"Шымкент қаласында әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларын бекіту туралы" Шымкент қаласы мәслихатының 2024 жылғы 19 наурыздағы № 14/123-VIII шешiмiне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Шымкент қаласы мәслихатының 2024 жылғы 4 мамырдағы № 16/144-VIII шешiмi. Шымкент қаласының Әділет департаментінде 2024 жылғы 10 мамырда № 212-17 болып тіркелді
Шымкент қаласының мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Шымкент қаласы мәслихатының "Шымкент қаласында әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларын бекіту туралы" 2024 жылғы 19 наурыздағы № 14/123-VIII шешiмiне (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 202-17 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген шешімнің 1-қосымшасымен бекітілген Шымкент қаласында әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларында:
9-тармақта:
1), 3), 4), 5), 7), 10) тармақшалары жаңа редакцияда жазылсын:
"1) 15 ақпан - Ауғанстан Демократиялық Республикасынан кеңестік әскерлерінің шектеулі контингентінің шығарылған күні:
Заңның 5-бабында көрсетілген басқа мемлекеттердiң аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлеріне - 45 айлық есептік көрсеткіш (бұдан әрі – АЕК) мөлшерінде;
3) 26 сәуір - Чернобыль атом электр станциясы апатының құрбандарын еске алу күні:
Чернобыль атом электр станциясындағы апаттың салдарынан мүгедек болған адамдар және мүгедектігі ата-анасының бірінің радиациялық сәуле алуымен генетикалық байланысты олардың балаларына – 45 АЕК мөлшерінде;
1986 – 1987 жылдары Чернобыль атом электр станциясындағы апаттың салдарларын жоюға қатысқан адамдарға - 45 АЕК мөлшерінде;
1988 – 1989 жылдары Чернобыль атом электр станциясындағы апаттың салдарларын жоюға қатысушылар қатарындағы, қоныс аудару күні құрсақта болған балаларды қоса алғанда, оқшаулау және көшіру аймақтарынан Қазақстан Республикасына қоныс аударылған (өз еркімен кеткен) адамдарға - 45 АЕК мөлшерінде;
4) 7 мамыр - Отан қорғаушы күні:
осы Қағидалардың 9-тармағы 3) тармақшасының екінші және үшінші абзацында көрсетілген адамдарды қоспағанда, жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне теңестірілген ардагерлерге – 45 АЕК мөлшерінде;
5) 9 мамыр - Жеңіс күні:
Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне – 542 АЕК мөлшерінде;
еңбек ардагерлеріне – 15 АЕК мөлшерінде;
7) 29 тамыз - Семей ядролық сынақ полигонының жабылған күні:
Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтардың салдарынан мүгедектік белгіленген адамдар, сондай-ақ ядролық сынақтарға тікелей қатысқан адамдарға – 45 АЕК мөлшерінде;

О внесении изменений и дополнений в решение маслихата города Шымкент от 19 марта 2024 года № 14/123-VIII "Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан в городе Шымкент"
Решение маслихата города Шымкент от 4 мая 2024 года № 16/144-VIII. Зарегистрировано в Департаменте юстиции города Шымкент 10 мая 2024 года № 212-17
Маслихат города Шымкент РЕШИЛ:
1. Внести в решение маслихата города Шымкент "Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан в городе Шымкент" от 19 марта 2024 года №14/123-VIII (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 202-17) следующие изменения и дополнения:
в Правилах оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан в городе Шымкент, утвержденных приложением 1 к указанному решению:
в пункте 9:
подпункты 1), 3), 4), 5), 7), 10) изложить в новой редакции:
"1) День вывода ограниченного контингента советских войск из Демократической Республики Афганистан – 15 февраля:
ветеранам боевых действий на территории других государств, указанных в статье 5 Закона – в размере 45 месячных расчетных показателей (далее – МРП);
3) Международный день памяти о чернобыльской катастрофе – 26 апреля:
лицам, которым инвалидность установлена вследствие катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции и их детям, инвалидность которых генетически связана с радиационным облучением одного из родителей – в размере 45 МРП;
лицам, принимавшим участие в ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции в 1986 – 1987 годах – в размере 45 МРП;
лицам из числа участников ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции в 1988 – 1989 годах, эвакуированным (самостоятельно выехавшим) из зон отчуждения и отселения в Республику Казахстан, включая детей, которые на день эвакуации находились во внутриутробном состоянии – в размере 45 МРП;
4) День защитника Отечества – 7 мая:
ветеранам, приравненным по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны, за исключением лиц, указанных в абзацах втором и третьем подпункта 3) пункта 9 настоящих Правил – в размере 45 МРП;
5) День Победы - 9 мая:
ветеранам Великой Отечественной войны – в размере 542 МРП;
ветеранам труда – в размере 15 МРП;
7) День закрытия Семипалатинского испытательного ядерного полигона - 29 августа:
лицам, которым инвалидность установлена вследствие ядерных испытаний, а также лицам, участвовавшим непосредственно в ядерных испытаниях на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне – в размере 45 МРП;

