Магистральдық құбыр туралы
Қазақстан Республикасының 2012 жылғы 22 маусымдағы № 20-V Заңы.
Қолданушылар назарына!
Қолданушыларға ыңғайлы болуы үшін РҚАО мазмұнды жасады.
БАСПАСӨЗ РЕЛИЗІ
МАЗМҰНЫ
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы Заңның қолданысқа енгізілу тәртібін 32-б. қараңыз.
Осы Заң магистральдық құбырды жобалау, салу, пайдалану, консервациялау және жою кезінде туындайтын қоғамдық қатынастарды реттейді және магистральдық құбырды тиімді, сенімді және қауіпсіз пайдалануды қамтамасыз етуге бағытталған.
1-тарау. ЖАЛПЫ ЕРЕЖЕЛЕР
1-бап. Осы Заңда пайдаланылатын негізгі ұғымдар
Осы Заңда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) алушы – өнімді тасымалдау жөніндегі қызметтерді ұсынуға арналған шарттың талаптарына сәйкес өнім қабылдауды жүзеге асыратын тұлға;
2) жедел-диспетчерлік басқару – өнімді тасымалдау үшін магистральдық құбырды пайдаланудың технологиялық режимдерін орталықтандырылған басқару;
3) жөндеу – магистральдық құбырдың желілік бөлігінің және (немесе) оның объектілерінің толық немесе ішінара пайдалану ресурсының жарамдылығын немесе жұмысқа қабілеттілігін қалпына келтіру жөніндегі іс-шаралар (операциялар) кешені;
4) жөнелтуші – өнім өндіруші болып табылатын тұлға немесе оны заңды негіздерде сатып алған тұлға не олар уәкілеттік берген, өнімді тасымалдау жөніндегі қызметтерді ұсынуға арналған шарт негізінде магистральдық құбырмен тасымалдау үшін өнімді ұсынатын тұлға;
5) магистральдық құбыр – өнімді қауіпсіз тасымалдауды қамтамасыз ететін желілік бөліктен және объектілерден тұратын, техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттар талаптарына сәйкес келетін бірыңғай өндірістік-технологиялық кешен;
6) магистральдық құбырды жою – магистральдық құбырды бөлшектеу және (немесе) қайта бейіндеу және қоршаған ортаны адамның өмірі мен денсаулығы үшін қауіпсіз және одан әрі пайдалану үшін жарамды күйге келтіру жөніндегі іс-шаралар кешені;
7) магистральдық құбырды консервациялау – магистральдық құбырды пайдаланудан шығару кезінде оның жарамды техникалық күйде сақталуын қамтамасыз ету жөніндегі іс-шаралар кешені;
8) магистральдық құбырдың желілік бөлігі – өнімді тікелей тасымалдау жүзеге асырылатын жерасты, суасты, жербеті, жерүсті құбырлары;
9) магистральдық құбырдың күзет аймағы – магистральдық құбыр объектілеріне іргелес жатқан және халықтың қауіпсіздігін қамтамасыз ету мен құбыр объектілерін қауіпсіз және іркіліссіз пайдалану үшін қажетті жағдайлар жасауға арналған, оның шегінде аумақты белгілеу мақсаттарына сай келмейтін қызмет түрлеріне шектеу қойылатын немесе тыйым салынатын айрықша күзет және пайдалану жағдайларындағы (құрлықтағы және (немесе) судағы) аумақ;

О магистральном трубопроводе
Закон Республики Казахстан от 22 июня 2012 года № 20-V.
Вниманию пользователей!
Для удобства пользования РЦПИ создано ОГЛАВЛЕНИЕ
ПРЕСС-РЕЛИЗ
Настоящий Закон регулирует общественные отношения, возникающие при проектировании, строительстве, эксплуатации, консервации и ликвидации магистрального трубопровода, и направлен на обеспечение эффективной, надежной и безопасной эксплуатации магистрального трубопровода.
Глава 1. ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ
Статья 1. Основные понятия, используемые в настоящем Законе
В настоящем Законе используются следующие основные понятия:
1) получатель – лицо, осуществляющее прием продукции в соответствии с условиями договора на предоставление услуг по транспортировке продукции;
2) оперативно-диспетчерское управление – централизованное управление технологическими режимами эксплуатации магистрального трубопровода для транспортировки продукции;
3) ремонт – комплекс мероприятий (операций) по восстановлению исправности или работоспособности полного или частичного эксплуатационного ресурса линейной части магистрального трубопровода и (или) его объектов;
4) отправитель – лицо, являющееся производителем продукции, или лицо, которое приобрело ее на законных основаниях, либо уполномоченное ими лицо, предоставляющее продукцию для транспортировки по магистральному трубопроводу на основании договора на предоставление услуг по транспортировке продукции;
5) магистральный трубопровод – единый производственно-технологический комплекс, состоящий из линейной части и объектов, обеспечивающих безопасную транспортировку продукции, соответствующий требованиям технических регламентов и национальных стандартов;
6) ликвидация магистрального трубопровода – комплекс мероприятий по демонтажу и (или) перепрофилированию магистрального трубопровода и приведению окружающей среды в состояние, безопасное для жизни и здоровья человека и пригодное для дальнейшего использования;
7) консервация магистрального трубопровода – комплекс мероприятий по обеспечению сохранности магистрального трубопровода в исправном техническом состоянии при выводе его из эксплуатации;
8) линейная часть магистрального трубопровода – подземные, подводные, наземные, надземные трубопроводы, по которым осуществляется непосредственная транспортировка продукции;
9) охранная зона магистрального трубопровода – территория (на суше и (или) воде) с особыми условиями охраны и пользования, прилегающая к объектам магистрального трубопровода и предназначенная для обеспечения безопасности населения и создания необходимых условий для безопасной и бесперебойной эксплуатации объектов трубопровода, в пределах которой ограничиваются или запрещаются виды деятельности, не совместимые с целями ее установления;

10) магистральдық құбырдың меншік иесі – Қазақстан Республикасы, Қазақстан Республикасының әкімшілік-аумақтық бірлігі немесе магистральдық құбырға меншік құқығында иелік ететін заңды тұлға;
11) магистральдық құбырдың физикалық қауіпсіздігі – тұлғалардың құқыққа қарсы іс-әрекеттерінен туындайтын қатерлерден магистральдық құбырдың қорғалу жай-күйі;
12) магистральдық құбырды пайдалану – магистральдық құбырдың үздіксіз, тиісінше және тиімді жұмыс істеуі үшін қажет, оның ішінде техникалық қызмет көрсетуді, жөндеуді, техникалық диагностикалауды және жедел-диспетчерлік басқаруды қамтитын қызмет;
13) магистральдық құбырды реконструкциялау – магистральдық құбырдың сапалық көрсеткіштерін жақсартуды көздейтін, оны қайта орналастыру жөніндегі іс-шаралар кешені;
14) магистральдық құбырды физикалық қорғау – тұлғалардың зақымдауға әкеп соқтыратын құқыққа қарсы іс-әрекеттерінен туындайтын магистральдық құбырға қатысты қатерлерді болдырмауға бағытталған құқықтық нормалардың, ұйымдастырушылық шаралар мен инженерлік-техникалық шешімдердің жиынтығы;
15) оператор – өнімді магистральдық құбырмен тасымалдауды және (немесе) оны пайдалануды жүзеге асыратын магистральдық құбырдың меншік иесі немесе магистральдық құбырға өзге де заңды негізде иелік ететін заңды тұлға не олар уәкілеттік берген, операторлық қызметтер көрсететін ұйым;
16) операторлық қызметтер – магистральдық құбырдың меншік иесінің не магистральдық құбырға өзге де заңды негізде иелік ететін тұлғаның атынан жөнелтушілерге оператор ұсынатын өнімді тасымалдау жөніндегі және (немесе) магистральдық құбырдың меншік иесіне не магистральдық құбырға өзге де заңды негізде иелік ететін тұлғаға оператор ұсынатын магистральдық құбырды пайдалану жөніндегі қызметтер;
17) өнім – тасымалдауға дайындалған және тиісті өнім түрі бойынша техникалық регламенттерге сәйкес келетін, тұрақты (тұрақты емес) газ конденсатын, табиғи газды, ілеспе газды, басқа да сұйық және газ тәріздес көмірсутектерді, мұнай өнімдерін қоса алғандағы мұнай;
18) өнімді тасымалдау – өнімді жөнелтушіден қабылдау пунктінен бастап алушыға тапсыру пунктіне дейін оны магистральдық құбыр бойынша қабылдау, тапсыру, айдау, өнімді басқа да магистральдық құбырларға қотару, құю, беру, басқа көлік түріне ауыстырып тиеу, сақтау, араластыру процесі;
19) өнім сапасы банкі – өнімнің сапасы мен саны жөніндегі деректер негізінде магистральдық мұнай құбырымен тасымалданатын өнім сапасының көрсеткіштеріндегі айырмашылықтарға байланысты жөнелтушілер арасында өтемақылар және (немесе) төлемдер төлеу арқылы өзара ақшалай есеп айырысулар жүргізу тетігі;

10) собственник магистрального трубопровода – Республика Казахстан, административно-территориальная единица Республики Казахстан или юридическое лицо, владеющее магистральным трубопроводом на праве собственности;
11) физическая безопасность магистрального трубопровода – состояние защищенности магистрального трубопровода от угроз, источниками которых являются противоправные действия лиц;
12) эксплуатация магистрального трубопровода – деятельность, необходимая для непрерывного, надлежащего и эффективного функционирования магистрального трубопровода, включающая в том числе техническое облуживание, ремонт, техническое диагностирование и оперативно-диспетчерское управление;
13) реконструкция магистрального трубопровода – комплекс мероприятий по переустройству магистрального трубопровода, предусматривающий улучшение его качественных показателей;
14) физическая защита магистрального трубопровода – совокупность правовых норм, организационных мер и инженерно-технических решений, направленных на предотвращение угроз в отношении магистрального трубопровода, источниками которых являются противоправные действия лиц, влекущие за собой повреждения;
15) оператор – собственник магистрального трубопровода или юридическое лицо, владеющее магистральным трубопроводом на ином законном основании, осуществляющие транспортировку продукции по магистральному трубопроводу и (или) его эксплуатацию, либо уполномоченная ими организация, оказывающая операторские услуги;
16) операторские услуги – услуги по транспортировке продукции, предоставляемые оператором отправителям от имени собственника магистрального трубопровода либо лица, владеющего магистральным трубопроводом на ином законном основании, и (или) по эксплуатации магистрального трубопровода, предоставляемые оператором собственнику магистрального трубопровода либо лицу, владеющему магистральным трубопроводом на ином законном основании;
17) продукция – нефть, включая стабильный (нестабильный) газовый конденсат, природный газ, попутный газ, другие жидкие и газообразные углеводороды, нефтепродукты, подготовленные к транспортировке и соответствующие техническим регламентам по соответствующему виду продукции;
18) транспортировка продукции – процесс приема, сдачи, перекачки продукции по магистральному трубопроводу от пункта ее приема от отправителя до пункта сдачи получателю, слива, налива, передачи продукции в другие магистральные трубопроводы, перевалки на другой вид транспорта, хранения, смешения;
19) банк качества продукции – механизм проведения на основе данных по качеству и количеству продукции взаимных денежных расчетов между отправителями в связи с различиями в показателях качества продукции, транспортируемой магистральным нефтепроводом, путем выплаты компенсации и (или) платежей;

20) өнім транзиті – өнімді Қазақстан Республикасынан тысқары жерлердегі өнім жөнелтуші мен алушы арасында Қазақстан Республикасының аумағы арқылы өткізу;
20-1) терминал меншік иесі – магистральдық мұнай құбыры объектілерінің құрамына кірмейтін, резервуарларды білдіретін, өнім сақтауға арналған өнеркәсіптік объектіге, сондай-ақ мұнайды қабылдауға және (немесе) көлікке (теміржол цистерналары, автоцистерналар, танкерлер және басқалары) немесе мұнай құбырына тиеп-жөнелтуге арналған платформаға иелік ететін жеке немесе заңды тұлға;
21) техникалық дәліз – магистральдық құбыр немесе қатар салынған магистральдық құбырлар мен коммуникациялар жүйесі өтетін аумақ;
22) техникалық диагностикалау – магистральдық құбырдың техникалық жай-күйін айқындауға арналған жұмыстар мен ұйымдастыру-техникалық іс-шаралар кешені;
23) трансшекаралық магистральдық құбыр – екі және одан да көп мемлекеттің аумағы арқылы өтетін магистральдық құбыр;
24) уәкілетті орган – магистральдық құбыр саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
25) ұлттық оператор – акцияларының (қатысу үлестерінің) бақылау пакетінің меншік иесі мемлекет не ұлттық басқарушы холдинг, ұлттық компания немесе Ұлттық әл-ауқат қоры тобына кіретін компания болып табылатын, бір немесе бірнеше магистральдық құбырға меншік құқығында немесе өзге де заңды негізде иелік ететін, Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын заңды тұлға;
26) үлестес тұлға – шешімдерді тікелей және (немесе) жанама түрде айқындауға және (немесе) магистральдық құбырдың меншік иесі немесе өнім өндіруші қабылдайтын шешімдерге, оның ішінде кез келген мәмілеге байланысты ықпал етуге құқығы бар заңды тұлға, сондай-ақ магистральдық құбырдың меншік иесінің немесе өнім өндірушінің оған қатысты осындай құқығы болатын кез келген заңды тұлға.
Ескерту. 1-бапқа өзгерістер енгізілді - ҚР 29.10.2015 № 376-V (01.01.2016 бастап қолданысқа енгізіледі); 27.12.2017 № 126-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін алты ай өткен соң қолданысқа енгізіледі); 02.04.2019 № 241-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
2-бап. Осы Заңның қолданылу аясы
1. Осы Заңның күші магистральдық құбыр саласындағы қоғамдық қатынастарға қолданылады.
2. Осы Заңның күші:

20) транзит продукции – перемещение продукции через территорию Республики Казахстан между отправителем и получателем продукции, находящимися за пределами Республики Казахстан;
20-1) собственник терминала – физическое или юридическое лицо, владеющее не входящим в состав объектов магистрального нефтепровода промышленным объектом для хранения продукции, представляющим собой резервуар, а также платформу для приема и (или) отгрузки нефти на транспорт (железнодорожные цистерны, автоцистерны, танкеры и прочее) или нефтепровод;
21) технический коридор – территория, по которой проходят магистральный трубопровод или система параллельно проложенных магистральных трубопроводов и коммуникаций;
22) техническое диагностирование – комплекс работ и организационно-технических мероприятий для определения технического состояния магистрального трубопровода;
23) трансграничный магистральный трубопровод – магистральный трубопровод, проходящий по территории двух и более государств;
24) уполномоченный орган – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области магистрального трубопровода;
25) национальный оператор – юридическое лицо, собственником контрольного пакета акций (доли участия) которого является государство либо национальный управляющий холдинг, национальная компания или компания, входящая в группу Фонда национального благосостояния, владеющее на праве собственности или ином законном основании одним или несколькими магистральными трубопроводами, определяемое Правительством Республики Казахстан;
26) аффилиированное лицо – юридическое лицо, которое имеет право прямо и (или) косвенно определять решения и (или) оказывать влияние на принимаемые собственником магистрального трубопровода или производителем продукции решения, в том числе в силу любой сделки, а также любое юридическое лицо, в отношении которого собственник магистрального трубопровода или производитель продукции имеет такое право.
Сноска. Статья 1 с изменениями, внесенными законами РК от 29.10.2015 № 376-V (вводится в действие с 01.01.2016); от 27.12.2017 № 126-VI (вводится в действие по истечении шести месяцев после дня его первого официального опубликования); от 02.04.2019 № 241-VІ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 2. Сфера действия настоящего Закона
1. Действие настоящего Закона распространяется на общественные отношения в области магистрального трубопровода.
2. Действие настоящего Закона не распространяется на:

1) магистральдық құбырларға жатпайтын құбырды, магистральдық су құбырын салу және пайдалану кезінде туындайтын қоғамдық қатынастарға, сондай-ақ магистральдық құбырдың әлеуметтік-тұрмыстық мақсаттағы объектілерін салуға, олардың жұмыс істеуіне және оларды жоюға байланысты қатынастарға;
2) 1995 жылғы Қазақстан Республикасының Конституциясы қабылданғанға дейін трансшекаралық құбыр мәселесі бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметі жасасқан үкіметаралық келісімдер және олармен байланысты Қазақстан Республикасының Үкіметі қатысқан кейінгі шарттар шеңберінде туындайтын құқықтық қатынастарға қолданылмайды.
3. Осы Заң "Газ және газбен жабдықтау туралы" Қазақстан Республикасының Заңында реттелмеген бөлігінде магистральдық газ құбыры саласындағы қатынастарға қолданылады.
3-бап. Қазақстан Республикасының магистральдық құбыр туралы заңнамасы
1. Қазақстан Республикасының магистральдық құбыр туралы заңнамасы Қазақстан Республикасының Конституциясына негізделеді және осы Заң мен Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерінен тұрады.
2. Егер Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шартта осы Заңда көзделгеннен өзге қағидалар белгіленсе, онда халықаралық шарттың қағидалары қолданылады.
4-бап. Магистральдық құбыр саласындағы қызметтің негізгі қағидаттары
Магистральдық құбыр саласындағы қызметтің негізгі қағидаттары мыналар болып табылады:
1) өнімді тұтынушыларға тасымалдау кезінде адам мен мемлекет қауіпсіздігінің, қоршаған ортаны қорғаудың басымдығы;
2) магистральдық құбыр саласындағы қатынастардың барлық субъектілерінің мүдделерін сақтау және магистральдық құбырға кемсітусіз қолжетімділікті қамтамасыз ету;
3) магистральдық құбырды жобалау, салу, пайдалану, реконструкциялау және жою кезінде тиімді әдістер мен технологияларды пайдалану;
4) магистральдық құбыр мен оның объектілерін салу, олардың жұмыс істеуі және оларды жою кезінде қоршаған ортаға, азаматтардың өмірі мен денсаулығына, олардың мүлкіне, сондай-ақ заңды тұлғалардың мүлкіне келтірілген зиянды толық өтеудің міндеттілігі;
5) Қазақстан Республикасының энергетикалық қауіпсіздігінің басымдығы.
2-тарау. МАГИСТРАЛЬДЫҚ ҚҰБЫР САЛАСЫНДАҒЫ МЕМЛЕКЕТТІК РЕТТЕУ
5-бап. Қазақстан Республикасы Үкіметінің құзыреті
Қазақстан Республикасының Үкіметі:
1) магистральдық құбыр саласындағы мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттарын, оны жүзеге асыру жөніндегі стратегиялық және тактикалық шараларды әзірлейді;
2) алып тасталды – ҚР 19.04.2023 № 223-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен;

1) общественные отношения, возникающие при создании и эксплуатации трубопровода, не относящегося к магистральным трубопроводам, магистрального водопровода, а также на отношения, связанные с созданием, функционированием и ликвидацией объектов социально-бытового назначения магистрального трубопровода;
2) правоотношения, возникающие в рамках межправительственных соглашений, заключенных Правительством Республики Казахстан до принятия Конституции Республики Казахстан 1995 года, и связанных с ними последующих договоров с участием Правительства Республики Казахстан по вопросу трансграничного трубопровода.
3. Настоящий Закон применяется к отношениям в области магистрального газопровода в части, не урегулированной Законом Республики Казахстан "О газе и газоснабжении".
Статья 3. Законодательство Республики Казахстан о магистральном трубопроводе
1. Законодательство Республики Казахстан о магистральном трубопроводе основывается на Конституции Республики Казахстан и состоит из настоящего Закона и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан.
2. Если международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан, установлены иные правила, чем те, которые предусмотрены настоящим Законом, то применяются правила международного договора.
Статья 4. Основные принципы деятельности в области магистрального трубопровода
Основными принципами деятельности в области магистрального трубопровода являются:
1) приоритет безопасности человека и государства, охраны окружающей среды при транспортировке продукции потребителям;
2) соблюдение интересов всех субъектов отношений в области магистрального трубопровода и обеспечение недискриминационного доступа к магистральному трубопроводу;
3) использование эффективных методов и технологий при проектировании, строительстве, эксплуатации, реконструкции и ликвидации магистрального трубопровода;
4) обязательность полного возмещения вреда, причиненного окружающей среде, жизни и здоровью граждан, их имуществу, а также имуществу юридических лиц при создании, функционировании и ликвидации магистрального трубопровода и его объектов;
5) приоритет энергетической безопасности Республики Казахстан.
Глава 2. ГОСУДАРСТВЕННОЕ РЕГУЛИРОВАНИЕ В ОБЛАСТИ МАГИСТРАЛЬНОГО ТРУБОПРОВОДА
Статья 5. Компетенция Правительства Республики Казахстан
Правительство Республики Казахстан:
1) разрабатывает основные направления государственной политики в области магистрального трубопровода, стратегические и тактические меры по ее осуществлению;
2) исключен Законом РК от 19.04.2023 № 223-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

3) алып тасталды – ҚР 19.04.2023 № 223-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен;
4) алып тасталды - ҚР 29.09.2014 N 239-V Заңымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi);
5) алып тасталды - ҚР 29.09.2014 N 239-V Заңымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi);
6) алып тасталды – ҚР 19.04.2023 № 223-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен;
7) алып тасталды - ҚР 29.09.2014 N 239-V Заңымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi);
8) алып тасталды – ҚР 05.07.2024 № 115-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен;
9) алып тасталды - ҚР 29.09.2014 N 239-V Заңымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi);
10) алып тасталды – ҚР 19.04.2023 № 223-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
Ескерту. 5-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 29.09.2014 N 239-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi); 19.04.2023 № 223-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 05.07.2024 № 115-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
6-бап. Уәкілетті органның құзыреті
Уәкілетті орган:
1) магистральдық құбыр саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастырады және іске асырады;
1-1) магистральдық құбыржол саласындағы халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асырады;
2) магистральдық құбыр саласындағы мемлекеттік бақылауды өз құзыреті шегінде жүзеге асырады;
3) өнім түрлері бойынша ұлттық операторлар туралы ережелерді әзірлейді;
4) магистральдық мұнай құбырларын пайдалану қағидаларын және магистральдық газ құбырларын пайдалану қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
5) магистральдық құбырларды күзетуді ұйымдастыру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
6) магистральдық құбыр саласындағы техникалық регламенттерді әзірлейді;
6-1) құзыреті шегінде стандарттау жөніндегі құжаттардың жобаларын қарауды, сондай-ақ стандарттау саласындағы уәкілетті органға енгізу үшін ұлттық, мемлекетаралық стандарттарды, ұлттық техникалық-экономикалық ақпарат сыныптауыштарын және стандарттау жөніндегі ұсынымдарды әзірлеу, өзгерістер енгізу, қайта қарау және күшін жою жөнінде ұсыныстар дайындауды жүзеге асырады;

3) исключен Законом РК от 19.04.2023 № 223-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4) исключен Законом РК от 29.09.2014 № 239-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
5) исключен Законом РК от 29.09.2014 № 239-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
6) исключен Законом РК от 19.04.2023 № 223-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7) исключен Законом РК от 29.09.2014 № 239-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
8) исключен Законом РК от 05.07.2024 № 115-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9) исключен Законом РК от 29.09.2014 № 239-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
10) исключен Законом РК от 19.04.2023 № 223-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Статья 5 с изменениями, внесенными законами РК от 29.09.2014 № 239-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 19.04.2023 № 223-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 05.07.2024 № 115-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 6. Компетенция уполномоченного органа
Уполномоченный орган:
формирует и реализует государственную политику в области магистрального трубопровода;
1-1) осуществляет международное сотрудничество в области магистрального трубопровода;
2) осуществляет в пределах своей компетенции государственный контроль в области магистрального трубопровода;
3) разрабатывает положения о национальных операторах по видам продукции;
4) разрабатывает и утверждает правила эксплуатации магистральных нефтепроводов и правила эксплуатации магистральных газопроводов;
5) разрабатывает и утверждает правила организации охраны магистральных трубопроводов;
6) разрабатывает технические регламенты в области магистрального трубопровода;
6-1) осуществляет рассмотрение проектов документов по стандартизации в пределах компетенции, а также подготовку предложений по разработке, внесению изменений, пересмотру и отмене национальных, межгосударственных стандартов, национальных классификаторов технико-экономической информации и рекомендаций по стандартизации для внесения в уполномоченный орган в сфере стандартизации;

6-2) магистральдық құбыр салу туралы шешім қабылдайды;
6-3) өнім түрлері бойынша ұлттық операторларды айқындайды, сондай-ақ олар туралы ережелерді бекітеді;
7) мұнайды магистральдық мұнай құбырларымен тасымалдау графигін қалыптастыру тәртібін әзірлейді және бекітеді;
8) жаңа магистральдық құбыр салу жобасын келісу тәртібін әзірлейді және бекітеді;
9) мұнайды магистральдық мұнай құбырларымен тасымалдау кестесін жасау тәртібіне сәйкес мұнайды магистральдық мұнай құбырларымен тасымалдау кестесін бекітеді;
10) өз құзыреті шегінде магистральдық құбыр саласындағы нормативтік-техникалық құжаттарды бекітеді;
11) алып тасталды - ҚР 29.12.2014 № 269-V (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен;
12) өнім сапасы банкін қолдану қағидаларын бекітеді;
13) осы Заңда, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Ескерту. 6-бапқа өзгерістер енгізілді - ҚР 29.09.2014 N 239-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi); 29.12.2014 № 269-V (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі); 05.10.2018 № 184-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін алты ай өткен соң қолданысқа енгізіледі); 19.04.2023 № 223-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 05.07.2024 № 115-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
7-бап. Магистральдық құбыр саласындағы өзге де мемлекеттік органдардың құзыреті
1. Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган:
1) "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес магистральдық құбырды пайдаланған кезде өнеркәсіптік қауіпсіздік саласында мемлекеттік бақылау мен қадағалауды жүзеге асырады;
2) осы Заңда, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
2. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары өз құзыреті шегінде:
1) магистральдық құбыр саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруға қатысады;
2) магистральдық құбыр мұқтаждары үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жер учаскелерін беруді қамтамасыз етеді;

6-2) принимает решение о строительстве магистрального трубопровода;
6-3) определяет национальных операторов по видам продукции, а также утверждает положения о них;
7) разрабатывает и утверждает порядок формирования графика транспортировки нефти по магистральным нефтепроводам;
8) разрабатывает и утверждает порядок согласования проекта строительства нового магистрального трубопровода;
9) утверждает график транспортировки нефти по магистральным нефтепроводам в соответствии с порядком формирования графика транспортировки нефти по магистральным нефтепроводам;
10) в пределах своей компетенции утверждает нормативно-технические документы в области магистрального трубопровода;
11) исключен Законом РК от 29.12.2014 № 269-V (вводится в действие с 01.01.2015);
12) утверждает правила применения банка качества продукции;
13) осуществляет иные полномочия, предусмотренные настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.
Сноска. Статья 6 с изменениями, внесенными законами РК от 29.09.2014 № 239-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 29.12.2014 № 269-V (вводится в действие с 01.01.2015); от 05.10.2018 № 184-VI (вводится в действие по истечении шести месяцев после дня его первого официального опубликования); от 19.04.2023 № 223-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным Законом РК от 05.07.2024 № 115-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 7. Компетенция иных государственных органов в области магистрального трубопровода
1. Уполномоченный орган в области промышленной безопасности:
1) осуществляет государственный контроль и надзор в области промышленной безопасности при эксплуатации магистрального трубопровода в соответствии с Законом Республики Казахстан "О гражданской защите";
2) осуществляет иные полномочия, предусмотренные настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.
2. Местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения и столицы в пределах своей компетенции:
1) участвуют в реализации государственной политики в области магистрального трубопровода;
2) обеспечивают предоставление земельных участков для нужд магистрального трубопровода в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;

3) магистральдық құбырдағы авариялар мен төтенше жағдайларды және олардың зардаптарын жоюға жәрдемдеседі;
4) жергілікті мемлекеттік басқару мүдделерінде Қазақстан Республикасының заңнамасымен жергілікті атқарушы органдарға жүктелетін өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
3. Қазақстан Республикасының мемлекеттік кіріс органдары Еуразиялық экономикалық одақтың және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес өнімді Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы магистральдық құбыржолмен өткізуді кедендік реттеуді жүзеге асырады.
Ескерту. 7-бапқа өзгерістер енгізілді - ҚР 11.04.2014 № 189-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 29.09.2014 N 239-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi); 07.11.2014 № 248-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi); 26.12.2017 № 124-VI (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі); 06.04.2024 № 71-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
8-бап. Қазақстан Республикасының магистральдық құбыр туралы заңнамасының сақталуын мемлекеттік бақылау
Ескерту. 8-баптың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР 24.05.2018 № 156-VI Заңымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1. Қазақстан Республикасының магистральдық құбыр туралы заңнамасының сақталуына мемлекеттік бақылауды мемлекеттік органдар Қазақстан Республикасының заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде белгіленген өз құзыреті шегінде, Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес тексеру, бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау нысанында жүзеге асырады.
2. Алып тасталды - ҚР 24.05.2018 № 156-VI Заңымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
3. Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасына сәйкес магистральдық құбыржолдың меншік иесі не магистральдық құбыржолға өзге заңды негізде иелік ететін тұлға уәкілетті органға ведомстволық статистикалық байқау немесе әкімшілік есепке алу үшін қажет мұнай тасымалы жөніндегі деректерді ұсынады.
4. Мұнай тасымалдау кестесінің нақты орындалуы туралы есеп ұсынылмаған жағдайда, уәкілетті орган жүргізілген мониторинг нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы хабарлама жібереді.

