Кейбір бұйрықтарға өзгерістер мен толықтырулар енгізу және кейбір бұйрықтардың күші жойылды деп тану туралы
Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің м.а. 2025 жылғы 20 наурыздағы № 116-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 20 наурызда № 35847 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.07.2025 бастап қолданысқа енгізіледі
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесі бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес кейбір бұйрықтардың күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Электрондық және биржалық сауда департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық 2025 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция
министрінің міндетін атқарушы
А. Нусупов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бәсекелестікті қорғау және
дамыту агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Экология және табиғи
ресурстар министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция
министрінің міндетін атқарушы
2025 жылғы 20 наурыздағы
№ 116-НҚ Бұйрықпен
бекітілген
Өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесі
1. "Тауар биржаларының электрондық сауда жүйесiне қойылатын мiндеттi талаптарын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 26 ақпандағы № 141 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10695 болып тіркелген) мынадай толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Тауар биржаларының электрондық сауда жүйесіне қойылатын міндетті талаптарда:
4-тармақ мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) пайдаланушының есептік жазбасы – тауар биржасының электрондық сауда жүйесінде сақталатын тауар биржасының мүшесі туралы оны тану (аутентификаттау) және биржалық сауда-саттыққа қатысу және мәмілелер жасасу үшін қол жеткізуді ұсыну үшін қажетті деректер жиынтығы;";
5-тармақ мынадай мазмұндағы 6-1) тармақшамен толықтырылсын:

О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы и признании утратившими силу некоторых приказов
Приказ и.о. Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 20 марта 2025 года № 116-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 марта 2025 года № 35847
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.07.2025
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения и дополнения.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы согласно приложению к настоящему приказу.
3. Департаменту электронной и биржевой торговли Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра торговли и интеграции Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие с 1 июля 2025 года и подлежит официальному опубликованию.
исполняющий обязанности
Министра торговли и интеграции
Республики Казахстан
А. Нусупов
"СОГЛАСОВАН"
Агентство по защите
и развитию конкуренции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство промышленности
и строительства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
Утвержден приказом
исполняющий обязанности
Министра торговли
и интеграции
Республики Казахстан
от 20 марта 2025 года
№ 116-НҚ
Перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения и дополнения
1. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 26 февраля 2015 года № 141 "Об утверждении обязательных требований к электронной торговой системе товарных бирж" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10695) следующие дополнения:
в Обязательных требованиях к электронной торговой системе товарных бирж, утвержденных указанным приказом:
пункт 4 дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) учетная запись пользователя – хранимая в электронной торговой системе товарной биржи совокупность данных о члене товарной биржи, необходимая для его опознавания (аутентификации) и предоставления доступа для участия в биржевых торгах и заключения сделок;";
пункт 5 дополнить подпунктом 6-1) следующего содержания:

"6-1) қаржылық мониторингті жүзеге асыратын және қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға, жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жөніндегі өзге де шараларды қабылдайтын уәкілетті органға нақты уақыт режимінде тауар биржасының электрондық сауда жүйесіне қашықтан қол жеткізу;";
мынадай мазмұндағы 9-4 тармақпен толықтырылсын:
"9-4. Пайдаланушының есептік жазбасын бұғаттау және биржалық тауарды сатуға (сатып алуға) өтінім беруді шектеу Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 30 наурыздағы № 280 бұйрығымен бекітілген Биржалық сауда қағидаларында көзделген негіздер бойынша тауар биржасының мүшесін аккредиттеу тоқтатыла тұрған жағдайда тауар биржасы жүзеге асырады (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10993 болып тіркелген).".
2. "Биржалық тауарлардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 26 ақпандағы № 142 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10587 болып тіркелген) мынадай толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Биржалық тауарлардың тізбесінде:
мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 4-1-жолмен толықтырылсын:
"
4-1
Көміртек бірліктері
Көміртек бірліктері
көміртегі квотасының бірлігі****
2811 21 000 0
офсетінің бірлігі*****
2811 21 000 0
";
мынадай мазмұндағы ескертпемен толықтырылсын:
"Ескертпе:
**** - тауар биржалары арқылы өткізілуге жататын көміртегі квоталарының көлемін Қазақстан Республикасы Экологиялық кодексінің 289-бабының 9-тармағына сәйкес квоталау субъектісі айқындайды.
***** - тауар биржалары арқылы өткізілуге жататын офсеттік бірліктердің көлемін жобаның өтініш берушісі Қазақстан Республикасы Экологиялық Кодексінің 298-бабының 7-тармағына сәйкес айқындайды.".
3. "Биржалық сауда қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 30 наурыздағы № 280 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10993 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Биржалық сауда қағидаларында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
1) ашылу бағасы – белгілі бір биржалық сауда-саттықта белгілі бір биржалық тауар (тауарлар тобы) бойынша жасалған алғашқы биржалық мәміленің бағасы;
2) базалық баға – биржалық сауда-саттық барысында биржалық тауарға белгіленетін, сауда сессиясы ішінде баға өзгерісінің ең төмен және ең жоғары деңгейін есептеу үшін қабылданатын баға;

"6-1) удаленный доступ уполномоченному органу, осуществляющему финансовый мониторинг и принимающий иные меры по противодействию легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма, финансированию распространения оружия массового уничтожения к электронной торговой системе товарной биржи в режиме реального времени;";
дополнить пунктом 9-4 следующего содержания:
"9-4. Блокировка учетной записи пользователя и ограничение в подаче заявки на продажу (покупку) биржевого товара, осуществляется товарной биржей в случае приостановления аккредитации члена товарной биржи, по основаниям, предусмотренным Правилами биржевой торговли, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 280 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10993).".
2. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 26 февраля 2015 года № 142 "Об утверждении перечня биржевых товаров" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10587) следующее дополнение:
в Перечне биржевых товаров, утвержденном указанным приказом:
дополнить строкой, порядковый номер 4-1 следующего содержания:
"
4-1
Углеродные единицы
Углеродные единицы
единица углеродной квоты****
2811 21 000 0
офсетная единица*****
2811 21 000 0
";
дополнить примечанием следующего содержания:
"Примечание:
**** - объем углеродных квот, подлежащих реализации через товарные биржи определяется субъектом квотирования в соответствии с пунктом 9 статьи 289 Экологического кодекса Республики Казахстан.
***** - объем офсетных единиц, подлежащих реализации через товарные биржи определяется заявителем проекта в соответствии с пунктом 7 статьи 298 Экологического кодекса Республики Казахстан.".
3. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 280 "Об утверждении Правил биржевой торговли" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10993) следующие изменения и дополнения:
в Правилах биржевой торговли, утвержденных указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
1) цена открытия – цена первой совершенной биржевой сделки по определенному биржевому товару (группе товаров) на определенном биржевом торге;
2) базовая цена – цена, устанавливаемая на биржевой товар в ходе биржевых торгов, принимаемая для исчисления минимального и максимального уровня изменения цены в течение торговой сессии;

3) биржалық сауда - биржалық сауда-саттықты электрондық нысанда жүргізу, мәмілелерді тіркеу және ресімдеу арқылы тауар биржасында жүзеге асырылатын биржалық тауарлар мен мерзімді келісімшарттарды сату (сатып алу) жөніндегі кәсіпкерлік қызмет;
4) биржалық брокер (бұдан әрі брокер) өз қызметін тауар биржасында жүзеге асыратын және клиенттің тапсырмасы бойынша, оның есебінен және мүддесі үшін биржалық тауармен мәмілелер жасайтын заңды тұлға;
5) биржалық дилер (бұдан әрі – дилер) - тауар биржасында өз қызметін жүзеге асыратын және биржалық тауармен өз мүдделері үшін және өз есебінен мәмілелер жасайтын кәсіпкерлік субъектісі;
6) биржалық қамтамасыз ету биржалық саудаға қатысушылар жасалатын биржалық мәмілелер бойынша өз міндеттемелерінің орындалуын қамтамасыз ету ретінде биржалық сауда-саттыққа қатысу үшін тауар биржасының клирингтік орталығына қайтарымды негізде енгізетін ақшалай қамтамасыз ету;
7) биржалық сауда – саттықтар-биржалық мәмілелер жасасу процесін автоматтандыруды қамтамасыз ететін тауар биржасының электрондық сауда жүйесіне берілген электрондық өтінімдер негізінде биржалық тауарлар бойынша мәмілелер жасауға бағытталған, биржалық сауда қағидалары шеңберінде жүргізілетін процесс;
8) биржалық саудаға қатысушылар – тауар биржасында биржалық сауданың белгіленген қағидалары бойынша өзара іс-қимыл жасайтын клиенттер, брокерлер, дилерлер және маркет-мейкерлер;
9) биржалық тауар – бірліктері барлық жағынан бірдей, ұқсас сипаттамалары бар және ұқсас компоненттерден тұратын биржалық тауарлардың тізбесіне және (немесе) әлеуметтік маңызы бар биржалық тауарлардың тізбесіне енгізілген стандартталған біртекті тауар, бұл оларға әртүрлі өндірушілерден партиялардың толық бірін-бірі алмастыру қасиетіне ие функцияларды орындауға мүмкіндік береді;
10) биржалық тауарды сатуға (сатып алуға) өтінім – биржалық сауда-саттыққа қатысушының биржалық тауарды сату (сатып алу) туралы ұсынысы (офертасы) немесе осы қағидаларға сәйкес биржалық мәміле жасасу үшін қажетті барлық шарттарды қамтитын биржалық тауарды сатып алу (сату) туралы ұсынысты қабылдау туралы биржалық сауда-саттыққа қатысушының хабарламасы (акцепті);
11) биржалық алым – тауар биржасы биржалық саудаға қатысушылардан биржалық мәмілені тіркегені үшін алатын комиссия;
12) есеп айырысу ұйымы – екінші деңгейдегі банк немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым, тауар биржасының клиринг орталығы биржалық сауда-саттықты жүргізу және (немесе) биржалық сауда-саттықта жасалған мәмілелер бойынша есеп айырысуды жүзеге асыру кезінде өзара іс-қимыл жасау тәртібі туралы шарт жасасқан ұйым;

3) биржевая торговля – предпринимательская деятельность по реализации (приобретению) биржевых товаров и срочных контрактов, осуществляемая на товарной бирже путем проведения биржевых торгов в электронной форме, регистрации и оформления сделок;
4) биржевой брокер (далее – брокер) – юридическое лицо, осуществляющее свою деятельность на товарной бирже и совершающее сделки с биржевым товаром по поручению, за счет и в интересах клиента;
5) биржевой дилер (далее – дилер) – субъект предпринимательства, осуществляющий свою деятельность на товарной бирже и совершающий сделки с биржевым товаром в своих интересах и за свой счет;
6) биржевое обеспечение – денежное обеспечение, вносимое на возвратной основе участниками биржевой торговли в клиринговый центр товарной биржи для участия в биржевых торгах в качестве обеспечения исполнения своих обязательств по заключаемым биржевым сделкам;
7) биржевые торги – процесс, проводимый в рамках настоящих Правил, направленный на совершение сделок по биржевым товарам на основе электронных заявок, поданных в электронную торговую систему товарной биржи, обеспечивающую автоматизацию процесса заключения биржевых сделок;
8) участники биржевой торговли – клиенты, брокеры, дилеры и маркет-мейкеры, взаимодействующие на товарной бирже по установленным правилам биржевой торговли;
9) биржевой товар – стандартизированный однородный товар, включенный в перечень биржевых товаров и (или) перечень социально значимых биржевых товаров, единицы которого идентичны во всех отношениях, имеют сходные характеристики и состоят из схожих компонентов, что позволяет им выполнять те же функции, обладающие свойством полной взаимозаменяемости партий от различных производителей;
10) заявка на продажу (покупку) биржевого товара – предложение (оферта) участника биржевых торгов о продаже (покупке) биржевого товара или уведомление (акцепт) участника биржевых торгов о принятии предложения о покупке (продаже) биржевого товара, содержащее все условия, необходимые для заключения биржевой сделки в соответствии с настоящими Правилами;
11) биржевой сбор – комиссия, взимаемая товарной биржей с участников биржевой торговли за регистрацию биржевой сделки;
12) расчетная организация – банк второго уровня или организация, осуществляющие отдельные виды банковских операций, с которой клиринговый центр товарной биржи заключил договор о порядке взаимодействия при проведении биржевых торгов и (или) осуществлении расчетов по сделкам, заключенным на биржевых торгах;

