Екiншi деңгейдегi банктердiң оларға сенiп тапсырылған жинақтаушы зейнетақы қорларының ақшасы мен бағалы қағаздарын сақтауды және есепке алуды жүзеге асыру ережесiн бекiту туралы
Қаулы Қазақстан Республикасы Ұлттық Банк Басқармасы 1998 жылғы 31 желтоқсан N 341 Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1999 жылғы 5 наурызда N 706 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010 жылғы 1 маусымдағы № 75 қаулысымен
Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.06.01 № 75 қаулысымен.
Ескерту. Атауы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 7 мамырдағы N 150 қаулысымен .
Кастодиан-банктер орындайтын операциялардың есебін жүргізуді және бақылауды ретке келтіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы қаулы етеді:
1. Екінші деңгейдегі банктердің жинақтаушы зейнетақы қорлары сеніп тапсырған ақшасы мен құнды қағаздарын сақтауды және есебін жүргізуді жүзеге асыру ережесі бекітілсін және Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енгізілсін. <*>
Ескерту. 1-тармақ өзгерді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 7 мамырдағы N 150 қаулысымен .
2. Заң департаменті (Сизова С.И.) Банктік қадағалау департаментімен бірлесіп (Жұмағұлов Б.Қ.) осы қаулыны және Екінші деңгейдегі банктердің мемлекеттік емес жинақтаушы зейнетақы қорлары сеніп тапсырған ақшасы мен құнды қағаздарын сақтауды және есебін жүргізуді жүзеге асыру ережесін, Екінші деңгейдегі банктердің мемлекеттік емес жинақтаушы зейнетақы қорлары сеніп тапсырған ақшасы мен құнды қағаздарын сақтау және есебін жүргізу бойынша есеп беріп отыруы туралы нұсқаулықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде тіркесін.
3. Банктік қадағалау департаменті (Жұмағұлов Б.Қ.) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде тіркелген күннен бастап он күн мерзімде осы қаулыны және жоғарыда аталған нормативтік құқықтық актілерді Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің филиалдарына және екінші деңгейдегі банктерге жіберсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары М.Т.Құдышевке жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Екінші деңгейдегі банктердің жинақтаушы
зейнетақы қорлары сеніп тапсырған ақшасы мен құнды
қағаздарын сақтауы және есебін жүргізу жөнінде
есеп беріп отыруы туралы
Нұсқаулық <*>
Осы Нұсқаулық "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы"  Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жасалған және өздеріне сеніп тапсырған жинақтаушы зейнетақы қорларының (бұдан әрі - зейнетақы қорлары) ақшасы мен құнды қағаздарын (бұдан әрі - зейнетақы активтері) сақтау және есептеу бойынша екінші деңгейдегі банктердің (бұдан әрі - кастодиан банктер) есеп беру түрлерін, оларды жүргізу және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі (бұдан әрі - Ұлттық Банк) мен зейнетақы қорларына беру тәртібін белгілейді.<*>
Ескерту. Тақырып және кіріспе өзгерді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 7 мамырдағы N 150 қаулысымен .

Об утверждении Правил осуществления банками второго уровня хранения и учета вверенных им накопительными пенсионными фондами денег и ценных бумаг
Постановление Правления Национального банка Республики Казахстан от 31.12.1998 г. N 341. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15.03.1999 г. за N 706. Утратило силу постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 1 июня 2010 года № 75
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 01.06.2010 № 75.
<*>
Сноска. Название постановления в новой редакции - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 7 мая 2003 года N 150 .
В целях упорядочения учета и контроля операций, выполняемых банками-кастодианами, Правление Национального банка Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила осуществления банками второго уровня хранения и учета вверенных им накопительными пенсионными фондами денег и ценных бумаг и ввести их в действие со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан. <*>
Сноска. Пункт 1 с изменениями - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 7 мая 2003 года N 150 .
2. Юридическому департаменту (Сизова С.И.) совместно с Департаментом банковского надзора (Жумагулов Б.К.) зарегистрировать настоящее постановление, Правила осуществления банками второго уровня хранения и учета вверенных им негосударственными накопительными пенсионными фондами денег и ценных бумаг и Инструкцию о составлении и представлении банками второго уровня отчетов по хранению и учету вверенных им негосударственными накопительными пенсионными фондами денег и ценных бумаг в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту банковского надзора (Жумагулов Б.К.) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление и вышеназванные нормативные правовые акты до сведения областных филиалов Национального банка Республики Казахстан и банков второго уровня.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального банка Республики Казахстан Кудышева М.Т.
