Об утверждении Положений структурных подразделений Министерства образования и науки Республики Казахстан
Приказ и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 17 августа 2021 года № 864-к. Отменен приказом Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 13 сентября 2022 года № 1-к.
Сноска. Отменен приказом Министра науки и высшего образования РК от 13.09.2022 № 1-к.
В соответствии с пунктом 2-2 статьи 22 Конституционного Закона Республики Казахстан от 18 декабря 1995 года "О Правительстве Республики Казахстан", пунктом 3 статьи 65 Закона Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года "О правовых актах", положением Министерства образования и науки Республики Казахстан, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2004 года № 1111, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Положения структурных подразделений центрального аппарата Министерства образования и науки Республики Казахстан согласно приложению 1-12 к настоящиму приказу;
2) Положение о республиканском государственном учреждении "Комитет дошкольного и среднего образования Министерства образования и науки Республики Казахстан" согласно приложению 13 к настоящему приказу;
3) Положение о республиканском государственном учреждении "Комитет по охране прав детей Министерства образования и науки Республики Казахстан" согласно приложению 14 к настоящему приказу;
4) Положение о республиканском государственном учреждении "Комитет по обеспечению качества в сфере образования и науки Министерства образования и науки Республики Казахстан" согласно приложению 15 к настоящему приказу;
5) Положение о государственном учреждении "Комитет науки Министерства образования и науки Республики Казахстан" согласно приложению 16 к настоящему приказу;
2. Департаменту развития и управления персоналом довести до сведения руководителей структурных подразделений Министерства образования и науки Республики Казахстан настоящий приказ.
3. Отменить некоторые приказы Министерства образования и науки Республики Казахстан согласно приложению 17 к настоящему приказу.
4. Настоящий приказ вступает в силу со дня его подписания.
Исполняющая обязанности
Министра образования и
науки Республики Казахстан
Ш. Каринова
Приложение 17
к приказу исполняющей
обязанности Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 17 августа 2021 года № 864-к
Перечень приказов Министерства образования и науки Республики Казахстан, подлежащих отмене
Приказ исполняющего обязанности Ответственного секретаря Министерства образования и науки Республики Казахстан от 7 июня 2016 года № 132-к "Об утверждении положения о Комитете по охране прав детей Министерства образования и науки Республики Казахстан";

Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі құрылымдық бөлімшелерінің ережелерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің м.а. 2021 жылғы 17 тамыздағы № 864-к бұйрығы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2022 жылғы 13 қыркүйектегі № 1-к бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 13.09.2022 № 1-к бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 18 желтоқсандағы Конституциялық заңының 22-бабының 2-2 тармағына, "Құқықтық актілер туралы" 2016 жылғы 6 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 65-бабының 3-тармағына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 28 қазандағы № 1111-қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрлігінiң ережесіне сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-12-қосымшаларға сәйкес Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі орталық аппараты құрылымдық бөлімшелерінің ережелері;
2) осы бұйрыққа 13-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Мектепке дейінгі және орта білім беру комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесі туралы ереже;
3) осы бұйрыққа 14-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Балалардың құқықтарын қорғау комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесі туралы ереже;
4) осы бұйрыққа 15-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Білім және ғылым саласында сапаны қамтамасыз ету комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесі туралы ереже;
5) осы бұйрыққа 16-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Ғылым комитеті" мемлекеттік мекемесі туралы ереже бекітілсін.
2. Персоналды басқару және дамыту департаменті осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігінің құрылымдық бөлімшелері басшыларының назарына жеткізсін.
3. Осы бұйрықтың 17-қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
4. Осы бұйрық қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
міндетін атқарушы
Ш. Каринова
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
міндетін атқарушысының
2021 жылғы "17" тамыздағы
№ 864-к бұйрығына
17-қосымша
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің күші жойылуға жататын бұйрықтарының тізбесі
"Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Балалардың құқықтарын қорғау комитеті туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің жауапты хатшысы міндетін атқарушысының 2016 жылғы 7 маусымдағы № 132-к бұйрығы;

приказ Ответственного секретаря Министерства образования и науки Республики Казахстан от 10 июля 2018 года № 169-к "Об утверждении положения о государственном учреждении "Комитет науки Министерства образования и науки Республики Казахстан";
приказ Ответственного секретаря Министерства образования и науки Республики Казахстан от 12 июля 2019 года № 891-к "Об утверждении положений структурных подразделений Министерства образования и науки Республики Казахстан";
приказ Ответственного секретаря Министерства образования и науки Республики Казахстан от 18 ноября 2019 года № 910-к "Об утверждении положения о республиканском государственном учреждении "Комитет дошкольного и среднего образования Министерства образования и науки Республики Казахстан";
приказ Ответственного секретаря Министерства образования и науки Республики Казахстан от 26 декабря 2019 года № 991-к "Об утверждении положения о республиканском государственном учреждении "Комитет по обеспечению качества в сфере образования и науки Министерства образования и науки Республики Казахстан";
приказ Ответственного секретаря Министерства образования и науки Республики Казахстан от 31 декабря 2019 года № 1002-к "О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Ответственного секретаря Министерства образования и науки Республики Казахстан от 7 июня 2016 года 132-к "Об утверждении положения о Комитете по охране прав детей Министерства образования и науки Республики Казахстан".
УТВЕРЖДЕНО
приказом Ответственного
секретаря Министерства
образования и науки
Республики Казахстан
от 18 ноября 2019 года № 910-К
ПОЛОЖЕНИЕ Республиканского государственного учреждения "Комитет дошкольного и среднего образования Министерства образования и науки Республики Казахстан"
1. Общие положения
1. Комитет дошкольного и среднего образования Министерства образования и науки Республики Казахстан (далее – Комитет) является ведомством Министерства образования и науки Республики Казахстан (далее – Министерство), осуществляющим регулятивные, реализационные и контрольные функции, а также участвующим в выполнении стратегических функций центрального исполнительного органа в пределах своей компетенции.
2. Комитет осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, Актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Комитет является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, а также в соответствии с законодательством счета в органах казначейства.

"Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Ғылым комитеті" мемлекеттік мекемесі туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі жауапты хатшысының 2018 жылғы 10 шілдедегі № 169-к бұйрығы;
"Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің құрылымдық бөлімшелерінің ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі жауапты хатшысының 2019 жылғы 12 қарашадағы № 891-к бұйрығы;
"Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Мектепке дейінгі және орта білім беру комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі жауапты хатшысының 2019 жылғы 18 қарашадағы № 910-к бұйрығы;
"Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Білім және ғылым саласында сапаны қамтамасыз ету комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі жауапты хатшысының 2019 жылғы 26 желтоқсандағы № 991-к бұйрығы;
"Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Балалардың құқықтарын қорғау комитеті туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің жауапты хатшысы міндетін атқарушысының 2016 жылғы 7 маусымдағы № 132-к бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі жауапты хатшысының 2019 жылғы 31 желтоқсандағы № 1002-к бұйрығы.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2021 жылғы "____" _________
№ _______бұйрығына
№_____ қосымшасы
"Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Мектепке дейінгі және орта білім комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесі туралы
ЕРЕЖЕ
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Мектепке дейінгі және орта білім комитеті (бұдан әрі – Комитет) реттеу, іске асыру және бақылау функцияларын жүзеге асыратын, сондай – ақ өз құзыреті шегінде орталық атқарушы органның стратегиялық функцияларын орындауға қатысатын Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің (бұдан әрі-Министрлік) ведомствосы болып табылады.
2. Комитет өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Комитет республикалық мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ заңнамаға сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.

4. Комитет вступает в гражданско-правовые отношения от собственного лица.
5. Комитет по вопросам своей компетенции принимает решения, оформляемые приказами Председателя комитета или лица его замещающего.
6. Структура и штатная численность Комитета утверждается в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
7. Полное наименование Комитета – республиканское государственное учреждение "Комитет дошкольного и среднего образования Министерства образования и науки Республики Казахстан".
8. Местонахождение Комитета: Республика Казахстан 010000, город Нур-Султан, район Есиль, улица Мәңгілік Ел, дом №8, здание "Дом Министерств".
9. Настоящее Положение является учредительным документом Комитета.
10. Финансирование деятельности Комитета осуществляется из республиканского бюджета.
11. Комитет не вступает в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями Комитета.
2. Миссия, функции, права и обязанности Комитета
12. Задачи:
1) формирование единой государственной политики в области дошкольного, среднего, инклюзивного, специального и дополнительного образования;
2) создание необходимых условий для получения качественного образования, направленного на формирование, развитие и профессиональное становление личности на основе национальных и общечеловеческих ценностей, достижений науки и практики;
3) развитие интеллектуальных, творческих и физических возможностей личности, формирование прочных основ нравственности и здорового образа жизни, обогащение интеллекта путем создания условий для развития индивидуальности;
4) повышение статуса педагогов;
5) повышение качества оказываемых государственных услуг, входящих в компетенцию Комитета.
13. Функции:
1) обеспечение соблюдения конституционных прав и свобод обучающихся и воспитанников в области дошкольного и среднего образования;
2) осуществление управление качеством образования, методическое и методологическое обеспечение качества предоставляемых организациями дошкольного и среднего образования образовательных услуг;
3) осуществление контрольных функций за деятельностью местных исполнительных органов по вопросам, относящимся к полномочиям Комитета;
4) координация и контроль за деятельностью областных, городов Нур-Султан, Алматы и Шымкент управлений образования по вопросам охвата детей от 1 до 6 лет дошкольным воспитанием и обучением;

4. Комитет өз атынан азаматтық-құқықтық қатынастарға түседі.
5. Комитет өз құзыретіндегі мәселелер бойынша Комитет төрағасының немесе оның орнындағы адамның бұйрықтарымен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
6. Комитеттің құрылымы мен штат саны Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен бекітіледі.
7. Комитеттің толық атауы – "Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Мектепке дейінгі және орта білім комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
8. Комитеттің орналасқан жері: Қазақстан Республикасы 010000, Нұр-сұлтан қаласы, Есіл ауданы, Мәңгілік Ел көшесі, № 8 үй, "Министрліктер Үйі" ғимараты.
9. Осы Ереже Комитеттің құрылтай құжаты болып табылады.
10. Комитеттің қызметін қаржыландыру республикалық бюджеттен жүзеге асырылады.
11. Комитет кәсіпкерлік субъектілерімен Комитеттің функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түспейді.
Егер Комитетке заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда осындай қызметтен алынған кірістер мемлекеттік бюджеттің кірісіне жіберіледі.
2. Комитеттің миссиясы, функциялары, құқықтары мен міндеттері
12. Комитеттің Миссиясы:
1) мектепке дейінгі, орта, инклюзивті, арнайы және қосымша білім беру саласында бірыңғай мемлекеттік саясатты қалыптастыру;
2) ұлттық және жалпыадамзаттық құндылықтар, ғылым мен практика жетістіктері негізінде жеке адамды қалыптастыруға, дамытуға және кәсіптік қалыптастыруға бағытталған сапалы білім алу үшін қажетті жағдайлар жасау;
3) тұлғаның зияткерлік, шығармашылық және дене мүмкіндіктерін дамыту, адамгершілік пен салауатты өмір салтының берік негіздерін қалыптастыру, даралықты дамыту үшін жағдай жасау арқылы зияткерлікті байыту;
4) педагогтардың мәртебесін арттыру;
5) Комитеттің құзыретіне кіретін көрсетілетін мемлекеттік қызметтердің сапасын арттыру;
6) мектепке дейінгі және орта білім беру ұйымдарында сыбайлас жемқорлық тәуекелдерін төмендету.
13. Функциялар:
1) мектепке дейінгі және орта білім беру саласында білім алушылар мен тәрбиеленушілердің конституциялық құқықтары мен бостандықтарының сақталуын қамтамасыз ету;
2) білім беру сапасын басқаруды жүзеге асыру, мектепке дейінгі және орта білім беру ұйымдары ұсынатын білім беру қызметтерінің сапасын әдістемелік және әдіснамалық қамтамасыз ету;
3) 1 жастан 6 жасқа дейінгі балаларды мектепке дейінгі тәрбиемен және оқытумен қамту мәселелері бойынша облыстық, Нұр-сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының білім басқармаларының қызметін үйлестіру және бақылау;
4) мектепке дейінгі және орта білім беру ұйымдарының білім алушылары мен тәрбиеленушілерін оқулықтармен және оқу-әдістемелік кешендермен қамтамасыз ету мәселелері бойынша облыстық, Нұр-сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының білім басқармаларының қызметін үйлестіру және бақылау;

5) координация и контроль за деятельностью областных, городов Нур-Султан, Алматы и Шымкент управлений образования по вопросам обеспечения учебниками и учебно-методическими коплексами обучающихся и воспитанников организаций дошкольного и среднего образования;
6) координация и контроль за деятельностью областных, городов Нур-Султан, Алматы и Шымкент управлений образования по созданию условии для детей с особыми образовательными потребностями;
7) координация и контроль за деятельностью областных, городов Нур-Султан, Алматы и Шымкент управлений образования по вопросам охвата обучающихся и воспитанников дополнительным образованием;
8) осуществление контроля за деятельностью областных, городов Нур-Султан, Алматы и Шымкент управлений образования по кадровому обеспечению руководителей государственных организаций дошкольного, среднего и дополнительного образования;
9) по результатам контрольных и проверочных мероприятий составление протоколов об административных правонарушениях, наложение административных взысканий за административные правонарушения по статьям, отнесенным в соответствии с Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях к компетенции уполномоченного органа в области образования, возбуждение и передача их в судебные органы, участие в судебных процессах;
10) разработка государственных общеобязательных стандартов дошкольного и среднего образования;
11) разработка типовых учебных планов и типовых общеобразовательных учебных программ дошкольного, среднего образования, а также специализированных общеобразовательных и специальных учебных программ;
12) разработка типовых правил приема на обучение в организации образования, реализующие общеобразовательные учебные программы дошкольного, среднего образования, а также специализированные общеобразовательные и специальные учебные программы;
13) разработка правил перевода обучающихся по типам организаций дошкольного и среднего образования;
14) разработка правил обучения в форме экстерната;
15) разработка форм типового договора оказания образовательных услуг для среднего образования;
16) определение сроков начала и завершения учебного года в организациях дошкольного и среднего образования, независимо от форм собственности и ведомственной подчиненности;
17) разработка типовых правил деятельности организаций дошкольного и среднего образования, а также специального и специализированного обучения;
18) разработка критериев оценки знаний обучающихся;
19) разработка типовых правил проведения текущего контроля успеваемости, промежуточной и итоговой аттестации обучающихся;

