Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2024 жылғы 25 қарашадағы № 412 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 26 қарашада № 35408 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Электр энергетикасын дамыту департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты жариялағаннан кейін Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалғаны туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
А. Саткалиев
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
2024 жылғы 25 қарашадағы
№ 412 Бұйрыққа
қосымша
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Қазақстанның біртұтас электр энергетикасы жүйесінде авариялық бұзушылықтарды болғызбау және оларды жою жөніндегі қағидаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 2 ақпандағы № 58 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10552 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 262) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстанның біртұтас электр энергетикасы жүйесінде авариялық бұзушылықтарды болғызбау және оларды жою жөніндегі қағидаларда:
1 және 2-тармақтар жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстанның біртұтас электр энергетикасы жүйесінде авариялық бұзушылықтардың болғызбау және оларды жою жөніндегі қағидалар (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 262) тармақшасына сәйкес әзірленді және Қазақстанның бірыңғай электр энергетикалық жүйесіндегі авариялық бұзушылықтарды болғызбау және оларды жою тәртібін айқындайды.

О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министра энергетики Республики Казахстан
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 25 ноября 2024 года № 412. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 ноября 2024 года № 35408
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить перечень некоторых приказов Министра энергетики Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения, согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту развития электроэнергетики Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр энергетики
Республики Казахстан
А. Саткалиев
Приложение к приказу
Министр энергетики
Республики Казахстан
от 25 ноября 2024 года № 412
Перечень некоторых приказов Министра энергетики Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения
1. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 2 февраля 2015 года № 58 "Об утверждении правил по предотвращению аварийных нарушений в единой электроэнергетической системе Казахстана и их ликвидации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10552) следующие изменения:
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с подпунктом 262) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах по предотвращению аварийных нарушений в единой электроэнергетической системе Казахстана и их ликвидации, утвержденных указанным приказом:
пункты 1 и 2 изложить в новой редакции:
"1. Правила по предотвращению аварийных нарушений в единой электроэнергетической системе Казахстана и их ликвидации (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 262) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, и определяют порядок предотвращения аварийных нарушений в единой электроэнергетической системе Казахстана и их ликвидации.

2. Орталықтандырылған жедел-диспетчерлік басқаруды жүзеге асыру кезінде электр энергиясын өндіру, беру және тұтыну режимдері бойынша жүйелік оператордың өкімдері "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңы (бұдан әрі – заң) 11-бабының 1-тармағына сәйкес электр энергиясының көтерме сауда нарығының барлық субъектілерінің орындауы үшін міндетті.".
2. "Электрмен жабдықтаудың сенімділігі мен тұрақтылығын қамтамасыз ету бойынша қызмет көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 11 ақпандағы № 72 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10547 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 276) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Электрмен жабдықтаудың сенімділігі мен тұрақтылығын қамтамасыз ету бойынша қызмет көрсету қағидаларында:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Электрмен жабдықтаудың сенімділігі мен тұрақтылығын қамтамасыз ету бойынша қызмет көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 276) тармақшасына сәйкес әзірленді және электрмен жабдықтаудың сенімділігі мен тұрақтылығын қамтамасыз ету бойынша қызмет көрсету тәртібін айқындайды.".
3. "Электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілері үшін электр энергиясын коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйесінің жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 248 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10957 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 265) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілері үшін электр энергиясын коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйесінің жұмыс істеу қағидаларында:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілері үшін электр энергиясын коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйесінің жұмыс істеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысы 15-тармағының 265) тармақшасына сәйкес әзірленді және электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің (бұдан әрі – субъектілер) электр энергиясын коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйесін (бұдан әрі – ЭКЕАЖ) ұйымдастыру және оның жұмыс істеу тәртібін айқындайды.";
2-тармақтың екінші бөлігі жаңа редакцияда жазылсын:
"Осы Қағидаларда пайдаланылатын өзге де ұғымдар "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес қолданылады.".

2. Распоряжения системного оператора по режимам производства, передачи и потребления электрической энергии при осуществлении централизованного оперативно-диспетчерского управления обязательны для исполнения всеми субъектами оптового рынка электрической энергии в соответствии с пунктом 1 статьи 11 Закона Республики Казахстан "Об электроэнергетике" (далее – Закон).".
2. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 11 февраля 2015 года № 72 "Об утверждении Правил оказания услуг по обеспечению надежности и устойчивости электроснабжения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10547) следующие изменения:
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с подпунктом 276) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах оказания услуг по обеспечению надежности и устойчивости электроснабжения, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Правила оказания услуг по обеспечению надежности и устойчивости электроснабжения (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 276) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, и определяют порядок оказания услуг по обеспечению надежности и устойчивости электроснабжения.".
3. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 248 "Об утверждении Правил функционирования автоматизированной системы коммерческого учета электрической энергии для субъектов оптового рынка электрической энергии" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10957) следующие изменения:
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с подпунктом 265) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, ПРИКAЗЫВAЮ:";
в Правилах функционирования автоматизированной системы коммерческого учета электрической энергии для субъектов оптового рынка электрической энергии, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Правила функционирования автоматизированной системы коммерческого учета электрической энергии для субъектов оптового рынка электрической энергии (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 265) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, и определяют порядок организации и функционирования автоматизированной системы коммерческого учета электрической энергии (далее – АСКУЭ) субъектов оптового рынка электрической энергии (далее – субъекты).";
часть вторую пункта 2 изложить в новой редакции:
"Иные понятия, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об электроэнергетике" (далее – Закон).".

4. "Электр энергиясы мен қуатының болжамды теңгерімдерін әзірлеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 3 желтоқсандағы № 687 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде№ 12475 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 322) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Электр энергиясы мен қуатының болжамды теңгерімдерін әзірлеу қағидаларында:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Электр энергиясы мен қуатының болжамды теңгерімдерін әзірлеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 322) тармақшасына сәйкес әзірленді және электр энергиясы мен қуатының болжамды теңгерімдерін әзірлеу тәртібін айқындайды.";
9-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"9. "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-1-бабының 2-тармағына сәйкес уәкілетті орган электр энергиясы мен қуатының алдағы жеті жылдық кезеңге арналып әзірленген болжамды теңгерімі келіп түскен күннен бастап 1 (бір) ай ішінде түсіндірме жазбаны міндетті түрде қоса бере отырып, оны нарық кеңесіне сараптама қорытындысын алу үшін жібереді.".
5. "Жүйелік оператордың қызмет көрсету, жүйелік және қосалқы көрсетілетін қызметтер нарығын ұйымдастыру және оның жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 3 желтоқсандағы № 691 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12562 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 5-тармағының 274) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жүйелік оператордың қызмет көрсету, жүйелік және қосалқы көрсетілетін қызметтер нарығын ұйымдастыру және оның жұмыс істеу қағидаларында:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Жүйелік оператордың қызмет көрсету, жүйелік және қосалқы көрсетілетін қызметтер нарығын ұйымдастыру және оның жұмыс істеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 5-тармағының 274) тармақшасына сәйкес әзірленді және жүйелік оператордың қызметтер көрсету, жүйелік және қосалқы көрсетілетін қызметтер нарығын ұйымдастыру және оның жұмыс істеу тәртібін айқындайды.";

4. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 3 декабря 2015 года № 687 "Об утверждении Правил разработки прогнозных балансов электрической энергии и мощности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12475) следующие изменения:
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с подпунктом 322) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах разработки прогнозных балансов электрической энергии и мощности, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Правила разработки прогнозных балансов электрической энергии и мощности (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 322) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, и определяют порядок разработки прогнозных балансов электрической энергии и мощности.";
пункт 9 изложить в новой редакции:
"9. Согласно пункту 2 статьи 15-1 Закона Республики Казахстан "Об электроэнергетике" (далее – Закон), уполномоченный орган в течение 1 (одного) месяца со дня поступления разработанного прогнозного баланса электрической энергии и мощности на предстоящий семилетний период направляет его совету рынка для получения экспертного заключения с обязательным приложением пояснительной записки.".
5. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 3 декабря 2015 года № 691 "Об утверждении Правил оказания услуг системным оператором, организации и функционирования рынка системных и вспомогательных услуг" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12562) следующие изменения и дополнения:
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с подпунктом 274) пункта 5 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах оказания услуг системным оператором, организации и функционирования рынка системных и вспомогательных услуг, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Правила оказания услуг системным оператором, организации и функционирования рынка системных и вспомогательных услуг (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 274) пункта 5 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, и определяют порядок оказания услуг системным оператором, организации и функционирования рынка системных и вспомогательных услуг.";

5 және 6-тармақтар жаңа редакцияда жазылсын:
"5. Ұлттық электр желісі бойынша электр энергиясын беру бойынша көрсетілетін қызметтері:
1) "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңының (бұдан әрі – Заң) 13-бабы 7-1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес электр энергиясының экспортын жүзеге асыру кезінде электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға;
2) Заңның 13-бабы 7-1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес, электр энергиясын бірыңғай сатып алушыны қоспағанда, электр энергиясының импортын жүзеге асыратын көтерме сауда нарығының субъектілеріне;
3) шартты тұтынушыларға, гибридті топ тұтынушыларына өздерінің құрамына кіретін объектілер үшін электр энергиясын олардың құрамына кіретін генерациялау объектілерінен де, электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан да (оның ішінде, Заңның 19-1-бабы 5-тармағының 7) тармақшасына сәйкес жаңартылатын энергия көздерінен электр энергиясының үлесін бөлу кезінде) және теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығынан да сатып алған кезде;
4) жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдардан екіжақты шарттар бойынша электр энергиясын сатып алуды жүзеге асырған кезінде электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілеріне;
5) ұлттық электр желісі арқылы электр энергиясын мемлекетаралық беруді жүзеге асырған кезде басқа мемлекеттердің уәкілетті ұйымдарына беріледі.