Председатель
Национального банка
Правила осуществления банками
второго уровня хранения и учета вверенных
им накопительными пенсионными фондами
денег и ценных бумаг <*>
Сноска. Название с изменениями - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 7 мая 2003 года N 150 .
<*>
Сноска. По тексту слова "компании", "компанию", "компанией", "компаний" заменены словами "организации", "организацию", "организацией", "организаций" - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 7 мая 2003 года N 150 .
Настоящие Правила разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" Z970136_ , и определяют порядок осуществления банками второго уровня (далее - банки- кастодианы) хранения и учета вверенных им накопительными пенсионными фондами (далее - пенсионные фонды) ценных бумаг и денег (далее - пенсионные активы). <*>
Сноска. Преамбула с изменениями - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 7 мая 2003 года N 150 .

1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. Мәтiн бойынша "компания", "компанияға", "компаниямен", "компаниялар" деген сөздер тиiсiнше "ұйым", "ұйымға", "ұйыммен", "ұйымдар" деген сөздермен ауыстырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 7 мамырдағы N 150 қаулысымен .
1. Осы Ережелерде зейнетақымен қамсыздандыру туралы қолданылып жүрген заңдарда белгіленген түсініктер пайдаланылады.
2. Кастодиандық қызметтi жүзеге асыруға лицензиясы бар банк оларға сенiп тапсырылған зейнетақы активтерiн сақтау және есепке алу бойынша қызмет көрсетуге құқылы.
Кастодиан банк зейнетақы қорының және/немесе осы зейнетақы қорының зейнетақы активтерiн инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның (бұдан әрi - ұйым) аффилиирленген тұлғасы болмауы тиiс. <*>
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 7 мамырдағы N 150 қаулысымен .
3. Кастодиан-банк өз қызметі кезеңінде өзіне сеніп тапсырылған зейнетақы активтерін өздерінің мүдделеріне пайдалануға, соның ішінде оларға өздерінің міндеттемелері бойынша жауап беруге және кепілдікке беруге не үшінші адамдардың мүдделерін қанағаттандыру мақсатында көрсетілген активтерге қатысты басқа да іс-әрекеттер жасауға құқысы жоқ.
Кастодиан-банкке жинақтаушы зейнетақы қорларының қызметiне реттеу мен қадағалау бойынша функция мен өкiлеттiктi жүзеге асыратын мемлекеттiк орган, зейнетақы активтерiн инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдар, кастодиан банктер, сақтандыру ұйымдары (бұдан әрi - уәкiлеттi орган) нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген ерекшеліктері ескеріліп, пруденциалдық нормативтер есебі бойынша талаптар және ең аз резервтік талаптарды орындау қолданылады. <*>
Ескерту. 3-тармақ өзгерді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 7 мамырдағы N 150 қаулысымен .
4. Кастодиан-банк кастодиандық қызметтерді жүзеге асыру барысында мынадай қызметтерді орындайды:
1) зейнетақы активтерін қаржы құралдарының түрлері мен қолданылып жүрген заңдарда белгіленген мөлшер бойынша нысаналы инвестициялауды бақылау;
2) зейнетақы активтерін жинақтау, оларды орналастыру, сондай-ақ инвестициялық кірістерді алу бойынша барлық операциялардың есебін жүргізу;
3) Қазақстан Республикасының заңдарына қайшы келмейтiн болса, ұйымдардың (зейнетақы активтерiн инвестициялық басқару жөнiндегi қызметтi дербес жүзеге асыратын зейнетақы қорының) тапсырмаларын олардың мазмұнына дәлме-дәл сәйкес орындау; <*>
4) қолданылып жүрген заңдарға ұйымның (зейнетақы активтерiн инвестициялық басқару жөнiндегі қызметтi дербес жүзеге асыратын зейнетақы қоры) тапсырыстары қайшы келген жағдайда, оларды жауып тастауды (орындамауды), бұл турасында уәкiлеттi органның және сәйкес зейнетақы қорын дереу хабардар ету; <*>

Глава 1. Общие положения
1. В настоящих Правилах используются понятия, определенные действующим законодательством о пенсионном обеспечении.
