Об утверждении положений территориальных подразделений Комитета рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
Приказ и.о. Председателя Комитета рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 февраля 2024 года № 30-9/27.
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 апреля 2005 года № 310 "Некоторые вопросы Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан" и приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 8 февраля 2024 года № 46 "Об утверждении Положения о Комитете рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Положение республиканского государственного учреждения "Арало-Сырдарьинская межобластная бассейновая инспекция рыбного хозяйства Комитета рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан", согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Положение республиканского государственного учреждения "Балхаш-Алакольская межобластная бассейновая инспекция рыбного хозяйства Комитета рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан", согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) Положение республиканского государственного учреждения "Зайсан-Ертисская межобластная бассейновая инспекция рыбного хозяйства Комитета рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан", согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) Положение республиканского государственного учреждения "Есильская межобластная бассейновая инспекция рыбного хозяйства Комитета рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан", согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) Положение республиканского государственного учреждения "Жайык-Каспийская межобластная бассейновая инспекция рыбного хозяйства Комитета рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан", согласно приложению 5 к настоящему приказу;
6) Положение республиканского государственного учреждения "Нура-Сарысуская межобластная бассейновая инспекция рыбного хозяйства Комитета рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан", согласно приложению 6 к настоящему приказу;
7) Положение республиканского государственного учреждения "Тобол-Торгайская межобластная бассейновая инспекция рыбного хозяйства Комитета рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан", согласно приложению 7 к настоящему приказу;
8) Положение республиканского государственного учреждения "Шу-Таласская межобластная бассейновая инспекция рыбного хозяйства Комитета рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан", согласно приложению 8 к настоящему приказу.

Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Балық шаруашылығы комитетінің аумақтық бөлімшелерінің ережелерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Балық шаруашылығы комитеті Төрағасының м.а. 2024 жылғы 14 ақпандағы № 30-9/27 бұйрығы.
"Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 6 сәуіріндегі № 310 қаулысына және "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Балық шаруашылығы комитеті туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2024 жылғы 8 ақпандағы № 46 бұйрығына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берілген:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Балық шаруашылығы комитетінің Арал-Сырдария облысаралық бассейндік балық шаруашылығы инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесі;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Балық шаруашылығы комитетінің Балқаш-Алакөл облысаралық бассейндік балық шаруашылығы инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесі;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Балық шаруашылығы комитетінің Зайсан-Ертіс облысаралық бассейндік балық шаруашылығы инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесі;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Балық шаруашылығы комитетінің Есіл облысаралық бассейндік балық шаруашылығы инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесі;
5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Балық шаруашылығы комитетінің Жайық-Каспий облысаралық бассейндік балық шаруашылығы инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесі;
6) осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Балық шаруашылығы комитеті Нұра-Сарысу облысаралық бассейндік балық шаруашылығы инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесі;
7) осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Балық шаруашылығы комитетінің Тобыл-Торғай облысаралық бассейндік балық шаруашылығы инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесі;
8) осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Балық шаруашылығы комитетінің Шу-Талас облысаралық бассейндік балық шаруашылығы инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесі бекітілсін.

2. Признать утратившим силу:
1) приказ Председателя Комитета рыбного хозяйства Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 4 августа 2022 года № 30-9/83 "Об утверждении положений территориальных подразделений Комитета рыбного хозяйства Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан";
2) приказ Председателя Комитета рыбного хозяйства Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 15 февраля 2023 года № 30-9/23 "О внесении изменений в приказ председателя Комитета рыбного хозяйства Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 4 августа 2022 года № 30-9/83 "Об утверждении положений территориальных подразделений Комитета рыбного хозяйства Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан";
3. Управлению кадровой, организационной и правовой работы Комитета рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан настоящий приказ довести до территориальных подразделений Комитета рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Руководителям территориальных подразделений Комитета рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке принять меры, необходимые для реализации настоящего приказа.
5. Настоящий приказ вводится в действие со дня подписания.
Исполняющий обязанности Председателя
Комитета рыбного хозяйства
Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
Н. Жунусов
Приложение 1 к приказу
и.о. Председателя Комитета
рыбного хозяйства
Министерства сельского
хозяйства Республики Казахстан
от 14 февраля 2024 года № 30-9/27
Положение о республиканском государственном учреждении "Арало-Сырдарьинская межобластная бассейновая инспекция рыбного хозяйства Комитета рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан"
Глава 1. Общие положения
1. Республиканское государственное учреждение "Арало-Сырдарьинская межобластная бассейновая инспекция рыбного хозяйства Комитета рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан" (далее – Инспекция) является территориальным подразделением в пределах компетенции Комитета рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – Комитет) осуществляющим реализационные, регулятивные, контрольные и надзорные функции в области охраны, воспроизводства и использования рыбных ресурсов и других водных животных на территории и водоемах Арало-Сырдарьинского бассейна (включая водоохранные полосы и зоны, береговые полосы и зоны санитарной охраны) в пределах административных границ города Шымкент, Кызылординской и Туркестанской областей.

2. Мыналар:
1) "Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Балық шаруашылығы комитеті облысаралық бассейндік балық шаруашылығы инспекцияларының ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Балық шаруашылығы комитеті төрағасының 2021 жылғы 4 тамызындағы № 30-9/83 бұйрығының;
2) "Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Балық шаруашылығы комитеті облысаралық бассейндік балық шаруашылығы инспекцияларының ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Балық шаруашылығы комитеті төрағасының 2022 жылғы 4 тамызындағы № 30-9/83 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Балық шаруашылығы комитеті төрағасының 2023 жылғы 15 ақпандағы № 30-9/23 бұйрығының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Балық шаруашылығы комитетінің Кадр, ұйымдастыру және құқықтық жұмыс басқармасы осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Балық шаруашылығы комитетінің аумақтық бөлімшелеріне жеткізсін.
4. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі министрлігі Балық шаруашылығы комитетінің аумақтық бөлімшелерінің басшылары заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрықты іске асыру үшін қажетті шараларды қабылдасын.
5. Осы бұйрық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
Балық шаруашылығы комитетінің
Төрағасының міндетін атқарушы
Н. Жүнісов
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрлігі
Балық шаруашылығы комитеті
Төрағасының м.а.
2024 жылғы 14 ақпандағы
№ 30-9/27 бұйрығының
1-қосымшасы
"Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Балық шаруашылығы комитетінің Арал-Сырдария облысаралық бассейндік балық шаруашылығы инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемеcі туралы ереже
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Балық шаруашылығы комитетінің Арал-Сырдария облысаралық бассейндік балық шаруашылығы инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрi – Инспекция) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Балық шаруашылығы комитеті (бұдан әрі – Комитет) құзыретi шегінде Шымкент қаласы, Қызылорда және Түркістан облыстары әкімшілік шекарасының шегіндегі Арал-Сырдария бассейнінің аумағында және су айдындарында (су қорғау белдеуі мен аймағын, жағалау жиегін және санитарлық қорғау аймағын қоса алғанда) балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы іске асыру, реттеушілік, бақылау және қадағалау функцияларын жүзеге асыратын аумақтық бөлімше болып табылады.

