Ұлытау облысының елді мекендерінің көшелерін күтіп-ұстау, ағымдағы, орташа және күрделі жөндеу кезінде орындалатын жұмыстар түрлерінің сыныптамасын бекіту туралы
Ұлытау облысы әкімдігінің 2024 жылғы 16 мамырдағы № 28/01 қаулысы. Ұлытау облысының Әділет департаментінде 2024 жылғы 23 мамырда № 121-20 болып тіркелді
Қазақстан Республикасы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 27-бабының 2-тармағына, Қазақстан Республикасы "Автомобиль жолдары туралы" Заңының 13-бабы 1-1 тармағының 6-8) тармақшасына сәйкес, Ұлытау облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Ұлытау облысы елді мекендерінің көшелерін күтіп-ұстау, ағымдағы, орташа және күрделі жөндеу кезінде орындалатын жұмыстар түрлерінің сыныптамасы осы қаулының қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. "Ұлытау облысының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" мемлекеттік мекемесі осы қаулыдан туындайтын қажетті іс-шараларды қабылдасын.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Ұлытау облысы әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Әкім Б. Әбдіғалиұлы
Ұлытау облысы әкімдігінің
2024 жылғы 16 мамырдағы
№ 28/01
Қаулысына қосымша
Ұлытау облысының елді мекендерінің көшелерін күтіп-ұстау, ағымдағы, орташа және күрделі жөндеу кезінде орындалатын жұмыстар түрлерінің сыныптамасы
1 тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ұлытау облысының елді мекендерінің көшелерін күтіп-ұстау, ағымдағы, орташа және күрделі жөндеу кезінде орындалатын жұмыстар түрлерінің сыныптамасы (бұдан әрі- Сыныптама) Ұлытау облысының елді мекендерінің көшелерін күтіп ұстау, ағымдағы, орташа және күрделі жөндеу кезінде орындалатын жұмыс түрлерін анықтайды.
2. Сыныптама жол-жөндеу жұмыстарының көлемдерін негіздеу және оларды орындау үшін республикалық және жергілікті бюджеттерден бөлінетін қаржы қаражаттарын есептеу үшін қолданылады.
3. Елді мекендер көшелерінің (бұдан әрі - ЕМК) әр нысаны немесе оның учаскесі бойынша жөндеудің қажетті түрі, жұмыстарының құрамы және көлемдері ақаулықтар ведомостерін рәсімдей отырып, автомобиль жолын басқарушы тағайындаған комиссия тарапынан ЕМК көзбен қарау (зерттеу) нәтижелері бойынша анықталады.
4. ЕМК пайдалану барысындағы жіктелетін жұмыстар құрылыс, жөндеу, күтіп ұстау саласында осы жұмыстар үшін қолданыстағы нормативті-техникалық құжаттардың талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
5. Осы Сыныптамада келесі анықтамалар қолданылады:
1) зияткерлік көлік жүйесі (бұдан әрі - ЗКЖ) – автомобиль жолдарын әкімшілік-шаруашылық басқару тапсырмаларын қызметтік және ақпараттық деңгейде шешетін, ғаламдық қызметтер мен процестерді құрайтын интеграцияланған мәліметтерді жинау, өндеу және сақтауды; ақпараттың орталықтандырылған интеграцияланған массивтерін қамтамасыз ететін, интеграцияны қолданбалы бағдарламалық қамтамасыз ету және енгізуді қамтамасыз ету мәліметтерін басқару, бірыңғай бизнес-ережелер бойынша мәліметтерді түзету және қол жеткізу, шаруашылық-өндірістік есептерді жүргізу жүйесін, өзінің ішкі сәулеттілігі, қызметтері, процестерді және жоғары санаттағы автомобиль жолдарында көлік құралдарының қажетті өткізу қабілеттілігін және қауіпсіздігін қамтамасыз ететін мәліметтері бар жол қозғалысын басқару жүйесін қамтамасыз ететін, өз құрамында Жүйені Басқару Орталығы бар жол қозғалысын басқару мен жол жүру үшін ақы жинау және қозғалысты басқару кешені;

Об утверждении классификации видов работ, выполняемых при содержании, текущем, среднем и капитальном ремонтах улиц населенных пунктов области Ұлытау
Постановление акимата области Ұлытау от 16 мая 2024 года № 28/01. Зарегистрировано в Департаменте юстиции области Ұлытау 23 мая 2024 года № 121-20
В соответствии с пунктом 2 статьи 27 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", подпунктом 6-8) пункта 1-1 статьи 13 Закона Республики Казахстан "Об автомобильных дорогах", акимат области Ұлытау ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить классификацию видов работ, выполняемых при содержании, текущем, среднем и капитальном ремонтах улиц населенных пунктов области Ұлытау согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Государственному учреждению "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог области Ұлытау" принять необходимые меры, вытекающие из настоящего постановления.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима области Ұлытау.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким Б. Әбдіғалиұлы
Приложение к постановлению
Акимата области Ұлытау
от 16 мая 2024 года
№ 28/01
Классификация видов работ, выполняемых при содержании, текущем, среднем и капитальном ремонтах улиц населенных пунктов области Ұлытау
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Классификация видов работ, выполняемых при содержании, текущем, среднем и капитальном ремонтах улиц населенных пунктов области Ұлытау (далее - Классификация) определяет виды работ, выполняемых при содержании, текущем, среднем и капитальном ремонтах улиц населенных пунктов области Ұлытау.
2. Классификация применяется для обоснования объемов дорожно- ремонтных работ и расчета финансовых средств, выделяемых из республиканского и местного бюджетов для их выполнения.
3. Требуемый вид ремонта, состав и объемы работ по ремонту для каждого объекта улиц населенных пунктов (далее - УНП) или его участка устанавливают на основании результатов визуальных осмотров (обследований) УНП с составлением дефектных ведомостей комиссией, назначенной управляющим автомобильной дороги.
4. Классифицируемые работы при эксплуатации УНП выполняются в соответствии с требованиями действующих нормативно-технических документов в сфере строительства, ремонта, содержания автомобильных дорог на эти виды работ.
5. В настоящей Классификации используются следующие определения:
1) интеллектуальная транспортная система (далее – ИТС) - комплекс управления движением, объединенный в единую систему, решающую на функциональном и информационном уровне задачи административно-хозяйственного управления автомобильной дорогой и дорожным движением, имеющую в своем составе Центр Управления Системой, обеспечивающий сбор, обработку и хранение интегрированных данных, включающий глобальные функции и процессы, централизованные интегрированные массивы информации, прикладное программное обеспечение интеграции и управления данными, обеспечения ввода, корректировки и доступа к данным по единым бизнес-правилам, систему ведения хозяйственно-производственных учетов, систему управления дорожным движением со своей внутренней архитектурой, функциями, процессами и данными, обеспечивающие необходимую пропускную способность и безопасность движения транспортных средств на автомобильных дорогах высоких категорий;

2) жол жабыны қызметінің жөндеу аралық мерзімі - бұл тозу қабатын қалпына келтіру және тегістілік пен көлік қозғалысының қарқындылығы бойынша қажетті маңыздылығына дейін ұқсас сапаларын орнына келтірумен және ақауларды жоюмен байланысты кезекті орташа жөндеу орындауға қажеттілік туындағанға дейін құрылыс, қайта жаңарту, күрделі немесе орташа жөндеуден кейін көшені пайдалануға тапсырған уақыт кезеңі;
3) жол жамылғысы - бұл автокөлік құралдарынан түсетін салмақты қабылдайтын және оны топыраққа беретін көшенің бөлінген белдеулерінің шегіндегі көп қабатты құрылғы;
4) жол жамылғысы қызметінің жөндеу аралық мерзімі - бұл көше құрылысының көтеру қабілеттілігін (күшейту) арттырумен байланысты кезекті күрделі жөндеуге дейінгі құрылыс, қайта жаңарту немесе күрделі жөндеуден кейін көшені пайдалануға тапсырған күннен басталған кезең;
5) көше (көшенiң көлiк жүретiн бөлiгi) – елдi мекендер шекарасының шегiндегi автомобиль жолы;
6) көшелер мен көше құрылыстарын пайдалануды басқару - бұл көшелер мен көше құрылыстарының қажетті техникалық деңгейін және көліктік-пайдалану жай-күйін қамтамасыз ету бойынша ұйымдық және регламенттейтін кешені;
7) көшелерді қысқы күтіп-ұстау - көшелерді және ондағы құрылыстарды қар басып қалудан қорғауға, оларды уақтылы тазартуға және жол жамылғысының қысқы тайғақтығымен күресуге байланысты айрықша жұмыстар кешені;
8) көшелерді маршрутты жөндеу тәсілі – бұл көлік қозғалысы үшін қауіпті ақаулықтарды жою және жергілікті учаскелердегі жол жабынының тегістігін қалпына келтіру жұмыстарын қоса алғанда, маршрут бойынша орындалатын жөндеу кешені;
9) көшелердің жай-күйіне мониторинг жүргізу – бұл пайдалану және қоршаған ортаның ықпал етуі нәтижесінде мүмкін болатын антропогендік өзгерістердің жай-күйін қадағалау мен бақылау, бағалау мен болжамдау жүйесі;
10) көше-жөндеу жұмыстарының стратегиясы – бұл бөлінетін ресурстарды тиімді пайдалану кезінде көшелер мен көше құрылыстары желісінің көліктік-пайдалану жай-күйін сақтау және жақсарту бойынша аса тиімді ұзақ уақытты техникалық шешімдерді және басқаратын ықпал етулер кешені.
2 тарау. Елді мекендер көшелерін күтіп ұстау
6. ЕМК күтіп ұстау бойынша жұмыстар жұмыстардың өзге түрлерінен жыл бойы ЕМК бүкіл бойымен, ЕМК элементтері бойынша үздіксіз орындалуымен ерекшеленеді және көктемгі, жазғы, күзгі маусымдағы және қыс кезіндегі күтіп ұстау бойынша жұмыстарға бөлінеді. Жолдарды және жол құрылыстарын күтіп ұстау бойынша жұмыстарды дер кезінде орындау мақсатында оларды қадағалап отыру мердігер ұйымдармен мердігерлік келісім шарттар шеңберінде күнделікті жүзеге асырылады.
Мердігерлік келісім-шарт негізінде мердігер ұйымның ЕМК күтіп ұстау бойынша жұмыстарды орындау барысында жаяу жүргіншілер мен көлік құралдарының жыл барысындағы үздіксіз, қауіпсіз және ыңғайлы жүруі қамтамасыз етілуі тиіс.
Күту бойынша жұмыстарды орындау жобалық құжаттаманы құруды қажет етпейді. Олар ЕМК байқау нәтижелері, жергілікті бюджеттен бөлінетін қаржы қаражаттары шектерінде жоспарланады.

2) межремонтный срок службы дорожного покрытия - это период времени от сдачи улицы в эксплуатацию после строительства, реконструкции, капитального или среднего ремонта до возникновения потребности в выполнении очередного среднего ремонта, связанного с возмещением слоя износа и восстановлением ровности и сцепных качеств и устранения дефектов, до требуемых значений по интенсивности движения транспорта;
3) дорожная одежда - это многослойная конструкция в пределах проезжей части улицы, воспринимающая нагрузку от автотранспортного средства и передающая ее на грунт;
4) межремонтный срок службы дорожной одежды - это период от момента сдачи улицы в эксплуатацию после строительства, реконструкции или капитального ремонта до очередного капитального ремонта, связанного с повышением несущей способности (усилением) конструкции улицы;
5) улица (проезжая часть улицы) - автомобильная дорога в пределах границ населенных пунктов;
6) управление эксплуатацией улиц и сооружений на них - это комплекс организационных и регламентирующих работ по обеспечению требуемого технического уровня и транспортно-эксплуатационного состояния улиц и сооружений на них;
7) зимнее содержание улиц - комплекс специфических работ, связанных с защитой улиц и сооружений на них от снежных заносов, их своевременной расчисткой и борьбой с зимней скользкостью дорожных покрытий;
8) маршрутный способ ремонта улиц - это комплекс ремонтных работ, выполняемых по маршруту, включая работы по ликвидации опасных для движения транспорта дефектов и по восстановлению ровности дорожного покрытия на локальных участках;
9) мониторинг состояния улиц - это система наблюдений и контроля, оценки и прогноза возможных антропогенных изменений их состояния в результате эксплуатации и воздействия окружающей среды;
10) стратегия улично-ремонтных работ - это комплекс наиболее эффективных долговременных технических решений и управляющих воздействий по сохранности и улучшению транспортно-эксплуатационного состояния сети улиц и их сооружений при рациональном использовании выделяемых ресурсов.
Глава 2. Содержание улиц населенных пунктов
6. Работы по содержанию УНП отличаются от других видов работ тем, что выполняются непрерывно в течение всего года на всем протяжении УНП, по элементам УНП и подразделяются на работы по содержанию дорог населенных пунктов весенний, летний, осенний период и зимнее содержание. В целях своевременного проведения работ по содержанию дорог и дорожных сооружений, их визуальный осмотр осуществляется ежедневно подрядными организациями в рамках заключенных договоров подряда.
При проведении работ по содержанию УНП подрядными организациями в рамках заключенных договоров подряда необходимо обеспечить бесперебойное, безопасное и удобное движение пешеходов и транспортных средств, в течение всего года.
Работы по содержанию не требуют составления проектной документации. Их планируют по результатам осмотров УНП, в пределах финансовых средств, выделяемых из местного бюджета.