13) жеткiзу базисi – тауарды жеткiзу, тиiстi құжаттарды ресiмдеу, көлiк шығыстарын төлеу жөнiндегi мiндеттердi сатушы мен сатып алушы арасында бөлудi көздейтiн, сондай-ақ тауарға меншiк құқығының сатушыдан сатып алушыға ауысу сәтiн және тауардың кездейсоқ бүлiну немесе жоғалу тәуекелiн айқындайтын биржалық сауда құралының шарттары;
14) жабылу бағасы – белгілі бір биржалық сауда-саттықта белгілі бір биржалық тауар (тауарлар тобы) бойынша жасалған соңғы биржалық мәміленің бағасы;
15) клиент – биржалық тауармен мәмілелер жасау үшін брокердің көрсететін қызметтерін пайдаланатын жеке тұлға, оның ішінде дара кәсіпкер ретінде тіркелген жеке тұлға немесе заңды тұлға;
16) кросс-мәміле – брокер екі түрлі клиенттің тапсырмасы бойынша әрекет ете отырып, сатушы тарапынан да, сатып алушы тарапынан да әрекет ететін биржалық мәміле;
17) қосарланған қарсы аукцион режимі – биржалық мәмілелер сатушылар мен сатып алушылардың бәсекелестігі нәтижесінде жасырын жасалатын, ал биржалық тауардың бағасы сұраныс пен ұсыныстың тепе-теңдігі деңгейінде белгіленетін сауда режимі;
18) маркет-мейкер – баға белгілеулерді қою және мерзімді келісімшарттарды сатып алу және сату жөніндегі міндеттемелерді қабылдау арқылы биржалық нарықтың өтімділігін қалыптастыратын және қолдайтын заңды тұлға;
19) мұнай өнімдері – мұнай өнімдерінің жекелеген түрлері: бензин, авиациялық және дизель отыны, жол битумы;
20) мұнай өнімдерін беру жоспары – облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың Қазақстан Республикасында өндірілетін мұнай өнімдеріне ай сайынғы қажеттіліктерінің көлемі;
21) опциондық мәміле – объектісі опцион болып табылатын биржалық мәміле;
22) орташа өлшемді баға – нақты биржалық тауар үшін белгілі бір уақыт кезеңі ішінде (сауда сессиясы, сауда күні, сауда айы) биржалық сауда-саттықтың қорытындылары бойынша қалыптасқан, тиісті кезеңнің нақты кезеңінің ақша айналымы арасындағы арақатынасты есептеу арқылы алынатын баға;
23) спот-тауар – тез арада жеткізілетін немесе болашақта жеткізілетін қоймадағы тауар;
24) сауда лоты - биржалық тауарды сатуға (сатып алуға) арналған өтінімде көрсетілген биржалық тауардың саны еселенген болуға тиіс биржалық тауардың саны;
25) сауда күні – тауар биржасы биржалық сауда-саттықты өткізетін жұмыс күні;
26) сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) – сауда қызметі саласындағы мемлекеттік реттеуді және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;

13) базис поставки – условия биржевого торгового инструмента, предусматривающие распределение между продавцом и покупателем обязанностей по поставке товара, оформлению соответствующих документов, оплаты транспортных расходов, а также определяющие момент перехода права собственности на товар от продавца к покупателю и рисков случайного повреждения или утраты товара;
14) цена закрытия – цена последней совершенной биржевой сделки по определенному биржевому товару (группе товаров) на определенном биржевом торге;
15) клиент – физическое лицо, в том числе зарегистрированное в качестве индивидуального предпринимателя или юридическое лицо, пользующееся услугами брокера для совершения сделок с биржевым товаром;
16) кросс-сделка – биржевая сделка, при которой брокер, действуя по поручению двух разных клиентов, выступает как со стороны продавца, так и со стороны покупателя;
17) режим двойного встречного аукциона – режим торговли, при котором биржевые сделки заключаются анонимно в результате конкуренции продавцов и покупателей, а цена на биржевой товар устанавливается на уровне равновесия спроса и предложения;
18) маркет-мейкер – юридическое лицо, формирующее и поддерживающее ликвидность биржевого рынка путем выставления котировок и принятия обязательств по покупке и продаже срочных контрактов;
19) нефтепродукты – отдельные виды нефтепродуктов: бензин, авиационное и дизельное топливо, мазут, дорожный битум;
20) план поставок нефтепродуктов – объем ежемесячных потребностей областей, городов республиканского значения и столицы в нефтепродуктах, производимых в Республике Казахстан;
21) опционная сделка – биржевая сделка, объектом которой является опцион;
22) средневзвешенная цена – цена за конкретный биржевой товар, сложившаяся по итогам биржевых торгов в течение определенного период времени (торговая сессия, торговый день, торговый месяц), получаемая путем вычисления соотношения между денежным оборотом конкретного периода деленого на физический оборот соответствующего периода;
23) спот-товар – товар, находящийся на складе, с немедленной поставкой или с поставкой его в будущем;
24) торговый лот – количество биржевого товара, кратным которому должно быть количество биржевого товара, указанное в заявке на продажу (покупку) биржевого товара;
25) торговый день – день работы товарной биржи, в течение которого ею проводятся биржевые торги;
26) уполномоченный орган в области регулирования торговой деятельности (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий государственное регулирование и межотраслевую координацию в сфере торговой деятельности;

27) сауда режимі – тауар биржасының сауда жүйесінде өтінімдер жариялау және мәмілелер жасасу шарттарының жиынтығы;
28) сауда-саттық сессиясы – биржалық саудаға қатысушылар тауар биржасының сауда жүйесіне биржалық тауарды сатып алуға (сатуға) өтінімдер қоятын және олар бойынша биржалық мәмілелер жасалатын сауда-саттық күнінің уақыт кезеңі;
29) тауар биржасының мүшелері – тауар биржасы аккредиттеген брокерлер, сондай-ақ дилерлер мен маркет-мейкерлер;
30) тауар биржасы – акционерлік қоғамның ұйымдық-құқықтық нысанында құрылған, тауар биржасының электрондық сауда жүйесін пайдалана отырып, сауда-саттықты тікелей өткізу арқылы оларды ұйымдастырушылық және техникалық қамтамасыз етуді жүзеге асыратын заңды тұлға;
31) үміткер – тауар биржасының мүшесі ретінде тауар биржасында аккредиттеу рәсімінен өтуді қалайтын брокер, дилер, маркет-мейкер;
32) фьючерстік мәміле – объектісі фьючерс болып табылатын биржалық мәміле;
33) форвард мәмілесі – объектісі форвард болып табылатын биржалық мәміле.";
23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Тауар биржасы мынадай жағдайларда тауар биржасындағы аккредиттеудің күшін жою туралы шешім қабылдайды:
1) тауар биржасында аккредиттелген күннен бастап қатарынан күнтізбелік он екі ай ішінде дилердің, маркет-мейкердің қызметі жүзеге асырылмаған;
2) тауар биржасында брокер, дилер, маркет-мейкер қызметін жүзеге асыруды ерікті түрде тоқтату туралы шешім қабылдау;
3) лицензияның қолданылуы тоқтатыла тұрған, брокер лицензиясынан айырылған (қайтарып алынған).";
3-тарау алып тасталсын;
4-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-тарау. Маркет-мейкерлер қызметінің шарттары мен шектеулері";
34 және 35-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"34. Маркет-мейкердің қызметі базалық активі биржалық тауарлар болып табылатын мерзімді келісімшарттармен биржалық сауда-саттықта ғана жүзеге асырылады.
35. Маркет-мейкер биржалық сауда-саттыққа қатысады және биржалық сауда-саттықтың бағаларын, сұранысын, ұсынысын немесе көлемін қолдауды жүзеге асырады.";
мынадай мазмұндағы 35-1) тармақпен толықтырылсын:
"35-1. Маркет-мейкердің биржалық сауда-саттыққа дилер ретінде кемінде үш жыл үздіксіз қатысу тәжірибесі бар.";
6-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"6-тарау. Әлеуметтік маңызы бар биржалық тауарлардың тізбесіне енгізілген тауарлар бойынша биржалық сауда-саттық жүргізу шарттары (биржалық саудаға қатысушыларға қойылатын талаптар, бір сауда сессиясындағы сауда лотының ең жоғары және ең төменгі мөлшері, баға өтінімдерінің диапазоны, өткізілетін тауардың көлемі, биржалық тауарға ақы төлеу және оны жеткізу (тиеп жөнелту) фактілерін растайтын құжаттардың болуы)";

27) режим торговли – совокупность условий объявления заявок и заключения сделок в торговой системе товарной биржи;
28) торговая сессия – период времени торгового дня, в течение которого участники биржевой торговли выставляют в торговую систему товарной биржи заявки на покупку (продажу) биржевого товара и по ним заключаются биржевые сделки;
29) члены товарной биржи – брокеры, а также дилеры и маркет-мейкеры, аккредитованные товарной биржей;
30) товарная биржа – юридическое лицо, созданное в организационно-правовой форме акционерного общества, осуществляющее организационное и техническое обеспечение торгов путем их непосредственного проведения с использованием электронной торговой системы товарной биржи;
31) претендент – брокер, дилер, маркет-мейкер желающее пройти процедуру аккредитации в товарной бирже в качестве члена товарной биржи;
32) фьючерсная сделка – биржевая сделка, объектом которой является фьючерс;
33) форвардная сделка – биржевая сделка, объектом которой является форвард.";
пункт 23 изложить в следующей редакции:
"23. Товарная биржа принимает решение об аннулировании аккредитации на товарной бирже в случаях:
1) неосуществления деятельности дилера, маркет-мейкера в течение двенадцати последовательных календарных месяцев со дня аккредитации на товарной бирже;
2) принятия решения о добровольном прекращении осуществления деятельности брокера, дилера, маркет-мейкера;
3) приостановления действия лицензии, лишения (отзыва) лицензии брокера.";
главу 3 исключить;
заголовок главы 4 изложить в следующей редакции:
"Глава 4. Условия и ограничения деятельности маркет-мейкеров";
пункты 34 и 35 изложить в следующей редакции:
"34. Деятельность маркет-мейкера осуществляется только на биржевых торгах срочными контрактами, базовым активом которых являются биржевые товары.
35. Маркет-мейкер участвует в биржевых торгах и осуществляет поддержание цен, спроса, предложения или объема биржевых торгов.";
дополнить пунктом 35-1) следующего содержания:
"35-1. Маркет-мейкер имеет непрерывный опыт участия в биржевых торгах в качестве дилера не менее трех лет.";
заголовок главы 6 изложить в следующей редакции:
"Глава 6. Условия проведения биржевых торгов по товарам, включенным в перечень социально значимых биржевых товаров (требования к участникам биржевой торговли, максимальный и минимальный размер торгового лота в одной торговой сессии, диапазон ценовых заявок, объем реализуемого товара, наличие документов, подтверждающих факты оплаты и поставки (отгрузки) биржевого товара)";