2. Банк вправе оказывать услуги по хранению и учету вверенных ему пенсионных активов при наличии лицензии на осуществление кастодиальной деятельности.
Банк-кастодиан не должен быть аффилиированным лицом пенсионного фонда и/или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами (далее - организация) данного пенсионного фонда. <*>
Сноска. Пункт 2 в новой редакции - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 7 мая 2003 года N 150 .
3. В период своей деятельности банк-кастодиан не вправе использовать вверенные ему пенсионные активы в своих интересах, в том числе отвечать ими по своим обязательствам и отдавать в залог либо совершать в отношении указанных активов другие действия с целью удовлетворения интересов третьих лиц.
Требования по расчету пруденциальных нормативов и выполнению минимальных резервных требований применяются в банку-кастодиану с учетом особенностей, определенных соответствующими нормативными правовыми актами государственного органа, осуществляющего функции и полномочия по регулированию и надзору за деятельностью накопительных пенсионных фондов, организаций, осуществляющих инвестиционное управление пенсионными активами, банков-кастодианов, страховых организаций (далее - уполномоченный орган). <*>
Сноска. Пункт 3 с изменениями - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 7 мая 2003 года N 150 .
4. Банк-кастодиан в процессе осуществления кастодиальной деятельности выполняет следующие функции:
1) контроль за целевым инвестированием пенсионных активов по видам финансовых инструментов и в размерах, установленных действующим законодательством;
2) учет всех операций по аккумулированию пенсионных активов, их размещению, а также получению инвестиционного дохода;
3) исполнение поручений организации (пенсионного фонда, самостоятельно осуществляющего деятельность по инвестиционному управлению пенсионными активами) в строгом соответствии с их содержанием, если они не противоречат законодательству Республики Казахстан;
4) блокирование (неисполнение) поручения организации (пенсионного фонда, самостоятельно осуществляющего деятельность по инвестиционному управлению пенсионными активами) в случае их несоответствия действующему законодательству, с незамедлительным уведомлением об этом уполномоченного органа и соответствующего пенсионного фонда;

5) зейнетақы қорларын оның шоттарының жай-күйі және ұйым қызметтері туралы апта сайын хабардар ету;
6) зейнетақы қорларына олардың шоттарының жай-күйi және зейнетақы активтерiн басқару туралы ақпаратты кастодиан шартында белгiленген мерзiмде және кезеңдiлiгiмен ұсыну; <*>
7) "осы Ережеде белгiленген тәртiппен әрбiр зейнетақы қорына (зейнетақы активтерiн инвестициялық басқару жөнiндегi қызметтi дербес жүзеге асыратын зейнетақы қоры) қатысты ұйыммен қаржы көрсеткiштерiн үнемi салыстырып тексеру;      8) бағалы қағаздар рыногы және/немесе кастодиандық шарт туралы қолданылып жүрген заңдарда белгіленген өзге де қызметтер. <*>
Ескерту. 4-тармақ өзгерді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 7 мамырдағы N 150 қаулысымен .
5. Кастодиан-банктің кастодиандық қызметтері бойынша мүдделі ұйымдарға есеп беру тәртібін құру, бекіту және ұсыну уәкiлеттi органның жеке нормативтік құқықтық актілерімен белгіленеді. <*>
Ескерту. 5-тармақ өзгерді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 7 мамырдағы N 150 қаулысымен .
6. Кастодиан-банк кастодиандық қызметтерді жүзеге асыру үшін зейнетақы активтерінің есебін жүргізудің ішкі тәртібін белгілейтін құжат әзірлеуі қажет.
2-тарау. Зейнетақы активтерін сақтау
7. Зейнетақы қорының зейнетақы активтері кастодиан-банкінде кастодиандық шартқа сәйкес кастодиандық шот режимінде сақтайды.
Кастодиан шарты уәкiлеттi орган бекiткен үлгi кастодиан шартының талаптарын ескере отырып жасалады. <*>
Ескерту. 7-тармақ өзгерді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 7 мамырдағы N 150 қаулысымен .