6. Жүйелік оператордың ұлттық электр желісі бойынша электр энергиясын беру бойынша көрсетілетін қызметіне ақы төлеу былай жүргізіледі:
1) электр энергиясының экспортын жүзеге асыру кезінде электр энергиясын бірыңғай сатып алушы нақты баланс деректері негізінде электр энергиясы экспортының нақты көлемі үшін;
2) электр энергиясын бірыңғай сатып алушыны қоспағанда, электр энергиясының импортын жүзеге асыратын көтерме сауда нарығының субъектілері нақты теңгерім деректері негізінде электр энергиясы импортының нақты көлемі үшін;
3) шартты тұтынушылар, гибридті топ тұтынушылар өздерінің құрамына кіретін объектілер үшін электр энергиясын олардың құрамына кіретін генерациялау объектілерінен де, электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан да (оның ішінде, Заңның 19-1-бабы 5-тармағының 7) тармақшасына сәйкес жаңартылатын энергия көздерінен электр энергиясының үлесін бөлу кезінде) және теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығынан да сатып алған кезде шарттың талаптарына сәйкес айқындалған, сондай-ақ электр энергиясының жиынтық нақты көлемі үшін, есеп айырысу кезеңінің (күнтізбелік айдың) алынған қорытындылары бойынша электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан және электр энергиясының теңгерімдеуші нарығының есеп айырысу орталығынан, оның ішінде тиісті есеп айырысу кезеңінде электр энергиясын генерация-тұтынудың нақты теңгерімінің деректері негізінде айқындалған теңгерім провайдерлері арқылы алынған электр энергиясын берудің нақты көлемі үшін;

пункты 5 и 6 изложить в новой редакции:
"5. Услуги по передаче электрической энергии по национальной электрической сети предоставляются:
1) единому закупщику электрической энергии при осуществлении экспорта электрической энергии в соответствии с подпунктом 1) пункта 7-1 статьи 13 Закона Республики Казахстан "Об электроэнергетике" (далее – Закон);
2) субъектам оптового рынка, осуществляющим импорт электрической энергии, за исключением единого закупщика электрической энергии, в соответствии с подпунктом 2) пункта 7-1 статьи 13 Закона;
3) условным потребителям, потребителям гибридной группы при приобретении ими электрической энергии для объектов, входящих в их состав, как от объектов генерации, входящих в их состав, так и от единого закупщика электрической энергии (в том числе при распределении доли электрической энергии от возобновляемых источников энергии в соответствии с подпунктом 7) пункта 5 статьи 19-1 Закона) и расчетного центра балансирующего рынка;
4) субъектам оптового рынка электрической энергии при осуществлении ими покупки электрической энергии по двусторонним договорам у энергопроизводящих организаций, использующих возобновляемые источники энергии;
5) уполномоченным организациям других государств при осуществлении межгосударственной передачи электрической энергии по национальной электрической сети.
6. Оплата услуги системного оператора по передаче электрической энергии по национальной электрической сети производится:
1) единым закупщиком электрической энергии при осуществлении экспорта электрической энергии - за фактический объем экспорта электроэнергии, на основании данных фактического баланса;
2) субъектами оптового рынка, осуществляющими импорт электрической энергии, за исключением единого закупщика электрической энергии - за фактический объем импорта электроэнергии, на основании данных фактического баланса;
3) условными потребителями, потребителями гибридной группы при приобретении ими электрической энергии для объектов, входящих в их состав, как от объектов генерации, входящих в их состав, так и от единого закупщика электрической энергии (в том числе при распределении доли электрической энергии от возобновляемых источников энергии в соответствии с подпунктом 7) пункта 5 статьи 19-1 Закона) и расчетного центра балансирующего рынка - за фактические объемы передачи электроэнергии, определенные в соответствии с условиями договора, а также за суммарный фактический объем электроэнергии, полученный по итогам расчетного периода (календарного месяца) от единого закупщика электроэнергии и расчетного центра балансирующего рынка электроэнергии, в том числе через провайдеров баланса, определенный на основании данных фактического баланса производства-потребления электроэнергии за соответствующий расчетный период;

4) жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдардан екіжақты шарттар бойынша электр энергиясын сатып алуды жүзеге асыратын электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілері – шарттың талаптарына сәйкес айқындалған электр энергиясын жеткізудің нақты көлемдері үшін;
5) ұлттық электр желісі бойынша электр энергиясын мемлекетаралық беруді жүзеге асыратын басқа мемлекеттердің уәкілетті ұйымдары – тиісті шарттарда айқындалған электр энергиясын берудің нақты көлемі үшін.";
9-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"9. Ұлттық электр желісін пайдалану бойынша көрсетілетін қызмет электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілері болып табылатын энергия беруші ұйымдар, энергиямен жабдықтаушы ұйымдар, тұтынушылар және цифрлық майнерлер Заңның 13-бабы 7-2-тармағына сәйкес электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан электр энергиясын сатып алған кезде және электр энергиясының теңгерімдеуші нарығының есеп айырысу орталығымен, оның ішінде теңгерім провайдерлері арқылы теңгерімдеуші электр энергиясын және теріс теңгерімсіздіктерді сатып алу-сату операцияларын жүзеге асырған кезде көрсетіледі.
