағы нысандарға анимация қосу және баптау
4. Мультимедиа
2. 2. 4. 1 негізгі пернелердің атауын білу және оларды қолдану;
2. 2. 4. 2. Scratch (скретч) ойын программалау ортасында дыбыстық файлдарды өңдеу; 2. 2. 4. 3 роботқа арналған аудиофайлды жүктеу; 2. 2. 4. 4. роботқа арналған бағдарламаны әзірлеу кезінде дыбысты пайдалану;
4. 2. 4. 1 видеоредакторда бейнефайлдарды өңдеу;
4. 2. 4. 2 презентацияда фотосуреттер, дыбыстар және бейнелерді қолдану;
4. 2. 4. 3 презентацияға дыбыстар мен бейнелерді кірістіру;
4. 2. 4. 4 бейнероликке монтаж жасау
3) Интернет желісінде жұмыс істеу:
Бөлімше
2-сынып
3-сынып
4-сынып
1. Ақпараттар іздеу
2. 3. 1. 1 берілген тақырып бойынша ақпаратты іздеу үшін браузерді қолдану;
3. 3. 1. 1 ақпарат іздеуді іске асыру (құжаттағы мәтін үзіндісі);
4. 3. 1. 1 тірек сөздер арқылы браузерде ақпарат іздеу;
4. 3. 1. 2 ақпаратты (компьютердегі файлдар мен бумалар) іздеуді жүзеге асыру;
2. Ақпарат алмасу
2. 3. 2. 1 қосымшалар арасында деректермен алмасуды іске асыру;
3. 3. 2. 1. жобада бірлесіп жұмыс істеу үшін мессенджер құралдарын қолдану;
3. 3. 2. 2. желідегі ақпарат алмасу жолдарын түсіндіру;
4. 3. 2. 1 электронды поштаның мүмкіндіктерін түсіндіру;
4. 3. 2. 2 браузер параметрлерін қолдану (бетбелгілер жасау, тарихын және жүктеуді көру);
4. 3. 2. 3 файлдары қоса берілген хабарламаларды электрондық пошта арқылы қабылдау және жіберу;
4. 3. 2. 4 электронды поштаның баптауларын қолдану (бума, фонға арналған тақырыптық суреттер)
3. Интернет желісінде қауіпсіздік
4) Есептік ойлау:
Бөлімше
2-сынып
3-сынып
4-сынып
1. Алгоритмдер
2. 4. 1. 1 Scratch (скретч) ойын программалау ортасында берілген сценарий бойынша тармақталған алгоритмді өңдеу;
2. 4. 1. 2 Scratch (скретч) ойын программалау ортасында берілген ауызша түрде тармақталған алгоритмді іске асыру;
2. 4. 1. 3 мәселені шешу үшін алгоритм құрастыру;
3. 4. 1. 1 Scratch (скретч) программалау ортасында берілген сценарий бойынша циклдік алгоритм құру;
3. 4. 1. 2 Scratch (скретч) программалау ортасында ауызша түрде берілген қайталау циклдік алгоритмді іске асыру
4. 4. 1. 1 Scratch (скретч) программалау ортасында кірістірілген циклді іске асыру;
4. 4. 1. 2 Scratch (скретч) программалау ортасында логикалық операторларды қолдану;
4. 4. 1. 3 Scratch (скретч) программалау ортасында салыстыру операторларын қолдану

3. Презентации
3.2.3.1 создавать простые презентации, содержащие текст и рисунки;
3.2.3.2 использовать переходы между слайдами;
3.2.3.3 использовать готовый дизайн для оформления презентации
4.2.3.1 выбирать макет для слайда;
4.2.3.2 настраивать анимацию объектов в презентации;
4. Мультимедиа
2.2.4.1 знать наименование клавиш и использует их;
2.2.4.2 редактировать звуковые файлы в игровой среде программирования (Scratch (скретч));
2.2.4.3 загружать аудиофайл для робота;
2.2.4.4 использовать звук при разработке программы для робота
4.2.4.1 редактировать видеофайлы в видеоредакторе;
4.2.4.2 использовать в презентации изображения, звуки и видео;
4.2.4.3 вставлять звуки и видео в презентацию;
4.2.4.4 осуществлять монтаж видеоролика
3) Работа в сети Интернет:
Подраздел
2 класс
3 класс
4 класс
1. Поиск информации
2.3.1.1 использовать браузер для поиска информации на заданную тему
3.3.1.1 осуществлять поиск информации (фрагмента текста в документ)
4.3.1.1 использовать браузер для поиска информации по ключевым словам;
4.3.1.2 осуществлять поиск Информации
(файлов и папок на компьютере)
2. Обмен информацией
2.3.2.1 осуществлять обмен данными между приложениями
3.3.2.1. использовать мессенджеры для совместной работы над проектом;
3.3.2.2. объяснять способы обмена информацией в сети
4.3.2.1. объяснять возможности электронной почты;
4.3.2.2. использовать настройки браузера (создавать закладки, просматривать историю и загрузки);
4.3.2.3 получать и отправлять по электронной почте сообщения с прикрепленным и файлами;
4.3.2.4 использовать настройки электронной почты (папки, темы для фона)
3. Безопасность в сети Интернет
4) Вычислительное мышление:
Подраздел
2 класс
3 класс
4 класс
1. Алгоритмы
2.4.1.1 разработать алгоритм ветвления в игровой среде программирования (Scratch (скретч)) по заданному сценарию;
2.4.1.2 реализовать алгоритм ветвления, заданный в словесной форме в игровой среде программирования (Scratch (скретч));
2.4.1.3 составлять алгоритм решения поставленной задачи
3.4.1.1 разработать алгоритм цикл по заданному сценарию в среде программирования (Scratch (скретч));
3.4.1.2 реализовать цикл алгоритм повторения, заданный в словесной форме в среде программирования (Scratch (скретч))
4.4.1.1 реализовать вложенный цикл в среде программирования (Scratch (скретч));
4.4.1.2 использовать логические операторы в среде программирования (Scratch скретч));
4.4.1.3 использовать операторы сравнения в среде программирования (Scratch скретч))

2. Программалау
Scratch-пен танысу
2. 4. 2. 1 жоба үшін Scratch (скретч) ойын программалау ортасына кіріктірілген графикалық редакторында кейіпкер құру; 2. 4. 2. 2 Scratch (скретч) ойын программалау ортасында пернетақтадан спрайтты басқаруды ұйымдастыру; 2. 4. 2. 3 Scratch (скретч) ойын программалау ортасында кейіпкерлер арасындағы мәтіндік диалог ұйымдастыру
3. 4. 2. 1 Scratch (скретч) программалау ортасында дайын сценарий бойынша ойын әзірлеу;
3. 4. 2. 2 Scratch (скретч) программалау ортасында сахна үшін бірнеше фон құру;
3. 4. 2. 3 Scratch (скретч) программалау ортасында бірнеше кейіпкерлер құру;
3. 4. 2. 4 Scratch (скретч) программалау ортасында ойындарды құру кезінде қайталау алгоритмін іске асыру
4. 4. 2. 1 Scratch (скретч) программалау ортасында айнымалыларды қолдану;
4. 4. 2. 2 өз сценарийі бойынша ойын құру;
5) Робототехника:
Бөлімше
2-сынып
3-сынып
4-сынып
1. Жалпы робототехника
2. 5. 1. 1 робот ұғымын түсіндіру; 2. 5. 1. 2 оқу роботының базалық моделінің негізгі элементтерін сипаттау; 2. 5. 1. 3. жасалған роботты аудиторияға таныстыру;
4. 5. 1. 1 роботтар және олардың қолданылу салаларына мысалдар келтіру;
2. Роботтың қозғалысы
2. 5. 2. 1 роботтың берілген жылдамдықпен алға жүру қозғалысын ұйымдастыру; 2. 5. 2. 2. роботтың берілген жылдамдықпен артқа жүру қозғалысын ұйымдастыру; 2. 5. 2. 3. роботқа арналған бағдарламаны жүктеу және іске асыру; 2. 5. 2. 4 дөңгелектің берілген айналым саны бойынша роботтың қозғалысын ұйымдастыру; 2. 5. 2. 5 роботтың кері, оңға және солға бұрылуын ұйымдастыру
3. 5. 2. 1 робот қозғалысын ұйымдастыру үшін циклді пайдалану
3. Датчиктер мен қозғалтқыштар
2. 5. 3. 1 жанасу датчигін қолдану;
3. 5. 3. 1 ортаңғы мотордың айналым санын беру және жылдамдығын баптау;
4. 5. 3. 1. түс датчигін қолдану; 4. 5. 3. 2. ультрадыбыс датчигін қолдану
20. Бөлімді және тақырыптарды оқытуға арналған сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
21. Осы оқу бағдарламасы Бастауыш білім беру деңгейінің 1-4 сыныбына арналған "Цифрлық сауаттылық" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарласын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспарға сәйкес іске асырылады.
3- параграф. Бастауыш білім деңгейінің 1- 4-сыныптарына арналған "Цифрлық сауаттылық" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарласын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспары
1) 1 сынып:
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері (ортақ тақырыптар)
Пән тақырыптары
Оқу мақсаттары
3 - тоқсан
1-бөлім – Ақпараттық этикет (ортақ тақырыбы: "Саяхат")
Өз денсаулығымызды сақтаймыз
1.1.1.1 компьютермен жұмыс істеу барысында тәртіп ережелерін ұстанып өз денсаулығын сақтау;
1.1.1.2 компьютердің негізгі құрылғыларын атау
Біздің айналамыздағы ақпарат
1.1.2.1 қабылдау тәсілдері бойынша ақпарат түрлерін анықтау
Ақпарат және компьютер

2. Программирование
Знакомство с Scratch
2.4.2.1. создавать персонаж во встроенном графическом редакторе игровой среды программирования (Scratch (скретч)) для проекта;
2.4.2.2. организовать управление спрайтом с клавиатуры в игровой среде программирования (Scratch (скретч));
2.4.2.3. организовать текстовый диалог между персонажами в игровой среде программирования (Scratch (скретч))
3.4.2.1 разработать игру по готовому сценарию в среде программирования (Scratch (скретч));
3.4.2.2 создать несколько фонов для сцены в среде программирования (Scratch (скретч));
3.4.2.3 создать несколько персонажей в среде программирования (Scratch (скретч));
3.4.2.4 реализовать алгоритм повторения при создании игры в среде программирования (Scratch (скретч))
4.4.2.1 использовать переменные в среде программирования (Scratch (скретч))
4.4.2.2 создавать игру по собственному сценарию
5) Робототехника:
Подраздел
2 класс
3 класс
4 класс
1. Общая робототехника
2.5.1.1 объяснять понятие Робот;
2.5.1.2 описывать основные элементы базовой модели образовательного робота;
2.5.1.3 представлять созданного робота аудитории
4.5.1.1 приводить примеры роботов и области их применения
2. Движение робота
2.5.2.1 организовать движение робота с заданной скоростью вперед;
2.5.2.2 организовать движение робота с заданной скоростью назад;
2.5.2.3 загружать и запускать программу для робота;
2.5.2.4 организовать движение робота на заданное количество оборотов колеса;
2.5.2.5 организовать разворот, поворот робота направо и налево
3.5.2.1. использовать цикл для организации движения робота
3. Датчики и моторы
2.5.3.1 использовать датчик касания
3.5.3.1. настраивать скорость и задавать количество оборотов среднего мотора
4.5.3.1. использовать датчик цвета;
4.5.3.2. использовать датчик ультразвука
20. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
21. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Цифровая грамотность" для 1-4 классов уровня начального образования.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Цифровая грамотность" для 1- 4 классов уровня начального образования
1) 1 класс:
Разделы долгосрочного плана (сквозные темы)*
Темы предмета
Цели обучения
3 четверть
Раздел 1 – Информационный этикет (сквозная тема: "Путешествие")
Сохраняем свое здоровье
1.1.1.1 соблюдать правила поведения во время работы за компьютером для сохранения своего здоровья;
1.1.1.2 называть основные устройства компьютера
Информация вокруг нас
1.1.2.1 определять виды информации по способу восприятия
Информация и компьютер

