Ауылшаруашылық серіктестіктері және олардың қауымдастықтары (одақтары) туралы
Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 25 желтоқсандағы N 133-II Заңы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 29 қазандағы № 372-V Заңымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР 29.10.2015 № 372-V Заңымен (01.01.2016 бастап қолданысқа енгізіледі).
МАЗМҰНЫ
АУЫЛ ШАРУАШЫЛЫҚ СЕРIКТЕСТIКТЕРI ЖӘНЕ ОЛАРДЫҢ
ҚАУЫМДАСТЫҚТАРЫ (ОДАҚТАРЫ) ТУРАЛЫ
Осы Заң ауыл шаруашылық серiктестiктерiнiң құқықтық жағдайын айқындайды, серiктестiк пен оның мүшелері арасындағы қатынастарды реттейдi.
1 тарау. ЖАЛПЫ ЕРЕЖЕЛЕР
1-бап. Осы Заңда пайдаланылатын негiзгi ұғымдар
Осы Заңда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) ауыл шаруашылық серiктестiктерiнiң қауымдастығы (одағы)- ауыл шаруашылық серiктестiктерi жалпы жиналысының шешiмдерi негiзiнде құрылатын, олардың жалпы мүлiктiк және өзге де құқықтарын қорғауды қамтамасыз ету, қызметiн үйлестiру, мемлекеттiк органдарда, жергiлiктi өзiн-өзi басқару органдарында және халықаралық ұйымдарда олардың мүдделерiн бiлдiру, сондай-ақ серiктестiк мүшелерiне құқықтық, ақпараттық және өзге де қызметтер көрсету үшiн ауыл шаруашылық серiктестiктерiнiң ерiктi түрде бiрiгуi;
2) пай - ауыл шаруашылық серiктестiгi мүшесiнiң оның мүлкiндегi мүше енгiзген пай жарнасының мөлшерiне бара-бар үлесi;
3) пай жарнасы - ауыл шаруашылық серiктестiгi мүшесiнiң пай қорына ақшалай, жер учаскелерiмен, жер және мүлiк үлестерiмен не ақшалай бағасы бар өзге де мүлiкпен қосқан мүлiктiк жарнасы;
4) мiндеттi пай жарнасы - мiндеттi түрде енгiзiлетiн және серiктестiктi басқару органдарында тең дауыс беру, оның жарғыда көзделген қызметтерi мен жеңiлдiктерiн пайдалану құқығын беретiн пай жарнасы;
5) қосымша пай жарнасы - ауыл шаруашылық серiктестiгi мүшесiнiң өз қалауы бойынша мiндеттi пайдан тыс не серiктестiктiң жалпы жиналысы көздеген жағдайларда енгiзетiн пай жарнасы;
6) пай қоры - ауыл шаруашылық серiктестiгiнiң мүшелерi енгiзетiн мүлiк (пай) жарналарынан тұратын және серiктестiк мүлкiн қалыптастыру көздерiнiң бiрi болып табылатын қор;
7) ауыл шаруашылық өнiмi - өндiрiстiң толық технологиялық циклынан өткен және белгiленген стандарттарға сәйкес келетiн өсiмдiк және мал өнiмi;
8) ауыл шаруашылық тауар өндiрушiсi - тауарлы ауыл шаруашылық өнiмiн өндiрумен айналысатын жеке немесе заңды тұлға;
9) серiктестiктiң көрсететiн қызметтерi - ауыл шаруашылық өнiмiн өткiзу, қайта өңдеу, материалдық-техникалық ресурстармен жабдықтау, сервистiк қызмет көрсету немесе ауыл шаруашылық серiктестiгiнiң тауар өндiрушiлерге көрсететiн басқа да кез келген қызметi;

О сельскохозяйственных товариществах и их ассоциациях (союзах)
Закон Республики Казахстан от 25 декабря 2000 года N 133-II. Утратил силу Законом Республики Казахстан от 29 октября 2015 года № 372-V ЗРК
Сноска. Утратил силу Законом РК от 29.10.2015 № 372-V (вводится в действие с 01.01.2016).
ОГЛАВЛЕНИЕ
Настоящий Закон определяет правовое положение сельскохозяйственных товариществ, регулирует отношения между товариществом и его членами.
Глава 1. Общие положения
Статья 1. Основные понятия, используемые в настоящем Законе
В настоящем Законе используются следующие понятия:
1) ассоциация (союз) сельскохозяйственных товариществ -  добровольное объединение сельскохозяйственных товариществ, создаваемое на основе решений общего собрания сельскохозяйственных товариществ для обеспечения защиты их общих имущественных и иных прав, координации деятельности, представления их интересов в государственных органах, органах местного самоуправления и международных организациях, а также оказания правовых, информационных и иных услуг членам товарищества;
2) пай - доля члена сельскохозяйственного товарищества в его имуществе, пропорциональная размеру внесенного членом паевого взноса;
3) паевой взнос - имущественный взнос члена сельскохозяйственного товарищества в паевой фонд деньгами, земельными участками, земельными и имущественными долями либо иным имуществом, имеющими денежную оценку;
4) обязательный паевой взнос - паевой взнос, вносимый в обязательном порядке и дающий право равного голоса в органах управления товариществом, пользования его услугами и льготами, предусмотренными уставом;
5) дополнительный паевой взнос - паевой взнос члена сельскохозяйственного товарищества, вносимый им по своему желанию сверх обязательного пая либо в случаях, предусмотренных общим собранием товарищества;
6) паевой фонд - фонд, состоящий из имущественных (паевых) взносов, вносимых членами сельскохозяйственного товарищества, и являющийся одним из источников формирования имущества товарищества;
7) сельскохозяйственная продукция - растениеводческая и животноводческая продукция, прошедшая полный технологический цикл производства и соответствующая установленным стандартам;
8) сельскохозяйственный товаропроизводитель - физическое или юридическое лицо, занимающееся товарным производством сельскохозяйственной продукции;
9) услуги товарищества - сбыт, переработка сельскохозяйственной продукции, снабжение материально-техническими ресурсами, сервисное обслуживание или любые другие услуги, оказываемые сельскохозяйственным товариществом товаропроизводителям;

10) ауыл шаруашылық серiктестiгiнiң мүшесi - ауыл шаруашылық өнiмiн өндiрушi болып табылатын және серiктестiкке осы Заң мен серiктестiк жарғысында белгiленген тәртiппен кiрген жеке немесе заңды тұлға;
2-бап. Ауыл шаруашылық серiктестiктерi туралы заңдар
Ауыл шаруашылық серiктестiктерi туралы заңдар Азаматтық кодекстен, осы Заңнан және өзге де нормативтiк құқықтық актiлерден тұрады.
3-бап. Ауыл шаруашылық серiктестiгi
1. Ауыл шаруашылық серiктестiгi - ауыл шаруашылық тауар өндiрушiлерiнiң ауыл шаруашылық өнiмiн өткiзу, сақтау, қайта өңдеу, материалдық-техникалық ресурстармен жабдықтау, сумен қамтамасыз ету немесе серiктестiк мүшелерiне басқа да сервистiк қызмет көрсету қажеттерiн қанағаттандыру үшiн олардың мүлiктiк жарналарын ерiктi түрде бiрiктiру жолымен мүшелiк негiзiнде құрылатын заңды тұлға.
Серiктестiктiң кәсiби бағытына сай тауарлы ауыл шаруашылық өнiмiн өндiрумен айналысатын жеке және заңды тұлға ауыл шаруашылық серiктестiгiнiң мүшесi болуы мүмкiн.
2. Ауыл шаруашылық серiктестiктерi коммерциялық емес ұйымдар болып табылады және кәсiпкерлiк қызметпен өздерiнiң жарғылық мақсаттарына сай келуiне қарай ғана айналыса алады.
Ауыл шаруашылық серiктестiгi алған таза табысты оның мүшелерi арасында бөлуге болмайды және жарғылық мақсаттарға жұмсалуға тиiс.
3. Егер құрылтай құжаттарында ауыл шаруашылық серiктестiгiнiң белгiлi бiр мерзiмге және белгiлi бiр мақсатқа жету үшiн құрылатыны көзделмесе, ол белгiленбеген мерзiмге құрылған деп есептеледi.
4-бап. Ауыл шаруашылық серiктестiктерiн құрудың мақсаты
Ауыл шаруашылық серiктестiктерi:
1) ауыл шаруашылық өнiмiн өткiзудi, сақтауды, қайта өңдеудi қамтамасыз ету, материалдық-техникалық ресурстармен жабдықтау сумен қамтамасыз ету және серiктестiк мүшелерiне басқа да сервистiк қызмет көрсету үшiн ауыл шаруашылық тауар өндiрушiлерiн ерiктi түрде бiрiктiру арқылы олардың әлеуметтiк-экономикалық қажеттерiн қанағаттандыру;
2) серiктестiктердiң пайда алмайтын негiзде жұмыс iстеуi кезiнде ауыл шаруашылық тауар өндiрушiлерiнiң өз пайдасын қамтамасыз ету;
3) өнiмдi өткiзу, сақтау, қайта өңдеу және материалдық-техникалық ресурстармен жабдықтау салаларында бәсекелестiк орта жасау;
4) ауыл шаруашылық өнiмiн өндiрушiден тұтынушыға тiкелей жеткiзiп берудi қамтамасыз ету;
5) ауыл шаруашылық тауар өндiрушiлерiнiң қажеттi ресурстарды тиiмдi жағдайлармен сатып алуына жәрдемдесу және өздерiнiң шаруашылық қызметiн қаржыландыруға қол жеткiзе алуы мақсатында құрылады.

