"Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерін, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарын қаруландыруға қару-жарақ пен әскери техниканы қабылдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2015 жылғы 21 қаңтардағы № 30 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2025 жылғы 10 сәуірдегі № 390 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 15 сәуірде № 35977 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерін, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарын қаруландыруға қару-жарақ пен әскери техниканы қабылдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2015 жылғы 21 қаңтардағы № 30 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10368 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерін, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарын қаруландыруға қару-жарақ пен әскери техниканы қабылдау қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Әскери-техникалық саясат департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларының орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жіберуді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық мүдделі лауазымды адамдарға және құрылымдық бөлімшелерге жеткізілсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрі
Р. Жаксылыков
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Бас прокуратурасы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік күзет қызметі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрі
2025 жылғы 10 сәуірдегі
№ 390 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2015 жылғы 21 қаңтардағы
№ 30 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерін, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарын қаруландыруға қару-жарақ пен әскери техниканы қабылдау қағидалары

О внесении изменения в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 21 января 2015 года № 30 "Об утверждении Правил принятия на вооружение Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан вооружения и военной техники"
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 10 апреля 2025 года № 390. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 апреля 2025 года № 35977
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 21 января 2015 года № 30 "Об утверждении Правил принятия на вооружение Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан вооружения и военной техники" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10368) следующее изменение:
Правила принятия на вооружение Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан вооружения и военной техники, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции, согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту военно-технической политики Министерства обороны Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан после дня его первого официального опубликования;
3) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении подпунктов 1) и 2) настоящего пункта в течение десяти календарных дней со дня первого официального опубликования настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра обороны Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ довести до заинтересованных должностных лиц и структурных подразделений.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан
Р. Жаксылыков
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Генеральная прокуратура
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Служба государственной охраны
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министра обороны
Республики Казахстан
от 10 апреля 2025 года № 390
Утверждены приказом
Министра обороны
Республики Казахстан
от 21 января 2015 года № 30
Правила принятия на вооружение Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан вооружения и военной техники

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерін, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарын қаруландыруға қару-жарақ пен әскери техниканы қабылдау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерін, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарын (бұдан әрі – Қарулы Күштер) қаруландыруға қару-жарақ пен әскери техника (бұдан әрі – ҚӘТ) қабылдау тәртібін айқындайды.
Қарулы Күштерде қолданылатын ҚӘТ-ны бірыңғай үлгіге келтіру мақсатында мемлекеттік орган үшін жаңа осы Қағидаларға сәйкес сұрау салу бойынша берілген басқа мемлекеттік органның оң пікірі, сынау актісі немесе әскери тәжірибелік пайдалану нәтижесі (жүргізілсе) негізінде ҚӘТ үлгісін қаруландыруға қабылдауға жол беріледі.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар қолданылады:
1) ведомствоішілік кеңесші орган – ҚӘТ-ны Қарулы Күштерді қаруландыруға қабылдау жөніндегі тұрақты әрекеттегі жұмыс органы;
2) жедел (Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі, Ұлттық қауіпсіздік комитеті үшін жауынгерлік) қамтамасыз ету түрі (бұдан әрі – жедел қамтамасыз ету түрі) – барлау, әскерді қорғау, радиоэлектрондық күрес, психологиялық күрес, жедел бүркемелеу, инженерлік қамтамасыз ету, радиациялық, химиялық және биологиялық қорғау, топогеодезиялық, навигациялық және гидрометеорологиялық (метеорологиялық) қамтамасыз ету;
3) ҚӘТ-ның негізгі үлгісі – осы сериядағы келесі бұйымның (кешеннің) техникалық сипаттамасын арттыру, шығару құнын төмендету және пайдалану мақсатында тәжірибелік әскери пайдалану (қабылдап-беріп сынау) барысында конструкцияны толық пысықтау және осы құжаттамаға өзгеріс енгізу болжанатын тактикалық-техникалық тапсырмаға (бұдан әрі – ТТТ) сәйкес тәжірибелік-конструкторлық және технологиялық жұмыс құжаттамасының жаңа жобасы бойынша жасалған алғашқы бұйым (кешен);
4) ҚӘТ-ны жеткізуші – қорғаныс өнеркәсібі саласындағы уәкілетті органның ұйымы, ҚӘТ-ны шығарушы немесе жасаушы (оның ішінде Қарулы Күштер құрамынан), ҚӘТ-ны шығаратын (жеткізетін) немесе Қарулы Күштердің негізгі пайдаланушысына ҚӘТ-ны жаңғырту жұмысын орындайтын (қызмет көрсететін) дистрибьютор, өкіл, импорттаушы, дилер;
5) ҚӘТ-ның құрамдас бөлігі – жалпы конструкторлық шешіммен (схемалық шешіммен) біріктірілген, адам күшін, техника мен инфрақұрылым объектісін зақымдау немесе жедел қамтамасыз ету түрі іс-шараларын орындау (жүргізу) үшін арналған ҚӘТ-ның алынбалы жиынтықтаушы бұйымы;
6) ҚӘТ үлгісі – техникалық талаптарға немесе ТТТ-ға сәйкес жаңадан әзірленген немесе толық пысықталған (жаңғырту мақсатында) тәжірибелік-конструкторлық және технологиялық жұмыс құжаттамасы бойынша жасалған жаңа немесе жаңғыртылған үлгі (ҚӘТ-ның негізгі үлгісі), ҚӘТ-ның құрамдас бөлігі;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила принятия на вооружение Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан вооружения и военной техники (далее – Правила) определяют порядок принятия на вооружение Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан (далее – Вооруженные Силы) вооружения и военной техники (далее – ВВТ).
В целях приведения к единым типам применяемого ВВТ в Вооруженных Силах, принятие на вооружение нового образца ВВТ для государственного органа допускается на основании представленных по запросу положительных отзывов, актов испытаний или результатов опытной войсковой эксплуатации (в случае ее проведения) другого государственного органа в соответствии с настоящими Правилами.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) внутриведомственный совещательный орган – постоянно действующий рабочий орган по принятию на вооружение Вооруженных Сил ВВТ;
2) виды оперативного (для Министерства внутренних дел, Комитета национальной безопасности Республики Казахстан – боевого) обеспечения (далее – виды оперативного обеспечения) – разведка, защита войск, радиоэлектронная борьба, психологическая борьба, оперативная маскировка, инженерное обеспечение, радиационная, химическая и биологическая защита, топогеодезическое, навигационное и гидрометеорологическое (метеорологическое) обеспечение;
3) головной образец ВВТ – первое изделие (комплекс), изготовленное по новому проекту опытно-конструкторской и технологической рабочей документации в соответствии с тактико-техническим заданием (далее – ТТЗ), предполагающее доработку конструкции и внесение изменений в эту документацию в ходе опытной войсковой эксплуатации (приемо-сдаточных испытаний) с целью повышения технических характеристик, снижения стоимости производства и эксплуатации последующих изделий (комплексов) данной серии;
4) поставщик ВВТ – организация уполномоченного органа в области оборонной промышленности, производитель или изготовитель ВВТ (в том числе из состава Вооруженных Сил), дистрибьютор, представитель, импортер, дилер, который производит (поставляет) ВВТ или выполняет работы (оказывает услуги) по модернизации ВВТ конечному пользователю Вооруженных Сил;
5) составная часть ВВТ – съемное комплектующее изделие ВВТ, объединенное общим конструкторским решением (схемным решением), предназначенное для поражения живой силы, техники и объектов инфраструктуры или выполнения (проведения) мероприятий видов оперативного обеспечения;
6) образец ВВТ – новый или модернизированный образец (головной образец ВВТ), составная часть ВВТ, изготовленные по вновь разработанной или доработанной (в целях модернизации) опытно-конструкторской и технологической рабочей документации в соответствии с техническими требованиями или ТТЗ;

