Шетелдiк мамандар мен жұмысшылардың жұмыс орындарын уақытша басқаны үшiн өтемақылық төлемдердi өндiрiп алудың және оны жұмсаудың, шеттен әкелiнетiн және шетке шығарылатын жұмыс күшi үшiн кепілдік және кепілдеме жарналарды шоғырландырудың және оларды пайдаланудың тәртiбi туралы НҰСҚАУЛЫҚ
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгi 1997 жылғы 18 шiлдедегi N 113-П және Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi 1997 жылғы 11 шiлдедегi N 17-5-18/5418. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1997 жылғы 7 тамызда тіркелді. Тіркеу N 348. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрiнiң 2004 жылғы 4 қарашадағы N 256-ө бұйрығымен.
---------------Бұйрықтан үзінді--------------
"Нормативтік құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 24 наурыздағы N 213 Заңына сәйкес, бұйырамын:
1. Мыналардың күші жойылды деп танылсын:
1) Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау Министрiнiң 1997 жылғы 18 шiлдедегi N 113-ө "Шетелдiк жұмыс күшін тарту және шетелге әкетуден алынатын кепілдік және кепілдемелік жарналарды шоғырландыру және пайдалану, шетелдiк мамандар мен жұмыс күшіне жұмыс орындарын алмастыру үшін өтемақы төлемдерін төлеудің және алудың тәртiбi туралы" Нұсқаулықты бекіту туралы" бұйрығы (мемлекеттік тіркеу тізілімінде 1997 жылғы 7 тамызда N 348 тіркелген) ...
Министр
______________________________________________
ЕСКЕРТУ. Нұсқаулық атауы өзгертілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің 1998.05.27. N 120    бұйрығымен .
I. Жалпы ережелер
1. Осы Нұсқаулық "Лицензиялау туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 17 сәуiрдегi  Z952200_  Жарлығының және "Халықты жұмыспен қамту туралы" Заңының 1990 жылдың 15 желтоқсаны, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қазақстан Республикасына шетелдiк жұмыс күшiн тартуға, сондай-ақ Қазақстан Республикасынан жұмыс күшiн шетелге шығаруға байланысты қызметке лицензия берудiң тәртiбi және шарттары туралы Қазақстан Республикасы Үкiметінiң 1997 жылғы 4 маусымда бекiткен N 924  P970924_  Ережесi негiзiнде жасалды.<*>
ЕСКЕРТУ. 1-тармақ өзгертілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің 1998.05.27. N 120   V980089_   бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасына шетелдiк жұмыс күшiн әкелуге байланысты жұмыспен айналысатын лицензиярлар шетелдiк мамандар мен жұмысшыларды жұмыс орындарына орналастырғаны үшiн өтемақылық төлемдер төлеуге тиiс.
3.<*>
ЕСКЕРТУ. 3-тармақ алынып тасталды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің 1998.05.27. N 120   V980089_   бұйрығымен.
3. Шетелдік мамандар мен жұмысшыларды тұратын еліне кепілдікпен қайтаруды қамтамасыз ету мақсатында лицензияттар шетелдік еңбекшінің әрқайсысы үшін банк салымдарына кепілдеме және кепілдік жарналарын салуға міндетті.<*>
ЕСКЕРТУ. 4-тармақ 3-тармақ болып есептеліп, жаңа редакцияда жазылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің 1998.05.27. N 120   V980089_   бұйрығымен.
4. Өтемақылық төлемдер, шартты және кепілдік жарналарды Қазақстан Республикасының еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі лицензия беру жөнінде шешім қабылдағаннан кейін лицензиат төлейтін болады. Көрсетілген төлемдерді аумақтық органның өкілетті лицензиаты жазған квитанциялар бойынша лицензиаттың өзі төлеп, банкке тапсыртады. Өтемақылық төлемдердің төленгеннің, сондай-ақ шартты және кепілдік жарналардың салымдарға енгізілгеннің растайтын құжаттарды, сонымен қатар банктегі есепшот келісімінің шартының көшірмесін лицензиат рұқсат алғанға дейін Қазақстан Республикасының еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігіне ұсынуға тиіс.<*>
ЕСКЕРТУ. 5-тармақ 4-тармақ болып есептеліп, жаңа редакцияда жазылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің 1998.05.27. N 120   V980089_   бұйрығымен .

