Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ақысы мәулетпен төленетін тұрғын үйді сатуы туралы ережелерді бекіту жөнінде
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банк Басқармасының 1999 жылғы 7 қазандағы N 328 Қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Нормативтік құқықтық актілерді тіркеу басқармасы 2000 жылғы 6 қаңтар тіркелді Тіркеу N 1022. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банк Басқармасының 2011 жылғы 30 мамырдағы N 57 Қаулысымен
Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банк Басқармасының 2011.05.30 N 57Қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне тиесілі мүлікті ойдағыдай басқару мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ
1. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ақысы мәулетпен төленетін тұрғын үйді сатуы туралы ережелері бекітілсін және Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енгізілсін.
2. Бухгалтерлік есеп департаменті (Рахметов С.К.):
1) Заң департаментімен бірлесіп (Шәріпов С.Б.) осы қаулыны және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ақысы мәулетпен төленетін тұрғын үйді сатуы туралы ережелерін Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде тіркеуден өткізсін;
2) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап екі апта мерзімде осы қаулыны және бекітілген Ережелерді Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің барлық бөлімшелеріне жіберсін.
3. Осы қаулының орындалуына бақылау жасау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Н.Қ. Абдуллинаға жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
1999 жылғы 7 қазандағы
N 328 қаулысымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң
ақысы мәулетпен төленетiн тұрғын үйдi сату
ережелерi
Ескерту: Ереженiң бүкiл мәтiнi бойынша "әкiмшiлiк қызметi бөлiмшесi", "әкiмшiлiк қызметi бөлiмшесiнiң" деген сөздер тиiсiнше "шаруашылық бөлiмшесi", "шаруашылық бөлiмшесiнiң" деген сөздермен ауыстырылды - ҚР Ұлттық Банкi Басқармасының 2005 жылғы 25 мамырдағы N 63   қаулысымен   (қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан қараңыз) .
1. Осы Ережелер "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi туралы" Қазақстан Республикасының  Заңына , Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң нормативтiк құқықтық актiлерiне, Басқарманың және Директорлар кеңесiнiң қаулыларына және Қазақстан Республикасының басқа да нормативтiк құқықтық актiлерiне сәйкес әзiрлендi.
Ескерту: 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкi Басқармасының 2005 жылғы 25 мамырдағы N 63   қаулысымен   (қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан қараңыз)

Об утверждении Правил реализации Национальным Банком Республики Казахстан жилища с рассрочкой платежа
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 7 октября 1999 года № 328. Зарегистрирован Министерством юстиции Республики Казахстан 6 января 2000 года № 1022. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 мая 2011 года № 57
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 30.05.2011 № 57.
В целях надлежащего распоряжения имуществом, принадлежащим Национальному Банку Республики Казахстан, Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила реализации Национальным Банком Республики Казахстан жилища с рассрочкой платежа и ввести их в действие со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
2. Департаменту бухгалтерского учета (Рахметова С.К.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) осуществить регистрацию настоящего постановления и Правил реализации Национальным Банком Республики Казахстан жилища с рассрочкой платежа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в двухнедельный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление и утвержденные Правила до сведения всех подразделений Национального Банка Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Абдулину Н.К.
Председатель
Национального Банка
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 7 октября 1999 года N 328
Правила
реализации Национальным Банком
Республики Казахстан
жилища с рассрочкой платежа
<*>
Сноска. По тексту слова "подразделение административной службы", "подразделения административной службы" заменены словами "хозяйственное подразделение", "хозяйственного подразделения" - постановлением Правления Национального Банка РК от 25 мая 2005 года N 63 (вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня гос.регистрации в МЮ РК).
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан  Z952155_ "О Национальном Банке Республики Казахстан", нормативными правовыми актами, постановлениями Правления и Совета директоров Национального Банка Республики Казахстан и другими нормативными правовыми актами Республики Казахстан.  <*>
Сноска. В пункт 1 внесены изменения - постановлением Правления Национального Банка РК от 25 мая 2005 года N 63 (вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня гос.регистрации в МЮ РК).

2. Осы Ережелер күшi Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң (бұдан әрi - Ұлттық Банк) және оның филиалдарының ақысы мәулетпен төленетiн не бiрден төленетiн тұрғын үйдi сату тәртiбiн белгiлейдi.
Осы Ережелердiң күшi Ұлттық Банктiң орталық аппаратының барлық бөлiмшелерiне және филиалдарына қолданылады.
Осы Ережелердiң нормалары Ұлттық Банктiң тұрғын үйге мұқтаж қызметкерлерiн есепке қоюға және оларға тұрғын үй беруге негiз болып табылмайды оның және тәртiбiн реттемейдi.
1. НЕГIЗГI ҰҒЫМДАР
3. Осы Ережелерде пайдаланылатын түсiнiктердiң мынадай мағыналары бар:
1) бухгалтерия - Ұлттық Банк филиалының қосымша есеп жүргiзетiн бөлiмшесi;
2) бас бухгалтерия - орталық аппараттың бөлiмшесi;
3) сатып алу-сату шарты - Ұлттық Банк пен Сатып алушы арасында, филиалдарда - Ұлттық Банктiң филиалдары мен Сатып алушы арасында жасалатын ақысы мәулетпен төленетiн тұрғын үйдi сату туралы келiсiм;
4) Комиссия - Ұлттық Банк (орталық аппарат және филиалдар) бөлiмшелерiнiң ақысы мәулетпен төленетiн тұрғын үйдi сату туралы өтiнiшiн қарау жөнiндегi Ұлттық Банктiң тұрақты жұмыс iстейтiн комиссиясы;
5) мүлiкке және дебиторлық берешек сомасына иелiк ету жөнiндегi комиссия - Ұлттық Банк пен Ұлттық Банк филиалдарының жұмыс комиссиясының мүлiкке және шаруашылық қызметке байланысты дебиторлық берешек сомасына иелiк ету туралы өтiнiштерiн қарау жөнiндегi Ұлттық Банктiң тұрақты жұмыс iстейтiн комиссиясы;
6) операция бөлiмшесi - Ұлттық Банктiң орталық аппаратының бөлiмшесi;
7) жауапты бөлiмше - Ұлттық Банк жүйесiнде жұмыс iстемейтiн адамдарға тұрғын үйдi сатуға өтiнiштердi алдын ала қарау, сатып алу-сату шарттарын жасау, олардың орындалуын бақылау жұмысын жүзеге асыратын Ұлттық Банктiң бөлiмшесi (шаруашылық бөлiмшесi немесе филиалдың тиiстi қызметi);
8) жұмыс iстейтiн комиссия - негiзгi құрал-жабдықтардың, тауар-материалдық құндылықтардың (қорлардың) және тазартылмаған қымбат металдар мен қымбат тастардың құнын бағалау жөнiндегi Ұлттық Банктiң тұрақты жұмыс iстейтiн бағалау комиссиясы;<*>
9) займдармен жұмыс жүргiзетiн бөлiмше - Ұлттық Банктiң орталық аппаратының қызметкерлерiмен жұмыс жүргiзетiн бөлiмшенiң құрылымдық бөлiмшесi немесе филиалдың тиiстi қызметi;<*>
10) жалақы бойынша есеп айырысу жұмысын жүргiзетiн бөлiмше - Ұлттық Банктiң орталық аппаратының қызметкерлерiмен жұмыс жүргiзетiн бөлiмшенiң құрылымдық бөлiмшесi;
11) Сатып алушы - Ұлттық Банк тұрғын үйдi сататын жеке адам;

2. Настоящие Правила определяют порядок реализации Национальным Банком Республики Казахстан (далее - Национальный Банк) и его филиалами жилища с рассрочкой платежа либо единовременной оплатой.
Действие настоящих Правил распространяется на все подразделения центрального аппарата и филиалы Национального Банка.
Нормы настоящих Правил не являются основанием и не регулируют порядок постановки на учет работников Национального Банка, нуждающихся в жилище и предоставления им жилища.
1. Основные понятия
3. Понятия, используемые в настоящих Правилах, имеют следующие значения:
1) бухгалтерия - подразделение филиала Национального Банка, осуществляющее вспомогательный учет;
2) генеральная бухгалтерия - подразделение центрального аппарата;
3) договор купли-продажи - соглашение о реализации жилища с рассрочкой платежа, заключаемое между Национальным Банком и Покупателем, в филиалах - между филиалами Национального Банка и Покупателем;
4) Комиссия - постоянно действующая комиссия Национального Банка по рассмотрению ходатайств подразделений Национального Банка (центрального аппарата и филиалов) о реализации жилища с рассрочкой платежа;
5) комиссия по распоряжению имуществом и суммами дебиторской задолженности - постоянно действующая комиссия Национального Банка по рассмотрению ходатайств рабочей комиссии Национального Банка и филиалов Национального Банка на распоряжение имуществом и суммами дебиторской задолженности по хозяйственной деятельности;
6) операционное подразделение - подразделение центрального аппарата Национального Банка;
7) ответственное подразделение - подразделение Национального Банка (хозяйственное подразделение или соответствующая служба филиала), осуществляющее работы по предварительному рассмотрению ходатайств на реализацию лицам, неработающим в системе Национального Банка, жилища, заключению договоров купли-продажи, контроля за их исполнением;
8) оценочная комиссия - постоянно действующая комиссия Национального Банка по определению стоимости основных средств, товарно-материальных ценностей (запасов) и неаффинированных драгоценных металлов и драгоценных камней;
9) подразделение, осуществляющее работу с займами - структурное подразделение подразделения по работе с персоналом центрального аппарата Национального Банка или соответствующая служба филиала;
10) подразделение, осуществляющее расчеты по заработной плате - структурное подразделение подразделения по работе с персоналом центрального аппарата Национального Банка;
11) Покупатель - физическое лицо, которому Национальный Банк реализует жилище;

12) ағымдағы төлемдер - Сатып алушы сатылған тұрғын үйдiң құнын сатып алу-сату шарты қолданылатын мерзiм iшiнде бiртiндеп азайтатын төлемдер;
13) Орталық - Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң Жылжымайтын мүлiктi және заңды тұлғаларды тiркеу жөнiндегi агенттiгiнiң жылжымайтын мүлiк жөнiндегi аймақтық орталығы;
14) заң бөлiмшесi - Ұлттық Банктiң орталық аппаратының бөлiмшесi;
15) заң қызметi - Ұлттық Банк филиалының бөлiмшесi.
Ескерту: 3-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2000 жылғы 20 желтоқсандағы N 465   қаулысымен
2. ЖАЛПЫ ЕРЕЖЕЛЕР
4. Тұрғын үй комиссияның хаттамасы және Ұлттық Банктiң орталық аппаратының бөлiмшелерi немесе филиалдары басшыларының өтiнiштерi негiзiнде Ұлттық Банктiң Директорлар кеңесiнiң рұқсатымен сатылады.
5. Ұлттық Банк бос тұрған үйдi Қазақстан Республикасының азаматы болып табылатын және Ұлттық Банк жүйесiнде кемiнде 3 (үш) жыл жұмыс стажы бар Ұлттық Банктiң қызметкерлерiне ақысы мәулетпен төленетiн сатып алу-сату шарты негiзiнде сатады. Ұлттық Банк жүйесiнде жұмыс стажы 3 (үш) жылдан кем болса, ерекше жағдайда тұрғын үй Ұлттық Банк Төрағасының жетекшiлiк ететiн орынбасарының өтiнiшi бойынша қызметтiк мiндеттерiн адал атқарған және Ұлттық Банк басшылығы тарапынан жаза алмаған жоғары бiлiктi маманға берiлуi мүмкiн.
Ерекше жағдайда қоныстанған тұрғын үй Ұлттық Банк Төрағасының рұқсатымен (осы тұрғын үйде тұрып жатқан жеке тұлғаның материалдық жағдайын растайтын мүдделi бөлiмше ұсынған дәлелдi өтiнiштi және оған қоса берiлген құжаттардың негiзiнде) және осы Ережелерде көзделген тәртiпке сәйкес уәкiлеттi орган белгiлеген құннан төмен сатылуы мүмкiн.<*>
Ескерту: 5-тармақ толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2000 жылғы 20 желтоқсандағы N 465   қаулысымен
6. Ұлттық Банк тұрғын үйдi Ұлттық Банктiң қызметкерi болып табылмайтын және осы тұрғын үйлерде тұрмайтын адамдарға осы Ережелерде және Ұлттық Банктiң басқа да нормативтiк құқықтық актiлерiнде көзделген тәртiппен сатады.
3. ТҰРҒЫН ҮЙДI САТУ ТӘРТIБI
7. Ұлттық Банк бөлiмшелерiнiң тұрғын үйдi сату жөнiндегi өтiнiштерi орталықтандырылып қаралуы үшiн Ұлттық Банктiң орталық аппаратында Ұлттық Банк Төрағасының бұйрығымен мынадай құрамда Комиссия құрылады:

12) текущие платежи - платежи, производимые Покупателем в течение срока действия договора купли-продажи, равномерно сокращающие стоимость реализованного жилища;
13) уполномоченный орган - уполномоченный орган Министерства юстиции Республики Казахстан по регистрации прав на недвижимое имущество и сделок с ним;
14) юридическое подразделение - подразделение центрального аппарата Национального Банка;
15) юридическая служба - подразделение филиала Национального Банка. <*>
Сноска. Пункт 3 - с изменениями и дополнениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 20 декабря 2000 года N 465   V001373_ .
2. Общие положения
4. Реализация жилища производится с разрешения Совета директоров Национального Банка на основании протокола Комиссии и ходатайства руководителя подразделения центрального аппарата или филиала Национального Банка.
5. Национальным Банком незаселенные жилища реализуются на основании договора купли-продажи с рассрочкой платежа работникам Национального Банка, являющимся гражданами Республики Казахстан и имеющим стаж работы в системе Национального Банка не менее 3 (трех) лет. При стаже работы в системе Национального Банка менее 3 (трех) лет, в исключительном случае, жилище может быть предоставлено по ходатайству курирующего заместителя Председателя Национального Банка специалисту высокой квалификации, добросовестно исполняющему должностные обязанности и не имеющему взысканий со стороны руководства Национального Банка.
Заселенные жилища реализуются Национальным Банком с рассрочкой платежа физическим лицам, проживающим в этих жилищах, по решению Совета директоров Национального Банка путем заключения договора купли-продажи на основании представленных документов в соответствии с настоящими Правилами и действующими нормативными правовыми актами Республики Казахстан. В исключительном случае заселенное жилище может быть реализовано ниже стоимости, определенной уполномоченным органом, с разрешения Председателя Национального Банка (на основании представленного заинтересованным подразделением мотивированного ходатайства и приложенных к нему документов, подтверждающих материальное состояние физического лица, проживающего в этом жилище) и в соответствии с порядком, предусмотренным настоящими Правилами. <*>
Сноска. Пункт 5 - с дополнениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 20 декабря 2000 года N 465  V001373_
6. Реализация Национальным Банком жилища лицам, не являющимся работниками Национального Банка и не проживающим в этих жилищах, осуществляется в порядке, предусмотренном настоящими Правилами и иными нормативными правовыми актами Национального Банка.
3. Порядок реализации жилища
7. Для централизованного рассмотрения ходатайств подразделений Национального Банка о реализации жилища в центральном аппарате Национального Банка приказом Председателя Национального Банка создается Комиссия в составе:

1) Комиссия төрағасы - Ұлттық Банк Төрағасының орынбасары;
2) Комиссия төрағасының орынбасары - шаруашылық бөлiмшесiнiң басшысы немесе оның қызметiн атқарушы адам;
3) комиссия мүшелерi:
- қызметкерлермен жұмыс жүргiзу бөлiмшесiнiң маманы;
- шаруашылық бөлiмшесiнiң маманы;
- бюджеттi жоспарлау және бақылау бөлiмшесiнiң маманы;
- заң бөлiмшесiнiң маманы;
- бухгалтерлiк есеп бөлiмшесiнiң маманы;
- операция бөлiмшесiнiң маманы.
Бұған қоса комиссия жұмысында құжат айналымын тиiстi дәрежеде жүргiзу мақсатында шаруашылық бөлiмшесiнiң қызметкерлерi арасынан дауыс беруге қатыспайтын комиссияның хатшысы сайланады.<*>
Ескерту: 7-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2001 жылғы 14 маусымдағы N 232   қаулысымен .
8. Жауапты бөлiмше тұрғын үйдiң баланстық құнын рынок бағасына келтiру үшiн Орталықта тұрғын үйдiң бағасын белгiлейдi. Тұрғын үйдi бағалауға кеткен шығыстардың орнын ақысы мәулетпен төленетiн тұрғын үйдi сатып алуға мүдделi адамдар толтырады. Орталықтан алынған және осы тұрғын үйдiң рыноктық құнын растайтын құжат бағалау комиссиясына берiледi. Бағалау комиссиясы ұсынылған құжаттарды негiзгi құрал-жабдықтардың, тауар-материалдық құндылықтардың (қорлардың) және тазартылмаған қымбат металдар мен қымбат тастардың құнын белгiлеу тәртiбiн реттейтiн Ұлттық Банктiң нормативтiк құқықтық актiлерiнде көзделген тәртiппен және мерзiмде қарайды және өз шешiмiн (хаттаманы) комиссияға ұсынады.
9. Комиссия қажеттiлiгiне қарай Ұлттық Банктiң барлық бөлiмшелерi мен филиалдарына қолда бар және/немесе Ұлттық Банктiң балансындағы ақысы мәулетпен төленетiн тұрғын үйдi сатып алғысы келетiн адамдардың тiзiмiн беру туралы комиссия хатшысы дайындаған жазбаша сауал жiбередi. Бұл сауалда әр тұрғын үйдiң жалпы және тұрған алаңын, бөлме санын, тұрғын үйлердiң құнын, мекен-жайларын, мүкәммал нөмiрлерiн, пайдалануға берiлген жылдарын, олардың сатып алынған күнiн, балансқа алынған күнiн, баланстық құнын, алғашқы құны мен бағалау комиссиясы белгiлеген құнын, берiлетiн мәулет мерзiмiн көрсетiп ақысы мәулетпен төлеуге сатылатын бос тұрған үйлердiң тiзiмi берiледi, сондай-ақ осы ақпаратты беру мерзiмi көрсетіледi, бiрақ осы сауал жiберiлген хат-хабарларда тiркелген күннен бастап 30 (отыз) күнтiзбелiк күннен аспауы керек.
Ақысы мәулетпен төленетiн тұрғын үйдi сатудың шектi мерзiмi сатып алу-сату шартын жасаған күннен бастап 10 (он) жыл.

1) Председателя комиссии - заместителя Председателя Национального Банка;
2) заместителя Председателя комиссии - руководителя хозяйственного подразделения или лица его замещающего;
3) членов комиссии:
специалиста подразделения по работе с персоналом;
специалиста хозяйственного подразделения;
специалиста подразделения планирования и контроля бюджета;
специалиста юридического подразделения;
специалиста подразделения бухгалтерского учета;
специалиста операционного подразделения.
Кроме того, в целях надлежащего ведения документооборота при работе комиссии, из числа работников хозяйственного подразделения выбирается секретарь комиссии, не принимающий участие в голосовании. <*>
Сноска. Пункт 7 - с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 14 июня 2001 года N 232  V011598_
8. Ответственное подразделение для приведения балансовой стоимости жилища в соответствие с рыночными ценами производит оценку жилища в уполномоченном органе. Расходы по оценке жилища возмещаются лицами, заинтересованными в покупке жилища с рассрочкой платежа. Документ, полученный из уполномоченного органа и подтверждающий рыночную стоимость данного жилища, представляется в оценочную комиссию. Оценочная комиссия рассматривает представленные документы в порядке и сроки, предусмотренные нормативным правовым актом Национального Банка, регулирующим порядок определения стоимости основных средств, товарно-материальных ценностей (запасов) и неаффинированных драгоценных металлов и драгоценных камней, и представляет свое решение (протокол) в Комиссию.
9. Комиссия по мере необходимости направляет всем подразделениям и филиалам Национального Банка письменный запрос о предоставлении списка кандидатур, желающих купить имеющиеся в наличии и/или числящиеся на балансе Национального Банка жилища с рассрочкой платежа, подготовленное секретарем Комиссии. В данном запросе приводится перечень незаселенного жилища, реализуемого с рассрочкой платежа, с указанием общей и жилой площади каждого жилища, количества комнат, стоимости жилища, местонахождения, инвентарных номеров, года введения в эксплуатацию, даты их приобретения, даты принятия на баланс, балансовой стоимости, первоначальной стоимости и стоимости, установленной оценочной комиссией, срока предоставляемой рассрочки, а также указывается срок предоставления данной информации, но не более 30 (тридцати) календарных дней с даты регистрации данного запроса в исходящей корреспонденции.
Предельный срок реализации жилища с рассрочкой платежа составляет 10 (десять) лет со дня заключения договора купли-продажи.

10. Ақысы мәулетпен төленетiн бос тұрған тұрғын үйдi сатып алу немесе адамдар тұрып жатқан тұрғын үйдi ресiмдеу үшiн Ұлттық Банктiң орталық аппаратының бөлiмшелерi немесе филиалдары Комиссия Төрағасының атына мынадай құжаттар:
1) ақысы мәулетпен төленетiн бос тұрған үйдi қызметкерiне немесе адамдар тұрып жатқан тұрғын үйдi жеке адамға сату туралы Ұлттық Банк аппаратының бөлiмшесi немесе филиалы басшысының дәлелдi өтiнiшiн;
2) ақысы мәулетпен төленетiн тұрғын үйдi сатып алғысы келетiн қызметкердiң немесе өзге адамның тұрғын үйдiң атауы (тұрғын үйдiң немесе пәтердiң), оның көлемi, құны, орналасқан жерi көрсетiлген өтiнiшiн бередi.
Ұлттық Банк жүйесiнде жұмыс iстемейтiн және ақысы мәулетпен төленетiн тұрғын үйдi сатып алғысы келетiн адам өтiнiштi Ұлттық Банктiң орталық аппаратының немесе филиалының жауапты бөлiмшесiне бередi.
11. Комиссия өтiнiштердi осы Ережелердiң 9-тармағында көрсетiлген ақпарат беру мерзiмi өткен және барлық қажеттi материалдар түскен күннен бастап 2 апта мерзiм iшiнде қарайды. Комиссия өз шешiмiн осы Ережелерде белгiленген тәртiппен бекiтуге ұсынады. Комиссияның берiлетiн мәулет мерзiмi көрсетiлген шешiмi Төраға, оның орынбасары және Комиссия мүшелерi қол қойған хаттама түрiнде ресiмделедi.
Комиссияның хаттамалары 2 (екi) дана етiп жасалады: қазақ және орыс тiлдерiнде бiр-бiрден. Хаттамалар Комиссия хатшысында сақталады және бiр жыл өткеннен кейiн Ұлттық Банктiң мұрағатына сақтауға өткiзiледi. Комиссия хатшысы Комиссия хаттамаларының тiркеу журналын жүргiзiп отырады.
Комиссия мәжiлiсi қажеттiгiне қарай өткiзiледi.
12. Комиссия тиiстi шешiм қабылдағаннан кейiн Комиссия хатшысы Ұлттық Банктiң Директорлар кеңесi қаулысының жобасын дайындайды.
Ақысы мәулетпен төленетiн тұрғын үйдi сату туралы қаулының жобасында мынадай мәлiметтер:
1) Ұлттық Банктiң ақысы мәулетпен төленетiн тұрғын үйдi сату туралы өтiнiш бiлдiретiн тиiстi бөлiмшесiнiң атауы;
2) Комиссия мен бағалау комиссиясының шешiмдерiн бекiту, берiлетiн мәулет мерзiмiн белгiлеу;
3) Сатып алушымен сатып алу-сату шартын жасау үшiн құжаттар дайындау туралы Ұлттық Банктiң орталық аппаратының жауапты бөлiмшесiне немесе филиалына тапсырма;
4) Ұлттық Банктiң баланстық және баланстан тыс есепшоттарына тиiстi жазбалар жазу туралы операция бөлiмшесiне тапсырма болуы тиiс.
Қаулыға ақысы мәулетпен төленетiн тұрғын үй сатылатын жеке адамдардың аты-жөнi, берiлетiн тұрғын үйлердiң тiзбесi, орналасқан жерi, бөлме саны, жалпы және тұрғын алаңы, мүкәммал нөмірi, пайдалануға берiлген жылы, олардың сатып алынған күнi, балансқа қабылданған күнi, балансты құны, алғашқы құны, бағалау құны, тұрғын үйдi бағалауға кеткен шығыстар сомасы көрсетiлген қосымша қоса берiледi.

10. Для покупки незаселенного или оформления заселенного жилища с рассрочкой платежа в адрес Председателя Комиссии подразделением центрального аппарата или филиалом Национального Банка предоставляются следующие документы:
1) мотивированное ходатайство руководителя подразделения центрального аппарата или филиала Национального Банка о реализации его работнику незаселенного жилища или физическому лицу заселенного им жилища с рассрочкой платежа;
2) заявление работника или иного лица, желающего купить жилище с рассрочкой платежа, с указанием наименования жилища (жилого дома или квартиры), его размера, стоимости, местонахождения. Заявление предоставляется лицом, неработающим в системе Национального Банка и желающим купить жилище с рассрочкой платежа, в ответственное подразделение центрального аппарата или филиала Национального Банка.
11. Комиссия рассматривает ходатайства в двухнедельный срок со дня истечения срока предоставления информации, указанного в пункте 9 настоящих Правил, и поступления всех необходимых материалов. Комиссия представляет свое решение для дальнейшего утверждения в порядке, установленном настоящими Правилами. Решение Комиссии, с указанием срока предоставляемой рассрочки, оформляется в форме протокола, который подписывается Председателем, его заместителем и членами Комиссии.
Протоколы Комиссии составляются в 2 (двух) экземплярах: по одному на русском и казахском языках. Протоколы хранятся у секретаря Комиссии и по истечении одного года сдаются на хранение в архив Национального Банка. Секретарь Комиссии ведет журнал регистрации протоколов Комиссии.
Заседание Комиссии проводится по мере необходимости.
12. После принятия Комиссией соответствующего решения секретарем Комиссии готовится проект постановления Совета директоров Национального Банка.
Проект постановления о реализации жилища с рассрочкой платежа должен содержать следующие сведения:
1) наименование соответствующего подразделения Национального Банка, ходатайствующего о реализации жилища с рассрочкой платежа;
2) утверждение решений Комиссии и оценочной комиссии, установление срока предоставляемой рассрочки;
3) поручение ответственному подразделению центрального аппарата или филиалу Национального Банка о подготовке документов для заключения с Покупателем договора купли-продажи;
4) поручение операционному подразделению о выполнении соответствующих записей по балансовым и внебалансовым счетам Национального Банка.
К постановлению прикладывается приложение, в котором указываются фамилия, имя, отчество физических лиц, которым реализуются жилища с рассрочкой платежа, перечень передаваемых жилищ, местонахождение, количество комнат, общая и жилая площадь, инвентарный номер, год введения в эксплуатацию, дата их приобретения, дата принятия на баланс, балансовая стоимость, первоначальная стоимость, оценочная стоимость, сумма расходов по оценке жилища.

13. Ұлттық Банк қызметкерлерiнiң арасында ақысы мәулетпен төленетiн бос тұрған үйдi сатып алғысы келетiндер болмаған жағдайда Комиссия осы тұрғын үйге қатысты барлық материалдарды, оның iшiнде бағалау комиссиясының хаттамасын, мүлiкке және дебиторлық иелiк ету жөнiндегi комиссияға қарау және Ұлттық Банктiң балансынан негiзгi құрал-жабдықтар объектiлерiн, тауар-материалдық құндылықтарды (қорларды) және шаруашылық қызметi нәтижесiнде пайда болған дебиторлық берешектi шығару және есептен шығару тәртiбiн реттейтiн нормативтiк құқықтық актiлерде көзделген тәртiппен осы бос тұрған үйдi жария сауда (аукцион) арқылы сату туралы шешiм қабылдау үшiн жiбередi. Сауда (аукцион) өткiзу тәртiбi Ұлттық Банктiң нормативтiк құқықтық актiлерiмен реттелiп отырады. Сауда (аукцион) өткiзуге кеткен шығыстарды Ұлттық Банкке сауданың (аукционның) жеңiмпаздары өтейдi.
Мұндайда сауданың (аукционның) жеңiмпаздарымен белгiленген тәртiппен өткiзiлген сауда (аукцион) нәтижелерi бойынша анықталған ақысын мәулетпен төлеуге берiлмейтiн тұрғын үйдiң толық құны бiрден төленетiн сатып алу-сату шарттары жасалады (осы Ережелерге N 3 қосымша). Егер өткiзiлген сауда (аукцион) нәтижелерi бойынша тұрғын үйдiң сату бағасы бағалау комиссиясы белгiлеген құннан айырмашылығы болған жағдайда, осы айырма Ұлттық Банктiң кiрiстер немесе шығыстар есепшоттарына кiредi.
14. Ақысы мәулетпен төленетiн тұрғын үйдi сату туралы Ұлттық Банктiң Директорлар кеңесiнiң шешiмi негiзiнде Сатып алушылар жауапты және заң бөлiмшелерi (немесе филиалдың тиiстi қызметi) қарауы үшiн тиiстi дәрежеде ресiмделген мынадай құжаттар:
1) сатып алу-сату шартының осы Ережелердiң N 1 немесе 2 қосымшаларына сәйкес 4 (төрт) дана (орыс және қазақ тiлдерiнде екi-екi данадан) жобасын; Мұндайда осы Ережелердiң N 1 қосымшасы бойынша сатып алу-сату шарты Ұлттық Банктiң бөлуге сәйкес тұрғын үйдi алған қызметкерлерiмен жасалады. Осы Ережелердiң N 2 қосымшасы бойынша сатып алу-сату шарты Ұлттық Банктiң қызметкерi болып табылмайтын, Ұлттық Банктiң балансындағы тұрғын үйде тұратын жеке адамдармен жасалады;
2) осы Ережелердiң N 4 қосымшасына сәйкес 4 (төрт) дана (қазақ және орыс тiлдерiнде екi данадан) мiндеттеме;
3) нотариалдық орган растаған кепiлдiк 1 (бiр) данада немесе кепiлдеме беру туралы шарт 4 (төрт) данада (қазақ және орыс тiлдерiнде екi данадан) ұсынады.

13. В случае отсутствия желающих из числа работников Национального Банка купить незаселенное жилище с рассрочкой платежа, Комиссия все материалы, касающиеся данного жилища, в том числе протокол оценочной комиссии, направляет в комиссию по распоряжению имуществом и суммами дебиторской задолженности для рассмотрения и принятия решения о реализации данного незаселенного жилища через публичные торги (аукцион) в порядке, предусмотренном нормативным правовым актом, регулирующим порядок выбытия и списания с баланса Национального Банка объектов основных средств, товарно-материальных ценностей (запасов) и дебиторской задолженности, образовавшейся в результате хозяйственной деятельности. Порядок проведения торгов (аукционов) регулируется нормативными правовыми актами Национального Банка. Расходы по проведению торгов (аукционов) возмещаются Национальному Банку лицами - победителями торгов (аукционов).
При этом с лицами - победителями торгов (аукционов) заключаются договоры купли-продажи без предоставления рассрочки платежа с единовременной оплатой полной стоимости жилища, определенной по результатам проведенных в установленном порядке торгов (аукциона) (приложение N 3 к настоящим Правилам). В случае, если по результатам проведенных торгов (аукционов) цена реализации жилища отлична от стоимости, установленной оценочной комиссией, то данная разница относится на счета доходов или расходов Национального Банка.
14. На основании решения Совета директоров Национального Банка о реализации жилища с рассрочкой платежа Покупатели представляют на рассмотрение в ответственное и юридическое подразделения (или соответствующие службы филиала) следующие надлежаще оформленные документы:
1) проект договора купли-продажи согласно приложениям N 1 или 2 к настоящим Правилам в 4 (четырех) экземплярах (по два экземпляра на русском и казахском языках). При этом договор купли-продажи по приложению N 1 к настоящим Правилам заключается с работниками Национального Банка, которые получили жилище согласно распределению. Договор купли-продажи по приложению N 2 к настоящим Правилам заключается с физическими лицами, не являющимися работниками Национального Банка, проживающими в жилищах находящихся на балансе Национального Банка;
2) обязательство согласно приложению N 4 к настоящим Правилам в 4 (четырех) экземплярах (по два экземпляра на русском и казахском языках);
3) поручительство, заверенное нотариальным органом, в 1 (одном) экземпляре или проекты договора о предоставлении гарантии в 4 (четырех) экземплярах (по два экземпляра на русском и казахском языках).

14-1. Ережелерге NN 1 және 2 қосымшаларда көрсетiлген сатып алу-сату шартын жасаған кезде ақысы мәулетпен төленетiн сатылатын тұрғын үй бойынша қамтамасыз етудi таңдаған және осы қамтамасыз етудi берген адамды көрсеткен кезде оның тиiстi органдарда тiркелуi, нотариалды куәландырылуы жағдайларында жеке алып қараған жөн. Сатып алу-сату шарты нотариалды куәландырылған жағдайда осы нотариалды куәландыру жөнiндегi шығыстарды Сатып алушы көтередi.
Ұлттық Банктiң филиалдарында сатып алу-сату шартын филиалдың басшысы (директор немесе оның орнындағы адам) бас сенiмхаттың негiзiнде жасайды.<*>
Ескерту: 14-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2000 жылғы 20 желтоқсандағы N 465   қаулысымен .
15. Сатып алу-сату шарты жасалғаннан кейiн осы Ережелердiң 14-тармағының 1)-3)-тармақшаларында көрсетiлген құжаттардың даналары мынадай тәртiппен:
1) сатып алу-сату шартының (қазақ және орыс тілдерiнде), мiндеттеменiң (қазақ және орыс тiлдерiнде) екi данасы, кепiлдiк немесе кепiлдеме беру шартының екi данасы (қазақ және орыс тiлдерiнде) заң бөлiмшесiне немесе заң қызметiне;
2) сатып алу-сату шартының (орыс тiлiнде), мiндеттеменiң (орыс және қазақ тiлдерiнде), кепiлдiктiң немесе кепiлдеме беру шартының (орыс және қазақ тiлдерiнде) көшiрмесi жауапты бөлiмшеге;
3) сатып алу-сату шартының (орыс және қазақ тілдерiнде), мiндеттеменiң (орыс және қазақ тілдерiнде) екi данасы, кепiлдік данасының көшiрмесi немесе кепiлдеме беру шартының екi данасы (орыс және қазақ тiлдерiнде) Сатып алушыға;
4) сатып алу-сату шартының (орыс және қазақ тiлдерiнде), мiндеттеменiң (орыс және қазақ тiлдерiнде), кепiлдiктiң немесе кепiлдеме беру туралы шарттың (қазақ және орыс тiлдерiнде) көшiрмесi займмен жұмыс жүргiзетiн бөлiмшеге;
5) сатып алу-сату шартының (орыс тiлiнде) көшiрмесi операция бөлiмшесiне және бас бухгалтерияға бөлiнедi.
16. Осы Ережелердiң 15-тармағының 1), 2) және 4)-тармақшаларында көрсетiлген құжаттар мен олардың көшiрмелерi әрбiр Сатып алушыға ашылған жеке iс қағазда тиiстi заң бөлiмшесiнде немесе заң қызметiнде және жауапты бөлiмшеде сақталады, ал қолдану мерзiмi өткен соң және сатып алу-сату шартының барлық талаптары орындалғанда әрбiр жеке iс қағаз құжаттардың түпнұсқасымен Ұлттық Банктiң мұрағатына сақтауға өткiзiледi.
4. АҒЫМДАҒЫ ТӨЛЕМДЕРДI ӨТЕУ ТӘРТIБI
17. Сатып алу-сату шартын жасау күнiне ағымдағы төлемдер бойынша берешектiң сомасы бағалау комиссиясы тұрғын үйдi бағалау бойынша шығыстарды ескерiп белгiлеген ақысы мәулетпен төлеуге сатылатын тұрғын үйдiң құнына тең.

14-1. При заключении договора купли-продажи, указанного в приложениях NN 1 и 2 к Правилам, соблюдать индивидуальный подход в случаях его регистрации в соответствующих органах, нотариального удостоверения, при выборе обеспечения по реализуемому с рассрочкой платежа жилищу и при указании лица, предоставившего данное обеспечение. В случае нотариального удостоверения договора купли-продажи расходы по данному нотариальному удостоверению несет Покупатель.
В филиалах Национального Банка договор купли-продажи заключает руководитель филиала (директор либо лицо, его замещающее), на основании генеральной доверенности. <*>
Сноска. Глава 3 дополнена новым пунктом 14-1 согласно постановлению Правления Национального Банка РК от 20 декабря 2000 года N 465  V001373_
15. После заключения договора купли-продажи экземпляры документов, указанных в подпунктах 1)-3) пункта 14 настоящих Правил, распределяются в следующем порядке:
1) два экземпляра договора купли-продажи (на русском и казахском языках), обязательство (на русском и казахском языках), поручительство или два экземпляра договора о предоставлении гарантии (на русском и казахском языках) - в юридическое подразделение или юридическую службу;
2) копии договора купли-продажи (на русском языке), обязательства (на русском и казахском языках), поручительства или договора о предоставлении гарантии (на русском и казахском языках) - в ответственное подразделение;
3) два экземпляра договора купли-продажи (на русском и казахском языках), обязательство (на русском и казахском языках), копию экземпляра поручительства или два экземпляра договора о предоставлении гарантии (на русском и казахском языках) - Покупателю;
4) копии договора купли-продажи (на русском и казахском языках), обязательства (на русском и казахском языках), поручительства или договора о предоставлении гарантии (на русском и казахском языках) - в подразделение, осуществляющее работу с займами;
5) копии договора купли-продажи (на русском языке) в операционное подразделение и генеральную бухгалтерию.
16. Документы и их копии, указанные в подпунктах 1), 2) и 4) пункта 15 настоящих Правил, хранятся в отдельном досье, заведенном по каждому Покупателю, соответственно в юридическом подразделении или юридической службе и ответственном подразделении, и по истечении срока действия и при выполнении всех условий договора купли-продажи каждое досье с оригиналами документов сдаются на хранение в архив Национального Банка.
4. Порядок погашения текущих платежей
17. На дату заключения договора купли-продажи сумма задолженности по текущим платежам равна установленной оценочной комиссией стоимости жилища, реализуемого с рассрочкой платежа, с учетом расходов по оценке жилища.

18. Ағымдағы төлемдер бойынша берешек сатып алу-сату шартында белгiленген тәртiппен және мерзiмде Сатып алушының мiндеттемесi негiзiнде еңбек ақысынан ұстау жолымен және/немесе Ұлттық Банктiң орталық аппаратының немесе филиалының орналасқан жерi бойынша Ұлттық Банктiң кассасына кезектi төлемдердi төлеу жолымен және/немесе Ұлттық Банкте ашылған есепшотқа аударым тәртiбiмен ақша аудару жолымен өтеледi.
19. Ағымдағы төлемдер бойынша берешектi өтеу мақсатымен жалақыдан соманы ұстап қалу үшiн займмен жұмыс жүргiзетiн бөлiмше Ұлттық Банктiң орталық аппаратында - Ұлттық Банк орталық аппаратының қызметкерлермен жұмыс жүргiзу бөлiмшесi басшысының, Ұлттық Банктiң филиалдарында - филиал басшысының қолы қойылған есептеудi жалақы бойынша есеп айырысу жүргiзетiн бөлiмшеге жалақы есептеу күнiнен бес жұмыс күнi бұрын бередi. Жалақы бойынша есеп айырысу жүргiзетiн бөлiмше алынған есептеулер негiзiнде операция бөлiмшесi Ұлттық Банктiң есепшоттары бойынша сатып алушы берешегiнiң сомасын осы Ережелердiң N 5 қосымшасына сәйкес азайту бойынша қажеттi жазбалар жазу үшiн тиiстi төлем құжаттарын дайындайды.
Сатып алушы Ұлттық Банктiң орталық аппаратының және филиалының орналасқан жерi бойынша Ұлттық Банктiң кассасына қолма-қол түрде төлем жасағанда ағымдағы төлемдер бойынша берешектi азайтуды операция бөлiмшесi осы Ережелердiң N 5 қосымшасына сәйкес жасайды.
Ағымдағы төлемдер аударым түрiнде өтелгенде операция бөлiмшесi ақша аударымы түскеннен кейiн ақысы мәулетпен төлеуге сатылған тұрғын үй бойынша қарыз сомасын азайту жөнiндегi тиiстi жазбаларды осы Ережелердiң N 5 қосымшасына сәйкес жасайды.
Ұзақ уақыт бойы демалыста, оқуда, уақытша еңбекке жарамсыздығына байланысты емделуде жүрген қызметкерлер ағымдағы төлемдер бойынша қарызды аударым тәртiбiмен не Ұлттық Банктiң кассасына қолма-қол төлем жасау жолымен сатып алу-сату шартында және мiндеттемеде көзделген мерзiмде өтеуi тиiс.<*>
Ескерту: 19-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2000 жылғы 20 желтоқсандағы N 465   қаулысымен
20. Займдармен жұмыс жүргiзетiн бөлiмшенiң жауапты қызметкерi төлем айынан кейiнгi айдың 10 (оны) күнiнен кешiктiрмей ай сайын Сатып алушының берешектi толық төлеуiн бақылауды ағымдағы төлемдердi өтеу кестесінде көрсетiлген ағымдағы төлемдер сомасын операция бөлiмшесiнен алынған деректермен салыстырып тексеру жолымен жүзеге асырады. Сәйкессiздiк және төлемеу фактiсi байқалғанда займмен жұмыс жүргiзетiн бөлiмше орын алған мерзiмi өткен берешектi өтеу қажеттiгi туралы ескерту-хат дайындап, Сатып алушыға не оның кепiл берушiсiне немесе кепiлшiсiне Сатып алушының аты-жөнiн, сатып алу-сату шартының номерi мен күнiн, өтiп кеткен мерзiмiн, мерзiмi өткен берешектiң сомасын көрсетiп жiбередi.

18. Погашение задолженности по текущим платежам производится в порядке и сроки, установленные договором купли-продажи, путем удержания из заработной платы на основании обязательства Покупателя и/или путем внесения очередных платежей в кассу Национального Банка по месту нахождения центрального аппарата или филиала Национального Банка и/или путем перечисления денег в безналичном порядке на счета, открытые в Национальном Банке.
19. Для удержания из заработной платы сумм в целях погашения задолженности по текущим платежам подразделение, осуществляющее работу с займами, представляет за подписью в центральном аппарате Национального Банка - руководителя подразделения по работе с персоналом центрального аппарата Национального Банка, в филиалах Национального Банка - руководителя филиала за пять рабочих дней до даты начисления заработной платы в подразделение, осуществляющее расчеты по заработной плате, расчеты. Подразделение, осуществляющее расчеты по заработной плате, на основании полученных расчетов подготавливает соответствующие платежные документы для выполнения операционным подразделением необходимых записей по счетам Национального Банка по уменьшению суммы задолженности Покупателя согласно приложению N 5 к настоящим Правилам.
Уменьшение задолженности по текущим платежам при внесении платежей Покупателем в наличной форме в кассу Национального Банка по месту нахождения центрального аппарата или филиала Национального Банка производится операционным подразделением согласно приложению N 5 к настоящим Правилам.
При погашении текущих платежей в безналичной форме операционное подразделение после поступления перевода денег выполняет соответствующие записи по уменьшению суммы задолженности по жилищу, реализованному с рассрочкой платежа, согласно приложению N 5 к настоящим Правилам.
Работники, находящиеся длительное время в отпусках, на учебе, на лечении в связи с временной нетрудоспособностью обязаны погашать задолженность по текущим платежам в безналичном порядке либо путем внесения платежей наличными в кассу Национального Банка в сроки, предусмотренные договором купли-продажи и обязательством. <*>
Сноска. Пункт 19 - с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 20 декабря 2000 года N 465  V001373_
20. Ответственный работник подразделения, осуществляющего работу с займами, ежемесячно не позднее 10 (десятого) числа месяца следующего за месяцем оплаты осуществляет контроль за полной оплатой Покупателем задолженности путем проведения сверки сумм текущих платежей, указанных в графике погашения текущих платежей, с данными, полученными от операционного подразделения. При обнаружении расхождений и факта неоплаты, подразделение, осуществляющее работу с займами, подготавливает и направляет письмо-уведомление Покупателю либо его поручителю или гаранту о необходимости погашения возникшей просроченной задолженности с указанием Ф.И.О. Покупателя, номера и даты договора купли-продажи, срока просрочки, суммы просроченной задолженности.

Бұдан басқа, займдармен жұмыс жүргiзетiн бөлiмше операция бөлiмшесiне жетекшiлiк ететiн Ұлттық Банк Төрағасы орынбасарының қолы қойылған мерзiмi өткен берешек сомасын мерзiмi өткендер есепшотына жатқызу және мәулетпен сату бойынша берешектiң барлық сомасына провизия (осы Ережелердiң N 6 қосымшасы) құру туралы өкiм дайындап, операция бөлiмшесiне жiбередi. Мерзiмi өткен төлемдер Ұлттық Банктiң балансында 180 (жүз сексен) күн есепте тұрады, одан кейiн олар құрылған провизия есебiнен шығарылуы тиiс, осыған орай займдармен жұмысты жүзеге асыратын бөлiмше негiзгi құрал-жабдықтар, басқа тауар-материалдық құндылықтар (қорлар) және шаруашылық қызметтiң нәтижесiнде пайда болған дебиторлық берешек объектiлерiн Ұлттық Банктiң балансынан шығару және есептен шығару тәртiбiн реттейтiн нормативтiк құқықтық актiсi белгiлеген тәртiппен қарау үшiн мүлiктi және дебиторлық берешек сомаларын басқару жөнiндегi комиссияға тиiстi материалдарды жiбередi. Мерзiмi өткен берешек өтелгенде Ұлттық Банк кiрiстерiнiң тиiстi есепшоттарында займдармен жұмыс жүргiзетiн бөлiмше дайындаған Ұлттық Банк Төрағасының операция бөлiмшесiне жетекшiлiк ететiн орынбасарының қолы қойылған өкiм негiзiнде көрсетiледi (осы Ережелердiң N 7 қосымшасы), мұндайда бiрiншi кезекте есептелген айыппұл санкцияларының сомалары, содан соң негiзгi борыш өтеледi.
Төлемнiң мерзiмi Сатып алушының кiнәсiнен 1 (бiр) айдан асқан жағдайда займмен жұмыс жүргiзетiн бөлiмшенiң жауапты қызметкерi осы Сатып алушыға қатысты талап ету есептеулерiн қоса материалдарды осы Ережелердiң 22-тармағына сәйкес жұмыс жүргiзу үшiн заң бөлiмшесiне (заң қызметiне) жiбередi.<*>
Ескерту: 20-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2000 жылғы 20 желтоқсандағы N 465   қаулысымен .
21. Сатып алушының ағымдағы төлемдердi өтеуге уақытша қаржысы жетiспеген жағдайда Ұлттық Банк Төрағасының орынбасары - Комиссия төрағасы Сатып алушының өтiнiшi және жауапты бөлiмшенiң (филиалдарда - оның басшысының) тұжырымы негiзiнде Сатып алушыға оны төлеу мерзiмi шегерiлген төлемдердi қалған өтеу мерзiмiне бөлiп, үш айға шегеруге құқылы, бұл орайда берешектi өтеу мерзiмi ұзартылмайды. Комиссия хатшысы осы шешiмдi операция бөлiмшесiне және займдармен жұмыс жүргiзетiн бөлiмшеге жiбередi.<*>
Ескерту: 21-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2000 жылғы 20 желтоқсандағы N 465   қаулысымен .

Кроме того, подразделение, осуществляющее работу с займами, подготавливает за подписью заместителя Председателя Национального Банка, курирующего операционное подразделение, и направляет в операционное подразделение распоряжение об отнесении суммы просроченной задолженности на счет просрочки и создании провизии (приложение N 6 к настоящим Правилам) на всю сумму задолженности по реализуемому в рассрочку жилищу. Просроченные платежи учитываются на балансе Национального Банка в течение 180 (ста восьмидесяти) дней, по истечении которых они должны быть списаны за счет созданной провизии, при этом подразделением, осуществляющим работу с займами, направляются соответствующие материалы в комиссию по распоряжению имуществом и суммами дебиторской задолженности для рассмотрения в порядке, установленном нормативным правовым актом, регулирующим порядок выбытия и списания с баланса Национального Банка объектов основных средств, других товарно-материальных ценностей (запасов) и дебиторской задолженности, образовавшейся в результате хозяйственной деятельности. При погашении просроченной задолженности сумма созданной провизии отражается на соответствующих счетах доходов Национального Банка на основании распоряжения, подготовленного подразделением, осуществляющим работу с займами, за подписью заместителя Председателя Национального Банка, курирующего операционное подразделение, (приложение N 7 к настоящим Правилам) при этом в первую очередь погашаются суммы начисленных штрафных санкций в полном объеме, а затем основной долг.
В случае просрочки платежа по вине Покупателя продолжительностью 1 (один) месяц, ответственный работник подразделения, осуществляющего работу с займами, направляет материалы по данному Покупателю, включая расчет претензии, в юридическое подразделение (юридическую службу) для работы в соответствии с пунктом 22 настоящих Правил. <*>
Сноска. Пункт 20 - с дополнениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 20 декабря 2000 года N 465  V001373_
21. При возникновении у Покупателя временных финансовых трудностей по уплате текущих платежей заместитель Председателя Национального Банка - Председатель Комиссии на основании ходатайства Покупателя и заключения ответственного подразделения (в филиалах - его руководителя) вправе предоставить ему отсрочку по ее уплате на срок три месяца, с распределением отсроченных платежей на оставшийся срок погашения, при этом, не увеличивая срок погашения задолженности. Секретарь Комиссии доводит данное решение до сведения операционного подразделения и подразделения, осуществляющего работу с займами. <*>
Сноска. Пункт 21 - с дополнениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 20 декабря 2000 года N 465  V001373_

22. Мерзiмiн шегергеннен үш ай өткеннен кейiн төлем түспеген жағдайда Сатып алушы ағымдағы төлемдер бойынша барлық қалған берешектi мерзiмiнен бұрын қайтаруға, сондай-ақ тұрғын үйдi иеленудiң және пайдаланудың барлық кезеңiне коммуналдық және басқа да көрсетiлген қызметке ақы және сатып алу-сату шартында белгiленген мөлшерде айыппұл төлеуге мiндеттi, не Сатып алушының берешегiн заңдарда белгiленген тәртiппен оның кепiлдiк берушiсi немесе кепiлшiсi өтейдi.
Төлем мерзiмi Сатып алушының кiнәсiнен үш айдан асып кеткен жағдайда Ұлттық Банк Сатып алушының не оның кепiлдiк берушiсiнiң немесе кепiлшiсiнiң мүлкi құнынан ағымдағы төлемдер бойынша барлық қалған берешектi есептелген айыппұл санкцияларын қоса Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарында көзделген тәртiппен сот органдары арқылы өндiрiп алуға құқылы. Материалдарды сот органдарына беру үшiн займмен жұмыс жүргiзу бөлiмшесi берген деректер негiзiнде заң бөлiмшесi дайындайды.
23. Ұлттық Банк жүйесiнен шығып кеткен Сатып алушылар ағымдағы төлем бойынша берешектi сатып алу-сату шарттарында көзделген мерзiмде және тәртiппен өтейдi.
Сатып алушы Ұлттық Банк жүйесiнен шыққан күннен бастап он жұмыс күнi iшiнде Ұлттық Банктiң жауапты бөлiмшесiне жаңа жұмыс орнынан ағымдағы төлемдер бойынша берешектi ай сайын аударып отыру туралы, сондай-ақ Сатып алушы жұмыстан тағы шыққан жағдайда ол туралы Ұлттық Банкке жазбаша хабарлау мiндеттемесiн (көшiрмесi займмен жұмыс жүргiзетiн бөлiмшеге) беруге мiндеттi.
24. Осы Ережелерде көзделген жағдайларда Сатып алушымен сатып алу-сату шартына ағымдағы төлемдер бойынша берешектi өтеудiң жаңа тәртiбiн және мерзiмiн белгiлейтiн қосымша келiсiм жасалуы мүмкiн.
25. Сатып алушы қайтыс болған жағдайда Ұлттық Банк өз талаптарын мұраны қабылдаған мұрагерлерге немесе мұрағатты орындаушыға немесе кепiлдiк берушiге (кепiлшiге) берешектi өтеу жөнiндегi төлем мерзiмi басталуына қарамай, оның iшiнде сот арқылы да қоюға құқылы.
Кепiлдiк берушi қайтыс болған немесе кепiлшi таратылған (қайта құрылған) жағдайда Сатып алушы кепiлдiк берушi қайтыс болған немесе кепiлшi таратылған (қайта құрылған) күннен бастап бiр ай мерзiмнен кешiктiрмей заң бөлiмшесiне нотариус растаған жаңа кепілдiктiң немесе кепілдеме беру туралы шарттың түпнұсқасын беруге мiндеттi, жаңа кепiлдiктiң (кепiлдеменiң) көшiрмесi жауапты бөлiмшеге және займдармен жұмыс жүргiзетiн бөлiмшеге берiледi.
26. Ұлттық Банктiң жоғары бiлiктi, Сатып алушы болып табылатын қызметкерi өзiнiң қызметтiк мiндеттерiн тұрғын үй алған күннен бастап екi жыл бойы адал атқарса, сатып алу-сату шартында көзделген талаптар мен мiндеттемелердi орындаса, сондай-ақ ол ағымдағы төлемдер бойынша берешектiң кемiнде 50 (елу) процентiн өтесе, бөлiмше (филиал) басшысының өтiнiшi бойынша Ұлттық Банк Төрағасының немесе Төрағаның жетекшілік ететiн орынбасарының келiсiмiмен берешектiң қалған бөлiгi жекелеген жағдайларда Ұлттық Банктiң Директорлар кеңесiнiң шешiмi негiзiнде iшiнара немесе толық Ұлттық Банк Басқармасының және Директорлар кеңесiнiң тиiстi шешiм қабылдау күнгi қолданылып жүрген нормативтiк құқықтық актiлерiне және қаулыларына сәйкес өтелуi мүмкiн.

22. В случае непоступления платежей по истечении трех месяцев после предоставления отсрочки, Покупатель обязан досрочно возвратить всю оставшуюся задолженность по текущим платежам, а также оплатить коммунальные и другие услуги за весь период владения и пользования жилищем и штраф в размере, определенном договором купли-продажи, либо задолженность Покупателя в установленном законодательством порядке погашает его поручитель или гарант.
В случае просрочки платежа по вине Покупателя длительностью свыше трех месяцев, Национальный Банк вправе взыскать из стоимости имущества Покупателя либо его поручителя или гаранта через судебные органы всю оставшуюся задолженность по текущим платежам, включая начисленные штрафные санкции, в порядке, предусмотренном действующим законодательством Республики Казахстан. Материалы для передачи в судебные органы подготавливает юридическое подразделение на основании данных, представленных подразделением, осуществляющим работу с займами.
23. Покупатели, выбывшие из системы Национального Банка, погашают задолженность по текущим платежам в сроки и в порядке, предусмотренном договором купли-продажи.
Покупатель обязан в течение десяти рабочих дней со дня увольнения из системы Национального Банка представить в ответственное подразделение Национального Банка обязательство с нового места работы о ежемесячном перечислении задолженности по текущим платежам (копия в подразделение, осуществляющее работу с займами), а также в случае последующего увольнения Покупателя, письменно уведомить об этом Национальный Банк.
24. В случаях, предусмотренных настоящими Правилами с Покупателем, может быть заключено дополнительное соглашение к договору купли-продажи, устанавливающее новый порядок и сроки погашения задолженности по текущим платежам.
25. В случае смерти Покупателя Национальный Банк вправе предъявить свои требования, в том числе через суд, к принявшим наследство наследникам(у), или исполнителю завещания, или поручителю (гаранту) независимо от наступления сроков платежей по погашению задолженности.
В случае смерти поручителя или ликвидации (реорганизации) гаранта, Покупатель обязан в срок не позднее одного месяца со дня смерти поручителя или ликвидации (реорганизации) гаранта представить в юридическое подразделение оригинал нового поручительства, заверенного нотариусом, или договора о предоставлении гарантии, копия нового поручительства (гарантии) представляется в ответственное подразделение и подразделение, осуществляющее работу с займами.
26. При добросовестном исполнении высококвалифицированным работником Национального Банка, являющимся Покупателем, своих должностных обязанностей в течение двух лет со дня получения жилища, выполнении условий и обязательств, предусмотренных договором купли-продажи, а также погашения им не менее 50 (пятидесяти) процентов задолженности по текущим платежам по ходатайству руководителя подразделения (филиала) с согласия Председателя или курирующего заместителя Председателя Национального Банка оставшаяся часть задолженности в отдельных случаях может быть погашена на основании решения Совета директоров Национального Банка частично или полностью в соответствии с нормативными правовыми актами и постановлениями Правления и Совета директоров Национального Банка на дату принятия соответствующего решения.

27. Сатып алушыға ағымдағы төлемдер бойынша есептелген берешектiң қалдығын басқа адамға қайта ресiмдеу қажет болғанда, бұл мәселенi екi адамның өтiнiштерi және жауапты бөлiмшенiң өтiнiшi негiзiнде Комиссия қарайды. Комиссияның шешiмi Ұлттық Банктiң Директорлар кеңесiнiң қарауына ұсынылады. Ұлттық Банктiң Директорлар кеңесi бұл мәселенi оң шешкенде ағымдағы төлемдер бойынша берешектiң қалдығы қайта ресiмделетiн адам жауапты және заң бөлiмшесiне (немесе филиалдың тиiстi қызметiне) осы Ережелердiң 14-тармағының 1), 2), 3)-тармақшаларында аталған тиiстi дәрежеде ресiмделген құжаттарды беруге мiндеттi.
5. ҚОРЫТЫНДЫ ЕРЕЖЕЛЕР
28. Сатып алушы жасалған сатып алу-сату шарты бойынша өз мiндеттемелерiн толық орындағаннан кейiн жауапты бөлiмше тиiстi материалдарды мүлiкке және дебиторлық берешек сомаларына иелiк ету жөнiндегi комиссияға Ұлттық Банктiң балансынан негiзгi құрал-жабдықтар объектiлерiн, басқа да тауар-материалдық құндылықтарды (қорларды) және шаруашылық қызметi нәтижесiнде пайда болған дебиторлық берешектi шығару және есептен шығару тәртiбiн реттейтiн нормативтiк құқықтық актіде белгiленген тәртiппен қарау үшiн жiбередi.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкi Басқармасының
1999 жылғы "__"__________
N___ қаулысымен бекiтiлген
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкiнiң ақысы
мәулетпен төленетiн тұрғын үйдi
сатуы туралы ережелерге
N 1 Қосымша
Ескерту: Қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкi Басқармасының 2005 жылғы 25 мамырдағы N 63   қаулысымен   (қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан қараңыз) .
САТЫП АЛУ-САТУ ШАРТЫ N_____
(Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi жүйесiнiң
қызметкерлерi үшiн)
____________қаласы                    "___"___________1999 ж.
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi, бұдан әрi - Сатушы деп
аталады, "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi туралы" Қазақстан
Республикасының  Заңы негiзiнде iс-қимыл жасайтын
________________________________________________ арқылы, бiр жағынан
және ____________________________________________, бұдан әрi - Сатып
алушы деп аталады, _____________________________________
____________________________________________________________________
арқылы екiншi жағынан, бұдан әрi Тараптар, мына төмендегiлер жайында
осы Шартты жасасты:
1. ШАРТТЫҢ МӘНI
1.1. Сатушы өткiзедi, ал Сатып алушы __________________________
мекен-жайында орналасқан, жалпы алаңы _____________________(жазбаша)
шаршы метр, тұрғын алаңы __________________________________(жазбаша)
шаршы метр, бөлмелер саны _________________(бұдан әрi - Объект) жеке
тұрғын үйдi қабылдап алады және ол үшiн осы Шарт талаптарында
көзделген ақша сомасын мәулетпен төлейдi.
Басқа тұрғын бөлмеге (бөлмелерге) шығатын (кiретiн) есiгi бар
тұрғын бөлме, сондай-ақ тұрғын үйдiң қосалқы үй-жайлары осы Шарттың
дербес заты бола алмайды.

27. При необходимости переоформления Покупателем остатков числящейся задолженности по текущим платежам на другое лицо, данный вопрос на основании заявлений обоих лиц и ходатайства ответственного подразделения рассматривается Комиссией. Решение Комиссии выносится на рассмотрение Советом директоров Национального Банка. В случае положительного рассмотрения данного вопроса Советом директоров Национального Банка лицо, на которое будут переоформлены остатки задолженности по текущим платежам, обязано представить в ответственное и юридическое подразделение (или соответствующие службы филиала) надлежаще оформленные документы, перечисленные в подпунктах 1), 2), 3) пункта 14 настоящих Правил.
5. Заключительные положения
28. После полного исполнения Покупателем своих обязательств по заключенному договору купли-продажи ответственным подразделением соответствующие материалы направляются в комиссию по распоряжению имуществом и суммами дебиторской задолженности для рассмотрения в порядке, установленном нормативным правовым актом, регулирующим порядок выбытия и списания с баланса Национального Банка объектов основных средств, других товарно-материальных ценностей (запасов) и дебиторской задолженности, образовавшейся в результате хозяйственной деятельности.
Председатель
Национального Банка
Приложение N 1
к Правилам реализации Национальным
Банком Республики Казахстан жилища
с рассрочкой платежа,
утвержденным постановлением
Правления Национального Банка
Республики Казахстан
от 7 октября 1999 года N 328  <*>
Сноска. В приложение 1 внесены изменения - постановлением Правления Национального Банка РК от 25 мая 2005 года N 63 (вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня гос.регистрации в МЮ РК).
ДОГОВОР КУПЛИ-ПРОДАЖИ N___
(для работников системы
Национального Банка Республики Казахстан)
г.____________                      от "____" ___________ 199_ г.
Национальный Банк Республики Казахстан, именуемый в дальнейшем - Продавец, в лице ________________________________, действующего(ей) на основании Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", с одной стороны, и
___________________________________________________________________
(занимаемая должность)
__________________________________________________________________,
(Ф.И.О.)
именуемый(ая) в дальнейшем - Покупатель, с другой стороны, далее совместно именуемые - Стороны, заключили настоящий договор (далее - Договор) о нижеследующем:
1. ПРЕДМЕТ ДОГОВОРА
1.1. Продавец передает, а Покупатель принимает отдельное жилище, расположенное по адресу: ___________________________, общей площадью ___ (прописью) кв. м., жилой площадью ______ (прописью) кв. м., количество комнат ____ (далее именуемое - Объект) и уплачивает за него на условиях рассрочки платежа сумму денег, предусмотренную условиями настоящего Договора.
Жилая комната, имеющая выход (вход) в другую жилую комнату (комнаты), часть комнаты, а также подсобные помещения жилища не могут быть самостоятельным предметом настоящего Договора.

1.2. Сатып алушыға төлемдi мәулетпен төлеуге ұсынылған уақыт -
Тараптар Объектiнiң қабылдау-өткiзу актiсiне қол қойған күннен
бастап _____ (______________) жыл.
1.3. Объектiнi өткiзу Сатып алушы мен Сатушының уәкiлеттi
өкiлдерi қол қойған қабылдау-өткiзу актiсiнiң негiзiнде жүзеге
асырылады.
1.4. Сатушы Объектiнi Сатып алушыға кепiлдеменi немесе ________
жылғы N ______ Кепiл ұсыну Шартын қамтамасыз ететiн мәулет талаптары
бойынша бередi.
2. ОБЪЕКТIНІ ҚАБЫЛДАУДЫҢ - ӨТКIЗУДІҢ ТӘРТIБI
2.1. Объектiнi төлемдi мәулетпен төлеу талабы бойынша Сатып алушыға өткiзу Тараптар осы Шартқа қол қойған күннен бастап 20 (жиырма) күнтiзбелiк күн iшiнде Сатып алушыға өткiзу сәтiндегi Объектiнiң техникалық жағдайы көрсетiлген Объектiнiң екi жақты қабылдау-өткiзу актiсi негiзiнде жүргiзiледi.
2.2. Тараптар қабылдау-өткiзу актiсiне қол қойған күннен бастап Объектi өткiзiлдi деп саналады.
3. ОБЪЕКТIНІҢ ҚҰНЫ ЖӘНЕ ЕСЕП АЙЫРЫСУ ТӘРТIБI
3.1. Сатып алушыға мәулетпен төлеуге өткiзiлетiн Объектiнiң құны ______________(__________________) теңге және өсiрiлуге тиiс емес.
3.2. Объектiнiң Тараптар осы Шартты жасасқан күнге белгiленген құнын төлеудi Сатып алушы кезектi төлемдi теңгемен ай сайын бiрдей бөлiкпен (бұдан әрi - ағымдағы төлемдер) қолма-қол ақшаны Сатушының кассасына салу арқылы немесе Сатушы Сатып алушының жалақысынан сома ұстап отыру арқылы немесе осы Шарттың 1.2. тармағында көрсетiлген барлық мерзiм iшiнде және ағымдағы төлемдердi өтеу кестесiне (осы Шартқа N 1 Қосымша) сәйкес аудару тәртiбiмен төлем енгiзу арқылы жүргiзедi.
3.3. Коммуналдық қызмет, оның iшiнде: суық және ыстық суы, құбырлар, электр қуаты, газбен қамтамасыз ету, орталықтан жылыту, байланыс қызметi (қалааралық және халықаралық сөйлесулер), тұрмыстық қалдықтарды шығару және басқа қызмет көрсету (бұдан әрi - Қызмет) үшiн ақыны Сатып алушы өзi Қызмет көрсетушiлер белгiлеген тәртiппен және мерзiмде ай сайын өз есебiнен төлейдi.
3.4. Тараптар Объектiнiң қабылдау-өткiзу актiсiне қол қойған күннен бастап Сатып алушы Объектiнiң осы Шарт жасалған күнге белгiленген құнын өтеудi жүзеге асырады.
3.5. Сатып алушыға берiлген мәулетпен төленетiн Объектi бойынша ағымдағы төлемнiң ай сайынғы мөлшерi өзгермейдi.
4. ТАРАПТАРДЫҢ ҚҰҚЫҚТАРЫ МЕН МIНДЕТТЕРI
4.1. Сатушы:
1) Тараптар осы Шартқа қол қойған күннен бастап 20 (жиырма) күнтiзбелiк күн iшiнде Объектiнi орналасқан жерi, жалпы алаңы ______________________(жазбаша) шаршы метр, тұрғын алаңы ______________________(жазбаша) шаршы метр, бөлмелер саны __________, құны
____________(жазбаша) көрсетiлген қабылдау-өткiзу актiсi негiзiнде Сатып алушыға өткiзуге;

1.2. Продолжительность предоставляемой Покупателю рассрочки платежа составляет ___ (______________) лет со дня подписания обеими Сторонами акта приема-передачи Объекта.
1.3. Передача Объекта осуществляется на основании акта приема-передачи, подписываемого Покупателем и уполномоченным представителем Продавца.
1.4. Продавец передает Покупателю Объект на условиях рассрочки платежа под обеспечение поручительства или Договора предоставления гарантии N____ от ___________________________ года.
2. ПОРЯДОК ПРИЕМА-ПЕРЕДАЧИ ОБЪЕКТА
2.1. Передача Объекта с условием рассрочки платежа Покупателю производится в течение 20 (двадцати) календарных дней со дня подписания настоящего Договора обеими Сторонами на основании двустороннего акта приема-передачи Объекта, где указывается техническое состояние Объекта на момент передачи Покупателю.
2.2. Объект считается переданным со дня подписания акта приема- передачи обеими Сторонами.
3. СТОИМОСТЬ ОБЪЕКТА И ПОРЯДОК РАСЧЕТОВ
3.1. Стоимость Объекта, передаваемого Покупателю с рассрочкой платежа, составляет __________ (_____________________________) тенге и изменению в сторону увеличения и/или уменьшения не подлежит.
3.2. Оплата стоимости Объекта, установленной на день заключения настоящего Договора обеими Сторонами, производится Покупателем в тенге ежемесячно равными долями (далее - текущие платежи) путем внесения очередных платежей наличными деньгами в кассу Продавца или путем удержания сумм Продавцом из заработной платы Покупателя или путем внесения платежей в безналичном порядке в течение всего срока, указанного в пункте 1.2. настоящего Договора, и согласно графику погашения текущих платежей (Приложение N 1 к настоящему Договору).
3.3. Оплата за коммунальные услуги, включающая в себя: холодную и горячую воду, канализацию, электроэнергию, газоснабжение, центральное отопление, услуги связи (междугородние и международные переговоры), вывоз мусора и другие услуги (далее - Услуги), производится Покупателем самостоятельно за свой счет ежемесячно в порядке и сроки, установленные поставщиками Услуг.
3.4. Со дня подписания обеими Сторонами акта приема-передачи Объекта Покупатель осуществляет погашение стоимости Объекта, установленной на день заключения настоящего Договора.
3.5. Размер ежемесячных текущих платежей по Объекту, переданному Покупателю с рассрочкой платежа, в течение всего срока действия настоящего Договора изменению не подлежит.
4. ПРАВА И ОБЯЗАННОСТИ СТОРОН
4.1. Продавец обязуется:
1) в течение 20 (двадцати) календарных дней со дня подписания обеими Сторонами настоящего Договора передать Объект Покупателю на основании акта приема-передачи, в котором указывается местонахождение, общая площадь _____ (прописью) кв. м., жилая площадь ______ (прописью) кв. м., количество комнат ____, стоимость _______ (прописью);

2) Сатып алушы Объектiнiң Тараптар осы Шартты жасасқан күнi белгiленген толық құнын төлегеннен кейiн Сатып алушыға Объектiнiң барлық құжаттарын беруге мiндеттенедi.
4.2. Сатып алушы:
1) ағымдағы төлемдердi осы Шартта көзделген тәртiппен _____________ жылғы "__"________________ дейiн уақытылы төлеуге;
2) Қызмет үшiн ақыны уақытылы және толық төлеп тұруға;
3) ұзақ уақыт демалыста, оқуда немесе уақытша еңбекке жарамсыздығымен байланысты емделуде болған жағдайда ағымдағы төлемдердi осы Шартта көзделген тәртiппен төлеуге;
4) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi жүйесiнен қызметтен босатылған жағдайда ағымдағы төлемдер бойынша берешегiн қолма-қол ақшаны Сатушының кассасына салу арқылы немесе осы Шартта көзделген мерзiмде аудару тәртiбiмен төлем енгiзу арқылы өтеуге;
5) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi жүйесiнен қызметтен босатылған күннен бастап 10 (он) жұмыс күнi iшiнде Сатушыға жаңа жұмыс орнынан ағымдағы төлемдер бойынша берешегiн ай сайын аударатыны туралы мiндеттеменi ұсынуға, сондай-ақ Сатып алушы келесіде жұмыстан босатылған жағдайда қызметтен босатылған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнi iшiнде бұл туралы Сатушыны жазбаша хабардар етуге;
6) Сатушы оған уақытын шегергеннен кейiн 3 (үш) ай өткен соң төлем түспеген жағдайда ағымдағы төлемдер бойынша барлық қалған берешегiн мерзiмiнен бұрын қайтаруға, сондай-ақ мәулет төлемiнiң барлық кезеңi үшiн Қызметтiң ақысын төлеуге;
7) кепiл иесi қайтыс болған немесе Шарт бойынша кепiлдеме берушi таратылған (қайта құрылған) жағдайда ________ жылғы N ____ кепiлдеменi немесе нотариалды куәландырылған кепiл хатын кепiл иесi қайтыс болған немесе кепiлдеме берушi таратылған (қайта құрылған) күннен бастап 1 (бiр) айдан кешiктiрмей Сатушыға кепiл хатының немесе Кепiл ұсыну шартының нотариалды куәландырылған жаңа түпнұсқасын беруге;
8) Объектiнi санитарлық және өртке қарсы ережелерде көзделген тәртiппен ұстауға;
9) Объектіде өз есебiнен қажеттi ағымдағы және/немесе күрделi жөндеу жүргiзуге;
10) апат Сатушының кiнәсiнен болмаған жағдайда оларды жою үшiн қажеттi барлық шараларды қабылдауға;
11) осы Шарт мерзiмiнен бұрын бұзылған жағдайда осы Шарт бұзылған күннен бастап 20 (жиырма) күнтiзбелiк күн iшiнде Объектiнiң бүтiндiгiне зиян келтiрмейiнше алуға болмайтын Сатып алушы жүргiзген күрделi және/немесе ағымдағы жөндеудi өтемсiз берудi қоса алғанда Объектiнi жарамды күйiнде қабылдау-өткiзу актiсi бойынша Сатушыға өткiзуге;

2) после осуществления оплаты Покупателем в полном объеме стоимости Объекта, установленной на день подписания настоящего Договора обеими Сторонами, передать все документы на Объект Покупателю.
4.2. Покупатель обязуется:
1) своевременно оплачивать текущие платежи в срок до "____"_________ года в порядке, предусмотренном настоящим Договором;
2) осуществлять своевременную и полную оплату за Услуги;
3) в случае нахождения в течение длительного времени в отпуске, на обучении либо на лечении в связи с временной нетрудоспособностью, оплатить текущие платежи в порядке, предусмотренном настоящим Договором;
4) в случае увольнения из системы Национального Банка Республики Казахстан, погашать задолженность по текущим платежам путем внесения очередных платежей наличными деньгами в кассу Продавца либо путем внесения платежей в безналичном порядке в сроки, предусмотренные настоящим Договором;
5) в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня увольнения из системы Национального Банка Республики Казахстан, представить Продавцу обязательство с нового места работы о ежемесячном перечислении задолженности по текущим платежам, а также в случае последующего увольнения Покупателя, письменно уведомить об этом Продавца в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня увольнения;
6) в случае непоступления платежей по истечении 3 (трех) месяцев после предоставления Продавцом ему отсрочки, досрочно возвратить всю оставшуюся задолженность по текущим платежам, а также оплатить Услуги за весь период рассрочки платежа;
7) в случае смерти поручителя или ликвидации (реорганизации) гаранта по Договору предоставления гарантии N __ от ____________ года либо нотариально заверенному поручительству не позднее 1 (одного) месяца со дня смерти поручителя или ликвидации (реорганизации) гаранта, представить Продавцу оригинал нового нотариально заверенного поручительства или договора предоставления гарантии;
8) содержать Объект в порядке, предусмотренном санитарными и противопожарными правилами;
9) производить за свой счет необходимый текущий и/или капитальный ремонт Объекта;
10) в случае аварий, произошедших не по вине Продавца, принять все необходимые меры к их устранению;
11) в случае досрочного расторжения настоящего Договора, передать Продавцу в течение 20 (двадцати) календарных дней со дня расторжения настоящего Договора Объект по акту приема-передачи в исправном состоянии, включая безвозмездную передачу произведенного Покупателем капитального и/или текущего ремонта, которые не могут быть отделены без причинения вреда целостности Объекта;

12) осы Шартты қозғалмайтын мүлiкке құқықты мемлекеттiк тiркеуден өткiзудi және олармен мәмiле жүргiзудi жүзеге асыратын нотариуста және органдарда өз есебiнен нотариалды куәландыруға және тiркеуден өткiзуге және нотариалды куәландырылған және тiркеуден өткен Шарттың орыс және қазақ тiлдерiндегi түпнұсқаларының 1 (бiр) данасын Сатушыға беруге;<*>
13) Сатушы Объектiнiң құжаттарын бергеннен кейiн Объектiге меншiк құқығын ресiмдеудi өз есебiнен жүргiзуге мiндеттенедi.
Ескерту: 4.2-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2000 жылғы 20 желтоқсандағы N 465   қаулысымен .
4.3. Сатып алушы Объект бойынша барлық төлемдердi қоса алғанда берешегiн алдын ала өтей және Сатушыны 15 (он бес) күнтiзбелiк күн бұрын жазбаға ескерте отырып, осы Шартты мерзiмiнен бұрын бiржақты тәртiппен бұзуға құқылы.
4.4. Сатып алушының осы Шарт бойынша өзiнiң құқығын, мiндеттерiн немесе одан туындайтын мүдденi Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының 1999 жылғы 7 қазандағы N 328 қаулысымен бекiтiлген "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң ақысы мәулетпен төленетiн тұрғын үйдi сатуы туралы" ережеде көрсетiлгеннен басқа жағдайда үшiншi адамға беруге құқығы жоқ.
4.5. Сатып алушы Сатушының жазбаша келiсiмiнсiз Объектiнi үшiншi адамға жалға беруге құқығы жоқ.
4.6. Сатушы Сатып алушыға Объектiнi үшiншi адамға жалға беруге жазбаша келiсiм берген жағдайда, Сатып алушы Сатушының талабына сай үшiншi адам туралы барлық мәлiметтердi толық көлемде Сатушыға беруге мiндеттенедi. Сонымен бiрге, Сатып алушының осы Шартта көзделген мiндеттемелерi бойынша жауапкершiлiктi Сатып алушы өзi көтередi.
5. МЕНШIК ҚҰҚЫҒЫ
5.1. Объектiге меншiк құқығы Сатып алушы уәкiлеттi органда Объектiнi тiркеуден өткiзгеннен кейiн осы Шарт талаптарына сәйкес Объектiнiң құнын толық төлеген кезде Сатып алушыға көшiрiледi.
6. ТАРАПТАРДЫҢ ЖАУАПКЕРШIЛIГI
6.1. Тараптар осы Шарт талаптарын орындамаған немесе ойдағыдай орындамаған жағдайда, Тараптар Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарына сәйкес жауап бередi.
6.2. Сатып алушы осы Шарт бойынша өз мiндеттемелерiн орындамаған немесе ойдағыдай орындамаған жағдайда ол Сатушы шеккен зиянның орнын толтырады және келтiрiлген залал сомасының 10 (он процентi) мөлшерiнде Сатушыға айыппұл төлейдi.
6.3. Сатып алушы осы Шартта көзделген ағымдағы төлемдердi төлеудi кешеуiлдеткен жағдайда, қолданылып жүрген заңда көзделген тәртiппен сот органдары арқылы Сатып алушының немесе оның кепiл берушiсiнiң немесе кепiл иесiнiң мүлiктерi құнынан Сатушы мәулетпен төленетiн Объектi бойынша барлық берешектi ұстап қалуға құқылы.

12) нотариально удостоверить и зарегистрировать за свой счет настоящий Договор в нотариусе и органах, осуществляющих государственную регистрацию прав на недвижимое имущество и сделок с ним, и передать Продавцу по 1 (одному) экземпляру оригиналов нотариально удостоверенного и зарегистрированного Договора на русском и казахском языках;
13) после передачи Продавцом документов на Объект, самостоятельно произвести оформление права собственности на Объект за свой счет. <*>
Сноска. Пункт 4.2 - с дополнениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 20 декабря 2000 года N 465  V001373_
4.3. Покупатель вправе досрочно расторгнуть настоящий Договор в одностороннем порядке, предварительно погасив задолженность, включая все платежи по Объекту, и письменно предупредив об этом Продавца за 15 (пятнадцать) календарных дней.
4.4. Покупатель не вправе переуступать свои права, обязанности по настоящему Договору или какие-либо вытекающие из него интересы третьему лицу, за исключением случаев, предусмотренных Правилами реализации Национальным Банком Республики Казахстан жилища с рассрочкой платежа, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от "___"_________ 199__г. N___, (далее - Правила).
4.5. Покупатель не вправе сдавать Объект в аренду третьим лицам без письменного согласия Продавца.
4.6. В случае письменного согласия Продавца на передачу Покупателем Объекта в аренду третьим лицам, Покупатель обязуется предоставить Продавцу в полном объеме все данные о третьем лице согласно требованиям Продавца. При этом, ответственность по обязательствам Покупателя, предусмотренным настоящим Договором, несет сам Покупатель.
5. ПРАВО СОБСТВЕННОСТИ
5.1. Право собственности на Объект переходит к Покупателю после осуществления Покупателем регистрации Объекта в уполномоченном органе при условии полной оплаты стоимости Объекта в соответствии с условиями настоящего Договора.
6. ОТВЕТСТВЕННОСТЬ СТОРОН
6.1. В случае неисполнения либо ненадлежащего исполнения обеими Сторонами условий настоящего Договора, Стороны несут ответственность, предусмотренную действующим законодательством Республики Казахстан.
6.2. В случае неисполнения либо ненадлежащего исполнения Покупателем своих обязательств по настоящему Договору, он возмещает Продавцу понесенные им убытки и уплачивает штраф в размере 10% (десяти процентов) от суммы нанесенного ущерба.
6.3. В случае просрочки оплаты Покупателем текущих платежей, предусмотренных настоящим Договором, Продавец вправе взыскать всю задолженность по Объекту, реализуемому с рассрочкой платежа (текущие платежи, расходы и затраты и начисленные штрафные санкции) через судебные органы в порядке, предусмотренном действующим законодательством, из стоимости имущества Покупателя либо его поручителя либо гаранта.

6.4. Сатып алушы осы Шартта көзделген ағымдағы төлемдердi кешеуiлдеткен жағдайда, ол әрбiр кешеуiлдетiлген күнтiзбелiк күн үшiн төленуге тиiстi соманың 0,1% (ноль бүтiн оннан бiр процентi) мөлшерiнде тұрақсыздық айыбын төлейдi.
6.5. Тұрақсыздық айыбын төлеу Тараптарды осы Шарт бойынша өз мiндеттемелерiн орындаудан босатпайды.
6.6. Сатып алушының кiнәсiнен Объектiге зиян келтiрiлген жағдайда, ол оны байқаған сәттегi бағаға сәйкес толық мүлiктiк жауапкершiлiк жүктейдi.
7. ТӨТЕНШЕ ЖАҒДАЙ
7.1. Тараптар болжай алмаған және осы Шартты орындауға кедергi болған дүлей күштiң, атап айтқанда: су тасқыны, жер сiлкінiсi, табиғат апаты, қоршау, ереуiлдер, әскери iс-қимылдар және басқа жағдайларда Тараптар осы Шарт бойынша өз мiндеттемелерiн орындамау немесе тиiстi орындамау жауапкершiлiгiнен босатылады. Дүлей күштiң әсерiне ұшыраған Тараптың мiндеттемелерiн орындау мерзiмi осындай жағдайлардың болған кезеңiне ұзартылады.
Төтенше жағдайлар 1 (бiр) айдан асып кеткен жағдайда, Тараптардың осы Шарт бойынша мiндеттемелерiн әрi қарай орындаудан бас тартуға құқықтары бар. Сонымен бiрге Тараптардың ешқайсысының басқа тараптан қандай да бiр шығынның орнын толтыруды талап етуге құқығы жоқ.
7.2. Осы Шарт бойынша өз мiндеттемелерiн орындауға мүмкiндiгi жоқ Тарап дереу осы Шарттың 7.1. тармағында көрсетiлген жағдайлардың басталғаны және тоқтағаны туралы басқа Тарапты хабардар етуге мiндеттенедi.
8. ДАУЛАРДЫ ШЕШУ ТӘРТIБI
8.1. Осы Шарт талаптарын орындау барысында келiспеушiлiктер туындаған жағдайда Тараптар оларды сот тәртiбiнен тыс реттеу үшiн барлық қажеттi шараларды қолдануға мiндеттенедi.
8.2. Тараптар өзара келiсiмге келе алмаған кезде даулар Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарында белгiленген тәртiппен шешiледi.
9. БАСҚА ТАЛАПТАР
9.1. Сатып алушы Объектiнi мерзiмiнен бұрын сатып алған кезде бұрынғы төленген ағымдағы төлемдер осы Объектiнiң жалпы сомасының есебiне жатқызылады.
9.2. осы Шарт мыналардың негiзiнде бұзылуы мүмкiн:
1) Тараптардың келiсiмi;
2) төтенше жағдайлардың туындауы;
3) соттың шешiмi;
4) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген басқа жағдайлар.
9.3. Сатушы қайта құрылған жағдайда осы Шарт бойынша құқықтары мен мiндеттерi тоқтатылмайды және тараптардың заңды мұрагерлерiне көшiрiледi.
9.4. Сатып алушы қайтыс болған жағдайда Объектiнi және Объект бойынша бұдан былайғы ағымдағы төлемдер құнының төлемi бойынша берешектi қайтару Ережеде және Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен жүргiзiледi.

6.4. В случае просрочки Покупателем текущих платежей, предусмотренных настоящим Договором, он уплачивает Продавцу неустойку в размере 0,1% (ноль одна десятая процентов) от суммы, подлежащей к оплате за каждый календарный день просрочки.
6.5. Оплата неустойки (штрафа, пени) не освобождает Стороны от исполнения своих обязательств по настоящему Договору.
6.6. В случае причинения по вине Покупателя вреда Объекту он несет полную имущественную ответственность в соответствии с ценами, действующими на момент его выявления.
7. ФОРС-МАЖОР
7.1. Стороны освобождаются от ответственности за полное или частичное неисполнение своих обязательств по настоящему Договору, если оно явилось следствием наступления обстоятельств непреодолимой силы, то есть чрезвычайных и непредотвратимых при данных условиях обстоятельств (наводнения, землетрясения, стихийные бедствия, блокады, забастовки, военные действия и т.п.), которые Стороны не могли предвидеть и которые непосредственно повлияли на исполнение настоящего Договора. Срок исполнения обязательств Стороной, подвергшейся влиянию обстоятельств непреодолимой силы, передвигаются на период действия таких обязательств.
Стороны вправе расторгнуть настоящий Договор, если вышеуказанные форс-мажорные обстоятельства будут длиться свыше 1 (одного) месяца, при этом ни одна из Сторон не вправе требовать от другой Стороны возмещения каких-либо убытков.
7.2. Сторона, для которой станет невозможным исполнение своих обязательств по настоящему Договору, обязуется незамедлительно уведомить другую Сторону о начале и прекращении обстоятельств, указанных в пункте
7.1. настоящего Договора.
8. ПОРЯДОК РАЗРЕШЕНИЯ СПОРОВ
8.1. В случае возникновения разногласий в процессе выполнения условий настоящего Договора, Стороны обязуются предпринять все необходимые меры для их урегулирования во внесудебном порядке.
8.2. В случае недостижения взаимного согласия Сторон, споры разрешаются судом в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
9. ПРОЧИЕ УСЛОВИЯ
9.1. При досрочном выкупе Покупателем Объекта ранее выплаченные текущие платежи подлежат зачету в общую стоимость данного Объекта.
9.2. Настоящий Договор может быть расторгнут на основании:
1) соглашения Сторон;
2) возникновения форс-мажорных обстоятельств;
3) решения суда;
4) на иных основаниях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
9.3. В случае реорганизации Продавца, права и обязанности по настоящему Договору не прекращаются и переходят к его правопреемнику.
9.4. В случае смерти Покупателя возврат Объекта и задолженности по оплате стоимости дальнейших текущих платежей по Объекту производится в порядке, установленном Правилами и действующим законодательством Республики Казахстан.

9.5. Тараптар осы Шарт бойынша өз мiндеттемелерiн орындау кезiнде Ереженi, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Директорлар кеңесiнiң ақысы мәулетпен төленетiн Объектiнi сатуы туралы 1999 жылғы "___"___________ N шешiмiн, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң басқа да нормативтiк құқықтық актiлерiн, Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарын және осы Шартты басшылыққа алады.
9.6. Осы Шарт Тараптар қол қойған және ол уәкiлеттi органда тiркеуден өткен күннен бастап күшiне енедi және тараптар ол бойынша өз мiндеттемелерiн толық орындағанға дейiн қолданылады.
9.7. Осы Шартқа өзгерiстер мен толықтырулар қосымша келiсiммен ресiмделедi және Тараптардың уәкiлеттi өкiлдерi қол қояды.
9.8. Осы Шарт төрт дана етiп жасалды: әрбiр Тарап үшiн екеуi қазақ тiлiнде және екеуi орыс тiлiнде, әрқайсысының заң күшi бiрдей.
Осы Шарттың қазақ және орыс тiлдерiндегi мәтiндерi сәйкес келмеген жағдайда Шарттың орыс тiлiндегi нұсқасына басымдық берiледi.
9.9. Осы Шартқа барлық Қосымшалар оның ажырамас бөлiгi болып табылады.
10. ТАРАПТАРДЫҢ МЕКЕН-ЖАЙЫ ЖӘНЕ ДЕРЕКТЕМЕЛЕРI
Сатушы                                     Сатып алушы
Ұлттық Банк
______________________________                 Үйiнiң мекен-жайы ___
_____________________________                 ______________________
жеке куәлiгi/паспорты_
______________________________                 _____________________
______________________________                 _____________________
______________________________                 кiмнiң бергенi_______
______________________________                 _____________________
қашан________________
СТН__________________
Сатушыдан                                    Сатып алушыдан
_____________________________                  _____________________
1999 жылғы ________________
N _______
Сатып алу-сату шартына
N 1 қосымша
Ағымдағы төлемдерді өтеу кестесі
Сатып алушының аты-жөні немесе атауы ______________________________
____________________________________________________________________
Сатып алушының ағымдағы төлем жөніндегі берешегінің сатып алу-сату
шарты жасалған күнгі қарыздарының қалдығы
____________________(_______________________________________) теңге.
Төлем мәулетінің ұзақтығы_____________(_____________) жыл.
Ай сайынғы ағымдағы төлем сомасы_____________________ теңге.
--------------------------------------------------------------------
Жылы    !   Айы      !  Қарыз      !  Ағымдағы           !Ескерту*
!            !  сомасы,    !  төлемдер           !
!            !  теңгемен   !  сомасы,            !
!            !             !  теңгемен           !
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
Жиыны:
--------------------------------------------------------------------
* - Осы кестеде төлем құжатының атауы, мерзімі мен нөмірі
көрсетіледі, сондай-ақ, нақты төленген ағымдағы төлем ай сайынғы
ағымдағы төлемнен ауытқыған жағдайда, ауытқу сомасы көрсетіледі.
Сатып алушының қолы _______________________________________
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкi Басқармасының
1999 жылғы "__"__________
N____ қаулысымен бекiтiлген
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкiнiң ақысы
мәулетпен төленетiн тұрғын үйдi
сатуы туралы ережелерге
N 2 Қосымша
Ескерту: Қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкi Басқармасының 2005 жылғы 25 мамырдағы N 63   қаулысымен   (қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан қараңыз) .
САТЫП АЛУ-САТУ ШАРТЫ N _____
(Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi жүйесiнен кеткен
және тұрғын үйде тұрып жатқан адамдар үшiн)
_______________қаласы              "___"__________1999 ж.
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi, бұдан әрi - Сатушы деп
аталады, "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi туралы" Қазақстан Республикасының  Заңы негiзiнде iс-қимыл жасайтын
_____________________ арқылы, бiр жағынан және ____________________
мекен-жайында тұратын азамат                       (азаматша)
кiм берген, қашан ______________ паспорт (жеке куәлiгi)____________
арқылы екiншi жағынан, бұдан әрi - Сатып алушы деп аталады, бұдан
әрi Тараптар, мына төмендегiлер жайында осы Шартты жасасты:

9.5. При исполнении своих обязательств по настоящему Договору Стороны руководствуются Правилами, решением Совета директоров Национального Банка Республики Казахстан о реализации Объекта с рассрочкой платежа от "___" __________199__г. N___, другими нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан, действующим законодательством Республики Казахстан и настоящим Договором.
9.6. Настоящий Договор вступает в силу со дня его подписания обеими Сторонами и его регистрации в уполномоченном органе и действует до полного исполнения Сторонами своих обязательств по нему.
9.7. Изменения и дополнения к настоящему Договору оформляются дополнительными соглашениями и подписываются уполномоченными лицами обеих Сторон.
9.8. Настоящий Договор составлен в четырех экземплярах, каждый из которых имеет одинаковую юридическую силу: по два экземпляра на русском и казахском языках для каждой из Сторон.
В случае возникновения разногласий между Сторонами по несоответствию содержания текстов настоящего Договора на русском и казахском языках, приоритет отдается варианту Договора на русском языке.
9.9. Все Приложения к настоящему Договору являются его неотъемлемыми частями.
10. МЕСТА НАХОЖДЕНИЯ И РЕКВИЗИТЫ СТОРОН
Продавец                           Покупатель
Национальный Банк
______________________________     Домашний адрес: _________________
______________________________
______________________________     удостоверение личности/паспорт __
______________________________
______________________________     кем выдано ______________________
______________________________     _________________________________
когда ___________________________
______________________________     РНН______________________________
от Продавца                        от Покупателя
______________________________     _________________________________
Приложение N 1
к Договору купли-продажи N__
от "___" ___________199__г.
ГРАФИК ПОГАШЕНИЯ ТЕКУЩИХ ПЛАТЕЖЕЙ
Ф.И.О. или наименование Покупателя _________________________
________________________________________________________________.
Остаток задолженности Покупателя по текущим платежам на дату
заключения договора купли-продажи -_______(______________________) тенге.
Продолжительность рассрочки платежа - _____(____________) лет.
Сумма ежемесячного текущего платежа - __________________ тенге.
------------------------------------------------------
Год  !Месяц  !Сумма долга,!Сумма текущих  !Примечание*
!       !тенге       !платежей, тенге!
------------------------------------------------------
----- ------- -----------  ---------------  ---------
----- ------- -----------  ---------------  ---------
----- ------- -----------  ---------------  ---------
------------------------------------------------------
Итого:
------------------------------------------------------
* - в данной графе указывается наименование, номер и дата платежного
документа, а также, в случае отклонения фактически оплаченного текущего
платежа от ежемесячного текущего платежа, указывается сумма отклонения.
Подпись Покупателя ___________________________
Приложение N 2
к Правилам реализации
Национальным Банком
Республики Казахстан жилища
с рассрочкой платежа,
утвержденным постановлением
Правления Национального Банка
Республики Казахстан
от 7 октября 1999 года N 328  <*>
Сноска. В приложение 2 внесены изменения - постановлением Правления Национального Банка РК от 25 мая 2005 года N 63 (вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня гос.регистрации в МЮ РК).
ДОГОВОР КУПЛИ-ПРОДАЖИ N___
(для лиц выбывших из системы Национального Банка
Республики Казахстан и проживающих в жилище)
г.____________                        от "____" ___________ 199_ г.
Национальный Банк Республики Казахстан, именуемый в дальнейшем -
Продавец, в лице ________________________________, действующего(ей) на
основании Закона Республики Казахстан
"О Национальном Банке Республики Казахстан", с одной стороны, и
гражданин(ка)
_________________________________________________
________________________________________________, именуемый(ая) в
дальнейшем - Покупатель, проживающий по адресу: __________________
________________________________________________________,  паспорт
(удостоверение личности), выданное кем, когда _______________________
__________________________, именуемый(ая) в дальнейшем - Покупатель, с
другой стороны, далее совместно именуемые - Стороны, заключили настоящий
договор (далее - Договор) о нижеследующем:

1. ШАРТТЫҢ МӘНI
1.1. Сатушы өткiзедi, ал Сатып алушы _________________________
мекен-жайында орналасқан, жалпы алаңы ____________________(жазбаша)
шаршы метр, тұрғын алаңы _________________________________(жазбаша)
шаршы метр, бөлмелер саны _________(бұдан әрi - Объект) жеке тұрғын
үйдi қабылдап алады және ол үшiн осы Шарт талаптарында көзделген
ақша сомасын мәулетпен төлейдi.
Басқа тұрғын бөлмеге (бөлмелерге) шығатын (кiретiн) есiгi бар
тұрғын бөлме, сондай-ақ тұрғын үйдiң қосалқы үй-жайлары осы Шарттың
дербес заты бола алмайды.
1.2. Сатып алушыға төлемдi мәулетпен төлеуге ұсынылған уақыт -
Тараптар Объектiнiң қабылдау-өткiзу актiсiне қол қойған күннен
бастап _____ (______ ) жыл.
1.3. Объектiнi өткiзу Сатып алушы мен Сатушының уәкілеттi
өкілдерi қол қойған қабылдау-өткiзу актiсiнiң негiзiнде жүзеге
асырылады.
1.4. Сатушы Объектiнi Сатып алушыға кепілдеменi немесе ________
жылғы N ________ Кепiл ұсыну Шартын қамтамасыз ететiн мәулет
талаптары бойынша бередi.
2. ОБЪЕКТIНІ ҚАБЫЛДАУДЫҢ - ӨТКIЗУДІҢ ТӘРТIБI
2.1 Объектiнi төлемдi мәулетпен төлеу талабы бойынша Сатып алушыға өткiзу Тараптар осы Шартқа қол қойған күннен бастап 20 (жиырма) күнтiзбелiк күн iшiнде Сатып алушыға өткiзу сәтiндегi Объектiнiң техникалық жағдайы көрсетiлген Объектiнiң екi жақты қабылдау-өткiзу актiсi негiзiнде жүргiзiледi.
2.2. Тараптар қабылдау-өткiзу актiсiне қол қойған күннен бастап Объектi өткiзiлдi деп саналады.
3. ОБЪЕКТІНІҢ ҚҰНЫ ЖӘНЕ ЕСЕП АЙЫРЫСУ ТӘРТІБІ
3.1. Сатып алушыға мәулетпен төлеуге өткiзiлетiн Объектiнiң құны ___________(__________) теңге және өсiрiлуге немесе кемiтiлуге тиiс емес.
3.2. Объектiнiң Тараптар осы Шартты жасасқан күнге белгiленген құнын төлеудi Сатып алушы кезектi төлемдi теңгемен ай сайын бiрдей бөлiкпен (бұдан әрi - ағымдағы төлемдер) қолма-қол ақшаны Сатушының кассасына салу арқылы немесе осы Шарттың 1.2. тармағында көрсетiлген барлық мерзiм iшiнде және ағымдағы төлемдердi өтеу кестесiне (осы Шартқа N 1 Қосымша) сәйкес аудару тәртiбiмен төлем енгiзу арқылы жүргiзедi.
3.3. Коммуналдық қызмет, оның iшiнде: суық және ыстық суы, құбырлар, электр қуаты, газбен қамтамасыз ету, орталықтан жылыту, байланыс қызметi (қалааралық және халықаралық сөйлесулер), тұрмыстық қалдықтарды шығару және басқа қызмет көрсету (бұдан әрi - Қызмет) үшiн ақыны Сатып алушы өзi Қызмет көрсетушiлер белгiлеген тәртiппен және мерзiмде ай сайын өз есебiнен төлейдi.

1. ПРЕДМЕТ ДОГОВОРА
1.1. Продавец передает, а Покупатель принимает отдельное жилище,
расположенное по адресу: ___________________________, общей площадью
(прописью) кв. м., жилой площадью ______ (прописью) кв. м., количество
комнат ____ (далее именуемое - Объект) и уплачивает за него на условиях
рассрочки платежа сумму денег, предусмотренную условиями настоящего
Договора.
Жилая комната, имеющая выход (вход) в другую жилую комнату (комнаты), часть комнаты, а также подсобные помещения жилища не могут быть самостоятельным предметом настоящего Договора.
1.2. Продолжительность предоставляемой Покупателю рассрочки платежа составляет ___ (______________) лет со дня подписания обеими Сторонами акта приема-передачи Объекта.
1.3. Передача Объекта осуществляется на основании акта приема-передачи, подписываемого Покупателем и уполномоченным представителем Продавца.
1.4. Продавец передает Покупателю Объект на условиях рассрочки платежа под обеспечение поручительства или Договора предоставления гарантии N____ от ___________________________ года.
2. ПОРЯДОК ПРИЕМА-ПЕРЕДАЧИ ОБЪЕКТА
2.1. Передача Объекта с условием рассрочки платежа Покупателю производится в течение 20 (двадцати) календарных дней со дня подписания настоящего Договора обеими Сторонами на основании двустороннего акта приема-передачи Объекта, где указывается техническое состояние Объекта на момент передачи Покупателю.
2.2. Объект считается переданным со дня подписания акта приема- передачи обеими Сторонами.
3. СТОИМОСТЬ ОБЪЕКТА И ПОРЯДОК РАСЧЕТОВ
3.1. Стоимость Объекта, передаваемого Покупателю с рассрочкой платежа, составляет __________ (_____________________________) тенге и изменению в сторону увеличения и/или уменьшения не подлежит.
3.2. Оплата стоимости Объекта, установленной на день заключения настоящего Договора обеими Сторонами, производится Покупателем в тенге ежемесячно равными долями (далее - текущие платежи) путем внесения очередных платежей наличными деньгами в кассу Продавца или путем внесения платежей в безналичном порядке в течение всего срока, указанного в пункте
1.2. настоящего Договора, и согласно графику погашения текущих платежей (Приложение N 1 к настоящему Договору).
3.3. Оплата за коммунальные услуги, включающая в себя: холодную и горячую воду, канализацию, электроэнергию, газоснабжение, центральное отопление, услуги связи (междугородние и международные переговоры), вывоз мусора и другие услуги (далее - Услуги), производится Покупателем самостоятельно за свой счет ежемесячно в порядке и сроки, установленные поставщиками Услуг.

3.4. Тараптар Объектiнiң қабылдау-өткiзу актiсiне қол қойған күннен бастап Сатып алушы Объектiнiң осы Шарт жасалған күнге белгiленген құнын өтеудi жүзеге асырады.
3.5. Сатып алушыға берiлген мәулетпен төленетiн Объектi бойынша ағымдағы төлемнiң ай сайынғы мөлшерi өзгермейдi.
4. ТАРАПТАРДЫҢ ҚҰҚЫҚТАРЫ МЕН МIНДЕТТЕРI
4.1. Сатушы:
1) Тараптар осы Шартқа қол қойған күннен бастап 20 (жиырма) күнтiзбелiк күн iшiнде Объектiнi орналасқан жерi, жалпы
алаңы______________________________________________(жазбаша) шаршы метр,
_________________________________________тұрғын алаңы (жазбаша) шаршы метр,
бөлмелер саны________________, құны_________________(жазбаша) көрсетiлген
қабылдау-өткiзу актiсi негiзiнде Сатып алушыға өткiзуге;
2) Сатып алушы Объектiнiң Тараптар осы Шартты жасасқан күнi белгiленген толық құнын төлегеннен кейiн Сатып алушыға Объектiнiң барлық құжаттарын беруге мiндеттенедi.
4.2. Сатып алушы:
1) ағымдағы төлемдердi осы Шартта көзделген тәртiппен______________ жылғы "___"___________ дейiн уақытылы төлеуге;
2) Қызмет үшiн ақыны уақытылы және толық төлеп тұруға;
3) ұзақ уақыт демалыста, оқуда немесе уақытша еңбекке жарамсыздығымен байланысты емделуде болған жағдайда ағымдағы төлемдердi осы Шартта көзделген тәртiппен төлеуге;
4) ағымдағы төлемдер бойынша берешегiн қолма-қол ақшаны Сатушының кассасына салу арқылы немесе осы Шартта көзделген мерзiмде аудару тәртiбiмен төлем енгiзу арқылы өтеуге;
5) жұмыс орнынан босаған күннен бастап 10 (он) жұмыс күнi iшiнде Сатушыға жаңа жұмыс орнынан ағымдағы төлемдер бойынша берешегiн ай сайын аударатыны туралы мiндеттеменi ұсынуға, сондай-ақ Сатып алушы келесiде жұмыстан босатылған жағдайда қызметтен босатылған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнi iшiнде бұл туралы Сатушыны жазбаша хабардар етуге;
6) Сатушы оған уақытын шегергеннен кейiн 3 (үш) ай өткен соң төлем түспеген жағдайда ағымдағы төлемдер бойынша барлық қалған берешегiн мерзiмiнен бұрын қайтаруға, сондай-ақ мәулет төлемiнiң барлық кезеңi үшiн Қызметтiң ақысын төлеуге;
7) кепiл иесi қайтыс болған немесе Шарт бойынша кепiлдеме берушi таратылған (қайта құрылған) жағдайда __________жылғы N______ кепiлдеменi немесе нотариалды куәландырылған кепiл хатын кепiл иесi қайтыс болған немесе кепiлдік берушi таратылған (қайта құрылған) күннен бастап 1 (бiр) айдан кешiктiрмей Сатушыға кепiл хатының немесе Кепiл ұсыну шартының нотариалды куәландырылған жаңа түпнұсқасын беруге;
8) Объектiнi санитарлық және өртке қарсы ережелерде көзделген тәртiппен ұстауға;

3.4. Со дня подписания обеими Сторонами акта приема-передачи
Объекта Покупатель осуществляет погашение стоимости Объекта,
установленной на день заключения настоящего Договора.
3.5. Размер ежемесячных текущих платежей по Объекту, переданному
Покупателю с рассрочкой платежа, в течение всего срока действия
настоящего Договора изменению не подлежит.
4. ПРАВА И ОБЯЗАННОСТИ СТОРОН
4.1. Продавец обязуется:
1) в течение 20 (двадцати) календарных дней со дня подписания
обеими Сторонами настоящего Договора передать Объект Покупателю на
основании акта приема-передачи, в котором указывается местонахождение,
общая площадь _____ (прописью) кв. м., жилая площадь ______ (прописью)
кв. м., количество комнат ____, стоимость _______ (прописью);
2) после осуществления оплаты Покупателем в полном объеме стоимости Объекта, установленной на день подписания настоящего Договора обеими Сторонами, передать все документы на Объект Покупателю.
4.2. Покупатель обязуется:
1) своевременно оплачивать текущие платежи в срок до "____"_________ года в порядке, предусмотренном настоящим Договором;
2) осуществлять своевременную и полную оплату за Услуги;
3) в случае нахождения в течение длительного времени в отпуске, на обучении либо на лечении в связи с временной нетрудоспособностью, оплатить текущие платежи в порядке, предусмотренном настоящим Договором;
4) погашать задолженность по текущим платежам путем внесения очередных платежей наличными деньгами в кассу Продавца либо путем внесения платежей в безналичном порядке в сроки, предусмотренные настоящим Договором;
5) в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня увольнения с места работы, представить Продавцу обязательство с нового места работы о ежемесячном перечислении задолженности по текущим платежам, а также в случае последующего увольнения Покупателя, письменно уведомить об этом Продавца в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня увольнения;
6) в случае непоступления платежей по истечении 3 (трех) месяцев после предоставления Продавцом ему отсрочки, досрочно возвратить всю оставшуюся задолженность по текущим платежам, а также оплатить Услуги за весь период рассрочки платежа;
7) в случае смерти поручителя или ликвидации (реорганизации) гаранта по Договору предоставления гарантии N __ от ____________ года либо нотариально заверенному поручительству не позднее 1 (одного) месяца со дня смерти поручителя или ликвидации (реорганизации) гаранта, представить Продавцу оригинал нового нотариально заверенного поручительства или договора предоставления гарантии;
8) содержать Объект в порядке, предусмотренном санитарными и противопожарными правилами;

8.2. Тараптар өзара келiсiмге келе алмаған кезде даулар Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарында белгiленген тәртiппен шешiледi.
9. БАСҚА ТАЛАПТАР
9.1. Сатып алушы Объектiнi мерзiмiнен бұрын сатып алған кезде бұрынғы төленген ағымдағы төлемдер осы Объектiнiң жалпы сомасының есебiне жатқызылады.
9.2. осы Шарт мыналардың негiзiнде бұзылуы мүмкiн:
1) Тараптардың келiсiмi;
2) төтенше жағдайлардың туындауы;
3) соттың шешiмi;
4) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген басқа жағдайлар.
9.3. Осы Шартқа барлық Қосымшалар оның ажырамас бөлiгi болып табылады.
9.4. Сатушы қайта құрылған жағдайда осы Шарт бойынша құқықтары мен мiндеттерi тоқтатылмайды және тараптардың заңды мұрагерлерiне көшiрiледi.
9.5. Сатып алушы қайтыс болған жағдайда Объектiнi және Объект бойынша бұдан былайғы ағымдағы төлемдер құнының төлемi бойынша берешектi қайтару Ережеде және Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртiппен жүргiзiледi.
9.6. Тараптар осы Шарт бойынша өз мiндеттемелерiн орындау кезiнде Ереженi, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Директорлар кеңесiнiң ақысы мәулетпен төленетiн Объектiнi сатуы туралы 1999 жылғы "__"________ N_______ шешiмiн, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң басқа да нормативтiк құқықтық актiлерiн, Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарын және осы Шартты басшылыққа алады.
9.7. Осы Шарт Тараптар қол қойған және ол уәкiлеттi органда тiркеуден өткен күннен бастап күшiне енедi және тараптар ол бойынша өз мiндеттемелерiн толық орындағанға дейiн қолданылады.
9.8. Осы Шартқа өзгерiстер мен толықтырулар қосымша келiсiммен ресiмделедi және Тараптардың уәкiлеттi өкілдерi қол қояды.
9.9. Осы Шарт төрт дана етiп жасалды: әрбiр Тарап үшiн екеуi қазақ тiлiнде және екеуi орыс тiлiнде, әрқайсысының заң күшi бiрдей.
Осы Шарттың қазақ және орыс тiлдерiндегi мәтiндерi сәйкес келмеген жағдайда Шарттың орыс тiлiндегi нұсқасына басымдық берiледi.
10. ТАРАПТАРДЫҢ МЕКЕН-ЖАЙЫ ЖӘНЕ ДЕРЕКТЕМЕЛЕРI
Сатушы                               Сатып алушы
Ұлттық Банк
____________________                 Үйiнiң мекен-жайы___________
____________________                 ____________________________
жеке куәлiгi/паспорты_______
____________________                 ____________________________
____________________                 ____________________________
____________________                 кiм бергенi_________________
____________________                 ____________________________
қашан_______________________
СТН_________________________
Сатушыдан                              Сатып алушыдан
__________________________            ____________________________
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкi Басқармасының

8.2. В случае недостижения взаимного согласия Сторон, споры разрешаются судом в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
9. ПРОЧИЕ УСЛОВИЯ
9.1. При досрочном выкупе Покупателем Объекта ранее выплаченные текущие платежи подлежат зачету в общую стоимость данного Объекта.
9.2. Настоящий Договор может быть расторгнут на основании:
1) соглашения Сторон;
2) возникновения форс-мажорных обстоятельств;
3) решения суда;
4) на иных основаниях, предусмотренных законодательством Республики
Казахстан.
9.3. Все Приложения к настоящему Договору являются его
неотъемлемыми частями.
9.4. В случае реорганизации Продавца, права и обязанности по настоящему Договору не прекращаются и переходят к его правопреемнику.
9.5. В случае смерти Покупателя возврат Объекта и задолженности по оплате стоимости дальнейших текущих платежей по Объекту производится в порядке, установленном Правилами и действующим законодательством Республики Казахстан.
9.6. При исполнении своих обязательств по настоящему Договору Стороны руководствуются Правилами, решением Совета директоров Национального Банка Республики Казахстан о реализации Объекта с рассрочкой платежа от "___" __________199__г. N___, другими нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан, действующим законодательством Республики Казахстан и настоящим Договором.
9.7. Настоящий Договор вступает в силу со дня его подписания обеими Сторонами и его регистрации в уполномоченном органе и действует до полного исполнения Сторонами своих обязательств по нему.
9.8. Изменения и дополнения к настоящему Договору оформляются дополнительными соглашениями и подписываются уполномоченными лицами обеих Сторон.
9.9. Настоящий Договор составлен в четырех экземплярах, каждый из которых имеет одинаковую юридическую силу: по два экземпляра на русском и казахском языках для каждой из Сторон.
В случае возникновения разногласий между Сторонами по несоответствию содержания текстов настоящего Договора на русском и казахском языках, приоритет отдается варианту Договора на русском языке.
10. МЕСТА НАХОЖДЕНИЯ И РЕКВИЗИТЫ СТОРОН
Продавец                          Покупатель
Национальный Банк
___________________________       Домашний адрес: _________________
___________________________       _________________________________
удостоверение личности/паспорт __
___________________________       _________________________________
кем выдано ______________________
___________________________       _________________________________
когда ___________________________
___________________________       РНН______________________________
от Продавца                       от Покупателя
___________________________       _________________________________
Приложение N 3
к Правилам реализации
Национальным Банком
Республики Казахстан
жилища с рассрочкой платежа,
утвержденным постановлением
Правления Национального Банка
Республики Казахстан

1999 жылғы 7 қазандағы N 328
қаулысымен бекiтiлген
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкiнiң ақысы мәулетпен
төленетiн тұрғын үйдi сату
ережелерiне
N 3 қосымша
Ескерту: Қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкi Басқармасының 2005 жылғы 25 мамырдағы N 63   қаулысымен   (қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан қараңыз) .
САТЫП АЛУ-САТУ ШАРТЫ N______
(Басқа жеке тұлғалар үшiн)
____________ қаласы                   "_____"________1999 ж.
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi, бұдан әрi Сатушы деп аталады, "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi туралы" Қазақстан Республикасының  Заңы негiзiнде iс-қимыл жасайтын
_____________________ арқылы, бiр жағынан және____________________
мекен- жайында тұратын азамат _________________________,(азаматша)
___________________кім берген, қашан _________________паспорт (жеке
куәлiгi)__________________________________________________________
арқылы екiншi жағынан, бұдан әрi - Сатып алушы деп аталады, бұдан әрi Тараптар, мына төмендегiлер жайында осы Шартты жасасты:
1. ШАРТТЫҢ МӘНI
1.1. Сатушы өткiзедi, ал Сатып алушы_________________________
мекен-жайында орналасқан, жалпы алаңы ___________________ (жазбаша)
шаршы метр, тұрғын алаңы _________________________________(жазбаша)
шаршы метр, бөлмелер саны _______________ (бұдан әрi - Объект) жеке
тұрғын үйдi Сатушы ______ жылғы "__"_______ өткiзген сауда (аукцион)
нәтижесiнiң негiзiнде қабылдап алады және ол үшiн осы Шарттың 3.1.
тармағында көрсетiлген көзделген ақша сомасын төлейдi.
Басқа тұрғын бөлмеге (бөлмелерге) шығатын (кiретiн) есiгi бар тұрғын бөлме, сондай-ақ тұрғын үйдiң қосалқы үй-жайлары осы Шарттың дербес заты бола алмайды.
1.2. Сатып алушыға төлемдi мәулетпен төлеуге ұсынылған уақыт - Тараптар Объектiнiң қабылдау-өткiзу актiсiне қол қойған күннен
бастап_______ (__________) жыл.
2. ОБЪЕКТIНІ ҚАБЫЛДАУДЫҢ - ӨТКІЗУДІҢ ТӘРТIБI
2.1. Объектiнi оның құжаттарын өткiзу Сатып алушы Объектiнiң толық құнын төлеген күннен бастап 20 (жиырма) күнтiзбелiк күн iшiнде Сатып алушыға өткiзу сәтiндегi Объектiнiң техникалық жағдайы, орналасқан мекен жайы,
жалпы алаңы_________________________________ (жазбаша) шаршы метр,
тұрғын алаңы________________________________ (жазбаша) шаршы метр,
бөлмелер саны_________, құны________________ (жазбаша) көрсетiлген
Объектiнiң екi жақты қабылдау-өткiзу актiсi негiзiнде жүргiзiледi.
2.2. Тараптар қабылдау-өткiзу актiсiне қол қойған күннен бастап Объектi өткiзiлдi деп саналады.
3. ОБЪЕКТIНІҢ ҚҰНЫ ЖӘНЕ ЕСЕП АЙЫРЫСУ ТӘРТIБI

от 7 октября 1999 года N 328  <*>
Сноска. В приложение 3 внесены изменения - постановлением Правления Национального Банка РК от 25 мая 2005 года N 63 (вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня гос.регистрации в МЮ РК).
ДОГОВОР КУПЛИ-ПРОДАЖИ N___
(для иных физических лиц)
г.____________                            от "____" ___________ 199_ г.
Национальный Банк Республики Казахстан, именуемый в дальнейшем -
Продавец, в лице ________________________________, действующего(ей) на
основании Закона Республики Казахстан
"О Национальном Банке Республики Казахстан", с одной стороны, и
гражданин(ка)
________________________________________________________________
_____________________________, именуемый(ая) в дальнейшем - Покупатель,
проживающий по адресу: ________________________________________
___________________________________, паспорт (удостоверение личности),
выданное кем, когда __________________________________________________
____________________________, с другой стороны, далее совместно
именуемые - Стороны, заключили настоящий договор (далее - Договор) о
нижеследующем:
1. ПРЕДМЕТ ДОГОВОРА
1.1. Продавец передает, а Покупатель принимает на основании
результата торга (аукциона) от "____"_______________года, проведенного
Продавцом и в соответствии с условиями настоящего Договора, отдельное
жилище, расположенное по адресу:
____________________________________________, общей площадью _____
(прописью) кв. м., жилой площадью ______ (прописью) кв. м., количество
комнат ____ (далее именуемое - Объект) и уплачивает за него сумму денег,
указанную в пункте 3.1. настоящего Договора.
Жилая комната, имеющая выход (вход) в другую жилую комнату (комнаты),
часть комнаты, а также подсобные помещения жилища не могут быть
самостоятельным предметом настоящего Договора.
1.2. Передача Объекта осуществляется на основании акта
приема-передачи, подписываемого Покупателем и уполномоченным
представителем Продавца.
2. ПОРЯДОК ПРИЕМА-ПЕРЕДАЧИ ОБЪЕКТА
2.1. Передача Объекта и документов к нему производится в течение 20
(двадцати) календарных дней со дня осуществления Покупателем оплаты полной
стоимости Объекта на основании двустороннего акта приема-передачи Объекта,
где указывается техническое состояние Объекта на момент передачи
Покупателю, местонахождение, общая площадь _____ (прописью) кв. м., жилая
площадь ______ (прописью) кв. м., количество комнат ____, стоимость
_______ (прописью).
2.2. Объект считается переданным со дня подписания акта приема-
передачи обеими Сторонами.
3. СТОИМОСТЬ ОБЪЕКТА И ПОРЯДОК РАСЧЕТОВ

3.1. Сатып алушыға өткiзiлетiн Объектiнiң құны_______________
(______________) теңге және өсiрiлуге немесе кемiтiлуге тиiс емес.
3.2. Объектiнiң Тараптар Сатушы өткiзген сауда (аукцион) нәтижесiнде осы Шартты жасасқан күнге белгiленген құнын толық төлеудi Сатып алушы қолма-қол ақшаны Сатушының кассасына салу арқылы немесе сауда (аукцион) өткiзiлгеннен кейiн 7 (жетi) күнтiзбелiк күн iшiнде аудару тәртiбiмен төлем енгiзу арқылы жүргiзедi.
4. ТАРАПТАРДЫҢ ҚҰҚЫҚТАРЫ МЕН МIНДЕТТЕРI
4.1. Сатушы Объектiнiң құнын Сатып алушы толық төлеген күннен бастап 20 (жиырма) күнтiзбелiк күн iшiнде Объектiнi және оның құжаттарын Тараптар қол қойған қабылдау-өткiзу актiсiнiң негiзiнде Сатып алушыға өткiзедi.
4.2. Сатушы:
1) қолда бар құжаттарды ұсыну үшiн және Сатып алушы қозғалмайтын мүлiк және ол бойынша мәмiле құқығына мемлекеттiк тiркеудi жүзеге асырушы органдарда осы Шартты тiркеу кезiнде олардың жоғалмауын бақылау үшiн жауапты қызметкер тағайындауға құқылы.
2) Сатып алушы осы шарт талаптарында көзделген соманы уақытылы және/немесе толық төлемеген жағдайда бiржақты тәртiппен осы Шартты бұзуға құқығы бар.
4.3. Сатып алушы:
1) сауда (аукцион) өткiзiлгеннен кейiн 7 (жетi) күнтiзбелiк күн iшiнде осы Шарт талаптарына сәйкес Объектiнiң құнын төлеуге;
2) Объектiнiң құнын толық төлегеннен кейiн қозғалмайтын мүлiкке және олар бойынша мәмiле құқығына тiркеу жүргiзудi жүзеге асыратын органдарда өз есебiнен тiркеуден өткiзуге және тiркеуден өткен Шарттың орыс және қазақ тiлдерiндегi түпнұсқаларының 1 (бiр) данасын Сатушыға беруге;
3) Сатушы Объектiнi және оған құжаттарды бергеннен кейiн қозғалмайтын мүлiкке және олар бойынша мәмiле құқығына тiркеу жүргiзудi жүзеге асыратын органдар белгiлеген мерзiмде өз есебiнен Объектiге меншiк құқығын ресiмдеуге міндеттенедi.
5. МЕНШIК ҚҰҚЫҒЫ
5.1. Объектiге меншiк құқығы Сатып алушы уәкiлеттi органда Объектiнi тiркеуден өткiзгеннен кейiн осы Шарт талаптарына сәйкес Объектiнiң құнын толық төлеген кезде Сатып алушыға көшiрiледi.
6. ТАРАПТАРДЫҢ ЖАУАПКЕРШIЛІГІ
6.1. Тараптар осы Шарт талаптарын орындамаған немесе ойдағыдай орындамаған жағдайда, Тараптар Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарына сәйкес жауап бередi.

3.1. Стоимость Объекта, передаваемого Покупателю, составляет_____(___
_______________________________________) тенге и изменению в сторону
увеличения и/или уменьшения не подлежит.
3.2. Оплата полной стоимости Объекта, установленной на день заключения
настоящего Договора обеими Сторонами по результатам торга (аукциона),
проведенного Продавцом, производится Покупателем в тенге путем внесения
платежа наличными деньгами в кассу Продавца или путем внесения платежа в
безналичном порядке в течение 7 (семи) календарных дней после проведения торга
(аукциона).
4. ПРАВА И ОБЯЗАННОСТИ СТОРОН
4.1. Продавец обязуется, в течение 20 (двадцати) календарных дней со дня осуществления Покупателем оплаты полной стоимости Объекта, передать Покупателю Объект и документы к нему на основании акта приема-передачи, подписанного обеими Сторонами.
4.2. Продавец вправе:
1) назначить ответственного работника для предоставления имеющихся документов и осуществления контроля за их сохранностью при регистрации Покупателем настоящего Договора в органах, осуществляющих государственную регистрацию прав на недвижимое имущество и сделок с ним;
2) расторгнуть настоящий Договор в одностороннем порядке, в случае несвоевременной и/или неполной оплаты Покупателем суммы, предусмотренной условиями настоящего Договора.
4.3. Покупатель обязуется:
1) оплатить Продавцу в течение 7 (семи) календарных дней после проведения торга (аукциона) стоимость Объекта в полном объеме согласно условиям настоящего Договора;
2) после осуществления оплаты полной стоимости Объекта, зарегистрировать за свой счет настоящий Договор в органах, осуществляющих государственную регистрацию прав на недвижимое имущество и сделок с ним в сроки, установленные данным органом, и передать Продавцу по 1 (одному экземпляру) зарегистрированного Договора на русском и казахском языках;
3) после передачи Продавцом Объекта и документов к нему, самостоятельно произвести оформление права собственности на Объект за свой счет в сроки, установленные органом, осуществляющим государственную регистрацию прав на недвижимое имущество и сделок с ним.
5. ПРАВО СОБСТВЕННОСТИ
5.1. Право собственности на Объект переходит к Покупателю с момента регистрации Объекта в уполномоченном органе в соответствии с условиями настоящего Договора при условии осуществления Покупателем полной оплаты стоимости Объекта.
6. ОТВЕТСТВЕННОСТЬ СТОРОН
6.1. В случае неисполнения либо ненадлежащего исполнения обеими Сторонами условий настоящего Договора, Стороны несут ответственность, предусмотренную действующим законодательством Республики Казахстан.

6.2. Сатып алушы осы Шартта көзделген төлемдi төлеудi кешеуiлдеткен жағдайда, ол әрбiр кешеуiлдетiлген күнтiзбелiк күн үшiн Объектi құнының 0,1 % (ноль бүтiн оннан бiр процентi) мөлшерiнде Сатушыға өсiмпұл төлейдi.
6.3. Сатып алушы осы Шарттың 4.3. тармағының 1), 2), 3) тармақшаларда көзделген мiндеттемелерiн орындамаған немесе ойдағыдай орындамаған жағдайда, Сатушы бiржақты тәртiппен осы Шартты бұзуға құқылы, ал Сатып алушы сауда (аукцион) өткiзумен байланысты барлық шығындардың сомасын Сатушыға төлеуге және осы Шарт бойынша Объектiнiң құнының 0,5 (ноль бүтiн оннан бес процентi) мөлшерiнде Сатушыға айыппұл төлейдi.
6.4. Тұрақсыздық айыбын төлеу Тараптарды осы Шарт бойынша өз мiндеттемелерiн орындаудан босатпайды.
7. ТӨТЕНШЕ ЖАҒДАЙ
7.1. Тараптар болжай алмаған және осы Шартты орындауға кедергi болған дүлей күштiң, атап айтқанда: су тасқыны, жер сiлкiнiсi, табиғат апаты, қоршау, ереуiлдер, әскери iс-қимылдар және басқа жағдайларда Тараптар осы Шарт бойынша өз мiндеттемелерiн орындамау немесе тиiстi орындамау жауапкершiлiгiнен босатылады. Дүлей күштiң әсерiне ұшыраған Тараптың мiндеттемелерiн орындау мерзiмi осындай жағдайлардың болған кезеңiне ұзартылады.
Төтенше жағдайлар 3 (үш) айдан асып кеткен жағдайда, Тараптардың осы Шарт бойынша мiндеттемелерiн әрi қарай орындаудан бас тартуға құқықтары бар. Сонымен бiрге Тараптардың ешқайсысының басқа тараптан қандай да бiр шығынның орнын толтыруды талап етуге құқығы жоқ.
7.2. Осы Шарт бойынша өз мiндеттемелерiн орындауға мүмкiндiгi жоқ Тарап дереу осы Шарттың 7.1. тармағында көрсетiлген жағдайлардың басталғаны және тоқтағаны туралы басқа Тарапты хабардар етуге мiндеттенедi.
8. ДАУЛАРДЫ ШЕШУ ТӘРТIБI
8.1. Осы Шарт талаптарын орындау барысында келiспеушiлiктер туындаған жағдайда Тараптар оларды сот тәртiбiнен тыс реттеу үшiн қажеттi шаралардың бәрiн қолдануға мiндеттенедi.
8.2. Тараптар өзара келiсiмге келе алмаған кезде даулар Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарында белгiленген тәртiппен шешiледi.
9. БАСҚА ТАЛАПТАР
9.1. Осы Шарт мыналардың негiзiнде бұзылуы мүмкiн:
1) Тараптардың келiсiмi;
2) төтенше жағдайлардың туындауы;
3) соттың шешiмi;
4) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген басқа жағдайлар.
9.2. Сатушы қайта құрылған жағдайда осы Шарт бойынша құқықтары мен мiндеттерi тоқтатылмайды және тараптардың заңды мұрагерлерiне көшiрiледi.

6.2. В случае просрочки оплаты Покупателем платежа, предусмотренного настоящим Договором, он уплачивает Продавцу пеню в размере 0,1 % (ноль целых одна десятая процента) от стоимости Объекта за каждый календарный день просрочки.
6.3. В случае неисполнения либо ненадлежащего исполнения Покупателем своих обязательств, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) пункта 4.3. настоящего Договора, Продавец вправе расторгнуть настоящий Договор в одностороннем порядке, а Покупатель обязан оплатить Продавцу суммы всех расходов, связанных с проведением торгов (аукциона) и штраф в размере 0,5 % (ноль целых пять десятых процента) от стоимости Объекта по настоящему Договору.
6.4. Оплата неустойки (штрафа, пени) не освобождает Стороны от исполнения своих обязательств по настоящему Договору.
7. ФОРС-МАЖОР
7.1. Стороны освобождаются от ответственности за полное или частичное неисполнение своих обязательств по настоящему Договору, если оно явилось следствием наступления обстоятельств непреодолимой силы, то есть чрезвычайных и непредотвратимых при данных условиях обстоятельств (наводнения, землетрясения, стихийные бедствия, блокады, забастовки, военные действия и т.п.), которые Стороны не могли предвидеть и которые непосредственно повлияли на исполнение настоящего Договора. Срок исполнения обязательств Стороной, подвергшейся влиянию обстоятельств непреодолимой силы, передвигаются на период действия таких обязательств.
Стороны вправе расторгнуть настоящий Договор, если вышеуказанные форс-мажорные обстоятельства будут длиться свыше 1 (одного) месяца, при этом ни одна из Сторон не вправе требовать от другой Стороны возмещения каких-либо убытков.
7.2. Сторона, для которой станет невозможным исполнение своих обязательств по настоящему Договору, обязуется незамедлительно уведомить другую Сторону о начале и прекращении обстоятельств, указанных в пункте
7.1. настоящего Договора.
8. ПОРЯДОК РАЗРЕШЕНИЯ СПОРОВ
8.1. В случае возникновения разногласий в процессе выполнения условий
настоящего Договора, Стороны обязуются предпринять все необходимые меры
для их урегулирования во внесудебном порядке.
8.2. В случае недостижения взаимного согласия Сторон, споры
разрешаются судом в соответствии с действующим законодательством
Республики Казахстан.
9. ПРОЧИЕ УСЛОВИЯ
9.1. Настоящий Договор может быть расторгнут на основании:
1) соглашения Сторон;
2) возникновения форс-мажорных обстоятельств;
3) решения суда;
4) на иных основаниях, предусмотренных законодательством Республики
Казахстан.
9.2. В случае реорганизации Продавца, права и обязанности по настоящему
Договору не прекращаются и переходят к его правопреемнику.

9.3. Тараптар осы Шарт бойынша өз мiндеттемелерiн орындау кезiнде Ереженi, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Директорлар кеңесiнiң ақысы мәулетпен төленетiн Объектiнi сатуы туралы 1999 жылғы "___"_________ N_____шешiмiн, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң басқа да нормативтiк құқықтық актiлерiн, Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарын және осы Шарт талаптарын басшылыққа алады. Осы Шартқа барлық Қосымшалар оның ажырамас бөлiгi болып табылады.
9.4. Осы Шарт Тараптар қол қойған және ол уәкiлеттi органда тiркеуден өткен күннен бастап күшiне енедi және тараптар ол бойынша өз мiндеттемелерiн толық орындағанға дейiн қолданылады.
9.5. Осы Шартқа өзгерiстер мен толықтырулар қосымша келiсiммен ресiмделедi және Тараптардың уәкiлеттi өкiлдерi қол қояды.
9.6. Осы Шарт төрт дана етiп жасалды: әрбiр Тарап үшiн екеуi қазақ тiлiнде және екеуi орыс тiлiнде, әрқайсысының заң күшi бiрдей.
Осы Шарттың қазақ және орыс тілдерiндегi мәтiндерi сәйкес келмеген жағдайда Шарттың орыс тiлiндегi нұсқасына басымдық берiледi.
9.7. Осы Шартқа барлық Қосымшалар оның ажырамас бөлiгi болып табылады.
10. ТАРАПТАРДЫҢ МЕКЕН-ЖАЙЫ ЖӘНЕ ДЕРЕКТЕМЕЛЕРI
Сатушы                                Сатып алушы
Ұлттық Банк
________________________             Үйiнiң мекен-жайы___________
________________________             ____________________________
жеке куәлiгi/паспорты_______
________________________             ____________________________
________________________             кiм бергенi_____________
________________________             ____________________________
қашан_______________________
СТН_________________________
Сатушыдан                               Сатып алушыдан
______________________________       ____________________________
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкi Басқармасының
1999 жылғы 7 қазандағы N 328
қаулысымен бекiтiлген
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкiнiң ақысы мәулетпен
төленетiн тұрғын үйдi сату
ережелерiне
N 4 қосымша
МIНДЕТТЕМЕ
"___"_____________жыл
Мен,__________________________________________, атқаратын қызметiм
___________________________________________________________________
тұрғылықты мекен-жайым_____________________________________________
____________________________________________________ төлқұжат (жеке
куәлiк) номерi мен сериясы_________________________________________
кiм бердi, берiлген орны және мерзiмi
____________________________________________________________________Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiмен__________________________
жасалған ағымдағы N______ төлем жөнiндегi сатып алу-сату шартына
сәйкес Қазақстан Республикасының ұлттық валютасы - теңгемен әр
айдың алғашқы күнiнен кешiктiрмей ағымдағы төлемдердi өтеу
кестесiнде белгiленген мөлшерде ағымдағы берешегiмдi өтеуге
мiндеттенемiн.
Ағымдағы төлемдердi өтеу кестесi осы мiндеттеменiң ажырамас бөлiгi болып табылады.
Қосымша:________________________________парақ.
Сатып алушының қолы__________________________
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкi Басқармасының
1999 жылғы 7 қазандағы N 328
қаулысымен бекiтiлген
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкiнiң ақысы мәулетпен
төленетiн тұрғын үйдi сату
ережелерiне
N 5 қосымша
Ескерту: 5 қосымша жаңа редакцияда жазылды, өзгертулер енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2000 жылғы 20 желтоқсандағы N 465   қаулысымен , 2005 жылғы 25 мамырдағы N 63   қаулысымен   (қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан қараңыз) .
Ақысы мәулетпен төленетiн тұрғын үйдi сатуды
бухгалтерлiк есепте көрсету тәртiбi

9.3. При исполнении своих обязательств по настоящему Договору Стороны руководствуются Правилами реализации жилища Национальным Банком с рассрочкой платежа, решением Совета директоров Национального Банка Республики Казахстан о реализации Объекта от "___" __________199__г. N___, другими нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан, действующим законодательством Республики Казахстан и условиями настоящего Договора.
9.4. Настоящий Договор вступает в силу со дня его подписания обеими Сторонами и его регистрации в уполномоченном органе и действует до полного исполнения Сторонами своих обязательств по нему.
9.5. Изменения и дополнения к настоящему Договору оформляются
дополнительными соглашениями и подписываются уполномоченными лицами обеих
Сторон.
9.6. Настоящий Договор составлен в четырех экземплярах, каждый из
которых имеет одинаковую юридическую силу: по два экземпляра на русском и
казахском языках для каждой из Сторон.
В случае возникновения разногласий между Сторонами по несоответствию
содержания текстов настоящего Договора на русском и казахском языках,
приоритет отдается варианту Договора на русском языке.
9.7. Все Приложения к настоящему Договору являются его неотъемлемыми
частями.
10. МЕСТА НАХОЖДЕНИЯ И РЕКВИЗИТЫ СТОРОН
Продавец                       Покупатель
Национальный Банк
___________________________    Домашний адрес:__________________
___________________________    _________________________________
удостоверение личности/паспорт __
___________________________    _________________________________
кем выдано ______________________
___________________________    _________________________________
когда ___________________________
___________________________    РНН______________________________
от Продавца                    от Покупателя
___________________________    _________________________________
"____"________________года
Настоящий Договор удостоверен мной _____________________________
__________нотариусом нотариальной конторы____________________________
______________________________.
Договор подписан Сторонами в моем присутствии. Личность и
дееспособность сторон, а также принадлежность Национальному Банку
Республики Казахстан отчуждаемого имущества проверено,
___________________________________.
Договор подлежит регистрации в _________________________________.
Зарегистрировано в реестре за N ________________.
Взыскано государственной пошлины _______________;
из них: 1._____________________________;
2._____________________________;
3._____________________________.
Нотариус _________________________
Приложение N 4
к Правилам реализации
Национальным Банком Республики
Казахстан жилища с рассрочкой
платежа, утвержденным постановлением
Правления Национального Банка
Республики Казахстан
от 7 октября 1999 года N 328
ОБЯЗАТЕЛЬСТВО
"____" _______________года
Я, ___________________________________________________, занимаемая
должность_________________________________________________________
__________________________________________________________________,
проживающий(ая) по адресу: ______________________________________
__________________________________________________________________
______________________________________________________, серия и номер
паспорта (удостоверения личности), кем выдан, дата и место выдачи
__________________________________________________________________
________________________________________________________, обязуюсь
погашать долг по текущим платежам в соответствии с договором купли-продажи
от __________________ N_____, заключенным с Национальным Банком Республики
Казахстан, в национальной валюте Республики Казахстан - тенге ежемесячно
не позднее первого числа каждого месяца в размере, определенном графиком
погашения текущих платежей.
График погашения текущих платежей является неотъемлемой частью
настоящего обязательства.
Приложение: на _____(_______________________) листах.
подпись Покупателя __________________________________
Приложение N 5 к Правилам
реализации Национальным Банком
Республики Казахстан жилища с
рассрочкой платежа, утвержденным
постановлением Правления
Национального Банка Республики
Казахстан от 7 октября 1999 года
N 328  <*>
Сноска. Приложение 5 - в новой редакции согласно постановлению Правления Национального Банка РК от 20 декабря 2000 года N 465   V001373_ от 25 мая 2005 года N 63 (вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня гос.регистрации в МЮ РК).
Порядок отражения в бухгалтерском учете реализации
жилища с рассрочкой платежа

1. Ақысын мәулетпен төлеу арқылы сатылатын тұрғын үй оны бағалау жөнiндегi шығыстар ескерiле отырып, сатып алу-сату шарты жасалған сәтте белгiленген құны бойынша операция бөлiмшесiнiң NN 1 89 11 "Заңды тұлғалар" және 1 89 12 "Жеке тұлғалар" есепшоттарында есепшотында есепке алынады.
2. Ақысын мәулетпен төлеу арқылы сатылатын тұрғын үйдi бағалау жөнiндегi шығыстарды төлеу кезiнде төлемдi растайтын құжаттардың негiзiнде мынадай бухгалтерлiк жазбалар орындалады:
Дт 2 76 40 "Басқалар"
Кт 2 49 00 "Корреспонденттiк есепшоты".
3. Ұлттық Банктiң Директорлар кеңесi бекiткен қаулысы негiзiнде операциялық бөлiмше тұрғын үйдiң баланстық құнын бағалау комиссиясы белгiлеген құнға сәйкестендiредi, мұндай жағдайда пайда болған айырмашылық Ұлттық Банктiң кiрiстер және шығыстар есепшотына жатқызылады.
Бағалау құны баланстық құннан асып кеткен жағдайда артық сомаға мынадай бухгалтерлiк жазба орындалады:
Дт 2 32 53 "Тұрғын үй"
Кт 5 53 53 "Тұрғын үй",
тұрғын үйдiң жинақталған амортизациясының арту сомасына:
Дт 5 53 53 "Тұрғын үй"
Кт 4 32 53 "Тұрғын үй"
Баланстық құн бағалау құнынан асып кеткен жағдайда артық сомаға бухгалтерлiк жазба орындалады:
Дт 5 53 53 "Тұрғын үй"
Кт 2 32 53 "Тұрғын үй",
тұрғын үйдiң жинақталған амортизациясының азаю сомасына:
Дт 4 32 53 "Тұрғын үй"
Кт 5 53 53 "Тұрғын үй"
Қайта бағалау есепшотында (N 5 53 53 ) қаражат жеткiлiксiз болған жағдайда, қайта бағалаудың жетiспейтiн сомасы шығыстар есебiнен толық есептеледi, осыған орай мынадай бухгалтерлiк жазбалар орындалады:
тұрғын үйдiң баланстық құнын азайту сомасына:
Дт 5 53 53 "Тұрғын үй" (қолда бар қаражат шегiнде)
Дт 9 81 10 "Негiзгi құрал-жабдықтармен жасалған операциялар бойынша көзделмеген шығыстар"
Кт 2 32 53 "Тұрғын үй".
Қайта бағалау есепшотында (N 5 53 53 ) қаражат болмаған жағдайда, қайта бағалаудың жетiспейтiн сомасы шығыстар есебiнен толық есептеледi, осыған орай мынадай бухгалтерлiк жазбалар орындалады:
Дт 9 81 10 "Негiзгi құрал-жабдықтармен жасалған операциялар бойынша көзделмеген шығыстар"
Кт 2 32 53 "Тұрғын үй"
және бiр уақытта тұрғын үйдiң жинақталған амортизациясының азаю сомасына:
Дт 4 32 53 "Тұрғын үй"
Кт 5 53 53 "Тұрғын үй".
Егер тұрғын үй бойынша бұрын провизия құрылған жағдайда, онда провизия сомасына мынадай бухгалтерлiк жазбалар орындалады:
егер провизиялар ағымдағы жылда құрылған жағдайда, онда:
Дт 4 90 00 "Монетарлық емес қызмет бойынша провизиялар"
Кт 9 88 00 "Монетарлық емес қызмет бойынша провизияларды құруға жұмсалатын шығыстар";
егер провизиялар алдыңғы жылы құрылған жағдайда, онда:
Дт 4 90 00 "Монетарлық емес қызмет бойынша провизиялар"

1. Жилище, реализуемое с рассрочкой платежа, учитывается в операционном подразделении на счетах NN 1 89 11 "Юридические лица" и 1 89 12 "Физические лица" по стоимости, установленной на момент заключения договора купли-продажи, с учетом расходов по его оценке.
2. При оплате расходов по оценке жилища, реализуемого с рассрочкой платежа, на основании документов, подтверждающих оплату, выполняются следующие бухгалтерские записи:
Дт 2 76 40 "Другие"
Кт 2 49 00/корреспондентский счет.
3. Операционное подразделение на основании утвержденного постановления Совета директоров Национального Банка приводит балансовую стоимость жилища в соответствии со стоимостью, установленной оценочной комиссией, при этом возникшая разница относится на счета доходов или расходов Национального Банка.
При превышении оценочной стоимости над балансовой на сумму превышения выполняется бухгалтерская запись:
Дт 2 32 53 "Жилье"
Кт 5 53 53 "Жилье",
на сумму увеличения накопленной амортизации жилища:
Дт 5 53 53 "Жилье"
Кт 4 32 53 "Жилье"
При превышении балансовой стоимости над оценочной на сумму превышения выполняется бухгалтерская запись:
Дт 5 53 53 "Жилье"
Кт 2 32 53 "Жилье",
на сумму уменьшения накопленной амортизации жилища:
Дт 4 32 53 "Жилье"
Кт 5 53 53 "Жилье"
В случае недостаточности средств на счете переоценки (N 5 53 53), недостающая сумма переоценки доначисляется за счет расходов, при этом выполняются следующие бухгалтерские записи:
на сумму уменьшения балансовой стоимости жилища:
Дт 5 53 53 "Жилье" (в пределах имеющихся средств)
Дт 9 81 10 "Непредвиденные расходы по операциям с основными средствами"
Кт 2 32 53 "Жилье".
В случае отсутствия средств на счете переоценки (N 5 53 53), недостающая сумма переоценки доначисляется за счет расходов, при этом выполняются следующие бухгалтерские записи:
Дт 9 81 10 "Непредвиденные расходы по операциям с основными средствами"
Кт 2 32 53 "Жилье"
и одновременно на сумму уменьшения накопленной амортизации жилища:
Дт 4 32 53 "Жилье"
Кт 5 53 53 "Жилье".
В случае, если по жилищу ранее была создана провизия, то на сумму провизии выполняются следующие бухгалтерские записи: в случае, если провизии созданы в текущем году, то:
Дт 4 90 00 "Провизии по немонетарной деятельности"
Кт 9 88 00 "Расходы на создание провизий по немонетарной деятельности";
в случае, если провизии созданы в предыдущем году, то:
Дт 4 90 00 "Провизии по немонетарной деятельности"

Кт 7 91 00 "Монетарлық емес қызмет бойынша бұрын құрылған провизияларды жою".
4. Тұрғын үйлердi ақысын мәулетпен төлеу арқылы сатқан кезде   операциялық бөлiмше осы құжаттарды алғаннан кейiн үш операциялық күн iшiнде сатып алу-сату шартының және қабылдау-өткiзу актiсiнiң негiзiнде қабылдау-өткiзу актiсiне тұрғын үйдiң сатып алу-сату шарты жасалған сәтте белгiленген құнына мынадай бухгалтерлiк жазбаларды орындайды:
Дт 1 89 10 "Негiзгі құрал-жабдықтар" - тұрғын үйдi сату құны
Кт 2 32 53 "Тұрғын үй"               - тұрғын үйдiң баланстық
құны
Кт 2 76 40 "Басқалар"                - бағалау бойынша шығын
сомасы,
өткен жылдарда есептелген амортизация сомасына:
Дт 4 32 53 "Тұрғын үй"
Кт 7 83 00 "Монетарлық емес қызмет бойынша өткен жылдардың кiрiстерi",
ағымдағы жылда есептелген амортизация сомасына:
Дт 4 32 53 "Тұрғын үй"
Кт 9 32 53 "Тұрғын үй",
NN 1 89 11, 1 89 12 есепшоттарында әрбiр Сатып алушыға бөлек жеке есепшоттар ашылады.
5. Түскен төлемдердi (қолма-қол және аударым тәртiбiмен) есепке алу үшiн N 4 76 20 есепшотында бөлек жеке есепшот ашылады. Ағымдағы төлемдерге төлем жасау кезiнде мынадай бухгалтерлiк жазбалар орындалады:
1) Ұлттық Банктiң филиалы орналасқан жер бойынша Ұлттық Банктiң кассасына қолма-қол ақша төлеген кезде:
төлем құжаттарының негiзiнде, бухгалтерия:
кассаға қолма-қол ақша өткiзген кезде:
Дт 1 01 00 "Ұлттық Банк бөлiмшесiнiң кассасындағы ұлттық валютадағы банкноттар мен металл ақшалар"
Кт 4 76 20 "Басқалар",
операциялық бөлiмшеге ақша аудару кезiнде:
Дт 4 76 20 "Басқалар"
Кт 2 49 00 "Ұлттық Банк бөлiмшесiнiң теңгедегi есепшоты";
төлем жүйесiнiң бөлiмшесi:
Дт 4 49 00 "Ұлттық Банктiң бөлiмшесi үшiн теңгемен ашылған есепшоты" (Ұлттық Банк филиалының)
Кт 4 49 00 "Ұлттық Банктiң бөлiмшесi үшiн теңгемен ашылған есепшоты" (операциялық бөлiмшенiң);
операциялық бөлiмше ақшаны алғаннан кейiн:
Дт 2 49 00 "Ұлттық Банк бөлiмшесiнiң теңгедегi есепшоты"
Кт 4 76 20 "Басқалар";
2) операциялық бөлiмше төлем құжаттарының негiзiнде Ұлттық Банктiң орталық аппараты орналасқан жер бойынша Ұлттық Банктiң кассасына қолма-қол ақша төлеген кезде:
Дт 1 01 00 "Ұлттық Банк бөлiмшесiнiң кассасындағы ұлттық валютадағы банкноттар мен металл ақшалар"
Кт 4 76 20 "Басқалар";
3) аударым нысанында ақша төлеген кезде:
төлем жүйесi бөлiмшесi:
Дт корреспонденттiк есепшоты
Кт 2 49 00 "Ұлттық Банк бөлiмшесiнiң теңгедегi есепшоты"
Дт 4 49 00 "Ұлттық Банктiң бөлiмшесi үшiн теңгемен ашылған есепшоты" (төлем жүйесi бөлiмшесiнiң)
Кт 4 49 00 "Ұлттық Банктiң бөлiмшесi үшiн теңгемен ашылған есепшоты" (операциялық бөлiмшенiң) операциялық бөлiмше ақшаны алғаннан кейiн:
Дт 2 49 00 "Ұлттық Банк бөлiмшесiнiң теңгедегi есепшоты"

Кт 7 91 00 "Аннулирование ранее созданных провизий по немонетарной деятельности".
4. При реализации жилища с рассрочкой платежа на основании договора купли-продажи и акта приема-передачи жилища, в течение трех операционных дней после получения данных документов, операционным подразделением на стоимость жилища, установленную на момент заключения договора купли-продажи, выполняются следующие бухгалтерские записи:
Дт 1 89 10 "Основные средства" - стоимость реализации жилища
Кт 2 32 53 "Жилье" - балансовая стоимость жилища
Кт 2 76 40 "Другие" - сумма затрат по оценке,
на сумму амортизации, начисленной в прошлые годы:
Дт 4 32 53 "Жилье"
Кт 7 83 00 "Доходы прошлых лет по немонетарной деятельности",
на сумму амортизации, начисленной в текущем году:
Дт 4 32 53 "Жилье"
Кт 9 32 53 "Жилье",
На счетах NN 1 89 11, 1 89 12 открываются отдельные лицевые счета на каждого Покупателя.
5. Для учета поступающих платежей (в наличном и безналичном порядке)
на счете N 4 76 20 открывается отдельный лицевой счет. При оплате текущих
платежей выполняются следующие бухгалтерские записи:
1) при оплате наличными деньгами в кассу Национального Банка, по
месту нахождения филиала Национального Банка:
бухгалтерия на основании платежных документов:
при внесении наличных денег в кассу:
Дт 1 01 00 "Банкноты и монеты в национальной валюте в кассе
подразделения Национального Банка"
Кт 4 76 20 "Другие",
при перечислении денег в операционное подразделение:
Дт 4 76 20 "Другие"
Кт 2 49 00 "Счет подразделения Национального Банка в тенге";
подразделение платежных систем:
Дт 4 49 00 "Счет, открытый для подразделения Национального Банка в
тенге" (филиала Национального Банка)
Кт 4 49 00 "Счет, открытый для подразделения Национального Банка в
тенге" (операционного подразделения);
операционное подразделение после получения денег:
Дт 2 49 00 "Счет подразделения Национального Банка в тенге"
Кт 4 76 20 "Другие";
2) при оплате наличными деньгами в кассу Национального Банка, по
месту нахождения центрального аппарата Национального Банка операционное
подразделение на основании платежных документов:
Дт 1 01 00 "Банкноты и монеты в национальной валюте в кассе
подразделения Национального Банка"
Кт 4 76 20 "Другие";
3) при оплате денег в безналичной форме:
подразделение платежных систем:
Дт корреспондентский счет
Кт 2 49 00 "Счет подразделения Национального Банка в тенге",
Дт 4 49 00 "Счет, открытый для подразделения Национального Банка в
тенге" (подразделения платежных систем)
Кт 4 49 00 "Счет, открытый для подразделения Национального Банка в
тенге" (операционного подразделения);
операционное подразделение после получения денег:
Дт 2 49 00 "Счет подразделения Национального Банка в тенге"

Кт 4 76 20 "Басқалар";
4) Ұлттық Банк қызметкерiнiң жалақысынан ұстап қалған кезде:
Сатып алушының жалақысынан соманың ұсталғандығын растайтын құжаттардың негiзiнде операциялық бөлiмше:
Дт 4 73 30 "Қызметкерлердiң жалақысы бойынша беруге есептелген сома" Кт 4 76 20 "Басқалар".
6. Төленген ағымдағы төлемдер сомасы мынадай бухгалтерлiк жазбамен Сатып алушының берешегiн азайтуға жатқызылады:
Дт 4 76 20 "Басқалар"
Кт 1 89 10 "Негiзгi құрал-жабдықтар".
7. Операциялық бөлiмше бақылауды және бюджеттi жоспарлау бөлiмшесi әзiрлеген өкiмнiң негiзiнде тоқсан сайын салық салу объектiсi ақысын мәулетпен төлеу арқылы сатылатын тұрғын үй болып табылатын барлық салықтарды төлейдi, мұндай жағдайда мынадай бухгалтерлiк жазбалар жасалады:
Дт 2 76 40 "Басқалар";
Кт 2 49 00 "Ұлттық Банк бөлiмшесiнiң теңгедегi есепшоты";
төлем жүйесi бөлiмшесi төлемдi бөлшек төлемдер жүйесi арқылы жiбередi және мынадай бухгалтерлiк жазбаларды орындайды:
Дт 4 49 00 "Ұлттық Банктiң бөлiмшесi үшiн теңгемен ашылған есепшоты" (операциялық бөлiмшенiң)
Кт 4 49 00 "Ұлттық Банктiң бөлiмшесi үшiн теңгемен ашылған есепшот" (төлем жүйесi бөлiмшесiнiң),
Дт 2 49 00 "Ұлттық Банк бөлiмшесiнiң теңгедегi есепшоты"
Кт қалалық қазынашылықтың корреспонденттiк есепшоты;
операциялық бөлiмше:
Дт 9 44 21 "Жер салығы бойынша шығыстар", 9 44 22 "Мүлiкке салынатын салық бойынша шығыстар"
Кт 2 76 40 "Басқалар".
8. Сатып алушы ақысын мәулетпен төлеу арқылы сатылатын тұрғын үй бойынша төлем жасаудың мерзiмiн өткiзiп жiберген жағдайда, операциялық бөлiмше займдармен жұмыс жүргiзетiн бөлiмше берген Сатып алушының берешегiн мерзiмi өткен есепшотқа жатқызу және сатылатын ақысы мәулетпен төленетiн тұрғын үй жөнiндегi барлық берешек сомасына провизия құру туралы өкiмiнiң негiзiнде мынадай бухгалтерлiк жазбалар орындалады:
тұрғын үйдiң құнын өтеу жөнiндегi мерзiмiн өткiзу сомасына:
Дт 1 88 28 "Ұлттық Банктiң ақысын мәулетпен төлеуге берiлген негiзгi құрал-жабдықтар мен материалдық емес активтерi бойынша мерзiмi өткен талаптары"
Кт 1 89 11 "Заңды тұлғалар" және 1 89 12 "Жеке тұлғалар",
тұрғын үйдiң ақысын мәулетке сату бойынша қалған барлық берешек сомасына:
Дт 9 88 00 "Монетарлық емес қызмет бойынша провизия құруға жұмсалатын шығыстар"
Кт 4 90 00 "Монетарлық емес қызмет бойынша провизия".
Ұлттық Банктiң провизияны құру тәртiбiн реттейтiн тиiстi нормативтiк құқықтық актiлерi провизияны құру тәртiбiн белгiлейдi.
9. Негiзгi борыш бойынша мерзiмi өткен сомаларды өтеген кезде мерзiмi өткен берешек сомасы төлем құжаттарының негiзiнде азайтылады, мұндайда өтеу сомасына мынадай бухгалтерлiк жазба орындалады:

Кт 4 76 20 "Другие";
4) при удержании из заработной платы работника Национального Банка:
операционное подразделение на основании документов, подтверждающих
удержание сумм из заработной платы Покупателя:
Дт 4 73 30 "Начисленные суммы к выдаче по заработной плате
работников"
Кт 4 76 20 "Другие".
6. Сумма оплаченных текущих платежей относится на уменьшение задолженности Покупателя следующей бухгалтерской записью:
Дт 4 76 20 "Другие"
Кт 1 89 10 "Основные средства".
7. Ежеквартально операционное подразделение на основании распоряжения, подготовленного подразделением планирования контроля и бюджета, производит оплату всех налогов, объектом обложения которых является жилище, реализуемое с рассрочкой платежа, при этом выполняются следующие бухгалтерские записи:
Дт 2 76 40 "Другие"
Кт 2 49 00 "Счет подразделения Национального Банка в тенге";
подразделение платежных систем направляет платеж через систему розничных платежей и выполняет следующие бухгалтерские записи:
Дт 4 49 00 "Счет, открытый для подразделения Национального Банка в тенге" (операционного подразделения)
Кт 4 49 00 "Счет, открытый для подразделения Национального Банка в тенге" (подразделения платежных систем),
Дт 2 49 00 "Счет подразделения Национального Банка в тенге"
Кт корреспондентский счет городского казначейства;
операционное подразделение:
Дт 9 44 21 "Расходы по земельному налогу", 9 44 22 "Расходы по налогу на имущество"
Кт 2 76 40 "Другие".
8. В случае просрочки Покупателем платежа по жилищу, реализуемому с рассрочкой платежа, операционным подразделением на основании представленного подразделением, осуществляющим работу с займами, распоряжения об отнесении задолженности Покупателя на счет просрочки и создании провизии на всю сумму задолженности по реализуемому с рассрочкой платежа жилищу выполняются следующие бухгалтерские записи:
на сумму просрочки по погашению стоимости жилища:
Дт 1 88 28 "Просроченные требования Национального Банка по основным средствам и нематериальным активам, предоставленным в рассрочку платежа"
Кт 1 89 11 "Юридические лица" и 1 89 12 "Физические лица",
на сумму всей оставшейся задолженности по реализации жилища с рассрочкой платежа:
Дт 9 88 00 "Расходы на создание провизий по немонетарной деятельности"
Кт 4 90 00 "Провизии по немонетарной деятельности".
Порядок создания провизии определяется соответствующими нормативными правовыми актами Национального Банка, регулирующими порядок создания провизии.
9. При погашении просроченных сумм по основному долгу на основании платежных документов уменьшается сумма просроченной задолженности, при этом на сумму погашения выполняется следующая бухгалтерская запись:

Дт 1 01 00 "Ұлттық Банк бөлiмшесiнiң кассасындағы ұлттық валютадағы банкноттар мен металл ақшалар" немесе корреспонденттiк есепшоты
Кт 1 88 28 "Ұлттық Банктiң ақысын мәулетпен төлеуге берiлген негiзгi құрал-жабдықтар мен материалдық емес активтерi бойынша мерзiмi өткен талаптары"
Осыған орай займдармен жұмыс жүргiзетiн бөлiмше ұсынған өкiмнiң негiзiнде құрылған провизия сомасы азайтылады, мұндайда өтеу сомасына мынадай бухгалтерлiк жазба орындалады:
егер провизия ағымдағы жылда құрылған болса, онда:
Дт 4 90 00 "Монетарлық емес қызмет бойынша провизиялар"
Кт 9 88 00 "Монетарлық емес қызмет бойынша провизия құруға жұмсалатын шығыстар";
егер провизия өткен жылы құрылған болса, онда:
Дт 4 90 00 "Монетарлық емес қызмет бойынша провизиялар"
Кт 7 91 00 "Монетарлық емес қызмет бойынша бұрын құрылған провизияларды жою".
10. Тұрғын үйдi, өткiзiлген саудаласу (аукцион) жолымен айқындалған тұрғын үйдiң толық құнын бiр мезгiлде төлеумен, ақысын төлеуге мәулет берiлмей сатқан кезде сату-сатып алу шартының негiзiнде мынадай бухгалтерлiк жазбалар орындалады:
1) Ұлттық Банктiң филиалы орналасқан жер бойынша Ұлттық Банктiң кассасына қолма-қол ақшамен төлеген кезде:
тұрғын үйдiң толық құны төленгенiн растайтын төлем құжаттарының негiзiнде, бухгалтерия:
кассаға қолма-қол ақша өткiзген кезде:
Дт 1 01 00 "Ұлттық Банк бөлiмшесiнiң кассасындағы ұлттық валютадағы банкноттар мен металл ақшалар"
Кт 4 76 20 "Басқалар",
операциялық бөлiмшеге ақша аудару кезiнде:
Дт 4 76 20 "Басқалар"№
Кт 2 49 00 "Ұлттық Банк бөлiмшесiнiң теңгедегi есепшоты".
N 4 76 20 есепшотында әрбiр Сатып алушыға бөлек жеке есепшоттар ашылады;
төлем жүйесiнiң бөлiмшесi:
Дт 4 49 00 "Ұлттық Банктiң бөлiмшесi үшiн теңгемен ашылған есепшот" (Ұлттық Банк филиалының)
Кт 4 49 00 "Ұлттық Банктiң бөлiмшесi үшiн теңгемен ашылған есепшоты" (операциялық бөлiмшенiң)
операциялық бөлiмше ақшаны алғаннан кейiн:
Дт 2 49 00 "Ұлттық Банк бөлiмшесiнiң теңгедегi есепшоты"
Кт 4 76 20 "Басқалар";
2) Ұлттық Банктiң орталық аппараты орналасқан жер бойынша Ұлттық Банктiң кассасына тұрғын үйдiң толық құны төленгенiн растайтын төлем құжаттарының негiзiнде қолма-қол ақша төлеген кезде операциялық бөлiмше:
Дт 1 01 00 "Ұлттық Банк бөлiмшесiнiң кассасындағы ұлттық валютадағы банкноттар мен металл ақшалар"
Кт 4 76 20 "Басқалар";
3) аударым нысанында ақша төлеген кезде:
төлем жүйесi бөлiмшесi:
Дт корреспонденттiк есепшот
Кт 2 49 00 "Ұлттық Банк бөлiмшесi үшiн теңгемен ашылған есепшоты"
Дт 4 49 00 "Ұлттық Банктiң бөлiмшесi үшiн теңгемен ашылған есепшоты" (төлем жүйесi бөлiмшесiнiң)
Кт 4 49 00 "Ұлттық Банктiң бөлiмшесi үшiн теңгемен ашылған есепшоты" (операциялық бөлiмшенiң);
ақшаны алғаннан кейiн операциялық бөлiмше:
Дт 2 49 00 "Ұлттық Банк бөлiмшесiнiң теңгедегi есепшоты"

Дт 1 01 00 "Банкноты и монеты в национальной валюте в кассе подразделения Национального Банка" или корреспондентский счет
Кт 1 88 28 "Просроченные требования Национального Банка по основным средствам и нематериальным активам, предоставленным в рассрочку платежа"
При этом уменьшается сумма созданной провизии на основании распоряжения, представленного подразделением, осуществляющим работу с займами, при этом на сумму погашения выполняется следующая бухгалтерская запись:
в случае, если провизии созданы в текущем году, то:
Дт 4 90 00 "Провизии по немонетарной деятельности"
Кт 9 88 00 "Расходы на создание провизий по немонетарной деятельности";
в случае, если провизии созданы в предыдущем году, то:
Дт 4 90 00 "Провизии по немонетарной деятельности"
Кт 7 91 00 "Аннулирование ранее созданных провизий по немонетарной деятельности".
10. При реализации жилища без предоставления рассрочки платежа с единовременной оплатой полной стоимости жилища, определенной путем проведенных торгов (аукциона), на основании договора купли-продажи выполняются следующие бухгалтерские записи:
1) при оплате наличными деньгами в кассу Национального Банка, по месту нахождения филиала Национального Банка:
бухгалтерия на основании платежных документов, подтверждающих оплату полной стоимости жилища:
при внесении наличных денег в кассу:
Дт 1 01 00 "Банкноты и монеты в национальной валюте в кассе подразделения Национального Банка"
Кт 4 76 20 "Другие",
при перечислении денег в операционное подразделение:
Дт 4 76 20 "Другие"
Кт 2 49 00 "Счет подразделения Национального Банка в тенге".
На счете N 4 76 20 открываются отдельные лицевые счета на каждого Покупателя;
подразделение платежных систем:
Дт 4 49 00 "Счет, открытый для подразделения Национального Банка в тенге" (филиала Национального Банка)
Кт 4 49 00 "Счет, открытый для подразделения Национального Банка в
тенге" (операционного подразделения);
операционное подразделение после получения денег:
Дт 2 49 00 "Счет подразделения Национального Банка в тенге"
Кт 4 76 20 "Другие";
2) при оплате наличными деньгами в кассу Национального Банка, по
месту нахождения центрального аппарата Национального Банка операционное
подразделение на основании платежных документов, подтверждающих оплату
полной стоимости жилища:
Дт 1 01 00 "Банкноты и монеты в национальной валюте в кассе
подразделения Национального Банка"
Кт 4 76 20 "Другие";
3) при оплате денег в безналичной форме:
подразделение платежных систем:
Дт корреспондентский счет
Кт 2 49 00 "Счет подразделения Национального Банка в тенге",
Дт 4 49 00 "Счет, открытый для подразделения Национального Банка в
тенге" (подразделения платежных систем)
Кт 4 49 00 "Счет, открытый для подразделения Национального Банка в
тенге" (операционного подразделения);
операционное подразделение после получения денег:
Дт 2 49 00 "Счет подразделения Национального Банка в тенге"

Кт 4 76 20 "Басқалар".
11. Оған ақысын төлеуге мәулет берiлмей сатылған тұрғын үй үшiн Сатып алушы төлеген ақша сомасы мынадай бухгалтерлiк жазбалар бойынша осы тұрғын үйдiң баланстық құнын азайтуға және оны бағалауға Ұлттық Банк жұмсаған шығын сомасына жатқызылады:
Дт 4 76 20 "Басқалар" - сатылатын тұрғын үй үшiн төленген ақша
Кт 2 76 40 "Басқалар" - бағалау бойынша шығын сомасы
Кт 2 32 53 "Тұрғын үй" - тұрғын үйдiң баланстық құны,
өткен жылдары есептелген амортизация сомасына:
Дт 4 32 53 "Тұрғын үй"
Кт 7 83 00 "Монетарлық емес қызмет бойынша өткен жылдардың кiрiстерi",
ағымдағы жылы есептелген амортизация сомасына:
Дт 4 32 53 "Тұрғын үй"
Кт 9 32 53 "Тұрғын үй"
Егер белгiленген тәртiппен өткiзiлген саудаластық (аукцион) нәтижесi бойынша тұрғын үйдi сату бағасы бағалау комиссиясы белгiлеген құннан өзгеше болса, онда бұл орайда мынадай бухгалтерлiк жазбалар орындалады:
тұрғын үйдiң сатылу бағасы баланстық құнынан асып кеткен жағдайда асып кеткен сомаға мынадай бухгалтерлiк жазбалар орындалады:
Дт 4 76 20 "Басқалар"
Кт 7 81 10 "Негiзгi құрал-жабдықтармен жасалған операциялар бойынша көзделмеген кiрiстер"
тұрғын үйдiң баланстық құны оның сатылу бағасынан асып кеткен жағдайда асып кеткен сомаға мынадай бухгалтерлiк жазба орындалады:
Дт 9 81 10 "Негiзгі құрал-жабдықтармен жасалған операциялар бойынша көзделмеген шығыстар"
Кт 2 32 53 "Тұрғын үй".
12. Сатып алушы жасалған сатып алу-сату шарты бойынша өз мiндеттемелерiн орындамаған не тиiсiнше орындамаған жағдайда жасалған сатып алу-сату шартының ережелерiне сәйкес және займдармен жұмыс жүргiзетiн бөлiмше берген тұрақсыздық айыбы (айыппұл және өсiмпұл) бойынша жасалған есептеулердiң негiзiнде операциялық бөлiмше тұрақсыздық айыбының (айыппұл және өсiмпұл) сомасын N 1 87 68 есепшоттарының бөлек жеке есепшотына жатқызады, мұндайда мынадай бухгалтерлiк жазба орындалады:
Дт 1 87 68 "Ақысын мәулетпен төлеуге берiлген негiзгi құрал-жабдықтар мен материалдық емес активтер бойынша есептелген айыппұлдар"
Кт 7 85 20 "Шаруашылық қызмет бойынша алынған айыппұлдар, өсiмпұлдар".
13. Тұрақсыздық айыбы (айыппұл және өсiмпұл) бойынша берешектi өтеу кезiнде есептелген және өтелген тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсiмпұл) сомасына төлем құжаттарының негiзiнде мынадай бухгалтерлiк жазба жасалады:
Дт 1 01 00 "Ұлттық Банк бөлiмшесiнiң кассасындағы ұлттық валютадағы банкноттар мен металл ақшалар" немесе корреспонденттiк есепшоты
Кт 1 87 68 "Ақысын мәулетпен төлеуге берiлген негiзгi құрал-жабдықтар мен материалдық емес активтер бойынша есептелген айыппұлдар".
14. Ақысын мәулетпен төлеу арқылы сатылатын тұрғын үй бойынша негiзгi борышты және айыппұл санкциялары сомасын баланстан тыс есепке көшiрiп жазу банктiк емес активтерге жүргiзiлген жiктемелердiң негiзiнде және активтерге жiктеме жасау тәртiбiн реттейтiн нормативтiк құқықтық актiлерге және Ұлттық Банктiң талаптарына және солар бойынша провизия құруға, сондай-ақ негiзгi құрал-жабдық объектiлерiн, басқа да тауар-материалдық құндылықтарды (қорларды) және шаруашылық қызмет нәтижесiнде пайда болған дебиторлық берешектi Ұлттық Банк балансынан шығару және есептен шығару тәртiбiн реттейтiн нормативтiк құқықтық актiлерде белгiленген тәртiпке сәйкес жүргiзiледi. Осыған орай, негiзгi борыш сомасы мерзiмi өтiп кеткен есепшотқа есептелген күннен бастап 180 (бiр жүз сексен) күн өткеннен кейiн N 9 280 11 "Негiзгi құрал-жабдықтар" баланстан тыс есепшотында ашылған бөлек жеке есепшотқа кiрiс жасалады және мынадай бухгалтерлiк жазбалар орындалады:

Кт 4 76 20 "Другие".
11. Сумма денег, оплаченных Покупателем за реализуемое ему жилище без рассрочки платежа, относится на уменьшение балансовой стоимости данного жилища и суммы затрат, понесенных Национальным Банком по его оценке, следующей бухгалтерской записью:
Дт 4 76 20 "Другие" - сумма оплаченных денег за реализуемое жилище
Кт 2 76 40 "Другие" - сумма затрат по оценке
Кт 2 32 53 "Жилье" - балансовая стоимость жилища,
на сумму амортизации, начисленной в прошлые годы:
Дт 4 32 53 "Жилье"
Кт 7 83 00 "Доходы прошлых лет по немонетарной деятельности",
на сумму амортизации, начисленной в текущем году:
Дт 4 32 53 "Жилье"
Кт 9 32 53 "Жилье"
В случае, если по результатам проведенных в установленном порядке торгов (аукционов) цена реализации жилища отлична от стоимости, установленной оценочной комиссией, то при этом выполняются следующие бухгалтерские записи:
при превышении цены реализации жилища над его балансовой стоимостью на сумму превышения выполняется следующая бухгалтерская запись:
Дт 4 76 20 "Другие"
Кт 7 81 10 "Непредвиденные доходы по операциям с основными средствами",
при превышении балансовой стоимости жилища над ценой его реализации на сумму превышения выполняется следующая бухгалтерская запись:
Дт 9 81 10 "Непредвиденные расходы по операциям с основными средствами"
Кт 2 32 53 "Жилье".
12. В случае неисполнения либо ненадлежащего исполнения Покупателем своих обязательств по заключенному договору купли-продажи и на основании расчетов по неустойке (штрафу и пени), представленных подразделением, осуществляющим работу с займами, операционное подразделение в соответствии с условиями договора относит сумму неустойки (штрафа, пени) на отдельный лицевой счет счета N 1 87 68, при этом выполняется следующая бухгалтерская запись:
Дт 1 87 68 "Начисленные штрафы по основным средствам и нематериальным активам, предоставленным в рассрочку платежа"
Кт 7 85 20 "Штрафы, пени, полученные по хозяйственной деятельности".
13. При погашении задолженности по неустойке (штрафу и пени) на основании платежных документов на сумму начисленной и погашенной неустойки (штрафа, пени) выполняется следующая бухгалтерская запись:
Дт 1 01 00 "Банкноты и монеты в национальной валюте в кассе подразделения Национального Банка" или корреспондентский счет
Кт 1 87 68 "Начисленные штрафы по основным средствам и нематериальным активам, предоставленным в рассрочку платежа".
14. Списание основного долга и суммы штрафных санкций по жилищу, реализуемому с рассрочкой платежа, на внебалансовый учет производится на основании проводимой классификации небанковских активов и в соответствии с нормативным правовым актом, регулирующим порядок классификации активов и требований Национального Банка и создании провизий по ним, а также в порядке установленном нормативным правовым актом, регулирующим порядок выбытия и списания с баланса Национального Банка объектов основных средств, других товарно-материальных ценностей (запасов) и дебиторской задолженности, образовавшейся в результате хозяйственной деятельности. При этом по истечении 180 (ста восьмидесяти) дней со дня зачисления на счет просрочки, сумма основного долга приходуется на отдельный лицевой счет, открытый на внебалансовом счете N 9 280 11 "Основные средства", и выполняются следующие бухгалтерские записи:

Дт 4 90 00 "Монетарлық емес қызмет бойынша провизиялар"
Кт 1 88 28 "Ұлттық Банктiң ақысын мәулетпен төлеуге берiлген негiзгi құрал-жабдықтар мен материалдық емес активтерi бойынша мерзiмi өткен талаптары"
және бiр мезгiлде мынадай бухгалтерлiк жазба жасалады:
кiрiс 9 280 11 "Негiзгi құрал-жабдықтар" (негiзгi борыш бойынша бөлек жеке есепшоттар).
Айыппұл санкциялары бойынша өтелмеген берешек мерзiмi өтiп кеткен есепшотқа есептелген күннен бастап 30 (отыз) күн өткеннен кейiн N 9 280 21 "Негiзгi құрал-жабдықтар" баланстан тыс есепшотта ашылған бөлек жеке есепшотқа кiрiске алынады және мынадай бухгалтерлiк жазбалар орындалады:
ағымдағы жылда есептелген айыппұл сомасына:
Дт 7 85 20 "Шаруашылық қызметi бойынша алынған айыппұлдар, өсiмпұлдар"
Кт 1 87 68 "Ақысын мәулетпен төлеуге берiлген негiзгi құрал-жабдықтар мен материалдық емес активтер бойынша есептелген айыппұлдар",
өткен жылы есептелген айыппұл сомасына:
Дт 9 83 00 "Монетарлық емес қызмет бойынша өткен жылдардың шығыстары"
Кт 1 87 68 "Ақысын мәулетпен төлеуге берiлген негiзгi құрал-жабдықтар мен материалдық емес активтер бойынша есептелген айыппұлдар"
және бiр уақытта кiрiс 9 280 21 "Негiзгi құрал-жабдықтар" (айыппұл санкциясы бойынша бөлек жеке есепшоттары).
15. Баланстан тыс есепке көшiрiп жазылған берешектердi өтеу кезiнде түскен сомаға төлем құжаттарының негiзiнде мынадай бухгалтерлiк жазба орындалады:
Дт 1 01 00 "Ұлттық Банк бөлiмшесi кассасындағы ұлттық валютадағы банкноттар мен металл ақшалар" немесе корреспонденттiк есепшот
Кт 7 81 10 "Негiзгi құрал-жабдықтармен жасалатын операциялар бойынша көзделмеген кiрiстер"
Мұндай жағдайда бiрiншi кезекте есептелген айыппұл санкциялары толық көлемде, сонан кейiн негiзгi борыш мына жазбалар бойынша өтеледi:
шығыс 9 280 21 "Негiзгi құрал-жабдықтар"
шығыс 9 280 11 "Негiзгi құрал-жабдықтар".
16. Өтелуi үмiтсiз берешек ретiндегi берешектердi есептен шығару кезiнде Ұлттық Банк Басқармасының тиiстi шешiмi негiзiнде мынадай жазба жасалады:
шығыс 9 280 11 "Негiзгi құрал-жабдықтар" және 9 280 21 "Негiзгi құрал-жабдықтар.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкi Басқармасының
1999 жылғы 7 қазандағы N 328
қаулысымен бекiтiлген
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкiнiң ақысы мәулетпен
төленетiн тұрғын үйдi сату
ережелерiне
N 6 қосымша
Ескерту: 6 қосымша өзгерді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2000 жылғы 20 желтоқсандағы N 465   қаулысымен
ӨКIМ
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң
операция басқармасына
_______________N__________
Мына мекен жайдағы_____________________________________өзiне
сатылған ақысы мәулетпен төленетiн тұрғын үйдiң ағымдағы төлемдерi
жөнiнде:______________________________________, (тұрғын үйдi сатып
алушының аты-жөнi) өтелмеген қарыздардың жиналып қалуына байланысты
және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi Басқармасының 1999 жылғы
"__"_________________қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкiнiң мәулетпен төленетiн тұрғын үйдi сату ережелерiнiң
20-тармағына және жоғарыда көрсетiлген Ережелерге N 5 қосымшаның
8-тармағына сәйкес сiз:

Дт 4 90 00 "Провизии по немонетарной деятельности"
Кт 1 88 28 "Просроченные требования Национального Банка по основным средствам и нематериальным активам, предоставленным в рассрочку платежа"
и одновременно выполняется следующая бухгалтерская запись:
приход 9 280 11 "Основные средства" (отдельные лицевые счета по основному долгу).
По истечении 30 (тридцати) дней со дня зачисления на счет просрочки, непогашенная задолженность по штрафным санкциям приходуется на отдельный лицевой счет, открытый на внебалансовом счете N 9 280 21 "Основные средства", и выполняются следующие бухгалтерские записи:
на сумму штрафа, начисленного в текущем году:
Дт 7 85 20 "Штрафы, пени, полученные по хозяйственной деятельности"
Кт 1 87 68 "Начисленные штрафы по основным средствам и нематериальным активам, предоставленным в рассрочку платежа",
на сумму штрафа, начисленного в предыдущем году:
Дт 9 83 00 "Расходы прошлых лет по немонетарной деятельности"
Кт 1 87 68 "Начисленные штрафы по основным средствам и нематериальным активам, предоставленным в рассрочку платежа"
и одновременно приход 9 280 21 "Основные средства" (отдельные лицевые счета штрафным санкциям).
15. При погашении задолженности, списанной на внебалансовый учет, на основании платежных документов на поступившую сумму выполняется следующая бухгалтерская запись:
Дт 1 01 00 "Банкноты и монеты в национальной валюте в кассе подразделения Национального Банка" или корреспондентский счет
Кт 7 81 10 "Непредвиденные доходы по операциям с основными средствами".
При этом в первую очередь погашаются суммы начисленных штрафных санкций в полном объеме, а затем основной долг следующими записями:
расход 9 280 21 "Основные средства"
расход 9 280 11 "Основные средства".
16. При списании задолженности как безнадежной к погашению на основании соответствующего решения Правления Национального Банка выполняется следующая запись:
Расход 9 280 11 "Основные средства" и 9 280 21 "Основные средства".
Приложение N 6
к Правилам реализации Национальным
Банком Республики Казахстан жилища
рассрочкой платежа, утвержденным
постановлением Правления Национального
Банка Республики Казахстан
от 7 октября 1999 года N 328 <*>
Сноска. Приложение 6 - с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 20 декабря 2000 года N 465   V001373_ .
РАСПОРЯЖЕНИЕ
Операционному управлению
Национального Банка Республики Казахстан
от ___________ N ___________
В связи с образованием просроченной задолженности
_____________________________________ (Ф.И.О. покупателя жилища) по
погашению текущих платежей по реализованному ему в рассрочку жилищу,
расположенному по адресу: _______________________________, и в
соответствии с пунктом 20 Правил реализации Национальным Банком Республики
Казахстан жилища с рассрочкой платежа, утвержденных постановлением
Правления Национального Банка Республики Казахстан от "___" __________
1999 года N ____ и пунктом 8 приложения N 5 к вышеуказанным Правилам Вам
необходимо:

1) кешiктiрiлген қарыздардың ____________(__________________)
теңге мөлшерiндегi сомасын кешiктiрiлген төлем есебiне жатқызуыңыз
керек;
2) ______________теңге мөлшерiндегi мәулетпен төлеуге сатылған тұрғын үйдi сату жөнiндегi қарыздардың барлық сомасына провизия құруыңыз керек.
Кешiктiрiлген төлемдердiң пайда болғанын растайтын құжаттар қоса берiлiп отыр.
Филиал басшысы*                          ____________________
(қолы)
Ескерту: *орталық аппаратта бұл өкімге қызметкерлермен жұмыс жүргізу бөлімшесінің басшысы немесе оның орнындағы адам қол қояды.<*>
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкi Басқармасының
1999 жылғы 7 қазандағы N 328
қаулысымен бекiтiлген
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкiнiң ақысы мәулетпен
төленетiн тұрғын үйдi сату
ережелерiне
N 7 қосымша
Ескерту: 7 қосымша өзгерді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының
2000 жылғы 20 желтоқсандағы N 465   қаулысымен
ӨКIМ
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң
Операция басқармасына
_______________________                       N____________
Мына мекен-жайдағы_______________________________________өзiне
сатылған ақысы мәулетпен төленетiн тұрғын үй  бойынша______________
(тұрғын үйдi сатып алушының аты-жөнi) кешiктiрiлген қарызын өтеумен
байланысты және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының
1999 жылғы "____"_________________N________ қаулысымен бекiтiлген
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң ақысы мәулетпен төленетiн
тұрғын үйдi сатуы туралы ереженiң 20-тармағына және жоғарыда
аталған Ережеге N 5 қосымшаның 9-тармағына сәйкес, 1999
жылғы___________N_________өкiмге сай құрылған провизия сомасын,
Ұлттық Банктiң кiрiс есепшотына жатқыза отырып___________
теңге мөлшерiндегi өтеу сомасын азайту қажет.
1999 жылғы_______________________N______________________өкiм,
ақша төленгенi туралы төлем құжаты қоса берiлiп отыр.
Филиал басшысы*                         __________________
(қолы)
Ескерту: *орталық аппаратта бұл өкімге қызметкерлермен жұмыс жүргізу бөлімшесінің басшысы немесе оның орнындағы адам қол қояды.

1) отнести сумму просроченной задолженности в размере ______________
(_______________) тенге на счет просрочки;
2) создать провизии на всю сумму задолженности по реализации в
рассрочку жилища в размере _______________ (_______________) тенге.
Документы, подтверждающие возникновение просрочки, прилагаются.
Руководитель филиала*
_______________                              (подпись)
* Примечание: в центральном аппарате данное распоряжение визируется
руководителем подразделения по работе с персоналом или лица его
замещающего.
Приложение N 7
к Правилам реализации Национальным
Банком Республики Казахстан жилища
с рассрочкой платежа, утвержденным
постановлением Правления Национального
Банка Республики Казахстан
от 7 октября 1999 года N 328 <*>
Сноска. Приложение 7 - с изменениями, внесенными постановлением
Правления Национального Банка РК от 20 декабря 2000 года N 465   V001373_ .
РАСПОРЯЖЕНИЕ
Операционному управлению
Национального Банка Республики Казахстан
от ___________ N ___________
В связи с погашением просроченной задолженности
_____________________________________ (Ф.И.О. покупателя жилища) по
реализованному ему в рассрочку жилищу, расположенному по адресу:
_______________________________, и в соответствии с пунктом 20 Правил
реализации Национальным Банком Республики Казахстан жилища с рассрочкой
платежа, утвержденных постановлением Правления Национального Банка
Республики Казахстан от "___" __________ 1999 года N ____ и пунктом 9
приложения N 5 к вышеуказанным Правилам Вам необходимо уменьшить сумму
созданной согласно распоряжению N ____ от ____________ 1999 г. провизии на
сумму погашения в размере ______________ (_______________) тенге с
отнесением на счета доходов Национального Банка.
Распоряжение N _____ от ___________ 1999 г., платежный документ об
оплате денег прилагаются.
Руководитель филиала*
_______________                              (подпись)
* Примечание: в центральном аппарате данное распоряжение визируется
руководителем подразделения по работе с персоналом или лица его
замещающего.