Жамбыл облысының ауылдық жерге және кенттерге, аудандық және облыстық маңызы бар қалаларға жұмысқа жіберілген медицина және фармацевтика қызметкерлеріне әлеуметтік қолдау көрсету тәртібі мен мөлшерін айқындау туралы
Жамбыл облыстық мәслихатының 2024 жылғы 24 сәуірдегі № 14-3 шешімі. Жамбыл облысының Әділет департаментінде 2024 жылғы 29 сәуірде № 5198-08 болып тіркелді
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 12-бабының 1 тармағының 1) тармақшасына және "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару және өзiн-өзi басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабына сәйкес Жамбыл облысының мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Жамбыл облысының ауылдық жерге және кенттерге, аудандық және облыстық маңызы бар қалаларға жұмысқа жіберілген медицина және фармацевтика қызметкерлеріне әлеуметтік қолдау көрсету тәртібі осы шешімнің 1-қосымшаға сәйкес айқындалсын.
2. Жұмыс үшін жіберілген мынандай медицина және фармацевтика қызметкерлеріне бюджет қаражаты есебінен біржолғы әлеуметтік қолдау көрсету мөлшері айқындалсын:
2) Жамбыл облысының ауылдық жерлерінде, кенттерге, аудандық маңызы бар қалаларға жоғары медициналық білімі бар мамандарға 1 200 000 (бір миллион екі жүз мың) теңге мөлшерінде;
2) Жамбыл облысының облыстық маңызы бар қалаларға жоғары медициналық білімі бар мамандарға 800 000 (сегіз жүз мың) теңге мөлшерінде;
3) Жамбыл облысының ауылдық жерлерінде, кенттерге, аудандық маңызы бар қалаларға резидентура бағдарламаларының медицина мамандарына 8 500 000 (сегіз миллион бес жүз мың) теңге мөлшерінде.
2. Осы шешімнің 2-қосымшасына сәйкес Жамбыл облысы мәслихатының кейбір шешімдерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы шешiм әдiлет органдарында мемлекеттiк тiркелген күннен бастап күшiне енедi және алғаш рет ресми жарияланғаннан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Жамбыл облыстық мәслихатының төрағасы А. Нуралиев
Жамбыл облыстық мәслихатының
2024 жылғы 24 сәуірдегі № 14-3
Шешіміне 1 қосымша
Жамбыл облысының ауылдық жерге және кенттерге, аудандық және облыстық маңызы бар қалаларға жұмысқа жіберілген медицина және фармацевтика қызметкерлеріне әлеуметтік қолдау көрсету тәртібі
1. Негізгі ұғымдар:
1) әлеуметтік қолдауды төлеу жөніндегі уәкілетті орган – "Жамбыл облысы әкімдігінің денсаулық сақтау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
2) жұмыс беруші – медицина (фармацевтика) қызметкерлерімен еңбек шартын жасасқан, мемлекеттік бюджет есебінен қаржыландыратын денсаулық сақтау ұйымы;

Об определении порядка и размера оказания социальной поддержки медицинских и фармацевтических работников, направленных для работы в сельской местности и поселках, городах районного и областного значения Жамбылской области
Решение Жамбылского областного маслихата от 24 апреля 2024 года № 14-3. Зарегистрированы Департаментом юстиции Жамбылской области 29 апреля 2024 года № 5198-08
В соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 12 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" и статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Жамбылский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Определить порядок оказания социальной поддержки медицинских и фармацевтических работников, направленных для работы в сельской местности и поселках, городах районного и областного значения Жамбылской области, согласно приложению 1 к настоящему решению.
2. Определить размер оказания единовременной социальной поддержки следующих медицинских и фармацевтических работников, за счет бюджетных средств направленных для работы:
1) в сельской местности и поселках, городах районного значения Жамбылской области специалистам с высшим медицинским образованием, в размере 1 200 000 (один миллион двести тысяч) тенге;
2) в городах областного значения Жамбылской области специалистам с высшим медицинским образованием, в размере 800 000 (восемьсот тысяч) тенге.