Ұлттық электр желісін пайдалану бойынша көрсетілетін қызмет осы Қағидалардың 6-тармағы 4) тармақшасында көрсетілген электр энергиясының көтерме сауда нарығының басқа субъектілерін қоспағанда, осы Қағидалардың 6-тармағында көрсетілген электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілеріне олар электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан электр энергиясын сатып алған кезде және электр энергиясының теңгерімдеуші нарығының есеп айырысу орталығымен теңгерімдеуші электр энергиясын және теріс теңгерімсіздіктерді сатып алу-сату операцияларын жүзеге асырған кезде көрсетілмейді.";
мынадай мазмұндағы 19-1-тармақпен толықтырылсын:
"19-1. Жүйелік оператор Қазақстан БЭЖ электр энергиясын сатып алу-сатудың нақты мәндерінің шектес энергия жүйелерімен шекарадағы жоспарланғаннан ауытқуын барынша азайту мақсатында, теңгерімдеуге қатысуға өтінімдер бойынша жоғарылатуға немесе төмендетуге теңгерімдеу көлемдерінің жеткіліксіздігі жағдайында және (немесе) техникалық шектеулер салдарынан оларды іске қосу мүмкін болмаған кезде энергия өндіруші ұйымдарға генерацияны арттыруға Жүйелік оператордың диспетчерлік командаларын береді.";
34-тармақ мынадай мазмұндағы 10) тармақшамен толықтырылсын:
"10) генерацияны арттыру үшін жүйелік оператордың диспетчерлік командаларының орындалуын қамтамасыз етеді.";
қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
6. "Қазақстан Республикасының біртұтас электр энергетикалық жүйесінде электр энергиясының тапшылығы мен профицитін айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2017 жылғы 20 қазандағы № 350 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15973 болып тіркелді) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:

4) субъектами оптового рынка электрической энергии, осуществляющими покупку электрической энергии по двусторонним договорам у энергопроизводящих организаций, использующих возобновляемые источники энергии - за фактические объемы передачи электроэнергии, определенные в соответствии с условиями договора;
5) уполномоченными организациями других государств, осуществляющими межгосударственной передачи электрической энергии по национальной электрической сети - за фактические объемы передачи электроэнергии, определенные соответствующими договорами.";
пункт 9 изложить в новой редакции:
"9. Услуга по пользованию национальной электрической сетью предоставляются энергопередающим организациями, энергоснабжающим организациями, потребителям и цифровым майнерам, являющимися субъектами оптового рынка электрической энергии, при покупке ими электрической энергии у единого закупщика электрической энергии и осуществлении операций купли-продажи балансирующей электрической энергии и отрицательных дисбалансов с расчетным центром балансирующего рынка электрической энергии, в том числе через провайдеров баланса в соответствии с пунктом 7-2 статьи 13 Закона.
Услуга по пользованию национальной электрической сетью не оказывается субъектам оптового рынка электрической энергии, указанным в пункте 6 настоящих Правил, за исключением других субъектов оптового рынка электрической энергии, указанных в подпункте 4) пункта 6 настоящих Правил, при покупке ими электрической энергии у единого закупщика электрической энергии и осуществлении операций купли-продажи балансирующей электрической энергии и отрицательных дисбалансов с расчетным центром балансирующего рынка электрической энергии.";
дополнить пунктом 19-1 в следующей редакции:
"19-1. Системный оператор в целях минимизации отклонений фактических значений покупки-продажи электрической энергии ЕЭС Казахстана от плановых на границе с сопредельными энергосистемами, при условии недостаточности объемов балансирования на повышение или понижение по заявкам на участие в балансировании и (или) при невозможности их активации вследствие технических ограничений, выдает диспетчерские команды системного оператора на повышение генерации энергопроизводящим организациям.";
пункт 34 дополнить подпунктом 10) следующего содержания:
"10) выполнение диспетчерских команд системного оператора на повышение генерации.";
приложение изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
6. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 октября 2017 года № 350 "Об утверждении Правил определения дефицита и профицита электрической энергии в единой электроэнергетической системе Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15973) следующие изменения:
преамбулу изложить в новой редакции:

"Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 350) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен Қазақстан Республикасының біртұтас электр энергетикалық жүйесінде электр энергиясының тапшылығы мен профицитін айқындау қағидаларында:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Қазақстан Республикасының біртұтас электр энергетикалық жүйесінде электр энергиясының тапшылығы мен профицитін айқындау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 350) тармақшасына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының біртұтас электр энергетикалық жүйесінде (бұдан әрі – Қазақстан БЭЖ-і) электр энергиясының тапшылығы мен профицитін айқындау тәртібін белгілейді.";
2-тармақтың екінші бөлігі жаңа редакцияда жазылсын:
"Осы Қағидаларда пайдаланылатын өзге де ұғымдар "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес қолданылады.".
