"Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерiстер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы. 2002 жылғы 29 желтоқсан N 369-ІІ
1-бап. "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" 1997 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнің Жаршысы, 1997 ж., N 12, 186-құжат; 1998 ж., N 24, 437-құжат; 1999 ж., N 8, 237-құжат; N 23, 925-құжат; 2001 ж., N 17-18, 245-құжат; N 20, 257-құжат, 2002 ж., N 1, 1-құжат) мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгізiлсiн:
1) Заңның бүкiл мәтіні бойынша:
бөлiмдердің нөмiрленуi араб цифрларымен белгiленсiн;
"Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңдар" деген сөздер "Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңдары" деген сөздермен, "салық заңдарына" деген сөздер "Қазақстан Республикасының салық заңдарына" деген сөздермен, "заңдарға" деген сөз "Қазақстан Республикасының заңдарына" деген сөздермен, "заңдарда" деген сөз "Қазақстан Республикасының заңдарында" деген сөздермен, "зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңдарға" деген сөздер "Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңдарына" деген сөздермен, "лицензиялау туралы заңдармен" деген сөздер "Қазақстан Республикасының лицензиялау туралы заңдарымен" деген сөздермен, "заңдарды" деген сөз "Қазақстан Республикасының заңдарын" деген сөздермен, "монополияға қарсы заңдар" деген сөздер "Қазақстан Республикасының монополияға қарсы заңдары" деген сөздермен "Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңдарды" деген сөздер "Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңдарын" деген сөздермен, "зейнетақы заңдары" деген сөздер "Қазақстан Республикасының зейнетақы заңдары" деген сөздермен, "заңдармен" деген сөз "Қазақстан Республикасының заңдарымен" деген сөздермен ауыстырылсын; "заң актiсiнде", "заң актiлерiмен" деген сөздердiң алдынан "Қазақстан Республикасының" деген сөздермен толықтырылсын;
"басқару жөнiндегi компания" деген сөздер "басқаруды жүзеге асыратын ұйым" деген сөздермен, "басқару жөнiндегi компанияның" деген сөздер "басқаруды жүзеге асыратын ұйымның" деген сөздермен, "басқару жөнiндегi компаниялар" деген сөздер "басқаруды жүзеге асыратын ұйымдар" деген сөздермен, "басқару жөнiндегi компанияларды" деген сөздер "басқаруды жүзеге асыратын ұйымдарды" деген сөздермен, "басқару компанияларымен" деген сөздер "басқаруды жүзеге асыратын ұйымдармен" деген сөздермен, "басқару жөнiндегi компанияларға" деген сөздер "басқаруды жүзеге асыратын ұйымдарға" деген сөздермен, "басқару жөнiндегi компаниямен" деген сөздер "басқаруды жүзеге асыратын ұйыммен" деген сөздермен, "басқару жөнiндегi аффилиирлендiрiлмеген компаниялармен" деген сөздер "басқаруды жүзеге асыратын аффилиирленбеген ұйымдармен" деген сөздермен, "басқару жөнiндегi аффилиирлендiрiлген компанияларға" деген сөздер "басқаруды жүзеге асыратын аффилиирленген ұйымдарға" деген сөздермен ауыстырылсын;
"жинақтаушы зейнетақы активтерiн басқару жөнiндегi" деген сөздер "зейнетақы активтерiн инвестициялық басқару" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"1-бап. Осы Заңда пайдаланылатын негiзгi ұғымдар
Осы Заңда мынадай негiзгi ұғымдар пайдаланылады:
1) мiндеттi зейнетақы жарналарын төлеу жөнiндегi агент (бұдан әрi - агент) - Қазақстан Республикасында қызметiн тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын шетелдiк заңды тұлғаны қоса алғанда, жеке немесе заңды тұлға, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртіппен мiндеттi зейнетақы жарналарын есептеп шығаратын, ұстап қалатын (есептеп қосатын) және аударатын шетелдiк заңды тұлғалардың филиалдары, өкілдiктерi;
2) осы тұлғаның аффилиирленген тұлғасы (аффилиирленген тұлға) - шешiм белгiлеуге және (немесе) осы тұлға қабылдайтын шешiмге, соның iшiнде шарт күшiне, ауызша шартты немесе өзге де мәмiленi қоса алғанда, ықпал етуге тiкелей және (немесе) жанама құқығы бар кез келген жеке немесе заңды тұлға (өздерiне берiлген өкiлеттiктер шегіндe осы тұлғаның қызметiне бақылауды жүзеге асыратын мемлекеттiк органдарды қоспағанда), сондай-ақ осы тұлғаға қатысты осындай құқыққа ие болған кез келген жеке немесе заңды тұлға. Акционерлiк қоғамның лауазымды адамдары, оның дауыс беретiн акцияларының он және одан да көп процентiн (ашық халықтық акционерлiк қоғамдар үшiн - бес және одан да көп процентiн) иеленуші акционерi мiндеттi түрде аффилиирленген тұлғалары деп танылады;
3) кастодиан банк - бағалы қағаздар жөнiндегi құқықтарды тiркеу мен есепке алу, құжаттамалық бағалы қағаздарды сақтау және клиенттердің ақшасын есепке алу жөнiндегi қызметтi жүзеге асырушы банк;
4) ерiктi зейнетақы жарналарының салымшысы - ерiктi зейнетақы жарналары есебiнен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шартқа сәйкес өзінің жеке қаражаты есебiнен алушының пайдасына ерiктi зейнетақы жарналарын жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлға;
5) ерiктi кәсiптiк зейнетақы жарналарының салымшысы - ерiктi кәсiптiк зейнетақы жарналары есебiнен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шартқа сәйкес өзінің жеке қаражаты есебiнен қызметкердің пайдасына ерiктi кәсіптiк зейнетақы жарналарын салуды жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлға;

О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан"
Закон Республики Казахстан от 29 декабря 2002 года N 369
Статья 1. Внести в Закон  Республики Казахстан от 20 июня 1997 г. "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 12, ст. 186; 1998 г., N 24, ст. 437; 1999 г, N 8, ст. 237; N 23, ст. 925; 2001 г, N 17-18, ст. 245; N 20, ст. 257; 2002 г., N 1, ст. 1) следующие изменения и дополнения:
1) по всему тексту Закона:
нумерацию разделов заменить арабскими цифрами;
слова "законодательство", "законодательству", "законодательства", "законодательные акты", "законодательным актом", "законодательных актов", "законодательными актами" дополнить словами "Республики Казахстан";
слова "компания", "компании", "компаний", "компанией", "компаниям", "компанию", "компаниями" заменить соответственно словами "организация, осуществляющая", "организации, осуществляющей", "организаций, осуществляющих", "организацией, осуществляющей", "организациям, осуществляющим", "организацию, осуществляющую", "организациями, осуществляющими";
слова "по управлению накопительными пенсионными активами" заменить словами "инвестиционное управление пенсионными активами";
2) статью 1 изложить в следующей редакции:
"Статья 1. Основные понятия, используемые в настоящем Законе
В настоящем Законе используются следующие основные понятия:
1) агент по уплате обязательных пенсионных взносов (далее - агент) - физическое или юридическое лицо, включая иностранное юридическое лицо, осуществляющее деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, а также филиалы, представительства иностранных юридических лиц, исчисляющее, удерживающее (начисляющее) и перечисляющее обязательные пенсионные взносы в порядке, определяемом законодательством Республики Казахстан;
2) аффилиированное лицо данного лица (аффилиированное лицо) - любое физическое или юридическое лицо (за исключением государственных органов, осуществляющих контроль за деятельностью данного лица в рамках предоставленных им полномочий), которое имеет право прямо и (или) косвенно определять решения и (или) оказывать влияние на принимаемые данным лицом решения, в том числе в силу договора, включая устный договор, или иной сделки, а также любое физическое или юридическое лицо, в отношении которого данное лицо имеет такое право. В обязательном порядке аффилиированными лицами акционерного общества признаются его должностные лица, акционер, владеющий десятью и более процентами его голосующих акций (для открытых народных акционерных обществ - пятью и более процентами);
3) банк-кастодиан - банк, осуществляющий деятельность по фиксации и учету прав по ценным бумагам, хранению документарных ценных бумаг и учету денег клиента;
4) вкладчик добровольных пенсионных взносов - физическое или юридическое лицо, осуществляющее за счет своих собственных средств добровольные пенсионные взносы в пользу получателя в соответствии с договором о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов;
5) вкладчик добровольных профессиональных пенсионных взносов - физическое или юридическое лицо, осуществляющее за счет своих собственных средств добровольные профессиональные пенсионные взносы в пользу работника в соответствии с договором о пенсионном обеспечении за счет добровольных профессиональных пенсионных взносов;

6) мiндеттi зейнетақы жарналарының салымшысы - мiндеттi зейнетақы жарналары есебiнен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарт жасасқан және жинақтаушы зейнетақы қорында жеке зейнетақы шоты бар жеке тұлға;
7) сатып алу сомасы - зейнетақы аннуитеті шарты мерзiмiнен бұрын бұзылған кезде сақтанушының (зейнетақы төлемдерiн алушының) сақтандыру ұйымынан алуға құқығы бар ақша сомасы;
8) диверсификация - зейнетақы активтерінің жоғалып кету қатерiн азайту мақсатында оларды уәкiлеттi орган белгiлеген талаптарға сәйкес қаржы құралдарына орналастыру;
9) ерiктi зейнетақы жарналары - Қазақстан Республикасының заңдарында және ерiктi зейнетақы жарналары есебiнен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шартта белгіленетiн тәртіппен салымшылардың өз бастамасымен алушының пайдасына жинақтаушы зейнетақы қорларына салатын ақшасы;
10) ерiктi кәсіптiк зейнетақы жарналары - Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлейтiн кәсiптер тiзбесi бойынша және Қазақстан Республикасының заңдарында және ерiктi кәсiптiк зейнетақы жарналары есебiнен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шартта белгiленген тәртiппен салымшылардың өз бастамасымен қызметкерлердің пайдасына жинақтаушы зейнетақы қорларына салатын ақшасы;
11) зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарт - зейнетақы жарналарымен, жинақталған қаражаттарымен және төлемдер алумен байланысты құқықтық қатынастарды белгiлеу, өзгерту немесе тоқтату туралы, бiр жағынан жинақтаушы зейнетақы қоры және екiншi жағынан салымшы мен алушы жасасатын шарт (келiсiм);
12) зейнетақылық аннуитет шарты - сақтандыру шарты, оған сәйкес сақтанушы (зейнетақы төлемдерiн алушы) сақтандыру ұйымына жинақталған зейнетақы қаражатының сомасын беруге мiндеттенедi, ал сақтандыру ұйымы сақтанушының (зейнетақы төлемдерiн алушының) пайдасына өмiр бойына немесе белгiлi бiр уақыт кезеңi iшiнде сақтандыру төлемдерiн жүзеге асыруға міндеттенедi;
13) инвестициялық кiрiс - жинақтаушы зейнетақы қорларының зейнетақы активтерiн инвестициялау нәтижесiнде алынатын ақша;
14) жеке зейнетақы шоты - салымшының (алушының) жинақтаушы зейнетақы қорындағы жеке атаулы шоты, онда Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес оның мiндеттi не ерiктi зейнетақы жарналары немесе ерiктi кәсiптiк зейнетақы жарналары, инвестициялық кiрiсi, өсiмпұл және өзге де түсімдер есепке алынады және содан зейнетақы төлемдерi төленедi;
15) кастодиандық шарт - кастодиан банк пен оның клиентi жасасатын бағалы қағаздар мен ақшаны жауапкершілікпен сақтау және есепке алу туралы шарт;

6) вкладчик обязательных пенсионных взносов - физическое лицо, заключившее договор о пенсионном обеспечении за счет обязательных пенсионных взносов и имеющее индивидуальный пенсионный счет в накопительном пенсионном фонде;
7) выкупная сумма - сумма денег, которую имеет право получить от страховой организации страхователь (получатель пенсионных выплат) при досрочном расторжении договора пенсионного аннуитета;
8) диверсификация - размещение пенсионных активов в финансовые инструменты с целью снижения риска их потерь в соответствии с требованиями, установленными уполномоченным органом;
9) добровольные пенсионные взносы - деньги, вносимые вкладчиками по своей инициативе в накопительные пенсионные фонды в пользу получателя в порядке, определяемом законодательством Республики Казахстан и договором о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов;
10) добровольные профессиональные пенсионные взносы - деньги, вносимые по своей инициативе вкладчиками в накопительные пенсионные фонды в пользу работников по перечню профессий, который определяется Правительством Республики Казахстан в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан и договором о пенсионном обеспечении за счет добровольных профессиональных пенсионных взносов;
11) договор о пенсионном обеспечении - договор (соглашение), заключаемый накопительным пенсионным фондом, с одной стороны, и вкладчиком и получателем, с другой стороны, об установлении, изменении или прекращении правоотношений, связанных с пенсионными взносами, накоплениями и получением выплат;
12) договор пенсионного аннуитета - договор страхования, согласно которому страхователь (получатель пенсионных выплат) обязуется передать страховой организации сумму пенсионных накоплений, а страховая организация обязуется осуществлять страховые выплаты в пользу страхователя (получателя пенсионных выплат) пожизненно или в течение определенного периода времени;
13) инвестиционный доход - деньги, полученные в результате инвестирования пенсионных активов накопительных пенсионных фондов;
14) индивидуальный пенсионный счет - личный именной счет вкладчика (получателя) в накопительном пенсионном фонде, на котором учитываются его обязательные либо добровольные пенсионные взносы или добровольные профессиональные пенсионные взносы, инвестиционный  доход, пеня и иные поступления в соответствии с законодательством Республики Казахстан и с которого производятся пенсионные выплаты;
15) кастодиальный договор - договор об ответственном хранении и учете ценных бумаг и денег, заключаемый банком-кастодианом и его клиентом;

16) жинақтаушы зейнетақы қоры - зейнетақы жарналарын тартуды және зейнетақы төлемдерi жөнiндегi қызметтi, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртіппен зейнетақы активтерiн инвестициялық басқару жөніндегі қызметтi жүзеге асыратын заңды тұлға;
17) мiндеттi зейнетақы жарналары - осы Заңға сәйкес, жинақтаушы зейнетақы қорларына Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленетiн тәртiппен салынатын ақша;
18) зейнетақы активтерiн инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйым - жинақтаушы зейнетақы қорларының зейнетақы активтерiн инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын заңды тұлға;
19) Орталықтан зейнетақы төлемдерiн тағайындайтын органдар - уәкiлеттi мемлекеттiк органдар;
20) ресми трансферттер - бюджетке өтеусiз және қайтарылмайтын түсiмдер мен бюджеттен жасалатын шығыстар;
21) зейнетақы активтерi - зейнетақы төлемдерi мен аударымдарын, сондай-ақ жинақтаушы зейнетақы қорларынан аударымдарды Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртіппен қамтамасыз етуге және жүзеге асыруға арналған ақша, бағалы қағаздар, өзге де қаржы құралдары;
22) зейнетақы төлемдерi:
Орталықтан - 1998 жылғы 1 қаңтардағы жай-күйi бойынша кемінде алты ай еңбек стажы бар жеке адамдарға заңдарда белгіленген тәртiппен еңбек стажына бара-бар түрде жүзеге асырылатын ақша қаражатын төлеу;
жинақтаушы зейнетақы қорларынан - алушыларға Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртіппен жүзеге асырылатын жинақталған зейнетақы қаражатын төлеу;
23) жинақталған зейнетақы қаражаты - мiндеттi зейнетақы жарналарын, ерiктi зейнетақы жарналарын және ерiктi кәсiптiк зейнетақы жарналарын, инвестициялық кiрiстi, өсiмпұлды және шарттарға, осы Заңға, Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес өзге де түсiмдердi қоса алғанда, салымшының (алушының) жеке зейнетақы шоттарында есептелетiн ақша;
24) зейнетақы - Орталықтан, жинақтаушы зейнетақы қорларынан төленетiн зейнетақы төлемдерінің жиынтығы;
25) баспасөз басылымы - тiзбесiн уәкiлеттi орган белгiлейтiн мерзiмдi баспасөз басылымдары;
26) зейнетақы төлемдерiн алушы (бұдан әрi - алушы) - Орталықтан зейнетақы төлемдерi тағайындалған және (немесе) жинақтаушы зейнетақы қорынан зейнетақы төлемдерiн алуға құқығы бар жеке адам;
27) пруденциалдық норматив - жинақтаушы зейнетақы қорының және зейнетақы активтерiн инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның қаржылық орнықтылығын қамтамасыз ету үшiн Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленетiн экономикалық талаптар;

16) накопительный пенсионный фонд - юридическое лицо, осуществляющее деятельность по привлечению пенсионных взносов и пенсионным выплатам, а также деятельность по инвестиционному управлению пенсионными активами в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
17) обязательные пенсионные взносы - деньги, вносимые в соответствии с настоящим Законом в накопительные пенсионные фонды в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
18) организация, осуществляющая инвестиционное управление пенсионными активами, - юридическое лицо, осуществляющее инвестиционное управление пенсионными активами накопительных пенсионных фондов;
19) органы, назначающие пенсионные выплаты из Центра, - уполномоченные государственные органы;
20) официальные трансферты - безвозмездные и невозвратные поступления в бюджет и расходы из бюджета;
21) пенсионные активы - деньги, ценные бумаги, иные финансовые инструменты, предназначенные для обеспечения и осуществления пенсионных выплат и переводов, а также изъятий из накопительных пенсионных фондов в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан;
22) пенсионные выплаты из:
Центра - выплаты денег физическим лицам, имеющим трудовой стаж не менее шести месяцев по состоянию на 1 января 1998 года, осуществляемые пропорционально трудовому стажу в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
накопительных пенсионных фондов - выплаты пенсионных накоплений получателям, осуществляемые в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
23) пенсионные накопления - деньги вкладчика (получателя), учитываемые на его индивидуальном пенсионном счете, включающие обязательные пенсионные взносы, добровольные пенсионные взносы и добровольные профессиональные пенсионные взносы, инвестиционный доход, пеню, иные поступления в соответствии с договорами, настоящим Законом, законодательством Республики Казахстан;
24) пенсия - совокупность пенсионных выплат из Центра, накопительных пенсионных фондов;
25) печатное издание - периодические печатные издания, перечень которых определяется уполномоченным органом;
26) получатель пенсионных выплат (далее - получатель) - физическое лицо, которому назначены пенсионные выплаты из Центра и (или) имеющее право на получение пенсионных выплат из накопительного пенсионного фонда;
27) пруденциальный норматив - устанавливаемые законодательством Республики Казахстан экономические требования для обеспечения финансовой устойчивости накопительного пенсионного фонда и организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами;

28) жинақтаушы зейнетақы қорында бөлектеп есеп жүргiзу - заңды тұлға ретiнде жинақтаушы зейнетақы қорының бухгалтерлiк балансына зейнетақы активтерiн енгiзбеу;
29) жинақталған зейнетақы қаражатының нақты құны - жинақталған зейнетақы қаражатының Қазақстан Республикасы мемлекеттiк статистикасының уәкiлеттi органы есептен шығаратын тұтыну бағалары индексiне үйлестiрiлген нақты құны;
30) әлеуметтiк жеке код - азаматқа, сондай-ақ осы Заңға сәйкес зейнетақымен қамсыздандыру құқығы қолданылатын адамдарға берiлетiн тұрақты жеке код;
31) ерiктi зейнетақы жарналарының ставкасы - жинақтаушы зейнетақы қорына төленетiн, ерiктi зейнетақы жарналары есебiнен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шартта белгiленетiн төлемнiң мөлшерi;
32) ерiктi кәсiптiк зейнетақы жарналарының ставкасы - жинақтаушы зейнетақы қорына төленетiн, ерiктi кәсiптiк зейнетақы жарналары есебiнен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шартта және осы Заңда белгiленген төлемнiң мөлшерi;
33) мiндеттi зейнетақы жарналарының ставкасы - салымшының зейнетақы жарналарын есептеу үшiн алынатын кiрiсiне проценттiк қатынаспен көрсетiлген жинақтаушы зейнетақы қорына төлем мөлшерi;
34) сақтандыру ұйымы (сақтандырушы) - уәкiлеттi органның тиiстi лицензиясы негiзiнде "өмiрдi сақтандыру" саласында сақтандыру шарттарының жасалуы мен орындалуы жөнiндегi қызметтi жүзеге асыратын заңды тұлға;
35) уәкiлеттi ұйым (бұдан әрi - Орталық) - осы Заңның талаптарындағы мiндеттердi жүзеге асыруға Қазақстан Республикасының Үкiметi уәкілдік берген заңды тұлға;
36) уәкілеттi орган - жинақтаушы зейнетақы қорларының, зейнетақы активтерiн инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдардың, кастодиан банктердiң, сақтандыру ұйымдарының қызметiн реттеу мен қадағалау жөнiндегi функциялар мен өкiлеттiктердi жүзеге асыратын мемлекеттiк орган.";
3) 4-бап алып тасталсын;
4) 6-бапта:
тақырыбы мен 1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6-бап. Жинақталған зейнетақы қаражатының сақталуына кепiлдiк
1. Мемлекет алушыларға жинақтаушы зейнетақы қорларындағы мiндеттi зейнетақы жарналарының "Бюджет жүйесi туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен , осы Заңмен және Қазақстан Республикасының өзге де заң актiлерiмен анықталған, алушының зейнетақы төлемдерiн алу құқығы кезiндегi инфляция деңгейiн ecкepe отырып, iс жүзiнде енгiзiлген мiндеттi зейнетақы жарналары мөлшерiнде сақталуына кепiлдiк бередi.";
2-тармақта:
бiрiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Жинақталған зейнетақы қаражатының сақталу кепілдігі, сондай-ақ:";
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) зейнетақы активтерiн инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдар мен жинақтаушы зейнетақы қорлары үшiн пруденциалдық нормативтер белгiлеу;";
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) жинақтаушы зейнетақы қорларының ақша мен бағалы қағаздарды жинақтаушы зейнетақы қорларымен және зейнетақы активтерiн инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдармен аффилиирленбеген кастодиан банкте ғана сақтау талабын белгiлеу;";
8) тармақша алып тасталсын;
9) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"9) диверсификация және зейнетақы активтерiн орналастыру кезiнде тәуекелдi азайту жөнiндегi талаптарды белгiлеу;";