Об утверждении Инструкции "О порядке взимания и расходования компенсационных выплат за замещение рабочих мест иностранными специалистами и рабочими, аккумулирования и использования гарантийного и залогового взносов, взимаемых за ввозимую и вывозимую рабочую силу
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 18 июля 1997 г. N 113-П. Зарегистрирован в Министерстве юстиции 07 августа 1997 г. N 348. Утратил силу - приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 4 ноября 2004 г. N 256-п
Извлечение из приказа Министра труда и
социальной защиты населения Республики Казахстан
от 4 ноября 2004 г. N 256-п
О признании утратившими силу
некоторых приказов Министра труда и
социальной защиты населения Республики Казахстан
"В соответствии с Законом  Республики Казахстан от 24 марта 1998 г. № 213 "О нормативных правовых актах", приказываю:
1. Признать утратившими силу:
1) Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 18 июля 1997 года N 113-П "Об утверждении Инструкции "О порядке взимания и расходования компенсационных выплат за замещение рабочих мест иностранными специалистами и рабочими, аккумулирования и использования гарантийного и залогового взносов, взимаемых за ввозимую и вывозимую рабочую силу" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации 7 августа 1997 года за N 348)...
Министр".
----------------------------------------------------
Во исполнение п. 4 постановления  Правительства Республики Казахстан "О лицензировании деятельности, связанной с привлечением в Республику Казахстан иностранной рабочей силы, а также вывозом рабочей силы из Республики за границу" от 4 июня 1997 г. N 924 приказываю:
1. Утвердить Инструкцию "О порядке взимания и расходования компенсационных выплат за замещение рабочих мест иностранными специалистами и рабочими, аккумулирования и использования гарантийного и залогового взносов, взимаемых за ввозимую и вывозимую рабочую силу".
2. Признать утратившей силу Инструкцию о порядке взимания платы с хозяйствующих субъектов за выдачу лицензии на привлечение (прием на работу) иностранных специалистов и квалифицированных рабочих в Республику Казахстан, утвержденную приказами Министерства труда и Министерства финансов Республики Казахстан от 31 мая 1994 г.
Министр
Инструкция
"О порядке взимания и расходования компенсационных
выплат за замещение рабочих мест иностранными
специалистами и рабочими, аккумулирования и
использования гарантийного и залогового
взносов, взимаемых за ввозимую
и вывозимую рабочую силу"<*>
Сноска. Название Инструкции - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Минтруда и соцзащиты населения РК от 27 мая 1998 г. 120-п.
I. Общие положения
1. Настоящая Инструкция разработана на основании Указа  Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона "О лицензировании" от 17 апреля 1995 года, Закона  "О занятости населения" от 15 декабря 1990 года, Положения о порядке и условиях выдачи лицензий на деятельность, связанную с привлечением в Республику Казахстан иностранной рабочей силы, а также вывозом рабочей силы из Республики Казахстан за границу, утвержденного Постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 июня 1997 г. N 924.<*>
Сноска. Пункт 1 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Минтруда и соцзащиты населения РК от 27 мая 1998 г. N 120-п.
2. Лицензиаты, занимающиеся деятельностью, связанной с ввозом иностранной рабочей силы в Республику Казахстан обязаны осуществлять компенсационные выплаты за замещение рабочих мест иностранными специалистами и рабочими.
3. <*>
Сноска. Пункт 3 - исключен согласно приказу Минтруда и соцзащиты населения РК от 27 мая 1998 г. N 120-п.