5) Ерекше білім берілуіне қажеттілігі бар балалар үшін жағдай жасау жөніндегі облыстық, Нұр-сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының білім басқармаларының қызметін үйлестіру және бақылау;
6) облыстық, Нұр-сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының білім басқармаларының білім алушылар мен тәрбиеленушілерді қосымша біліммен қамту мәселелері жөніндегі қызметін үйлестіру және бақылау;
7) облыстық, Нұр-сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының мектепке дейінгі, орта және қосымша білім беру мемлекеттік ұйымдарының басшыларын кадрлық қамтамасыз ету жөніндегі білім басқармаларының қызметіне бақылауды жүзеге асыру;
8) мектепке дейінгі және орта білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын әзірлеу;
9) мектепке дейінгі, орта білім берудің үлгілік оқу жоспарлары мен үлгілік жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын, сондай-ақ мамандандырылған жалпы білім беретін және арнайы оқу бағдарламаларын әзірлеу;
10) мектепке дейінгі, орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын, сондай-ақ мамандандырылған жалпы білім беретін және арнайы оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға қабылдаудың үлгілік қағидаларын әзірлеу;
11) білім алушыларды мектепке дейінгі және орта білім беру ұйымдарының үлгілері бойынша ауыстыру қағидаларын әзірлеу;
12) экстернат нысанында оқыту қағидаларын әзірлеу;
13) орта білім беру үшін білім беру қызметтерін көрсетудің үлгі шартының нысандарын әзірлеу;
14) меншік нысанына және ведомстволық бағыныстылығына қарамастан мектепке дейінгі және орта білім беру ұйымдарында оқу жылының басталу және аяқталу мерзімдерін айқындау;
15) мектепке дейінгі және орта білім беру, сондай-ақ арнайы және мамандандырылған оқыту ұйымдары қызметінің үлгілік қағидаларын әзірлеу;
16) білім алушылардың білімін бағалау критерийлерін әзірлеу;
17) білім алушылардың үлгеріміне ағымдағы бақылау, аралық және қорытынды аттестаттау жүргізудің үлгілік қағидаларын әзірлеу;
18) "Алтын белгі" белгісі туралы ережені әзірлеу";
19) негізгі орта және жалпы орта білім туралы мемлекеттік үлгідегі құжаттардың түрлері мен нысандарын айқындау және оларды беру тәртібі;

20) разработка положения о знаке "Алтын белгі";
21) определение видов и форм документов об основном среднем и общем среднем образовании государственного образца и порядок их выдачи;
22) разработка правил по организации заказа, хранению, учету и выдаче бланков документов государственного образца об образовании и обеспечению ими организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы основного среднего, общего среднего образования, подведомственных организаций образования, осуществляет контроль за их использованием;
23) разработка формы документов строгой отчетности, используемых организациями дошкольного и среднего образования в образовательной и воспитательной деятельности;
24) определяет требования к оформлению документов об образовании; утверждает форму справки, выдаваемой лицам, не завершившим образование;
25) разработка правил организации работы по подготовке, экспертизе, апробации и проведению мониторинга, изданию учебников, учебно-методических комплексов и учебно-методических пособий и организация этой работы;
26) разработка методики прогнозирования потребности организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы дошкольного, начального, основного среднего и общего среднего образования, в учебниках и учебно-методических комплексах;
27) определение перечня учебников, учебно-методических комплексов, пособий и другой дополнительной литературы, в том числе на электронных носителях, разрешенных к использованию в организациях образования;
28) определение единого базового учебника по каждому предмету для организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы начального образования;
29) обеспечение учебниками и учебно-методическими комплексами республиканских организаций среднего образования, а также соотечественников, обучающихся в зарубежных школах в соответствии с международными соглашениями;
30) разработка правил обеспечения учебниками и учебно-методическими комплексами обучающихся и воспитанников государственных организаций дошкольного и среднего образования;
31) разработка правил по формированию, использованию и сохранению фонда библиотек государственных организаций образования;
32) коррдинация работы по отмене занятий в организациях среднего образования;
33) определение номенклатуры видов организаций образования, в том числе малокомплектных школ;
34) разработка типовых правил деятельности видов организаций дошкольного, среднего, специального и дополнительного образования;

20) білім туралы мемлекеттік үлгідегі құжаттардың бланкілеріне тапсырыс беруді ұйымдастыру, оларды сақтау, есепке алу және беру және олармен негізгі орта, жалпы орта білім берудің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарын, ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдарын қамтамасыз ету жөніндегі қағидаларды әзірлеу, олардың пайдаланылуына бақылауды жүзеге асырады;
21) мектепке дейінгі және орта білім беру ұйымдары білім беру және тәрбие қызметінде пайдаланатын қатаң есептілік құжаттарының нысанын әзірлеу;
22) білімі туралы құжаттарды ресімдеуге қойылатын талаптарды айқындайды; білім алуды аяқтамаған адамдарға берілетін анықтама нысанын бекітеді;
23) оқулықтарды, оқу-әдістемелік кешендер мен оқу-әдістемелік құралдарды дайындау, сараптау, байқаудан өткізу және мониторинг жүргізу, басып шығару жөніндегі жұмысты ұйымдастыру қағидаларын әзірлеу және осы жұмысты ұйымдастыру;
24) мектепке дейінгі, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім берудің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының оқулықтарға және оқу-әдістемелік кешендерге қажеттілігін болжау әдістемесін әзірлеу;
25) білім беру ұйымдарында пайдалануға рұқсат етілген оқулықтардың, оқу-әдістемелік кешендердің, оқу құралдарының және басқа да қосымша әдебиеттердің, оның ішінде электрондық жеткізгіштердегі тізбесін айқындау;
26) бастауыш білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары үшін әрбір пән бойынша бірыңғай базалық оқулықты айқындау;
27) республикалық орта білім беру ұйымдарын, сондай-ақ халықаралық келісімдерге сәйкес шетелдік мектептерде оқитын отандастарды оқулықтармен және оқу-әдістемелік кешендермен қамтамасыз ету;
28) мемлекеттік мектепке дейінгі және орта білім беру ұйымдарының білім алушылары мен тәрбиеленушілерін оқулықтармен және оқу-әдістемелік кешендермен қамтамасыз ету қағидаларын әзірлеу;
29) мемлекеттік білім беру ұйымдарының кітапханалар қорын қалыптастыру, пайдалану және сақтау жөніндегі қағидаларды әзірлеу;
30) орта білім беру ұйымдарында сабақтарды тоқтату жөніндегі жұмысты үйлестіру;
31) білім беру ұйымдары, оның ішінде шағын жинақталған мектептер түрлерінің номенклатурасын айқындау;
32) мектепке дейінгі, орта, арнайы және қосымша білім беру ұйымдары түрлері қызметінің үлгілік қағидаларын әзірлеу;
33) мектепке дейінгі, орта, білім беру ұйымдарын, сондай-ақ арнайы білім беру ұйымдарын жабдықтармен және жиһазбен жарақтандыру нормаларын әзірлеуді ұйымдастыру;
34) жалпы білім беретін пәндер бойынша халықаралық олимпиадалар мен ғылыми жобалар конкурстарына (ғылыми жарыстарға) қатысушылардың құрамын қалыптастыру қағидаларын әзірлеу;

35) организация разработки норм оснащения оборудованием и мебелью организаций дошкольного, среднего, образования, а также специальных организаций образования;
36) разработка правил формирования состава участников международных олимпиад и конкурсов научных проектов (научных соревнований) по общеобразовательным предметам;
37) разработка правил организации и проведения Президентской олимпиады по предметам естественно-математического цикла, республиканских олимпиад и конкурсов научных проектов по общеобразовательным предметам, республиканских конкурсов исполнителей;
38) формирование перечня республиканских и международных олимпиад и конкурсов научных проектов (научных соревнований) по общеобразовательным предметам, конкурсов исполнителей и спортивных соревнований;
39) определяет порядок формирования сборных команд Республики Казахстан для участия в международных олимпиадах и научных соревнованиях по общеобразовательным предметам;
40) координация вопросов развития детско-юношеского движения Республики Казахстан;
41) разработка Правил и условий проведения аттестации педагогических работников и приравненных к ним лиц, занимающих должности в организациях образования, реализующих общеобразовательные учебные программы дошкольного, начального, основного среднего, общего среднего, специального, инклюзивного и дополнительного образования;
42) разработка правил педагогической этики;
43) организация повышения квалификации педагогов;
44) разработка методики ваучерно-модульной системы повышения квалификации
45) разработка Правил присвоения звания "Лучший педагог";
46) разработка типовых квалификационных характеристик должностей педагогов;
47) разработка правил конкурсного замещения руководителей государственных организаций дошкольного и среднего образования;
48) организация деятельности республиканского учебно-методического совета среднего образования;
49) разработка правил учебно-методической и научно-методической работы в организациях образования;
50) организация разработки правил обеспечения дистанционного повышения квалификации;
51) разработка правил организации и проведения курсов повышения квалификации педагогов;
52) разработка правил подтверждения уровня квалификации педагогов;
53) оказание методологической поддержки организациям дошкольного и среднего образования;
54) мониторинг качества оказываемых государственных услуг в сфере дошкольного, среднего, специального и дополнительного образования;
55) разработка и совершенствование соответствующих нормативных правовых актов по оказанию государственных услуг, входящих в компетенцию Комитета;

35) жаратылыстану-математикалық цикл пәндері бойынша Президенттік олимпиаданы, жалпы білім беретін пәндер бойынша республикалық олимпиадалар мен ғылыми жобалар конкурстарын, орындаушылардың республикалық конкурстарын ұйымдастыру және өткізу қағидаларын әзірлеу;
36) жалпы білім беретін пәндер бойынша республикалық және халықаралық олимпиадалар мен ғылыми жобалар конкурстарының (ғылыми жарыстардың), орындаушылар конкурстарының және спорттық жарыстардың тізбесін қалыптастыру;
37) жалпы білім беретін пәндер бойынша халықаралық олимпиадалар мен ғылыми жарыстарға қатысу үшін Қазақстан Республикасының құрама командаларын қалыптастыру тәртібін айқындайды;;
38) Қазақстан Республикасының балалар мен жасөспірімдер қозғалысын дамыту мәселелерін үйлестіру;
39) мектепке дейінгі, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, арнайы, инклюзивті және қосымша білім берудің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында жұмыс істейтін педагог қызметкерлер мен оларға теңестірілген тұлғаларды аттестаттаудан өткізу қағидалары мен шарттарын әзірлеу;
40) педагогикалық әдеп қағидаларын әзірлеу;
41) педагогтердің біліктілігін арттыруды ұйымдастыру;
42) біліктілікті арттырудың ваучерлік-модульдік жүйесінің әдістемесін әзірлеу
43) "Үздік педагог" атағын беру қағидаларын әзірлеу";
44) педагогтер лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын әзірлеу;
45) Мемлекеттік мектепке дейінгі және орта білім беру ұйымдарының басшыларын конкурстық тағайындау қағидаларын әзірлеу;
46) орта білім берудің республикалық оқу-әдістемелік кеңесінің қызметін ұйымдастыру;
47) білім беру ұйымдарында оқу-әдістемелік және ғылыми-әдістемелік жұмыс қағидаларын әзірлеу;
48) біліктілікті қашықтықтан арттыруды қамтамасыз ету қағидаларын әзірлеуді ұйымдастыру;
49) педагогтердің біліктілігін арттыру курстарын ұйымдастыру және өткізу қағидаларын әзірлеу;
50) педагогтердің біліктілік деңгейін растау қағидаларын әзірлеу;
51) мектепке дейінгі және орта білім беру ұйымдарына әдіснамалық қолдау көрсету;
52) мектепке дейінгі, орта, арнайы және қосымша білім беру саласында көрсетілетін мемлекеттік қызметтер сапасының мониторингі;
53) Комитеттің құзыретіне кіретін мемлекеттік қызметтер көрсету бойынша тиісті нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу және жетілдіру;
54) сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл бойынша шаралар қабылдауды ұйымдастыру және қамтамасыз ету;
55) гранттардың мөлшерін және оларды беру тәртібін белгілей отырып, "Орта білім беретін үздік ұйым" гранттарын беруге арналған конкурсты өткізу қағидаларын әзірлеу;

56) организация и обеспечение принятия мер по противодействию коррупции;
57) разработка правил проведения конкурса на присуждение грантов "Лучшая организация среднего образования" с установлением размеров грантов и порядка их присуждения;
58) разработка типовых учебных планов и образовательных программ детских музыкальных школ, детских художественных школ и детских школ искусств;
59) разработка положения о классном руководстве в организациях среднего образования;
60) разработка Типовых правил организации работы, включая порядок избрания попечительского совета и иных форм коллегиального управления организацией дошкольного и среднего образования;
61) разработка требований к обязательной школьной форме для организаций среднего образования;
62) организация проведения внешкольных мероприятий республиканского значения;
63) участие в обеспечении объективной информацией общество и государство о состоянии системы дошкольного и среднего образования и путем подготовки и опубликования ежегодного национального доклада о состоянии развития образования;
64) рассмотрение писем и обращений по вопросам дошкольного и среднего образования;
65) установление обязательных минимальных требований к материально-техническому и учебно-методическому оснащению и обеспечению организаций образования, осуществляющих обучение детей с ограниченными возможностями;
66) определение единых принципов и нормативов специальных образовательных условий для всех организаций образования;
67) осуществление международного сотрудничества в сфере дошкольного, среднего, инклюзивного, специального и дополнительного образования;
68) обеспечение соблюдения сотрудниками требований режима секретности и информационной безопасности, а также работы с документами, содержащими сведения ограниченного распространения.
14. Права и обязанности:
В целях реализации основных задач и осуществления своих функций Комитет в пределах своей компетенции имеет право:
1) изучать в рамках своей компетенции деятельность организаций, осуществляющих дошкольное воспитание и обучение, среднее, специальное и инклюзивное, дополнительное образование;
2) запрашивать у структурных подразделений Министерства и подведомственных организаций необходимую информацию, документы и сведения;
3) вносить предложения по назначению и освобождению от занимаемых должностей первых руководителей подведомственных государственных предприятий и организаций, финансируемых из республиканского бюджета, а также по согласованию первых руководителей областных, городов республиканского значения управлений образования;

56) Балалар музыка мектептерінің, балалар көркемөнер мектептерінің және балалар өнер мектептерінің үлгілік оқу жоспарлары мен білім беру бағдарламаларын әзірлеу;
57) орта білім беру ұйымдарында сынып жетекшілігі туралы ережені әзірлеу;
58) мектепке дейінгі және орта білім беру ұйымдарының Қамқоршылық Кеңесін және алқалық басқарудың өзге де нысандарын сайлау тәртібін қоса алғанда, жұмысты ұйымдастырудың үлгілік қағидаларын әзірлеу;
59) орта білім беру ұйымдары үшін міндетті мектеп формасына қойылатын талаптарды әзірлеу;
60) әкімшілік-аумақтық бірлікті басқару схемаларын қалыптастыру кезінде қолданылатын білім беруді басқару органдары (облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың білім басқармалары, сондай-ақ аудандарда, қалаларда немесе облыстық және Республикалық маңызы бар қалалардағы аудандарда, Астанада орналасқан, олардың есеп беретін және бақылауындағы білім бөлімдері) арасында функцияларды бөлуді әзірлеу;
61) Республикалық маңызы бар мектептен тыс іс-шаралар өткізуді ұйымдастыру;
62) мектепке дейінгі және орта білім беру жүйесінің жай-күйі туралы қоғам мен мемлекетті объективті ақпаратпен және білім беруді дамытудың жай-күйі туралы жыл сайынғы Ұлттық баяндаманы дайындау және жариялау жолымен қамтамасыз етуге қатысу;
63) мектепке дейінгі және орта білім беру мәселелері бойынша хаттар мен өтініштерді қарау;
64) кемтар балаларды оқытуды жүзеге асыратын білім беру ұйымдарының материалдық - техникалық және оқу-әдістемелік жарақтандырылуы мен қамтамасыз етілуіне қойылатын міндетті ең төменгі талаптарды белгілеу болып табылады;
65) барлық білім беру ұйымдары үшін арнаулы білім беру шарттарының бірыңғай қағидаттары мен нормативтерін айқындау;
66) мектепке дейінгі, орта, инклюзивті, арнайы және қосымша білім беру саласында халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асыру;
67) қызметкерлердің құпиялылық режимінің және ақпараттық қауіпсіздіктің талаптарын сақтауын, сондай-ақ таратылуы шектелген мәліметтері бар құжаттармен жұмысты қамтамасыз ету болып табылады.
14. Құқықтары мен міндеттері:
Комитеттің негізгі міндеттерін іске асыру және өз функцияларын жүзеге асыру мақсатында өз құзыреті шегінде:
1) өз құзыреті шеңберінде мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуды, орта, арнайы және инклюзивті, қосымша білім беруді жүзеге асыратын ұйымдардың қызметін зерделеуге міндетті;
2) Министрліктің құрылымдық бөлімшелерінен және ведомстволық бағынысты ұйымдардан қажетті ақпаратты, құжаттар мен мәліметтерді сұрату;
3) республикалық бюджеттен қаржыландырылатын ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік кәсіпорындар мен ұйымдардың бірінші басшыларын, сондай-ақ облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың білім басқармаларының бірінші басшыларының келісімі бойынша қызметке тағайындау және қызметтен босату жөнінде ұсыныстар енгізуге;

4) участвовать в осуществлении взаимодействия с неправительственными организациями, общественными и международными организациями по вопросам, отнесенным к компетенции Комитета;
5) вносить предложения по созданию комиссий, рабочих и исследовательских групп для решения отдельных задач и изучения проблем в области дошкольного воспитания и обучения, среднего образования, дополнительного образования, специального и инклюзивного образования;
6) обеспечивать своевременное и качественное выполнение Плана работы Министерства, поручений руководства Министерства в установленные сроки;
7) обеспечивать реализацию государственных и международных программ в пределах своей компетенции, стратегических планов в области дошкольного воспитания и обучения, среднего, специального и инклюзивного, дополнительного образования;
8) обеспечивать качественное выполнение в установленные сроки планов работы (мероприятий) Комитета и поручений председателя, руководства Министерства;
9) участвовать в разработке актов Президента и Правительства РК, в т.ч. программных и стратегических документов в области образования;
10) рассматривать жалобы и обращения потребителей государственных услуг, входящих в компетенцию Комитета;
11) обеспечить выполнение задач и функций, определҰнных настоящим Положением.
3. Организация деятельности Комитета
15. Руководство Комитетом осуществляется председателем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Комитет задач и осуществление им своих функций.
16. Комитет возглавляет Председатель, назначаемый на должность и освобождаемый от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
17. Председатель Комитета имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Председатель Комитета представляет руководству Министерства предложения по структуре и штатному расписанию Комитета.
19. Председатель Комитета осуществляет общее руководство деятельностью Комитета и несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Комитет задач и осуществление им своих функций.
20. В этих целях Председатель Комитета:
1) определяет обязанности и полномочия своих заместителей, руководителей структурных подразделений и работников Комитета;
2) в пределах своей компетенции издает приказы;
3) представляет интересы Комитета в государственных органах и иных организациях, и курирует правовые вопросы;
4) принимает решения по вопросам, отнесенным к его компетенции.
21. Исполнение полномочий Председателя Комитета в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.

4) Комитеттің құзыретіне жатқызылған мәселелер бойынша үкіметтік емес ұйымдармен, қоғамдық және халықаралық ұйымдармен өзара іс-қимылды жүзеге асыруға қатысу;
5) мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту, орта білім беру, қосымша білім беру, арнайы және инклюзивті білім беру саласындағы жекелеген міндеттерді шешу және проблемаларды зерделеу үшін комиссиялар, жұмыс және зерттеу топтарын құру жөнінде ұсыныстар енгізуге;
6) Министрліктің жұмыс жоспарының, Министрлік басшылығы тапсырмаларының белгіленген мерзімде уақтылы және сапалы орындалуын қамтамасыз ету;
7) Өз құзыреті шегінде мемлекеттік және халықаралық бағдарламалардың, мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту, орта, арнайы және инклюзивті, қосымша білім беру саласындағы стратегиялық жоспарлардың іске асырылуын қамтамасыз ету;
8) Комитеттің жұмыс жоспарларын (іс-шараларын) және Министрлік төрағасының, басшылығының тапсырмаларын белгіленген мерзімде сапалы орындауды қамтамасыз ету;
9) Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілерін, оның ішінде білім беру саласындағы бағдарламалық және стратегиялық құжаттарды әзірлеуге қатысу;
10) Комитеттің құзыретіне кіретін мемлекеттік қызметтерді тұтынушылардың шағымдары мен өтініштерін қарау;
11) осы Ережеде айқындалған міндеттер мен функциялардың орындалуын қамтамасыз етуге міндетті.
3. Комитеттің қызметін ұйымдастыру
15. Комитетке басшылықты Комитетке жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз функцияларын жүзеге асыруына дербес жауапты болатын төраға жүзеге асырады.
16. Комитетті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын Төраға басқарады.
17. Комитет төрағасының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын орынбасарлары болады.
18. Комитет төрағасы Министрліктің басшылығына Комитеттің құрылымы мен штат кестесі бойынша ұсыныстар береді.
19. Комитет Төрағасы Комитет қызметіне жалпы басшылықты жүзеге асырады және Комитетке жүктелген міндеттердің орындалуы мен оның өз функцияларын жүзеге асыруы үшін дербес жауапты болады.
20. Осы мақсатта Комитет төрағасы:
1) өз орынбасарларының, Комитеттің құрылымдық бөлімшелері басшыларының және қызметкерлерінің міндеттері мен өкілеттіктерін айқындайды;
2) өз құзыреті шегінде бұйрықтар шығарады;
3) мемлекеттік органдарда және өзге де ұйымдарда Комитеттің мүдделерін білдіреді және құқықтық мәселелерге жетекшілік етеді;
4) өзінің құзыретіне жатқызылған мәселелер бойынша шешімдер қабылдайды.
21. Комитет төрағасы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін орындауды қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын адам жүзеге асырады.

22. Заместители Председателя Комитета:
1) координирует деятельность структурных подразделений Комитета в пределах своих полномочий;
2) осуществляет иные функции, возложенные на него Председателем Комитета.
4. Имущество Комитета
23. Комитет имеет на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
Имущество Комитета формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
24. Имущество, закрепленное за Комитетом, относится к республиканской собственности.
25. Комитет не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
5. Реорганизация и ликвидация Комитета
26. Реорганизация и упразднение Комитета осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение №___
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от "____" _________ 2021 года №____
Положение о республиканском государственном учреждении "Комитет по обеспечению качества в сфере образования и науки Министерства образования и науки Республики Казахстан"
Глава 1. Общие положения
1. Комитет по обеспечению качества в сфере образования и науки Министерства образования и науки Республики Казахстан (далее - Комитет) является ведомством, осуществляющим в пределах компетенции Министерства образования и науки Республики Казахстан (далее - Министерство) реализационные и контрольные функции в сфере образования и науки, а также участвует в выполнении стратегических функций Министерства в пределах компетенции ведомства.
2. Комитет осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Комитет является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
4. Комитет вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Комитет имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

22. Комитет Төрағасының Орынбасарлары:
1) өз өкілеттіктері шегінде Комитеттің құрылымдық бөлімшелерінің қызметін үйлестіреді;
2) өзіне Комитет төрағасы жүктеген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
4. Комитеттің мүлкі
23. Комитеттің Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болады.
Комитеттің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
24. Комитетке бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.
25. Егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, Комитеттің өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
4. Комитетті қайта ұйымдастыру және тарату
26. Комитетті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы Білім
және ғылым министрінің
2021 жылғы " " тамыздағы
№ бұйрығына
___қосымша
"Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Білім және ғылым саласында сапаны қамтамасыз ету комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Білім және ғылым саласында сапаны қамтамасыз ету комитеті (бұдан әрі – Комитет) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің (бұдан әрі – Министрлік) құзыреті шегінде білім және ғылым саласында іске асыру және бақылау функцияларын жүзеге асыратын ведомство болып табылады, сондай-ақ ведомствоның құзыреті шегінде Министрліктің стратегиялық функцияларын орындауға қатысады.
2. Комитет өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Комитет мемлекеттік мекеменің ұйымдастырушылық-құқықтық нысанындағы заңды тұлғасы болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
4. Комитет азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
5. Комитеттің, егер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.

6. Комитет по вопросам своей компетенции, в установленном законодательством Республики Казахстан порядке, принимает решения, оформляемые приказами Председателя Комитета и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
7. Структура и лимит штатной численности Комитета утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
8. Местонахождение юридического лица: 010000, город Нур-Султан, район "Есиль", проспект Мәңгілік Ел, дом 8, Административное здание "Дом министерств", подъезд 11.
9. Полное наименование государственного органа - республиканское государственное учреждение "Комитет по обеспечению качества в сфере образования и науки Министерства образования и науки Республики Казахстан".
10. Настоящее Положение является учредительным документом Комитета.
11. Финансирование деятельности Комитета осуществляется из республиканского бюджета.
12. Комитету запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями Комитета.
Если Комитету законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход республиканского бюджета.
Глава 2. Основные задачи, функции, права и обязанности Комитета
13. Задачи:
1) участие в формировании и реализации единой государственной политики в области образования и науки, в пределах компетенции ведомства;
2) осуществление государственного регулирования в области образования в целях обеспечения высокого качества образовательных услуг, предоставляемых организациями образования путем внешней оценки качества системы образования, проведения государственного контроля, а также контроля качества подготовки научных кадров.
14. Функции:
1) осуществление лицензирования на занятие образовательной деятельностью в электронном виде посредством государственной информационной системы разрешений и уведомлений согласно правилам ее функционирования на предоставление:
высшего образования по направлениям подготовки кадров;
послевузовского образования по направлениям подготовки кадров;
духовного образования;
2) создание консультативно-совещательного органа для коллегиального и гласного рассмотрения вопросов выдачи лицензии и (или) приложения к лицензии на занятие образовательной деятельностью, переоформления лицензии и (или) приложения к лицензии на занятие образовательной деятельностью в связи с реорганизацией организации образования;
3) координация деятельности территориальных подразделений Комитета по осуществлению лицензирования на занятие образовательной деятельностью в электронном виде посредством государственной информационной системы разрешений и уведомлений согласно правилам ее функционирования на предоставление:
начального образования;
основного среднего образования;
общего среднего образования;
технического и профессионального образования по квалификациям, для военных, специальных учебных заведений по группам специальностей;
послесреднего образования по квалификациям, для военных, специальных учебных заведений по группам специальностей;

