Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне атқарушылық іс жүргізуді және қылмыстық заңнаманы жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2020 жылғы 26 маусымдағы № 349-VI ҚРЗ.
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 1999 жылғы 1 шілдедегі Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне (Ерекше бөлім) (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., № 16-17, 642-құжат; № 23, 929-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; № 10, 244-құжат; № 22, 408-құжат; 2001 ж., № 23, 309-құжат; № 24, 338-құжат; 2002 ж., № 10, 102-құжат; 2003 ж., № 1-2, 7-құжат; № 4, 25-құжат; № 11, 56-құжат; № 14, 103-құжат; № 15, 138, 139-құжаттар; 2004 ж., № 3-4, 16-құжат; № 5, 25-құжат; № 6, 42-құжат; № 16, 91-құжат; № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 21-22, 87-құжат; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 4, 24, 25-құжаттар; № 8, 45-құжат; № 11, 55-құжат; № 13, 85-құжат; 2007 ж., № 3, 21-құжат; № 4, 28-құжат; № 5-6, 37-құжат; № 8, 52-құжат; № 9, 67-құжат; № 12, 88-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16-құжат; № 9-10, 48-құжат; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 3-4, 12-құжат; № 5, 23-құжат; № 7, 28-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 112-құжат; 2011 ж., № 3, 32-құжат; № 5, 43-құжат; № 6, 50, 53-құжаттар; № 16, 129-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 13, 14, 15-құжаттар; № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 12, 85-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 92-құжат; № 20, 121-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 4, 21-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 15, 82-құжат; 2014 ж., № 1, 9-құжат; № 4-5, 24-құжат; № 11, 61, 69-құжаттар; № 14, 84-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 7, 34-құжат; № 8, 42, 45-құжаттар; № 13, 68-құжат; № 15, 78-құжат; № 19-I, 100-құжат; № 19-II, 102-құжат; № 20-VII, 117, 119-құжаттар; № 22-I, 143-құжат; № 22-II, 145-құжат; № 22-III, 149-құжат; № 22-VI, 159-құжат; № 22-VII, 161-құжат; 2016 ж., № 7-I, 49-құжат; № 7-II, 53-құжат; № 8-I, 62-құжат; № 12, 87-құжат; № 24, 126-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; № 13, 45-құжат; № 21, 98-құжат; 2018 ж., № 11, 37-құжат; № 13, 41-құжат; № 14, 44-құжат; № 15, 47, 50-құжаттар; № 19, 62-құжат; 2019 ж., № 2, 6-құжат; № 7, 37-құжат; № 15-16, 67-құжат; № 19-20, 86-құжат; № 23, 103-құжат; № 24-I, 118-құжат):
1) 740-баптың 1-тармағында:
7) тармақшадағы "ақшаға тыйым салуға жол берілмейді." деген сөздер "ақшаға;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 8) тармақшамен толықтырылсын:
"8) жеке сот орындаушысының өндіріп алушылардың пайдасына өндіріп алынған сомаларды сақтауға арналған ағымдағы шотындағы ақшаға тыйым салуға жол берілмейді.";
мынадай мазмұндағы бесінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы тармақтың үшінші бөлігінің 8) тармақшасының ережесі атқарушылық құжаттардың орындалуын қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті орган, оның аумақтық органдары лицензиясының қолданысы тоқтатыла тұрған немесе тоқтатылған не лицензиясынан айырылған жеке сот орындаушысының өндіріп алушылардың пайдасына өндіріп алынған сомаларды сақтауға арналған ағымдағы шоты бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру бойынша қоятын шектеулерге қолданылмайды.";

О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования исполнительного производства и уголовного законодательства
Закон Республики Казахстан от 26 июня 2020 года № 349-VI ЗРК.
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Гражданский кодекс Республики Казахстан (Особенная часть) от 1 июля 1999 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., № 16-17, ст.642; № 23, ст.929; 2000 г., № 3-4, ст.66; № 10, ст.244; № 22, ст.408; 2001 г., № 23, ст.309; № 24, ст.338; 2002 г., № 10, ст.102; 2003 г., № 1-2, ст.7; № 4, ст.25; № 11, ст.56; № 14, ст.103; № 15, ст.138, 139; 2004 г., № 3-4, ст.16; № 5, ст.25; № 6, ст.42; № 16, ст.91; № 23, ст.142; 2005 г., № 21-22, ст.87; № 23, ст.104; 2006 г., № 4, ст.24, 25; № 8, ст.45; № 11, ст.55; № 13, ст.85; 2007 г., № 3, ст.21; № 4, ст.28; № 5-6, ст.37; № 8, ст.52; № 9, ст.67; № 12, ст.88; 2009 г., № 2-3, ст.16; № 9-10, ст.48; № 17, ст.81; № 19, ст.88; № 24, ст.134; 2010 г., № 3-4, ст.12; № 5, ст.23; № 7, ст.28; № 15, ст.71; № 17-18, ст.112; 2011 г., № 3, ст.32; № 5, ст.43; № 6, ст.50, 53; № 16, ст.129; № 24, ст.196; 2012 г., № 2, ст.13, 14, 15; № 8, ст.64; № 10, ст.77; № 12, ст.85; № 13, ст.91; № 14, ст.92; № 20, ст.121; № 21-22, ст.124; 2013 г., № 4, ст.21; № 10-11, ст.56; № 15, ст.82; 2014 г., № 1, ст.9; № 4-5, ст.24; № 11, ст.61, 69; № 14, ст.84; № 19-I, 19-II, ст.96; № 21, ст.122; № 23, ст.143; 2015 г., № 7, ст.34; № 8, ст.42, 45; № 13, ст.68; № 15, ст.78; № 19-I, ст.100; № 19-II, ст.102; № 20-VII, ст.117, 119; № 22-I, ст.143; № 22-II, ст.145; № 22-III, ст.149; № 22-VI, ст.159; № 22-VII, ст.161; 2016 г., № 7-I, ст.49; № 7-II, ст.53; № 8-I, ст.62; № 12, ст.87; № 24, ст.126; 2017 г., № 4, ст.7; № 13, ст.45; № 21, ст.98; 2018 г., № 11, ст.37; № 13, ст.41; № 14, ст.44; № 15, ст.47, 50; № 19, ст.62; 2019 г., № 2, ст.6; № 7, ст.37; № 15-16, ст.67; № 19-20, ст.86; № 23, ст.103; № 24-I, ст.118):
1) в пункте 1 статьи 740:
часть третью дополнить подпунктом 8) следующего содержания:
"8) на деньги, находящиеся на текущем счете частного судебного исполнителя, предназначенном для хранения взысканных сумм в пользу взыскателей.";
дополнить частью пятой следующего содержания:
"Положение подпункта 8) части третьей настоящего пункта не распространяется на ограничения, налагаемые уполномоченным органом в сфере обеспечения исполнения исполнительных документов, его территориальными органами, по приостановлению расходных операций по текущему счету, предназначенному для хранения взысканных сумм в пользу взыскателей, частного судебного исполнителя, действие лицензии которого приостановлено или прекращено либо которого лишили лицензии.";

2) 741-баптың екінші бөлігі 6) тармақшадағы "ақшаға өндіріп алуды қолдануға жол берілмейді." деген сөздер "ақшаға;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 7) тармақшамен толықтырылсын:
"7) жеке сот орындаушысының өндіріп алушылардың пайдасына өндіріп алынған сомаларды сақтауға арналған ағымдағы шотындағы ақшаға өндіріп алуды қолдануға жол берілмейді.".
2. 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2008 ж., № 21, 93-құжат; 2009 ж., № 23, 112-құжат; № 24, 129-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 29, 32-құжаттар; № 15, 71-құжат; № 24, 146, 149, 150-құжаттар; 2011 ж., № 2, 21, 25-құжаттар; № 4, 37-құжат; № 6, 50-құжат; № 7, 54-құжат; № 11, 102-құжат; № 13, 115-құжат; № 15, 125-құжат; № 16, 129-құжат; № 20, 151-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 16-құжат; № 3, 21-құжат; № 4, 30, 32-құжаттар; № 5, 36, 41-құжаттар; № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 94-құжат; № 18-19, 119-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 2, 13-құжат; № 5-6, 30-құжат; № 8, 50-құжат; № 9, 51-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 13, 63-құжат; № 14, 72-құжат; № 15, 81, 82-құжаттар; № 16, 83-құжат; № 20, 113-құжат; № 21-22, 114-құжат; 2014 ж., № 1, 6-құжат; № 2, 10, 12-құжаттар; № 4-5, 24-құжат; № 7, 37-құжат; № 8, 44-құжат; № 11, 63, 69-құжаттар; № 12, 82-құжат; № 14, 84, 86-құжаттар; № 16, 90-құжат; № 19-І, 19-ІІ, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 22, 128, 131-құжаттар; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 2, 3-құжат; № 11, 57-құжат; № 14, 72-құжат; № 15, 78-құжат; № 19-І, 100-құжат; № 19-ІІ, 106-құжат; № 20-ІV, 113-құжат; № 20-VІІ, 117-құжат; № 21-І, 121, 124-құжаттар; № 21-ІІ, 130, 132-құжаттар; № 22-І, 140, 143-құжаттар; № 22-ІІ, 144-құжат; № 22-V, 156-құжат; № 22-VІ, 159-құжат; № 23-ІІ, 172-құжат; 2016 ж., № 7-ІІ, 53-құжат; № 8-І, 62-құжат; № 12, 87-құжат; № 22, 116-құжат; № 23, 119-құжат; № 24, 126-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; № 6, 11-құжат; № 9, 18-құжат; № 10, 23-құжат; № 13, 45-құжат; № 14, 51-құжат; № 15, 55-құжат; № 20, 96-құжат; № 22-ІІІ, 109-құжат; № 23-ІІІ, 111-құжат; № 23-V, 113-құжат; № 24, 115-құжат; 2018 ж., № 1, 2-құжат; № 7-8, 22-құжат; № 9, 31-құжат; № 10, 32-құжат; № 12, 39-құжат; № 14, 42-құжат; № 15, 47, 50-құжаттар; № 16, 55-құжат; № 19, 62-құжат; № 22, 82, 83-құжаттар; № 24, 93-құжат; 2019 ж., № 1, 4-құжат; № 5-6, 27-құжат; № 7, 37, 39-құжаттар; № 8, 45-құжат; № 15-16, 67-құжат; № 19-20, 86-құжат; № 23, 99, 106-құжаттар; № 24-I, 118, 119-құжаттар; 2020 жылғы 7 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне әлеуметтік қамсыздандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 6 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2020 жылғы 14 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне көшi-қон процестерiн реттеу мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2020 жылғы 26 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 25 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2020 жылғы 10 маусымда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне тұрғын үй бағдарламалары операторларының санын қысқарту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 9 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы):
98-бапта:
1-тармақта:
бірінші бөліктің бірінші сөйлеміндегі "соттардың заңды күшіне енген шешімдеріне, ұйғарымдарына, қаулыларына, бұйрықтарына сәйкес берілген", "атқару парағын немесе бұйрықты" деген сөздер тиісінше "атқарушылық құжатты", "құжатты" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктегі "сот шешімі (үкімі, ұйғарымы, қаулысы) бойынша берілген атқару парағы немесе бұйрық немесе ақша өндіріп алу туралы сот бұйрығы" деген сөздер "атқарушылық құжат" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта:
екінші бөліктегі "оны жасауға негіз болып табылған атқару парағының немесе бұйрықтың түпнұсқасы не осы құжаттың әрбір беті соттың елтаңбалық мөрінің бедерімен куәландырылған көшірмесі" деген сөздер "атқарушылық құжаттың жеке сот орындаушысының не атқарушылық құжаттардың орындалуын қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті органның аумақтық органының мөрімен куәландырылған көшірмелері" деген сөздермен ауыстырылсын;

2) часть вторую статьи 741 дополнить подпунктом 7) следующего содержания:
"7) на деньги, находящиеся на текущем счете частного судебного исполнителя, предназначенном для хранения взысканных сумм в пользу взыскателей.".
2. В Бюджетный кодекс Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 21, ст.93; 2009 г., № 23, ст.112; № 24, ст.129; 2010 г., № 5, ст.23; № 7, ст.29, 32; № 15, ст.71; № 24, ст.146, 149, 150; 2011 г., № 2, ст.21, 25; № 4, ст.37; № 6, ст.50; № 7, ст.54; № 11, ст.102; № 13, ст.115; № 15, ст.125; № 16, ст.129; № 20, ст.151; № 24, ст.196; 2012 г., № 1, ст.5; № 2, ст.16; № 3, ст.21; № 4, ст.30, 32; № 5, ст.36, 41; № 8, ст.64; № 13, ст.91; № 14, ст.94; № 18-19, ст.119; № 23-24, ст.125; 2013 г., № 2, ст.13; № 5-6, ст.30; № 8, ст.50; № 9, ст.51; № 10-11, ст.56; № 13, ст.63; № 14, ст.72; № 15, ст.81, 82; № 16, ст.83; № 20, ст.113; № 21-22, ст.114; 2014 г., № 1, ст.6; № 2, ст.10, 12; № 4-5, ст.24; № 7, ст.37; № 8, ст.44; № 11, ст.63, 69; № 12, ст.82; № 14, ст.84, 86; № 16, ст.90; № 19-I, 19-II, ст.96; № 21, ст.122; № 22, ст.128, 131; № 23, ст.143; 2015 г., № 2, ст.3; № 11, ст.57; № 14, ст.72; № 15, ст.78; № 19-I, ст.100; № 19-II, ст.106; № 20-IV, ст.113; № 20-VII, ст.117; № 21-I, ст.121, 124; № 21-II, ст.130, 132; № 22-I, ст.140, 143; № 22-ІІ, ст.144; № 22-V, ст.156; № 22-VI, ст.159; № 23-II, ст.172; 2016 г., № 7-II, ст.53; № 8-I, ст.62; № 12, ст.87; № 22, ст.116; № 23, ст.119; № 24, ст.126; 2017 г., № 4, ст.7; № 6, ст.11; № 9, ст.18; № 10, ст.23; № 13, ст.45; № 14, ст.51; № 15, ст.55; № 20, ст.96; № 22-III, ст.109; № 23-III, ст.111; № 23-V, ст.113; № 24, ст.115; 2018 г., № 1, ст.2; № 7-8, ст.22; № 9, ст.31; № 10, ст.32; № 12, ст.39; № 14, ст.42; № 15, ст.47, 50; № 16, ст.55; № 19, ст.62; № 22, ст.82, 83; № 24, ст.93; 2019 г., № 1, ст.4; № 5-6, ст.27; № 7, ст.37, 39; № 8, ст.45; № 15-16, ст.67; № 19-20, ст.86; № 23, ст.99, 106; № 24-I, ст.118, 119; Закон Республики Казахстан от 6 мая 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам социального обеспечения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 7 мая 2020 г.; Закон Республики Казахстан от 13 мая 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам регулирования миграционных процессов", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 14 мая 2020 г.; Закон Республики Казахстан от 25 мая 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам мобилизационной подготовки и мобилизации", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 26 мая 2020 г.; Закон Республики Казахстан от 9 июня 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам сокращения количества операторов жилищных программ", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 10 июня 2020 г.):
в статье 98:
в пункте 1:
в предложении первом части первой слова "листа или приказа, выданных согласно вступившим в законную силу решениям, определениям, постановлениям, приказам судов, а также связанных" заменить словами "документа, а также документа, связанного";
в части второй слова "листа или приказа, выданного по решению (приговору, определению, постановлению) суда, или судебного приказа о взыскании денег" заменить словом "документа";
в пункте 2:
в части второй слова "оригинала исполнительного листа или приказа, являющегося основанием для его составления, либо копии этого документа, заверенной постранично оттиском гербовой печати суда" заменить словами "копии исполнительного документа, заверенной печатью частного судебного исполнителя либо территориального органа уполномоченного органа в сфере обеспечения исполнения исполнительных документов";

үшінші бөліктегі "атқару парағында немесе бұйрықта" деген сөздер "Төлемдер мен төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 35-бабының 5-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, атқарушылық құжатта" деген сөздермен ауыстырылсын.
3. 2011 жылғы 26 желтоқсандағы "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2011 ж., № 22, 174-құжат; 2012 ж., № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 1, 3-құжат; № 2, 13-құжат; № 9, 51-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 14, 72-құжат; 2014 ж., № 1, 9-құжат; № 6, 28-құжат; № 14, 84-құжат; № 19-I, 19-II, 94, 96-құжаттар; № 21, 122-құжат; № 22, 128-құжат; 2015 ж., № 10, 50-құжат; № 20-VII, 115-құжат; № 22-ІІ, 145-құжат; № 23-ІІ, 170-құжат; 2016 ж., № 8-ІІ, 67-құжат; 2017 ж., № 8, 16-құжат; № 16, 56-құжат; 2018 ж., № 14, 42-құжат; 2019 ж., № 2, 6-құжат; № 7, 36-құжат; № 21-22, 90-құжат; № 24-II, 120-құжат; 2020 жылғы 14 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне көшi-қон процестерiн реттеу мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 165-баптың бірінші бөлігі "құжатының негізінде" деген сөздерден кейін "төленген күнінен бастап алуға жататын" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 169-баптың 3-тармағында:
бірінші бөліктің екінші сөйлеміндегі "табысы мен өзге де кірісін растайтын құжаттар тапсырылмаса," деген сөздер "жалақысы мен өзге де кірісін растайтын құжаттар ұсынылмаса, ай сайынғы төлемдер және (немесе)" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Мүгедек болып табылатын борышкерлер үшін ай сайынғы төлем немесе алимент бойынша берешек – олардың ай сайынғы жалақысынан және өзге де кірісінен, ал егер олар жұмыс істемейтін жағдайда бюджет қаражатынан және (немесе) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін ай сайынғы жәрдемақылардан және (немесе) әлеуметтік төлемдерден айқындалады.".
4. 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 13-І, 13-ІІ, 83-құжат; № 21, 122-құжат; 2015 ж., № 16, 79-құжат; № 21-ІІІ, 137-құжат; № 22-І, 140-құжат; № 22-ІІІ, 149-құжат; № 22-V, 156-құжат; № 22-VІ, 159-құжат; 2016 ж., № 7-ІІ, 55-құжат; № 8-ІІ, 67-құжат; № 12, 87-құжат; № 23, 118-құжат; № 24, 126-құжат; 2017 ж., № 8, 16-құжат; № 9, 21-құжат; № 14, 50-құжат; № 16, 56-құжат; № 22-ІІІ, 109-құжат; № 23-ІІІ, 111-құжат; № 24, 115-құжат; 2018 ж., № 1, 2-құжат; № 14, 44-құжат; № 15, 46-құжат; № 16, 56-құжат; № 23, 88, 91-құжаттар; № 24, 94-құжат; 2019 ж., № 2, 6-құжат; № 7, 36-құжат; № 8, 45-құжат; № 15-16, 67-құжат; № 19-20, 86-құжат; № 23, 108-құжат; № 24-I, 118-құжат; № 24-ІІ, 120-құжат; 2020 жылғы 5 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне еңбек мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 4 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2020 жылғы 26 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 25 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2020 жылғы 26 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне Қазақстан Республикасында бейбіт жиналыстарды ұйымдастыру және өткізу тәртібі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" 2020 жылғы 25 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы):

в части третьей слова "исполнительном листе или приказе" заменить словами "исполнительном документе, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 5 статьи 35 Закона Республики Казахстан "О платежах и платежных системах".
3. В Кодекс Республики Казахстан от 26 декабря 2011 года "О браке (супружестве) и семье" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2011 г., № 22, ст.174; 2012 г., № 21-22, ст.124; 2013 г., № 1, ст.3; № 2, ст.13; № 9, ст.51; № 10-11, ст.56; № 14, ст.72; 2014 г., № 1, ст.9; № 6, ст.28; № 14, ст.84; № 19-I, 19-II, ст.94, 96; № 21, ст.122; № 22, ст.128; 2015 г., № 10, ст.50; № 20-VII, ст.115; № 22-II, ст.145; № 23-II, ст.170; 2016 г., № 8-II, ст.67; 2017 г., № 8, ст.16; № 16, ст.56; 2018 г., № 14, ст.42; 2019 г., № 2, ст.6; № 7, ст.36; № 21-22, ст.90; № 24-II, ст.120; Закон Республики Казахстан от 13 мая 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам регулирования миграционных процессов", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 14 мая 2020 г.):
1) часть первую статьи 165 после слов "из его заработной платы и иного дохода" дополнить словами ", подлежащих получению со дня их выплат,";
2) в пункте 3 статьи 169:
в предложении втором части первой слово "заработок и иной доход, задолженность по алиментам определяется" заменить словами "заработную плату и иной доход, ежемесячные выплаты и (или) задолженность по алиментам определяются";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"Для должников, являющихся инвалидами, ежемесячная выплата или задолженность по алиментам определяется из их ежемесячной заработной платы и иного дохода, а в случае, если они не работают, – определяется из ежемесячных пособий и (или) социальных выплат, выплачиваемых из бюджетных средств и (или) Государственного фонда социального страхования.".
4. В Уголовный кодекс Республики Казахстан от 3 июля 2014 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 13-I, 13-II, ст.83; № 21, ст.122; 2015 г., № 16, ст.79; № 21-III, ст.137; № 22-I, ст.140; № 22-III, ст.149; № 22-V, ст.156; № 22-VI, ст.159; 2016 г., № 7-II, ст.55; № 8-II, ст.67; № 12, ст.87; № 23, ст.118; № 24, ст.126; 2017 г., № 8, ст.16; № 9, ст.21; № 14, ст.50; № 16, ст.56; № 22-III, ст.109; № 23-III, ст.111; № 24, ст.115; 2018 г., № 1, ст.2; № 14, ст.44; № 15, ст.46; № 16, ст.56; № 23, ст.88, 91; № 24, ст.94; 2019 г., № 2, ст.6; № 7, ст.36; № 8, ст.45; № 15-16, ст.67; № 19-20, ст.86; № 23, ст.108; № 24-I, ст.118; № 24-II, ст.120; Закон Республики Казахстан от 4 мая 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам труда", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 5 мая 2020 г.; Закон Республики Казахстан от 25 мая 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам мобилизационной подготовки и мобилизации", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 26 мая 2020 г.; Закон Республики Казахстан от 25 мая 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам порядка организации и проведения мирных собраний в Республике Казахстан", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 26 мая 2020 г.):

1) мазмұнында:
130-баптың тақырыбы алып тасталсын;
174-баптың тақырыбында өзгеріс орыс тіліндегі мәтінге енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
2) 15-баптың екінші бөлігінде өзгеріс орыс тіліндегі мәтінге енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
3) 130-бап алып тасталсын;
4) 174-бапта:
өзгеріс орыс тіліндегі мәтінге енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
бірінші бөлікте:
өзгеріс орыс тіліндегі мәтінге енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"екі мыңнан жеті мыңға дейінгі айлық есептік көрсеткіш мөлшеріндегі айыппұл салуға не екі жылдан жеті жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығын шектеуге не сол мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.".
5. 2014 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 15-І, 15-ІІ, 88-құжат; № 19-І, 19-ІІ, 96-құжат; № 21, 122-құжат; 2015 ж., № 20-VІІ, 115-құжат; № 21-ІІІ, 137-құжат; № 22-V, 156-құжат; № 22-VІ, 159-құжат; 2016 ж., № 7-ІІ, 55-құжат; № 8-ІІ, 67-құжат; № 12, 87-құжат; № 23, 118-құжат; № 24, 126, 129-құжаттар; 2017 ж., № 1-2, 3-құжат; № 8, 16-құжат; № 14, 50, 53-құжаттар; № 16, 56-құжат; № 21, 98, 102-құжаттар; № 24, 115-құжат; 2018 ж., № 1, 2-құжат; № 10, 32-құжат; № 16, 53, 56-құжаттар; № 23, 91-құжат; № 24, 93-құжат; 2019 ж., № 2, 6-құжат; № 7, 36-құжат; № 19-20, 86-құжат; № 23, 103-құжат; № 24-I, 118, 119-құжаттар; № 24-ІІ, 120-құжат; 2020 жылғы 5 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне еңбек мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 4 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2020 жылғы 26 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 25 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 32-баптың екінші бөлігіндегі "130," деген цифрлар алып тасталсын;
2) 161-баптың жетінші бөлігінде:
екінші абзацта:
"сондай-ақ" деген сөз алып тасталсын;
"ақшасына" деген сөзден кейін ", жеке сот орындаушысының өндіріп алушылардың пайдасына өндіріп алынған сомаларды сақтауға арналған ағымдағы шотындағы ақшаға" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы үшінші абзацпен толықтырылсын:
"Осы бөліктің екінші абзацының ережесі атқарушылық құжаттардың орындалуын қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті орган, оның аумақтық органдары лицензиясының қолданысы тоқтатыла тұрған немесе тоқтатылған не лицензиясынан айырылған жеке сот орындаушысының өндіріп алушылардың пайдасына өндіріп алынған сомаларды сақтауға арналған көрсетілген ағымдағы шоты бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру бойынша қоятын шектеулерге қолданылмайды.".