3. С целью обеспечения гарантийного возврата иностранных специалистов и рабочих в страну проживания лицензиаты обязаны вносить во вклады в банки гарантийный и залоговый взносы за каждого иностранного трудящегося.<*>
Сноска. Нумерация пункта 4 заменена на 3; текст пункта изложен в новой редакции согласно приказу Минтруда и соцзащиты населения РК от 27 мая 1998 г. N 120-п.
4. Компенсационные выплаты, гарантийный и залоговый взносы уплачиваются лицензиатом после принятия Министерством труда и социальной защиты населения Республики Казахстан решения о выдаче лицензии. Указанные выплаты уплачиваются и вносятся в банк лицензиатом самостоятельно по квитанциям, выписанным уполномоченным лицензиаром территориальным органом. Документы, подтверждающие уплату компенсационных выплат и внесение во вклады гарантийного и залогового взносов, а также копия договора банковского счета представляются лицензиатами в Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан до получения лицензии.<*>
Сноска. Нумерация пункта 5 заменена на 4; текст пункта изложен в новой редакции согласно приказу Минтруда и соцзащиты населения РК от 27 мая 1998 г. N 120-п.

5. Өтемақы төлемдерін, шартты және кепіл-жарналарды есептеудің дұрыстығына аумақтық органның өкілетті лицензиаты жауапты.<*>
ЕСКЕРТУ. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің 1998.05.27. N 120   V980089_    бұйрығымен.
6. Жарналар мен жинақтардың дер уақытында толық төленуі жөнінде жауапкершілік лицензиатқа жүктеледі.<*>
ЕСКЕРТУ. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің 1998.05.27. N 120   V980089_    бұйрығымен.
7. Осы нұсқаулықта белгiленген тәртiптiң шетелдiк мынадай азаматтарға қатысы жоқ:
Қазақстан Республикасының аумағында халықаралық келiсiмдерге сәйкес құрылған мекемелерде жұмыс iстейтiн ғылым және мәдениет қайраткерлерiне;
Қазақстан Республикасының аумағында ресми түрде тiркелген дiни ұйымдар мен қоғамдарда кәсiби қызметiн атқаратын дiн қайраткерлерiне;
демалыс уақытында өндiрiстiк практикасын қазақстандық бiлiм беру мекемелерiнде өтiп жүрген студенттерге;
Қазақстан Республикасында акредиттелген тiлшiлер мен журналистер;
Қазақстан Республикасының Бiлiм беру және мәдениет министрлiгi жасасқан келiсiм шегiнде қазақстандық жоғары бiлiм беру мекемелерiнде лекциялық курс оқу және басқа жұмыстар атқару үшiн шақырылатын лекторлар мен нұсқаушыларға;
Қазақстандық теңіз және өзен кемелері экипаждарының мүшелеріне.<*>
Қазақстан Республикасының шет елдермен жасасқан мемлекетаралық және үкiметаралық келiсiмдерi арқылы еңбекке орналасудың өзге де тәртiбi белгiленген адамдарға.
ЕСКЕРТУ. 6-тармақ 7-тармақ болып есептеліп, жаңа абзацпен толықтырылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің 1998.05.27. N 120   V980089_   бұйрығымен .
II. Шетелдiк мамандар мен жұмысшылардың жұмыс орындарын
уақытша басқаны үшiн өтемақылық төлемдердi өндiрiп
алудың тәртiбi<*>
ЕСКЕРТУ. ІІ-бөлімнің атауы өзгертілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің 1998.05.27. N 120   V980089_    бұйрығымен.
1. Шетелдiк мамандар мен жұмысшылардың жұмыс орындарын уақытша басқаны үшiн өтемақылық төлемдердiң мөлшерiн есептеуге арналған лицензия берiлген сәттегi заң тәртiбiмен белгiленген есептiк көрсеткiштiң мөлшерi алынады.<*>
ЕСКЕРТУ. 1-тармақ өзгертілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің 1998.05.27. N 120   V980089_   бұйрығымен.
