Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің жоғары оқу орындарына үміткерлерді іріктеу Ережелері
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі 1998 жылғы 22 желтоқсан N 459 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1999 жылғы 29 сәуірде N 745 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2013 жылғы 4 наурыздағы № 163 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ішкі істер министрінің 04.03.2013 № 163 бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің
жоғары оқу орындарына үміткерлерді іріктеу
Ережелері
Ескерту: Барлық мәтін бойынша "облыстық ІІББ, ІІБ және көліктегі ІІБ", "ІІББ, ІІБ, КІІБ", "ІІББ, ІІБ және КІІБ" деген аббревиатуралар "ІІД, көліктегі ІІД" деген аббревиатуралармен ауыстырылды - Ішкі істер министрінің 2006 жылғы 20 маусымдағы N 280  бұйрығымен .
1. Жалпы тәртіптер
1. Осы Ережелер жоғары оқу орындарына үміткерлерді іріктеудің шарттарын белгілейді, сондай-ақ ішкі істер органдарында, ішкі әскерлер мен жоғары оқу орындарында осы жұмыстың жүргізілу тәртібін реттейді.
2. Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің жоғары оқу орындары жоғары білікті мамандармен толықтыруға жататын лауазымдарды жасақтау үшін ішкі істер органдары мен ішкі әскерлердің орта басшылық құрам кадрларын дайындайды.
3. Үміткерлерді оқуға іріктеу ішкі істер органдарының, салалық бөлімшелері мен кадр аппараттары жетекшілерінің маңызды міндеті болып табылады, ішкі істер органдарының қызмет тиімділігінің артуы оның сапалы түрде шешілуімен байланысты.
4. Күндізгі (сырттай) оқуға түсу үшін жіберілетін ішкі істер органдарының қатардағы және басшы құрамының, ішкі әскерлердің қатардағы және сержанттық құрамының адамдарына оқу орны орналасқан жерге дейін және кері қайтуға темір жол көлігімен жүру шығындары оқуға жіберуші ішкі істер органдары есебінен өтеледі.
5. Күндізгі оқуға қабылдау емтихандарын тапсыру үшін оқу орындарына келген үміткерлер оқу орындарының жанындағы казармалық жағдайда тұратын болса, ақылы түрде - солдаттық азық мөлшері бойынша тамақпен қамтамасыз етіледі.
6. Қабылдау емтихандарын тапсыру уақытында талапкерлерге мекендеу шығындарының өтелуі арқылы оқу орнының жатақханасы берілуі мүмкін.
7. Жоғары оқу орындарының күндізгі бөлімшелерінде тыңдаушыларды оқытудың толық курсы мерзімді әскери қызмет өткеруге теңестіріліп, ішкі істер органдарында қызмет ету өтіліне есептеледі.
8. Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің жоғары оқу орындарына басқа мемлекеттердің азаматтарынан үміткерлерді іріктеу, сондай-ақ басқа мемлекеттердің Ішкіісмині оқу орындарына Қазақстан Республикасының азаматтарын жіберу тәртібі тиісті ішкі істер министрліктерінің арасындағы контрактілердің (шарттардың) мемлекетаралық және үкіметаралық келісімдердің негізінде белгіленеді.
2. Іріктеу мен оқуға жіберудің шарттары
9. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің жоғары оқу орындарында оқуға үміткерлерді іріктеу (Осы Ережелерге 1-қосымша) жалпы орта, кәсіптік бастауыш, кәсіптік орта, кәсіптік жоғары білімі бар ішкі істер органдарының қызметкерлеріне қойылатын талаптарға жауап беретін, денсаулық жағдайы бойынша әскери қызметке және оқуға жарамды Қазақстан Республикасы азаматтарының арасынан жүргізіледі.
Ескерту: 9-тармақ жаңа редакцияда жазылды - Ішкі істер министрінің 2004 жылғы 1 желтоқсандағы N 650   бұйрығымен .
10. Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің жоғары оқу орындарына үміткерлерді іріктеу мен зерттеуді Ішкіісминінің, ІІД, көліктегі ІІД кадр аппараттары, ҚР Ішкіісмині бекіткен тәртіптемеге сәйкес, салалық бөлімшелердің басшыларымен өзара тығыз іс-қимылда жүргізеді. Оқу орнын бітіргеннен кейін колледж түлектері, оқуға дайындаған салалық бөлімшелерге қызметке жіберіледі.
11. Үміткерлерді іріктеу үшін Ішкіісминнің, ІІД, көліктегі ІІД бұйрықтары бойынша ішкі істер органдарының кадрлар аппараттары басшысының төрағалық етуімен, ал Ішкі істер министрлігінде кадр аппаратына жетекшілік ететін ішкі істер министрі орынбасарының төрағалық етуімен іріктеу комиссиялары құрылады. Комиссияның құрамына Ішкіісмин Департаменттері мен қызметтерінің, ІІД, көліктегі ІІД бастықтары енгізіледі.

Об утверждении Правил отбора кандидатов на учебу в высшие учебные заведения и колледжи МВД Республики Казахстан
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 22 декабря 1998 года № 459. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29.04.1999 г. за № 745. Утратил силу приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 4 марта 2013 года № 163
Сноска. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 04.03.2013 № 163
В целях обеспечения качественного и своевременного отбора кандидатов на учебу в учебные заведения МВД Республики Казахстан приказываю:
1. Утвердить Правила отбора кандидатов на учебу в высшие учебные заведения МВД Республики Казахстан (Приложение 1) и Правила отбора кандидатов на учебу в колледжи МВД Республики Казахстан (Приложение 2).
2. Начальникам ДВД, ДВД на транспорте и учебных заведений:
1) организовать изучение указанного приказа личным составом;
2) обеспечить своевременный и качественный отбор кандидатов на учебу в учебные заведения.  <*>
Сноска. В пункт 2 внесены изменения приказом Министра внутренних дел РК от 20 июня 2006 года N  280 (вводится в действие со дня официального опубликования).
3. Отменить приказ МВД Республики Казахстан от 16 марта 1996 г. N 106.
4. Контроль за исполнением данного приказа возложить на заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан генерал- майора милиции Бейсенова А.М.
5. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
Приложение N 1
к приказу МВД Республики Казахстан
от 22 декабря 1998 года N 459
Правила
отбора кандидатов на учебу в высшие учебные
заведения МВД Республики Казахстан
<*>
Сноска. По тексту аббревиатуры "ГУВД, УВД областей и УВД на транспорте", "ГУВД, УВД, УВДТ", "ГУВД, УВД и УВДТ" заменены аббревиатурами "ДВД, ДВД на транспорте" - приказом Министра внутренних дел РК от 20 июня 2006 года N  280 (вводится в действие со дня официального опубликования).
1. Общие положения
1. Настоящие Правила определяют условия отбора кандидатов на учебу в высшие учебные заведения, а также регламентируют порядок организации проведения этой работы в органах внутренних дел, внутренних войсках и высших учебных заведениях.
2. Высшие учебные заведения МВД Республики Казахстан готовят кадры среднего начальствующего состава органов внутренних дел и внутренних войск для комплектования должностей, подлежащих к замещению специалистами высшей квалификации.
3. Отбор кандидатов на учебу является важнейшей задачей руководителей органов внутренних дел, отраслевых подразделений и кадровых аппаратов, от качественного решения которой зависит эффективная деятельность органов внутренних дел.
4. Лицам рядового и начальствующего состава органов внутренних дел, рядового и сержантского состава внутренних войск, направляемым для поступления на дневное (заочное) обучение возмещаются расходы на проезд железнодорожным транспортом к месту расположения учебного заведения и обратно, за счет органа внутренних дел, направляющего их на учебу.
5. Кандидаты, прибывшие в учебные заведения для сдачи вступительных экзаменов на дневное обучение, при условии нахождения на казарменном положении при учебных заведениях, обеспечиваются питанием по норме солдатского пайка - за плату.
6. Абитуриентам, на время сдачи вступительных экзаменов может предоставляться общежитие учебного заведения с возмещением расходов за проживание.
7. Полный курс обучения слушателей на дневных отделениях высших учебных заведений приравнивается к прохождению срочной воинской службы и засчитывается в стаж службы в органах внутренних дел.
8. Порядок отбора кандидатов в высшие учебные заведения МВД Республики Казахстан граждан других государств, а также направление граждан Республики Казахстан в учебные заведения МВД других государств, определяется контрактами (договорами) между соответствующими Министерствами внутренних дел на основе межгосударственных и межправительственных соглашений.
2. Условия отбора и направления на учебу
9. Отбор кандидатов на учебу в высшие учебные заведения Министерства внутренних дел Республики Казахстан (приложение 1 к настоящим Правилам) производится из числа граждан Республики Казахстан, имеющих среднее общее, начальное профессиональное, среднее профессиональное, высшее профессиональное образование, отвечающих требованиям, предъявляемым к сотрудникам органов внутренних дел, годных по состоянию здоровья к военной службе и учебе.  <*>
Сноска. Пункт 9 в новой редакции - приказом Министра внутренних дел РК от 1 декабря 2004 года  N 650 .
10. Отбор и изучение кандидатов в высшие учебные заведения МВД Республики Казахстан проводят кадровые аппараты МВД, ДВД, ДВД на транспорте в тесном взаимодействии с руководителями отраслевых подразделений. После окончания учебного заведения выпускники, как правило, направляются для дальнейшего прохождения службы по месту комплектования на учебу.
11. Для отбора кандидатов приказами МВД, ДВД, ДВД на транспорте создаются отборочные комиссии под председательством руководителя кадрового аппарата органа внутренних дел, а в Министерстве внутренних дел под председательством заместителя министра внутренних дел, курирующего кадровый аппарат. В состав комиссий включаются начальники Департаментов, служб МВД, ДВД, ДВД на транспорте.

