Об утверждении профессиональных стандартов в сфере гражданской авиации
Приказ и.о. Министра транспорта Республики Казахстан от 19 декабря 2024 года № 418
В соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) профессиональный стандарт "Авиатопливообеспечение полетов воздушных судов", согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) профессиональный стандарт "Аэродромное обеспечение полетов воздушных судов", согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) профессиональный стандарт "Наземное обслуживание воздушных судов", согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) профессиональный стандарт "Управление опасностями создаваемыми птицами и иными животными для полетов гражданских воздушных судов", согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) профессиональный стандарт "Аварийно-спасательное обеспечение полетов воздушных судов", согласно приложению 5 к настоящему приказу;
6) профессиональный стандарт "Электросветотехническое обеспечение полетов воздушных судов", согласно приложению 6 к настоящему приказу;
7) профессиональный стандарт "Метеорологическое обеспечение полетов воздушных судов", согласно приложению 7 к настоящему приказу;
8) профессиональный стандарт "Медицинское обеспечение полетов", согласно приложению 8 к настоящему приказу;
9) профессиональный стандарт "Обслуживание воздушного движения", согласно приложению 9 к настоящему приказу;
10) профессиональный стандарт "Радиотехническое обеспечение полетов и авиационная электросвязь", согласно приложению 10 к настоящему приказу;
11) профессиональный стандарт "Управление аэронавигационной информацией", согласно приложению 11 к настоящему приказу;
12) профессиональный стандарт "Бортовое обслуживание пассажиров", согласно приложению 12 к настоящему приказу;
13) профессиональный стандарт "Организация воздушных перевозок", согласно приложению 13 к настоящему приказу;
14) профессиональный стандарт "Обеспечение авиационной безопасности", согласно приложению 14 к настоящему приказу;
15) профессиональный стандарт "Профессиональная подготовка авиационного персонала", согласно приложению 15 к настоящему приказу;
16) профессиональный стандарт "Технический контроль и надзор", согласно приложению 16 к настоящему приказу;
17) профессиональный стандарт "Техническое обслуживание и поддержание летной годности воздушных судов", согласно приложению 17 к настоящему приказу;
18) профессиональный стандарт "Летная эксплуатация воздушных судов", согласно приложению 18 к настоящему приказу;

Азаматтық авиация саласындағы кәсіптік стандарттарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Көлік министрінің м.а. 2024 жылғы 19 желтоқсандағы № 418 бұйрығы
"Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 5-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес "Әуе кемелерінің авиаотынмен ұшуын қамтамасыз ету" кәсіптік стандарты;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес "Әуе кемелерінің ұшуын әуеайлақтық қамтамасыз ету" кәсіптік стандарты;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес "Әуе кемелеріне жердегі қызмет көрсету" кәсіптік стандарты;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес "Азаматтық әуе кемелерінің ұшуы үшін құстар мен өзге де жануарлар тудыратын қауіптерді басқару" кәсіптік стандарты;
5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес "Әуе кемелерінің ұшуын авариялық-құтқару қызметімен қамтамасыз ету" кәсіптік стандарты;
6) осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес "Әуе кемелерінің ұшуын электрлі жарықпен техникалық қамтамасыз ету" кәсіптік стандарты;
7) осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес "Әуе кемелерінің ұшуын метеорологиялық қамтамасыз ету" кәсіптік стандарты;
8) осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес "Ұшуды медициналық қамтамасыз ету" кәсіптік стандарты;
9) осы бұйрыққа 9-қосымшаға сәйкес "Әуе қозғалысына қызмет көрсету" кәсіптік стандарты;
10) осы бұйрыққа 10-қосымшаға сәйкес "Ұшуларды радиотехникалық қамтамасыз ету және авиациялық электр байланысы" кәсіптік стандарты;
11) осы бұйрыққа 11-қосымшаға сәйкес "Аэронавигациялық ақпаратты басқару" кәсіптік стандарты;
12) осы бұйрыққа 12-қосымшаға сәйкес "Жолаушыларға борттық қызмет көрсету" кәсіптік стандарты;
13) осы бұйрыққа 13-қосымшаға сәйкес "Әуе тасымалын ұйымдастыру" кәсіптік стандарты;
14) осы бұйрыққа 14-қосымшаға сәйкес "Авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету" кәсіптік стандарты;
15) осы бұйрыққа 16-қосымшаға сәйкес "Авиация персоналын кәсіптік даярлау" кәсіптік стандарты;
16) осы бұйрыққа 16-қосымшаға сәйкес "Техникалық бақылау және қадағалау" кәсіптік стандарты;
17) осы бұйрыққа 17-қосымшаға сәйкес "Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету және ұшуға жарамдылығын сақтау" кәсіптік стандарты;
18) осы бұйрыққа 18-қосымшаға сәйкес "Әуе кемелерін ұшуда пайдалану" кәсіптік стандарты;

19) профессиональный стандарт "Беспилотные авиационные устройства и системы", согласно приложению 19 к настоящему приказу.
2. Комитету гражданской авиации Министерства транспорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) в течение десяти календарных дней со дня утверждения настоящего приказа направление его в электронной форме на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства транспорта Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра транспорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра транспорта
Республики Казахстан
М. Калиакпаров
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
исполняющего обязанности
Министра транспорта
Республики Казахстан
от 19 декабря 2024 года № 418
Профессиональный стандарт: "Авиатопливообеспечение полетов воздушных судов"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Авиатопливообеспечение полетов воздушных судов" разработан в соответствии со статьей 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", устанавливает требования к формированию образовательных программ, в том числе обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом в организациях и на предприятиях
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) авиационный персонал – физические лица, имеющие специальную и (или) профессиональную подготовку, осуществляющие деятельность: по выполнению полетов воздушных судов (летный и кабинный экипаж); по техническому обслуживанию воздушных судов (персонал осуществляющий поддержание летной годности воздушного судна); по организаций и обслуживанию воздушного движения (диспетчерский персонал по обслуживанию воздушного движения, операторы авиационных станций, персонал по поиску и спасанию, по радиотехническому обеспечению полетов и авиационной радиосвязи, персонал по эксплуатации радиотехнического оборудования и связи, персонал по организации метеорологического обеспечения полетов); по обеспечению полетов (персонал по наземному обеспечению полетов в аэропортах, аэродромах, вертодромах и вертолетных площадках расположенных на морских установках, персонал по электросветотехническому обеспечению полетов аэропортов, сотрудник по обеспечению полетов/полетный диспетчер, руководители организаций гражданской авиаций);
2) авиаГСМ – общее наименование топлив, масел, смазок и специальных жидкостей всех марок, применяемых при эксплуатации авиационной техники;
3) авиатопливообеспечение – комплекс мероприятий, предусматривающий обеспечение приема, хранения, внутрискладских перекачек, учета, выдачи и заправки воздушных судов авиатопливом как в чистом виде, так и в смеси с противоводокристаллизационными присадками; осуществление контроля количественных и качественных характеристик авиатоплива и противоводокристаллизационных присадок;

19) осы бұйрыққа 19-қосымшаға сәйкес "Пилотсыз авиациялық қондырғылары мен жүйелері" кәсіптік стандарты.
2. Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Азаматтық авиация комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрық бекітілгеннен күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде электрондық нысанда Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде ресми жариялау және енгізу үшін "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Көлік министрінің міндетін атқарушы
М. Қалиақпаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігі
Қазақстан Республикасы
Көлік министрінің міндетін
атқарушының
2024 жылғы 19 желтоқсандағы
№ 418 бұйрығына
1-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Әуе кемелерінің авиаотынмен ұшуын қамтамасыз ету"
1-ші тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолдану аясы: "Әуе кемелерінің авиаотынмен ұшуын қамтамасыз ету" кәсіптік стандарты ҚР "Кәсіби біліктіліктер туралы" заңының 5-бабына сәйкес әзірленген, білім беру бағдарламаларын қалыптастыруға, соның ішінде кәсіпорындарда персоналды даярлауға, қызметкерлер мен білім беру ұйымдарының түлектерінің кәсіби біліктілігін тануға және ұйымдар мен кәсіпорындардағы персоналды басқару саласындағы кең ауқымды міндеттерді шешуге қойылатын талаптарды белгілейді.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) авиация персоналы – арнайы және (немесе) кәсіптік даярлығы бар, әуе кемелерінің ұшуын, әуе тасымалдары мен авиациялық жұмыстарды орындау және қамтамасыз ету, әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету, әуе қозғалысын ұйымдастыру және оған қызмет көрсету, әуе қозғалысын басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын жеке адамдар;
2) авиаЖЖМ – авиациялық техниканы пайдалану кезінде қолданылатын жанармайлардың, майлардың, жағармайлардың және арнайы сұйықтықтардың барлық түрлерінің жалпы атауы;
3) авиаотынмен қамтамасыз ету – әуе кемелерін қабылдауды, сақтауды, қоймаішілік айналымды, есепке алуды, беруді және авиаотынмен толтыруды қамтамасыз етуді көздейтін іс-шаралар кешені, таза түрінде де, сутектендіруге қарсы қоспалармен қоспада да; авиаотынның және сутектендіруге қарсы қоспалардың сандық және сапалық сипаттамаларын бақылауды жүзеге асыру;

4) гражданская авиация – авиация, не входящая в состав экспериментальной и государственной авиации, используемая в целях, предусмотренных пунктом 3 статьи 6 Закона Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации";
5) служба горюче-смазочных материалов (служба ГСМ) – структурное подразделение организации гражданской авиации или самостоятельное юридическое лицо - организация по обеспечению горюче-смазочными материалами;
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) ВС – воздушное судно;
2) КС – квалификационный справочник;
3) ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник;
4) ГСМ – горюче-смазочные материалы;
5) ВЛП – весенне-летний период;
6) ОЗП – осенне-зимний период;
7) РК – Республика Казахстан;
8) ЦЗС – централизованная заправочная система;
9) ОРК – отраслевая рамка квалификаций;
10) ТМЦ – товарно-материальные ценности;
11) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности;
12) ВПП – взлетно-посадочная полоса.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Авиатопливообеспечение полетов воздушных судов.
5. Код профессионального стандарта: H51101090.
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
H Транспорт и складирование;
51 Деятельность воздушного транспорта;
51.1 Деятельность воздушного пассажирского транспорта;
51.10 Деятельность воздушного пассажирского транспорта;
51.10.1 Деятельность воздушного пассажирского транспорта, подчиняющегося расписанию;
7. Краткое описание профессионального стандарта: включает деятельность авиационного персонала, направленную на предоставление квалифицированных услуг в области авиатопливообеспечения, связанную с безопасным обеспечением полетов воздушных судов.
8. Перечень карточек профессий:
1) Руководитель (управляющий) специализированных воздушных транспортных подразделений – 7 уровень ОРК;
2) Заведующий станцией заправки топливом – 6 уровень ОРК;
3) Инженер по горюче-смазочным материалам – 6 уровень ОРК;
4) Инженер по горюче-смазочным материалам – 5 уровень ОРК;
5) Начальник лаборатории (на транспорте) – 5 уровень ОРК;
6) Авиационный техник по горюче-смазочным материалам – 4 уровень ОРК;
7) Техник по учету (горючесмазочных материалов и другие) – 4 уровень ОРК;
8) Начальник склада (горюче-смазочных материалов, грузового, материально-технического и др.) – 4 уровень ОРК;
9) Оператор заправочных станций – 3 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Руководитель (управляющий) специализированных воздушных транспортных подразделений":
Код группы:

4) азаматтық авиация – "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" ҚР Заңының 6-бабының 3-тармағында көзделген мақсаттарда пайдаланылатын эксперименттік және мемлекеттік авиацияның құрамына кірмейтін авиация;
5) жанар-жағармай материалдары қызметі (ЖЖМ қызметі) – азаматтық авиация ұйымының құрылымдық бөлімшесі немесе дербес заңды тұлға - жанар-жағармай материалдарымен қамтамасыз ету жөніндегі ұйым.азаматтық авиация ұйымының құрылымдық бөлімшесі немесе дербес заңды тұлға - жанар-жағармай материалдарымен қамтамасыз ету жөніндегі ұйым;
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады.
1) ӘК – әуе кемесі;
2) БА – біліктілік анықтамалығы;
3) БТБА – бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
4) ЖЖМ – жанар-жағармай материалдары;
5) КЖК – көктемгі-жазғы кезең;
6) КҚК – күзгі-қысқы кезең;
7) ҚР – Қазақстан Республикасы;
8) ОЖҚЖ – орталықтандырылған жанармай құю жүйесі;
9) СБШ – салалық біліктілік шеңбері;
10) ТМҚ – тауарлық-материалдық құндылықтар;
11) ЭҚЖЖ – экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші;
12) ҰҚЖ – ұшу-қону жолағы.
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Әуе кемелерінің авиаотынмен ұшуын қамтамасыз ету.
5. Кәсіптік стандарттың коды: H51101090.
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
H Көлік және қоймалау;
51 Әуе көлігінің қызметі;
51.1 Жолаушылар әуе көлігінің қызметі;
51.10 Жолаушылар әуе көлігінің қызметі;
51.11 Кестеге бағынатын жолаушылар әуе көлігінің қызметі.
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Әуе персоналының қызметін қамтиды, бұл авиациялық отынмен қамтамасыз ету саласында білікті қызмет көрсету үшін бағытталған, әуе кемелерінің ұшуларының қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысты.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Мамандандырылған әуе көлік бөлімшелерінің басшылары (басқарушылары) – 7 СБШ-нің деңгейі;
2) Жанар-жағармай құю станциясының меңгерушісі – 6 СБШ-нің деңгейі;
3) Жанар-жағармай материалдары жөніндегі инженер – 6 СБШ-нің деңгейі;
4) Жанар-жағармай материалдары жөніндегі инженер – 5 СБШ-нің деңгейі;
5) Зертхана бастығы (көлікте) – 5 СБШ-нің деңгейі;
6) Жанар- жағармай материалдары жөніндегі авиация технигі – 4 СБШ-нің деңгейі;
7) Есепке алу жөніндегі техник (жанар-жағармай материалдарын және басқа) – 4 СБШ-нің деңгейі;
8) Қойма бастығы (жанар-жағармай материалдары, жүк, материалдық-техникалық және т.б.) – 4 СБШ-нің деңгейі;
9) Жанар-жағармай станциясының операторы – 3 СБШ-нің деңгейі.
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "Мамандандырылған әуе көлік бөлімшелерінің басшылары (басқарушылары)":
Топтың коды:

1325-4
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Руководитель (управляющий) специализированных воздушных транспортных подразделений
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Инженерия и инженерное дело
Квалификация:
-
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Инженерия и инженерное дело
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Высшее образование (предпочтительно профессиональное) и стаж работы не менее 3 года по авиатопливообеспечению полетов воздушных судов.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификат о прохождении курса первоначальной подготовки и/или повышения квалификации по авиатопливообеспечению полетов в соответствии с требованиями типовых программ профессиональной подготовки авиационного персонала, участвующего в обеспечении безопасности полетов. Прохождение стажировки и получения допусков к самостоятельной работе в соответствии с приобретенной специальностью.
Другие возможные наименования профессии:
1325-4-001 - Командир взвода заправки горючим
Основная цель деятельности:
Организация и управления всеми мероприятиями по организации работы службы ГСМ. Непосредственное выполнение спектра задач по организации и обеспечению эффективного и качественного приема, хранения, внутрискладских перекачек, учета, выдачи и заправки воздушных судов авиатопливом; осуществление контроля количественных и качественных характеристик авиатоплива, и противоводокристаллизационных присадок, обеспечение спецжидкостями.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Общее руководство деятельностью службы ГСМ, разработка планирующих документов, взаимодействие с другими службами.
2. Организация приема, хранения, внутрискладских перекачек, учета, выдачи и заправки воздушных судов авиатопливом и спецжидкостями
3. Контроль за обеспечением эффективной и качественной деятельностью службы ГСМ
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Общее руководство деятельностью службы ГСМ, разработка планирующих документов, взаимодействие с другими службами.
Навык 1:
Руководство деятельностью службы ГСМ.
Умения:
1. Осуществлять организацию и руководство работами по обеспечению ВС авиаГСМ.
2.Контролировать выполнение технологии приема, хранения, перекачки, выдачи и заправки воздушных судов авиаГСМ, техническое состояние средств заправки.

1325-4
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Мамандандырылған әуе көлік бөлімшелерінің басшылары (басқарушылары)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Инженерия және инженерлік іс
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Инженерия және инженерлік іс
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жоғары білім (мүмкіндігінше кәсіптік) және әуе кемелерінің ұшуларын авиациялық отынмен қамтамасыз ету саласында кемінде 3 жыл жұмыс тәжірибесі.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Ұшуды авиациялық отынмен қамтамасыз етуге арналған типтік бағдарламалардың талаптарына сәйкес бастапқы даярлау және/немесе біліктілікті арттыру курсын өткені туралы сертификат. Алынған мамандық пен біліктілікке сәйкес тәуелсіз жұмысқа рұқсат алу үшін практикадан өту және рұқсаттарды алу.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
1325-4-001 - Жанғыш заттармен толтыру взводының командирі
Қызметтің негізгі мақсаты:
Қызметтің жұмысын ұйымдастыру бойынша барлық іс-шараларды ұйымдастыру және басқару ЖЖМ. Ұйымдастыру және ұйымдастыру бойынша міндеттер спектрін тікелей орындауқамқорлықсызю тиімді және сапалы авиаотынды қабылдау, сақтау, қоймаішілік айдау, есепке алу, беру және әуе кемелеріне құю; сандық және сапалық сипаттамаларын бақылауды жүзеге асыру авиаотын, және кристалдануға қарсы телімдерді арнайы сұйықтықтармен қамтамасыз ету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Қызметтің жұмысына жалпы басшылық жасау ЖЖМ, жоспарлау құжаттарын әзірлеу, басқа қызметтермен өзара әрекеттесу.
2. Авиациялық отынмен және арнайы сұйықтықтармен әуе кемелерін қабылдау, сақтау, ішкі қоймалық құю, есепке алу, беру және жанартау жұмыстарын ұйымдастыру.
3. Жанар-жағармай қызметінің тиімді және сапалы қызметін қамтамасыз етуді бақылау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Қызметтің жұмысына жалпы басшылық жасау ЖЖМ, жоспарлау құжаттарын әзірлеу, басқа қызметтермен өзара әрекеттесу.
Дағды 1:
ЖЖМ қызметінің жұмысына басшылық жасау
Машықтар:
1. Әуе кемелерін авиациялық ЖЖМ-мен қамтамасыз ету бойынша жұмыстарды ұйымдастыру және басқару.
2. Авиациялық ЖЖМ-ды қабылдау, сақтау, құю, беру және жанартау технологиясының орындалуын бақылау, жанартау құралдарының техникалық күйін қадағалау.

3. Осуществить контроль за соблюдением технологической дисциплины.
4. Проводить занятия с специалистами службы ГСМ и другими подразделениями аэропорта в вопросах авиатопливообеспечения полетов.
5. Осуществлять взаимодействие с поставщиками авиаГСМ в вопросах авиатопливообеспечения полетов.
6. Осуществлять контроль за утилизацией отработанных ГСМ.
7. Руководить службой.
8. Осуществлять взаимодействие с контролирующими государственными органами и внешним аудитом потребителей услуг.
9. Анализировать причины задержек вылетов ВС и инциденты.
Знания:
1. Закон РК "Об использовании воздушного пространства РК и деятельности авиации".
2. Требования промышленной безопасности.
3. Требования системы управления безопасности полетов.
4. Правила обеспечения авиационными ГСМ гражданских воздушных судов.
5. Правила хранения, подготовки к выдаче на заправку и проведения контроля качества авиационных ГСМ и специальных жидкостей в организациях гражданской авиации РК.
6. Требования к организациям по обеспечению ГСМ гражданских воздушных судов.
7. Международные и национальные нормативные правовые акты по авиатопливообеспечению полетов.
8. Организационная структура предприятия.
9. Распоряжения, приказы руководителя предприятия.
10. Правила пожарной безопасности в гражданской авиации РК.
11. Правила трудового распорядка.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Разработка планирующих документов, взаимодействие с другими службами
Умения:
1. Разработать планирующие документы.
2. Составлять отчеты и донесения.
3. Организовать взаимодействие со службами аэропорта в вопросах авиатопливообеспечения полетов.
4. Готовить необходимые документы по обеспечению соответствия службы ГСМ сертификационным требованиям.
5. Подготовить документы для сертификации службы ГСМ. Составить годовые заявки на обеспечение материальными ресурсами.
6. Составить годовые и квартальные планы содержания и ремонта основных средств службы ГСМ.
7. Разработать годовые заявки на закуп авиаГСМ.
Знания:
1. Перспективные производственные планы предприятия.
2. Процедуры и формы составления производственной документации.
3. Требования безопасности полетов гражданской авиации.
4. Правила обеспечения авиационными ГСМ гражданских воздушных судов.

3. Технологиялық тәртіптің сақталуын бақылау.
4. Авиациялық отынмен қамтамасыз ету мәселелері бойынша ЖЖМ қызметінің мамандарымен және аэропорттың басқа бөлімшелерімен сабақтар өткізу.
5. Авиациялық ЖЖМ-мен қамтамасыз ету мәселелері бойынша жеткізушілермен өзара әрекеттесу.
6. Пайдаланылған ЖЖМ-ды утилизациялауды бақылау.
7. Қызметті басқару.
8. Қадағалаушы мемлекеттік органдармен және қызмет тұтынушыларының сыртқы аудитімен өзара әрекеттесу.
9. Әуе кемелерінің ұшу кешігу себептерін және инциденттерді талдау.
Білімдер:
1. "ҚР әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" ҚР заңы.
2. Өндірістік қауіпсіздік талаптары.
3. Ұшу қауіпсіздігін басқару жүйесінің талаптары.
4. ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 24 ақпандағы № 190 бұйрығымен бекітілген азаматтық әуе кемелерін авиациялық ГСМ-мен қамтамасыз ету ережелері.
5. ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 24 ақпандағы № 191 бұйрығымен бекітілген авиациялық ГСМ және арнайы сұйықтықтардың сақтау, жанартау алдында дайындау және сапасын бақылау ережелері.
6. ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 24 ақпандағы № 188 бұйрығымен бекітілген азаматтық әуе кемелерін ГСМ-мен қамтамасыз ету ұйымдарына қойылатын талаптар.
7. Ұшуды авиациялық отынмен қамтамасыз ету бойынша халықаралық және ұлттық нормативтік құқықтық актілер.
8. Кәсіпорынның ұйымдық құрылымы.
9. Кәсіпорын жетекшісінің бұйрықтары мен шешімдері.
10. ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 26 наурыздағы № 324 бұйрығымен бекітілген азаматтық авиациядағы өрт қауіпсіздігі ережелері.
11. Еңбек тәртібі ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Дағды 2:
Жоспарлау құжаттарын әзірлеу, басқа қызметтермен өзара әрекеттесу
Машықтар:
1. Жоспарлау құжаттарын әзірлеу.
2. Есептер мен баяндамалар құрастыру.
3. Авиатопливоқамтамасыз ету мәселелері бойынша әуежай қызметтерімен өзара іс-қимылды ұйымдастыру.
4. ЖЖМ қызметінің сертификациялық талаптарға сәйкестігін қамтамасыз ету үшін қажетті құжаттарды дайындау.
5. ЖЖМ қызметін сертификаттауға арналған құжаттарды дайындау. Материалдық ресурстармен қамтамасыз етуге арналған жылдық өтінімдерді құрастыру.
6. ЖЖМ қызметінің негізгі құралдарын күтіп ұстау және жөндеу бойынша жылдық және тоқсандық жоспарларды құрастыру.
7. Авиациялық ЖЖМ сатып алу үшін жылдық өтінімдер әзірлеу.
Білімдер:
1. Кәсіпорынның болашақтағы өндірістік жоспарлары.
2. Өндірістік құжаттаманы құрастыру процедуралары мен нысандары.
3. Азаматтық авиациядағы ұшу қауіпсіздігі талаптары.
4. Азаматтық әуе кемелерін авиациялық ЖЖМ-мен қамтамасыз ету ережелері.

