Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы Ресей Федерациясының аумағында орналасқан Қазақстан Республикасының темір жол учаскелері бойынша және Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан Ресей Федерациясының темір жол учаскелері бойынша тасымалдау төлемдерін төлеу және жүк тасымалдарын ресімдеу тәртібі туралы келісімді ратификациялау туралы
Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 8 мамырдағы N 248 Заңы
Сочиде 2006 жылғы 15 тамызда қол қойылған Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы Ресей Федерациясының аумағында орналасқан Қазақстан Республикасының темір жол учаскелері бойынша және Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан Ресей Федерациясының темір жол учаскелері бойынша тасымалдау төлемдерін төлеу және жүк тасымалдарын ресімдеу тәртібі туралы келісім ратификациялансын.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының
Үкіметі арасындағы Ресей Федерациясының аумағында
орналасқан Қазақстан Республикасының темір жол
учаскелері бойынша және Қазақстан Республикасының
аумағында орналасқан Ресей Федерациясының темір жол
учаскелері бойынша тасымалдау төлемдерін төлеу және
жүк тасымалдарын ресімдеу тәртібі туралы
келісім
(2007 жылғы 30 мамырда күшіне енді -
Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары бюллетені,
2007 ж., N 3-4, 19-құжат)
Бұдан әрі Тараптар деп аталатын, Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі,
Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының темір жол көлік желісінің қалыптасқан шекараларын ескере отырып,
1996 жылғы 18 қазандағы Қазақстан Республикасының Үкіметі мен  Ресей Федерациясы Үкіметінің арасындағы Темір жол көлігі кәсіпорындарының, мекемелері мен ұйымдарының қызметін құқықтық реттеудің ерекшеліктері туралы  келісімді (бұдан әрі - 1996 жылғы 18 қазандағы Келісім) назарға ала отырып,
Ресей Федерациясының аумағында орналасқан Қазақстан Республикасының темір жол учаскелері бойынша және Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан Ресей Федерациясының темір жол учаскелері бойынша тасымалдау төлемдерін төлеу және жүк тасымалдарын ресімдеу тәртібін белгілеу мақсатында, төмендегілер туралы келісті:
1-бап
Осы Келісім 1996 жылғы 18 қазандағы Келісімге 1-қосымшада келтірілген Ресей Федерациясының аумағында орналасқан Қазақстан Республикасының темір жол учаскелері бойынша және Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан Ресей Федерациясының темір жол учаскелері бойынша жүктерді тасымалдау төлемдерін төлеу және жүк тасымалдарын ресімдеу тәртібін белгілейді.

О ратификации Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о порядке уплаты провозных платежей и оформления перевозок грузов по участкам железных дорог Республики Казахстан, расположенным на территории Российской Федерации, и по участкам железных дорог Российской Федерации, расположенным на территории Республики Казахстан
Закон Республики Казахстан от 8 мая 2007 года N 248
Ратифицировать Соглашение между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о порядке уплаты провозных платежей и оформления перевозок грузов по участкам железных дорог Республики Казахстан, расположенным на территории Российской Федерации, и по участкам железных дорог Российской Федерации, расположенным на территории Республики Казахстан, подписанное в Сочи 15 августа 2006 года.
Президент
Республики Казахстан
СОГЛАШЕНИЕ
между Правительством Республики Казахстан и
Правительством Российской Федерации о порядке уплаты
провозных платежей и оформления перевозок грузов
по участкам железных дорог Республики Казахстан,
расположенным на территории Российской Федерации,
и по участкам железных дорог Российской Федерации,
расположенным на территории Республики Казахстан
(Официальный сайт МИД РК - вступило в силу 30 мая 2007 г.)
Правительство Республики Казахстан и Правительство Российской Федерации, в дальнейшем именуемые Сторонами,
учитывая сложившиеся границы железнодорожной транспортной сети Республики Казахстан и Российской Федерации,
принимая во внимание Соглашение между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации об особенностях правового регулирования деятельности предприятий, учреждений и организаций железнодорожного транспорта от 18 октября 1996 года (далее - Соглашение от 18 октября 1996 г.),
в целях установления порядка уплаты провозных платежей и оформления перевозок грузов по участкам железных дорог Республики Казахстан, расположенным на территории Российской Федерации, и по участкам железных дорог Российской Федерации, расположенным на территории Республики Казахстан,
согласились о нижеследующем:
Статья 1
Настоящее Соглашение определяет порядок уплаты провозных платежей и оформления перевозок грузов по участкам железных дорог Республики Казахстан, расположенным на территории Российской Федерации, и по участкам железных дорог Российской Федерации, расположенным на территории Республики Казахстан, приведенным в Приложении 1 к Соглашению от 18 октября 1996 г.