7. ЕМК мен ондағы құрылыстарды көктемгі, жазғы, күзгі кезеңдерде күтіп ұстау кезінде, яғни жыл сайын мынадай жұмыстарды орындайды:
1) жер жамылғысы мен су өткізу жүйесі бойынша:
тазарту су қайтару арықтарын, жол бойы арық желісін және суағарларды көктемде қардан, ал жазда қоқыстарды пайдаға асыруға тиеу, шығару және беру арқылы жиналған қоқыспен балшықтан тазалау;
жиектердегі, иірімді учаскелердегі кептіргіш науаларды қазу және себу;
жиектерді, бөлу жолақтарын жоспарлау, шөптермен себу;
шабу және шабылған шөптерді жинау;
шабылған материалдарды пайдаға асыруға тиеу, шығару және беру арқылы жер жамылғысының жиектері мен шеттеріндегі бұталарды қазып алу, ағаштарды, жабайы өсетін бұталарды тамырымен жұлу;
материалдар қоспастан жиектер, бөлу жолақтар мен себу бермдерін жоспарлау;
2) бөлінген белдеулер бойынша:
су ағысын қамтамасыз ету үшін бөлу жолағын жоспарлау;
жиектерін балшықтан тазарту;
бөлінген белдеуді, жиектерді, шеттерді және көгал алаңдарды жүйелі түрде тазалықта ұстау;
шабылған материалдарды тиеу, шығару және пайдаға асыруға беру арқылы жол қозғалысының қауіпсіздігіне ықпал ететін ағаштарды, бұталарды, жабайы өсетін бұталарды шабу және тамырымен жұлу;
шөпті бөлінген белдеуінде шабу, шабылған шөпті жинау және қоқыс орнына шығару;
3) күрделі жамылғысы бар жүру бөлігі бойынша:
шұңқырларды жою, шарықшақтарды, шұңқырларды, отырыңқы жерлерді бітеу, жол учаскесінің жиектерін тегістеу;
көшелерді бағдарлы тәсілмен жөндеу жүргізу кезінде көшелерді күтіп ұстау, сондай-ақ бағдар бойынша анықталған қозғалыс үшін қауіпті ақаулықтарды жою жұмыстары, жергілікті учаскелерде жол төсемінің тегістілігін қалпына келтіруді қамтитын жөндеу жұмыстары кешені, оның ішінде ресайклинг әдісімен жүргізіледі. Жөндеудің бағдарлы тәсілі кезінде жөндеу жұмыстары аралас бағдардың барлық ұзындығында, жергілікті учаскелердегі жол төсемінің маңызды ақаулықтары мен бұзылулары шоғырланған жерлерде орындалады;
ылғалдың, ауаның, күн радиациясының кіруінен асфальтбетонды жабындыны тиімді оқшалау үшін жаңартылған сұйықтықты пайдалану, атмосфералық ықпалдың әсерінен бұзылған битумды қалпына келтіру, жамылғының суға төзімділіғін сақтау және қалпына келтіру;
жүру бөлігін қоқыстан, шаңнан және батпақтан тазарту, бейтаныс заттардан тазалау;
төсемді сумен шаңсыздандыру;
қалалық жаппай іс-шаралар кезінде жүзеге асырылатын жеке жұмыстар;
4) аяқ жолдарда, алаңдарда:
сыпыру, бөгде қоқысты жинау, шаю және сумен шаңсыздандыру;
5) көлік құралдарының уақытша тұрақтарында, өтпелі, қара немесе жабыны жақсартылған қара жолды кіріс жолдарында:
сумен шаңсыздандыру, бөгде қоқысты жинау;

7. При содержании УНП и сооружений на них в весенний, летний, осенний и зимний периоды, а именно круглогодично выполняют следующие работы:
1) по земляному полотну и системе водоотвода:
очистка водоотводных канав, придорожно-арычной сети и стоков весной от снега, а летом от наносного мусора и грязи с погрузкой, вывозкой и передачей в утилизацию мусора;
раскопка и засыпка осушительных воронок на обочинах, на пучинистых участках;
планировка откосов, разделительных полос, засев травами;
окашивание и уборка скошенной травы;
вырубка кустарников и корчевка деревьев, дикорастущей поросли на обочинах и откосах земляного полотна с уборкой, погрузкой, вывозкой и передачей в утилизацию вырубленного материала;
планировка обочин, разделительных полос, присыпных берм, без добавления материала;
2) по полосе отвода:
планировка полосы отвода для обеспечения стока воды;
очистка обочин от грязи;
систематическое поддержание полосы отвода, обочин, откосов и газонов в чистоте;
вырубка и корчевка деревьев, кустарников, дикорастущей поросли, влияющих на безопасность дорожного движения, с уборкой погрузкой, вывозкой и передача в утилизацию вырубленного материала;
покос травы в полосе отвода, уборка и вывоз скошенной травы на свалку;
3) по проезжей части с капитальными покрытиями:
ликвидация ямочности, заделка трещин, выбоин, просадок, выравнивание кромок участка дорог;
при выполнении ремонта улиц маршрутным способом, производится комплекс ремонтных работ, включающий работы по содержанию улиц, а также работы по ликвидации опасных для движения дефектов, выявленных по маршруту, в том числе по восстановлению ровности дорожного покрытия на локальных участках, в том числе методом ресайклинга. При маршрутном способе ремонта, ремонтные работы выполняются комбинированно на всем протяжении маршрута, в местах сосредоточения значительных деформаций и разрушений дорожного покрытия на локальных участках;
использование омолаживающих жидкостей для эффективной изоляции асфальтобетонного покрытия от проникновения влаги, воздуха, от солнечной радиации, восстановления разрушенного под влиянием атмосферных воздействий битума, сохранения и восстановления водостойкости покрытий;
очистка проезжей части от мусора, пыли и грязи, уборка посторонних предметов;
обеспыливание покрытия водой;
единичные работы, осуществляемые во время проведения массовых городских мероприятий;
4) по тротуарам, площадям:
подметание, уборка постороннего мусора, мойка и обеспыливание водой;
5) по временным стоянкам транспортных средств, подъездным дорогам с переходными, грунтовыми и грунтовыми улучшенными покрытиями:
обеспыливание водой, уборка постороннего мусора;

6) жер үсті су қайтару жүйесінде, жол бойы арық және жаңбырлы кәріз жүйелерінде;
топырақты-құмды сорғылардан болған және жиналған қоқыстан тазарту;
су қайтару жүйелерінің пайдалануға жарамдығын жүйелі түрде күту;
дренаж құрылғыларын, нөсерлі кәрізді тазарту және шағын бұзылуларының жою;
жабайы өспелерді шабу;
7) аяқ жолдарда, саябақтардың, скверлердің, бульварлардың жолдары мен алаңдарында және ЕМК аула іші жолдарында:
аяқ жолдарды, жолдар мен алаңдарды және өзге нысандарды шаң мен қоқыстан тазарту;
кіші архитектуралық пішіндерді (қоршауларды, орындықтарды және жолды жайландырудың өзге нысандарын) жуу заттарын қолдана отырып үнемі тазарту және жуып отыру;
8) жол жүру реттеудің техникалық құралдары (бұдан әрі - ЖЖР ТҚ) және қауіпсіздік нысандары, жолдардың ұйымдастыру және жайландыру бойынша:
жол жабынын белгілеу;
автопавильондар, дәретханалар, күркелер, жол белгілері, қоршаулар және автомобиль жолдарының басқа жайғастыру элементтерін жөндеу, сырлау және ақтау, тік және көлденең белгілерді түсіру;
көшені жарықтандыру бағандарын бояу;
жаяу жүргіншілер жолдарының металл бағыттаушылары мен жаяужолдардың бағаншаларының бұзылуларын түзету және қалпына келтіру;
металл аралық қоршаулардың бұзылуларын түзетумен сегменттердің тозған бөліктерін қалпына келтіре және ауыстыра отырып, соның ішінде жол көлік оқиғасынан (бұдан әрі - ЖКО) кейін;
бетон аралық қоршаулардың бұзылуларын түзету (қажетті жағдайда бояу);
жол бойындағы шағын сәулет қалыптарының және көгалдандыру элементтерінің, соның ішінде орман ағаштарының, гүлзарлардың, гүл бақшаларының, гүлдерге арналған вазондардың, жолды жарықтандыру элементтерінің ЖКО кейінгі бұзылуларын жою;
қалқандарды толық ауыстыра отырып, жол белгілері мен көрсеткіштерді, бағандар мен бекіткіштері бар ақпараттық қалқандарды жөндеу, соның ішінде ЖҚО кейін;
жаяу жүргіншілер және олардың жайландыру элементтерін тазалық пен тәртіпті күту;
қоршауларды, сигнал беру бағандарын, белгілерді, ақпараттық көрсеткіштерін, қалқандарды үнемі тексеру, бекіткіштерін тарту, қалқандарды түзету, шаң мен балшықтан тазалау, жуу;
жетіспейтін белгілер мен аялдамалық павильондарды, қоршауларды орнату, бұзылуларды, панноларды түзету, жол жиектерінің тастарын орнату және жөндеу, жол жайландыру элементтерін қалпына келтіру;
жол жүру схемасының өзгеруімен байланысты қосымша бағдаршамдарды (бағдаршамдардың қосымша секцияларын), жол белгілерін, жол жабынындағы белгілерді орнату;
жаяу жүргіншілер өтпелерінің жайластыру элементтерін "Жаяу жүргіншілерді шақыру таблосы" батырмасынан сұратымы бойынша жүрудің жаяу жүргіншілер фазасын шақыруы бар бағдаршамды сигнализациясымен қосымша жасақтауы;
жолдарды, көпірлерді, жол өткізгіштерді, үңгі жолдарды, көлік айрықтарын, паромдық өткелдерді және басқа жол құрылыстарын электрмен жабдықтау желілерін тазалықта және ретке келтіріп ұстау, істен шыққан шамдарды, шамшырақтарды, сымдарды, кабельдерді, трансформаторларды, жарық тіреулерін және басқа электрмен жабдықтау элементтерін ауыстыру және жаңаларын монтаждау, радио байланысын, ақы алу жүйесін, зияткерлік көлік жүйесін (ИТЖ), басқа технологиялық және сигнал беру байланысының басқа құралдарын, кабель желілерін, сондай-ақ, бағдаршам объектілерін, қозғалысты ұйымдастыру құралдарын, олардың қызмет етуі үшін байланыс каналдарын жалға алуды қоса алғанда, қозғалысты диспетчерлік және автоматтандырып басқару құралдарын тазалықта және ретке келтіріп ұстау;

6) по системам поверхностного водоотвода, придорожно-арычной системе и ливневой канализации:
очистка от грунтово-песчаных наносов и наносного мусора;
систематическое поддержание в работоспособном состоянии системы водоотвода;
прочистка и устранение мелких повреждений ливневой канализации, дренажных устройств;
вырубка дикорастущей поросли;
7) по тротуарам, дорожкам и площадкам парков, скверов, бульваров, набережных и внутридворовым дорогам УНП:
очистка тротуаров, дорожек, площадок и других объектов от пыли и мусора;
регулярная очистка и помывка с применением моющих средств малых архитектурных форм (ограждений, скамеек и других объектов дорожного обустройства);
8) по техническим средствам регулирования дорожного движения (далее - ТС РДД) и объектам безопасности, организации и обустройству дорог:
разметка дорожного полотна;
ремонт, окраска и побелка автопавильонов, туалетов, беседок, дорожных знаков, ограждений и других элементов обустройства автомобильных дорог, нанесение вертикальной и горизонтальной разметки;
покраска опор уличного освещения;
устранение повреждений и восстановление металлических направляющих пешеходных ограждений и тротуарных столбиков;
устранение повреждений металлических барьерных ограждений с восстановлением и с заменой изношенных частей сегментов, в том числе после дорожно-транспортного происшествия (далее - ДТП);
устранение повреждений бетонных барьерных ограждений (с покраской при необходимости);
устранение повреждений после ДТП придорожных малых архитектурных форм и элементов озеленения, в том числе лесонасаждений, клумб, цветников, вазонов для цветов, элементов дорожного освещения;
ремонт дорожных знаков и указателей, информационных щитов со стойками и креплениями, с полной заменой щитов, в том числе после ДТП;
содержание в чистоте и порядке пешеходных переходов и элементов их обустройства;
постоянный осмотр ограждений и сигнальных столбиков, знаков, информационных указателей, щитков, подтягивание креплений, выпрямление щитков, очистка от пыли и грязи, мойка;
установка недостающих знаков и остановочных павильонов, ограждений, исправление повреждений, панно, установка и ремонт бордюрного камня, реставрация элементов обстановки пути;
установка дополнительных светофоров (дополнительных секций светофоров), дорожных знаков, дорожной разметки, связанных с изменением схемы организации дорожного движения;
докомплектация элементов обустройства пешеходных переходов светофорной сигнализацией с вызовом пешеходной фазы движения по запросу от кнопки "Табло вызова пешехода", при этом объемы работ определяются согласно типовым схемам обустройства регулируемых пешеходных переходов, утвержденных заказчиком;
поддержание в чистоте и порядке линий электроосвещения дорог, мостов, путепроводов, тоннелей, транспортных развязок, паромных переправ и других дорожных сооружений, монтаж новых и замена вышедших из строя ламп и светильников, проводов, кабелей, трансформаторов, опор освещения и других элементов электроосвещения, техническое обслуживание трансформаторов, поддержание в чистоте и порядке радиосвязи, программно-аппаратного комплекса взимания платы за проезд, ИТС и других средств технологической и сигнальновызывной связи, кабельной сети, а также светофорных объектов, средств организации движения, диспетчерского и автоматизированного управления движением, включая аренду каналов связи для их функционирования;