2. Шетелдiк мамандардың жұмыс орындарын уақытша басқаны үшiн төлейтiн өтемақылық төлемнiң мөлшерi әрбiр адамға лицензияның беру мерзiмiне қарай айына 3 есептi көрсеткiш есебiнен және жұмысшылар үшiн - айына 4 есептi көрсеткiш есебiнен әрбір қызметкерге лицензия берілген мерзімнің әр айы үшін өндiрiлiп алынады.
Мәселен, егер лицензиат республикаға шетелден 40 маман мен 50 жұмысшыны 6 ай мерзiмге әкелетiн болса, онда өтемақының мөлшерi лицензия берiлген сол кездегi есептiк көрсеткiш - есептеу көрсеткішінің ықпалдық маңызы теңге бойынша мынаны құрайды:
(40 * 3 * 540 * 6) + (50 * 540 * 6) - Өтемақы төлемдерінің сомасы.
ЕСКЕРТУ. 2-тармақ өзгертілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің 1998.05.27. N 120   V980089_   бұйрығымен.

5. Ответственность за правильность исчисления компенсационных выплат, гарантийного и залогового взносов несет уполномоченный лицензиаром территориальный орган.<*>
Сноска. Часть 1 - дополнена новым пунктом 5 согласно приказу Минтруда и соцзащиты населения РК от 27 мая 1998 г. N 120-п.
6. Ответственность за полноту и своевременность уплаты взносов и сборов возлагается на лицензиата.<*>
Сноска. Часть 1 - дополнена новым пунктом 6 согласно приказу Минтруда и соцзащиты населения РК от 27 мая 1998 г. N 120-п.
7. Установленный данной Инструкцией порядок не применяется по отношению к иностранным гражданам:
деятелям науки и культуры, работающим на территории Республики Казахстан в учреждениях, созданных в соответствии с межгосударственными соглашениями;
религиозным деятелям, осуществляющим профессиональную деятельность на территории Республики Казахстан в официально зарегистрированных религиозных организациях и обществах;
студентам, проходящим производственную практику во время каникул в рамках программ казахстанских образовательных учреждений;
корреспондентам и журналистам, аккредитованным в Республике Казахстан;
лекторам и инструкторам, приглашаемым для чтения курса лекций работы в казахстанских высших образовательных учреждениях в рамках соглашений с Министерством образования и культуры Республики Казахстан;
членам экипажей казахстанских морских и речных судов;
лицам, для которых определен иной порядок трудоустройства межгосударственными и межправительственными соглашениями Республики Казахстан с зарубежными странами.<*>
Сноска. Пункт 6 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Минтруда и соцзащиты населения РК от 27 мая 1998 г. N 120-п.
II. Порядок взимания компенсационных выплат за замещение
рабочих мест иностранными специалистами и рабочими<*>
Сноска. Название части II - с изменениями, внесенными приказом Минтруда и соцзащиты населения РК от 27 мая 1998 г. N 120-п.
1. Для исчисления размера компенсационных выплат за замещение рабочих мест иностранными специалистами и рабочими принимается размер расчетного показателя, установленного в законодательном порядке на момент выдачи лицензии.<*>
Сноска. Пункт 1 - с изменениями, внесенными приказом Минтруда и соцзащиты населения РК от 27 мая 1998 г. N 120-п.
2. Размер компенсационных выплат за замещение рабочих мест иностранными специалистами взимается из расчета 3 расчетных показателей и рабочими - из расчета 4 расчетных показателей на каждого работника за каждый месяц срока, на который выдана лицензия.
Например, если лицензиат завозит в республику из-за границы 40 специалистов и 50 рабочих сроком на 6 месяцев, то сумма компенсационных выплат при действующем на момент выдачи лицензии расчетном показателе 540 тенге составит:
(40 * 3 * (Действующее значение расчетного показателя) * 6)+(50 * 4 * 540 * 6) - (Сумма компенсационных выплат" тенге)<*>
Сноска. Пункт 2 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Минтруда и соцзащиты населения РК от 27 мая 1998 г. N 120-п.