5. Правила хранения, подготовки к выдаче на заправку и проведения контроля качества авиационных ГСМ и специальных жидкостей в организациях гражданской авиации РК.
6. Требования к организациям по обеспечению ГСМ гражданских воздушных судов.
7. Международные и национальные нормативные правовые акты по авиатопливообеспечению полетов.
8. Организационная структура предприятия.
9. Распоряжения, приказы руководителя предприятия.
10. Основы экономики, организации производства, труда и управления.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Организация приема, хранения, внутрискладских перекачек, учета, выдачи и заправки воздушных судов авиатопливом и спецжидкостями
Навык 1:
Организация приема, хранения, внутрискладских перекачек, учета авиаГСМ
Умения:
1. Руководить работой службы по приему, хранению и отпуску авиаГСМ, по их размещению с учетом наиболее рационального использования складских емкостей и помещений.
2. Обеспечить сохранность складируемых авиаГСМ, соблюдение режимов хранения, правил оформления и сдачи приходно-расходных документов, составление установленной отчетности.
3. Контролировать наличие и исправность противопожарных средств, состояние емкостей, помещений, оборудования и инвентаря на складе, а также контролировать обеспечение их своевременного ремонта.
4. Организовать проведение погрузочно-разгрузочных работ на складе с соблюдением норм, правил и инструкций по охране труда, требований пожарной безопасности.
5. Обеспечить сбор, хранение и своевременный возврат поставщикам погрузочного реквизита.
6. Проводить инвентаризацию вверенных ТМЦ.
7. Контролировать ведение учета складских операций, установленной отчетности.
8. Разрабатывать и осуществлять мероприятия по повышению эффективности работы службы ГСМ, сокращению расходов на транспортировку и хранение ТМЦ, внедрению и организацию складского хозяйства современных технологий.
9. Составлять заявки на авиаГСМ, готовить договоры на их поставку.
10. Взаимодействовать с поставщиками по вопросам поставок, контролировать выполнение плана поставок, при нарушении поставщиками договорных обязательств принимать участие в оформлении претензий.
11. Контролировать наличие и своевременное пополнение минимального складского запаса авиаГСМ.
12. Разрабатывать меры для поддержания порядка и чистоты в службе ГСМ.
13. Проверять соответствие поставляемых аиваГСМ заявленным в документах номенклатуре, ассортименты и качеству.
14. Проводить прием на склад и отпуск авиаГСМ со склада.

5. ҚР азаматтық авиация ұйымдарында авиациялық ЖЖМ және арнайы сұйықтықтарды сақтау, құюға дайындау және сапасын бақылау ережелері.
6. Азаматтық әуе кемелерін ЖЖМ-мен қамтамасыз ету бойынша ұйымдарға қойылатын талаптар.
7. Авиатопливоқамтамасыз ету бойынша халықаралық және ұлттық нормативтік құқықтық актілер.
8. Кәсіпорынның ұйымдық құрылымы.
9. Кәсіпорын басшысының бұйрықтары мен өкімдері.
10. Экономика, өндірісті ұйымдастыру, еңбек және басқару негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Авиациялық отынмен және арнайы сұйықтықтармен әуе кемелерін қабылдау, сақтау, ішкі қоймалық құю, есепке алу, беру және жанартау жұмыстарын ұйымдастыру.
Дағды 1:
Авиациялық ЖЖМ-ды қабылдау, сақтау, ішкі қоймалық құю және есепке алуды ұйымдастыру.
Машықтар:
1. Қабылдау, сақтау және босату бойынша қызметтің жұмысына басшылық жасау авиаЖЖМ, қойма цистерналары мен үй-жайларын неғұрлым ұтымды пайдалануды ескере отырып, олардың сәйкес орналасуына.
2. Сақталатындардың сақталуын қамтамасыз ету авиаЖЖМ, сақтау режимдерін, кіріс-шығыс құжаттарын ресімдеу және тапсыру ережелерін сақтау, белгіленген есептілікті жасау.
3. Өртке қарсы құралдардың болуын және жарамдылығын, қоймадағы ыдыстардың, үй-жайлардың, жабдықтар мен жабдықтардың жай-күйін бақылау, сондай-ақ олардың уақтылы жөнделуін қамтамасыз ету.
4. Еңбекті қорғау нормалары, ережелері мен нұсқаулықтарын, өрт қауіпсіздігі талаптарын сақтай отырып, қоймада тиеу-түсіру жұмыстарын жүргізуді ұйымдастырыңыз.
5. Тиеу реквизиттерін жинауды, сақтауды және жеткізушілерге уақтылы қайтаруды қамтамасыз ету.
6. Сеніп тапсырылған тауарлар мен материалдарды түгендеу.
7. Белгіленген қойма операцияларының есебін жүргізуді бақылау есептілікті дайындау.
8.Жанар-жағармай қызметінің тиімділігін арттыру, тауарлар мен материалдарды тасымалдау мен сақтау шығындарын азайту, заманауи технологияларды енгізу және қоймалауды ұйымдастыру бойынша шараларды әзірлеу және іске асыру.
9. Авиациялық жанар-жағармай материалдарына өтінімдер ресімдеу, оларды жеткізуге келісім-шарттар жасау.
10. Жеткізушілермен жабдықтау мәселелері бойынша өзара әрекеттесу, жеткізу жоспарының орындалуын бақылау, егер жеткізушілер шарттық міндеттемелерді бұзса, шағымдарды беруге қатысу.
11. Авиациялық жанар-жағармай материалдарының ең аз қойма қорының болуын және уақтылы толтырылуын қадағалау.
12. ЖЖМ қызметінде тәртіп пен тазалықты сақтау шараларын әзірлеу.
13. Берілген жанар-жағармайдың құжаттарда көрсетілген номенклатураға, ассортиментке және сапаға сәйкестігін тексеру.
14. Авиациялық жанар-жағармайларды қоймадан қабылдау және шығару.

15. Контролировать соответствие остатков склада приходным и расходным накладным.
16. Принимать и сдавать под охрану складские емкости и помещения.
Знания:
1. Виды, марки, сортность, номенклатуру, ассортимент и другие характеристики ТМЦ, а также нормы их расхода.
2. Правила и порядок проведения инвентаризации ТМЦ.
3. Порядок заключения и условия договоров на поставку ГСМ.
4. Правила эксплуатации офисной техникой, средств коммуникации и связи.
Правила обеспечения авиационными ГСМ гражданских воздушных судов.
5. Правила хранения, подготовки к выдаче на заправку и проведения контроля качества авиационных ГСМ и специальных жидкостей в организациях гражданской авиации РК.
6. Требования к организациям по обеспечению ГСМ гражданских воздушных судов.
7. Правила пожарной безопасности в гражданской авиации РК.
8. Основы трудового законодательства, правила и нормы охраны труда, техники безопасности, противопожарной защиты и производственной санитарии.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Организация выдачи и заправки воздушных судов авиатопливом
Умения:
1. Руководить работой службы по отпуску авиаГСМ с учетом наиболее рационального использования складских емкостей, помещений, топливозаправщиков.
2. Обеспечить функционирование установленной отчетности.
3. Контролировать наличие и исправность противопожарных средств, состояние емкостей, помещений, оборудования и инвентаря на складе, а также контролировать обеспечение их своевременного ремонта.
4. Организовать проведение погрузочно-разгрузочных работ на складе с соблюдением норм, правил и инструкций по охране труда, требований пожарной безопасности.
5. Проводить инвентаризацию вверенных ТМЦ.
6. Контролировать ведение учета складских операций, установленной отчетности.
7. Разрабатывать меры для поддержания порядка и чистоты в службе ГСМ.
8. Проводить прием на склад и отпуск ГСМ со склада.
9. Контролировать соответствие остатков склада приходным и расходным накладным.
Знания:
1. Правила обеспечения авиационными ГСМ гражданских воздушных судов.
2. Правила хранения, подготовки к выдаче на заправку и проведения контроля качества авиационных ГСМ и специальных жидкостей в организациях гражданской авиации РК.
3. Требования к организациям по обеспечению ГСМ гражданских воздушных судов.
4. Правила пожарной безопасности в гражданской авиации РК.
5. Виды, марки, сортность, номенклатуру, ассортимент и другие характеристики ТМЦ, а также нормы их расхода.
6. Правила и порядок проведения инвентаризации ТМЦ.

15. Қойма қалдықтарының кіріс және шығыс шоттарына сәйкестігін бақылау.
16. Сақтау ыдыстары мен күзетілетін үй-жайларды қабылдау және тапсыру.
Білімдер:
1. ТМҚ түрлері, маркалары, сорттары, номенклатурасы, ассортименті және басқа да сипаттамалары, сондай-ақ олардың шығынының нормалары.
2. ТМҚ инвентаризациясын жүргізу ережелері мен тәртібі.
3. ЖЖМ жеткізуге арналған келісім-шарттарды жасау тәртібі және шарттары.
4. Офис техникасын, байланыс және коммуникация құралдарын пайдалану ережелері.
5. Азаматтық әуе кемелерін авиациялық ЖЖМ-мен қамтамасыз ету ережелері.
6. ҚР азаматтық авиация ұйымдарында авиациялық ЖЖМ және арнайы сұйықтықтарды сақтау, оларды құюға дайындау және сапасын бақылау ережелері.
7. Азаматтық әуе кемелерін ЖЖМ-мен қамтамасыз ету бойынша ұйымдарға қойылатын талаптар.
8. ҚР-ндағы азаматтық авиациядағы өрт қауіпсіздігі ережелері.
9. Еңбек заңнамасының негіздері, еңбек қорғау, қауіпсіздік техникасы, өртке қарсы қорғау және өндірістік санитарияның ережелері мен нормалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Әуе кемелеріне авиаотын беруді және құюды ұйымдастыру
Машықтар:
1. Демалыс қызметінің жұмысына басшылық жасау авиаҚойма сыйымдылықтарын неғұрлым ұтымды пайдалануды ескере отырып, ЖЖМ, үй-жайлар, жанармай құюшылар.
2. Қамтамасыз ету жұмыс істеуі белгіленген есептілік.
3. Өртке қарсы құралдардың болуын және жарамдылығын, қоймадағы ыдыстардың, үй-жайлардың, жабдықтар мен жабдықтардың жай-күйін бақылау, сондай-ақ олардың уақтылы жөнделуін қамтамасыз ету.
4. Еңбекті қорғау нормалары, ережелері мен нұсқаулықтарын, өрт қауіпсіздігі талаптарын сақтай отырып, қоймада тиеу-түсіру жұмыстарын жүргізуді ұйымдастырыңыз.
5. Сөзкию түгендеую сеніп тапсырылған ТМҚ.
6. Қойма операцияларының есебін, белгіленген есептілікті жүргізуді бақылау.
7. Жанар-жағармай қызметінде тәртіп пен тазалықты сақтау шараларын әзірлеу.
8. Қоймаға жанар-жағармайды қабылдауды және қоймадан босатуды жүзеге асыру.
9. Қойма қалдықтарының кіріс және шығыс жүкқұжаттарына сәйкестігін бақылау.
Білімдер:
1. ТМҚ түрлері, маркалары, сорттары, номенклатурасы, ассортименті және басқа да сипаттамалары, сондай-ақ олардың шығынының нормалары.
2. ТМҚ инвентаризациясын жүргізу ережелері мен тәртібі.
3. ЖЖМ жеткізуге арналған келісім-шарттарды жасау тәртібі және шарттары.
4. Офис техникасын, байланыс және коммуникация құралдарын пайдалану ережелері.
5. Азаматтық әуе кемелерін авиациялық ЖЖМ-мен қамтамасыз ету ережелері.
6. ҚР азаматтық авиация ұйымдарында авиациялық ЖЖМ және арнайы сұйықтықтарды сақтау, оларды құюға дайындау және сапасын бақылау ережелері.

