Сұрыптық сынау саласындағы мемлекеттік мекеменің тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуі бойынша ақылы қызмет түрлерін жүзеге асыру, оның тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуінен түсетін, өз иелігінде қалатын ақшаны пайдалану қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2025 жылғы 29 сәуірдегі № 135 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 30 сәуірде № 36050 болып тіркелді
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 102-бабының 5-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Сұрыптық сынау саласындағы мемлекеттік мекеменің тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуі бойынша ақылы қызмет түрлерін жүзеге асыру, оның тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуінен түсетін, өз иелігінде қалатын ақшаны пайдалану қағидалары осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес тізбе бойынша Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Егіншілік департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Сапаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2025 жылғы 29 сәуірдегі
№ 135 бұйрығына
1-қосымша
Сұрыптық сынау саласындағы мемлекеттік мекеменің тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуі бойынша ақылы қызмет түрлерін жүзеге асыру, оның тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуінен түсетін, өз иелігінде қалатын ақшаны пайдалану қағидалары
1. Осы Сұрыптық сынау саласындағы мемлекеттік мекеменің тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуі бойынша ақылы қызмет түрлерін жүзеге асыру, оның тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуінен түсетін, өз иелігінде қалатын ақшаны пайдалану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің (бұдан әрі – Бюджет кодексі) 102-бабының 5-тармағына сәйкес әзірленді және сұрыптық сынау саласындағы мемлекеттік мекеменің тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуі бойынша ақылы қызмет түрлерін жүзеге асыру, оның тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуінен түсетін, өз иелігінде қалатын ақшаны пайдалану тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил осуществления платных видов деятельности по реализации товаров (работ, услуг) государственным учреждением в сфере сортоиспытания, использования им денег от реализации товаров (работ, услуг), остающихся в его распоряжении
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 апреля 2025 года № 135. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 апреля 2025 года № 36050
В соответствии с пунктом 5 статьи 102 Бюджетного кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила осуществления платных видов деятельности по реализации товаров (работ, услуг) государственным учреждением в сфере сортоиспытания, использования им денег от реализации товаров (работ, услуг), остающихся в его распоряжении, согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы Министра сельского хозяйства Республики Казахстан по перечню согласно приложению 2 к настоящему приказу.
3. Департаменту земледелия Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Сапаров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 29 апреля 2025 года № 135
Об утверждении Правил осуществления платных видов деятельности по реализации товаров (работ, услуг) государственным учреждением в сфере сортоиспытания, использования им денег от реализации товаров (работ, услуг), остающихся в его распоряжении
1. Настоящие Правила осуществления платных видов деятельности по реализации товаров (работ, услуг) государственным учреждением в сфере сортоиспытания, использования им денег от реализации товаров (работ, услуг), остающихся в его распоряжении (далее – Правила), разработаны в соответствии с пунктом 5 статьи 102 Бюджетного кодекса Республики Казахстан (далее – Бюджетный кодекс) и определяют порядок осуществления платных видов деятельности по реализации товаров (работ, услуг) государственным учреждением в сфере сортоиспытания, использования им денег от реализации товаров (работ, услуг), остающихся в его распоряжении.

2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) ақылы көрсетілетін қызметті алушы – осы Қағидаларға сәйкес ақылы көрсетілетін қызметті алатын жеке немесе заңды тұлға;
2) сұрыптық сынақ – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 2 шілдедегі № 4-2/602 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11879 болып тіркелген) бекітілген Ауыл шаруашылығы өсімдіктерін сұрыптық сынақтан өткізу қағидаларына сәйкес жүргізілетін селекциялық жетістіктің патент қабілеттілігі мен шаруашылыққа пайдалылығын сараптау және сынау.
3. Сұрыптық сынау саласындағы мемлекеттік мекеме тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізу бойынша ақылы қызмет түрлерін "Селекциялық жетістіктерді қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 25-бабына және "Тұқым шаруашылығы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 23-4-бабына сәйкес жүзеге асырады.
4. Сұрыптық сынау саласындағы мемлекеттік мекемемен тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізу жөніндегі ақылы қызмет түрлері осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш негізінде, сондай-ақ сараптама ұйымынан селекциялық жетістікке патент беруге өтінімнің (бұдан әрі – патент беруге өтінім) көшірмесі келіп түскен кезде ақылы көрсетілетін қызметті алушыға көрсетіледі.
5. Өтініш сұрыптық сынау саласындағы мемлекеттік мекеменің жауапты орындаушысымен өтініш тіркелген күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде қаралады.
Өтінішті қарау нәтижелері бойынша сұрыптық сынау саласындағы мемлекеттік мекеменің жауапты орындаушысы ақылы көрсетілетін қызметті алушыға осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті қабылдау туралы хабарламаны (бұдан әрі – хабарлама) электрондық мекенжайға жібереді.