3. Еңбекпен қамтуға ықпал етудің мемлекеттік қорының шотына аударылады және жаңа жұмыс орындарын құруға және жұмыссыздық бойынша жәрдемақы төлеуге жұмсалады.<*>
ЕСКЕРТУ. 3-тармақ өзгертілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің 1998.05.27. N 120   V980089_   бұйрығымен.
4-15. <*>
ЕСКЕРТУ. 4-15 тармақтар алынып тасталды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің 1998.05.27. N 120   V980089_   бұйрығымен.
ІІІ. Әкелінетін жұмыс күшіне салынатын кепілдеме
және кепіл жарналарын шоғырландырудың және оны
пайдаланудың тәртібі
ЕСКЕРТУ. ІІІ-бөлім қосылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің 1998.05.27. N 120   V980089_   бұйрығымен
1. Кепілдеме және кепіл жарналарын құрау үшін лицензиаттар республика банктерінің біріндегі арнайы банкілік депозиттерге өз атына салымдар салады. Бұл ретте банк пен лицензиар арасында жасалған банкілік салып келісімінде мұндай салымды немесе оның бір бөлігін лицензиат Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің жазбаша түрде беретін рұқсатынсыз пайдалана алмайтындығы міндетті түрде көзделеді. Банктің мұндай салымдар үшін төлейтін сыйақылары (мүддесі) лицензиаттың жеке меншігі болып саналады және ол теңге немесе валюта түрінде оның шотына аударылады.
2. Кепілдеме жарнасының мөлшері АҚШ-тың 1000 долларына бара бар сома және ол шетелдік валюта, не Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінің сол салым салынған күнгі ресми курсы бойынша теңге түрінде салынады.
3. Кепілдеме жарнасы атаулы болып саналады және ол арнайы салынған шоттан сол арнап салынған мамандар немесе жұмысшылар өз еліне кеткеннен кейін кедендік тұрақтың мөрі арқылы куәландырылған және Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігіне өткізілген тізім негізінде алынады.
4. Мыналар кепілдеме жарнасын төлеуден босатылады:
шетелдік мамандар мен жұмысшыларды ТМД елдеріне әкелетін лицензиаттар;
шетелдік мамандар мен жұмысшыларды тегін көмек көрсету (қайырымдылық) үшін әкелетін лицензиаттар;
шетелдік мамандарды инвесторлар - инвестицияланатын фирмалардың жеке тұлғалары және басшылары ретінде әкелетін лицензиаттар.
5. Кепілдеме жарнасының мөлшері өзі тұратын елге жақын жердегі аэропортқа дейінгі экономикалық класс билетінің бағасына қажетті шығындарды жабу үшін оның 20 процентін қосқандағы құнына тең болады. Мамандарды немесе жұмысшыларды ТМД елдерінен әкелген кезде кепілдеме жарнасының мөлшері елге жақын жердегі темір жол стансасына дейінгі билет құнын қажетті шығындарды жабу үшін оның 20 процентіне өсіргендегі бағамен тең болады.
Мәселен, егер лицензиат республикаға шетелдік 5 маманды немесе жұмысшыны әкелетін болса, кепілдікті жарна сомасы 5000 АҚШ долларына барабар болады. Бұл ретте егер қайту жолының авиабилеті 200 доллар тұратын болса, онда кепілдікті жарна сомасы 1200 долларды [200 доллар + (200 доллар * 20%)] * 5 құрайды. Бұл жағдайда лицензиат арнайы депозит шотына 6200 АҚШ долларына бара-бар соманы салады.

3. Компенсационные выплаты вносятся на счет Государственного Фонда содействия занятости и используются на поддержку создания новых рабочих мест и выплату пособий по безработице.<*>
Сноска. Пункт 3 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Минтруда и соцзащиты населения РК от 27 мая 1998 г. N 120-п.
4 - 15.<*>
Сноска. Пункты с 4-15 - исключены согласно приказу Минтруда и соцзащиты населения РК от 27 мая 1998 г. N 120-п.
III. Порядок аккумулирования и использования
гарантийного и залогового взносов, взимаемых за
ввозимую рабочую силу<*>
Сноска. Инструкция - дополнена новой частью III согласно приказу Минтруда и соцзащиты населения РК от 27 мая 1998 г. N 120-п.