2. Инспекция осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Инспекция является юридическим лицом, подведомственным Комитету, в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, при необходимости в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
4. Инспекция вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Инспекция имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
6. Инспекция по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Инспекции и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
7. Структура и лимит штатной численности Инспекции утверждаются председателем Комитета.
8. Местонахождение юридического лица: Республика Казахстан, 120008, Кызылординская область, город Кызылорда, улица Амангельды Иманова, 125.
9. Полное наименование государственного органа – республиканское государственное учреждение "Арало-Сырдарьинская межобластная бассейновая инспекция рыбного хозяйства Комитета рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан".
10. Настоящее Положение является учредительным документом Инспекции.
11. Финансирование деятельности Инспекции осуществляется из республиканского бюджета.
12. Инспекции запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Инспекции.
Если Инспекции законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в государственный бюджет.
Глава 2. Задачи, права и обязанности Инспекции
13. Задача - реализация государственной политики в области охраны, воспроизводства и использования рыбных ресурсов и других водных животных, а также аквакультуры.
14. Права и обязанности Инспекции:
1) принимать обязательные для исполнения правовые акты в пределах своей компетенции;
2) запрашивать и получать в установленном законодательством порядке от государственных органов и иных организаций, их должностных лиц необходимую информацию и материалы;
3) давать разъяснения и комментарии по применению действующего законодательства по вопросам, входящим в компетенцию Инспекции;

2. Инспекция өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Инспекция Комитеттің ведомстволық бағынысындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы өз атауындағы мемлекеттік тілде көрсетілген мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, қажет болғанда Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
4. Инспекция азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
5. Инспекция заңнамаға сәйкес уәкілеттік берілген болса, ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
6. Инспекция өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Инспекция басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен рәсімделетін шешімдер қабылдайды.
7. Инспекция құрылымын және штат санын Комитет төрағасы бекiтедi.
8. Заңды тұлғаның орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, 120008, Қызылорда облысы, Қызылорда қаласы, А.Иманов көшесі, 125.
9. Мемлекеттік органның толық атауы – "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Балық шаруашылығы комитетiнің Арал-Сырдария облысаралық бассейндік балық шаруашылығы инспекциясы" республикалық мемлекеттiк мекемесi.
10. Осы Ереже Инспекцияның құрылтай құжаты болып табылады.
11. Инспекцияның қызметiн қаржыландыру республикалық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
12. Инспекцияның кәсіпкерлік субъектілерімен Инспекция функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қатынастар жасауға тыйым салынады.
Егер Инспекцияға заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда мұндай қызметтен алынған кіріс мемлекеттік бюджеттің кірісіне жіберіледі.
2-тарау. Инспекцияның мақсаттары, құқықтары мен міндеттері
13. Мақсаты: балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру.
14. Инспекция құқықтары мен міндеттері:
1) құзыретілігі шегінде құқықтық актілер әзірлеуге қатысу;
2) мемлекеттік органдардан және басқа да ұйымдардан, олардың лауазымдық тұлғаларынан қажетті ақпаратты және материалдарды заңнамада белгіленген тәртіпте сұрату және алу;
3) Инспекцияның құзыретілігіне кіретін мәселелер бойынша қолданыстағы заңнаманы қолдану жөнінде түсіндірме мен түсініктемелер беру;

4) в случае необходимости вносить в местный исполнительный орган предложение по включению в перечень рыбохозяйственных водоемов и (или) участков местного значения новых водоемов;
5) в соответствии с утвержденными правилами применять специальные средства и служебное оружие при осуществлении государственного контроля и надзора в области охраны, воспроизводства и использования рыбных ресурсов и других водных животных;
6) оснащается в соответствии с утвержденными нормами оснащенности материально-техническими средствами территориальных подразделений ведомства уполномоченного органа, осуществляющих деятельность в области охраны, воспроизводства и использования рыбных ресурсов и других водных животных;
7) обеспечивать доступность государственных услуг;
8) обеспечивать информированность получателей государственных услуг о порядке оказания государственных услуг;
9) участвовать в предоставлении соответствующей информации в уполномоченный орган по оценке качества оказания государственных услуг и контроля за качеством оказания государственных услуг, уполномоченный орган в сфере информатизации для проведения оценки качества оказания государственных услуг;
10) участвовать в предоставлении соответствующей информации некоммерческим организациям, проводящим общественный мониторинг, в установленном законодательством порядке;
11) оказывать содействие в пределах своей компетенции административным органам, должностным лицам в случаях, предусмотренных Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан (далее – АППК);
12) отказывать в реализации прав участника административной процедуры в случаях и по основаниям, которые установлены АППК;
13) рассматривать обращения, заявления и жалобы физических и юридических лиц по вопросам, входящим в компетенцию Инспекции, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
14) принимать и регистрировать обращения, содействовать их оформлению и приложенных к ним документов, предоставлять возможность устранять формальные ошибки и дополнять прилагаемые документы;
15) разъяснять участнику административной процедуры его права и обязанности по вопросам, связанным с осуществлением административной процедуры;
16) заблаговременно уведомлять участника административной процедуры о месте и времени проводимого заслушивания;
17) заслушивать участника административной процедуры перед принятием решения по административной процедуре, за исключением случаев, предусмотренных АППК;
18) доводить административный акт до сведения участника административной процедуры либо их представителей в порядке, установленном АППК;
19) осуществлять иные права и обязанности, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.

4) жергілікті атқарушы органға қажет болған жағдайда жергілікті маңызы бар су айдындары және (немесе) учаскелеріне жаңа су айдындарын енгізу бойынша ұсыныс беру;
5) балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласында мемлекеттік бақылау және қадағалау жүргізу кезінде бекітілген ережелерге сәйкес арнаулы құралдар мен қызметтік қаруды пайдалану;
6) балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы қызметті жүзеге асыратын уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшелерін бекітілген нормаларға сәйкес материалдық-техникалық құралдармен толықтыру;
7) мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің қолжетімділігін қамтамасыз ету;
8) мемлекеттік қызметтерді алушылардың мемлекеттік қызметтерді көрсету тәртібі туралы хабардар болуын қамтамасыз ету;
9) мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бақылау жөніндегі уәкілетті органға, ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органға мемлекеттік қызметтер көрсету сапасына бағалау жүргізу үшін тиісті ақпарат беруге қатысу;
10) заңнамада белгіленген тәртіппен қоғамдық мониторинг жүргізетін коммерциялық емес ұйымдарға тиісті ақпарат беруге қатысу;
11) Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінде (бұдан әрі – ӘРПК) көзделген жағдайларда өз құзыреті шегінде әкімшілік органдарға, лауазымды адамдарға жәрдем көрсету;
12) ӘРПК-де белгіленген жағдайларда және негіздер бойынша әкімшілік рәсімге қатысушының құқықтарын іске асырудан бас тарту;
13) Инспекцияның құзыретіне кіретін мәселелер бойынша жеке және заңды тұлғалардың жолданымдарын, арыздары мен шағымдарын Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қарау;
14) жолданымдарды қабылдау және тіркеу, оларды және оларға қоса берілген құжаттарды рәсімдеуге жәрдемдесу, формалды қателерді жоюға және қоса берілетін құжаттарды толықтыруға мүмкіндік беру;
15) әкімшілік рәсімге қатысушыға оның әкімшілік рәсімді жүзеге асыруға байланысты мәселелер бойынша құқықтары мен міндеттерін түсіндіру;
16) әкімшілік рәсімге қатысушыға өткізілетін тыңдау орны мен уақыты туралы күні бұрын хабардар ету;
17) ӘРПК-де көзделген жағдайларды қоспағанда, әкімшілік рәсім бойынша шешім қабылдау алдында әкімшілік рәсімге қатысушыны тыңдау;
18) әкімшілік актіні ӘРПК-де белгіленген тәртіппен әкімшілік рәсімге қатысушының не оның өкілдерінің назарына жеткізу;
8) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де құқықтар мен міндеттерді жүзеге асыру.