6. Комитет өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен, Комитет басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
7. Комитеттің құрылымы мен штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
8. Заңды тұлғаның орналасқан жері: 010000, Нұр-Сұлтан қаласы, Есіл ауданы, Мәңгілік Ел даңғылы, 8-үй, "Министрліктер үйі" әкімшілік ғимараты, 11-кіреберіс.
9. Мемлекеттік органның толық атауы – "Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Білім және ғылым саласында сапаны қамтамасыз ету комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
10. Осы Ереже Комитеттің құрылтай құжаты болып табылады.
11. Комитеттің қызметін қаржыландыру республикалық бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Комитетке кәсіпкерлік субъектілерімен Комитеттің функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер Комитетке Қазақстан Республикасының заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда осындай қызметтен алынған кірістер республикалық бюджеттің кірісіне жіберіледі.
2-тарау. Комитеттің негізгі мақсаттары, функциялары, құқықтары мен міндеттері
13. Міндеттері:
1) ведомство өз құзыреті шегінде білім және ғылым саласында бірыңғай мемлекеттік саясатты қалыптастыруға және жүзеге асыруға қатысу;
2) білім беру қызметтерінің жоғары сапасын қамтамасыз ету мақсатында білім беру ұйымдарына сырттай бағалау жүргізу арқылы білім саласындағы мемлекеттік реттеуді жүзеге асыру, мемлекеттік бақылауды жүргізу, сондай-ақ ғылыми кадрларды даярлау сапасын бақылау;
14. Функциялары:
1) рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік ақпараттық жүйесі арқылы оның жұмыс істеу қағидаларына сәйкес электрондық түрде:
кадрларды даярлау бағыттары бойынша жоғары білім;
кадрларды даярлау бағыттары бойынша жоғары оқу орнынан кейінгі білім;
діни білім беру үшін бiлiм беру қызметiмен айналысуға лицензиялауды жүзеге асыру;
2) білім беру қызметімен айналысуға лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны беру, білім беру ұйымының қайта ұйымдастырылуына байланысты білім беру қызметімен айналысуға лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны қайта ресімдеу мәселелерін алқалы және жария қарау үшін консультациялық-кеңесші орган құру;
3) Комитеттің аумақтық бөлімшелерінің рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік ақпараттық жүйесі арқылы оның жұмыс істеу қағидаларына сәйкес электрондық түрде:
бастауыш білім;
негізгі орта білім;
жалпы орта білім;
біліктіліктер бойынша, әскери, арнаулы оқу орындары үшін мамандықтардың топтары бойынша техникалық және кәсіптік білім;
біліктіліктер бойынша, әскери, арнаулы оқу орындары үшін мамандықтардың топтары бойынша орта білімнен кейінгі білім беру үшін бiлiм беру қызметiмен айналысуға лицензиялауды жүзеге асыру бойынша жұмысын үйлестіру;

4) осуществление профилактического контроля с посещением субъекта контроля на соответствие заявителя квалификационным требованиям до выдачи разрешения и (или) приложения к разрешению в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан;
5) проведение государственной аттестации организаций образования независимо от ведомственной подчиненности, реализующих:
общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего образования;
образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования;
образовательные программы высшего и послевузовского образования в военных, специальных учебных заведениях;
6) осуществление государственного контроля за исполнением законодательства Республики Казахстан и нормативных правовых актов в области образования, государственных общеобязательных стандартов образования в организациях образования, независимо от форм собственности и ведомственной подчиненности;
7) по результатам контрольных и проверочных мероприятий составление протоколов об административных правонарушениях, наложение административных взысканий за административные правонарушения по статьям, отнесенным в соответствии с Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях к компетенции уполномоченного органа в области образования, возбуждение и передача их в судебные органы, участие в судебных процессах;
8) выдача обязательных для исполнения письменных предписаний об устранении выявленных нарушений законодательства Республики Казахстан в области образования в установленные в предписании сроки;
9) осуществление государственного контроля за деятельностью местных исполнительных органов по соблюдению требований законодательства Республики Казахстан в области образования;
10) разработка критерий оценки организаций образования;
11) разработка полугодового списка проведения профилактического контроля с посещением субъектов контроля на основании критериев оценки степени риска;
12) осуществление процедуры признания аккредитационных органов, в том числе зарубежных;
13) формирование реестров признанных аккредитационных органов, аккредитованных организаций образования и образовательных программ;
14) присуждение степеней доктора философии (PhD), доктора по профилю;
15) присвоение ученых званий ассоциированного профессора (доцента), профессора;
16) выдача от имени государства дипломов кандидата и доктора наук, доктора философии (PhD), доктора по профилю, аттестатов доцента, ассоциированного профессора (доцента), профессора установленного государственного образца;

4) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен рұқсат және (немесе) рұқсатқа қосымша берілгенге дейін өтініш берушінің біліктілік талаптарына сәйкестігіне бақылау субъектісіне барумен профилактикалық бақылауды жүзеге асыру;
5) ведомстволық бағыныстылығына қарамастан:
мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын;
техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын;
әскери, арнаулы оқу орындарында жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асырып жатқан білім беру ұйымдарын мемлекеттік аттестаттауды жүргізу;
6) меншік нысандары мен ведомстволық бағыныстылығына қарамастан, білім беру ұйымдарында Қазақстан Республикасы заңнамасының және білім беру саласындағы нормативтік құқықтық актілердің, мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарының орындалуына мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;
7) бақылау және тексеру іс-шараларының нәтижелері бойынша әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттамалар жасау, білім саласындағы уәкілетті органның құзыретіне кіретін баптар бойынша Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы Кодексіне сәйкес әкімшілік құқық бұзушылықтар үшін әкімшілік жаза қолдану, оларды қозғау және сот органдарына беру, сот процестеріне қатысу;
8) Қазақстан Республикасының білім беру саласындағы заңнамасының анықталған бұзушылықтарын ұйғарымда белгіленген мерзімде жою туралы орындалуы міндетті жазбаша ұйғарымдар беру;
9) жергілікті атқарушы органдардың Қазақстан Республикасының білім беру саласындағы заңнамасының талаптарын сақтау жөніндегі қызметіне мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;
10) білім беру ұйымдарының бағалау өлшемдерін әзірлеу;
11) тәуекел дәрежесін бағалау өлшемдері негізінде бақылау субъектілеріне бару арқылы профилактикалық бақылауды жүргізудің жартыжылдық тізімін әзірлеу;
12) аккредиттеу органдарын, оның ішінде шетелдік аккредиттеу органдарын тану рәсімін жүзеге асыру;
13) танылған аккредиттеу органдарының, аккредиттелген білім беру ұйымдарының және білім беру бағдарламаларының тізілімдерін қалыптастыру;
14) философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор ғылыми дәрежелерін беру;
15) қауымдастырылған профессор (доцент), профессор ғылыми атақтарын беру;
16) мемлекеттің атынан белгіленген мемлекеттік үлгідегі ғылым кандидаты және докторы, философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дипломдарын, доцент, қауымдастырылған профессор (доцент), профессор аттестаттарын беру;

17) разработка типового положения о диссертационном совете;
18) разработка порядка присуждения степеней доктора философии (PhD), доктора по профилю и присвоения ученых званий ассоциированного профессора (доцента), профессора;
19) принятие решения об организации деятельности диссертационного совета;
20) осуществление мониторинга деятельности диссертационных советов при организациях высшего и (или) послевузовского образования;
21) создание и организация деятельности экспертных советов по рассмотрению аттестационных дел на присуждение степеней доктора философии (PhD), доктора по профилю и ученых званий ассоциированного профессора (доцента);
22) разработка требований к научным изданиям для включения их в перечень изданий, рекомендуемых для публикации результатов научной деятельности;
23) формирование перечня изданий, рекомендуемых для публикации результатов научной деятельности и его мониторинг;
24) разработка правил признания документов об образовании, а также перечня зарубежных организаций высшего и (или) послевузовского образования, документы об образовании которых признаются на территории Республики Казахстан;
25) обеспечение автоматизации и оптимизации процесса оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан, по согласованию с уполномоченным органом в сфере информатизации;
26) проведение мониторинга образовательных достижений обучающихся;
27) оказание методологической поддержки организациям образования по результатам мониторинга образовательных достижений;
28) координация работы территориальных подразделений Комитета по апостилированию документов об образовании (оригиналов);
29) координация деятельности территориальных подразделений Комитета, участвующих на заседаниях попечительских советов в школах, организаций технического и профессионального образования, при детских домах в качестве наблюдателей;
30) координация деятельности территориальных подразделений Комитета по ведению государственного электронного реестра разрешений и уведомлений по дошкольному воспитанию и обучению;
31) координация деятельности территориальных подразделений Комитета по осуществлению приема уведомлений о начале или прекращении осуществления деятельности по дошкольному воспитанию и обучению;
32) координация деятельности территориальных подразделений Комитета по приостановлению деятельности организаций образования, осуществляющих деятельность в уведомительном порядке, в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях;

17) диссертациялық кеңес туралы үлгілік ережені әзірлеу;
18) философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор ғылыми дәрежелерін және қауымдастырылған профессор, профессор ғылыми атақтарын беру тәртібін әзірлеу;
19) диссертациялық кеңестің қызметін ұйымдастыру туралы шешім қабылдау;
20) жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының жанындағы диссертациялық кеңестер қызметіне мониторингті жүзеге асыру;
21) философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор ғылыми дәрежелерін және қауымдастырылған профессор (доцент) атағын беру бойынша аттестаттау істерін қарау жөніндегі сарапшылық кеңестерін құру және олардың қызметін ұйымдастыру;
22) ғылыми қызмет нәтижелерін жариялау үшін ұсынылатын басылымдар тізбесіне енгізу үшін ғылыми басылымдарға қойылатын талаптарды әзірлеу;
23) ғылыми қызметтің нәтижелерін жариялау үшін ұсынылатын басылымдар тізбесін қалыптастыру;
24) білім туралы құжаттарды тану қағидаларын, сондай-ақ білім туралы құжаттары Қазақстан Республикасының аумағында танылатын шетелдік жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының тізбесін әзірлеу;
25) ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органмен келісім бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсету процесін автоматтандыруды және оңтайландыруды қамтамасыз ету;
26) білім алушылардың білім жетістіктеріне мониторингілеу жүргізу;
27) білім беру жетістіктерін мониторингілеу нәтижелері бойынша білім беру ұйымдарына әдістемелік қолдау көрсету;
28) Комитеттің аумақтық бөлімшелерінің білім туралы құжаттарды (түпнұсқа) апостильдеу жұмысын үйлестіру;
29) байқаушы ретінде мектептердегі, техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарындағы, балалар үйінің жанындағы қамқоршылық кеңестерінің отырыстарына қатысатын Комитеттің аумақтық бөлімшелерінің қызметін үйлестіру;
30) Комитеттің аумақтық бөлімшелерінің мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту бойынша рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік электрондық тізілімін жүргізу жұмысын үйлестіру;
31) Комитеттің аумақтық бөлімшелерінің мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту бойынша қызметтің басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабарламаларды қабылдауды жүзеге асыру жұмысын үйлестіру;
32) Комитеттің аумақтық бөлімшелерінің Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасында көзделген тәртіппен, хабарлама жасау тәртібімен жүзеге асырылатын білім беру ұйымдарының қызметін тоқтата тұру жұмысын үйлестіру;

33) координация деятельности территориальных подразделений Комитета по проведению мониторинга готовности организаций образований к новому учебному году (строительство, капитальные и текущие ремонтные работы, материально-техническое обеспечение и оснащенность);
34) координация деятельности территориальных подразделений Комитета по проведению мониторинга (анализа) в органах управления образованием по обеспечению ими профессиональной деятельности педагогов;
35) координация и контроль за деятельностью территориальных подразделений Комитета, а также оказание методической помощи им по направлениям деятельности Комитета;
36) проведение Коллегии по основным направлениям деятельности Комитета;
37) проведение мониторинга аварийных и трехсменных школ;
38) внесение предложений при разработке стратегических документов;
39) оказание методологической поддержки организациям образования;
40) проведение информационно-разъяснительной работы по реализации государственной политики в сфере образования и науки;
41) разработка и согласование нормативных правовых актов, в пределах своей компетенции, а также организация деятельности консультативно-совещательных органов при Комитете;
42) проведение на постоянной основе мониторинга в отношении разработанных и (или) реализуемых Комитетом подзаконных актов для выявления противоречащих законодательству Республики Казахстан, устаревших, коррупциогенных и неэффективно реализуемых норм права, выработки предложений по их совершенствованию, а также своевременного принятия мер по внесению изменений и (или) дополнений или признанию их утратившими силу;
43) осуществление иных функций, предусмотренных законами Республики Казахстан; актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.
15. Права и обязанности:
1) запрашивать и получать в установленном законодательством порядке от государственных органов, организаций, независимо от форм собственности и ведомственной подчиненности, их должностных лиц, необходимую информацию и материалы, в том числе, необходимые для оказания государственных услуг;
2) давать разъяснения по применению действующего законодательства по вопросам, входящим в компетенцию Комитета;
3) организовывать повышение квалификации и переподготовки сотрудников Комитета;
4) направлять представление на поощрение сотрудников, наложение и снятие дисциплинарных взысканий, привлечение сотрудников к материальной ответственности в случаях и порядке, предусмотренных Трудовым кодексом Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года и законодательством о государственной службе;

33) Комитеттің аумақтық бөлімшелерінің білім беру ұйымдарының жаңа оқу жылына дайындығына мониторинг жүргізу (құрылыс, күрделі және ағымдағы жөндеу жұмыстары, материалдық -техникалық қамтамасыз ету мен жабдықтау) жұмысын үйлестіру;
34)  мұғалімдердің кәсіби қызметін қамтамасыз ету бойынша білім басқару органдарына Комитеттің аумақтық бөлімшелерінің мониторинг (талдау) жүргізу жұмысын үйлестіру;
35) Комитеттің аумақтық бөлімшелерінің қызметін үйлестіру және бақылау, сондай-ақ оларға Комитет қызметінің бағыттары бойынша әдістемелік көмек көрсету;
36) Комитеттің негізгі бағыттағы қызметі бойынша Алқа отырыстарын өткізу;
37) апатты және үш ауысымды мектептерге мониторинг жүргізу;
38) стратегиялық құжаттарды әзірлеу барысында ұсыныстар енгізу;
39) білім беру ұйымдарына әдіснамалық көмек көрсету;
40) білім және ғылым саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөнінде ақпараттық-түсіндіру жұмыстарын жүргізу;
41) өз құзыреті шегінде нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу және келісу, сондай-ақ Комитет жанындағы консультативтік-кеңесші органдардың қызметін ұйымдастыру;
42) Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келетін, ескірген, сыбайлас жемқорлықты тудыратын және тиімсіз іске асырылатын құқық нормаларын анықтау, оларды жетілдіру жөнінде ұсыныстар әзірлеу, сондай-ақ өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу немесе олардың күші жойылды деп тану жөнінде уақтылы шаралар қабылдау үшін Комитет әзірлеген және (немесе) іске асыратын заңға тәуелді актілерге қатысты тұрақты негізде мониторинг жүргізу;
43) Қазақстан Республикасының заңдарында, Қазақстан Республикасы Президенті мен Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де функцияларды жүзеге асыру.
15. Құқықтары мен міндеттері:
1) заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік органдардан, ұйымдардан, олардың лауазымды адамдарынан қажетті ақпарат пен материалдарды, оған қоса мемлекеттік қызметтерді көрсетуге қажетті құжаттар мен ақпаратты сұрату және алу;
2) Комитеттің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша қолданыстағы заңнаманы қолдану жөнінде түсініктемелер беру;
3) Комитет қызметкерлерінің біліктілігін арттыруды және қайта даярлауды ұйымдастыру;
4) Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 23 қарашадағы Еңбек кодексінің және мемлекеттік қызмет туралы заңнамасында қарастырылған тәртіппен қызметкерлерді көтермелеу, оларға тәртіптік жазалар қолдану және мерзімінен бұрын алу, қызметкерлерді материалдық жауапкершілікке тарту бойынша ұсыныс жолдау;

