2008 жылға арналған республикалық бюджет туралы
Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 6 желтоқсандағы N 8-IV Заңы
1-бап . 2008 жылға арналған республикалық бюджет 1-қосымшаға сәйкес мынадай көлемде бекітілсін:
1) кірістер - 3 329 710 114 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер бойынша - 2 103 413 632 мың теңге;
салықтық емес түсімдер бойынша - 51 805 329 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер бойынша - 8 544 482 мың теңге;
трансферттер түсімдері бойынша - 1 165 946 671 мың теңге;
2) шығындар - 2 716 038 820 мың теңге;
3) операциялық сальдо - 613 671 294 мың теңге;
4) таза бюджеттік кредит беру - 50 045 039 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер - 55 995 111 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу - 5 950 072 мың теңге;
5) қаржы активтерімен жасалатын операциялар бойынша сальдо - 897 980 455 мың теңге, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу - 899 480 455 мың теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер - 1 500 000 мың теңге;
6) тапшылық - -334 354 200 мың теңге немесе елдің жалпы ішкі өнімінің 2,1 проценті;
7) бюджет тапшылығын қаржыландыру - 334 354 200 мың теңге.
Ескерту. 1-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2008.06.04 N 36-IV (2008 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі), 2008.10.24 N 76-IV (2008 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
2-бап . 2008 жылға арналған республикалық бюджетте Ресей Федерациясының "Байқоңыр" кешенін пайдаланғаны үшін 13 972 500 мың теңге сомасында және әскери полигондарды пайдаланғаны үшін 3 011 499 мың теңге сомасында жалдау ақыларының түсімдері көзделсін.
3-бап . Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына жіберілетін 2008 жылға арналған бюджетке түсетін түсімдердің көлемі 2-қосымшаға сәйкес бекітілсін.
4-бап . Тиісті бюджеттің кірісіне мыналар есептелетін болып белгіленсін:
бірыңғай бюджеттік сыныптаудың кірістер сыныптамасының "Роялти" коды бойынша - жер қойнауын пайдаланушылардың Республикалық жер қойнауын қорғау және минералдық-шикізат базасын ұдайы молықтыру қоры алдындағы берешегі, сондай-ақ келісімшарттық аумақтарды геологиялық зерттеуден мемлекет шеккен, жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттардың негізінде осы кен орындарын пайдаланатын жер қойнауын пайдаланушылар өтейтін тарихи шығындар сомасы;
бірыңғай бюджеттік сыныптаудың кірістер сыныптамасының "Әлеуметтік салық" коды бойынша - бұрын Зейнетақы қорына, Зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталыққа, Міндетті медициналық сақтандыру қорына, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына, Жұмыспен қамтуға жәрдемдесу қорына аударылып келген жарналар бойынша берешек, сондай-ақ автомобиль жолдарын пайдаланушылардың бұрын Жол қорына түсіп келген аударымдары.

О республиканском бюджете на 2008 год
Закон Республики Казахстан от 6 декабря 2007 года N 8-IV
Статья 1. Утвердить республиканский бюджет на 2008 год согласно приложению 1 в следующих объемах:
1) доходы - 3 329 710 114 тысяч тенге, в том числе по:
налоговым поступлениям - 2 103 413 632 тысяч тенге;
неналоговым поступлениям - 51 805 329 тысяч тенге;
поступлениям от продажи основного капитала - 8 544 482 тысячи тенге;
поступлениям трансфертов - 1 165 946 671 тысячи тенге;
2) затраты - 2 716 038 820 тысячи тенге;
3) операционное сальдо - 613 671 294 тысяч тенге;
4) чистое бюджетное кредитование - 50 045 039 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты - 55 995 111 тысячи тенге;
погашение бюджетных кредитов - 5 950 072 тысячи тенге;
5) сальдо по операциям с финансовыми активами - 897 980 455 тысяч тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов - 899 480 455 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства - 1 500 000 тысяч тенге;
6) дефицит - -334 354 200 тысяча тенге, или 2,1 процента к валовому внутреннему продукту страны;
7) финансирование дефицита бюджета - 334 354 200 тысяч тенге.
Сноска. Статья 1 с изменениями, внесенными законами РК от 04.06.2008 N 36-IV (вводится в действие с 1 января 2008 года); от 24.10.2008 N 76-IV (вводится в действие с 01.01.2008).
Статья 2. Предусмотреть в республиканском бюджете на 2008 год поступления арендных плат за пользование Российской Федерацией комплексом "Байконур" в сумме 13 972 500 тысяч тенге и военными полигонами в сумме 3 011 499 тысяч тенге.
Статья 3. Утвердить объемы поступлений в бюджет на 2008 год, направляемые в Национальный фонд Республики Казахстан, согласно приложению 2 .
Статья 4. Установить, что в доход соответствующего бюджета зачисляются:
по коду "Роялти" классификации доходов единой бюджетной классификации - задолженность недропользователей перед Республиканским фондом охраны недр и воспроизводства минерально-сырьевой базы, а также сумма исторических затрат, понесенных государством, на геологическое изучение контрактных территорий, которые возмещаются недропользователями, эксплуатирующими эти месторождения на основании контрактов на недропользование;
по коду "Социальный налог" классификации доходов единой бюджетной классификации - задолженность по взносам, ранее перечислявшимся в Пенсионный фонд, Государственный центр по выплате пенсий, Фонд обязательного медицинского страхования, Фонд государственного социального страхования, Фонд содействия занятости, а также отчисления пользователей автомобильных дорог, ранее поступавшие в Дорожный фонд.

Бұл ретте Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен 2004 жылғы 1 қаңтарға дейін жасалған, салық режимі тұрақтылығының кепілдігі көзделген жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар бойынша қызметті жүзеге асыратын салық төлеушілер жоғарыда аталған аударымдарды немесе әлеуметтік салықты "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына аударымдардың сомасына азайтады;
"Өндірушілер көтерме саудада сататын өзі өндіретін бензин (авиациялық бензинді қоспағанда)" коды бойынша - бұрын Жол қорына түсіп келген бензиннен алынатын алым бойынша берешек;
"Өндірушілер көтерме саудада сататын өзі өндіретін дизель отыны" коды бойынша - бұрын Жол қорына түсіп келген дизель отынынан алынатын алым бойынша берешек.
5-бап . Жұмыс берушілер еңбекке уақытша жарамсыздық, жүктілік мен босану бойынша, бала туған кезде, жерлеуге есептеген, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленіп келген жәрдемақы сомаларының аталған қорға аударымдардың есептелген сомасынан асып түсуі нәтижесінде 1998 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша құралған теріс сальдо ай сайын жалақы қорының 3 проценті шегінде әлеуметтік салық төлеу есебіне жатқызылады.
6-бап . 2008 жылға арналған республикалық бюджетте облыстық бюджеттерден, Астана және Алматы қалаларының бюджеттерінен республикалық бюджетке бюджеттік алып қоюлардың көлемі 81 752 134 мың теңге сомасында көзделсін, оның ішінде:
Атырау облысынан - 15 467 703 мың теңге;
Маңғыстау облысынан - 4 249 313 мың теңге;
Алматы қаласынан - 52 400 834 мың теңге;
Астана қаласынан - 9 634 284 мың теңге.
7-бап . 2008 жылға арналған республикалық бюджетте Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан кепілдік берілген трансферттің мөлшері 461 430 640 мың теңге сомасында көзделсін.
Ескерту. 7-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2008.06.04 N 36-IV (2008 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
7-1-бап. 2008 жылға арналған республикалық бюджетте экономика және қаржы жүйесін тұрақтандыру бағдарламасын іске асыру үшін "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының жарғылық капиталын ұлғайтуға Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан 607 500 000 мың теңге сомасында нысаналы трансферт көзделсін.
Ескерту. 7-1-баппен толықтырылды - Қазақстан Республикасының 2008.10.24 N 76-IV (2008 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
8-бап . 2008 жылғы 1 қаңтардан бастап:
1) жалақының ең төменгі мөлшері - 10 515 теңге;
2) мемлекеттік базалық зейнетақы төлемінің мөлшері - 4 210 теңге;

При этом налогоплательщики, осуществляющие деятельность по контрактам на недропользование, заключенным в установленном законодательством Республики Казахстан порядке до 1 января 2004 года, в которых предусмотрены гарантии стабильности налогового режима, уменьшают вышеуказанные отчисления или социальный налог на сумму отчислений в Государственный фонд социального страхования, исчисленную в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном страховании";
по коду "Бензин (за исключением авиационного) собственного производства, реализуемый производителями оптом" - задолженность по сбору с бензина, ранее поступавшему в Дорожный фонд;
по коду "Дизельное топливо собственного производства, реализуемое производителями оптом" - задолженность по сбору с дизельного топлива, ранее поступавшему в Дорожный фонд.
Статья 5. Отрицательное сальдо, образовавшееся по состоянию на 31 декабря 1998 года в результате превышения сумм начисленных работодателями пособий по временной нетрудоспособности, беременности и родам, при рождении ребенка, на погребение, выплачивавшихся из Фонда государственного социального страхования, над начисленной суммой отчислений в указанный фонд, ежемесячно засчитывается в счет уплаты социального налога в пределах 3 процентов от фонда заработной платы.
Статья 6. Предусмотреть в республиканском бюджете на 2008 год объемы бюджетных изъятий из областных бюджетов, бюджетов городов Астаны и Алматы в республиканский бюджет в сумме 81 752 134 тысяч тенге, в том числе:
Атырауской - 15 467 703 тысяч тенге;
Мангистауской - 4 249 313 тысяч тенге;
города Алматы - 52 400 834 тысяч тенге;
города Астаны - 9 634 284 тысяч тенге.
Статья 7. Предусмотреть в республиканском бюджете на 2008 год размер гарантированного трансферта из Национального фонда Республики Казахстан в сумме
461 430 640 тысяч тенге.
Сноска. Статья 7 с изменениями, внесенными Законом РК от 04.06.2008 N 36-IV (вводится в действие с 1 января 2008 года).
Статья 7-1 . Предусмотреть в республиканском бюджете на 2008 год целевой трансферт из Национального фонда Республики Казахстан на увеличение уставного капитала акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына" для реализации программы стабилизации экономики и финансовой системы в сумме 607 500 000 тысяч тенге.
Сноска. Закон дополнен статьей 7-1 в соответствии с Законом РК от 24.10.2008 N 76-IV (вводится в действие с 01.01.2008).
Статья 8. Установить с 1 января 2008 года:
1) минимальный размер заработной платы - 10 515 тенге;
2) размер государственной базовой пенсионной выплаты - 4 210 тенге;

3) зейнетақының ең төменгі мөлшері - 7 900 теңге;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жәрдемақыларды және өзге де әлеуметтік төлемдерді есептеу үшін, сондай-ақ айыппұл санкцияларын, салықтар мен басқа да төлемдерді қолдану үшін айлық есептік көрсеткіш - 1 168 теңге;
5) базалық әлеуметтік төлемдердің мөлшерін есептеу үшін ең төменгі күнкөріс деңгейінің шамасы 10 515 теңге болып белгіленсін.
2008 жылғы 1 шілдеден бастап:
1) жалақының ең төменгі мөлшері - 12 025 теңге;
2) мемлекеттік базалық зейнетақы төлемінің мөлшері - 4 810 теңге;
3) базалық әлеуметтік төлемдердің мөлшерін есептеу үшін ең төменгі күнкөріс деңгейінің шамасы - 12 025 теңге;
4) 2008 жылдың бірінші жарты жылдығына ай сайынғы өтемақы төлеу мынадай мөлшерде:
мемлекеттік базалық зейнетақы төлемін алушыларға - 600 теңге;
мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы алушыларға:
мүгедектігі бойынша:
жалпы аурулардан, еңбекте мертігуден, кәсіби аурулардан мүгедек болғандарға:
1-топтағыларға - 2 054 теңге;
2-топтағыларға - 1 601 теңге;
3-топтағыларға - 1 117 теңге;
бала кезінен мүгедектерге:
1-топтағыларға - 2 054 теңге;
2-топтағыларға - 1 676 теңге;
3-топтағыларға - 1 314 теңге;
он алты жастан он сегіз жасқа дейінгі мүгедек балаларға:
1-топтағыларға - 2 054 теңге;
2-топтағыларға - 1 676 теңге;
3-топтағыларға - 1 314 теңге;
он алты жасқа дейінгі мүгедек балаларға - 1 510 теңге;
мүгедектігі әскери қызметін өткеру кезінде алған жарақаттың, контузияның, мертігудің, аурудың салдарынан болған мерзімді қызметтегі әскери қызметшілер қатарынан шыққан мүгедектерге, мүгедектігі азаматтық немесе әскери мақсаттағы ядролық объектілердегі авариялардың зардаптарын жою кезінде не ядролық объектілердегі авариялық жағдайлар салдарынан болған адамдарға:
1-топтағыларға - 2 431 теңге;
2-топтағыларға - 1 963 теңге;
3-топтағыларға - 1 510 теңге;
әскери қызметін (қызметтік міндеттерін) атқаруға байланысты емес жазатайым жағдайдың салдарынан алған мертігу не әскери және қызметтік борышын орындауға байланысты емес аурудың салдарынан мүгедек болған жағдайда әскери қызметшілер (мерзімді қызметтегі әскери қызметшілерден басқа), Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары мен бұрынғы Мемлекеттік тергеу комитетінің басшы және қатардағы құрамының адамдары қатарынан шыққан мүгедектерге:
1-топтағыларға - 2 054 теңге;
2-топтағыларға - 1 601 теңге;
3-топтағыларға - 1 117 теңге;
мүгедектігі әскери қызметін өткеру кезінде алған жарақаттың, контузияның, мертігудің, аурудың салдарынан болған әскери қызметшілер (мерзімді қызметтегі әскери қызметшілерден басқа), мүгедектігі қызметтік міндеттерін атқару кезінде осындай салдардан болған Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары мен бұрынғы Мемлекеттік тергеу комитетінің қызметкерлері қатарынан шыққан мүгедектерге:

3) минимальный размер пенсии - 7 900 тенге;
4) месячный расчетный показатель для исчисления пособий и иных социальных выплат, а также для применения штрафных санкций, налогов и других платежей в соответствии с законодательством Республики Казахстан - 1 168 тенге;
5) величину прожиточного минимума для исчисления размеров базовых социальных выплат - 10 515 тенге.
Установить с 1 июля 2008 года:
1) минимальный размер заработной платы - 12 025 тенге;
2) размер государственной базовой пенсионной выплаты - 4 810 тенге;
3) величину прожиточного минимума для исчисления размеров базовых социальных выплат - 12 025 тенге;
4) выплату ежемесячной компенсации за первое полугодие 2008 года в следующих размерах:
получателям государственной базовой пенсионной выплаты - 600 тенге;
получателям государственных социальных пособий:
по инвалидности:
инвалидам от общего заболевания, трудового увечья, профессионального заболевания:
1 группы - 2 054 тенге;
2 группы - 1 601 тенге;
3 группы - 1 117 тенге;
инвалидам с детства:
1 группы - 2 054 тенге;
2 группы - 1 676 тенге;
3 группы - 1 314 тенге;
детям-инвалидам с шестнадцати до восемнадцати лет:
1 группы - 2 054 тенге;
2 группы - 1 676 тенге;
3 группы - 1 314 тенге;
детям-инвалидам до шестнадцати лет - 1 510 тенге;
инвалидам из числа военнослужащих срочной службы, инвалидность которых наступила вследствие ранения, контузии, увечья, заболевания, полученных при прохождении воинской службы, лицам, инвалидность которых наступила при ликвидации последствий аварий на ядерных объектах гражданского или военного назначения либо в результате аварийных ситуаций на ядерных объектах:
1 группы - 2 431 тенге;
2 группы - 1 963 тенге;
3 группы - 1 510 тенге;
инвалидам из числа военнослужащих (кроме военнослужащих срочной службы), лиц начальствующего и рядового состава органов внутренних дел и бывшего Государственного следственного комитета Республики Казахстан при наступлении инвалидности вследствие увечья, полученного в результате несчастного случая, не связанного с исполнением обязанностей воинской службы (служебных обязанностей), либо заболевания, не связанного с выполнением воинского и служебного долга:
1 группы - 2 054 тенге;
2 группы - 1 601 тенге;
3 группы - 1 117 тенге;
инвалидам из числа военнослужащих (кроме военнослужащих срочной службы), инвалидность которых наступила вследствие ранения, контузии, увечья, заболевания, полученных при прохождении воинской службы, сотрудников органов внутренних дел и бывшего Государственного следственного комитета Республики Казахстан при исполнении служебных обязанностей:

1-топтағыларға - 3 156 теңге;
2-топтағыларға - 2 250 теңге;
3-топтағыларға - 1 510 теңге;
себеп-салдарлық байланысы анықталған жағдайда төтенше экологиялық жағдайлардың салдарынан, соның ішінде ядролық жарылыстар мен сынақтар жасау кезіндегі радиациялық әсердің салдарынан және (немесе) олардың зардаптарынан болған мүгедектерге:
1-топтағыларға - 2 431 теңге;
2-топтағыларға - 1 963 теңге;
3-топтағыларға - 1 510 теңге;
асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша:
асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша ай сайынғы өтемақының ең жоғары мөлшері оның отбасының еңбекке жарамсыз барлық мүшелеріне 2 431 теңге мөлшерінде тағайындалады.
Асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша айлық жәрдемақы алуға құқығы бар отбасының еңбекке жарамсыз бір мүшесі болған кезде ай сайынғы өтемақы 997 теңге;
екеу болған кезде - отбасының еңбекке жарамсыз барлық мүшелеріне - 1 721 теңге;
үшеу болған кезде - отбасының еңбекке жарамсыз барлық мүшелеріне - 2 129 теңге;
төртеу болған кезде - отбасының еңбекке жарамсыз барлық мүшелеріне - 2 265 теңге;
бесеу болған кезде - отбасының еңбекке жарамсыз барлық мүшелеріне - 2 341 теңге мөлшерінде тағайындалады.
Отбасының еңбекке жарамсыз алты және одан да көп мүшелері болған кезде әрқайсысына арналған ай сайынғы өтемақының мөлшері 2 431 теңгенің бірдей үлесі ретінде есептеледі.
Ата-аналарының екеуінен де айырылған жағдайда балаларға (тұлдыр жетімдерге) ай сайынғы өтемақы әрбір балаға 1 359 теңге мөлшерінде, отбасының еңбекке жарамсыз қалған мүшелеріне - 619 теңге мөлшерінде, бірақ отбасының еңбекке жарамсыз барлық мүшелеріне 2 960 теңгеден аспайтын мөлшерде тағайындалады.
Қызметтік міндеттерін атқару немесе әскери қызметін өткеру кезінде қаза тапқан немесе алған жарақаттың, контузияның, мертігудің, аурудың салдарынан қайтыс болған әскери қызметшілердің, Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары мен бұрынғы Мемлекеттік тергеу комитеті қызметкерлерінің отбасы мүшелеріне асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша ай сайынғы өтемақының мөлшері отбасының еңбекке жарамсыз әрбір мүшесіне 378 теңгеге, бірақ отбасының барлық мүшелеріне 2 960 теңгеден аспайтын мөлшерде ұлғайтылады;
жасына байланысты - 755 теңге болып белгіленсін.
Ескерту. 8-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2008.06.04 N 36-IV (2008 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
9-бап . 2008 жылғы 1 қаңтардан бастап әскери қызметшілерге (мерзімді қызметтегі әскери қызметшілерден басқа), ішкі істер органдарының қызметкерлеріне, сондай-ақ өртке қарсы қызмет органдарының, Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің қылмыстық-атқару жүйесі органдары мен мекемелерінің, қаржы полициясы органдарының жедел-іздестіру, тергеу және саптық бөлімшелерінің қызметкерлеріне тұрғын үйді ұстауға және коммуналдық қызметтер көрсетуге арналған шығыстарды төлеу үшін ақшалай өтемақының айлық мөлшері 3 430 теңге сомасында белгіленсін.

1 группы - 3 156 тенге;
2 группы - 2 250 тенге;
3 группы - 1 510 тенге;
инвалидам вследствие чрезвычайных экологических ситуаций, в том числе вследствие радиационного воздействия при проведении ядерных взрывов и испытаний и (или) их последствий при условии установления причинно-следственной связи:
1 группы - 2 431 тенге;
2 группы - 1 963 тенге;
3 группы - 1 510 тенге;
по случаю потери кормильца:
максимальный размер ежемесячной компенсации по случаю потери кормильца назначается в размере 2 431 тенге на всех нетрудоспособных членов его семьи.
При наличии одного нетрудоспособного члена семьи, имеющего право на получение месячного пособия по случаю потери кормильца, ежемесячная компенсация назначается в размере 997 тенге;
при наличии двух - 1 721 тенге на всех нетрудоспособных членов семьи;
при наличии трех - 2 129 тенге на всех нетрудоспособных членов семьи;
при наличии четырех - 2 265 тенге на всех нетрудоспособных членов семьи;
при наличии пяти - 2 341 тенге на всех нетрудоспособных членов семьи.
При наличии шести и более нетрудоспособных членов семьи размер ежемесячной компенсации на каждого рассчитывается как равная доля от 2 431 тенге.
В случае потери обоих родителей детям (круглым сиротам) ежемесячная компенсация назначается в размере 1 359 тенге на каждого ребенка, остальным нетрудоспособным членам семьи - в размере 619 тенге, но не более 2 960 тенге на всех нетрудоспособных членов семьи.
Членам семей военнослужащих, сотрудников органов внутренних дел и бывшего Государственного следственного комитета Республики Казахстан, погибших или умерших вследствие ранения, контузии, увечья, заболевания, полученных при исполнении служебных обязанностей или прохождении воинской службы, размер ежемесячной компенсации по случаю потери кормильца увеличивается на 378 тенге на каждого нетрудоспособного члена семьи, но не более 2 960 тенге на всех членов семьи;
по возрасту - 755 тенге.
Сноска. Статья 8 с изменениями, внесенными Законом РК от 04.06.2008 N 36-IV (вводится в действие с 1 января 2008 года).
Статья 9. Установить с 1 января 2008 года месячный размер денежной компенсации военнослужащим (кроме военнослужащих срочной службы), сотрудникам органов внутренних дел, а также сотрудникам оперативно-розыскных, следственных и строевых подразделений органов противопожарной службы, органов и учреждений уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан, органов финансовой полиции для оплаты расходов на содержание жилища и коммунальные услуги в сумме 3 430 тенге.

10-бап . 2008 жылға арналған республикалық бюджетте республикалық бюджеттен облыстық бюджеттерге берілетін субвенциялар көлемі 449 066 155 мың теңге сомасында көзделсін, оның ішінде:
Ақмола облысына - 31 498 056 мың теңге;
Ақтөбе облысына - 15 722 690 мың теңге;
Алматы облысына - 48 921 656 мың теңге;
Шығыс Қазақстан облысына - 46 936 313 мың теңге;
Жамбыл облысына - 44 196 691 мың теңге;
Батыс Қазақстан облысына - 20 212 610 мың теңге;
Қарағанды облысына - 35 715 079 мың теңге;
Қостанай облысына - 33 661 004 мың теңге;
Қызылорда облысына - 36 160 661 мың теңге;
Павлодар облысына - 14 677 917 мың теңге;
Солтүстік Қазақстан облысына - 31 031 953 мың теңге;
Оңтүстік Қазақстан облысына - 90 331 525 мың теңге.
11-бап . 2008 жылға арналған республикалық бюджетте облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне мынадай мөлшерлерде ағымдағы нысаналы трансферттер көзделгені ескерілсін:
жаңадан іске қосылатын денсаулық сақтау объектілерін ұстауға -  84 036 мың теңге;
жаңадан іске қосылатын білім беру объектілерін ұстауға - 1 848 195 мың теңге;
жаңадан іске қосылатын әлеуметтік қамсыздандыру объектілерін ұстауға - 15 243 мың теңге;
дәрілік заттарды, вакциналарды және басқа да иммунобиологиялық препараттарды сатып алуға - 10 308 949 мың теңге;
ауыз сумен жабдықтаудың баламасыз көзі болып табылатын сумен жабдықтаудың аса маңызды топтық жүйелерінен ауыз су беру бойынша көрсетілетін қызметтердің құнын субсидиялауға - 1 761 364 мың теңге.
Аталған сомаларды облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне бөлу және оларды пайдалану тәртібі Қазақстан Республикасы Үкіметі шешімінің негізінде айқындалады.
Ескерту. 11-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2008.06.04 N 36-IV (2008 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі), 2008.10.24 N 76-IV (2008 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
11-1-бап. 2008 жылға арналған республикалық бюджетте Қарағанды облысының облыстық бюджетіне "Қарметкомбинат" мемлекеттік акционерлік қоғамы қызметкерлерінің жалақысы бойынша 1995 жылғы қарашаға дейін құралған берешектің қалған бөлігін өтеуге 100 000 мың теңге сомасында ағымдағы нысаналы трансферттер көзделгені ескерілсін.
Аталған ағымдағы нысаналы трансферттерді пайдалану тәртібі Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі негізінде айқындалады.
Ескерту. 11-1-баппен толықтырылды - Қазақстан Республикасының 2008.06.04 N 36-IV (2008 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі), өзгерту енгізілді - 2008.10.24 N 76-IV (2008 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.

Статья 10. Предусмотреть в республиканском бюджете на 2008 год объемы субвенций, передаваемых из республиканского бюджета в областные бюджеты, в сумме 449 066 155 тысяч тенге, в том числе:
Акмолинской - 31 498 056 тысяч тенге;
Актюбинской - 15 722 690 тысяч тенге;
Алматинской - 48 921 656 тысяч тенге;
Восточно-Казахстанской - 46 936 313 тысяч тенге;
Жамбылской - 44 196 691 тысячи тенге;
Западно-Казахстанской - 20 212 610 тысяч тенге;
Карагандинской - 35 715 079 тысяч тенге;
Костанайской - 33 661 004 тысяч тенге;
Кызылординской - 36 160 661 тысячи тенге;
Павлодарской - 14 677 917 тысяч тенге;
Северо-Казахстанской - 31 031 953 тысяч тенге;
Южно-Казахстанской - 90 331 525 тысяч тенге.
Статья 11. Учесть, что в республиканском бюджете на 2008 год предусмотрены целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы в следующих размерах:
84 036 тысяч тенге - на содержание вновь вводимых объектов здравоохранения;
1 848 195 тысячи тенге - на содержание вновь вводимых объектов образования;
15 243 тысяч тенге - на содержание вновь вводимых объектов социального обеспечения;
10 308 949 тысячи тенге - на закуп лекарственных средств, вакцин и других иммунобиологических препаратов;
1 761 364 тысячи тенге - на субсидирование стоимости услуг по подаче питьевой воды из особо важных групповых систем водоснабжения, являющихся безальтернативными источниками питьевого водоснабжения.
Распределение указанных сумм областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы и порядок их использования определяются на основании решения Правительства Республики Казахстан.
Сноска. Статья 11 с изменениями, внесенными законами РК от 04.06.2008 N 36-IV (вводится в действие с 1 января 2008 года); от 24.10.2008 N 76-IV (вводится в действие с 01.01.2008).
Статья 11-1 . Учесть, что в республиканском бюджете на 2008 год предусмотрены целевые текущие трансферты областному бюджету Карагандинской области на погашение оставшейся части задолженности по заработной плате работников государственного акционерного общества "Карметкомбинат", образовавшейся до ноября 1995 года, в сумме 100 000 тысяч тенге.
Порядок использования указанных целевых текущих трансфертов определяется на основании решения Правительства Республики Казахстан.
Сноска. Закон дополнен статьей 11-1 в соответствии с Законом РК от 04.06.2008  N 36-IV (вводится в действие с 1 января 2008 года); с изменениями, внесенными Законом РК от 24.10.2008 N 76-IV (вводится в действие с 01.01.2008).

11-2-бап. 2008 жылға арналған республикалық бюджетте облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне жалақының ең төменгі мөлшерінің ұлғаюына байланысты жергілікті бюджеттердің шығындарына өтемақы төлеуге 4 149 655 мың теңге сомасында ағымдағы нысаналы трансферттер көзделгені ескерілсін.
Аталған сомаларды облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне бөлу Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі негізінде айқындалады.
Ескерту. 11-2-баппен толықтырылды - Қазақстан Республикасының 2008.06.04 N 36-IV (2008 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
12-бап . 2008 жылға арналған республикалық бюджетте облыстық бюджеттерге облыстық және аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын күрделі және орташа жөндеуге 11 658 444 мың теңге сомасында ағымдағы нысаналы трансферттер көзделгені ескерілсін.
Аталған сомаларды облыстық бюджеттерге бөлу Қазақстан Республикасы Үкіметі шешімінің негізінде айқындалады.
Ескерту. 12-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2008.06.04 N 36-IV (2008 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
12-1-бап. 2008 жылға арналған республикалық бюджетте Қарағанды облысының облыстық бюджетіне Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы 1995 жылғы 20 қаңтардағы Сарышаған сынақ полигонын пайдалану мен жалға беру және Приозерск қаласының тыныс-тіршілігін қамтамасыз ету шарттары туралы келісімге сәйкес Приозерск қаласының инфрақұрылымын қолдауға 661 200 мың теңге сомасында ағымдағы нысаналы трансферттер көзделсін.
Ескерту. 12-1-баппен толықтырылды - Қазақстан Республикасының 2008.06.04 N 36-IV (2008 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
13-бап . 2008 жылға арналған республикалық бюджетте Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтардың салдарынан зардап шеккен зейнеткерлер мен мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы алушыларға, сондай-ақ радиациялық қауіпті аймақтарда және жеңілдікті әлеуметтік-экономикалық мәртебесі бар аумақта тұрып жатқан және 1949-1990 жылдар аралығында тұрған жұмыс істейтін және жұмыс істемейтін халыққа біржолғы мемлекеттік ақшалай өтемақы төлеуге 3 559 358 мың теңге сомасында қаражат көзделсін.
Аталған қаражат Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіппен бөлінетін болып белгіленсін.
Ескерту. 13-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2008.10.24 N 76-IV (2008 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
14-бап . 2008 жылға арналған республикалық бюджетте облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне ауыл шаруашылығын дамытуға 21 698 062 мың теңге сомасында ағымдағы нысаналы трансферттер көзделгені ескерілсін, оның ішінде:

Статья 11-2 . Учесть, что в республиканском бюджете на 2008 год предусмотрены целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы на компенсацию потерь местных бюджетов в связи с увеличением минимального размера заработной платы в сумме 4 149 655 тысяч тенге.
Распределение указанных сумм областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы определяется на основании решения Правительства Республики Казахстан.
Сноска. Закон дополнен статьей 11-2 в соответствии с Законом РК от 04.06.2008  N 36-IV (вводится в действие с 1 января 2008 года).
Статья 12. Учесть, что в республиканском бюджете на 2008 год предусмотрены целевые текущие трансферты областным бюджетам на капитальный и средний ремонт автомобильных дорог областного и районного значения в сумме 11 658 444 тысячи тенге.
Распределение указанных сумм областным бюджетам определяется на основании решения Правительства Республики Казахстан.
Сноска. Статья 12 с изменениями, внесенными Законом РК от 04.06.2008 N 36-IV (вводится в действие с 1 января 2008 года).
Статья 12-1 . Предусмотреть в республиканском бюджете на 2008 год целевые текущие трансферты областному бюджету Карагандинской области в сумме 661 200 тысяч тенге на поддержание инфраструктуры города Приозерска в соответствии с Соглашением между Республикой Казахстан и Российской Федерацией об условиях использования и аренды испытательного полигона Сары-Шаган и обеспечения жизнедеятельности города Приозерска от 20 января 1995 года.
Сноска. Закон дополнен статьей 12-1 в соответствии с Законом РК от 04.06.2008  N 36-IV (вводится в действие с 1 января 2008 года).
Статья 13. Предусмотреть в республиканском бюджете на 2008 год средства на выплату единовременной государственной денежной компенсации пенсионерам и получателям государственных социальных пособий, а также работающему и неработающему населению, проживающему и проживавшему в зонах радиационных рисков и на территории с льготным социально-экономическим статусом с 1949 по 1990 годы, пострадавшим вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне, в сумме 3 559 358 тысяч тенге.
Установить, что указанные средства выделяются в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.
Сноска. Статья 13 с изменениями, внесенными Законом РК от 24.10.2008 N 76-IV (вводится в действие с 01.01.2008).
Статья 14. Учесть, что в республиканском бюджете на 2008 год предусмотрены целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы на развитие сельского хозяйства в сумме 21 698 062 тысяч тенге, в том числе:

тұқым шаруашылығын дамытуды қолдауға - 1 134 415 мың теңге;
асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуға - 1 879 495 мың теңге;
өсімдік шаруашылығы өнімінің шығымдылығы мен сапасын арттыруға, көктемгі егіс және егін жинау жұмыстарын жүргізуге қажетті жанар-жағар материалдар мен басқа да тауарлық-материалдық құндылықтардың құнын арзандатуға, Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын басымдықты дақылдар бойынша - 12 805 000 мың теңге;
ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерге су жеткізу бойынша көрсетілетін қызметтердің құнын субсидиялауға - 775 036 мың теңге;
жеміс дақылдары мен жүзімнің көпжылдық екпелерін отырғызуды және өсіруді қамтамасыз етуге - 1 185 756 мың теңге;
мал шаруашылығы өнімінің өнімділігін және сапасын арттыруды субсидиялауға - 3 739 656 мың теңге;
қазақстандық мақта талшығының сапасына сараптама жасауға - 178 704 мың теңге.
Аталған сомаларды облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне бөлу және оларды пайдалану тәртібі Қазақстан Республикасы Үкіметі шешімінің негізінде айқындалады.
Ескерту. 14-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2008.10.24 N 76-IV (2008 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
15-бап . 2008 жылға арналған республикалық бюджетте облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2005-2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын іске асыруға 12 388 132 мың теңге сомасында ағымдағы нысаналы трансферттер көзделгені ескерілсін, оның ішінде:
бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім беретін мемлекеттік мекемелердегі физика, химия, биология кабинеттерін оқу жабдығымен жарақтандыруға - 2 412 400 мың теңге;
бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім беретін мемлекеттік мекемелерде лингафондық және мультимедиалық кабинеттер құруға - 2 676 454 мың теңге;
бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім берудің мемлекеттік жүйесіне интерактивті оқыту жүйесін енгізуге - 7 299 278 мың теңге.
Аталған ағымдағы нысаналы трансферттерді бөлуді және оларды пайдалану тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды.
Ескерту. 15-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2008.10.24 N 76-IV (2008 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
15-1-бап. 2008 жылға арналған республикалық бюджетте облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік білім беру тапсырысы негізінде техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында білім алушыларға стипендиялар төлеуге 225 245 мың теңге сомасында ағымдағы нысаналы трансферттер көзделгені ескерілсін.
Аталған сомаларды облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне бөлу Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі негізінде айқындалады.

1 134 415 тысяч тенге - на поддержку развития семеноводства;
1 879 495 тысяч тенге - на развитие племенного животноводства;
12 805 000 тысяч тенге - на повышение урожайности и качества продукции растениеводства, удешевление стоимости горюче-смазочных материалов и других товарно-материальных ценностей, необходимых для проведения весенне-полевых и уборочных работ, по определяемым Правительством Республики Казахстан приоритетным культурам;
775 036 тысяч тенге - на субсидирование стоимости услуг по доставке воды сельскохозяйственным товаропроизводителям;
1 185 756 тысяч тенге - на обеспечение закладки и выращивания многолетних насаждений плодовых культур и винограда;
3 739 656 тысяч тенге - на субсидирование повышения продуктивности и качества продукции животноводства;
178 704 тысяч тенге - на экспертизу качества казахстанского хлопка-волокна.
Распределение указанных сумм областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы и порядок их использования определяются на основании решения Правительства Республики Казахстан.
Сноска. Статья 14 с изменениями, внесенными Законом РК от 24.10.2008 N 76-IV (вводится в действие с 01.01.2008).
Статья 15. Учесть, что в республиканском бюджете на 2008 год предусмотрены целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы на реализацию Государственной программы развития образования в Республике Казахстан на 2005-2010 годы в сумме  12 388 132 тысяч тенге, в том числе:
2 412 400 тысяч тенге - на оснащение учебным оборудованием кабинетов физики, химии, биологии в государственных учреждениях начального, основного среднего и общего среднего образования;
2 676 454 тысячи тенге - на создание лингафонных и мультимедийных кабинетов в государственных учреждениях начального, основного среднего и общего среднего образования;
7 299 278 тысяч тенге - на внедрение системы интерактивного обучения в государственной системе начального, основного среднего и общего среднего образования.
Распределение и порядок использования указанных целевых текущих трансфертов определяются Правительством Республики Казахстан.
Сноска. Статья 15 с изменениями, внесенными Законом РК от 24.10.2008 N 76-IV (вводится в действие с 01.01.2008).
Статья 15-1 . Учесть, что в республиканском бюджете на 2008 год предусмотрены целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы на выплату стипендий обучающимся в организациях технического и профессионального, послесреднего образования на основании государственного образовательного заказа местных исполнительных органов в сумме 225 245 тысяч тенге.
Распределение указанных сумм областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы определяется на основании решения Правительства Республики Казахстан.

Ескерту. 15-1-баппен толықтырылды - Қазақстан Республикасының 2008.06.04 N 36-IV (2008 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
16-бап . 2008 жылға арналған республикалық бюджетте облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау ісін реформалау мен дамытудың 2005-2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын іске асыруға  17 689 506 мың теңге сомасында ағымдағы нысаналы трансферттер көзделгені ескерілсін, оның ішінде:
жергілікті деңгейде қан орталықтарын материалдық-техникалық жарақтандыруға - 1 200 219 мың теңге;
жергілікті деңгейде медициналық денсаулық сақтау ұйымдарын материалдық-техникалық жарақтандыруға - 16 489 287 мың теңге.
Аталған ағымдағы нысаналы трансферттерді бөлуді және оларды пайдалану тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды.
Ескерту. 16-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2008.10.24 N 76-IV (2008 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
16-1-бап. 2008 жылға арналған республикалық бюджетте Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіппен жүзеге асырылатын Қазақстанның оңтүстік өңірлерінің тұтынушыларын энергиямен тұрақты жабдықтауды қамтамасыз ету мақсатында энергия өндіретін ұйымдар үшін отын жеткізу жөніндегі шығындарға өтемақы төлеуге 5 159 945 мың теңге сомасында шығыстар көзделгені ескерілсін.
Ескерту. 16-1-баппен толықтырылды - Қазақстан Республикасының 2008.06.04 N 36-IV (2008 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
17-бап . 2008 жылға арналған республикалық бюджетте Алматы облысының бюджетіне және Алматы қаласының бюджетіне білім беру және денсаулық сақтау объектілерінің сейсмикалық тұрақтылығын күшейту үшін  4 428 907 мың теңге сомасында нысаналы даму трансферттері көзделсін.
2008 жылы республикалық бюджет қаражаты есебінен сейсмикалық тұрақтылығы күшейтілуге тиісті Алматы облысы мен Алматы қаласындағы білім беру және денсаулық сақтау объектілерінің тізбесін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды.
Ескерту. 17-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2008.10.24 N 76-IV (2008 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
18-бап . 2008 жылға арналған республикалық бюджетте Қазақстан Республикасының ауылдық аумақтарын дамытудың 2004-2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын іске асыру шеңберінде ауылдың әлеуметтік инфрақұрылымын дамытуға және нығайтуға 60 227 730 мың теңге сомасында шығындар, оның ішінде:
ауылдық (селолық) жерлердің денсаулық сақтау ісінде ұтқыр және телемедицинаны дамытуға - 629 277 мың теңге;
мыналарға нысаналы даму трансферттері:

Сноска. Закон дополнен статьей 15-1 в соответствии с Законом РК от 04.06.2008 N 36-IV (вводится в действие с 1 января 2008 года).
Статья 16. Учесть, что в республиканском бюджете на 2008 год предусмотрены целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы на реализацию Государственной программы реформирования и развития здравоохранения Республики Казахстан на 2005-2010 годы в сумме 17 689 506 тысяч тенге, в том числе:
1 200 219 тысяч тенге - на материально-техническое оснащение центров крови на местном уровне;
16 489 287 тысяч тенге - на материально-техническое оснащение медицинских организаций здравоохранения на местном уровне.
Распределение и порядок использования указанных целевых текущих трансфертов определяются Правительством Республики Казахстан.
Сноска. Статья 16 с изменениями, внесенными Законом РК от 24.10.2008 N 76-IV (вводится в действие с 01.01.2008).
Статья 16-1 . Учесть, что в республиканском бюджете на 2008 год предусмотрены расходы в сумме 5 159 945 тысяч тенге на компенсацию затрат по поставкам топлива для энергопроизводящей организации в целях обеспечения стабильного энергоснабжения потребителей южных регионов Казахстана, осуществляемых в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.
Сноска. Закон дополнен статьей 16-1 в соответствии с Законом РК от 04.06.2008 N 36-IV (вводится в действие с 1 января 2008 года).
Статья 17. Предусмотреть в республиканском бюджете на 2008 год целевые трансферты на развитие областному бюджету Алматинской области и бюджету города Алматы в сумме
4 428 907 тысяч тенге для сейсмоусиления объектов образования и здравоохранения.
Перечень объектов образования и здравоохранения в Алматинской области и городе Алматы, подлежащих сейсмоусилению за счет средств республиканского бюджета в 2008 году, определяется Правительством Республики Казахстан.
Сноска. Статья 17 с изменениями, внесенными Законом РК от 24.10.2008 N 76-IV (вводится в действие с 01.01.2008).
Статья 18. Предусмотреть в республиканском бюджете на 2008 год на развитие и укрепление социальной инфраструктуры села в рамках реализации Государственной программы развития сельских территорий Республики Казахстан на 2004-2010 годы затраты в сумме
60 227 730 тысяч тенге, в том числе:
на развитие мобильной и телемедицины в здравоохранении аульной (сельской) местности - 629 277 тысяч тенге;
целевые трансферты на развитие:

ауылдық (селолық) елді мекендерді ауыз сумен жабдықтау объектілерін салуға және реконструкциялауға - 16 266 592 мың теңге;
ауылдық (селолық) жерлердің білім беру объектілерін салуға және реконструкциялауға - 29 008 500 мың теңге;
ауылдық (селолық) жерлердің денсаулық сақтау объектілерін салуға және реконструкциялауға - 16 057 301 мың теңге көзделсін.
Аталған нысаналы даму трансферттері қаражатының есебінен 2008 жылы салынуға және реконструкциялануға тиісті ауылдық (селолық) жерлердің білім беру, денсаулық сақтау және ауыз сумен жабдықтау объектілерінің тізбесін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды.
Ескерту. 18-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2008.06.04 N 36-IV (2008 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі), 2008.10.24 N 76-IV (2008 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
19-бап . 2008 жылға арналған республикалық бюджетте облыстық бюджеттерге, Алматы қаласының бюджетіне қалаларда білім беру мен денсаулық сақтаудың аса маңызды объектілерін салуға және реконструкциялауға 38 758 456 мың теңге сомасында нысаналы даму трансферттері көзделсін.
2008 жылы республикалық бюджет қаражаты есебінен салынуға және реконструкциялануға тиісті қалалардағы білім беру мен денсаулық сақтаудың аса маңызды объектілерінің тізбесін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды.
Ескерту. 19-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2008.06.04 N 36-IV (2008 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі), 2008.10.24 N 76-IV (2008 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
20-бап . (Алынып тасталды - Қазақстан Республикасының 2008.06.04 N 36-IV (2008 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен).
21-бап . Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі шығыстарының құрамында агроөнеркәсіптік кешенді дамытуды мемлекеттік қолдауға 1 259 004 мың теңге, оның ішінде Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімдерімен айқындалатын тәртіппен мыналарға байланысты іс-шараларды қаржыландыруға:
ауыл шаруашылығы техникасының қаржы лизингі бойынша сыйақы (мүдде) ставкасын өтеуге - 118 646 мың теңге;
ауыл шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеу кәсіпорындарына арналған жабдықтардың қаржы лизингі бойынша сыйақы (мүдде) ставкасын өтеуге - 3 555 мың теңге;
өсімдік шаруашылығындағы сақтандыруды қолдауға - 100 000 мың теңге;
ауыл шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеу кәсіпорындарына олардың айналым қаражатын толықтыруға екінші деңгейдегі банктер беретін кредиттер бойынша сыйақы (мүдде) ставкасын субсидиялауға - 981 803 мың теңге;
ауыл шаруашылығы өнімдерінің өндірісін басқару жүйелерін дамытуды субсидиялауға 55 000 мың теңге көзделсін.
Ескерту. 21-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2008.10.24 N 76-IV (2008 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.

строительства и реконструкцию объектов питьевого водоснабжения аульных (сельских) населенных пунктов - 16 266 592 тысячи тенге;
строительства и реконструкцию объектов образования аульной (сельской) местности - 29 008 500 тысяч тенге;
строительства и реконструкцию объектов здравоохранения аульной (сельской) местности - 16 057 301 тысячи тенге.
Перечень объектов образования, здравоохранения и питьевого водоснабжения аульной (сельской) местности, подлежащих строительству и реконструкции в 2008 году за счет средств указанных целевых трансфертов на развитие, определяется Правительством Республики Казахстан.
Сноска. Статья 18 с изменениями, внесенными законами РК от 04.06.2008 N 36-IV (вводится в действие с 1 января 2008 года); от 24.10.2008 N 76-IV (вводится в действие с 01.01.2008).
Статья 19. Предусмотреть в республиканском бюджете на 2008 год целевые трансферты на развитие областным бюджетам, бюджету города Алматы в сумме 38 758 456 тысяч тенге на строительство и реконструкцию особо важных объектов образования и здравоохранения в городах.
Перечень особо важных объектов образования и здравоохранения в городах, подлежащих строительству и реконструкции за счет средств республиканского бюджета в 2008 году, определяется Правительством Республики Казахстан.
Сноска. Статья 19 с изменениями, внесенными законами РК от 04.06.2008 N 36-IV (вводится в действие с 1 января 2008 года); от 24.10.2008 N 76-IV (вводится в действие с 01.01.2008).
Статья 20. (Исключена - Законом РК от 04.06.2008 N 36-IV (вводится в действие с 1 января 2008 года).
Статья 21. Предусмотреть в составе расходов Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан на государственную поддержку развития агропромышленного комплекса
1 259 004 тысячу тенге, в том числе на финансирование в порядке, определяемом решениями Правительства Республики Казахстан, мероприятий, связанных с:
возмещением ставки вознаграждения (интереса) по финансовому лизингу сельскохозяйственной техники, - 118 646 тысяч тенге;
возмещением ставки вознаграждения (интереса) по финансовому лизингу оборудования для предприятий по переработке сельскохозяйственной продукции, - 3 555 тысяч тенге;
поддержкой страхования в растениеводстве, - 100 000 тысяч тенге;
субсидированием ставки вознаграждения (интереса) по кредитам, выдаваемым банками второго уровня предприятиям по переработке сельскохозяйственной продукции на пополнение их оборотных средств, - 981 803 тысяч тенге;
субсидированием развития систем управления производством сельскохозяйственной продукции, - 55 000 тысяч тенге.
Сноска. Статья 21 с изменениями, внесенными Законом РК от 24.10.2008 N 76-IV (вводится в действие с 01.01.2008).