12. Оқуға үміткерлерді іріктеудің негізгі қағидалары:
- бұқаралық ақпарат құралдары арқылы жастар арасында белсенді түрде кәсіби бағдар беру жұмыстарын ұйымдастыру;
- үміткерлерді оқуға іріктеу кезінде білім беру мекемелерімен, қоғамдық ұйымдармен өзара тығыз іс-қимыл жасау;
- үміткерлердің жеке басын жан-жақты және объективті зерттеу;
- білімді, саналы және денсаулығы мықты, күш-қуаты мол адамдарды іріктеу.
13. Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің жоғары оқу орындарына түсуге тілек білдірген ішкі істер органдарының қатардағы және басшы құрам адамдары мен ішкі әскерлердің әскери қызметшілері команда бойынша оқу орны мен мамандығын көрсете отырып, ішкі істер органы бастығының, бөлімше командирінің атына рапорт береді. Жай адамдар тұрғылықты жері бойынша Ішкіісминнің, ІІД, көліктегі ІІД кадр аппараттарына тікелей арыз береді.
14. Ішкі істер органының жетекшісі әр үміткердің рапортын (арызын) жеке қарап, онымен әңгіме өткізіп, қабылдау шарттарына сай келген жағдайда ресімдеу үшін кадр аппаратына жібереді. Кадр аппараты оқуға үміткерді медициналық куәландыру үшін әскери-дәрігерлік комиссияға жібереді.
15. Ішкіісминнің, ІІД әскери-дәрігерлік комиссиялары Қазақстан Республикасы Ішкіісминнің 1998 жылғы 24 желтоқсанындағы N 470  бұйрығымен бекітілген "Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің ішкі істер органдары мен ішкі әскерлеріндегі әскери-дәрігерлік сараптау туралы Ережені" және "Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің ішкі істер органдары мен ішкі әскерлеріндегі медициналық куәландыру туралы Ережені", басшылыққа ала отырып, үміткердің қызметке және оқуға түсуге жарамдығын анықтайды (мемлекеттік тіркеуден 1999 жылдың 26 наурызында өткен).
Ескерту: 15-тармаққа өзгерту енгізілді - Ішкі істер министрінің 2006 жылғы 20 маусымдағы N 280  бұйрығымен .
16. Оқып-зерттеу үдерісі кезінде үміткерді ары қарай оқып-зерттеу немесе осы жұмысты тоқтату үшін негіз бола алатын үміткердің іскерлік және жеке дара, моральдық қасиеттері, денсаулық жағдайы анықталады.
17. Күндізгі (сырттай) оқуға жіберу туралы мәселені шешу үшін әрбір үміткердің жеке (оқу) ісі іріктеу комиссиясының қарауына жіберіледі.
18. Іріктеу комиссиясы осы Ережелерді басшылыққа ала отырып, келіп түскен материалдарды тиянақты түрде оқып-зерттеп, әрбір үміткерге қатысты өз шешімін шығарады. Іріктеу комиссия отырысының қорытындылары хаттамамен ресімделеді, оны төраға бекітіп, комиссия хатшысы куәландырады.
19. Жоғары оқу орындарына түсу үшін үміткерлердің материалдарын қабылдау комиссиялары қарап, үміткерді түсу емтихандарына жіберу туралы түпкілікті шешім шығарады. Жоғары оқу орынның бастығы қабылдау комиссиясының төрағасы болып табылады.

12. Основные принципы отбора кандидатов на учебу:
- организация активной профориентационной работы среди молодежи по средствам массовой информации;
- тесное взаимодействие при отборе кандидатов на учебу с образовательными учреждениями, общественными организациями;
- объективный и всесторонний подход к изучению личности кандидата;
- отбор физически подготовленных лиц, имеющих должный образовательный и интеллектуальный уровень.
13. Лица рядового и начальствующего состава органов внутренних дел и военнослужащие внутренних войск, желающие поступить на учебу в высшие учебные заведения МВД Республики Казахстан, подают рапорт на имя начальника органа внутренних дел, командира части, соединения с указанием учебного заведения, специальности. Гражданские лица подают заявления непосредственно в кадровые аппараты МВД, ДВД, ДВД на транспорте по месту жительства.
14. Руководитель органа внутренних дел лично рассматривает рапорт (заявление) каждого кандидата, проводит собеседование с ним и при соответствии с условиями приема направляет его для оформления в кадровый аппарат. Кадровый аппарат направляет кандидата на учебу, на медицинское освидетельствование в военно-врачебную комиссию.
15. Военно-врачебные комиссии МВД, ДВД, руководствуясь "Положением о военно-врачебной экспертизе в органах внутренних дел и внутренних войсках МВД Республики Казахстан" и "Положением о медицинском освидетельствовании в органах внутренних дел и внутренних войсках МВД Республики Казахстан", утвержденными приказом МВД Республики Казахстан N 470 от 24 декабря 1998 года, определяют годность кандидатов к службе и поступлению на учебу (государственная регистрация N 716 от 26 марта 1999 года).  <*>
Сноска. В пункт 15 внесены изменения приказом Министра внутренних дел РК от 20 июня 2006 года N  280 (вводится в действие со дня официального опубликования).
16. В процессе изучения выявляются деловые, личные и моральные качества кандидата, состояние здоровья, которые могут служить основанием для дальнейшего изучения кандидата или прекращения этой работы.
17. Личное (учебное) дело каждого кандидата на дневное (заочное) обучение направляется на рассмотрение отборочной комиссии для решения вопроса о направлении на учебу.
18. Отборочная комиссия, руководствуясь настоящими Правилами, тщательно изучает поступившие материалы и выносит свое решение в отношении каждого кандидата. Итоги заседания отборочной комиссии оформляется протоколом, который утверждается председателем и заверяется секретарем комиссии.
19. Материалы на кандидатов для поступления в высшие учебные заведения рассматривают приемные комиссии, которые выносят окончательное решение о допуске кандидатов к вступительным экзаменам. Председателем приемной комиссии является начальник высшего учебного заведения.

20. Үміткерлер үшін оқуға түсу емтихандарына келу уақыты көрсетілген жоғары оқу орындары қабылдау комиссиясының шешімдері жасақтаушы ішкі істер органдарына оқуға түсу емтиханының басталуынан 10 күн бұрын хабарланады.
21. Ішкі істер органдары, ішкі әскерлер әскери қызметшілерінің ішінен күндізгі оқуға түсу емтихандарына жіберілген үміткерлердің кезекті демалысы жоғары оқу орнына іссапарға жіберілгенге дейін олардың толық пайдалана алуы есептеле отырып беріледі.
Ішкі істер органдары қызметкерлері мен ішкі әскерлер әскери қызметшілерінің ішінен күндізгі оқуға түсуге үміткерлер ретінде бекітілген адамдарды олардың оқуға түсуі жөніндегі мәселе түпкілікті шешілгенге дейін басқа бөлімшелерге ауыстыруға, бөлімше ішінде басқа қызметтерге ауыстыруға және штаттық қысқарту бойынша жұмыстан шығаруға тыйым салынады.
22. Оқуға түсу емтихандарын тапсыру үшін үміткерлерді іссапарға жіберуді Қазақстан Республикасының оқу орындары бастықтарының шақыртуы бойынша Ішкіісмин, ІІД, көліктегі ІІД іске асырады.
23. Ішкі істер органдарының қызметкерлері мен ішкі әскерлердің әскери қызметшілері ішінен күндізгі оқуға түсетін үміткерлер түсу емтихандарын тапсыру үшін оқу орындарына кетердің алдында белгіленген тәртіп бойынша атқаратын лауазымдары бойынша істерді тапсырады, бірақ оқуға қабылданғанға дейін ол лауазымынан босатылмайды.
24. Күндізгі оқуға түсетін ішкі істер органдарының қатардағы және басшы құрам адамдары, ішкі әскерлердің әскери қызметшілері 31 тамызға дейін ақшалай қамтамасыз етіледі, сондай-ақ қаржы қызметтері оларға ақшалай және киім-кешек аттестаттарын береді.
3. Оқуға үміткерлердің жеке (оқу) істерін
ресімдеу тәртібі
25. Күндізгі оқуға үміткерлердің жеке істері Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің белгіленген талаптарына сәйкес ресімделеді. Оқуға (оқытудың күндізгі нысаны) үміткердің жеке ісіне:
- оқуға жіберу туралы рапорты (арызы);
- ішкі істер органының қызметкері, ішкі әскерлердің әскери қызметшілері мен офицерлері үшін оқуға жіберу туралы қорытындылары бар аттестация;
- соңғы оқу және жұмыс орнынан мінездеме;
- оқуға жіберу туралы қорытынды (N 2 қосымша);
- ішкі істер органының кадр аппаратымен расталған білім туралы құжаттың көшірмесі;
- әскери-дәрігерлік комиссияның қорытындысы бар медициналық куәландыру картасы;
- расталған үш фотосуреті (бас киімсіз, күнделікті формада, көлемі 3х4 см, бұрышсыз) қоса тіркеледі.
26. Ішкі істер органдарының қызметкерлері, ішкі әскерлердің әскери қызметшілері қатарынан сырттай оқуға іріктеліп алынған үміткерлердің оқу істері ресімделеді, оларға:
- рапорты;
- кадрларды есепке алу жөніндегі жеке парақшасы;
- қызметтік мінездеме;
- оқуға жіберу туралы қорытынды (N 3 қосымша);
- 086-У нысанындағы медициналық анықтама;
- ішкі істер органдарының кадр аппараттарымен расталған көшірмесі бар білім туралы құжаттың көшірмесі;
- расталған үш фотосуреті (көлемі 3х4) кіреді.
Ескерту: 26-тармаққа өзгерту енгізілді - Ішкі істер министрінің 2006 жылғы 20 маусымдағы N 280  бұйрығымен .