28) раздельный учет в накопительном пенсионном фонде - невключение пенсионных активов в бухгалтерский баланс накопительного пенсионного фонда как юридического лица;
29) реальная стоимость пенсионных накоплений - номинальная стоимость пенсионных накоплений, скорректированная на индекс потребительских цен, исчисляемый уполномоченным органом государственной статистики Республики Казахстан;
30) социальный индивидуальный код - постоянный индивидуальный код, присваиваемый гражданину, а также лицам, на которых распространяется право на пенсионное обеспечение в соответствии с настоящим Законом;
31) ставка добровольных пенсионных взносов - размер платежа в накопительный пенсионный фонд, определяемый договором о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов;
32) ставка добровольных профессиональных пенсионных взносов - размер платежа в накопительный пенсионный фонд, определяемый договором о пенсионном обеспечении за счет добровольных профессиональных пенсионных взносов и настоящим Законом;
33) ставка обязательных пенсионных взносов - размер платежа в накопительный пенсионный фонд, выраженный в процентном отношении к доходу вкладчика, принимаемому для исчисления пенсионных взносов;
34) страховая организация (страховщик) - юридическое лицо, осуществляющее деятельность по заключению и исполнению договоров страхования в отрасли "страхование жизни" на основании соответствующей лицензии уполномоченного органа;
35) уполномоченная организация (далее - Центр) - юридическое лицо, уполномоченное Правительством Республики Казахстан осуществлять функции на условиях настоящего Закона;
36) уполномоченный орган - государственный орган, осуществляющий функции и полномочия по регулированию и надзору за деятельностью накопительных пенсионных фондов, организаций, осуществляющих инвестиционное управление пенсионными активами, банков-кастодианов, страховых организаций.";
3) статью 4 исключить;
4) в статье 6:
заголовок и пункт 1 изложить в следующей редакции:
"Статья 6. Гарантия сохранности пенсионных накоплений
1. Государство гарантирует получателям сохранность обязательных пенсионных взносов в накопительных пенсионных фондах в размере фактически внесенных обязательных пенсионных взносов с учетом уровня инфляции на момент приобретения получателем права на пенсионные выплаты в порядке, определенном Законом  Республики Казахстан "О бюджетной системе", настоящим Законом и иными законодательными актами Республики Казахстан.";
в пункте 2:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"2. Гарантия сохранности пенсионных накоплений также обеспечивается посредством:";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) установления пруденциальных нормативов для организаций, осуществляющих инвестиционное управление пенсионными активами, и накопительных пенсионных фондов;";
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) установления требования хранения накопительными пенсионными фондами денег и ценных бумаг исключительно в банке-кастодиане, не аффилиированном с накопительным пенсионным фондом и организацией, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами;";
подпункт 8) исключить;
подпункт 9) изложить в следующей редакции:
"9) установления требований по диверсификации и снижению рисков при размещении пенсионных активов;";

мынадай мазмұндағы 12-1) тармақшамен толықтырылсын:
"12-1) салымшы мен алушыға оның жинақталған зейнетақы қаражатының жай-күйi туралы жылына кемiнде бiр рет ақпарат беріп отыру;
14) тармақша мынадай редакцияда жазылсын;
"14) жинақталған зейнетақы қаражатын алушының таңдауы бойынша толық көлемiнде немесе iшiнара ерiктi сақтандыру;";
15) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"15) зейнетақы активтерiн сақтандыру жүйесiн құру арқылы қамтамасыз етiледi.";
5) 8-бапта:
1-тармақтың 2) тармақшасындағы "еңбек стажына пропорционалды мөлшерде төленедi" деген сөздер алып тасталып, мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
"3) еңбек сіңiрген жылдары үшiн зейнетақы төлемдерiн алуға құқығы бар, арнайы атақтар берiлген және Қазақстан Республикасының Заңдарымен iшкi iстер органдары қызметкерлерi үшiн белгiленген тәртіп қолданылатын әскери қызметшiлерге, iшкi iстер органдарының, Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң Қылмыстық-атқару жүйесi комитетiнің, қаржы полициясы мен мемлекеттiк өртке қарсы қызмет органдарының қызметкерлерiне еңбек стажына бара-бар мөлшерде төленедi.";
мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Ұлы Отан соғысының қатысушысы немесе мүгедегi болған зейнетақы төлемдерiн алушы қайтыс болған жағдайда оның отбасына не оны жерлеудi жүзеге асырған жеке немесе заңды тұлғаға Орталықтан отыз бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде жерлеуге арналған бiржолғы төлем төленедi.";
6) 9-бапта:
4-тармақта:
1) тармақша "және осы Заңның 60-бабының 2-тармағында аталған адамдар арасынан еркектерге қызметiнен босатылған кезiнен бастап тағайындалады. Бұл ретте осы Заңның 60-бабының 2-тармағында аталған адамдар үшiн еңбек стажына 1998 жылғы 1 қаңтардан бастап қызметтен босатылған кезiне дейiнгi қызметi осы кезеңде жинақтаушы зейнетақы қорларына мiндеттi зейнетақы жарналары жасалмаған жағдайда есептеледi;" деген сөздермен толықтырылсын;
2) тармақша "тағайындалады" деген сөз алып тасталып, "және осы Заңның 60-бабының 2-тармағында аталған адамдар арасынан әйелдерге қызметiнен босатылған кезiнен бастап тағайындалады. Бұл ретте осы Заңның 60-бабының 2) тармағында аталған адамдар үшiн еңбек стажына 1998 жылғы 1 қаңтардан бастап қызметтен босатылған кезiне дейiнгi қызметi осы кезеңде жинақтаушы зейнетақы қорларына мiндеттi зейнетақы жарналары жасалмаған жағдайда есептеледi." деген сөздермен толықтырылсын;
5-тармақ "жағдайда" деген сөзден кейiн "және осы Заңның 60-бабының 2-тармағында аталған адамдар үшiн қызметтен босатылған кезiнен бастап" деген сөздермен толықтырылсын;
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

дополнить подпунктом 12-1) следующего содержания:
"12-1) предоставления вкладчику и получателю информации о состоянии его пенсионных накоплений не реже одного раза в год;";
подпункт 14) изложить в следующей редакции:
"14) добровольного страхования пенсионных накоплений в полном объеме или частично по выбору получателя;";
дополнить подпунктом 15) следующего содержания:
"15) создания системы страхования пенсионных активов.";
5) в статье 8:
пункт 1 дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) военнослужащим, сотрудникам органов внутренних дел, Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан, органов финансовой полиции и государственной противопожарной службы, которым присвоены специальные звания и на которых распространяется порядок, установленный законодательством Республики Казахстан для сотрудников органов внутренних дел, имеющим право на получение пенсионных выплат по выслуге лет.";
дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. В случае смерти получателя пенсионных выплат, являвшегося участником или инвалидом Великой Отечественной войны, его семье либо физическому или юридическому лицу, осуществившему погребение, выплачивается из Центра единовременная выплата на погребение в размере тридцатипятикратного месячного расчетного показателя.";
6) в статье 9:
в пункте 4:
подпункт 1) дополнить словами "и мужчинам, из числа лиц, указанных в пункте 2 статьи 60 настоящего Закона, на момент увольнения со службы. При этом для лиц, указанных в пункте 2 статьи 60 настоящего Закона, в трудовой стаж засчитывается служба в период с 1 января 1998 года до момента увольнения со службы при условии, что обязательные пенсионные взносы в накопительные пенсионные фонды в данный период не производились";
подпункт 2) дополнить словами "и женщинам, из числа лиц, указанных в пункте 2 статьи 60 настоящего Закона, на момент увольнения со службы. При этом для лиц, указанных в пункте 2 статьи 60 настоящего Закона, в трудовой стаж засчитывается служба в период с 1 января 1998 года до момента увольнения со службы при условии, что обязательные пенсионные взносы в накопительные пенсионные фонды в данный период не производились";
пункт 5 дополнить словами "и лицам, указанным в пункте 2 статьи 60 настоящего Закона, на момент увольнения со службы";
пункт 6 изложить в следующей редакции:

"6. Жасына байланысты зейнетақының толық емес көлемдегi төлемдерi Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен, толық зейнетақыдан 1998 жылғы 1 қаңтарда болған еңбек стажына бара-бар үлес ретiнде есептеледi. Бұл орайда, осы Заңның 60-бабының 2-тармағында аталған адамдар үшiн еңбек стажына 1998 жылғы 1 қаңтардан бастап қызметтен босатылған кезiне дейiнгi қызметi осы кезеңде жинақтаушы зейнетақы қорларына мiндеттi зейнетақы жарналары жасалмаған жағдайда есептеледi.";
7) 13-баптың 2-тармағының екiншi бөлiгi "белгiленедi" деген сөздің алдынан "халықты әлеуметтiк қорғау саласындағы орталық атқарушы орган анықтайтын тәртiппен" деген сөздермен толықтырылсын;
8) 18-бап мынадай редакцияда жазылсын;
"18-бап. Орталықтың ұйымдық-құқықтық нысаны және оның
қызметінің негiзгi бағыттары
1. Орталық мемлекеттiк кәсiпорын нысанында құрылады, оның уәкiлеттi органын Қазақстан Республикасының Yкіметi белгiлейдi.
2. Орталық:
1) осы Заңға сәйкес зейнетақымен қамсыздандырылуға құқығы бар азаматтарға республикалық бюджет қаражаты есебiнен зейнетақы төлемдерiн төлеудi;
2) азаматтарға әлеуметтiк жеке кодтар берудi;
3) мiндеттi зейнетақы жарналарын дербес тұрғыдан есепке алуды;
4) мiндеттi зейнетақы жарналарын агенттерден жинақтаушы зейнетақы қорларына аударуды;
5) мемлекет алдындағы салықтық мiндеттемелердің орындалуына салықтық бақылауды қамтамасыз ететiн орталық атқарушы органға агенттердiң Орталық есебiне аударған және Орталықтан агентке қайтарылған мiндеттi зейнетақы жарналарының сомалары бойынша тiзілімдер мен төлем құжаттарын табыс етудi;
6) Қазақстан Республикасының заң актiлерiне сәйкес басқа да функцияларды жүзеге асырады.";
9) 21-баптың 1-тармағы "жағдайлардан" деген сөзден кейін ", сондай-ақ сотталғандардың, бас бостандығынан айырылғандардың табысынан ұстап қалатын жағдайлардан" деген сөздермен толықтырылсын;
10) 3-бөлiмнің тақырыбы "қорларынан" деген сөзден кейiн "және сақтандыру ұйымдарынан" деген сөздермен толықтырылсын;
11) 7-тараудың тақырыбындағы "Зейнетақымен қамсыздандыруды ұйымдастыру" деген сөздер "Зейнетақымен қамсыздандыру" деген сөздермен ауыстырылсын;
12) 22-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"22-бап. Мiндеттi зейнетақы жарналарын төлеу
1. Мiндеттi зейнетақы жарналарының салымшылары жинақтаушы зейнетақы қорларына міндеттi зейнетақы жарналарын осы Заңда белгiленген ставкалар бойынша төлеуге тиiс.
2. Мiндеттi зейнетақы жарналарының салымшысы мiндеттi зейнетақы жарналарын төлеу үшiн бiр ғана жинақтаушы зейнетақы қорын таңдап алуға және онымен мiндеттi зейнетақы жарналары есебiнен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарт жасасуға мiндеттi. Міндеттi зейнетақы жарналарының салымшысына мiндеттi зейнетақы жарналары есебiнен зейнетақымен қамсыздандыру туралы бiр мезгiлде екi және одан да көп шарт жасасуға, сол сияқты салымшының мiндеттi зейнетақы жарналарын iс жүзiнде екi және одан да көп жинақтаушы зейнетақы қорына енгiзуiне, не жарнаны бiр қорға төлеп, жинақталған зейнетақы қаражатының бiр бөлiгiн басқа жинақтаушы зейнетақы қорында сақтауына жол берілмейдi.

"6. Пенсионные выплаты по возрасту в неполном объеме рассчитываются в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, как доля от полной пенсии пропорционально имеющемуся трудовому стажу на 1 января 1998 года. При этом для лиц, указанных в пункте 2 статьи 60 настоящего Закона, в трудовой стаж засчитывается служба в период с 1 января 1998 года до момента увольнения со службы при условии, что обязательные пенсионные взносы в накопительные пенсионные фонды в данный период не производились.";
7) часть вторую пункта 2 статьи 13 дополнить словами "в порядке, определяемом центральным исполнительным органом в области социальной защиты населения,";
8) статью 18 изложить в следующей редакции:
"Статья 18. Организационно-правовая форма Центра
и основные направления его деятельности
1. Центр создается в форме государственного предприятия, уполномоченный орган которого определяется Правительством Республики Казахстан.
2. Центр осуществляет:
1) пенсионные выплаты гражданам, имеющим право на пенсионное обеспечение в соответствии с настоящим Законом, за счет средств республиканского бюджета;
2) присвоение социальных индивидуальных кодов гражданам;
3) персонифицированный учет обязательных пенсионных взносов;
4) перевод обязательных пенсионных взносов от агентов в накопительные пенсионные фонды;
5) представление в центральный исполнительный орган, обеспечивающий налоговый контроль за исполнением налоговых обязательств перед государством, реестров и платежных документов агентов по перечисленным на счет Центра и возвращенным агенту из Центра суммам обязательных пенсионных взносов;
6) другие функции в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.";
9) пункт 1 статьи 21 дополнить словами ", а также случаев удержания доходов осужденных, лишенных свободы";
10) заголовок раздела 3 дополнить словами "и страховых организаций";
11) в заголовке главы 7 слова "Организация пенсионного обеспечения" заменить словами "Пенсионное обеспечение";
12) статью 22 изложить в следующей редакции:
"Статья 22. Уплата обязательных пенсионных взносов
1. Обязательные пенсионные взносы в накопительные пенсионные фонды подлежат уплате вкладчиками обязательных пенсионных взносов по ставкам, определяемым настоящим Законом.
2. Вкладчик обязательных пенсионных взносов обязан выбрать для уплаты обязательных пенсионных взносов только один накопительный пенсионный фонд и заключить с ним договор о пенсионном обеспечении за счет обязательных пенсионных взносов. Не допускаются заключение вкладчиком обязательных пенсионных взносов одновременно двух и более договоров о пенсионном обеспечении за счет обязательных пенсионных взносов равно как фактическое внесение обязательных пенсионных взносов вкладчиком в два и более накопительных пенсионных фонда либо уплата взносов в один и хранение части пенсионных накоплений в другом накопительном пенсионном фонде.

3. Осы Заңның 9-бабына сәйкес, зейнеткерлiк жасқа жеткен адамдар жинақтаушы зейнетақы қорына мiндеттi зейнетақы жарналарын төлеуден босатылады.
4. Мiндеттi зейнетақы жарналары Қазақстан Республикасының ұлттық валютасымен төленедi.
5. Мiндеттi зейнетақы жарналарының және осы Заңның 22-4-бабының 1-тармағына сәйкес есептелген өсiмпұлдың толық және уақтылы төленуін бақылауды Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес салық органдары жүзеге асырады.
6. Мiндеттi зейнетақы жарналарын басқа адамдардың пайдасына төлеуге болмайды.";
13) мынадай мазмұндағы 22-1, 22-2, 22-3 және 22-4-баптармен толықтырылсын:
"22-1-бап. Мiндеттi зейнетақы жарналарының ставкасы
1. Жинақтаушы зейнетақы қорларына төленуге тиiстi мiндеттi зейнетақы жарналары қызметкердің төлем көзiнде салық салынуға тиiс ай сайынғы табысының он процентi мөлшерiнде белгiленедi. Бұл ретте мiндеттi зейнетақы жарналарын есептеу үшiн алынатын ай сайынғы кiрiс ең төменгi айлық жалақының жетпiс бес еселенген мөлшерiнен аспауға тиiс.
2. Адвокаттар, жеке нотариустер мен жеке кәсіпкерлер үшiн жинақтаушы зейнетақы қорларына өз пайдасына төлеуге жатқызылған мiндеттi зейнетақы жарналары Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес белгiленген кiрiстің он процентi мөлшерiнде белгіленедi, бiрақ ең төменгi айлық жалақының он процентiнен кем болмауға және ең төменгi айлық жалақының жетпiс бес еселенген мөлшерiнен жоғары болмауға тиiс.";
3. Мiндеттi зейнетақы жарналарын есептеудің, ұстап қалудың (есептеп қосудың) және аударудың тәртiбi мен мерзiмдерiн Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлейдi.
22-2-бап. Ерiктi зейнетақы жарналарының ставкасы
1. Салымшы-жеке тұлғалар жинақтаушы зейнетақы қорларына ерiктi зейнетақы жарналарын олармен ерiктi зейнетақы жарналары есебiнен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарт жасасқан жағдайда өз пайдасына өз табысы есебiнен енгiзедi.
2. Алушының пайдасына ерiктi зейнетақы жарналарының салымшылары оларды салық салынғаннан кейiнгi табыс есебiнен жүзеге асырған жағдайда жеке және заңды тұлғалар болуы мүмкiн.
3. Ерiктi зейнетақы жарналарының ставкасы, оларды төлеу тәртiбi, сондай-ақ зейнетақы төлемдерiн төлеу тәртiбi ерiктi зейнетақы жарналары есебiнен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарт тараптарының келiсiмi бойынша белгiленедi.
22-3-бап. Ерiктi кәсiптiк зейнетақы жарналарының ставкасы
1. Еріктi кәсіптiк зейнетақы жарналарын төлеудi кәсіптерiнің тiзбесiн Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлейтiн қызметкердің пайдасына салымшылар өз қаражаты есебiнен жүзеге асырады.

3. От уплаты обязательных пенсионных взносов в накопительные пенсионные фонды освобождаются лица, достигшие пенсионного возраста, в соответствии со статьей 9 настоящего Закона.
4. Обязательные пенсионные взносы уплачиваются в национальной валюте Республики Казахстан.
5. Контроль за полным и своевременным осуществлением уплаты обязательных пенсионных взносов и пени, начисленной в соответствии с пунктом 1 статьи 22-4 настоящего Закона, осуществляется налоговыми органами в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6. Обязательные пенсионные взносы не могут быть уплачены в пользу других лиц.";
13) дополнить статьями 22-1, 22-2, 22-3 и 22-4 следующего содержания:
"Статья 22-1. Ставка обязательных пенсионных взносов
1. Обязательные пенсионные взносы, подлежащие уплате в накопительные пенсионные фонды, устанавливаются в размере десяти процентов от ежемесячного дохода работника, подлежащего налогообложению у источника выплаты. При этом ежемесячный доход, принимаемый для исчисления обязательных пенсионных взносов, не должен превышать семидесятипятикратный размер минимальной месячной заработной платы.
2. Для адвокатов, частных нотариусов и индивидуальных предпринимателей обязательные пенсионные взносы в свою пользу, подлежащие уплате в накопительные пенсионные фонды, устанавливаются в размере десяти процентов от дохода, определяемого в соответствии с законодательством Республики Казахстан, но не менее десяти процентов от минимальной месячной заработной платы и не выше семидесятипятикратного размера минимальной месячной заработной платы.
3. Порядок и сроки исчисления, удержания (начисления) и перечисления обязательных пенсионных взносов устанавливаются Правительством Республики Казахстан.
Статья 22-2. Ставка добровольных пенсионных взносов
1. Добровольные пенсионные взносы в накопительные пенсионные фонды вносятся вкладчиками - физическими лицами в свою пользу за счет своего дохода при заключении ими договора о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов.
2. Вкладчиками добровольных пенсионных взносов в пользу получателя могут быть физические и юридические лица при условии осуществления их за счет дохода, после обложения налогом.
3. Ставка добровольных пенсионных взносов, порядок их уплаты, а также порядок пенсионных выплат устанавливаются по соглашению сторон договора о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов.
Статья 22-3. Ставка добровольных профессиональных
пенсионных взносов
1. Добровольные профессиональные пенсионные взносы осуществляются вкладчиками за счет собственных средств в пользу работников, перечень профессий которых определяется Правительством Республики Казахстан.