22-бап . Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлігі шығыстарының құрамында Ресей Федерациясының шаруашылық жүргізуші субъектілері алдындағы "Батыс Қазақстан электр тарату желісі компаниясы" акционерлік қоғамының берешегін реттеу үшін "Достық Энерго" акционерлік қоғамына кредиттік ресурстар беруге Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған тәртіппен 2 551 500 мың теңге сомасында қаражат көзделсін.
23-бап . Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлігі шығыстарының құрамында Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының Түркіменстанның шаруашылық жүргізуші субъектілері алдындағы борыштарын төлеу жөніндегі іс-шараларды өткізуге 95 000 мың теңге сомасында қаражат көзделсін.
24-бап . Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылға арналған резерві 227 976 965 мың теңге сомасында бекітілсін.
Ескерту. 24-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2008.06.04 N 36-IV (2008 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі), 2008.10.24 N 76-IV (2008 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
25-бап . 2008 жылға арналған республикалық бюджетте облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне Қазақстан Республикасында 2008-2010 жылдарға арналған тұрғын үй құрылысы мемлекеттік бағдарламасын іске асыруға:
мемлекеттік коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үй құрылысына  8 733 838 мың теңге сомасында;
инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды дамытуға және жайластыруға 36 564 139 мың теңге сомасында нысаналы даму трансферттері көзделсін.
Аталған нысаналы даму трансферттерін бөлу Қазақстан Республикасы Үкіметі шешімінің негізінде айқындалады.
Ескерту. 25-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2008.06.04 N 36-IV (2008 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі), 2008.10.24 N 76-IV (2008 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
26-бап . 2008 жылға арналған республикалық бюджетте облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне Қазақстан Республикасында 2008-2010 жылдарға арналған тұрғын үй құрылысы мемлекеттік бағдарламасын іске асыру шеңберінде Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіппен сыйақының (мүдденің) нөлдік ставкасы бойынша тұрғын үй салуға және сатып алуға кредит беруге 16 200 000 мың теңге көзделсін.
Ескерту. 26-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2008.06.04 N 36-IV (2008 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
27-бап . 2008 жылға арналған республикалық бюджетте тұрғын үй құрылысы жинақ ақшаларына салымдар бойынша мемлекеттің сыйлықақыларын төлеуге 656 007 мың теңге сомасында қаражат көзделсін.
Ескерту. 27-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2008.10.24 N 76-IV (2008 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.

Статья 22. Предусмотреть в составе расходов Министерства энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан средства на предоставление кредитных ресурсов акционерному обществу "Достык Энерго" для урегулирования задолженности акционерного общества "Западно-Казахстанская распределительная электросетевая компания" перед хозяйствующими субъектами Российской Федерации в сумме 2 551 500 тысяч тенге в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.
Статья 23. Предусмотреть в составе расходов Министерства энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан средства на проведение мероприятий по выплате долгов юридических лиц Республики Казахстан перед хозяйствующими субъектами Туркменистана в сумме 95 000 тысяч тенге.
Статья 24. Утвердить резерв Правительства Республики Казахстан на 2008 год в сумме  227 976 965 тысяч тенге.
Сноска. Статья 24 с изменениями, внесенными законами РК от 04.06.2008 N 36-IV (вводится в действие с 1 января 2008 года); от 24.10.2008 N 76-IV (вводится в действие с 01.01.2008).
Статья 25. Предусмотреть в республиканском бюджете на 2008 год на реализацию Государственной программы жилищного строительства в Республике Казахстан на 2008-2010 годы целевые трансферты на развитие областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы:
на строительство жилья государственного коммунального жилищного фонда в сумме 8 733 838 тысяч тенге;
на развитие и обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры в сумме
36 564 139 тысяч тенге.
Распределение указанных целевых трансфертов на развитие определяется на основании решения Правительства Республики Казахстан.
Сноска. Статья 25 с изменениями, внесенными Законом РК от 04.06.2008 N 36-IV (вводится в действие с 1 января 2008 года); от 24.10.2008 N 76-IV (вводится в действие с 01.01.2008).
Статья 26. Предусмотреть в республиканском бюджете на 2008 год 16 200 000 тысяч тенге на кредитование областных бюджетов, бюджетов городов Астаны и Алматы по нулевой ставке вознаграждения (интереса) на строительство и приобретение жилья в рамках реализации Государственной программы жилищного строительства в Республике Казахстан на 2008-2010 годы в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.
Сноска. Статья 26 с изменениями, внесенными Законом РК от 04.06.2008 N 36-IV (вводится в действие с 1 января 2008 года).
Статья 27. Предусмотреть в республиканском бюджете на 2008 год средства в сумме 656 007 тысяч тенге на выплату премий государства по вкладам в жилищные строительные сбережения.
Сноска. Статья 27 с изменениями, внесенными Законом РК от 24.10.2008 N 76-IV (вводится в действие с 01.01.2008).

28-бап . 2008 жылға арналған республикалық бюджетте "Тұрғынүйқұрылысбанкі" жабық акционерлік қоғамы арқылы алынған жеңілдікті тұрғын үй кредиттері қарыз алушыларының 2007 жылғы төлемдері бойынша бағамдық айырманы төлеуге 25 290 мың теңге көзделсін.
Ескерту. 28-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2008.10.24 N 76-IV (2008 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
29-бап . Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі шығындарының құрамында мемлекеттік материалдық резервті қалыптастыруға және сақтауға 4 379 120 мың теңге сомасында, оның ішінде республикалық бюджет кірістерінде жаңарту тәртібімен шығарылған 2 260 782 мың теңге сомасындағы материалдық құндылықтарды сатудан түскен қаражатты көрсете отырып, қаражат көзделгені ескерілсін.
Ескерту. 29-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2008.10.24 N 76-IV (2008 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
30-бап . (Алынып тасталды - Қазақстан Республикасының 2008.06.04 N 36-IV (2008 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен).
31-бап . 2008 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес таратылған заңды тұлғаларға Қазақстан Республикасы Үкіметінің мемлекеттік кепілдіктер бойынша міндеттемелерді орындауға бөлінген кредиттер мен қаражат жөніндегі талаптары, Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын заңды тұлғалардың тізбесі мен берешек көлемдері бойынша 2008 жылғы 1 қаңтардан бастап тоқтатылатын болып белгіленсін.
32-бап . 2008 жылға арналған республикалық бюджетте мемлекет кепілдік берген қарыздарды өтеу және оларға қызмет көрсету үшін 3 083 486 мың теңге көзделсін.
Ескерту. 32-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2008.10.24 N 76-IV (2008 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
33-бап . 2008 жылы Қазақстан Республикасының мемлекеттік кепілдіктерін беру лимиті 40 000 000 мың теңге мөлшерінде белгіленсін.
Ескерту. 33-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2008.06.04 N 36-IV (2008 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
34-бап . 2008 жылғы 31 желтоқсанға үкіметтік борыш лимиті  1 113 000 000 мың теңге мөлшерінде белгіленсін.
Ескерту. 34-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2008.06.04 N 36-IV (2008 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
35-бап . 2008 жылы мемлекеттің кепілгерлік беру лимиті 10 000 000 мың теңге мөлшерінде белгіленсін.
Ескерту. 35-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2008.06.04 N 36-IV (2008 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.

Статья 28. Предусмотреть в республиканском бюджете на 2008 год  25 290 тысяч тенге на выплату курсовой разницы по платежам 2007 года заемщиков льготных жилищных кредитов, полученных через закрытое акционерное общество "Жилcтройбанк".
Сноска. Статья 28 с изменениями, внесенными Законом РК от 24.10.2008 N 76-IV (вводится в действие с 01.01.2008).
Статья 29. Учесть, что в составе затрат Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан на формирование и хранение государственного материального резерва предусмотрены средства в сумме 4 379 120 тысяч тенге, в том числе с отражением в доходах республиканского бюджета средств от реализации материальных ценностей, выпущенных в порядке освежения, в сумме 2 260 782 тысяч тенге.
Сноска. Статья 29 с изменениями, внесенными Законом РК от 24.10.2008 N 76-IV (вводится в действие с 01.01.2008).
Статья 30. (Исключена - Законом РК от 04.06.2008 N 36-IV (вводится в действие с 1 января 2008 года).
Статья 31. Установить, что с 1 января 2008 года прекращаются требования Правительства Республики Казахстан к юридическим лицам, ликвидированным по состоянию на 1 января 2008 года в соответствии с законодательством Республики Казахстан, по кредитам и средствам, выделенным на исполнение обязательств по государственным гарантиям, по перечню юридических лиц и объемам задолженности, определяемым Правительством Республики Казахстан.
Статья 32. Предусмотреть в республиканском бюджете на 2008 год  3 083 486 тысячи тенге для погашения и обслуживания гарантированных государством займов.
Сноска. Статья 32 с изменениями, внесенными Законом РК от 24.10.2008 N 76-IV (вводится в действие с 01.01.2008).
Статья 33. Установить лимит предоставления государственных гарантий Республики Казахстан в 2008 году в размере 40 000 000 тысяч тенге.
Сноска. Статья 33 с изменениями, внесенными Законом РК от 04.06.2008 N 36-IV (вводится в действие с 1 января 2008 года).
Статья 34. Установить лимит правительственного долга на 31 декабря 2008 года в размере 1 113 000 000 тысяч тенге.
Сноска. Статья 34 с изменениями, внесенными Законом РК от 04.06.2008 N 36-IV (вводится в действие с 1 января 2008 года).
Статья 35. Установить лимит предоставления поручительств государства в 2008 году в размере 10 000 000 тысяч тенге.
Сноска. Статья 35 с изменениями, внесенными Законом РК от 04.06.2008 N 36-IV (вводится в действие с 1 января 2008 года).

36-бап . 2008 жылға арналған республикалық бюджеттің бюджеттік даму бағдарламаларының тізбесі бюджеттік инвестициялық жобаларды (бағдарламаларды) іске асыруға және заңды тұлғалардың жарғылық капиталын қалыптастыруға немесе ұлғайтуға бағытталған бюджеттік бағдарламаларға бөліне отырып, 3-қосымшаға сәйкес бекітілсін.
37-бап . 2008 жылға арналған республикалық бюджетті атқару процесінде секвестрлеуге жатпайтын республикалық бюджеттік бағдарламалардың тізбесі 4-қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2008 жылға арналған жергілікті бюджеттерді атқару процесінде  5-қосымшаға сәйкес жергілікті бюджеттік бағдарламалар секвестрлеуге жатпайтын болып белгіленсін.
38-бап . Осы Заң 2008 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
"2008 жылға арналған
республикалық бюджет туралы"
Қазақстан Республикасының
2007 жылғы 6 желтоқсандағы
N 8-ІV Заңына
1-ҚОСЫМША
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - Қазақстан
Республикасының 2008.10.24 N 76-IV (2008 жылғы 1 қаңтардан бастап
қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
2008 жылға арналған республикалық бюджет
Санаты
Атауы
Сомасы,
мың теңге
Сыныбы
Ішкi сыныбы
1
2
3
І. Кірістер

Статья 36. Утвердить перечень бюджетных программ развития республиканского бюджета на 2008 год с разделением на бюджетные программы, направленные на реализацию бюджетных инвестиционных проектов (программ) и формирование или увеличение уставного капитала юридических лиц, согласно приложению 3 .
Статья 37. Утвердить перечень республиканских бюджетных программ, не подлежащих секвестру в процессе исполнения республиканского бюджета на 2008 год, согласно приложению 4 .
Установить, что в процессе исполнения местных бюджетов на 2008 год не подлежат секвестру местные бюджетные программы согласно приложению 5 .
Статья 38. Настоящий Закон вводится в действие с 1 января 2008 года.
Президент
Республики Казахстан
ПРИЛОЖЕНИЕ 1
к Закону Республики Казахстан
"О республиканском бюджете на 2008 год"
от 6 декабря 2007 года N 8-IV
Сноска. Приложение 1 в редакции Закона РК от 24.10.2008 N 76-IV (вводится в действие с 01.01.2008).
Республиканский бюджет на 2008 год
Категория
Класс
Подкласс
Наименование
Сумма,
тыс. тенге
1
2
3
I. Доходы

003
Бірыңғай автоматтандырылған ақпараттық-телекоммуникациялық жүйені құру
04
Бiлiм беру
201
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі
013
Білім беру объектілерін салу және реконструкциялау
205
Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігі
002
Спорт жөніндегі білім беру объектілерін салу және реконструкциялау
212
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгi
007
Ауыл шаруашылық саласындағы білім беру объектілерін дамыту
225
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
004
Инновациялық жүйенің желілерін дамыту
005
Ғылыми объектілерді салу және реконструкциялау
011
Білім беру және ғылым объектілерін салу және реконструкциялау
012
Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне білім беру объектілерін салуға және реконструкциялауға берілетін нысаналы даму трансферттері
031
Алматы облысының облыстық бюджетіне және Алматы қаласының бюджетіне білім беру объектілерінің сейсмотұрақтылығын күшейту үшін берілетін нысаналы даму трансферттері
226
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлiгi
026
Білім беру объектілерін салу және реконструкциялау
05
Денсаулық сақтау
201
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлiгi
021
Денсаулық сақтау объектілерін дамыту
226
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлiгi
005
Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне денсаулық сақтау объектілерін салуға және реконструкциялауға берілетін нысаналы даму трансферттері
016
Денсаулық сақтау объектілерін салу және реконструкциялау
019
Денсаулық сақтаудың ақпараттық жүйелерін құру
023
Ауылдық (селолық) жерлердегі денсаулық сақтауда ұтқыр және телемедицинаны дамыту
032
Алматы облысының облыстық бюджетіне және Алматы қаласының бюджетіне денсаулық сақтау объектілерінің сейсмотұрақтылығын күшейту үшін берілетін нысаналы даму трансферттері
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтік қамсыздандыру
213
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгi
019
Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне әлеуметтік қамсыздандыру объектілерін салуға және реконструкциялауға берілетін нысаналы даму трансферттері
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
217
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
052
Қазақстан Республикасындағы тұрғын үй құрылысының мемлекеттік бағдарламасын іске асыруға кредит беру
231
Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлiгi
021
Ақтөбе облысының облыстық бюджетіне Мәртөк ауданында жеткізуші газ құбырын салуға берілетін нысаналы даму трансферттері
054
Бейнеу-Шымкент магистральды газ құбырының желілерін дамыту
233
Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігі

003
Создание единой автоматизированной информационно-
телекоммуникационной системы
04
Образование
201
Министерство внутренних дел Республики
Казахстан
013
Строительство и реконструкция объектов образования
205
Министерство туризма и спорта Республики
Казахстан
002
Строительство и реконструкция объектов образования
по спорту
212
Министерство сельского хозяйства Республики
Казахстан
007
Развитие объектов образования в сфере сельского хозяйства
225
Министерство образования и науки Республики Казахстан
004
Развитие сетей инновационной системы
005
Строительство и реконструкция научных объектов
011
Строительство и реконструкция объектов образования
и науки
012
Целевые трансферты на развитие областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы на строительство и реконструкцию объектов образования
031
Целевые трансферты на развитие областному бюджету Алматинской области и бюджету города Алматы для сейсмоусиления объектов образования
226
Министерство здравоохранения Республики
Казахстан
026
Строительство и реконструкция объектов образования
05
Здравоохранение
201
Министерство внутренних дел Республики
Казахстан
021
Развитие объектов здравоохранения
226
Министерство здравоохранения Республики
Казахстан
005
Целевые трансферты на развитие областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы на строительство
и реконструкцию объектов здравоохранения
016
Строительство и реконструкция объектов
здравоохранения
019
Создание информационных систем здравоохранения
023
Развитие мобильной и телемедицины в здравоохранении
аульной (сельской) местности
032
Целевые трансферты на развитие областному бюджету Алматинской области и бюджету города Алматы для сейсмоусиления объектов здравоохранения
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
213
Министерство труда и социальной защиты
населения Республики Казахстан
019
Целевые трансферты на развитие областным бюджетам,
бюджетам городов Астаны и Алматы на строительство
и реконструкцию объектов социального обеспечения
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
217
Министерство финансов Республики Казахстан
052
Кредитование реализации Государственной программы
жилищного строительства в Республике Казахстан
231
Министерство энергетики и минеральных ресурсов
Республики Казахстан
021
Целевые трансферты на развитие областному бюджету Актюбинской области на строительство подводящего газопровода Мартукского района
054
Развитие сети магистрального газопровода
Бейнеу-Шымкент
233
Министерство индустрии и торговли Республики
Казахстан

002
Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне тұрғын үй салуға және сатып алуға кредит беру
004
Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды дамытуға және жайластыруға берілетін нысаналы даму трансферттері
024
Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне сумен жабдықтау жүйесін дамытуға берілетін нысаналы даму трансферттері
025
Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне мемлекеттік коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін салуға берілетін нысаналы даму трансферттері
028
Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне коммуналдық шаруашылықты дамытуға берілетін нысаналы даму трансферттері
029
Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне қалалар мен елді мекендерді көркейтуге берілетін нысаналы даму трансферттері
08
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңiстiк
205
Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігі
005
Спорт объектілерін салу және реконструкциялау
009
Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне спорт объектілерін дамытуға берілетін нысаналы даму трансферттері
021
"Бурабай" арнайы экономикалық аймағын дамыту
206
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі
006
Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттерiне мәдениет объектiлерiн дамытуға берiлетін нысаналы даму трансферттері
023
Мәдениет объектілерін дамыту
024
Мемлекеттiк тiлдi және Қазақстан халқының басқа да тілдерiн дамыту жөніндегі ақпараттық жүйелер құру
694
Қазақстан Республикасы Президентінің Іс басқармасы
015
Щучье-Бурабай курорттық аймағының инфрақұрылымын дамыту
09
Отын-энергетика кешені және жер қойнауын пайдалану
231
Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлiгi
005
Қазақстандық Тоқамақ термоядролық материалтану реакторын құру
016
Ақпараттық жүйені дамыту
024
Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне жылу-энергетика жүйесін дамытуға берілетін нысаналы даму трансферттері
031
"Достық Энерго" АҚ-на кредиттік ресурстар беру
053
Атырау облысында бірінші интеграцияланған газ-химия кешенін салуға "Қазақстанның Даму Банкі" АҚ-ның кредиттік ресурстар беру
057
Экономика салаларының энергетикалық тиімділігінің деңгейін арттыру
112
Электрондық үкімет құру
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
212
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгi
008
Мемлекеттік мекемелердің инфрақұрылымын дамыту

002
Кредитование областных бюджетов, бюджетов городов
Астаны и Алматы на строительство и приобретение жилья
004
Целевые трансферты на развитие областным бюджетам,
бюджетам городов Астаны и Алматы на развитие и
обустройство инженерно-коммуникационной
инфраструктуры
024
Целевые трансферты на развитие областным бюджетам,
бюджетам городов Астаны и Алматы на развитие
системы водоснабжения
025
Целевые трансферты на развитие областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы на строительство
жилья государственного коммунального жилищного фонда
028
Целевые трансферты на развитие областным бюджетам,
бюджетам городов Астаны и Алматы на развитие
коммунального хозяйства
029
Целевые трансферты на развитие областным бюджетам,
бюджетам городов Астаны и Алматы на развитие
благоустройства городов и населенных пунктов
08
Культура, спорт, туризм и информационное
пространство
205
Министерство туризма и спорта Республики
Казахстан
005
Строительство и реконструкция объектов спорта
009
Целевые трансферты на развитие областным бюджетам,
бюджетам городов Астаны и Алматы на развитие
объектов спорта
021
Развитие специальной экономической зоны "Бурабай"
206
Министерство культуры и информации Республики
Казахстан
006
Целевые трансферты на развитие областным бюджетам,
бюджетам городов Астаны и Алматы на развитие
объектов культуры
023
Развитие объектов культуры
024
Создание информационных систем по развитию
государственного языка и других языков народа
Казахстана
694
Управление делами Президента Республики
Казахстан
015
Развитие инфраструктуры Щучинско-Боровской
курортной зоны
09
Топливно-энергетический комплекс и
недропользование
231
Министерство энергетики и минеральных ресурсов
Республики Казахстан
005
Создание Казахстанского термоядерного
материаловедческого реактора Токамак
016
Развитие информационных систем
024
Целевые трансферты на развитие областным бюджетам,
бюджетам городов Астаны и Алматы на развитие
теплоэнергетической системы
031
Предоставление кредитных ресурсов АО "Достык
Энерго"
053
Предоставление кредитных ресурсов АО "Банк Развития Казахстана" на строительство инфраструктуры первого интегрированного газохимического комплекса в Атырауской области
057
Повышение уровня энергоэффективности отраслей
экономики
112
Создание электронного правительства
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство,
особо охраняемые природные территории, охрана
окружающей среды и животного мира, земельные
отношения
212
Министерство сельского хозяйства Республики
Казахстан
008
Развитие инфраструктуры государственных учреждений

231
Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлiгi
007
Курчатов қаласында "Ядролық технологиялар паркі" технопаркін құру
036
Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының Түркменстанның шаруашылық субъектілері алдындағы борыштарын төлеу жөніндегі іс-шараларды жүргізу
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
212
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгі
043
"ҚазАгро" Ұлттық холдингі" АҚ-ның жарғылық капиталын ұлғайту
048
"ҚазАгроИнновация" АҚ-ның жарғылық капиталын қалыптастыру
12
Көлік және коммуникация
601
Қазақстан Республикасы Ұлттық ғарыш агенттігі
005
"Қазақстан Ғарыш Сапары" ұлттық компаниясы" АҚ-ның жарғылық капиталын ұлғайту
13
Басқалар
104
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесі
019
"Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ұлттық Банкінің жанындағы Ұлттық талдамалық орталық" АҚ-ның жарғылық капиталын қалыптастыру
208
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі
018
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерін институционалдық дамыту
217
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
039
"Даярлау, қайта даярлау және қаржы жүйесі органдары мамандарының біліктілігін арттыру орталығы" АҚ-ның жарғылық капиталын қалыптастыру
041
"Стрестік активтер қоры" АҚ-ның жарғылық капиталын қалыптастыру мен ұлғайту
220
Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігі
016
"Самұрық" мемлекеттік активтерді басқару жөніндегі қазақстандық холдингі" АҚ-ның жарғылық капиталын ұлғайту
025
"Самұрық-Қазына" Ұлттық әл-ауқат қоры" АҚ-ның жарғылық капиталын ұлғайту
225
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлiгi
081
"Парасат" Ұлттық ғылыми-технологиялық холдингі" АҚ-ның жарғылық капиталын қалыптастыру
233
Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлiгi
011
"Қорғас" шекара маңы ынтымақтастығы халықаралық орталығын құру
017
"Қазына" орнықты даму қоры" АҚ-ның жарғылық капиталын ұлғайту
021
Әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорация құру жөніндегі іс-шаралар өткізу

231
Министерство энергетики и минеральных ресурсов
Республики Казахстан
007
Создание технопарка "Парк ядерных технологий"
в городе Курчатове
036
Проведение мероприятий по выплате долгов юридических
лиц Республики Казахстан перед хозяйствующими
субъектами Туркменистана
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство,
особо охраняемые природные территории,
охрана окружающей среды и животного мира,
земельные отношения
212
Министерство сельского хозяйства Республики
Казахстан
043
Увеличение уставного капитала АО "Национальный холдинг "КазАгро"
048
Формирование уставного капитала АО "КазАгроИнновация"
12
Транспорт и коммуникации
601
Национальное космическое агентство Республики Казахстан
005
Увеличение уставного капитала АО "Национальная компания "Қазақстан Ғарыш Сапары"
13
Прочие
104
Канцелярия Премьер-Министра Республики
Казахстан
019
Формирование и увеличение уставного капитала АО
"Национальный аналитический центр при Правительстве
и Национальном банке Республики Казахстан"
208
Министерство обороны Республики Казахстан
018
Институциональное развитие Вооруженных Сил
Республики Казахстан
217
Министерство финансов Республики Казахстан
039
Формирование уставного капитала АО "Центр
подготовки, переподготовки и повышения квалификации
специалистов органов финансовой системы"
041
Формирование и увеличение уставного капитала АО
"Фонд стрессовых активов"
220
Министерство экономики и бюджетного
планирования Республики Казахстан
016
Увеличение уставного капитала АО "Казахстанский
холдинг по управлению государственными активами
"Самрук"
025
Увеличение уставного капитала АО "Фонд национального
благосостояния "Самрук-Казына"
225
Министерство образования и науки Республики
Казахстан
081
Формирование уставного капитала АО "Национальный
научно-технологический холдинг "Парасат"
233
Министерство индустрии и торговли Республики
Казахстан
011
Создание международного центра приграничного
сотрудничества "Хоргос"
017
Увеличение уставного капитала АО "Фонд устойчивого развития "Қазына"
021
Проведение мероприятий по созданию Социально-
предпринимательской корпорации

601
Қазақстан Республикасы Ұлттық ғарыш агенттігі
011
"Ғарыштық байланыс және радиоэлектрондық құралдардың электромагниттік үйлесімділігі республикалық орталығы" АҚ-ның жарғылық капиталын ұлғайту
602
Қазақстан Республикасы Бәсекелестікті қорғау агенттігі (Монополияға қарсы агенттік)
004
Бәсекелестік саясатты дамыту және қорғау орталығын құру
603
Қазақстан Республикасы Ақпараттандыру және байланыс агенттігі
014
"Зерде" Ұлттық инфокоммуникациялық холдингі" АҚ-ның жарғылық капиталын қалыптастыру

601
Национальное космическое агентство Республики
Казахстан
011
Увеличение уставного капитала АО "Республиканский
центр космической связи и электромагнитной
совместимости радиоэлектронных средств"
602
Агентство Республики Казахстан по
защите конкуренции (Антимонопольное агентство)
004
Создание Центра развития и защиты конкурентной
политики
603
Агентство Республики Казахстан по
информатизации и связи
014
Формирование уставного капитала АО "Национальный инфокоммуникационный холдинг "Зерде"

694
Қазақстан Республикасы Президентінің Іс басқармасы
013
"Қазақстан Республикасы Президентінің телерадиокешені" ҰАҚ-ның жарғылық капиталын ұлғайту
"2008 жылға арналған
республикалық бюджет туралы"
Қазақстан Республикасының
2007 жылғы 6 желтоқсандағы
N 8-ІV Заңына
4-ҚОСЫМША
2008 жылға арналған республикалық бюджетті атқару
процесiнде секвестрлеуге жатпайтын республикалық
бюджеттiк бағдарламалардың тiзбесi
_________________________________________________________________
Функционалдық топ
Әкімші                        Атауы
Бағдарлама
_________________________________________________________________
5         Денсаулық сақтау
226     Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі
006    Республикалық деңгейде халықтың санитарлық-
эпидемиологиялық салауаттылығы
011    Туберкулезбен ауыратындарға мамандандырылған және
санаторий-сауықтыру медициналық көмек көрсету
028    Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының
бюджеттеріне дәрілік заттарды, вакциналарды және басқа
да иммундық-биологиялық препараттарды сатып алуға
берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер
6         Әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамсыздандыру
213     Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк
қорғау министрлiгi
002    Зейнетақы бағдарламасы
003    Мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақылар
004    Арнайы мемлекеттiк жәрдемақылар
017    Мемлекеттік арнайы жәрдемақылар
"2008 жылға арналған
республикалық бюджет туралы"
Қазақстан Республикасының
2007 жылғы 6 желтоқсандағы
N 8-ІV Заңына
5-ҚОСЫМША
2008 жылға арналған жергілікті бюджеттерді атқару
процесінде секвестрлеуге жатпайтын
жергілікті бюджеттік бағдарламалардың тізбесі __________________________________________________________________
Атауы
__________________________________________________________________
Білім беру
Жалпы білім беру
Арнайы білім беру бағдарламалары бойынша жалпы білім беру
Мамандандырылған білім беру ұйымдарында дарынды балаларға жалпы
білім беру
Денсаулық сақтау
Халыққа бастапқы медициналық-санитарлық көмек көрсету
Халықтың жекелеген санаттарын амбулаториялық деңгейде дәрілік заттармен және арнайы балалар және емдік тамақ өнімдерімен қамтамасыз ету

694
Управление делами Президента Республики
Казахстан
013
Увеличение уставного капитала НАО
"Телерадиокомплекс Президента Республики Казахстан"
ПРИЛОЖЕНИЕ 4
к Закону Республики Казахстан
"О республиканском бюджете на 2008 год"
от 6 декабря 2007 года N 8-IV
Перечень республиканских бюджетных программ,
не подлежащих секвестру в процессе исполнения
республиканского бюджета на 2008 год
Функциональная группа
Администратор
Программа
Наименование
5
Здравоохранение
226
Министерство здравоохранения Республики
Казахстан
006
Санитарно-эпидемиологическое благополучие населения
на республиканском уровне
011
Оказание специализированной и санаторно-
оздоровительной медицинской помощи больным
туберкулезом
028
Целевые текущие трансферты областным бюджетам,
бюджетам городов Астаны и Алматы на закуп
лекарственных средств, вакцин и других
иммунобиологических препаратов
6
Социальная помощь и социальное обеспечение
213
Министерство труда и социальной защиты
населения Республики Казахстан
002
Пенсионная программа
003
Государственные социальные пособия
004
Специальные государственные пособия
017
Государственные специальные пособия
ПРИЛОЖЕНИЕ 5
к Закону Республики Казахстан
"О республиканском бюджете на 2008 год"
от 6 декабря 2007 года N 8-IV
Перечень местных бюджетных программ,
не подлежащих секвестру в процессе исполнения
местных бюджетов на 2008 год
Наименование
Образование
Общеобразовательное обучение
Общеобразовательное обучение по специальным образовательным
программам
Общеобразовательное обучение одаренных детей в специализированных организациях образования
Здравоохранение
Оказание первичной медико-санитарной помощи населению
Обеспечение лекарственными средствами и специализированными
продуктами детского и лечебного питания отдельных категорий
населения на амбулаторном уровне