7. Порядок заключения и условия договоров на поставку ГСМ.
8. Правила эксплуатации офисной техникой, средств коммуникации и связи.
9. Основы экономики, организации производства, труда и управления.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 3:
Контроль за обеспечением эффективной и качественной деятельностью службы ГСМ
Навык 1:
Организация эффективной деятельностью службы
Умения:
1. Руководить работой службы по приему, хранению и отпуску ГСМ, по их размещению с учетом наиболее рационального использования складских емкостей и помещений.
2. Обеспечить сохранность складируемых ГСМ, соблюдение режимов хранения, правил оформления и сдачи приходно-расходных документов, составление установленной отчетности.
3. Контролировать наличие и исправность противопожарных средств, состояние емкостей, помещений, оборудования и инвентаря на складе, а также контролировать обеспечение их своевременного ремонта.
4. Организовать проведение погрузочно-разгрузочных работ на складе с соблюдением норм, правил и инструкций по охране труда, требований пожарной безопасности.
5. Обеспечить сбор, хранение и своевременный возврат поставщикам погрузочного реквизита.
6. Проводить инвентаризацию вверенных ТМЦ.
7. Контролировать ведение учета складских операций, установленной отчетности.
8. Разрабатывать и осуществлять мероприятия по повышению эффективности работы службы ГСМ, сокращению расходов на транспортировку и хранение ТМЦ, внедрению и организацию складского хозяйства современных технологий.
9. Составлять заявки на ГСМ, готовить договоры на их поставку.
10. Взаимодействовать с поставщиками по вопросам поставок, контролировать выполнение плана поставок, при нарушении поставщиками договорных обязательств принимать участие в оформлении претензий.
11. Контролировать наличие и своевременное пополнение минимального складского запаса ГСМ.
12. Разрабатывать меры для поддержания порядка и чистоты в службе ГСМ.
13. Проверять соответствие поставляемых ГСМ заявленным в документах номенклатуре, ассортименты и качеству.
14. Проводить прием на склад и отпуск ГСМ со склада.
15. Контролировать соответствие остатков склада приходным и расходным накладным.
16. Принимать и сдавать под охрану складские емкости и помещения.
Знания:
1. Правила обеспечения авиационными ГСМ гражданских воздушных судов.
2. Правила хранения, подготовки к выдаче на заправку и проведения контроля качества авиационных ГСМ и специальных жидкостей в организациях гражданской авиации РК.

7. Азаматтық әуе кемелерін ЖЖМ-мен қамтамасыз ету бойынша ұйымдарға қойылатын талаптар.
8. ҚР-ндағы азаматтық авиациядағы өрт қауіпсіздігі ережелері.
9. Еңбек заңнамасының негіздері, еңбек қорғау, қауіпсіздік техникасы, өртке қарсы қорғау және өндірістік санитарияның ережелері мен нормалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 3:
Жанар-жағармай қызметінің тиімді және сапалы қызметін қамтамасыз етуді бақылау
Дағды 1:
Тиімді қызмет көрсету қызметін ұйымдастыру
Машықтар:
1. Жанар-жағармай материалдарын қабылдау, сақтау және босату, сақтау резервуарлары мен үй-жайларын барынша ұтымды пайдалануды ескере отырып, оларды орналастыру қызметінің жұмысын басқару.
2. Сақтаудағы жанар-жағармай материалдарының сақталуын, сақтау режимдерінің сақталуын, кіріс және шығыс құжаттарын ресімдеу және тапсыру ережелерін, белгіленген есептілікті жасауды қамтамасыз ету.
3. Өрт сөндіру құралдарының болуын және жұмысқа жарамдылығын, қоймадағы контейнерлердің, үй-жайлардың, жабдықтардың және мүкәммалдардың жай-күйін қадағалау, сондай-ақ олардың уақтылы жөнделуі қамтамасыз етілуін қадағалау.
4. Еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі талаптары бойынша нормаларды, ережелерді және нұсқаулықтарды сақтай отырып, қоймада тиеу-түсіру жұмыстарын ұйымдастыру.
5. Тиеу детальдарын жинауды, сақтауды және жеткізушілерге уақтылы қайтаруды қамтамасыз ету.
6. Сеніп тапсырылған тауарлар мен материалдарды түгендеу.
7. Қойма операциялары мен белгіленген есептілік есебінің жүргізілуін қадағалау.
8. Жанар-жағармай қызметінің тиімділігін арттыру, тауарлар мен материалдарды тасымалдау мен сақтау шығындарын азайту, заманауи технологияларды енгізу және қоймалауды ұйымдастыру жөніндегі шараларды әзірлеу және іске асыру.
9. Жанар-жағармай материалдарына өтінімдер ресімдеу, оларды жеткізуге келісім-шарттар жасау.
10. Жеткізушілермен жабдықтау мәселелері бойынша өзара әрекеттесу, жеткізу жоспарының орындалуын бақылау, егер жеткізушілер шарттық міндеттемелерді бұзса, талаптарды беруге қатысу.
11. Жанар-жағармай материалдарының ең аз қойма қорының болуын және уақытылы толтырылуын қадағалау.
12. Жанар-жағармай қызметінде тәртіп пен тазалықты сақтау шараларын әзірлеу.
13. Берілген жанар-жағармайдың құжаттарда көрсетілген номенклатураға, ассортиментке және сапаға сәйкестігін тексеру.
14. Қоймадан жанар-жағармайды қабылдау және қоймадан шығару.
15. Қойма қалдықтарының кіріс және шығыс шоттарына сәйкестігін бақылау.
16. Сақтау ыдыстары мен күзетілетін үй-жайларды қабылдау және тапсыру.
Білімдер:
1. Азаматтық әуе кемелерін авиациялық ЖЖМ-мен қамтамасыз ету ережелері.
2. ҚР азаматтық авиация ұйымдарында авиациялық ЖЖМ және арнайы сұйықтықтарды сақтау, оларды құюға дайындау және сапасын бақылау ережелері.

3. Требования к организациям по обеспечению ГСМ гражданских воздушных судов.
4. Правила пожарной безопасности в гражданской авиации РК.
5. Виды, марки, сортность, номенклатуру, ассортимент и другие характеристики ТМЦ, а также нормы их расхода.
6. Правила и порядок проведения инвентаризации ТМЦ.
7. Порядок заключения и условия договоров на поставку ГСМ.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Обеспечение качественной деятельностью службы ГСМ
Умения:
1. Руководить работой службы по приему, хранению и отпуску ГСМ, по их размещению с учетом наиболее рационального использования складских емкостей, помещений, топливозаправщиков.
2. Обеспечить сохранность ГСМ, контролировать ведение учета складских операций, установленной отчетности.
3. Контролировать наличие и исправность противопожарных средств, состояние емкостей, помещений, оборудования и инвентаря на складе, а также контролировать обеспечение их своевременного ремонта.
4. Организовать лабораторный контроль качества ГСМ.
5. Разрабатывать и осуществлять мероприятия по повышению эффективности работы службы ГСМ, сокращению расходов на транспортировку и хранение ТМЦ, внедрению и организацию складского хозяйства современных технологий.
6. Взаимодействовать с поставщиками по вопросам качества поставляемой продукции, контролировать выполнение плана поставок, при нарушении поставщиками договорных обязательств принимать участие в оформлении претензий.
7. Контролировать наличие и своевременное пополнение минимального складского запаса ГСМ.
8. Разрабатывать меры для поддержания порядка и чистоты в службе ГСМ.
9. Проверять соответствие поставляемых ГСМ заявленным в документах номенклатуре, ассортименты и качеству.
10. Проводить прием на склад и отпуск ГСМ со склада.
11. Контролировать соответствие остатков склада приходным и расходным накладным.
12. Принимать и сдавать под охрану складские емкости и помещения.
Знания:
1. Система менеджмента качества предприятия.
2. Управление персоналом.
3. Финансовый учет и отчетность.
4. Правила обеспечения авиационными ГСМ гражданских воздушных судов.
5. Правила хранения, подготовки к выдаче на заправку и проведения контроля качества авиационных ГСМ и специальных жидкостей в организациях гражданской авиации РК.
6. Требования к организациям по обеспечению ГСМ гражданских воздушных судов.
7. Правила пожарной безопасности в гражданской авиации РК.
8. Виды, марки, сортность, номенклатуру, ассортимент и другие характеристики ТМЦ, а также нормы их расхода.
9. Правила и порядок проведения инвентаризации ТМЦ.
Возможность признания навыка:
не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Коммуникативность, способность работать индивидуально и в команде, определение способа действий из известных на основе знаний и практического опыта, принятие своевременных решений. Направленность на результат, детальный подход к работе, навыки управления персоналом, профессионализм.
Применение профессиональных знаний, навыков и умений, полученных при обучении и в процессе профессиональной деятельности.
Ответственность за результаты выполнения ежедневных задач, качество выполняемой работы, высокая организация и пунктуальность в соблюдении требований документации, правил и процедур, принятых в гражданской авиации.
Исполнительность, аккуратность, внимательность, самодисциплина, ответственность, стрессоустойчивость, способности к изучению языков, обучаемость, коммуникативность, мотивированность к развитию.
Аналитическое мышление. Компьютерная грамотность. Лидерские качества. Эффективно работать в качестве члена команды, точность в выполнении задач. Умение быстро принимать решение, способность самостоятельно развивать профессиональные квалификации и умения.
Список технических регламентов и национальных стандартов:

3. Азаматтық әуе кемелерін ЖЖМ-мен қамтамасыз ету бойынша ұйымдарға қойылатын талаптар.
4. ҚР-ндағы азаматтық авиациядағы өрт қауіпсіздігі ережелері.
5. ТМҚ түрлері, маркалары, сорттары, номенклатурасы, ассортименті және басқа да сипаттамалары, сондай-ақ олардың шығынының нормалары.
6. ТМҚ инвентаризациясын жүргізу ережелері мен тәртібі.
7. ЖЖМ жеткізуге арналған келісім-шарттарды жасау тәртібі және шарттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Жанар-жағармайға қызмет көрсетудің сапалы қызметін қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Жанар-жағармай материалдарын қабылдау, сақтау және босату, сақтау резервуарларын, үй-жайларды, жанар-жағармай құю машиналарын барынша ұтымды пайдалануды ескере отырып, оларды орналастыру қызметінің жұмысын басқару.
2. Жанар-жағармай материалдарының сақталуын қамтамасыз ету, қойма жұмыстарының есебін және белгіленген есептілікті жүргізуді бақылау.
3. Өрт сөндіру құралдарының болуын және жұмысқа жарамдылығын, қоймадағы контейнерлердің, үй-жайлардың, жабдықтардың және мүкәммалдардың жай-күйін қадағалау, сондай-ақ олардың уақтылы жөнделуі қамтамасыз етілуін қадағалау.
4. Жанар-жағармай материалдарының сапасын зертханалық бақылауды ұйымдастыру.
5. Жанар-жағармай қызметінің тиімділігін арттыру, тауарлар мен материалдарды тасымалдау мен сақтау шығындарын азайту, заманауи технологияларды енгізу және қоймалауды ұйымдастыру бойынша шараларды әзірлеу және іске асыру.
6. Жеткізушілермен жеткізілетін өнімнің сапасы мәселелері бойынша өзара іс-қимыл жасау, жеткізу жоспарының орындалуын бақылау, егер жеткізушілер шарттық міндеттемелерді бұзса, талаптарды беруге қатысу.
7. Жанар-жағармай материалдарының ең аз қойма қорының болуын және уақытылы толтырылуын қадағалау.
8. Жанар-жағармай қызметінде тәртіп пен тазалықты сақтау шараларын әзірлеу.
9. Берілетін жанар-жағармайдың құжаттарда көрсетілген номенклатураға, ассортиментке және сапаға сәйкестігін тексеру.
10. Қоймадан жанар-жағармайды қабылдау және қоймаға жіберу.
11. Қойма қалдықтарының кіріс және шығыс шоттарына сәйкестігін қадағалау.
12. Сақтау ыдыстары мен күзетілетін үй-жайларды қабылдау және тапсыру.
Білімдер:
1. Кәсіпорынның сапа менеджменті жүйесі.
2. Персоналды басқару.
3. Қаржылық есеп және есептілік.
4. Азаматтық әуе кемелерін авиациялық ЖЖМ-мен қамтамасыз ету ережелері.
5. ҚР азаматтық авиация ұйымдарында авиациялық ЖЖМ және арнайы сұйықтықтарды сақтау, оларды құюға дайындау және сапасын бақылау ережелері.
6. Азаматтық әуе кемелерін ЖЖМ-мен қамтамасыз ету бойынша ұйымдарға қойылатын талаптар.
7. ҚР-ндағы азаматтық авиациядағы өрт қауіпсіздігі ережелері.
8. ТМҚ түрлері, маркалары, сорттары, номенклатурасы, ассортименті және басқа да сипаттамалары, сондай-ақ олардың шығынының нормалары.
9. ТМҚ инвентаризациясын жүргізу ережелері мен тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Коммуникативтілік, жеке және командада жұмыс істей білу, білім мен практикалық тәжірибе негізінде белгілі әрекеттерден іс-әрекет тәсілін анықтау, уақытылы шешім қабылдау. Бағытталған нәтиже, егжей-тегжейлі жұмысқа деген көзқарас, нбасқару құзыреттері персоналмен, кәсіпқойлық.
Оқу барысында және кәсіптік іс-әрекет барысында алған кәсіптік білімдерін, дағдылары мен дағдыларын қолдану.
Күнделікті тапсырмаларды орындау нәтижелеріне, орындалатын жұмыстың сапасына, азаматтық авиацияда қабылданған құжаттаманың, ережелер мен рәсімдердің талаптарын сақтаудағы жоғары ұйымшылдық пен ұқыптылыққа жауапкершілік.
Еңбексүйгіштік, ұқыптылық, зейінділік, өзін-өзі ұстай білу, жауапкершілік, күйзеліске төзімділік, тіл үйрену қабілеті, оқу қабілеті, коммуникативтілік, дамуға деген ынтасы.
Аналитикалық ойлау. Компьютерлік сауаттылық. Көшбасшылық қасиеттер. Топ мүшесі ретінде тиімді жұмыс істеу, тапсырмаларды орындаудағы дәлдік. Тез шешім қабылдай білу, кәсіптік біліктілік пен дағдыларды өз бетінше дамыту қабілеті.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

