Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Актогайскому району на 2023-2024 годы
Решение Актогайского районного маслихата Павлодарской области от 27 июня 2023 года № 34/5. Утратило силу решением Актогайского районного маслихата Павлодарской области от 19 декабря 2024 года № 167/27
Сноска. Утратило силу решением Актогайского районного маслихата Павлодарской области от 19.12.2024 № 167/27 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", подпунктом 1) статьи 8, статьи 13 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" Актогайский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами и их использованию по Актогайскому району на 2023-2024 годы.
2. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию Актогайского районного маслихата по бюджетной политике и экономического развития региона.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель маслихата Ж. Ташенев
Утвержден
решением Актогайского
районного маслихата
от 27 июня 2023 года
№ 34/5
План по управлению пастбищами и их использованию по Актогайскому району на 2023-2024 годы
1. Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Актогайскому району на 2023-2024 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ", приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ".
2. План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных.

Ақтоғай ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарын бекіту туралы
Павлодар облысы Ақтоғай аудандық мәслихатының 2023 жылғы 27 маусымдағы № 34/5 шешімі. Күші жойылды - Павлодар облысы Ақтоғай аудандық мәслихатының 2024 жылғы 19 желтоқсандағы № 167 /27 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Павлодар облысы Ақтоғай аудандық мәслихатының 19.12.2024 № 167/27 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңыңың 6-бабы 1-тармағының 15) тармақшасына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 8-бабы 1) тармақшасына, 13-бабына сәйкес, Ақтоғай аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Қоса беріліп отырған Ақтоғай ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары бекітілсін.
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау Ақтоғай аудандық мәслихаттың бюджеттік саясат және аумақтың экономикалық дамуы жөніндегі тұрақты комиссиясына жүктелсін
3. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Мәслихат төрағасы Ж. Ташенев
Ақтоғай аудандық мәслихатының
2023 жылғы 27 маусымдағы
№ 34/5 шешімімен
бекітілген
Ақтоғай ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
1. Ақтоғай ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі осы жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңына,Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" № 173 бұйрығына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы"№ 3-3/332 бұйрығына сәйкес әзірленді.
2. Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, ауыл шаруашылығы жануарларының мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері жыныстық және жас айырмашылығы бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер ескеріле отырып қабылданды.

3. План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
4. План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Актогайского района в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов на территории Актогайского района, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту Актогайского района с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам) составленную согласно норме потребления воды, на территории Актогайского района, согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища на территории Актогайского района, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при сельском округе на территории Актогайского района, согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 7 к настоящему Плану;
5. Территория района представлена темно-каштановыми, лугово-каштановыми, луговыми и болотными почвами.
Особенностью растительного покрова Актогайского района являются дерновинные злаки (ковыль, овсяница бороздчатая, типчак).
Пастбища в связи с природно-климатической особенностью района относятся к равнинным степным и сухостепным пастбищам. По типу относятся к ковыльно-типчаково-разнотравным и ковыльно-типчаково-полынным.
Средняя урожайность пастбищных угодий составляет 4,8 центнер/га. Фонд кормов пастбищ используется в пастбищный период продолжительностью 200 - 210 дней.
6. Актогайский район расположен в северно-западной части Павлодарской области и граничит: на севере с Иртышским районом, на юге с сельскими зонами городов Аксу и Экибастуз, на западе с Акмолинской и Северо-Казахстанской областями, на востоке с районом Тереңкөл и Павлодарским районом по течению реки Иртыш. Районный центр – село Актогай. Административно-территориальное деление состоит из 31 сельских населенных пунктов, расположенных в 7 сельских округах.

3. Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жем-шөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың жойылу процестерінің алдын алу мақсатында қабылданды.
4. Жоспар мазмұны:
1) осы жоспардың 1-қосымшасына сәйкес құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Ақтоғай ауданы аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) осы жоспардың 2-қосымшасына сәйкес Ақтоғай ауданы аумағында жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3) осы жоспардың 3-қосымшасына сәйкес Ақтоғай ауданы жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) осы жоспардың 4-қосымшасына сәйкес Ақтоғай ауданы аумағында жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) осы жоспардың 5-қосымшасына сәйкес Ақтоғай ауданы аумағында жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оларды берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) осы жоспардың 6-қосымшасына сәйкес Ақтоғай ауданы аумағында ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) осы жоспардың 7-қосымшасына сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі.
5. Аудан аумағындағы топырақ шабындықты сары, қоңыр сары, шабындықты және сор, сортаң болып келеді.
Ақтоғай ауданының өсімдік жабындысының ерекшелігі шымды астық тұқымдас (селеу, сұлы, бетеге) болып табылады.
Жайылымдар ауданның табиғи-климаттық ерекшелігіне байланысты жазық қыр және құрғақ қыр жайылымдарына жатады. Қыр өңіріндегі топырақ - қоңыр сары түсті. Түрі бойынша - селеулі-бетегелі-әртүрлі шөпті және селеулі-бетегелі-жусанды.
Жайылымдық алқаптардың орташа өнімділігі 4,8 центнер/гектар. Жайылымдардағы жемдердің қоры ұзақтығы 200-210 күн жайылым кезеңінде пайдаланылады.
6. Ақтоғай ауданы Павлодар облысының солтүстік-батыс бөлігінде орналасқан және солтүстікте Ертіс ауданымен, оңтүстікте Ақсу және Екібастұз қалаларының ауылдық аймақтарымен, батыста Ақмола және Солтүстік Қазақстан облыстарымен шектеседі, шығыста Тереңкөл және Павлодар аудандарымен Ертіс өзеннің ағынымен шектеседі. Аудан орталығы - Ақтоғай ауылы. Аумақтық-әкімшілік бөлінісі 7 ауылдық округте орналасқан 31 елді мекендерден тұрады.

Климат района резко континентальный, зима холодная, лето жаркое. В январе среднегодовая температура воздуха -17 - -19° градусов по Цельсию, в июле +20 - +21° градусов по Цельсию. Среднегодовой размер осадков - 250 - 300 миллиметров.
7. Общая площадь земель района 977 801 гектаров (далее - га), из них пастбищные земли – 655 567 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 583 709 га;
земли населенных пунктов – 170 500 га;
земли промышленности, транспорта, связи и иного не сельскохозяйственного назначения – 2 525 га;
земли лесного фонда – 3 614 га;
земли водного фонда – 1 211 га;
земли запаса – 216242 га.
В Актогайском районе всего по данным земельного баланса числится 532 землепользователей на общей площади 583 709 га, в том числе пастбищ 391 381 га, из них:
380 крестьянских и фермерских хозяйств на площади 454 854 га, в том числе пастбищ 341 940 га;
19 хозяйственных товариществ на площади 116 279 га, в том числе пастбищ 42 375 га;
132 индивидуальных предпринимателей на площади 12 085 га, в том числе пастбищ 7 066 га;
1 государственное сельскохозяйственное предприятие на площади 491 га.
8. Основными пользователями пастбищ на территории района являются сельскохозяйственные формирования. Скот населения в населенных пунктах пасется на отведенных землях.
9. Количество поголовья сельскохозяйственных животных на территории района: у физических лиц – 18367 голов крупного рогатого скота, 24639 голов мелкого рогатого скота, 6686 голов лошадей, у юридических лиц - 16034 голов крупного рогатого скота, 14125 голов мелкого рогатого скота, 8102 голов лошадей. В целом по району 34401 голов крупного рогатого скота, 38764 голов мелкого рогатого скота, 20877 голов лошадей.
Сформированные стада, отары, табуны сельскохозяйственных животных по видам распределились следующим образом: 152 стада крупного рогатого скота, 52 отары мелкого рогатого скота, 38 табунов лошадей.
10. В районе действуют 42 ветеринарно-санитарных объектов, из них: 29 скотомогильников, 11 ветеринарных пунктов, 2 пункта для искусственного осеменения.
11. В Актогайском районе при предоставлении земель сельскохозяйственного назначения устанавливаются сервитуты.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Актогайскому району
на 2023-2024 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Актогайского района в разрезе категории земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Актогайскому району
на 2023-2024 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов на территории Актогайского района
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Актогайскому району
на 2023-2024 годы
Карта Актогайского района с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Актогайскому району
на 2023-2024 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды, на территории Актогайского района
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Актогайскому району
на 2023-2024 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища и перемещения их на предоставляемые пастбища, на территории Актогайского района
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Актогайскому району
на 2023-2024 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при сельском округе, на территории Актогайского района
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Актогайскому району
на 2023-2024 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
№ п/п
Наименование сельского округа
Период отгона животных на пастбища
Период отгона животных с пастбищ
1
Актогайский сельский округ
Первая половина мая
Вторая декада сентября
2
Муткеновский сельский округ
Первая половина мая
Вторая декада сентября
3
Кожамжарский сельский округ
Первая половина мая
Вторая декада сентября
4
Караобинский сельский округ
Первая половина мая
Вторая декада сентября
5
сельский округ Ақжол
Первая половина мая
Вторая декада сентября
6
Жолболдинский сельский округ
Первая половина мая
Вторая декада сентября
7
Жалаулинский сельский округ
Первая половина мая
Вторая декада сентября

Ауданның климаты күрт континентальды, қысы - суық, жазы - ыстық. Қаңтар айындағы ауаның жылдық орташа температурасы Цельсий бойынша -17 - -19° градус, шілдеде Цельсий бойынша +20 - +21° градус. Жауын-шашынның жылдық орташа мөлшері - 250-300 миллиметр.
7. Ауданның жалпы жер қоры 977 801 гектар, соның ішінде жайылымдар – 655 567 гектар.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 583 709 гектар;
елдi мекендердiң жерлерi – 170 500 гектар;
өнеркәсiп, көлiк, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жер және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жерлер – 2 525 гектар;
орман қорының жерлері – 3 614 гектар;
су қорының жерлерi – 1 211 га;
босалқы жерлер – 216 242 га.
Ақтоғай ауданында жер балансының мәліметтері бойынша 532 ауылшаруашылық құрылымдарына 583 709 га жер тиесілі, соның ішінде жайылымдар 391 382 га.
380 шаруа және фермер қожалықтарында 454854 га, оның ішінде жайылымдар 341 940 га;
19 шаруашылық серіктестіктерде 116 279 га, оның ішінде жайылымдар 42 375 га;
132 жеке кәсіпкерде 12 085 га, оның ішінде жайылымдар 7 066 га;
1 мемлекеттік ауыл шаруашылық кәсіпорын - 491 га .
8. Аудан аумағындағы негізгі жайылым пайдаланушылары ауыл шаруашылығы құрылымдары болып табылады. Аудан тұрғындарының мал басы елді мекендерге тиесілі жерлерде бағылады.
9. Аудан аумағындағы ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны: жеке тұлғаларда - 18367 бас ірі қара мал, 24639 бас ұсақ мал, 6686 бас жылқы; заңды тұлғаларда – 16034 бас ірі қара мал, 14125 бас ұсақ мал, 8102 бас жылқы. Жалпы аудан бойынша 34401 бас ірі қара мал, 38764 бас ұсақ мал, 20877 бас жылқы бар.
Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша қалыптастырылған үйірлер, отарлар, табындар келесідей бөлінген: ірі қара мал 152 үйір, ұсақ мал 52 отар, жылқылар 38 табын.
10. Аудан аумағында ветеринариялық-санитарлық 42 объектілер қызмет істейді, соның ішінде 29 мал көмінділері, 11 мал дәрігерлік пункттері, 2 ұрықтандыру пункттері.
11. Ақтоғай ауданында ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерді берген кезде сервитуттар белгіленеді.
Ақтоғай ауданы бойынша
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 1-қосымша
Құқық белғілейтін құжаттар негізінде жер санаттарды, жер учаскелерінің иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Ақтоғай ауданының аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Ақтоғай ауданы бойынша
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 2-қосымша
Ақтоғай ауданының аумағында жайылым айналымдарының қолайлы схемалары.
Ақтоғай ауданы бойынша
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген Ақтоғай ауданының картасы.
Ақтоғай ауданы бойынша
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 4-қосымша
Ақтоғай ауданының аумағында су жайылым пайдаланушылырдың тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне қол жеткізу схемасы.
Ақтоғай ауданы бойынша
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 5-қосымша
Ақтоғай ауданының аумағында жайылымы жоқ жеке және (немесе) занды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы.
Ақтоғай ауданы бойынша
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 6-қосымша
Ақтоғай ауданының аумағында ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы.
Ақтоғай ауданы бойынша
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 7-қосымша
Ақтоғай ауданының аумағында ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Р/с
Ауылдық округ атауы
Жайылымдарға малдардың айдап шығару мерзімі
Жайылымдардан малдардың қайтару мерзімі
1
Ақтоғай ауылдық округі
Мамырдың бірінші жартысы
Қыркүйектің екінші онкүндігі
2
Мүткенов ауылдық округі
Мамырдың бірінші жартысы
Қыркүйектің екінші онкүндігі
3
Қожамжар ауылдық округі
Мамырдың бірінші жартысы
Қыркүйектің екінші онкүндігі
4
Қараоба ауылдық округі
Мамырдың бірінші жартысы
Қыркүйектің екінші онкүндігі
5
Ақжол ауылдық округі
Мамырдың бірінші жартысы
Қыркүйектің екінші онкүндігі
6
Жолболды ауылдық округі
Мамырдың бірінші жартысы
Қыркүйектің екінші онкүндігі
7
Жалаулы ауылдық округі
Мамырдың бірінші жартысы
Қыркүйектің екінші онкүндігі