9) жасанды құрылыстар бойынша:
көпірлердің металл элементтерінің жергілікті боялуы;
су өткізу құбырларын жөндеу;
шайылуларды себумен жиектерді жөндеу;
кіші архитектуралық пішіндер конструкциясын өзгертпей жөндеу және жыл сайын бояу;
көпірлер мен құбырлардың жандарындағы жеткізуші және қайтарушы арналарды, құлама арналарды, сатылы арналарды қоқыстан және бөгде заттардан тазарту, шағын зақымдануларын жөндеу;
жабайы өспелерді шабу;
жинау техникасы өткеннен кейін жаяу жүргіншілер жолдарының бойындағы жүру бөлігін балшық пен бөтен заттардан тазалау;
су қайтаратын түтіктерді балшықтан, тастардан және қардан тазалау;
сорғылардан болған деформациялық жіктерінің су қайтаратын науаларын тазалау;
қабаттарды ашық типті деформациялық жіктерге алмастыруға арналған ойықтарды балшықтан тазалау;
ашық типті деформациялық жіктердің күрделі құрылыстарының механизмдерін тазалау және майлау;
жаяу жүргіншілер жолдарын балшықтан, қардан, қоқыстан және бөтен заттардан тазалау;
суды жіберуге арналған жаяу жүргіншілер жолдары шығырларындағы терезелерді тазарту;
сүйеніш, тосқауыл қоршауларын, жол белгілерін кір мен қардан тазалау;
арқалықтардың үстін кірден, жағылған топырақтан, өсімдіктерден тазалау;
арқалықтардың тірек тораптарын жуу;
тірек бөліктерінің жұмыс істейтін үстіне графитті құрылыстарды жағу;
темір тірек бөліктері бекіткіштерінің бұрандамаларын тарту;
конустар мен еңіс бекіністерін кірден, шөптен және талдардан тазалау;
байқау құралдарын (баспалдақтар, арбашалар) тазалау;
көпір құрылыстарын ағымдағы және кезеңді тексеру;
қоқыстарды және кесілген ағаштарды пайдаға асыруға тиеу, шығару және беру арқылы көпір және су өткізу құбырлары аймақтарынан арақашықтығы 50 метрге дейін, ағыны бойынша жоғары және төмен бұталы өсімдіктерді жою және ағаштарды шабу, көпір астындағы аймақтарды санитарлық тазалау;
темір-бетон құбырларының аралықтарын лай мен балшықтан тазалау.
8. Көгалдандыру жұмыстары ЕМК күтімі құрамына кіреді және көгалдандыру барысында пайдаланылатын өсімдіктердің биологиялық ерекшеліктеріне орай агротехникалық шаралардың талаптарын орындай отырып жыл маусымдары бойынша жүзеге асырылады.
9. ЕМК көгалдандыру қарлы және құмды борасындардан, мүжілуден қорғау және сәулеттік-көркемдік безендіру үшін орындалады. Көгалдандыру өндірістік базалардағы орман ағаштарын, жасыл өсімдіктерді, көлік айрықтарындағы гүлзарларды, гүл бақшаларын, көгал алаңдарын күтуді, оларды жасау, қалпына келтіру және сәнді безендіруді құрайды.
10. Ағаш отырғызуды күтуге мынадай жұмыстар жатады:
1) жер қыртысын күту (трактормен культиваторлау, қатарлардағы жер қыртысын қопсыту, арам шөптермен химиялық күрес);

9) по искусственным сооружениям:
локальная окраска металлических элементов мостов;
ремонт водопропускных труб;
ремонт откосов с засыпкой промоин;
ремонт и ежегодная покраска малых архитектурных форм, без изменения их конструкции;
прочистка от наносного мусора и посторонних предметов, устранение мелких повреждений, подводящих и отводящих русел у мостов и труб, быстротоков, перепадов;
вырубка дикорастущей поросли;
очистка проезжей части вдоль тротуаров от грязи и посторонних предметов после прохода уборочной техники;
очистка водоотводных трубок от грязи, камней и снега;
очистка водоотводных лотков под деформационными швами от наносов;
очистка от грязи пазов для перемещения листов в деформационных швах открытого типа;
очистка и смазка механизмов сложных конструкций деформационных швов открытого типа;
очистка тротуаров от грязи, снега и мусора и посторонних предметов;
прочистка окон в тротуарных блоках для пропуска воды;
очистка от грязи и снега перильного, барьерного ограждения и дорожных знаков;
очистка поверхностей балок от грязи, наносного грунта и растительности;
промывка опорных узлов балок;
смазка рабочих поверхностей опорных частей графитовой композицией;
подтяжка болтов крепления металлических опорных частей;
очистка конусов и укрепления откосов от грязи, травы и кустарника;
очистка смотровых приспособлений (лестниц, тележек);
текущие и периодические осмотры мостовых сооружений;
удаление из зоны моста и водопропускных труб кустарниковой растительности на расстоянии до 50 метров, выше и ниже по течению и вырубка деревьев, санитарная уборка подмостовой зоны с погрузкой, вывозкой и передача в утилизацию мусора и вырубленного материала;
очистка отверстий железобетонных труб от ила и грязи.
8. Работы по озеленению входят в содержание УНП и выполняются по сезонам года, в зависимости от биологических особенностей, используемых в озеленении растений с соблюдением требований агротехнических мероприятий.
9. Озеленение УНП выполняется для создания архитектурно- художественного оформления, а также защиты от снежных и песчаных заносов, эрозии почвы. Озеленение включает уход за лесонасаждениями, зелеными насаждениями на производственных базах, клумбами, цветниками, газонами на транспортных развязках, их создание, восстановление и декоративное оформление.
10. К уходу за лесопосадками относятся следующие работы:
1) уход за почвой (тракторная культивация, рыхление почвы в рядах, химическая борьба с сорняками);

2) орман жолақтарын жырту;
3) саябақтарда, скверлерде, бульварларда, көшелерде және аула аумақтарында көтеріңкі санитарлық талаптар қойылатын бөлек жерлерде сөндірілген әкпен әктеу және ағаш діңдерін сырлау;
4) көшедегі орман ағаштарының зиянкестерімен және ауруларымен химиялық және механикалық күресу;
5) тұқым дайындау, жаңа орман ағаштарын отырғызу және өсіру, бар өсімдіктерді суғару және күту;
6) жапырақтардың түсуі кезінде автомобиль жолдарының бөлу жолағында, көшелердің және магистральдердің бойындағы көгал алаңдарында және аула аумақтарында түскен жапырақтарды тазалау, жинау және шығару;
7) қолданыстағы жасыл өсімдіктерді күтіп ұстау, суару және күту жұмыстары.
11. Ағаш отырғызу, қалпына келтіру және сәнді безендіруге мынадай жұмыстар жатады:
1) ағаш отырғызуға жер қыртысын дайындау, сәнді безендіру және ағаштар мен бұталардың көшеттерін өсіру;
2) орман алқаптарын салу және сәнді безендіру;
3) отырғызу, суғару, топырақты құнарту;
4) топырақтағы дің маңы суғару шеңберлерін, ағаш аралық суағарларды (арықтарды) және ағаш екпелерінің отырғызу қатарларының арасындағы дренаждық арықшаларды құру;
5) қазылып алынған өсімдіктердің орнына қосымша ағаш отырғызу (қалпына келтіру).
12. Гүлзарларды, гүл бақшаларын, жол маңындағы гүл вазондарын, көгал алаңдарын және сәнді гүл өсімдіктерді күтуге мынадай жұмыстар жатады:
1) топырақты суару, тыңайту;
2) арамшөптерді отау және жинау;
3) өсу мерзімі өткеннен кейін бір жылдық өсімдіктерді жинау және ұйымдастырылған күресінге шығару;
4) жол маңындағы гүл вазондарына құнарлы топырақ жеткізу және салу, оны жаңа құнарлы топыраққа ауыстыру;
5) жол маңындағы гүл вазондарын жөндеу және жаңаларына ауыстыру;
6) көгал алаңдарында шөп отырғызу, топырақты суару, тыңайту, газондардың шөбін шабу, шабылған шөпті жинау және күресінге шығару.
13. ЕМК күтімінің өзге жұмыс түрлері:
1) күнделікті жолдарды тексеру;
2) көлік құралдарының өтуіне кедергі жасайтын нысандарды әкету;
3) қатты тұрмыстық қалдықтарды полигонға (күресінге) шығару;
4) жол құрылымдарын күзету;
5) қоғамдық көліктің аялдамаларын аялдаманың екі жағынан орындықтармен, қоқыс салғыштармен және жарықпен жабдықтау;
6) жаяу жүргіншілер жолдарына қоғамдық көліктің әр аялдамасында жеткілікті жарық түсетіндей белгі салу;
7) әлеуметтік маңызды обьектілер маңындағы, әсіресе мектептер, балабақшалары және балалар келетін басқа да обьектілердің жол учаскелерін қозғалыс жылдамдығы бойынша шектеуші, ескертуші жол белгілерімен жабдықтау және әлеуметтік маңызды обьектілер маңындағы барлық жолдарды жеткілікті жарықтандыру.

2) опашка лесных полос;
3) побелка гашеной известью и покраска стволов деревьев на отдельных участках с повышенными санитарными требованиями в парках, скверах, на бульварах, улицах и дворовых территориях;
4) химическая и механическая борьба с вредителями и болезнями уличных насаждений;
5) подготовка семян, посадка и выращивание новых лесонасаждений, полив и уход за существующими насаждениями;
6) очистка, сгребание и вывоз опавшей в период листопада листвы на полосах отвода автомобильных дорог, газонах вдоль улиц и магистралей, и в дворовых территориях;
7) содержание, полив и уход за существующими зелеными насаждениями.
11. К созданию, восстановлению лесопосадок и декоративному оформлению относятся следующие работы:
1) подготовка почвы под питомники, лесопосадки и декоративное лесное оформление, выращивание саженцев деревьев и кустарников;
2) устройство лесополос и декоративного лесного оформления;
3) посадка, полив, удобрение почвы;
4) устройство грунтовых поливочных приствольных кругов, межствольных водоводов (арыков) и дренирующих канав в посадочных рядках лесонасаждений;
5) дополнительная подсадка (восстановление) растений на место выкорчеванных.
12. К уходу за клумбами, цветниками, цветочными придорожными вазонами, газонами и декоративными цветочными насаждениями относятся, следующие работы:
1) полив, удобрение почвы;
2) прополка и уборка сорняков;
3) уборка и вывоз на организованную свалку однолетних растений по окончанию срока их вегетации;
4) завоз и закладка почвенного грунта в цветочные придорожные вазоны, замена его на свежий почвенный грунт;
5) ремонт и замена старых цветочных придорожных вазонов на новые;
6) посев травы на газонах, полив, удобрение почвы, покос газонов, уборка и вывоз скошенной травы на свалку.
13. Прочие работы по содержанию УНП:
1) ежедневный осмотр дорог;
2) эвакуация объектов, препятствующих проезду транспортных средств;
3) вывоз твердо-бытовых отходов на полигон (свалку);
4) охрана дорожных сооружений;
5) оснащение остановок общественного транспорта сидениями, урнами и освещением с обеих сторон остановки;
6) разметка пешеходного перехода у каждой остановки общественного транспорта с достаточным их освещением;
7) оснащение участка дороги, прилегающей к социально значимым объектам, особенно школы, детские сады и иные объекты посещения детей, дорожными знаками ограничения по скорости движения, предупреждающими дорожными знаками и достаточным освещением по всему участку дороги, прилегающей к территории социально значимых объектов.

14. ЕМК қысқы күтімінің негізгі мақсаты қоғамдық жолаушылар көлігінің қалыпты жұмысы мен қызметін, көліктер мен жаяу жүргіншілердің қауіпсіздігін қамтамасыз ету, сонымен қатар, қар, мұз, қоқыс, балшықтың жиналуын және шығарылуын, жол жабындарына көктайғаққа қарсы материалдардың себілуін қамтамасыз ету, көгал алаңдарын мен жасыл өсімдіктерді үсіктен қорғау болып табылады.
15. Қысқы күтім жұмыстарының қатарына жататыны:
магистральдерді және көшелерді қысқы тазарту, соның ішінде:
1) бірінші кезекті операциялар:
жүру бөлігін көктайғаққа қарсы үйкелісті, химиялық және басқа материалдармен өңдеу, оларды жүру бөлігінен талап етілген уақыттан кейін келесі жинау;
ЕМК жүру бөлігіндегі және өзге құрылымдық элементтеріндегі қарды механикаландырылған әдіспен сыпыру және қарды науалардағы қар үйінділеріне жинау;
көшелердің жүру бөлігінің және өтетін жолдарының жаймалары бойы қар жалыны қалыптастыру, жүру бөлігінен және жаяужолдардан тазартылатын қарды жайма бөлігіне жылжыту және келесі әкету;
қарды жол жиектеріне, қиябеттерге және бөлінген жерлерге сырғытып, кейіннен шығару;
көшелердің бір деңгейдегі қиылыстарында (көшелердің қиылыстарында) және жанасуда, темір жол және трамвай өтпе жолдарында, қалалық жолаушылар көлігі аялдамаларында, әкімшілік және қоғамдық ғимараттардың кіреберістерде, аулаларға кіріс орындардың және квартал іші өтпе жолының алдында, жаяу жүргіншілер өткелдерінде, жаяужолдарда қар белдерінде ажырауларды ұйымдастыру;
жүру бөлігінен жиналған қарды кейіннен шығару үшін уақытша бөлінген жер жолағына жинау;
саябақтардағы, орманды бақтардағы, бақтардағы, скверлердегі, бульварлардағы және басқа жасыл аумақтарындағы жаяужолдардан жинаған кезінде құрамында химиялық реагенттері жоқ жиналған қарды, жасыл желектерді сақтау және еріген судың кетуін қамтамасыз ету шартымен, сол мақсаттарда алдын ала арнайы дайындалған алаңдарға уақытша жинау;
қалалық қоғамдық жолаушылар көлігі аялдамаларынан, жер үсті жаяу жүргінші өткелдерінің, көпірлерден және жол өткелдерінің, адамдардың көптеп жиналатын орындарының (ірі әмбебап дүкендерінің, қонақ үйлердің, вокзалдардың, театрлардың, базарлардың), ауруханалардың және өзге де әлеуметтік маңызға ие жерлердің аумағына кіріс жолдардағы қарды арнайы дайындалған алаңшаларға бірінші кезекті (іріктеу бойынша) шығару.
2) екінші кезек операциялары:
ЕМК құрылымдық элементтеріндегі қар жалын тазарту, қар массаларын тиеумен және құрғақ полигондарға, қар еріту зауыттарына апарумен;
қар жалын өзі төккіш жүк көліктеріне тиер немесе бос аумақтарға аудару алдында автогрейдермен жаяужолдардың жиектерінен өңдеу;
қарда тазарғаннан кейін жүру бөлігіндегі жол науаларын тазарту;
мұзды жару және жүру бөлігіндегі мен жаяужолдардағы қарлы-мұзды жинақтарды тазарту;
көліктің қауіпсіз жүруін қамтамасыз ету мақсатында ЕМК құрылымдық элементтерінінің және ЖЖР ТҚ қар жинақтарынан және мұздан тазарту;
ЕМК қарды іріктеп шығару (қалалық қоғамдық жолаушылар көлігі аялдамаларынан, жаяу жүргінші өткелдерінен, көпірлерден, жол өткелдерінен, эстакадалардан, тоннельдерден, адамдардың көптеп жиналатын орындарынан және жаяужүргіншілер жүрісі қарқынды жерлерден, әлеуметтік маңызға ие объектілерінің жандарынан).