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
қосымша
Жүйелік оператордың қызмет
көрсету, жүйелік және қосалқы
көрсетілетін қызметтер нарығын
ұйымдастыру және оның жұмыс
істеу қағидаларына
қосымша
Қазақстан Республикасының электр энергиясының көтерме және теңгерімдеуші нарықтарындағы электр энергиясын өндіру-тұтынудың нақты теңгерімі
20___жылғы ______________
Электр станцияларынан электр энергиясын жеткізу
( кВт. сағ)
Мәлімделген жеткізілім
Нақты жеткізілім
Өтінімнен ауытқу
Өтінімнен ауытқу %
Электр энергиясын жүйеге жалпы жіберу
Солтүстік Қазақстан (дәстүрлі энергия көздері)
Оңтүстік Қазақстан (дәстүрлі энергия көздері)
ЖЭК пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар (Солтүстік + Оңтүстік)
Батыс Қазақстан (дәстүрлі энергия көздері)
ЖЭК пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар (Батыс)
Электр энергиясын жеткізу Солтүстік Қазақстан – Ресей Федерациясы
20___жылғы___________
(кВтсағ )
(Қазақстанға қатысты белгі, бірінші болып кімге сату жүзеге асырылатыны көрсетіледі)
Мәлімделген жеткізілім
Нақты жеткізілім
Өтінімнен ауытқу
Өтінімнен ауытқу %
Солтүстік Қазақстан-Ресей сальдо-ағыны
соның ішінде Солтүстік Қазақстанның экспорты барлығы:
Солтүстік Қазақстанның импорты барлығы:
Электр энергиясын жеткізу Батыс Қазақстан – Ресей Федерациясы
20___жылғы_____________
(кВтсағ )
Мәлімделген жеткізілім
Нақты жеткізілім
Өтінімнен ауытқу
Өтінімнен ауытқу %
(Қазақстанға қатысты белгі, бірінші болып кімге сату жүзеге асырылатыны көрсетіледі)
Батыс Қазақстан – Ресей сальдо-ағыны
соның ішінде Батыс Қазақстанның экспорты
барлығы:
Батыс Қазақстанның импорты
барлығы:
Орталық Азия БЭЖ-іне электр энергиясын жеткізу
20___жылғы_____________
( кВтсағ )
Мәлімделген жеткізілім
Нақты жеткізілім
Өтінімнен ауытқу
Өтінімнен ауытқу %
Орталық Азия БЭЖ-іне сальдо-ағын
барлығы:
соның ішінде Қазақстан экспорты барлығы:
Қазақстан импорты барлығы:
Қазақстан Республикасының тұтынушыларына электр энергиясын жеткізу
20___жылғы_____________
( кВтсағ )
Мәлімделген жеткізілім
Жасыл электр энергиясының үлесі кВтсағ
Жасыл электр энергиясының үлесі %
Нақты жеткізілім
Тұтынушыларға электр энергиясын жиынтық жеткізу:
соның ішінде Солтүстік аймақтың тұтынушыларына жеткізу
соның ішінде Павлодар энергия торабы
Шығыс Қазақстан энергия торабы
Абай энергия торабы
Қарағанды энергия торабы
Ұлытау энергия торабы
Қостанай энергия торабы
Ақмола энергия торабы
Көкшетау энергия торабы
Солтүстік Қазақстан энергия торабы
Ақтөбе энергия торабы
Оңтүстік аймақтың тұтынушыларына жеткізу
соның ішінде Жамбыл энергия торабы
Қызылорда энергия торабы
Түркістан энергия торабы
Алматы энергия торабы
Жетісу энергия торабы
Батыс аймақтың тұтынушыларына жеткізу
соның ішінде Батыс Қазақстан энергия торабы
Атырау энергия торабы
Маңғыстау энергия торабы
Қазақстан Республикасының энергия тораптары бойынша тұтынушыларға электр энергиясын жеткізу
20___жылғы__________
( кВтсағ )
Бекітілген тәуліктік график, соның ішінде
Тұтынушылар
БСН
Теңгерім провайдері
Өнім беруші
Мәлімделген жеткізілім
Жасыл электр энергиясының үлесі
Жасыл электр энергиясының үлесі, %
Нақты жеткізілім
Павлодар энергия торабы
барлығы
1-тұтынушы
соның ішінде
оң теңгерімсіздік
теріс теңгерімсіздік
2-тұтынушы
соның ішінде
оң теңгерімсіздік
теріс теңгерімсіздік
……..
Шығыс Қазақстан энергия торабы
барлығы
1-тұтынушы
соның ішінде
оң теңгерімсіздік
теріс теңгерімсіздік
2-тұтынушы
соның ішінде
оң теңгерімсіздік
теріс теңгерімсіздік
……..
Абай энергия торабы
барлығы
….
Қарағанды энергия торабы
барлығы
….
Ұлытау энергия торабы
барлығы
…….
Қостанай энергия торабы
барлығы
…….
Ақмола энергия торабы
барлығы
…….
Көкшетау энергия торабы
барлығы
…….