1.1.3.1 ұсыну формасы бойынша ақпарат түрлерін ажырату;
1.1.3.2 ақпаратты ұсыну кезіндегі ақпарат көздері мен қабылдағыштардың байланыс арналарына мысалдар келтіру
Интернет желісінде жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік
1.1.4.1 интернет желісін өмірде қолдану мысалдарын келтіру;
1.1.4.2 желідегі барлық ақпарат сенімді және пайдалы емес екенін талқылау;
1.1.4.3 интернет желісіне жеке ақпаратты беру кезіндегі қауіптерді анықтау
2-бөлім – Менің алғашқы суретім (ортақ тақырыбы: "Дәстүр және фольклор")
Фигуралар
1.2.1.1 стандартты фигураларды қолданып кескін салу;
1.2.1.2 түстер палитрасындағы негізгі түсті өзгертіп кескін салу;
1.2.1.3 палитрада фон түсін тандап кескін салу;
1.2.1.4 контурын өзгерту арқылы фигураны салу;
1.2.1.5 фигура түсін құйып бояу арқылы өзгертіп салу
Фигуралармен орындалатын іс-әрекет
1.2.2.1 форма мен параметрді қолданып кескін бөлігін ерекшелеу;
1.2.2.2 көшіру, қиып алу және қою құралдарын қолданып кескін салу; 1.2.2.3 бұру немесе айналдыру құралдарын қолданып кескін салу; 1.2.2.4 түспен толтыру құралын қолданып кескін салу
4 - тоқсан
3-бөлім Біздің өміріміздегі алгоритм (ортақ тақырыптар: "Тағам және сусындар", "Дені саудың – жаны сау")
Біздің өміріміздегі алгоритм
1.3.1.1 алгоритм, әрекет және команда ұғымдарын түсіндіру;
1.3.1.2 орындаушы және оның командалар жүйесін анықтап алгоритм құру;
1.3.1.3 алгоритм түрлерін өмірмен байланыстырып мысалдар келтіру
4 – бөлім. Программалау
Scratch пен танысу
1.4.1.1 кейіпкер фигурасы үшін кітапханадан Спрайтты таңдау;
1.4.1.2 кітапханадан Сахна фонын таңдау
Менің алғашқы бағдарламам
1.4.2.1 Scratch (скретч) ойын программалау ойын ортасында дайын сценарийді алгоритм бойынша іске асыру;
1.4.2.2 Scratch (скретч) ойын программалау ойын ортасында есептің шарты бойынша сызықтық алгоритм әзірлеу;
1.4.2.3 Scratch (скретч) ойын программалау ойын ортасында жобаны құру, сақтау және ашу
2) 2-сынып:
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері (ортақ тақырыптар)
Пән тақырыптары
Оқу мақсаттары
1 - тоқсан
1-бөлім - Компьютерлер мен бағдарламалық қамтамасыз ету (ортақ тақырыбы: "Менің отбасым және достарым")
Өз денсаулығымызды сақтаймыз
2.1.3.1 негізгі техника қауіпсіздік ережелеріне сүйеніп цифрлық құрылғылармен жұмыс істеу; 2.1.3.2 нетикет ережелеріне сүйеніп интернет желісімен жұмыс істеу; 2.3.1.1 берілген тақырып бойынша ақпаратты іздеу үшін браузерді қолдану
Файлдар мен бумалар
2.1.2.1 файл, бума және жарлық ұғымдарын түсіндіру; 2.1.2.2 файлдар мен бумаларды жасау, көшіру, жылжыту және жою; 2.1.2.3 өз жұмысындағы контекстік мәзірді пайдалану;

1.1.3.1 различать виды информации по форме представления;
1.1.3.2 приводить примеры каналов связи, источников и приемников информации во время ее передачи
Безопасность при работе в сети Интернет
1.1.4.1 приводить примеры использования сети Интернет в жизни человека;
1.1.4.2 рассуждать, что не вся информация, размещаемая в сети достоверна и полезна;
1.1.4.3 определять опасности передачи личной информации при общении в сети Интернет
Раздел 2 – Мой первый рисунок (сквозная тема: "Традиции и фольклор")
Фигуры
1.2.1.1 использовать стандартные фигуры для создания изображения;
1.2.1.2 выбирать основной цвет на палитре для создания изображения;
1.2.1.3 выбирать цвет фона на палитре для создания изображения;
1.2.1.4 изменять контур фигуры при ее создании;
1.2.1.5 изменять заливку фигуры при ее создании
Действия с фигурами
1.2.2.1 использовать формы и параметры для выделения фрагмента изображения;
1.2.2.2 использовать инструменты: копировать, вырезать, вставить при создании изображения;
1.2.2.3 использовать инструмент повернуть или отразить при создании изображения;
1.2.2.4 использовать инструмент Заливка цветом для создания изображения
4 четверть
Раздел 3 – Алгоритмы в нашей жизни (сквозные темы: "Отдых и хобби", "Здоровое поколение -будущее страны")
Алгоритмы в нашей жизни
1.3.1.1 объяснять понятия алгоритм, действие и команда;
1.3.1.2. определять исполнителя и систему его команд для создания алгоритма;
1.3.1.3. приводить примеры применения различных видов алгоритмов в жизни
Раздел 4 – Программирование
Знакомство с Scratch
1.4.1.1. выбирать Спрайт из библиотеки для фигуры персонажа;
1.4.1.2. выбирать фон из библиотеки для сцены
Моя первая программа
1.4.2.1. реализовать алгоритм по готовому сценарию в игровой среде программирования (Scratch (скретч));
1.4.2.2. разрабатывать линейный алгоритм в игровой среде программирования (Scratch (скретч))по условию задачи;
1.4.2.3. создавать, сохранять и открывать проект в игровой среде программирования (Scratch (скретч))
2) 2 класс:
Разделы долгосрочного плана (сквозные темы)*
Темы предмета
Цели обучения
1 четверть
Раздел 1 – Компьютеры и программы (сквозная тема: "Моя семья и друзья")
Сохраняем свое здоровье
2.1.3.1 следовать основным правилам техники безопасности при работе с цифровыми устройствами;
2.1.3.2. следовать правилам нетикета при работе в сети Интернет;
2.3.1.1 использовать браузер для поиска информации на заданную тему
Файлы и папки
2.1.2.1 объяснять назначение файла, папки и ярлыка;
2.1.2.2 создавать, копировать, перемещать и удалять файлы и папки;
2.1.2.3 использовать контекстное меню в своей работе

2-бөлім - Шығармашылық және компьютер (ортақ тақырыбы: "Менің мектебім"
Бағдарламалар құруды жалғастырамыз
2.4.1.1 Scratch (скретч) ойын программалау ортасында берілген сценарий бойынша тармақталған алгоритмді өңдеу;
Алгоритмді орындау
2.4.1.2 Scratch (скретч) ойын программалау ортасында ауызша түрде берілген тармақталған алгоритмді іске асыру;
Жеке кейіпкер жасау
2.4.2.1 жоба үшін Scratch (скретч) ойын программалау ортасына кіріктірілген графикалық редакторында кейіпкер құру;
2.2.2.1 жоба үшін Scratch (скретч) программалау ортасындағы кіріктірілген графикалық редакторда кейіпкер фигурасын көшіру және көрсету; 2.2.2.2 Scratch (скретч) ойын программалау ортасындағы кіріктірілген графикалық редакторда жоба кейіпкері үшін фигураны өңдеу (қиып алу, бұру, өлшемін өзгерту)
2 - тоқсан
3-бөлім – Мәтін және Мультимедиа (ортақ тақырыптары: "Менің туған өлкем", "Жыл мезгілдері")
Пернетақтамен танысу
2.2.4.1 негізгі пернелердің атауын білу және оларды қолдану
Мәтінмен жұмыс
2.2.1.1 Scratch (скретч) ойын программалау ортасының блоктарындағы мәтінді өңдеу
Кейіпкерді пернетақтамен басқару
2.4.2.2 Scratch (скретч) ойын программалау ортасында пернетақтадан спрайтты басқаруды ұйымдастыру
Кейіпкерлер арасындағы диалог
2.4.2.3 Scratch (скретч) ойын программалау ортасында кейіпкерлер арасындағы мәтіндік диалог ұйымдастыру
Дыбысты жазу және ойнату
Дыбысты өңдеу
2.2.4.2 Scratch (скретч) ойын программалау ортасында дыбыстық файлдарды өңдеу
Мультфильм жасау
2.4.2.1 жоба үшін Scratch (скретч) ойын программалау ортасына кіріктірілген графикалық редакторында кейіпкер құру;
2.4.1.1 Scratch (скретч) ойын программалау ортасында берілген сценарий бойынша тармақталған алгоритмді өңдеу;
2.4.2.2 Scratch (скретч) ойын программалау ортасында пернетақтадан спрайтты басқаруды ұйымдастыру; 2.4.2.3 Scratch (скретч) ойын программалау ортасында кейіпкерлер арасындағы мәтіндік диалог ұйымдастыру; 2.2.4.2 Scratch (скретч) ойын программалау ортасында дыбыстық файлдарды өңдеу
3-тоқсан
4-бөлім Роботтар біздің өмірімізде (ортақ тақырыбы: "Салт дәстүр мен ауыз әдебиеті", "Дені саудың –жаны сау")
Роботпен алғашқы танысу
2.5.1.1 робот ұғымын түсіндіру; 2.5.1.2 оқу роботының базалық моделінің негізгі элементтерін сипаттау
Роботқа арналған бағдарлама
2.5.2.3 роботқа арналған бағдарламаны жүктеу және іске асыру
Роботтың қозғалысы
2.5.2.1 роботтың берілген жылдамдықпен алға жүру қозғалысын ұйымдастыру; 2.5.2.2 роботтың берілген жылдамдықпен артқа жүру қозғалысын ұйымдастыру
Лабиринттен шығу
2.5.2.4 дөңгелектің берілген айналым саны бойынша роботтың қозғалысын ұйымдастыру
Жанасу датчигі
2.5.3.1 жанасу датчигін қолдану
Роботқа арналған дыбыс
2.2.4.3 роботқа арналған аудиофайлды жүктеу; 2.2.4.4 роботқа арналған бағдарламаны әзірлеу кезінде дыбысты пайдалану
4-тоқсан
5-бөлім - Робототехника: "Қозғалыстағы робот" жобасы (ортақ тақырыптар: "Табиғат әлемі", "Ғажайып әлем"
Жоба дегеніміз не?
2.2.1.2 өз идеяларын жазу үшін мәтіндік редакторды пайдалану;
Жоба идеясы
2.3.2.1 қосымшалар арасында деректермен алмасуды іске асыру;
Жобаға арналған алгоритм
2.4.1.3 мәселені шешу үшін алгоритм құрастыру;
"Қозғалыстағы робот" жобасын жасау
2.5.2.1 роботтың берілген жылдамдықпен алға жүру қозғалысын ұйымдастыру; 2.5.2.2 роботтың берілген жылдамдықпен артқа жүру қозғалысын ұйымдастыру; 2.5.2.4 дөңгелектің берілген айналым саны бойынша роботтың қозғалысын ұйымдастыру;
2.5.2.5 роботтың кері, оңға және солға бұрылуын ұйымдастыру;
2.2.4.4 роботқа арналған бағдарламаны әзірлеу кезінде дыбысты пайдалану; 2.5.2.3 роботқа арналған бағдарламаны жүктеу және іске асыру;
2.5.3.1 жанасу датчигін қолдану;
Жобаны қорғау
2.5.1.3 жасалған роботты аудиторияға таныстыру

Раздел 2 – Творчество и компьютер (сквозная тема: "Моя школа"
Продолжаем разрабатывать программы
2.4.1.1 разработать алгоритм ветвления в игровой среде программирования (Scratch (скретч)) по заданному сценарию
Исполнение алгоритма
2.4.1.2 реализовать алгоритм ветвления, заданный в словесной форме в игровой среде программирования (Scratch (скретч))
Создание собственного персонажа
2.4.2.1 создавать персонаж во встроенном графическом редакторе игровой среды программирования (Scratch (скретч)) для проекта;
2.2.2.1 копировать и отражать фигуру персонажа во встроенном графическом редакторе игровой среды программирования (Scratch (скретч)) для проекта;
2.2.2.2 редактировать фигуру персонажа (обрезка, поворот, изменение размера) во встроенном графическом редакторе игровой среды программирования (Scratch (скретч)) для проекта
2 четверть
Раздел 3 – Мультимедиа и текст (сквозная тема: "Мой родной край", "Времена года")
Знакомство с клавиатурой
2.2.4.1 знает наименование клавиш и использует их
Работа с текстом
2.2.1.1 редактировать текст в блоках игровой среды программирования (Scratch (скретч))
Управление персонажем с клавиатуры
2.4.2.2 организовать управление спрайтом с клавиатуры в игровой среде программирования (Scratch (скретч))
Диалог между персонажами
2.4.2.3 организовать текстовый диалог между персонажами в игровой среде программирования (Scratch (скретч))
Запись и воспроизведение звука. Редактирование звука
2.2.4.2 редактировать звуковые файлы в игровой среде программирования (Scratch (скретч))
Создание мультфильма
2.4.2.1 создать персонаж во встроенном графическом редакторе игровой среды программирования (Scratch (скретч)) для проекта;
2.4.1.1 разработать алгоритм ветвления в игровой среде программирования (Scratch (скретч)) по заданному сценарию;
2.4.2.2 организовать управление спрайтом с клавиатуры в игровой среде программирования (Scratch (скретч));
2.4.2.3 организовать текстовый диалог между персонажами в игровой среде программирования (Scratch (скретч));
2.2.4.2 редактировать звуковые файлы в игровой среде программирования (Scratch (скретч))
3 четверть
Раздел 4– Роботы в нашей жизни (сквозная тема: "Традиции и фольклор", "В здоровом теле-здоровый дух")
Первое знакомство с роботом
2.5.1.1 объяснять понятие Робот;
2.5.1.2 описывать основные элементы базовой модели образовательного робота
Программа для робота
2.5.2.3. загружать и запускать программу для робота
Движение робота
2.5.2.1 организовать движение робота с заданной скоростью вперед;
2.5.2.2 организовать движение робота с заданной скоростью назад
Выход из лабиринта
2.5.2.4 организовать движение робота на заданное количество оборотов колеса
Датчик касания
2.5.3.1 использовать датчик касания
Звук для робота
2.2.4.3 загружать аудиофайл для робота;
2.2.4.4 использовать звук при разработке программы для робота
4 четверть
Раздел 5 – Робототехника: проект "Робот в движении" (сквозная тема: "Мир природы", "Чудеса вокруг нас")
Что такое проект?
2.2.1.2 использовать текстовый редактор для записи своих идей
Идея для проекта
2.3.2.1 осуществлять обмен данными между приложениями
Алгоритм для проекта
2.4.1.3 составлять алгоритм решения поставленной задачи
Создание "Робот в движении"
2.5.2.1 организовать движение робота с заданной скоростью вперед;
2.5.2.2 организовать движение робота с заданной скоростью назад;
2.5.2.4 организовать движение робота на заданное количество оборотов колеса;
2.2.4.4 использовать звук при разработке программы для робота;
2.5.2.3 загружать и запускать программу для робота
2.5.3.1 использовать датчик касания
Защита проекта
2.5.1.3 представлять созданного робота аудитории

