Белгілі бір аумақта халықтың тыныс-тіршілік ету жағдайлары бұзылған кезде бұқаралық ақпарат құралдарына ресми хабарлар беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің м.а. 2024 жылғы 27 желтоқсандағы № 637-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 30 желтоқсанда № 35574 болып тіркелді
"Масс-медиа туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 37-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Белгілі бір аумақта халықтың тыныс-тіршілік ету жағдайлары бұзылған кезде бұқаралық ақпарат құралдарына ресми хабарлар беру қағидалары бекітілсін.
2. "Белгілі бір аумақта халықтың тыныс-тіршілік ету жағдайлары бұзылған кезде бұқаралық ақпарат құралдарына ресми хабарларды беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 29 наурыздағы № 117 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16765 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің Ақпарат комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат министрінің
міндетін атқарушы
К. Искаков
Келісілді
Қазақстан Республикасының
Бас прокуратурасы
Келісілді
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
Келісілді
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
Келісілді
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрлігі
Келісілді
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрлігі
Келісілді
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Келісілді
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Келісілді
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат
министрінің міндетін атқарушы
2024 жылғы 27 желтоқсандағы
№ 637-НҚ Бұйрыққа
қосымша
Белгілі бір аумақта халықтың тыныс-тіршілік ету жағдайлары бұзылған кезде бұқаралық ақпарат құралдарына ресми хабарлар беру қағидалары

Об утверждении Правил предоставления официальных сообщений средствам массовой информации при нарушении условий жизнедеятельности населения на определенной территории
Приказ и.о. Министра культуры и информации Республики Казахстан от 27 декабря 2024 года № 637-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 декабря 2024 года № 35574.
В соответствии с пунктом 1 статьи 37 Закона Республики Казахстан "О масс-медиа", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Правила предоставления официальных сообщений средствам массовой информации при нарушении условий жизнедеятельности населения на определенной территории согласно приложению к настоящему приказу.
2. Признать утратившим силу приказ исполняющего обязанности Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 29 марта 2018 года № 117 "Об утверждении Правил предоставления официальных сообщений средствам массовой информации при нарушении условий жизнедеятельности населения на определенной территории" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 16765).
3. Комитету информации Министерства культуры и информации Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства культуры и информации Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства культуры и информации Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и информации Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
министра Культуры и информации
К. Искаков
Согласован
Генеральная прокуратура
Республики Казахстан
Согласован
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
Согласован
Министерство финансов
Республики Казахстан
Согласован
Министерство обороны
Республики Казахстан
Согласован
Министерство по чрезвычайным
ситуациям Республики Казахстан
Согласован
Комитет национальная безопасности
Республики Казахстан
Согласован
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Согласован
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Исполняющий обязанности
министра Культуры и информации
от 27 декабря 2024 года № 637-НҚ
Правила предоставления официальных сообщений средствам массовой информации при нарушении условий жизнедеятельности населения на определенной территории

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Белгілі бір аумақта халықтың тыныс-тіршілік ету жағдайлары бұзылған кезде бұқаралық ақпарат құралдарына ресми хабарларды беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Масс-медиа туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 37-бабының 1-тармағына сәйкес әзірленген және белгілі бір аумақта халықтың тыныс-тіршілік ету жағдайлары бұзылған кезде бұқаралық ақпарат құралдарына ресми хабарлар беру тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) ресми хабар – "Ақпаратқа қол жеткізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес белгіленген ақпарат иеленуші бұқаралық ақпарат құралдары арқылы беретін және (немесе) тарататын ақпарат;
2) халықтың тыныс-тіршілік ету жағдайларын бұзу – оның факторларының адамға жағымсыз әсер етуі орын алатын тыныс-тіршілік ету жағдайының өзгеруі.
2-тарау. Белгілі бір аумақта халықтың тыныс-тіршілік ету жағдайлары бұзылған кезде бұқаралық ақпарат құралдарына ресми хабарлар беру тәртібі
3. Белгілі бір аумақта халықтың тыныс-тіршілік ету жағдайлары бұзылған кезде тиісті саланың уәкілетті мемлекеттік органдары өз құзыреті шеңберінде және (немесе) жергілікті атқарушы органдар оқиға басталған кезден бастап 3 (үш) сағаттан кешіктірмей, бұқаралық ақпарат құралдарына ағымдағы ахуал туралы ресми хабарлар береді.
4. Ресми хабарды қалыптастыруды орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдарда бұқаралық ақпарат құралдарымен өзара іс-қимыл бойынша уәкілетті тұлға (бөлімше) жүзеге асырады және орталық мемлекеттік немесе жергілікті атқарушы органның бірінші басшысымен немесе оны алмастыратын адаммен келісіледі.
5. Ресми хабар оны ұсыну кезіндегі халықтың тыныс-тіршілік ету жағдайларын бұзу, оларды жою жөнінде қабылданатын шараларға қатысты барынша толық деректерді қамтиды.
6. Халықтың тыныс-тіршілік ету жағдайларының бұзылу фактілері туралы ресми хабарларды бұқаралық ақпарат құралдарына ұсыну мыналар:
1) орталық мемлекеттік немесе жергілікті атқарушы органның ресми онлайн-платформасында ресми хабар жариялау;
2) бұқаралық ақпарат құралдарының бар электрондық мекенжайына арнайы ресми хабар тарату;
3) коммуникациялар және мемлекеттік органдар қызметтерінің алаңдарында брифинг өткізу арқылы жүзеге асырылады.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила предоставления официальных сообщений средствам массовой информации при нарушении условий жизнедеятельности населения на определенной территории (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 1 статьи 37 Закона Республики Казахстан "О масс-медиа" и определяют порядок предоставления официальных сообщений средствам массовой информации при нарушении условий жизнедеятельности населения на определенной территории.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) официальное сообщение – информация, предоставляемая и (или) распространяемая через средства массовой информации обладателем информации, установленным в соответствии с Законом Республики Казахстан "О доступе к информации";
2) нарушение условий жизнедеятельности населения – изменение состояния среды обитания, при котором присутствует негативное воздействие ее факторов на человека.
Глава 2. Порядок предоставления официальных сообщений средствам массовой информации при нарушении условий жизнедеятельности населения на определенной территории
3. Уполномоченные государственные органы соответствующей отрасли в рамках своей компетенции и (или) местные исполнительные органы при нарушении условий жизнедеятельности населения на определенной территории не позднее 3 (трех) часов с момента наступления события предоставляют средствам массовой информации официальные сообщения о текущей ситуации.
4. Формирование официального сообщения осуществляется уполномоченным лицом (подразделением) по взаимодействию со средствами массовой информации в центральных государственных и местных исполнительных органах и согласовывается с первым руководителем центрального государственного или местного исполнительного органа, либо лицом, замещающим его.
5. Официальное сообщение на момент его предоставления содержит максимально исчерпывающие данные касательно нарушения условий жизнедеятельности населения, и принимаемых мер по их устранению.
6. Предоставление официального сообщения о фактах нарушения условий жизнедеятельности населения средствам массовой информации осуществляется посредством:
1) публикации официального сообщения на официальной онлайн-платформе центрального государственного либо местного исполнительного органа;
2) специальной рассылки официального сообщения на имеющиеся электронные адреса средств массовой информации;
3) проведения брифинга на площадках служб коммуникаций и государственных органов.