44, 45 және 46-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"44. Тауар биржасында әлеуметтік маңызы бар биржалық тауарлар тізбесіне енгізілген тауарлар бойынша биржалық сауда-саттық жүргізу шарттары осы Қағидаларда тауарларды секцияларға бөлу және әрбір секцияға жеке талаптар қою жолымен айқындалады.
45. Секциялар бойынша талаптар:
1) бір сауда сессиясында сауда лотының ең жоғары және ең төменгі мөлшері;
2) тиісті тауардың биржалық саудасына қатысушыларға қойылатын талаптар;
3) тиісті биржалық тауармен биржалық сауда-саттықты ұйымдастыруға және өткізуге қойылатын талаптар;
4) баға өтінімдерінің диапазоны;
5) өткізілетін тауардың көлемі, биржалық тауарға ақы төлеу және жеткізу (тиеп жөнелту) фактілерін растайтын құжаттардың болуы.
46. Әрбір секция бойынша қойылатын талаптар үшін осы саладағы уәкілетті мемлекеттік орган жауапты болады. Тауар биржасы өзі сауда-саттықты жүзеге асыратын секцияларға қойылатын талаптарға сәйкестігі үшін жауапты болады.
Тауар биржалары арқылы міндетті түрде өткізуге жататын биржалық тауарлармен сауда-саттық мониторингін мемлекеттік басқарудың тиісті салаларында (бағыттарында) басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органдар жүргізеді.";
7-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"7-тарау. Биржалық сауда-саттықты жүргізу тәртібі";
48-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"48. Биржалық сауда-саттық қосарланған қарсы аукцион режимінде өткізіледі.";
50-тармақ алынып тасталсын;
51-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"51. Қосарланған қарсы аукцион режимінде биржалық сауда-саттыққа жіберілген әрбір биржалық тауарға тауар биржасы осы тауарды, оның сапалық сипаттамаларын, сондай-ақ жеткізудің базалық шарттарын сәйкестендіретін сауда құралының жеке кодын береді.";
52-тармақ алынып тасталсын;
53-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"53. Биржалық сауда-саттық мөлшері осы Қағидалардың 13-тарауында айқындалатын биржалық қамтамасыз етуді алдын ала енгізе отырып жүргізіледі.";
54-тармақ алынып тасталсын;
61, 62, 63, 64 және 65-тармақтар алып тасталсын;
66-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) биржалық мәміле жасалатын биржалық тауарға бағаны сатып алушылардың, сатушылардың ұсыныстарына бәсекелесу процесінде қалыптастыру және оны сатып алушы үшін ең жақсы баға ретінде (сатушылардан ең төмен баға) немесе сатушы үшін ең жақсы баға ретінде (сатып алушылардан ең жоғары баға) айқындау;";
67 және 68-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"67. Тауар биржаларына биржалық тауарлар мен әлеуметтік маңызы бар биржалық тауарлар тізбесіне енгізілмеген тауарлармен биржалық сауда-саттықты ұйымдастыруға жол берілмейді.

пункты 44, 45 и 46 изложить в следующей редакции:
"44. На товарной бирже условия проведения биржевых торгов по товарам, включенным в перечень социально значимых биржевых товаров определяются настоящими Правилами путем разделения товаров по секциям и выставление отдельных требований к каждой секции.
45. Требования по секциям включают:
1) максимальный и минимальный размер торгового лота в одной торговой сессии;
2) требования к участникам биржевой торговли соответствующим товаром;
3) требования к организации и проведению биржевых торгов соответствующим биржевым товаром;
4) диапазон ценовых заявок;
5) объем реализуемого товара, наличие документов, подтверждающих факты оплаты и поставки (отгрузки) биржевого товара.
46. Ответственность за предъявляемые требования по каждой секции несет уполномоченный государственный орган в данной области. Товарная биржа несет ответственность за соответствие требованиям, предъявляемым к секциям, по которым она осуществляет торги.
Мониторинг торгов биржевыми товарами, подлежащими обязательной реализации через товарные биржи, проводится государственными органами, осуществляющими руководство в соответствующих отраслях (сферах) государственного управления.";
заголовок главы 7 изложить в следующей редакции:
"Глава 7. Порядок проведения биржевых торгов";
пункт 48 изложить в следующей редакции:
"48. Биржевые торги проводятся в режиме двойного встречного аукциона.";
пункт 50 исключить;
пункт 51 изложить в следующей редакции:
"51. Каждому биржевому товару, допущенному к биржевым торгам в режиме двойного встречного аукциона, товарная биржа присваивает отдельный код торгового инструмента, который идентифицирует данный товар, его качественные характеристики, а также базовые условия поставки.";
пункт 52 исключить;
пункт 53 изложить в следующей редакции:
"53. Биржевые торги проводятся с предварительным внесением биржевого обеспечения, размер которого определяется Главой 13 настоящих Правил.";
пункт 54 исключить;
пункты 61, 62, 63, 64 и 65 исключить;
подпункт 3) пункта 66 изложить в следующей редакции:
"3) формирования цены на биржевой товар, по которой заключается биржевая сделка, в процессе конкурирования предложений покупателей, продавцов и определения ее, как наилучшей цены для покупателя (минимальная цена от продавцов) или как наилучшей цены для продавца (максимальная цена от покупателей);";
пункты 67 и 68 изложить в следующей редакции:
"67. Товарным биржам не допускается организация биржевых торгов товарами, не включенными в перечни биржевых товаров и социально значимых биржевых товаров.

Әлеуметтік маңызы бар биржалық тауарлармен биржалық сауда-саттықты Заңның 6-бабы 1-тармағының екінші бөлігіне сәйкес конкурс негізінде Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған тауар биржалары жүзеге асырады.
68. Қосарланған қарсы аукцион режимінде биржалық сауда-саттыққа қатысатын брокер онда бір және одан да көп клиенттерді ұсынады.
Бұл ретте брокер бір мезгілде сатушы мен сатып алушының мүдделерін ұсынбайды.";
81-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Осындай технологияларды пайдалана отырып жасалған мәмілелер жарамсыз деп танылады және тауар биржасы оларды жоюға тиіс.";
82-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"82. Өтінімдерді жинаудың, оларды тауар биржасының электрондық сауда жүйесіне енгізуге және жіберуге дайындаудың, сондай-ақ тауар биржасы мүшелері тарапынан оны пайдалана отырып жасалатын барлық іс-әрекеттерді бақылауды қамтамасыз ететін режимде жұмыс істейтін сауда жүйесінен ақпарат алудың және өңдеудің автоматтандырылған бағдарламалық-техникалық құралдары міндетті түрде тауар биржасының шешімімен сертификатталады.
Сауда-саттыққа қатысушылар тауар биржасы сертификаттамаған осындай бағдарламалық-техникалық құралдарды пайдалана отырып жасасқан мәмілелер жарамсыз деп танылады және тауар биржасы оларды жоюға тиіс.
Тауар биржасы жойған мәмілелер бойынша биржалық тауарлар келесі және (немесе) қосымша сауда сессиясы шеңберінде сауда-саттыққа қайта қойылады.";
83 тармақ алып тасталсын;
88 және 89 тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"88. Мерзімді келісімшарттармен биржалық сауда-саттықты ұйымдастыруды және өткізуді регламенттейтін тауар биржасының ішкі құжаттарына сәйкес жүргізіледі.
89. Биржалық сауда-саттықтың мәні ретінде пайдаланылатын мерзімді келісімшарттардың стандартты талаптары олардың тауар биржасы бекітетін ерекшеліктерімен айқындалады.";
95 және 96-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"95. Биржалық сауда-саттыққа қатысу үшін биржалық қамтамасыз етудің мөлшерін тауар биржасы осы Қағидаларға сәйкес биржалық қамтамасыз етудің мөлшері көзделген секцияларды қоспағанда, секцияның түріне қарай сауда-саттыққа қатысушы жоспарлаған биржалық мәміле сомасына проценттік қатынаста белгілейді және 3 проценттен аспайды.
Биржалық саудаға қатысушы 30 күнтізбелік күн ішінде биржалық мәміле бойынша өз міндеттемелерін орындамаған жағдайда, ол енгізген биржалық қамтамасыз етуді тауар биржасының клирингтік орталығы зардап шеккен тараптың пайдасына 5 жұмыс күні ішінде аударуға тиіс.
96. Биржалық саудаға қатысушы биржалық мәміле бойынша өз міндеттемелерін орындамаған жағдайда, ол енгізген биржалық қамтамасыз етуді тауар биржасының клирингтік орталығы зардап шеккен тараптың пайдасына 5 жұмыс күні ішінде аударуға тиіс.";
14 тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"14 тарау. Биржалық және биржадан тыс мәмілелерді есепке алу және тіркеу тәртібі";

Биржевые торги социально значимыми биржевыми товарами осуществляют товарные биржи, определенные Правительством Республики Казахстан на основании конкурса, согласно части второй пункта 1 статьи 6 Закона.
68. Брокер, участвующий в биржевых торгах в режиме двойного встречного аукциона, представляет в нем одного и более клиентов.
При этом брокер одновременно не представляет интересы продавца и покупателя.";
часть вторую пункта 81 изложить в следующей редакции:
"Сделки, заключенные с использованием подобных технологий, признаются ничтожными и подлежат аннулированию товарной биржей.";
пункт 82 изложить в следующей редакции:
"82. Автоматизированные программно-технические средства сбора, подготовки заявок к вводу и направления их в электронную торговую систему товарной биржи, а также получения и обработки информации из торговой системы, работающей в режиме, обеспечивающем контроль со стороны членов товарной биржи за всеми действиями, совершаемыми с ее использованием, в обязательном порядке сертифицируются решением товарной биржи.
Сделки, заключенные участниками торгов c использованием подобных программно-технических средств, не сертифицированных товарной биржей, признаются ничтожными и подлежат аннулированию товарной биржей.
Биржевые товары по аннулированным товарной биржей сделкам повторно выставляются на торги в рамках следующей и (или) дополнительной торговой сессии.";
пункт 83 исключить;
пункты 88 и 89 изложить в следующей редакции:
"88. Биржевые торги срочными контрактами проводятся в соответствии с внутренними документами товарной биржи, регламентирующими организацию и проведение торгов.
89. Стандартные условия срочных контрактов, используемых в качестве предмета биржевых торгов, определяются их спецификациями, утверждаемыми товарной биржи.";
пункты 95 и 96 изложить в следующей редакции:
"95. Размер биржевого обеспечения для участия в биржевых торгах устанавливается товарной биржей в процентном соотношении к планируемой участником торгов к заключению суммы биржевой сделки, в зависимости от вида секции и не превышает 3 процентов, за исключением секций где предусмотрен размер биржевого обеспечения в соответствии с настоящими Правилами.
В случае невыполнения участником биржевой торговли своих обязательств по биржевой сделке в течении 30 календарных дней, внесенное им биржевое обеспечение подлежит перечислению клиринговым центром товарной биржи в пользу пострадавшей стороны в течение 5 рабочих дней.
96. В случае невыполнения участником биржевой торговли своих обязательств по биржевой сделке, внесенное им биржевое обеспечение подлежит перечислению клиринговым центром товарной биржи в пользу пострадавшей стороны в течение 5 рабочих дней.";
заголовок главы 14 изложить в следующей редакции:

14-тараудың 1-параграфының тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Параграф 1. Биржадан тыс мәмілелерді тіркеу";
116 және 117-тармақтар алып тасталсын;
119 тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"119. Тауар биржасының дилерлері үшін оларды қаржылық тұрақты деп тану жөніндегі талаптар сауда-саттыққа қатысушыларды және оларға қойылатын талаптарды жіктеу жолымен сауданың тиісті сауда секцияларында тауар биржасы айқындайтын мөлшерде белгіленеді.
Тауар биржасының мүшесі, егер ол тауар биржасында айқындалатын мөлшерде жарғылық және (немесе) меншікті капиталдың болуы жөніндегі талаптарға сәйкес келсе, брокер ретінде қаржылық орнықты деп танылады.";
120, 121 және 122-тармақтар алып тасталсын;
131-тармақтың 5) және 6) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"5) биржалық сауда-саттыққа жіберілген тауардың ерекшелігі және жеткізу шартының стандартты нысаны;
6) биржалық сауда-саттыққа жіберілген тауарлардың сауда құралының кодтарын беру тәртібі;";
136 тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"136. Әрбір сауда күнінің қорытындысы бойынша тауар биржасы келесі жұмыс күнінен кешіктірмей өзінің интернет-ресурсының арнайы бөлімінде мынадай мәліметтерді қамтитын биржалық сауда-саттықтың нәтижелері туралы ақпаратты орналастырады:
биржалық тауарлар бойынша:
сатып алушының атауы;
сатушының атауы;
сауда-саттықты өткізу күні;
тауардың атауы немесе коды;
жасалған мәмілелер саны;
сауда-саттықты ашу және жабу бағасы;
мәмілелердің ең жоғары және ең төменгі және орташа өлшенген бағасы;
жеткізу шарттары;
сауда сессиясындағы барлық мәмілелер бойынша жалпы айналым.
Тауар биржасында жасалған мәмілелер туралы мәліметтер жалпыға қолжетімді болып табылады.";
21 және 22 тараулар алып тасталсын;
184 тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"184. Биржалық сауда-саттық осы Қағидалардың 70, 71, 72, 73 және 74-тармақтарында көзделген тәртіппен қосарланған қарсы аукцион режимінде өткізіледі.";
188 және 189-тармақтар алып тасталсын;
190 тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"190. Мұнай өнімдерінің биржалық саудасының қатысушылары тауар биржасында дилерлер ретінде аккредиттелген немесе аккредиттелген брокерлер арқылы әрекет ететін сатушылар мен сатып алушылар болып табылады.
Мұнай өнімдерінің биржалық саудасына қатысушыларға мыналар жатады:
1) мұнай өнімдерін сатушылар-мұнай өнімдерін өндірушілер және жеткізу жоспарына енгізілген мұнай берушілер, оның ішінде:
жол битумын сатушылар-өздеріне меншік құқығымен немесе өзге де заңды негіздерде тиесілі көмірсутек шикізатын қайта өңдеу процесінде өндірілген битум өндірушілер және битумның меншік иелері;

"Глава 14. Порядок учета и регистрации биржевых и внебиржевых сделок";
заголовок параграфа 1 главы 14 изложить в следующей редакции:
"Параграф 1. Регистрация внебиржевых сделок";
пункты 116 и 117 исключить;
пункт 119 изложить в следующей редакции:
"119. Для дилеров товарной биржи, требования по признанию их финансово устойчивыми устанавливаются в размере, определяемом товарной биржей на соответствующих торговых секциях торговли путем классификации участников торгов и требований к ним.
Член товарной биржи в качестве брокера признается финансово устойчивым, если он соответствует требованиям по наличию уставного и (или) собственного капитала в размере, определяемом товарной биржи.";
пункты 120, 121 и 122 исключить;
подпункты 5) и 6) пункта 131 изложить в следующей редакции:
"5) спецификацию товара, допущенного к биржевым торгам и стандартную форму договора поставки;
6) порядок присвоения кодов торгового инструмента товаров, допущенных к биржевым торгам;";
пункт 136 изложить в следующей редакции:
"136. По итогам каждого торгового дня товарная биржа не позднее следующего рабочего дня размещает в специальном разделе собственного интернет-ресурса информацию о результатах биржевых торгов, включающих в себя следующие сведения:
по биржевым товарам:
наименование покупателя;
наименование продавца;
дату проведения торгов;
наименование или код товара;
количество заключенных сделок;
цена открытия и закрытия торгов;
максимальную и минимальную и средневзвешенную цену сделок;
условия поставки;
общий оборот по всем сделкам за торговую сессию.
Сведения о сделках, заключенных на товарной бирже, являются общедоступными.";
главы 21 и 22 исключить;
пункт 184 изложить в следующей редакции:
"184. Биржевые торги проводятся в режиме двойного встречного аукциона в порядке, предусмотренном пунктами 70, 71, 72, 73 и 74 настоящих Правил.";
пункты 188 и 189 исключить;
пункт 190 изложить в следующей редакции:
"190. Участниками биржевых торгов нефтепродуктами являются продавцы и покупатели, аккредитованные товарной биржей в качестве дилера либо действующие через аккредитованных брокеров.
К участникам биржевых торгов нефтепродуктами относятся:
1) продавцы нефтепродуктов – производители нефтепродуктов и поставщики нефти, включенные в план поставок, в том числе:
продавцы дорожного битума – производители битума и собственники битума, произведенного в процессе переработки принадлежащего им на праве собственности или иных законных основаниях углеводородного сырья;

2) мұнай өнімдерін сатып алушылар-мұнай өнімдерін көтерме жеткізушілер, мұнай өнімдерін бөлшек саудада өткізушілер және түпкілікті тұтынушылар, оның ішінде:
авиациялық отынды сатып алушылар - авиакомпаниялар (түпкілікті тұтынушылар) және авиациялық отынды бөлшек сатушылар.
жол битумын сатып алушылар - битумды сақтау үшін тиісті инфрақұрылымы бар автомобиль жолдарын салу және жөндеу саласындағы қызметті жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар, сондай-ақ автомобиль жолдарын салу және жөндеу саласындағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органнан берілген ақпарат негізінде тауар биржасында биржалық сауда-саттыққа жіберілген битумды сақтау үшін тиісті инфрақұрылымы бар тұлғалар. Жол битумын сатып алушылардың тізбесі автомобиль жолдарын салу және жөндеу саласында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органның ресми интернет-ресурсында орналастырылады.";
201-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"201. Биржалық қамтамасыз ету мөлшері мәмілелердің болжамды сомасының 15 проценттен аспайды.";
202-тармақ алып тасталсын;
212 және 213-тармақтар алып тасталсын;
223-тармақ алып тасталсын;
228-тармақ алып тасталсын;
237-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"237. Биржалық қамтамасыз ету мөлшері болжамды мәміленің 3 проценттен аспайды.";
247-тармақ алып тасталсын;
265-тармақ алып тасталсын;
27-тарау алып тасталсын;
312-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"312. Биржалық қамтамасыз ету мөлшері болжамды мәміленің 5 проценттен аспайды.";
313-тармақ алып тасталсын.
4. "Тауар биржалары мәмілелері бойынша клирингтік қызметті жүзеге асыру қағидаларын және Тауар биржасы клирингтік орталығының аппараттық-бағдарламалық кешеніне қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 25 қарашадағы № 729 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12605 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Тауар биржалары мәмілелері бойынша клирингтік қызметті жүзеге асыру қағидаларында:
2-тармақ мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) ақша қаражатын есепке алудың клирингтік тіркелімі - тауар биржасы мүшелерінің ақша қаражаты қозғалысының есебін жүргізу үшін клирингтік ұйым пайдаланатын электрондық дерекқор;";
2-тармақтың 3) тармақшасы алып тасталсын;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Тауар биржасының клирингтік орталығы бір немесе бірнеше тауар биржаларына, электрондық сауда алаңдарына, сондай-ақ биржадан тыс мәмілелерге клирингтік қызмет көрсетуді жүзеге асырады.
Тауар биржасына бірнеше клирингтік орталықтардың клирингтік қызмет көрсетуіне жол берілмейді.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

2) покупатели нефтепродуктов – оптовые поставщики нефтепродуктов, розничные реализаторы нефтепродуктов и конечные потребители, в том числе:
покупатели авиационного топлива - авиакомпании (конечные потребители) и розничные реализаторы авиационного топлива.
покупатели дорожного битума – физические и юридические лица, осуществляющие деятельность в сфере строительства и ремонта автомобильных дорог с соответствующей инфраструктурой для хранения битума, а также лица, имеющие соответствующую инфраструктуру для хранения битума, допущенные к биржевым торгам на товарной бирже на основании информации, предоставленной от государственного органа, осуществляющего руководство в сфере строительства и ремонта автомобильных дорог. Перечень покупателей дорожного битума размещается на официальном интернет-ресурсе государственного органа, осуществляющего руководство в сфере строительства и ремонта автомобильных дорог.";
пункт 201 изложить в следующей редакции:
"201. Размер биржевого обеспечения составляет не более 15 процентов от предполагаемой суммы сделок.";
пункт 202 исключить;
пункты 212 и 213 исключить;
пункт 223 исключить;
пункт 228 исключить;
пункт 237 изложить в следующей редакции:
"237. Размер биржевого обеспечения составляет не более 3 процентов от предполагаемой сделки.";
пункт 247 исключить;
пункт 265 исключить;
главу 27 исключить;
пункт 312 изложить в следующей редакции:
"312. Размер биржевого обеспечения составляет не более 5 процентов от предполагаемой сделки.";
пункт 313 исключить.
4. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 25 ноября 2015 года № 729 "Об утверждении Правил осуществления клиринговой деятельности по биржевым сделкам и Требований к аппаратно-программному комплексу клирингового центра товарной биржи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12605) следующие изменения и дополнения:
в Правилах осуществления клиринговой деятельности по биржевым сделкам, утвержденных указанным приказом:
пункт 2 дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) клиринговый регистр учета денежных средств – электронная база данных, используемая клиринговой организацией для ведения учета движения денежных средств членов товарной биржи;";
подпункт 3) пункта 2 исключить;
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Клиринговый центр товарной биржи осуществляет клиринговое обслуживание одной или нескольких товарных бирж, электронных торговых площадок, а также внебиржевых сделок.
Не допускается клиринговое обслуживание товарной биржи несколькими клиринговыми центрами.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:

"5. Биржалық мәмілелер бойынша клирингтік қызметті жүзеге асыру үшін тауар биржасы клирингтік ұйыммен клирингтік қызмет көрсету туралы шарт жасасады.
Бірнеше клирингтік орталықтардың тауар биржасына клирингтік қызмет көрсетуіне жол берілмейді.";
мынадай мазмұндағы 7-1 және 7-2-тармақтармен толықтырылсын:
"7-1. Осы Қағидалардың 7-тармағында көрсетілген шарт жасалғаннан кейін биржалық сауда-саттықта жасалған мәмілелер бойынша есеп айырысулар ақша қаражатын есепке алудың клирингтік тіркелімінде ескеріледі.
Тауар биржасы мүшесінің ақшалай қаражаты есеп айырысу ұйымындағы клирингтік орталықтың ағымдағы шотына ақшалай қаражатты енгізу туралы растайтын құжаттарды ұсына отырып, тауар биржасы мүшесі тауар биржасының клирингтік орталығына жүгінген күннен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірілмей ақша қаражатын есепке алудың клирингтік тіркеліміне енгізіледі.
Бұл ретте тауар биржасының мүшесін биржалық қамтамасыз етуді қайтаруды тауар биржасының клирингтік орталығы биржалық қамтамасыз етуді қайтаруға өтініш берілген кезден бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей жүзеге асырады.
Тауар биржасының клирингтік орталығы, зардап шеккен тараптың пайдасына кінәлі тараптың биржалық қамтамасыз ету сомасын аудару жағдайларын қоспағанда, тауар биржасының мүшелері биржалық қамтамасыз ету ретінде енгізген ақшалай қаражатқа билік етпейді.
7-2. Биржалық мәмілелерге клирингтік қызмет көрсету үшін тауар биржасының клирингтік орталығы биржалық сауда-саттықтың әрбір қатысушысына биржалық қамтамасыз етуді және биржалық мәміле бойынша тауарға ақы төлеу үшін енгізілген ақшаны есепке алу бойынша бөлек тіркелімдері бар сауда шоттарын ашады.
Биржалық сауда-саттыққа қатысушылардың ақшасы тауар биржасының клиринг орталығының жеке банктік шотында сақталуға жатады.
Тауар биржасының клирингтік орталығы брокер мен оның клиенттері ақшасының бөлек есебін жүргізеді.
Тауар биржасының клирингтік орталығы әрбір жасалған мәміле бойынша оқшауланған биржалық қамтамасыз етудің есебін жүргізеді.";
14-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) тауар биржасы мүшесінің клирингтік есепке алу тіркелімдерінде ескерілетін ақша мен өзге де міндеттемелердің сомалары туралы, оның ішінде тауар биржасы мүшесінің берешегі туралы;";
мынадай мазмұндағы 14-1-тармақпен толықтырылсын:
"14-1. Тауар биржасының клирингтік орталығы осы Қағидалардың 14-тармағында көрсетілген тауар биржасының мүшесі туралы ақпаратты тікелей тауар биржасының мүшесіне оның жазбаша сұрау салуы негізінде ұсынуды қамтамасыз етеді. Осы ақпаратты ұсыну мерзімі сұрау салуды алған кезден бастап үш жұмыс күнінен аспайды.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Тауар биржасының клирингтік орталығының аппараттық-бағдарламалық кешеніне қойылатын талаптарда:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"5. Для осуществления клиринговой деятельности по биржевым сделкам товарная биржа заключает договор о клиринговом обслуживании с клиринговой организацией.
Заключение договора о клиринговом обслуживании между членом товарной биржи и клиринговой организацией не требуется.";
дополнить пунктами 7-1 и 7-2 следующего содержания:
"7-1. После заключения договора, указанного в пункте 7 настоящих Правил, расчеты по сделкам, заключенным на биржевых торгах, учитываются в клиринговом регистре учета денежных средств.
Денежные средства члена товарной биржи вносятся в клиринговый регистр учета денежных средств не позднее одного рабочего дня с даты обращения члена товарной биржи в клиринговый центр товарной биржи, с предоставлением подтверждающих документов о внесении денежных средств на текущий счет клирингового центра в расчетной организации.
При этом возврат биржевого обеспечения члена товарной биржи осуществляется клиринговым центром товарной биржи не позднее трех рабочих дней с момента подачи заявления на возврат биржевого обеспечения.
Клиринговый центр товарной биржи не распоряжается денежными средствами, внесенными членами товарной биржи в качестве биржевого обеспечения, за исключением случаев перечисления суммы биржевого обеспечения, виновной стороны в пользу пострадавшей стороны.
7-2. Для клирингового обслуживания биржевых сделок клиринговый центр товарной биржи открывает каждому участнику биржевых торгов торговые счета с раздельными регистрами по учету биржевого обеспечения и денег, внесенных для оплаты товара по биржевой сделке.
Деньги участников биржевых торгов подлежат хранению на отдельном банковском счете клирингового центра товарной биржи.
Клиринговый центр товарной биржи ведет раздельный учет денег брокера и его клиентов.
Клиринговый центр товарной биржи ведет учет заблокированного биржевого обеспечения по каждой совершенной сделке.";
подпункт 1) пункта 14 изложить в следующей редакции:
"1) о суммах денег и прочих обязательств, учитываемых на клиринговых регистрах учета члена товарной биржи, в том числе о задолженности члена товарной биржи;";
дополнить пунктом 14-1 следующего содержания:
"14-1. Клиринговый центр товарной биржи обеспечивает предоставление информации о члене товарной биржи, указанной в пункте 14 настоящих Правил, непосредственно члену товарной биржи на основании его письменного запроса. Срок предоставления данной информации не превышает трех рабочих дней с момента получения запроса.";
в Требованиях к аппаратно-программному комплексу клирингового центра товарной биржи, утвержденных указанным приказом:
пункт 3 изложить в следующей редакции:

"3. Биржалық саудаға қатысушылардың биржалық сауда-саттыққа олар енгізген биржалық қамтамасыз етудің мөлшеріне байланысты рұқсат беруін автоматтандырылған бақылауды қоса алғанда, клирингтік қызметті жүзеге асыру үшін клирингтік орталықтың қарамағында клиринг процесін автоматтандыруды қамтамасыз ететін аппараттық-бағдарламалық кешені болады.";
4-тармақта:
14) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"14) мынадай операцияларды автоматты түрде орындау:
тауар биржасы мүшесінің қаражатын бөлек есепке алу;
тауар биржасы қатысушысының биржалық қамтамасыз ету қаражатын бұғаттау және биржалық мәмілелерді жасау нәтижелері бойынша бұғаттау алып тастау;
тауар биржасы мүшелерінің бос қаражаты болған жағдайда саудаға жіберу (өтінімдер мен мәмілелер бойынша өз міндеттемелерін орындауды қамтамасыз ету ретінде бұғатталмаған);
биржалық қамтамасыз етуді есепке алу;";
17) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"17) электрондық цифрлық қолтаңбаны пайдалана отырып, қорғалған байланыс арналары арқылы клиенттерге, есеп айырысу ұйымдарына, тауар биржасына және монополияға қарсы органға ақпарат беру;";
6-тармақтың 1) тармақшасының үшінші және жетінші абзацы алып тасталсын;".
5. "Тауар биржаларының қызметіне қойылатын біліктілік талаптарын және оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің 2019 жылғы 3 қыркүйектегі № 31 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19342 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
бұйрықтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Тауар биржаларының, брокерлердің және тауар биржалары клирингтік орталықтарының қызметіне қойылатын біліктілік талаптарын және оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесін бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған тауар биржаларының, брокерлердің және тауар биржалары клирингтік орталықтарының қызметіне қойылатын біліктілік талаптарын және оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесін бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген тауар биржаларының қызметіне қойылатын біліктілік талаптары мен оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесі өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтардың осы тізбесіне қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
Өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір бұйрықтардың
тізбесіне қосымша
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция
министрінің
2019 жылғы 3 қыркүйектегі
№ 31 бұйрығымен
бекітілген
Тауар биржаларының, брокерлердің және тауар биржалары клирингтік орталықтарының қызметіне қойылатын біліктілік талаптарын және оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесі
№ р/с
Біліктілік талаптары мыналардың болуын қамтиды:
Біліктілік талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттар
тауар биржаларының қызметіне
1
"тауар биржасы" акционерлік қоғамы" атауын және қоғамның атауын қамтитын тауар биржасының фирмалық атауының болуын
осы біліктілік талаптарына 1-қосымшаға сәйкес тауар биржасының атауы туралы анық ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
2

"3. Для осуществления клиринговой деятельности клиринговый центр имеет в пользовании аппаратно-программный комплекс, обеспечивающий автоматизацию процесса клиринговой деятельности, включая автоматизированный контроль допуска участников биржевой торговли к биржевым торгам в зависимости от суммы внесенного ими биржевого обеспечения.";
в пункте 4:
подпункт 14) изложить в следующей редакции:
"14) автоматическое проведение следующих операций:
раздельный учет средств члена товарной биржи;
блокирование средств биржевого обеспечения члена товарной биржи и снятие блокирования по результатам заключения биржевых сделок;
допуск членов товарной биржи к торгам при наличии свободных денежных средств (не заблокированных в качестве обеспечения исполнения своих обязательств по заявкам и сделкам);
учет биржевого обеспечения;";
подпункт 17) изложить в следующей редакции:
"17) передача информации клиентам, расчетным организациям, товарной бирже и антимонопольному органу по защищенным каналам связи с использованием электронной цифровой подписи;";
абзац третий и седьмой подпункта 1) пункта 6 исключить;".
5. Внести в приказ Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 3 сентября 2019 года № 31 "Об утверждении Квалификационных требований и перечня документов, подтверждающих соответствие им, к деятельности товарных бирж" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19342) следующие изменения:
заголовок приказа изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Квалификационных требований и перечня документов, подтверждающих соответствие им, к деятельности товарных бирж, брокеров и клиринговых центров товарных бирж";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Квалификационные требования и перечень документов, подтверждающих соответствие им, к деятельности товарных бирж, брокеров и клиринговых центров товарных бирж.";
Квалификационные требования и перечень документов, подтверждающих соответствие им, к деятельности товарных бирж, утвержденных указанным приказом изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему перечню некоторых приказов, в которые вносятся изменения и дополнения.
Приложение
к перечню некоторых приказов,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Утвержден приказом
Министра торговли
и интеграции
Республики Казахстан
от 3 сентября 2019 года № 31
Квалификационные требования и перечень документов, подтверждающих соответствие им, к деятельности товарных бирж, брокеров и клиринговых центров товарных бирж
№ п/п
Квалификационные требования включают наличие:
Документы, подтверждающие соответствие квалификационным требованиям
к деятельности товарных бирж
1
фирменного наименования товарной биржи, включающее в себя наименование "акционерное общество "товарная биржа" и название общества
форма сведений, содержащая достоверную информацию о наименовании товарной биржи, согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям
2

биржалық мәмілелерді жасасу, сондай-ақ ақпаратты жинау, сақтау, өңдеу және ашу процесін автоматтандыруды қамтамасыз ететін және "Тауар биржаларының электрондық сауда жүйесіне қойылатын міндетті талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 26 ақпандағы № 141 бұйрығымен белгіленген талаптарға сәйкес келетін тауар биржасының электрондық сауда жүйесі. (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10695 болып тіркелген)
осы біліктілік талаптарына 1-қосымшаға сәйкес тауар биржасының электрондық сауда жүйесі туралы анық ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
3
бірегей желілік мекенжайы және (немесе) домендік атауы бар және арнайы бөлімдер (тауар биржасының аккредиттелген мүшелерінің тізбесі; биржалық сауда-саттықтың нәтижелері; биржалық тауарлардың баға белгіленімі; уәкілетті органға ұсынылатын) және тауар биржасының мемлекеттік және орыс тілдерінде (мәтіндік, графикалық, дыбыс-бейне немесе өзге де түрде) ақпарат орналастыруын қамтамасыз ететін есептік ақпарат
осы біліктілік талаптарына 1-қосымшаға сәйкес интернет-ресурс туралы шынайы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
4
тауар биржалары саласында клирингтік қызметпен айналысу құқығына лицензиясы бар тауар биржасының клирингтік орталығымен жасалған шарт
осы біліктілік талаптарына 1-қосымшаға сәйкес клирингтік орталық туралы шынайы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
5
кемінде екі миллиард теңге мөлшерінде жарғылық капиталдың болуы, бұл ретте кемінде бір миллиард теңге ақшамен енгізілуі тиіс
осы біліктілік талаптарына 1-қосымшаға сәйкес тауар биржасының жарғылық капиталы туралы анық ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
6
білім беру деңгейіне сәйкес келетін тауар биржасы қызметкерлерінің білікті құрамының болуын қамтиды (бірінші басшы үшін - жоғары білім, басшы лауазымдарды атқармайтын қызметкерлер үшін - жоғары және (немесе) орта білімнен кейінгі білім) және практикалық қызмет тәжірибесіне (бірінші басшы үшін - биржалық қызмет саласындағы жұмыс өтілі және (немесе) қаржы ұйымдарында кемінде үш жыл) және экономикалық қызмет және сыбайлас жемқорлық қылмыстар саласында қылмыс жасағаны үшін алынбаған немесе өтелмеген соттылығының болмауы (бірінші басшы үшін)
осы біліктілік талаптарына 1-қосымшаға сәйкес тауар биржасының бірінші басшысы мен қызметкерлерінің білімі және жұмыс өтілі туралы шынайы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны.
www.egov.kz "электрондық үкімет" веб-порталында соттылығының болуы не болмауы туралы анықтама алу.
7
тауар биржасы бекіткен (қабылдаған), тауар биржасына қатысушылар қызметінің шарттары мен тәртібін, тауар биржасының, оның органдарының, құрылымдық бөлімшелерінің жұмысын, көрсетілетін қызметтерді көрсетуді, оларға ақы төлеу тәртібі мен мөлшерін, тауар биржасындағы коммерциялық құпияны, сондай-ақ уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес тұрақты жұмыс істейтін биржалық төрелікті реттейтін ішкі құжаттары
осы біліктілік талаптарына 1-қосымшаға сәйкес тауар биржасының бекітілген ішкі құжаттары туралы анық ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
брокерлердің қызметіне
8
брокер қызметкерлерінің білім беру деңгейіне сәйкес келетін білікті құрамының болуын қамтиды (бірінші басшы үшін - жоғары білім, басшы лауазымдарды атқармайтын қызметкерлер үшін - жоғары және (немесе) орта білімнен кейінгі білім) және практикалық қызмет тәжірибесіне (бірінші басшы үшін - биржалық қызмет саласындағы жұмыс өтілі және (немесе) қаржы ұйымдарында кемінде үш жыл) және экономикалық қызмет және сыбайлас жемқорлық қылмыстар саласында қылмыс жасағаны үшін алынбаған немесе өтелмеген соттылығының болмауы (бірінші басшы үшін)
осы біліктілік талаптарына 2-қосымшаға сәйкес брокердің бірінші басшысы мен қызметкерлерінің білімі және жұмыс өтілі туралы шынайы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны.
www.egov.kz "электрондық үкімет" веб-порталында соттылығының болуы не болмауы туралы анықтама алу.
9
брокердің брокерлік қызметтер көрсету шарттарын және тауар биржасындағы брокер қызметінің тәртібін, брокердің, оның органдарының, құрылымдық бөлімшелерінің жұмысын, көрсетілетін қызметтерді көрсетуді, оларға ақы төлеу тәртібі мен мөлшерін, тауар биржасындағы коммерциялық құпияны, сондай-ақ сыбайлас жемқорлықтың алдын алу жөніндегі стандарттарды реттейтін ішкі құжаттары
осы біліктілік талаптарына 2-қосымшаға сәйкес брокердің бекітілген ішкі құжаттары туралы шынайы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
тауар биржалары клирингтік орталықтарының қызметіне
10