2-бап
Осы Келісімді орындау жөніндегі құзыретті органдар мыналар болып табылады:
Қазақстан Тарабынан - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі;
Ресей Тарабынан - Ресей Федерациясының Көлік министрлігі.
3-бап
Осы Келісімде қолданылатын ұғымдар төмендегілерді білдіреді:
"Қазақстан темір жолдары" - Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан барлық темір жолдары, сондай-ақ 1996 жылғы 18 қазандағы Келісімге 1-қосымшаның Б тармағында көрсетілген Қазақстан Республикасының темір жол учаскелері;
"Ресей темір жолдары" - Ресей Федерациясының аумағында орналасқан барлық темір жолдары, сондай-ақ 1996 жылғы 18 қазандағы Келісімге 1-қосымшаның А тармағында көрсетілген Ресей Федерациясының темір жол учаскелері;
"қосымша алымдар" - тарифке кіргізілмеген қосымша операциялар, жұмыстар мен қызметтер үшін төлемдер;
"тасымал төлемдері" - жүк тасымалы, жолсеріктің жүрген жолы үшін төлем, жүкті тасымалдауға қабылдағаннан оны алушыға бергенге дейінгі кезең ішінде туындаған қосымша алымдар мен басқа да төлемдер;
"Қазақстан Республикасының ішкі қатынастағы тасымал құжаты" - облысаралық қатынаста темір жол көлігімен жүк тасымалдау кезінде Қазақстан Республикасында қолданылатын темір жол көліктік жүкқұжаты;
"Ресей Федерациясының ішкі қатынастағы тасымал құжаты" - мемлекетішілік қатынаста темір жол көлігімен жүк тасымалдау кезінде Ресей Федерациясында қолданылатын көліктік темір жол жүкқұжаты;
"халықаралық қатынастағы тасымал құжаты" - Қазақстан және Ресей Тараптары үшін - Халықаралық темір жол жүк қатынасы туралы келісімге сәйкес ресімделген жүкқұжаты;
"ең төменгі тарифтік белдік" - Қазақстан Республикасының және Ресей Федерациясының тарифтік нұсқауларына сәйкес анықталған тасымалдаудың ең қысқа қашықтығы.
4-бап
Ресей Федерациясының аумағында орналасқан Ресей темір жол станцияларынан Ресей Федерациясының аумағында орналасқан Ресей темір жол станцияларына, Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан Ресей темір жол учаскелері бойынша транзитпен жүктерді тасымалдау темір жол көлігімен жүк тасымалын реттейтін Ресей Федерациясының заңнамасы негізінде жүзеге асырылады және Ресей Федерациясының ішкі қатынастағы тасымал құжаттарымен ресімделеді. Бұл ретте жүктерді темір жол көлігімен мемлекетішілік қатынаста тасымалдау кезінде Ресей Федерациясында қолданылатын тарифтер бойынша Ресей темір жолдарында барлық жүрген жолы үшін тасымал төлемдері жүзеге асырылады.

Статья 2
Компетентными органами по выполнению настоящего Соглашения являются:
от казахстанской Стороны - Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан;
от российской Стороны - Министерство транспорта Российской Федерации.