10) член сельскохозяйственного товарищества - физическое или юридическое лицо, являющееся производителем сельскохозяйственной продукции и вступившее в товарищество в порядке, установленном настоящим Законом и уставом товарищества.
Статья 2. Законодательство о сельскохозяйственных товариществах
Законодательство о сельскохозяйственных товариществах состоит из Гражданского кодекса, настоящего Закона и иных нормативных правовых актов.
Статья 3. Сельскохозяйственное товарищество
1. Сельскохозяйственное товарищество - это юридическое лицо, создаваемое на основе членства путем добровольного объединения имущественных взносов сельскохозяйственных товаропроизводителей для удовлетворения их потребностей в сбыте, хранении, переработке сельскохозяйственной продукции, снабжении материально-техническими ресурсами, водообеспечении или другом сервисном обслуживании членов товарищества.
Членами сельскохозяйственного товарищества могут быть физические и юридические лица, занимающиеся товарным производством сельскохозяйственной продукции, соответствующим профилю товарищества.
2. Сельскохозяйственные товарищества являются некоммерческими организациями и могут заниматься предпринимательской деятельностью лишь постольку, поскольку это соответствует их уставным целям.
Чистый доход, полученный сельскохозяйственным товариществом, не может распределяться между его членами и должен направляться на уставные цели.
3. Сельскохозяйственное товарищество считается созданным на неопределенный срок, если учредительными документами не предусмотрено, что оно создается на определенный срок или для достижения определенной цели.
Статья 4. Цели создания сельскохозяйственных товариществ
Сельскохозяйственные товарищества создаются в целях:
1) удовлетворения социально-экономических потребностей сельскохозяйственных товаропроизводителей путем их добровольного объединения для обеспечения сбыта, хранения, переработки сельскохозяйственной продукции, снабжения материально-техническими ресурсами, водообеспечения и другого сервисного обслуживания членов товарищества;
2) обеспечения прибыли самих сельскохозяйственных товаропроизводителей при функционировании товариществ на бесприбыльной основе;
3) создания конкурентной среды в сферах сбыта, хранения, переработки продукции и снабжения материально-техническими ресурсами;
4) обеспечения прямых поставок сельскохозяйственной продукции от производителя к потребителю;
5) содействия приобретению на выгодных условиях сельскохозяйственными товаропроизводителями необходимых ресурсов и получения доступа к финансированию их хозяйственной деятельности.

5-бап. Ауыл шаруашылық серiктестiктерiнiң құрылуы мен
қызметiнiң негiзгi принциптерi
Ауыл шаруашылық серiктестiктерi:
1) серiктестiкке мүше болудың ерiктiлiгi және кәсiби бағыты бойынша серiктестiк қызметтерiн қажет ететiн және өзiне оның мүшесiнiң мiндеттерiн қабылдауға әзiр кез келген ауыл шаруашылық тауар өндiрушiсiнiң мүше болу мүмкіндігі;
2) серiктестiк мүшелерiнiң тең құқықтылығына: бiр мүше - бiр дауыс дегенге негiзделген демократиялық басқару сипаты;
3) басшы органдар құрамының сайланбалылығы мен оның мерзiмдi түрде ауысып тұруы және олардың серiктестiк мүшелерiне есеп берiп отыруы;
4) серiктестiк қызметiн өз мүшелерiнiң мүдделерi үшiн "өзiндiк құн бойынша қызмет көрсету" принципiмен жүзеге асыруы;
5) мiндеттi және қосымша пай жарналарының мөлшерiн қызметтердi тұтыну көлемiне қарай белгiлеу;
6) серiктестiк көрсететiн қызметтердi оның мүшелерiнiң келiсiм-шартта көзделген көлемде тұтыну мiндеттілігi;
7) ауыл шаруашылық серiктестiгiнiң, қауымдастығының (одағының) қызметi туралы ақпаратқа оның барлық мүшелерiнiң қолжетiмдiлiгi принциптерi негiзiнде құрылады және өзiнiң қызметiн сол принциптер негiзiнде жүзеге асырады.
2-тарау. АУЫЛ ШАРУАШЫЛЫҚ СЕРIКТЕСТIКТЕРIНIҢ ТҮРЛЕРI
6-бап. Ауыл шаруашылық серiктестiктерi қызметiнiң
негiзгi түрлерi
Ауыл шаруашылық серiктестiктерi негiзгi қызмет түрiне байланысты: өткiзу, қайта өңдеу, жабдықтау, сервистiк серiктестiктерi және олардың аралас түрлерi болып бөлiнуi мүмкiн.
Ауыл шаруашылық серiктестiктiгi қызметiнiң негiзгi түрi оның атауында көрсетiледi.
7-бап. Өткiзушi ауыл шаруашылық серiктестiктерi
Өткiзушi серiктестiктер серiктестiк мүшелерi өндiретiн өнiмдi сатады. Өткiзу қызметiне сонымен қатар шикiзатты жас немесе қайта өңделген түрiнде жинау, сақтау, сұрыптау, кептiру, оларды көтере немесе бөлшектеп сату және серiктестiк мүшелерiнiң өнiмiн тасымалдау жатады.
8-бап. Қайта өңдеушi ауыл шаруашылық серiктестiктерi
Қайта өңдеушi ауыл шаруашылық серiктестiктерi ауыл шаруашылық өнiмiн қайта өңдеумен, оны өзiнiң көтерме және бөлшек сауда жүйесi арқылы сатумен айналысады.
9-бап. Жабдықтаушы ауыл шаруашылық серiктестiктерi
Жабдықтаушы серiктестiктер ауыл шаруашылық тауар өндiрушiлерiн өндiрiстiк процеске қажеттi ресурстармен және материалдармен: жанар-жағармай материалдарымен, тұқыммен, тыңайтқыштармен, улы химикаттармен, жемшөппен, қосалқы бөлшектермен, құрылыс материалдарымен және ауыл шаруашылық өндiрiсiне қажет басқа да iлеспе материалдармен қамтамасыз етедi.
10-бап. Сервистiк ауыл шаруашылық серiктестiктерi
Сервистiк серiктестiктер өз мүшелерiне ауыл шаруашылық өнiмiн өндiру мен өткiзу процесiне, сондай-ақ басқа салалардағы (материалдық-техникалық және агрохимиялық қызмет көрсету, сумен қамтамасыз ету, электрмен жабдықтау, техниканы жөндеу мен оған қызмет көрсету, телефон желiсiн тарту, мал тұқымын асылдандыру және селекция қызметi, мал шаруашылығы мен өсiмдiк шаруашылығындағы, ормандар өсiрудегi және басқа да зерттеулер бойынша қызметтер көрсету) ортақ қажеттердi қанағаттандыруға байланысты қызметтер көрсетедi.

Статья 5. Основные принципы создания и деятельности
сельскохозяйственных товариществ
Сельскохозяйственные товарищества создаются и осуществляют свою деятельность на основе следующих принципов:
1) добровольности членства в товариществе и возможности вступления для любого сельскохозяйственного товаропроизводителя, который испытывает потребность в услугах по профилю товарищества и готов принять на себя обязанности его члена;
2) демократического характера управления, основанного на равноправии членов товарищества: один член  один голос;
3) выборности и периодичной сменяемости состава руководящих органов и их подотчетности членам товарищества;
4) осуществления деятельности товарищества по принципу "услуга по себестоимости" в интересах своих членов;
5) установления размера обязательного и дополнительного паевых взносов в зависимости от объема потребления услуг;
6) обязательности потребления предоставляемых товариществом услуг его членами в объеме, предусмотренном контрактом;
7) доступности информации о деятельности сельскохозяйственного товарищества, ассоциации (союза) для всех его членов.
Глава 2. Виды сельскохозяйственных товариществ
Статья 6. Основные виды деятельности сельскохозяйственных товариществ
Сельскохозяйственные товарищества в зависимости от основного вида деятельности могут разделяться на: сбытовые, перерабатывающие, снабженческие, сервисные и смешанные виды.
Основной вид деятельности сельскохозяйственного товарищества отражается в его наименовании.
Статья 7. Сбытовые сельскохозяйственные товарищества
Сбытовые товарищества реализуют продукцию, производимую членами товарищества. К сбытовой деятельности относятся также сбор, хранение, сортировка, сушка, продажа сырья в свежем или переработанном виде оптом или в розницу и транспортировка продукции членов товарищества.
Статья 8. Перерабатывающие сельскохозяйственные товарищества
Перерабатывающие сельскохозяйственные товарищества занимаются переработкой сельскохозяйственной продукции и ее реализацией через собственную систему оптовой и розничной торговли.
Статья 9. Снабженческие сельскохозяйственные товарищества
Снабженческие товарищества обеспечивают сельскохозяйственных товаропроизводителей необходимыми в производственном процессе ресурсами и материалами: горюче-смазочными материалами, семенами, удобрениями, ядохимикатами, кормами, запасными частями, строительными и другими сопутствующими для сельскохозяйственного производства материалами.
Статья 10. Сервисные сельскохозяйственные товарищества
Сервисные товарищества предоставляют своим членам услуги, связанные с процессом производства и реализации сельскохозяйственной продукции, а также удовлетворением общих потребностей в других областях (материально-техническом и агрохимическом обслуживании, водообеспечении, электроснабжении, ремонте и обслуживании техники, телефонизации, племенной и селекционной деятельности, исследовании в животноводстве и растениеводстве, разведении лесов и другое).

3-тарау. АУЫЛ ШАРУАШЫЛЫҚ СЕРIКТЕСТIКТЕРIН ҚҰРУ
11-бап. Ауыл шаруашылық серiктестiктiгiн құру тәртiбi
1. Ауыл шаруашылық серiктестiгi құрылтайшылардың жалпы жиналысының шешiмiмен оны құру арқылы, сондай-ақ жұмыс iстеп тұрған ауыл шаруашылық серiктестiгiн қайта ұйымдастыру нәтижесiнде құрылуы мүмкін.
2. Ауылшаруашылық серiктестiгiнiң айналысу үшiн рұқсат алу қажет болатын қызмет саласындағы құқық қабiлеттiлiгi осындай рұқсат алған кезден бастап пайда болады.
Ауыл шаруашылық серiктестiгiнiң айналысу үшiн лицензия алу қажет болатын қызмет саласындағы құқық қабiлеттiлiгi осындай лицензия алған кезiнен бастап пайда болады.
3. Жарғы мен құрылтай шарты ауыл шаруашылық серiктестiгiнiң құрылтай құжаттары болып табылады.
4. Құрылтай жиналысында құрылтайшылар ауыл шаруашылық серiктестiгiн құру туралы шешiм қабылдайды, оның жарғысын бекiтедi, мемлекеттiк тiркеу үшiн серiктестiктiң құжаттарына қол қоюға және оларды табыс етуге, серiктестiктiң пай қорына құрылтайшылар енгiзетiн мүлiктi, соның iшiнде мүлiктiк құқықты ақшамен бағалауды белгiленген тәртiппен жүргiзуге уәкiлеттiк берiлген адамдарды сайлайды.
Ескерту. 11-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 16.05.2014 № 203-V Заңымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін алты ай өткен соң қолданысқа енгізіледі).
12-бап. Ауыл шаруашылық серiктестiгiнiң атауы
және орналасқан жерi
1. Серiктестiктiң атауына оның қалай аталатыны және ұйымдық-құқықтық нысаны кiредi. Серiктестiктiң атауында заңдардың талаптарына немесе қоғамдық мораль нормаларына қайшы келетiн атауларды, егер қатысушылардың есiмдерiне сәйкес келмесе не қатысушылар сол адамдардан (олардың мұрагерлерiнен) өз есiмiн пайдалануға рұқсат алмаса, адамдардың өз есiмiн пайдалануға жол берiлмейдi.
2. Серiктестiктiң тұрақты жұмыс iстейтiн органы орналасқан жер оның орналасқан жерi деп танылады.
3. Серiктестiктiң атауы мен орналасқан жерi оның құрылтай құжаттарында көрсетiледi.
13-бап. Құрылтай шарты
1. Құрылтай шарты құрылтайшылар арасында жасалады.
2. Құрылтай шартында:
1) ауыл шаруашылық серiктестiгiн құру туралы шешiм, оның қызметiнiң негiзгi бағыттары, мемлекеттiк және орыс тiлдерiндегi толық және қысқартылған атауы, оның орналасқан жерi;
2) оның құрылтайшыларының (егер құрылтайшы заңды тұлға болса) атаулары, орналасқан жерi, банк реквизиттерi немесе (егер құрылтайшы жеке адам болса) тегi, аты, әкесiнiң аты, туған күнi, айы, жылы, тұрақты тұратын жерi және жеке басын куәландыратын құжаттардың деректерi көрсетiлген тiзбесi;
3) ауыл шаруашылық серiктестiгiнiң құрылу тәртiбi; құрылтайшылардың оны құруға байланысты мiндеттерi, сондай-ақ құрылтайшылардың серiктестiк құру жөнiндегi қызметтi жүзеге асыруының өзге де шарттары; аталған тұлғалардың, сондай-ақ ауыл шаруашылық серiктестiгiн құру мен тiркеу барысында оның мүдделерiн бiлдiру тапсырылатын басқа да тұлғалар өкiлеттiгiнiң айқындамасы;

Глава 3. Создание сельскохозяйственных товариществ
Статья 11. Порядок создания сельскохозяйственного товарищества
1. Сельскохозяйственное товарищество может быть создано решением общего собрания учредителей путем его образования, а также в результате реорганизации существующего сельскохозяйственного товарищества.
2. Правоспособность сельскохозяйственного товарищества в сфере деятельности, на занятие которой необходимо получение разрешения, возникает с момента получения такого разрешения.
3. Учредительными документами сельскохозяйственного товарищества являются устав и учредительный договор.
4. На учредительном собрании учредители принимают решение о создании сельскохозяйственного товарищества, утверждают его устав, избирают лиц, уполномоченных подписывать и представлять документы товарищества для государственной регистрации, проводить в установленном порядке денежную оценку имущества, в том числе имущественных прав, вносимых учредителями в паевой фонд товарищества.
Сноска. Статья 11 с изменением, внесенным Законом РК от 16.05.2014 № 203-V (вводится в действие по истечении шести месяцев после дня его первого официального опубликования).
Статья 12. Наименование и местонахождение сельскохозяйственного
товарищества
1. Наименование товарищества включает в себя его название и указание на организационно-правовую форму. В наименовании товарищества не допускается использование названий, противоречащих требованиям законодательства или нормам общественной морали, собственных имен лиц, если они не совпадают с именем участников либо если участники не получили разрешение этих лиц (их наследников) на использование собственного имени.
2. Местом нахождения товарищества признается местонахождение его постоянно действующего органа.
3. Наименование и местонахождение товарищества указываются в его учредительных документах.
Статья 13. Учредительный договор
1. Учредительный договор заключается между учредителями.
2. Учредительный договор должен содержать:
1) решение о создании сельскохозяйственного товарищества, основные направления его деятельности, полное и сокращенное наименование на государственном и русском языках, место его нахождения;
2) перечень его учредителей с указанием их наименования, места нахождения, банковских реквизитов (если учредителем является юридическое лицо) или фамилию, имя и отчество, дату рождения, место постоянного жительства и данных документа, удостоверяющего личность (если учредителем является физическое лицо);
3) порядок учреждения сельскохозяйственного товарищества; обязанности учредителей, связанные с его учреждением, а также иные условия осуществления учредителями деятельности по созданию товарищества; определение полномочий указанных лиц, а также других лиц, которым поручается представлять интересы учреждаемого сельскохозяйственного товарищества в процессе его создания и регистрации;

4) ауыл шаруашылық серiктестiгi пай қорының мөлшерi;
5) әрбiр құрылтайшының ауыл шаруашылық серiктестiгiнiң пай қорына қосатын ақша салымының немесе заттай түрдегi салымының құрамы, мөлшері және оны енгiзу мерзімі туралы мәліметтер, сондай-ақ серіктестіктің пай қорына салымдарды дер кезiнде енгiзбеудiң зардаптары;
6) құрылтайшылардың шығу тәртiбi;
7) ауыл шаруашылық серiктестiгiнiң жарғысын бекiту туралы жазба келтiрiлуге тиiс.
3. Құрылтай шарты коммерциялық құпия болып саналатын құжаттар құрамына енедi және заң актiлерiнде белгiленген жағдайларда уәкiлеттi органдар мен ұйымдардың талап етуi бойынша көрсетiледi.
14-бап. Ауыл шаруашылық серiктестiгiнiң жарғысы
1. Ауыл шаруашылық серiктестiгiнiң жарғысы заңды тұлға ретiндегi серiктестiктiң құқықтық мәртебесiн айқындайтын құжат болып табылады.
2. Жарғы құрылтай жиналысында серiктестiк құрылтайшыларының басым көпшiлiк даусымен қабылданады және онда:
1) атауы;
2) орналасқан жерi;
3) қызметiнiң нысанасы мен мақсаты;
4) серiктестiктiң басқару органдарын құру тәртiбi мен олардың құзыретi, олардың шешiмдер қабылдау тәртiбi;
5) серiктестiкке кiру тәртiбi мен талаптары, мүшелiктi тоқтатудың немесе серiктестiкте құқықтардың пайдаланылуын уақытша тоқтата тұрудың негiздемесi мен тәртiбi;
6) серiктестiк мүшелерiнiң құқықтары мен мiндеттерi;
7) серiктестiк мүлкiнiң қалыптасу көздерi;
8) серiктестiктiң құрылтай құжаттарына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу тәртiбi;
9) аудит жүргiзу тәртiбi;
10) қорларды құрау мен пайдалану тәртiбi, олардың түрлерi мен мөлшерлерi;
11) серiктестiктi қайта ұйымдастыру мен оның қызметiн тоқтату талаптары келтiрiлуге тиiс.
3. Серiктестiктiң жарғысында заң актiлерiне қайшы келмейтiн өзге де мәлiметтер қамтылуы мүмкiн.
15-бап. Ауыл шаруашылық серiктестiгiнiң жарғысына
өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу
Жарғыға өзгерiстер немесе толықтырулар жалпы жиналыста басым көпшілік дауыспен немесе серіктестік мүшелерiнiң басым көпшілiгiнiң жазбаша келiсiмiмен қабылданады. Басым көпшiлiк серiктестiк мүшелерi жалпы санының үштен екiсi болады.
16-бап. Филиалдар мен өкiлдiктер
1. Серiктестiк Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес филиалдар мен өкiлдiктер құра алады.
2. Серiктестiктiң орналасқан жерiнен тыс жерде орналасқан және оның мiндеттерiнiң бәрiн немесе бiр бөлiгiн, соның iшiнде өкiлдiк мiндетiн жүзеге асыратын оқшауланған бөлiмшесi серiктестiктiң филиалы болып табылады.
3. Серiктестiктiң орналасқан жерiнен тыс жерде орналасқан және серiктестiктi қорғау мен оның мүдделерiн білдiрудi жүзеге асыратын, оның атынан мәмiлелер және өзге де құқықтық iс-қимылдар жасайтын оқшауланған бөлiмшесi серiктестiктiң өкiлдiгi болып табылады.