электронной торговой системы товарной биржи, обеспечивающей автоматизацию процесса заключения биржевых сделок, а также сбора, хранения, обработки и раскрытия информации и соответствующей требованиям, установленным приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 26 февраля 2015 года № 141 "Об утверждении обязательных требований к электронной торговой системе товарных бирж" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10695)
форма сведений, содержащая достоверную информацию об электронной торговой системе товарной биржи, согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям
3
собственного интернет-ресурса товарной биржи, имеющего уникальный сетевой адрес и (или) доменное имя и функционирующего в Интернете, предусматривающего специальные разделы (перечень аккредитованных членов товарной биржи; результаты биржевых торгов; котировка биржевых товаров; отчетная информация, предоставляемая уполномоченному органу) и обеспечивающего размещение товарной биржей информации на государственном и русском языках (в текстовом, графическом, аудиовизуальном или ином виде)
форма сведений, содержащая достоверную информацию об интернет-ресурсе, согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям
4
договора с клиринговым центром товарной биржи, имеющего лицензию на право занятия клиринговой деятельностью в сфере товарных бирж
форма сведений, содержащая достоверную информацию о клиринговом центре, согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям
5
наличие уставного капитала в размере не менее двух миллиардов тенге, при этом не менее одного миллиарда тенге должны быть внесены деньгами
форма сведений, содержащая достоверную информацию об уставном капитале товарной биржи, согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям
6
квалифицированного состава работников товарной биржи, соответствующего образовательному уровню (для первого руководителя – высшее образование, для работников, не занимающих руководящие должности – высшее и (или) послесреднее образование) и опыту практической деятельности (для первого руководителя – стаж работы в сфере биржевой деятельности и (или) в финансовых организациях не менее трех лет) и отсутствия неснятой или непогашенной судимости за совершение преступлений в сфере экономической деятельности и коррупционных преступлений (для первого руководителя)
форма сведений, содержащая достоверную информацию об образовании и стаже работы первого руководителя и работников товарной биржи, согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям. Получение справки о наличии либо отсутствии судимости на веб-портале "электронного правительства" www.egov.kz.
7
утвержденных (принятых) товарной биржей внутренних документов товарной биржи, регулирующих условия и порядок деятельности участников на товарной бирже, работу товарной биржи, ее органов, структурных подразделений, оказание, порядок и размер оплаты услуг, коммерческую тайну на товарной бирже, а также постоянно действующего биржевого арбитража, в соответствии с нормативными правовыми актами уполномоченного органа
форма сведений, содержащая достоверную информацию об утвержденных внутренних документах товарной биржи, согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям
к деятельности брокеров
8
квалифицированного состава работников брокера, соответствующего образовательному уровню (для первого руководителя – высшее образование, для работников, не занимающих руководящие должности – высшее и (или) послесреднее образование) и опыту практической деятельности (для первого руководителя – стаж работы в сфере биржевой деятельности и (или) в финансовых организациях не менее трех лет) и отсутствия неснятой или непогашенной судимости за совершение преступлений в сфере экономической деятельности и коррупционных преступлений (для первого руководителя)
форма сведений, содержащая достоверную информацию об образовании и стаже работы первого руководителя и работников брокера, согласно приложению 2 к настоящим квалификационным требованиям.
Получение справки о наличии либо отсутствии судимости на веб-портале "электронного правительства" www.egov.kz.
9
внутренних документов брокера, регулирующих условия оказании брокерских услуг и порядок деятельности брокера на товарной бирже, работу брокера, его органов, структурных подразделений, оказание, порядок и размер оплаты услуг, коммерческую тайну на товарной бирже, а также стандартов по предупреждению коррупции
форма сведений, содержащая достоверную информацию об утвержденных внутренних документах брокера, согласно приложению 2 к настоящим квалификационным требованиям
к деятельности клиринговых центров товарных бирж (далее – клиринговый центр)
10

клирингтік қызмет процесін автоматтандыруды қамтамасыз ететін және "Тауар биржалары мәмілелері бойынша клирингтік қызметті жүзеге асыру қағидаларын және тауар биржасының клирингтік орталығының аппараттық-бағдарламалық кешеніне қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 25 қарашадағы № 729 бұйрығымен белгіленген талаптарға сәйкес келетін аппараттық-бағдарламалық кешен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12605 болып тіркелген)
осы біліктілік талаптарына 3-қосымшаға сәйкес клиринг орталығының аппараттық-бағдарламалық кешені туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
11
клиринг орталығы қызметкерлерінің білім беру деңгейіне сәйкес келетін білікті құрамы (бірінші басшы үшін - жоғары білім, басшы лауазымдарды атқармайтын қызметкерлер үшін - жоғары және (немесе) орта білімнен кейінгі білім) және практикалық қызмет тәжірибесіне (бірінші басшы үшін - биржалық қызмет саласындағы жұмыс өтілі және (немесе) қаржы ұйымдарында кемінде үш жыл) және экономикалық қызмет және сыбайлас жемқорлық қылмыстар саласында қылмыс жасағаны үшін алынбаған немесе өтелмеген соттылығының болмауы (бірінші басшы үшін)
осы біліктілік талаптарына 3-қосымшаға сәйкес клиринг орталығының бірінші басшысы мен қызметкерлерінің білімі және жұмыс өтілі туралы шынайы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны.
www.egov.kz. "электрондық үкімет" веб-порталында соттылығының болуы не болмауы туралы анықтама алу
12
уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес клирингтік қызмет көрсету шарттарын, тауар биржасындағы клирингтік орталық қызметінің тәртібін, клирингтік орталықтың, оның органдарының, құрылымдық бөлімшелерінің жұмысын, көрсетілетін қызметтерді көрсетуді, оларға ақы төлеу тәртібі мен мөлшерін, тауар биржасындағы коммерциялық құпияны реттейтін клирингтік орталықтың ішкі құжаттарын
осы біліктілік талаптарына 3-қосымшаға сәйкес клиринг орталығының бекітілген ішкі құжаттары туралы шынайы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
13
бірегей желілік мекенжайы және (немесе) домендік атауы бар және Интернетте жұмыс істейтін клиринг орталықтың жеке интернет-ресурсы
осы біліктілік талаптарына 3-қосымшаға сәйкес интернет-ресурс туралы шынайы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
14
екінші деңгейдегі банкпен немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен биржалық сауда-саттықта жасалған мәмілелер бойынша биржалық сауда-саттықты өткізу және (немесе) есеп айырысуды жүзеге асыру кезіндегі өзара іс-қимыл тәртібі туралы шарт
осы біліктілік талаптарына 3-қосымшаға сәйкес екінші деңгейдегі банкпен немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен жасалған шартта анық ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
Тауар биржаларының,
брокерлердің және тауар
биржалары клирингтік
орталықтарының
қызметіне қойылатын біліктілік
талаптарын және оларға
сәйкестікті растайтын
құжаттардың тізбесіне
1-қосымша
Тауар биржаларының қызметіне қойылатын біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы мәліметтер нысаны

аппаратно-программного комплекса, обеспечивающий автоматизацию процесса клиринговой деятельности и соответствующий требованиям, установленным приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 25 ноября 2015 года № 729 "Об утверждении Правил осуществления клиринговой деятельности по биржевым сделкам и Требований к аппаратно-программному комплексу клирингового центра товарной биржи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12605)
форма сведений, содержащая информацию об аппаратно-программном комплексе клирингового центра согласно приложению 3 к настоящим квалификационным требованиям
11
квалифицированного состава работников клирингового центра, соответствующего образовательному уровню (для первого руководителя – высшее образование, для работников, не занимающих руководящие должности – высшее и (или) послесреднее образование) и опыту практической деятельности (для первого руководителя – стаж работы в сфере биржевой деятельности и (или) в финансовых организациях не менее трех лет) и отсутствия неснятой или непогашенной судимости за совершение преступлений в сфере экономической деятельности и коррупционных преступлений (для первого руководителя)
форма сведений, содержащая достоверную информацию об образовании и стаже работы первого руководителя и работников клирингового центра, согласно приложению 3 к настоящим квалификационным требованиям.
Получение справки о наличии либо отсутствии судимости на веб-портале "электронного правительства" www.egov.kz.
12
внутренних документов клирингового центра, регулирующих условия клирингового обслуживания, порядка деятельности клирингового центра на товарной бирже, работу клирингового центра, его органов, структурных подразделений, оказание, порядок и размер оплаты услуг, коммерческую тайну на товарной бирже, в соответствии с нормативными правовыми актами уполномоченного органа
форма сведений, содержащая достоверную информацию об утвержденных внутренних документах клирингового центра, согласно приложению 3 к настоящим квалификационным требованиям
13
собственного интернет-ресурса клирингового центра, имеющего уникальный сетевой адрес и (или) доменное имя и функционирующего в Интернете
форма сведений, содержащая достоверную информацию об интернет-ресурсе, согласно приложению 3 к настоящим квалификационным требованиям
14
договора о порядке взаимодействия при проведении биржевых торгов и (или) осуществлении расчетов по сделкам, заключенным на биржевых торгах с банком второго уровня или организацией, осуществляющие отдельные виды банковских операций
форма сведений, содержащая достоверную информацию договоре с банком второго уровня или организацией, осуществляющие отдельные виды банковских операций, согласно приложению 3 к настоящим квалификационным требованиям
Приложение 1
к Квалификационным
требованиям и перечень
документов, подтверждающих
соответствие им, к деятельности
товарных бирж, брокеров
и клиринговых центров
товарных бирж
Форма сведений о соответствии квалификационным требованиям к деятельности товарных бирж