Статья 3
Используемые в настоящем Соглашении понятия означают следующее:
"казахстанские железные дороги" - все железнодорожные пути, расположенные на территории Республики Казахстан, а также участки железных дорог Республики Казахстан, указанные в пункте Б Приложения 1 к Соглашению от 18 октября 1996 г.;
"российские железные дороги" - все железные дороги, расположенные на территории Российской Федерации, а также участки железных дорог Российской Федерации, указанные в пункте А Приложения 1 к Соглашению от 18 октября 1996 г.;
"дополнительные сборы" - платежи за дополнительные операции, работы и услуги, не включенные в тариф;
"провозные платежи" - плата за перевозку грузов, проезд проводников, дополнительные сборы и другие платежи, возникшие за период от приема грузов к перевозке до их выдачи получателю;
"перевозочный документ внутреннего сообщения Республики Казахстан" - железнодорожная транспортная накладная, применяемая в Республике Казахстан при перевозках грузов железнодорожным транспортом в межобластном сообщении;
"перевозочный документ внутреннего сообщения Российской Федерации" - транспортная железнодорожная накладная, применяемая в Российской Федерации при перевозках грузов железнодорожным транспортом во внутригосударственном сообщении;
"перевозочный документ международного сообщения" - для Казахстанской и Российской Сторон - накладная, оформленная в соответствии с Соглашением о международном железнодорожном грузовом сообщении;
"минимальный тарифный пояс" - для Казахстанской и Российской сторон - минимальное расстояние перевозки, определенное в соответствии с тарифными руководствами Республики Казахстан и Российской Федерации.
Статья 4
Перевозки грузов со станций российских железных дорог, расположенных на территории Российской Федерации, на станции российских железных дорог, расположенные на территории Российской Федерации, транзитом по участкам российских железных дорог, расположенным на территории Республики Казахстан, осуществляются на основании законодательства Российской Федерации, регулирующего перевозки грузов железнодорожным транспортом, и оформляются перевозочными документами внутреннего сообщения Российской Федерации. При этом уплата провозных платежей на российских железных дорогах за весь путь следования осуществляется по тарифам, применяемым в Российской Федерации при перевозках грузов железнодорожным транспортом во внутригосударственном сообщении.

5-бап
Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан Қазақстан темір жол станцияларынан Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан Қазақстан темір жол станцияларына, Ресей Федерациясының аумағында орналасқан Қазақстан темір жол учаскелері бойынша транзитпен жүктерді тасымалдау темір жол көлігімен жүк тасымалын реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамасы негізінде жүзеге асырылады және облысаралық қатынаста жүктерді темір жол көлігімен тасымалдау кезінде Қазақстан Республикасында қолданылатын тарифтер бойынша Қазақстан темір жолдарында барлық жүрген жолы үшін тасымал төлемдері төлене отырып, Қазақстан Республикасы ішкі қатынастағы тасымал құжаттарымен ресімделеді.
6-бап
Ресей Федерациясының аумағында орналасқан Ресей темір жол станцияларынан Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан Ресей темір жол станцияларына және кері бағытта жүктерді тасымалдау халықаралық қатынастағы тасымал құжаттарымен ресімделеді. Бұл ретте жүктерді темір жол көлігімен халықаралық қатынаста тасымалдау кезінде Ресей Федерациясында қолданылатын тарифтер бойынша Ресей темір жолдарында барлық жүрген жолы үшін тасымал төлемдері жүзеге асырылады.
7-бап
Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан Қазақстан темір жол станцияларынан Ресей Федерациясының аумағында орналасқан Қазақстан темір жол станцияларына және кері бағытта жүктерді тасымалдау халықаралық қатынастағы тасымал құжаттарымен ресімделеді. Бұл ретте жүктерді темір жол көлігімен халықаралық қатынаста тасымалдау кезінде Қазақстан Республикасында қолданылатын тарифтер бойынша Қазақстан темір жолдарында барлық жүрген жолы үшін тасымал төлемдері жүзеге асырылады.
8-бап
Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан Ресей темір жол станцияларынан Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан Қазақстан темір жол станцияларына және кері бағытта Ресей Федерациясының аумағы бойынша жүктерді транзитсіз тасымалдау халықаралық қатынастағы тасымал құжаттарымен ресімделеді. Бұл ретте жүктерді облысаралық қатынаста темір жол көлігімен тасымалдау кезінде Қазақстан Республикасында қолданылатын тарифтер бойынша, Ресей темір жолдарында және Қазақстан темір жолдарында жалпы тасымалдау қашықтығына пропорционалды тиісті темір жол бойынша тасымалдау қашықтығы үшін тасымал төлемдері жүзеге асырылады.
