Қазақстан Республикасы жоғары мектебiндегi экстернат туралы
Бұйрық Қазақстан Республикасы Бiлiм Министрлiгi 14 маусым 1994 ж. N 233 Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1995 жылғы 20 қаңтарда тіркелді. Тіркеу N 51. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрiнің 2003 жылғы 13 тамыздағы N 554 бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы азаматтарының жоғары бiлiм алудағы мүмкiндiктерiн толық қанағаттандыру және Қазақстан Республикасы "Жоғары бiлiм туралы" Заңына (II бап) сәйкес жоғары оқу орындарында оқыту формаларын кеңейту мақсатында бұйырамын:
1. Қазақстан Республикасы жоғары мектебiндегi экстернат болсын.
2. Қазақстан Республикасы жоғары мектебiндегi экстернат Ережесi бекiтiлсiн (қоса берiледi).
3. Экстернат оқытудың ерекше формасы, оны жоғары оқу орнына ендiру және оған экстерiндердi қабылдау жеке түрде үлкен жауапкершiлiкпен қарастыру керектiгi басшылыққа алынсын.
Министр
Қазақстан Республикасы бiлiм
Министрлiгiнiң "14" 06 1994 ж.
N 233 бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы жоғары оқу орындарына
экстернат туралы ереже
1. Экстернат бекiтiлген сынақтар мен емтихандарды тапсырған, сабақтарға қатыспай өздiгiмен толық жоғары бiлiм курсын немесе оқу тәртiптерiн меңгерген Қазақстан Республикасы азаматтарының жоғары оқу орындарында өздiгiнен бiлiм алу түрi болады.
2. Бiлiм Министрлiгiнiң рұқсаты бойынша, атап айтқанда филологиялық, жалпы экономикалық және социалды-гуманитарлық мамандықтар бойынша, мемлекеттiк жоғары оқу орындарында ерекше жағдайларда экстернат құрылуы мүмкiн.
3. Құрамын ректор бекiткен арнайы комиссия экстернатқа қабылдау жүргiзедi.
Экстернатқа қабылданады:
- орта бiлiмi бар, инвалидтiгiне байланысты жоғары бiлiм алуға өндiрiстен қол үзiп немесе қол үзбей оқуға мүмкiндiгi жоқ азаматтар;
- жоғары бiлiмi бар, сонымен бiрге екiншi жоғары бiлiмдi экстерлi түрде алғысы келетiн азаматтар.
4. Экстернатқа қабылданғандарға белгiленген үлгiде есеп кiтапшасы берiледi. Студенттер үшiн белгiленген жеңiлдiктер, экстерндерге таратылмайды.
5. Экстерндермен сабақтар мен консультациялар жүргiзiлмейдi.
Декандардың бағыттамалармен емтихандар мен сынақтарды профессорлар немесе доценттер қабылдайды.
6. Бес жылдан көп емес уақытта оқу бағдарламасы бойынша барлық курстық емтихандар мен сынақтарды ойдағыдай тапсырған экстерiндер мемлекеттiк емтихандар мен дипломдық жұмыстарға рұқсат алады.
Жоғары бiлiм туралы диплом экстерндерге жалпы негiздер бойынша берiледi.
Қазақстан Республикасы
бiлiм Министрлiгiнiң
Жоғары бiлiм бас басқармасы

Положение об экстернате в высшей школе Республики Казахстан
Утверждено приказом Министерства образования Республики Казахстан от 14 июня 1994 г. N 233. Зарегистрированo в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20.01.1995 г. за № 51. Утратил силу - Приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 13 августа 2003 г. N 554
В целях более полного удовлетворения возможностей граждан Республики Казахстан в получении высшего образования и расширения форм обучения в высших учебных заведениях в соответствии с Законом Республики Казахстан "О высшем образовании" (ст. 11)
приказываю:
1. Установить экстернат в высшей школе Республики Казахстан.
2. Утвердить Положение об экстернате в высшей школе Республики Казахстан (прилагается).
3. Принять к руководству, что экстернат является исключительной формой обучения, его введение в вузе и прием экстернов должны рассматриваться в индивидуальном порядке с большой ответственностью.
Министр
Приложение
к приказу Минобразования
N 233 от 14 июня 1994 г.
Положение об экстернате в высшей школе
Республики Казахстан
1. Экстернат в высшей школе является формой самообразования граждан Республики Казахстан, основанной на самостоятельном изучении учебных дисциплин или полного курса высшего образования без посещения занятий, со сдачей установленных зачетов и экзаменов.
2. в государственном высшем учебном заведении экстернат может быть организован в виде исключения по разрешению Министерства образования и, как правило, по филологическим, общеэкономическим и социально-гуманитарным специальностям.
3. Прием в экстернат производится специальной комиссией, состав которой утверждается ректором. В экстернат принимаются:
лица, имеющие среднее образование, но не имеющие возможности получить высшее образование с отрывом или без отрыва от производства по инвалидности;
лица, имеющие высшее образование и желающие получить вторе высшее образование экстерном.
4. Лицам, зачисленным в экстернат, выдается зачетная книжка установленного образца. Льготы, установленные для студентов, на экстернов не распространяются.
5. Занятия и консультации с экстернами не проводятся. Экзамены и зачеты принимаются профессорами или доцентами по направлениям деканов. Последовательность сдачи экзаменов определяется экстерном.
6. Лица из числа экстернов, успешно сдавшие все предусмотренные соответствующим учебным планом курсовые экзамены и зачеты в пределах не более пяти лет, допускаются к сдаче государственных экзаменов и выполнению дипломных работ. Выдача дипломов о высшем образовании экстернам производится на общих основаниях.
Главное управление высшего
образования Минобразования
Республики Казахстан