Солтүстік Қазақстан энергия торабы
барлығы
…….
Алматы энергия торабы
барлығы
…….
Жетісу энергия торабы
барлығы
…….
Жамбыл энергия торабы
барлығы
…….
Түркістан энергия торабы
барлығы
…….
Қызылорда энергия торабы
барлығы
…….
Ақтөбе энергия торабы
барлығы
…….
Батыс Қазақстан энергия торабы
барлығы
…….
Атырау энергия торабы
барлығы
…….
Маңғыстау энергия торабы
барлығы
…….
Электр станцияларының электр энергиясын жеткізу
соның ішінде
Нақты жеткізілім
Мәлімделген жеткізілім
оң теңгерімсіздік
теріс теңгерімсіздік
Желіге босату 1-станция
Электр энергиясын жеткізу
соның ішінде 1-тұтынушы
2-тұтынушы
Желіге босату 2-станция
Электр энергиясын жеткізу
соның ішінде 1-тұтынушы
2-тұтынушы
Желіге босату N-станция
Электр энергиясын жеткізу
соның ішінде 1-тұтынушы
2-тұтынушы
"KEGOC" АҚ электр энергиясын жеткізу
Мәлімделген жеткізілім
Нақты жеткізілім
Өтінімнен ауытқу
Өтінімнен ауытқу %
"KEGOC" АҚ электр энергиясын сатып алу
Бірыңғай сатып алушыдан
"ИНТЕР РАО" ЖАҚ-дан (Мыңкөл, Уәлиханов)
"ИНТЕР РАО" ЖАҚ-дан (теңгерімдеуші нарық)
ЭТН Есеп айырысу орталығынан
соның ішінде "ИНТЕР РАО" ЖАҚ үшін
...
"KEGOC" АҚ теңгерімдеуші электр энергиясын сатып алу
Шығындарды өтеу үшін "KEGOC" АҚ электр энергиясын жеткізу
Солтүстік ЖЭТ
Шығыс ЖЭТ
Орталық ЖЭТ
Сарыбай ЖЭТ
Ақмола ЖЭТ
Алматы ЖЭТ
Оңтүстік ЖЭТ
Ақтөбе ЖЭТ
Батыс ЖЭТ
Шаруашылық қажеттіліктер
соның ішінде Солтүстік ЖЭТ
Шығыс ЖЭТ
Орталық ЖЭТ
Сарыбай ЖЭТ
Ақмола ЖЭТ
Алматы ЖЭТ
Оңтүстік ЖЭТ
Ақтөбе ЖЭТ
Батыс ЖЭТ
"ИНТЕР РАО" ЖАҚ үшін (теңгерімдеуші нарық)
ЭТН есеп айырысу орталығы үшін
соның ішінде "ИНТЕР РАО" ЖАҚ үшін
"KEGOC" АҚ теріс теңгерімсіздіктерін сату
"Қаржы-есеп айырысу орталығы" ЖШС электр энергиясын жеткізу (Бірыңғай сатып алушы)
Бекітілген тәуліктік график
жасыл электр энергиясының үлесі
жасыл электр энергиясының үлесі
%
Қазақстанның энергия көздерінен электр энергиясын сатып алу барлығы
Дәстүрлі энергия көздерінен электр энергиясын сатып алу (Солтүстік)
1-станция
2-станция
…………..
N станциясы
ЖЭК объектілерінен электр энергиясын сатып алу (Солтүстік)
1-станция
2-станция
…………..
N станциясы
Дәстүрлі энергия көздерінен электр энергиясын сатып алу (Оңтүстік)
1-станция
2-станция
…………..
N станциясы
ЖЭК объектілерінен электр энергиясын сатып алу (Оңтүстік)
1-станция
2-станция
…………..
N станциясы
Дәстүрлі энергия көздерінен электр энергиясын сатып алу (Солтүстік)
1-станция
2-станция
…………..
N станциясы
ЖЭК объектілерінен электр энергиясын сатып алу (Батыс)
1-станция
2-станция
…………..
N станциясы
Импорт сатып алу
ЭТН Есеп айырысу орталығы
Қазақстан тұтынушыларына электр энергиясын жеткізу барлығы
Тұтынушыларға электр энергиясын жеткізу (Солтүстік)
1-тұтынушы
2-тұтынушы
……………..
N тұтынушы
Тұтынушыларға электр энергиясын жеткізу (Оңтүстік)
1-тұтынушы
2-тұтынушы
……………..
N тұтынушы
Тұтынушыларға электр энергиясын жеткізу (Батыс)
1-тұтынушы
2-тұтынушы
……………..
N тұтынушы
ЭТН Есеп айырысу орталығы
Теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығының электр энергиясын жеткізуі
( кВтсағ )
Нақты жеткізілім
Мәлімделген жеткізілім
Теңгерімдеуші электр энергиясын сатып алу
Теріс теңгерімсіздіктерді сату
Оң теңгерімсіздіктерді сатып алу
Солтүстік аймақ тұтынушылары
соның ішінде 1-теңгерім провайдері
2-теңгерім провайдері
…………..
