Об утверждении Кызылжарского районного бюджета на 2023-2025 годы
Решение Кызылжарского районного маслихата Северо-Казахстанской области от 23 декабря 2022 года № 19/1.
Сноска. Вводится в действие с 01.01.2023 в соответствии с пунктом 12 настоящего решения.
В соответствии с пунктом 2 статьи 9, пунктом 2 статьи 75 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Кызылжарский районный маслихат Северо-Казахстанской области РЕШИЛ:
1. Утвердить Кызылжарский районный бюджет на 2023-2025 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему решению соответственно, в том числе на 2023 год в следующих объемах:
1) доходы – 5 417 964,1 тысяч тенге:
налоговые поступления – 1 989 710,1 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 24 820 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 96 095,3 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 3 307 338,7 тысяч тенге;
2) затраты – 5 690 937,9 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 126 044 тысяч тенге:
бюджетные кредиты – 227 700 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 101 656 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тысяч тенге:
приобретение финансовых активов – 0 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – -399 017,8 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 399 017,8 тысяч тенге:
поступление займов – 427 700 тысяч тенге;
погашение займов – 90 128 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 61 445,8 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения маслихата Кызылжарского района Северо-Казахстанской области от 28.04.2023 № 2/1 (вводится в действие с 01.01.2023); от 25.07.2023 № 4/1 (вводится в действие с 01.01.2023); от 02.10.2023 № 6/1 (вводится в действие с 01.01.2023); от 17.11.2023 № 7/1 (вводится в действие с 01.01.2023).
2. Установить, что доходы Кызылжарского районного бюджета на 2023 год формируются в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан за счет следующих налоговых поступлений:
1) корпоративного подоходного налога по нормативам распределения доходов, установленным областным маслихатом в размере не менее пятидесяти процентов от поступивших налоговых отчислений, за исключением поступлений от субъектов крупного предпринимательства по перечню, утверждаемому центральным уполномоченным органом по государственному планированию совместно с центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета, и поступлений от организаций нефтяного сектора;

2023-2025 жылдарға арналған Қызылжар аудандық бюджетін бекіту туралы
Солтүстік Қазақстан облысы Қызылжар аудандық мәслихатының 2022 жылғы 23 желтоқсандағы № 19/1 шешімі.
Ескерту. 01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі - осы шешімнің 12-тармағымен.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 9 бабының 2-тармағына, 75-бабының 2-тармағына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 6-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес Солтүстік Қазақстан облысының Қызылжар аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. 2023-2025 жылдарға арналған Қызылжар аудандық бюджет осы шешімге тиісінше 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2023 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 5 417 964,1 мың теңге:
салықтық түсімдер – 1 989 710,1 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 24 820 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 96 095,3 мың теңге;
трансферттер түсімі – 3 307 338,7 мың теңге;
2) шығындар – 5 690 937,9 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 126 044 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 227 700 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 101 656 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 мың теңге:
қаржы активтерін сатып алу – 0 мың теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -399 017,8 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 399 017,8 мың теңге:
қарыздар түсімі – 427 700 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 90 128 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 61 445,8 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Солтүстік Қазақстан облысы Қызылжар ауданы мәслихатының 28.04.2023 № 2/1 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі); 25.07.2023 № 4/1 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі); 02.10.2023 № 6/1 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі); 17.11.2023 № 7/1 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.
2. 2023 жылға арналған Қызылжар аудандық бюджеттің кірістері Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне сәйкес мына салықтық түсімдер есебінен қалыптастырылатыны белгіленсін:
1) бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкілетті органмен бірлесіп мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық уәкілетті орган бекітетін тізбе бойынша ірі кәсіпкерлік субъектілерінен түсетін түсімдерді және мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, келіп түскен салықтық аударымдардың кемінде елу пайызы мөлшерінде облыстық мәслихат белгілеген кірістерді бөлу нормативтері бойынша корпоративтік табыс салығынан;

