Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 5 шілдедегі N 62-IV Заңы
1-бап . Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. "Асыл тұқымды мал шаруашылығы туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1998 ж., N 16, 220-құжат; 2001 ж., N 23, 318-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат; N 3, 22-құжат):
1) 1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"1-бап. Осы Заңда пайдаланылатын негізгі ұғымдар
Осы заңда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) асыл тұқымдық куәлік - аттестацияланған асыл тұқымды мал зауыты, асыл тұқымды мал шаруашылығы, асыл тұқымды мал орталығы, дистрибьютерлік орталық беретін, асыл тұқымды малдың шығу тегін, өнімділігін және өзге де сапасын, сондай-ақ ата-енесінің шығу тегін және ұрықтың немесе эмбрионның сапасын растайтын құжат;
2) асыл тұқымдық құндылық - асыл тұқымды малдың тектік әлеуетінің төлдің шаруашылыққа пайдалы белгілеріне ықпал ететін деңгейі;
3) асыл тұқымды мал - өнімділік типіне, бағыты мен деңгейіне, тұқым стандартына сай келетін, құжатпен расталған шығу тегі бар таза тұқымды, тұқымы жақсы, өнімділігі жоғары мал;
4) асыл тұқымды малдың мемлекеттік кітабы - Қазақстан Республикасында бар, шығу тегі, өнімділігі мен асыл тұқымдық сапасы жағынан неғұрлым құнды белгілі бір тұқымға жататын мал туралы деректер жиынтығы;
5) асыл тұқымды малдың мемлекеттік тіркелімі - асыл тұқымды малдың және асыл тұқымды мал табындарының сан және тұқым құрамы туралы деректер жиынтығы;
6) асыл тұқымды мал зауыты - облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органы аттестаттаған, сапасы анықтаудан өткен зауыттық, бір тұқым ішіндегі, аймақтық типке, зауыттық тұқымдық желіге, кроссқа, белгілі бір тұқым тобына жататын құндылығы жоғары малды өсірумен, жетілдірумен және сатумен айналысатын шаруашылық жүргізуші субъект;
7) асыл тұқымды мал шаруашылығы - мал шаруашылығының малды асылдандыру жұмысының жүйесімен қамтылған, тектік әлеуеті жоғары малды өз төлінен өсіруге, оларды сақтауға және өсіруге бағытталған саласы;
8) асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган - асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы мемлекеттік саясатты берілген өкілеттік шегінде іске асыратын орталық атқарушы орган;
9) асыл тұқымды өнім (материал) - асыл тұқымды мал, оның ұрығы, эмбриондары;

О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам аккредитации в области оценки соответствия
Закон Республики Казахстан от 5 июля 2008 года N 62-IV
Статья 1 . Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Закон Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О племенном животноводстве" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., N 16, ст. 220; 2001 г., N 23, ст. 318; 2004 г., N 23, ст. 142; 2006 г., N 1, ст. 5; N 3, ст. 22):
1) статью 1 изложить в следующей редакции:
"Статья 1. Основные понятия, используемые в настоящем Законе
В настоящем Законе используются следующие основные понятия:
1) племенное свидетельство - документ, выдаваемый аттестованным племенным заводом, племенным хозяйством, племенным центром, дистрибьютерным центром, подтверждающий происхождение, продуктивность и иные качества племенного животного, а также генетическое происхождение родителей и качество семени или эмбриона;
2) племенная ценность - уровень генетического потенциала племенного животного, влияющий на хозяйственно-полезные признаки потомства;
3) племенное животное - чистопородное, высококлассное, высокопродуктивное животное, отвечающее типу, направлению и уровню продуктивности, стандарту породы, имеющее документально подтвержденное происхождение;
4) государственная книга племенных животных - свод данных о наиболее ценных по происхождению, продуктивности и племенным качествам животных определенной породы, имеющихся в Республике Казахстан;
5) государственный регистр племенных животных - свод данных о количественном и породном составе племенных животных и стад;
6) племенной завод-хозяйствующий субъект, аттестованный местным исполнительным органом области (города республиканского значения, столицы), занимающийся разведением, совершенствованием и реализацией высокоценных животных апробированного заводского, внутрипородного, зонального типов, заводской линии, кросса, семейства определенной породы;
7) племенное животноводство-отрасль животноводства, охваченная системой племенной работы, направленная на воспроизведение животных с высоким генетическим потенциалом, их сохранение и разведение;