20. Решения приемных комиссий высших учебных заведений с указанием срока прибытия кандидатов для сдачи вступительных экзаменов сообщаются в комплектующие органы внутренних дел не позднее 10 дней до начала вступительных экзаменов.
21. Очередной отпуск кандидатам, из числа сотрудников органов внутренних дел, военнослужащих внутренних войск, допущенным к вступительным экзаменам на дневное обучение, предоставляется с таким расчетом, чтобы он был полностью ими использован до откомандирования в высшее учебное заведение.
Лиц из числа сотрудников органов внутренних дел, военнослужащих внутренних войск, утвержденных кандидатами для поступления на дневное обучение, запрещается переводить в другие подразделения, перемещать внутри подразделения на другие должности и увольнять по сокращению штатов до окончательного решения вопроса об их поступлении на учебу.
22. Командирование кандидатов для сдачи вступительных экзаменов производится МВД, ДВД, ДВД на транспорте по вызову начальников учебных заведений МВД Республики Казахстан.
23. Кандидаты из числа сотрудников органов внутренних дел, военнослужащих внутренних войск, поступающие на дневное обучение, перед убытием в учебное заведение на вступительные экзамены сдают в установленном порядке дела по занимаемым должностям, но от этих должностей не освобождаются до зачисления на учебу.
24. Лица рядового и начальствующего состава органов внутренних дел, военнослужащие внутренних войск, поступившие на дневное обучение, обеспечиваются денежным содержанием по 31 августа, а также им выдаются денежные и вещевые аттестаты финансовыми службами.
3. Порядок оформления личных (учебных) дел кандидатов на учебу
25. На кандидатов на учебу на дневное обучение оформляются личные дела согласно установленным требованиям МВД Республики Казахстан. К личному делу кандидата на учебу (очная форма обучения) прилагаются: рапорт (заявление) о направлении на учебу, аттестация с выводами о направлении на учебу для сотрудников органов внутренних дел, военнослужащих и офицеров внутренних войск, характеристика с последнего места работы и учебы, заключение о направлении на учебу (приложения N 2), копия документа об образовании, заверенная кадровыми аппаратами органов внутренних дел, карта медицинского освидетельствования с заключением военно-врачебной комиссии, три заверенные фотокарточки (без головного убора, в повседневной форме, размером 3х4 см., без уголка).
26. На кандидатов из числа сотрудников органов внутренних дел, военнослужащих внутренних войск, отобранных на заочное обучение, оформляются учебные дела, в которые входят: рапорт, личный листок по учету кадров, служебная характеристика, заключение о направлении на учебу (приложение 3), медицинская справка формы 086-У, копия документа об образовании с выпиской, заверенная кадровыми аппаратами органов внутренних дел, три заверенные фотокарточки (размером 3х4).  <*>
Сноска. В пункт 26 внесены изменения приказом Министра внутренних дел РК от 20 июня 2006 года N  280 (вводится в действие со дня официального опубликования).

27. Күндізгі оқуға ішкі істер органдарының қатардағы және басшы құрам адамдары, ішкі әскерлердің әскери қызметшілері және 25 жасқа дейінгі, жалпы орта, кәсіптік бастауыш, кәсіптік орта білімі бар басқа да азаматтар жіберіледі.
Ескерту: 4-тараудың атауы алынып тасталды, 27-тармақ жаңа редакцияда жазылды - Ішкі істер министрінің 2004 жылғы 1 желтоқсандағы N 650   бұйрығымен .
28. Оқуға түсуге келген әйел жынысты адамдардың мекендеу орны туралы мәселені оқу орнының басшылығы жеке тәртіпте шешеді.
29. Сырттай оқуға жасы 40-қа дейінгі, жалпы орта, кәсіптік бастауыш, кәсіптік орта, кәсіптік жоғары (заңгерлік емес) білімі бар ішкі істер органдарының қызметкерлері мен ішкі әскерлердің әскери қызметшілері жіберіледі.
Ескерту: 5-тараудың атауы алынып тасталды, 29-тармақ жаңа редакцияда жазылды - Ішкі істер министрінің 2004 жылғы 1 желтоқсандағы N 650   бұйрығымен , 29-тармақ жаңа редакцияда - 2006 жылғы 20 маусымдағы N 280  бұйрығымен .
30. <*>
Ескерту: 30-тармақ алынып тасталды - Ішкі істер министрінің 2004 жылғы 1 желтоқсандағы N 650   бұйрығымен
31. Екінші жоғары білім алу үшін оқуға тілек білдірген үміткерлерді жіберу ұқсас мамандық алу немесе қайта мамандану қажеттілігі туған ерекше жағдайларда ғана рұқсатталады.
32. Оқуға түсетін үміткерлердің жасы мен олардың тиісті қызметтегі қызмет өтілі оқуға қабылдану сәтіндегі жағдай бойынша белгіленеді.
Қазақстан Республикасы
Ішкіісминінің жоғары оқу
орындарына үміткерлерді
іріктеу ережелеріне
1-қосымша
Ескерту: Қосымша жаңа редакцияда жазылды - Ішкі істер министрінің 2004 жылғы 1 желтоқсандағы N 650   бұйрығымен .
Қазақстан Республикасының Ішкі істер
министрлігі жоғары оқу орындарының тізбесі
___________________________________________________________________
N |   Оқу орындарының атауы | Оқу мерзімі |    Дайындау саласы
___________________________________________________________________
1. ҚР Ішкісмині Академиясы                  N 050303 "Құқық қорғау
(480060, Алматы қаласы,                  қызметі" мамандығы
Өтепов көшесі, 29)                       бойынша (Бакалавриат)
жоғары кәсіптік
күндізгі оқыту                4 жыл      (заңгерлік) білімі бар
сырттай оқыту:                           мамандарды:
жалпы орта білім негізінде;   5 жыл      тергеу-криминалис-
жоғары кәсіптік (заңгерлік               тикалық;
емес) және кәсіптік орта      3 жыл      жедел-криминалистикалық;
(заңгерлік) білім негізінде              жедел-іздестіру;
әкімшілік-құқықтық
маманданулар бойынша
дайындау.
2. ҚР Ішкісминінің Б. Бейсенов              N 050303 "Құқық қорғау
атындағы Қарағанды заң                   қызметі" мамандығы
институты (470064, Қарағанды             бойынша (Бакалавриат)
қаласы, Ермеков көшесі, 124)             жоғары кәсіптік
(заңгерлік) білімі бар
күндізгі оқыту                4 жыл      мамандарды:
сырттай оқыту:                           жедел-іздестіру;
жалпы орта білім негізінде;   5 жыл      тергеу-криминалистикалық
жоғары кәсіптік (заңгерлік               маманданулар бойынша
емес) және кәсіптік орта      3 жыл      дайындау.
(заңгерлік) білім негізінде
___________________________________________________________________
ҚР Ішкіісминінің жоғары оқу
орнына үміткерлерді іріктеу
мен қабылдау
Ережелеріне N 2 қосымша
"Бекітемін"                                        ___________________________________
(орта және жоғары басшы құрам
___________________________________
лауазымдарына тағайындау құқығы бар
ішкі істер органның бастығы)
199 ____ ж. "___" _________________
____________________________________________________________________                        (оқу орнының атауы)
________________________________________________ оқуға жіберу туралы
(үміткердің аты-жөні, ілік септікте)
Қорытынды

27. На дневное обучение направляются лица рядового и начальствующего состава органов внутренних дел, военнослужащие внутренних войск и другие граждане в возрасте не старше 25 лет, имеющие среднее общее, начальное профессиональное, среднее профессиональное образование.  <*>
Сноска. Пункт 27 в новой редакции - приказом Министра внутренних дел РК от 1 декабря 2004 года  N 650 .
28. Вопрос о месте проживания лиц женского пола, прибывших для поступления на учебу, решается руководством учебного заведения в индивидуальном порядке.
29. На заочное обучение направляются сотрудники органов внутренних дел и военнослужащие внутренних войск, в возрасте не старше 40 лет, имеющие среднее общее, начальное профессиональное, среднее профессиональное и высшее профессиональное (неюридическое) образование.  <*>
Сноска. Пункт 29 в редакции - приказом Министра внутренних дел РК от 20 июня 2006 года N  280 (вводится в действие со дня официального опубликования).
30.  (Пункт исключен - приказом Министра внутренних дел РК от 1 декабря 2004 года  N 650 ).
31. Направление кандидатов на учебу для получения второго высшего образования допускается лишь в порядке исключения при необходимости получения ими смежной специальности или переквалификации.
32. Возраст кандидатов, поступающих на учебу, и стаж их службы на соответствующих должностях определяется по состоянию на момент зачисления на учебу.
Приложение 1
к Правилам отбора кандидатов на учебу
в высшие учебные заведения
МВД Республики Казахстан       <*>
Сноска. Приложение 1 в новой редакции - приказом Министра внутренних дел РК от 1 декабря 2004 года  N 650 .
Перечень
высших учебных заведений Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
Наименование учебных заведений
Срок обучения
Профиль подготовки
1.
Академия МВД РК
(480060, г. Алматы, ул. Утепова, 29)
очное обучение
заочное обучение:
на базе среднего общего образования;
на базе высшего профессионального (неюридического) и среднего профессионального (юридического) образования
4 года
5 лет
3 года
Подготовка специалистов с высшим профессиональным (юридическим) образованием по специальности: № 050303 "Правоохранительная деятельность" (Бакалавриат) по специализациям:
следственно-
криминалистическая;
оперативно-
криминалистическая;
оперативно-
розыскная;
административно-
правовая.
2.
Карагандинский юридический институт имени Б. Бейсенова МВД РК (470064, г. Караганда, ул. Ермекова, 124)
очное обучение
заочное обучение:
на базе среднего общего образования;
на базе высшего профессионального (неюридического) и среднего профессионального (юридического) образования
4 года
5 лет
3 года
Подготовка специалистов с высшим профессиональным (юридическим) образованием по специальности 050303 "Правоохранительная деятельность" (Бакалавриат) по специализациям:
оперативно-розыскная;
следственно-
криминалистическая.
Приложение N 2
к Правилам отбора и приема
кандидатов на учебу в
высшие учебные заведения
Утверждаю
____________________________
(начальник органа внутренних
____________________________
дел, пользующийся правом
назначения на должность
среднего и старшего
начальствующего состава)
"_____"__________19   г.
Заключение
о направлении на учебу в _____________________________________
(наименование учебного заведения)
_________________________________________________________________
(Ф.И.О. кандидата в родительном падеже)

1. Үміткерлерді алдын-ала зерттеудің нәтижелері туралы анықтама __________________________________________________________
(Қазақстан Республикасы Ішкі істер органдарының қатардағы ____________________________________________________________________
және басшы құрам адамдарының қызмет өткеру Ережесіне сәйкес)      ____________________________________________________________________  ___________________________________________________________________
__________________
(органның бастығы
__________________              _____________    ______________
арнайы атағы)                      (қолы)              (тегі)
19____ ж. "___" ________________
2. Арнайы тексерудің нәтижелері________________________________
____________________________________________________________________    _______________________         _____________     _______________
(қызметі, арнайы атағы)             (қолы)              (тегі)
19____ ж. "___" ________________
3. Үміткерлердің әскери қызметке (оқуға) жарамдығы туралы
әскери-дәрігерлік комиссияның қорытындысы    ____________________________________________________________________
(үміткерді психофизиологиялық тексеру нәтижелері)
_______________________
(қызметі, арнайы атағы)
19____ ж. "___" ________________
4. Үміткерді зерттеу нәтижелері________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Үміткерді зерттеу нәтижелері бойынша қорытынды    ____________________________________________________________________  ____________________________________________________________________
(оқу орны мен мамандығын көрсете отырып, оқуға жіберу)
_____________________
(үміткерді зерттеген
органның, бөлімшенің
бастығы)
__________________              _____________     _____________
(арнайы атағы)                      (қолы)           (тегі)
19____ ж. "___" ________________
__________________
(кадр аппаратының
бастығы, арнайы
атағы)
19____ ж. "___" __________   _____________     _______________
(қолы)              (тегі)
__________________
(орган бастығының
жетекшілік ететін
қызмет бойынша орынбасары,
арнайы атағы)
19____ ж. "___" __________   _____________     _______________
(қолы)              (тегі)
ҚР Ішкіісминінің жоғары оқу
орнына үміткерлерді іріктеу
мен қабылдау
Ережелеріне N 3 қосымша
"Бекітемін"
___________________________________
(орта және жоғары басшы құрам
___________________________________
лауазымдарына тағайындау құқығы бар
ішкі істер органның бастығы)
199 ____ ж. "___" _________________
Қорытынды
___________________________________________________________________
(атағы, аты-жөні, тегі, лауазымы)
____________________________________________________________________
19___ж. туылған, 19____ж. орта мектебін, орта арнайы ____________________________________________________________________
оқу орнын, ЖОО бітірген, N ______ аттестаты (дипломы)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(ішкі істер органындағы қызметтік және қоғамдық қызметін көрсететін ____________________________________________________________________                     мінездеменің қысқаша мазмұны)   ____________________________________________________________________
________________________
(ұсынушы органның атауы)
_______________________________________________
(оқу орнының атауы)
19__ ж. күндізгі (сырттай) оқуға түсу үшін
_____________________________________________ жолдасты ұсынады.
(тегі, аты, әкесінің аты)
Негіз:_________________________________________________________
(ұсынушы органның)
іріктеу комиссиясының шешімі (қорытындысы).
19 _____ ж. "____" ____________ N ______________
_______________________
(органның бастығы,
арнайы атағы)
19____ ж. "___" __________   _____________     _______________
(қолы)              (тегі)
Қазақстан Республикасы Ішкі
ісминінің жоғары оқу орнына
үміткерлерді іріктеу мен
қабылдау Ережелеріне N 4 қосымша
"Бекітемін"
Іріктеу комиссиясының төрағасы
_________________________________
(қызметі, атағы, аты-жөні,
_________________________________
тегі, қолы, датасы)
Іріктеу комиссиясының __________________________________________
(жасақтайтын ішкі істер органның атауы)
Қазақстан Республикасы
Ішкіісминінің оқу орындарын жасақтау жөніндегі
N ___________ Хаттамасы
____________________________________________________________________
N!Тегі, аты   !Туы!Жұмыс  !Білімі!Ата!ІІО !Оқуға !Мінез!Қай оқу
!жөні        !лға!орны,  !      !ғы !жұ  !кім   !деме !орнына
!            !н  !лауазы !      !   !мыс !ұсынды!     !ұсынылды
!            !жы !мы     !      !   !өті !      !     !
!            !лы !       !      !   !лі  !      !     !
____________________________________________________________________

1. Справка о результатах предварительного изучения кандидата
_________________________________________________________________
(в соответствии с Положением о прохождении службы лицами
_________________________________________________________________
рядового и начальствующего состава органов внутренних дел
_________________________________________________________________
Республики Казахстан)
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
___________________
(начальник органа
___________________         ______________      _________________
специальное звание)           (подпись)            (фамилия)
"___"_____19__г.
2. Результаты специальной проверки___________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_______________________
(должность, специальное
_______________________       _____________    _________________
звание)                     (подпись)         (фамилия)
"__"_______19___г.
3. Заключение военно-врачебной комиссии о годности кандидата к
военной службе (учебе)__________________________________________
________________________________________________________________
Результаты психофизиологического обследования кандидата
________________________________________________________________
_______________________
(должность, специальное
_______________________
звание)
"___"_________19__г.
4. Результаты изучения кандидата___________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
Вывод по результатам изучения кандидата_________________________
________________________________________________________________
(направить на учебу с указанием учебного заведения и
________________________________________________________________
специальности)
________________________
(начальник органа,
________________________
подразделения, изучавшего
________________________
кандидата)
________________________         ______________  _______________
(специальное звание)            (подпись)        (фамилия)
"___"______19__г.
_____________________________
(начальник кадрового аппарата
________________________         ______________   ______________
(специальное звание)             (подпись)        (фамилия)
"___"______19__г.
__________________________
(заместитель начальника
__________________________
органа по курируемой
__________________________       ______________   ______________
службе, специальное звание)         (подпись)        (фамилия)
"___"______19__г.
Приложение N 3
к Правилам отбора и приема
кандидатов на учебу в
высшие учебные заведения
Утверждаю
____________________________
(начальник органа внутренних
____________________________
дел, пользующийся правом
назначения на должность
среднего и старшего
начальствующего состава)
"_____"__________19   г.
Заключение
На ______________________________________________________________
(звание, фамилия, имя, отчество, должность)
_________________________________________________________________
19__года рождения, окончившего___________________________________
(среднюю школу, среднее специальное
_________________________________________________________________
учебное заведение, ВУЗ)
в 19__г., аттестат (диплом) N____________________________________
_________________________________________________________________
(краткое содержание характеристики, отражающей служебную и
_________________________________________________________________
общественную деятельность в органах внутренних дел)
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
______________________________________________________рекомендует
(наименование рекомендующего органа)
в 19__г. для поступления на дневное (заочное) обучение___________
_________________________________________________________________
(наименование учебного заведения)
тов._____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
Основание: решение (заключение) отборочной комиссии______________
_________________________________________________________________
(рекомендующего органа)
от "___"_____________19__г.               N_________
__________________________
(начальник органа,
__________________________        _______________  ______________
специальное звание)                 (подпись)       (фамилия)
"__"_____19__г.
Приложение N 4
к Правилам отбора и приема
кандидатов на учебу в
высшие учебные заведения МВД РК
"Утверждаю"
Председатель отборочной комиссии -
____________________________
(должность, звание, Ф.И.О)
____________________________
(подпись, дата)
Протокол N
отборочной комиссии________________________________
(наименование комплектующего органа внутренних дел)
по комплектованию учебных заведений МВД Республики Казахстан
______________________________________________________________________
N|     Ф.И.О. |Год|Место  |Образо|Зва|Стаж|Кем ре|Харак|В какое учебное
|            |рож|работы,|вание |ние|рабо|комен-|терис|заведение реко-
|            |де-|долж-  |      |   |ты в|дован |тика |мендуется
|            |ния|ность  |      |   |ОВД |на уче|     |
|            |   |       |      |   |    |бу    |     |
______________________________________________________________________

1!      2     ! 3 !    4  !  5   ! 6 !  7 !  8   ! 9   !   10
____________________________________________________________________
__________________________________________________
Оқыту нысаны  !Тәртіптеме  !Комиссия!Ескерту
!мен көзделді!шешімі  !
__________________________________________________
11       !       12   !   13   !     14
__________________________________________________
Іріктеу комиссиясының хатшысы ___________________
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігінің
1998 жылғы 22 желтоқсан
N 459 бұйрығына
N 2 қосымша
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің
колледждеріне үміткерлерді іріктеу
Ережелері
Ескерту: Барлық мәтін бойынша "облыстық ІІББ, ІІБ және көліктегі ІІБ", "ІІББ, ІІБ, КІІБ", "ІІББ, ІІБ және КІІБ" деген аббревиатуралар "ІІД, көліктегі ІІД" деген аббревиатуралармен ауыстырылды, барлық мәтін бойынша "(сырттай)" деген сөз алынып тасталды - Ішкі істер министрінің 2006 жылғы 20 маусымдағы N 280  бұйрығымен .
1. Жалпы тәртіптер
1. Осы Ережелер колледждерге үміткерлерді іріктеудің шарттары белгілейді, сондай-ақ ішкі істер органдарында, ішкі әскерлер мен колледждерде осы жұмыстың жүргізілу тәртібін реттейді.
2. Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің колледждері орта біліктілікті мамандармен толықтырылуға жататын лауазымдарды жасақтау үшін ішкі істер органдары мен ішкі әскерлердің орта басшылық құрам кадрларын дайындайды.
3. Үміткерлерді оқуға іріктеу ішкі істер органдарының, салалық бөлімшелері мен кадр аппараттары жетекшілерінің маңызды міндеті болып табылады, ішкі істер органдарының қызмет тиімділігінің артуы оның сапалы түрде шешілуімен байланысты.
4. Күндізгі оқуға түсу үшін жіберілетін ішкі істер органдарының қатардағы және басшы құрамының, ішкі әскерлердің қатардағы және сержанттық құрамының адамдарына оқу орны орналасқан жерге дейін және кейін темір жол көлігімен барып-қайтуға шыққан шығындар оқуға жіберген ішкі істер органдары есебінен өтеледі.
5. Күндізгі оқуға қабылдау емтихандарын тапсыру үшін оқу орындарына келген үміткерлер оқу орындарының жанындағы казармалық жағдайда тұратын болса, ақылы түрде - солдаттық азық мөлшері бойынша тамақпен қамтамасыз етіледі.
6. Қабылдау емтихандарын тапсыру уақытында талапкерлерге мекендеу шығындарының өтелуі арқылы оқу орнының жатақханасы берілуі мүмкін.
7. Колледждердің күндізгі бөлімшелерінде тыңдаушыларды оқытудың толық курсы мерзімді әскери қызмет өткеруге теңестіріліп, ішкі істер органдарында қызмет ету өтіліне есептеледі.
8. Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің колледждеріне басқа мемлекеттердің азаматтарынан үміткерлерді іріктеу, сондай-ақ басқа мемлекеттердің Ішкіісмині оқу орындарына Қазақстан Республикасының азаматтарын жіберу тәртібі тиісті Ішкі істер министрліктерінің арасындағы контарктілердің (шарттардың) мемлекетаралық және үкіметаралық келісімдер негізінде белгіленеді.

1|      2     | 3 |    4  |  5   | 6 |  7 |  8   | 9   |     10
______________________________________________________________________
__________________________________________________
Форма обучения|Разнарядкой |Решение |Примечание
|предусмотрен|комиссии|
__________________________________________________
11       |       12   |   13   |     14
__________________________________________________
Секретарь отборочной комиссии
Приложение N 2
к приказу МВД Республики Казахстан
от 22 декабря 1998 года N 459
Правила
отбора кандидатов на учебу в колледжи
МВД Республики Казахстан  <*>
Сноска. По тексту:
аббревиатуры "ГУВД, УВД областей и УВД на транспорте", "ГУВД, УВД, УВДТ", "ГУВД, УВД и УВДТ" заменены аббревиатурами "ДВД, ДВД на транспорте";
слово "(заочное)" исключено -
приказом Министра внутренних дел РК от 20 июня 2006 года N  280 (вводится в действие со дня официального опубликования).
1. Общие положения
1. Настоящие Правила определяют условия отбора кандидатов на учебу в колледжи МВД Республики Казахстан, а также регламентируют порядок организации проведения этой работы в органах внутренних дел, внутренних войсках и колледжах.
2. Колледжи МВД Республики Казахстан готовят кадры среднего начальствующего состава органов внутренних дел и внутренних войск для комплектования должностей, подлежащих к замещению специалистами только средней квалификации.
3. Отбор кандидатов на учебу является важнейшей задачей руководителей органов внутренних дел, отраслевых подразделений и кадровых аппаратов, от качественного решения которой зависит эффективная деятельность органов внутренних дел.
4. Лицам рядового и начальствующего состава органов внутренних дел, военнослужащих внутренних войск, направляемым для поступления на дневное обучение возмещаются расходы на проезд железнодорожным транспортом к месту расположения учебного заведения и обратно, за счет органа внутренних дел, войсковой части, направляющего их на учебу.
5. Кандидаты, прибывшие в колледжи для сдачи вступительных экзаменов на дневное обучение, при условии нахождения на казарменном положении при учебных заведениях, обеспечиваются питанием по норме солдатского пайка - за плату.
6. Абитуриентам, во время сдачи вступительных экзаменов может предоставляться общежитие учебного заведения с возмещением расходов за проживание.
7. Полный курс обучения слушателей на дневных отделениях колледжей МВД приравнивается к прохождению срочной воинской службы и засчитывается в стаж службы в органах внутренних дел.
8. Порядок отбора кандидатов в колледжи МВД Республики Казахстан граждан других государств, а также направление граждан Республики Казахстан в учебные заведения МВД других государств, определяется контрактами (договорами) между соответствующими Министерствами внутренних дел на основе межгосударственных и межправительственных соглашений.

2. Іріктеу мен оқуға жіберудің шарттары
9. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің колледждерінде оқуға үміткерлерді іріктеу (осы Ережелерге 1-қосымша) жалпы орта, кәсіптік бастауыш білімі бар ішкі істер органдарының қызметкерлеріне қойылатын талаптарға жауап беретін, денсаулығы бойынша әскери қызметке және оқуға жарамды Қазақстан Республикасы азаматтарының арасынан жүргізіледі.
Ескерту: 9-тармақ жаңа редакцияда жазылды - Ішкі істер министрінің 2004 жылғы 1 желтоқсандағы N 650   бұйрығымен .
10. Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің колледждеріне үміткерлерді іріктеу мен зерттеуді Ішкіісминінің, ІІД, көліктегі ІІД кадр аппараттары, үміткерлерді пайдалану көзделіп отырған салалық бөлімшелердің басшыларымен өзара тығыз іс-қимылда жүргізеді. Оқу орнын бітіргеннен кейін колледж түлектері, оқуға дайындаған салалық бөлімшелерге қызметке жіберіледі.
11. Үміткерлерді іріктеу үшін Ішкіісминнің, ІІД, көліктегі ІІД бұйрықтары бойынша ішкі істер органдарының кадрлар аппараттары басшысының төрағалық етуімен, ал Ішкі істер министрлігінде кадр аппаратына жетекшілік ететін ішкі істер министрлігі орынбасарының төрағалық етуімен іріктеу комиссиялары құрылады. Комиссияның құрамына Ішкіісмин Департаменттері мен қызметтерінің, ІІД, көліктегі ІІД бастықтары енгізіледі.
12. Оқуға үміткерлерді іріктеудің негізгі қағидалары:
- бұқаралық ақпарат құралдары арқылы жастар арасында белсенді түрде кәсіби бағдар беру жұмыстарын ұйымдастыру;
- үміткерлерді оқуға іріктеу кезінде білім беру мекемелерімен, қоғамдық ұйымдармен өзара тығыз іс-қимыл жасау;
- үміткерлердің жеке басын жан-жақты және объективті зерттеу;
- білім мен сана деңгейі, денсаулығы мықты және күш-қуаты мол адамдарды іріктеу.
13. ҚР Ішкіісминінің колледждеріне түсуге тілек білдірген ішкі істер органдарының қатардағы және басшы құрам адамдары мен ішкі әскерлердің әскери қызметшілері команда бойынша оқу орны мен мамандығын көрсете отырып, ішкі істер органы бастығының, бөлімше командирінің атына рапорт береді. Жай адамдар тұрғылықты жері бойынша Ішкіісминнің, ІІД, көліктегі ІІД кадр аппараттарына тікелей арыз береді.
14. Ішкі істер органының жетекшісі әр үміткердің рапортын (арызын) жеке қарап, онымен әңгіме өткізіп, қабылдау шарттарына сай келген жағдайда ресімдеу үшін кадр аппаратына жібереді. Кадр аппараты оқуға үміткерді медициналық куәландыру үшін әскери-дәрігерлік комиссияға жібереді.
15. Ішкіісминнің, ІІД әскери-дәрігерлік комиссиялары Қазақстан Республикасы Ішкіісминнің 1998 жылғы 24 желтоқсанындағы N 470  бұйрығымен бекітілген "Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің ішкі істер органдары мен ішкі әскерлеріндегі әскери-дәрігерлік сараптау туралы Ережені" және "Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің ішкі істер органдары мен ішкі әскерлеріндегі медициналық куәландыру туралы Ережені", басшылыққа ала отырып, үміткердің қызметке және оқуға түсуге жарамдығын анықтайды (мемлекеттік тіркеуден 1999 жылдың 26 наурызында өткен).
Ескерту: 15-тармаққа өзгерту енгізілді - Ішкі істер министрінің 2006 жылғы 20 маусымдағы N 280  бұйрығымен .

2. Условия отбора и направления на учебу
9. Отбор кандидатов на учебу в колледжи Министерства внутренних дел Республики Казахстан (приложение 1 к настоящим Правилам) производится из числа граждан Республики Казахстан, имеющих среднее общее, начальное профессиональное образование, отвечающих требованиям, предъявляемым к сотрудникам органов внутренних дел, годных по состоянию здоровья к военной службе и учебе.  <*>
Сноска. Пункт 9 в новой редакции - приказом Министра внутренних дел РК от 1 декабря 2004 года  N 650 .
10. Отбор и изучение кандидатов в колледжи МВД Республики Казахстан проводят кадровые аппараты МВД, ДВД, ДВД на транспорте в тесном взаимодействии с руководителями отраслевых подразделений. После окончания учебного заведения выпускники, как правило, направляются для дальнейшего прохождения службы по месту комплектования на учебу.
11. Для отбора кандидатов приказами МВД, ДВД, ДВД на транспорте создаются отборочные комиссии под председательством руководителя кадрового аппарата органа внутренних дел, а в Министерстве внутренних дел под председательством заместителя Министра внутренних дел, курирующего кадровый аппарат. В состав комиссий включаются начальники Департаментов, служб МВД, ДВД, ДВД на транспорте.
12. Основные принципы отбора кандидатов на учебу:
- организация активной профориентационной работы среди молодежи по средствам массовой информации;
- тесное взаимодействие при отборе кандидатов на учебу с образовательными учреждениями, общественными организациями;
- объективный и всесторонний подход к изучению личности кандидата;
- отбор физически подготовленных лиц, имеющих должный образовательный и интеллектуальный уровень.
13. Лица рядового и начальствующего состава органов внутренних дел и военнослужащие внутренних войск, желающие поступить на учебу в колледжи МВД РК, подают рапорт на имя начальника органа внутренних дел, командира части, соединения с указанием учебного заведения, специальности. Гражданские лица подают заявления непосредственно в кадровые аппараты МВД, ДВД, ДВД на транспорте.
14. Руководитель органа внутренних дел лично рассматривает рапорт (заявление) каждого кандидата, проводит собеседование с ним и при соответствии с условиями приема направляет его для оформления в кадровый аппарат. Кадровый аппарат направляет кандидата на учебу на медицинское освидетельствование в военно-врачебную комиссию.
15. Военно-врачебные комиссии МВД, ДВД, руководствуясь "Положением о военно-врачебной экспертизе в органах внутренних дел и внутренних войсках МВД Республики Казахстан" и "Положением о медицинском освидетельствовании в органах внутренних дел и внутренних войсках МВД Республики Казахстан", утвержденными приказом МВД Республики Казахстан N 470 от 24 декабря 1998 года, определяют годность кандидатов к службе и поступлению на учебу (государственная регистрация N 716 от 26 марта 1999 года).  <*>
Сноска. В пункт 15 внесены изменения приказом Министра внутренних дел РК от 20 июня 2006 года N  280 (вводится в действие со дня официального опубликования).

16. Оқып-зерттеу үдерісі кезінде үміткерді ары қарай оқып-зерттеу немесе осы жұмысты тоқтату үшін негіз бола алатын үміткердің іскерлік, жеке дара және моральдық қасиеттері, денсаулық жағдайы анықталады.
17. Күндізгі оқуға жіберу туралы мәселені шешу үшін әрбір үміткердің жеке (оқу) ісі іріктеу комиссиясының қарауына жіберіледі.
18. Іріктеу комиссиясы осы Ережелерді басшылыққа ала отырып, келіп түскен материалдарды тиянақты түрде оқып-зерттеп, әрбір үміткерге қатысты өз шешімін шығарады. Іріктеу комиссия отырысының қорытындылары хаттамамен ресімделеді, оны төраға бекітіп, комиссия хатшысы куәландырады.
19. Колледждерге түсу үшін үміткерлердің материалдарын қабылдау комиссиялары қарап, үміткерді түсу емтихандарына жіберу туралы түпкілікті шешім шығарады. Колледж бастығы қабылдау комиссиясының төрағасы болып табылады.
20. Үміткерлер үшін оқуға түсу емтихандарына келу уақыты көрсетілген жоғары оқу орындары қабылдау комиссиясының шешімдері жасақтаушы ішкі істер органдарына оқуға түсу емтиханының басталуынан 10 күн бұрын хабарланады.
21. Ішкі істер органдары, ішкі әскерлер әскери қызметшілерінің ішінен күндізгі оқуға түсу емтихандарына жіберілген үміткерлердің кезекті демалысы жоғары оқу орнына іссапарға жіберілгенге дейін олардың толық пайдалана алуы есептеле отырып беріледі.
Ішкі істер органдары қызметкерлері мен ішкі әскерлер әскери қызметшілерінің ішінен күндізгі оқуға түсуге үміткерлер ретінде бекітілген адамдарды олардың оқуға түсуі жөніндегі мәселе түпкілікті шешілгенге дейін басқа бөлімшелерге ауыстыруға, бөлімше ішінде басқа қызметтерге ауыстыруға және штаттық қысқарту бойынша жұмыстан шығаруға тыйым салынады.
22. Оқуға түсу емтихандарын тапсыру үшін үміткерлерді іссапарға жіберуді Қазақстан Республикасының оқу орындары бастықтарының шақыртуы бойынша Ішкіісмин, ІІД, көліктегі ІІД іске асырады.
23. Ішкі істер органдарының қызметкерлері мен ішкі әскерлердің әскери қызметшілері ішінен күндізгі оқуға түсетін үміткерлер түсу емтихандарын тапсыру үшін оқу орындарына кетердің алдында белгіленген тәртіп бойынша атқаратын лауазымдары бойынша істерді тапсырады, бірақ оқуға қабылданғанға дейін ол лауазымынан босатылмайды.
24. Күндізгі оқуға түсетін ішкі істер органдарының қатардағы және басшы құрам адамдары, ішкі әскерлердің әскери қызметшілері 31 тамызға дейін ақшалай қамтамасыз етіледі, сондай-ақ қаржы қызметтері оларға ақшалай және киім-кешек аттестаттарын береді.
3. Оқуға үміткерлердің жеке (оқу) істерін
ресімдеу тәртібі

16. В процессе изучения выявляются моральные, деловые и личные качества кандидата, состояние здоровья, которые могут служить основанием для дальнейшего изучения кандидата или прекращения этой работы.
17. Личное (учебное) дело каждого кандидата на дневное обучение направляется на рассмотрение отборочной комиссии для решения вопроса о направлении на учебу.
18. Отборочная комиссия, руководствуясь настоящими Правилами, тщательно изучает поступившие материалы и выносит свое решение в отношении каждого кандидата. Итоги заседания отборочной комиссии оформляются протоколом, который утверждается председателем и заверяется секретарем комиссии.
19. Материалы на кандидатов для поступления в колледжи рассматривают приемные комиссии, которые выносят окончательное решение о допуске кандидатов к вступительным экзаменам. Председателем приемной комиссии является начальник колледжа.
20. Решения приемных комиссий колледжей с указанием срока прибытия кандидатов для сдачи вступительных экзаменов сообщаются в комплектующие органы внутренних дел не позднее 10 дней до начала вступительных экзаменов.
21. Очередной отпуск кандидатам из числа сотрудников органов внутренних дел, военнослужащих внутренних войск, допущенным к вступительным экзаменам на дневное обучение, предоставляется с таким расчетом, чтобы он был полностью ими использован до откомандирования в колледж МВД Республики Казахстан.
Лиц, из числа сотрудников органов внутренних дел, военнослужащих внутренних войск, утвержденных кандидатами для поступления на дневное обучение, запрещается переводить в другие подразделения, перемещать внутри подразделения на другие должности и увольнять по сокращению штатов до окончательного решения вопроса об их поступлении на учебу.
22. Командирование кандидатов для сдачи вступительных экзаменов производится МВД, ДВД, ДВД на транспорте по вызову начальников учебных заведений МВД Республики Казахстан.
23. Кандидаты, из числа сотрудников органов внутренних дел и военнослужащих внутренних войск, поступающие на дневное обучение, перед убытием в учебное заведение на вступительные экзамены сдают в установленном порядке дела по занимаемым должностям, но от этих должностей не освобождаются до зачисления на учебу.
24. Лица рядового и начальствующего состава органов внутренних дел, военнослужащие внутренних войск, поступившие на дневное обучение, обеспечиваются денежным содержанием по 31 августа, а также им выдаются денежные и вещевые аттестаты финансовыми службами.
3. Порядок оформления личных (учебных) дел кандидатов на учебу

25. Күндізгі оқуға үміткерлердің жеке істері Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің белгіленген талаптарына сәйкес ресімделеді. Оқуға (оқытудың күндізгі нысаны) үміткердің жеке ісіне:
- оқуға жіберу туралы рапорты (арызы);
- ішкі істер органының қызметкері, ішкі әскерлердің әскери қызметшілері мен офицерлері үшін оқуға жіберу туралы қорытындылары бар аттестация;
- соңғы оқу және жұмыс орнынан мінездеме;
- оқуға жіберу туралы қорытынды (N 2 қосымша);
- ішкі істер органының кадр аппаратымен расталған білім туралы құжаттың көшірмесі;
- әскери-дәрігерлік комиссияның қорытындысы бар медициналық куәландыру картасы;
- расталған үш фотосуреті (бас киімсіз, күнделікті формада, көлемі 3х4 см, бұрышсыз) қоса тіркеледі.
26. <*>
Ескерту: 26-тармақ алынып тасталды - Ішкі істер министрінің 2004 жылғы 1 желтоқсандағы N 650   бұйрығымен .
27. Күндізгі оқуға ішкі істер органдарының қатардағы және басшы құрам адамдары, ішкі әскерлердің әскери қызметшілері және 25 жасқа дейінгі жалпы орта, кәсіптік бастауыш білімі бар басқа да азаматтар жіберіледі.
Ескерту: 4-тараудың атауы алынып тасталды, 27-тармақ жаңа редакцияда жазылды - Ішкі істер министрінің 2004 жылғы 1 желтоқсандағы N 650   бұйрығымен .
28. Оқуға түсуге келген әйел жынысты адамдардың мекендеу орны туралы мәселені оқу орнының басшылығы жеке тәртіпте шешеді.
5. Сырттай оқуға
Ескерту: 5-тарау (29-31 тармақтар) алынып тасталды - Ішкі істер министрінің 2004 жылғы 1 желтоқсандағы N 650   бұйрығымен .
Қазақстан Республикасы
Ішкісминінің колледждеріне
үміткерлерді іріктеу
ережелеріне 1-қосымша
Ескерту: Қосымша жаңа редакцияда жазылды - Ішкі істер министрінің 2004 жылғы 1 желтоқсандағы N 650   бұйрығымен .
Қазақстан Республикасының Ішкі істер
министрлігі колледждерінің тізбесі
___________________________________________________________________
N |   Оқу орындарының атауы | Оқу мерзімі |    Дайындау саласы
___________________________________________________________________
1. ҚР Ішкісминінің Ақтөбе заң               N 0202002 "Құқық қорғау
колледжі (463000, Ақтөбе                 қызметі" мамандығы
қаласы, 41 - разъезд,                    бойынша кәсіптік орта
Курсанттар тас жолы)                     (заңгерлік) білімі бар
2 жыл      мамандарды әкімшілік-
күндізгі оқыту                           құқықтық мамандану
бойынша дайындау.
2. ҚР Ішкісминінің Семей заң                N 0202002 "Құқық қорғау
колледжі (490026, Семей                  қызметі" мамандығы
қаласы, Қаржаубайұлы                     бойынша кәсіптік орта
көшесі, 245)                  2 жыл      (заңгерлік) білімі бар
мамандарды жедел-
күндізгі оқыту                           іздестіру мамандану
бойынша дайындау.
3. ҚР Ішкісминінің Шымкент                  N 0202002 "Құқық қорғау
заң колледжі (480163,                    қызметі" мамандығы
Шымкент қаласы,                          бойынша кәсіптік орта
Чернышевский көшесі, 139)                (заңгерлік) білімі бар
мамандарды әкімшілік-
күндізгі оқыту                2 жыл      құқықтық мамандану
бойынша дайындау.
___________________________________________________________________
ҚР Ішкіісминінің колледждеріне
үміткерлерді іріктеу мен қабылдау
Ережелеріне N 2 қосымша
"Бекітемін"
___________________________________
(орта және жоғары басшы құрам
___________________________________
лауазымдарына тағайындау құқығы бар
ішкі істер органның бастығы)
199 ____ ж. "___" ________________
____________________________________________________________________
(оқу орнының атауы)
_______________________________________________ оқуға жіберу туралы
(үміткердің аты-жөні, ілік септікте)
Қорытынды

25. На кандидатов на учебу на дневное обучение оформляются личные дела, согласно установленным требованиям МВД Республики Казахстан. К личному делу кандидата на учебу (очная форма обучения) прилагаются: рапорт (заявление) о направлении на учебу, аттестация с выводами о направлении на учебу для сотрудников органов внутренних дел, военнослужащих и офицеров внутренних войск, характеристика с последнего места работы и учебы, заключение о направлении на учебу (приложение N 2), копия документа об образовании, заверенная кадровыми аппаратами органов внутренних дел, карта медицинского освидетельствования с заключением военно-врачебной комиссии, три заверенные фотокарточки (без головного убора, в повседневной форме, размером 3х4 см., без уголка).
26.  (Пункт исключен - приказом Министра внутренних дел РК от 1 декабря 2004 года  N 650 ).
27. На дневное обучение направляются лица рядового и начальствующего состава органов внутренних дел, военнослужащие внутренних войск и другие граждане в возрасте не старше 25 лет, имеющие среднее общее, начальное профессиональное образование.  <*>
Сноска. Пункт 27 в новой редакции - приказом Министра внутренних дел РК от 1 декабря 2004 года  N 650 .
28. Вопрос о месте проживания лиц женского пола, прибывших для поступления на учебу, решается руководством учебного заведения в индивидуальном порядке.
29. На базе среднего, среднего специального образования - сотрудники органов внутренних дел, военнослужащие внутренних войск, имеющие стаж службы в органах внутренних дел и внутренних войсках не менее 3 лет.
30. Лица рядового и начальствующего состава, военнослужащие внутренних войск, в возрасте до 35 лет.
31. Возраст кандидатов, поступающих на учебу, и стаж их службы на соответствующих должностях определяются по состоянию на момент зачисления на учебу.
Приложение 1
к Правилам отбора кандидатов
на учебу в колледжи МВД
Республики Казахстан          <*>
Сноска. Приложение 1 в новой редакции - приказом Министра внутренних дел РК от 1 декабря 2004 года  N 650 .
Перечень
колледжей Министерства внутренних дел Республики Казахстан
Наименование учебных заведений
Срок обучения
Профиль подготовки
1.
Актюбинский      юридический      колледж МВД РК
(463000, г. Актюбинск, 41 - разъезд, Курсантское  шоссе)
очное обучение
2 года
Подготовка специалистов
со средним
профессиональным
(юридическим) образованием по специальности № 0202002 "Правоохранительная деятельность" по административно-правовой специализации.
2.
Семипалатинский юридический колледж МВД  РК (490026, г. Семипалатинск, ул. Каржаубайулы, 245)
очное обучение
2 года
Подготовка специалистов
со средним  профессиональным  (юридическим) образованием по специальности № 0202002
"Правоохранительная
деятельность" по оперативно-розыскной специализации.
3.
Шымкентский юридический колледж  МВД РК
(490026, г.Шымкент,
ул.Чернышевского, 139)
очное обучение
2 года
Подготовка специалистов  со средним  профессиональным
(юридическим) образованием по специальности № 0202002 "Правоохранительная деятельность" по административно-правовой специализации.
Приложение № 2
к Правилам отбора и приема
кандидатов на учебу
в колледжи МВД РК
Утверждаю
_______________________
(начальник органа внутренних
_________________________
дел, пользующийся правом наз-
начения на должность среднего
и старшего начальствующего
состава)
"_____" ______________ 19 г.
Заключение
О направлении на учебу в ______________________________________
(наименование учебного заведения)
_______________________________________________________________
(Ф.И.О кандидата в родительном падеже)