4) размер паевого фонда сельскохозяйственного товарищества;
5) сведения о составе, размере и сроках внесения денежного вклада или вклада в натуральной форме каждого учредителя в паевой фонд сельскохозяйственного товарищества, а также последствия несвоевременного внесения вкладов в паевой фонд товарищества;
6) порядок выхода учредителей;
7) запись об утверждении устава сельскохозяйственного товарищества.
3. Учредительный договор входит в состав документов, представляющих коммерческую тайну, и предъявляется по требованию уполномоченных органов и организаций в случаях, установленных законодательными актами.
Статья 14. Устав сельскохозяйственного товарищества
1. Устав сельскохозяйственного товарищества является документом, определяющим правовой статус товарищества как юридического лица.
2. Устав принимается квалифицированным большинством голосов учредителей товарищества на учредительном собрании и должен содержать:
1) наименование;
2) место нахождения;
3) предмет и цели деятельности;
4) порядок формирования и компетенцию органов управления товариществом, порядок принятия ими решений;
5) порядок и условия вступления в товарищество, основания и порядок прекращения членства или временного приостановления использования прав в товариществе;
6) права и обязанности членов товарищества;
7) источники формирования имущества товарищества;
8) порядок внесения изменений и дополнений в учредительные документы товарищества;
9) порядок проведения аудита;
10) порядок формирования и использования, виды и размеры фондов;
11) условия реорганизации и прекращения деятельности товарищества.
3. Устав товарищества может включать в себя и иные сведения, не противоречащие законодательным актам.
Статья 15. Внесение изменений и дополнений в устав
сельскохозяйственного товарищества
Изменения или дополнения в устав принимаются квалифицированным большинством голосов на общем собрании или письменным согласием квалифицированного большинства членов товарищества. Квалифицированное большинство составляет две третьих от общего числа членов товарищества.
Статья 16. Филиалы и представительства
1. Товарищество может создавать филиалы и представительства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2. Филиалом товарищества является обособленное подразделение товарищества, расположенное вне места его нахождения и осуществляющее все или часть его функций, в том числе функции представительства.
3. Представительством товарищества является обособленное подразделение товарищества, расположенное вне места его нахождения и осуществляющее защиту, и представительство интересов товарищества, совершающее от его имени сделки и иные правовые действия.

4. Филиалдар мен өкiлдiктер заңды тұлға болып табылмайды. Оларға өздерiн құрған серiктестiк мүлiк бередi және олар серiктестiк бекiткен ереже негiзiнде жұмыс iстейдi.
5. Филиалдар мен өкiлдiктердi тiркеу заңдармен белгiленген тәртiппен жүзеге асырылады.
17-бап. Мемлекет және ауыл шаруашылық серiктестiгi
1. Қазақстан Республикасының заң актiлерiнде көзделген жағдайларды қоспағанда, мемлекеттiк органдар мен жергiлiктi өзiн-өзi басқару органдары серiктестiктiң, оның қауымдастығының (одағының) шаруашылық, қаржы және өзге де қызметiне араласуға құқылы емес.
2. Мемлекеттiк органдардың немесе жергiлiктi өзiн-өзi басқару органдарының серiктестiк, оның қауымдастығы (одағы) құқығын бұзатын актiлерi Қазақстан Республикасының заң актiлерiнде белгiленген тәртiппен жарамсыз деп танылуы мүмкiн.
3. Мемлекеттiк органдардың, жергiлiктi өзiн-өзi басқару органдарының және олардың лауазымды адамдарының заңсыз әрекеттерi салдарынан серiктестiкке, оның қауымдастығына (одағына) келтiрiлген залал азаматтық заңдарда көзделген тәртiппен өтеледi.
4-тарау. АУЫЛ ШАРУАШЫЛЫҚ СЕРIКТЕСТIГIНЕ МҮШЕЛІК
18-бап. Ауыл шаруашылық серiктестiгiне мүшелiк
1. Серiктестiктiң кәсiби бағытына сәйкес тауарлы ауыл шаруашылық өнiмiн өндiрумен айналысатын жеке және заңды тұлғалар серiктестiк мүшелерi бола алады.
2. Егер ондай серiктестiктiң жарғысында өзгеше көзделмесе, жеке және заңды тұлғалар бiрнеше серiктестiкке мүше бола алады.
19-бап. Ауыл шаруашылық серiктестiгiнiң мүшелiгiне
қабылдау
1. Серiктестiктiң жаңа мүшелерiн қабылдау осы Заң мен серiктестiк жарғысын сақтай отырып жүргiзiледi және басқарманың немесе жалпы жиналыстың шешiмiмен жарғыға сәйкес ресiмделедi.
2. Серiктестiк мүшелiгiне қабылдау туралы өтiнiш жасалған арызда жарғының талаптарын сақтау жөнiнде мiндеттеме болуға, соның iшiнде жарғыда көзделген пай жарналарын төлеу және серiктестiк қызметтерiн пайдалану жөнiндегi мiндеттемелер келтiрiлуге тиiс.
3. Арыз берушi мiндеттi пай жарнасын енгiзген күннен бастап серiктестiк мүшелігiне қабылданған болып есептеледi.
4. Серiктестiк мүшесiне мүшелiк кiтапша берiледi, онда: мiндеттi пайдың мөлшерi және оны енгiзу мерзiмi; қосымша пай жарналарының мөлшерi мен саны, пай жарнасының нысаны (ақшалай, мүлiктiк) көрсетiледi.
20-бап. Ауыл шаруашылық серiктестiгiне мүше болуды
тоқтату
1.Серiктестiкке мүше болу:
1) пай басқа тұлғалардың иелiгiне берілген;
2) серiктестiк мүшесi болып табылатын шаруа немесе фермер қожалығы қызметiн тоқтатқан немесе заңды тұлға таратылған;

4. Филиалы и представительства не являются юридическими лицами. Они наделяются имуществом создавшего их товарищества и действуют на основании утвержденного им положения.
5. Регистрация филиалов и представительств осуществляется в порядке, установленном законодательством.
Статья 17. Государство и сельскохозяйственное товарищество
1. Государственные органы и органы местного самоуправления не вправе вмешиваться в хозяйственную, финансовую и иную деятельность товарищества, его ассоциации (союза), за исключением случаев, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан.
2. Акты государственных органов или органов местного самоуправления, нарушающие права товарищества, его ассоциации (союза), могут быть признаны недействительными в порядке, установленном законодательными актами Республики Казахстан.
3. Убытки, причиненные товариществу, его ассоциации (союзу) в результате незаконных действий государственных органов, органов местного самоуправления и их должностных лиц, возмещаются в порядке, предусмотренном гражданским законодательством.
Глава 4. Членство в сельскохозяйственном товариществе
Статья 18. Членство в сельскохозяйственном товариществе
1. Членами товарищества могут быть физические и юридические лица, занимающиеся товарным производством сельскохозяйственной продукции, соответствующим профилю товарищества.
2. Физические и юридические лица могут быть членами нескольких товариществ, если иное не предусмотрено уставом данного товарищества.
Статья 19. Прием в члены сельскохозяйственного товарищества
1. Прием новых членов товарищества производится с соблюдением настоящего Закона и устава товарищества и оформляется решением правления или общего собрания в соответствии с уставом.
2. Заявление с просьбой о приеме в члены товарищества должно содержать обязательства по соблюдению требования устава, в том числе вносить предусмотренные уставом паевые взносы и пользоваться услугами товарищества.
3. Заявитель считается принятым в члены товарищества со дня внесения обязательного паевого взноса.
4. Члену товарищества выдается членская книжка, в которой указывается:
размер обязательного пая и сроки его внесения;
размеры и количество дополнительных паевых взносов, форма паевого взноса (денежная, имущественная).
Статья 20. Прекращение членства в сельскохозяйственном товариществе
1. Членство в товариществе прекращается в случаях:
1) отчуждения пая другим лицам;
2) прекращения деятельности крестьянского или фермерского хозяйства или ликвидации юридического лица, являющегося членом товарищества;

3) серiктестiктен шығарылған;
4) серiктестiк мүшесi болып табылатын жеке тұлға қайтыс болған;
5) ауыл шаруашылық тауар өндiрушi қызметi тоқтатылған немесе қызметтiң өзге түрлерiне көшiрiлген;
6) серiктестiк таратылған жағдайларда тоқтатылады.
2. Серiктестiктің әрбiр мүшесiнiң осы Заңда және жарғыда белгiленген тәртiппен өзiнiң серiктестiктегi мүшелiгiн өз еркiмен тоқтатуға құқығы бар. Серiктестiк мүшелiгiнен өз еркiмен шығу туралы арыз отыз күн iшiнде қаралуға тиiс.
Ескерту. 20-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 2011.03.24 N 420-IV (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
21-бап. Серiктестiктен шығу кезiнде пайды сату,
төлеу (беру)
1. Серiктестiк мүшесi өзiнiң пайын басқа тұлғаның иелiгiне беруге және серiктестiктен шығуға хақылы. Пайды серiктестiктiң мүшелерi болып табылмайтын тұлғалардың иелiгiне, егер жарғыда өзгеше белгiленбеген болса және ондай тұлғалар серiктестiкпен кәсiби бағыттас ауыл шаруашылық тауар өндiрушiлерi болып табылса, беруге болады. Пайды сату кезiнде серiктестiк мүшелерi артықшылықпен сатып алу құқығын пайдаланады.
2. Осы Заңның 20-бабының 1-тармағының 2)-5) тармақшаларында көрсетiлген негiздемелер бойынша серiктестiктегi мүшелiк тоқтатылған жағдайда серiктестiк мүшесiне немесе оның құқық мирасқорына пай төленедi (берiледi). Пай беру немесе төлеу туралы шешiмдi, жарғыға сәйкес, серiктестiктiң жалпы жиналысы немесе басқармасы қабылдайды.
3. Пайды төлеу (беру) серiктестiк басқармасы белгiлеген мерзiмде жүргiзiледi, бiрақ ол мүшелiк тоқтатылған күннен бастап бiр жылдан аспауға тиiс.
4. Егер осы баптың 2-тармағында аталған жағдайларда серiктестiктiң шығатын мүшесiне оның пайын төлеуге (беруге) серiктестiктiң мүмкiндiгi болмаса, жалпы жиналыс серiктестiктiң басқа мүшелерiнiң қосымша жарналар енгiзуi туралы шешiм шығарады, пай солардың есебiнен төленедi (берiледi).
22-бап. Ауыл шаруашылық серiктестiгiне мүшелiктi
уақытша тоқтата тұру немесе одан шығару
1. Жарғыда серiктестiк мүшелiгiнен шығару не оның құқықтарын пайдалануды уақытша тоқтата тұру жағдайлары, сондай-ақ шығару немесе құқықты уақытша тоқтата тұру тәртiбi көзделедi. Ауыл шаруашылық серiктестiгiнiң мүшесiнен шығарылған тұлғаға он күн iшiнде жазбаша түрде хабарлануға тиiс.
2. Ауыл шаруашылық серiктестiгi мүшелiгiнен шығарылған немесе құқығын пайдалануы уақытша тоқтатылған тұлға жалпы жиналыстың шешiмi жөнiнде сотқа шағымдануға хақылы.
23-бап. Ауыл шаруашылық серiктестiгi мүшесiнiң
борыштары бойынша пайды өндiрiп алу және
серiктестiк мүшесiнiң құқық мирасқорларының
мұраға қалдыру және серiктестiк мүшесi болып
табылатын заңды тұлғаны қайта ұйымдастыру
кезiндегi құқықтары

3) исключения из товарищества;
4) смерти физического лица, являющегося членом товарищества;
5) прекращения деятельности или перепрофилирования сельскохозяйственного товаропроизводителя в иные виды деятельности;
6) ликвидации товарищества.
2. Каждый член товарищества имеет право добровольно прекратить свое членство в товариществе в порядке, установленном настоящим Законом и уставом. Заявление о добровольном выходе из членства товарищества должно быть рассмотрено в течение тридцати дней.
Сноска. Статья 20 с изменением, внесенным Законом РК от 24.03.2011 № 420-IV (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
Статья 21. Продажа, выплата (выдача) пая при выходе из
сельскохозяйственного товарищества
1. Член товарищества вправе произвести отчуждение другому лицу своего пая и выйти из товарищества. Отчуждение пая лицам, не являющимся членами товарищества, допускается, если иное не установлено уставом и если такие лица являются сельскохозяйственными товаропроизводителями по профилю товарищества. При продаже пая члены товарищества пользуются правом преимущественной покупки.
2. При прекращении членства в товариществе по основаниям, указанным в подпунктах 2)-5) пункта 1 статьи 20 настоящего Закона, члену товарищества или его правопреемнику выплачивается (выдается) пай. Решение о выдаче или выплате пая в соответствии с уставом принимается общим собранием или правлением товарищества.
3. Выплата (выдача) пая осуществляется в сроки, установленные правлением товарищества, но не более одного года с момента прекращения членства.
4. Если товарищество не имеет возможности выплатить (выдать) выбывающему члену товарищества его пай в случаях, указанных в пункте 2 настоящей статьи, общее собрание выносит решение о внесении другими членами товарищества дополнительных взносов, за счет которых выплачивается (выдается) пай.
Статья 22. Временное приостановление или исключение из членов
сельскохозяйственного товарищества
1. Уставом предусматриваются условия, при которых производится исключение из членства товарищества либо временное приостановление использования прав, а также порядок исключения или временного приостановления прав. Лицо, исключенное из членов сельскохозяйственного товарищества, должно быть извещено в письменной форме в течение десяти дней.
2. Лицо, исключенное из членов товарищества или использование прав которого временно приостановлено, вправе обжаловать решение общего собрания в суде.
Статья 23. Обращение взыскания на пай по долгам члена
сельскохозяйственного товарищества и права правопреемников
члена товарищества при наследовании и реорганизации
юридического лица, являющегося членом товарищества

1. Серiктестiк мүшесiнiң пайы осындай борыштарды өтеу үшiн өзге мүлкi жеткiлiксiз болған жағдайда азаматтық және азаматтық-iс жүргiзу заңдарында белгiленген тәртiппен оның кредиторларының талап етуi бойынша өндiрiп алу нысанасы болуы мүмкiн.
2. Жеке тұлғаның мұрагерлерi, егер серiктестiктiң жарғысында өзгеше көзделмесе, өтініш негiзiнде серіктестің мүшесі құқығын иемденуге хақылы. Мұндай тұлғалар серiктестiктiң кәсiби бағыты бойынша ауыл шаруашылық тауар өндiрушiлерi болып табылса, олар мүше құқықтарын иемдене алады.
3. Заңды тұлғаны қайта құру жолымен оны басқа ұйымдық-құқықтық нысандарға қайта ұйымдастырған кезде, қайта кәсiби бағыттауға байланысты мүшелiктi тоқтатуға негiз болған жағдайларды қоспағанда, мүше құқығын жаңадан құрылған заңды тұлға иемденедi.
4. Заңды тұлға бiрiгу арқылы қайта ұйымдастырылған кезде бiрiккен заңды тұлғаның мүшелiгi тоқтатылады. Оның пайы өзi бiрiккен заңды тұлғаға ауысады. Егер соңғысы серiктестiк мүшесi болып табылмаса, оны серiктестiкке мүше етiп қабылдау жалпы тәртiппен жүзеге асырылады.
5. Заңды тұлға бөлiну немесе қосылу арқылы қайтадан ұйымдастырылған жағдайда қайтадан ұйымдастырылған заңды тұлғалардың мүшелiктерi тоқтатылады. Мұндай мүшелердiң пайын алу құқығы бөлiну балансына және алыс-берiс актiсiне сәйкес қайтадан құрылған заңды тұлғаларға ауысады. Мұндай адамдар серiктестiк мүшесi құқығын өтiнiш негiзiнде алады.
6. Серiктестiк мүшесiнiң мұрагерлерi мүше құқықтарын иемденбеген жағдайда оларға мұрагерлiк анықталған кезден бастап бiр жыл iшiнде оның пайы төленуге немесе бөлiп берiлуге тиiс.
5 тарау. АУЫЛ ШАРУАШЫЛЫҚ СЕРIКТЕСТIГIН БАСҚАРУ
24-бап. Ауыл шаруашылық серiктестiгiн басқару
органдарының құрылымы
1. Ауыл шаруашылық серiктестiгiнiң басқару органдары:
жоғары органы - серiктестiк мүшелерiнiң жалпы жиналысы;
атқарушы органы - төраға басшылық ететiн басқарма;
бақылау органы - тексеру комиссиясы.
2. Серiктестiктi басқару органдарының өкiлеттiгi, құрылымы, серiктестiк басқармасының мүшелерiн сайлау мен керi шақырып алу тәртiбi, сондай-ақ серiктестiк мүшелерiнiң жалпы жиналысын шақыру мен өткiзу тәртiбi осы Заңға және серiктестiктiң жарғысына сәйкес белгiленедi.
3. Ауыл шаруашылық серiктестiгiнiң мүшелерi сот тәртiбiмен басқару органдарының шешiмдерi мен әрекеттерiне шағымдана алады.
25-бап. Ауыл шаруашылық серiктестiгiнiң жалпы жиналысы
1. Ауыл шаруашылық серiктестiгiнiң жалпы жиналысы серiктестiктiң жоғары басқару органы болып табылады.
2. Серiктестiктiң әрбiр мүшесiнiң серiктестiк қызметiнiң барлық мәселелерi бойынша шешiм қабылдаған кезде, өзiнiң пай қорындағы пайының мөлшерiне немесе серiктестiк көрсететiн қызметтiң өзi тұтынатын көлемiне қарамастан, бiр дауыс құқығы болады.

1. Пай члена товарищества может быть предметом обращения по требованиям его кредиторов в порядке, установленном гражданским и гражданско-процессуальным законодательством, при недостатке иного имущества для покрытия таких долгов.
2. Наследники физического лица вправе приобрести права члена товарищества на основании заявления, если иное не установлено уставом товарищества. Такие лица могут приобрести права члена, если они являются сельскохозяйственными товаропроизводителями по профилю товарищества.
3. При реорганизации юридического лица путем его преобразования в другие организационно-правовые формы права члена приобретает вновь созданное юридическое лицо, за исключением тех случаев, когда есть основания для прекращения членства в связи с перепрофилированием.
4. При реорганизации юридического лица путем присоединения членство присоединенного юридического лица прекращается. Его пай переходит к юридическому лицу, к которому произошло присоединение. Если последнее не является членом товарищества, его прием в члены товарищества осуществляется в общем порядке.
5. При реорганизации юридического лица путем разделения или слияния членство реорганизованных юридических лиц прекращается. Право на получение пая таких членов переходит к вновь образованным юридическим лицам в соответствии с разделительным балансом и передаточным актом. Права члена товарищества такие лица приобретают на основании заявления.
6. В том случае, когда наследники члена товарищества не приобретают права члена, им должен быть в течение года с момента открытия наследства выплачен или выделен его пай.
Глава 5. Управление сельскохозяйственным товариществом
Статья 24. Структура органов управления сельскохозяйственным
товариществом
1. Органы управления сельскохозяйственного товарищества:
высший орган - общее собрание членов товарищества;
исполнительный орган - правление, возглавляемое председателем;
контрольный орган - ревизионная комиссия.
2. Полномочия, структура органов управления товариществом, порядок избрания и отзыва членов правления товарищества, а также порядок созыва и проведения общего собрания членов товарищества устанавливаются в соответствии с настоящим Законом и уставом товарищества.
3. Члены сельскохозяйственного товарищества могут обжаловать в судебном порядке решения и действия органов управления.
Статья 25. Общее собрание сельскохозяйственного товарищества
1. Общее собрание членов товарищества является высшим органом управления товариществом.
2. Каждый член товарищества имеет право одного голоса при принятии решений по всем вопросам деятельности товарищества, независимо от размера его пая в паевом фонде или объема потребляемых им услуг, оказываемых товариществом.

3. Жалпы жиналыс басқарма түрiндегi атқарушы органды және бақылау органын (тексеру комиссиясын) сайлайды.
4. Жалпы жиналыстың ерекше құзыретi:
1) басшы органдарды сайлау және оларды босату;
2) тексеру комиссиясын сайлау;
3) серiктестiктiң жарғысына өзгерiстер енгiзу;
4) атқарушы органдардың қаржылық есеп беру тәртiбi мен кезеңдiлiгiн, сондай-ақ бақылаушы органның тексеру жүргiзу тәртiбiн және олардың нәтижелерiн бекiтудi анықтау;
5) пай жарналарының мөлшерiн белгiлеу;
6) серiктестiк қорларының түрлерiн, мөлшерiн, құралу және пайдаланылу тәртiбiн белгiлеу;
7) пай қорының мөлшерiн азайту немесе көбейту;
8) серiктестiк мүшелiгiнен шығару немесе құқықтарын пайдалануды уақытша тоқтату;
9) серiктестiк мүшелерiнiң серiктестiк көрсететiн қызметтердi мiндеттi тұтыну принципiн қамтамасыз ету үшiн серiктестiк мүшелерiмен келiсiм-шарт жасасудың негiзгi ережелерiн белгiлеу;
10) серiктестiктi қайта ұйымдастыру және тарату;
11) серiктестiктiң басқа заңды тұлғаларды, сондай-ақ өздерiнiң филиалдары мен өкiлдiктерiн құруға немесе олардың қызметiне осы Заңда белгiленген шекте қатысуы жөнiнде шешiм қабылдау;
12) жарғыда көзделген басқа да мәселелер болып табылады.
Жалпы жиналыс серiктестiк қызметiне қатысты кез келген мәселені өзiнiң қарауына қабылдауға хақылы.
5. Жалпы жиналыс жылына кемiнде екi рет шақырылады. Серiктестік мүшелерiнiң кемiнде үштен бiрiнiң талап етуiмен кезектен тыс жиналыс шақырылады. Жалпы жиналысты шақыру тәртiбi серiктестiк жарғысымен белгiленедi.
6. Егер серiктестiк мүшелерiнiң кемiнде жартысы қатысса, жалпы жиналыстың шешiм қабылдауға құқығы бар. Жиналыста шешiм ашық дауыс беру арқылы қабылданады және қатысушылардың көпшiлiк дауысымен қабылданған болып есептеледi. Жиналысқа қатысушылардың кемiнде үштен бiрiнiң талап етуi бойынша жасырын дауыс берiлуi мүмкiн.
7. Ауыл шаруашылық серiктестiгiнiң мүшесi жалпы жиналысқа өзi немесе өкiлi арқылы қатысуға құқылы. Сенiмхаты бар кез келген адам өкiл ретiнде қатысуға хақылы.
26-бап. Ауыл шаруашылық серiктестiгiнiң басқармасы
және оның өкiлеттiгi
1. Серiктестiктiң басқармасы оның атқарушы органы болып табылады, басқарма мүшелерiн тек серiктестiк мүшелерi арасынан жалпы жиналыс қана сайлайды. Басқарма серiктестiк қызметiне ағымдағы басшылықты жүзеге асырады.
2. Басқарма серiктестiкке мүше емес адамды серiктестiктiң күнделiктi қызметiн басқару мiндетiн атқаратын жұмысқа жалдай алады.
Басқарма мұндай адаммен басқарушының (менеджердiң) құқықтары мен мiндеттерiн, оның еңбегiне ақы төлеу мөлшерi мен тәртiбiн, онымен еңбек қатынастарын тоқтатудың негiзiн айқындайтын еңбек шартын жасасады. Басқарушыға басқа адамдарды жұмысқа жалдауға, сондай-ақ серiктестiктiң өз қызметiн тиiмдi жүзеге асыруына қажеттi мiндеттердi атқаруға құқық берiледi.

3. Общее собрание избирает исполнительный орган в лице правления и контрольный орган (ревизионная комиссия).
4. Исключительной компетенцией общего собрания являются:
1) выборы руководящих органов и их освобождение;
2) выборы ревизионной комиссии;
3) внесение изменений в устав товарищества;
4) определение порядка и периодичности представления финансовой отчетности исполнительных органов, а также порядка проведения проверки контрольным органом и утверждение их результатов;
5) установление и изменение размера паевых взносов;
6) установление видов, размера, порядка формирования и использования фондов товарищества;
7) уменьшение или увеличение размера паевого фонда;
8) исключение из членов товарищества или временное приостановление использования прав;
9) установление основных правил заключения контрактов с членами товарищества для обеспечения принципа обязательности потребления членами товарищества услуг, предоставляемых товариществом;
10) реорганизация и ликвидация товарищества;
11) принятие в пределах, установленных настоящим Законом, решения об участии товарищества в создании или деятельности других юридических лиц, а также своих филиалов и представительств;
12) другие вопросы, предусмотренные уставом.
Общее собрание вправе принять к своему рассмотрению любые вопросы, относящиеся к деятельности товарищества.
5. Общее собрание созывается не реже двух раз в год. По требованию не менее одной трети членов товарищества созывается внеочередное собрание. Порядок созыва общего собрания определяется уставом товарищества.
6. Общее собрание правомочно принимать решения, если в нем принимает участие не менее половины членов товарищества. Решение на собрании принимается открытым голосованием и считается принятым по большинству голосов присутствующих. По требованию не менее одной трети присутствующих на собрании голосование может быть тайным.
7. Член сельскохозяйственного товарищества вправе участвовать на общем собрании сам или через представителя. В качестве представителя вправе выступать любое лицо, имеющее доверенность.
Статья 26. Правление сельскохозяйственного товарищества и его
полномочия
1. Исполнительным органом товарищества является его правление, члены которого избираются общим собранием только из числа членов товарищества. Правление осуществляет текущее руководство деятельностью товарищества.
2. Правление может нанять на работу лицо, которое не является членом товарищества, для выполнения функции управления ежедневной деятельностью товарищества.
Правление заключает с таким лицом трудовой договор, в котором определяет права и обязанности управляющего (менеджера), размер и порядок оплаты его труда, основания прекращения с ним трудовых отношений. Управляющему даются полномочия нанимать на работу других лиц, а также выполнять функции, необходимые для эффективного осуществления товариществом своей деятельности.

3. Басқарманың сан құрамы мен iс-қимыл мерзiмi жарғымен белгiленедi.
4. Серiктестiк басқармасының мүшелерi серiктестiктiң жалпы жиналысының шешiмi бойынша атқаратын мiндеттерiнен кез келген уақытта босатылуы мүмкiн.
5. Серiктестiк басқармасының мүшелерi өздерiнiң құзыретiне қатысты, жалпы жиналыс және серiктестiктiң жарғысы белгiлеген мәселелердi бiрлесiп шешуге өкiлеттi.
6. Жалпы жиналыс сайланбалы органдардың мүшелерiне олардың мұндай органдар мүшелерiнiң мiндеттерiн атқаруға тiкелей байланысты шығыстарын өтеу және басқарма төрағасының еңбегiне ақы төлеу туралы шешiм қабылдауға құқылы.
Ауылшаруашылық серіктестіктерінің штаттағы қызметкерлеріне Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасы, Қазақстан Республикасының  әлеуметтік қамсыздандыру және сақтандыру туралы заңнамасы қолданылады.
Ескерту. 26-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 200.05.15. N 253 Заңымен.
27-бап. Ауыл шаруашылық серiктестiгiнiң тексеру
комиссиясы
1. Серiктестiктiң жалпы жиналысы серiктестiктiң атқарушы органының қызметiне бақылау жасау мақсатымен тексеру комиссиясын құрады.
2. Тексеру комиссиясының құрамына серiктестiктiң мүшелерi, аудиторлық қызметтi жүзеге асырушы адамдар, қаржы және бухгалтерлiк есеп саласындағы мамандар және басқа адамдар кiре алады.
Атқарушы органдардың мүшелерi тексеру комиссиясының мүшелерi бола алмайды.
Ауыл шаруашылық серiктестiгiнiң тексеру комиссиясы серiктестiктiң жалпы жиналысына есеп бередi.
3. Тексеру комиссиясы серiктестiктiң қаржы-шаруашылық қызметiне тексеру жүргiзген кезде серiктестiктiң барлық құжаттамасына даусыз қол жеткiзу құқығына ие болады. Тексеру комиссиясының талап етуiмен атқарушы органның мүшелерi қажетті түсiндiрмелердi ауызша немесе жазбаша түрде беруге мiндеттi. Тексеру нәтижесiн тексеру комиссиясы серiктестiктiң жалпы жиналысына жiбередi.
4. Тексеру комиссиясы жылдық баланс пен серiктестiктiң басқа да есептерi бойынша қорытынды жасайды. Тексеру комиссиясының қорытындысы болмайынша серiктестiктiң жалпы жиналысы серiктестiктiң жылдық балансы мен басқа да есептерiн бекiтуге хақысы жоқ.
5. Серiктестiктiң тексеру комиссиясының жұмыс тәртiбi жарғымен белгiленедi.
Ескерту. 27-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2006.05.05. N 139 Заңымен.
28-бап. Ауыл шаруашылық серiктестiгiнiң аудитi
1. Серiктестiктiң жылдық қаржылық есебiнiң, сондай-ақ оның ағымдағы iсiнiң жай-күйiнiң дұрыстығын тексеру және растау үшiн серiктестiк оның жарғысында көзделген жағдайларда және тәртiпте серiктестiкпен, оның атқарушы, бақылаушы және өзге де органдарының мүшелерiмен немесе серiктестiк мүшелерiмен мүлiктiк мүддеге байланысы жоқ аудиторлық ұйымды тартуға хақылы.

3. Количественный состав и срок действия правления определяются уставом.
4. Члены правления товарищества могут быть освобождены от исполнения обязанностей в любое время по решению общего собрания товарищества.
5. Члены правления товарищества полномочны совместно решать вопросы, относящиеся к их компетенции, определенные общим собранием и уставом товарищества.
6. Общее собрание вправе принять решение о возмещении членам выборных органов расходов, непосредственно связанных с исполнением ими обязанностей членов таких органов, и оплате труда председателя правления.
На штатных работников сельскохозяйственного товарищества распространяются трудовое законодательство Республики Казахстан, законодательство Республики Казахстан о социальном обеспечении и страховании.
Сноска. Статья 26 с изменениями, внесенными Законом РК от 15 мая 2007 г. N 253.
Статья 27. Ревизионная комиссия сельскохозяйственного
товарищества
1. Общее собрание товарищества с целью контроля за деятельностью исполнительного органа товарищества образует ревизионную комиссию.
2. В состав ревизионной комиссии товарищества могут входить члены товарищества, лица, осуществляющие аудиторскую деятельность, специалисты в области финансов и бухгалтерского учета и другие лица.
Члены исполнительных органов не могут быть членами ревизионной комиссии.
Ревизионная комиссия сельскохозяйственного товарищества подотчетна общему собранию товарищества.
3. Ревизионная комиссия при проведении проверки финансово-хозяйственной деятельности товарищества обладает правом безусловного доступа ко всей документации товарищества. По требованию ревизионной комиссии члены исполнительного органа обязаны давать необходимые пояснения в устной или письменной форме. Результаты проверки ревизионная комиссия направляет общему собранию товарищества.
4. Ревизионная комиссия составляет заключение по годовому балансу и другим отчетам товарищества. Общее собрание товарищества без заключения ревизионной комиссии не вправе утверждать годовой баланс и другие отчеты товарищества.
5. Порядок работы ревизионной комиссии товарищества определяется уставом. <*>
Сноска. В статью 27 внесены изменения Законом РК от 5 мая 2006 года N 139 (порядок введения в действие см. ст.2 Закона РК N 139).
Статья 28. Аудит сельскохозяйственного товарищества
1. Для проверки и подтверждения правильности годовой финансовой отчетности товарищества, а также текущего состояния его дел товарищество вправе в случаях и в порядке, предусмотренных уставом, привлекать аудиторскую организацию, не связанную имущественными интересами с товариществом, членами его исполнительного, контрольных и иных органов или членами товарищества.

2. Серiктестiк мүшесi өз қаражаты есебiнен серiктестiктiң қаржылық есебіне аудит жүргiзілуiн талап етуге хақылы.
3. Егер серiктестiктiң атқарушы органы серiктестiктiң қаржылық есебiне аудит жүргiзуден жалтарса, аудит мiндетті болған не оны жүргiзудi серiктестiк мүшесi талап еткен жағдайда, аудит мүдделі тұлғаның не серiктестiк мүшесiнiң өтiнiшiмен соттың шешімі бойынша тағайындалуы мүмкiн.
Ескерту. 28-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2006.05.05. N 139 Заңымен.
6 тарау. АУЫЛ ШАРУАШЫЛЫҚ СЕРIКТЕСТIКТIГIНIҢ МҮЛКI
29-бап. Ауыл шаруашылық серiктестiгiнiң мүлкi және
оны қалыптастыру көздерi
1. Серiктестiктiң мүлкi оның мүшелерiнiң пай жарналары, өз қызметiнен алынатын табыстар есебiнен және заңда тыйым салынбаған өзге де көздерден қалыптасады.
2. Серiктестiктiң мүлкi оған меншiк құқығымен тиесiлi болады.
3. Ауыл шаруашылық серiктестiгiнiң жарғысында көзделген жағдайларда серiктестiктiң мүлкiне билiк ету жалпы жиналыстың шешiмiмен жүзеге асырылады.
4. Серiктестiк өз қызметiн жүзеге асыру үшiн қорлар құрады. Бұл қорлардың түрлерiн, мөлшерiн, оларды құру мен пайдалану тәртiбiн серiктестiк мүшелерiнiң жалпы жиналысы оның жарғысына сәйкес белгiлейдi.
30-бап. Ауыл шаруашылық серiктестiгi мүшелерiнiң пай
жарналары мен пайлары
1. Серiктестiкке тиесiлi мүлiк жарғыға сәйкес оның мүшелерiнiң пайларына ақша түрiнде бөлiнедi.
2. Серiктестiктiң әрбiр мүшесi үшiн пай қорының, мiндеттi және қосымша пай жарнасының мөлшерiн оған серiктестiк көрсететiн қызметтердiң көлемiне қарай жалпы жиналыс белгiлейдi.
3. Пай жарналарының есебi құнына балап жүргiзіледi. Пай жарнасы есебiне заттай түрде мүлiк немесе мүлiктiк құқықтар енгiзiлген жағдайда пай жарналарын ақшамен бағалауды серiктестiктiң басқармасы жүргiзедi және оны жалпы жиналыс бекiтедi. Серiктестiк мүшелерiнiң жалпы жиналысы берiлетiн мүлiктi ақшамен бағалау әдiстемесiн бекiтiп, басқармаға осы әдiстеме негiзiнде аталған мүлiктi ақшамен бағалау жөнiндегi жұмысты ұйымдастыруды тапсыра алады. Серiктестiк мүшелерi жалпы жиналысының шешiмi бойынша пай жарналарының ақшамен бағалануы тәуелсiз сарапшылық тексеруге берiлуi мүмкiн.
4. Пай жарнасы бағалану құнының мiндеттi пай мөлшерiнен асып түсетiн бөлiгi серiктестiк мүшесiнiң келiсiмiмен оның қосымша пай жарнасы деп танылады.
5. Серiктестiк мүшелерi жалпы жиналысының шешiмiмен серiктестiк жарғысына тиiстi өзгерiстер енгiзiле отырып, пай қорының мөлшерi ұлғайтылуы немесе азайтылуы мүмкiн. Аталған өзгерiстер заңмен белгiленген тәртiпте қайта тiркелуге жатады.

2. Член товарищества вправе требовать проведение за свой счет  аудита финансовой отчетности товарищества.
3. Если исполнительный орган товарищества уклоняется от проведения аудита финансовой отчетности товарищества, когда аудит обязателен либо когда его проведение требует член товарищества, аудит может быть назначен по решению суда, принятому по заявлению заинтересованного лица, либо члена товарищества. <*>
Сноска. В статью 28 внесены изменения Законом РК от 5 мая 2006 года N 139 (порядок введения в действие см. ст.2 Закона РК N 139).
Глава 6. Имущество сельскохозяйственного товарищества
Статья 29. Имущество сельскохозяйственного товарищества и источники
его формирования
1. Имущество товарищества формируется за счет паевых взносов его членов, доходов от собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством.
2. Имущество товарищества принадлежит ему на праве собственности.
3. В случаях, предусмотренных уставом сельскохозяйственного товарищества, распоряжение имуществом товарищества осуществляется по решению общего собрания.
4. Для осуществления своей деятельности товарищество формирует фонды. Виды, размеры этих фондов, порядок их формирования и использования устанавливаются общим собранием членов товарищества в соответствии с его уставом.
Статья 30. Паевые взносы и паи членов сельскохозяйственного
товарищества
1. Имущество, принадлежащее товариществу, делится в денежном выражении на паи его членов.
2. Размер паевого фонда, обязательного и дополнительного паевого взноса для каждого члена товарищества, определяется общим собранием в зависимости от объема услуг, оказываемых ему товариществом.
3. Учет паевых взносов ведется в стоимостном выражении. В случае внесения в счет паевого взноса имущества в натуральной форме или имущественных прав денежная оценка паевых взносов производится правлением товарищества и утверждается общим собранием. Общее собрание членов товарищества может утвердить методику денежной оценки передаваемого имущества и поручить правлению на основе этой методики организовать работу по денежной оценке указанного имущества. По решению общего собрания членов товарищества денежная оценка паевых взносов может быть подвергнута независимой экспертной проверке.
4. Часть оценочной стоимости паевого взноса, превышающая размер обязательного пая, признается с согласия члена товарищества его дополнительным паевым взносом.
5. Решением общего собрания членов товарищества размер паевого фонда может быть увеличен или уменьшен с внесением соответствующих изменений в устав товарищества. Указанные изменения подлежат перерегистрации в установленном законом порядке.

6. Пай қоры мөлшерiнiң ұлғайтылуы қосымша пай жарналарын енгізу жолымен жүзеге асырылады.
7. Серiктестiктiң кредиторларына пай қоры мөлшерiнiң азайтылуы немесе оны қалыптастырудың мерзiмдерi туралы аталған өзгерiстер күшiне енгеннен кейiн бiр ай iшiнде хабарлануға тиiс. Аталған пай қоры мөлшерiнiң азайтылуы туралы хабар жарияланғаннан кейiн алты ай iшiнде серiктестiкке талап қойған кредиторлардың талаптары қанағаттандырылуға тиiс.
31-бап. Ауыл шаруашылық серiктестiгiнiң мүлiктiк
жауапкершiлiгi
Ауыл шаруашылық серiктестiгi өзiнiң мiндеттемелерi бойынша өзiне тиесiлi барлық мүлiкпен заңдарға сәйкес жауапты болады.
7-тарау. АУЫЛ ШАРУАШЫЛЫҚ СЕРIКТЕСТIГIНIҢ ӨЗ
МҮШЕЛЕРІМЕН ӨЗАРА ҚАТЫНАСТАРЫНЫҢ НЕГIЗДЕРI
32-бап. Ауыл шаруашылық серiктестiгi мүшелерiнiң
өнiм сатуы және қызметтер тұтынуы туралы
келiсiм-шарт (келiсiм)
Серiктестiк пен оның мүшелерi өнiм өткiзу, сондай-ақ серiктестiк өз мүшелерiне көрсететiн қызметтердiң көлемi мен түрлерi туралы келiсiм-шарттар (келiсiмдер) жасаса алады.
8 тарау. АУЫЛ ШАРУАШЫЛЫҚ СЕРIКТЕСТIГIН ҚАЙТА
ҰЙЫМДАСТЫРУ ЖӘНЕ ТАРАТУ
33-бап. Ауыл шаруашылық серiктестiгiн қайта ұйымдастыру
1. Серiктестiктi қайта ұйымдастыру (қосу, бiрiктiру, бөлу, бөлiп шығару, қайта құру) заң актiлерiне сәйкес серiктестiк мүшелерi жалпы жиналысының шешiмi бойынша жүзеге асырылады.
Серiктестiктi селолық тұтыну кооперативi етiп қайта құруға болмайды.
2. Келiспеушiлiктер туындаған жағдайларда серiктестiктi оның құрамынан бiр немесе бiрнеше заңды тұлғалардың бөлiнуi немесе бөлiнiп шығуы нысанында қайта ұйымдастыру Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жүзеге асырылады.
3. Серiктестiк қайта ұйымдастырылған кезде оның жарғысына өзгерiстер енгiзу немесе жаңа жарғыны қабылдау заңды тұлғаларды мемлекеттiк тiркеу туралы заңдардың талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
4. Серiктестiк қайта ұйымдастырылған жағдайда оның құқықтары мен мiндеттерi алыс-берiс актiсiне немесе бөлу балансына сәйкес құқық мирасқорларына ауысады. Аталған құжаттарда тараптар дауласып отырған мiндеттемелердi қоса алғанда, қайта ұйымдастырылатын серiктестiктiң барлық кредиторлары мен борышкерлерiне қатысты барлық мiндеттемелерi бойынша құқық мирасқорлығы туралы ережелер болуға тиiс.
5. Алыс-берiс актiсi мен бөлу балансы серiктестiк мүшелерiнiң жалпы жиналысында бекiтiледi және құрылтай құжаттарымен бiрге мемлекеттiк тiркеуге ұсынылады.
6. Егер бөлу балансы қайта ұйымдастырылған серiктестiктiң құқық мирасқорын белгiлеуге мүмкiндiк бермесе, жаңадан пайда болған заңды тұлғалар қайта ұйымдастырылған серiктестiктiң мiндеттемелерi бойынша оның кредиторлары алдында ортақ жауапкершiлiкте болады.

6. Увеличение размера паевого фонда осуществляется путем внесения дополнительных паевых взносов.
7. Кредиторы товарищества должны быть проинформированы об уменьшении размера паевого фонда или сроков его формирования в течение месяца после вступления в силу указанных изменений. Претензии кредиторов, предъявивших требования к товариществу в течение шести месяцев после публикации сообщения об указанном уменьшении размера паевого фонда, должны быть удовлетворены.
Статья 31. Имущественная ответственность
сельскохозяйственных товариществ
Сельскохозяйственное товарищество отвечает по своим обязательствам всем принадлежащим ему имуществом в соответствии с законодательством.
Глава 7. Основы взаимоотношений сельскохозяйственного товарищества с его членами
Статья 32. Контракт (соглашение) о продаже продукции и потреблении  услуг членами сельскохозяйственного товарищества
Товарищество и его члены могут заключать контракты (соглашения) о реализации продукции, а также объеме и видах услуг, предоставляемых товариществом своим членам.
Глава 8. Реорганизация и ликвидация сельскохозяйственного
товарищества
Статья 33. Реорганизация сельскохозяйственного
товарищества
1. Реорганизация товарищества (слияние, присоединение, разделение, выделение, преобразование) осуществляется по решению общего собрания членов товарищества в соответствии с законодательным актом.
Товарищество не может быть преобразовано в сельский потребительский кооператив.
2. В случаях возникновения разногласий реорганизация товарищества в форме его разделения или выделения из его состава одного или нескольких юридических лиц осуществляется в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
3. При реорганизации товарищества изменения в устав или принятие нового устава осуществляются в соответствии с требованиями законодательства о государственной регистрации юридических лиц.
4. При реорганизации товарищества его права и обязанности переходят к правопреемникам в соответствии с передаточным актом или разделительным балансом. Указанные документы должны содержать положения о правопреемстве по всем обязательствам реорганизуемого товарищества в отношении всех его кредиторов и должников, включая и обязательства, оспариваемые сторонами.
5. Передаточный акт и разделительный баланс утверждаются общим собранием членов товарищества и представляются вместе с учредительными документами для государственной регистрации.
6. Если разделительный баланс не дает возможности определить правопреемника реорганизованного товарищества, вновь возникшие юридические лица несут солидарную ответственность по обязательствам реорганизованного товарищества перед его кредиторами.

34-бап. Ауыл шаруашылық серiктестiгiн тарату
1. Ауыл шаруашылық серiктестiгi жалпы жиналыстың шешiмi бойынша немесе сот шешiмiнiң негiзiнде таратылуы мүмкiн.
2. Ауыл шаруашылық серiктестiгiн тарату Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексiнде және өзге де заң актiлерiнде белгiленген тәртiппен жүргізіледі.
9 тарау. АУЫЛ ШАРУАШЫЛЫҚ СЕРIКТЕСТIКТЕРIНIҢ
ҚАУЫМДАСТЫҚТАРЫ (ОДАҚТАРЫ)
35-бап. Ауыл шаруашылық серiктестiктерiнiң
қауымдастықтары (одақтары)
1. Ауыл шаруашылық серiктестiктерi облыстық және республикалық деңгейлерде қауымдастықтарға (одақтарға) бiрiгуi мүмкiн.
2. Бастауыш ауыл шаруашылық серiктестiктерi өз қызметiн үйлестiру, экономикалық мүдделерiн қорғау мақсатында мемлекеттiк және өзге де құрылымдарда коммерциялық емес ұйым болып табылатын ауыл шаруашылық серiктестiктерiнiң қауымдастықтарын (одақтарын) құрады.
3. Қауымдастықтың (одақтың) мүшелерi құрылтай шартының және жарғының негiзiнде iс-қимыл жасайды, бiрақ өзiнiң дербестігi мен заңды тұлға құқығын сақтайды.
4. Қауымдастықтың (одақтың) негiзгi мiндеттерi:
1) ауыл шаруашылық тауар өндiрушiлерi бiрлестiктерiнiң дамуын реттеу және оған жәрдемдесу;
2) ауыл шаруашылық серiктестiктерiнiң құқықтары мен экономикалық мүдделерін қорғау;
3) аймақаралық байланыстарды әзiрлеу мен жүзеге асыру, iшкi және сыртқы экономикалық өзара қатынастарды жетiлдiру;
4) материалдық-техникалық жағынан қамтамасыз етуге жәрдемдесу, салааралық айырбастың баламалылығы мен ауыл шаруашылық өнiмiнiң және өнеркәсiп беретiн ресурстардың бағасын реттеп отыру;
5) кәсiпорындардың даму үрдiсiн айқындау, соның негiзiнде одан әрi даму перспективасының жалпы бағытын белгiлеу;
6) жаңа техниканың, технологияның енгiзiлуiне жәрдемдесу, тәжiрибе, ғылыми-техникалық ақпарат алмасуды ұйымдастыру және патент-лицензия жұмысы мен лизингтi ұйымдастыру.
5. Қауымдастықтар (одақтар) Қазақстан Республикасының заңдарына қайшы келмейтiн, құрылтай шартында немесе жарғыда көзделген басқа да мiндеттердi жүзеге асыруға хақылы.
6. Ауыл шаруашылық серiктестiктерiнiң қауымдастықтары (одақтары) ерiктi негiзде құрылады, құрылтайшылар жүктеген мiндеттерді атқарады.
7. Қауымдастықтардың (одақтардың) қызметiн қаржыландыру осы қауымдастыққа (одаққа) бiрiккен ауыл шаруашылық серiктестiктерiнiң жыл сайынғы шарттық аударымдары арқылы жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының
Президентi

Статья 34. Ликвидация сельскохозяйственного товарищества
1. Сельскохозяйственное товарищество может быть ликвидировано по решению общего собрания или на основании решения суда.
2. Ликвидация сельскохозяйственного товарищества производится в порядке, установленном Гражданским кодексом Республики Казахстан и иными законодательными актами.
Глава 9. Ассоциации (союзы) сельскохозяйственных товариществ
Статья 35. Ассоциации (союзы) сельскохозяйственных
товариществ
1. Сельскохозяйственные товарищества могут объединяться в ассоциации (союзы) на областных и республиканских уровнях.
2. Ассоциации (союзы) товариществ учреждаются первичными сельскохозяйственными товариществами в целях координации своей деятельности и защиты их экономических интересов в государственных и иных структурах и являются некоммерческими организациями.
3. Члены ассоциации (союза) действуют на основании учредительного договора и устава, при этом сохраняют свою самостоятельность и права юридического лица.
4. Основные функции ассоциации (союза):
1) регулирование и содействие в развитии объединений сельскохозяйственных товаропроизводителей;
2) защита прав и экономических интересов сельскохозяйственных товариществ;
3) разработка и осуществление межрегиональных связей, совершенствование внутренних и внешних экономических взаимоотношений;
4) содействие в материально-техническом обеспечении, регулирование эквивалентности межотраслевого обмена и цен на сельскохозяйственную продукцию и поставляемые промышленностью ресурсы;
5) определение тенденции развития предприятий, на этой основе разработка общего курса дальнейшей перспективы развития;
6) содействие во внедрении новой техники, технологии, организация обмена опытом, научно-технической информацией и организация патентно-лицензионной работы и лизинга.
5. Ассоциации (союзы) вправе осуществлять другие функции, не противоречащие законодательству Республики Казахстан, предусмотренные учредительным договором или уставом.
6. Ассоциации (союзы) сельскохозяйственных товариществ создаются на добровольной основе, выполняют функции делегируемые учредителями.
7. Финансирование деятельности ассоциаций (союзов) осуществляется посредством ежегодных договорных отчислений сельскохозяйственных товариществ, объединившихся в данную ассоциацию (союз).
Президент
Республики Казахстан