1) в оглавлении:
заголовок статьи 130 исключить;
в заголовке статьи 174 слово "Возбуждение" заменить словом "Разжигание";
2) в части второй статьи 15 слово "возбуждение" заменить словом "разжигание";
3) статью 130 исключить;
4) в статье 174:
в заголовке слово "Возбуждение" заменить словом "Разжигание";
в части первой:
в абзаце первом слово "возбуждение" заменить словом "разжигание";
абзац второй изложить в следующей редакции:
"наказываются штрафом в размере от двух тысяч до семи тысяч месячных расчетных показателей либо ограничением свободы на срок от двух до семи лет, либо лишением свободы на тот же срок.".
5. В Уголовно-процессуальный кодекс Республики Казахстан от 4 июля 2014 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 15-I, 15-II, ст.88; № 19-I, 19-II, ст.96; № 21, ст.122; 2015 г., № 20-VII, ст.115; № 21-III, ст.137; № 22-V, ст.156; № 22-VI, ст.159; 2016 г., № 7-II, ст.55; № 8-II, ст.67; № 12, ст.87; № 23, ст.118; № 24, ст.126, 129; 2017 г., № 1-2, ст.3; № 8, ст.16; № 14, ст.50, 53; № 16, ст.56; № 21, ст.98, 102; № 24, ст.115; 2018 г., № 1, ст.2; № 10, ст.32; № 16, ст.53, 56; № 23, ст.91; № 24, ст.93; 2019 г., № 2, ст.6; № 7, ст.36; № 19-20, ст.86; № 23, ст.103; № 24-I, ст.118, 119; № 24-II, ст.120; Закон Республики Казахстан от 4 мая 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам труда", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 5 мая 2020 г.; Закон Республики Казахстан от 25 мая 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам мобилизационной подготовки и мобилизации", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 26 мая 2020 г.):
1) в части второй статьи 32 цифры "130," исключить;
2) в части седьмой статьи 161:
в абзаце втором:
слова "а также" исключить;
дополнить словами ", на деньги, находящиеся на текущем счете частного судебного исполнителя, предназначенном для хранения взысканных сумм в пользу взыскателей";
дополнить абзацем третьим следующего содержания:
"Положение абзаца второго настоящей части не распространяется на ограничения, налагаемые уполномоченным органом в сфере обеспечения исполнения исполнительных документов, его территориальными органами, по приостановлению расходных операций по указанному текущему счету, предназначенному для хранения взысканных сумм в пользу взыскателей, частного судебного исполнителя, действие лицензии которого приостановлено или прекращено либо которого лишили лицензии.".

6. 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 18-I, 18-II, 92-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; № 24, 145, 146-құжаттар; 2015 ж., № 1, 2-құжат; № 2, 6-құжат; № 7, 33-құжат; № 8, 44, 45-құжаттар; № 9, 46-құжат; № 10, 50-құжат; № 11, 52-құжат; № 14, 71-құжат; № 15, 78-құжат; № 16, 79-құжат; № 19-I, 101-құжат; № 19-II, 102, 103, 105-құжаттар; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 115-құжат; № 21-I, 124, 125-құжаттар; № 21-II, 130-құжат; № 21-III, 137-құжат; № 22-I, 140, 141, 143-құжаттар; № 22-II, 144, 145, 148-құжаттар; № 22-III, 149-құжат; № 22-V, 152, 156, 158-құжаттар; № 22-VI, 159-құжат; № 22-VII, 161-құжат; № 23-I, 166, 169-құжаттар; № 23-II, 172-құжат; 2016 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 9-құжат; № 6, 45-құжат; № 7-I, 49, 50-құжаттар; № 7-II, 53, 57-құжаттар; № 8-I, 62, 65-құжаттар; № 8-II, 66, 67, 68, 70, 72-құжаттар; № 12, 87-құжат; № 22, 116-құжат; № 23, 118-құжат; № 24, 124, 126, 131-құжаттар; 2017 ж., № 1-2, 3-құжат; № 9, 17, 18, 21, 22-құжаттар; № 12, 34-құжат; № 14, 49, 50, 54-құжаттар; № 15, 55-құжат; № 16, 56-құжат; № 22-III, 109-құжат; № 23-III, 111-құжат; № 23-V, 113-құжат; № 24, 114, 115-құжаттар; 2018 ж., № 1, 4-құжат; № 7-8, 22-құжат; № 9, 27-құжат; № 10, 32-құжат; № 11, 36, 37-құжаттар; № 12, 39-құжат; № 13, 41-құжат; № 14, 44-құжат; № 15, 46, 49, 50-құжаттар; № 16, 53-құжат; № 19, 62-құжат; № 22, 82-құжат; № 23, 91-құжат; № 24, 93, 94-құжаттар; 2019 ж., № 1, 2, 4-құжаттар; № 2, 6-құжат; № 5-6, 27-құжат; № 7, 36, 37-құжаттар; № 8, 45-құжат; № 15-16, 67-құжат; № 19-20, 86-құжат; № 21-22, 90, 91-құжаттар; № 23, 99, 103, 106, 108-құжаттар; № 24-I, 118-құжат; № 24-ІІ, 120, 122, 123, 127-құжаттар; 2020 жылғы 5 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне еңбек мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 4 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2020 жылғы 14 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2020 жылғы 14 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне көшi-қон процестерiн реттеу мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2020 жылғы 26 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 25 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2020 жылғы 26 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне Қазақстан Республикасында бейбіт жиналыстарды ұйымдастыру және өткізу тәртібі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" 2020 жылғы 25 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2020 жылғы 1 маусымда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың арсеналдары, базалары мен қоймалары жанындағы тыйым салынған аймақтар мен тыйым салынған аудандар мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 29 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы):

6. В Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 5 июля 2014 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 18-I, 18-II, ст.92; № 21, ст.122; № 23, ст.143; № 24, ст.145, 146; 2015 г., № 1, ст.2; № 2, ст.6; № 7, ст.33; № 8, ст.44, 45; № 9, ст.46; № 10, ст.50; № 11, ст.52; № 14, ст.71; № 15, ст.78; № 16, ст.79; № 19-I, ст.101; № 19-II, ст.102, 103, 105; № 20-IV, ст.13; № 20-VII, ст.115; № 21-I, ст.124, 125; № 21-II, ст.130; № 21-III, ст.137; № 22-I, ст.140, 141, 143; № 22-II, ст.144, 145, 148; № 22-III, ст.149; № 22-V, ст.152, 156, 158; № 22-VI, ст.159; № 22-VII, ст.161; № 23-I, ст.166, 169; № 23-II, ст.172; 2016 г., № 1, ст.4; № 2, ст.9; № 6, ст.45; № 7-I, ст.49, 50; № 7-II, ст.53, 57; № 8-I, ст.62, 65; № 8-II, ст.66, 67, 68, 70, 72; № 12, ст.87; № 22, cт.116; № 23, ст.118; № 24, ст.124, 126, 131; 2017 г., № 1-2, ст.3; № 9, ст.17, 18, 21, 22; № 12, ст.34; № 14, ст.49, 50, 54; № 15, ст.55; № 16, ст.56; № 22-III, ст.109; № 23-III, ст.111; № 23-V, ст.113; № 24, ст.114, 115; 2018 г., № 1, ст.4; № 7-8, ст.22; № 9, ст.27; № 10, ст.32; № 11, ст.36, 37; № 12, ст.39; № 13, ст.41; № 14, ст.44; № 15, ст.46, 49, 50; № 16, ст.53; № 19, ст.62; № 22, ст.82; № 23, ст.91; № 24, ст.93, 94; 2019 г., № 1, ст.2, 4; № 2, ст.6; № 5-6, cт.27; № 7, cт.36, 37; № 8, ст.45; № 15-16, ст.67; № 19-20, ст.86; № 21-22, ст.90, 91; № 23, ст.99, 103, 106, 108; № 24-I, ст.118; № 24-II, ст.120, 122, 123, 127; Закон Республики Казахстан от 4 мая 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам труда", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 5 мая 2020 г.; Закон Республики Казахстан от 13 мая 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 14 мая 2020 г.; Закон Республики Казахстан от 13 мая 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам регулирования миграционных процессов", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 14 мая 2020 г.; Закон Республики Казахстан от 25 мая 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам мобилизационной подготовки и мобилизации", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 26 мая 2020 г.; Закон Республики Казахстан от 25 мая 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам порядка организации и проведения мирных собраний в Республике Казахстан", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 26 мая 2020 г.; Закон Республики Казахстан от 29 мая 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам запретных зон и запретных районов при арсеналах, базах и складах Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 1 июня 2020 г.):

1) мазмұны мынадай мазмұндағы 73-3-баптың тақырыбымен толықтырылсын:
"73-3-бап. Жала жабу";
2) 64-бапта:
бірінші бөлік "73-2," деген цифрлардан кейін "73-3," деген цифрлармен толықтырылсын;
1-1-бөліктегі "немесе 73-2" деген сөздер ", 73-2 және 73-3" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) мынадай мазмұндағы 73-3-баппен толықтырылсын:
"73-3-бап. Жала жабу
1. Жала жабу, яғни басқа адамның абыройы мен қадiр-қасиетiне нұқсан келтiретiн немесе оның беделiн түсiретiн көрiнеу жалған мәлiметтер тарату –
жеке тұлғаға бір жүз алпыс айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға немесе он бес тәулік мерзімге әкімшілік қамаққа алуға, лауазымды адамға бес жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға не жиырма тәулік мерзімге әкімшілік қамаққа алуға алып келеді.
2. Көпшiлiк алдында немесе бұқаралық ақпарат құралдарын немесе телекоммуникациялар желілерін пайдалана отырып жасалған дәл сол іс-әрекет –
жеке тұлғаға бір жүз сексен айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға немесе жиырма тәулік мерзімге әкімшілік қамаққа алуға, лауазымды адамға алты жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға не жиырма бес тәулік мерзімге әкімшілік қамаққа алуға алып келеді.
3. Осы баптың бірінші немесе екінші бөліктерінде көзделген, адамды сыбайлас жемқорлық, ауыр немесе аса ауыр қылмыс жасады деп айыптаумен ұштасқан іс-әрекеттер –
жеке тұлғаға екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға немесе жиырма бес тәулік мерзімге әкімшілік қамаққа алуға, лауазымды адамға жеті жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға не отыз тәулік мерзімге әкімшілік қамаққа алуға алып келеді.";
4) 684-баптың бірінші бөлігі "73-2," деген цифрлардан кейін "73-3," деген цифрлармен толықтырылсын;
5) 694-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға және әкiмшiлiк жазалар қолдануға нормативтiк құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу саласындағы, атқарушылық құжаттардың орындалуын қамтамасыз ету саласындағы уәкiлеттi органның басшысы мен олардың орынбасарлары, облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әдiлет органдарының басшылары мен олардың орынбасарлары, сондай-ақ аудандық және қалалық әділет бөлімшелерінің басшылары құқылы.";
6) 804-баптың бірінші бөлігінің 1) тармақшасы "73-2," деген цифрлардан кейін "73-3," деген цифрлармен толықтырылсын.
7. 2015 жылғы 31 қазандағы Қазақстан Республикасының Азаматтық процестік кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2015 ж., № 20-V, 20-VІ, 114-құжат; 2016 ж., № 7-ІІ, 55-құжат; № 12, 87-құжат; 2017 ж., № 1-2, 3-құжат; № 4, 7-құжат; № 8, 16-құжат; № 16, 56-құжат; № 21, 98-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 13, 41-құжат; № 14, 44-құжат; № 16, 53-құжат; № 24, 93-құжат; 2019 ж., № 2, 6-құжат; № 7, 36, 37-құжаттар; № 15-16, 67-құжат; № 23, 103-құжат; № 24-I, 118, 119-құжаттар; 2020 жылғы 7 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне әлеуметтік қамсыздандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 6 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы):

1) оглавление дополнить заголовком статьи 73-3 следующего содержания:
"Статья 73-3. Клевета";
2) в статье 64:
часть первую после цифр "73-2," дополнить цифрами "73-3,";
в части 1-1 слова "или 73-2" заменить словами ", 73-2 и 73-3";
3) дополнить статьей 73-3 следующего содержания:
"Статья 73-3. Клевета
1. Клевета, то есть распространение заведомо ложных сведений, порочащих честь и достоинство другого лица или подрывающих его репутацию, –
влечет штраф на физическое лицо в размере ста шестидесяти месячных расчетных показателей или административный арест на срок пятнадцать суток, на должностное лицо – штраф в размере пятисот пятидесяти месячных расчетных показателей либо административный арест на срок двадцать суток.
2. То же деяние, совершенное публично или с использованием средств массовой информации или сетей телекоммуникаций, –
влечет штраф на физическое лицо в размере ста восьмидесяти месячных расчетных показателей или административный арест на срок двадцать суток, на должностное лицо – штраф в размере шестисот пятидесяти месячных расчетных показателей либо административный арест на срок двадцать пять суток.
3. Деяния, предусмотренные частями первой или второй настоящей статьи, соединенные с обвинением лица в совершении коррупционного, тяжкого или особо тяжкого преступления, –
влекут штраф на физическое лицо в размере двухсот месячных расчетных показателей или административный арест на срок двадцать пять суток, на должностное лицо – штраф в размере семисот пятидесяти месячных расчетных показателей либо административный арест на срок тридцать суток.";
4) часть первую статьи 684 после цифр "73-2," дополнить цифрами "73-3,";
5) часть вторую статьи 694 изложить в следующей редакции:
"2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания вправе руководитель уполномоченного органа в области государственной регистрации нормативных правовых актов, в сфере обеспечения исполнения исполнительных документов и их заместители, руководители областных, городов республиканского значения и столицы органов юстиции и их заместители, а также руководители районных и городских подразделений юстиции.";
6) подпункт 1) части первой статьи 804 после цифр "73-2," дополнить цифрами "73-3,".
7. В Гражданский процессуальный кодекс Республики Казахстан от 31 октября 2015 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 20-V, 20-VI, ст.114; 2016 г., № 7-II, ст.55; № 12, ст.87; 2017 г., № 1-2, ст.3; № 4, ст.7; № 8, ст.16; № 16, ст.56; № 21, ст.98; 2018 г., № 10, ст.32; № 13, ст.41; № 14, ст.44; № 16, ст.53; № 24, ст.93; 2019 г., № 2, ст.6; № 7, ст.36, 37; № 15-16, ст.67; № 23, ст.103; № 24-I, ст.118, 119; Закон Республики Казахстан от 6 мая 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам социального обеспечения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 7 мая 2020 г.):

1) 156-баптың бірінші бөлігінің 1) тармақшасының екінші абзацы "Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының активтеріне" деген сөздерден кейін ", жеке сот орындаушысының өндіріп алушылардың пайдасына өндіріп алынған сомаларды сақтауға арналған ағымдағы шотындағы ақшаға" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 158-бапта:
бірінші бөлікте:
1) және 2) тармақшалар "әділет органына" деген сөздерден кейін "не жеке сот орындаушыларының өңірлік палатасына" деген сөздермен толықтырылсын;
6) тармақшадағы "әділет органына немесе мүлікке шектеулі билік етуді іске асыратын уәкілетті органға" деген сөздер "мүлікке шектеулі билік етуді іске асыратын әділет органына немесе уәкілетті органға не жеке сот орындаушыларының өңірлік палатасына" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктің бірінші абзацы "әділет органына" деген сөздерден кейін "не жеке сот орындаушыларының өңірлік палатасына" деген сөздермен толықтырылсын;
3) 241-бапта:
екінші бөліктің екінші абзацы "әділет органына" деген сөздерден кейін "не жеке сот орындаушыларының өңірлік палатасына" деген сөздермен толықтырылсын;
бесінші бөліктің бірінші абзацындағы "жеке сот орындаушысына" деген сөздер "жеке сот орындаушыларының өңірлік палатасына" деген сөздермен ауыстырылсын;
жетінші бөліктің екінші абзацы "әділет органына" деген сөздерден кейін "не жеке сот орындаушыларының өңірлік палатасына" деген сөздермен толықтырылсын;
4) 245-баптың екінші абзацы "әділет органына" деген сөздерден кейін "не жеке сот орындаушыларының өңірлік палатасына" деген сөздермен толықтырылсын;
5) 250-баптың үшінші бөлігінің екінші абзацындағы "әділет органдарына" деген сөздер "әділет органына не жеке сот орындаушыларының өңірлік палатасына" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 352-баптың үшінші бөлігіндегі "әділет органдарына" деген сөздер "әділет органына не жеке сот орындаушыларының өңірлік палатасына" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 448-баптың үшінші абзацы "әділет органына" деген сөздерден кейін "не жеке сот орындаушыларының өңірлік палатасына" деген сөздермен толықтырылсын.
8. 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015 ж., № 22-IV, 151-құжат; 2016 ж., № 7-I, 49-құжат; 2017 ж., № 11, 29-құжат; № 12, 34-құжат; № 13, 45-құжат; № 20, 96-құжат; 2018 ж., № 1, 4-құжат; № 7-8, 22-құжат; № 10, 32-құжат; № 14, 42-құжат; № 15, 47, 48-құжаттар; 2019 ж., № 15-16, 67-құжат; № 21-22, 91-құжат; 2020 жылғы 5 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне еңбек мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 4 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2020 жылғы 14 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне көшi-қон процестерiн реттеу мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы):

1) абзац второй подпункта 1) части первой статьи 156 после слов "активы Фонда социального медицинского страхования" дополнить словами ", на деньги, находящиеся на текущем счете частного судебного исполнителя, предназначенном для хранения взысканных сумм в пользу взыскателей,";
2) в статье 158:
в части первой:
подпункты 1) и 2) после слов "орган юстиции" дополнить словами "либо в региональную палату частных судебных исполнителей";
подпункт 6) после слов "уполномоченному органу по реализации ограниченного в распоряжении имущества" дополнить словами "либо в региональную палату частных судебных исполнителей";
абзац первый части второй после слов "орган юстиции" дополнить словами "либо в региональную палату частных судебных исполнителей";
3) в статье 241:
абзац второй части второй после слов "орган юстиции" дополнить словами "либо в региональную палату частных судебных исполнителей";
в абзаце первом части пятой слова "по территориальности либо частному судебному исполнителю" заменить словами "либо в региональную палату частных судебных исполнителей по территориальности";
абзац второй части седьмой после слов "орган юстиции" дополнить словами "либо в региональную палату частных судебных исполнителей";
4) абзац второй статьи 245 после слов "орган юстиции" дополнить словами "либо в региональную палату частных судебных исполнителей";
5) в абзаце втором части третьей статьи 250 слова "органы юстиции" заменить словами "орган юстиции либо в региональную палату частных судебных исполнителей";
6) в части третьей статьи 352 слова "соответствующие органы юстиции по территориальности" заменить словами "соответствующий орган юстиции либо региональную палату частных судебных исполнителей по территориальности";
7) абзац третий статьи 448 после слов "органу юстиции" дополнить словами "либо региональной палате частных судебных исполнителей".
8. В Трудовой кодекс Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 22-IV, ст.151; 2016 г., № 7-І, ст.49; 2017 г., № 11, ст.29; № 12, ст.34; № 13, ст.45; № 20, ст.96; 2018 г., № 1, ст.4; № 7-8, ст.22; № 10, ст.32; № 14, ст.42; № 15, ст.47, 48; 2019 г., № 15-16, ст.67; № 21-22, ст.91; Закон Республики Казахстан от 4 мая 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам труда", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 5 мая 2020 г.; Закон Республики Казахстан от 13 мая 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам регулирования миграционных процессов", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 14 мая 2020 г.):

1) 195-бапта:
1-тармақтың 1) тармақшасы төртінші абзацтағы "туралы нұсқама." деген сөздер "туралы;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы бесінші абзацпен толықтырылсын:
"жұмыс берушінің жалақы төлеуі туралы нұсқама.";
2-тармақтың бірінші сөйлемі "адамдардың" деген сөзден кейін "осы Кодекстің 198-бабының 3-тармағының талаптарын ескере отырып," деген сөздермен толықтырылсын;
2) 198-бапта:
1-тармақ "сотқа" деген сөзден кейін "осы баптың 3-тармағының талаптарын ескере отырып," деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Жұмыс берушінің жалақы төлеуі туралы нұсқамаға жоғары тұрған мемлекеттік еңбек инспекторына немесе сотқа нұсқама алынған күннен бастап он жұмыс күні ішінде шағым жасалуы мүмкін.
Нұсқама мемлекеттік еңбек инспекторы белгілеген мерзімде орындалмаған жағдайда және шағым жасауға арналған мерзім өткеннен кейін, егер оған шағым жасалмаса, нұсқама көрсетілген мерзімдер өткен соң үш жұмыс күнінен кешіктірілмей "Атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес аумағы бойынша тиісті әділет органына не жеке сот орындаушыларының өңірлік палатасына мәжбүрлеп орындатуға жіберіледі.
Нұсқамаға шағым келіп түскен күннен бастап жоғары тұрған мемлекеттік еңбек инспекторы он жұмыс күні ішінде шағым бойынша тиісті шешім қабылдайды.
Нұсқамаға сот тәртібімен шағым жасалған жағдайда, ол сот актісі заңды күшіне енген күнінен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірілмей "Атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес аумағы бойынша тиісті әділет органына не жеке сот орындаушыларының өңірлік палатасына мәжбүрлеп орындатуға жіберіледі.".
9. "Жедел-іздестіру қызметі туралы" 1994 жылғы 15 қыркүйектегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1994 ж., № 13-14, 199-құжат; 1995 ж., № 24, 167-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., № 14, 275-құжат; 1998 ж., № 24, 436-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; 2001 ж., № 8, 53-құжат; № 17-18, 245-құжат; 2002 ж., № 4, 32-құжат; № 15, 147-құжат; № 17, 155-құжат; 2004 ж., № 18, 106-құжат; № 23, 142-құжат; № 24, 154-құжат; 2005 ж., № 13, 53-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; 2009 ж., № 6-7, 32-құжат; № 17, 83-құжат; № 24, 121-құжат; 2010 ж., № 10, 48-құжат; 2011 ж., № 1, 7-құжат; № 20, 158-құжат; 2012 ж., № 3, 26-құжат; 2013 ж., № 1, 2-құжат; 2014 ж., № 7, 33-құжат; № 14, 84-құжат; № 16, 90-құжат; № 21, 118, 122-құжаттар; 2016 ж., № 23, 118-құжат; № 24, 126-құжат; 2017 ж., № 8, 16-құжат; № 14, 50-құжат; № 21, 102-құжат; 2018 ж., № 16, 56-құжат; № 22, 83-құжат; 2019 ж., № 24-II, 120-құжат):

1) в статье 195:
подпункт 1) пункта 1 дополнить абзацем пятым следующего содержания:
"о выплате работодателем заработной платы.";
предложение первое пункта 2 дополнить словами "с учетом требований пункта 3 статьи 198 настоящего Кодекса";
2) в статье 198:
пункт 1 дополнить словами ", с учетом требований пункта 3 настоящей статьи";
дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Предписание о выплате работодателем заработной платы может быть обжаловано вышестоящему государственному инспектору труда или в суд в течение десяти рабочих дней со дня получения предписания.
В случае неисполнения предписания в установленный государственным инспектором труда срок и после истечения срока на обжалование, если оно не было обжаловано, предписание не позднее трех рабочих дней по истечении указанных сроков направляется на принудительное исполнение в соответствующий орган юстиции либо в региональную палату частных судебных исполнителей по территориальности в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей".
Со дня поступления жалобы на предписание вышестоящий государственный инспектор труда принимает соответствующее решение по жалобе в течение десяти рабочих дней.
В случае обжалования предписания в судебном порядке оно не позднее трех рабочих дней со дня вступления судебного акта в законную силу направляется на принудительное исполнение в соответствующий орган юстиции либо в региональную палату частных судебных исполнителей по территориальности в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей".".
9. В Закон Республики Казахстан от 15 сентября 1994 года "Об оперативно-розыскной деятельности" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1994 г., № 13-14, ст.199; 1995 г., № 24, ст.167; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 14, ст.275; 1998 г., № 24, ст.436; 2000 г., № 3-4, ст.66; 2001 г., № 8, ст.53; № 17-18, ст.245; 2002 г., № 4, ст.32; № 15, ст.147; № 17, ст.155; 2004 г., № 18, ст.106; № 23, ст.142; № 24, ст.154; 2005 г., № 13, ст.53; 2007 г., № 2, ст.18; 2009 г., № 6-7, ст.32; № 17, ст.83; № 24, ст.121; 2010 г., № 10, ст.48; 2011 г., № 1, ст.7; № 20, ст.158; 2012 г., № 3, ст.26; 2013 г., № 1, ст.2; 2014 г., № 7, ст.33; № 14, ст.84; № 16, ст.90; № 21, ст.118, 122; 2016 г., № 23, ст.118; № 24, ст.126; 2017 г., № 8, ст.16; № 14, ст.50; № 21, ст.102; 2018 г., № 16, ст.56; № 22, ст.83; 2019 г., № 24-II, ст.120):