14. Основной задачей зимнего содержания УНП является обеспечение нормальной работы и функционирования общественного пассажирского транспорта, безопасности движения транспорта и пешеходов, а также обеспечение уборки и вывоза снега, льда, мусора, грязи, посыпки дорожных покрытий противогололедными материалами, сохранение газонов и зеленых насаждений от вымерзания.
15. К работам по зимнему содержанию относятся:
зимняя уборка магистралей и улиц, в том числе:
1) первоочередные операции:
обработка проезжей части фрикционными, химическими и другими противогололедными материалами, с последующей их уборкой через требуемое время с проезжей части;
механизированное подметание снега на проезжей части и других структурных элементов УНП и сгребание снега на проезжей части в снежные валы в лотках;
формирование снежного вала вдоль лотков проезжей части улиц и проездов, сдвижка снега счищаемого с проезжей части и тротуаров в лотковую часть и последующий вывоз;
сдвигание снега на обочины, откосы и полосы отвода с последующим вывозом;
устройство разрывов в валах снега (раздвижка снежных валов) на пересечениях улиц в одном уровне (на перекрестках) и примыканиях, железнодорожных и трамвайных переездах, у остановок городского пассажирского транспорта, подъездов к административным и общественным зданиям, перед въездами во дворы и внутриквартальные проезды, на пешеходных переходах, на тротуарах;
временное складирование собранного с проезжей части снега на полосе отвода для последующего вывоза;
временное складирование собранного при уборке пешеходных дорог в парках, лесопарках, садах, скверах, бульварах и других зеленых зонах снега, не содержащего химических реагентов, на заранее подготовленные для этих целей площадки, при условии сохранности зеленых насаждений и обеспечении оттока талых вод;
первоочередной (выборочный) вывоз снега от остановок городского пассажирского транспорта, наземных пешеходных переходов, с мостов и путепроводов, мест массового посещения населения (крупных универмагов, гостиниц, вокзалов, театров, рынков), въездов на территорию больниц и других социально важных объектов на специально подготовленные площадки.
2) операции второй очереди:
удаление снежных валов со структурных элементов УНП с погрузкой и вывозом снежных масс на сухие полигоны, снегоплавильные заводы;
обработка снежных валов автогрейдером от борта тротуара перед погрузкой в самосвалы, либо перекидкой на свободные территории;
зачистка дорожных лотков на проезжей части после удаления снега;
скалывание льда и удаление снежно-ледяных образований на проезжей части и тротуарах;
очистка от снежных образований и льда конструктивных элементов УНП и ТС РДД для обеспечения безопасного движения транспорта;
выборочный вывоз снега с УНП (от остановок общественного транспорта, на пешеходных переходах, с мостов, путепроводов, эстакад, из тоннелей, в местах массового посещения населения и интенсивного движения пешеходов, у социально значимых объектов).

3) қар массаларын жаппай шығару:
қарды қорытынды (жаппай) шығару тапсырыс берушімен анықталатын арнайы дайындалған алаңшаларға кезектілігі бойынша және бірінші кезекті шығарудан кейін жүзеге асырылады;
құрам бөліктерді жеткізу, дайындау, сұйық және қатты реагенттерді дайындау, көктайғаққа қарсы материалдарды сақтау және кейіннен олармен жол жабындарын өңдеу;
жүру бөлігін фрикциялық, химиялық және өзге көктайғаққа қарсы материалдармен өңдеу және кейіннен оларды қажетті уақыт өткеннен кейін жүру бөлігінен жинау;
аралық жолағы бар магистральдерде жүру бөлігін сыпыру басталатын жағынан бастап жиектасқа дейін екі метрлік науа маңы аумақтарын кезеңді түрде қар мен мұздан тазарту;
аралық жолақтарды, жаяужолдарды, жер үсті жолаушылар көлігінің аялдама қалталарын және аялдама павильондарын, жаяу жүргіншілердің жолдарын қар жауу және көктайғақтану кезінде де, одан кейін де кезеңді түрде қар мен мұздан тазарту;
көлік қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында аралық бетон қабырғаларын, металл қисық сызықты арқаларды, барьерлік қоршауларды, жол белгілері мен меңзерлерін кезеңді түрде қар мен мұздан тазарту;
көпір құрылғыларын, жер асты және жер үсті жаяу жүргіншілер өткелдерінің баспалдақтарын қар мен мұздан тазарту;
жаяу жүргіншілер жолдарын, бақша дивандарын, күлтөкпелерді және ЕМК өзге элементтерін, олардың алдын және жанындағы кеңістіктерді және оларға барар жолдарды қар мен мұздан тазарту;
қар көшкініне қарсы шараларды орындау;
табиғи су көздерінің қатуына қарсы күрес;
инженерлік желілердегі апаттар салдарынан туындаған жаяужолдар мен жолдардың жүру бөлігіндегі қатқан мұзды аршу және кейіннен оларды жарылған мұз бен қоқысқа арналған орындарға шығару;
жол-жөндеу қызметтерінің ғимараттарын, жол техникасының тұрақтары мен жылыту пункттерін жылумен қамтамасыз ету;
тайғақ жабынды учаскелерде қысқа мерзімді әрекетті жол белгілерін орнату;
жол техникасы мен механизаторлардың (соқалы-щеткалы қар тазартқыштарының, қатты реагенттерді шашу машиналарының) қолайсыз ауа райы жағдайларында тәулік бойы, сонымен ішінде демалыс және мейрам күндерде, кезекшілігін ұйымдастыру;
кейбір жағдайларда жетіспейтін белгілер мен қоршауларды орнату;
жаяужолдарды және аула іші жаяу жүргінші жолдарын асфальтқа дейін қар мен мұздан қысқы жинау және тазарту, көліктің еркін өтуіне және жаяу жүргіншілердің жүруіне кедергі жасамайтын жерлерде жинау, көктайғаққа қарсы материалдардармен өңдеу.
4) қалалық аула іші жолдарын қысқы жинау (қысқы күтімі), соның ішінде:
жаңа түскен қарды сыпыру;
қалыңдығы 2 сантиметрден асатын жаңа қарды жинау;
көктайғаққа қарсы материалдармен өңдеу;
қатқан мұздан және қардан тазарту;
қар жаумаған күндері сыпыру;
контейнерлік алаңшаларды жинау.

3) сплошной вывоз снежных масс:
окончательный (сплошной) вывоз снега производится по окончании первоочередного вывоза в соответствии с очередностью и определяемой, заказчиком на специально подготовленные площадки;
завоз, заготовка компонентов, приготовление жидких и твердых реагентов, складирование противогололедных материалов и дальнейшая обработка ими дорожных покрытий;
обработка проезжей части фрикционными, химическими и другими противогололедными материалами, с последующей их уборкой через требуемое время с проезжей части;
регулярная очистка от снега и наледи до бортового камня двухметровых прилотковых зон на магистралях с разделительной полосой, со стороны которых начинается подметание проезжей части;
регулярная расчистка от снега и льда на разделительных полосах, тротуарах, остановочных карманах и остановочных павильонах, посадочных площадках наземного пассажирского транспорта, пешеходных дорожек как в период снегопада и гололеда, так и после него;
регулярная очистка от снега, наледи разделительных бетонных стенок, металлического криволинейного бруса, барьерных ограждений, дорожных знаков и указателей для обеспечения безопасного движения транспорта;
уборка от снега и льда с лестничных сходов на мостовых сооружениях, надземных и подземных пешеходных переходах;
очистка от снега и наледи пешеходных дорожек, садовых диванов, урн и прочих элементов УНП, а также пространство перед ними, с боков и подходы к ним;
проведение противолавинных мероприятий;
борьба с наледями естественных водных источников;
ликвидация наледей на тротуарах и проезжей части дорог, образовавшихся в результате аварий на инженерных сетях, с последующим вывозом в отведенные места сколотого льда и мусора;
теплообеспечение зданий дорожно-ремонтной службы, стоянок дорожной техники и обогревательных пунктов;
установка дорожных знаков кратковременного действия на участках со скользким покрытием;
организация круглосуточного дежурства дорожной техники и механизаторов (плужнощеточных снегоочистителей, машин-распределителей твердых реагентов) в сложных погодных условиях, в том числе, в выходные и праздничные дни;
установка недостающих знаков и ограждений в единичных случаях.
зимняя уборка и очистка тротуаров и дворовых пешеходных дорожек и территорий от снега и наледи до асфальта, со складированием в местах, не препятствующих свободному проезду транспорта и движению пешеходов обработка противогололедными материалами.
4) зимняя уборка (зимнее содержание) внутридворовых городских улиц, в том числе:
подметание свежевыпавшего снега;
уборка свежего снега толщиной свыше 2 сантиметров;
обработка противогололедными материалами;
очистка от наледей и льда;
подметание в дни без снегопада;
уборка контейнерных площадок.

16. Ұзақ уақыт жаумаған және жол жабындарында қар болмаған кезеңдерде, құрғақ ауа райы жағдайында науа маңы аумақтарын, ЕМК осьтік және резервтік жолақтарын механикаландырылған әдіспен сыпыру және тазарту жұмыстарын жүзеге асыру қажет етіледі.
Механикаландырылған әдіспен сыпыру процессін міндетті түрде шаңын баса отырып, соның ішінде келесі жұмыстарды орындай отырып жүзеге асыру қажет:
1) ауаның тұрақты оң температурасында және күн жылып кеткенде ластануларды сыпыру алдында алдын ала ылғалдандыру;
2) ауаның тұрақты кері температурасында сыпыру аумағындағы шаңды пневматикалық әдіспен сорып алатын машиналарды пайдалана отырып сыпыру;
3) жылдың қысқы мерзімде ЕМК жүру бөлігі аса ластанған жағдайда ауаның тұрақты оң температурасында жүру бөлігін су шашқыш жуу машиналарын пайдалана отырып жуу және тазалау;
4) ЕМК жүру бөлігінің шаңын басу үшін ең аз тарату тығыздығы көктайғаққа қарсы сұйық материалдарды бір рет шашуға рұқсат етіледі. ЕМК жүру бөлігінің шаңын басудың көктайғаққа қарсы сұйық материалдарды пайдалана отырып келесі циклін орындауға ЕМК жүру бөлігін сумен жуғаннан кейін ғана рұқсат етіледі.
3 тарау. Елді мекендер көшелер мен ондағы құрылыстарын ағымдағы жөндеу
17. ЕМК ағымдағы жөндеу - маршруттық тәсілмен орындалатын, бұзылған учаскелерді жөндеу жөніндегі іс-шараларды қоса алғанда, бүкіл жыл бойы жүргізілетін, ЕМК авариялық жағдайлар, ақаулар туындауының алдын алу, сондай-ақ ЕМК шұғыл қалпына келтіру және тәртібімен орындалатын жұмыстар кешенін қарастырады.
Ағымдағы жөндеуге жергілікті бюджеттен бөлінетін қаржы қаражаттары шектерінде ақаулықтар тізбесі бойынша жолдарды тексеру нәтижелері негізінде жоспарланады. Жұмыстарды бағдарлы тәсілмен орындау кезінде жұмыстарды сметалық есептер негізінде орындауға жол беріледі. Мүмкін болатын үдеудің және олардың аса маңызды бұзылуларға айналуының алдын алу мақсатында ағымдағы жөндеу шеңберінде ақаулықтар мен бұзылуларды жою жұмыстарын толығымен орындамауға жол берілмейді.
18. Aғымдағы жөндеуге жататын ЕМК элементтерінің жол белгілеулерін салу жұмыстары асфальт-бетон жабынын қалыпқа келтіру жұмыстары аяқталған соң уәкілетті орган бекіткен қозғалыстың ұйымдастырылу схемаларына сәйкес жүргізіледі.
19. Көктем-жаз-күз кезеңінде ЕМК жағдайы жалпыға ортақ пайдаланылатын жолдарға және олардың техникалық және көлік-пайдалану сипаттамаларына қойылатын нормативтік талаптарға сай келу тиіс. Осы талаптар орындалуы үшін қала көшелерін пайдалану барысында туындайтын ақауларды жою шаралары әрдайым жүргізіліп тұру қажет.

16. В периоды длительного отсутствия снегопадов и снега на дорожных покрытиях, в сухую погоду требуется проведение работ по механизированному подметанию и зачистке прилотковых зон, осевых и резервных полос УНП.
Процесс механизированного подметания обязателен с обеспыливанием, в том числе проведением следующих работ:
1) предварительное увлажнение загрязнений до подметания, при устойчивых положительных температурах воздуха и потеплений;
2) подметание с применением машин с пневматическим забором пыли из зоны подметания, при устойчивых отрицательных температурах воздуха;
3) мойка и очистка проезжей части с применением поливомоечных машин, при устойчивых положительных температурах воздуха в зимний период года в случаях повышенной загрязненности дорожных покрытий УНП;
4) допускается одноразовая обработка жидкими противогололедными материалами с минимальной плотностью распределения для обеспыливания проезжей части УНП. Выполнение последующего цикла обеспыливания проезжей части УНП с применением жидких противогололедных материалов допускается только после проведения мойки проезжей части УНП водой.
Глава 3. Текущий ремонт улиц населенных пунктов и их сооружений
17. Текущий ремонт УНП предусматривает комплекс работ, выполняемых в порядке предупреждения возникновения аварийных ситуаций, дефектов на УНП, а также неотложного восстановления и ремонта УНП, проводимых в течение всего года, включая мероприятия по ремонту разрушенных участков, выполняемых маршрутным способом.
Он планируется на основе результатов осмотров дорог по ведомостям дефектов, в пределах финансовых средств на текущий ремонт, выделяемых из местного бюджета. При выполнении работ маршрутным способом допускается выполнение работ на основе сметных расчетов. Не допускается недовыполнение работ по ликвидации деформаций и разрушений в рамках текущего ремонта в целях предупреждения возможного нарастания и превращения их в более значительные разрушения.
18. Работы по дорожной разметке элементов УНП, которые входят в текущий ремонт, должны проводиться после выполнения работ по восстановлению асфальтобетонного покрытия, согласно схемам организации движения, утвержденных уполномоченным органом.
19. Состояние УНП в весенне-летне-осенний период должно обеспечивать нормативные требования к дорогам общего пользования и их техническим и транспортно-эксплуатационным характеристикам. Для соблюдения этих требований должны постоянно проводиться мероприятия по устранению дефектов, возникающих в процессе эксплуатации городских дорог.

20. ЕМК мен ондағы құрылыстарының ағымдағы жөндеу жүргізу кезінде келесі жұмыстар орындалады:
1) жер төсемi және су қайтарғыш бойынша:
жер қабатындағы, су бұрудағы, резервтердегі, қорғайтын, нығайтатын және ретке келтіретін құрылыстардағы жекелеген ұсақ зақымдарды ретке келтіру;
көлік құралдарының қауіпсіз қозғалысын қамтамасыз ететін материалдарын себумен, себу, кесіп алу және жол жиектерін жоспарлау.
2) жол жамылғылары бойынша, оның ішінде асфальт-бетон жабыны бойынша:
ұсақ ақаулар мен зақымдануларды (шұңқырларын, отырыңқы жерлерін бiтеу), жиектерді, жалғыз шағын томпиған тұстарды жою, жабындардағы жарықтарды бітеу, жол жабындарындаңғы шұңқыршаларды жөндеу, жолтабандарды кетіру;
асфальт-бетон және цементбетон жабындардың қабыршақтанған және сырланған тұстарына эмульсия-минералды қоспалардан және тозыған қабаттардан қорғайтын қабаттар жасау;
жарылған жерлердегі тарамдалулар мен тегіс емес жерлерді жолтабандармен жүріп отырып ішінара фрезерлеу немесе сылып алу, жолтабандарға қара шағыл немесе асфальт-бетон толтыру және жабынның бүкіл еніне эмульсия-минералды қоспадан қорғайтын қабат жасау;
жергілікті карталар бойынша, беткі қабатқа арналған майда түйірлі өңдеумен оқшаулайтын қабат жасай отырып, жарықтар мен жарықтар өрмегінің үлкеюін тоқтату және алдын алу;
асфальт-бетон жабындарының тозған беткі қабатын қалыпқа келтіру және оларды жолдардың аздаған бөлігіне ұзыннан қайта төсеу;
томпиған және ішінара топырағы бар жол учаскелеріне күтім жасау, оларды уақытыша қоршау, ауа воронкаларын жасау және үю, жол жабыны мен жер қабатының үстінен судың ағып кетуін қамтамасыз ету;
алдын-ала фрезерлеп немесе тозығы жеткенін қазып алып тастап, орнына жаңа қабатты төсеп, тротуарлардағы жабындарды шұңқырлы жөндеу.
3) жасанды құрылыстар бойынша:
кішігірім зақымдануларды, құрылыстың жекелеген элементтерін (тіреу бөліктерді, таяныштарды, бөгет болатын қоршауларды, төсемдерді, тұғырларды, қиғаш тетіктерді, дуал қабырғаларын, дренаж құрылғыларын) түзеу;
құрылғылардағы жарықшақтарды бiтеу, қаландыларды, сылақтарды жөндеу, тойтармаларды жекелеп алмастыру;
орлар арқылы өтпелi және көшпелi көпiрлердi ауыстыру және түзету;
көпірлердің, жол өткізгіштердің жүру бөлігіндегі төсемді шұңқырлы жөндеу, төсемдегі жарықшақтарды бітеу;
өтпелi тақталардың жанасу тораптарын герметизациялау;
деформациялық жіктерді ұсақ жөндеу;
деформациялық жiктердiң ағуын бұрандамаларды тарту арқылы жою;
деформациялық жіктерді ескі шайырдан алдын ала тазалау арқылы шайыр құю;
сырғанау тақталарының деформациялық жiктерiн дәнекерлеу (олар жұлынып қалған жағдайда), жетiспейтiн серiппелердi орнату;
деформациялық жiктердiң механизмдерi мен құрылғыларын ұсақ жөндеу;
деформациялық жіктердің аймағындағы немесе жіктердің алдындағы төсемді алмастыру;
аяқ жолдардың асфальт-бетон төсемдеріндегі жарықшақтар мен еңістерді бітеу;
аяқ жолдардың цемент-бетон төсемдеріндегі жарықшақтар мен еңістерді бітеу;
сүйеу қоршауларының бояу қабатын (бояма) жергілікті қалпына келтіру;
жүру бөлігінің жиектас қоршауларына белгі қою;
автожолдардың үстіндегі жол өткізгіштерінің маңдай алды арқалықтарының астына тік белгілер қою;
автожолдардың үстіндегі жол өткізгіштерінің тіректеріне тік белгілер қою;
нығайтқыштың бетон плиталарының арасына цемент ертіндісін құйып өту;
құбырлардың жеке буындарын, бастарын жиектердін қанаттарын, арнаның шығыс және кіріс бекінісін жөндеу және алмастыру және құбырдың науасын түзету, нобайланған тасты қалпына келтіру;
құбырлардың гидро оқшаулануын жөндеу және олардың буындары мен бөлiктерi арасындағы жiктердi бiтеу;
үйінділердің шайылған жергілікті жерлерін және реттеу құрылыстарын жою;
үйіндісі бар көпірлердің жанасқан жерлеріндегі шайылуларды себу, осы жерлердегі суды бір уақытта жою;
тіректердегі шайылу шұңқырларын бітеу.

20. При текущем ремонте УНП и сооружений на них выполняются следующие работы:
1) по земляному полотну и водоотводу:
исправление отдельных мелких повреждений земляного полотна, водоотводов, резервов, защитных, укрепительных и регуляционных сооружений;
подсыпка, срезка и планировка обочин с подсыпкой обеспечивающих безопасное движение транспортных средств материалов.
2) по дорожным одеждам, в том числе по асфальтобетонным покрытиям:
устранение мелких деформаций и повреждений (заделка выбоин, просадок), кромочности, одиночных небольших пучин, заливка трещин на покрытиях, ямочный ремонт дорожных покрытий, устранение колей;
устройство защитных слоев из эмульсионно-минеральных смесей и слоев износа на участках шелушения и выкрашивания асфальтобетонных и цементобетонных покрытий;
частичное фрезерование или срезка гребней выпора и неровностей по колеям с заполнением колей черным щебнем или асфальтобетоном и устройство защитного слоя из эмульсионно-минеральной смеси на всю ширину покрытия;
остановка и предупреждение развития трещин и сетки трещин устройством изолирующего слоя мелкозернистой поверхностной обработки локальными картами;
восстановление изношенных верхних слоев асфальтобетонных покрытий и укладка их вновь на отдельных небольших по протяженности участках дороги;
уход за участками дорог с пучинистыми и слабыми грунтами, временное их ограждение, устройство и засыпка воздушных воронок, обеспечение водоотвода с поверхности дорожных покрытий и земляного полотна;
ямочный ремонт покрытия на тротуарах с предварительным фрезерованием или разборкой изношенного с укладкой нового слоя.
3) по искусственным сооружениям:
исправление небольших повреждений, отдельных элементов сооружений (опорных частей, перил, барьерных ограждений, настилов, стоек, подкосов, заборных стенок, дренажных устройств);
торкретирование трещин в конструкциях, ремонт кладки, штукатурки, частичная смена заклепок;
замена и исправление переездных и переходных мостиков через канавы;
ямочный ремонт покрытия на проезжей части мостов, путепроводов, заделка трещин на покрытии;
герметизация узлов примыкания переходных плит к открылкам;
мелкий ремонт деформационных швов;
устранение протекания деформационных швов подтяжкой болтов;
заливка мастикой деформационных швов с предварительной их очисткой от старой мастики;
приварка в деформационных швах скользящих листов (в случае их отрыва), установка недостающих пружин;
мелкий ремонт механизмов и конструкций деформационных швов;
замена покрытия в зоне деформационных швов или над швом;
заливка трещин и выбоин в асфальтобетонном покрытии тротуаров;
заделка трещин и выбоин в цементобетонном покрытии тротуаров;
локальное восстановление окрасочного слоя (подкраска) перильного ограждения;
нанесение разметки на бордюрное ограждение проезжей части;
нанесение вертикальной разметки на низ фасадных балок путепроводов над автодорогами;
нанесение вертикальной разметки на опорах путепроводов над автодорогами;
расшивка цементным раствором швов между бетонными плитами укрепления;
замена и ремонт отдельных поврежденных звеньев труб, оголовков, откосных крыльев, входных и выходных укрепление русел и выравнивание лотков труб, восстановление каменной наброски;
ремонт гидроизоляции труб с конопаткой и заделкой швов между их звеньями и секциями;
устранение локальных мест размыва насыпи и регуляционных сооружений;
засыпка промоин на сопряжении моста с насыпью, с одновременным устранением воды в этих местах;
заделка воронок размыва у опор.

4) қозғалыс, байланыс, жарықтандыруды ұйымдастыру объектiлерiне көшелерді салу және жайластыру бойынша:
зақымдалғанын және ескірген түзеу және ауыстыру, сондай-ақ жетіспейтін жол қоршауларын, жол белгілерін қайта орнату;
жаяу жүргіншілер қоршаулары мен тротуар бағандарының металл бағыттауыштарының зақымдалған тұстарын жою;
зақымдалған бағандар ауыстырылу, ал жетіспейтіндері қалыпқа келтірілу керек;
жол қозғалысын ұйымдастыратын, көлік жолына орнатылған және зақымдалған (жетіспейтін) техникалық құралдарды ауыстыру (қалыпқа келтіру);
шағын сәулеттік безендіру және көріктендіру элементтерінің жекелеген зақымдануларын және жөнсіздіктін түзеу;
үйшіктердің, отырғыштардың тозған жерлерін жөндеу және сырлау;
қозғалыс ұйымдастыру, байланыс, жарықтандыру нысандарын жекелеген зақымданулары мен жөнсіздіктерін түзеу, ИКЖ зияткерлік көлік жүйесі нысандары мен жабдықтарының, соның ішінде жол шетіндегі жабдықтардың, дербес жұмыс станцияларының, Орталық басқару пунктінің (ОБП), байланыс құралдарының, ОБП-нің серверлік, желілік және бейне жабдықтарының тораптары мен бөлшектерін паспорттық деректердің талаптарына сай жоспарлы жөндеу және жоспарлы ауыстыру.
5) жөндеу, соның ішінде ЖКО кейін:
көшедегі жарықтандырудың металл тіреулерін, жарықтандырудың кабельдік линиясын, жарық беру арматурасын жөндеп, паспорттық деректердің талаптарына сәйкес әуе линиясының сымдары мен созбаларын, ағымдағы жөндеу көлемінде жолға жарық берілуді басқару автоматикасы мен телемеханикасын қатар ауыстыру, соның ішінде зақымдалған және жөндеуге, қалыпқа келтіруге келмейтін тораптар мен агрегаттарды ревизиялау және ауыстыру;
жолға жарық беретін моральды және физикалық тозған элементтерді қызмет ету мерзіміне сәйкес ауыстыру;
тротуар мен көшенің көлік жүретін бөлігі арасындағы газонды жөндеу;
6) ЕМК өзге конструктивтік элементтері мен көріктендіру элементтері бойынша:
жаңа негіз бен құрсама жасап, отырып қалған немесе шағылған жиек (ернеу) тастың жоспары мен бейінін (кеңістіктегі орналасымын) түзету, сондай-ақ жабындардың барлық түрлеріне, жалпы ұзындығының, соның ішінде ЖКО мен шайылудан кейін жаңасын (қажет болса) орната отырып, жиек (ернеу) тастың жекелеген бүлінген тұстарын ауыстыру;
жекелеген жиек (ернеу) тастың цементбетон тіреулерін жөндеу;
қоғамдық көліктер тоқтайтын аймақтардағы жасанды тас материалдарынан жасалған жиек тастарды (ернеулерді) маусымдық сырлау;
жұмыс істемейтін (иесіз) құдықтарды қоса алғанда, құдық люктарын жол жабынының деңгейімен бір деңгейге теңестіру;
су құйылатын құдықтардың торларын жол жабынының деңгейімен бір деңгейге теңестіру;
жол жабындарындағы жарықтарды битуммен және битум мастикалармен бітеу (құю);
жол жабындарын сіңіргіш герметик құрамдармен өңдеу;
жолдың жағасына төсем төгу және нығайту;
бетоннан жасалған бөгет қоршаулардағы зақымдануларды жою (қажет болған жағдайда сырлап);
су өткізетін құбырлардың беті мен түйіспелерін жөндеу;
шұқырларды төсем төсеп, құламаларды жөндеу.

4) по обстановке и обустройству улиц, объектам организации движения, связи, освещения:
исправление и замена поврежденных и устаревших, а также установка недостающих дорожных ограждений, дорожных знаков;
устранение повреждений металлических пешеходных ограждений и тротуарных столбиков;
поврежденные столбики подлежат замене, а отсутствующие установке;
замена (восстановление) поврежденных (недостающих) технических средств организации дорожного движения, установленных на автодороге;
исправление отдельных повреждений и неисправностей элементов архитектурного оформления и благоустройства;
ремонт изношенных частей и окраска беседок, скамеек;
исправление отдельных повреждений и неисправностей объектов организации движения, связи, освещения, плановый ремонт и плановая замена узлов и деталей объектов и оборудования ИТС, в том числе придорожного оборудования, персональных рабочих станций, оргтехники Центрального управляющего пункта (далее - ЦУП), средств связи, серверного, сетевого и видеооборудования ЦУП в соответствии с требованиями паспортных данных.
5) ремонт, в том числе после ДТП:
металлических опор уличного освещения, кабельной линии освещения, осветительной арматуры с одновременной заменой проводов и растяжек воздушной линии, средств автоматики и телемеханики управления дорожного освещения, в размерах текущего ремонта, в соответствии с требованиями паспортных данных, в том числе с ревизией и заменой поврежденных, и не подлежащих ремонту и восстановлению узлов и агрегатов;
замена физически устаревших элементов дорожного освещения в соответствии со сроком их службы;
ремонт газона между тротуаром и проезжей частью улицы.
6) по другим конструктивным элементам и элементам обустройства УНП:
исправление в плане и профиле (положения в пространстве) просевших или выбитых бортового (бордюрного) камня с устройством нового основания и обоймы, а также замена отдельных разрушенных бортовых (бордюрных) камней с установкой новых (при необходимости) на всех типах покрытий, в том числе после ДТП и размывов;
ремонт цементобетонных упоров отдельных бортового (бордюрного) камня;
сезонная покраска бортового камня (бордюров) из искусственных каменных материалов в зонах остановок общественного транспорта;
выравнивание люков колодцев в уровень с дорожным покрытием, включая недействующие (бесхозные) колодцы;
выравнивание решеток водоприемных колодцев в уровень с дорожным покрытием;
заделка (заливка) трещин в дорожных покрытиях битумом и битумными мастиками;
обработка дорожных покрытий пропитывающими герметизирующими составами;
подсыпка и укрепление обочин;
устранение повреждений бетонных барьерных ограждений (с покраской при необходимости);
ремонт поверхностей и стыков водопропускных труб;
ремонт откосов с засыпкой промоин.

21. Aсфальт-бетон жабынын шұңқырлы жөндеу құрамына ағымдағы (шұңқырлы) жөндеу кіреді, оның ішінде:
талап етілетін тегістіліктің қамтамасыз етілуімен жол жамылғысының тозған жоғарғы қабатын қалыпқа келтіру;
жол жабынын шұңқырлы жөндеу, бір немесе бірнеше қозғалыс жолағының еніне немесе жабынның бүкіл енінен міндетті түрде фрезерлеу жасап, жол жабынының тұрақсыз қабаттарын ауыстыра отырып, көлік жүретін бөліктегі жолтабандар мен тегіссіздіктерді жою, жылжып кетуге төзімді және тозғақ жаңа асфальт-бетон қабатын төсеу кіреді;
22. ЕМК жол белгілеулерін салу жұмыстары ағымдағы жөндеуге кіреді және осы жөндеудің аясында жұмыстың келесі түрлері орындалады:
1) сырт көзбен қарап тексеру;
2) ақаулық актіне сәйкес тозған жол белгілеуін қайта таңбалау немесе жол қозғалысының ұйымдастырылуының өзгеруіне байланысты қайта таңбалау;
3) келесілерді қолдана отырып, жол белгілеулерін салу:
бояларды;
термопластиктер мен суық пластиктерді;
түрлі түсті жабындарды, соның ішінде сырғанауға қарсы жабындарды.
23. Сапа бақылау жұмыстарын орындау:
орындалған жұмыстардың сапасын бағалау, жөндеу үшін пайдаланылған жол-құрылыс материалдарын зертханалық сынау, асфальт-бетон қоспалары мен жол жабыны үлгілерін зертханалық сынау, жол жабынының ұстасу коэффициенті мен тегістігін өлшеу.
4 тарау. Елді мекендер көшелер мен ондағы құрылыстарын орташа жөндеу
24. Орташа жөндеу ЕМК мен ондағы құрылыстарының алғашқы пайдалану сапасын қалпына келтірумен байланысты жұмыстарды кезеңді орындауды көздейді.
25. ЕМК орташа жөндеу кезінде жол жамылғысының тозған қабатын және тегістілігін кезеңді қалпына келтіру, сондай-ақ жер төсемінің, су бұрғыштардың, жасанды, қорғау, бекіту, реттеу және басқа жол құрылыстарының бұзылуларын түзету жүргізіледі.
Орташа жөндеу бойынша жұмыстар көлемдерін ақаулықтар тізбесінің негізінде жасалған сметалық есептер анықтайды.
26. ЕМК жолдары мен жол құрылыстарына орташа жөндеу жүргізу кезінде келесі жұмыстар орындалады:
1) жер төсемі және су бұрғыш бойынша:
дымқыл және қар борайтын жерлердің жер төсемінің ұзақтығы бойынша учаскелерін көтеру және кеңейту, кішкене иірім учаскелерді жою;
қолданыстағы су бұрғыш жыраларды тазалау, қоқыс тастайтын жерге қоқыстарды тиеу және шығару, жаңа жыраларды қазу, үйінділер мен қуыстар жиектерінің бұзылуларын түзету және құламаларын азайту, құрғату, қорғау және бекіту құрылғыларын, су бұрғыш құрылғыларды және көпірлер мен құбырлардың бұру арналарын түзету;
тұрақты шымды жабынды құру бойынша қажетті агротехникалық іс-шараларды жүргізу арқылы жер төсемі мен резервтердің жиектерін шөппен себу, опырылған, мүжілген жерлерді, сең шығарындыларын тазалау;
жиектерді себу, шабу, жоспарлау және бекіту.

21. В состав ямочного ремонта асфальтобетонного покрытия входит текущий (ямочный) ремонт, в том числе:
восстановление изношенного верхнего слоя дорожной одежды с обеспечением требуемой ровности;
ямочный ремонт дорожного покрытия, ликвидация колей и неровностей на проезжей части с заменой нестабильных слоев дорожного покрытия с обязательным фрезерованием на ширину одной или нескольких полос движения или на всю ширину покрытия с укладкой нового слоя из сдвигоустойчивого и износостойкого асфальтобетона.
22. Работы по дорожной разметке УНП входят в состав текущего ремонта, и в рамках нее выполняются следующие виды работ:
1) визуальный осмотр;
2) демаркировка изношенной дорожной разметки или демаркировка в связи с изменением организации дорожного движения, в объемах согласно дефектному акту;
3) нанесение дорожной разметки с применением:
красок;
термопластиков и холодных пластиков;
цветных покрытий, в том числе противоскольжения.
23. Выполнение работ по контролю качества:
оценка качества выполненных работ, лабораторные испытания использованных для ремонта дорожно-строительных материалов, лабораторные испытания асфальтобетонных смесей и образцов дорожного покрытия, измерение ровности и коэффициента сцепления дорожного покрытия.
Глава 4. Средний ремонт улиц населенных пунктов и их сооружений
24. Средний ремонт УНП предусматривает периодическое выполнение работ, связанных с восстановлением первоначальных эксплуатационных качеств УНП и сооружений на них.
25. При среднем ремонте УНП производят периодическое восстановление слоя износа и ровности дорожных покрытий, а также исправление повреждений земляного полотна, водоотвода, искусственных, защитных, укрепительных, регуляционных и других дорожных сооружений.
Объемы работ по среднему ремонту определяются сметным расчетом, составляемым на основании ведомостей дефектов.
26. При среднем ремонте УНП и дорожных сооружений выполняют следующие работы:
1) по земляному полотну и водоотводу:
подъемка и уширение небольших по протяженности участков земляного полотна на сырых и снегозаносимых местах, ликвидация пучинистых участков;
прочистка существующих водоотводных канав, погрузка и вывозка мусора на свалку, прокопка новых канав, исправление повреждений и уменьшение крутизны откосов насыпей и выемок, исправление дренажных, защитных и укрепительных устройств, водоотводных сооружений и отводящих русел у мостов и труб;
засев травами откосов земляного полотна и резервов, с проведением необходимых агротехнических мероприятий по созданию устойчивого дернового покрова, расчистка обвалов, оползней и селевых выносов;
подсыпка, срезка, планировка и укрепление обочин.

2) жол жамылғылары бойынша:
күрделі жабындардың көлік жүретін бөлігіндегі жолтабандар мен тегіссіздікті жойып, бір немесе бірнеше қозғалыс жолағының еніне немесе жабынның бүкіл еніне жылжуға төзімді және тозғақ асфальт-бетоннан жасалған жаңа қабатты төсеп, міндетті фрезерлеп, жол жабынының тұрақсыз қабаттарын ауыстыру;
жолдың техникалық санатын өзгертпей, ұзақтығы 15 километрден аспайтын ұсақтасты және қиыршықтасты жабынды асфальт-бетонды жабынға ауыстыру;
жетілдірілген төсемнің тозған жоғарғы қабатын қалпына келтіру және қолданыстағы жол жамылғысын бөлшектеу және қажетті жағдайда қабатты тегістейтін және үстіңгі қабатқа немесе жөнделетін учаскенің барлық ұзындығына тозу қабатына өндеу жүргізу арқылы жеке және иірімді учаскелерде жол жамылғысын салу;
жаңа материалдардың қажетті мөлшерін қосу арқылы және жол жабындарының негізін салу үшін алынған материалдарды, оның үстіне асфальтты-бетон қабатын немесе тозу қабатын төсеу арқылы шорлары, сораптары, жоталары және басқа да өзгерістері мен ақаулары бар жетілдірілген төсемді қайлау және қалпына келтіру;
жөнделетін учаскелердің жүру бөлігін белгілеу.
3) жасанды құрылыстар бойынша:
ақаулық жіктердің астындағы су бұрғыш науаларды қалпына келтіру;
су бұрғыш түтіктерді жөндеу (түтіктерді өсіру немесе қосымша түтіктерді салу);
жаяу жүргіншілер жолына гидрооқшаулаудың жанасқан жерлеріндегі төсемнің жіктерін салу және оларды шайырмен құю;
су бұрғыш түтіктердегі оқшаулануды жөндеу;
10 сантиметрден асатын отыру кезінде үйінділері бар көпірмен жанасқан тораптарды жөндеу (шағылтасты себу арқылы қосымша төсемнің есебінен тегістеу);
көпірлердің шеткі арқалықтарын ауыстыру;
тротуар плиталарын ауыстыру;
жол жамылғысын қалпына келтіру арқылы ауыспалы тақталардың жеке ығысуын жою;
тақталарды ашу арқылы оларды жуу кезінде ауыспалы тақталардың астына топырақ себу;
болаттан жасалған элементтері бар ақаулық жіктердің бөлшектерін жекелеп алмастыру;
жұмыстар жол жамылғысы деңгейінде орындалған кезде шайырлы және резеңке толтыратындары бар жабық типті ақаулық жіктерді алмастыру;
аяқ жолдардың ақаулық жіктерді алмастыру;
аяқ жолдардың төсемдерін тегістеу, жаңа төсемді салу;
аяқ жолдардың блоктарындағы жалпақ саңылаулардың шұңқырларын бітеу, аяқ жолдардың алдын қорғау төсемімен өндеу;
аяқ жолдардың блоктарындағы жеке сынықтар мен жарықшақтарды жою;
аяқ жолдардың блоктарындағы жапсарларды басу және оқшаулау;
аяқ жолдардың қалпына келтіру, жеке бұзылған блоктарды күшейту немесе алмастыру;
аяқ жолдардың тақталарының сынған жерлерін жою;
оқшау жерлерді салу немесе аяқ жолдарға асфальт-бетон төсеу;
жеке секцияларды жөндеу, сүйеніштердің жеке тіректерінің анкерлерін күшейту;
барлық ұзындығында немесе көпір құрылысы ұзындығының бөлігінде сүйеніштерді алмастыру;
барлық ұзындығында сүйеніштерді сырлау;
жаңа анкерлері бар сүйеніштердің тіректеріндегі бекіткіштердің тораптарын алмастыру;
бетон құрылымының барлық үстіңгі бетін (тақталар, қабырғалар, аралықтар және басқа элементтер) гидрофобизациялау немесе сырлау;
диафрагманың жапсарларын жөндеу;
көпірлер мен жол өткізгіштерді жартылай қайта жасау немесе жөндеу, сондай-ақ техникалық құжаттамамен бекітілген жөнделетін жол үшін белгіленген техникалық санатқа сәйкес келетін нормаларға габариттері мен есептік салмақтарын жеткізу арқылы су өткізгіш құбырларды толық немесе жартылай қайта құру;
көпірлерде жеңіл жөндеу жұмыстарын орындау (төсемелерін, арқалық торларын, жеке тораптарын және элементтерін ауыстыру, жер жамылғысымен жанасқан қалауын түзету және т.б.);
алдын ала-кернеулі темір-бетон және темір аралық құрылыстардың құрылыс көтермесін бақылау;
көпірдің жүру бөлігіндегі төсемді қалпына келтіру немесе алмастыру;
жаяу жүргіншілер жолдарының блоктарындағы жіктерді басу, жаяу жүргіншілер жолдарында төсемдер салу;
қоршауларды жөндеу немесе қайта жаңарту;
материалдар мен құрылымдарды алмастыру арқылы ақаулық жіктерді жөндеу;
гидрооқшаулауды жөндеу;
жаяу жүргіншілер жолдарын, сүйеніштерді, жиектастарды жөндеу және алмастыру;
көпірдің жүру бөлігіндегі судың бұрылуын жақсарту, су бұрғыш түтіктер мен терезелерді алмастыру;
темір-бетон құрылымдарының алдыңғы бетін гидрооқшаулауды, басты арқалықтардың бетін сырлау;
жарықшақтарды беттік герметизациялау, қуыстарды, сынықтарды бітеу, көпірдің темір-бетон элементтерінің қорғау қабатын қалпына келтіру;
темір аралық құрылыстарды тегіс сырлау;
арқалықтардың бір-бірімен байланысуын қалпына келтіру;
құрғатқыш пен су бұрғышты, өтпелі тақталарды алмастыру арқылы көпірдің үйіндімен жанасқан жерін жөндеу;
жер төсемі және реттеу құрылыстары жиектерінің бекіткіштерін жөндеу;
жиектер мен реттеу құрылыстарының шұңқырларын жою;
темір аралық құрылыстардың жеке элементтерін күшейту, алмаспайтын фермалары бар көпірлерде торлардың элементтерін түзету;
аса төзімді бұрандамалардағы тойтармаларды алмастыру;
тірек бөліктерінің жобалық қалпын жөндеу және қалпына келтіру;
тіреу алаңдарындағы ағындыларды жөндеу және қалпына келтіру;
қаптау жіктерін сөгу, жарықшақтарға ерітінділерді егу;
аралық құрылыстар мен тіректердің көру құрылғыларын жөндеу және қалпына келтіру;
тіректерді жөндеу;
темір-бетон аралық құрылыстардың шығып тұрған жерлеріндегі тірек бөліктерін күшейту;
құбырлардың жеке буындары мен бастарын алмастыру немесе жөндеу, оқшаулануы мен жапсарларын түзету;
сүйеу қабырғаларын, бекіту және реттеу құрылыстарын жөндеу, галереялар мен бастырмаларды, сондай-ақ, олардың жеке элементтерін алмастыру.