8. Кастодиан банк зейнетақы қорларына осы Ереженiң 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша олардың шоттарының жай-күйi туралы ақпаратты кастодиан шартында белгiленген мерзiмде және кезеңдiлiгiмен ұсынады. <*>
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 7 мамырдағы N 150 қаулысымен .
9. Кастодиан банк зейнетақы активтерiн инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымға немесе зейнетақы активтерiн инвестициялық басқаруды дербес жүзеге асыратын жинақтаушы зейнетақы қорына ұсыну үшiн әрбiр зейнетақы қорына қатысты осы Ереженiң 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Зейнетақы активтерiнiң құрылымы туралы есеп (бұдан әрi - Есеп) жасайды және оны кастодиан шартында белгiленген мерзiмде және кезеңдiлiкпен ұйымға (зейнетақы активтерiн инвестициялық басқару жөнiндегi қызметтi дербес жүзеге асыратын зейнетақы қорына) ұсынады. <*>

5) контроль за суммами комиссионных вознаграждений и направлением средств со счета пенсионых выплат;
6) предоставление пенсионным фондам информации о состоянии их счетов и управлении пенсионными активами в сроки и с периодичностью, установленными кастодиальным договором;
7) регулярная сверка финансовых показателей с организацией в разрезе каждого пенсионного фонда (пенсионным фондом, самостоятельно осуществляющим деятельность по инвестиционному управлению пенсионными активами) в порядке, установленном настоящими Правилами;
8) неразглашение информации о счетах пенсионного фонда третьим лицам (без прямого указания самого пенсионного фонда), за исключением случаев, прямо предусмотренных действующим законодательством;
9) иные функции, установленные действующим законодательством о рынке ценных бумаг и/или кастодиальным договором. <*>
Сноска. Пункт 4 с изменениями - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 7 мая 2003 года N 150 .
5. Порядок составления, утверждения и предоставления заинтересованным организациям отчетности банка-кастодиана по кастодиальной деятельности, устанавливаются отдельными нормативными правовыми актами уполномоченного органа. <*>
Сноска. Пункт 5 с изменениями - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 7 мая 2003 года N 150 .
6. Для осуществления кастодиальной деятельности банк-кастодиан должен разработать документы, устанавливающие внутренний порядок ведения учета пенсионых активов.
Глава 2. Хранение пенсионных активов
7. Пенсионные активы пенсионного фонда хранятся в банке-кастодиане в соответствии с кастодиальным договором в режиме кастодиального счета.
Кастодиальный договор составляется с учетом требований типового кастодиального договора, утвержденного уполномоченным органом. <*>
Сноска. Пункт 7 с изменениями - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 7 мая 2003 года N 150 .
8. Банк-кастодиан предоставляет пенсионным фондам информацию о состоянии их счетов по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам в сроки и с периодичностью, установленными кастодиальным договором. <*>
Сноска. Пункт 8 в новой редакции - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 7 мая 2003 года N 150 .
9. Банк-кастодиан составляет Отчет о структуре пенсионных активов для представления организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, или накопительному пенсионному фонду, самостоятельно осуществляющему инвестиционное управление пенсионными активами (далее - Отчет) по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам в разрезе каждого пенсионного фонда и представляет его в организацию (пенсионный фонд, самостоятельно осуществляющий деятельность по инвестиционному управлению пенсионными активами) в сроки и с периодичностью, установленными кастодиальным договором. <*>

Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 7 мамырдағы N 150 қаулысымен .
10. Кастодиан банк өзi жасаған Есептiң және ұйым (зейнетақы активтерiн инвестициялық басқару жөнiндегi қызметтi дербес жүзеге асыратын зейнетақы қоры) ұсынған осындай есептiң деректерiн салыстырып тексередi.
Есептердiң деректерi сәйкес келген жағдайда кастодиан банк жинақталған зейнетақы қаражатының жай-күйi туралы салыстырып тексеру актiсiн (бұдан әрi - Салыстырып тексеру актiсi) жасайды. Алшақтықтар болған кезде оларды жою жөнiнде шаралар қолданады және алшақтықтардың болу фактiсiн уәкiлеттi органға дереу жеткiзедi және есептердiң көшiрмелерiн жiбередi. <*>
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 7 мамырдағы N 150 қаулысымен .