5) участвовать в пределах компетенции в разработке проектов нормативных правовых актов и международных договоров Республики Казахстан;
6) давать обязательные для исполнения указания территориальным подразделениям Комитета;
7) составлять протокола об административных правонарушениях и передавать их в судебные органы, в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях;
8) рассматривать дела об административных правонарушениях, составлять по ним протоколы и налагать административные взыскания в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях;
9) обращаться в суд, предъявлять иски в целях защиты прав и интересов Комитета в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
10) привлекать специалистов, консультантов и экспертов государственных органов и подведомственных организаций при проведении контроля над проверяемыми субъектами;
11) рассматривать обращения, заявления и жалобы физических и юридических лиц по вопросам, входящим в компетенцию Комитета, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
12) взаимодействовать с другими государственными органами, международными организациями, участниками внешнеэкономической и иной деятельности в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан, а также на основании совместных актов соответствующих государственных органов по согласованию с ними;
13) вносить предложения по совершенствованию законодательства Республики Казахстан по вопросам, входящим в его компетенцию;
14) вносить предложения по совершенствованию стандартов и содержания образования на основе анализа и мониторинга результатов деятельности территориальных подразделений Комитета;
15) привлекать в установленном законодательством Республики Казахстан порядке для проработки вопросов, в пределах компетенции Комитета, неправительственные организации, научные и иные организации, ученых и специалистов, в том числе зарубежных;
16) проводить совещания, семинары, конференции, круглые столы и иные мероприятия по вопросам, входящим в компетенцию Комитета;
17) создавать консультативно-совещательные и экспертные органы (советы, комиссии, группы, коллегии) в пределах компетенции Комитета;
18) обеспечивать доступность стандартов государственных услуг;
19) обеспечивать информированность потребителей государственных услуг о порядке оказания государственных услуг;
20) предоставлять соответствующую информацию в уполномоченные органы в области оказания государственных услуг;

5) өз құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мен халықаралық шарттарының жобаларын әзірлеуге қатысу;
6) Комитеттің аумақтық бөлімшелеріне орындалуы міндетті нұсқаулар беру;
7) Қазақстан Республикасының әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы заңнамасына сәйкес әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттама толтырып, сот органдарына жолдау;
8) Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасында көзделген тәртіппен әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарау, олар бойынша хаттамалар жасау және әкімшілік жазалар қолдану;
9) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Комитеттің құқықтары мен мүдделерін қорғау мақсатында сотқа жүгіну,талап-арыз беру;
10) тексерілетін субъектілерге бақылау жүргізу кезінде мемлекеттiк органдардың және ведомстволық бағынысты ұйымдардың мамандарын, консультанттарын және сарапшыларын тарту;
11) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Комитеттің құзіретіне кіретін мәселелер бойынша жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін, арыздары мен шағымдарын қарау;
12) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген тәртіппен, сондай-ақ мемлекеттік органдардың келісімі бойынша олармен бірлескен актілер негізінде басқа мемлекеттік органдармен, халықаралық ұйымдармен, сыртқы экономикалық және өзге де қызметке қатысушылармен өзара қарым-қатынас жасау;
13) өзінің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша Қазақстан Републикасының заңнамаларын жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізу;
14) Комитеттің аумақтық органдар қызметтерінің нәтижелерін талдау және мониторинг жүргізу негізінде білім беру стандарттары мен мазмұнын жетілдіру бойынша ұсыныстар енгізу;
15) Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіпте Комитеттің құзыреті шегінде мәселелерді анықтау үшін үкіметтік емес ұйымдарды, ғылыми және өзге де, оның ішінде шетелдік ұйымдарды, ғылыми мамандарды жұмысқа тарту;
16) Комитеттің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша кеңестер, семинарлар, конференциялар, дөңгелек үстелдер және өзге де іс-шаралар өткізу;
17) Комитеттің құзыреті шегінде консультативтік-кеңестік және сараптау органдарын құру (кеңестер, комиссиялар, топтар, алқалар);
18) мемлекеттік қызметтер стандарттарының қолжетімділігін қамтамасыз ету;
19) мемлекеттік қызметтерді көрсету бойынша мемлекеттік қызметтерді көрсету тәртібі туралы тұтынушыларды ақпараттандыру;
20) мемлекеттік қызметті көрсету саласындағы уәкілетті органдарға тиісті ақпарат ұсыну;

21) осуществлять иные обязанности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Глава 3. Организация деятельности Комитета
16. Руководство Комитета осуществляется Председателем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Комитет задач и осуществление им своих функций.
17. Председатель Комитета назначается на должность и освобождается от должности в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
18. Председатель Комитета имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия Председателя:
1) представляет предложения руководству Министерства по структуре и штатному расписанию Комитета;
2) вносит предложения Руководителю аппарата Министерства по разработке положения о структурных подразделениях Комитета;
3) вносит предложения Руководителю аппарата Министерства по вопросам командирования, повышения квалификации, поощрении персонала Комитета, наложении и снятии дисциплинарных взысканий на него;
4) издает правовые акты, дает указания по вопросам, входящим в его компетенцию, обязательные для выполнения всеми сотрудниками Комитета и его территориальных подразделений;
5) представляет Комитет в государственных органах и иных организациях в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
6) осуществляет общее руководство по принятию мер, направленных на усиление борьбы с коррупцией и соблюдение требований законодательства о государственной службе, обеспечивает соблюдение сотрудниками требований антикоррупционного законодательства;
7) контролирует соблюдение сотрудниками Этического кодекса государственных служащих Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 153, исполнительской и трудовой дисциплины;
8) рассматривает дела об административных правонарушениях и налагает административные взыскания по статьям, отнесенным в соответствии с Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях к компетенции уполномоченного органа в области образования, возбуждает дела об административных правонарушениях и передает их в судебный орган, участвует в судебных процессах;
9) осуществляет иные полномочия в соответствии с законами и актами Президента Республики Казахстан.
Исполнение полномочий Председателя в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
20. Председатель определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.

21) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге міндеттерді жүзеге асыру.
3-тарау. Комитет қызметін ұйымдастыру
16. Комитетке басшылықты Төраға жүзеге асырады, ол жүктелген міндеттердің орындалуына және өз функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болады.
17. Комитеттің Төрағасы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалады және қызметтен босатылады.
18. Комитет Төрағасының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын орынбасарлары болады.
19. Комитет Төрағасының өкілеттігі:
1) Министрліктің басшылығына Комитеттің құрылымы мен штат кестесі бойынша ұсыныстар береді;
2) Комитеттің құрылымдық бөлімшелері туралы ережелерді әзірлеу бойынша ұсыныстар енгізеді;
3) Министрліктің Аппарат басшысына қызметкерлерді көтермелеу, оларға тәртіптік жазалар қолдану және мерзімінен бұрын алу, қызметкерлерді материалдық жауапкершілікке тарту, іссапарға жіберу, даярлау (қайта даярлау), біліктілігін арттыру мәселелері бойынша ұсыныстар енгізеді;
4) өз құзыретiне кiретiн мәселелер бойынша құқықтық актілер шығарады, Комитеттің және оның аумақтық органдарының барлық қызметкерлері үшін міндетті болып табылатын сұрақтар бойынша нұсқау береді;
5) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес өзге мемлекеттік органдарда және өзге де ұйымдарда Комитеттің атынан өкілдік етеді;
6) сыбайлас жемқорлыққа қарсы күресті күшейтуге бағытталған шараларды қабылдау жұмысына басшылық жасайды, қызметкерлердің сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнамалар талаптарын сақтауын қамтамасыз етеді;
7) қызметкерлердің Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 153 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызметшілерінің Әдеп кодексін, орындаушылық және еңбек тәртібін сақтауын бақылайды;
8) білім саласында уәкілетті органның құзыретіне кіретін баптар бойынша Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы Кодексіне сәйкес әкімшілік құқық бұзушылықтар үшін әкімшілік жаза қолданады, оларды қозғайды және сот органдарына береді, сот процестеріне қатысады;
9) Қазақстан Республикасы заңдары мен Қазақстан Республикасы Президентінің актілеріне сәйкес өзге де өкілеттілікті жүзеге асырады.
Төраға болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
20. Төраға өз орынбасарларының өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес белгілейді.

Глава 4. Имущество Комитета
21. Комитет может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Комитета формируется за счет имущества, переданного ему государством, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
22. Имущество, закрепленное за Комитетом, относится к республиканской собственности.
23. Комитет не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выделенных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение Комитета
24. Реорганизация и упразднение Комитета осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Перечень территориальных подразделений, находящихся в ведении Комитета
1. Департамент по обеспечению качества в сфере образования Акмолинской области.
2. Департамент по обеспечению качества в сфере образования Актюбинской области.
3. Департамент по обеспечению качества в сфере образования Алматинской области.
4. Департамент по обеспечению качества в сфере образования Атырауской области.
5. Департамент по обеспечению качества в сфере образования Восточно-Казахстанской области.
6. Департамент по обеспечению качества в сфере образования Жамбылской области.
7. Департамент по обеспечению качества в сфере образования Западно-Казахстанской области.
8. Департамент по обеспечению качества в сфере образования Карагандинской области.
9. Департамент по обеспечению качества в сфере образования Костанайской области.
10. Департамент по обеспечению качества в сфере образования Кызылординской области.
11. Департамент по обеспечению качества в сфере образования Мангистауской области.
12. Департамент по обеспечению качества в сфере образования Павлодарской области.
13. Департамент по обеспечению качества в сфере образования Северо-Казахстанской области.
14. Департамент по обеспечению качества в сфере образования Туркестанской области.
15. Департамент по обеспечению качества в сфере образования города Нур-Султан.
16. Департамент по обеспечению качества в сфере образования города Алматы.
17. Департамент по обеспечению качества в сфере образования города Шымкент.
Утверждено
приказом руководителя аппарата
Министерства образования
и науки Республики Казахстан
от "___" ______________
2021 года №_______
Положение о государственном учреждении "Комитет науки Министерства образования и науки Республики Казахстан"

4-тарау. Комитеттің мүлкі
21. Комитеттің, заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкінің болуы мүмкін.
Комитеттің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
22. Комитетке бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.
23. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Комитет өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен иелік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Комитетті қайта ұйымдастыру және тарату
24. Комитетті және оның аумақтық органдарын қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Комитеттің қарамағындағы аумақтық бөлімшелердің тізбесі
1. Ақмола облысының білім саласында сапаны қамтамасыз ету департаменті.
2. Ақтөбе облысының білім саласында сапаны қамтамасыз ету департаменті.
3. Алматы облысының білім саласында сапаны қамтамасыз ету департаменті.
4. Атырау облысының білім саласында сапаны қамтамасыз ету департаменті.
5. Шығыс Қазақстан облысының білім саласында сапаны қамтамасыз ету департаменті.
6. Жамбыл облысының білім саласында сапаны қамтамасыз ету департаменті.
7. Батыс Қазақстан облысының білім саласында сапаны қамтамасыз ету департаменті.
8. Қарағанды облысының білім саласында сапаны қамтамасыз ету департаменті.
9. Қостанай облысының білім саласында сапаны қамтамасыз ету департаменті.
10. Қызылорда облысының білім саласында сапаны қамтамасыз ету департаменті.
11. Маңғыстау облысының білім саласында сапаны қамтамасыз ету департаменті.
12. Павлодар облысының білім саласында сапаны қамтамасыз ету департаменті.
13. Солтүстік Қазақстан облысының білім саласында сапаны қамтамасыз ету департаменті.
14. Түркістан облысының білім саласында сапаны қамтамасыз ету департаменті.
15. Нұр-Сұлтан қаласының білім саласында сапаны қамтамасыз ету департаменті.
16. Алматы қаласының білім саласында сапаны қамтамасыз ету департаменті.
17. Шымкент қаласының білім саласында сапаны қамтамасыз ету департаменті.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрлігі
аппарат басшысының
2021 жылғы "____"__________
№ ____ бұйрығымен бекітілді
"Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Ғылым комитеті" мемлекеттік мекемесі туралы ереже

1. Общие положения
1. Комитет науки Министерства образования и науки Республики Казахстан (далее – Комитет) является ведомством, осуществляющим в пределах компетенции Министерства образования и науки Республики Казахстан (далее – Министерство) функции по реализации государственной политики в области науки и научно-технической деятельности, в том числе по коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности, отнесенной к его компетенции.
2. Комитет осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Комитет является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
4. Комитет вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Комитет имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
6. Комитет по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами председателя Комитета и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
7. Структура и лимит штатной численности Комитета утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
8. Местонахождение юридического лица: 010000, город Астана, район Есиль, проспект Мәңгілік Ел, дом 8, Административное здание "Дом министерств", подъезд 11.
9. Полное наименование государственного органа – государственное учреждение "Комитет науки Министерства образования и науки Республики Казахстан".
10. Настоящее Положение является учредительным документом.
11. Финансирование деятельности Комитета осуществляется из республиканского бюджета.
12. Комитету запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями Комитета. Если Комитету законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.
2. Основные задачи, функции, права и обязанности Комитета
13. Задачи:
1) реализация государственной политики в области науки, научно-технической деятельности;
2) реализация государственной политики в области коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности;