8) уполномоченный государственный орган в области племенного животноводства - центральный исполнительный орган, осуществляющий в пределах предоставленных полномочий реализацию государственной политики в области племенного животноводства;
9) племенная продукция (материал) - племенное животное, его семя, эмбрионы;

10) асыл тұқымды өнім (материал) сату жөніндегі дистрибьютерлік орталық (бұдан әрі - дистрибьютерлік орталық) - облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органы аттестаттаған, асылдандырушылар деп танылған асыл тұқымды малдың ұрығы мен эмбриондарын сатып алуға, сақтауға және сатуға маманданған заңды тұлға;
11) аттестат - облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органы беретін, асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы субъектілердің қызметін мемлекеттің тануын куәландыратын құжат;
12) аттестаттау - асыл тұқымды мал шаруашылығы саласында субъектілерді кезең-кезеңімен жүргізілетін комиссиялық бағалау;
13) бағалау - малдың асыл тұқымдық құндылығының деңгейін тиісті сынып бере отырып, оларды белгілер кешені (тұқымдылығы, өнімдік сапасы, сыртқы тұрпаттық-бітімдік ерекшеліктері) бойынша бағалау арқылы анықтау;
14) ен салу (таңбалау) - тиісті малды дәл сәйкестендіруге мүмкіндік беретін нөмір салу (татуировка жасау, таңба басу, сырға тағу) арқылы асыл тұқымды малды белгілеу;
15) зауыттық тип - тұқымның бір бөлігі болып табылатын, сол тұқымға ортақ қасиеттермен қатар өнімділігі, тұрқы мен бітімінің сипаты жөнінен өзінің кейбір айрықша ерекшеліктері бар, өсірілетін аймақтың жағдайына жақсы бейімделген, ауруға төзімді ауыл шаруашылық малының тобы;
16) кросс - малдың бір тұқымдық желісін басқа бір тұқымдық желісімен шағылыстырудан тарайтын мал тобы;
17) қолдан шағылыстыру - жеке-жеке іріктеліп алынған малды маманның бақылауымен шағылыстыру;
18) мал - адам өсіретін, ауыл шаруашылық өндірісіне тікелей қатысы бар ауыл шаруашылығы малы мен құсының барлық түрі;
19) малды асылдандырушы орталық - облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органы аттестаттаған, асыл тұқымды тұқымдық мал ұстайтын, олардың ұрығын алумен, жинақтаумен, сақтаумен, сондай-ақ асылдандырушылар деп танылған тұқымдық малдың ұрығын сатумен айналысатын заңды тұлға;
20) малды асылдандырушы шаруашылық - облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органы аттестаттаған, белгілі бір түр мен тұқымға жататын асыл тұқымды малды өсіру мен сатуды жүзеге асыратын шаруашылық жүргізуші субъект;
21) малды өз төлінен өсіру жөнінде қызмет көрсететін жеке және (немесе) заңды тұлғалар - облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органы аттестаттаған, малды өз төлінен өсіру жөнінде қызмет көрсететін жеке және (немесе) заңды тұлғалар;

10) дистрибьютерный центр по реализации племенной продукции (материала) (далее - дистрибьютерный центр) - юридическое лицо, аттестованное местным исполнительным органом области (города республиканского значения, столицы), специализирующееся на приобретении, хранении и реализации семени и эмбрионов племенных животных, признанных улучшателями;
11) аттестат - документ, выдаваемый местным исполнительным органом области (города республиканского значения, столицы), свидетельствующий о признании государством деятельности субъектов в области племенного животноводства;
12) аттестация - периодически проводимая комиссионная оценка субъектов в области племенного животноводства;
13) бонитировка - определение уровня племенной ценности животных путем оценки их по комплексу признаков (породность, продуктивные качества, экстерьерно-конституциональные особенности) с присвоением соответствующего класса;
14) мечение (маркировка) - обозначение племенного животного путем нанесения номера (татуировки, тавра, закрепления бирки), который позволяет точно идентифицировать соответствующее животное;
15) заводской тип - группа сельскохозяйственных животных, являющаяся частью породы, имеющая кроме общих для данной породы свойств и некоторые свои отличительные особенности по продуктивности, характеру телосложения и конституции, лучшую приспособленность к условиям зоны разведения, устойчивость к заболеваниям;
16) кросс - группа животных, происходящих от спаривания одной линии с другой линией животных;