N теңгерім провайдері
Оңтүстік аймақтың тұтынушылары
соның ішінде 1-теңгерім провайдері
2-теңгерім провайдері
………………
Батыс аймақтың тұтынушылары
соның ішінде 1-теңгерім провайдері
2-теңгерім провайдері
………………
N теңгерім провайдері
Теріс теңгерімсіздіктерді сату
Солтүстік аймақ тұтынушылары
соның ішінде 1-теңгерім провайдері
2-теңгерім провайдері
………………
N теңгерім провайдері
Оңтүстік аймақтың тұтынушылары
соның ішінде 1-теңгерім провайдері
2-теңгерім провайдері
………………
N теңгерім провайдері
Батыс аймақтың тұтынушылары
соның ішінде 1-теңгерім провайдері
2-теңгерім провайдері
………………
N теңгерім провайдері

"В соответствии с подпунктом 350) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года под № 994, ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах определения дефицита и профицита электрической энергии в единой электроэнергетической системе Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Правила определения дефицита и профицита электрической энергии в единой электроэнергетической системе Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 350) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, и определяют порядок определения дефицита и профицита электрической энергии в единой электроэнергетической системе Республики Казахстан (далее – ЕЭС Казахстана).";
часть вторую пункта 2 изложить в новой редакции:
"Иные понятия, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об электроэнергетике" (далее – Закон).".
Приложение
к перечню некоторых приказов
Министра энергетики
Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение к Правилам
оказания услуг системным
оператором, организации
и функционирования рынка
системных и вспомогательных услуг
Фактический баланс производства-потребления электрической энергии на оптовом и балансирующем рынках электрической энергии Республики Казахстан
за _____________ 20___г.
Поставка электроэнергии от электрических станций
(кВтч)
Заявленная поставка
Фактическая поставка
Отклонение
% отклон. от заявки
Суммарный отпуск электроэнергии в сеть
Северный Казахстан (традиционные энергосточники)
Южный Казахстан (традиционные энергоисточники)
Энергопроизводящие организации, использующие ВИЭ (Север+Юг)
Западный Казахстан (традиционные энергоисточники)
Энергопроизводящие организации, использующие ВИЭ (Запад)
Поставка электроэнергии Cеверный Казахстан - Российская Федерация
за ___________ 20___ года
(кВтч)
(знак относительно Казахстана, первым указывается кому осуществляется продажа)
Заявленная поставка
Фактическая поставка
Отклонение от заявки
% отклон. от заявки
Сальдо-переток Северный Казахстан-Россия
в т.ч. Экспорт Северного Казахстана всего:
Импорт Северного Казахстана всего:
Поставка электроэнергии Западный Казахстан - Российская Федерация
за ___________ 20___ года
( кВтч )
(знак относительно Казахстана, первым указывается кому осуществляется продажа)
Заявленная поставка
Фактическая поставка
Отклонение от заявки
% отклон. от заявки
Сальдо-переток Западный Казахстан-Россия
в т.ч. Экспорт Западного Казахстана всего:
Импорт Западного Казахстана всего:
Поставка электроэнергии в ОЭС Центральной Азии
за ___________ 20___ года
(кВтч)
Заявленная поставка
Фактическая поставка
Отклонение от заявки
% отклон. от заявки
Сальдо - переток в ОЭС Центральной Азии всего:
в т.ч. Экспорт Казахстана всего:
Импорт Казахстана всего:
Поставка электроэнергии потребителям Республики Казахстан
за ___________ 20___ года
( кВтч )
Заявленная поставка
Фактическая поставка
Отклонение от заявки
% отклон. от заявки
Суммарная поставка электроэнергии потребителям:
в т.ч.поставка потребителям Северной зоны
в т.ч.Павлодарский энергоузел
Восточно-Казахстанский энергоузел
Абайский энергоузел
Карагандинский энергоузел
Улытауский энергоузел
Костанайский энергоузел
Акмолинский энергоузел
Кокшетауский энергоузел
Северо-Казахстанский энергоузел
Актюбинский энергоузел
поставка потребителям Южной зоны
в т.ч.Жамбылский энергоузел
Кызылординский энергоузел
Туркестанский энергоузел
Алматинский энергоузел
Жетысуский энергоузел
поставка потребителям Западной зоны
в т.ч.Западно-Казахстанский энергоузел
Атырауский энергоузел
Мангистауский энергоузел
Поставка электроэнергии потребителям по энергоузлам Республики Казахстан
за ____ 20___ года
(кВтч)
Утвержденный суточный график, в том числе
Потребители
БИН
Провайдер баланса
Поставщик
Заявленная поставка
доля зеленой эл.энергии
% доли зеленой эл.энергии
Фактическая поставка
Павлодарский эн/узел
всего
Потребитель 1
в том числе
положительный дисбаланс
отрицательный дисбаланс
Потребитель 2
в том числе
положительный дисбаланс
отрицательный дисбаланс
……..
Восточно-Казахст.эн/узел
всего
Потребитель 1
в том числе
положительный дисбаланс
отрицательный дисбаланс
……
Абайский эн.узел
всего
….