1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Ғылым комитеті (бұдан әрі - Комитет) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі (бұдан әрі - Министрлік) құзыреті шегінде ғылым, ғылыми-техникалық қызмет саласында, оның ішінде оның құзыретіне қатысты ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру бойынша мемлекеттік саясатты іске асыру функцияларын жүзеге асыратын ведомство болып табылады.
2. Комитет өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясы мен Қазақстан Республикасы Заңдарына, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Комитет мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
4. Комитет азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
5. Комитет егер заңнамаға сәйкес оған уәкілеттілік берілген болса, мемлекет атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
6. Комитет заңнамада белгіленген тәртіппен өз құзыретінің мәселелері бойынша Комитет төрағасының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдерді қабылдайды.
7. Комитеттің құрылымы мен штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
8. Заңды тұлғаның орналасқан жері: 010000, Астана қаласы, Есіл ауданы, Мәңгілік Ел даңғылы, 8-үй, "Министрліктер үйі" әкімшілік ғимараты, 11-кіреберіс.
9. Мемлекеттік органның толық атауы - "Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Ғылым комитеті" мемлекеттік мекемесі.
10. Осы Ереже Комитеттің құрылтай құжаты болып табылады.
11. Комитеттің қызметін қаржыландыру республикалық бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Комитетке кәсіпкерлік субъектілермен Комитеттің функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады. Егер Комитетке заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда осындай қызметтен алынған кірістер мемлекеттік бюджеттің кірісіне жіберіледі.
2. Комитеттің негізгі мақсаттары, функциялары, құқықтары мен міндеттері
13. Комитеттің мақсаттары (міндеттері):
1) ғылым, ғылыми-техникалық қызмет саласында мемлекеттік саясатты іске асыру;
2) ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру саласында мемлекеттік саясатты іске асыру;

3) совершенствование организации научных исследований и повышение их конкурентоспособности.
14. Функции:
1) разрабатывает предложения по формированию государственной политики в области науки и научно-технической деятельности с учетом целей и приоритетов социально-экономического, общественно-политического развития страны;
2) разрабатывает предложения по формированию государственной политики в области коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности;
3) координирует научные, научно-технические проекты и программы фундаментальных и прикладных научных исследований, финансируемые из государственного бюджета;
4) разрабатывает приоритетные направления фундаментальных и прикладных научных исследований, также в области коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности в Республике Казахстан;
5) осуществляет межотраслевую координацию в области науки и коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности;
6) организует деятельность Высшей научно-технической комиссии;
7) организует в установленном порядке работы по рассмотрению и отбору материалов, представляемых на соискание Государственной премии Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби, именных премий в области науки и государственных научных стипендий;
8) организует разработку научных, научно-технических проектов и программ фундаментальных и прикладных научных исследований, реализуемых за счет государственного бюджета на стадиях формирования, исполнения и завершения;
9)   вносит предложения по перечню и составу национальных научных советов, а также координирует их деятельность;
10) координирует работу отраслевых уполномоченных органов, осуществляемую в рамках научных, научно-технических проектов и программ;
11) осуществление координации деятельности центральных и местных исполнительных органов по реализации государственной политики в сфере науки и коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности;
12) международное сотрудничество в области науки и научно-технической деятельности;
13) проведение переговоров с иностранными партнерами и подписание международных договоров (соглашений) и программ в области научной деятельности;
14) реализует обязательства по научным и научно-техническим программам и проектам, предусмотренным международными договорами Республики Казахстан;
15) осуществление координации проведения государственной политики в области науки и научно-технической деятельности, а также коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности;

3) ғылыми зерттеулерді ұйымдастыруды жетілдіру және олардың бәсекеге қабілеттілігін арттыру.
14. Функциялары:
1) елдің әлеуметтік-экономикалық, қоғамдық-саяси даму мақсаттары мен басымдықтарын ескере отырып, ғылыми және ғылыми-техникалық қызмет саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру жөнінде ұсыныстар әзірлеу;
2) ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру бойынша ұсыныстар әзірлеу;
3) мемлекеттік бюджеттен қаржыландырылатын іргелі және қолданбалы ғылыми зерттеулердің ғылыми, ғылыми-техникалық жобалары мен бағдарламаларын үйлестіру;
4) Қазақстан Республикасындағы іргелі және қолданбалы ғылыми зерттеулердің, сондай-ақ ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті коммерцияландыру саласындағы басым бағыттарын әзірлеу;
5) ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру саласындағы салааралық үйлестіруді жүзеге асыру;
6) Жоғарғы ғылыми-техникалық комиссия қызметін ұйымдастыру;
7) белгіленген тәртіппен әл-Фараби атындағы ғылым және техника саласындағы Қазақстан Республикасының мемлекеттік сыйлығын және мемлекеттік ғылыми стипендиялары мен ғылым саласындағы атаулы сыйлықтарды беру туралы жұмыстарды ұйымдастыру;
8) мемлекеттік бюджет есебінен іске асырылатын іргелі және қолданбалы ғылыми зерттеулердің ғылыми, ғылыми-техникалық жобалары мен бағдарламаларын қалыптастыру, орындау және аяқтау сатыларында іске асырылатын әзірлемелерді ұйымдастыру;
9) ұлттық ғылыми кеңестердің тізбесі мен құрамы бойынша ұсыныстар енгізу, сондай-ақ олардың қызметін үйлестіру;
10) ғылыми, ғылыми-техникалық жобалар мен бағдарламалар шеңберінде жүзеге асырылатын салалық уәкілетті органдардың жұмысын үйлестіру;
11) ғылым мен ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті коммерцияландыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру бойынша орталық және жергілікті атқарушы органдардың қызметін үйлестіру;
12) ғылым және ғылыми-техникалық қызмет саласында халықаралық ынтымақтастық орнату;
13) ғылыми қызмет саласындағы халықаралық шарттар (келісімдер) мен бағдарламаларға қол қою және шетелдік әріптестермен келіссөздер жүргізу;
14) Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында көзделген ғылыми және ғылыми-техникалық жобалар мен бағдарламалар бойынша міндеттемелерді іске асыру;
15) ғылыми және ғылыми-техникалық қызмет саласындағы мемлекеттік саясатты үйлестіру, сондай-ақ ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті коммерцияландыру;

16) вносит предложения о создании, реорганизации и ликвидации научных организаций;
17) утверждение типового положения о консультативно-совещательном органе научной организации, включая порядок избрания его членов;
18) осуществление в установленном порядке финансирования подведомственных организаций за счет бюджетных средств;
19) формирование целевых и международных программ в области науки;
20) разработка нормативных правовых актов в области научной, научно-технической деятельности, коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности;
21) утверждение нормативных правовых актов по вопросам, входящим в компетенцию Комитета, и при наличии прямой компетенции по их утверждению в актах Министерства, за исключением нормативных правовых актов, затрагивающих права и свободы человека и гражданина;
22) оказание государственных услуг, обеспечение автоматизации и оптимизации процесса оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан, по согласованию с уполномоченным органом в сфере информатизации;
23) осуществление планирования, реализации мер по стимулированию коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности;
24) разработка и реализация программы содействия коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности;
25) осуществление мониторинга реализации программ содействия коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности;
26) подготовка для внесения в Правительство Республики Казахстан информации об эффективности мер по коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности;
27) утверждение уставов подведомственных организаций Комитета;
28) осуществление иных функций, предусмотренных законами Республики Казахстан; актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан;
29) организация подготовки, издания и внесения в Правительство Республики Казахстан ежегодного Национального доклада по науке;
30) размещение консолидированной аналитической информации о коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности в открытом доступе на интернет-ресурсах уполномоченного органа и в периодических печатных изданиях;
31) информационное сопровождение деятельности Комитета, в установленном законодательством Республики Казахстан порядке, включая размещение информации об основных направлениях деятельности Комитета на интернет-ресурсах Комитета и Министерства, а также в периодических печатных изданиях;

16) ғылыми ұйымдарды құру, қайта құру және тарату туралы ұсыныстар енгізу;
17) ғылыми ұйымның консультативтік органы туралы, оның мүшелерін сайлау тәртібін қоса алғанда, үлгі ережесін бекіту;
18) ведомстволық бағынысты ұйымдарды бюджет қаражаты есебінен қаржыландыруды белгіленген тәртіппен жүзеге асыру;
19) ғылым саласындағы мақсатты және халықаралық бағдарламаларды қалыптастыру;
20) ғылыми, ғылыми және техникалық қызмет саласындағы ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті коммерцияландыру саласындағы нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу;
21) Комитеттің құзыретіне жататын мәселелер бойынша және адамдар мен азаматтардың құқықтарын және бостандықтарын қозғайтын нормативтік құқықтық актілерді қоспағанда, Министрліктің актілерінде оларды бекіту жөнінде тікелей құзыреті болған кезде нормативтік құқықтық актілерді бекіту;
22) ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органның келісімі бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтерді көрсету, мемлекеттік қызметтерді көрсету процесін автоматтандыруды және оңтайландыруды қамтамасыз ету;
23) ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті коммерцияландыруды ынталандыру жөніндегі шараларды жоспарлауды іске асыру;
24) ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыруға жәрдемдесу бағдарламасын әзірлеу және іске асру;
25) ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыруға жәрдемдесу бағдарламаларының іске асырылуын мониторингілеу;
26) Қазақстан Республикасының Үкіметіне ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру жөніндегі шаралардың тиімділігі туралы ақпаратты енгізу;
27) Комитеттің ведомстволық бағынысты ұйымдарының жарғыларын бекіту;
28) Қазақстан Республикасының Заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де функцияларды жүзеге асыру;
29) Қазақстан Республикасының Үкіметіне Ғылым туралы жыл сайынғы Ұлттық баяндаманы дайындауды, ұсынуды және жариялауды ұйымдастыру;
30) ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру шоғырландырылған талдамалық ақпаратты уәкілетті органның интернет-ресурстарында және мерзімді баспасөз басылымдарында орналастыру;
31) Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген тәртіппен Комитет қызметін ақпараттық сүйемелдеу, оның ішінде Комитет пен Министрліктің интернет-ресурстарында, сондай-ақ мерзімді баспа басылымдарда Комитет қызметінің негізгі бағыттары туралы ақпаратты орналастыру;

32) проведение аккредитации субъектов научной и (или) научно-технической деятельности.
15. Права и обязанности:
1) запрашивать и получать в установленном законодательством порядке от государственных органов, организаций, независимо от форм собственности и ведомственной подчиненности, их должностных лиц, необходимую информацию и материалы, в том числе, необходимые для оказания государственных услуг;
2) привлекать в установленном законодательством Республики Казахстан порядке для проработки вопросов, отнесенных к установленной сфере деятельности Комитета, научные и иные организации, ученых и специалистов, в том числе зарубежных;
3) взаимодействовать в установленном законодательством Республики Казахстан порядке с органами государственной власти иностранных государств и международными организациями;
4) создавать консультативно-совещательные и экспертные органы (советы, в том числе по антиплагиату, комиссии, группы, коллегии) в области науки, научно-технической деятельности и коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности;
5) вносить предложения по созданию, реорганизации и ликвидации государственных предприятий, акционерных обществ и иных научных организаций;
6) осуществлять функции субъекта права государственной собственности в отношении подведомственных государственных учреждений и предприятий, владеть и пользоваться государственным пакетом акций (долей участия) в акционерных обществах (товариществах) и другим имуществом, находящимися в республиканской собственности;
7) проводить переговоры по поручению руководства Министерства и вносить предложения о заключении договоров с государственными органами зарубежных стран, международными организациями и иностранными юридическими лицами;
8) организовывать и проводить информационно-презентационные мероприятия (форумы, презентации, конференции и другие мероприятия), а также совещания по проблемным вопросам научного, научно-технического развития и коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности;
9) участвовать в пределах компетенции в разработке проектов нормативных правовых актов и международных договоров Республики Казахстан;
10) обращаться в суд, предъявлять иски в целях защиты прав и интересов Комитета в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
11) взаимодействовать с другими государственными органами, международными организациями, участниками внешне экономической и иной деятельности в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан, а также на основании совместных актов соответствующих государственных органов по согласованию с ними;

32) ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметтің субъектілерін аккредиттеу.
15. Құқықтары мен міндеттері:
1) мемлекеттік органдардан, ұйымдардан заңнамада белгіленген тәртіппен меншік нысанына және ведомстволық бағыныстылығына қарамастан, олардың лауазымды тұлғаларынан қажетті ақпарат пен материалдарды, оның ішінде мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ақпаратты сұрату және алу;
2) Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген тәртіппен Комитет қызметінің белгіленген саласына жататын мәселелерді пысықтау үшін ғылыми және өзге де ұйымдарды, ғалымдар мен мамандарды, оның ішінде шетелдік ғалымдар мен мамандарды тарту;
3) Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген тәртіппен шетелдердің мемлекеттік билік органдарымен және халықаралық ұйымдармен өзара әрекеттесу;
4) ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет, ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру саласында консультативтік-кеңестік және сараптау органдарын құру (кеңестер, комиссиялар, топтар, алқалар);
5) мемлекеттік кәсіпорындар, акционерлік қоғамдар және өзге де ғылыми-зерттеу ұйымдарын құру, қайта ұйымдастыру және тарату туралы ұсыныстар енгізу;
6) ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелер мен кәсіпорындарға қатысты мемлекеттік меншік құқығы субьектісінің функциясын жүзеге асыру, республикалық меншіктегі акционерлік қоғамдарда (серіктестіктерде) мемлекеттік акция топтамасын (қатысу үлесін) иелену және пайдалану;
7) Министрлік басшылығының тапсырмасы бойынша келіссөздер жүргізу және шет елдердің мемлекеттік органдарымен, халықаралық ұйымдармен және шетелдік заңды тұлғалармен шарттар жасасу туралы ұсыныстар енгізу;
8) ақпараттық-презентациялық іс-шараларды (форумдар, презентациялар, конференциялар және т.б.), сондай-ақ ғылыми және ғылыми-техникалық дамудың, ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландырудың проблемалары бойынша кеңестерді ұйымдастыру және өткізу;
9) құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мен халықаралық шарттарының жобаларын әзірлеуге қатысу;
10) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Комитеттің құқықтары мен мүдделерін қорғау мақсатында сотқа шағымдану;
11) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген тәртіппен, сондай-ақ мемлекеттік органдармен келісу бойынша олармен бірлескен актілер негізінде басқа мемлекеттік органдармен, халықаралық ұйымдармен, сыртқы экономикалық және өзге де қызметке қатысушылармен өзара іс-қимыл жасау;