17) ручная случка - спаривание индивидуально подобранных животных под контролем специалиста;
18) животные - культивируемые человеком все виды сельскохозяйственных животных и птиц, имеющих непосредственное отношение к сельскохозяйственному производству;
19) племенной центр - юридическое лицо, аттестованное местным исполнительным органом области (города республиканского значения, столицы), содержащее племенных производителей, занимающееся получением, накоплением, хранением их семени, а также реализацией семени производителей, признанных улучшателями;
20) племенное хозяйство - хозяйствующий субъект, аттестованный местным исполнительным органом области (города республиканского значения, столицы), осуществляющий разведение и реализацию племенных животных определенного вида и породы;
21) физические и (или) юридические лица по оказанию услуг по воспроизводству животных - физические и (или) юридические лица, аттестованные местным исполнительным органом области (города республиканского значения, столицы), оказывающие услуги по воспроизводству животных;

22) малдың асыл тұқымдық құндылығын анықтау жөнінде қызмет көрсететін жеке және (немесе) заңды тұлғалар - облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органында аттестаттаудан өткен жеке және (немесе) заңды тұлғалар;
23) малдың ата-тегі - бірнеше буын төлдің ата-енесі және арғы тегі туралы мәліметтер келтірілген, асыл тұқымды малдың шығу тегі;
24) тұқым - адамның шығармашылық қызметінің ықпалымен белгілі бір шаруашылық және табиғи жағдайда қалыптасқан, "өз ішінде" өсіру үшін саны жеткілікті және іріктеп алып, іріктеп бөліп, тектік типіне сәйкес келетін технологиялық жағдай жасап, қолдау көрсетілетін шаруашылық және асыл тұқымдық құндылығы, сондай-ақ оны бір түрге жататын басқа тұқымдардан ерекшелендіретін морфологиялық, физиологиялық және шаруашылыққа пайдалы қасиеттерінің белгілі бір өзгешелігі бар шығу тегі ортақ бір түріне жататын ауыл шаруашылық малының тобы;
25) тұқымдық желі - бір немесе бірнеше үздік тұқымдық малдан тарайтын ауыл шаруашылық малының бір тұқым ішіндегі немесе тұқымаралық тобы;
26) тұқым стандарты - малды бағалаған кезде өнімділігі, тұрқының типі мен шығу тегі жөнінен тұқымға қойылатын, асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган бекіткен нормативтік құжаттарда белгіленген ең төмен талаптар;
27) тұқым тобы - тұқымдағы үздік аналық малдан тарайтын буындағы ұрғашы малдан тұратын өнімділігі жоғары асыл тұқымды мал тобы;
28) шектеулі тектік қоры бар тұқым - сирек кездесетін және дүние жүзінде өзіне ұқсасы жоқ, селекциялық мақсаттарда пайдалану үшін қажет және құрып кету қаупі төнген отандық тұқымға жататын мал тобы;
29) эмбрион - ұрықтанған жұмыртқа клеткадан дамитын ұрық;
30) эмбриондарды телу (алмастырып салу) - құндылығы жоғары малдан төл басын көбірек алудың биотехнологиялық тәсілі.";
2) 6-бапта:
бірінші бөліктегі "заңды және жеке тұлғалардың ғана сатуына" деген сөздер "жеке және (немесе) заңды тұлғаларға ғана сатуға" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктегі "сәйкестік сертификаты (асыл тұқымдық куәлік)" деген сөздер "асыл тұқымдық куәлік" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 9-бапта:
екінші бөлікте:
"аккредитацияланған және уәкілетті органдары тиісінше берген" деген сөздер "уәкілетті мемлекеттік органы беретін" деген сөздермен ауыстырылсын;
"сәйкестік сертификаты (асыл тұқымдық куәлік)" деген сөздер "асыл тұқымдық куәлік" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөлікте:
"тиісті уәкілетті мемлекеттік органдары" деген сөздер "уәкілетті мемлекеттік органы" деген сөздермен ауыстырылсын;
"куәлік пен сәйкестік сертификаты (асыл тұқымдық куәлік)" деген сөздер "және асыл тұқымдық куәліктер немесе оларға балама құжаттар" деген сөздермен ауыстырылсын;

22) физические и (или) юридические лица по оказанию услуг по определению племенной ценности животных - физические и (или) юридические лица, прошедшие аттестацию в местном исполнительном органе области (города республиканского значения, столицы);
23) родословная животного - происхождение племенного животного, в котором приведены сведения о родителях и предках нескольких поколений;
