Еркін өзгермелі айырбас бағамы режиміне көшуге байланысты жеке және заңды тұлғалардың екінші деңгейдегі банктердегі теңгелік депозиттерін айырбастауды жүзеге асыру ережелерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 1999 жылғы 5 сәуірдегі N 62 Қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1999 жылғы 6 сәуірде тіркелді. Тіркеу N 727. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 8 тамыздағы № 183 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 08.08.2016 № 183 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ұлттық Банкінің теңгенің айырбас бағамының бұдан былайғы саясаты туралы мәлімдемесін жүзеге асыру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы қаулы етеді:
1. Еркін өзгермелі айырбас бағамы режиміне көшуге байланысты жеке және заңды тұлғалардың екінші деңгейдегі банктердегі теңгелік депозиттерін айырбастауды жүзеге асыру ережелері бекітілсін және Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде тіркелген күннен бастап күшіне енгізілсін.
2. Заң департаменті (Сизова С.И.) Банктік қадағалау департаментімен (Жұмағұлов Б.Қ.) бірлесіп, осы қаулыны және Еркін өзгермелі айырбас бағамы режиміне көшуге байланысты жеке және заңды тұлғалардың екінші деңгейдегі банктердегі теңгелік депозиттерін айырбастауды жүзеге асыру ережелерін тіркеуден өткізсін.
3. Банктік қадағалау департаменті (Жұмағұлов Б.Қ.) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде тіркелген күннен бастап бес күндік мерзімде осы қаулыны және Еркін өзгермелі айырбас бағамы режиміне көшуге байланысты жеке және заңды тұлғалардың екінші деңгейдегі банктердегі теңгелік депозиттерін айырбастауды жүзеге асыру ережелерін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің филиалдарына және екінші деңгейдегі банктерге жіберсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары М.Т. Құдышевке жүктелсін.
Төраға
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
1999 жылғы 5 сәуірдегі
N 62 қаулысымен
бекітілген
Еркін өзгермелі айырбас бағамы режиміне көшуге байланысты жеке және заңды тұлғалардың екінші деңгейдегі банктердегі теңгелік депозиттерін айырбастауды жүзеге асыру
Ережелері
Осы Ережелер Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жасалды және еркін өзгермелі айырбас бағамы режиміне көшуге байланысты жеке және заңды тұлғалардың екінші деңгейдегі банктердегі теңгелік депозиттерін АҚШ долларына айырбастауды (бұдан әрі - айырбастау) жүзеге асыру тәртібін белгілейді.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. 1999 жылғы 29 наурыздағы жағдай бойынша заңды және жеке тұлғалардың"(банк операцияларының"жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын банктер мен ұйымдардан басқасы) екiншi деңгейдегi банктердiң (бұдан әрi - банктер) банктiк есепшоттарындағы теңгемен талап етiлетiн де және мерзiмдi теңгелiк депозиттерi де осы Ережелердiң" 2, 3, 4 және 5-тармақтарында белгiленген шарттарға сай айырбастауға жатады.

Об утверждении Правил конвертации тенговых депозитов физических и юридических лиц в банках второго уровня в связи с переходом к режиму свободно плавающего обменного курса тенге
Постановление Правления Национального банка Республики Казахстан от 5 апреля 1999 года N 62. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 апреля 1999 года N 727. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 8 августа 2016 года № 183
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 08.08.2016 № 183.
В целях реализации заявления Правительства и Национального Банка Республики Казахстан о дальнейшей политике обменного курса тенге Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила конвертации тенговых депозитов физических и юридических лиц в банках второго уровня в связи с переходом к режиму свободно плавающего обменного курса тенге и ввести их в действие со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
2. Юридическому департаменту (Сизова С.И.) совместно с Департаментом банковского надзора (Жумагулов Б.К.) зарегистрировать настоящее постановление и Правила конвертации тенговых депозитов физических и юридических лиц в банках второго уровня в связи с переходом к режиму свободно плавающего обменного курса тенге в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту банковского надзора (Жумагулов Б.К.) в пятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление и Правила конвертации тенговых депозитов физических и юридических лиц в банках второго уровня в связи с переходом к режиму свободно плавающего обменного курса тенге до сведения филиалов Национального Банка Республики Казахстан и банков второго уровня.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Кудышева М.Т.
Председатель
Правила проведения конвертации тенговых депозитов
физических и юридических лиц в банках второго уровня
в связи с переходом к режиму свободно плавающего
обменного курса тенге
Настоящие Правила разработаны в соответствии с законодательством Республики Казахстан и устанавливают порядок проведения конвертации в доллары США тенговых депозитов физических и юридических лиц в банках второго уровня (далее - конвертация) в связи с переходом к режиму свободно плавающего обменного курса.
Глава 1. Общие положения
1. Конвертации подлежат суммы тенговых депозитов, как до востребования, так и срочных, физических и юридических лиц (за исключением банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций), находившиеся по состоянию на 29 марта 1999 года на банковских счетах в банках второго уровня (далее - банки), на условиях, определенных пунктами 2, 3, 4 и 5 настоящих Правил.

Сонымен қатар, егер 1999 жылғы 29 наурыз - 2 сәуiр аралығындағы кезеңде депозитордың банктiк есепшотынан ақша алу және/немесе ақша қосу (есептеу) жүзеге асырылған болса, онда депозитордың банктiк есепшотындағы 1999 жылғы 2 сәуiрдiң"аяғындағы депозит сомасы 1999 жылғы 29 наурыздағы депозит сомасы қалдығының шегiнде айырбастауға жатады.
1999 жылғы 5 сәуiрден бастап өтiнiш берiлген күнге дейiнгi кезеңде депозитордың есепшотынан ақша алған және/немесе ақша қосқан жағдайда, 1999 жылғы 2 сәуiрдiң" аяғындағы қалдық шегiнде, осы Ережелердiң 6-тармағында көзделгендей өтiнiш берген күнгi депозитордың есепшотындағы депозиттiң нақты сомасы айырбастауға жатады, бiрақ 1999 жылғы 29 наурыздағы депозитордың есепшотындағы ақша қалдығынан аспауға тиiс.
Айырбастауға жататын депозит сомасын анықтау мысалдары осы Ережелерге қоса берiлiп отыр (N 3 қосымша).
ЕСКЕРТУ. 1-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 1999.04.12 N 69 қаулысымен.
2. Әрбір депозитор - жеке немесе заңды тұлға теңгелік депозиттің мөлшерін дербес айқындайды, ол осы Ережелердің 3-тармағында көрсетілген бағам бойынша АҚШ долларына айырбасталатын болады және мынадай шектеулер ескеріледі:
1) жеке тұлғалардың теңгелік депозиттері - 29.03.99 жылғы жағдай бойынша банк есепшотындағы ақшасының бүкіл қалдығы шегінде;
2) заңды тұлғалардың теңгелік депозиттері - 29.03.99 жылғы жағдай бойынша банк есепшотындағы ақша қалдығының 30 %-і шегінде.
3. Теңгелік депозиттердің бағамы 1 АҚШ доллары үшін 88 теңге 30 тиын болады.
4. Депозиттің немесе оның бір бөлігінің сыйақы (мүдде) сомасы есептелмеген сомасын айырбастауға болады. Депозиттi қайта ресiмдеу күнiндегi жағдай бойынша есептелген сыйақыны (мүдденi) банк бұрынғы жасалған депозит шартының талаптары бойынша төлейдi.
ЕСКЕРТУ. 4-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 1999.04.12 N 69 қаулысымен.
5. Осы Ережелердің 2, 3 және 4-тармақтарында белгіленген талаптарға сәйкес АҚШ долларына қайта ресімделген депозиттерді заңды тұлғалар 1999 жылғы 5 қазанға дейін және жеке тұлғалар 2000 жылғы 5 қаңтарға дейін алуына болмайды.
Депозитор қайта ресiмделген депозиттiк есепшоттан өз қалауы бойынша ақшаны (барлығын немесе соманың бiр бөлiгiн) мерзiмiнен бұрын алған жағдайда, банк осы Ережелерде белгiленген шарттармен депозиттегi ақшаны АҚШ долларына айырбастамайды.
Сонымен бiрге банк есеп берiлген айдан кейiнгi келесi айдың 4 күнiнен кешiктiрмей ай сайын Ұлттық Банктiң Банктiк қадағалау департаментiне бұзылған шарттардың сомасы және деректемелерi туралы жазбаша түрде хабарлайды.
Депозитордың шотынан ақша алуға құқығы бар үшiншi тұлға оның қайта ресiмделген депозиттiк есепшотынан заңға сәйкес оның келiсiмiнсiз мерзiмiнен бұрын ақша алған жағдайда, айырбастау депозитордың осы есепшотты толықтыру құқығынсыз, қажеттi соманы есептен шығарғаннан кейiн көрсетiлген есепшоттағы ақша қалдығы бойынша жүргiзiледi.
ЕСКЕРТУ. 5-тармақ толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 1999.04.12 N 69; 1999.09.20 N 69 қаулыларымен.