3) 3-сынып:
Бөлімдер (ортақ тақырыптар)
Пән тақырыптары
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
1-бөлім - Программалау (ортақ тақырыптары:
"Табиғат - менің үйім",
"Менің Отаным – Қазақстан")
Желіде тілдесу
3.3.2.1 жобада бірлесіп жұмыс істеу үшін мессенджер құралдарын қолдану;
3.3.2.2 желідегі ақпарат алмасу жолдарын түсіндіру;
3.1.3.1 интернет желісінде жұмыс істеуде жеке қауіпсіздік ережелерін сақтау;
Өміріміздегі қайталаулар
3.4.1.1 Scratch (скретч) программалау ортасында берілген сценарий бойынша циклдік алгоритм құру
Циклдер
3.4.1.2 Scratch (скретч) программалау ортасында ауызша түрде берілген қайталау циклдік алгоритмді іске асыру
Кейіпкердің қозғалысы
3.4.2.4 Scratch (скретч) программалау ортасында ойындарды құру кезінде қайталау алгоритмін іске асыру
2-тоқсан
2-бөлім – Ойын құру (ортақ тақырыптары:
"Жақсыдан үйрен, жаманнан жирен", "Өнер әлемінде")
Ойынның сценарийі
3.4.2.1 Scratch (скретч) программалау ортасында дайын сценарий бойынша ойын әзірлеу;
Фондар
3.4.2.2 Scratch (скретч) программалау ортасында сахна үшін бірнеше фон құру
Кейіпкерлер
3.4.2.3 Scratch (скретч) программалау ортасында бірнеше кейіпкерлер құру;
3.4.2.4 Scratch (скретч) программалау ортасында ойындарды құру кезінде қайталау алгоритмін іске асыру
Костюм ауыстыру
3.4.2.3 Scratch (скретч) программалау ортасында бірнеше кейіпкерлер құру;
3.4.2.4 Scratch (скретч) программалау ортасында ойындарды құру кезінде қайталау алгоритмін іске асыру
Менің ойыным
3.4.1.1 Scratch (скретч) программалау ортасында берілген сценарий бойынша циклдік алгоритм құру;
3.4.2.3 Scratch (скретч) программалау ортасында бірнеше кейіпкерлер құру;
3.4.2.2 Scratch (скретч) программалау ортасында сахна үшін бірнеше фон құру;
3.4.2.4 Scratch (скретч) программалау ортасында ойындарды құру кезінде қайталау алгоритмін іске асыру
3-тоқсан
3 бөлім - Робототехника.
Жоба (ортақ тақырыптары:
"Атадан қалған асыл мұра", "Атақты тұлғалар")
Жобаға идея
3.1.1.1 мәтіндік процессорда пернетақтаны қолданып символдар регистрін, батырмалардың орналасу нұсқасын және меңзерді басқару тәсілін ауыстыру;
3.2.1.1 мәтінді теру ережелерін ұстану;
3.2.1.2 мәтіндік процессорда мәтінді өңдеу
Жобаны рәсімдеу
3.2.1.3 мәтіндік процессорда қаріп пен абзацты пішімдеу
Мәтіндегі иллюстрациялар
3.3.1.1 ақпарат іздеуді іске асыру (құжаттағы мәтін үзіндісі);
3.2.1.4 мәтінге суретті қою және оны баптау
Робот қолының қозғалысы
3.5.3.1 ортаңғы мотордың айналым санын беру және жылдамдығын баптау
Блоктар циклі
3.5.2.1 робот қозғалысын ұйымдастыру үшін циклді пайдалану
"Робот-тазартқыш" жасау
3.5.3.1 ортаңғы мотордың айналым санын беру және жылдамдығын баптау;
3.5.2.1 робот қозғалысын ұйымдастыру үшін циклді пайдалану
4-тоқсан

3) 3 класс:
Раздел (сквозные темы)
Темы предмета
Цели обучения
1 четверть
Раздел 1 – Программирование (сквозные темы: "Природа - наш дом", "Казахстан - моя Родина")
Общение в сети
3.3.2.1 использовать мессенджеры для совместной работы над проектом;
3.3.2.2 объяснять способы обмена информацией в сети Интернет;
3.1.3.1 следовать основным правилам личной безопасности при работе в сети Интернет
Повторение в нашей жизни
3.4.1.1 разработать алгоритм цикл по заданному сценарию в среде программирования (Scratch (скретч))
Циклы
3.4.1.2 реализовывать цикл алгоритм повторения в среде программирования (Scratch (скретч))
Движение персонажа
3.4.2.4 реализовать цикл алгоритм повторения при создании игры в среде программирования (Scratch (скретч))
2 четверть
Раздел 2 - Создание игры (сквозные темы: "Что такое плохо, что такое хорошо", "В мире искусства")
Сценарий игры.
3.4.2.1 разработать игру по готовому сценарию в среде программирования (Scratch (скретч))
Фоны
3.4.2.2 создать несколько фонов для сцены в среде программирования (Scratch (скретч))
Персонажи
3.4.2.3 создать несколько персонажей в среде программирования (Scratch (скретч));
3.4.2.4 реализовать алгоритм повторения при создании игры в среде программирования (Scratch (скретч))
Смена костюмов
3.4.2.3 создать несколько персонажей в среде программирования (Scratch (скретч));
3.4.2.4 реализовать алгоритм повторения при создании игры в среде программирования (Scratch (скретч))
Моя игра
3.4.1.1 разработать алгоритм цикл по заданному сценарию в среде программирования (Scratch (скретч));
3.4.2.3 создать несколько персонажей в среде программирования (Scratch (скретч));
3.4.2.2 создать несколько фонов для сцены в среде программирования (Scratch (скретч));
3.4.2.4 реализовать алгоритм повторения при создании игры в среде программирования (Scratch (скретч))
3 четверть
Раздел 3 - Робототехника. Проект (сквозные темы: "Преданья старины глубокой...", "Выдающиеся личности")
Идея для проекта
3.1.1.1 использовать в текстовом процессоре клавиши для смены регистра символов, раскладки клавиатуры, управления курсором;
3.2.1.1 следовать правилам набора текста;
3.2.1.2 редактировать текст в текстовом процессоре
Оформляем проект
3.2.1.3 форматировать шрифт и абзац в текстовом процессоре
Иллюстрации в тексте
3.3.1.1 осуществлять поиск информации (фрагмента текста в документе);
3.2.1.4 вставлять изображения в текст и настраивать его обтекание
Движение руки робота
3.5.3.1 настраивать скорость и задавать количество оборотов среднего мотора
Блоки цикла
3.5.2.1 использовать цикл для организации движения робота
Создание "Робота-уборщика"
3.5.3.1 настраивать скорость и задавать количество оборотов среднего мотора;
3.5.2.1 использовать цикл для организации движения робота
4 четверть

4-бөлім
Презентациялар
(ортақ тақырыбы: "Бәрін білгім келеді")
Презентация жасау
3.2.3.1 мәтін мен суреттері бар қарапайым презентация жасау;
3.1.2.1 қолданбалы бағдарламаларда пернелер комбинациясын қолдану
Презентация дизайны
3.2.3.3 презентацияны безендіру үшін дайын дизайнды қолдану
Анимация және ауысулар
3.2.3.2 слайдтар арасында ауысуларды қолдану
5-бөлім
Мәтін, графика және презентация (ортақ тақырыбы:
"Демалыс мәдениеті. Мерекелер")
Суреттермен жұмыс
3.2.2.1 сурет пішімінің параметрлерін өзгерту (ашық, контраст, бет жиектері)
Жоба презентациясы
3.2.3.1 мәтін мен суреттері бар қарапайым презентация жасау;
3.2.3.3 презентацияны безендіру үшін дайын дизайнды қолдану;
3.2.3.2 слайдтар арасында ауысуларды қолдану
4) 4-сынып:
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері (ортақ тақырыптар)
Пән тақырыптары
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
1-бөлім Программалау
(ортақ тақырыптары: "Кең
байтақ Қазақстаным",
"Адам болам десеңіз")
Айнымалылар
4.4.2.1 Scratch (скретч) программалау ортасында айнымалыларды қолдану
Кейіпкердің костюмін өзгерту
4.4.1.1 Scratch (скретч) программалау ортасында кірістірілген циклді іске асыру
Логикалық операторлар
4.4.1.2 Scratch (скретч) программалау ортасында логикалық операторларды қолдану
Салыстыру операторлары
4.4.1.3 Scratch (скретч) программалау ортасында салыстыру операторларын қолдану
Өз ойынының сценарийі
4.2.1.1 мәтіндік процессорда қарапайым кестелер құру
Өз ойыным
4.4.2.2 өз сценарийі бойынша ойын құру;
4.4.2.1 Scratch (скретч) программалау ойын ортасында айнымалыларды қолдану;
4.4.1.1 Scratch (скретч) программалау ортасында кірістірілген циклді іске асыру;
4.4.1.2 Scratch (скретч) программалау ортасында логикалық операторларды қолдану;
4.4.1.3 Scratch (скретч) программалау ортасында салыстыру операторларын қолдану
2-тоқсан
2-бөлім - Робототехника. Лабиринт және
кегль-ринг (ортақ тақырыптары: ("Мәдени мұра",
"Мамандықтар әлемі")
Түс датчигі
4.5.3.1 түс датчигін қолдану
Бағдаршам-робот
4.5.3.1 түс датчигін қолдану
Ультрадыбыс датчигі
4.5.3.2 ультрадыбыс датчигін қолдану
Лабиринттан шығу
4.5.3.2 ультрадыбыс датчигін қолдану
Кегль-ринг
4.5.3.1 түс датчигін қолдану;
4.5.3.2 ультрадыбыс датчигін қолдану
3-тоқсан
3-бөлім - Видео
жасау
(ортақ тақырыбы: "Атадан қалған асыл мұра")
Видеоредактормен танысу
4.2.4.1 видеоредакторда бейнефайлдарды өңдеу
Контент түсіру
4.2.4.2 презентацияда фотосуреттер, дыбыстар және бейнелерді қолдану;
4.2.4.3 презентацияға дыбыстар мен бейнелерді кірістіру
Видеоны өңдеу
4.2.4.4 бейнероликке монтаж жасау

Раздел 4 – Презентации (сквозная тема "Хочу все знать")
Создание презентации
3.2.3.1 создавать простые презентации, содержащие текст и изображение;
3.1.2.1 использовать комбинацию клавиш в прикладных программах
Дизайн презентации
3.2.3.3 использовать готовый дизайн для оформления презентации
Анимация и переходы
3. 2. 3. 2 использовать переходы между слайдами
Раздел 5 – Текст, графика и презентация (сквозная тема: "Культура отдыха. Праздники.")
Работа с фотографиями и рисунками
3. 2. 2. 1 изменять настройки формата рисунка (яркость, контрастность, рамки)
Презентация проекта
3. 2. 3. 1 создавать простые презентации, содержащие текст, фотографии и рисунки;
3. 2. 3. 3 использовать готовый дизайн для оформления презентации;
3. 2. 3. 2 использовать переходы между слайдами
4) 4 класс:
Разделы (сквозные темы)
Темы предмета
Цели обучения
1 четверть
Раздел 1 Программирование (сквозные темы: "Родные просторы Казахстана", "Быть человеком")
Переменные
4. 4. 2. 1 использовать переменные в среде программирования (Scratch (скретч))
Смена костюма персонажа
4. 4. 1. 1 реализовать вложенный цикл в среде программирования (Scratch (скретч))
Логические операторы
4. 4. 1. 2 использовать логические операторы в среде программирования (Scratch (скретч))
Операторы сравнения
4. 4. 1. 3 использовать операторы сравнения в среде программирования (Scratch (скретч))
Сценарий своей игры
4. 2. 1. 1 создавать простые таблицы и форматировать в текстовом процессоре
Своя игра
4. 4. 2. 2 создавать игру по собственному сценарию в среде программирования (Scratch (скретч));
4. 4. 2. 1 использовать переменные в среде программирования (Scratch (скретч));
4. 4. 1. 1 реализовать вложенный цикл в среде программирования (Scratch (скретч));
4. 4. 1. 2 использовать логические операторы в среде программирования (Scratch (скретч));
4. 4. 1. 3 использовать операторы сравнения в среде программирования (Scratch (скретч))
2 четверть
Раздел 2 - Робототехника. Лабиринты и кегль- ринг (сквозные темы "Культурное наследие", "Мир профессий")
Датчик цвета
4. 5. 3. 1 использовать датчик цвета
Робот-светофор
4. 5. 3. 1 использовать датчик цвета
Датчик ультразвука
4. 5. 3. 2 использовать датчик ультразвука
Выход из лабиринта
4. 5. 3. 2 использовать датчик ультразвука
Кегль-ринг
4. 5. 3. 1 использовать датчик цвета;
4. 5. 3. 2 использовать датчик ультразвука
3 четверть
Раздел 3 - Создание видео (сквозная тема: "Преданья старины глубокой…")
Знакомство с видеоредактором
4. 2. 4. 1 редактировать видеофайлы в видеоредакторе
Съемка контента
4. 2. 4. 2 использовать в презентации изображения, звуки и видео;
4. 2. 4. 3 вставлять звуки и видео в презентацию
Монтаж видео
4. 2. 4. 4 осуществлять монтаж видеоролика