7) сарапшы – осы салада тиісті құзыреті жоқ басқа адамдар қарайтын немесе шешетін мәселе бойынша білікті қорытынды жасауға немесе пайымдауға мүмкіндік беретін белгілі бір салада арнайы білімі мен жұмыс тәжірибесі бар Қарулы Күштер өкілі;
8) сынап көрсету – ҚӘТ-ны жеткізуші мәлімдеген сипаттаманы нақтылау үшін техникалық және жауынгерлік мүмкіндігін көрсету мақсатында жүргізетін ҚӘТ-ны іс жүзінде көрсету;
9) тапсырыс беруші бөлімше – ведомствоішілік кеңесші органның ҚӘТ үлгісін қаруландыруға қабылдау мәселесін қарауы бойынша ұсыныс дайындауды жүзеге асыратын құрылымдық бөлімше;
10) тәжірибелік әскери пайдалану – ҚӘТ-ны (оқ-дәріні қоспағанда) шектеулі мерзім ішінде пайдалану ерекшелігін айқындау (арналуы бойынша пайдалану, жеткізу, сақтау, техникалық қызмет көрсету және жөндеу) мақсатында әртүрлі табиғи-климаттық жағдайда арнайы ұйымдасқан түрде пайдалану, ал корабль, катер, кеме, өздігінен жүрмейтін және жүзетін құрал үшін қабылдап-беріп сынау (швартовтық, конструкторлық және зауыттық жүргізіп сынау) жүргізіледі.
3. Қарулы Күштер осы Қағидаларда айқындалған тәртіппен қаруландыруға қабылданған ҚӘТ-мен, құралмен, жүйемен, кешенмен, құрылғымен, жедел қамтамасыз ету түрінің бұйымымен және байланыс құралымен жарақтандырылады.
4. ҚӘТ-ны тәжірибелік әскери пайдаланудың оң нәтижесіне қол жеткізілгенде ҚӘТ қаруландыруға ведомствоішілік кеңесші органның тиісті шешімі негізінде қабылданады.
Ведомствоішілік кеңесші органның құрамы мен ол туралы ереже мемлекеттік орган бірінші басшыларының бұйрығымен бекітіледі.
5. ҚӘТ қаруландыруға мынадай тәртіппен қабылданады:
1) ҚӘТ-ға қажеттілікті және қойылатын техникалық талаптарды айқындау;
2) нарықты мониторингтеу;
3) ұсынысты салыстырып талдау;
4) ұсынысты ведомствоішілік кеңесші орган отырысында қарау;
5) ҚӘТ-ны тәжірибелік әскери пайдалану;
6) ведомствоішілік кеңесші орган отырысында ҚӘТ-ны тәжірибелік әскери пайдалану нәтижесін және қаруландыруға қабылдау жөніндегі ұсынысты қарау;
7) ҚӘТ-ны қаруландыруға қабылдау.
Қарулы Күштерді қаруландыруға бұрын қаруландыруда тұрмаған, сондай-ақ жаңғыртылған ҚӘТ үлгісі қабылданады.
2-тарау. ҚӘТ-ға қажеттілікті және қойылатын техникалық талаптарды айқындау тәртібі
6. Қажеттілікті мүддесінде ҚӘТ-ны қаруландыруға қабылдау жоспарланатын әскер түрі, әскер тегі, әскери құралым, құрылымдық бөлімше (бұдан әрі – тапсырыс беруші бөлімше) Қарулы Күштер құрылымының перспективалық бағытын талдауды (бұдан әрі – қажеттілікті талдау), Қазақстан Республикасы Президентінің 2017 жылғы 29 қыркүйектегі № 554 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Әскери доктринасын, мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын, ҚӘТ-ны дамытудың әлемдік үрдісін, мемлекеттің, қолда бар ҚӘТ-ның мүмкіндігін және ел басшылығы қойған міндеттерді негізге алып айқындайды.

7) эксперт – представитель Вооруженных Сил, обладающий специальными знаниями и опытом работы в определенной области, позволяющими ему проводить квалифицированные заключения или суждения по вопросам, рассматриваемым или решаемым другими лицами, не имеющих соответствующей компетенции в данной области;
8) демонстрационное испытание – практический показ ВВТ, проводимый поставщиками ВВТ с целью демонстрации технических и боевых возможностей для уточнения заявленных ими характеристик;
9) подразделение – заказчик – структурное подразделение осуществляющее подготовку предложений по рассмотрению внутриведомственным совещательным органом вопроса принятия образца ВВТ на вооружение;
10) опытная войсковая эксплуатация – специально организованное использование ВВТ (за исключением боеприпасов) в различных природно-климатических условиях с целью определения особенностей его эксплуатации (применения по назначению, транспортирования, хранения, технического обслуживания и ремонта) в течение ограниченного срока, а для кораблей, катеров, судов, несамоходных и плавательных средств проводятся приемо-сдаточные испытания (швартовые, конструкторские и заводские ходовые испытания).
3. Вооруженные Силы оснащаются ВВТ, средствами, системами, комплексами, устройствами, изделиями видов оперативного обеспечения и средствами связи, принятыми на вооружение в порядке, определенном настоящими Правилами.
4. ВВТ принимается на вооружение на основе соответствующего решения внутриведомственного совещательного органа при условии достижения ВВТ положительных результатов опытной войсковой эксплуатации.
Состав и положение о внутриведомственном совещательном органе утверждаются приказами первых руководителей государственных органов.
5. ВВТ принимается на вооружение в следующем порядке:
1) определение потребности и технических требований к ВВТ;
2) мониторинг рынка;
3) сравнительный анализ предложений;
4) рассмотрение предложений на заседании внутриведомственного совещательного органа;
5) проведение опытной войсковой эксплуатации ВВТ;
6) рассмотрение результатов опытной войсковой эксплуатации и предложений по принятию на вооружение ВВТ на заседании внутриведомственного совещательного органа;
7) принятие ВВТ на вооружение.
На вооружение ВооружҰнных Сил принимаются образцы ВВТ ранее не состоявшиеся на вооружении, а также модернизированные.
Глава 2. Порядок определения потребности и технических требований к ВВТ
6. Потребность определяется видом, родом войск, воинским формированием, структурным подразделением, в интересах которого планируется принятие на вооружение ВВТ (далее – подразделение – заказчик) исходя из анализа перспективных направлений строительства Вооруженных Сил (далее – анализ потребности), Военной доктрины Республики Казахстан, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 29 сентября 2017 года № 554, документов системы государственного планирования, мировых тенденций развития ВВТ, возможностей государства, имеющихся ВВТ и поставленных руководством страны задач.