3) содействуют в ликвидации аварий и чрезвычайных ситуаций на магистральном трубопроводе и их последствий;
4) осуществляют в интересах местного государственного управления иные полномочия, возлагаемые на местные исполнительные органы законодательством Республики Казахстан.
3. Органы государственных доходов Республики Казахстан осуществляют таможенное регулирование перемещения продукции по магистральному трубопроводу через таможенную границу Евразийского экономического союза в соответствии с таможенным законодательством Евразийского экономического союза и (или) Республики Казахстан.
Сноска. Статья 7 с изменениями, внесенными законами РК от 11.04.2014 № 189-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 29.09.2014 № 239-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 07.11.2014 № 248-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 26.12.2017 № 124-VI (вводится в действие с 01.01.2018); от 06.04.2024 № 71-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 8. Государственный контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан о магистральном трубопроводе
Сноска. Заголовок статьи 8 в редакции Закона РК от 24.05.2018 № 156-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Государственный контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан о магистральном трубопроводе осуществляется государственными органами в пределах их компетенции, установленной законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан, в форме проверки, профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.
2. Исключен Законом РК от 24.05.2018 № 156-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Собственник магистрального трубопровода либо лицо, владеющее магистральным трубопроводом на ином законном основании, представляет в уполномоченный орган данные по транспортировке нефти, необходимые для ведомственного статистического наблюдения или административного учета, в соответствии с законодательством Республики Казахстан о недрах и недропользовании.
4. В случае непредставления отчета о фактическом исполнении графика транспортировки нефти по результатам проведенного мониторинга уполномоченный орган направляет уведомление об устранении выявленных нарушений.

Ескерту. 8-бапқа өзгерістер енгізілді - ҚР 29.10.2015 № 376-V (01.01.2016 бастап қолданысқа енгізіледі); 27.12.2017 № 126-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін алты ай өткен соң қолданысқа енгізіледі); 24.05.2018 № 156-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
9-бап. Магистральдық құбыр саласындағы қызметті лицензиялау
Магистральдық құбыр саласындағы жекелеген қызмет түрлері Қазақстан Республикасының рұқсаттар және хабарламалар туралы заңнамасына сәйкес лицензиялануға жатады.
Ескерту. 9-бап жаңа редакцияда - ҚР 16.05.2014 № 203-V Заңымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін алты ай өткен соң қолданысқа енгізіледі).
10-бап. Ұлттық оператор
1. Ұлттық оператор:
1) меншік иесінің дауыс беретін акцияларының (қатысу үлестерінің) елу және одан да көп пайызы мемлекетке, ұлттық басқарушы холдингке немесе ұлттық компанияға тікелей немесе жанама түрде тиесілі, өнімнің тиісті түрі бойынша магистральдық құбыр арқылы Қазақстан Республикасының аумағында операторлық қызметтерді көрсету құқығына ие;
2) ұлттық операторға меншік құқығында немесе өзге де заңды негізде тиесілі магистральдық құбыр арқылы Қазақстан Республикасының аумағынан тасымалданатын өнімді басқа мемлекеттердің құбыр жүйелері арқылы тасымалдауды ұйымдастыру жөніндегі қызметтерді көрсету (бірыңғай маршруттау бойынша операторлық қызмет) құқығына ие.
2. Осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасында көзделген құқық Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарын іске асыру мақсатында дауыс беретін акцияларының (қатысу үлестерінің) елу және одан да көп пайызы мемлекетке, ұлттық басқарушы холдингке немесе ұлттық компанияға тиесілі басқа заңды тұлғаға Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімімен берілетін жағдайларды қоспағанда, осы баптың 1-тармағында көзделген құқықтарды өзге де тұлғалардың жүзеге асыруына жол берілмейді.
3-тарау. МАГИСТРАЛЬДЫҚ ҚҰБЫР. МАГИСТРАЛЬДЫҚ ҚҰБЫР
МҰҚТАЖДАРЫНА АРНАЛҒАН ЖЕРЛЕР
11-бап. Магистральдық құбыр
1. Магистральдық құбырларға магистральдық мұнай құбырлары, газ құбырлары және мұнай өнімдері құбырлары жатады.
2. Магистральдық құбыр желілік бөліктен және осы баптың 3-тармағында көрсетілген объектілерден тұрады.
3. Магистральдық құбыр объектілерінің құрамына бірыңғай технологиялық процеспен байланысты жер учаскелерін алып жатқан құрылғылар, жабдықтар, құрылыстар, үйлер және басқа да ғимараттар кіреді.
Магистральдық құбыр объектілерінің құрамы мен техникалық параметрлері жобалық құжаттамада айқындалады.

Сноска. Статья 8 с изменениями, внесенными законами РК от 29.10.2015 № 376-V (вводится в действие с 01.01.2016); от 27.12.2017 № 126-VI (вводится в действие по истечении шести месяцев после дня его первого официального опубликования); от 24.05.2018 № 156-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 9. Лицензирование деятельности в области магистрального трубопровода
Отдельные виды деятельности в области магистрального трубопровода подлежат лицензированию в соответствии с законодательством Республики Казахстан о разрешениях и уведомлениях.
Сноска. Статья 9 в редакции Закона РК от 16.05.2014 № 203-V (вводится в действие по истечении шести месяцев после дня его первого официального опубликования).
Статья 10. Национальный оператор
1. Национальный оператор:
1) обладает правом оказания на территории Республики Казахстан операторских услуг по магистральному трубопроводу по соответствующему виду продукции, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия) собственника которого прямо или косвенно принадлежат государству, национальному управляющему холдингу или национальной компании;
2) обладает правом оказания услуг по организации транспортировки по трубопроводным системам других государств продукции, транспортируемой с территории Республики Казахстан по магистральному трубопроводу, принадлежащему на праве собственности или ином законном основании национальному оператору (операторская деятельность по единой маршрутизации).
2. Осуществление прав, предусмотренных пунктом 1 настоящей статьи, иными лицами не допускается, за исключением случаев, когда право, предусмотренное подпунктом 1) пункта 1 настоящей статьи, предоставляется решением Правительства Республики Казахстан в целях реализации международных договоров Республики Казахстан другому юридическому лицу, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия) которого принадлежат государству, национальному управляющему холдингу или национальной компании.
Глава 3. МАГИСТРАЛЬНЫЙ ТРУБОПРОВОД. ЗЕМЛИ ДЛЯ НУЖД
МАГИСТРАЛЬНОГО ТРУБОПРОВОДА
Статья 11. Магистральный трубопровод
1. К магистральным трубопроводам относятся магистральные нефтепроводы, газопроводы и нефтепродуктопроводы.
2. Магистральный трубопровод состоит из линейной части и объектов, указанных в пункте 3 настоящей статьи.
3. В состав объектов магистрального трубопровода входят связанные в единый технологический процесс устройства, оборудование, строения, здания и другие сооружения с занимаемыми ими земельными участками.
Состав объектов и технические параметры магистрального трубопровода определяются проектной документацией.

4. Магистральдық құбырларға кәсіпшілік, технологиялық және ішкі шаруашылық мақсаттар үшін өнімнің меншік иесінің немесе өзге құқық иеленушісінің аумағы шегінде, оның ішінде жер қойнауын пайдаланушының келісімшарт аумағы шегінде өнімді тасымалдауға арналған өзге де құбырлар, сондай-ақ өнімді тұтынушыларға тасымалдауға арналған тарату құбырлары жатпайды.
12-бап. Магистральдық құбырға меншік
1. Магистральдық құбыр бөлінбейтін мүліктік кешен болып табылады және мемлекеттік немесе жеке меншікте болуы мүмкін.
2. Магистральдық құбыр, сондай-ақ меншігінде магистральдық құбыр бар заңды тұлғалардағы акциялар пакеттері (қатысу үлестері), меншігінде магистральдық құбыр бар заңды тұлғалардың шешімдерін тікелей немесе жанама түрде айқындауға немесе олардың қабылдайтын шешімдеріне ықпал етуге мүмкіндігі бар жеке және заңды тұлғалардың акциялар пакеттері (қатысу үлестері) Қазақстан Республикасының орнықты дамуы үшін әлеуметтік-экономикалық маңызы бар стратегиялық объектілерге жатады, оларды иелену және (немесе) пайдалану және (немесе) оларға билік ету Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігінің жай-күйіне әсер етуі мүмкін.
3. Магистральдық құбырдың жеке тұлғалардың, сондай-ақ шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес тіркелген заңды тұлғалардың меншігінде болуына тыйым салынады.
13-бап. Магистральдық құбыр мұқтаждарына арналған жерлер
1. Магистральдық құбыр мұқтаждарына арналған жерлерге магистральдық құбыр алып жатқан жерлер, сондай-ақ магистральдық құбырдың күзет аймақтары жатады.
2. Магистральдық құбырдың меншік иесінің не магистральдық құбырға өзге де заңды негізде иелік ететін тұлғаның магистральдық құбыр объектілеріне кедергісіз кіруін қамтамасыз ету мақсатында облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары магистральдық құбырдың меншік иесінің өтініші бойынша Қазақстан Республикасының жер заңнамасына сәйкес қауымдық сервитут белгілеуі мүмкін.
3. Магистральдық құбыр объектілерін күрделі жөндеу, жаңғырту және (немесе) реконструкциялау және ол арқылы өткелдер салу жөніндегі жұмыстарды орындау үшін магистральдық құбырдың меншік иесіне не магистральдық құбырға өзге де заңды негізде иелік ететін тұлғаға Қазақстан Республикасының Жер кодексіне сәйкес жер учаскелері уақытша жер пайдалануға беріледі.

4. К магистральным трубопроводам не относятся промысловые, технологические и иные трубопроводы, предназначенные для транспортировки продукции в пределах территории собственника или иного правообладателя продукции для внутрихозяйственных целей, в том числе в пределах контрактной территории недропользователя, а также распределительные трубопроводы, предназначенные для транспортировки продукции потребителям.
Статья 12. Собственность на магистральный трубопровод
1. Магистральный трубопровод является неделимым имущественным комплексом и может находиться в государственной или частной собственности.
2. Магистральный трубопровод, а также пакеты акций (доли участия) в юридических лицах, в собственности которых находится магистральный трубопровод, пакеты акций (доли участия) физических и юридических лиц, которые имеют возможность прямо или косвенно определять решения или оказывать влияние на принимаемые решения юридических лиц, в собственности которых находится магистральный трубопровод, относятся к стратегическим объектам, имеющим социально-экономическое значение для устойчивого развития Республики Казахстан, владение и (или) пользование, и (или) распоряжение которыми могут оказать влияние на состояние национальной безопасности Республики Казахстан.
3. Нахождение магистрального трубопровода в собственности физических лиц, а также юридических лиц, зарегистрированных в соответствии с законодательством иностранного государства, запрещается.
Статья 13. Земли для нужд магистрального трубопровода
1. К землям для нужд магистрального трубопровода относятся земли, занятые магистральным трубопроводом, а также охранные зоны магистрального трубопровода.
2. В целях обеспечения беспрепятственного доступа собственника магистрального трубопровода либо лица, владеющего магистральным трубопроводом на ином законном основании, к объектам магистрального трубопровода местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения и столицы, районов, городов областного значения по обращению собственника магистрального трубопровода могут устанавливать публичный сервитут в соответствии с земельным законодательством Республики Казахстан.
3. Для выполнения работ по капитальному ремонту, модернизации и (или) реконструкции объектов магистрального трубопровода и сооружению переездов через него собственнику магистрального трубопровода либо лицу, владеющему магистральным трубопроводом на ином законном основании, предоставляются земельные участки во временное землепользование в соответствии с Земельным кодексом Республики Казахстан.

4. Жер пайдалану құқығын сатып алған меншік иелерінен немесе мемлекеттік емес жер пайдаланушылардың иелігінен жер учаскелерін магистральдық құбыр салу үшін мәжбүрлеп шығару "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-тарауында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
14-бап. Магистральдық құбырдың күзет аймағы
1. Халықтың қауіпсіздігін қамтамасыз ету, қоршаған ортаға зиян келтіруді болдырмау және магистральдық құбырды қауіпсіз пайдалану үшін жағдайлар жасау мақсатында төселім түріне қарамастан оның трассасы бойында, сондай-ақ магистральдық құбыр объектілерінің төңірегінде магистральдық құбырдың қауіпсіздігі жөніндегі техникалық регламент талаптарына сәйкес жергілікті жерлерде арнайы белгілермен белгіленетін күзет аймақтары орнатылады.
Бір техникалық дәлізде бірнеше магистральдық құбыр орналастырылған кезде барлық магистральдық құбыр үшін бірыңғай күзет аймағы орнатылады.
2. Магистральдық құбырдың күзет аймақтары:
1) мұнайды, мұнай өнімдерін, табиғи газды, мұнай және жасанды көмірсутек газдарын тасымалдайтын магистральдық құбыр трассалары бойында – құбыр осінің әрбір жағынан елу метр жерден өтетін шартты сызықтармен шектелген жер учаскесі түрінде; ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерде магистральдық құбырдың күзет аймағы құбыр осінің әрбір жағынан жиырма бес метр жерден өтетін шартты сызықтармен шектеледі;
2) сұйытылған көмірсутек газдарын, тұрақсыз бензин мен конденсатты тасымалдайтын магистральдық құбыр трассалары бойында – құбыр осінің әрбір жағынан жүз метр жерден өтетін шартты сызықтармен шектелген жер учаскесі түрінде;
3) бір техникалық дәлізде төселген көпжелілі құбырлар трассалары бойында – тасымалданатын өнім түріне байланысты шеткі құбырлар осьтерінен осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген қашықтықтарда өтетін шартты сызықтармен шектелген жер учаскесі түрінде;
4) суасты өткелдері бойында – өткелдердің шеткі желілері осьтерінің әрбір жағынан жүз метрге кейін қалатын қатар жазықтықтар арасында орналасқан су бетінен түбіне дейінгі су кеңістігі учаскесі түрінде;
5) конденсатты сақтауға және газсыздандыруға арналған сыйымдылықтар, өнімді авариялық шығаруға арналған жер қамбалары төңірегінде – аталған объектілер аумақтары шекарасынан барлық жаққа елу метрге кейін қалатын тұйықталған сызықпен шектелген жер учаскесі түрінде;

4. Принудительное отчуждение земельных участков для строительства магистрального трубопровода у собственников или негосударственных землепользователей, право землепользования которыми выкуплено, осуществляется в порядке, установленном главой 6 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе".
Статья 14. Охранная зона магистрального трубопровода
1. В целях обеспечения безопасности населения, предотвращения причинения вреда окружающей среде и создания условий для безопасной эксплуатации магистрального трубопровода вдоль его трассы вне зависимости от вида прокладки, а также вокруг объектов магистрального трубопровода устанавливаются охранные зоны, обозначаемые на местности специальными знаками в соответствии с требованиями технического регламента по безопасности магистрального трубопровода.
При размещении нескольких магистральных трубопроводов в одном техническом коридоре устанавливается единая для всех магистральных трубопроводов охранная зона.
2. Охранные зоны магистрального трубопровода устанавливаются:
1) вдоль трасс магистрального трубопровода, транспортирующего нефть, нефтепродукты, природный газ, нефтяной и искусственный углеводородные газы, – в виде земельного участка, ограниченного условными линиями, проходящими в пятидесяти метрах от оси трубопровода с каждой стороны; на землях сельскохозяйственного назначения охранная зона магистрального трубопровода ограничивается условными линиями, проходящими в двадцати пяти метрах от оси трубопровода с каждой стороны;
2) вдоль трасс магистрального трубопровода, транспортирующего сжиженные углеводородные газы, нестабильные бензин и конденсат, – в виде земельного участка, ограниченного условными линиями, проходящего в ста метрах от оси трубопровода с каждой стороны;
3) вдоль трасс многониточных трубопроводов, проложенных в одном техническом коридоре, – в виде земельного участка, ограниченного условными линиями, проходящими от осей крайних трубопроводов на расстояниях, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта в зависимости от вида транспортируемой продукции;
4) вдоль подводных переходов – в виде участка водного пространства от водной поверхности до дна, заключенного между параллельными плоскостями, отстоящими от осей крайних ниток переходов на сто метров с каждой стороны;
5) вокруг емкостей для хранения и разгазирования конденсата, земляных амбаров для аварийного выпуска продукции – в виде участка земли, ограниченного замкнутой линией, отстоящей от границ территорий указанных объектов на пятьдесят метров во все стороны;

6) өнімді тасымалдауға дайындаудың технологиялық қондырғылары, бас және аралық айдау және құю сорғы станциялары, резервуар парктері, компрессорлық және газ тарату станциялары, өнім өлшеу тораптары, құю және қотару эстакадалары, газды жерасты сақтау станциялары, мұнайды, мұнай өнімдерін қыздыру пункттері төңірегінде – аталған объектілер аумақтарының шекараларынан барлық жаққа жүз метрге кейін қалатын, тұйықталған сызықпен шектелген жер учаскесі түрінде орнатылады.
3. Магистральдық құбырдың күзет аймақтарына: орман қорғау аймақтары, ғимараттардың, құрылғылар мен басқа да объектілердің сақталуын, төзімділігі мен орнықтылығын қамтамасыз ету үшін қажетті жер учаскелері, қызметтік жолдар, сондай-ақ сел қаупі, көшкін қаупі бар аймақтарда және басқа да қауіпті әсерге ұшырауы ықтимал жерлерде орналасқан, магистральдық құбырдың бөлу белдеуіне іргелес жер учаскелері кіреді.
4. Магистральдық құбырлардың күзет аймақтары шегіндегі жерлер жер пайдаланудың ерекше режиміне ие және олар жер учаскелерінің меншік иелерінен, жер пайдаланушылардан алынбайды.
5. Магистральдық құбырдың күзет аймағында:
1) өткелдерді, қара жолдарды және магистральдық құбыр трассасы мен оның күзет аймағын өзге де уақытша немесе тұрақты көлікпен кесіп өтудің орналасу орындарын, салу, жайластыру және пайдалану тәртібін магистральдық құбырдың меншік иесімен келіспей, орнатуға;
2) бағбандыққа және орман өсіруге, сондай-ақ жер жырту тереңдігі отыз бес сантиметрден аспайтын далалық ауыл шаруашылығы дақылдарын өсіру үшін агротехникалық жұмыстар кешенінен басқа, магистральдық құбырдың меншік иесімен келісілмеген кез келген жұмысты орындауға;
3) магистральдық құбырдың меншік иесі не оператор жайластырған, магистральдық құбырға қызмет көрсету мен оның физикалық қорғалуын қамтамасыз етуге арналған жолдарды рекультивациялауға, сондай-ақ магистральдық құбырда өртке қарсы және күзет функцияларын орындайтын қызметкерлердің осы жолдармен қозғалысына, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларды қоспағанда, кедергі келтіруге;
4) кез келген құрылыстар мен ғимараттар салуға;
5) автомобиль көлігі құралдарының, тракторлар мен механизмдердің тұрақтарын ұйымдастыруға;
6) мелиоративтік жер жұмыстарын жүргізуге, суару және құрғату жүйелерін салуға;
7) магистральдық құбырдың меншік иесінің келісімінсіз тау-кен, құрылыс салу, монтаждау және жару жұмыстарын жүргізуге, жерді тегістеуге;
8) ұңғымалар, тікқазбалар орнатуға және топырақ сынамаларын (топырақ үлгілерінен басқа) алуға байланысты геологиялық түсіру, іздеу, геодезиялық және басқа да іздестіру жұмыстарын жүргізуге тыйым салынады.

6) вокруг технологических установок подготовки продукции к транспортировке, головных и промежуточных перекачивающих и наливных насосных станций, резервуарных парков, компрессорных и газораспределительных станций, узлов измерения продукции, наливных и сливных эстакад, станций подземного хранения газа, пунктов подогрева нефти, нефтепродуктов – в виде земельного участка, ограниченного замкнутой линией, отстоящей от границ территорий указанных объектов на сто метров во все стороны.
3. В охранные зоны магистрального трубопровода входят: защитные лесные зоны, земельные участки, необходимые для обеспечения сохранности, прочности и устойчивости сооружений, устройств и других объектов, служебные дороги, а также земельные участки, примыкающие к полосе отвода магистрального трубопровода, расположенные в селеопасных, оползнеопасных зонах и местах, подверженных другим опасным воздействиям.
4. Земли в пределах охранных зон магистральных трубопроводов имеют особый режим землепользования и у собственников земельных участков, землепользователей не изымаются.
5. В охранной зоне магистрального трубопровода запрещается:
1) устройство переездов, грунтовых дорог и иных временных или постоянных транспортных пересечений трассы магистрального трубопровода и его охранной зоны без согласования с собственником магистрального трубопровода, места их размещения, порядка строительства, обустройства и использования;
2) садоводство и лесоразведение, а также выполнение любых не согласованных с собственником магистрального трубопровода работ, кроме комплекса агротехнических работ для выращивания полевых сельскохозяйственных культур с пахотной глубиной не более тридцати пяти сантиметров;
3) рекультивация дорог, обустроенных собственником магистрального трубопровода либо оператором, предназначенных для обслуживания магистрального трубопровода и обеспечения его физической защиты, а также воспрепятствование движению работников, выполняющих противопожарные и охранные функции на магистральном трубопроводе по этим дорогам, за исключением случаев, установленных законодательством Республики Казахстан;
4) возведение любых построек и сооружений;
5) организация стоянок автомобильных транспортных средств, тракторов и механизмов;
6) производство мелиоративных земляных работ, сооружение оросительных и осушительных систем;
7) производство горных, строительных, монтажных и взрывных работ, планировка грунта без согласования с собственником магистрального трубопровода;
8) производство геологосъемочных, поисковых, геодезических и других изыскательных работ, связанных с устройством скважин, шурфов и взятием проб грунта (кроме почвенных образцов).

6. Магистральдық құбырдың меншік иесіне не операторға магистральдық құбырдың күзет аймағы шекараларының шегіндегі жер және су учаскелерін меншікке немесе пайдалануға сатып алу міндетін жүктеуге жол берілмейді.
7. Оператордың магистральдық құбырдың күзет аймақтары шегінде магистральдық құбырды жөндеу және оған қызмет көрсету жөніндегі жұмыстарды, сондай-ақ жердің меншік иелерін (жер пайдаланушыларды) алдын ала хабардар етіп және оларға келтірілген залалдың орнын кейіннен толтыра отырып, ал төтенше жағдайды жою кезінде – алдын ала хабарлаусыз, келтірілген залалдың орнын кейіннен толтыра отырып, төтенше жағдайлардың алдын алу жөніндегі жұмыстарды жүргізуге құқығы бар.
8. Қауіпсіздікті қамтамасыз ету мақсатында магистральдық құбырға жатпайтын кез келген объектіні құрылыс нормалары мен қағидаларында белгіленген ең аз қашықтық шегінде салуға тыйым салынады.
4-тарау. МАГИСТРАЛЬДЫҚ ҚҰБЫРДЫ ЖОБАЛАУ, САЛУ, ПАЙДАЛАНУ ЖӘНЕ
ПАЙДАЛАНУДАН ШЫҒАРУ
15-бап. Магистральдық құбырды жобалау, салу және пайдалану
1. Магистральдық құбырды жобалау, салу, реконструкциялау, кеңейту, техникалық қайта жарақтандыру, жаңғырту, күрделі жөндеу, авторлық қадағалау және техникалық қадағалау, магистральдық құбырды пайдалануға қабылдау осы Заңда белгіленген ерекшеліктер ескеріле отырып, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
2. Қазіргі бар магистральдық құбырларды кеңейту жағдайларын қоспағанда, жаңа магистральдық құбырды салу уәкілетті органның осы Заңның 16-бабының 6-тармағында көзделген жазбаша хабарламасы алынғаннан кейін не осы Заңның 16-бабының 3-тармағында көзделген коммерциялық ұсынысты уәкілетті орган алған күннен бастап қырық бес жұмыс күні өткеннен кейін жүзеге асырылады.
3. Іске қосу-жөндеу жұмыстары басталғанға дейін жобалау ұйымы магистральдық құбыр салуға арналған жобалық құжаттаманың құрамына кірмейтін магистральдық құбырды пайдалану жөніндегі нұсқаулықты әзірлейді.
4. Салынған магистральдық құбырды және (немесе) оның бөліктерін пайдалануға қабылдау алдында мамандандырылған ұйым бекітілген нормативтік-техникалық құжаттарға сәйкес құбырішілік диагностикалауды жүргізеді.
Құбырішілік диагностикалау процесінде табылған ақауларды жоюды магистральдық құбыр салуды жүзеге асырған құрылыс-монтаж ұйымы жүргізеді.

6. Не допускается возложение обязанности приобретать в собственность или пользование земельные и водные участки в пределах границ охранной зоны магистрального трубопровода на собственника магистрального трубопровода либо оператора.
7. Оператор в пределах охранных зон магистрального трубопровода имеет право производить работы по ремонту и обслуживанию магистрального трубопровода, а также работы по предупреждению чрезвычайных ситуаций с предварительным уведомлением собственников земли (землепользователей) и последующим возмещением им причиненного ущерба, а при ликвидации чрезвычайной ситуации – без предварительного уведомления с последующим возмещением причиненного ущерба.
8. В целях обеспечения безопасности запрещается строительство любых объектов, не относящихся к магистральному трубопроводу, в пределах минимальных расстояний, установленных строительными нормами и правилами.
Глава 4. ПРОЕКТИРОВАНИЕ, СТРОИТЕЛЬСТВО, ЭКСПЛУАТАЦИЯ И ВЫВОД
ИЗ ЭКСПЛУАТАЦИИ МАГИСТРАЛЬНОГО ТРУБОПРОВОДА
Статья 15. Проектирование, строительство и эксплуатация магистрального трубопровода
1. Проектирование, строительство, реконструкция, расширение, техническое перевооружение, модернизация, капитальный ремонт магистрального трубопровода, авторский надзор и технический надзор, приемка в эксплуатацию магистрального трубопровода осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан с учетом особенностей, установленных настоящим Законом.
2. Строительство нового магистрального трубопровода, за исключением случаев расширения существующих магистральных трубопроводов, осуществляется после получения письменного уведомления уполномоченного органа, предусмотренного пунктом 6 статьи 16 настоящего Закона, либо после истечения сорока пяти рабочих дней со дня получения уполномоченным органом коммерческого предложения, предусмотренного пунктом 3 статьи 16 настоящего Закона.
3. До начала пусконаладочных работ проектная организация разрабатывает инструкцию по эксплуатации магистрального трубопровода, которая не входит в состав проектной документации, предназначенной для строительства магистрального трубопровода.
4. Перед приемкой построенного магистрального трубопровода и (или) его частей в эксплуатацию проводится внутритрубное диагностирование специализированной организацией в соответствии с утвержденными нормативно-техническими документами.
Устранение дефектов, обнаруженных в процессе внутритрубного диагностирования, производится строительно-монтажной организацией, осуществлявшей строительство магистрального трубопровода.