1. Правила пожарной безопасности в гражданской авиации РК, утвержденные приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 26 марта 2015 года № 324. 2. Правила обеспечения авиационными ГСМ гражданских воздушных судов, утвержденные приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 24 февраля 2015 года № 190. 3. Правила хранения, подготовки к выдаче на заправку и проведения контроля качества авиационных ГСМ и специальных жидкостей в организациях гражданской авиации РК, утвержденные приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 24 февраля 2015 года № 191. 4. Требования к организациям по обеспечению ГСМ гражданских воздушных судов, утвержденные приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 24 февраля 2015 года № 188.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
8
Первые руководители учреждений, организаций и предприятий
10. Карточка профессии "Заведующий станцией заправки топливом":
Код группы:
1420-0
Код наименования занятия:
1420-0-010
Наименование профессии:
Заведующий станцией заправки топливом
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения РК от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих". Зарегистрирован в Министерстве юстиции РК 31 декабря 2020 года № 22003.
Параграф 94. Начальник цеха (участка)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Инженерия и инженерное дело
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Стаж не менее трех лет по авиатопливообеспечению полетов воздушных судов
Связь с неформальным и информальным образованием:
Прохождения стажировки и получения допусков к самостоятельной работе в соответствии с приобретенной специальностью и квалификацией в службе.
Другие возможные наименования профессии:
1324-0-026 - Заместитель начальника склада (горюче-смазочных материалов, грузового, материально-технического и др.)
Основная цель деятельности:
Организация и управления всеми мероприятиями по организации работы службы ГСМ.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Осуществляет организацию и руководство работами по обеспечению ВС ГСМ.
2. Контролирует выполнение технологии приема, хранения, перекачки, выдачи и заправки воздушных судов авиаГСМ, техническое состояние средств заправки
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Осуществляет организацию и руководство работами по обеспечению ВС ГСМ.
Навык 1:
Руководство по организации работы смены службы ГСМ.
Умения:
1. Руководить работой подчиненных подразделений (смены) по приему, хранению и отпуску авиаГСМ, по их размещению с учетом наиболее рационального использования складских емкостей, помещений, топливозаправщиков.
2. Организовать и контролировать выполнение работ по трубопроводной обвязке сооружений, ремонту и наладке технологического оборудования, средств перекачки и дозирования авиационных ГСМ и спецжидкостей.
3. Анализировать случаи отказов оборудования и средств измерения и принимать меры по их предупреждению и устранению.
4. Разрабатывать планы и составлять графики технического обслуживания и ремонта сооружений, технологического оборудования, контрольно-измерительных приборов и средств автоматики объектов. Организовать и контролировать их выполнение.

1. ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 26 наурызда № 324 бұйрығымен бекітілген ҚР азаматтық авиациясындағы өрт қауіпсіздігі қағидалары. 2. ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпанда № 190 бұйрығымен бекітілген Азаматтық әуе кемелерін авиациялық жанар-жағармай (ЖЖМ) материалдарымен қамтамасыз ету қағидалары. 3. ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпанда № 191 бұйрығымен бекітілген ҚР азаматтық авиация ұйымдарында авиациялық жанар-жағармай материалдары мен арнаулы сұйықтықтарды сақтау, құюға беруге дайындау және олардың сапасына бақылау жүргізу қағидалары. 4. ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпандағы № 188 бұйрығымен бекітілген азаматтық әуе кемелерiн жанар-жағармай материалдарымен қамтамасыз ету ұйымдарына қойылатын талаптар.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
8
Мекемелер, ұйымдар мен кәсіпорындардың бірінші басшылары
10. Кәсіптің карточкасы "Жанар-жағармай құю станциясының меңгерушісі":
Топтың коды:
1420-0
Қызмет атауының коды:
1420-0-010
Кәсіптің атауы:
Жанар-жағармай құю станциясының меңгерушісі
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. ҚР Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 болып тіркелді.
94-параграф. Цех (участок) бастығы
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Инженерия және инженерлік іс
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Әуе кемелерінің ұшуын авиациялық отынмен қамтамасыз ету саласында кемінде үш жыл тәжірибе.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Алған мамандығына және қызметтегі біліктілігіне сәйкес тағылымдамадан өту және өз бетінше жұмыс істеуге рұқсат алу.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
1324-0-026 - Қойма бастығының орынбасары (жанар-жағармай материалдары, жүк, материалдық-техникалық және т.б.)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жанар-жағармай қызметінің жұмысын ұйымдастыру бойынша барлық іс-шараларды ұйымдастыру және басқару.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Әуе кемелерін жанар-жағармаймен қамтамасыз ету жұмыстарын ұйымдастырады және басқарады.
2. ӘК қабылдау, сақтау, айдау, беру және авиациялық жанар-жағармаймен жанар-жағармай құю технологиясының орындалуын, жанар-жағармай құю жабдығының техникалық жағдайын бақылайды
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Әуе кемелерін жанар-жағармаймен қамтамасыз ету жұмыстарын ұйымдастырады және басқарады.
Дағды 1:
Жанар-жағармайларға қызмет көрсету ауысымының жұмысын ұйымдастыру бойынша әдістемелік нұсқаулар.
Машықтар:
1. Бағынысты бөлімшелердің (ауысымдардың) авиациялық жанар-жағармай материалдарын қабылдау, сақтау және босату, сақтау резервуарларын, үй-жайларды, жанар-жағармай құю машиналарын барынша ұтымды пайдалануды ескере отырып орналастыру жұмыстарын басқару.
2. Құрылыстарды құбырмен жабдықтау, технологиялық жабдықтарды, авиациялық жанар-жағармайларды және арнайы сұйықтықтарды айдау және беру құралдарын жөндеу және реттеу бойынша жұмыстардың орындалуын ұйымдастыру және бақылау.
3. Жабдық пен бақылау-өлшеу құралдарының істен шығу жағдайларын талдау және олардың алдын алу және жою шараларын қабылдау.
4. Құрылымдарға, технологиялық жабдықтарға, бақылау-өлшеу аспаптарына және объектілерді автоматтандыру құралдарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша жоспарларды әзірлеу және кестелерді жасау. Олардың орындалуын ұйымдастыру және бақылау.

5. Обеспечивать правильное и экономное расходование материально-технических средств и топливно-энергетических ресурсов.
6. Давать рекомендации по очередности расходования авиаГСМ, составляет планы замены хранящихся запасов.
7. Участвовать в расследовании нарушений технологических процессов хранения и заправки авиаГСМ, допущенных техническим составом службы.
8. Принимать участие в изучении и внедрении передового опыта эксплуатации и технического обслуживания оборудования в службе ГСМ, рассмотрении рационализаторских предложений и изобретений, внедрении новой техники и технологии, средств механизации и автоматизации, внедрении организационно-технических мероприятий, направленных на повышение производительности труда, снижение затрат на техническое обслуживание оборудования и выполнение технико-экономических показателей работы службы.
Знания:
1.Закон РК "Об использовании воздушного пространства РК и деятельности авиации".
2.Требования промышленной безопасности.
3.Требования системы управления безопасности полетов.
4. Правила пожарной безопасности в гражданской авиации РК.
5. Правила обеспечения авиационными ГСМ гражданских воздушных судов.
6. Правила хранения, подготовки к выдаче на заправку и проведения контроля качества авиационных ГСМ и специальных жидкостей в организациях гражданской авиации РК.
7. Требования к организациям по обеспечению ГСМ гражданских воздушных судов.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Управление персоналом
Умения:
1. Готовить материалы по аттестации работников службы ГСМ, в том числе базовой и прикрепленных лабораторий.
2. Участвовать в расследовании нарушений технологических процессов хранения и заправки авиаГСМ, допущенных техническим составом службы.
3. Принимать участие в изучении и внедрении передового опыта эксплуатации и технического обслуживания оборудования в службе ГСМ, рассмотрении рационализаторских предложений и изобретений, внедрении новой техники и технологии, средств механизации и автоматизации, внедрении организационно-технических мероприятий, направленных на повышение производительности труда, снижение затрат на техническое обслуживание оборудования и выполнение технико-экономических показателей работы службы.
Знания:
1. Правила и порядок профессиональной подготовки специалистов службы ГСМ.
2. Конструкцию и правила эксплуатации оборудования службы ГСМ.
3. Характерные отказы оборудования службы ГСМ.
4. Правила пожарной безопасности в гражданской авиации РК.

5. Материалдық-техникалық құралдар мен отын-энергетикалық ресурстардың дұрыс және үнемді пайдаланылуын қамтамасыз ету.
6. Авиациялық жанар-жағармайларды тұтыну тәртібі бойынша ұсыныстар беру, сақталған қорларды ауыстыру жоспарларын жасау.
7. Қызметтің техникалық персоналы жіберген авиациялық жанар-жағармай материалдарын сақтау мен құюдың технологиялық процестерін бұзушылықтарды тергеп-тексеруге қатысу.
8. Жанар-жағармай қызметіндегі жабдықтарды пайдалану және оларға техникалық қызмет көрсетудің озық тәжірибесін зерделеуге және енгізуге, рационализаторлық ұсыныстар мен өнертабыстарды қарауға, жаңа техника мен технологияны, механикаландыру мен автоматтандыру құралдарын енгізуге, ұйымдастыру-техникалық шараларды енгізуге қатысу. еңбек өнімділігін арттыруға және жабдықты ұстауға және қызмет көрсетудің техникалық-экономикалық көрсеткіштерін орындауға кететін шығындарды азайтуға бағытталған шаралар.
Білімдер:
1. "ҚР әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" ҚР Заңы.
2. Өндірістік қауіпсіздік талаптары.
3. Ұшу қауіпсіздігін басқару жүйесінің талаптары.
4. Міндетін атқарушы бұйрығымен бекітілген ҚР азаматтық авиациясындағы өрт қауіпсіздігі ережелері.
5. Азаматтық әуе кемелерiн авиациялық жанар-жағармаймен қамтамасыз ету қағидалары.
6. ҚР азаматтық авиация ұйымдарында авиациялық жанар-жағармай материалдарын және арнайы сұйықтықтарды сақтау, жанар-жағармай құюға жеткізуге дайындау және сапасын бақылау қағидалары.
7. Қолданыстағы бұйрықпен бекітілген Азаматтық әуе кемелерін жанар-жағармаймен қамтамасыз ететін ұйымдарға қойылатын талаптар.
8.Кәсіпорынның ұйымдық құрылымы.
9.Кәсіпорын басшысының өкімдері, өкімдері
10. Еңбек тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Жеке құрам менеджменті
Машықтар:
1. ЖЖМ қызметі жұмыскерлерінің аттестациясына арналған материалдарды әзірлеу, оның ішінде базалық және бекітілген зертханалар.
2. ЖЖМ сақтау және әуе кемелерін құю технологиялық процестерінің бұзылуына, техникалық қызмет құрамының жасаған қателіктеріне тергеу жүргізуге қатысу.
3. ЖЖМ қызметіндегі жабдықтарды пайдалану және техникалық қызмет көрсету бойынша озық тәжірибені зерттеу және енгізуге қатысу, рационализаторлық ұсыныстар мен жаңалықтарды қарастыру, жаңа техника мен технологияларды, механизация және автоматизация құралдарын енгізу, еңбек өнімділігін арттыруға, жабдықты техникалық қызмет көрсету шығындарын азайтуға, сондай-ақ қызметтің техникалық-экономикалық көрсеткіштерін орындауға бағытталған ұйымдастыру-техникалық шараларды енгізу.
Білімдер:
1. "ҚР әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" ҚР Заңы.
2. Өндірістік қауіпсіздік талаптары.
3. Ұшу қауіпсіздігін басқару жүйесінің талаптары.
4. ҚР азаматтық авиациясындағы өрт қауіпсіздігі ережелері.

