О бюджете города Актау на 2024 - 2026 годы
Решение Актауского городского маслихата Мангистауской области от 25 декабря 2023 года № 9/54.
Сноска. Вводится в действие с 01.01.2024 в соответствии с пунктом 7 настоящего решения.
В соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года, Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Актауский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить городской бюджет на 2024 – 2026 годы, согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему решению соответственно, в том числе на 2024 год в следующих объемах:
1) доходы – 49 818 471,1 тысяч тенге, в том числе по:
налоговым поступлениям – 36 066 861,9 тысяч тенге;
неналоговым поступлениям – 330 683,9 тысяч тенге;
поступлениям от продажи основного капитала – 2 473 862,3 тысяч тенге;
поступлениям трансфертов – 10 947 063,0 тысяч тенге;
2) затраты – 53 897 140,8 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 7 356 919,0 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 7 469 468,0 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 112 549,0 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – 11 435 588,7 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета –
-11 435 588,7 тысяч тенге, в том числе:
поступление займов – 7 469 468,0 тысяч тенге;
погашение займов – 112 549,0 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 4 078 669,7 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения Актауского городского маслихата Мангистауской области от 11.10.2024 № 16/102 (вводится в действие с 01.01.2024).
2. Учесть, что нормативы распределения доходов в городской бюджет по налоговым поступлениям установлены в следующих размерах:
корпоративный подоходный налог с юридических лиц, за исключением поступлений от субъектов крупного предпринимательства и организаций нефтяного сектора – 50 процентов;
Индивидуальный подоходный налог с доходов, облагаемых у источника выплаты – 6,2 процентов;
Индивидуальный подоходный налог с доходов, не облагаемых у источника выплаты – 12 процентов;
индивидуальный подоходный налог с доходов иностранных граждан, не облагаемых у источника выплаты – 0 процентов;
Социальный налог – 6,2 процентов.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными решением Актауского городского маслихата Мангистауской области от 11.10.2024 № 16/102 (вводится в действие с 01.01.2024).

2024 - 2026 жылдарға арналған Ақтау қаласының бюджеті туралы
Маңғыстау облысы Ақтау қалалық мәслихатының 2023 жылғы 25 желтоқсандағы № 9/54 шешімі.
Ескерту. 01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі - осы шешімнің 7 тармағымен.
Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексіне, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына сәйкес Ақтау қалалық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қаланың 2024-2026 жылдарға арналған, оның ішінде 2024 жылға арналған бюджеті осы шешімнің тиісінше 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес, келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 49 818 471,1 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер бойынша – 36 066 861,9 мың теңге;
салықтық емес түсімдер бойынша – 330 683,9 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер бойынша – 2 473 862,3 мың теңге;
трансферттердің түсімдері бойынша – 10 947 063,0 мың теңге;
2) шығындар – 53 897 140,8 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 7 356 919,0 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 7 469 468,0 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 112 549,0 мың теңге;
4) қаржы активтерiмен операциялар бойынша сальдо – 0 теңге, оның ішінде:
қаржы активтерiн сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – 11 435 588,7 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) –
-11 435 588,7 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі – 7 469 468,0 мың теңге;
қарыздарды өтеу –112 549,0 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 4 078 669,7 мың теңге.
Ескерту. 1 -тармақ жаңа редакцияда - Маңғыстау облысы Ақтау қалалық мәслихатының 11.10.2024 № 16/102 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
2. Салықтық түсімдер бойынша қалалық бюджетке кірістерді бөлу нормативтері келесідей мөлшерлерде белгіленгені ескерілсін:
ірі кәсіпкерлік субъектілерінен және мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, заңды тұлғалардан алынатын корпоративтік табыс салығы – 50 пайыз;
Төлем көзінен салық салынатын табыс бойынша жеке табыс салығы – 6,2 пайыз;
төлем көзінен салық салынатын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы – 12 пайыз;
төлем көзінен салық салынбайтын шетелдік азаматтар табыстарынан ұсталатын жеке табыс салығы – 0 пайыз;
әлеуметтік салық – 6,2 пайыз.
Ескерту. 2 -тармаққа өзгерістер енгізілді - Маңғыстау облысы Ақтау қалалық мәслихатының 11.10.2024 № 16/102 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.

3. Учесть, что в городском бюджете на 2024 год предусмотрены целевые текущие трансферты из республиканского бюджета в сумме 2 012 314,0 тысяч тенге.
4. Учесть, что в городском бюджете на 2024 год предусмотрены бюджетные кредиты из республиканского бюджета на реализацию мер социальной поддержки специалистов социальной сферы в сельских населенных пунктах в сумме 14 768,0 тысяч тенге.
4.1. Учесть, что в городском бюджете на 2024 год предусмотрены с 1 января 2024 года право на установление за счет средств местного бюджета стимулирующей надбавки к должностным окладам работников государственных организаций (вспомогательный персонал блока D, рабочие по квалификационным разрядам) в размере 25 процентов.
Сноска. Решение дополнен пунктом 4-1 в соответствии с решением Актауского городского маслихата Мангистауской области от 19.04.2024 № 12/74 (вводится в действие с 01.01.2024).

3. 2024 жылға арналған қалалық бюджетте республикалық бюджеттен ағымдағы нысаналы трансферттер 2 012 314,0 мың теңге сомасында қарастырылғаны ескерілсін.
4. 2024 жылға арналған қалалық бюджетте ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік саланың мамандарын әлеуметтік қолдау шараларын іске асыруға 14 768,0 мың теңге сомасында республикалық бюджеттен бюджеттік кредиттердің көзделгені ескерілсін.
4.1. 2024 жылға арналған қалалық бюджетте, 2024 жылғы 1 қаңтардан бастап жергілікті бюджет қаражаты есебінен мемлекеттік мекемелердің қызметкерлеріне (Д блогының қосалқы қызметкерлері, біліктілік санаттары бойынша жұмыскерлер) 25 пайыз мөлшерінде ынталандыру ақысы қарастырылғаны ескерілсін.
Ескерту. Шешім 4-1 тармақпен толықтырылды - Маңғыстау облысы Ақтау қалалық мәслихатының 19.04.2024 № 12/74 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.

5. Утвердить резерв акимата города в сумме 300 000,0 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 5 в редакции решения Актауского городского маслихата Мангистауской области от 19.04.2024 № 12//74 (вводится в действие с 01.01.2024).
6. Установить объемы трансфертов общего характера между городским бюджетом и бюджетом села Умирзак на трехлетний период 2024-2026 годов, согласно приложению 4 к настоящему решению.
7. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2024 года.
Председатель Актауского городского маслихата С. Т.Закенов
Приложение 1 к решению
Актауского городского маслихата
от 25 декабря 2023 года №9/54
Городской бюджет на 2024 год

5. Қала әкімдігінің резерві 300 000,0 мың теңге сомасында бекітілсін.
Ескерту. 5 - тармақ жаңа редакцияда - Маңғыстау облысы Ақтау қалалық мәслихатының 19.04.2024 № 12/74 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
6. Осы шешімнің 4 қосымшасына сәйкес 2024-2026 жылдардың үш жылдық кезеңге қалалық бюджет пен Өмірзақ ауылы бюджеті арасындағы жалпы сипаттағы трансферттер көлемі белгіленсін.
7. Осы шешім 2024 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Ақтау қалалық мәслихатының төрағасы С.Т. Закенов
Ақтау қалалық мәслихатының
2023 жылғы 25 желтоқсандағы
№9/54 шешіміне 1- қосымша
2024 жылға арналған қалалық бюджет

149 519,0
122
Аппарат акима района (города областного значения)
149 519,0
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
149 519,0
2
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
75 267,0
122
Аппарат акима района (города областного значения)
75 267,0
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
75 267,0
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
493 186,0
9
Прочие услуги в области общественного порядка и безопасности
493 186,0
485
Отдел пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
493 186,0
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
493 186,0
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
6 506 673,0
1
Социальное обеспечение
661 170,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
660 170,0
005
Государственная адресная социальная помощь
660 170,0
467
Отдел строительства района (города областного значения)
1 000,0
041
Строительство и реконструкция объектов социального обеспечения
1 000,0
2
Социальная помощь
5 100 724,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
5 037 887,0
006
Оказание жилищной помощи
47 781,0
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
1 749 625,0
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
40 522,0
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
507 362,0
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
2 692 597,0
485
Отдел пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
62 837,0
068
Социальная поддержка отдельных категорий граждан в виде льготного, бесплатного проезда на городском общественном транспорте (кроме такси) по решению местных представительных органов
62 837,0
За счет средств местного бюджета
62 837,0
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
744 779,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
576 779,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения

149 519,0
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
149 519,0
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
149 519,0
2
Төтенше жағдайлар жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру
75 267,0
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
75 267,0
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
75 267,0
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
493 186,0
9
Қоғамдық тәртіп және қауіпсіздік саласындағы басқа да қызметтер
493 186,0
485
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
493 186,0
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
493 186,0
06
Әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамсыздандыру
6 506 673,0
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
661 170,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
660 170,0
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
660 170,0
467
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс бөлімі
1 000,0
041
Әлеуметтік қамтамасыз ету обьектілерін салу және реконструкциялау
1 000,0
2
Әлеуметтiк көмек
5 100 724,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
5 037 887,0
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
47 781,0
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
1 749 625,0
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
40 522,0
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтік көмек көрсету
507 362,0
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
2 692 597,0
485
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
62 837,0
068
Жергілікті өкілдік органдардың шешімі бойынша қалалық қоғамдық көлікте (таксиден басқа) жеңілдікпен, тегін жол жүру түрінде азаматтардың жекелеген санаттарын әлеуметтік қолдау
62 837,0
Жергілікті бюджет қаражаты есебінен
62 837,0
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
744 779,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
576 779,0
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер

44 676,0
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
508 417,0
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
2 066 280,0
485
Отдел пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
30 687,0
068
Социальная поддержка отдельных категорий граждан в виде льготного, бесплатного проезда на городском общественном транспорте (кроме такси) по решению местных представительных органов
30 687,0
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
330 932,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
145 712,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
121 092,0
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
1 824,0
028
Услуги лицам из групп риска, попавшим в сложную ситуацию вследствие насилия или угрозы насилия
22 796,0
497
Отдел жилищно-коммунального хозяйства района (города областного значения)
185 220,0
094
Предоставление жилищных сертификатов как социальная помощь
185 220,0
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
6 069 569,0
1
Жилищное хозяйство
1 555 646,0
467
Отдел строительства района (города областного значения)
1 335 305,0
003
Проектирование и (или) строительство, реконструкция жилья коммунального жилищного фонда
1 000 000,0
004
Проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры
335 305,0
479
Отдел жилищной инспекции района (города областного значения)
61 651,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищного фонда
61 651,0
497
Отдел жилищно-коммунального хозяйства района (города областного значения)
158 690,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищно-коммунального хозяйства
90 886,0
005
Организация сохранения государственного жилищного фонда
67 804,0
3
Благоустройство населенных пунктов
4 513 923,0
497
Отдел жилищно-коммунального хозяйства района (города областного значения)
4 513 923,0
025
Освещение улиц в населенных пунктах
1 309 417,0
030
Обеспечение санитарии населенных пунктов

44 676,0
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтік көмек көрсету
508 417,0
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
2 066 280,0
485
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
30 687,0
068
Жергілікті өкілдік органдардың шешімі бойынша қалалық қоғамдық көлікте (таксиден басқа) жеңілдікпен, тегін жол жүру түрінде азаматтардың жекелеген санаттарын әлеуметтік қолдау
30 687,0
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
330 932,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
145 712,0
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
121 092,0
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
1 824,0
028
Күш көрсету немесе күш көрсету қаупі салдарынан қиын жағдайларға тап болған тәуекелдер тобындағы адамдарға қызметтер
22 796,0
497
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық бөлімі
185 220,0
094
Әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беру
185 220,0
07
Тұрғын үй -коммуналдық шаруашылық
6 069 569,0
1
Тұрғын үй шаруашылығы
1 555 646,0
467
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс бөлімі
1 335 305,0
003
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін жобалау және (немесе) салу, реконструкциялау
1 000 000,0
004
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру
335 305,0
479
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй инспекциясы бөлімі
61 651,0
001
Жергілікті деңгейде тұрғын үй қоры саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
61 651,0
497
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық бөлімі
158 690,0
001
Жергілікті деңгейде тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру бойынша қызметтер
90 886,0
005
Мемлекеттік тұрғын үй қорын сақтауды үйымдастыру
67 804,0
3
Елді-мекендерді көркейту
4 513 923,0
497
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық бөлімі
4 513 923,0
025
Елді мекендердегі көшелерді жарықтандыру
1 309 417,0
030
Елді мекендердің санитариясын қамтамасыз ету