9-бап
Ресей Федерациясының аумағында орналасқан Қазақстан темір жол станцияларынан Ресей Федерациясының аумағында орналасқан Ресей темір жол станцияларына және кері бағытта Қазақстан Республикасының аумағы бойынша жүктерді транзитсіз тасымалдау халықаралық қатынастағы тасымал құжаттарымен ресімделеді. Бұл ретте жүктерді мемлекетішілік қатынаста темір жол көлігімен тасымалдау кезінде Ресей Федерациясында қолданылатын тарифтер бойынша, Ресей темір жолдарында және Қазақстан темір жолдарында жалпы тасымалдау қашықтығына пропорционалды тиісті темір жол бойынша тасымалдау қашықтығы үшін тасымал төлемдері жүзеге асырылады.

Статья 5
Перевозки грузов со станций казахстанских железных дорог, расположенных на территории Республики Казахстан, на станции казахстанских железных дорог, расположенные на территории Республики Казахстан, транзитом по участкам казахстанских железных дорог, расположенным на территории Российской Федерации, осуществляются на основании законодательства Республики Казахстан, регулирующего перевозки грузов железнодорожным транспортом, и оформляются перевозочными документами внутреннего сообщения Республики Казахстан. При этом уплата провозных платежей на казахстанских железных дорогах за весь путь следования осуществляется по тарифам, применяемым в Республике Казахстан при перевозках грузов железнодорожным транспортом в межобластном сообщении.
Статья 6
Перевозки грузов со станций российских железных дорог, расположенных на территории Российской Федерации, на станции российских железных дорог, расположенные на территории Республики Казахстан, и в обратном направлении оформляются перевозочными документами международного сообщения. При этом уплата провозных платежей на российских железных дорогах за весь путь следования осуществляется по тарифам, применяемым в Российской Федерации при перевозках грузов железнодорожным транспортом в международном сообщении.
Статья 7
Перевозки грузов со станций казахстанских железных дорог, расположенных на территории Республики Казахстан, на станции казахстанских железных дорог, расположенные на территории Российской Федерации, и в обратном направлении оформляются перевозочными документами международного сообщения. При этом уплата провозных платежей на казахстанских железных дорогах за весь путь следования осуществляется по тарифам, применяемым в Республике Казахстан при перевозках грузов железнодорожным транспортом в международном сообщении.
Статья 8
Перевозки грузов со станций российских железных дорог, расположенных на территории Республики Казахстан, на станции казахстанских железных дорог, расположенные на территории Республики Казахстан, и в обратном направлении без транзита по территории Российской Федерации оформляются перевозочными документами международного сообщения. При этом уплата провозных платежей на российских железных дорогах и на казахстанских железных дорогах за расстояние перевозки по соответствующей железной дороге осуществляется пропорционально общему расстоянию перевозки по тарифам, применяемым в Республике Казахстан при перевозках грузов железнодорожным транспортом в межобластном сообщении.
Статья 9
Перевозки грузов со станций казахстанских железных дорог, расположенных на территории Российской Федерации, на станции российских железных дорог, расположенные на территории Российской Федерации, и в обратном направлении без транзита по территории Республики Казахстан оформляются перевозочными документами международного сообщения. При этом уплата провозных платежей на российских железных дорогах и на казахстанских железных дорогах за расстояние перевозки по соответствующей железной дороге осуществляется пропорционально общему расстоянию перевозки по тарифам, применяемым в Российской Федерации при перевозках грузов железнодорожным транспортом во внутригосударственном сообщении.

10-бап
Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан Ресей темір жол станцияларынан Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан Қазақстан темір жол станцияларына және кері бағытта Ресей Федерациясының аумағы бойынша жүктерді транзитпен тасымалдау халықаралық қатынастағы тасымал құжаттарымен ресімделеді. Бұл ретте Ресей темір жолдарында және Қазақстан темір жолдарында тасымал төлемдерін төлеу облысаралық қатынаста жүктерді темір жол көлігімен тасымалдау кезінде Қазақстан Республикасында қолданылатын тарифтер бойынша тиісті темір жол бойынша тасымалдау қашықтығы үшін жүзеге асырылады.
11-бап
Ресей Федерациясының аумағында орналасқан Қазақстан темір жол станцияларынан Ресей Федерациясының аумағында орналасқан Ресей темір жол станцияларына және кері бағытта Қазақстан Республикасының аумағы бойынша жүктерді транзитпен тасымалдау халықаралық қатынастағы тасымал құжаттарымен ресімделеді. Бұл ретте Қазақстан темір жолдары бойынша және Ресей темір жолдары бойынша тасымал төлемдерін төлеу ішкі қатынаста жүкті темір жол көлігімен тасымалдау кезінде Ресей Федерациясында қолданылатын тарифтер бойынша тиісті темір жол бойынша тасымалдау қашықтығы үшін жүзеге асырылады.
12-бап
Ескерту. 12-бап алып тасталды - ҚР 09.06.2016 № 3-VІ Заңымен.
13-бап
Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан Ресей темір жолының Петропавл түйісу пунктінен Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан Қазақстан темір жол станцияларына және кері бағытта жүктерді тасымалдау халықаралық қатынастағы тасымал құжаттарымен ресімделеді. Бұл ретте Қазақстан темір жолдары бойынша тасымалдау қашықтығы үшін Қазақстан темір жолдарында тасымал төлемдерін төлеу ең төменгі тарифтік белдікке сәйкес келетін, тасымалдау қашықтығы үшін белгіленген ставканы алып тастағандағы облысаралық қатынаста жүктерді тасымалдау кезінде Қазақстан Республикасында қолданылатын тарифтер бойынша жүзеге асырылады. Ресей темір жолдарындағы тасымал төлемдері ең төменгі тарифтік белдікке сәйкес келетін тасымалдау қашықтығы үшін облысаралық қатынаста жүктерді темір жол көлігімен тасымалдау кезінде Қазақстан Республикасында қолданылатын тарифтер бойынша алынады.
14-бап
Ескерту. 14-бап алып тасталды - ҚР 09.06.2016 № 3-VІ Заңымен.
15-бап
Ресей Федерациясының аумағында орналасқан Қазақстан темір жолының Локоть, Илецк-1 түйісу пункттерінен Ресей Федерациясының аумағында орналасқан Ресей темір жол станцияларына және кері бағытта жүктерді тасымалдау халықаралық қатынастағы тасымал құжаттарымен ресімделеді. Бұл ретте Ресей темір жолдары бойынша тасымалдау қашықтығы үшін Ресей темір жолдарында тасымал төлемдерін төлеу ең төменгі тарифтік белдікке сәйкес келетін тасымалдау қашықтығы үшін белгіленген ставканы алып тастағандағы мемлекетішілік қатынаста жүктерді темір жол көлігімен тасымалдау кезінде Ресей Федерациясында қолданылатын тарифтер бойынша жүзеге асырылады. Қазақстан темір жолдарындағы тасымал төлемдері ең төменгі тарифтік белдікке сәйкес келетін тасымалдау қашықтығы үшін мемлекетішілік қатынаста жүктерді темір жол көлігімен тасымалдау кезінде Ресей Федерациясында қолданылатын тарифтер бойынша алынады.

Статья 10
Перевозки грузов со станций российских железных дорог, расположенных на территории Республики Казахстан, на станции казахстанских железных дорог, расположенные на территории Республики Казахстан, и в обратном направлении транзитом по территории Российской Федерации оформляются перевозочными документами международного сообщения. При этом уплата провозных платежей на российских железных дорогах и казахстанских железных дорогах за расстояние перевозки по соответствующей железной дороге осуществляется по тарифам, применяемым в Республике Казахстан при перевозках грузов железнодорожным транспортом в межобластном сообщении.
Статья 11
Перевозки грузов со станций казахстанских железных дорог, расположенных на территории Российской Федерации, на станции российских железных дорог, расположенные на территории Российской Федерации, и в обратном направлении транзитом по территории Республики Казахстан оформляются перевозочными документами международного сообщения. При этом уплата провозных платежей на казахстанских железных дорогах и российских железных дорогах за расстояние перевозки по соответствующей железной дороге осуществляется по тарифам, применяемым в Российской Федерации при перевозках грузов железнодорожным транспортом во внутригосударственном сообщении.
Статья 12
Сноска. Статья 12 исключена Законом РК от 09.06.2016 № 3-VI.
Статья 13
Перевозки грузов со стыкового пункта российских железных дорог Петропавловск, расположенного на территории Республики Казахстан, на станции казахстанских железных дорог, расположенные на территории Республики Казахстан, и в обратном направлении оформляются перевозочными документами международного сообщения. При этом уплата провозных платежей на казахстанских железных дорогах за расстояние перевозки по казахстанским железным дорогам осуществляется по тарифам, применяемым в Республике Казахстан при перевозках грузов железнодорожным транспортом в межобластном сообщении, за вычетом ставки, определенной за расстояние перевозки, соответствующее минимальному тарифному поясу. Провозные платежи на российских железных дорогах взимаются по тарифам, применяемым в Республике Казахстан при перевозках грузов железнодорожным транспортом в межобластном сообщении, за расстояние перевозки, соответствующее минимальному тарифному поясу.
Статья 14
Сноска. Статья 14 исключена Законом РК от 09.06.2016 № 3-VI.
Статья 15
Перевозки грузов со стыковых пунктов казахстанских железных дорог Локоть, Илецк-1, расположенных на территории Российской Федерации, на станции российских железных дорог, расположенные на территории Российской Федерации, и в обратном направлении оформляются перевозочными документами международного сообщения. При этом уплата провозных платежей на российских железных дорогах за расстояние перевозки по российским железным дорогам осуществляется по тарифам, применяемым в Российской Федерации при перевозках грузов железнодорожным транспортом во внутригосударственном сообщении, за вычетом ставки, определенной за расстояние перевозки, соответствующее минимальному тарифному поясу. Провозные платежи на казахстанских железных дорогах взимаются по тарифам, применяемым в Российской Федерации при перевозках грузов железнодорожным транспортом во внутригосударственном сообщении, за расстояние перевозки, соответствующее минимальному тарифному поясу.

16-бап
Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан Ресей темір жол станцияларынан Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан Ресей темір жол станцияларына Ресей Федерациясының аумағы бойынша транзитпен жүктерді тасымалдау халықаралық қатынастағы тасымал құжаттарымен ресімделеді. Бұл ретте Ресей темір жолдарында барлық жүрген жолы үшін тасымал төлемдері облысаралық қатынаста жүктерді темір жол көлігімен тасымалдау кезінде Қазақстан Республикасында қолданылатын тарифтер бойынша жүзеге асырылады.
17-бап
Ресей Федерациясының аумағында орналасқан Қазақстан темір жол станцияларынан Ресей Федерациясының аумағында орналасқан Қазақстан темір жол станцияларына Қазақстан Республикасының аумағы бойынша транзитпен жүктерді тасымалдау халықаралық қатынастағы тасымал құжаттарымен ресімделеді. Бұл ретте Қазақстан темір жолдарында барлық жүрген жолы үшін тасымал төлемдері мемлекетішілік қатынаста жүктерді темір жол көлігімен тасымалдау кезінде Ресей Федерациясында қолданылатын тарифтер бойынша жүзеге асырылады.
18-бап
Ресей Федерациясының аумағында орналасқан Қазақстан темір жол станцияларынан Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан Ресей темір жол станцияларына және кері бағытта жүктерді тасымалдау халықаралық қатынастағы тасымал құжаттарымен ресімделеді. Бұл ретте Қазақстан темір жолдары бойынша тасымалдау қашықтығы үшін Қазақстан темір жолдарында тасымал төлемдерін төлеу халықаралық қатынаста темір жол көлігімен тасымалдау кезінде Ресей Федерациясында қолданылатын тарифтер бойынша, ал Ресей темір жолдары бойынша тасымалдау қашықтығы үшін Ресей темір жолдарында - жүктерді халықаралық қатынаста темір жол көлігімен тасымалдау кезінде Қазақстан Республикасында қолданылатын тарифтер бойынша жүзеге асырылады.
19-бап
1996 жылғы 18 қазандағы Келісімге 1-қосымшада көрсетілген темір жол учаскелері шегінде жүктерді тасымалдау, тиісінше Қазақстан Республикасының немесе Ресей Федерациясының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады және тиісінше Қазақстан Республикасының ішкі қатынастағы тасымал құжаттарымен немесе Ресей Федерациясының ішкі қатынастағы тасымал құжаттарымен ресімделеді. Бұл ретте тасымал төлемдері аумағында осы учаскелер орналасқан мемлекеттің темір жол көлігімен жүктерді тасымалдау кезінде қолданылатын тарифтері бойынша жүзеге асырылады.
20-бап
Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан Ресей темір жол станцияларында Ресей темір жолдарында қолданылатын қосымша алымдар, вагондарды және контейнерлерді пайдаланғаны үшін тарифке кіргізілмеген төлемдер, сондай-ақ айыппұлдар өндіріп алынады.