2) социального налога по нормативам распределения доходов, установленным областным маслихатом;
3) налога на имущество физических и юридических лиц, индивидуальных предпринимателей, за исключением налога на имущество физических лиц по объектам обложения данным налогом, находящимся на территории села, сельского округа;
4) акцизов на:
бензин (за исключением авиационного) и дизельное топливо;
5) платы за пользование земельными участками, за исключением земельных участков, находящихся на территории села;
6) лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности (сбора за выдачу лицензий на занятие отдельными видами деятельности);
7) платы за пользование лицензиями на занятие отдельными видами деятельности;
8) государственной пошлины, кроме консульского сбора и государственных пошлин, зачисляемых в республиканский бюджет.
3. Установить, что доходы Кызылжарского районного бюджета формируются за счет следующих неналоговых поступлений:
1) доходов от коммунальной собственности:
доходов от аренды имущества коммунальной собственности района, за исключением доходов от аренды имущества коммунальной собственности района, находящегося в управлении акимов сельского округа;
вознаграждения по кредитам, выданным из районного бюджета;
2) поступления денег от проведения государственных закупок, организуемых государственными учреждениями, финансируемыми из районного бюджета;
3) других неналоговых поступлений в районный бюджет.
4. Установить, что доходы Кызылжарского районного бюджета формируются за счет поступлений от продажи основного капитала:
1) денег от продажи государственного имущества, закрепленного за государственными учреждениями, финансируемыми из районного бюджета;
2) поступлений от продажи земельных участков, за исключением поступлений от продажи земельных участков сельскохозяйственного назначения или находящихся на территории села;
3) платы за продажу права аренды земельных участков, за исключением земельных участков, находящихся на территории села.
5. Установить, что в районный бюджет зачисляются поступления от погашения выданных из районного бюджета кредитов, продажи финансовых активов государства, находящихся в коммунальной собственности района, займов местного исполнительного органа района.
6. Предусмотреть на 2023 год объемы субвенций, передаваемых из областного бюджета бюджету района в общей сумме 1 179 941 тысяч тенге.
7. Установить бюджетные субвенции, передаваемые из районного бюджета бюджетам сельских округов на 2023 год в сумме 660 703 тысяч тенге, в том числе: Архангельский – 27 083 тысяч тенге; Асановский – 25 198 тысяч тенге; Березовский – 40 072 тысяч тенге; Бескольский – 15 100 тысяч тенге; Бугровской – 25 314 тысяч тенге; Вагулинский – 46 259 тысяч тенге; Виноградовский – 24 543 тысяч тенге; Куйбышевский – 49 744 тысяч тенге; Кызылжарский – 26 577 тысяч тенге; Лесной – 35 529 тысяч тенге; Налобинский – 25 402 тысяч тенге; Новоникольский – 31 671 тысяч тенге; Петерфельдский – 38 603 тысяч тенге; Прибрежный – 24 024 тысяч тенге; Рассветский – 35 771 тысяч тенге; Рощинский – 82 198 тысяч тенге; Светлопольский – 23 588 тысяч тенге; Соколовский – 46 657 тысяч тенге; Якорьский – 37 370 тысяч тенге.

2) облыстық мәслихатпен белгілеген кірістерді бөлу нормативтері бойынша әлеуметтік салығынан;
3) ауылдың, ауылдық округтің аумағындағы орналасқан осы салықты салу объектілері бойынша жеке тұлғалардың мүлкіне салынатын салықты қоспағанда, жеке және заңды тұлғалардың, жеке кәсіпкерлердің мүлкіне салынатын салықтан;
4) акциздер мыналарға:
бензинге (авиациялық бензинді қоспағанда) және дизель отынынан;
5) ауыл аумағындағы жер учаскелерін қоспағанда, жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемақыдан;
6) қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығы үшін лицензиялық алымнан (жекелеген қызмет түрлерімен айналысуға арналған лицензияларды бергені үшін алымнан);
7) қызметтің жекелеген түрлерiмен айналысуға лицензияларды пайдаланғаны үшін төлемақыдан;
8) республикалық бюджет есебіне жазылатын консулдық алымнан және мемлекеттік баждардан басқа, мемлекеттік баждан.
3. Қызылжар аудандық бюджеттің кірістері мына салықтық емес түсімдер есебінен қалыптастырылатыны белгіленсін:
1) коммуналдық меншіктен түсетін кірістерден:
ауылдық округ әкімдерінің басқаруындағы, ауданның коммуналдық меншігінің мүлкін жалға беруден түсетін кірістерді қоспағанда, ауданның коммуналдық меншігінің мүлкін жалға беруден түсетін кірістер;
аудандық бюджеттен берілген кредиттер бойынша сыйақылар;
2) аудандық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер ұйымдастыратын мемлекеттік сатып алуды өткізуден түсетін ақша түсімдерінен;
3) аудан бюджетіне түсетін басқа да салықтық емес түсімдер.
4. Қызылжар аудандық бюджеттің кірістері негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер есебінен қалыптастырылатыны белгіленсін:
1) аудандық бюджеттен қаржыландырылатын, мемлекеттік мекемелерге бекітіп берілген мемлекеттік мүлікті сатудан түсетін ақшадан;
2) ауыл шаруашылығы мақсатындағы немесе ауыл аумағындағы жер учаскелерін сатудан түсетін түсімдерді қоспағанда, жер учаскелерін сатудан түсетін түсімдерден;
3) ауыл аумағындағы жер учаскелерін қоспағанда, жер учаскелерін жалға беру құқығын сатқаны үшін төлемақыдан.
5. Аудандық бюджеттен берілген кредиттерді өтеуден, ауданның коммуналдық меншігіндегі мемлекеттің қаржы активтерін сатудан, ауданның жергілікті атқарушы органының қарыздарын өтеуден түсетін түсімдер аудандық бюджеттің есебіне жатқызылады.
6. Облыстық бюджеттен аудан бюджетіне берілетін 1 179 941 мың теңге жалпы сомадағы субвенциялар көлемі 2023 жылға ескерілсін.
7. 2023 жылы 660 703 мың теңге сомада ауылдық округ бюджеттеріне аудандық бюджеттен берілетін бюджеттік субвенциялар белгіленсін, оның ішінде Архангельск – 27 083 мың теңге; Асаново – 25 198 мың теңге; Березов – 40 072 мың теңге; Бескөл – 15 100 мың теңге; Бугровое – 25 314 мың теңге; Вагулино – 46 259 мың теңге; Виноградов – 24 543 мың теңге; Куйбышев – 49 744 мың теңге; Қызылжар – 26 577 мың теңге; Лесной – 35 529 мың теңге; Налобино – 25 402 мың теңге; Новоникольск – 31 671 мың теңге; Петерфельд – 38 603 мың теңге; Прибрежный – 24 024 мың теңге; Рассвет – 35 771 мың теңге; Рощин – 82 198 мың теңге; Светлопольск – 23 588 мың теңге; Соколов – 46 657 мың теңге; Якорь – 37 370 мың теңге.

8. Учесть в Кызылжарском районном бюджете на 2023 год поступление целевых трансфертов из республиканского бюджета.
Распределение указанных целевых трансфертов из республиканского бюджета определяется постановлением акимата Кызылжарского района Северо-Казахстанской области о реализации решения Кызылжарского районного маслихата Северо-Казахстанской области об утверждении Кызылжарского районного бюджета на 2023-2025 годы.
9. Учесть в Кызылжарском районном бюджете на 2023 год бюджетные кредиты из республиканского бюджета для реализации мер социальной поддержки специалистов.
Распределение указанных бюджетных кредитов из республиканского бюджета определяется постановлением акимата Кызылжарского района Северо-Казахстанской области о реализации решения Кызылжарского районного маслихата об утверждении Кызылжарского районного бюджета на 2023-2025 годы.

8. 2023 жылға арналған Қызылжар аудандық бюджетте республикалық бюджеттен нысаналы трансферттер түсімі ескерілсін.
Аталған нысаналы трансферттерді республикалық бюджеттен бөлу Солтүстік Қазақстан облысы Қызылжар ауданы әкімдігінің 2023-2025 жылдарға арналған Қызылжар ауданының бюджетін бекіту туралы Солтүстік Қазақстан облысы Қызылжар аудандық мәслихатының шешімін іске асыру туралы қаулысымен айқындалады.
9. 2023 жылға арналған Қызылжар аудандық бюджетінде республикалық бюджеттен мамандардың әлеуметтік қолдау шараларын іске асыруға бюджеттік кредиттер ескерілсін.
Аталған бюджеттік кредиттерді республикалық бюджеттен бөлу Солтүстік Қазақстан облысы Қызылжар ауданы әкімдігінің 2023-2025 жылдарға арналған Қызылжар ауданының бюджетін бекіту туралы Қызылжар аудандық мәслихатының шешімін іске асыру туралы қаулысымен айқындалады.

10. Учесть в Кызылжарском районном бюджете на 2023 год целевые трансферты из областного бюджета.
Распределение указанных целевых трансфертов из областного бюджета определяется постановлением акимата Кызылжарского района Северо-Казахстанской области о реализации решения Кызылжарского районного маслихата Северо-Казахстанской области об утверждении Кызылжарского районного бюджета на 2023-2025 годы.
11. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2023 год в сумме 6 998 тысяч тенге.

10. 2023 жылға арналған Қызылжар аудандық бюджетте облыстық бюджеттен нысаналы трансферттер түсімі ескерілсін.
Аталған нысаналы трансферттерді облыстық бюджеттен бөлу Солтүстік Қазақстан облысы Қызылжар ауданы әкімдігінің 2023-2025 жылдарға арналған Қызылжар ауданының бюджетін бекіту туралы Солтүстік Қазақстан облысы Қызылжар аудандық мәслихатының шешімін іске асыру туралы қаулысымен айқындалады.
11. 2023 жылға ауданның жергілікті атқарушы органның резерві 6 998 мың теңге сомасында бекітілсін.

Сноска. Пункт 11 в редакции решений маслихата Кызылжарского района Северо-Казахстанской области от 02.10.2023 № 6/1 (вводится в действие с 01.01.2023).
12. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2023 года.
Секретарь Кызылжарского районного маслихата
Северо-Казахстанской области
Ж. Елеусизов
Приложение 1 к решению
Кызылжарского районного маслихата
Северо-Казахстанской области
от 23 декабря 2022 года № 19/1
Кызылжарский районный бюджет на 2023 год

Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - Солтүстік Қазақстан облысы Қызылжар ауданы мәслихатының 02.10.2023 № 6/1 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
12. Осы шешім 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Солтүстік Қазақстан облысы Қызылжар аудандық мәслихатының хатшысы Ж. Елеусізов
Солтүстік Қазақстан облысы
Қызылжар аудандық мәслихатының
2022 жылғы 23 желтоқсандағы № 19/1
шешіміне 1-қосымша
2023 жылға арналған Қызылжар ауданының бюджетi

15 928,4
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
762 252,3
1
Социальное обеспечение
47 333
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
47 333
005
Государственная адресная социальная помощь
47 333
2
Социальная помощь
622 925
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
622 925
002
Программа занятости
88 530,6
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
13 552
006
Оказание жилищной помощи
28,8
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
53 341
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
1 143,9
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
295 847,2
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
122 262
023
Обеспечение деятельности центров занятости населения
48 219,5
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
91 994,3
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
91 994,3
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
51 128,2
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
500
021
Капитальные расходы государственного органа
17 590
061
Содействие добровольному переселению лиц для повышения мобильности рабочей силы
22 776,1
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
1 403 514,7
1
Жилищное хозяйство
306 167,9
495
Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
306 167,9
007
Проектирование и (или) строительство, реконструкция жилья коммунального жилищного фонда
200 000
008
Организация сохранения государственного жилищного фонда
27 167,9
098
Приобретение жилья коммунального жилищного фонда
79 000
2
Коммунальное хозяйство
1 083 219,6
495
Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)

15 928,4
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
762 252,3
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
47 333
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
47 333
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
47 333
2
Әлеуметтiк көмек
622 925
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
622 925
002
Жұмыспен қамту бағдарламасы
88 530,6
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
13 552
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
28,8
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
53 341
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
1 143,9
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
295 847,2
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
122 262
023
Жұмыспен қамту орталықтарының қызметін қамтамасыз ету
48 219,5
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
91 994,3
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
91 994,3
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
51 128,2
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
500
021
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
17 590
061
Жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін адамдардың ерікті түрде қоныс аударуына жәрдемдесу
22 776,1
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
1 403 514,7
1
Тұрғын үй шаруашылығы
306 167,9
495
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
306 167,9
007
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін жобалау және (немесе) салу, реконструкциялау
200 000
008
Мемлекеттік тұрғын үй қорын сақтауды үйымдастыру
27 167,9
098
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алу
79 000
2
Коммуналдық шаруашылық
1 083 219,6
495
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі