Мүлiк салығын есептеу мен төлеу тәртiбi туралы Нұсқаулық
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi Бас салық инспекциясы 21 маусым 1995 ж. N 150. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1995 жылғы 30 маусымда тіркелді. Тіркеу N 71. Күші жойылды - ҚР Мемлекеттік кіріс министрінің 2002 жылғы 9 сәуірдегі N 416 бұйрығымен.
-------------------Бұйрықтан үзінді----------------
Мемлекеттік кіріс министрінің
2002 жылғы 9 сәуірдегі N 416 бұйрығы
"Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының K010209_ Кодексiн (Салық Кодексiн) қолданысқа енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 12 шiлдедегi Заңына сәйкес
БҰЙЫРАМЫН:
Күшiн жоғалтқан жекелеген бұйрықтарының тiзбесi:
3. "Мүлiк салығын есептеу мен төлеу тәртiбi туралы" N 38 Нұсқаулықты бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң 1995 жылғы 21 маусымдағы N 150 V950071_ бұйрығы. -----------------------------------------------------
Қазақстан Республикасы
Министрiнiң бұйрығымен
бекiтiлген
21 маусым 1995 ж. N 150
Нұсқаулық N 38
Ескерту. "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер
туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің Заң күші бар
1995 жылғы 24 сәуірдегі N 2235 Жарлығы" деген сөздер "Салық
және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы"
Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 24 сәуірдегі N 2235
Заңы" деген сөздермен ауыстырылды, "Жарлық", "Жарлықтың",
"Жарлықпен", "Жарлықта", "Жарлыққа" деген сөздер "Заң",
"Заңның", "Заңмен", "Заңда", "Заңға" деген сөздермен
ауыстырылды - ҚР Мемлекеттік кіріс министрлігінің
1999.08.04. N 929 бұйрығымен. V990902_
I. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 24 сәуiрдегi N 2235 Z952235_ "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Заңына сәйкес заңды және жеке тұлғалардың мүлiк салығын есептеу мен төлеудiң мынадай тәртiбi белгiленедi.
Қазақстан аумағында меншiк иесi, меншiктi сенiм бiлдiрiп басқару, шаруашылық жүргiзу немесе жедел басқару құқығындағы салық салу объектiлерi бар:
а) заңды тұлғалар (соның ішінде резидент еместер), олардың филиалдары, өкілдіктері және өзге де оқшауланған құрылымдық бөлімшелері, оның iшiнде шетел капиталының қатысуымен;
б) кәсiпкерлiк қызметке пайдаланылмайтын салық салу объектiлерi (мүлкi) бойынша жеке тұлғалар мүлiк салығын төлеушiлер болып табылады.
Ескерту. 1-тармақтың а)-тармақ өзгертілді - ҚР Мемлекеттік кіріс
министрлігінің 1999.05.03. N 310 V990785_ бұйрығымен.
1-1. Қазақстан Республикасы Үкіметі белгілеген мүлікке қажеттілік нормативтері шегінде бірыңғай жер салығын төлеушілер мүлік салығын төлеушіге жатпайды. Жоғарыда белгіленген салық қажеттілігі нормативтері мүлік бойынша осы нұсқауға сәйкес жалпы белгіленген тәртіпте төленеді.

Инструкция N 38 О порядке исчисления и уплаты налога на имущество
Утверждена приказом Министра финансов Республики Казахстан от 21 июня 1995 г. N 150. Зарегистрирован в Министерстве юстиции РК 30.06.1995 г. за N 71. Утратила силу - приказом Министра государственных доходов РК от 9.04.2002 № 416 (извлечение из приказа см. ниже).
Извлечение из приказа Министра государственных доходов
Республики Казахстан от 9 апреля 2002 года № 416
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 12 июня 2001 года Z010210_ "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" приказываю:
1. Признать утратившими силу некоторые приказы согласно приложению:
...Приказ Министерства финансов Республики Казахстан от 21 июня 1995 года N 150 "Об утверждении Инструкции N 38 "О порядке исчисления и уплаты налога на имущество"...
Министр
---------------------------------------------------------------------------
Сноска. По всему тексту:
слова "Указ Президента Республики Казахстан от 24 апреля 1995 года № 2235, имеющий силу Закона, "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" заменены словами "Закон Республики Казахстан от 24 апреля 1995 года № 2235 Z952235_ "О налогах и других обязательных платежах в бюджет";
слова "Указ", "Указа", "Указом", "Указе", "Указу" заменены словами "Закон", "Закона", "Законом", "Законе", "Закону" согласно приказу МГД РК от 4 августа 1999 года № 929 V990902_ .
I. Общие положения
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 24 апреля 1995 года № 2235 Z952235_ "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" устанавливается следующий порядок исчисления и уплаты юридическими и физическими лицами налога на имущество.
1. Плательщиками налога на имущество являются:
а) юридические лица (в том числе нерезиденты), их филиалы, представительства и иные обособленные структурные подразделения, в том числе с участием иностранного капитала;
б) физические лица, по объектам обложения (имуществу), используемым в предпринимательской деятельности;
в) физические лица, по объектам обложения (имуществу), не используемым в предпринимательской деятельности, имеющие на территории Республики Казахстан объекты обложения, на праве собственности, доверительного управления собственностью, хозяйственного ведения, оперативного управления.
Сноска. Пункт 1 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Мингосдоходов РК от 3 мая 1999 года N 310 V990785_ .
1-1. К плательщикам налога на имущество не относятся плательщики единого земельного налога в пределах нормативов потребности в имуществе, устанавливаемых Правительством Республики Казахстан. По имуществу сверх установленных нормативов потребности налог уплачивается в общеустановленном порядке в соответствии с настоящей Инструкцией.
Сноска. Дополнен пунктом 1-1 согласно приказу МГД РК от 4 августа 1999 года № 929 V990902_ .

2. Салық салу объектiлерi мыналар болып табылады:
1) заңды тұлға құрмай кәсiпкерлiк қызметпен айналысатын заңды тұлғалар мен жеке тұлғалардың транспорт құралдарына салық салынатын транспорт құралдарынан басқа амортизацияланатын қаражаттарының қалдық құны.
Заңды тұлға құрмай кәсiпкерлiк қызметпен айналысатын заңды тұлғалар мен жеке тұлғалардың амортизацияланатын қаражаттары болып негiзгi қаражаттар мен материалды емес қаражаттары табылады.
Негiзгi қаражаттар - материалдық өндiрiс саласында да, өндiрiстiк емес салада да қызмет ету мерзiмi бiр жылдан артық материалды қаражаттар.
Материалды емес қаражаттар - материалдық нысандары жоқ, физикалық қасиеттер иеленбейтiн, бiрақ заңды тұлға құрмай кәсiпкерлiк қызметпен айналысатын заңды тұлғаларға немесе жеке тұлғаларға ұзақ уақыт iшiнде (бiр жылдан артық) кiрiс алуға мүмкiндiк қамтамасыз ететiн объектiлер. Материалды емес қаражаттарға табиғи ресурстарды, жерлердi, патенттердi, лицензияларды, "ноу-хау", "фирманың құны" (гудвилл), интеллектуалды меншiктi, сауда маркаларын, тауар белгiлерiн, бағдарламамен қамтамасыз етудi және басқаларды пайдалану құқығы жатады.
Амортизацияланатын қаражаттарға уақытша жер пайдалану құқығы (жер учаскесi) және өзге де табиғат пайдалану объектiлерi (су, жер қойнауы және басқа да табиғи ресурстар), сондай-ақ тауарлы-материалдық запастар, бағалы қағаздар жатпайды.
2) жеке тұлғалардың кәсiпкерлiк қызметке пайдаланылмайтын азаматтардың жеке пайдалануындағы, Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан тұрғын үй-жайларының, саяжай құрылыстарының, гараждарының, өзге де құрылыстарының, ғимараттарының, үй-жайларының құны.
ЕСКЕРТУ. 2-тармақ өзгертiлдi - ҚР Қаржы министрлiгi Салық
комитетiнiң 1997.12.29. N 1 бұйрығымен V970059_ .
ЕСКЕРТУ. 2-тармақ өзгертілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитетінің
1998.07.10. N 62 V980552_ бұйрығымен.
Ескерту. 2-тармақтың 1)-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР
Мемлекеттік кіріс министрлігінің 1999.05.03. N 310 V990785_
бұйрығымен.
Ескерту. 2-тармақтың 1)-тармақшасының төртiншi абзацы өзгертiлдi
- ҚР Мемлекеттік кіріс министрлігінің 1999.08.04. N 929
бұйрығымен. V990902_
3. Мүлiк салығы жергiлiктi бюджеттердiң кiрiсiне енгiзiледi, бұл жағдайда төленген салықтың сомасы салық салынатын табысты анықтаған кезде шегерiлуге жатады.
II. Салық ставкалары
4. Заңды тұлға құрмай кәсiпкерлiк қызметпен айналысатын, олардың филиалдары, өкілдіктері және өзге де оқшауланған құрылымдық бөлімшелері мен жеке тұлғалардың мүлкiне салынатын салық осы нұсқаудың V бөлiмiнде белгiленген тәртiппен амортизацияланатын қаражаттар құнынан 1 процент ставка бойынша жыл сайын төленедi.
ЕСКЕРТУ. 4-тармақ өзгертiлдi - ҚР Қаржы министрлiгi Салық
комитетiнiң 1997.12.29. N 1 бұйрығымен.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Мемлекеттік кіріс
министрлігінің 1999.05.03. N 310
V990785_
бұйрығымен.
Ескерту. 4-тармақ өзгертiлдi - ҚР Мемлекеттік кіріс министрлігінің
1999.08.04. N 929 бұйрығымен.
V990902_