7. Тапсырыс беруші бөлімше қажеттілікті талдайды және ол жоғарыда көрсетілген басшылық құжаттарға сәйкес дәлелді негіздеме және ҚӘТ-ға қажеттілік бар ҚӘТ-ны пайдаланудың (қарулы жанжалда, дағдарысты және төтенше жағдайда, жаппай тәртіпсіздікте, мемлекеттік шекараны күзетуде) оң тәжірибесі туралы ақпаратты қамтиды.
Қажеттілікті талдау негізінде тапсырыс беруші бөлімше ҚӘТ-ның техникалық талаптарын және әскерді жарақтандыру бойынша ұсыныс әзірлейді (қалыптастырады), ол жетекшілік ететін бастықпен және жабдықталым органымен келісілгеннен кейін Қарулы Күштер басшылығына баяндалады.
Қажеттілікті талдау баяндауға қоса беріледі.
3-тарау. Нарықты мониторингтеу тәртібі
8. ҚӘТ-ны жеткізушіден техникалық және коммерциялық ұсыныс (бұдан әрі – ұсыныс) алу мақсатында тапсырыс беруші бөлімше техникалық талаптары бар тиісті сұрау салуды қорғаныс өнеркәсібі саласындағы уәкілетті органға (Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің әскери барлау органы үшін ҚӘТ-ны қоспағанда, оларды сатып алу қолжетімділігі шектеулі ақпаратқа жатады) және тиісті бағыттағы ҚӘТ-ны жеткізушіге жібереді. ҚӘТ-ны жеткізушімен сынап көрсету және ҚӘТ-ны тәжірибелік әскери пайдалану үшін өтеусіз негізде беру туралы мәселе пысықталады.
9. Қорғаныс өнеркәсібі саласындағы уәкілетті органнан және ҚӘТ-ны жеткізушіден қаралатын үлгіге объективті себеп (ақпаратты белгіленген мерзімде ұсынбау) бойынша ұсыныс болмағанда ақпаратты ҚӘТ-ны тиісті жеткізушінің ресми интернет-ресурсынан алынған қаралатын ҚӘТ-ның техникалық және коммерциялық көрсеткіші бойынша пайдалануға жол беріледі.
10. Ғылыми-зерттеу (бұдан әрі – ҒЗЖ), тәжірибелік-конструкторлық жұмыс (бұдан әрі – ТКЖ) және жаңғырту нәтижесі бойынша жасалған ҚӘТ үшін ҚӘТ-ны жеткізушіден ұсыныс алғаннан кейін зауыттық сынау актісі немесе қаралатын ҚӘТ сапасын растайтын құжаттар сұратылады және зерделенеді, одан кейін сынап көрсетіледі .
11. Сынап көрсетуді ұйымдастыру ҚӘТ-ны жеткізуші күшімен және құралымен немесе тапсырыс беруші бөлімшемен келісілген бағдарлама бойынша тараптардың келісілген шешімі бойынша жүзеге асырылады.
Сынап көрсету жеткізуші аумағында немесе Қарулы Күштер полигонында (мекемесінде) тараптардың келісілген шешімі бойынша жүргізіледі.
12. Нарықты мониторингтеу нәтижесі бойынша салыстырып талдау үшін ҚӘТ тізбесі жасалады.
4-тарау. Ұсынысты салыстырып талдау тәртібі

7. Анализ потребности проводится подразделением – заказчиком и включает в себя информацию о положительном опыте использования ВВТ (в вооруженных конфликтах, кризисных и чрезвычайных ситуациях, массовых беспорядках, охране государственной границы) с мотивированными обоснованиями и потребностью в ВВТ в соответствии с вышеуказанными руководящими документами.
На основе анализа потребности, подразделением – заказчиком разрабатываются (формируются) технические требования и предложения по оснащению войск ВВТ, которые после согласования с курирующими начальниками и довольствующими органами докладываются руководству Вооруженных Сил.
К докладу прилагается анализ потребности.
Глава 3. Порядок мониторинга рынка
8. В целях получения технических и коммерческих предложений (далее – предложения) от поставщиков ВВТ, подразделение – заказчик направляет соответствующий запрос с техническими требованиями в уполномоченный орган в области оборонной промышленности (за исключением ВВТ для органов военной разведки Министерства обороны Республики Казахстан, приобретение которых относится к информации с ограниченным доступом) и поставщикам ВВТ соответствующего направления. Прорабатывается вопрос с поставщиками ВВТ о проведении демонстрационного испытания и представления ВВТ на безвозмездной основе для опытной войсковой эксплуатации.
9. В случае отсутствия предложений от уполномоченного органа в области оборонной промышленности и поставщиков ВВТ на рассматриваемые образцы по объективным причинам (непредставление информации в установленный срок), допускается использовать информацию по техническим и коммерческим показателям рассматриваемого ВВТ из официальных интернет-ресурсов соответствующих поставщиков ВВТ.
10. Для ВВТ, изготовленных по результатам научно-исследовательских (далее – НИР), опытно-конструкторских работ (далее – ОКР) и модернизации после получения предложений от поставщиков ВВТ, запрашиваются и изучаются акты заводских испытаний или документы, подтверждающие качество рассматриваемого ВВТ, затем проводится демонстрационное испытание.
11. Организация демонстрационных испытаний осуществляется силами и средствами поставщика ВВТ или по согласованному решению сторон по программе, согласованной с подразделением – заказчиком.
Демонстрационные испытания проводятся на территории поставщиков или полигонах (учреждениях) Вооруженных Сил по согласованному решению сторон.
12. По результатам мониторинга рынка формируется перечень ВВТ для проведения сравнительного анализа.
Глава 4. Порядок проведения сравнительного анализа предложений

13. Салыстырып талдау үшін тиісті тапсырыс беруші бөлімше басшысының бұйрығымен сараптау комиссиясының құрамы бекітіледі.
14. Сараптау комиссиясының құрамына зерттелетін саладағы тиісті мамандар кіреді: комиссия төрағасы, төраға орынбасары, комиссия мүшелері (кемінде үш адам).
15. Сараптау комиссиясының негізгі міндеттері:
1) ҚӘТ-ны жеткізушіден түскен ұсыныстың техникалық талаптарға сәйкес келуі немесе сәйкес келмеуі мәніне салыстырып талдау;
2) техникалық талаптарға сәйкес келетін тиімді ҚӘТ-ны айқындау;
3) осы Қағидалардың 41-тармағының 1) тармақшасында көзделген ҚӘТ-ны қоспағанда, тәжірибелік әскери пайдалану үшін оңтайлы мерзімді, ҚӘТ саны мен құрамын айқындау;
4) жоғарыда көрсетілген жұмыс нәтижесі бойынша сараптау комиссиясының қорытындысын жасау болып табылады.
16. Салыстырып талдау кезінде:
1) сериялық өндірістің болуы (ҚӘТ-ның негізгі үлгісінен басқа);
2) бір немесе одан көп елде (отандық шығарылған ҚӘТ-ның негізгі үлгісінен басқа) қаруландыруға қабылдау;
3) техникалық сипаттама;
4) құны, оның ішінде ҚӘТ-ны жаңғырту (жаңғырту құны ҚӘТ-ның жаңа үлгісі немесе оның аналогы құнынан 50 %-дан аспауға тиіс);
5) Қазақстан Республикасындағы жағдайға ұқсас табиғи-климаттық жағдайда пайдалану;
6) Қазақстан Республикасы қабылдаған ұлттық стандартқа немесе мемлекетаралық стандартқа сәйкес келуі;
7) қаруландыруда бар ҚӘТ-ны бірегейлендіру және оның үйлесімділігі;
8) Қазақстан Республикасында шығарылуы;
9) Қазақстан Республикасында ҚӘТ-ға регламенттелген техникалық қызмет көрсету және жөндеу мүмкіндігі;
10) Қазақстан Республикасында Қарулы Күштер мамандарын ҚӘТ-ға қызмет көрсету және пайдалану бойынша оқытып-үйрету мүмкіндігі;
11) ҚӘТ-ге оқ-дәрі (зақымдау құралын) шығаруды немесе жеткізуді ұйымдастыру;
12) имитациялық модельдеудің оң нәтижесі қосымша ескеріледі.
Қарулы Күштерде ҚӘТ-ны пайдалануды жан-жақты бағалау мақсатында тапсырыс беруші бөлімше жоғарыда көрсетілген тізбеге ҚӘТ-ның оқ ату, жүріс, пайдалану мүмкіндігі бойынша қосымша өлшемшартты енгізеді.
17. Қорғаныс өнеркәсібі саласындағы уәкілетті орган баламалы ұсыныстың болмауы туралы ақпаратты растаған кезде түскен бір ұсыныс бойынша салыстырып талдау жүргізіледі.
Салыстырып талдау қорытындысы бойынша ҚӘТ, егер техникалық талаптарға сәйкес келсе немесе техникалық сипаттамасы (параметрі) бойынша одан асса, ұтымды деп саналады.
ҚӘТ-ны жеткізушінің ұсынысы техникалық талаптардың анағұрлым маңызды техникалық параметрі және барлық ұсынылған ҚӘТ көрсеткіші бойынша сәйкес келмегенде сараптау комиссиясы мынадай шешімнің бірін ұсынады:

13. Для проведения сравнительного анализа приказами соответствующих руководителей подразделений – заказчиков утверждается состав экспертной комиссии.
14. В состав экспертной комиссии входят специалисты в исследуемой области: председатель комиссии, заместитель председателя, члены комиссии (не менее трех человек).
15. Основными задачами экспертной комиссии являются:
1) проведение сравнительного анализа на предмет соответствия или несоответствия поступивших предложений поставщиков ВВТ техническим требованиям;
2) определение оптимального ВВТ, наиболее соответствующего техническим требованиям;
3) определение оптимального срока, количества ВВТ и его состава для проведения опытной войсковой эксплуатации за исключением ВВТ, предусмотренного подпунктом 1) пункта 41 настоящих Правил;
4) формирование заключения экспертной комиссии по итогам вышеуказанных работ.
16. При проведении сравнительного анализа дополнительно учитывается:
1) наличие серийного производства (кроме головного образца ВВТ);
2) принятие на вооружение в одной или более странах (кроме головного образца ВВТ отечественного производства);
3) технические характеристики;
4) стоимость, в том числе проведения модернизации ВВТ (стоимость модернизации не должна превышать 50 % от стоимости нового образца ВВТ или его аналога);
5) эксплуатация в природно-климатических условиях, аналогичных условиям в Республике Казахстан;
6) соответствие национальным стандартам или межгосударственным стандартам, принятых Республикой Казахстан;
7) унификация и совместимость с имеющимся на вооружении ВВТ;
8) производство в Республике Казахстан;
9) возможность проведения регламентированного технического обслуживания и ремонта ВВТ в Республике Казахстан;
10) возможность обучения специалистов Вооруженных Сил в Республике Казахстан по обслуживанию и эксплуатации ВВТ;
11) организация производства или поставки боеприпасов (средств поражения) для ВВТ;
12) положительные результаты проведения имитационного моделирования.
В целях проведения всесторонней оценки использования ВВТ в Вооруженных Силах, подразделение – заказчик включает в вышеуказанный перечень дополнительные критерии по огневым, ходовым, эксплуатационным возможностям ВВТ.
17. При подтверждении уполномоченным органом в области оборонной промышленности информации об отсутствии альтернативных предложений, сравнительный анализ проводится по одному поступившему предложению.
По итогам проведения сравнительного анализа, ВВТ считается оптимальным, если соответствует техническим требованиям или превосходит их по техническим характеристикам (параметрам).
В случае несоответствия предложений поставщиков ВВТ по наиболее важным техническим параметрам технических требований и показателям всех представленных ВВТ, экспертной комиссией предлагается одно из следующих решений:

1) ҚӘТ-ны жеткізушінің мүмкіндігін ескеріп, ҚӘТ-ға қойылатын техникалық талаптарға өзгеріс енгізу және сұрау салуды қайта жіберу;
2) Қазақстан Республикасының ғылым, қорғаныс өнеркәсібі және мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс саласындағы заңнамасына сәйкес ҒЗЖ немесе ТКЖ нәтижесі бойынша ҚӘТ-ны алу үшін ТТТ әзірлеу.
18. Сараптау комиссиясының қорытындысында ҚӘТ-ны жеткізушіден түскен ұсыныстың техникалық талаптарға сәйкес келуі немесе сәйкес келмеуі нәтижесі көрсетіледі, ҚӘТ-ны тәжірибелік әскери пайдалану саны, құрамы мен жоспарланатын мерзімі көрсетіледі және негізделеді (осы Қағидалардың 41-тармағының 1) тармақшасында көзделген ҚӘТ-ны қоспағанда).
19. Тапсырыс беруші бөлімшенің басшысы ҚӘТ-ны тәжірибелік әскери пайдалану мерзімін (жүргізілсе), санын және құрамын экономикалық тұрғыдан орындылығын және осы Қағидалардың 27-тармағында көзделген кезеңде барлық қажетті тексеруді қамтуды ескеріп айқындайды.
Сараптау комиссиясының қорытындысына сараптау комиссиясының құрамы қол қояды.
5-тарау. Ведомствоішілік кеңесші орган отырысында ұсынысты қарау тәртібі
20. Сараптау комиссиясының қорытындысы негізінде тапсырыс беруші бөлімшенің басшысы ведомствоішілік кеңесші органның төрағасына ҚӘТ-ны (ҒЗЖ-ға немесе ТКЖ-ға ТТТ) іріктеу және алу тәртібі жөніндегі ұсынысты ведомствоішілік кеңесші органның отырысында қарау туралы сұрау салу жібереді.
21. Сұрау салу оң қаралған кезде тапсырыс беруші бөлімшенің басшысы ведомствоішілік кеңесші органның отырысын дайындауға және өткізуге жауапты құрылымдық бөлімшеге ведомствоішілік кеңесші орган мүшелерінің олармен алдын ала танысуы үшін қажетті материалды (баяндама, слайд, қажеттілікті талдау, техникалық талаптар (ҒЗЖ-ға немесе ТКЖ-ға ТТТ), хат алмасу, сараптау комиссиясының қорытындысы, анықтамалық және таныстыру материалы) жібереді.
22. Ведомствоішілік кеңесші органның отырысы барысында тапсырыс беруші бөлімшенің басшысы ҚӘТ-ға қажеттілікті және оған қойылатын техникалық талаптарды (ҒЗЖ-ға немесе ТКЖ-ға ТТТ-ны), нарықты мониторингтеу нәтижесін, ҚӘТ-ны алу шартын, сараптау комиссиясының қорытындысын, ҚӘТ-ны алу тәртібі, саны, құрамы және жоспарланған тәжірибелік әскери пайдалану мерзімі бойынша ұсынысты (осы Қағидалардың 41-тармағының 1) тармақшасында көзделген ҚӘТ-ны қоспағанда) баяндайды.
23. Баяндауды тыңдағаннан кейін ведомствоішілік кеңесші органның мүшелері оны талқылауға көшеді, оның барысында өз ұсынысын береді. Талқылау аяқталғаннан кейін ведомствоішілік кеңесші органның мүшелері түскен ұсыныстар бойынша дауыс беруге көшеді.
Құрамының жалпы санының кемінде үштен екі бөлігі қатысса, ведомствоішілік кеңесші органның отырысы заңды болып саналады.
Ведомствоішілік кеңесші органның шешімі ашық дауыс беру арқылы қабылданады және оған қатысушы ведомствоішілік кеңесші орган мүшелерінің көбі дауыс бергенде қабылданған болып саналады. Дауыс тең болғанда ведомствоішілік кеңесші орган төрағасының даусы шешуші болып табылады.

1) внести изменения в технические требования к ВВТ с учетом возможностей поставщиков ВВТ и повторно направить им запрос;
2) разработать ТТЗ для получения ВВТ по результатам НИР или ОКР в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области науки, оборонной промышленности и государственного оборонного заказа.
18. В заключении экспертной комиссии отражаются результаты соответствия или несоответствия поступивших предложений поставщиков ВВТ техническим требованиям, указывается и обосновывается количество, состав и планируемый срок проведения опытной войсковой эксплуатации ВВТ (за исключением ВВТ, предусмотренного подпунктом 1) пункта 41 настоящих Правил).
19. Сроки проведения опытной войсковой эксплуатации (в случае ее проведения), количество и состав ВВТ определяются руководителем подразделения – заказчика с учетом экономической целесообразности и охвата всех необходимых проверок в период, предусмотренный пунктом 27 настоящих Правил.
Заключение экспертной комиссии подписывается составом экспертной комиссии.
Глава 5. Порядок рассмотрения предложений на заседании внутриведомственного совещательного органа
20. На основании заключения экспертной комиссии руководителем подразделения – заказчика направляется запрос председателю внутриведомственного совещательного органа о рассмотрении предложений по выбору и порядку получения ВВТ (ТТЗ на НИР или ОКР) на заседании внутриведомственного совещательного органа.
21. При положительном рассмотрении запроса структурному подразделению, ответственному за подготовку и проведение заседаний внутриведомственного совещательного органа, руководитель подразделения –заказчика направляет необходимые материалы (доклады, слайды, анализ потребности, технические требования (ТТЗ на НИР или ОКР), переписка, заключение экспертной комиссии, справочные и презентационные материалы) для предварительного ознакомления с ними членами внутриведомственного совещательного органа.
22. В ходе заседания внутриведомственного совещательного органа руководитель подразделения – заказчика докладывает потребность и технические требования к ВВТ (ТТЗ на НИР или ОКР), результаты мониторинга рынка, условия получения ВВТ, заключение экспертной комиссии, предложения по порядку получения ВВТ, количеству, составу и планируемых сроках проведения опытной войсковой эксплуатации (за исключением ВВТ, предусмотренного подпунктом 1) пункта 41 настоящих Правил).
23. После заслушивания доклада члены внутриведомственного совещательного органа переходят к его обсуждению, в ходе которого подают собственные предложения. После завершения обсуждения члены внутриведомственного совещательного органа переходят к голосованию по поступившим предложениям.
Заседание внутриведомственного совещательного органа считается правомочным при участии в нем не менее двух третей от общего числа их состава.
Решение внутриведомственного совещательного органа принимается открытым голосованием и считается принятым, если за них подано большинство голосов присутствующих членов внутриведомственного совещательного органа. При равенстве голосов, голос председателя внутриведомственного совещательного органа является решающим.

24. Түскен ұсыныстарға байланысты ведомствоішілік кеңесші орган тиісті негіздемемен мынадай шешім қабылдайды:
1) тапсырыс беруші бөлімшенің ұсыныстарын мақұлдау;
2) тапсырыс беруші бөлімшенің ұсыныстарын қабылдамау.
25. Ұсыныс мақұлданғанда тапсырыс беруші бөлімше ҚӘТ-ны алу үшін (өтеусіз негізде беру немесе сатып алу арқылы) әрекет етеді, ал ТКЖ жүргізілгенде қорғаныс өнеркәсібі саласындағы уәкілетті органға бекітілген ҒЗЖ-ға немесе ТКЖ-ға ТТТ-ны жібереді.
26. Ұсыныстар қабылданбағанда тапсырыс беруші бөлімше ведомствоішілік кеңесші органның шешімін орындау жөніндегі іс-шараларды жүзеге асырады, техникалық талаптарға (ҒЗЖ-ға немесе ТКЖ-ға ТТТ) өзгеріс енгізеді және ведомствоішілік кеңесші органның отырысын өткізуге сұрау салуды қайта жібереді.
6-тарау. ҚӘТ-ны тәжірибелік әскери пайдалану тәртібі
27. Тәжірибелік әскери пайдалану ведомствоішілік кеңесші органның тиісті шешімі негізінде табиғи ортада, Қарулы Күштер полигонында (мекемесінде), қалалық, далалық жағдайда, теңізде (өзенде, көлде, су тоғанында және сынау бассейнінде) жүргізіледі, онда өткізу мақсаты, мерзімі (кемінде 5 жұмыс күні, бірақ 1 жылдан артық емес), оны өткізуге жауапты әскери бөлім немесе мекеме, қажетті нұсқаулар айқындалады.
28. Әскери бөлімде немесе мекемеде ҚӘТ-ны пайдалану кезінде ерекшелігін бағалау үшін командирдің (бастықтың) бұйрығымен комиссия құрылады, ҚӘТ пайдалануға беріледі және жауапты лауазымды адамдарға бекітіліп беріледі.
Комиссия құрамына зерттелетін саладағы тиісті мамандар: комиссия төрағасы, төраға орынбасары, комиссия мүшелері (кемінде үш адам) кіреді.
29. Жауынгерлік даярлық құжаттары, Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 20 қарашадағы № 862 бұйрығымен бекітілген Тәжірибелік-конструкторлық және технологиялық жұмыстардың нәтижелеріне сынақтар жүргізу қағидалары (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19645 болып тіркелген), ұлттық стандарттар (Қазақстан Республикасы қабылдаған мемлекетаралық стандарттар) негізінде тәжірибелік әскери пайдалану үшін тапсырыс беруші бөлімше ҚӘТ-ның жауынгерлік және пайдалану сипаттамасын тексеруді қамтитын тәжірибелік әскери пайдалану бағдарламасын әзірлейді.
30. Әртүрлі ҚӘТ үлгісі үшін тәжірибелік әскери пайдалану бағдарламасын әзірлеу барысында міндеттер мен арналуын негізге алып, мынадай негізгі пайдалану және жауынгерлік сипаттамасы ескеріледі:

24. В зависимости от поступивших предложений внутриведомственным совещательным органом принимаются следующие решения с соответствующими обоснованиями:
1) одобрение предложений подразделения – заказчика;
2) отклонение предложений подразделения – заказчика.
25. При одобрении предложений подразделение – заказчик осуществляет действия для получения ВВТ (путем передачи на безвозмездной основе или приобретения), а в случае проведения ОКР направляет утвержденное ТТЗ на НИР или ОКР в уполномоченный орган в области оборонной промышленности.
26. При отклонении предложений подразделение – заказчик осуществляет мероприятия по выполнению решения внутриведомственного совещательного органа, вносит изменения в технические требования (ТТЗ на НИР или ОКР) и повторно отправляет запрос на проведение заседания внутриведомственного совещательного органа.
Глава 6. Порядок проведения опытной войсковой эксплуатации ВВТ
27. Опытная войсковая эксплуатация проводится на основе соответствующего решения внутриведомственного совещательного органа в естественной среде, на полигонах (учреждениях) Вооруженных Сил, городских, полевых условиях, на море (реках, озерах, водоемах и испытательных бассейнах), в котором определяются цель, сроки проведения (не менее 5 рабочих дней, но не более 1 года), воинская часть или учреждение, ответственные за ее проведение, необходимые указания.
28. В воинской части или учреждении для оценки особенностей при эксплуатации ВВТ приказом командира (начальника) создается комиссия, ВВТ вводится в эксплуатацию и закрепляется за ответственными должностными лицами.
В состав комиссии входят специалисты в исследуемой области: председатель комиссии, заместитель председателя, члены комиссии (не менее трех человек).
29. Для проведения опытной войсковой эксплуатации на основе документов боевой подготовки, Правил проведения испытаний результатов опытно-конструкторских и технологических работ, утвержденных приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 20 ноября 2019 года № 862 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19645), национальных стандартов (межгосударственных стандартов, принятых Республикой Казахстан), подразделением – заказчиком разрабатывается программа проведения опытной войсковой эксплуатации, охватывающая проверку боевых и эксплуатационных характеристик ВВТ.
30. В ходе разработки программы проведения опытной войсковой эксплуатации для различных типов ВВТ учитываются основные эксплуатационные и боевые характеристики, исходя из задач и назначения:

1) қару-жарақ үшін – зақымдау қашықтығы, оқ ату жылдамдығы, дәлдігі, қолдануға дайындау уақыты, ұтқырлығы (тасымалдануы), температура режиміне және табиғи-климаттық факторға төзімділігі;
2) әскери техника үшін:
жауынгерлік машина – жүріп өту мүмкіндігі, маневрлігі, күштік қондырғының техникалық сипаттамасы, экипаждың сыйымдылығы, жүріс қоры, габариттік өлшемі, тасымалдануы, материалдық құрал шығысы нормалары, негізгі элементтер мен жүйенің сенімділігі, қалпына келтіру уақыты, температура режиміне және табиғи-климаттық факторға төзімділігі, белгіленген қару-жарақтың пайдалану және жауынгерлік сипаттамасы (осы Қағидалардың 30-тармағының 1) тармақшасына сәйкес);
әскери корабль (катер мен кеме) – суды ығыстыруы, маневрлігі, инерциясы және кері бағыттау сипаттамасы, күштік қондырғының техникалық сипаттамасы, экипаждың сыйымдылығы, жүріс қоры, габариттік өлшемі, тасымалдануы, материалдық құрал шығысы нормалары, негізгі элементтер мен жүйенің сенімділігі, қалпына келтіру уақыты, температура режиміне және табиғи-климаттық факторға төзімділігі, белгіленген қару-жарақтың пайдалану және жауынгерлік сипаттамасы (осы Қағидалардың 30-тармағының 1) тармақшасына сәйкес);
әскери әуе кемесі және басқа да ұшу аппараты – жүк көтергіштігі, ұшу қашықтығы, ұшу жылдамдығы, шекті ұшу биіктігі, ұшып көтерілу және қону шарты, күштік қондырғының техникалық сипаттамасы, экипаж бен жүктің сыйымдылығы, габариттік өлшемі, тасымалдануы, материалдық құрал шығысы нормалары, негізгі элементтер мен жүйенің сенімділігі, қалпына келтіру уақыты, температура режиміне және табиғи-климаттық факторға төзімділігі, белгіленген қару-жарақтың пайдалану және жауынгерлік сипаттамасы (осы Қағидалардың 30-тармағының 1) тармақшасына сәйкес);
құрал, жүйе, кешен, құрылғы, жедел (жауынгерлік) қамтамасыз ету түрінің бұйымы мен байланыс құралы – дәлдігі, қолдануға дайындау уақыты, ұтқырлығы (тасымалдануы), габариттік өлшемі, қолданылу қашықтығы, материалдық құрал шығысы нормасы, негізгі элементтер мен жүйенің сенімділігі, қалпына келтіру уақыты, температура режиміне және табиғи-климаттық факторға төзімділігі.
31. Тәжірибелік әскери пайдалану барысында туындайтын ақаулық (істен шығу) ҚӘТ-ны жеткізу шартының немесе тараптар келісімінің талаптарына сәйкес жойылады. Бұл ретте тәжірибелік әскери пайдалану мерзімі ұзартылады, бірақ сыналатын ҚӘТ-ға үш реттен аспауға тиіс.
Тәжірибелік әскери пайдалануға ҚӘТ-ны жеткізушінің қатысуы және құралдармен қамтамасыз етуі тараптардың келісілген шешімі бойынша жүзеге асырылады.

1) для вооружения – дальность поражения, скорострельность, точность, время подготовки к применению, мобильность (транспортабельность), устойчивость к температурным режимам и природно-климатическим факторам;
2) для военной техники:
боевых машин – проходимость, маневренность, технические характеристики силовой установки, вместимость экипажа, запас хода, габаритные размеры, транспортабельность, нормы расхода материальных средств, надежность основных элементов и систем, время восстановления, устойчивость к температурным режимам и природно-климатическим факторам, эксплуатационные и боевые характеристики установленного вооружения (в соответствии с подпунктом 1) пункта 30 настоящих Правил);
военных кораблей (катеров и судов) – водоизмещение, маневренность, инерция и реверсивные характеристики, технические характеристики силовой установки, вместимость экипажа, запас хода, габаритные размеры, транспортабельность, нормы расхода материальных средств, надежность основных элементов и систем, время восстановления, устойчивость к температурным режимам и природно-климатическим факторам, эксплуатационные и боевые характеристики установленного вооружения (в соответствии с подпунктом 1) пункта 30 настоящих Правил);
военных воздушных судов и других летательных аппаратов – грузоподъемность, дальность полета, скорость полета, предельная высота полета, условия взлета и посадки, технические характеристики силовой установки, вместимость экипажа и грузов, габаритные размеры, транспортабельность, нормы расхода материальных средств, надежность основных элементов и систем, время восстановления, устойчивость к температурным режимам и природно-климатическим факторам, эксплуатационные и боевые характеристики установленного вооружения (в соответствии с подпунктом 1) пункта 30 настоящих Правил);
средств, систем, комплексов, устройств, изделий видов оперативного (боевого) обеспечения и средств связи – точность, время подготовки к применению, мобильность (транспортабельность), габаритные размеры, дальность действия, нормы расхода материальных средств, надежность основных элементов и систем, время восстановления, устойчивость к температурным режимам и природно-климатическим факторам.
31. Возникающие в ходе опытной войсковой эксплуатации неисправности (отказы) устраняются в соответствии с условиями договора на поставку ВВТ или соглашения сторон. При этом, сроки проведения опытной войсковой эксплуатации продлеваются, но не более трех раз к испытуемому ВВТ.
В проведении опытной войсковой эксплуатации участие поставщиков ВВТ и обеспечение средствами осуществляется по согласованному решению сторон.

32. Комиссия тәжірибелік әскери пайдалану нәтижесін актімен ресімдейді, онда пайдалану барысында ҚӘТ-ны бағалау, ҚӘТ-ны қаруландыруға қабылдаудың мақсатқа сәйкестігі туралы тұжырым және ҚӘТ-ның келесі үлгісіне қойылатын техникалық талаптарға (ТКЖ-ға ТТТ) өзгеріс енгізу бойынша ұсыныс (болса) қамтылады. ҚӘТ бойынша ескерту мен ұсыныс болғанда актінің көшірмесі ҚӘТ-ны жеткізушіге беріледі.
33. Әскери бөлім (мекеме) командирі (бастығы) бекіткен акт тапсырыс беруші бөлімшеге жіберіледі.
34. Өтеусіз негізде ҚӘТ-ны жеткізушіден алынған ҚӘТ тиісті шартта көзделген жағдайдан басқа, тәжірибелік әскери пайдалану үшін кері қайтарылады.
7-тарау. ҚӘТ-ны қаруландыруға қабылдау тәртібі
35. ҚӘТ-ны тәжірибелік әскери пайдалану (осы Қағидалардың 41-тармағының 1) тармақшасында көзделген ҚӘТ-ны қоспағанда), алынған материалды сынау және талдау нәтижесін алғаннан кейін тапсырыс беруші бөлімшенің басшысы ведомствоішілік кеңесші органның төрағасына ведомствоішілік кеңесші органның отырысында ҚӘТ-ны тәжірибелік әскери пайдалану нәтижесін және оны қаруландыруға қабылдау жөніндегі ұсынысты қарау туралы сұрау салуды жібереді.
Тәжірибелік әскери пайдалану (сынап көрсету) нәтижесіне байланысты тапсырыс беруші бөлімшенің басшысы мынадай ұсыныстарды жасайды:
1) ҚӘТ-ны Қарулы Күштерді қаруландыруға қабылдау;
2) ҚӘТ-ны Қарулы Күштерді қаруландыруға қабылдамау;
3) ҚӘТ-ны қосымша тәжірибелік әскери пайдалану;
4) ҚӘТ-ның қолданылу циклі (жұмыс істеу мерзімі) аяқталғанға дейін оны қаруландыруға қабылдамай пайдалану;
5) ҚӘТ-ны Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 29 қарашадағы № 896 қаулысымен бекітілген Қару-жарақ пен әскери техниканың айналымы қағидаларына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 6 қарашадағы № 832 қаулысымен бекітілген Пайдаланылмайтын мүлікті беру, өткізу, құртып жіберу, кәдеге жарату, көму арқылы жою және қайта өңдеу, сондай-ақ пайдаланылмайтын қорғаныс объектілерін мүліктік жалдауға (жалға) беру қағидаларына сәйкес пайдалану.
36. Сұрау салу оң қаралған кезде ведомствоішілік кеңесші органның отырысын дайындауға және өткізуге жауапты құрылымдық бөлімшеге ведомствоішілік кеңесші орган мүшелерінің олармен алдын ала танысуы үшін қажетті материал (баяндау, слайд, сынау немесе тәжірибелік әскери пайдалану нәтижесі, анықтамалық және таныстыру материалы) жіберіледі.
37. Ведомствоішілік кеңесші органның отырысы барысында тапсырыс беруші бөлімшенің басшысы ҚӘТ-ны сынау және тәжірибелік әскери пайдалану нәтижесін, техникалық талаптарға (ТКЖ-ға ТТТ) енгізуді талап ететін өзгерістер тізбесін (болса) және қаруландыруға қабылдаудың мақсатқа сәйкестігі туралы ұсыныстарды баяндайды.

32. Результаты опытной войсковой эксплуатации комиссией оформляются актом, содержащим оценку ВВТ в ходе эксплуатации, выводы о целесообразности принятия ВВТ на вооружение и предложения (при наличии) по внесению изменений в технические требования (ТТЗ на ОКР) на последующие образцы ВВТ. В случае наличия замечаний и предложений по ВВТ, копия акта выдается поставщику ВВТ.
33. Утвержденный командиром (начальником) воинской части (учреждения) акт направляется подразделению-заказчику.
34. ВВТ, полученные от поставщиков ВВТ на безвозмездной основе для проведения опытно-войсковой эксплуатации, возвращаются обратно, кроме случаев, предусмотренных соответствующими договорами.
Глава 7. Порядок принятия ВВТ на вооружение
35. После получения результатов опытной войсковой эксплуатации ВВТ (за исключением ВВТ, предусмотренного подпунктом 1) пункта 41 настоящих Правил), испытаний и анализа полученных материалов руководитель подразделения – заказчика направляет запрос председателю внутриведомственного совещательного органа о рассмотрении результатов опытной войсковой эксплуатации и предложений по принятию на вооружение ВВТ на заседании внутриведомственного совещательного органа.
В зависимости от результатов опытной войсковой эксплуатации (демонстрационных испытаний) руководителем подразделения – заказчика формируются следующие предложения:
1) принять на вооружение Вооруженных Сил ВВТ;
2) не принимать на вооружение Вооруженных Сил ВВТ;
3) провести дополнительную опытную войсковую эксплуатацию ВВТ;
4) эксплуатировать ВВТ до окончания его жизненного цикла (срока службы) без принятия на вооружение;
5) использовать ВВТ в соответствии с Правилами оборота вооружения и военной техники утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 ноября 2019 года № 896 и Правилами передачи, реализации, ликвидации посредством уничтожения, утилизации, захоронения и переработки неиспользуемого имущества, а также предоставления в имущественный наем (аренду) неиспользуемых оборонных объектов, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 ноября 2019 года № 832.
36. При положительном рассмотрении запроса структурному подразделению, ответственному за подготовку и проведение заседаний внутриведомственного совещательного органа, направляются необходимые материалы (доклады, слайды, результаты испытаний или опытной войсковой эксплуатации, справочные и презентационные материалы) для предварительного ознакомления с ними членами внутриведомственного совещательного органа.
37. В ходе заседания внутриведомственного совещательного органа руководитель подразделения – заказчика докладывает результаты испытаний и опытной войсковой эксплуатации, перечень изменений (при наличии), требующих внесения в технические требования (ТТЗ на ОКР), и предложения о целесообразности принятия на вооружение ВВТ.