1. Үміткерлерді алдын-ала зерттеудің нәтижелері туралы анықтама __________________________________________________________
(Қазақстан Республикасы Ішкі істер органдарының қатардағы ____________________________________________________________________
және басшы құрам адамдарының қызмет өткеру Ережесіне сәйкес)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________      __________________
(органның бастығы
__________________              _____________     ______________
арнайы атағы)                      (қолы)              (тегі)
19____ ж. "___" ________________
2. Арнайы тексерудің нәтижелері _______________________________
____________________________________________________________________    _______________________         _____________     ________________
(қызметі, арнайы атағы)             (қолы)              (тегі)
19____ ж. "___" ________________
3. Үміткерлердің әскери қызметке (оқуға) жарамдығы туралы
әскери-дәрігерлік комиссияның қорытындысы    ____________________________________________________________________
(үміткерді психофизиологиялық тексеру нәтижелері)
_______________________
(қызметі, арнайы атағы)
19____ ж. "___" ________________
4. Үміткерді зерттеу нәтижелері________________________________
____________________________________________________________________  ____________________________________________________________________
Үміткерді зерттеу нәтижелері бойынша қорытынды    ____________________________________________________________________  ____________________________________________________________________
(оқу орны мен мамандығын көрсете отырып, оқуға жіберу)
_____________________
(үміткерді зерттеген
органның, бөлімшенің
бастығы)
__________________              _____________     ____________
(арнайы атағы)                     (қолы)            (тегі)
19____ ж. "___" ________________
__________________
(кадр аппаратының
бастығы, арнайы
атағы)
19____ ж. "___" __________   _____________     _______________
(қолы)              (тегі)
__________________
(орган бастығының
жетекшілік ететін
қызмет бойынша орынбасары,
арнайы атағы)
19____ ж. "___" __________   _____________     ________________
(қолы)              (тегі)
ҚР Ішкіісминінің колледждеріне
үміткерлерді іріктеу мен қабылдау
Ережелеріне N 3 қосымша
"Бекітемін"
___________________________________
(орта және жоғары басшы құрам
___________________________________
лауазымына тағайындау құқығы бар
ішкі істер органның бастығы)
199 ____ ж. "___" _________________
Қорытынды
____________________________________________________________________                 (атағы, аты-жөні, тегі, лауазымы)    ____________________________________________________________________
19___ж. туылған, 19____ж. орта мектебін, орта арнайы  ____________________________________________________________________
оқу орнын, ЖОО бітірген, N ______ аттестаты (дипломы)   ____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(ішкі істер органындағы қызметтік және қоғамдық қызметін көрсететін ____________________________________________________________________                     мінездеменің қысқаша мазмұны)    ____________________________________________________________________
________________________
(ұсынушы органның атауы)
_______________________________________________
(оқу орнының атауы)
19__ ж. күндізгі (сырттай) оқуға түсу үшін_____________________
_________________________________________________ жолдасты ұсынады.
(тегі, аты, әкесінің аты)
Негіз:_________________________________________________________
(ұсынушы органның)
іріктеу комиссиясының шешімі (қорытындысы).
19 _____ ж. "____" ____________ N ______________
_______________________
(органның бастығы,
арнайы атағы)
19____ ж. "___" __________   _____________     ________________
(қолы)              (тегі)
Қазақстан Республикасы Ішкі
ісминінің колледждеріне
үміткерлерді іріктеу мен
қабылдау Ережелеріне N 4 қосымша
"Бекітемін"
Іріктеу комиссиясының төрағасы                                   ___________________________________
(қызметі, атағы, аты-жөні,
___________________________________
тегі, қолы, датасы)
Іріктеу комиссиясының __________________________________________
(жасақтайтын ішкі істер органның атауы)
Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің
оқу орындарын жасақтау жөніндегі
N ___________ Хаттамасы
____________________________________________________________________
N!Тегі, аты   !Туы!Жұмыс  !Білімі!Ата!ІІО !Оқуға !Мінез!Қай оқу
!жөні        !лға!орны,  !      !ғы !жұ  !кім   !деме !орнына
!            !н  !лауазы !      !   !мыс !ұсынды!     !ұсынылды
!            !жы !мы     !      !   !өті !      !     !
!            !лы !       !      !   !лі  !      !     !
____________________________________________________________________
1!      2     ! 3 !    4  !  5   ! 6 !  7 !  8   ! 9   !     10
____________________________________________________________________
__________________________________________________
Оқыту нысаны  !Тәртіптеме  !Комиссия!Ескерту
!мен көзделді!шешімі  !
__________________________________________________
11       !       12   !   13   !     14
__________________________________________________
Іріктеу комиссиясының хатшысы ___________________

1. Справка о результатах предварительного изучения кандидата
_______________________________________________________________
(в соответствии с Положением о прохождении службы лицами рядово-
_______________________________________________________________
го и начальствующего состава органов внутренних дел Республики
_______________________________________________________________
Казахстан)
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(начальник органа
__________________        ________________          __________
специальное звание)         (подпись)                (фамилия)
"____" _______ 19_ г.
2. Результаты специальной проверки ____________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(должность, специальное
______________________    ____________     _________________
звание)                    (подпись)          (фамилия)
"____" _________ 19_г.
3. Заключение военно-врачебной комиссии о годности кандидата к
военной службе (учебе)_____________________________________
______________________________________________________________
Результаты психофизиологического обследования кандидата______
______________________________________________________________
______________________________________________________________
(должность, специальное
_______________________
звание)
"____" ___________ 19__г.
4. Результаты изучения кандидата______________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
Вывод по результатам изучения кандидата______________________
______________________________________________________________
(направить на учебу с указанием учебного заведения и специаль-
______________________________________________________________
ности)
______________________________
(начальник органа, подраз-
______________________________
деления, изучавшего кандидата)
_______________________      ________________      _____________
(специальное звание)          (подпись)             (фамилия)
"____" ________ 19__г.
_____________________________
(начальник кадрового аппарата
______________________       ________________      _____________
(специальное звание)          (подпись)             (фамилия)
"____" ________ 19__г.
____________________________
(заместитель начальника ор-
____________________________
гана по курируемой службе,
______________________       ________________      _____________
(специальное звание)          (подпись)             (фамилия)
"____" ________ 19__г.
Приложение № 3
к Правилам отбора и приема
кандидатов на учебу
в колледжи МВД РК
Утверждаю
_______________________
(начальник органа внутренних
_________________________
дел, пользующийся правом наз-
начения на должность среднего
и старшего начальствующего
состава)
"_____" ______________ 19 г.
Заключение
На ______________________________________________________________
(звание, фамилия, имя, отчество, должность)
_________________________________________________________________
19 _ года рождения, окончившего__________________________________
(среднюю школу, среднее специальное
__________________________________________________________________
учебное заведение, ВУЗ)
в 19 ___ г., аттестат (диплом) № _________________________________
__________________________________________________________________
(краткое содержание характеристики, отражающей служебную и обще-
__________________________________________________________________
ственную деятельность в органах внутренних дел)
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
____________________________________________________ рекомендует
(наименование рекомендующего органа)
в 19___ г. для поступления на дневное обучение__________
__________________________________________________________________
(наименование учебного заведения)
тов.______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
Основание: решение (заключение) отборочной комиссии_______________
__________________________________________________________________
(рекомендующего органа)
от "____" _____________ 19 ___ г.                    № __________
____________________
(начальник органа,
____________________     ________________       _________________
специальное звание)        (подпись)               (фамилия)
"_____" ______ 19__г.
Приложение № 4
к Правилам отбора и приема
кандидатов на учебу
в колледжи МВД РК
"Утверждаю"
Председатель отборочной
комиссии -
___________________________
(должность, звание, Ф.И.О.)
___________________________
(подпись, дата)
Протокол N
Отборочной комиссии___________________________________________________
(наименование комплектующего органа внутренних дел)
по комплектованию учебных заведений МВД Республики Казахстан
________________________________________________________________________
|№ | Ф.И.О.|Год      |Место     |Образование|Звание|Стаж   |Кем рекомен-
|  |       |рождения |работы,   |           |      |работы |дован на
|  |       |         |должность |           |      |в ОВД  |учебу
|__|_______|_________|__________|___________|______|_______|_____________
|1 |  2    |   3     |   4      |    5      |  6   |  7    |     8
|__|_______|_________|__________|___________|______|_______|_____________
продолжение таблицы
___________________________________________________________________
|Характери-|В какое  |Форма     |Разнарядкой|Решение |Примечание
|стика     |учебное  |обучения  |предусмот- |комиссии|
|          |заведение|          |рен        |        |
|          |рекомен- |          |           |        |
|          |дуется   |          |           |        |
|__________|_________|__________|___________|________|______________
|   9      |    10   |   11     |     12    |   13   |     14
|__________|_________|__________|___________|________|_______________
Секретарь отборочной комиссии