5. Правила обеспечения авиационными ГСМ гражданских воздушных судов.
6. Правила хранения, подготовки к выдаче на заправку и проведения контроля качества авиационных ГСМ и специальных жидкостей в организациях гражданской авиации РК.
7. Требования к организациям по обеспечению ГСМ гражданских воздушных судов.
8. Методы устранения неисправностей основных средств службы ГСМ.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Трудовая функция 2:
Контролирует выполнение технологии приема, хранения, перекачки, выдачи и заправки воздушных судов авиаГСМ, техническое состояние средств заправки
Навык 1:
Общее организация выполнения работ по содержанию материальной базы
Умения:
1. Анализировать случаи отказов оборудования и средств измерения и принимать меры по их предупреждению и устранению.
2. Обеспечивать в установленные сроки метрологическую поверку средств измерений, правильное и экономное расходование материально-технических средств и топливно-энергетических ресурсов.
3. Организовать, осуществлять руководство и контроль за работой
оборудования, емкостей и персонала по эксплуатации основных средств службы ГСМ.
4. Вводить соответствующие ограничение или запрет на эксплуатацию оборудования, техники при несоответствии требованиям для безопасной работы.
5. Организовать и контролировать качество и регулярность проверки технического состояния оборудования персоналом службы перед началом работ.
6. Планировать работу по своевременному обновлению оборудования.
7. Организовывать выполнение мероприятий по подготовке персонала, оборудования, зданий и сооружений службы к работе в ОЗП и ВЛП.
8. Обеспечивать хранение, техническую готовность и строгое соблюдение графиков технического обслуживания оборудования, своевременную проверку контрольно-измерительных приборов, средств пожаротушения.
9. Обобщать и распространять передовой опыт эксплуатации и технического обслуживания оборудования.
10. Организовать освоение и внедрение новой техники и технологии.
Знания:
1. Инструкции по эксплуатации оборудования.
2. Требования по обеспечению единства измерений.
3. Требования промышленной безопасности.
4. Порядок планирования производства в соответствии с перспективными планами предприятия.
5. Правила пожарной безопасности в гражданской авиации РК.
6. Правила обеспечения авиационными ГСМ гражданских воздушных судов.
7. Правила хранения, подготовки к выдаче на заправку и проведения контроля качества авиационных ГСМ и специальных жидкостей в организациях гражданской авиации РК.
8. Требования к организациям по обеспечению ГСМ гражданских воздушных судов.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Организация работ персонала службы (смены)
Умения:
1. Обеспечивать бесперебойные работы по авиатопливообеспечению полетов.
2. Организовать и контролировать прохождение персоналом службы (смены) обучения на рабочем месте и повышение квалификации.
3. Вести табель учета рабочего времени персонала.
4. Производить расстановку специалистов и рабочих в соответствия с их квалификацией и имеющимся допуском к эксплуатации определенных типов оборудования.

5. Азаматтық әуе кемелерiн авиациялық жанар-жағармаймен қамтамасыз ету қағидалары.
6. ҚР азаматтық авиация ұйымдарында авиациялық жанар-жағармай материалдарын және арнайы сұйықтықтарды сақтау, жанар-жағармай құюға жеткізуге дайындау және сапасын бақылау қағидалары.
7. Қолданыстағы бұйрықпен бекітілген Азаматтық әуе кемелерін жанар-жағармаймен қамтамасыз ететін ұйымдарға қойылатын талаптар.
8.Кәсіпорынның ұйымдық құрылымы.
9.Кәсіпорын басшысының өкімдері, өкімдері.
10. Еңбек тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
ӘК қабылдау, сақтау, айдау, беру және авиациялық жанар-жағармаймен жанар-жағармай құю технологиясының орындалуын, жанар-жағармай құю жабдығының техникалық жағдайын бақылайды
Дағды 1:
Материалдық базаны ұстау бойыншf
Машықтар:
1. Жабдық пен бақылау-өлшеу құралдарының істен шығу жағдайларын талдау және олардың алдын алу және жою шараларын қабылдау.
2. Өлшеу құралдарының метрологиялық тексеруін уақтылы, материалдық-техникалық құралдар мен отын-энергетикалық ресурстарды дұрыс және үнемді пайдалануды қамтамасыз ету.
3. Жұмысты ұйымдастыру, басқару және бақылау
жанар-жағармай қызметінің негізгі қорларын пайдалануға арналған жабдықтар, контейнерлер және персонал.
4. Жабдықтар мен машиналар қауіпсіз пайдалану талаптарына сәйкес келмесе, олардың жұмысына тиісті шектеулер немесе тыйым салулар енгізу.
5. Жұмысты бастамас бұрын қызмет көрсетуші персоналдың жабдықтың техникалық жағдайын тексеруінің сапасы мен жүйелілігін ұйымдастыру және бақылау.
6. Жабдықтарды уақтылы жаңарту жұмыстарын жоспарлау.
7. Қызметтің персоналын, жабдықтарын, ғимараттары мен құрылыстарын ОЖП және ВЛП-да жұмысқа дайындау бойынша іс-шаралардың орындалуын ұйымдастыру.
8. Жабдықтардың сақталуын, техникалық дайындығын және техникалық қызмет көрсету кестелерінің қатаң сақталуын, бақылау-өлшеу аспаптары мен өрт сөндіру құралдарын уақтылы тексеруді қамтамасыз ету.
9. Жабдықтарды пайдалану және техникалық қызмет көрсету бойынша озық тәжірибелерді жинақтау және тарату.
10. Жаңа техника мен технологияны әзірлеуді және енгізуді ұйымдастыру.
Білімдер:
1. Жабдықтардың жұмысына арналған нұсқаулық.
2. Өлшеудің біркелкілігін қамтамасыз етуге қойылатын талаптар.
3. Өнеркәсіптік қауіпсіздік.
4. Ұшу қауіпсіздігін басқару жүйесінің жабылуы.
5. ҚР азаматтық авиациясындағы өрт қауіпсіздігі ережелері.
6. Авиациялық жанар-жағармаймен және азаматтық әуе кемесінің майлау материалдарын қолдануға арналған ережелер.
7. Жанармай құю станциясына және авиациялық жанар-жағармай материалдарын және авиациялық жанар-жағармай материалдарының сапасын бақылау және ҚР азаматтық авиация ұйымдарындағы арнайы сұйықтықтарды және арнайы сұйықтықтарды сапасын бақылау ережелері.
8. Азаматтық әуе кемесінің жанар-жағармай материалдарын қамтамасыз ету үшін ұйымдарға қойылатын талаптар.
9. Кәсіпорынның ұйымдық құрылымы.
10. Кәсіпорын басшысының бұйрықтары, бұйрықтары.
12. Еңбек ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Қызмет көрсету персоналының жұмысын ұйымдастыру (ауысым)
Машықтар:
1. Ауаның жанармаймен қамтамасыз етілуінде үздіксіз операцияларды қамтамасыз ету.
2. Жұмыс орнында және біліктілікті арттыру қызметтерінің қызметкерлерінің (ауысымының) өтуін ұйымдастырады және бақылайды.
3. Қызметкерлердің жұмыс уақытына уақыт парағын сақтау.
4. Мамандар мен жұмысшыларға олардың біліктілігі мен жабдықтарының жекелеген түрлерінің жұмысына қол жетімді болжамдар салу.

5. Устанавливать графики работы и отдыха персонала.
6. Обеспечивать своевременное выполнение производственных заданий персоналом.
Знания:
1. Квалификационные требования к персоналу службы ГСМ.
2. Нормирование трудоемких работ на участках предприятия.
3. Правила трудового распорядка.
4. Требования промышленной безопасности.
5. Методы управления персоналом.
6. Правила пожарной безопасности в гражданской авиации РК.
7. Правила обеспечения авиационными ГСМ гражданских воздушных судов.
8. Правила хранения, подготовки к выдаче на заправку и проведения контроля качества авиационных ГСМ и специальных жидкостей в организациях гражданской авиации РК.
9. Требования к организациям по обеспечению ГСМ гражданских воздушных судов.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность за результаты выполнения ежедневных задач, качество выполняемой работы, высокая организация и пунктуальность в соблюдении требований документации, правил и процедур, принятых в гражданской авиации.
Исполнительность, аккуратность, внимательность, самодисциплина, ответственность, стрессоустойчивость, обучаемость, коммуникативность, мотивированность к развитию.
Аналитическое мышление. Компьютерная грамотность. Лидерские качества. Эффективно работать в качестве члена команды, точность в выполнении задач.
Умение быстро принимать решение, способность самостоятельно развивать профессиональные квалификации и умения.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Правила пожарной безопасности в гражданской авиации РК, утвержденные приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 26 марта 2015 года № 324. 2. Правила обеспечения авиационными ГСМ гражданских воздушных судов, утвержденные приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 24 февраля 2015 года № 190. 3. Правила хранения, подготовки к выдаче на заправку и проведения контроля качества авиационных ГСМ и специальных жидкостей в организациях гражданской авиации РК, утвержденные приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 24 февраля 2015 года № 191. 4. Требования к организациям по обеспечению ГСМ гражданских воздушных судов, утвержденные приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 24 февраля 2015 года № 188.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Руководители (управляющие) специализированных воздушных транспортных подразделений
6
Инженер по горюче-смазочным материалам

5. Қызметкерлердің жұмыс және демалыс кестелерін белгілеу.
6. Қызметкерлердің өндірістік міндеттердің уақтылы орындалуын қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Кәсіпорынның ұйымдық құрылымы.
2. Тақырып, кәсіпорын басшысының бұйрықтары.
3. Еңбек ережелері.
4. Өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптары.
5. Ұшу қауіпсіздігін басқару жүйесінің қыртысы.
6. ҚР азаматтық авиациясындағы өрт қауіпсіздігі ережелері .
7. Авиациялық жанар-жағармаймен және азаматтық әуе кемелерінің жағармоландарымен бекітілген, актерлік актілердің бұйрығымен бекітілген ережелер.
8. Сақтаумен сапасын бақылау ережелері ҚР азаматтық авиация ұйымдарындағы арнайы сұйықтықтарды және арнайы сұйықтықтарды жүргізу үшін дайындау ережелері.
9. Жанармай-авиацияның жанар-жағармай материалдарын қамтамасыз ету үшін ұйымдарға қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Күнделікті тапсырмаларды орындаудың нәтижесіне, орындалатын жұмыстың сапасына, азаматтық авиацияда қабылданған құжаттама, ережелер мен процестерді сақтауда жоғары ұйымшылдық пен дәлдікке жауапкершілік.
Орындаушылық, ұқыптылық, зейін қою, өзін-өзі бақылау, жауапкершілік, стреске төзімділік, үйренуге қабілеттілік, коммуникативтілік, даму үшін мотивация.
Аналитикалық ойлау. Компьютерлік сауаттылық. Көшбасшылық қасиеттер. Команда мүшесі ретінде тиімді жұмыс істеу, тапсырмаларды орындауда дәлдік.
Шешім қабылдауда жылдамдық, кәсіби біліктіліктер мен дағдыларды дербес дамыту қабілеті.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 26 наурызда № 324 бұйрығымен бекітілген ҚР азаматтық авиациясындағы өрт қауіпсіздігі қағидалары.
2. ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпанда № 190 бұйрығымен бекітілген Азаматтық әуе кемелерін авиациялық жанар-жағармай (ЖЖМ) материалдарымен қамтамасыз ету қағидалары.
3. ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпанда № 191 бұйрығымен бекітілген ҚР азаматтық авиация ұйымдарында авиациялық жанар-жағармай материалдары мен арнаулы сұйықтықтарды сақтау, құюға беруге дайындау және олардың сапасына бақылау жүргізу қағидалары.
4. ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпандағы № 188 бұйрығымен бекітілген азаматтық әуе кемелерiн жанар-жағармай материалдарымен қамтамасыз ету ұйымдарына қойылатын талаптар.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Арнайы әуе көлігі бөлімшелерінің жетекшілері (басқарушылары)
6
Жанар-жағармай материалдар инженері

11. Карточка профессии "Инженер по горюче-смазочным материалам":
Код группы:
2145-2
Код наименования занятия:
2145-2-001
Наименование профессии:
Инженер по горюче-смазочным материалам
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения РК от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих". Зарегистрирован в Министерстве юстиции РК 31 декабря 2020 года № 22003.
Параграф 38. Инженер по ремонту
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Инженерия и инженерное дело
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Практический опыт работы в отрасли гражданской авиации не менее 1 года.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификат о прохождении курса первоначальной подготовки и/или повышения квалификации по авиатопливообеспечению полетов в соответствии с требованиями Типовых программ профессиональной подготовки авиационного персонала, участвующего в обеспечении безопасности полетов. Прохождения стажировки и получения допусков к самостоятельной работе в соответствии с приобретенной специальностью.
Другие возможные наименования профессии:
1324-0-020 - Начальник склада (горюче-смазочных материалов, грузового, материально-технического и др.)
Основная цель деятельности:
Предотвращение случаев нарушений технологий работ службы ГСМ через систематическое выявление потенциальных угроз безопасности, анализ причин и факторов, способствующих их возникновению, и разработку мер по их устранению или минимизации.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Управление качеством
2. Мониторинг производства работ
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Управление качеством
Навык 1:
Анализ рисков
Умения:
1. Работать с национальными и международными источниками информации.
2. Проводить анализ и обработку запросов, сбор, систематизация и анализ поступающей информации.
3. Разработать систему управления рисками, реализация мероприятий по их управлению.
4. Определить процедуры выявления отклонений от политики и стандартов.
5. Контролировать исполнение в службе требований нормативных документов, информаций по безопасности полетов.
6. Участвовать в расследовании нарушений технологических процессов хранения и заправки ГСМ, допущенных техническим составом службы.

11. Кәсіптің карточкасы "Жанар-жағармай материалдары жөніндегі инженер":
Топтың коды:
2145-2
Қызмет атауының коды:
2145-2-001
Кәсіптің атауы:
Жанар-жағармай материалдары жөніндегі инженер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. ҚР Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 болып тіркелді.
Параграф 38. Жөндеу инженері.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Инженерия және инженерлік іс
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Азаматтық авиация саласында кемінде 1 жыл практикалық жұмыс тәжірибесі.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Ұшуларды қамтамасыз ету үшін авиациялық отынмен қамтамасыз ету саласындағы бастапқы даярлық және/немесе біліктілікті арттыру курсын аяқтау туралы сертификат, әуе кемелерінің қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын авиациялық персоналды кәсіби даярлау бағдарламаларының талаптарына сәйкес. Қажетті мамандық пен біліктілікке сәйкес тәжірибеден өту және дербес жұмыс істеуге рұқсат алу.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
1324-0-020 - Қойма бастығы (жанар-жағармай материалдары, жүк, материалдық-техникалық және т.б.)
Қызметтің негізгі мақсаты:
ЖЖМ қызметі жұмыстарының технологиялық бұзушылықтарының алдын алу, қауіпсіздікке қатысты ықтимал қауіптерді жүйелі түрде анықтау, олардың пайда болу себептері мен факторларын талдау және оларды жою немесе азайту шараларын әзірлеу.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Сапаны басқару
2. Жұмыс өндіруді мониторингтеу
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Сапаны басқару
Дағды 1:
Тәуекелдерді талдау
Машықтар:
1. Ұлттық және халықаралық ақпарат көздерімен жұмыс істеу.
2. Сұрауларды талдау және өңдеу, келіп түскен ақпаратты жинау, жүйелеу және талдау.
3. Тәуекелдерді басқару жүйесін әзірлеу, тәуекелдерді басқару іс-шараларын іске асыру.
4. Саясат пен стандарттарға сәйкес келмейтін ауытқуларды анықтау рәсімдерін айқындау.
5. Қызметте ұшулар қауіпсіздігі бойынша нормативтік құжаттардың талаптарының орындалуын бақылау.
6. Қызметтің техникалық құрамы тарапынан авиациялық отынмен жабдықтау және құю технологиялық процестерінің бұзылуын тергеуге қатысу.

7. Организовать и контролировать выполнение работ по трубопроводной обвязке сооружений, ремонту и наладке технологического оборудования, средств перекачки и дозирования авиационных ГСМ и спецжидкостей.
8. Анализировать случаи отказов оборудования и средств измерения и принимает меры по их предупреждению и устранению.
9. Разрабатывать планы и составлять графики технического обслуживания и ремонта сооружений, технологического оборудования, контрольно-измерительных приборов и средств автоматики объектов. Организует и контролирует их выполнение.
10. Обеспечивать в установленные сроки метрологическую поверку средств измерений, правильное и экономное расходование материально-технических средств и топливно-энергетических ресурсов.
11. Участвовать в изучении и внедрении передового опыта эксплуатации и технического обслуживания оборудования в службе ГСМ, рассмотрении рационализаторских предложений и изобретений, внедрении новой техники и технологии, средств механизации и автоматизации, внедрении организационно-технических мероприятий, направленных на повышение производительности труда, снижение затрат на техническое обслуживание оборудования и выполнение технико-экономических показателей работы службы.
Знания:
1. Требования международных стандартов к авиатопливообеспечению полетов ВС.
2. Конструкция и правила эксплуатации оборудования.
3. Система управления рисками.
4. Правила расследования случаев нарушений технологических процессов хранения и заправки ГСМ.
5. Правила пожарной безопасности в гражданской авиации РК.
6. Правила обеспечения авиационными ГСМ гражданских воздушных судов.
7. Правила хранения, подготовки к выдаче на заправку и проведения контроля качества авиационных ГСМ и специальных жидкостей в организациях гражданской авиации РК.
8. Требования к организациям по обеспечению ГСМ гражданских воздушных судов.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Управление системой качества
Умения:
1. Разработать систему управления качеством.
2. Внедрить систему управления качеством.
3. Разработать и анализировать нормативные документы и стандарты в области управления качеством и безопасности полетов.
4. Взаимодействовать с государственными регуляторными органами и международными авиационными организациями.
5. Обеспечивать функционирование системы добровольных сообщений.
Знания:
1. Международные и национальные стандарты по управлению качеством.
2. Система менеджмента качества предприятия.
3. Политику в области качества предприятия.
4. Системы выявления и управления рисками.
5. Правила пожарной безопасности в гражданской авиации РК.

7. Құрылымдардың құбыр желілерін орнату, технологиялық жабдықты жөндеу және баптау, авиациялық ЖЖМ және арнайы сұйықтықтарды айдау және дозалау құралдарын орнату және орындауды бақылау.
8. Жабдықтар мен өлшеу құралдарының ақауларын талдау және олардың алдын алу мен жою шараларын қабылдау.
9. Құрылымдар, технологиялық жабдықтар, бақылау-өлшеу құралдары және автоматтандыру құралдары үшін техникалық қызмет көрсету және жөндеу жоспарларын әзірлеу және кестелерін жасау. Оларды орындауды ұйымдастыру және бақылау.
10. Өлшеу құралдарының метрологиялық тексерісін белгіленген мерзімде қамтамасыз ету, материалдық-техникалық құралдарды және энергетикалық ресурстарды тиімді және үнемді пайдалану.
11. ЖЖМ қызметінде жабдықты пайдалану және техникалық қызмет көрсету бойынша озық тәжірибені зерттеу және енгізу, рационализаторлық ұсыныстар мен өнертабыстарды қарастыру, жаңа техника мен технологияларды енгізу, механизация және автоматтандыру құралдарын қолдану, еңбек өнімділігін арттыруға, жабдықты техникалық қызмет көрсету шығындарын азайтуға және қызметтің технико-экономикалық көрсеткіштерін орындауға бағытталған ұйымдастырушылық-техникалық іс-шараларды енгізу.
Білімдер:
1. Жабдықтың конструкциясы және оны пайдалану ережелері.
2. Кәсіпорынның ұйымдастыру құрылымы.
3. Кәсіпорын басшысының бұйрықтары мен өкімдері.
4. Еңбек тәртібі ережелері.
5. ҚР-ндағы азаматтық авиацияда өрт қауіпсіздігі ережелері.
6. Азаматтық әуе кемелерін авиациялық ЖЖМ-мен қамтамасыз ету ережелері.
7. Азаматтық авиация ұйымдарында авиациялық ЖЖМ және арнайы сұйықтықтарды сақтау, құюға дайындау және сапасын бақылау ережелері.
8. Азаматтық әуе кемелерін ЖЖМ-мен қамтамасыз ететін ұйымдарға қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Сапа жүйесін басқару
Машықтар:
1. Сапа жүйесін басқару жүйесін әзірлеу.
2. Сапа жүйесін басқару жүйесін енгізу.
3. Сапа мен ұшулар қауіпсіздігі саласындағы нормативтік құжаттар мен стандарттарды әзірлеу және талдау.
4. Мемлекеттік реттеуші органдармен және халықаралық авиациялық ұйымдармен өзара іс-қимыл жасау.
5. Ерікті хабарламалар жүйесінің жұмыс істеуін қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Ұшу қауіпсіздігін басқаруға қатысты халықаралық және ұлттық нормативтік құқықтық актілер.
2. Кәсіпорынның ұйымдастыру құрылымы.
3. Кәсіпорын басшысының өкімдері мен бұйрықтары.
4. 9000 сериялы сапа менеджменті жүйесінің стандарттары.
5. ҚР-ндағы азаматтық авиациядағы өрт қауіпсіздігі ережелері.