4-бөлім - Презентациялар (ортақ тақырыбы: "Қоршаған ортаны қорғау")
Презентацияларға арналған ақпарат
4.2.3.1 слайд құру үшін макет таңдау;
4.3.1.1 тірек сөздер арқылы браузерде ақпарат іздеу;
4.3.2.1 электронды поштаның мүмкіндіктерін түсіндіру
Презентациядағы дыбыстар
4.2.4.2 презентацияда фотосуреттер, дыбыстар және бейнелерді қолдану;
Презентациядағы видео
4.3.1.1 тірек сөздер арқылы браузерде ақпарат іздеу;
4.2.4.2 презентацияда фотосуреттер, дыбыстар және бейнелерді қолдану
Презентациядағы анимация
4.2.3.2 презентациядағы нысандарға анимация қосу және баптау
4-тоқсан
5-бөлім - Болашақтың компьютерлері (ортақ тақырыптары:
"Болашаққа саяхат", "Таңғажайып оқиғалар")
Интернет желісінде деректер алмасу
4.3.2.1 электронды поштаның мүмкіндіктерін түсіндіру;
4.3.2.3 файлдары қоса берілген хабарламаларды электрондық пошта арқылы қабылдау және жіберу;
4.3.2.4 электронды поштаның баптауларын қолдану (бума, фонға арналған тақырыптық суреттер)
Пароль сенімділігі
4.3.2.2 браузер параметрлерін қолдану (бетбелгілер жасау, тарихын және жүктеуді көру);
4.3.2.3 файлдары қоса берілген хабарламаларды электрондық пошта арқылы қабылдау және жіберу;
4.1.3.1. пароль сенімділігі туралы қорытынды жасау
Болашақтағы компьютерлер мен роботтар
4.1.1.1 ғылыми-техникалық прогрестің компьютерлер мен мобильді құрылғылардың өзгеруіне әсерін түсіндіру;
4.5.1.1 роботтар және олардың қолданылу салаларына мысалдар келтіру
"Болашақтағы компьютерлер мен роботтар" шағын жоба
4.3.1.1 тірек сөздер арқылы браузерде ақпарат іздеу;
4.3.1.2 ақпаратты (компьютердегі файлдар мен бумалар) іздеуді жүзеге асыру
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
2024 жылғы 5 қарашадағы
№ 323 бұйрығына
6-қосымша
Қазақстан Республикасы
Оқу - ағарту министрлігінің
2022 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 399 бұйрығына
28-қосымша
Бастауыш білім беру деңгейінің 1-4-сыныптарына арналған "Жаратылыстану" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Жаратылыстану" оқу пәнінің оқу бағдарламасы (бұдан әрі – бағдарлама) "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).

Раздел 4 - Создание презентации (сквозная тема: "Охрана окружающей среды")
Информация для презентации
4. 2. 3. 1 выбирать макет для слайда;
4. 3. 1. 1 осуществлять поиск информации (файлов и папок на компьютере;
4. 3. 2. 1 использовать настройки браузера (создавать закладки, просматривать историю и загрузки)
Звуки в презентации
4. 2. 4. 2 использовать звуки при создании презентации
Видео в презентации
4. 3. 1. 1 осуществлять поиск информации (файлов и папок на компьютере);
4. 2. 4. 2 использовать фотографии, звуки и видео при создании презентации
Анимация в презентации
4. 2. 3. 2 добавлять анимацию объектов в презентации
4 четверть
Раздел 5 – Роботы и компьютеры будущего (сквозные темы: "Путешествие в будущее", "Мир приключений и фантастики")
Передача данных в Интернет
4. 3. 2. 1 объяснять возможности электронной почты;
4. 3. 2. 3 получать и отправлять по электронной почте сообщения с прикрепленными файлами;
4. 3. 2. 4 использовать настройки электронной почты (папки, темы для фона)
Надежность паролей
4. 3. 2. 2 использовать настройки браузера (создавать закладки, просматривать историю и загрузки);
4. 3. 2. 3 получать и отправлять по электронной почте сообщения с прикрепленными файлами;
4. 1. 3. 1 сделать вывод о надежности пароля
Роботы и компьютеры будущего
4. 1. 1. 1 объяснять влияние научно-технического прогресса на изменение компьютеров и мобильных устройств;
4. 5. 1. 1 приводить примеры роботов и области их применения
Мини-проект
"Роботы и компьютеры будущего"
4. 3. 1. 1 использовать браузер для поиска информации, по ключевым словам;
4. 3. 1. 2 осуществлять поиск информации (файлов и папок на компьютере)
Приложение 6 к приказу
Министр просвещения
Республики Казахстан
от 5 ноября 2024 года № 323
Приложение 28 к приказу
Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 399
Типовая учебная программа по учебному предмету "Естествознание" для 1-4 классов уровня начального образования
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа по предмету "Естествознание" разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).

2. Бастауыш мектептегі "Жаратылыстану" оқу пәнінің оқу бағдарламасының мақсаты – әлемнің қазіргі заманғы жаратылыстану ғылымы тұрғысынан бейнесі туралы білім негізін қалыптастыру және білім алушылардың зерттеу біліктері мен дағдыларын дамыту.
3. Оқу пәнінің бағдарламасы келесі міндеттерге жетуге бағытталған:
1) зерттеу, ойлау, коммуникативтік дағдылары мен біліктерінің негізін қалыптастыру;
2) техника мен технологияның дамуына елеулі ықпал еткен жаратылыстанудың маңызды идеяларымен, жетістіктерімен танысу;
3) қоршаған әлемнің құбылыстарын түсіндіру үшін және әртүрлі ақпарат көздерінен алынған жаратылыстану-ғылымдық тұрғысынан маңызды және өмірлік маңызы бар мазмұнды ақпаратты қабылдау үшін алынған білімді қолдана білу біліктерін меңгеру;
4) зияткерлік, шығармашылық қабілеттерін, сыни тұрғыдан ойлау қабілетін қарапайым зерттеулер, құбылыстарды талдау, жаратылыстану-ғылымдық ақпаратты қабылдау және түсіндіру барысында дамыту;
5) табиғат заңдарын тану және жаратылыстану ғылымдарының жетістіктерін өркениеттің дамуы мен өмір сапасын жақсарту үшін пайдалану мүмкіндігіне сенімділікті тәрбиелеу;
6) күнделікті өмірде тіршілік қауіпсіздігін қамтамасыз ету, заманауи технологияларды сауатты пайдалану, денсаулық пен қоршаған ортаны қорғау үшін жаратылыстану ғылымдары бойынша білімдерін қолдану дағдыларын қалыптастыру.
4. Оқу бағдарламасында үш тілде білім беруді жүзеге асыру қарастырылған, онда үш тілді меңгертіп қана қоймай, сол сияқты білім алушының сыныптан тыс жұмыстарын да үш (қазақ, орыс және ағылшын тілдерінде) тілде ұйымдастыру қарастырылған.
5. Жеке тұлғалық қасиеттердің кең ауқымды дағдылармен бірлесе дамытылуы білім берудің "қазақстандық патриотизм мен азаматтық жауапкершілік", "құрмет", "ынтымақтастық", "еңбек пен шығармашылық", "ашықтық", "өмір бойы білім алу" сияқты басты құндылықтарын білім алушы бойына сіңіруге негіз болып табылады. Бұл құндылықтар білім алушының тәртібі мен күнделікті іс-әрекеттерін ынталандыратын тұрақты бағдары болады.
2-тарау. "Жаратылыстану" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
1-параграф. "Жаратылыстану" оқу пәнінің мазмұны
6. "Жаратылыстану" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 1-сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында – 33 сағат;
2) 2-сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында – 34 сағат;
3) 3-сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында – 34 сағат;
4) 4-сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында – 34 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген үлгілік оқу жоспарына тәуелді (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген).

2. Целью учебной программы по предмету "Естествознание" в начальной школе является формирование основ знаний о современной естественнонаучной картине мира и развитие исследовательских умении и навыков учащихся.
3. Учебная программа предмета ориентирована на достижение следующих задач:
1) формирование основ исследовательских, мыслительных операций, коммуникативных навыков и умений;
2) знакомство с наиболее важными идеями и достижениями естествознания, оказавшими определяющее влияние на развитие техники и технологий;
3) овладение умениями применять полученные знания для объяснения явлений окружающего мира, восприятия информации естественнонаучного и жизненно значимого содержания, получаемой из различных источников;
4) развитие интеллектуальных, творческих способностей и критического мышления в ходе проведения простых исследований, анализа явлений, восприятия и интерпретации естественнонаучной информации;
5) воспитание убежденности в возможности познания законов природы и использования достижений естественных наук для развития цивилизации и повышения качества жизни;
6) привитие навыков применения естественнонаучных знаний в повседневной жизни для обеспечения безопасности жизнедеятельности, грамотного использования современных технологий, охраны здоровья и окружающей среды.
4. В учебной программе предусмотрена реализация трехъязычного образования, которое предполагает не только обучение на трех языках, но и организацию внеурочной деятельности обучающихся на трех языках (казахском, русском и английском).
5. Развитие личностных качеств в органическом единстве с навыками широкого спектра являются основой для привития обучающимся базовых ценностей образования: "казахстанский патриотизм и гражданская ответственность", "уважение", "сотрудничество", "труд и творчество", "открытость", "образование в течение всей жизни". Эти ценности призваны стать устойчивыми личностными ориентирами обучающегося, мотивирующими его поведение и повседневную деятельность.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Естествознание"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Естествознание"
6. Объем учебной нагрузки по предмету "Естествознание" составляет:
1) в 1 классе – 1 час в неделю, 33 часа в учебном году;
2) во 2 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
3) в 3 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
4) в 4 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).

7. "Жаратылыстану" оқу пәнінің 1-сыныпқа арналған базалық мазмұны келесі бөлімдерден құралады:
1) "Мен зерттеушімін": қоршаған орта құбылыстарын бақылау; бақылау кезеңдері; эксперимент;
2) "Жанды табиғат": жанды ағзалар; өсімдіктер және олардың алуантүрлілігі, ағаштар, бұталар, шөптесін өсімдіктер; өсімдіктің негізгі бөліктері: тамыр, сабақ, жапырақ, гүл, жеміс, тұқым; жабайы және мәдени өсімдіктер; мәдени өсімдіктерді күту (суару, қоректендіру, топыраққа күтім жасау); өсімдіктің тіршілігіне қажетті жағдайлар (су, жарық, жылу, қоректік заттар); жануарлар, жабайы және үй жануарлары, үй жануарларын күту, үй жануарларының келтіретін пайдасы, жануарлардың жыл мезгілдерінің ауысуына бейімделуі: жылы жаққа ұшу, қысқа азық жинау, ұйқыға кету; адам, адамның дене мүшелері, адамның өмірінің кезеңдері, тамақтану, демалу;
3) "Жер және ғарыш": жердің пішіні, глобус – жер моделі, ғарыш, ғарыш денелері, астрономия туралы алғашқы түсініктер; зымырандар, телескоптар, уақыт, уақыт өлшеу құралдары, сағат, күнтізбелер;
4) "Табиғат физикасы": түрлі денелердің қозғалысы, табиғаттағы қозғалыс, адамдардың қозғалысы, қозғалыс траекториясы, қозғалыс траекториясын сурет түрінде белгілеу, жарық пен қараңғы, жарықтың табиғи және жасанды көздері, жарықтандыру, дыбыс және оның таралу ерекшеліктері, дыбыстың табиғи және жасанды көздері, жылу шығаратын құрылғылар, күнделікті өмірдегі электр, магниттің қасиеттері, магниттік қасиеті бар заттар.
8. "Жаратылыстану" оқу пәнінің 2-сыныпқа арналған базалық мазмұны келесі бөлімдерден құралады:
1) "Мен зерттеушімін": қоршаған орта, құбылыстар, процестер, нысандар, зерттеушінің жеке тұлғалық қасиеттері, бақылау – ғылыми таным әдісі, бақылаудың белгілері: мақсаты, нысаны, жоспары, мерзімі, нәтижесі; бақылау нәтижесін шартты белгілер арқылы тіркеу, бақылау жүргізу жоспары, қорытынды жасау, эксперименттің белгілері: мақсаты, болжам, ресурстары, жоспары, мерзімі, нәтижесі; эксперимент жүргізу және нәтижесін кестеге тіркеу, ақпарат көздері;
2) "Жанды табиғат": өсімдіктің өсуіне қажетті жағдайлар, өсімдіктерде болатын маусымдық өзгерістер, өсімдіктердің негізгі бөліктерінің қызметтері, өсімдік топтарының тіршілік ортасы және оған бейімделу тәсілдері, өсімдік топтары (өз өлкесіндегі өсімдіктер негізінде), топыраққа күтім жасау, өсімдіктерге қамқорлық жасау; жануарлардың топтары: бунақденелілер, балықтар, қосмекенділер, бауырымен жорғалаушылар, құстар мен сүтқоректілер, жануарлардың тіршілік ортасына бейімделуі, жануарлардың көбеюі, жұмыртқа салатын және төлдейтін жануарлар, жануарларды қорғау, адам, қаңқа мен бұлшықет қызметі, бұлшықеттің жиырылуының қозғалудағы рөлі, дұрыс дене сымбаты, тіс және оның күтімі, жеке гигиена, оның денсаулық сақтаудағы рөлі;

