"Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының студенттерін, магистранттарын және докторанттарын жатақханалардағы орындармен қамтамасыз етуге мемлекеттік тапсырысты орналастырудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2023 жылғы 4 қаңтардағы № 1 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2024 жылғы 25 қарашадағы № 533 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 26 қарашада № 35409 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының студенттерін, магистранттарын және докторанттарын жатақханалардағы орындармен қамтамасыз етуге мемлекеттік тапсырысты орналастырудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2023 жылғы 4 қаңтардағы № 1 бұйрығына (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31724 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Студенттерді, магистранттар мен докторанттарды жатақханалардағы орындармен қамтамасыз етуге мемлекеттік тапсырысты орналастыру қағидаларында:
5-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) егер Қағидалардың 14-тармағының екінші бөлігінің үшінші абзацында өзгеше көзделмесе, салынып жатқан жатақханадағы немесе жатақхана етіп реконструкция жасалып жатқан ғимараттағы орындардың жалпы саны есепке алынады, ол облыс орталықтары, республикалық маңызы бар қалалар мен астана үшін кемінде жүз орынды, ал қалған елді мекендер үшін кемінде елу орынды құрайды.
Реконструкция жасалып жатқан жатақханадағы орындардың жалпы саны реконструкция жасалып жатқан жатақханада бұрын қолданылған орындардан басқа кемінде елу жаңа орынды құрайды. Бұл жағдайда, мемлекеттік тапсырыс реконструкция жасалған жатақханадағы қосымша енгізілген жаңа орындар үшін орналастырылады;";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Мемлекеттік тапсырысты орналастыру мерзімі:
1) жетпіс екі ай – келесі жағдайларда:
пайдалануға қабылдау актісі 2023 жылғы 1 қаңтардан кейін құқықтық кадастрда мемлекеттік тіркеуден өткен жаңа жатақхана салғанда;
акцияларының елу және одан да көп пайызы мемлекетке тиесілі жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының 2024 жылғы 1 қаңтардан кейін аталған білім беру ұйымдарында меншік құқығы туындаған сатып алынған жатақхананы немесе жатақханаға арналған ғимаратты қайта жаңартқанда;

О внесении изменений и дополнения в приказ Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 4 января 2023 № 1 "О некоторых вопросах размещения государственного заказа на обеспечение студентов, магистрантов и докторантов организаций высшего и (или) послевузовского образования местами в общежитиях"
Приказ Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 25 ноября 2024 года № 533. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 ноября 2024 года № 35409
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 4 января 2023 года № 1 "О некоторых вопросах размещения государственного заказа на обеспечение студентов, магистрантов и докторантов организаций высшего и (или) послевузовского образования местами в общежитиях" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 31724) следующие изменения и дополнение:
в Правилах размещения государственного заказа на обеспечение студентов, магистрантов и докторантов местами в общежитиях, утвержденных указанным приказом:
подпункт 2) пункта 5 изложить в следующей редакции:
"2) учитывается общее количество мест строящегося общежития или реконструируемого здания под общежитие, которое составляет для областных центров, городов республиканского значения и столицы – не менее ста мест, а для остальных населенных пунктов – не менее пятидесяти мест, если иное не предусмотрено абзацем третьим части второй пункта 14 Правил.
Общее количество мест реконструируемого общежития составляет не менее пятидесяти новых мест, помимо ранее существовавших мест в реконструируемом общежитии. В этом случае, государственный заказ размещается за дополнительно введенные новые места в реконструированном общежитии;";
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. Срок размещения государственного заказа составляет:
1) семьдесят два месяца – в случаях:
строительства нового общежития, акт приемки в эксплуатацию которого прошел государственную регистрацию в правовом кадастре после 1 января 2023 года;
реконструкции организациями высшего и (или) послевузовского образования, пятьдесят и более процентов акций которых принадлежат государству, приобретенного общежития или здания под общежитие, право собственности на которое возникло у указанных организаций образования после 1 января 2024 года;

