Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне көлік мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының 2013 жылғы 4 шілдедегі № 132-V Заңы
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы Заңның қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз!
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2001 жылғы 30 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 5-6, 24-құжат; № 17-18, 241-құжат; № 21-22, 281-құжат; 2002 ж., № 4, 33-құжат; № 17, 155-құжат; 2003 ж., № 1-2, 3-құжат; № 4, 25-құжат; № 5, 30-құжат; № 11, 56, 64, 68-құжаттар; № 14, 109-құжат; № 15, 122, 139-құжаттар; № 18, 142-құжат; № 21-22, 160-құжат; № 23, 171-құжат; 2004 ж., № 6, 42-құжат; № 10, 55-құжат; № 15, 86-құжат; № 17, 97-құжат; № 23, 139, 140-құжаттар; № 24, 153-құжат; 2005 ж., № 5, 5-құжат; № 7-8, 19-құжат; № 9, 26-құжат; № 13, 53-құжат; № 14, 58-құжат; № 17-18, 72-құжат; № 21-22, 86, 87-құжаттар; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 19, 20-құжаттар; № 3, 22-құжат; № 5-6, 31-құжат; № 8, 45-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 55-құжат; № 12, 72, 77-құжаттар; №  13, 85, 86-құжаттар; № 15, 92, 95-құжаттар; № 16, 98, 102-құжаттар; № 23, 141-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 16, 18-құжаттар; № 3, 20, 23-құжаттар; № 4, 28, 33-құжаттар; № 5-6, 40-құжат; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 12, 88-құжат; № 13, 99-құжат; № 15, 106-құжат; № 16, 131-құжат; № 17, 136, 139, 140-құжаттар; № 18, 143, 144-құжаттар; № 19, 146, 147-құжаттар; № 20, 152-құжат; № 24, 180-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; № 12, 48, 51-құжаттар; № 13-14, 54, 57, 58-құжаттар; № 15-16, 62-құжат; № 20, 88-құжат; № 21, 97-құжат; № 23, 114-құжат; № 24, 126, 128, 129-құжаттар; 2009 ж., № 2-3, 7, 21-құжаттар; № 9-10, 47, 48-құжаттар; № 13-14, 62, 63-құжаттар; № 15-16, 70, 72, 73, 74, 75, 76-құжаттар; № 17, 79, 80, 82-құжаттар; № 18, 84, 86-құжаттар; № 19, 88-құжат; № 23, 97, 115, 117-құжаттар; № 24, 121, 122, 125, 129, 130, 133, 134-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 1, 4, 5-құжаттар; № 5, 23-құжат; № 7, 28, 32-құжаттар; № 8, 41-құжат; № 9, 44-құжат; № 11, 58-құжат; № 13, 67-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 112, 114-құжаттар; № 20-21, 119-құжат; № 22, 128, 130-құжаттар; № 24, 146, 149-құжаттар; 2011 ж., № 1, 2, 3, 7, 9-құжаттар; № 2, 19, 25, 26, 28-құжаттар; № 3, 32-құжат; № 6, 50-құжат; № 8, 64-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 13, 115, 116-құжаттар; № 14, 117-құжат; № 16, 128, 129-құжаттар; № 17, 136-құжат; № 19, 145-құжат; № 21, 161-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 9, 11, 13, 14, 16-құжаттар; № 3, 21, 22, 25, 26, 27-құжаттар; № 4, 32-құжат; № 5, 35, 36-құжаттар; № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 12, 84, 85-құжаттар; № 13, 91-құжат; № 14, 92, 93, 94-құжаттар; № 15, 97-құжат; № 20, 121-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 2, 10, 11, 13-құжаттар; № 4, 21-құжат; 2013 жылғы 25 мамырда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне дербес деректер және оларды қорғау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2013 жылғы 21 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы):

О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам транспорта
Закон Республики Казахстан от 4 июля 2013 года № 132-V.
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 30 января 2001 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 5-6, ст. 24; № 17-18, ст. 241; № 21-22, ст. 281; 2002 г., № 4, ст. 33; № 17, ст. 155; 2003 г., № 1-2, ст. 3; № 4, ст. 25; № 5, ст. 30; № 11, ст. 56, 64, 68; № 14, ст. 109; № 15, ст. 122, 139; № 18, ст. 142; № 21-22, ст. 160; № 23, ст. 171; 2004 г., № 6, ст. 42; № 10, ст. 55; № 15, ст. 86; № 17, ст. 97; № 23, ст. 139, 140; № 24, ст. 153; 2005 г., № 5, ст. 5; № 7-8, ст. 19; № 9, ст. 26; № 13, ст. 53; № 14, ст. 58; № 17-18, ст. 72; № 21-22, ст. 86, 87; № 23, ст. 104; 2006 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 19, 20; № 3, ст. 22; № 5-6, ст. 31; № 8, ст. 45; № 10, ст. 52; № 11, ст. 55; № 12, ст. 72, 77; № 13, ст. 85, 86; № 15, ст. 92, 95; № 16, ст. 98, 102; № 23, ст. 141; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 16, 18; № 3, ст. 20, 23; № 4, ст. 28, 33; № 5-6, ст. 40; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 12, ст. 88; № 13, ст. 99; № 15, ст. 106; № 16, ст. 131; № 17, ст. 136, 139, 140; № 18, ст. 143, 144; № 19, ст. 146, 147; № 20, ст. 152; № 24, ст. 180; 2008 г., № 6-7, ст. 27; № 12, ст. 48, 51; № 13-14, ст. 54, 57, 58; № 15-16, ст. 62; № 20, ст. 88; № 21, ст. 97; № 23, ст. 114; № 24, ст. 126, 128, 129; 2009 г., № 2-3, ст. 7, 21; № 9-10, ст. 47, 48; № 13-14, ст. 62, 63; № 15-16, ст. 70, 72, 73, 74, 75, 76; № 17, ст. 79, 80, 82; № 18, ст. 84, 86; № 19, ст. 88; № 23, ст. 97, 115, 117; № 24, ст. 121, 122, 125, 129, 130, 133, 134; 2010 г., № 1-2, ст. 1, 4, 5; № 5, ст. 23; № 7, ст. 28, 32; № 8, ст. 41; № 9, ст. 44; № 11, ст. 58; № 13, ст. 67; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 112, 114; № 20-21, ст. 119; № 22, ст. 128, 130; № 24, ст. 146, 149; 2011 г., № 1, ст. 2, 3, 7, 9; № 2, ст. 19, 25, 26, 28; № 3, ст. 32; № 6, ст. 50; № 8, ст. 64; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 13, ст. 115, 116; № 14, ст. 117; № 16, ст. 128, 129; № 17, ст. 136; № 19, ст. 145; № 21, ст. 161; № 24, ст. 196; 2012 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 9, 11, 13, 14, 16; № 3, ст. 21, 22, 25, 26, 27; № 4, ст. 32; № 5, ст. 35, 36; № 8, ст. 64; № 10, ст. 77; № 12, ст. 84, 85; № 13, ст. 91; № 14, ст. 92, 93, 94; № 15, ст. 97; № 20, ст. 121; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 1, ст. 2, 3; № 2, ст. 10, 11, 13; № 4, ст. 21; Закон Республики Казахстан от 21 мая 2013 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам персональных данных и их защиты", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 25 мая 2013 г.):

1) мазмұнында:
446-1-баптың тақырыбы алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 446-2-баптың тақырыбымен толықтырылсын:
«446-2-бап. Тасымалдаушының кінәсінан рейс орындалмаған немесе кідіртілген немесе әуе кемесінің кеш келуі, тасымалдау маршрутының өзгеруі салдарынан рейс кідіртілген, орындалмаған кезде жолаушыға қызметтер ұсыну жөніндегі міндеттерді тасымалдаушының орындамауы не тиісінше орындамауы»;
447-2-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«447-2-бап. Қазақстан Республикасында халықаралық қатынастағы автомобильмен тасымалдауларға рұқсат беру жүйесін қолдану қағидаларын бұзу»;
мынадай мазмұндағы 447-6-баптың тақырыбымен толықтырылсын:
«447-6-бап. Халықаралық қатынаста тұрақты тасымалдауларды жүзеге асыру кезінде Қазақстан Республикасының аумағындағы пункттер арасында жолаушыларды тасымалдау»;
450452453454 және 458-баптардың тақырыптары мынадай редакцияда жазылсын:
«450-бап. Теңіз және өзен көлігі кемелерінде жолаушылардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету қағидаларын бұзу»;
«452-бап. Кемелердi, оның ішінде шағын көлемді кемелерді пайдалану қағидаларын бұзу, сондай-ақ кеменi, оның ішінде шағын көлемді кемені басқару құқығы жоқ адамның басқаруы
453-бап. Кемелердің жүзу қағидаларын, сондай-ақ шағын көлемді кемелерді пайдалану қағидаларын бұзу
454-бап. Кеме жүргізушінің немесе өзге де адамның алкогольдік, есірткілік және (немесе) уытқұмарлық масаң күйде кемені, оның ішінде шағын көлемді кемені басқаруы»;
«458-бап. Кемелерді, оның ішінде шағын көлемді кемелерді тіркеу қағидаларын, сондай-ақ кемелерді жасау, техникалық пайдалану қағидаларын бұзу»;
мынадай мазмұндағы 458-1 және 458-2-баптардың тақырыптарымен толықтырылсын:
«458-1-бап. Порттағы құрылыстарды пайдалану жөніндегі талаптарды бұзу
458-2-бап. Кемелермен, оның iшiнде шағын көлемді кемелермен болған авариялық жағдайлар мен көлiк оқиғаларын тергеу қағидаларын бұзу»;
459463547629 және 630-баптардың тақырыптары мынадай редакцияда жазылсын:
«459-бап. Көлiкте темекi шегу»;
«463-бап. Маршруттық көлік құралдарын тоқтату, тұрғын аймақтарда жүру, жолаушылар мен жүктерді тасымалдау қағидаларын сақтамау және жол жүрісі қағидаларын басқа да өрескел бұзу»;
«547-бап. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган»;
«629-бап. Көлік құралын, кемені, оның ішінде шағын көлемді кемені басқарудан шеттету және масаң күйін куәландыру
630-бап. Көлiк құралын, кемені, оның ішінде шағын көлемдi кеменi ұстау, жеткiзу және пайдалануға тыйым салу»;
2) 439-бап мынадай мазмұндағы жетінші, сегізінші және тоғызыншы бөліктермен толықтырылсын:

1) в оглавлении:
заголовок статьи 446-1 исключить;
дополнить заголовком статьи 446-2 следующего содержания:
"Статья 446-2. Неисполнение либо ненадлежащее исполнение перевозчиком обязанностей по предоставлению услуг пассажиру при отмене или задержке рейса по вине перевозчика или задержке, отмене рейса вследствие позднего прибытия воздушного судна, изменения маршрута перевозки";
заголовок статьи 447-2 изложить в следующей редакции:
"Статья 447-2. Нарушение Правил применения разрешительной системы автомобильных перевозок в Республике Казахстан в международном сообщении";
дополнить заголовком статьи 447-6 следующего содержания:
"Статья 447-6. Перевозка пассажиров между пунктами на территории Республики Казахстан при осуществлении регулярных перевозок в международном сообщении";
заголовки статей 450, 452, 453, 454 и 458 изложить в следующей редакции:
"Статья 450. Нарушение правил, обеспечивающих безопасность пассажиров на судах морского и речного транспорта";
"Статья 452. Нарушение правил эксплуатации судов, в том числе маломерных судов, а также управление судном, в том числе маломерным судном, лицом, не имеющим права управления
Статья 453. Нарушение правил плавания судов, а также правил пользования маломерными судами
Статья 454. Управление судном, в том числе маломерным судном, судоводителем или иным лицом в состоянии алкогольного, наркотического и (или) токсикоманического опьянения";
"Статья 458. Нарушение правил регистрации судов, в том числе маломерных судов, а также правил постройки, технической эксплуатации судов";
дополнить заголовками статей 458-1 и 458-2 следующего содержания:
"Статья 458-1. Нарушение требований по эксплуатации портовых сооружений
Статья 458-2. Нарушение правил расследования аварийных случаев и транспортных происшествий с судами, в том числе с маломерными судами";
заголовки статей 459, 463, 547, 629 и 630 изложить в следующей редакции:
"Статья 459. Курение на транспорте";
"Статья 463. Несоблюдение правил остановок маршрутных транспортных средств, движения в жилых зонах, перевозки пассажиров и грузов и другие грубые нарушения правил дорожного движения";
"Статья 547. Уполномоченный орган в сфере гражданской авиации";
"Статья 629. Отстранение от управления транспортным средством, судном, в том числе маломерным судном, и освидетельствование на состояние опьянения
Статья 630. Задержание, доставление и запрещение эксплуатации транспортного средства, судна, в том числе маломерного судна";
2) статью 439 дополнить частями седьмой, восьмой и девятой следующего содержания:

«7. Теміржол көлігіндегі қауіпсіздік қағидаларын жылжымалы теміржол құрамының қалпына келтіруге жатпайтын жағдайға дейін зақымдануына әкеп соққан бұзушылық –
шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға – бір жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
8. Теміржол көлігіндегі қауіпсіздік қағидаларын соның салдарынан жылжымалы құрамды ағыту және жөндеуге беру талап етілетін көлемде зақымдануына жол берілген бұзушылық –
шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға – жетпіс, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға – бір жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
9. Тасымалдау процесіне қатысушылардың уәкілетті органға теміржолдарда жол берілген қауіпсіздікті бұзушылықтар туралы ақпаратты Теміржол көлігіндегі қауіпсіздік қағидаларында белгіленген мерзімдерде бермеуі –
лауазымды адамдарға жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
3) 446-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«446-бап. Әуе кемесіндегі мінез-құлық қағидаларын бұзу
1. Әуе кемесіндегі адамның әуе кемесі командирінің немесе басқа да экипаж мүшелерінің өкімдерін орындамауы, егер бұл адамның іс-әрекеттері ұшу қауіпсіздігіне қатер төндірмесе –
ескерту жасауға немесе екі айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Ұшудың барлық кезеңдерінде әуе кемесінің бортында ұялы, транкингтік байланыс қызметтерін пайдалану, әуе кемесінің жермен жүруі, биіктікті алуы, қонуға бет алуы кезеңдерінде тұрмыстық мақсаттағы радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиілікті құрылғыларды пайдалану –
ескерту жасауға немесе бір айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Осы баптың бірінші және екінші бөліктерінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекеттер –
он айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
4) 446-1-бап алып тасталсын;
5) мынадай мазмұндағы 446-2-баппен толықтырылсын:
«446-2-бап. Тасымалдаушының кінәсінан рейс орындалмаған
немесе кідіртілген немесе әуе кемесінің кеш келуі,
тасымалдау маршрутының өзгеруі салдарынан рейс
кідіртілген, орындалмаған кезде жолаушыға қызметтер
ұсыну жөніндегі міндеттерді тасымалдаушының
орындамауы не тиісінше орындамауы
1. Тасымалдаушының кінәсінан рейс орындалмаған немесе кідіртілген немесе әуе кемесінің кеш келуі, тасымалдау маршрутының өзгеруі салдарынан рейс кідіртілген, орындалмаған кезде Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жолаушыға қызметтер ұсыну жөніндегі міндеттерді тасымалдаушының орындамауы не тиісінше орындамауы –
екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

"7. Нарушение Правил безопасности на железнодорожном транспорте, повлекшее повреждение железнодорожного подвижного состава до состояния, не подлежащего восстановлению, –
влечет штраф на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, в размере ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, – в размере двухсот месячных расчетных показателей.
8. Нарушение Правил безопасности на железнодорожном транспорте, в результате которого допущено повреждение подвижного состава в объеме, требующем его отцепку и подачу на ремонт, –
влечет штраф на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, в размере семидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, – в размере ста пятидесяти месячных расчетных показателей.
9. Непредоставление в уполномоченный орган участниками перевозочного процесса информации о допущенных нарушениях безопасности на железнодорожных путях в установленные Правилами безопасности на железнодорожном транспорте сроки –
влечет штраф на должностных лиц в размере двадцати месячных расчетных показателей.";
3) статью 446 изложить в следующей редакции:
"Статья 446. Нарушение правил поведения на воздушном судне
1. Невыполнение лицом, находящимся на воздушном судне, распоряжений командира воздушного судна или других членов экипажа, если деяния этого лица не создают угрозу безопасности полета, –
влечет предупреждение или штраф в размере до двух месячных расчетных показателей.
2. Пользование услугами сотовой, транкинговой связи на борту воздушного судна на всех этапах полета, радиоэлектронными средствами и высокочастотными устройствами бытового назначения на этапах руления, набора высоты, захода на посадку воздушного судна –
влечет предупреждение или штраф в размере до одного месячного расчетного показателя.
3. Деяния, предусмотренные частями первой и второй настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влекут штраф в размере десяти месячных расчетных показателей.";
4) статью 446-1 исключить;
5) дополнить статьей 446-2 следующего содержания:
"Статья 446-2. Неисполнение либо ненадлежащее исполнение перевозчиком обязанностей по предоставлению услуг пассажиру при отмене или задержке рейса по вине перевозчика или задержке, отмене рейса вследствие позднего прибытия воздушного судна, изменения маршрута перевозки
1. Неисполнение либо ненадлежащее исполнение перевозчиком обязанностей, предусмотренных законодательством Республики Казахстан об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации, по предоставлению услуг пассажиру при отмене или задержке рейса по вине перевозчика или задержке, отмене рейса вследствие позднего прибытия воздушного судна, изменения маршрута перевозки –
влечет штраф в размере двухсот месячных расчетных показателей.

2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекет (әрекетсіздік) –
бір мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
6) 447-1-баптың бірінші бөлігінің бірінші, екінші, үшінші және төртінші абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Мыналарды:
1) қауiптi жүктердi автомобильмен тасымалдауды;
2) жолаушыларды, багажды және жүктердi автомобильмен халықаралық тасымалдауды;
3) жолаушылар мен багажды облысаралық қаларалық автомобильмен тұрақты тасымалдауды;
4) жолаушылар мен багажды облысаралық қаларалық, ауданаралық (облысішілік қалааралық) автомобильмен тұрақты емес тасымалдауды жүзеге асырған кезде, жүргiзушiлердiң еңбек және демалыс режимiн тiркейтiн бақылау құрылғыларынсыз (тахографтарсыз) немесе ақауы жоқ осындай құрылғыларын ажыратып не толтырылмаған диаграммалық дискiлермен немесе бұрын пайдаланылған диаграммалық дискілерді қолдана отырып не электрондық (цифрлық) тахографтарды қолданған жағдайда электрондық карточкаларды пайдаланбай, сол сияқты жүгiзушiлердiң еңбек және демалыс режимiн күнделiктi тiркеу парақтарын жүргiзбей (бақылау құрылғысының ақауы болған жағдайда) автокөлiк құралын пайдалану –»;
7) 447-2-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«447-2-бап. Қазақстан Республикасында автомобильмен
тасымалдаулардың рұқсат беру жүйесін халықаралық
қатынаста қолдану қағидаларын бұзу
1. Қазақстан Республикасының автомобиль көлігі туралы заңнамасында көзделген жағдайларда, шетелдіктердің немесе шетелдік заңды тұлғалардың Қазақстан Республикасының аумағында автомобильмен халықаралық тасымалдауларды рұқсатсыз немесе арнайы рұқсатсыз жүзеге асыруы –
автокөлік құралдарының жүргізушілеріне – жиырма бес, заңды тұлғаларға бес жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Отандық тасымалдаушының рұқсат карточкаларында көрсетілмеген автокөлік құралына отандық тасымалдаушының шетелдік рұқсатты пайдалануы –
дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға – жиырма, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға қырық айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Отандық тасымалдаушының шетелдік рұқсат бланкілерін басқа отандық тасымалдаушыға беруі –
дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға – жиырма бес, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға қырық бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Действие (бездействие), предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влечет штраф в размере одной тысячи месячных расчетных показателей.";
6) абзацы первый, второй, третий и четвертый части первой статьи 447-1 изложить в следующей редакции:
"1. Эксплуатация автотранспортного средства без контрольных устройств регистрации режима труда и отдыха водителей (тахографов) или с выключенными исправными такими устройствами либо с незаполненными диаграммными дисками, или с применением ранее использованных диаграммных дисков либо без использования электронных карточек в случае применения электронных (цифровых) тахографов, а равно без ведения ежедневных регистрационных листков режима труда и отдыха водителей (в случае неисправности контрольного устройства) при осуществлении:
1) автомобильных перевозок опасных грузов;
2) международных автомобильных перевозок пассажиров, багажа и грузов;
3) междугородных межобластных регулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа;
4) междугородных межобластных, межрайонных (междугородных внутриобластных) нерегулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа –";
7) статью 447-2 изложить в следующей редакции:
"Статья 447-2. Нарушение Правил применения разрешительной системы автомобильных перевозок в Республике Казахстан в международном сообщении
1. Осуществление иностранцами или иностранными юридическими лицами международных автомобильных перевозок на территории Республики Казахстан без разрешения или специального разрешения в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан об автомобильном транспорте, –
влечет штраф на водителей автотранспортных средств в размере двадцати пяти, на юридических лиц – в размере пятисот месячных расчетных показателей.
2. Использование отечественным перевозчиком иностранного разрешения на автотранспортное средство, не указанное в карточках допуска отечественного перевозчика, –
влечет штраф на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, в размере двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, – в размере сорока месячных расчетных показателей.
3. Передача отечественным перевозчиком бланков иностранных разрешений другому отечественному перевозчику –
влечет штраф на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, в размере двадцати пяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, – в размере сорока пяти месячных расчетных показателей.

4. Халықаралық қатынаста жолаушылар мен багажды тасымалдауды жүзеге асыру кезінде жүргізушінің келісілген жол жүру маршрутының схемасын бұзуы –
он айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. Шетелдік тасымалдаушының Қазақстан Республикасында халықаралық қатынаста автомобильмен тасымалдауларға рұқсат беру жүйесін қолдану қағидаларына сәйкес рәсімделмеген отандық рұқсатты пайдалануы –
автокөлік құралдарының жүргізушілеріне айлық есептік көрсеткіштің жиырмадан жиырма беске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
8) 447-4-баптың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«Қазақстан Республикасының аумағына уақытша әкелінген автокөлік құралдарымен тасымалдауды қоспағанда, Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан пункттер арасында шет мемлекеттің аумағында тіркелген автокөлік құралдарымен жолаушыларды, багажды немесе жүктерді тасымалдау –»;
9) мынадай мазмұндағы 447-6-баппен толықтырылсын:
«447-6-бап. Халықаралық қатынаста тұрақты тасымалдауларды
жүзеге асыру кезінде Қазақстан Республикасының
аумағындағы пункттер арасында жолаушыларды
тасымалдау
1. Халықаралық қатынаста тұрақты тасымалдауларды жүзеге асыру кезінде Қазақстан Республикасының аумағындағы пункттер арасында жолаушыларды тасымалдау үшін жол жүру құжаттарын (билеттерді) сатуды ұйымдастыру –
жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Халықаралық қатынаста тұрақты тасымалдауларды жүзеге асыру кезінде Қазақстан Республикасының аумағындағы пункттер арасында автокөлік құралдарымен жолаушыларды тасымалдау –
отыз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Осы баптың бірінші және екінші бөлiктерiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған  iс-әрекеттер –
елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
10) 448-баптың бірінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Теңiз көлiгiнде кемелердiң маневр жасауының және жүзуінің белгіленген тәртібін бұзу, нұсқалған қозғалыс жылдамдығын, дыбыс және жарық сигналдарын беру, кеме жарықтары мен белгілерін алып жүру талаптарын сақтамау, тыйым салынған жерлерде кемені әдейі тоқтату немесе аялдату, кемелерді сүйретіп жүзу тәртібін бұзу, сондай-ақ диспетчердің міндетті талаптарын орындамау –»;
11) 450-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«450-бап. Теңiз және өзен көлiгi кемелерiнде жолаушылардың
қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету қағидаларын бұзу
Құтқару және авариялық құралдар мен жабдықтардың болмауы, толық жинақталмауы немесе оларды куәландыру мерзімі өткен соң пайдалану, теңіз және өзен көлігі кемелеріндегі түскіштер мен траптарды жабдықтау жөніндегі талаптарды бұзу –
жеке тұлғаларға – жиырма, дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға – елу, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.»;

4. Нарушение водителем согласованной схемы маршрута следования при осуществлении перевозок пассажиров и багажа в международном сообщении –
влечет штраф в размере десяти месячных расчетных показателей.
5. Использование иностранным перевозчиком отечественного разрешения, не оформленного в соответствии с Правилами применения разрешительной системы автомобильных перевозок в Республике Казахстан в международном сообщении, –
влечет штраф на водителей автотранспортных средств в размере от двадцати до двадцати пяти месячных расчетных показателей.";
8) абзац первый статьи 447-4 изложить в следующей редакции:
"Перевозка пассажиров, багажа или грузов автотранспортными средствами, зарегистрированными на территории иностранного государства, между пунктами, расположенными на территории Республики Казахстан, за исключением перевозки автотранспортными средствами, временно ввезенными на территорию Республики Казахстан, –";
9) дополнить статьей 447-6 следующего содержания:
"Статья 447-6. Перевозка пассажиров между пунктами на территории Республики Казахстан при осуществлении регулярных перевозок в международном сообщении
1. Организация продажи проездных документов (билетов) для перевозки пассажиров между пунктами на территории Республики Казахстан при осуществлении регулярных перевозок в международном сообщении –
влечет штраф в размере двадцати месячных расчетных показателей.
2. Перевозка пассажиров автотранспортными средствами между пунктами на территории Республики Казахстан при осуществлении регулярных перевозок в международном сообщении –
влечет штраф в размере тридцати месячных расчетных показателей.
3. Действия, предусмотренные частями первой и второй настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влекут штраф в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.";
10) абзац первый части первой статьи 448 изложить в следующей редакции:
"1. Нарушение на морском транспорте установленного порядка маневрирования и движения судов, несоблюдение предписанной скорости движения, требований подачи звуковых и световых сигналов, несения судовых огней и знаков, преднамеренная остановка или стоянка судна в запрещенных местах, нарушение порядка буксировки судов, а также невыполнение обязательных требований диспетчера –";
11) статью 450 изложить в следующей редакции:
"Статья 450. Нарушение правил, обеспечивающих безопасность пассажиров на судах морского и речного транспорта
Отсутствие, неукомплектование или использование с истекшим сроком освидетельствования спасательных и аварийных средств и оборудования, нарушение требований по оборудованию сходней и трапов на судах морского и речного транспорта –
влекут штраф на физических лиц в размере двадцати, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, – в размере пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, – в размере ста месячных расчетных показателей.";

12) 451-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«лауазымды адамдарға – он бес, дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға – жиырма, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға қырық айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
екінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«лауазымды адамдарға – он бес, дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға – жиырма, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға қырық айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
мынадай мазмұндағы ескертумен толықтырылсын:
«Ескерту. Осы Кодекстің 451 – 454457458, 458-2-баптарында шағын көлемді кемелер деп балық аулау, жүктерді тасымалдау, сүйретіп жүзу, пайдалы қазбаларды іздеуді, барлауды және өндіруді, құрылыс, жол, гидротехникалық және басқа да осыған ұқсас жұмыстарды, лоцмандық және мұзжарғышқа ілестіріп алып өтуді жүргізу, сондай-ақ су объектілерін ластану мен қоқыстанудан қорғау жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыру үшін жасалған немесе жабдықталған кемелерді қоспағанда, ұзындығы жиырма метрден аспайтын, бортына алуға болатын адамдар саны он екі адамнан аспайтын кемені түсіну керек.»;
13) 452453454456 және 457-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
«452-бап. Кемелердi, оның ішінде шағын көлемді кемелерді
пайдалану қағидаларын бұзу, сондай-ақ кеменi,
оның ішінде шағын көлемді кемені басқару құқығы
жоқ адамның басқаруы
1. Белгiленген тәртiппен тiркелмеген немесе техникалық қарап тексеруден (куәландырудан) өтпеген немесе борт нөмiрлерi мен белгiлерi жоқ немесе тиiстi рұқсатсыз қайта жабдықталған немесе ақауы болғандықтан оны пайдалануға тыйым салынған немесе жолаушылар сыйымдылығы нормаларының тиеу қағидаларын, жүзу ауданы мен шарттары бойынша шектеулердi бұза отырып, кеменi, оның iшiнде шағын көлемді кеменi басқару -
ескерту жасауға немесе бес айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Кеменi, оның iшiнде шағын көлемді кеменi басқаруға құқығы жоқ адамның осы кемені, оның ішінде шағын көлемді кемені басқаруы, сол сияқты осы кемені, оның ішінде шағын көлемді кемені басқару құқығын растайтын құжаты жоқ адамның кемені, оның ішінде шағын көлемді кемені басқаруы немесе басқару құқығы жоқ адамға осындай кемені, оның ішінде шағын көлемді кемені басқаруға беру –
үш айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

12) в статье 451:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на должностных лиц в размере пятнадцати, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, – в размере двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, – в размере сорока месячных расчетных показателей.";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на должностных лиц в размере пятнадцати, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, – в размере двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, – в размере сорока месячных расчетных показателей.";
дополнить примечанием следующего содержания:
"Примечание. Под маломерным судном в статьях 451454, 457, 458, 458-2 настоящего Кодекса следует понимать судно длиной не более двадцати метров с допустимым количеством людей на борту не более двенадцати человек, кроме судов, построенных или оборудованных для рыболовства, перевозки грузов, буксировки, проведения поиска, разведки и добычи полезных ископаемых, строительных, путевых, гидротехнических и других подобных работ, лоцманской и ледокольной проводки, а также осуществления мероприятий по защите водных объектов от загрязнения и засорения.";
13) статьи 452, 453, 454, 456 и 457 изложить в следующей редакции:
"Статья 452. Нарушение правил эксплуатации судов, в том числе маломерных судов, а также управление судном, в том числе маломерным судном, лицом, не имеющим права управления
1. Управление судном, в том числе маломерным судном, не зарегистрированным в установленном порядке или не прошедшим технического осмотра (освидетельствования), или не несущим бортовых номеров и обозначений, или переоборудованным без соответствующего разрешения, или имеющим неисправности, с которыми запрещена его эксплуатация, или с нарушением правил загрузки норм пассажировместимости, ограничений по району и условиям плавания –
влечет предупреждение или штраф в размере до пяти месячных расчетных показателей.
2. Управление судном, в том числе маломерным судном, лицом, не имеющим права управления этим судном, в том числе маломерным судном, а равно управление судном, в том числе маломерным судном, лицом, не имеющим при себе документа, подтверждающего право управления этим судном, в том числе маломерным судном, или передача управления таким судном, в том числе маломерным судном, лицу, не имеющему права управления, –
влекут штраф в размере трех месячных расчетных показателей.

3. Тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру жөніндегі сақтандыру полисі жоқ адамның жолаушылар кемесін басқаруы –
бір айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Кемені, оның ішінде шағын көлемді кемені кеме құжаттары болмаған кезде, сондай-ақ кеме құжаттарына қойылатын талаптарды бұза отырып басқару –
бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. Кемені, оның ішінде шағын көлемді кемені көрінеу жалған немесе қолдан жасалған борттық тіркеу нөмірлерімен және белгілерімен басқару –
жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
6. Кемеге, оның ішінде шағын көлемді кемеге көрінеу жалған немесе қолдан жасалған борттық тіркеу нөмірлері мен белгілерін салу –
жеке тұлғаларға және лауазымды адамдарға – он бес, дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға – жиырма, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға қырық айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
453-бап. Кемелердің жүзу қағидаларын, сондай-ақ шағын
көлемді кемелерді пайдалану қағидаларын бұзу
1. Өзен көлігі кемелеріндегі кеме жүргізушілерінің кемелер жүзуінің, дыбыстық және жарық сигналдарын берудің, кеме жарықтары мен белгілерін алып жүрудің белгіленген тәртібін бұзуы –
жеке тұлғаларға – үш, лауазымды адамдарға бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Шағын көлемді кемелердің кеме жүргізушілерінің белгіленген жылдамдықты арттыруы, навигациялық белгілердің талаптарын сақтамауы, тыйым салынған жерлерде кемені әдейі аялдатуы немесе тоқтатуы, гидротехникалық құрылыстарды немесе техникалық құралдарды және кеме қатынасы мен навигациялық жағдай белгілерін зақымдауы, маневр жасау, дыбыс сигналдарын беру, борт жарықтары мен белгілерін алып жүру қағидаларын бұзуы –
ескерту жасауға немесе екі айлық есептiк көрсеткiшке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға немесе бір жылға дейінгі мерзімге шағын көлемді кемені басқару құқығынан айыруға әкеп соғады.
3. Кеме жүргізушілердің өзен көлігі кемелерін орналастыру мен тоқтатудың белгіленген тәртібін бұзуы –
ескерту жасауға немесе үш айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Шағын көлемді кемелердің кеме жүргізушілерінің кеме билетінде көрсетілген кемені жинақтау және жабдықтау нормаларын бұзуы, навигациялық сигнал жарықтарымен жабдықталмай тәуліктің қараңғы уақытында жүзуге шығуы, жағажайлардағы суға түсу шекарасының қоршауына және басқа да ұйымдастырылған суға түсу орындарына елу метрден таяу жерге жақындауы –
ескерту жасауға немесе бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

3. Управление пассажирским судном лицом, не имеющим при себе страхового полиса по обязательному страхованию гражданско-правовой ответственности перевозчика перед пассажирами, –
влечет штраф в размере одного месячного расчетного показателя.
4. Управление судном, в том числе маломерным судном, при отсутствии судовых документов, а также с нарушением требований, предъявляемых к судовым документам, –
влечет штраф в размере пяти месячных расчетных показателей.
5. Управление судном, в том числе маломерным судном, с заведомо подложными или поддельными регистрационными бортовыми номерами и обозначениями –
влечет штраф в размере двадцати месячных расчетных показателей.
6. Нанесение на судно, в том числе на маломерное судно, заведомо подложных или поддельных регистрационных бортовых номеров и обозначений –
влечет штраф на физических и должностных лиц в размере пятнадцати, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, – в размере двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, – в размере сорока месячных расчетных показателей.
Статья 453. Нарушение правил плавания судов, а также правил
пользования маломерными судами
1. Нарушение судоводителями судов речного транспорта установленного порядка движения судов, подачи звуковых и световых сигналов, несения судовых огней и знаков –
влечет штраф на физических лиц в размере трех, на должностных лиц – в размере пяти месячных расчетных показателей.
2. Превышение судоводителями маломерных судов установленной скорости, несоблюдение требований навигационных знаков, преднамеренная остановка или стоянка судна в запрещенных местах, повреждение гидротехнических сооружений или технических средств и знаков судоходной и навигационной обстановки, нарушение правил маневрирования, подачи звуковых сигналов, несения бортовых огней и знаков –
влекут предупреждение или штраф в размере до двух месячных расчетных показателей или лишение права управления маломерным судном на срок до одного года.
3. Нарушение судоводителями установленного порядка расстановки и стоянки судов речного транспорта –
влечет предупреждение или штраф в размере трех месячных расчетных показателей.
4. Нарушение судоводителями маломерных судов норм комплектации и оборудования судна, указанных в судовом билете, выход в плавание в темное время суток с необорудованными навигационными сигнальными огнями, приближение ближе пятидесяти метров к ограждению границ заплыва на пляжах и другим организованным местам заплыва –
влекут предупреждение или штраф в размере пяти месячных расчетных показателей.

454-бап. Кеме жүргізушінің немесе өзге де адамның
кемені, оның ішінде шағын көлемді кемені
алкогольдік, есірткілік және (немесе) уытқұмарлық
масаң күйде басқаруы
1. Кеме жүргізушінің кемені, оның ішінде шағын көлемді кемені алкогольдік, есірткілік және (немесе) уытқұмарлық масаң күйде басқаруы, сондай-ақ осындай кемені, оның ішінде шағын көлемді кемені алкогольдік, есірткілік және (немесе) уытқұмарлық масаң күйдегі кеме жүргізушінің басқаруына беру –
жиырма бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға немесе бір жылға дейінгі мерзімге кемені, оның ішінде шағын көлемді кемені басқару құқығынан айыруға әкеп соғады.
2. Авариялық жағдай туғызуға әкеп соққан нақ сол әрекеттер –
отыз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға немесе үш жылға дейінгі мерзімге кемені, оның ішінде шағын көлемді кемені басқару құқығынан айыруға әкеп соғады.
3. Кеме жүргізушілердің алкогольдік, есірткілік және (немесе) уытқұмарлық масаң күйін белгіленген тәртіпке сәйкес куәландырудан өтуден жалтаруы –
жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға немесе бір жылға дейінгі мерзімге кемені, оның ішінде шағын көлемді кемені басқару құқығынан айыруға әкеп соғады.
4. Кемені, оның ішінде шағын көлемді кемені алкогольдік, есірткілік және (немесе) уытқұмарлық масаң күйдегі адамдардың басқаруына жол беру –
жеке тұлғаларға – он бес, кемелерді, оның ішінде шағын көлемді кемелерді пайдалануға жауапты лауазымды адамдарға жиырма бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
«456-бап. Өзен порттары мен кемежайларда жүктерді тиеу, түсіру және қоймаға жинау қағидаларын бұзу
Өзен порттары мен кемежайларда жүктерді тиеудің, түсірудің және қоймаға жинаудың техникалық шарттарын, кемеде жүктерді бекiтудің техникалық шарттарын бұзу, жүкті тиеу (түсiру) актісін ресiмдемеу –
айлық есептiк көрсеткiштің екіге дейінгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
457-бап. Шағын көлемді кемелердің тұрағына арналған
базаларды (құрылыстарды) пайдалану қағидаларын бұзу
1. Шағын көлемді кемелердің тұрағына арналған базаларда (құрылыстарда) шағын көлемді кемелерді базаға қою нормаларын, базаларды (құрылыстарды) пайдалану қауіпсіздігіне арналған шарттар мен техникалық талаптарды бұзу, сол сияқты көрсетілген базаларда (құрылыстарда) белгіленген тәртіппен тіркелмеген шағын көлемді кемелерді ұстау –
жеке тұлғалар мен лауазымды адамдарға – он, дара кәсiпкерлерге, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға – он бес, орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға – жиырма, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жиырма бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 454. Управление судном, в том числе маломерным судном,
судоводителем или иным лицом в состоянии
алкогольного, наркотического и (или)
токсикоманического опьянения
1. Управление судном, в том числе маломерным судном, судоводителем в состоянии алкогольного, наркотического и (или) токсикоманического опьянения, а также передача управления таким судном, в том числе маломерным судном, судоводителю, находящемуся в состоянии алкогольного, наркотического и (или) токсикоманического опьянения, –
влекут штраф в размере двадцати пяти месячных расчетных показателей или лишение права управления судном, в том числе маломерным судном, на срок до одного года.
2. Те же действия, повлекшие создание аварийной обстановки, –
влекут штраф в размере тридцати месячных расчетных показателей или лишение права управления судном, в том числе маломерным судном, сроком до трех лет.
3. Уклонение судоводителей от прохождения в соответствии с установленным порядком освидетельствования на состояние алкогольного, наркотического и (или) токсикоманического опьянения –
влечет штраф в размере двадцати месячных расчетных показателей или лишение права управления судном, в том числе маломерным судном, сроком до одного года.
4. Допуск к управлению судном, в том числе маломерным судном, лиц, находящихся в состоянии алкогольного, наркотического и (или) токсикоманического опьянения, –
влечет штраф на физических лиц в размере пятнадцати, на должностных лиц, ответственных за эксплуатацию судов, в том числе маломерных судов, – в размере двадцати пяти месячных расчетных показателей.";
"Статья 456. Нарушение правил погрузки, разгрузки и складирования грузов в речных портах и на пристанях
Нарушение технических условий погрузки, разгрузки и складирования грузов в речных портах и на пристанях, технических условий крепления грузов в судне, неоформление акта погрузки (разгрузки) груза –
влекут штраф в размере до двух месячных расчетных показателей.
Статья 457. Нарушение правил пользования базами (сооружениями)
для стоянок маломерных судов
1. Нарушение на базах (сооружениях) для стоянок маломерных судов норм базирования маломерных судов, условий и технических требований для безопасной эксплуатации баз (сооружений), а равно содержание на указанных базах (сооружениях) незарегистрированных в установленном порядке маломерных судов –
влекут штраф на физических и должностных лиц в размере десяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, – в размере пятнадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, – в размере двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, – в размере двадцати пяти месячных расчетных показателей.

2. Шағын көлемді кемелердің жүзуге шығуын және базаға қайтуын бақылаудың белгіленген режимін сақтамау –
ескерту жасауға немесе жеке тұлғалар мен лауазымды адамдарға бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
14) 458-баптың тақырыбы және бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«458-бап. Кемелерді, оның ішінде шағын көлемді кемелерді
тіркеу қағидаларын, сондай-ақ кемелерді жасау,
техникалық пайдалану қағидаларын бұзу
1. Кемелерді, оның ішінде шағын көлемді кемелерді тіркеу қағидаларын бұзу, –
жеке тұлғаларға – он, лауазымды адамдарға жиырма айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
15) мынадай мазмұндағы 458-1 және 458-2-баптармен толықтырылсын:
«458-1-бап. Порттағы құрылыстарды пайдалану жөніндегі
талаптарды бұзу
Порттағы құрылыстарды тұрақты және кезеңдік техникалық қарап тексерулерден өткізу мерзімдерін бұзу немесе сақтамау, айлақтық құрылыстың арқандап байлау және кері итергіш құрылғыларының жарамсыз күйде болуы немесе өздерінің сипаттамалары бойынша сәйкес келмеуі, сондай-ақ порттағы құрылыстарды техникалық қарап тексеру журналының және теңіз порты паспортының болмауы –
лауазымды адамдарға бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
458-2-бап. Кемелермен, оның ішінде шағын көлемді
кемелермен болған авариялық жағдайлар мен көлік
оқиғаларын тергеу қағидаларын бұзу
1. Кеме капитанының, кеме иесінің, гидротехникалық құрылыстардың лауазымды адамының көліктік бақылау органдарына теңіз көлігі кемесімен болған авариялық жағдай туралы, өзен көлігі кемесімен болған көлік оқиғасы туралы ақпаратты бермеуі –
жеке тұлғалар мен лауазымды адамдарға – он, дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға – жиырма бес, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға қырық айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Кеме жүргізушісінің немесе кеме иесінің көліктік бақылау органдарына шағын көлемді кемемен болған көлік оқиғасы туралы ақпаратты бермеуі –
жеке тұлғаларға – бес, дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға – жиырма, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға отыз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Авариялық жағдайды немесе көлік оқиғасын тергеуді жүргізетін органның не лауазымды адамның сұрау салуы бойынша тергеу жүргізу үшін қажетті материалдарды, анықтамаларды, түсініктемелерді, кеме құжаттарынан үзінді көшірмелерді не басқа да ақпаратты бермеу немесе уақтылы бермеу –
жеке тұлғаларға – бес, лауазымды адамдарға – он, дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға – жиырма бес, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға қырық айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.»;

2. Несоблюдение установленного режима контроля за выходом в плавание и возвращением на базу маломерных судов –
влечет предупреждение или штраф на физических и должностных лиц в размере пяти месячных расчетных показателей.";
14) заголовок и часть первую статьи 458 изложить в следующей редакции:
"Статья 458. Нарушение правил регистрации судов, в том числе маломерных судов, а также правил постройки, технической эксплуатации судов
1. Нарушение правил регистрации судов, в том числе маломерных судов, –
влечет штраф на физических лиц в размере десяти, на должностных лиц – в размере двадцати месячных расчетных показателей.";
15) дополнить статьями 458-1 и 458-2 следующего содержания:
"Статья 458-1. Нарушение требований по эксплуатации портовых сооружений
Нарушение или несоблюдение сроков проведения регулярных и периодических технических осмотров портовых сооружений, нахождение в неисправном состоянии или несоответствие по своим характеристикам швартовых и отбойных устройств причального сооружения, а также отсутствие журнала технического осмотра портовых сооружений и паспорта морского порта –
влекут штраф на должностных лиц в размере пяти месячных расчетных показателей.
Статья 458-2. Нарушение правил расследования аварийных случаев
и транспортных происшествий с судами, в том числе
с маломерными судами
1. Непредоставление информации капитаном судна, судовладельцем, должностным лицом гидротехнических сооружений в органы транспортного контроля об аварийном случае с судном морского транспорта, о транспортном происшествии с судном речного транспорта –
влечет штраф на физических и должностных лиц в размере десяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, – в размере двадцати пяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, – в размере сорока месячных расчетных показателей.
2. Непредоставление информации судоводителем или судовладельцем в органы транспортного контроля о транспортном происшествии с маломерным судном –
влечет штраф на физических лиц в размере пяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, – в размере двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, – в размере тридцати месячных расчетных показателей.
3. Непредоставление или несвоевременное предоставление по запросу органа либо должностного лица, проводящего расследование аварийного случая или транспортного происшествия, материалов, справок, объяснительных, выписок из судовых документов либо другой информации, необходимой для проведения расследования, –
влечет штраф на физических лиц в размере пяти, на должностных лиц – в размере десяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, – в размере двадцати пяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, – в размере сорока месячных расчетных показателей.";

16) 459-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«459-бап. Көлiкте темекi шегу
1. Поездар мен теңiз және өзен көлiгі кемелерiнде белгіленбеген жерлерде темекi шегу –
айлық есептік көрсеткіштің бестен жетіге дейінгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Әуе кемесінің бортында, жолаушыларды тасымалдауды жүзеге асыру кезінде автобустар, шағын автобустар, троллейбустар, таксилер және қалалық рельстік көлік салондарында темекi шегу –
айлық есептік көрсеткіштің бестен жетіге дейінгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
17) 461-баптың 6-1-бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«6-1. Жолаушыларды, багажды автомобильмен тұрақты немесе тұрақты емес тасымалдауды, сондай-ақ жүктерді тасымалдауды жүзеге асыру кезінде рейс алдындағы (ауысым алдындағы) техникалық қарап тексеруден өтпеген автокөлік құралдарын пайдалануға шығару, сондай-ақ рейс алдындағы (ауысым алдындағы) медициналық қарап тексеруден өтпеген жүргізушінің басқаруына рұқсат беру –
дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға – жиырма, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
18) 463-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
«463-бап. Маршруттық көлік құралдарының тоқтау, тұрғын
аймақтарда жүру, жолаушылар мен жүктерді тасымалдау
қағидаларын сақтамау және жол жүрісі қағидаларын
басқа да өрескел бұзу»;
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Ірі көлемді және (немесе) ауыр салмақты автокөлік құралдарының арнайы рұқсатсыз, оның ішінде арнайы автоматтандырылған өлшеу құралдарын пайдалану арқылы тіркелетін жүріп өтуі –
жеке тұлғалар мен дара кәсіпкерлерге – екі жүз, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға – бес жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға бір мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
мынадай мазмұндағы 3-1, 3-2 және 3-3-бөліктермен толықтырылсын:
«3-1. Ірі көлемді және (немесе) ауыр салмақты автокөлік құралдарының арнайы рұқсатта көрсетілген параметрлердің бірін асыра отырып не маршруттан немесе мерзімнен ауытқи отырып, жүріп өтуі –
жеке тұлғалар мен дара кәсіпкерлерге – жүз, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға – екі жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға бес жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3-2. Барынша рұқсат етілген массасы Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген автокөлік құралының жол берілген жалпы массасынан асып түсетін өзі аударғышпен ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдары арқылы жүктерді тасымалдау –
жеке тұлғалар мен дара кәсіпкерлерге – айлық есептік көрсеткіштің сексеннен жүзге дейінгі мөлшерінде, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға – жүз жетпістен екі жүзге дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға төрт жүз елуден бес жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

16) статью 459 изложить в следующей редакции:
"Статья 459. Курение на транспорте
1. Курение в неустановленных местах в поездах и на судах морского и речного транспорта –
влечет штраф в размере от пяти до семи месячных расчетных показателей.
2. Курение на борту воздушного судна, в салонах автобусов, микроавтобусов при осуществлении перевозок пассажиров, троллейбусов, такси и городского рельсового транспорта –
влечет штраф в размере от пяти до семи месячных расчетных показателей.";
17) часть 6-1 статьи 461 изложить в следующей редакции:
"6-1. Выпуск в эксплуатацию автотранспортных средств, не прошедших предрейсовый (предсменный) технический осмотр, а также допуск к управлению водителя, не прошедшего предрейсовый (предсменный) медицинский осмотр, при осуществлении регулярных или нерегулярных автомобильных перевозок пассажиров, багажа, а также перевозок грузов –
влекут штраф на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, в размере двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, – в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.";
18) в статье 463:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 463. Несоблюдение правил остановок маршрутных транспортных средств, движения в жилых зонах, перевозки пассажиров и грузов и другие грубые нарушения правил дорожного движения";
часть третью изложить в следующей редакции:
"3. Проезд крупногабаритных и (или) тяжеловесных автотранспортных средств без специального разрешения, в том числе фиксируемый с использованием специальных автоматизированных измерительных средств, –
влечет штраф на физических лиц и индивидуальных предпринимателей в размере двухсот, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, – в размере пятисот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, – в размере одной тысячи месячных расчетных показателей.";
дополнить частями 3-1, 3-2 и 3-3 следующего содержания:
"3-1. Проезд крупногабаритных и (или) тяжеловесных автотранспортных средств с превышением одного из параметров либо с отклонением от маршрута или сроков, указанных в специальном разрешении, –
влечет штраф на физических лиц и индивидуальных предпринимателей в размере ста, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, – в размере двухсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, – в размере пятисот месячных расчетных показателей.
3-2. Перевозка грузов самосвалом, максимальная разрешенная масса которого превышает установленную законодательством Республики Казахстан допустимую общую массу автотранспортного средства, по автомобильным дорогам общего пользования –
влечет штраф на физических лиц и индивидуальных предпринимателей в размере от восьмидесяти до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, – в размере от ста семидесяти до двухсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, – в размере от четырехсот пятидесяти до пятисот месячных расчетных показателей.

3-3. Автокөлік құралын тиеу процесінде жүк жөнелтушінің Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген, рұқсат етілген салмақтық және көлемдік параметрлерді асыруы –
жеке тұлғалар мен дара кәсіпкерлерге – айлық есептік көрсеткіштің оннан он беске дейінгі мөлшерінде, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға – отыздан елуге дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға сексеннен жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
19) 480-1-баптың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«жеке тұлғаларға – айлық есептiк көрсеткiштің жиырмадан жиырма беске дейінгі мөлшерінде, заңды тұлғаларға қырықтан елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
20) 481-баптың бірінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Жүктерді тасымалдауға арналған теміржол жылжымалы құрамын қоспағанда, контейнерлерді, жүзетін және басқа да көлік құралдарын, сондай-ақ тасымалдау құралдарын зақымдау –»;
21) 484-бап мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
«3. Қазақстан Республикасының көлік заңнамасын жүйелі түрде бұзушылық, яғни бір жыл ішінде осы Кодекстің 447-1 (екінші бөлігінде), 447-3447-5460463 (бірінші бөлігінде, бұл бұзушылықтар жолаушылар мен жүктерді тасымалдау қағидаларын бұзушылық болып табылған кезде, екінші, үшінші, 3-1 және 3-2-бөліктерінде), 467-1-баптарында көзделген құқық бұзушылықтарды үш және одан да көп рет жасау –
жеке тұлғаларды – көлік құралдарын басқару құқығынан алты ай мерзімге айыруға және көлік құралдарын пайдалануға жауапты лауазымды адамдарға айлық есептік көрсеткіштің жиырма бестен отызға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
22) 541-баптың бірінші бөлігіндегі «446 (екiншi бөлiгiнде), 446-1,» деген сөздер алып тасталсын;
23) 543-бапта:
бірінші бөлікте:
«электр көлiгiмен» деген сөздер «рельстік көлікпен» деген сөздермен ауыстырылсын;
«446 (бiрiншi бөлiгiнде)» деген сөздер «446» деген цифрлармен ауыстырылсын;
«485-487,» деген цифрлардан кейін «490,» деген цифрлармен толықтырылсын;
екінші бөлікте:
2) тармақша «396 (бірінші және үшінші бөлiктерінде)» деген сөздерден кейін «490,» деген цифрлармен толықтырылсын;
3) тармақша «441,» деген цифрлардан кейін «446,» деген цифрлармен толықтырылсын;
7) тармақшадағы «электр көлiгiмен» деген сөздер «рельстік көлікпен» деген сөздермен ауыстырылсын;
24) 547-бапта:
тақырып пен мәтіндегі «Азаматтық авиацияны мемлекеттiк реттеу» деген сөздер «Азаматтық авиация» деген сөздермен ауыстырылсын;
бірінші бөлік «446 (бiрiншi бөлiгiнде),» деген сөздерден кейін «446-2,» деген цифрлармен толықтырылсын;

3-3. Превышение грузоотправителем допустимых весовых и габаритных параметров, установленных законодательством Республики Казахстан, в процессе загрузки автотранспортного средства –
влечет штраф на физических лиц и индивидуальных предпринимателей в размере от десяти до пятнадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, – в размере от тридцати до пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, – в размере от восьмидесяти до ста месячных расчетных показателей.";
19) абзац второй статьи 480-1 изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере от двадцати до двадцати пяти, на юридических лиц в размере от сорока до пятидесяти месячных расчетных показателей.";
20) абзац первый части первой статьи 481 изложить в следующей редакции:
"1. Повреждение контейнеров, плавучих и других транспортных средств, за исключением железнодорожного подвижного состава, предназначенных для перевозки грузов, а также перевозочных приспособлений –";
21) статью 484 дополнить частью третьей следующего содержания:
"3. Систематическое нарушение транспортного законодательства Республики Казахстан, то есть совершение в течение года трех и более правонарушений, предусмотренных статьями 447-1 (часть вторая), 447-3, 447-5, 460, 463 (часть первая, когда эти нарушения являются нарушениями правил перевозки пассажиров и грузов, части вторая, третья, 3-1 и 3-2), 467-1 настоящего Кодекса, –
влечет лишение права физических лиц на управление транспортными средствами на срок шесть месяцев и наложение штрафа на должностных лиц, ответственных за эксплуатацию транспортных средств, – в размере от двадцати пяти до тридцати месячных расчетных показателей.";
22) в части первой статьи 541 слова "446 (частью второй), 446-1," исключить;
23) в статье 543:
в части первой:
слово "электротранспорте" заменить словами "рельсовом транспорте";
слова "446 (частью первой)" заменить цифрами "446";
после цифр "485 – 487," дополнить цифрами "490,";
в части второй:
подпункт 2) после слов "396 (частями первой и третьей)" дополнить цифрами ", 490";
подпункт 3) после цифр "441," дополнить цифрами "446,";
в подпункте 7) слово "электротранспорте" заменить словами "рельсовом транспорте";
24) в статье 547:
в заголовке и тексте слова "области государственного регулирования" заменить словом "сфере";
часть первую после слов "446 (частью первой)," дополнить цифрами "446-2,";

25) 548-бапта:
бірінші бөлікте:
«453 (бiрiншi, үшiншi бөлiктерiнде)» және «454 (төртiншi, бесiншi бөлiктерiнде)» деген сөздер тиісінше «453 (бірінші, үшінші және төртінші бөліктерінде)» және «454 (төртінші бөлігінде)» деген сөздермен ауыстырылсын;
«458,» деген цифрлардан кейін «458-1, 458-2,» деген цифрлармен толықтырылсын;
«463 (бiрiншi бөлiгiнде, бұл бұзушылықтар жолаушылар мен жүктердi тасымалдау ережелерiн бұзу болып табылатын кезде, екiншi және үшiншi бөлiктерiнде)» деген сөздер «463 (бірінші бөлігінде, бұл бұзушылықтар жолаушылар мен жүктерді тасымалдау қағидаларын бұзушылық болып табылатын кезде, екінші, үшінші, 3-1, 3-2 және 3-3-бөліктерінде)» деген сөздермен ауыстырылсын;
«479 - 481 (әуе көлiгi кемелерiндегi бұзушылықтарды қоспағанда)» деген сөздер «479 - 480 (әуе көлігі кемелеріндегі бұзушылықтарды қоспағанда), 480-1, 481» деген сөздермен ауыстырылсын;
«, 490» деген цифрлар алып тасталсын;
екінші бөліктің үшінші абзацында:
«463 (бiрiншi бөлiгiнде, бұл бұзушылықтар жолаушылар мен жүктердi тасымалдау ережелерiн бұзу болып табылатын кезде, екiншi және үшiншi бөлiктерiнде)» деген сөздер «463 (бірінші бөлігінде, бұл бұзушылықтар жолаушылар мен жүктерді тасымалдау қағидаларын бұзушылық болып табылатын кезде, екінші, үшінші, 3-1, 3-2 және 3-3-бөліктерінде)» деген сөздермен ауыстырылсын;
«479, 480, 481 (әуе көлiгi кемелерiндегi бұзушылықтарды қоспағанда)» деген сөздер «479-480 (әуе көлігі кемелеріндегі бұзушылықтарды қоспағанда), 480-1, 481» деген сөздермен ауыстырылсын;
«, 490» деген цифрлар алып тасталсын;
26) 555-баптың екінші бөлігінде:
«461 (бiрiншi, екiншi, төртiншi, бесiншi, алтыншы, 6-1) бөлiктерiнде)» деген сөздер «461 (бiрiншi, екiншi, төртiншi, бесiншi, алтыншы, 6-1, сегізінші бөлiктерiнде)» деген сөздермен ауыстырылсын; «463 (екiншi және үшiншi бөлiктерiнде)» деген сөздер «463 (екінші, үшінші және 3-1-бөліктерінде)» деген сөздермен ауыстырылсын;
27) 629-бапта:
тақырып пен бірінші бөлік «Көлiк құралын,» деген сөздерден кейін «кемені, оның ішінде» деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөліктің бірінші абзацында:
«Көлiк құралын,» деген сөздерден кейін «кемені, оның ішінде» деген сөздермен толықтырылсын;
«медициналық емес» деген сөздер алып тасталсын;
төртінші бөлік «Көлiк құралын,» деген сөздерден кейін «кемені, оның ішінде» деген сөздермен толықтырылсын;
бесінші бөліктегі «көлік жүргізуден» деген сөздер «көлік құралын, кемені, оның ішінде шағын көлемді кемені басқарудан» деген сөздермен ауыстырылсын;
28) 630-бапта:
тақырып «Көлiк құралын,» деген сөздерден кейін «кемені, оның ішінде» деген сөздермен толықтырылсын;
бірінші бөлікте:
бірінші абзацта:

25) в статье 548:
в части первой:
слова "453 (частями первой, третьей)" и "454 (частями четвертой, пятой)" заменить соответственно словами "453 (частями первой, третьей и четвертой)" и "454 (частью четвертой)";
после цифр "458," дополнить цифрами "458-1, 458-2,";
слова "463 (частью первой, когда эти нарушения являются нарушениями правил перевозки пассажиров и грузов, частями второй и третьей)" заменить словами "463 (частью первой, когда эти нарушения являются нарушениями правил перевозки пассажиров и грузов, частями второй, третьей, 3-1, 3-2 и 3-3)";
слова "479 – 481 (кроме нарушений на судах воздушного транспорта)" заменить словами "479 – 480 (кроме нарушений на судах воздушного транспорта), 480-1, 481";
цифры ", 490" исключить;
в абзаце третьем части второй:
слова "463 (частью первой, когда эти нарушения являются нарушениями правил перевозки пассажиров и грузов, частями второй и третьей)" заменить словами "463 (частью первой, когда эти нарушения являются нарушениями правил перевозки пассажиров и грузов, частями второй, третьей, 3-1, 3-2 и 3-3)";
слова "479, 480, 481 (кроме нарушений на судах воздушного транспорта)" заменить словами "479 – 480 (кроме нарушений на судах воздушного транспорта), 480-1, 481";
цифры ", 490" исключить;
26) в части второй статьи 555:
слова "461 (частями первой, второй, четвертой, пятой, шестой, 6-1)" заменить словами "461 (частями первой, второй, четвертой, пятой, шестой, 6-1, восьмой)";
слова "463 (частями второй и третьей)" заменить словами "463 (частями второй, третьей и 3-1)";
27) в статье 629:
в заголовке и части первой слова "маломерным судном" заменить словами "судном, в том числе маломерным судном,";
в абзаце первом части второй:
после слов "транспортным средством," дополнить словами "судном, в том числе";
слово "немедицинское" исключить;
в части четвертой слова "маломерным судном" заменить словами "судном, в том числе маломерным судном,";
часть пятую после слов "транспортным средством," дополнить словами "судном, в том числе маломерным судном,";
28) в статье 630:
заголовок после слов "транспортного средства," дополнить словами "судна, в том числе";
в части первой:
в абзаце втором:

«463 (екiншi және үшiншi бөлiктерiнде)» деген сөздер «463 (екiншi, үшiншi, 3-1, 3-2 және 3-3-бөлiктерiнде)» деген сөздермен ауыстырылсын;
«көлiк құралдарын,» деген сөздерден кейін «кемелерді, оның ішінде» деген сөздермен толықтырылсын;
«(эвакуаторды),» деген сөзден кейін «кемені немесе» деген сөздермен толықтырылсын;
«немесе тұрақтарға» деген сөздер «, тұрақтарға немесе стационарлық көліктік бақылау бекетіне іргелес жатқан алаңдарға» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы үшінші абзацпен толықтырылсын:
«осы Кодекстің 447-2447-4463 (екінші, үшінші және 3-1-бөліктерінде)-баптарында көрсетілген құқық бұзушылықтар жасалған кезде, осы баптың екінші бөлігінде аталған уәкілетті лауазымды адам шетелдіктерге немесе шетелдік заңды тұлғаларға тиесілі көлік құралдарын, оларды уақытша сақтау үшін арнайы алаңдарға, тұрақтарға немесе стационарлық көліктік бақылау бекетіне іргелес жатқан алаңдарға жеткізу арқылы, оның ішінде басқа көлік құралын (эвакуаторды) пайдалана отырып жеткізу арқылы әкімшілік жаза қолдану туралы қаулы орындалғанға дейін ұстауға, жеткізуге және пайдалануға тыйым салуға құқылы.»;
үшінші абзацтағы «немесе тұрақтарға» деген сөздер «, тұрақтарға немесе стационарлық көліктік бақылау бекетіне іргелес жатқан алаңдарға» деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші, үшінші және төртінші бөліктер «Көлiк құралын,» және «көлiк құралын,» деген сөздерден кейін «кемені, оның ішінде» деген сөздермен толықтырылсын;
29) 634-баптың бірінші бөлігінің 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«4) сертификатталған, арнайы автоматтандырылған өлшеу құралдарының, сондай-ақ сертификатталған арнайы техникалық бақылау-өлшеу құралдары мен автоматты режимде жұмыс істейтін және жолдағы жағдайды фото-, бейнетүсірілім арқылы көлік құралы қозғалысының жылдамдығы мен бағытын, жол жүрісіне басқа да қатысушылардың іс-қимылдарын айқындау арқылы автомобиль көлігі және жол жүрісі қауіпсіздігі саласында әкімшілік құқық бұзушылықтардың жасалуын тіркейтін бақылау аспаптарының көрсеткіштері себеп болып табылады.»;
30) 636-бапта:
бірінші бөліктің 1) тармақшасында:
екінші абзацта:
«446 (екiншi бөлiгi),» деген сөздер алып тасталсын;
«484» деген цифрлар «484 (бірінші және екінші бөліктер)» деген сөздермен ауыстырылсын;
жиырма жетінші абзацтағы «446-1» деген цифрлар «484 (үшінші бөлігінде, әуе көлігінде бұзушылықтар жасағаны үшін)» деген сөздермен ауыстырылсын;
жиырма тоғызыншы абзацта:
«356» деген цифрлар «317-1 (көлік саласындағы техникалық регламенттердің талаптарын бұзушылықтар бойынша), 356» деген сөздермен ауыстырылсын;

слова "463 (части вторая и третья)" заменить словами "463 (части вторая, третья, 3-1, 3-2 и 3-3)";
слова "маломерных судов" заменить словами "судов, в том числе маломерных судов,";
после слова "(эвакуатора)," дополнить словами "судна или";
слова "или стоянки" заменить словами ", стоянки или площадки, прилегающие к стационарному посту транспортного контроля";
дополнить абзацем четвертым следующего содержания:
"447-2, 447-4, 463 (части вторая, третья и 3-1) настоящего Кодекса, уполномоченное должностное лицо, указанное в части второй настоящей статьи, вправе задерживать, доставлять и запрещать эксплуатацию транспортных средств, принадлежащих иностранцам или иностранным юридическим лицам, путем доставки их для временного хранения на специальные площадки, стоянки или площадки, прилегающие к стационарному посту транспортного контроля, в том числе с использованием другого транспортного средства (эвакуатора), до исполнения постановления о наложении административного взыскания.";
в абзаце четвертом слова "или стоянках" заменить словами ", стоянках или площадках, прилегающих к стационарному посту транспортного контроля,";
в частях второй, третьей и четвертой слова "маломерного судна" заменить словами "судна, в том числе маломерного судна,";
29) подпункт 4) части первой статьи 634 изложить в следующей редакции:
"4) показания сертифицированных специальных автоматизированных измерительных средств, а также сертифицированных специальных контрольно-измерительных технических средств и приборов наблюдения, работающих в автоматическом режиме и фиксирующих совершение административного правонарушения в сфере автомобильного транспорта и безопасности дорожного движения посредством фото-, видеосъемки дорожной ситуации, определения скорости и направления движения транспортного средства, действий других участников дорожного движения.";
30) в статье 636:
в подпункте 1) части первой:
в абзаце втором:
слова "446 (часть вторая)," исключить;
цифры "484" заменить словами "484 (части первая и вторая)";
в абзаце двадцать седьмом цифры "446-1" заменить словами "484 (часть третья, за совершение нарушений на воздушном транспорте)";
в абзаце двадцать девятом:
слова "статьи 356", заменить словами "статьи 317-1 (по нарушениям требований технических регламентов в области транспорта), 356";

«357-1,» деген цифрлармен толықтырылсын;
«484» деген цифрлар «484 (әуе көлігі кемелеріндегі бұзушылықтарды қоспағанда)» деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«көлік және коммуникация саласындағы уәкілетті органның лауазымды адамдарының (175 (екінші бөлігі) (бұл бұзушылықтарды жолаушыларды тасымалдаушылар жасаған кезде), 451 (екінші бөлігі), 452, 453 (екінші және үшінші бөліктері), 454, 455 (үшінші бөлігі), 457, 477 (төртінші бөлігі), 478, 479, 480 (үшінші және төртінші бөліктері), 481 (автомобиль көлігінде және қалалық рельстік көлікте құқық бұзушылықтар жасағаны үшін)-баптарында);»;
31) 638-баптың екінші бөлігіндегі «және 188» деген сөздер «, 188357-2 (бірінші бөлігі), 447447-1447-2447-3447-4447-5463 (бірінші бөлігінде, бұл бұзушылықтар жолаушылар мен жүктерді тасымалдау қағидаларын бұзушылық болып табылған кезде, екінші және үшінші, 3-1, 3-2 және 3-3-бөліктерінде) және 467-1» деген сөздермен ауыстырылсын;
32) 639-баптың 1-1-бөлігінің бірінші абзацы «жол жүрiсi қауiпсiздiгi саласында» деген сөздерден кейін «және автомобиль көлігі саласында» деген сөздермен толықтырылсын.
2. 2003 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Су кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 17, 141-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 22-құжат; № 15, 95-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 18-құжат; № 19, 147-құжат; № 24, 180-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; № 23, 114-құжат; № 24, 129-құжат; 2009 ж., № 2-3, 15-құжат; № 15-16, 76-құжат; № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 1-2, 5-құжат; № 5, 23-құжат; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 7-құжаттар; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат; № 11, 102-құжат; № 16, 129-құжат; 2012 ж., № 3, 27-құжат; № 14, 92-құжат; № 15, 97-құжат; № 21-22, 124-құжат):
66-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Арнайы су пайдалану:
1) мынадай су тарту құрылыстарын: тереңдiгi жиырма метрге дейiнгi шахталы және құбырлы сүзгiлi құдықтарды, сондай-ақ орталықтандырылған сумен жабдықтау үшiн пайдаланылмайтын су тұтқыш қабаттың үстiңгi бетінің бiрiншiсінен тәулiгiне барлық жағдайда елу текше метрден көп емес су алынып, деңгейi мәжбүрлi төмендетiлмей жұмыс iстейтiн шегендеу құрылыстарын пайдалану;
2) кеменің және оның технологиялық жабдығының жұмысын қамтамасыз ету үшін су объектілерінен теңіз кемелерінің су тартуы кезiнде рұқсат талап етiлмейдi.».
3. 2007 жылғы 15 мамырдағы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексiне (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2007 ж., № 9, 65-құжат; № 19, 147-құжат; № 20, 152-құжат; № 24, 178-құжат; 2008 ж., № 21, 97-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 8, 44-құжат; № 9-10, 50-құжат; № 17, 82-құжат; № 18, 84-құжат; № 24, 122, 134-құжаттар; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 10, 48-құжат; № 24, 146, 148-құжаттар; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 11, 102-құжат; № 16, 128-құжат; 2012 ж., № 3, 26-құжат; № 4, 32-құжат; № 5, 41-құжат; № 6, 45-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 92-құжат; № 15, 97-құжат; № 21-22, 123-құжат; 2013 ж., № 2, 13-құжат; № 3, 15-құжат; 2013 жылғы 25 мамырда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне дербес деректер және оларды қорғау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2013 жылғы 21 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы):

дополнить цифрами "357-1,";
цифры "484" заменить словами "484 (кроме нарушений на судах воздушного транспорта)";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"должностные лица уполномоченного органа в области транспорта и коммуникаций (статьи 175 (часть вторая) (когда эти нарушения совершены перевозчиками пассажиров), 451 (часть вторая), 452, 453 (части вторая и третья), 454, 455 (часть третья), 457, 477 (часть четвертая), 478, 479, 480 (части третья и четвертая), 481 (за совершение правонарушений на автомобильном транспорте и городском рельсовом транспорте);";
31) в части второй статьи 638 слова "и 188" заменить словами ", 188, 357-2 (часть первая), 447, 447-1, 447-2, 447-3, 447-4, 447-5, 463 (часть первая, когда эти нарушения являются нарушениями правил перевозки пассажиров и грузов, части вторая и третья, 3-1, 3-2 и 3-3) и 467-1";
32) абзац первый части 1-1 статьи 639 после слов "дорожного движения" дополнить словами "и в сфере автомобильного транспорта".
2. В Водный кодекс Республики Казахстан от 9 июля 2003 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 17, ст. 141; 2004 г., № 23, ст. 142; 2006 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 22; № 15, ст. 95; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 18; № 19, ст. 147; № 24, ст. 180; 2008 г., № 6-7, ст. 27; № 23, ст. 114; № 24, ст. 129; 2009 г., № 2-3, ст. 15; № 15- 16, ст. 76; № 18, ст. 84; 2010 г., № 1-2, ст. 5; № 5, ст. 23; № 24, ст. 146; 2011 г., № 1, ст. 2, 7; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50; № 11, ст. 102; № 16, ст. 129; 2012 г., № 3, ст. 27; № 14, ст. 92; № 15, ст. 97; № 21-22, ст. 124):
пункт 4 статьи 66 изложить в следующей редакции:
"4. Не требуются разрешения на специальное водопользование при:
1) использовании следующих водозаборных сооружений: шахтных и трубчатых фильтровых колодцев глубиной до двадцати метров, а также каптажных сооружений, работающих без принудительного понижения уровня с изъятием воды во всех случаях не более пятидесяти кубических метров в сутки из первого от поверхности водоносного горизонта, не используемого для централизованного водоснабжения;
2) заборе воды морскими судами из водных объектов для обеспечения работы судна и его технологического оборудования.".
3. В Трудовой кодекс Республики Казахстан от 15 мая 2007 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 9, ст. 65; № 19, ст. 147; № 20, ст. 152; № 24, ст. 178; 2008 г., № 21, ст. 97; № 23, ст. 114; 2009 г., № 8, ст. 44; № 9-10, ст. 50; № 17, ст. 82; № 18, ст. 84; № 24, ст. 122, 134; 2010 г., № 5, ст. 23; № 10, ст. 48; № 24, ст. 146, 148; 2011 г., № 1, ст. 2, 3; № 11, ст. 102; № 16, ст. 128; 2012 г., № 3, ст. 26; № 4, ст. 32; № 5, ст. 41; № 6, ст. 45; № 13, ст. 91; № 14, ст. 92; № 15, ст. 97; № 21-22, ст. 123; 2013 г., № 2, ст. 13; № 3, ст. 15; Закон Республики Казахстан от 21 мая 2013 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам персональных данных и их защиты", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 25 мая 2013 г.):

1) мазмұны мынадай мазмұндағы 25-2-тараудың және 240-2-баптың тақырыптарымен толықтырылсын:
«25-2-тарау. Азаматтық авиацияның авиация персоналына жататын қызметкерлердің еңбегін реттеудің ерекшеліктері
240-2-бап. Азаматтық авиацияның авиация персоналына жататын қызметкерлердің жұмыс уақыты мен демалыс уақытының режимі»;
2) мынадай мазмұндағы 25-2-тараумен толықтырылсын:
«25-2-тарау. Азаматтық авиацияның авиация персоналына жататын қызметкерлердің еңбегін реттеудің ерекшеліктері
240-2-бап. Азаматтық авиацияның авиация персоналына жататын қызметкерлердің жұмыс уақыты мен демалыс уақытының режимі
Ұшу қауіпсіздігіне тікелей байланысты азаматтық және эксперименттік авиацияның авиация персоналына жататын қызметкерлердің еңбегі «Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы» Қазақстан Республикасының Заңында көзделген ерекшеліктермен бірге осы Кодекспен және азаматтық авиация саласындағы халықаралық стандарттар мен нормативтер ескеріле отырып, жұмыс уақыты мен еңбек уақыты режимі ұзақтығының ерекше нормаларын белгілейтін Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерімен реттеледі.».
4. 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2008 ж., № 21, 93-құжат; 2009 ж., № 23, 112-құжат; № 24, 129-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 29, 32-құжаттар; № 15, 71-құжат; № 24, 146, 149, 150-құжаттар; 2011 ж., № 2, 21, 25-құжаттар; № 4, 37-құжат; № 6, 50-құжат; № 7, 54-құжат; № 11, 102-құжат; № 13, 115-құжат; № 15, 125-құжат; № 16, 129-құжат; № 20, 151-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 16-құжат; № 3, 21-құжат; № 4, 30, 32-құжаттар; № 5, 36, 41-құжаттар; № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 94-құжат; № 18-19, 119-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 2, 13-құжат; № 5-6, 30-құжат):
49-баптың 1-тармағы 38) тармақшасындағы «алым республикалық бюджетке түсетiн салықтық түсiмдер болып табылады.» деген сөздер «алым;» деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 39) тармақшамен толықтырылсын:
«39) азаматтық авиация саласындағы сертификаттау үшін алым республикалық бюджетке түсетiн салықтық түсiмдер болып табылады.».
5. 2008 жылғы 10 желтоқсандағы «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2008 ж., № 22-I, 22-II, 112-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16, 18-құжаттар; № 13-14, 63-құжат; № 15-16, 74-құжат; № 17, 82-құжат; № 18, 84-құжат; № 23, 100-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 1-2, 5-құжат; № 5, 23-құжат; № 7, 28, 29-құжаттар; № 11, 58-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 112-құжат; № 22, 130, 132-құжаттар; № 24, 145, 146, 149-құжаттар; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 2, 21, 25-құжаттар; № 4, 37-құжат; № 6, 50-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 13, 116-құжат; № 14, 117-құжат; № 15, 120-құжат; № 16, 128-құжат; № 20, 151-құжат; № 21, 161-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 11, 15-құжаттар; № 3, 21, 22, 25, 27-құжаттар; № 4, 32-құжат; № 5, 35-құжат; № 6, 43, 44-құжаттар; № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 11, 80-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 92-құжат; № 15, 97-құжат; № 20, 121-құжат; № 21-22, 124-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 1, 3-құжат; № 2, 7, 10-құжаттар; № 3, 15-құжат; № 4, 21-құжат):

1) оглавление дополнить заголовками главы 25-2 и статьи 240-2 следующего содержания:
"Глава 25-2. Особенности регулирования труда работников, относящихся к авиационному персоналу гражданской авиации
Статья 240-2. Режим рабочего времени и времени отдыха работников, относящихся к авиационному персоналу гражданской авиации";
2) дополнить главой 25-2 следующего содержания:
"Глава 25-2. Особенности регулирования труда работников,
относящихся к авиационному персоналу гражданской авиации
Статья 240-2. Режим рабочего времени и времени отдыха
работников, относящихся к авиационному персоналу
гражданской авиации
Труд работников, относящихся к авиационному персоналу гражданской и экспериментальной авиации, непосредственно связанному с безопасностью полетов, регулируется настоящим Кодексом с особенностями, предусмотренными Законом Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, устанавливающими особые нормы продолжительности режима рабочего времени и времени отдыха с учетом международных стандартов и нормативов в области гражданской авиации.".
4. В Бюджетный кодекс Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 21, ст. 93; 2009 г., № 23, ст. 112; № 24, ст. 129; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 29, 32; № 15, ст. 71; № 24, ст. 146, 149, 150; 2011 г., № 2, ст. 21, 25; № 4, ст. 37; № 6, ст. 50; № 7, ст. 54; № 11, ст. 102; № 13, ст. 115; № 15, ст. 125; № 16, ст. 129; № 20, ст. 151; № 24, ст. 196; 2012 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 16; № 3, ст. 21; № 4, ст. 30, 32; № 5, ст. 36, 41; № 8, ст. 64; № 13, ст. 91; № 14, ст. 94; № 18-19, ст. 119; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 2, ст. 13; № 5-6, ст. 30):
пункт 1 статьи 49 дополнить подпунктом 39) следующего содержания:
"39) сбор за сертификацию в сфере гражданской авиации.".
5. В Кодекс Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 22-I, 22-II, ст. 112; 2009 г., № 2-3, ст. 16, 18; № 13-14, ст. 63; № 15-16, ст. 74; № 17, ст. 82; № 18, ст. 84; № 23, ст. 100; № 24, ст. 134; 2010 г., № 1-2, ст. 5; № 5, ст. 23; № 7, ст. 28, 29; № 11, ст. 58; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 112; № 22, ст. 130, 132; № 24, ст. 145, 146, 149; 2011 г., № 1, ст. 2, 3; № 2, ст. 21, 25; № 4, ст. 37; № 6, ст. 50; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 13, ст. 116; № 14, ст. 117; № 15, ст. 120; № 16, ст. 128; № 20, ст. 151; № 21, ст. 161; № 24, ст. 196; 2012 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 11, 15; № 3, ст. 21, 22, 25, 27; № 4, ст. 32; № 5, ст. 35; № 6, ст. 43, 44; № 8, ст. 64; № 10, ст. 77; № 11, ст. 80; № 13, ст. 91; № 14, ст. 92; № 15, ст. 97; № 20, ст. 121; № 21-22, ст. 124; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 1, ст. 3; № 2, ст. 7, 10; № 3, ст. 15; № 4, ст. 21):

1) мазмұны мынадай мазмұндағы 68-1-тараудың және 476-1, 476-2,  476-3 және 476-4-баптардың тақырыптарымен толықтырылсын:
«68-1-тарау. Азаматтық авиация саласындағы сертификаттау үшін алым
476-1-бап. Жалпы ережелер
476-2-бап. Алым төлеушілер
476-3-бап. Алым мөлшерлемелері
476-4-бап. Есептеу және төлеу тәртібі»;
2) 55-баптың 1-тармағының 2) тармақшасы мынадай мазмұндағы тоғызыншы абзацпен толықтырылсын:
«азаматтық авиация саласындағы сертификаттау үшін алым;»;
3) 244-1-баптың 3-тармағы 1) тармақшасы төртінші бөлігінің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалатын тәртіппен авиакомпания белгілеген және жариялаған кестеге сәйкес орындалатын рейс тұрақты рейс деп танылады;»;

1) оглавление дополнить заголовками главы 68-1 и статей 476-1, 476-2, 476-3 и 476-4 следующего содержания:
"Глава 68-1. Сбор за сертификацию в сфере гражданской авиации
Статья 476-1. Общие положения
Статья 476-2. Плательщики сбора
Статья 476-3. Ставки сбора
Статья 476-4. Порядок исчисления и уплаты";
2) подпункт 2) пункта 1 статьи 55 дополнить абзацем девятым следующего содержания:
"сбор за сертификацию в сфере гражданской авиации;";
3) абзац второй части четвертой подпункта 1) пункта 3 статьи 244-1 изложить в следующей редакции:
"регулярным рейсом признается рейс, выполняемый согласно расписанию, установленному и опубликованному авиакомпанией в порядке, определяемом законодательством Республики Казахстан об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации;";

4) 366-баптың 2-тармағы 2) тармақшасындағы «көлiк құралдары салық салу объектiлерi болып табылмайды.» деген сөздер «көлік құралдары;» деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
«3) Қазақстан Республикасы халықаралық кеме тізілімінде тіркелген теңіз кемелері салық салу объектiлерi болып табылмайды.»;
5) 367-баптың 1-тармағында:
кестенің 8-жолы мынадай редакцияда жазылсын:
«
8.
Мыналар:
кез келген санаттағы поездарды магистральдық жолдармен жүргiзу үшiн;
магистральдық, станциялық және тар табанды және (немесе) кең табанды кiрме жолдарда маневр жұмыстарын жүргiзу үшiн;
өнеркәсiптiк теміржол көлiгi жолдары мен магистральдық және станциялық жолдарға шықпайтын жолдарда пайдаланылатын теміржолдың жылжымалы тартқыш құрамы
көлiк құралының жалпы қуатының әрбір киловатынан айлық есептiк көрсеткiштiң 1 пайызы
Тар табанды және кең табанды магистральдық және станциялық жолдармен жолаушылар тасымалдауды ұйымдастыру үшiн пайдаланылатын моторлы-вагонды жылжымалы құрам, сондай-ақ қалалық рельстік көліктің көлік құралдары
көлiк құралының жалпы қуатының әрбір киловатынан айлық есептiк көрсеткiштiң 1 пайызы
»;

4) пункт 2 статьи 366 дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) морские суда, зарегистрированные в международном судовом реестре Республики Казахстан.";
5) в пункте 1 статьи 367:
строку 8 таблицы изложить в следующей редакции:
"
8. Железнодорожный тяговый подвижной состав, используемый:
для вождения поездов любых категорий по магистральным путям;
для производства маневровой работы на магистральных, станционных и подъездных путях узкой и (или) широкой колеи;
на путях промышленного железнодорожного транспорта и не выходящий на магистральные и станционные пути
1 процент от месячного расчетного показателя с каждого киловатта общей мощности транспортного средства
Моторвагонный подвижной состав, используемый для организации перевозок пассажиров по магистральным и станционным путям узкой и широкой колеи, а также транспортные средства городского рельсового транспорта
1 процент от месячного расчетного показателя с каждого киловатта общей мощности транспортного средства
";

0,25
»;
7) 461-баптың 1-тармағында:
1) тармақшадағы «2 еселенген» деген сөздер «3 еселенген» деген сөздермен ауыстырылсын;
3) тармақшадағы «10 еселенген» деген сөздер «20 еселенген» деген сөздермен ауыстырылсын;
8) 471-бап мынадай мазмұндағы 1.22-1.-жолмен толықтырылсын:
«
1.22-1.
Теміржол көлігімен жүктерді тасымалдау жөніндегі қызмет
6
»;
9) мынадай мазмұндағы 68-1-тараумен толықтырылсын:
«68-1-тарау. Азаматтық авиация саласындағы сертификаттау үшін алым
476-1-бап. Жалпы ережелер

0,25
";
7) в пункте 1 статьи 461:
в подпункте 1) слова "2-кратный" заменить словами "3-кратный";
в подпункте 3) слова "10-кратный" заменить словами "20-кратный";
8) статью 471 дополнить строкой 1.22-1. следующего содержания:
"
1.22-1.
Деятельность по перевозке грузов железнодорожным транспортом
6
";
9) дополнить главой 68-1 следующего содержания:
"Глава 68-1. Сбор за сертификацию в сфере гражданской авиации
Статья 476-1. Общие положения

1. Азаматтық авиация саласындағы сертификаттау үшін алым (бұдан әрі - алым) Қазақстан Республикасында әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкестігін растауға азаматтық әуе кемелерінің пайдаланушысын, авиациялық жұмыстарды орындайтын пайдаланушыны, азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылығын, азаматтық әуе кемесінің типін, азаматтық әуе кемесінің данасын, азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі ұйымды, әуеайлақты, тікұшақ айлағын, авиациялық оқу орталығын, әуежайдың авиациялық қауіпсіздік қызметін тексеріп қарауды ұйымдастыру бойынша, аэронавигациялық ұйымның әуе қозғалысына қызмет көрсету ұйымдарын, аэронавигациялық ұйымның радиотехникалық жабдықты пайдалану және байланыс қызметтерін азаматтық авиация саласындағы уәкілетті мемлекеттік органның сертификаттауы үшін алынады.

1. Сбор за сертификацию в сфере гражданской авиации (далее – сбор) взимается за сертификацию уполномоченным государственным органом в сфере гражданской авиации эксплуатанта гражданских воздушных судов, эксплуатанта, выполняющего авиационные работы, летной годности гражданского воздушного судна, типа гражданского воздушного судна, экземпляра гражданского воздушного судна, организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники гражданской авиации, аэродрома, вертодрома, авиационного учебного центра, по организации досмотра службой авиационной безопасности аэропорта, органов обслуживания воздушного движения аэронавигационной организации, служб эксплуатации радиотехнического оборудования и связи аэронавигационной организации на подтверждение соответствия требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации.

2. Азаматтық авиация саласындағы мемлекеттік уәкілетті орган есепті тоқсаннан кейінгі айдың 15-інен кешіктірмей тоқсан сайын салық органдарына өзінің орналасқан жері бойынша алым төлеушілер туралы және салық салынатын объектілер туралы ақпаратты уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша береді.
476-2-бап. Алым төлеушілер
Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өздерінің мүдделеріне орай азаматтық авиация саласында сертификаттауды жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар алым төлеушілер болып табылады.
Құрылымдық бөлімшелер осындай құрылымдық бөлімшенің мүдделерінде азаматтық авиация саласында сертификаттауды жасаған кезде дербес алым төлеушілер ретінде қаралуы мүмкін.

2. Уполномоченный государственный орган в сфере гражданской авиации ежеквартально не позднее 15 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, предоставляет налоговым органам по месту своего нахождения информацию о плательщиках сбора и объектах обложения по форме, установленной уполномоченным органом.
Статья 476-2. Плательщики сбора
Плательщиками сбора являются физические и юридические лица, в интересах которых осуществляется сертификация в сфере гражданской авиации в соответствии с законодательством Республики Казахстан об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации.
Структурные подразделения могут рассматриваться в качестве самостоятельных плательщиков сбора при совершении сертификации в сфере гражданской авиации в интересах такого структурного подразделения.

476-3-бап. Алым мөлшерлемелері
1. Алым мөлшерлемелері республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және алым төлеу күні қолданыста болған айлық есептік көрсеткіш (бұдан әрі осы баптың мәтіні бойынша – АЕК) мөлшері негізге алына отырып, штат санына, сертификаттау түріне және (немесе) қызмет саласына, әуе кемесінің салмағына және (немесе) оның қозғалтқыштарының санына, азаматтық авиация саласындағы сертификатталатын объектілердің класына (санаттарына) байланысты белгіленеді.

Статья 476-3. Ставки сбора
1. Ставки сбора устанавливаются исходя из размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете (далее по тексту настоящей статьи – МРП) и действующего на дату уплаты сбора, в зависимости от штатной численности, вида сертификации и (или) области деятельности, веса воздушного судна и (или) количества его двигателей, класса (категорий) сертифицируемых объектов в сфере гражданской авиации.

51 адамнан 100 адамға дейін
313
4.
21 адамнан 50 адамға дейін
302
5.
11 адамнан 20 адамға дейін
190
6.
10 адамға дейін
180
476-4-бап. Есептеу және төлеу тәртібі
1. Алым сомасы белгіленген мөлшерлемелер бойынша есептеледі және азаматтық авиация саласындағы мемлекеттік уәкілетті орган сертификаттаудан өткізгенге дейін жеке және заңды тұлғалардың орналасқан жері бойынша бюджетке төленеді.
2. Азаматтық авиация саласындағы мемлекеттік уәкілетті органға тиісті өтінім бергенге дейін сертификаттаудан өтуден алымдарды төлеген адамдар бас тартқан жағдайларды қоспағанда, төленген алым сомаларын қайтару немесе есепке жатқызу жүргізілмейді.

от 51 до 100 человек
313
4.
от 21 до 50 человек
302
5.
от 11 до 20 человек
190
6.
до 10 человек
180
Статья 476-4. Порядок исчисления и уплаты
1. Сумма сбора исчисляется по установленным ставкам и уплачивается в бюджет по месту нахождения физических и юридических лиц до проведения сертификации уполномоченным государственным органом в сфере гражданской авиации.
2. Возврат или зачет уплаченных сумм сбора не производится, за исключением случаев отказа лиц, уплативших сбор, от прохождения сертификации до подачи соответствующей заявки в уполномоченный государственный орган в сфере гражданской авиации.

Бұл ретте бюджетке төленген алым сомаларын қайтаруды немесе есепке жатқызуды салық органы сертификаттауды жүргізуге аталған тұлғаның өтінім бермегенін растайтын азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган берген құжатты оларға ұсынғаннан кейін алым төлеушінің салықтық өтініші бойынша, осы Кодекстің 599 және  602-баптарында белгіленген тәртіппен оларды төлеу орны бойынша жүргізеді.»;
10) 534-баптың 1-тармағы 15) тармақшасындағы «жасағаны үшін мемлекеттік баж алынады.» деген сөздер «жасағаны үшін;» деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 16) тармақшамен толықтырылсын:
«16) жүктерді автомобильмен халықаралық тасымалдауды жүзеге асыруға рұқсат беру куәлігін және оның телнұсқасын бергені үшін мемлекеттік баж алынады.»;
11) 540-бап 10) тармақшасындағы «50 процент мемлекеттік баж алынады.» деген сөздер «50 пайыз;» деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 11) тармақшамен толықтырылсын:
«11) жүктерді автомобильмен халықаралық тасымалдауды жүзеге асыруға рұқсат беру куәлігін және оның телнұсқасын бергені үшін – 25 пайыз мемлекеттік баж алынады.»;
12) 547-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 7-1) тармақшамен толықтырылсын:
«7-1) жүктерді автомобильмен халықаралық тасымалдауды жүзеге асыруға рұқсат беру куәлігін және оның телнұсқасын бергені үшін – тиісті құжатты бергенге дейін;»;
13) 599-баптың 3-тармағының 2) тармақшасындағы «алынатын алым» деген сөздер «алынатын, азаматтық авиация саласындағы сертификаттау үшін алынатын алым» деген сөздермен ауыстырылсын.
6. 2009 жылғы 18 қыркүйектегі «Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы» Қазақстан Республикасының Кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы 2009 ж., № 20-21, 89-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 32-құжат; № 15, 71-құжат; № 24, 149, 152-құжаттар; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 2, 21-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 17, 136-құжат; № 21, 161-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 26-құжат; № 4, 32-құжат; № 8, 64-құжат; № 12, 83-құжат; № 14, 92, 95-құжаттар; № 15, 97-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 1, 3-құжат; № 5-6, 30-құжат; 2013 жылғы 25 мамырда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне дербес деректер және оларды қорғау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2013 жылғы 21 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы):
159-баптың 5-тармағында:
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«6) поездар мен теңіз және өзен көлігі кемелерінде белгіленбеген жерлерде;»;
мынадай мазмұндағы 6-1) тармақшамен толықтырылсын:

При этом возврат или зачет уплаченных в бюджет сумм сбора производится налоговым органом по месту их уплаты в порядке, установленном статьями 599 и 602 настоящего Кодекса, по налоговому заявлению плательщика сбора после представления им документа, выданного уполномоченным государственным органом в сфере гражданской авиации, подтверждающим непредставление указанным лицом заявки на проведение сертификации.";
10) пункт 1 статьи 534 дополнить подпунктом 16) следующего содержания:
"16) за выдачу удостоверения допуска к осуществлению международных автомобильных перевозок грузов и его дубликата.";
11) статью 540 дополнить подпунктом 11) следующего содержания:
"11) за выдачу удостоверения допуска к осуществлению международных автомобильных перевозок грузов и его дубликата – 25 процентов.";
12) пункт 2 статьи 547 дополнить подпунктом 7-1) следующего содержания:
"7-1) за выдачу удостоверения допуска к осуществлению международных автомобильных перевозок грузов и его дубликата – до выдачи соответствующего документа;";
13) подпункт 2) пункта 3 статьи 599 дополнить словами ", за сертификацию в сфере гражданской авиации".
6. В Кодекс Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2009 г., № 20-21, ст. 89; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 32; № 15, ст. 71; № 24, ст. 149, 152; 2011 г., № 1, ст. 2, 3; № 2, ст. 21; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 17, ст. 136; № 21, ст. 161; 2012 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 26; № 4, ст. 32; № 8, ст. 64; № 12, ст. 83; № 14, ст. 92, 95; № 15, ст. 97; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 1, ст. 3; № 5-6, ст. 30; Закон Республики Казахстан от 21 мая 2013 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам персональных данных и их защиты", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 25 мая 2013 г.):
в пункте 5 статьи 159:
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) в неустановленных местах в поездах и на судах морского и речного транспорта;";
дополнить подпунктом 6-1) следующего содержания:

«6-1) әуе кемесінің бортында, жолаушыларды тасымалдауды жүзеге асыру кезінде автобустар, шағын автобустар, троллейбустар, таксилер және қалалық рельстік көлік салондарында;».
7. 2010 жылғы 30 маусымдағы «Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы» Қазақстан Республикасының Кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2010 ж., № 14, 70-құжат; № 24, 145-құжат; 2011 ж., № 1, 3-құжат; № 11, 102-құжат; № 19, 145-құжат; 2012 ж., № 2, 15-құжат; № 13, 91-құжат; № 15, 97-құжат; № 21-22, 124-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 1, 3-құжат; № 2, 13-құжат; 2013 жылғы 25 мамырда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне дербес деректер және оларды қорғау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2013 жылғы 21 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы):
121-баптың 3-тармағы мынадай мазмұндағы үшінші және төртінші бөліктермен толықтырылсын:
«Кеден одағының кеден заңнамасына сәйкес қабылданған Кеден одағы органдарының шешімдерімен тарифтік жеңілдіктерді беру Кеден одағына мүше мемлекеттердің заңнамасында көзделген тәртіппен жүзеге асырылатыны анықталған жағдайларда, тарифтік жеңілдікті Қазақстан Республикасының Үкіметі береді.
Тарифтік жеңілдіктер берілетін тауарлардың тізбесін, сондай-ақ тарифтік жеңілдіктер беру тәртібі мен шарттарын Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды.».
8. «Қазақстан Республикасындағы көлiк туралы» 1994 жылғы 21 қыркүйектегi Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1994 ж., № 15, 201-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., № 2, 186-құжат; 1998 ж., № 24, 447-құжат; 2001 ж., № 23, 309, 321-құжаттар; № 24, 338-құжат; 2003 ж., № 10, 54-құжат; 2004 ж., № 18, 110-құжат; № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 15, 63-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 14, 89-құжат; № 24, 148-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 17-18, 114-құжат; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 5, 43-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 2, 14-құжат; № 3,  21-құжат; № 14, 92, 96-құжаттар; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 1, 2-құжат):
1) 1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«1-бап. Осы Заңда пайдаланылатын негізгі ұғымдар
Осы Заңда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) жолаушыларды әлеуметтік маңызы бар тасымалдау – тарифтердің қолжетімді деңгейін және Қазақстан Республикасының аумағы бойынша халықтың еркін жүріп-тұру мүмкіндігін қамтамасыз ету мақсатында ұйымдастырылатын жолаушыларды тасымалдау;
2) клиент (жүк жөнелтушi, жүк алушы, жолаушы, кеме жалдаушы) – тасымалдаушымен жасалған шартқа сәйкес көлiктi пайдаланатын жеке немесе заңды тұлға немесе мемлекет (атқарушы билiк органдарының атынан);

"6-1) на борту воздушного судна, в салонах автобусов, микроавтобусов при осуществлении перевозок пассажиров, троллейбусов, такси и городского рельсового транспорта;".
7. В Кодекс Республики Казахстан от 30 июня 2010 года "О таможенном деле в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2010 г., № 14, ст. 70; № 24, ст. 145; 2011 г., № 1, ст. 3; № 11, ст. 102; № 19, ст. 145; 2012 г., № 2, ст. 15; № 13, ст. 91; № 15, ст. 97; № 21-22, ст. 124; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 1, ст. 3; № 2, ст. 13; Закон Республики Казахстан от 21 мая 2013 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам персональных данных и их защиты", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 25 мая 2013 г.):
пункт 3 статьи 121 дополнить частями третьей и четвертой следующего содержания:
"В случаях, когда решениями органов Таможенного союза, принятыми в соответствии с таможенным законодательством Таможенного союза, определено, что предоставление тарифных льгот осуществляется в порядке, предусмотренном законодательством государств-членов Таможенного союза, тарифная льгота предоставляется Правительством Республики Казахстан.
Перечень товаров, в отношении которых предоставляются тарифные льготы, а также порядок и условия предоставления тарифных льгот определяются Правительством Республики Казахстан.".
8. В Закон Республики Казахстан от 21 сентября 1994 года "О транспорте в Республике Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1994 г., № 15, ст. 201; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 2, ст. 186; 1998 г., № 24, ст. 447; 2001 г., № 23, ст. 309, 321; № 24, ст. 338; 2003 г., № 10, ст. 54; 2004 г., № 18, ст. 110; № 23, ст. 142; 2005 г., № 15, ст. 63; 2006 г., № 3, ст. 22; № 14, ст. 89; № 24, ст. 148; 2009 г., № 18, ст. 84; 2010 г., № 17-18, ст. 114; № 24, ст. 146; 2011 г., № 1, ст. 2, 3; № 5, ст. 43; № 12, ст. 111; 2012 г., № 2, ст. 14; № 3, ст. 21; № 14, ст. 92, 96; № 15, ст. 97; 2013 г., № 1, ст. 2):
1) статью 1 изложить в следующей редакции:
"Статья 1. Основные понятия, используемые в настоящем Законе
В настоящем Законе используются следующие основные понятия:
1) социально значимые пассажирские перевозки – перевозки пассажиров, организуемые в целях обеспечения доступного уровня тарифов и возможности свободного передвижения населения по территории Республики Казахстан;
2) клиент (грузоотправитель, грузополучатель, пассажир, фрахтователь) – физическое или юридическое лицо или государство (в лице органов исполнительной власти), пользующееся транспортом в соответствии с заключенным договором с перевозчиком;

3) көлік инфрақұрылымы объектілері – теміржол, трамвай жолдарын, жеңіл рельстік, монорельстік жолдар мен ішкі су жолдарын, автомобиль жолдарын, тоннельдерді, эстакадаларды, көпірлерді, вокзалдар мен станцияларды, жолаушыларға қызмет көрсету пункттерін, метрополитен желілерін, порттарды, порттағы құралдарды, кеме қатынайтын гидротехникалық құрылыстарды, әуеайлақтарды, әуежайларды, байланыс, навигация және көлік құралдарының қозғалысын басқару жүйелерінің объектілерін, магистральдық құбырды, сондай-ақ көлік кешенінің жұмыс істеуін қамтамасыз ететін өзге де ғимараттарды, құрылыстарды, құрылғылар мен жабдықтарды қамтитын технологиялық кешен;
4) көлiк кәсiпорны – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес iс-әрекет жасайтын, жүктердi, жолаушыларды, багажды тасымалдау, көлiк құралдарын сақтау, оларға техникалық қызмет көрсету және оларды жөндеу жөнiндегі қызметпен айналысатын заңды тұлға;
5) көліктік логистика – тасымалдың (тасымалдаудың) әрбір кезеңінде жүктер қозғалысының мониторингін қамтитын, әртүрлі көлік түрлерін (теміржол, автомобиль, теңіз, ішкі су, әуе) пайдалана отырып, оңтайлы маршрут бойынша жүк жөнелтушіден (өндірушіден) жүк алушыға дейінгі тасымалды (тасымалдауды) жоспарлау және басқару жөніндегі тасымалдау процесіне қатысушылардың өзара байланысты іс-қимылдарының жиынтығы;
6) Қазақстан Республикасының көлігі – Қазақстан Республикасының аумағында тіркелген теміржол, автомобиль, теңіз, ішкі су, әуе көлігі, қалалық рельстік көлік, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағындағы магистральдық құбыр көлігі;
7) қалалық рельстік көлік – қала және қала маңындағы аймақ шекараларында рельстермен жолаушыларды тасымалдауға арналған көлік түрі (метрополитен, трамвай, жеңілрельстік, монорельстік көлік);
8) метрополитен – көліктің өзге түрлерінің желілерінен және жаяу жүргіншілердің оларға өту жолынан оқшауланған (бөлінген, бір деңгейдегі қиылыстары жоқ) жолдар бойынша жолаушылар мен багажды әлеуметтік маңызы бар тұрақты тасымалдауды жүзеге асыратын қалалық рельстік көлік түрі;
9) тасымалдаушы – ақыға немесе жалданып жолаушыларды, багажды, жүктердi және почта жөнелтiлiмдерiн тасымалдау жөнiнде қызметтер көрсететiн және осыған лицензиясы немесе белгiленген тәртiппен берiлген тиісті рұқсаты бар, меншiк құқығымен немесе өзге де заңды негiздерде көлiк құралын иеленушi жеке немесе заңды тұлға;
10) тiкелей аралас қатынас – бiрыңғай көлiк құжаты бойынша әртүрлi көлiк түрлерiмен жүктердi, жолаушылар мен багажды тасымалдау;

3) объекты транспортной инфраструктуры – технологический комплекс, включающий в себя железнодорожные, трамвайные, легкорельсовые, монорельсовые и внутренние водные пути, автомобильные дороги, тоннели, эстакады, мосты, вокзалы и станции, пункты обслуживания пассажиров, линии метрополитена, порты, портовые средства, судоходные гидротехнические сооружения, аэродромы, аэропорты, объекты систем связи, навигации и управления движением транспортных средств, магистральный трубопровод, а также иные обеспечивающие функционирование транспортного комплекса здания, сооружения, устройства и оборудование;
4) транспортное предприятие – юридическое лицо, занятое деятельностью по перевозке грузов, пассажиров, багажа, хранению, техническому обслуживанию и ремонту транспортных средств, действующее в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
5) транспортная логистика – совокупность взаимосвязанных действий участников перевозочного процесса по планированию и управлению транспортировкой (перевозкой) грузов от грузоотправителя (производителя) до грузополучателя по оптимальному маршруту с использованием различных видов транспорта (железнодорожного, автомобильного, морского, внутреннего водного, воздушного), включающих мониторинг за движением грузов на каждом этапе транспортировки (перевозки);
6) транспорт Республики Казахстан – зарегистрированный на территории Республики Казахстан железнодорожный, автомобильный, морской, внутренний водный, воздушный, городской рельсовый, а также находящийся на территории Республики Казахстан магистральный трубопроводный транспорт;
7) городской рельсовый транспорт – вид транспорта (метрополитен, трамвай, легкорельсовый, монорельсовый транспорт), предназначенный для перевозки пассажиров по рельсам в границах города и пригородной зоне;
8) метрополитен – вид городского рельсового транспорта, осуществляющего регулярные социально значимые перевозки пассажиров и багажа по путям, изолированным (отделенным, не имеющим одноуровневых пересечений) от линий иных видов транспорта и прохода пешеходов к ним;
9) перевозчик – физическое или юридическое лицо, владеющее транспортным средством на праве собственности или на иных законных основаниях, предоставляющее услуги по перевозке пассажиров, багажа, грузов и почтовых отправлений за плату или по найму и имеющее на это лицензию или соответствующее разрешение, выданное в установленном порядке;
10) прямое смешанное сообщение – перевозка грузов, пассажиров и багажа разными видами транспорта по единому транспортному документу;

11) уәкiлеттi мемлекеттiк орган – көлiк саласындағы мемлекеттiк саясатты iске асыруды, Қазақстан Республикасы көлiк кешенiнiң қызметiн үйлестiру мен реттеудi жүзеге асыратын орталық атқарушы орган.»;
2) мынадай мазмұндағы 2-1-баппен толықтырылсын:
«2-1-бап. Көліктік логистика қағидаттары
Көліктік логистика қағидаттары мыналар болып табылады:
1) заңдылық;
2) клиенттердің қажеттіліктеріне бағдарлану;
3) қауіпсіздік;
4) сақталу;
5) рәсімдердің тұтастығы;
6) тең қолжетімділік;
7) жаһандық көлік-логистика жүйесіне кірігу.»;
3) 3-бапта:
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Магистральдық теміржол желісі жекешелендіруге жатпайды және кейіннен Ұлттық инфрақұрылым операторына берумен Ұлттық теміржол компаниясына беру үшін Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейтін шарттарда және тәртіппен ұлттық басқарушы холдингке беріледі.»;
мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
«Мемлекет меншігіндегі магистральдық, станциялық жолдар және магистральдық теміржол желісінің өзге де объектілері кейіннен Ұлттық инфрақұрылым операторына берумен Ұлттық теміржол компаниясына беру үшін Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейтін шарттарда және тәртіппен ұлттық басқарушы холдингке беріледі.»;
4) 6-баптың екінші бөлігінің алтыншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«республика экономикасы мен халқының тасымалдауларға, оның ішінде жолаушыларды әлеуметтік маңызы бар тасымалдауларға және соларға байланысты көрсетілетін қызметтерге деген қажеттіліктерін қамтамасыз ету үшін жағдай жасау;»;
5) 8-бапта:
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Жолаушылар көлiгінің республикаішілік тұрақты маршруттарында жолаушыларды тасымалдауларды ұйымдастыру кезiнде тасымалдаушылар, егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше белгіленбесе, тиісті тасымалдауларды ұйымдастырған жергiлiктi атқарушы органдармен немесе олар уәкілеттік берген органдармен осы маршруттарға қызмет көрсетуге арналған шарттар жасасуы тиiс.»;
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
«Метрополитенмен жолаушыларды әлеуметтік маңызы бар тұрақты тасымалдауларды ұйымдастыруды метрополитен орналасқан тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің жергілікті атқарушы органы жүзеге асырады.»;
6) 11-бапта:
бірінші бөліктің оныншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«арнайы және әскери тасымалдауларды жүзеге асыруға өздерінің құзыреттері шегінде мемлекеттік органдардың талаптарын орындауға (бұл тасымалдауларды жүзеге асыруға жұмсалатын шығыстар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бюджет қаражаты есебінен өтеледі);»;
мынадай мазмұндағы алтыншы бөлікпен толықтырылсын:
«Жолаушы тасымалдау қағидаларында белгіленген уақыттан кешікпей тасымалдау басталғанға дейін жөнелту пунктіне келуге міндетті. Жөнелту пунктіне келу уақыты билетте көрсетіледі.»;
мынадай мазмұндағы сегізінші бөлікпен толықтырылсын:
«Метрополитенмен жолаушыларды тасымалдау қағидаларын Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.»;

11) уполномоченный государственный орган – центральный исполнительный орган, осуществляющий реализацию государственной политики в области транспорта, координацию и регулирование деятельности транспортного комплекса Республики Казахстан.";
2) дополнить статьей 2-1 следующего содержания:
"Статья 2-1. Принципы транспортной логистики
Принципами транспортной логистики являются:
1) законность;
2) ориентированность на потребности клиентов;
3) безопасность;
4) сохранность;
5) единство процедур;
6) равный доступ;
7) интегрированность в глобальную транспортно-логистическую систему.";
3) в статье 3:
часть третью изложить в следующей редакции:
"Магистральная железнодорожная сеть не подлежит приватизации и передается национальному управляющему холдингу на условиях и в порядке, устанавливаемых Правительством Республики Казахстан, для передачи Национальной железнодорожной компании с последующей передачей Национальному оператору инфраструктуры.";
дополнить частью четвертой следующего содержания:
"Магистральные, станционные пути и иные объекты магистральной железнодорожной сети, находящиеся в государственной собственности, передаются национальному управляющему холдингу на условиях и в порядке, устанавливаемых Правительством Республики Казахстан, для передачи Национальной железнодорожной компании с последующей передачей Национальному оператору инфраструктуры.";
4) абзац шестой части второй статьи 6 изложить в следующей редакции:
"создание условий для обеспечения потребностей экономики и населения республики в перевозках, в том числе социально значимых пассажирских перевозках, и связанных с ними услугах;";
5) в статье 8:
часть вторую изложить в следующей редакции:
"При организации перевозок пассажиров на регулярных внутриреспубликанских маршрутах пассажирского транспорта перевозчики должны заключать договоры на обслуживание данных маршрутов с местными исполнительными органами или уполномоченными ими органами, организовавшими соответствующие перевозки, если иное не установлено законами Республики Казахстан.";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"Организация регулярных социально значимых перевозок пассажиров метрополитеном осуществляется местным исполнительным органом соответствующей административно-территориальной единицы, в которой располагается метрополитен.";
6) в статье 11:
абзац десятый части первой изложить в следующей редакции:
"выполнять требования государственных органов в пределах их компетенции на осуществление специальных и воинских перевозок (расходы на осуществление этих перевозок возмещаются за счет бюджетных средств в соответствии с законодательством Республики Казахстан);";
дополнить частью шестой следующего содержания:
"Пассажир обязан прибыть в пункт отправления до начала перевозки не позднее времени, установленного правилами перевозок. Время прибытия в пункт отправления указывается в билете.";
дополнить частью восьмой следующего содержания:
"Правила перевозок пассажиров метрополитеном утверждаются Правительством Республики Казахстан.";

7) 12-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Теміржол, теңіз, ішкі су, әуе және автомобиль көлігі көліктік логистика қағидаттарын қолдана отырып және көлік инфрақұрылымын пайдалана отырып, тікелей аралас қатынастар жүйесін құрайды.»;
8) 15-баптың үшінші бөлігіндегі «техникалық реттеу туралы» деген сөздер «техникалық реттеу саласындағы» деген сөздермен ауыстырылсын;
9) мынадай мазмұндағы 15-1-баппен толықтырылсын:
«15-1-бап. Қалалық рельстік көліктің көлік құралдарын
мемлекеттік тіркеу
Қалалық рельстік көліктің көлік құралдарын мемлекеттік тіркеу тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды.
Қалалық рельстік көліктің көлік құралдарын мемлекеттік тіркеу үшін «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының кодексінде (Салық кодексі) айқындалатын тәртіппен және мөлшерде алым алынады.»;
10) 21-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Көлiк жүктерi мен объектiлерiн күзетудi, сондай-ақ теміржол, әуе көлiгiнде, метрополитенде өрт қауіпсіздігі бойынша профилактикалық жұмыстар жүргiзудi және өрт салдарларын жоюды Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған тәртiппен әскерилендiрiлген күзет қызметтерi мен өртке қарсы қызмет бөлiмшелерi жүзеге асырады.»;
11) 23-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Метрополитеннің, станциялардың, порттардың, кемежайлардың, әуежайлардың, көлiк кәсiпорындары мен теміржол желілерінің көлiк құралдарының қозғалысы және тиеу-түсiру жұмыстары жүзеге асырылатын аумақтары, сондай-ақ су жолдары қауiптiлігі жоғары аймақтар болып табылады. Қауiптiлігі жоғары аймақта болу және онда жұмыстар жүргiзу қағидаларын Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.»;
12) 4-бөлім мынадай мазмұндағы 24-1 және 24-2-баптармен толықтырылсын:
«24-1-бап. Тексеріп қарау
1. Қазақстан Республикасының терроризмге қарсы іс-қимыл туралы заңнамасына сәйкес белгіленген қатер деңгейіне байланысты, жолаушылар және көлік инфрақұрылымы объектілеріне келетін адамдар, олардың алып жүретін заттары, оның ішінде қол жүгі мен багажы тексеріп қарауға жатады.
Жолаушыларға және көлік инфрақұрылымы объектілеріне келетін адамдарға, олардың алып жүретін заттарына, оның ішінде қол жүгі мен багажына тексеріп қарауды жүргізу тәртібі мен талаптарын Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды.
2. Жолаушыларды және көлік инфрақұрылымы объектілеріне келетін адамдарды (бұдан әрі – келушілерді), олардың алып жүретін заттарын, оның ішінде қол жүгі мен багажын тексеріп қарауды көлік қызметі субъектісінің қызметкерлері не күзет қызметтерін көрсету жөнінде шарт жасасқан кезде күзет қызметі субъектісінің қызметкерлері жүргізеді.
Осы баптың мақсаттары үшін көлік қызметінің субъектілері деп көлік инфрақұрылымы объектілері меншік құқығымен немесе өзге де заңды негізде болатын жеке және заңды тұлғалар түсініледі.

7) часть первую статьи 12 изложить в следующей редакции:
"Железнодорожный, морской, внутренний водный, воздушный и автомобильный транспорт организует систему прямых смешанных сообщений с применением принципов транспортной логистики и использованием транспортной инфраструктуры.";
8) в части третьей статьи 15 слова "о техническом регулировании" заменить словами "в области технического регулирования";
9) дополнить статьей 15-1 следующего содержания:
"Статья 15-1. Государственная регистрация транспортных средств городского рельсового транспорта
Порядок государственной регистрации транспортных средств городского рельсового транспорта определяется Правительством Республики Казахстан.
За государственную регистрацию транспортных средств городского рельсового транспорта взимается сбор в порядке и размере, определяемых Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).";
10) часть первую статьи 21 изложить в следующей редакции:
"Охрана грузов и объектов транспорта, а также проведение профилактических работ по пожарной безопасности и ликвидация последствий пожаров на железнодорожном, воздушном транспорте, метрополитене осуществляются службами военизированной охраны и подразделениями противопожарной службы в порядке, определенном Правительством Республики Казахстан.";
11) часть вторую статьи 23 изложить в следующей редакции:
"Территории метрополитена, станций, портов, пристаней, аэропортов, транспортных предприятий и железнодорожных линий, а также водные пути, на которых осуществляются движение транспортных средств и погрузочно-разгрузочные работы, являются зонами повышенной опасности. Правила нахождения в зоне повышенной опасности и проведения в ней работ утверждаются Правительством Республики Казахстан.";
12) раздел 4 дополнить статьями 24-1 и 24-2 следующего содержания:
"Статья 24-1. Досмотр
1. В зависимости от уровня угрозы, установленного в соответствии с законодательством Республики Казахстан о противодействии терроризму, пассажиры и лица, посещающие объекты транспортной инфраструктуры, вещи, находящиеся при них, в том числе ручная кладь и багаж, подлежат досмотру.
Порядок и требования к проведению досмотра пассажиров и лиц, посещающих объекты транспортной инфраструктуры, вещей, находящихся при них, в том числе ручной клади и багажа, определяются Правительством Республики Казахстан.
2. Досмотр пассажиров и лиц, посещающих объекты транспортной инфраструктуры (далее – посетители), вещей, находящихся при них, в том числе ручной клади и багажа, проводится работниками субъекта транспортной деятельности либо работниками субъекта охранной деятельности при заключении договора по оказанию охранных услуг.
Для целей настоящей статьи под субъектами транспортной деятельности понимаются физические и юридические лица, на праве собственности или ином законном основании которых находятся объекты транспортной инфраструктуры.

3. Тексеріп қарау кезінде техникалық құралдар қолданылады, оларға қойылатын талаптарды Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейді.
4. Жолаушылар мен келушілерді, олардың алып жүретін заттарын, оның ішінде қол жүгі мен багажын тексеріп қарау алдында көлік инфрақұрылымы объектілеріне әкелуге тыйым салынған, болуы ықтимал заттар мен құралдарды көрсету міндетті түрде ұсынылады.
5. Техникалық тексеріп қарау құралдарымен көлік инфрақұрылымы объектілеріне әкелуге тыйым салынған заттар мен құралдардың болу мүмкіндігінің контурлары және өзге де белгілері табылған кезде, жолаушылар мен келушілердің алып жүретін заттарын, оның ішінде қол жүгі мен багажын тексеріп қарауды қоса алғанда, оларды жеке тексеріп қарау жүргізіледі.
Жеке тексеріп қарау көлік инфрақұрылымы объектілеріне әкелуге тыйым салынған заттар мен құралдарды табу үшін қажетті шектерде жүзеге асырылады.
Жеке тексеріп қарауды тексеріп қаралатын адаммен жынысы бір адамдар санитариялық-эпидемиологиялық қағидалар мен нормалардың талаптарына жауап беретін арнайы бөлінген үй-жайларда жүргізеді.
Бір үй-жайда бір мезгілде бірнеше адамды жеке тексеріп қарауға тыйым салынады.
Жеке тексеріп қараудың нәтижелері тексеріп қарауды жүргізетін адам мен өзіне қатысты жеке тексеріп қарау жүргізілген адам қол қоятын актімен ресімделеді.
6. Тексеріп қараудан, жеке тексеріп қараудан жалтаратын адамдар көлік инфрақұрылымы объектілеріне жіберілмейді, бұл туралы тиісті акт жасалады.
7. Егер жолаушыны және оның алып жүретін заттарын, оның ішінде қол жүгі мен багажын тексеріп қарау кезінде көлік инфрақұрылымы объектілеріне әкелуге тыйым салынған заттар мен құралдар табылмаса, осындай тексеріп қарау жүргізілетін көлік инфрақұрылымы объектісінің әкімшілігі жолаушының оған билеті бар қатынаспен немесе кезекті осындай қатынаспен жөнелтілуін қамтамасыз ететін қажетті шаралар қолдануға, ал жолаушы тасымалдаудан бас тартқан жағдайда, билеттің немесе оның пайдаланылмаған бөлігінің құнын Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен өтеуге міндетті.
8. Тексеріп қарауды жүргізетін адамдар жолаушылар мен келушілерге қатысты ізетті және сыпайы болуға және олардың қадір-қасиетін түсіретін іс-әрекеттерге жол бермеуге міндетті.
9. Көлік қызметі субъектілері жолаушылар мен келушілерді, олардың алып жүретін заттарын, оның ішінде қол жүгі мен багажын тексеріп қарауды жүргізу тәртібі мен талаптарына сәйкестігіне аттестаттауға жатады.
Көлік қызметі субъектілерін аттестаттауды Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған тәртіппен уәкілетті мемлекеттік орган жүргізеді.

3. При досмотре применяются технические средства, требования к которым устанавливаются Правительством Республики Казахстан.
4. Досмотру пассажиров и посетителей, вещей, находящихся при них, в том числе ручной клади и багажа, предшествует обязательное предложение предъявить возможно имеющиеся вещества и предметы, запрещенные к вносу на объекты транспортной инфраструктуры.
5. При обнаружении техническими средствами досмотра контуров и иных признаков возможного нахождения веществ и предметов, запрещенных к вносу на объекты транспортной инфраструктуры, производится личный досмотр пассажиров и посетителей, включая досмотр вещей, находящихся при них, в том числе ручной клади и багажа.
Личный досмотр осуществляется в пределах, необходимых для обнаружения веществ и предметов, запрещенных к вносу на объекты транспортной инфраструктуры.
Личный досмотр производится лицами одного пола с досматриваемым лицом в специально выделенных помещениях, отвечающих требованиям санитарно-эпидемиологических правил и норм.
Запрещается производить в одном помещении одновременно личный досмотр нескольких лиц.
Результаты личного досмотра оформляются актом, подписываемым лицом, производящим досмотр, и лицом, в отношении которого производился личный досмотр.
6. Лица, уклоняющиеся от досмотра, личного досмотра, не допускаются на объект транспортной инфраструктуры, о чем составляется соответствующий акт.
7. Если при досмотре пассажира и вещей, находящихся при нем, в том числе ручной клади и багажа, не были обнаружены вещества и предметы, запрещенные к вносу на объекты транспортной инфраструктуры, администрация объекта транспортной инфраструктуры, на котором производится такой досмотр, обязана принять необходимые меры, обеспечивающие отправку пассажира тем сообщением, на который у него имеется билет, или очередным таким сообщением, а в случае отказа пассажира от перевозки возместить стоимость билета или его неиспользованной части в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.
8. Лица, производящие досмотр, обязаны быть внимательными и вежливыми в отношении пассажиров и посетителей и не допускать действий, унижающих их достоинство.
9. Субъекты транспортной деятельности подлежат аттестации на соответствие порядку и требованиям по проведению досмотра пассажиров и посетителей, вещей, находящихся при них, в том числе ручной клади и багажа.
Аттестацию субъектов транспортной деятельности проводит уполномоченный государственный орган в порядке, определенном Правительством Республики Казахстан.

10. Тексеріп қарау жүргізілетін көлік инфрақұрылымы объектілерінің, оларға қатысты тексеріп қарау жүргізілмейтін адамдардың, сондай-ақ көлік инфрақұрылымы объектілеріне әкелуге тыйым салынған заттар мен құралдардың тізбелерін Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейді.
24-2-бап. Ақпараттық қамтамасыз ету
1. Қазақстан Республикасының аумағына келетін (оның аумағынан кететін) немесе Қазақстан Республикасының аумағында ауысып мініп транзитпен жүретін жолаушыларды теміржол (қала маңы қатынасынан және билет кассаларымен жабдықталмаған жерлерде жолаушыларды отырғызу жағдайларынан басқа), әуе және теңіз көлігімен тасымалдауды жүзеге асыратын тасымалдаушылар, оның ішінде шетелдік тасымалдаушылар, сондай-ақ әуежайлардың пайдаланушылары уәкілетті мемлекеттік органға және (немесе) құқық қорғау органдары мен арнаулы мемлекеттік органдарға ресімделген және (немесе) броньға қойылған билеттер туралы мәліметтерді, сондай-ақ автоматтандырылған жүйелер мен дерекқор арқылы мәліметтерді нақты уақыт режимінде ұсынуды қамтамасыз етеді.
2. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген уәкілетті мемлекеттік органға және (немесе) құқық қорғау органдары мен арнаулы мемлекеттік органдарға мәліметтерді беру тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды.
3. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген тасымалдауларға билеттерді ресімдеу кезінде билеттер сатуды жүзеге асыратын тасымалдаушы немесе өзге де адам мынадай деректерді:
1) тегін, атын, әкесінің атын (бар болған кезде);
2) ол бойынша жол жүру құжаты (билет) сатып алынатын жеке басты куәландыратын құжаттың түрін және нөмірін;
3) жөнелту орны мен күнін, межеленген пунктті, жүру маршрутының түрін (ауысып мінбейтін, транзиттік);
4) билеттер сатуды жүзеге асыратын тасымалдаушы немесе өзге де адам осы жолаушымен байланыса алатын байланыс деректерін (электрондық почтасының мекенжайын және (немесе) телефон нөмірін) жолаушының келісімімен жазуды қамтамасыз етеді.
4. Билеттерді сатуды жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар оларды ресімдеу кезінде мәліметтердің қазақ және орыс тілдерінде толтырылуын, ал халықаралық тасымалдауларды жүзеге асыру кезінде қосымша ағылшын тілінде толтырылуын қамтамасыз етуге міндетті.»;
13) 25-баптың екінші бөлігінде:
мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
«4-1) су көлігінің жұмыс істеу тәртібін айқындайтын Қазақстан Республикасының заңдары мен Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулыларын жеке және заңды тұлғалардың сақтауына бақылауды және қадағалауды, оларды бұзушылықтарды анықтауды және олардың жолын кесу жөнінде шаралар қолдануды;»;
7) тармақша алып тасталсын;
28) тармақшадағы «бақылауды қамтиды.» деген сөздер «бақылауды;» деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 29) тармақшамен толықтырылсын:

10. Перечни объектов транспортной инфраструктуры, на которых производится досмотр, лиц, в отношении которых не производится досмотр, а также веществ и предметов, запрещенных к вносу на объекты транспортной инфраструктуры, устанавливаются Правительством Республики Казахстан.
Статья 24-2. Информационное обеспечение
1. Перевозчиками, в том числе иностранными перевозчиками, осуществляющими перевозки пассажиров железнодорожным (кроме пригородного сообщения и случаев посадки пассажира в местах, не оборудованных билетными кассами), воздушным и морским транспортом, прибывающих на территорию Республики Казахстан (убывающих с ее территории) или следующих транзитом, с пересадкой на территории Республики Казахстан, а также эксплуатантами аэропортов обеспечивается предоставление в уполномоченный государственный орган и (или) правоохранительные и специальные государственные органы сведений об оформленных и (или) забронированных билетах, а также через автоматизированные системы и базы данных в режиме реального времени.
2. Порядок передачи сведений в уполномоченный государственный орган и (или) правоохранительные и специальные государственные органы, указанные в пункте 1 настоящей статьи, определяется Правительством Республики Казахстан.
3. При оформлении билетов на перевозки, указанные в пункте 1 настоящей статьи, перевозчик или иное лицо, осуществляющие продажу билетов, обеспечивает запись следующих данных:
1) фамилия, имя, отчество (при его наличии);
2) вид и номер документа, удостоверяющего личность, по которому приобретается проездной документ (билет);
3) место и дата отправления, пункт назначения, вид маршрута следования (беспересадочный, транзитный);
4) с согласия пассажира контактные данные (адрес электронной почты и (или) номер телефона), посредством которых перевозчик или иное лицо, осуществляющие продажу билетов, может связаться с данным пассажиром.
4. Физические и юридические лица, осуществляющие продажу билетов, при их оформлении обязаны обеспечить заполнение сведений на казахском и русском языках, а при осуществлении международных перевозок дополнительно на английском языке.";
13) в части второй статьи 25:
дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) контроль и надзор за соблюдением физическими и юридическими лицами законов Республики Казахстан и постановлений Правительства Республики Казахстан, определяющих порядок функционирования водного транспорта, выявление и принятие мер по пресечению их нарушений;";
подпункт 7) исключить;
дополнить подпунктом 29) следующего содержания:

«29) метрополитенде қозғалыс қауіпсіздігінің қамтамасыз етілуін және техникалық құралдардың күтіп-ұсталуын бақылауды қамтиды.».
9. «Қазақстан Республикасының ішкi iстер органдары туралы» 1995 жылғы 21 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., № 23, 154-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 7, 79-құжат; № 12, 184-құжат; 1998 ж., № 17-18, 225-құжат; № 23, 416-құжат; № 24, 436-құжат; 1999 ж., № 8, 233, 247-құжаттар; № 23, 920-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; 2001 ж., № 13-14, 174-құжат; № 17-18, 245-құжат; № 20, 257-құжат; № 23, 309-құжат; 2002 ж., № 17, 155-құжат; 2003 ж., № 12, 82-құжат; 2004 ж.,  № 23, 142-құжат; № 24, 154, 155-құжаттар; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 22-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 3, 20-құжат; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; 2008 ж., № 15-16, 61-құжат; 2009 ж., № 8, 44-құжат; № 18, 84-құжат; № 19, 88-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 28, 32-құжаттар; № 8, 41-құжат; № 24, 149-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 2, 25-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 3, 26-құжат; № 4, 32-құжат; № 5, 35-құжат; № 8, 64-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 2, 8-құжат):
1) 10-баптың 1-тармағының 18) тармақшасындағы «автобустарды, олардың базасында жасалған арнаулы автомобильдердi қоса алғанда;» деген сөздер «олардың базасында жасалған арнаулы автомобильдердi қоса алғанда, автобустарды, троллейбустарды» деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 11-баптың 1-тармағының 29) тармақшасындағы «қалалық электркөлiгi» деген сөздер «қалалық рельстік көлік» деген сөздермен ауыстырылсын.
10. «Жол жүрiсi қауiпсiздiгi туралы» 1996 жылғы 15 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., № 14, 273-құжат; 2001 ж., № 24, 338-құжат; 2003 ж., № 10, 54-құжат; № 12, 82-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 7-8, 23-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 24, 148-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; 2008 ж., № 13-14, 54-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 23, 100-құжат; 2010 ж., № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 7-құжат; № 2, 25-құжат; № 11, 102-құжат; № 12,  111-құжат; 2012 ж., № 8, 64-құжат; № 15, 97-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 1, 3-құжат):
1) 5-баптың төртінші абзацындағы «қалалық жер үстi электр көлiгiнде» деген сөздер «қалалық жерүсті рельстік көлікте» деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 7-баптың он бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«автомобиль жолдарын, жол құрылыстарын, теміржол өтпелерін, қалалық рельстік көлік желілерін пайдалануға қабылдау жөніндегі комиссиялардың жұмысына қатысу;»;

"29) контроль за обеспечением безопасности движения и содержанием технических средств на метрополитене.".
9. В Закон Республики Казахстан от 21 декабря 1995 года "Об органах внутренних дел Республики Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., № 23, ст. 154; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 7, ст. 79; № 12, ст. 184; 1998 г., № 17-18, ст. 225; № 23, ст. 416; № 24, ст. 436; 1999 г., № 8, ст. 233, 247; № 23, ст. 920; 2000 г., № 3-4, ст. 66; 2001 г., № 13-14, ст. 174; № 17-18, ст. 245; № 20, ст. 257; № 23, ст. 309; 2002 г., № 17, ст. 155; 2003 г., № 12, ст. 82; 2004 г., № 23, ст. 142; № 24, ст. 154, 155; 2006 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 22; 2007 г., № 2, ст. 18; № 3, ст. 20; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; 2008 г., № 15-16, ст. 61; 2009 г., № 8, ст. 44; № 18, ст. 84; № 19, ст. 88; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 28, 32; № 8, ст. 41; № 24, ст. 149; 2011 г., № 1, ст. 2, 3; № 2, ст. 25; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; 2012 г., № 3, ст. 26; № 4, ст. 32; № 5, ст. 35; № 8, ст. 64; № 15, ст. 97; 2013 г., № 1, ст. 2, 3; № 2, ст. 8):
1) подпункт 18) пункта 1 статьи 10 после слов "специальные автомобили," дополнить словом "троллейбусов,";
2) в подпункте 29) пункта 1 статьи 11 слова "городского электрического" заменить словами "городского рельсового".
10. В Закон Республики Казахстан от 15 июля 1996 года "О безопасности дорожного движения" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 14, ст. 273; 2001 г., № 24, ст. 338; 2003 г., № 10, ст. 54; № 12, ст. 82; 2004 г., № 23, ст. 142; 2005 г., № 7-8, ст. 23; 2006 г., № 1, ст. 5; № 24, ст. 148; 2007 г., № 2, ст. 18; 2008 г., № 13-14, ст. 54; № 23, ст. 114; 2009 г., № 23, ст. 100; 2010 г., № 24, ст. 146; 2011 г., № 1, ст. 7; № 2, ст. 25; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; 2012 г., № 8, ст. 64; № 15, ст. 97; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 1, ст. 3):
1) в абзаце четвертом статьи 5 слова "городском наземном электрическом" заменить словами "наземном городском рельсовом";
2) абзац одиннадцатый статьи 7 изложить в следующей редакции:
"участие в работе комиссий по приемке в эксплуатацию автомобильных дорог, дорожных сооружений, железнодорожных переездов, линий городского рельсового транспорта;";

3) 13-бапта:
1-тармақтың төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«жол жүрiсi қауiпсiздiгiн қамтамасыз ететiн автомобиль және қалалық жерүстi рельстік көлiк жүргiзушiлерi мен басқа да қызметкерлерiнiң біліктiлiгiн арттыру үшiн жағдай жасауға;»;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Автомобиль көлігімен және қалалық жерүстi рельстік көлiкпен тасымалдау қызметiн жүзеге асыратын заңды тұлғалар арнайы қағидалар белгiлей алады және жүктердiң түрiн, оларды тасымалдау ерекшелiктерiн ескере отырып және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген шектерде жол жүрiсi қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету үшiн көлік құралдарының жүргiзушiлеріне қосымша талаптар қоя алады.»;
4) 18-бапта:
3-тармақта:
алтыншы бөлікте:
1-тармақшадағы «автобустар, олардың базасында жасалған арнайы автомобильдердi қоса алғанда» деген сөздер «олардың базасында жасалған арнайы автомобильдердi қоса алғанда, автобустар, троллейбустар» деген сөздермен ауыстырылсын;
5) тармақшадағы «мен автобустар, бұған қоса олардың шассилерінде жасалған арнайы автомобильдер» деген сөздер «және олардың шассилерінде жасалған арнайы автомобильдерді қоса алғанда, автобустар, троллейбустар» деген сөздермен ауыстырылсын;
жетінші бөліктің 2) және 3) тармақшалары алып тасталсын;
4-тармақтағы «техникалық реттеу туралы» деген сөздер «техникалық реттеу саласындағы» деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 19-баптың 5-тармағының үшінші бөлігіндегі «техникалық реттеу туралы» деген сөздер «техникалық реттеу саласындағы» деген сөздермен ауыстырылсын.
11. «Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы» 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы 1998 ж., № 16, 214-құжат; 1999 ж., № 19, 646-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; 2001 ж., № 23, 309-құжат; 2002 ж., № 23-24, 193-құжат; 2004 ж., № 14, 82-құжат; № 23, 138, 142-құжаттар; 2006 ж., № 2, 17-құжат; № 3, 22-құжат; № 4, 24-құжат; № 8, 45-құжат; № 13, 87-құжат; 2007 ж., № 3, 20-құжат; № 19, 148-құжат; 2008 ж., № 15-16, 64-құжат; № 24, 129-құжат; 2009 ж., № 11-12, 54-құжат; № 13-14, 62-құжат; № 18, 84-құжат;  2010 ж., № 5, 20, 23-құжаттар; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 13, 112-құжат; № 16, 129-құжат; 2012 ж., № 2, 9, 15-құжаттар; № 3, 21-құжат; № 4, 30-құжат; № 11, 80-құжат; № 12, 85-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 4, 21-құжат):
1) 5-бап мынадай мазмұндағы 1-2-тармақпен толықтырылсын:
«1-2. Осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасында көзделген шектеулер әуежайлар қызметтерін көрсететін табиғи монополиялар субъектілеріне қолданылмайды.»;

3) в статье 13:
абзац четвертый пункта 1 изложить в следующей редакции:
"создавать условия для повышения квалификации водителей и других работников автомобильного и наземного городского рельсового транспорта, обеспечивающих безопасность дорожного движения;";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Юридические лица, осуществляющие перевозочную деятельность автомобильным и наземным городским рельсовым транспортом, могут устанавливать специальные правила и предъявлять к водителям транспортных средств дополнительные требования для обеспечения безопасности дорожного движения с учетом рода грузов, особенностей их перевозок и в пределах, установленных законодательством Республики Казахстан.";
4) в статье 18:
в пункте 3:
в части шестой:
подпункт 1) дополнить словом ", троллейбусы";
подпункт 5) после слов "специальные автомобили," дополнить словом "троллейбусы,";
подпункты 2) и 3) части седьмой исключить;
в пункте 4 слова "о техническом регулировании" заменить словами "в области технического регулирования";
5) в части третьей пункта 5 статьи 19 слова "о техническом регулировании" заменить словами "в области технического регулирования".
11. В Закон Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях и регулируемых рынках" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., № 16, ст. 214; 1999 г., № 19, ст. 646; 2000 г., № 3-4, ст. 66; 2001 г., № 23, ст. 309; 2002 г., № 23-24, ст. 193; 2004 г., № 14, ст. 82; № 23, ст. 138, 142; 2006 г., № 2, ст. 17; № 3, ст. 22; № 4, ст. 24; № 8, ст. 45; № 13, ст. 87; 2007 г., № 3, ст. 20; № 19, ст. 148; 2008 г., № 15-16, ст. 64; № 24, ст. 129; 2009 г., № 11-12, ст. 54; № 13-14, ст. 62; № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 20, 23; 2011 г., № 1, ст. 2; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 13, ст. 112; № 16, ст. 129; 2012 г., № 2, ст. 9, 15; № 3, ст. 21; № 4, ст. 30; № 11, ст. 80; № 12, ст. 85; № 15, ст. 97; 2013 г., № 4, ст. 21):
1) статью 5 дополнить пунктом 1-2 следующего содержания:
"1-2. Ограничения, предусмотренные подпунктом 1) пункта 1 настоящей статьи, не распространяются на субъекты естественных монополий, оказывающие услуги аэропортов.";

2) 18-1-бапта:
2-тармақ мынадай мазмұндағы бесінші бөлікпен толықтырылсын:
«Әуежайлар қызметтерін көрсететін табиғи монополия субъектісі осы баптың 1-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген іс-қимылдарды жасағанға дейін кемінде күнтізбелік он күн бұрын өзінің аталған іс-қимылдарды жасау ниеті туралы уәкілетті органға хабарлама жіберуге міндетті.»;
3-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
«Осы тармақта көзделген талаптар әуежайлар қызметтерін көрсететін табиғи монополия субъектілеріне қолданылмайды.»;
мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
«3-1. Әуежайлар қызметтерін көрсететін табиғи монополия субъектісі хабарлама жіберген кезде мынадай шарттардың орындалуын қамтамасыз етуге міндетті:
1) өзге қызметтен алынатын табыстар оны жүзеге асыру үшін қажетті шығындарды жабуы тиіс;
2) қызметті жүзеге асыру тиісті көрсетілетін қызметтер (тауарлар, жұмыстар) нарығында бәсекелестікті шектеуге әкелмеуі тиіс;
3) өзге қызметті жүзеге асыру табиғи монополия субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтер (тауарлар, жұмыстар) көлемдері мен сапасының төмендеуіне әкеп соғатын, өндіріс пен реттеліп көрсетілетін қызметтерді (тауарларды, жұмыстарды) ұсыну үшін қажетті негізгі және қаржы қаражатын бөлуге әкеп соқпауы тиіс.
Әуежайлар қызметтерін көрсететін табиғи монополия субъектілері тарапынан осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген талаптарды бұзушылықтар анықталған кезде әуежайлар қызметтерін көрсететін табиғи монополия субъектілерінің өзге қызметті жүзеге асыруына тыйым салынады.».
12. «Терроризмге қарсы іс-қимыл туралы» 1999 жылғы 13 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., № 19, 649-құжат; 2002 ж., № 4, 32-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2009 ж., № 15-16, 71-құжат; № 19, 88-құжат; 2010 ж., № 7, 32-құжат; 2011 ж., № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 4, 32-құжат; 2013 ж., № 1, 2-құжат):
мынадай мазмұндағы 23-1, 23-2 және 23-3-баптармен толықтырылсын:
«23-1-бап. Меншік нысандарына қарамастан, террористік
тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы
қорғалуының жай-күйін мемлекеттік бақылау
Меншік нысанына қарамастан, террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалуының жай-күйін мемлекеттік бақылау басшылардың немесе өзге де лауазымды адамдардың осы Заңның 10-3-бабында белгіленген іс-шараларды сақтау нысанына жүзеге асырылады.
23-2-бап. Меншік нысандарына қарамастан, террористік тұрғыдан осал объектілер басшыларының немесе өзге де лауазымды адамдарының белгіленген іс-шараларды сақтауына тексерулер жүргізу тәртібі

2) в статье 18-1:
пункт 2 дополнить частью пятой следующего содержания:
"Субъект естественной монополии, оказывающий услуги аэропортов, до совершения действий, указанных в подпункте 3) пункта 1 настоящей статьи, обязан не менее чем за десять календарных дней направить уведомление в уполномоченный орган о своем намерении совершить указанные действия.";
пункт 3 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Требования, предусмотренные настоящим пунктом, не распространяются на субъектов естественной монополии, оказывающих услуги аэропортов.";
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. При направлении уведомления субъект естественной монополии, оказывающий услуги аэропортов, обязан обеспечить выполнение следующих условий:
1) доходы, получаемые от иной деятельности, должны покрывать затраты, необходимые для ее осуществления;
2) осуществление деятельности не должно приводить к ограничению конкуренции на соответствующем рынке услуг (товаров, работ);
3) осуществление иной деятельности не должно приводить к отвлечению основных и финансовых средств, необходимых для производства и предоставления регулируемых услуг (товаров, работ), которое приведет к снижению объемов и качества регулируемых услуг (товаров, работ) субъектов естественной монополии.
При выявлении нарушений требований, предусмотренных частью первой настоящего пункта, со стороны субъектов естественной монополии, оказывающих услуги аэропортов, осуществление иной деятельности субъектов естественной монополии, оказывающих услуги аэропортов, запрещается.".
12. В Закон Республики Казахстан от 13 июля 1999 года "О противодействии терроризму" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., № 19, ст. 649; 2002 г., № 4, ст. 32; 2004 г., № 23, ст. 142; 2009 г., № 15-16, ст. 71; № 19, ст. 88; 2010 г., № 7, ст. 32; 2011 г., № 11, ст. 102; 2012 г., № 4, ст. 32; 2013 г., № 1, ст.2):
дополнить статьями 23-1, 23-2 и 23-3 следующего содержания:
"Статья 23-1. Государственный контроль за состоянием антитеррористической защищенности объектов, уязвимых в террористическом отношении, независимо от форм собственности
Государственный контроль за состоянием антитеррористической защищенности объектов, уязвимых в террористическом отношении, независимо от форм собственности осуществляется на предмет соблюдения руководителями или иными должностными лицами мероприятий, установленных статьей 10-3 настоящего Закона.
Статья 23-2. Порядок проведения проверок за соблюдением
руководителями или иными должностными лицами
объектов, уязвимых в террористическом отношении,
независимо от форм собственности установленных
мероприятий

1. Меншік нысандарына қарамастан, террористік тұрғыдан осал объектілер басшыларының немесе өзге де лауазымды адамдарының осы Заңның 10-3-бабында белгіленген іс-шараларды сақтауына тексерулерді Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары жылына кемінде бір рет жүргізеді.
2. Тексеруді Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі әзірлеген және бекіткен тексеру парағына сәйкес Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары жүргізеді.
Тексеру парағы оларды сақтамау жеке адамның, қоғамның және мемлекеттің қауіпсіздігіне қатер төндіруге әкеп соғатын, террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалуының жай-күйіне қойылатын талаптардың толық тізбесін қамтиды.
3. Тексеру тағайындау туралы акт негізінде тексеру жүргізіледі. Террористік тұрғыдан осал объектілерге тексеру жүргізу кезінде Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары:
1) тексеру тағайындау туралы актіні;
2) қызметтік куәлікті;
3) тексеру парағын көрсетуге міндетті.
4. Тексеру жүргізу мерзімі алдағы жұмыстардың көлемі, сондай-ақ алға қойылған міндеттер ескеріле отырып белгіленеді және жеті жұмыс күнінен аспауға тиіс.
5. Тексеру тағайындау туралы актіні тексерілетін адамға табыс еткен кез тексеру жүргізудің басталған кезі деп саналады.
6. Тексеруді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы ішкі істер органының қызметкері тексеру нәтижелері бойынша екі данада тексеру нәтижелері туралы акт жасайды.
7. Тексеру нәтижелері бойынша ескертпелер және (немесе) қарсылықтар болған жағдайда, тексерілетін адам оларды жазбаша түрде баяндайды. Ескертпелер және (немесе) қарсылықтар тексеру жүргізу нәтижелері туралы актіге қоса берілуі мүмкін, бұл туралы тиісті белгі жасалады.
8. Тексерілетін адамның қолындағы түпнұсқадағы құжаттардың көшірмелерін қоспағанда, қосымшаларының көшірмелерімен бірге тексеру нәтижелері туралы актінің бір данасы танысу және анықталған бұзушылықтарды жою жөнінде шаралар қолдану және басқа да іс-қимылдар үшін тексерілетін адамға не оның уәкілетті өкіліне табыс етіледі.
9. Тексеру жүргізу кезінде бұзушылықтар болмаған жағдайда, тексеру нәтижелері туралы актіде тиісті жазба жасалады.
10. Тексеру тағайындау туралы актіде көрсетілген тексерудің аяқталған мерзімінен кешіктірмей тексеру нәтижелері туралы актіні меншік нысандарына қарамастан, террористік тұрғыдан осал объектінің басшысына немесе өзге де лауазымды адамына табыс еткен күн тексеру аяқталған күн болып саналады.
23-3-бап. Террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалуының жай-күйін бақылау нәтижелері
1. Тексеру нәтижелері бойынша осы Заңда белгіленген іс-шараларды және оны іске асыру үшін қабылданған Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулыларын бұзушылық (орындамау) анықталған жағдайларда, меншік нысандарына қарамастан, террористік тұрғыдан осал объектінің басшысына немесе өзге де лауазымды адамына бұзушылықтарды жою туралы нұсқама он жұмыс күні ішінде табыс етіледі.

1. Проверки за соблюдением руководителями или иными должностными лицами объектов, уязвимых в террористическом отношении, независимо от форм собственности мероприятий, установленных статьей 10-3 настоящего Закона, проводятся органами внутренних дел Республики Казахстан не реже одного раза в год.
2. Проверка производится органами внутренних дел Республики Казахстан в соответствии с проверочным листом, разработанным и утвержденным Министерством внутренних дел Республики Казахстан. Проверочный лист включает исчерпывающий перечень требований к состоянию антитеррористической защищенности объектов, уязвимых в террористическом отношении, несоблюдение которых влечет угрозу безопасности личности, обществу и государству.
3. Проверка проводится на основании акта о назначении проверки. Органы внутренних дел Республики Казахстан при проверке объектов, уязвимых в террористическом отношении, обязаны предъявить:
1) акт о назначении проверки;
2) служебное удостоверение;
3) проверочный лист.
4. Срок проведения проверки устанавливается с учетом объема предстоящих работ, а также поставленных задач и не должен превышать семь рабочих дней.
5. Началом проведения проверки считается момент вручения проверяемому лицу акта о назначении проверки.
6. По результатам проверки сотрудником органа внутренних дел Республики Казахстан, осуществляющим проверку, составляется акт о результатах проверки в двух экземплярах.
7. В случае наличия замечаний и (или) возражений по результатам проверки проверяемое лицо излагает их в письменном виде. Замечания и (или) возражения могут прилагаться к акту о результатах проведения проверки, о чем делается соответствующая отметка.
8. Один экземпляр акта о результатах проверки с копиями приложений, за исключением копий документов, имеющихся в оригинале у проверяемого лица, вручается проверяемому лицу либо его уполномоченному представителю для ознакомления и принятия мер по устранению выявленных нарушений и других действий.
9. В случае отсутствия нарушений при проведении проверки в акте о результатах проверки производится соответствующая запись.
10. Завершением проверки считается день вручения руководителю или иному должностному лицу объекта, уязвимого в террористическом отношении, независимо от форм собственности акта о результатах проверки не позднее срока окончания проверки, указанного в акте о назначении проверки.
Статья 23-3. Результаты контроля за состоянием
антитеррористической защищенности объектов,
уязвимых в террористическом отношении
1. В случаях выявления по итогам проверки нарушения (неисполнения) мероприятий, установленных настоящим Законом и принятых в его реализацию постановлений Правительства Республики Казахстан, в течение десяти рабочих дней руководителю или иному должностному лицу объекта, уязвимого в террористическом отношении, независимо от форм собственности вручается предписание об устранении нарушений.

2. Нұсқама меншік нысандарына қарамастан, террористік тұрғыдан осал объектінің басшысына немесе өзге де лауазымды адамына жеке немесе жөнелту мен алу фактісін растайтын өзге де тәсілмен табыс етілуі тиіс.
Хабарламалы тапсырыс хат арқылы почтамен не хабарламалардың кепілді жеткізілуін қамтамасыз ететін электронды байланыс арналары арқылы электронды түрде жіберілген нұсқама почта немесе өзге де байланыс ұйымының жауабын алған күннен бастап не хабарламаны электронды түрде жіберген күннен бастап бес жұмыс күні өткен соң табыс етілген болып саналады.
3. Тексеру нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқаманы орындауды меншік нысандарына қарамастан, террористік тұрғыдан осал объектінің басшысы немесе өзге де лауазымды адамы оны табыс еткен (алған) күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде жүзеге асырады.».
13. «Темір жол көлігі туралы» 2001 жылғы 8 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 23, 315-құжат; 2003 ж., № 10, 54-құжат; 2004 ж., № 18, 110-құжат; № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 13, 87-құжат; № 14, 89-құжат; № 16, 99-құжат; № 24, 148-құжат; 2007 ж., № 9, 67-құжат; № 19, 148-құжат; 2008 ж., № 15-16, 64-құжат; № 24, 129-құжат; 2009 ж., № 2-3, 18-құжат; № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 5, 43-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 2, 14-құжат; № 15, 97-құжат; № 21-22, 124-құжат):
1) заңның тақырыбы мен бүкіл мәтіні бойынша «Темір жол», «темір жол», «темір жолдармен», «темір жолдың», «темір жолдар», «темір жолдарды», «темір жолдарға», «Темір жолдарды», «темір жолда», «темір жолдардың», «Темір жолдармен», «темір жолдарда», «темір жолдағы» деген сөздер тиісінше «Теміржол», «теміржол», «теміржолдармен», «теміржолдың», «теміржолдар», «теміржолдарды», «теміржолдарға», «Теміржолдарды», «теміржолда», «теміржолдардың», «Теміржолдармен», «теміржолдарда», «теміржолдағы» деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 1-бапта:
мынадай мазмұндағы 10-1), 11-1), 32-1) және 32-2) тармақшалармен толықтырылсын:
«10-1) вокзал маңындағы аумақ – теміржол вокзалына кіреберіс және кірме жолдар, қоғамдық және жеке көліктің аялдама пункттері, қойылатын орындар, автомобиль тұрақтары, абаттандыру элементтері бар теміржол вокзалына іргелес жатқан аумақ;»;
«11-1) диспетчерлік реттеу – нақты уақыт режимінде тасымалдау процесінің операцияларын басқару және олардың мониторингі процесі;»;
«32-1) қауіпсіздікті басқару жүйесі – операцияларды жоспарлау, әзірлеу мен орындау, мониторинг және бақылау, талдау процестерін қамтитын және тасымалдау процесінің қауіпсіздігі жөнінде белгіленген талаптардың орындалуын қамтамасыз етуге және адам өміріне немесе денсаулығына, қоршаған ортаға зиян келтіру, тасымалдау процесіне қатысушылар мен үшінші тұлғалардың мүлкіне залал келтіру қатерін азайтуға бағытталған, тасымалдау процесіне қатысушыны басқарудың өзара байланысты және өзара іс-қимыл жасаушы құрауыштарының жиынтығы;

2. Предписание должно быть вручено руководителю или иному должностному лицу объекта, уязвимого в террористическом отношении, независимо от форм собственности лично или иным способом, подтверждающим факт отправки и получения.
Предписание, направленное по почте заказным письмом с уведомлением либо в электронном виде посредством электронных каналов связи, обеспечивающих гарантированную доставку сообщений, считается врученным со дня получения ответа почтовой или иной организацией связи либо по истечении пяти рабочих дней со дня направления уведомления в электронном виде.
3. Исполнение предписания об устранении нарушений, выявленных по итогам проверки, осуществляется руководителем или иным должностным лицом объекта, уязвимого в террористическом отношении, независимо от формы собственности в течение тридцати календарных дней со дня его вручения (получения).".
13. В Закон Республики Казахстан от 8 декабря 2001 года "О железнодорожном транспорте" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 23, ст. 315; 2003 г., № 10, ст. 54; 2004 г., № 18, ст. 110; № 23, ст. 142; 2006 г., № 3, ст. 22; № 13, ст. 87; № 14, ст. 89; № 16, ст. 99; № 24, ст. 148; 2007 г., № 9, ст. 67; № 19, ст. 148; 2008 г., № 15-16, ст. 64; № 24, ст. 129; 2009 г., № 2-3, ст. 18; № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; № 24, ст. 146; 2011 г., № 1, ст. 2, 3; № 5, ст. 43; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; 2012 г., № 2, ст. 14; № 15, ст. 97; № 21-22, ст. 124):
1) в заголовок и по всему тексту внесены изменения на казахском языке, текст на русском языке не изменяется;
2) в статье 1:
дополнить подпунктами 10-1), 11-1), 32-1) и 32-2) следующего содержания:
"10-1) привокзальная территория – территория, прилегающая к железнодорожному вокзалу с подъездами и подходами к железнодорожному вокзалу, остановочными пунктами общественного и индивидуального транспорта, местами парковки, автостоянками, элементами благоустройства;";
"11-1) диспетчерское регулирование – процесс управления и мониторинга за операциями перевозочного процесса в режиме реального времени;";
"32-1) система управления безопасностью – совокупность взаимосвязанных и взаимодействующих компонентов управления участника перевозочного процесса, охватывающих процессы планирования, подготовки и выполнения операций, мониторинга и контроля, анализа и направленных на обеспечение выполнения установленных требований по безопасности перевозочного процесса и снижение рисков причинения вреда жизни или здоровью человека, окружающей среде, нанесения ущерба имуществу участников перевозочного процесса и третьих лиц;

32-2) қауіпсіздікті басқару жүйесінің аудиті – қауіпсіздікті басқару жүйесінің Теміржол көлігіндегі қауіпсіздік қағидаларында белгіленген талаптарға сәйкестігін диагностикалаудың және бағалаудың жүйелі процесі;»;
39)40) және 41) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«39) магистральдық жолдар – Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында теміржол көлігінің жұмыс істеуіне және басқа мемлекеттермен теміржол қатынасын қамтамасыз етуге арналған, басты жолдардан (теміржол станциялары арасындағы аралық жолдардан, іргелес жатқан аралық жолдардың тікелей жалғасы болып табылатын, станциялар шекараларындағы және әдеттегідей, бағыттамалық бұрмаларда ауытқуы жоқ жолдар), сондай-ақ қабылдау-жөнелту жолдарынан (станция шекараларында поездарды қабылдауға, жөнелтуге, басып озуға, айыруға және өткізуге арналған жолдар) тұратын теміржолдар;
40) магистральдық теміржол желісі – халықаралық және республикаішілік теміржол қатынастарын қамтамасыз ететін, өзара жалғасқан магистральдық және станциялық жолдар, сондай-ақ электрмен жабдықтау, жылумен жабдықтау, сумен жабдықтау, сигнал беру,  байланыс объектілері, құрылғылар, жабдықтар, үйлер, құрылыстар, ғимараттар, вокзалдар және олардың жұмыс iстеуi үшiн технологиялық қажеттi өзге де объектілер жүйесі;
41) магистральдық теміржол желісінің көрсетілетін қызметтері – поездарды өткізу мен олардың қозғалысы үшін магистральдық теміржол желісін пайдаланумен байланысты, Ұлттық инфрақұрылым операторы тасымалдаушыларға көрсететін қызметтер;»;
42) тармақша алып тасталсын;
44)45)47) және 49) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«44) пайдалану құжаттамасы – инфрақұрылым объектілерін, ғимараттарды, теміржол көлігінің жылжымалы құрамын, арнайы жылжымалы құрамын, конструкцияларын, жабдықтары мен мүкәммалын пайдалану тәртібін көздейтін құжаттама;
45) поезд - Ұлттық инфрақұрылым операторы айқындаған маршрут бойынша жүретін, белгіленген сигналдары бар, жұмыс істеп тұрған бір немесе бірнеше тартқыш көлік құралдары (локомотивтері немесе моторлы-вагонды жылжымалы құрамдары) бар, құралған және тіркелген вагондар құрамы, вагонсыз локомотивтер, моторлы вагондар және арнайы өздігінен жүретін жылжымалы құрам;»;
«47) станциялық жолдар – станциялар шекараларындағы теміржолдар: станциялар шекараларындағы магистральдық жолдарды қоспағанда, сұрыптау, тиеу-түсіру, тартымдық, деполық, жалғастырғыш, арнайы теміржолдар;»;
«49) тасымалдау – жолаушыларды, багажды, жүк-багажды, почта жөнелтілімдерін, жүктерді жөнелту пунктінен межеленген пунктке апару;»;

32-2) аудит системы управления безопасностью – систематический процесс диагностики и оценки соответствия системы управления безопасностью требованиям, установленным в Правилах безопасности на железнодорожном транспорте;";
подпункты 39), 40) и 41) изложить в следующей редакции:
"39) магистральные пути – железнодорожные пути, предназначенные для функционирования железнодорожного транспорта на всей территории Республики Казахстан и обеспечения железнодорожного сообщения с другими государствами, состоящие из главных путей (пути перегонов между железнодорожными станциями, пути в границах станций, являющиеся непосредственным продолжением путей прилегающих перегонов и, как правило, не имеющие отклонения на стрелочных переводах), а также приемоотправочных путей (пути, предназначенные для приема, отправления, обгона, скрещения и пропуска поездов в границах станции);
40) магистральная железнодорожная сеть – система соединенных между собой магистральных и станционных путей, а также объектов электроснабжения, теплоснабжения, водоснабжения, сигнализации, связи, устройств, оборудования, зданий, строений, сооружений, вокзалов и иных объектов, технологически необходимых для их функционирования, обеспечивающих международные и внутриреспубликанские железнодорожные сообщения;
41) услуги магистральной железнодорожной сети – услуги, оказываемые перевозчикам Национальным оператором инфраструктуры, связанные с использованием магистральной железнодорожной сети для пропуска и движения поездов;";
подпункт 42) исключить;
подпункты 44), 45), 47) и 49) изложить в следующей редакции:
"44) эксплуатационная документация – документация, предусматривающая порядок эксплуатации объектов инфраструктуры, сооружений, подвижного состава, специального подвижного состава, конструкций, оборудования и инвентаря железнодорожного транспорта;
45) поезд – сформированный и сцепленный состав вагонов с одним или несколькими действующими тяговыми транспортными средствами (локомотивами или моторвагонными подвижными составами), имеющий установленные сигналы, локомотивы без вагонов, моторные вагоны и специальный самоходный подвижной состав, следующие по определенному Национальным оператором инфраструктуры маршруту;";
"47) станционные пути – железнодорожные пути в границах станции: сортировочные, погрузочно-выгрузочные, вытяжные, деповские, соединительные, специальные, за исключением магистральных путей в границах станций;";
"49) перевозка – перемещение пассажиров, багажа, грузобагажа, почтовых отправлений, грузов из пункта отправления в пункт назначения;";

мынадай мазмұндағы 49-1) тармақшамен толықтырылсын:
«49-1) тасымалдау бойынша көрсетілетін қызметтерді пайдаланушы – жолаушы, жүк жөнелтуші (жөнелтуші), жүк қабылдаушы (қабылдаушы), экспедитор;»;
53) және 54) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«53) тасымалдау процесі – теміржол көлігімен тасымалдауды дайындау, жүзеге асыру және аяқтау кезінде орындалатын ұйымдастырушылық және технологиялық тұрғыдан өзара байланысты операциялар жиынтығы;
54) тасымалдау процесіне қатысушы – тасымалдау бойынша көрсетілетін қызметтерді пайдаланушы, тасымалдаушы, Ұлттық инфрақұрылым операторы, локомотивтік тартқыш операторы, вагондар (контейнерлер) операторы;»;
мынадай мазмұндағы 54-1), 54-2) және 55-1) тармақшалармен толықтырылсын:
«54-1) тасымалдау процесінің қауіпсіздігі (бұдан әрі – қозғалыс қауіпсіздігі) – қауіпті фактордың іске асу ықтималдығы мен оның салдарларының ауырлық дәрежесінің ұштасуын ескере отырып, адам өміріне, денсаулығына, қоршаған ортаға зиян келтіруге, тасымалдау процесіне қатысушылар мен үшінші тұлғалардың мүлкіне залал келтіруге байланысты, тасымалдау процесі операцияларын орындау кезінде жол берілмейтін қатердің болмауы;
54-2) тасымалдаушы – жүктерді немесе жолаушыларды, багажды, жүк-багажды, почта жөнелтілімдерін тасымалдау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын және тасымалдау құжаттарында көрсетілген, тартқыш көлік құралдарын қоса алғанда, меншік құқығымен немесе өзге де заңды негіздерде жылжымалы құрамды иеленетін тұлға;»;
«55-1) теміржол вокзалының класы – теміржол вокзалының орындалатын жұмыстар (көрсетілетін қызметтер) көлеміне және техникалық жарақтандырылуына қарай айқындалған мәртебесі;»;
56) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«56) теміржол вокзалы – класына қарай халыққа теміржол көлігімен тасымалдау және багажды, жүк-багажды қабылдау-беру жөніндегі қызметтерді көрсетуге арналған үйлердің, ғимараттардың (жолаушы платформаларын, вокзал өтпелерін және вокзал маңындағы аумақты қоса алғанда) және басқа да мүлік түрлерінің кешені;»;
59) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 60-1) тармақшамен толықтырылсын:
«60-1) теміржол көлігінің көмекші қызметі – тасымалдау процесінің қатысушысы болып табылмайтын және инфрақұрылым объектілерін, ғимараттарды, теміржол көлігінің жылжымалы құрамын, арнайы жылжымалы құрамын, конструкцияларын, жабдықтары мен мүкәммалын жобалау, жасау, оларға техникалық қызмет көрсету, жөндеу және кәдеге жарату бойынша қызметтер көрсететін жеке немесе заңды тұлға;»;
64) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«64) Ұлттық жолаушылар тасымалдаушы – Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын, акцияларының бақылау пакеті Ұлттық теміржол компаниясына тиесілі, жолаушыларды, багажды, жүк-багажды, почта жөнелтілімдерін тасымалдау бойынша қызметтер көрсететін, оның ішінде арнайы және әскери тасымалдауларды орындайтын заңды тұлға;»;

дополнить подпунктом 49-1) следующего содержания:
"49-1) пользователь услуг по перевозке – пассажир, грузоотправитель (отправитель), грузополучатель (получатель), экспедитор;";
подпункты 53) и 54) изложить в следующей редакции:
"53) перевозочный процесс – совокупность организационно и технологически взаимосвязанных операций, выполняемых при подготовке, осуществлении и завершении перевозок железнодорожным транспортом;
54) участник перевозочного процесса – пользователь услуг по перевозке, перевозчик, Национальный оператор инфраструктуры, оператор локомотивной тяги, оператор вагонов (контейнеров);";
дополнить подпунктами 54-1), 54-2) и 55-1) следующего содержания:
"54-1) безопасность перевозочного процесса (далее – безопасность движения) – отсутствие недопустимого риска при выполнении операций перевозочного процесса, связанного с причинением вреда жизни, здоровью человека, окружающей среде, нанесением ущерба имуществу участников перевозочного процесса и третьих лиц, с учетом сочетания вероятности реализации опасного фактора и степени тяжести его последствий;
54-2) перевозчик – лицо, осуществляющее деятельность по перевозке грузов или пассажиров, багажа, грузобагажа, почтовых отправлений и указанное в перевозочных документах, владеющее на праве собственности или на ином законном основании подвижным составом, включая тяговые транспортные средства;";
"55-1) класс железнодорожного вокзала – статус железнодорожного вокзала, определенный в зависимости от объема выполняемых работ (предоставляемых услуг) и технической оснащенности;";
подпункт 56) изложить в следующей редакции:
"56) железнодорожный вокзал – комплекс зданий, сооружений (включая пассажирские платформы, вокзальные переходы и привокзальную территорию) и других видов имущества, предназначенных для оказания населению услуг по перевозке железнодорожным транспортом и приему-выдаче багажа, грузобагажа в зависимости от класса;";
подпункт 59) исключить;
дополнить подпунктом 60-1) следующего содержания:
"60-1) вспомогательная служба железнодорожного транспорта – физическое или юридическое лицо, не являющееся участником перевозочного процесса и оказывающее услуги по проектированию, производству, техническому обслуживанию, ремонту и утилизации объектов инфраструктуры, сооружений, подвижного состава, специального подвижного состава, конструкций, оборудования и инвентаря железнодорожного транспорта;";
подпункт 64) изложить в следующей редакции:
"64) Национальный перевозчик пассажиров – юридическое лицо, определяемое Правительством Республики Казахстан, контрольный пакет акций которого принадлежит Национальной железнодорожной компании, оказывающее услуги по перевозке пассажиров, багажа, грузобагажа, почтовых отправлений, в том числе выполняющее специальные и воинские перевозки;";

мынадай мазмұндағы 64-1) және 64-2) тармақшалармен толықтырылсын:
«64-1) Ұлттық жүк тасымалдаушы – Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын, акцияларының бақылау пакеті Ұлттық теміржол компаниясына тиесілі, жүктерді тасымалдау бойынша қызметтер көрсететін, оның ішінде арнайы және әскери тасымалдауларды орындайтын заңды тұлға;
64-2) Ұлттық инфрақұрылым операторы – акцияларының бақылау пакеті Ұлттық теміржол компаниясына тиесілі, магистральдық теміржол желісін пайдалануды, күтіп-ұстауды, жаңғыртуды, салуды жүзеге асыратын және магистральдық теміржол желісі қызметтерін көрсететін заңды тұлға;»;
65) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«65) Ұлттық теміржол компаниясы – Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған, акцияларының бақылау пакеті ұлттық басқарушы холдингке тиесілі, дамудың жалпы бағыттарын айқындайтын және теміржол көлігі саласында қызметін жүзеге асыратын Ұлттық инфрақұрылым операторы, ұлттық тасымалдаушылар және өзге де үлестес заңды тұлғалар қызметінің бағыттарын үйлестіруді қамтамасыз ететін акционерлік қоғам;»;
3) 2-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
«2-бап. Теміржол көлiгiнің мемлекеттік саясаты және
жұмыс істеу қағидаттары»;
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Теміржол көлігінің жұмыс істеуі мынадай қағидаттар:
1) Қазақстан Республикасының бірыңғай әлеуметтік-экономикалық кеңістігін сақтау және нығайту;
2) Қазақстан Республикасының бірыңғай көлік жүйесінің жұмыс істеуінің келісімділігі;
3) теміржол көлігі инфрақұрылымының тұтастығын және іркіліссіз жұмыс істеуін сақтау;
4) тасымалдау процесінің қауіпсіздігін, үздіксіздігін және іркіліссіздігін қамтамасыз ету;
5) көлік нарығының барлық субъектiлерiнiң теміржол көлiгi қызметтерін ұсынуға және алуға еркін қол жеткізуі;
6) Қазақстан Республикасының экономикалық мүдделерін қорғау;
7) тасымалдаулардың барлық қатысушылары үшін құқықтық және экономикалық кепілдіктердің бірыңғай стандартын қолдану негізінде жүзеге асырылады.»;
2-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Теміржол көлігі саласындағы мемлекеттік саясат халық пен мемлекеттің тасымалдауларға деген қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін жағдай жасауға бағытталған. Теміржол көлiгi саласындағы мемлекеттік саясаттың мақсаттары:»;
11) тармақшадағы «кеңейту болып табылады.» деген сөздер «кеңейту;» деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 12) және 13) тармақшалармен толықтырылсын:
«12) мемлекет, тасымалдау процесіне қатысушылар мен теміржол көлігінің көмекші қызметі мүдделерінің тепе-теңдігін қамтамасыз ету;

дополнить подпунктами 64-1) и 64-2) следующего содержания:
"64-1) Национальный перевозчик грузов – юридическое лицо, определяемое Правительством Республики Казахстан, контрольный пакет акций которого принадлежит Национальной железнодорожной компании, оказывающее услуги по перевозке грузов, в том числе выполняющее специальные и воинские перевозки;
64-2) Национальный оператор инфраструктуры – юридическое лицо, контрольный пакет акций которого принадлежит Национальной железнодорожной компании, осуществляющее эксплуатацию, содержание, модернизацию, строительство магистральной железнодорожной сети и оказывающее услуги магистральной железнодорожной сети;";
подпункт 65) изложить в следующей редакции:
"65) Национальная железнодорожная компания – созданное по решению Правительства Республики Казахстан акционерное общество, контрольный пакет акций которого принадлежит национальному управляющему холдингу, определяющее общие направления развития и обеспечивающее координацию направлений деятельности Национального оператора инфраструктуры, национальных перевозчиков и иных аффилиированных юридических лиц, осуществляющих деятельность в области железнодорожного транспорта;";
3) в статье 2:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 2. Государственная политика и принципы функционирования железнодорожного транспорта";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Функционирование железнодорожного транспорта осуществляется на основе следующих принципов:
1) сохранение и укрепление единого социально-экономического пространства Республики Казахстан;
2) согласованность функционирования единой транспортной системы Республики Казахстан;
3) сохранение целостности и бесперебойности функционирования инфраструктуры железнодорожного транспорта;
4) обеспечение безопасности, непрерывности и бесперебойности перевозочного процесса;
5) свободный доступ всех субъектов транспортного рынка к предоставлению и получению услуг железнодорожного транспорта;
6) защита экономических интересов Республики Казахстан;
7) применение единого стандарта правовых и экономических гарантий для всех участников перевозок.";
в пункте 2:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"2. Государственная политика в области железнодорожного транспорта направлена на создание условий для удовлетворения потребностей населения и государства в перевозках. Целями государственной политики в области железнодорожного транспорта являются:";
дополнить подпунктами 12) и 13) следующего содержания:
"12) обеспечение баланса интересов государства, участников перевозочного процесса и вспомогательной службы железнодорожного транспорта;

13) көлік-логистика жүйесін дамыту және теміржолдар бойынша жүктердің көлік ағындарын арттыру болып табылады.»;
4) 3-бап мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
«1-1. Тасымалдау процесіне қатысушылар жасалатын шарттарға, тасымалдау қағидаларына, инфрақұрылымдық қызметтерге қол жеткізу және оларды көрсету қағидаларына, осы Заңға, Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына сәйкес тасымалдау процесі операцияларын жоспарлайды, ұйымдастырады және орындайды.»;
5) 5-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Магистральдық теміржол желісі жекешелендіруге жатпайды және кейіннен Ұлттық инфрақұрылым операторына берумен Ұлттық теміржол компаниясына беру үшін Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейтін шарттарда және тәртіппен ұлттық басқарушы холдингке беріледі.
Мемлекет меншігіндегі магистральдық, станциялық жолдар және магистральдық теміржол желісінің өзге де объектілері кейіннен Ұлттық инфрақұрылым операторына берумен Ұлттық теміржол компаниясына беру үшін Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейтін шарттарда және тәртіппен ұлттық басқарушы холдингке беріледі.»;
6) 6-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«6-бап. Магистральдық теміржол желісі
1. Тасымалдаушылар магистральдық теміржол желісі бойынша тасымалдауларды Магистральдық теміржол желісін пайдалану қағидаларына сәйкес жүзеге асырады.
2. Тасымалдаушы магистралдық теміржол желісінің көрсетілетін қызметтері үшiн Ұлттық инфрақұрылым операторына Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес белгiленген мөлшерде ақы төлейдi.
3. Магистральдық теміржол желісінің көрсетілетін қызметтеріне қол жеткізу құқығын Ұлттық инфрақұрылым операторы береді.
Ұлттық инфрақұрылым операторы магистральдық теміржол желісінің көрсетілетін қызметтеріне кемсiтушіліксiз қол жеткізудi қамтамасыз етуге және тасымалдаушыларға магистральдық теміржол желісін пайдалануға тең құқық беруге мiндеттi.
Магистральдық теміржол желісінің көрсетілетін қызметтеріне қол жеткізуді ұсыну тәртібі Қазақстан Республикасының заңнамасымен және Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттармен айқындалады.
4. Ұлттық инфрақұрылым операторы магистральдық теміржол желісін пайдалануды, күтiп-ұстауды және жаңғыртуды, салуды жүзеге асырады.
Жаңа магистральдық жолдар салу Қазақстан Республикасы Үкіметінiң шешiмi бойынша жүзеге асырылады.»;
7) 6-2-баптың 3-тармағының 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«3) қала маңындағы – тиісті аумақтарда қала маңындағы аймақтардың бекітілген шекаралары шегінде қаланы елді мекенмен жалғастыратын маршруттар бойынша тасымалдаулар болып бөлінеді.»;

13) развитие транспортно-логистической системы и увеличение транспортных потоков грузов по железнодорожным путям.";
4) статью 3 дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Участники перевозочного процесса планируют, организуют и выполняют операции перевозочного процесса в соответствии с заключаемыми договорами, правилами перевозок, правилами доступа и оказания услуг инфраструктуры, настоящим Законом, международными договорами Республики Казахстан.";
5) пункт 1 статьи 5 изложить в следующей редакции:
"1. Магистральная железнодорожная сеть не подлежит приватизации и передается национальному управляющему холдингу на условиях и в порядке, устанавливаемых Правительством Республики Казахстан, для передачи Национальной железнодорожной компании с последующей передачей Национальному оператору инфраструктуры.
Магистральные, станционные пути и иные объекты магистральной железнодорожной сети, находящиеся в государственной собственности, передаются национальному управляющему холдингу на условиях и в порядке, устанавливаемых Правительством Республики Казахстан, для передачи Национальной железнодорожной компании с последующей передачей Национальному оператору инфраструктуры.";
6) статью 6 изложить в следующей редакции:
"Статья 6. Магистральная железнодорожная сеть
1. Перевозчики осуществляют перевозки по магистральной железнодорожной сети в соответствии с Правилами пользования магистральной железнодорожной сетью.
2. Перевозчик вносит Национальному оператору инфраструктуры за услуги магистральной железнодорожной сети плату в размере, установленном в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
3. Право доступа к услугам магистральной железнодорожной сети предоставляется Национальным оператором инфраструктуры. Национальный оператор инфраструктуры обязан обеспечить недискриминационный доступ к услугам магистральной железнодорожной сети и предоставить перевозчикам равное право пользования магистральной железнодорожной сетью.
Порядок предоставления доступа к услугам магистральной железнодорожной сети определяется законодательством Республики Казахстан и международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.
4. Национальный оператор инфраструктуры осуществляет эксплуатацию, содержание и модернизацию, строительство магистральной железнодорожной сети.
Строительство новых магистральных путей осуществляется по решению Правительства Республики Казахстан.";
7) подпункт 3) пункта 3 статьи 6-2 изложить в следующей редакции:
"3) пригородные – перевозки по маршрутам, соединяющим город с населенным пунктом в пределах утвержденных границ пригородных зон на соответствующих территориях.";

8) 8-баптың 5-тармағының үшінші бөлігіндегі «Ұлттық тасымалдаушыға» деген сөздер «ұлттық тасымалдаушыларға» деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 9-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«9-бап. Жылжымалы құрамды мемлекеттік тіркеу
Жылжымалы құрам мен жылжымалы құрамның кепілі Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған тәртiппен мiндеттi мемлекеттік тiркеуге жатады.
Жылжымалы құрам мен оның кепілін мемлекеттік тіркеу үшін «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының кодексінде (Салық кодексі) айқындалатын тәртіппен және мөлшерде алым алынады.»;
10) 11-баптың 2-тармағындағы «техникалық реттеу туралы» деген сөздер «техникалық реттеу саласындағы» деген сөздермен ауыстырылсын;
11) 12-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Ұлттық инфрақұрылым операторының көрсетілетiн қызметтері мен концессия шарттары бойынша теміржол көлігінің объектілері бар теміржолдардың көрсетілетін қызметтерінің бағалары Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес белгiленедi.»;
12) 14-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы 22-2), 22-3) және 22-4) тармақшалармен толықтырылсын:
«22-2) теміржол вокзалдарының класын айқындау әдістемесін бекіту;
22-3) әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша көрсетілетін жолаушыларды тасымалдау қызметтеріне бағаларды айқындау әдістемесін бекіту;
22-4) теміржол көлігімен жүктерді тасымалдау жөніндегі қызметке қойылатын біліктілік талаптарын бекіту;»;
2-тармақта:
6) тармақшадағы «тiркеу» деген сөз «мемлекеттік тіркеу» деген сөздермен ауыстырылсын;
11) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 26-1), 34-1) және 34-2) тармақшалармен толықтырылсын:
«26-1) Қазақстан Республикасында теміржол көлігінде жол жүру құжаттарын (билеттерді) сатуды ұйымдастыру қағидаларын бекіту;»;
«34-1) теміржол көлігіндегі табиғи монополия және реттелетін нарықтар субъектілерінің шикізат пен материалдар, қосалқы бөлшектер, жабдықтар, отын, энергия шығыстарының, техникалық ысыраптарының техникалық және технологиялық үлгілік нормаларын бекіту;
34-2) теміржол вокзалдарының тізбесін олардың класына сәйкес бекіту;»;
13) 15-1 және 16-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
«15-1-бап. Ұлттық тасымалдаушылар
1. Ұлттық тасымалдаушылар өз қызметiн Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырады.
2. Ұлттық тасымалдаушылар жолаушыларды, багажды, жүк-багажды, почта жөнелтілімдерiн және (немесе) жүктердi тасымалдау бойынша қызметтер көрсетедi, сондай-ақ арнайы және әскери тасымалдауларды орындайды.
16-бап. Тасымалдау процесін басқару
1. Ұлттық инфрақұрылым операторы магистральдық және станциялық жолдардағы қозғалысты диспетчерлік реттеуді қоса алғанда, Магистральдық теміржол желісін пайдалану қағидаларына сәйкес магистральдық теміржол желісі қызметтерін көрсетеді, тасымалдаушылармен шарттар жасасады.

8) в части третьей пункта 5 статьи 8 слова "Национальному перевозчику" заменить словами "национальным перевозчикам";
9) статью 9 изложить в следующей редакции:
"Статья 9. Государственная регистрация подвижного состава
Подвижной состав и залог подвижного состава подлежат обязательной государственной регистрации в порядке, определенном Правительством Республики Казахстан.
За государственную регистрацию подвижного состава и его залога взимается сбор в порядке и размере, определяемых Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).";
10) в пункте 2 статьи 11 слова "о техническом регулировании" заменить словами "в области технического регулирования";
11) пункт 1 статьи 12 изложить в следующей редакции:
"1. Цены на услуги Национального оператора инфраструктуры и услуги железнодорожных путей с объектами железнодорожного транспорта по договорам концессии устанавливаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
12) в статье 14:
пункт 1 дополнить подпунктами 22-2), 22-3) и 22-4) следующего содержания:
"22-2) утверждение методики определения класса железнодорожных вокзалов;
22-3) утверждение методики определения цен за услуги перевозок пассажиров по социально значимым сообщениям;
22-4) утверждение квалификационных требований, предъявляемых к деятельности по перевозке грузов железнодорожным транспортом;";
в пункте 2:
в подпункте 6) слово "регистрации" заменить словами "государственной регистрации";
подпункт 11) исключить;
дополнить подпунктами 26-1), 34-1) и 34-2) следующего содержания:
"26-1) утверждение Правил организации продажи проездных документов (билетов) на железнодорожном транспорте в Республике Казахстан;";
"34-1) утверждение технических и технологических типовых норм расходов сырья и материалов, запасных частей, оборудования, топлива, энергии, технических потерь субъектов естественной монополии и регулируемых рынков на железнодорожном транспорте;
34-2) утверждение перечня железнодорожных вокзалов согласно их классу;";
13) статьи 15-1 и 16 изложить в следующей редакции:
"Статья 15-1. Национальные перевозчики
1. Национальные перевозчики осуществляют свою деятельность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2. Национальные перевозчики оказывают услуги по перевозке пассажиров, багажа, грузобагажа, почтовых отправлений и (или) грузов, а также выполняют специальные и воинские перевозки.
Статья 16. Управление перевозочным процессом
1. Национальный оператор инфраструктуры оказывает услуги магистральной железнодорожной сети, включая диспетчерское регулирование движения на магистральных и станционных путях, заключает договоры с перевозчиками в соответствии с Правилами пользования магистральной железнодорожной сетью.

2. Ұлттық инфрақұрылым операторы Техникалық пайдалану қағидаларының, Қазақстан Республикасының техникалық реттеу, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы заңнамасының және Қазақстан Республикасы экологиялық заңнамасының талаптарына сай келмейтiн жылжымалы құрамды магистральдық теміржол желісіне жiбермеуге мiндеттi.
3. Ұлттық инфрақұрылым операторы концессионермен концессия шартын іске асыру үшін тараптардың өзара қарым-қатынастарын регламенттейтін шарт жасасуға міндетті.»;
14) 17-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Барлық немесе жекелеген операцияларды орындау үшін теміржол станцияларының, разъездердің жұмыс режиміне қойылатын талаптарды, сондай-ақ оларды ашу және жабу тәртібін облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) және өзге де елді мекендердің жергілікті өкілді және атқарушы органдарымен келісу бойынша уәкілетті орган айқындайды.»;
15) 17-1-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Теміржол вокзалында билет кассалары, күтуге арналған үй-жайлар, санитариялық-тұрмыстық, оның ішінде мүгедектер мен халықтың баяу қимылдайтын топтары үшін арнайы жабдықталған үй-жайлар, ана мен бала бөлмесі, ақпараттық қызмет көрсету объектілері (оның ішінде жолаушыларды бірыңғай анықтамалық-ақпараттық орталықпен байланыстыратын объектілер), медициналық пункт, қоғамдық тәртіпті сақтау пункті болуға тиіс.»;
2-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Ақпаратты беру тілдерді, мәтіндерді, Брайль қарпін, тактильдік қатынасты, ірі қаріпті, қолжетімді мультимедиялық құралдарды пайдалана отырып, мүгедектер үшін де қамтамасыз етіледі.»;
4-тармақтағы «темiр жол вокзалдарына кiреберiстердi және таксилердiң, сондай-ақ халыққа қызмет көрсетуге арналған жеке және қоғамдық автокөлiктiң тұрақ орындарын күтіп ұстауды» деген сөздер «вокзал маңы аумағын күтіп-ұстауды» деген сөздермен ауыстырылсын;
16) 23-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасында көзделген негiздерден басқа, жұмыс беруші уәкiлеттi органның актісі негізінде теміржол көлігі қызметкерін мынадай:
1) диспетчерлiк қызметтiң, Ұлттық инфрақұрылым операторының тасымалдау процесiн басқаруға және поездардың қозғалысына байланысты нұсқауларын орындамаған;
2) жұмыс уақыты режимiн бұзған жағдайларда жұмыстан шеттетуге мiндеттi.»;
17) 31-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«31-бап. Инфрақұрылым объектілерін, ғимараттарды, теміржол көлігінің жылжымалы құрамын, арнайы жылжымалы құрамын, конструкцияларын, жабдықтары мен мүкәммалын жобалау, жасау, пайдалану, тасымалдау, сақтау, жөндеу және кәдеге жарату кезіндегі қауіпсіздік талаптары

2. Национальный оператор инфраструктуры обязан не допускать на магистральную железнодорожную сеть подвижной состав, не соответствующий требованиям Правил технической эксплуатации, законодательства Республики Казахстан в области технического регулирования, санитарно-эпидемиологического благополучия населения и экологического законодательства Республики Казахстан.
3. Национальный оператор инфраструктуры обязан заключить договор с концессионером, регламентирующий взаимоотношения сторон для реализации договора концессии.";
14) пункт 2 статьи 17 изложить в следующей редакции:
"2. Требования к режиму работы, а также порядок открытия и закрытия железнодорожных станций, разъездов для выполнения всех или отдельных операций определяются уполномоченным органом по согласованию с местными представительными и исполнительными органами области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) и иных населенных пунктов.";
15) в статье 17-1:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Железнодорожный вокзал должен иметь билетные кассы, помещения для ожидания, санитарно-бытовые помещения, в том числе специально оборудованные для инвалидов и маломобильных групп населения, комнату матери и ребенка, объекты информационного обслуживания (в том числе объекты, связывающие пассажиров с единым справочно-информационным центром), медицинский пункт, пункт охраны общественного порядка.";
пункт 2 дополнить частью второй следующего содержания:
"Предоставление информации обеспечивается также для инвалидов с использованием языков, текстов, шрифта Брайля, тактильного общения, крупного шрифта, доступных мультимедийных средств.";
в пункте 4 слова "подъездов к железнодорожным вокзалам и мест стоянки такси, а также частного и общественного автотранспорта, предназначенного для обслуживания населения" заменить словами "привокзальной территории";
16) пункт 1 статьи 23 изложить в следующей редакции:
"1. Помимо оснований, предусмотренных трудовым законодательством Республики Казахстан, на основании акта уполномоченного органа работодатель обязан отстранить от работы работника железнодорожного транспорта в случаях:
1) неисполнения указаний диспетчерской службы, Национального оператора инфраструктуры, связанных с управлением перевозочным процессом и движением поездов;
2) нарушения режима рабочего времени.";
17) статью 31 изложить в следующей редакции:
"Статья 31. Требования безопасности при проектировании, производстве, эксплуатации, перевозке, хранении, ремонте и утилизации объектов инфраструктуры, сооружений, подвижного состава, специального подвижного состава, конструкций, оборудования и инвентаря железнодорожного транспорта

1. Инфрақұрылым объектілерін, ғимараттарды, теміржол көлігінің жылжымалы құрамын, арнайы жылжымалы құрамын, конструкцияларын, жабдықтары мен мүкәммалын жобалау, жасау, пайдалану, тасымалдау, сақтау, жөндеу және кәдеге жарату олардың өмірлік цикл процесінде адамның өмірі мен денсаулығының қауіпсіздігін және инфрақұрылым объектілерін, ғимараттарды, теміржол көлігінің жылжымалы құрамын, арнайы жылжымалы құрамын, конструкцияларын, жабдықтары мен мүкәммалын жобалауға, жасауға, пайдалануға, тасымалдауға, сақтауға, жөндеуге және кәдеге жаратуға қатысты Қазақстан Республикасының техникалық реттеу саласындағы заңнамасының және Қазақстан Республикасы экологиялық заңнамасының, сондай-ақ Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарының сақталуын қамтамасыз ететін жағдайларда жүзеге асырылуға тиіс.
2. Инфрақұрылым объектілерін, ғимараттарды, теміржол көлігінің жылжымалы құрамын, арнайы жылжымалы құрамын, конструкцияларын, жабдықтары мен мүкәммалын жобалау, жасау, пайдалану, тасымалдау, сақтау, жөндеу және кәдеге жарату процестері Техникалық пайдалану қағидаларына, техникалық регламенттерге, пайдалану құжаттамасына сәйкес жүзеге асырылуға тиіс.
3. Инфрақұрылым объектілерін, ғимараттарды, теміржол көлігінің жылжымалы құрамын, арнайы жылжымалы құрамын, конструкцияларын, жабдықтары мен мүкәммалын жобалау, жасау, пайдалану, тасымалдау, сақтау және жөндеу процестерінде олардың сақталуын қамтамасыз етуге қойылатын талаптар пайдалану құжаттамасында белгіленеді.»;
18) 32-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Кірме жолдармен жүру қауiпсiздiгі талаптарының сақталуын тексеру, сондай-ақ жеке және заңды тұлғалардың багажды, жүктер мен жүк-багажды тиеу, түсіру (босату) жөніндегі қызметті жүзеге асыруы кезінде тасымалдаушы мен Ұлттық инфрақұрылым операторының қатысу тәртібін уәкiлеттi орган белгiлейдi.»;
19) мынадай мазмұндағы 32-1 және 32-2-баптармен толықтырылсын:
«32-1-бап. Тасымалдау процесіне қатысушыларға және
теміржол  көлігінің көмекші қызметтеріне
қауіпсіздік бойынша қойылатын талаптар
1. Тасымалдау процесіне қатысушыларға және теміржол көлігінің көмекші қызметтеріне қауіпсіздік бойынша қойылатын талаптар Теміржол көлігіндегі қауіпсіздік қағидаларымен, Теміржол көлігін техникалық пайдалану қағидаларымен, Поездар қозғалысы және теміржол көлігіндегі маневрлік жұмыс жөніндегі нұсқаулықпен, Теміржол көлігіндегі сигнал беру жөніндегі нұсқаулықпен және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерімен белгіленеді.

1. Проектирование, производство, эксплуатация, перевозка, хранение, ремонт и утилизация объектов инфраструктуры, сооружений, подвижного состава, специального подвижного состава, конструкций, оборудования и инвентаря железнодорожного транспорта должны осуществляться в условиях, обеспечивающих безопасность жизни и здоровья человека и соблюдение законодательства Республики Казахстан в области технического регулирования и экологического законодательства Республики Казахстан, а также международных договоров Республики Казахстан, касающихся проектирования, производства, эксплуатации, перевозки, хранения, ремонта и утилизации объектов инфраструктуры, сооружений, подвижного состава, специального подвижного состава, конструкций, оборудования и инвентаря железнодорожного транспорта в процессе их жизненного цикла.
2. Процессы проектирования, производства, эксплуатации, перевозки, хранения, ремонта и утилизации объектов инфраструктуры, сооружений, подвижного состава, специального подвижного состава, конструкций, оборудования и инвентаря железнодорожного транспорта должны осуществляться в соответствии с Правилами технической эксплуатации, техническими регламентами, эксплуатационной документацией.
3. Требования к обеспечению сохранности объектов инфраструктуры, сооружений, подвижного состава, специального подвижного состава, конструкций, оборудования и инвентаря железнодорожного транспорта в процессе их проектирования, производства, эксплуатации, перевозки, хранения и ремонта устанавливаются в эксплуатационной документации.";
18) пункт 3 статьи 32 изложить в следующей редакции:
"3. Порядок участия перевозчика и Национального оператора инфраструктуры при проверке соблюдения требований безопасности движения по подъездным путям, а также осуществлении физическими и юридическими лицами деятельности по погрузке, выгрузке (разгрузке) багажа, грузов и грузобагажа устанавливается уполномоченным органом.";
19) дополнить статьями 32-1 и 32-2 следующего содержания:
"Статья 32-1. Требования по безопасности к участникам перевозочного процесса и вспомогательным службам железнодорожного транспорта
1. Требования по безопасности к участникам перевозочного процесса и вспомогательным службам железнодорожного транспорта устанавливаются Правилами безопасности на железнодорожном транспорте, Правилами технической эксплуатации железнодорожного транспорта, Инструкцией по движению поездов и маневровой работе на железнодорожном транспорте, Инструкцией по сигнализации на железнодорожном транспорте и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.

2. Тасымалдау бойынша көрсетілетін қызметтерді пайдаланушылар мен вагондар (контейнерлер) операторларын қоспағанда, тасымалдау процесіне қатысушылар қауіпсіздікті басқару жүйесін әзірлеуге және енгізуге міндетті, оған қойылатын талаптарды Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды.
Тасымалдау бойынша көрсетілетін қызметтерді пайдаланушылар мен вагондар (контейнерлер) операторларын қоспағанда, тасымалдау процесіне қатысушының қауіпсіздігін басқару жүйесінің аудитін Теміржол көлігіндегі қауіпсіздік қағидаларында белгіленген тәртіппен уәкілетті орган жүргізеді.
3. Жылжымалы құрам осы Заңның, Теміржол көлігін техникалық пайдалану қағидаларының, Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерінің талаптарына сәйкес келуге тиіс.
32-2-бап. Қауіпсіздік жөніндегі талаптарды бұзғаны үшін
жауаптылық
Тасымалдау процесіне қатысушылар мен теміржол көлігінің көмекші қызметтері адамның өмірі мен денсаулығына, қоршаған ортаға зиян келтіруге, тасымалдау процесіне қатысушылар мен үшінші тұлғалардың мүлкіне залал келтіруге әкеп соққан, қауіпсіздік жөніндегі талаптарды бұзғаны үшін Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауаптылықта болады.»;
20) 33-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Тасымалдаушы мен Ұлттық инфрақұрылым операторы:
1) тасымалдау кезiнде жүктердiң сақталуын;
2) Қазақстан Республикасының Үкіметі бекiтетiн тiзбеге сәйкес, өздерiнiң қарауындағы темiржол көлiгi объектiлерiнің әскерилендірілген күзетiлуiн;
3) темiржол көлiгiнде өртке қарсы профилактикалық жұмыстың жүргiзiлуiн және өртті жоюды қамтамасыз етуге мiндетті.»;
21) 35-баптың 2-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Ұлттық инфрақұрылым операторы осындай шешiмнiң қолданылу мерзiмiн белгiлеуге, сондай-ақ уәкiлеттi органды, тасымалдаушыларды және өзге де мүдделі тұлғаларды дереу хабардар етуге мiндеттi.»;
22) 56-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Кiрме жолды пайдалану тасымалдау қағидаларына сәйкес тармақ иеленуші әзірлейтін және Ұлттық инфрақұрылым операторы бекiтетiн кiрме жолдағы қозғалысқа қызмет көрсету және оны ұйымдастыру тәртібі туралы нұсқаулық негізінде жүзеге асырылады.»;
23) 57-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Кiрме жолдардың магистральдық және станциялық жолдарға жалғасуы тиісінше Ұлттық инфрақұрылым операторының немесе концессионердің келісімімен жүзеге асырылады.
Ұлттық инфрақұрылым операторы немесе концессионер кiрме жолдарды магистральдық және станциялық жолдарға жалғастырудан бас тартқан жағдайда, табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар салаларында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган шағымдарды қарауды жүзеге асырады.»;

2. Участники перевозочного процесса, за исключением пользователей услуг по перевозке и операторов вагонов (контейнеров), обязаны разработать и внедрить систему управления безопасностью, требования к которой определяются Правительством Республики Казахстан.
Аудит системы управления безопасностью участника перевозочного процесса, за исключением пользователей услуг по перевозке и операторов вагонов (контейнеров), производится уполномоченным органом в порядке, установленном Правилами безопасности на железнодорожном транспорте.
3. Подвижной состав должен соответствовать требованиям настоящего Закона, Правил технической эксплуатации железнодорожного транспорта, иных нормативных правовых актов Республики Казахстан.
Статья 32-2. Ответственность за нарушение требований по
безопасности
Участники перевозочного процесса и вспомогательные службы железнодорожного транспорта несут ответственность за нарушение требований по безопасности, которое повлекло причинение вреда жизни и здоровью человека, окружающей среде, нанесение ущерба имуществу участников перевозочного процесса и третьих лиц, в соответствии с законами Республики Казахстан.";
20) пункт 1 статьи 33 изложить в следующей редакции:
"1. Перевозчик и Национальный оператор инфраструктуры обязаны обеспечить:
1) сохранность грузов при перевозке;
2) военизированную охрану объектов железнодорожного транспорта, находящихся в их ведении, согласно перечню, утверждаемому Правительством Республики Казахстан;
3) проведение противопожарной профилактической работы и ликвидацию пожаров на железнодорожном транспорте.";
21) часть вторую пункта 2 статьи 35 изложить в следующей редакции:
"Национальный оператор инфраструктуры обязан установить срок действия такого решения, а также немедленно уведомить уполномоченный орган, перевозчиков и иных заинтересованных лиц.";
22) пункт 4 статьи 56 изложить в следующей редакции:
"4. Эксплуатация подъездного пути осуществляется на основании инструкции о порядке обслуживания и организации движения на подъездном пути, разрабатываемой ветвевладельцем и утверждаемой Национальным оператором инфраструктуры в соответствии с правилами перевозок.";
23) пункт 1 статьи 57 изложить в следующей редакции:
"1. Примыкание подъездных путей к магистральным и станционным путям осуществляется с согласия Национального оператора инфраструктуры или концессионера соответственно.
Государственный орган, осуществляющий руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках, осуществляет рассмотрение жалоб в случае отказа Национальным оператором инфраструктуры или концессионером на примыкание подъездных путей к магистральным и станционным путям.";

24) 58-бапта:
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Ұлттық инфрақұрылым операторы кiрме жол бойынша, сондай-ақ тиеу (түсiру) жөніндегі қызметтi жүзеге асыру және маневрлiк жұмыс кезiнде қозғалыс қауiпсiздiгі талаптарының сақталуын тексеруге құқылы.
2. Мемлекеттік көлiктік бақылау органы, Ұлттық инфрақұрылым операторы кiрме жолда қозғалыс қауiпсiздiгiне, жылжымалы құрамның, контейнерлердiң, жүктердiң сақталуына қатер төндiретiн ақаулар тапқан кезде анықталған бұзушылықтар туралы акт жасалады.
Тармақ иеленушi көрсетілген актiнiң негiзiнде кiрме жолдар қызметтерін көрсетуді тоқтата тұруға мiндеттi.
Тармақ иеленушi анықталған бұзушылықтарды актiде көрсетiлген мерзiмдерде жоймаған жағдайда, Ұлттық инфрақұрылым операторы кiрме жолдарға жылжымалы құрамды берудi және оны алып кетудi тоқтатады.»;
4-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Ұлттық инфрақұрылым операторы немесе тасымалдаушы кiрме жолдардағы жылжымалы құрамды және контейнерлердi беру мен алып кетудi, маневрлiк жұмыстарды тоқтата тұрудың әрбір жағдайы туралы мемлекеттік көлiктік бақылау органына жазбаша түрде хабарлауға және кiрме жолдағы қозғалыс қауіпсіздігінің бұзылуы туралы актіні жасалған кезінен бастап бір тәулiктен кешiктiрілмейтін мерзімде жiберуге мiндеттi.»;
25) 59-баптағы «Магистралдық темiр жол желiсi операторының», «магистралдық темiр жол желiсi операторының» деген сөздер «Ұлттық инфрақұрылым операторының» деген сөздермен ауыстырылсын;
26) 65-баптың 4-тармағы «билет кассалары» деген сөздерден кейін «, электрондық терминалдар және интернет-ресурстар» деген сөздермен толықтырылсын;
27) 67-баптың 1-тармағы 9) тармақшасындағы «тапсыруға құқығы бар.» деген сөздер «тапсыруға;» деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 10) тармақшамен толықтырылсын:
«10) жазбаша талап ету бойынша тасымалдаушыдан (билет кассаларынан немесе жолаушылар агенттіктерінен) бұрын сатып алынған жол жүру құжаты (билет) бүлінген, жоғалған жағдайда, Жолаушыларды, багажды, жүктерді, жүк-багажды тасымалдау қағидаларында белгіленген тәртіппен оның телнұсқасын алуға құқығы бар.
Бұрын қайтарылған жол жүру құжаттары (билеттер) бойынша телнұсқа берілмейді.»;
28) 76-баптың 3 және 7-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Тасымалдауға құндылығы жарияланбай қабылданған багажды, жүктi, жүк-багажды жоғалтқаны, оның жетiспегені немесе бұзылғаны (бүлiнгені) үшiн тасымалдаушы мына мөлшерлерде:
1) жоғалтқан немесе жетiспеген жағдайда - жоғалған немесе жетiспеген багаждың, жүктiң, жүк-багаждың құны мөлшерiнде;
2) бұзылған (бүлінген) жағдайда багаждың, жүктiң, жүк-багаждың құны төмендеген сома мөлшерiнде жауапты болады.
Багаждың, жүктiң, жүк-багаждың құны сатушының шотында, шартта көрсетiлген баға негiзге алынып, ал ол болмаған кезде салыстырмалы жағдайларда осыған ұқсас тауарлар үшiн әдетте алынатын баға негiзге алынып айқындалады.»;

24) в статье 58:
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Национальный оператор инфраструктуры вправе проверять соблюдение требований безопасности движения по подъездному пути, а также при осуществлении деятельности по погрузке (разгрузке) и маневровой работе.
2. При обнаружении на подъездном пути органом государственного транспортного контроля, Национальным оператором инфраструктуры неисправностей, угрожающих безопасности движения, сохранности подвижного состава, контейнеров, грузов, составляется акт о выявленных нарушениях.
На основании указанного акта ветвевладелец обязан приостановить оказание услуг подъездных путей.
В случае неустранения ветвевладельцем выявленных нарушений в сроки, указанные в акте, Национальный оператор инфраструктуры прекращает подачу и уборку подвижного состава на подъездные пути.";
часть первую пункта 4 изложить в следующей редакции:
"4. О каждом случае приостановления подачи и уборки подвижного состава и контейнеров, маневровой работы на подъездных путях Национальный оператор инфраструктуры или перевозчик обязаны письменно уведомить и направить акт о нарушении безопасности движения на подъездном пути в орган государственного транспортного контроля в срок не позднее суток с момента составления акта.";
25) в статье 59 слова "оператора магистральной железнодорожной сети" заменить словами "Национального оператора инфраструктуры";
26) пункт 4 статьи 65 дополнить словами ", электронные терминалы и интернет-ресурсы";
27) пункт 1 статьи 67 дополнить подпунктом 10) следующего содержания:
"10) по письменному требованию получать от перевозчика (билетных касс или пассажирских агентств) в порядке, установленном Правилами перевозок пассажиров, багажа, грузов, грузобагажа, дубликат ранее приобретенного проездного документа (билета) в случае его повреждения, потери.
Дубликат по ранее возращенным проездным документам (билетам) не выдается.";
28) пункты 3 и 7 статьи 76 изложить в следующей редакции:
"3. За утрату, недостачу или повреждение (порчу) багажа, груза, грузобагажа, принятого к перевозке без объявления ценности, перевозчик несет ответственность в следующих размерах:
1) в случае утраты или недостачи в размере стоимости утраченного или недостающего багажа, груза, грузобагажа;
2) в случае повреждения (порчи) в размере суммы, на которую понизилась стоимость багажа, груза, грузобагажа.
Стоимость багажа, груза, грузобагажа определяется исходя из его цены, указанной в счете продавца, договоре, а при ее отсутствии исходя из цены, которая при сравнимых обстоятельствах обычно взимается за аналогичные товары.";

«7. Тасымалдаушы, егер жүктің немесе багаждың, жүк-багаждың жоғалуы, жетіспеуі немесе бұзылуы (бүлінуі) өзінің кінәсінан болмағанын дәлелдей алмаса, жүктің, багаждың немесе жүк-багаждың жоғалуына, жетіспеуіне немесе бұзылуына (бүлінуіне) жауап береді.»;
29) 79-1-бапта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Жүк алушылар жүктердi уақтылы түсiрмеген (босатпаған) кезде тасымалдаушы вагондар айналымының технологиялық мерзімінен және жүктердi түсiру (босату) мерзімдерінен (технологиялық уақытынан) тыс жиырма төрт сағаттан артық кiдiртiлген вагондар мен контейнерлердi пайдаланғаны үшiн төлемақыны арттырады, бірақ он еседен аспайтын көлемде арттырады.»;
екінші бөліктегі «49-баптың» деген сөздер «осы Заңның 49-бабы» деген сөздермен ауыстырылсын;
30) 83-баптың 2-тармағында орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
31) 88-1-баптың 3-тармағы мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
«Тасымалдау процесіне қатысушылар мен жылжымалы теміржол құрамының иелері уәкілетті органға жылжымалы теміржол құрамына, сондай-ақ магистральдық, станциялық және кірме жолдарға жүргізілген жоспарлы жөндеу туралы ақпарат береді.»;
32) 89-1-бапта:
1-тармақтың 1) тармақшасы «әкесiнiң аты» деген сөздерден кейін «(бар болған кезде)» деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақтағы «оның жеке басын куәландыратын құжаттың және салық төлеушi куәлiгiнiң» деген сөздер «өзінің жеке басын куәландыратын құжаттың» деген сөздермен ауыстырылсын;
33) 91-баптың 2-тармағының 1) тармақшасы «әкесінің аты» деген сөздерден кейін «(бар болған кезде)» деген сөздермен толықтырылсын.
14. «Сауда мақсатында теңізде жүзу туралы» 2002 жылғы 17 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2002 ж., № 2, 16-құжат; 2004 ж., № 20, 116-құжат; № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 11, 36-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 24, 148-құжат; 2007 ж., № 9, 67-құжат; № 18, 143-құжат; 2009 ж., № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат;  № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 8, 64-құжат; № 14, 95, 96-құжаттар; № 15,  97-құжат; 2013 ж., № 2, 10-құжат):
1) 1-бап мынадай мазмұндағы 59-1) тармақшамен толықтырылсын:
«59-1) шағын көлемді кеме – балық аулау, жүктерді тасымалдау, сүйретіп жүзу, пайдалы қазбаларды іздеуді, барлауды және өндіруді, құрылыс, жол, гидротехникалық және басқа да осыған ұқсас жұмыстарды, лоцмандық және мұзжарғышқа ілестіріп алып өтуді жүргізу, сондай-ақ су объектілерін ластанудан және қоқыстанудан қорғау жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыру үшін жасалған немесе жабдықталған кемелерден басқа, ұзындығы жиырма метрден аспайтын, бортына алуға рұқсат етілген адамдар саны он екі адамнан аспайтын кеме;»;

"7. Перевозчик отвечает за утрату, недостачу или повреждение (порчу) груза, багажа или грузобагажа, если не докажет, что утрата, недостача или повреждение (порча) груза или багажа, грузобагажа произошли не по его вине.";
29) в статье 79-1:
часть первую изложить в следующей редакции:
"При несвоевременной выгрузке (разгрузке) грузов грузополучателями перевозчик увеличивает плату за пользование вагонами и контейнерами, задержанными свыше двадцати четырех часов сверх технологического срока оборота вагонов и сроков (технологического времени) выгрузки (разгрузки) грузов, но не более чем в десять раз.";
в части второй слова "статьи 49" заменить словами "статьи 49 настоящего Закона";
30) в пункте 2 статьи 83 слово "транспортировке" заменить словом "доставке";
31) пункт 3 статьи 88-1 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Участники перевозочного процесса и владельцы железнодорожного подвижного состава предоставляют уполномоченному органу информацию о проведенном плановом ремонте железнодорожного подвижного состава, а также магистральных, станционных и подъездных путей.";
32) в статье 89-1:
подпункт 1) пункта 1 после слова "отчество" дополнить словами "(при его наличии)";
в пункте 2 слова ", и копии свидетельства налогоплательщика" исключить;
33) подпункт 1) пункта 2 статьи 91 после слова "отчество" дополнить словами "(при его наличии)".
14. В Закон Республики Казахстан от 17 января 2002 года "О торговом мореплавании" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., № 2, ст. 16; 2004 г., № 20, ст. 116; № 23, ст. 142; 2005 г., № 11, ст. 36; 2006 г., № 3, ст. 22; № 24, ст. 148; 2007 г., № 9, ст. 67; № 18, ст. 143; 2009 г., № 24, ст. 134; 2010 г., № 5, ст. 23; № 24, ст. 146; 2011 г., № 1, ст. 2, 3; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50; № 12, ст. 111; 2012 г., № 8, ст. 64; № 14, ст. 95, 96; № 15, ст. 97; 2013 г., № 2, ст. 10):
1) статью 1 дополнить подпунктом 59-1) следующего содержания:
"59-1) маломерное судно – судно длиной не более двадцати метров с допустимым количеством людей на борту не более двенадцати человек, кроме судов, построенных или оборудованных для рыболовства, перевозки грузов, буксировки, проведения поиска, разведки и добычи полезных ископаемых, строительных, путевых, гидротехнических и других подобных работ, лоцманской и ледокольной проводки, а также осуществления мероприятий по защите водных объектов от загрязнения и засорения;";

2) 3-баптың 1-тармағы 2) тармақшасындағы «соқтығысуы кезінде қолданылады.» деген сөздер «соқтығысуы кезінде;» деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
«3) Каспий теңізінде жүзуді жүзеге асыратын шағын көлемді кемелерге қолданылады.»;
3) 4-бапта:
2-тармақта:
мынадай мазмұндағы 15-1) тармақшамен толықтырылсын:
«15-1) Қазақстан Республикасының сауда мақсатында теңізде жүзу саласындағы халықаралық шарттарының негізінде Қазақстан Республикасының білім беру саласындағы заңнамасына сәйкес теңіз көлігі мамандарын даярлауды (қайта даярлауды) жүзеге асыратын білім беру ұйымдарын сертификаттау жөніндегі уәкілетті ұйымды айқындау;»;
22) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«22) кеме құжаттарының тізбесін, кеме құжаттарын жүргізу қағидаларын және кеме құжаттарына қойылатын талаптарды бекіту;»;
мынадай мазмұндағы 31-1) тармақшамен толықтырылсын:
«31-1) Қазақстан Республикасының сауда мақсатында теңізде жүзу саласындағы халықаралық шарттарының талаптарына сәйкес теңіз көлігі мамандарын даярлау куәліктерінің тізбесі мен нысандарын бекіту;»;
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
«2-1. Уәкілетті орган Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған өкілеттіктер шегінде Қазақстан Республикасының Теңіз әкімшілігі ретінде әрекет етеді.»;
3-тармақта:
8)10)11)25) және 35) тармақшалар алып тасталсын;
55) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«55) теңiз портының акваториясын қоса алғанда, теңіз портының шекараларын айқындау;»;
мынадай мазмұндағы 55-1) тармақшамен толықтырылсын:
«55-1) теңіздегі кеме қатынасы аясында навигация және байланыс саласындағы қызметтерді ұсыну жөніндегі уәкілетті ұйымды айқындау;»;
4) 5-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«5-бап. Каботаж
Қазақстан Республикасының халықаралық кеме тізілімінде тіркелген кемелерді қоспағанда, Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған тәртiппен уәкілеттi орган берген рұқсат негізінде Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туын көтеріп жүзетін кемелер, сондай-ақ шет мемлекеттiң туын көтеріп жүзетiн кемелер каботажды жүзеге асырады.»;
5) 10-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Теңіз кемелерінің мемлекеттік кеме тізілімінде немесе Қазақстан Республикасының халықаралық кеме тізілімінде мемлекеттік тіркелуге жататын кеменің өз атауы болуға тиіс.
Меншік иесі кеменің атауын береді және өзгертеді.
Кемелерге бірдей атаулар беруге жол берілмейді.»;
6) 11-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерде меншiкке сатып алынған кеме Қазақстан Республикасының консулдық қызметi Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туын көтеріп жүзу құқығын куәландыратын және кеме Теңiз кемелерінің мемлекеттік кеме тiзiлiмiнде, Қазақстан Республикасының халықаралық кеме тізілімінде немесе кеме кiтабында мемлекеттік тіркелгенге дейiн, бірақ бір жылдан аспайтын уақыт жарамды болатын уақытша куәлiк берген кезден бастап осындай құқықты пайдаланады.»;

2) пункт 1 статьи 3 дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) на маломерные суда, осуществляющие плавание в Каспийском море.";
3) в статье 4:
в пункте 2:
дополнить подпунктом 15-1) следующего содержания:
"15-1) определение на основании международных договоров Республики Казахстан в области торгового мореплавания уполномоченной организации по сертификации организаций образования, осуществляющих в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области образования подготовку (переподготовку) специалистов морского транспорта;";
подпункт 22) изложить в следующей редакции:
"22) утверждение перечня судовых документов, правил ведения судовых документов и требований к судовым документам;";
дополнить подпунктом 31-1) следующего содержания:
"31-1) утверждение перечня и форм свидетельств подготовки специалистов морского транспорта в соответствии с требованиями международных договоров Республики Казахстан в области торгового мореплавания;";
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Уполномоченный орган выступает в качестве Морской администрации Республики Казахстан в пределах полномочий, определенных Правительством Республики Казахстан.";
в пункте 3:
подпункты 8), 10), 11), 25) и 35) исключить;
подпункт 55) изложить в следующей редакции:
"55) определение границ морского порта, включая акваторию морского порта;";
дополнить подпунктом 55-1) следующего содержания:
"55-1) определение уполномоченной организации по предоставлению услуг в области навигации и связи в сфере морского судоходства;";
4) статью 5 изложить в следующей редакции:
"Статья 5. Каботаж
Каботаж осуществляется судами, плавающими под Государственным флагом Республики Казахстан, а также судами, плавающими под флагом иностранного государства, на основании разрешения, выданного уполномоченным органом в порядке, определенном Правительством Республики Казахстан, за исключением судов, зарегистрированных в международном судовом реестре Республики Казахстан.";
5) пункт 1 статьи 10 изложить в следующей редакции:
"1. Судно, подлежащее государственной регистрации в Государственном судовом реестре морских судов или международном судовом реестре Республики Казахстан, должно иметь свое название.
Собственник присваивает и изменяет название судна.
Присвоение одинаковых названий судам не допускается.";
6) пункт 4 статьи 11 изложить в следующей редакции:
"4. Судно, приобретенное в собственность за пределами Республики Казахстан, пользуется правом плавания под Государственным флагом Республики Казахстан с момента выдачи консульской службой Республики Казахстан временного свидетельства, удостоверяющего такое право и действительного до государственной регистрации судна в Государственном судовом реестре морских судов, международном судовом реестре Республики Казахстан или судовой книге, но не более одного года.";

7) 12-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«12-бап. Кемені шет мемлекеттің туын көтеріп жүруге
уақытша ауыстыру
Теңiз кемелерінің мемлекеттік кеме тiзiлiмiнде, Қазақстан Республикасының халықаралық кеме тізілімінде немесе кеме кiтабында тiркелген кеме бербоут-чартер бойынша шетелдiк кемені жалдаушының иеленуiне немесе пайдалануына берiлген кезде, мұндай кеме уәкiлеттi органның шешiмi негiзiнде, кейіннен әрбір екі жыл сайын ұзарту құқығымен екi жылдан аспайтын мерзімге, бірақ бербоут-чартердiң қолданылу мерзiмiнен аспайтын мерзiмге тиiстi тiзiлiмге тiркеліп және Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туын көтеріп жүзу құқығы тоқтатыла тұрып, шет мемлекеттің туын көтеріп жүзуге уақытша ауыстырылуы мүмкін.»;
8) 13-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Кеменi сенімгерлiк басқаруға беру Теңiз кемелерінің мемлекеттік кеме тiзiлiмiнде немесе Қазақстан Республикасының халықаралық кеме тізілімінде мiндеттi мемлекеттік тiркелуге жатады.»;
9) 14-баптың 1-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Кеменің Қазақстан Республикасының Үкіметі тізбесін, жүргізу тәртібін және оларға қойылатын талаптарды айқындайтын кеме құжаттары болуға тиіс.»;
10) 16-бапта:
1-тармақтың 3) тармақшасындағы «тізілімінде мемлекеттік тіркелуге тиіс.» деген сөздер «тізілімінде;» деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
«4) Қазақстан Республикасының халықаралық кеме тізілімінде мемлекеттік тіркелуге жатады.»;
24 және 5-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Кемеге меншiк құқығы және өзге де заттық құқықтар (оған ауыртпалықтар) Теңіз кемелерінің мемлекеттік кеме тізілімінде немесе кеме кітабында мiндеттi мемлекеттік тiркелуге жатады.
Қазақстан Республикасының халықаралық кеме тізілімінде тіркелген кемеге меншiк құқығы және өзге де заттық құқықтар (бербоут-чартер бойынша жалдап алынған кемеге осы құқықтарды қоспағанда), осы құқықтарды шектеулер (ауыртпалықтар), олардың туындауы, ауысуы және тоқтатылуы Қазақстан Республикасының халықаралық кеме тізілімінде тіркелуге жатады.
Меншік құқығына және өзге де заттық құқықтарға қатысты шектеу (ауыртпалықтар) белгіленген кемені Қазақстан Республикасының халықаралық кеме тізілімінде тіркеу және аталған тізілімнен осындай кемені шығару, оның пайдасына тиісті шектеу (ауыртпалық) белгіленген тұлғаның жазбаша нысандағы келісімімен жүзеге асырылады.»;
«4. Теңiз кемелерінің мемлекеттік кеме тiзiлiмiнде теңіз, жолаушылар, жүк-жолаушылар, мұнай құйылатын, сүйреткіш кемелер, қалқымалы бұрғылау құрылғылары, құрғақ жүк кемелері, қалқымалы крандар және техникалық флот кемелерi (жер снарядтары және басқалар), сондай-ақ шағын көлемді кемелер болып табылмайтын кемелер тiркеледi.

7) статью 12 изложить в следующей редакции:
"Статья 12. Временный перевод судна под флаг иностранного государства
При предоставлении судна, зарегистрированного в Государственном судовом реестре морских судов, международном судовом реестре Республики Казахстан или судовой книге, во владение или пользование иностранному фрахтователю по бербоут-чартеру такое судно может быть временно переведено под флаг иностранного государства на основании решения уполномоченного органа на срок, не превышающий двух лет, с правом последующего продления через каждые два года, но не свыше срока действия бербоут-чартера, с регистрацией в соответствующем реестре и приостановлением права плавания под Государственным флагом Республики Казахстан.";
8) пункт 2 статьи 13 изложить в следующей редакции:
"2. Передача судна в доверительное управление подлежит обязательной государственной регистрации в Государственном судовом реестре морских судов или международном судовом реестре Республики Казахстан.";
9) часть первую пункта 1 статьи 14 изложить в следующей редакции:
"1. Судно должно иметь судовые документы, перечень, порядок ведения и требования к которым определяются Правительством Республики Казахстан.";
10) в статье 16:
пункт 1 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) международном судовом реестре Республики Казахстан.";
пункты 2, 4 и 5 изложить в следующей редакции:
"2. Право собственности и иные вещные права на судно (обременения на него) подлежат обязательной государственной регистрации в Государственном судовом реестре морских судов или судовой книге.
Право собственности и иные вещные права на зарегистрированное в международном судовом реестре Республики Казахстан судно (за исключением этих прав на судно, зафрахтованное по бербоут-чартеру), ограничения (обременения) этих прав, их возникновение, переход и прекращение подлежат регистрации в международном судовом реестре Республики Казахстан.
Регистрация в международном судовом реестре Республики Казахстан судна, в отношении права собственности и иных вещных прав на которое установлены ограничения (обременения), и исключение из указанного реестра такого судна осуществляются с согласия в письменной форме лица, в пользу которого установлено соответствующее ограничение (обременение).";
"4. В Государственном судовом реестре морских судов регистрируются морские, пассажирские, грузопассажирские, нефтеналивные, буксирные суда, плавучие буровые установки, сухогрузы, плавучие краны и суда технического флота (земснаряды и другое), а также суда, не являющиеся маломерными судами.

5. Кеме кiтаптарында шағын көлемді кемелер тiркеледi.
Салмағы қоса алғанда екі жүз килограмға дейінгі және қозғалтқыштарының (орнатылған жағдайда) қуаты қоса алғанда сегіз киловатқа дейінгі шағын көлемді кемелер, сондай-ақ ұзындығы тоғыз метрден аспауға тиіс, қозғалтқыштары жоқ және демалуға арналған орындармен жабдықталмаған спорттық желкенді кемелер мемлекеттік тіркелуге жатпайды.»;
мынадай мазмұндағы 9-тармақпен толықтырылсын:
«9. Қазақстан Республикасының халықаралық кеме тізілімінде жүктерді, жолаушыларды және олардың багаждарын халықаралық тасымалдаулар, сүйретіп жүзу үшін пайдаланылатын кемелер, оның ішінде бербоут-чартер бойынша пайдалануға берілген кемелер тіркеледі.
Егер кемелер шет мемлекеттердің кемелер тізілімдерінде тіркелген болса және Қазақстан Республикасының халықаралық кеме тізілімінде тіркеу туралы өтініш берілген күні олардың жасалғанына жиырма жылдан асса, олар Қазақстан Республикасының халықаралық кеме тізілімінде тіркелуге жатпайды.»;
11) мынадай мазмұндағы 18-3, 18-4 және 18-5-баптармен толықтырылсын:
«18-3-бап. Кемені бербоут-чартер тізілімінен шығару
Бербоут-чартер тізілімінен:
1) опат болған немесе хабарсыз жоғалып кеткен;
2) конструкциялық жағынан күйреген;
3) қайта жасау немесе кез келген басқа да өзгерiстер нәтижесінде кеме сапасын жоғалтқан;
4) осы Заңның 11-бабының 5-тармағында көзделген талаптарға сәйкес келмей қалған;
5) Кемелердi және оларға құқықтарды мемлекеттiк тiркеу қағидаларына сәйкес, оған қатысты уәкілетті орган Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туын көтеріп жүзу құқығын уақытша беру туралы шешімнің күшін жойған кеме шығарылуға жатады.
18-4-бап. Кемені Қазақстан Республикасының халықаралық
кеме тізілімінен шығару
Қазақстан Республикасының халықаралық кеме тізілімінен:
1) опат болған немесе хабарсыз жоғалып кеткен;
2) конструкциялық жағынан күйреген;
3) қайта жасау немесе кез келген басқа да өзгерiстер нәтижесінде кеме сапасын жоғалтқан;
4) осы Заңның 11-бабының 3-1-тармағында көзделген талаптарға сәйкес келмей қалған;
5) оған қатысты уәкілетті орган Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк туын көтеріп жүзу құқығын уақытша беру туралы шешімнің күшін жойған;
6) оған қатысты Қазақстан Республикасының аумақтық сулары шегінде сол кемеде қызметін жүзеге асыру фактісі анықталған кеме шығарылуға жатады.
18-5-бап. Хабарсыз жоғалып кеткен кеме
Егер қалыпты жағдайларда кеме туралы соңғы хабарлама келіп түскен жерден бастап межеленген портқа барғанға дейін қажетті мерзімнен екі есе асатын мерзім ішінде кемеден ешқандай хабар келіп түспесе, кеме хабарсыз жоғалып кеткен болып саналады. Кемені хабарсыз жоғалып кеткен деп тану үшін қажетті мерзім кеме туралы соңғы хабар алынған күннен бастап бір айдан кем болмауға тиіс, әскери іс-қимыл жағдайларында алты айдан кем болмауға тиіс.»;

5. В судовых книгах регистрируются маломерные суда.
Не подлежат государственной регистрации маломерные суда массой до двухсот килограммов включительно и мощностью двигателей (в случае установки) до восьми киловатт включительно, а также спортивные парусные суда, длина которых не должна превышать девять метров, которые не имеют двигателей и на которых не оборудованы места для отдыха.";
дополнить пунктом 9 следующего содержания:
"9. В международном судовом реестре Республики Казахстан регистрируются суда, используемые для международных перевозок грузов, пассажиров и их багажа, буксировки, в том числе суда, предоставленные в пользование по бербоут-чартеру.
Не подлежат регистрации в международном судовом реестре Республики Казахстан суда, если они зарегистрированы в реестрах судов иностранных государств и их возраст на дату подачи заявления о регистрации в международном судовом реестре Республики Казахстан превышает двадцать лет.";
11) дополнить статьями 18-3, 18-4 и 18-5 следующего содержания:
"Статья 18-3. Исключение судна из бербоут-чартерного реестра
Из бербоут-чартерного реестра подлежит исключению судно:
1) погибшее или пропавшее без вести;
2) конструктивно погибшее;
3) утратившее качества судна в результате перестройки или любых других изменений;
4) переставшее соответствовать требованиям, предусмотренным пунктом 5 статьи 11 настоящего Закона;
5) в отношении которого уполномоченным органом аннулировано решение о временном предоставлении права плавания под Государственным флагом Республики Казахстан в соответствии с Правилами государственной регистрации судов и прав на них.
Статья 18-4. Исключение судна из международного судового
реестра Республики Казахстан
Из международного судового реестра Республики Казахстан подлежит исключению судно:
1) погибшее или пропавшее без вести;
2) конструктивно погибшее;
3) утратившее качества судна в результате перестройки или любых других изменений;
4) переставшее соответствовать требованиям, предусмотренным пунктом 3-1 статьи 11 настоящего Закона;
5) в отношении которого уполномоченным органом аннулировано решение о временном предоставлении права плавания под Государственным флагом Республики Казахстан;
6) в отношении которого выявлен факт осуществления на нем деятельности в пределах территориальных вод Республики Казахстан.
Статья 18-5. Судно, пропавшее без вести
Судно считается пропавшим без вести, если от судна не поступило никакого известия в течение срока, превышающего в два раза срок, необходимый в нормальных условиях для перехода от места, откуда поступило последнее известие о судне, до порта назначения. Срок, необходимый для признания судна пропавшим без вести, не может быть менее одного месяца со дня последнего известия о судне, в условиях военных действий не может быть менее шести месяцев.";

12) 28-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Кеме иесі өзінің кемесімен болған авариялық жағдай туралы хабарлама алған кезден бастап жиырма төрт сағат ішінде бұл туралы теңіз порты капитанына хабарлауға, сондай-ақ өзінің кемесімен болған авариялық жағдайды тергеу кезінде жәрдем көрсетуге міндетті.»;
13) 4-тарау мынадай мазмұндағы 28-1-баппен толықтырылсын:
«28-1-бап. Теңіз көлігі мамандарын даярлау (қайта даярлау)
1. Теңіз көлігі мамандарын даярлау (қайта даярлау) осы Заңның 4-бабы 2-тармағының 15-1) тармақшасына сәйкес айқындалған уәкілетті ұйым сертификаттаған білім беру ұйымдарында жүзеге асырылуға тиіс.
2. Білім беру ұйымдары теңіз көлігі мамандарын даярлау (қайта даярлау) кезінде жүзу практикасын ұйымдастыруды қамтамасыз етеді.»;
14) 33-бап мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Теңіз портының иесі тиісті мемлекеттік органдардың (көлік, кеден, шекара органдарының, санитариялық-карантиндік, фитосанитариялық және басқа да органдардың) лауазымды адамдарының бақылау және қадағалау функцияларын жүзеге асыруы үшін теңіз портына келетін кемелерге кіруін қамтамасыз етуге міндетті.»;
15) 39-баптың 2-тармағында:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«1) Теңiз кемелерiнiң мемлекеттiк кеме тiзiлiмiн, бербоут-чартер тiзiлiмi мен Қазақстан Республикасының халықаралық кеме тізілімін жүргiзудi және кемелердiң мемлекеттiк тiркелуiн, тиiстi кеме құжаттарын берудi;»;
14) тармақшадағы «бақылау жасауды жүзеге асырады.» деген сөздер «бақылау жасауды;» деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы  15) тармақшамен толықтырылсын:
«15) Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы заңнамасына сәйкес әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істер бойынша хаттамалар жасауды, іс жүргізуді жүзеге асырады.»;
16) 40-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Теңiз портының капитаны лауазымына арнаулы жоғары бiлiмi, капитан дипломы және сауда мақсатында теңізде жүзу саласында кемiнде үш жыл жұмыс өтілі бар адам тағайындалады.»;
17) 42-баптың 2-тармағының 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«4) тиісті мемлекеттік органдардың (кеден, шекара органдарының, санитариялық-карантиндік, фитосанитариялық және басқа да органдардың) нұсқамасы болғанда;»;
18) 74-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Қауіпті жүкті тасымалдауға арналған кемеде шетелдің сыныптаушы қоғамы берген қауіпті жүктерді тасымалдауға кеменің сәйкестігі туралы құжат болуы тиіс.
Қауіпті жүктерді тасымалдауға кеменің сәйкестігі туралы құжат болмаған жағдайда, теңіз көлігімен қауіпті жүктерді тасымалдауға жол берілмейді.».

12) пункт 4 статьи 28 изложить в следующей редакции:
"4. Судовладелец обязан в течение двадцати четырех часов с момента получения сообщения об аварийном случае, произошедшем с его судном, сообщить об этом капитану морского порта, а также оказывать содействие при расследовании аварийного случая, произошедшего с его судном.";
13) главу 4 дополнить статьей 28-1 следующего содержания:
"Статья 28-1. Подготовка (переподготовка) специалистов морского транспорта
1. Подготовка (переподготовка) специалистов морского транспорта должна осуществляться в организациях образования, сертифицированных уполномоченной организацией, определенной в соответствии с подпунктом 15-1) пункта 2 статьи 4 настоящего Закона.
2. Организации образования обеспечивают организацию плавательной практики при подготовке (переподготовке) специалистов морского транспорта.";
14) статью 33 дополнить частью второй следующего содержания:
"Владелец морского порта обязан обеспечить доступ к судам, прибывающим в морской порт, для осуществления контрольных и надзорных функций должностных лиц соответствующих государственных органов (транспортных, таможенных, пограничных, санитарно-карантинных, фитосанитарных и других).";
15) в пункте 2 статьи 39:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) ведение Государственного судового реестра морских судов, бербоут-чартерного реестра и международного судового реестра Республики Казахстан и государственную регистрацию судов, выдачу соответствующих судовых документов;";
дополнить подпунктом 15) следующего содержания:
"15) составление протоколов, осуществление производства по делам об административных правонарушениях в соответствии с законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях.";
16) пункт 2 статьи 40 изложить в следующей редакции:
"2. На должность капитана морского порта назначается лицо, имеющее высшее специальное образование, диплом капитана и стаж работы в сфере торгового мореплавания не менее трех лет.";
17) подпункт 4) пункта 2 статьи 42 изложить в следующей редакции:
"4) наличия предписания соответствующих государственных органов (таможенных, пограничных, санитарно-карантинных, фитосанитарных и других);";
18) пункт 2 статьи 74 изложить в следующей редакции:
"2. Судно, предназначенное для перевозки опасного груза, должно иметь документ о соответствии судна для перевозки опасных грузов, выданный иностранным классификационным обществом.
В случае отсутствия документа о соответствии судна для перевозки опасных грузов перевозка опасных грузов морским транспортом не допускается.".

15. «Тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру туралы» 2003 жылғы 1 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж., № 14, 102-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 4, 25-құжат; 2007 ж., № 8, 52-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; 2009 ж., № 17, 81-құжат;  № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 1-2, 1-құжат; № 15, 71-құжат; 2012 ж., № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат):
1) 1-баптың 5) тармақшасындағы «электр көлігін» деген сөздер «рельстік көлікті» деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 5-баптың 1-тармағындағы «электр көлiгiмен» деген сөздер «рельстік көлікпен» деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 6-баптың 2-тармағының 1) тармақшасындағы «электр көлiгiн» деген сөздер «рельстік көлікті» деген сөздермен ауыстырылсын.
16. «Автомобиль көлігі туралы» 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 15, 134-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 7-8, 19-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 24, 148-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 16, 129-құжат; 2008 ж., № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 1-2, 1-құжат; № 5, 23-құжат; № 15, 71-құжат; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 15, 97-құжат):
1) 1-бапта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«1) авариялар мен апаттар кезінде шұғыл шақыру жүйесі (бұдан әрі – шұғыл шақыру жүйесі) – шұғыл қимылдайтын жедел қызметтерге Қазақстан Республикасының автомобиль жолдарындағы жол-көлік оқиғалары және өзге де төтенше жағдайлар туралы қалыптасқан ақпаратты беруді қамтамасыз ететін, навигациялық спутниктік жүйелердің сигналдары мен деректерін пайдалана отырып жұмыс істейтін мемлекеттік автоматтандырылған ақпараттық жүйе;»;
мынадай мазмұндағы 1-1) және 2-1) тармақшалармен толықтырылсын:
«1-1) автобус – жүргiзушiнiң орнын қоспағанда, сегiзден астам отыратын орны бар, жолаушылар мен багажды тасымалдауға арналған автомобиль көлiгі құралы;»;
«2-1) автовокзалдар, автостанциялар және жолаушыларға қызмет көрсету пункттері көрсететін қызметтер – жолаушылар мен багажды автомобильмен тасымалдауды қамтамасыз етуге байланысты автовокзалдарда, автостанцияларда және жолаушыларға қызмет көрсету пункттерінде жеке және (немесе) заңды тұлғалар жүзеге асыратын қызмет;»;
5) және 6) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«5) автомобиль көлігі инфрақұрылымы – тасымалдау процесінің үздіксіздігін, сондай-ақ автокөлік құралдарын қауіпсіз пайдалануды қамтамасыз ететін құрылыстар (автовокзалдар, автостанциялар, жолаушыларға қызмет көрсету пункттері, жүк терминалдары, автокөлік құралдарына техникалық қызмет көрсету және оларды жөндеу станциялары (шеберханалары), автокөлік құралдарын сақтауға арналған құрылыстар) кешені;

15. В Закон Республики Казахстан от 1 июля 2003 года "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности перевозчика перед пассажирами" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 14, ст. 102; 2006 г., № 3, ст. 22; № 4, ст. 25; 2007 г., № 8, ст. 52; 2008 г., № 6-7, ст. 27; 2009 г., № 17, ст. 81; № 24, ст. 134; 2010 г., № 1-2, ст. 1; № 15, ст. 71; 2012 г., № 8, ст. 64; № 13, ст. 91):
1) в подпункте 5) статьи 1 слово "электротранспорт" заменить словами "рельсовый транспорт";
2) в пункте 1 статьи 5 слово "электрическом" заменить словом "рельсовом";
3) в подпункте 1) пункта 2 статьи 6 слово "электрического" заменить словом "рельсового".
16. В Закон Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "Об автомобильном транспорте" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 15, ст. 134; 2004 г., № 23, ст. 142; 2005 г., № 7-8, ст. 19; 2006 г., № 3, ст. 22; № 24, ст. 148; 2007 г., № 2, ст. 18; № 16, ст. 129; 2008 г., № 23, ст. 114; 2009 г., № 18, ст. 84; 2010 г., № 1-2, ст. 1; № 5, ст. 23; № 15, ст. 71; № 24, ст. 146; 2011 г., № 1, ст. 2, 3; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; 2012 г., № 15, ст. 97):
1) в статье 1:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) система экстренного вызова при авариях и катастрофах (далее – система экстренного вызова) – государственная автоматизированная информационная система, функционирующая с использованием сигналов и данных навигационных спутниковых систем, обеспечивающая предоставление формализованной информации о дорожно-транспортных происшествиях и иных чрезвычайных ситуациях на автомобильных дорогах Республики Казахстан в экстренные оперативные службы;";
дополнить подпунктами 1-1) и 2-1) следующего содержания:
"1-1) автобус – автомобильное транспортное средство, предназначенное для перевозки пассажиров и багажа, имеющее более восьми мест для сидения, исключая место водителя;";
"2-1) услуги автовокзалов, автостанций и пунктов обслуживания пассажиров – деятельность, осуществляемая физическими и (или) юридическими лицами на автовокзалах, автостанциях и в пунктах обслуживания пассажиров, связанная с обеспечением автомобильных перевозок пассажиров и багажа;";
подпункты 5) и 6) изложить в следующей редакции:
"5) инфраструктура автомобильного транспорта – комплекс сооружений (автовокзалы, автостанции, пункты обслуживания пассажиров, грузовые терминалы, станции (мастерские) технического обслуживания и ремонта автотранспортных средств, сооружения для хранения автотранспортных средств), обеспечивающий непрерывность процесса перевозок, а также безопасную эксплуатацию автотранспортных средств;

6) автомобиль көлігі құралы (бұдан әрі – автокөлік құралы) – автобустарды, шағын автобустарды, жеңіл және жүк автомобильдерін, троллейбустарды, автомобиль тіркемелерін, ершікті тартқыштарға жартылай тіркемелерді, сондай-ақ арнайы бейімделген автомобильдерді (жүктердің белгілі бір түрлерін тасымалдауға арналған) және арнаулы автомобильдерді (әртүрлі, көбінесе көлікке арналмаған жұмыстарды орындауға арналған) қамтитын, автомобиль көлігі жылжымалы құрамының бірлігі;»;
8) тармақшада:
«автомобиль көлiгi» деген сөздер «автокөлік» деген сөзбен ауыстырылсын;
«және соған белгiленген нысанда берiлген лицензиясы немесе тиiстi рұқсаты бар» деген сөздер алып тасталсын;
9-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«9-1) ақпараттық-диспетчерлік такси қызметі – клиенттердің тапсырыстарын өңдеуге және оларды такси жүргізушісіне беруге, оның ішінде аппараттық-бағдарламалық кешенді қолдана отырып беруге арналған, тасымалдаушы немесе өзге тұлға құратын қызмет;»;
мынадай мазмұндағы 9-2) және 9-3) тармақшалармен толықтырылсын:
«9-2) арнайы автоматтандырылған өлшеу құралы – метрологиялық салыстырып тексеруден өткен, фото -, бейнетүсірілімді жүзеге асыратын, автоматты режимде жұмыс істейтін, автокөлік құралдарының түрін, маркасын, мемлекеттік тіркеу белгісін, салмақтық және (немесе) көлемдік параметрлерін және қозғалыс жылдамдығын тіркейтін сертификатталған арнайы бақылау-өлшеу техникалық жабдығы;
9-3) әлеуметтiк маңызы бар тасымалдаулар – қоғамның әлеуметтiк-экономикалық жағдайына әсер ететiн және тарифтердің қолжетiмдi деңгейi мен Қазақстан Республикасының аумағы бойынша халықтың еркiн қозғалу мүмкiндiгін қамтамасыз ету мақсатында ұйымдастырылатын тұрақты қатынаста жолаушыларды тасымалдаулар;»;
10) тармақшадағы «Жолаушылар мен багаж тасымалы ережелерiнде» деген сөздер «Жолаушылар мен багажды автомобиль көлігімен тасымалдау қағидаларында» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 12-1) және 12-2) тармақшалармен толықтырылсын:
«12-1) жолаушылар агенттігі – жол жүру құжаттарын (билеттерді) ресімдеуге қойылатын талаптардың орындалуын қамтамасыз ететін, тасымалдаушымен арадағы шарт негізінде өзінің сату пункттері арқылы жол жүру құжаттарын (билеттерді) сату жөнінде қызметтер көрсететін тұлға;
12-2) жолаушыларға қызмет көрсету пункті – жол жүру құжаттарын (билеттерді) және багаж түбіртектерін сату үшін, автокөлік құралдарының қауіпсіз аялдауына, жолаушыларды отырғызуға, түсіруге арналған алаңмен және жолаушыларды әртүрлі ауа райы жағдайларынан қорғауға арналған ғимаратпен жабдықталған, автовокзалдары немесе автостанциялары жоқ елді мекендерде жолаушыларға қызмет көрсетуге арналған объект;»;
14) тармақша «шағын автобустарды» деген сөздерден кейін «, троллейбустарды» деген сөзбен толықтырылсын;

6) автомобильное транспортное средство (далее – автотранспортное средство) – единица подвижного состава автомобильного транспорта, включающего автобусы, микроавтобусы, легковые и грузовые автомобили, троллейбусы, автомобильные прицепы, полуприцепы к седельным тягачам, а также специализированные автомобили (предназначенные для перевозки определенных видов грузов) и специальные автомобили (предназначенные для выполнения различных преимущественно нетранспортных работ);";
в подпункте 8):
слова "автомобильными транспортными" заменить словом "автотранспортными";
слова "и имеющее на это лицензию или соответствующее разрешение, выданное в установленной форме" исключить;
подпункт 9-1) изложить в следующей редакции:
"9-1) информационно-диспетчерская служба такси – служба, создаваемая перевозчиком или иным лицом для обработки заказов клиентов и их передачи водителю такси, в том числе с применением аппаратно-программного комплекса;";
дополнить подпунктами 9-2) и 9-3) следующего содержания:
"9-2) специальное автоматизированное измерительное средство – сертифицированное специальное контрольно-измерительное техническое оборудование, прошедшее метрологическую поверку, осуществляющее фото-, видеосъемку, работающее в автоматическом режиме, фиксирующее вид, марку, государственный регистрационный знак, весовые и (или) габаритные параметры и скорость движения автотранспортных средств;
9-3) социально значимые перевозки – перевозки пассажиров в регулярном сообщении, оказывающие влияние на социально-экономическое положение общества и организуемые в целях обеспечения доступного уровня тарифов и возможности свободного передвижения населения по территории Республики Казахстан;";
подпункт 10) после слова "багажа" дополнить словами "автомобильным транспортом";
дополнить подпунктами 12-1) и 12-2) следующего содержания:
"12-1) пассажирское агентство – лицо, оказывающее услуги по продаже проездных документов (билетов) через свои пункты продаж на основании договора с перевозчиком, обеспечивающее выполнение требований, предъявляемых к оформлению проездных документов (билетов);
12-2) пункт обслуживания пассажиров – объект, предназначенный для обслуживания пассажиров в населенных пунктах, не имеющих автовокзалов или автостанций, оборудованный для продажи проездных документов (билетов) и багажных квитанций, площадкой для безопасной остановки автотранспортных средств, посадки, высадки пассажиров и сооружением для защиты пассажиров от различных погодных условий;";
подпункт 14) после слова "микроавтобусов," дополнить словом "троллейбусов,";

мынадай мазмұндағы 15-1) тармақшамен толықтырылсын:
«15-1) жол жүру құжаты (билет) – ресімдеу арқылы жолаушыны тасымалдау шарты жасалатын қағаз немесе электрондық нысандағы құжат;»;
23-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«23-1) өзі аударғыш – жүкті түсіру үшін механикалық еңкейтілетін шанағы бар, жүкті өзі түсіретін автомобиль, тіркеме немесе жартылай тіркеме;»;
мынадай мазмұндағы 23-2) тармақшамен толықтырылсын:
«23-2) сервис орталығы (шеберхана) – тахографтарды орнату және оларға қызмет көрсету жөнiндегi қызметтi жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлға;»;
25-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«25-1) таксимен тасымалдаушы – жолаушылар мен багажды таксимен тасымалдау бойынша қызметтер көрсететін дара кәсіпкер немесе заңды тұлға;»;
мынадай мазмұндағы 25-2), 25-3) және 30) тармақшалармен толықтырылсын:
«25-2) таксометр – жолаушылар мен багажды таксимен тасымалдау құнын (бағасын) есептеуге арналған құрылғы;
25-3) тахограф – жүргiзушiлердiң еңбек және демалыс режимiн тiркеудiң механикалық не электрондық (цифрлық) бақылау құрылғысы;»;
«30) шұғыл қимылдайтын жедел қызметтер – Қазақстан Республикасының автомобиль жолдарында жол-көлік оқиғалары мен өзге де төтенше жағдайлар кезінде шұғыл көмек көрсететін қызметтер.»;
2) 7-бапта:
2-тармақ «шағын автобустармен» деген сөздерден кейін «, троллейбустармен» деген сөзбен толықтырылсын;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Таксимен тасымалдауды жүзеге асыру үшін кемiнде төрт есiгi бар, сериялы шығарылатын жеңiл автомобильдердi пайдалануға жол берiледi.
Таксимен тасымалдау үшiн арнаулы, оның iшiнде толықтай қолмен, рулi оң жақтан басқарылатын, сондай-ақ бүйір есiгi төрт есіктен аз автокөлiк құралдарын пайдалануға тыйым салынады.»;
3) 9-бапта:
3-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«5) электрондық (цифрлық) тахографтарға арналған электрондық карточкаларды сертификаттау, дайындау және беру тәртібі;»;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген тасымалдауларды жүзеге асыру кезінде автобустарды, жүк автомобильдерін, оның ішінде арнайы бейімделген автомобильдерді:
1) жүргізушілердің еңбек және демалыс режимін тіркеудің бақылау құрылғыларынсыз (тахографтарсыз);
2) ажыратылған ақауы жоқ тахографпен;
3) толтырылмаған диаграммалық дискілермен;
4) бұрын пайдаланылған диаграммалық дискілерді қолданып;
5) электрондық (цифрлық) тахографтарды қолданған жағдайда, электрондық карточкаларды пайдаланбай;
6) жүргізушілердің еңбек және демалыс режимін күнделікті тіркеу парақтарын жүргізбей (бақылау құрылғысының ақауы болған жағдайда) пайдалануға жол берілмейді.»;
мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:

дополнить подпунктом 15-1) следующего содержания:
"15-1) проездной документ (билет) – документ в бумажной или электронной форме, путем оформления которого заключается договор перевозки пассажира;";
подпункт 23-1) изложить в следующей редакции:
"23-1) самосвал – грузовой саморазгружающийся автомобиль, прицеп или полуприцеп с кузовом, механически наклоняемым для выгрузки груза;";
дополнить подпунктом 23-2) следующего содержания:
"23-2) сервисный центр (мастерская) – физическое или юридическое лицо, осуществляющее деятельность по установке и обслуживанию тахографов;";
подпункт 25-1) изложить в следующей редакции:
"25-1) перевозчик такси – индивидуальный предприниматель или юридическое лицо, оказывающие услуги по перевозке пассажиров и багажа такси;";
дополнить подпунктами 25-2), 25-3) и 30) следующего содержания:
"25-2) таксометр – устройство, предназначенное для расчета стоимости (цены) перевозки пассажиров и багажа такси;
25-3) тахограф – механическое либо электронное (цифровое) контрольное устройство регистрации режима труда и отдыха водителей;";
"30) экстренные оперативные службы – службы, оказывающие экстренную помощь при дорожно-транспортных происшествиях и иных чрезвычайных ситуациях на автомобильных дорогах Республики Казахстан.";
2) в статье 7:
пункт 2 после слова "микроавтобусами" дополнить словом ", троллейбусами";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Для осуществления перевозок такси допускается использование легковых автомобилей серийного производства, имеющих не менее четырех дверей.
Запрещается использование для перевозок такси автотранспортных средств со специальным управлением, в том числе полностью ручным, правосторонним рулевым управлением, а также с количеством боковых дверей менее четырех.";
3) в статье 9:
подпункт 5) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"5) порядок сертификации, изготовления и выдачи электронных карточек к электронным (цифровым) тахографам;";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Не допускается эксплуатация автобусов, грузовых, в том числе специализированных, автомобилей при осуществлении перевозок, указанных в пункте 1 настоящей статьи:
1) без контрольных устройств регистрации режима труда и отдыха водителей (тахографов);
2) с выключенным исправным тахографом;
3) с незаполненными диаграммными дисками;
4) с применением ранее использованных диаграммных дисков;
5) без использования электронных карточек в случае применения электронных (цифровых) тахографов;
6) без ведения ежедневных регистрационных листков режима труда и отдыха водителей (в случае неисправности контрольного устройства).";
дополнить пунктом 6 следующего содержания:

«6. Электрондық (цифрлық) тахографтарға электрондық карточкаларды дайындау және беру жөніндегі қызметті жүзеге асыруды бастар алдында жеке немесе заңды тұлғалар уәкілетті органға белгіленген нысандағы хабарламаны «Әкімшілік рәсімдер туралы» Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен жіберуге міндетті.»;
4) 13-бапта:
мынадай мазмұндағы 13-1) және 17-1) тармақшалармен толықтырылсын:
«13-1) Арнайы автоматтандырылған өлшеу құралдарын пайдалану қағидаларын бекітеді;»;
«17-1) тасымалдаушылар көрсететін қызметтердің, автовокзалдар, автостанциялар және жолаушыларға қызмет көрсету пункттері көрсететін қызметтердің ұлттық стандарттарын әзірлеу бойынша жұмыс жүргізеді;»;
21) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«21) электрондық (цифрлық) тахографтарға электрондық карточкаларды дайындау және беру жөніндегі қызметті жүзеге асыруды бастағаны туралы хабарлама берген жеке және заңды тұлғалардың тізілімін жүргізеді;»;
5) 14-баптың 2-тармағында:
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«5) автовокзалдардың, автостанциялардың және жолаушыларға қызмет көрсету пункттерінің тiзiлiмiн жүргiзедi;»;
мынадай мазмұндағы 6-2) тармақшамен толықтырылсын:
«6-2) таксимен тасымалдаушы ретінде қызметін жүзеге асыруды бастағаны туралы хабарлама берген дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғалардың тізілімін жүргізеді;»;
6) 15-баптың 2-тармағының 2) тармақшасындағы «автомобиль көлiгi саласындағы заңдарының» деген сөздер «автомобиль көлігі туралы заңнамасының» деген сөздермен ауыстырылысын;
7) 19-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Қала маңы қатынасында жолаушылар мен багажды тасымалдау құнын тасымалдауларды ұйымдастырушы жергілікті атқарушы орган бекітетін тарифке сәйкес, тасымалдау қашықтығына қарай белгілейді.»;
8) 19-4-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Қазақстан Республикасының аумағы бойынша автокөлік құралдарының жүріп өтуін көліктік бақылау Кеден одағының кедендік шекарасымен тұспа-тұс келетін Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы автокөлік құралдарын өткізу пункттерінде және Қазақстан Республикасының аумағындағы көліктік бақылау бекеттерінде, сондай-ақ арнайы автоматтандырылған өлшеу құралдары арқылы автокөлік құралдары жүріп өткен кезде жүзеге асырылады.»;
9) 19-5-бапта:
1-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) Қазақстан Республикасының автомобиль жолдары бойынша iрi көлемдi және (немесе) ауыр салмақты көлiк құралдарының жүріп өтуіне арнайы рұқсаттардың болуын;»;
2-тармақтағы «экипаждың» деген сөз «жүргізушілердің» деген сөзбен ауыстырылсын;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"6. Физические или юридические лица перед началом осуществления деятельности по изготовлению и выдаче электронных карточек к электронным (цифровым) тахографам обязаны направить уведомление установленной формы в уполномоченный орган в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "Об административных процедурах".";
4) в статье 13:
дополнить подпунктами 13-1) и 17-1) следующего содержания:
"13-1) утверждает Правила использования специальных автоматизированных измерительных средств;";
"17-1) проводит работу по разработке национальных стандартов оказания услуг перевозчиков, услуг автовокзалов, автостанций и пунктов обслуживания пассажиров;";
подпункт 21) изложить в следующей редакции:
"21) ведет реестр физических и юридических лиц, подавших уведомление о начале осуществления деятельности по изготовлению и выдаче электронных карточек к электронным (цифровым) тахографам;";
5) в пункте 2 статьи 14:
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) ведут реестр автовокзалов, автостанций и пунктов обслуживания пассажиров;";
дополнить подпунктом 6-2) следующего содержания:
"6-2) ведут реестр индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, подавших уведомление о начале осуществления деятельности в качестве перевозчика такси;";
6) в подпункте 2) пункта 2 статьи 15 слова "в сфере автомобильного транспорта" заменить словами "об автомобильном транспорте";
7) пункт 3 статьи 19 изложить в следующей редакции:
"3. Стоимость перевозки пассажиров и багажа в пригородном сообщении устанавливается организатором перевозок в зависимости от расстояния перевозки в соответствии с тарифом, утверждаемым местным исполнительным органом.";
8) пункт 1 статьи 19-4 изложить в следующей редакции:
"1. Транспортный контроль за проездом автотранспортных средств по территории Республики Казахстан осуществляется в пунктах пропуска автотранспортных средств через Государственную границу Республики Казахстан, совпадающую с таможенной границей Таможенного союза, и на постах транспортного контроля на территории Республики Казахстан, а также при проезде автотранспортных средств через специальные автоматизированные измерительные средства.";
9) в статье 19-5:
подпункт 2) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"2) наличия специальных разрешений на проезд по автомобильным дорогам Республики Казахстан крупногабаритных и (или) тяжеловесных транспортных средств;";
в пункте 2 слово "экипажа" заменить словом "водителей";
пункт 3 изложить в следующей редакции:

«3. Көлік құралдарының нақты салмақтық және көлемдік параметрлерін тексеру және олардың Қазақстан Республикасының аумағында белгіленген, жол берілетін параметрлерден асып кету шамасын айқындау арқылы ірі көлемді және ауыр салмақты көлік құралдарының жүріп өтуін көліктік бақылау мыналарды:
1) өлшеу құралы мен көлем шеңберлерін;
2) стационарлық үлгідегі салмақ өлшеу жабдығын немесе жылжымалы мобильді таразыларды;
3) арнайы автоматтандырылған өлшеу құралдарын пайдалана отырып жүргізіледі.»;
10) 19-6-бапта:
1-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Автомобиль көлігінде кәсіпкерлік субъектілеріне тексеруді жүргізу кезінде уәкілетті органның лауазымды адамдары жарғымен және мына:»;
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«2) белгіленген маршруттар бойынша жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдауларды жүзеге асыру үшін қажетті (куәліктермен, қозғалыс кестелерімен, маршруттар схемаларымен, автовокзалдармен, автостанциялармен және жолаушыларға қызмет көрсету пункттерімен жасасқан шарттармен, паспорттармен, келісімшарттармен);»;
4) тармақшадағы «тиісті» деген сөз алып тасталып, «журналдарымен) құжаттармен танысады.» деген сөздер «журналдарымен);» деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 5) және 6) тармақшалармен толықтырылсын:
«5) тахографтарды орнату және оларға қызмет көрсету жөніндегі қызметті жүзеге асыру үшін қажетті (тахографтарды салыстырып тексеру жөнінде жұмыстар жүргізу құқығына аккредиттеу аттестаты, тахографты салыстырып тексеру туралы сертификат, тахографты кезеңдік тексеру туралы куәлік, тахографтармен жұмысты есепке алу журналы, өндірістік үй-жайға техникалық құжаттама);
6) тасымалдаушының тиеу-түсіру жұмыстарын жүзеге асыруына арналған (тауар-көлік жүкқұжаты, жол парақтары, жүкті өлшеу (салмағын өлшеу) актілері, тиеу-түсіру және қосалқы жұмыстар жүргізуге арналған штаттық және қосалқы жабдықтың ұлттық стандарттарға сәйкестік сертификаттары, өндірістік үй-жайға техникалық құжаттама) құжаттармен танысады.»;
3-тармақта:
3-тармақтың бірінші абзацындағы «шаруашылық» деген сөз «кәсіпкерлік» деген сөзбен ауыстырылып, 4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«4) жолаушылар мен багажды тасымалдауды жүзеге асыру немесе автовокзалдар, автостанциялар және жолаушыларға қызмет көрсету пункттері қызметтерін көрсету кезінде Жолаушылар мен багажды автомобиль көлігімен тасымалдау қағидалары талаптарының орындалуын;»;
мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
«4-1) тасымалдаушылар көрсететін қызметтердің, автовокзалдар, автостанциялар және жолаушыларға қызмет көрсету пункттері қызметтерінің ұлттық стандарттарға сәйкестігін;»;
7) тармақша алып тасталсын;
12) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«12) Жүргізушілердің еңбегі мен демалысын ұйымдастыру,  сондай-ақ тахографтарды қолдану қағидалары талаптарының орындалуын;»;
мынадай мазмұндағы 13) тармақшамен толықтырылсын:

"3. Транспортный контроль за проездом крупногабаритных и тяжеловесных транспортных средств путем проверки фактических весовых и габаритных параметров транспортных средств и определения величины их превышения над допустимыми параметрами, установленными на территории Республики Казахстан, производится с использованием:
1) измерительного инструмента и габаритных рамок;
2) весоизмерительного оборудования стационарного типа или переносных мобильных весов;
3) специальных автоматизированных измерительных средств.";
10) в статье 19-6:
в пункте 1:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"1. При проведении проверок субъектов предпринимательства на автомобильном транспорте должностные лица уполномоченного органа знакомятся с уставом и документами:";
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) необходимыми для осуществления регулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа по установленным маршрутам (свидетельствами, расписаниями движений, схемами маршрутов, договорами с автовокзалами, автостанциями и пунктами обслуживания пассажиров, паспортами, контрактами);";
дополнить подпунктами 5) и 6) следующего содержания:
"5) необходимыми для осуществления деятельности по установке и обслуживанию тахографов (аттестат аккредитации на право проведения работ по поверке тахографов, сертификат о поверке тахографа, свидетельство о периодической проверке тахографа, журнал учета работ с тахографами, техническая документация на производственное помещение);
6) на осуществление перевозчиком погрузочно-разгрузочных работ (товарно-транспортные накладные, путевые листы, акты замера (взвешивания) груза, сертификаты соответствия национальным стандартам на штатное и вспомогательное оборудование для производства погрузочно-разгрузочных и вспомогательных работ, техническая документация на производственное помещение).";
в пункте 3:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) исполнение требований Правил перевозок пассажиров и багажа автомобильным транспортом при осуществлении перевозок пассажиров и багажа или оказании услуг автовокзалов, автостанций и пунктов обслуживания пассажиров;";
дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) соответствие услуг перевозчиков, услуг автовокзалов, автостанций и пунктов обслуживания пассажиров национальным стандартам;";
подпункт 7) исключить;
подпункт 12) изложить в следующей редакции:
"12) исполнение требований Правил организации труда и отдыха водителей, а также применения тахографов;";
дополнить подпунктом 13) следующего содержания:

«13) жүктерді тиеу және түсіру пункттеріне қатысты Автомобиль көлігімен жүктерді тасымалдау қағидалары талаптарының орындалуын тексереді.»;
11) 19-7-бапта:
бірінші бөлікте:
4) тармақша «Жолаушылар мен багажды» деген сөздерден кейін «автомобиль көлігімен» деген сөздермен толықтырылсын;
10) тармақшадағы «халықаралық және облысаралық қатынастағы жолаушыларды автомобильмен тұрақты тасымалдауға рұқсаттың» деген сөздер «жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдауға арналған рұқсат беру құжаттарының» деген сөздермен ауыстырылсын;
16) тармақшадағы «ауыр салмақты және iрi көлемдi» деген сөздер «ауыр салмақты және (немесе) iрi көлемді» деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Осы баптың бірінші бөлігінің 1), 2), 8), 9), 11), 15), 20) және 21) тармақшаларында көзделгендерді қоспағанда, Кеден одағының кедендік шекарасымен тұспа-тұс келетін Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы автомобильдік өткізу пункттерінде бақылау функцияларын Қазақстан Республикасының кеден органдары жүзеге асырады.»;
12) 19-8-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Мемлекеттерімен рұқсат беру құжаттарының бланкілерін тепе-тең айырбастау жүргізілмеген шетелдік автокөлік құралдарының Қазақстан Республикасының аумағы бойынша транзитпен жүріп өтуі «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының кодексінде (Салық кодексі) белгіленген мөлшерлемелер бойынша Қазақстан Республикасының аумағымен автокөлік құралдарының жүріп өтуі үшін алым сомасы төленгеннен кейін уәкілетті орган беретін транзитпен жүріп өтуге арналған рұқсат негізінде жүзеге асырылады. Өз мемлекетінің тіркеу және айырым белгісінсіз Қазақстан Республикасының аумағы бойынша транзитпен жүретін шетелдік автокөлік құралының жүріп өтуі, егер Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарда өзгеше келісілмесе, «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының кодексінде (Салық кодексі) белгіленген мөлшерлемелер бойынша Қазақстан Республикасының аумағымен автокөлік құралдарының жүріп өтуі үшін алым сомасы төленгеннен кейін уәкілетті орган беретін транзитпен жүріп өтуге арналған рұқсат негізінде жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының аумағы бойынша транзиттiк рейстен керi бағытта бара жатқан шетелдiк жүк автокөлiк құралына Қазақстан Республикасының аумағында жолшыбай жүк тиеуге Қазақстан Республикасының аумағымен жүріп өтуге арналған қосымша рұқсат болған кезде ғана рұқсат етіледі.»;
13) 19-9-баптың 1-тармағының екінші бөлігі «құжаттар» деген сөзден кейін «Қазақстан Республикасында халықаралық қатынастағы автомобильмен тасымалдауларға рұқсат беру жүйесін қолдану қағидаларына сәйкес ресімделуге және» деген сөздермен толықтырылсын;

"13) исполнение требований Правил перевозки грузов автомобильным транспортом в отношении пунктов погрузки и разгрузки грузов.";
11) в статье 19-7:
в части первой:
подпункт 4) после слова "багажа" дополнить словами "автомобильным транспортом";
в подпункте 10) слова "разрешения на регулярные автомобильные пассажирские перевозки в международном и межобластном сообщении" заменить словами "разрешительных документов на регулярные автомобильные перевозки пассажиров и багажа";
в подпункте 16) слова "тяжеловесных и крупногабаритных" заменить словами "тяжеловесных и (или) крупногабаритных";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Контрольные функции, за исключением предусмотренных подпунктами 1), 2), 8), 9), 11), 15), 20) и 21) части первой настоящей статьи, в автомобильных пунктах пропуска через Государственную границу Республики Казахстан, совпадающую с таможенной границей Таможенного союза, осуществляются таможенными органами Республики Казахстан.";
12) пункт 5 статьи 19-8 изложить в следующей редакции:
"5. Транзитный проезд иностранных автотранспортных средств по территории Республики Казахстан, с государствами которых не произведен паритетный обмен бланками разрешительных документов, осуществляется на основе разрешения на транзитный проезд, выдаваемого уполномоченным органом после уплаты суммы сбора за проезд автотранспортных средств по территории Республики Казахстан по ставкам, установленным Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс). Проезд иностранного автотранспортного средства, следующего транзитом по территории Республики Казахстан без регистрационного и отличительного знака своего государства, осуществляется на основе разрешения на транзитный проезд, выдаваемого уполномоченным органом, если иное не оговорено международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, после уплаты суммы сбора за проезд автотранспортных средств по территории Республики Казахстан по ставкам, установленным Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).
Попутная загрузка на территории Республики Казахстан иностранного грузового автотранспортного средства, следующего в обратном направлении из транзитного рейса по территории Республики Казахстан, разрешается только при наличии дополнительного разрешения на проезд по территории Республики Казахстан.";
13) часть вторую пункта 1 статьи 19-9 после слова "должны" дополнить словами "быть оформлены в соответствии с Правилами применения разрешительной системы автомобильных перевозок в Республике Казахстан в международном сообщении и";

14) 19-11-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«19-11-бап. Қазақстан Республикасының аумағы бойынша отандық және шетелдік ірі көлемді және (немесе) ауыр салмақты автокөлік құралдарының жүріп өтуіне арнайы рұқсаттарды беру тәртібi
1. Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген Қазақстан Республикасының автомобиль жолдары бойынша жүруге арналған автокөлiк құралдарының жол беретін параметрлерінен көлемi, салмағы және (немесе) осьтiк жүктемелерi бойынша артық, жүгi бар немесе жүксiз, Қазақстан Республикасының аумағы бойынша отандық және шетелдiк iрi көлемдi және (немесе) ауыр салмақты автокөлiк құралдарының жүрiп өтуі рұқсат беру құжатының – ауыр салмақты және (немесе) iрi көлемдi автокөлiк құралдарының жүрiп өтуіне арналған арнайы рұқсаттың (бұдан әрi – арнайы рұқсат) негiзiнде жүзеге асырылады.
2. Арнайы рұқсатты қозғалыс маршруты белгіленгеннен және «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының Салық кодексінде (Салық кодексі) белгіленген мөлшерлемелер бойынша Қазақстан Республикасының аумағымен автокөлік құралдарының жүріп өтуі үшін алым сомасы төленгеннен кейін уәкілетті орган немесе кеден органдары береді.»;
15) 19-12-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
«4-1) троллейбустар;»;
16) 20-бапта:
1-тармақтың 1) және 9) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
«1) Қазақстан Республикасының автомобиль көлiгi туралы заңнамасында көзделген тәртiппен кез келген автобуспен, троллейбуспен және таксимен жол жүруді жүзеге асыруға;»;
«9) Жолаушылар мен багажды автомобиль көлігімен тасымалдау қағидаларында белгіленген тәртіппен жоғалған (бүлінген) жол жүру құжатын (билетті) қалпына келтіруге;»;
2-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) электронды нысанда ресімделген жол жүру құжатын (билетті) қоспағанда, жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдау маршруттарында жол жүрген кезде жол жүру құжаты (билеті) болуға және оны сапар аяқталғанға дейін сақтауға;»;
17) 21-бапта:
1-тармақтың 1) тармақшасы «шағын автобустардың» деген сөздерден кейін «, троллейбустардың» деген сөзбен толықтырылсын;
2-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Шарт Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдауды ұйымдастырудың үлгі шартына сәйкес жасалуға тиіс.»;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Жолаушылар мен багажды облысаралық қалааралық, ауданаралық (облысiшiлiк қалааралық), ауданішілік және халықаралық тұрақты тасымалдаулар тасымалдаушылар мен автовокзалдардың, автостанциялардың немесе жолаушыларға қызмет көрсету пункттерінің әкiмшiлiктері арасында жасалатын шарттар негiзiнде автовокзалдардан, автостанциялардан немесе жолаушыларға қызмет көрсету пункттерінен ғана жүзеге асырылады.
Автовокзалдардың, автостанциялардың және жолаушыларға қызмет көрсету пункттерінің әкімшіліктері қызметтің осы түрiне Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен жіберілген жолаушылар мен багажды тасымалдаушылармен шарт жасасудан бас тартуға құқылы емес.»;

14) статью 19-11 изложить в следующей редакции:
"Статья 19-11. Порядок выдачи специальных разрешений на проезд отечественных и иностранных крупногабаритных и (или) тяжеловесных автотранспортных средств по территории Республики Казахстан
1. Проезд отечественных и иностранных крупногабаритных и (или) тяжеловесных автотранспортных средств по территории Республики Казахстан с грузом или без груза, имеющих превышение по габаритам, массе и (или) осевым нагрузкам над установленными Правительством Республики Казахстан допустимыми параметрами автотранспортных средств, предназначенных для передвижения по автомобильным дорогам Республики Казахстан, осуществляется на основании разрешительного документа – специального разрешения на проезд тяжеловесных и (или) крупногабаритных автотранспортных средств (далее – специальное разрешение).
2. Специальное разрешение выдается уполномоченным органом или таможенными органами после установления маршрута движения и уплаты суммы сбора за проезд автотранспортных средств по территории Республики Казахстан по ставкам, установленным Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).";
15) пункт 1 статьи 19-12 дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) троллейбусы;";
16) в статье 20:
подпункты 1) и 9) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1) осуществлять поездки на любом автобусе, троллейбусе и такси в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан об автомобильном транспорте;";
"9) на восстановление утерянного (поврежденного) проездного документа (билета) в порядке, установленном Правилами перевозок пассажиров и багажа автомобильным транспортом;";
подпункт 1) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"1) во время поездки на маршрутах регулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа иметь проездной документ (билет) и сохранять его до окончания поездки, за исключением проездного документа (билета), оформленного в электронной форме;";
17) в статье 21:
подпункт 1) пункта 1 после слова "микроавтобусов" дополнить словом ", троллейбусов";
часть вторую пункта 2 изложить в следующей редакции:
"Договор должен быть составлен в соответствии с типовым договором организации регулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа, утвержденным Правительством Республики Казахстан.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Регулярные междугородные межобластные, межрайонные (междугородные внутриобластные), внутрирайонные и международные перевозки пассажиров и багажа осуществляются только с автовокзалов, автостанций или пунктов обслуживания пассажиров на основании договоров, заключаемых между перевозчиками и администрациями автовокзалов, автостанций или пунктов обслуживания пассажиров.
Администрации автовокзалов, автостанций и пунктов обслуживания пассажиров не вправе отказывать в заключении договора с перевозчиками пассажиров и багажа, допущенными в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, к данному виду деятельности.";

мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
«4-1. Жол жүру құжаттары (билеттер) электронды түрде сатылған кезде автовокзалдың, автостанцияның, жолаушыларға қызмет көрсету пункттерінің әкімшіліктері жол жүру құжаттарын (билеттерді) сатудың тасымалдаушы таңдаған ақпараттық жүйесі арқылы тасымалдаушының маршруттарына жол жүру құжаттарын (билеттерді) сатуды қамтамасыз етуге міндетті.»;
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Жолаушылар мен багажды автомобильмен тасымалдауды жүзеге асыратын тасымалдаушылар автобустарды, троллейбустарды, шағын автобустарды рейс алдында (ауысым алдында) техникалық қарап тексерудi және олардың ақауы болған жағдайда уақтылы ауыстыруды қамтамасыз етуге мiндеттi.»;
18) мынадай мазмұндағы 21-1-баппен толықтырылсын:
«21-1-бап. Автовокзалдардың, автостанциялардың және
жолаушыларға қызмет көрсету пункттерінің
қызметін ұйымдастыру
1. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары:
1) Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерімен және ұлттық стандарттармен белгіленген талаптарға сәйкес болған кезде автовокзалдардың, автостанциялардың және жолаушыларға қызмет көрсету пункттерінің тізіліміне енгізу;
2) мемлекеттік-жекешелік әріптестік тетігін қолдану;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасымен тыйым салынбаған өзге де тетіктерді қолдану арқылы автовокзалдардың, автостанциялардың және жолаушыларға қызмет көрсету пункттерінің қызметін ұйымдастырады.
2. Автовокзалдар, автостанциялар және жолаушыларға қызмет көрсету пункттері көрсететін қызметтер осы Заңның талаптарына, Жолаушылар мен багажды автомобиль көлігімен тасымалдау қағидаларына, Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілеріне және ұлттық стандарттарға сәйкес болуға тиіс.»;
19) 22-бапта:
2-тармақта:
мынадай мазмұндағы 1-1) және 5-1) тармақшалармен толықтырылсын:
«1-1) автокөлік құралдарын шұғыл қимылдайтын жедел қызметтерді шақыру құрылғыларымен жабдықтауға;»;
«5-1) тасымалдауларды ұйымдастырушыға ақпарат ұсына отырып, қозғалыс жылдамдығы, маршрутының және кестесінің сақталуы туралы деректерді нақты уақыт режимінде үздіксіз беру құрылғыларымен автокөлік құралдарын жабдықтауға;»;
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«6) жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдауды жүзеге асыру кезінде маршруттың барлық аялдама пункттерінде – өз бетінше не жолаушылар агенттіктері, автовокзалдар, автостанциялар және (немесе) жолаушыларға қызмет көрсету пункттері арқылы жол жүру құжаттары (билеттер) мен багаж түбіртектерін сатуды, оның ішінде жол жүру құжаттары (билеттер) мен багаж түбіртектерін электронды түрде сатуды қамтамасыз етуге;»;
9) тармақшадағы «тұлғаны белгілеуге міндетті.» деген сөздер «адамды айқындауға;» деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 10) тармақшамен толықтырылсын:

дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. При электронной продаже проездных документов (билетов) администрации автовокзала, автостанции, пунктов обслуживания пассажиров обязаны обеспечить продажу проездных документов (билетов) на маршруты перевозчика через выбранную перевозчиком информационную систему продажи проездных документов (билетов).";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Перевозчики, осуществляющие автомобильные перевозки пассажиров и багажа, обязаны обеспечить предрейсовый (предсменный) технический осмотр и своевременную замену автобусов, троллейбусов, микроавтобусов в случае их неисправности.";
18) дополнить статьей 21-1 следующего содержания:
"Статья 21-1. Организация деятельности автовокзалов, автостанций и пунктов обслуживания пассажиров
1. Местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы организуют деятельность автовокзалов, автостанций и пунктов обслуживания пассажиров путем:
1) включения в реестр автовокзалов, автостанций и пунктов обслуживания пассажиров при соответствии требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан и национальными стандартами;
2) применения механизма государственно-частного партнерства;
3) применения иных механизмов, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
2. Услуги автовокзалов, автостанций и пунктов обслуживания пассажиров должны соответствовать требованиям настоящего Закона, Правилам перевозок пассажиров и багажа автомобильным транспортом, нормативным правовым актам Республики Казахстан и национальным стандартам.";
19) в статье 22:
в пункте 2:
дополнить подпунктами 1-1) и 5-1) следующего содержания:
"1-1) оборудовать автотранспортные средства устройствами вызова экстренных оперативных служб;";
"5-1) оборудовать автотранспортные средства устройствами непрерывной передачи данных в режиме реального времени о скорости, соблюдении маршрута и расписания движения с предоставлением информации организатору перевозок;";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) обеспечить продажу проездных документов (билетов) и багажных квитанций при осуществлении регулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа на всех остановочных пунктах маршрута – самостоятельно либо через пассажирские агентства, автовокзалы, автостанции, и (или) пункты обслуживания пассажиров, в том числе электронную продажу проездных документов (билетов) и багажных квитанций;";
дополнить подпунктом 10) следующего содержания:

«10) ұлттық стандарттарды сақтауға міндетті.»;
3-тармақтың 3) тармақшасындағы «қамтамасыз етуге міндетті.» деген сөздер «қамтамасыз етуге;» деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
«4) ұлттық стандарттарды сақтауға міндетті.»;
20) 23-бапта:
1-тармақта:
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«4) маршрутта пайдаланылатын автобустардың, троллейбустардың, шағын автобустардың қозғалыс кестесi, типi (класы) және саны;»;
6) тармақшадағы «ең аз мерзiмi көзделуге тиiс.» деген сөздер «ең аз мерзімі;» деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 4-1) және 7) тармақшалармен толықтырылсын:
«4-1) маршрутта пайдаланылатын автобустарды, шағын автобустарды, троллейбустарды жаңарту жөніндегі талаптар;»;
«7) шарттың қолданылу мерзімін ұзарту тәртібі көзделуге тиіс.»;
3 және 4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Тасымалдаушы мен жергілікті атқарушы органдар жолаушылар мен багажды автомобильмен республикаішілік тұрақты тасымалдауды ұйымдастыру шартының талаптарын сақтауға міндетті.
Тасымалдаушы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес өзге де міндеттерді атқарады.
4. Жергілікті атқарушы органдар жолаушылар мен багажды автомобильмен республикаішілік тұрақты тасымалдауды ұйымдастыру кезінде:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес орнатылатын жолаушыларды отырғызу мен түсіру пункттерін безендіруді және  күтіп-ұстауды қамтамасыз етуге;
2) автобустар, шағын автобустар және троллейбустар қозғалысының белгіленген кестесінің сақталуын бақылауды жүзеге асыруға міндетті.»;
21) 24-баптың 1-тармағы «автостанциялар» деген сөзден кейін «, жолаушыларға қызмет көрсету пункттері» деген сөздермен толықтырылсын;
22) 26-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«26-бап. Жолаушылар мен багажды таксимен тасымалдауды ұйымдастыру
1. Дара кәсiпкерлер немесе заңды тұлғалар таксимен тасымалдаушы ретінде қызметті жүзеге асыруды бастар алдында қызметін бастағаны туралы хабарламаны жергілікті атқарушы органға «Әкімшілік рәсімдер туралы» Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен жіберуге міндетті.
2. Таксимен тасымалдаушылар:
1) Жолаушылар мен багажды автомобиль көлiгiмен тасымалдау қағидаларына сәйкес жолаушылар мен багажды тасымалдау үшiн түсі біркелкі және айырым белгiлерi бар таксилердi пайдалануға;
2) әрбiр автокөлiк құралы үшiн таксометрдің немесе бақылау-кассалық аппаратының болуына;
3) автокөлiк құралдарының рейс алдында техникалық қарап тексеруден және такси жүргiзушiлерінің рейс алдында (ауысым алдында) медициналық қарап тексеруден өтуін қамтамасыз етуге;
4) ақпараттық-диспетчерлік қызметтің немесе ақпараттық-диспетчерлiк қызмет көрсету жөніндегі шарттың болуын қамтамасыз етуге;

"10) соблюдать национальные стандарты.";
пункт 3 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) соблюдать национальные стандарты.";
20) в статье 23:
в пункте 1:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) расписание движения, тип (класс) и количество автобусов, троллейбусов, микроавтобусов, используемых на маршруте;";
дополнить подпунктами 4-1) и 7) следующего содержания:
"4-1) требования по обновлению автобусов, микроавтобусов, троллейбусов, используемых на маршруте;";
"7) порядок продления срока действия договора.";
пункты 3 и 4 изложить в следующей редакции:
"3. Перевозчик и местные исполнительные органы обязаны соблюдать условия договора организации регулярных внутриреспубликанских автомобильных перевозок пассажиров и багажа.
Перевозчик несет иные обязанности в соответствии с законами Республики Казахстан.
4. Местные исполнительные органы при организации регулярных внутриреспубликанских автомобильных перевозок пассажиров и багажа обязаны:
1) обеспечить оформление и содержание в соответствии с законодательством Республики Казахстан установленных пунктов посадки и высадки пассажиров;
2) осуществлять контроль за соблюдением установленного расписания движения автобусов, микроавтобусов и троллейбусов.";
21) пункт 1 статьи 24 после слова "автостанций" дополнить словами ", пунктов обслуживания пассажиров";
22) статью 26 изложить в следующей редакции:
"Статья 26. Организация перевозок пассажиров и багажа такси
1. Индивидуальные предприниматели или юридические лица перед началом осуществления деятельности в качестве перевозчика такси обязаны направить в местный исполнительный орган уведомление о начале деятельности в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "Об административных процедурах".
2. Перевозчики такси обязаны:
1) использовать для перевозок пассажиров и багажа такси, имеющие единую цветовую гамму и отличительные обозначения в соответствии с Правилами перевозок пассажиров и багажа автомобильным транспортом;
2) иметь в наличии таксометр или контрольно-кассовый аппарат для каждого автотранспортного средства;
3) обеспечить прохождение предрейсового технического осмотра автотранспортных средств и предрейсового (предсменного) медицинского осмотра водителей такси;
4) обеспечить наличие информационно-диспетчерской службы или договора по информационно-диспетчерскому обслуживанию;

5) таксидің ақауы болған жағдайда оны уақтылы ауыстыруды қамтамасыз етуге;
6) такси салонында такси қызметінің құны (бағасы) туралы ақпаратты орналастыруға;
7) отыз және одан да көп такси болған кезде әрбір отыз таксиге шаққанда арнайы жүріп-тұру құралдарын пайдаланатын мүгедектерді тасымалдау үшін ыңғайластырылған кем дегенде бір таксиінің болуына;
8) такси жүргізушілерінің еңбек және демалыс режимін сақтауды қамтамасыз етуге міндетті.
Таксимен тасымалдаушы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес өзге де мiндеттерді атқарады.
3. Жолаушылар мен багажды таксимен тасымалдауды ұйымдастыру кезінде тасымалдаушының:
1) такси тұрағы, жолаушыларды отырғызу және түсiру үшiн арнайы жабдықталған такси тұрақтарын пайдалануға;
2) жол жүрісі қағидаларының талаптарын сақтай отырып, жол желiсiнiң кез келген учаскелерiнде жолаушыларды отырғызуды және түсiруді жүргізуге;
3) жергілікті атқарушы органдарға арнайы жабдықталған такси тұрақтарын ұйымдастыру жөнінде ұсынымдар беруге құқығы бар.
Таксимен тасымалдаушының Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес өзге де құқықтары бap.
4. Таксимен тасымалдаушы болып табылмайтын өзге тұлға құратын ақпараттық-диспетчерлік такси қызметі таксимен тасымалдаушылар тізіліміне енгізілген таксимен тасымалдаушылармен ақпараттық-диспетчерлік қызмет көрсету бойынша шарт жасасады және таксимен тасымалдаушы осы баптың 2-тармағының 3), 5) және 8) тармақшаларының талаптарын орындаған кезде өз қызметтерін көрсетеді.
5. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары әуежайларда, вокзалдарда, сауда үйлері мен базарларда, театрларда, цирктерде, кинотеатрларда, мәдени-демалыс ұйымдарында (мәдениет және демалыс парктері), сондай-ақ алаңдарда, даңғылдарда, көшелерде, орамдарда такси тұрақтарын ұйымдастыруды және жабдықтауды қамтамасыз етеді.
6. Жолаушылар мен багажды таксимен тасымалдау қызметі осы Заңның талаптарына, Жолаушылар мен багажды автомобиль көлігімен тасымалдау қағидаларына, Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілеріне және ұлттық стандарттарға сәйкес болуға тиіс.»;
23) 27-баптың 1-тармағында:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«1) автобусқа, троллейбусқа, таксиге кезектен тыс отыру құқығы;»;
2) тармақшаның бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) автобустың, троллейбустың алдыңғы бөлiгiнде арнайы орындар бөлу.»;
24) мынадай мазмұндағы 27-1-баппен толықтырылсын:
«27-1-бап. Автомобиль көлігі саласында көрсетілетін
қызметтердің мүгедектер үшін қолжетімділігі
1. Автовокзалдар мен автостанцияларда автомобиль көлігі саласында көрсетілетін қызметтерге мүгедектердің қол жеткізуін қамтамасыз ету үшін:

5) обеспечить своевременную замену такси в случае его неисправности;
6) размещать в салоне такси информацию о стоимости (цене) услуги такси;
7) при наличии тридцати и более такси иметь на каждые тридцать такси не менее одного такси, приспособленного для перевозки инвалидов, использующих специальные средства передвижения;
8) обеспечить соблюдение режима труда и отдыха водителей такси.
Перевозчик такси несет и иные обязанности в соответствии с законами Республики Казахстан.
3. При организации перевозок пассажиров и багажа такси перевозчик имеет право:
1) использовать для стоянки такси, посадки и высадки пассажиров специально оборудованные стоянки такси;
2) производить посадку и высадку пассажиров на любых участках дорожной сети с соблюдением требований правил дорожного движения;
3) представлять в местные исполнительные органы рекомендации по организации специально оборудованных стоянок такси.
Перевозчик такси имеет и иные права в соответствии с законами Республики Казахстан.
4. Информационно-диспетчерская служба такси, создаваемая иным лицом, не являющимся перевозчиком такси, заключает договор по информационно-диспетчерскому обслуживанию с перевозчиками такси, включенными в реестр перевозчиков такси, и оказывает свои услуги при условии выполнения перевозчиком такси требований подпунктов 3), 5) и 8) пункта 2 настоящей статьи.
5. Местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения и столицы обеспечивают организацию и оборудование стоянок такси в (на) аэропортах, вокзалах, торговых домах и рынках, театрах, цирках, кинотеатрах, культурно-досуговых организациях (парки культуры и отдыха), а также площадях, проспектах, улицах, кварталах.
6. Услуги перевозки пассажиров и багажа такси должны соответствовать требованиям настоящего Закона, Правилам перевозки пассажиров и багажа автомобильным транспортом, нормативным правовым актам Республики Казахстан и национальным стандартам.";
23) в пункте 1 статьи 27:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) право внеочередной посадки в автобус, троллейбус, такси;";
абзац первый подпункта 2) изложить в следующей редакции:
"2) отведение специальных мест в передней части автобуса, троллейбуса.";
24) дополнить статьей 27-1 следующего содержания:
"Статья 27-1. Доступность услуг в сфере автомобильного транспорта для инвалидов
1. Для обеспечения доступа инвалидов к услугам в сфере автомобильного транспорта на автовокзалах и автостанциях должно быть обеспечено:

1) мүгедектердің автокөлік құралдарын қою үшін арнайы жол белгілері орнатылған орындардың бөлінуі;
2) мүгедектерге арналған кресло-арбалармен жүріп-тұратын адамдардың қозғалуы үшін ғимараттарды, ғимаратқа кірер жолдарды, баспалдақтарды, ғимарат ішіндегі қозғалу жолдарын ыңғайластыру;
3) Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес есту және көру қабілеті бойынша мүгедектер үшін қолжетімді ақпараттық сигналдық құрылғылармен және байланыс құралдарымен жабдықтау;
4) тірек-қозғалыс аппараты бұзылған мүгедектерге және халықтың баяу қимылдайтын басқа да топтарына қызмет көрсету үшін мүгедектерге арналған кезекші кресло-арбаның болуы;
5) күту залдарында мүгедектерге арналған кресло-арбалармен жүріп-тұратын адамдардың қажеттіліктерін ескере отырып жабдықталуға тиіс мүгедектерге арналған арнайы орындар бөлу;
6) қоғамдық дәретханаларды мүгедектерге арналған кресло-арбалармен жүріп-тұратын адамдарға арналған кабиналармен жабдықтау;
7) мүгедектерге қызмет көрсету үшін арнайы бейімделген билет кассаларымен жабдықтау қамтамасыз етілуге тиіс.
2. Осы баптың 1-тармағы 2) тармақшасының күші жолаушыларға қызмет көрсету пункттеріне қатысты қолданылады.»;
25) 29-бапта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«2) жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдауды ұйымдастыру және жүзеге асыру, жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдау маршруттарының ашылу және жабылу тәртібі, тасымалдаулардың көрсетілген түрлерiн орындау үшiн пайдаланылатын автобустардың, троллейбустардың, шағын автобустардың санитариялық жай-күйiне, сыртқы безендiрiлуiне және жабдықталуына қойылатын талаптар;»;
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
«2-1) жолаушылар мен багажды автомобильмен тасымалдауларда шұғыл шақыру жүйесін ұйымдастыру тәртібі;»;
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«5) автовокзалдарға, автостанцияларға, жолаушыларға қызмет көрсету пункттеріне қойылатын талаптар, сондай-ақ олардың жұмыс істеу тәртібі;»;
12) тармақшадағы «тәртібі айқындалады.» деген сөздер «тәртібі;» деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 13) және 14) тармақшалармен толықтырылсын:
«13) жол жүру құжаттарын (билеттерді) алдын ала және электронды сатуды ұйымдастыру және жүзеге асыру тәртібі;
14) ақпараттық-диспетчерлік такси қызметтеріне қойылатын талаптар айқындалады.»;
26) 32-бап мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
«5. Жүктерді автомобильмен тасымалдау қызметтері осы Заңның, Автомобиль көлігімен жүктерді тасымалдау қағидаларының талаптарына және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес болуға тиіс.»;

1) выделение мест с установкой специальных дорожных знаков для парковки автотранспортных средств инвалидов;
2) приспособление зданий, входа в здание, лестниц, путей движения внутри здания для передвижения лиц, перемещающихся на инвалидных кресло-колясках;
3) оборудование информационными сигнальными устройствами и средствами связи, доступными для инвалидов по слуху и зрению в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан;
4) наличие дежурной инвалидной кресло-коляски для обслуживания инвалидов с нарушениями опорно-двигательного аппарата и других маломобильных групп населения;
5) отведение в залах ожидания специальных мест для инвалидов, которые должны быть оборудованы с учетом потребностей лиц, перемещающихся на инвалидных кресло-колясках;
6) оборудование общественных туалетов кабинами для лиц, перемещающихся на инвалидных кресло-колясках;
7) оборудование специализированных билетных касс для обслуживания инвалидов.
2. Действие подпункта 2) пункта 1 настоящей статьи распространяется в отношении пунктов обслуживания пассажиров.";
25) в статье 29:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) порядок организации и осуществления регулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа, открытия и закрытия маршрутов регулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа, требования к санитарному состоянию, внешнему оформлению и оборудованию автобусов, троллейбусов, микроавтобусов, используемых для выполнения указанных видов перевозок;";
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) порядок организации системы экстренного вызова на автомобильных перевозках пассажиров и багажа;";
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) требования к автовокзалам, автостанциям, пунктам обслуживания пассажиров, а также порядок их функционирования;";
дополнить подпунктами 13) и 14) следующего содержания:
"13) порядок организации и осуществления предварительной и электронной продажи проездных документов (билетов);
14) требования к информационно-диспетчерским службам такси.";
26) статью 32 дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Услуги автомобильной перевозки грузов должны соответствовать требованиям настоящего Закона, Правил перевозок грузов автомобильным транспортом и иным нормативным правовым актам Республики Казахстан.";

27) 37-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Қазақстан Республикасының аумағы бойынша 1, 6 және 7-класты қауiптi жүктi тасымалдауға рұқсат беру құжаты – Қазақстан Республикасының аумағы бойынша қауiптi жүктi тасымалдауға арналған арнайы рұқсат негiзiнде, арнайы бейімделген автомобильмен немесе осы мақсаттар үшін арнайы қайта жабдықталған басқа да автокөлік құралдарымен жүзеге асырылады.»;
28) 38-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«38-бап. Iрi көлемдi және ауыр салмақты жүктердi автомобильмен тасымалдау
1. Автокөлiк құралының көлемi мен салмағын ескергенде, автомобиль жолдарымен жүру үшiн автокөлiк құралдарының Қазақстан Республикасының аумағында белгiленген, рұқсат етілген көлемдік және салмақтық параметрлерден асатын жүктер iрi көлемдi және ауыр салмақты жүктер деп танылады.
2. Қазақстан Республикасының аумағында iрi көлемдi және ауыр салмақты жүктердi автомобильмен тасымалдауға арнайы рұқсат болған кезде жол беріледі.
3. Қазақстан Республикасының аумағында ірi көлемдi және ауыр салмақты жүктердi тасымалдауды ұйымдастыру және оны жүзеге асыру тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды.»;
29) мынадай мазмұндағы 38-1-баппен толықтырылсын:
«38-1-бап. Жүктерді өзі аударғыш автомобильмен тасымалдау
Қазақстан Республикасының ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдары бойынша рұқсат етілген барынша салмағы Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген, автокөлік құралының жол берілген жалпы салмағынан асатын өзі аударғыш автомобильмен жүктерді тасымалдауға жол берілмейді.»;
30) 42-бапта:
3-тармақта:
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Шет мемлекеттiң тасымалдаушыларына Қазақстан Республикасының аумағымен жүріп өтуге рұқсаттар және Қазақстан Республикасының тасымалдаушыларына шет мемлекеттiң аумағымен жүріп өтуге рұқсаттар беруді – осы Заңның 19-7-бабына және Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес, оның ішінде Қазақстан Республикасында халықаралық қатынастағы автомобильмен тасымалдауларға рұқсат беру жүйесін қолдану қағидаларында белгіленген тәртіппен, шетелдік рұқсаттар бланкілерін автоматты түрде үлестіру жүйесін пайдалана отырып мемлекеттік органдардың лауазымды адамдары жүргізеді.»;
үшінші бөлік 4) тармақшадағы «тасымалдауға берiледi.» деген сөздер «тасымалдауға;» деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
«5) жолшыбай бағытта орындалатын автомобильмен тасымалдауларға беріледі.»;
4-тармақтағы «уәкiлеттi органның» деген сөздер «осы Заңның 19-7-бабына сәйкес мемлекеттік органдардың» деген сөздермен ауыстырылсын;

27) пункт 4 статьи 37 изложить в следующей редакции:
"4. Перевозка опасного груза классов 1, 6 и 7 по территории Республики Казахстан осуществляется специализированным автомобилем или другими автотранспортными средствами, специально переоборудованными для этих целей, на основании разрешительного документа – специального разрешения на перевозку опасного груза по территории Республики Казахстан.";
28) статью 38 изложить в следующей редакции:
"Статья 38. Автомобильные перевозки крупногабаритных и тяжеловесных грузов
1. Крупногабаритными и тяжеловесными грузами признаются грузы, которые с учетом габаритов и массы автотранспортного средства превышают установленные на территории Республики Казахстан допустимые габаритные и весовые параметры автотранспортных средств для движения по автомобильным дорогам.
2. Автомобильные перевозки крупногабаритных и тяжеловесных грузов на территории Республики Казахстан допускаются при наличии специального разрешения.
3. Порядок организации и осуществления перевозок крупногабаритных и тяжеловесных грузов на территории Республики Казахстан определяется Правительством Республики Казахстан.";
29) дополнить статьей 38-1 следующего содержания:
"Статья 38-1. Автомобильные перевозки грузов самосвалом
Автомобильные перевозки грузов самосвалом, максимальная разрешенная масса которого превышает установленную законодательством Республики Казахстан допустимую общую массу автотранспортного средства, по автомобильным дорогам общего пользования Республики Казахстан не допускаются.";
30) в статье 42:
в пункте 3:
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Выдача разрешений на проезд по территории Республики Казахстан перевозчикам иностранного государства и разрешений на проезд по территории иностранного государства перевозчикам Республики Казахстан производится должностными лицами государственных органов в соответствии со статьей 19-7 настоящего Закона и с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, в том числе с использованием системы автоматического распределения иностранных бланков разрешений в порядке, установленном Правилами применения разрешительной системы автомобильных перевозок в Республике Казахстан в международном сообщении.";
часть третью дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) автомобильных перевозок, выполняемых в попутном направлении.";
в пункте 4 слова "уполномоченного органа" заменить словами "государственных органов в соответствии со статьей 19-7 настоящего Закона";

31) 44-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«44-бап. Шет мемлекеттің аумағында тiркелген автокөлiк
құралдарымен жолаушыларды, багажды, жүктердi
автомобильмен тасымалдаулар
Қазақстан Республикасының аумағына уақытша әкелінген автокөлік құралдарымен тасымалдауды қоспағанда, шет мемлекеттің аумағында тiркелген автокөлiк құралдарымен Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан пункттер арасында жолаушыларды, багажды, жүктердi тасымалдау жөніндегі кәсiпкерлiк қызметке тыйым салынады.»;
32) 45-бапта:
3-тармағы «беретiн» деген сөзден кейін «автомобильмен халықаралық тасымалдауларды жүзеге асыруға» деген сөздермен, «куәлiктiң» деген сөзден кейін «және автокөлік құралдарына рұқсат ету карточкасының» деген сөздермен толықтырылсын;
4-тармақта:
«көлік» деген сөз «автокөлік» деген сөзбен ауыстырылсын;
«халықаралық» деген сөздің алдынан «автомобильмен» деген сөзбен толықтырылсын;
33) 51-баптың 2-тармағындағы «жоғалғаны үшін» деген сөздер «жоғалғаны, жетіспегені немесе зақымданғаны (бүлінгені) үшін» деген сөздермен ауыстырылсын;
34) 54-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«54-бап. Қазақстан Республикасының автомобиль көлiгi туралы
заңнамасын бұзғаны үшiн жауаптылық
Қазақстан Республикасының автомобиль көлiгi туралы заңнамасын бұзушылық Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылыққа әкеп соғады.».
17. «Ішкі су көлігі туралы» 2004 жылғы 6 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., № 15, 88-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 23, 141-құжат; № 24, 148-құжат; 2007 ж., № 9, 67-құжат; № 18, 143-құжат; № 20, 152-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 14, 92, 95-құжаттар; № 15, 97-құжат):
1) кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
«Осы Заң кеме қатынасын жүзеге асыру, жолаушыларды, багажды және жүктерді тасымалдау, шағын көлемді кемелерді пайдалану, оның ішінде ішкі су жолдары мен теңіз суларына жатпайтын су айдындарында пайдалану кезінде ішкі су көлiгi саласында мемлекеттік органдар, жеке және заңды тұлғалар арасында туындайтын қоғамдық қатынастарды реттейдi, сондай-ақ олардың құқықтарын, мiндеттерi мен жауапкершiлiгiн айқындайды.»;
2) 1-бапта:
6-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«6-1) жалға алынған шетелдiк кемелер тiзiлiмi – осы Заңның  24-бабының 11-тармағында және 26-бабының 5-тармағында белгіленген талаптарға сәйкес келетін шетелдік кемелер тіркелетін құжат;»;
10) тармақшада орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
14)15) және 45) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:

31) статью 44 изложить в следующей редакции:
"Статья 44. Автомобильные перевозки пассажиров, багажа, грузов автотранспортными средствами, зарегистрированными на территории иностранного государства
Предпринимательская деятельность по перевозке пассажиров, багажа, грузов автотранспортными средствами, зарегистрированными на территории иностранного государства, между пунктами, расположенными на территории Республики Казахстан, за исключением перевозки автотранспортными средствами, временно ввезенными на территорию Республики Казахстан, запрещается.";
32) в статье 45:
в пункте 3 слово ", выдаваемого" заменить словами "к осуществлению международных автомобильных перевозок и карточки допуска на автотранспортные средства, выдаваемых";
в пункте 4:
слово "Транспортные" заменить словом "Автотранспортные";
после слова "международных" дополнить словом "автомобильных";
33) пункт 2 статьи 51 после слова "утрату" дополнить словами ", недостачу или повреждение (порчу)";
34) статью 54 изложить в следующей редакции:
"Статья 54. Ответственность за нарушение законодательства Республики Казахстан об автомобильном транспорте
Нарушение законодательства Республики Казахстан об автомобильном транспорте влечет ответственность, установленную законами Республики Казахстан.".
17. В Закон Республики Казахстан от 6 июля 2004 года "О внутреннем водном транспорте" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., № 15, ст. 88; 2006 г., № 3, ст. 22; № 23, ст. 141; № 24, ст. 148; 2007 г., № 9, ст. 67; № 18, ст. 143; № 20, ст. 152; 2009 г., № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; № 24, ст. 146; 2011 г., № 1, ст. 2, 3; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; 2012 г., № 14, ст. 92, 95; № 15, ст. 97):
1) преамбулу изложить в следующей редакции:
"Настоящий Закон регулирует общественные отношения, возникающие между государственными органами, физическими и юридическими лицами в сфере внутреннего водного транспорта при осуществлении судоходства, перевозке пассажиров, багажа и грузов, эксплуатации маломерных судов, в том числе на водоемах, не относящихся к внутренним водным путям и морским водам, а также определяет их права, обязанности и ответственность.";
2) в статье 1:
подпункт 6-1) изложить в следующей редакции:
"6-1) реестр арендованных иностранных судов – документ, в котором регистрируются иностранные суда, соответствующие требованиям, установленным пунктом 11 статьи 24 и пунктом 5 статьи 26 настоящего Закона;";
в подпункте 10) слово "флота," заменить словом "флота";
подпункты 14), 15) и 45) изложить в следующей редакции:

«14) кеме кiтабы – шағын көлемді кемелер және оларға құқықтар тiркелетiн құжат;
15) кеме қатынасы – шағын көлемді кемелерді пайдалана отырып атқарылатын қызметті қоспағанда, жүктерді, жолаушылар мен олардың багажын, почта жөнелтілімдерін тасымалдау, сүйретіп жүзу, пайдалы қазбаларды іздеуді, барлауды және өндіруді, балық аулауды және өзге де кәсіпшіліктерді, құрылыс, жол, гидротехникалық, су асты-техникалық және басқа да осыған ұқсас жұмыстарды, лоцмандық алып өтуді, құтқару операцияларын жүргізу, су объектілерін қорғау, оларды ластану мен қоқыстанудан қорғау жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыру, суға батқан мүлікті көтеру, мемлекеттік бақылау мен қадағалау, ғылыми зерттеулер жүргізу үшін кемелерді пайдалануға байланысты қызмет;»;
«45) шағын көлемді кеме – балық аулау, жүктерді тасымалдау, сүйретіп жүзу, пайдалы қазбаларды іздеуді, барлауды және өндіруді, құрылыс, жол, гидротехникалық және басқа да осыған ұқсас жұмыстарды, лоцмандық және мұзжарғышқа ілестіріп алып өтуді жүргізу, сондай-ақ су объектілерін ластану мен қоқыстанудан қорғау жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыру үшін жасалған немесе жабдықталған кемелерді қоспағанда, ұзындығы жиырма метрден аспайтын, бортына алуға болатын адамдар саны он екі адамнан аспайтын кеме.»;
3) 3-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Осы Заң:
1) кемелерде;
2) iшкi су жолдарында орналасқан гидротехникалық құрылыстарда;
3) iшкi су жолдарында орналасқан порттарда;
4) iшкi су жолдарында және iшкi су жолдары мен теңіз суларына жатпайтын су айдындарында пайдаланылатын шағын көлемді кемелерде қызметін жүзеге асыратын барлық жеке және заңды тұлғаларға қолданылады.»;
3-тармақтағы «сауда мақсатында теңiзде жүзу саласындағы заңдарымен» деген сөздер «сауда мақсатында теңiзде жүзу туралы заңнамасымен» деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 8-бап мынадай мазмұндағы 28-1) тармақшамен толықтырылсын:
«28-1) Кеме қатынайтын гидротехникалық құрылыстарды (шлюздерді) техникалық пайдалану, тексеру және жөндеу қағидаларын бекіту;»;
5) 9-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы 26-1), 26-2), 26-3), 26-4) және 26-5) тармақшалармен толықтырылсын:
«26-1) кемелердің командалық құрамының адамдарына арналған дипломның нысанын бекіту;
26-2) Ішкі су жолдарында кеме қатынасы қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі жол жұмыстарын жоспарлау және жүргізу қағидаларын бекіту;
26-3) мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша кеме қатынайтын су жолдарымен кемелердің жүзуі туралы есептіліктің нысандары мен мерзімдерін, сондай-ақ оны жасау тәртібін бекіту;
26-4) кеме қатынайтын су жолдарымен кемелердің жүзуі туралы есептілікті жасау;

"14) судовая книга – документ, в котором регистрируются маломерные суда и права на них;
15) судоходство – деятельность, связанная с использованием судов для перевозки грузов, пассажиров и их багажа, почтовых отправлений, буксировки, проведения поисков, разведки и добычи полезных ископаемых, рыбных и иных промыслов, строительных, путевых, гидротехнических, подводно-технических и других подобных работ, лоцманской проводки, спасательных операций, осуществления мероприятий по охране водных объектов, защите их от загрязнения и засорения, подъема затонувшего имущества, государственного контроля и надзора, проведения научных исследований, за исключением деятельности с использованием маломерных судов;";
"45) маломерное судно – судно длиной не более двадцати метров с допустимым количеством людей на борту не более двенадцати человек, кроме судов, построенных или оборудованных для рыболовства, перевозки грузов, буксировки, проведения поиска, разведки и добычи полезных ископаемых, строительных, путевых, гидротехнических и других подобных работ, лоцманской и ледокольной проводки, а также осуществления мероприятий по защите водных объектов от загрязнения и засорения.";
3) в статье 3:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящий Закон распространяется на всех физических и юридических лиц, осуществляющих деятельность:
1) на судах;
2) на гидротехнических сооружениях, расположенных на внутренних водных путях;
3) в портах, расположенных на внутренних водных путях;
4) на маломерных судах, эксплуатируемых на внутренних водных путях и водоемах, не относящихся к внутренним водным путям и морским водам.";
в пункте 3 слова "в сфере торгового мореплавания" заменить словами "о торговом мореплавании";
4) статью 8 дополнить подпунктом 28-1) следующего содержания:
"28-1) утверждение Правил технической эксплуатации, обследования и ремонта судоходных гидротехнических сооружений (шлюзов);";
5) в статье 9:
пункт 1 дополнить подпунктами 26-1), 26-2), 26-3), 26-4) и 26-5) следующего содержания:
"26-1) утверждение формы диплома для лиц командного состава судов;
26-2) утверждение Правил планирования и проведения путевых работ по обеспечению безопасности судоходства на внутренних водных путях;
26-3) утверждение форм и сроков, а также порядка составления отчетности о плавании судов по судоходным водным путям по согласованию с уполномоченным органом в области государственной статистики;
26-4) составление отчетности о плавании судов по судоходным водным путям;

26-5) еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органмен келісу бойынша Ішкі су көлігі кемелеріндегі еңбек қауіпсіздігі мен оны қорғау саласындағы қағидаларды бекіту;»;
2-тармақта:
1) және 2) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«1) кемелердi, салдарды және iшкi су жолдарында орналасқан өзге де жүзу объектiлері мен құрылыстарын, олардың қауiпсiз пайдаланылуын қамтамасыз ету талаптарына сай болуын қарап тексерудi жүргiзу;
2) кемелерді, оның ішінде шағын көлемді кемелерді, оларға құқықтарды мемлекеттік тіркеу, тиісті кеме құжаттарын беру, Мемлекеттік кеме тізілімін, кеме кітабын және жалға алынған шетелдік кемелердің тізілімін жүргізу;»;
9) тармақшадағы «iшкi су жолдарында» деген сөздер «iшкi су жолдарымен» деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 15-бап мынадай мазмұндағы 5-1-тармақпен толықтырылсын:
«5-1. Кеме қатынайтын гидротехникалық құрылыстардың (шлюздердің) иелері Кеме қатынайтын гидротехникалық құрылыстарды (шлюздерді) техникалық пайдалану, тексеру және жөндеу қағидаларын сақтауға міндетті.
Кеме қатынайтын гидротехникалық құрылыстардың (шлюздердің) қауіпсіздік критерийлері Кеме қатынайтын гидротехникалық құрылыстарды (шлюздерді) техникалық пайдалану, тексеру және жөндеу қағидаларында белгіленген тәртіппен айқындалады.»;
7) 17-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
«17-бап. Ішкі су көлігі саласындағы бақылау мен қадағалау»;
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«Ішкі су көлігі саласындағы бақылау мен қадағалауды аумақтық бөлімшелер:»;
9) тармақшада:
бірінші бөлік алтыншы абзацындағы «қорытындысын табыс еткен адамдар жіберіледі.» деген сөздер «қорытындысын;» деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы жетінші абзацпен толықтырылсын:
«өлшемі 3,5х4,5 сантиметр екі фотосурет ұсынған адамдар жіберіледі.»;
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Диплом беруді жүргізу туралы өтінішті аумақтық бөлімше күнтізбелік отыз күн ішінде қарайды.»;
21) тармақшадағы «шағын көлемдi көлiк» деген сөздер «шағын көлемдi кемелер» деген сөздермен ауыстырылсын;
23) тармақшадағы «жүзеге асыру;» деген сөздер «жүзеге асыру арқылы іске асырады.» деген сөздермен ауыстырылып, 24) тармақша алып тасталсын;
8) 17-1-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
«17-1-бап. Аумақтық бөлімшелердің кемелерді қарап
тексеруді жүргізуі»;
2-тармақта:
4) тармақшада:
алтыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«магниттік компас девиациясының кестесі (кеме жүргізу компастың көмегімен жүзеге асырылатын ішкі су жолдарында);»;
тоғызыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«радиолокациялық станцияның көлеңкелі секторларының схемасы (радиолокациялық станциясы бар кемеде);»;
5)8) және 11) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:

26-5) утверждение Правил в области безопасности и охраны труда на судах внутреннего водного транспорта по согласованию с уполномоченным государственным органом по труду;";
в пункте 2:
подпункты 1) и 2) изложить в следующей редакции:
"1) произведение осмотра судов, плотов и иных плавучих объектов и сооружений, расположенных на внутренних водных путях, на их соответствие требованиям обеспечения безопасной эксплуатации;
2) государственная регистрация судов, в том числе маломерных судов, прав на них, выдача соответствующих судовых документов, ведение Государственного судового реестра, судовой книги и реестра арендованных иностранных судов;";
в подпункте 9) слова "на внутренних водных путях" заменить словами "по внутренним водным путям";
6) статью 15 дополнить пунктом 5-1 следующего содержания:
"5-1. Владельцы судоходных гидротехнических сооружений (шлюзов) обязаны соблюдать Правила технической эксплуатации, обследования и ремонта судоходных гидротехнических сооружений (шлюзов).
Критерии безопасности судоходных гидротехнических сооружений (шлюзов) определяются в порядке, установленном Правилами технической эксплуатации, обследования и ремонта судоходных гидротехнических сооружений (шлюзов).";
7) в статье 17:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 17. Контроль и надзор в области внутреннего водного транспорта";
абзац первый изложить в следующей редакции:
"Контроль и надзор в области внутреннего водного транспорта осуществляются территориальными подразделениями посредством:";
в подпункте 9):
часть первую дополнить абзацем седьмым следующего содержания:
"двух фотографий размером 3,5х4,5 сантиметра.";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Заявление о проведении дипломирования рассматривается территориальным подразделением в течение тридцати календарных дней.";
в подпункте 21) слова "маломерного транспорта" заменить словами "маломерных судов";
подпункт 24) исключить;
8) в статье 17-1:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 17-1. Проведение осмотров судов территориальными подразделениями";
в пункте 2:
в подпункте 4):
абзац шестой изложить в следующей редакции:
"таблица девиации магнитного компаса (на внутренних водных путях, по которым судовождение осуществляется при помощи компаса);";
абзац девятый изложить в следующей редакции:
"схема теневых секторов радиолокационной станции (на судне, имеющем радиолокационную станцию);";
подпункты 5), 8) и 11) изложить в следующей редакции:

«5) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туының, кеме атауының (нөмірінің) және борттарындағы тіркеу нөмірлерінің, корпусында жүк маркасының болуы және жай-күйі;»;
«8) жарықтық және дыбыстық сигнал берудің болуы және жұмыс істеуі;»;
«11) экипаждың штаттық кестеге және кемелер экипаждарының ең аз құрамына қойылатын талаптарға сәйкес жасақталуы;»;
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
«2-1. Өздiгiнен жүзбейтiн (өздігінен қозғалуға арналған механикалық қондырғысы жоқ) кемелердi қарап тексеру кезiнде:
1) осы Заңның 23-бабында көрсетiлген кеме құжаттары (олардың болуы, қолданылу мерзiмi, оларды жүргiзу тәртiбi);
2) кеме атауының (нөмiрiнiң) және борттарында тiркеу нөмiрлерiнiң, корпусында жүк маркасының болуы;
3) кеменiң (құрамның) жүзу ауданының разряды мен жағдайларына, құрамдарды қалыптастырудың үлгiлiк схемаларына және жол көлемдеріне сәйкестiгi;
4) жолаушылар сыйымдылығы және жүк көтерім, борттың су бетiндегi биiктiгi (жүк маркасы бойынша) нормаларының сақталуы;
5) ағымдағы навигацияда аумақтық бөлiмшелер қызметкерлерi нұсқамаларының орындалуы тексеруге жатады.»;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Кемені қарап тексеру нәтижелерi бойынша аумақтық бөлiмшенiң қызметкерi кеменiң атауын (нөмірін) және тіркеу нөмiрiн, кеме иесiн, қарап тексеру күнін көрсете отырып, кемені қарап тексеру актісін жасайды. Қазақстан Республикасының ішкі су көлігі туралы заңнамасын бұзушылық анықталған жағдайда, аумақтық бөлімшенің қызметкерi анықталған бұзушылықтардың тiзбесiн және оларды жою мерзiмдерiн көрсете отырып, нұсқама шығарады. Кеме құжаттары болмаған кезде және жүзу қауіпсіздігіне қатер төнген жағдайларда, аумақтық бөлімшенің қызметкері кеменің (құрамның) қозғалысына тыйым салу туралы шешім қабылдайды, бұл жөнінде кеменің капитаны кеме иесіне хабарлайды.
Кемені қарап тексеру актісі мен нұсқама екі данада жасалады және оларға аумақтық бөлімшенің қызметкері мен капитан (бірінші штурман немесе капитанның аға көмекшісі) қол қояды. Капитан (бірінші штурман немесе капитанның аға көмекшісі) кемені қарап тексеру актісіне немесе нұсқамаға қол қоюдан бас тартқан жағдайда, бас тартудың мәлімделген себептер көрсетіле отырып жазба жасалады.
Кемені қарап тексеру актісінің және нұсқаманың бірінші данасы – кемеде, екіншісі аумақтық бөлімшеде кеме ісінде сақталады.
Кемені қарап тексеруді жүргізген аумақтық бөлімше қызметкерлері кемені қарап тексеру актісіндегі жазбалардың анықтығына жауапты болады.»;
9) 19-баптың тақырыбы мен 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«19-бап. Экологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуді
бақылау және санитариялық-эпидемиологиялық
саламаттылық саласындағы қадағалау»;

"5) наличие и состояние Государственного флага Республики Казахстан, названия (номера) судна и регистрационных номеров на бортах, грузовой марки на корпусе;";
"8) наличие и действие световой и звуковой сигнализации;";
"11) укомплектованность экипажа в соответствии со штатным расписанием и требованиями к минимальному составу экипажей судов;";
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. При осмотре несамоходных судов (не имеющих механической установки для самостоятельного движения) проверке подлежат:
1) судовые документы (наличие, сроки действия, порядок их ведения), указанные в статье 23 настоящего Закона;
2) наличие названия (номера) судна и регистрационных номеров на бортах, грузовой марки на корпусе;
3) соответствие судна (состава) разряду и условиям района плавания, типовым схемам формирования составов и габаритам пути;
4) соблюдение норм пассажировместимости и грузоподъемности, высоты надводного борта (по грузовой марке);
5) выполнение предписаний работников территориальных подразделений в текущей навигации.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. По результатам осмотра судна работник территориального подразделения составляет акт осмотра судна с указанием названия (номера) и регистрационного номера судна, судовладельца, даты осмотра. В случае выявления нарушений законодательства Республики Казахстан о внутреннем водном транспорте работник территориального подразделения выносит предписание с указанием перечня выявленных нарушений и сроков их устранения. При отсутствии судовых документов и в случаях, угрожающих безопасности плавания, работник территориального подразделения принимает решение о запрещении движения судна (состава), о чем капитан судна информирует судовладельца.
Акт осмотра судна и предписание составляются в двух экземплярах и подписываются работником территориального подразделения и капитаном (первым штурманом или старшим помощником капитана). В случае отказа капитана (первого штурмана или старшего помощника капитана) от подписи в акте осмотра судна или предписании делается запись с указанием заявленных мотивов отказа.
Первый экземпляр акта осмотра судна и предписания хранятся на судне, второй – в территориальном подразделении в судовом деле.
Работники территориального подразделения, проводившие осмотр судна, несут ответственность за достоверность записей в акте осмотра судна.";
9) заголовок и пункт 3 статьи 19 изложить в следующей редакции:
"Статья 19. Контроль за обеспечением экологической безопасности и надзор в области санитарно-эпидемиологического благополучия";

«3. Ішкі су көлігінде санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылық саласындағы қадағалауды денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган жүзеге асырады.»;
10) 22-баптың 1 және 3-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Мемлекеттiк кеме тiзiлiмiнде және жалға алынған шетелдiк кемелер тiзiлiмiнде мемлекеттiк тiркелуге жататын кеменің атауы, тiркелімге алынған пунктi, тіркеу нөмiрi, шақыру сигналы және кеменiң техникалық жарақтандырылуына қарай кемедегi жерсеріктік байланыс станциясының сәйкестендіру нөмiрi мен кеме станциясын iздеп шақыру нөмiрiнің болуы мiндеттi.
Кемені, оның ішінде шағын көлемді кемені және оған құқықтарды мемлекеттiк тiркеу қағидаларына сәйкес, кеме кітабында мемлекеттік тіркеуге жататын шағын көлемді кеменің екі бортында да тiркеу нөмiрiнің болуы міндетті.»;
«3. Кеменi, оның ішінде шағын көлемді кемені және оған құқықтарды мемлекеттiк тiркеу қағидаларына сәйкес аумақтық бөлiмше кеменiң тiркеу нөмiрiн бередi.»;
11) 23-бапта:
1-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Ішкi су жолдарымен кеме қатынасын жүзеге асыратын кемеде беру және жүргiзу тәртiбiн Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайтын мынадай кеме құжаттары:»;
1) және 13) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«1) кеменің Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туын көтеріп жүзу құқығын және кемеге (Мемлекеттiк кеме тiзiлiмiнде тіркелуге жататын кемелер үшін) меншік құқығын растайтын кеме куәлігі;»;
«13) кеме экипажының ең аз құрамы туралы куәлік (өздiгiнен жүзетiн кемелер үшін) болуға тиіс.»;
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
«1-1. Ішкi су жолдарында және өзге де су айдындарында пайдаланылатын шағын көлемді кемеде мынадай құжаттар:
1) кеменiң жүзуге жарамдылығына арналған жыл сайынғы техникалық куәландырудан өткендігі туралы белгісі бар кеме билеті;
2) шағын көлемді кемеде меншік иесі болмаған кезде кеменің меншік иесінің жеке куәлігінің көшірмесімен бірге меншік иесінен шағын көлемдi кеменi басқару құқығына арналған сенімхаты болуға тиіс.»;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын кесiп өтуге байланысты жүзуді жүзеге асыратын, Мемлекеттік кеме тiзiлiмiнде немесе кеме кiтабында тiркелген кемеде, оның ішінде шағын көлемді кемеде осы баптың 1 және 1-1-тармақтарында көзделген құжаттардан басқа, Қазақстан Республикасының заңнамасында және Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарда белгiленген құжаттар болуға тиiс.»;

"3. Надзор в области санитарно-эпидемиологического благополучия на внутреннем водном транспорте осуществляется государственным уполномоченным органом в области здравоохранения.";
10) пункты 1 и 3 статьи 22 изложить в следующей редакции:
"1. Судно, подлежащее государственной регистрации в Государственном судовом реестре и реестре арендованных иностранных судов, обязано иметь название, пункт приписки, регистрационный номер, позывной сигнал и в зависимости от технической оснащенности судна идентификационный номер судовой станции спутниковой связи и номер избирательного вызова судовой станции.
Маломерное судно, подлежащее государственной регистрации в судовой книге, обязано нести на обоих бортах регистрационный номер согласно Правилам государственной регистрации судна, в том числе маломерного судна, и прав на него.";
"3. Регистрационный номер судна присваивается территориальным подразделением в соответствии с Правилами государственной регистрации судна, в том числе маломерного судна, и прав на него.";
11) в статье 23:
в пункте 1:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"1. На судне, осуществляющем судоходство по внутренним водным путям, должны находиться следующие судовые документы, порядок выдачи и ведения которых определяется Правительством Республики Казахстан:";
подпункты 1) и 13) изложить в следующей редакции:
"1) судовое свидетельство, которое подтверждает право плавания судна под Государственным флагом Республики Казахстан и право собственности на судно (для судов, подлежащих регистрации в Государственном судовом реестре);";
"13) свидетельство о минимальном составе экипажа судна (для самоходных судов).";
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. На маломерном судне, эксплуатируемом на внутренних водных путях и иных водоемах, должны находиться следующие документы:
1) судовой билет с отметкой о прохождении ежегодного технического освидетельствования судна на годность к плаванию;
2) доверенность от собственника на право управления маломерным судном с копией удостоверения личности собственника судна при отсутствии на маломерном судне собственника.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. На судне, в том числе на маломерном судне, зарегистрированном в Государственном судовом реестре или судовой книге, осуществляющем плавание, связанное с пересечением Государственной границы Республики Казахстан, кроме документов, предусмотренных пунктами 1 и 1-1 настоящей статьи, должны находиться документы, установленные законодательством Республики Казахстан и международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.";

12) 24-бапта:
6-тармақ алып тасталсын;
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«7. Кеменi жалға алынған шетелдiк кемелер тiзiлiмiне мемлекеттiк тiркеу кезiнде аумақтық бөлiмше кемеге Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк туын көтеріп жүзу құқығын уақытша беру туралы шешiмде көрсетiлген мерзiмге шетелдік кемеге Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк туын көтеріп жүзу құқығын уақытша беру туралы куәлiк бередi.»;
8-тармақтағы «немесе кеме кiтабында» деген сөздер алып тасталсын;
10-тармақтағы «немесе кеме кiтабынан» деген сөздер алып тасталсын;
13) 25-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Кемеге немесе кеменiң бір бөлiгiне меншiк құқығы осындай құқықты Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кеме тiзiлiмiнде мемлекеттік тiркеген кезден бастап туындайды және аумақтық бөлiмше берген кеме куәлiгімен расталады.
Кеме куәлiгi жоғалған жағдайда, аумақтық бөлiмше кеменiң меншiк иесiнiң өтiнiшi бойынша оған аталған құжаттың телнұсқасын береді. Кеме куәлiгiнiң телнұсқасын беру тәртібі Кеменi, оның iшiнде шағын көлемдi кеменi және оған құқықтарды мемлекеттiк тiркеу қағидаларымен белгiленеді.»;
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
«2-1. Шағын көлемді кемеге немесе шағын көлемді кеменің бір бөлігіне меншік құқығы осындай құқықты кеме кітабында мемлекеттік тіркеген кезден бастап туындайды және аумақтық бөлімше берген кеме билетімен расталады.
Кеме билетi жоғалған жағдайда, аумақтық бөлiмше шағын көлемді кеменiң меншiк иесiнiң өтiнiшi бойынша оған аталған құжаттың телнұсқасын береді. Кеме билетінің телнұсқасын беру тәртібі Кеменi, оның iшiнде шағын көлемдi кеменi және оған құқықтарды мемлекеттiк тiркеу қағидаларымен белгiленеді.»;
5-тармақ алып тасталсын;
14) 26-бапта:
4-1-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«4-1. Егер оқиғаға ұшырау нәтижесінде немесе басқа бір себеппен кеме Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кеме тізіліміне немесе кеме кітабына бұрын енгізілген мәліметтерге сәйкес келмей қалған жағдайда, Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған тәртіппен кемені мемлекеттік қайта тіркеу жүзеге асырылады.»;
5 және 6-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кеме тiзiлiмiнде жолаушылар, жүк-жолаушылар, мұнай құйылатын, сүйреткіш кемелер, құрғақ жүк кемелері, қалқымалы крандар және техникалық флот кемелері, сондай-ақ шағын көлемді кемелер болып табылмайтын кемелер тіркеледі.
6. Шағын көлемді кемелер кеме кітабында мемлекеттік тіркелуге жатады.
Салмағы қоса алғанда екі жүз килограмға дейінгі және қозғалтқыштарының (орнатылған жағдайда) қуаты қоса алғанда сегіз киловатқа дейінгі шағын көлемді кемелер, сондай-ақ ұзындығы тоғыз метрден аспауға тиіс, қозғалтқыштары жоқ және демалуға арналған орындармен жабдықталмаған спорттық желкенді кемелер мемлекеттік тіркелуге жатпайды.»;
7-тармақтағы «Уәкiлеттi орган» деген сөздер «Аумақтық бөлімше» деген сөздермен ауыстырылсын;

12) в статье 24:
пункт 6 исключить;
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. При государственной регистрации судна в реестре арендованных иностранных судов территориальным подразделением выдается свидетельство о временном предоставлении права плавания под Государственным флагом Республики Казахстан иностранному судну на срок, указанный в решении о временном предоставлении судну права плавания под Государственным флагом Республики Казахстан.";
в пункте 8 слова "или судовой книге" исключить;
в пункте 10 слова "или судовой книги" исключить;
13) в статье 25:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Право собственности на судно или часть судна возникает с момента государственной регистрации такого права в Государственном судовом реестре Республики Казахстан и подтверждается судовым свидетельством, выданным территориальным подразделением.
В случае утраты судового свидетельства территориальное подразделение по заявлению собственника судна выдает ему дубликат указанного документа. Порядок выдачи дубликата судового свидетельства устанавливается Правилами государственной регистрации судна, в том числе маломерного судна, и прав на него.";
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Право собственности на маломерное судно или часть маломерного судна возникает с момента государственной регистрации такого права в судовой книге и подтверждается судовым билетом, выданным территориальным подразделением.
В случае утраты судового билета территориальное подразделение по заявлению собственника маломерного судна выдает ему дубликат указанного документа. Порядок выдачи дубликата судового билета устанавливается Правилами государственной регистрации судна, в том числе маломерного судна, и прав на него.";
пункт 5 исключить;
14) в статье 26:
часть первую пункта 4-1 изложить в следующей редакции:
"4-1. В случае, если в результате происшествия или по другой причине судно перестает соответствовать сведениям, ранее внесенным в Государственный судовой реестр Республики Казахстан или судовую книгу, осуществляется государственная перерегистрация судна в порядке, определенном Правительством Республики Казахстан.";
пункты 5 и 6 изложить в следующей редакции:
"5. В Государственном судовом реестре Республики Казахстан регистрируются пассажирские, грузопассажирские, нефтеналивные, буксирные суда, сухогрузы, плавучие краны и суда технического флота, а также суда, не являющиеся маломерными судами.
6. Маломерные суда подлежат государственной регистрации в судовой книге.
Не подлежат государственной регистрации маломерные суда массой до двухсот килограммов включительно и мощностью двигателей (в случае установки) до восьми киловатт включительно, а также спортивные парусные суда, длина которых не должна превышать девять метров, которые не имеют двигателей и на которых не оборудованы места для отдыха.";
в пункте 7 слова "Уполномоченный орган" заменить словами "Территориальное подразделение";

15) 27-бапта:
тақырып және бірінші абзац «Кеменi» деген сөзден кейін «, оның ішінде шағын көлемді кемені» деген сөздермен толықтырылсын;
2) тармақша «кемеге» деген сөзден кейін «, оның ішінде шағын көлемді кемеге» деген сөздермен толықтырылсын;
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«5) кемеге, оның ішінде шағын көлемді кемеге меншік құқығын растайтын өзге де құжаттар болып табылады.»;
16) 28-бапта:
баптың тақырыбы «Кеменi» деген сөзден кейін «, оның ішінде шағын көлемді кемені» деген сөздермен толықтырылсын;
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Кеменi және оған құқықтарды мемлекеттiк тiркеу туралы өтініш нысанын Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейді.
Кеменi және оған құқықтарды мемлекеттiк тiркеу туралы өтінішке мынадай құжаттар:
1) осы Заңның 27-бабына сәйкес кемені және оған құқықтарды мемлекеттік тіркеуге негіз болып табылатын құқық белгілейтін және өзге де құжаттар;
2) сыныптаушы куәлiк;
3) көлiк құралдарын мемлекеттiк тiркегені үшiн алым сомасының бюджетке төленгенiн растайтын құжат қоса берілуге тиіс.»;
2-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Кемені жалға алынған шетелдік кемелер тізіліміне мемлекеттік тіркеу үшін кеменi жалға алушының кеменi мемлекеттiк тiркеу туралы өтiнiшiне осы баптың 1-тармағында көрсетiлген құжаттардан басқа, қосымша мынадай құжаттар:»;
мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
«3. Шағын көлемді кемені және оған құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы өтініш нысанын Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейді.
Шағын көлемді кемені және оған құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы өтінішке мынадай құжаттар:
1) осы Заңның 27-бабына сәйкес кемені және оған құқықтарды мемлекеттік тіркеуге негіз болып табылатын құқық белгілейтін және өзге де құжаттар;
2) көлік құралдарын мемлекеттік тіркегені үшін алым сомасының бюджетке төленгенін растайтын құжат қоса берілуге тиіс.»;
17) 29-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Кеменi Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кеме тiзiлiмiнен немесе кеме кiтабынан шығару үшiн кеменiң меншiк иесi аумақтық бөлімшеге өтiнiшті және осындай шығаруға негiз болып табылған мән-жайларды растайтын құжаттарды беруге мiндеттi.»;
18) 31 және 32-1-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
«31-бап. Кемеге тыйым салу және оны мәжбүрлеп сату
Егер сот кемеге тыйым салу түрiндегі қуынымды қамтамасыз ету туралы ұйғарым қабылдаған немесе кеме атқарушылық iс жүргiзу тәртiбiмен сатылған жағдайда, аумақтық бөлімше Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кеме тiзiлiмiне немесе кеме кiтабына тиiстi жазба енгiзедi. Бұл ретте аумақтық бөлімше кеменiң меншiк иесiн кемеге қуынымды қамтамасыз ету жөнiнде шаралар қабылданғаны немесе кемеден мұндай шаралардың алып тасталғаны туралы хабардар етугe тиiс.»;

15) в статье 27:
заголовок и абзац первый после слова "судна" дополнить словами ", в том числе маломерного судна,";
подпункт 2) после слова "судна," дополнить словами "в том числе маломерного судна,";
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) иные документы, подтверждающие право собственности на судно, в том числе на маломерное судно.";
16) в статье 28:
заголовок статьи после слова "судна" дополнить словами ", в том числе маломерного судна,";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Форма заявления о государственной регистрации судна и прав на него устанавливается Правительством Республики Казахстан.
К заявлению о государственной регистрации судна и прав на него должны быть приложены следующие документы:
1) правоустанавливающие и иные документы, являющиеся основаниями государственной регистрации судна и прав на него в соответствии со статьей 27 настоящего Закона;
2) классификационное свидетельство;
3) документ, подтверждающий уплату в бюджет суммы сбора за государственную регистрацию транспортных средств.";
абзац первый пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2. Для государственной регистрации судна в реестре арендованных иностранных судов к заявлению арендатора судна о государственной регистрации судна, кроме документов, указанных в пункте 1 настоящей статьи, дополнительно представляются следующие документы:";
дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Форма заявления о государственной регистрации маломерного судна и прав на него устанавливается Правительством Республики Казахстан.
К заявлению о государственной регистрации маломерного судна и прав на него должны быть приложены следующие документы:
1) правоустанавливающие и иные документы, являющиеся основаниями государственной регистрации судна и прав на него в соответствии со статьей 27 настоящего Закона;
2) документ, подтверждающий уплату в бюджет суммы сбора за государственную регистрацию транспортных средств.";
17) пункт 2 статьи 29 изложить в следующей редакции:
"2. Для исключения судна из Государственного судового реестра Республики Казахстан или судовой книги собственник судна обязан подать в территориальное подразделение заявление и документы, подтверждающие обстоятельства, явившиеся основанием для такого исключения.";
18) статьи 31 и 32-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 31. Арест и принудительная продажа судна
В случае, если судом принято определение об обеспечении иска в виде наложения ареста на судно или судно продано в порядке исполнительного производства, территориальным подразделением вносится соответствующая запись в Государственный судовой реестр Республики Казахстан или судовую книгу. При этом собственник судна должен быть проинформирован территориальным подразделением о наложении на судно или снятии с судна мер по обеспечению иска.";

«32-1-бап. Кеме ипотекасын мемлекеттік тiркеу
1. Кеме ипотекасын аумақтық бөлімше сол кеме тiркелген тiзiлiмге тiркейдi.
2. Осы Заңның 24-бабының 7 және 11-тармақтарына сәйкес Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туын көтеріп жүзу құқығы уақытша берiлген шетелдік кеменiң ипотекасы Қазақстан Республикасында тiркеле алмайды.
3. Кеме ипотекасы мемлекеттік тiркеу туралы өтiнiш берілген күні тiркеледi.
4. Кеме ипотекасын мемлекеттік тiркеу тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды.
5. Кеме ипотекасын мемлекеттік тiркеу кеме ипотекасын мемлекеттік тiркеу туралы куәлік берумен куәландырылады.
6. Кеме ипотекасын мемлекеттік тiркегені және кеме ипотекасын мемлекеттік тiркеу туралы куәліктің телнұсқасын бергені үшін Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген тәртіппен және мөлшерде алым алынады.»;
19) 32-2-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Шағын көлемді кеме ипотекасын аумақтық бөлімше сол шағын көлемді кеме тiркелген кеме кітабына тіркейді.»;
5-тармақ «белгiленген тәртiппен» деген сөздерден кейін «және мөлшерде» деген сөздермен толықтырылсын;
20) 36-баптың 3-тармағының 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«3) егер кеме экипажының мүшесi немесе жолаушы кеме жүзіп жүрген кезде көрсетілу мүмкiн емес шұғыл медициналық көмекке мұқтаж болған жағдайда, кеменiң меншiк иесiне және (немесе) кеме иесiне, ал кеме шетелдiк портқа кiрген кезде Қазақстан Республикасының консулы мен кеме иесiнiң агентiне (шетел портында мұндай агент болған кезде) де хабар бере отырып, ең жақын портқа кіруге;»;
21) 51-1-баптың бірінші бөлігінің бірінші абзацындағы «Жолаушылар мен багажды әлеуметтік мәні бар» деген сөздер «Жолаушыларды әлеуметтік маңызы бар» деген сөздермен ауыстырылсын;
22) 90-бапта:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Тiркеп сүйретiлетiн объект зақымданған (бүлiнген) кезде тiркеп сүйретушiден тiркеп сүйретiлетiн объектiнi жөнелтушi немесе алушы айқындайтын, тiркеп сүйретiлетiн объектiнi жөндеу құны өндiрiп алынады. Келiспеушiлiктер туындаған кезде тiркеп сүйретiлетiн объектiнi жөндеу құнын тараптар айқындаған тәуелсіз сарапшы бағалауы мүмкiн.»;
4-тармақ алып тасталсын;
23) 97-баптың 2-тармағының 4) тармақшасы алып тасталсын;
24) 103-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«103-бап. Қазақстан Республикасының ішкі су көлігі туралы  заңнамасын бұзғаны үшін жауаптылық
Қазақстан Республикасының ішкі су көлігі туралы заңнамасын бұзушылық Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылыққа әкеп соғады.».

"Статья 32-1. Государственная регистрация ипотеки судна
1. Ипотека судна регистрируется территориальным подразделением в том же реестре, в котором зарегистрировано судно.
2. Ипотека иностранного судна, которому временно предоставлено право плавания под Государственным флагом Республики Казахстан в соответствии с пунктами 7 и 11 статьи 24 настоящего Закона, не может быть зарегистрирована в Республике Казахстан.
3. Ипотека судна регистрируется на день подачи заявления о государственной регистрации.
4. Порядок государственной регистрации ипотеки судна определяется Правительством Республики Казахстан.
5. Государственная регистрация ипотеки судна удостоверяется выдачей свидетельства о государственной регистрации ипотеки судна.
6. За государственную регистрацию ипотеки судна и выдачу дубликата свидетельства о государственной регистрации ипотеки судна взимается сбор в порядке и размере, которые установлены налоговым законодательством Республики Казахстан.";
19) в статье 32-2:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Ипотека маломерного судна регистрируется территориальным подразделением в той же судовой книге, в которой зарегистрировано маломерное судно.";
в пункте 5 слово ", определяемом" заменить словами "и размере, которые установлены";
20) подпункт 3) пункта 3 статьи 36 изложить в следующей редакции:
"3) в случае, если член экипажа судна или пассажир нуждается в неотложной медицинской помощи, которая не может быть оказана во время нахождения судна в плавании, зайти в ближайший порт с извещением об этом собственника судна и (или) судовладельца, а при заходе судна в иностранный порт с извещением также консула Республики Казахстан и агента судовладельца (при наличии такого агента в иностранном порту);";
21) в абзаце первом части первой статьи 51-1 слова "и багажа" исключить;
22) в статье 90:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. При повреждении (порче) буксируемого объекта с буксировщика взыскивается стоимость ремонта буксируемого объекта, определяемая отправителем или получателем буксируемого объекта. При возникновении разногласий стоимость ремонта буксируемого объекта может быть оценена независимым экспертом, определенным сторонами.";
пункт 4 исключить;
23) подпункт 4) пункта 2 статьи 97 исключить;
24) статью 103 изложить в следующей редакции:
"Статья 103. Ответственность за нарушение законодательства Республики Казахстан о внутреннем водном транспорте
Нарушение законодательства Республики Казахстан о внутреннем водном транспорте влечет ответственность, установленную законами Республики Казахстан.".

18. «Лицензиялау туралы» 2007 жылғы 11 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2007 ж., № 2, 10-құжат; № 20, 152-құжат; 2008 ж., № 20, 89-құжат; № 23, 114-құжат; № 24, 128, 129-құжаттар; 2009 ж., № 2-3, 16, 18-құжаттар; № 9-10, 47-құжат; № 13-14, 62, 63-құжаттар; № 17, 79, 81, 82-құжаттар; № 18, 84, 85-құжаттар; № 23, 100-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 1-2, 4-құжат; № 7, 28-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 111, 112-құжаттар; № 24, 146, 149-құжаттар; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 2, 21, 26-құжаттар; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 17, 136-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 14-құжат; № 3, 25-құжат; № 12, 84-құжат; № 13, 91-құжат; № 15, 97-құжат; № 21-22,  124-құжат; 2013 ж., № 4, 21-құжат):
16-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«16-бап. Көлiк саласындағы қызметтi лицензиялау
Жолаушыларды облысаралық қалааралық, ауданаралық (облысiшiлiк қалааралық) және халықаралық қатынастарда автобустармен, шағын автобустармен тұрақты емес тасымалдау, жолаушыларды халықаралық қатынаста автобустармен, шағын автобустармен тұрақты тасымалдау қызметiмен айналысу үшiн, сондай-ақ теміржол көлігімен жүктерді тасымалдау жөніндегі қызметпен айналысу үшін лицензияның болуы талап етiледi.».
19. «Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы» 2010 жылғы 15 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2010 ж., № 17-18, 113-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 5, 43-құжат; № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 8, 64-құжат; № 14, 95-құжат; № 15, 97-құжат):
1) 1-бапта:
мынадай мазмұндағы 28-1) және 29-1) тармақшалармен толықтырылсын:
«28-1) аэронавигациялық қызмет көрсету – әуе қозғалысына қызмет көрсетуге, радиотехникалық жабдықты және байланыс құралдарын пайдалануға, ұшуларды метеорологиялық және іздестіру-құтқарумен қамтамасыз етуге, аэронавигациялық ақпарат беруге байланысты кешенді қызмет көрсету;»;
«29-1) аэронавигациялық ұйымның әуе қозғалысына қызмет көрсету органының және (немесе) радиотехникалық жабдығын пайдалану және байланыс қызметінің сертификаты – аэронавигациялық ұйымның әуе қозғалысына қызмет көрсету органының және (немесе) радиотехникалық жабдықты пайдалану және байланыс қызметінің сертификаттық талаптарға сәйкестігін куәландыратын белгіленген үлгідегі құжат;»;
42) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 53-1), 55-1), 60-1) және 68-1) тармақшалармен толықтырылсын:
«53-1) әуе кемесін жалдау (чартер) шарты – тасымалдау (әуе кемесін жалдау) шарты, ол бойынша жалға беруші (әуе кемесін жалға беруші) жалға алушыға (әуе кемесін жалдаушыға) жолаушыларды, багажды, жүкті, почта жөнелтілімдерін тасымалдау немесе басқа да мақсаттар үшін бір әуе кемесінің (немесе бірнеше кемелердің) бүкіл сыйымдылығын немесе сыйымдылығының бір бөлігін ақысын алып уақытша иеленуге беруге және бір немесе бірнеше рейске пайдалануға беруге және өз күшiмен оны басқару және техникалық пайдалану бойынша қызметтер көрсетуге міндетті;»;

18. В Закон Республики Казахстан от 11 января 2007 года "О лицензировании" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 2, ст. 10; № 20, ст. 152; 2008 г., № 20, ст. 89; № 23, ст. 114; № 24, ст. 128, 129; 2009 г., № 2-3, ст. 16, 18; № 9-10, ст. 47; № 13-14, ст. 62, 63; № 17, ст. 79, 81, 82; № 18, ст. 84, 85; № 23, ст. 100; № 24, ст. 134; 2010 г., № 1-2, ст. 4; № 7, ст. 28; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 111, 112; № 24, ст. 146, 149; 2011 г., № 1, ст. 2; № 2, ст. 21, 26; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 17, ст. 136; № 24, ст. 196; 2012 г., № 2, ст. 14; № 3, ст. 25; № 12, ст. 84; № 13, ст. 91; № 15, ст. 97; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 4, ст. 21):
статью 16 изложить в следующей редакции:
"Статья 16. Лицензирование деятельности в сфере транспорта
Наличие лицензии требуется для занятия деятельностью по нерегулярной перевозке пассажиров автобусами, микроавтобусами в междугородном межобластном, межрайонном (междугородном внутриобластном) и международном сообщениях, регулярной перевозке пассажиров автобусами, микроавтобусами в международном сообщении, а также для занятия деятельностью по перевозке грузов железнодорожным транспортом.".
19. В Закон Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2010 г., № 17-18, ст. 113; 2011 г., № 1, ст. 2; № 5, ст. 43; № 11, ст. 102; 2012 г., № 8, ст. 64; № 14, ст. 95; № 15, ст. 97):
1) в статье 1:
дополнить подпунктами 28-1) и 29-1) следующего содержания:
"28-1) аэронавигационное обслуживание – комплексное обслуживание, связанное с обслуживанием воздушного движения, эксплуатацией радиотехнического оборудования и средств связи, метеорологическим и поисково-спасательным обеспечением полетов, предоставлением аэронавигационной информации;";
"29-1) сертификат органа обслуживания воздушного движения и (или) службы эксплуатации радиотехнического оборудования и связи аэронавигационной организации – документ установленного образца, удостоверяющий соответствие органа обслуживания воздушного движения и (или) службы эксплуатации радиотехнического оборудования и связи аэронавигационной организации сертификационным требованиям;";
подпункт 42) исключить;
дополнить подпунктами 53-1), 55-1), 60-1) и 68-1) следующего содержания:
"53-1) договор фрахтования (чартера) – договор перевозки (фрахта), по которому арендодатель (фрахтовщик) обязан предоставить арендатору (фрахтователю) всю вместимость или часть вместимости одного воздушного судна (или нескольких судов) за плату во временное владение и пользование на один или несколько рейсов для перевозки пассажиров, багажа, груза, почтовых отправлений или других целей и оказывать своими силами услуги по управлению им и по его технической эксплуатации;";

«55-1) инспекторлық нұсқама – анықталған бұзушылықтарды жою үшін жеке немесе заңды тұлғаларға мемлекеттік бақылау мен қадағалау нәтижелері бойынша мемлекеттік авиация инспекторы берген жеке сипаттағы акт;»;
«60-1) қайтарылмайтын өкілеттік – Қазақстан Республикасы азаматтық әуе кемелерінің мемлекеттік тізілімінен шығаруға (тіркеуден алып тастауға) және Жылжымалы жабдыққа қатысты халықаралық кепілдіктер туралы конвенцияға Авиациялық жабдық жөніндегі хаттамаға сәйкес әуе кемесін әкетуге талап қою құқығы соның пайдасына берілген жеке немесе заңды тұлғаның өкілеттігі;»;
«68-1) тұрақты қадағалау – халыққа қауіпсіз авиациялық қызметтерді ұсыну мақсаттарында сертификаттаудан өткен жеке және заңды тұлғалардың белгіленген талаптарды сақтауын мемлекеттік қадағалау түрі;»;
69) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«69) тұрақты рейс – авиакомпания белгілеген және жариялаған кестеге сәйкес орындалатын рейс;»;
мынадай мазмұндағы 78-1) және 85-1) тармақшалармен толықтырылсын:
«78-1) ұшу сынақтары – әуе кемесінің, күш қондырғыларының, авиациялық және арнаулы жабдықтардың, қару-жарақтар мен басқа да авиациялық техниканың, аэродинамика және әуе кемелерінің, сондай-ақ олардың жүйелерінің беріктігі саласындағы зерттеулердің сипаттамаларын айқындау үшін және (немесе) азаматтық авиациялық техниканың ұшу жарамдылығы талаптарына сәйкестігін айқындау үшін орындалатын ұшу;»;
«85-1) іздестіру-құтқару жұмыстары – апатқа ұшыраған әуе кемелерінің жолаушылары мен экипаждарын іздестіру және құтқару, сондай-ақ табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар кезінде адамдарды іздестіру және оларға көмек көрсету мақсатында жүргізілетін іс-шаралар кешені;»;
2) 7-баптың 3-тармағындағы «техникалық реттеу туралы» деген сөздер «техникалық реттеу саласындағы» деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 10-баптың 4 және 5-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Азаматтық және эксперименттік авиацияның қызметін мемлекеттік бақылауды және қадағалауды азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган мынадай нысанда:
1) осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген тексерулерді қоспағанда, «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» Қазақстан Республикасының Заңымен жүргізу тәртібі айқындалатын азаматтық авиация ұйымдарын тексеру;
2) жеке және заңды тұлғалардың осы Заңмен жүргізу тәртібі айқындалатын әуе кемелерінің ұшу қауіпсіздігі мен авиациялық қауіпсіздік талаптарын сақтауын тексеру;
3) жеке және заңды тұлғалардың ұшу қауіпсіздігі мен авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі қызметін байқауды және талдауды қамтитын, бақылау мен қадағалаудың өзге де нысанында жүзеге асырады.

"55-1) инспекторское предписание – акт индивидуального характера, выданный государственным авиационным инспектором по результатам государственного контроля и надзора физическим или юридическим лицам для устранения выявленных нарушений;";
"60-1) безотзывное полномочие – полномочие физического или юридического лица, в пользу которого дано право предъявлять требования на исключение из Государственного реестра гражданских воздушных судов Республики Казахстан (дерегистрацию) и вывоз воздушного судна в соответствии с Протоколом по авиационному оборудованию к Конвенции о международных гарантиях в отношении подвижного оборудования;";
"68-1) постоянный надзор – вид государственного надзора за соблюдением установленных требований прошедшими сертификацию физическими и юридическими лицами в целях предоставления населению безопасных авиационных услуг;";
подпункт 69) изложить в следующей редакции:
"69) регулярный рейс – рейс, выполняемый в соответствии с установленным и опубликованным авиакомпанией расписанием;";
дополнить подпунктами 78-1) и 85-1) следующего содержания:
"78-1) летные испытания – полет, выполняемый для определения характеристик воздушного судна, силовых установок, авиационного и специального оборудования, вооружения и другой авиационной техники, исследований в области аэродинамики и прочности воздушных судов, а также их систем и (или) для определения соответствия гражданской авиационной техники требованиям летной годности;";
"85-1) поисково-спасательные работы – комплекс мероприятий, проводимых с целью поиска и спасания пассажиров и экипажей воздушных судов, потерпевших бедствие, а также поиска и оказания помощи людям при чрезвычайных ситуациях природного и техногенного характера;";
2) в пункте 3 статьи 7 слова "о техническом регулировании" заменить словами "в области технического регулирования";
3) пункты 4 и 5 статьи 10 изложить в следующей редакции:
"4. Государственный контроль и надзор за деятельностью гражданской и экспериментальной авиации осуществляется уполномоченным органом в сфере гражданской авиации в форме:
1) проверок организаций гражданской авиации, порядок проведения которых определяется Законом Республики Казахстан "О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан", за исключением проверок, предусмотренных подпунктом 2) настоящего пункта;
2) проверок за соблюдением физическими и юридическими лицами требований безопасности полетов воздушных судов и авиационной безопасности, порядок проведения которых определяется настоящим Законом;
3) иных форм контроля и надзора, включающих наблюдение и анализ деятельности физических и юридических лиц по обеспечению безопасности полетов и авиационной безопасности.

5. Жеке және заңды тұлғалардың ұшу қауіпсіздігін және авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі қызметін, сондай-ақ авиациялық оқиғалар мен оқыс оқиғаларды тексеру нәтижелері бойынша ұсынымдарды орындау мақсатында байқау және талдау, осы Заңның талаптарына сәйкес азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға жеке және заңды тұлғалар берген ақпарат, құжаттар мен материалдар негізінде жүзеге асырылады.»;
4) мынадай мазмұндағы 10-1 және 10-2-баптармен толықтырылсын:
«10-1-бап. Жеке және заңды тұлғалардың әуе кемелерінің ұшу
қауіпсіздігі мен авиациялық қауіпсіздік талаптарын
сақтауын тексерулер түрлері
1. Жеке және заңды тұлғалардың әуе кемелерінің ұшу қауіпсіздігі мен авиациялық қауіпсіздік талаптарын сақтауын тексерулер мынадай түрлерге бөлінеді:
1) жоспарлы;
2) жоспардан тыс.
Жоспарлы тексеруді тәуекелдерді бағалау жүйесіне сәйкес және Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына және (немесе) халықаралық стандарттарға сәйкестігіне жүргізілген бұрынғы тексерулерге қатысты белгіленген уақыт аралықтарын ескере отырып, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган бекіткен тексерулер жоспары не тұрақты қадағалау бағдарламасы негізінде азаматтық авиация, әуе кемелері және (немесе) әуе кемелерінің ұшуын қамтамасыз ететін олардың компоненттері мен жабдықтары саласында қызметін жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлғаға қатысты азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган тағайындайды.
Жоспардан тыс тексеруді Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына және (немесе) халықаралық стандарттарға сәйкестігіне азаматтық авиация, әуе кемелері және (немесе) әуе кемелерінің ұшуын қамтамасыз ететін олардың компоненттері, жабдықтары саласында қызметін жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлғаға қатысты авиация саласындағы уәкілетті орган тағайындайды.
Мақсаттарына қарай жоспарлы және жоспардан тыс тексерулер мынадай түрлерге бөлінеді:
1) азаматтық және (немесе) эксперименттік авиация саласында қызметін жүзеге асыратын жеке тұлғаны, оның ішінде осындай адамның ұшуды ұйымдастыруын, дайындауын және орындауын тексеру;
2) азаматтық және (немесе) эксперименттік авиация саласында қызметін жүзеге асыратын заңды тұлғаны тексеру;
3) шетелдік пайдаланушылардың азаматтық әуе кемелерін перрондық тексеру.
2. Жоспарлы және жоспардан тыс тексерулер, егер осы тармақтың екінші бөлігінде өзгеше белгіленбесе, ішкі еңбек тәртібінің қағидаларында белгіленген, тексерілетін субъектінің жұмыс уақытында жүзеге асырылады.
Жоспардан тыс тексеру бұзушылықтардың және олардың тікелей жасалуы кезінде жолын кесу қажет болған жағдайларда, жұмыстан тыс уақытта (түнгі уақыт, демалыс немесе мереке күндері) жүргізілуі мүмкін.

5. Наблюдение и анализ деятельности физических и юридических лиц по обеспечению безопасности полетов и авиационной безопасности, а также в целях выполнения рекомендаций по результатам расследования авиационных происшествий и инцидентов осуществляются на основании информации, документов и материалов, предоставленных физическими и юридическими лицами уполномоченному органу в сфере гражданской авиации в соответствии с требованиями настоящего Закона.";
4) дополнить статьями 10-1 и 10-2 следующего содержания:
"Статья 10-1. Виды проверок за соблюдением физическими и юридическими лицами требований безопасности полетов воздушных судов и авиационной безопасности
1. Проверки физических и юридических лиц за соблюдением ими требований безопасности полетов воздушных судов и авиационной безопасности делятся на следующие виды:
1) плановые;
2) внеплановые.
Плановая проверка назначается уполномоченным органом в сфере гражданской авиации в отношении физического или юридического лица, осуществляющего деятельность в сфере гражданской авиации, воздушных судов и (или) их компонентов, оборудования, обеспечивающего полеты воздушных судов на основании плана проверок либо программы постоянного надзора, утвержденных уполномоченным органом в сфере гражданской авиации, в соответствии с системой оценки рисков и с учетом установленных временных интервалов по отношению к предшествующим проверкам на соответствие требованиям законодательства Республики Казахстан об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации и (или) международным стандартам.
Внеплановая проверка назначается уполномоченным органом в сфере гражданской авиации в отношении физического или юридического лица, осуществляющего деятельность в сфере гражданской авиации, воздушных судов и (или) их компонентов, оборудования, обеспечивающего полеты воздушных судов, на соответствие требованиям законодательства Республики Казахстан об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации и (или) международным стандартам.
В зависимости от целей плановые и внеплановые проверки делятся на следующие виды:
1) проверка физического лица, осуществляющего деятельность в сфере гражданской и (или) экспериментальной авиации, в том числе организацию, подготовку и выполнение полетов таким лицом;
2) проверка юридического лица, осуществляющего деятельность в сфере гражданской и (или) экспериментальной авиации;
3) перронные проверки гражданских воздушных судов иностранных эксплуатантов.
2. Плановые и внеплановые проверки осуществляются в рабочее время проверяемого субъекта, установленное правилами внутреннего трудового распорядка, если иное не установлено частью второй настоящего пункта.
Внеплановая проверка может проводиться во внеурочное время (ночное время, выходные или праздничные дни) в случаях необходимости пресечения нарушений непосредственно в момент их совершения.

10-2-бап. Ұшу қауіпсіздігі мен авиациялық қауіпсіздікті
қамтамасыз ету бойынша бақылау мен қадағалауға
жататын қызмет
Азаматтық және эксперименттік авиация саласында ұшу қауіпсіздігі мен авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету бойынша бақылау мен қадағалауға жататын қызметке:
1) әуе кемелерін пайдалану, ұшуды жүргізу және соған дайындалу;
2) әуе қозғалысына қызмет көрсету;
3) аэронавигациялық ақпаратпен қамтамасыз ету;
4) ұшуды метеорологиялық қамтамасыз ету;
5) әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету;
6) ұшуды әуеайлақпен қамтамасыз ету;
7) ұшуды радиотехникалық қамтамасыз ету;
8) ұшуды электрлі жарықпен техникалық қамтамасыз ету;
9) ұшуды орнитологиялық қамтамасыз ету;
10) авиация персоналын даярлау және қайта даярлау;
11) авиация персоналын дәрігерлік-ұшу сарапшылық комиссияларының куәландыруын ұйымдастыру;
12) ұшуды авариялық және іздестіру-құтқару қызметімен қамтамасыз ету;
13) азаматтық әуе кемелерін, әуежай объектілері мен қызметтерін жанар-жағармай материалдарымен және арнайы сұйықтықтармен қамтамасыз ету;
14) азаматтық әуе кемелерін пайдаланушылар мен басқа да тұтынушыларды арнайы автокөлік құралдарымен және жабдықпен қамтамасыз ету;
15) осы Заңның 90-бабының 1-тармағында көзделген, ұшу қауіпсіздігіне қатер төндіруі мүмкін қызмет;
16) осы Заңның 105-бабының 2-тармағында көзделген авиациялық қауіпсіздік шаралары жатады.»;
5) 11 және 12-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
«11-бап. Жеке және заңды тұлғалардың ұшу қауіпсіздігі
мен авиациялық қауіпсіздік талаптарын сақтауын
тексерулер тәртібі
1. Жеке және заңды тұлғалардың ұшу қауіпсіздігі мен авиациялық қауіпсіздік талаптарын сақтауын тексерулерді азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган қажеттілік және жеткіліктілік қағидатына сәйкес жүргізеді.
2. Тексеруді азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның лауазымды адамдары тексеру парағына сәйкес жүргізеді. Тексеру парағы Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жеке және заңды тұлғалардың қызметіне қойылатын талаптардың толық тізбесін қамтиды, оларды сақтамау ұшу қауіпсіздігіне және авиациялық қауіпсіздікке қатер төндіруге әкеп соғады және олар авиациялық оқиғаның немесе оқыс оқиғаның алғышарттары болуы мүмкін.
3. Тексеру азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның тексеруді тағайындау туралы актісі негізінде жүргізіледі. Тексеруді тағайындау туралы акт бір жеке немесе заңды тұлғаға ресімделеді.
Шетелдік пайдаланушылардың азаматтық әуе кемелеріне перрондық тексерулер жүргізу үшін тексеру тағайындау туралы акт нақты жеке немесе заңды тұлға көрсетілместен, бірақ аумағының шегінде тексеру жүргізілетін әуежай (әуеайлақ) атауы міндетті түрде көрсетіле отырып жасалады.

Статья 10-2. Деятельность, подлежащая контролю и надзору по
обеспечению безопасности полетов и авиационной
безопасности
К деятельности, подлежащей контролю и надзору по обеспечению безопасности полетов и авиационной безопасности в сфере гражданской и экспериментальной авиации, относятся:
1) эксплуатация воздушных судов, производство полетов и подготовка к ним;
2) обслуживание воздушного движения;
3) обеспечение аэронавигационной информацией;
4) метеорологическое обеспечение полетов;
5) техническое обслуживание воздушных судов;
6) аэродромное обеспечение полетов;
7) радиотехническое обеспечение полетов;
8) электросветотехническое обеспечение полетов;
9) орнитологическое обеспечение полетов;
10) подготовка и переподготовка авиационного персонала;
11) организация освидетельствования авиационного персонала врачебно-летными экспертными комиссиями;
12) аварийное и поисково-спасательное обеспечение полетов;
13) обеспечение гражданских воздушных судов, объектов и служб аэропорта горюче-смазочными материалами и специальными жидкостями;
14) обеспечение эксплуатантов гражданских воздушных судов и других потребителей специальными автотранспортными средствами и оборудованием;
15) деятельность, предусмотренная пунктом 1 статьи 90 настоящего Закона, которая может представлять угрозу безопасности полетов;
16) меры авиационной безопасности, предусмотренные пунктом 2 статьи 105 настоящего Закона.";
5) статьи 11 и 12 изложить в следующей редакции:
"Статья 11. Порядок проведения проверок за соблюдением физическими и юридическими лицами требований безопасности полетов и авиационной безопасности
1. Проверки за соблюдением физическими и юридическими лицами требований безопасности полетов и авиационной безопасности проводятся уполномоченным органом в сфере гражданской авиации в соответствии с принципом необходимости и достаточности.
2. Проверка производится должностными лицами уполномоченного органа в сфере гражданской авиации в соответствии с проверочным листом. Проверочный лист включает исчерпывающий перечень требований к деятельности физических и юридических лиц, установленный законодательством Республики Казахстан об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации, несоблюдение которых влечет угрозу безопасности полетов и авиационной безопасности и может являться предпосылками к авиационному происшествию или инциденту.
3. Проверка проводится на основании акта о назначении проверки уполномоченным органом в сфере гражданской авиации. Акт о назначении проверки оформляется на одно физическое или юридическое лицо.
Для проведения перронных проверок гражданских воздушных судов иностранных эксплуатантов акт о назначении проверки составляется без указания конкретного физического или юридического лица, но с обязательным указанием наименования аэропорта (аэродрома), в пределах территории которого будет проводиться проверка.

4. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның лауазымды адамдары тексеру кезінде:
1) тексеру тағайындау туралы актіні;
2) қызметтік куәлігін;
3) тексеру парағын көрсетуге міндетті.
5. Тексеру жүргізу мерзімі алдағы жұмыстардың көлемі, сондай-ақ қойылған міндеттер ескеріле отырып белгіленеді және бес жұмыс күнінен аспауға тиіс.
Тексеру бір рет бір айдан аспайтын мерзімге тоқтатыла тұруы мүмкін.
Жеке немесе заңды тұлғаны хабардар ету тексеру тоқтатыла тұрғанға дейін не қайтадан басталғанға дейін бір күн бұрын жүргізіледі.
Тексеруді тоқтата тұрған не қайтадан бастаған кезде тексеруді тоқтата тұру не қайтадан бастау туралы акт шығарылады. Тоқтатыла тұрған тексеруді жүргізу мерзімдерін есептеу ол қайтадан басталған күннен бастап жалғасады.
6. Тексеру тағайындау туралы актіні тексерілетін тұлғаға табыс еткен кез тексеру жүргізудің басталуы болып саналады.
7. Тексеру тағайындау туралы актіні қабылдаудан бас тартылған немесе азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның тексеруді жүзеге асыратын лауазымды адамдарының объектілерге кіруіне және (немесе) тексеру жүргізу үшін қажетті материалдарға қол жеткізуіне кедергі келтірілген жағдайда, хаттама жасалады. Хаттамаға азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның тексеруді жүзеге асыратын лауазымды адамы мен тексерілетін адам не оның уәкілетті өкілі қол қояды.
Тексерілетін адам бас тарту себебі туралы жазбаша түсініктеме бере отырып, хаттамаға қол қоюдан бас тартуға құқылы. Тексеру тағайындау туралы актіні алудан бас тарту тексеруді болдырмауға негіз болып табылмайды.
8. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның тексеруді жүзеге асыратын лауазымды адамы тексеру нәтижелері бойынша тексеру нәтижелері туралы екі данада акт жасайды.
Тексеру нәтижелері туралы актіде:
1) актінің жасалған күні, уақыты және орны;
2) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның атауы;
3) соның негізінде тексеру жүргізілген, тексеруді тағайындау туралы актінің күні мен нөмірі;
4) тексеру жүргізген адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) және лауазымы;
5) тексерілетін жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) не заңды тұлғаның атауы мен деректемелері, ал шетелдік пайдаланушылардың азаматтық әуе кемелеріне тексеру жүргізілген жағдайда – барлық тексерілетін жеке немесе заңды тұлғалардың және тексеру жүргізу кезінде қатысқан өзге де адамдардың;
6) тексерудің жүргізілген күні, орны және кезеңі;
7) тексеру нәтижелері туралы, оның ішінде анықталған бұзушылықтар туралы, олардың сипаты туралы мәліметтер;
8) жеке немесе заңды тұлғаның, сондай-ақ тексеру жүргізу кезінде қатысқан адамдардың актімен танысуы немесе танысудан бас тартуы туралы мәліметтер, олардың қолтаңбасы немесе қол қоюдан бас тартуы туралы жазба;

4. Должностные лица уполномоченного органа в сфере гражданской авиации при проверке обязаны предъявить:
1) акт о назначении проверки;
2) служебное удостоверение;
3) проверочный лист.
5. Срок проведения проверки устанавливается с учетом объема предстоящих работ, а также поставленных задач и не должен превышать пять рабочих дней.
Проверка может быть приостановлена один раз на срок не более одного месяца.
Уведомление физического или юридического лица производится за один день до приостановления либо возобновления проверки.
При приостановлении или возобновлении проверки выносится акт о приостановлении либо возобновлении проверки. Исчисление сроков проведения приостановленной проверки продолжается со дня ее возобновления.
6. Началом проведения проверки считается момент вручения проверяемому лицу акта о назначении проверки.
7. В случае отказа в принятии акта о назначении проверки или воспрепятствования доступу должностных лиц уполномоченного органа в сфере гражданской авиации, осуществляющих проверку, к объектам и (или) материалам, необходимым для проведения проверки, составляется протокол. Протокол подписывается должностным лицом уполномоченного органа в сфере гражданской авиации, осуществляющим проверку, и проверяемым лицом либо его уполномоченным представителем.
Проверяемое лицо вправе отказаться от подписания протокола, дав письменное объяснение о причине отказа. Отказ от получения акта о назначении проверки не является основанием для отмены проверки.
8. По результатам проверки должностным лицом уполномоченного органа в сфере гражданской авиации, осуществляющим проверку, составляется акт о результатах проверки в двух экземплярах.
В акте о результатах проверки указываются:
1) дата, время и место составления акта;
2) наименование уполномоченного органа в сфере гражданской авиации;
3) дата и номер акта о назначении проверки, на основании которого проведена проверка;
4) фамилия, имя, отчество (при его наличии) и должность лица, проводившего проверку;
5) фамилия, имя, отчество (при его наличии) проверяемого физического лица либо наименование и реквизиты юридического лица, а в случае проведения проверки гражданских воздушных судов иностранных эксплуатантов – всех проверяемых физических или юридических лиц и иных лиц, присутствовавших при проведении проверки;
6) дата, место и период проведения проверки;
7) сведения о результатах проверки, в том числе о выявленных нарушениях, об их характере;
8) сведения об ознакомлении или отказе в ознакомлении с актом физического или юридического лица, а также лиц, присутствовавших при проведении проверки, их подписи или запись об отказе от подписи;

9) тексеру жүргізген лауазымды адамның қолтаңбасы көрсетіледі.
Жүргізілген зерттеулердің (сынақтардың), сараптамалардың қорытындылары және тексеру нәтижелеріне байланысты басқа да құжаттар немесе олардың көшірмелері (олар болған кезде) тексеру нәтижелері туралы актіге қоса беріледі.
9. Тексеру нәтижелері бойынша ескертпелері және (немесе) қарсылықтары болған жағдайда, тексерілетін адам оларды жазбаша түрде баяндайды. Ескертпелер және (немесе) қарсылықтар тексеру жүргізу нәтижелері туралы актіге қоса берілуі мүмкін, ол туралы тиісті белгі жасалады.
10. Тексерілетін адамның қолындағы түпнұсқадағы құжаттардың көшірмелерін қоспағанда, қосымшаларының көшірмелерімен бірге тексеру нәтижелері туралы актінің бір данасы танысу және анықталған бұзушылықтарды жою жөнінде шаралар қолдану және басқа да іс-қимылдар үшін тексерілетін адамға не оның уәкілетті өкіліне табыс етіледі.
11. Тексеру жүргізу кезінде Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзушылықтар болмаған жағдайда, тексеру нәтижелері туралы актіде тиісті жазба жасалады.
12. Тексеру тағайындау туралы актіде көрсетілген тексерудің аяқталған мерзімінен кешіктірмей тексеру нәтижелері туралы актіні тексерілетін адамға табыс еткен күн тексеру аяқталған күн болып саналады.
12-бап. Ұшу қауіпсіздігін және авиациялық қауіпсіздікті
қамтамасыз ету бойынша мемлекеттік бақылау мен
қадағалаудың нәтижелері
1. Мемлекеттік бақылау мен қадағалаудың қорытындылары бойынша Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын бұзушылықтар анықталған жағдайларда, мемлекеттік авиация инспекторлары жеке немесе заңды тұлғаларға бұзушылықтарды жою туралы инспекторлық нұсқамалар береді.
Ұшу қауіпсіздігіне қатер төндіретін жағдайларда, мемлекеттік авиация инспекторлары әуе кемесін пайдалануды тоқтату не инспекцияланатын пайдаланушының немесе азаматтық авиация ұйымының және (немесе) авиация персоналының белгілі бір әрекеттерді тоқтатуы туралы талаппен инспекторлық нұсқамалар береді.
2. Инспекторлық нұсқама жеке немесе заңды тұлғаға немесе олардың өкілдерінің қолына немесе жөнелту және алу фактісін растайтын өзге де тәсілмен тапсырылуы тиіс.
Инспекторлық нұсқамада жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде) немесе заңды тұлғаның атауы, инспекторлық нұсқаманың берілген күні, инспекторлық нұсқаманы жіберудің негізі, анықталған бұзушылықтарды жою туралы талаптар және инспекторлық нұсқаманы орындау мерзімдері, оған шағымдану тәртібі көрсетіледі.

9) подпись должностного лица, проводившего проверку.
К акту о результатах проверки прилагаются (при их наличии) заключения проведенных исследований (испытаний), экспертиз и другие документы или их копии, связанные с результатами проверки.
9. В случае наличия замечаний и (или) возражений по результатам проверки проверяемое лицо излагает их в письменном виде. Замечания и (или) возражения могут прилагаться к акту о результатах проведения проверки, о чем делается соответствующая отметка.
10. Один экземпляр акта о результатах проверки с копиями приложений, за исключением копий документов, имеющихся в оригинале у проверяемого лица, вручается проверяемому лицу либо его уполномоченному представителю для ознакомления и принятия мер по устранению выявленных нарушений и других действий.
11. В случае отсутствия нарушений законодательства Республики Казахстан в области использования воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации при проведении проверки в акте о результатах проверки производится соответствующая запись.
12. Завершением проверки считается день вручения проверяемому лицу акта о результатах проверки не позднее срока окончания проверки, указанного в акте о назначении проверки.
Статья 12. Результаты государственного контроля и надзора по
обеспечению безопасности полетов и авиационной
безопасности
1. В случаях выявления по итогам государственного контроля и надзора нарушений требований законодательства Республики Казахстан в области использования воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации государственными авиационными инспекторами выдаются инспекторские предписания физическим или юридическим лицам об устранении нарушений.
В случаях, представляющих угрозу безопасности полетов, государственными авиационными инспекторами выдаются инспекторские предписания с требованием о прекращении эксплуатации воздушного судна либо прекращении определенных действий инспектируемого эксплуатанта или организации гражданской авиации и (или) авиационного персонала.
2. Инспекторское предписание должно быть вручено физическому или юридическому лицу или их представителям лично или иным способом, подтверждающим факт отправки и получения.
В инспекторском предписании указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование юридического лица, дата выдачи инспекторского предписания, основание для направления инспекторского предписания, требования об устранении выявленных нарушений и сроки исполнения инспекторского предписания, порядок обжалования.

3. Хабарламалы тапсырыс хат арқылы почтамен не хабарламалардың кепілді жеткізілуін қамтамасыз ететін электронды байланыс арналары арқылы электронды түрде жіберілген инспекторлық нұсқама почта операторынан почта жөнелтілімін адресаттың алғаны туралы хабарламаны алған күннен бастап не хабарламаны электронды түрде жіберген күннен бастап бес жұмыс күні өткен соң тапсырылды деп есептеледі.
4. Инспекторлық нұсқама азаматтық және (немесе) эксперименттік авиация саласындағы қызметті жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлғалардың орындауы үшін міндетті болып табылады.
5. Инспекторлық нұсқаманы орындамау азаматтық және (немесе) эксперименттік авиация саласындағы қызметті жүзеге асыруға арналған сертификаттың (куәліктің) қолданысын тоқтата тұру немесе оны қайтарып алу үшін негіз болып табылады және Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылыққа әкеп соғады.
Мемлекеттік авиация инспекторлары беретін инспекторлық нұсқамаға жоғары тұрған лауазымды адамға немесе сотқа шағым жасалуы мүмкін.»;
6) мынадай мазмұндағы 12-1-баппен толықтырылсын:
«12-1-бап. Азаматтық авиацияның ұшу қауіпсіздігі
жөніндегі бағдарлама
1. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган Халықаралық азаматтық авиация ұйымының (ИКАО) стандарттарына сәйкес ұшу қауіпсіздігі жөніндегі бағдарламаны әзірлейді, ол:
1) азаматтық авиация саласындағы азаматтық авиациядағы ұшу қауіпсіздігін басқару жүйесін білдіреді;
2) халықаралық стандарттарды және ұшу қауіпсіздігін басқару жүйесіне байланысты ұсынылатын практиканы тиімді енгізуді белгілейді;
3) ұшу қауіпсіздігі тәуекелдерін басқарудың жоғары деңгейіне қол жеткізуге және авиациялық оқиғалар мен оқыс оқиғалардың санын үздіксіз азайтуға бағытталған.
2. Азаматтық авиациядағы ұшу қауіпсіздігі жөніндегі бағдарлама мыналарды:
1) мемлекеттік деңгейде қауіпсіздік саласындағы саясат пен мақсаттарды;
2) мемлекеттік деңгейде ұшу қауіпсіздігіне байланысты тәуекелдерді басқаруды;
3) мемлекеттік деңгейде азаматтық авиацияның қауіпсіздігін қамтамасыз етуді;
4) мемлекеттік деңгейде азаматтық авиацияның қауіпсіздігін дамытуға жәрдемдесуді қамтиды.»;
7) 13-бап мынадай мазмұндағы 3-1), 3-2), 15-1) және 22-1) тармақшалармен толықтырылсын:
«3-1) азаматтық авиация саласында ұшу қауіпсіздігі жөніндегі бағдарламаны бекітеді;
3-2) Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясында формальдылықты оңайлату мақсатында рәсімдерді белгілеуге жәрдемдесуге тиісті шаралар жиынтығын білдіретін, халықаралық әуе тасымалдары кезіндегі формальдылықты оңайлату бағдарламасын бекітеді;»;

3. Инспекторское предписание, направленное по почте заказным письмом с уведомлением либо в электронном виде посредством электронных каналов связи, обеспечивающих гарантированную доставку сообщений, считается врученным со дня получения от оператора почты уведомления о получении адресатом почтового отправления либо по истечении пяти рабочих дней со дня направления уведомления в электронном виде.
4. Инспекторское предписание является обязательным для исполнения физическими или юридическими лицами, осуществляющими деятельность в сфере гражданской и (или) экспериментальной авиации.
5. Невыполнение инспекторского предписания является основанием для приостановления действия или отзыва сертификата (свидетельства) на осуществление деятельности в сфере гражданской и (или) экспериментальной авиации и влечет ответственность, установленную законами Республики Казахстан.
Инспекторские предписания, выдаваемые государственными авиационными инспекторами, могут быть обжалованы вышестоящему должностному лицу или в суд.";
6) дополнить статьей 12-1 следующего содержания:
"Статья 12-1. Программа по безопасности полетов гражданской авиации
1. Уполномоченный орган в сфере гражданской авиации разрабатывает в соответствии со стандартами Международной организации гражданской авиации (ИКАО) программу по безопасности полетов, которая:
1) представляет систему управления безопасностью полетов в гражданской авиации в отрасли гражданской авиации;
2) устанавливает эффективное внедрение международных стандартов и рекомендуемой практики, связанных с системой управления безопасностью полетов;
3) направлена на достижение высокого уровня управления рисками безопасности полетов и непрерывное снижение количества авиационных происшествий и инцидентов.
2. Программа по безопасности полетов в гражданской авиации включает:
1) политику и цели в области безопасности на государственном уровне;
2) управление рисками, связанными с безопасностью полетов на государственном уровне;
3) обеспечение безопасности гражданской авиации на государственном уровне;
4) содействие развитию безопасности гражданской авиации на государственном уровне.";
7) статью 13 дополнить подпунктами 3-1), 3-2), 15-1) и 22-1) следующего содержания:
"3-1) утверждает программу по безопасности полетов в сфере гражданской авиации;
3-2) утверждает программу упрощения формальностей при международных воздушных перевозках, представляющую собой совокупность мер, призванных содействовать установлению процедур в целях упрощения формальностей в гражданской авиации Республики Казахстан;";

«15-1) Аэронавигациялық ұйымның әуе қозғалысына қызмет көрсету органын және (немесе) радиотехникалық жабдықты пайдалану және байланыс қызметін сертификаттау және сертификат беру қағидаларын, сондай-ақ аэронавигациялық ұйымның әуе қозғалысына қызмет көрсету органдарына және (немесе) радиотехникалық жабдықты пайдалану және байланыс қызметтеріне қойылатын сертификаттық талаптарды бекітеді;»;
«22-1) Қазақстан Республикасының азаматтық авиация ұйымдарын азаматтық авиация саласындағы халықаралық ұйымдардың авиациялық стандарттарын қолдануға жіберу қағидаларын бекітеді;»;
8) 14-баптың 1-тармағында:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«1) Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы Қазақстан Республикасының заңнамасын және (немесе) халықаралық стандарттарды жеке және заңды тұлғалардың сақтауын мемлекеттік реттеуді, мемлекеттік бақылау мен қадағалауды жүзеге асырады;»;
3) тармақша алып тасталсын;
15) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«15) ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын авиация персоналының кәсіптік даярлығының үлгілік бағдарламасын бекітеді;»;
мынадай мазмұндағы 15-1) және 15-2) тармақшалармен толықтырылсын:
«15-1) Радиотелефон байланысында пайдаланылатын тілді меңгеру дәрежесін айқындауға арналған тестілеу қағидаларын бекітеді;
15-2) авиациялық оқу орталықтары мен азаматтық авиация ұйымдары әзірлеген азаматтық авиация персоналын кәсіптік даярлау бағдарламасын келіседі;»;
16)17) және 23) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«16) авиация персоналына жататын адамға оның қажеттi бiлiмi мен дағдысының бар екенiн, сондай-ақ оның денсаулығының белгiленген талаптарға сай екенiн растайтын кәсiптiк қызметтi жүзеге асыру құқығына арналған авиация персоналының куәлігін бередi, куәліктің қолданылу мерзімін ұзартады, мұндай куәлiктi қайтарып алады, қолданысын тоқтата тұрады, куәлікке біліктілік белгілері мен арнайы белгілерді енгізеді;
17) азаматтық әуе кемелерін пайдаланушынының сертификатын, авиациялық жұмыстарды орындау құқығына арналған куәлікті, авиациялық оқу орталығының сертификатын, азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі ұйымның сертификатын, тип сертификатын, әуеайлақтың (тікұшақ айлағының) жарамдылығы сертификатын, азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы сертификатын, әуежайдың авиациялық қауіпсіздік қызметін тексеріп қарауды ұйымдастыру жөніндегі сертификатты, әуе кемесінің ұшуға жарамдылығының экспорттық сертификатын, аэронавигациялық ұйымның әуе қозғалысына қызмет көрсету органының және (немесе) радиотехникалық жабдықты пайдалану және байланыс қызметінің сертификатын сертификаттауды және беруді жүзеге асырады;»;

"15-1) утверждает Правила сертификации и выдачи сертификата органа обслуживания воздушного движения и (или) службы эксплуатации радиотехнического оборудования и связи аэронавигационной организации, а также сертификационные требования, предъявляемые к органам обслуживания воздушного движения и (или) службам эксплуатации радиотехнического оборудования и связи аэронавигационной организации;";
"22-1) утверждает Правила допуска организаций гражданской авиации Республики Казахстан к применению авиационных стандартов международных организаций в сфере гражданской авиации;";
8) в пункте 1 статьи 14:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) осуществляет государственное регулирование, государственный контроль и надзор за соблюдением физическими и юридическими лицами законодательства Республики Казахстан об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации и (или) международным стандартам;";
подпункт 3) исключить;
подпункт 15) изложить в следующей редакции:
"15) утверждает типовые программы профессиональной подготовки авиационного персонала, участвующего в обеспечении безопасности полетов;";
дополнить подпунктами 15-1) и 15-2) следующего содержания:
"15-1) утверждает Правила тестирования на определение уровня владения языком, используемым в радиотелефонной связи;
15-2) согласовывает разработанные авиационными учебными центрами и организациями гражданской авиации программы профессиональной подготовки авиационного персонала;";
подпункты 16), 17) и 23) изложить в следующей редакции:
"16) выдает свидетельство авиационного персонала лицу, относящемуся к авиационному персоналу, на право осуществлять профессиональную деятельность, подтверждающее наличие у него необходимых знаний и навыков, а также соответствие его здоровья установленным требованиям, продлевает срок действия свидетельства, отзывает, приостанавливает действие такого свидетельства, вносит квалификационные и специальные отметки в свидетельство;
17) осуществляет сертификацию и выдачу сертификата эксплуатанта гражданских воздушных судов, свидетельства на право выполнения авиационных работ, сертификата авиационного учебного центра, сертификата организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники гражданской авиации, сертификата типа, сертификата годности аэродрома (вертодрома), сертификата летной годности гражданского воздушного судна, сертификата по организации досмотра службой авиационной безопасности аэропорта, экспортного сертификата летной годности воздушного судна, сертификата органа обслуживания воздушного движения и (или) службы эксплуатации радиотехнического оборудования и связи аэронавигационной организации;";

«23) шетелдік авиатасымалдаушылардың тұрақты ұшу кестесін, сондай-ақ Қазақстан Республикасының халықаралық авиамаршруттарындағы шетелдік авиатасымалдаушылардың тұрақты рейстерінің кестесін бекіту жөніндегі нұсқаулықты бекітеді;»;
38) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 38-1), 41-1), 41-2), 41-3), 41-4), 41-5), 41-6), 41-7), 41-8), 41-9), 41-10), 41-11), 41-12), 41-13), 41-14), 41-15) және 41-16) тармақшалармен толықтырылсын:
«38-1) азаматтық және эксперименттік авиация саласындағы ұшуларды іздестіру-құтқару және авариялық-құтқару қызметімен қамтамасыз етуге бақылауды жүзеге асырады;»;
«41-1) мемлекеттік авиация саласындағы уәкілеттік органмен келісу бойынша Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану қағидаларына сәйкес астана мен астаналық әуежайдың үстіндегі әуе кеңістігін пайдалану тәртібін айқындайды;
41-2) Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасының Халықаралық азаматтық авиация ұйымының (ИКАО) стандарттары мен ұсынылатын практикасына сәйкестігіне мониторинг жүргізуді жүзеге асырады;
41-3) Халықаралық азаматтық авиация ұйымының (ИКАО) стандарттары мен ұсынылатын практикасынан орын алған айырмашылықтар туралы Халықаралық азаматтық авиация ұйымын (ИКАО) уақтылы хабардар етуді және оларды аэронавигациялық ақпарат құжаттарында жариялауды қамтамасыз етеді;
41-4) Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен Авиациялық оқиғалар мен оқыс оқиғаларды тексеру қағидаларына сәйкес, Қазақстан Республикасының аумағында азаматтық авиациядағы авиациялық оқиғалар мен оқыс оқиғаларды тексеру жөніндегі жұмыстарды ұйымдастырады;
41-5) Қазақстан Республикасының Азаматтық әуе кемелерінің мемлекеттік тізілімінде тіркелген не әуе кемелерінің пайдаланушылары Қазақстан Республикасының жеке немесе заңды тұлғалары болып табылатын әуе кемелерімен басқа мемлекеттердің аумағында болған азаматтық авиациядағы авиациялық оқиғалар мен оқыс оқиғаларды тексеруге қатысады;
41-6) авиациялық оқиғалар мен оқыс оқиғалардың алдын алу немесе олардың салдарларын азайту мақсаттарында ұсынымдар береді, сондай-ақ осындай ұсынымдардың орындалуына талдау жүргізеді;
41-7) Қазақстан Республикасы азаматтық әуе кемелерінің мемлекеттік тізілімінде тіркелген не пайдаланушылары Қазақстан Республикасының жеке немесе заңды тұлғалары болып табылатын әуе кемелерімен болған авиациялық оқиғалар мен оқыс оқиғалар жөнінде статистикалық деректер жүргізеді;
41-8) Қазақстан Республикасының аумағында шет мемлекеттер пайдаланушыларының әуе кемелерімен болған авиациялық оқиғалар мен оқыс оқиғалар жөнінде статистикалық деректер жүргізеді;

"23) утверждает расписание регулярных полетов иностранных авиаперевозчиков, а также Инструкцию по утверждению расписания регулярных рейсов иностранных авиаперевозчиков на международных авиамаршрутах Республики Казахстан;";
подпункт 38) исключить;
дополнить подпунктами 38-1), 41-1), 41-2), 41-3), 41-4), 41-5), 41-6), 41-7), 41-8), 41-9), 41-10), 41-11), 41-12), 41-13), 41-14), 41-15) и 41-16) следующего содержания:
"38-1) осуществляет контроль поисково-спасательного и аварийно-спасательного обеспечения полетов в сфере гражданской и экспериментальной авиации;";
"41-1) по согласованию с уполномоченным органом в сфере государственной авиации определяет порядок использования воздушного пространства над столицей и столичным аэропортом в соответствии с Правилами использования воздушного пространства Республики Казахстан;
41-2) осуществляет мониторинг соответствия законодательства Республики Казахстан в области использования воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации стандартам и рекомендуемой практике Международной организации гражданской авиации (ИКАО);
41-3) обеспечивает своевременное уведомление Международной организации гражданской авиации (ИКАО) о существующих различиях со стандартами и рекомендуемой практикой Международной организации гражданской авиации (ИКАО) и их опубликование в документах аэронавигационной информации;
41-4) организует работы по расследованию авиационных происшествий и инцидентов гражданской авиации на территории Республики Казахстан в соответствии с Правилами расследования авиационных происшествий и инцидентов, утвержденными Правительством Республики Казахстан;
41-5) участвует в расследовании авиационных происшествий и инцидентов гражданской авиации на территории других государств, произошедших с воздушными судами, которые зарегистрированы в Государственном реестре гражданских воздушных судов Республики Казахстан либо эксплуатантами воздушных судов являются физические или юридические лица Республики Казахстан;
41-6) выдает рекомендации в целях предотвращения авиационных происшествий и инцидентов или уменьшения их последствий, а также проводит анализ выполнения таких рекомендаций;
41-7) ведет статистические данные по авиационным происшествиям и инцидентам, произошедшим с воздушными судами, зарегистрированными в Государственном реестре гражданских воздушных судов Республики Казахстан либо эксплуатантами которых являются физические или юридические лица Республики Казахстан;
41-8) ведет статистические данные по авиационным происшествиям и инцидентам, произошедшим с воздушными судами эксплуатантов иностранных государств на территории Республики Казахстан;

41-9) халықаралық азаматтық авиация ұйымдарымен статистикалық деректерді алмасуға қатысады;
41-10) авиациялық оқиғалар мен оқыс оқиғаларды тексеруге жауапты шет мемлекеттердің органдарымен және халықаралық азаматтық авиация ұйымдарымен ынтымақтасады;
41-11) авиациялық оқиғалар мен оқыс оқиғаларды тексеру мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының мүдделі мемлекеттік органдарымен ынтымақтасады;
41-12) авиациялық оқиғалар мен оқыс оқиғаларды тексеру кезінде дәлелдемелердің сақталуын қамтамасыз етеді;
41-13) ұшу қауіпсіздігі туралы құпия ақпараттың қорғалуын қамтамасыз етеді;
41-14) авиациялық оқиғаларды жинау, бағалау, өңдеу, сақтау және тіркеу тетігін қоса алғанда, авиациялық оқиғалар мен оқыс оқиғалар туралы деректерді міндетті және ерікті түрде ұсыну жүйесін әзірлейді, енгізеді, зерделейді және қолдайды;
41-15) мемлекеттік және халықаралық деңгейлерде ұшу қауіпсіздігі туралы ақпарат алмасуға және авиациялық оқиғалар туралы ақпарат таратуға қатысады;
41-16) азаматтық авиацияның ұшу қауіпсіздігіне байланысты ақпаратты жинауды және талдауды, сондай-ақ осындай ақпаратты жасауды және азаматтық авиация саласындағы қызметті жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалардың назарына жеткізуді жүзеге асырады. Талдау ақпарат көздерін ашуды талап етпейді;»;
2 және 3-тармақтар алып тасталсын;
9) 16-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«16-бап. Азаматтық авиация саласындағы сертификаттау
1. Азаматтық авиация саласындағы сертификаттау кезінде осы Заңда көзделген әуе кемелерінің, әуеайлақтардың және көрсетілетін авиациялық қызметтердің Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкестігі расталады.
2. Сертификаттаудың мақсаты адамның өмірі мен денсаулығын, қоршаған ортаны, мемлекет мүдделерін қорғау, әуе кемелерінің ұшу қауіпсіздігін және авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету, экономиканың және азаматтардың сапалы авиациялық қызметтерге деген қажеттіліктерін қанағаттандыру болып табылады.
3. Осы Заңда белгіленген жағдайларда, сертификаттауды азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган жүзеге асырады.
Азаматтық авиация саласындағы сертификаттау үшін «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының кодексінде (Салық кодексі) айқындалатын тәртіппен және мөлшерде алым алынады. Азаматтық авиация саласындағы сертификаттау көрсетілген алымды мемлекеттік бюджетке төлегеннен кейін жүзеге асырылады.
Беру кезінде сертификат (авиациялық жұмыстарды орындауға арналған куәлік) өтініш берушінің сертификаттық талаптарға сәйкестігін растайды және оған қызметтің рұқсат етілген түрлерін жүзеге асыруға арналған құқық береді.

41-9) участвует в обмене статистическими данными с международными организациями гражданской авиации;
41-10) сотрудничает с органами иностранных государств и международными организациями гражданской авиации, ответственными за расследование авиационных происшествий и инцидентов;
41-11) сотрудничает с заинтересованными государственными органами Республики Казахстан по вопросам расследования авиационных происшествий и инцидентов;
41-12) обеспечивает сохранность доказательств при расследовании авиационных происшествий и инцидентов;
41-13) обеспечивает защиту конфиденциальной информации о безопасности полетов;
41-14) разрабатывает, внедряет, изучает и поддерживает систему обязательного и добровольного представления данных об авиационных происшествиях и инцидентах, включая механизм сбора, оценки, обработки, хранения и регистрации авиационных событий;
41-15) участвует в обмене информацией о безопасности полетов на государственном и международном уровнях и в распространении информации об авиационных событиях;
41-16) осуществляет сбор и анализ информации, связанной с безопасностью полетов гражданской авиации, а также составление и доведение такой информации до сведения физических и юридических лиц, осуществляющих деятельность в сфере гражданской авиации. Анализ не требует раскрытия источников информации;";
пункты 2 и 3 исключить;
9) статью 16 изложить в следующей редакции:
"Статья 16. Сертификация в сфере гражданской авиации
1. При сертификации в сфере гражданской авиации подтверждается соответствие воздушных судов, аэродромов и авиационных услуг, предусмотренных настоящим Законом, требованиям законодательства Республики Казахстан об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации.
2. Целью сертификации является охрана жизни и здоровья человека, окружающей среды, интересов государства, обеспечение безопасности полетов воздушных судов и авиационной безопасности, удовлетворение потребностей экономики и граждан в качественных авиационных услугах.
3. Сертификацию осуществляет уполномоченный орган в сфере гражданской авиации в случаях, установленных настоящим Законом.
За сертификацию в сфере гражданской авиации взимается сбор в порядке и размере, определяемых Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс). Сертификация в сфере гражданской авиации осуществляется после уплаты в государственный бюджет указанного сбора.
На момент выдачи сертификат (свидетельство на выполнение авиационных работ) подтверждает соответствие заявителя сертификационным требованиям и предоставляет ему право на осуществление разрешенных видов деятельности.

4. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін сертификаттық талаптарға сәйкес болған кезде өтініш берушіге сертификат (авиациялық жұмыстарды орындауға арналған куәлік) береді.
Азаматтық авиация пайдаланушыларын немесе ұйымдарын сертификаттау процесі олардың белгіленген сертификаттау талаптарына сәйкестігін сертификаттық тексеруді, оның ішінде ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін олардың қаржы-экономикалық жағдайын бағалауды көздейді.
Сертификаттық тексеру шеңберінде өтініш беруші қызметтің сұратылып отырған түрлеріне байланысты функцияларды орындау үшін қажетті қабілеті мен құралдарын көрсетуге міндетті.
5. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган сертификаттау кезінде мыналарға:
1) сертификатты (авиациялық жұмыстарды орындауға арналған куәлік) берер алдында, сертификаттау рәсімдеріне жататын азаматтық авиация ұйымдарына қолданылатын сертификаттау талаптарына сәйкестігіне;
2) Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы заңнамасына сәйкес, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган бекіткен түзету іс-қимылдарының жоспарын орындауға (қолдануға) сертификаттық тексеруді жүзеге асырады.
6. Осы баптың 5-тармағында көзделген сертификаттық тексеру:
1) сертификаттық тексеру жүргізу жөніндегі мемлекеттік авиация инспекторлары үшін азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган әзірлеген нұсқамалық материал пайдаланыла отырып жүзеге асырылуы;
2) тексерілетін жеке және заңды тұлғаларға сертификаттық тексерудің тиісті нәтижелері ұсынылуы тиіс.»;
10) 2-тарау мынадай мазмұндағы 16-1, 16-2, 16-3, 16-4, 16-5 және 16-6-баптармен толықтырылсын:
«16-1-бап. Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге тұрақты қадағалау
1. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган жеке және заңды тұлғалардың ұшу қауіпсіздігінің қамтамасыз етілуіне тұрақты қадағалауды жүзеге асырады.
Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін тұрақты қадағалауға азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган сертификаттаған азаматтық авиация пайдаланушылары мен ұйымдары жатады.
2. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган тұрақты қадағалауды жүзеге асыру кезінде:
1) сертификаттау талаптары мен Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкестігін ұстауды;
2) осы Заңның 16-3-бабына сәйкес түзету іс-қимылдарының жоспарын орындауды тексереді.

4. Уполномоченный орган в сфере гражданской авиации выдает заявителю сертификат (свидетельство на выполнение авиационных работ) при соответствии сертификационным требованиям, утверждаемым Правительством Республики Казахстан.
Процесс сертификации эксплуатантов или организаций гражданской авиации предусматривает сертификационное обследование их соответствия установленным сертификационным требованиям, в том числе оценку их финансово-экономического положения для обеспечения безопасности полетов.
В рамках сертификационного обследования заявитель обязан продемонстрировать способность и средства, необходимые для выполнения функций, связанных с запрашиваемыми видами деятельности.
5. Уполномоченный орган в сфере гражданской авиации при сертификации осуществляет сертификационное обследование на:
1) соответствие сертификационным требованиям, применяемым к организациям гражданской авиации, подлежащим процедурам сертификации перед выдачей сертификата (свидетельства на выполнение авиационных работ);
2) выполнение (применение) в соответствии с законодательством Республики Казахстан об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации плана корректирующих действий, утвержденных уполномоченным органом в сфере гражданской авиации.
6. Сертификационное обследование, предусмотренное пунктом 5 настоящей статьи, должно:
1) осуществляться с использованием инструктивного материала, разработанного уполномоченным органом в сфере гражданской авиации для государственных авиационных инспекторов по проведению сертификационного обследования;
2) представлять проверяемым физическим и юридическим лицам соответствующие результаты сертификационного обследования.";
10) главу 2 дополнить статьями 16-1, 16-2, 16-3, 16-4, 16-5 и 16-6 следующего содержания:
"Статья 16-1. Постоянный надзор за обеспечением безопасности полетов
1. Уполномоченный орган в сфере гражданской авиации осуществляет постоянный надзор за обеспечением безопасности полетов физическими и юридическими лицами.
Постоянному надзору за обеспечением безопасности полетов подлежат эксплуатанты и организации гражданской авиации, сертифицированные уполномоченным органом в сфере гражданской авиации.
2. Уполномоченный орган в сфере гражданской авиации при осуществлении постоянного надзора проверяет:
1) поддержание соответствия сертификационным требованиям и требованиям законодательства Республики Казахстан об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации;
2) выполнение плана корректирующих действий в соответствии со статьей 16-3 настоящего Закона.

3. Осы баптың 2-тармағында көзделген тексеру:
1) тұрақты қадағалауды жүргізу жөніндегі мемлекеттік авиация инспекторлары үшін азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган әзірлеген нұсқамалық материал пайдаланыла отырып жүзеге асырылуы;
2) тексерілетін жеке және заңды тұлғаларға ұшу қауіпсіздігін қадағалаудың тиісті нәтижелерін беруі;
3) бұрынғы қадағалаудың нәтижелеріне және азаматтық авиация пайдаланушылары мен ұйымдарының ұшу қауіпсіздігін басқарудың белгіленген жүйесі шеңберінде ұшу қауіпсіздігі саласындағы басымдықтарға негізделуі;
4) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға осы Заңның 16-3-бабына сәйкес шаралар қолдану үшін бұзушылықтардың жоқ екені немесе бар екені туралы мәліметтерді ұсынуы тиіс.
4. Тұрақты қадағалауды жүргізу тұрақты қадағалауды қамтамасыз ету жөніндегі бағдарлама шеңберінде азаматтық авиация пайдаланушылары мен ұйымдарын жоспарлы тексеру арқылы жүзеге асырылады.
5. Азаматтық авиация саласындағы қызметті жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар Қазақстан Республикасының шегінде немесе одан тыс жерлерде азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган берген сертификаттар (авиациялық жұмыстарды орындауға арналған куәлік) негізінде өз қызметін жүзеге асыру кезінде сертификаттау талаптарын үнемі сақтайтынын растайтын ақпаратты, құжаттарды береді және мемлекеттік авиация инспекторларының өздерінің қарауындағы жерлер мен аймақтарда сертификаттау нысанасы болып табылатын ақпараттарға, құжаттарға, бұйымдарға, бөліктер мен жабдықтарға қолжетімділігін қамтамасыз етуге міндетті.
6. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган жоспардан тыс тексерулер жүргізу жөнінде шешім қабылдау үшін азаматтық авиация пайдаланушылары мен ұйымдарының қаржы-экономикалық жағдайын бағалауға арналған деректерді қоса алғанда, тұрақты қадағалау функцияларын орындау үшін деректерді жинайды және өңдейді.
16-2-бап. Тұрақты қадағалауды қамтамасыз ету жөніндегі
бағдарлама
1. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган жыл сайын тұрақты қадағалауды қамтамасыз ету жөніндегі бағдарламаны қабылдайды, ол сертификатталған азаматтық авиация пайдаланушылары мен ұйымдарының сертификаттау талаптарына сәйкестігін ұстау бойынша азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган жүргізетін іс-шаралар кешенін білдіреді.
2. Тұрақты қадағалауды қамтамасыз ету жөніндегі бағдарлама азаматтық авиация пайдаланушылары мен ұйымдарының тәуекелдер дәрежесін бағалау, оның ішінде азаматтық авиация пайдаланушылары мен ұйымдарының қаржы-экономикалық жағдайын бағалау ескеріле отырып әзірленеді және сертификатта (авиациялық жұмыстарды орындауға арналған куәлікте) көзделген қызмет түрлерін қамтиды.
Азаматтық авиацияның пайдаланушылары мен ұйымдары азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға тоқсан сайын азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша қаржы-экономикалық жағдай туралы ақпарат береді.

3. Проверка, предусмотренная пунктом 2 настоящей статьи, должна:
1) осуществляться с использованием инструктивного материала, разработанного уполномоченным органом в сфере гражданской авиации для государственных авиационных инспекторов по проведению постоянного надзора;
2) предоставлять проверяемым физическим и юридическим лицам соответствующие результаты надзора за безопасностью полетов;
3) основываться на результатах предыдущего надзора и приоритетах в области безопасности полетов в рамках установленной системы управления безопасности полетов эксплуатантов и организаций гражданской авиации;
4) представлять уполномоченному органу в сфере гражданской авиации сведения об отсутствии или наличии нарушений для принятия мер в соответствии со статьей 16-3 настоящего Закона.
4. Проведение постоянного надзора осуществляется посредством плановых проверок эксплуатантов и организаций гражданской авиации в рамках программы по обеспечению постоянного надзора.
5. Физические и юридические лица, осуществляющие деятельность в сфере гражданской авиации в пределах или за пределами Республики Казахстан на основании сертификатов (свидетельств на выполнение авиационных работ), выданных уполномоченным органом в сфере гражданской авиации, предоставляют информацию, документы, подтверждающие постоянное соблюдение сертификационных требований при осуществлении своей деятельности, и обязаны обеспечить доступ государственных авиационных инспекторов к информации, документам, изделиям, частям и оборудованию, которые являются предметом сертификации в местах и зонах, находящихся в их введении.
6. Уполномоченный орган в сфере гражданской авиации собирает и обрабатывает данные для выполнения функций постоянного надзора, включая данные для оценки финансово-экономического положения эксплуатантов и организаций гражданской авиации, для принятия решения по проведению внеплановых проверок.
Статья 16-2. Программа по обеспечению постоянного надзора
1. Уполномоченный орган в сфере гражданской авиации ежегодно принимает программу по обеспечению постоянного надзора, под которой понимается комплекс мероприятий, проводимых уполномоченным органом в сфере гражданской авиации, по поддержанию соответствия сертифицированных эксплуатантов и организаций гражданской авиации сертификационным требованиям.
2. Программа по обеспечению постоянного надзора разрабатывается с учетом оценки степени рисков эксплуатантов и организаций гражданской авиации, в том числе оценки финансово-экономического положения эксплуатантов и организаций гражданской авиации, и охватывает виды деятельности, предусмотренные сертификатом (свидетельством на выполнение авиационных работ).
Эксплуатанты и организации гражданской авиации предоставляют уполномоченному органу в сфере гражданской авиации ежеквартально информацию о финансово-экономическом положении по форме, утвержденной уполномоченным органом в сфере гражданской авиации.

3. Тұрақты қадағалауды қамтамасыз ету жөніндегі бағдарлама тексерулерді жоспарлауды, қадағалау мәселелері бойынша азаматтық авиацияның пайдаланушылары мен ұйымдарының лауазымды адамдарымен өзара іс-қимыл жасауды және жүргізілген тексерулер нәтижелерін есепке алуды қамтиды.
16-3-бап. Тұрақты қадағалауды жүзеге асыру кезінде
анықталған, белгіленген талаптарды бұзушылықтар
деңгейі және бұзушылықтарды жою жөніндегі шаралар
1. Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын бұзу дәрежесіне қарай, тұрақты қадағалау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтар бірінші және екінші деңгейдегі бұзушылықтар болып бөлінеді.
2. Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарды ұшу қауіпсіздігіне тікелей қатер төндіретіндей елеулі бұзушылықтар бірінші деңгейдегі бұзушылықтарға жатады.
Бірінші деңгейдегі бұзушылыққа:
мемлекеттік авиация инспекторына азаматтық авиация пайдаланушысының және (немесе) ұйымының объектілеріне (әуе кемелерін, үйлерді, құрылыстарды, ангарларды, отын қоймаларын, қызметтік үй-жайларды қоса алғанда және оның аумағына) кіргізуден бас тарту;
ұсынылған құжаттарды бұрмалау арқылы азаматтық авиация пайдаланушысының немесе ұйымының сертификат (авиациялық жұмыстарды орындауға арналған куәлік) алуы, сертификаттау талаптарына сәйкестікте ұстауы;
азаматтық авиацияның пайдаланушысының немесе ұйымының заңға қайшы іс-қимылдар жасауы немесе сертификатты (авиациялық жұмыстарды орындауға арналған куәлік) заңсыз пайдалануы;
азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның тиісті бекітуінсіз, Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес осындай органның бекітуіне жататын құжаттамаға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу;
түзету іс-қимылдарының жоспарын азаматтық авиация пайдаланушысының немесе ұйымының белгіленген мерзімде азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға оны бағалауды жүргізу үшін ұсынбау немесе екінші деңгейдегі заң бұзушылық кезінде азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган белгілеген немесе ұзартқан мерзімдерде түзету іс-қимылдарын орындамау;
осы Заңға сәйкес, соның негізінде сертификаттың (авиациялық жұмыстарды орындауға арналған куәліктің) қолданысы тоқтатыла тұратын не сертификатты (авиациялық жұмыстарды орындауға арналған куәлікті) қайтарып алатын өзге де жағдайлар кіреді.
3. Бірінші деңгейдегі бұзушылықтарға кірмейтін, Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарды бұзудың барлығы екінші деңгейдегі бұзушылықтарға жатады.

3. Программа по обеспечению постоянного надзора включает планирование проверок, взаимодействие с должностными лицами эксплуатантов и организаций гражданской авиации по вопросам надзора и учет результатов проведенных проверок.
Статья 16-3. Уровни нарушений установленных требований,
выявленных при осуществлении постоянного надзора,
и меры по устранению нарушений
1. Выявленные нарушения по результатам постоянного надзора в зависимости от степени нарушения требований законодательства Республики Казахстан об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации подразделяются на нарушения первого и второго уровня.
2. К нарушениям первого уровня относятся существенные нарушения требований, установленных законодательством Республики Казахстан об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации, которые представляют непосредственную угрозу безопасности полетов.
Нарушение первого уровня включает:
отказ в доступе к объектам эксплуатанта и (или) организаций гражданской авиации (включая воздушные суда, здания, сооружения, ангары, топливохранилища, служебные помещения и на территорию) государственному авиационному инспектору;
получение сертификата (свидетельства на выполнение авиационных работ), поддержание соответствия сертификационным требованиям эксплуатантом или организацией гражданской авиации путем фальсификации представленных документов;
совершение противозаконных действий или незаконного использования сертификата (свидетельства на выполнение авиационных работ) эксплуатантом или организацией гражданской авиации;
внесение изменений и (или) дополнений в документацию, подлежащую утверждению уполномоченным органом в сфере гражданской авиации в соответствии с законодательством Республики Казахстан об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации, без соответствующего утверждения таким органом;
непредставление в установленный срок эксплуатантом или организацией гражданской авиации плана корректирующих действий в уполномоченный орган в сфере гражданской авиации для проведения его оценки или невыполнение корректирующих действий в сроки, установленные или продленные уполномоченным органом в сфере гражданской авиации, при нарушении второго уровня;
иные случаи, на основании которых действие сертификата (свидетельства на выполнение авиационных работ) приостанавливается либо сертификат (свидетельство на выполнение авиационных работ) отзывается в соответствии с настоящим Законом.
3. К нарушениям второго уровня относятся все нарушения требований, установленных законодательством Республики Казахстан об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации, которые не входят в нарушения первого уровня.

4. Мемлекеттік қадағалауды жүзеге асыру кезінде Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзушылық анықталған кезде, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган немесе мемлекеттік авиация инспекторы азаматтық авиацияның пайдаланушысына немесе ұйымына анықталған бұзушылықтарды жою үшін түзету іс-қимылдарын қабылдау талабымен нұсқама жібереді.
Қажет болған жағдайда, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган әуе кемесі тіркелген шет мемлекеттің құзыретті органына хабарлайды.
5. Бірінші деңгейдегі бұзушылық болған кезде азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган азаматтық авиацияның пайдаланушысы немесе ұйымы анықталған бұзушылықтарды жойған кезге дейін осы Заңда белгіленген жағдайларда және тәртіпте, сертификатты (авиациялық жұмыстарды орындауға арналған куәлікті) қайтарып алу немесе оны толық немесе ішінара шектеу немесе қолданысын тоқтата тұру жөнінде шаралар қабылдайды.
6. Екінші деңгейдегі бұзушылықтар болған кезде азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган:
1) анықталған бұзушылықтарды жою үшін бұзушылық анықталған кезден бастап үш айдан аспайтын мерзім белгілейді. Азаматтық авиация пайдаланушысы немесе ұйымы азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган белгілеген мерзімдерде анықталған бұзушылықтарды жою жөніндегі түзету іс-қимылдарының жоспарын әзірлейді. Бұзушылықтарды жою үшін белгіленген мерзім бекітілген түзету іс-қимылдары жоспарының мерзімдерін өзгерту қажеттігін негіздеу шартымен ұзартылуы мүмкін;
2) азаматтық авиация пайдаланушысы немесе ұйымы ұсынған анықталған бұзушылықтарды жою жөніндегі шараларды бағалау негізінде түзету іс-қимылдарының жоспарын бекітеді не оны негіздемесімен қоса пысықтауға қайтарады.
7. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган азаматтық авиация пайдаланушысының немесе ұйымының түзету іс-қимылдарының жоспарын ұсынуын және (немесе) жоспарда белгіленген мерзімдерде түзету іс-қимылдарын орындауын бақылайды.
Көрсетілген жоспар азаматтық авиация пайдаланушысы немесе ұйымы инспекторлық нұсқаманы алған кезден бастап он күндік мерзімде азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға ұсынылуы тиіс.
8. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган азаматтық авиация пайдаланушылары мен ұйымдары тарапынан түзету іс-қимылдарын қоса алғанда, барлық анықталған бұзушылықтарды, оларды жою жөнінде қабылданған шаралар мен белгіленген мерзімдерді есепке алуды жүргізеді.
16-4-бап. Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуді бақылау

4. При выявлении нарушения законодательства Республики Казахстан об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации во время осуществления государственного надзора уполномоченный орган в сфере гражданской авиации или государственный авиационный инспектор направляет эксплуатанту или организации гражданской авиации предписание с требованием принятия корректирующих действий для устранения выявленного нарушения.
В случае необходимости уполномоченный орган в сфере гражданской авиации информирует компетентный орган иностранного государства, в котором зарегистрировано воздушное судно.
5. При нарушении первого уровня уполномоченный орган в сфере гражданской авиации принимает меры по отзыву сертификата (свидетельства на выполнение авиационных работ) или полному или частичному его ограничению или приостановлению действия в случаях и порядке, установленных настоящим Законом, до момента устранения выявленных нарушений эксплуатантом или организацией гражданской авиации.
6. В случае нарушений второго уровня уполномоченный орган в сфере гражданской авиации:
1) устанавливает срок для устранения выявленных нарушений, не превышающий трех месяцев с момента выявления нарушения. Эксплуатант или организация гражданской авиации разрабатывает план корректирующих действий по устранению выявленных нарушений в установленные уполномоченным органом в сфере гражданской авиации сроки. Установленный срок для устранения нарушения может быть продлен при условии обоснования необходимости изменения сроков утвержденного плана корректирующих действий;
2) на основе оценки мер, предложенных эксплуатантом или организацией гражданской авиации по устранению выявленных нарушений, утверждает план корректирующих действий либо возвращает его на доработку с обоснованием.
7. Уполномоченный орган в сфере гражданской авиации контролирует представление эксплуатантом или организацией гражданской авиации плана корректирующих действий и (или) выполнение корректирующих действий в установленные планом сроки.
Указанный план должен быть представлен в уполномоченный орган в сфере гражданской авиации в десятидневный срок с момента получения эксплуатантом или организацией гражданской авиации инспекторского предписания.
8. Уполномоченный орган в сфере гражданской авиации ведет учет всех выявленных нарушений, принятых мер и установленных сроков по их устранению, включая корректирующие действия со стороны эксплуатантов и организаций гражданской авиации.
Статья 16-4. Контроль за обеспечением безопасности полетов

1. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган қызметі азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның сертификаттауына жатпайтын, бірақ осы Заңның 10-2-бабында көзделген қызметке жататын жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуіне бақылауды жүзеге асырады.
2. Бақылау жеке және (немесе) заңды тұлғаларды жоспарлы және жоспардан тыс тексеру, әуе кемелерінің ұшу қауіпсіздігі талаптарын сақтаудағы олардың қызметін бақылау және талдау арқылы жүзеге асырылады.
Жоспарлы тексерулерді жүргізу тексеру парақтарының негізінде және тексеру жоспарында белгіленген мерзімдерде жүзеге асырылады.
Бақылауды жүзеге асыру кезінде жеке және (немесе) заңды тұлғаларды жоспардан тыс тексеруге мыналар:
1) тексеру немесе бақылаудың өзге де нысандары нәтижесінде анықталған Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын бұзушылықтарды жою туралы инспекторлық нұсқамалардың орындалуын бақылау;
2) адамның өмірі мен денсаулығына, қоршаған орта мен жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделеріне зиян келтіру туралы не зиян келтіру қаупінің төнуі туралы жеке және заңды тұлғалардан, мемлекеттік органдардан, Қазақстан Республикасы Парламентінің депутаттарынан және жергілікті өкілді органдардан ақпарат алу және өтініштердің түсуі;
3) өзінің қызметіне тексеру жүргізу туралы тексерілетін жеке немесе заңды тұлғаның бастамашылық өтініші;
4) егер оларға қатысты жоспарлы тексеру белгіленген болса, тексерілетін жеке тұлғаның тегінің, атының, әкесінің атының (бар болған кезде) немесе тексерілетін заңды тұлға атауының өзгеруі, сондай-ақ оның қайта ұйымдастырылуы;
5) бастапқы тексерумен келіспейтіні туралы тексерілетін жеке немесе заңды тұлғаның өтініш жасауына байланысты қайта тексеру негіз болып табылады.
3. Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын бұзушылықтар анықталған жағдайда, мемлекеттік авиация инспекторлары бұзушылықтарды жою туралы инспекторлық нұсқамалар береді.
16-5-бап. Шетелдік пайдаланушылардың азаматтық әуе
кемелерін перрондық тексерулер
1. Шетелдік пайдаланушылардың азаматтық әуе кемелерін перрондық тексерулерді Халықаралық азаматтық авиация ұйымы (ИКАО) стандарттарының негізінде әзірленген, нысанын азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган бекітетін тексеру парақтары негізінде мемлекеттік авиация инспекторлары жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасының халықаралық ұшулар үшін ашық әуежайында қонуды жүзеге асырған әуе кемесі мен экипаж тексеруге жатады.
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган жасалған келісімдер негізінде шетелдік пайдаланушылардың азаматтық әуе кемелеріне жүргізілген перрондық тексерулер бойынша ақпарат жинауға және оны шет мемлекеттермен алмасуға атсалысады.

1. Уполномоченный орган в сфере гражданской авиации осуществляет контроль за обеспечением безопасности полетов физическими и (или) юридическими лицами, деятельность которых не подлежит сертификации уполномоченным органом в сфере гражданской авиации, но относится к деятельности, предусмотренной статьей 10-2 настоящего Закона.
2. Контроль осуществляется посредством плановых и внеплановых проверок физических и (или) юридических лиц, наблюдения и анализа их деятельности за соблюдением требований безопасности полетов воздушных судов.
Проведение плановых проверок осуществляется на основании проверочных листов и в сроки, установленные планом проверок.
Основаниями внеплановой проверки физических и (или) юридических лиц при осуществлении контроля являются:
1) контроль за исполнением инспекторских предписаний об устранении выявленных нарушений требований законодательства Республики Казахстан об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации в результате проверки и иных форм контроля;
2) получение информации и обращений от физических и юридических лиц, государственных органов, депутатов Парламента Республики Казахстан и местных представительных органов о причинении либо об угрозе причинения вреда жизни, здоровью человека, окружающей среде и законным интересам физических и юридических лиц, государства;
3) инициативное обращение проверяемого физического или юридического лица о проведении проверки его деятельности;
4) изменение фамилии, имени, отчества (при его наличии) проверяемого физического лица или наименования, а также реорганизация проверяемого юридического лица, если в отношении них была намечена плановая проверка;
5) повторная проверка, связанная с обращением проверяемого физического или юридического лица о несогласии с первоначальной проверкой.
3. В случаях выявления нарушений требований законодательства Республики Казахстан об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации государственными авиационными инспекторами выдаются инспекторские предписания об устранении нарушений.
Статья 16-5. Перронные проверки гражданских воздушных судов
иностранных эксплуатантов
1. Перронные проверки гражданских воздушных судов иностранных эксплуатантов осуществляются государственными авиационными инспекторами на основании проверочных листов, форма которых утверждается уполномоченным органом в сфере гражданской авиации, разработанных на основе стандартов Международной организации гражданской авиации (ИКАО).
Проверке подлежат воздушное судно и экипаж, осуществившие посадку в аэропорту Республики Казахстан, открытом для международных полетов.
Уполномоченный орган в сфере гражданской авиации принимает участие в сборе и обмене информацией с иностранными государствами по выполненным перронным проверкам гражданских воздушных судов иностранных эксплуатантов на основе заключенных соглашений.

2. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган тиісті әуеайлақтардағы пайдаланушылар санын, әуе кемесінің типін және қону санын, сондай-ақ ұшу қауіпсіздігі саласындағы тәуекелдер дәрежесін ескере отырып, есептеу әдісіне негізделген, шетелдік пайдаланушылардың азаматтық әуе кемелеріне перрондық тексерулер жүргізудің жылдық жоспарын қабылдайды.
3. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган, егер осындай әуе кемесінің бортында Халықаралық азаматтық авиация ұйымының (ИКАО) стандарттары не пайдаланушы сертификатының шарттары мен пайдалану шектеулері сақталмайды деп есептеуге негіз болса, шетелдік пайдаланушының азаматтық әуе кемесіне жоспардан тыс перрондық тексерулерді жүзеге асырады.
Мұндай негіздер:
1) алдыңғы тексерулер және бақылаудың өзге де нысандары нәтижесінде бұрын анықталған бұзушылықтардың жойылуын бақылау;
2) адам өмірі мен денсаулығына, қоршаған орта мен жеке және (немесе) заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделеріне зиян келтіру не зиян келтіру қаупінің төнуі туралы жеке және (немесе) заңды тұлғалардан, мемлекеттік органдардан ақпарат алу және өтініштердің түсуі;
3) өзінің әуе кемесі мен экипажына тексеру жүргізу туралы тексерілетін шетелдік пайдаланушының бастамашылық өтініші;
4) егер тексерілетін шетелдік пайдаланушыға қатысты жоспарлы тексеру белгіленсе, оны қайта ұйымдастыру және атауын өзгерту;
5) бастапқы тексерумен келіспейтіні туралы тексерілетін шетелдік пайдаланушының өтінішіне байланысты қайта тексеру болып табылады.
4. Шетелдік пайдаланушылардың азаматтық әуе кемелеріне перрондық тексерулерді жүргізу кезінде мемлекеттік авиация инспекторлары инспекцияланатын әуе кемелерінің ұшуын негізсіз кідіртуді болғызбау қағидатын басшылыққа алады.
5. Шетелдік пайдаланушылардың азаматтық әуе кемелеріне инспекциялауды жүргізу барысында анықталған бұзушылықтар мынадай түрде сыныпталады:
1) үшінші санаттағы бұзушылық – ұшу қауіпсіздігіне едәуір әсері бар пайдаланушы сертфикатының белгіленген шарттары мен пайдаланудағы шектеулерін бұзу;
2) екінші санаттағы бұзушылық – ұшу қауіпсіздігіне елеулі әсері бар пайдаланушы сертификатының белгіленген шарттары мен пайдаланудағы шектеулерін бұзу;
3) бірінші санаттағы бұзушылық – ұшу қауіпсіздігіне болмашы әсері бар пайдаланушы сертификатының белгіленген шарттары мен пайдаланудағы шектеулерді бұзу.
Бұзушылықтарды осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген санаттарға жатқызу шарттары тексеру парағымен айқындалады.

2. Уполномоченный орган в сфере гражданской авиации принимает годовой план проведения перронных проверок гражданских воздушных судов иностранных эксплуатантов, обоснованный методом расчета, с учетом количества эксплуатантов, типа воздушных судов и количества посадок на соответствующих аэродромах, а также степени рисков в области безопасности полетов.
3. Уполномоченный орган в сфере гражданской авиации осуществляет внеплановые перронные проверки гражданского воздушного судна иностранного эксплуатанта, если имеется основание считать, что на борту такого воздушного судна не соблюдаются стандарты Международной организации гражданской авиации (ИКАО) либо условия и эксплуатационные ограничения сертификата эксплуатанта.
Такими основаниями являются:
1) контроль за устранением ранее выявленных нарушений в результате предыдущих проверок и иных форм контроля;
2) получение информации и обращений от физических и (или) юридических лиц, государственных органов о причинении либо об угрозе причинения вреда жизни, здоровью человека, окружающей среде и законным интересам физических и (или) юридических лиц, государства;
3) инициативное обращение проверяемого иностранного эксплуатанта о проведении проверки его воздушного судна и экипажа;
4) реорганизация и изменение наименования проверяемого иностранного эксплуатанта, если в отношении него была намечена плановая проверка;
5) повторная проверка, связанная с обращением проверяемого иностранного эксплуатанта о несогласии с первоначальной проверкой.
4. При проведении перронных проверок гражданских воздушных судов иностранных эксплуатантов государственные авиационные инспекторы руководствуются принципом предотвращения необоснованных задержек вылета инспектируемых воздушных судов.
5. Нарушения, выявленные в ходе проведения инспекций гражданских воздушных судов иностранных эксплуатантов, классифицируются следующим образом:
1) нарушение третьей категории – нарушение установленных условий и эксплуатационных ограничений сертификата эксплуатанта, имеющее значительное влияние на безопасность полетов;
2) нарушение второй категории – нарушение установленных условий и эксплуатационных ограничений сертификата эксплуатанта, имеющее существенное влияние на безопасность полетов;
3) нарушение первой категории – нарушение установленных условий и эксплуатационных ограничений сертификата эксплуатанта, имеющее незначительное влияние на безопасность полетов.
Условия отнесения нарушений к категориям, указанным в части первой настоящего пункта, определяются проверочным листом.

6. Үшінші санаттағы бұзушылықты анықтаған жағдайда, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның:
1) әуе кемесін пайдалануға шектеу қоюға не Қазақстан Республикасының аумағында әуе кемесін пайдалануға дереу тыйым салуды енгізуге не анықталған бұзушылықтарды жою бойынша шұғыл түзету іс-қимылдарын қабылдауды талап етуге не әуе кемесін жерде кідіртуге;
2) перрондық тексерудің нәтижелері туралы пайдаланушыға жазбаша түрде хабар беруге және қабылданған түзету іс-қимылдары бойынша дәлелді талап етуге;
3) пайдаланушы тіркелген мемлекет пен әуе кемесі тіркелген және ұшу экипажы куәлігін берген мемлекеттің құзыретті органдарына хабарлауға, сондай-ақ пайдаланушы қабылдаған түзету іс-қимылдарын келісу туралы құзыретті органдардан растауды сұратуға құқығы бар.
7. Егер экипаж Халықаралық азаматтық авиация ұйымы (ИКАО) стандарттарының не пайдаланушы сертификатының шарттары мен пайдаланудағы шектеулердің анықталған бұзушылықтарын жою бойынша тиісті түзету іс-қимылдарын қабылдамастан, тексерілетін әуе кемесінде ұшуды орындау жөнінде іс-қимылдар жасады деп есептеуге негіз болған жағдайда, мемлекеттік авиация инспекторы әуе кемесінің командирін және (немесе) пайдаланушысын қосымша нұсқау алғанға дейін әуе кемесінің мұндай ұшуға рұқсатының жоқ екендігі туралы хабардар етеді және әуе кемесін жерде кідіртеді.
8. Әуе кемесі жерде кідірген жағдайда, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган, егер тіркеу мемлекеті пайдаланушы мемлекетінен өзгеше болса, әуе кемесін пайдаланушының мемлекеті мен ол тіркелген мемлекеттің құзыретті органдарына дереу хабар береді және осы органдармен бірлесіп әуе кемесі ұшуға рұқсат ала алатын қажетті шарттарды көздейді.
9. Әуе кемесінің ұшуға жарамдылығына қатысты Халықаралық азаматтық авиация ұйымы стандарттарының (ИКАО) не пайдаланушы сертификатының шарттары мен пайдаланудағы шектеулердің бұзылуы анықталған жағдайда, әуе кемесінің ұшуына тыйым салу:
1) әуе кемесінің ұшуға жарамдылығына қатысты бұзушылық жойылғандығын;
2) пайдаланушыда осындай әуе кемесінің арнайы ұшуына арналған рұқсаттың немесе әуе кемесі тіркелген мемлекеттің немесе пайдаланушы мемлекеттің құзыретті органы берген осыған ұқсас құжаттың болуын, сондай-ақ қажет болған кезде транзиттік мемлекеттердің олардың әуе кеңістігінен ұшып өтуге арналған рұқсаттың болуын растайтын құжаттаманы азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға пайдаланушы ұсынғанға дейін сақталады.

6. При выявлении нарушения третьей категории уполномоченный орган в сфере гражданской авиации имеет право:
1) устанавливать ограничение на эксплуатацию воздушного судна либо вводить немедленный запрет на эксплуатацию воздушного судна на территории Республики Казахстан, либо требовать принятия срочных корректирующих действий по устранению выявленных нарушений, либо задерживать воздушное судно на земле;
2) сообщать письменно эксплуатанту о результатах перронной проверки и требовать доказательства по принятым корректирующим действиям;
3) информировать компетентные органы государства регистрации эксплуатанта и государства регистрации воздушного судна и выдачи свидетельств летного экипажа, а также запрашивать подтверждение компетентных органов о согласовании корректирующих действий, принятых эксплуатантом.
7. В случае, если имеется основание считать, что экипаж предпринимает действия по выполнению полета на проверяемом воздушном судне без принятия соответствующих корректирующих действий по устранению выявленных нарушений стандартов Международной организации гражданской авиации (ИКАО) либо условий и эксплуатационных ограничений сертификата эксплуатанта, государственный авиационный инспектор уведомляет командира воздушного судна и (или) эксплуатанта о том, что воздушное судно не имеет разрешение на такой полет до получения дополнительных указаний, и задерживает воздушное судно на земле.
8. В случае задержки воздушного судна на земле уполномоченный орган в сфере гражданской авиации незамедлительно информирует компетентные органы государства эксплуатанта и государства регистрации воздушного судна, если государство регистрации отлично от государства эксплуатанта, и совместно с данными органами предусматривают необходимые условия, при которых воздушное судно может получить разрешение на полет.
9. В случае выявления нарушений стандартов Международной организации гражданской авиации (ИКАО) либо условий и эксплуатационных ограничений сертификата эксплуатанта, касающихся летной годности воздушного судна, запрет на вылет воздушного судна сохраняется до представления эксплуатантом в уполномоченный орган в сфере гражданской авиации подтверждающей документации, что:
1) устранено нарушение, касающееся летной годности воздушного судна;
2) эксплуатант имеет разрешение на специальный полет такого воздушного судна или аналогичный документ, выданный компетентным органом государства регистрации воздушного судна или государства эксплуатанта, а также при необходимости разрешение транзитных государств на пролет их воздушного пространства.

10. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган екінші санаттағы бұзушылықты анықтаған кезде:
1) қабылданған түзету іс-қимылдары туралы растайтын құжаттаманы ұсынуды талап ете отырып, пайдаланушыға шешімі туралы жазбаша хабар береді;
2) әуе кемесін пайдаланушының мемлекеті мен ол тіркелген және ұшу экипажы куәліктерін берген мемлекеттің құзыретті органдарына хабар береді. Қажет болған жағдайда, пайдаланушы қабылдаған түзету іс-қимылдарымен осындай құзыретті органдардың келісуі туралы растауды сұратады.
11. Бірінші санаттағы бұзушылық анықталған кезде мемлекеттік авиация инспекторы оларды жою жөнінде шаралар қабылдау үшін бұл туралы шетелдік пайдаланушының азаматтық әуе кемесінің командирін хабардар етеді.
16-6-бап. Мемлекеттік авиация инспекторы
1. Азаматтық және эксперименттік авиация саласында мемлекеттік бақылау мен қадағалауды жүзеге асыруға уәкілетті азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның лауазымды адамы мемлекеттік авиация инспекторы болып табылады.
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жағдайларды қоспағанда, мемлекеттік бақылау мен қадағалауды жүзеге асыру кезінде мемлекеттік авиация инспекторының қызметіне жеке және (немесе) заңды тұлғалардың, мемлекеттік органдардың араласуына жол берілмейді.
2. Мемлекеттік авиация инспекторларының өз міндеттерін орындау кезінде:
1) қызметтік міндеттерді жүзеге асыру үшін ангарларды, отын қоймаларын, пайдаланушылардың қызметтік үй-жайларын және авиациялық оқу орталықтарын қоса алғанда, Қазақстан Республикасы әуежайларының барлық бақыланатын аймақтарына, әуе кемелеріне және азаматтық авиация ұйымдарының объектілеріне кедергісіз кіруге;
2) авиация персоналының біліктілігі туралы ақпаратты қоса алғанда, азаматтық авиацияның пайдаланушылары мен ұйымдарынан ақпарат, құжаттар сұратуға, сондай-ақ оларды ұсыну мерзімдерін белгілей отырып, өз функцияларын орындау үшін қажетті түсініктемелер мен материалдарды талап етуге;
3) оларды орындау мерзімдерін белгілей отырып, азаматтық авиация пайдаланушылары мен ұйымының лауазымды адамдарына ұшу қауіпсіздігі мен авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету мәселелері бойынша инспекторлық нұсқамалар беруге;
4) әуе кемесінің кабинасында немесе салонында болу құқығымен ұшу кезінде пайдаланушымен келісу бойынша азаматтық әуе кемесінің бортында болуға құқығы бар.
3. Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасының сақталуына бақылау мен қадағалауды жүзеге асыру кезінде мемлекеттік авиация инспекторлары:

10. При выявлении нарушения второй категории уполномоченный орган в сфере гражданской авиации:
1) сообщает письменно о решении эксплуатанту, требуя при этом представление подтверждающей документации о принятых корректирующих действиях;
2) информирует компетентные органы государства эксплуатанта и государства регистрации воздушного судна и выдачи свидетельств летного экипажа. В случае необходимости запрашивает подтверждение о согласии таких компетентных органов с принятыми эксплуатантом корректирующими действиями.
11. При выявлении нарушении первой категории государственный авиационный инспектор уведомляет об этом командира гражданского воздушного судна иностранного эксплуатанта для принятия мер по их устранению.
Статья 16-6. Государственный авиационный инспектор
1. Государственным авиационным инспектором является должностное лицо уполномоченного органа в сфере гражданской авиации, уполномоченное на осуществление государственного контроля и надзора в сфере гражданской и экспериментальной авиации.
При осуществлении государственного контроля и надзора не допускается вмешательство в деятельность государственного авиационного инспектора физических и (или) юридических лиц, государственных органов, за исключением случаев, установленных законами Республики Казахстан.
2. Государственные авиационные инспекторы при выполнении своих обязанностей имеют право:
1) беспрепятственного доступа во все контролируемые зоны аэропортов Республики Казахстан, к воздушным судам и объектам организаций гражданской авиации, включая ангары, топливохранилища, служебные помещения эксплуатантов и авиационные учебные центры для осуществления служебных обязанностей;
2) запрашивать от эксплуатантов и организаций гражданской авиации информацию, документы, включая информацию о квалификации авиационного персонала, а также требовать объяснения и материалы, необходимые для выполнения своих функций, с установлением сроков их предоставления;
3) выдавать инспекторские предписания по вопросам обеспечения безопасности полетов и авиационной безопасности должностным лицам эксплуатантов и организаций гражданской авиации с установлением сроков их выполнения;
4) находиться по согласованию с эксплуатантом на борту гражданского воздушного судна в полете с правом нахождения в кабине или салоне воздушного судна.
3. Государственные авиационные инспекторы при осуществлении контроля и надзора за соблюдением законодательства Республики Казахстан в области использования воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации обязаны:

1) Қазақстан Республикасының заңнамасын сақтауға;
2) «Мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» Қазақстан Республикасының Заңы мен осы Заңда белгіленген тәртіпке сәйкес тексерулер жүргізуге;
3) тексеру жүргізу кезеңінде азаматтық авиация ұйымының белгіленген жұмыс режиміне кедергі келтірмеуге;
4) Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарды бұзудың алдын алу, анықтау және жолын кесу бойынша Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес берілген өкілеттіктерді уақтылы және толық көлемде орындауға;
5) авиация персоналы куәлігінің, кеме, ұшу құжаттамасының, сертификаттардың, рұқсаттардың және берілуі осы Заңда көзделген құжаттардың болуын, сондай-ақ шетелдік кемелерді қоса алғанда, азаматтық әуе кемелерінің Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерінің ұшуға жарамдылығы талаптарына және тексеру парағына сәйкес Халықаралық азаматтық авиация ұйымының (ИКАО) стандарттарына сәйкестігін тексеруге міндетті.
4. Азаматтық авиацияның пайдаланушысы немесе ұйымы, тексеруге жататын объектілер, құралдар әуеайлақ (тікұшақ айлағы) аумағында болған кезде, әуеайлақты (тікұшақ айлағын) пайдаланушы оларға мемлекеттік авиация инспекторының қызметтік куәлікті көрсетуі негізінде кедергісіз кіруін қамтамасыз етуге міндетті.
5. Мемлекеттік авиация инспекторлары Қазақстан Республикасының Президенті бекітетін, мемлекеттік бюджет есебінен ұсталатын Қазақстан Республикасы органдары қызметкерлерінің еңбегіне ақы төлеудің бірыңғай жүйесі мен Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің сметасы (бюджет) негізінде белгіленетін ақшалай ризықпен қамтамасыз етіледі.
Ақшалай ризық ақшалай үлесті (лауазымдық айлықақы), ерекше еңбек жағдайлары үшін үстемеақыларды және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленетін басқа да үстемеақылар мен сыйлықақыларды қамтиды.
6. Мемлекеттік авиация инспекторлары талап етілетін кәсіптік даярлық деңгейін ұстап тұру үшін кезең-кезеңмен:
1) кәсіптік деңгейді ұстау жөніндегі курстарда оқытудан өтуге;
2) авиациялық техниканы пайдаланып және (немесе) авиациялық тренажерлерде жаттығудан өтуге;
3) азаматтық авиация және пайдаланушылар ұйымдарында кәсіптік даярлықты (біліктілікті) Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін Мемлекеттік авиация инспекторларын кәсіптік даярлау және олардың біліктілігін ұстау қағидаларында белгіленген көлемде және деңгейде ұстауға тиіс.

1) соблюдать законодательство Республики Казахстан;
2) проводить проверки в соответствии с порядком, установленным Законом Республики Казахстан "О государственном контроле и надзоре" и настоящим Законом;
3) не препятствовать установленному режиму работы организаций гражданской авиации в период проведения проверки;
4) своевременно и в полной мере исполнять предоставленные в соответствии с законами Республики Казахстан полномочия по предупреждению, выявлению и пресечению нарушений требований, установленных законодательством Республики Казахстан в области использования воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации;
5) проверять наличие свидетельства авиационного персонала, судовую, полетную документации, сертификатов, разрешений и документов, выдача которых предусмотрена настоящим Законом, а также соответствие гражданских воздушных судов, включая иностранные, требованиям летной годности гражданских воздушных судов Республики Казахстан и стандартам Международной организации гражданской авиации (ИКАО) в соответствии с проверочным листом.
4. При нахождении эксплуатанта или организации гражданской авиации, объектов, средств, подлежащих проверке, на территории аэродрома (вертодрома) эксплуатант аэродрома (вертодрома) обязан обеспечить беспрепятственный доступ к ним государственного авиационного инспектора на основании предъявляемого им служебного удостоверения.
5. Государственные авиационные инспекторы обеспечиваются денежным довольствием, устанавливаемым на основании единой системы оплаты труда работников органов Республики Казахстан, содержащихся за счет государственного бюджета и сметы (бюджета) Национального Банка Республики Казахстан, утверждаемой Президентом Республики Казахстан.
Денежное довольствие включает в себя денежное содержание (должностной оклад), надбавки за особые условия труда и другие надбавки и премии, устанавливаемые законодательством Республики Казахстан.
6. Для поддержания требуемого уровня профессиональной подготовки государственные авиационные инспекторы периодически должны:
1) проходить обучение на курсах по поддержанию профессионального уровня;
2) проходить тренировку с эксплуатацией авиационной техники и (или) на авиационных тренажерах;
3) поддерживать профессиональную подготовку (квалификацию) в организациях гражданской авиации и эксплуатантов в объеме и на уровне, которые установлены Правилами профессиональной подготовки и поддержания квалификации государственных авиационных инспекторов, утверждаемыми Правительством Республики Казахстан.

7. Ұшуда авиациялық инспекцияларды жүзеге асыру және авиациялық техниканы пайдалана отырып біліктілік деңгейін ұстау кезінде мемлекеттік авиация инспекторларының өмірі мен денсаулығын сақтандыру Қазақстан Республикасының сақтандыру және сақтандыру қызметі туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.»;
11) 17-бапта:
2-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«3) әуе трассаларынан және жергілікті әуе желілерінен тыс, әуе кеңістігінде Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасынан ұшып өту кезінде аэронавигациялық ұйымның әуе қозғалысын басқару органдары немесе әуе қозғалысына қызмет көрсету органдары мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша жүзеге асырады.»;
3-тармақтың екінші бөлігі алып тасталсын;
6 және 9-тармақтар алып тасталсын;
12) 19-баптың 3-тармағының екінші, үшінші және төртінші бөліктері алып тасталсын;
13) 20-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«20-бап. Әуе кеңiстiгiнде аэронавигациялық қызмет
көрсетуді ұсыну
1. Осы Заңның 18-бабы 1-тармағының 1) тармақшасында көрсетiлген қызметті жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының әуе кеңiстiгiн пайдаланушылар үшін аэронавигациялық қызмет көрсету шарттар (жария шарттар) негiзiнде жүзеге асырылады.
2. Қазақстан Республикасының әуе кеңiстiгiн пайдаланушыларға ұсынылатын аэронавигациялық қызмет көрсету:
1) апатқа ұшырау жағдайындағы немесе апатқа ұшыраған әуе кемелері, сондай-ақ борттағы авариялық жағдайға, материалдық бөлiгiнің істен шығуына немесе ақауы болуына байланысты маршруттары өзгертілген әуе кемелері әуе кемесiнiң ұшып бара жатқан жері айқындалған кезден бастап;
2) iздестiру-құтқару жұмыстарын жүргiзу үшін әуе кемелерi;
3) дүлей зілзалалар кезінде халыққа медициналық және (немесе) гуманитарлық көмек көрсету үшiн әуе кемелерi;
4) Қазақстан Республикасы мемлекеттік авиациясының әуе кемелері;
5) Қазақстан Республикасының Президентін, Қазақстан Республикасының Премьер-Министрін, корольдiк тұлғаларды, шет мемлекеттердің мемлекет және үкiмет басшыларын тасымалдайтын әуе кемелерi;
6) егер шарт ережелерінде әуе қозғалысына қызмет көрсеткені үшін ақы төлеуден босату көзделген болса, Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес ұшуды орындаған жағдайларда, өтеусіз жүзеге асырылады.
3. Ұсынылатын аэронавигациялық қызмет көрсетулер үшін әуе кеңістігін пайдаланушылардан төлемақы алуды аэронавигациялық ұйым жүзеге асырады. Аэронавигациялық қызмет көрсетуге кіретін қызметтерді ұсынуға қатысушы ұйымдармен құқықтық қатынастарды реттеу шарттар негізінде жүзеге асырылады.»;

7. Страхование жизни и здоровья государственных авиационных инспекторов при осуществлении авиационных инспекций в полете и поддержании квалификации с эксплуатацией авиационной техники осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности.";
11) в статье 17:
подпункт 3) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"3) вне воздушных трасс и местных воздушных линий, при пролетах Государственной границы Республики Казахстан в воздушном пространстве органы управления воздушным движением или органы обслуживания воздушного движения аэронавигационной организации по согласованию с уполномоченным органом в сфере государственной авиации.";
часть вторую пункта 3 исключить;
пункты 6 и 9 исключить;
12) части вторую, третью и четвертую пункта 3 статьи 19 исключить;
13) статью 20 изложить в следующей редакции:
"Статья 20. Предоставление аэронавигационного обслуживания в воздушном пространстве
1. Аэронавигационное обслуживание для пользователей воздушного пространства Республики Казахстан, осуществляющих деятельность, указанную в подпункте 1) пункта 1 статьи 18 настоящего Закона, осуществляется на основе договоров (публичных договоров).
2. Аэронавигационное обслуживание, предоставляемое пользователям воздушного пространства Республики Казахстан, осуществляется безвозмездно в случаях выполнения полетов:
1) воздушных судов, терпящих или потерпевших бедствие, а также воздушных судов, маршруты которых были изменены в связи с аварийной ситуацией на борту, отказом или неисправностью материальной части, с момента определения местоположения воздушного судна;
2) воздушных судов для проведения поисково-спасательных работ;
3) воздушных судов для оказания медицинской и (или) гуманитарной помощи населению при стихийных бедствиях;
4) воздушных судов государственной авиации Республики Казахстан;
5) воздушных судов, перевозящих Президента Республики Казахстан, Премьер-Министра Республики Казахстан, королевских особ, глав государств и правительств иностранных государств;
6) в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, если положениями договора предусмотрено освобождение от платы за обслуживание воздушного движения.
3. Взимание платы с пользователей воздушного пространства за предоставляемое аэронавигационное обслуживание осуществляется аэронавигационной организацией. Регулирование правоотношений с организациями, участвующими в предоставлении услуг, входящих в аэронавигационное обслуживание, осуществляется на основе договоров.";

14) 31-баптың 2-тармағының екінші сөйлемі алып тасталсын;
15) мынадай мазмұндағы 35-1-баппен толықтырылсын:
«35-1-бап. Аэронавигациялық ұйымның әуе қозғалысына
қызмет көрсету органдарын және (немесе)
радиотехникалық жабдықты пайдалану және
байланыс қызметтерін сертификаттау
1. Аэронавигациялық ұйымның әуе қозғалысына қызмет көрсету органдары және (немесе) радиотехникалық жабдықты пайдалану және байланыс қызметтері аэронавигациялық ұйымның әуе қозғалысына қызмет көрсету органдарына және (немесе) радиотехникалық жабдықты пайдалану және байланыс қызметтеріне қойылатын сертификаттық талаптарға сәйкес келуі тиіс.
Көрсетілген органдар мен қызметтердің сәйкестігі аэронавигациялық ұйымның әуе қозғалысына қызмет көрсету органының және (немесе) радиотехникалық жабдықты пайдалану және байланыс қызметінің сертификатын берумен расталады. Сертификат аэронавигациялық ұйымның құрамына кіретін әуе қозғалысына қызмет көрсету органдарының және (немесе) радиотехникалық жабдықты пайдалану және байланыс қызметтерінің барлығына не бір бөлігіне ресімделеді.
Аэронавигациялық ұйымның әуе қозғалысына қызмет көрсету органдарын және (немесе) радиотехникалық жабдықты пайдалану және байланыс қызметтерін сертификаттауды азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган жүзеге асырады.
2. Аэронавигациялық ұйымның әуе қозғалысына қызмет көрсету органдарын және (немесе) радиотехникалық жабдықты пайдалану және байланыс қызметтерін сертификаттау тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды.
3. Егер аэронавигациялық ұйымның әуе қозғалысына қызмет көрсету органы және (немесе) радиотехникалық жабдықты пайдалану және байланыс қызметі қойылатын сертификаттық талаптарға сәйкес келмеген жағдайларда, аэронавигациялық ұйымның әуе қозғалысына қызмет көрсету органы және (немесе) радиотехникалық жабдықты пайдалану және байланыс қызметі сертификатын беруден бас тарту жүргізіледі.
4. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган аэронавигациялық ұйымның әуе қозғалысына қызмет көрсету органы және (немесе) радиотехникалық жабдықты пайдалану және байланыс қызметі сертификатының қолданысын мынадай жағдайларда:
1) аэронавигациялық ұйымның әуе қозғалысына қызмет көрсету органы және (немесе) радиотехникалық жабдықты пайдалану және байланыс қызметі сертификаттық талаптарды сақтамаған жағдайда;
2) аэронавигациялық ұйымның өзінің қарауындағы әуе қозғалысына қызмет көрсету органына немесе радиотехникалық жабдықты пайдалану және байланыс қызметіне қатысты өтініші бойынша бұзушылықтар жойылғанға дейін тоқтата тұрады.
5. Егер аэронавигациялық ұйымның әуе қозғалысына қызмет көрсету органы және (немесе) радиотехникалық жабдықты пайдалану және байланыс қызметі - аэронавигациялық ұйымның әуе қозғалысына қызмет көрсету органы және (немесе) радиотехникалық жабдықты пайдалану және байланыс қызметі сертификатының қолданысын тоқтата тұрған күннен бастап алты ай ішінде анықталған бұзушылықтарды жоймаса, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган тиісті сертификатты қайтарып алады.

14) предложение второе пункта 2 статьи 31 исключить;
15) дополнить статьей 35-1 следующего содержания:
"Статья 35-1. Сертификация органов обслуживания воздушного движения и (или) служб эксплуатации радиотехнического оборудования и связи аэронавигационной организации
1. Органы обслуживания воздушного движения и (или) службы эксплуатации радиотехнического оборудования и связи аэронавигационной организации должны соответствовать сертификационным требованиям, предъявляемым к органам обслуживания воздушного движения и (или) службам эксплуатации радиотехнического оборудования и связи аэронавигационной организации.
Соответствие указанных органов и служб подтверждается выдачей сертификата органа обслуживания воздушного движения и (или) службы эксплуатации радиотехнического оборудования и связи аэронавигационной организации. Сертификат оформляется на все либо часть органов обслуживания воздушного движения и (или) служб эксплуатации радиотехнического оборудования и связи, входящих в состав аэронавигационной организации.
Сертификацию органов обслуживания воздушного движения и (или) служб эксплуатации радиотехнического оборудования и связи аэронавигационной организации осуществляет уполномоченный орган в сфере гражданской авиации.
2. Порядок сертификации органов обслуживания воздушного движения и (или) служб эксплуатации радиотехнического оборудования и связи аэронавигационной организации определяется Правительством Республики Казахстан.
3. Отказ в выдаче сертификата органа обслуживания воздушного движения и (или) службы эксплуатации радиотехнического оборудования и связи аэронавигационной организации производится в случаях, если орган обслуживания воздушного движения и (или) служба эксплуатации радиотехнического оборудования и связи аэронавигационной организации не соответствуют предъявляемым сертификационным требованиям.
4. Уполномоченный орган в сфере гражданской авиации приостанавливает действие сертификата органа обслуживания воздушного движения и (или) службы эксплуатации радиотехнического оборудования и связи аэронавигационной организации до устранения нарушений в следующих случаях:
1) несоблюдение органом обслуживания воздушного движения и (или) службой эксплуатации радиотехнического оборудования и связи аэронавигационной организации сертификационных требований;
2) по заявлению аэронавигационной организации в отношении органа обслуживания воздушного движения или службы эксплуатации радиотехнического оборудования и связи, находящихся в ее ведении.
5. Если органом обслуживания воздушного движения и (или) службой эксплуатации радиотехнического оборудования и связи аэронавигационной организации в течение шести месяцев со дня приостановления действия сертификата органа обслуживания воздушного движения и (или) службы эксплуатации радиотехнического оборудования и связи аэронавигационной организации не устранены выявленные нарушения, уполномоченный орган в сфере гражданской авиации отзывает соответствующий сертификат.

6. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша сертификаттық талаптардан уақытша ауытқуларға, егер мұндай ауытқулар белгіленген ұшу қауіпсіздігінің деңгейіне баламалы деңгейді қамтамасыз ететін қосымша шаралар енгізумен өтелетін болса, жол беріледі.»;
16) 38-баптың 1-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Қазақстан Республикасында пайдалануға арналған азаматтық әуе кемесiн Халықаралық азаматтық авиация ұйымының (ИКАО) жергілікті жердегі шуылға қатысты талаптарға сәйкестігіне азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы сертификатына қосымша болып табылатын шуыл жөніндегі сертификатты бере отырып, сертификаттайды.»;
17) 40-бап мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
«4-1. Егер Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында немесе азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган беретін рұқсаттарда өзгеше көзделмесе, шетелдік пайдаланушылардың азаматтық әуе кемелерімен Қазақстан Республикасының аумағында қалыптастырылатын коммерциялық әуе тасымалына байланысты тұрақты емес (бір реттік) халықаралық ұшуды орындауға жол берілмейді.»;
18) 41-баптың 9 және 10-тармақтары алып тасталсын;
19) 43-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Ұшу жарамдылығына әсер ететiн, азаматтық әуе кемесi үлгісінің бекітілген конструкциясы (типтік конструкциясы) немесе оның пайдалану-техникалық құжаттамасы өзгерген жағдайда, әуе кемесiнiң осы үлгісі үлгі сертификатына қосымшаны алу үшін азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның қосымша сертификаттауына жатады.»;
20) 44-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Азаматтық әуе кемесінің данасын сертификаттауды Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен, Азаматтық әуе кемесі данасын сертификаттау және оның ұшуға жарамдылық нормаларына сәйкестігіне куәлік беру қағидаларына сәйкес әуе кемелері пайдаланушыларын біріктіретін коммерциялық емес ұйымдарды тарта отырып, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган жүргізеді.»;
21) 45-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Қазақстан Республикасының жеке немесе заңды тұлғаларының меншiгiндегi азаматтық әуе кемелерiне құқықтар және аталған әуе кемелерiмен жасалатын мәмiлелер, сондай-ақ қайтарылмайтын өкілеттіктер азаматтық авиация саласындағы уәкiлеттi органның Қазақстан Республикасы азаматтық әуе кемелерiнiң мемлекеттiк тiзiлiмiнде тiркеуіне жатады.
Азаматтық әуе кемелерiн, әуе кемелерінің кепілі туралы шарттарды және қайтарылмайтын өкілеттіктерді мемлекеттiк тiркегені үшiн «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының кодексінде (Салық кодексi) айқындалатын тәртiппен және мөлшерде алым алынады. Азаматтық әуе кемелерiн мемлекеттiк тiркеу көрсетілген алым мемлекеттік бюджетке төленгеннен кейiн жүзеге асырылады.»;

6. По согласованию с уполномоченным органом в сфере гражданской авиации допускаются временные отступления от сертификационных требований, если такие отступления компенсируются введением дополнительных мер, обеспечивающих уровень безопасности полетов, эквивалентный установленному.";
16) часть первую пункта 1 статьи 38 изложить в следующей редакции:
"1. Гражданское воздушное судно, предназначенное для эксплуатации в Республике Казахстан, сертифицируется уполномоченным органом в сфере гражданской авиации на соответствие требованиям Международной организации гражданской авиации (ИКАО) относительно шума на местности с выдачей сертификата по шуму, являющегося приложением к сертификату летной годности гражданского воздушного судна.";
17) статью 40 дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. Не допускается выполнение гражданскими воздушными судами иностранных эксплуатантов международных нерегулярных (разовых) полетов, связанных с коммерческой воздушной перевозкой, формируемой на территории Республики Казахстан, если иное не предусмотрено международными договорами Республики Казахстан или разрешениями, выдаваемыми уполномоченным органом в сфере гражданской авиации.";
18) пункты 9 и 10 статьи 41 исключить;
19) пункт 4 статьи 43 изложить в следующей редакции:
"4. В случае изменения утвержденной конструкции типа (типовой конструкции) гражданского воздушного судна или его эксплуатационно-технической документации, влияющего на летную годность, этот тип воздушного судна подлежит дополнительной сертификации уполномоченным органом в сфере гражданской авиации для получения дополнения к сертификату типа.";
20) пункт 2 статьи 44 изложить в следующей редакции:
"2. Сертификацию экземпляра гражданского воздушного судна проводит уполномоченный орган в сфере гражданской авиации с привлечением некоммерческих организаций, объединяющих эксплуатантов воздушных судов, в соответствии с Правилами сертификации и выдачи удостоверения соответствия экземпляра гражданского воздушного судна нормам летной годности, утвержденными Правительством Республики Казахстан.";
21) пункт 3 статьи 45 изложить в следующей редакции:
"3. Права на гражданские воздушные суда, находящиеся в собственности физических или юридических лиц Республики Казахстан, и сделки, совершаемые с указанными воздушными судами, а также безотзывные полномочия подлежат регистрации уполномоченным органом в сфере гражданской авиации в Государственном реестре гражданских воздушных судов Республики Казахстан.
За государственную регистрацию гражданских воздушных судов, договоров о залоге воздушных судов и безотзывных полномочий взимается сбор в порядке и размере, определяемых Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс). Государственная регистрация гражданских воздушных судов осуществляется после уплаты в государственный бюджет указанного сбора.";

22) 46-баптың 1-тармағы бірінші бөлігінің 5) тармақшасындағы «болмаған жағдайларда Қазақстан Республикасы әуе кемелерінің тиісті тізілімінен шығарылады.» деген сөздер «болмаған;» деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
«6) қайтарылмайтын өкілеттікті атқарған жағдайларда, Қазақстан Республикасы әуе кемелерінің тиісті тізілімінен шығарылады.»;
23) 47-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Азаматтық әуе кемесі ұшуға жарамды болуға тиіс және ұшуға жарамдылықтың қолданыстағы сертификаты болған кезде пайдалануға жіберіледі.
Егер азаматтық әуе кемесі құрастырылған, жасалған, жарақтандырылған және техникалық қызмет көрсету мен жөндеуден өткен болса, сондай-ақ Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасы мен Қазақстан Республикасы экологиялық заңнамасының талаптарына сәйкес оның ұшу сапасы болса, ұшуға жарамды деп танылады.
Қазақстан Республикасы аумағының үстінен ұшқан кезде шетелдік әуе кемесінің Халықаралық азаматтық авиация ұйымының (ИКАО) стандарттары негізінде шет мемлекет берген және Қазақстан Республикасында танылған ұшуға жарамдылығының сертификаты мен шуыл бойынша сертификаты болуға тиіс.
Ұшуға жарамдылығының сертификаты:
1) пайдалануға жарамдылық туралы бағалау актісімен расталған, азаматтық әуе кемесінің Қазақстан Республикасы азаматтық әуе кемелерінің ұшуға жарамдылық нормаларына сәйкестігі негізінде;
2) Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылығын сертификаттау және сертификат беру қағидаларына сәйкес;
3) Аса жеңіл авиация саласындағы сертификаттау қағидаларына сәйкес беріледі.
Әуе кемелерінің ұшуға жарамдылығын сертификаттауды азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган жүзеге асырады.
Аса жеңіл авиация әуе кемелерінің ұшуға жарамдылығын сертификаттауды әуе кемелерін пайдаланушыларды біріктіретін коммерциялық емес ұйымдарды тарта отырып, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган жүзеге асырады.
Бекітілген типтік конструкциясы жоқ әуе кемесінің ұшуға жарамдылығын сертификаттауды әуе кемелерін пайдаланушыларды біріктіретін коммерциялық емес ұйымдарды тарта отырып, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган жүзеге асырады.»;
3-тармақ алып тасталсын;
8-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Әуе кемесінің ұшуға жарамдылық нормаларына сәйкес болмауы жойылмаған жағдайда, тоқтатыла тұрған күннен бастап алты ай ішінде ұшуға жарамдылық сертификаты қайтарып алынады.»;
24) 48-баптың 4-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

22) часть первую пункта 1 статьи 46 дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) исполнения безотзывного полномочия.";
23) в статье 47:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Гражданское воздушное судно должно быть годным к полету и допускается к эксплуатации при наличии действующего сертификата летной годности.
Гражданское воздушное судно признается годным к полету, если оно сконструировано, изготовлено, оснащено и прошло техническое обслуживание и ремонт, а также имеет летные качества в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан в области использования воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации и экологического законодательства Республики Казахстан.
При совершении полетов над территорией Республики Казахстан иностранное воздушное судно должно иметь сертификат летной годности и сертификат по шуму, выданные иностранным государством и признанные в Республике Казахстан на основе стандартов Международной организации гражданской авиации (ИКАО).
Сертификат летной годности выдается:
1) на основании соответствия гражданского воздушного судна нормам летной годности гражданских воздушных судов Республики Казахстан, подтвержденным актом оценки о годности к эксплуатации;
2) в соответствии с Правилами сертификации и выдачи сертификата летной годности гражданского воздушного судна Республики Казахстан;
3) в соответствии с Правилами сертификации в сфере сверхлегкой авиации.
Сертификацию летной годности воздушных судов осуществляет уполномоченный орган в сфере гражданской авиации.
Сертификацию летной годности воздушных судов сверхлегкой авиации осуществляет уполномоченный орган в сфере гражданской авиации с привлечением некоммерческих организаций, объединяющих эксплуатантов воздушных судов.
Сертификацию летной годности воздушного судна, не имеющего утвержденной типовой конструкции, осуществляет уполномоченный орган в сфере гражданской авиации с привлечением некоммерческих организаций, объединяющих эксплуатантов воздушных судов.";
пункт 3 исключить;
пункт 8 дополнить частью второй следующего содержания:
"В случае неустранения несоответствия воздушного судна нормам летной годности в течение шести месяцев со дня приостановления сертификат летной годности отзывается.";
24) часть первую пункта 4 статьи 48 изложить в следующей редакции:

«4. Азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымды сертификаттауды азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган жүзеге асырады.»;
25) 51-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«51-бап. Әуе кемесiн жалдау
1. Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерінің мемлекеттік тізілімінде тіркелген әуе кемесiнiң меншiк иесi болып табылатын Қазақстан Республикасының азаматтары немесе ұйымдары кемені экипажымен қоса немесе экипажсыз Қазақстан Республикасының пайдаланушысына немесе шетелдiк пайдаланушыға жалға беруге құқылы.
Қазақстан Республикасының пайдаланушысы Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттің азаматтарына немесе ұйымдарына тиесілі әуе кемесін экипажымен қоса немесе экипажсыз жалға алуға құқылы.
2. Шетелдік жалға алушының Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерінің мемлекеттік тізілімінде тіркелген не оның пайдаланушысы Қазақстан Республикасының азаматтық авиация ұйымы болып табылатын жалға алынған әуе кемесінде ұрыс қимылдары, қарулы қақтығыстар аймағында ұшуды орындауына және қару-жарақтарды, оқ-дәрілерді, әскери құралымдарды тасымалдауға байланысты ұшуды орындауына тыйым салынады.
3. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган мен Халықаралық азаматтық авиация туралы конвенцияға сәйкес шетелдік пайдаланушы тіркелген шет мемлекеттің құзыретті органы арасында жасалған келісім болмаса, Қазақстан Республикасының әуе кемесін шетелдік пайдаланушыға экипажсыз жалға беруге жол берілмейді. Мұндай келісім Халықаралық азаматтық авиация ұйымында (ИКАО) тіркелуге тиіс.
4. Шетелдік пайдаланушыға экипажсыз жалға берілген Қазақстан Республикасы әуе кемесінің пайдаланылуын бақылау және қадағалау осы баптың 3-тармағында көрсетілген келісімнің негізінде жүзеге асырылады.»;
26) 54-бапта:
тақырып және 1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«54-бап. Азаматтық авиацияның авиация персоналын
кәсіптік даярлау және қызмет түрлеріне жіберу
1. Азаматтық авиацияның авиация персоналын кәсіптік даярлау бастапқы даярлауды, қайта даярлауды және кәсіптік деңгейде ұстауды қамтиды.
Авиация персоналын бастапқы даярлау және қайта даярлау авиациялық оқу орталықтарында жүзеге асырылады.
Кәсіптік деңгейін ұстау авиациялық оқу орталықтарында және (немесе) азаматтық авиация ұйымдарында жүзеге асырылады.
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган авиация персоналының біліктілік деңгейін айқындауға құқығы бар жеке тұлғалардың тізбесін айқындайды. Мұндай адамдар азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган белгілейтін біліктілік талаптарына сәйкес келуі тиіс.»;
3-тармақта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:

"4. Сертификацию организаций по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники гражданской авиации осуществляет уполномоченный орган в сфере гражданской авиации.";
25) статью 51 изложить в следующей редакции:
"Статья 51. Аренда воздушного судна
1. Граждане или организации Республики Казахстан, являющиеся собственниками воздушного судна, зарегистрированного в Государственном реестре гражданских воздушных судов Республики Казахстан, вправе сдать в аренду судно с экипажем или без экипажа эксплуатанту Республики Казахстан или иностранному эксплуатанту.
Эксплуатант Республики Казахстан вправе арендовать воздушное судно с экипажем или без экипажа, принадлежащее гражданам или организациям Республики Казахстан или иностранного государства.
2. Иностранному арендатору запрещаются выполнение полетов на арендованном воздушном судне, зарегистрированном в Государственном реестре гражданских воздушных судов Республики Казахстан либо его эксплуатантом является организация гражданской авиации Республики Казахстан, в зоне боевых действий, вооруженных конфликтов и выполнение полетов, связанных с перевозкой оружия, боеприпасов, воинских формирований.
3. Не допускается передача в аренду воздушного судна Республики Казахстан без экипажа иностранному эксплуатанту без наличия соглашения, заключенного между уполномоченным органом в сфере гражданской авиации и компетентным органом иностранного государства, в котором зарегистрирован иностранный эксплуатант в соответствии с Конвенцией о Международной гражданской авиации. Такое соглашение должно быть зарегистрировано в Международной организации гражданской авиации (ИКАО).
4. Контроль и надзор за эксплуатацией воздушного судна Республики Казахстан, переданного в аренду без экипажа иностранному эксплуатанту, осуществляются на основании соглашения, указанного в пункте 3 настоящей статьи.";
26) в статье 54:
заголовок и пункт 1 изложить в следующей редакции:
"Статья 54. Профессиональная подготовка и допуск к видам деятельности авиационного персонала гражданской авиации
1. Профессиональная подготовка авиационного персонала гражданской авиации включает первоначальную подготовку, переподготовку и поддержание профессионального уровня.
Первоначальная подготовка и переподготовка авиационного персонала осуществляются в авиационных учебных центрах.
Поддержание профессионального уровня осуществляется в авиационных учебных центрах и (или) организациях гражданской авиации.
Уполномоченный орган в сфере гражданской авиации определяет перечень физических лиц, имеющих право определять уровень квалификации авиационного персонала. Такие лица должны соответствовать квалификационным требованиям, устанавливаемым уполномоченным органом в сфере гражданской авиации.";
в пункте 3:
часть первую изложить в следующей редакции:

«3. Авиация персоналына жататын адамдар кәсіптік қызметті жүзеге асыру үшін азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органмен келісілген бағдарламалар бойынша кәсіптік даярлықтан өтуге міндетті.»;
үшінші бөліктің бірінші сөйлемі мынадай редакцияда жазылсын:
«Авиация персоналына, сондай-ақ мiндеттi медициналық куәландырылуға жататын адамдар санатына денсаулық жағдайы бойынша қойылатын талаптар Халықаралық азаматтық авиация ұйымының (ИКАО) стандарттары негiзiнде әзiрленген және денсаулық сақтау саласы мен азаматтық авиация саласындағы уәкiлеттi органдар бекiткен Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясында медициналық куәландыру қағидаларымен белгiленедi.»;
төртінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Авиация персоналы куәлiгiн беру және қолданылу мерзімін ұзарту, сондай-ақ куәлікке біліктілік белгілері мен арнайы белгілерді енгізу азаматтық авиация саласындағы уәкiлеттi орган бекiткен Авиация персоналы куәлiктерiн беру және қолданылу мерзімін ұзарту қағидаларымен айқындалады.»;
мынадай мазмұндағы 6-1, 6-2 және 6-3-тармақтармен толықтырылсын:
«6-1. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган мынадай:
1) әуе кемесінің ұшуға жарамдылығына әсер ететін жұмыстарды орындаудың технологиясы сақталмаған;
2) тексерулер кезінде кәсіптік даярлығы жеткіліксіз деп анықталған;
3) ұшуды қамтамасыз ету және орындау кезінде, әуе қозғалысына қызмет көрсету және техникалық қызмет көрсету кезінде белгіленген талаптарды ұдайы түрде немесе бір рет өрескел бұзған;
4) қызметтік міндеттерді орындауға жататын жазбалар мен оларға байланысты деректер бұрмаланған;
5) алкогольдік, есірткілік және (немесе) уытқұмарлық (оларға ұқсас заттармен) масаң күйде әуе кемесін басқаруға, әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетуге, әуе қозғалысына қызмет көрсетуге байланысты қызметті орындаған жағдайларда, Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес берілген не танылған авиация персоналы куәлігінің иесі болып табылатын адамның авиация персоналы куәлігінің (тану туралы шешімнің) қолданылуын тоқтата тұрады.
6-2. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган мынадай:

"3. Лица, относящиеся к авиационному персоналу, для осуществления профессиональной деятельности обязаны пройти профессиональную подготовку по программам, согласованным уполномоченным органом в сфере гражданской авиации.";
предложение первое части третьей изложить в следующей редакции:
"Требования по состоянию здоровья, предъявляемые к авиационному персоналу, а также категории лиц, подлежащие обязательному медицинскому освидетельствованию, устанавливаются Правилами медицинского освидетельствования в гражданской авиации Республики Казахстан, разработанными на основе стандартов Международной организации гражданской авиации (ИКАО) и утвержденными уполномоченными органами в области здравоохранения и сфере гражданской авиации.";
часть четвертую изложить в следующей редакции:
"Выдача и продление срока действия свидетельства авиационного персонала, а также внесение квалификационных и специальных отметок в свидетельство определяются Правилами выдачи и продления срока действия свидетельств авиационного персонала, утвержденными уполномоченным органом в сфере гражданской авиации.";
дополнить пунктами 6-1, 6-2 и 6-3 следующего содержания:
"6-1. Уполномоченный орган в сфере гражданской авиации приостанавливает действие свидетельства авиационного персонала (решение о признании) у лица, являющегося владельцем свидетельства авиационного персонала, выданного либо признанного в соответствии с законодательством Республики Казахстан об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации, в случаях:
1) несоблюдения технологии выполнения работ, влияющих на летную годность воздушного судна;
2) недостаточной профессиональной подготовки, выявленной при проверках;
3) систематического или разового грубого нарушения установленных требований при обеспечении и выполнении полетов, при обслуживании воздушного движения и техническом обслуживании;
4) фальсификации записей и связанных с ними данных, относящихся к выполнению служебных обязанностей;
5) выполнения деятельности, связанной с управлением воздушным судном, техническим обслуживанием воздушных судов, обслуживанием воздушного движения в состоянии алкогольного, наркотического и (или) токсикоманического опьянения (их аналогов).
6-2. Уполномоченный орган в сфере гражданской авиации отзывает свидетельство авиационного персонала (решения о признании) у лица, являющегося владельцем свидетельства авиационного персонала, выданного либо признанного в соответствии с законодательством Республики Казахстан об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации, в случаях:

1) өздеріне ұсынылған құжаттарды бұрмалау арқылы куәлік (тану туралы шешім) алған;
2) қызметтік міндеттерді орындауға жататын жазбалар мен оларға байланысты деректер бұрмаланған;
3) авиация персоналы куәлігін жоғалтып алған, тегін, атын, әкесінің атын (бар болған кезде) ауыстыру себебімен және басқа да техникалық себептермен оны ауыстырған;
4) денсаулық жағдайына байланысты зейнетке шыққан немесе қайтыс болған (жұмыс орнынан деректер ұсыну бойынша);
5) жұмыста бес жылдан астам үзіліс болған жағдайларда;
6) сот шешімі бойынша Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес берілген және танылған авиация персоналы куәлігінің иесі болып табылатын адамның авиация персоналы куәлігін (тану туралы шешімді) қайтарып алады.
6-3. Авиация персоналы куәлігін тоқтата тұру, сондай-ақ авиация персоналына жататын жеке тұлға болып табылатын өтініш берушіден (иесінен) оны қайтарып алу тәртібі мен мерзімдері Авиация персоналы куәлігін беру және оның қолданылу мерзімін ұзарту қағидаларымен айқындалады.»;
7-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«7. Азаматтық және эксперименттік авиацияның ұшу қауіпсіздігіне тікелей байланысты авиация персоналының жұмыс уақыты режимінің ерекшеліктерін Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейді.»;
9-тармақ алып тасталсын;
27) 56-баптың 1-тармағының екінші және үшінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
«Азаматтық әуе кемесінің экипажы кабина экипажын қоса алғанда, ұшу экипажынан және ұшу экипажынан басқа экипаждан тұрады.
Осы Заңның 54-бабына сәйкес берілген авиация персоналының қолданыстағы куәлігі немесе шет мемлекет берген және осы Заңның 55-бабына сәйкес танылған авиация персоналының куәлігі болған кезде, адам Қазақстан Республикасы пайдаланушысының азаматтық әуе кемесінің ұшу экипажының және ұшу экипажынан басқа экипаждың құрамына кіретін пилот, бортинженер (бортмеханик), штурман немесе бортрадист лауазымын атқарады.»;
28) 57-бапта:
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
«1-1. Азаматтық авиация әуе кемесінің командирі қолданыстағы пилот куәлігі және белгілі бір типтегі әуе көлігін өз бетінше басқаруға арналған рұқсаты бар және пайдаланушы немесе жалпы мақсаттағы авиация жағдайында әуе кемесінің иесі командир міндетін орындауға және ұшудың қауіпсіз орындалуын қамтамасыз етуге тағайындаған пилот болып табылады.»;
5-тармақтың 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«7) тиісті авиациялық қауіпсіздік қызметтері болмаған кезде жолаушыларды, қол жүгін, багажды және жүктерді ұшу алдында тексеріп қарауды жүргізуге;»;
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

1) получения свидетельства (решения о признании) путем фальсификации представленных им документов;
2) фальсификации записей и связанных с ними данных, относящихся к выполнению служебных обязанностей;
3) утери свидетельства авиационного персонала, его замены по причине смены фамилии, имени, отчества (при его наличии) и по другим техническим причинам;
4) ухода на пенсию по состоянию здоровья или смерти (по представлению данных с места работы);
5) перерыва в работе более пяти лет;
6) по решению суда.
6-3. Порядок и сроки приостановления свидетельства авиационного персонала, а также его отзыва у заявителя (владельца), являющегося физическим лицом, относящимся к авиационному персоналу, определяются Правилами выдачи и продления срока действия свидетельств авиационного персонала.";
часть первую пункта 7 изложить в следующей редакции:
"7. Особенности режима рабочего времени авиационного персонала гражданской и экспериментальной авиации, непосредственно связанного с безопасностью полетов, устанавливаются Правительством Республики Казахстан.";
пункт 9 исключить;
27) части вторую и третью пункта 1 статьи 56 изложить в следующей редакции:
"Экипаж гражданского воздушного судна состоит из летного экипажа и экипажа, кроме летного, включая кабинный экипаж.
Лицо занимает должность пилота, бортинженера (бортмеханика), штурмана или бортрадиста, входящих в состав летного экипажа и экипажа, кроме летного, гражданского воздушного судна эксплуатанта Республики Казахстан, при наличии действующего свидетельства авиационного персонала, выданного в соответствии со статьей 54 настоящего Закона, или свидетельства авиационного персонала, выданного иностранным государством и признанного в соответствии со статьей 55 настоящего Закона.";
28) в статье 57:
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Командиром воздушного судна гражданской авиации является пилот, имеющий действующее свидетельство пилота и допуск для самостоятельного управления воздушного судна определенного типа и назначенный эксплуатантом или в случае авиации общего назначения владельцем воздушного судна выполнять обязанности командира и обеспечивать безопасное выполнение полета.";
подпункт 7) пункта 5 изложить в следующей редакции:
"7) при отсутствии соответствующих служб авиационной безопасности проводить предполетный досмотр пассажиров, ручной клади, багажа и груза;";
пункт 7 изложить в следующей редакции:

«7. Авиациялық оқиға болған жағдайда әуе кемесінің командирі өз өкілеттіктерін әуе кемелерін іздестіру және құтқару қызметтері өкілдеріне бергенге дейін әуе кемесінің бортындағы адамдардың іс-қимылдарына басшылық жасайды.»;
29) 60-бапта:
1-тармақтың екінші бөлігі алып тасталсын;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Пайдаланушының сертификатында және (немесе) авиациялық жұмыстарды орындауға арналған куәлікте белгіленген пайдалану талаптары мен шектеулерді пайдаланушының бұзуына тыйым салынады. Бір әуе кемесін екі және одан да көп пайдаланушының сертификатына бір мезгілде енгізуге жол берілмейді.»;
4-тармақ мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
«Пайдаланушы коммерциялық әуе тасымалдарын алты айдан астам мерзімге тоқтатқан жағдайда, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган пайдаланушы сертификатын қайтарып алады.»;
30) 61-баптың 1-тармағында:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Сертификатталған ең жоғары ұшу массасы бес мың жеті жүз килограмнан кем болатын ұшақтарды, сертификатталған ең жоғары ұшу массасына қарамастан тікұшақтарды, сондай-ақ ұшу аппараттары мен қосалқы құрылғыларды пайдаланатын жалпы мақсаттағы авиацияны пайдаланушыларды ұшуға жіберу үшін мынадай шарттарды сақтау:»;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Ұшу қауіпсіздігін әуе кемесінің командирі (пилот) және жалпы мақсаттағы авиацияның пайдаланушысы болып табылатын әуе кемесінің иесі қамтамасыз етеді.»;
31) 64-баптың 1-тармағының бірінші және екінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Меншік құқығымен не өзге де заңды негіздерде әуеайлақты (тікұшақ айлағын) пайдаланатын, Қазақстан Республикасының, сондай-ақ Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес шет мемлекеттің жеке немесе заңды тұлғасы әуеайлақты (тікұшақ айлағын) пайдаланушы деп танылады.
Меншік құқығымен не өзге де заңды негіздерде әуежайды пайдаланатын Қазақстан Республикасының, сондай-ақ Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес шет мемлекеттің заңды тұлғасы ғана әуежайды пайдаланушы бола алады.»;
32) мынадай мазмұндағы 65-1-баппен толықтырылсын:
«65-1-бап. Аэровокзал
1. Ішкі рейстерге қызмет көрсетуге арналған аэровокзалда авиакассалар, тіркеу үлдіріктері, тіркеу, күту, ұшу және ұшып келу залдары, санитариялық-тұрмыстық үй-жайлар, оның ішінде мүгедектер мен халықтың баяу қимылдайтын топтары үшін арнайы жабдықталған үй-жайлар, ана мен бала бөлмесі, ақпараттық қызмет көрсету объектілері, медициналық пункт, қоғамдық тәртіпті сақтау пункті, жоғалған заттарды табу бюросы болуға тиіс.

"7. В случае авиационного происшествия командир воздушного судна руководит действиями лиц, находящихся на борту воздушного судна, до передачи своих полномочий представителям служб поиска и спасания воздушных судов.";
29) в статье 60:
часть вторую пункта 1 исключить;
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Эксплуатанту запрещается нарушать установленные сертификатом эксплуатанта и (или) свидетельством на выполнение авиационных работ эксплуатационные требования и ограничения. Не допускается одновременное внесение одного и того же воздушного судна в сертификаты двух и более эксплуатантов.";
пункт 4 дополнить частью четвертой следующего содержания:
"В случае прекращения эксплуатантом коммерческих воздушных перевозок более шести месяцев уполномоченный орган в сфере гражданской авиации отзывает сертификат эксплуатанта.";
30) в пункте 1 статьи 61:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"1. Основанием для допуска к полетам эксплуатантов авиации общего назначения, эксплуатирующих самолеты с максимальной сертифицированной взлетной массой менее пяти тысяч семисот килограмм, вертолеты независимо от максимальной сертифицированной взлетной массы, а также летательные аппараты и вспомогательные устройства, является соблюдение следующих условий:";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Безопасность полетов обеспечивается командиром воздушного судна (пилотом) и владельцем воздушного судна, являющимся эксплуатантом авиации общего назначения.";
31) части первую и вторую пункта 1 статьи 64 изложить в следующей редакции:
"1. Эксплуатантом аэродрома (вертодрома) признается физическое или юридическое лицо Республики Казахстан, а также иностранного государства в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, которое использует аэродром (вертодром) на праве собственности либо иных законных основаниях.
Эксплуатантом аэропорта может быть только юридическое лицо Республики Казахстан, а также иностранного государства в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, которое использует аэропорт на праве собственности либо иных законных основаниях.";
32) дополнить статьей 65-1 следующего содержания:
"Статья 65-1. Аэровокзал
1. Аэровокзал для обслуживания внутренних рейсов должен иметь авиакассы, регистрационные стойки, залы регистрации, ожидания, вылета и прилета, санитарно-бытовые помещения, в том числе специально оборудованные для инвалидов и маломобильных групп населения, комнату матери и ребенка, объекты информационного обслуживания, медицинский пункт, пункт охраны общественного порядка, бюро находок.

2. Халықаралық рейстерге қызмет көрсетуге арналған аэровокзалда азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган бекітетін Әуе кемелерінің халықаралық ұшуын қамтамасыз етуге арналған әуежайларды ашу және жабу қағидаларының талаптарына сәйкес қосымша объектілер мен үй-жайлар болуға тиіс.
3. Аэровокзалдарда халық авиарейстердің ұшу және ұшып келу уақыты, авиабилет құны және олардың бар-жоқ екендігі, шұғыл медициналық көмек, шағымдар мен ұсыныстар кітапшасының тұрған орны, авиакассалардың жұмыс режимі, үй-жайлардың орналасуы, сондай-ақ халыққа көрсетілетін қызметтер тізбесі туралы анық ақпаратпен қамтамасыз етіледі.
Ақпаратты ұсыну тілдерді, мәтіндерді, Брайль қарпін, тактильдік қатынасты, ірі қаріпті, қолжетімді мультимедиялық құралдарды пайдалана отырып, мүгедектер үшін де қамтамасыз етіледі.
4. Өтетін және шығатын жолдар мүгедектер мен халықтың баяу қимылдайтын топтары үшін қолжетімді болуға (пандустармен, арнайы бейімделген лифтілермен жабдықталуға) тиіс.
5. Халыққа қызмет көрсетуге арналған аэровокзалдар ақаусыз техникалық жай-күйде ұсталуға тиіс.
6. Аэровокзалдарда қызметін жүзеге асыратын адамдар жолаушылардың қауіпсіздігін қамтамасыз етуге, оларға қажетті жағдайлар жасауға, мәдениетті түрде қызмет көрсетуге, барлық адамдармен сөйлескенде сыпайы және ұстамды болуға, олардан Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын сақтауды талап етуге тиіс.
7. Аэровокзалдар тасымалдау процесінің ажырамас бөлігі болып табылады және Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес пайдаланылуға тиіс.
8. Аэровокзалдың класына қарай аэровокзалдардың қызмет көрсету сапасы мен жарақтандырылуына қосымша талаптар қойылады.
Аэровокзал класы мен аэровокзал класын айқындау әдістемесін азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган белгілейді.»;
33) 70-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
«3. Шет мемлекеттердің мемлекеттік және эксперименттік әуе кемелерінің халықаралық ұшуы, сондай-ақ шет мемлекеттердің әскери құралымдарын, қару-жарақтарын және әскери техникасын тасымалдауға арналған әуе кемелерінің халықаралық ұшуы үшін ашылған әуежайларды азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган айқындайды.»;
34) 78-баптың 2-тармағының бірінші бөлігі 3) тармақшасындағы «болған жағдайларда тоқтатылуы мүмкін.» деген сөз «болған;» деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
«4) жолаушылар әуе кемесінің бортында осы Заңның 88-бабында көзделген өз міндеттерін орындамаған жағдайларда тоқтатылуы мүмкін.»;
35) 80-баптың 3-тармағының 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

2. Аэровокзал для обслуживания международных рейсов должен иметь дополнительно объекты и помещения в соответствии с требованиями Правил открытия и закрытия аэропортов для обеспечения международных полетов воздушных судов, утверждаемых уполномоченным органом в сфере гражданской авиации.
3. В аэровокзалах население обеспечивается достоверной информацией о времени вылета и прилета авиарейсов, стоимости авиабилета и их наличии, неотложной медицинской помощи, месте нахождения книги жалоб и предложений, режиме работы авиакасс, расположении помещений, а также перечне услуг, оказываемых населению.
Предоставление информации обеспечивается также для инвалидов с использованием языков, текстов, шрифта Брайля, тактильного общения, крупного шрифта, доступных мультимедийных средств.
4. Переходы и выходы должны быть доступны для инвалидов и маломобильных групп населения (оборудованы пандусами, специализированными лифтами).
5. Аэровокзалы, предназначенные для обслуживания населения, должны содержаться в исправном техническом состоянии.
6. Лица, осуществляющие деятельность в аэровокзалах, должны обеспечивать безопасность пассажиров, создавать им необходимые удобства, культурно обслуживать, быть вежливыми и предупредительными в обращении со всеми лицами, требовать от них соблюдения требований законодательства Республики Казахстан.
7. Аэровокзалы являются неотъемлемой частью перевозочного процесса и должны эксплуатироваться в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан.
8. В зависимости от класса аэровокзала к качеству обслуживания и оснащению аэровокзалов предъявляются дополнительные требования.
Класс аэровокзала и методика определения класса аэровокзала устанавливаются уполномоченным органом в сфере гражданской авиации.";
33) статью 70 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Аэропорты, открытые для международных полетов государственных и экспериментальных воздушных судов иностранных государств, а также международных полетов воздушных судов для перевозки воинских формирований, вооружений и военной техники иностранных государств, определяются уполномоченным органом в сфере гражданской авиации.";
34) часть первую пункта 2 статьи 78 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) невыполнение пассажирами своих обязанностей на борту воздушного судна, предусмотренных статьей 88 настоящего Закона.";
35) подпункт 3) пункта 3 статьи 80 изложить в следующей редакции:

«3) белгіленген кестеге сәйкес тұрақты әуе тасымалдарын қамтамасыз ету үшін авиакомпанияда болжамды кірісті ескермегенде бір ай ішінде қажетті қаржы қаражатының азаймайтын резервінің болуы авиамаршрутты пайдаланудың талаптары деп түсініледі.»;
36) 86-баптың 1-тармағы бірінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Тасымалдаушының кінәсінен рейс орындалмаған немесе кідіртілген немесе әуе кемесінің кеш келуі, тасымалдау маршрутының өзгеруі салдарынан рейс кідірген, орындалмаған кезде тасымалдаушы жолаушылар үшін жөнелту пункттері мен аралық пункттерде мынадай:»;
37) 88-баптың 3-тармағының 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«4) ұшудың барлық кезеңдерінде ұялы, транкингтік байланыс қызметтерін пайдалануға, әуе кемесін жермен жүру, биіктікті алу, қонуға бет алу кезеңдерінде тұрмыстық мақсаттағы радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиілікті құрылғыларды пайдалануға тыйым салынады.»;
38) 93-баптың 3-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Тергеуді ұйымдастыру кезінде авиациялық оқиғаларды немесе оқыс оқиғаларды тергеу жөніндегі комиссияның қызметіне, Қазақстан Республикасының заңдарында тікелей көзделген жағдайлардан басқа, жеке және (немесе) заңды тұлғалардың, басқа да мемлекеттік органдардың тарапынан араласуға жол берілмейді.»;
39) 98-бапта:
1-тармақтың екінші бөлігі 4) тармақшасындағы «ұйымдастыруды қамтуға тиіс.» деген сөздер «ұйымдастыруды;» деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
«5) азаматтық авиация ұйымдары іздестіру-құтқару операцияларын (жұмыстарын) жүзеге асырған және оны қамтамасыз етуге қатысқан кезінде олардың шығынын өтеу тәртібін қамтуға тиіс.»;
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
«1-1. Азаматтық авиацияда әуе кемелерінің іздестіру-құтқару кезекшілігін қамтамасыз ету аэронавигациялық қызмет көрсету үшін алынатын алымдар есебінен жүзеге асырылады.»;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Қазақстан Республикасының аумағында кез келген мемлекеттің әуе кемелерін, жолаушылар мен экипаж мүшелерін іздестіру және құтқару жөніндегі жұмыстар мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.»;
40) 105-бап мынадай мазмұндағы 1-1 және 2-1-тармақтармен толықтырылсын:
«1-1. Әуежайлар мен авиакомпаниялар пайдаланушыларының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметтік қару мен оның оқ-дәрілерін сатып алуға, сақтауға және пайдалануға құқығы бар.»;
«2-1. Егер әуе кемесі заңсыз араласу актісіне ұшыраса, әуе кемесінің командирі, егер әуе кемесінің бортындағы жағдай өзгені талап етпесе, Авиациялық қауiпсiздiк қағидаларына сәйкес, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган айқындаған қолайлы әуеайлаққа аса қысқа мерзімде қону әрекетін жүзеге асырады.»;

"3) наличие у авиакомпании неснижаемого резерва финансовых средств, необходимого для обеспечения регулярных воздушных перевозок, в соответствии с установленным расписанием в течение месяца без учета предполагаемого дохода.";
36) абзац первый части первой пункта 1 статьи 86 изложить в следующей редакции:
"1. При отмене или задержке рейса по вине перевозчика или задержке, отмене рейса вследствие позднего прибытия воздушного судна, изменении маршрута перевозки перевозчик обязан организовать для пассажиров в пунктах отправления и промежуточных пунктах следующие услуги:";
37) подпункт 4) пункта 3 статьи 88 изложить в следующей редакции:
"4) пользоваться услугами сотовой, транкинговой связи на всех этапах полета, радиоэлектронными средствами и высокочастотными устройствами бытового назначения на этапах руления, набора высоты, захода на посадку воздушного судна.";
38) пункт 3 статьи 93 дополнить частью второй следующего содержания:
"При организации расследований не допускается вмешательство в деятельность комиссии по расследованию авиационных происшествий или инцидентов со стороны физических и (или) юридических лиц, других государственных органов, кроме случаев, прямо предусмотренных законами Республики Казахстан.";
39) в статье 98:
часть вторую пункта 1 дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) порядок возмещения затрат организациям гражданской авиации при осуществлении ими поисково-спасательных операций (работ) и участии в их обеспечении.";
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Обеспечение дежурств поисково-спасательных воздушных судов в гражданской авиации осуществляется за счет сборов за аэронавигационное обслуживание.";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. На территории Республики Казахстан осуществляются работы по поиску и спасанию воздушных судов любых государств, пассажиров и членов экипажа за счет государственного бюджета.";
40) статью 105 дополнить пунктами 1-1 и 2-1 следующего содержания:
"1-1. Эксплуатанты аэропортов и авиакомпаний имеют право на приобретение, хранение и использование служебного оружия и боеприпасов к нему в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
"2-1. Если воздушное судно подверглось акту незаконного вмешательства, командир воздушного судна осуществляет попытку в кратчайший срок выполнить посадку на приемлемом аэродроме, определенном уполномоченным органом в сфере гражданской авиации в соответствии с Правилами авиационной безопасности, если обстановка на борту воздушного судна не требует иного.";

41) 106-бап мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
«1-1. Әуежайлар мен авиакомпаниялардың авиациялық қауіпсіздік қызметтері қызметкерлерінің Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметтік қару мен оның оқ-дәрілерін қолдануға, сақтауға және алып жүруге құқығы бар.».
20. «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» 2011 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2011 ж., № 1, 1-құжат; № 2, 26-құжат; № 11, 102-құжат; № 15, 120-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 9, 14-құжаттар; № 3, 21, 25, 27-құжаттар; № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 11, 80-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 92, 95-құжаттар; № 15, 97-құжат; № 20, 121-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 2, 11-құжат):
1) 12-баптың 3-тармағы 21) тармақшасындағы «сақтауына байланысты бақылауды және қадағалауды жүзеге асыруға қолданылмайды.» деген сөздер «сақтауына;» деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 22) тармақшамен толықтырылсын:
«22) Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, басқа да әскерлері және әскери құрамалары, сондай-ақ арнаулы мемлекеттік органдар күзететін Қазақстан Республикасының объектілерін қоспағанда, террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалу жағдайына және олардың басшыларының Қазақстан Республикасының терроризмге қарсы іс-қимыл туралы заңнамасында көзделген талаптарды сақтауына бақылауды жүзеге асыруға байланысты бақылауды және қадағалауды жүзеге асыруға қолданылмайды.»;
2) көрсетілген Заңның қосымшасында:
1-тармақ мынадай мазмұндағы 12-1), 12-2) және 75-2) тармақшалармен толықтырылсын:
«12-1) сауда мақсатында теңізде жүзу саласында;
12-2) ішкі су көлігі саласында;»;
«75-2) Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, басқа да әскерлері және әскери құрамалары, сондай-ақ арнаулы мемлекеттік органдар күзететін Қазақстан Республикасының объектілерін қоспағанда, террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалу жағдайына және олардың басшыларының Қазақстан Республикасының терроризмге қарсы іс-қимыл туралы заңнамасында көзделген талаптарды орындауына;».
21. «Мемлекеттік мүлік туралы» 2011 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2011 ж., № 5, 42-құжат; № 15, 118-құжат; № 16, 129-құжат; № 17, 136-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 11, 16-құжаттар; № 4, 30, 32-құжаттар; № 5, 41-құжат; № 6, 43-құжат; № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 95-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 2, 13-құжат):
114-баптың 4-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

41) статью 106 дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Сотрудники служб авиационной безопасности аэропортов и авиакомпаний имеют право на применение, хранение и ношение служебного оружия и боеприпасов к нему в соответствии с законодательством Республики Казахстан.".
20. В Закон Республики Казахстан от 6 января 2011 года "О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2011 г., № 1, ст. 1; № 2, ст. 26; № 11, ст. 102; № 15, ст. 120; 2012 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 9, 14; № 3, ст. 21, 25, 27; № 8, ст. 64; № 10, ст. 77; № 11, ст. 80; № 13, ст. 91; № 14, ст. 92, 95; № 15, ст. 97; № 20, ст. 121; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 2, ст. 11):
1) пункт 3 статьи 12 дополнить подпунктом 22) следующего содержания:
"22) осуществлением контроля за состоянием антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении, за исключением объектов Республики Казахстан, охраняемых Вооруженными Силами, другими войсками и воинскими формированиями Республики Казахстан, а также специальными государственными органами, и соблюдением их руководителями требований, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о противодействии терроризму.";
2) в приложении к указанному Закону:
пункт 1 дополнить подпунктами 12-1), 12-2) и 75-2) следующего содержания:
"12-1) в области торгового мореплавания;
12-2) в области внутреннего водного транспорта;";
"75-2) за состоянием антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении, за исключением объектов Республики Казахстан, охраняемых Вооруженными Силами, другими войсками и воинскими формированиями Республики Казахстан, а также специальными государственными органами, и исполнением их руководителями требований, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о противодействии терроризму;".
21. В Закон Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2011 г., № 5, ст. 42; № 15, ст. 118; № 16, ст. 129; № 17, ст. 136; № 24, ст. 196; 2012 г., № 2, ст. 11, 16; № 4, ст. 30, 32; № 5, ст. 41; № 6, ст. 43; № 8, ст. 64; № 13, ст. 91; № 14, ст. 95; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 2, ст. 13):
часть вторую пункта 4 статьи 114 изложить в следующей редакции:

«Егер осы тармақтың бірінші бөлігінде өзгеше белгіленбесе, жекешелендіруге жатпайтын мемлекеттік мүлік Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейтін шарттармен және тәртіппен ұлттық басқарушы холдинг, ұлттық холдинг, ұлттық компания акцияларын төлеуге, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде айқындалған жағдайларда өзге де заңды тұлғаларға берілуі мүмкін. Сондай-ақ жекешелендіруге жатпайтын мемлекеттік мүлікті иелену және (немесе) пайдалану құқығы Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексі 59-бабы 1-тармағының және «Акционерлік қоғамдар туралы» және «Жауапкершілігі шектеулі және қосымша жауапкершілігі бар серіктестіктер туралы» Қазақстан Республикасы заңдарының қағидалары бойынша жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің жарғылық капиталына мүліктік салым ретінде не акционерлік қоғам акцияларын төлеуге берілуі мүмкін.».
22. «Әскери қызмет және әскери қызметшiлердiң мәртебесi туралы» 2012 жылғы 16 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2012 ж., № 5, 40-құжат; 2013 ж., № 1, 3-құжат; № 2, 10-құжат; № 3, 15-құжат):
35-баптың 5-тармағы 4) тармақшасындағы «дейін беріледі.» деген сөздер «дейін;» деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
«5) кемелер экипаждарының тиісті білімі бар мүшелеріне су көлігі ұйымдарында жұмыс істеген бүкіл кезеңге беріледі.».
2-бап. Осы Заң:
1) 2014 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін осы Заңның 1-бабының 24 және 5-тармақтарын, 9-тармағының 1) тармақшасын, 10-тармағының 4) тармақшасын, 13-тармағы 12) тармақшасының бесінші абзацын, 14-тармағы 10) тармақшасының оныншы абзацын, 16-тармағының  12) және 24) тармақшаларын, 17-тармағы 14) тармақшасының жетінші абзацын, 18-тармағын, 19-тармағы 9) тармақшасының алтыншы абзацын,  10) тармақшасының бір жүз екінші, бір жүз үшінші және бір жүз төртінші абзацтарын, 15)32) және 39) тармақшаларын;
2) 2014 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін осы Заңның 1-бабы 8-тармағы 6) тармақшасының төртінші және бесінші абзацтарын және 12) тармақшасын;
3) 2015 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін, осы Заңның 1-бабы 1-тармағы 18) тармақшасының оныншы және он бірінші абзацтарын, 13-тармағы 19) тармақшасының төртінші және бесінші абзацтарын, 16-тармағы 19) тармақшасының үшінші және бесінші абзацтарын, 25) тармақшасының төртінші және бесінші абзацтарын және 29) тармақшасын;
4) 2017 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін, осы Заңның 1-бабы 16-тармағы 19) тармақшасының төртінші абзацын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.

"Если иное не установлено частью первой настоящего пункта, государственное имущество, не подлежащее приватизации, может передаваться в оплату акций национального управляющего холдинга, национального холдинга, национальной компании на условиях и в порядке, которые устанавливаются Правительством Республики Казахстан, а также иным юридическим лицам в случаях, определенных законодательными актами Республики Казахстан. Также в качестве имущественного вклада в уставный капитал товарищества с ограниченной ответственностью либо в оплату акций акционерного общества может быть передано право владения и (или) пользования государственным имуществом, не подлежащим приватизации, по правилам пункта 1 статьи 59 Гражданского кодекса Республики Казахстан и законов Республики Казахстан "Об акционерных обществах" и "О товариществах с ограниченной и дополнительной ответственностью".".
22. В Закон Республики Казахстан от 16 февраля 2012 года "О воинской службе и статусе военнослужащих" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2012 г., № 5, ст. 40; 2013 г., № 1, ст. 3; № 2, ст. 10; № 3, ст. 15):
пункт 5 статьи 35 дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) членам экипажей судов, имеющим соответствующее образование, на весь период работы в организациях водного транспорта.".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования, за исключением:
1) пунктов 2, 4 и 5, подпункта 1) пункта 9, подпункта 4) пункта 10, абзаца пятого подпункта 12) пункта 13, абзаца десятого подпункта 10) пункта 14, подпунктов 12) и 24) пункта 16, абзаца седьмого подпункта 14) пункта 17, пункта 18, абзаца шестого подпункта 9), абзацев сто второго, сто третьего и сто четвертого подпункта 10), подпунктов 15), 32) и 39) пункта 19 статьи 1 настоящего Закона, которые вводятся в действие с 1 января 2014 года;
2) абзацев четвертого и пятого подпункта 6) и подпункта 12) пункта 8 статьи 1 настоящего Закона, которые вводятся в действие с 1 июля 2014 года;
3) абзацев десятого и одиннадцатого подпункта 18) пункта 1, абзацев четвертого и пятого подпункта 19) пункта 13, абзацев третьего и пятого подпункта 19), абзацев четвертого и пятого подпункта 25) и подпункта 29) пункта 16 статьи 1 настоящего Закона, которые вводятся в действие с 1 января 2015 года;
4) абзаца четвертого подпункта 19) пункта 16 статьи 1 настоящего Закона, который вводится в действие с 1 января 2017 года.

Ескерту. 2-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 29.12.2014 № 269-V Заңымен (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының
Президенті                            Н.Назарбаев.

Сноска. Статья 2 с изменениями, внесенными Законом РК от 29.12.2014 № 269-V (вводится в действие с 01.01.2015).
Президент
Республики Казахстан
Н. НАЗАРБАЕВ