Қазақстан Республикасы Парламентi депутаттарының сайлауындағы шет мемлекеттер мен халықаралық ұйымдар, қоғамдық бiрлестiктер байқаушыларының, депутаттыққа кандидаттардың сенiм бiлдiрген адамдарының, сондай-ақ бұқаралық ақпарат құралдары өкiлдерiнiң өкiлдiктерi туралы
Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясы 1995 жылғы 8 қарашадағы N 16 Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1997 жылғы 7 мамыр N 301 тіркелді. Күші жойылды - ҚР Орталық сайлау комиссиясының 2004 жылғы 7 шілдедегі N 110/134 қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" конституциялық заң күшi бар Жарлығының 40, 42-баптарына сәйкес Қазақстан Республикасының Орталық сайлау комиссиясы қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасы Парламентi депутаттарының сайлауындағы шет мемлекеттер мен халықаралық ұйымдардың байқаушылары туралы Ереже бекiтiлсiн (N 1 қосымша).
2. Қазақстан Республикасы Парламентi депутаттарының сайлауындағы қоғамдық бiрлестiктер байқаушыларының, депутаттыққа кандидаттардың сенiм бiлдiрген адамдарының, сондай-ақ бұқаралық ақпарат құралдары өкiлдерiнiң өкiлеттiктерi туралы Ереже бекiтiлсiн (N 2 қосымша).
3. Сайлау комиссиялары шет мемлекеттер мен халықаралық ұйымдардың, қоғамдық бiрлестiктердiң байқаушыларымен, депутаттыққа кандидаттардың сенiм бiлдiрген адамдарымен, сондай-ақ бұқаралық ақпарат құралдарының өкiлдерiмен жұмыста осы Ережелердi басшылыққа алатын болсын.
Комиссиясы төрағасы
Комиссия хатшысы
N 1 Қосымша
Қазақстан Республикасы Парламентi депутаттары
сайлауындағы шет мемлекеттер мен халықаралық ұйымдар
байқаушылары туралы
ЕРЕЖЕ
I. Шет мемлекеттер мен халықаралық ұйымдар
байқаушыларын тiркеу тәртiбi
1. Байқаушылар Қазақстан Республикасының Орталық сайлау комиссиясы жанында тiркеледi.
2. Қазақстан Республикасының Орталық сайлау комиссиясы Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгiнiң ұсынысы бойынша өз мәжiлiсiнде тиiстi шет мемлекеттер мен халықаралық ұйымдар байқаушыларын тiркеу туралы шешiм қабылдайды.
ЕСКЕРТУ. 2-тармақтың 2 абзацы алынып тасталды - ҚР Орталық    сайлау комиссиясының 1997.08.18. N 15/93   қаулысымен .
3. Байқаушылардың өкiлеттiк мерзiмiн Қазақстан Республикасының Орталық сайлау комиссиясы белгiлейдi.
4. Қазақстан Республикасының Орталық сайлау комиссиясы байқаушыларға белгiленген үлгiдегi куәлiктер бередi.
II. Шет мемлекеттер мен халықаралық ұйымдар
байқаушыларының өкiлеттiктерi
1. Байқаушылар:
- әрбiр учаскедегi, пункттегi дауыс беруге арналған учаскелер мен пункттердiң ашылуына қатысуға;
- сайлау күнi сайлау учаскесiнде, дауыс беруге арналған пунктте болуға;
- сайлау күнi сайлау комиссиясының мәжiлiстерiне қатысуға;
- дауыс санау барысын, сондай-ақ сайлау учаскесiндегi,      пунктiндегi дауыс беру нәтижелерiн анықтауды қадағалауға құқықты.
III. Шет мемлекеттер мен халықаралық ұйымдар
байқаушылары қызметiн қамтамасыз ету
1. Байқаушылар Қазақстан Республикасы аумағында жүрген кезiнде Қазақстан Республикасының мемлекеттiк қамқорлығында (қорғалуында) болады.
2. Байқаушылар қызметiн материалдық-қаржылық қамтамасыз ету байқаушылар жiберген тараптардың қаражаты есебiнен жүргiзiледi.
3. Байқаушылардың өз мiндеттерiн орындауы кезеңiнде тиiстi сайлау комиссиялары мен Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгi оларға қажеттi көмек көрсетiп отырады.
IV. Шет мемлекеттер мен халықаралық ұйымдар
байқаушыларының жауапкершiлiгi
1. Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" конституциялық заң күшi бар Жарлығының 40, 42-баптарына сәйкес байқаушылардың сайлау комиссияларының жұмысына араласуына жол берiлмейдi.
2. Байқаушылар Қазақстан Республикасы заңдарын немесе халықаралық құқықтың жалпы жұрт таныған қалыптарын бұзған жағдайда Қазақстан Республикасының Орталық сайлау комиссиясы оларды тiркеудi қайтарып алуға құқылы.
Қазақстан Республикасы
Орталық сайлау комиссиясының
хатшысы
N 2 қосымша
Қазақстан Республикасы Парламентi депутаттарының
сайлауындағы қоғамдық бiрлестiктер байқаушыларының,
депутаттыққа кандидаттардың сенiм бiлдiрген
адамдарының, сондай-ақ бұқаралық ақпарат құралдары
өкiлдерiнiң өкiлеттiктерi туралы
ЕРЕЖЕ
I. Қоғамдық бiрлестiктер байқаушыларын тiркеу тәртiбi

О полномочиях наблюдателей иностранных государств и международных организаций, общественных объединений, доверенных лиц кандидатов в депутаты, а также представителей средств массовой информации на выборах депутатов Парламента Республики Казахстан
Постановление Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан от 8 ноября 1995 г. N 16. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 мая 1997 г. N 301. Утратило силу - постановлением Центральной избирательной комиссии РК от 7 июля 2004 года N 110/134
Извлечение из постановления
Центральной избирательной комиссии РК
от 7 июля 2004 года N 110/134
"В соответствии со статьей 12 Конституционного закона Республики Казахстан "О выборах в Республике Казахстан" Центральная избирательная комиссия Республики Казахстан постановляет:
1. Признать утратившими силу некоторые решения Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, зарегистрированных в Министерстве юстиции Республики Казахстан, согласно приложению...
Председатель...
Приложение к постановлению
Центральной избирательной
комиссии Республики Казахстан
от 7 июля 2004 года
N 110/134 "О признании утратившими
силу некоторых решений Центральной
избирательной комиссии Республики
Казахстан, зарегистрированных в
Министерстве юстиции
Республики Казахстан"
...
2. Постановление Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан от 8 ноября 1995 г. N 16 "О полномочиях наблюдателей иностранных государств и международных организаций, общественных объединений, доверенных лиц кандидатов в депутаты, а также представителей средств массовой информации на выборах депутатов Парламента Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 301) ...".
-------------------------------------------------------------------
В соответствии со статьями 40, 42 Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Конституционного закона Z952464_ "О выборах в Республике Казахстан" Центральная избирательная комиссия Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить Положение о наблюдателях иностранных государств и международных организаций на выборах депутатов Парламента Республики Казахстан (Приложение N 1).
2. Утвердить Положение о полномочиях наблюдателей общественных объединений, доверенных лиц кандидатов в депутаты, а также представителей средств массовой информации на выборах депутатов Парламента Республики Казахстан (Приложение N 2).
3. Избирательным комиссиям руководствоваться настоящими Положениями в работе с наблюдателями иностранных государств и международных организаций, общественных объединений, доверенными лицами кандидатов в депутаты, а также представителями средств массовой информации.
Председатель комиссии
Секретарь комиссии
Приложение N 1
П О Л О Ж Е Н И Е
о наблюдателях иностранных государств и международных
организаций на выборах депутатов Парламента Республики Казахстан
I. Порядок аккредитации наблюдателей иностранных
государств и международных организаций
1. Наблюдатели аккредитуются при Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан.
2. Центральная избирательная комиссия Республики Казахстан по предложению Министерства иностранных дел Республики Казахстан принимает на своем заседании решение об аккредитации наблюдателей соотвествующих иностранных государств и международных организаций. <*>
Сноска. Пункт 2 - с изменениями, внесенными постановлением ЦИК РК от 18 августа 1997 г. N 15/93.
3. Срок полномочий наблюдателей устанавливается Центральной избирательной комиссией Республики Казахстан.
4. Центральная избирательная комиссия Республики Казахстан выдает наблюдателям удостоверения установленного образца.
II. Полномочия наблюдателей иностранных
государств и международных организаций
1. Наблюдатели имеют право:
- присутствовать при открытии участков и пунктов для голосования на каждом участке, пункте;
- находиться на избирательном участке, пункте для голосования в день выборов;
- присутствовать на заседаниях избирательных комиссий в день выборов;
- наблюдать за ходом подсчета голосов, а также за определением результатов голосования на избирательном участке, пункте.
III. Обеспечение деятельности наблюдателей
иностранных государств и международных организаций
1. Наблюдатели во время пребывания на территории Республики Казахстан находятся под государственным покровительством (защитой) Республики Казахстан.
2. Материально-финансовое обеспечение деятельности наблюдателей производится за счет средств сторон, направивших наблюдателей.
3. В период выполнения наблюдателями своих функций соответствующие избирательные комиссии и Министерство иностранных дел Республики Казахстан оказывают им необходимое содействие.
IV. Ответственность наблюдателей иностранных
государств и международных организаций
1. В соответствии со ст.ст. 40, 42 Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Конституционного закона, "О выборах в Республике Казахстан" вмешательство наблюдателей в работу избирательных комиссий не допускается.
2. В случае нарушения наблюдателями законодательства Республики Казахстан или общепризнанных норм международного права Центральная избирательная комиссия Республики Казахстан вправе отозвать их аккредитацию.