Карагандинский энергоузел
всего
….
Улытауский энергоузел
всего
…….
Костанайский энергоузел
всего
…….
Акмолинский энергоузел
всего
…….
Кокшетауский энергоузел
всего
…….
Северо-Казахстанский энергоузел
всего
…….
Алматинский энергоузел
всего
…….
Жетысуйский энергоузел
всего
…….
Жамбылский энергоузел
всего
…….
Туркестанский энергоузел
всего
…….
Кызылординский энергоузел
всего
…….
Актюбинский энергоузел
всего
…….
Западно-Казахстанский энергоузел
всего
…….
Атырауский энергоузел
всего
…….
Мангыстауский энергоузел
всего
…….
Поставка электроэнергии электрических станций
в том числе
Фактическая поставка
Заявленная поставка
положительный дисбаланс
отрицательный дисбаланс
Отпуск в сеть станция 1
Поставка электроэнергии
в том числе Потребитель1
Потребитель 2
…………………………
Отпуск в сеть станция 2
Поставка электроэнергии
в том числе Потребитель1
Потребитель 2
…………………………
………………………….
Отпуск в сеть станция N
Поставка электроэнергии
в том числе Потребитель1
Потребитель 2
…………………………
Поставка электроэнергии АО"KEGOC"
Заявленная поставка
Фактическая поставка
Отклонение от заявки
%отклон. от заявки
Покупка электроэнергии АО"KEGOC"
от Единого закупщика
от ПАО "ИНТЕР РАО" (Мынкуль, Валиханово)
от ПАО "ИНТЕР РАО" (балансирующий рынок)
от Расчетного центра БРЭ
в том числе для ПАО "ИНТЕР РАО" ……..
покупка балансирующей электроэнергии АО"KEGOC"
Поставка электроэнергии АО"KEGOC"
для компенсация потерь
Северные МЭС
Восточные МЭС
Центральные МЭС
Сарбайские МЭС
Акмолинские МЭС
Алматинские МЭС
Южные МЭС
Актюбинские МЭС
Западные МЭС
Хоз.нужды
в т.ч. Северные МЭС
Восточные МЭС
Центральные МЭС
Сарбайские МЭС
Акмолинские МЭС
Алматинские МЭС
Южные МЭС
Актюбинские МЭС
Западные МЭС
для ПАО "ИНТЕР РАО" (балансирующий рынок)
для Расчетного центра БРЭ
в том числе от ПАО "ИНТЕР РАО"
продажа отрицательных дисбалансов АО"KEGOC"
Поставка электроэнергии ТОО "Расчетно-финансовый центр" (Единый закупщик)
Утвержденный суточный график
доля зеленой эл.энергии
% доли зеленой эл.энергии
Всего покупка электроэнергии от энергоисточников Казахстана
Покупка электроэнергии от традиционных энергосточников (Север)
Станция 1
Станция 2
…………..
Станция N
Покупка электроэнергии от объектов ВИЭ (Север)
Станция 1
Станция 2
…………..
Станция N
Покупка электроэнергии от традиционных энергосточников (Юг)
Станция 1
Станция 2
…………..
Станция N
Покупка электроэнергии от объектов ВИЭ (Юг)
Станция 1
Станция 2
…………..
Станция N
Покупка электроэнергии от традиционных энергосточников (Север)
Станция 1
Станция 2
…………..
Станция N
Покупка электроэнергии от объектов ВИЭ (Запад)
Станция 1
Станция 2
…………..
Станция N
Покупка импорт
Расчетный центр БРЭ
Всего поставка электроэнергии потребителям Казахстана
Поставка электроэнергии потребителям (Север)
Потребитель 1
Потребитель2
……………..
Потребитель N
Поставка электроэнергии потребителям (Юг)
Потребитель 1
Потребитель2
……………..
Потребитель N
Поставка электроэнергии потребителям (Запад)
Потребитель 1
Потребитель2
……………..
Потребитель N
Расчетный центр БРЭ
Поставка электроэнергии Расчетным центром балансирующего рынка
(кВтч)
Фактическая поставка
Заявленная поставка
Покупка балансирующей электроэнергии
Продажа отрицательных дисбалансов
Покупка положительных дисбалансов
Потребители Северной зоны
в т.ч. Провайдер баланса 1
Провайдер баланса 2
…………..
Провайдер баланса N
Потребители Южной зоны
в т.ч. Провайдер баланса 1
Провайдер баланса 2
………………
Провайдер баланса N
Потребители Западной зоны
в т.ч. Провайдер баланса 1
Провайдер баланса 2
………………
Провайдер баланса N
Продажа отрицательных дисбалансов
Потребители Северной зоны
в т.ч. Провайдер баланса 1
Провайдер баланса 2
………………
Провайдер баланса N
Потребители Южной зоны
в т.ч. Провайдер баланса 1
Провайдер баланса 2
………………
Провайдер баланса N
Потребители Западной зоны
в т.ч. Провайдер баланса 1
Провайдер баланса 2
………………