Егер өтініште толық емес мәліметтер болған жағдайда, ақылы көрсетілетін қызметті алушыға осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы хабарлама жіберіледі.
6. Хабарлама берілген немесе патент беруге өтінім келіп түскен күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде сұрыптық сынау саласындағы мемлекеттік мекеме мен ақылы көрсетілетін қызметті алушы арасында сұрыптық сынау саласындағы тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізу жөніндегі ақылы қызмет түрлерін көрсетуге арналған шарт (бұдан әрі – шарт) жасалады. Тараптар арасындағы шарт Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес жасалады.
7. Сұрыптық сынау саласындағы мемлекеттік мекеме өндіретін және (немесе) өткізетін тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) бағалары "Сұрып сынағын өткізу саласындағы мемлекеттік мекемелер өндіретін және (немесе) өткізетін тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) бағасын белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 31 қаңтардағы № 30 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19995 болып тіркелген) сәйкес белгіленеді.
Ауыл шаруашылығы өсімдіктерін сұрыптық сынау нәтижесінде алынған өнімдердің өткізу бағалары өткізу сәтінде өңірде қалыптасқан нарықтық бағаларға сәйкес айқындалады.
Қажетті құжаттардың тізімі, тауарлар (жұмыстар, көрсетілетін қызметтер) бағаларының прейскуранты мемлекеттік мекеменің интернет ресурсында орналастырылады.

2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) получатель платных услуг – физическое или юридическое лицо, получающее платные услуги в соответствии с настоящими Правилами;
2) сортоиспытание – экспертиза и испытание селекционного достижения на патентоспособность и хозяйственную полезность, проводимые в соответствии с Правилами проведения сортоиспытания сельскохозяйственных растений, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 2 июля 2015 года № 4-2/602 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11879).
3. Платные виды деятельности по реализации товаров (работ, услуг) государственным учреждением в сфере сортоиспытания осуществляются в соответствии со статьей 25 Закона Республики Казахстан "Об охране селекционных достижений" и статьей 23-4 Закона Республики Казахстан "О семеноводстве".
4. Платные виды деятельности по реализации товаров (работ, услуг) государственным учреждением в сфере сортоиспытания предоставляются получателю платных услуг на основании заявления по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, а также при поступлении от экспертной организации копии заявки на выдачу патента на селекционное достижение (далее – заявка на выдачу патента).
5. Заявление рассматривается ответственным исполнителем государственного учреждения в сфере сортоиспытания в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня регистрации заявления.
По результатам рассмотрения заявления ответственный исполнитель государственного учреждения в сфере сортоиспытания направляет получателю платных услуг на электронный адрес уведомление о принятии заявления (далее – уведомление) по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
В случае, если заявление содержит неполные сведения, получателю платных услуг направляется уведомление об отказе в принятии заявления по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
6. В течение 10 (десяти) рабочих дней со дня выдачи уведомления или поступления заявки на выдачу патента между государственным учреждением в сфере сортоиспытания и получателем платных услуг заключается договор на оказание платных видов деятельности по реализации товаров (работ, услуг) в сфере сортоиспытания (далее – договор). Договор между сторонами заключается в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.
7. Цены на товары (работы, услуги), производимые и (или) реализуемые государственным учреждением в сфере сортоиспытания, устанавливаются в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 31 января 2020 года № 30 "Об установлении цен на товары (работы, услуги), производимые и (или) реализуемые государственными учреждениями в сфере сортоиспытания" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 19995).
Цены от реализации продукции, полученные в результате сортоиспытания сельскохозяйственных растений, определяются в соответствии с рыночными ценами, сложившимися в регионе на момент реализации.
Список необходимых документов, прейскурант цен на товары (работы, услуги) размещаются на интернет-ресурсе государственного учреждения.

8. Қызметтерге ақы төлеу деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар бақылау-касса машиналарын қолдана отырып және бақылау чегін (Webkassa 2.0 аппараттық-бағдарламалық кешені) бере отырып, сұрыптық сынау саласындағы мемлекеттік мекеменің кассалары арқылы қолма-қол ақша арқылы не сұрыптық сынау саласындағы мемлекеттік мекеменің "Ақылы қызметтердің қолма-қол ақшасын бақылау шоты" ағымдағы шотына аудару арқылы қолма-қол ақшасыз есеп айырысу бойынша жүзеге асырылады.
9. Ақылы қызмет түрлерін жүзеге асыру қорытындылары бойынша сұрыптық сынау саласындағы мемлекеттік мекеменің жауапты орындаушысы 3 (үш) жұмыс күні ішінде ақылы көрсетілетін қызметті алушының электрондық мекенжайына осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сұрыптық сынау саласындағы тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізу бойынша ақылы қызмет түрлерінің көрсетілгені туралы хабарламаны, шот-фактураны және орындалған жұмыстар актісін жібереді.