12) вносить предложения по совершенствованию законодательства Республики Казахстан по вопросам, входящим в его компетенцию;
13) привлекать в установленном законодательством Республики Казахстан порядке для проработки вопросов, в пределах компетенции Комитета, неправительственные организации, научные и иные организации, ученых и специалистов, в том числе зарубежных;
14) осуществлять иные права и обязанности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
3. Организация деятельности Комитета
16. Руководство Комитета осуществляется Председателем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Комитет задач и осуществление им своих функций.
17. Председатель Комитета назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Председатель Комитета имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия Председателя Комитета:
1) вносит предложения руководству Министерства по структуре и штатной численности Комитета;
2) в соответствии с законодательством Республики Казахстан назначает на должности и освобождает от должностей первых руководителей подведомственных организаций и их заместителей;
3) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке поощряет, а также налагает дисциплинарные взыскания на первых руководителей подведомственных организаций и их заместителей;
4) в пределах своей компетенции издает приказы, дает указания, обязательные для исполнения работниками Комитета и организаций, в отношении которых Комитет является органом управления;
5) вносит руководству Министерства проект положения о структурных подразделениях Комитета;
6) вносит предложения руководству Министерства по командированию, повышению квалификации, поощрении служащих;
7) курирует вопросы кадровой работы подведомственных организаций;
8) представляет Комитет в государственных органах и иных организациях в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;

12) өзінің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша Қазақстан Републикасының заңнамаларын жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізу;
13) Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіппен Комитеттің құзыреті шегінде мәселелерді пысықтау үшін үкіметтік емес ұйымдарды, ғылыми және өзге де ұйымдарды, оның ішінде шетелдік ұйымдарды, ғалымдар мен мамандарды жұмысқа тарту;
14) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де құқықтар мен міндеттерді жүзеге асыру.
3. Комитеттің қызметін ұйымдастыру
16. Комитет басшылығын Комитетке жүктелген міндеттердің орындалуына және оның функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болатын Төраға жүзеге асырады.
17. Комитет төрағасы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалады және қызметтен босатылады.
18. Комитет төрағасының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын орынбасарлары болады.
19. Комитет төрағасының өкілеттігі:
1) Комитеттің құрылымдық бөлімшелерінің басшылары мен қызметкерлерінің міндеттері мен өкілеттіктерін анықтайды;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ведомстволық бағынысты ұйымдардың бірінші басшыларын және олардың орынбасарларын лауазымға тағайындайды және лауазымнан босатады;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Комитет қызметкерлерін көтермелейді, сондай-ақ Комитет төрағасының орынбасарларын қоспағанда, комитет қызметкерлеріне тәртіптік жаза қолданады;
4) өз құзыреті шегінде Комитет қызметкерлері мен ұйымдарына орындауға міндетті болып табылатын бұйрықтар шығарады, тапсырмалар береді;
5) Комитеттің Регламентін бекітеді;
6) Комитеттің құрылымдық бөлімшелері туралы ережелерді бекітеді;
7) Бағынысты ұйымдардың кадрлық жұмыс мәселелеріне жетекшілік етеді;
8) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес өзге мемлекеттік органдарда және өзге де ұйымдарда Комитеттің атынан өкілдік етеді;

9) принимает меры, направленные на противодействие коррупции в Комитете, и несет персональную ответственность за принятие антикоррупционных мер;
10) осуществляет иные полномочия в соответствии с законами и актами Президента Республики Казахстан.
Исполнение полномочий Председателя Комитета в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
20. Руководитель определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.

9) Комитетте сыбайлас жемқорлыққа қарсы күресті күшейтуге бағытталған шараларды қабылдайды және сыбайлас жемқорлыққа қарсы шаралар қабылдау үшін дербес жауапты болады;
10) Қазақстан Республикасы Заңдары мен Қазақстан Республикасы Президентінің актілеріне сәйкес өзге де өкілеттілікті жүзеге асырады.
Комитет төрағасы болмаған кезеңде оның өкілеттігін (белгіленген міндеттерді бөлуге сәйкес) қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
20. Басшы өз орынбасарларының өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес белгілейді.

23. Комитет не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение Комитета
24. Реорганизация и упразднение Комитета осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
25. Перечень организаций, находящихся в ведении.
Перечень организаций, находящихся в ведомстве
1.
ГУ "Мемориальный музей академика К.И. Сатпаева";
2.
ГУ "Институт истории государства";
3.
РГП на ПХВ "Институт философии, политологии и религиоведения;
4.
РГП на ПХВ "Институт литературы и искусства им. М.О. Ауэзова";
5.
РГКП "Институт истории и этнологии им.Ч.Ч. Валиханова";
6.
РГП на ПХВ "Институт археологии им.А.Х. Маргулана";
7.
РГП на ПХВ "Институт востоковедения им. Р.Б. Сулейменова";
8.
РГП на ПХВ "Институт экономики";
9.
РГП на ПХВ "Институт языкознания им. А. Байтурсынова";
10.
РГП на ПХВ "Алтайский ботанический сад";
11.
РГП на ПХВ "Институт молекулярной биологии и биохимии имени М.А.Айтхожина";
12.
РГП на ПХВ "Институт зоологии";
13.
РГП на ПХВ "Институт информационных технологий и вычислительных технологий";
14.
РГП на ПХВ "Институт математики и математического моделирования";
15.
РГП на ПХВ "Институт генетики и физиологии";
16.
РГП на ПХВ "Научно-исследовательский институт проблем биологической безопасности";
17.
РГП на ПХВ "Ғылым ордасы";
18.
РГП на ПХВ "Мангышлакский эспериментальный ботанический сад";
19.
РГП на ПХВ "Институт биологии и биотехнологии растений";
20.
РГП на ПХВ "Институт механики и машиноведения им. Академика У.А. Джолдасбекова";
21.
РГП на ПХВ "Национальный центр биотехнологии";
22.
РГП на ПХВ "Институт проблем горения";
23.
РГП на ПХВ "Республиканская коллекция микроорганизмов";
24.
АО "Фонд науки";
25.
АО "Национальный центр государственной научно-технической экспертизы".
26.
ТОО "Сейсмологическая опытно-методическая экспедиция"
27.
ТОО "Институт сейсмологии"
28.
АО "Институт географии и водной безопасности"
Утверждено
приказом Министра образования
и науки Республики Казахстан
от "__"________ 2021 года №____
Положение государственного учреждения "Комитет языковой политики Министерства образования и науки Республики Казахстан"
Глава 1. Общие положения

23. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Комитет өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен иелік етуге құқығы жоқ.
5. Комитетті қайта ұйымдастыру және тарату
24. Комитетті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
25. Қарамағындағы ұйымдардың тізбесі.
Қарамағындағы ұйымдардың тізбесі
1.
"Қ. Сәтбаев атындағы мемориалдық мұражайы" ММ;
2.
"Мемлекет тарихы институты" ММ;
3.
"Философия, саясаттану және дінтану институты" ШЖҚ РМК;
4.
"М.О. Әуезов атындағы әдебиет және өнер институты" ШЖҚ РМК;
5.
"Ш.Ш. Уәлиханов атындағы тарих және этнология институты" РМҚК;
6.
"Ә.Х. Марғұлан атындағы археология институты" ШЖҚ РМК;
7.
"Р.Б. Сүлейменов атындағы шығыстану институты" ШЖҚ РМК;
8.
"Экономика институты" ШЖҚ РМК;
9.
"А. Байтұрсынұлы атындағы тіл білімі институты" ШЖҚ РМК;
10.
"Алтай ботаникалық бағы" ШЖҚ РМК;
11.
"М.А. Айтхожин атындағы молекулярлық биология және биохимия институты" ШЖҚ РМК;
12.
"Зоология институты" ШЖҚ РМК;
13.
"Ақпараттық және есептеуіш технологиялар институты" ШЖҚ РМК;
14.
"Математика және математикалық модельдеу институты" ШЖҚ РМК;
15.
"Генетика және физиология институты" ШЖҚ РМК;
16.
"Биологиялық қауіпсіздік проблемаларының ғылыми-зерттеу институты" ШЖҚ РМК;
17.
"Ғылым ордасы" ШЖҚ РМК;
18.
"Маңғыстау эксперименталдық ботаникалық бағы" ШЖҚ РМК;
19.
"Өсімдіктердің биологиясы және биотехнологиясы институты" ШЖҚ РМК;
20.
"Ө.А. Жолдасбеков атындағы механика және машинатану институты" ШЖҚ РМК;
21.
"Қазақстан Республикасы Ұлттық биотехнология орталығы" ШЖҚ РМК;
22.
"Жану проблемалары институты" ШЖҚ РМК;
23.
"Микроорганизмдердің республикалық коллекциясы" ШЖҚ РМК;
24.
"Ғылым қоры" АҚ;
25.
"Ұлттық Мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптама орталығы" АҚ.
26.
"Сейсмологиялық тәжірибе-әдістемелік экспедициясы"ЖШҚ
27.
"Сейсмология институты" ЖШҚ
28.
"География және су қауіпсіздігі институты" АҚ
Қазақстан Республикасы Білім
және ғылым министрінің
2021 жылғы 23 ақпандағы
№ 73 бұйрығымен
бекітілген
"Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Тіл саясаты комитеті" мемлекеттік мекемесінің ережесі
1-бөлім. Жалпы ережелер

1. Государственное учреждение "Комитет языковой политики Министерства образования и науки Республики Казахстан" (далее – Комитет) является ведомством Министерства образования и науки Республики Казахстан (далее – Министерство), осуществляющим возложенные на него функции.
2. Комитет осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Комитет является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
4. Комитет вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Комитет имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если он уполномочен на это в соответствии с законодательством.
6. Комитет по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами Председателя или лица, его замещающего.
7. Структура Комитета утверждается Министром образования и науки Республики Казахстан.
8. Юридический адрес Комитета: 010000, Республика Казахстан, город Нур-Султан, Есильский район, проспект Мәңгілік Ел, дом 8, здание "Дом министерств", подъезд № 15.
9. Полное наименование Комитета: государственное учреждение "Комитет языковой политики Министерства образования и науки Республики Казахстан".
10. Настоящее Положение является учредительным документом Комитета.
11. Финансирование деятельности Комитета осуществляется из республиканского бюджета.
12. Комитету запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями Комитета.
Если Комитету законодательными актами Республики Казахстан предоставлено право осуществлять деятельность, приносящую доходы, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход бюджета.
Глава 2. Задачи, функции, права и обязанности Комитета
13. Задачи:
1) определение государственной языковой политики и развитие государственного языка;
2) координация деятельности государственных и негосударственных организаций в сфере реализации законодательства Республики Казахстан о языках;
3) проведение государственной языковой политики, обеспечение перехода казахского алфавита на латинскую графику;
4) методическое обеспечение обучения населения государственному языку, применения языков народа Казахстана;

1. "Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Тіл саясаты комитеті" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - Комитет) өзіне жүктелген функцияларды іске асыратын Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің (бұдан әрі - Министрлік) ведомствосы болып табылады.
2. Комитет өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына, Қазақстан Республикасының заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Комитет мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы жазылған мөрлері мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, заңнамаға сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
4. Комитет азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
5. Егер оған заңнамаға сәйкес уәкілеттік берілсе, Комитеттің мемлекет атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы ретінде қатынасуына құқығы бар.
6. Комитет, өз құзыретіне жататын мәселелер бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Комитет төрағасының бұйрықтарымен рәсімделетін шешімдер қабылдайды.
7. Комитеттің құрылымын Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрі бекітеді.
8. Комитеттің заңды мекенжайы: 010000, Қазақстан Республикасы, Нұр-Сұлтан қаласы, Есіл ауданы, Мәңгілік Ел даңғылы, 8-үй, "Министрліктер үйі" ғимараты, № 15 кіреберіс.
9. Комитеттің толық атауы: "Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Тіл саясаты комитеті" мемлекеттік мекемесі.
10. Осы Ереже Комитеттің құрылтай құжаты болып табылады.
11. Комитет қызметін қаржыландыру республикалық бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Комитетке кәсіпкерлік субъектілерімен Комитеттің функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысына шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер Комитетке Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерімен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда мұндай қызметтен алынған кірістер бюджеттің кірісіне жіберіледі.
2-бөлім. Комитеттің мақсаттары, функциялары, құқықтары мен міндеттері
13. Міндеттері:
1) мемлекеттік тіл саясатын қалыптастыру және мемлекеттік тілді дамыту;
2) мемлекеттік және мемлекеттік емес ұйымдардың Қазақстан Республикасының тілдер туралы заңнамасын іске асыру саласындағы қызметін үйлестіру;
3) мемлекеттік тіл саясатын жүргізу, қазақ тілі әліпбиін латын графикасына көшіруді қамтамасыз ету;
4) халықты мемлекеттік тілге оқытуды және Қазақстан халқының тілдерін пайдалануды әдістемелік қамтамасыз ету;