24) порода - группа сельскохозяйственных животных одного вида общего происхождения, сложившаяся под влиянием творческой деятельности человека в определенных хозяйственных и природных условиях, количественно достаточная для разведения "в себе" и обладающая хозяйственной и племенной ценностью, поддерживаемой отбором, подбором, созданием соответствующих их генотипу технологических условий, а также определенной специфичностью в морфологических, физиологических и хозяйственно полезных свойствах, отличающих ее от других пород одного вида;
25) линия - внутрипородная или межпородная группа сельскохозяйственных животных, происходящих от одного или нескольких выдающихся производителей;
26) стандарт породы - минимальные требования для породы по продуктивности, типу телосложения и происхождению, предъявляемые при оценке животных, установленные нормативными документами, утвержденными уполномоченным государственным органом в области племенного животноводства;
27) семейство - группа высокопродуктивных племенных животных в породе, состоящая из женского ряда поколений от выдающейся родоначальницы;
28) порода с ограниченным генофондом - группа редко встречающихся и не имеющих себе аналогов в мире животных отечественной породы, необходимая для использования в селекционных целях и находящаяся под угрозой исчезновения;
29) эмбрион - зародыш, развивающийся из оплодотворенной яйцеклетки;
30) трансплантация, (пересадка) эмбрионов - биотехнологический прием получения большего числа потомков от высокоценных животных.";
2) в статье 6 :
в части первой слова "юридическим и физическим лицам" заменить словами "физическим и (или) юридическим лицам";
в части второй слова "сертификата соответствия (племенного свидетельства)" заменить словами "племенного свидетельства";
3) в статье 9 :
в части второй:
слова "сертификата соответствия (племенного свидетельства)" заменить словами "племенного свидетельства";
слова "выданных соответственно аккредитованным и уполномоченным органами" заменить словами "выдаваемого уполномоченным государственным органом";
в части третьей:
слова "свидетельства и сертификата соответствия (племенного свидетельства)" заменить словами "и племенного свидетельств или эквивалентных им документов";
слова "соответствующими уполномоченными государственными органами" заменить словами "уполномоченным государственным органом";

4) 10-бапта:
15) тармақшадағы "сәйкестік сертификатының (асыл тұқымдық куәліктің)" деген сөздер "асыл тұқымдық куәліктің немесе оған балама құжаттың" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 18) тармақшамен толықтырылсын:
"18) ауылшаруашылығы жануарларының барлық түрлеріне асыл тұқымдық куәлік нысандарын және олардың берілу тәртібін әзірлейді және бекітеді.";
5) 11-баптың 2-тармағы 6) тармақшасындағы "қадағалауды жүзеге асыруға;" деген сөздер "бақылауды жүзеге асыруға құқылы." деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 14-бап алып тасталсын;
7) 17-бапта:
тақырыбындағы "сәйкестік сертификатын (асыл тұқымдық куәлік)" деген сөздер "асыл тұқымдық куәлік" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақта:
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"асыл тұқымдық куәлігі болса;";
үшінші және төртінші абзацтардағы "сәйкестік сертификаты (асыл тұқымдық куәлігі)" деген сөздер "асыл тұқымдық куәлігі" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақ "асыл тұқымдық куәлікті" деген сөздерден кейін "немесе оған балама құжатты" деген сөздермен толықтырылсын;
8) 18-баптың бесінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"олардың асыл тұқымдық куәліктері болған жағдайларда пайдаланылады.";
9) 19-баптың екінші бөлігіндегі және 20-баптың екінші бөлігіндегі "аккредитацияланған" деген сөз алып тасталсын;
10) 24-баптың төртінші абзацындағы "шығару болып табылады." деген сөздер "шығару;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы бесінші абзацпен толықтырылсын:
"асыл тұқымдық куәліктер беру болып табылады.";
11) 25-баптың үшінші абзацындағы "жетілдіру болып табылады." деген сөздер "жетілдіру;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы төртінші абзацпен толықтырылсын:
"асыл тұқымдық куәліктер беру болып табылады.";
12) 26-баптың 1-тармағының 6) тармақшасындағы "жүзеге асыру болып табылады." деген сөздер "жүзеге асыру;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 7) тармақшамен толықтырылсын:
"7) асыл тұқымдық куәліктер беру болып табылады.";
13) 27-баптағы "сату болып табылады" деген сөздер "сату, сондай-ақ асыл тұқымдық куәліктерді беру болып табылады" деген сөздермен ауыстырылсын;
14) 31-бапта орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді.