10. Сұрыптық сынау саласындағы мемлекеттік мекеменің тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізу бойынша ақылы қызмет түрлерін жүзеге асырудан алған қаражаты ақша түсімдері мен шығыстарының жоспарларына сәйкес:
1) сұрыптық сынау станциялары мен учаскелерінде ауыл шаруашылығы жұмыстарын және зертханалық зерттеулер жүргізуге;
2) көлік құралдарын, ауыл шаруашылығы техникасын, тракторларды, комбайндарды, күштік машиналар мен жабдықтарды, генератор машиналарын, жұмыс машиналары мен жабдықтарды, өлшеу аспаптарын, реттеуші аспаптар мен құрылғыларды, зертханалық жабдықтарды, компьютерлік жабдықтарды, өзге де машиналар мен жабдықтарды, жалпы мақсатқа арналған механикаландырылған және механикаландырылмаған еңбек құралдарын, өндірістік мүкәммал мен керек-жарақтарды, шаруашылық мүкәммалын, өртке қарсы мақсатқа арналған заттарды, өзге де өндірістік және шаруашылық мүкәммал мен құралдарды сатып алуға;
3) ауыл шаруашылығы өсімдіктерін сұрыптық сынау саласындағы ғылыми зерттеулер жүргізуге;
4) сұрыптық сынау саласындағы ауыл шаруашылығы және зертханалық жұмыстарды жүргізу үшін сұрыптық сынау саласындағы мемлекеттік мекеме тартатын штаттан тыс маусымдық, мамандар мен жұмысшыларға, техникалық персоналға, еңбекақы төлеуге;
5) отын, жанар-жағармай материалдарын (май, тосол, отын, көмір, шымтезек, бензин, керосин, мазут, автол және басқа да жанар-жағармай материалдары), жанар-жағармай материалдарына талондар сатып алуға, сондай-ақ отынның барлық түрлерін тиеу, түсіру, тасымалдау және сақтау бойынша көрсетілетін қызметтерге ақы төлеуге;
6) өзге де материалдарды (отырғызу материалы, тұқымдар, тыңайтқыштар, пестицидтер, техникалық ақпарат тасығыштар, почта маркалары, таңбаланған конверттер, бланк өнімдері, кіріс (шығыс) хат-хабарларды тіркеу журналдары, картридждер, тонерлер) сатып алуға;

8. Оплата услуг осуществляется посредством наличных денег через кассы государственного учреждения в сфере сортоиспытания с применением контрольно-кассовых машин с функцией фиксации и (или) передачи данных и выдачей контрольного чека (аппаратно-программный комплекс Webkassa 2.0) либо по безналичному расчету путем перечисления на текущий счет государственного учреждения в сфере сортоиспытания "Контрольный счет наличности платных услуг".
9. По итогам осуществления платных видов деятельности ответственный исполнитель государственного учреждения в сфере сортоиспытания в течение 3 (трех) рабочих дней направляет получателю платных услуг на электронный адрес уведомление об осуществлении платных видов деятельности по реализации товаров (работ, услуг) в сфере сортоиспытания по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам, счет-фактуру и акт выполненных работ.
10. Средства, полученные государственным учреждением в сфере сортоиспытания от осуществления платных видов деятельности по реализации товаров (работ, услуг), используются в соответствии с планами поступлений и расходов денег на:
1) проведение сельскохозяйственных работ и лабораторных исследований на сортоиспытательных станциях и участках;
2) приобретение транспортных средств, сельскохозяйственной техники, тракторов, комбайнов, силовых машин и оборудований, машин-генераторов, рабочих машин и оборудований, измерительных приборов, регулирующих приборов и устройств, лабораторного оборудования, компьютерного оборудования, прочих машин и оборудований, инструментов механизированных и немеханизированных орудий труда общего назначения, производственного инвентаря и принадлежностей, хозяйственного инвентаря, предметов противопожарного назначения, прочего производственного и хозяйственного инвентаря и инструментов;
3) проведение научных исследований в сфере сортоиспытания сельскохозяйственных растений;
4) оплату труда внештатных сезонных специалистов и рабочих, технического персонала, привлекаемых государственным учреждением в сфере сортоиспытания для проведения сельскохозяйственных и лабораторных работ в сфере сортоиспытания;
5) приобретение топлива, горюче-смазочных материалов (масло, тосол, дрова, уголь, торф, бензин, керосин, мазут, автол и другие горюче-смазочные материалы), талонов на горюче-смазочные материалы, а также оплату услуг по погрузке, разгрузке, транспортировке и хранению топлива всех видов;
6) приобретение прочих материалов (посадочный материал, семена, удобрения, пестициды, технические носители информации, почтовые марки, маркированные конверты, бланочная продукция, журналы регистраций входящей (исходящей) корреспонденции, картриджи, тонеры);

7) дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдарды, дәрі қобдишаларын (автомобильдерге арналған дәрі қобдишаларын) сатып алуға;
8) құрылыс және монтаждау жұмыстары процесінде пайдаланылатын құрылыс материалдарын (рукан (рубероид), араластырғыштар, раковиналар, унитаздар, себезгі кабиналар, ванналар, есік блогі, терезе блогі, коннектор, кәбіл каналы, есіктер, есіктегі тұтқалар, есік жеткізгіш, ойма құлып, розеткалар, ажыратқыштар, линолеум, ковролан) сатып алуға;
9) шаруашылық материалдарын (электр желілік сүзгілерді, ұзартқыштарды, ыдыстарды, үй-жайларды күтіп ұстауға арналған тазалағыш, дезинфекциялағыш, жуғыш құралдарды, ауа тазартқыштарды, қоқысқа арналған қаптарды; шүберектерді, шаруашылық қолғаптарды, күректерге арналған саптарды, батареяларды, шпагаттарды, шлангілерді, дәретхана қағазын, қағаз сүлгілерді, үй-жайларды жинауға арналған керек-жарақтарды, кеңсе керек-жарақтарын, арнайы киімдер, қораптар, тұқымдарға арналған қаптар) сатып алуға;
10) байланыстың барлық түрлерінің көрсетілетін қызметтеріне, оның ішінде интернет байланысы, коммуналдық көрсетілетін қызметтерге, үй-жайлар мен ғимараттарды жалға алуға, топырақты агрохимиялық зерттеп-қарау және мелиорациялық іс-шаралар жүргізу жөніндегі, таразылық және мамандандырылған жабдықтарды тексеру жөніндегі көрсетілетін қызметтерге ақы төлеуге;
11) жазылым басылымдарын, ғылыми, әдістемелік және арнайы әдебиет сатып алуға;
12) ғылыми, әдістемелік материалдар мен ресми бюллетеньдер шығаруға;
13) мамандар даярлауға және олардың біліктілігін арттыруға;
14) шетелдік хат-хабарды және ғылыми құжаттаманы аудару жөніндегі көрсетілетін қызметтерге ақы төлеуге;
15) ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің перспективалы және бағалы сұрыптарын жарнамалау және насихаттау жөніндегі бұқаралық іс-шараларды (дала күндері, семинарлар, көрмелер, экскурсиялар, таныстырылымдар) өткізуге;
16) сұрыптық сынау саласындағы мемлекеттік мекеменің жұмыс істеуімен байланысты ғимараттарды, құрылысжайлар мен объектілерді ағымдағы жөндеуге (жалпы құрылыс жұмыстары, гидрооқшаулау жұмыстары, электр сымдарын монтаждау және электр арматурасын орнату жөніндегі жұмыстар, электр байланысы жабдығын орнату жөніндегі электр монтаждау жұмыстары, ғимаратқа электр жабдығын орнату, жергілікті желі (электр) желілерін жүргізу, газдандыру, монтаждау (орнату), су құбыры есептегішін, электр есептегішті, күш қалқаншасын, электр автоматын, трансформаторды, сплит-жүйелерді, газ есептегішін демонтаждау, зертханалық жабдықты орнату);
17) жылыту, кәріз, су құбыры жүйесіне техникалық қызмет көрсетуге, оны ағымдағы жөндеуге, дәнекерлеу жұмыстарына, су құбыры жұмыстарына, қоршаулар мен дуалдарды, қақпалар мен бастырмаларды, қақпаларды орнатуға, ауабаптағышты, ғимараттарға арналған антенналарды монтаждауға (орнатуға);

7) приобретение лекарственных средств, изделий медицинского назначения, аптечек (аптечек для автомобилей);
8) приобретение строительных материалов, используемых в процессе строительства и монтажных работ (рукан (рубероид), смесители, раковины, унитазы, душевые кабинки, ванны, дверной блок, оконный блок, коннектор, кабель-канал, двери, ручки на двери, дверной доводчик, замок врезной, розетки, выключатели, линолеум, ковролан);
9) приобретение хозяйственных материалов (электрических сетевых фильтров, удлинителей, посуд, чистящих, дезинфицирующих, моющих средств для содержания помещений, освежителей воздуха, мешков для мусора; ветоши, перчаток хозяйственных, черенков для лопат, батареек, шпагатов, шлангов, туалетной бумаги, бумажных полотенец, принадлежностей для уборки помещений, канцелярских принадлежностей, специальной одежды, коробок, мешков для семян);
10) оплату услуг всех видов связи, в том числе интернет-связи, коммунальных услуг, аренды помещений и зданий, по агрохимическому обследованию почв и проведению мелиоративных мероприятий, по поверке весового и специализированного оборудования;
11) приобретение подписных изданий, научной, методической и специальной литературы;
12) издание научных, методических материалов и официальных бюллетеней;
13) подготовку и повышение квалификации специалистов;
14) оплату услуг по переводу иностранной корреспонденции и научной документации;