2. Ерiктi кәсiптiк зейнетақы жарналарының ставкасы ерiктi кәсiптiк зейнетақы жарналары есебiнен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарт тараптарының келiсiмi бойынша белгiленедi, бiрақ ол қызметкердің ай сайынғы табысының он процентiнен жоғары болмауға тиiс. Бұл орайда ерiктi кәсiптiк зейнетақы жарналарын есептеу үшiн алынатын ай сайынғы кiрiс Қазақстан Республикасының Үкiметi белгілеген тәртiппен анықталады.
22-4-бап. Мiндеттi зейнетақы жарналарының уақтылы ұсталмағаны
және аударылмағаны үшiн жауапкершiлік
1. Мiндеттi зейнетақы жарналарының агент уақтылы ұстамаған (есептемеген) және (немесе) аудармаған сомасы салымшыға нақты төленген және салымшы табысты алған жағдайда, оларды салық органдары өндiрiп алады немесе оны агенттер әрбiр кешiктiрiлген күнге (Орталыққа төлейтiн күндi қоса алғанда) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi белгiлеген қайта қаржыландырудың ресми ставкасының 1,5 еселенген мөлшерiнде өсiмпұл есептей отырып, мiндеттi зейнетақы жарналары салымшыларының пайдасына аударуға тиiс.
2. Мiндеттi зейнетақы жарналары толық және (немесе) уақтылы аударылмаған жағдайда салық органдары жинақталып қалған берешектер шегіндегi ақшаны агенттердің банктегi шоттарынан өндiріп алуға құқылы. Бұл орайда агент қызмет көрсетушi банкке салық органдары ұсынған инкассалық өкімдер бойынша берешектер пайдасына өндiрiлiп алынатын жинақтаушы зейнетақы қорлары салымшыларының тiзiмiн табыс етуге мiндеттi.
3. Салық органдарының шешiмi бойынша, егер агент салық органдары ұсынған инкассалық өкімдер бойынша берешектер пайдасына өндiріліп алынатын жинақтаушы зейнетақы қорлары салымшыларының тiзiмiн ұсынбаса, сондай-ақ мiндеттi зейнетақы жарналары бойынша берешектерi болса, банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асырушы ұйымдар агенттердің банк шоттарындағы барлық шығыс операцияларын тоқтатуға және мiндеттi зейнетақы жарналарын аударуға қатысты нұсқауларды Қазақстан Республикасының заңдарымен белгiленген тәртiппен орындауға мiндеттi.
4. Банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдар мiндеттi зейнетақы жарналарының сомасын осы сомаларды агенттердің банк шоттарынан есептен шығаратын күнi Орталық арқылы аударуға мiндеттi.";
14) 23-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"23-бап. Мiндеттi зейнетақы жарналары есебiнен төленетiн
зейнетақы төлемдерi
1. Жинақтаушы зейнетақы қорында жинақталған зейнетақы қаражаты бар адамдардың:

2. Ставка добровольных профессиональных пенсионных взносов устанавливается по соглашению сторон договора о пенсионном обеспечении за счет добровольных профессиональных пенсионных взносов, но не выше десяти процентов от ежемесячного дохода работника. При этом ежемесячный доход, принимаемый для исчисления добровольных профессиональных пенсионных взносов, определяется в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан.
Статья 22-4. Ответственность за несвоевременное
удержание и перечисление обязательных
пенсионных взносов
1. Своевременно не удержанные (не начисленные) и (или) не перечисленные агентом суммы обязательных пенсионных взносов при условии фактической выплаты и получения вкладчиком дохода взыскиваются налоговыми органами или подлежат перечислению агентами в пользу вкладчиков обязательных пенсионных взносов с начисленной пеней в размере 1,5-кратной официальной ставки рефинансирования, установленной Национальным Банком Республики Казахстан на каждый день просрочки (включая день оплаты в Центр).
2. В случае неполного и (или) несвоевременного перечисления обязательных пенсионных взносов налоговые органы вправе взыскивать с банковских счетов агентов деньги в пределах образовавшейся задолженности. При этом агент обязан представить в обслуживающий банк списки вкладчиков накопительных пенсионных фондов, в пользу которых взыскивается задолженность по выставленным налоговыми органами инкассовым распоряжениям.
3. По решению налоговых органов, в случае если агент не представил списки вкладчиков накопительных пенсионных фондов, в пользу которых взыскивается задолженность по выставленным налоговыми органами инкассовым распоряжениям, а также при наличии задолженности по обязательным пенсионным взносам, банки и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, обязаны прекратить все расходные операции на банковских счетах агентов и исполнять указания, касающиеся перечисления обязательных пенсионных взносов, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
4. Банки и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, обязаны перечислить суммы обязательных пенсионных взносов через Центр в день списания данных сумм с банковских счетов агентов.";
14) статью 23 изложить в следующей редакции:
"Статья 23. Пенсионные выплаты за счет обязательных
пенсионных взносов
1. Право на пенсионные выплаты из накопительных пенсионных фондов за счет обязательных пенсионных взносов имеют лица, имеющие пенсионные накопления в накопительном пенсионном фонде:

1) осы Заңның 9-бабының 1-3-тармақтарында көзделген жағдайлар басталғанда;
2) елу бес жасқа толғанда және жинақталған зейнетақы қаражаты ең төмен зейнетақы мөлшерiнен кем емес төлемдi қамтамасыз ету үшiн жеткiлiктi болғанда;
3) егер мүгедектігі мерзiмсiз белгiленсе, I және II-топтағы мүгедектердің;
4) осы Заңның 60-бабының 1-тармағында аталғандардың;
5) Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге тұрақты тұруға кететiн немесе кеткен, кету ниетiн немесе кету фактiсiн растайтын Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген құжаттарды табыс еткен шетелдiктер мен азаматтығы жоқ адамдардың жинақтаушы зейнетақы қорларынан мiндеттi зейнетақы жарналары есебiнен зейнетақы төлемдерiн алуға құқығы бар. Бұл орайда Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге кетер кезiнде жинақталған зейнетақы қаражатын алып қойған адамға осы Заңның 5-бабы 2-тармағының нормасы қолданылмайды.
2. Жинақтаушы зейнетақы қорында мiндеттi зейнетақы жарналары есебiнен жинақталған зейнетақы қаражаты бар адам қайтыс болған жағдайда олар Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртіппен мұраға қалдырылады.";
15) мынадай мазмұндағы 23-1, 23-2 және 23-3-баптармен толықтырылсын:
"23-1-бап. Ерiктi зейнетақы жарналары есебiнен төленетiн
зейнетақы төлемдерi
1. Ерiктi зейнетақы жарналары есебiнен жинақтаушы зейнетақы қорларынан төленетiн зейнетақы төлемдерiне жинақтаушы зейнетақы қорларында жинақталған зейнетақы қаражаты бар мына адамдардың:
1) елу бес жасқа толған адамдардың;
2) мүгедектердің;
3) Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге тұрақты тұруға кететiн немесе кеткен және кету ниетiн немесе кету фактiсiн растайтын Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген құжаттарды табыс еткен адамдардың құқығы пайда болады.
2. Ерiктi зейнетақы жарналары есебiнен жинақтаушы зейнетақы қорында жинақталған зейнетақы қаражаты бар адам қайтыс болған жағдайда олар Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртіппен мұраға қалдырылады.
23-2-бап. Ерiктi кәсiптiк зейнетақы жарналары есебiнен
төленетiн зейнетақы төлемдерi
1. Ерiктi кәсiптiк зейнетақы жарналары есебiнен жинақтаушы зейнетақы қорларынан зейнетақы төлемдерiне:
1) елу жасқа толған;
2) Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге тұрақты тұруға кететiн немесе кеткен және кету ниетiн немесе кету фактiсiн растайтын Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген құжаттарды табыс еткен адамдардың құқығы пайда болады.
2. Ерiктi кәсiптiк зейнетақы жарналары есебiнен жинақтаушы зейнетақы қорында жинақталған зейнетақы қаражаты бар адам қайтыс болған жағдайда олар Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртіппен мұраға қалдырылады.
23-3 бап. Жинақтаушы зейнетақы қорларынан жинақталған
зейнетақы қаражатын төлеу

1) при наступлении условий, предусмотренных пунктами 1-3 статьи 9 настоящего Закона;
2) при достижении пятидесятипятилетнего возраста и достаточности пенсионных накоплений для обеспечения выплаты не ниже размера минимальной пенсии;
3) инвалиды I и II групп, если инвалидность установлена бессрочно;
4) указанные в пункте 1 статьи 60 настоящего Закона;
5) выезжающие или выехавшие на постоянное место жительства за пределы Республики Казахстан иностранцы и лица без гражданства, представившие документы, определенные законодательством Республики Казахстан, подтверждающие намерение или факт выезда. При этом на лицо, изъявшее пенсионные накопления при выезде за пределы Республики Казахстан, не распространяется норма пункта 2 статьи 5 настоящего Закона.
2. В случае смерти лица, имеющего пенсионные накопления в накопительном пенсионном фонде за счет обязательных пенсионных взносов, они наследуются в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.";
15) дополнить статьями 23-1, 23-2 и 23-3 следующего содержания:
"Статья 23-1. Пенсионные выплаты за счет добровольных
пенсионных взносов
1. Право на пенсионные выплаты из накопительных пенсионных фондов за счет добровольных пенсионных взносов возникает у следующих лиц, имеющих пенсионные накопления в накопительном пенсионном фонде:
1) достигших пятидесятипятилетнего возраста;
2) являющихся инвалидами;
3) выезжающих или выехавших на постоянное место жительства за пределы Республики Казахстан и представивших документы, определенные законодательством Республики Казахстан, подтверждающие намерение или факт выезда.
2. В случае смерти лица, имеющего пенсионные накопления в накопительном пенсионном фонде за счет добровольных пенсионных взносов, они наследуются в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Статья 23-2. Пенсионные выплаты за счет добровольных
профессиональных пенсионных взносов
1. Право на пенсионные выплаты из накопительных пенсионных фондов за счет добровольных профессиональных пенсионных взносов возникает у лиц:
1) достигших пятидесятилетнего возраста;
2) выезжающих или выехавших на постоянное место жительства за пределы Республики Казахстан и представивших документы, определенные законодательством Республики Казахстан, подтверждающие намерение или факт выезда.
2. В случае смерти лица, имеющего пенсионные накопления в накопительном пенсионном фонде за счет добровольных профессиональных пенсионных взносов, они наследуются в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Статья 23-3. Выплаты пенсионных накоплений
из накопительных пенсионных фондов

1. Жинақтаушы зейнетақы қорларынан зейнетақы төлемдерi жеке зейнетақы шоттарында жинақталған зейнетақы қаражаты бар алушыларға оның жеке басын куәландыратын куәлігі болған жағдайда төленедi.
2. Осы Заңның 9-бабының 1-3-тармақтарында аталған адамдардың өз таңдауы бойынша жинақталған зейнетақы қаражатын жинақтаушы зейнетақы қорынан белгiленген кесте бойынша зейнетақы төлемдерi түрiнде не сақтандыру ұйымынан зейнетақы аннуитетiнiң шартына сәйкес жинақталған зейнетақы қаражаты есебiнен сақтандыру төлемдерi түрiнде aлуға құқығы бap.
3. Алушыға Орталықтан тағайындалған ай сайынғы зейнетақы төлемдерiнiң және кесте бойынша төленетiн зейнетақы төлемдерiнің сомасы тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңмен белгіленген ең төмен зейнетақы мөлшерiнен кем болмауы керек.
Егер Орталықтан төленетiн зейнетақы төлемдерінің мөлшерi ең төмен зейнетақы мөлшерiнен кем болса, кесте бойынша төленетiн зейнетақы төлемдерi ең төмен зейнетақы мөлшерi мен Орталықтан төленетiн зейнетақы төлемдерiнің сомасы арасындағы айырма ретiнде жеке зейнетақы шотындағы жинақталған зейнетақы қаражаты таусылғанға дейiн есептеледi.
4. Кесте бойынша төленетiн зейнетақы төлемдерінің мөлшерiн есептеудi жүзеге асыру әдiстемесiн Қазақстан Республикасының Yкiметi белгiлейдi. Кесте бойынша зейнетақы төлемдерiн жүзеге асыру кезеңдiлiгi (ай сайынғы, тоқсан сайынғы, жыл сайынғы) зейнетақымен қамсыздандыру туралы шартқа сәйкес белгiленедi.
5. Мiндеттi зейнетақы жарналары, жинақтаушы зейнетақы қорларынан ерiктi кәсіптiк зейнетақы жарналары есебiнен қалыптасқан жинақталған зейнетақы қаражатынан зейнетақы төлемдерiн төлеудi жүзеге асыру ережесiн Қазақстан Республикасының Yкiметi белгiлейдi.
6. Ерiктi зейнетақы жарналары есебiнен қалыптасқан жинақтардан зейнетақы төлемдерiн төлеудi жүзеге асырудың тәртiбi мен алушы табыс ететiн құжаттардың тiзбесi ерiктi зейнетақы жарналары есебiнен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттың талаптарымен анықталады.";
16) 24-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"24-бап. Аударылған мiндеттi зейнетақы жарналары туралы
мәлiметтер беру
1. Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше белгіленбесе, агенттер салық органдарына мiндеттi зейнетақы жарналарының есептеп, ұсталған (есептеп қосылған) және аударылған сомалары жөнiнде есеп-қисапты тоқсан сайын есептi тоқсаннан кейiнгі айдың он бесiне дейiнгi мерзiмде табыс етiп отырады. Есеп-қисаптың нысанын және оны табыс етудің тәртiбiн мемлекет алдындағы салық мiндеттемесінің орындалуына салықтық бақылауды қамтамасыз ететiн уәкілеттi органның келiсiмiмен халықты әлеуметтiк қорғау саласындағы орталық атқарушы орган белгiлейдi.

1. Пенсионные выплаты из накопительных пенсионных фондов производятся получателям, имеющим пенсионные накопления на индивидуальных пенсионных счетах, при наличии документа, удостоверяющего его личность.
2. Лица, указанные в пунктах 1-3 статьи 9 настоящего Закона, по своему выбору имеют право на получение пенсионных накоплений из накопительного пенсионного фонда в виде пенсионных выплат по установленному графику либо страховых выплат из страховой организации в соответствии с договором пенсионного аннуитета за счет пенсионных накоплений.
3. Сумма ежемесячных пенсионных выплат, назначенных получателю из Центра, и пенсионных выплат по графику не может быть менее размера минимальной пенсии, установленной законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
В случае, если размер пенсионных выплат из Центра менее размера минимальной пенсии, то пенсионные выплаты по графику рассчитываются накопительным пенсионным фондом как разница между размером минимальной пенсии и суммой пенсионных выплат из Центра до исчерпания пенсионных накоплений на индивидуальном пенсионном счете.
4. Методика осуществления расчета размера пенсионных выплат по графику определяется Правительством Республики Казахстан. Периодичность осуществления пенсионных выплат по графику (ежемесячная, ежеквартальная, ежегодная) определяется в соответствии с договором о пенсионном обеспечении.
5. Правила осуществления пенсионных выплат из пенсионных накоплений, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов, добровольных профессиональных пенсионных взносов из накопительных пенсионных фондов, устанавливаются Правительством Республики Казахстан.
6. Порядок осуществления пенсионных выплат из накоплений, сформированных за счет добровольных пенсионных взносов, и перечень документов, представляемых получателем, определяются условиями договора о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов.";
16) статью 24 изложить в следующей редакции:
"Статья 24. Представление сведений о перечисленных
обязательных пенсионных взносах
1. Агенты ежеквартально в срок до пятнадцатого числа месяца, следующего за отчетным кварталом, представляют в налоговые органы расчет по исчисленным, удержанным (начисленным) и перечисленным суммам обязательных пенсионных взносов, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан. Форма расчета и порядок его представления устанавливаются центральным исполнительным органом в области социальной защиты населения по согласованию с уполномоченным органом, обеспечивающим налоговый контроль за исполнением налоговых обязательств перед государством.

2. Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше белгіленбесе, агенттер уәкілеттi орган белгiлеген нысандар бойынша жинақтаушы зейнетақы қорларына салымшылардың аударылған мiндеттi зейнетақы жарналары туралы мәлiметтердi тоқсан сайын есептi тоқсаннан кейiнгi айдың жиырмасынан кешiктiрмей табыс етiп отыруға мiндеттi.
3. Агенттер Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртiпке сәйкес әрбiр қызметкер бойынша есептелген, ұсталған (есептеп қосылған) және аударылған мiндеттi зейнетақы жарналарының бастапқы есебiн жүргiзуге мiндеттi.
4. Агент есептелген, ұсталған (есептеп қосылған) және аударылған міндеттi зейнетақы жарналары туралы мәлiметтердi салымшыларға ай сайын, есептi айдан кейiнгi айдың он бесiнен кешiктiрмей табыс етіп отыруға мiндеттi.";
17) 25-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Жинақтаушы зейнетақы қорларының зейнетақы активтерi: зейнетақы жарналары, инвестициялық кiрiс, өсiмпұл және жинақтаушы зейнетақы қорларының комиссиялық сыйақыларын шегерiп тастағандағы залалдарды өтеу ретiнде түскен қаражат есебiнен қалыптасады.";
2-тармақта:
"алушының" деген сөзден кейiн "жинақтаушы" деген сөзбен толықтырылсын;
"таратылғанда және" деген сөздерден кейiн "(нeмece)" деген сөзбен толықтырылсын;
2-1 тармақта:
1) тармақшадағы "бағалы қағаздар рыногын реттеу жөнiндегi" деген сөздер алып тасталсын;
3) тармақшадағы "заңдарға сәйкес" деген сөздер алып тасталсын және "зейнетақы қорына" деген сөздерден кейiн "не зейнетақы аннуитетi бойынша Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген тәртiппен сақтандыру ұйымына" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
"5) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес зейнетақы төлемдерiн төлеудi және жинақталған зейнетақы қаражатын аударуды жүзеге асыруға байланысты шығыстарды өтеуге.";
3-тармақ алып тасталсын;
18) 26-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Кастодиандық шарт кастодиан банк, жинақтаушы зейнетақы қоры және зейнетақы активтерiн инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйым арасында жасалады. Егер зейнетақы активтерiн инвестициялық басқаруды жинақтаушы зейнетақы қоры дербес жүзеге асыратын болса, кастодиандық шарт кастодиан банк пен жинақтаушы зейнетақы қоры арасында жасалады.";
2-1 тармақтағы "бағалы қағаздар рыногын реттеу жөнiндегi уәкiлеттi органмен және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiмен келiсiм бойынша" деген сөздер алып тасталсын;
3-тармақта:
бiрiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Кастодиан банк жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерінің нысаналы орналастырылуын бақылауды жүзеге асырады және олар Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес келмеген жағдайда, бұл туралы уәкiлеттi орган мен жинақтаушы зейнетақы қорын дереу хабардар ете отырып, зейнетақы активтерiн инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның немесе жинақтаушы зейнетақы қорының (егер зейнетақы активтерiн инвестициялық басқаруды жинақтаушы зейнетақы қоры дербес жүзеге асыратын болса) тапсырмаларына шектеу қоюға (орындамауға) мiндеттi.";
екiншi бөлiктегi "бағалы қағаздар рыногын реттеу жөнiндегi" деген сөздер алып тасталсын;

2. Агенты обязаны ежеквартально, не позднее двадцатого числа месяца, следующего за отчетным кварталом, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан, представлять накопительным пенсионным фондам сведения о перечисленных обязательных пенсионных взносах вкладчиков по формам, установленным уполномоченным органом.
3. Агенты обязаны вести первичный учет исчисленных, удержанных (начисленных) и перечисленных обязательных пенсионных взносов по каждому работнику в соответствии с порядком, установленным законодательством Республики Казахстан.
4. Агент обязан ежемесячно, не позднее пятнадцатого числа месяца, следующего за отчетным, представлять вкладчикам сведения об исчисленных, удержанных (начисленных) и перечисленных обязательных пенсионных взносах.";
17) в статье 25:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Пенсионные активы накопительных пенсионных фондов формируются за счет: пенсионных взносов, инвестиционного дохода, средств, поступивших в качестве пени и возмещения убытков, за минусом комиссионных вознаграждений накопительных пенсионных фондов.";
пункт 2:
после слова "получателя," дополнить словом "накопительного";
после слов "ликвидации и" дополнить словом "(или)";
в пункте 2-1:
в подпункте 1) слова "по регулированию рынка ценных бумаг" исключить;
в подпункте 3) слова "в соответствии с законодательством" заменить словами "либо в страховую организацию, по договору пенсионного аннуитета, в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан";
дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) возмещение расходов, связанных с осуществлением пенсионных выплат и переводов пенсионных накоплений в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
пункт 3 исключить;
18) в статье 26:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Кастодиальный договор заключается между банком-кастодианом, накопительным пенсионным фондом и организацией, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами. В случае, если инвестиционное управление пенсионными активами осуществляется накопительным пенсионным фондом самостоятельно, то кастодиальный договор заключается между банком-кастодианом и накопительным пенсионным фондом.";
в пункте 2-1 слова "по согласованию с уполномоченным органом по регулированию рынка ценных бумаг и Национальным банком Республики Казахстан" исключить;
в пункте 3:
часть первую изложить в следующей редакции:
"3. Банк-кастодиан осуществляет контроль за целевым размещением пенсионных активов накопительного пенсионного фонда и обязан блокировать (не исполнять) поручения организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, или накопительного пенсионного фонда (если инвестиционное управление пенсионными активами осуществляется накопительным пенсионным фондом  самостоятельно) в случае их несоответствия законодательству Республики Казахстан с незамедлительным уведомлением об этом уполномоченного органа и накопительного пенсионного фонда.";
в части второй слова "по регулированию рынка ценных бумаг" исключить;