11. Салыстыру-актісі үш данада жасалады және міндетті түрде мынадай мәліметтер болуы тиіс:
1) Салыстыру-актісінің жасалған күні, салыстыру жүргізілген кезең;
2) салыстыру жүргізілген кезең ішінде:
- барлық түскен зейнетақы жарналарының сомасына, соның ішінде дұрыс есептелмегені;
- зейнетақы активтер мен инвестициялық кірістен есептелген және аударылған сыйақылар сомасы; <*>
- инвестициялық шоттан зейнетақы төлемі шотына аударылған жинақталған зейнетақы қаражатының сомасы;
- зейнетақы төлемі шотынан төленген сома;
- қорытынды есептеудегі кіріс немесе шығын туралы ақпараттар.
3) Салыстыру-актісін жасау күніндегі:
- инвестициялық шоттағы жинақталған зейнетақы қаражатының қалдығы;
- зейнетақы төлемі шотындағы жинақталған зейнетақы қаражатының қалдығы;
- қорытынды кіріс немесе шығыс туралы ақпараттар.
Ескерту. 11-тармақ өзгерді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 7 мамырдағы N 150 қаулысымен .
4) өзге де мәліметтер.
3-тарау. Орналасқан зейнетақы активтерін есепке алу
12. Кастодиан-банк зейнетақы қорының зейнетақы активтерін жекеше сақтайды және есеп жүргізеді.
13. Кастодиан-банктің ішкі құжаттарында көрсетілген зейнетақы қорларының зейнетақы активтерін жинақтау бойынша, оларды орналастыру, сондай-ақ инвестициялық кірістерді алу жөнінде барлық банктік операциялардың есебі жүргізілгенде кастодиан-банк уәкiлеттi органмен келісуі тиіс. <*>
Ескерту. 13-тармақ өзгерді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 7 мамырдағы N 150 қаулысымен .
14. Корреспонденттік шотқа зейнетақы активтерінің сомасы түскен кезде кастодиан-банк берілген соманы кастодиандық шарт негізінде 2203 "Клиенттердің ағымдағы шоттарының" баланстық шотына есептейді.
Бұл ретте осы шотқа арналған жинақталған зейнетақы қаражатына жеке есептеу жүргізу үшін (зейнетақы жарналарын, инвестициялық кірісті және оларды қаржы құралдарына орналастыру үшін есептеу) және зейнетақы төлемін есептеуде (басқа зейнетақы қорларына зейнетақы төлемін және аударуды жүзеге асыру үшін) қосалқы есептеуді жүргізуге арналған жеке есеп шот ашылуы тиіс.

Сноска. Пункт 9 в новой редакции - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 7 мая 2003 года N 150 .
10. Банк-кастодиан сверяет данные собственного Отчета и аналогичного отчета, представленного организацией (пенсионным фондом, самостоятельно осуществляющим деятельность по инвестиционному управлению пенсионными активами).
В случае совпадения данных отчетов банк-кастодиан составляет акт сверки о состоянии пенсионных накоплений (далее - Акт сверки). При наличии расхождений принимает меры по их устранению и незамедлительно доводит до сведения уполномоченного органа факт наличия расхождений и направляет ему копии отчетов. <*>
Сноска. Пункт 10 в новой редакции - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 7 мая 2003 года N 150 .
11. Акт-сверки составляется в трех экземплярах и должен в обязательном порядке содержать следующие сведения:
1) дату составления Акта-сверки, период, за который осуществляется сверка;
2) информацию за период, за который осуществляется сверка, о:
- сумме поступлений пенсионных взносов всего, в том числе неверно зачисленных;
- сумме начисленного и перечисленного вознаграждения от пенсионных активов и инвестиционного дохода;
- сумме пенсионных накоплений, перечисленных с инвестиционного счета на счет пенсионных выплат;
- сумме платежей со счета пенсионных выплат;
- начисленном итоговом доходе или убытке;
3) информацию на дату составления Акта-сверки об:
- остатке пенсионных накоплений на инвестиционном счете;
- остатке пенсионных накоплений на счете пенсионных выплат;
- итоговом инвестиционном доходе или убытке;
4) иные сведения. <*>
Сноска. Пункт 11 с изменениями - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 7 мая 2003 года N 150 .
Глава 3. Учет размещенных пенсионных активов
12. Банк-кастодиан ведет обособленное хранение и учет пенсионных активов пенсионного фонда.
13. Учет всех операций банка-кастодиана по аккумулированию пенсионных активов пенсионных фондов, их размещению, а также по получению инвестиционного дохода должен быть отражен во внутренних документах банка- кастодиана, которые должны быть согласованы с уполномоченным органом. <*>
Сноска. Пункт 13 с изменениями - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 7 мая 2003 года N 150 .
14. При поступлении суммы пенсионных активов на корреспондентский счет банка-кастодиана на основании кастодиального договора учитывает данную сумму на балансовом счете 2203 "Текущие счета клиентов".
При этом во вспомогательном учете на этом счете должны быть открыты лицевые счета отдельно для учета пенсионных накоплений (для зачисления пенсионных взносов, инвестиционного дохода и размещения их в финансовые инструменты) и для учета пенсионных выплат (для осуществления пенсионных выплат и переводов в другие пенсионные фонды).

15. Кастодиан-банк зейнетақы қорының жинақталған зейнетақы қаражатын қаржы құралдарына орналастыру мақсатында ұйымнан (зейнетақы активтерiн инвестициялық басқару жөнiндегi қызметтi дербес жүзеге асыратын зейнетақы қоры) ақшаны аудару туралы тиісті тапсырыстар алған соң кастодиан-банкі оны қолданылып жүрген заңдарға сәйкес тексереді, олардың тізбесі уәкiлеттi органның жеке нормативтік құқықтық актілерімен айқындалады. <*>
Ескертпе болмаған жағдайда кастодиан-банкі тиісті баланстық шоттарда орналасқан ақшаны есептен шығарады және орналасқан зейнетақы активтерінің сомасын арнаулы шоттар ашылғанға дейін 7360 "Акциялар мен басқа құнды қағаздарды сақтауға арналған" меморандум шотына бір мезгілде есептейді.
Бұл ретте осы меморандум шотының қосалқы есеп жүргізуінде қаржы құралдарының әр түрі бойынша жеке есеп шот ашылады.
Ескерту. 15-тармақ өзгерді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 7 мамырдағы N 150 қаулысымен .
15-1. Кастодиан банктер тиiстi лицензия негiзiнде депозитарлық қызметтi жүзеге асыратын ұйымда бағалы қағаздарды есепке алу бойынша әрбiр зейнетақы қорына жеке шот ашуға мiндеттi. <*>
Ескерту. 15-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 7 мамырдағы N 150 қаулысымен .
16. Жинақталған зейнетақы қаражатын орналастырудан алынған инвестициялық кіріс сомасы корреспонденттік шотқа түскен кезде, кастодиан-банк 2203 "Клиенттердің ағымдағы шоттарының" (жинақтаушы зейнетақыға есеп жүргізуге арналған жеке есеп шот) баланстық шотына осы соманы бір мезгілде есептейді. Кастодиан-банк инвестициялық кірістен түскен тиісті комиссиялық сыйақыларды 2203 шот арқылы (жинақтаушы зейнетақыға есеп жүргізуге арналған жеке есеп шот) ұйым тапсырыстарының негізінде ұйымның банктік шоттары мен зейнетақы қорларына аударады не зейнетақы активтерiн инвестициялық басқару жөнiндегi қызметтi дербес жүзеге асыратын зейнетақы қорының банктiк шотына. <*>
Ескерту. 16-тармақ өзгерді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 7 мамырдағы N 150 қаулысымен .
17. Кастодиан-банк кастодиандық шарт негізінде зейнетақы қорларына кастодиандық қызмет көрсету бойынша әр айдың соңғы күнінен кешіктірмей бір айдың кірісіне алынуға тиісті, соманы есептеу әдісі бойынша есептеседі, және арнаулы баланстық шот ашылғанға дейін оны 1700 тобындағы баланс шотының активтеріндегі және 4608 "Банктің басқа комиссиялық кірістері" баланстық шотының пассивінде көрсетеді.