3) в сельской местности и поселках, городах районного значения Жамбылской области медицинским специалистам программ резидентуры, в размере 8 500 000 (восемь миллионов пятьсот тысяч) тенге.
3. Признать утратившими силу некоторые решения Жамбылского областного маслихата, согласно приложению 2 к настоящему решению.
4. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Жамбылского областного маслихата А. Нуралиев
Приложение 1 к решению
Жамбылского областного маслихата
от 24 апреля 2024 года № 14-3
Порядок оказания социальной поддержки медицинских и фармацевтических работников, направленных для работы в сельской местности и поселках, городах районного и областного значения Жамбылской области
1. Основные понятия:
1) уполномоченный орган по выплате социальной поддержки – коммунальное государственное учреждение "Управление здравоохранения акимата Жамбылской области;
2) работодатель - организация здравоохранения, финансируемая из государственного бюджета, заключившая трудовой договор с медицинским (фармацевтическим) работником;

3) Жамбыл облысының ауылдық жерге және кенттерге, аудандық және облыстық маңызы бар қалаларға жұмысқа жіберілген медицина қызметкері (әрі қарай – қызметкер) – жоғары медициналық білімі, маманның тиісті сертификаты бар, ауылдық жерге жұмыс істеуге уәкілетті орган жолдаған жеке тұлға;
4) Жамбыл облысының ауылдық жерге және кенттерге, аудандық және облыстық маңызы бар қалаларға жұмысқа жіберілген фармацевтика қызметкерлері (бұдан әрі - қызметкер) – фармацевтикалық жоғары медициналық білімі, маманның тиісті сертификаты бар, ауылдық жерге жұмыс істеуге келген жеке тұлға;
5) резидентура бағдарламаларының медициналық мамандары:
1. Акушерия және гинекология (ересектер, балалар);
2. Аллергология және иммунология (ересектер, балалар);
3. Анестезиология және реаниматология (ересектер, балалар);
4. Ангиохирургия (ересектер, балалар);
5. Балалар жасындағы стоматология;
6. Балалар хирургиясы;
7. Гастроэнтерология (ересектер, балалар);
8. Гематология (ересектер);
9. Дерматовенерология (ересектер, балалар);
10. Жалпы хирургия;
11. Жақ-бет хирургиясы (ересектер, балалар);
12. Инфекциялық аурулар (ересектер, балалар);
13. Кардиология (ересектер, балалар);
14. Кардиохирургия (ересектер, балалар);
15. Клиникалық зертханалық диагностика;
16. Клиникалық фармакология;
17. Медициналық генетика;
18. Неврология (ересектер, балалар);
19. Нейрохирургия (ересектер, балалар);
20. Неонатология;
21. Нефрология (ересектер, балалар);
22. Онкологиясы (ересектер);
23. Онкологиясы және гематологиясы (балалар);
24. Радиациялық онкология;
25. Химиотерапиялық онкология;
26. Ортодонтия;
27. Ортопедиялық стоматология;
28. Отбасы медицинасы;
29. Оториноларингология (ересектер, балалар);
30. Офтальмология (ересектер, балалар);
31. Патологиялық анатомия;
32. Педиатрия;
33. Пластикалық хирургия (ересектер, балалар);
34. Психиатрия (ересектер, балалар);
35. Пульмонология (ересектер, балалар);
36. Радиология;
37. Ревматология (ересектер, балалар);
38. Сот-медициналық сараптама;
39. Төтенше жағдайлар мен апаттар медицинасы;
40. Терапия;
41. Терапиялық стоматология;
42. Травматология-ортопедия (ересектер, балалар);
43. Урология және андрология (ересектер, балалар);
44. Физикалық медицина және оңалту (ересектер, балалар);
45. Фтизиатрия (ересектер, балалар);
46. Хирургиялық стоматология;
47. Кезек күттірмейтін медицина (ересектер, балалар);
48. Эндокринология (ересектер, балалар);
49. Ядролық медицина.