15) проведение массовых мероприятий по рекламе и пропаганде перспективных и ценных сортов сельскохозяйственных растений (дни поля, семинары, выставки, экскурсии, презентации);
16) текущий ремонт зданий, сооружений и объектов, связанных с функционированием государственного учреждения в сфере сортоиспытания (общестроительные работы, гидроизоляционные работы, работы по монтажу электропроводов и установке электроарматуры, электромонтажные работы по установке оборудования электросвязи, установка электрооборудования в здании, проведение линий локальной сети (электричества), газификация, монтаж (установка), демонтаж водопроводного счетчика, электросчетчика, силового щитка, электроавтомата, трансформатора, сплит-систем, газового счетчика, установка лабораторного оборудования);
17) техническое обслуживание, текущий ремонт отопительной, канализационной, водопроводной системы, сварочные работы, водопроводные работы, установку заборов и оград, ставней и навесов, ворот, монтаж (установку) кондиционера, антенн для зданий;

18) сылау, сырлау жұмыстарына, шыны жұмыстарына, үй-жайда арақабырғалар орнатуға;
19) жабдықтардағы, тракторлардағы, комбайндардағы, көлік құралдарындағы тозған бөлшектерді жөндеуге және ауыстыруға арналған қосалқы бөлшектерді (автомобиль қозғалтқыштары, аккумулятор, аккумуляторлық батареялар, трос, сермер, тығыздамалар, реле, су сорғысы, айқастырма, амортизаторлар және басқа да қосалқы бөлшектер), компьютерлік техниканы (негізгі плата, қатты диск, кулер, жедел есте сақтау құрылғысы, қоректендіру блогі) сатып алуға;
20) Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес іссапар шығыстарын өтеу нормалары шегінде сұрыптық сынау саласындағы мемлекеттік мекеме қызметкерлерінің және техникалық персоналдың, Қазақстан Республикасының шегінде және одан тыс жерлерге іссапар шығыстарына;
21) сұрыптық сынау саласындағы мемлекеттік мекеменің жұмыскерлерін еңбек көрсеткіштері үшін көтермелеуге;
22) жобалау құжаттамасын (техникалық-экономикалық негіздеме) әзірлеу және сараптау, жер учаскесінің топографиялық түсірілімін дайындау, жерге орналастыру жобасын әзірлеу, жергілікті жерде жер учаскесінің шекараларын белгілеу, жер учаскесіне сәйкестіндіру құжатын дайындау және беру жөніндегі көрсетілетін қызметтерге ақы төлеуге;
23) ауыл шаруашылығы жұмыстарын жүргізуге арналған көлік құралдарын жалдау шығындарына;
24) ағымдағы шығындарға (айыппұлдар, тұрақсыздық айыбы, комиссиялық төлемдер, кіру жарналары, мемлекеттік баж, салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, олар бойынша өсімақылар мен айыппұлдар (әлеуметтік салықтан басқа));
25) үй-жайларды, ғимараттарды, құрылысжайларды, беріліс құрылғыларын ресімдеу, сондай-ақ үй-жайлар, ғимараттар мен құрылысжайлар орналасқан жерді ресімдеу шығындарына;
26) ауыл шаруашылығы өсімдіктерін сұрыптық сынау саласындағы нәтижелерді деректерін автоматты түрде өңдеуге офистік жабдықтарды, офистік техниканы, ақпараттық жүйелер мен бағдарламалық қамтылымды, вирусқа қарсы бағдарламаны, арнайы бағдарламалық қамтылымды сатып алуға және орнатуға;
27) көлік құралдарын техникалық қарап-тексеру, иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру жөніндегі көрсетілетін қызметтерге ақы төлеуге;
28) Webkassa 2.0 бағдарламалық қамтылымын орнату, оған қызмет көрсету жөніндегі көрсетілетін қызметтерге, бағдарламалық қамтылымды қолдау бойынша консультациялық қызмет көрсету деректерді өңдеу, дерекқорлар құру, мемлекеттік сұрыптық сынау саласындағы веб-порталдарға техникалық қызмет көрсету жөніндегі көрсетілетін қызметтерге ақы төлеуге;
29) қатты тұрмыстық қалдықтарды шығару жөніндегі көрсетілетін қызметтерге, дезинфекциялау, дезинсекциялау, дератизациялау жөніндегі көрсетілетін қызметтерге ақы төлеуге;

18) штукатурные, малярные работы, стекольные работы, установку перегородок в помещении;
19) приобретение запасных частей, предназначенных для ремонта и замены изношенных частей в оборудовании, тракторах, комбайнах, транспортных средствах (автомобильные двигатели, аккумулятор, аккумуляторные батареи, трос, маховик, сальники, реле, водяной насос, крестовина, амортизаторы и другие запасные части), компьютерной техники (материнская плата, жесткий диск, кулер, оперативное запоминающее устройство, блок питания);
20) командировочные расходы работников государственного учреждения в сфере сортоиспытания и технического персонала, в пределах и в том числе за пределами Республики Казахстан, в пределах норм возмещения командировочных расходов согласно трудовому законодательству Республики Казахстан;