Статья 16
Перевозки грузов со станций российских железных дорог, расположенных на территории Республики Казахстан, на станции российских железных дорог, расположенные на территории Республики Казахстан, транзитом по территории Российской Федерации оформляются перевозочными документами международного сообщения. При этом уплата провозных платежей на российских железных дорогах за весь путь следования осуществляется по тарифам, применяемым в Республике Казахстан при перевозках грузов железнодорожным транспортом в межобластном сообщении.
Статья 17
Перевозки грузов со станций казахстанских железных дорог, расположенных на территории Российской Федерации, на станции казахстанских железных дорог, расположенные на территории Российской Федерации, транзитом по территории Республики Казахстан оформляются перевозочными документами международного сообщения. При этом уплата провозных платежей на казахстанских железных дорогах за весь путь следования осуществляется по тарифам, применяемым в Российской Федерации при перевозках грузов железнодорожным транспортом во внутригосударственном сообщении.
Статья 18
Перевозки грузов со станций казахстанских железных дорог, расположенных на территории Российской Федерации, на станции российских железных дорог, расположенные на территории Республики Казахстан, и в обратном направлении оформляются перевозочными документами международного сообщения. При этом уплата провозных платежей на казахстанских железных дорогах за расстояние перевозки по казахстанским железным дорогам осуществляется по тарифам, применяемым в Российской Федерации при перевозках грузов железнодорожным транспортом в международном сообщении, а на российских железных дорогах за расстояние перевозки по российским железным дорогам - по тарифам, применяемым в Республике Казахстан при перевозках грузов железнодорожным транспортом в международном сообщении.
Статья 19
Перевозки грузов в пределах участков железных дорог, указанных в Приложении 1 к Соглашению от 18 октября 1996 г., осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан или законодательством Российской Федерации соответственно и оформляются перевозочными документами внутреннего сообщения Республики Казахстан или перевозочными документами внутреннего сообщения Российской Федерации соответственно. При этом уплата провозных платежей осуществляется по тарифам, применяемым при перевозках грузов железнодорожным транспортом того государства, на территории которого расположены эти участки.
Статья 20
На станциях российских железных дорог, расположенных на территории Республики Казахстан, взимаются дополнительные сборы и плата за пользование вагонами и контейнерами, не включенные в тариф, а также штрафы, применяемые на российских железных дорогах.

21-бап
Ресей Федерациясының аумағында орналасқан Қазақстан темір жол станцияларында Қазақстан темір жолдарында қолданылатын қосымша алымдар, вагондарды және контейнерлерді пайдаланғаны үшін тарифке кіргізілмеген төлемдер, сондай-ақ айыппұлдар өндіріп алынады.
22-бап
Осы Келісімнің 6 - 18-баптарында көрсетілген Қазақстан және Ресей темір жол учаскелері бойынша жүктерді темір жол көлігімен тасымалдау кезінде тасымал төлемдерін төлеу және тасымалдау құжаттарын ресімдеу осы Келісімнің және Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы қатысушысы болып табылатын басқа да халықаралық шарттардың негізінде жүзеге асырылады. Бұл ретте үшінші елдерге (елдерден) транзиттік тасымалдарды қоспағанда, Қазақстан және Ресей темір жолдары бойынша тасымал төлемдерін төлеу осы Келісімде айқындалған тәртіппен жүзеге асырылады.
23-бап
Әрбір Тараптың құзыретті органдары темір жол көлігімен жүктерді тасымалдаудың қолданыстағы тарифтердің, қосымша алымдар ставкаларының, вагондарды және контейнерлерді пайдаланғаны үшін тарифке кіргізілмеген төлемдердің, сондай-ақ жүктерді тасымалдауға байланысты айыппұлдар мөлшерінің өзгеруі туралы бір-біріне уақытылы хабарлайды, тасымал төлемдерін есептеу тәртібі туралы түсініктемелер жібереді және жеке шарттың негізінде екінші Тараптың құзыретті органын тасымал төлемдерін есептеудің, қосымша алымдар, вагондарды және контейнерлерді пайдаланғаны үшін тарифке кіргізілмеген төлемдер, сондай-ақ айыппұлдар алудың тәртібін регламенттейтін нормативтік құжаттармен қамтамасыз етеді.
24-бап
Осы Келісімге Тараптардың өзара келісімі бойынша өзгерістер енгізілуі мүмкін, олар осы Келісімнің ажырамас бөлігі болып табылатын жеке хаттамалармен ресімделеді.
25-бап
Осы Келісімді түсіндіру мен қолдануға байланысты дауларды құзыретті органдар консультациялар және келіссөздер жолымен шешетін болады.
26-бап
Осы Келісім оның күшіне енуі үшін қажетті мемлекетішілік рәсімдерді Тараптардың орындағандығы туралы соңғы жазбаша хабарлама алынған күнінен бастап күшіне енеді және 1996 жылғы 18 қазандағы Келісімнің күшінде болу мерзімінің ішінде қолданылады.
2006 жылғы 15 тамызда Сочи қаласында, әрқайсысы қазақ және орыс тілдерінде екі данада жасалды және де екі мәтіннің күші бірдей болады.
Осы Келісімнің ережелерін түсіндіруде келіспеушіліктер туындаған жағдайда орыс тіліндегі мәтін пайдаланылады.
Қазақстан Республикасының          Ресей Федерациясының
Үкіметі үшін                     Үкіметі үшін
Осымен 2006 жылғы 15 тамызда жасалған Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы Ресей Федерациясының аумағында орналасқан Қазақстан Республикасының темір жол учаскелері бойынша және Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан Ресей Федерациясының темір жол учаскелері бойынша тасымалдау төлемдерін төлеу және жүк тасымалдарын ресімдеу тәртібі туралы келісімнің бұл көшірмесінің дәлдігін куәландырамын.
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер министрлігінің
Халықаралық-құқық департаментінің
Бөлім Бастығы

Статья 21
На станциях казахстанских железных дорог, расположенных на территории Российской Федерации, взимаются дополнительные сборы и плата за пользование вагонами и контейнерами, не включенные в тариф, а также штрафы, применяемые на казахстанских железных дорогах.
Статья 22
Уплата провозных платежей и оформление перевозочных документов при перевозках грузов железнодорожным транспортом по участкам казахстанских и российских железных дорог, указанных в статьях 6-18 настоящего Соглашения, осуществляются на основании настоящего Соглашения, других международных договоров, участниками которых являются Республика Казахстан и Российская Федерация. При этом уплата провозных платежей по казахстанским и российским железным дорогам, за исключением транзитных перевозок в (из) третьи страны, осуществляется в порядке, определенном настоящим Соглашением.
Статья 23
Компетентные органы каждой Стороны своевременно информируют друг друга об изменении действующих тарифов на перевозки грузов железнодорожным транспортом, ставок дополнительных сборов, платы за пользование вагонами и контейнерами, не включенных в тариф, а также об изменении размеров штрафов, связанных с перевозками грузов, направляют разъяснения о порядке расчета провозных платежей и обеспечивают компетентный орган другой Стороны  на основании отдельного договора нормативными документами, регламентирующими порядок расчета провозных платежей, взыскания дополнительных сборов и платы за пользование вагонами и контейнерами, не включенных в тариф, а также штрафов.
Статья 24
В настоящее Соглашение по взаимному согласию Сторон могут быть внесены изменения, оформляемые отдельными протоколами, являющимися неотъемлемой частью настоящего Соглашения.
Статья 25
Споры, связанные с толкованием и применением настоящего Соглашения, компетентные органы будут разрешать путем консультаций и переговоров.
Статья 26
Настоящее Соглашение вступает в силу с даты получения последнего письменного уведомления о выполнении Сторонами внутригосударственных процедур, необходимых для его вступления в силу, и действует в течение срока действия Соглашения от 18 октября 1996 г.
Совершено в г. Сочи 15 августа 2006 г. в двух экземплярах, каждый на казахском и русском языках, причем оба текста имеют одинаковую силу.
В случае возникновения разногласий в толковании положений настоящего Соглашения используется текст на русском языке.
За Правительство                           За Правительство
Республики Казахстан                       Российской Федерации
Настоящим удостоверяю, что данный текст является верной копией Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о порядке уплаты провозных платежей и оформления перевозок грузов по участкам железных дорог Республики Казахстан, расположенным на территории Российской Федерации, и по участкам железных дорог Российской Федерации, расположенным на территории Республики Казахстан от 15 августа 2006 года.
Начальник отдела
Международно-правового департамента
Министерства иностранных дел
Республики Казахстан