5. Құрылыс-монтаж ұйымдары кепілдік мерзімі, бірақ магистральдық құбыр пайдаланылуға берілгеннен кейін кемінде үш жыл ішінде пайдалану процесінде табылған құрылыс-монтаж жұмыстарының кемшіліктерін өз қаражаты есебінен жоюға тиіс.
6. Магистральдық құбырды пайдалану сенімділік пен қауіпсіздіктің нормативтік критерийлерін сақтап, өнімнің қажетті көлемде тасымалдануын қамтамасыз етуді ескере отырып, жүзеге асырылуға тиіс.
16-бап. Жаңадан салынатын магистральдық құбыр жобасына қатысуға мемлекеттің басым құқығын іске асыру тәртібі
1. Энергетикалық қауіпсіздікті қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасы жаңадан салынатын магистральдық құбыр жобасына елу бір пайыздан кем емес мөлшерде қатысудың басым құқығына (бұдан әрі – мемлекеттің басым құқығы) ие болады.
2. Қазақстан Республикасының Үкіметі Қазақстан Республикасының атынан мемлекеттің басым құқығын іске асырады.
3. Магистральдық құбыр салуды жүзеге асыру ниеті бар тұлға уәкілетті органға магистральдық құбыр салу жобасына мемлекеттің қатысуына коммерциялық ұсыныс (бұдан әрі – коммерциялық ұсыныс) жолдайды.
Уәкілетті орган коммерциялық ұсынысты алған кезден бастап он жұмыс күнінен аспайтын мерзімде оны Қазақстан Республикасы Үкіметінің қарауына береді.
4. Коммерциялық ұсыныста:
1) магистральдық құбыр салудың негізделген есептерін қамтитын, іске асырылатын жобаның құны туралы мәліметтер;
2) салынуға жататын магистральдық құбырдың техникалық сипаттамалары қамтылуға тиіс.
5. Қазақстан Республикасының Үкіметі уәкілетті органның коммерциялық ұсынысы берілген кезден бастап отыз жұмыс күнінен аспайтын мерзімде мемлекеттің басым құқығын іске асыру немесе одан бас тарту туралы шешім қабылдайды.
6. Уәкілетті орган Қазақстан Республикасы Үкіметінің қабылдаған шешімі туралы магистральдық құбыр салуды жүзеге асыру ниеті бар тұлғаны шешім қабылданған күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде жазбаша түрде хабардар етеді.
7. Егер Қазақстан Республикасының Үкіметі мемлекеттің басым құқығынан бас тартқан не уәкілетті орган осы баптың 6-тармағында белгіленген мерзімде жазбаша хабарлама жібермеген жағдайда, магистральдық құбыр салуды жүзеге асыру ниеті бар тұлға өзге тұлғаларға жаңадан салынатын магистральдық құбыр жобасына қатысуды ұсынуға не магистральдық құбыр салуды өз бетінше жүзеге асыруға құқылы. Бұл ретте өзге тұлғалардың магистральдық құбыр салуға қатысу шарттары оның Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсынған шарттарынан неғұрлым тиімді бола алмайды.

5. Строительно-монтажные организации в течение гарантийного срока, но не менее трех лет после ввода в эксплуатацию магистрального трубопровода должны за счет собственных средств устранять обнаруженные в процессе эксплуатации недостатки строительно-монтажных работ.
6. Эксплуатация магистрального трубопровода должна осуществляться с учетом обеспечения транспортировки продукции в необходимых объемах с сохранением нормативных критериев надежности и безопасности.
Статья 16. Порядок реализации приоритетного права государства на участие в проекте вновь создаваемого магистрального трубопровода
1. В целях обеспечения энергетической безопасности Республика Казахстан имеет приоритетное право на участие в размере не менее пятидесяти одного процента в проекте вновь создаваемого магистрального трубопровода (далее – приоритетное право государства).
2. От имени Республики Казахстан приоритетное право государства реализует Правительство Республики Казахстан.
3. Лицо, имеющее намерение осуществить строительство магистрального трубопровода, направляет в уполномоченный орган коммерческое предложение на участие государства в проекте строительства магистрального трубопровода (далее – коммерческое предложение).
Уполномоченный орган в срок, не превышающий десяти рабочих дней с момента получения коммерческого предложения, представляет его на рассмотрение Правительства Республики Казахстан.
4. Коммерческое предложение должно содержать:
1) сведения о стоимости реализуемого проекта, содержащего обоснованные расчеты строительства магистрального трубопровода;
2) технические характеристики подлежащего строительству магистрального трубопровода.
5. Правительство Республики Казахстан в срок, не превышающий тридцати рабочих дней с момента представления уполномоченным органом коммерческого предложения, принимает решение о реализации приоритетного права государства или отказе от него.
6. О принятом Правительством Республики Казахстан решении уполномоченный орган письменно уведомляет лицо, имеющее намерение осуществить строительство магистрального трубопровода, в срок не позднее пяти рабочих дней со дня принятия решения.
7. В случае, если Правительство Республики Казахстан отказалось от приоритетного права государства либо уполномоченный орган не направил письменное уведомление в срок, установленный пунктом 6 настоящей статьи, то лицо, имеющее намерение осуществить строительство магистрального трубопровода, вправе предложить участие в проекте вновь создаваемого магистрального трубопровода иным лицам либо осуществить строительство магистрального трубопровода самостоятельно. При этом условия участия в строительстве магистрального трубопровода иных лиц не могут быть более выгодными, чем условия, предложенные им Правительству Республики Казахстан.

8. Қазақстан Республикасының Үкіметі жаңадан салынатын магистральдық құбыр жобасына елу бір пайыздан кем мөлшерде қатысу туралы шешім қабылдауға құқылы.
9. Осы баптың ережелері қазіргі бар магистральдық құбырды кеңейту жағдайларына қолданылмайды.
17-бап. Құбырды жұмыс істеп тұрған магистральдық құбырға жалғау
1. Құбырды жұмыс істеп тұрған магистральдық құбырға жалғау магистральдық құбырдың меншік иесі мен жалғанатын құбырдың меншік иесі арасындағы шарт негізінде жүзеге асырылады. Егер магистральдық құбыр оператордың басқаруында болған жағдайда, оператор магистральдық құбырдың меншік иесінің келісімімен осындай шарттың тарапы бола алады.
2. Құбырды магистральдық құбырға жалғауға байланысты шығыстарды жалғанатын құбырдың меншік иесі көтереді.
3. Жалғанған құбырды жедел-диспетчерлік басқаруды оның меншік нысанына қарамастан, ол жалғанған магистральдық құбырдың операторы орталықтандырылған түрде жүзеге асырады.
4. Жалғанған құбырдың меншік иесі оны пайдаланудан шығару немесе оның жұмыс режимін өзгерту қажет болған жағдайда, магистральдық құбырдың меншік иесін бұл туралы кемінде күнтізбелік отыз күн бұрын алдын ала жазбаша хабардар етуге міндетті.
5. Магистральдық құбырдың меншік иесінің немесе осы баптың 1-тармағына сәйкес ол уәкілеттік берген оператордың, егер:
1) магистральдық құбырдың өткізу қабілеті жалғанатын құбырдың меншік иесі мәлімдеген өзінің сапа параметрлері бойынша пайдалану талаптарына сәйкес келетін өнім көлемін тасымалдауға мүмкіндік берсе;
2) тасымалдануға жататын өнім техникалық регламенттер талаптарына сай келсе;
3) жалғанатын құбырдың меншік иесі тасымалданатын өнімді есепке алу және бақылау талаптарының, сондай-ақ осындай жалғану үшін магистральдық құбырдың меншік иесі белгілеген техникалық талаптардың орындалуын қамтамасыз етуге міндеттенсе, құбырды жалғау туралы шарт жасасудан бас тартуына жол берілмейді.
18-бап. Жедел-диспетчерлік басқару
1. Жедел-диспетчерлік басқаруды оператор жүзеге асырады.
2. Трансшекаралық магистральдық құбырды жедел-диспетчерлік басқару Қазақстан Республикасының халықаралық шартының және (немесе) трансшекаралық магистральдық құбырдың меншік иелері арасында жасалған шарттың талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
19-бап. Магистральдық құбырды пайдаланудан шығару

8. Правительство Республики Казахстан вправе принять решение об участии в размере менее пятидесяти одного процента в проекте вновь создаваемого магистрального трубопровода.
9. Положения настоящей статьи не распространяются на случаи расширения существующего магистрального трубопровода.
Статья 17. Подсоединение трубопровода к действующему магистральному трубопроводу
1. Подсоединение трубопровода к действующему магистральному трубопроводу осуществляется на основании договора между собственником магистрального трубопровода и собственником подсоединяемого трубопровода. В случае, если магистральный трубопровод находится в управлении оператора, стороной такого договора с согласия собственника магистрального трубопровода может выступить оператор.
2. Расходы, связанные с подсоединением трубопровода к магистральному трубопроводу, несет собственник подсоединяемого трубопровода.
3. Оперативно-диспетчерское управление подсоединенным трубопроводом независимо от его формы собственности осуществляется централизованно оператором магистрального трубопровода, к которому он подсоединен.
4. Собственник подсоединенного трубопровода в случае необходимости вывода из эксплуатации или изменения режима его работы обязан предварительно не менее чем за тридцать календарных дней письменно уведомить об этом собственника магистрального трубопровода.
5. Не допускается отказ собственника магистрального трубопровода или уполномоченного им в соответствии с пунктом 1 настоящей статьи оператора от заключения договора о подсоединении трубопровода, если:
1) пропускная способность магистрального трубопровода позволяет транспортировать заявленные собственником подсоединяемого трубопровода объемы продукции, соответствующие эксплуатационным требованиям по своим параметрам качества;
2) продукция, подлежащая транспортировке, соответствует требованиям технических регламентов;
3) собственник подсоединяемого трубопровода обязуется обеспечивать выполнение требований по учету и контролю транспортируемой продукции, а также технические требования, установленные собственником магистрального трубопровода для такого подсоединения.
Статья 18. Оперативно-диспетчерское управление
1. Оперативно-диспетчерское управление осуществляется оператором.
2. Оперативно-диспетчерское управление трансграничным магистральным трубопроводом осуществляется в соответствии с условиями международного договора Республики Казахстан и (или) договора, заключенного между собственниками трансграничного магистрального трубопровода.
Статья 19. Вывод из эксплуатации магистрального трубопровода

1. Магистральдық құбырды пайдаланудан шығару магистральдық құбырды күрделі жөндеу, консервациялау немесе жою мақсатында оны пайдалануды тоқтату жөніндегі іс-шаралар кешенін білдіреді.
2. Пайдаланудан шығару кезінде магистральдық құбырдың меншік иесі оны қауіпсіз күйге келтіруге міндетті.
20-бап. Магистральдық құбырды жобалау және салу кезінде қауіпсіздікті қамтамасыз ету
1. Магистральдық құбырды жобалау, салу, реконструкциялау, кеңейту, техникалық қайта жарақтандыру, жаңғырту, күрделі жөндеу кезінде мынадай талаптар сақталуы қажет:
1) магистральдық құбыр конструкцияларының өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
2) магистральдық құбыр салу және оның жұмыс істеуі бойынша жоспарланатын қызметтің қоршаған ортаға әсерін бағалауды жүргізу;
3) экологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету және ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды, тарихи-мәдени мұра объектілерін сақтау, экологиялық мониторинг жүргізу жөніндегі шараларды әзірлеу;
4) магистральдық құбырды жобалауға қажетті материалдық, қаржылық және еңбек ресурстары бар жобалау ұйымдарын конкурстық негізде тарту;
5) магистральдық құбырды пайдалану барысында жобалық шешімдерді өзгерту мақсатында жобалау ұйымдарын тарту кезінде, оның ішінде магистральдық құбырды реконструкциялау, кеңейту, техникалық қайта жарақтандыру, жаңғырту, күрделі жөндеу кезінде бірінші кезекте магистральдық құбыр жобасының авторы болып табылатын жобалау ұйымын тарту;
6) авторлық және техникалық қадағалауды жүзеге асыру;
7) трассаны аумақтың табиғи ерекшеліктерін, елді мекендердің орналасуын, топырақтың құрылымдық-механикалық қасиеттерін және коррозиялық белсенділігін, сондай-ақ магистральдық құбырға оң немесе теріс ықпал етуі мүмкін көлік жолдарын және коммуникацияларды ескере отырып таңдау;
8) магистральдық құбырды пайдаланудың қауіпсіз жағдайларын қамтамасыз ететін сертификатталған технологиялық жабдықты қолдану;
9) құбырды коррозиядан қорғау жөніндегі іс-шараларды жүргізу;
10) жобаның құрамы бойынша жүйелер мен жабдықтардың ықтимал істен шығуының және олардың алдын алу мен оларды жою жөніндегі ұсынылатын іс-қимылдардың тізбесін жасау;
11) магистральдық құбырдың физикалық қорғалуын қамтамасыз ету жөніндегі, сондай-ақ техникалық нығайту және инженерлік-техникалық құралдармен және қауіпсіздік жүйелерімен жарақтандыру жөніндегі шараларды әзірлеу;
12) магистральдық құбырды сыртқа ағып кетуге және үшінші тұлғалардың құқыққа қарсы іс-әрекеттеріне байланысты зақымданулардан қорғау үшін жобалық техникалық шешімдерді қамтамасыз ету жөніндегі шараларды әзірлеу;

1. Вывод из эксплуатации магистрального трубопровода представляет собой комплекс мероприятий по прекращению эксплуатации магистрального трубопровода в целях его капитального ремонта, консервации или ликвидации.
2. При выводе из эксплуатации собственник магистрального трубопровода обязан привести его в безопасное состояние.
Статья 20. Обеспечение безопасности при проектировании и строительстве магистрального трубопровода
1. При проектировании, строительстве, реконструкции, расширении, техническом перевооружении, модернизации, капитальном ремонте магистрального трубопровода необходимо соблюдать следующие требования:
1) обеспечивать промышленную и пожарную безопасность конструкций магистрального трубопровода;
2) проводить оценку воздействия на окружающую среду планируемой деятельности по созданию и функционированию магистрального трубопровода;
3) разрабатывать меры по обеспечению экологической безопасности и сохранению особо охраняемых природных территорий, объектов историко-культурного наследия, проведению экологического мониторинга;
4) привлекать к проектированию магистрального трубопровода проектные организации, обладающие необходимыми материальными, финансовыми и трудовыми ресурсами на конкурсной основе;
5) при привлечении проектных организаций с целью изменения проектных решений в ходе эксплуатации магистрального трубопровода, в том числе при реконструкции, расширении, техническом перевооружении, модернизации, капитальном ремонте магистрального трубопровода, привлекать в первую очередь проектную организацию, являющуюся автором проекта магистрального трубопровода;
6) осуществлять авторский и технический надзор;
7) выбирать трассу с учетом природных особенностей территории, расположения населенных пунктов, структурно-механических свойств и коррозионной активности грунтов, а также транспортных путей и коммуникаций, которые могут оказать позитивное или негативное влияние на магистральный трубопровод;
8) применять сертифицированное технологическое оборудование, обеспечивающее безопасные условия эксплуатации магистрального трубопровода;
9) проводить мероприятия по противокоррозионной защите трубопровода;
10) составлять перечень возможных отказов систем и оборудования по составу проекта и предлагаемых действий по их предупреждению и ликвидации;
11) разрабатывать меры по обеспечению физической защиты магистрального трубопровода, а также по технической укрепленности и оснащению инженерно-техническими средствами и системами безопасности;
12) разрабатывать меры по обеспечению проектных технических решений для защиты магистрального трубопровода от повреждений, связанных с утечками и противоправными действиями третьих лиц;

13) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де талаптар.
2. Елді мекендерде, мемлекеттік табиғи қорықтарда, мемлекеттік қорық аймақтарында, мемлекеттік ұлттық табиғи парктерде, ауыз сумен қамтамасыз ету көздерінің санитариялық қорғау аймақтарында магистральдық құбыр салуға тыйым салынады.
3. Инженерлік-техникалық басқару, қорғау және олардың өнеркәсіптік, өрт, экологиялық және физикалық қауіпсіздігін бақылау құралдарымен жабдықталмаған магистральдық құбырды пайдалануға қабылдауға тыйым салынады.
21-бап. Магистральдық құбырды пайдалану, консервациялау және жою кезінде қауіпсіздікті қамтамасыз ету
1. Магистральдық құбырды пайдалану басталғанға дейін оның меншік иесі ықтимал аварияларды жоюдың авариялық-құтқару қызметтерімен және құралымдарымен келісілген жоспарын әзірлейді және бекітеді.
2. Магистральдық құбырдың авариялық қызметтерінің қызметкерлерін, авариялық және арнаулы техникасын авариялар мен төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою жөніндегі жұмыстардан бөлек, басқа да жұмыстарға тартуға жол берілмейді.
3. Магистральдық құбыр салуға арналған жобалық және атқарушылық құжаттама, сынақ актілері, техникалық қызмет көрсетуге арналған жұмыс құжаттамасы, сондай-ақ авариялар мен оқыс оқиғаларды тергеу материалдары магистральдық құбырдың меншік иесінде оны пайдаланудың барлық мерзімі ішінде сақталуға тиіс.
Магистральдық құбырды пайдалану мерзімі жобалық құжаттамада айқындалады. Диагностикалық тексерулер нәтижелері бойынша мамандандырылған ұйымдардың қорытындылары негізінде магистральдық құбырды пайдалану мерзімін ұзартуға жол беріледі.
4. Теңіз айдынында тартылған магистральдық құбырда авариялардың алдын алу құралдары, сондай-ақ авария болған жағдайда немесе жөндеу жұмыстары кезінде теңіз айдыны арқылы тартылған магистральдық құбырды өнімді теңізде өндіру объектілерінен ажыратуға мүмкіндік беретін бекіткіш арматура орнатылуға тиіс.
5. Магистральдық құбыр объектілері Қазақстан Республикасының электр энергетикасы туралы заңнамасына сәйкес электр энергиясымен қамтамасыз ету жүзеге асырылатын, авариялық броні бар үздіксіз энергиямен жабдықтау объектілері болып табылады.
6. Үшінші тұлғалардың құқыққа қарсы іс-әрекеттерін болдырмау, аварияларды, төтенше жағдайларды жою жөнінде шұғыл шаралар жүргізу мақсатында магистральдық құбырдың меншік иесінің не оператордың оған іргелес жер учаскелерін Қазақстан Республикасының азаматтық және жер заңнамасына сәйкес белгіленген қауымдық сервитут негізінде, келтірілген залалды кейіннен өтей отырып, пайдалануына жол беріледі.

13) иные требования, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
2. Запрещается строительство магистрального трубопровода в населенных пунктах, государственных природных заповедниках, государственных заповедных зонах, государственных национальных природных парках, зонах санитарной охраны источников питьевого водоснабжения.
3. Запрещается приемка в эксплуатацию магистрального трубопровода, не оборудованного инженерно-техническими средствами управления, защиты и контроля за их промышленной, пожарной, экологической и физической безопасностью.
Статья 21. Обеспечение безопасности при эксплуатации, консервации и ликвидации магистрального трубопровода
1. До начала эксплуатации магистрального трубопровода его собственник разрабатывает и утверждает согласованный с аварийно-спасательными службами и формированиями план ликвидации возможных аварий.
2. Не допускается отвлечение работников аварийных служб, аварийной и специальной техники магистрального трубопровода на другие работы, кроме работ по предотвращению и ликвидации аварий и чрезвычайных ситуаций.
3. Проектная и исполнительная документация на строительство магистрального трубопровода, акты испытаний, рабочая документация на техническое обслуживание, а также материалы расследования аварий и инцидентов должны храниться у собственника магистрального трубопровода на протяжении всего срока его эксплуатации.
Срок эксплуатации магистрального трубопровода определяется проектной документацией. Допускается продление срока эксплуатации магистрального трубопровода на основании заключений специализированных организаций по результатам диагностических обследований.
4. На магистральном трубопроводе, проложенном в морской акватории, должны устанавливаться средства для предупреждения аварий, а также запорная арматура, которая в случае аварии или при ремонтных работах позволяла бы отключать магистральный трубопровод, проложенный в морской акватории, от объектов морской добычи продукции.
5. Объекты магистрального трубопровода являются объектами непрерывного энергоснабжения, имеющими аварийную бронь, обеспечение электроэнергией которых осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан об электроэнергетике.
6. С целью проведения незамедлительных мер по предотвращению противоправных действий третьих лиц, ликвидации аварий, чрезвычайных ситуаций допускается использование собственником магистрального трубопровода либо оператором прилегающих к нему земельных участков на основании публичного сервитута, установленного в соответствии с гражданским и земельным законодательством Республики Казахстан, с последующим возмещением причиненного ущерба.

7. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары магистральдық құбырдағы авариялар мен төтенше жағдайлар орнына арнайы көлік құралдарының кедергісіз өтуін және техниканың жеткізілуін қамтамасыз етеді.
8. Магистральдық құбыр немесе оның объектілері жойылған жағдайда, магистральдық құбырдың меншік иесі қоршаған ортаны қалпына келтіру жөніндегі іс-шараларды, оның ішінде жерді рекультивациялау жөніндегі іс-шараларды жүргізеді.
5-тарау. МАГИСТРАЛЬДЫҚ ҚҰБЫРДЫҢ МЕНШІК ИЕСІНІҢ ЖӘНЕ ОПЕРАТОРДЫҢ ҚҰҚЫҚТАРЫ МЕН МІНДЕТТЕРІ
22-бап. Магистральдық құбырды өз бетінше пайдалануды жүзеге асыратын магистральдық құбырдың меншік иесінің құқықтары мен міндеттері
1. Магистральдық құбырды өз бетінше пайдалану кезінде, сондай-ақ оны консервациялаудың барлық кезеңі ішінде магистральдық құбырдың меншік иесі:
1) магистральдық құбырға техникалық қызмет көрсету, оны жөндеу, қорғау, техникалық диагностикалау және тексеру бойынша жұмыстардың орындалуын бақылауға;
2) жобалау ұйымдарын қате жобалық шешімдері үшін жауапкершілікке тартуға бастамашылық жасауға;
3) құрылыс ұйымдарынан магистральдық құбырда іске қосу алдындағы диагностикалау мен атқарушылық суретке түсіру жүргізуді талап етуге;
4) жөнелтуші беретін өнімді магистральдық құбырмен тасымалдауға дайындау туралы мәліметтердің анықтығын, оның сапасының белгіленген талаптарға сәйкестігін тексеруге құқылы.
2. Магистральдық құбырды өз бетінше пайдалану кезінде, сондай-ақ оны консервациялаудың барлық кезеңі ішінде магистральдық құбырдың меншік иесі:
1) өнімді магистральдық құбырмен тасымалдау мақсатында оның үздіксіз, тиісінше және тиімді жұмыс істеуін қамтамасыз етуге;
2) магистральдық құбырдағы өнімнің сақталуын қамтамасыз ету үшін қажетті шаралар қабылдауға;
3) авариялар мен оқыс оқиғаларды болдырмау, жою жөнінде шаралар қолдануға;
4) магистральдық құбырды техникалық жарамды күйде ұстау мақсатында оған техникалық диагностикалау мен тексеру жүргізуді қамтамасыз етуге;
5) өндірістік экологиялық бақылауды жүзеге асыруға;
6) пайдаланылатын магистральдық құбырға техникалық қызмет көрсету мен жөндеу жүргізуді қамтамасыз етуге;
7) төтенше жағдайлардың алдын алу, өнеркәсіптік, экологиялық және өрт қауіпсіздігі, магистральдық құбырды физикалық қорғау жөніндегі талаптардың орындалуын қамтамасыз етуге;
8) аварияларды оқшаулау және олардың зардаптарын жою үшін материалдық және қаржылық ресурстар резервтеріне ие болуға;

7. Местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения и столицы обеспечивают беспрепятственный проезд специальных транспортных средств и доставку техники к месту аварий и чрезвычайных ситуаций на магистральном трубопроводе.
8. В случае ликвидации магистрального трубопровода или его объектов собственником магистрального трубопровода проводятся мероприятия по восстановлению окружающей среды, в том числе мероприятия по рекультивации земель.
Глава 5. ПРАВА И ОБЯЗАННОСТИ СОБСТВЕННИКА
МАГИСТРАЛЬНОГО ТРУБОПРОВОДА И ОПЕРАТОРА
Статья 22. Права и обязанности собственника магистрального трубопровода, осуществляющего самостоятельную эксплуатацию магистрального трубопровода
1. При самостоятельной эксплуатации магистрального трубопровода, а также в течение всего периода его консервации собственник магистрального трубопровода вправе:
1) контролировать выполнение работ по техническому обслуживанию, ремонту, охране, техническому диагностированию и обследованию магистрального трубопровода;
2) инициировать привлечение проектных организаций к ответственности за ошибочные проектные решения;
3) требовать от строительных организаций проведения предпусковой диагностики на магистральном трубопроводе и исполнительной съемки;
4) проверять достоверность сведений о подготовке продукции, поставляемой отправителем для транспортировки по магистральному трубопроводу, соответствие ее качества установленным требованиям.
2. При самостоятельной эксплуатации магистрального трубопровода, а также в течение всего периода его консервации собственник магистрального трубопровода обязан:
1) обеспечивать непрерывное, надлежащее и эффективное функционирование магистрального трубопровода в целях транспортировки по нему продукции;
2) принимать необходимые меры для обеспечения сохранности продукции, находящейся в магистральном трубопроводе;
3) предпринимать меры по предотвращению, ликвидации аварий и инцидентов;
4) обеспечивать проведение технического диагностирования и обследования магистрального трубопровода в целях поддержания его исправного технического состояния;
5) осуществлять производственный экологический контроль;
6) обеспечивать проведение технического обслуживания и ремонта эксплуатируемого магистрального трубопровода;
7) обеспечивать выполнение требований по предупреждению чрезвычайных ситуаций, промышленной, экологической и пожарной безопасности, физической защите магистрального трубопровода;
8) иметь резервы материальных и финансовых ресурсов для локализации и ликвидации последствий аварий;

9) бірыңғай техникалық дәлізбен өтетін инженерлік коммуникацияларды пайдаланатын ұйымдармен келісілген іс-әрекеттерді жүргізуге;
10) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өзге де іс-шараларды орындауға міндетті.
23-бап. Операторлық қызметтерді көрсететін оператордың құқықтары мен міндеттері
1. Операторлық қызметтерді көрсету кезінде оператор:
1) операторлық қызметтерді көрсету үшін өзіне магистральдық құбырдың меншік иесі берген мүлікті пайдалануға, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де құқықтарды жүзеге асыруға;
2) өзіне магистральдық құбырдың меншік иесі не магистральдық құбырға өзге де заңды негізде иелік ететін тұлға операторлық қызметтерді көрсетуге арналған шартқа сәйкес берген өзге де құқықтарды жүзеге асыруға құқылы.
2. Операторлық қызметтерді көрсету кезінде оператор:
1) өнімді магистральдық құбырмен тасымалдау мақсатында оның үздіксіз, тиісінше және тиімді жұмыс істеуін қамтамасыз етуге;
2) өнімді талап етілетін технологиялық параметрлерді сақтай отырып, сенімділік пен қауіпсіздіктің нормативтік критерийлерін ұстанып, қажетті көлемде тасымалдауды жүзеге асыруға;
3) магистральдық құбырдың меншік иесі не магистральдық құбырға өзге де заңды негізде иелік ететін тұлға атынан оператор жасасқан шарттардың талаптарына сәйкес жөнелтушілерге өнімді тасымалдау жөніндегі қызметтер ұсынуды қамтамасыз етуге;
4) магистральдық құбырға техникалық қызмет көрсету, ағымдағы жөндеу және диагностикалық тексеру жүргізуді қамтамасыз етуге;
5) төтенше жағдайлардың алдын алу, өнеркәсіптік, өрт және экологиялық қауіпсіздік жөніндегі талаптардың орындалуын қамтамасыз етуге;
6) бірыңғай техникалық дәлізбен өтетін инженерлік коммуникацияларды пайдаланатын ұйымдармен келісілген іс-әрекеттерді жүргізуге міндетті.
6-тарау. ӨНІМДІ МАГИСТРАЛЬДЫҚ ҚҰБЫРМЕН ТАСЫМАЛДАУ ЖӨНІНДЕГІ ҚЫЗМЕТТЕРДІ ҰСЫНУ
24-бап. Өнімді магистральдық құбырмен тасымалдау жөніндегі қызметтерге қол жеткізу тәртібі
1. Магистральдық құбырдың еркін өткізу қуаты бар кезінде магистральдық құбырдың меншік иесі не магистральдық құбырға өзге де заңды негізде иелік ететін тұлға немесе олардың атынан жөнелтушілерге өнімді тасымалдау жөніндегі қызметтерді көрсетуге уәкілеттік берілген оператор Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген шектеулерді ескере отырып, барлық жөнелтушілерге өнімді магистральдық құбырмен тасымалдау жөніндегі қызметтерге қолжетімділікті ұсынудың тең жағдайларын қамтамасыз етуге міндетті.
2. Магистральдық құбырдың шектеулі өткізу қуаты кезінде мынадай кезектілік тәртібімен:

9) проводить согласованные действия с организациями, эксплуатирующими инженерные коммуникации, проходящие в едином техническом коридоре;
10) выполнять иные мероприятия, установленные законодательством Республики Казахстан.
Статья 23.Права и обязанности оператора, оказывающего операторские услуги
1. Оператор при оказании операторских услуг вправе:
1) использовать имущество, предоставленное ему для оказания операторских услуг собственником магистрального трубопровода, а также осуществлять иные права, предусмотренные законодательством Республики Казахстан;
2) осуществлять иные права, предоставленные ему собственником магистрального трубопровода либо лицом, владеющим магистральным трубопроводом на ином законном основании, в соответствии с договором на оказание операторских услуг.
2. Оператор при оказании операторских услуг обязан:
1) обеспечивать непрерывное, надлежащее и эффективное функционирование магистрального трубопровода в целях транспортировки по нему продукции;
2) осуществлять транспортировку продукции в необходимых объемах с соблюдением требуемых технологических параметров с сохранением нормативных критериев надежности и безопасности;
3) обеспечить предоставление услуг по транспортировке продукции отправителям в соответствии с условиями договоров, заключенных им от имени собственника магистрального трубопровода либо лица, владеющего магистральным трубопроводом на ином законном основании;
4) обеспечивать проведение технического обслуживания, текущего ремонта и диагностического обследования магистрального трубопровода;
5) обеспечивать выполнение требований по предупреждению чрезвычайных ситуаций, промышленной, пожарной и экологической безопасности;
6) проводить согласованные действия с организациями, эксплуатирующими инженерные коммуникации, проходящие в едином техническом коридоре.
Глава 6. ПРЕДОСТАВЛЕНИЕ УСЛУГ ПО ТРАНСПОРТИРОВКЕ ПРОДУКЦИИ
ПО МАГИСТРАЛЬНОМУ ТРУБОПРОВОДУ
Статья 24. Порядок доступа к услугам по транспортировке продукции по магистральному трубопроводу
1. Собственник магистрального трубопровода либо лицо, владеющее магистральным трубопроводом на ином законном основании, или оператор, уполномоченный оказывать от их имени услуги по транспортировке продукции отправителям, при наличии свободной пропускной мощности магистрального трубопровода обязаны обеспечивать равные условия предоставления доступа к услугам по транспортировке продукции по магистральному трубопроводу всем отправителям с учетом ограничений, установленных законами Республики Казахстан.
2. При ограниченной пропускной мощности магистрального трубопровода предоставление услуг по транспортировке нефти и (или) нефтепродуктов по магистральному трубопроводу осуществляется в порядке следующей очередности:

1) Қазақстан Республикасының мұнай өңдеу зауыттарында өңдеу үшін тікелей көзделген көлемде оларға мұнай беруді жүзеге асыратын жөнелтушіге;
2) өз өнімін немесе үлестес тұлғалардың өнімін тасымалдау үшін магистральдық құбырдың меншік иесіне не магистральдық құбырға өзге де заңды негізде иелік ететін тұлғаға;
3) Қазақстан Республикасының Үкіметі шешімдерінің және (немесе) Қазақстан Республикасы қатысатын халықаралық келісімдер бойынша міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ететін жөнелтушіге;
4) магистральдық құбыр салуды инвестициялау және (немесе) магистральдық құбырдың немесе оның жекелеген объектілерінің өткізу қуатын кеңейту үшін инвестициялар салынған сол магистральдық құбыр учаскесі немесе оның объектісі шегінде тартылған жөнелтушіге;
5) магистральдық құбырдың меншік иесімен не магистральдық құбырға өзге де заңды негізде иелік ететін тұлғамен жасалған шартқа сәйкес тасымалдау үшін міндетті ең төменгі жылдық көлем шегінде міндетті ең төменгі жылдық мұнай (мұнай өнімдері) көлемін ұсыну міндеттемесін өзіне алған жөнелтушіге;
6) мұнайды басқа мемлекеттердің құбыр жүйелерімен тасымалдау кезінде нормативтік-техникалық құжаттарда белгіленген мұнай сапасы жөніндегі техникалық талаптарға тасымалданатын мұнай қоспасын сәйкес келтіруге мүмкіндік беретін мұнай сапасы мұнайды тасымалдау үшін ұсынатын жөнелтушіге мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін магистральдық құбырмен тасымалдау жөніндегі қызметтерді ұсыну жүзеге асырылады.
3. Осы баптың 2-тармағы 2) тармақшасының күші ұлттық операторға меншік құқығында немесе өзге де заңды негізде тиесілі магистральдық құбырға қолданылмайды.
4. Осы баптың 2-тармағының 4) тармақшасы жасалған шарт талаптарына сәйкес магистральдық құбырдың меншік иесі инвестицияларды толық өтегенге дейін қолданылады.
5. Бір магистральдық құбырдың (магистральдық құбыр учаскесінің) өткізу қуаты бар болған және екінші магистральдық құбырдың (магистральдық құбыр учаскесінің) еркін өткізу қуаты болмаған кезде, мұнайды Қазақстан Республикасының мұнай өңдеу зауыттарына, сондай-ақ газды Қазақстан Республикасының ішкі нарығына және (немесе) оның шегінен тысқары жерлерге беруді қамтамасыз ету мақсатында жөнелтуші магистральдық құбырдың меншік иесінің не магистральдық құбырға өзге де заңды негізде иелік ететін тұлғаның және уәкілетті органның жазбаша келісімімен айырбастау-операцияларын (своп) жүзеге асыруы мүмкін.
Осы тармақтың мақсаты үшін айырбастау-операциялары (своп) деп бір жөнелтушінің өнімін екінші жөнелтушінің өніміне олардың арасында жасалған жазбаша келісім негізінде жүзеге асырылатын айырбастау түсініледі.

1) отправителю, осуществляющему поставку нефти на нефтеперерабатывающие заводы Республики Казахстан в объеме, предназначенном непосредственно для переработки на них;
2) собственнику магистрального трубопровода либо лицу, владеющему магистральным трубопроводом на ином законном основании, для транспортировки собственной продукции или продукции аффилиированных лиц;
3) отправителю, обеспечивающему выполнение решений Правительства Республики Казахстан и (или) обязательств по международным соглашениям с участием Республики Казахстан;
4) отправителю, привлеченному для инвестирования строительства магистрального трубопровода и (или) расширения пропускной мощности магистрального трубопровода или отдельных его объектов, в пределах того участка магистрального трубопровода или его объекта, в который были вложены инвестиции;
5) отправителю, принявшему на себя обязательства в соответствии с договором, заключенным с собственником магистрального трубопровода либо лицом, владеющим магистральным трубопроводом на ином законном основании, предоставлять для транспортировки обязательные минимальные годовые объемы нефти (нефтепродуктов) в пределах обязательного минимального годового объема;
6) отправителю, предоставляющему для транспортировки нефть, качество которой позволяет привести транспортируемую смесь нефти в соответствие с техническими требованиями по качеству нефти, установленными нормативно-техническими документами, при ее транспортировке по трубопроводным системам других государств.
3. Действие подпункта 2) пункта 2 настоящей статьи не распространяется на магистральный трубопровод, принадлежащий на праве собственности или ином законном основании национальному оператору.
4. Подпункт 4) пункта 2 настоящей статьи применяется до полной окупаемости инвестиций собственником магистрального трубопровода в соответствии с условиями заключенного договора.
5. При наличии пропускной мощности одного магистрального трубопровода (участка магистрального трубопровода) и отсутствии свободной пропускной мощности другого магистрального трубопровода (участка магистрального трубопровода) с целью обеспечения поставки нефти на нефтеперерабатывающие заводы Республики Казахстан, а также газа на внутренний рынок Республики Казахстан и (или) за ее пределы, отправитель может осуществлять обмен-операции (своп) с письменным согласованием с собственником магистрального трубопровода либо лицом, владеющим магистральным трубопроводом на ином законном основании, и уполномоченным органом.
Для целей настоящего пункта под обмен-операцией (своп) понимается обмен продукции одного отправителя на продукцию другого отправителя, осуществляемый на основании заключенного между ними письменного соглашения.

6. Магистральдық газ құбырының еркін өткізу қуаты болмаған кезде газды ол арқылы тасымалдау жөніндегі қызметтерді ұсыну Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 4-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 28.12.2016 № 34-VI (01.01.2017 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
25-бап. Өнімді магистральдық құбырмен тасымалдау жөніндегі қызметтерді ұсыну
1. Қазақстан Республикасының аумағында тұтыну немесе қайта өңдеу, Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерге экспортқа транзиттеу және тасымалдау үшін өнімді магистральдық құбыржолмен тасымалдау бойынша көрсетілетін қызметтерді ұсыну магистральдық құбыржолдың меншік иесі не магистральдық құбыржолға өзге де заңды негізде иелік ететін тұлға немесе олардың атынан осындай қызметтер көрсетуге уәкілеттік берілген оператор мен өнімді жөнелтуші арасындағы шартқа сәйкес жүзеге асырылады.
2. Мұнай тасымалдау жөніндегі қызметтер жөнелтушілерге магистральдық құбырлар жүйесінде мұнай тасымалдаудың қолданыстағы маршруттары бойынша мұнайды магистральдық мұнай құбырларымен тасымалдау кестесіне сәйкес ұсынылады.
3. Өнімді магистральдық құбырмен тасымалдау кезінде есепке алу өнім тасымалдау жөніндегі қызметтерді ұсынуға арналған шартқа, оператордың ішкі құжаттарына және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүргізіледі.
3-1.Мұнай тасымалдауға арналған магистралдық құбырлар Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасына сәйкес есепке алудың бақылау аспаптарымен жарақтандырылуға тиіс.
4. Оператор магистральдық құбырмен тасымалданатын өнімді маршрут соңындағы алушыға өнім тасымалдау кезіндегі техникалық шығындарды шегере отырып тапсырады.
5. Алушы табиғи зілзалалармен, апаттармен және алушыға тәуелді емес өзге де жағдайлармен байланысты жағдайларды қоспағанда, өнімді алудан бас тартуға құқылы емес. Газдың экспорты мен транзиті жағдайларын қоспағанда, егер өнімді тасымалдау кезінде алушы оны толық көлемде қабылдай алмаса немесе егер жөнелтуші түпкілікті алушыны көрсете алмаса, онда техникалық мүмкіндік бар болған кезде, өнім операторға жауапкершілікпен сақтауға берілуі мүмкін. Бұл ретте алушы немесе жөнелтуші өнімді сақтауға байланысты шығыстарды өнімді тасымалдау жөніндегі қызметтерді ұсынуға арналған шартта ескертілген талаптарға орай төлеуге міндетті.
Ескерту. 25-бапқа өзгерістер енгізілді - ҚР 29.12.2014 № 271-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi); 05.05.2015 № 312-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 28.12.2016 № 34-VI (01.01.2017 бастап қолданысқа енгізіледі); 27.12.2017 № 126-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін алты ай өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.

6. При отсутствии свободной пропускной мощности магистрального газопровода предоставление услуг по транспортировке газа по нему осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан о естественных монополиях.
Сноска. Статья 24 с изменением, внесенным Законом РК от 28.12.2016 № 34-VІ (вводится в действие с 01.01.2017).
Статья 25. Предоставление услуг по транспортировке продукции по магистральному трубопроводу
1. Предоставление услуг по транспортировке продукции по магистральному трубопроводу для ее потребления или переработки на территории Республики Казахстан, транзита и транспортировки на экспорт за пределы Республики Казахстан осуществляется в соответствии с договором между собственником магистрального трубопровода либо лицом, владеющим магистральным трубопроводом на ином законном основании, или оператором, уполномоченным оказывать от их имени такие услуги, и отправителем продукции.
2. Услуги по транспортировке нефти предоставляются отправителям по действующим маршрутам транспортировки нефти в системе магистральных трубопроводов в соответствии с графиком транспортировки нефти по магистральным нефтепроводам.
3. Учет продукции при ее транспортировке по магистральному трубопроводу ведется в соответствии с договором на предоставление услуг по транспортировке продукции, внутренними документами оператора и законодательством Республики Казахстан.
3-1. Магистральные трубопроводы, предназначенные для транспортировки нефти, должны быть оснащены контрольными приборами учета в соответствии с законодательством Республики Казахстан о недрах и недропользовании.
4. Продукция, транспортируемая по магистральному трубопроводу, сдается оператором получателю в конце маршрута за вычетом технических потерь при транспортировке продукции.
5. Получатель не вправе отказаться от получения продукции, за исключением случаев, обусловленных стихийными бедствиями, катастрофами и иными не зависящими от получателя случаями. Если при транспортировке продукции получатель не может принять ее в полном объеме или если отправитель не может указать конечного получателя, за исключением случаев экспорта и транзита газа, то продукция при наличии технической возможности может быть передана на ответственное хранение оператору. При этом получатель или отправитель обязан оплатить расходы, связанные с хранением продукции, на условиях, оговоренных в договоре на предоставление услуг по транспортировке продукции.
Сноска. Статья 25 с изменениями, внесенными законами РК от 29.12.2014 № 271-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 05.05.2015 № 312-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 28.12.2016 № 34-VІ (вводится в действие с 01.01.2017); от 27.12.2017 № 126-VI (вводится в действие по истечении шести месяцев после дня его первого официального опубликования).

25-1-бап. Терминал меншік иелерінің өнімді сақтау, қабылдау және (немесе) тиеп-жөнелту бойынша қызметтер көрсетуі
1. Терминал меншік иелері мұнайды сақтау, қабылдау және (немесе) тиеп-жөнелту бойынша қызметтер көрсетуге арналған шартқа, терминал меншік иесінің ішкі құжаттарына және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жөнелтушілерге резервуарларды білдіретін, өзінің өнім сақтауға арналған өнеркәсіптік объектілерінде, сондай-ақ мұнайды қабылдауға және (немесе) көлікке (теміржол цистерналарына, автоцистерналарға, танкерлерге және басқаларына) немесе мұнай құбырына тиеп-жөнелтуге арналған платформаларда мұнай тасымалдаудың жұмыс істеп тұрған маршруттары бойынша мұнайды сақтау, қабылдау және (немесе) тиеп-жөнелту бойынша қызметтер көрсетеді.
2. Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасына сәйкес терминал меншік иелері өздерінің өнеркәсіптік объектілерін есепке алатын бақылау аспаптарымен жарақтандырады.
3. Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасына сәйкес терминал меншік иесі магистральдық құбыржол саласындағы уәкілетті органға ведомстволық статистикалық байқау немесе әкімшілік есепке алу үшін қажет мұнай қозғалысы жөніндегі деректерді ұсынуға міндетті.
Ескерту. 6-тарау 25-1-баппен толықтырылды - ҚР 27.12.2017 № 126-VI Заңымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін алты ай өткен соң қолданысқа енгізіледі).
26-бап. Өнімді тасымалдау жөніндегі қызметтерді ұсынуға арналған шартты жасасудан бас тарту негіздері
Магистральдық құбырдың меншік иесі не магистральдық құбырға өзге де заңды негізде иелік ететін тұлға немесе олардың атынан жөнелтушілерге өнімді тасымалдау жөніндегі қызметтерді көрсетуге уәкілеттік берілген оператор жөнелтушімен мынадай:
1) өнім техникалық регламенттердің және (немесе) ұлттық стандарттардың талаптарына сәйкес келмеген;
2) жөнелтуші меншік құқығында немесе өзге де заңды негізде өнімнің өзіне тиесілі екендігін растайтын құжаттарды ұсынбаған;
3) жөнелтуші ұсынатын өнім және магистральдық құбырмен тасымалданатын өнім магистральдық құбырдың меншік иесі не магистральдық құбырға өзге де заңды негізде иелік ететін тұлға белгілеген сапа мен басқа да сипаттамалар бойынша сәйкес келмеген;
4) жөнелтушіде немесе алушыда жеткізілетін өнімнің сапасы мен оны есепке алуды бақылау пункттері бар жеткізгі құбыр болмаған, сондай-ақ егер жеткізгі құбырдың техникалық жай-күйі өнімді қауіпсіз тасымалдау талаптарына жауап бермейтін жағдайда;

Статья 25-1. Предоставление собственниками терминалов услуг по хранению, приему и (или) отгрузке продукции
1. Услуги по хранению, приему и (или) отгрузке нефти предоставляются отправителям собственниками терминалов по действующим маршрутам транспортировки нефти на своих промышленных объектах для хранения продукции, представляющих собой резервуары, а также платформах для приема и (или) отгрузки нефти на транспорт (железнодорожные цистерны, автоцистерны, танкеры и прочее) или нефтепровод, в соответствии с договором на предоставление услуг по хранению, приему и (или) отгрузке нефти, внутренними документами собственника терминала и законодательством Республики Казахстан.
2. Собственники терминалов оснащают свои промышленные объекты контрольными приборами учета в соответствии с законодательством Республики Казахстан о недрах и недропользовании.
3. Собственник терминала обязан представлять в уполномоченный орган в области магистрального трубопровода данные по движению нефти, необходимые для ведомственного статистического наблюдения или административного учета, в соответствии с законодательством Республики Казахстан о недрах и недропользовании.
Сноска. Глава 6 дополнена статьей 25-1 в соответствии с Законом РК от 27.12.2017 № 126-VI (вводится в действие по истечении шести месяцев после дня его первого официального опубликования).
Статья 26. Основания для отказа в заключении договора на предоставление услуг по транспортировке продукции
Собственник магистрального трубопровода либо лицо, владеющее магистральным трубопроводом на ином законном основании, или оператор, уполномоченный от их имени оказывать услуги по транспортировке продукции отправителям, отказывают отправителю в заключении договора на предоставление услуг по транспортировке продукции в случаях:
1) несоответствия продукции требованиям технических регламентов и (или) национальных стандартов;
2) непредставления отправителем документов, подтверждающих принадлежность ему продукции на праве собственности или ином законном основании;
3) несовместимости продукции, предлагаемой отправителем, и продукции, транспортируемой магистральным трубопроводом, по качеству и другим характеристикам, установленным собственником магистрального трубопровода либо лицом, владеющим магистральным трубопроводом на ином законном основании;
4) отсутствия у отправителя или получателя доставляемой продукции подводящего трубопровода с пунктами контроля за качеством продукции и ее учета, а также в случае, если техническое состояние подводящего трубопровода не отвечает требованиям безопасной транспортировки продукции;

5) магистральдық құбырдың меншік иесі не магистральдық құбырға өзге де заңды негізде иелік ететін тұлға берген жеткізгі құбырды қосуға арналған техникалық талаптарды жөнелтуші орындамаған;
6) жөнелтуші магистральдық құбырды толтыру үшін өнімді беруден бас тартқан;
7) осы Заңда және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында көзделген жағдайларда, өнім тасымалдау жөніндегі қызметтерді ұсынуға арналған шартты жасасудан бас тартады.
27-бап. Өнімді тасымалдау жөніндегі қызметтерді ұсынуға арналған шарттың орындалуын біржақты тәртіппен тоқтата тұру және оны біржақты тәртіппен бұзу негіздері
1. Магистральдық құбырдың меншік иесі не магистральдық құбырға өзге де заңды негізде иелік ететін тұлға немесе олардың атынан жөнелтушілерге өнімді тасымалдау жөніндегі қызметтерді көрсететін оператор, егер:
1) жөнелтуші өнімді тасымалдау жөніндегі қызметтерді ұсынуға арналған шартта көзделген мөлшерде және мерзімде өнімнің тапсырылуын қамтамасыз етпесе;
2) жөнелтуші өнім сапасының өнімді тасымалдау жөніндегі қызметтерді ұсынуға арналған шартта белгіленген талаптарға сәйкестігін қамтамасыз етпесе;
3) жөнелтуші өнімді тасымалдау жөніндегі қызметтерді ұсынуға арналған шартта белгіленген өнімді тасымалдау жөніндегі қызметтерге ақы төлеу мерзімдері мен тәртібін бұзса;
4) жөнелтуші тасымалдау маршрутының соңындағы тапсыру пунктінде өнімді қабылдаудан бас тартса немесе магистральдық құбырлар жүйесінде бар ресурстарды өнімді тасымалдау жөніндегі қызметтерді ұсынуға арналған шарттың талаптарына сәйкес бөлмесе;
5) жөнелтуші өнімді тасымалдау жөніндегі қызметтерді ұсынуға арналған шартта көзделген ілеспе құжаттарды ұсынбаса;
6) жөнелтуші меншік құқығында немесе өзге де заңды негізде өнімнің өзіне тиесілі екендігін растайтын құжаттарды ұсынбаса;
7) еңсерілмейтін күш жағдаяттары және магистральдық құбырдың меншік иесіне не магистральдық құбырға өзге заңды негізде иелік ететін тұлғаға байланысты емес, өнімді магистральдық құбырмен қауіпсіз тасымалдауға кедергі келтіретін өзге де жағдайлар пайда болса;
8) магистральдық құбырда өнім тасымалдауды тоқтатуға әкелетін авария немесе оның туындау қатері пайда болса;
9) магистральдық құбырға техникалық қызмет көрсетуге, оны жөндеуге немесе реконструкциялауға байланысты өнім тасымалдауды тоқтатуға әкелетін жұмыстарды орындау қажеттілігі пайда болса;
10) өнімді магистральдық құбырмен тасымалдауды тоқтату немесе шектеу Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік органдардың шешіміне негізделсе, өнімді тасымалдау жөніндегі қызметтерді ұсынуға арналған шарттың орындалуын біржақты тәртіппен тоқтата тұрады.

5) невыполнения отправителем технических условий на подключение подводящего трубопровода, выданных собственником магистрального трубопровода либо лицом, владеющим магистральным трубопроводом на ином законном основании;
6) отказа отправителя от предоставления продукции для заполнения магистрального трубопровода;
7) предусмотренных настоящим Законом и иными законами Республики Казахстан.
Статья 27. Основания для приостановления в одностороннем порядке исполнения договора на предоставление услуг по транспортировке продукции и его расторжения в одностороннем порядке
1. Собственник магистрального трубопровода либо лицо, владеющее магистральным трубопроводом на ином законном основании, или оператор, оказывающий от их имени услуги по транспортировке продукции отправителям, в одностороннем порядке приостанавливают исполнение договора на предоставление услуг по транспортировке продукции в случае, если:
1) отправитель не обеспечивает сдачу продукции в количестве и сроки, предусмотренные договором на предоставление услуг по транспортировке продукции;
2) отправитель не обеспечивает соответствие качества продукции требованиям, установленным договором на предоставление услуг по транспортировке продукции;
3) отправитель нарушает сроки и порядок оплаты за услуги по транспортировке продукции, установленные договором на предоставление услуг по транспортировке продукции;
4) отправитель отказывается от приема продукции в пункте сдачи в конце маршрута транспортировки или не распределяет имеющиеся в системе магистральных трубопроводов ресурсы в соответствии с условиями договора на предоставление услуг по транспортировке продукции;
5) отправитель не представил сопроводительные документы, предусмотренные договором на предоставление услуг по транспортировке продукции;
6) отправитель не представил документы, подтверждающие принадлежность ему продукции на праве собственности или ином законном основании;
7) возникли обстоятельства непреодолимой силы и иные не зависящие от собственника магистрального трубопровода либо лица, владеющего магистральным трубопроводом на ином законном основании, случаи, препятствующие безопасной транспортировке продукции по магистральному трубопроводу;
8) возникла авария или угроза ее возникновения на магистральном трубопроводе, приводящие к остановке транспортировки продукции;
9) возникла необходимость выполнения работ, связанных с техническим обслуживанием, ремонтом или реконструкцией магистрального трубопровода, приводящих к остановке транспортировки продукции;
10) прекращение или ограничение транспортировки продукции по магистральному трубопроводу обусловлено решением государственных органов в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

2. Магистральдық құбырдың меншік иесі не магистральдық құбырға өзге де заңды негізде иелік ететін тұлға өнімді тасымалдау жөніндегі қызметтерді ұсынуға арналған шарттың орындалуын бір жақты тәртіппен тоқтата тұрған кезде бұл туралы жөнелтушіні:
1) осы баптың 1-тармағының 8) және 10) тармақшаларында көзделген жағдайларда – осы оқиғалар туындаған сәттен бастап жиырма төрт сағат ішінде;
2) осы баптың 1-тармағының 9) тармақшасында көзделген жағдайда – жұмыстарды жүргізуді бастаудан күнтізбелік он күн бұрын хабардар етуге міндетті.
3. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген себептер жойылған кезде өнімді тасымалдау жөніндегі қызметтерді ұсынуға арналған шартты орындау қайта басталады.
4. Жөнелтуші өнімді тасымалдау жөніндегі қызметтерді ұсынуға арналған шартты орындауды тоқтата тұру туралы шешім қабылдауға әкелген себептерді жоюдан бас тартқан жағдайда не тараптармен келісілген мерзімдерде осы себептерді жоймаған кезде, магистральдық құбырдың меншік иесі не магистральдық құбырға өзге де заңды негізде иелік ететін тұлға мұндай шартты біржақты тәртіппен бұзуға құқылы.
28-бап. Өнімді магистральдық құбырмен тасымалдау жөніндегі қызметтерге ақы төлеу
1. Өнімді магистральдық құбырмен тасымалдау жөніндегі қызметтерге ақы төлеу өнімді тасымалдау жөніндегі қызметтерді ұсынуға арналған шартқа сәйкес жүзеге асырылады.
2. Өнімді магистральдық құбырмен тасымалдау жөніндегі көрсетілетін қызметтерге арналған тарифтер, Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттеу және Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерге экспорттау мақсатында оны тасымалдауды қоспағанда, Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар туралы заңнамасына сәйкес белгіленеді.
Ескерту. 28-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 28.12.2016 № 34-VI (01.01.2017 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
29-бап. Өнім сапасы банкі
1. Магистральдық құбырдың меншік иесі не магистральдық құбырға өзге де заңды негізде иелік ететін тұлға өнім сапасы банкін қолдану қағидаларына сәйкес өнім сапасы банкін қолдана отырып, өнімді магистральдық мұнай құбырымен тасымалдау жөніндегі қызметтерді ұсына алады.
2. Өнім сапасы банкі магистральдық мұнай құбырының жекелеген маршруттарына немесе учаскелеріне қатысты өнімді магистральдық мұнай құбырының осы маршруттары немесе учаскелері бойынша тасымалдауды жүзеге асыратын барлық жөнелтушілердің келісімі ескеріле отырып, белгіленуі мүмкін.
3. Өнім сапасы банкі сапа банкіне барлық қатысушылар арасында көпжақты шарт жасалғаннан кейін енгізіледі.

2. При одностороннем приостановлении исполнения договора на предоставление услуг по транспортировке продукции собственник магистрального трубопровода либо лицо, владеющее магистральным трубопроводом на ином законном основании, обязаны уведомить об этом отправителя:
1) в случаях, предусмотренных подпунктами 8) и 10) пункта 1 настоящей статьи, – в течение двадцати четырех часов с момента наступления указанных событий;
2) в случае, предусмотренном подпунктом 9) пункта 1 настоящей статьи, – не позднее, чем за десять календарных дней до начала проведения работ.
3. При устранении причин, указанных в пункте 1 настоящей статьи, исполнение договора на предоставление услуг по транспортировке продукции возобновляется.
4. В случае отказа отправителя устранить причины, вызвавшие принятие решения о приостановлении исполнения договора на предоставление услуг по транспортировке продукции, либо при неустранении этих причин в согласованные сторонами сроки собственник магистрального трубопровода либо лицо, владеющее магистральным трубопроводом на ином законном основании, вправе расторгнуть такой договор в одностороннем порядке.
Статья 28. Оплата услуг по транспортировке продукции по магистральному трубопроводу
1. Оплата услуг по транспортировке продукции по магистральному трубопроводу осуществляется в соответствии с договором на предоставление услуг по транспортировке продукции.
2. Тарифы на услуги по транспортировке продукции по магистральному трубопроводу, за исключением ее транспортировки в целях транзита через территорию Республики Казахстан и экспорта за пределы Республики Казахстан, устанавливаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан о естественных монополиях.
Сноска. Статья 28 с изменением, внесенным Законом РК от 28.12.2016 № 34-VІ (вводится в действие с 01.01.2017).
Статья 29. Банк качества продукции
1. Собственник магистрального трубопровода либо лицо, владеющее магистральным трубопроводом на ином законном основании, может предоставлять услуги по транспортировке продукции по магистральному нефтепроводу с применением банка качества продукции в соответствии с правилами применения банка качества продукции.
2. Банк качества продукции может быть установлен в отношении отдельных маршрутов или участков магистрального нефтепровода с учетом согласия всех отправителей, осуществляющих транспортировку продукции по данным маршрутам или участкам магистрального нефтепровода.
3. Банк качества продукции вводится после заключения между всеми участниками банка качества многостороннего договора.

7-тарау. ҚОРЫТЫНДЫ ЕРЕЖЕЛЕР
30-бап. Магистральдық құбыр саласындағы халықаралық ынтымақтастық
Магистральдық құбыр саласындағы халықаралық ынтымақтастық Қазақстан Республикасының заңнамасына және Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына сәйкес жүзеге асырылады.
31-бап. Қазақстан Республикасының магистральдық құбыр туралы заңнамасын бұзғаны үшін жауаптылық
Қазақстан Республикасының магистральдық құбыр туралы заңнамасын бұзу Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылыққа әкеп соғады.
32-бап. Осы Заңды қолданысқа енгізу тәртібі
Осы Заң алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Н. НАЗАРБАЕВ

Глава 7. ЗАКЛЮЧИТЕЛЬНЫЕ ПОЛОЖЕНИЯ
Статья 30. Международное сотрудничество в области магистрального трубопровода
Международное сотрудничество в области магистрального трубопровода осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан и международными договорами Республики Казахстан.
Статья 31. Ответственность за нарушение законодательства Республики Казахстан о магистральном трубопроводе
Нарушение законодательства Республики Казахстан о магистральном трубопроводе влечет ответственность, установленную законами Республики Казахстан.
Статья 32. Порядок введения в действие настоящего Закона
Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан
Н. НАЗАРБАЕВ