5) систематизация терминологической работы с целью единообразного применения терминов и преобразования государственного языка в язык науки.
14.Функции:
1) межведомственная координация реализации языковой политики Республики Казахстан в центральных государственных и местных исполнительных органах, квазигосударственных субъектах;
2) организация информационного, методического обеспечения деятельности по реализации единой государственной политики в сфере развития языков;
3) координация выполнения государственной программы реализации языковой политики в Республике Казахстан;
4) выработка рекомендаций по устранению нарушений требований, установленных законодательством Республики Казахстан о языках, внесение предложений в соответствующие органы о применении мер дисциплинарного взыскания к должностным лицам, виновным в нарушении законодательства Республики Казахстан о языках;
5) разработка и утверждение в пределах компетенции Комитета правовых актов в сфере развития языков, соглашений, меморандумов и договоров;
6) обеспечение поэтапного перехода алфавита казахского языка на латинскую графику и интеграции казахского языка в международное информационное пространство;
7) организация и проведение научно-практических конференций, круглых столов и методических семинаров, направленных на повышение престижа государственного и других языков Республики Казахстан;
8) оказание координационно-методической помощи местным исполнительным органам по развитию языков;
9) обеспечение деятельности республиканской терминологической комиссии, а также Национальной комиссии по переводу алфавита казахского языка на латинскую графику;
10) координация и обеспечение деятельности рабочих групп (орфографическое, терминологическое, методическое, техническое и информационное сопровождение) при Национальной комиссии по переводу алфавита казахского языка на латинскую графику;
11) координация работы по организации обучения государственному языку и совершенствование работы по трехъязычному образованию (казахский, русский, английский) населения, а также обеспечение условий для обучения родному языку представителей этносов;
12) реализация мероприятий по повышению взаимодействия с этнокультурными объединениями и общественными организациями по вопросам обучения родных языков этносов, формированию языковой среды;
13) разработка методических пособий для обучения государственному языку с использованием современных мультимедийных технологий;
14) координация работы по системе оценки уровня владения казахским языком КАЗТЕСТ;

5) терминдердің бірыңғай пайдаланылуын және мемлекеттік тілді ғылым тіліне айналдыру мақсатында терминологиялық жұмыстарды жүйелендіру.
14. Функциялары:
1) орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың, квазимемлекеттік субъектілердің Қазақстан Республикасының тіл саясатын іске асыруын ведомствоаралық үйлестіру;
2) тілдерді дамыту саласындағы бірыңғай мемлекеттік саясатты жүзеге асыру қызметін ақпараттық, әдістемелік қамтамасыз етуді ұйымдастыру;
3) Қазақстан Республикасындағы тіл саясатын іске асырудың мемлекеттік бағдарламасының орындалуын үйлестіру;
4) Қазақстан Республикасының тiл туралы заңнамасында белгiленген талаптардың бұзылуын жою туралы ұсынымдар жасау, тиiстi органдарға Қазақстан Республикасының тiл туралы заңнамасының бұзылуына кiнәлi лауазымды адамдарға тәртiптiк жазалау шараларын қолдану туралы ұсыныстар енгiзу;
5) Комитет құзыреті шегінде тілдерді дамыту саласындағы құқықтық актілерді, келісімдерді, меморандумдарды және шарттарды әзірлеу және бекіту;
6) Қазақ әліпбиін латын графикасына кезең-кезеңмен көшіруді және қазақ тілін халықаралық ақпараттық кеңістікке интеграциялауды қамтамасыз ету;
7) Қазақстан Республикасының мемлекеттік және басқа да тілдерінің беделін арттыруға бағытталған ғылыми-тәжірибелік конференцияларды, дөңгелек үстелдерді және әдістемелік семинарларды ұйымдастыру және өткізу;
8) тілдерді дамыту бойынша жергілікті атқарушы органдарға үйлестіру-әдістемелік көмек көрсету;
9) республикалық терминология, сондай-ақ Қазақ тілі әліпбиін латын графикасына көшіру жөніндегі ұлттық комиссиялардың қызметін қамтамасыз ету;
10) Қазақ тілі әліпбиін латын графикасына көшіру жөніндегі ұлттық комиссияның жанындағы жұмыс топтарының (орфографиялық, терминологиялық, әдістемелік, техникалық және ақпараттық сүйемелдеу) қызметін үйлестіруді қамтамасыз ету;
11) халыққа мемлекеттік тілді және үштілді білім беруді (қазақ, орыс, ағылшын тілдері) оқыту жұмыстарын үйлестіру, сонымен қатар этнос өкілдеріне ана тілдерін үйренуіне жағдай жасауды қамтамасыз ету;
12) этностардың ана тілдерін оқыту мәселелері бойынша этно-мәдени бірлестіктер және қоғамдық ұйымдармен ықпалдастықты арттыру, тілдік ортаны қалыптастыру бойынша іс-шараларды іске асыру;
13) мемлекеттік тілді үйретуге арналған заманауи мультимедиялық технологияларды пайдалана отырып әдістемелік құралдарды әзірлеу;
14) ҚАЗТЕСТ – қазақ тілін меңгеру деңгейін бағалау жүйесі бойынша жұмыстарды үйлестіру;

15) проведение социологических и аналитических исследований по вопросам языковой политики в Республике Казахстан;
16) реализация программы "Абай институты" по изучению и усовершенствованию казахского языка в Казахстане и за рубежом;
17) осуществление взаимодействия с общественными организациями по вопросам, относящимся к компетенции Комитета;
18) формирование и реализация государственного социального заказа, направленного на развитие и укрепление языковой политики;
19) обеспечение проведение методической, научно-теоретической, научно-практической работы, необходимой для усиления роли казахского языка как языка науки;
20) координация терминологических работ, унификация терминов, пополнение терминологического фонда;
21) разработка подкорпуса публицистических текстов Национального корпуса казахского языка;
22) разработка и участие в разработке стратегических и программных документов по вопросам, относящимся к компетенции Комитета;
23) организация мероприятий по созданию гармоничной языковой среды;
24) осуществление информационно-разъяснительных мероприятий по вопросам, относящимся к компетенции Комитета;
25) осуществление руководства соответствующей отраслью (сферой) государственного управления в отношении организации, находящейся в ведении Комитета;
26) осуществление иных функций, предусмотренных законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан.
15. Права и обязанности:
1) принимать в пределах своей компетенции правовые акты в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан;
2) запрашивать и получать в установленном законодательством порядке от государственных органов, организаций, их должностных лиц необходимую информацию и материалы;
3) соблюдать законодательство Республики Казахстан;
4) создавать консультативно-совещательные органы при Комитете;
5) организовывать и проводить конкурсы, фестивали, конференции, семинары и другие мероприятия в пределах компетенции Комитета;
6) вносить предложения о представлении к государственным наградам лиц, внесших вклад в развитие языков;
7) осуществлять иные права, предусмотренные действующим законодательством Республики Казахстан.
Глава 3. Организация деятельности Комитета
16. Руководство Комитета осуществляется Председателем Комитета, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Комитет задач и осуществление им своих функций.
17. Председатель Комитета назначается на должность и освобождается от должности Министром образования и науки Республики Казахстан в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.

15) Қазақстан Республикасындағы тіл саясаты мәселелері бойынша әлеуметтік және аналитикалық зерттеулер жүргізу;
16) Қазақстанда және шетелдерде қазақ тілін үйрету және ілгерілетудің "Абай институты" бағдарламасын жүзеге асыру;
17) Комитет құзыретіне кіретін мәселелер бойынша қоғамдық ұйымдармен қарым-қатынасты жүзеге асыру;
18) тіл саясатын дамытуға және нығайтуға бағытталған мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты қалыптастыру және жүзеге асыру;
19) қазақ тілінің ғылым тілі ретіндегі рөлін күшейтуге қажетті әдістемелік, ғылыми-теориялық, ғылыми-практикалық жұмыстардың жүргізілуін қамтамасыз ету;
20) терминологиялық жұмыстарды үйлестіру, терминдерді біріздендіру, терминологиялық қорды толықтыру;
21) Қазақ тілінің ұлттық корпусының публицистикалық мәтіндерінің кіші корпусын әзірлеу;
22) Комитет құзыретіне кіретін мәселелер бойынша стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды әзірлеу және әзірлеуге қатысу;
23) үйлесімді тілдік ортаны құру жөнінде іс-шаралар ұйымдастыру;
24) Комитет құзыретiне жататын мәселелер бойынша ақпараттық-насихаттау iс-шараларын жүзеге асыру;
25) Комитетке қарасты ұйымдарға қатысты мемлекеттік басқарудың тиісті саласында (аясында) басшылықты жүзеге асыру;
26) Қазақстан Республикасының заңдарында, Қазақстан Республикасының Президентi мен Үкiметiнiң актiлерiнде көзделген өзге де функцияларды жүзеге асыру.
15. Құқықтары мен міндеттемелері:
1) Қазақстан Республикасы заңнамасымен белгіленген тәртіпте өз құзыреті шегінде құқықтық актілерді қабылдау;
2) мемлекеттік органдардан, ұйымдардан, олардың лауазымды тұлғаларынан заңнамада белгіленген тәртіппен қажетті ақпаратты және материалдарды сұрату және алу;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасын сақтау;
4) Комитет жанынан консультативтік-кеңесші органдарды құру;
5) Комитеттің құзыреті шегінде конкурстарды, фестивальдарды, конференцияларды, семинарлар және басқа іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу;
6) тілдерді дамытуға еңбегін сіңірген тұлғаларды мемлекеттік наградаларға ұсынуға ұсыныс енгізу;
7) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген өзге де құқықтарды жүзеге асыру.
3-бөлім. Комитет қызметін ұйымдастыру
16. Комитетке басшылықты Комитетке жүктелген міндеттердің орындалуына және оның функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болатын Комитеттің төрағасы жүзеге асырады.
17. Комитет төрағасын Қазақстан Республикасының заңнамасында бекітілген тәртіппен Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрі қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.

18. Председатель имеет заместителей, назначаемых на должность и освобождаемых от должности руководителем аппарата Министерства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия Председателя Комитета:
1) представляет Министру предложения по структуре;
2) представляет руководителю аппарата Министерства предложения по штатному расписанию Комитета;
3) утверждает положения о структурных подразделениях Комитета, должностные инструкции работников структурных подразделений Комитета;
4) в установленном законодательством порядке назначает на должность и освобождает от должностей работников Комитета (за исключением заместителей Председателя Комитета);
5) вносит представления руководителю аппарата Министерства о назначении на должности и освобождения от должностей, а также о поощрении и привлечении к дисциплинарной ответственности заместителей председателя Комитета;
6) решает вопросы командирования, предоставления отпусков, оказания материальной помощи, подготовки (переподготовки), повышения квалификации, поощрения, выплаты надбавок и премирования, а также привлечения к дисциплинарной ответственности работников Комитета, за исключением заместителей председателя Комитета;
7) назначает по согласованию с Министерством первого руководителя подведомственной организации в установленном законодательством порядке;
8) в пределах своей компетенции подписывает приказы, дает указания, обязательные для исполнения работниками Комитета;
9) представляет Комитет в государственных органах и иных организациях в соответствии с законодательством;
10) принимает меры, направленные на противодействие коррупции в Комитете, несет персональную ответственность за принятие антикоррупционных мер;
11) решает вопросы поощрения благодарственными письмами и почетными грамотами лиц, внесших вклад в развитие языков;
12) принимает решения по другим вопросам, относящимся к его компетенции.
Исполнение полномочий Председателя Комитета в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
20. Председатель Комитета определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.
Глава 4. Имущество Комитета
21. Комитет может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Комитета формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также иного имущества, (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.

18. Төрағаның Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Министрліктің Аппарат басшысымен қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын орынбасарлары болады.
19. Комитет төрағасының өкілеттігі:
1) Министрге Комитеттің құрылымы бойынша ұсыныстар береді;
2) Министрліктің аппарат басшысына Комитеттің штат саны бойынша ұсыныстар береді;
3) өз орынбасарларының өкілеттіктерін белгілейді, Комитеттің құрылымдық бөлімшелері туралы ережелерді, құрылымдық бөлімшелердің қызметкерлерінің лауазымдық нұсқаулықтарын бекітеді;
4) заңнамада белгіленген тәртіппен Комитет қызметкерлерін (Комитет төрағасының орынбасарларын қоспағанда) лауазымға тағайындайды және босатады;
5) Министрліктің аппарат басшысына Комитет төрағасының орынбасарларын тағайындау мен қызметтен босату туралы, сондай-ақ оларды ынталандыру және тәртіптік жауапкершілікке тарту туралы ұсынымдар енгізеді;
6) іссапар, еңбек демалысын беру, материалдық көмек көрсету, даярлау (қайта даярлау), біліктілігін арттыру, ынталандыру, үстемақылар төлеу және сыйлықақы беру, сондай-ақ Комитет қызметкерлерін (төрағаның орынбасарларын қоспағанда) тәртіптік жауапкершілікке тарту мәселелерін шешеді;
7) Министрлік басшылығымен келісе отырып, заңнамада белгіленген тәртіппен ведомстволық бағыныстағы ұйым басшысын тағайындайды;
8) өз құзіреті шегінде бұйрықтарға қол қояды, Комитет қызметкерлерінің орындауы міндетті нұсқаулар береді;
9) қолданыстағы заңнамаға сәйкес мемлекеттік органдарда және өзге де ұйымдарда Комитеттің атынан әрекет етеді;
10) Комитетте сыбайлас жемқорлыққа қарсы әрекетке бағытталған шараларды қабылдайды және сыбайлас жемқорлыққа қарсы шаралар қабылдауға дербес жауапты болады;
11) мемлекеттік тіл саясатын іске асыруға еңбек сіңірген тұлғаларға құрмет грамоталарын және алғыс хаттарды беру жөніндегі мәселелерді шешеді;
12) өзінің құзіретіне жататын басқа да мәселелер бойынша шешім қабылдайды.
Комитет төрағасы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
20. Комитет төрағасы қолданыстағы заңнамаға сәйкес өз орынбасарларының өкілеттіктерін айқындайды.
4-бөлім. Комитеттің мүлкі
21. Комитеттің заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Комитеттің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.

22. Имущество, закрепленное за Комитетом, относится к республиканской собственности.
23. Комитет не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение Комитета
24. Реорганизация и упразднение Комитета осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Перечень организаций, находящихся в ведении Комитета языковой политики Министерства образования и науки Республики Казахстан
Некоммерческое акционерное общество "Национальный научно-практический центр "Тіл-Қазына" имени Шайсултана Шаяхметова".

22. Комитетке бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.
23. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Комитеттің өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзге тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-бөлім. Комитетті қайта ұйымдастыру және тарату
24. Комитетті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Тіл саясаты комитетінің қарамағындағы ұйымдардың тізбесі
"Шайсұлтан Шаяхметов атындағы "Тіл-Қазына" ұлттық ғылыми-практикалық орталығы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы.