"Әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталы мәселелері жөніндегі комиссия туралы үлгілік ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 26 мамырдағы № 180 бұйрығына және "Тауарларды және (немесе) көрсетілетін қызметтерді берушілерді әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталында тіркеу немесе оларды тіркеуден шығару, сондай-ақ тауарларды және (немесе) көрсетілетін қызметтерді әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталына жіберу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 285 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 2025 жылғы 4 наурыздағы № 67 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 5 наурызда № 35781 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталы мәселелері жөніндегі комиссия туралы үлгілік ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 26 мамырдағы № 180 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32599 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталы мәселелері жөніндегі комиссия туралы үлгілік ереже осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. "Тауарларды және (немесе) көрсетілетін қызметтерді берушілерді әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталында тіркеу немесе оларды тіркеуден шығару, сондай-ақ тауарларды және (немесе) көрсетілетін қызметтерді әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталына жіберу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 285 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32989 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Тауарларды және (немесе) көрсетілетін қызметтерді берушілерді әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталында тіркеу немесе оларды тіркеуден шығару, сондай-ақ тауарларды және (немесе) көрсетілетін қызметтерді әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталына жіберу қағидалары осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
3. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Инклюзия департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;

О внесении изменений в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 26 мая 2023 года № 180 "Об утверждении типового положения о Комиссии по вопросам портала социальных услуг" и приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 285 "Об утверждении Правил регистрации поставщиков товаров и (или) услуг или их снятия с регистрации на портале социальных услуг, а также допуска товаров и (или) услуг на портал социальных услуг"
Приказ и.о. Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 4 марта 2025 года № 67. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 марта 2025 года № 35781
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 26 мая 2023 года № 180 "Об утверждении типового положения о Комиссии по вопросам портала социальных услуг" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 32599) следующее изменение:
Типовое положение о Комиссии по вопросам портала социальных услуг, утвержденное указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2. Внести в приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 285 "Об утверждении Правил регистрации поставщиков товаров и (или) услуг или их снятия с регистрации на портале социальных услуг, а также допуска товаров и (или) услуг на портал социальных услуг" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 32989) следующее изменение:
Правила регистрации поставщиков товаров и (или) услуг или их снятия с регистрации на портале социальных услуг, а также допуска товаров и (или) услуг на портал социальных услуг, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу.
3. Департаменту по инклюзии Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;

2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің міндетін атқарушы
А. Сарбасов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сауда және интеграция министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
2025 жылғы 4 наурыздағы
№ 67 /бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2023 жылғы 26 мамырдағы
№ 180 бұйрығымен
бекітілген
Әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталы мәселелері жөніндегі комиссия туралы үлгілік ереже
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталы мәселелері жөніндегі комиссия туралы үлгілік ереже (бұдан әрі – Ереже) Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 167-бабының 3-тармағына (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес әзірленді.
2. Әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталы мәселелері жөніндегі комиссия (бұдан әрі – Комиссия) тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктердің аумағында тұрақты жұмыс істейтін алқалы орган болып табылады.
2-тарау. Комиссияның қызметін ұйымдастыру
3. Құрам облыс (республикалық маңызы бар қала және астана) әкімінің өкімімен бекітіледі.
4. Комиссия Төрағадан, Төрағаның орынбасарынан және Комиссия мүшелерінен тұрады. Комиссияның жалпы құрамы тақ саннан, бірақ кемінде жеті адамнан құралады.
Комиссияның құрамы тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктердің аумағындағы жергілікті атқарушы органның мүдделі мемлекеттік органдарының өкілдерінен, сондай-ақ кемінде екі үкіметтік емес ұйымның өкілдерінен, облыс (республикалық маңызы бар қала және астана) әкімінің мүгедектігі бар адамдардың мәселелері жөніндегі кеңесшісінен құралады.
5. Төрағаны және Төрағаның орынбасарын Комиссияның бірінші отырысында оның мүшелері арасынан әлеуметтік қорғау саласындағы мемлекеттік органның, жергілікті атқарушы органның өкілдері ашық дауыс беру арқылы жай көпшілік дауыспен сайлайды.

2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности
Министра труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
А. Сарбасов
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство торговли и интеграции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
от 4 марта 2025 года № 67
Утвержден приказом
Министра труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 26 мая 2023 года № 180
Типовое положение о Комиссии по вопросам портала социальных услуг
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее типовое положение о Комиссии по вопросам портала социальных услуг (далее – Положение) разработано в соответствии с пунктом 3 статьи 167 Социального кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс).
2. Комиссия по вопросам портала социальных услуг (далее – Комиссия) является постоянно действующим коллегиальным органом на территории соответствующих административно-территориальных единиц.
Глава 2. Организация деятельности Комиссии
3. Состав утверждается распоряжением акима области (города республиканского значения и столицы).
4. Комиссия состоит из Председателя, заместителя Председателя и членов Комиссии. Общий состав Комиссии формируется из нечетного количества, но не менее семи человек.
Состав Комиссии формируется из числа представителей заинтересованных государственных органов местного исполнительного органа на территории соответствующих административно-территориальных единиц, а также представителей не менее двух неправительственных организаций, советника акима области (города республиканского значения и столицы) по вопросам лиц с инвалидностью.
5. Председатель и заместитель Председателя избираются на первом заседании Комиссии из числа ее членов представителей государственного органа местного исполнительного органа в сфере социальной защиты открытым голосованием простым большинством голосов.

6. Комиссия Төрағасы оның қызметіне басшылық жасайды, Комиссияның отырыстарын өткізеді. Төраға болмаған кезде, оның функцияларын Төрағаның орынбасары орындайды.
7. Осы Ережеге қосымшаға сәйкес нысан бойынша әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталының мәселелері жөніндегі комиссияның хаттамасын (бұдан әрі – хаттама) дайындауды Комиссия хатшысы жүзеге асырады.
Комиссия отырыстары оның мүшелерінің жалпы санының кемінде үштен екісі болған кезде өткізіледі.
Комиссияның шешімдері ашық дауыс беру жолымен жай көпшілік дауыспен қабылданады және егер оларға қатысушы Комиссия мүшелерінің жалпы санының көпшілігі дауыс берсе, қабылданды деп есептеледі.
3-тарау. Комиссияның негізгі міндеттері мен функциялары
8. Комиссияның негізгі міндеттері:
1) әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталында өнім берушілерді тіркеу және оларды әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталында тіркеуден шығару, сондай-ақ тауарлар мен қызметтерді әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталына жіберу туралы шешімдер қабылдау;
2) әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталының мәселелері бойынша өтініштерді қарау;
3) әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталында тауарларды және (немесе) көрсетілетін қызметтерді мониторингтеу болып табылады.
9. Комиссияның негізгі функцияларына:
1) "Тауарларды және (немесе) көрсетілетін қызметтерді берушілерді әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталында тіркеу немесе оларды тіркеуден шығару, сондай-ақ тауарларды және (немесе) көрсетілетін қызметтерді әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталына жіберу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 285 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32989 болып тіркелген) (бұдан әрі – Қағидалар) сәйкес өнім берушілердің әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталында тіркеуге, әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталында тіркеуден шығаруға, сондай-ақ тауарды (ларды) және (немесе) қызметтерді әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталына жіберуге өтініштерін қарау;
2) жергілікті атқарушы органның, мүгедектігі бар адамдардың және әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталында тіркелген тауарлар мен көрсетілетін қызметтерді берушілердің әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталының мәселелері бойынша өтініштерін объективті, жан-жақты және уақтылы қарау;
3) өнім беруші мәлімдеген мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталы арқылы ұсынылатын тауарлардың және (немесе) көрсетілетін қызметтердің сипаттамаларын Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 284 бұйрығымен бекітілген Мүгедектігі бар адамдарға берілетін техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдардың, арнаулы жүріп-тұру құралдарының және көрсетілетін қызметтердің сыныптауышына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32984 болып тіркелген) (бұдан әрі – Сыныптауыш) сәйкес келуін мониторингтеу жатады.

6. Председатель Комиссии руководит ее деятельностью, проводит заседания Комиссии. Во время отсутствия Председателя его функции выполняет заместитель Председателя.
7. Подготовку протокола комиссии по вопросам портала социальных услуг (далее – протокол) по форме согласно приложению к настоящему Положению, осуществляет секретарь Комиссии.
Заседания Комиссии проводятся при наличии не менее двух третей от общего числа ее членов.
Решения Комиссии принимаются простым большинством голосов путем открытого голосования и считаются принятыми, если за них подано большинство голосов от общего числа участвующих членов Комиссии.
Глава 3. Основные задачи и функции Комиссии
8. Основными задачами Комиссии являются:
1) принятие решений о регистрации поставщиков на портале социальных услуг, и их снятии с регистрации на портале социальных услуг, а также допуске товаров и услуг на портал социальных услуг;
2) рассмотрение обращений по вопросам портала социальных услуг;
3) мониторинг товаров и (или) услуг на портале социальных услуг.
9. К основным функциям Комиссии относятся:
1) рассмотрение заявлений поставщиков на регистрацию на портале социальных услуг, на снятие с регистрации на портале социальных услуг, а также допуск товара (ов) и (или) услуг на портал социальных услуг в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 285 "Об утверждении Правил регистрации поставщиков товаров и (или) услуг или их снятия с регистрации на портале социальных услуг, а также допуска товаров и (или) услуг на портал социальных услуг" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 32989) (далее – Правила);
2) объективное, всестороннее и своевременное рассмотрение обращений по вопросам портала социальных услуг местного исполнительного органа, лиц с инвалидностью и поставщиков товаров и услуг, зарегистрированных на портале социальных услуг;
3) мониторинг заявленных поставщиком характеристик товаров и (или) услуг, предоставляемых лицам с инвалидностью через портал социальных услуг, на соответствие Классификатору технических вспомогательных (компенсаторных) средств, специальных средств передвижения и услуг, предоставляемых лицам с инвалидностью, утвержденному приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 284 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 32984) (далее – Классификатор).

4-тарау. Арыздар мен өтініштерді қарау ерекшеліктері
10. Тауарларды және (немесе) көрсетілетін қызметтерді берушілерді әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталында тіркеу, сондай-ақ тауарларды және (немесе) көрсетілетін қызметтерді әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталына жіберу алқалы түрде, Комиссия Төрағасы мен әлеуметтік қорғау саласындағы жергілікті атқарушы органның мемлекеттік органы өкілдерінің қатарынан кемінде екі мүше қатысқан кезде жүзеге асырылады.
Тауарларды және (немесе) көрсетілетін қызметтерді берушілерді әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталында тіркеу, сондай-ақ тауарды және (немесе) көрсетілетін қызметті әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталына жіберу туралы шешім осы Ережеге қосымшаға сәйкес нысан бойынша электрондық форматтағы хаттаманы қалыптастыра отырып, құжаттарды қарауға қатысқан Комиссияның барлық мүшесі мақұлдаған кезде қабылданады.
11. Комиссия Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 76, 99-баптарына сәйкес жергілікті атқарушы органның, мүгедектігі бар адамдардың және әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталында тіркелген тауарлар мен көрсетілетін қызметтерді берушілердің өтініштерін қарайды.
12. Өнім беруші шарттық қатынастарды орындамағаны және (немесе) тиісінше орындамағаны туралы бұзушылықтар анықталған кезде Комиссия 1 (бір) жұмыс күні ішінде жою қажеттігі туралы хабарлама жібереді.
Хабарламада көрсетілген күнтізбелік 14 (он төрт) күн ішінде жойылмаған жағдайда, Комиссия өнім берушіні әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталынан шығару туралы шешім қабылдайды.
13. Мүгедектігі бар адамдарды тауарлармен және (немесе) көрсетілетін қызметтермен қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес Комиссия әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталының деректері негізінде әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталында тауарлар мен көрсетілетін қызметтерді берушілердің болмауы туралы қорытынды шығарады.
5-тарау. Әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталын мониторингтеу
14. Комиссия оның мүшелерінің жалпы санының кемінде үштен екісінің құрамында әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталы арқылы мүгедектігі бар адамдарға өнім беруші мәлімдеген тауарлардың және (немесе) көрсетілетін қызметтердің сипаттамаларының Сыныптауышқа сәйкестігіне мониторинг жүргізу мәселелері бойынша тоқсанда кемінде бір рет отырыс өткізеді.
15. Мониторинг әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталында тіркелген өнім берушілерге және (немесе) әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталы арқылы техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен немесе көрсетілетін қызметтермен қамтамасыз етілген мүгедектігі бар адамдарға бару арқылы жүргізіледі.

Глава 4. Особенности рассмотрения заявлений и обращений
10. Регистрация поставщиков товаров и (или) услуг на портале социальных услуг, а также допуск товаров и (или) услуг на портал социальных услуг осуществляется коллегиально, при участии Председателя и не менее двух членов Комиссии из числа представителей государственного органа местного исполнительного органа в сфере социальной защиты.
Решение о регистрации поставщиков товаров и (или) услуг на портале социальных услуг, а также допуске товара и (или) услуги на портал социальных услуг принимается при одобрении всеми членами Комиссии, участвовавшими в рассмотрении документов, с формированием протокола по форме согласно приложению к настоящему Положению в электронном формате.
11. Комиссия рассматривает обращения местного исполнительного органа, лиц с инвалидностью и поставщиков товаров и услуг, зарегистрированных на портале социальных услуг в соответствии со статьями 76, 99 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.
12. При выявлении нарушений о неисполнении и (или) ненадлежащем исполнении поставщиком договорных отношений, Комиссия со дня выявления в течение 1 (одного) рабочего дня направляет уведомление о необходимости устранения.
В случае неустранения в течение 14 (четырнадцати) календарных дней, указанного в уведомлении, Комиссия принимает решение о снятии поставщика с портала социальных услуг.
13. Для обеспечения лиц с инвалидностью товарами и (или) услугами в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках Комиссия на основании данных портала социальных услуг выносит заключение об отсутствии поставщиков товаров и услуг на портале социальных услуг.
Глава 5. Мониторинг портала социальных услуг
14. Комиссия в составе не менее двух третей от общего числа ее членов не реже одного раза в квартал проводит заседание по вопросам мониторинга заявленных поставщиком характеристик товаров и (или) услуг, предоставляемых лицам с инвалидностью через портал социальных услуг, на соответствие Классификатору.
15. Мониторинг проводится путем посещения поставщиков, зарегистрированных на портале социальных услуг, и (или) лиц с инвалидностью, обеспеченных техническими вспомогательными (компенсаторными) средствами, специальными средствами передвижения или услугами, через портал социальных услуг.

16. Мониторинг Комиссияның шешімі бойынша жоспарлы тәртіппен, сондай-ақ өтініштер қаралған жағдайларда жүргізіледі.
Жоспарлы тәртіппен өнім беруші мәлімдеген тауарлар және (немесе) қызметтер сипаттамаларының Сыныптауышқа сәйкестігіне мониторинг жылына 1 рет жүргізіледі:
бұзушылықтар анықталған кезде 1 (бір) жұмыс күні ішінде өнім берушіге көрсетілген мерзімдерде жою туралы хабарлама жібереді;
хабарламада көрсетілген күнтізбелік 14 (он төрт) күн ішінде бұзушылықтар жойылмаған жағдайда, Комиссия өнім берушіні әлеуметтік көрсетілген қызметтер порталынан шығару туралы шешім қабылдайды.
6-тарау. Әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталының мәселелері жөніндегі комиссияның шешімі
17. Өнім берушіні әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталынан шығару туралы Комиссияның шешімі немесе әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталында тауарлар мен қызметтер берушілердің болмауы туралы Комиссияның қорытындысы оның мүшелерінің жалпы санының кемінде үштен екісінің құрамында ашық дауыс беру арқылы жай көпшілік дауыспен қабылданады және егер олар үшін Комиссияның қатысып отырған мүшелерінің жалпы санының көпшілік дауысы берілсе, қабылданды деп есептеледі.
18. Комиссия отырысының нәтижелері бойынша хаттама жасалады, оған осы Ережеге қосымшаға сәйкес нысан бойынша Комиссия Төрағасы мен қатысып отырған мүшелері қол қояды.
Комиссия мүшелерінің шешімі негізінде "Мемлекеттік орган қызметкерінің жұмыс орны" модулінде Комиссия хатшысының әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталында Комиссия мүшелері қол қойған хаттаманы қоса бере отырып, электрондық түрде хаттама қалыптастырады.
____________________________
Әлеуметтік көрсетілетін
қызметтер порталы мәселелері
жөніндегі комиссия туралы
үлгілік ережеге
қосымша
Нысан
Әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталының мәселелері жөніндегі комиссияның хаттамасы 20___ жылғы ____ _____________ № _____ хаттама ____________________________________________________ комиссиясы (өңір)
өнім берушінің толық атауы немесе тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
__________________________________________________________
өнім берушінің бизнес сәйкестендіру нөмірі/ жеке сәйкестендіру нөмірі
___________________________________________________________________
өнім берушінің қызмет түрі ___________________________
әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталында тіркеуге өтінішін;
әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталына тауарды (тауарларды) және (немесе) көрсетілетін қызметтерді жіберуге өтінішін;
әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталында тіркеуден шығаруға өтінішін қарап,
мынадай шешім шығарды (қажетін таңдау):
әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталында өнім берушіні тіркеу туралы;
әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталында өнім берушіні мынадай себеп бойынша (қажетін таңдау):
өнім беруші енгізген Қағидалардың 7-тармағында көрсетілген мәліметтердің дәйексіздігі;
ұсынылған құжаттарда қажетті деректемелердің болмауы;
уәкілетті тұлғаның қолымен расталған және мөрімен (болған жағдайда) бекітілген түзетулерді қоспағанда, ұсынылған құжаттарда анық емес және оқылмайтын жазбалардың, анық өшірулердің, жазбалардың, сызылған сөздердің, шифрланбаған қысқартулардың, түзетулердің болуы;

16. Мониторинг проводится по решению Комиссии в плановом порядке, а также в случаях рассмотрения обращений.
В плановом порядке мониторинг заявленных поставщиком характеристик товаров и (или) услуг на соответствие Классификатору проводится 1 раз в год:
при выявлении нарушений в течении 1 (одного) рабочего дня направляет уведомление поставщику об устранении в указанные сроки;
в случае неустранения нарушений в течение 14 (четырнадцати) календарных дней, указанного в уведомлении, Комиссия принимает решение о снятии поставщика с портала социальных услуг.
Глава 6. Решение Комиссии по вопросам портала социальных услуг
17. Решение Комиссии о снятии поставщика с портала социальных услуг или заключение Комиссии об отсутствии поставщиков товаров и услуг на портале социальных услуг принимаются в составе не менее двух третей от общего числа ее членов простым большинством голосов путем открытого голосования и считаются принятыми, если за них подано большинство голосов от общего числа участвующих членов Комиссии.
18. По результатам заседания Комиссии составляется протокол, который подписывается Председателем и присутствующими членами Комиссии по форме согласно приложению к настоящему Положению.
На основании решения членов Комиссии в модуле "Рабочее место сотрудника государственного органа" на портале социальных услуг секретарь Комиссии в электронном виде формирует протокол с приложением подписанного членами Комиссии протокола.
_____________________________
Приложение
к Типовому положению
о Комиссии
по вопросам портала
социальных услуг
Форма
Протокол комиссии по вопросам портала социальных услуг
№ ____ от __ ___________ 20___года
Комиссия ______________________________________________, (регион)
рассмотрев:
заявление на регистрацию на портале социальных услуг;
заявление на допуск товара (ов) и (или) услуг на портал социальных услуг;
заявление на снятие с регистрации на портале социальных услуг
полное наименование или фамилия, имя, отчество (при его наличии)
поставщика _________________________________________________________
бизнес идентификационный номер/ индивидуальный идентификационный номер
поставщика _________________________________________________________
вид деятельности поставщика __________________________________________
вынесла решение (выбрать нужное):
о регистрации поставщика на портале социальных услуг;
об отказе в регистрации поставщика на портале социальных услуг по причине
(выбрать нужное):
недостоверности внесенных сведений поставщика, указанных в пункте 7 Правил;
отсутствия в представленных документах необходимых реквизитов;
наличия в представленных документах нечетких и неразборчивых записей, явных
подчисток, приписок, зачеркнутых слов, нерасшифрованных сокращений,
исправлений, за исключением исправлений, заверенных подписью уполномоченного
лица и скрепленных печатью (при наличии);

Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 167-бабы 6-тармағының талаптарына сәйкес келмеуі бойынша тіркеуден бас тарту туралы;
әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталында өнім берушіні тіркеуден шығару туралы;
тауарды немесе қызметті әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталына жіберу туралы;
мынадай себеп бойынша (қажетін таңдау):
тауарлардың, көрсетілетін қызметтердің және олардың сипаттамаларының Сыныптауыштың талаптарына сәйкес келмеуі;
берілетін тауарға сәйкестік сертификатының немесе сәйкестік туралы декларацияның болмауы;
мемлекеттік тіркелуге және қайта тіркелуге тиісті медициналық бұйымдарға жататын техникалық көмекші (компенсаторлық) құралдар мен арнаулы жүріп-тұру құралдарын беру кезінде тіркеу куәлігінің болмауы;
тауарларды өткізу және (немесе) қызметтер көрсету үшін олардың шыққан жерін, сипаттамасын және бағасын растайтын құжаттардың болмауы;
мүгедектігі бар адамдар үшін санаторийлік-курорттық ұйымдардың қолжетімсіздігі немесе мүгедектігі бар адамдар үшін санаторийлік-курорттық ұйымдардың қолжетімділігі туралы деректердің болмауы;
қызмет, тауар және оның бейнесі туралы мәліметтерде олардың сипаттамаларына жатпайтын ақпарат көрсетілуі – осы Қағидаларда көзделмеген тауарларды және (немесе) қызметтерді ұсынудың қосымша шарттарын белгілеу, оның ішінде жарнамаларды, акцияларды, сондай-ақ қосымша тауарлар мен ақшалай сыйақыларды орналастыру;
осы өнім беруші тауарының осы моделіне қолданыстағы (жарияланған) өтінімнің болуы;
тауарлар мен көрсетілетін қызметтерді өткізуге тиісті лицензияның болмауы бойынша әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталына тауарды немесе қызметті жіберуден бас тарту туралы;
әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталының деректеріне талдау жүргізіп,
әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталында _________________________________
(тауардың немесе қызметтің атауы)
өнім берушілердің болмауы туралы қорытынды шығарды.
_____________
(комиссия мүшесінің
шешімі)
ЭЦҚ/ Қолы
_________________
(комиссия мүшесінің тегі, аты, әкесінің аты
(болған жағдайда)
_____________
(комиссия мүшесінің
шешімі)
ЭЦҚ/ Қолы
_________________
(комиссия мүшесінің тегі, аты, әкесінің аты
(болған жағдайда)
_____________
(комиссия Төрағасының
шешімі)
ЭЦҚ/ Қолы
_________________
(комиссия Төрағасының тегі, аты, әкесінің аты
(болған жағдайда)
2025 жылғы 4 наурыздағы
№ 67 /бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрінің
2023 жылғы 30 маусымдағы
№ 285 бұйрығына
1-қосымша
Тауарларды және (немесе) көрсетілетін қызметтерді берушілерді әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталында тіркеу немесе оларды тіркеуден шығару, сондай-ақ тауарларды және (немесе) көрсетілетін қызметтерді әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталына жіберу қағидалары

несоответствия требованиям пункта 6 статьи 167 Социального кодекса
Республики Казахстан;
о снятии с регистрации поставщика на портале социальных услуг;
о допуске товара или услуги на портал социальных услуг;
об отказе в допуске товара или услуги на портал социальных услуг по причине
(выбрать нужное):
несоответствия товаров, услуг и их характеристик требованиям Классификатора;
отсутствия сертификата соответствия или декларации о соответствии
на поставляемый товар;
отсутствия регистрационного удостоверения при поставке технических
вспомогательных (компенсаторных) средств и специальных средств передвижения,
относящихся к медицинским изделиям, подлежащим государственной регистрации
и перерегистрации;
отсутствия документов, подтверждающих происхождение, характеристики и цену
для реализации товаров и (или) оказания услуг;
недоступности санаторно-курортных организаций для лиц с инвалидностью или
отсутствия данных о доступности санаторно-курортных организаций для лиц
с инвалидностью;
отражения в сведениях об услуге, о товаре и его изображении информации,
не относящейся к их характеристикам – установление дополнительных условий
предоставления товаров и (или) услуг, не предусмотренных Правилами, в том числе
размещение реклам, акций, а также дополнительных товаров и денежных вознаграждений;
наличия действующей (опубликованной) заявки на данную модель товара данного поставщика;
отсутствия соответствующей лицензии на реализацию товаров и услуг;
проведя анализ данных портала социальных услуг, вынесла заключение об отсутствии
поставщиков _____________________________________________
(наименование товара или услуги)
на портале социальных услуг.
______________________
(решение члена комиссии)
ЭЦП/ Подпись
____________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
члена комиссии)
______________________
(решение члена комиссии)
ЭЦП/ Подпись
____________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
члена комиссии)
_____________________________
(решение Председателя комиссии)
ЭЦП/ Подпись
____________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Председателя комиссии)
Приложение 2 к приказу
от 4 марта 2025 года № 67
Приложение 1 к приказу
Заместителя Премьер-Министра
- Министра труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 30 июня 2023 года № 285
Правила регистрации поставщиков товаров и (или) услуг или их снятия с регистрации на портале социальных услуг, а также допуска товаров и (или) услуг на портал социальных услуг

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Тауарларды және (немесе) көрсетілетін қызметтерді берушілерді әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталында тіркеу немесе оларды тіркеуден шығару, сондай-ақ тауарларды және (немесе) көрсетілетін қызметтерді әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталына жіберу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 12-бабы 5) тармақшасының жиырма төртінші абзацына сәйкес әзірленді және Тауарларды және (немесе) көрсетілетін қызметтерді берушілерді әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталында тіркеу немесе оларды тіркеуден шығару, сондай-ақ тауарларды және (немесе) көрсетілетін қызметтерді әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталына жіберу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) арнаулы жүріп-тұру құралдары – мүгедектігі бар адамның жүріп-тұруын қамтамасыз ететін техникалық көмек түрі;
2) әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталы (бұдан әрі – портал) –Кодекске сәйкес мүгедектігі бар адамдар үшін өнім берушілер ұсынатын тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің құнын жергілікті атқарушы органдардың кепілдік берілген сома шегінде өтеуі шарттарымен оларға қол жеткізудің бірыңғай нүктесін білдіретін ақпараттандыру объектісі;
3) Еңбек ресурстарын дамыту орталығы (бұдан әрі – "ЕРДО" АҚ) – Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша уәкілетті мемлекеттік органның жанынан құрылатын, еңбек нарығын ақпараттық-талдамалық жағынан сүйемелдеуді, жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларын, жұмыспен қамту қызметтерін әдіснамалық жағынан қолдауды, әлеуметтік-еңбек саласының бірыңғай ақпараттық жүйесін дамыту мен қолдап отыруды қамтамасыз ететін заңды тұлға;
4) жеке көмекші – жүріп-тұруы қиын бірінші топтағы мүгедектігі бар адамды бірге алып жүру және объектілерге барған кезде көмек көрсету бойынша қызметтер көрсететін адам;
5) көрсетілетін қызметтер – жеке көмекшінің, ымдау тілі маманының қызметтері, санаторийлік-курорттық емдеуді ұсыну;
6) порталда тауарды және (немесе) қызметті беруші (бұдан әрі – өнім беруші) – заңды тұлға және кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын жеке тұлға;
7) техникалық көмекші (компенсаторлық) құралдар (бұдан әрі – ОТҚ):
протездік-ортопедиялық құралдар – аяқ-қолдың жоқтығын немесе дененің басқа да мүшелерін алмастыратын, аурудың немесе денсаулыққа зақым келудің салдарынан организмнің бұзылған немесе жоғалтқан функцияларының орнын толтыратын құралдар;
сурдотехникалық құралдар – есту қабілетінің бұзылуын түзеуге және оның орнын толтыруға арналған техникалық құралдар, сондай-ақ дыбысты күшейтетін байланыс және ақпарат беру құралдары;
тифлотехникалық құралдар – мүгедектігі бар адамдардың көру қабілетінің бұзылуы салдарынан жоғалтқан мүмкіндіктерін түзеуге және олардың орнын толтыруға бағытталған құралдар;
міндетті гигиеналық құралдар – табиғи физиологиялық мұқтаждықтарды және қажеттіліктерді қанағаттандыруға арналған құралдар;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила регистрации поставщиков товаров и (или) услуг или их снятия с регистрации на портале социальных услуг, а также допуска товаров и (или) услуг на портал социальных услуг (далее – Правила) разработаны в соответствии с абзацем двадцать четвертым подпункта 5) статьи 12 Социального кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс) и определяют порядок регистрации поставщиков товаров и (или) услуг или их снятия с регистрации на портале социальных услуг, а также допуска товаров и (или) услуг на портал социальных услуг.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) специальные средства передвижения – вид технической помощи, обеспечивающей передвижение лица с инвалидностью;
2) портал социальных услуг (далее – портал) – объект информатизации, представляющий собой единую точку доступа к товарам и услугам, предоставляемым поставщиками для лиц с инвалидностью на условиях возмещения местными исполнительными органами их стоимости в пределах гарантированной суммы в соответствии с Кодексом;
3) Центр развития трудовых ресурсов (далее – АО "ЦРТР") – юридическое лицо, создаваемое по решению Правительства Республики Казахстан при уполномоченном государственном органе, обеспечивающее информационно-аналитическое сопровождение рынка труда, активных мер содействия занятости, методологическую поддержку служб занятости, развитие и сопровождение единой информационной системы социально-трудовой сферы;
4) индивидуальный помощник – лицо, оказывающее услуги по сопровождению лица с инвалидностью первой группы, имеющего затруднение в передвижении, и оказанию помощи при посещении объектов;
5) услуги – услуги индивидуального помощника, специалиста жестового языка, предоставление санаторно-курортного лечения;
6) поставщик товара и (или) услуги на портале (далее – поставщик) – юридическое лицо и физическое лицо, осуществляющее предпринимательскую деятельность;
7) технические вспомогательные (компенсаторные) средства (далее – ТСР):
протезно-ортопедические средства – средства, замещающие отсутствующие конечности или другие части тела, компенсирующие нарушенные или утраченные функции организма вследствие заболевания или повреждения здоровья;
сурдотехнические средства – технические средства для коррекции и компенсации нарушений слуха, а также усиливающие звук средства связи и передачи информации;
тифлотехнические средства – технические средства, направленные на коррекцию и компенсацию утраченных возможностей лиц с инвалидностью в результате нарушения зрения;
обязательные гигиенические средства – средства, предназначенные для отправления естественных физиологических нужд и потребностей;

8) санаторийлік-курорттық емдеу – адамдардың санаторийлік-курорттық ұйымда уақытша болу жағдайында жүргізілетін медициналық оңалту түрі;
9) ымдау тілі маманы – мүгедектігі бар адамдар үшін қандай да бір тілден дактильді әліпбиге және (немесе) ымдау тілінде сурдоаударма жасау бойынша қызмет көрсететін маман.
2-тарау. Өнім берушілерді порталға тіркеу және оларды порталда тіркеуден шығару тәртібі
1-параграф. Өнім берушілерді порталда тіркеу тәртібі
3. Порталда Кодекстің 167-бабы 6-тармағының талаптарына сәйкес:
1) берілетін ОТҚ, арнаулы жүріп-тұру құралдарына (бұдан әрі – тауарлар) сәйкестік сертификаты немесе сәйкестік туралы декларациясы бар;
2) мемлекеттік тіркелуге және қайта тіркелуге тиісті медициналық бұйымдарға жататын техникалық көмекші (компенсаторлық) құралдар мен арнаулы жүріп-тұру құралдарын беру кезінде тіркеу куәлігі бар;
3) берілетін тауарлардың және (немесе) көрсетілетін қызметтердің мүгедектігі бар адамдарға берілетін техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдардың, арнаулы жүріп-тұру құралдарының және көрсетілетін қызметтердің сыныптауышынның талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттарды ұсынған;
4) салық берешегі және әлеуметтік төлемдер бойынша берешегі жоқ;
5) банкроттық не тарату рәсіміне жатпайтын;
6) Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес мемлекеттік сатып алуға жосықсыз қатысушылар тізіліміне енгізілмеген;
7) Қазақстан Республикасының квазимемлекеттік сектордың жекелеген субъектілерінің сатып алуы туралы заңнамасында көзделген сатып алуға жосықсыз қатысушылар тізіліміне және (немесе) Ұлттық әл-ауқат қорының сенімсіз әлеуетті өнім берушілері (өнім берушілері) тізбесіне енгізілмеген;
8) тауарларды өткізу және (немесе) қызметтер көрсету үшін олардың шыққан жерін, сипаттамасын және бағасын растайтын құжаттарды ұсынған;
9) "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес айналысу үшін лицензия алу талап етілетін қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар;
10) ымдау тілі маманы қызметін көрсету кезінде біліктілігін растайтын құжаты бар өнім берушілер тіркеледі.
3-тармақтың бірінші бөлігінің талаптары жеке көмекші көрсететін қызметтерге қолданылмайды.
Мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінде мәліметтер болмаған кезде өнім беруші растайтын құжаттарды электрондық түрде қоса бере отырып, мәліметтерді дербес енгізеді.
4. Порталда тіркелу үшін өнім берушілер Қазақстан Республикасының аккредиттелген куәландырушы орталығы берген электрондық цифрлық қолтаңбамен (бұдан әрі – ЭЦҚ) әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталында жасалатын шартқа (бұдан әрі – шарт) қол қояды.

8) санаторно-курортное лечение – вид медицинской реабилитации, проводимой в условиях временного пребывания лиц в санаторно-курортной организации;
9) специалист жестового языка – специалист, оказывающий услуги лицам с инвалидностью по сурдопереводу с какого-либо языка на дактильный алфавит и (или) язык жестов.
Глава 2. Порядок регистрации поставщиков на портале и их снятия с регистрации на портале
Параграф 1. Порядок регистрации поставщиков на портале
3. На портале регистрируются поставщики в соответствии с пунктом 6 статьи 167 Кодекса:
1) имеющие сертификат соответствия или декларацию о соответствии на поставляемые ТСР, специальные средства передвижения (далее – товары);
2) имеющие регистрационное удостоверение при поставке технических вспомогательных (компенсаторных) средств и специальных средств передвижения, относящихся к медицинским изделиям, подлежащим государственной регистрации и перерегистрации;
3) представившие документы, подтверждающие соответствие поставляемых товаров и (или) оказания услуг требованиям классификатора технических вспомогательных (компенсаторных) средств, специальных средств передвижения и услуг, предоставляемых лицам с инвалидностью;
4) не имеющие налоговой задолженности и задолженности по социальным платежам;
5) не подлежащие процедуре банкротства либо ликвидации;
6) не включенные в реестр недобросовестных участников государственных закупок в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках;
7) не включенные в реестр недобросовестных участников закупок и (или) перечень ненадежных потенциальных поставщиков (поставщиков) Фонда национального благосостояния, предусмотренные законодательством Республики Казахстан о закупках отдельных субъектов квазигосударственного сектора;
8) представившие документы, подтверждающие происхождение, характеристики и цену для реализации товаров и (или) оказания услуг;
9) имеющие лицензию на осуществление деятельности, для занятия которым требуется получение лицензии в соответствии с Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях";
10) имеющие документ, подтверждающий квалификацию при оказании услуги специалиста жестового языка.
Требования части первой пункта 3 не распространяются на услуги индивидуального помощника.
При отсутствии сведений в информационных системах государственных органов, сведения вносятся поставщиком самостоятельно с приложением подтверждающих документов в электронном виде.
4. Для регистрации на портале поставщики подписывают договор, заключаемый на портале социальных услуг (далее – договор) электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП), выданной аккредитованным удостоверяющим центром Республики Казахстан.

5. Өнім берушілер порталда тіркелу үшін мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінен қалыптастырылған деректер мен мәліметтерді қоса бере отырып, осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ЭЦҚ қол қойылған әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталында тіркеуге өтінішті (бұдан әрі – тіркеуге өтініш) ұсынады.
6. Шартқа қол қойылғаннан кейін мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінен "электрондық үкімет" шлюзі арқылы "Өнім берушінің кабинеті" модуліне ЭЦҚ-мен куәландырылған мынадай мәліметтер келіп түседі:
1) заңды тұлғалар үшін:
заңды мекенжайы;
ұйымның толық және қысқартылған атауы;
ұйым басшысының тегі, аты және әкесінің аты (болған жағдайда);
жылжымайтын мүлікке меншік құқығын және жалдау құқығын мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтер;
2) кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын жеке тұлғалар үшін:
заңды мекенжайы;
жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты (болған жағдайда);
дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркелу туралы мәліметтер;
3) жеке көмекшінің қызметін ұсынатын жеке тұлғалар үшін:
заңды мекенжайы;
жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты (болған жағдайда);
психикалық денсаулық саласындағы медициналық көмек көрсететін арнайы ұйымдарда диспансерлік есепке алудың болмауы туралы мәліметтер;
заңда белгіленген тәртіппен өтелмеген немесе алынбаған соттылығының болмауы туралы мәліметтер;
сот әрекетке қабілетсіз және әрекетке қабілеттілігі шектеулі деп таныған тұлғалардың арнайы есебінде болмауы туралы мәліметтер;
жеке көмекшімен туыс болуы туралы деректер;
жасқа байланысты шектеулерді ескергенде, он сегіз жасқа толғаны туралы деректер;
жеке көмекшінің қызметтерін көрсететін адамдардың кәсіби оқығаны туралы деректер.
Мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінде мәліметтер болмаған кезде өнім беруші мәліметтерді дербес енгізеді.
7. Мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінен келіп түскен мәліметтерге өнім беруші мынадай деректерді дербес енгізеді:
1) өнім берушінің байланыс деректері (ұялы телефоны нөмірі, байланыс телефон нөмірі, электрондық поштасының мекенжайы, сайт мекенжайы (болған жағдайда);
2) өнім берушінің банк деректемелері;
3) Сыныптауышқа сәйкес келетін тауардың (тауарлардың) және (немесе) көрсетілетін қызметтердің (қызметтің) атауы, сауда атауы, артикулы (болған жағдайда), тауарды дайындаушы;
4) жылжымайтын мүлікке меншік құқығын немесе жалдау құқығын мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтерді қоса бере отырып, қызмет көрсету және (немесе) тауарларды өткізу мекенжайы (мекенжайлары);
5) тауарларды сатып алғанын растайтын құжаттарды қоса бере отырып, қоймадағы тауар (тауарлар) саны;

5. Поставщики для регистрации на портале подают подписанное ЭЦП заявление на регистрацию на портале социальных услуг (далее – заявление на регистрацию) по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам с приложением сформированных данных и сведений, полученных из информационных систем государственных органов.
6. После подписания договора из информационных систем государственных органов через шлюз "электронного правительства" в модуль "Кабинет поставщика" поступают удостоверенные ЭЦП следующие сведения:
1) для юридических лиц:
юридический адрес;
полное и сокращенное наименование организации;
фамилия, имя и отчество (при его наличии) руководителя организации;
сведения о государственной регистрации права собственности и права аренды на недвижимое имущество;
2) для физических лиц, осуществляющих предпринимательскую деятельность:
юридический адрес;
фамилия, имя и отчество (при его наличии) физического лица;
сведения о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя;
3) для физических лиц, предоставляющих услуги индивидуального помощника:
юридический адрес;
фамилия, имя и отчество (при его наличии) физического лица;
сведения об отсутствии на учете в специализированных организациях, оказывающих медицинскую помощь в области психического здоровья;
сведения о не погашенной или не снятой в установленном законом порядке судимости;
сведения об отсутствии нахождения на специальном учете лиц, признанных судом недееспособными и ограниченно дееспособными;
сведения о наличии родства с индивидуальным помощником;
сведения о достижении восемнадцатилетнего возраста с учетом ограничений по возрасту;
сведения о профессиональном обучении лиц, оказывающих услуги индивидуального помощника.
При отсутствии сведений в информационных системах государственных органов сведения вносятся поставщиком самостоятельно.
7. К сведениям, поступившим из информационных систем государственных органов, поставщик самостоятельно вносит следующие данные:
1) контактные данные поставщика (номер мобильного телефона, номер контактного телефона, адрес электронной почты, адрес сайта (при наличии);
2) банковские реквизиты поставщика;
3) наименование товара (ов) и (или) услуг(и), соответствующих Классификатору, торговое наименование, артикул (при наличии), изготовитель товара;
4) адрес(а) предоставления услуг и (или) реализации товаров с приложением сведений о государственной регистрации права собственности или права аренды на недвижимое имущество;
5) количество товара (ов) на складе с приложением документов, подтверждающих их закуп;

6) санаторийлік-курорттық ұйымдарда барлық орындардың саны, оның ішінде мүгедектігі бар адамдар мен оларды алып жүретін адамдарға ай сайын жалпы төсек-орын санының кемінде 10 пайызы көлемінде берілетін орындар саны;
7) фотосуреттерін қоса бере отырып, өнім беруші объектісінің (лерінің) халықтың жүріп-тұруы шектеулі топтары үшін қолжетімділігі туралы (санаторийлік-курорттық емдеу кезінде), мүгедектігі бар адамдарға сүйемеледеу қызметтерін ұсыну (болған жағдайда) туралы мәліметтер;
8) растайтын құжаттарды қоса бере отырып, жабдықтың болуы (санаторийлік-курорттық емдеу, протездік-ортопедиялық көмек, есту аппаратымен қамтамасыз ете отырып есту протездік көмек, сөйлеу процессорын кохлеарлық имплантқа ауыстыру және баптау жөніндегі қызметтер көрсету кезінде) туралы, оның ішінде сатып алу фактісі туралы мәліметтер;
9) растайтын құжаттарды (дипломдар, сертификаттар, еңбек шарттары) қоса бере отырып, өнім берушінің және (немесе) қызмет көрсететін өнім берушінің мамандарының білімі, біліктілігі және жұмыс тәжірибесі туралы мәліметтер;
10) "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрі міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) бекітілген № 075/е нысан бойынша медициналық анықтаманың көшірмесі (жеке көмекшінің қызметтерін жеке тұлғалар көрсеткен кезде).
Растайтын құжаттар порталдағы "Өнім берушінің кабинеті" модулінде электрондық түрде тіркеледі.
8. Деректерді енгізу кезінде портал автоматтандырылған режимде осы Қағидалардың 6-тармағында көрсетілген жолдарды толтыруды тексереді.
9. Осы Қағидалардың 7-тармағында көзделген тексеруден өткеннен кейін деректер сақталады және порталдағы "Мемлекеттік орган қызметкерінің жұмыс орны" модуліне түседі.
10. Портал мәселелері жөніндегі комиссия (бұдан әрі – Комиссия) тіркеуге өтінішті, оның ішінде өнім беруші енгізген және мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінен келіп түскен мәліметтерді келіп түскен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қарайды.
11. Комиссия мүшелерінің шешімі негізінде порталда "Мемлекеттік орган қызметкерінің жұмыс орны" модулінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 26 мамырдағы № 180 бұйрығымен бекітілген Әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталы мәселелері жөніндегі комиссия туралы үлгілік ережеге (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32599 болып тіркелген) (бұдан әрі – Комиссия туралы үлгілік ереже) қосымшаға сәйкес нысан бойынша Комиссияның хаттамасы (бұдан әрі – хаттама) қалыптастырылады.

6) общее количество мест в санаторно-курортных организациях, в том числе мест, предоставляемых для лиц с инвалидностью и сопровождающих в объеме не менее 10 процентов от общего количества койко-мест ежемесячно;
7) сведения о доступности объекта (ов) поставщика для маломобильных групп населения (при оказании санаторно-курортного лечения) с прикреплением фотографий, о предоставлении лицам с инвалидностью услуг сопровождения (при наличии);
8) сведения о наличии оборудования (при оказании санаторно-курортного лечения, протезно-ортопедической помощи, слухопротезной помощи с обеспечением слуховым аппаратом, услуг по замене и настройке речевого процессора к кохлеарному импланту) с прикреплением подтверждающих документов, в том числе и о факте приобретения;
9) сведения об образовании, квалификации и опыте работы поставщика и (или) специалистов поставщика, оказывающих услуги, с приложением подтверждающих документов (дипломы, сертификаты, трудовые договора);
10) копия медицинской справки формы № 075/у, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21579) (при оказании услуг индивидуального помощника физическими лицами).
Подтверждающие документы прикрепляются в электронном виде в модуле "Кабинет поставщика" на портале.
8. При внесении данных, порталом в автоматизированном режиме производится проверка заполнения полей, указанных в пункте 6 настоящих Правил.
9. После прохождения проверки, предусмотренной пунктом 7 настоящих Правил, данные сохраняются и поступают в модуль "Рабочее место сотрудника государственного органа" на портале.
10. Комиссия по вопросам портала (далее – Комиссия) рассматривает заявление на регистрацию, в том числе сведения, внесенные поставщиком и поступившие из информационных систем государственных органов, в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня его поступления.
11. На основании решения членов Комиссии в модуле "Рабочее место сотрудника государственного органа" на портале формируется протокол Комиссии (далее – протокол) по форме согласно приложению к Типовому положению о Комиссии по вопросам портала социальных услуг, утвержденному приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 26 мая 2023 года № 180 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 32599) (далее – типовое положение о Комиссии).

12. Комиссия шешімі шығарылғаннан кейін "Өнім берушінің кабинеті" модулінде тіркеуге өтініштің мәртебесі көрсетіледі: тіркеуге жіберілген кезде "Мақұлданды" немесе бас тарту себептерін көрсете отырып "Бас тартылды":
1) осы Қағидалардың 7-тармағында көрсетілген өнім берушінің енгізілген мәліметтерінің дәйексіздігі;
2) ұсынылған құжаттарда қажетті деректемелердің болмауы;
3) уәкілетті тұлғаның қолымен расталған және мөрімен (болған жағдайда) бекітілген түзетулерді қоспағанда, ұсынылған құжаттарда анық емес және оқылмайтын жазбалардың, анық өшірулердің, жазбалардың, сызылған сөздердің, шифрланбаған қысқартулардың, түзетулердің болуы;
4) Кодекстің 167-бабы 6-тармағының талаптарына сәйкес келмеуі.
13. Өнім берушілерді порталда тіркеу заңды тұлғалардың бизнес-сәйкестендіру нөмірі, заңды мекенжайды тіркеу орны бойынша жеке тұлғалардың жеке сәйкестендіру нөмірі бойынша жүргізіледі.
Заңды мекенжайы өзгерген кезде Комиссия өнім берушінің бұрын берілген өтінішін, оның ішінде өнім беруші енгізген және мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінен келіп түскен мәліметтерді 5 (бес) жұмыс күні ішінде қарайды және осы Қағидалардың 12-тармағында көрсетілген бас тарту себептері анықталған кезде ақпаратты 1 (бір) жұмыс күні ішінде өнім берушінің заңды мекенжайы бойынша Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы реттеу және бақылау комитетінің аумақтық бөлімшесіне (бұдан әрі – аумақтық бөлімше) жібереді.
14. Комиссия тауарлар мен көрсетілетін қызметтерді берушілерді порталға тіркеу туралы шешім шығарған кезде электрондық түрде:
әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталындағы ОТҚ мен арнаулы жүріп-тұру құралдарын берушілердің тіркелімі;
әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталындағы санаторийлік-курорттық емдеу бойынша өнім берушілердің тіркелімі;
әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталындағы ымдау тілі мамандарының тізілімі;
әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталындағы жеке көмекшілердің тізілімі қалыптастырылады.
2-параграф. Порталда өнім берушілерді тіркеуден шығару тәртібі
15. Өнім беруші:
1) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша порталда тіркеуден шығару туралы өтініш берген;
2) кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын жеке тұлға қайтыс болған немесе қызметін тоқтатқан, заңды тұлға қызметін тоқтатқан;
3) Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес мемлекеттік сатып алуға жосықсыз қатысушылардың тізіліміне енгізілген;
4) Қазақстан Республикасының квазимемлекеттік сектордың жекелеген субъектілерінің сатып алуы туралы заңнамасында көзделген сатып алуға жосықсыз қатысушылардың тізіліміне және (немесе) Ұлттық әл-ауқат қорының сенімсіз әлеуетті өнім берушілерінің (өнім берушілердің) тізбесіне енгізілген;

12. После вынесения решения Комиссии в модуле "Кабинет поставщика" отражается статус заявления на регистрацию: "Одобрено" при допуске к регистрации или "Отказано" с указанием причин отказа:
1) недостоверность внесенных сведений поставщика, указанных в пункте 7 настоящих Правил;
2) отсутствие в представленных документах необходимых реквизитов;
3) наличие в представленных документах нечетких и неразборчивых записей, явных подчисток, приписок, зачеркнутых слов, нерасшифрованных сокращений, исправлений, за исключением исправлений, заверенных подписью уполномоченного лица и скрепленных печатью (при наличии);
4) несоответствие требованиям пункта 6 статьи 167 Кодекса.
13. Регистрация поставщиков на портале проводится по бизнес-идентификационному номеру юридических лиц, по индивидуальному идентификационному номеру физических лиц по месту регистрации юридического адреса.
При изменении юридического адреса, Комиссия рассматривает ранее поданное заявление поставщика, в том числе сведения, внесенные поставщиком и поступившие из информационных систем государственных органов, в течение 5 (пяти) рабочих дней, и при выявлении причин отказа, указанных в пункте 12 настоящих Правил, направляет информацию в территориальное подразделение Комитета регулирования и контроля в сфере социальной защиты Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан по месту юридического адреса поставщика (далее – территориальное подразделение) в течение 1 (одного) рабочего дня.
14. При вынесении решения Комиссии о регистрации поставщиков товаров и услуг на портал в электронном виде формируется:
регистр поставщиков ТСР и специальных средств передвижения на портале социальных услуг;
регистр поставщиков санаторно-курортного лечения на портале социальных услуг;
реестр специалистов жестового языка на портале социальных услуг;
реестр индивидуальных помощников на портале социальных услуг.
Параграф 2. Порядок снятия поставщиков с регистрации на портале
15. Поставщик снимается с регистрации на портале в случаях:
1) подачи заявления на снятие с регистрации на портале по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
2) смерти или прекращения деятельности физического лица, осуществляющего предпринимательскую деятельность, прекращения деятельности юридического лица;
3) включения в реестр недобросовестных участников государственных закупок в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках;
4) включения в реестр недобросовестных участников закупок и (или) перечень ненадежных потенциальных поставщиков (поставщиков) Фонда национального благосостояния, предусмотренные законодательством Республики Казахстан о закупках отдельных субъектов квазигосударственного сектора;

5) Комиссия әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталында тіркеуден шығару туралы шешім шығарған жағдайларда порталда тіркеуден шығарылады.
16. Осы Қағидалардың 15-тармағының 2), 3) және 4) тармақшаларында көрсетілген жағдайларда мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінен тиісті деректер келіп түскен кезде өнім берушінің шарттық қатынастарын орындау мүмкіндігімен өнім берушінің өтініштерді, сондай-ақ осы өнім берушілерден мүгедектігі бар адамдардың тауарларға және (немесе) көрсетілетін қызметтерге тапсырыстарын беруі автоматты түрде бұғатталады. Мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінен алынған деректер апта сайын жаңартылып отырады.
17. Осы Қағидалардың 15-тармағының 5) тармақшасында көрсетілген жағдайда мүгедектігі бар адам өнім берушінің шарттық қатынастарын орындамағаны және (немесе) тиісінше орындамағаны туралы өзіне белгілі болған күннен бастап күнтізбелік 14 (он төрт) күннен кешіктірмей порталда тиісті ақпаратты орналастырады.
Аталған ақпаратты орналастырылған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде мүгедектігі бар адамның тұрғылықты жері бойынша Комиссия қарайды, ол өнім беруші тарапынан бұзушылықтардың болуын немесе болмауын айқындайды.
Өнім беруші тарапынан бұзушылықтар анықталған кезде ақпарат өнім берушінің тіркелген жері бойынша:
10 (он) жұмыс күні ішінде өнім беруші тарапынан ұсынылған ақпаратты тексеретін және бұзушылықтарды жою туралы және (немесе) порталда өнім берушіні тіркеуден шығару туралы шешім қабылдайтын Комиссияға;
аумақтық бөлімшеге беріледі.
18. Осы Қағидалардың 15-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген жағдайда өнім берушінің заңды мекенжайының орны бойынша Комиссия өнім берушіні порталда тіркеуден шығару туралы шешім қабылдайды және хаттамаға 2 (екі) жұмыс күні ішінде қол қояды.
19. Комиссия хатшысы өнім берушілерді порталдан шығару туралы хаттамаға қол қойылған күнінен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде оны порталға орналастырады және өнім берушіні порталда тіркеуден шығарады.
Порталда тіркеуден шығару осы Қағидалардың 15-тармағының 1), 3), 4) және 5) тармақшаларына сәйкес өнім берушіні тіркеуден шығару күніне шарттық қатынастардан босатпайды.
3-параграф. Өнім берушіні порталда тіркеуден шығарған жағдайларда порталда тіркеу тәртібі
20. Өнім берушіні порталда:
осы Қағидалардың 15-тармағының 3) және 4) тармақшаларында көзделген негіз бойынша тіркеуден шығарған кезде порталда кейін тіркеу ол туралы мәліметтер тиісті тізілімнен шығарылғаннан кейін жүзеге асырылады;
осы Қағидалардың 15-тармағының 5) тармақшасында көзделген негіз бойынша тіркеуден шығарған кезде оны кейін порталда тіркеу тіркеуден шығарылған күннен бастап кемінде бір жыл өткен соң жүзеге асырылады.
Порталда қайта тіркеу Комиссияның оң шешімінен кейін жүзеге асырылады.

5) вынесения Комиссией решения о снятии с регистрации на портале социальных услуг.
16. В случаях, указанных в подпунктах 2), 3) и 4) пункта 15 настоящих Правил, при поступлении соответствующих сведений из информационных систем государственных органов автоматически блокируется подача заявлений поставщиком, а также заказов товаров и (или) услуг у данных поставщиков лицами с инвалидностью, с возможностью исполнения поставщиком договорных отношений. Данные из информационных систем государственных органов обновляются еженедельно.
17. В случае, указанном в подпункте 5) пункта 15 настоящих Правил, лицо с инвалидностью не позднее 14 (четырнадцати) календарных дней со дня, когда ему стало известно о неисполнении и (или) ненадлежащем исполнении поставщиком договорных отношений, размещает на портале соответствующую информацию.
Данная информация в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня размещения рассматривается Комиссией по месту жительства лица с инвалидностью, которая определяет наличие или отсутствие нарушений со стороны поставщика.
При наличии нарушений со стороны поставщика, информация передается по месту регистрации поставщика в:
Комиссию, которая в течении 10 (десяти) рабочих дней проверяет представленную информацию со стороны поставщика и принимает решение об устранении нарушений и (или) о снятии с регистрации поставщика на портале;
территориальное подразделение.
18. Комиссия по месту юридического адреса поставщика в случае, указанном в подпункте 1) пункта 15 настоящих Правил, принимает решение о снятии с регистрации поставщика на портале и подписывает протокол в течение 2 (двух) рабочих дней.
19. Секретарь Комиссии в течение 1 (одного) рабочего дня со дня подписания протокола о снятии поставщиков с портала размещает его на портале и снимает поставщика с регистрации на портале.
Снятие с регистрации на портале в соответствии с подпунктами 1), 3), 4) и 5) пункта 15 настоящих Правил не освобождает поставщика от договорных отношений на дату снятия с регистрации.
Параграф 3. Порядок регистрации поставщика на портал в случаях снятия его с регистрации на портале
20. При снятии поставщика с регистрации на портале по основанию, предусмотренному:
подпунктами 3) и 4) пункта 15 настоящих Правил, последующая регистрация на портале осуществляется после исключения сведений о нем из соответствующего реестра;
подпунктом 5) пункта 15 настоящих Правил, последующая регистрация его на портале осуществляется не ранее чем через год со дня снятия с регистрации.
Повторная регистрация на портале осуществляется после вынесения положительного решения Комиссией.

21. Өнім берушіні порталда тіркеуден шығарған жағдайларда порталда тіркеу осы Қағидаларда бекітілген тәртіппен жүзеге асырылады.
2-тарау. Тауарларды және (немесе) көрсетілетін қызметтерді порталға жіберу тәртібі
22. Тауарлар мен көрсетілетін қызметтерді порталға жіберу өнім беруші ұсынған тауарлар және (немесе) көрсетілетін қызметтер туралы деректер негізінде жүзеге асырылады. Өнім беруші осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталына тауарды (тауарларды) және (немесе) көрсетілетін қызметтерді жіберуге арналған өтінішті (бұдан әрі – тауарлар мен көрсетілетін қызметтерді жіберуге арналған өтініш) қалыптастырған кезде мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінде осы Қағидалардың 3-тармағының 4)7) және 9) тармақшаларының мәліметтері тексеріледі.
Комиссия тауарларды және (немесе) көрсетілетін қызметтерді порталға жіберу үшін:
1) тауарлардың, көрсетілетін қызметтердің және олардың сипаттамаларының Сыныптауыштың талаптарына сәйкестігін:
1-1) берілетін тауарларға сәйкестік сертификатының немесе сәйкестік туралы декларацияның болуын;
1-2) мемлекеттік тіркелуге және қайта тіркелуге тиісті медициналық бұйымдарға жататын техникалық көмекші (компенсаторлық) құралдар мен арнаулы жүріп-тұру құралдарын беру кезінде тіркеу куәлігінің болуын;
1-3) тауарларды өткізу және (немесе) қызметтер көрсету үшін олардың шыққан жерін, сипаттамасын және бағасын растайтын құжаттардың болуын қарайды.
Порталда сатылатын тауарлар мен көрсетілетін қызметтер Сыныптауышта көрсетілген сипаттамаларға сәйкес немесе олардан жоғары болуға тиіс;
2) өнім беруші ұсынған деректер негізінде мүгедектігі бар адамдар үшін санаторийлік-курорттық ұйымдардың қолжетімділігін;
3) көрсетілетін қызмет, тауар және оның бейнесі туралы мәліметтерде олардың сипаттамаларына жатпайтын ақпараттың болуын – осы Қағидаларда көзделмеген тауарларды және (немесе) көрсетілетін қызметтерді ұсынудың қосымша шарттарын белгілеуді, оның ішінде жарнамаларды, акцияларды, сондай-ақ қосымша тауарлар мен ақшалай сыйақыларды орналастыруды;
4) осы өнім беруші тауарының осы моделіне қолданыстағы (жарияланған) өтінімнің болуын қарайды.
23. Қарау нәтижелері бойынша Комиссия осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тауарлар мен көрсетілетін қызметтерді жіберуге өтініш келіп түскен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде шешім қабылдайды және Комиссия мүшелері ЭЦҚ шешіміне қол қояды.
24. Комиссия мүшелерінің шешімі негізінде "Мемлекеттік орган қызметкерінің жұмыс орны" модулінде Комиссия хатшысы 1 (бір) жұмыс күні ішінде Комиссия туралы үлгілік ережеге қосымшаға сәйкес нысан бойынша электрондық түрде хаттаманы қалыптастырады.

21. Регистрация поставщика на портал в случаях снятия его с регистрации на портале осуществляется в порядке, утвержденном настоящими Правилами.
Глава 2. Порядок допуска товаров и (или) услуг на портал
22. Допуск товаров и услуг на портал осуществляется на основании данных о товарах и (или) услугах, представленных поставщиком. При формировании поставщиком заявления на допуск товара (ов) и (или) услуг на портал социальных услуг по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам (далее – заявление на допуск товаров и услуг) в информационных системах государственных органов проверяются сведения подпунктов 4) – 7) и 9) пункта 3 настоящих Правил.
Комиссия для допуска товаров и (или) услуг на портал рассматривает:
1) соответствие товаров, услуг и их характеристик требованиям Классификатора:
1-1) наличие сертификата соответствия или декларации о соответствии на поставляемые товары;
1-2) наличие регистрационного удостоверения при поставке технических вспомогательных (компенсаторных) средств и специальных средств передвижения, относящихся к медицинским изделиям, подлежащим государственной регистрации и перерегистрации;
1-3) наличие документов, подтверждающих происхождение, характеристики и цену для реализации товаров и (или) оказания услуг.
Товары и услуги, реализуемые на портале, должны соответствовать или быть выше характеристики, указанной в Классификаторе;
2) доступность санаторно-курортных организаций для лиц с инвалидностью на основании данных, представленных поставщиком;
3) наличие в сведениях об услуге, о товаре и его изображении информации, неотносящейся к его характеристикам – установление дополнительных условий предоставления товаров и (или) услуг, не предусмотренных настоящими Правилами, в том числе размещение реклам, акций, а также дополнительных товаров и денежных вознаграждений;
4) наличие действующей (опубликованной) заявки на данную модель товара данного поставщика.
23. По результатам рассмотрения Комиссия в течении 5 (пяти) рабочих дней со дня поступления заявления на допуск товаров и услуг по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам, принимает решение и члены Комиссии подписывают решение ЭЦП.
24. На основании решения членов Комиссии в модуле "Рабочее место сотрудника государственного органа" секретарем Комиссии в течение 1 (одного) рабочего дня в электронном виде формируется протокол по форме согласно приложению к типовому положению о Комиссии.

25. Комиссия шешімі шығарылғаннан кейін "Өнім берушінің кабинеті" модулінде тауарлар мен көрсетілетін қызметтерді жіберуге арналған өтініштің мәртебесі: шешім шығарылған күннен бастап 2 (екі) жыл ішінде тауарды және (немесе) көрсету мерзімін шектемей көрсетілетін қызметті жіберу арқылы "Мақұлданды" немесе мынадай бас тарту себептерін көрсете отырып "Бас тартылды" мәртебесі көрсетіледі:
1) тауарлардың, көрсетілетін қызметтердің және олардың сипаттамаларының Сыныптауыштың талаптарына сәйкес келмеуі:
1-1) берілетін тауарға сәйкестік сертификатының немесе сәйкестік туралы декларацияның болмауы;
1-2) мемлекеттік тіркелуге және қайта тіркелуге тиісті медициналық бұйымдарға жататын техникалық көмекші (компенсаторлық) құралдар мен арнаулы жүріп-тұру құралдарын беру кезінде тіркеу куәлігінің болмауы;
1-3) тауарларды өткізу және (немесе) көрсетілетін қызметтер көрсету үшін олардың шыққан жерін, сипаттамасын және бағасын растайтын құжаттардың болмауы;
2) мүгедектігі бар адамдар үшін санаторийлік-курорттық ұйымдардың қолжетімсіздігі немесе мүгедектігі бар адамдар үшін санаторийлік-курорттық ұйымдардың қолжетімділігі туралы деректердің болмауы;
3) көрсетілетін қызмет, тауар және оның бейнесі туралы мәліметтерде олардың сипаттамаларына жатпайтын ақпараттың көрсетілуі – осы Қағидаларда көзделмеген тауарларды және (немесе) көрсетілетін қызметтерді ұсынудың қосымша шарттарының белгіленуі, оның ішінде жарнамалардың, акциялардың, сондай-ақ қосымша тауарлар мен ақшалай сыйақылардың орналастырылуы;
4) осы өнім беруші тауарының осы моделіне қолданыстағы (жарияланған) өтінімнің болуы;
5) осы Қағидалардың 3-тармағының 9) тармақшасына сәйкес тауарлар мен көрсетілетін қызметтерді өткізуге тиісті лицензияның болмауы.
26. Комиссия жарты жылда кемінде бір рет Комиссия туралы үлгілік ережеге сәйкес порталда тіркелген өнім берушілердің, сондай-ақ тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің Сыныптауышқа сәйкестігіне мониторинг жүргізеді.
27. "ЕРДО" АҚ "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жұмыс істеу үшін лицензия алу талап етілетін қызметті жүзеге асыруға лицензияның болуына қатысты өнім берушілерге қойылатын талаптар бөлігінде мониторинг жүргізуге қатысады.
28. "ЕРДО" АҚ жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерін қоспағанда, Сыныптауышта және осы Қағидалардың 22-тармағының талаптарында баяндалған сипаттамаларға сәйкес келмейтін өнім берушілердің тауарларын және (немесе) көрсетілетін қызметтерін алып тастайды.
__________________________
Тауарларды және (немесе)
көрсетілетін қызметтерді
берушілерді әлеуметтік
көрсетілетін қызметтер
порталында тіркеу немесе
оларды тіркеуден шығару,
сондай-ақ тауарларды және
(немесе) көрсетілетін
қызметтерді әлеуметтік
көрсетілетін қызметтер
порталына жіберу
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталында тіркеуге өтініш
____________________________________________________________________
(өнім берушінің толық атауы немесе тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
____________________________________________________________________
(өнім берушінің бизнес сәйкестендіру нөмірі/жеке сәйкестендіру нөмірі)
Қызмет түрі __________________________________________________________
Заңды мекенжайы ____________________________________________________
(облыс, қала, аудан, елді мекен, көше атауы, үй/ғимарат нөмірі)
Электрондық пошта ___________________________________________________
Байланыс телефоны ___________________________________________________
Факс ________________________________________________________________
Әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталына жіберуді және тіркеуді сұраймын.
Мыналарды растаймын: барлық көрсетілген деректер ресми байланыстар болып табылады және оларға қызметтер көрсету және (немесе) тауарларды өткізу мәселелері бойынша кез келген ақпарат жіберілуі мүмкін; барлық қоса берілген құжаттар шындыққа сәйкес келеді және жарамды болып табылады.
Әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталының тіркеу және пайдалануы үшін ақпараттық жүйелердегі "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге келісім беремін.
Дербес деректерді немесе мәліметтерді порталдағы өнім берушілер тізілімінде және (немесе) тіркелімінде жариялауға келісім беремін ☐ иә, ☐ жоқ.
Күні 20__ жылғы __ _______
ЭЦҚ-мен куәландырылды _________________________________________
(өнім берушінің, басшының тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Тауарларды және (немесе)
көрсетілетін қызметтерді
берушілерді әлеуметтік
көрсетілетін қызметтер
порталында тіркеу немесе
оларды тіркеуден шығару,
сондай-ақ тауарларды және
(немесе) көрсетілетін
қызметтерді әлеуметтік
көрсетілетін қызметтер
порталына жіберу
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталында тіркеуден шығаруға өтініш
Әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталында тіркеуден шығаруды сұраймын
____________________________________________________________________
(өнім берушінің толық атауы немесе тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
____________________________________________________________________
(өнім берушінің бизнес сәйкестендіру нөмірі/жеке сәйкестендіру нөмірі)
Қызмет түрі __________________________________________________________
Заңды мекенжайы ____________________________________________________
(облыс, қала, аудан, елді мекен, көше атауы, үй/ғимарат нөмірі)
Электрондық пошта ___________________________________________________
Байланыс телефоны ___________________________________________________
Факс ________________________________________________________________
Мыналарды растаймын: барлық көрсетілген деректер ресми байланыстар болып табылады және оларға қызметтер көрсету және (немесе) тауарларды өткізу мәселелері бойынша кез келген ақпарат жіберілуі мүмкін; барлық қоса берілген құжаттар шындыққа сәйкес келеді және жарамды болып табылады.
Әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталының тіркеу және пайдалануы үшін ақпараттық жүйелердегі "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге келісім беремін.
Күні 20__ жылғы __ _______
ЭЦҚ-мен куәландырылды _________________________________________
(өнім берушінің, басшының тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Тауарларды және (немесе)
көрсетілетін қызметтерді
берушілерді әлеуметтік
көрсетілетін қызметтер
порталында тіркеу немесе
оларды тіркеуден шығару,
сондай-ақ тауарларды және
(немесе) көрсетілетін
қызметтерді әлеуметтік
көрсетілетін қызметтер
порталына жіберу қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталында тауарды (ларды) және (немесе) көрсетілетін қызметтерді жіберуге өтініш ____________________________________________________________________ (тауардың және (немесе) қызметтердің атауы)
әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталына жіберуді сұраймын.
Өнім беруші _________________________________________________________
(толық атауы немесе тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Өнім берушінің бизнес сәйкестендіру нөмірі/жеке сәйкестендіру нөмірі
____________________________________________________________________
Қызмет түрі __________________________________________________________
Қоса берілген барлық құжаттар мен мәліметтердің шындыққа сәйкес келетіндігін және дұрыс екенін растаймын.
Күні 20__ жылғы __ _______
ЭЦҚ-мен куәландырылды _________________________________________
(өнім берушінің, басшының тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)

25. После вынесения решения Комиссии в модуле "Кабинет поставщика" отражается статус заявления на допуск товаров и услуг: "Одобрено" с допуском товара на реализацию в течение 2 (двух) лет с даты вынесения решения и (или) услуги без ограничения срока ее оказания или "Отказано" с указанием причин отказа:
1) несоответствие товаров, услуг и их характеристик требованиям Классификатора:
1-1) отсутствие сертификата соответствия или декларации о соответствии на поставляемый товар;
1-2) отсутствие регистрационного удостоверения при поставке технических вспомогательных (компенсаторных) средств и специальных средств передвижения, относящихся к медицинским изделиям, подлежащим государственной регистрации и перерегистрации;
1-3) отсутствие документов, подтверждающих происхождение, характеристики и цену для реализации товаров и (или) оказания услуг;
2) недоступность санаторно-курортных организаций для лиц с инвалидностью или отсутствие данных о доступности санаторно-курортных организаций для лиц с инвалидностью;
3) в сведениях об услуге, о товаре и его изображении отражена информация, не относящаяся к их характеристикам – установление дополнительных условий предоставления товаров и (или) услуг, не предусмотренных настоящими Правилами, в том числе размещение реклам, акций, а также дополнительных товаров и денежных вознаграждений;
4) наличие действующей (опубликованной) заявки на данную модель товара данного поставщика;
5) отсутствие соответствующей лицензии на реализацию товаров и услуг согласно подпункту 9) пункта 3 настоящих Правил.
26. Комиссия не реже одного раза в полугодие проводит мониторинг зарегистрированных поставщиков на портале, а также товаров и услуг на соответствие Классификатору в соответствии с типовым положением о Комиссии.
27. АО "ЦРТР" участвует в проведении мониторинга в части требования к поставщикам наличия лицензии на осуществление деятельности, для занятия которым требуется получение лицензии в соответствии с Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях".
28. АО "ЦРТР" исключает товары и (или) услуги поставщиков, за исключением услуг индивидуального помощника и специалиста жестового языка, не соответствующих характеристикам, изложенным в Классификаторе и требованиям пункта 22 настоящих Правил.
__________________________
Приложение 1
к Правилам регистрации
поставщиков товаров и (или)
услуг или их снятия
с регистрации на портале
социальных услуг,
а также допуска товаров и (или)
услуг на портал социальных услуг
Форма
Заявление на регистрацию на портале социальных услуг
Прошу допустить и зарегистрировать на портале социальных услуг
____________________________________________________________________
(полное наименование или фамилия, имя, отчество (при его наличии) поставщика)
____________________________________________________________________
(бизнес идентификационный номер/ индивидуальный идентификационный номер
поставщика)
Вид деятельности _____________________________________________________
Юридический адрес ___________________________________________________
(область, город, район, населенный пункт, наименование улицы, номер дома/здания)
Электронная почта ____________________________________________________
Контактный телефон __________________________________________________
Факс ________________________________________________________________
Настоящим подтверждаю, что все указанные данные являются официальными
контактами и на них может быть направлена любая информация по вопросам
оказания услуг и (или) реализация товаров; все прилагаемые документы
соответствуют действительности и являются действительными.
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных в соответствии
со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите",
содержащихся в информационных системах, для регистрации и использования
портала социальных услуг.
Даю согласие на опубликование персональных данных или сведений в реестре
и (или) регистре поставщиков на портале ☐ да, ☐ нет.
Дата __ _______ 20__ года
Удостоверено ЭЦП ____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) поставщика, руководителя)
Приложение 2
к Правилам регистрации
поставщиков товаров и (или)
услуг или их снятия
с регистрации на портале
социальных услуг,
а также допуска товаров и (или)
услуг на портал социальных услуг
Форма
Заявление на снятие с регистрации на портале социальных услуг
Прошу снять с регистрации на портале социальных услуг
____________________________________________________________________
(полное наименование или фамилия, имя, отчество (при его наличии) поставщика)
____________________________________________________________________
(бизнес идентификационный номер/ индивидуальный идентификационный номер
поставщика)
Вид деятельности _____________________________________________________
Юридический адрес ___________________________________________________
(область, город, район, населенный пункт, наименование улицы, номер дома/здания)
Электронная почта ____________________________________________________
Контактный телефон __________________________________________________
Факс ________________________________________________________________
Настоящим подтверждаю, что все указанные данные являются официальными
контактами и на них может быть направлена любая информация по вопросам
оказания услуг и (или) реализации товаров; все прилагаемые документы
соответствуют действительности и являются действительными.
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных в соответствии
со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите",
содержащихся в информационных системах, для регистрации и использования
портала социальных услуг.
Дата __ _______ 20__ года
Удостоверено ЭЦП ______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) поставщика, руководителя)
Приложение 3
к Правилам регистрации
поставщиков товаров и (или)
услуг или их снятия
с регистрации на портале
социальных услуг,
а также допуска товаров и (или)
услуг на портал социальных услуг
Форма
Заявление на допуск товара (ов) и (или) услуг на портал социальных услуг
Прошу допустить на портал социальных услуг
____________________________________________________________________
(наименование товара и (или) услуг)
Поставщик __________________________________________________________
(полное наименование или фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Бизнес идентификационный номер/индивидуальный идентификационный
номер поставщика ____________________________________________________
Вид деятельности _____________________________________________________
Настоящим подтверждаю, что все приложенные документы и сведения соответствуют
действительности и являются достоверными.
Дата __ _______ 20__ года
Удостоверено ЭЦП ___________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) поставщика, руководителя)