2. "Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы" 2000 жылғы 7 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2000 ж., N 7, 165-құжат; 2004 ж., N 11-12, 62-құжат; N 23, 142-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат; N 24, 148-құжат):
1) бүкіл мәтін бойынша:
"қадағалау", "қадағалауға", "қадағалауды", "қадағалаудың" деген сөздер тиісінше "бақылау", "бақылауға", "бақылауды", "бақылаудың" деген сөздермен ауыстырылсын;
"техникалық реттеу және метрология жөніндегі" деген сөздер алып тасталсын;
2) 1-бапта:
1) тармақшадағы "құқықтылығын ресми тануы" деген сөздер "құзыреттілігін ресми тану рәсімі" деген сөздермен ауыстырылсын;
22) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"22) уәкілетті орган - техникалық реттеу және метрология саласында мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік орган;";

4) в статье 10 :
в подпункте 15) слова "сертификата соответствия (племенного свидетельства)" заменить словами "племенного свидетельства или эквивалентного ему документа";
дополнить подпунктом 18) следующего содержания:
"18) разрабатывает и утверждает формы племенных свидетельств на все виды сельскохозяйственных животных и порядок их выдачи.";
5) в подпункте 6) пункта 2 статьи 11 слово "надзор" заменить словом "контроль";
6) статью 14 исключить;
7) в статье 17 :
в заголовке слова "сертификата соответствия (племенного свидетельства)" заменить словами "племенного свидетельства";
в пункте 1:
абзац второй изложить в следующей редакции:
"имеет племенное свидетельство;";
в абзацах третьем и четвертом слова "сертификат соответствия (племенное свидетельство)" заменить словами "племенное свидетельство";
в пункте 2 слова "сертификат соответствия (племенное свидетельство)" заменить словами "племенное свидетельство или эквивалентный ему документ";
8) абзац пятый статьи 18 изложить в следующей редакции:
"на них имеются племенные свидетельства.";
9) в части второй статьи 19 и части второй статьи 20 слово "аккредитованными" исключить;
10) статью 24 дополнить абзацем пятым следующего содержания:
"выдача племенных свидетельств.";
11) статью 25 дополнить абзацем четвертым следующего содержания:
"выдача племенных свидетельств.";
12) пункт 1 статьи 26 дополнить подпунктом 7) следующего содержания:
"7) выдача племенных свидетельств.";
13) статью 27 дополнить словами ", а также выдача племенных свидетельств";
14) в статье 31 слово "законодательством" заменить словом "законами".
2. В Закон Республики Казахстан от 7 июня 2000 года "Об обеспечении единства измерений" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2000 г., N 7, ст. 165; 2004 г., N 11-12, ст. 62; N 23, ст. 142; 2006 г., N 3, ст. 22; N 24, ст. 148);
1) по всему тексту:
слова "надзор", "надзору", "надзора" заменить соответственно словами "контроль", "контролю", "контроля";
слова "по техническому регулированию и метрологии" исключить;
2) в статье 1 :
в подпункте 1) слова "официальное признание органом по аккредитации правомочий" заменить словами "процедура официального признания органом по аккредитации компетентности";
подпункт 22) изложить в следующей редакции:
"22) уполномоченный орган-государственный орган, осуществляющий государственное регулирование в области технического регулирования и метрологии;";

3) 5-бапта:
2-тармақта:
мынадай мазмұндағы 11-1) тармақшамен толықтырылсын:
"11-1) өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы сарапшы-аудиторларға және өлшем құралдарын салыстырып тексерушілерге қойылатын біліктілік талаптарын белгілейді;";
13) тармақшадағы "және аккредиттеу жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыруды" деген сөздер алып тасталсын;
3-тармақ алып тасталсын;
4) 12-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Өлшемдерді орындау әдістемелерін әзірлеу және метрологиялық аттестаттау тәртібін уәкілетті орган айқындайды.";
5) 17-баптың 1-тармағының бірінші бөлігі "партиялармен әкелуге арналған" деген сөздерден кейін "және мемлекеттік метрологиялық бақылау саласында қолданылатын" деген сөздермен толықтырылсын;
6) 18-баптың 2-тармағындағы "техникалық реттеу және метрология жөніндегі уәкілетті орган белгілеген" деген сөздер "Қазақстан Республикасының сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу туралы, техникалық реттеу туралы және өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы заңнамасында белгіленген" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 19-баптың 4-тармағындағы "тексеру құқығына" деген сөздер "тексеруге" деген сөзбен ауыстырылсын;
8) 23-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"23-бап. Мемлекеттік метрологиялық бақылау аясы
Осы Заңның 22-бабында аталған объектілерге қатысты мемлекеттік метрологиялық бақылау олардың нәтижелері:
1) азаматтардың өмірі мен денсаулығын қорғауды қамтамасыз ету жөніндегі жұмыстар;
2) қоршаған ортаның жай-күйін бақылау;
3) Қазақстан Республикасының техникалық реттеу туралы заңнамасына сәйкес сәйкестікті бағалау жөніндегі қызметті жүзеге асыру;
4) мемлекеттік есеп операциялары, сатып алушы (тұтынушы) және сатушы (өнім беруші, өндіруші, орындаушы) арасындағы, соның ішінде тұрмыстық және коммуналдық қызметтер көрсету мен байланыс қызметтерін көрсету салаларындағы сауда-коммерциялық операциялар;
5) еңбек және көлік жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі жұмыстар;
6) қару-жарақ, әскери және арнайы техника, арнайы өнімнің басқа да түрлерін өндіру;
7) ғылыми зерттеулер жүргізу;
8) геодезияда, геологияда және гидрометеорологияда қызметтерді жүзеге асыру;
9) өлшем құралдарын сынау, метрологиялық аттестаттау, салыстырып тексеру, калибрлеу;
10) ұлттық және халықаралық спорт рекордтарын тіркеу;
11) энергетикалық ресурстардың барлық түрлерін шығару, өндіру, өңдеу, тасымалдау, сақтау және тұтыну;
12) мемлекеттік органдардың, соттың және құқық қорғау органдарының тапсырмасы бойынша орындалатын жұмыстар кезінде пайдаланылатын өлшемдерге қолданылады.".