15. Функции Инспекции:
1) осуществляет межотраслевую координацию деятельности субъектов в области рыбного хозяйства;
2) реализует государственную политику в области охраны, воспроизводства и использования рыбных ресурсов и других водных животных, а также в области аквакультуры;
3) осуществляет государственный контроль и надзор в области охраны, воспроизводства и использования рыбных ресурсов и других водных животных;
4) осуществляет международное сотрудничество в области охраны, воспроизводства и использования рыбных ресурсов и других водных животных;
5) осуществляет подготовку бюджетной заявки Инспекции, предоставление ее в Комитет, а также выполнение иных процедур бюджетного процесса;
6) участвует в процедурах государственных закупок в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области государственных закупок;
7) осуществляет и (или) организует лов с целью интродукции, реинтродукции и гибридизации, лов в воспроизводственных целях, лов в замороопасных водоемах и (или) участках, а также осуществляет контрольный лов;
8) выдает разрешения на производство интродукции, реинтродукции, гибридизации рыбных ресурсов и других водных животных;
9) организует и (или) обеспечивает проведение научных исследований и проектно-изыскательских работ в области охраны, воспроизводства и использования рыбных ресурсов и других водных животных;
10) организует ведение государственного учета, кадастра и мониторинга рыбных ресурсов и других водных животных;
11) организует и обеспечивает воспроизводство и государственный учет животного мира в резервном фонде рыбохозяйственных водоемов и (или) участках;
12) на основании научных рекомендаций принимает решение о мелиоративном лове рыб в случаях возникновения угрозы замора, который неизбежно приведет к гибели рыб и невозможности устранения такой угрозы путем проведения текущей рыбохозяйственной мелиорации водных объектов или их частей;
13) осуществляет государственный контроль и надзор за соблюдением порядка осуществления интродукции, реинтродукции, и гибридизации рыбных ресурсов и других водных животных;
14) проверяет деятельность пользователей животным миром в целях определения соблюдения требований законодательства Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования рыбных ресурсов и других водных животных;

15. Инспекция функциялары:
1) балық шаруашылығы саласындағы субъектілердің қызметін салааралық үйлестіруді жүзеге асырады;
2) балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қорғау және қадағалау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы, сондай-ақ балық шаруашылығын дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асырады;
3) балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласында мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүзеге асырады;
4) балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асырады;
5) Инспекцияның бюджеттік өтінімін дайындау, оны Комитетке ұсыну, сондай-ақ өзге де бюджеттік процесстердің рәсімдерін орындауды қамтамасыз етеді;
6) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік сатып алу саласындағы мемлекеттік сатып алу рәсімдеріне қатысады;
7) интродукциялау, реинтродукциялау және будандастыру мақсатында аулауды, өсімін молайту мақсатында аулауды, балықтың қырылу қаупі бар су айдындарында және (немесе) учаскелерінде аулауды жүзеге асырады және (немесе) ұйымдастырады, сондай-ақ бақылау үшін аулауды жүзеге асырады;
8) балық ресурстарын және басқа да су жануарларын интродукциялауды, реинтродукциялауды, будандастыруды жүргізуге рұқсаттар береді;
9) балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласында ғылыми зерттеулер мен жобалау-іздестіру жұмыстарын жүргізуді ұйымдастырады және (немесе) қамтамасыз етеді;
10) балық ресурстарын және басқа да су жануарларын мемлекеттік есепке алуды, оның кадастры мен мониторингін жүргізуді ұйымдастырады;
11) балық шаруашылығы су айдындарының резервтік қорында және (немесе) учаскелерінде жануарлар дүниесінің өсімін молайту мен мемлекеттік есепке алуды ұйымдастырады және қамтамасыз етеді;
12) балықтардың қырылуына әкеп соғатын қырылу қаупі туындаған жағдайда су объектілеріне немесе олардың бөліктеріне ағымдағы балық шаруашылығы мелиорациясын жүргізу арқылы мұндай қатерді жою мүмкін болмаған жағдайларда ғылыми ұсынымдар негізінде балықтарды мелиорациялық аулау туралы шешім қабылдайды;
13) балық ресурстарын және басқа да су жануарларын интродукциялауды, реинтродукциялауды және будандастыруды жүзеге асыру тәртібінің сақталуына мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүзеге асырады;
14) балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасы талаптарының сақталуын айқындау мақсатында жануарлар дүниесін пайдаланушылардың қызметін тексереді;

28) осуществляет осмотр водозаборных и сбросных сооружений на наличие рыбозащитных устройств и их соответствие установленным требованиям;
29) осматривает у лиц, находящихся на рыбохозяйственных водоемах и (или) участках, береговой полосе и при выезде из них, документы на право пользования животным миром;
30) изымает запрещенные виды орудий добывания объектов животного мира для временного хранения до вынесения решения судом;
31) изымает незаконно добытые объекты рыбных ресурсов и других водных животных и продукты их жизнедеятельности в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
32) изымает огнестрельное оружие, использованное с нарушением законодательства Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, для временного хранения до вынесения решения судом;
33) согласовывает установку рыбозащитных устройств водозаборных и сбросных сооружений;
34) выдает справку о происхождении вылова;
35) проводит конкурс по закреплению рыбохозяйственных водоемов и (или) участков местного значения;
36) заключает договора на ведение рыбного хозяйства;
37) осуществляет перезакрепление рыбохозяйственных водоемов и (или) участков местного значения;
38) принимает решение о переносе срока запрета на изъятие объектов животного мира на пятнадцать календарных дней в ту или иную сторону в зависимости от природно-климатических условий без изменения общей продолжительности запрета по рекомендации аккредитованных научных организаций в области охраны, воспроизводства и использования животного мира;
39) при выявлении нарушения законодательства Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования рыбных ресурсов и других водных животных приостанавливает деятельность или вносит предложение о запрещении деятельности пользователей животным миром в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
40) определяет размеры вреда, причиненного в результате нарушения законодательства Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, и на основании этого предъявлять к виновным лицам претензии о добровольном возмещении этого вреда либо предъявлять иск в суд;
41) рассматривает дела об административных правонарушениях в области охраны, воспроизводства и использования рыбных ресурсов и других водных животных;
42) осуществляет производство по делам об административных правонарушениях в пределах компетенции, в соответствии с законодательством Республики Казахстан;

28) су жинау және ағызу құрылыстарын балықтарды қорғау құрылғыларының бар-жоғына және олардың белгіленген талаптарға сәйкестігіне қарап тексеруді жүзеге асыруға;
29) балық шаруашылығы су айдындарында және (немесе) учаскелерінде, жағалау белдеуінде болған және олардан шыққан кезде адамдардың жануарлар дүниесін пайдалану құқығына арналған құжаттарын тексеруге;
30) жануарлар дүниесі объектілерін аулау құралдарының тыйым салынған түрлерін сот шешім шығарғанға дейін уақытша сақтау үшін алып қоюға;
31) заңсыз ауланған балық ресурстарының және басқа да су жануарлар дүниесі объектілерін және олардың тіршілік ету өнімдерін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен алып қоюға;
32) Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы заңнамасын бұза отырып пайдаланылған атыс қаруын сот шешім шығарғанға дейін уақытша сақтау үшін алып қоюға;
33) су тарту және ағызу құрылыстарының балықтарды қорғау құрылғыларын орнатуға келісім береді;
34) аулаған жері туралы анықтаманы береді;
35) жергілікті маңызы бар балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерiн бекітіп беру бойынша конкурс өткізеді;
36) балық шаруашылығын жүргізуге шарттар жасайды;
37) жергілікті маңызы бар балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін қайта бекітіп беруді жүзеге асырады;
38) жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы аккредиттелген ғылыми ұйымдардың ұсынымы бойынша тыйым салудың жалпы ұзақтығын өзгертпестен, жануарлар дүниесі объектілерін алып қоюға тыйым салу мерзімін табиғи-климаттық жағдайларға байланысты қайсыбір жағына күнтізбелік он бес күнге ауыстыру туралы шешім қабылдайды;
39) балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы Қазақстан Республикасы заңдарының бұзылуы анықталған кезде Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен жануарлар дүниесiн пайдаланушылардың қызметiн тоқтатады немесе қызметiне тыйым салу туралы ұсыныс енгiзеді;
40) балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы Қазақстан Республикасы заңдарының бұзылуы салдарынан келтiрiлген зиянның көлемiн анықтайды және осының негiзiнде кiнәлi тұлғаларға осы зиянды ерiктi түрде өтеу туралы талап қояды не сотқа талап-арыз береді;
41) балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарайды;
42) Қазақстан Республикасының заңнамаларында белгіленген құзыретіне сәйкес әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша іс жүргізуді жүзеге асырады;

43) передает материалы проверок в правоохранительные органы для принятия процессуального решения;
44) осуществляет иные функции, предусмотренные законодательством Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан, Министра сельского хозяйства Республики Казахстан и Председателя Комитета, а также настоящим Положением.
Сноска. Пункт 15 с изменениями, внесенными приказом и.о. Председателя Комитета рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства РК от 16.10.2024 № 30-9/140.
Глава 3. Статус и полномочия руководителя Инспекции при организации его деятельности
16. Руководство Инспекции осуществляется руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Инспекции задач и осуществление им своих полномочий.
17. Руководитель Инспекции назначается на должность и освобождается от должности председателем Комитета.
18. Руководитель Инспекции имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей председателем Комитета.
19. Полномочия руководителя Инспекции:
1) организует и руководит работой Инспекции;
2) несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Инспекцию задач и осуществление им своих полномочий, за качество и своевременность исходящих документов, а также целевое использование выделенных средств из республиканского бюджета;
3) в пределах своей компетенции подписывает приказы;
4) утверждает должностные инструкции работников Инспекции, за исключением заместителей руководителя Инспекции;
5) в пределах своей компетенции организует мероприятия и несет персональную ответственность за принятие мер по противодействию коррупции в Инспекции;
6) назначает на должности и освобождает от должностей работников Инспекции, за исключением работников, вопросы трудовых отношений которых в соответствии с законодательными актами отнесены к компетенции вышестоящих государственных органов и должностных лиц;
7) вносит предложения председателю Комитета о поощрении и привлечении к дисциплинарной ответственности заместителей руководителя Инспекции;
8) решает вопросы командирования, предоставления отпусков, оказания материальной помощи, подготовки (переподготовки) и повышения квалификации, выплаты надбавок и поощрения, привлечения к дисциплинарной ответственности работников Инспекции, за исключением работников, вопросы трудовых отношений которых в соответствии с законодательными актами отнесены к компетенции вышестоящих государственных органов и должностных лиц;
9) в установленном законодательством порядке согласовывает вопросы оказания материальной помощи, выплаты надбавок заместителям руководителя Инспекции;

43) тексеру материалдарын құқық қорғау органдарына iс жүргiзу шешiмiн қабылдау үшiн жолдайды;
44) Қазақстан Республикасының заңдарымен, Қазақстан Республикасы Президентінің, Үкіметінің, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Балық шаруашылығы комитеті төрағасының актілерімен, сондай-ақ, осы Ережемен қарастырылған басқа да функцияларды атқарады.
3-тарау. Инспекция қызметін ұйымдастыру кезіндегі оның басшысының мәртебесі және өкілеттіктері
16. басшылықты Инспекцияға жүктелген міндеттердің орындалуын және оның өкілеттіктерін жүзеге асыруға дербес жауапты болатын басшы жүзеге асырады.
17. Инспекция басшысы Комитет төрағасымен қызметке тағайындалады және қызметтен босатылады.
18. Инспекция басшысының Комитет төрағасымен қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын орынбасарлары болады.
19. Инспекция басшысының өкілеттіктері:
1) Инспекция жұмысын ұйымдастырады және басшылық жасайды;
2) Инспекцияға жүктелген міндеттерді орындауға және өз қызметтерін жүзеге асыруға, шығыс құжаттардың сапасы мен уақыттылығына, сондай-ақ республикалық бюджеттен бөлінген қаражатты мақсатты пайдалануына дербес жауапты болады;
3) өз құзыреті шегінде бұйрықтарға қол қояды;
4) Инспекция басшысының орынбасарларын қоспағанда, Инспекция қызметкерлерінің лауазымдық нұсқаулықтарын бекітеді;
5) өз құзыреті шегінде Инспекцияда сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жөніндегі іс-шаралардың қабылдануына дербес жауапты болады және іс-шараларды ұйымдастырады;
6) еңбек қатынастары мәселелері заңнамалық актілерге сәйкес жоғары тұрған мемлекеттік органдар мен лауазымды тұлғалардың құзыретіне жатқызылған қызметкерлерді қоспағанда, Инспекция қызметкерлерін қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
7) Комитет төрағасына Инспекция басшысының орынбасарларын көтермелеу және тәртіптік жауапкершілікке тарту туралы ұсыныстар енгізеді;
8) еңбек қатынастары мәселелері заңнамалық актілерге сәйкес жоғары тұрған мемлекеттік органдар мен лауазымды тұлғалардың құзыретіне жатқызылған қызметкерлерді қоспағанда, Инспекция қызметкерлерін іссапарға жіберу, демалыс беру, материалдық көмек көрсету, даярлау (қайта даярлау) және біліктілігін арттыру, үстемеақы төлеу және көтермелеу, тәртіптік жауапкершілікке тарту мәселелерін шешеді;
9) заңнамада белгіленген тәртіппен Инспекция басшысының орынбасарларына материалдық көмек көрсету, үстемеақылар төлеу мәселелерін келіседі;

10) утверждает положения структурных подразделений Инспекции;
11) представляет Инспекцию в государственных органах и иных организациях без доверенности;
12) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан.
20. Исполнение полномочий руководителя Инспекции в период его отсутствия, возлагается на заместителя руководителя Инспекции, в случае его отсутствия на другого работника Инспекции, на основании приказа председателя Комитета.
21. Руководитель Инспекции вносит предложения председателю Комитета по полномочиям своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.
Глава 4. Имущество Инспекции
22. Инспекция может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Инспекции формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
23. Имущество, закрепленное за Инспекцией относится к республиканской собственности.
24. Инспекция не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение Инспекции
25. Реорганизация и упразднение Инспекции осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 2 к приказу
и.о. Председателя Комитета
рыбного хозяйства
Министерства сельского
хозяйства Республики Казахстан
от 14 февраля 2024 года № 30-9/27
Положение о республиканском государственном учреждении "Балхаш-Алакольская межобластная бассейновая инспекция рыбного хозяйства Комитета рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан"
Глава 1. Общие положения
1. Республиканское государственное учреждение "Балхаш-Алакольская межобластная бассейновая инспекция рыбного хозяйства Комитета рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан" (далее – Инспекция) является территориальным подразделением в пределах компетенции Комитета рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – Комитет) осуществляющим реализационные, регулятивные, контрольные и надзорные функции в области охраны, воспроизводства и использования рыбных ресурсов и других водных животных на озере Балхаш, Алакольской системе озер, Капшагайском водохранилище, реке Или и других территории и водоемах Балхаш-Алакольского бассейна (включая водоохранные полосы и зоны, береговые полосы и зоны санитарной охраны) в пределах административных границ города Алматы, Алматинской области и области Жетісу.

10) Инспекцияның құрылымдық бөлімшелерінің ережелерін бекітеді;
11) мемлекеттік органдарда және өзге де ұйымдарда сенімхатсыз Инспекцияның атынан өкілдік етеді;
12) Қазақстан Республикасы заңнамаларына және Қазақстан Республикасы Президентінің актілеріне сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
20. Инспекция басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін Инспекция басшысының орынбасарына, ол болмаған жағдайда Инспекцияның басқа қызметкеріне Комитет төрағасы бұйрығымен жүктеледі.
21. Инспекция басшысы қолданыстағы заңнамаға сәйкес өз орынбасарларының өкілеттіктері бойынша Комитет төрағасына ұсыныстарын енгізеді.
4-тарау. Инспекцияның мүлкі
22. Инспекцияның заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Инспекцияның мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
23. Инспекцияға бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.
24. Егер заңнамада өзгеше белгіленбесе, Инспекция өзіне бекітіліп берілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Инспекцияны қайта ұйымдастыру және тарату
25. Инспекцияны қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрлігі
Балық шаруашылығы комитеті
Төрағасының м.а.
2024 жылғы 14 ақпандағы
№ 30-9/27 бұйрығының
2-қосымшасы
"Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Балық шаруашылығы комитетінің Балқаш-Алакөл облысаралық бассейндік балық шаруашылығы инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекеме туралы ережесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Балық шаруашылығы комитетінің Балқаш-Алакөл облысаралық бассейндік балық шаруашылығы инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрi – Инспекция) "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Балық шаруашылығы комитеті (бұдан әрі – Комитет) құзыретi шегінде Балқаш көлінде, Алакөл көлдер жүйесінде, Қапшағай су қоймасында, Іле өзенінде және Балқаш-Алакөл бассейнінің аумағындағы Алматы қаласы, Алматы облысы және Жетісу облысы әкімшілік шекарасының шегіндегі басқада және су айдындарында (су қорғау белдеуі мен аймағын, жағалау жиегін және санитарлық қорғау аймағын қоса алғанда) балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы іске асыру, реттеушілік, бақылау және қадағалау функцияларын жүзеге асыратын аумақтық бөлімше болып табылады.

10) утверждает положения структурных подразделений Инспекции;
11) представляет Инспекцию в государственных органах и иных организациях без доверенности;
12) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан.
20. Исполнение полномочий руководителя Инспекции в период его отсутствия, возлагается на заместителя руководителя Инспекции, в случае его отсутствия на другого работника Инспекции, на основании приказа председателя Комитета.
21. Руководитель Инспекции вносит предложения председателю Комитета по полномочиям своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.
Глава 4. Имущество Инспекции
22. Инспекция может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Инспекции формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
23. Имущество, закрепленное за Инспекцией относится к республиканской собственности.
24. Инспекция не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение Инспекции
25. Реорганизация и упразднение Инспекции осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 3 к приказу
и.о. Председателя Комитета
рыбного хозяйства
Министерства сельского
хозяйства Республики Казахстан
от 14 февраля 2024 года № 30-9/27
Положение о республиканском государственном учреждении "Зайсан-Ертисская межобластная бассейновая инспекция рыбного хозяйства Комитета рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан"
Глава 1. Общие положения
1. Республиканское государственное учреждение "Зайсан-Ертисская межобластная бассейновая инспекция рыбного хозяйства Комитета рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан" (далее – Инспекция) является территориальным подразделением в пределах компетенции Комитета рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – Комитет) осуществляющим реализационные, регулятивные, контрольные и надзорные функции в области охраны, воспроизводства и использования рыбных ресурсов и других водных животных на территории и водоемах Ертисского бассейна (включая водоохранные полосы и зоны, береговые полосы и зоны санитарной охраны) в пределах административных границ области Абай, Павлодарской и Восточно-Казахстанской областей, за исключением Алакольской системы озер.

10) Инспекцияның құрылымдық бөлімшелерінің ережелерін бекітеді;
11) мемлекеттік органдарда және өзге де ұйымдарда сенімхатсыз Инспекцияның атынан өкілдік етеді;
12) Қазақстан Республикасы заңнамаларына және Қазақстан Республикасы Президентінің актілеріне сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
20. Инспекция басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін Инспекция басшысының орынбасарына, ол болмаған жағдайда Инспекцияның басқа қызметкеріне Комитет төрағасы бұйрығымен жүктеледі.
21. Инспекция басшысы қолданыстағы заңнамаға сәйкес өз орынбасарларының өкілеттіктері бойынша Комитет төрағасына ұсыныстарын енгізеді.
4-тарау. Инспекцияның мүлкі
22. Инспекцияның заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Инспекцияның мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
23. Инспекцияға бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.
24. Егер заңнамада өзгеше белгіленбесе, Инспекция өзіне бекітіліп берілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Инспекцияны қайта ұйымдастыру және тарату
25. Инспекцияны қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрлігі
Балық шаруашылығы комитеті
Төрағасының м.а.
2024 жылғы 14 ақпандағы
№ 30-9/27 бұйрығының
3-қосымшасы
"Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Балық шаруашылығы комитетінің Зайсан-Ертіс облысаралық бассейндік балық шаруашылығы инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекеме туралы ережесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Балық шаруашылығы комитетінің Зайсан-Ертіс облысаралық бассейндік балық шаруашылығы инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрi – Инспекция) "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Балық шаруашылығы комитеті (бұдан әрі – Комитет) құзыретi шегінде Алакөл көлдер жүйесін қоспағанда Абай облысы, Павлодар және Шығыс Қазақстан облыстары әкімшілік шекарасының шегіндегі Ертіс бассейнінің аумағында және су айдындарында (су қорғау белдеуі мен аймағын, жағалау жиегін және санитарлық қорғау аймағын қоса алғанда) балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы іске асыру, реттеушілік, бақылау және қадағалау функцияларын жүзеге асыратын аумақтық бөлімше болып табылады.

10) утверждает положения структурных подразделений Инспекции;
11) представляет Инспекцию в государственных органах и иных организациях без доверенности;
12) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан.
20. Исполнение полномочий руководителя Инспекции в период его отсутствия, возлагается на заместителя руководителя Инспекции, в случае его отсутствия на другого работника Инспекции, на основании приказа председателя Комитета.
21. Руководитель Инспекции вносит предложения председателю Комитета по полномочиям своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.
Глава 4. Имущество Инспекции
22. Инспекция может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Инспекции формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
23. Имущество, закрепленное за Инспекцией относится к республиканской собственности.
24. Инспекция не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение Инспекции
25. Реорганизация и упразднение Инспекции осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 4 к приказу
и.о. Председателя Комитета
рыбного хозяйства
Министерства сельского
хозяйства Республики Казахстан
от 14 февраля 2024 года № 30-9/27
Положение о республиканском государственном учреждении "Есильская межобластная бассейновая инспекция рыбного хозяйства Комитета рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан"
Глава 1. Общие положения
1. Республиканское государственное учреждение "Есильская межобластная бассейновая инспекция рыбного хозяйства Комитета рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан" (далее – Инспекция) является территориальным подразделением в пределах компетенции Комитета рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – Комитет) осуществляющим реализационные, регулятивные, контрольные и надзорные функции в области охраны, воспроизводства и использования рыбных ресурсов и других водных животных на территории и водоемах Есильского бассейна (включая водоохранные полосы и зоны, береговые полосы и зоны санитарной охраны) в пределах административных границ города Астаны, Акмолинской и Северо-Казахстанской областей.

10) Инспекцияның құрылымдық бөлімшелерінің ережелерін бекітеді;
11) мемлекеттік органдарда және өзге де ұйымдарда сенімхатсыз Инспекцияның атынан өкілдік етеді;
12) Қазақстан Республикасы заңнамаларына және Қазақстан Республикасы Президентінің актілеріне сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
20. Инспекция басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін Инспекция басшысының орынбасарына, ол болмаған жағдайда Инспекцияның басқа қызметкеріне Комитет төрағасы бұйрығымен жүктеледі.
21. Инспекция басшысы қолданыстағы заңнамаға сәйкес өз орынбасарларының өкілеттіктері бойынша Комитет төрағасына ұсыныстарын енгізеді.
4-тарау. Инспекцияның мүлкі
22. Инспекцияның заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Инспекцияның мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
23. Инспекцияға бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.
24. Егер заңнамада өзгеше белгіленбесе, Инспекция өзіне бекітіліп берілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Инспекцияны қайта ұйымдастыру және тарату
25. Инспекцияны қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрлігі
Балық шаруашылығы комитеті
Төрағасының м.а.
2024 жылғы 14 ақпандағы
№ 30-9/27 бұйрығының
4-қосымшасы
"Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Балық шаруашылығы комитетінің Есіл облысаралық бассейндік балық шаруашылығы инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекеме туралы ережесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Балық шаруашылығы комитетінің Есіл облысаралық бассейндік балық шаруашылығы инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрi – Инспекция) "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Балық шаруашылығы комитеті (бұдан әрі – Комитет) құзыретi шегінде Астана қаласы, Ақмола және Солтүстік Қазақстан облыстары әкімшілік шекарасының шегіндегі Есіл бассейнінің аумағында және су айдындарында (су қорғау белдеуі мен аймағын, жағалау жиегін және санитарлық қорғау аймағын қоса алғанда) балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы іске асыру, реттеушілік, бақылау және қадағалау функцияларын жүзеге асыратын аумақтық бөлімше болып табылады.

10) утверждает положения структурных подразделений Инспекции;
11) представляет Инспекцию в государственных органах и иных организациях без доверенности;
12) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан.
20. Исполнение полномочий руководителя Инспекции в период его отсутствия, возлагается на заместителя руководителя Инспекции, в случае его отсутствия на другого работника Инспекции, на основании приказа председателя Комитета.
21. Руководитель Инспекции вносит предложения председателю Комитета по полномочиям своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.
Глава 4. Имущество Инспекции
22. Инспекция может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Инспекции формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
23. Имущество, закрепленное за Инспекцией относится к республиканской собственности.
24. Инспекция не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение Инспекции
25. Реорганизация и упразднение Инспекции осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 5 к приказу
и.о. Председателя Комитета
рыбного хозяйства
Министерства сельского
хозяйства Республики Казахстан
от 14 февраля 2024 года № 30-9/27
Положение о республиканском государственном учреждении "Жайык-Каспийская межобластная бассейновая инспекция рыбного хозяйства Комитета рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан"
Глава 1. Общие положения
1. Республиканское государственное учреждение "Жайык-Каспийская межобластная бассейновая инспекция рыбного хозяйства Комитета рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан" (далее – Инспекция) является территориальным подразделением в пределах компетенции Комитета рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – Комитет) осуществляющим реализационные, регулятивные, контрольные и надзорные функции в области охраны, воспроизводства и использования рыбных ресурсов и других водных животных на территории и водоемах Жайык-Каспийского бассейна (включая водоохранные полосы и зоны, береговые полосы и зоны санитарной охраны) в пределах административных границ Атырауской, Мангистауской и Западно-Казахстанской областей.

10) Инспекцияның құрылымдық бөлімшелерінің ережелерін бекітеді;
11) мемлекеттік органдарда және өзге де ұйымдарда сенімхатсыз Инспекцияның атынан өкілдік етеді;
12) Қазақстан Республикасы заңнамаларына және Қазақстан Республикасы Президентінің актілеріне сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
20. Инспекция басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін Инспекция басшысының орынбасарына, ол болмаған жағдайда Инспекцияның басқа қызметкеріне Комитет төрағасы бұйрығымен жүктеледі.
21. Инспекция басшысы қолданыстағы заңнамаға сәйкес өз орынбасарларының өкілеттіктері бойынша Комитет төрағасына ұсыныстарын енгізеді.
4-тарау. Инспекцияның мүлкі
22. Инспекцияның заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Инспекцияның мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
23. Инспекцияға бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.
24. Егер заңнамада өзгеше белгіленбесе, Инспекция өзіне бекітіліп берілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Инспекцияны қайта ұйымдастыру және тарату
25. Инспекцияны қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрлігі
Балық шаруашылығы комитеті
Төрағасының м.а.
2024 жылғы 14 ақпандағы
№ 30-9/27 бұйрығының
5-қосымшасы
"Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Балық шаруашылығы комитетінің Жайық-Каспий облысаралық бассейндік балық шаруашылығы инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекеме туралы ережесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Балық шаруашылығы комитетінің Жайық-Каспий облысаралық бассейндік балық шаруашылығы инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрi – Инспекция) "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Балық шаруашылығы комитеті (бұдан әрі – Комитет) құзыретi шегінде Атырау, Маңғыстау және Батыс Қазақстан облыстары әкімшілік шекарасының шегіндегі Жайық-Каспий бассейнінің аумағында және су айдындарында (су қорғау белдеуі мен аймағын, жағалау жиегін және санитарлық қорғау аймағын қоса алғанда) балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы іске асыру, реттеушілік, бақылау және қадағалау функцияларын жүзеге асыратын аумақтық бөлімше болып табылады.

10) утверждает положения структурных подразделений Инспекции;
11) представляет Инспекцию в государственных органах и иных организациях без доверенности;
12) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан.
20. Исполнение полномочий руководителя Инспекции в период его отсутствия, возлагается на заместителя руководителя Инспекции, в случае его отсутствия на другого работника Инспекции, на основании приказа председателя Комитета.
21. Руководитель Инспекции вносит предложения председателю Комитета по полномочиям своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.
Глава 4. Имущество Инспекции
22. Инспекция может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Инспекции формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
23. Имущество, закрепленное за Инспекцией относится к республиканской собственности.
24. Инспекция не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение Инспекции
25. Реорганизация и упразднение Инспекции осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 6 к приказу
и.о. Председателя Комитета
рыбного хозяйства
Министерства сельского
хозяйства Республики Казахстан
от 14 февраля 2024 года № 30-9/27
Положение о республиканском государственном учреждении "Нура-Сарысуская межобластная бассейновая инспекция рыбного хозяйства Комитета рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан"
Глава 1. Общие положения
1. Республиканское государственное учреждение "Нура-Сарысуская межобластная бассейновая инспекция рыбного хозяйства Комитета рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан" (далее – Инспекция) является территориальным подразделением в пределах компетенции Комитета рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – Комитет) осуществляющим реализационные, регулятивные, контрольные и надзорные функции в области охраны, воспроизводства и использования рыбных ресурсов и других водных животных на территории и водоемах Нура-Сарысуского бассейна (включая водоохранные полосы и зоны, береговые полосы и зоны санитарной охраны) в пределах административной границы области Ұлытау и Карагандинской области, за исключением озера Балхаш.

10) Инспекцияның құрылымдық бөлімшелерінің ережелерін бекітеді;
11) мемлекеттік органдарда және өзге де ұйымдарда сенімхатсыз Инспекцияның атынан өкілдік етеді;
12) Қазақстан Республикасы заңнамаларына және Қазақстан Республикасы Президентінің актілеріне сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
20. Инспекция басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін Инспекция басшысының орынбасарына, ол болмаған жағдайда Инспекцияның басқа қызметкеріне Комитет төрағасы бұйрығымен жүктеледі.
21. Инспекция басшысы қолданыстағы заңнамаға сәйкес өз орынбасарларының өкілеттіктері бойынша Комитет төрағасына ұсыныстарын енгізеді.
4-тарау. Инспекцияның мүлкі
22. Инспекцияның заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Инспекцияның мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
23. Инспекцияға бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.
24. Егер заңнамада өзгеше белгіленбесе, Инспекция өзіне бекітіліп берілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Инспекцияны қайта ұйымдастыру және тарату
25. Инспекцияны қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрлігі
Балық шаруашылығы комитеті
Төрағасының м.а.
2024 жылғы 14 ақпандағы
№ 30-9/27 бұйрығының
6-қосымшасы
"Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Балық шаруашылығы комитетінің Нұра-Сарысу облысаралық бассейндік балық шаруашылығы инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекеме туралы ережесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Балық шаруашылығы комитетінің Нұра-Сарысу облысаралық бассейндік балық шаруашылығы инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрi – Инспекция) "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Балық шаруашылығы комитеті (бұдан әрі – Комитет) құзыретi шегінде Балқаш көлін қоспағанда Ұлытау облысы және Қарағанды облысы әкімшілік шекарасының шегіндегі Нұра-Сарысу бассейнінің аумағында және су айдындарында (су қорғау белдеуі мен аймағын, жағалау жиегін және санитарлық қорғау аймағын қоса алғанда) балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы іске асыру, реттеушілік, бақылау және қадағалау функцияларын жүзеге асыратын аумақтық бөлімше болып табылады.

9) в установленном законодательством порядке согласовывает вопросы оказания материальной помощи, выплаты надбавок заместителям руководителя Инспекции;
10) утверждает положения структурных подразделений Инспекции;
11) представляет Инспекцию в государственных органах и иных организациях без доверенности;
12) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан.
20. Исполнение полномочий руководителя Инспекции в период его отсутствия, возлагается на заместителя руководителя Инспекции, в случае его отсутствия на другого работника Инспекции, на основании приказа председателя Комитета.
21. Руководитель Инспекции вносит предложения председателю Комитета по полномочиям своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.
Глава 4. Имущество Инспекции
22. Инспекция может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Инспекции формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
23. Имущество, закрепленное за Инспекцией относится к республиканской собственности.
24. Инспекция не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение Инспекции
25. Реорганизация и упразднение Инспекции осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 7 к приказу
и.о. Председателя Комитета
рыбного хозяйства
Министерства сельского
хозяйства Республики Казахстан
от 14 февраля 2024 года № 30-9/27
Положение о республиканском государственном учреждении "Тобол-Торгайская межобластная бассейновая инспекция рыбного хозяйства Комитета рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан"
Глава 1. Общие положения
1. Республиканское государственное учреждение "Тобол-Торгайская межобластная бассейновая инспекция рыбного хозяйства Комитета рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан" (далее – Инспекция) является территориальным подразделением в пределах компетенции Комитета рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – Комитет) осуществляющим реализационные, регулятивные, контрольные и надзорные функции в области охраны, воспроизводства и использования рыбных ресурсов и других водных животных на территории и водоемах Тобол-Торгайского бассейна (включая водоохранные полосы и зоны, береговые полосы и зоны санитарной охраны) в пределах административных границ Костанайской и Актюбинской областей (за исключением Аральского моря).

9) заңнамада белгіленген тәртіппен Инспекция басшысының орынбасарларына материалдық көмек көрсету, үстемеақылар төлеу мәселелерін келіседі;
10) Инспекцияның құрылымдық бөлімшелерінің ережелерін бекітеді;
11) мемлекеттік органдарда және өзге де ұйымдарда сенімхатсыз Инспекцияның атынан өкілдік етеді;
12) Қазақстан Республикасы заңнамаларына және Қазақстан Республикасы Президентінің актілеріне сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
20. Инспекция басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін Инспекция басшысының орынбасарына, ол болмаған жағдайда Инспекцияның басқа қызметкеріне Комитет төрағасы бұйрығымен жүктеледі.
21. Инспекция басшысы қолданыстағы заңнамаға сәйкес өз орынбасарларының өкілеттіктері бойынша Комитет төрағасына ұсыныстарын енгізеді.
4-тарау. Инспекцияның мүлкі
22. Инспекцияның заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Инспекцияның мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
23. Инспекцияға бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.
24. Егер заңнамада өзгеше белгіленбесе, Инспекция өзіне бекітіліп берілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Инспекцияны қайта ұйымдастыру және тарату
25. Инспекцияны қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрлігі
Балық шаруашылығы комитеті
Төрағасының м.а.
2024 жылғы 14 ақпандағы
№ 30-9/27 бұйрығының
7-қосымшасы
"Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Балық шаруашылығы комитетінің Тобыл-Торғай облысаралық бассейндік балық шаруашылығы инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекеме туралы ережесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Балық шаруашылығы комитетінің Тобыл-Торғай облысаралық бассейндік балық шаруашылығы инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрi – Инспекция) "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Балық шаруашылығы комитеті (бұдан әрі – Комитет) құзыретi шегінде Қостанай және Ақтөбе облыстары (Арал теңізін қоспағанда) әкімшілік шекарасының шегіндегі Тобыл-Торғай бассейнінің аумағында және су айдындарында (су қорғау белдеуі мен аймағын, жағалау жиегін және санитарлық қорғау аймағын қоса алғанда) балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы іске асыру, реттеушілік, бақылау және қадағалау функцияларын жүзеге асыратын аумақтық бөлімше болып табылады.

10) утверждает положения структурных подразделений Инспекции;
11) представляет Инспекцию в государственных органах и иных организациях без доверенности;
12) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан.
20. Исполнение полномочий руководителя Инспекции в период его отсутствия, возлагается на заместителя руководителя Инспекции, в случае его отсутствия на другого работника Инспекции, на основании приказа председателя Комитета.
21. Руководитель Инспекции вносит предложения председателю Комитета по полномочиям своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.
Глава 4. Имущество Инспекции
22. Инспекция может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Инспекции формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
23. Имущество, закрепленное за Инспекцией относится к республиканской собственности.
24. Инспекция не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение Инспекции
25. Реорганизация и упразднение Инспекции осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 8 к приказу
и.о. Председателя Комитета
рыбного хозяйства
Министерства сельского
хозяйства Республики Казахстан
от 14 февраля 2024 года № 30-9/27
Положение о республиканском государственном учреждении "Шу-Таласская межобластная бассейновая инспекция рыбного хозяйства Комитета рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан"
Глава 1. Общие положения
1. Республиканское государственное учреждение "Шу-Таласская межобластная бассейновая инспекция рыбного хозяйства Комитета рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан" (далее – Инспекция) является территориальным подразделением в пределах компетенции Комитета рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – Комитет) осуществляющим реализационные, регулятивные, контрольные и надзорные функции в области охраны, воспроизводства и использования рыбных ресурсов и других водных животных на территории и водоемах Шу-Таласского бассейна (включая водоохранные полосы и зоны, береговые полосы и зоны санитарной охраны) в пределах административных границ Жамбылской области, за исключением озера Балхаш.

10) Инспекцияның құрылымдық бөлімшелерінің ережелерін бекітеді;
11) мемлекеттік органдарда және өзге де ұйымдарда сенімхатсыз Инспекцияның атынан өкілдік етеді;
12) Қазақстан Республикасы заңнамаларына және Қазақстан Республикасы Президентінің актілеріне сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
20. Инспекция басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін Инспекция басшысының орынбасарына, ол болмаған жағдайда Инспекцияның басқа қызметкеріне Комитет төрағасы бұйрығымен жүктеледі.
21. Инспекция басшысы қолданыстағы заңнамаға сәйкес өз орынбасарларының өкілеттіктері бойынша Комитет төрағасына ұсыныстарын енгізеді.
4-тарау. Инспекцияның мүлкі
22. Инспекцияның заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Инспекцияның мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
23. Инспекцияға бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.
24. Егер заңнамада өзгеше белгіленбесе, Инспекция өзіне бекітіліп берілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Инспекцияны қайта ұйымдастыру және тарату
25. Инспекцияны қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрлігі
Балық шаруашылығы комитеті
Төрағасының м.а.
2024 жылғы 14 ақпандағы
№ 30-9/27 бұйрығының
8-қосымшасы
"Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Балық шаруашылығы комитетінің Шу-Талас облысаралық бассейндік балық шаруашылығы инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекеме туралы ережесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Балық шаруашылығы комитетінің Шу-Талас облысаралық бассейндік балық шаруашылығы инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрi – Инспекция) "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Балық шаруашылығы комитеті (бұдан әрі – Комитет) құзыретi шегінде Балқаш көлін қоспағанда Жамбыл облысының әкімшілік шекарасының шегіндегі Шу-Талас бассейнінің аумағында және су айдындарында (су қорғау белдеуі мен аймағын, жағалау жиегін және санитарлық қорғау аймағын қоса алғанда) балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы іске асыру, реттеушілік, бақылау және қадағалау функцияларын жүзеге асыратын аумақтық бөлімше болып табылады.

15) проверяет наличие аншлагов на рыбохозяйственных водоемах и (или) участках, а также их соответствие утвержденным образцам, а также запретные для рыболовства сроки и места, журналы учета лова рыбных ресурсов и других водных животных (промысловый журнал);
16) предоставляет информацию о порядке оказания государственных услуг в Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг;
17) осуществляет государственный контроль и надзор за соблюдением правил ведения рыбного хозяйства;
18) осуществляет государственный контроль и надзор за соблюдением правил рыболовства;
19) осуществляет государственный контроль и надзор за соблюдением норм и нормативов в области охраны, воспроизводства и использования рыбных ресурсов и других водных;
20) осуществляет государственный контроль и надзор за выполнением мероприятий по охране, воспроизводству и использованию рыбных ресурсов и других водных животных;
21) осуществляет государственный контроль и надзор за соблюдением установленных ограничений и запретов на пользование рыбными ресурсами и другими водными животными;
22) осуществляет государственный контроль и надзор за местными исполнительными органами в области охраны, воспроизводства и использования рыбных ресурсов и других водных животных;
23) исключен приказом и.о. Председателя Комитета рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства РК от 16.10.2024 № 30-9/140;
23) участвует в разработке правил перевода рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, закрепленных для ведения рыболовства, в рыбохозяйственные водоемы и (или) участки для ведения рыбоводства (аквакультуры);
23-1) участвует в разработке в пределах своей компетенции нормативные правовые акты, предусмотренные пунктом 1 статьи 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан (далее- Предпринимательский кодекс), а также графики проведения проверок, проводимых на соответствие квалификационным или разрешительным требованиям по выданным разрешениям в соответствии с Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях", и полугодовые списки профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора;
23-2) участвует в разработке критериев оценки степени риска для отбора субъектов (объектов) контроля и надзора, проверочных листов, которые размещаются на объекте информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства;

15) балық шаруашылығы су айдындарында және (немесе) учаскелерінде аншлагтардың болуын, сондай-ақ олардың бекітілген үлгілерге сәйкестігін, сондай-ақ балық аулауға тыйым салынған мерзімдер мен орындарды, балық ресурстарын және басқа да су жануарларын аулауды есепке алу журналдарын тексереді (кәсіпшілік журнал);
16) мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығына мемлекеттік қызметтер көрсету тәртібі туралы ақпарат ұсынады;
17) балық шарушылығын жүргізу қағидаларының сақталуына мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүзеге асырады;
18) балық аулау қағидаларының сақталуына мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүзеге асырады;
19) балық ресурстарының және басқа да су жануарларын қорғау және қадағалау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы нормалар мен нормативтердің сақталуын мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүзеге асырады;
20) балық ресурстарының және басқа да су жануарларын қорғау, өсімін молайту және пайдалану жөніндегі іс-шаралардың орындалуын мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүзеге асырады;
21) балық ресурстарын және басқа да су жануарларын пайдалануға белгіленген шектеулер мен тыйым салулардың сақталуын мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүзеге асырады;
22) балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы жергілікті атқарушы органдарға мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүзеге асырады;
23) алып тасталды – ҚР Ауыл шаруашылығы министрлігінің Балық шаруашылығы комитеті Төрағасының м.а. 16.10.2024 № 30-9/140 бұйрығымен;
23) балық аулауды жүргізу үшін бекітіп берілген балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін балық өсіруді (акваөсіруді) жүргізуге арналған балық шаруашылығы су айдындарына және (немесе) учаскелеріне ауыстыру қағидаларын әзірлеуге қатысады;
23-1) өз құзыреті шегінде Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің (бұдан әрі – Кәсіпкерлік кодексі) 143-бабының 1-тармағында көзделген нормативтік құқықтық актілерді, сондай-ақ "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес берілген рұқсаттар бойынша біліктілік немесе рұқсат беру талаптарына сәйкестігіне жүргізілетін тексерулер жүргізу графиктерін және бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бара отырып жүргізілетін профилактикалық бақылаудың жартыжылдық тізімдерін әзірлеуге қатысады;
23-2) кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органмен бірлесіп "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымы объектісінде орналастырылатын бақылау мен қадағалау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын, тексеру парақтарын әзірлеуге қатысады;

23-3) участвует в подготовке проекта решения о введении ограничений и запретов на пользование объектами рыбных ресурсов и других водных животных, их частей и дериватов, об установлении мест и сроков их пользования на основании биологического обоснования, выданного соответствующими научными организациями;
23-4) подготавливает и предъявляет иск в суд по вопросам охраны, воспроизводства и использования рыб и других водных животных;
23-5) участвует в разработке правил субсидирования переработки рыбной продукции;
23-6) участвует в разработке правил субсидирования ставок вознаграждения при кредитовании субъектов рыбного хозяйства;
23-7) участвует в разработке правил закрепления рыбохозяйственных водоемов и (или) участков в целях реализации инвестиционных проектов в сфере рыбного хозяйства и квалификационные требования к инвестору;
23-8) принимает решения по закреплению и (или) перезакреплению рыбохозяйственных водоемов местного значения;
23-9) принимает решения по переводу рыбохозяйственных водоемов местного значения, закрепленных для ведения рыболовства, в рыбохозяйственные водоемы местного значения для ведения рыбоводства (аквакультуры);
23-10) разрабатывает полугодовые планы проведения периодических проверок в области охраны, воспроизводства и использования рыбных ресурсов и других водных животных за деятельностью местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы;
23-11) участвует в разработке типовых норм и нормативов по труду;
23-12) участвует в выполнении регулятивных, реализационных и контрольных функций, а также в выполнении стратегических функций в области особо охраняемых природных территорий в части редких и находящихся под угрозой исчезновения видов животных (каспийский тюлень);
24) согласовывать технико-экономическое обоснование и проектно-сметную документацию, разрабатываемые субъектами, осуществляющими хозяйственную и иную деятельность на подконтрольных Инспекцией территориях и водоемах (не относящихся к водоемам международного и республиканского значения), указанную в пунктах 1 и 2 статьи 17 Закона Республики Казахстан "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира";
25) согласовывает места размещения предприятий, сооружений и других объектов, а также внедрение новой техники, технологии, материалов и веществ, которые влияют или могут повлиять на состояние рыбных ресурсов и других водных животных;

23-3) тиісті ғылыми ұйымдар берген биологиялық негіздеме негізінде балық ресурстары және басқа да су жануарлары объектілерін, олардың бөліктері мен дериваттарын пайдалануға шектеулер мен тыйымдар енгізу туралы, оларды пайдалану орындары мен мерзімдерін белгілеу туралы шешімнің жобасын әзірлеуге қатысады;
23-4) балықтар мен басқа да су жануарларын қорғау, өсімін молайту және пайдалану мәселелері бойынша сотқа талап қоюды дайындайды және ұсынады;
23-5) балық өнімдерін өңдеуді субсидиялау қағидаларын әзірлеуге қатысады;
23-6) балық шаруашылығы субъектілеріне кредит беру кезінде сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау қағидаларын әзірлеуге қатысады;
23-7) балық шаруашылығы саласындағы инвестициялық жобаларды іске асыру мақсатында балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін бекітіп беру қағидаларын және инвесторға қойылатын біліктілік талаптарын әзірлеуге қатысады;
23-8) жергілікті маңызы бар балық шаруашылығы су айдындарын бекітіп беру және (немесе) қайта бекітіп беру жөнінде шешімдер қабылдайды;
23-9) балық аулауды жүргізу үшін бекітіп берілген жергілікті маңызы бар балық шаруашылығы су айдындарын балық өсіруді (акваөсіруді) жүргізуге арналған жергілікті маңызы бар балық шаруашылығы су айдындарына ауыстыру жөнінде шешімдер қабылдайды;
23-10) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының қызметіне балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы кезеңдік тексерулер жүргізудің жартыжылдық жоспарларын әзірлейді;
23-11) еңбек жөніндегі үлгілік нормалар мен нормативтерді әзірлеуге қатысады;
23-12) сирек кездесетін және құрып кету қаупі төнген жануарлар түрлері (каспий итбалығы) бөлігінде ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы реттеу, іске асыру және бақылау функцияларын орындауға, сондай-ақ стратегиялық функцияларды орындауға қатысады;
24) "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы 17-бабының 1 және 2-тармақтарында көрсетілген Инспекция бақылауындағы аумақтарда және су айдындарында (халықаралық және республикалық маңызы бар су айдындарына жатпайтын) шаруашылық және өзге де қызметті жүзеге асыратын субъектілер әзірлейтін техникалық-экономикалық негіздемені және жобалау-сметалық құжаттаманы келіседі;
25) балық ресурстарын және басқа да су жануарларының жағдайына әсер ететін немесе әсер етуі мүмкін болатын кәсiпорындарды, құрылыстар және басқа да объектiлердi орналастыруға, сондай-ақ, жаңа техника, технология, материалдар мен заттар енгізуге келісім береді;