Табиғи монополия субъектiлернің тауарларына, жүмыстарына, қызметтерiне бағаларды (тарифтердi) бекiтудiң және енгiзудiң тәртiбi туралы Нұсқалықты бекiту туралы
Қазақстан Республикасының Табиғи монополияны реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігі 1999 жылғы 06 тамыздағы N 59-ОД бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1999 жылғы 6 қыркүйекте тіркелді. Тіркеу N 881. Күші жойылды - ҚР Табиғи монополияны реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігі төрағасының 2003 жылғы 19 наурыздағы N 82-НҚ бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының "Табиғи монополиялар туралы" заңының  14, 16, 17, 18-шi баптарын басшылыққа ала отырып, Бұйырамын:
1. Қосымша етiп берiлген Табиғи монополия субъектiлерiнiң тауарларына, жұмыстарына, қызметтерiне бағаларды (тарифтердi) бекiтудiң және енгiзудiң тәртiбi туралы Нұсқалық бекiтiлсiн.
2. Табиғи монополияларды реттеу департаментi (Попандопуло Е.Н.) осы бұйрықтың белгiленген тәртiпте Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзуiн қамтамасыз етсiн.
3. Ұйымдық-кадрлар бөлiмi (Герасимова Е.Н.) осы бұйрықты барлық аумақтық комитеттер мен табиғи монополиялар субъектiлерiне дейiн жеткiзсiн.
4. Осы бұйрықтың орындалуына бақылау жасау Төрағаның орынбасары Е.А. Пушкареваға жүктелсiн.
Төраға м.о.
Қазақстан Республикасының
Табиғи Монополияларды реттеу
және бәсекелестікті қорғау
жөніндегі агенттігі төрағасының
1999 жылғы 6 тамыздағы N 59-ОД
бұйрығымен бекітілді
Табиғи монополия субъектілерінің тауарларға, жұмыстарға,
қызметтерге бағаларды (тарифтердi) бекiтудiң және
енгізудiң тәртiбi туралы
Нұсқаулық
1. Жалпы ережелер
1. Осы Нұсқаулық "Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына  сәйкес жасалды және табиғи монополия субъектiлерiнiң (одан әрi - тауарлар) тауарларға, жұмыстарға, қызметтерге бағаларды (тарифтердi) (одан әрi - тауарлар) бекiтудiң және енгiзудiң тәртiбiн анықтайды.
2. Осы Нұсқаулықпен белгiленген тәртiп табиғи монополия субъектiлерiне (одан әрi - субъектiлер) таралады.
3. Осы Нұсқаулықта пайдаланылатын анықтаулар:
1) уәкiлеттi орган - Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестiктi қорғау жөнiндегi агенттiгi және оның аумақтық органдары;
2) құзырлы орган - салалық министрлiк немесе жергiлiктi атқарушы орган (егер табиғи монополия субъектiсi коммуналдық меншiкте болса);
3) өтiнiм - тауарларға бағалар бекiту жөнiнде өкiлеттi органға ресми ұсыныс (өтiнiш) беру;
4) көпшiлiк тыңдалымдар - құзыреттi және уәкiлеттi органдардың, субъектiлердiң, қоғамдық бiрлестiктердiң, тұтынушылардың, тәуелсiз сарапшылардың, БАҚ және басқа өкiлдердiң қатысуымен субъектiлердiң тауарларға баға жобаларын бiрлесiп талқылау процедурасы.

Об утверждении Инструкции о порядке утверждения и введения цен (тарифов) на товары, работы, услуги субъектов естественной монополии
Приказ Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции от 6 августа 1999 года N 59-ОД. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6.08.99г. N 881. Утратил силу - приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции от 19 марта 2003 года N 82-ОД (V032256)
Руководствуясь ст. 14, 16, 17, 18 Закона  Республики Казахстан "О естественных монополиях", приказываю:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию о порядке утверждения и введения цен (тарифов) на товары, работы, услуги субъектов естественной монополии.
2. Департаменту регулирования естественных монополий (Попандопуло Е.Н.) обеспечить проведение государственной регистрации настоящей Инструкции в Министерстве юстиции Республики Казахстан в установленном порядке.
3. Отделу организационно-кадровой работы (Герасимовой Е.Н.) довести настоящую Инструкцию до территориальных комитетов и субъектов естественной монополии.
4. Считать утратившими силу приказ  от 19 августа 1998 года № 03-4 ОД "Об утверждении Инструкции о порядке представления, рассмотрения, утверждения и введения цен (тарифов) на товары, работы, услуги субъектов естественной монополии".
5. Контроль над исполнением настоящего приказа возложить на заместителя председателя Пушкареву Е.А.
И.о. председателя
Инструкция
о порядке утверждения и введения цен (тарифов)
на товары, работы, услуги субъектов
естественных монополий
1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция разработана в соответствии с Законом Республики Казахстан "О естественных монополиях" и определяет порядок утверждения и введения цен (тарифов) (далее - цены) на товары, работы, услуги (далее - товары) субъектов естественной монополии.
2. Установленный настоящей Инструкцией порядок распространяется на субъектов естественной монополии (далее - субъекты).
3. Используемые в настоящей Инструкции определения:
1) уполномоченный орган - Агентство Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции и его территориальные органы;
2) компетентный орган - отраслевое министерство или местный исполнительный орган (в случаях, когда субъект естественной монополии находится в коммунальной собственности);
3) заявка - официальное обращение (заявление) в уполномоченный орган об утверждении цен на товары;
4) публичные слушания - процедура совместного обсуждения проектов цен на товары субъектов с участием представителей компетентного и уполномоченного органов, субъекта, общественных объединений, потребителей, независимых экспертов, СМИ и др.

4. Өкiлеттi органдардың бағаларды бекiтуi мынадай жағдайларда жүргiзіледі:
субъектiлердiң өтiнiмiн қарағаннан кейiн;
уәкiлеттi орган өткiзген субъектiнiң қаржы-шаруашылық талданымының нәтижесi бойынша.
5. Өтiнiм беру және бағалар жобасын бекiту жөнiнде шешiм қабылданған кезде Уәкілеттi орган мен субъектiлер бухгалтерлiк есеп стандарттарын, салық заңын, Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестiктi қорғау жөнiндегi агенттiгiнiң 1999 жылғы 15 тамызындағы N 03-2 ОД бұйрығымен бекiтiлген және Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде 199______N_______ тiркелген "Табиғи монополия субъектiлерiнiң өндiрiске және қызметтер, тауарлар, жұмыстар беруге бағаларды шығару кезiнде есепке алынатын шығындар құрамын қалыптастырудың айрықша тәртiбi жөнiндегi" (одан әрi - Айрықша тәртiп) Нұсқаулықты, сондай-ақ белгiленген тәртiппен бекiтiлген субъектiлер тауарларына баға есептеудiң салалық әдiстемесiн басшылыққа алуға мiндеттi.
2. Баға жобаларын бекiтуге өтiнiмдер беру мен
қабылдаудың тәртiптерi
6. Субъектiнi құру немесе қайта құру, сондай-ақ бағаның қолдану мерзiмiнiң өтуiне байланысты, қолдану мерзiмiнiң шектелуi бекiтiлген субъектiлер Уәкiлеттi органға бағаларды бекiтуге өтiнiм жасауға мiндеттi.
Субъект қажет болған кездiң кезкелген басқа жағдайында бағаларды бекiтуге Уәкiлеттi органға жолдама жасауға құқылы.
7. Тауарларға бағаны өзгерту тоқсанына кемiнде бiр рет жүргiзiлетiн болады.
8. Субъектiлер Уәкiлеттi органға бағаларды бекiтуге өтiнiмдi, олардың енгiзiлуiне 45 күн қалғанға дейiн кешiктiрмей бередi.
9. Бағаларды бекiту өтiнiмiне қоса берiлетiндер:
1) Баға соңғы бекiтiлген сәттен бастап тоқсан бойынша таратылған әр жылдық кезең iшiндегi субъектiнiң қаржы-шаруашылық қызметiнiң талдауымен бiрге бағаларды бекiту қажеттiгi туралы түсiндiрме жазба;
2) Салалық ерекшелiктердi ескере отырып, Уәкiлеттi орган белгiлеген нысан бойынша көрсеткiштер түрiндегi бағалар жобасы;
3) кәсiпорынның бухгалтерлiк балансы;
4) қаржы-шаруашылық қызметiнiң нәтижелерi туралы есеп беру;
5) ақша қаражаттарының қозғалысы туралы есеп беру;
6) өндiрiстегi шығындар мен өнiмдердi (жұмыс, қызмет) тарату
жөнiндегi N 5-з нысаны бойынша есеп беру;
7) еңбек бойынша есеп беру (1-т нысаны);
8) кәсiпорынның өндiрiстiк-қаржы қызметiнiң негiзгi
көрсеткiштерi (N 1-ПФ нысаны);
9) негiзгi қаражаттар мен материалдық емес активтердiң қолда бары және қозғалысы туралы есеп беру;
10) Осы Нұсқаулық қосымшасына сәйкес бағалар жобасының есебi үшiн (тарифтiк смета) жиынтық есеп-қисап;
11) дебиторлық және несиелiк қарыздарды таратып көрсету;

4. Утверждение цен производится уполномоченным органом в следующих случаях:
после рассмотрения заявки субъекта;
по результатам анализа финансово-хозяйственной деятельности субъекта, проведенного уполномоченным органом.
5. При подаче заявки и принятии решения об утверждении проектов цен Уполномоченный орган и субъекты обязаны руководствоваться Стандартами бухгалтерского учета, налоговым законодательством, Инструкцией "Об особом порядке формирования состава затрат, учитываемых при расчете цен (тарифов) на производство и предоставление услуг, товаров, работ субъектов естественных монополий" (далее - Особый порядок), утвержденной приказом Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции и зарегистрированной Министерством юстиции Республики Казахстан от 5 ноября 1998 года № 634, а также отраслевыми методиками расчета цен на товары субъектов, утвержденными в установленном порядке.
2. Порядок представления и принятия заявки
на утверждение проектов цен
6. При создании или реорганизации субъекта, а также по истечении срока действия цен, утвержденных с ограничением срока действия, субъект обязан представить в Уполномоченный орган заявку на утверждение цен.
Субъект вправе направить в Уполномоченный орган заявку на утверждение цен в любых других случаях при необходимости.
7. Изменение цен на товары может производиться не чаще одного раза в квартал.
8. Заявка на утверждение цен представляется субъектом в Уполномоченный орган не позднее, чем за 45 дней до их введения.
9. К заявке на утверждение цен прилагаются:
1) пояснительная записка о необходимости утверждения цен с анализом финансово-хозяйственной деятельности субъекта за период, прошедший с момента последнего утверждения цен за каждый год с расшифровкой по кварталам;
2) проект цен в виде прейскуранта по установленной Уполномоченным органом форме с учетом отраслевых особенностей;
3) бухгалтерский баланс предприятия;
4) отчет о результатах финансово-хозяйственной деятельности;
5) отчет о движении денежных средств;
6) отчет о затратах на производство и реализацию продукции (работ, услуг) по форме N 5-з;
7) отчет по труду (форма 1-тв);
8) основные показатели производственно-финансовой деятельности предприятия (форма N 1-ПФ);
9) отчет о наличии и движении основных средств и нематериальных активов (форма N 11);
10) сводные данные (тарифная смета) для расчета проекта цен в соответствии с приложением к настоящей Инструкции;
11) расшифровка дебиторской и кредиторской задолженности;

12) бөгде шығындарды таратып көрсету;
13) "Өндiрiсте және табиғи монополиялар субъектiлерi  қызметтерiн, тауарларын, жұмыстарын ұсынуда бағаларды(тарифтердi) есептеу кезiнде ескерiлетiн шығындар құрамын қалыптастырудың айрықша тәртiбi туралы" нұсқаулықпен белгiленiп бекiтiлгендер (келiсiлгендер):
есеп жүргiзу саясатына;
инвестициялық бағдарламасына;
техникалық шығын нормаларына;
санаққа алу нормативтерi;
жұмыс жағдайындағы негiзгi өндiрiстiк қорларды қолдауға қажеттi шығындар сметасына;
шикiзат пен материалдар шығындарының нормасы.
14) материалдық, қаржылық ресурстарды, жабдықтар мен қызметтердi (жаңадан құрылатындардан басқа) сату жөнiндегi тендерлiк комиссиялар шешiмi;
15) негiзгi құралдарды соңғы қайта бағалау нәтижелерi туралы, сондай-ақ жоспардағы қайта бағалаулар туралы;
16) негiзгi құралдардың пайдаланылу мерзiмдерi көрсетiлген
амортизациялық аударым жарналарының есебi;
17) Айрықша тәртiп туралы нұсқаулыққа сәйкес бағаларды қалыптастыруда есепке алынбайтын нақтылы өндiрiстiк шығындар туралы мәлiметтер;
18) еңбекақы мен басшылардың лауазымдық жалақы қорларын (мемлекеттiк кәсiпорындар немесе мемлекетке тиесiлi үлестi иемденушi кәсiпорындар) орнықтыру жөнiндегi мемлекеттiк мүлiктi немесе мемлекеттiк кәсiпорынды басқарушы органның шешiмi;
19) жоспарлы тауарлар көлемiн растайтын құжаттар (ниеттеме, шарт хаттамалары, жаппай қызмет көрсету және субъект мүмкiндiктерi, монопольдi жоғары бағаларды қолдау мақсатында көлемдi азайтуға жол бермеу принципiнен туындаған тауар өндiрiсi көлемiнiң есептерi, тұтынушылар сұранысын маркетингтiк зерттеу материалдары);
20) субъектiнiң жобалық қуаты және оның нақтылы пайдаланылуы туралы деректер.
10. Өтiнiмге қоса берiлген есептер мен негiздеме материалдар мына талаптарға жауап беруге тиiс:
1) негiздеме материалдардың әрбiр бетiне субъект басшысы, ал қаржылық материалдарға бас бухгалтер де қол қояды;
2) бұрынғы күнтiзбелiк жылда да жаңа бағалардың енгiзiлуiне алғышарт болған төрт тоқсан iшiндегi шығындар туралы нақтылы деректер негiздеме материалдар ретiнде ұсынылуға тиiс;
3) бағаға маусымдық ауытқулар көлемiнiң ықпалын қоспау мақсатында, егер салық есептеу тарапынан мұндай есеп тиiмсiз саналатын жағдайды есепке алмағанда, жылдық есептiң деректерi негiздемеге қабылданатын болады;
4) бағалар жобасын есептеу кезiнде негiз үшiн жаңа бағаларды енгiзуге алғышарт болған төрт тоқсан немесе бұрынғы күнтiзбелiк жыл iшiндегi тауарлардың нақтылы көлемi қабылданады;
5) тауарлар көлемiн азайту кезiнде азайтуға негiздеме және дәлелдеме материалдар ұсынылуға тиiс.

12) расшифровка прочих расходов;
13) утвержденные (согласованные) в установленном порядке:
учетную политику;
инвестиционную программу;
нормы технических потерь;
нормативы численности;
смету затрат, необходимых для поддержания основных производственных фондов в рабочем состоянии;
нормы расхода сырья и материалов;
14) решения тендерных комиссий по закупке материальных, финансовых ресурсов, оборудования и услуг (кроме вновь создаваемых предприятий);
15) сведения о результатах последней переоценки основных средств, а также о планируемых переоценках;
16) расчет амортизационных отчислений с указанием сроков эксплуатации основных средств;
17) сведения о фактически произведенных расходах, которые в соответствии с Особым порядком не учитываются при формировании цен;
18) решение органа по управлению государственным имуществом или государственным предприятием об установлении фонда оплаты труда и должностных окладов руководителей (для государственных предприятий либо предприятий с преобладающей долей участия государства);
19) документы, подтверждающие планируемый объем товаров (протокола намерений, договора, расчеты объемов производства товаров исходя из принципа всеобщего обслуживания и возможностей субъекта, недопустимости снижения объемов с целью поддержания монопольно высоких цен, материалы маркетинговых исследований потребительского спроса);
20) данные о проектной мощности субъекта и о фактическом ее использовании.
10. Прилагаемые к заявке расчеты и обосновывающие материалы должны отвечать следующим требованиям:
1) каждый лист обосновывающих материалов подписывается руководителем субъекта, а финансовые документы - и главным бухгалтером;
2) в качестве обосновывающих материалов должны представляться фактические данные о затратах за четыре квартала, предшествующие введению новых цен, и за предыдущий календарный год;
3) с целью исключения влияния сезонных колебаний объемов на цены в обоснование принимаются данные в расчете на год за исключением случаев, когда такой расчет нецелесообразен с позиций налогового учета;
4) при расчете проектов цен за базу принимаются фактические объемы товаров за четыре квартала, предшествующие введению новых цен, или за предыдущий календарный год;
5) при снижении объемов товаров должны быть представлены материалы, обосновывающие и подтверждающие снижение.

11. Уәкiлеттi орган өтiнiм түскеннен кейiнгi 5 күн iшiнде ұсынылған материалдардың толықтығын тексерiп, өтiнiмнiң қарауға қабылданғанын немесе қабылданбағанын оның себептерiн көрсете отырып, субъектiнi жазбаша түрде хабарландыруға тиiс.
Тапсырыстарды қабылдаудан бас тарту себептерiн қарау мыналар болып табылады:
субъект өтiнiм беру мерзiмiн бұзғанда;
субъект осы Нұсқаулықтың 9 тармағында көрсетiлген құжаттарды
тапсырмаса.
3. Өтiнiмдi қарау және бағаларды бекiту тәртiбi
12. Уәкiлеттi орган бағалар жобасын бекiту өтiнiмiн ол келiп түскен сәттен бастап 30 күн iшiнде қарауға мiндеттi.
13. Уәкiлеттi орган негiздеме құжаттарымен және есептермен бiрге субъект ұсынған талдау, сондай-ақ қызметтiң ұқсас түрлерiмен шұғылданатын субъектiлер қызметiнiң салыстырмалы талдау көрсеткiштерi негiзiнде баға жобаларына сараптама өткiзедi.
14. Уәкiлеттi орган субъектiнiң қызметi туралы құзыреттi органдардан  және субъектiнiң өзiнен қосымша ақпарат сұрауға құқылы.
15. Уәкiлеттi орган жаңа баға жобаларын көпшiлiктiң тыңдауын
тағайындауға құқылы.
Көпшiлiктiң тыңдауы жаңа баға енгiзуге дейiн 25 күн iшiнде өткiзiледi.
Көпшiлiктiң тыңдауын тағайындау және оның өткiзiлетiн күнi жөнiнде уәкiлеттi орган субъектiге хабарлауға мiндеттi.
16. Уәкiлеттi орган өткiзiлген сараптама нәтижесi бойынша жаңа бағаларды бекiту немесе одан бас тарту туралы шешiм қабылдайды.
17. Субъект тауарларының жаңа бағасын бекiту немесе одан бас тарту туралы уәкiлеттi органның шешiмi Уәкiлеттi орган басшысының бұйрығымен ресiмделедi.
18. Жаңа бағаларды бекiту немесе одан бас тарту туралы шешiмдi Уәкiлеттi орган ол енгiзiлерге дейiн 15 күннен кешiктiрiлмей субъектiге жiберуге тиiс.
4. Бағаларды енгiзу тәртiбi
19. Бекiтiлген бағаларды енгiзу тоқсанның бiрiншi күнiнен жүзеге асырылады.
20. Жаңа құрылған субъектiлер үшiн бағалар Уәкiлеттi орган белгiлеген күннен бастап енгiзiлуi мүмкiн.
Қайта ұйымдастыру жолымен құрылған субъектiлерге осы тармақпен белгiленген ереже қолданылмайды.
21. Жаңа бағаның енгiзiлуi жөнiнде субъект тұтынушыларды ресми бұқаралық ақпарат құралдары арқылы ол күшiне енгенге дейiн 10 күн iшiнде кешiктiрмей хабарлауға мiндеттi.
22. Егер жаңа бағаның енгiзiлетiнi туралы субъект тұтынушыларды осы Нұсқаулықта көзделген мерзiмде хабарландырмаса, онда көрсетiлген бағалар Уәкiлеттi органның шешiмiнде көрсетiлген күннен бастап енгiзiлмейдi. Бекiтiлген бағаларды енгiзу тоқсаннан кейiн жүзеге асырылады.
23. Субъект өтiнiм беру тәртiбiн бұзса, сол сияқты жаңа бағалардың енгiзiлуi және тұтынушыларға хабарлау мерзiмi туралы күмәндi (жалған) материалдар мен ақпараттар ұсынса заңда көзделгендегiдей жауапкершiлiкке тартуға жатады.

11. Уполномоченный орган обязан в течение 5 дней со дня получения заявки проверить полноту представленных материалов и в письменном виде уведомить субъект о принятии заявки к рассмотрению или об отказе в принятии заявки к рассмотрению с приведением причин отказа.
Причинами отказа в принятии заявки к рассмотрению являются:
нарушения субъектом сроков представления заявки;
непредставления субъектом документов, указанных в п.9 настоящей Инструкции.
3. Порядок рассмотрения заявки и утверждения цен
12. Уполномоченный орган обязан рассмотреть заявку на утверждение проектов цен в течение 30 дней с момента ее поступления.
13. Уполномоченный орган проводит экспертизу проектов цен на основе анализа представленных субъектом с заявкой обосновывающих документов и расчетов, а также сравнительного анализа показателей деятельности субъектов, занимающихся аналогичным видом деятельности.
14. Уполномоченный орган вправе запросить дополнительную информацию о деятельности субъекта в компетентных органах и у самого субъекта.
15. Уполномоченный орган вправе организовать проведение публичных слушаний проектов новых цен.
Публичные слушания проводятся не позднее, чем за 25 дней до введения новых цен.
О назначении публичных слушаний и дате их проведения уполномоченный орган обязан сообщить субъекту.
16. Уполномоченный орган по результатам проведенной экспертизы принимает решение об утверждении или отказе в утверждении новых цен.
17. Решение уполномоченного органа об утверждении или отказе в утверждении новых цен на товары субъекта оформляется приказом руководителя Уполномоченного органа.
18. Решение об утверждении или отказе в утверждении новых цен должно быть направлено Уполномоченным органом субъекту не позднее, чем за 15 дней до их введения.
4. Порядок введения цен
19. Введение утвержденных цен осуществляется с первого числа квартала.
20. Для вновь образованных субъектов цены могут быть введены с даты, определенной Уполномоченным органом.
Правила, установленные настоящим пунктом, не применяются в отношении субъектов, образованных путем реорганизации.
21. О введении новых цен субъект обязан уведомить потребителей через официальные средства массовой информации не позднее, чем за 10 дней до введения их в действие.
22. Если субъект не уведомит потребителей о введении новых цен в сроки, предусмотренные настоящей Инструкцией, то указанные цены не вводятся с даты, указанной в решении Уполномоченного органа. Введение утвержденных цен осуществляется через квартал.
23. Нарушение субъектом порядка подачи заявки, представление субъектом недостоверных (ложных) материалов и информации и сроков уведомления потребителей о введении новых цен влечет за собой ответственность, предусмотренную законодательством.

24. Уәкiлеттi органның өтiнiмдi қарауға қабылдау немесе қабылдаудан бас тарту, субъект тауарларына бағаны бекiту немесе бекiтуден бас тарту жөнiндегi шешiмiне субъект немесе тауар тұтынушы заңда белгiленген тәртiппен және мерзiмде шағымдана алады.
Қазақстан Республикасының
Табиғи Монополияларды реттеу
және бәсекелестікті қорғау
жөніндегі агенттігінің
бұйрығына
Қосымша
1999 ж.____________N_____________
Ақпаратты алушының құпиялылығына
кепілдік беріледі
N -1СЕМ - тарифінің нысаны
Мекен-жайы,(факс,тел.)
Субъектінің атауы
Құрылтайшы (басқарушы)
199__жылдың_____жағдайы бойынша
_______________________________
қызмет (тауар, жұмыс) түрлерінің атауы
Баға (тариф) жобаларын есептеу үшін (тарифтік смета)
жиынтық мәліметтері
___________________________________________________________________________
|Көрсеткіш. |Жалпы кәс.|Оның ішінде табиғи монополия саласына жатқызыл.
|тердің     |іпорындар |ған қызметтер (тауарлар, жұмыстар) түрлері
|атаулары   |бойынша   |бойынша
|           |барлығы   |
|           |          |
|           |          |
___|___________| _________|________________________________________________
N |           |Өткен 4   |Жылға есеп|Өткен 4   |Өткен   |Жылдық |Жылдық
т/б|           |тоқсанның |тегенде   |тоқсанның/|жылдың  |тариф. |тариф
жылдың     қолданып   жылдың     нақтылы  терді   есебіне
нақтылы    жүрген та. нақтылы    көрсет.  есептеу уәкілетті
көрсеткіш. рифпен қа. көрсеткіш. кіштері* үшін су орган
тері*      былданды,  тері*               бъекті. қабыл.
барлығы                  лер      даған
жоба.
лайтын
көрсет.
кіштер
___________________________________________________________________________
1|    2       |     3    |   4      |     5      |  6    |   7   |   8
_________________________________________________________________________
1. Жалпы көрсеткіштер:      |          |        |       |       |      |
1) Ұсынылған қызмет(тауар,
жұмыс) көлемі - барлығы зат.
тай көрсеткіште (млн. теңге)     X
2) Қызметтің (тауардың, жұ.
мыстың) көлеміне қосылатын
ішкі айналым - заттай көрсет.    X
кіші (млн. теңге)
___________________________________________________________________________
3) Жеке мұқтажға пайдаланыл.|          |        |       |       |      |
ған қызметтердің (тауарлар.
дың, жұмыстардың) көлемі
барлығы - заттай көрсеткіш
түрінде (млн. теңге)             X
___________________________________________________________________________
4) Атқарылған қызметтердің |          |        |       |       |
(тауарлардың, жұмыстардың)
көлемі - барлығы (млн. теңге)
оның ішінде ақша операцияла.
ры бойынша қызметтер  (тауар.
лар, жұмыстар) басба-бас
айырбасталатын қызметтер
(тауарлар, жұмыстар) заттай
нысан бойынша төлемдер ___________________________________________________________________________

24. Решение уполномоченного органа о принятии или отказе в принятии заявки к рассмотрению, об утверждении или отказе в утверждении цен на товары субъекта могут быть обжалованы субъектом или потребителем товаров в установленные законодательством порядке и сроки.
Приложение
к приказу Агентства Республики Казахстан
по регулированию естественных монополий
и защите конкуренции
от 6 августа 1999 года N 59-ОД
Конфиденциальность гарантируется
получателем информации
Форма 1СЕМ - тариф
Адрес (факс, тел.)
Наименование субъекта
Учредитель (управляющий)
Сводные данные (тарифная смета) для расчета проекта цен (тарифов) на
______________________________________
наименование вида услуг (товара, работ)
по состоянию на ______________199__года
!Наименование показателей!Всего в целом!В т.ч. по видам услуг (товаров,
№ !                        ! по предприя-!работ), отнесенным к сфере
п/п!                        ! тию         !   естественной монополии
!                        !_____________!______________________________
!                        !Фактические  !Принято в !Фактические!Фактичес
!                        !показатели за!действую- !показатели !кие пока-
!                        !предшествую- !щем тарифе!за предшест!затели за
!                        !щие 4 закон- !в расчете ! вующие 4  !предшест-
!                        !ченных кварта!  на год, !законченных!вующий
!                        !   ла/год*   !   всего  ! квартала* !закончен
!                        !             !          !           !ный год*
___!________________________!_____________!__________!___________!________
_1_!_________2______________!______3______!_____4____!_____5_____!___6____
1. Общие показатели:
1) Объем предоставленных услуг
(товаров, работ) - всего
(млн. тенге) в натуральных
показателях                     Х
2) Внутренний оборот, включаемый
в объем услуг (товаров,
работ) - (млн. тенге) в
натуральных показателях         Х
3) Объем услуг (товаров, работ),
используемых на собственные
нужды - всего (млн. тенге)
в натуральных показателях       Х
4) Объем реализованных услуг
(товаров, работ) - всего
(млн. тенге)
в том числе
услуги (товары, работы) по
денежным операциям
услуги (товары, работы),
обмененные по бартеру
платежи в натуральной форме

5) Нақтылы өзіндік құны    |          |        |       |       |      |
бойынша ұсынылған қызмет.
тердің (тауарлардың, жұмыс.
тардың) көлемі - барлығы
(млн. теңге)     ___________________________________________________________________________
6) Салық салуға дейінгі кіріс|          |        |       |       |      |
(шығыс) (млн. теңге)**
___________________________________________________________________________
7) Одан әрі тұтынушыларға
өткізу үшін сатып алынатын
өнімдердің бағасы - барлығы
(млн. теңге)
___________________________________________________________________________
2. Өндірілетін тауарларға
және ұсынылатын қызметтерге
(жұмыстарға) шығындар - бар.
лығы (млн. теңге)
___________________________________________________________________________
5) Шикізаттар мен материалдар
оның ішінде Қазақстан Респуб.
ликасынан тыс жерлерден
әкелінгендер
___________________________________________________________________________
9) Сатып алынатын бұйымдар
және жартылай фабрикаттар,
қосалқы материалдар:
оның ішінде Қазақстан Респуб.
ликасынан тыс жерлерден
әкелінгендер
___________________________________________________________________________
10) Жанармай
оның ішінде Қазақстан Респуб.
ликасынан тыс жерлерден
әкелінгендер
___________________________________________________________________________
11) Энергия
оның ішінде электр энергиясы
12) Негізгі қорлардың тозуы***
13) Материалдық емес активтердің
өтелімі***
14) Көлденең ұйымдардың орындайтын
өндірістік сипаттағы жұмыстары мен
қызметтерін төлеу:
оның ішінде негізгі өндірістік
қорларды жөндеу***
күрделі жөндеу***
ағымдағы жөндеу***
15) Тұтынушыларға одан әрі өткізуге
арналған тауарлар шығынының құны:
құзырлы органның нақтылы шығындарды      X         X      X
бекіткен нормативі бойынша                   X                 X       X
16) Тауарлы-материалдық қорлардың
жетіспеушілігі мен бұзылуынан
болған шығындар****
17) Басқа шығындар***
18) Еңбекақыға жұмсалған шығындар
барлығы***
Заттай түріндегі қосқанда еңбекақы
төлеу оның ішінде:
Өндірістік қызметкерлер
Қосалқы қызметкерлер
19) Жалақыдан аударым
3. Кезеңдердің шығындары - барлығы
(млн. тенге)
20) Жалпы және әкімшілік шығыстар***
оның ішінде:
еңбекақы төлеу:
Әкімшілік қызметкерлер
оның ішінде: бас офис
Салықтық төлемдер***
Бюджеттен тыс қорларға аударымдар
резервтерді құру есебінен шығыстар
(жалақыдан басқа)***
21) Көлденең ұйымдардың қызметтерін
төлеу, оның ішінде:
Коммунальдық шаруашылық
Консультациялық, ақпараттық,
аудиторлық***
Байланыс
22) Өзге шығындар - барлығы***
Оның ішінде
Арендалық төлем***
қозғалмайтын мүлік үшін
көлік құралдары үшін
23) Әлеуметтік саланың шығындары***
24) Өткізу жөніндегі шығындар***
Оның ішінде өкілдік шығындар
25) Проценттерді төлеудің
шығындары***
4. Барлық шығындар(млн. теңге)
және (2 жол + 3 жол)
Анықтама ретінде
1. Барлық саны (мың теңге)
оның ішінде:
Өндірістік қызметкерлер:
норматив бойынша нақтылы
Қосалқы қызметкерлер:
норматив бойынша нақтылы
Әкімшілік қызметкерлер
оның ішінде бас офис
2. Орташа жалақы,(теңгемен)
оның ішінде:
Өндірістік қызметкерлер:
Қосалқы қызметкерлер:
Әкімшілік қызметкерлер
оның ішінде бас офис

5) Объем предоставленных услуг
(товаров, работ) по фактической
себестоимости - всего (млн. тенге)
6) Доход (убыток) до налогообложения
(млн. тенге)**
7) Стоимость покупной продукции для
дальнейшей передачи потребителям -
всего (млн. тенге)
2. Затраты на производство товаров и
предоставление услуг (работ) - всего
(млн. тенге)
8) Сырье и материалы
из них
приобретенные за пределами
Республики Казахстан
9) Покупные изделия и полуфабрикаты,
вспомогательные материалы:
из них
приобретенные за пределами
Республики Казахстан
10) Топливо
из него
приобретенное за пределами Республики
Казахстан
11) Энергия
из нее электроэнергия
12) Износ основных средств***
13) Амортизация нематериальных
активов***
14) Оплата работ и услуг производственного
характера, выполняемых
сторонними организациями:
в том числе
ремонт основных производственных
средств***
капитальный ремонт ***
текущий ремонт***
15) Стоимость потерь товаров,
предназначенных для дальнейшей передачи
потребителям:
по нормативу, утвержденному
компетентным органом
фактические потери           Х            Х          Х          Х
16) Потери от недостачи и порчи
товарно-материальных запасов***
17) Другие затраты***
18) Расходы на оплату труда - всего***
Заработная плата, включая выплаты
в натуральной форме
в том числе:
Производственный персонал
Вспомогательный персонал
19) Отчисления от оплаты труда
3.  Расходы периода - всего (млн. тенге)
20) Общие и административные
расходы***
в том числе:
Оплата труда:
Административный персонал
Из него:
головной офис
Налоговые платежи***
Отчисления во внебюджетные фонды
Затраты за счет создания резерва
(кроме зарплаты)***
21) Оплата услуг сторонних организаций,
из них:
Коммунального хозяйства
Консультационные, информационные,
аудиторские***
Связь
22) Прочие затраты - всего***
Из них
Арендная плата***:
за недвижимость
за транспортные средства
23) Расходы на социальную сферу***
24) Расходы по реализации***
Из них представительские расходы
25) Расходы на выплату процентов***
4.  Всего затрат (млн. тенге)
и (строка 2 + строка 3)
Справочно
1.  Численность всего (тыс. чел)
в том числе:
Производственный персонал:
по нормативу
фактически
Вспомогательный персонал:
по нормативу
фактически
Административный персонал
в т.ч. головной офис
2. Средняя зарплата (в тенге), в том
числе
Производственный персонал:
Вспомогательный персонал:
Административный персонал
в том числе головной офис

3. Негізгі өндірістік қорлар мен
активтердің орташа жылдық
баланстық құны(млн. теңге)
Оның ішінде:
Іске қосылмаған активтердің құны
Пайдаланылмайтын негізгі қорлардың
құны
4. Таза айналымдық капитал
5. Дебиторлық қарыз
оның ішінде:
Коммерциялық ұйымдар
Коммерциялық емес ұйымдар
Тұрғындар
6. Кредиторлық қарыз
____________________________________________________________________________
Табиғи монополиялар субъектілерінің қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) баға (тарифтерін) жобаларын есептеу үшін жиынтық мәліметтердің (тарифтік сметалардың) аталған нысаны "Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7 бабы 5 тармақшасының, 12 бабы 1 тармақшасының, 14 бабы және 16 бабы 3 тармақшасының талаптарына сәйкес жасалды.
Ескерту:
Қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) баға жобаларын есептеу белгіленген тәртіппен бекітілген кәсіпорындар құрылымының салалық ерекшеліктері мен әдістемелік нұсқауын есепке ала отырып уәкілетті органдардың талаптарына сәйкес жүргізіледі.
_____________________
* 3, 5, 6 бағаналар барлық жолы бойынша тиісті кезеңдердегі
шығындардың нақтылы көрсеткіштері негізінде осы нұсқаулықтың қосымшасында қарастырылған ерекшеліктерді ескере отырып толтырылады.
** 6 жол), 4, 7, 8 бағаналар белгіленген тәртіппен уәкілетті органдар
бекіткен, іске қосылған активтердің кіріс ставкасы бойынша анықталады.
*** Барлық жолдар бойынша 1)-7) және 15), 19) басқаларында осы
жолдарға қосылатын қажетті есептеулер мен шығындардың толық жазылған
мәліметтері беріледі.
Қолдары:
Басшы
Бас бухгалтер

3. Среднегодовая балансовая стоимость
основных производственных фондов и
активов (млн. тенге)
Из них:
Стоимость незадействованных активов
Стоимость законсервированных
основных фондов
4. Чистый оборотный капитал
5. Дебиторская задолженность
в том числе
Коммерческие организации
Некоммерческие организации
Население
6. Кредиторская задолженность
___________________________________________________________________________
Продолжение таблицы:
__________________________________
!
__________________________________!
Проектируемые   ! Принято упол- !
субъектом пока-  !номоченным ор- !
затели для расчета!ганом в расчете!
тарифа на год   ! тарифа на год !
__________________!_______________!
________7_________!________8______!
...
15)...
фактические   Х            Х
потери
...
__________________________________
Указанная форма сводных данных (тарифная смета) для расчета проекта цен (тарифов) на услуги (товары, работы) субъекта естественной монополии составлена на основе требований п. 5 ст. 7, п. 1 ст. 12, ст. 14 и п. 3 ст. 16 Закона Республики Казахстан "О естественных монополиях".
Примечание:
Расчет проекта цен на услуги (товары, работы) производится в соответствии с требованиями уполномоченного органа с учетом отраслевых особенностей структуры предприятия и методических указаний, утвержденных в установленном порядке.
__________________________________
* Графы 3, 5, 6 по всем строкам заполняются на основе фактических показателей затрат за соответствующие периоды с учетом особенностей, предусмотренных приложением к настоящей инструкции.
** Строка 6), графы 4, 7, 8 определяются по ставке прибыли на задействованные активы, утвержденные уполномоченным органом в установленном порядке.
*** По всем строкам, кроме 1)-7) и 15), 19) представляются необходимые расчеты и полная расшифровка расходов, включаемых в эти строки.
Подписи:
Руководитель
Главный бухгалтер