1) 7-баптың б-2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"б-2) қылмыстық іс бойынша жасырынған сотталушыны және азаматтық іс бойынша жауапкерді, жазасын өтеуден немесе пробациялық бақылаудан жалтарып жүрген адамды іздестіру туралы сот актілерін, сондай-ақ сот орындаушыларының прокурор санкциялаған атқарушылық іс жүргізу бойынша борышкерді іздестіру туралы қаулыларын орындауға;";
2) 10-баптың 1-тармағының в-2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"в-2) қылмыстық іс бойынша сотталушыны және азаматтық іс бойынша жауапкерді, жазасын өтеуден немесе пробациялық бақылаудан жалтарып жүрген адамды іздестіру туралы сот актілері, сондай-ақ сот орындаушыларының прокурор санкциялаған атқарушылық іс жүргізу бойынша борышкерді іздестіру туралы қаулылары;".
10. "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметi туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., № 15-16, 106-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., № 2, 184-құжат; № 15, 281-құжат; № 19, 370-құжат; 1997 ж., № 5, 58-құжат; № 13-14, 205-құжат; № 22, 333-құжат; 1998 ж., № 11-12, 176-құжат; № 17-18, 224-құжат; 1999 ж., № 20, 727-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; № 22, 408-құжат; 2001 ж., № 8, 52-құжат; № 9, 86-құжат; 2002 ж., № 17, 155-құжат; 2003 ж., № 5, 31-құжат; № 10, 51-құжат; № 11, 56, 67-құжаттар; № 15, 138, 139-құжаттар; 2004 ж., № 11-12, 66-құжат; № 15, 86-құжат; № 16, 91-құжат; № 23, 140-құжат; 2005 ж., № 7-8, 24-құжат; № 14, 55, 58-құжаттар; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 4, 24-құжат; № 8, 45-құжат; № 11, 55-құжат; № 16, 99-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 4, 28, 33-құжаттар; 2008 ж., № 17-18, 72-құжат; № 20, 88-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16, 18, 21-құжаттар; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 28-құжат; № 17-18, 111-құжат; 2011 ж., № 3, 32-құжат; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат; № 12, 111-құжат; № 13, 116-құжат; № 14, 117-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 15-құжат; № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 13, 91-құжат; № 20, 121-құжат; № 21-22, 124-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 10-11, 56-құжат; № 15, 76-құжат; 2014 ж., № 1, 9-құжат; № 4-5, 24-құжат; № 6, 27-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 61-құжат; № 12, 82-құжат; № 19-І, 19-II, 94, 96-құжаттар; № 21, 122-құжат; № 22, 131-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 8, 45-құжат; № 13, 68-құжат; № 15, 78-құжат; № 16, 79-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 115-құжат; № 21-II, 130-құжат; № 21-III, 137-құжат; № 22-І, 140, 143-құжаттар; № 22-III, 149-құжат; № 22-V, 156-құжат; № 22-VI, 159-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; № 7-II, 55-құжат; № 8-І, 65-құжат; № 12, 87-құжат; № 22, 116-құжат; № 24, 126-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; № 9, 21-құжат; № 13, 45-құжат; № 21, 98-құжат; № 22-III, 109-құжат; № 23-III, 111-құжат; № 24, 115-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 13, 41-құжат; № 14, 44-құжат; № 15, 47-құжат; 2019 ж., № 2, 6-құжат; № 7, 37-құжат; № 15-16, 67-құжат; № 21-22, 90-құжат; № 23, 103-құжат; № 24-I, 119-құжат; 2020 жылғы 7 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне әлеуметтік қамсыздандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 6 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2020 жылғы 14 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы):

1) подпункт б-2) статьи 7 изложить в следующей редакции:
"б-2) исполнять судебные акты о розыске скрывающегося подсудимого по уголовному и ответчика по гражданскому делам, лица, уклоняющегося от отбывания наказания или пробационного контроля, а также санкционированные прокурором постановления судебных исполнителей о розыске должника по исполнительному производству;";
2) подпункт в-2) пункта 1 статьи 10 изложить в следующей редакции:
"в-2) судебные акты о розыске подсудимого по уголовному и ответчика по гражданскому делам, лица, уклоняющегося от отбывания наказания или пробационного контроля, а также санкционированные прокурором постановления судебных исполнителей о розыске должника по исполнительному производству;".
10. В Закон Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., № 15-16, ст.106; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 2, ст.184; № 15, ст.281; № 19, ст.370; 1997 г., № 5, ст.58; № 13-14, ст.205; № 22, ст.333; 1998 г., № 11-12, ст.176; № 17-18, ст.224; 1999 г., № 20, ст.727; 2000 г., № 3-4, ст.66; № 22, ст.408; 2001 г., № 8, ст.52; № 9, ст.86; 2002 г., № 17, ст.155; 2003 г., № 5, ст.31; № 10, ст.51; № 11, ст.56, 67; № 15, ст.138, 139; 2004 г., № 11-12, ст.66; № 15, ст.86; № 16, ст.91; № 23, ст.140; 2005 г., № 7-8, ст.24; № 14, ст.55, 58; № 23, ст.104; 2006 г., № 3, ст.22; № 4, ст.24; № 8, ст.45; № 11, ст.55; № 16, ст.99; 2007 г., № 2, ст.18; № 4, ст.28, 33; 2008 г., № 17-18, ст.72; № 20, ст.88; № 23, ст.114; 2009 г., № 2-3, ст.16, 18, 21; № 17, ст.81; № 19, ст.88; № 24, ст.134; 2010 г., № 5, ст.23; № 7, ст.28; № 17-18, ст.111; 2011 г., № 3, ст.32; № 5, ст.43; № 6, ст.50; № 12, ст.111; № 13, ст.116; № 14, ст.117; № 24, ст.196; 2012 г., № 2, ст.15; № 8, ст.64; № 10, ст.77; № 13, ст.91; № 20, ст.121; № 21-22, ст.124; № 23-24, ст.125; 2013 г., № 10-11, ст.56; № 15, ст.76; 2014 г., № 1, ст.9; № 4-5, ст.24; № 6, ст.27; № 10, ст.52; № 11, ст.61; № 12, ст.82; № 19-I, 19-II, ст.94, 96; № 21, ст.122; № 22, ст.131; № 23, ст.143; 2015 г., № 8, ст.45; № 13, ст.68; № 15, ст.78; № 16, ст.79; № 20-IV, ст.113; № 20-VII, ст.115; № 21-II, ст.130; № 21-ІІІ, ст.137; № 22-I, ст.140, 143; № 22-ІІІ, ст.149; № 22-V, ст.156; № 22-VI, ст.159; 2016 г., № 6, ст.45; № 7-II, ст.55; № 8-I, ст.65; № 12, ст.87; № 22, ст.116; № 24, ст.126; 2017 г., № 4, ст.7; № 9, ст.21; № 13, ст.45; № 21, ст.98; № 22-III, ст.109; № 23-III, ст.111; № 24, ст.115; 2018 г., № 10, ст.32; № 13, ст.41; № 14, ст.44; № 15, ст.47; 2019 г., № 2, ст.6; № 7, ст.37; № 15-16, ст.67; № 21-22, ст.90; № 23, ст.103; № 24-I, ст.119; Закон Республики Казахстан от 6 мая 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам социального обеспечения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 7 мая 2020 г.; Закон Республики Казахстан от 13 мая 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 14 мая 2020 г.):

1) 23-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Банк ашуға рұқсат беру туралы хабарлама өтiнiш берушіге және Корпорацияға жiберiледi.";
2) 36-баптың 2-тармағы 1) тармақшасының бірінші бөлігінде:
"ақшаны және" деген сөздер "ақшаны," деген сөзбен ауыстырылсын;
"шарт бойынша банктік шоттардағы ақшаны" деген сөздерден кейін ", жеке сот орындаушыларының өндіріп алушылардың пайдасына өндіріп алынған сомаларды сақтауға арналған ағымдағы шоттарындағы ақшаны" деген сөздермен толықтырылсын;
3) 47-2-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Осы баптың 2, 3 және 4-тармақтарының талаптары банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымды лицензиядан және (немесе) лицензияға қосымшадан айыру жағдайларына қолданылады.";
4) 51-баптың 1-тармағында:
екінші бөлік 7) тармақшадағы "ақшаға тыйым салуға жол берілмейді." деген сөздер "ақшаға;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 8) тармақшамен толықтырылсын:
"8) жеке сот орындаушысының өндіріп алушылардың пайдасына өндiрiп алынған сомаларды сақтауға арналған ағымдағы шотындағы ақшаға тыйым салуға жол берілмейді.";
мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы тармақтың екінші бөлігінің 8) тармақшасының ережесі атқарушылық құжаттардың орындалуын қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті орган, оның аумақтық органдары лицензиясының қолданысы тоқтатыла тұрған немесе тоқтатылған не лицензиясынан айырылған жеке сот орындаушысының өндіріп алушылардың пайдасына өндіріп алынған сомаларды сақтауға арналған ағымдағы шоты бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы қоятын шектеулерге қолданылмайды.";
жетінші бөлік мынадай мазмұндағы екінші сөйлеммен толықтырылсын:
"Лицензиясының қолданысы тоқтатыла тұрған немесе тоқтатылған не лицензиясынан айырылған жеке сот орындаушысының өндіріп алушылардың пайдасына өндіріп алынған сомаларды сақтауға арналған ағымдағы шоты бойынша шығыс операциялар атқарушылық құжаттардың орындалуын қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті органның, оның аумақтық органдарының өкімі негізінде тоқтатыла тұруы мүмкін.";
тоғызыншы бөлікте:
"мемлекеттік кіріс органдарының" деген сөздерден кейін ", атқарушылық құжаттардың орындалуын қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті органның, оның аумақтық органдарының" деген сөздермен толықтырылсын;
"беру" деген сөзден кейін "не атқарушылық іс жүргізудің мемлекеттік автоматтандырылған ақпараттық жүйесі" деген сөздермен толықтырылсын;
оныншы бөліктегі "бірiншi басшы қол қоюға және ол мемлекеттік кіріс органдарының мөрiмен" деген сөздер "мемлекеттік кіріс органдарының бірiншi басшысы қол қоюға және олардың мөрiмен куәландырылуға не атқарушылық құжаттардың орындалуын қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесінің, оның аумақтық органдарының басшысы қол қоюға және олардың мөрiмен" деген сөздермен ауыстырылсын;
он бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік кірістер органдарының не атқарушылық құжаттардың орындалуын қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті органның, оның аумақтық органдарының электрондық нысанда жіберілетін өкімі Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен келісу бойынша уәкілетті мемлекеттік органдар белгілеген форматтарға сәйкес қалыптастырылады.".

1) пункт 2 статьи 23 изложить в следующей редакции:
"2. Уведомление о выдаче разрешения на открытие банка направляется заявителю и в Корпорацию.";
2) в части первой подпункта 1) пункта 2 статьи 36:
слова "и денег" заменить словом "денег";
дополнить словами ", денег, находящихся на текущих счетах частных судебных исполнителей, предназначенных для хранения взысканных сумм в пользу взыскателей";
3) пункт 5 статьи 47-2 изложить в следующей редакции:
"5. Требования пунктов 2, 3 и 4 настоящей статьи распространяются на случаи лишения лицензии и (или) приложения к лицензии организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.";
4) в пункте 1 статьи 51:
часть вторую дополнить подпунктом 8) следующего содержания:
"8) на деньги, находящиеся на текущем счете частного судебного исполнителя, предназначенном для хранения взысканных сумм в пользу взыскателей.";
дополнить частью четвертой следующего содержания:
"Положение подпункта 8) части второй настоящего пункта не распространяется на ограничения, налагаемые уполномоченным органом в сфере обеспечения исполнения исполнительных документов, его территориальными органами, о приостановлении расходных операций по текущему счету, предназначенному для хранения взысканных сумм в пользу взыскателей, частного судебного исполнителя, действие лицензии которого приостановлено или прекращено либо которого лишили лицензии.";
часть седьмую дополнить предложением вторым следующего содержания:
"Расходные операции по текущему счету, предназначенному для хранения взысканных сумм в пользу взыскателей, частного судебного исполнителя, действие лицензии которого приостановлено или прекращено либо которого лишили лицензии, могут быть приостановлены на основании распоряжения уполномоченного органа в сфере обеспечения исполнения исполнительных документов, его территориальных органов.";
часть девятую:
после слов "органов государственных доходов" дополнить словами ", уполномоченного органа в сфере обеспечения исполнения исполнительных документов, его территориальных органов";
дополнить словами "либо государственной автоматизированной информационной системы исполнительного производства";
часть десятую дополнить словами "либо руководителем структурного подразделения уполномоченного органа в сфере обеспечения исполнения исполнительных документов, его территориальных органов и заверено печатью";
часть одиннадцатую изложить в следующей редакции:
"Распоряжение органов государственных доходов либо уполномоченного органа в сфере обеспечения исполнения исполнительных документов, его территориальных органов, направляемое в электронной форме, формируется в соответствии с форматами, установленными уполномоченными государственными органами по согласованию с Национальным Банком Республики Казахстан.".

11. "Сот приставтары туралы" 1997 жылғы 7 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 13-14, 201-құжат; 2003 ж., № 10, 49-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 11, 55-құжат; 2007 ж., № 8, 52-құжат; № 20, 152-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 28-құжат; № 24, 144-құжат; 2011 ж., № 1, 3-құжат; 2014 ж., № 1, 9-құжат; № 16, 90-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; 2019 ж., № 21-22, 91-құжат):
1) 2-бапта:
1) тармақшадағы ", сондай-ақ сот орындаушылары атқарушылық iс-әрекеттер жасаған кезде" деген сөздер алып тасталсын;
4) тармақшадағы ", сондай-ақ атқарушылық iс-әрекеттерiн жасау кезiнде сот орындаушылары мен осы iс-әрекеттерге қатысатын тұлғаларды күзету" деген сөздер алып тасталсын;
4) тармақшадағы "күзету;" деген сөз "күзету болып табылады." деген сөздермен ауыстырылып, 5) тармақша алып тасталсын;
2) 4-бапта:
1-тармақтағы "(соттардың кеңселерінде)" деген сөздер "(Соттардың әкімшісі)" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтың екінші бөлігінің 5) тармақшасындағы "атқару құжаттарының орындалуын және" деген сөздер алып тасталсын;
3) 7-бапта:
1-тармақта:
1-1) тармақша алып тасталсын;
2) тармақшадағы "және сот орындаушылары атқарушылық iс-әрекеттер жасаған кезде" деген сөздер алып тасталсын;
2-тармақта:
2) тармақшадағы ", сондай-ақ атқарушылық iс-әрекеттердi жасаған кезде осындай iс-әрекеттерге қатысатын тұлғаларды" деген сөздер алып тасталсын;
4) тармақша алып тасталсын;
5) тармақшадағы ", сондай-ақ атқарушылық iс-әрекеттердi жасаған кезде" деген сөздер алып тасталсын;
8) тармақшадағы "сот орындаушысына немесе атқарушылық iс-әрекеттер жасалатын жерге" деген сөздер алып тасталсын;
4) 8-бапта:
2-тармақтың 2) тармақшасында:
"приставы мен сот орындаушысының" деген сөздер "приставының" деген сөзбен ауыстырылсын;
"олардың" деген сөз "оның" деген сөзбен ауыстырылсын;
"оларға" деген сөз "оған" деген сөзбен ауыстырылсын;
3-тармақтың 2) тармақшасында:
"приставы мен сот орындаушысының" деген сөздер "приставының" деген сөзбен ауыстырылсын;
"оларға" деген сөз "оған" деген сөзбен ауыстырылсын.
12. "Нотариат туралы" 1997 жылғы 14 шiлдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 13-14, 206-құжат; 1998 ж., № 22, 307-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; 2001 ж., № 15-16, 236-құжат; № 24, 338-құжат; 2003 ж., № 10, 48-құжат; № 12, 86-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 11, 55-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; 2009 ж., № 8, 44-құжат; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; № 23, 100-құжат; 2010 ж., № 17-18, 111-құжат; 2011 ж., № 11, 102-құжат; № 21, 172-құжат; 2012 ж., № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 12, 84-құжат; 2013 ж., № 1, 3-құжат; № 14, 72-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 61-құжат; № 14, 84-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 16, 79-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 115-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; № 12, 87-құжат; № 22, 116-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; № 22-III, 109-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 16, 53-құжат; № 24, 93-құжат; 2019 ж., № 2, 6-құжат):

11. В Закон Республики Казахстан от 7 июля 1997 года "О судебных приставах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 13-14, ст.201; 2003 г., № 10, ст.49; 2004 г., № 23, ст.142; 2006 г., № 11, ст.55; 2007 г., № 8, ст.52; № 20, ст.152; 2010 г., № 5, ст.23; № 7, ст.28; № 24, ст.144; 2011 г., № 1, ст.3; 2014 г., № 1, ст.9; № 16, ст.90; № 19-I, 19-II, ст.96; 2019 г., № 21-22, ст.91):
1) в статье 2:
в подпункте 1) слова ", а также во время совершения судебными исполнителями исполнительных действий" исключить;
в подпункте 4) слова ", а также охрана судебных исполнителей и лиц, участвующих в исполнительных действиях, во время совершения этих действий" исключить;
подпункт 5) исключить;
2) в статье 4:
в пункте 1 слова "(канцеляриях судов)" заменить словами "(Администратор судов)";
в подпункте 5) части второй пункта 2 слова "исполнения исполнительных документов и" исключить;
3) в статье 7:
в пункте 1:
подпункт 1-1) исключить;
в подпункте 2) слова "и во время совершения судебными исполнителями исполнительных действий" исключить;
в пункте 2:
в подпункте 2) слова ", а также лиц, участвующих в исполнительных действиях, во время совершения таких действий" исключить;
подпункт 4) исключить;
в подпункте 5) слова ", а также во время совершения исполнительных действий" исключить;
в подпункте 8) слова ", к судебному исполнителю или на место совершения исполнительных действий" исключить;
4) в статье 8:
в подпункте 2) пункта 2:
слова "и судебного исполнителя" исключить;
слово "ими" заменить словом "им";
слово "их" заменить словом "его";
в подпункте 2) пункта 3:
слова "и судебного исполнителя" исключить;
слово "ими" заменить словом "им".
12. В Закон Республики Казахстан от 14 июля 1997 года "О нотариате" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 13-14, ст.206; 1998 г., № 22, ст.307; 2000 г., № 3-4, ст.66; 2001 г., № 15-16, ст.236; № 24, ст.338; 2003 г., № 10, ст.48; № 12, ст.86; 2004 г., № 23, ст.142; 2006 г., № 11, ст.55; 2007 г., № 2, ст.18; 2009 г., № 8, ст.44; № 17, ст.81; № 19, ст.88; № 23, ст.100; 2010 г., № 17-18, ст.111; 2011 г., № 11, ст.102; № 21, ст.172; 2012 г., № 8, ст.64; № 10, ст.77; № 12, ст.84; 2013 г., № 1, ст.3; № 14, ст.72; 2014 г., № 1, ст.4; № 10, ст.52; № 11, ст.61; № 14, ст.84; № 19-I, 19-II, ст.96; № 21, ст.122; № 23, ст.143; 2015 г., № 16, ст.79; № 20-IV, ст.113; № 20-VII, ст.115; 2016 г., № 6, ст.45; № 12, ст.87; № 22, ст.116; 2017 г., № 4, ст.7; № 22-III, ст.109; 2018 г., № 10, ст.32; № 16, ст.53; № 24, ст.93; 2019 г., № 2, ст.6):

1) 3-баптың 6-тармағының бірінші бөлігіндегі "әділет органдарының" деген сөздер "сот орындаушыларының" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 99-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Дәлелдемелердi қамтамасыз ету тәртiбiмен нотариус азаматтардан сұрақ алады, заттай, жазбаша және электрондық дәлелдемелерді қарап-тексереді, қажет болған жағдайда сараптама тағайындайды.".
13. "Байланыс туралы" 2004 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., № 14, 81-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 15, 95-құжат; № 24, 148-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 3, 20-құжат; № 19, 148-құжат; 2008 ж., № 20, 89-құжат; № 24, 129-құжат; 2009 ж., № 15-16, 74-құжат; № 18, 84-құжат; № 24, 121-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 24, 146, 150-құжаттар; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 3, 25-құжат; № 8, 63, 64-құжаттар; № 14, 92, 95-құжаттар; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 12, 57-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 7, 37-құжат; № 8, 44, 49-құжаттар; № 10, 52-құжат; № 14, 87-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 20-IV, 113-құжат; № 22-І, 141-құжат; № 22-V, 156-құжат; 2016 ж., № 8-I, 65-құжат; № 8-II, 67-құжат; № 23, 118-құжат; № 24, 124, 126-құжаттар; 2017 ж., № 23-III, 111-құжат; № 24, 115-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 19, 62-құжат; № 22, 82-құжат; 2019 ж., № 5-6, 27-құжат; № 21-22, 91-құжат; № 24-I, 119-құжат):
мынадай мазмұндағы 15-2-баппен толықтырылсын:
"15-2-бап. Байланыс операторларының сот орындаушыларымен өзара іс-қимылы
Байланыс операторлары сот орындаушыларына өтеулі шарттық негізде атқарушылық іс жүргізу тараптарының ұялы байланысының абоненттік құрылғыларына мәтіндік хабарларды жөнелту (жіберу) жөніндегі көрсетілетін қызметтерді ұсынады.".
14. "Атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы" 2010 жылғы 2 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2010 ж., № 7, 27-құжат; № 24, 145-құжат; 2011 ж., № 1, 3-құжат; № 5, 43-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 6, 43-құжат; № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 2, 10-құжат; № 9, 51-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 15, 76-құжат; 2014 ж., № 1, 9-құжат; № 4-5, 24-құжат; № 6, 27-құжат; № 10, 52-құжат; № 14, 84-құжат; № 16, 90-құжат; № 19-I, 19-II, 94, 96-құжаттар; № 21, 122-құжат; № 22, 131-құжат; № 23, 143-құжат; № 24, 144-құжат; 2015 ж., № 8, 42-құжат; № 19-II, 106-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 115-құжат; № 21-I, 128-құжат; № 21-III, 136-құжат; № 22-I, 143-құжат; № 22-VI, 159-құжат; № 23-II, 170-құжат; 2016 ж., № 7-II, 55-құжат; № 12, 87-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; № 16, 56-құжат; № 21, 98-құжат; № 22-III, 109-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 13, 41-құжат; № 14, 44-құжат; № 15, 47-құжат; № 16, 56-құжат; № 22, 83-құжат; 2019 ж., № 2, 6-құжат; № 15-16, 67-құжат; № 21-22, 91-құжат; № 23, 103, 106-құжаттар; № 24-I, 118-құжат):

1) в части первой пункта 6 статьи 3 слова "органов юстиции" заменить словами "судебных исполнителей";
2) пункт 1 статьи 99 изложить в следующей редакции:
"1. В порядке обеспечения доказательств нотариус опрашивает граждан, производит осмотр вещественных, письменных и электронных доказательств, при необходимости назначает экспертизу.".
13. В Закон Республики Казахстан от 5 июля 2004 года "О связи" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., № 14, ст.81; 2006 г., № 3, ст.22; № 15, ст.95; № 24, ст.148; 2007 г., № 2, ст.18; № 3, ст.20; № 19, ст.148; 2008 г., № 20, ст.89; № 24, ст.129; 2009 г., № 15-16, ст.74; № 18, ст.84; № 24, ст.121; 2010 г., № 5, ст.23; № 24, ст.146, 150; 2011 г., № 1, ст.2; № 11, ст.102; № 12, ст.111; 2012 г., № 3, ст.25; № 8, ст.63, 64; № 14, ст.92, 95; № 15, ст.97; 2013 г., № 12, ст.57; № 14, ст.72, 75; 2014 г., № 1, ст.4; № 7, ст.37; № 8, ст.44, 49; № 10, ст.52; № 14, ст.87; № 19-I, 19-II, ст.96; № 23, ст.143; 2015 г., № 20-IV, ст.113; № 22-I, ст.141; № 22-V, ст.156; 2016 г., № 8-I, ст.65; № 8-II, ст.67; № 23, ст.118; № 24, ст.124, 126; 2017 г., № 23-III, ст.111; № 24, ст.115; 2018 г., № 10, ст.32; № 19, ст.62; № 22, ст.82; 2019 г., № 5-6, ст.27; № 21-22, ст.91; № 24-I, ст.119):
дополнить статьей 15-2 следующего содержания:
"Статья 15-2. Взаимодействие операторов связи с судебными исполнителями
Операторы связи на возмездной договорной основе предоставляют судебным исполнителям услуги по отправке (рассылке) текстовых сообщений на абонентские устройства сотовой связи сторон исполнительного производства.".
14. В Закон Республики Казахстан от 2 апреля 2010 года "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2010 г., № 7, ст.27; № 24, ст.145; 2011 г., № 1, ст.3; № 5, ст.43; № 24, ст.196; 2012 г., № 6, ст.43; № 8, ст.64; № 13, ст.91; № 21-22, ст.124; 2013 г., № 2, ст.10; № 9, ст.51; № 10-11, ст.56; № 15, ст.76; 2014 г., № 1, ст.9; № 4-5, ст.24; № 6, ст.27; № 10, ст.52; № 14, ст.84; № 16, ст.90; № 19-I, 19-II, ст.94, 96; № 21, ст.122; № 22, ст.131; № 23, ст.143; № 24, ст.144; 2015 г., № 8, ст.42; № 19-II, ст.106; № 20-IV, ст.113; № 20-VII, ст.115; № 21-I, ст.128; № 21-III, ст.136; № 22-I, ст.143; № 22-VI, ст.159; № 23-II, ст.170; 2016 г., № 7-II, ст.55; № 12, ст.87; 2017 г., № 4, ст.7; № 16, ст.56; № 21, ст.98; № 22-III, ст.109; 2018 г., № 10, ст.32; № 13, ст.41; № 14, ст.44; № 15, ст.47; № 16, ст.56; № 22, ст.83; 2 019 г., № 2, ст.6; № 15-16, ст.67; № 21-22, ст.91; № 23, ст.103, 106; № 24-I, ст.118):

1) 9-баптың 1-тармағында:
мынадай мазмұндағы 1-1), 4-2) және 6-1) тармақшалармен толықтырылсын:
"1-1) "Астана" халықаралық қаржы орталығы сотының шешімдері негізінде берілетін атқару парақтары;";
"4-2) "Астана" халықаралық қаржы орталығы сотының талап қоюды қамтамасыз ету немесе талап қоюды қамтамасыз етудің күшін жою туралы бұйрықтары;";
"6-1) жұмыс берушінің жалақы төлеуі туралы нұсқама;";
11) тармақшадағы "11) атқарушылық" деген сөздер "11-1) атқарушылық" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 10-бапта:
4-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Жеке сот орындаушысы қаулысының күшін жоюды оны шығарған жеке сот орындаушысы не іс жүргізуіне атқарушылық құжат берілген басқа жеке сот орындаушысы, оның ішінде сот актісінің немесе прокурордың наразылығының негізінде жүргізеді.";
5-тармақ "Сот орындаушысының қаулысы" деген сөздерден кейін "шығарылған күнінен бастап күшіне енеді," деген сөздермен толықтырылсын;
3) 11-баптың 1-тармағында:
мынадай мазмұндағы 1-1) және 4-1) тармақшалармен толықтырылсын:
"1-1) "Астана" халықаралық қаржы орталығы сотының шешімдері негізінде берілетін атқару парақтары – үш жыл ішінде;";
"4-1) "Астана" халықаралық қаржы орталығы сотының талап қоюды қамтамасыз ету туралы бұйрықтары – сот бұйрық шығарған күннен бастап бір жыл ішінде;";
6) тармақшадағы "6) атқарушылық жазбалар" деген сөздер "6-1) атқарушылық жазбалар" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 12) және 13) тармақшалармен толықтырылсын:
"12) жұмыс берушінің жалақы төлеуі туралы нұсқама – үш жыл ішінде;
13) жеке тұлғаның берешегін өндіріп алу туралы салық бұйрықтары үш жыл ішінде ұсынылуы мүмкін.";
4) 12-баптың 2-тармағындағы "есептелмейдi" деген сөз "есептеледi" деген сөзбен ауыстырылсын;
5) 25-баптың 4-тармағында:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Прокурор, егер сот орындаушысының атқарушылық іс жүргізу жөніндегі әрекеттері (әрекетсіздігі):";
2) тармақшадағы "жеке сот орындаушысының іс жүргізуінен атқарушылық құжатты алып қоюға және оны мемлекеттік сот орындаушысына орындау үшін" деген сөздер "атқарушылық құжатты сот орындаушысының іс жүргізуінен алып қоюға және оны осы Заңға сәйкес басқа сот орындаушысына беру үшін аумағы бойынша тиісті әділет органына не жеке сот орындаушыларының өңірлік палатасына" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 27-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"27-бап. Атқарушылық іс жүргізудегі хабархаттар мен шақырулар
1. Атқарушылық іс жүргізуге қатысушылар атқарушылық әрекеттер және мәжбүрлеп орындату шаралары туралы хабархатпен хабарландырылады.
Атқарушылық құжат дереу орындалуға жататын жағдайларда, сондай-ақ мүлікке тыйым салу және өзге де қамтамасыз ету шараларын қабылдау кезінде сот орындаушысы атқарушылық әрекеттер жасауға және атқарушылық іс жүргізуге қатысушыларды бұл туралы алдын ала хабардар етпей, мәжбүрлеп орындату шараларын қабылдауға құқылы.
Сот орындаушысына не атқарушылық әрекеттер жасалатын жерге шақырулар шақыру қағазын жіберу арқылы жүзеге асырылады.
Шақыру қағазында мыналар көрсетіледі:

1) в пункте 1 статьи 9:
дополнить подпунктами 1-1), 4-2) и 6-1) следующего содержания:
"1-1) исполнительные листы, выдаваемые на основании решений суда Международного финансового центра "Астана";";
"4-2) приказы суда Международного финансового центра "Астана" об обеспечении иска или отмене обеспечения иска;";
"6-1) предписание о выплате работодателем заработной платы;";
в подпункте 11) слова "11) исполнительная" заменить словами "11-1) исполнительная";
2) в статье 10:
часть вторую пункта 4 изложить в следующей редакции:
"Отмена постановления частного судебного исполнителя производится частным судебным исполнителем, вынесшим его, либо другим частным судебным исполнителем, в производство которого передан исполнительный документ, в том числе на основании судебного акта или протеста прокурора.";
пункт 5 после слов "Постановление судебного исполнителя" дополнить словами "вступает в силу со дня его вынесения,";
3) в пункте 1 статьи 11:
дополнить подпунктами 1-1) и 4-1) следующего содержания:
"1-1) исполнительные листы, выдаваемые на основании решений суда Международного финансового центра "Астана", – в течение трех лет;";
"4-1) приказы суда Международного финансового центра "Астана" об обеспечении иска – в течение одного года со дня вынесения судом приказа;";
в подпункте 6) слова "6) исполнительные надписи" заменить словами "6-1) исполнительные надписи";
дополнить подпунктами 12) и 13) следующего содержания:
"12) предписания о выплате работодателем заработной платы – в течение трех лет;
13) налоговые приказы о взыскании задолженности физического лица – в течение трех лет.";
4) в пункте 2 статьи 12 слово "не" исключить;
5) в пункте 4 статьи 25:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"4. Прокурор вправе изъять из производства судебного исполнителя исполнительный документ и передать его в соответствующий орган юстиции либо в региональную палату частных судебных исполнителей по территориальности для передачи другому судебному исполнителю в соответствии с настоящим Законом, если действия (бездействие) судебного исполнителя по исполнительному производству могут:";
в подпункт 2) внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не изменяется;
6) статью 27 изложить в следующей редакции:
"Статья 27. Извещения и вызовы в исполнительном производстве
1. Участники исполнительного производства информируются об исполнительных действиях и о мерах принудительного исполнения извещением.
В случаях, когда исполнительный документ подлежит немедленному исполнению, а также при наложении ареста на имущество и принятии иных мер обеспечения судебный исполнитель вправе совершить исполнительные действия и принять меры принудительного исполнения без предварительного уведомления об этом участников исполнительного производства.
Вызовы к судебному исполнителю либо на место совершения исполнительных действий осуществляются путем направления повестки.
В повестке указываются:

1) адам шақырылатын сот орындаушысының тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе), оның мекенжайы;
2) шақырылатын жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе) не заңды тұлғаның атауы;
3) келу орны мен уақытын көрсету;
4) шақырудың негізі, адам шақырылатын атқарушылық іс жүргізудің нөмірі;
5) атқарушылық құжатты орындау үшін қажетті онда бар құжаттарды ұсынуға адамға ұсыныс жасау;
6) осы Заңның 16-бабында көзделген құқықтар мен міндеттерді көрсету;
7) хабарланатын немесе шақырылатын адамның келмеуінің салдарын және оның келмеу себептерін хабарлау міндетін көрсету;
8) шақыру қағазын немесе хабархатты, шақыруды жіберген адамның қолы.
Шақыру қағазы шақырылатын тұлғаның сот орындаушысына не атқарушылық әрекеттер жасалатын орынға уақтылы келуі үшін жеткілікті мерзім болатындай есеппен жіберілуге тиіс.
2. Хабархат немесе шақыру қағазы, егер атқарушылық іс жүргізуге қатысушы немесе оның өкілі өзге мекенжайды көрсетпесе, атқарушылық құжатта көрсетілген мекенжай бойынша, атқарушылық іс жүргізуге қатысушының жұмыс орны бойынша оларды алғаны туралы хабарламасы бар тапсырыс хатпен не өзге де байланыс құралдары арқылы жіберіледі не адресатқа қолы қойғызылып табыс етіледі.
Заңды тұлғаға жолданған хабархат немесе шақыру қағазы оның орналасқан жерінің, филиалының немесе өкілдігінің орналасқан жерінің мекенжайы бойынша жіберіледі.
Хабархат немесе шақыру қағазы заңды тұлға көрсеткен мекенжай бойынша жазбаша нысанда жіберілуі мүмкін. Шақыру қағазы немесе хабархат, егер тіпті заңды тұлға көрсетілген мекенжай бойынша болмаса да, заңды тұлғаға оның орналасқан жері бойынша жеткізілді деп есептеледі.
Хабарланатын немесе шақырылатын адам уақытша болмаған жағдайда шақыру қағазы немесе хабархат онымен бірге тұратын кәмелетке толған жақын туыстарының біріне, жұбайына (зайыбына) табыс етіледі. Мұндай жағдайда шақыру қағазын немесе хабархатты қабылдаған адам шақыру қағазының немесе хабархаттың түбіртегіне өзінің тегін, атын, әкесінің атын (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе), сондай-ақ адресатқа қандай қатысы барын көрсетеді.
Көрсетілген жағдайларда шақыру қағазы не хабархат тиісті түрде жеткізілді деп есептеледі.
3. Хабархат немесе шақыру қағазы ұялы байланыстың абоненттік нөмірі бойынша мәтіндік хабарлар немесе электрондық пошта, атқарушылық іс жүргізудің мемлекеттік автоматтандырылған ақпараттық жүйесі арқылы, сондай-ақ хабархаттың немесе шақырудың тіркелуін қамтамасыз ететін өзге де байланыс құралдарын пайдаланып жіберілуі мүмкін.

1) фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) судебного исполнителя, к которому вызывается лицо, его адрес;
2) фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) вызываемого физического лица либо наименование юридического лица;
3) указание места и времени явки;
4) основание вызова, номер исполнительного производства, по которому лицо вызывается;
5) предложение лицу представить имеющиеся у него документы, необходимые для исполнения исполнительного документа;
6) указание на права и обязанности, предусмотренные статьей 16 настоящего Закона;
7) указание на последствия неявки извещаемого или вызываемого лица и на его обязанность сообщить причины неявки;
8) подпись лица, направившего повестку или извещение, вызов.
Повестка должна быть направлена с таким расчетом, чтобы вызываемое лицо имело достаточный срок для своевременной явки к судебному исполнителю либо на место совершения исполнительных действий.
2. Извещение или повестка направляется по адресу, указанному в исполнительном документе, если участник исполнительного производства или его представитель не указал иной адрес, по месту работы участника исполнительного производства заказным письмом либо посредством иных средств связи с уведомлением об их получении либо вручается адресату под расписку.
Извещение или повестка, адресованные юридическому лицу, направляется по адресу его места нахождения, места нахождения филиала или представительства.
Извещение или повестка может направляться по адресу, указанному юридическим лицом, в письменной форме. Повестка или извещение считаются доставленными юридическому лицу по месту его нахождения, даже если юридическое лицо отсутствует по указанному адресу.
В случае временного отсутствия извещаемого или вызываемого лица повестка или извещение вручается одному из совместно проживающих с ним совершеннолетних близких родственников, супругу (супруге). В этом случае лицо, принявшее повестку или извещение, указывает на корешке повестки или извещения свою фамилию, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность), а также отношение к адресату.
В указанных случаях повестка либо извещение считаются доставленными надлежащим образом.
3. Извещение или повестка могут быть направлены посредством текстовых сообщений по абонентскому номеру сотовой связи или электронной почты, государственной автоматизированной информационной системы исполнительного производства, а также с использованием иных средств связи, обеспечивающих фиксирование извещения или вызова.

4. Атқарушылық іс жүргізу тарапына:
1) гибридтік жөнелту арқылы не оны табыс ету туралы хабарламасы бар тапсырыс хатпен атқарушылық құжатта көрсетілген мекенжай бойынша, соңғы белгілі тұрғылықты жері немесе орналасқан жері бойынша;
2) сот орындаушысына жеке өзі ұсынған ұялы байланыстың абоненттік нөмірі бойынша немесе жеткізілгенін растайтын есепті алған кезде атқарушылық іс жүргізу тарапына тіркелген ұялы байланыстың абоненттік құрылғысына;
3) атқарушылық іс жүргізудің мемлекеттік автоматтандырылған ақпараттық жүйесі арқылы немесе егер мұндай хабархаттың немесе шақырудың келіп түспегені не кешірек түскені дәлелденбесе, хабархаттың немесе шақырудың тіркелуін қамтамасыз ететін өзге де байланыс құралдары пайдаланыла отырып;
4) атқарушылық іс жүргізу тарапы көрсеткен электрондық пошта мекенжайына;
5) хабархаттың тіркелуін қамтамасыз ететін өзге де тыйым салынбаған тәсілдермен жіберілген хабархат, шақыру қағазы тарапты тиісті түрде хабарлау, шақыру болып табылады.
Тарап осы тармақтың бірінші бөлігінің 2), 3) және 4) тармақшаларында көрсетілген электрондық байланыс құралдары арқылы жіберілген шақыру қағазы бойынша келмеген жағдайда, қайтадан шақыру қағазы шақырудың тіркелуін қамтамасыз ететін өзге де байланыс және жеткізу құралдары пайдаланыла отырып жіберіледі.
5. Ұялы байланыстың абоненттік нөмірі немесе электрондық мекенжай бойынша жіберілетін хабарда мынадай мәліметтер қамтылуға тиіс:
1) сот орындаушысының тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе), оның мекенжайы;
2) шақырылатын немесе хабарланатын адамның тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе) не заңды тұлғаның атауы;
3) хабархаттың қысқаша мазмұны, келу орны мен уақытын көрсету;
4) шақырудың негізі, адам шақырылатын атқарушылық іс жүргізудің нөмірі.
Хабардың жіберілгенін растайтын құжат атқарушылық іс жүргізу материалдарына қоса тіркеледі.
Атқарушылық іс жүргізу тараптары атқарушылық іс жүргізудің мемлекеттік автоматтандырылған ақпараттық жүйесіндегі жеке кабинет арқылы атқарушылық іс жүргізумен және оған қоса берілетін материалдармен танысуға құқылы.
6. Адресат шақыру қағазын немесе хабархатты қабылдаудан бас тартқан кезде оларды табыс ететін адам шақыру қағазына немесе хабархатқа тиісті белгі жасайды, олар сот орындаушысына қайтарылады, сондай-ақ бұл туралы, оның ішінде аудио- және (немесе) бейнетіркеуді пайдаланып, акт жасауға құқылы.
Адресаттың шақыру қағазын немесе хабархатты қабылдаудан бас тартуы атқарушылық әрекеттерді жасау үшін кедергі болып табылмайды және адам тиісті түрде хабарланды деп есептеледі.";

4. Надлежащими извещением, вызовом стороны являются извещение, повестка, направленные стороне исполнительного производства:
1) по адресу, указанному в исполнительном документе, по последнему известному месту жительства или месту нахождения посредством гибридного отправления либо заказным письмом с уведомлением о его вручении;
2) по абонентскому номеру сотовой связи, лично им представленному судебному исполнителю, или на абонентское устройство сотовой связи, зарегистрированное за стороной исполнительного производства, при получении отчета, подтверждающего доставку;
3) посредством государственной автоматизированной информационной системы исполнительного производства или с использованием иных средств связи, обеспечивающих фиксирование извещения или вызова, если не будет доказано, что такие извещение или вызов не поступили либо поступили позднее;
4) на адрес электронной почты, указанный стороной исполнительного производства;
5) иными не запрещенными способами, обеспечивающими фиксирование извещения.
В случае неявки стороны по повестке, направленной посредством электронных средств связи, указанных в подпунктах 2), 3) и 4) части первой настоящего пункта, повторная повестка направляется с использованием иных средств связи и доставки, обеспечивающих фиксирование вызова.
5. Сообщение, направляемое по абонентскому номеру сотовой связи или электронному адресу, должно содержать следующие сведения:
1) фамилию, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) судебного исполнителя, его адрес;
2) фамилию, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) вызываемого или извещаемого лица либо наименование юридического лица;
3) краткое содержание извещения, указание места и времени явки;
4) основание вызова, номер исполнительного производства, по которому лицо вызывается.
Документ, подтверждающий отправку сообщения, приобщается к материалам исполнительного производства.
Стороны исполнительного производства вправе ознакомиться с исполнительным производством и прилагаемыми к нему материалами через личный кабинет в государственной автоматизированной информационной системе исполнительного производства.
6. При отказе адресата принять повестку или извещение лицо, вручающее их, делает соответствующую отметку на повестке или в извещении, которые возвращаются судебному исполнителю, а также вправе составить акт об этом, в том числе с использованием аудио- и (или) видеофиксации.
Отказ адресата от принятия повестки или извещения не является препятствием для совершения исполнительных действий, и лицо считается извещенным надлежащим образом.";

7) 28-баптың 2, 3 және 4-тармақтары және 30-бап алып тасталсын;
8) 33-бапта:
өзгеріс орыс тіліндегі мәтінге енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
1-тармақта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Сот орындаушысы:
1) атқарушылық құжаттың мерзімді төлемдерді өндіріп алу туралы талаптары үш айдан астам;
2) республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген қырық еселенген айлық есептік көрсеткішке тең не одан асатын сомаға атқарушылық құжаттың талаптары орындалмаған жағдайда борышкер болып табылатын жеке тұлғаның, заңды тұлға басшысының (міндетін атқарушының) Қазақстан Республикасынан шығуын уақытша шектеу туралы қаулы шығаруға міндетті.";
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасынан шығуға уақытша шектеу борышкер болып табылатын жеке тұлға, заңды тұлға басшысы (міндетін атқарушы) уақытша шектеуді қолдану туралы тиісті түрде хабарланған күннен бастап бес жұмыс күні өткеннен кейін қойылады.";
3-тармақтың бірінші бөлігінде:
өзгеріс орыс тіліндегі мәтінге енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
"тоқтатыла тұрылуы" деген сөздер "тоқтатыла тұруы" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақта:
5) тармақшадағы "ауысқан жағдайларда жүргізіледі." деген сөздер "ауысқан;" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
"6) сот орындаушысының атқарушылық іс жүргізуді қозғау туралы қаулысының күші жойылған жағдайларда бір жұмыс күні ішінде жүргізіледі.";
5-тармақ алып тасталсын;
9) 37-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Сот орындаушысы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкес келетін атқарушылық құжат өзіне келіп түскеннен кейін үш жұмыс күнінен кешіктірмей атқарушылық іс жүргізуді қозғайды, ол туралы қаулы шығарады.
Жеке сот орындаушысы атқарушылық іс жүргізуді қозғаған кезде өндіріп алушымен атқарушылық құжаттың орындалу шарттары туралы келісім (шарт) жасасады, өндіріп алушының осы Заңда көзделген құқықтары мен міндеттерін түсіндіреді.
Мемлекеттің кірісіне өндіріп алу туралы атқарушылық құжаттар және істердің әлеуметтік маңызы бар санаттары бойынша атқарушылық іс жүргізуді жеке сот орындаушысы келісім (шарт) жасаспай қозғайды.
Сот орындаушысы атқарушылық іс жүргізуді қозғаумен бір мезгілде осы Заңда көзделген атқарушылық құжаттардың орындалуын қамтамасыз ету жөнінде шаралар қабылдайды, сондай-ақ атқарушылық іс жүргізудің мемлекеттік автоматтандырылған ақпараттық жүйесі арқылы тексеру жолымен борышкерге қатысты өзге де атқарушылық іс жүргізудің бар-жоғын анықтайды, олар анықталған жағдайда өндіріп алушыға хабарлайды және осы Заңға сәйкес оның талаптарын қанағаттандырудың кезектілік тәртібін түсіндіреді.";

7) пункты 2, 3 и 4 статьи 28 и статью 30 исключить;
8) в статье 33:
в заголовке слова "Временные ограничения" заменить словами "Временное ограничение";
в пункте 1:
часть первую изложить в следующей редакции:
"1. Судебный исполнитель обязан вынести постановление о временном ограничении на выезд физического лица, руководителя (исполняющего обязанности) юридического лица, являющегося должником, из Республики Казахстан в случаях неисполнения:
1) более трех месяцев требования исполнительного документа о взыскании периодических платежей;
2) требования исполнительного документа на сумму, равную либо превышающую сорокократный месячный расчетный показатель, установленный на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете.";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Временное ограничение на выезд из Республики Казахстан налагается после истечения пяти рабочих дней со дня надлежащего извещения физического лица, руководителя (исполняющего обязанности) юридического лица, являющегося должником, о применении временного ограничения.";
в части первой пункта 3:
слова "Временные ограничения" заменить словами "Временное ограничение";
слова "могут быть приостановлены" заменить словами "может быть приостановлено";
в пункте 4:
в абзаце первом слова "в следующих случаях" заменить словами "в течение одного рабочего дня в случаях";
дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) отмены постановления судебного исполнителя о возбуждении исполнительного производства.";
пункт 5 исключить;
9) пункт 4 статьи 37 изложить в следующей редакции:
"4. Судебный исполнитель после поступления к нему исполнительного документа, соответствующего установленным законодательством Республики Казахстан требованиям, не позднее трех рабочих дней возбуждает исполнительное производство, о чем выносит постановление.
При возбуждении исполнительного производства частный судебный исполнитель заключает со взыскателем соглашение (договор) об условиях исполнения исполнительного документа, разъясняет права и обязанности взыскателя, предусмотренные настоящим Законом.
По исполнительным документам о взыскании в доход государства и социально значимым категориям дел исполнительное производство возбуждается частным судебным исполнителем без заключения соглашения (договора).
Судебный исполнитель одновременно с возбуждением исполнительного производства принимает меры по обеспечению исполнения исполнительных документов, предусмотренных настоящим Законом, а также путем проверки посредством государственной автоматизированной информационной системы исполнительного производства выявляет наличие иных исполнительных производств в отношении должника, в случае их выявления извещает взыскателя и разъясняет порядок очередности удовлетворения его требований согласно настоящему Закону.";

10) 38-бапта:
1-тармақта:
7) тармақша "жеке сот орындаушысының" деген сөздерден кейін "өндіріп алушылардың пайдасына өндіріп алынған сомаларды сақтауға арналған" деген сөздермен толықтырылсын;
9) тармақшадағы "ұсынбаса, атқарушылық іс жүргізуді қозғаудан бас тарту туралы қаулы шығарады." деген сөздер "ұсынбаса;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 10), 11), 12) және 13) тармақшалармен толықтырылсын:
"10) осы Заңның 11-бабының 1-1-тармағында белгіленген мерзiм өтпесе;
11) атқарушылық құжатты орындау мемлекеттік не жеке сот орындаушысының құзыретіне жатпаса;
12) атқарушылық құжатты бергенге дейін өндіріп алушы немесе борышкер болып табылатын заңды тұлғаны тарату не қайта ұйымдастыру аяқталса не ол банкрот деп танылса;
13) әкімшілік өндіріп алуды қолдану туралы қаулыны, айыппұл төлеу қажеттігі туралы нұсқаманы ерікті түрде орындау мерзімі өтпесе, атқарушылық іс жүргізуді қозғаудан бас тарту туралы қаулы шығарады.";
2-тармақтың екінші бөлігінің бірінші сөйлемі алып тасталсын;
3-тармақтың бірінші бөлігіндегі "1), 2), 3), 4), 6) және 7)" деген сөздер "1), 2), 3), 4), 6), 7), 8), 9), 10), 11) және 13)" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) 39-баптың 3-тармағында:
өзгеріс орыс тіліндегі мәтінге енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
", бұл ретте олар алты айдан аспайды" деген сөздермен толықтырылсын;
12) 42-баптың бірінші бөлігінде:
өзгеріс орыс тіліндегі мәтінге енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
1) тармақшадағы "борышкер немесе", "борышкерді немесе" деген сөздер алып тасталсын;
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) моральдық зиянды өтеу туралы талаптарды ескермегенде, борышкер алдында өміріне немесе денсаулығына зиян келтіргені үшін жауапты болатын азаматтарға төленетін төлемдерді қоспағанда, сот оңалту немесе банкроттық, сондай-ақ борышкер болып табылатын заңды тұлғаны мәжбүрлеп қайта ұйымдастыру туралы іс бойынша іс жүргізуді қозғаған немесе сот мәжбүрлеп тарату туралы шешім қабылдаған;";
5) тармақша алып тасталсын;
7) тармақшадағы "(тыйым салудан босату)" деген сөздер алып тасталсын;
11-2) тармақша "қажетті соманы" деген сөздерден кейін "өндіріп алушылардың пайдасына өндіріп алынған сомаларды сақтауға арналған" деген сөздермен толықтырылсын;
14) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"14) егер прокурор сот орындаушысының борышкерге қатысты іздестіру жариялау туралы қаулысын санкциялаған жағдайда бір жұмыс күні ішінде тоқтатыла тұруға тиіс.";
13) 44-бапта:
2) тармақшасындағы "5), 7) тармақшаларында" деген сөздер "7) тармақшасында" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) тармақша "қажетті соманы" деген сөздерден кейін "өндіріп алушылардың пайдасына өндіріп алынған сомаларды сақтауға арналған" деген сөздермен толықтырылсын;

10) в статье 38:
в пункте 1:
подпункт 7) после слов "текущий счет частного судебного исполнителя" дополнить словами ", предназначенный для хранения взысканных сумм в пользу взыскателей,";
дополнить подпунктами 10), 11), 12) и 13) следующего содержания:
"10) не истек срок, установленный пунктом 1-1 статьи 11 настоящего Закона;
11) исполнение исполнительного документа не относится к компетенции государственного либо частного судебного исполнителя;
12) до предъявления исполнительного документа завершена ликвидация либо реорганизация юридического лица, являющегося взыскателем или должником, либо оно признано банкротом;
13) не истек срок добровольного исполнения постановления о наложении административного взыскания, предписания о необходимости уплаты штрафа.";
предложение первое части второй пункта 2 исключить;
в части первой пункта 3 слова "1), 2), 3), 4), 6) и 7)" заменить словами "1), 2), 3), 4), 6), 7), 8), 9), 10), 11) и 13)";
11) в пункте 3 статьи 39:
слово "данным" заменить словом "настоящим";
дополнить словами ", при этом они не могут превышать шесть месяцев";
12) в части первой статьи 42:
в абзаце первом слова "в случаях" заменить словами "в течение одного рабочего дня в случаях";
в подпункте 1) слова "должника или" исключить;
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) возбуждения судом производства по делу о реабилитации или банкротстве, за исключением выплат гражданам, перед которыми должник несет ответственность за причинение вреда жизни или здоровью, без учета требований о возмещении морального вреда, а также принудительной реорганизации юридического лица, являющегося должником, или принятия решения судом о принудительной ликвидации;";
подпункт 5) исключить;
в подпункте 7) слова "(освобождение от ареста)" исключить;
подпункт 11-2) после слов "текущий счет" дополнить словами ", предназначенный для хранения взысканных сумм в пользу взыскателей,";
подпункт 14) изложить в следующей редакции:
"14) если прокурором санкционировано постановление судебного исполнителя об объявлении розыска в отношении должника.";
13) в статье 44:
в подпункте 2) слова "предусмотренных подпунктами 5), 7)" заменить словами "предусмотренном подпунктом 7)";
подпункт 7) после слов "текущий счет" дополнить словами ", предназначенный для хранения взысканных сумм в пользу взыскателей,";

14) 45-бапта:
1-тармақтың бірінші бөлігінің бірінші сөйлемінде:
"ұсыныспен" деген сөз "қаулымен" деген сөзбен ауыстырылсын;
"сотқа" деген сөз "прокуратура органдарына" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтағы "соттың ұйғарымы бойынша" деген сөздер "прокурордың санкциясымен" деген сөздермен ауыстырылсын;
15) 47-бапта:
1-тармақтың 9) тармақшасындағы "Қазақстан Республикасының Азаматтық іс жүргізу кодексі 312-6-бабы" деген сөздер "Қазақстан Республикасы Азаматтық процестік кодексінің 354-бабы" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтың төртінші бөлігіндегі "Атқарушылық құжаттың орындауға ұсынылу мерзімін сот қалпына келтірген не сот" деген сөздер "Сот" деген сөзбен ауыстырылсын;
16) 48-бапта:
1-тармақта:
6) тармақша "жеке сот орындаушысының" деген сөздерден кейін "өндіріп алушылардың пайдасына өндіріп алынған сомаларды сақтауға арналған" деген сөздермен толықтырылсын;
7) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 7-2) тармақшамен толықтырылсын:
"7-2) борышкер мүлкінің Қазақстан Республикасында болатын жағдайларды қоспағанда, егер атқарушылық құжатты орындау процесінде борышкердің Қазақстан Республикасынан тысқары жерге тұрақты тұруға кеткені анықталса;";
мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
"6. Мәжбүрлеп орындату шараларының:
1) егер өндіріп алушы орындау бойынша іс жүзінде келтірілген шығыстарды өтесе және жеке сот орындаушысының қызметіне ақы төлеу жүргізілсе, осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасында көзделген;
2) атқарушылық құжатты мәжбүрлеп орындатуға берудің осы Заңның 11-бабында көзделген мерзімі өткен жағдайларда күші жойылуға жатады.";
17) 52-бапта:
4-тармақтың 2) тармақшасының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"2) жеке сот орындаушысы үш жұмыс күні ішінде атқарушылық құжатты аумағы бойынша жеке сот орындаушыларының тиісті өңірлік палатасына жіберу туралы қаулы шығарады, бұл туралы өндіріп алушыға хабарлайды не онымен келісу бойынша борышкердің тіркелген жері бойынша оның жылжымайтын мүлкін және (немесе) оның орналасқан жері бойынша өзге де мүлікті өткізу үшін өзінің атқарушылық округінен тысқары жерге барып атқарушылық әрекеттер жасауға, сондай-ақ тиісті атқарушы округтің жеке сот орындаушысымен келісу бойынша оған белгілі бір атқарушылық әрекеттер жасауды тапсыруға құқылы.";
мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Атқарушылық құжатты осы бапта айқындалған тәртіппен аумағы бойынша жеке сот орындаушыларының тиісті өңірлік палатасына жіберген жеке сот орындаушысы пайдаланылмаған аванстық жарнаны өндіріп алушыға қайтаруға міндетті.";
18) 55-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:

14) в статье 45:
в предложении первом части первой пункта 1:
слова "в суд" заменить словами "в органы прокуратуры";
слово "представлением" заменить словом "постановлением";
в пункте 2 слова "по определению суда" заменить словами "с санкции прокурора";
15) в статье 47:
в подпункте 9) пункта 1 цифры "312-6" заменить цифрами "354";
в части четвертой пункта 2 слова "восстановления судом срока предъявления исполнительного документа к исполнению либо" исключить;
16) в статье 48:
в пункте 1:
подпункт 6) после слов "текущий счет частного судебного исполнителя" дополнить словами ", предназначенный для хранения взысканных сумм в пользу взыскателей,";
подпункт 7) исключить;
дополнить подпунктом 7-2) следующего содержания:
"7-2) если в процессе исполнения исполнительного документа выяснится, что должник выехал на постоянное место жительства за пределы Республики Казахстан, за исключением случаев, когда имущество должника находится в Республике Казахстан;";
дополнить пунктом 6 следующего содержания:
"6. Меры принудительного исполнения подлежат отмене в случаях:
1) предусмотренном подпунктом 1) пункта 1 настоящей статьи, если взыскателем возмещены фактически понесенные расходы по исполнению и произведена оплата деятельности частного судебного исполнителя;
2) истечения срока предъявления исполнительного документа к принудительному исполнению, предусмотренного статьей 11 настоящего Закона.";
17) в статье 52:
часть первую подпункта 2) пункта 4 изложить в следующей редакции:
"2) частный судебный исполнитель в течение трех рабочих дней выносит постановление о направлении исполнительного документа в соответствующую региональную палату частных судебных исполнителей по территориальности, о чем извещает взыскателя либо по согласованию с ним вправе совершить исполнительные действия с выездом за пределы своего исполнительного округа для реализации недвижимого имущества должника по месту его регистрации и (или) иного имущества по месту его нахождения, а также по согласованию с частным судебным исполнителем соответствующего исполнительного округа поручить ему совершить определенные исполнительные действия.";
дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Частный судебный исполнитель, направивший исполнительный документ в соответствующую региональную палату частных судебных исполнителей по территориальности в порядке, определенном настоящей статьей, обязан возвратить неиспользованный авансовый взнос взыскателю.";
18) пункт 4 статьи 55 изложить в следующей редакции:

"4. Борышкерде берешекті өтеу үшін жеткілікті ақша сомасы болмаған кезде, өндіріп алу борышкерге тиесілі басқа мүлікке қолданылады. Сот орындаушысы өндіріп алушының немесе бір кезектегі өндіріп алушылардың және борышкердің жазбаша келісуімен мүлікті алдын ала бағалап, осы Заңның 68-бабына сәйкес, оны өткізбей, сол қалпында өндіріп алушыға немесе бір кезектегі өндіріп алушыларға беруге құқылы.
Өндіріп алушы немесе бір кезектегі өндіріп алушылар борышкердің мүлкін заттай қабылдаған кезде, атқарушылық әрекеттер жасау жөніндегі шығыстар сомасын және жеке сот орындаушысының қызметіне ақы төлеу сомасын берілген мүліктің құнына мөлшерлес өтейді.
Мүлікті заттай берген жағдайда, беруді жүзеге асыратын сот орындаушысы талап қоюды қамтамасыз ету мақсатында сот салған ауыртпалықтарды қоспағанда, осы мүлікке басқа сот орындаушылары салған ауыртпалықтардың күшін жояды.";
19) 58-бапта:
2-тармақтың екінші бөлігі 9) тармақшадағы "ақшаға өндіріп алуды қолдануға жол берілмейді." деген сөздер "ақшаға;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 10) тармақшамен толықтырылсын:
"10) жеке сот орындаушысының өндіріп алушылардың пайдасына өндіріп алынған сомаларды сақтауға арналған ағымдағы шотындағы ақшаға өндіріп алуды қолдануға жол берілмейді.";
мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Инкассолық өкім шығарған жеке сот орындаушысы лицензиясының қолданысы тоқтатыла тұрған немесе тоқтатылған не одан айырылған кезде, атқарушылық іс жүргізу берілген жеке сот орындаушысы банкке немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымға төлем құжатын кері қайтарып алу туралы өкімді, атқарушылық құжатты өзінің іс жүргізуіне қабылдау туралы қаулыны жібереді және осымен бір мезгілде жаңа инкассолық өкім шығарады.";
20) 62-баптың 3-тармағының екінші бөлігі 10) тармақшадағы "ақшаға тыйым салуға жол берілмейді." деген сөздер "ақшаға;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 11) тармақшамен толықтырылсын:
"11) жеке сот орындаушысының өндіріп алушылардың пайдасына өндіріп алынған сомаларды сақтауға арналған ағымдағы шотындағы ақшаға тыйым салуға жол берілмейді.";
21) 63-баптың 1-тармағы бірінші бөлігінің бірінші сөйлемінде:
"өндiрiп алуды қолдану" деген сөздер "тыйым салу" деген сөздермен ауыстырылсын;
", нақты құнын" деген сөздер алып тасталсын;
22) 65-баптың 7 және 12-тармақтары "жеке сот орындаушысының" деген сөздерден кейін "өндіріп алушылардың пайдасына өндіріп алынған сомаларды сақтауға арналған" деген сөздермен толықтырылсын;
23) 71-баптың 3-тармағының бірінші сөйлемі және 4-тармағы "жеке сот орындаушысының" деген сөздерден кейін "өндіріп алушылардың пайдасына өндіріп алынған сомаларды сақтауға арналған" деген сөздермен толықтырылсын;

"4. При отсутствии у должника денежных сумм, достаточных для погашения задолженности, взыскание обращается на другое принадлежащее должнику имущество. Судебный исполнитель с письменного согласия взыскателя или взыскателей одной очереди и должника, предварительно оценив имущество, в соответствии со статьей 68 настоящего Закона вправе передать его взыскателю или взыскателям одной очереди в натуре без реализации.
Взыскатель или взыскатели одной очереди при принятии имущества должника в натуре возмещают сумму расходов по совершению исполнительных действий и сумму оплаты деятельности частного судебного исполнителя соразмерно стоимости переданного имущества.
В случае передачи имущества в натуре обременения, наложенные на это имущество другими судебными исполнителями, отменяются судебным исполнителем, осуществляющим передачу, за исключением обременений, наложенных судом в целях обеспечения иска.";
19) в статье 58:
часть вторую пункта 2 дополнить подпунктом 10) следующего содержания:
"10) деньги, находящиеся на текущем счете частного судебного исполнителя, предназначенном для хранения взысканных сумм в пользу взыскателей.";
дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. При приостановлении или прекращении действия либо лишении лицензии частного судебного исполнителя, выставившего инкассовое распоряжение, частный судебный исполнитель, которому передано исполнительное производство, направляет в банк или организацию, осуществляющую отдельные виды банковских операций, распоряжение об отзыве платежного документа, постановление о принятии к своему производству исполнительного документа и одновременно с этим выставляет новое инкассовое распоряжение.";
20) часть вторую пункта 3 статьи 62 дополнить подпунктом 11) следующего содержания:
"11) деньги, находящиеся на текущем счете частного судебного исполнителя, предназначенном для хранения взысканных сумм в пользу взыскателей.";
21) в предложении первом части первой пункта 1 статьи 63:
слова "обращении взыскания" заменить словами "наложении ареста";
слова ", действительную стоимость" исключить;
22) пункты 7 и 12 статьи 65 дополнить словами ", предназначенный для хранения взысканных сумм в пользу взыскателей";
23) предложение первое пункта 3 и пункт 4 статьи 71 дополнить словами ", предназначенный для хранения взысканных сумм в пользу взыскателей";

24) 74-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Айналымнан заң бойынша алып қойылған мүліктен басқа, тыйым салынған мүлікті өткізуді тыйым салу негіздеріне және осы Заңның 77-бабының 3-тармағында көрсетілген мүлікті қоспағанда, мүлік түрлеріне қарамастан, сот орындаушысы электрондық аукцион нысанындағы сауда-саттықта атқарушылық іс жүргізудің мемлекеттік автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің бірыңғай электрондық сауда алаңында не бірыңғай электрондық сауда алаңында жүргізеді, оны таңдауды Республикалық палата уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен жүзеге асырады.";
2-тармақта:
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Сатып алушы мен борышкер немесе сот орындаушысы арасындағы сатып алу-сату шартына қол қойылғаннан және сатып алушы мүліктің сатып алу құнының мөлшеріндегі ақшалай соманы аумақтық органның қолма-қол ақшаны бақылау шотына немесе жеке сот орындаушысының өндіріп алушылардың пайдасына өндіріп алынған сомаларды сақтауға арналған ағымдағы шотына енгізгеннен кейін, талап қоюды қамтамасыз ету мақсатында сот салған ауыртпалықтарды қоспағанда, басқа атқарушылық құжаттар шеңберінде салынған, өткізілген мүліктен ауыртпалықтардың күшін мүлікті өткізген не рұқсатымен өткізілген сот орындаушысы жояды.";
төртінші бөлік алып тасталсын;
25) 85-баптың 1, 2 және 3-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Электрондық аукцион өткізілмеді деп танылған кезде, өндіріп алушы электрондық аукцион өткізілмеді деп танылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде сот орындаушысына өтініш беру арқылы мүлікті бағалау құны бойынша өзіне қалдыруға құқылы. Өндіріп алушының мүлікті өзіне қалдыру туралы өтінішінің болмауы өндіріп алушының мүлікті қабылдаудан бас тартуы деп танылады.
2. Өндіріп алушы мүлікті қабылдаудан бас тартқан кезде сот орындаушысы тиісті өтінімді бірыңғай электрондық сауда алаңында қайталап орналастыру арқылы электрондық аукцион рәсімін тағайындайды.
3. Мүлік өндіріп алушыға берілген кезде, өндіріп алушы борышкердің қабылданатын мүлкінің құнынан атқарушылық әрекеттер жасау жөніндегі шығыстар сомасын және жеке сот орындаушысының қызметіне ақы төлеу сомасын мүліктің берілген құнына мөлшерлес өтейді. Бұл сома кейіннен борышкерден өндіріп алынуға жатады.";
26) 86-бапта:
2-тармақта:
1) тармақша "жеке сот орындаушысының" деген сөздерден кейін "өндіріп алушылардың пайдасына өндіріп алынған сомаларды сақтауға арналған" деген сөздермен толықтырылсын;
2) тармақша "жеке сот орындаушысының" деген сөздерден кейін "өндіріп алушылардың пайдасына өндіріп алынған сомаларды сақтауға арналған" деген сөздермен толықтырылсын;
4-тармақтың бірінші бөлігі "жеке сот орындаушысының" деген сөздерден кейін "өндіріп алушылардың пайдасына өндіріп алынған сомаларды сақтауға арналған" деген сөздермен толықтырылсын;
5-тармақ "жеке сот орындаушысының" деген сөздерден кейін "өндіріп алушылардың пайдасына өндіріп алынған сомаларды сақтауға арналған" деген сөздермен толықтырылсын;

24) в статье 74:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Реализация арестованного имущества, кроме имущества, изъятого по закону из оборота, независимо от оснований ареста и видов имущества, за исключением имущества, указанного в пункте 3 статьи 77 настоящего Закона, производится судебным исполнителем на торгах в форме электронного аукциона на единой электронной торговой площадке государственной автоматизированной информационной системы исполнительного производства либо на единой электронной торговой площадке, выбор которой осуществляется Республиканской палатой в порядке, определяемом уполномоченным органом.";
в пункте 2:
часть третью изложить в следующей редакции:
"После подписания договора купли-продажи между покупателем и должником или судебным исполнителем и внесения покупателем денежной суммы в размере покупной стоимости имущества на контрольный счет наличности территориального органа или текущий счет частного судебного исполнителя, предназначенный для хранения взысканных сумм в пользу взыскателей, с реализованного имущества обременения, наложенные в рамках других исполнительных документов, за исключением обременений, наложенных судом в целях обеспечения иска, отменяются судебным исполнителем, реализовавшим имущество либо с разрешения которого оно реализовано.";
часть четвертую исключить;
25) пункты 1, 2 и 3 статьи 85 изложить в следующей редакции:
"1. При признании электронного аукциона несостоявшимся взыскатель вправе оставить за собой имущество по стоимости оценки путем подачи заявления судебному исполнителю в течение пяти рабочих дней с даты признания электронного аукциона несостоявшимся. Отсутствие заявления взыскателя об оставлении за собой имущества признается отказом взыскателя от принятия имущества.
2. При отказе взыскателя от принятия имущества судебный исполнитель назначает процедуру электронного аукциона путем повторного размещения соответствующей заявки на единой электронной торговой площадке.
3. При передаче взыскателю имущества взыскатель из стоимости принимаемого имущества должника возмещает сумму расходов по совершению исполнительных действий и сумму оплаты деятельности частного судебного исполнителя соразмерно переданной стоимости имущества. Данная сумма в последующем подлежит взысканию с должника.";
26) в статье 86:
в пункте 2:
подпункт 1) дополнить словами ", предназначенный для хранения взысканных сумм в пользу взыскателей";
подпункт 2) после слов "текущий счет частного судебного исполнителя" дополнить словами ", предназначенный для хранения взысканных сумм в пользу взыскателей,";
часть первую пункта 4 дополнить словами ", предназначенный для хранения взысканных сумм в пользу взыскателей";
пункт 5 после слов "текущий счет частного судебного исполнителя," дополнить словами "предназначенный для хранения взысканных сумм в пользу взыскателей,";

6-тармақтың бірінші сөйлемі және 7-тармақ "жеке сот орындаушысының" деген сөздерден кейін "өндіріп алушылардың пайдасына өндіріп алынған сомаларды сақтауға арналған" деген сөздермен толықтырылсын;
27) 87-баптың 4-тармағының екінші сөйлеміндегі "атқарушылық әрекеттер жасау кезінде" деген сөздер "атқарушылық құжатты орындау кезінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
28) 93-бапта:
2-тармақтағы "немесе сыйақы алатын жұмыс берушiге" деген сөздер "жұмыс берушiге немесе борышкер одан кіріс алатын тұлғаға" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақта:
"жұмыс берушi" деген сөздерден кейін "немесе борышкер одан кіріс алған тұлға" деген сөздермен толықтырылсын;
өзгеріс орыс тіліндегі мәтінге енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
29) 95-бапта:
1-тармақтың бірінші бөлігі "бiрнеше" деген сөзден кейін ", оның ішінде басқа сот орындаушыларының іс жүргізуіндегі" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Бір борышкерге қатысты жалақыны және өзге де кірістер түрлерін өндіріп алу туралы бірнеше қаулы болған жағдайда, атқарушылық құжаттар бойынша өндіріп алынған сомаларды пропорционалды бөлу осы Заңның 110112-баптарының талаптары сақтала отырып жүргізіледі.";
30) 98-баптың бірінші бөлігі 21) тармақшадағы "ақшадан өндіріп алуға болмайды." деген сөздер "ақшадан;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 22) тармақшамен толықтырылсын:
"22) жеке сот орындаушысының өндіріп алушылардың пайдасына өндіріп алынған сомаларды сақтауға арналған ағымдағы шотындағы ақшадан өндіріп алуға болмайды.";
31) 99-бапта:
1-тармақта:
бірінші бөлік "сот орындаушысы" деген сөздерден кейін "берешекті айқындау туралы қаулы шығарады және" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы үшінші және төртінші бөліктермен толықтырылсын:
"Алимент бойынша берешекті сот орындаушысы тоқсан сайын айқындайды.
Сот орындаушысы берешек айқындалғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде қаулыны танысу үшін атқарушылық іс жүргізу тараптарына жібереді.";
2-тармақтағы "өндiрiп алушының таңдауы бойынша борышкердiң өндiрiп алу жүргiзiлмеген уақыт iшiнде алған не оның берешегi айқындалған кезде алған нақты жалақысын (табысын)" деген сөздер "өндiрiп алу жүргiзiлмеген уақыт iшiнде борышкер алатын нақты жалақыны (кірісті)" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақта:
"табысын растайтын құжаттар ұсынылмаған жағдайда," деген сөздер "кірісін растайтын құжаттар ұсынылмаған жағдайда, ай сайынғы төлемдер және (немесе)" деген сөздермен ауыстырылсын;
өзгеріс орыс тіліндегі мәтінге енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Мүгедектер болып табылатын борышкерлер үшін ай сайынғы төлемдер немесе алимент бойынша берешек олардың ай сайынғы жалақысынан және өзге де кірісінен, ал егер олар жұмыс істемейтін жағдайда, мемлекеттік бюджеттен және (немесе) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін ай сайынғы жәрдемақылардан және (немесе) әлеуметтік төлемдерден айқындалады.";

предложение первое пункта 6 и пункт 7 дополнить словами ", предназначенный для хранения взысканных сумм в пользу взыскателей";
27) в предложении втором пункта 4 статьи 87 слова "при совершении исполнительных действий" заменить словами "при исполнении исполнительного документа";
28) в статье 93:
в пункте 2 слова "или получает вознаграждение" заменить словами ", или лицу, от которого должник получает доход";
в пункте 4:
после слов "состоял в трудовых отношениях," дополнить словами "или лицо, от которого должник получал доход,";
слово "обязан" заменить словом "обязаны";
29) в статье 95:
часть первую пункта 1 после слов "или нескольким исполнительным документам" дополнить словами ", в том числе находящимся в производстве других судебных исполнителей,";
дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. При наличии нескольких постановлений об обращении взыскания на заработную плату и иные виды доходов в отношении одного должника производится пропорциональное распределение взысканных сумм по исполнительным документам с соблюдением требований статей 110112 настоящего Закона.";
30) часть первую статьи 98 дополнить подпунктом 22) следующего содержания:
"22) деньги, находящиеся на текущем счете частного судебного исполнителя, предназначенном для хранения взысканных сумм в пользу взыскателей.";
31) в статье 99:
в пункте 1:
в части первой слова "судебным исполнителем принимаются меры" заменить словами "судебный исполнитель выносит постановление об определении задолженности и принимает меры";
дополнить частями третьей и четвертой следующего содержания:
"Задолженность по алиментам судебный исполнитель определяет ежеквартально.
Судебный исполнитель в течение трех рабочих дней после определения задолженности направляет постановление сторонам исполнительного производства для ознакомления.";
в пункте 2 слова ", либо получаемой им к моменту определения задолженности, по выбору взыскателя" исключить;
в пункте 3:
слова "его заработок и иной доход," заменить словами "его заработную плату и иной доход, ежемесячные выплаты и (или)";
слово "определяется" заменить словом "определяются";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Для должников, являющихся инвалидами, ежемесячные выплаты или задолженность по алиментам определяются из их ежемесячной заработной платы и иного дохода, а в случае, если они не работают, – из ежемесячных пособий и (или) социальных выплат, выплачиваемых из бюджетных средств и (или) Государственного фонда социального страхования.";

4-тармақтағы "Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексiнiң 353-бабына" деген сөздер "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 171-бабының 1-тармағына" деген сөздермен ауыстырылсын;
32) 104-баптың 2-тармағында:
"бес" деген сөз "екі" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші және үшінші бөліктермен толықтырылсын:
"Өндіріп алынатын өсімпұлдың шекті мөлшерін жеке тұлғалар үшін үш жүз алпыс айлық есептiк көрсеткiштен, заңды тұлғалар үшiн тоғыз жүз айлық есептiк көрсеткiштен асыруға болмайды.
Шағын және орта кәсіпкерлік субъектілері үшін өндіріп алынатын өсімпұлдың мөлшері алты жүз айлық есептік көрсеткіштен, ал "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес халықтың әлеуметтік осал топтарына жататын борышкер үшін он бес айлық есептік көрсеткіштен аспауға тиіс.";
33) 106-бапта:
2-тармақтың бірінші бөлігіндегі үшінші сөйлем алып тасталсын;
4-тармақтың екінші сөйлемі "жеке сот орындаушысының" деген сөздерден кейін "өндіріп алушылардың пайдасына өндіріп алынған сомаларды сақтауға арналған" деген сөздермен толықтырылсын;
34) 108-баптың 2-тармағы "жеке сот орындаушысының" деген сөздерден кейін "өндіріп алушылардың пайдасына өндіріп алынған сомаларды сақтауға арналған" деген сөздермен толықтырылсын;
35) 113-бапта:
1-тармақ "атқарушылық iс жүргiзуге тараптардың" деген сөздер "атқарушылық iс жүргiзу тараптарының, жеке сот орындаушысының," деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтың 6) тармақшасындағы "ағымдағы шоттан" деген сөздер "жеке сот орындаушысының өндіріп алушылардың пайдасына өндіріп алынған сомаларды сақтауға арналған ағымдағы шотынан" деген сөздермен ауыстырылсын;
36) 115-бап алып тасталсын;
37) 118-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Жеке сот орындаушысының қызметіне ақы төлеу осы Заңда көзделген жағдайларды қоспағанда, атқарушылық іс жүргізу шеңберінде борышкердің қаражаты есебінен жүргізіледі және он мың айлық есептік көрсеткіштен аспайтын шекті мөлшерін белгілей отырып, істердің санаты мен өндіріп алу сомасына қарай үштен жиырма бес пайызға дейінгі мөлшерде белгіленеді.
Баламен қарым-қатынас тәртібі туралы атқарушылық құжаттар бойынша жеке сот орындаушысының қызметіне ақы төлеу өндіріп алушыға және борышкерге бірдей үлестермен жүктеледі.
Талап қоюды қамтамасыз ету туралы атқарушылық құжат бойынша жеке сот орындаушысының қызметіне ақы төлеу қамтамасыз ету шараларын қабылдау туралы өтінішхат берген тараптан өндіріп алынады.
Талап қоюды қамтамасыз етудің күшін жою туралы атқарушылық құжат бойынша жеке сот орындаушысының қызметіне ақы төлеу қамтамасыз ету шараларын қабылдау туралы өтінішхат мәлімдеген және талап қоюдан бас тартылған тұлғадан өндіріп алынады. Талап қою қанағаттандырылған жағдайда талап қоюды қамтамасыз етудің күшін жою туралы атқарушылық құжат бойынша жеке сот орындаушысының қызметіне ақы төлеу өзіне қатысты қамтамасыз ету шаралары қабылданған тұлғадан өндіріп алынады.
Мүліктік емес сипаттағы атқарушылық құжаттар бойынша жеке сот орындаушысының қызметіне ақы төлеу айлық есептік көрсеткіштермен белгіленеді.";
2-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Жеке сот орындаушысының қызметіне ақы төлеу атқарушылық құжаттың борышкері оны мәжбүрлеп орындатуға бергенге дейін орындаған жағдайда өндіріп алынбайды.";
мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:

в пункте 4 слова "со статьей 353 Гражданского кодекса Республики Казахстан" заменить словами "с пунктом 1 статьи 171 Кодекса Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье";
32) в пункте 2 статьи 104:
слово "пяти" заменить словом "двух";
дополнить частями второй и третьей следующего содержания:
"Предельный размер взыскиваемой пени для физических лиц не может превышать триста шестьдесят месячных расчетных показателей, для юридических лиц – девятьсот месячных расчетных показателей.
Для субъектов малого и среднего предпринимательства размер взыскиваемой пени не должен превышать шестьсот месячных расчетных показателей, а для должника, относящегося в соответствии с Законом Республики Казахстан "О жилищных отношениях" к социально уязвимым слоям населения, – пятнадцать месячных расчетных показателей.";
33) в статье 106:
предложение третье части первой пункта 2 исключить;
предложение второе пункта 4 после слов "текущем счете частного судебного исполнителя" дополнить словами ", предназначенном для хранения взысканных сумм в пользу взыскателей";
34) пункт 2 статьи 108 после слов "текущий счет частного судебного исполнителя" дополнить словами ", предназначенный для хранения взысканных сумм в пользу взыскателей";
35) в статье 113:
пункт 1 после слов "исполнительного производства" дополнить словами ", частного судебного исполнителя";
подпункт 6) пункта 2 дополнить словами "частного судебного исполнителя, предназначенного для хранения взысканных сумм в пользу взыскателей";
36) статью 115 исключить;
37) в статье 118:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Оплата деятельности частного судебного исполнителя производится в рамках исполнительного производства за счет средств должника, за исключением случаев, предусмотренных настоящим Законом, и устанавливается в размере от трех до двадцати пяти процентов в зависимости от категории дел и суммы взыскания с установлением предельных размеров не более десяти тысяч месячных расчетных показателей.
По исполнительным документам о порядке общения с ребенком оплата деятельности частного судебного исполнителя возлагается в равных долях на взыскателя и должника.
По исполнительному документу об обеспечении иска оплата деятельности частного судебного исполнителя взыскивается со стороны, заявившей ходатайство о принятии обеспечительных мер.
По исполнительному документу об отмене обеспечения иска оплата деятельности частного судебного исполнителя взыскивается с лица, заявившего ходатайство о принятии обеспечительных мер и которому в иске отказано. В случае удовлетворения иска оплата деятельности частного судебного исполнителя по исполнительному документу об отмене обеспечения иска взыскивается с лица, в отношении которого приняты обеспечительные меры.
По исполнительным документам неимущественного характера оплата деятельности частного судебного исполнителя устанавливается в месячных расчетных показателях.";
пункт 2 дополнить частью второй следующего содержания:
"Оплата деятельности частного судебного исполнителя не взыскивается в случае исполнения должником исполнительного документа до предъявления его к принудительному исполнению.";
дополнить пунктом 6 следующего содержания:

"6. Осы Заңның 9-бабы 1-тармағының 9) және 10) тармақшаларында көзделген атқарушылық құжаттардың негiзiнде қозғалған атқарушылық iс жүргiзулер бойынша жеке сот орындаушысының қызметiне ақы алынбайды.";
38) 119-баптың 1-тармағында:
бірінші бөліктің бірінші сөйлемі "нұсқауы бойынша" деген сөздерден кейін "өндіріп алушылардың пайдасына өндіріп алынған сомаларды сақтауға арналған" деген сөздермен толықтырылсын;
үшінші бөлікте:
"іс жүргізу барысында" деген сөздерден кейін "өндіріп алушылардың пайдасына өндіріп алынған сомаларды сақтауға арналған" деген сөздермен толықтырылсын;
"нұсқауы бойынша" деген сөздерден кейін "көрсетілген" деген сөзбен ауыстырылсын;
39) 120-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Жеке сот орындаушысының қызметіне ақы төлеу сомаларын бекіту не атқарушылық әрекеттерді жасаған кезде жұмсалған шығыстарды өтеу туралы қаулыны, оның қызметін тоқтату жағдайларын қоспағанда, осы қаулыны шығарған жеке сот орындаушысы орындайды.";
40) 122-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"122-бап. Аумақтық органның қолма-қол ақшаны бақылау шоты және жеке сот орындаушысының ағымдағы шоты
1. Өндіріп алушылардың пайдасына өндіріп алынған сомаларды және мүдделі тұлғаларға арналған басқа да сомаларды, оның ішінде орындау бойынша шығыстарды өтеу жөніндегі аванстық сомаларды уақытша сақтау үшін:
1) аумақтық орган бюджеттің атқарылуы жөніндегі орталық уәкілетті органда ақшаны ұлттық және шетелдік валюталарда уақытша орналастыратын қолма-қол ақшаны бақылау шоттарын ашады;
2) жеке сот орындаушысының ұлттық және қажет болған кезде шетелдік валютадағы тиісті ағымдағы шоттары болуға тиіс.
2. Қолма-қол ақшаны бақылау шоттарындағы және өндіріп алушылардың пайдасына өндіріп алынған сомаларды сақтауға арналған ағымдағы шоттағы ақша аумақтық органның қаражаты және жеке сот орындаушысының кірісі болып табылмайды. Жеке сот орындаушысы қайтыс болған жағдайда, көрсетілген ағымдағы шоттағы ақша мұрагерлік массаға енгізілмейді.
3. Жеке сот орындаушысы банкте немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымда мынадай ағымдағы шоттарды:
1) өндіріп алушылардың пайдасына өндіріп алынған сомаларды сақтау үшін;
2) өз қызметіне ақы төлеуді есепке алу, кеңсені күтіп-ұстау, кеңсе қызметкерлеріне жалақы төлеу және өндіріп алушылардың пайдасына өндіріп алынған сомаларды сақтауға арналған ағымдағы шот қамтымайтын басқа да операциялар бойынша есеп-қисаптарды жүргізу үшін ашады.
Бұл ретте жеке сот орындаушысы банкте немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымда тиісті валютада, өндіріп алушылардың пайдасына өндіріп алынған сомаларды сақтауға арналған бір ғана ағымдағы шот ашады.
Осы шот бойынша операциялар тек қана қолма-қол ақшасыз нысанда жүзеге асырылады.";

"6. Оплата деятельности частного судебного исполнителя по исполнительным производствам, возбужденным на основании исполнительных документов, предусмотренных подпунктами 9) и 10) пункта 1 статьи 9 настоящего Закона, не взимается.";
38) в пункте 1 статьи 119:
предложение первое части первой после слов "текущий счет" дополнить словами ", предназначенный для хранения взысканных сумм в пользу взыскателей,";
часть третью:
после слов "внесенных на текущий счет" дополнить словами ", предназначенный для хранения взысканных сумм в пользу взыскателей,";
после слов "внести на" дополнить словом "указанный";
39) пункт 1 статьи 120 дополнить частью второй следующего содержания:
"Постановление об утверждении сумм оплаты деятельности частного судебного исполнителя либо о возмещении расходов, понесенных при совершении исполнительных действий, исполняется частным судебным исполнителем, вынесшим данное постановление, за исключением случаев прекращения его деятельности.";
40) статью 122 изложить в следующей редакции:
"Статья 122. Контрольный счет наличности территориального органа и текущий счет частного судебного исполнителя
1. Для временного хранения взысканных сумм в пользу взыскателей и других сумм, предназначенных для заинтересованных лиц, в том числе авансовых сумм по возмещению расходов по исполнению:
1) территориальный орган открывает в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета контрольные счета наличности временного размещения денег в национальной и иностранной валютах;
2) частный судебный исполнитель должен иметь соответствующие текущие счета в национальной и при необходимости в иностранной валютах.
2. Деньги, находящиеся на контрольных счетах наличности и текущем счете, предназначенном для хранения взысканных сумм в пользу взыскателей, не являются средствами территориального органа и доходом частного судебного исполнителя. В случае смерти частного судебного исполнителя деньги, находящиеся на указанном текущем счете, не включаются в наследственную массу.
3. Частный судебный исполнитель открывает в банке или организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, следующие текущие счета:
1) для хранения взысканных сумм в пользу взыскателей;
2) для зачисления оплаты своей деятельности, ведения расчетов по содержанию конторы, выплате заработной платы сотрудникам конторы и другим операциям, не охватываемым текущим счетом, предназначенным для хранения взысканных сумм в пользу взыскателей.
При этом частный судебный исполнитель открывает в банке или организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, только один текущий счет в соответствующей валюте, предназначенный для хранения взысканных сумм в пользу взыскателей.
Операции по данному счету осуществляются исключительно в безналичной форме.";

41) 123-бапта:
2-тармақ алып тасталсын;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Борышкерлерден өндіріп алынған талап етілмеген ақша және мүдделі тұлғаларға арналған, оның ішінде шығыстарды өтеу жөніндегі, аумақтық органның қолма-қол ақшаны бақылау шотында, жеке сот орындаушысының өндіріп алушылардың пайдасына өндіріп алынған сомаларды сақтауға арналған ағымдағы шотында сақталатын басқа да сомалар көрсетілген шоттарға аударылған кезден бастап бес жыл өткен соң аумақтық органның не жеке сот орындаушысының ұсынуы бойынша сот актісінің негізінде бюджетке аударылады.";
мынадай мазмұндағы 4, 5 және 6-тармақтармен толықтырылсын:
"4. Лицензиясының қолданысы тоқтатыла тұрған немесе тоқтатылған не лицензиясынан айырылған, сондай-ақ Республикалық палата мүшелігінен шығарылған жеке сот орындаушысының өндіріп алушылардың пайдасына өндіріп алынған сомаларды сақтауға арналған ағымдағы шоты бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен келісу бойынша уәкілетті орган белгілеген тәртіппен және нысан бойынша уәкілетті органның өкімі негізінде жүзеге асырылады.
5. Уәкілетті орган немесе оның аумақтық органдары осы баптың 4-тармағында көрсетілген өкімді екінші деңгейдегі банктерге немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға қағаз жеткізгіште немесе атқарушылық іс жүргізудің мемлекеттік автоматтандырылған ақпараттық жүйесі арқылы электрондық нысанда жібереді. Мұндай өкімді екінші деңгейдегі банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар міндетті түрде орындауға тиіс.
Уәкілетті органның немесе оның аумақтық органдарының жеке сот орындаушысының өндіріп алушылардың пайдасына өндіріп алынған сомаларды уақытша сақтауға арналған ағымдағы шоты бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы өкімінің күшін осы өкімді шығарған орган жояды.
6. Осы Заңға сәйкес атқарушылық іс жүргізу берілген жеке сот орындаушысы ақшаны лицензиясының қолданысы тоқтатыла тұрған немесе тоқтатылған не лицензиясынан айырылған жеке сот орындаушысының өндіріп алушылардың пайдасына өндіріп алынған сомаларды уақытша сақтауға арналған ағымдағы шотынан өзінің өндіріп алушылардың пайдасына өндіріп алынған сомаларды сақтауға арналған ағымдағы шотына аударуды жүзеге асыру үшін банкке не банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымға мынадай құжаттарды ұсынады:
1) уәкілетті органның жеке сот орындаушысының лицензиясының қолданысын тоқтата тұру немесе тоқтату не одан айыру туралы шешімі;

41) в статье 123:
пункт 2 исключить;
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Невостребованные деньги, взысканные с должников, и другие суммы, предназначенные для заинтересованных лиц, в том числе по возмещению расходов, хранящиеся на контрольном счете наличности территориального органа, текущем счете частного судебного исполнителя, предназначенном для хранения взысканных сумм в пользу взыскателей, по истечении пяти лет с момента перечисления на указанные счета перечисляются в бюджет на основании судебного акта по представлению территориального органа либо частного судебного исполнителя.";
дополнить пунктами 4, 5 и 6 следующего содержания:
"4. Приостановление расходных операций по текущему счету, предназначенному для хранения взысканных сумм в пользу взыскателей, частного судебного исполнителя, действие лицензии которого приостановлено или прекращено либо которого лишили лицензии, а также исключили из членов Республиканской палаты, осуществляется на основании распоряжения уполномоченного органа в порядке и по форме, которые установлены уполномоченным органом по согласованию с Национальным Банком Республики Казахстан.
5. Уполномоченный орган или его территориальные органы направляют распоряжение, указанное в пункте 4 настоящей статьи, в банки второго уровня или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, на бумажном носителе или в электронной форме посредством государственной автоматизированной информационной системы исполнительного производства. Такое распоряжение подлежит обязательному исполнению банками второго уровня и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций.
Распоряжение уполномоченного органа или его территориальных органов о приостановлении расходных операций по текущему счету частного судебного исполнителя, предназначенному для хранения взысканных сумм в пользу взыскателей, отменяется органом, вынесшим данное распоряжение.
6. Частный судебный исполнитель, которому в соответствии с настоящим Законом передано исполнительное производство, для осуществления перевода денег с текущего счета, предназначенного для хранения взысканных сумм в пользу взыскателей, частного судебного исполнителя, действие лицензии которого приостановлено или прекращено либо которого лишили лицензии, на свой текущий счет, предназначенный для хранения взысканных сумм в пользу взыскателей, представляет в банк либо организацию, осуществляющую отдельные виды банковских операций, следующие документы:
1) решение уполномоченного органа о приостановлении или прекращении действия либо лишении лицензии частного судебного исполнителя;

2) жеке сот орындаушыларының өңірлік палатасының атқарушылық іс жүргізулерді басқа жеке сот орындаушысына беру туралы, жеке сот орындаушысының тегін, атын, әкесінің атын (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе) және жеке сәйкестендіру нөмірін, сондай-ақ оның лицензиясының нөмірін қамтитын шешімі;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен ресімделген және берілген төлем құжаты.
Банк не банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым уәкілетті орган немесе оның аумақтық органы шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы өкімді (ол болған кезде) кері қайтарып алғаннан кейін лицензиясының қолданысы тоқтатыла тұрған немесе тоқтатылған не лицензиясынан айырылған жеке сот орындаушысының өндіріп алушылардың пайдасына өндіріп алынған сомаларды сақтауға арналған ағымдағы шотынан атқарушылық іс жүргізу берілген жеке сот орындаушысының өндіріп алушылардың пайдасына өндіріп алынған сомаларды сақтауға арналған ағымдағы шотына ақша аударуды жүзеге асырады және ағымдағы шотты жабады.";
42) 126-бапта:
1-тармақта:
3) тармақшадағы "үш күннен" деген сөздер "үш жұмыс күнінен" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) тармақшадағы ", сондай-ақ атқарушылық құжаттар бойынша борышкерге іздеу салу" деген сөздер алып тасталсын;
17) тармақшада:
"мемлекеттік" деген сөз "не атқарушы округтің" деген сөздермен ауыстырылсын;
"(жеке сот орындаушысын қоспағанда)" деген сөздер алып тасталсын;
2-тармақта:
2) тармақшадағы "тараптарға" деген сөз "өтініш жасаған күннен кейінгі үш жұмыс күнінен кешіктірмей тараптарға" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) тармақшадағы "атқарушылық iс жүргiзу мәселесі жөнiндегi арыздар мен тараптардың өтiнiштерiн" деген сөздер "бес жұмыс күні ішінде тараптардың атқарушылық iс жүргiзуге байланысты арыздары мен өтiнiшхаттарын" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) шығаруға, қоныстануға, бұзуға байланысты атқарушылық құжаттарды орындаған кезде, сондай-ақ мүлікті тізімдеуді және алып қоюды жүргізген кезде аудио-, фото-, бейнетіркеу жүргізуге міндетті.";
43) 139-баптың 2-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Жеке сот орындаушысына, оның көмекшілеріне және тағылымдамадан өтушілерге атқарушылық әрекеттер жасауына байланысты, оның ішінде өкілеттіктерін тоқтатқаннан немесе жұмысынан шығарылғаннан кейін де, Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларды қоспағанда, өздеріне белгілі болған мәліметтерді жариялауға, құжаттарды жария етуге тыйым салынады.";
44) 140-бапта:
1-тармақтағы "Жиырма бес жасқа толған, жоғары" деген сөздер "Жоғары" деген сөзбен ауыстырылсын;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

2) решение региональной палаты частных судебных исполнителей о передаче исполнительных производств другому частному судебному исполнителю, содержащее фамилию, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) и индивидуальный идентификационный номер частного судебного исполнителя, а также номер его лицензии;
3) платежный документ, оформленный и предъявленный в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Банк либо организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций, после отзыва уполномоченным органом или его территориальным органом распоряжения о приостановлении расходных операций (при его наличии) осуществляет перевод денег с текущего счета, предназначенного для хранения взысканных сумм в пользу взыскателей, частного судебного исполнителя, действие лицензии которого приостановлено или прекращено либо которого лишили лицензии, на текущий счет, предназначенный для хранения взысканных сумм в пользу взыскателей, частного судебного исполнителя, которому передано исполнительное производство, и закрывает текущий счет.";
42) в статье 126:
в пункте 1:
подпункт 3) после слова "трех" дополнить словом "рабочих";
в подпункте 5) слова ", а также розыска должника по исполнительным документам" исключить;
в подпункте 17):
слова "(за исключением частного судебного исполнителя) государственным" исключить;
после слова "отдела" дополнить словами "либо исполнительного округа";
в пункте 2:
подпункт 2) после слова "предоставлять" дополнить словами "не позднее трех рабочих дней, следующих за днем обращения,";
в подпункте 3) слово "рассматривать" заменить словами "рассмотреть в течение пяти рабочих дней";
дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) производить аудио-, фото-, видеофиксацию при исполнении исполнительных документов, связанных с выселением, вселением, сносом, а также при производстве описи и изъятии имущества;";
43) часть первую пункта 2 статьи 139 изложить в следующей редакции:
"2. Частному судебному исполнителю, его помощникам и стажерам запрещаются разглашать сведения, оглашать документы, которые стали им известны в связи с совершением исполнительных действий, в том числе и после прекращения деятельности или увольнения, за исключением случаев, предусмотренных законами Республики Казахстан.";
44) в статье 140:
в пункте 1 слова ", достигший двадцатипятилетнего возраста" исключить;
пункт 2 изложить в следующей редакции:

"2. Мына адам:
1) Қазақстан Республикасының заңында белгіленген тәртіппен әрекетке қабiлетсiз немесе әрекет қабiлетi шектеулi деп танылған;
2) заңда белгiленген тәртiппен жойылмаған немесе алынбаған сотталғандығы бар;
3) Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексiнiң 35-бабы бiрiншi бөлiгiнiң 3), 4), 9), 10) және 12) тармақтарының және 36-бабының негiзiнде қылмыстық жауаптылықтан босатылған, мұндай оқиғалар болғаннан кейiн үш жыл iшiнде;
4) теріс себептермен мемлекеттік, әскери қызметтен, прокуратура органдарынан, өзге де құқық қорғау органдарынан, Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдарынан шығарылған адам шығарылған күннен бастап бір жыл ішінде;
5) "Қазақстан Республикасының сот жүйесі және судьяларының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының 34-бабы 1-тармағының 11) және 11-1) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша судья лауазымынан босатылған адам босатылған күннен бастап бір жыл ішінде;
6) жеке сот орындаушысының өкілеттіктерін бергенге дейін үш жыл ішінде сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жасағаны үшін сот тәртібімен әкімшілік жазаланған;
7) наркологиялық және психиатриялық ұйымдарда есепте тұрған;
8) осы Заңның 144-бабының 2-тармағында көзделген негіздер бойынша жеке сот орындаушысының лицензиясынан айырылған адам сот шешімі заңды күшіне енген күннен бастап үш жыл ішінде жеке сот орындаушысы бола алмайды.";
45) 142-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Мыналар аттестаттаудан және тағылымдамадан өтуден босатылады:
1) Қазақстан Республикасының Жоғары Сот Кеңесі жанындағы Біліктілік комиссиясында біліктілік емтиханын тапсырған, сотта тағылымдамадан ойдағыдай өткен және облыстық немесе оған теңестірілген соттың жалпы отырысының оң пікірін алған адамдар;
2) судьялар, сондай-ақ "Қазақстан Республикасының сот жүйесі және судьяларының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының 34-бабы 1-тармағының 1), 2), 3), 9), 10) және 12) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша судья өкілеттігін тоқтатқан адамдар;
3) прокурор немесе тергеуші лауазымында кемінде бес жыл жұмыс істеген адамдар;
4) атқарушылық құжаттардың орындалуын қамтамасыз ету саласындағы мемлекеттік органдарда кемінде екі жыл жұмыс істеген адамдар.";
46) 143-бапта:
1-тармақтағы "облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың аумақтық органдарының және Жеке сот орындаушыларының Республикалық палатасы және өңірлік палаталары тәртіптік комиссиясының ұсынуы негізінде уәкілетті органның шешімімен" деген сөздер "уәкілетті органның шешімімен оның аумақтық органдарының, Республикалық палатаның немесе жеке сот орындаушыларының өңірлік палаталарының ұсынуы негізінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:

"2. Частным судебным исполнителем не может быть лицо:
1) признанное в установленном законом порядке недееспособным или ограниченно дееспособным;
2) имеющее не погашенную или не снятую в установленном законом порядке судимость;
3) освобожденное от уголовной ответственности на основании пунктов 3), 4), 9), 10) и 12) части первой статьи 35 или статьи 36 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан, в течение трех лет после наступления таких событий;
4) уволенное по отрицательным мотивам с государственной, воинской службы, из органов прокуратуры, иных правоохранительных органов, специальных государственных органов Республики Казахстан, в течение одного года со дня увольнения;
5) освобожденное от должности судьи по основаниям, предусмотренным подпунктами 11) и 11-1) пункта 1 статьи 34 Конституционного закона Республики Казахстан "О судебной системе и статусе судей Республики Казахстан", в течение одного года со дня освобождения;
6) на которое в течение трех лет до наделения полномочиями частного судебного исполнителя за совершение коррупционного правонарушения налагалось в судебном порядке административное взыскание;
7) состоящее на учете в наркологических и психиатрических организациях;
8) лишенное лицензии частного судебного исполнителя по основаниям, предусмотренным пунктом 2 статьи 144 настоящего Закона, в течение трех лет со дня вступления решения суда в законную силу.";
45) пункт 5 статьи 142 изложить в следующей редакции:
"5. От прохождения аттестации и стажировки освобождаются:
1) лица, сдавшие квалификационный экзамен в Квалификационной комиссии при Высшем Судебном Совете Республики Казахстан, успешно прошедшие стажировку в суде и получившие положительный отзыв пленарного заседания областного или приравненного к нему суда;
2) судьи, а также лица, прекратившие полномочия судьи по основаниям, предусмотренным подпунктами 1), 2), 3), 9), 10) и 12) пункта 1 статьи 34 Конституционного закона Республики Казахстан "О судебной системе и статусе судей Республики Казахстан";
3) лица, проработавшие в должности прокурора или следователя не менее пяти лет;
4) лица, проработавшие в государственных органах в сфере обеспечения исполнения исполнительных документов не менее двух лет.";
46) в статье 143:
в пункте 1 слова "территориальных органов областей, городов республиканского значения и столицы, дисциплинарных комиссий Республиканской палаты и" заменить словами "его территориальных органов, Республиканской палаты или";
в пункте 2:
абзац первый изложить в следующей редакции:

"2. Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жалпы негіздерден басқа, жеке сот орындаушысы лицензиясының қолданысы мынадай жағдайда:";
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) егер тоқтата тұру жөніндегі шараларды қабылдамау құқықтардың одан әрі бұзылуына алып келуі не атқарушылық іс жүргізу тараптарына немесе өзге де тұлғаларға нұқсан келтіруі мүмкін болса, жеке сот орындаушысы атқарушылық әрекеттер жасау кезінде Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзғанда;";
4) тармақшадағы "және 77-бабының 8-тармағында" деген сөздер алып тасталсын;
6) тармақшадағы "бұзғанда;" деген сөздер "бұзғанда алты айға дейінгі мерзімге тоқтатыла тұрады." деген сөздермен ауыстырылып, 7) тармақша алып тасталсын;
3-тармақтың үшінші сөйлеміндегі "қалпына келтіру" деген сөздер "жаңарту" деген сөзбен ауыстырылсын;
6-тармақтағы "жүргізу басқа жеке сот орындаушысына беру үшін өндіріп алушының келісімімен жеке сот орындаушыларының өңірлік палатасына жіберіледі" деген сөздер "жүргізулер басқа жеке сот орындаушысына беру үшін жеке сот орындаушыларының өңірлік палатасына жіберіледі, бұл туралы атқарушылық іс жүргізу тараптары хабарландырылады" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 7 және 8-тармақтармен толықтырылсын:
"7. Жеке сот орындаушысы лицензиясының қолданысын тоқтата тұру немесе жаңарту туралы шешім уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастырылады. Қабылданған шешім туралы жеке сот орындаушысы және Республикалық палата хабардар етіледі.
8. Жеке сот орындаушысы лицензиясының қолданысын тоқтата тұру немесе жаңартудан бас тарту туралы шешімге сотқа шағым жасалуы мүмкін.";
47) 144-бапта:
тақырыбы "тоқтату" деген сөзден кейін "және лицензиясынан айыру" деген сөздермен толықтырылсын;
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жалпы негіздерден басқа, жеке сот орындаушысы лицензиясының қолданысын тоқтату:
1) Қазақстан Республикасының азаматтығы тоқтатылған;
2) соттың айыптау үкімі заңды күшіне енген;
3) соттың заңды күшіне енген шешімі бойынша әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі, қайтыс болған не хабарсыз кетті деп танылған;
4) қайтыс болған;
5) Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексінің 35-бабы бірінші бөлігі 3), 4), 9) 10) және 12) тармақтарының немесе 36-бабының негізінде қылмыс жасағаны үшін қылмыстық жауаптылықтан босатылған;
6) медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шараларын қолдану туралы сот шешімі заңды күшіне енген жағдайларда уәкілетті органның шешімімен жүзеге асырылады.
2. Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жалпы негіздерден басқа, жеке сот орындаушысын лицензиясынан айыру:

"2. Помимо общих оснований, предусмотренных законами Республики Казахстан, действие лицензии частного судебного исполнителя приостанавливается на срок до шести месяцев в случаях:";
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) нарушения частным судебным исполнителем законодательства Республики Казахстан при совершении исполнительных действий, если непринятие мер по приостановлению может повлечь дальнейшее нарушение прав либо причинить ущерб сторонам исполнительного производства или иным лицам;";
в подпункте 4) слова "и пунктом 8 статьи 77" исключить;
подпункт 7) исключить;
в предложении третьем пункта 3 слова "о восстановлении" заменить словами "о возобновлении";
в пункте 6 слова "с согласия взыскателя направляются в региональную палату частных судебных исполнителей для передачи другому частному судебному исполнителю" заменить словами "направляются в региональную палату частных судебных исполнителей для передачи другому частному судебному исполнителю, о чем извещаются стороны исполнительного производства";
дополнить пунктами 7 и 8 следующего содержания:
"7. Решение о приостановлении или возобновлении действия лицензии частного судебного исполнителя размещается на интернет-ресурсе уполномоченного органа. О принятом решении уведомляются частный судебный исполнитель и Республиканская палата.
8. Решение о приостановлении или об отказе в возобновлении действия лицензии частного судебного исполнителя может быть обжаловано в суд.";
47) в статье 144:
заголовок после слов "Прекращение действия" дополнить словами "и лишение";
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Помимо общих оснований, предусмотренных законами Республики Казахстан, прекращение действия лицензии частного судебного исполнителя осуществляется решением уполномоченного органа в случаях:
1) прекращения гражданства Республики Казахстан;
2) вступления в законную силу обвинительного приговора суда;
3) признания по вступившему в законную силу решению суда недееспособным или ограниченно дееспособным, умершим либо безвестно отсутствующим;
4) смерти;
5) освобождения от уголовной ответственности за совершение преступления на основании пунктов 3), 4), 9), 10) и 12) части первой статьи 35 или статьи 36 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан;
6) вступления в законную силу судебного решения о применении принудительных мер медицинского характера.
2. Помимо общих оснований, предусмотренных законами Республики Казахстан, лишение лицензии частного судебного исполнителя осуществляется в судебном порядке по иску уполномоченного органа в случаях:

1) атқарушылық әрекеттер жасау кезінде, оның ішінде мемлекеттің, жеке және заңды тұлғалардың мүдделеріне нұқсан келтіріп, Қазақстан Республикасының заңнамасын бірнеше рет (қатарынан күнтізбелік алты ай ішінде екі және одан да көп рет) бұзған;
2) жеке сот орындаушысы өз қызметіне ақы төлеуді Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген мөлшерлерді (мөлшерлемелерді) асырып өндіріп алған;
3) жеке сот орындаушысының лицензиясын беру үшін негіз болып табылған құжаттарда анық емес немесе қасақана бұрмаланған ақпарат берілген;
4) бір ай ішінде осы Заңда белгіленген тәртіппен істердің әлеуметтік маңызы бар санаты бойынша атқарушылық құжаттарды мәжбүрлеп орындату шараларын қабылдамаған;
5) жеке сот орындаушысының лицензиясын тоқтата тұру кезеңінде қызметті жүзеге асыру фактісі анықталған;
6) ғылыми, оқытушылық немесе шығармашылық қызметті қоспағанда, ақысы төленетін өзге де қызмет түрлерімен айналысқан;
7) осы Заңның 170-бабы 1-тармағының 4) тармақшасында көзделген негіз бойынша Республикалық палата мүшелігінен шығарып жіберген жағдайларда уәкілетті органның талап қоюы бойынша сот тәртібімен жүзеге асырылады.";
3-тармақта:
"тоқтату" деген сөзден кейін "не лицензиясынан айыру" деген сөздермен толықтырылсын;
"жеке сот орындаушыларының тиісті өңірлік палатасы" деген сөздер "Республикалық палата не жеке сот орындаушыларының өңірлік палаталары" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақта:
бірінші бөлікте:
"уәкілетті органның тапсырмасы бойынша" деген сөздер алып тасталсын;
"тапсыру" деген сөз "беру" деген сөзбен ауыстырылсын;
"жеке сот орындаушысы лицензиясының қолданылуы тоқтатылған жеке сот орындаушысының іс жүргізуін, мұрағатын, ағымдағы шотының қаражатын" деген сөздер "лицензиясының қолданысы тоқтатылған не лицензиясынан айырылған жеке сот орындаушысының атқарушылық іс жүргізулерін, іс жүргізуін, архивін" деген сөздермен ауыстырылсын;
"жеке мөрін" деген сөздерден кейін ", қызметтік куәлігін" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөлік алып тасталсын;
6-тармақ "қолданылуын тоқтату" деген сөздерден кейін "не лицензиясынан айыру" деген сөздермен толықтырылсын;
48) 146-бапта:
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Жеке сот орындаушысының кәсіби жауапкершілігін сақтандыру шарты болмаса, жеке сот орындаушысы өз қызметін жүзеге асыруға құқылы емес.
2. Сақтанушының (сақтандырылған тұлғаның) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен атқарушылық құжаттарды орындау жөніндегі қызметті жүзеге асыруға байланысты үшінші тұлғаларға келтірілген зиянды өтеу міндетіне байланысты оның мүліктік мүддесі жеке сот орындаушысының кәсіби жауапкершілігін сақтандыру объектісі болып табылады.";

1) неоднократного (два и более раз в течение шести последовательных календарных месяцев) нарушения законодательства Республики Казахстан при совершении исполнительных действий, в том числе причинившего ущерб интересам государства, физических и юридических лиц;
2) взыскания частным судебным исполнителем оплаты своей деятельности с завышением размеров (ставок), установленных Правительством Республики Казахстан;
3) предоставления недостоверной или умышленно искаженной информации в документах, явившихся основанием для выдачи лицензии частного судебного исполнителя;
4) непринятия в течение одного месяца в установленном настоящим Законом порядке мер принудительного исполнения по социально значимой категории дел исполнительных документов;
5) установления факта осуществления деятельности в период приостановления действия лицензии частного судебного исполнителя;
6) занятия иными видами оплачиваемой деятельности, за исключением научной, преподавательской или творческой деятельности;
7) исключения из членов Республиканской палаты по основанию, предусмотренному подпунктом 4) пункта 1 статьи 170 настоящего Закона.";
в пункте 3:
после слов "о прекращении действия" дополнить словами "либо лишении";
слова "соответствующей региональной палатой частных судебных исполнителей" заменить словами "Республиканской палатой либо региональными палатами частных судебных исполнителей";
в пункте 4:
в части первой:
слова "по поручению уполномоченного органа" исключить;
после слова "передаче" дополнить словами "исполнительных производств,";
слова ", средств текущего счета частного судебного исполнителя, у которого прекращено действие лицензии частного судебного исполнителя" заменить словами "частного судебного исполнителя, действие лицензии которого прекращено либо которого лишили лицензии";
после слов "уничтожению личной печати" дополнить словами ", служебного удостоверения";
часть вторую исключить;
пункт 6 после слов "о прекращении действия" дополнить словами "либо лишении";
48) в статье 146:
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Частный судебный исполнитель не вправе осуществлять свою деятельность в отсутствие договора страхования профессиональной ответственности частного судебного исполнителя.
2. Объектом страхования профессиональной ответственности частного судебного исполнителя является имущественный интерес страхователя (застрахованного лица), связанный с его обязанностью в установленном законодательством Республики Казахстан порядке возместить вред, причиненный третьим лицам в связи с осуществлением деятельности по исполнению исполнительных документов.";

мынадай мазмұндағы 2-1 және 2-2-тармақтармен толықтырылсын:
"2-1. Жеке сот орындаушысының кәсіби жауапкершілігін сақтандыру шарты бойынша сақтандыру сомасының мөлшері оның талаптарымен айқындалады және қызметін республикалық маңызы бар қаланың, астананың аумағында жүзеге асыратын жеке сот орындаушылары үшін – шарт жасалған күнге тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген кемінде бір мың еселенген, өзге де жеке сот орындаушылары үшін кемінде бес жүз еселенген айлық есептік көрсеткішті құрауға тиіс.
2-2. Сақтандырылған тұлғаның атқарушылық құжаттарды орындау кезінде кәсіби қателер жіберуі салдарынан үшінші тұлғалардың мүліктік мүдделеріне келтірілген зиянды өтеу бойынша сақтанушының азаматтық-құқықтық жауапкершілігінің басталу фактісі жеке сот орындаушысының кәсіби жауапкершілігін сақтандыру шарты бойынша сақтандыру жағдайы болып табылады.
Осы баптың мақсаттары үшін:
1) процестік құжаттарды дұрыс ресімдемеу;
2) атқарушылық құжатты орындағаннан, жеке сот орындаушысының қызметіне және борышкерге зиян келтіруге алып келген орындау жөніндегі шығыстарға ақы төленгеннен кейін мәжбүрлеп орындату шараларын уақтылы жоймау;
3) өзіне қатысты атқарушылық әрекеттер жүргізілетін тұлғаға зиян келтіруге алып келген жасалатын әрекеттердің салдары туралы оған хабар бермеу;
4) сақтанушы (сақтандырылған тұлға) атқарушылық іс жүргізу тараптарынан алған құжаттарды жоғалту немесе бүлдіру;
5) қызметі нәтижесінде өзіне белгілі болған коммерциялық немесе заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәліметтерді заңсыз жария ету жеке сот орындаушысының кәсіби қателері деп түсініледі.
Жеке сот орындаушысының кәсіби жауапкершілігін сақтандыру шартында сақтандырылған тұлға атқарушылық құжаттарды орындау барысында үшінші тұлғалардың мүліктік мүдделеріне зиян келтіруге алып келген өзге де әрекеттер (әрекетсіздік) айқындалуы мүмкін.";
3-тармақ алып тасталсын;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Егер келтірілген зиянның мөлшері кәсіби жауапкершілікті сақтау шарты бойынша сақтандыру төлемінің мөлшерінен асатын болса, жеке сот орындаушысы оларға келтірілген зиянды жеке өзіне тиесілі мүлікпен, оның ішінде ақшамен қайтарады.";
49) 147-бап мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
"4-1) атқарушылық құжатта көрсетілген соманы толық өтеу арқылы оны өзінің іс жүргізуіне қабылдауға және борышкерден осы Заңның 118-бабына сәйкес оның қызметіне ақы төлеуді ескере отырып, оны өтеуді талап етуге;";

дополнить пунктами 2-1 и 2-2 следующего содержания:
"2-1. Размер страховой суммы по договору страхования профессиональной ответственности частного судебного исполнителя определяется его условиями и должен составлять для частных судебных исполнителей, осуществляющих деятельность на территории города республиканского значения, столицы, не менее тысячекратного, для иных частных судебных исполнителей – не менее пятисоткратного месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, на дату заключения договора.
2-2. Страховым случаем по договору страхования профессиональной ответственности частного судебного исполнителя является факт наступления гражданско-правовой ответственности страхователя по возмещению вреда, причиненного имущественным интересам третьих лиц в результате допущенных застрахованным лицом профессиональных ошибок при исполнении исполнительных документов.
Под профессиональными ошибками частного судебного исполнителя для целей настоящей статьи понимаются:
1) неправильное оформление процессуальных документов;
2) несвоевременная отмена мер принудительного исполнения после исполнения исполнительного документа, оплаты деятельности частного судебного исполнителя и расходов по исполнению, повлекшая причинение вреда должнику;
3) неизвещение лица, в отношении которого производятся исполнительные действия, о последствиях совершаемых действий, повлекших причинение ему вреда;
4) утрата или порча документов, полученных страхователем (застрахованным лицом) от сторон исполнительного производства;
5) неправомерное разглашение сведений, составляющих коммерческую или иную охраняемую законом тайну, ставших ему известными в результате его деятельности.
Договором страхования профессиональной ответственности частного судебного исполнителя могут быть определены иные действия (бездействие), повлекшие причинение вреда имущественным интересам третьих лиц в ходе исполнения исполнительных документов застрахованным лицом.";
пункт 3 исключить;
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Если размер причиненного вреда превысит размер страховой выплаты по договору страхования профессиональной ответственности, частный судебный исполнитель отвечает за причиненный им вред лично принадлежащим ему имуществом, в том числе деньгами.";
49) статью 147 дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) принимать к своему производству исполнительный документ путем полного погашения указанной в нем суммы и требовать от должника ее возмещения с учетом оплаты его деятельности в соответствии со статьей 118 настоящего Закона;";

50) 148-баптың 1-тармағында:
4) тармақшада:
"жөніндегі" деген сөзден кейін "мемлекеттік" деген сөзбен толықтырылсын;
", қаулыларды, актілерді, хаттамаларды және өзге де құжаттарды электрондық атқарушылық іс жүргізуге жүктеуге" деген сөздермен толықтырылсын;
5-1) және 9-2) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"5-1) уәкілетті органның аумақтық органдарына, Республикалық палатаға, жеке сот орындаушыларының өңірлік палаталарына қаралатын шағым шеңберінде сұратылатын ақпаратты, оның ішінде атқарушылық іс жүргізуді ұсынуға;";
"9-2) лицензияның қолданысы тоқтатыла тұрған немесе тоқтатылған не одан айырылған, сондай-ақ Республикалық палата мүшелігінен шығарылған не ұзақ уақыт (бір айдан астам) болмаған жағдайларда, атқарушылық іс жүргізулер мен архивті үш жұмыс күні ішінде жеке сот орындаушыларының өңірлік палатасына беруге;";
51) мынадай мазмұндағы 153-1-баппен толықтырылсын:
"153-1-бап. Жеке сот орындаушысын уақытша алмастыру
1. Жеке сот орындаушысын уақытша алмастыру атқарушылық іс жүргізулерді орындау үшін бір жеке сот орындаушысынан басқа жеке сот орындаушысына уақытша беруден тұрады.
2. Жеке сот орындаушысын уақытша алмастыру негіздері: жеке сот орындаушысының осы Заңда көзделген міндеттерді орындауына уақытша кедергі келтіретін еңбек немесе оқу демалысы, науқастану, іссапар және өзге де мән-жайлар болуы мүмкін.
3. Жеке сот орындаушысын уақытша алмастыру атқарушылық іс жүргізу тараптарына міндетті түрде хабарлай отырып, Республикалық палата айқындайтын тәртіппен жүзеге асырылады.
Өндіріп алушы өзінің атқарушылық құжатын басқа жеке сот орындаушысына орындауға уақытша берумен келіспеген жағдайда, атқарушылық құжат және пайдаланылмаған аванстық жарна оның өтініші бойынша қайтарылуға жатады.
4. Жеке сот орындаушысын уақытша алмастыру кезеңінде оны алмастыратын тұлға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өз қызметіне ақы алуға құқылы.
5. Берілген атқарушылық іс жүргізу бойынша жол берілген бұзушылықтар үшін оларға тікелей жол берген жеке сот орындаушысы жауапты болады.";
52) 156-1-баптың 1-тармағының 1) тармақшасы "жобаларын" деген сөзден кейін ", оның ішінде атқарушылық іс жүргізудің мемлекеттік ақпараттық жүйесінде" деген сөздермен толықтырылсын;
53) 161-бап мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Жеке сот орындаушысының лицензиясы, атқарушылық құжаттарды орындау саласында кемінде екі жыл жұмыс өтілі бар Қазақстан Республикасының азаматы жеке сот орындаушыларының өңірлік палатасының басшысы бола алады.
Жеке сот орындаушыларының өңірлік палатаның басшысын тағайындау және қызметтен босату тәртібі Республикалық палатаның жарғысында айқындалады.";

50) в пункте 1 статьи 148:
подпункт 4):
после слов "имущества в" дополнить словом "государственной";
дополнить словами ", вкладывать в электронное исполнительное производство постановления, акты, протоколы и иные документы";
подпункты 5-1) и 9-2) изложить в следующей редакции:
"5-1) предоставлять в территориальные органы уполномоченного органа, Республиканскую палату, региональные палаты частных судебных исполнителей запрашиваемую информацию, в том числе исполнительное производство, в рамках рассматриваемой жалобы;";
"9-2) в случаях приостановления или прекращения действия либо лишения лицензии, а также исключения из членов Республиканской палаты либо длительного отсутствия (более одного месяца) в течение трех рабочих дней передать в региональную палату частных судебных исполнителей исполнительные производства и архив;";
51) дополнить статьей 153-1 следующего содержания:
"Статья 153-1. Временное замещение частного судебного исполнителя
1. Временное замещение частного судебного исполнителя состоит во временной передаче исполнительных производств от одного частного судебного исполнителя для исполнения другому частному судебному исполнителю.
2. Основаниями временного замещения частного судебного исполнителя могут служить: трудовой или учебный отпуск, болезнь, командировка и иные обстоятельства, временно препятствующие исполнению частным судебным исполнителем обязанностей, предусмотренных настоящим Законом.
3. Временное замещение частного судебного исполнителя осуществляется в порядке, определяемом Республиканской палатой, с обязательным извещением сторон исполнительного производства.
При несогласии взыскателя с временной передачей его исполнительного документа на исполнение другому частному судебному исполнителю исполнительный документ и неиспользованный авансовый взнос по его заявлению подлежат возврату.
4. В период временного замещения частного судебного исполнителя лицо, его замещающее, вправе получить оплату своей деятельности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. За нарушения, допущенные по переданному исполнительному производству, несет ответственность частный судебный исполнитель, непосредственно их допустивший.";
52) подпункт 1) пункта 1 статьи 156-1 дополнить словами ", в том числе в государственной автоматизированной информационной системе исполнительного производства";
53) статью 161 дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Руководителем региональной палаты частных судебных исполнителей может быть гражданин Республики Казахстан, имеющий лицензию частного судебного исполнителя, стаж работы в сфере исполнения исполнительных документов не менее двух лет.
Порядок назначения и освобождения руководителя региональной палаты частных судебных исполнителей определяется уставом Республиканской палаты.";

54) 162-баптың 1-тармағында:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) атқарушылық құжаттарды уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен жеке сот орындаушылары арасында атқарушылық іс жүргізудің мемлекеттік автоматтандырылған ақпараттық жүйесі арқылы бөлуді жүргізеді;";
мынадай мазмұндағы 2-1), 2-2), 2-3), 2-4) және 2-5) тармақшалармен толықтырылсын:
"2-1) өз құзыреті шегінде жеке сот орындаушыларының қызметін үйлестіруді және бақылауды жүзеге асырады;
2-2) жеке сот орындаушыларының қызметі мәселелері бойынша жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарайды;
2-3) уәкілетті орган жеке сот орындаушысы лицензиясының қолданысын тоқтата тұру немесе тоқтату не одан айыру туралы хабардар еткен кезден бастап үш жұмыс күні ішінде атқарушылық іс жүргізулерді, іс жүргізуді және архивті басқа жеке сот орындаушысына беру жөнінде шаралар қабылдайды;
2-4) жеке сот орындаушыларының тәртіптік жауаптылығы мәселелерін қарайды;
2-5) уәкілетті органның және оның аумақтық органдарының сұрау салуы бойынша жеке сот орындаушыларының қызметі туралы ақпарат береді;";
55) 163-бап мынадай мазмұндағы 4 және 5-тармақтармен толықтырылсын:
"4. Республикалық палатаның төрағасын лауазымға төралқа екі жыл мерзімге сайлайды. Бір адам қатарынан екі реттен артық Республикалық палатаның төрағасы болып сайлана алмайды.
5. Республикалық палатаның төрағасы:
1) Республикалық палатаның ағымдағы жұмысын ұйымдастырады және оған басшылық жасайды, басқарма отырыстарына төрағалық етеді және төралқаның отырыстарына қатысады;
2) Республикалық палата атынан сенімхатсыз әрекет етеді;
3) Республикалық палатаның жарғысында көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.";
56) 163-1-баптың 1-тармағында:
3-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3-1) жеке және заңды тұлғалардың жеке сот орындаушыларының, жеке сот орындаушыларының өңірлік палаталарының қызметі мәселелері бойынша өтініштерін қарайды;";
3-4) тармақшадағы "жеке сот орындаушысы қызметімен айналысуға лицензияның қолданылуын тоқтата тұру туралы немесе жеке сот орындаушысы қызметімен айналысуға лицензияның қолданылуын тоқтату" деген сөздер "жеке сот орындаушысы лицензиясының қолданысын тоқтата тұру немесе тоқтату не лицензиядан айыру" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 6-3), 6-4) және 6-5) тармақшалармен толықтырылсын:
"6-3) жеке ұйғарымдарды, соттың қаулыларын, прокурордың, жеке сот орындаушыларына қатысты сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүзеге асыратын тұлғаның ұсынуларын қарайды;
6-4) үш жұмыс күні ішінде уәкiлеттi органның сұрау салуы бойынша жеке сот орындаушыларының қызметі туралы ақпарат береді;

54) в пункте 1 статьи 162:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) производит распределение исполнительных документов посредством государственной автоматизированной информационной системы исполнительного производства между частными судебными исполнителями в порядке, определяемом уполномоченным органом;";
дополнить подпунктами 2-1), 2-2), 2-3), 2-4) и 2-5) следующего содержания:
"2-1) осуществляет координацию и контроль за деятельностью частных судебных исполнителей в пределах своей компетенции;
2-2) рассматривает обращения физических и юридических лиц по вопросам деятельности частных судебных исполнителей;
2-3) в течение трех рабочих дней с момента уведомления уполномоченным органом о приостановлении или прекращении действия либо лишении лицензии частного судебного исполнителя принимает меры по передаче исполнительных производств, делопроизводства и архива другому частному судебному исполнителю;
2-4) рассматривает вопросы дисциплинарной ответственности частных судебных исполнителей;
2-5) по запросу уполномоченного органа и его территориальных органов предоставляет информацию о деятельности частных судебных исполнителей;";
55) статью 163 дополнить пунктами 4 и 5 следующего содержания:
"4. Председатель Республиканской палаты избирается на должность президиумом сроком на два года. Одно и то же лицо не может быть избрано председателем Республиканской палаты более двух раз подряд.
5. Председатель Республиканской палаты:
1) организует и руководит текущей работой Республиканской палаты, председательствует на заседаниях правления и участвует в заседаниях президиума;
2) действует от имени Республиканской палаты без доверенности;
3) осуществляет иные полномочия, предусмотренные уставом Республиканской палаты.";
56) в пункте 1 статьи 163-1:
подпункт 3-1) изложить в следующей редакции:
"3-1) рассматривает обращения физических и юридических лиц по вопросам деятельности частных судебных исполнителей, региональных палат частных судебных исполнителей;";
в подпункте 3-4) слова "о приостановлении действия лицензии частного судебного исполнителя или о прекращении действия лицензии частного судебного исполнителя" заменить словами "о приостановлении или прекращении действия лицензии либо лишении лицензии частного судебного исполнителя";
дополнить подпунктами 6-3), 6-4) и 6-5) следующего содержания:
"6-3) рассматривает частные определения, постановления суда, представления прокурора, лица, осуществляющего досудебное расследование в отношении частных судебных исполнителей;
6-4) в течение трех рабочих дней по запросу уполномоченного органа предоставляет информацию о деятельности частных судебных исполнителей;

6-5) Республикалық палатаның интернет-ресурсында лицензиясының қолданысы тоқтатыла тұрған немесе тоқтатылған не одан айырған жеке сот орындаушылары туралы ақпарат орналастырады;";
57) мынадай мазмұндағы 163-2 және 163-3-баптармен толықтырылсын:
"163-2-бап. Республикалық палатаның жарғысы
Республикалық палатаның жарғысында:
1) Республикалық палатаның атауы, қызметінің нысанасы мен мақсаттары;
2) Республикалық палата мүшелерінің құқықтары мен міндеттері;
3) мүшелікке қабылдау, мүшелікті тоқтата тұру және тоқтату тәртібі;
4) мүшелік жарналарды төлеу тәртібі;
5) Республикалық палатаның құрылымы, қалыптастыру тәртібі және оның органдарының құзыреті;
6) мүліктің пайда болу көздері және оларға билік ету тәртібі;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін өзге де ережелер көзделуге тиіс.
163-3-бап. Республикалық палатаның басқарма төрағасы
1. Республикалық палатаның басқарма төрағасы:
1) Республикалық палатаның съезі, төралқасы және басқармасы шешімдерінің орындалуын қамтамасыз етеді және бақылайды;
2) Республикалық палатаның ағымдағы жұмысын ұйымдастырады және басқарады, басқарманың отырыстарына төрағалық етеді және Республикалық палата төралқасының отырыстарына қатысады;
3) мемлекеттік билік және басқару органдарымен, сот органдарымен, үкіметтік емес ұйымдармен және халықаралық ұйымдармен қарым-қатынастарда Республикалық палатаның атынан сенімхатсыз өкілдік етеді;
4) Республикалық палатаның жарғысында көзделген, Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
2. Республикалық палатаның басқарма төрағасы лауазымды қатарынан екі мерзімнен артық атқара алмайды.";
58) 164-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"164-бап. Республикалық палатаның басқару органдары
1. Съезд, төралқа, басқарма Республикалық палатаның басқару органдары болып табылады.
2. Съезд Республикалық палатаның жоғары басқару органы болып табылады және жылына кемінде бір рет шақырылады. Кезектен тыс съезд Республикалық палата басқармасының шешімімен не Республиканың жұмыс істеп жүрген жеке сот орындаушыларының жалпы санының кемінде үштен екісінің талап етуі бойынша шақырылады.
Съездің айрықша құзыретіне мыналар жатады:
1) Жеке сот орындаушыларының жарғысын, кәсіби ар-намыс кодексін қабылдау, оларға өзгерістер мен толықтырулар енгізу;
2) Республикалық палатаның төралқасының және тексеру комиссиясының мүшелерін сайлау, босату;
3) мүшелік жарналардың мөлшерін бекіту.
Республикалық палатаның жарғысында съездің құзыретіне жататын өзге де мәселелер көзделуі мүмкін.
3. Төралқа Республикалық палатаның өкілді органы болып табылады. Төралқаның құрамына жеке сот орындаушыларының әрбір өңірлік палатасынан екі жыл мерзімге сайланатын бір-бірден жеке сот орындаушысы, сондай-ақ өкілеттіктер мерзімін уәкілетті орган айқындайтын уәкілетті органның үш өкілі кіреді.
Төралқа төрағасын төралқа өзінің мүшелері қатарынан екі жыл мерзімге сайлайды.
Төралқа:

6-5) размещает на интернет-ресурсе Республиканской палаты информацию о частных судебных исполнителях, действие лицензии которых приостановлено или прекращено либо которых лишили лицензии;";
57) дополнить статьями 163-2 и 163-3 следующего содержания:
"Статья 163-2. Устав Республиканской палаты
Устав Республиканской палаты должен предусматривать:
1) наименование, предмет и цели деятельности Республиканской палаты;
2) права и обязанности членов Республиканской палаты;
3) порядок приема в члены, приостановления и прекращения членства;
4) порядок уплаты членских взносов;
5) структуру Республиканской палаты, порядок формирования и компетенцию ее органов;
6) источники образования имущества и порядок распоряжения им;
7) иные положения, не противоречащие законодательству Республики Казахстан.
Статья 163-3. Председатель правления Республиканской палаты
1. Председатель правления Республиканской палаты:
1) обеспечивает и контролирует выполнение решений съезда, президиума и правления Республиканской палаты;
2) организует и руководит текущей работой Республиканской палаты, председательствует на заседаниях правления и участвует в заседаниях президиума Республиканской палаты;
3) представляет Республиканскую палату без доверенности от ее имени в отношениях с органами государственной власти и управления, судебными органами, негосударственными организациями и международными организациями;
4) осуществляет иные полномочия, предусмотренные уставом Республиканской палаты, не противоречащие законодательству Республики Казахстан.
2. Председатель правления Республиканской палаты не может занимать должность более двух сроков подряд.";
58) статью 164 изложить в следующей редакции:
"Статья 164. Органы управления Республиканской палаты
1. Органами управления Республиканской палаты являются съезд, президиум, правление.
2. Съезд является высшим органом управления Республиканской палаты и созывается не реже одного раза в год. Внеочередной съезд созывается решением правления Республиканской палаты либо по требованию не менее двух третей от общего числа действующих частных судебных исполнителей Республики.
К исключительной компетенции съезда относятся:
1) принятие устава, Кодекса профессиональной чести частных судебных исполнителей, внесение в них изменений и дополнений;
2) избрание, освобождение членов президиума и ревизионной комиссии Республиканской палаты;
3) утверждение размеров членских взносов.
Уставом Республиканской палаты могут быть предусмотрены иные вопросы, относящиеся к компетенции съезда.
3. Президиум является представительным органом Республиканской палаты. В состав президиума входят по одному частному судебному исполнителю, избираемому от каждой региональной палаты частных судебных исполнителей сроком на два года, а также три представителя уполномоченного органа, срок полномочий которых определяется уполномоченным органом.
Председатель президиума избирается президиумом из числа его членов сроком на два года.
Президиум:

1) Республикалық палатаның төрағасын лауазымға сайлайды және лауазымнан босатады;
2) Республикалық палата қызметінің басым бағыттарын айқындайды;
3) Республикалық палатаның жылдық бюджетін бекітеді;
4) басқарманың қызметі туралы оның есебін тыңдайды;
5) жарғыда көзделген өкілеттіктер шеңберінде өзге де қызметті жүзеге асырады.
4. Басқарма Республикалық палатаның тұрақты жұмыс істейтін алқалы атқарушы органы болып табылады. Республикалық палатаның төрағасы басқарма төрағасы болып табылады.
Басқарманың құрамын Республикалық палата төрағасының ұсынуы бойынша төралқа бекітеді.
Басқарма:
1) съезд пен төралқа шешімдерінің орындалуын ұйымдастырады;
2) Республикалық палатаның қызметін дамыту бағдарламаларын әзірлейді;
3) жарғыда көзделген шекте және тәртіппен Республикалық палатаның мүлкіне билік етеді.
Республикалық палатаның жарғысында басқарманың құзыретіне жататын өзге де мәселелер көзделуі мүмкін.";
59) 167-бапта:
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) жеке немесе заңды тұлғаның қаралып отырған өтініші шеңберінде жеке сот орындаушысынан қажетті ақпаратты талап етеді;";
8) тармақшадағы "143 және 144-баптарының 2-тармақтарында" деген сөздер "143-бабының 2-тармағында, 144-бабының 1-тармағында" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) тармақшада:
"1-тармағында" деген сөздер "2-тармағында" деген сөздермен ауыстырылсын;
"жеке сот орындаушылары лицензияларының қолданылуын тоқтату" деген сөздер "жеке сот орындаушыларын лицензиясынан айыру" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 10-1), 11-1), 11-2) және 11-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"10-1) тыйым салынған мүлікті өткізу қағидаларына сәйкес Бірыңғай электрондық сауда алаңы операторының қызметін бақылауды жүзеге асырады;";
"11-1) осы Заңның 140-бабында көзделген, жеке сот орындаушысының атқарушылық құжаттарды орындау жөніндегі қызметпен айналысуына кедергі келтіретін шектеулерді анықтау нысанасына тексеру жүргізеді;
11-2) лицензиясының қолданысы тоқтатыла тұрған немесе тоқтатылған не лицензиясынан айырылған жеке сот орындаушысының өндіріп алушылардың пайдасына өндіріп алынған сомаларды сақтауға арналған ағымдағы шоты бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұрады;
11-3) жеке сот орындаушысының лицензиясы берілген тұлғалар туралы мәліметтерді олардың тегін, атын, әкесінің атын (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе), лицензия берілген күнді және оның нөмірін көрсете отырып, өзінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етеді;";
60) 168-бапта:
1-тармақта:
2) тармақша алып тасталсын;
2-1) тармақшадағы "қолданылуын тоқтату" деген сөздер "қолданысын тоқтата тұру немесе тоқтату не одан айыру" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 8) тармақшамен толықтырылсын:

1) избирает на должность и освобождает от должности председателя Республиканской палаты;
2) определяет приоритетные направления деятельности Республиканской палаты;
3) утверждает годовой бюджет Республиканской палаты;
4) заслушивает отчет правления о его деятельности;
5) осуществляет иную деятельность в рамках полномочий, предусмотренных уставом.
4. Правление является постоянно действующим коллегиальным исполнительным органом Республиканской палаты. Председателем правления является председатель Республиканской палаты.
Состав правления утверждается президиумом по представлению председателя Республиканской палаты.
Правление:
1) организует исполнение решений съезда и президиума;
2) разрабатывает программы развития деятельности Республиканской палаты;
3) распоряжается имуществом Республиканской палаты в пределах и порядке, предусмотренных уставом.
Уставом Республиканской палаты могут быть предусмотрены иные вопросы, относящиеся к компетенции правления.";
59) в статье 167:
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) в рамках рассматриваемого обращения физического или юридического лица истребует у частного судебного исполнителя необходимую информацию;";
в подпункте 8) слова "в пунктах 2 статьи 143 и 144" заменить словами "в пункте 2 статьи 143, пункте 1 статьи 144";
в подпункте 9):
слова "о прекращении действия" заменить словами "о лишении";
слова "пунктом 1" заменить словами "пунктом 2";
дополнить подпунктами 10-1), 11-1), 11-2) и 11-3) следующего содержания:
"10-1) осуществляет контроль за деятельностью оператора Единой электронной торговой площадки согласно правилам реализации арестованного имущества;";
"11-1) проводит проверку на предмет выявления ограничений, предусмотренных статьей 140 настоящего Закона, препятствующих занятию частным судебным исполнителем деятельностью по исполнению исполнительных документов;
11-2) приостанавливает расходные операции по текущему счету, предназначенному для хранения взысканных сумм в пользу взыскателей, частного судебного исполнителя, действие лицензии которого приостановлено или прекращено либо которого лишили лицензии;
11-3) обеспечивает размещение на своем интернет-ресурсе сведений о лицах, которым выдана лицензия частного судебного исполнителя, с указанием их фамилий, имен, отчеств (если они указаны в документе, удостоверяющем личность), даты выдачи лицензии и ее номера;";
60) в статье 168:
в пункте 1:
подпункт 2) исключить;
в подпункте 2-1) слова "о прекращении действия лицензии" заменить словами "о приостановлении или прекращении действия либо лишении лицензии";
дополнить подпунктом 8) следующего содержания:

"8) лицензиясының қолданысы тоқтатыла тұрған немесе тоқтатылған не лицензиясынан айырылған жеке сот орындаушысының өндіріп алушылардың пайдасына өндіріп алынған сомаларды сақтауға арналған ағымдағы шоты бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы өкім шығарады.";
2-тармақтың 4) тармақшасындағы "жеке сот орындаушыларының әрекеттеріне жеке және заңды тұлғалардың" деген сөздер "жеке және заңды тұлғалардың жеке сот орындаушылары қызметінің мәселелері бойынша" деген сөздермен ауыстырылсын;
61) 169-бапта:
4-тармақтың екінші бөлігіндегі "жеке сот орындаушысының қызметіне жоспардан тыс тексеру жүргізілуі" деген сөздер "уәкілетті органның аумақтық органы, жеке сот орындаушыларының өңірлік палатасы жеке сот орындаушысының қызметіне жоспардан тыс тексеру жүргізуі" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақтағы "ақпаратты беруге міндетті" деген сөздер "ақпаратты сұрау салуда белгіленген мерзімде беруге міндетті, ол кемінде бес жұмыс күнін құрауға тиіс" деген сөздермен ауыстырылсын;
62) 170-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасы заңнамасының, Жеке сот орындаушыларының кәсіптік ар-намыс кодексінің және Республикалық палата жарғысының талаптарын бұзғаны үшін жеке сот орындаушысына тәртіптік жауаптылықтың мынадай түрлері қолданылады:
1) ескерту;
2) сөгіс;
3) қатаң сөгіс;
4) уәкілетті органға жеке сот орындаушысының лицензиясынан айыру туралы ұсыну бере отырып, Республикалық палата мүшелігінен шығару.";
63) 172-1-бапта:
1) тармақша "не одан айырылған" деген сөздермен толықтырылсын;
3) тармақшадағы "міндетті" деген сөз "жеке сот орындаушысы жүктілігіне және босануға байланысты не бала үш жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты демалыста болған кезеңде мүшелік жарналарды төлеуден босатылған, сондай-ақ еңбекке уақытша қабілетсіздігі салдарынан атқарушылық құжаттарды орындау жөніндегі қызметті бір айдан астам жүзеге асырмаған жағдайларды қоспағанда, міндетті" деген сөздермен ауыстырылсын.
15. "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2016 ж., № 12, 86-құжат; № 23, 119-құжат; 2017 ж., № 12, 36-құжат; № 13, 45-құжат; № 14, 53-құжат; № 21, 98-құжат; № 22-III, 109-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 13, 41-құжат; № 14, 44-құжат; № 15, 47-құжат; 2019 ж., № 2, 6-құжат; № 7, 37-құжат; № 15-16, 67-құжат; № 21-22, 90-құжат; № 23, 103-құжат; № 24-I, 118-құжат; 2020 жылғы 14 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы):

"8) выносит распоряжение о приостановлении расходных операций по текущему счету, предназначенному для хранения взысканных сумм в пользу взыскателей, частного судебного исполнителя, действие лицензии которого приостановлено или прекращено либо которого лишили лицензии.";
в подпункте 4) пункта 2 слова "на действия" заменить словами "по вопросам деятельности";
61) в статье 169:
часть вторую пункта 4 после слов "им своих обязанностей," дополнить словами "территориальным органом уполномоченного органа, региональной палатой частных судебных исполнителей";
пункт 5 дополнить словами "в установленный запросом срок, который должен составлять не менее пяти рабочих дней";
62) пункт 1 статьи 170 изложить в следующей редакции:
"1. За нарушение требований законодательства Республики Казахстан, Кодекса профессиональной чести частных судебных исполнителей и устава Республиканской палаты на частного судебного исполнителя налагаются следующие виды дисциплинарной ответственности:
1) замечание;
2) выговор;
3) строгий выговор;
4) исключение из членов Республиканской палаты с подачей уполномоченному органу представления о лишении лицензии частного судебного исполнителя.";
63) в статье 172-1:
подпункт 1) после слов "прекращения действия" дополнить словами "либо лишения";
подпункт 3) дополнить словами ", за исключением случаев освобождения частного судебного исполнителя от уплаты членских взносов на период нахождения в отпуске по беременности и родам либо по уходу за ребенком до достижения им возраста трех лет, а также неосуществления деятельности по исполнению исполнительных документов более одного месяца вследствие временной нетрудоспособности".
15. В Закон Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2016 г., № 12, ст.86; № 23, ст.119; 2017 г., № 12, ст.36; № 13, ст.45; № 14, ст.53; № 21, ст.98; № 22-III, ст.109; 2018 г., № 10, ст.32; № 13, ст.41; № 14, ст.44; № 15, ст.47; 2019 г., № 2, ст.6; № 7, ст.37; № 15-16, ст.67; № 21-22, ст.90; № 23, ст.103; № 24-I, ст.118; Закон Республики Казахстан от 13 мая 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 14 мая 2020 г.):

1) 27-бапта:
10-тармақтың үшінші бөлігі 7) тармақшадағы "ақшасына өндіріп алуды қолдануға жол берілмейді." деген сөздер "ақшасына;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 8) тармақшамен толықтырылсын:
"8) жеке сот орындаушысының өндіріп алушылардың пайдасына өндіріп алынған сомаларды сақтауға арналған ағымдағы шотындағы ақшаға өндіріп алуды қолдануға жол берілмейді.";
11-тармақта:
екінші бөлік "зейнетақы қорларының ақшасына" деген сөздерден кейін ", жеке сот орындаушысының өндіріп алушылардың пайдасына өндіріп алынған сомаларды сақтауға арналған ағымдағы шотындағы ақшаға" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы тармақтың екінші бөлігінің ережесі лицензиясының қолданысы тоқтатыла тұрған немесе тоқтатылған не лицензиясынан айырылған жеке сот орындаушысының өндіріп алушылардың пайдасына өндіріп алынған сомаларды сақтауға арналған ағымдағы шоты бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы атқарушылық құжаттарды орындауды қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті орган мен оның аумақтық органдары қоятын шектеулерге қолданылмайды.";
2) 35-бапта:
5-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Атқарушылық құжатта (ол болған кезде) көрсетілген төлем және (немесе) ақша аударымының сомасы:
1) борышкер борышқа ішінара ақы төлеуді өз бетінше жүргізген және атқарушылық құжатта сот орындаушысының бұл туралы белгісі бар;
2) бір атқару парағының негізінде борышты бірнеше бенефициардың пайдасына ортақ өндіріп алу жүзеге асырылатын;
3) сот орындаушысының қаулысымен мерзімді төлемдерді өндіріп алу туралы атқарушылық құжат бойынша берешек айқындалған жағдайларды қоспағанда, инкассолық өкімде көрсетілген сомаға сәйкес келуге тиіс.";
8-тармақ "осындай шотқа" деген сөздерден кейін "ол түскен күннен кейінгі үш операциялық күннен кешіктірмей" деген сөздермен толықтырылсын;
3) 46-баптың 7-тармағы бірінші бөлігінің 5) тармақшасындағы "шоттардағы ақшаны," деген сөздерден кейін "жеке сот орындаушысының өндіріп алушылардың пайдасына өндіріп алынған сомаларды сақтауға арналған ағымдағы шотындағы ақшаны," деген сөздермен толықтырылсын;
4) 50-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Лицензиясының қолданысы тоқтатыла тұрған немесе тоқтатылған не лицензиясынан айырылған жеке сот орындаушысының инкассолық өкімін кері қайтарып алу "Атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.".
16. "Прокуратура туралы" 2017 жылғы 30 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2017 ж., № 13, 46-құжат; № 21, 102-құжат; 2019 ж., № 2, 6-құжат):
14-баптың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

1) в статье 27:
часть третью пункта 10 дополнить подпунктом 8) следующего содержания:
"8) на деньги, находящиеся на текущем счете частного судебного исполнителя, предназначенном для хранения взысканных сумм в пользу взыскателей.";
в пункте 11:
часть вторую дополнить словами ", деньги, находящиеся на текущем счете частного судебного исполнителя, предназначенном для хранения взысканных сумм в пользу взыскателей";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"Положение части второй настоящего пункта не распространяется на ограничения, налагаемые уполномоченным органом в сфере обеспечения исполнения исполнительных документов и его территориальными органами, о приостановлении расходных операций по текущему счету, предназначенному для хранения взысканных сумм в пользу взыскателей, частного судебного исполнителя, действие лицензии которого приостановлено или прекращено либо которого лишили лицензии.";
2) в статье 35:
часть вторую пункта 5 изложить в следующей редакции:
"Сумма платежа и (или) перевода денег, указанная в исполнительном документе (при его наличии), должна совпадать с суммой, указанной в инкассовом распоряжении, за исключением случаев, когда:
1) должником самостоятельно произведена частичная оплата долга и в исполнительном документе имеется отметка судебного исполнителя об этом;
2) на основании одного исполнительного листа осуществляется солидарное взыскание долга в пользу нескольких бенефициаров;
3) постановлением судебного исполнителя определена задолженность по исполнительному документу о взыскании периодических платежей.";
пункт 8 дополнить словами "не позднее трех операционных дней, следующих за днем их поступления";
3) подпункт 5) части первой пункта 7 статьи 46 после слов "использования жилищных выплат," дополнить словами "денег, находящихся на текущем счете частного судебного исполнителя, предназначенном для хранения взысканных сумм в пользу взыскателей,";
4) пункт 1 статьи 50 дополнить частью второй следующего содержания:
"Отзыв инкассового распоряжения частного судебного исполнителя, действие лицензии которого приостановлено или прекращено либо которого лишили лицензии, осуществляется в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей".".
16. В Закон Республики Казахстан от 30 июня 2017 года "О прокуратуре" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2017 г., № 13, ст.46; № 21, ст.102; 2019 г., № 2, ст.6):
подпункт 2) статьи 14 изложить в следующей редакции:

"2) заңда белгіленген жағдайларда сот орындаушысының іс жүргізуінен атқарушылық құжатты алады және оны басқа сот орындаушысына беру үшін "Атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес аумағы бойынша тиісті әділет органына немесе жеке сот орындаушыларының өңірлік палатасына береді;".
2-бап. Осы Заң алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ

"2) в установленных законом случаях изымает из производства судебного исполнителя исполнительный документ и передает его в соответствующий орган юстиции или в региональную палату частных судебных исполнителей по территориальности в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей" для передачи другому судебному исполнителю;".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан
К. ТОКАЕВ