Секретарь
Центральной избирательной комиссии
Республики Казахстан
Приложение N 2
П О Л О Ж Е Н И Е
о полномочиях наблюдателей общественных объединений,
доверенных лиц кандидатов в депутаты, а также
представителей средств массовой информации на выборах
депутатов Парламента Республики Казахстан
I. Порядок аккредитации наблюдателей общественных объединений

1. Қоғамдық бiрлестiктер байқаушылары қоғамдық бiрлестiктердiң республикалық және аумақтық бiрлестiктерiнiң ұсынуы бойынша аумақтық және округтiк сайлау комиссиялары жанында тiркеледi.
2. Қоғамдық бiрлестiктер байқаушыларын тiркеу туралы шешiм тиiстi аумақтық және округтiк комиссияларының мәжiлiсiнде қабылданады.
ЕСКЕРТУ. 2-тармақтың 2 абзацы алынып тасталды - ҚР Орталық сайлау комиссиясының 1997.08.18. N 15/93  қаулысымен
3. Байқаушылардың өкiлеттiк мерзiмiн тиiстi сайлау комиссиясы белгiлейдi.
4. Тиiстi сайлау комиссиялары қоғамдық бiрлестiктер өкiлдерiне белгiленген үлгiдегi куәлiктер бередi.
5. Әрбiр сайлау учаскесiнде, дауыс беруге арналған пунктте қоғамдық бiрлестiктердiң әрқайсысынан бiр-бiрден ғана байқаушы қатыса алады.
II. Парламент депутаттарының сайлауындағы қоғамдық
бiрлестiктер байқаушыларының және депутаттыққа
кандидаттардың сенiм бiлдiрген адамдарының
өкiлеттiктерi
1. Қоғамдық бiрлестiктер байқаушыларының және депутаттыққа кандидаттардың сенiм бiлдiрген адамдары:
- дауыс беруге арналған учаскелер мен пункттердi ашқан кезде әр учаскеде, пунктте қатысуға;
- сайлау күнi сайлау учаскесiнде, дауыс беруге арналған пунктте болуға;
- сайлау күнi сайлау комиссияларының мәжiлiстерiне қатысуға;
- сайлау учаскесiндегi, пунктiндегi дауыстарды санау барысын, сондай-ақ дауыс беру нәтижелерiн анықтауды байқауға хақылы.
2. Қоғамдық бiрлестiктер байқаушыларының және депутаттыққа кандидаттардың сенiм бiлдiрген адамдарының сайлау комиссияларының жұмысына араласуына жол берiлмейдi.
III. Қоғамдық бiрлестiктер байқаушыларының және
депутаттыққа кандидаттардың сенiм бiлдiрген
адамдарының жауапкершiлiгi
Тиiстi сайлау комиссиялары қоғамдық бiрлестiктердiң байқаушылары Қазақстан Республикасының заңдарын бұзған жағдайда тiркеудi қайтарып алуға хақылы.
IV. Сайлауға дайындық барысы мен оның қорытындыларын
жариялайтын бұқаралық ақпарат құралдарының
өкiлдерi туралы
Бұқаралық ақпарат құралдарының өкiлдерiне куәлiгi және редакцияның тапсырмасы болған жағдайда сайлауды өткiзуге байланысты шараларға қатысуға кепiлдiк берiледi.
Қазақстан Республикасы
Орталық сайлау комиссиясының
хатшысы

1. Наблюдатели общественных объединений аккредитуются при территориальных и окружных избирательных комиссиях по представлению республиканских и территориальных органов общественных объединений.
2. Решение об аккредитации наблюдателей общественных объединений принимаются на заседаниях соответствующих территориальных и окружных комиссий. <*>
Сноска. Пункт 2 - с изменениями, внесенными постановлением ЦИК РК от 18 августа 1997 г. N 15/93.
3. Срок полномочий наблюдателей устанавливается соответствующей избирательной комиссией.
4. Соответствующие избирательные комиссии выдают представителям общественных объединений удостоверения установленного образца.
5. На каждом избирательном участке, пункте для голосования могут присутствовать только по одному наблюдателю от каждого общественного объединения.
II. Полномочия наблюдателей
общественных объединений и доверенных лиц
кандидатов в депутаты на выборах депутатов Парламента
1. Наблюдатели общественных объединений и доверенные лица кандидатов в депутаты имеют право:
- присутствовать при открытии участков и пунктов для голосования на каждом участке, пункте;
- находиться на избирательном участке, пункте для голосования в день выборов;
- присутствовать на заседаниях избирательных комиссий в день выборов;
- наблюдать за ходом подсчета голосов, а также за определением результатов голосования на избирательном участке, пункте.
2. Вмешательство наблюдателей общественных объединений и доверенных лиц кандидатов в депутаты в работу избирательных комиссий не допускается.
III. Ответственность наблюдателей общественных
объединений и доверенных лиц кандидатов в депутаты
Соответствующие избирательные комиссии вправе отозвать аккредитацию наблюдателей общественных объединений в случае нарушения ими законодательства Республики Казахстан.
IV. О представителях средств массовой информации,
освещающих ход подготовки и итоги выборов
Представителям средств массовой информации при наличии удостоверения и задания редакции гарантируется доступ на мероприятия, связанные с проведением выборов.
Секретарь
Центральной избирательной комиссии
Республики Казахстан