3. "Техникалық реттеу туралы" 2004 жылғы 9 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., N 21, 124-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат; N 15, 92-құжат; N 24, 148-құжат):

3) в статье 5 :
в пункте 2:
дополнить подпунктом 11-1) следующего содержания:
"11-1) устанавливает квалификационные требования к экспертам-аудиторам в области обеспечения единства измерений и поверителям средств измерений;";
в подпункте 13) слова "и организацию работ по аккредитации" исключить;
пункт 3 исключить;
4) пункт 2 статьи 12 изложить в следующей редакции:
"2. Порядок разработки и метрологической аттестации методик выполнения измерений определяет уполномоченный орган.";
5) часть первую пункта 1 статьи 17 после слова "партиями" дополнить словами "и применяемые в сфере государственного метрологического контроля";
6) в пункте 2 статьи 18 слова "уполномоченным органом по техническому регулированию и метрологии" заменить словами "законодательством Республики Казахстан об аккредитации в области оценки соответствия, о техническом регулировании и об обеспечении единства измерений";
7) в пункте 4 статьи 19 слова "право поверки" заменить словом "поверку";
8) статью 23 изложить в следующей редакции:
"Статья 23. Сфера государственного метрологического контроля
Государственный метрологический контроль относительно объектов, указанных в статье 22 настоящего Закона, распространяется на измерения, результаты которых используются при:
1) работах по обеспечению защиты жизни и здоровья граждан;
2) контроле состояния окружающей среды;
3) осуществлении деятельности по оценке соответствия согласно законодательству Республики Казахстан о техническом регулировании;
4) государственных учетных операциях, торгово-коммерческих операциях между покупателем (потребителем) и продавцом (поставщиком, производителем, исполнителем), в том числе в сферах бытовых и коммунальных услуг и услуг связи;
5) работах по обеспечению безопасности труда и движения транспорта;
6) производстве вооружения, военной и специальной техники, других видов специальной продукции;
7) проведении научных исследований;
8) осуществлении деятельности в геодезии, геологии и гидрометеорологии;
9) испытаниях, метрологической аттестации, поверке, калибровке средств измерений;
10) регистрации национальных и международных спортивных рекордов;
11) добыче, производстве, переработке, транспортировании, хранении и потреблении всех видов энергетических ресурсов;
12) работах, выполняемых по поручению государственных органов, суда и правоохранительных органов.".