10) 16 желтоқсан - Тәуелсіздік күні:
Қазақстандағы 1986 жылғы 17-18 желтоқсан оқиғаларына қатысып, Қазақстан Республикасының "Жаппай саяси қуғын-сүргіндер құрбандарын ақтау туралы" Заңында белгіленген тәртіпке сәйкес ақталған тұлғалар ішінен саяси қуғын-сүргін құрбандарына – 65 АЕК мөлшерінде.
Мереке күндері мен атаулы күндерге әлеуметтік көмек алушылардан өтініштер талап етілмей, осы тармақтың 1)-10) тармақшаларында көрсетілген санаттар бойынша Мемлекеттік корпорация ұсынған мәліметтер негізінде уәкілетті орган қалыптастыратын тізім бойынша көрсетіледі, сондай-ақ, осы тармақтың 8) тармақшасының үшінші абзацында көрсетілген санаттар бойынша тізім "Шымкент қаласының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесі ұсынған мәліметтер негізінде қалыптастырылады.";
мынадай мазмұндағы 14-1, 14-2-тармақтармен толықтырылсын:
"14-1. Жүріп-тұруы қиын бірінші топтағы мүгедектігі бар адамға Қазақстан Республикасы шегінде санаторийлік-курорттық емдеуде бірге алып жүру бойынша қызметтер көрсететін адамға (жеке көмекші) 40 АЕК мөлшерінде әлеуметтік көмек көрсетіледі.
Жеке көмекшінің санаторий-курорттық ұйымында болу құнын өтеу күнтізбелік жылда бір реттен артық берілмейді.
Алып жүрушінің жол жүру шығыстарын төлеу алып жүрушінің қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
Әлеуметтік көмек алу үшін өтініш берушілер уәкілетті органға келесі құжаттарды ұсынады:
жеке басын куәландыратын құжат (жеке басын сәйкестендіру үшін);
шот-фактура және атқарылған жұмыстар актісі.
14-2. Жазаның өтелмеген бөлiгiн неғұрлым жеңiл жаза түрiмен ауыстыру не тағайындалған жаза мерзімін қысқарту түрінде пробация қызметінің есебінде тұрған адамдарға 10 АЕК мөлшерінде әлеуметтік көмек пробация қызметінің есебіне қойылған күннен бастап үш айдың ішінде көрсетіледі. Әлеуметтік көмек бір рет тағайындалады және қайта берілмейді.
Әлеуметтік көмек "Шымкент қаласы және Түркістан облысы бойынша қылмыстық-атқару жүйесі департаменті" мемлекеттік мекемесі ұсынған мәліметтер негізінде өтініштер талап етілмей көрсетіледі.";
19-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"19. Осы тараудың 10, 13, 14, 14-1 тармақтарында көрсетілген әлеуметтік көмекті алу үшін құжаттар салыстырып тексеру үшін түпнұсқада және көшірмелерде ұсынылады. Салыстырғаннан кейін құжаттардың түпнұсқалары өтініш берушіге қайтарылады.".
2. "Шымкент қаласы мәслихатының аппараты" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы шешімді Шымкент қаласының Әділет департаментінде мемлекеттік тіркеуін;

10) День Независимости - 16 декабря:
жертвам политических репрессий за участие в событиях 17-18 декабря 1986 года в Казахстане, реабилитированным в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "О реабилитации жертв массовых политических репрессий" - в размере 65 МРП.
Социальная помощь к праздничным дням и памятным датам оказывается без истребования заявлений от получателей по списку, который формируется уполномоченным органом на основании сведений, представленных Государственной корпорацией по категориям, указанным в подпунктах 1) - 10) настоящего пункта, а также по списку, который формируется на основании сведений, представленных государственным учреждением "Управление образования города Шымкент" по категориям, указанным в абзаце третьем подпункта 8) настоящего пункта.";
дополнить пунктами 14-1, 14-2-следующего содержания:
"14-1. Лицу (индивидуальный помощник), оказывающему услуги по сопровождению лица с инвалидностью первой группы, имеющего затруднение в передвижении, на санаторно-курортное лечение в пределах Республики Казахстан, предоставляется социальная помощь в размере 40 МРП.
Возмещение стоимости пребывания в санаторно-курортной организации индивидуального помощника предоставляется не более одного раза в календарный год.
Оплата расходов на проезд сопровождающего, осуществляется за счет средств сопровождающего.
Для получения социальной помощи, заявители представляют в уполномоченный орган следующие документы:
документ, удостоверяющий личность (для идентификации личности);
счет-фактура и акт выполненных работ.
14-2. Лицам, состоящим на учете службы пробации в виде замены неотбытой части наказания более мягким видом наказания либо сокращение срока назначенного наказания, социальная помощь в размере 10 МРП оказывается в течение трех месяцев со дня постановки на учет службы пробации. Социальная помощь оказывается единовременно и не предоставляется повторно.
Социальная помощь оказывается без истребования заявлений, на основании сведений, представленных государственным учреждением "Департамент уголовно-исполнительной системы по городу Шымкент и Туркестанской области".";
пункт 19 изложить в новой редакции:
"19. Документы для получения социальной помощи, указанные в пунктах 10, 13, 14, 14-1 настоящей главы, представляются в подлинниках и копиях для сверки. После сверки подлинники документов возвращаются заявителю.".
2. Государственному учреждению "Аппарат маслихата города Шымкент" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего решения в Департаменте юстиции города Шымкент;

2) ресми жарияланғаннан кейін осы шешімді Шымкент қаласы мәслихатының интернет-ресурсына орналастыруын қамтамасыз етсін.
3. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және 2024 жылғы 1 мамырдан бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады.
Шымкент қаласы
мәслихатының төрағасы Б. Нарымбетов

2) размещение настоящего решения на интернет-ресурсе маслихата города Шымкент после его официального опубликования.
3. Настоящее решение вводится в действие со дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 1 мая 2024 года.
Председатель маслихата
города Шымкент Б. Нарымбетов