Қате есептелген зейнетақы жарналарын қайтару тәртібі туралы Нұсқаулық
ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Ұлттық зейнетақы агенттігінің 1998 жылғы 3 тамыздағы N 100-П бұйрығымен бекітілген. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1998 жылғы 27 тамызда тіркелді. Тіркеу N 585. Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау агенттiгі Басқармасының 2004 жылғы 25 қазандағы N 305 қаулысымен.
---------------Қаулыдан үзінді-------------------
Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлерiн Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес келтiру мақсатында, Қазақстан Республикасы Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау агенттiгінiң (бұдан әрi - Агенттiк) Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Осы қаулының қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлерiнiң күшi жойылды деп танылсын...
Төраға
Күшi жойылды деп танылған
нормативтiк құқықтык актiлердiң тiзбесi
6. Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгiнiң Ұлттық зейнетақы агенттiгi Директорының "Қате есептелген зейнетақы жарналарын қайтару тәртiбi туралы нұсқаулық" 1998 жылғы 3 тамыздағы N 100-П бұйрығы (Қазақстан Республикасының
нормативтiк құқықтық актiлерiн мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде N 585 тiркелген, "Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгiнiң Жинақтаушы зейнетақы қорларының қызметiн реттеу жөнiндегi комитеттiң нормативтік құқықтық актiлерi" жинағында
жарияланған, Алматы, 2001 жыл)...
___________________________________
"Қазақстан Республикасында Зейнетақымен қамсыздандыру туралы"  Z970136_  Қазақстан Республикасының 20 маусымдағы Заңына және "Жинақтаушы зейнетақы қорларының зейнетақы төлемдерін жүзеге асырудың тәртібі туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1997 жылғы 21 қыркүйектегі N 1355  P971355_  қаулысына сәйкес бұйырамын:
1. "Қате есептелген зейнетақы жарналарын қайтару тәртібі туралы" Нұсқаулық бекітілсін.
2. Заң бөлімі (Семейская Н.А.) "Жинақталған зейнетақыны аудару тәртібі" туралы Нұсқаулықты мемлекеттік тіркеуден өткізу үшін Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне жіберсін.
Директор
Келісілген:                        ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік
ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік    қорғау министрлігінің Ұлттық
қорғау министрі                            зейнетақы агенттігі
1998 жылғы "3" тамыз
N 100-П бұйрығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қате есептелген зейнетақы жарналарын
қайтару тәртібі туралы
НҰСҚАУЛЫҚ
Осы Нұсқаулық "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1997 жылғы 10 желтоқсандағы N 1733 Қаулысымен бекітілген "Міндетті зейнетақы жарналарын есептеу, аудару және Зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталықтан төлемді жүзеге асыру тәртібіне" Қазақстан Республикасының басқа да нормативтік және құқықтық актілеріне сәйкес әзірленді және жинақтаушы зейнетақы қорының төлеушілерге қате есептелген зейнетақы жарналарын қайтару тәртібін белгілейді.

Об утверждении Инструкции о порядке возврата ошибочно зачисленных пенсионных взносов
Приказ Директора Национального пенсионного агентства Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 3 августа 1998 года N 100-П. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27.08.1998 г. за N 585. Утратил силу - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 октября 2004 года N 305
Извлечение из постановления Правления
Агентства РК по регулированию и надзору
финансового рынка и финансовых организаций
от 25 октября 2004 года N 305
"В целях приведения нормативных правовых актов Республики Казахстан в соответствие с законодательством Республики Казахстан, Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) постановляет:
1. Признать утратившими силу нормативные правовые акты Республики Казахстан согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня принятия...
Председатель
Перечень нормативных правовых актов,
признаваемых утратившими силу
...
6. Приказ Директора Национального пенсионного агентства Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 3 августа 1998 года N 100-П "Об утверждении Инструкции о порядке возврата ошибочно зачисленных пенсионных взносов" ...".
------------------------------------------------------------------
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 20 июня 1997 года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" Z970136_  и Постановлением Правительства Республики Казахстан N 1355 от 21 сентября 1997 года "Об утверждении порядка осуществления выплат из накопительных пенсионных фондов"  P971355_
приказываю:
1. Утвердить "Инструкцию о порядке возврата ошибочно зачисленных пенсионных взносов".
