Акциздік алым таңбаларымен ішімдік және темекі өнімдерін таңбалау және акцизделетін тауарларды кедендік ресімдеу Ережесін бекіту туралы
Бұйрық Қазақстан Республикасы Мемлекеттік Кіріс министрлігі 1999 жылғы 2 тамыз N 902. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1999 жылғы 2 қыркүйекте N 880 тіркелді. Күші жойылды - ҚР Кедендік бақылау агенттігі төрағасының 2004 жылғы 9 қаңтардағы N 6 бұйрығымен.
"Акцизделетiн тауарлардың жекелеген түрлерiн акциздiк алым таңбаларымен таңбалау туралы" Қазақтан Республикасы Yкiметiнiң 1999 жылғы 19 сәуiрдегi N 431  P990431_  қаулысын орындау үшiн бұйырамын:
1. Акцизделетiн тауарлардың жекелеген түрлерiне акциздiк алым таңбаларын сату және таңбаланған акцизделетiн тауарларды кедендiк ресiмдеудiң осыған қоса берiлген Ережесi бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кеден комитетiнiң 1997 жылғы 24 сәуiрдегi N 108-П   V970311_   бұйрығының күшi жойылған деп танылсын.
3. Бас кеден басқармаларының (КБ, кедендер) бастықтары:
осы бұйрықты барлық құрылымдық бөлiмшелерге дейiн жеткiзсiн және оның тиiстi орындалуын қамтамасыз етсiн;
осы бұйрықтың қолданысқа енгiзілгенi туралы импорттаушыларды хабардар етсiн.
4. Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кiрiс министрлiгiнiң заң департаментi осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде тiркелуiн қамтамасыз етсiн.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кiрiс Вице-Министрi Ұ.С.Байжановқа жүктелсiн.
6. Осы бұйрық мемлекеттiк тiркелген күнiнен бастан қолданысқа енгiзiледi.
Министр
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік кіріс
Министрінің
1999 жылғы 2 тамыз
N 902 бұйрығымен бекітілген
Акциздiк алым таңбаларымен ішімдiк және
темекi өнiмдерiн таңбалау және таңбаланған акцизделетiн
тауарларды кедендiк ресiмдеу
Ережесi
1. Акциздiк алым таңбаларын сатып алу тәртiбi
1. Импорт кезiнде таңбалауға жататындар:
ТМД СЭҚ ТН 2402 коды бойынша акциздiк алым таңбаларымен - темекi өнiмдерi, құрамында темекi бар басқа өнiмдер. Сонымен қатар, қатты-жұмсақ орамадағы, көтерiлiп ашылатын қақпақты орамадағы құрамында темекi бар темекi өнiмдерi мен басқа өнiмдер таңбаланады;
голографиялық жолағы бар акциздiк алым таңбаларымен:
ТМД СЭҚ ТН 2204 /220430-дан басқа/, 2205, 220600-ден - шараптар, шампан шараптары;
ТМД СЭҚ ТН 2207, 2208-ден - арақ, ликер-арақ өнiмдерi, күшейтiлген сусындар, күшейтiлген шырындар, бальзамдар, коньяктар.
Сонымен қатар, голографиялық жолағы бар акциздiк алым таңбаларымен Ережелердiң аталған тармағында көрсетiлген, қоса алғанда 10 литр сыйымдылықты шыны ыдыстарда, қаңылтыр банкiлерде, "Тетра пак" үлгiсiндегi пакеттерде әкелiнетiн ішімдiк өнiмдерi таңбаланады.
2. Мiндеттi таңбалануға жататын, импортталушы акцизделетiн тауарлар бойынша бюджетке акциздер төлеу импортталатын таңбаланған акцизделетiн тауарларды кедендiк ресiмдеудi жүргiзетiн кеден органына акциздiк алым таңбаларын сатып алған мезетте жүргiзiледi.
Акциздiк алым таңбаларын /бұдан әрi - Таңбалар/ сатып алу үшiн импорттаушы-кәсiпорын /бұдан әрi - Импорттаушы/ Кеден басқармасы немесе кеденнің /бұдан әрi - Бөлiм/ акциздiк алым таңбаларымен жұмыс iстейтiн бөлiмiне /Бас/:
бiрiншi өтiнiшiнде Бөлiмге төмендегi құжаттар тапсырады:
құжаттардың нотариалдық расталған көшiрмелерi:
заң органдарында мемлекеттiк тiркелуi туралы куәлiк;
Жарғы;
Мемстаткомитеттің тiркеу карточкалары;
қызметтің тиiстi түрiне лицензиялар;
құжаттардың түпнұсқалары:
салық төлеушi ретiнде есепке қойылғандығы туралы жергiлiктi салық органының анықтамасы;
валюталық шоттың ашылғаны туралы банктiң анықтамасын тапсырады.
ұлттық валютада шоттың ашылғаны туралы банктiң анықтамасын тапсырады.

Об утверждении Правил маркировки алкогольной и табачной продукции марками акцизного сбора и таможенного оформления маркированных подакцизных товаров
Приказ Министра государственных доходов Республики Казахстан от 2 августа 1999 года № 902. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2.09.1999г. за N 880. Утратил силу - приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 9 января 2004 года N 6
Извлечение из приказа Председателя Агентства
таможенного контроля Республики Казахстан
от 9 января 2004 года N 6
"В связи с введением в действие Таможенного кодекса Республики Казахстан и в целях систематизации нормативных правовых актов в сфере таможенного дела, приказываю:
1. Признать утратившими силу некоторые приказы Таможенного комитета Министерства государственных доходов Республики Казахстан (далее - ТК МГД РК) и Агентства таможенного контроля Республики Казахстан (далее - АТК РК) согласно приложению...
Председатель
Приложение
к приказу Председателя Агентства
таможенного контроля Республики Казахстан
от 9 января 2004 года N 6
Перечень
приказов Таможенного комитета
Министерства государственных доходов
Республики Казахстан и Агентства
таможенного контроля Республики Казахстан,
утративших силу
...
39) Приказ Министра государственных доходов Республики Казахстан от 2 августа 1999 года № 902 "Об утверждении Правил маркировки алкогольной и табачной продукции марками акцизного сбора и таможенного оформления маркированных подакцизных товаров".
--------------------------------------------------------------------
Во исполнение постановления Правительства Республики Казахстан от 19 апреля 1999 года № 431 P990431_ "О маркировке отдельных видов подакцизных товаров марками акцизного сбора" приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Правила маркировки алкогольной и табачной продукции марками акцизного сбора и таможенного оформления маркированных подакцизных товаров.
2. Признать утратившим силу приказ Государственного таможенного комитета Республики Казахстан № 108-П от 24 апреля 1997 года V970311_ .
3. Начальникам Главных таможенных управлений (ТУ, таможен):
довести настоящий приказ до всех структурных подразделений и обеспечить его надлежащее исполнение;
информировать импортеров о вводе в действие настоящего приказа.
4. Юридическому департаменту Министерства государственных доходов Республики Казахстан обеспечить регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Вице-Министра государственных доходов Республики Казахстан - Байжанова У.С.
6. Настоящий приказ вводится в действие с даты его государственной регистрации.
Министр
Правила
маркировки алкогольной и табачной продукции марками
акцизного сбора и таможенного оформления маркированных
подакцизных товаров
1. Порядок приобретения марок акцизного сбора
1. При импорте подлежат маркировке:
марками акцизного сбора по коду 2402 ТН ВЭД СНГ - табачные изделия, прочие изделия, содержащие табак. При этом маркируются табачные изделия и прочие изделия, содержащие табак, ввозимые в мягкой либо в плотно-мягкой пачках, в пачках с откидной крышкой;
марками акцизного сбора с голографической полосой:
из 2204 (кроме 220430), 2205, 220600 ТН ВЭД СНГ - вина, шампанские вина;
из 2207, 2208 ТН ВЭД СНГ - водка, ликеро-водочные изделия, крепленые напитки, крепленые соки, бальзамы, коньяки.
При этом, маркируется марками акцизного сбора с голографической полосой, названная в настоящем пункте Правил алкогольная продукция, ввозимая в стеклянных сосудах емкостью до 10 литров включительно, в жестяных банках, пакетах типа "Тетра Пак".
2. Уплата акцизов в бюджет по импортируемым подакцизным товарам, подлежащим обязательной маркировке, производится в момент приобретения марок акцизного сбора таможенному органу, который будет производить таможенное оформление импортируемых маркированных подакцизных товаров.
Для покупки марок акцизного сбора (далее - Марок) предприятие-импортер (далее - Импортер) представляет в отдел по работе с марками акцизного сбора (Главного) Таможенного управления или таможни (далее - Отдел):
при первом обращении в Отдел следующие документы:
нотариально заверенные копии документов:
свидетельство о государственной регистрации в органах юстиции;
Устав;
регистрационную карточку Госкомстата;
лицензий на соответствующий вид деятельности;
оригиналы документов:
справка местного налогового органа о постановке на учет в качестве налогоплательщика;
справка банка об открытии валютного счета;
справка банка об открытии счета в национальной валюте.

3. Бөлiмнiң жауапты қызметкерi:
Осы Ережелерге N 1 Қосымшада келтiрiлген нысан бойынша арнайы "Таңбалануға жататын, аксизделетiн тауарларды әкелушi, СЭҚ қатысушылардың сыртқы саудалық операцияларының есепке алу журналына" Импорттаушы туралы мәлiметтердi енгiзедi және тапсырылған құжаттарды іске тiгедi;
Импорттаушыдан мынадай құжаттарды қабылдайды:
осы Ережелердің 2 қосымшасында келтiрiлген нысан бойынша таңбаларды сатып алу Өтiнiшiнің /бұдан әрi - Өтiнiш/ төрт данасы. Тiркеу нөмiрiн беру және тиiстi жазба түсiру арқылы Өтiнiш Журналда тiркеледi;
акцизделетiн тауарлардың әкелiнуi, соның негiзiнде жүргiзiлетiн сыртқы сауда өзара шартының түпнұсқасы мен көшiрмесi /салыстырылып тексеру жүргiзiлгеннен кейiн түпнұсқа Импорттаушыға қайтарылады/, сонымен қатар Журналға тиiстi жазбалар енгiзедi;
жасалған өзара шартқа сәйкес Өтініштің тысында әкелiнуге жататын акцизделетiн тауарлардың коды мен атауларына сәйкес акциздiң ставкасы бойынша акциз сомасының есебiн жасайды, сонымен қатар, Өтiніштің бiрiншi данасы бөлiмде қалады, екiншi, үшiншi және төртiншi даналары Импорттаушыға қайтарылады;
акциз бойынша аванстық төлемдi енгiзуге және таңбаларды сатып алу үшiн төлемге шот жазады және Импорттаушыға бередi.
Таңбаларды сатып алу үшiн ақша қаражаттары Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiң Банкноттық фабрикасы белгiлеген тек ұлттық валютада және Таңбалардың бағасы бойынша төленедi.
Акциздiк алым таңбасының 1 данасының бағасын Қазақстан Республикасының Кеден басқармасы хабарлайды.
Таңбалар сыртқы саудалық өзара шартта қаралған тауарлардың әр түрiнiң санының 102 %-нен аспайтын мөлшерде сатылады.
Импорттаушылардың акциз бойынша аванстық төлемi Қазақстан Республикасының ұлттық валютасымен қатар, бағамдарын Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi белгiлеген шетел валютасында да жүргiзiледi, Импорттаушы тiркелген аймақта қызмет етушi /Бас/ Кеден басқармасының немесе кеденнің шотына Қазақстан Республикасының заңымен белгiленген және акциздiк алым таңбаларын сатып алуға Өтiніштi кеден органының қабылдаған күнi қолданыстағы ставка бойынша мұндай төлем тек шетел валютасында төленетiн жағдайлардан басқа.
4. Акциз бойынша аванстық төлемдi енгiзгеннен және таңбаларға төлем жасалғаннан кейiн Импорттаушы Бөлiмге:
Өтiніштің екiншi, үшiншi және төртiншi даналарын;
/Бас/ кеден басқармасының немесе кеденнің шотына акциздерге алдын-ала төленген ақша қаражаттарының аударымына төлем тапсырмасы. Сонымен қатар, төлем құжаттарының "Төлемнің белгiленуi" тармағында "199 ж. "__" _____ N ___ өзара шарты бойынша акцизге аванстық төлем" көрсетiлуi тиiс.
Кеден басқармасының немесе кеденнiң шотына Таңбалар төлемдерi бойынша ақша қаражаттарының аударымына төлем тапсырмасы тапсырылады. Сонымен қатар, төлем құжаттарының "Төлемнің белгiленуi" тармағында "199 ж. "__" ___ N __ өзара шарты бойынша акциздiк алым таңбаларына төлеу" көрсетiлуi тиiс.
Таңбаларды сатып алуға және акциз бойынша аванстық төлемге ақша қаражаттарының аударымына төлем құжаттарының нөмiрi мен күнiн, сондай-ақ төлем жасалған Импорттаушының шотының деректемелерiн Бөлiм өзiнiң (Бас) Кеден басқармасына немесе кеденiне тапсырады.

3. Ответственный сотрудник Отдела:
вносит сведения об Импортере в специальный "Журнал учета внешнеторговых операций участников ВЭД, ввозящих подакцизные товары, подлежащие маркировке" (далее - Журнал) по форме, приведенной в Приложении № 1 к настоящим Правилам, и подшивает предоставленные документы в Дело;
принимает от Импортера следующие документы:
четыре экземпляра Заявления на покупку Марок (далее - Заявления) по форме, приведенной в приложении 2 к настоящим Правилам. Заявление регистрируется в Журнале, путем присвоения регистрационного номера и внесения соответствующей записи;
оригинал и копию внешнеторгового контракта (после проведения сверки оригинал контракта возвращается Импортеру), на основании которого производится ввоз подакцизных товаров, при этом вносит соответствующую запись в Журнал;
производит на обратной стороне Заявлений расчет суммы акциза по ставке акциза, соответствующей коду и наименованию подакцизного товара, подлежащего ввозу в соответствии с заключенным контрактом, при этом первый экземпляр Заявления остается в отделе, второй, третий и четвертый экземпляры возвращаются Импортеру;
выписывает и передает Импортеру счет на внесение авансового платежа по акцизу и счет на уплату для покупки марок.
Денежные средства для покупки Марок уплачиваются только в национальной валюте и по цене Марок, устанавливаемой Банкнотной фабрикой Национального Банка Республики Казахстан.
Цена 1 экземпляра Марки акцизного сбора сообщается таможенным органам Республики Казахстан Главным таможенным управлением по городу Алматы.
Марки продаются в количестве, не превышающем 102 % от количества каждого вида товаров, предусмотренного внешнеторговым контрактом.
Авансовый платеж по акцизу Импортерами производится как в национальной валюте Республики Казахстан, так и в иностранных валютах, курсы которых котируются Национальным банком Республики Казахстан, за исключением случая, когда такой платеж может быть уплачен только в иностранной валюте, на счет (Главного) Таможенного управления или таможни, в регионе деятельности которого зарегистрирован Импортер, по ставкам, установленным законодательством Республики Казахстан и действующим на день принятия таможенным органом Заявления на покупку марок акцизного сбора.
4. После внесения авансового платежа по акцизу и уплаты за марки Импортер представляет в Отдел:
второй, третий и четвертый экземпляры Заявления;
платежное поручение на перевод денежных средств по предоплате акцизов на счет (Главного) Таможенного управления или таможни. При этом, в платежном документе в графе "Назначение платежа" должно быть указано "Авансовый платеж по акцизу по контракту от "__" _______199 г. №_________";
платежное поручение на перевод денежных средств по уплате за Марки на счет Таможенного управления или таможни. При этом, в платежном документе в графе "Назначение платежа" должно быть указано "Уплата за марки акцизного сбора по контракту от "__"______199 г. №__________".
Отдел передает в бухгалтерию своего (Главного) Таможенного управления или таможни номера и даты платежных документов на перевод денежных средств по авансовому платежу по акцизу и на покупку Марок, а также банковские реквизиты счетов Импортера, с которых произведена оплата.

(Бас) Кеден басқармасының немесе кеденнің шотына акциздер сомасы мен Таңбаларды сатып алу сомасының нақты түскенiн тексергеннен кейiн (Бас) Кеден басқармасының немесе кеденнің бухгалтериясы Алматы қаласы бойынша (Бас) кеден басқармасының шотына таңбаларды сатып алу сомасын аударады. Сонымен бiр уақытта, Бөлiм аталған Ережелерге N 3 қосымшада келтiрiлген форма бойынша акциздiк алым таңбаларын даярлауға тапсырыстардың (бұдан әрi - Тапсырыс) 2 данасын ресiмдейдi. Тапсырыстың бiрiншi данасын Алматы қаласы бойынша Бас кеден басқармасына жолдайды. Тапсырыстың екiншi данасы қаржылық есеп құжаттарын қатаң сақтау үшiн қарастырылған тәртiпте Бөлiмде сақталады.
Импорттаушының тапсырған құжаттарын тексергеннен кейiн, сондай-ақ (Бас) Кеден басқармасының немесе кеденнің шотына таңбаларды сатып алуға кеткен ақша қаражаттары мен акциздер бойынша аванстық төлемдердің нақты түскенi туралы мәлiметтердi (Бас) Кеден басқармасы немесе кеден растағанынан кейiн, Өтiнiштің төртiншi данасының төменгi сол жақ бұрышында "Акциздерге алдын-ала төлеу бойынша ақша қаражаттары түсті" белгiсi қойылып, осы белгiнi жасаған лауазымды тұлғаның қолымен және жеке нөмiрлi мөрiмен расталады, сондай-ақ осындай белгi Журналға да түсiрiледi. Өтiнiштің бiрiншi данасы төлем құжаттары мен өзара шарт көшiрмесiмен бiрге қаржы есебiнiң құжаттарын қатаң сақтау үшiн қарастырылған тәртiпте Бөлiмде сақталады және ерекше бақылауға қойылады.
Өтiнiштiң екiншi, үшiншi және төртiншi даналары Импорттаушыға қайтарылады.
Алматы қаласы бойынша Бас кеден басқармасының шотына Таңбаларды сатып алуға кеткен ақша қаражаттары нақты түскеннен кейiн, Алматы қаласы бойынша Бас кеден басқармасы аталған Ережелерге N 4 Қосымшада келтiрiлген нысан бойынша ақша қаражаттарының түскенi туралы Бөлiмге хабарлайды.
Өтiнiштің бiрiншi данасының төменгi оң жақ бұрышында Бөлiм "Таңбалар үшiн ақша қаражаттары түсті" белгiсiн қойып, осы белгiнi жасаған лауазымды тұлғаның қолымен және жеке нөмiрлi мөрiмен расталады, сондай-ақ Журналда осындай белгi жасалады.
2. Таңбаларды беру
5. Алматы қаласы бойынша Бас кеден басқармасы Республика бойынша қажеттi Таңбалар тапсырысының жиналуын қамтамасыз етедi және (Бас) Кеден басқармасының және кедендердiң тапсырысына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнің Банкноттық фабрикасындағы түрлерi бойынша Таңбаларды даярлауға тапсырыс жасайды. Осы тапсырыс Банкноттық фабрикаға түскен тапсырысты даярлауға қажеттi уақытты есепке ала отырып орындалады.
Таңбаларды даярлағаннан кейiн Алматы қаласы бойынша Бас кеден басқармасы аталған Ережелерге N 5 Қосымшада келтiрiлген форма бойынша Таңбалардың даярланғаны туралы Бөлiмге хабарлайды.
Таңбалардың берiлген топтамасы туралы мәлiметтердi алғаннан кейiн Бөлiм таңбаларды дайындауға берген олардың тапсырыстарының орындалуы туралы Импорттаушыларды хабардар етедi.

Бухгалтерия (Главного) Таможенного управления или таможни после проверки фактического поступления суммы акцизов и суммы на покупку Марок на счет (Главного) Таможенного управления или таможни, перечисляет сумму на покупку Марок на счет Главного таможенного управления по г. Алматы. Одновременно, Отдел оформляет 2 экземпляра Заявки на изготовление Марок акцизного сбора (далее - Заявка) по форме, приведенной в приложении № 3 к настоящим Правилам. Первый экземпляр Заявки направляет в Главное таможенное управление по г. Алматы. Второй экземпляр Заявки хранится в Отделе в порядке, предусмотренном для хранения документов строгой финансовой отчетности.
После проверки предоставленных Импортером документов, а также после подтверждения бухгалтерией (Главного) Таможенного управления или таможни сведений о фактическом поступлении авансового платежа по акцизу и денежных средств за покупку Марок на счет (Главного) Таможенного управления или таможни, Отделом на четырех экземплярах Заявления в нижнем левом углу производится отметка "Денежные средства по предоплате акцизов поступили", которая заверяется подписью и личной номерной печатью должностного лица, сделавшего такую отметку, а также вносится аналогичная отметка в Журнал. Первый экземпляр Заявления с платежными документами и копией контракта хранится в Отделе в порядке, предусмотренном для хранения документов строгой финансовой отчетности, и ставится на особый контроль.
Второй, третий и четвертый экземпляры Заявления возвращаются Импортеру.
После фактического поступления денежных средств на покупку Марок на счет Главного таможенного управления по городу Алматы, Главное таможенное управление по городу Алматы сообщает в Отдел о поступлении денежных средств по форме, приведенной в Приложении № 4 к настоящим Правилам.
Отделом на первом экземпляре Заявления в нижнем правом углу делается отметка: "Денежные средства за Марки поступили", которая заверяется подписью и личной номерной печатью должностного лица, сделавшего такую отметку, а также вносится аналогичная отметка в Журнал.
2. Выдача Марок
5. Главное таможенное управление по городу Алматы обеспечивает сбор заявок требуемых Марок по республике и согласно заявкам (Главных) Таможенных управлений или таможен размещает заказ на изготовление Марок по видам на Банкнотной фабрике Национального Банка Республики Казахстан. Данная заявка исполняется с учетом времени, необходимого Банкнотной фабрике для изготовления поступившего заказа.
После изготовления Марок, Главное Таможенное управление по городу Алматы сообщает Отделу об изготовлении Марок по форме, приведенной в Приложении № 5 к настоящим Правилам.
После получения сведений о заказанной партии Марок Отдел информирует Импортеров о выполнении их заказов на изготовление Марок.

6. Таңбаларды алуға рұқсат алу үшiн Импорттаушы бөлiмге мынадай құжаттарды тапсырады:
Өтiнiштің екiншi, үшiншi және төртiншi даналары. Жүргiзiлген салыстырулардан кейiн және Бөлiмде сақталған Өтiнiштің бiрiншi данасында жасалған жазба негiзiнде Өтiнiштің екiншi, үшiншi және төртiншi даналарының төменгi оң жақ бұрышында "Таңбалар үшiн ақша қаражаты түстi" деген белгi қойылады және жазбаны жасаған лауазымды тұлғаның жеке қолы мен жеке нөмiрлi мөрiмен расталады. Жасалған белгiлерден кейiн өтiнiштің екiншi, үшiншi және төртiншi даналары Импорттаушыға қайтарылады.
(Бас) Кеден басқармасының немесе кеден қызметтерiнің аймағында орналасқан уақытша сақтау қоймасына (бұдан әрi - УСҚ) аталған Ережелерге N 6 Қосымшада келтiрiлген нысан бойынша тауарлардың әкелiнуi туралы Мiндеттеменің (бұдан әрi - Мiндеттеме) екi данасы.
Сонымен қатар, Қазақстан Республикасы аумағына әкелiнушi, таңбалануға жататын тауарлардың әкелiну мерзiмi Мiндеттемеде көрсетiлгендей, Мiндеттеменi қабылдағаннан кейiн 12 айдан аспауы қажет. Мiндеттеменің бағандарын толтырғаннан кейiн мiндеттеменің бiрiншi данасы Бөлiмде сақталады, екiншiсi Импорттаушыға қайтарылады.
Импорттаушының Мiндеттемеде көрсеткен мәлiметтерi Журналға енгiзiледi;
Аталған Тәртiпке N 7 Қосымшада келтiрiлген форма бойынша сенiмхат.
7. Бөлiм Импорттаушының берген сенiмхатын қабылдап, Алматы қаласы бойынша Бас кеден басқармасынан Таңбаларды алуға (Бас) Кеден басқармасының немесе кеденнің атынан сенiмхат бередi. Импорттаушылардың Таңбаларды алуы үшiн (Бас) Кеден басқармалары немесе кедендер Алматы қаласы бойынша Бас кеден басқармасына сенiмхатты берушi басшының және бас бухгалтердің қолдарының үлгiлерiн, сондай-ақ Өтiнiштi қабылдау мен беруге жауапты нұсқаушылардың жеке нөмiрлi мөрлерi мен қолдарының үлгiлерiн тапсырады, мұның өзiнде сенiмхаттың көшiрмесi Бөлiмнiң iстерiнде қалдырылады.
8. Банкноттық фабрикадан Таңбалардың жеткiзiлуiне, олардың сақталуына және Импорттаушыларға беруге жауапкершiлiк Алматы қаласы бойынша Бас кеден басқармасының бiрiншi басшысына жүктеледi.
9. Алматы қаласы бойынша Бас кеден басқармасының қызметкерлерiнiң санатынан Алматы қаласы бойынша бас кеден басқармасының бiрiншi басшысының бұйрығымен Таңбаларды қабылдау, есепке алу, сақтау мен беруге материалдық-жауапкершілік жүктелетiн тұлғалар тағайындалады.
10. Алматы қаласы бойынша Бас кеден басқармасымен Таңбаларды сақтау екi жұмыс аймағының болуымен жүргiзiледi: Таңбаларды сақтау үшiн және өртке қарсы және күзет дабылдамасы бар Импорттаушыға Таңбаларды беру операцияларын жүргiзу үшiн.

6. Для получения разрешения на получение Марок Импортер представляет в Отдел следующие документы:
второй, третий и четвертый экземпляры Заявления. После произведенной сверки и на основании записи, сделанной на первом экземпляре Заявления, хранящегося в Отделе, на втором, третьем и четвертом экземплярах Заявления в нижнем правом углу делается отметка "Денежные средства за Марки поступили" и заверяется подписью и личной номерной печатью должностного лица, делавшего запись. После произведенных отметок второй, третий и четвертый экземпляры Заявления возвращаются Импортеру;
два экземпляра Обязательства о ввозе товаров (далее - Обязательства) по форме, приведенной в Приложении № 6 к настоящим Правилам на склад временного хранения (далее - СВХ), расположенный в зоне деятельности (Главного) Таможенного управления или таможни. При этом срок ввоза товаров, подлежащих маркировке, на территорию Республики Казахстан, указанный в Обязательстве, не может превышать 12 месяцев дня принятия Обязательства. После заполнения граф Обязательства первый экземпляр Обязательства хранится в Отделе, второй - возвращается Импортеру.
Сведения, заявленные Импортером в Обязательстве, заносятся в Журнал;
доверенность по форме, приведенной в Приложении № 7 к настоящим Правилам.
7. Отдел принимает представленную Импортером доверенность и выдает ему доверенность от (Главного) Таможенного управления или таможни на получение Марок в Главном таможенном управлении по городу Алматы. Для получения Импортерами Марок, (Главные) Таможенные управления или таможни представляют в Главное таможенное управление по городу Алматы образцы подписей руководителя и главного бухгалтера, выдающих доверенности, а также образцы личных номерных печатей и подписей инспекторов, ответственных за прием и выдачу Заявлений, при этом копия такой доверенности остается в делах Отдела.
8. Ответственность за доставку Марок с Банкнотной фабрики, их хранение и выдачу Импортерам возлагается на первого руководителя Главного таможенного управления по городу Алматы.
9. Из числа сотрудников Главного таможенного управления по городу Алматы приказом первого руководителя Главного таможенного управления по городу Алматы назначаются материально-ответственные лица за получением, учетом, хранением и выдачей Марок.
10. Хранение Марок Главным таможенным управлением по городу Алматы осуществляется в помещении с наличием двух рабочих зон: для хранения Марок и для проведения операций по выдаче Марок Импортеру, имеющем противопожарную и охранную сигнализацию.

11. Таңбаларды берудi Алматы қаласы бойынша Бас кеден басқармасы Импорттаушыға немесе Импорттаушының уәкiлеттi өкiлiне Өтiнiштiң екiншi, үшiншi және төртiншi даналарын (Бөлiмнiң белгiлерiмен), (Бас) Кеден басқармасының немесе кеденнің Таңбаларды алуға сенімхатын, Алматы қаласы бойынша Бас кеден басқармасының шотына Таңбаларды сатып алу үшiн ақша қаражаттарын аударған төлем құжаттарының көшiрмелерiн, сондай-ақ сенiмхатта көрсетiлген жеке басының куәлiгiн көрсеткенде жүргiзiледi.
Алматы қаласы бойынша Бас кеден басқармасының Импорттаушыға Таңбаларды беру кезiнде бекiтiлген бухгалтерлiк есеп стандарттары бойынша Таңбаларды алуға жүкқұжат толтырылады.
Өтiніштің үшiншi және төртiншi даналары, сондай-ақ Таңбаларды алуға жүкқүжат Импорттаушыға берiледi. Өтiнiштің екiншi данасы, Таңбаларды алуға жүкқұжат көшiрмесi, Алматы қаласы бойынша Бас кеден басқармасының шотына таңбаларды сатып алуға ақша қаражаттарының аударымына төлем құжатының көшiрмесi Алматы қаласы бойынша Бас кеден басқармасының Iстерiне тiгiледi және Қатаң қаржылық есеп құжаттарын сақтау үшiн қарастырылған тәртiпте сақталады.
12. Таңбалардың сақталуы, Қазақстан Республикасының шегiнен шығарылуы, тауарларға жапсырылуы және таңбаланған акцизделетiн тауарлардың әкелiнуi үшiн Импорттаушыға Қазақстан Республикасының заңдарында қарастырылған жауапкершiлiк жүктеледi.
13. Таңбаларды нақты бергеннен кейiн Алматы қаласы бойынша Бас кеден басқармасы аталған Ережелердің N 8 Қосымшасында келтiрiлген нысан бойынша Импорттаушының Таңбаларды алуы туралы Бөлiмге хабарлайды.
14. Алынған деректемелер, сондай-ақ Бөлiмде бар мәлiметтер негiзiнде (Бас) Кеден басқармасы немесе кеденнiң тауарларды жеткiзудi бақылау бөлiмi шекаралық ауысуға (Мiндеттемеде Импорттаушымен белгiленген) арнайы байланыс арналарымен мәлiметтер жолдайды: Таңбаларды әкетудi iске асырушы ұйымның (кәсiпорынның) аты, өзара шарттың (шарттың) нөмiрi, әкелiнетiн тауарлардың атаулары, Таңбалардың нөмiрi мен сериясы, олардың саны, Өтiнiштің тiркелу нөмiрi, таңбаланған әкелiнетiн тауарды орналастыратын УСҚ атаулары мен мекен-жайы.
3. Таңбаларды әкету
15. Қазақстан Республикасының аумағынан әкетiлетiн Таңбаларды кедендiк ресiмдеу мәлiмделген тәртiптемеге сәйкес толтырылған, белгiленген үлгiдегі кедендiк жүк декларациясын (бұдан әрi - КЖД) тапсырумен, "тауарлар экспорты" кедендiк тәртiптемесiнде жүргiзiледi.
КЖД-да әкетiлетiн Таңбалардың мынадай деректерi көрсетiлуi тиiс:
әкетiлетiн Таңбалардың сериялары мен нөмiрлерi КЖД-ың керi жағында көрсетiледi;
әкетiлушi Таңбалардың атаулары түрлерге бөлiнуiмен бiрге және оның саны КЖД-нің 31 бағанында көрсетiледi. Таңбалардың жалпы саны төменгi оң жақ бұрышында көрсетiледi;
Таңбалармен таңбаланған акцизделетiн тауарлардың нақты әкелiнуi туралы мiндеттеменiң нөмiрi мен күнi КЖД-нiң 44 бағанында көрсетiледi.

11. Выдача Марок производится Главным Таможенным управлением по городу Алматы Импортеру или уполномоченному представителю Импортера, при представлении второго, третьего и четвертого экземпляров Заявления (с отметками Отдела), доверенности (Главного) Таможенного управления или таможни на получение Марок, копии платежного документа на перечисление денежных средств за покупку Марок на счет Главного таможенного управления по городу Алматы, а также предъявления удостоверения личности, указанного в доверенности.
При выдаче Марок Импортеру Главным таможенным управлением по городу Алматы оформляется накладная на получение Марок по утвержденным стандартам бухгалтерского учета.
Третий и четвертый экземпляры Заявления, а также накладная на получение Марок выдается Импортеру. Второй экземпляр Заявления, копия накладной на получение Марок, копия платежного документа на перечисление денежных средств за покупку Марок на счет Главного таможенного управления по городу Алматы подшиваются в Дела Главного таможенного управления по городу Алматы и хранятся в порядке, предусмотренном для хранения документов строгой финансовой отчетности.
12. За сохранность, вывоз Марок за пределы Республики Казахстан, наклеивание на товары и ввоз маркированных подакцизных товаров Импортер несет ответственность, предусмотренную законодательством Республики Казахстан.
13. Главное таможенное управление по городу Алматы после фактической выдачи Марок сообщает в Отдел информацию о получении Импортером Марок по форме, приведенной в Приложении № 8 к настоящим Правилам.
14. Отдел контроля за доставкой товаров (Главного) Таможенного управления или таможни, на основании полученных данных, а также имеющихся в Отделе сведений направляет по специальным каналам связи на пограничный переход (определенный Импортером в Обязательстве) сведения: наименование организации (предприятия), осуществляющей вывоз Марок, номер контракта (договора), наименование ввозимого товара, номер и серию Марок, их количество, регистрационный номер Заявления, наименование и адрес СВХ, на который будет помещаться ввозимый маркированный товар.
3. Вывоз Марок
15. Таможенное оформление Марок, вывозимых с территории Республики Казахстан, производится в таможенном режиме "экспорт товаров" с представлением грузовой таможенной декларации (далее - ГТД) установленного образца, заполняемой в соответствии с заявленным режимом.
В ГТД должны быть отражены следующие данные вывозимых Марок:
серии и номера вывозимых Марок указываются на обороте ГТД;
наименование вывозимых Марок с их разбивкой по видам и их количество указываются в графе 31 ГТД. Общее количество Марок указывается в нижнем правом углу;
номер и дата обязательства о фактическом ввозе промаркированных Марками подакцизных товаров указывается в графе 44 ГТД.

16. Әкетiлушi Таңбаларды кедендiк ресiмдеу үшiн кеден алымдары жалпы белгiленген тәртiпте алынады.
4. Таңбалау тәртібі
17. Акциздiк алым таңбаларымен мiндеттi таңбалануға жататын акцизделетiн тауарларды таңбалау Қазақстан Республикасының заңдарында қарастырылған жағдайлардан басқа жағдайда Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жүзеге асырылады.
18. Мiндеттi таңбалануға жататын акцизделетiн тауарларды таңбалау осы Ереженің N 9 Қосымшасында келтiрiлген тәртiпке сәйкес, ол үшiн белгiленген жерлерге жапсыру жолымен жүргiзiледi.
19. Таңбаларды жапсыру кезiнде таңбаны тауардан жыртусыз алуға мүмкiндiк бермейтiн желiм пайдаланылуы тиiс.
5. Таңбаланған тауарларды кедендiк ресімдеу
20. Таңбаланған акцизделетiн тауарлар қызмет аумағы Қазақстан Республикасының кеден шекарасындағы өткiзу пунктi орналасқан кеден органы, осы Ереженің 14-тармағында көрсетiлген мәлiметтер болғанда, кедендiк төлемдер мен жалпы белгіленген тәртiпте ҚҚС төленгенiн қамтамасыз етумен кедендiк бақылауда тауарлардың жеткiзiлу ережелерiне сәйкес, Өтiнiш пен Мiндеттемеде импорттаушының көрсеткен УСҚ мекен-жайына жiберiледi.
Мұның өзiнде, жеткiзудi бақылау құжатының (ЖБҚ) "Сенiмгер" 50 тармағында Таңбалардың нөмiрлерi мен сериялары және олардың саны көрсетiледi.
Тауарды жөнелтушi немесе көлiктiк құжаттарда УСҚ мекенжайы көрсетiлмеген немесе егер бұл құжаттарда басқа қабылдаушының мекенжайы көрсетiлген жағдайда, тауарлар кедендiк бақылаудағы, жақын қоймаларға орналастырылады.
21. Таңбаланған акцизделетiн тауарлардың УСҚ-на жеткiзiлгеннен және орналастырылғаннан кейiн, УСҚ иесi қабылдаушыға немесе оның өкiлiне тауардың келгендiгi туралы хабарлайды.
Хабарламаны УСҚ қызмет аумағында орналасқан кеден органының лауазымды тұлғасы растайды.
22. Таңбаланған акцизделетiн тауарларды кедендiк ресiмдеудi УСҚ қызмет аумағында орналасқан кеден органы, жалпы белгiленген тәртiпте жүргiзедi. Мұның өзiнде, таңбаланған тауарлардың кедендiк ресiмделуiн жүргiзушi кеден органының лауазымды тұлғасы мiндеттi тәртiпте:
тауарлардың санын, олардың сипатын;
орамның бүтiндiгін, тауарлардың барлық топтамасында Таңбалардың барлығын, олардың сериясын, нөмiрiн;
Таңбалардың жапсырылу сапасын анықтауға тиiс.
23. Кедендiк ресiмдеу үшiн Импорттаушы кедендiк ресiмдеудi жүргiзушi кеден органына мынадай құжаттарды тапсырады:
КЖД;
аталған Ереженің 22-тармағында көрсетiлген тауарлардың келiп түскенi туралы хабарлама;
көлiктiк және тауарға iлеспе құжаттар;
кедендiк төлемдердің және салықтардың төленгенi туралы төлем құжаттары;
Өтiнiштің төртiншi данасы;
Алматы қаласы бойынша Бас кеден басқармасынан Таңбаларды алуға жүкқұжаттың түпнұсқасы;
Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарында белгiленген кедендiк ресiмдеу мен кедендiк бақылауға қажеттi басқа құжаттар.

16. Таможенные сборы за таможенное оформление вывозимых Марок взимаются в общеустановленном порядке.
4. Порядок маркировки
17. Маркировка подакцизных товаров, подлежащих обязательной  маркировке марками акцизного сбора осуществляется за пределами территории Республики Казахстан, за исключением случаев, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
18. Маркировка подакцизных товаров, подлежащих обязательной маркировке производится путем приклеивания Марок на определенные для этого места в соответствии с порядком, приведенными в Приложении № 9 к настоящим Правилам.
19. При наклеивании Марок должен использоваться клей, не позволяющий снять Марку с товара без ее повреждения.
5. Таможенное оформление маркированных товаров
20. Маркированные подакцизные товары направляются таможенным органом, в регионе деятельности которого расположен пункт пропуска на таможенной границе Республики Казахстан при наличии сведений, указанных в пункте 14 настоящих Правил, в адрес СВХ, указанного Импортером в Заявлении и в Обязательстве, в соответствии с правилами доставки товаров под таможенным контролем с обеспечением уплаты таможенных платежей и НДС в общеустановленном порядке.
При этом, в документе контроля доставки (ДКД) в графе 50 "Доверитель" указывается номер и серия Марок и их количество.
В случае отсутствия в товаросопроводительных или транспортных документах адреса СВХ либо, если в таких документах указан адрес другого получателя, то товары помещаются на ближайшие склады, находящиеся под таможенным контролем.
21. После доставки и помещения маркированных подакцизных товаров на СВХ, владелец СВХ направляет получателю либо его представителю уведомление о прибытии товаров.
Уведомление заверяется должностным лицом таможенного органа, в регионе деятельности которого находится СВХ.
22. Таможенное оформление маркированных подакцизных товаров производится таможенным органом, в регионе деятельности которого находится СВХ, в общеустановленном порядке. При этом, в обязательном порядке должностные лица таможенного органа, производящего таможенное оформление маркированных товаров в обязательном порядке обязаны установить:
количество товаров, его характер;
целостность упаковки, наличие Марок на всей партии товаров, их серию, номер;
качество приклеивания Марок.
23. Для таможенного оформления Импортер представляет в таможенный орган, производящий таможенное оформление, следующие документы:
ГТД;
уведомление о поступлении товаров, указанное в пункте 22 настоящих Правил;
транспортные и товаросопроводительные документы;
платежные документы об уплате таможенных платежей и налогов;
четвертый экземпляр Заявления;
оригинал накладной на получение Марок от Главного Таможенного управления по городу Алматы;
иные документы, необходимые для таможенного оформления и проведения таможенного контроля, предусмотренные действующим законодательством РК.

24. КЖД-нi толтырған кезде Импорттаушы 50 "Сенiмгер" тармағында мағлұмдалушы тауарлар таңбаланған Таңбалардың сериялары мен нөмiрлерiн, санын көрсетедi.
25. Алынуы кеден органдарына жүктелген кедендiк төлемдер, қосымша құнға салық, акциздер мен басқа салықтар және алымдардың төленуi жалпы белгiленген тәртiпте, Қазақстан Республикасының кеден органы КЖД-нi қабылдаған күнiне қолданылып жүрген шетел валютасының ставкасы мен бағамы бойынша жүргiзiледi.
Таңбаларды сатып алу кезiнде төленген акциздер сомасы кедендiк ресiмдеу кезiндегi төленуге жататын сомадан төмен болса, еркiн айналым үшiн акцизделетiн тауарлардың шығарылуы тек кеден органының шотына акциздердің жетiспейтiн сомасы нақты түскеннен кейiн жүргiзiледi.
Егер, Таңбаларды сатып алу кезiндегi аксиздер сомасы кедендiк ресiмдеу кезiнде төленуге тиiстi сомадан жоғары болса, акциздердің артық төленген сомасы Импорттаушының жазбаша өтiнiшi бойынша қайтарылады немесе болашақ төлемдер шотына аударылады.
6. Пайдаланылмаған таңбалардың қайтарылуы
26. Мiндеттi таңбалануға жататын акцизделетiн тауарлардың аталған Ережелердің 6-тармағымен бекiтiлген мерзiмде сыртқы саудалық өзара шарттың орындалмаған немесе iшiнара орындалған жағдайда, Импорттаушы алдын-ала белгiлеген мерзiм бiткенге дейiн Таңбаларды берудi жүзеге асырған Алматы қаласы бойынша Бас кеден басқармасына пайдаланылмаған таңбалардың барлығын, мынадай құжаттарды көрсете отырып тапсыруы тиiс:
оларды сатып алу кезiнде төленген ақша қаражаттарын қайтару туралы, қайтарудың себебi көрсетiлген жазбаша өтiнiш;
Таңбалардың қолданылмағаны туралы өтiнiште көрсетiлген мәлiметтердi растайтын құжаттар;
Алматы қаласы бойынша Бас кеден басқармасынан Таңбалардың алынғаны туралы жүкқұжаттың көшiрмесi;
Таңбаларды сатып алуға Өтiнiштің көшiрмесi.
27. Импорттаушының Алматы қаласы бойынша Бас кеден басқармасына Таңбаларды қайтаруы комиссия мүшелерiнің қолдары және кеден органының мөрiмен расталған Таңбаларды өткiзу-қабылдау актiсi бойынша жүзеге асырылады. Өткiзу-қабылдау актiсi үш данада ресiмделедi. Бiрiншi данасы Алматы қаласы бойынша Бас кеден басқармасында қалады және қаржылық есеп құжаттарын қатаң сақтау үшiн қарастырылған тәртiпте сақталады. Екiншi данасы Таңбаларды сатып алуға Өтiнiш қабылданған орындағы кеден органына жiберiледi және Бөлiм Журналға оған сай тиiстi жазба енгiзедi. Үшiншi дана Импорттаушыға берiледi.
28. Таңбалардың бүлiнген жағдайында, Импорттаушы Бөлiмге бүлiнген Таңбаларды қайтару туралы бүлiнген таңбалардың барлығын қоса, Өтiнiш тапсыруға мiндеттi.
29. Бүлiнген Таңбалар мынадай ережелер сақтала отырып жеке парақтарға жапсырылуы тиiс:
Таңбаларды жапсыру қатпарларсыз, тегiс болуға тиiс;
Жапсырылған Таңбалардың сериясы мен нөмiрi, оның орталық бөлiгi анық көрiнiп тұратындай етiп жапсырылуға тиiстi;
Таңба жыртылған жағдайда, оның жеке бөлiктерi қосылуы тиiс;
Импорттаушының қайтаратын әр бүлiнген Таңбасының жалпы көлемi (соның iшiнде бөлек бөлшектерден жиналғандарын қоса) бастапқы мөлшердің 60 %-нен кем болмауға тиiстi.

24. При заполнении ГТД в графе 50 "Доверитель" Импортер указывает серии и номера Марок, которыми маркированы декларируемые товары, их количество.
25. Исчисление таможенных платежей, налога на добавленную стоимость, акцизов и других налогов и сборов, взимание которых возложено на таможенные органы, производится в общеустановленном порядке по ставкам и по курсу иностранных валют, действующими на дату принятия таможенным органом Республики Казахстан ГТД.
Если сумма акцизов, уплаченная при покупке Марок окажется меньше суммы, подлежащей уплате при таможенном оформлении, выпуск подакцизных товаров для свободного обращения производится только после фактического поступления на счет таможенного органа недостающей суммы акцизов.
Если сумма акцизов, уплаченная при покупке Марок окажется больше суммы, подлежащей уплате при таможенном оформлении, то излишне уплаченная сумма акцизов по письменному заявлению Импортера подлежит возврату либо может быть зачтена в счет уплаты будущих платежей.
6. Возврат неиспользованных марок
26. В случае невыполнения или частичного выполнения внешнеторгового контракта на поставку подлежащих обязательной маркировке подакцизных товаров в срок, установленный пунктом 6 настоящих Правил, Импортер обязан заранее до истечения указанного срока вернуть все неиспользованные Марки в Главное таможенное управление по городу Алматы, осуществившее выдачу Марок, при предъявлении следующих документов:
письменное заявление с просьбой о возврате денежных средств, уплаченных при их покупке с указанием причины возврата;
документы, подтверждающие сведения, указанные в заявлении о неиспользовании Марок;
копию накладной о получении Марок от Главного таможенного управления по городу Алматы;
копию Заявления на покупку Марок.
27. Возврат Марок Импортером Главному таможенному управлению по городу Алматы осуществляется по акту сдачи-приемки Марок, заверенному подписями членов комиссии и печатью таможенного органа. Акт сдачи-приемки оформляется в трех экземплярах. Первый экземпляр остается в Главном таможенном управлении по городу Алматы и хранится в порядке, предусмотренном для хранения документов строгой финансовой отчетности. Второй экземпляр направляется в таможенный орган по месту приема Заявления на покупку Марок, в соответствии с которым Отдел вносит соответствующую запись в Журнал. Третий экземпляр передается Импортеру.
28. В случае повреждения Марок, Импортер обязан представить в Отдел Заявление о возврате поврежденных Марок с приложением всех поврежденных Марок.
29. Поврежденные Марки должны быть наклеены на отдельных листах бумаги с соблюдением следующих правил:
наклеивание Марок должно производится без складок и неровностей;
Марки должны быть наклеены таким образом, чтобы четко просматривались серия и номер Марки и центральная часть Марки;
при разрыве Марки отдельные ее части должны быть соединены;
общая площадь каждой возвращаемой Импортером поврежденной Марки (в том числе и собранной из отдельных частей) должна составлять не менее 60 % ее первоначального размера.

30. Бүлiнген таңбалардың қайтарылған жағдайында (Бас) Кеден басқармасы немесе кеден тура мақсатта қолдануға жарамсыз деп танылған, бүлiнген таңбаларды жою үшiн комиссия құрады.
Құрамы бес адамнан кем емес комиссия құрамына тиiстi кеден органының бiрiншi басшысы немесе оның уәкiлi, бас бухгалтер және Бөлiмнің қызметкерi, салық органы мен Импорттаушының өкiлi кiредi.
Таңбаларды жою кезiнде кеден органында туындаған шығындар Импорттаушының қаражаттарының есебiнен өтеледi.
Таңбаларды жою процедурасы аяқталғаннан кейiн комиссия мүшелерiнiң қолымен және кеден органының мөрiмен расталған бүлiнген Таңбаларды жою туралы акт үш данада толтырылады (1-дана - Импорттаушы үшiн, 2 - (Бас) Кеден басқармасы немесе кеден үшiн, 3-данасы Алматы қаласы бойынша Бас кеден басқармасына жiберiледi).
31. Аталған Ережелердің 26-тармағында көрсетiлген себептер бойынша Таңбалар қайтарылған жағдайда Импорттаушының Таңбаларды сатып алуға төлеген қаржы қаражаттарын қайтару, осы ережелерге сәйкес қайтарылған таңбалардың басқа Импорттаушыға нақты сатылғаннан кейiн, Таңбаларды алған күннен бастап бiр жылдан кешiктiрiлмей Импорттаушының жазбаша өтiнiшiмен Алматы қаласы бойынша Бас кеден басқармасымен жүргiзiледi. Бұл жағдайда, бүлiнген таңбалардың ақша қаражаттары қайтарылмайды.
32. Бiр жыл бойы сұралмаған Таңбаларды сатып алуға жұмсалған, кейiннен Алматы қаласы бойынша Бас кеден басқармасына қайтарылған ақша қаражаттары Қазақстан Республикасының кiрiстерi мен шығыстарының Бюджеттiк жiктемесi бойынша мемлекеттiк кiрiске, импортталушы тауарлар акциздерiне сәйкес кодына аударылады.
33. Пайдаланылмаған Таңбаларды үшiншi тұлғаға беруге тиым салынады.
7. Пайдаланылмаған Таңбаларды бақылау
34. Қазақстан Республикасының аумағына әкелiнген таңбаланған акцизделетiн тауарлар және/немесе Импорттаушының қайтарған Таңбаларының сатып алынған Таңбалар санына сәйкес келуiн, сондай-ақ аталған тауарлардың әкелiну мерзiмдерiн бақылауды жүзеге асырады.
35. Импорттаушы осы Ережелердің 6-тармағында көрсетiлген мерзiм бiткенге дейiн төмендегi құжаттарды тапсыру арқылы Бөлiм алдында есеп беріп отырады:
таңбаланған акцизделетiн тауарларды кедендiк ресiмдеу жүргiзiлген КЖД;
бұрын жарияланған кедендiк "тауарлар экспорты" режимiне сәйкес Таңбаларды әкетуге КЖД;
Бұл жағдайда, сатылған Таңбалардың саны, сериясы мен нөмiрi КЖД-нің 50-тармағында көрсетiлген және/немесе Импорттаушының қайтарған қолданылмаған немесе бүлiнген Таңбалар санына, сериясы мен нөмiрiне сәйкес келуi тиiс.

30. В случае возврата поврежденных Марок (Главное) Таможенное управление или таможня создает комиссию для уничтожения поврежденных Марок как не пригодных для их прямого назначения.
В состав комиссии, состоящей из не менее пяти человек, должны входить первый руководитель соответствующего таможенного органа, либо лицо, уполномоченное им, главный бухгалтер и сотрудник Отдела, представители налогового органа и Импортера.
Расходы, возникшие у таможенного органа при уничтожении Марок, возмещаются за счет средств Импортера.
После окончания процедуры уничтожения Марок составляется акт об уничтожении поврежденных Марок в 3-х экземплярах (1 экземпляр - для Импортера, 2 - для (Главного) Таможенного управления или таможни, 3 экземпляр направляется в Главное таможенное управление по городу Алматы), заверенный подписями членов комиссии и печатью таможенного органа.
31. Возврат денежных средств, уплаченных Импортером за покупку Марок, в случае возврата Марок по причинам, указанным в пункте 26 настоящих Правил производится Импортеру Главным таможенным управлением по городу Алматы по письменному обращению Импортера не позднее одного года со дня получения Марок, после фактической продажи возвращенных Марок в соответствии с данными Правилами другому Импортеру. При этом, денежные средства за поврежденные Марки не возвращаются.
32. Невостребованные в течение года денежные средства за покупку Марок, впоследствии возвращенных в Главное таможенное управление по городу Алматы, перечисляются в доход государственного бюджета согласно Бюджетной классификации доходов и расходов Республики Казахстан на код, соответствующий акцизам на импортируемые товары.
33. Запрещается передача неиспользованных Марок третьим лицам.
7. Контроль за неиспользованными Марками
34. Отдел осуществляет контроль за использованием Марок путем проверки соответствия количества ввезенных на территорию Республики Казахстан маркированных подакцизных товаров и/или возвращенных Импортером Марок количеству купленных Марок, а также за сроками ввоза названных товаров.
35. Импортер до истечения срока, указанного в пункте 6 настоящих Правил, отчитывается перед Отделом об использовании Марок путем представления:
ГТД, в соответствии с которой произведено таможенное оформление маркированных подакцизных товаров;
ГТД на вывоз Марок в соответствии с ранее заявленным таможенным режимом "экспорт товаров".
При этом, количество, серии и номера проданных Марок должны соответствовать количеству, сериям и номерам Марок, указанных в графе 50 ГТД, и/или возвращенных Импортером неиспользованных или поврежденных Марок.

36. Ерекше жағдайларда, егер Импорттаушы Бөлiм алдында белгiленген мерзiмде одан сатып алған Таңбаларына есеп берiп үлгермесе, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кiрiс министрлiгiнің Кеден комитетi ақиқат себептер көрсетiлген Импорттаушының жазбаша өтiнiшi бойынша белгiленген мерзiмдi бiр айға ұзарту туралы шешiм қабылдай алады.
37. Импорттаушының алған Таңбалары жоғалған, ұрланған жағдайда бұл фактілер бойынша құжаттарды Бөлiм контрабанда мен кеден ережелерiнің бұзылуына қарсы күрес бөлiмiнің қарауына тапсырады. Қазақстан Республикасы Президентінің 1995 жылғы 20 шiлдедегi N 2368  Z952368_  "Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Заң күшi бар Жарлығына сәйкес қылмыстық құрам анықталған жағдайда, кеден ережелерiн бұзу туралы iс Қазақстан Республикасының заң қорғау органдарына ұсынылады.
Импорттаушының алған Таңбалары жоғалған, ұрланған жағдайда Импорттаушының Таңбаларды сатып алуға төлеген ақша қаражаттары мен акциздер бойынша аванстық төлем қайтарылмайды.
8. Қорытынды ережелер
38. Қазақстан Республикасының аумағына енгiзiлетiн және акциздiк алым таңбаларымен мiндеттi таңбалануға жататын, таңбаланылмаған акциздiк тауарлар, "тауарлар транзитi", "тауарлардың керi импорты" және "тауарлардың керi экспорты" кедендiк режимдерiнен басқа жағдайда, Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы өткiзiлмейдi.
39. Акцизделетiн, Таңбалармен таңбаланбаған және бұрын "тауарлар транзитi" және "тауарлардың керi экспорты" кедендiк режимдерiнде жарияланған тауарлар Қазақстан Республикасының аумағында еркiн айналымға шығарылмайды.
40. Қазақстан Республикасының аумағына керi импорт кедендiк режимiне сәйкес енгiзiлген, қазақстандық акцизделетiн тауарлар кедендiк баждар мен салықтарды төлеусiз, кеден органының бақылауымен, тауарды қабылдаушы жайласқан кеден органының қызмет аймағында орналасқан уақытша сақтау қоймаларына жөнелтiледi.
Мұндай тауарлар тауарлардың керi импорт режимінің талаптарын сақтаған жағдайда жалпы белгiленген тәртiпте кедендiк ресiмдеуге жатады.
Мұндай тауарлардың кедендiк ресiмделуi туралы керi импортталушы тауарлардың кедендiк ресiмделуiн жүргiзушi кеден органы Импорттаушының тiркелген орны бойынша салық органына хабарлайды.
41. Қазақстан Республикасының аумағына жеке тұлғалармен әкелiнетiн, акциздер төлеусiз Қазақстан Республикасының Yкiметiмен белгiленген өткiзу нормасынан асқан, мiндеттi таңбалануға жататын, таңбаланбаған акциздiк тауарлар, мұндай нормадан асқан жағдайда, Қазақстан Республикасының аумағында еркiн айналым үшiн шығарылуға жатпайды.
1 Қосымша
Таңбаланатын, акцизделетін тауарларды әкелуші,
СЭҚ қатысушылардың сыртқы саудалық операцияларын есепке
алу журналы
__________________________________________________________________________
Рет!Ұйымның то- !ҚҰ  !Фирмамен !Тауар!Тауа!Таңбалар!Дайындауға тапсы!Таңба
N  !лық атауы,  !ЖК  !сыртқы   !дың  !рдың!ды сатып!рылған таңбалар !лар
!мекен-жайы, !коды!саудалық !атауы!саны!алу үшін!________________!үшін
!СРН         !    !келісім- !     !    !өтініш- !Таңба тү!Саны   !төлеу
!            !    !шарт бой-!     !    !тің тір-!рі Серия!(дана) !ге тө-
!            !    !ынша өза-!     !    !кеу N   !сы      !       !лем
!            !    !ра шарт  !     !    !мен күні!        !       !құжаты
!            !    !N және кү!     !    !        !        !       !
!            !    !ні (атауы!     !    !        !        !       !
!            !    !мен ел)  !     !    !        !        !       !
___!____________!____!_________!_____!____!________!________!_______!_____

36. В исключительных случаях, если по объективным причинам Импортер не успевает отчитываться в установленные сроки перед Отделом за приобретенные у него Марки, Таможенный комитет Министерства государственных доходов Республики Казахстан по письменному заявлению Импортера с указанием объективных причин, может принять решение о продлении срока, но не более, чем на один месяц установленного ранее срока.
37. В случае утраты, хищения и т.д. Импортером полученных Марок, Отделом документы по таким фактам передаются на рассмотрение в отдел по борьбе с контрабандой и нарушениями таможенных правил. При обнаружении состава преступления в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона, от 20 июля 1995 года № 2368 "О таможенном деле в Республике Казахстан" дело о нарушении таможенных правил передается в правоохранительные органы Республики Казахстан.
При утрате, хищении и т.д. Импортером полученных Марок денежные средства, уплаченные Импортером за покупку Марок и авансовый платеж по акцизу, не возвращаются.
8. Заключительные положения
38. Немаркированные подакцизные товары, ввозимые на территорию Республики Казахстан и подлежащие обязательной маркировке марками акцизного сбора, пропуску через таможенную границу Республики Казахстан не подлежат, за исключением таможенных режимов "транзит товаров", "реимпорт товаров" и "реэкспорт товаров".
39. Не подлежат выпуску для свободного обращения на территории Республики Казахстан подакцизные товары, немаркированные Марками и заявленные ранее в таможенных режимах "транзит товаров" и "реэкспорт товаров".
40. Ввозимые на территорию Республики Казахстан казахстанские подакцизные товары, в соответствии с таможенным режимом реимпорта товаров, направляются пограничным таможенным органом под таможенным контролем без обеспечения уплаты таможенных пошлин и налогов на склады временного хранения, расположенные в регионе деятельности таможенного органа, в котором находится получатель товаров.
Такие товары подлежат таможенному оформлению в общеустановленном порядке при условии соблюдения требований к режиму реимпорта товаров.
О таможенном оформлении таких товаров, таможенный орган, производивший таможенное оформление реимпортированных товаров, сообщает в налоговый орган по месту регистрации Импортера.
41. Немаркированные подакцизные товары, подлежащие обязательной маркировке, ввозимые на территорию Республики Казахстан физическими лицами, превышающие норму провоза, установленную Правительством Республики Казахстан для ввоза без уплаты акцизов, в части превышения такой нормы, выпуску для свободного обращения на территории Республики Казахстан не подлежат.
Приложение № 1
Журнал учета внешнеторговых операций участников ВЭД,
ввозящих подакцизные товары, подлежащие маркировке
___________________________________________________________________________
№ !   Полное   !Код !№ и дата !Номен!Коли!Регистра!Заказанные марки!№ и
п/п!наименование!ОКПО!внешнетор!клату!чест!ционный !________________!дата
!организации,!    ! гового  ! ра  ! во !№ и дата!Тип мар-!коли-  !платеж
! адрес, РНН !    !контракта!това-!това!заявле- !ки, се- !чество !ного
!            !    !с фирмой ! ра  ! ра !ния на  ! рия    !(штук) !доку-
!            !    !(наимено-!     !    !покупку !        !       !мента
!            !    !вание и  !     !    ! марок  !        !       !на уп-
!            !    !страна)  !     !    !        !        !       !лату
!            !    !         !     !    !        !        !       !за
!            !    !         !     !    !        !        !       !марки
___!____________!____!_________!_____!____!________!________!_______!______

_1_!_____2______!_3__!____4____!__5__!_6__!____7___!____8___!___9___!___10
Таблицаның жалғасы:
________________________________________________________________________
Таңба  !Таңба- !Акциз- !Акциз    !Акциз  !Алматы  !Таң-!Әкеліне-!Қайта
үшін   !лар    !дің ау-!бойынша  !төлемі !қаласы  !бала!тін тауа!рылған
төлене-!үшін КБ!дарыл- !аванстық !бойынша!бойынша !рды !рларды  !таңба-
тін со-!(кеден)!ған со-!төлемге  !ақша   !БКБ-ға  !әкетуресімдеу!лар
ма (тең!шотына !масы   !төлем құ-!қаражат!ақша қа-!кезі!дің шектісаны
ге)    !ақша қа!(теңге)!жатының N!тарының!ражатта-!нде-!мерзімі !(дана)
!жаттары!       !мен күні !түскен !рын ау- !гі  !        !
!ның тү-!       !         !күні   !даруға  !ресі!        !
!скен кү!       !         !       !төлем құ!мдел!        !
!ні     !       !         !       !жатының !ген !        !
!       !       !         !       !N мен кү!КЖД !        !
!       !       !         !       !күні    !N   !        !
!       !       !         !       !        !мен !        !
!       !       !         !       !        !күні!        !
_______!_______!_______!_________!_______!________!____!________!_______
__11___!___12__!___13__!____14___!___15__!____16__!_17_!___18___!___19__
Таблицаның жалғасы:
__________________________________________________________
Таңба !КЖД бойын-!КЖД бойын-!Төлем тап-!Кеден органының
ларды !ша әкеліне!ша кеден- !сырмасының!шотына кеден тө-
әкелу !тін тауар !дік төлем-!немесе    !лемдері мен салық-
кезін-!саны      !дер мен   !төлемдерді!тардың түскен
де ре-!          !салықтар- !өндіріп   !күні
сімдел!          !дың сомасы!алуға инка!
ген   !          !(түрлер   !ссалық тап!
КЖД N !          !бойынша)  !сырманың N!
мен   !          !          !мен күні  !
күні  !          !          !          !
______!__________!__________!__________!_________________
__20__!____21____!_____22___!____23____!________24_______
2 Қосымша
_______________ облысы
бойынша (Бас) Кеден басқармасының
бастығы
________________________
Тіркеу N ____________ / ____________ 199 ____ ж. _______________
(кеден органы толтырады)
Акциздік алым таңбаларын сатып алуға
Өтініш
_____________________________________________________________________
(ұйымның толық атауы, ҚҰЖК коды, мекен-жайы, СРН)
акциздік алым таңбаларын сатуды сұраймыз:
____________ саны __________ дана    сомасы __________________ теңге;
(таңба түрі)
____________ саны __________ дана    сомасы __________________ теңге;
(таңба түрі)
жалпы сомасы _________________________________________________ теңге.
(жазумен)
Сатып алынатын тауарларды таңбалауға қажетті таңбалардың көрсетілген
саны:
_____________________________________________________________________
(тауалар номенклатурасы мен саны, темекі өнімдері үшін - орамалар
_____________________________________________________________________
санын, ораманың әр түріндегі шылым санын, ішімдік өнімдері үшін -
_____________________________________________________________________
сыйымдылық түрі мен шөлмектер санын көрсету)
_______________________________________ фирмасымен
көрсетілген тауарлар сатып алынатын сыртқы саудалық өзара шарт N ____
және әкелінетін УСҚ _________________________________________________
(уақытша сақтау қоймасының мекен-жайы)
Таңбаларды сатып алу үшін ақша қаражаты түскен кеден органының шоты _
_____________________________________________________________________
Төлем құжатының    N ________________________
199 ____ ж. __________ сомасы _____________________
(жазумен)
Темекі және ішімдік өнімдерін таңбалау және таңбаланған тауарларды
кедендік ресімдеу Ережесімен таныстым.
Ұйым басшысы ________________ (аты-жөні)
Бас бухгалтер _______________ (аты-жөні)
(қолдары)
М.О.
Акциз бойынша аванстық төлемнің          Таңбалар үшін қаражаттардың
түскені туралы                           түскені туралы кеден
Кеден органының белгісі                  органының белгісі
________________________________        ____________________________
________________________________        ____________________________
3 Қосымша
Алматы қаласы бойынша
Бас кеден басқармасының                                         бастығы
_______________________________
Тіркеу N ____________ / ____________ 199 ____ ж. _______________
(кеден органы толтырады)
Акциздік алым Таңбаларын сатып алуға
Өтінім
___________________________ облысы бойынша (Бас) Кеден басқармасы
(кеден)
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Банкноттық фабрикасында
акциздік алым таңбаларын сатып алуға Өтінімді орналастыруды сұраймыз:
____________ саны __________ дана    сомасы __________________ теңге;
(таңба түрі)
____________ саны __________ дана    сомасы __________________ теңге;
(таңба түрі)
жалпы сомасы _________________________________________________ теңге.
(жазумен)
импорттаушы үшін ____________________________________________________
(ұйымның толық атауы, КҰЖК коды, мекен-жайы, СТН)
"____" __________ 199 __ жылы __________________ облысы бойынша (Бас)
Кеден басқармасына акциз сатып алуға берген Өтініші бойынша
Таңбалардың көрсетілген саны төмендегі сатып алынатын тауарларды
таңбалау үшін қажет:
________________________________________________________________
(тауалар номенклатурасы, саны, темекі өнімдері үшін - орамалар
_____________________________________________________________________
саны мен ораманың әр түріндегі шылымдар санын, ішімдік өнімдері үшін
_____________________________________________________________________
- сыйымдылық түрі мен шөлмек санын көрсету)
Аталған тауарлар сатып алынатын сыртқы саудалық шарт/келісім-шарт
__________________ N _____________ фирмасымен _______________________
_________________________________________ терминалына тапсырылады
(терминал мекен-жайы)
Таңбаларды сатып алу үшін ақша қаражаттары __________________________
__________________________________________ Бас кеден басқармасының
шотына аударылды
төлем құжатының         N ___________________
199 ____ ж. __________ сомасы _____________________
(жазумен)
______________ облысы            ______________________ (аты-жөні)
(кеден)                              (қолы)
бойынша (Бас) кеден басқармасының
бастығы
_________________________ облысы
бойынша (Бас) кеден басқармасының   ___________________ (аты-жөні)
бас бухгалтері                                (қолы)
М.О.
4 Қосымша
"Ақша қаражаттары түсті" нысаны бойынша мәліметтер
_______________ облысы
(кеден)
бойынша (Бас) Кеден басқармасының
бастығы _________________________

_1_!_____2______!_3__!____4____!__5__!_6__!____7___!____8___!___9___!___10_
Продолжение таблицы:
________________________________________________________________________
Сумма, !  Дата ! Сумма !№ и дата ! Дата  !№ и дата!№ и !Предель-!Возвра-
подле- !поступ-!начис- !платежно-!поступ-!платежно!дата!ный срок!щено
жащая !ления  !ления  !го доку- ! ления !го доку-!ГТД,!оформле-!марок,
уплате !денеж- !акциза !мента на !денеж. !мента на!офор!ния вво-!количес
за мар-! ных   !(тенге)!авансовый!средств!перечис-!млен! зимых  !тво
ки   !средств!       ! платеж  !по упла!ление де!ной !товаров !(штук)
(тенге)!на счет!       !по акцизу!те акци!нежных  !при !        !
!ТУ (та-!       !         !   за  !средств !выво!        !
!можни) !       !         !       !за марки! зе !        !
!за мар-!       !         !       !в ГТУ по! ма-!        !
!  ки   !       !         !       !г.Алматы!рок !        !
_______!_______!_______!_________!_______!________!____!________!_______
__11___!___12__!___13__!____14___!___15__!____16__!_17_!___18___!___19__
Продолжение таблицы:
__________________________________________________________
№ и  !Количество!  Сумма   ! № и дата !Дата поступления
дата !ввозимого !таможенных!платежного!    таможенных
ГТД, !товара по !платежей и!поручения !платежей и налогов
оформ-!   ГТД    !налогов по!или инкас-!на счет таможен-
ленной!          !ГТД (раз- !сового по-!    ного органа
при  !          !бивкой по !ручения на!
ввозе !          ! видам)   !взыскание !
товара!          !          !платежей  !
______!__________!__________!__________!_________________
__20__!____21____!_____22___!____23____!________24_______
Приложение № 2
Начальнику
(Главного) Таможенного управления
по ______________ области
(таможни)
_________________________________
Регистрационный № _____/_____ от "____"_________199__ г.
(заполняется таможенным органом)
Заявление
на покупку марок акцизного сбора
________________________________________________________________________
(полное наименование организации, код ОКПО, адрес, РНН)
просит продать марки акцизного сбора:
__________ в кол-ве _________ штук на сумму _______________тенге;
(тип марки)
___________ в кол-ве _________штук на сумму _______________ тенге;
(тип марки)
на общую сумму ______________________________________тенге.
(прописью)
Указанное количество марок необходимо для маркировки закупаемых товаров:
________________________________________________________________________
(номенклатура и количество товаров, с указанием для табачных изделий -
________________________________________________________________________
количества пачек и сигарет в каждом типе пачек, для алкогольной продукции
________________________________________________________________________
- количества бутылок с указанием типов емкостей)
Указанные товары закупаются по внешнеторговому договору/контракту от
_______№_________с фирмой___________________________ и будут представлены
на СВХ_________________________________
(адрес склада временного хранения)
Денежные средства на покупку Марок внесены на счет____________________
______________________________________________________________________
Таможенного органа
платежным документом               № _____________
от ___________ 199___ г. в сумме _________________________
(прописью)
С положениями Правил маркировки алкогольной и табачной продукции марками
акцизного сбора и таможенного оформления маркированных товаров ознакомлен.
Руководитель организации___________(Ф.И.0.)
Главный бухгалтер       ___________(Ф.И.0.)
(подписи)
М.П.
Отметка Таможенного органа                Отметка Таможенного органа
о поступлении авансового                  о поступлении средств
платежа по акцизу                         за Марки
__________________________                __________________________
__________________________                __________________________
Приложение № 3
Начальнику
Главного таможенного
управления
по г. Алматы
__________________________
Регистрационный № ________/________от "______"______1999 г.
(заполняется таможенным органом)
Заявка
на изготовление Марок акцизного сбора
(Главное) Таможенное управление по ______________ области
(таможня)
просит разместить на Банкнотной фабрике Национального Банка Республики
Казахстан заказ на изготовление Марок акцизного сбора:
__________ в кол-ве ________ штук на сумму _______________ тенге;
(тип марки)
__________ в кол-ве _________штук на сумму _______________ тенге;
(тип марки)
на общую сумму ____________________________________тенге.
(прописью)
Для импортера _______________________________________________________
(полное наименование организации, код ОКПО, адрес, РНН)
по Заявлению на покупку Марок акцизного сбора от "_____" _______ 199_
года, поданного в (Главное) Таможенное управление по__________области
(таможню)
Указанное количество марок необходимо для маркировки закупаемых товаров:
__________________________________________________________________________
(номенклатура и количество товаров, с указанием для табачных изделий -
__________________________________________________________________________
количества пачек и сигарет в каждом типе пачек, для алкогольной продукции -
__________________________________________________________________________
количества бутылок с указанием типов емкостей)
Указанные товары закупаются по внешнеторговому договору/контракту от
_______№_________с фирмой_________________________________________________
и будут представлены в ___________________________________________терминал
(адрес терминала)
Денежные средства на покупку Марок внесены на счет________________________
_____________________________________________________ Главного таможенного
управления по г. Алматы
платежным документом № ____ от
__________199___г. в сумме__________________
(прописью)
Начальник (Главного)Таможенного управления
по ___________ области                    ______________________(Ф.И.О.)
(таможни)                                    (подпись)
Главный бухгалтер
(Главного) Таможенного управления
по ______________________ области         ______________________(Ф.И.0.)
(подпись)
М.П.
Приложение № 4
Сведения по форме "Денежные средства поступили"
Начальнику (Главного)
Таможенного управления
по _____________ области
(таможни)
______________________________
Главное таможенное управление по городу Алматы сообщает о поступлении
денежных средств за марки акцизного сбора по следующим Заявкам:

1. Алматы қаласы бойынша Бас кеден басқармасы келесі Өтінім бойынша
акциздік алым таңбалары үшін ақша қаражатының түскені туралы
хабарлайды:
___________________________________________________________ фирмасымен
(шетел экспорттаушы-фирманың атауы, ел)
_____________________________________________________ әкелуге
(тауардың атауы)
"___" _________________________ 199__ ж. N _______
сыртқы саудалық шарт/келісім-шарт бойынша тауар сатып алушы
импорттаушыдан ______________________________________________________
(ұйымның толық атауы, КҰЖК коды, заңдық мекен-жайы, СТН)
_____________________________________________________________________
акциздік алым тағбаларын сатып алу үшін 1999 ж. "___" ____ тіркеу N _
Өтінім бойынша
Өтінім N __________/ ________ "__" ________ 1999 ж. _________________
Алматы қаласы бойынша Бас кеден басқармасымен
"__" _________________ 1999 ж. қабылданған.
199 _____ ж. "__"_______ төлем тпасырмасы N _____________
сомасы __________________________________ теңге.
2. _______________________________________________________ фирмасымен
(экспорттаушы шетел фирмасының атауы, ел)
"___" _____________________ 199 ____ ж. N __________
_______________________________________________ әкелуге
(тауардың атауы)
сыртқа саудалық шарт/келісім-шарт бойынша тауарлар сатып алушы
импорттаушыдан ______________________________________________________
(ұйымның толық атауы, КҰЖК коды, заңды мекен-жайы, СТН)
"___" _________ 1999 ж. акциздік алым таңбаларын сатып алу үшін
_____________________________________________________________________
Өтінім N _______ / ______ "___" _________ 1999 ж.
"____"______ 1999 ж. Алматы қаласы бойынша Бас кеден басқармасы
қабылдаған
Төлем тапсырмасы "___" __________ 199 ___ ж. N __________
сомасы _________________________________ теңге.
Алматы қаласы бойынша Бас кеден
Басқармасының бастығы            ______________________ (аты-жөні)
Алматы қаласы бойынша Бас кеден
Басқармасының бас баухгалтері    ______________________ (аты-жөні)
Белгілер тыс бетінде
Алматы қаласы бойынша Бас кеден
Басқармасы берген                "____" ____________ 199 ___ ж.
______________________ (аты-жөні)
_______________ облысы бойынша   "____" ____________ 199 ___ ж.
Бас кеден басқармасы қабылдаған  ______________________ (аты-жөні)
5 Қосымша
"Таңбалар дайындалды" нысаны бойынша мәліметтер
_______________ облысы
(кеден)
бойынша (Бас) Кеден басқармасының
бастығы _________________________
Алматы қаласы бойынша Бас Кеден басқармасы мынадай Өтінімдер бойынша
акциздік алым таңбалары дайындалғаны туралы хабарлайды:
1. Өтінім N ____________ / ____________ 1999 ж. "__" ________________
__________________________________________________________ фирмасымен
(экспорттаушы шетел фирмасының атауы, ел)
"__" ______________________ 199 ___ ж. N ____________
әкелуге _____________________________________________
(тауардың атауы)
_____________________________________________________________________
сыртқы саудалық шарт/келісім-шарт бойынша тауар сатып алушы
импорттаушыдан ______________________________________________________
(ұйымның толық атауы, КҰЖК коды, заңды адресі, СТН)
Акциздік алым таңбаларын сатып алу үшін Өтініш бойынша ______ 1999 ж.
"__" ___________________                              Тіркеу N
Алматы қаласы бойынша Бас Кеден басқармасы "__" __________ 1999 ж.
қабылдады
Таңба нөмірі ____________________ сериясы _________________

1. Заявка №_____/_____от "_____"__________1999 г. по Заявлению на покупку
марок акцизного сбора __________________ от "____"________1999 г.
(регистрационный №)
от импортера ____________________________________________________________
(полное наименование организации, код ОКПО, юридический адрес, РНН)
закупающего товары по внешнеторговому договору/контракту с
фирмой___________________________________________________________________
(наименование иностранной фирмы - экспортера, страна)
от "___"___________________199___г. №________
на ввоз______________________________________
(наименование товара)
принятая Главным таможенным управлением по г. Алматы "___"________1999 г.
Платежное поручение от "____"__________199__г. №__________
на сумму _____________________________ тенге
2. Заявка №_____/_____от "_____"__________1999 г. по Заявлению на покупку
марок акцизного сбора __________________ от "____"________1999 г.
(регистрационный №)
от импортера ____________________________________________________________
(полное наименование организации, код ОКПО, юридический адрес, РНН)
закупающего товары по внешнеторговому договору/контракту с
фирмой___________________________________________________________________
(наименование иностранной фирмы - экспортера, страна)
от "___"___________________199___г. №________
на ввоз______________________________________
(наименование товара)
принятая Главным Таможенным управлением по г. Алматы "___"________1999 г.
Платежное поручение от "____"__________199__г. №__________
на сумму _____________________________ тенге
Начальник Главного Таможенного управления по
г. Алматы                             _____________________ (Ф.И.0.)
Главный бухгалтер Главного Таможенного управления
по г. Алматы                          _____________________ (Ф.И.О.)
отметки на обратной стороне
передано Главным таможенным управлением
по г. Алматы                              "____"__________199__г.
______________ (Ф.И.0.)
Принято (Главным) Таможенным управлением
по_____________области                    "____"___________199__г.
(таможней)                              ______________________(Ф.И.0.)
Приложение № 5
Сведения по форме "Марки изготовлены"
Начальнику (Главного)
Таможенного управления
по _____________ области
(таможни)
Главное Таможенное управление по г. Алматы сообщает об изготовлении Марок акцизного сбора по следующим Заявкам:
1. Заявка № _____/_____от "_____" ___________1999 г. по Заявлению на
покупку марок акцизного сбора __________________ от "____"_________1999 г.
(регистрационный №)
от импортера
_____________________________________________________________
(полное наименование организации, код ОКПО, юридический адрес, РНН)
закупающего товары по внешнеторговому договору/контракту
с фирмой _________________________________________________________________
(наименование иностранной фирмы - экспортера, страна)
от "__"_________________199__г. №____
на ввоз _____________________________
(наименование товара)
принятая Главным таможенным управлением по г. Алматы "_____"______1999г.
Номер марки _____________серия ___________

2. Өтінім N ________ / ______ "___" __________________
__________________________________________________________ фирмасымен
(экспорттаушы шетел фирмасының атауы, ел)
"__" ______________________ 199 ___ ж. N ____________
әкелуге _____________________________________________
(тауардың атауы)
_____________________________________________________________________
сыртқы саудалық шарт/келісім шарт бойынша тауар сатып алушы
импорттаушыдан ______________________________________________________
(ұйымның толық атауы, КҰЖК коды, заңды адресі, СТН)
Алматы қаласы бойынша Бас Кеден басқармасы "___" ___________ 1999 ж.
қабылдады
Таңба нөмірі ___________ сериясы ______________ 1999 ж. акциздік алым
таңбаларын сатып алу Өтініші бойынша _________ "__" _________ 1999 ж.
(тіркеу N)
Алматы қаласы бойынша Бас кеден
Басқармасының бастығы            ______________________ (аты-жөні)
Белгілер тыс бетінде
Алматы қаласы бойынша Бас кеден
Басқармасы қабылдады            "____" ____________ 199 ___ ж.
______________________ (аты-жөні)
_______________ облысы бойынша   "____" ____________ 199 ___ ж.
(Бас) кеден басқармасы қабылдады  _____________________ (аты-жөні)
6 Қосымша
_______________ облысы
(кеден)
бойынша (Бас) Кеден басқармасының
бастығы _________________________
тіркеу N ________ "___" _________________ 199 ____ жыл
(кеден органы толтырады)
тауарды енгізу туралы
Міндеттеме
_____________________________________________________________________
(ұйымның толық атауы, КҰЖК коды, мекен-жайы, банктік реквизиттері)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
"___" ________ 199 ___ ж. дейін Қазақстан Республикасына таңбаланатын
тауарларды __________________________________________________________
(шекаралық кеден органының атауы)
__________ арқылы еркін айналым үшін шығару режиміне сәйкес саны ____
_____________________________________________________________________
(тауарларды атауы)
_____________________________________________________________________
(тауарлардың саны)
______________________________________________________  орналастыруға
(уақытша сақтау қоймасының атауы, мекен-жайы)
еркін айналым үшін шығару режиміне кедендік ресімдеуге ұсынуға,
кедендік режимде көзделген барлық кедендік төлемдер мен салықтарды
төлеуге міндеттеледі.
Ұйым басшысы _______________ (аты-жөні)
Бас бухгалтер ______________ (аты-жөні)
(қолдары)
М.О.
"Міндеттеме қабылданды" "__" ______________ 199 ___ ж.
____________________ облысы бойынша
(кеден)
(Бас) Кеден басқармасының нұсқаушысы ___________________
(қолы)
М.О.
7 Қосымша
Сенімхат жарамдылығы "___" ____________________ 199 ___ ж. дейін
_____________________________________________________________________
тұтынушының атауы мен мекен-жайы
_____________________________________________________________________
төлеушінің атауы мен мекен-жайы
Шот N __________________________   __________________________________
Банктің атауы
Сенімхат N ________________________
Берілген күні "___" ________________ 199 ____ ж.
____________________________________________________________ берілді
қызметі, фамилиясы, аты, әкесінің аты
Төлқұжат: серия ______ N ___________ берілген күні "__" _____ 199 _ж.
_____________________________________________________________________
төлқұжатты берген орган
тауарлық-материалдық құндылықтар ____________________________________
наряд нөмірі, күні және т.б.
ұсынушы фирма атауы _________________________________________________
_____________________________________________________________________
Алуға жататын тауарлық-материалдық құндылықтар тізбесі
_____________________________________________________________________
! Жазбаның реттік ! Тауарлық-материалдық ! Өлшем   ! Саны (жазумен) !
1 нөмірі          ! құндылықтар          ! бірлігі !                !
_____________________________________________________________________

2. Заявка №_____/_____от "_____"__________1999 г. по Заявлению на покупку
марок акцизного сбора __________________ от "____"________1999 г.
(регистрационный №)
от импортера ____________________________________________________________
(полное наименование организации, код ОКПО, юридический адрес, РНН)
закупающего товары по внешнеторговому договору/контракту с
фирмой___________________________________________________________________
(наименование иностранной фирмы - экспортера, страна)
от "___"___________________199___г. №________
на ввоз______________________________________
(наименование товара)
принятая Главным таможенным управлением по г. Алматы "___"________1999 г.
Номер марки _____________серия ___________
Начальник
Главного таможенного управления
по г. Алматы                     _______________________ (Ф.И.0.)
Отметки на обратной стороне
Передано Главным таможенным управлением
по г. Алматы                        "___" ____________199___г.
__________________ (Ф.И.0.)
Принято (Главным) Таможенным управлением
по _______________области            "___"_____________199__г.
(таможней)                      __________________(Ф.И.0.)
Приложение № 6
Начальнику
(Главного) Таможенного управления
по _____________ области
(таможни)
_________________________________
Регистрационный №________от "_____"______________199__год
(заполняется таможенным органом)
Обязательство
о ввозе товара
_ ________________________________________________________________________
(полное наименование организации, код ОКПО, адрес, банковские реквизиты)
_________________________________________________________________________
обязуется в срок до "___" _____ 199 ____г. осуществить фактический ввоз в
Республику Казахстан подлежащих маркировке товаров через_________________
________________________________________________________________________в
(наименование пограничного таможенного органа)
соответствии с таможенным режимом выпуска для свободного обращения_______
___________________________________________________________ в количестве
(наименование товаров)
________________________________________________________и поместить их на
(количество товаров)
_________________________________________________________________________
(наименование и адрес склада временного хранения)
и предъявить их к таможенному оформлению с помещением под таможенный режим
выпуска для свободного обращения, уплатить все причитающиеся таможенные
платежи и налоги, предусмотренные данным таможенным режимом.
Руководитель организации _____________ (Ф.И.0.)
Главный бухгалтер        _____________ (Ф.И.0.)
(подписи)
М.П.
"Обязательство принято"   "__"_________199__г.
Инспектор (Главного) Таможенного управления
по __________ области _________________ (Ф.И.0.)
(таможни)             (подпись)
М.П.
Приложение № 7
Доверенность действительна по "____"_______________ 199_ г.
__________________________________________________________________
наименование потребителя и его адрес
__________________________________________________________________
наименование плательщика и его адрес
Счет № ________________________в__________________________________
наименование банка
Доверенность № __________
Дата выдачи "____"__________________199___г.
Выдана ____________________________________________________________
должность, фамилия, имя, отчество
Паспорт: серия___ №__________выдан "___"_________199____г.
___________________________________________________________________
кем выдан паспорт
На получение от____________________________________________________
наименование фирмы поставщика
товарно-материальных ценностей по __________________________________
номер и дата наряда, и т.п.
Перечень товарно-материальных ценностей, подлежащих получению
_________________________________________________________________
Порядковый !Товарно-материальные! Единица !Количество (прописью)
номер записи!     ценности       !измерения!
____________!____________________!_________!_____________________

!        1        !           2          !    3    !      4         !
_____________________________________________________________________
Сенімхатты алған адам қолы            ________________ куәландырамыз
Кәсіпорын басшысы        ________________ (аты-жөні)
(ұйымның)
Бас бухгалтер            ________________ (аты-жөні)
М.О.
8 Қосымша
"Таңбалар берілді" нысаны бойынша мәліметтер
_______________ облысы
(кеден)
бойынша (Бас) Кеден басқармасының
бастығы _________________________
Алматы қаласы бойынша Бас Кеден басқармасы мынадай Өтінімдер бойынша
акциздік алым таңбаларын беру туралы хабарлайды:
1. Өтінім N ________ / __________"__" ________ 1999 ж. акциздік алым
таңбаларын сатып алу үшін Тіркеу N "__" _____ 1999 ж. Өтінім бойынша
__________________________________________________________ фирмасымен
(экспорттаушы шетел фирмасының атауы, ел)
"__" ______________________ 199 ___ ж. N ____________
___________________________________________________ әкелуге
(тауардың атауы)
сыртқы саудалық шарт/келісім-шарт бойынша тауар сатып алушы
импорттаушыдан ______________________________________________________
(ұйымның толық атауы, КҰЖК коды, заңдық мекен-жайы, СТН)
__________________________________________
"___" ______________________ 1999 ж. қабылданған
Берілген Таңбалар сериясы _____________ нөмірі ______________________
Берілген күні "__" ___________________ 199 ____ жыл.
2. Өтінім N ________ / ______ "___" ___________ 1999 ж. акциздік алым
таңбаларын сатып алуға Өтінім ______________ "__" ___________ 1999 ж.
(тіркеу N)
__________________________________________________________ фирмасымен
(экспорттаушы шетел фирмасының атауы, ел)
"__" ______________________ 199 ___ ж. N ____________
_____________________________________________ әкелуге
(тауардың атауы)
сыртқы саудалық шарт/келісім-шарт бойынша тауар сатып алушы
импорттаушыдан ______________________________________________________
(ұйымның толық атауы, КҰЖК коды, заңды мекен-жайы, СТН)
_____________________________________________________________________
"___" _____________ 1999 ж. қабылданған
Берілген Таңбалар сериясы ______________ нөмірі ___________
Берілген күні "___" ________________ 199 ____ жыл.
Алматы қаласы бойынша Бас кеден
Басқармасының бастығы            ______________________ (аты-жөні)
Белгілер тыс бетінде
Алматы қаласы бойынша Бас кеден
Басқармасы берген                "____" ____________ 199 ___ ж.
______________________ (аты-жөні)
_______________ облысы           "____" ____________ 199 ___ ж.
(кеден)
бойынша Кеден басқармасы қабылдады  _____________________ (аты-жөні)
9 Қосымша
Темекі өнімдерін таңбалау тәртібі
Жұмсақ/тығыз - жұмсақ орама

_____1______!___________2________!____3____!_________4___________
Подпись лица, получившего доверенность_________________удостоверяем
Руководитель предприятия
(организации)           ______________________(Ф.И.О.)
Главный бухгалтер       ______________________(Ф.И.О.)
М.П.
Приложение № 8
Сведения по форме "Марки выданы"
Начальнику
(Главного) Таможенного управления
по _____________ области
(таможни)
Главное таможенное управление по г. Алматы сообщает о выдаче марок
акцизного сбора по следующим Заявкам:
1. Заявка № _____/_____от "_____" __________1999 г. по Заявлению на
покупку марок акцизного сбора _________________ от "____"___________1999 г.
(регистрационный №)
от импортера ____________________________________________________________
(полное наименование организации, код ОКПО, юридический адрес, РНН)
закупающего товары по внешнеторговому договору/контракту
с фирмой__________________________________________________________________
(наименование иностранной фирмы - экспортера, страна)
от "__"_________________199__г. №____
на ввоз______________________________
(наименование товара)
принятая "_______"___________1999 г.
Выданы Марки серии _______________ номер__________________________
Дата выдачи "___"________________199__год
2. Заявка № _____/_____от "_____" ___________1999 г. по Заявлению
на покупку марок акцизного сбора________________ от "____"________1999 г.
(регистрационный №)
от импортера _____________________________________________________________
(полное наименование организации, код ОКПО, юридический адрес, РНН)
закупающего товары по внешнеторговому договору/контракту
с фирмой__________________________________________________________________
(наименование иностранной фирмы - экспортера, страна)
от "__"_________________199__г. №____
на ввоз _____________________________
(наименование товара)
принятая "_______"___________1999 г.
Выданы Марки серии _______________ номер____
Дата выдачи "___" _______________199___ год
Начальник Главного таможенного
управления по г. Алматы       _______________________ (Ф.И.О.)
Отметка на обратной стороне
Передано Главным таможенным управлением
по г. Алматы                 "____"____________ 19______ год
______________________ (Ф.И.0.)
Принято Таможенным управлением
по ____________ области       "___"_____________ 19______год
(таможней)                 ________________________ (Ф.И.0.)
Приложение № 9
Порядок маркировки табачной продукции
Мягкая/плотно-мягкая пачка

Таңбаның ораманың жоғарғы бетінде (1 (а) сурет) немесе артқы бетінде (1 (б) сурет) орналасуы. (суретті қағаздағы үлгіден қараңыз)
Жоғары бетте орналасу кезінде, жоғарғы бетті жауып тұрған Таңбадағы текст немесе сурет ораманың алдыңғы бетімен бірдей бағытта бағдарлануы және орталығында орналасуы тиіс (оң және сол жақ шеттен, алдыңғы және артқы қабырғалардан бірдей қашықтықта).
Көтеріліп ашылатын қақпақты орама
Таңбаның алдыңғы қабырға бетінің орталығында (2 (б) сурет) немесе қабырғасында (2 (а) сурет) (стандарт орама) орналасуы. (суретті қағаздағы үлгіден қараңыз)
Қабырғасында орналасқанда Таңба артқы бетте орналасуы, бұрышты жабуы және ораманың қабырға бетіне ауысуы тиіс.
Алдыңғы қабырға бетінің ортасында орналасқан Таңба қақпақ ашылатын ораманың алдыңғы қабырға бетінің ортасында орналасуы және ораманың жоғарғы және төменгі беттерін жабуы тиіс.
Мөртаңба ораманы ашқан кезде бүлінетіндей етіп қойылуы тиіс.
Арақ-Шарап өнімдерін таңбалау тәртібі
Таңба ыдыстың тұйықтау құймасының үстінен, мойнына жақсылып жапсырылып салынады (3 (а) және 3 (б) суреттер). (суретті қағаздағы үлгіден қараңыз)
Таңбаның орталық (елтаңбалық) бөлігі қақпақтың ортасында орналасуы тиіс. Жапсырылған Таңба ыдыстың ішіндегісін алу алдында міндетті бүлінуі тиіс. Таңбаларды жапсыру үшін пайдаланылатын желім жоғары және төмен температураға, таңбаның кебуі және ыдыстан ажырауын болдырмау үшін, ыдысты ашу кезінде бүлінген Таңбаны келесі қайталап қолдану үшін бүтінге жинау мүмкін болмауын қамтамасыз етуі тиіс.
"Тетра Пак" үлгісіндегі пакеттерді Таңбалармен таңбалау тәртібі 3 (в) және 3 (г) суреттерде көрсетілген.
Таңбалауға арналған желімге қойылатын талаптарды сақтау жауапкершілігі тауарлар импорттаушысына жүктеледі.
Таңбалаудың осы талаптарын орындамаған жағдайда кеден органдары Қазақстан Республикасының аумағында еркін айналым үшін тауарларды шығармауға құқылы.

Расположение Марки на верхней плоскости (рис 1а) или задней стенке (рис 1б) пачки (рисунок см. на бумажном варианте).
При расположении на верхней плоскости текст или рисунок на Марке, закрывающей верхнюю плоскость, должен быть ориентирован в том же направлении, что и передняя плоскость пачки и должен располагаться по центру (на равном расстоянии от правого и левого края, передней и задней стенки).
Пачка с откидной крышкой
Расположение Марки сбоку (рис 2а) (стандартная пачка) или по центру передней боковой плоскости (рис 2б) пачки (рисунок см. на бумажном варианте).
При расположении сбоку Марка должна располагаться на задней плоскости, закрывать угол и переходить на боковую плоскость пачки.
При расположении по центру передней боковой плоскости, Марка должна располагаться в центре передней боковой плоскости пачки, где открывается крышка, и закрывать верхнюю и нижнюю стенки пачки.
Штамп должен ставиться таким образом, чтобы он повреждался при вскрытии пачки.
Порядок маркировки вино-водочной продукции
Марка наносится по верху закупорочной капсулы сосуда таким образом, чтобы она хорошо прилегала к горловине (рис 3а и 3б) (рисунок см. на бумажном варианте).
Центральная (гербовая) часть Марки должна быть расположена в центре крышки (пробки). Наклеенная Марка должна непременно повреждаться перед извлечением содержимого сосуда. Клей, применяемый для наклеивания Марок должен быть устойчив к высоким и низким температурам, различным уровням влажности для исключения высыхания и отслоения марки от сосуда, обеспечивать гарантию невозможности сбора в целое поврежденной при открывании сосуда Марки для последующего повторного использования.
Порядок маркировки Марками пакетов типа "Тетра Пак" приведен на рис 3в и 3г (рисунок см. на бумажном варианте).
Ответственность за соблюдение требований к клею для маркировки возлагается на импортера товаров.
При невыполнении настоящих требований маркировки таможенные органы вправе не выпускать товар для свободного обращения на территории Республики Казахстан.