2. Қызметкер әлеуметтік қолдауды алу үшін әлеуметтік қолдауды төлеу жөніндегі уәкілетті органға жеке куәліктің, дипломның, еңбек кітапшасының көшірмелерін немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін), жұмысқа қабылданғандығы туралы бұйрықты, 3х4 суретті (2 дана) ұсынады.

3) медицинский работник, направленный для работы в сельскую местность и поселки, города районного и областного значения Жамбылской области (далее - работник) - физическое лицо, получившее высшее медицинское образование, имеющее соответствующий сертификат специалиста, направленное уполномоченным органом для работы в сельскую местность;
4) фармацевтический работник, направленный для работы в сельскую местность и поселки, города районного и областного значения Жамбылской области (далее - работник) – физическое лицо, получившее высшее фармацевтическое образование, имеющее соответствующий сертификат специалиста, направленное уполномоченным органом для работы в сельскую местность;
5) медицинские специалисты программ резидентуры:
1. Акушерство и гинекология (взрослая, детская);
2. Аллергология и иммунология (взрослая, детская);
3. Анестезиология и реаниматология (взрослая, детская);
4. Ангиохирургия (взрослая, детская);
5. Стоматология детского возраста;
6. Детская хирургия;
7. Гастроэнтерология (взрослая, детская);
8. Гематология (взрослая);
9. Дерматовенерология (взрослая, детская);
10. Общая хирургия;
11. Челюстно-лицевая хирургия (взрослая, детская);
12. Инфекционные болезни (взрослые, детские);
13. Кардиология (взрослая, детская);
14. Кардиохирургия (взрослая, детская);
15. Клиническая лабораторная диагностика;
16. Клиническая фармакология;
17. Медицинская генетика;
18. Неврология (взрослая, детская);
19. Нейрохирургия (взрослая, детская);
20. Неонатология;
21. Нефрология (взрослая, детская);
22. Онкология (взрослая);
23. Онкология и гематология (детская);
24. Онкология радиационная;
25. Онкология химиотерапевтическая;
26. Ортодонтия;
27. Ортопедическая стоматология;
28. Семейная медицина;
29. Оториноларингология (взрослая, детская);
30. Офтальмология (взрослая, детская);
31. Патологическая анатомия;
32. Педиатрия;
33. Пластическая хирургия (взрослая, детская);
34. Психиатрия (взрослая, детская);
35. Пульмонология (взрослая, детская);
36. Радиология;
37. Ревматология (взрослая, детская);
38. Судебно-медицинская экспертиза;
39. Медицина чрезвычайных ситуаций и катастроф;
40. Терапия;
41. Терапевтическая стоматология;
42. Травматология-ортопедия (взрослая, детская);
43. Урология и андрология (взрослая, детская);
44. Физическая медицина и реабилитация (взрослая, детская);
45. Фтизиатрия (взрослая, детская);
46. Хирургическая стоматология;
47. Неотложная медицина (взрослая, детская);
48. Эндокринология (взрослая, детская);
49. Ядерная медицина.
2. Работник для получения социальной поддержки в уполномоченный орган по выплате социальной поддержки предоставляет копию удостоверения личности, диплома, трудовой книжки, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации), приказа о принятии на работу, фото 3х4 (2 штуки).

3. Әлеуметтік қолдау алуға ауылдық жерлерге жұмыс істеуге жолданған және тұруға келген, сондай-ақ жұмыс берушімен еңбек шартын жасасқан күнінен бастап Жамбыл облысының мемлекеттік медициналық ұйымдарында 5 (бес) жыл жұмыспен өтеуге міндетті.