1. Для формирования гарантийного и залогового взносов лицензиаты обязаны вносить вклады на свое имя на специальные банковские депозитные счета в один из банков республики, при этом в договоре банковского вклада, заключаемого между банком и лицензиатом, в обязательном порядке предусматривается, что такой вклад или его часть не могут быть использованы лицензиатом без письменного согласия Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан. Вознаграждение (интерес), выплачиваемое банком за такие вклады, является собственностью лицензиата и перечисляется на его счет в тенге или в иностранной валюте.
2. Размер гарантийного взноса равен сумме, эквивалентной 1000 долларов США и вносится в иностранной валюте, либо в тенге по официальному курсу Национального Банка Республики Казахстан на день внесения.
3. Гарантийный взнос является именным и снимается со специальных счетов лицензиата после отъезда тех специалистов или рабочих, за которых он был перечислен, на основании списков, заверенных печатью таможенного поста и представленных в Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
4. От внесения гарантийного взноса освобождаются: лицензиаты, ввозящие иностранных специалистов и рабочих из стран СНГ; лицензиаты, ввозящие иностранных специалистов и рабочих в порядке оказания безвозмездной (благотворительной) помощи; лицензиаты, ввозящие иностранных специалистов в качестве инвесторов-физических лиц и руководителей инвестирующих фирм.
5. Размер залогового взноса равен цене обратного билета экономического класса до ближайшего аэропорта страны проживания иностранного трудящегося, увеличенной на 20 процентов, для покрытия необходимых расходов. При ввозе специалистов или рабочих из стран СНГ размер залогового взноса равен цене железнодорожного билета до ближайшей станции страны их проживания, увеличенной на 20 процентов. Например: если лицензиат завозит в республику 5 иностранных специалистов и рабочих - гарантийный взнос равен сумме, эквивалентной 5000 долларов США. При этом если цена обратного авиабилета составляет 200 долларов, то сумма залогового взноса составит 1200 долларов США (200 долларов + (200 долларов х 20%)х5). В данном случае лицензиат вносит на специальный депозитный счет сумму, эквивалентную 6200 долларов США.

6. Кепілдеме жарнасы мына реттерде:
шетелдік еңбеккердің қайту жолының билеті болса;
шетелдік жұмыс күшін әкелу үшін лицензиаттың өзінің жеке көлігі немесе жалға алған көлігі болған ретте;
лицензиат жұмыс күшін әкелу үшін көлік ұйымдарымен келісім жасасқан жағдайда салынбайды.
Бұл арада билеттердің, шарттардың, өз көлік құралы бар екенін растайтын құжаттардың көшірмелері лицензиарға беріледі.
7. Кепілдеме жарнасы лицензиаттың арнайы шотынан қолданылу мерзімі біткеннен кейін немесе шетелдік еңбекшілермен жасасқан контрактіні мерзімінен бұрын бұзғанда, оларда өз еліне қайтуға визасы болғанда (Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің жазбаша түрдегі рұқсаты болғанда) алынады.
8. Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі соманың бір бөлігін беруге рұқсат беретіні сияқты оның тұтас сомасынан беруге де жазбаша түрде рұқсат береді.

6. Залоговый взнос не вносится в случаях когда: у иностранного трудящегося имеется в наличии обратный билет; у лицензиата имеются в наличии собственные или арендованные транспортные средства для иностранной рабочей силы; лицензиатом заключены договора с транспортными организациями на вывоз иностранной рабочей силы. При этом копии билетов, договоров, документов, подтверждающих наличие собственных транспортных средств, представляются лицензиару.
7. Залоговый взнос снимается со специальный счетов лицензиата после истечения срока действия, либо досрочного расторжения контракта с иностранными трудящимися, при наличии у них выездной визы в страну проживания (после письменного разрешения Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан).
8. Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан выдает письменное разрешение как на выдачу всей суммы вклада, так и его части.