2. Юридическому отделу направить "Инструкцию о порядке возврата ошибочно зачисленных пенсионных взносов" в Министерство юстиции Республики Казахстан для Государственной регистрации.
Директор
Инструкция
о порядке возврата ошибочно
зачисленных пенсионных взносов
<*>
Сноска. С пункта 1.4. и далее по тексту словосочетание "лицевой счет" заменено на "индивидуальный пенсионный счет" согласно приказу Комитета по регулированию деятельности НПФ Минтруда и соцзащиты населения РК от 20 июня 2000 года N 66-п V001201_  .
Настоящая Инструкция разработана в соответствии с Законом Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан", "Порядком исчисления, перечисления обязательных пенсионных взносов и осуществления выплаты из Государственного центра по выплате пенсий", утвержденным Постановлением Правительства Республики Казахстан от 10 декабря 1997 года N 1733 P971733_  , другими нормативными и правовыми актами Республики Казахстан и устанавливает порядок возврата накопительными пенсионными фондами ошибочно зачисленных плательщиками пенсионных взносов.

1. Жалпы ереже
1.1. Жинақтаушы зейнетақы қорына (бұдан әрі - Қор) қате есептелген зейнетақы жарналарына төлеушілер (заңды тұлға құрмай-ақ кәсіпкерлік және өзге де қызметпен айналысатын заңды және жеке тұлға) жинақтау жүйесіне аударған зейнетақы жарналарының мынадай сомалары жатады:
1) төлеуші немесе төлеушінің банкі екі немесе одан да көп рет бір немесе бірнеше төлем тапсырмаларының негізінде аударған міндетті және ерікті зейнетақы жарналары;
2) МТ-102 форматымен төлем тапсырмалары негізінде тіркелген салымшы/ алушы деректемелерінде қателік жіберілген немесе Қормен зейнетақы шартына отырмаған салымшы/алушы кіргізілген тізім бойынша есептелген міндетті және ерікті зейнетақы жарналары;
3) басқа Қорға бағытталған міндетті және ерікті зейнетақы жарналары;
4) әскери қызметіне 1998 жылдың 1 қаңтарына 10 немесе одан да көп жыл толған әскери қызметшілердің атына аударылған міндетті зейнетақы жарналары;
5) егер аударылған міндетті немесе ерікті зейнетақы жарналарының төлем тапсырмасының сомасы мен салымшы/алушының МТ-102 форматымен төлем тапсырмаларына тіркелген тізім бойынша түскен жарна сомасының айырмашылығы анықталған болса;
6) егер төлеушінің немесе оған қызмет ететін банкінің кінәсінен қордың немесе алушы банкінің деректемелері дұрыс көрсетілмеген болса, сонымен қатар МТ-102 форматымен төлем тапсырмаларына тіркелген тізімді қалыптастыру кезінде жіберілген қателер, сондай-ақ алымшы/салушы тізіміне есептік және жәй қателер жіберілген болса;
7) "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы"  Z970136_  Қазақстан Республикасы Заңының 9 және 60 баптарына сәйкес зейнеткер жасына жеткен тұлғалар үшін қате аударылған міндетті зейнетақы жарналары.<*>
Зейнетақы активтеріне жатпайтын төлемшінің шотына қате есептелген сомаларды қайтаруды олар банк-кастодиандағы Қордың инвестициялық шотына есептелген сәттен бастап екі банктік күн ішінде банк-кастодиан жүзеге асырады.<*>
Ескерту: 1.1-тармақ толықтырылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Жинақтаушы зейнетақы қорларының қызметін реттеу жөніндегі комитетінің 2000 жылғы 20 маусым N 66-Ө бұйрығымен V001201_
1.2. Егер зейнетақы жарналарының сомалары төлемшінің кінәсынан қате аударылса, онда қайтару төлемшінің өтініші негізінде жасалады. Егер де сомалар төлемші банкінің кінәсынан қате аударылса (екі және одан көп рет корреспонденттік шоттан алынды), онда қайтару төлемші банкінің өтініші негізінде жасалады.<*>
Ескерту: 1.2-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Жинақтаушы зейнетақы қорларының қызметін реттеу жөніндегі комитетінің 2000 жылғы 20 маусым N 66-Ө бұйрығымен V001201_

1. Общие положения
1.1. Ошибочно зачисленными пенсионными взносами на счет накопительного пенсионного фонда (далее - Фонд) признаются следующие суммы пенсионных взносов, перечисленные плательщиком (юридическим или физическим лицом, занимающимся предпринимательской или иной деятельностью без образования юридического лица) в накопительную систему:
1) обязательные и добровольные пенсионные взносы, перечисленные плательщиком или банком плательщика, два и более раз на основании одного или нескольких платежных поручений;
2) обязательные или добровольные пенсионные взносы, зачисленные на основании платежного поручения с приложением списка по формату МТ-102, в списке которого допущены ошибки в реквизитах вкладчиков/получателей или включены вкладчики/получатели, не заключившие пенсионные договоры с Фондом;
3) обязательные или добровольные пенсионные взносы, предназначенные для другого Фонда;
4) ошибочно перечисленные обязательные пенсионные взносы за военнослужащих, срок службы которых по состоянию на 1 января 1998 года составил 10 и более лет;
5) если установлено расхождение между суммой платежного поручения на перечисление обязательных или добровольных пенсионных взносов и итоговой суммой списка вкладчиков/получателей, приложенного по формату МТ-102 к данному платежному поручению;
6) если по вине плательщика или обслуживающего его банка в платежном поручении неверно указаны реквизиты фонда или банка получателя, а также иные ошибки, допущенные при формировании платежного поручения с приложением списка по формату МТ-102, включая счетные и механические ошибки в списке вкладчиков/получателей;
7) ошибочно перечисленные обязательные пенсионные взносы за лиц, достигших пенсионного возраста в соответствии со статьями 9 и 60 Закона Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" Z970136_  .
Возврат ошибочно зачисленных сумм, не относящихся к пенсионным активам, на счет плательщика осуществляется банком-кастодианом в течение двух банковских дней с момента их зачисления на инвестиционный счет Фонда в банке-кастодиане. <*>
Сноска. Пункт 1.1 - с дополнениями, внесенными приказом Комитета по регулированию деятельности НПФ Минтруда и соцзащиты населения РК от 20 июня 2000 года N 66-п V001201_  .
1.2. Если суммы пенсионных взносов ошибочно перечислены по вине плательщика, то возврат производится на основании заявления плательщика. Если же суммы ошибочно перечислены по вине банка плательщика (дважды и более раз сняты с корреспондентского счета), то возврат производится на основании заявления банка плательщика. <*>
Сноска. Пункт 1.2 - в новой редакции согласно приказу Комитета по регулированию деятельности НПФ Минтруда и соцзащиты населения РК от 20 июня 2000 года N 66-п V001201_  .

1.3. Төлеуші немесе төлеушінің банкі қате есептелген зейнетақы жарналарын қайтаруға берген арызында деректемелерді: төлеуші ұйымының реквизиті, атауы мен СТН (салық төлеушінің тіркеу нөмерін), есеп шоты, банк ХҚҮ, төлем тапсырмасының нөмірін, күнін, сомасын немесе жарналар қайта аударылған барлық төлем тапсырмаларының жалпы сомасын, төлемнің банктік кодын (референс), төлеушінің банкісінде өткізілген күнін және қайтару есебін көрсетуге тиіс. Арызға басшы, бас бухгалтер қол қойып, ол мөрмен расталуға тиіс.
1.4. Қате есептелген міндетті зейнетақы жарналары белгілеген тәртіппен Мемлекеттік зейнетақы төлеу жөніндегі орталық (бұдан әрі - Орталық) арқылы қайтарылады. Орталық қате аударылған зейнетақы жарналарын транзитті дербес зейнетақы шоттардың есебінен шығарады, сонымен бірге төлеушілер бойынша деректер базасын түзетеді, сонан соң өзгерістер туралы салық органдарына хабарлайды.<*>
Ескерту: 1.4-тармақ өзгертілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Жинақтаушы зейнетақы қорларының қызметін реттеу жөніндегі комитетінің 2000 жылғы 20 маусым N 66-Ө бұйрығымен V001201_
1.5. Орталық ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 5-не дейін міндетті түрде салық органдарына қайтарылған сомалар туралы тізімдерді облыстарға, аудандарға, төлеушілерге қатысты төлеушілердің дербес зейнетақы шоттарын түзетіп отыру үшін төлем тапсырмасының электронды бейнесімен қоса беріп отыруға тиіс.<*>
Ескерту: 1.5-тармақ өзгертілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Жинақтаушы зейнетақы қорларының қызметін реттеу жөніндегі комитетінің 2000 жылғы 20 маусым N 66-Ө бұйрығымен.   V001201_
1.6. Қате есептелген ерікті зейнетақы жарналарын орталықтың қатысуынсыз мемлекеттік емес жинақтаушы зейнетақы қорлары қайтарады.
1.7. Қор қате есептелген соманы қайтаруды жүзеге асыру үшін ақшаға деген қажеттілігі туралы Зейнетақы активтерін басқару жөніндегі компанияға үш банктік күн ішінде (Мемлекеттік жинақтаушы зейнетақы қоры - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің МЖЗҚ Зейнетақы активтерін орналастыру жөніндегі басқарма) белгіленген тәртіппен тапсырыс жасайды.
1.8. Қате аударылған зейнетақы жарналары қордың кірісін жаңадан түскен зейнетақы жарналарынан зейнетақы жарнасының сомасынан бұрын ұсталған комиссиялық сыйақылар сомасына азайту жағына қарай түзету енгізе отырып, толық сомада қайтарылады.
Егер зейнетақы жарналарын аудару бойынша қате салымшылардың дербес зейнетақы шоттарына сомаларды есептегенге дейін айқындалса, онда Қор бес күннің ішінде төлемшіге немесе төлемші банкіне қате есептелген соманы қайтарады.
Егер қателік ұзақ уақыт өткеннен кейін анықталса, онда Қор белгіленген тәртіппен зейнетақы шартының негізінде зейнетақы жарналарының есептелу фактісін тексеруді жүзеге асырады және қайтаруды бес күн ішінде жасайды. Қайтару сомасы бұдан бұрын Қор ұстап қалған комиссиялық сыйақыны есептегенде, қате есептелген зейнетақы жарналарынан тұруға тиіс.<*>
Ескерту: 1.8-тармақ толықтырылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Жинақтаушы зейнетақы қорларының қызметін реттеу жөніндегі комитетінің 2000 жылғы 20 маусым N 66-Ө бұйрығымен V001201_

1.3. Плательщик или банк плательщика в заявлении на возврат ошибочно зачисленных пенсионных взносов должен указать реквизиты (наименование и РНН, счет плательщика, МФО банка, номер, дату, сумму платежного поручения или общую сумму всех платежных поручений, которыми повторно перечислялись взносы, банковский код платежа (референс), дату проводки в банке плательщика) и причину возврата. Заявление должно быть подписано руководителем, главным бухгалтером и заверено печатью.
1.4. Возврат ошибочно зачисленных обязательных пенсионных взносов осуществляется в установленном настоящей Инструкцией порядке через Государственный Центр по выплате пенсий (далее - Центр). Центр списывает ошибочно зачисленные пенсионные взносы с транзитных индивидуальных пенсионных счетов, одновременно корректирует базы данных по плательщикам, после чего сообщает об изменениях в налоговые органы.
1.5. Ежемесячно, до 5 числа месяца следующего за отчетным, Центр в обязательном порядке должен предоставлять налоговым органам реестры о возвращенных суммах: в разрезе областей, районов, плательщиков с приложением к ним электронных образов платежного поручения, для корректировки индивидуальных пенсионных счетов плательщиков.
1.6. Возврат ошибочно зачисленных добровольных пенсионных взносов осуществляется негосударственными накопительными пенсионными фондами без участия Центра.
1.7. Фонд представляет, в установленном порядке, заявку Компании по управлению пенсионными активами (Государственный накопительный пенсионный фонд - Управлению по размещению пенсионных активов ГНПФ Национального Банка Республики Казхстан) о потребности в деньгах для осуществления возврата ошибочных сумм в течение трех банковских дней.
1.8. Возврат ошибочно перечисленных пенсионных взносов производится в полной сумме, с внесением коррективов в сторону уменьшения доходов Фонда с вновь поступивших пенсионных взносов на сумму ранее удержанных комиссионных вознаграждений с суммы пенсионного взноса.
Если ошибка по перечислению пенсионных взносов обнаружена до зачисления суммы на индивидуальные пенсионные счета вкладчиков, то Фонд в течение пяти дней возвращает ошибочно зачисленную сумму плательщику или банку плательщика.
Если ошибка обнаружена по истечении длительного времени, то Фонд в установленном порядке осуществляет проверку факта зачисления пенсионных взносов на основании пенсионного договора и должен произвести возврат в течение пяти дней. Сумма возврата должна состоять из ошибочно зачисленных пенсионных взносов с учетом ранее удержанного Фондом комиссионного вознаграждения. <*>
Сноска. Пункт 1.8 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Комитета по регулированию деятельности НПФ Минтруда и соцзащиты населения РК от 20 июня 2000 года N 66-п V001201_  .

1.9. Зейнетақы жарналарының еңбек ақының жекелеген төлемдері қорына қате енгізілуіне байланысты, жұмыс берушілердің қателесуі салдарынан төлеушілер оның артық есептелген сомасын өздері түзетеді және зейнетақы төлемінің келесі аударымдары кезінде ескеріледі.
1.10. Қор қате есептелінген зейнетақы жарналарын жекелеген салымшылар бойынша да, тұтас төлем тапсырмаларына тіркелген тізім бойынша да қайтара алады.
2. Мемлекеттік емес жинақтаушы зейнетақы
қорларының қате есептелген зейнетақы
жарналарын қайтару тәртібі
2.1. Қор кастодиан банктен зейнетақы жарнасын есептеуге арналған Орталық МТ-102 үлгісі бойынша тізіммен қоса төлем тапсырмасын алғаннан кейін, зейнетақы жарнасын салымшылардың/алушылардың дербес зейнетақы шотына жазады. Қордың салымшыларының/алушыларының деректемелерінде (аты-жөнінде, туған күнінде, әлеуметтік жеке кодында) алшақтық болған, сондай-ақ салымшымен шарт жасалмаған жағдайда, қате аударылған жарна сомасы зейнетақы жарнасы түскен күннен бастап төлеушіге үш банктік күн ішінде қайтарылады.<*>
Ескерту: 2.1-тармақ өзгертілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Жинақтаушы зейнетақы қорларының қызметін реттеу жөніндегі комитетінің 2000 жылғы 20 маусым N 66-Ө бұйрығымен V001201_
2.2. Қате есептеген міндетті зейнетақы жарналарын қайтаруды Орталық МТ-102 үлгісі бойынша тізімді қоса тіркей отырып, мемлекеттік емес зейнетақы қорларының тапсырмасы негізінде кастодиан банкі жүзеге асырады, онда қайтару себептері мен межелі төлем коды көрсетіледі.
2.3. Орталық жинақтаушы зейнетақы қорынан қате есептелген соманы қайтаруға арналған МТ-102 үлгісі бойынша тапсырманы алғаннан кейін үш банктік күн ішінде нақты есепке жазылғанын тексереді және салымшылардың транзиттік бет есептерінен салым сомаларын есептен шығарады, төлеушілер жөніндегі деректерін түзетеді.
2.4. Қор қате аударылған ақшасын қайтару туралы төлеушіден арыз түскен кезде, зейнетақы жарналарының түскені анықталған жағдайда, осы Нұсқаулықтың 2.2. және 2.3.-тармақтарында көрсетілген тәртіппен арыз түскен күннен бастап үш банктік күн ішінде қате аударылған ақшаны қайтаруға тиіс.
2.5. Ерікті зейнетақы жарналарын төлеушінің банкісіне зейнетақы жарнасы түскен күннен бастап қайтару себебін көрсете отырып, төлеушіге үш банктік күн ішінде тікелей жинақтаушы зейнетақы қорлары қайтарады.
3. Мемлекеттік зейнетақы қорының қате есептелген
зейнетақы жарналарын қайтару тәртібі
3.1. Төлеушілерге қызмет көрсететін төлеушінің немесе банкінің аударылған соманы қайтару туралы өтініші негізінде, Қор Орталыққа кастодиандық шотқа төлеушінің нақты есептелген сомасын растауы туралы сұрау салады. Қордың сұрауында төлеушінің төлем тапсырмасының атауы, СТН, есеп-шоты, банк ҚХҰ, төлем тапсырысының нөмірі, күні және сомасы, төлеушінің банкі төлем жасаған күн, төлем коды (референс) көрсетіледі.

1.9. Излишне начисленные суммы пенсионных взносов в связи с неправильным включением в фонд оплаты труда отдельных видов выплат по вине работодателей корректируется плательщиками самостоятельно путем регулирования последующих перечислений пенсионных взносов.
1.10. Фонд производит возврат ошибочно зачисленных пенсионных взносов, как по отдельному вкладчику, так и в целом по списку, прилагаемому к платежному поручению.
2. Порядок возврата ошибочно зачисленных пенсионных взносов
негосударственными накопительными пенсионными фондами
2.1. Фонд после получения от банка-кастодиана платежного поручения со списком по формату МТ-102 Центра на зачисления пенсионых взносов, производит зачисление на индивидуальные счета вкладчиков/получателей. В случаях установления расхождения реквизитов (фамилия, имя, отчество, дата рождения, социальный индивидуальный код) вкладчиков/получателей Фонда, а также отсутствия заключенного договора с вкладчиком, ошибочно перечисленная сумма взноса возвращается плательщику или банку плательщику в течение трех банковских дней от даты поступления пенсионного взноса.
2.2. Возврат ошибочно зачисленных обязательных пенсионных взносов производится банком-кастодианом на основании платежного поручения Фондов с приложением списка по формату МТ-102 в Центр, с указанием причины возврата и кода назначения платежа.
2.3. Центр, после получения платежного поручения от Фонда на возврат ошибочно зачисленных сумм по формату МТ-102, проверяет фактическое зачисление и списывает суммы вкладов с транзитных индивидуальных пенсионных счетов вкладчиков, корректирует базы данных по плательщикам в течение трех банковских дней.
2.4. При поступлении заявления от плательщика о возврате ошибочно перечисленных денег Фонд, после осуществления проверки факта зачисления пенсионных взносов, должен произвести возврат в течение трех банковских дней со дня поступления заявления в порядке, указанном п.п. 2.2 и 2.3. настоящей Инструкции.
2.5. Возврат добровольных пенсионных взносов производится непосредственно Фондами в банк плательщика с указанием причины возврата в течение трех банковских дней от даты поступления пенсионного взноса.
3. Порядок возврата ошибочно зачисленных пенсионных взносов
Государственным пенсионным фондом
3.1. На основании письма плательщика или банка плательщика о возврате ошибочно перечисленных сумм, Фонд делает запрос в Центр о подтверждении фактического зачисления сумм плательщика на счет. В запросе Фонд указывает наименование и РНН, счет плательщика, МФО банка, номер, дату и сумму платежного поручения плательщика, дату проведения платежа банком плательщика, код платежа (референс).

3.2. Орталық Қор жіберген сұрауды алғаннан кейін нақты есептелген зейнетақы жарналарын үш банктік күн ішінде тексереді және осы сома бойынша барлық деректемелерді көрсете отырып растама береді.
3.3. Қор Орталықтың қате есептелген соманы кастодиандық шотқа есептеу туралы растауын алған бойда ақшаны үш банктік күн ішінде аударуға төлем тапсырмасы мен тізілімді қалыптастырып, кейіннен төлеушінің есеп шотына салуы үшін Орталықтың есеп шотына аударады.
3.4. Қордың төлем тапсырмасы негізінде Орталық төлеушіге қате есептелген зейнетақы жарналарының сомасын үш банктік күн ішінде қайтарады.
3.5. Орталық қате есептелген соманы Қордың төлем тапсырмасы мен тізілімі негізінде қайтарғаннан кейін оны орындағаны туралы жазбаша хабарлайды.

3.2. После получения запроса от фонда Центр проверяет наличие зачисления пенсионных взносов в течение трех рабочих дней и дает подтверждение с указанием всех реквизитов по данной сумме.
3.3. Фонд, при получении подтверждении Центра о зачислении ошибочных сумм на счет, формирует платежное поручение и реестр и осуществляет перечисление денег в течение трех банковских дней на счет Центра для последующего зачисления на счет плательщика.
3.4. На основании платежного поручения Фонда Центр возвращает плательщику сумму ошибочно зачисленных пенсионных взносов в течение трех банковских дней.
3.5. Центр, после возврата ошибочно зачисленных сумм на основании платежного поручения и реестра Фонда, уведомляет его об исполнении в письменном виде.