21) поощрение работников государственного учреждения в сфере сортоиспытания за трудовые показатели;
22) оплату услуг по разработке и экспертизе проектной (технико-экономического обоснования) документации, изготовлению топографической съемки земельного участка, разработке землеустроительного проекта, установлению на местности границ земельного участка, изготовлению и выдаче идентификационного документа на земельный участок;
23) затраты на аренду транспортных средств для проведения сельскохозяйственных работ;
24) текущие затраты (штрафы, неустойка, комиссионные платежи, вступительные взносы, государственная пошлина, налоги и другие обязательные платежи в бюджет, пеня и штрафы по ним (кроме социального налога));
25) затраты на приобретение помещений, зданий, сооружений, передаточных устройств, а также оформление земли, на которой размещены помещения, здания и сооружения;
26) приобретение и установку офисного оборудования, офисной техники, информационных систем и программного обеспечения, антивирусной программы, специального программного обеспечения автоматической обработки данных результатов в сфере сортоиспытания сельскохозяйственных растений;
27) оплату услуг по техническому осмотру, обязательному страхованию гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств;
28) оплату услуг по установке, обслуживанию программного обеспечения Webkassa 2.0, консультационных услуг по поддержке программного обеспечения, обработке данных, созданию баз данных, техническому обслуживанию веб-порталов в сфере государственного сортоиспытания;
29) оплату услуг по вывозу твердых бытовых отходов, услуг дезинфекции, дезинсекции, дератизации;

30) көлік құралдарын диагностикалау, жөндеу, автомобиль майын ауыстыру, шиналарды монтаждау, резеңкені ауыстыру, көлік құралдарына техникалық қызмет көрсету жөніндегі көрсетілетін қызметтерге ақы төлеуге;
31) электр энергиясын, суды, газды есепке алу аспаптарын мемлекеттік тексеруден өткізе және бағдарлама жасай отырып орнату үшін ақы төлеуге;
32) баннерлер, бланкілер, қатты папкалар, алғыс хаттар, грамоталар, арнайы журналдар, мөртабандар, стендтер дайындауға;
33) офистік техниканы, компьютерлер мен перифериялық құрылғыларды, принтерлерді, серверлік жабдықтарды, көшіру аппаратын, факсты, өрт дабылдамасы жүйелері мен өрт сөндіргіштерге арналған жабдықты жөндеу, құрастыру, орнату, оларға қызмет көрсету жөніндегі көрсетілетін қызметтерге ақы төлеуге;
34) өкілдік шығыстарға;
35) жұмыс берушілердің міндетті зейнетақы жарналарын төлеуге;
36) аумақтық қазынашылық бөлімшесіне инкассалық өкім ұсынылғанға дейін мемлекеттік мекеменің атқарушылық құжатты ерікті түрде орындауға;
37) кепілдік жарнаны төлеуге;
38) астықты сақтау жөніндегі қызметтерге ақы төлеуге;
39) ақпараттын тіркеу жүресіндегі клиенттің дербес шотына жылдық қызмет көрсеткені үшін абоненттік төлемақы төлеуге;
40) аккредиттеу жөніндегі органның бағалау жүргізу жөніндегі жұмыстарының құнын төлеуге пайдаланылады.
Сұрыптық сынау саласындағы
мемлекеттік мекеменің
тауарларды (жұмыстарды,
көрсетілетін қызметтерді)
өткізуі бойынша ақылы қызмет
түрлерін жүзеге асыру, оның
тауарларды (жұмыстарды,
көрсетілетін қызметтерді)
өткізуінен түсетін, өз иелігінде
қалатын ақшаны пайдалану
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Ауыл шаруашылығы дақылдарын сұрыптық сынау жөнiндегi мемлекеттiк комиссиясы (010000, Астана қаласы, Абай даңғылы, 13-үй, "Іскер" бизнес орталығы, 11-қабат, 1111-кабинет)
Өтінім нөмірі
Тіркелген күні
Өтініш
1. Өтiнiш берушi(лер)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы немесе жеке тұлғаның аты, әкесiнiң аты (бар болса), тегі)
2. Почталық мекенжайы
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
3. Телефоны _______________________________________________________________
4. Электрондық мекенжайы__________________________________________________
Мен (біз)
__________________________________________________________________________
(көрсетілетін қызметтің атауы)
бойынша қызмет көрсетуді сұраймын (сұраймыз).
Көрсетілетін қызмет туралы қосымша мәліметтер (көрсетілетін қызметке байланысты толтырылады):
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Мен (біз) өзімде (өзімізде) бар мәліметтер бойынша өтінімді қарау үшін қажетті және осы
өтінішке енгізілген ақпарат түпкілікті және дұрыс болып табылатынын мәлімдеймін (мәлімдейміз).