4. Әлеуметтік қолдауды төлеу жөніндегі уәкілетті орган денсаулық сақтау ұйымдарын кадрлық қамтамасыз ету мақсатында:
1) жыл сайын ауылдық жерге қажетті медициналық (фармацевтикалық) мамандықтар бойынша сұранысқа талдау жүргізеді;
2) медициналық (фармацевтикалық) қызметкерлерден өтініштер және олардың біліктілігін растайтын құжаттарды қабылдайды, әлеуметтік қолдауға мұқтаж қызметкерлердің тізімін жасайды;
3) ауылдық жерге жұмыс істеуге жолданған медицина (фармацевтика) қызметкерлеріне әлеуметтік қолдау көрсету мәселелері бойынша түсіндіру жұмыстарын жүргізеді.
5. Әлеуметтік қолдауды төлеу жөніндегі уәкілетті органның жолдауы бойынша жұмыс беруші Қазақстан Республикасы Еңбек Кодексінің талаптарына сәйкес қызметкермен еңбек шартын жасасады.
6. Әлеуметтік қолдау Жамбыл облыстық мәслихатының шешімімен айқындалатын мөлшерде біржолғы материалдық көмекті қамтиды.
7. Біржолғы материалдық көмек қызметкермен еңбек шарты жасасқаннан кейін, оның өтініші негізінде екінші деңгейдегі банкте оған ашылған жеке шотына аудару жолымен төленеді.
8. Өндірістік қажеттілікке байланысты қызметкер облыс аумағындағы медициналық ұйымнан басқа ұйымға ауысқан және сол ұйым ауылдық жерде орналасқан жағдайда, қызметкердің әлеуметтік қолдау алуға құқығы сақталады.
9. Еңбек шарты мерзімінен бұрын бұзылған жағдайда, әлеуметтік қолдауды төлеу жөніндегі уәкілетті орган Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамаларын белгіленген тәртіппен облыстық бюджет кірісіне толық көлемінде бұрынырақ аударылған бюджеттік қаражатты қайтаруға шаралар қабылдайды.
10. Жұмыс беруші қызметкер әлеуметтік қолдауды алу құқығынан айырылған сәттен (жұмыстан шығару, жұмыстан шеттету) 10 күнтізбелік күннен кешіктірмей әлеуметтік қолдауды төлеу жөніндегі уәкілетті органды хабардар етеді және онымен келіседі.

3. Правом на получение социальной поддержки обладают работники, прибывшие для работы и проживания в сельскую местность и поселки, города районного и областного значения Жамбылской области и выполняющие трудовые обязанности в течение первых 5 (пяти) лет со дня заключения трудового договора с работодателем.
4. Уполномоченный орган по выплате социальной поддержки в целях кадрового обеспечения организаций здравоохранения:
1) ежегодно проводит анализ спроса на медицинские (фармацевтические) кадры по специальностям для сельской местности;
2) принимает заявления от медицинских (фармацевтических) работников и документы, подтверждающие их квалификацию, составляет списки работников, нуждающихся в социальной поддержке;
3) проводит разъяснительную работу по вопросам оказания социальной поддержки медицинским (фармацевтическим) работникам, направленным на работу в сельскую местность.
2) принимает заявление от медицинских (фармацевтических) работников и документы, подтверждающие их квалификацию, составляет список работников, нуждающихся в социальной поддержке;
3) проводит разъяснительную работу по вопросам оказания социальной поддержки медицинским (фармацевтическим) работников, направляемых для работы в сельскую местность.
5. По направлению уполномоченного органа по выплате социальной поддержки работодатель заключает трудовой договор с работником в соответствии с требованиями Трудового Кодекса Республики Казахстан.
6. Социальная поддержка включает в себя единовременную материальную помощь в размере определяемым решением Жамбылского областного маслихата.
7. Выплата единовременной материальной помощи выплачивается после заключения трудового договора с работником, путем перечисления на его лицевой счет, открытый в банке второго уровня на основании его заявления.