7. Базовое содержание учебного предмета "Естествознание" для 1 класса:
1) "Я – исследователь": наблюдение за явлениями окружающего мира, этапы наблюдения, эксперимент;
2) "Живая природа": живые организмы, растения и их разнообразие, деревья, кустарники, травы; основные части растений: корень, стебель, лист, цветок, плод, семена; дикорастущие и культурные растения; уход за культурными растениями (полив, удобрение, уход за почвой); условия для жизни растений (вода, свет, тепло, питательные вещества); животные, дикие и домашние животные, уход за домашними животными, польза от домашних животных, адаптация животных к смене времен года: перелет птиц, запас корма на зиму, впадение в спячку; человек, части тела человека, этапы жизни человека, питание, отдых;
3) "Земля и космос": форма Земли, глобус – модель Земли, первоначальные знания о космосе, космических телах, астрономии; ракеты, телескопы, время, средства измерения времени, часы, календарь;
4) "Физика природы": движения различных тел, движение в природе, движение людей, траектория движений, обозначение траектории движения в виде рисунка, свет и темнота, естественные и искусственные источники света, освещение, звук и особенности его распространения, естественные и искусственные источники звука, приборы для получения тепла, электричество в повседневной жизни, свойства магнитов, предметы, обладающие магнитными свойствами.
8. Базовое содержание учебного предмета "Естествознание" для 2 класса:
1) "Я – исследователь": окружающий мир, явления, процессы, объекты, личностные качества исследователя, наблюдение как метод научного познания, признаки наблюдения: цель, объект, план, сроки, результат; фиксирование результатов наблюдения с помощью условных знаков, план проведения наблюдения, формулирование выводов, признаки эксперимента: цель, гипотеза, ресурсы, план, сроки, результат; проведение эксперимента и фиксирование результатов в таблице, источники информации;
2) "Живая природа": условия произрастания растений, сезонные изменения у растений, функции основных частей растений, среда обитания и способы приспособлений групп растений, группы растений (на примере растений своей местности), уход за почвой, бережное отношение к растениям, группы животных: насекомые, рыбы, земноводные, пресмыкающиеся, птицы и млекопитающие; приспособление животных к среде обитания, размножение животных, яйцекладущие и живородящие животные, защита животных, человек, функции скелета и мышц тела, роль сокращения мышц в движении, правильная осанка, зубы и уход за ними, личная гигиена, ее роль в сохранении здоровья;

3) "Заттар және олардың қасиеттері": ауа, ауаның адам, өсімдіктер мен жануарлар үшін маңызы, ауаның қасиеттері (түсі, иісі), ауаның агрегаттық күйі, жылуөткізгіштік, ауаның бос кеңістікті толтыратын қасиеті, су және оның физикалық қасиеттері, судың агрегаттық күйлері: қатты, сұйық, газ тәрізді: судың табиғи көздері, табиғат ресурстары және олардың қолданысы, табиғат ресурстарын шығу тегі бойынша жіктеу;
4) "Жер және ғарыш": жер ғаламшары үшін Күннің рөлі, Ай – Жердің табиғи серігі, Күн жүйесінің ғаламшарлары, олардың орналасу реті және сипаттамалары, жер тобындағы ғаламшарлар, алып ғаламшарлар, уақытты өлшеу бірліктері: жыл, ай, апта, тәулік, сағат, минут; ғарыштағы қашықтық пен уақыт ерекшеліктері;
5) "Табиғат физикасы": денелердің түрлі жылдамдықпен қозғалуы, жылдамдықтың сипаттамасы: жылдам, баяу, қозғалыс тудыратын күштер: тарту және итеру, заттың массасы, заттардың массаларын анықтау, материалдардың жарықты өткізуі (мөлдір, мөлдір емес, жартылай мөлдір материалдар), қатты және бәсең дыбыс көздері, температура, температураны өлшеу, термометрлер, температураны өлшеу бірлігі – градус, магнит қолданылатын салалар.
9. "Жаратылыстану" оқу пәнінің 3-сыныпқа арналған базалық мазмұны келесі бөлімдерден құралады:
1) "Мен зерттеушімін": ғылыми жаңалықтар және олардың күнделікті өмірге әсері, ақпарат көздерінің түрлері, ақпарат көздерінің артықшылығы мен кемшілігі, экспериментті жоспарлау және жүргізу, эксперимент нәтижесін диаграмма түрінде белгілеу, қорытынды жасау;
2) "Жанды табиғат": фотосинтез процесі туралы алғашқы түсінік, өсімдіктердің бейімделуі, жылусүйгіш, суыққа төзімді, көлеңкесүйгіш, жарықсүйгіш, шөлге төзімді, ылғалсүйгіш өсімдіктер; табиғат бірлестіктері – жанды және жансыз табиғаттың қауымдастығы, өз өлкесінің табиғат бірлестіктері, адам тіршілік әрекеттерінің өсімдіктердің алуантүрлілігіне әсері, өсімдіктердің табиғаттағы және адам өміріндегі рөлі, сирек кездесетін және жойылып бара жатқан өсімдіктер (өз өлкесінің өсімдіктері негізінде), сирек кездесетін және жойылып бара жатқан өсімдіктерді сақтаудағы Қызыл кітаптың маңызы, жануарлар, омыртқалы және омыртқасыз жануарлар, жануарлардың өзара қарым-қатынас жасау түрлері, жануарлар мен өсімдіктер арасындағы өзара байланыс, тіршілік ортасындағы жағдайлардың өзгеруіне байланысты жануарлардың санының өзгеруі, адамның жануарлардың санының азаюына әкелетін іс-әрекеттері, адамның ішкі ағзалары, асқорыту жүйесі, оның адам тіршілігіндегі рөлі, тыныс алу жүйесі және оның ағзалары, тыныс алудың адам ағзасындағы рөлі, қанайналым жүйесі, оның адам ағзасындағы рөлі, жүрек. тамыр соғуы, адамның ағзасын ауру мен инфекциялардан қорғау;

3) "Вещества и их свойства": воздух, значение воздуха для человека, растений и животных, свойства воздуха (цвет, запах), агрегатное состояние воздуха, теплопроводность, свойство воздуха заполнять пространство, вода и ее физические свойства, агрегатные состояния воды: твҰрдое, жидкое, газообразное: природные источники воды, природные ресурсы и их назначение, классификация природных ресурсов по происхождению;
4) "Земля и космос": роль Солнца для планеты Земля, естественный спутник Земли – Луна, планеты Солнечной системы, их расположение и характеристики, планеты земной группы планеты-гиганты, единицы измерения времени: год, месяц, неделя, сутки, час, минута; особенности расстояния и времени в космосе;
5) "Физика природы": движения тел с разной скоростью, характеристики скорости: быстро, медленно; силы, вызывающие движение: толкание и подтягивание; масса предметов, определение массы предметов, способность материалов пропускать свет (прозрачные, непрозрачные, полупрозрачные материалы), источники громких и тихих звуков, температура, измерение температуры, термометры, единица измерения температуры – градус, сферы применения магнитов.
9. Базовое содержание учебного предмета "Естествознание" для 3 класса:
1) "Я – исследователь": научные открытия и их влияние на повседневную жизнь, виды источников информации, преимущества и недостатки источников информации, планирование и проведение эксперимента, фиксирование результатов эксперимента в виде диаграмм, формулирование выводов;
2) "Живая природа": первоначальные понятия о процессе фотосинтеза, приспособление растений, теплолюбивые, морозостойкие, тенелюбивые, светолюбивые, засухоустойчивые, влаголюбивые растения; природные сообщества – единство живой и неживой природы, природные сообщества своего региона, влияние человеческой деятельности на многообразие растений, роль растений в природе и жизни людей, редкие и исчезающие виды растений (на примере растений своей местности), значение Красной книги в сохранении редких и исчезающих растений, животные, позвоночные и беспозвоночные животные, типы взаимоотношений животных, взаимосвязь между растениями и животными, изменение численности от изменений условий среды обитания, деятельность человека, приводящая к снижению численности животных, внутренние органы человека, система пищеварения, ее роль в жизнедеятельности человека, дыхательная система и ее органы, роль дыхания в организме человека, кровеносная система и ее роль в организме человека, сердце, пульс, защита организма человека от болезней и инфекций;

3) "Заттар және олардың қасиеттері": заттар мен денелер, заттарды шығу тегі бойынша жіктеу, табиғи және жасанды денелер, заттарды агрегаттық күйі бойынша жіктеу (қатты, сұйық, газ тәрізді); ауа және оның құрамы (көмірқышқыл газ, оттек, азот, тағы басқалар), ауаның жануды қолдайтын қасиеті, жанды ағзалар мен жансыз табиғаттағы су, негізгі табиғи су көздері, мұхиттар, теңіздер, өзендер, көлдер; ащы және тұщы су, ауызсуды үнемді қолдану, суды тазалау тәсілдері, фильтр арқылы тазалау, судың тіршілік үшін маңызы; топырақ, топырақтың құрамы (құм, саз, жануарлар мен өсімдіктердің қалдықтары, су, ауа), топырақ түрлері, топырақтың қасиеті, құнарлылық, топырақтың кейбір ағзалардың тіршілігіндегі рөлі, топырақты қорғау;
4) "Жер және ғарыш": жер сфералары туралы алғашқы түсінік (литосфера, гидросфера, атмосфера, биосфера), жер сфераларын графикалық кескіндеу, ғарышты игерудегі айтулы оқиғалар, жердің алғашқы жасанды серігін ұшыру, адамның ғарышқа алғашқы ұшуы, айға адамның қонуы, адамзаттың дамуы үшін ғарыштың маңызы, ғарыш игерудегі Қазақстанның үлесі, Байқоңыр ғарыш айлағы, жердің өз осінен айналуы, Күн мен түннің ауысуы;
5) "Табиғат физикасы": серпімділік күші, серпімді және пластикалық денелер, ауырлық күші, табиғаттағы ауырлық күші, үйкеліс күші, табиғаттағы үйкеліс күші, күштің әсер ету бағыты, көлеңке, оның пайда болу себептері, көлеңкенің ерекшеліктері, заттардың жарықты шағылдыру қасиеті, дыбыс. дыбыстың көздері мен дыбыс қабылдағыштар, дыбыс қаттылығының дыбыс көзі мен қабылдағыш арасындағы қашықтыққа тәуелділігі, электр энергиясы, электр энергиясының көздері, электр тізбегінің элементтері, қарапайым электр тізбегін құру сызбасы, әртүрлі металдардың магниттелуі.
10. "Жаратылыстану" оқу пәнінің 4-сыныпқа арналған базалық мазмұны келесі бөлімдерден құралады:
1) "Мен зерттеушімін": зерттеудің өз пайымдауы негізінде анықталған өзекті бағыты, зерттеу әдісін таңдау, бақылау мен эксперименттің артықшылығы мен кемшілігі, нәтижені білім алушы таңдауы бойынша көрсету;
2) "Жанды табиғат": қоректік тізбек, өсімдік – қоректік тізбектің маңызды буыны, өсімдіктің тіршілік циклі, тозаңдану негізінде тұқым түзілу, тұқым таралу жолдары (өздігінен, жел, су, жануарлар, адамдар арқылы таралу), жоғары және төменгі сатыдағы өсімдіктер, өсімдіктерді қорғау жолдары, өз өлкесінің жануарлары, бунақденелердің тіршілік циклі (жұмыртқа, дернәсіл, қуыршақ, ересек бунақденелі), жануарлардың қоректену ерекшеліктері, өсімдікқоректі және жыртқыш жануарлар, симбиоздық байланыстар, қоректік тізбек құрылымы, тіршілік ортасына байланысты қоректік тізбек модельдері, жойылу шегінде тұрған жануарлар, Қазақстанның Қызыл кітабы, Ұлттық саябақтар мен қорықтарды құру мақсаты, Қазақстанның ұлттық саябақтары мен қорықтары; адам, зәр шығару жүйесі мен оның рөлі, жүйке жүйесі, оның адам ағзасындағы рөлі;

3) "Вещества и их свойства": вещества и тела, классификация веществ по происхождению, естественные и искусственные вещества, классификация веществ по агрегатному состоянию (твердое, жидкое и газообразное); воздух и его состав (углекислый газ, кислород, азот); влияние воздуха на горение, вода в живых организмах и неживой природе, основные природные источники воды; океаны, моря, реки, озера; соленая и пресная вода, бережное использование питьевой воды, способы очистки воды, очистка с помощью фильтров, значение воды для жизни; почва, состав почвы (песок, глина, остатки растений и животных, вода, воздух), виды почв, свойства почвы, плодородие, роль почвы в жизни некоторых организмов, защита почв;
4) "Земля и космос": первоначальные понятия о сферах Земли (литосфера, гидросфера, атмосфера, биосфера), графическое изображение сфер Земли, значимые события в освоении космоса, запуск первого искусственного спутника Земли, полет первого человека в космос, высадка человека на Луну, значение космоса в развитии человечества, Казахстан в освоении космоса, космодром Байконур, вращение Земли вокруг своей оси, смена дня и ночи;
5) "Физика природы": сила упругости, упругие и пластичные тела, сила тяжести, сила тяжести в природе, сила трения, сила трения в природе, направление действия силы, тень, причины ее возникновения, особенности тени, способность предметов отражать свет, звуки, источники и приемники звука, зависимость громкости звука от расстояния между источником звука и приемником звука, электрическая энергия, источники электроэнергии, элементы электрической цепи, схема строения простейшей электрической цепи, намагничивание различных металлов.
10. Базовое содержание учебного предмета "Естествознание" для 4 класса:
1) "Я – исследователь": актуальные направления исследований на основе собственных размышлений, выбор метода исследования, преимущества и недостатки наблюдения и эксперимента, представление результатов в форме по выбору обучающегося;
2) "Живая природа": пищевая цепь, растение – важное звено в пищевой цепи, жизненный цикл растений, образование семян в результате опыления, способы распространения семян (саморазбрасывание, распространение с помощью ветра, воды, животных и человека), высшие и низшие растения, способы защиты растений; животные своей местности, жизненный цикл насекомых (яйцо, личинка, куколка, взрослое насекомое), особенности питания животных, травоядные и хищные животные, симбиотические отношения, структура пищевой цепи, модели пищевых цепей в зависимости от среды обитания, животные, находящиеся на грани исчезновения, красная книга Казахстана, цели создания заповедников и парков, национальные парки и заповедники Казахстана; человек, выделительная система и ее роль в организме человека, нервная система, ее роль в организме человека;

3) "Заттар және олардың қасиеттері": заттардың қасиеттері, заттарды қасиеттеріне байланысты қолдану, құрастырылған эксперимент жоспарына сәйкес жаңа зат алу, адам тіршілігінің түрлі салаларында ауаны қолдану, ауаның ластануы, ауаның ластануының табиғи және жасанды көздері, ауа тазалығын сақтау, ауаны тазарту жолдары, ауаның орын ауыстыруы, желдің пайдасы мен зияны, табиғаттағы су айналымы, атмосферада жауын-шашынның түзілуі, судың ластану көздері (тұрмыстық, өндірістік, ауылшаруашылық), судың ластануының түрлі ағзаларға әсерін түсіндіру, түрлі заттардың судағы ерігіштігі, пайдалы қазбалар (бор, тұз, әктас, саз, мұнай, гранит, көмір, табиғи газ), пайдалы қазбаларды қолдану, Қазақстанның негізгі пайдалы қазбалары өндірілетін кен орындары, пайдалы қазбаларды қорғау және үнемді қолдану;
4) "Жер мен ғарыш": жер бетінің ірі элементтері, ғарыш денелері (астероидтар, кометалар, метеориттер, жұлдыздар, галактикалар), жердегі тіршілікке ғарыштың әсері, жердің орбита бойынша қозғалысы, жыл мезгілдерінің ауысуы, жыл мезгілдерінің сипаттамасы;
5) "Табиғат физикасы": Архимед күші, Архимед күшін болжау, Архимед күшінің судағы заттарға әсері, көлеңкенің кедергі өлшеміне және жарық көзінен кедергіге дейінгі қашықтыққа тәуелділігі, жарықтың қасиеттері, шағылу, жұтылу, белгілі бір кедергілердің дыбыстың қаттылығы мен таралуына әсері, түрлі материалдардың жылуөткізгіштігі, түрлі материалдардың электрөткізгіштігі.
2-параграф. Оқу мақсаттарының жүйесі
11. Бағдарламада оқу мақсаттары кодтық белгімен белгіленген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бөлім және бөлімшенің ретін, төртінші сан оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. 1.2.1.1 кодында: "1" – сынып, "2.1" – бөлім мен бөлімше, "1" – оқу мақсатының реттік нөмірі.
12. Оқу мақсаттарының жүйесі:
Бөлімше
Оқу мақсаттары
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
1) "Мен зерттеушімін"
1.1 Ғылым мен зерттеушілердің рөлі
1. 1. 1. 1 қоршаған әлем құбылыстары, процестері мен нысандарын зерттеудің қажеттілігін түсіндіру
2. 1. 1. 1 қоршаған әлем құбылыстары, үдерістері мен нысандарын зерделеуге қажетті жағдайларды және зерттеушінің тұлғалық қасиеттерін анықтау
3. 1. 1. 1 маңызды ғылыми жаңалықтар мен олардың адамның күнделікті өміріне әсері туралы әңгімелеу
4. 1. 1. 1 зерттеудің өзекті бағытын өз пайымдауы негізінде анықтау
1.2 Табиғатты тану әдістері
1. 1. 2. 1 қоршаған әлем құбылыстарына бақылау жүргізу;
1. 1. 2. 2 көрсетілген экспериментті түсіндіру
2. 1. 2. 1 "ақпарат көзі" ұғымын және оның зерттеу жүргізудегі маңызын түсіндіру;

3) "Вещества и их свойства": свойства веществ, применение веществ согласно их свойствам, получение нового вещества согласно плану эксперимента, воздух в сферах жизнедеятельности человека, загрязнение воздуха, природные и искусственные источники загрязнения воздуха, сохранение чистоты воздуха, меры по очищению воздуха, перемещение воздуха, польза и вред ветра, круговорот воды в природе, образование атмосферных осадков, источники загрязнения воды (бытовые, промышленные, сельскохозяйственные), последствия загрязнения воды для различных организмов, растворимость различных веществ в воде, полезные ископаемые (мел, соль, известняк, глина, нефть, гранит, уголь, природный газ), применение полезных ископаемых, месторождения основных полезных ископаемых Казахстана, сохранение и бережное использование полезных ископаемых;
4) "Земля и космос": крупные элементы земной поверхности, космические тела (астероиды, кометы, метеориты, звезды, галактики), влияние космоса на жизнь на Земле, движение Земли по орбите, смена времен года, характеристика сезонов года;
5) "Физика природы": сила Архимеда, примеры ее проявления, прогнозирование силы Архимеда, действие силы Архимеда на предметы в воде, зависимость тени от размера преграды и расстояния от источника до преграды, свойства света, отражение, поглощение, влияние преград на громкость и распространение звука, теплопроводность различных материалов, электропроводность различных материалов.
Параграф 2. Система целей обучения
11. Цели обучения в программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число – нумерацию цели обучения. В кодировке 1.1.2.1 "1" – класс, "1.2" – раздел и подраздел, "1" – порядковый номер цели обучения.
12. Система целей обучения:
Подраздел
Цели обучения
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
1) "Я – исследователь"
1.1 Роль науки и исследователей
1. 1. 1. 1 объяснять необходимость изучения явлений, процессов и объектов окружающего мира
2. 1. 1. 1 определять условия и личностные качества исследователя, необходимые для изучения явлений, процессов и объектов окружающего мира
3. 1. 1. 1 рассказывать о наиболее значимых научных открытиях и их влиянии на повседневную жизнь человека
4. 1. 1. 1 определять актуальные направления исследований на основе собственных размышлений
1.2 Методы познания природы
1. 1. 2. 1 проводить наблюдения за явлениями окружающего мира;
1. 1. 2. 2 объяснять демонстрируемый эксперимент
2. 1. 2. 1 объяснять понятие "источник информации" и его важность для проведения исследований;

2. 1. 2. 2 бақылаудың басты белгілерін анықтау (мақсат, нысан, жоспар, мерзім, нәтиже);
2. 1. 2. 3 бақылау нәтижелерін шартты белгілердің көмегімен белгілей білу;
2. 1. 2. 4 бақылау жүргізудің жоспарын құру;
2. 1. 2. 5 құрылған жоспарға сәйкес бақылау жүргізу және қорытынды жасау;
2. 1. 2. 6 эксперименттің басты белгілерін анықтау (мақсат, болжам, ресурстар, жоспар, мерзім, нәтиже);
2. 1. 2. 7 эксперимент жүргізу және оның нәтижелерін кестеге түсіру
3. 1. 2. 1 ақпарат көзінің түрлерін, артықшылығы мен кемшілігін анықтау;
3. 1. 2. 2 жүргізілген эксперимент нәтижесін құрылған жоспарға сәйкес көрсету мен қорытынды жасау;
4. 1. 2. 1 зерттеу әдісін (бақылау мен эксперимент) таңдау себебін оның артықшылығы мен кемшілігіне байланысты негіздеу;
4. 1. 2. 2 алынған нәтижені білім алушы таңдаған формада ұсыну
2) "Жанды табиғат"
2.1 Өсімдіктер
1. 2. 1. 1 өсімдіктердің негізгі сипаттамаларын және олардың тіршілік формаларын анықтау;
1. 2. 1. 2 өсімдіктердің негізгі бөліктерін ажырату;
1. 2. 1. 3 жабайы өсімдіктер мен мәдени өсімдіктерді ажырату;
1. 2. 1. 4 өсімдіктердің тіршілігіне қажетті жағдайларды зерттеу;
1. 2. 1. 5 мәдени өсімдіктерге күтім жасау жолдарын сипаттау
2. 2. 1. 1 өсімдіктердің әр түрлі жағдайларда өсу мүмкіндіктерін зерттеу;
2. 2. 1. 2 өсімдіктердің маусымдық өзгерістерін сипаттау;
2. 2. 1. 3 өсімдіктің негізгі бөліктерінің қызметін сипаттау;
2. 2. 1. 4 өсімдік топтарын тіршілік ортасына және қоршаған ортаның жағдайларына (ылғал) бейімделу жолдары бойынша салыстыру;
2. 2. 1. 5 өз өлкесінің өсімдік топтарын сипаттау;
2. 2. 1. 6 топырақты күтудің маңызын түсіндіру;
2. 2. 1. 7 өсімдіктерге қамқорлық жасаудың маңыздылығын түсіндіру
3. 2. 1. 1 өсімдіктердің фотосинтез процесінде оттек бөлуін түсіндіру;
3. 2. 1. 2 өсімдіктердің қоршаған орта жағдайларына (жылу, жарық, ылғал) бейімделу жолдарын түсіндіру;
3. 2. 1. 3 адамның іс-әрекеттерінің өсімдіктердің саналуандығына әсерін түсіндіру;
3. 2. 1. 4 сирек кездесетін және жойылып бара жатқан өсімдіктерді сақтаудағы Қызыл кітаптың рөлін анықтау
4. 2. 1. 1 қоректік тізбектегі өсімдіктердің рөлін анықтау;
4. 2. 1. 2 өсімдіктің тіршілік циклін сипаттау;
4. 2. 1. 3 тозаңдану нәтижесінде тұқымның түзілуін және таралу жолдарын сипаттау;
4. 2. 1. 4 төменгі және жоғарғы сатыдағы өсімдіктерді ажырату;
4. 2. 1. 5 өсімдіктерді қорғау жолдарын ұсыну
2.2 Жануарлар
1. 2. 2. 1 жануарлар мен өсімдіктерді салыстыру, олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтау;
1. 2. 2. 2 жабайы және үй жануарларын ажырату;
1. 2. 2. 3 жыл мезгілдерінің ауысуына жануарлардың бейімделуін түсіндіру

2. 1. 2. 2 определять ведущие признаки наблюдения (цель, объект, план, сроки, результат);
2. 1. 2. 3 уметь фиксировать результаты наблюдения с помощью условных знаков;
2. 1. 2. 4 составлять план проведения наблюдения;
2. 1. 2. 5 проводить наблюдения согласно составленному плану и формулировать выводы;
2. 1. 2. 6 определять ведущие признаки эксперимента (цель, гипотеза, ресурсы, план, сроки, результат);
2. 1. 2. 7 проводить эксперимент и фиксировать его результаты в таблицу
3. 1. 2. 1 определять виды, преимущества и недостатки источников информации;
3. 1. 2. 2 фиксировать результаты проведенного эксперимента по составленному плану и формулировать выводы;
4. 1. 2. 1 обосновать выбор метода исследования (наблюдение и эксперимент), основываясь на их преимуществах и недостатках;
4. 1. 2. 2 представлять полученные результаты в форме по выбору обучающегося
2) "Живая природа"
2.1 Растения
1. 2. 1. 1 определять основные характеристики растений и их жизненные формы;
1. 2. 1. 2 различать основные части растений;
1. 2. 1. 3 различать дикорастущие и культурные растения;
1. 2. 1. 4 исследовать условия для жизни растений;
1. 2. 1. 5 описывать способы ухода за культурными растениями
2. 2. 1. 1 исследовать возможность произрастания растений в различных условиях;
2. 2. 1. 2 описывать сезонные изменения у растений;
2. 2. 1. 3 описывать функции основных частей растений;
2. 2. 1. 4 сравнивать группы растений в зависимости от среды обитания и способов приспособления к различным условиям среды обитания (влага);
2. 2. 1. 5 описывать группы растений своей местности;
2. 2. 1. 6 объяснять важность ухода за почвой;
2. 2. 1. 7 объяснять важность бережного отношения к растениям
3. 2. 1. 1 объяснять выделение кислорода растениями в процессе фотосинтеза;
3. 2. 1. 2 объяснять, способы приспособления растений к различным условиям окружающей среды (тепло, свет и влага);
3. 2. 1. 3 объяснять влияние человеческой деятельности на многообразие растений;
3. 2. 1. 4 определять роль Красной книги в сохранении редких и исчезающих растений
4. 2. 1. 1 определять роль растений в пищевой цепи;
4. 2. 1. 2 описывать жизненный цикл растений;
4. 2. 1. 3 описывать образование семян в результате опыления и способы распространения семян;
4. 2. 1. 4 различать низшие и высшие растения;
4. 2. 1. 5 предлагать способы защиты растений
2.2 Животные
1. 2. 2. 1 сравнивать животных и растения, определять их сходства и различия;
1. 2. 2. 2 различать диких и домашних животных;
1. 2. 2. 3 объяснять адаптацию животных к смене времен года

2. 2. 2. 1 жануарлар класының өкілдерін ажырату: бунақденелілер, балықтар, қосмекенділер, бауырымен жорғалаушылар, құстар және сүтқоректілер;
2. 2. 2. 2 жануарлардың тіршілік ортасына бейімделу жолдарын сипаттау;
2. 2. 2. 3 жануарлардың көбею жолдарын түсіндіру;
2. 2. 2. 4 жануарлардың саналуандығын сақтаудың маңыздылығын түсіндіру
3. 2. 2. 1 жануарларды омыртқалыларға және омыртқасыздарға жіктеу;
3. 2. 2. 2 жануарларды тіршілік ортасы бойынша ажырату және өзара қарым-қатынас түрлерін сипаттау;
3. 2. 2. 3 өсімдіктер мен жануарлар арасындағы өзара байланысты түсіндіру;
3. 2. 2. 4 жануарлар санының өзгеруін түсіндіру және осы өзгерістерге әсер ететін факторларды анықтау
4. 2. 2. 1 өз өлкесіндегі жануарларды жіктеу;
4. 2. 2. 2 бунақденелілердің тіршілік циклін сипаттау;
4. 2. 2. 3 өсімдікқоректі және жыртқыш жануарларды ажырату;
4. 2. 2. 4 симбиоздық қарым-қатынасқа мысал келтіру;
4. 2. 2. 5 қоректік тізбектің құрылымын түсіндіру;
4. 2. 2. 6 белгілі бір тіршілік ортасындағы қоректік тізбек моделін құрастыру;
4. 2. 2. 7 ұлттық саябақтар мен қорықтарды құру мақсатын түсіндіру және жойылу шегінде тұрған жануарларға мысал келтіру
2.3 Адам
1. 2. 3. 1 адамның негізгі дене мүшелерін және олардың қызметтерін атау;
1. 2. 3. 2 адам өмірінің кезеңдерін сипаттау;
1. 2. 3. 3 адамның өсу және даму қажеттіліктерін анықтау
2. 2. 3. 1 адамның тірек-қимыл жүйесінің қызметін анықтау;
2. 2. 3. 2 дұрыс дене сымбатын сақтаудың маңыздылығын түсіндіру;
2. 2. 3. 3 бұлшықеттің қозғалыс кезіндегі жиырылуының рөлін түсіндіру;
2. 2. 3. 4 денсаулық сақтаудағы жеке гигиенаның рөлін анықтау;
2. 2. 3. 5 тіс күтімінің денсаулық сақтаудағы маңызын анықтау
3. 2. 3. 1 адамның ішкі ағзаларының орналасуын анықтау;
3. 2. 3. 2 асқорыту жүйесінің тіршілікке қажетті энергияны алудағы рөлін сипаттау;
3. 2. 3. 3 тыныс алу жүйесі мен оның адам ағзасындағы рөлін сипаттау;
3. 2. 3. 4 қанайналым жүйесі мен оның адам ағзасындағы рөлін сипаттау;
3. 2. 3. 5 адам ағзасының ауру мен инфекциядан қорғану жолдарын түсіндіру
4. 2. 3. 1 зәр шығару жүйесі мен оның адам ағзасындағы рөлін сипаттау;
4. 2. 3. 2 жүйке жүйесі мен оның адам ағзасындағы рөлін сипаттау
3) "Заттар және олардың қасиеттері"
3.1 Заттардың типтері
3. 3. 1. 1 заттарды шығу тегі және агрегаттық күйі бойынша жіктеу
4. 3. 1. 1 заттардың қасиеттеріне сәйкес оларды қолдануға эксперимент жүргізу
3.2 Ауа
2. 3. 2. 1 біздің ғаламшарымыз үшін ауаның маңызын түсіндіру;
2. 3. 2. 2 ауаның кейбір қасиеттерін сипаттау (агрегаттық күйі, түсі, иісі);
2. 3. 2. 3 ауаның кеңістікті толтыру қасиетін және жылуөткізгіштігін зерттеу

2. 2. 2. 1 различать представителей классов животных: насекомые, рыбы, земноводные, пресмыкающиеся, птицы и млекопитающие;
2. 2. 2. 2 описывать способы приспособления животных к условиям среды обитания;
2. 2. 2. 3 объяснять способы размножения животных;
2. 2. 2. 4 объяснять важность сохранения разнообразия животных
3. 2. 2. 1 классифицировать животных на позвоночных и беспозвоночные;
3. 2. 2. 2 различать животных по среде обитания и характеризовать типы взаимоотношений;
3. 2. 2. 3 объяснять взаимосвязь между растениями и животными;
3. 2. 2. 4 объяснять изменение численности животных и определять факторы, влияющие на эти изменения
4. 2. 2. 1 классифицировать животных своей местности;
4. 2. 2. 2 описывать жизненный цикл насекомых; 4. 2. 2. 3 различать травоядных и хищных животных;
4. 2. 2. 4 приводить примеры симбиотических отношений;
4. 2. 2. 5 объяснять структуру пищевой цепи;
4. 2. 2. 6 составлять модели пищевых цепей в определенной среде обитания;
4. 2. 2. 7 объяснять цели создания национальных парков и заповедников и приводить примеры животных, находящихся на грани исчезновения;
2.3 Человек
1. 2. 3. 1 называть основные части тела человека и их функции;
1. 2. 3. 2 описывать этапы жизни человека;
1. 2. 3. 3 определять потребности человека, необходимые для его роста и развития
2. 2. 3. 1 определять функции опорно-двигательной системы человека;
2. 2. 3. 2 объяснять важность сохранения правильной осанки;
2. 2. 3. 3 объяснять роль сокращения мышц в движении;
2. 2. 3. 4 определять роль личной гигиены в сохранении здоровья;
2. 2. 3. 5 определять важность ухода за зубами в сохранении здоровья
3. 2. 3. 1 определять расположение внутренних органов человека;
3. 2. 3. 2 описывать роль системы пищеварения человека в получении энергии для жизнедеятельности;
3. 2. 3. 3 описывать дыхательную систему и ее роль в организме человека;
3. 2. 3. 4 описывать кровеносную систему и ее роль в организме человека;
3. 2. 3. 5 объяснять способы защиты организма человека от болезней и инфекций
4. 2. 3. 1 описывать выделительную систему и ее роль в организме человека;
4. 2. 3. 2 описывать нервную систему и ее роль в организме человека
3) "Вещества и их свойства"
3.1 Типы веществ
3. 3. 1. 1 классифицировать вещества по происхождению и агрегатному состоянию
4. 3. 1. 1 провести эксперимент применения веществ согласно их свойствам;
3.2 Воздух
2. 3. 2. 1 объяснять значение воздуха для нашей планеты;
2. 3. 2. 2 описывать некоторые свойства воздуха (агрегатное состояние, наличие цвета, запаха);
2. 3. 2. 3 исследовать теплопроводность и свойство воздуха заполнять пространство

3. 3. 2. 1 ауаның құрамы мен жануды қолдайтын қасиетін сипаттау
4. 3. 2. 1 адам тіршілігінің түрлі салаларында ауаны қолдану жолдарын анықтау;
4. 3. 2. 2 ауаның ластану көздерін анықтау және тазалығын сақтау жолдары мен оны тазарту шараларын ұсыну;
4. 3. 2. 3 ауаның табиғаттағы орын ауыстыру процесін түсіндіру;
4. 3. 2. 4 желдің пайдасы мен зияны туралы мысал келтіру
3.3 Су
2. 3. 3. 1 судың физикалық қасиеттерін анықтау (дәмсіз, иіссіз, белгілі бір формасының болмауы, аққыштығы);
2. 3. 3. 2 судың агрегаттық күйінің өзгеру процесін зерттеу;
2. 3. 3. 3 судың табиғи көздерін анықтау
3. 3. 3. 1 судың жанды ағзалар мен жансыз табиғатта кездесетінін түсіндіру және негізгі табиғи көздерін салыстыру;
3. 3. 3. 2 судың тіршілік үшін маңыздылығын және тұщы суды үнемді пайдалану қажеттілігін түсіндіру;
3. 3. 3. 3 суды тазартудың түрлі тәсілдерін түсіндіру және өз моделін ұсыну;
4. 3. 3. 1 табиғаттағы су айналымын мен жауын-шашын түзілу процесін сипаттау;
4. 3. 3. 2 судың ластану көздерін анықтау және оның түрлі ағзаларға әсерін түсіндіру;
4. 3. 3. 3 түрлі заттардың судағы ерігіштігін зерттеу
3.4 Табиғат ресурстары
2. 3. 4. 1 табиғат ресурстарының қолданысын анықтау;
2. 3. 4. 2 табиғат ресурстарын шығу тегі бойынша жіктеу
3. 3. 4. 1 топырақтың рөлін және негізгі қасиеттерін түсіндіру;
3. 3. 4. 2 топырақтың құнарлылығын құрамына қарай зерттеу (құм, саз, өсімдіктер мен жануарлардың қалдықтары, су, ауа)
4. 3. 4. 1 кейбір пайдалы қазбалардың (бор, тұз, әктас, саз, мұнай, гранит, көмір, табиғи газ) қолданылу саласын анықтау;
4. 3. 4. 2 Қазақстанның негізгі пайдалы қазбалары өндірілетін кен орындарын картадан көрсету, сақтау және үнемді қолданудың жолдарын ұсыну
4) "Жер және ғарыш"
4.1 Жер
1. 4. 1. 1 Жердің пішінін моделі негізінде анықтау
2. 4. 1. 1 Жер мен Күн арасындағы байланысты түсіндіру;
2. 4. 1. 2 Жердің табиғи серігін анықтау
3. 4. 1. 1 Жер сфераларының орналасу реттілігін түсіндіру және көрсету
4. 4. 1. 1 жер бетінің ірі элементтерін атау және сипаттау
4.2 Ғарыш
1. 4. 2. 1 астрономияны ғарыш туралы ғылым ретінде сипаттау;
1. 4. 2. 2 ғарышты зерттеуге арналған құрылғылар мен ұшу аппараттарын сипаттау
2. 4. 2. 1 Күн жүйесі ғаламшарларының орналасу тәртібін анықтау;
2. 4. 2. 2 Күн жүйесі ғаламшарларын салыстыру
3. 4. 2. 1 ғарышты игерудің кейбір айтулы оқиғалары туралы әңгімелесу және маңыздылығын түсіндіру
4. 4. 2. 1 жекелеген ғарыш денелерін сипаттау және оның тіршілікке әсерін анықтау;

3. 3. 2. 1 описывать состав и влияние воздуха на горение
4. 3. 2. 1 определять способы применения воздуха в разных сферах жизнедеятельности человека;
4. 3. 2. 2 определять источники загрязнения воздуха и предлагать способы сохранения чистоты воздуха и меры по его очищению;
4. 3. 2. 3 объяснять процесс перемещения воздуха в природе;
4. 3. 2. 4 приводить примеры о пользе и вреде ветра
3.3 Вода
2. 3. 3. 1 определять физические свойства воды (без вкуса, без запаха, без определенной формы, текучесть);
2. 3. 3. 2 исследовать процесс изменения агрегатного состояния воды;
2. 3. 3. 3 определять природные источники воды
3. 3. 3. 1 объяснять наличие воды в живых организмах и неживой природе и сравнивать основные природные источники;
3. 3. 3. 2 объяснять значимость воды для жизни и необходимость бережного использования пресной воды;
3. 3. 3. 3 объяснить различные способы очистки воды и предложить собственную модель;
4. 3. 3. 1 описывать круговорот воды в природе и процесс образования атмосферных осадков;
4. 3. 3. 2 определять источники загрязнения воды и объяснять последствия загрязнения воды для различных организмов;
4. 3. 3. 3 исследовать растворимость различных веществ в воде
3.4 Природные ресурсы
2. 3. 4. 1 определять назначение природных ресурсов;
2. 3. 4. 2 классифицировать ресурсы по происхождению
3. 3. 4. 1 объяснять роль и основные состава почвы;
3. 3. 4. 2 исследовать плодородие почв в зависимости от состава (песок, глина, остатки растений и животных, вода, воздух)
4. 3. 4. 1 определять области применения некоторых полезных ископаемых (мел, соль, известь, глина, нефть, гранит, уголь, природный газ);
4. 3. 4. 2 показывать на карте месторождения основных полезных ископаемых Казахстана, предлагать пути сохранения и бережного использования
4) "Земля и космос"
4.1 Земля
1. 4. 1. 1определять форму Земли на основе ее модели
2. 4. 1. 1 объяснять связи между Землей и Солнцем;
2. 4. 1. 2 определять естественный спутник Земли
3. 4. 1. 1 объяснять и показывать последовательность расположения сфер Земли
4. 4. 1. 1 называть и характеризовать крупные элементы земной поверхности
4.2 Космос
1. 4. 2. 1 характеризовать астрономию как науку о космосе;
1. 4. 2. 2 описывать приборы и летательные аппараты для изучения космоса
2. 4. 2. 1 определять порядок расположения планет Солнечной системы;
2. 4. 2. 2 сравнивать планеты Солнечной системы
3. 4. 2. 1 рассказывать о некоторых значимых событиях в освоении космоса и объяснять значение
4. 4. 2. 1 характеризовать отдельные космические тела и определять влияние космоса на жизнь на Земле