1. Тауар биржасының фирмалық атауының болуы:
заңды тұлғаның толық атауы ___________________.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 26 ақпандағы № 141 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10695 болып тіркелген) бекітілген Тауар биржаларының электрондық сауда жүйесіне қойылатын міндетті талаптарға сәйкес келетін тауар биржасының электрондық сауда жүйесінің болуы расталады:
қабылдау-тапсыру актісімен (қабылдау-тапсыру актісі көшірмесін қоса бере отырып);
пайдалануға беру туралы актімен (пайдалануға беру туралы актінің көшірмесін қоса бере отырып);
негізгі құралдардан үзінді көшірмені (үзінді көшірменің көшірмесін қоса бере отырып);
техникалық тапсырмамен (техникалық тапсырманы қоса бере отырып).
3. Меншікті интернет-ресурсының болуы (интернет-ресурсқа меншік құқығын куәландыратын растайтын құжаттармен қоса):
бірегей желілік мекенжайы және (немесе) домендік атауы_________________________;
арнайы бөлімдердің болуы:
тауар биржасының аккредиттелген мүшелерінің тізбесі ________________________;
биржалық сауда-саттық нәтижелері _________________________________________;
биржалық тауарлардың баға белгіленімі _______________________________________;
4. Тауар биржалары саласында клирингтік қызметпен айналысу құқығына лицензиясы бар тауар биржасының клирингтік орталығымен шарттың болуы:
клиринг ұйымының атауы _________________________________;
клиринг ұйымының бизнес-сәйкестендіру нөмірі ____________________;
клиринг ұйымын тіркеу күні ________________________________;
тауар биржасының клиринг орталығының қызметтерін пайдалану туралы шарт ______;
5. Тауар биржасының жарғылық капиталының болуы:
акцияларды орналастыру қорытындылары туралы есепті бекіту күні (акцияларды орналастырудың есепті кезеңін көрсете отырып) (акцияларды орналастыру қорытындылары туралы есепті қоса бере отырып) ________________;
тауар биржасы үшін жарғылық капиталдың мөлшері (тауар биржасының арнайы банктік шотынан үзінді көшірменің қоса берілген көшірмесімен расталады) _____________________;
6. Тауар биржасы қызметкерлерінің білікті құрамының болуы:
1) бірінші басшыда:
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) ________________________;
жұмысқа қабылдау туралы бұйрық (бұйрықтың көшірмесін қоса бере отырып);
құрылтайшылардың тағайындау туралы шешімі (қатысушылардың жалпы жиналысының хаттамасы) (шешімнің көшірмесін қоса бере отырып) _______________________________________;
атқаратын лауазымы ________________________________.
жоғары білімінің болуы:
жоғары оқу орнының атауы __________________;
мамандық атауы _______________________;
біліктілік атауы ____________________________;
диплом нөмірі ___________________________________;
диплом берілген күн _______________________________________;
дипломды тану/нострификациялау туралы куәліктің берілген күні мен нөмірі ("Болашақ" халықаралық стипендиясының иегерлерін қоспағанда, шетелдік білім беру мекемелері берген дипломдар үшін) __________________________________.
тауар биржалары саласында және (немесе) қаржы ұйымдарында жұмыс өтілінің болуы (Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 35-бабына сәйкес қызметкердің еңбек қызметін растайтын құжаттың көшірмесін қоса бере отырып);
жалпы жұмыс өтілі ________________________________________;
жұмыс орны _________________________________________________;
жұмыс кезеңі _______________________________________;
лицензияның нөмірі және қолданылу кезеңі (қаржы қызметі және (немесе) тауар биржалары саласындағы қызмет бойынша) _________________________________;
атқаратын лауазымдары __________________________________;

1. Наличие фирменного наименования товарной биржи:
полное наименование юридического лица _______________________________.
2. Наличие электронной торговой системы товарной биржи, соответствующей
Обязательным требованиям к электронной торговой системе товарных бирж,
утвержденным приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан
от 26 февраля 2015 года № 141 (зарегистрирован в Реестре государственной
регистрации нормативных правовых актов под № 10695) подтверждается:
актом о приеме-передачи (с приложением копии акта о приеме-передаче);
актом о вводе в эксплуатацию (с приложением копии акта о вводе в эксплуатацию);
выпиской из основных средств (с приложением копии выписки);
техническим заданием (с приложением технического задания).
3. Наличие собственного интернет-ресурса (с приложением подтверждающих
документов, удостоверяющие право собственности на интернет-ресурс):
уникальный сетевой адрес и (или) доменное имя _________________________;
наличие специальных разделов:
перечень аккредитованных членов товарной биржи _______________________;
результаты биржевых торгов __________________________________________;
котировка биржевых товаров __________________________________________;
4. Наличие договора с клиринговым центром товарной биржи, имеющего лицензию
на право занятия клиринговой деятельностью в сфере товарных бирж:
наименование клиринговой организации ________________________________;
бизнес-идентификационный номер клиринговой организации ______________;
дата регистрации клиринговой организации _____________________________;
договор об использовании услуг клирингового центра товарной биржи ______;
5. Наличие уставного капитала товарной биржи:
дата утверждения отчета об итогах размещения акций (с указанием отчетного
периода размещения акций) (с приложением отчета об итогах размещения акций)
___________________________________________________________________;
размер уставного капитала для товарной биржи (подтверждается прилагаемой
копией выписки из специального банковского счета товарной биржи)
__________________________________________________________________;
6. Наличие квалифицированного состава работников товарной биржи:
1) у первого руководителя:
фамилия, имя, отчество (при его наличии) _____________________________;
приказ о принятии на работу (с приложением копии приказа);
решение учредителей (протокол общего собрания участников) о назначении
(с приложением копии решения) _____________________________________;
занимаемая должность ______________________________________________.
наличие высшего образования:
наименование высшего учебного заведения ____________________________;
наименование специальности ________________________________________;
наименование квалификации ________________________________________;
номер диплома ____________________________________________________;
дата выдачи диплома _______________________________________________;
дата и номер выдачи удостоверения о признании/нострификации диплома
(для дипломов, выданных зарубежными образовательными учреждениями,
за исключением обладателей международной стипендии "Болашак")
__________________________________________________________________.
наличие стажа работы в сфере товарных бирж и (или) в финансовых организациях
(с приложением копии документа, подтверждающего трудовую деятельность
работника в соответствии со статьей 35 Трудового кодекса Республики Казахстан);
общий стаж работы _________________________________________________;
место работы ______________________________________________________;
период работы _____________________________________________________;
номер и период действия лицензии (по финансовой деятельности и (или)
деятельности в сфере товарных бирж) _________________________________;
занимаемые должности ______________________________________________;

2) басшы лауазымдарды атқармайтын тауар биржасының қызметкерлерінде,
штаттық кестеге сәйкес:
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) ______________________________;
жұмысқа қабылдау туралы бұйрықтың нөмірі мен күні __________________________;
атқаратын лауазымы __________________________________.
жоғары және (немесе) орта білімнен кейінгі білімнің болуы:
жоғары және (немесе) орта білімнен кейінгі оқу орнының атауы ______________;
мамандықтың атауы __________________________________;
біліктілік атауы _____________________________;
дипломның нөмірі (дипломның көшірмесімен қоса) __________________;
диплом берілген күні ____________________________________;
дипломды тану/нострификациялау туралы куәлікті беру күні мен нөмірі ("Болашақ" халықаралық стипендиясының иегерлерін қоспағанда, шетелдік білім беру мекемелері берген дипломдар үшін") ___________________________.
7. Тауар биржасының бекітілген (қабылданған) ішкі құжаттарының болуы, тізбесі:
1) биржалық тауарды сатуға (сатып алуға) өтінімнің нысаны мен мазмұны:
бекітілген нөмірі мен күні (өтінім нысанының көшірмесін қоса бере отырып) ____________;
2) тұрақты жұмыс істейтін биржалық төрелік регламенті және төрешілер тізілімі:
бекітілген нөмірі мен күні __________________________________;
3) биржалық сауданы ұйымдастыру бойынша қызметтер көрсету туралы үлгілік шарттың нысаны:
бекітілген нөмірі мен күні ___________________________________;
4) тауар биржасы көрсететін қызметтер үшін тарифтер:
бекітілген нөмірі мен күні ______________________________________;
5) биржалық тауарлардың кодтарын беру тәртібі;
бекітілген нөмірі мен күні _____________________________________;
6) Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл мақсатында ішкі бақылау қағидалары мен оны жүзеге асыру бағдарламалары:
бекітілген нөмірі мен күні (қағидалардың көшірмесін қоса бере отырып) ___________________;
7) тауар биржасының клирингтік орталығының аппараттық-бағдарламалық кешеніне қойылатын талаптар:
бекітілген нөмірі мен күні (талаптардың көшірмесін қоса бере отырып) _______________.
________________________________________
Тауар биржаларының,
брокерлердің және тауар
биржалары клирингтік
орталықтарының қызметіне
қойылатын біліктілік
талаптарын және оларға
сәйкестікті растайтын
құжаттардың тізбесіне
2-қосымша
Брокерлер қызметіне қойылатын біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы мәліметтер нысаны
1. Брокер қызметкерлерінің білікті құрамының болуы:
1) бірінші басшыда:
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) ________________________;
жұмысқа қабылдау туралы бұйрық (бұйрықтың көшірмесін қоса бере отырып);
құрылтайшылардың тағайындау туралы шешімі (қатысушылардың жалпы жиналысының хаттамасы) (шешімнің көшірмесін қоса бере отырып) _______________________________________;
атқаратын лауазымы ________________________________.
жоғары білімнің болуы:
жоғары оқу орнының атауы __________________;
мамандықтың атауы _______________________;
біліктілік атауы ____________________________;
диплом нөмірі ___________________________________;
диплом берілген күні _______________________________________;
дипломды тану/нострификациялау туралы куәлікті беру күні мен нөмірі ("Болашақ" халықаралық стипендиясының иегерлерін қоспағанда, шетелдік білім беру мекемелері берген дипломдар үшін") _________________________________ _ .
тауар биржалары саласында және (немесе) қаржы ұйымдарында жұмыс өтілінің болуы (Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 35-бабына сәйкес қызметкердің еңбек қызметін растайтын құжаттың көшірмесін қоса бере отырып);
жалпы жұмыс өтілі ________________________________________;
жұмыс орны _________________________________________________;
жұмыс кезеңі _______________________________________;
лицензияның нөмірі және қолданылу кезеңі (қаржы қызметі және (немесе) тауар биржалары саласындағы қызмет бойынша) _________________________________;
атқаратын лауазымдары __________________________________;