8. В случае перевода работника из медицинской организации на территории области в другую организацию в связи с производственной необходимостью и нахождения этой организации в сельской местности за работником сохраняется право на получение социальной поддержки.
9. В случае досрочного расторжения трудового договора, уполномоченный орган по выплате социальной поддержки принимает меры по возврату ранее перечисленных бюджетных средств в полном объеме, в доход областного бюджета, в порядке установленными нормами действующими законодательства Республики Казахстан.
10. Работодатель обязан не позднее 10 календарных дней с момента утраты работником права на получение социальной поддержки (увольнения, отстранения от работы) известить об этом уполномоченный орган по выплате социальной поддержкии согласовать с ним.

11. Қызметкерді әлеуметтік қолдау бойынша қаржыландыру әлеуметтік қолдауды төлеу жөніндегі уәкілетті орган арқылы жүргізіледі.
12. Қызметкерге әлеуметтік қолдау көрсету облыстық бюджет есебінен жүзеге асырылады.
Жамбыл облыстық мәслихатының
2024 жылғы 24 сәуірдегі № 14-3
Шешіміне 2 қосымша
Жамбыл облысық мәслихатының күші жойылған кейбір шешімдерінің тізбесі
1. "Жамбыл облысының ауылдық жерлеріне жұмыс істеуге жолданған медицина және фармацевтика қызметкерлеріне әлеуметтік қолдау көрсетудің тәртібін айқындау туралы" Жамбыл облыстық мәслихатының 2012 жылғы 7 желтоқсандағы № 10-9 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1873 болып тіркелген) шешімі.
2. "Жамбыл облысының ауылдық жерлеріне жұмыс істеуге жолданған медицина және фармацевтика қызметкерлеріне әлеуметтік қолдау көрсетудің тәртібін айқындау туралы" Жамбыл облыстық мәслихатының 2012 жылғы 7 желтоқсандағы № 10-9 шешіміне өзгерістер енгізу туралы" Жамбыл облыстық мәслихатының 2013 жылғы 23 тамыздағы № 16-6 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2003 болып тіркелген) шешімі.
3. "Жамбыл облысының ауылдық жерлеріне жұмыс істеуге жолданған медицина және фармацевтика қызметкерлеріне әлеуметтік қолдау көрсетудің тәртібін айқындау туралы" Жамбыл облыстық мәслихатының 2012 жылғы 7 желтоқсандағы №10-9 шешіміне өзгерістер енгізу туралы" Жамбыл облысы мәслихатының 2016 жылғы 24 ақпандағы № 46-7 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2970 болып тіркелген) шешімі.

11. Финансирование работника по оказанию социальной поддержки производятся через уполномоченный орган по выплате социальной поддержки.
12. Оказание социальной поддержки работнику осуществляется за счет средств областного бюджета.
Приложение 2 к решению
Жамбылского областного маслихата
от 24 апреля 2024 года № 14-3
Перечень утративших силу некоторых решений Жамбылского областного маслихата
1. Решение Жамбылского областного маслихата от 7 декабря 2012 года № 10-9 "Об определении порядка оказания социальной поддержки медицинским и фармацевтическим работникам направленных для работы в сельскую местность Жамбылской области" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 1873).
2. Решение Жамбылского областного маслихата от 23 августа 2013 года № 16-6 "О внесении изменений в решение Жамбылского областного маслихата от 7 декабря 2012 года № 10-9 "Об определении порядка оказания социальной поддержки медицинским и фармацевтическим работникам направленных для работы в сельскую местность Жамбылской области" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2003).
3. Решение Жамбылской области маслихата от 24 февраля 2016 года № 46-7 "О внесении изменений в решение Жамбылского областного маслихата от 7 декабря 2012 года №10-9 "Об определении порядка оказания социальной поддержки медицинским и фармацевтическим работникам направленных для работы в сельскую местность Жамбылской области" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2970).