2) по дорожным одеждам:
ликвидация колей и неровностей на проезжей части капитальных покрытий с заменой нестабильных слоев дорожного покрытия с обязательным фрезерованием на ширину одной или нескольких полос движения или на всю ширину покрытия с укладкой нового слоя из сдвигоустойчивого и износостойкого асфальтобетона;
перевод щебеночного и гравийного покрытия на асфальтобетонное покрытие без изменения технической категории дороги, протяженностью не более 15 километров;
восстановление изношенных верхних слоев покрытий и устройство дорожной одежды на отдельных и пучинистых участках, с разборкой существующей дорожной одежды и стабилизацией грунта с устройством, в необходимых случаях, выравнивающего слоя и поверхностной обработки или слоя износа на всем протяжении ремонтируемого участка;
кирковка или ресайклирование усовершенствованного покрытия, имеющего наплывы, колеи, гребенку с добавлением нового материала и использованием полученного материала для устройства основания дорожной одежды, с последующей укладкой поверх него слоя асфальтобетонного покрытия или слоя износа;
разметка проезжей части на ремонтируемых участках.
3) по искусственным сооружениям:
восстановление водоотводного лотка под деформационными швами;
ремонт водоотводных трубок (наращивание трубок или устройство дополнительных трубок);
устройство швов в покрытии в месте примыкания гидроизоляции к тротуару и заливка их мастикой;
ремонт изоляции у водоотводных трубок;
ремонт узлов сопряжения моста с насыпью при просадке более 10 сантиметров (выравнивание за счет дополнительного покрытия с досыпкой щебня);
замена крайних балок мостов;
замена тротуарных плит;
устранение отдельных смещений переходных плит с восстановлением дорожной одежды;
засыпка грунта под переходные плиты при его вымывании со вскрытием плит;
частичная замена деталей деформационных швов, имеющих стальные элементы;
замена деформационных швов закрытого типа с мастичным и резиновым заполнителем, когда работы выполняются в уровне дорожной одежды;
замена деформационных швов на тротуарах;
выравнивание покрытия тротуара, устройство нового покрытия;
заделка выбоин широких щелей в тротуарных блоках, обработка фасада тротуаров защитным покрытием;
устранение отдельных сколов и трещин в тротуарных блоках;
зачеканка и изоляция стыков тротуарных блоков;
восстановление тротуаров, усиление или замена отдельных поврежденных блоков;
устранение проломов тротуарных плит;
устройство изоляции или покрытие тротуаров асфальтобетоном;
ремонт отдельных секций, усиление анкеровки отдельных стоек перил;
замена перил по всей длине или на части длины мостового сооружения;
окраска перил по всей длине;
замена узлов крепления стоек перил с новой анкеровкой;
гидрофобизация или окраска всех поверхностей бетона конструкций (плит, ребер балок, арок и других элементов);
ремонт стыков диафрагм;
частичная перестройка или ремонт мостов и путепроводов, а также полная или частичная перестройка водопропускных труб, с доведением их габаритов и расчетных нагрузок до норм, соответствующих технической категории, установленной для ремонтируемой дороги, утвержденной технической документацией;
выполнение несложных ремонтных работ на мостах (смена настилов, балочных клеток, отдельных узлов и элементов, исправление кладки, сопряжений с земляным полотном и так далее);
контроль строительного подъема в предварительно-напряженных железобетонных и металлических пролетных строениях;
восстановление или замена покрытий на проезжей части моста;
зачеканка щелей в тротуарных блоках, укладка покрытий на тротуарах;
ремонт или реконструкция ограждений;
ремонт деформационных швов с заменой материалов и конструкций;
ремонт гидроизоляции;
ремонт и замена тротуаров, перил, бордюров;
улучшение водоотвода на проезжей части моста, замена водоотводных трубок и окон;
гидроизоляция фасадных поверхностей железобетонных конструкций, окраска поверхностей главных балок;
поверхностная герметизация трещин, заделка раковин, сколов, восстановление защитного слоя железобетонных элементов моста;
сплошная окраска металлических пролетных строений;
восстановление объединения балок между собой;
ремонт дренажа и водоотвода, сопряжений моста с насыпью с заменой переходных плит;
ремонт укреплений откосов земляного полотна и регуляционных сооружений;
ликвидация промоин у опор и регуляционных сооружений;
усиление отдельных элементов в металлических пролетных строениях, выправка элементов решетки на мостах со сквозными фермами;
замена заклепок на высокопрочные болты;
ремонт и восстановление проектного положения опорных частей;
ремонт и восстановление сливов на опорных площадках;
расшивка швов облицовки, инъекцирование растворов в трещины;
ремонт и восстановление смотровых устройств пролетных строений и опор;
ремонт тела опор;
усиление опорных частей в местах обирания железобетонных пролетных строений;
замена или ремонт отдельных звеньев и оголовков труб, исправление изоляции и стыков;
ремонт подпорных стен, укрепительных и регуляционных сооружений, галерей и навесов, а также замена их отдельных элементов.

4) қозғалысты ұйымдастыру, байланыс, жарықтандыру объектілеріне жолдарды салу мен жайластыру бойынша:
жаңа жеке қоршауларды салу, жөнделетін учаскелерде жаңа жол белгілерін және сілтеме құрылыстарын орнату және ауыстыру (қалпына келтіру), жеке айрықтарды, демалыс алаңдарын, автокөлік тұрақтарын, көрнекті орындарды сәулеттік безендіру және абаттандыруды қоса алғанда, қоршауларды жөндеу;
сигнализацияны, жол қозғалысын ұйымдастыру (бағдаршамдар, электронды және жол белгілері, ақпараттық таблолар), байланыс және жарықтандыру объектілерін жөндеу және салу;
ЕМК ақпараттық жүйелерін және кешендерін, жеке жобалау белгілері мен таблоларын, жол қозғалысын диспетчерлік және автоматтық басқару элементтері мен жүйелерін; ауыспалы ақпараты бар автономды және дистанциялық басқару белгілері мен таблоларын, бағдаршам объектілерін қалпына келтіру;
автожолдарды (автопавильондар, тіреу қабырғалары, ақпараттық панно және басқа құрылыстар) салу элементтерін жөндеу.
5) жолдың пайдалану жай-күйін және көлік құралдары қозғалысының қауіпсіздігін қалпына келтіруді қамтамасыз ететін жұмыстардың басқа түрлері.
5 тарау. Елді мекендер көшелер мен ондағы құрылыстарын күрделі жөндеу
27. ЕМК күрделі жөндеу жолдың және жол және ондағы құрылыстардың көліктік-пайдалану жай-күйін арттыруға байланысты, атап айтқанда, қолданыстағы жолдың техникалық санатын өзгертусіз жол жамылғысы мен жол құрылыстарының мықтылығының ұлғаюымен кезеңдік жұмыстардың орындауын көздейді.
28. Күрделі жөндеуге жататын жол учаскелері қызметтің жөндеу аралық мерзімінің негізінде және жол диагностикасының нәтижесінде белгіленеді.
29. ЕМК күрделі жөндеуі мен құрылысы оларға кешенді орындалады – барлық объектілерге, автомобиль жолдарының құрамында тұратын, жобалық (жобалық-сметалық) құжаттамаға сәйкес күрделі жөндеуге жіберілетін, заңнамамен белгіленген тәртіппен мемлекеттік сараптамадан өткен.
30. Күрделі жөндеу кезінде жекелеген жолдарды қалай жоспарда болса, солай қапталды бойында жөнделіп жатқан жол учаскесінің жалпы ұзындығының ұзақтығы жиырма бес пайызға дейін жалпы жолдарды түзетуге рұқсат беріледі.
31. Күрделі жөндеу кезінде мынадай жұмыстар орындалады:
1) жер төсемі және су бұрғыш бойынша:
жер төсемін жөнделетін жол (кеңейту, көтеру, топырақты ауыстыру, көрінуді қамтамасыз ету, дөңгелету радиусын ұлғайту, бойлық еңістерін жұмсарту, тік иіндерін және жалтарыстарын құру) үшін белгіленген техникалық санатқа сәйкес нормаларға дейінгі оның геометриялық параметрлеріне жеткізумен түзету, жекелеген жол учаскелерін жіктеу;
жер төсемінің нығаюын қамтамасыз ететін шоқталған, шөккінделген және опырылған учаскелерді жою, кәріздерді, оңашаланған қабатшаларын жабдықтау және басқа жұмыстар;
қолданыстағыны қалпына келтіру және қайта құру, сондай-ақ субұрғыш жабдықтарға қажетті жаңа құрылыстар, жаңалық қорғау және эрозияға қарсы құрылыстар;
ЕМК кесіп өту мен жанасуларында жер төсемдері мен субұрғыш жүйесін құру, сондай-ақ автомобильдерге аялдама, тұрақтар үшін алаңды жайластыру бойынша жұмыстарды орындау, ЕМК өтетін бөлігінен тысқары демалу алаңын, аялдамалық павильондар мен аялдамалық қалташықтар орнату;
жолдың күрделі жөндеу жөніндегі жұмыстар аймағында орналасқан жол учаскелерін жоятын жол бойындағы қорларды қалпына келтіру (жобалау-сметалық құжаттамаға сәйкес);
су тасқынының, селдің, көшкіннің, нөсердің, сейсмикалық және басқа да дүлей апаттардың салдарын жою.

4) по обстановке и обустройству улиц и дорог, объектам организации движения, связи, освещению:
устройство новых отдельных ограждений, установка новых и замена (восстановление) дорожных знаков и направляющих устройств на ремонтируемых участках, ремонт ограждений, включая архитектурное оформление и благоустройство отдельных развязок, площадок отдыха, стоянок автомобилей, достопримечательных мест;
устройство и ремонт сигнализации, объектов организации дорожного движения (светофоры, электронные и дорожные знаки, информационные табло), средств связи и освещений;
восстановление информационных систем УНП и комплексов, знаков и табло индивидуального проектирования, элементов и систем диспетчерского и автоматизированного управления дорожным движением; автономных и дистанционно управляемых знаков, и табло со сменной информацией, светофорных объектов;
ремонт элементов обустройства автодорог (автопавильонов, подпорных стен, информационных панно и других сооружений).
5) другие виды работ, обеспечивающие восстановление эксплуатационного состояния дороги и безопасность движения транспортных средств.
Глава 5. Капитальный ремонт улиц населенных пунктов и их сооружений
27. Капитальный ремонт УНП предусматривает периодическое выполнение работ, связанных с повышением транспортно-эксплуатационного состояния дороги и дорожных сооружений, в частности, с увеличением прочности дорожных одежд и сооружений на них без изменения существующей технической категории дороги.
28. Участки дорог, подлежащие капитальному ремонту, устанавливаются на основе межремонтных сроков службы и результатов диагностики дороги.
29. Капитальный ремонт УНП и сооружений на них выполняется в комплексе – на все объекты, находящиеся в составе автомобильной дороги, направляемой на капитальный ремонт согласно проектной (проектно-сметной) документации, прошедшей государственную экспертизу в порядке, предусмотренном законодательством.
30. При капитальном ремонте разрешается производить отдельные спрямления дороги, как в плане, так и в продольном профиле, протяженностью до двадцати пяти процентов от общей длины ремонтируемого участка дороги.
31. При капитальном ремонте выполняют следующие работы:
1) по земляному полотну и водоотводу:
исправление земляного полотна с доведением его геометрических параметров до норм, соответствующих технической категории, установленной для ремонтируемой дороги (уширение, подъемка, замена грунтов, обеспечение видимости, увеличение радиусов закруглений, смягчение продольных уклонов, устройство вертикальных кривых и виражей), спрямление отдельных участков дороги;
устранение пучинистых, оползневых и обвальных участков, устройство дренажей, изолирующих прослоек и другие работы, обеспечивающие устойчивость земляного полотна;
восстановление и перестройка существующих, а также постройка новых необходимых водоотводных устройств, берегозащитных и противоэрозионных сооружений;
устройство земляного полотна и системы водоотвода на пересечениях и примыканиях УНП, а также выполнение работ по устройству площадок для остановки, стоянки автомобилей, остановочных павильонов и остановочных карманов, площадок отдыха вне проезжей части УНП;
рекультивация придорожных резервов, ликвидируемых участков дорог, расположенных в зоне работ по капитальному ремонту дорог (в соответствии с проектно-сметной документацией);
ликвидация последствий паводковых, селевых, оползневых, ливневых, сейсмических и других стихийных разрушений.

2) жол жамылғылары бойынша, асфальтбетон жабыны төселген жол жамылғылары бойынша:
ұзақтығы бес километрден аспайтын жол жамылғысын нығайту (қалыңдату), кеңейту және регенирациялық және қолданыстағы жол жамылғыларын негізі ретінде қолдану арқылы ең жетілдірілген жол жамылғысы түрлерін жабдықтау, сондай-ақ қайта құрылып жатқан (жіктелетін) ЕМК және тұрғылықты пункттерін айналма және оларға кіреберісте жаңадан жол жамылғысын құру, көліктік айырығы, инженерлік құрылғыда, тротуарда, өту және велосипед жолында, автобус аялдамасында және аялдау қалташаларында, демалу алаңында және автокөлік тұрағында жол жамылғысын жабдықтау;
жасанды және табиғи материалдардан жасалған тозған бордюрлерді, жетілдірілген жамылғысымен жиектерге бекітілетін жолақтар, соның ішінде негізгі жол жамылғысының түрі бойынша ауыстыру және жаңасын жабдықтау;
алдымен фрезерлеп және үстіңгі қабатты, ал қажет болған жағдайда төменгі және тегістейтін қабаттарды төсеп барып, жол жамылғысы жабынының тозған қабаттарын ауыстыру;
жол жабынының қабаттарын төсемей тұрып, жарық түзілуді алдын алу шараларын жүргізу (жарықтарды бітеу, жарықты үзетін қабатшаларды және арматуралайтын материалдарды төсеу).
3) ЕМК конструктивтік элементтері бойынша:
басқа заманауи технологиялардың қолданылуымен тіреу плиталары мен жиектемелерге орнату арқылы қарайтын құдықтардың люктарының мойын тұстарын және су қабылдау құдықтарының торларын күшейту;
жол жиектерін жөндеу, жол жамылғысының ауыстырылуымен велосипед жолдарын, тротуарларды, автокөліктер қоятын тұрақтарды орнату және жөндеу.
4) су бұрғыш бойынша:
дренаждар орнату, қолданыстағыны қалпына келтіру және қайта құру, сондай-ақ субұрғыш жабдықтарға қажетті жаңа құрылыстарды құру;
лотоктардың түгел ауыстырылуымен жол шетіндегі-арық ашық жүйесін күрделі жөндеу.
5) жасанды құрылыс бойынша:
көпірлерді, көлік айрықтарын кеңейту мен нығайту арқылы толығымен немесе ішінара, оның ішінде олардың ғабариттерін реттеумен және есептік жүктеменің қабілеттігіне салмақ түсетін жаяу жүретін, су өтетін, салу, қайта салу (жаңа аралықты қоспастан габариттерін кеңейту арқылы көпірді жөндеу; габаритін кеңейтумен және риғелді ұлғайту мен нығайтумен, жаңа аралықты қосумен бір жағынан немесе екі жағынан тіреуішті кеңейту);
металл көпірінің басты аралығы мен фермі элементтерін дұрыстау және нығайту;
металл аралық құрылымын ауыстыру;
көпірдің өтетін бөлігін ауыстыру;
су өткізу құбырын салу және қайта салу;
құбырлардың буыны мен ауызғы бетін ауыстыру және нығайту;
зақымдалған құбырлар сақинасын ауыстыру;
жаңа сақина мен ауызғы беті есебінен құбырдың ұзындығын өсіру;
дәнекерленген көпірлерді, паром өткелдерін, темір жол өткізулерін тұрақты көпірлер мен жол өтпелерімен ауыстыру;
тіреуіш қабырғаларды, қорғаушы нығайтылатын және реттелетін құрылысты құру және қалпына келтіру;
қайта салынған және жаңадан салынған көпірлерді салу;
тоннельдердің құрастырушы элементтерін, тау жолдарындағы қорғау галереясы мен қалқаларын жөндеу және ауыстыру, сондай-ақ уақытша галерея мен қалқаларды тұрақтыларға ауыстыру;
баспалдақтарды, тіреу қабырғаларды жөндеу, оның ішінде олардың конструкцияларын анағұрлым жетілдірілген түрлеріне өзгертумен байланысты.

2) по дорожным одеждам, с асфальтобетонным покрытием:
усиление (утолщение), уширение дорожных одежд и устройство более совершенных типов дорожной одежды с регенерацией и использованием существующих дорожных одежд в качестве оснований, а также устройство дорожных одежд вновь на переустраиваемых (спрямляемых) участках УНП и подъездах к ним протяженностью не более пяти километров, устройство дорожных одежд на транспортных развязках, инженерных устройствах, тротуарах, переходных и велосипедных дорожках, автобусных остановках и остановочных карманах, площадках отдыха и стоянках автотранспорта;
устройство новых и замена изношенных бордюров из искусственных и естественных материалов и укрепительных полос по краям усовершенствованных покрытий, в том числе по типу основной дорожной одежды;
замена изношенных слоев покрытия дорожной одежды с предварительным фрезерованием и укладкой верхнего слоя, а при необходимости нижнего и выравнивающего слоев;
проведение мероприятий по предотвращению трещинообразования перед укладкой слоев дорожного покрытия (заделка трещин, укладка трещинопрерывающих прослоек и армирующих материалов).
3) по конструктивным элементам УНП:
укрепление горловин люков смотровых колодцев и решеток водоприемных колодцев с установкой на опорные плиты и рамы или с применением других современных технологий;
ремонт обочин, устройство и ремонт велосипедных дорожек, тротуаров, стоянок для автомобилей с заменой дорожной одежды.
4) по водоотводу:
устройство дренажей, восстановление и перестройка существующих, а также постройка новых необходимых водоотводных устройств;
капитальный ремонт придорожно-арычной открытой системы с полной заменой лотков.
5) по искусственным сооружениям:
постройка, перестройка полностью или частично, с уширением и усилением, мостов, транспортных развязок, в том числе пешеходных, путепроводов, с доведением их габаритов и несущей способности под расчетные нагрузки (ремонт моста с уширением габарита без добавления новых балок; с уширением габарита и добавлением новых балок увеличения и усиления ригеля; с уширением габарита, с добавлением новых балок увеличения опор с одной стороны или с двух сторон);
выправка и усиление элементов главных балок и ферм металлического моста;
замена металлических пролетных строений;
замена проезжей части моста;
постройка и перестройка водопропускной трубы;
замена звеньев, оголовков и укрепление труб;
замена поврежденных колец труб;
наращивание длины трубы за счет новых колец и оголовков;
замена наплавных мостов, паромных переправ, железнодорожных переездов постоянными мостами и путепроводами;
устройство и восстановление подпорных стен, защитных укрепительных и регуляционных сооружений;
испытание перестроенных и вновь построенных мостов;
ремонт и замена конструктивных элементов тоннелей, защитных галерей и навесов на горных дорогах, а также замена временных галерей и навесов на постоянные;
ремонт лестниц, подпорных стенок, в том числе с изменением их конструкций на более совершенные.

6) инженерлік коммуникациялар бойынша:
техникалық шарттарға сәйкес жерасты және жерүсті инженерлік коммуникацияларды қайта орнату.
7) жолдарды көріктендіру және жабдықтау, ЕМК көріктендіру, қозғалыс қауіпсіздігін ұйымдастыру және қамтамасыз ету бойынша:
ЕМК бір және әр түрлі деңгейдегі қолданып жүрген кесіп өту мен жанастыруды, сондай-ақ барлық жолдағы немесе оның учаскелеріндегі жекелеген өтпесін, съез бен виражды, жол қызметі ғимараттарына кіреберісте жаңадан жабдықтау және қайта жабдықтау;
жетіспейтін тротуарларды орнату, аялдама, отыру алаңдарын, қоғамдық көлік автопавильондарын, қауіпсіздік аралдарын, автокөліктер тоқтайтын немесе аялдайтын алаңдар, жаяу жүргіншілер жолдарын (соның ішінде әртүрлі деңгейдегі), сондай-ақ елді мекендердің шегінде өтетін тротуарлар, жаяу жүргіншілер жолдарын орнату;
жаңа уақытша айналып өту жолдарын орнату немесе қолданыстағыларын қайта орнату, жөндеу кезеңіне арналған уақытша айналып өту жолдарын құру немесе дүлей апат салдарынан бүлінген жол учаскелерін қалпына келтіру;
желілік (телетайптық) жол құрылысының жекелеген жол учаскелерінде, көпірлерінде және өткізу паромдарында электрмен жарықтандыру немесе радиобайланыс пен технологиялық байланыстың басқа құралдарын жабдықтау;
металдан жасалған бөгет қоршауларды күрделі жөндеу, соның ішінде блоктарды, плиталарды ауыстыра отырып және қорғайтын-сәндік жабынды қалпына келтіре отырып, бетоннан жасалған бөгет қоршауларды күрделі жөндеу;
күрделі жөндеу өтіп жатқан учаскелерде тосқауыл шарбағын, бағыттайтын жаңа құрылғы мен жол белгілерін орнату немесе ауыстыру;
жолды жасанды түрде тегіссіз ету;
жол жолақтарының арасын бөліп тұратын жерлердегі және газондардағы жасыл желектерді қалпына келтіру және (немесе) егу;
күрделі жөндеу кезеңіне арналып уақытша жасалған және арналған жол белгілеуін жасау және алып тастау;
жол жамылғысы ауыстырылған соң жол белгілеуі сызықтарын жасау;
ЕМК немесе олардың жекелеген учаскелерін архитектуралық ресімдеу және орналастыру;
көлік жолында күрделі жөндеу жүргізілетін уақытта уақытша жол белгілерін (уақытша бағдаршам нысандарын) орнату, жұмыстар аяқталған соң белгілерді (бағдаршам нысандарын) демонтаждау.

6) по инженерным коммуникациям:
переустройство подземных и надземных инженерных коммуникаций согласно техническим условиям;
7) по обстановке и благоустройству дорог, обустройству УНП, организации и обеспечению безопасности движения:
устройство новых и переустройство существующих пересечений и примыканий УНП в одном и в разных уровнях, а также отдельных переездов, съездов и виражей на всей дороге или ее участках, подъездов к зданиям дорожной службы;
устройство недостающих тротуаров, устройство остановочных, посадочных площадок и автопавильонов общественного транспорта, островков безопасности, площадок для остановки или стоянки автомобилей, пешеходных переходов (в том числе в разных уровнях), а также тротуаров, пешеходных дорожек на участках дорог, проходящих в пределах населенных пунктов;
устройство новых или переустройство существующих временных объездных путей, сооружение временных объездных путей, предназначенных на период ремонта или восстановления участков дорог, разрушенных стихийными бедствиями;
устройство электроосвещения на отдельных участках дорог, мостах и паромных переправах, сооружений дорожной линейной (телетайпной) или радиосвязи и других средств технологической связи;
капитальный ремонт металлических барьерных ограждений, в том числе капитальный ремонт бетонных барьерных ограждений, с заменой блоков, плит и восстановлением защитно-декоративного покрытия;
устройство новых или замена барьерных ограждений, направляющих устройств и дорожных знаков на участках, где проводится капитальный ремонт;
устройство искусственной дорожной неровности;
восстановление и (или) устройство зеленых насаждений на разделительных полосах и газонах;
нанесение и удаление временной разметки, нанесенной и предназначенной на период капитального ремонта;
нанесение линий дорожной разметки после замены дорожной одежды;
архитектурное оформление и благоустройство УНП или их отдельных участков;
установка временных дорожных знаков (временных светофорных объектов) на период производства капитального ремонта на автодороге, демонтаж знаков (светофорных объектов) после окончания производства работ.