Мен (біз) сұрыптарды сынақтан өткізу саласындағы ақылы қызмет түрлерін көрсетуге белгіленген
бағалармен таныстым (таныстық) және уақтылы төлеуге кепілдік беремін (кепілдік береміз) деп мәлімдеймін (мәлімдейміз).
Өтініш берушінің (өтініш берушілердің) қолы (қолдары) ___________ _____
Сұрыптық сынау саласындағы
мемлекеттік мекеменің
тауарларды (жұмыстарды,
көрсетілетін қызметтерді)
өткізуі бойынша ақылы қызмет
түрлерін жүзеге асыру, оның
тауарларды (жұмыстарды,
көрсетілетін қызметтерді)
өткізуінен түсетін, өз иелігінде
қалатын ақшаны пайдалану
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Өтінішті қабылдау туралы хабарлама
Орындаушы: _____________________________________________________________
Тапсырыс беруші(лер):_____________________________________________________
Өтінімнің тіркеу нөмірі:_____________________________________________________
Өтінімді тіркеу күні: ________________________________________________________
Көрсетілетін қызметтің атауы: ________________________________________________
Қоса берілген құжаттардың саны және атауы: __________________________________
Өтінішті қабылдаған жауапты лауазымды адам _________________________________
__________________________________________________________________________
аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, қолы)
Басшы __________ _________________________________________________________
(қолы) (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Сұрыптық сынау саласындағы
мемлекеттік мекеменің
тауарларды (жұмыстарды,
көрсетілетін қызметтерді)
өткізуі бойынша ақылы қызмет
түрлерін жүзеге асыру, оның
тауарларды (жұмыстарды,
көрсетілетін қызметтерді)
өткізуінен түсетін, өз иелігінде
қалатын ақшаны пайдалану
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы хабарлама
Орындаушы: _____________________________________________________________
Тапсырыс беруші(лер):_____________________________________________________
Өтінімнің тіркеу нөмірі:_____________________________________________________
Өтінімді тіркеу күні: ________________________________________________________
Көрсетілетін қызметтің атауы: _______________________________________________
Өтінішті қабылдаудан бас тарту себебі_________________________________________
Басшы ____________ ______________________________________________________
(қолы) (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Сұрыптық сынау саласындағы
мемлекеттік мекеменің
тауарларды (жұмыстарды,
көрсетілетін қызметтерді)
өткізуі бойынша ақылы қызмет
түрлерін жүзеге асыру, оның
тауарларды (жұмыстарды,
көрсетілетін қызметтерді)
өткізуінен түсетін, өз иелігінде
қалатын ақшаны пайдалану
қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Сұрыптық сынау саласындағы тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізу бойынша ақылы қызмет түрлерінің көрсетілгені туралы хабарлама
Орындаушы: ______________________________________________________________
Тапсырыс беруші (лер):______________________________________________________
Өтінімнің тіркеу нөмірі:_____________________________________________________
Өтінімді тіркеу күні:________________________________________________________
Көрсетілген қызметтің атауы:_________________________________________________
Көрсетілетін қызметтің мәртебесі:_____________________________________________
Төлеу сомасы:_____________________________________________________________
Басшы ________ __________________________________________________________
(қолы) (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2025 жылғы 29 сәуірдегі
№ 135 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің күші жойылған кейбір бұйрықтарының тізбесі

30) оплату услуг по диагностике, ремонту транспортных средств, замене автомобильного масла, монтажу шин, замене резины, техническому обслуживанию транспортных средств;
31) оплату за установку приборов учета электроэнергии, воды, газа с прохождением государственной проверки и программированием;
32) изготовление баннера, бланков, твердых папок, благодарственных писем, грамот, специальных журналов, штампов, стендов;
33) оплату услуг по ремонту, сборке, установке, обслуживанию офисной техники, компьютеров и периферийных устройств, принтера, серверного оборудования, копировального аппарата, факса, оборудования для систем пожарной сигнализации и огнетушителей;
34) представительские расходы;
35) оплату обязательных пенсионных взносов работодателей;
36) добровольное исполнение исполнительного документа государственным учреждением до предъявления инкассового распоряжения в территориальное подразделение казначейства;
37) оплату гарантийного взноса;
38) оплату услуг по хранению зерна;
39) абонентскую плату за годовое обслуживание лицевого счета клиента в регистраторской информационной системе;
40) оплата стоимости работ органа по аккредитации по проведению оценок.