2) тоқсан алты ай – осы тармақтың 1) тармақшасында көзделмеген өзге де жағдайларда.
Осы тармақтың 1) тармақшасының үшінші абзацында көрсетілген қайта жаңарту жағдайында көзделген мемлекеттік тапсырысты орналастыру мерзімі төменде көрсетілген барлық талаптар сақталған кезде қолданылады:
акцияларының елу және одан да көп пайызы мемлекетке тиесілі, жатақхананың меншік иелері болып табылатын жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары студенттерге, магистранттар мен докторанттарға арналған жатақханаларда орын тапшылығы бар Республикалық маңызы бар қалаларда немесе астанада жалпы республикалық қажеттіліктің 20 пайызынан астамында орналасқан;
қайта жаңартылған жатақхана немесе жатақханаға арналған ғимарат орындарының саны кемінде екі жүз орынды, оның ішінде қайта жаңартылған жатақханада бұрыннан бар орындардан басқа жаңалары құрайды;
қайта жаңартылатын ғимарат акцияларының елу және одан да көп пайызы мемлекетке тиесілі жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымының меншігіндегі оқу корпусы болып табылмайды;
жүргізілген қайта құруды растайтын жатақхананы пайдалануға қабылдау актісі 2024 жылғы 1 қаңтардан кейін Құқықтық кадастрда мемлекеттік тіркеуден өтті.
Жатақхананың меншік иесі ауысқан жағдайда мемлекеттік тапсырысты орналастыру мерзімі жатақхананың алдыңғы меншік иесі кезінде орналастырылған мерзімнің осы тармақтың 1) – 2) тармақшаларында көрсетілген жатақхананың жаңа меншік иесінде орналастыру мерзіміне ара қатысы ескеріле отырып, қысқарады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының студенттерін, магистранттары мен докторанттарын жатақханалардағы орындармен қамтамасыз етуге мемлекеттік тапсырыстың мөлшерін айқындау әдістемесінде:
5-тармақ мынадай мазмұндағы 2-1)-тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) акцияларының елу және одан да көп пайызы мемлекетке тиесілі жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары сатып алған жатақхананы немесе меншік құқығы аталған білім беру ұйымдарында 2024 жылғы 1 қаңтардан кейін туындаған жатақханаға арналған ғимаратты реконструкциялаған кезде – тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 182 еселенген мөлшері.
Бұл жағдайда, осы тармақта көзделген жатақханадағы бір орынға мемлекеттік тапсырыстың жылдық мөлшері төменде көрсетілген барлық талаптар сақталған кезде қолданылады:
акцияларының елу және одан да көп пайызы мемлекетке тиесілі, жатақхананың меншік иелері болып табылатын жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары студенттерге, магистранттар мен докторанттарға арналған жатақханаларда орын тапшылығы бар республикалық маңызы бар қалаларда немесе астанада жалпы республикалық қажеттіліктің 20 пайызынан астамында орналасқан;
қайта жаңартылған жатақхана немесе жатақханаға арналған ғимарат орындарының саны кемінде екі жүз орынды, оның ішінде қайта жаңартылған жатақханада бұрыннан бар орындардан басқа жаңалары құрайды;
қайта жаңартылатын ғимарат акцияларының елу және одан да көп пайызы мемлекетке тиесілі жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымының меншігіндегі оқу корпусы болып табылмайды;

2) девяносто шесть месяцев – в иных случаях, не предусмотренных подпунктом 1) настоящего пункта.
Срок размещения государственного заказа, предусмотренный в случае реконструкции, указанной в абзаце третьем подпункта 1) настоящего пункта, применяется при соблюдении всех нижеуказанных требований:
организации высшего и (или) послевузовского образования, пятьдесят и более процентов акций которых принадлежат государству, являющиеся собственниками общежития, расположены в городах республиканского значения или столице с дефицитом мест в общежитиях для студентов, магистрантов и докторантов, свыше 20 процентов от общереспубликанской потребности;
количество мест реконструированного общежития или здания под общежитие составляет не менее двухсот мест, в том числе новых, помимо ранее существовавших мест в реконструируемом общежитии;
реконструируемое здание не является учебным корпусом, находящимся в собственности организации высшего и (или) послевузовского образования, пятьдесят и более процентов акций которых принадлежат государству;
акт приемки в эксплуатацию общежития, подтверждающий произведенную реконструкцию, прошел государственную регистрацию в правовом кадастре после 1 января 2024 года.
В случае смены собственника общежития, срок размещения государственного заказа уменьшается, с учетом соотношения срока размещения государственного заказа у предыдущего собственника общежития к сроку размещения государственного заказа у нового собственника общежития, указанным в подпунктах 1) - 2) настоящего пункта.";
в Методике определения размера государственного заказа на обеспечение студентов, магистрантов и докторантов организаций высшего и (или) послевузовского образования местами в общежитиях, утвержденной указанным приказом:
пункт 5 дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) при реконструкции организациями высшего и (или) послевузовского образования, пятьдесят и более процентов акций которых принадлежат государству, приобретенного общежития или здания под общежитие, право собственности на которое возникло у указанных организаций образования после 1 января 2024 года – 182-кратный размер месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
В этом случае, годовой размер государственного заказа за одно место в общежитии, предусмотренный настоящим пунктом, применяется при соблюдении всех нижеуказанных требований:
организации высшего и (или) послевузовского образования, пятьдесят и более процентов акций которых принадлежат государству, являющиеся собственниками общежития, расположены в городах республиканского значения или столице с дефицитом мест в общежитиях для студентов, магистрантов и докторантов, свыше 20 процентов от общереспубликанской потребности;
количество мест реконструированного общежития или здания под общежитие составляет не менее двухсот мест, в том числе новых, помимо ранее существовавших мест в реконструируемом общежитии;
реконструируемое здание не является учебным корпусом, находящимся в собственности организации высшего и (или) послевузовского образования, пятьдесят и более процентов акций которых принадлежат государству;

жүргізілген қайта құруды растайтын жатақхананы пайдалануға қабылдау актісі 2024 жылғы 1 қаңтардан кейін құқықтық кадастрда мемлекеттік тіркеуден өтті;".
2. Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Инфрақұрылымдық жобалар, мемлекеттік сатып алу және активтер департаменті осы бұйрықты Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді және оны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім министрі
С. Нурбек

акт приемки в эксплуатацию общежития, подтверждающий произведенную реконструкцию, прошел государственную регистрацию в правовом кадастре после 1 января 2024 года;".
2. Департаменту инфраструктурных проектов, государственных закупок и активов Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его размещение на интернет-ресурсе Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра науки и высшего образования Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр науки
и высшего образования
Республики Казахстан
С. Нурбек