Еуропа Қайта Құру және Даму Банкін құру туралы келісімнің 12-бабының 1-тармағына жай операцияларға жарғылық капиталды шектеудің күшін жою мақсатындағы түзетулерді ратификациялау туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2025 жылғы 17 қаңтардағы № 158-VIII ҚРЗ
Еуропа Қайта Құру және Даму Банкі Басқарушылар кеңесінің 2023 жылғы 18 мамырдағы № 260 қаулысымен мақұлданған Еуропа Қайта Құру және Даму Банкін құру туралы келісімнің 12-бабының 1-тармағына жай операцияларға жарғылық капиталды шектеудің күшін жою мақсатындағы түзетулер ратификациялансын.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ
Бейресми аударма
№ 260 ҚАУЛЫ
ЕУРОПА ҚАЙТА ҚҰРУ ЖӘНЕ ДАМУ БАНКІН ҚҰРУ ТУРАЛЫ КЕЛІСІМНІҢ 12-БАБЫНЫҢ 1-ТАРМАҒЫНА ЖАЙ ОПЕРАЦИЯЛАРҒА ЖАРҒЫЛЫҚ КАПИТАЛДЫ ШЕКТЕУДІҢ КҮШІН ЖОЮ МАҚСАТЫНДАҒЫ ТҮЗЕТУЛЕРДІ ЕНГІЗУ
БАСҚАРУШЫЛАР КЕҢЕСІ
көпжақты даму банктерінің (КДБ) көптеген өзекті әлемдік проблемаларды шешудегі бірінші кезектегі рөлін мойындай отырып;
Келісім 1991 жылғы 28 наурызда күшіне енген кезден бастап қаржы секторында капиталды басқару практикасында елеулі өзгерістер болғанын атап көрсете отырып;
Банктің алушы елдерде барынша әлеуетті әсерге қол жеткізуі кезінде капиталдық мүмкіндіктерін оңтайлы пайдалану үшін жағдай жасауға ниет білдіре отырып;
"Жиырмалық тобының" капитал жеткіліктілігі нормативтеріне жүргізген Тәуелсіз шолу қорытындылары бойынша жасалған ұсынымды және оларды Банктің мұқият қарауын, атап айтқанда, КДБ арасындағы өзара келісім бойынша кредиттік тіреудің нақты шекті мәндерін КДБ-ның жарғылық құжаттарынан КДБ-ның капитал жеткіліктілігі нормативтеріне көшіру арқылы КДБ-ның капитал жеткіліктілігін реттеуге көзқарасын жаңғырту ұсынымын құптай отырып;
Директорлар кеңесінің "Еуропа Қайта Құру және Даму Банкін құру туралы келісімнің 12-бабының 1-тармағына жай операцияларға жарғылық капиталды шектеудің күшін жою мақсатындағы түзетулерді енгізу туралы" баяндамасын және оның жай операцияларға жарғылық капиталды шектеудің күшін жою мақсатында Келісімнің 12-бабының 1-тармағына түзетулер енгізуді мақұлдау жөніндегі ұсынымын қарап және олармен келісе отырып; және Директорлар кеңесі өзінің Банктің қаржылық салауаттылығы мен орнықтылығын қорғау міндеті шеңберінде Банк капиталының жеткіліктілігі нормативтерінде капиталдың тиісті өлшемдері ескеріле отырып белгіленген жай операциялар кезінде кредиттік тіреудің тиісті номиналды шектеулерін сақтайтынын негізге ала отырып,
ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Келісімнің 12-бабының 1-тармағына оның қолданыстағы редакциясын алып тастау және мынадай жаңа редакцияда енгізу арқылы түзетулер енгізіледі:

О ратификации поправок в пункт 1 статьи 12 Соглашения об учреждении Европейского Банка Реконструкции и Развития с целью отмены уставного капитального ограничения на обычные операции
Закон Республики Казахстан от 17 января 2025 года № 158-VIII ЗРК.
Ратифицировать поправки в пункт 1 статьи 12 Соглашения об учреждении Европейского Банка Реконструкции и Развития с целью отмены уставного капитального ограничения на обычные операции, одобренные постановлением Совета управляющих Европейского Банка Реконструкции и Развития от 18 мая 2023 года № 260.
Президент
Республики Казахстан
К. ТОКАЕВ
Неофициальный перевод
ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 260
ВНЕСЕНИЕ ПОПРАВОК В ПУНКТ 1 СТАТЬИ 12 СОГЛАШЕНИЯ ОБ УЧРЕЖДЕНИИ ЕВРОПЕЙСКОГО БАНКА РЕКОНСТРУКЦИИ И РАЗВИТИЯ С ЦЕЛЬЮ ОТМЕНЫ УСТАВНОГО КАПИТАЛЬНОГО ОГРАНИЧЕНИЯ НА ОБЫЧНЫЕ ОПЕРАЦИИ
СОВЕТ УПРАВЛЯЮЩИХ,
признавая первостепенную роль многосторонних банков развития (МБР) в решении многочисленных насущных мировых проблем;
отмечая значительные изменения в практике управления капиталом в финансовом секторе с момента вступления Соглашения в силу 28 марта 1991 года;
желая создать условия для оптимального использования капитальных возможностей Банка при достижении максимального потенциального воздействия в странах-получателях;
приветствуя рекомендацию, сделанную по итогам Независимого обзора нормативов достаточности капитала "Группы двадцати" и их внимательное рассмотрение Банком, включая, в частности, рекомендацию модернизировать подход МБР к регулированию достаточности капитала путем переноса конкретных предельных значений кредитного плеча из уставных документов МБР в нормативы достаточности капитала МБР по взаимному согласованию между МБР;
рассмотрев доклад Совета директоров "О внесении поправок в пункт 1 статьи 12 Соглашения об учреждении Европейского Банка Реконструкции и Развития с целью отмены уставного капитального ограничения на обычные операции" и его рекомендацию одобрить внесение поправок в пункт 1 статьи 12 Соглашения с целью отмены уставного капитального ограничения на обычные операции, и согласившись с ними; и исходя из того, что Совет директоров сохранит надлежащее номинальное ограничение кредитного плеча при обычных операциях, установленное с учетом соответствующих параметров капитала, в нормативах достаточности капитала Банка в рамках своей обязанности защищать финансовое здоровье и устойчивость Банка,
ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. В пункт 1 статьи 12 Соглашения вносятся поправки путем исключения его в действующей редакции и внесения в следующей новой редакции:

"1. Директорлар кеңесі Банктің қаржылық салауаттылығы мен орнықтылығын қорғау үшін капиталдың жеткіліктілігі өлшемдеріне қатысты тиісті шектеулерді белгілейді және оларды ұстанады".
2. Банк мүшелерінің көрсетілген түзетулерді енгізуге келісім беру туралы сұраққа а) өзінің заңнамасына сәйкес көрсетілген түзетулерді енгізуге осындай мүшенің келісімі туралы өтініші бар құжатты ресімдеу және Банкте депонирлеу және b) Банкті қанағаттандыратын нысан мен мазмұн бойынша түзетулерді енгізуге келісімнің алынғаны және келісім туралы құжат осы мүшенің заңнамасына сәйкес ресімделгені және депонирленгені туралы дәлелдемелерді ұсыну арқылы жауап беруі қажет болады.
3. Көрсетілген түзетулер Банк өз мүшелеріне Келісімнің 56-бабында көзделген осы көрсетілген түзетулерді енгізуге келісу талаптарының орындалғанын ресми түрде растаған күннен кейін 3 (үш) айдан соң күшіне енеді.
(2023 жылғы 18 мамырда қабылданған)
Қазақстан Республикасы
Қаржы вице-министрі
Д. Кеңбеил

"1. Совет директоров устанавливает и поддерживает надлежащие ограничения в отношении параметров достаточности капитала для защиты финансового здоровья и устойчивости Банка".
2. Членам Банка нужно будет ответить на вопрос о согласии на внесение указанных поправок путем а) оформления и депонирования в Банке документа с заявлением о согласии такого члена на внесение указанных поправок в соответствии с его законодательством и b) представления доказательств, по форме и содержанию удовлетворяющих Банк, того, что согласие на внесение поправок получено и что документ о согласии оформлен и депонирован в соответствии с законодательством данного члена.
3. Указанные поправки вступают в силу через 3 (три) месяца после даты, в которую Банк официально подтвердил своим членам, что требования согласия на внесение указанных поправок, предусмотренные статьей 56 Соглашения, выполнены.
(Принято 18 мая 2023 года)
Вице-министр финансов
Республики Казахстан
Д. Кенбеил