38. Баяндауды тыңдағаннан кейін ведомствоішілік кеңесші органның мүшелері оны талқылауға көшеді, оның барысында өз ұсыныстарын береді. Талқылау аяқталғаннан кейін ведомствоішілік кеңесші органның мүшелері түскен ұсыныс бойынша дауыс беруге көшеді.
Құрамының жалпы санының кемінде үштен екі бөлігі қатысса, ведомствоішілік кеңесші органның отырысы заңды болып саналады.
Ведомствоішілік кеңесші органның шешімі ашық дауыс берумен қабылданады және егер оларға қатысушы ведомствоішілік кеңесші орган мүшелерінің көбі дауыс берсе, қабылданған болып саналады. Дауыс тең болған кезде ведомствоішілік кеңесші орган төрағасының даусы шешуші болып табылады.
39. Түскен ұсынысқа байланысты ведомствоішілік кеңесші орган мынадай шешім қабылдайды:
1) тапсырыс беруші бөлімшенің ұсынысын қолдау немесе қабылдамау;
2) ведомствоішілік кеңесші орган мүшелерінің ұсынысын қолдау немесе қабылдамау.
40. Ведомствоішілік кеңесші орган отырысының қорытындысы бойынша хаттама жасалады, ол қорғаныс өнеркәсібі саласындағы уәкілетті органға (арнаулы мемлекеттік органдарды және Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің әскери барлау органын қоспағанда) жіберіледі.
41. Ведомствоішілік кеңесші органның қарауына:
1) ҚӘТ-ны тәжірибелік әскери пайдаланбай:
Ұжымдық қауіпсіздік туралы шарт ұйымына мүше мемлекеттер қаруландыруға қабылдаған;
Қазақстан Республикасында төтенше және соғыс жағдайы режимін енгізгенде;
Қарулы Күштер Арнайы операциялар күштерінің арнайы мақсаттағы бөлімдері мен бөлімшелері, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің Айрықша мақсаттағы күштері үшін арналған (бұл норма Қарулы Күштердің қалған құрамының тәжірибелік әскери пайдаланусыз осы ҚӘТ-ны қаруландыруға қабылдауы үшін негіз болып табылмайды);
оларды сатып алу қолжетімділігі шектеулі ақпаратқа жататын Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің әскери барлау органы үшін;
"Қазақстан Республикасы мемлекеттік авиациясының ұшуды жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2017 жылғы 14 желтоқсандағы № 744 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16210 болып тіркелген) сәйкес нано, микро, мини массалық-габариттік сипаттамасы бойынша жіктелген пилотсыз әуе кемесі;
2) ҚӘТ-ны тәжірибелік әскери пайдаланумен (осы Қағидалардың 5-тармағының 1), 2), 3) тармақшаларында көзделген іс-шараларды жүргізбей):
Қазақстан Республикасының мемлекеттік мүлік саласындағы заңнамасына сәйкес шет мемлекеттер мен әріптестер, халықаралық ұйымдар, Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары мен квазимемлекеттік сектор субъектілері Қарулы Күштерге өтеусіз негізде берген (тәжірибелік әскери пайдалану нәтижесі теріс болғанда осы Қағидалардың 35-тармағына сәйкес шешім қабылданады);
Қарулы Күштер құрамының мекемелері мен ұйымдары шығарған;
ҚӘТ-ны отандық, шетелдік жеткізуші шығарған және Қарулы Күштерге тәжірибелік әскери пайдалану үшін өтеусіз негізде берілген ҚӘТ шығарылады. Бұл ретте Қарулы Күштер Арнайы операциялар күштерінің арнайы мақсаттағы бөлімдері мен бөлімшелері, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің Айрықша мақсаттағы күштері үшін өтеусіз негізде берілген ҚӘТ-ны тәжірибелік әскери пайдаланудың оң нәтижесіне қол жеткізгенде осы ҚӘТ-ны мемлекеттік орган ішінде Қарулы Күштердің қалған құрамын қаруландыруға қабылдауға жол беріледі.

38. После заслушивания доклада члены внутриведомственного совещательного органа переходят к его обсуждению, в ходе которого подаются собственные предложения. После завершения обсуждения члены внутриведомственного совещательного органа переходят к голосованию по поступившим предложениям.
Заседание внутриведомственного совещательного органа считается правомочным при участии в нем не менее двух третей от общего числа их состава.
Решение внутриведомственного совещательного органа принимается открытым голосованием и считается принятым, если за них подано большинство голосов присутствующих членов внутриведомственного совещательного органа. При равенстве голосов, голос председателя внутриведомственного совещательного органа является решающим.
39. В зависимости от поступивших предложений внутриведомственным совещательным органом принимаются следующие решения:
1) поддержать или отклонить предложения подразделения – заказчика;
2) поддержать или отклонить предложения членов внутриведомственного совещательного органа.
40. По итогам заседания внутриведомственного совещательного органа составляется протокол, который направляется в уполномоченный орган в области оборонной промышленности (за исключением специальных государственных органов и органов военной разведки Министерства обороны Республики Казахстан).
41. Выносится на рассмотрение внутриведомственного совещательного органа:
1) без проведения опытной войсковой эксплуатации ВВТ:
принятое на вооружение государствами-членами организации Договора о коллективной безопасности;
в случае введения режимов чрезвычайного и военного положения в Республике Казахстан;
предназначенное для частей и подразделений специального назначения Сил специальных операций Вооруженных Сил, Сил особого назначения Службы государственной охраны Республики Казахстан (данная норма не является основанием для принятия на вооружение этого ВВТ остальным составом Вооруженных Сил без проведения опытной войсковой эксплуатации);
для органов военной разведки Министерства обороны Республики Казахстан, приобретение которых относится к информации с ограниченным доступом;
беспилотные воздушные суда, классифицированные по массогабаритным характеристикам нано, микро, мини в соответствии с приказом Министра обороны Республики Казахстан от 14 декабря 2017 года № 744 "Об утверждении Правил производства полетов государственной авиации Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16210);
2) с проведением опытной войсковой эксплуатации ВВТ (без проведения мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) пункта 5 настоящих Правил):
переданное Вооруженным Силам на безвозмездной основе иностранными государствами и партнерами, международными организациями, государственными органами и субъектами квазигосударственного сектора Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области государственного имущества (в случае отрицательных результатов опытной войсковой эксплуатации принимаются решения в соответствии с пунктом 35 настоящих Правил);
произведенное учреждениями и организациями из состава Вооруженных Сил;
произведенное отечественными, иностранными поставщиками ВВТ и переданное Вооруженным Силам на безвозмездной основе для проведения опытной войсковой эксплуатации. При этом, в случае достижения положительных результатов опытной войсковой эксплуатации ВВТ, переданных на безвозмездной основе для частей и подразделений специального назначения Сил специальных операций Вооруженных Сил, Сил особого назначения Службы государственной охраны Республики Казахстан, допускается принятие этих ВВТ на вооружение остального состава Вооруженных Сил внутри государственного органа.

42. ҚӘТ-ны сатып алу қолжетімділігі шектеулі ақпаратқа жататын Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің әскери барлау органынан, Қарулы Күштер Арнайы операциялар күштерінің арнайы мақсаттағы бөлімдері мен бөлімшелерінен және Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің Айрықша мақсаттағы күштерінен басқа, Қарулы Күштерді қаруландыруға қабылданған ҚӘТ (ҚӘТ-ның негізгі үлгісі), құрал, жүйе, кешен, жедел қамтамасыз ету түрінің құрылғысы мен байланыс құралдары туралы деректер Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің уәкілетті құрылымдық бөлімшесі арқылы "Қару-жарақ пен әскери техника кадастры" электрондық дерекқорына енгізіледі.

42. Данные о ВВТ (головном образце ВВТ), средствах, системах, комплексах, устройствах видов оперативного обеспечения и средствах связи, принятых на вооружение Вооруженных Сил, кроме органов военной разведки Министерства обороны Республики Казахстан, приобретение которых относится к информации с ограниченным доступом, частей и подразделений Сил специальных операций Вооруженных Сил и Сил особого назначения Службы государственной охраны Республики Казахстан, заносятся в электронный банк данных "Кадастр вооружения и военной техники" через уполномоченное структурное подразделение Министерства обороны Республики Казахстан.