2. Объектами обложения налогом являются:
1) остаточная стоимость амортизируемых активов юридических лиц и физических лиц, занимающихся предпринимательской деятельностью без образования юридического лица, кроме транспортных средств, облагаемых налогом на транспортные средства.
Амортизируемыми активами юридических лиц и физических лиц, занимающихся предпринимательской деятельностью без образования юридического лица, являются основные средства и нематериальные активы.
Основные средства - материальные активы сроком службы более одного года, как в сфере материального производства, так и в непроизводственной сфере.
Нематериальные активы - объекты, которые не имеют материальной формы, не обладают физическими свойствами, но обеспечивают юридическим лицам или физическим лицам, занимающимся предпринимательской деятельностью без образования юридического лица, возможность получения дохода в течение длительного времени (более одного года). К нематериальным активам относятся права пользования природными ресурсами, права временного землепользования, патенты, лицензии, "ноу-хау", "цена фирмы" (гудвилл), интеллектуальная собственность, торговые марки, товарные знаки, программное обеспечение и другие.
К амортизируемым активам не относятся земля (земельный участок) и иные объекты природопользования (вода, недра и другие природные ресурсы), а также товарно-материальные запасы, ценные бумаги;
2) стоимость жилых помещений, дачных строений, гаражей, иных строений, сооружений, помещений физических лиц, не используемых в предпринимательской деятельности, находящихся в личном пользовании граждан, расположенных на территории Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 2 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Налогового комитета МФ РК от 29.12.1997 г. N 1 V970059_ ; приказом Налогового комитета Минфина РК от 10.07.1998 г. N 62 V980552_ ; приказом Мингосдоходов РК от 3 мая 1999 года N 310 V990785_ ; приказом МГД РК от 4 августа 1999 года № 929 V990902_ .
3. Налог на имущество вносится в доход местных бюджетов, при этом сумма уплаченного налога подлежит вычету при определении налогооблагаемого дохода.
II. Ставки налога
4. Налог на имущество юридических лиц, их филиалов, представительств и иных обособленных структурных подразделений и физических лиц, занимающихся предпринимательской деятельностью без образования юридического лица, уплачивается ежегодно по ставке 1 процент от стоимости амортизируемых активов в порядке, установленном разделом Y настоящей инструкции.
Сноска. Пункт 4 - с изменениями, внесенными приказом Государственного налогового комитета Республики Казахстан от 24 января 1997 года N 19; приказом Налогового Комитета МФ РК от 29.12.1997 г. N 1 V970059_ ; приказом Мингосдоходов РК от 3 мая 1999 года N 310 V990785_ ; приказом МГД РК от 4 августа 1999 года № 929 V990902_ .

5. Жеке тұлғалардың мүлiктерiне салынатын салық, кәсiпкерлiк қызметте
қолданылмайды, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң өкiлеттi органы анықтаған
жылжымайтын мүлiк құны мынадай ставкалар бойынша жыл сайын төленедi:
1) 1000000 теңгеге дейiн       жылжымайтын мүлiк құнының
0,1 процентi;
2) 1000000-нан 2000000         1000000 теңгенiң жылжымайтын
теңгеге дейiн               мүлiк құны салығының сомасы
+ одан асатын соманың 0,15%;
3) 2000000-нан 3000000         2000000 теңгенiң жылжымайтын
теңгеге дейiн               мүлiк құны салығының сомасы
+ одан асатын соманың 0,2%;
4) салық сомасы жылжымайтын мүлiк құнынан 3 000 000 теңгеден
4 000 000 теңгеге дейiн
одан асатын 3 000 000 теңге + сомадан 0,3 процент;
5) салық сомасы жылжымайтын мүлiк құнынан 4 000 000 теңгеден
5 000 000 теңгеге дейiн
4 000 000 теңге + одан асатын сомадан 0,4 процент
6) салық сомасы жылжымайтын мүлiк құнынан 5 000 000 теңгеден
6 000 000 теңгеге дейiн
5 000 000 теңге + одан асатын сомадан 0,5 процент
7) салық сомасы жылжымайтын мүлiк құнынан 6 000 000 теңгеден
7 000 000 теңгеге дейiн
6 000 000 теңге + одан асатын сомадан 0,6 процент
8) салық сомасы жылжымайтын мүлiк құнынан 7 000 000 теңгеден
8 000 000 теңгеге дейiн
7 000 000 теңге + одан асатын сомадан 0,7 процент
9) салық сомасы жылжымайтын мүлiк құнынан 8 000 000 теңгеден
9 000 000 теңгеге дейiн
8 000 000 теңге + одан асатын сомадан 0,8 процент
10) салық сомасы жылжымайтын мүлiк құнынан 9 000 000 теңгеден
10 000 000 теңгеге дейiн
9 000 000 теңге+ одан асатын сомадан 0,9 процент
11) салық сомасы жылжымайтын мүлiк құнынан 10 000 000 теңгеден
және жоғары 10 000 000 теңге + одан асатын сомадан 1 процент.
Коммерциялық емес, бюджеттiк ұйымдар немесе жеке тұлғалар
мүлкiнiң бiр бөлiгiн кәсiпкерлiк қызмет мақсатына пайдаланған жағдайда осы
бөлiкке салық 1 процент ставка бойынша төленедi.
Мысалы: 1. Бюджет есебiнен ұсталатын мектеп, аурухана немесе
балабақша бiр немесе бiрнеше үй-жайын кәсiпкерлiк
қызмет мақсатына жалға бердi. Осы үй-жай үшiн
бюджетке 1 % ставка бойынша салық төленуi тиiс.
2. Жеке тұлға өзiнiң тұрғылықты тұратын орны болып
табылатын тұрғын үйiнiң бiр бөлiгiн жалға бердi.
Кәсiпкерлiк қызмет мақсатына берiлген үй-жайдың
бөлiгi үшiн 1 % ставка бойынша салық төлейдi.
ЕСКЕРТУ. II-тарау өзгертiлдi - ҚР Мемлекеттiк салық комитетiнiң
1997.01.24. N 19 бұйрығымен.
ЕСКЕРТУ. 5-тармақтың 4)-тармақшасы өзгертiлдi және
5)-11)-тармақшаларымен толықтырылды - ҚР Қаржы
министрлiгi Салық комитетiнiң 1997.12.29. N 1 бұйрығымен.
III. Жеке тұлғалардың кәсiпкерлiк қызметке пайдаланылмайтын
мүлкiне салынатын салықты есептеу мен төлеу тәртiбi

5. Налог на имущество физических лиц, не используемое в
предпринимательской деятельности, уплачивается ежегодно от стоимости
недвижимого имущества, определяемой органом, уполномоченным
Правительством Республики Казахстан, по следующим ставкам:
1) до 1000 000 тенге              О,1 процента от стоимости
недвижимого имущества;
2) от 1000 000 до 2000 000 тенге  сумма налога от стоимости
недвижимого имущества
1000 000 тенге + 0,15%
с суммы, превышающей ее;
3) от 2000 000 до 3000 000 тенге  сумма налога от стоимости
недвижимого имущества
2000 000 тенге + 0,2%
с суммы, превышающей ее;
4) от 3000 000 до 4 000 000 тенге сумма налога от стоимости
недвижимого имущества
3000 000 тенге + 0,3 %
с суммы, превышающей ее.
5) от 4000 000 до 5 000 000 тенге сумма налога от
стоимости недвижимого
имущества 4000000
тенге
+ 0,4% с суммы,
превышающей ее,;
6) от 5000 000 до 6 000 000 тенге сумма налога от
стоимости недвижимого
имущества 5000000
тенге
+ 0,5% с суммы,
превышающей ее;
7) от 6000 000 до 7 000 000 тенге сумма налога от
стоимости недвижимого
имущества 6000000
тенге
+ 0,6% с суммы,
превышающей ее;
8) от 7000 000 до 8 000 000 тенге сумма налога от
стоимости недвижимого
имущества 7000000
тенге
+ 0,7% с суммы,
превышающей ее;
9) от 8000 000 до 9 000 000 тенге сумма налога от
стоимости недвижимого
имущества 8000000
тенге
+ 0,8% с суммы,
превышающей ее;
10) от 9000 000 до 10000000 тенге сумма налога от
стоимости недвижимого
имущества 9000000
тенге
+ 0,9% с суммы,
превышающей ее;
11) от 10000 000 тенге и свыше    сумма налога от
стоимости недвижимого
имущества 10 000 000
тенге + 1% с суммы,
превышающей ее".
В случае, когда некоммерческая, бюджетная организация или
физическое лицо использует часть имущества под предпринимательскую
деятельность, налог за эту часть уплачивается по ставке 1 процент.
Например: 1. Школа, больница или детский сад, содержащиеся за
счет бюджета, сдают в аренду одно или несколько
помещений под предпринимательскую деятельность. За
эти помещения налог должен уплачиваться в бюджет
по ставке 1 %.
2. Физическое лицо сдает в аренду часть жилого дома,
который является местом его проживания. За часть
строения, которая сдается под предпринимательскую
деятельность налог должен уплачиваться по ставке
1 %.
Сноска. Пункт 5 - с изменениями и дополнениями, внесенными
приказом Государственного налогового комитета Республики Казахстан от
24 января 1997 года N 19; приказом Налогового комитета МФ РК от
29.12.97 г. N 1
V970060_
.
III. Порядок
исчисления и уплаты
налога на имущество, не используемое в
предпринимательской деятельности физическими лицами