15. После получения от организации (пенсионного фонда, самостоятельно осуществляющего деятельность по инвестиционному управлению пенсионными активами) соответствующего поручения о переводе денег в целях размещения пенсионных накоплений пенсионного фонда в финансовые инструменты, перечень которых определяется отдельным нормативным правовым актом уполномоченного органа, банк-кастодиан проверяет его на соответствие действующему законодательству.
В случае отсутствия замечаний банк-кастодиан осуществляет списание размещаемых денег с соответствующих балансовых счетов и одновременно зачисляет суммы размещенных пенсионных активов на счет меморандума 7360 "Акции и другие ценные бумаги на хранении" до открытия специальных счетов.
При этом во вспомогательном учете на данном счете меморандума открываются лицевые счета отдельно по каждому виду финансовых инструментов. <*>
Сноска. Пункт 15 с изменениями - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 7 мая 2003 года N 150 .
15-1. Банки-кастодианы обязаны открывать отдельный счет по учету ценных бумаг в организации, осуществляющей депозитарную деятельность на основании соответствующей лицензии, каждому пенсионному фонду. <*>
Сноска. Правила дополнены новым пунктом 15-1 - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 7 мая 2003 года N 150 .
16. При поступлении суммы инвестиционного дохода, полученного от размещения пенсионных накоплений, на корреспондентский счет банк-кастодиан одновременно зачисляет данную сумму на балансовый счет 2203 "Текущие счета клиентов" (лицевой счет для учета пенсионных накоплений). Перевод причитающихся сумм комиссионных вознаграждений от инвестиционного дохода банком-кастодианом производится со счета 2203 (лицевой счет для учета пенсионных накоплений) на банковские счета организации и пенсионного фонда на основании поручения организации либо на банковский счет пенсионного фонда, самостоятельно осуществляющего деятельность по инвестиционному управлению пенсионными активами. <*>
Сноска. Пункт 16 с дополнениями - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 7 мая 2003 года N 150 .
17. Банк-кастодиан на основании кастодиального договора не позднее последнего числа каждого месяца рассчитывает по методу начисления сумму, причитающуюся к зачислению в доходы за месяц по кастодиальному обслуживанию пенсионных фондов, и отражает ее в активе балансовых счетов группы 1700 и в пассиве балансового счета 4608 "Прочие комиссионные доходы банка" до открытия специального балансового счета.

4-тарау. Қорытынды ереже
18. Кастодиан-банк зейнетақы қорлары мен ұйымның міндеттері бойынша жауап бермейді және ұйымның (зейнетақы активтерiн инвестициялық басқару жөнiндегi қызметтi дербес жүзеге асыратын зейнетақы қоры) инвестициялық шешімдері үшін жауапкершілік атқармайды. <*>
Ескерту. 18-тармақ өзгерді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 7 мамырдағы N 150 қаулысымен .
19. Кастодиан-банк зейнетақы қорына және ұйымға олардың міндеттерін орындамағаны немесе ойдағыдай орындамағаны салдарынан келтірген шығындарды, қолданылып жүрген заңдарда белгіленген тәртіппен өтеуге тиіс.
20. Осы Ережелермен реттелмеген мәселелер қолданылып жүрген заңдармен реттеледі.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
1998 жылғы 31 желтоқсандағы
N 341 қаулысымен бекітілген
Екiншi деңгейдегi банктердiң
оларға сенiп тапсырылған
жинақтаушы зейнетақы қорларының
ақшасы мен бағалы қағаздарын
сақтауды және есепке алуды
жүзеге асыру ережелерiне
1-қосымша
Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 7 мамырдағы N 150 қаулысымен .