Приложение 1
к Правилам осуществления
платных видов деятельности
по реализации товаров
(работ, услуг) государственным
учреждением в сфере
сортоиспытания, использования
им денег от реализации товаров
(работ, услуг), остающихся
в его распоряжении
Форма
Государственная комиссия по сортоиспытанию
сельскохозяйственных культур
Министерства сельского хозяйства
Республики Казахстан
(010000, город Астана, проспект Абая, дом 13,
Бизнес центр "Іскер", 11 этаж, кабинет 1111)
Номер заявки
Дата регистрации
Заявление
1. Заявитель(и) ________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
(полное наименование юридического лица или фамилия, имя, отчество
(при его наличии) физического лица)
2. Почтовый адрес ____________________________________________
____________________________________________________________
3. Телефон __________________________________________________
____________________________________________________________
4. Электронный адрес _________________________________________
Я (мы) прошу (просим) оказать услугу по
____________________________________________________________
____________________________________________________________
(наименование услуги)
Дополнительные сведения об услуге (заполняется в зависимости от услуги):
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
Я (мы) заявляю (ем), что по имеющимся у меня (нас) сведениям информация,
необходимая для рассмотрения заявки и внесенная в настоящее заявление является
окончательной и правильной.
Я (мы) заявляю (ем), что ознакомился (ась) (ознакомились) с установленными
ценами на оказание платных видов деятельности в сфере сортоиспытания
и гарантирую (гарантируем) своевременную оплату.
Подпись(и) заявителя (заявителей) ________________________________
Приложение 2
к Правилам осуществления
платных видов деятельности
по реализации товаров
(работ, услуг)
государственным учреждением
в сфере сортоиспытания,
использования им денег
от реализации товаров
(работ, услуг),
остающихся в его распоряжении
Форма
Уведомление о принятии заявления
Исполнитель: _________________________________________________
Заказчик(и): __________________________________________________
Регистрационный номер заявки:
_____________________________________________________________
Дата регистрации заявки: _______________________________________
Наименование услуги: _________________________________________
Количество и наименование приложенных документов:
_____________________________________________________________
Ответственное должностное лицо, принявшее заявление
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
Руководитель _________________________________________________
_____________________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 3
к Правилам осуществления
платных видов деятельности
по реализации товаров
(работ, услуг)
государственным учреждением
в сфере сортоиспытания,
использования им денег
от реализации товаров
(работ, услуг), остающихся
в его распоряжении
Форма
Уведомление об отказе в принятии заявления
Исполнитель: _______________________________________________
Заказчик(и): ________________________________________________
Регистрационный номер заявки: _______________________________
Дата регистрации заявки: _____________________________________
Наименование услуги: _______________________________________
Отказано в принятии заявления по причине _____________________
Руководитель _______________________________________________
___________________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 4
к Правилам осуществления
платных видов деятельности
по реализации товаров
(работ, услуг) государственным
учреждением в сфере
сортоиспытания, использования
им денег от реализации
товаров (работ, услуг),
остающихся в его распоряжении
Форма
Уведомление об осуществлении платных видов деятельности
по реализации товаров (работ, услуг) в сфере сортоиспытания
Исполнитель: ________________________________________________
Заказчик(и): _________________________________________________
Регистрационный номер заявки: ________________________________
Дата регистрации заявки: ______________________________________
Наименование оказанной услуги: _______________________________
Статус услуги: _______________________________________________
Сумма к оплате: ______________________________________________
Руководитель ________________________________________________
____________________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 2 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 29 апреля 2025 года № 135
Перечень утративших силу некоторых приказов Министра сельского хозяйства Республики Казахстан

1. "Сұрыптық сынау саласындағы мемлекеттік мекеменің тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізу бойынша ақылы қызмет түрлерін көрсетуі және оның тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден түскен ақшаны жұмсауы қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 28 қазандағы № 4-2/956 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12331 болып тіркелген).
2. "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 4-6/1154 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің өзгерістер енгізілетін бұйрықтар тізбесінің 7-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13379 болып тіркелген).
3. "Сұрыптарды сынақтан өткізу саласындағы мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізу бойынша ақылы қызмет түрлерін көрсету және олардың тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден түскен ақшаны жұмсау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 28 қазандағы № 4-2/956 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2022 жылғы 17 ақпандағы № 40 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26846 болып тіркелген).

1. Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 28 октября 2015 года № 4-2/956 "Об утверждении Правил оказания платных видов деятельности по реализации товаров (работ, услуг) государственным учреждением в сфере сортоиспытания и расходования им денег от реализации товаров (работ, услуг)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12331).
2. Пункт 7 перечня приказов Министра сельского хозяйства Республики Казахстан, в которые вносятся изменения, утвержденного приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 4-6/1154 "О внесении изменений в некоторые приказы Министра сельского хозяйства Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 13379).
3. Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 17 февраля 2022 года № 40 "О внесении изменений в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 28 октября 2015 года № 4-2/956 "Об утверждении Правил оказания платных видов деятельности по реализации товаров (работ, услуг) государственными учреждениями в сфере сортоиспытания и расходования ими денег от реализации товаров (работ, услуг)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 26846).