2) у работников товарной биржи, не занимающих руководящие должности,
согласно штатному расписанию:
фамилия, имя, отчество (при его наличии) ______________________________;
номер и дата приказа о принятии на работу _____________________________;
занимаемая должность ______________________________________________.
наличие высшего и (или) послесреднего образования:
наименование высшего и (или) послесреднего учебного заведения _________;
наименование специальности _________________________________________;
наименование квалификации _________________________________________;
номер диплома (с приложением копии диплома) _________________________;
дата выдачи диплома ________________________________________________;
дата и номер выдачи удостоверения о признании/нострификации диплома
(для дипломов, выданных зарубежными образовательными учреждениями,
за исключением обладателей международной стипендии "Болашак")
____________________________________________________________________.
7. Наличие утвержденных (принятых) внутренних документов товарной биржи,
перечень:
1) форму и содержание заявки на продажу (покупку) биржевого товара:
номер и дата утверждения (с приложением копии формы заявки) ____________;
2) регламент постоянно действующего биржевого арбитража и реестр арбитров:
номер и дата утверждения _____________________________________________;
3) форму типового договора об оказании услуг по организации биржевой торговли:
номер и дата утверждения _____________________________________________;
4) тарифы за оказываемые товарной биржей услуги:
номер и дата утверждения _____________________________________________;
5) порядок присвоения кодов биржевых товаров;
номер и дата утверждения _____________________________________________;
6) правила внутреннего контроля и программы его осуществления в целях
противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем,
и финансированию терроризма:
номер и дата утверждения (с приложением копии правил) ___________________;
7) требования к аппаратно-программному комплексу клирингового центра товарной
биржи:
номер и дата утверждения (с приложением копии требований) _______________.
_____________________________________________________________________
Приложение 2
к Квалификационным
требованиям и перечень
документов, подтверждающих
соответствие им, к деятельности
товарных бирж,
брокеров и клиринговых
центров товарных бирж
Форма сведений о соответствии квалификационным требованиям к деятельности брокеров
1. Наличие квалифицированного состава работников брокера:
1) у первого руководителя:
фамилия, имя, отчество (при его наличии) _____________________________;
приказ о принятии на работу (с приложением копии приказа);
решение учредителей (протокол общего собрания участников) о назначении
(с приложением копии решения) _____________________________________;
занимаемая должность _____________________________________________.
наличие высшего образования:
наименование высшего учебного заведения ____________________________;
наименование специальности ________________________________________;
наименование квалификации ________________________________________;
номер диплома ____________________________________________________;
дата выдачи диплома _______________________________________________;
дата и номер выдачи удостоверения о признании/нострификации диплома
(для дипломов, выданных зарубежными образовательными учреждениями,
за исключением обладателей международной стипендии "Болашак")
__________________________________________________________________.
наличие стажа работы в сфере товарных бирж и (или) в финансовых организациях
(с приложением копии документа, подтверждающего трудовую деятельность
работника в соответствии со статьей 35 Трудового кодекса Республики Казахстан);
общий стаж работы __________________________________________________;
место работы _______________________________________________________;
период работы ______________________________________________________;
номер и период действия лицензии (по финансовой деятельности и (или)
деятельности в сфере товарных бирж) __________________________________;
занимаемые должности ______________________________________________;

2) брокердің басшы лауазымдарды атқармайтын қызметкерлерінде,
штаттық кестеге сәйкес:
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) ______________________________;
жұмысқа қабылдау туралы бұйрықтың нөмірі мен күні __________________________;
атқаратын лауазымы __________________________________.
жоғары және (немесе) орта білімнен кейінгі білімнің болуы:
жоғары және (немесе) орта білімнен кейінгі оқу орнының атауы ______________;
мамандықтың атауы __________________________________;
біліктілік атауы _____________________________;
дипломның нөмірі (дипломның көшірмесімен қоса) __________________;
диплом берілген күні ____________________________________;
дипломды тану/нострификациялау туралы куәлікті беру күні мен нөмірі ("Болашақ" халықаралық стипендиясының иегерлерін қоспағанда, шетелдік білім беру мекемелері берген дипломдар үшін") ___________________________.
2. Брокердің бекітілген (қабылданған) ішкі құжаттарының болуы, тізбесі:
1) брокерлік қызмет көрсету туралы шарттың нысаны мен мазмұны:
бекітілген нөмірі мен күні (өтінім нысанының көшірмесін қоса бере отырып) ____________;
2) көрсетілетін қызметтер үшін тарифтер:
бекітілген нөмірі мен күні ______________________________________;
3) Сыбайлас жемқорлықтың алдын алу жөніндегі стандарт;
бекітілген нөмірі мен күні _____________________________________;
4) Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл мақсатында ішкі бақылау қағидалары мен оны жүзеге асыру бағдарламалары:
бекітілген нөмірі мен күні (Қағидалардың көшірмесін қоса бере отырып) ___________________.
_____________________________________
Тауар биржаларының,
брокерлердің және тауар
биржалары клирингтік
орталықтарының қызметіне
қойылатын біліктілік
талаптарын және оларға
сәйкестікті растайтын
құжаттардың тізбесіне
3-қосымша
Тауар биржалары клирингтік орталықтарының қызметіне қойылатын біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы мәліметтер нысаны
1. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 25 қарашадағы № 729 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12605 болып тіркелген) белгіленген клирингтік қызмет процесін автоматтандыруды қамтамасыз ететін және тауар биржасының клирингтік орталығының аппараттық-бағдарламалық кешеніне қойылатын талаптарға сәйкес келетін аппараттық-бағдарламалық кешені бар тауар биржасының клирингтік орталығының болуы, расталды:
қабылдау-тапсыру туралы актімен (қабылдау-тапсыру туралы актінің көшірмесін қоса бере отырып);
пайдалануға беру туралы актімен (пайдалануға беру туралы актінің көшірмесін қоса бере отырып);
негізгі құралдардан үзінді көшірме (үзінді көшірменің көшірмесімен бірге);
техникалық тапсырмамен (техникалық тапсырманы қоса бере отырып).

2) у работников брокера, не занимающих руководящие должности,
согласно штатному расписанию:
фамилия, имя, отчество (при его наличии) ______________________________;
номер и дата приказа о принятии на работу _____________________________;
занимаемая должность _______________________________________________.
наличие высшего и (или) послесреднего образования:
наименование высшего и (или) послесреднего учебного заведения _________;
наименование специальности _________________________________________;
наименование квалификации _________________________________________;
номер диплома (с приложением копии диплома) _________________________;
дата выдачи диплома ________________________________________________;
дата и номер выдачи удостоверения о признании/нострификации диплома
(для дипломов, выданных зарубежными образовательными учреждениями,
за исключением обладателей международной стипендии "Болашак")
___________________________________________________________________.
2. Наличие утвержденных (принятых) внутренних документов брокера, перечень:
1) форму и содержание договора об оказании брокерских услуг:
номер и дата утверждения (с приложением копии формы заявки) ___________;
2) тарифы за оказываемые услуги:
номер и дата утверждения ____________________________________________;
3) стандарт по предупреждению коррупции;
номер и дата утверждения ____________________________________________;
4) правила внутреннего контроля и программы его осуществления в целях
противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем,
и финансированию терроризма:
номер и дата утверждения (с приложением копии правил) __________________.
____________________________________________________________________
Приложение 3
к Квалификационным
требованиям и перечень
документов, подтверждающих
соответствие им,
к деятельности товарных бирж,
брокеров и клиринговых
центров товарных бирж
Форма сведений о соответствии квалификационным требованиям к деятельности клиринговых центров товарных бирж
1. Наличие клирингового центра товарной биржи, имеющего аппаратно-программный комплекс,
обеспечивающий автоматизацию процесса клиринговой деятельности и соответствующий
требованиям к аппаратно-программному комплексу клирингового центра товарной биржи,
установленным приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики
Республики Казахстан от 25 ноября 2015 года № 729 (зарегистрирован в Реестре
государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12605), подтверждается:
актом о приеме-передачи (с приложением копии акта о приеме-передаче);
актом о вводе в эксплуатацию (с приложением копии акта о вводе в эксплуатацию);
выпиской из основных средств (с приложением копии выписки);
техническим заданием (с приложением технического задания).

2. Тауар биржасының клирингтік орталығының бекітілген (қабылданған) ішкі құжаттарының болуы, тізбесі:
1) клирингтік қызметтер көрсету туралы шарттың нысаны мен мазмұны:
бекітілген нөмірі мен күні (өтінім нысанының көшірмесін қоса бере отырып) ____________;
2) көрсетілетін қызметтер үшін тарифтер:
бекітілген нөмірі мен күні ______________________________________;
4) Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл мақсатында ішкі бақылау қағидалары мен оны жүзеге асыру бағдарламалары:
бекітілген нөмірі мен күні (Қағидалардың көшірмесін қоса бере отырып) ___________________.
3. Өзінің интернет-ресурсының болуы (интернет-ресурсқа меншік құқығын куәландыратын растайтын құжаттарды қоса бере отырып):
бірегей желілік мекенжай және (немесе) домендік атау _____________________;
4. Биржалық сауда-саттықты өткізу және (немесе) екінші деңгейдегі банкпен немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен биржалық сауда-саттықта жасалған мәмілелер бойынша есеп айырысуларды жүзеге асыру кезіндегі өзара іс-қимыл тәртібі туралы шарттың болуы есеп айырысу ұйымымен жасалған шартпен (клирингтік қызмет көрсету туралы шарттың көшірмесін қоса бере отырып) расталады.
есеп айырысу ұйымының атауы ______________________________;
есеп айырысу ұйымының бизнес-сәйкестендіру нөмірі ___________;
_____________________________________
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция
министрінің міндетін атқарушы
2025 жылғы 20 наурыздағы
№ 116-НҚ Бұйрығына
қосымша
Күші жойылған кейбір бұйрықтардың тізбесі
1. "Кепілдік беру және сақтандыру қорларын қалыптастыру және пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 наурыздағы № 251 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10994 болып тіркелген);
2. "Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу және "Тауар биржаларының күнделікті электрондық есептілік нысандарын, оларды ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 26 ақпандағы № 140 бұйрығының күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 10 тамыздағы № 10 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17312 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесінің 1-тармағы.
3. "Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2019 жылғы 3 қыркүйектегі № 30 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19343 болып тіркелген) Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесінің 1-тармағы.

2. Наличие утвержденных (принятых) внутренних документов клирингового
центра товарной биржи, перечень:
1) форму и содержание договора об оказании клиринговых услуг:
номер и дата утверждения (с приложением копии формы заявки) __________;
2) тарифы за оказываемые услуги:
номер и дата утверждения ____________________________________________;
4) правила внутреннего контроля и программы его осуществления в целях
противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем,
и финансированию терроризма:
номер и дата утверждения (с приложением копии правил) ________________.
3. Наличие собственного интернет-ресурса (с приложением подтверждающих
документов, удостоверяющие право собственности на интернет-ресурс):
уникальный сетевой адрес и (или) доменное имя ________________________;
4. Наличие договора о порядке взаимодействия при проведении биржевых торгов
и (или) осуществлении расчетов по сделкам, заключенным на биржевых торгах
с банком второго уровня или организацией, осуществляющие отдельные виды
банковских операций, подтверждается договором с расчетной организацией
(с приложением копии договора о клиринговом обслуживании).
наименование расчетной организации _________________________________;
бизнес-идентификационный номер расчетной организации _______________;
___________________________________________________________________
Приложение к приказу
исполняющий обязанности
Министра торговли
и интеграции
Республики Казахстан
от 20 марта 2025 года
№ 116-НҚ
Перечень утративших силу некоторых приказов
1. Приказ исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 251 "Об утверждении Правил формирования и использования гарантийного и страхового фондов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10994).
2. Пункт 1 перечня некоторых приказов Министерства национальной экономики Республики Казахстан, в которые вносятся изменения, утвержденного приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 10 августа 2018 года № 10 "О внесении изменений в некоторые приказы Министерства национальной экономики Республики Казахстан и признании утратившим силу приказа Министра национальной экономики Республики Казахстан от 26 февраля 2015 года № 140 "Об утверждении ежедневных электронных форм отчетности товарных бирж, правил их представления" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17312).
3. Пункт 1 перечня некоторых приказов Министерства национальной экономики Республики Казахстан, в которые вносятся изменения, утвержденного приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 3 сентября 2019 года № 30 "О внесении изменений в некоторые приказы Министерства национальной экономики Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19343).