200__ж."___"______________ бастап  "____" _____________
кезеңi үшiн
(теңге)
Инвестициялық шот бойынша ақша қозғалысы туралы мәлiметтер
_______________________________________________________
(жинақтаушы зейнетақы қорының атауы)
___________________________________________________________________
Символы     |   Ақша ағынының баптары         |    сомасы
___________________________________________________________________
1                        2                          3
___________________________________________________________________
10           Есептi кезеңнiң басындағы ақша
қалдығы
20           Түскен ақшаның барлығы, оның
iшiнде:
21           зейнетақы жарналары
22           басқа қорлардан жинақталған
зейнетақы қаражаты
23           өсiмпұл
24           нақты алынған инвестициялық кiрiс
25           анықталмаған (қателесiп түскен)
сомалар
26           зейнетақы төлемдерi шоттарынан
сомалардың қайтарылуы
27           банк салымдарының қайтарылған
сомасы
28           бағалы қағаздарды өтеуден түскен
сомаларды қосқанда, оларды
сатудан түскен сомалар
29           басқа да сомалар
30           Инвестицияланған ақшаның
барлығы, оның ішінде:
31           бағалы қағаздарға
бағалы қағаздар:
32           екiншi деңгейдегi банктердегі
салымдарға
40           Төлемдердiң барлығы, оның iшiнде:
41           жасы бойынша зейнетақы төлемдерi
411          мұрагерлерге
412          Қазақстан Республикасынан тыс
жерлерге шығуға байланысты
413          қате есептелген сомаларды қайтару
414          комиссиялық сыйақыларды аудару
415          шетел валютасын сатып алу
416          басқалары
42           Есепті кезеңнің соңындағы ақша
қалдығы
___________________________________________________________________
Қосымша мәліметтер
___________________________________________________________________
Есептелген инвестициялық кiрiс
___________________________________________________________________
Инвестициялық кiрiстен комиссиялық сыйақылар
Зейнетақы активтерiнен комиссиялық сыйақылар
Төраға
Бас бухгалтер
Мөрдiң орны
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының

Глава 4. Заключительные положения
18. Банк-кастодиан не отвечает по обязательствам пенсионных фондов и организаций и не несет ответственности за инвестиционные решения организации (пенсионного фонда, самостоятельно осуществляющего деятельность по инвестиционному управлению пенсионными активами). <*>
Сноска. Пункт 18 с дополнениями - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 7 мая 2003 года N 150 .
19. Убытки, причиненные пенсионному фонду и организации банком-кастодианом вследствие неисполнения или ненадлежащего исполнения им обязанностей, подлежат возмещению в установленном законодательством порядке.
20. Вопросы, неурегулированные настоящими Правилами, регулируются действующим законодательством.
Председатель
Национального банка
Приложение 1
к Правилам осуществления
банками второго уровня
хранения и учета вверенных
им накопительными пенсионными
фондами денег и ценных бумаг <*>
Сноска. Приложение 1 новой редакции - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 7 мая 2003 года N 150 .
Сведения
о движении денег по инвестиционному счету
_______________________________________________
(наименование накопительного пенсионного фонда)
за период с "___"___________ по "____"_______________200_г.
(тенге)
-------------------------------------------------------------------
Символ  !            Статьи денежных потоков            ! Сумма
-------------------------------------------------------------------
1    !                       2                       !   3
-------------------------------------------------------------------
10     Остаток денег на начало отчетного периода
20     Поступило денег всего, в том числе:
21     - пенсионные взносы
22     - пенсионные накопления из других фондов
23     - пеня
24     - фактически полученный инвестиционный доход
25     - невыясненные (ошибочно поступившие) суммы
26     - возврат сумм со счета пенсионных выплат
27     - сумма возврата банковских вкладов
28     - суммы от реализации ценных бумаг, включая
суммы от погашения ценных бумаг
29     - прочие суммы
30     Инвестировано денег всего, в том числе в:
31     - ценные бумаги
32     - вклады в банках второго уровня
40     Выплаты всего, в том числе:
41     - пенсионные выплаты по возрасту
411     - наследникам
412     - в связи с выездом за пределы Республики
Казахстан
413     - возврат ошибочно зачисленных сумм
414     - отчисления комиссионных вознаграждений
415     - приобретение иностранной валюты
416     - прочие
42     Остаток денег на конец отчетного периода
-------------------------------------------------------------------
Дополнительные сведения
-------------------------------------------------------------------
Начисленный инвестиционный доход
Комиссионные вознаграждения от инвестиционного дохода
Комиссионные вознаграждения от пенсионных активов
-------------------------------------------------------------------
Председатель
Главный бухгалтер
Место для печати
Приложение N 2
к Правилам по осуществлению
банками второго уровня
хранения и учета вверенных им
накопительными пенсионными
фондами ценных бумаг и денег,
утвержденным постановлением
Правления Национального банка
Республики Казахстан