4.3 Кеңістік және уақыт
1. 4. 3. 1 уақыттың маңыздылығын түсіндіру;
1. 4. 3. 2 уақытты өлшеу құралдарын анықтау
2. 4. 3. 1 негізгі уақыт өлшем бірліктерін ажырату;
2. 4. 3. 2 ғарыштағы қашықтық пен уақыттың ерекшеліктерін түсіндіру
3. 4. 3. 1 Жердің өз осінен айналуының салдарын түсіндіру
4. 4. 3. 1 Жердің орбиталық айналуының салдарын түсіндіру;
4. 4. 3. 2 жыл мезгілдерін сипаттау
5) "Табиғат физикасы"
5.1 Күш және қозғалыс
1. 5. 1. 1 түрлі денелердің қозғалуына мысал келтіру;
1. 5. 1. 2 қозғалыстың адам өміріндегі және табиғаттағы маңыздылығын анықтау;
1. 5. 1. 3 қозғалыстың түрлі траекториясын зерттеу, оларды сурет түрінде көрсету
2. 5. 1. 1 түрлі денелердің әртүрлі жылдамдықпен қозғалуына мысал келтіру;
2. 5. 1. 2 жылдамдықты түсіндіруде оның сапалық сипаттамаларын қолдану (жылдам, баяу);
2. 5. 1. 3 қозғалыс тудыратын күштерді зерттеу;
2. 5. 1. 4 массаны анықтауға арналған құралдарды таңдау және пайдалану
3. 5. 1. 1 серпімділік күшін зерттеу және оның білінуіне мысал келтіру;
3. 5. 1. 2 ауырлық күшін зерттеу және оның білінуіне мысал келтіру;
3. 5. 1. 3 үйкеліс күшін зерттеу және оның білінуіне мысал келтіру;
3. 5. 1. 4 күштің әсер ету бағытын анықтау
4. 5. 1. 1 Архимед күшін сипаттау және оның білінуіне мысал келтіру;
4. 5. 1. 2 судағы әр түрлі денелерге әсер ететін Архимед күшін бақылау және болжау
5.2 Жарық
1. 5. 2. 1 жарық пен қараңғыны салыстыру;
1. 5. 2. 2 жарықтың табиғи және жасанды көздерін ажырату;
1. 5. 2. 3 жасанды жарықтың қажеттілігін және оның көздерін анықтау
2. 5. 2. 1 кейбір денелердің жарықөткізгіштік қасиетін зерттеу
3. 5. 2. 1 көлеңкенің пайда болу себептерін түсіндіру және мысалдар келтіру;
3. 5. 2. 2 денелердің жарықты шағылдыру қасиетін түсіндіру
4. 5. 2. 1 көлеңкенің кедергі өлшеміне және жарық көзінен кедергіге дейінгі қашықтыққа тәуелділігін зерттеу және түсіндіру;
4. 5. 2. 2 жарықтың шағылуы, жұтылуы сияқты қасиеттерін зерттеу және түсіндіру
5.3 Дыбыс
1. 5. 3. 1 дыбыстың таралу ерекшеліктерін түсіндіру;
1. 5. 3. 2 дыбыстың табиғи және жасанды көздерін ажырату
2. 5. 3. 1 дыбыс қаттылығы бойынша дыбыс көздерін жіктеу
3. 5. 3. 1 дыбыс қаттылығының дыбыс көзі мен қабылдағыш арасындағы қашықтыққа тәуелділігін түсіндіру
4. 5. 3. 1 белгілі бір кедергілердің дыбыстың қаттылығы мен таралуына әсерін зерттеу және түсіндіру
5.4 Жылу
1. 5. 4. 1 жылыту құрылғыларын анықтау
2. 5. 4. 1 түрлі денелердің температурасын өлшеу
4. 5. 4. 1 түрлі материалдардың жылу өткізгіштігін зерттеу
5.5 Электрлік
1. 5. 5. 1 адамның күнделікті өміріндегі электр энергиясының маңызын түсіндіру

4.3 Пространство и время
1. 4. 3. 1 объяснять важность времени;
1. 4. 3. 2 определять средства измерения времени
2. 4. 3. 1 различать основные единицы измерения времени;
2. 4. 3. 2 объяснять особенности расстояний и времени в Космосе
3. 4. 3. 1 объяснять следствие осевого вращения Земли
4. 4. 3. 1 объяснять следствие орбитального вращения Земли;
4. 4. 3. 2 характеризовать времена года
5) "Физика природы"
5.1 Силы и движение
1. 5. 1. 1 приводить примеры движений различных тел;
1. 5. 1. 2 определять важность движения в природе и в жизни людей;
1. 5. 1. 3 исследовать различные траектории движения, показывать их в виде рисунка
2. 5. 1. 1 приводить примеры движения различных тел с разной скоростью;
2. 5. 1. 2 использовать при объяснении качественные характеристики скорости (быстро, медленно);
2. 5. 1. 3 исследовать силы, вызывающие движение;
2. 5. 1. 4 выбирать и использовать приборы для определения массы
3. 5. 1. 1 исследовать силу упругости и приводить примеры ее проявления;
3. 5. 1. 2 исследовать силу тяжести и приводить примеры ее проявления;
3. 5. 1. 3 исследовать силу трения и приводить примеры ее проявления;
3. 5. 1. 4 определять направление действия силы
4. 5. 1. 1 описывать силу Архимеда и приводить примеры ее проявления;
4. 5. 1. 2 наблюдать и прогнозировать силу Архимеда, действующую на различные предметы в воде
5.2 Свет
1. 5. 2. 1 сравнивать свет и темноту;
1. 5. 2. 2 различать естественные и искусственные источники света;
1. 5. 2. 3 определять необходимость искусственного освещения и его источники
2. 5. 2. 1 исследовать способность некоторых тел пропускать свет
3. 5. 2. 1 объяснять появления тени и привести примеры;
3. 5. 2. 2 объяснять способность предметов отражать свет
4. 5. 2. 1 исследовать и объяснять зависимость тени от размера преграды и расстояния от источника до преграды;
4. 5. 2. 2 исследовать и объяснять такие свойства света, как отражение, поглощение
5.3 Звук
1. 5. 3. 1 объяснять особенности распространения звука;
1. 5. 3. 2 различать естественные и искусственные источники звука
2. 5. 3. 1 классифицировать источники звука по громкости
3. 5. 3. 1 объяснять зависимость громкости звука от расстояния между источником звука и приемником звука
4. 5. 3. 1 исследовать и объяснять влияние определенных преград на громкость и распространение звука
5.4 Тепло
1. 5. 4. 1 определять приборы для получения тепла
2. 5. 4. 1 измерять температуру различных тел
4. 5. 4. 1 исследовать теплопроводность различных материалов
5.5 Электричество
1. 5. 5. 1 объяснять важность электроэнергии в повседневной жизни людей

3. 5. 5. 1 электр энергиясы көздерін анықтау;
3. 5. 5. 2 қарапайым электр тізбегінің ұсыну;
3. 5. 5. 3 электр энергиясын үнемді пайдалану керектігін түсіндіру
4. 5. 5. 1 түрлі материалдардың электрөткізгіштігін зерттеу
5.6 Магниттілік
1. 5. 6. 1 магниттік қасиеті бар денелерді анықтау;
1. 5. 6. 2 магниттің қасиетін зерттеу
2. 5. 6. 1 магниттерді қолдану аясын сипаттау
3. 5. 6. 1 магнит көмегімен әртүрлі металдардың магниттелу қасиетін зерттеу
13. Бөлімді және тақырыптарды оқытуға арналған сағат санын мұғалім бөледі.
14. Осы оқу бағдарламасы Бастауыш білім беру деңгейінің 1-4-сыныптарына арналған "Жаратылыстану" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспарға сәйкес іске асырылады.
3-параграф. Бастауыш білім беру деңгейінің 1-4-сыныптарына арналған "Жаратылыстану" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар
1) 1-сынып:
Ортақ тақырыптар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі
Бағдарлама бөлімшелері
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
1. Өзім туралы
1 Мен зерттеушімін
1.1 Ғылым мен зерттеушілердің рөлі
1. 1. 1. 1 қоршаған әлем құбылыстары, процестері мен нысандарын зерттеудің қажеттілігін түсіндіру
1.2 Табиғатты тану әдістері
1. 1. 2. 1 қоршаған әлем құбылыстарына бақылау жүргізу;
1. 1. 2. 2 көрсетілген экспериментті түсіндіру
2 Жанды табиғат
2.1 Өсімдіктер
1. 2. 1. 1 өсімдіктердің негізгі сипаттамаларын және олардың тіршілік формаларын анықтау;
1. 2. 1. 2 өсімдіктердің негізгі бөліктерін ажырату;
1. 2. 1. 3 жабайы өсімдіктер мен мәдени өсімдіктерді ажырату;
1. 2. 1. 4 өсімдіктердің тіршілігіне қажетті жағдайларды зерттеу;
1. 2. 1. 5 мәдени өсімдіктерге күтім жасау жолдарын сипаттау
2. Менің мектебім
2.2 Жануарлар
1. 2. 2. 1 жануарлар мен өсімдіктерді салыстыру, олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтау;
1. 2. 2. 2 жабайы және үй жануарларын ажырату;
1. 2. 2. 3 жыл мезгілдерінің ауысуына жануарлардың бейімделуін түсіндіру
1 Мен зерттеушімін
1.2 Табиғатты тану әдістері
1. 1. 2. 1 қоршаған әлем құбылыстарына бақылау жүргізу;
1. 1. 2. 2 көрсетілген экспериментті түсіндіру
2-тоқсан
3. Менің отбасым және достарым
2 Жанды табиғат
2.3 Адам
1. 2. 3. 1 адам денесінің негізгі мүшелерін және олардың қызметтерін атау;
1. 2. 3. 2 адам өмірінің кезеңдерін сипаттау;
1. 2. 3. 3 адамның өсу және даму қажеттіліктерін анықтау
4. Бізді қоршаған әлем
5 Табиғат физикасы
5.1 Күш және қозғалыс
1. 5. 1. 1 түрлі денелердің қозғалуына мысал келтіру;
1. 5. 1. 2 қозғалыстың адам өміріндегі және табиғаттағы маңыздылығын анықтау;
1. 5. 1. 3 қозғалыстың түрлі траекториясын зерттеу, оларды сурет түрінде көрсету
1 Мен зерттеушімін

3. 5. 5. 1 определять источники электрической энергии;
3. 5. 5. 2 представлять простые электрические цепи;
3. 5. 5. 3 объяснять необходимость бережного использования электрической энергии
4. 5. 5. 1 исследовать электропроводность различных материалов
5.6 Магнетизм
1. 5. 6. 1 определять тела, обладающие магнитными свойствами; 1. 5. 6. 2 исследовать свойства магнитов
2. 5. 6. 1 описывать сферы применения магнитов
3. 5. 6. 1 исследовать намагничивание различных металлов с помощью магнита
13. Количество часов на изучение раздела и тем распределяется учителем.
14. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Естествознание" для 1-4 классов уровня начального образования.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Естествознание" для 1-4 классов уровня начального образования
1) 1 класс:
Сквозные темы
Раздел долгосрочного плана
Подразделы программы
Цели обучения
1 четверть
1. Все обо мне
1 Я – исследователь
1.1 Роль науки и исследователей
1. 1. 1. 1 объяснять необходимость изучения явлений, процессов и объектов окружающего мира
1.2 Методы познания природы
1. 1. 2. 1 проводить наблюдения за явлениями окружающего мира;
1. 1. 2. 2 объяснять демонстрируемый эксперимент
2 Живая природа
2.1 Растения
1. 2. 1. 1 определять основные характеристики растений и их жизненные формы;
1. 2. 1. 2 различать основные части растений;
1. 2. 1. 3 различать дикорастущие и культурные растения;
1. 2. 1. 4 исследовать условия для жизни растений;
1. 2. 1. 5 описывать способы ухода за культурными растениями
2. Моя школа
2.2 Животные
1. 2. 2. 1 сравнивать животных и растения, определять их сходства и различия;
1. 2. 2. 2 различать диких и домашних животных;
1. 2. 2. 3 объяснять адаптацию животных к смене времен года
1 Я – исследователь
1.2 Методы познания природы
1. 1. 2. 1 проводить наблюдения за явлениями окружающего мира;
1. 1. 2. 2 объяснять демонстрируемый эксперимент
2 четверть
3. Моя семья и друзья
2 Живая природа
2.3 Человек
1. 2. 3. 1 называть основные части тела человека и их функции;
1. 2. 3. 2 описывать этапы жизни человека;
1. 2. 3. 3 определять потребности человека, необходимые для его роста и развития
4. Мир вокруг нас
5 Физика природы
5.1 Силы и движение
1. 5. 1. 1 приводить примеры движений различных тел;
1. 5. 1. 2 определять важность движения в природе и в жизни людей;
1. 5. 1. 3 исследовать различные траектории движения, показывать их в виде рисунка
1 Я – исследователь