3. В Закон Республики Казахстан от 9 ноября 2004 года "О техническом регулировании" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., N 21, ст. 124; 2006 г., N 3, ст. 22; N 15, ст. 92; N 24, ст. 148):

1) бүкіл мәтін бойынша "мен қадағалау", "мен қадағалауды" деген сөздер алып тасталсын;
2) 1-бапта:
1) тармақшадағы "заңды тұлғаның" деген сөздер "өтініш берушінің" деген сөздермен, "құзыретті және құқылы екенін" деген сөздер "құзыреттілігін" деген сөзбен ауыстырылсын;
2) және 3) тармақшалар алып тасталсын;
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) аккредиттеу саласы - аккредиттеу қолданылатын, ресми танылған сәйкестікті бағалау объектілері;";
9) және 27) тармақшалар алып тасталсын;
31) тармақшадағы "сәйкестікті бағалау рәсімі" деген сөздер "рәсім" деген сөзбен ауыстырылсын;
43) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"43) сынақ зертханасы (орталығы) (бұдан әрі - зертхана) - зерттеулерді, сынақтарды жүзеге асыратын заңды тұлға немесе оның құрылымдық бөлімшесі;";
50) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"50) уәкілетті орган - техникалық реттеу саласындағы мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік орган;";
3) 6-баптың 9) тармақшасы алып тасталсын;
4) 7-баптың үшінші бөлігінде:
бірінші абзацтағы "және аккредиттеу" деген сөздер алып тасталсын;
1) және 2) тармақшалар алып тасталсын;
3) тармақшадағы "аккредиттеу аттестатының" деген сөздер "өтініш-декларацияның" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) өтініш-декларацияларды тіркеу тәртібін белгілейді;";
7) тармақшадағы "жұмыстарды ұйымдастырады" деген сөздер "жұмыстарды ұйымдастыруды қамтамасыз етеді" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 8-1-бап алып тасталсын;
6) 12-бапта:
1-тармақта:
"өнімді, көрсетілетін қызметті өндірушілерден (орындаушылардан), өнімді, көрсетілетін қызметті берушілер мен тұтынушылардан" деген сөздер "өнімді (көрсетілетін қызметті) өндірушілерден (орындаушылардан), өнімді (көрсетілетін қызметті) берушілер мен тұтынушылардан" деген сөздермен ауыстырылсын;
"уәкілетті орган белгілеген" деген сөздер "Қазақстан Республикасының сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу туралы заңнамасында белгіленген" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Сәйкестікті растау жөніндегі органдар сәйкестікті міндетті растау мақсаты үшін аккредиттелген зертханалардың сынақ нәтижелерін пайдалануға тиіс.";
3-тармақтың 4) тармақшасы "тіркейді" деген сөздің алдынан "және өтініш-декларацияларды" деген сөздермен толықтырылсын;
5-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) тіркелген сәйкестік туралы декларациялар, өтініш-декларациялар, берілген сәйкестік сертификаттары туралы, өтініш-декларацияларды тіркеген өтініш берушілердің сәйкестікті растау жұмыстарын жүргізуден жалтаруы туралы, сертификаттаудан және оларды беруден бас тартуы туралы деректердің электрондық есебін уәкілетті орган белгілеген тәртіппен жүзеге асыруға;";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Сәйкестікті растау жөніндегі органдар және сарапшы-аудиторлар сәйкестікті міндетті растау ережелерін бұзғаны және сәйкестік сертификатын заңсыз бергені, сәйкестік туралы декларацияларды, өтініш-декларацияларды заңсыз тіркегені үшін, сондай-ақ өтініш-декларацияда көрсетілген ақпараттың дәйексіздігі үшін Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапты болады.";
8-тармақта:
"меншік" деген сөзден кейін ", шаруашылық жүргізу, оралымды басқару" деген сөздермен толықтырылсын;
"Қазақстан Республикасының техникалық реттеу туралы заңнамасына сәйкес айқындалатын" деген сөздер "уәкілетті орган айқындайтын" деген сөздермен ауыстырылсын;

1) по всему тексту слова "и надзор", "и надзору", "и надзора" исключить;
2) в статье 1 :
в подпункте 1) слова ", посредством которой орган по аккредитации официально признает компетентность и правомочие юридического лица" заменить словами "официального признания органом по аккредитации компетентности заявителя";
подпункты 2) и 3) исключить;
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) область аккредитации-официально признанные объекты оценки соответствия, на которые распространяется аккредитация;";
подпункты 9) и 27) исключить;
в подпункте 31) слова "оценки соответствия" исключить;
подпункт 43) изложить в следующей редакции:
"43) испытательная лаборатория (центр) (далее - лаборатория) - юридическое лицо или его структурное подразделение, осуществляющее исследования, испытания;";
подпункт 50) изложить в следующей редакции:
"50) уполномоченный орган - государственный орган, осуществляющий государственное регулирование в области технического регулирования;";
3) подпункт 9) статьи 6 исключить;
4) в части третьей статьи 7 :
в абзаце первом слова "и аккредитации" исключить;
подпункты 1) и 2) исключить;
в подпункте 3) слова "аттестата аккредитации" заменить словами "заявления-декларации";
дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) устанавливает порядок регистрации заявлений-деклараций;";
в подпункте 7) слова "организует работы" заменить словами "обеспечивает организацию работ";
5) статью 8-1 исключить;
6) в статье 12 :
в пункте 1:
слова "продукции, услуги, поставщиков и потребителей продукции, услуги" заменить словами "продукции (услуг), поставщиков и потребителей продукции (услуги)";
слова "уполномоченным органом" заменить словами "законодательством Республики Казахстан об аккредитации в области оценки соответствия";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Органы по подтверждению соответствия для целей обязательного подтверждения соответствия должны использовать результаты испытаний аккредитованных лабораторий.";
подпункт 4) пункта 3 дополнить словами "и заявления-декларации";
подпункт 3) пункта 5 изложить в следующей редакции:
"3) осуществлять электронный учет данных о зарегистрированных декларациях о соответствии, заявлениях-декларациях, выданных сертификатах соответствия, об уклонении заявителей, зарегистрировавших заявления-декларации, от проведения работ по подтверждению соответствия, об отказах в сертификации и их передачу в порядке, установленном уполномоченным органом;";
пункт 6 после слов "деклараций о соответствии" дополнить словами ", заявлений-деклараций, а также недостоверность информации, указанной в заявлении-декларации,";
в пункте 8:
после слов "праве собственности" дополнить словами ", хозяйственного ведения, оперативного управления";
слова "в соответствии с законодательством Республики Казахстан о техническом регулировании" заменить словами "уполномоченным органом";

7) 13-баптың 1, 2 және 3-1-тармақтары алып тасталсын;
8) 16-баптың 3-тармағы алып тасталсын;
9) 21-бап мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Мемлекеттік стандарттар, егер Қазақстан Республикасының заңдары немесе техникалық регламенттері олар туралы нұсқауларды қамтитын болса, міндетті болып табылады.";
10) 27-баптың 4-тармағының бірінші бөлігіндегі "инспекциялық тексеру" деген сөздер "инспекциялық бақылау" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) 28-баптың 2-тармағы 3) тармақшасындағы "инспекциялық тексеру" деген сөздер "инспекциялық бақылау" деген сөздермен ауыстырылсын;
12) 35-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"35-бап. Аккредиттеу
Сәйкестікті растау жөніндегі органдарды және зертханаларды аккредиттеу Қазақстан Республикасының сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.";
13) 36-бап алып тасталсын;
14) 37-баптың 3-тармағы мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
"3) сәйкестікті растау жөніндегі органдарды және зертханаларды мемлекеттік бақылау жөніндегі іс-шараларды жеке, заңды тұлғалардың өтініштері және мемлекеттік органдардың, оның ішінде аккредиттеу жөніндегі органның хабарламалары бойынша ғана жүргізеді.".
4. "Жеке кәсіпкерлік туралы" 2006 жылғы 31 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2006 ж., N 3, 21-құжат; N 16, 99-құжат; N 23, 141-құжат; 2007 ж., N 2, 18-құжат; N 3, 20-құжат; N 17, 136-құжат):
1) 9-тараудың тақырыбындағы және 42-баптың 1-тармағындағы "және аккредиттеуді" деген сөздер алып тасталсын;
2) аталған Заңға қосымшаның 4-тармағында:
екінші абзац "техникалық реттеу" деген сөздердің алдынан "1)" деген цифрмен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 2) тармақшамен толықтырылсын:
"2) Қазақстан Республикасының сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу туралы заңнамасының сақталуын бақылау.".
2-бап . Осы Заң алғашқы ресми жарияланғаннан кейін он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті                                        Н. Назарбаев

7) пункты 1, 2 и 3-1 статьи 13 исключить;
8) пункт 3 статьи 16 исключить;
9) статью 21 дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Государственные стандарты являются обязательными в случае, если законы или технические регламенты Республики Казахстан содержат указания об этом.";
10) в части первой пункта 4 статьи 27 слова "инспекционную проверку" заменить словами "инспекционный контроль";
11) в подпункте 3) пункта 2 статьи 28 слова "инспекционной проверки" заменить словами "инспекционного контроля";
12) статью 35 изложить в следующей редакции:
"Статья 35. Аккредитация
Аккредитация органов по подтверждению соответствия и лабораторий осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан об аккредитации в области оценки соответствия.";
13) статью 36 исключить;
14) пункт 3 статьи 37 дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) проводят мероприятия по государственному контролю органов по подтверждению соответствия и лабораторий только по заявлениям физических, юридических лиц и сообщениям государственных органов, в том числе органа по аккредитации.".
4. В Закон Республики Казахстан от 31 января 2006 года "О частном предпринимательстве" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2006 г., N 3, ст. 21; N 16, ст. 99; N 23, ст. 141; 2007 г., N 2, ст. 18; N 3, ст. 20; N 17, ст. 136):
1) в заголовке главы 9 и пункте 1 статьи 42 слова "и аккредитации" исключить;
2) в пункте 4 приложения к указанному Закону:
абзац второй перед словом "контроль" дополнить цифрой "1)";
дополнить подпунктом 2) следующего содержания:
"2) контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан об аккредитации в области оценки соответствия.".
Статья 2 . Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти дней после его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан                        Н. Назарбаев