О бюджете города Актау на 2024 - 2026 годы
Решение Актауского городского маслихата Мангистауской области от 25 декабря 2023 года № 9/54.
Сноска. Вводится в действие с 01.01.2024 в соответствии с пунктом 7 настоящего решения.
В соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года, Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Актауский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить городской бюджет на 2024-2026 годы, согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему решению, в том числе на 2024 год в следующих объемах:
1) доходы – 47 616 165,8 тысяч тенге, в том числе по:
налоговым поступлениям – 32 910 274,8 тысяч тенге;
неналоговым поступлениям – 187 697 тысяч тенге;
поступлениям от продажи основного капитала – 3 443 812,0 тысяч тенге;
поступлениям трансфертов – 11 074 382,0 тысяч тенге;
2) затраты – 51 694 835,5 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – -98 493,0 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 14 768,0 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 113 261,0 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – 3 980 176,7 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – -3 980 176,7 тысяч тенге, в том числе:
поступление займов – 14 768,0 тысяч тенге;
погашение займов – 113 261,0 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 4 078 669,7 тенге.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения Актауского городского маслихата Мангистауской области от 19.04.2024 № 12//74 (вводится в действие с 01.01.2024).
2. Учесть, что нормативы распределения доходов в городской бюджет по налоговым поступлениям установлены в следующих размерах:
корпоративный подоходный налог с юридических лиц, за исключением поступлений от субъектов крупного предпринимательства и организаций нефтяного сектора – 50 процентов;
Индивидуальный подоходный налог с доходов, облагаемых у источника выплаты – 6,5 процентов;
индивидуальный подоходный налог с доходов, не облагаемых у источника выплаты – 0 процентов;
индивидуальный подоходный налог с доходов иностранных граждан, не облагаемых у источника выплаты – 0 процентов;
Социальный налог – 6,7 процентов.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными решением Актауского городского маслихата Мангистауской области от 19.04.2024 № 12//74 (вводится в действие с 01.01.2024).
3. Учесть, что в городском бюджете на 2024 год предусмотрены целевые текущие трансферты из республиканского бюджета в сумме 2 012 314,0 тысяч тенге.

2024 - 2026 жылдарға арналған Ақтау қаласының бюджеті туралы
Маңғыстау облысы Ақтау қалалық мәслихатының 2023 жылғы 25 желтоқсандағы № 9/54 шешімі.
Ескерту. 01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі - осы шешімнің 7 тармағымен.
Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексіне, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына сәйкес Ақтау қалалық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2024-2026 жылдарға арналған қалалық бюджет тиісінше осы шешімнің 1, 2 және 3- қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2024 жылға мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 47 616 165,8 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер бойынша – 32 910 274,8 мың теңге;
салықтық емес түсімдер бойынша – 187 697 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер бойынша – 3 443 812,0 мың теңге;
трансферттердің түсімдері бойынша – 11 074 382,0 мың теңге;
2) шығындар – 51 694 835,5 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – -98 493,0 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 14 768,0 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 113 261,0 мың теңге;
4) қаржы активтерiмен операциялар бойынша сальдо – 0 теңге, оның ішінде:
қаржы активтерiн сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – 3 980 176,7 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) –
-3 980 176,7 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімдері – 14 768,0 мың теңге;
қарыздарды өтеу –113 261,0 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 4 078 669,7 теңге.
Ескерту. 1 -тармақ жаңа редакцияда - Маңғыстау облысы Ақтау қалалық мәслихатының 19.04.2024 № 12/74 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
2. Салықтық түсімдер бойынша қалалық бюджетке кірістерді бөлу нормативтері келесідей мөлшерлерде белгіленгені ескерілсін:
ірі кәсіпкерлік субъектілерінен және мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, заңды тұлғалардан алынатын корпоративтік табыс салығы – 50 пайыз;
Төлем көзінен салық салынатын табыс бойынша жеке табыс салығы 6,5 пайызды құрайды;
төлем көзінен салық салынбайтын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы – 0 пайыз;
төлем көзінен салық салынбайтын шетелдік азаматтар табыстарынан ұсталатын жеке табыс салығы – 0 пайыз;
Әлеуметтік салық 6,7 пайызды құрайды.
Ескерту. 2 -тармаққа өзгерістер енгізілді - Маңғыстау облысы Ақтау қалалық мәслихатының 19.04.2024 № 12/74 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
3. 2024 жылға арналған қалалық бюджетте республикалық бюджеттен ағымдағы нысаналы трансферттер 2 012 314,0 мың теңге сомасында қарастырылғаны ескерілсін.

4. Учесть, что в городском бюджете на 2024 год предусмотрены бюджетные кредиты из республиканского бюджета на реализацию мер социальной поддержки специалистов социальной сферы в сельских населенных пунктах в сумме 14 768,0 тысяч тенге.
4.1. Учесть, что в городском бюджете на 2024 год предусмотрены с 1 января 2024 года право на установление за счет средств местного бюджета стимулирующей надбавки к должностным окладам работников государственных организаций (вспомогательный персонал блока D, рабочие по квалификационным разрядам) в размере 25 процентов.

4. 2024 жылға арналған қалалық бюджетте ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік саланың мамандарын әлеуметтік қолдау шараларын іске асыруға 14 768,0 мың теңге сомасында республикалық бюджеттен бюджеттік кредиттердің көзделгені ескерілсін.
4.1. 2024 жылға арналған қалалық бюджетте, 2024 жылғы 1 қаңтардан бастап жергілікті бюджет қаражаты есебінен мемлекеттік мекемелердің қызметкерлеріне (Д блогының қосалқы қызметкерлері, біліктілік санаттары бойынша жұмыскерлер) 25 пайыз мөлшерінде ынталандыру ақысы қарастырылғаны ескерілсін.

Сноска. Решение дополнен пунктом 4-1 в соответствии с решением Актауского городского маслихата Мангистауской области от 19.04.2024 № 12/74 (вводится в действие с 01.01.2024).
5. Утвердить резерв акимата города в сумме 300 000,0 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 5 в редакции решения Актауского городского маслихата Мангистауской области от 19.04.2024 № 12//74 (вводится в действие с 01.01.2024).
6. Установить объемы трансфертов общего характера между городским бюджетом и бюджетом села Умирзак на трехлетний период 2024-2026 годов, согласно приложению 4 к настоящему решению.

Ескерту. Шешім 4-1 тармақпен толықтырылды - Маңғыстау облысы Ақтау қалалық мәслихатының 19.04.2024 № 12/74 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
5. Қала әкімдігінің резерві 300 000,0 мың теңге сомасында бекітілсін.
Ескерту. 5 - тармақ жаңа редакцияда - Маңғыстау облысы Ақтау қалалық мәслихатының 19.04.2024 № 12/74 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
6. Осы шешімнің 4 қосымшасына сәйкес 2024-2026 жылдардың үш жылдық кезеңге қалалық бюджет пен Өмірзақ ауылы бюджеті арасындағы жалпы сипаттағы трансферттер көлемі белгіленсін.

7. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2024 года.
Председатель Актауского городского маслихата С. Т.Закенов
Приложение 1 к решению
Актауского городского маслихата
от 25 декабря 2023 года №9/54
Городской бюджет на 2024 год
Сноска. Приложение 1 в редакции решения Актауского городского маслихата Мангистауской области от 19.04.2024 № 12/74 (вводится в действие с 01.01.2024).
Категория
Сумма, тысяч тенге
Класс
Подкласс
Наименование

7. Осы шешім 2024 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Ақтау қалалық мәслихатының төрағасы С.Т. Закенов
Ақтау қалалық мәслихатының
2023 жылғы 25 желтоқсандағы
№9/54 шешіміне 1- қосымша
2024 жылға арналған қалалық бюджет
Ескерту. 1 - қосымша жаңа редакцияда - Маңғыстау облысы Ақтау қалалық мәслихатының 19.04.2024 № 12/74 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Санаты
Сомасы, мың теңге
Сыныбы
Ішкі сыныбы
Атауы

75 267,0
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
556 916,0
9
Прочие услуги в области общественного порядка и безопасности
556 916,0
485
Отдел пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
556 916,0
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
556 916,0
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
6 364 233,0
1
Социальное обеспечение
660 170,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
660 170,0
005
Государственная адресная социальная помощь
660 170,0
2
Социальная помощь
4 967 620,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
4 939 783,0
006
Оказание жилищной помощи
47 781,0
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
1 849 961,0
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
40 522,0
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
515 362,0
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
2 486 157,0
485
Отдел пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
27 837,0
068
Социальная поддержка отдельных категорий граждан в виде льготного, бесплатного проезда на городском общественном транспорте (кроме такси) по решению местных представительных органов
27 837,0
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
736 443,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
568 443,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
118 462,0
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
1 654,0
028
Услуги лицам из групп риска, попавшим в сложную ситуацию вследствие насилия или угрозы насилия
20 676,0
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
393 651,0
054
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
5 000,0

75 267,0
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
556 916,0
9
Қоғамдық тәртіп және қауіпсіздік саласындағы басқа да қызметтер
556 916,0
485
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
556 916,0
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
556 916,0
06
Әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамсыздандыру
6 364 233,0
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
660 170,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
660 170,0
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
660 170,0
2
Әлеуметтiк көмек
4 967 620,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
4 939 783,0
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
47 781,0
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
1 849 961,0
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
40 522,0
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтік көмек көрсету
515 362,0
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
2 486 157,0
485
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
27 837,0
068
Жергілікті өкілдік органдардың шешімі бойынша қалалық қоғамдық көлікте (таксиден басқа) жеңілдікпен, тегін жол жүру түрінде азаматтардың жекелеген санаттарын әлеуметтік қолдау
27 837,0
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
736 443,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
568 443,0
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
118 462,0
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
1 654,0
028
Күш көрсету немесе күш көрсету қаупі салдарынан қиын жағдайларға тап болған тәуекелдер тобындағы адамдарға қызметтер
20 676,0
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
393 651,0
054
Мемлекеттік әлеуметтік тапсырыстарды үкіметтік емес ұйымдарда орналастыру
5 000,0

1 942 459,0
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
42 549,0
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
484 206,0
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
1 967 885,0
485
Отдел пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
29 228,0
068
Социальная поддержка отдельных категорий граждан в виде льготного, бесплатного проезда на городском общественном транспорте (кроме такси) по решению местных представительных органов
29 228,0
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
315 171,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
138 771,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
115 326,0
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
1 736,0
028
Услуги лицам из групп риска, попавшим в сложную ситуацию вследствие насилия или угрозы насилия
21 709,0
497
Отдел жилищно-коммунального хозяйства района (города областного значения)
176 400,0
094
Предоставление жилищных сертификатов как социальная помощь
176 400,0
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
7 672 693,0
1
Жилищное хозяйство
3 010 276,0
467
Отдел строительства района (города областного значения)
2 800 424,0
003
Проектирование и (или) строительство, реконструкция жилья коммунального жилищного фонда
1 000 000,0
004
Проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры
1 800 424,0
479
Отдел жилищной инспекции района (города областного значения)
58 720,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищного фонда
58 720,0
497
Отдел жилищно-коммунального хозяйства района (города областного значения)
151 132,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищно-коммунального хозяйства
86 557,0
005
Организация сохранения государственного жилищного фонда
64 575,0
2
Коммунальное хозяйство
363 445,0
467
Отдел строительства района (города областного значения)

1 942 459,0
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
42 549,0
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтік көмек көрсету
484 206,0
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
1 967 885,0
485
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
29 228,0
068
Жергілікті өкілдік органдардың шешімі бойынша қалалық қоғамдық көлікте (таксиден басқа) жеңілдікпен, тегін жол жүру түрінде азаматтардың жекелеген санаттарын әлеуметтік қолдау
29 228,0
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
315 171,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
138 771,0
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
115 326,0
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
1 736,0
028
Күш көрсету немесе күш көрсету қаупі салдарынан қиын жағдайларға тап болған тәуекелдер тобындағы адамдарға қызметтер
21 709,0
497
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық бөлімі
176 400,0
094
Әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беру
176 400,0
07
Тұрғын үй -коммуналдық шаруашылық
7 672 693,0
1
Тұрғын үй шаруашылығы
3 010 276,0
467
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс бөлімі
2 800 424,0
003
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін жобалау және (немесе) салу, реконструкциялау
1 000 000,0
004
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру
1 800 424,0
479
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй инспекциясы бөлімі
58 720,0
001
Жергілікті деңгейде тұрғын үй қоры саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
58 720,0
497
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық бөлімі
151 132,0
001
Жергілікті деңгейде тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру бойынша қызметтер
86 557,0
005
Мемлекеттік тұрғын үй қорын сақтауды үйымдастыру
64 575,0
2
Коммуналдық шаруашылық
363 445,0
467
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс бөлімі