мынадай мазмұндағы 6-8-тармақтармен толықтырылсын:
"6. Кастодиандық шарт жинақтаушы зейнетақы қоры атқарушы органының тиiстi шешiмi негiзiнде кастодиан банк пен зейнетақы активтерiн инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйым хабардар етiле отырып және зейнетақы активтерiн жаңа кастодиан банкке және (немесе) зейнетақы активтерiн инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымға беру рәсiмi аяқталғаннан кейiн шартты бұзудың белгіленген күнiне дейiн жиырма күн мерзiмде жинақтаушы қордың талап етуiмен бiржақты тәртіппен бұзылуы мүмкiн.
7. Жаңа кастодиан банкпен кастодиандық шарт және (немесе) зейнетақы активтерiн инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын жаңа ұйыммен инвестициялық басқаруға шарт жасасқан кезден бастап отыз күн мерзiмде жинақтаушы зейнетақы қоры бұл туралы мемлекеттiк тiлде және орыс тiлiнде екi баспасөз басылымында тиiстi жарияланымдар арқылы өз салымшылары мен агенттерiн хабардар етедi.
8. Жинақтаушы зейнетақы қорымен арадағы кастодиандық шарт бұзылған кезден бастап алты айға дейiнгi мерзiмде бұрынғы және жаңа кастодиан банктер арасында бұрынғы кастодиан банктің оған келiп түсетiн зейнетақы жарналарын жаңа кастодиан банкке аударуы туралы тиiстi шарт жасалады.";
19) 27-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"27-бап. Мiндеттi зейнетақы жарналары салымшыларының,
жинақтаушы зейнетақы қорларының алушылары мен
агенттердің құқықтары мен мiндеттерi
1. Мiндеттi зейнетақы жарналарының салымшылары мен жинақтаушы зейнетақы қорлары алушыларының:
1) мiндеттi зейнетақы жарналары есебiнен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарт жасасу үшiн жинақтаушы зейнетақы қорын таңдауға;
2) жинақтаушы зейнетақы қорының құрылтайшылары (акционерлерi), зейнетақы активтерiн инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйым мен кастодиан банк туралы уәкiлеттi орган анықтайтын көлемде ақпарат алуға;
3) жинақталған зейнетақы қаражатының жай-күйi туралы ақпарат алуға;
4) жинақтаушы зейнетақы қорының iс-әрекетiне сот тәртiбiмен шағым жасауға;
5) жинақтаушы зейнетақы қорынан зейнетақы төлемдерiн алуға;
6) өзiнің жинақталған зейнетақы қаражатын бiр жинақтаушы зейнетақы қорынан екiншiсiне, бiрақ жылына екi реттен асырмай аударуға;
7) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес өзінің жинақталған зейнетақы қаражатына өсиетхат қалдыруға;
8) Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге тұрғылықты тұруға кеткен кезде Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жинақталған зейнетақы қаражатын алуға;

дополнить пунктами 6-8 следующего содержания:
"6. Кастодиальный договор может быть расторгнут на основании соответствующего решения исполнительного органа накопительного пенсионного фонда в одностороннем порядке по требованию накопительного пенсионного фонда с уведомлением банка-кастодиана и организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, и завершением процедуры передачи пенсионных активов новым банку-кастодиану и (или) организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, в двадцатидневный срок до намеченной даты расторжения.
7. В тридцатидневный срок с момента заключения кастодиального договора с новым банком-кастодианом и (или) договора на инвестиционное управление с новой организацией, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, накопительный пенсионный фонд уведомляет об этом своих вкладчиков и агентов путем соответствующих публикаций в двух печатных изданиях на государственном и русском языках.
8. На срок до шести месяцев с момента расторжения кастодиального договора между накопительным пенсионным фондом, прежним и новым банками-кастодианами заключается соответствующий договор о перечислении прежним банком-кастодианом поступающих к нему пенсионных взносов новому банку-кастодиану.";
19) статью 27 изложить в следующей редакции:
"Статья 27. Права и обязанности вкладчиков обязательных
пенсионных взносов, получателей пенсионных
выплат из накопительных пенсионных фондов
и агентов
1. Вкладчики обязательных пенсионных взносов и получатели пенсионных выплат из накопительных пенсионных фондов имеют право:
1) выбирать накопительный пенсионный фонд для заключения с ним договора о пенсионном обеспечении за счет обязательных пенсионных взносов;
2) получать информацию об учредителях (акционерах) накопительного пенсионного фонда, организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, и банка-кастодиана в объеме, определяемом уполномоченным органом;
3) получать информацию о состоянии пенсионных накоплений;
4) обжаловать в судебном порядке действия накопительного пенсионного фонда;
5) получать пенсионные выплаты из накопительного пенсионного фонда;
6) переводить свои пенсионные накопления из одного накопительного пенсионного фонда в другой, но не чаще чем два раза в году;
7) завещать свои пенсионные накопления в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
8) изымать пенсионные накопления при выезде на постоянное место жительства за пределы Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан;

9) жинақталған зейнетақы қаражатын жинақтаушы зейнетақы қорынан сақтандыру ұйымына аударуға;
10) мiндеттi зейнетақы жарналары есебiнен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шартқа және Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес өзге де құқықтарды жүзеге асыруға құқығы бар.
2. Агенттердің қызметкерден мiндеттi зейнетақы жарналары есебiнен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттың көшiрмесiн талап етуге құқығы бар.
3. Мiндеттi зейнетақы жарналарының салымшылары мен жинақтаушы зейнетақы қорларынан зейнетақы төлемдерiн алушылар:
1) Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңдарына сәйкес бiр мезгiлде мiндеттi зейнетақы жарналары есебiнен зейнетақымен қамсыздандыру туралы бiр шарттың ғана тарабы болуға және тек қана бiр жинақтаушы зейнетақы қорында мiндеттi зейнетақы жарналары есебiнен жинақталған зейнетақы қаражатының болуына;
2) жинақтаушы зейнетақы қорларына жинақтаушы зейнетақы қорының мiндеттемелерiн орындауға ықпал жасайтын барлық өзгерiстер туралы осындай өзгерiстер болған күннен бастап күнтiзбелiк он күн ішінде хабарлауға;
3) мiндеттi зейнетақы жарналарын аудару үшiн мiндеттi зейнетақы жарналары есебiнен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттың көшiрмесiн агентке табыс етуге;
4) осы заңда көзделген жағдайларда зейнетақы аннуитетi шартын жасасуға;
5) Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңдарына және зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарт талаптарына сәйкес өзге де мiндеттемелердi орындауға мiндеттi.
4. Агенттер жинақтаушы зейнетақы қорларына мiндеттi зейнетақы жарналарын Қазақстан Республикасының Yкiметi белгiлеген мерзiм мен тәртiп бойынша уақтылы есептеуге, ұстауға (есептеп қосуға) және төлеуге міндеттi.";
20) 28-бап алып тасталсын;
21) 29-бапта:
2 және 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Зейнетақы ережелерiн акционерлердің жалпы жиналысы уәкiлеттiк берген жинақтаушы зейнетақы қорының органы бекiтедi және уәкiлеттi органмен келiсiледi.
3. Зейнетақы ережелерi жинақтаушы зейнетақы қорлары салымшыларының (алушыларының) мүдделерiне қысым жасамауға және оған нұқсан келтiрмеуге тиiс.";
22) 30-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарт жинақтаушы зейнетақы қоры мен салымшы арасында мiндеттi зейнетақы жарналары, ерiктi зейнетақы жарналары, ерiктi кәсiптiк зейнетақы жарналары есебiнен зейнетақымен қамсыздандыру туралы үлгi шарттарға сәйкес жазбаша түрде жасалады.";
2-тармақта:
бiрiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Мiндеттi зейнетақы жарналары, ерiктi зейнетақы жарналары, ерiктi кәсіптiк зейнетақы жарналары есебiнен зейнетақымен қамсыздандыру туралы үлгi шартты уәкілеттi орган әзiрлеп, бекiтедi және онда мынадай мәлiметтер мен талаптар қамтылады:";
1) тармақшадағы "заңды мекен-жайы" деген сөздер "орналасқан жерi" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) тармақша "жарналарының" деген сөзден кейiн "немесе ерiктi кәсiптiк зейнетақы жарналарының" деген сөздермен толықтырылсын;
11) тармақшадағы "болады" деген сөз алып тасталып, мынадай мазмұндағы 12) тармақшамен толықтырылсын:

9) переводить пенсионные накопления из накопительного пенсионного фонда в страховую организацию;
10) осуществлять иные права согласно договору о пенсионном обеспечении за счет обязательных пенсионных взносов и законодательству Республики Казахстан.
2. Агенты имеют право требовать у работника копию договора о пенсионном обеспечении за счет обязательных пенсионных взносов.
3. Вкладчики обязательных пенсионных взносов и получатели пенсионных выплат из накопительных пенсионных фондов обязаны:
1) одновременно являться стороной не более чем одного договора о пенсионном обеспечении за счет обязательных пенсионных взносов в соответствии с законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении и иметь пенсионные накопления за счет обязательных пенсионных взносов только в одном накопительном пенсионном фонде;
2) сообщать в накопительные пенсионные фонды обо всех изменениях, влияющих на выполнение обязательств накопительным пенсионным фондом, в течение десяти календарных дней с даты таких изменений;
3) представлять агенту копию договора о пенсионном обеспечении за счет обязательных пенсионных взносов для перечисления обязательных пенсионных взносов;
4) заключать договор пенсионного аннуитета в случаях, предусмотренных настоящим Законом;
5) выполнять иные обязательства в соответствии с законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении и условиями договора о пенсионном обеспечении.
4. Агенты обязаны своевременно исчислять, удерживать (начислять) и уплачивать обязательные пенсионные взносы в накопительные пенсионные фонды в сроки и порядке, установленных Правительством Республики Казахстан.";
20) статью 28 исключить;
21) в статье 29:
пункты 2 и 3 изложить в следующей редакции:
"2. Пенсионные правила утверждаются органом накопительного пенсионного фонда, уполномоченным общим собранием акционеров, и согласовываются с уполномоченным органом.
3. Пенсионные правила не должны ущемлять и ухудшать интересы вкладчиков (получателей) накопительных пенсионных фондов.";
22) в статье 30:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Договор о пенсионном обеспечении заключается между накопительным пенсионным фондом и вкладчиком в письменной форме в соответствии с типовыми договорами о пенсионном обеспечении за счет обязательных пенсионных взносов, добровольных пенсионных взносов, добровольных профессиональных пенсионных взносов.";
в пункте 2:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"2. Типовые договоры о пенсионном обеспечении за счет обязательных пенсионных взносов, добровольных пенсионных взносов, добровольных профессиональных пенсионных взносов разрабатываются и утверждаются уполномоченным органом, и содержат следующие сведения и условия:";
в подпункте 1) слова "юридический адрес" заменить словами "место нахождения";
подпункт 11) дополнить словами "или добровольных профессиональных пенсионных взносов";
дополнить подпунктом 12) следующего содержания:

"12) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес өзге де мәлiметтер болады.";
23) 31-бапта:
баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"31-бап. Зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарт
тараптарының және өзге де адамдардың
жауапкершілігi";
мынадай мазмұндағы 3-5-тармақтармен толықтырылсын:
"3. Жинақтаушы зейнетақы қорларының, зейнетақы активтерiн инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдар мен кастодиан банктер жауапкершілігінің талаптары мен тәртiбi Қазақстан Республикасының заң актiлерiмен және шарттармен белгiленедi.
4. Егер жинақталған зейнетақы қаражатын аудару немесе төлеу кезiнде жеке зейнетақы шотындағы жинақталған зейнетақы қаражатының сомасы, инфляция деңгейi ескерiле отырып, нақты енгiзiлген мiндеттi зейнетақы жарналарының мөлшерiнен аз болып қалса, ал жинақталған зейнетақы қаражатының кемуi жинақтаушы зейнетақы қорының және (немесе) зейнетақы активтерiн инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның және (немесе) кастодиан банктiң кiнәсiнен болса, жинақтаушы зейнетақы қоры инфляция деңгейiн ескере отырып, өз капиталы есебiнен, жинақталған зейнетақы қаражатының шығынын нақты енгiзiлген мiндеттi зейнетақы жарналарының мөлшерiне дейiн қалпына келтiруге міндеттi.
5. Жинақталған зейнетақы қаражатын аударуды және зейнетақы төлемдерiн жүзеге асыруды кешiктiруге кiнәлi заңды тұлғалар құқықтары бұзылған адамның пайдасына Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң қайта қаржыландыру ставкасының 1,5 еселенген мөлшерiнде өсiмпұл төлеуге мiндеттi.";
24) мынадай мазмұндағы 7-1-тараумен толықтырылсын:
"7-1-тарау. Сақтандыру ұйымдарынан зейнетақымен
қамсыздандыру
31-1-бап. Сақтандыру ұйымдарынан төленетiн сақтандыру
төлемдерi
1. Осы Заңның 9-бабының 1-3-тармақтарында аталған адамдар сақтандыру ұйымымен мiндеттi зейнетақы жарналары есебiнен қалыптасқан жинақталған зейнетақы қаражатын пайдалана отырып, сақтандыру төлемдерiн өмiр бойы жүзеге асыру туралы зейнетақы аннуитетi шартын жасасуға құқылы. Бұл орайда сақтандыру ұйымынан төленетiн ай сайынғы сақтандыру төлемдерi тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгiленген ең төмен зейнетақы мөлшерiнен кем болмауы керек.
2. Осы Заңның 23-бабының 1-тармағының 2) және 3) тармақшаларында аталған адамдардың сақтандыру ұйымымен зейнетақы аннуитетi шартын жасасқан жағдайда жинақталған зейнетақы қаражатын алуға құқығы бар.
Осы тармақта аталған адамдарға сақтандыру ұйымы зейнетақы аннуитетi шартына сәйкес сақтандыру төлемдерiн өмiр бойы төлейдi. Сақтандыру ұйымымен зейнетақы аннуитетi шарты ай сайынғы сақтандыру төлемдерінің мөлшерi тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгiленген ең төмен зейнетақы мөлшерiнен кем болмаған жағдайда жасалады.

"12) иные сведения и условия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
23) в статье 31:
заголовок статьи изложить в следующей редакции:
"Статья 31. Ответственность сторон договора о пенсионном
обеспечении и иных лиц";
дополнить пунктами 3-5 следующего содержания:
"3. Условия и порядок ответственности накопительных пенсионных фондов, организаций, осуществляющих инвестиционное управление пенсионными активами, и банков-кастодианов определяются законодательными актами Республики Казахстан и договорами.
4. Если сумма пенсионных накоплений на индивидуальном пенсионном счете на момент перевода или выплаты пенсионных накоплений стала меньше размера фактически внесенных обязательных пенсионных взносов с учетом уровня инфляции, а уменьшение пенсионных накоплений произошло вследствие вины накопительного пенсионного фонда и (или) организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, и (или) банка-кастодиана, накопительный пенсионный фонд обязан за счет собственного капитала восстановить потерю пенсионных накоплений до размера фактически внесенных обязательных пенсионных взносов с учетом уровня инфляции.
5. Юридические лица, виновные в задержке переводов пенсионных накоплений и осуществлении пенсионных выплат, обязаны уплачивать пеню в размере 1,5-кратной ставки рефинансирования Национального Банка Республики Казахстан в пользу лица, чьи права нарушены.";
24) дополнить главой 7-1 следующего содержания:
"Глава 7-1. Пенсионное обеспечение из страховых организаций
Статья 31-1. Страховые выплаты из страховых организаций
1. Лица, указанные, в пунктах 1-3 статьи 9 настоящего Закона, вправе заключить договор пенсионного аннуитета со страховой организацией об осуществлении страховых выплат пожизненно с использованием пенсионных накоплений, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов. При этом ежемесячная страховая выплата из страховой организации не может быть ниже размера минимальной пенсии, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
2. Лица, указанные в подпунктах 2) и 3) пункта 1 статьи 23 настоящего Закона, имеют право на получение пенсионных накоплений при заключении договора пенсионного аннуитета со страховой организацией.
Лицам, указанным в настоящем пункте, страховые выплаты производятся страховой организацией пожизненно в соответствии с договором пенсионного аннуитета. Договор пенсионного аннуитета заключается со страховой организацией в случае, если размер ежемесячной страховой выплаты будет не ниже размера минимальной пенсии, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.

3. Осы Заңның 23-бабы 1-тармағының 4) тармақшасында аталған адамдардың мiндеттi зейнетақы жарналары есебiнен қалыптасқан өзінің жинақталған зейнетақы қаражатының елу процентiнен аспайтынын пайдалана отырып, зейнетақы аннуитетi шартын жасасқан жағдайда ғана осы Заңның 9-бабының 1-тармағында көрсетiлген жасқа жеткенге дейiнгi мерзiмге жинақталған зейнетақы қаражатын алуға құқығы бар.
4. Осы Заңның 23-2-бабының 1-тармағында аталған адамдардың ерiктi кәсiптiк зейнетақы жарналары есебiнен қалыптасқан жинақталған зейнетақы қаражатын пайдалана отырып, зейнетақы аннуитетi шартын жасасқан жағдайда ғана осы Заңның 9-бабының 1-тармағында көрсетiлген жасқа жеткенге дейiнгі мерзiмге жинақталған зейнетақы қаражатын алуға құқығы бap.
31-2-бап. Зейнетақы аннуитетi шартын жасасу
1. Зейнетақы аннуитетiнiң үлгi шартын уәкiлеттi орган әзiрлейдi және бекiтедi.
2. Зейнетақы аннуитетi шарты сақтанушы (зейнетақы төлемдерiн алушы) мен сақтандыру ұйымы арасында шарт тараптарының келiсiмiмен белгiленген мерзiмге жасалады.
3. Зейнетақы аннуитетi шартын жасасушы адам сақтандыру ұйымын таңдауға ерiктi.
4. Зейнетақы аннуитетi шарты алушының жазбаша өтiнiшi негiзiнде жасалады.
5. Зейнетақы аннуитетi шарты жинақтаушы зейнетақы қоры жинақталған зейнетақы қаражатының сомаларын сақтандыру ұйымына аударған кезден бастап күшiне енедi және тараптар үшiн мiндеттi болады.
6. Зейнетақы аннуитетi шартын жасасқан адамның оны жасасқан күннен бастап екi жыл ішінде бұзуға құқығы жоқ.
Басқа сақтандыру ұйымымен зейнетақы аннуитетi шартын жасасқан жағдайда зейнетақы аннуитетi шартын мерзiмiнен бұрын тоқтатуға болады. Зейнетақы аннуитетi шарты мерзiмiнен бұрын тоқтатылған жағдайда онда көзделген сатып алу сомасы, жүзеге асырылған сақтандыру төлемдерi мен сақтандыру ұйымының iс жүргiзуге жұмсаған шығыстары шегерiлiп төленген сақтандыру сыйлықақы сомасынан кем болмауға тиiс.
31-3-бап. Зейнетақы аннуитетi шарты тараптарының
құқықтары мен міндеттері
1. Сақтанушының:
1) сақтандыру ұйымы жүргiзген сақтандыру төлемдерi мөлшерінің есеп-қисабымен танысуға;
2) сақтандыру ұйымынан төленетiн сақтандыру төлемдерi мөлшерінің есеп-қисабын жүргiзу үшiн тәуелсiз сарапшылар тартуға;
3) сақтандыру полисi жоғалған жағдайда оның дубликатын алуға құқығы бap.
2. Сақтанушы:
1) зейнетақы аннуитетi шартын жасасқан күннен бастап күнтiзбелiк он күн iшiнде, осы шарттың түпнұсқасын табыс ете отырып, жинақтаушы зейнетақы қорын хабардар етуге;

3. Лица, указанные в подпункте 4) пункта 1 статьи 23 настоящего Закона, имеют право на получение пенсионных накоплений только при заключении договора пенсионного аннуитета с использованием не более пятидесяти процентов своих пенсионных накоплений, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов, на срок до достижения возраста, указанного в пункте 1 статьи 9 настоящего Закона.
4. Лица, указанные в подпункте 1) пункта 1 статьи 23-2 настоящего Закона, имеют право на получение пенсионных накоплений только при заключении договора пенсионного аннуитета с использованием пенсионных накоплений, сформированных за счет добровольных профессиональных пенсионных взносов, на срок до достижения возраста, указанного в пункте 1 статьи 9 настоящего Закона.
Статья 31-2. Заключение договора пенсионного аннуитета
1. Типовой договор пенсионного аннуитета разрабатывается и утверждается уполномоченным органом.
2. Договор пенсионного аннуитета заключается между страхователем (получателем пенсионных выплат) и страховой организацией на срок, определенный соглашением сторон договора.
3. Лицо, заключающее договор пенсионного аннуитета, свободно в выборе страховой организации.
4. Договор пенсионного аннуитета заключается на основании письменного заявления получателя.
5. Договор пенсионного аннуитета вступает в силу и становится обязательным для сторон с момента перечисления накопительным пенсионным фондом суммы пенсионных накоплений страховой организации.
6. Лицо, заключившее договор пенсионного аннуитета, не вправе его расторгнуть в течение двух лет с даты его заключения.
Досрочное прекращение договора пенсионного аннуитета возможно при условии заключения договора пенсионного аннуитета с другой страховой организацией. При досрочном прекращении договора пенсионного аннуитета предусмотренная им выкупная сумма должна быть не менее суммы уплаченной страховой премии за вычетом суммы осуществленных страховых выплат и расходов страховой организации на ведение дела.
Статья 31-3. Права и обязанности сторон договора
пенсионного аннуитета
1. Страхователь имеет право на:
1) ознакомление с расчетами размеров страховых выплат, проведенными страховой организацией;
2) привлечение независимых экспертов для проведения расчетов размера страховых выплат из страховой организации;
3) получение дубликата страхового полиса в случае его утери.
2. Страхователь обязан:
1) уведомить накопительный пенсионный фонд в течение десяти календарных дней со дня заключения договора пенсионного аннуитета с представлением оригинала такого договора;

2) басқа сақтандыру ұйымымен жаңа зейнетақы аннуитетi шартын жасасқан кезде оны жасасқан күннен бастап күнтiзбелік он күн iшiнде, бұрынғы сақтандыру ұйымына жаңа шарттың түпнұсқасын табыс ете отырып, бұрын жасасқан зейнетақы аннуитетi шарты бойынша мiндеттемелердi орындаудан бiржақты тәртiппен бас тартуға мiндеттi.
3. Сақтандыру ұйымының зейнетақы аннуитетi шартына сәйкес жинақталған зейнетақы қаражатының сомасын бiр рет және толық көлемде алуға құқығы бар.
4. Сақтандыру ұйымы:
1) сақтанушыны сақтандыру ұйымынан төленетін сақтандыру төлемдерi мөлшерінің есеп-қисабымен таныстыруға;
2) зейнетақы аннуитетi шартын үш дана етiп ресiмдеуге мiндеттi, оның екеуі сақтанушыға берiледi;
3) осы баптың 2-тармағының 2) тармақшасында көзделген зейнетақы аннуитетi шартының түпнұсқасын алған кезден бастап күнтiзбелiк жиырма күн iшiнде зейнетақы аннуитетi шартында аталған сақтандыру ұйымына сатып алу сомасын аударуға;
4) сақтандыру ұйымынан зейнетақы аннуитетi шартында көзделген сақтандыру төлемдерi уақытылы жүзеге асырылмаған жағдайда сақтанушыға кешiктiрiлген әр күн үшiн төленбей қалған соманың 1,5 процентi мөлшерiнде өсiмпұл төлеуге;
5) сақтанушы қайтыс болған жағдайда отбасына, не қайтыс болған адамды жерлеудi жүзеге асырған адамға жерлеуге арналған жәрдемақы түрiнде осы Заңда белгiленген мөлшерден кем болмайтын сақтандыру төлемiн жүзеге асыруға мiндеттi.
31-4-бап. Жинақталған зейнетақы қаражатын сақтандыру ұйымына
аударудың тәртiбi
1. Жинақтаушы зейнетақы қоры хабарламаны алған кезден бастап күнтiзбелiк отыз күн iшiнде алушының жинақталған зейнетақы қаражатын сақтандыру ұйымына аударуға міндеттi.
2. Осы баптың 1-тармағында аталған мiндеттемелердің орындалуын кешiктiрген жағдайда жинақтаушы зейнетақы қоры алушы алдында осы Заңның 31-бабының 3-тармағына сәйкес жауапты болады.
31-5-бап. Зейнетақы аннуитетi шарттары бойынша есеп-қисапты
жүзеге асыру
1. Жинақталған зейнетақы қаражаты (сақтандыру сыйлықақысы) мен сақтандыру төлемдерінің есеп-қисабын уәкiлеттi орган белгiлеген әдiстемеге сәйкес сақтандыру ұйымы не тәуелсiз сарапшы жүзеге асырады.
2. Сақтандыру ұйымының жасалатын зейнетақы аннуитетi шарттары бойынша iс жүргiзуге арналған шығыстарының рұқсат етiлетiн деңгейiн уәкiлеттi орган белгiлейдi.";
25) 32-бап алып тасталсын;
26) 33-бапта:
тақырыбындағы және 1-тармақтағы "Мемлекеттiк емес" деген сөздер алып тасталып "жинақтаушы" деген сөз бас әрiппен жазылсын;
3-тармақтағы "қордың " деген сөз "жинақтаушы зейнетақы қорының" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақта:
"Алушының" деген сөз "Салымшының" (алушының)" деген сөздермен ауыстырылсын;
"зейнетақы шартын" деген сөздер "зейнетақымен қамсыздандыру туралы шартты" деген сөздермен ауыстырылсын;

2) при заключении нового договора пенсионного аннуитета с другой страховой организацией в течение десяти календарных дней со дня его заключения отказаться в одностороннем порядке от исполнения  обязательств по ранее заключенному договору пенсионного аннуитета с представлением оригинала нового договора прежней страховой организации.
3. Страховая организация имеет право получить сумму пенсионных накоплений согласно договору пенсионного аннуитета единовременно и в полном объеме.
4. Страховая организация обязана:
1) ознакомить страхователя с расчетами размера страховых выплат из страховой организации;
2) оформить договор пенсионного аннуитета в трех экземплярах, из которых два выдаются страхователю;
3) в течение двадцати календарных дней с момента получения оригинала договора пенсионного аннуитета, предусмотренного в подпункте 2) пункта 2 настоящей статьи, перевести выкупную сумму в страховую организацию, указанную в договоре пенсионного аннуитета;
4) при несвоевременном осуществлении страховых выплат из страховой организации, предусмотренных договором пенсионного аннуитета, уплатить страхователю пеню в размере 1,5 процента от неоплаченной суммы за каждый день просрочки;
5) в случае смерти страхователя осуществить страховую выплату в виде пособия на погребение семье либо лицу, осуществившему погребение, не менее размера, установленного настоящим Законом.
Статья 31-4. Порядок перевода пенсионных накоплений
в страховую организацию
1. В течение тридцати календарных дней с момента получения уведомления накопительный пенсионный фонд обязан перевести пенсионные накопления получателя в страховую организацию.
2. В случае просрочки исполнения обязательств, указанных в пункте 1 настоящей статьи, накопительный пенсионный фонд несет ответственность перед получателем в соответствии с пунктом 3 статьи 31 настоящего Закона.
Статья 31-5. Осуществление расчетов по договорам
пенсионного аннуитета
1. Расчет пенсионных накоплений (страховой премии) и страховой выплаты осуществляется страховой организацией либо независимым экспертом в соответствии с методикой, установленной уполномоченным органом.
2. Допустимый уровень расходов страховой организации на ведение дела по заключаемым договорам пенсионного аннуитета устанавливается уполномоченным органом.";
25) статью 32 исключить;
26) в статье 33:
в заголовке слово "негосударственных" исключить;
в пункте 1 слово "Негосударственные" исключить;
пункт 3 после слова "данного" дополнить словами "накопительного пенсионного";
в пункте 4:
слово "получателя" заменить словами "вкладчика (получателя)";
слова "пенсионного договора" заменить словами "договора о пенсионном обеспечении";

"бұзуы" деген сөзден кейiн ", осы Заңның 23-бабы 1-тармағының 1)-3) тармақшаларында көзделген талаптар туындаған кездегi еңбек шарты бұзылған жағдайлардан басқа реттерде," деген сөздермен толықтырылсын;
27) 34-баптың тақырыбындағы және мәтiнiндегi "Мемлекеттiк емес" деген сөздер алып тасталып, "жинақтаушы" деген сөз бас әрiппен жазылсын;
28) 36-бапта:
тақырыбындағы "Мемлекеттiк емес" деген сөздер алып тасталып, "жинақтаушы" деген сөз бас әрiппен жазылсын;
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының резиденттерi - заңды және жеке тұлғалар, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген талаптарды ескере отырып, Қазақстан Республикасының Үкiметi ашық жинақтаушы зейнетақы қорының құрылтайшылары мен акционерлерi бола алады.";
мынадай мазмұндағы 1-1, 1-2, 1-3 және 1-4 тармақтармен толықтырылсын:
1-1. Рейтинг агенттiктерінің бірiнiң белгiлi бiр рейтiнгi бар Қазақстан Республикасының резидент емес заңды тұлғасы ашық жинақтаушы зейнетақы қорының құрылтайшысы немесе акционерi бола алады. Рейтинг агенттiктерiнiң тiзбесi мен ең төмен рейтингтi уәкiлеттi орган белгiлейдi.
Оффшорлық аймақта тiркелген коммерциялық ұйым мәртебесi бар заңды тұлғалар мен жарғылық капиталына оффшорлық аймақта тiркелген заңды тұлғалар тiкелей немесе аффилиирленген тұлғалар арқылы қатысатын заңды тұлғалар Қазақстан Республикасының жинақтаушы зейнетақы қорларының құрылтайшылары немесе акционерлерi бола алмайды. Оффшорлық аймақтардың тiзбесiн уәкiлеттi орган белгілейдi.
1-2. Шет ел қатысатын ашық жинақтаушы зейнетақы қорларының жиынтық жарғылық капиталы Қазақстан Республикасының барлық ашық жинақтаушы зейнетақы қорларының жарияланған жиынтық жарғылық капиталының жиырма бес процентiнен аспауы керек.
1-3. Қазақстан Республикасының резидентi емес тұлға қатысатын ашық жинақтаушы зейнетақы қорының директорлар кеңесi мен басқарма мүшелерiнің кемiнде үштен бiрi Қазақстан Республикасының азаматтары болуы керек. Ашық жинақтаушы зейнетақы қорының директорлар кеңесi мен басқармасының Қазақстан Республикасының резиденттерi емес мүшелерi қаржы рыногында қызметiн жүзеге асырушы ұйымдарда үш жылдан кем емес басшылық жұмыста болған тәжiрибесiн куәландыратын құжаттарды табыс eтуге мiндеттi.
1-4. Дауыс беретiн акцияларының жиырма бес процентiнен астамы жиынтық түрінде:
1) Қазақстан Республикасының резидентi емес тұлғаның;
2) акцияларының (қатысушылары салымдарының) елу проценттен астамы Қазақстан Республикасының резиденттерi емес тұлғалардың меншігінде және (немесе) басқаруында болған Қазақстан Республикасының резидентi-заңды тұлғаның;

дополнить словами ", кроме случаев расторжения трудового договора при наступлении условий, предусмотренных подпунктами 1)-3) пункта 1 статьи 23 настоящего Закона";
27) в статье 34:
в заголовке слово "негосударственного" исключить;
в тексте слово "Негосударственный" исключить;
28) в статье 36:
в заголовке слово "негосударственного" исключить;
в пункте 1 слова ", являющиеся резидентами Республики Казахстан" заменить словами "- резиденты Республики Казахстан, а также Правительство Республики Казахстан с учетом требований, установленных законодательством Республики Казахстан";
дополнить пунктами 1-1, 1-2, 1-3 и 1-4 следующего содержания:
"1-1. Учредителем или акционером открытого накопительного пенсионного фонда может быть юридическое лицо-нерезидент Республики Казахстан, имеющий определенный рейтинг одного из рейтинговых агентств. Перечень рейтинговых агентств и минимальный рейтинг устанавливаются уполномоченным органом.
Юридические лица, имеющие статус коммерческой организации, зарегистрированной в оффшорной зоне, и юридические лица, в уставном капитале которых прямо или через аффилиированные лица участвуют юридические лица, зарегистрированные в оффшорной зоне, не могут быть учредителями или акционерами накопительных пенсионных фондов Республики Казахстан. Перечень оффшорных зон устанавливается уполномоченным органом.
1-2. Суммарный уставный капитал открытых накопительных пенсионных фондов с иностранным участием не может превышать двадцать пять процентов совокупного объявленного уставного капитала всех открытых накопительных пенсионных фондов Республики Казахстан.
1-3. Не менее одной трети членов совета директоров и правления открытого накопительного пенсионного фонда с участием нерезидента Республики Казахстан должны составлять граждане Республики Казахстан. Нерезиденты Республики Казахстан - члены совета директоров и правления открытого накопительного пенсионного фонда обязаны представить документы, свидетельствующие об опыте руководящей работы не менее трех лет в организациях, осуществляющих деятельность на финансовом рынке.
1-4. Открытым накопительным пенсионным фондом с участием нерезидента Республики Казахстан является открытый накопительный пенсионный фонд, более двадцати пяти процентов голосующих акций которого в совокупности находятся в собственности или управлении:
1) нерезидента Республики Казахстан;
2) юридического лица-резидента Республики Казахстан, более пятидесяти процентов акций (вкладов участников) которого находятся в собственности и (или) управлении нерезидентов Республики Казахстан;

3) Қазақстан Республикасының резиденттерi емес тұлғалардың бағалы қағаздарын нақты ұстаушы болып табылатын Қазақстан Республикасы резиденттерiнiң меншігіндe немесе басқаруында болған ашық жинақтаушы зейнетақы қоры Қазақстан Республикасының резидентi емес тұлға қатысатын ашық жинақтаушы зейнетақы қоры болып табылады.".
2-тармақ "акцияларының " деген сөзден кейiн "жалпы санының" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Мемлекеттiк кәсiпорын жинақтаушы зейнетақы қорының құрылтайшысы немесе акционерi бола алмайды.";
5-тармақтағы "құрылтайшысы" деген сөзден кейiн "немесе акционерi" деген сөзбен толықтырылсын;
29) 37-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"Жинақтаушы зейнетақы қорларын мемлекеттiк тiркеудi, сондай-ақ олардың құрылтай құжаттарына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзудi уәкiлеттi органның рұқсаты болған жағдайда Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әдiлет органдары жүзеге асырады.";
30) 38-бапта:
тақырыбындағы және 1-тармақтағы "Мемлекеттiк емес" деген сөздер алып тасталып "жинақтаушы" деген сөз бас әріппен жазылсын;
2-тармақта:
"Мемлекеттiк емес" деген сөздер "Жинақтаушы" деген сөзбен ауыстырылсын;
"мемлекеттiк" деген сөз алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы екiншi сөйлеммен толықтырылсын:
"Жарғылық капиталдың жүз процентi Қазақстан Республикасының Үкiметiне тиесiлi болған жағдайда ғана жинақтаушы зейнетақы қорының атауында "мемлекеттiк" деген сөз қолданыла алады.";
"алушының" деген сөз "салымшының (алушының)" деген сөздермен ауыстырылсын;
31) 39-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"39-бап. Зейнетақы жарналарын тарту және зейнетақы төлемдерiн
жүзеге асыру жөнiндегi қызметтi лицензиялау
1. Зейнетақы жарналарын тарту және зейнетақы төлемдерiн жүзеге асыру жөніндегi қызметтi Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен уәкiлеттi орган лицензиялайды.
2. Лицензиат жинақтаушы зейнетақы қорларын қайта ұйымдастыру салдарынан пайда болған жинақтаушы зейнетақы қорына зейнетақы жарналарын тартуға, зейнетақы төлемдерiн және жинақталған зейнетақы қаражатын аударуды жүзеге асыруға, егер бұл оған құқықтық мирасқорлық тәртіппен ауысқан мiндеттерден туындаса, лицензия алу үшiн белгiленген мерзiм iшiнде уәкiлеттi орган уақытша рұқсат беруi мүмкiн.";
32) 40-бапта:
2-тармақта:
үшiншi абзацтағы "соттылығы" деген сөзден кейiн "өтелмеген немесе" деген сөздермен толықтырылсын;
төртiншi абзацқа түзету қазақша мәтiнде өзгерiссiз қалады;
"санацияға" деген сөзден кейiн ", консервацияға" деген сөзбен толықтырылсын;
төртiншi абзацтағы "адам басшы қызметкер бола алмайды." деген сөздер алып тасталып, мынадай мазмұндағы бесiншi және алтыншы абзацтармен толықтырылсын:
", белгiленген тәртiппен бiлiктiлiк емтиханын тапсырмаған адам;
Қазақстан Республикасының азаматы емес адам басшы қызметкер бола алмайды.";
3-тармақ алып тасталсын;

3) резидентов Республики Казахстан, являющихся номинальными держателями ценных бумаг нерезидентов Республики Казахстан.";
пункт 2 после слова "голоса" дополнить словами "от их общего количества";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Государственное предприятие не может быть учредителем или акционером накопительного пенсионного фонда.";
пункт 5 после слова "учредителя" дополнить словами "или акционера";
29) в статье 37 слова "фондов осуществляется" заменить словами "фондов, а также внесение изменений и дополнений в их учредительные документы осуществляются органами юстиции при наличии разрешения уполномоченного органа";
30) в статье 38:
в заголовке и в пункте 1 слова "негосударственного" исключить;
в пункте 2:
слово "Негосударственным" заменить словом "Накопительным";
слово "государственный," исключить;
дополнить предложением вторым следующего содержания:
"Слово "государственный" может употребляться в наименовании накопительного пенсионного фонда только в случае, если сто процентов уставного капитала принадлежит Правительству Республики Казахстан.";
слово "получателя" заменить словами "вкладчика (получателя)";
31) статью 39 изложить в следующей редакции:
"Статья 39. Лицензирование деятельности по привлечению
пенсионных взносов и осуществлению
пенсионных выплат
1. Деятельность по привлечению пенсионных взносов и осуществлению пенсионных выплат лицензируется уполномоченным органом в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
2. Уполномоченным органом может быть выдано временное, в течение срока, установленного для получения лицензии, разрешение накопительному пенсионному фонду, возникшему вследствие реорганизации накопительных пенсионных фондов-лицензиатов, на привлечение пенсионных взносов, осуществление пенсионных выплат и переводов пенсионных накоплений, если это вытекает из обязанностей, перешедших к нему в порядке правопреемства.";
32) в статье 40:
в пункте 2:
абзац третий после слова "имеющее" дополнить словами "непогашенную или";
в абзаце четвертом:
слова "в прошлом" заменить словом "ранее";
после слова "санации" дополнить словом ", консервации";
дополнить абзацами пятым и шестым следующего содержания:
"не сдавшее квалификационный экзамен в установленном порядке;
не являющееся гражданином Республики Казахстан.";
пункт 3 исключить;

33) 41-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы 2-1) және 2-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"2-1) уәкiлеттi орган беретiн лицензия негiзiнде зейнетақы активтерiн инвестициялық басқару жөнiндегi қызметтi дербес жүзеге асыруға;
2-2) зейнетақымен қамсыздандыруға байланысты мәселелер бойынша сот органдарында салымшының жазбаша өтiнiшi бойынша Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген тәртiппен оның мүдделерiн бiлдiруге;";
2-тармақта:
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) салымшының (алушының) жинақталған зейнетақы қаражатын бiр жинақтаушы зейнетақы қорынан екiншiсiне немесе сақтандыру ұйымына осы Заңда және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтiк құқықтық актілерiнде белгiленген тәртіппен аударуға;";
7) тармақша "зейнетақы активтерiн басқару жөнiндегi" деген сөздердiң алдынан "жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерiн инвестициялық басқару жөнiндегi қызметтi жүзеге асыруға лицензиясы болмаған жағдайда" деген сөздермен толықтырылсын;
10) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 11)-13) тармақшалармен толықтырылсын:
"11) салымшымен мiндеттi зейнетақы жарналары есебiнен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарт жасасуға;
12) салымшымен ерiктi кәсiптiк зейнетақы жарналары есебiнен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарт жасасуға;
13) әрбiр жеке адамның тұратын жерiне қарамастан олармен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарт жасасу кепiлдiгін қамтамасыз етуге мiндеттi.";
3-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) өз мұқтаждары үшiн сатып алған мүлiктi сатып алу-сату мен жалға берудi және уәкiлеттi орган белгiлейтiн қаржы құралдарымен мәмiлелердi қоспағанда, мүлiктi сатып алу-сатуды жүзеге асыруға;";
6) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 4 және 5-тармақтармен толықтырылсын:
"4. Жинақтаушы зейнетақы қорларының қаржылық орнықтылығын және төлем қабiлеттiлiгiн қамтамасыз ету мақсатында сақталуы мiндеттi пруденциялдық нормативтер белгiленедi. Пруденциялдық нормативтердің тiзбесiн, олардың нормативтiк мәнiн, есеп-қисап әдiстемесiн, сондай-ақ тиiстi есептiлiк нысандары мен оны табыс ету мерзiмдерiн уәкiлеттi орган белгiлейдi.
5. Жинақтаушы зейнетақы қорының, онымен және оның құрылтайшыларымен аффилиирленген, жинақтаушы зейнетақы қоры қатысатын консорциумдар мен қарапайым серiктестiктерге қатысушы тұлғалар мен ұйымдардың қызметiн реттеу шоғырландырылған негiзде жүзеге асырылуы мүмкін. Реттеудi шоғырландырылған негiзде жүзеге асыру ережесiн уәкiлеттi орган белгiлейдi.";
34) 42-бап мынадай мазмұндағы 1-1, 1-2, 1-3 және 1-4-тармақтармен толықтырылсын:
"1-1. Уәкiлеттi орган жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы жарналарын тарту жөніндегi қызметке лицензиясының қолданылуын мынадай негiздердің:

33) в статье 41:
пункт 1 дополнить подпунктами 2-1) и 2-2) следующего содержания:
"2-1) самостоятельно осуществлять деятельность по инвестиционному управлению пенсионными активами на основании лицензии, выдаваемой уполномоченным органом;
2-2) по вопросам, связанным с пенсионным обеспечением, представлять интересы вкладчика по его письменному обращению в судебных органах в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан;";
в пункте 2:
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) переводить пенсионные накопления вкладчика (получателя) из одного накопительного пенсионного фонда в другой или в страховую организацию в порядке, предусмотренном настоящим Законом и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан;";
подпункт 7) дополнить словами "в случае отсутствия у накопительного пенсионного фонда лицензии на осуществление деятельности по инвестиционному управлению пенсионными активами";
подпункт 10) исключить;
дополнить подпунктами 11)-13) следующего содержания:
"11) заключать с вкладчиком договор о пенсионном обеспечении за счет обязательных пенсионных взносов;
12) заключать с вкладчиком договор о пенсионном обеспечении за счет добровольных профессиональных пенсионных взносов;
13) обеспечивать гарантию заключения договора о пенсионном обеспечении с каждым физическим лицом вне зависимости от места проживания.";
в пункте 3:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) осуществление купли-продажи имущества, за исключением купли-продажи и сдачи в аренду имущества, приобретенного для собственных нужд и сделок с финансовыми инструментами, определяемыми уполномоченным органом;";
подпункт 6) исключить;
дополнить пунктами 4 и 5 следующего содержания:
"4. В целях обеспечения финансовой устойчивости и платежеспособности накопительных пенсионных фондов устанавливаются обязательные для соблюдения пруденциальные нормативы. Перечень пруденциальных нормативов, их нормативные значения, методика расчетов, а также формы соответствующей отчетности и сроки ее представления устанавливаются уполномоченным органом.
5. Регулирование деятельности накопительного пенсионного фонда, аффилиированных с ним и его учредителями лиц и организаций, участвующих в консорциумах и простых товариществах, с участием накопительного пенсионного фонда может осуществляться на консолидированной основе. Правила осуществления регулирования на консолидированной основе устанавливаются уполномоченным органом.";
34) статью 42 дополнить пунктами 1-1, 1-2, 1-3 и 1-4 следующего содержания:
"1-1. Уполномоченный орган вправе приостановить действие лицензии на деятельность по привлечению пенсионных взносов накопительного пенсионного фонда на срок до шести месяцев по любому из следующих оснований:

1) лицензия берiлгенде негiзге алынған ақпараттың дұрыс болмауы;
2) лицензия берiлген кезден бастап жинақтаушы зейнетақы қорының қызметiн бастауды бiр жылдан астам кідірту;
3) жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарт бойынша мiндеттемелердi үнемi (күнтiзбелiк он екi ай iшiнде қатарынан үш және одан да көп рет) орындамауы немесе тиiсiнше орындамауы;
4) жинақтаушы зейнетақы қорының лицензиар белгiлеген нормативтердi және орындалуы мiндеттi басқа да нормалар мен лимиттердi үнемi (күнтiзбелiк он екi ай iшiнде қатарынан үш және одан да көп рет) бұзуы;
5) Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлерiн, жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы ережесiн және уәкiлеттi органның нормативтiк құқықтық актiлерiн бұзуы не уәкiлеттi органның жазбаша нұсқамаларын орындамауы;
6) есептiлiк пен мәлiметтердi табыс етпеу немесе көрiнеу дұрыс емес есептiлiк пен мәлiметтердi табыс ету негiздерiнің кез келгенi бойынша алты айға дейiнгі мерзiмге тоқтата тұруға құқылы.
1-2. Лицензияның қолданылуын тоқтата тұру жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы жарналарын тарту және бұрын тартылған салымшылар бойынша зейнетақы төлемдерiн жүзеге асыру жөніндегi қызметтi жүзеге асыру, сондай-ақ жинақтаушы зейнетақы қорының инвестициялық қызметтi жүзеге асыру құқығын сақтай отырып, жаңа салымшылар тартуына тыйым салуға әкеп соқтырады.
1-3. Уәкiлеттi органның жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы жарналарын тарту жөнiндегi қызметке лицензиясының қолданылуын тоқтата тұру туралы қабылдаған шешiмiн жинақтаушы зейнетақы қоры екi баспасөз басылымында мемлекеттiк тiлде және орыс тiлiнде хабарландыру жариялау арқылы салымшылар мен алушылардың назарына жеткiзедi.
1-4. Лицензияның қолданылуын тоқтата тұру себептерiн жинақтаушы зейнетақы қорының белгiленген мерзiмде жоймауы оны уәкiлеттi органның қайтарып алуынa негiз болып табылады.";
35) 43-бапта:
тақырыбындағы "Мемлекеттiк емес" деген сөздер алып тасталып "жинақтаушы" деген сөз бас әрiппен жазылсын;
1-тармақта:
алтыншы абзацтағы "қордың корпоративтiк түрiнен ашық түрге қайта құрылуы, өзгеруi" деген сөздер алып тасталып, "бөлiп шығару" деген сөздерден кейiн "жинақтаушы зейнетақы қорының корпоративтiк түрден ашық түрге қайта ұйымдастырылуы, өзгертiлуi" деген сөздермен толықтырылсын;
"Мемлекеттiк емес" деген сөздер алып тасталып "жинақтаушы" деген сөз бас әріппен жазылсын;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қайта ұйымдастырылатын жинақтаушы зейнетақы қоры уәкiлеттi органның қайта ұйымдастыруды жүргiзуге рұқсатын алған күннен бастап күнтiзбелiк он бес күн ішінде екi баспасөз басылымында мемлекеттiк тiлде және орыс тілінде хабарландыру жариялау арқылы өзінің барлық салымшылары мен алушыларына алдағы өзгерiстер туралы хабардар етуге міндеттi.
Осы тармақтың бiрiншi бөлiгінің салымшылар мен алушыларды хабарландыруға қатысты талабы жинақтаушы зейнетақы қоры үшiн оның атауы өзгерген жағдайда да мiндеттi болып табылады.";
мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:

1) недостоверности информации, на основании которой была выдана лицензия;
2) задержки начала деятельности накопительного пенсионного фонда более года с момента выдачи лицензии;
3) систематического (трех и более случаев в течение двенадцати календарных месяцев подряд) невыполнения или ненадлежащего выполнения накопительным пенсионным фондом обязательств по договорам о пенсионном обеспечении;
4) систематического (трех и более случаев в течение двенадцати календарных месяцев подряд) нарушения установленных лицензиаром нормативов и других обязательных к исполнению накопительным пенсионным фондом норм и лимитов;
5) нарушения нормативных правовых актов Республики Казахстан, пенсионных правил накопительного пенсионного фонда и нормативных правовых актов уполномоченного органа либо невыполнения письменных предписаний уполномоченного органа;
6) непредставления или представления заведомо недостоверных отчетности и сведений.
1-2. Приостановление действия лицензии влечет запрет на привлечение новых вкладчиков с сохранением за накопительным пенсионным фондом права осуществления деятельности по привлечению пенсионных взносов и осуществлению пенсионных выплат по ранее привлеченным вкладчикам, а также осуществления накопительным пенсионным фондом инвестиционной деятельности.
1-3. Принятое уполномоченным органом решение о приостановлении действия лицензии на деятельность по привлечению пенсионных взносов накопительного пенсионного фонда доводится накопительным пенсионным фондом до сведения вкладчиков и получателей путем публикации объявления в двух печатных изданиях на государственном и русском языках в течение десяти дней.
1-4. Неустранение в установленный срок накопительным пенсионным фондом причин, по которым приостановлено действие лицензии, является основанием для ее отзыва уполномоченным органом.";
35) в статье 43:
в заголовке слово "негосударственного" исключить;
в пункте 1:
после слова "вида" дополнить словами "накопительного пенсионного";
слово "негосударственного" исключить;
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Реорганизуемый накопительный пенсионный фонд в течение пятнадцати календарных дней со дня получения разрешения уполномоченного органа на проведение реорганизации обязан проинформировать о предстоящих изменениях всех своих вкладчиков и получателей путем публикации объявления в двух печатных изданиях на государственном и русском языках.
Требование части первой настоящего пункта в отношении информирования вкладчиков и получателей является обязательным для накопительного пенсионного фонда также при изменении наименования.";
дополнить пунктом 3 следующего содержания:

"3. Қайта ұйымдастыру жағдайында:
қосылу нысанында - жаңадан құрылған жинақтаушы зейнетақы қоры;
бөліну нысанында - жаңадан құрылған жинақтаушы зейнетақы қорлары;
бөліп шығару нысанында - бөлiнiп шыққан жинақтаушы зейнетақы қорлары зейнетақы жарналарын тарту жөніндегi қызметтi және зейнетақы төлемдерiн жүзеге асыру жөніндегi қызметтi жүзеге асыру құқығына жаңа лицензия алуға мiндеттi.
Қайта ұйымдастыру жағдайында мынадай жинақтаушы зейнетақы қорлары:
1) бөлiп шығару нысанында қайта ұйымдастыру кезінде өзiнен екi және одан да көп заңды тұлға бөлiнiп шыққан жинақтаушы зейнетақы қоры;
2) бiрiктiру нысанында қайта ұйымдастыру кезiнде өзiне басқа жинақтаушы зейнетақы қорын қосып алған жинақтаушы зейнетақы қоры лицензиясының негiзiнде қайта ұйымдастырылған жинақтаушы зейнетақы қоры зейнетақы жарналарын тарту жөнiндегi қызметтi және зейнетақы төлемдерiн жүзеге асыру жөнiндегi қызметтi қолда бар лицензиясы негiзiнде жүзеге асыруға құқылы.
Жинақтаушы зейнетақы қорын корпоративтiк қордан ашық қор етiп қайта ұйымдастыру жағдайында қайта ұйымдастырылған жинақтаушы зейнетақы қоры да жаңа лицензия алуға міндеттi.";
36) 44-бапта:
тақырыбындағы және мәтiнiндегi "Мемлекеттiк емес", "мемлекеттiк емес" деген сөздер алып тасталып, тақырыбындағы "жинақтаушы" деген сөз бас әрiппен жазылсын;
3) тармақшадағы "монополияға қарсы заңдар" деген сөздер "Қазақстан Республикасының монополияға  қарсы заңдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
37) 45-бапта:
тақырыбындағы және мәтініндегi "Мемлекеттiк емес", "мемлекеттiк емес" деген сөздер алып тасталып, тақырыбындағы және 1-тармағындағы "жинақтаушы" деген сөз бас әріппен жазылсын;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Таратылатын жинақтаушы зейнетақы қоры уәкілеттi органның таратуға рұқсатын алған күннен бастап күнтiзбелiк он күн iшiнде жинақтаушы зейнетақы қорының таратылатыны туралы мемлекеттiк тiлде және орыс тiлiнде екi баспасөз басылымында хабарландыру жариялау арқылы салымшылар мен алушыларды хабардар етуге мiндеттi.";
5-тармақта:
бiрiншi бөлiктегi "зейнетақы шарттары" деген сөздер "зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттар" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi бөлiктегi "қорды" деген сөз "жинақтаушы зейнетақы қорын" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 8-тармақпен толықтырылсын:
"8. Жинақтаушы зейнетақы қорын тарату комиссиясының қызметiн бақылауды уәкiлеттi орган жүзеге асырады.";
38) 46-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"46-бап. Жинақтаушы зейнетақы қорларының өз капиталын құру
1. Жинақтаушы зейнетақы қорының өз капиталы:
1) құрылтайшылар мен акционерлердiң жарғылық капиталға салған салымдары;

"3. В случае реорганизации в форме:
слияния - вновь созданный накопительный пенсионный фонд;
разделения - вновь созданные накопительные пенсионные фонды;
выделения - выделившиеся накопительные пенсионные фонды
обязан (обязаны) получить новую лицензию на право осуществления деятельности по привлечению пенсионных взносов и деятельности по осуществлению пенсионных выплат.
В случаях реорганизации следующие накопительные пенсионные фонды вправе осуществлять деятельность по привлечению пенсионных взносов и деятельность по осуществлению пенсионных выплат на основании имеющейся лицензии:
1) накопительный пенсионный фонд, из которого выделились два и более юридических лица при реорганизации в форме выделения;
2) реорганизованный накопительный пенсионный фонд - на основании лицензии накопительного пенсионного фонда, присоединившего к себе другой накопительный пенсионный фонд при реорганизации в форме присоединения.
В случае преобразования накопительного пенсионного фонда из корпоративного в открытый преобразовавшийся накопительный пенсионный фонд также обязан получить новую лицензию.";
36) в статье 44:
в заголовке и в тексте слово "негосударственного" исключить;
подпункт 3) дополнить словами "Республики Казахстан";
37) в статье 45:
в заголовке и в тексте слово "негосударственного" исключить;
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Ликвидирующийся накопительный пенсионный фонд обязан в течение десяти календарных дней с даты получения разрешения уполномоченного органа на ликвидацию уведомить вкладчиков и получателей о ликвидации накопительного пенсионного фонда путем публикации объявления в двух печатных изданиях на государственном и русском языках.";
в пункте 5:
в части первой слова "пенсионным договорам" заменить словами "договорам о пенсионном обеспечении";
часть вторую после слова "другой" дополнить словами "накопительный пенсионный";
дополнить пунктом 8 следующего содержания:
"8. Контроль за деятельностью ликвидационной комиссии накопительного пенсионного фонда осуществляет уполномоченный орган.";
38) статью 46 изложить в следующей редакции:
"Статья 46. Образование собственного капитала
накопительных пенсионных фондов
1. Собственный капитал накопительного пенсионного фонда образуется за счет:
1) вкладов учредителей и акционеров в уставный капитал;

2) комиссиялық сыйақылар;
3) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өзге де көздер есебiнен құралады.
2. Жинақтаушы зейнетақы қорларының өз капиталы - жинақтаушы зейнетақы қоры мiндеттемелерінің сомасын шегерiп тастағаннан кейiнгі оның активтерiнiң құны.";
39) 47-бапта:
1-тармақ алып тасталсын;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Жинақтаушы зейнетақы қоры жарғылық капиталының ең төменгi мөлшерiн, оны қалыптастырудың тәртiбi мен құрамын уәкiлеттi орган белгiлейдi.
Жинақтаушы зейнетақы қорының ең төмен жарғылық капиталының мөлшерiне талаптар өскен жағдайларда, жинақтаушы зейнетақы қоры залалдың болғанына қарамастан акцияларды қосымша шығаруды жүзеге асырады.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Құрылтайшылар немесе заңды тұлға акционерлер өз капиталының шегіндe жарғылық капиталға ақша салады, жинақтаушы зейнетақы қорының акцияларын төлейдi.
Құрылтайшылар немесе жеке тұлға акционерлер Қазақстан Республикасының салық заңдарында табысы мен мүлкi туралы декларация беру бөлігіндe белгiленген талаптарды ескере отырып, жарғылық капиталға ақша салады, жинақтаушы зейнетақы қорының акцияларын төлейдi.";
5-тармақта:
"Лицензия" деген сөз кiшi әрiппен жазылып, оның алдынан "Зейнетақы жарналарын тарту және зейнетақы төлемдерiн жүзеге асыру жөнiндегi қызметтi жүзеге асыру құқығына" деген сөздермен толықтырылсын;
"жарғылық капитал" деген сөздерден кейiн "Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
"6. Уәкiлеттi орган жинақтаушы зейнетақы қорының құрылтайшылары мен акционерлерiнен құрылтай құжаттары мен қаржы есептiлiгiн табыс етудi талап етуге, сондай-ақ мемлекеттiк органдардан қажеттi мәлiметтердi сұратуға құқылы.";
40) 48-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Комиссиялық сыйақының шектi шамасын Қазақстан Республикасының Үкiметi:
1) инвестициялық кiрiстің он бес процентiнен;
2) айына зейнетақы активтерiнiң 0,05 процентiнен аспайтын шекте белгiлейдi.
Комиссиялық сыйақының шамасы жылына ең көбi бiр рет өзгеруi және күнтiзбелiк жыл басталғанға дейiн кемiнде бiр ай бұрын жариялануы мүмкiн. Комиссиялық сыйақыны алудың тәртiбiн Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлейдi.";
41) 49-баптың 2-тармағында:
"Алушылардың жеке шотында" деген сөздер "Салымшылардың (алушылардың) жеке шоттарындағы мiндеттi зейнетақы жарналары, ерiктi зейнетақы жарналары және ерiктi кәсiптiк зейнетақы жарналары есебiнен" деген сөздермен ауыстырылсын, "тәртiппен" деген сөзден кейiн "бөлек" деген сөзбен толықтырылсын;
"алушылардың" деген сөз тиiсiнше "салымшылардың (алушылардың)" деген сөздермен ауыстырылсын;

2) комиссионных вознаграждений;
3) других источников, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
2. Собственный капитал накопительных пенсионных фондов - это стоимость активов накопительного пенсионного фонда за вычетом суммы его обязательств.";
39) в статье 47:
пункт 1 исключить;
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Минимальный размер уставного капитала накопительного пенсионного фонда, порядок его формирования и состав устанавливаются уполномоченным органом.
В случаях увеличения требования к минимальному размеру уставного капитала накопительного пенсионного фонда дополнительный выпуск акций осуществляется накопительным пенсионным фондом независимо от наличия убытков.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Учредители или акционеры-юридические лица вносят деньги в уставный капитал, оплачивают акции накопительного пенсионного фонда в пределах собственного капитала.
Учредители или акционеры-физические лица вносят деньги в уставный капитал, оплачивают акции накопительного пенсионного фонда с учетом требований, установленных налоговым законодательством Республики Казахстан в части подачи декларации о доходах и имуществе.";
в пункте 5:
после слова "лицензии" дополнить словами "на право осуществления деятельности по привлечению пенсионных взносов и осуществлению пенсионных выплат";
дополнить словами "в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан";
дополнить пунктом 6 следующего содержания:
"6. Уполномоченный орган вправе требовать представления учредительных документов и финансовой отчетности от учредителей и акционеров накопительного пенсионного фонда, а также запрашивать необходимые сведения у государственных органов.";
40) пункт 1 статьи 48 изложить в следующей редакции:
"1. Предельная величина комиссионного вознаграждения устанавливается Правительством Республики Казахстан в пределах не выше:
1) пятнадцати процентов от инвестиционного дохода;
2) 0,05 процента в месяц от пенсионных активов.
Величина комиссионного вознаграждения может изменяться не чаще одного раза в год и объявляться не менее чем за один месяц до начала календарного года. Порядок взимания комиссионного вознаграждения устанавливается Правительством Республики Казахстан.";
41) в пункте 2 статьи 49:
слова "на индивидуальных счетах получателей ведется" заменить словами "за счет обязательных пенсионных взносов, добровольных пенсионных взносов и добровольных профессиональных пенсионных взносов на индивидуальных пенсионных счетах вкладчиков (получателей) ведется раздельно";
слово "получателей" заменить словами "вкладчиков (получателей)";

42) 50-бапта:
тақырыбындағы "Алушының" деген сөз алып тасталсын, "жинақталған" деген сөз бас әрiппен жазылсын;
1-тармақтың бiрiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Жинақталған зейнетақы қаражаттарының құпиясы салымшылар (алушылар) туралы, салымшылардың (алушылардың) жеке зейнетақы шоттарындағы қалдықтар және ақша қозғалысы туралы мәлiметтердi қамтиды.";
3-тармақ "алушының" деген сөзден кейiн "Қазақстан Республикасы заңдарының талаптарына сәйкес ресiмделген" деген сөздермен толықтырылсын;
4-тармақта:
1) тармақша "жүргiзiп отырған" деген сөздерден кейiн "қылмыстық" деген сөзбен толықтырылсын;
3) тармақшадағы "берiлуi мүмкін" деген сөздер алып тасталып, 4) тармақша "бойынша" деген сөзден кейiн ", не олардың жинақтаушы зейнетақы қорына тексеру жүргiзуiне байланысты;" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 5), 6) тармақшалармен толықтырылсын:
"5) прокурорға - оның қарауындағы материал бойынша өз құзыретi шегіндe тексеру жүргiзу туралы қаулы негiзiнде;
6) салымшының (алушының) өкілдеріне - нотариатпен куәландырған сенiмхат негiзiнде берiлуi мүмкiн.";
43) 11-тараудың тақырыбындағы "Мемлекеттiк емес" деген сөздер алып тасталып "жинақтаушы" деген сөз бас әріппен жазылсын;
44) 51-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"51-бап. Жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерiн
басқару тәртiбi
Жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерiн инвестициялық басқаруды зейнетақы активтерiн инвестициялық басқаруды жүзеге асырушы ұйым не қызметтің осындай түрiмен айналысу құқығына тиiстi лицензиясы болған кезде жинақтаушы зейнетақы қоры дербес, уәкiлеттi орган белгiлеген тәртiппен жүзеге асырады.";
45) 52-бапта:
тақырыбындағы "Мемлекеттiк емес" деген сөздер алып тасталып "жинақтаушы" деген сөз бас әрiппен жазылсын;
1-тармақтағы "Мемлекеттiк емес", "жабық" деген сөздер алып тасталып "жинақтаушы" деген сөз бас әрiппен жазылсын;
мынадай мазмұндағы 1-1, 1-2, 1-3, 1-4, 1-5-тармақтармен толықтырылсын:
"1-1. Қазақстан Республикасының резиденттерi мен резидент емес жеке және заңды тұлғалары осы Заңда және уәкiлеттi органның өзге де нормативтiк-құқықтық актiлерiнде белгiленген талаптарды ескере отырып, зейнетақы активтерiн инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның құрылтайшылары немесе акционерлерi бола алады.
1-2. Рейтинг агенттiктерінің бiрінің белгiлi бiр рейтiнгiн иеленген заңды тұлға - қаржы ұйымы ғана Қазақстан Республикасының резидентi болып табылмайтын зейнетақы активтерiн инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның құрылтайшысы немесе акционерi бола алады. Рейтинг агенттiктерiнiң тiзбесi мен ең төмен рейтингтi уәкiлеттi орган белгiлейдi.
Оффшорлық аймақта тiркелген коммерциялық ұйым мәртебесi бар заңды тұлғалар мен жарғылық капиталына оффшорлық аймақта тiркелген заңды тұлғалар тiкелей немесе аффилиирленген тұлғалар арқылы қатысатын заңды тұлғалар Қазақстан Республикасының зейнетақы активтерiн инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдардың құрылтайшылары немесе акционерлерi бола алмайды. Оффшорлық аймақтардың тiзбесiн уәкiлеттi орган белгiлейдi.

42) в статье 50:
в заголовке слово "получателя" исключить;
часть первую пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1. Тайна пенсионных накоплений включает в себя сведения о вкладчиках (получателях), об остатках и движении денег на индивидуальных пенсионных счетах вкладчиков (получателей).";
пункт 3 дополнить словами ", оформленного в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан";
в пункте 4:
подпункт 1) после слова "производстве" дополнить словом "уголовным";
подпункт 4) дополнить словами ", либо в связи с осуществлением им проверки деятельности накопительного пенсионного фонда";
дополнить подпунктами 5) и 6) следующего содержания:
"5) прокурору - на основании постановления о производстве проверки в пределах его компетенции по находящемуся у него на рассмотрении материалу;
6) представителям вкладчика (получателя) - на основании нотариально удостоверенной доверенности.";
43) в заголовке главы 11 слово "негосударственного" исключить;
44) статью 51 изложить в следующей редакции:
"Статья 51. Порядок управления пенсионными активами
накопительного пенсионного фонда
Инвестиционное управление пенсионными активами накопительного пенсионного фонда осуществляется организацией, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, либо накопительным пенсионным фондом самостоятельно при наличии у него соответствующей лицензии на право занятия таким видом деятельности в порядке, устанавливаемом уполномоченным органом.";
45) в статье 52:
в заголовке слово "негосударственных" исключить;
в пункте 1 слова "негосударственных" и "закрытого" исключить;
дополнить пунктами 1-1, 1-2, 1-3, 1-4 и 1-5 следующего содержания:
"1-1. Учредителями или акционерами организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, могут быть юридические и физические лица-резиденты и нерезиденты Республики Казахстан, с учетом требований, установленных настоящим Законом и иными нормативными правовыми актами уполномоченного органа.
1-2. Учредителем или акционером организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, являющейся нерезидентом Республики Казахстан, может быть только юридическое лицо-финансовая организация, имеющая определенный рейтинг одного из рейтинговых агентств. Перечень рейтинговых агентств и минимальный рейтинг устанавливаются уполномоченным органом.
Юридические лица, имеющие статус коммерческой организации, зарегистрированной в оффшорной зоне, и юридические лица, в уставном капитале которых прямо или через аффилиированных лиц участвуют юридические лица, зарегистрированные в оффшорной зоне, не могут быть учредителями или акционерами организаций, осуществляющих инвестиционное управление пенсионными активами Республики Казахстан. Перечень оффшорных зон устанавливается уполномоченным органом.

1-3. Шет ел қатысатын зейнетақы активтерiн инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдардың жиынтық жарғылық қоры Қазақстан Республикасының зейнетақы активтерiн инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын барлық ұйымдардың жарияланған жиынтық жарғылық капиталының елу процентiнен аспауы керек.
1-4. Қазақстан Республикасының резидентi емес тұлға қатысатын зейнетақы активтерiн инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның директорлар кеңесi мен басқарма мүшелерiнің кемiнде үштен бiрi Қазақстан Республикасының азаматтары болуы керек. Зейнетақы активтерiн инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның директорлар кеңесi мен басқармасының Қазақстан Республикасының резидентi емес мүшелерi қаржы рыногында қызметiн жүзеге асырушы ұйымдарда үш жылдан кем емес басшылық жұмыста болған тәжiрибесiн куәландыратын құжаттарды табыс етуге міндеттi.
1-5. Дауыс беретiн акцияларының жиырма бес процентiнен астамы жиынтық түрiнде:
1) Қазақстан Республикасының резидентi емес тұлғаның;
2) акцияларының (қатысушылары салымдарының) елу проценттен астамы Қазақстан Республикасының резиденттерi емес тұлғалардың меншiгiнде немесе басқаруында жүрген Қазақстан Республикасының резидентi-заңды тұлғаның;
3) Қазақстан Республикасының резиденттерi емес тұлғалардың бағалы қағаздарын нақты ұстаушы болып табылатын Қазақстан Республикасы резиденттерiнің меншiгiндегi немесе басқаруындағы зейнетақы активтерiн инвестициялық басқаруды жүзеге асырушы ұйым Қазақстан Республикасының резидентi емес тұлға қатысатын зейнетақы активтерiн инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйым болып табылады.";
2-тармақтағы "Мемлекеттiк емес" деген сөздер алып тасталып "жинақтаушы" деген сөз бас әрiппен жазылсын;
3-тармақтағы "бағалы қағаздар рыногын реттеу жөнiндегi" деген сөздер алып тасталсын;
4-тармақтағы "мемлекеттiк емес" деген сөздер алып тасталсын;
46) 53-бапта:
2-тармақта:
төртiншi абзацқа түзету қазақша мәтiнде өзгерiссiз қалады;
төртiншi абзацтағы "адам басшы қызметкер бола алмайды" деген сөздер алып тасталып, мынадай мазмұндағы бесiншi абзацпен толықтырылсын:
", уәкiлеттi орган белгiлеген тәртiппен келiсуден өтпеген адам басшы қызметкер бола алмайды";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Зейнетақы активтерiн инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның басшы қызметкерiнiң кандидатурасы Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен уәкiлеттi органмен мiндеттi түрде келiсілуге тиiс.
Уәкiлеттi орган зейнетақы активтерiн инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның басшы қызметкерiн сайлауға (тағайындауға) берiлген келiсiмдi:

1-3. Суммарный уставный капитал организаций, осуществляющих инвестиционное управление пенсионными активами, с иностранным участием не может превышать пятьдесят процентов совокупного объявленного уставного капитала всех организаций, осуществляющих инвестиционное управление пенсионными активами Республики Казахстан.
1-4. Не менее одной трети членов совета директоров и правления организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, с участием нерезидента Республики Казахстан должны составлять граждане Республики Казахстан. Нерезиденты Республики Казахстан - члены совета директоров и правления организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, обязаны представить документы, свидетельствующие об опыте руководящей работы не менее трех лет в организациях, осуществляющих деятельность на финансовом рынке.
1-5. Организацией, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, с участием нерезидента Республики Казахстан является организация, осуществляющая инвестиционное управление пенсионными активами, более двадцати пяти процентов голосующих акций которой в совокупности находятся в собственности или управлении:
1) нерезидента Республики Казахстан;
2) юридического лица-резидента Республики Казахстан, более пятидесяти процентов акций (вкладов участников) которого находятся в собственности и (или) управлении нерезидентов Республики Казахстан;
3) резидентов Республики Казахстан, являющихся номинальными держателями ценных бумаг нерезидентов Республики Казахстан.";
в пункте 2 слово "негосударственного" исключить;
в пункте 3 слова "по регулированию рынка ценных бумаг" исключить;
в пункте 4 слово "негосударственных" исключить;
46) в статье 53:
в пункте 2:
в абзаце четвертом слова "в прошлом" заменить словом "ранее";
дополнить абзацем пятым следующего содержания:
"не прошедшее согласование в порядке, установленном уполномоченным органом.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Кандидатура руководящего работника организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, подлежит обязательному согласованию с уполномоченным органом в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Уполномоченный орган вправе пересмотреть выданное согласие на избрание (назначение) руководящего работника организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, по следующим основаниям:

1) келiсiм берiлгенде негiзге алынған мәлiметтердің дұрыс еместiгiнің анықталуы;
2) зейнетақы активтерiн басқару жөнiндегi инвестициялық қызметке байланысты құқық бұзушылық үшiн бiр жыл ішiнде екi және одан да көп рет әкiмшiлiк жауаптылыққа тартылғандығы туралы деректердің болуы;
3) осы баптың 2-тармағында көзделген талаптарға сәйкес келмеуiнің анықталуы бойынша қайта қарауға құқылы.";
4-тармақта:
"берген" деген сөз "белгiленген тәртiппен беретiн" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Бағалы қағаздар рыногын реттеу жөнiндегi" деген сөздер алып тасталып, "уәкiлеттi" сөзi бас әріппен жазылсын;
47) 54-бапта:
тақырыбындағы "Мемлекеттiк емес" деген сөздер алып тасталып "жинақтаушы" деген сөз бас әрiппен жазылсын;
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерiн инвестициялық басқару оның таңдауы бойынша зейнетақы активтерiн инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын бiр және одан да көп ұйымдармен шарт негiзiнде және (немесе) уәкiлеттi орган беретiн, қызметтің осындай түрiмен айналысу құқығына тиiстi лицензиясы болған жағдайда жинақтаушы зейнетақы қорымен дербес жүзеге асырылады.";
2-тармақтағы "осы баптың 3-тармағының талаптарын орындаған кезде", "мемлекеттiк емес" деген сөздер алып тасталсын;
3-тармақ алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
"6. Зейнетақы активтерiн инвестициялық басқаруды дербес жүзеге асыратын жинақтаушы зейнетақы қорларының басқа жинақтаушы зейнетақы қорларымен олардың зейнетақы активтерiн инвестициялық басқаруға шарт жасасуға құқығы жоқ.";
48) 55-бапта:
мәтiндегi "мемлекеттiк емес" деген сөздер алып тасталсын;
1-тармақта:
1), 4)-6) тармақшалардағы "бағалы қағаздар рыногын реттеу жөнiндегi" деген сөздер алып тасталсын;
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) уәкiлеттi орган белгiлеген мерзiмде және тәртiппен өз қызметi туралы есеп беруге;";
49) 56-баптағы "бағалы қағаздар рыногын реттеу жөнiндегi" деген сөздер алып тасталсын;
50) 57-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"57-бап. Сақталуы мiндеттi пруденциалдық нормативтер
Зейнетақы активтерiн инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның төлем қабiлеттiлiгi мен қаржылық тұрақтылығы кепiлдiгін қамтамасыз ету үшiн сақталуы мiндеттi пруденциалдық нормативтер белгiленедi.
Пруденциалдық нормативтердің тiзбесiн, олардың нормативтiк мәндерi мен есеп-қисап әдiстемесiн, сондай-ақ тиiстi есептілік нысандары мен оны табыс ету мерзiмдерiн уәкілеттi орган белгiлейдi.";
51) 58-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"58-бап. Зейнетақы активтерiн инвестициялық басқару жөнiндегi
қызметтi лицензиялау
Жинақтаушы зейнетақы қорларының зейнетақы активтерiн инвестициялық басқару жөнiндегi қызметтi Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен уәкiлеттi орган лицензиялайды.
Зейнетақы активтерiн инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйым тиiстi лицензиялары болған жағдайда уәкiлеттi орган белгiлеген тәртiппен бағалы қағаздар портфелiн басқару жөнiндегi қызметтi жүзеге асыруға құқылы.";

1) выявление недостоверных сведений, на основании которых было выдано согласие;
2) наличие данных о привлечении к административной ответственности два и более раза в течение года за совершение правонарушений, связанных с инвестиционной деятельностью по управлению пенсионными активами;
3) установление несоответствия требованиям, предусмотренным пунктом 2 настоящей статьи.";
в пункте 4:
после слова "выдаваемого" дополнить словами "в порядке, установленном";
слова "по регулированию рынка ценных бумаг" исключить;
47) в статье 54:
в заголовке слово "негосударственного" исключить;
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Инвестиционное управление пенсионными активами накопительного пенсионного фонда осуществляется на основании договора с одной и более организацией, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, по его выбору и (или) накопительным пенсионным фондом самостоятельно при наличии соответствующей лицензии на право занятия таким видом деятельности, выдаваемой уполномоченным органом.";
в пункте 2 слова "негосударственными", ", при выполнении условий пункта 3 настоящей статьи" исключить;
пункт 3 исключить;
дополнить пунктом 6 следующего содержания:
"6. Накопительные пенсионные фонды, самостоятельно осуществляющие инвестиционное управление пенсионными активами, не вправе заключать договоры с другими накопительными пенсионными фондами на инвестиционное управление пенсионными активами последних.";
48) в статье 55:
в тексте слова "негосударственным", "негосударственных", "негосударственному" исключить;
в пункте 1:
в подпунктах 1), 4)-6) слова "по регулированию рынка ценных бумаг" исключить;
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) отчитываться о своей деятельности в сроки и порядке, установленных уполномоченным органом;";
49) в статье 56 слова "по регулированию рынка ценных бумаг" исключить;
50) статью 57 изложить в следующей редакции:
"Статья 57. Обязательные к соблюдению пруденциальные
нормативы
Для обеспечения гарантии платежеспособности и финансовой устойчивости организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, устанавливаются обязательные для соблюдения пруденциальные нормативы.
Перечень пруденциальных нормативов, их нормативные значения и методика расчетов, а также формы соответствующей отчетности и сроки ее представления устанавливаются уполномоченным органом.";
51) статью 58 изложить в следующей редакции:
"Статья 58. Лицензирование деятельности
по инвестиционному управлению
пенсионными активами
Деятельность по инвестиционному управлению пенсионными активами накопительных пенсионных фондов лицензируется уполномоченным органом в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
При наличии соответствующих лицензий организация, осуществляющая инвестиционное управление пенсионными активами, вправе осуществлять деятельность по управлению портфелем ценных бумаг в порядке, определенном уполномоченным органом.";

52) 59-баптың бiрiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"Жинақтаушы зейнетақы қоры зейнетақы активтерiн инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйыммен жасалған шартты бұзу белгiленген күннен жиырма күн бұрын оған хабарлай отырып, бiр жақты тәртiппен бұзуға, сондай-ақ зейнетақы активтерiн тиiстi басқармаудан туындаған залалдарды өтеудi талап етуге құқылы.";
53) 4-бөлiмнің тақырыбындағы "Қазақстан Республикасы iшкi iстер органдарының және Әдiлет министрлiгi Қылмыстық-атқару жүйесi комитетiнің әскери қызметшiлерiн," деген сөздер "Арнайы атақтар берілiп, Қазақстан Республикасының заңдарымен iшкi iстер органдарының қызметкерлерi үшiн белгiленген тәртіп қолданылатын әскери қызметшілердің, Қазақстан Республикасы iшкi iстер органдарының және Әдiлет министрлiгi Қылмыстық-атқару жүйесi комитетінің, қаржы полициясы мен мемлекеттiк өртке қарсы қызмет органдарының" деген сөздермен ауыстырылсын;
54) 60-бапта:
1-тармақта:
бiрiншi абзацтағы "iшкi iстер және Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң Қылмыстық-атқару жүйесi комитетi органдары" деген сөздер "арнайы атақтар берiлiп, Қазақстан Республикасының заңдарымен iшкi iстер органдарының қызметкерлерi үшiн белгіленген тәртiп қолданылатын әскери қызметшiлердің, iшкi iстер органдары, Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң Қылмыстық-атқару жүйесi комитетi, қаржы полициясы мен мемлекеттiк өртке қарсы қызмет органдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
1) тармақшадағы "әскери қызметте, iшкi iстер және Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлігінiң Қылмыстық-атқару жүйесi комитетi органдарындағы" деген сөздер "арнайы атақтар берiліп, Қазақстан Республикасының заңдарымен iшкi iстер органдарының қызметкерлерi үшiн белгiленген тәртiп қолданылатын әскери қызметте, iшкi iстер органдарындағы және Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң Қылмыстық-атқару жүйесi комитетiндегi, қаржы полициясы мен мемлекеттiк өртке қарсы қызмет органдарындағы" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақшадағы "әскери қызметте, iшкi iстер және Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнің Қылмыстық-атқару жүйесi комитетi органдарындағы" деген сөздер "арнайы атақтар берiліп, Қазақстан Республикасының заңдарымен iшкi iстер органдарының қызметкерлерi үшiн белгiленген тәртіп қолданылатын әскери қызметте, iшкi iстер органдарындағы және Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнің Қылмыстық-атқару жүйесi комитетiндегi, қаржы полициясымен мемлекеттiк өртке қарсы қызмет органдарындағы" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) арнайы атақтар берiліп, Қазақстан Республикасының заңдарымен Iшкі iстер органдарының қызметкерлерi үшiн белгiленген тәртiп қолданылатын iшкi iстер органдарының, Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгi Қылмыстық-атқару жүйесi комитетiнiң, қаржы полициясы мен мемлекеттiк өртке қарсы қызмет органдарының офицерлерi, прапорщиктерi (мичмандары), орта, аға және жоғары басшы құрамындағы адамдары, сондай-ақ арнайы атақтар берiліп, Қазақстан Республикасының заңдарымен iшкi iстер органдарының қызметкерлерi үшiн белгіленген тәртіп қолданылатын, келiсiм-шарт бойынша әскери қызметтен өтiп жүрген, әскери қызметте және iшкi iстер органдарындағы, Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгінiң қылмыстық-атқару жүйесi комитетiнде, қаржы полициясы мен мемлекеттiк өртке қарсы қызмет органдарында қызметте болудың Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген шектi жасына жетуi бойынша, штатты қысқарту немесе денсаулық жағдайы бойынша қызметтен босатылған, жиырма бес жыл және одан да көп жалпы еңбек стажы бар, оның кемiнде он екi жыл алты айында үздiксiз әскери қызмет және ішкi iстер органдарында қызмет атқарған адамдардың еңбек сіңiрген жылдары үшiн зейнетақы төлемдерiн алуға құқығы бар.";
4) тармақша алып тасталсын;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

52) часть первую статьи 59 изложить в следующей редакции:
"Накопительный пенсионный фонд вправе в одностороннем порядке расторгнуть договор с организацией, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, уведомив ее за двадцать дней до намеченной даты расторжения, равно как и потребовать возмещения убытков, вызванных ненадлежащим управлением пенсионными активами.";
53) в заголовке раздела 4 после слов "Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан" дополнить словами ", органов финансовой полиции и государственной противопожарной службы, которым присвоены специальные звания и на которых распространяется порядок, установленный законодательством Республики Казахстан для сотрудников органов внутренних дел";
54) в статье 60:
в пункте 1:
в абзаце первом после слов "Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан" дополнить словами ", органов финансовой полиции и государственной противопожарной службы, которым присвоены специальные звания и на которых распространяется порядок, установленный законодательством Республики Казахстан для сотрудников органов внутренних дел:";
в подпункте 1) после слов "и Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан" дополнить словами ", службе в органах финансовой полиции и государственной противопожарной службе, которым присвоены специальные звания и на которых распространяется порядок, установленный законодательством Республики Казахстан для сотрудников органов внутренних дел,";
в подпункте 2) после слов "Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан" дополнить словами ", службе в органах финансовой полиции и государственной противопожарной службе, которым присвоены специальные звания и на которых распространяется порядок, установленный законодательством Республики Казахстан для сотрудников органов внутренних дел,";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) офицеры, прапорщики (мичманы), лица среднего, старшего и высшего начальствующего состава органов внутренних дел, Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан, органов финансовой полиции и государственной противопожарной службы, которым присвоены специальные звания и на которых распространяется порядок, установленный законодательством Республики Казахстан для сотрудников органов внутренних дел, а также лица, проходящие военную службу по контракту, уволенные по достижении установленного законодательством Республики Казахстан предельного возраста состояния на военной службе и службе в органах внутренних дел, в Комитете уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан, органах финансовой полиции и государственной противопожарной службе, которым присвоены специальные звания и на которых распространяется порядок, установленный законодательством Республики Казахстан для сотрудников органов внутренних дел, по сокращению штатов или состоянию здоровья, имеющие общий трудовой стаж двадцать пять лет и более, из которых не менее двенадцати лет и шести месяцев составляет непрерывная военная служба и служба в органах внутренних дел;";
подпункт 4) исключить;
пункт 2 изложить в следующей редакции:

"2. Қызметтен босатылған және 1998 жылғы 1 қаңтарда он жыл және одан да көп жыл еңбек сiңiрген, арнайы атақтар берілiп, Қазақстан Республикасының заңдарымен iшкi iстер органдарының қызметкерлерi үшiн белгiленген тәртiп қолданылатын әскери қызметшілерге, iшкi iстер органдарының, Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлігінің Қылмыстық-атқару жүйесi комитетiнiң, қаржы полициясы мен мемлекеттiк өртке қарсы қызмет органдарының қызметкерлерiне, осы баптың 1-тармағына сәйкес еңбек сiңiрген жылдары бойынша зейнетақыға құқығы болмаған жағдайда Орталықтан төленетiн зейнетақы төлемдерi осы Заңға сәйкес, жалпы негiздерде тағайындалады.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Әскери қызметшiлер, iшкi iстер органдарының, Әдiлет министрлiгiнің қылмыстық-атқару жүйесi органдарының, бұрынғы Мемлекеттiк тергеу комитетінің, прокуратураның, қаржы (салық) полициясы органдарының, кеден органдарының, Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар жөнiндегi органдарының қызметкерлерi арасынан зейнеткерлердi әскери (арнайы) атақ, сыныптық шен бере отырып, мемлекеттік қызметке алғанда зейнетақы төлеу қызметке тағайындалған күннен бастап тоқтатылады.";
55) 61-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"61-бап. Еңбек сіңiрген жылдары үшiн Орталықтан төленетiн
зейнетақы төлемдерінің мөлшерi
1. Орталықтан төленетiн зейнетақы төлемдерi:
1) осы Заңның 60-бабының 1-тармағында аталған негiздер бойынша зейнетақы төлемдерiне құқығы бар, арнайы атақтар беріліп, Қазақстан Республикасының заңдарымен iшкi iстер органдарының қызметкерлерi үшiн белгiленген тәртiп қолданылатын адамдарға, әскери қызмет стажы, ішкi iстер органдарындағы, Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнің Қылмыстық-атқару жүйесi комитетiндегi, қаржы полициясы мен мемлекеттiк өртке қарсы қызмет органдарындағы қызмет стажы 1998 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша он жыл және одан да көп болған жағдайда - толық көлемінде;
2) осы Заңның 60-бабының 1-тармағында аталған негiздер бойынша зейнетақы төлемдерiне құқығы бар, арнайы атақтар берiліп, Қазақстан Республикасының заңдарымен iшкi iстер органдарының қызметкерлерi үшiн белгiленген тәртiп қолданылатын адамдарға, әскери қызмет стажы, iшкi iстер органдарындағы, Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң Қылмыстық-атқару жүйесi комитетiндегi, қаржы полициясы мен мемлекеттiк өртке қарсы қызмет органдарындағы қызмет стажы 1998 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша он жылға жетпейтiн жағдайда - толық емес көлемде тағайындалады.
2. Орталықтан толық көлемiнде төленетiн зейнетақы төлемдерi осы Заңның 63-бабына сәйкес белгiленетiн ақшалай қаражаттың елу процентi есебiнен белгiленедi.

"2. Военнослужащим, сотрудникам органов внутренних дел, Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан, органов финансовой полиции и государственной противопожарной службы, которым присвоены специальные звания и на которых распространяется порядок, установленный законодательством Республики Казахстан для сотрудников органов внутренних дел, уволенным со службы и имевшим на 1 января 1998 года выслугу десять лет и более, при отсутствии права на пенсию по выслуге лет согласно пункту 1 настоящей статьи пенсионные выплаты из Центра назначаются на общих основаниях в соответствии с настоящим Законом.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. При зачислении пенсионеров из числа военнослужащих, сотрудников органов внутренних дел, органов уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции, бывшего Государственного следственного комитета, прокуратуры, органов финансовой (налоговой) полиции, таможенных органов, органов по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан на государственную службу с присвоением воинского (специального) звания, классного чина выплата пенсии прекращается со дня назначения на должность.";
55) статью 61 изложить в следующей редакции:
"Статья 61. Размеры пенсионных выплат
из Центра за выслугу лет
1. Пенсионные выплаты из Центра назначаются:
1) в полном объеме - лицам, имеющим право на пенсионные выплаты по основаниям, указанным в пункте 1 статьи 60 настоящего Закона, при наличии стажа военной службы, службы в органах внутренних дел, Комитете уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан, органах финансовой полиции и государственной противопожарной службы, которым присвоены специальные звания и на которых распространяется порядок, установленный законодательством Республики Казахстан для сотрудников органов внутренних дел, десять лет и более по состоянию на 1 января 1998 года;
2) в неполном объеме - лицам, имеющим право на пенсионные выплаты по основаниям, указанным в пункте 1 статьи 60 настоящего Закона, при наличии стажа военной службы, службы в органах внутренних дел, Комитете уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан, органах финансовой полиции и государственной противопожарной службы, которым присвоены специальные звания и на которых распространяется порядок, установленный законодательством Республики Казахстан для сотрудников органов внутренних дел, менее десяти лет по состоянию на 1 января 1998 года.
2. Пенсионные выплаты из Центра в полном объеме устанавливаются из расчета пятьдесят процентов от денежного содержания, определяемого в соответствии со статьей 63 настоящего Закона.

3. Орталықтан толық емес көлемде төленетiн зейнетақы төлемдерi 1998 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша еңбек сіңiрген жылдарының және еңбек стажының әр жылына шаққанда осы Заңның 63-бабына сәйкес белгiленетiн ақшалай қаражаттың екi процентi есебiнен белгiленедi.
4. Арнайы атақтар берiлiп, Қазақстан Республикасының заңдарымен Ішкі iстер органдарының қызметкерлерi үшiн белгiленген тәртiп қолданылатын әскери қызметте, iшкi iстер органдарындағы, Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлігінің Қылмыстық-атқару жүйесi комитетiндегi, қаржы полициясы мен мемлекеттiк өртке қарсы қызмет органдарындағы адамдарға қызметте жиырма бес жылдан астам еңбек сiңiрген жылдарының әр жылы үшiн осы Заңның 60-бабы 1-тармағының 1) және 2) тармақшаларына сәйкес тағайындалған толық көлемдегi зейнетақы төлемдерінің мөлшерi осы Заңның 63-бабына сәйкес белгiленетiн ақшалай қаражаттың екi процентiне, еңбек стажының әр жылы үшiн бiр процентiне көбейтiледi. Жиырма бес жылдан астам жалпы еңбек стажының әр жылы үшiн осы Заңның 60-бабының 1-тармағының 3) тармақшасына сәйкес тағайындалған толық көлемдегi зейнетақы төлемдерінің мөлшерi осы Заңның 63-бабына сәйкес белгіленетiн ақшалай қаражаттың бiр процентiне көбейтiледi.
5. Осы баптың 1-4-тармақтарына сәйкес есептеп шығарылған зейнетақы төлемдерiнің жалпы мөлшерiн осы Заңның 63-бабына сәйкес белгiленетiн ақшалай қаражаттың алпыс бес процентiнен асыруға болмайды. Арнайы атақтар берiлiп, Қазақстан Республикасының заңдарымен iшкi iстер органдарының қызметкерлерi үшiн белгiленген тәртiп қолданылатын әскери қызметшiлерге, iшкi iстер органдарының, Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгi Қылмыстық-атқару жүйесi комитетiнiң, қаржы полициясы мен мемлекеттiк өртке қарсы қызмет органдарының қызметкерлерiне айлық зейнетақы төлемдерiнің ең жоғары мөлшерiн тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептiк көрсеткiштің жетпiс бес еселенген мөлшерiнен асыруға болмайды.";
56) 62-бапта:
"Әскери қызметшiлерге, iшкi iстер және Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгінiң Қылмыстық-атқару жүйесi комитетi органдары" деген сөздер "Арнайы атақтар берiліп, Қазақстан Республикасының заңдарымен iшкi iстер органдарының қызметкерлерi үшiн белгiленген тәртіп қолданылатын әскери қызметшiлерге, iшкi iстер органдары, Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнің Қылмыстық-атқару жүйесi комитетi, қаржы полициясы мен мемлекеттiк өртке қарсы қызмет органдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Бұл ретте зейнетақы төлемдерiн тағайындау үшiн еңбек сiңiрген жылдары, Қазақстан Республикасының заңдарымен белгiленген жағдайларды қоспағанда, күнтiзбемен есептеледi.";

3. Пенсионные выплаты из Центра в неполном объеме устанавливаются из расчета два процента от денежного содержания, определяемого в соответствии со статьей 63 настоящего Закона, за каждый год выслуги лет и трудового стажа по состоянию на 1 января 1998 года.
4. За каждый год выслуги лет на военной службе, службе в органах внутренних дел, Комитете уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан, органах финансовой полиции и государственной противопожарной службе лицам, которым присвоены специальные звания и на которых распространяется порядок,  установленный законодательством Республики Казахстан для сотрудников органов внутренних дел, свыше двадцати пяти лет размер пенсионных выплат в полном объеме, назначенных в соответствии с подпунктами 1) и 2) пункта 1 статьи 60 настоящего Закона, увеличивается на два процента, за каждый год трудового стажа - на один процент от денежного содержания, определяемого в соответствии со статьей 63 настоящего Закона. За каждый год общего трудового стажа свыше двадцати пяти лет размер пенсионных выплат в полном объеме, назначенных в соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 60 настоящего Закона, увеличивается на один процент от денежного содержания, определяемого в соответствии со статьей 63 настоящего Закона.
5. Общий размер пенсионных выплат, исчисленный в соответствии с пунктами 1-4 настоящей статьи, не может превышать шестьдесят пять процентов от денежного содержания, определенного в соответствии со статьей 63 настоящего Закона. Максимальный размер месячных пенсионных выплат военнослужащим, сотрудникам органов внутренних дел, Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан, органов финансовой полиции и государственной противопожарной службы, которым присвоены специальные звания и на которых распространяется порядок, установленный законодательством Республики Казахстан для сотрудников органов внутренних дел, не может превышать семидесятипятикратный месячный расчетный показатель, установленный законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.";
56) в статье 62:
после слов "Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан" дополнить словами ", органов финансовой полиции, государственной противопожарной службы, которым присвоены специальные звания и на которых распространяется порядок, установленный законодательством Республики Казахстан для сотрудников органов внутренних дел,";
дополнить частью второй следующего содержания:
"При этом выслуга лет для назначения пенсионных выплат исчисляется календарно, за исключением случаев, установленных законодательством Республики Казахстан.";

57) 63-бапта:
1-тармақтағы "Әскери қызметшiлердi, iшкi iстер және Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгінiң Қылмыстық-атқару жүйесi комитетi органдарының" деген сөздер "Арнайы атақтар беріліп, Қазақстан Республикасының заңдарымен iшкi iстер органдарының қызметкерлерi үшiн белгiленген тәртiп қолданылатын әскери қызметшiлердi, iшкi iстер органдарының, Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгi Қылмыстық-атқару жүйесi комитетiнiң, қаржы полициясы мен мемлекеттiк өртке қарсы қызмет органдарының" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтағы "Қазақстан Республикасының әскери қызметшiлерiн, ішкi iстер органдары" деген сөздер "Арнайы атақтар берiлiп, Қазақстан Республикасының заңдарымен iшкi iстер органдарының қызметкерлерi үшiн белгiленген тәртiп қолданылатын әскери қызметшiлердi, iшкi iстер органдарының, Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлігінің Қылмыстық-атқару жүйесi комитетінің, қаржы полициясы мен мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтағы "Әскери қызметшiлердi, iшкi iстер және Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнің Қылмыстық-атқару жүйесi комитетi органдарының" деген сөздер "Арнайы атақтар берiліп, Қазақстан Республикасының заңдарымен iшкi iстер органдарының қызметкерлерi үшiн белгiленген тәртiп қолданылатын әскери қызметшiлердi, ішкi iстер органдарының, Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгi Қылмыстық-атқару жүйесi комитетінің, қаржы полициясы мен мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының" деген сөздермен ауыстырылсын;
58) 64-бапта:
1, 2, 4-тармақтардағы "Әскери қызметшілерге, Қазақстан Республикасы iшкi iстер және Әдiлет министрлiгiнiң Қылмыстық-атқару жүйесi комитетi органдарының", 3-тармақтағы "әскери қызметшiлерге, iшкi iстер және Әдiлет министрлiгiнің Қылмыстық атқару жүйесi комитетi" деген сөздер тиiсiнше "Арнайы атақтар беріліп, Қазақстан Республикасының заңдарымен iшкi iстер органдарының қызметкерлерi үшiн белгiленген тәртiп қолданылатын әскери қызметшiлерге, iшкi iстер органдарының, Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң Қылмыстық-атқару жүйесi комитетiнiң, қаржы полициясы мен мемлекеттiк өртке қарсы қызмет органдарының" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақтағы "салық полициясының" деген сөздер алып тасталсын;
59) 65-бапта:
1-тармақтағы "Әскери қызметшiлер, iшкi iстер және Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнің Қылмыстық-атқару жүйесi комитетi органдары" деген сөздер "Арнайы атақтар беріліп, Қазақстан Республикасының заңдарымен iшкi iстер органдарының қызметкерлерi үшін белгiленген тәртiп қолданылатын әскери қызметшiлер, iшкi iстер органдары, Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң Қылмыстық-атқару жүйесi комитетi, қаржы полициясы мен мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтағы "әскери қызметшiлердi, iшкi iстер және Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң Қылмыстық-атқару жүйесi комитетi органдарындағы" деген сөздер "арнайы атақтар беріліп, Қазақстан Республикасының заңдарымен iшкi iстер органдарының қызметкерлерi үшiн белгiленген тәртiп қолданылатын әскери қызметшiлердi, ішкi iстер органдарындағы, Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң Қылмыстық-атқару жүйесi комитетiндегi, қаржы полициясы мен мемлекеттiк өртке қарсы қызмет органдарындағы" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақта:
бiрiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Республикалық және жергiлiктi бюджеттер есебiнен ұсталатын, 1998 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша, арнайы атақтар беріліп, Қазақстан Республикасының заңдарымен iшкi iстер органдарының қызметкерлерi үшiн белгiленген тәртiп қолданылатын әскери қызметте, iшкi iстер органдарындағы, Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгінің Қылмыстық-атқару жүйесi комитетiндегi, қаржы полициясы мен мемлекеттiк өртке қарсы қызмет органдарындағы қызметте он жылға жетпейтiн стажы бар, арнайы атақтар беріліп, Қазақстан Республикасының заңдарымен iшкi iстер органдарының қызметкерлерi үшiн белгiленген тәртiп қолданылатын әскери қызметшiлер, iшкi iстер органдары, Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң Қылмыстық-атқару жүйесi комитетiнiң, қаржы полициясы мен мемлекеттiк өртке қарсы қызмет органдарының қызметкерлерi үшiн тиiстi бюджеттің қаражаты есебiнен осы Заңның 63-бабының 2-тармағында белгiленген ақшалай қаражаттың жиырма процентi мөлшерiнде жинақтаушы зейнетақы қорына салымшының таңдауы бойынша жеке зейнетақы шотына мiндеттi зейнетақы жарналарын аудару тәртiбi енгiзiледi.";
екiншi бөлiктегi "Әскери қызметшiлерге, iшкi iстер және Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгi Қылмыстық-атқару жүйесi комитетi органдары" деген сөздер "Арнайы атақтар беріліп, Қазақстан Республикасының заңдарымен iшкi iстер органдарының қызметкерлерi үшiн белгіленген тәртiп қолданылатын әскери қызметшiлерге, iшкi iстер органдарының Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгi Қылмыстық-атқару жүйесi комитетінің, қаржы полициясы мен мемлекеттiк өртке қарсы қызмет органдарының" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақтағы "әскери қызметшiлер, iшкi iстер және Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгi Қылмыстық-атқару жүйесi комитетi органдары" деген сөздер "арнайы атақтар берiліп, Қазақстан Республикасының заңдарымен iшкi iстер органдарының қызметкерлерi үшiн белгiленген тәртiп қолданылатын әскери қызметшiлер, iшкi iстер органдарының, Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгi Қылмыстық-атқару жүйесi комитетiнің, қаржы полициясы мен мемлекеттiк өртке қарсы қызмет органдарының" деген сөздермен ауыстырылсын;

57) в статье 63:
в пункте 1 после слов "Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан" дополнить словами ", органов финансовой полиции и государственной противопожарной службы, которым присвоены специальные звания и на которых распространяется порядок, установленный законодательством Республики Казахстан для сотрудников органов внутренних дел";
в пункте 2 слова "Республики Казахстан" заменить словами "и Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан, органов финансовой полиции и государственной противопожарной службы, которым присвоены специальные звания и на которых распространяется порядок, установленный законодательством Республики Казахстан для сотрудников органов внутренних дел";
в пункте 3 после слов "Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан" дополнить словами ", органов финансовой полиции и государственной противопожарной службы, которым присвоены специальные звания и на которых распространяется порядок, установленный законодательством Республики Казахстан для сотрудников органов внутренних дел";
58) в статье 64:
в пунктах 1-4 после слов "Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан" дополнить словами ", органов финансовой полиции и государственной противопожарной службы, которым присвоены специальные звания и на которых распространяется порядок, установленный законодательством Республики Казахстан для сотрудников органов внутренних дел,";
в пункте 4 слова "налоговой полиции" исключить;
59) в статье 65:
в пункте 1 после слов "Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан" дополнить словами ", органов финансовой полиции и государственной противопожарной службы, которым присвоены специальные звания и на которых распространяется порядок, установленный законодательством Республики Казахстан для сотрудников органов внутренних дел,";
в пункте 2 после слов "Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан" дополнить словами ", органов финансовой полиции и государственной противопожарной службы, которым присвоены специальные звания и на которых распространяется порядок, установленный законодательством Республики Казахстан для сотрудников органов внутренних дел,";
в пункте 3:
часть первую изложить в следующей редакции:
"3. Для военнослужащих, сотрудников органов внутренних дел, Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан, органов финансовой полиции и государственной противопожарной службы, которым присвоены специальные звания и на которых распространяется порядок, установленный законодательством Республики Казахстан для сотрудников органов внутренних дел, содержащихся за счет республиканского и местных бюджетов, имеющих по состоянию на 1 января 1998 года стаж военной службы, службы в органах внутренних дел, Комитете уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан, органах финансовой полиции и государственной противопожарной службы, которым присвоены специальные звания и на которых распространяется порядок, установленный законодательством Республики Казахстан для сотрудников органов внутренних дел, менее десяти лет, вводится порядок обязательных пенсионных взносов в накопительный пенсионный фонд в размере двадцати процентов от размера денежного содержания, установленного пунктом 2 статьи 63 настоящего Закона, на индивидуальный пенсионный счет по выбору вкладчика за счет средств соответствующего бюджета.";
в части второй после слов "Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан" дополнить словами ", органов финансовой полиции и государственной противопожарной службы, которым присвоены специальные звания и на которых распространяется порядок, установленный законодательством Республики Казахстан для сотрудников органов внутренних дел,";
в пункте 4 после слов "Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан" дополнить словами ", органов финансовой полиции и государственной противопожарной службы, которым присвоены специальные звания и на которых распространяется порядок, установленный законодательством Республики Казахстан для сотрудников органов внутренних дел,";

60) 66-бапта:
баптың тақырыбындағы "Әскери қызметшілердi, iшкi iстер және Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгi Қылмыстық-атқару жүйесi комитетi органдары" деген сөздер "Арнайы атақтар берiлiп, Қазақстан Республикасының заңдарымен iшкi iстер органдарының қызметкерлерi үшiн белгiленген тәртiп қолданылатын әскери қызметшілер, iшкi iстер органдарының және Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгi Қылмыстық-атқару жүйесi комитетiнің, қаржы полициясы мен мемлекеттiк өртке қарсы қызмет органдарының" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Арнайы атақтар берiлiп, Қазақстан Республикасының заңдарымен ішкi iстер органдарының қызметкерлерi үшiн белгіленген тәртiп қолданылатын әскери қызметшiлерге, iшкi iстер органдарының, Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнің Қылмыстық-атқару жүйесi комитетiнiң, қаржы полициясы мен мемлекеттiк өртке қарсы қызмет органдарының қызметкерлерiне зейнетақы төлемдерiн тағайындауды тиiстi мемлекеттiк органдар Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлейтiн тәртiппен жүзеге асырады.";
2-тармақтағы "Әскери қызметшiлердi, iшкi iстер және Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгi Қылмыстық-атқару жүйесi комитетi органдарының" деген сөздер "Арнайы атақтар берiлiп, Қазақстан Республикасының заңдарымен iшкi iстер органдарының қызметкерлерi үшiн белгiленген тәртiп қолданылатын әскери қызметшiлердi, iшкi iстер органдарының, Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгi Қылмыстық-атқару жүйесi комитетiнiң, қаржы полициясы мен мемлекеттiк өртке қарсы қызмет органдарының" деген сөздермен ауыстырылсын;
61) 68-баптың орыс тiлiндегi мәтініндегi түзету қазақша мәтiнде өзгерiссiз қалады.
2-бап. Осы Заңның ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiлетiн 1-бабының 40) тармақшасын қоспағанда, осы Заң 2003 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Президенті

60) в статье 66:
в заголовке после слов "Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан" дополнить словами ", органов финансовой полиции и государственной противопожарной службы, которым присвоены специальные звания и на которых распространяется порядок, установленный законодательством Республики Казахстан для сотрудников органов внутренних дел,";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Назначение пенсионных выплат военнослужащим, сотрудникам органов внутренних дел, Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан, органов финансовой полиции и государственной противопожарной службы, которым присвоены специальные звания и на которых распространяется порядок, установленный законодательством Республики Казахстан для сотрудников органов внутренних дел, осуществляется соответствующими государственными органами в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.";
в пункте 2 после слов "Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан" дополнить словами ", органов финансовой полиции и государственной противопожарной службы, которым присвоены специальные звания и на которых распространяется порядок, установленный законодательством Республики Казахстан для сотрудников органов внутренних дел,";
61) в статье 68 слово "законодательством" заменить словом "законами".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие с 1 января 2003 года, за исключением подпункта 40) статьи 1, который вводится в действие со дня официального опубликования настоящего Закона.
Президент
Республики Казахстан