Коммерцияландыру жобаларына мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптама, сараптама жүргізу, сұралатын қаржыландыру көлемі сомасының негізділігіне бағалау жүргізу бойынша қазақстандық сарапшылар көрсететін қызметтер құнының әдістемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2024 жылғы 30 желтоқсандағы № 604 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 30 желтоқсанда № 35578 болып тіркелді
"Ғылым және технологиялық саясат туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 41) тармақшасына және "Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 тамыздағы № 580 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 111-5) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Коммерцияландыру жобаларына мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптама, сараптама жүргізу, сұралатын қаржыландыру көлемі сомасының негізділігіне бағалау жүргізу бойынша қазақстандық сарапшылар көрсететін қызметтер құнының әдістемесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Ғылым комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім министрі
С. Нурбек
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім
министрі
2024 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 604 Бұйрықпен
бекітілген
Коммерцияландыру жобаларына мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптама, сараптама жүргізу, сұралатын қаржыландыру көлемі сомасының негізділігіне бағалау жүргізу бойынша қазақстандық сарапшылар көрсететін қызметтер құнының әдістемесі
1. Коммерцияландыру жобаларына мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптама, сараптама жүргізу, сұралатын қаржыландыру көлемі сомасының негізділігіне бағалау жүргізу бойынша қазақстандық сарапшылар көрсететін қызметтер құнының әдістемесі "Ғылым және технологиялық саясат туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 41) тармақшасына және "Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 тамыздағы № 580 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 111-5) тармақшасына сәйкес әзірленді.

Об утверждении методики стоимости услуг казахстанских экспертов по проведению государственной научно-технической экспертизы, экспертизы проектов коммерциализации, оценки обоснованности суммы запрашиваемого объема финансирования
Приказ Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 30 декабря 2024 года № 604. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 декабря 2024 года № 35578
В соответствии с подпунктом 41) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О науке и технологической политике" и подпунктом 111-5) пункта 15 Положения о Министерстве науки и высшего образования Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 580 "О некоторых вопросах Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Методику стоимости услуг казахстанских экспертов по проведению государственной научно-технической экспертизы, экспертизы проектов коммерциализации, оценки обоснованности суммы запрашиваемого объема финансирования.
2. Комитету науки Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра науки и высшего образования Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Министр науки и высшего
образования Республики Казахстан
С. Нурбек
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Утвержден приказом
Министр науки и высшего образования
Республики Казахстан
от 30 декабря 2024 года № 604
Методика стоимости услуг казахстанских экспертов по проведению государственной научно-технической экспертизы, экспертизы проектов коммерциализации, оценки обоснованности суммы запрашиваемого объема финансирования
1. Настоящая Методика стоимости услуг казахстанских экспертов по проведению государственной научно-технической экспертизы, экспертизы проектов коммерциализации, оценки обоснованности суммы запрашиваемого объема финансирования разработана в соответствии с подпунктом 41) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О науке и технологической политике" и подпунктом 111-5) пункта 15 Положения о Министерстве науки и высшего образования Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 580 "О некоторых вопросах Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан".

2. Қазақстандық сарапшылардың (бұдан әрі – Қызмет) сараптама жүргізу құны мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптама (бұдан әрі – МҒТС) жүргізуге, коммерцияландыру жобаларына сараптама жүргiзуге, қаржыландырудың сұралатын сомасы көлемінің негізділігін бағалауға кеткен уақытқа байланысты 1, 2 формулалар бойынша айқындалады.
3. Көрсетілетін қызмет құны формула бойынша айқындалады:
Ққз = қа-к x Тж.б,       (1)
мұндағы қа-к – бір адам-күннің құны, теңге;
Тж.б – қызмет бірлігін көрсетуге жұмсалған уақыт (МҒТС және МҒТС бір объектісін қаржыландырудың сұратылған көлемі сомасының негізділігін бағалау және ҒҒТҚН-ны коммерцияландыру жобасының сараптамасы), күнтізбелік күн.
Тж.б көрсеткіші Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2024 жылғы 7 қарашада № 517 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 35344 болып тіркелген) бекітілген Мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптаманы ұйымдастыру және жүргізу қағидалары негізінде белгіленген, ол күнтізбелік 7 күннен аспайды.
Ка-к - көрсеткіші Қазақстан Республикасының Үкіметінің 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 1193 "Мемлекеттік қызметшілердің, мемлекеттік бюджет есебінен қаржыландырылатын ұйымдардың қызметкерлерінің, мемлекеттік кәсіпорындар қызметкерлерінің еңбекақысын төлеу жүйесі туралы" Қаулысымен (бұдан әрі – Қаулы) белгіленген мемлекеттік қызметшілердің лауазымдық жалақыларын есептеуге арналған коэффициенті және Қазақстан Республикасының Еңбек және әлеуметтік қорғау министрлігі бекіткен жұмыс уақыты балансы көрсеткішіне, негізгі лауазымдық жалақыға (бұдан әрі – НЛЖ) негізделіп мына формула бойынша есептеледі:
Ка-к = БЛА х Какж.у.       (2)
мұндағы БЛА – қаулымен белгіленген базалық лауазымдық айлықақы, теңге;
Ка-к – кем дегенде 5,09 жұмыс өтілі бар бас менеджерлер үшін Қаулымен бекітілген коэффициентке сәйкес есептелетін бір адам-күннің құнын есептеу коэффициенті (В функционалдық блогы, В1 звеносы, 2-қосымшаның 2-қадамы).
Б ж.у. – көрсеткіші 20,67 болып белгіленген жұмыс уақытының балансы.
Жалпы, Ка-к көрсеткіші 4 358 теңгені құрайды және қолданыстағы осы әдістеме мерзімінде өзгертілмейді.

2. Стоимость услуг казахстанских экспертов (далее – Услуга) за экспертизу определяется согласно формулам 1, 2 в зависимости от затраченного времени на проведение государственной научно-технической экспертизы (далее – ГНТЭ), экспертизы проектов коммерциализации, оценки обоснованности суммы запрашиваемого объема финансирования.
3. Стоимость услуги определяется по формуле:
Скз = Сч-д x Тз.ед,             (1)
где сч-д – стоимость одного человеко-дня, тенге;
Тз.ед – затраченное время на оказание единицы услуги (ГНТЭ, проектов коммерциализации, оценки обоснованности суммы запрашиваемого объема финансирования одной заявки), календарный день.
Показатель Тз.ед установлен на основании Правил организации и проведения государственной научно-технической экспертизы, утвержденный приказом Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 7 ноября 2024 года № 517 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 35344), который составляет не более 7 (семи) календарных дней.
Показатель Сч-д рассчитывается на основе базового должностного оклада (далее – БДО), коэффициента для исчисления должностных окладов гражданских служащих, установленного Постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 1193 "О системе оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий" (далее - Постановление), и показателя баланса рабочего времени, утвержденного Министерством труда и социальной защиты населения Республики Казахстан и рассчитывается по формуле:
Сч-д = БДО х Кч-д/Бр.в.             (2)
где, БДО – базовый должностной оклад, установленный Постановлением;
Кч-д - коэффициент для исчисления стоимости одного человеко-дня, рассчитанного в соответствии с утвержденным Постановлением коэффициентом для главных экспертов с минимальным стажем работы в размере 5,09 (функциональный блок В, звено В1, ступень 2 приложения 2).
Бр.в. – баланс рабочего времени, показатель, который составляет 20,67.
Суммарно показатель Сч-д составляет 4 358 тенге и не подлежит изменению в течение действия настоящей методики.