При этом в случае, если в период с 29 марта по 2 апреля 1999 года включительно по банковскому счету депозитора осуществлялось снятие (списание) и/или внесение (зачисление) денег, то конвертации подлежит сумма депозита на конец дня 2 апреля 1999 года в пределах остатка суммы депозита на 29 марта 1999 года на банковском счете депозитора.
В случае снятия (списания) и/или внесения (зачисления) денег на счет депозитора в период с 5 апреля 1999 года до даты подачи Заявления, предусмотренного пунктом 6 настоящих Правил, конвертации подлежит фактическая сумма депозита, находящаяся на счете депозитора на дату подачи заявления, в пределах остатка на конец дня 2 апреля 1999 года, но не более остатка денег на счете депозитора на 29 марта 1999 года.
Примеры определения суммы депозита, подлежащей конвертации, прилагаются к настоящим Правилам (Приложение № 3).
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правления Национального банка РК от 12.04.1999 N 69.
2. Каждый депозитор - физическое или юридическое лицо самостоятельно определяет размер тенгового депозита, который будет конвертирован в доллары США по курсу, указанному в пункте 3 настоящих Правил, с учетом следующих ограничений:
1) тенговые депозиты физических лиц конвертируются в пределах всего остатка денег на банковском счете по состоянию на 29.03.99 года;
2) тенговые депозиты юридических лиц конвертируются в пределах 30% остатка денег на банковском счете по состоянию на 29.03.99 года.
3. Курс конвертации тенговых депозитов составляет 88 тенге 30 тиын за 1 (один) доллар США.
4. Конвертации подлежит сумма депозита или его часть без учета суммы начисленного вознаграждения (интереса). Выплата начисленного по состоянию на дату переоформления депозита вознаграждения (интереса) осуществляется банком на условиях ранее заключенного депозитного договора.
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального банка РК от 12.04.1999 N 69.
5. Депозиты, переоформленные в доллары США в соответствии с условиями, определенными пунктами 2, 3 и 4 настоящих Правил, не подлежат изъятию юридическими лицами до 5 октября 1999 года и физическими лицами до 5 января 2000 года.
В случае досрочного изъятия депозитором по собственной инициативе денег (всей или частичной суммы) со счета переоформленного депозита конвертация депозита в доллары США на условиях, определенных настоящими Правилами, банком не производится.
При этом, банк ежемесячно не позднее 4 числа месяца, следующего за отчетным в письменном виде уведомляет Департамент банковского надзора Национального Банка о суммах и реквизитах расторгнутых договоров.
В случае досрочного изъятия денег со счета переоформленного депозита третьими лицами, имеющими право изымать деньги со счета депозитора без его согласия в соответствии с законодательством, конвертация производится по остатку денег на указанном счете после списания требуемой суммы без права довнесения депозитором денег на данный счет.
Сноска. Пункт 5 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Национального банка РК от 12.04.1999 N 69; от 20.09.1999 N 294.

5-1. Банктiң клиенттермен теңгенiң еркiн өзгермелi айырбас бағамы режимiне көшкенге дейiн валюта баламасымен белгiленiп жасалған теңгедегi депозиттерi айырбастауға жатпайды.
ЕСКЕРТУ. 5-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 1999.09.20 N 69 қаулысымен.
2-тарау. Айырбастауды жүзеге асыру тәртібі
6. Айырбастау үшін депозиторлар 1999 жылдың 30 сәуіріне дейінгі мерзімде банкке осы Ережелерде белгіленген нысан бойынша (N 1, 2 қосымша) үш дана етіп жазбаша өтініш береді.
7. Әрбір депозит бойынша (депозиттің бүкіл сомасына немесе бір бөлігіне) жеке өтініш ресімделеді. Өтінішке банктің қабылдап алғаны туралы белгісі болғанда ғана ол қабылданды және жарамды деп саналады.
8. Депозитор орнында жоқ болғандықтан (іссапарға кеткендіктен), уақытша пайдалана алмайтындықтан, сырқаттанып немесе мүгедек болып қалғандықтан тиісті өтінішті ресімдеу және беру мүмкін болмаған жағдайда осы өтінішті депозитордың сенімді адамы заңда белгіленген тәртіппен ресімдеуіне болады.
Депозиторлар - жеке тұлғалар өтiнiш беру мерзiмiн өткiзiп алған жағдайда Ұлттық Банк жеке тұлғаның депозиттi қайта ресiмдеу туралы өтiнiмiн (өтiнiшiн) қарауға құқылы.
Депозиттерiн қайта ресiмдеу туралы өтiнiш беру мерзiмiн дәлелдi себептермен өткiзiп алған жеке тұлғалардың өтiнiштерiн қарау үшiн Ұлттық Банк арнайы комиссия құрады.
ЕСКЕРТУ. 8-тармақ өзгертілді, толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 1999.09.20 N 69 қаулысымен.
8-1 Өтiнiш беру мерзiмiн өткiзiп алған жеке тұлға 1999 жылғы 15 қазанға дейiнгi мерзiмде осы Ережелерге қоса берiлiп отырған нысан бойынша өтiнiмдi (өтiнiштi) (N 4 қосымша) салым орналастырылған жердегi банкке немесе оның филиалына беруге тиiс, банк оны бұдан кейiн Ұлттық Банкке жiберетiн болады. Өтiнiш беру мерзiмiн өткiзiп алған жеке тұлға сондай-ақ өтiнiмдi (өтiнiштi) Ұлттық Банктiң филиалына бере алады.
Өтiнiмде (өтiнiште) қайта ресiмдеуге өтiнiш беру мерзiмiн өткiзiп алу себебi (iссапар, сырқаттану және т.б.) толық көрсетiлуi тиiс және оны растайтын құжаттар болса, ол қоса берiлуi тиiс. Егер теңге депозитi бiрнешеу болса, онда жеке тұлға өтiнiмде (өтiнiште) әр депозит жөнiндегi мәлiметтердi жеке көрсетуге тиiс."
Банк немесе оның филиалы өтiнiм (өтiнiш) келiп түскен күннен бастап екi күннен аспайтын мерзiмде өтiнiмдi (өтiнiштi) қарау үшiн Ұлттық Банкке жiберуге тиiс.
Ұлттық Банк өтiнiмдi (өтiнiштi) қарау нәтижелерi туралы Ұлттық Банктiң шешiмiн өтiнiш берушiге және депозитордың салымы салынған жердегi банкке немес оның филиалына жiбередi.
Ұлттық Банк оң шешiм қабылдаған жағдайда, банк осы Ережелерде белгiленген тәртiпке сәйкес депозиттi қайта ресiмдейтiн болады.
ЕСКЕРТУ. 8-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 1999.09.20 N 69 қаулысымен.

5-1. Конвертации не подлежат депозиты в тенге с фиксацией валютного эквивалента, заключенные банком с клиентами до перехода к режиму свободноплавающего обменного курса тенге.
Сноска. Правила дополнены пунктом 5-1 в соответствии с постановлением Правления Национального банка РК от 20.09.1999 N 294.
Глава 2. Порядок осуществления конвертации
6. Для конвертации депозиторы представляют в банк в срок до 30 апреля 1999 года письменное заявление в трех экземплярах по форме, установленной настоящими Правилами (приложение N 1, 2).
7. По каждому депозиту (на всю сумму или часть депозита) представляется отдельное заявление. Заявление считается принятым и действительным при наличии на нем отметки банка о принятии.
8. В случае невозможности оформления и представления соответствующего заявления депозитором по причине его отсутствия (командировка), временной недееспособности, болезни или инвалидности указанное заявление может быть оформлено доверенным лицом депозитора в установленном законом порядке.
В случае пропуска срока подачи заявления депозиторами-физическими лицами Национальный Банк вправе рассмотреть обращение (заявление) физического лица о переоформлении депозита.
Для рассмотрения обращений (заявлений) о переоформлении депозитов физических лиц, пропустивших сроки их подачи по уважительным причинам, Национальным Банком создается специальная Комиссия.
Сноска. Пункт 8 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального банка РК от 20.09.1999 N 294.
8-1. Физическое лицо, пропустившее срок подачи заявлений, в срок до 15 октября 1999 года включительно, должно представить в банк или его филиал по месту размещения вклада обращение (заявление) по форме, приложенной к настоящим Правилам (приложение № 4), для дальнейшего его направления банком в Национальный Банк. Физическое лицо, пропустившее срок подачи заявлений, может также подать обращение (заявление) в филиал Национального Банка.
Обращение (заявление) должно содержать подробное изложение причин пропуска срока подачи заявлений на переоформление (командировка, болезнь и так далее) и, при наличии, к нему должны быть приложены подтверждающие документы. В случае, если тенговых депозитов несколько, физическим лицом в обращении (заявлении) должны быть указаны сведения отдельно по каждому депозиту.
Обращения (заявления) должны направляться банком или его филиалом для рассмотрения в Национальный Банк в срок не более двух дней со дня поступления обращений (заявлений).
Решение Национального Банка о результатах рассмотрения обращения (заявления) направляется Национальным Банком заявителю и банку либо его филиалу по месту нахождения вклада депозитора.
В случае принятия Национальным Банком положительного решения, банком осуществляется переоформление депозита в соответствии с порядком, определенным настоящими Правилами.
Сноска. Правила дополнены пунктом 8-1 в соответствии с постановлением Правления Национального банка РК от 20.09.1999 N 294.

9. Қайта ресімделген депозит бойынша сыйақы (мүдде) ставкасы банк пен депозитор (салымшы) арасында жасалған шартта (қосымша келісімде) белгіленген тәртіппен айқындалады. Бұл орайда депозит шартына (қосымша келісімге) өтініш түскен күннен бастап жеті күн ішінде қол қойылуға тиіс. Депозит шартына (қосымша келісімге) қол қойылған күннен бастап депозит АҚШ долларына қайта ресімделді деп саналады.
ЕСКЕРТУ. 9-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 1999.04.12 N 69 қаулысымен.
10. Банк теңгелік депозит сомасын әрбір қайта ресімделген депозиттік шарт (қосымша келісім) бойынша жаңадан ашылған арнайы баланс есепшотында ескереді.
ЕСКЕРТУ. 10-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 1999.04.12 N 69 қаулысымен.
11. Банктер 1999 жылғы 10 мамырға дейінгі мерзімде Ұлттық Банкке өтініш берген депозиторлардың тізімін депозиттердің сомасын көрсетіп және барлық өтініштердің түпнұсқасының бір данасын қоса беруге міндетті.
Өтiнiш беру мерзiмiн өткiзiп алған және өздерiне белгіленген мерзiмде өтiнiм (өтiнiш) берген, ол бойынша Ұлттық Банктiң оң шешiмi шығарылған депозиторлардың тiзiлiмiн банктер Ұлттық Банкке 1999 жылғы 21 қазанға дейiнгi мерзiмде беруге тиiс. Мұндай депозиторлар тiзiлiмiнде сондай-ақ депозит сомасы және өтiнiмнiң (өтiнiштiң) бiр данасы болуға тиiс.
ЕСКЕРТУ. 11-тармақ толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 1999.09.20 N 69 қаулысымен.
12. Ұлттық Банк 1999 жылғы 10 маусымға дейiнгі мерзімде банктерден алынған ақпаратты біріктіреді және әр банкпен форвардтық мәмілелер талаптарына сай заңды тұлғалардың қайта ресімделген депозиттерінің сомасы бойынша валютаға айналдырудың күнін 1999 жылғы 5 қазан деп белгілеп және жеке тұлғалардың қайта ресімделген депозиттерінің сомасы бойынша 2000 жылғы 5 қаңтар деп белгілеп, 1 (бір) АҚШ доллары үшін 88 теңге 30 тиын бағамымен АҚШ долларын сату туралы шарт жасайды.
Ұлттық Банк өтiнiш беру мерзiмiн өткiзiп алған депозиторлар жөнiнде банктерден алынған ақпаратты 1999 жылғы 21 қазанға дейiнгi мерзiмде жинақтайды және осы Ережелерде белгiленген валюталау күндерiне сәйкес заңды және жеке тұлғалардың қайта ресiмделген депозиттерiнiң сомасы бойынша форвард мәмiлесiнiң шарттарымен АҚШ долларын сату туралы банкпен бұрынғы жасалған шартқа тиiстi өзгерiстер мен толықтырулар енгiзедi.
ЕСКЕРТУ. 12-тармақ өзгертілді, толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 1999.09.20 N 69 қаулысымен.
13. Осы Ережелердің 5-тармағында белгіленген мерзім аяқталған соң банк Ұлттық Банкке теңгені жеке және заңды тұлғалардың осы Ережелерге сәйкес қайта ресімделген депозиттерінің жалпы сомасы шегінде айырбастап беру үшін аударуға құқылы.
Сонымен бірге банктің Ұлттық Банктен валютаға айналдырудың көрсетілген күні аяқталған соң белгіленген баға бойынша, бірақ қайта ресімделген депозиттер шегінде АҚШ долларын сатып алуға құқығы бар.

9. Ставка вознаграждения (интереса) по переоформленному депозиту устанавливается в договоре (дополнительном соглашении), заключаемом между банком и депозитором (вкладчиком) в установленном порядке. При этом депозитный договор (дополнительное соглашение) должен быть подписан в течение семи дней со дня поступления заявления. Депозит считается переоформленным в доллары США со дня подписания депозитного договора (дополнительного соглашения).
Сноска. Пункт 9 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального банка РК от 12.04.1999 N 69.
10. Банк учитывает сумму тенгового депозита по каждому переоформленному депозитному договору (дополнительному соглашению) на вновь открытом специальном балансовом счете.
Сноска. Пункт 10 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального банка РК от 12.04.1999 N 69.
11. Банки обязаны в срок до 10 мая 1999 года представить в Национальный Банк реестр депозиторов, представивших заявления, с указанием суммы депозитов и приложением одного экземпляра оригинала всех заявлений.
Реестр депозиторов, пропустивших срок подачи заявлений, и представивших обращения (заявления) в установленный для них Правилами срок, по которым вынесено положительное решение Национального Банка, должен быть представлен банками в Национальный Банк в срок до 21 октября 1999 года. Реестр данных депозиторов также должен содержать суммы депозитов и один экземпляр обращения (заявления).
Сноска. Пункт 11 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального банка РК от 20.09.1999 N 294.
12. Национальный Банк в срок до 10 июня 1999 года сводит полученную от банков информацию и заключает с каждым банком договор о продаже долларов США на условиях форвардной сделки с датой валютирования 5 октября 1999 года по сумме переоформленных депозитов юридических лиц и 5 января 2000 года - по сумме переоформленных депозитов физических лиц по курсу 88 тенге 30 тиын за 1 (один) доллар США.
Информацию, полученную от банков по депозиторам, пропустившим срок подачи заявлений, Национальный Банк сводит в срок до 27 октября 1999 года и вносит соответствующие изменения и дополнения в ранее заключенный с банком договор о продаже долларов США на условиях форвардной сделки с установленными настоящими Правилами датами валютирования по суммам переоформленных депозитов юридических и физических лиц.
Сноска. Пункт 12 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального банка РК от 20.09.1999 N 294.
13. По истечении сроков, установленных пунктом 5 настоящих Правил, банк вправе перечислить в Национальный Банк тенге в пределах общей суммы депозитов физических и юридических лиц, переоформленных согласно настоящим Правилам, для их последующей конвертации.
При этом, банк имеет право покупать у Национального Банка доллары США по установленному курсу по истечении указанных дат валютирования, но в пределах сумм переоформленных депозитов.

14. Ұлттық Банк теңгемен банк аударған соманы алған соң оны осы Ережелердің 3-тармағында белгіленген бағам бойынша айырбастайды да, банктің корреспонденттік есепшотына тиісті соманы АҚШ долларымен аударады.
15. Банк заңды және жеке тұлғалардың депозиттерін өтеуді депозиттік шартта және/немесе қосымша келісімде белгіленген мерзімде жүзеге асырады.
ЕСКЕРТУ. 15-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 1999.04.12 N 69 қаулысымен.
15-1. Жекелеген банктер үшiн Ұлттық Банктiң арнайы қаулысымен депозиторлардың банкке айырбастау өтiнiштерiн беруi, депозиторлармен депозит шарттарын ресiмдеуi және банктiң Ұлттық Банкке депозиторлар тiзiлiмiн беруi жөнiнде басқа мерзiм белгiленуi мүмкiн.
ЕСКЕРТУ. 15-1 тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 1999.09.20 N 69 қаулысымен.
2-1-тарау. Теңгенiң еркiн өзгермелi айырбас бағамы режимiне көшуге байланысты жеке және заңды тұлғалардың теңге депозиттерiн айырбастауға байланысты бухгалтерлiк есепте банк операцияларын көрсету тәртiбi
15-2. Банк теңге депозиттерiн АҚШ долларына қайта ресiмдеген кезде депозитордан алған өтiнiш негiзiнде онымен Еркiн өзгермелi айырбас бағамы режимiне көшуге байланысты жеке және заңды тұлғалардың екiншi деңгейдегi банктердегi теңгелiк депозиттерiн айырбастауды жүзеге асыру ережелерiнiң (бұдан әрi - Ережелер) 5-тармағында белгiленген ең аз мерзiм iшiнде банктегi теңге депозитi (немесе оның бөлiгi) сақталған жағдайда оның айырбасталуы көзделген жаңа депозит шартын немесе қосымша келiсiм жасайды. Сонымен қатар банк депозиттегi қалған ақшаны депозит шартына сәйкес арнайы ашылған 2222 "Клиенттердiң арнайы депозит есепшоты" баланстық есепшотына аударады және мынадай бухгалтерлiк жазбалар жасайды:
Дт 2200 "Клиенттер алдындағы мiндеттемелер"
Кт 2222 "Клиенттердiң арнайы депозит есепшоты" (заңды тұлғаға немесе жеке тұлғаға бөлек жеке есепшот ашылады)
15-3. Ережелердiң 9-тармағына сәйкес жаңа депозит шартына (қосымша келiсiмге) депозитордан тиiстi өтiнiш түскен күннен бастап жетi күннiң iшiнде қол қойылуға тиiс. Депозит шартына қол қойылғаннан кейiн банк теңге бағамы өзгерген сайын немесе айына кем дегенде бiр рет (әр айдың соңғы жұмыс күнiнен кешiктiрмей) қайта ресiмделген депозиттер бойынша өз мiндеттемелерiн қайта бағалауға және мынадай бухгалтерлiк жазбалар жасауға құқылы:
Дт 1880 "Қаржы фьючерстерi бойынша дебиторлар"
(Банктiң Ұлттық Банкке талаптарын есепке алу үшiн бөлек жеке есепшот ашылады)
Кт 2222 "Клиенттердiң арнайы депозит есепшоты"

14. Национальный Банк, получив перечисленную банком сумму в тенге и проконвертировав ее по курсу, определенному пунктом 3 настоящих Правил, перечисляет на корреспондентский счет банка соответствующую сумму в долларах США.
15. Погашение депозитов юридическим и физическим лицам осуществляется банком в сроки, определенные депозитным договором и/или дополнительным соглашением.
Сноска. Пункт 15 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального банка РК от 12.04.1999 N 69.
15-1. Для отдельных банков специальным постановлением Правления Национального Банка могут быть установлены иные сроки представления в банк депозиторами заявлений на конвертацию, оформления депозитных договоров с депозиторами и представления банком в Национальный Банк реестра депозиторов.
Сноска. Правила дополнены пунктом 15-1 в соответствии с постановлением Правления Национального банка РК от 20.09.1999 N 294.
Глава 2-1. Порядок отражения в бухгалтерском учете операций
банков, связанных с проведением конвертации тенговых депозитов
физических и юридических лиц в связи с переходом к режиму
свободноплавающего обменного курса тенге
Сноска. Правила дополнены главой 2-1 в соответствии с постановлением Правления Национального банка РК от 20.09.1999 N 294.
15-2. При переоформлении тенгового депозита в доллары США банк на основании полученного заявления от депозитора заключает с ним новый депозитный договор или дополнительное соглашение, в котором предусматривается конвертация имеющегося в банке тенгового депозита (или его части) при условии его сохранения в течение минимального срока, установленного пунктом 5 Правил проведения конвертации тенговых депозитов физических и юридических лиц в банках второго уровня в связи с переходом к режиму свободноплавающего обменного курса тенге (далее - Правила). При этом, банк осуществляет перевод остатков депозитов после заключения соответствующего депозитного договора на специально открытый балансовый счет 2222 "Специальные депозитные счета клиентов" и осуществляет следующую бухгалтерскую запись:
Дт 2200 "Обязательства перед клиентами"
Кт 2222 "Специальные депозитные счета клиентов" (с открытием отдельного лицевого счета юридическому лицу или физическому лицу)
15-3. В соответствии с пунктом 9 Правил новый депозитный договор (дополнительное соглашение) должен быть подписан в течение семи дней со дня поступления соответствующего заявления от депозитора. После подписания депозитного договора банк вправе при каждом изменении курса или не реже одного раза в месяц (не позднее последнего рабочего дня каждого месяца) производить переоценку своих обязательств по переоформленным депозитам и отражать в учете следующей бухгалтерской записью:
Дт 1880 "Дебиторы по финансовым фьючерсам" (с открытием отдельного лицевого счета для учета требований банка к Национальному Банку)
Кт 2222 "Специальные депозитные счета клиентов"

15-4. Ережелердiң 12-тармағына сәйкес банк пен Ұлттық Банктiң арасында жасалған шарт 7339 "Әртүрлi құндылықтар мен құжаттар" меморандум есепшотында ескерiледi.
Кiрiс 7339 "Әртүрлi құндылықтар мен құжаттар"
15-5. Қайта ресiмделген депозит бойынша сыйақы (мүдде) жасалған депозит шартындағы талаптарға сәйкес депозитке валютамен бағам бойынша есептеу күнiне бағдарланғандай (есептелгендей) келiсiлген сыйақы (мүдде) ставкасы бойынша ай сайын есептеледi. Сонымен қатар мынадай бухгалтерлiк жазбалар жасалады:
Дт 5215 "Клиенттердiң қысқа мерзiмдi депозиттерi бойынша сыйақы (мүдде) төлеуге байланысты шығыстар"
Кт 2720 "Клиенттердiң депозиттерi бойынша есептелген шығыстар"
Сонымен қатар егер депозит шартында есептелген сыйақыны (мүдденi) ай сайын төлеу көзделген болса, онда оны төлеген кезде банк мынадай бухгалтерлiк жазбалар жасайды:
Дт 2720 "Клиенттердiң депозиттерi бойынша есептелген шығыстар"
Кт 1001, 1050, 2200 "Кассадағы қолма-қол ақша"
"Корреспонденттiк есепшоттар, "Клиенттер алдындағы мiндеттемелер"
15-6. Банк қайта ресiмделген депозит бойынша ай сайын сыйақы (мүдде) есептеудi және қайта бағалауды Ережелерде көзделгендей клиентердiң депозиттерiн өтеу мерзiмi жеткенге дейiн жоғарыда көрсетiлген тәртiппен жүргiзiп отырады.
15-7. Ережелерде көзделгендей клиенттердiң депозиттерiн өтеу мерзiмi жеткен кезде банк теңгедегi соманы АҚШ долларына айырбастау үшiн 1 АҚШ долларына 88,3 теңге бағамымен Ұлттық Банкке аударады. Сонымен қатар мынадай бухгалтерлiк жазбалар жасалады:
Дт 1860 "Басқа дебиторлар"
Кт 1051 "Банктiң Қазақстан Республикасының Ұлттық
Банкiндегi корреспонденттiк есепшоты"
15-8. Банктiң корреспонденттiк есепшотына түскен АҚШ доллары есепте мынадай бухгалтерлiк жазбалар арқылы көрсетiледi:
Дт 1052 "Банктiң басқа банктердегi корреспонденттiк
есепшоттары"
Кт 2203 "Клиенттердiң ағымдағы есепшоттары"
сонымен бiр уақытта
Дт 2222 "Клиенттердің арнайы депозит есепшоттары"
депозиттер сомасына
Кт 1860 "Басқа дебиторлар" ҚРҰБ-не аударылған
сомаға
Кт 1880 "Қаржы фьючерстерi бойынша дебиторлар"
қайта бағалау сомасына
Сонымен бiр уақытта 7339 "Әртүрлi құндылықтар мен құжаттар" шығысы жүзеге асырылады.
15-9. Депозитор қайта ресiмделген депозиттен өз қалауымен ақша (бәрiн немесе соманың бiр бөлiгiн) алған жағдайда банк АҚШ долларымен депозиттi Ережелерде белгiленген талаптармен жүргiзбейдi. Сонымен қатар банк тиiстi баланстық есепшот бойынша бұрын өзi жүргiзген барлық бухгалтерлiк жазбаларын түзетiп қайта жазады (сторно) және 7339 "Әртүрлi құндылықтар мен құжаттар" меморандум есепшотының шығысын жүзеге асырады.

15-4. Договор, заключенный между банком и Национальным Банком в соответствии с пунктом 12 Правил, учитывается на счете меморандума 7339 "Разные ценности и документы".
Приход 7339 "Разные ценности и документы"
15-5. Вознаграждение (интерес) по переоформленному депозиту ежемесячно начисляется в соответствии с условиями заключенного депозитного договора по оговоренной ставке вознаграждения (интереса), ориентированной (рассчитанной) как на депозит в валюте по курсу на дату начисления. При этом осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 5215 "Расходы, связанные с выплатой вознаграждения (интереса) по краткосрочным депозитам клиентов"
Кт 2720 "Начисленные расходы по депозитам клиентов"
При этом, если депозитным договором предусмотрена ежемесячная выплата начисленного вознаграждения (интереса) по депозиту, то при его выплате банком осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 2720 "Начисленные расходы по депозитам клиентов"
Кт 1001, 1050, 2200 "Наличность в кассе", "Корреспондентские счета",
"Обязательства перед клиентами"
15-6. Ежемесячное начисление вознаграждения (интереса) по переоформленным депозитам и их переоценка проводятся банком в порядке, указанном выше, до наступления сроков погашения депозитов клиентов, предусмотренных Правилами.
15-7. При наступлении сроков погашения депозитов клиентов, предусмотренных Правилами, банк перечисляет в Национальный Банк сумму в тенге для ее конвертации в доллары США по курсу 88,3 тенге за 1 доллар США. При этом осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 1860 "Прочие дебиторы"
Кт 1051 "Корреспондентский счет банка в Национальном Банке Республики Казахстан"
15-8. Поступившие на корреспондентский счет банка доллары США отражаются в учете следующими бухгалтерскими записями:
Дт 1052 "Корреспондентские счета банка в других банках"
Кт 2203 "Текущие счета клиентов"
одновременно
Дт 2222 "Специальные депозитные счета на сумму депозитов клиентов"
Кт 1860 "Прочие дебиторы" на сумму, перечисленную
в НБРК
Кт 1880 "Дебиторы по финансовым фьючерсам" на сумму переоценки
Одновременно осуществляется расход 7339 "Разные ценности и документы"
15-9. В случае досрочного изъятия депозитором по собственной инициативе денег (всей или частичной суммы) со счета переоформленного депозита, конвертация депозита в доллары США на условиях, определенными Правилами, банком не производится. При этом банк осуществляет сторно всех совершенных им ранее бухгалтерских записей по соответствующим балансовым счетам и расход счета меморандума 7339 "Разные ценности и документы".

15-10. Депозитордың есепшотынан оның келiсiмiнсiз заңға сәйкес ақша алуға құқығы бар үшiншi тұлға қайта ресiмделген есепшоттан мерзiмiнен бұрын ақша алған жағдайда, депозитордың осы есепшотқа толықтырып ақша салу құқығынсыз-ақ талап етiлген соманы есептен шығарғаннан кейiн көрсетiлген есепшоттағы ақша қалдығы бойынша айырбасталады.
1) Депозитордың есепшотынан оның келiсiмiнсiз заңға сәйкес ақша алуға құқығы бар салық қызметiнiң органы немесе басқа орган қайта ресiмделген депозит есепшотына инкассо өкiмiн шығарған кезде, банк салық заңдарына сәйкес инкассо өкiмiнде көрсетiлген соманы 1880 "Қаржы фьючерстерi бойынша дебиторлар" б/есепшотына есептелетiн депозитор қаражаты және банк қаражаты есебiнен есептен шығаратын болады. Сонымен қатар мынадай бухгалтерлiк жазбалар жасалады:
Дт 2222 "Клиенттердiң арнайы депозит есепшоттары"
Кт 1050 "Коррреспонденттiк есепшоттар"
Сонымен бір уақытта 7339 "Әртүрлі құндылықтар және құжаттар" кірісі жүзеге асырылады.
2) Банк қайта, ресімделген депозит есепшотынан қаражатты есептен шығарғаннан кейін Ұлттық Банкке 1880 "Қаржы фьючерстері бойынша дебиторлар" б/есепшоты шегінде банк төлеген соманың есептен шығарылғанын растайтын құжат береді. Корреспонденттік есепшотқа тиісті сома түскен жағдайда банк мынадай бухгалтерлік жазбалар жасайды:
Дт 1050 "Корреспонденттік есепшоттар"
Кт 1880 "Қаржы фьючерстері бойынша дебиторлар"
3) Банк ай сайын сыйақы (мүдде) есептеуді, сондай-ақ қайта ресімделген депозитті қайта бағалауды мұндай жағдайда Ережелерде көзделген клиент депозиттерін өтеу мерзімдері жеткенге дейін жоғарыда көрсетілген тәртіппен есептен шығарғаннан кейінгі ақша қалдығы бойынша жүргізеді.
ЕСКЕРТУ. 2-1 тараумен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 1999.09.20 N 69 қаулысымен.
3-тарау. Қорытынды ережелер
16. Банктер мен депозиторлардың айырбастауды жүзеге асыру мәселелері жөніндегі іс-қимылын үйлестіру мақсатында банктердің банк басқармасы төрағасының орынбасары бастаған байланыс жасау топтарын жасақтап, екі күндік мерзімде Ұлттық Банкке олардың мүшелері туралы лауазымдары мен телефон номелерін көрсете отырып хабарлауы қажет.
17. Осы Ережелермен реттелмеген мәселелер Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарының нормаларына сәйкес шешіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің
Төрағасы
N 1 қосымша
__________________________
__________________________
(ұлттық валютамен депозит
орналастырылған банктің немесе
оның филиалының толық атауы)
Азамат(ша) _______________
__________________________
(депозит иесінің аты-жөні)
Жеке куәлігі N ___________
немесе паспорт сериясы ___
N ________________________
СТН ______________________
Ескерту. 1-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2007.07.20 N 76 (қолданысқа 2010.08.13 бастап енгізіледі, 2-т. қараңыз); 2010.08.20 N 76 (қолданысқа 2010.08.13 бастап енгізіледі, 2-т. қараңыз) қаулыларымен.
Өтініш

15-10. В случае досрочного изъятия денег со счета переоформленного депозита третьими лицами, имеющими право изымать деньги со счета депозитора без его согласия в соответствии с законодательством, конвертация производится по остатку денег на указанном счете после списания требуемой суммы без права довнесения депозитором денег на данный счет.
1) При выставлении к счету переоформленного депозита инкассового распоряжения органами налоговой службы или другими органами, имеющими право изымать деньги со счета депозитора без его согласия в соответствии с законодательством, банк в соответствии с налоговым законодательством осуществляет списание суммы, указанной в инкассовом распоряжении, за счет средств депозитора и средств банка, учитываемых на б/счете 1880 "Дебиторы по финансовым фьючерсам". При этом осуществляются следующие бухгалтерские записи:
Дт 2222 "Специальные депозитные счета клиентов" Кт 1050 "Корреспондентские счета"
Одновременно, осуществляется расход 7339 "Разные ценности и документы"
2) После списания средств со счета переоформленного депозита банк предоставляет в Национальный Банк документы, подтверждающие списание сумм, оплаченных банком в пределах б/счета 1880 "Дебиторы по финансовым фьючерсам". В случае поступления на корреспондентский счет соответствующей суммы, банком осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 1050 "Корреспондентские счета"
Кт 1880 "Дебиторы по финансовым фьючерсам"
3) Ежемесячное начисление вознаграждения (интереса), а также переоценка переоформленного депозита в данном случае производится банком по остатку денег, оставшемуся после списания, в порядке, указанном выше, до наступления сроков погашения депозитов клиентов, предусмотренных Правилами.
Глава 3. Заключительные положения
16. В целях координации действий банков и депозиторов по вопросам осуществления конвертации банкам необходимо сформировать контактные группы во главе с заместителем Председателя Правления банка и в двухдневный срок сообщить в Национальный Банк об их членах с указанием должностей и номеров телефонов.
17. Вопросы, не урегулированные настоящими Правилами, разрешаются в соответствии с нормами действующего законодательства Республики Казахстан.
Приложение N 1
_____________________________________
_____________________________________
(полное наименование банка или его
филиала, в котором размещен депозит
в национальной валюте)
От г-на (г-жи) _________________________
________________________________________,
(фамилия, имя, отчество владельца депозита)
Удостоверение личности N _______________
или паспорт серия ____ N________________
РНН ____________________________________
Сноска. Приложение 1 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка РК от 20.07.2007 N 76 (вводится в действие с 13.08.2010); от 20.08.2010 № 76 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
ЗАЯВЛЕНИЕ

Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Еркін өзгермелі айырбас бағамы режиміне көшуге байланысты жеке және заңды тұлғалардың екінші деңгейдегі банктердегі теңгелік депозиттерін айырбастауды жүзеге асыру ережелерін бекіту туралы" 1999 жылғы 5 сәуірдегі N 62 қаулысына сәйкес 1999 жылдың 29 наурызындағы жағдай бойынша ________ АҚШ долларын құрайтын, 1 АҚШ доллары үшін 88 теңге 30 тиын бағамы бойынша ____ мөлшеріндегі теңгені АҚШ долларындағы депозитке есептелінген сыйақыны (мүддені) қоспай, N _______ теңгелік банктік есепшоттағы депозит сомасын (теңгелік депозитті) қайта ресімдеуді сұраймын.
Өз кезегімде, 2000 жылдың 5 қаңтарына дейін осы депозитті алмауды міндетіме аламын.
Жоғарыда көрсетілген ақпарат туралы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне банктік құпияны сақтау талаптарына сай беруге қарсылығым жоқ.
Өтінім беруші ______________ Банктің белгісі:
бақылаушы __________________
орындаушы __________________
Өтініш берілген күн ________ Күні _______________________
Банктің немесе филиалдың мөрі
N 2 қосымша
__________________________
(ұлттық валютамен депозит
салынған банктің немесе
оның филиалының толық атауы)
__________________________
__________________________
(депозит иесі - заңды
тұлғаның толық атауы)
Заңды мекен-жайы: ________
__________________________
1999 жылғы "__"____ N ____
мемлекеттік тіркеу туралы
куәлік
СТН ______________________
Ескерту. 2-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2007.07.20 N 76 (қолданысқа 2010.08.13 бастап енгізіледі, 2-т. қараңыз); 2010.08.20 N 76 (қолданысқа 2010.08.13 бастап енгізіледі, 2-т. қараңыз) қаулыларымен.
Өтініш
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Еркін өзгермелі айырбас бағамы режиміне көшуге байланысты жеке және заңды тұлғалардың екінші деңгейдегі банктердегі теңгелік депозиттерін айырбастауды жүзеге асыру ережелерін бекіту туралы" 1999 жылғы 5 сәуірдегі N 62 қаулысына сәйкес 1999 жылғы 29 наурыздағы жағдай бойынша ________ АҚШ долларын құрайтын, 1 АҚШ доллары үшін 88 теңге 30 тиын бағамы бойынша ____ мөлшердегі теңгені АҚШ долларындағы депозитке есептелген сыйақыны (мүддені) қоспай, N _______ теңгелік банктік есепшоттағы _____ (теңге депозиті) депозит сомасынан %-ті (30 %-тен аспайтын) қайта ресімдеуді өтінеміз.
Өз кезегімізде, осы депозитті 1999 жылғы 5 қазанға дейін алмауға міндеттенеміз.
Жоғарыда көрсетілген ақпаратты туралы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне банктік құпиялылықты сақтау талаптарына сай беруге қарсылығымыз жоқ.
Өтініш иесінің бірінші басшысының қолы __________ М.О.
Бас бухгалтердің қолы ___________________________
Өтініш берілген күн _____________________________
Банктің белгісі:
бақылаушы _______________________________________
орындаушы _______________________________________
күні ____________________________________________
Банктің немесе филиалдың мөрі
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi

В соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан "Об утверждении Правил проведения конвертации тенговых депозитов физических и юридических лиц в банках второго уровня в связи с переходом к режиму свободно плавающего обменного курса тенге" N 62 от 5 апреля 1999 года прошу переоформить сумму депозита на тенговом банковском счете N__________________ (тенговый депозит), без включения начисленного вознаграждения (интереса), по состоянию на 29 марта 1999 года в размере ____________ тенге в депозит в долларах США по курсу 88 тенге 30 тиын за 1 доллар США, что составит _________ доллара(-ов) США.
В свою очередь, обязуюсь не изымать данный депозит до 5 января 2000 года.
Не возражаю о предоставлении вышеуказанной информации в Национальный Банк Республики Казахстан на условиях сохранения банковской тайны.
Подпись заявителя ____________ Отметка банка:
контролер __________________
исполнитель ________________
Дата подачи заявления ___________ Дата _______________________
Печать банка или филиала
Приложение N 2
_____________________________________
(наименование банка или его филиала,
в котором размещен депозит в
национальной валюте)
_____________________________________,
(полное наименование юридического лица-
владельца депозита)
Юридический адрес: __________________
_____________________________________
Свидетельство о государственной
регистрации N _________ от __.__.__г.
РНН _________________________________
Сноска. Приложение 2 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка РК от 20.07.2007 N 76 (вводится в действие с 13.08.2010); от 20.08.2010 № 76 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
ЗАЯВЛЕНИЕ
В соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан "Об утверждении Правил проведения конвертации тенговых депозитов физических и юридических лиц в банках второго уровня в связи с переходом к режиму свободно плавающего обменного курса тенге" N 62 от 5 апреля 1999 года просим переоформить __% (не более 30%) от суммы депозита на тенговом банковском счете N__________________ (тенговый депозит), без включения начисленного вознаграждения (интереса), по состоянию на 29 марта 1999 года в размере ____________ тенге в депозит в долларах США по курсу 88 тенге 30 тиын за 1 доллар США, что составит _________ доллара(-ов) США.
В свою очередь, обязуемся не изымать данный депозит до 5 октября 1999 года.
Не возражаем о предоставлении вышеуказанной информации в Национальный Банк Республики Казахстан на условиях сохранения банковской тайны.
Подпись первого руководителя заявителя _______________ М.П.
Подпись главного бухгалтера__________________________
Дата подачи заявления ____________
Отметка банка:
контролер_______________________
исполнитель_____________________
дата____________________________
Печать банка или филиала
Приложение № 3
к Правилам проведения конвертации
тенговых депозитов физических и
юридических лиц в банках второго
уровня в связи с переходом к режиму
свободно плавающего обменного курса
тенге, утвержденных постановлением
Правления Национального Банка
Республики Казахстан

Басқармасының 05.04.99 жылғы N 62
қаулысымен бекiтiлген
Еркiн өзгермелi айырбас бағамы
режимiне көшуге байланысты жеке және
заңды тұлғалардың екiншi деңгейдегi
банктердегi теңгелiк депозиттерiн
айырбастауды жүзеге асыру
ережелерiне
N 3 қосымша
ЕСКЕРТУ. 3-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 1999.04.12 N 69 қаулысымен.
Айырбастауға жататын депозит сомасын белгiлеу мысалдары
1-мысал:
Депозитордың банктiк есепшотындағы ақша қалдығы 29.03.99 жылғы жағдай бойынша 10000 теңге болды.
Депозитор 02.04.99 жылы өзiнiң есепшотына 6000 теңге салып, өзiнiң банктiк есепшотындағы ақша қалдығын күннiң" аяғына қарай 16000 теңгеге ұлғайтты. Бұдан әрi есеп шот бойынша өзгерiстер болған жоқ, және депозитор банкке өтiнiш берген күннен бастап оның банктiк есепшотында 16000 теңге болды.
Бұл жағдайда ақша қалдығы шегiндегi депозит сомасы, яғни 10000 теңге 1999 жылғы 29 наурыздағы жағдай бойынша айырбастауға жатады.
2-мысал:
Депозитордың банктiк есепшотындағы қалдық 29.03.99 жылғы жағдай бойынша 10000 теңге болды.
31.03.99 жылы депозитор өзiнiң есепшотынан 4000 теңге алды, нәтижесiнде 31.03.99 жылғы күннiң аяғында қалдық 6000 теңге болды.
Депозитор 02.04.99 жылы өзiнiң есепшотына 2000 теңге салып, өзiнiң банктiк есепшотындағы ақша қалдығын күннiң" аяғына қарай 8000 мың теңгеге ұлғайтты. Бұдан әрi есепшот бойынша өзгерiстер болған жоқ және депозитор банкке өтiнiш берген кезден бастап (08.04.99 ж.) оның банктiк есепшотында 8000 теңге болды.
Бұл жағдайда 1999 жылғы 2 сәуір күнгi ақша қалдығы шегiндегi депозит сомасы, яғни 8000 теңге 1999 жылғы 29 наурыздағы жағдай бойынша айырбастауға жатады.
3-мысал:
Депозитордың банктiк есепшотындағы ақша қалдығы 29.03.99 жылғы жағдай бойынша 10000 теңге болды.
30.03.99 жылы депозитор өзiнiң есепшотынан 1000 теңге алды, нәтижесiнде осы күннiң" аяғынан бастап және 02.04.99 ж. күндер аралығында депозитордың банктiк есепшотындағы ақша қалдығы 9000 теңге болды.
07.04.99 жылы депозитор өзiнiң есепшотынан тағы 2000 теңге алды, банкке өтiнiш бергенге дейiн өзiнiң"есепшоты бойынша операциялар жасаған жоқ. Осылайша депозитор банкке өтiнiш жасағанда (08.04.99 ж.) оның есепшотындағы ақша қалдығы - 7000 теңге болды.
07.04.100 Бұл жағдайда өтiнiш берiлген күнгi депозит сомасы, яғни 7000 теңге айырбастауға жатады.
4-мысал:
Депозитордың банктiк есепшотындағы ақша қалдығы 29.03.99 жылғы жағдай бойынша 10000 теңге болды.
30.03.99 жылы депозитор өзiнiң есепшотынан 2000 теңге алды, нәтижесiнде осы күннiң"аяғында және 02.04.99 ж. күндер аралығындағы депозитордың банктiк есепшотындағы ақша қалдығы 8000 теңге болды.

№ 62 от 05.04.99г.
Примеры определения суммы депозита, подлежащей конвертации
Сноска. Правила дополнены приложением 3 в соответствии с постановлением Правления Национального банка РК от 12.04.1999 N 69.
Пример 1:
По состоянию на 29.03.99г. остаток на банковском счете депозитора составлял 10000 тенге.
02.04.99г. депозитор вложил на свой счет еще 6000 тенге, увеличив остаток на конец дня на своем банковском счете до 16000 тенге. В дальнейшем изменения по счету не происходили, и на момент подачи депозитором в банк заявления остаток на его банковском счете составлял 16000 тенге.
В данном случае конвертации подлежит сумма депозита в пределах остатка по состоянию на 29 марта 1999 года, то есть 10000 тенге.
Пример 2:
По состоянию на 29.03.99г. остаток на банковском счете депозитора составлял 10000 тенге.
31.03.99г. депозитор снял со своего счета 4000 тенге, в результате чего остаток на конец дня 31.03.99г. составил 6000 тенге.
02.04.99г. депозитор вложил на свой счет 2000 тенге, увеличив остаток на конец дня на своем банковском счете до 8000 тенге. В дальнейшем изменения по счету не происходили и на момент подачи депозитором в банк заявления (08.04.99г.) остаток на его банковском счете составлял 8000 тенге.
В данном случае конвертации подлежит сумма депозита по состоянию на конец дня 2 апреля 1999 года в пределах остатка по состоянию на 29 марта 1999 года, то есть 8000 тенге.
Пример 3:
По состоянию на 29.03.99г. остаток на банковском счете депозитора составлял 10000 тенге.
30.03.99г. депозитор снял со своего счета 1000 тенге, в результате чего на конец этого дня и последующие даты по 02.04.99г. включительно остаток денег на банковском счете депозитора составлял 9000 тенге.
07.04.99г. депозитор снял со своего счета еще 2000 тенге и до подачи заявления в банк не осуществлял операций по своему счету. Таким образом, когда депозитор обратился в банк с заявлением (08.04.99г.) остаток на его счете составлял - 7000 тенге.
В данном случае конвертации подлежит сумма депозита на дату подачи заявления, т.е. 7000 тенге.
Пример 4:
По состоянию на 29.03.99г. остаток на банковском счете депозитора составлял 10000 тенге.
30.03.99г. депозитор снял со своего счета 2000 тенге, в результате чего на конец этого дня и последующие даты по 02.04.99г. включительно остаток денег на банковском счете депозитора составлял 8000 тенге.

07.04.99 ж. депозитор өзiнiң есепшотына 12000 теңге салды.
08.04.99 ж. депозитор депозиттi қайта ресiмдеуге өтiнiш бердi.
Осылайша депозитор банкке өтiнiш жасағанда (08.04.99 ж.) оның есепшотындағы ақша қалдығы - 20000 теңге болды.
Бұл жағдайда 02.04.99 ж. күнгi депозит сомасы, яғни 8000 теңге айырбастауға жатады.
5-мысал:
Депозитордың банктiк есепшотындағы ақша қалдығы 29.03.99 жылғы жағдай бойынша 10000 теңге болды.
30.03.99 ж. депозитор 4000 теңге алды, және 8.04.99 ж. күнге дейiн өзiнiң есепшоты бойынша операциялар жасаған жоқ. Осылайша 02.04.99 ж. күннiң"аяғына қарай депозитордың банктiк есепшотындағы ақша қалдығы 14000 теңге болды.
08.04.99 ж. депозитор өзiнiң есепшотына 9000 теңге ақша салды, оның есепшотында жалпы қалдық көрсетiлген күннiң"аяғына қарай 23000 теңге болды, 09.04.99 ж. депозитор депозиттi қайта ресiмдеуге өтiнiш бердi.
Бұл жағдайда 29.03.99 ж. жағдай бойынша депозит сомасы, яғни 10000 теңге айырбастауға жатады.
6-мысал:
Депозитор айырбастауға жататын 10000 теңгеден 6000 теңгенi (депозиттiң 60%-iн) айырбастау үшiн өтiнiш бердi.
Бұл жағдайда айырбастай отырып, ресiмдеуге жататын 6000 теңге ғана, оны банк Ереженiң 10-тармағына сәйкес қайта ашылатын арнайы баланс шотына жеке есепке алады.
Қалған 4000 теңге бұрынғы есепшотқа есепке алынады және айырбастауға жатпайды.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
1999 жылғы 5 сәуірдегі
N 62 қаулысымен бекітілген
Еркін өзгермелі айырбас бағамы
режиміне көшуге байланысты
жеке және заңды тұлғалардың
екінші деңгейдегі банктердегі
теңгелік депозиттерін
жүзеге асыру ережелеріне
N 4 қосымша
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Депозиттерін қайта ресімдеу туралы
өтініштерді беру мерзімін дәлелді
себептермен өткізіп алғандар
жеке тұлғалардың өтініштерін
қарау жөніндегі комиссияға азамат
_________________________________
(Аты-жөні толық және анық жазылсын)
Жеке куәлігі N ______________ немесе
паспорт сериясы N ______________
СТН ______________________
ЕСКЕРТУ. 4-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 1999.09.20 N 69; өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2007.07.20 N 76 (қолданысқа 2010.08.13 бастап енгізіледі, 2-т. қараңыз); 2010.08.20 N 76 (қолданысқа 2010.08.13 бастап енгізіледі, 2-т. қараңыз) қаулыларымен.
Өтініш
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 1999 жылғы 5 сәуірдегі N 62 қаулысымен бекітілген Еркін өзгермелі айырбас бағамы режиміне көшуге байланысты жеке және заңды тұлғалардың екінші деңгейдегі банктердегі теңгелік депозиттерін жүзеге асыру ережесінің 8-тармағына сәйкес N _________ теңгелік банктік есепшоттағы (теңгелік депозит) маған қатысты депозит сомасын есептелген сыйақыны (мүддені) қоспай, 1999 жылғы 29 наурыздағы жағдай бойынша ____________________ теңге (санмен және жазумен көрсетілсін) мөлшеріндегі депозитті, 1 АҚШ доллары үшін 88 теңге 30 тиын бағамы бойынша АҚШ долларымен қайта ресімдеуіңізді сұраймын,
ол ________________________________ АҚШ доллары болады.
(санмен және жазумен көрсетілсін)
Депозит ______________________________________________________
(банктің атауы (егер депозит екінші деңгейдегі
банктің филиалына салынған жағдайда, филиалдың
тұрған жері бойынша аудан, облысты көрсете отырып,
елді-мекенді көрсетеді.))
салынған.
Мен, _________________________________________________________
(аты-жөні баспа әріптерімен толық көрсетілсін)
______________________________________________________________
______________________________________________________________
(өтініш беру мерзімін өткізіп алғаныңыздың себебін толық және
анық жазыңыз)
себебі бойынша Ережеде белгіленген мерзімде өтініш бере алмадым.
Растайтын құжат ретінде ______________________________________
(растайтын құжаттың толық атауын және деректемелерін (берілген
күні, номері және басқасын көрсетіңіз)
қоса беріп отырмын.
(Егер теңгелік депозиттер бірнешеу болған жағдайда, онда депозит сомасы және номері туралы мәліметтер әрқайсысы бойынша жеке көрсетілуі тиіс)
Өтініш берушінің қолы
Өтініш берілген күн
Мекен-жайы (толық почталық мекен-жайы көрсетілсін)

07.04.99г. депозитор внес на свой счет 12000 тенге.
08.04.99г. депозитор подал заявление на переоформление депозита.
Таким образом, когда депозитор обратился в банк с заявлением (08.04.99г.) остаток на его счете составлял 20000 тенге.
В данном случае конвертации подлежит сумма депозита на конец дня 02.04.99г., т.е. 8000 тенге.
Пример 5:
По состоянию на 29.03.99г. остаток на банковском счете депозитора составлял 10000 тенге.
30.03.99г. депозитор внес 4000 тенге и не осуществлял операций по своему счету до 8.04.99г. Таким образом, на конец дня 02.04.99г. остаток на счете депозитора составлял 14000 тенге.
08.04.99г. депозитор внес 9000 тенге, общий остаток на его счете на конец указанного дня составил 23000 тенге. 09.04.99г. депозитор подал заявление на переоформление депозита.
В данном случае конвертации подлежит сумма депозита по состоянию на 29.03.99г., т.е. 10000 тенге.
Пример 6:
Из 10000 тенге депозита, подлежащего конвертации, депозитор подал заявление на конвертацию только 6000 тенге (60 % депозита).
В данном случае переоформлению с последующей конвертацией подлежит только 6000 тенге, которые согласно пункту 10 Правил учитываются банком отдельно на вновь открываемом специальном балансовом счете.
Оставшиеся 4000 тенге учитываются на прежнем счете и не подлежат конвертации.
Приложение № 4
к Правилам проведения конвертации
тенговых депозитов физических и
юридических лиц в банках второго
уровня в связи с переходом к режиму
свободно плавающего обменного курса
тенге, утвержденных постановлением
Правления Национального Банка
Республики Казахстан
№ 62 от 05.04.99г.
Сноска. Правила дополнены приложением 4 в соответствии с постановлением Правления Национального банка РК от 20.09.1999 N 294; с изменениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка РК от 20.07.2007 N 76 (вводится в действие с 13.08.2010); от 20.08.2010 № 76 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
Национальный Банк Республики Казахстан
Комиссия по рассмотрению обращений
(заявлений) о переоформлении депозитов
физических лиц, пропустивших сроки их
подачи по уважительным причинам
от г-на (г-жи)___________________________
(указать полностью и разборчиво Ф.И.О)
Удостоверение личности №_________________
или паспорт серии ___№___________________
РНН______________________________________
Обращение (заявление)
В соответствии с пунктом 8 Правил проведения конвертации тенговых депозитов физических и
юридических лиц в банках второго уровня в связи с переходом к режиму свободноплавающего обменного
курса тенге, утвержденных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 5
апреля 1999 года № 62, прошу рассмотреть возможность переоформления суммы принадлежащего мне
депозита на тенговом банковском счете № ___________ (тенговый депозит), без включения начисленного
вознаграждения (интереса), по состоянию на 29 марта 1999 года в размере ___________ тенге депозит
(указать цифрами и прописью)
в долларах США по курсу 88 тенге 30 тиын за 1 доллар США, что составит ___________________________
(указать цифрами и прописью)
доллара(-ов) США.
Депозит находится в _______________________________________________________________________
(наименование банка (в случае, если депозит был размещен
_________________________________________________________________________________________________
в филиале банка второго уровня - наименование населенного пункта с указанием района,
области по месту нахождения филиала)
Мною,________________________________________________________, не было подано заявление
(указать полностью печатными буквами фамилию, имя, отчество)
в установленные Правилами сроки по причине ______________________________________________________.
(подробно и разборчиво изложить причины пропуска срока подачи заявления)
В качестве подтверждающего документа прилагаю
_________________________________________________________________________________________________
(указать полное наименование и реквизиты (дата выдачи, номер и др.), подтверждающего документа)
(В случае, если тенговых депозитов несколько, то сведения о суммах и номерах депозитов
необходимо указывать отдельно по каждому).
Подпись обращающегося
Дата обращения
Место жительства (указать полный почтовый адрес)