6. Салық Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң өкiлеттi органның
анықтаған баға негiзiнде есептеледi.
Жеке тұлғалардың жеке пайдалануындағы мүлiкке салынатын салықты есептеудi салық салынатын объектiлер орналасқан жердегi салық органдары жүргiзедi.
Егер салық салынатын кезеңiнде салық салынатын құрылыстардың, ғимараттардың және үйлердiң бағасы құжат бойынша белгiлеу мүмкiн болмаса, онда салық органдары жылжымайтын мүлiктi бағалау және тiркеу бойынша органдарда бар ұқсас құрылыстардың бағаларынан шыға отырып анықтайды.
Салықты есептеу салық жылының 1 қаңтардағы жағдай бойынша жылжымайтын мүлiк бағасынан шыға отырып жүргiзiледi.
ЕСКЕРТУ. 6-тармақ өзгертiлдi - ҚР Мемлекеттiк салық комитетiнiң
1997.01.24. N 19 бұйрығымен.
7. Аумақтық салық органдары ағымдағы жылдың 15 сәуiрiнен кешiктiрмей:
- жылжымайтын мүлiктi бағалау және тiркеу жөнiндегi тұрғылықты тұратын орнын жеке меншiк құқығымен оларға тиесiлi пәтерлердiң (тұрғын үйлердiң), гараждардың құнын бағалауды көрсете отырып азаматтардың тiзiмiн;
- бау-бақша серiктестiктерiнiң басқармаларынан меншiк иесiнiң аты-жөнiн, әкесiнiң атын, фамилиясын, тұрақты тұрғылықты жерiн (мекен-жайын) және құрылыс, ғимарат және үй-жай құнын бағалауды көрсете отырып бау-бақша серiктестiктерiнiң (қоғамдарының) аумағында жеке меншiгiнде құрылыстары, ғимараттары және үй-жайлары бар азаматтардың тiзiмдерiн алуы тиiс.
Қозғалмайтын мүлiктi бағалау және тiркеу жөнiндегi басқармалар, бау-бақша серiктестiктерi (қоғамдар) жыл сайын 15 сәуiрдегi жағдай бойынша жоғарыда аталған мәлiметтердi нақтылайды және болған өзгерiстер жөнiнде салық органдарына хабарлайды.
Мәлiметтер нысаны осы нұсқаулыққа тiркелген N 1 қосымшада келтiрiлген.
ЕСКЕРТУ. 7-тармақ өзгертiлдi - ҚР Мемлекеттiк салық комитетiнiң
1997.01.24. N 19 бұйрығымен.
Ескерту. 7-тармақ өзгертілді - ҚР Мемлекеттік кіріс министрлігінің
1999.05.03. N 310 V990785_ бұйрығымен.
8. Бау-бақша серiктестiгi (қоғамы) бiр ауданда орналасып, ал осы серiктестiкте (қоғамда) саяжай құрылыс, гаражы және т.б. бар азамат екiншi ауданда (қалада) тұрғылықты тұратын жағдайда салық құрылыстар, үй-жайлар, ғимараттар орналасқан жерге төленедi.
9. Құрылыс иесi азамат немесе оның отбасы мүшелерi өздерiне тиесiлi үй-жайда тұрмайтын жағдайларда салық құрылыс орналасқан жердегi меншiк иесiнен, болмаса Қазақстан Республикасы шегiндегi құрылыстарды басқаруға үйдiң меншiк иесi өкілдiк берген адамдардан ұсталады. Егер мұндай адам жоқ, ал үйдiң меншiк иесi белгiсiз болса, белгiсiз себептермен осы жерде жоқ деп танылған азаматтарының құрылысына қамқор белгiленедi және мүлiк салығын төлеу қамқоршыдан талап етiледi. Аталған төлемдер азаматтардың тиесiлi құрылысы қамқор қарауындағы болған реттерде де қамқоршыдан талап етiледi.

6. Налог исчисляется на основании стоимости, определяемой органом, уполномоченным Правительством Республики Казахстан.
Исчисление налога на имущество физическим лицам, находящегося в личном пользовании, производится налоговыми органами, по месту нахождения облагаемых объектов.
Если в облагаемый период не представляется возможным установить по документам стоимость строений, сооружений и помещений, подлежащих налогообложению, то она определяется налоговыми органами, исходя из оценки аналогичных строений, имеющихся в органах по оценке и регистрации недвижимости.
Исчисление налога производится, исходя из стоимости недвижимости по состоянию на 1 января налогового года.
Сноска. Пункт 6 - с изменениями, внесенными приказом Государственного налогового комитета Республики Казахстан от 24 января 1997 года N 19.
7. Территориальные налоговые органы ежегодно не позднее 15 апреля текущего года должны получить:
- от органов по оценке и регистрации недвижимости списки граждан с указанием места постоянного жительства и оценки стоимости квартир (жилых домов), гаражей, принадлежащих им на правах личной собственности;
- от правлений садоводческих товариществ списки граждан, имеющих в личной собственности строения, сооружения и помещения на территории садоводческих товариществ (обществ) с указанием фамилии, имени и отчества, постоянного места жительства (домашнего адреса) владельца и оценки стоимости строения, сооружения и помещения.
Управления по оценке и регистрации недвижимости, садоводческие товарищества (общества) ежегодно по состоянию на 15 апреля уточняют указанные выше сведения и о происшедших изменениях сообщают налоговым органам.
Форма сведений приведена в приложении N 1 к настоящей Инструкции.
Сноска. Пункт 7 - с изменениями, внесенными приказом Государственного налогового комитета Республики Казахстан от 24 января 1997 года N 19; приказом Мингосдоходов РК от 3 мая 1999 года N 310 V990785_ .
8. В случаях, когда садоводческое товарищество (общество) расположено в одном районе, а гражданин, имеющий в этом товариществе (обществе) дачное строение, гараж и т.д., постоянно проживает в другом районе (городе), налог уплачивается по месту нахождения строений, помещений, сооружений.
9. В тех случаях, когда гражданин - владелец строения либо члены его семьи не проживают в принадлежащем им строении, налог удерживается либо с владельца по месту нахождения строения, либо с лица, которое уполномочено домовладельцем управлять строением в пределах Республики Казахстан. Если такое лицо отсутствует, а место жительство домовладельца неизвестно, то в предусмотренном Гражданским Кодексом порядке, над строениями граждан, признанных безвестно отсутствующими, устанавливается опека и платежи налога на имущество предъявляются опекуну. Указанные платежи предъявляются опекуну и в том случае, когда граждане, которым принадлежат строения, находятся под опекой.

10. Қазақстан Республикасы аумағында орналасқан құрылыс иесi-азамат одан тысқары жерде тұрып жатқан жағдайда салық үй құрылысы орналасқан жер бойынша төленедi.
Мысал: Россия Федерациясында тұратын азаматтың Қазақстан аумағында оған мұрагерлiк жолмен қалдырылған үй құрылысы бар. Бұл ретте өз аумағында құрылыс орналасқан аумақтық салық органдарының салық есептейдi.
Иесi жоқ немесе иесi анықталмаған және аумақтық салық органдары қожайынсыз ретiнде есепке алған құрылыстар үшiн салық алынбайды. Бiрнеше төлеушiнiң ортақ үлестi меншiгiндегi құрылыстар, ғимараттар мен үйлер үшiн салықты осы меншiк иелерiнiң әрқайсысы осы құрылыстардағы, ғимараттар мен үй-жайлардағы олардың үлесiне тең мөлшерде төлейдi.
Ескерту. 10-тармақ өзгертілді - ҚР Мемлекеттік кіріс министрлігінің
1999.05.03. N 310 V990785_ бұйрығымен.
11. Құрылыстарды, ғимараттар мен үй-жайларды шарт бойынша кәсiпорындардан, мекемелерден, ұйымдар мен азаматтардан (оның iшiнде жергiлiктi әкiмшiлiктердiң қолындағы тұрғын үй қорынан) сатып алған адамдар аталған мүлiктi сатып алған сәтiнен (тiркелген немесе нотариалды куәландырылған сәтiнен) бастап салық төлеушiлер болып табылады.
12. Қайтадан салынған құрылыстар, ғимараттар, үй-жайлар бойынша салық оларды салғаннан кейiнгi жылдан бастап төленедi.
13. Құрылыстар, ғимараттар мен үй-жайлар бiр жыл iшiнде бiр төлеушiден екiншiсiне ауысқан жағдайда салық алғашқы иесiне ол осы мүлiкке меншiк иесi құқығын жоғалтқан ай басталғанға дейiн осы жылдың 1 қаңтарынан, ал жаңа меншiк иесiнен онда осындай құқық пайда болған айдан бастап табыс етiледi. Төлеушiлер өзара келiсiмге келген жағдайда салық олардың бiреуiнен алынады.
14. Жыл iшiнде жеңiлдiк пайдалану құқығы пайда болған жағдайда салықты қайта есептеу осы құқық пайда болған айдан бастап жүргiзiледi.
15. Құрылыстар жойылған, басқа жерге ауыстырылған немесе толық қиратылған жағдайда салық алу ол жойылған, басқа жерге ауыстырылған немесе қиратылған (құжаттамамен қуатталған кезде) айдан бастап доғарылады.
16. Мұрагерлiк бойынша ауысқан құрылыстар, ғимараттар, үй-жайлар үшiн
салық мұрагерлiк ашылған сәтiнен бастап мұраны қабылдаған мұрагерлерден
өндiрiлiп алынады.
17. Жеке тұлғалар кәсiпкерлiк қызметке пайдаланылмайтын мүлiк бойынша
салықты ағымдағы жылдың 1 қыркүйегiнен кешiктiрмей төлейдi. Салық төлеу
туралы органдары 1 тамыздан кешiктірмей тапсырылады. Салық салық салу
объектiсiнiң орналасқан жерi бойынша төленедi.
Салық салынатын нысандардан тұрған жерлерi бойынша салық алынады.
ЕСКЕРТУ. 17-тармақ өзгертiлдi - ҚР Қаржы министрiнiң
1996 ж. 01.22. N 22 бұйрығымен.
ЕСКЕРТУ. 17-тармақ жаңа абзацпен толықтырылды - ҚР Мемлекеттiк
салық комитетiнiң 1997.01.24. N 19 бұйрығымен.
IV. Мүлiк салығы жөнiндегi жеңiлдiктер және
оларды берудiң тәртiбi

10. В случае, когда гражданин - владелец строения, расположенного на территории Республики Казахстан, проживает за ее пределами, налог уплачивается по месту нахождения домостроения.
Пример: Гражданин, проживающий в Российской Федерации, имеет
строение на территории Казахстана, доставшееся ему по
наследству. В этом случае, налог исчисляется территориальным
налоговым органом, на территории которой находится строение.
За строения, не имеющие владельца, или владелец которых не установлен и взятые территориальным налоговым органом на учет как бесхозяйные, налог не взимается.
За строения, сооружения и помещения, находящиеся в общей долевой собственности нескольких граждан, налог уплачивается каждым из этих собственников соразмерно их доле в этих строениях, сооружениях, помещениях.
Сноска. Пункт 10 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Мингосдоходов РК от 3 мая 1999 года N 310 V990785_ .
11. Лица, купившие строения, сооружения, помещения в рассрочку по договорам у предприятий, учреждений, организаций и граждан (в том числе из существующего жилищного фонда местных администраций), являются плательщиками налога на указанное имущество с момента их приобретения (момента регистрации или нотариального удостоверения).
12. По вновь возведенным строениям, сооружениям, помещениям налог уплачивается с начала года, следующего за их возведением.
13. При отчуждении строений, сооружений, помещений в течение года от одного плательщика к другому налог предъявляется первоначальному плательщику с 1 января этого года до начала того месяца, в котором он утратил право собственности на указанное имущество, а новому плательщику, начиная с месяца, в котором у него возникло право собственности. При обоюдном согласии плательщиков годовая сумма налога взимается с одного из них.
14. При возникновении права на льготу в течение года перерасчет налога производится с месяца, в котором возникло это право.
15. В случае уничтожения, сноса или полного разрушения строения, взимание налога прекращается, начиная с месяца, в котором оно было уничтожено, снесено или разрушено (при документальном подтверждении).
16. За строения, сооружения, помещения, перешедшие по наследству, налог взимается с наследников, принявших наследство, с момента открытия наследства.
17. Уплата налога физическими лицами по имуществу, не используемому в предпринимательской деятельности, производится не позднее 1 октября текущего года. Платежные извещения об уплате налога вручаются плательщикам налоговыми органами не позднее 1 августа. Налог уплачивается по месту нахождения объектов налогообложения.
Налог уплачивается по месту нахождения объектов налогообложения.
Сноска. Пункт 17 - с изменениями, внесенными приказом Министерства финансов Республики Казахстан от 22 января 1996 г. N 22 и приказом Государственного налогового комитета Республики Казахстан от 24 января 1997 года N 19.
IV. Льготы по налогу на
имущество и порядок их предоставления

18. Мүлiк салығын төлеуден:
1) кәсiпкерлiк қызметте пайдаланылмайтын мүлiк бойынша мемлекеттiк
мекемелер мен коммерциялық емес ұйымдар;
2) өндiрiстiк мақсатта және әлеуметтiк салада пайдаланылатын мүлiк бойынша - Қазақстан Республикасы мүгедектерiнiң ерiктi қоғамы, Қазақ зағиптар қоғамы, Қазақ саңыраулар қоғамы, Ақыл-есi мен дене бiтiмiнiң кемiстiгi бар балалар мен жасөспiрiмдердi әлеуметтiк бейiмдеу және еңбек ету қабілетiн қалыпқа келтiру орталығы, сондай-ақ осы қоғамдардың меншiгi болып табылатын және олардың қаражаты есебiнен салынған өндiрiстiк кәсiпорындар, Ауғанстандағы соғыс ардагерлерiнiң Қазақ республикалық ұйымы (кәсiпорындарсыз);
2-1) қызметiнiң негiзгi түрi ғылым мен кiтапханалық қызмет көрсету саласындағы жұмыстарды орындау (қызмет көрсетулер) болып табылатын мемлекеттiк кәсiпорындар;
2-2) ғылыми кадрларды мемлекеттiк аттестациялау саласындағы функцияларды жүзеге асыратын мемлекеттiк кәсiпорын;
2-3) қызметiнiң негiзгi түрi театрлық-көрiнiстiк және (немесе) концерттiк шараларды жүзеге асыру, тарихи-мәдени құндылықтарды сақтау жөнiнде, балаларды, қарттарды, мүгедектердi әлеуметтiк қорғау мен әлеуметтiк қамтамасыз ету саласында, спорт саласында қызмет көрсету болып табылатын мемлекеттiк кәсiпорындар;
3) Қазақстанның Ұлттық банкi негiзгi қызметiне пайдаланылатын мүлкi
бойынша;
4) Ұйымдар жедел басшылық құқығында олардың қолында бар жалпы
пайдаланудағы мемлекеттiк автомобиль жолдары мен олардағы жол ғимараттары
бойынша осындай нысандар кәсiпкерлiк қызметке пайдаланылмаған жағдайда.
Мемлекеттiк автомобиль жолдары мен құрылыстарының құрамындағы оларға
мынадай нысандар енгiзiледi:
- жол алқабы;
- жылдың конструктивтiк элементтерi;
- жолдардың жағдайы және орналастыру;
- көпiрлер;
- жол өткелдер;
- виадуктер;
- көлiк шешiлiмi;
- тоннелдер;
- қорғағыш галереялар;
- жол қозғалысы қауiпсiздiгiн арттыруға арналған құрылыстар мен
қондырғылар;
- су алқабы және су өткiзетiн құрылыстар;
- жол бойындағы орман алқабы;
- тораптық тұрғын үйлер.
5) инвестиция бойынша өкілетті органдармен келісім-шартқа сәйкес салық төлеушіге келісім-шарт жасалған сәттен бастап 5 жылға дейінгі мерзімге жер салығын төлеуден босатуға рұқсат беруі мүмкін.
Мүлiкке салық бойынша жеңiлдiктер берудiң нақты мерзiмдерi әрбiр салық төлеушi бойынша келiсiм-шартта және негізгі капитал мен экономиканың басым секторына инвестициялар көлеміне қарай белгiленедi.
Келiсiм-шарт бойынша инвестициялар бойынша уәкiл органмен жасалынған стандарттық жеңiлдiктердi беруде стандарттық жеңiлдiктердi анықтау базасы болып жаңа немесе қосымша сатып алынған амортизацияланған қаражаттардың транспорт құралдарына салық салынатын транспорт құралдарынан басқа құны болып табылады.
Салық төлеушi стандартты салық жеңiлдiгiн алуда мiндеттi түрде өзi тiркелген салық органы орнына бухгалтерлiк баланс қосымшасымен, жағдайына қарай келiсiм-шарт жасасқан күндi амортизацияланған қаражат бойынша таратып жазылған қосымшасымен, инвестиция бойынша уәкiл органмен жасалынған келiсiм-шарттың нотариалды куәландырылған көшiрмесiн беру керек.

18. От уплаты налога на имущество освобождаются:
1) государственные учреждения и некоммерческие организации по имуществу, не используемому в предпринимательской деятельности;
2) Добровольное общество инвалидов Республики Казахстан, Казахское общество слепых, Казахское общество глухих, Центр социальной адаптации и трудовой реабилитации детей и подростков с нарушениями умственного и физического развития, а также производственные предприятия, являющиеся собственностью этих обществ и созданные за счет их средств, Казахская республиканская организация ветеранов войны в Афганистане (без предприятий), по имуществу, используемому в производственных целях и в социальной сфере;
2-1) государственные предприятия, основным видом деятельности которых является выполнение работ (оказание услуг) в области науки и библиотечного обслуживания;
2-2) государственное предприятие, осуществляющее функции в области государственной аттестации научных кадров;
2-3) государственные предприятия, основным видом деятельности которых является осуществление театрально-зрелищных и (или) концертных мероприятий, оказание услуг по хранению историко-культурных ценностей, в области социальной защиты и социального обеспечения детей, престарелых и инвалидов, в области спорта;
3) Национальный банк Казахстана по имуществу, используемому в
основной деятельности;
4) Организации по имеющимся у них на праве оперативного
управления государственным автомобильным дорогам общего пользования
и дорожным сооружениям на них, в случае, если данные объекты не
используются в предпринимательской деятельности. В состав
государственных автомобильных дорог, и сооружений на них включаются
следующие объекты:
- полоса отвода;
- конструктивные элементы дорог;
- обстановка и обустройство дорог;
- мосты;
- путепроводы;
- виадуки;
- транспортные развязки;
- тоннели;
- защитные галереи;
- сооружения и устройства, предназначенные для повышения
безопасности дорожного движения;
- водоотводные и водопропускные сооружения;
- лесополосы вдоль дорог;
- линейные жилые дома.
5) налогоплательщикам в соответствии с контрактом с уполномоченным органом* по инвестициям может быть предоставлено освобождение от уплаты земельного налога на срок до 5 лет с момента заключения контракта.
Конкретные сроки предоставления льгот по налогу на имущество устанавливаются по каждому налогоплательщику в контракте и в зависимости от объемов инвестиций в основной капитал и приоритетного сектора экономики.
При предоставлении стандартных льгот по контракту, заключенному с уполномоченным органом по инвестициям базой определения стандартных льгот, является стоимость новых или дополнительно приобретенных амортизируемых активов, кроме транспортных средств, которые облагаются налогом на транспортные средства.
Для получения стандартных налоговых льгот налогоплательщик должен представить в налоговый орган по месту своей регистрации нотариально заверенную копию контракта, заключенного c уполномоченным органом по инвестициям, с приложением бухгалтерского баланса с приложением расшифровки по амортизируемым активам по состоянию на дату заключения контракта.

Аталған жеңiлдiк берiлген келiсiм-шарт бұзылған жағдайда мүлiкке салық салу салық төлеушiнiң бүкiл қызметi кезеңiнде Қазақстан Республикасының салық заңдарында көзделген тиiстi айыппұл санкцияларын қолдана отырып бюджетке есептелуге және енгiзiлуге жатады, яғни мерзiмi өткен әр күн үшiн Қазақстан Республикасы Ұлттық банкi белгiлеген қайта қаржыландырудың 1,5 есе ставкасы мөлшерiнде өсiм есептеле отырып мүлiкке салынатын салық сомасы өндiрiп алынады.
6) түзетiлген мекемелер, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің қылмыстық-атқарушы жүйесіндегі еңбекпен түзеу республикалық мемлекеттік кәсіпорны;
7) медициналық көмек (косметологиялық қызмет көрсетулерден басқа) және (немесе) сондай қызметтен түсетiн кiрiсi жылдық жиынтық кiрiс көлемiнiң кемiнде 50 процентiн құрайтын жағдайда, сол қызмет түрлерiн жүргiзуге құқы бар лицензия бойынша мектепке дейiнгi балалар, орта, арнаулы орта және жоғары бiлiм беру саласындағы бiлiм беру қызметтерiн көрсетуге байланысты қызметтi жүзеге асыратын ұйымдар.
8) "Байқоңыр" кешенінің объектілері болып табылатын көлік құралдары
бойынша "Байқоңыр" кешені объектілерінің мүлік базасында құрылған
республикалық мемлекеттік кәсіпорын.
ЕСКЕРТУ. Жаңа 4-тармақшамен толықтырылды - ҚР Қаржы министрiнiң
1996.01.22. N 22 бұйрығымен.
ЕСКЕРТУ. 18-тармақ өзгертiлдi, 5-тармақшамен толықтырылды - ҚР
Мемлекеттiк салық комитетiнiң 1997.01.24. N 19
бұйрығымен.
ЕСКЕРТУ. 18-тармақ 6)-тармақшамен толықтырылды - ҚР Қаржы
министрлiгi Салық комитетiнiң 1997.04.21. N 79
бұйрығымен.
ЕСКЕРТУ. 18-тармақтың 3-тармақшасы өзгертiлдi - ҚР Қаржы
министрлiгi Салық комитетiнiң 1997.12.29. N 1
бұйрығымен.
ЕСКЕРТУ. 18-тармақ өзгертілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық
комитетінің 1998.07.10. N 62
V980552_
бұйрығымен.
Ескерту. 18-тармақ өзгертілді және толықтырылды - ҚР Мемлекеттік
кіріс министрлігінің 1999.05.03. N 310
V990785_
бұйрығымен.
Ескерту. 18-тармақтың 5)-тармақшасының біріншi абзацы жаңа
редакцияда, екiншi, үшiншi абзацтар алынып тасталды
және төртiншi абзац өзгертiлдi - ҚР Мемлекеттік кіріс
министрлігінің 1999.08.04. N 929 бұйрығымен.
V990902_
Ескерту. 18-тармақ өзгертілді және толықтырылды - ҚР Мемлекеттік
Кіріс Министрлігі 1999 жылғы 24 желтоқсандағы N 1587
бұйрығымен.
V991042_
19. Мына санаттағы азаматтардың мүлкi бойынша 1000 айлық есептеу көрсеткiштерiнiң мөлшерiн де салық салынбайтын ең төменгi деңгейi белгiленедi:
1) Кеңестер Одағының Батырларына, Социалистiк Еңбек Ерлерiне, Ұлы Отан соғысына қатысушылар мен соларға теңестiрiлген адамдарға, "Халық Қаhарманы" атағына ие болған, Даңқ орденiнiң үш дәрежесiмен және "Отан" орденiмен наградталған адамдарға;
Кеңестер Одағының Батыры, Социалистiк Еңбек Ерi кiтапшасы Кеңестер Одағының Батырларына, Социалистiк Еңбек Ерлерiне жеңiлдiктер беруге негiз болады, майдандағы армияның құрамына кiрген әскери бөлiмдерiнде, штабтар мен мекемелерде қызмет атқарған әскери қызметшiлер және бұрынғы партизандар қатарында болған Ұлы отан соғысына, КСРО-ны қорғау жөнiндегi басқа да соғыс операциясына қатысушыларға жеңiлдiктер "Соғысқа қатысушының куәлiгi", интернационалист жауынгерлерге - "Жеңiлдiк алуға құқығы туралы куәлiк" негiзiнде берiледi.
"Халық қаhарманы" атағына ие болған, Даңқ орденiнiң үш дәрежесiмен және "Отан" орденiмен наградталған азаматтар үшiн жеңiлдiк орден кiтапханасы немесе әскери комиссариаттың анықтамасы негiзiнде берiледi.

При расторжении контракта, в соответствии с которым была предоставлена указанная льгота, налог на имущество подлежит исчислению и внесению в бюджет за весь период деятельности налогоплательщика с применением соответствующих штрафных санкций, предусмотренных налоговым законодательством Республики Казахстан, т.е. взыскивается сумма налога на имущество с начислением пени в размере 1,5-кратной ставки рефинансирования, установленной Национальным банком Республики Казахстан, за каждый день просрочки.
Примечание. * Уполномоченный орган по инвестициям - Агентство Республики Казахстан по инвестициям.
6) исправительные учреждения, республиканские государственные предприятия исправительных учреждений уголовно - исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
7) организации, осуществляющие деятельность, связанную с оказанием медицинской помощи (за исключением косметологических услуг), и (или) образовательных услуг в сфере детского дошкольного, среднего, среднеспециального и высшего образования, имеющие соответствующие лицензии на право ведения данных видов деятельности, при условии, что доходы от такой деятельности составляют не менее 50 процентов в объеме совокупного годового дохода;
8) республиканское государственное предприятие, созданное на базе имущества объектов комплекса "Байконур", по имуществу, являющемуся объектом комплекса "Байконур".
Сноска. Пункт 18 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказами Министерства финансов Республики Казахстан от 22 января 1996 г. N 22 и Государственного налогового комитета Республики Казахстан от 24 января 1997 года N 19; приказом Налогового комитета МФ РК от 21.04.97 г. N 79 V970042_ ; приказом Налогового комитета МФ РК от 29.12.97 г. N 1 V970059_ ; подпункт 6) считать подпунктом 5) согласно приказу Налогового комитета Минфина РК от 10.07.1998 г. N 62; с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Мингосдоходов РК от 3 мая 1999 года N 310 V990785_ ; приказом МГД РК от 4 августа 1999 года № 929 V990902_ ; приказом МГД РК от 24 декабря 1999 года N 1587 V991042_ .
19. Устанавливается необлагаемый минимум в размере 1000 среднегодовых расчетных показателей по имуществу, не используемому в предпринимательской деятельности следующих категорий граждан:
1) Героев Советского Союза, Героев Социалистического труда, участников Великой Отечественной войны и приравненных к ним лиц, лиц, удостоенных звания "Халык Кахарманы", награжденных орденом Славы трех степеней и орденом "Отан".
Основанием для предоставления льготы Героям Советского Союза, Героям Социалистического труда является книжка Героя Советского Союза, Героя Социалистического труда, участника Великой Отечественной войны, других боевых операций по защите СССР из числа военнослужащих, проходивших службу в воинских частях, штабах и учреждениях, входивших в состав действующей армии и бывших партизан, льгота предоставляется на основании "Удостоверения участника войны", воинам-интернационалистам - "Удостоверения о праве на льготы".
Для граждан, удостоенных звания "Халык Кахарманы", награжденных орденом Славы трех степеней, орденом "Отан", льгота предоставляется на основании орденской книжки или справки военного комиссариата.

2) "Алтын алқа" және "Ардақты ана" атағына ие болған көп балалы
аналарға Жеңiлдiк "Алтын алқа" және "Ардақты ана" куәлiктерi негiзiнде
берiледi.
3) I және II топтағы мүгедектерге;
Жеңiлдiк дәрiгерлiк-еңбек сараптамалық комиссияның анықтамасы
негiзiнде берiледi.
4) Жеке тұратын зейнеткерлерге;
Жеңiлдiк зейнеткер куәлiгi және еңбекке жарамды отбасы мүшелерiнен
олардың бөлек тұру фактiсi негiзiнде берiледi.
Мүлiк салығы жөнiндегi жеңiлдiктер меншiк иесi, меншiктi сенiм
бiлдiрiп басқару, шаруашылық жүргiзу немесе жедел басқару құқығындағы
салық объектiлерi бар адамдардың жоғарыда саналмаған санатына берiледi.
ЕСКЕРТУ. 19-тармақ өзгертiлдi - ҚР Қаржы министрiнiң
1996.01.22. N 22 бұйрығымен.
Ескерту. 19-тармақ өзгертілді - ҚР Мемлекеттік кіріс министрлігінің
1999.05.03. N 310
V990785_
бұйрығымен.
19-1. Әскери қызметшiлер кәсiпкерлiк қызметте пайдаланбайтын мүлкi
үшiн мүлiкке төленетiн салықтан босатылады.
Ескерту. Нұсқаулық 19-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Мемлекеттік кіріс
министрлігінің 1999.05.03. N 310
V990785_
бұйрығымен.
20. 18-тармақтың 1)-7)-тармақшасында көрсетiлген заңды тұлғалар
мүлiктi пайдалануға немесе жалға бергенде мүлiк салығын төлеуден
босатылмайды.
ЕСКЕРТУ. 20 жаңа тармақпен толықтырылды, 20-27-тармақтар тиiсiнше
21-28-тармақтар болып саналды - ҚР Қаржы министрлiгi
Салық комитетiнiң 1997.12.29. N 1 бұйрығымен.
Ескерту. 20-тармақ өзгертілді - ҚР Мемлекеттік кіріс министрлігінің
1999.05.03. N 310
V990785_
бұйрығымен.
V. Заңды тұлғалармен және жеке тұлғалардың кәсiпкерлiк қызметке
пайдаланылатын мүлкiне салынатын салықты есептеу мен
төлеудiң тәртiбi
21. Белгiленген мерзiмде төленуi тиiс мүлiк салығының ағымдағы төлемдерi сомасын салық төлеушi бухгалтерлiк есеп бойынша айқындалған жыл басындағы амортизацияға жатқызылатын қалдық құнның 1 процентi мөлшерiнде салық ставкасын қолдану жолымен дербес белгiлейдi.
Заңды тұлғалар (соның iшiнде резидент еместер), олардың филиалдары, өкiлдiктерi және өзге де оқшауланған құрылымдық бөлiмшелерi және заңды тұлға құрмай кәсiпкерлiк қызметпен айналысатын жеке тұлғалар мүлiк құнынан 1 процент ставка бойынша есептелетiн ағымдағы салық сомасын төлеудi салық жылының 20 ақпан, 20 мамыр, 20 тамыз, 20 қарашасында тең үлестермен жүргiзедi.
Белгiленген мерзiмде төленуi тиiс мүлiк салығының ағымдағы сомасын айқындау салықтың жыл бойынша есептелген сомасын 4-ке бөлу арқылы жүргiзіледi.
Кәсiпкерлiк қызметпен айналысатын заңды тұлғаны құру және қайта ұйымдастыру кезiнде жаңадан құрылған заңды тұлғаның тiркелген сәтi салық жылының басы болып саналады.

2) Многодетных матерей, удостоенных звания "Алтын Алка" и "Мать-героиня".
Льгота предоставляется на основании удостоверения "Алтын Алка" и "Мать-героиня".
3) Инвалидов I и II групп.
Льгота предоставляется на основании справки врачебно-трудовой экспертной комиссии.
4) Отдельно проживающих пенсионеров.
Льгота предоставляется на основании пенсионного удостоверения и факта отдельного их проживания от трудоспособных членов семьи.
Льготы по налогу на имущество предоставляются вышеперечисленным категориям лиц имеющим объекты обложения на праве собственности, доверительного управления собственностью, хозяйственного ведения или оперативного управления.
Сноска. Пункт 19 - с изменениями, внесенными приказом Министерства финансов Республики Казахстан от 22 января 1996 г. N 22 и приказом Государственного налогового комитета Республики Казахстан от 24 января 1997 года N 19; приказом Мингосдоходов РК от 3 мая 1999 года N 310 V990785_ .
19-1. Освобождаются от уплаты налога на имущество военнослужащие по имуществу, не используемому в предпринимательской деятельности.
Сноска. Раздел IV дополнен новым пунктом 19-1 согласно приказу Мингосдоходов РК от 3 мая 1999 года N 310 V990785_ .
20. Юридические лица, указанные в подпунктах 1)-7) пункта 18, не освобождаются от уплаты налога на имущество при передаче его в пользование или аренду.
Сноска. Раздел IV - дополнен пунктом 20 согласно приказу Налогового комитета МФ РК от 29.12.97 г. N 1; пункт 20 - с изменениями, внесенными приказом Мингосдоходов РК от 3 мая 1999 года N 310 V990785_ .
V. Порядок исчисления и уплаты налога
юридическими лицами и физическими лицами на имущество,
используемое в предпринимательской деятельности
Сноска. Название раздела V - с изменениями, внесенными приказом Мингосдоходов РК от 3 мая 1999 года N 310 V990785_ .
21. Суммы текущих платежей налога на имущество, подлежащих уплате в установленные сроки, определяются налогоплательщиком самостоятельно путем применения ставки налога в размере 1 процент к остаточной стоимости амортизируемых активов на начало года, определенной по бухгалтерскому учету.
Уплата текущих сумм налога, исчисляемого по ставке 1 процент от стоимости имущества, юридическими лицами (в том числе нерезидентами), их филиалами, представительствами и иными обособленными структурными подразделениями и физическими лицами, занимающимися предпринимательской деятельностью без образования юридического лица, производится равными долями 20 февраля, 20 мая, 20 августа, 20 ноября налогового года.
Определение текущих сумм налога, подлежащих уплате в установленные сроки, производится путем деления исчисленной суммы налога по году на 4.
При реорганизации и образовании юридического лица, занимающегося предпринимательской деятельностью, началом налогового года считается момент регистрации вновь созданного юридического лица.

Заңды тұлғалар (соның iшiнде резидент еместер), олардың филиалдары, өкiлдiктерi және өзге де оқшауланған құрылымдық бөлiмшелерi белгiленген мерзiмде төленуi тиiс ағымдағы төлемдер бойынша есептеулердi 3 қосымшаға сәйкес салық органына 20 ақпанға дейiн тапсыруы тиiс.
ЕСКЕРТУ. 20-тармақ өзгертiлдi - ҚР Қаржы министрiнiң
1996.01.22. N 22 бұйрығымен.
ЕСКЕРТУ. 21-тармақ толықтырылды - ҚР Қаржы министрлiгi Салық
комитетiнiң 1997.12.29. N 1 бұйрығымен.
ЕСКЕРТУ. 21-тармақ өзгертілді және толықтырылды - ҚР Қаржы
министрлігі Салық комитетінің 1998.07.10. N 62 V980552_
бұйрығымен.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік кіріс
министрлігінің 1999.05.03. N 310 V990785_ бұйрығымен.
22. Салық төлеушiлер жыл бiткеннен кейiн өздерi тұратын жерi бойынша салық комитеттерiне осы нұсқаудың 2-қосымшасымен белгiленген үлгідегi декларацияны есептi кезеңнен кейiнгi жылдың 31 наурызынан кешiктiрмей тапсырады. Салық жылы есептi кезең болып табылады.
Салық салынатын амортизацияланған қаражаттардан орташа жылдық қалдық құн бухгалтерлiк есеп бойынша белгiленген, есептi салық жылының әр айының бiрiншi күнi және содан кейiнгi жылдың бiрiншi күнiнде, сондай қаражаттардың қалдық құнын қосу кезiнде алынған он үштен бiр сома ретiнде есептеледi.
Егер есептi кезеңнiң ұзақтығы бiр жылдан аз болса, осы салық кезеңi бойынша амортизацияланатын қаражаттардың орташа қалдық құны ол қаражаттардың есептi кезеңде басталатын әр айдың бiрi күнiне және есептi кезеңнен кейiнгi айдың бiрi күнiне қалдық құнын қосу арқылы алынған сол сомада қосылғандардың санына бөлiнген сомаға тең етiп алынады.
Есептi жылдың 31 желтоқсанындағы жағдай бойынша есептелетiн нақты тиiстi салықты төлеу немесе артық төленген соманы қайтару есептi жылдан кейiнгi жылдың 10 сәуiрiне жүргiзiледi.
Мүлiкке артық енгiзiлген салық сомасы:
- салық төлеушiнiң басқа салықтарды төлеу есебiне жатқызылады;
- салық төлеушiнiң келiсiмi болса, алдағы төлемдер бойынша мiндеттемелер есебiне жатқызылады;
- төлеушiнiң жазбаша өтiнiшi бойынша 20 күн мерзiмде қайтарылады.
Заңды тұлғалар (соның iшiнде резидент еместер), олардың филиалдары, өкiлдiктерi және өзге де оқшауланған құрылымдық бөлiмшелер және заңды тұлға құрмай кәсiпкерлiк қызметпен айналысатын жеке тұлғалар сол мүлiк кiрiс әкелетiнiне, не әкелмейтiнiне қарамастан мүлiкке салық төлеуден босатылмайды. Салық салық салу объектiлерi тұрған жер бойынша төленедi.
Салық салу объектiлерi басқа облыстар (немесе аудандар) аумағында орналасқан, таралған филиалдар желiсi бар заңды тұлғалар (соның iшiнде резидент еместер) немесе өкiлдiктер (заңды тұлға құрмай) тиiстi салық сомаларын төлеудi объектiлер орналасқан жерде жүргiзедi.
Мұның өзiнде заңды тұлғаның филиалдары, өкiлдiктерi және өзге де құрылымдық бөлiмшелерi ағымдағы төлемдер жөнiндегi есеп айырысу мен мүлiкке салық жөнiндегi декларацияны орналасқан жердегi салық комитетiне ал, көшiрмесiн заңды тұлғаның бас ұйымына тапсырады.
Жылдың аяғында заңды тұлға филиалдар мен құрылымдық бөлiмшелердiң декларациялары негiзiнде құрылымдық бөлiмшелер бөлігінде, есептелген және төленген салық сомалары бойынша жиынтық тізілім құрайды және осы салық бойынша декларацияны орналасқан жеріндегі салық комитетіне тапсырады.
ЕСКЕРТУ. 21-тармақ 2-шi абзацпен толықтырылды - ҚР Мемлекеттiк
салық комитетiнiң 1997.01.24. N 19 бұйрығымен.
ЕСКЕРТУ. 22-тармақ толықтырылды - ҚР Қаржы министрлiгi Салық
комитетiнiң 1997.12.29. N 1 бұйрығымен.
ЕСКЕРТУ. 21-тармақ өзгертілді және толықтырылды - ҚР Қаржы
министрлігі Салық комитетінің 1998.07.10. N 62 V980552_
бұйрығымен.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік кіріс
министрлігінің 1999.05.03. N 310 V990785_ бұйрығымен.
VI. Мүлiкке салынатын салықты анықтау және
салық салуды қайта қарау тәртiбi

Юридические лица (в том числе нерезиденты), их филиалы, представительства и иные обособленные структурные подразделения до 20 февраля обязаны представить в налоговые органы расчеты по причитающимся к уплате текущим платежам по установленным срокам согласно Приложению 3.
Сноска. Пункт 21 - с изменениями и дополнениями, внесенными Инструкцией, утвержденной приказом Министра финансов Республики Казахстан от 22 января 1996 г. N 22 и приказом Государственного налогового комитета Республики Казахстан от 24 января 1997 года N 19; приказом Налогового комитета МФ РК от 29.12.97 г. N 1; приказом Налогового комитета Минфина РК от 10.07.1998 г. N 62; приказом Мингосдоходов РК от 3 мая 1999 года N 310 V990785_ .
22. По окончании года плательщики представляют налоговым комитетам по месту нахождения декларации по форме, установленной приложением 2 настоящей инструкции, не позднее 31 марта года, следующего за отчетным периодом. Отчетным периодом является налоговый год.
Среднегодовая остаточная стоимость амортизируемых активов, подлежащих налогообложению, исчисляется как одна тринадцатая суммы, полученной при сложении остаточных стоимостей таких активов на первое число каждого месяца отчетного налогового года и первое число следующего за ним года, определенной по бухгалтерскому учету.
Если продолжительность отчетного периода составляет менее одного года, усредненная по этому налоговому периоду остаточная стоимость амортизируемых активов принимается равной сумме, полученной при сложении остаточных стоимостей этих активов на первое число каждого начинающегося в отчетном периоде месяца и на первое число месяца, следующего за отчетным периодом, деленной на число слагаемых в этой сумме.
Уплата фактически причитающегося налога, исчисляемого по состоянию на 31 декабря отчетного года, или возврат переплаты производятся к 10 апреля года, следующего за отчетным.
Излишне внесенная сумма налога на имущество:
- зачитывается в счет уплаты налогоплательщиком других налогов;
- при наличии согласия налогоплательщика зачитывается в счет обязательств по предстоящим платежам;
- возвращается налогоплательщику в 20-дневный срок по письменному заявлению плательщика.
Юридические лица (в том числе нерезиденты), их филиалы, представительства и иные обособленные структурные подразделения и физические лица, занимающиеся предпринимательской деятельностью без образования юридического лица, не освобождаются от уплаты налога на имущество независимо от того, приносит данное имущество доход или нет. Налог уплачивается по месту нахождения объектов налогообложения.
Юридические лица (в том числе нерезиденты), имеющие разветвленную сеть филиалов, или представительства (без образования юридического лица), объекты налогообложения которых находятся на территории других областей (или районов), производят уплату причитающихся сумм налогов по месту нахождения объектов.
При этом филиалы, представительства и иные структурные подразделения юридического лица представляют расчеты по текущим платежам и декларации по налогу на имущество налоговым комитетам по месту нахождения, а копии - головной организации юридического лица.
Юридическое лицо по окончании года на основании деклараций филиалов и структурных подразделений составляет сводный реестр по начисленным и уплаченным суммам налога в разрезе структурных подразделений и представляет декларацию по данному налогу в налоговый комитет по месту своего нахождения.
Сноска. Пункт 22 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Государственного налогового комитета Республики Казахстан от 24 января 1997 года N 19; приказом Налогового комитета МФ РК от 29.12.97 г. N 1; приказом Налогового комитета Минфина РК от 10.07.1998 г. N 62; приказом Мингосдоходов РК от 3 мая 1999 года N 310 V990785_ .
VI. Порядок определения налога на
имущество и пересмотра налогообложения

23. Жеңiлдiк алу құқығы пайда болуына және басқа себептерге байланысты салық төлеушiнiң өтiнiшi бойынша бұрын есептелген сома төмендетiлуi мүмкiн. Мұндай жағдайларда салық салу ставкасын қайта қарауға немесе жыл басында төлеушiнiң жеңiлдiк алу құқығы пайда болуына байланысты ағымдағы жылға есептелген сома төмендеген кезде кемiтiлуге тиiстi мүлiк салығының сомасы барлық төлеу мерзiмi бойынша тең үлестермен алынып тасталады. Егер өткен мерзiм бойынша салық сомасы төмендеген күнге қарай толық төленген болса, осы мерзiмге дөп келетiн сома төлеудiң кезектi мерзiмiнен шығарып тасталады.
24. Осы мерзiм бойынша төленген өсiм алғашқы кемiген төлем сомасындай үлеске кемiтiледi, ал артық төленген өсiм кезектi мерзiм бойынша төлемдi өтеуге есепке алынады.
25. Бастапқы есептелген сомасы төмендеген күнге барлық төлеу мерзiмi өтiп кеткен, салық толық төленген ретте артық төлем төлеушiге қайтарылады, ал басқа салықтар бойынша төлеушiнiң берешегi болған жағдайда осы берешектi өтеуге есептеледi.
26. Мүлiкке салынатын салықты есептеген кезде әрбiр төлемнiң жалпы
сомасы теңгеге дейiн дөңгелектенедi: 50 тиыннан кем сома есепке алынбайды,
ал 50 тиын және одан асқаны бiр теңгеге дейiн дөңгелектенедi.
VII. Мүлiк салығын төлеушiлердiң жауапкершiлiгi
27. Салық төлеушiлер мүлiкке салынатын салықтың тиесiлi сомасын
төлемеген (оның iшiнде белгiленген мерзiмде) жағдайларда қолданылып жүрген
заңдарға сәйкес жауап бередi. Уақытылы төленбеген салық сомасы мерзiмi
өткен әр күнi үшiн Қазақстан Республикасының Ұлттық банкi белгiлеген қайта
қаржыландыру ставкасының 1,5 есе мөлшерiнде өсiм есептелiп, өндiрiп
алынады.
VIII. Салық төлеуге бақылау жасау және
бұзушыға қолданылатын санкциялар
28. Мүлiкке салынатын салықты есептеу мен аударуға бақылау жасауды
Қазақстан Республикасы жүзеге асырады.
ЕСКЕРТУ. 28-тармақ өзгертiлдi - ҚР Мемлекеттiк салық комитетiнiң
1997.01.24. N 19 бұйрығымен.
Мемлекеттiк салық комитетiнiң
бастығы - Қазақстан Республикасы
Қаржы министрiнiң бiрiншi орынбасары
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттiк салық комитетiнiң
1995 жылғы 21 маусым N 150
нұсқаулығына N 1 қосымша
ЕСКЕРТУ. 1-қосымша өзгертiлдi - ҚР Мемлекеттiк салық комитетiнiң
1997.01.24. N 19 бұйрығымен.

23. Начисленные ранее суммы могут быть снижены, по заявлению налогоплательщика, в связи с возникновением права на льготу и по другим причинам. В таких случаях, при понижении исчисленной на текущий год суммы в связи с пересмотром ставки обложения или возникновения у плательщика права на льготу с начала года сумма налога на имущество, подлежащая снижению, исключается равными долями по всем срокам уплаты. Если сумма налога по истекшим срокам ко дню снижения размера полностью уплачена, приходящиеся на эти сроки сниженные суммы исключаются из очередного срока уплаты.
24. Пеня, уплаченная по этим срокам, уменьшается на ту же долю,
на которую уменьшена первоначальная сумма платежа, а излишне
уплаченная пеня засчитывается в погашение платежа по очередному
сроку.
25. Если ко времени понижения первоначально исчисленных
сумм все сроки уплаты истекли и налог полностью уплачен, переплата
возвращается плательщику, а при наличии за плательщиком недоимки по
другим налогам - засчитывается в погашение этой недоимки.
26. При исчислении налога на имущество общая сумма каждого
платежа округляется до одного тенге: сумма менее 50 тиын в расчет не
включается, а 50 тиын и более округляется до одного тенге.
VII. Ответственность
плательщиков налога на имущество
27. В случаях неуплаты (в т.ч. и в установленный срок)
причитающихся сумм налога на имущество, плательщики несут
ответственность в соответствии с действующим законодательством.
Своевременные уплаченные суммы налога взыскиваются в бюджет с
начислением пени в размере 1,5 - кратной ставки рефинансирования,
установленной Национальным Банком Республики Казахстан за каждый
день просрочки.
VIII. Контроль за уплатой налога
и санкции, применяемые за нарушение
28. Контроль за исчислением и перечислением налога на имущество
осуществляется органами налоговой службы Республики Казахстан.
Начальник Главной налоговой
инспекции - Первый заместитель
Министра финансов Республики
Казахстан
Приложение N 1
к Инструкции Государственного
налогового комитета Республики Казахстан
от 21 июня 1995 года N 38
Сведения
о гражданах, имеющих в собственности
строения, помещения и сооружения
по состоянию на 199__ год
Наименование организации_______________________________________
Адрес местонахождения__________________________________________
Телефон________________________________________________________
--------------------------------------------------------------------
NN!  Ф. И. О. !Адрес      !  Адрес   !Назначение!Стоимость!Год и м-ц
!           !постоянного!местонахож!строений  !строений !возведения
!           !места      !дения     !          !         !
!           !жительства !строений  !          !         !
--------------------------------------------------------------------
Председатель
районного (городского)
налогового комитета
Штамп юридического лица

Ескерту. 1-қосымша өзгертілді - ҚР Мемлекеттік кіріс министрлігінің
1999.05.03. N 310
V990785_
бұйрығымен.
Меншiгiнде құрылыстары, ғимараттары және үй-жайлары
бар азаматтар туралы
МӘЛIМЕТ
1995 жылдың жағдайы бойынша
Ұйымның аты_____________________________________________________
Орналасқан мекен-жайы___________________________________________
Телефон_________________________________________________________
________________________________________________________________
NN:Аты-жөнi, фамилиясы|Тұрғылықты  |Құрылыс ор.|Құрылыс.|Құры|Салын.
|тұратын орны|наласқан   |тың мақ.|лыс |ған
|ның мекен-  |жердiң ме. |саты    |құны|жылы
|жайы        |кен-жайы   |        |    |және
|            |           |        |    |айы
-----------------------------------------------------------------
Төрағасы
аудандық (қалалық)
салық комитетінің
Заңды тұлғаның мөртабаны
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
Бас салық инспекциясының
1995 жылғы 21 маусымдағы
38 нұсқауына 2-қосымша
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда жазылған - ҚР Мемлекеттік кіріс
министрлігінің 1999.08.04. N 929 бұйрығымен.
V990902_
Мүлікке салық жөніндегі
декларация
Кәсіпорын                              ___________________
бірлестік, ұйым                              (банк)
мөртабаны                              ___________________
(банк шоттары)
СТТН
________________________           ________________________ бойынша
(салық төлеушінің мекен-жайы)           (төлеушінің атауы*)
телефон________________________
__________________________________________________________________________
N
р/с                       Көрсеткіш
__________________________________________________________________________
1                            2
__________________________________________________________________________
1 Жылдың басындағы амортизацияланған қаражаттардан қалған құн
2 Амортизацияланған қаражаттардан түскен құн
3 Амортизацияланған қаражаттардан шығып қалған құн
4 Салық жылы үшін амортизацияланған қаражаттарға есептелген,
амортизацияланғандардың аударылған сомасы
5 Жылдың аяғындағы амортизацияланған қаражаттардың құны
6 Салықты есептеу кезінде алынған амортизацияланған қаражаттардан
қалған орташа жылдық құн
7 Салық ставкасы
8 Салық сомасы
9 Ағымдағы төлем есебі бойынша есептелді
10 Қосып есептеуге
11 Кемітуге
12 Салық жылы үшін ағымдағы төленген төлемдер
13 Мерзім бойынша төлеуге жатады
14 Кемітуге
________________________________________________________________________
таблицаның жалғасы
________________________________________________________________________
Төлеушінің мәліметі           Стандартты жеңілдіктері бар
бойынша                төлеушінің мәліметі бойынша
________________________________________________________________________
3                               4
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
Салық төлеушінің заң алдындағы жауапкершілігі
Біз осы декларацияда көрсетілген мәліметтердің толықтығы мен шындығы
үшін заң алдында жауап береміз.
Басшы _________________            ________________
(аты-жөні)                    (қолы)
Бас бухгалтер ____________         _______________
(аты-жөні)             (қолы)
____________________ күні         МО
Декларация жасау бойынша қызмет көрсеткен аудитор
_________________            ______________
(аты-жөні, СТТН)               (қолы)
МО
Салық органының басшысы ______________  ______________
(аты-жөні)       (қолы)
Бөлім бастығы _____________   ____________
(аты-жөні)       (қолы)
__________________
* Заңды тұлға құрмай кәсіпкерлік қызметпен айналысатын заңды
тұлғаның (соның ішінде резидент емес), филиалдың, өкілдіктің атауы
немесе жеке тұлғаның аты-жөні.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
Салық комитетінің
1997 жылғы 29 желтоқсандағы
N 38 нұсқаулығына
3 - қосымша
ЕСКЕРТУ. Нұсқаулық 3-қосымшамен толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігі
Салық комитетінің 1998.07.10. N 62
V980552_
бұйрығымен.

Сноска. Приложение 1 - с изменениями, внесенными приказом
Государственного налогового комитета Республики Казахстан от 24
января 1997 года N 19; приказом Мингосдоходов РК от 3 мая 1999 года N 310
V990785_
.
Приложение N 2
к Инструкции Главной
налоговой инспекции
Министерства финансов
Республики Казахстан
от 21 июня 1995 года N 38
Штамп предприятия
(объединения, организации)                             __________________
(банк)
РНН ________________         Декларация                 __________________
по налогу на имущество          (банковские счета)
По ___________________________________
(наименование плательщика*)
_________________________
(адрес налогоплательщика)
телефон _________________
---------------------------------------------------------------------------
№ !              Показатель             !По данным  !По данным плательщика
п/п!                                     !плательщика!имеющего стандартные
!                                     !           !льготы
---------------------------------------------------------------------------
1 !                  2                  !     3     !          4
---------------------------------------------------------------------------
1  Остаточная стоимость амортизируемых
активов на начало года
2  Стоимость поступивших амортизируемых
активов
3  Стоимость выбывших амортизируемых
активов
4  Сумма амортизационных отчислений,
начисленных на амортизируемые активы
за налоговый год
5  Остаточная стоимость амортизируемых
активов на конец года
6  Среднегодовая остаточная стоимость
амортизируемых активов, принимаемая
при исчислении налога
7  Ставка налога
8  Сумма налога
9  Начислено по расчету текущих платежей
10  К доначислению
11  К уменьшению
12  Уплачено текущих платежей за налоговый год
13  К доплате по сроку
14  К уменьшению
--------------------------------------------------------------------------
Ответственность налогоплательщика перед Законом
Мы несем ответственность перед законом за истинность и полноту сведений,
приведенных в данной декларации.
Руководитель __________   __________   Руководитель налогового
(Ф.И.О.)     (подпись)   органа __________    _____________
(Ф.И.О.)       (подпись)
Главный
бухгалтер    __________   __________   Начальник
(Ф.И.О.)     (подпись)   отдела __________    _____________
(Ф.И.О.)       (подпись)
Дата ________________  МП
Аудитор, оказавший услуги по составлению расчета
_______________        МП       __________
(Ф.И.О., РНН)                   (подпись)
* Наименование юридического лица (в том числе нерезидента), филиала, представительства или Ф.И.О. физического лица, занимающегося предпринимательской деятельностью без образования юридического лица.
Сноска. Приложение 2 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Государственного налогового комитета Республики Казахстан от 24 января 1997 года N 19; приказом Налогового комитета МФ РК от 29.12.97 г. N 1; приказом Налогового комитета Минфина РК от 10.07.1998 г. N 62; приказом Мингосдоходов РК от 3 мая 1999 года N 310 V990785_ ; приказом МГД РК от 4 августа 1999 года № 929 V990902_ .
Приложение 3
к Инструкции Налогового
комитета Министерства
финансов Республики Казахстан
от 21 июня 1995 г. № 38