6. Правила обеспечения авиационными ГСМ гражданских воздушных судов.
7. Правила хранения, подготовки к выдаче на заправку и проведения контроля качества авиационных ГСМ и специальных жидкостей в организациях гражданской авиации РК.
8. Требования к организациям по обеспечению ГСМ гражданских воздушных судов.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Трудовая функция 2:
Мониторинг производства работ
Навык 1:
Процесс расследования случаев нарушений технологии авиатопливообеспечения, правил эксплуатации оборудования
Умения:
1. Проводить технические расследования случаев нарушений технологии авиатопливообеспечения, правил эксплуатации оборудования.
2. Определить причины случаев нарушений технологии авиатопливообеспечения, правил эксплуатации оборудования.
3. Разработать рекомендаций по предотвращению подобных случаев в будущем.
Знания:
1. Конструкция и правила эксплуатации оборудования.
2. Международные и национальные нормативные правовые акты по управления безопасности полетов.
3. Влияние Человеческого фактора на производственные процессы.
4. Причины возникновения характерных отказов оборудования.
5. Правила обеспечения авиационными ГСМ гражданских воздушных судов.
6. Правила пожарной безопасности в гражданской авиации РК.
7. Требования к организациям по обеспечению ГСМ гражданских воздушных судов.
8. Правила хранения, подготовки к выдаче на заправку и проведения контроля качества авиационных ГСМ и специальных жидкостей в организациях гражданской авиации РК.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Мониторинг и аудит систем безопасности
Умения:
1. Проводить аудит и инспекцию для проверки соответствия систем безопасности установленным стандартам и регламентам.
2. Проводить мониторинг эффективности систем управления безопасности.
3. Проводить исследование и внедрение новых технологий, оборудования и практик, направленных на повышение безопасности полетов.
Знания:
1. Правила хранения, подготовки к выдаче на заправку и проведения контроля качества авиационных ГСМ и специальных жидкостей в организациях гражданской авиации РК.
2. Требования к организациям по обеспечению ГСМ гражданских воздушных судов.
3. Распоряжения, приказы руководителя предприятия.
4. Правила трудового распорядка.
5. Правила пожарной безопасности в гражданской авиации РК.
6. Международные и национальные нормативные правовые акты по управления безопасности полетов.
7. Организационная структура предприятия.
8. Правила обеспечения авиационными ГСМ гражданских воздушных судов.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Аналитическое мышление. Компьютерная грамотность. Лидерские качества. Эффективно работать в качестве члена команды, точность в выполнении задач. Умение быстро принимать решение, способность самостоятельно развивать профессиональные квалификации и умения.
Спокойствие и решительность, ответственность, дисциплина и строгость
Коммуникативность, способность работать индивидуально и в команде, определение способа действий из известных на основе знаний и практического опыта, принятие своевременных решений.
Применение профессиональных знаний, навыков и умений, полученных при обучении и в процессе профессиональной деятельности.
Ответственность за результаты выполнения ежедневных задач, качество выполняемой работы, высокая организация и пунктуальность в соблюдении требований документации, правил и процедур, принятых в гражданской авиации.
Исполнительность, аккуратность, внимательность, самодисциплина, ответственность, стрессоустойчивость, способности к изучению языков, обучаемость, коммуникативность, мотивированность к развитию.
Список технических регламентов и национальных стандартов:

6. Азаматтық әуе кемелерін авиациялық ЖЖМ-мен қамтамасыз ету ережелері.
7. Азаматтық авиация ұйымдарында авиациялық ЖЖМ және арнайы сұйықтықтарды сақтау, құюға дайындау және сапасын бақылау ережелері.
8. Азаматтық әуе кемелерін ЖЖМ-мен қамтамасыз ететін ұйымдарға қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Жұмыс өндіруді мониторингтеу
Дағды 1:
Авиациялық отынмен қамтамасыз ету технологиясының және жабдықты пайдалану ережелерінің бұзылу жағдайларын тергеу процесі
Машықтар:
1. Авиациялық отынмен қамтамасыз ету технологиясының және жабдықты пайдалану ережелерінің бұзылу жағдайлары бойынша техникалық тергеулер жүргізу.
2. Авиациялық отынмен қамтамасыз ету технологиясының және жабдықты пайдалану ережелерінің бұзылу жағдайларының себептерін анықтау.
3. Бұрынғыдай жағдайлардың алдын алу үшін ұсынымдар әзірлеу.
Білімдер:
1. Ұшу қауіпсіздігін басқаруға қатысты халықаралық және ұлттық нормативтік құқықтық актілер.
2. Жабдықтың конструкциясы және оны пайдалану ережелері.
3. Кәсіпорын басшысының өкімдері мен бұйрықтары.
4. Еңбек тәртібі ережелері.
5. Азаматтық әуе кемелерін авиациялық ЖЖМ-мен қамтамасыз ету ережелері.
6. Азаматтық авиация ұйымдарында авиациялық ЖЖМ және арнайы сұйықтықтарды сақтау, құюға дайындау және сапасын бақылау ережелері.
7. Азаматтық әуе кемелерін ГСМ-мен қамтамасыз ететін ұйымдарға қойылатын талаптар.
8. ҚР-ндағы азаматтық авиациядағы өрт қауіпсіздігі ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Қауіпсіздік жүйелерін мониторингтеу және аудит жүргізу
Машықтар:
1. Қауіпсіздік жүйелерінің белгіленген стандарттар мен ережелерге сәйкестігін тексеру үшін аудит және инспекция жүргізу.
2. Қауіпсіздік басқару жүйелерінің тиімділігін мониторингтеу.
3. Ұшулар қауіпсіздігін арттыруға бағытталған жаңа технологиялар, жабдықтар мен тәжірибелерді зерттеу және енгізу.
Білімдер:
1. Ұшулар қауіпсіздігін басқаруға қатысты халықаралық және ұлттық нормативтік құқықтық актілер.
2. Кәсіпорынның ұйымдастыру құрылымы.
3. Кәсіпорын басшысының өкімдері мен бұйрықтары.
4. Еңбек тәртібі ережелері.
5. Азаматтық әуе кемелерін авиациялық ЖЖМ-мен қамтамасыз ету ережелері.
6. Азаматтық авиация ұйымдарында авиациялық ЖЖМ және арнайы сұйықтықтарды сақтау, құюға дайындау және сапасын бақылау ережелері.
7. Азаматтық әуе кемелерін ЖЖМ-мен қамтамасыз ететін ұйымдарға қойылатын талаптар.
8. ҚР-ндағы азаматтық авиациядағы өрт қауіпсіздігі ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Аналитикалық ойлау. Компьютерлік сауаттылық. Көшбасшылық қасиеттер. Команда мүшесі ретінде тиімді жұмыс істей алу, тапсырмаларды орындауда дәлдік. Шешімдер қабылдауда жылдамдық, кәсіби біліктіліктер мен дағдыларды өз бетімен дамыту қабілеті.
Сабырлылық пен шешім қабылдай білу, жауапкершілік, тәртіп пен қатаңдық.
Коммуникабельдік, жеке және командада жұмыс істей алу қабілеті, белгілі әдістердің негізінде әрекет ету жолын таңдау, білім мен практикалық тәжірибеге сүйене отырып уақтылы шешімдер қабылдай білу.
Кәсіби білімдер, дағдылар мен қабілеттерді қолдану, оларды оқу барысында және кәсіби қызметте алған тәжірибе негізінде.
Күнделікті тапсырмаларды орындаудың нәтижелері үшін жауапкершілік, орындалған жұмыстың сапасы, азаматтық авиацияда қабылданған құжаттамалар, ережелер мен процедураларды сақтау жөніндегі жоғары ұйымдастырылғандық пен дәлдік.
Орындаушылық, ұқыптылық, мұқияттық, өзін-өзі тәртіпке келтіру, жауапкершілік, стреске төзімділік, тілдерді үйрену қабілеті, үйренуге бейімділік, коммуникативтілік, дамуға ынталылық.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

1. Правила пожарной безопасности в гражданской авиации РК, утвержденные приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 26 марта 2015 года № 324. 2. Правила обеспечения авиационными ГСМ гражданских воздушных судов, утвержденные приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 24 февраля 2015 года № 190. 3. Правила хранения, подготовки к выдаче на заправку и проведения контроля качества авиационных ГСМ и специальных жидкостей в организациях гражданской авиации РК, утвержденные приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 24 февраля 2015 года № 191. 4. Требования к организациям по обеспечению ГСМ гражданских воздушных судов, утвержденные приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 24 февраля 2015 года № 188.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Руководители (управляющие) специализированных воздушных транспортных подразделений
6
Заведующий станцией заправки топливом
12. Карточка профессии "Инженер по горюче-смазочным материалам":
Код группы:
2145-2
Код наименования занятия:
2145-2-001
Наименование профессии:
Инженер по горюче-смазочным материалам
Уровень квалификации по ОРК:
5
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения РК от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих". Зарегистрирован в Министерстве юстиции РК 31 декабря 2020 года № 22003.
Параграф 38. Инженер по ремонту
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Специальность:
Химическая технология и производство (по видам)
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Послесреднее образование, (прикладной бакалавриат), практический опыт; или не менее двух лет обучения в бакалавриате или трех лет освоения программ специального высшего образования, практический опыт. Стаж работы не менее 1 года по авиатопливообеспечению полетов.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификат о прохождении курса первоначальной подготовки и/или повышения квалификации по авиатопливообеспечению полетов в соответствии с требованиями Типовых программ профессиональной подготовки авиационного персонала, участвующего в обеспечении безопасности полетов. Прохождения стажировки и получения допусков к самостоятельной работе в соответствии с приобретенной специальностью и квалификацией
Другие возможные наименования профессии:

1. ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 26 наурызда № 324 бұйрығымен бекітілген ҚР азаматтық авиациясындағы өрт қауіпсіздігі қағидалары.
2. ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпанда № 190 бұйрығымен бекітілген Азаматтық әуе кемелерін авиациялық жанар-жағармай (ЖЖМ) материалдарымен қамтамасыз ету қағидалары.
3. ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпанда № 191 бұйрығымен бекітілген ҚР азаматтық авиация ұйымдарында авиациялық жанар-жағармай материалдары мен арнаулы сұйықтықтарды сақтау, құюға беруге дайындау және олардың сапасына бақылау жүргізу қағидалары.
4. ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпандағы № 188 бұйрығымен бекітілген азаматтық әуе кемелерiн жанар-жағармай материалдарымен қамтамасыз ету ұйымдарына қойылатын талаптар.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Арнайы әуе көлігі бөлімшелерін басқарушылар (жетекшілері).
6
Отын құю станциясын басқарушы (жетекшісі).
12. Кәсіптің карточкасы "Жанар-жағармай материалдары жөніндегі инженер":
Топтың коды:
2145-2
Қызмет атауының коды:
2145-2-001
Кәсіптің атауы:
Жанар-жағармай материалдары жөніндегі инженер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
5
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. ҚР Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 болып тіркелді.
Параграф 38. Жөндеу инженері.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Мамандық:
Химиялық технология және өндіріс (түрлері бойынша)
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Орта білімнен кейінгі білім (қолданбалы бакалавриат), практикалық тәжірибе; бакалавриатта кемінде екі жыл оқу немесе арнайы жоғары білім бағдарламаларын меңгеруде үш жыл, практикалық тәжірибе. Авиациялық жанар-жағармай материалдарын қамтамасыз ету саласында кемінде 1 жыл жұмыс стажы.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Әуе кемелерін жанар-жағармаймен қамтамасыз ету бойынша бастапқы дайындық курсын және/немесе біліктілікті арттыру курсын аяқтағаны туралы сертификат, ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын авиациялық персоналды даярлау типтік бағдарламаларының талаптарына сәйкес. Стажировка өту және алған мамандығы мен біліктілігіне сәйкес дербес жұмысқа рұқсат алу.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

1420-0-010 - Заведующий станцией заправки топливом
Основная цель деятельности:
Организация и управления сменой службы ГСМ.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Контроль за состоянием оборудования.
2. Качественное и безопасное эксплуатационное содержание технологического оборудования, средств перекачки и дозирования авиационных ГСМ и спецжидкостей.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Контроль за состоянием оборудования.
Навык 1:
Осуществить ежедневные оперативные осмотры.
Умения:
1. Контролировать выполнение технологии приема, хранения, перекачки, выдачи и заправки воздушных судов авиаГСМ, техническое состояние средств заправки.
2. Осуществлять руководство и контроль за работой оборудования и персонала смены.
3. Проверять состояние оборудования.
4. Произвести анализ по выявленным дефектам их соответствие предельно допустимым значениям с целью определения пригодности оборудования к эксплуатации.
5. Участвовать в расследовании нарушений технологических процессов хранения и заправки авиаГСМ, допущенных техническим составом службы.
6. Отстранять от применения оборудование, не соответствующее требованиям безопасности.
7. Вводить соответствующие ограничение или запрет на эксплуатацию неисправного оборудования.
Знания:
1. Правила обеспечения авиационными авиаГСМ гражданских воздушных судов.
2. Правила хранения, подготовки к выдаче на заправку и проведения контроля качества авиационных ГСМ и специальных жидкостей в организациях гражданской авиации РК.
3. Требования к организациям по обеспечению ГСМ гражданских воздушных судов.
4. Требования промышленной безопасности.
5. Требования системы управления безопасности полетов.
6. Правила пожарной безопасности в гражданской авиации РК.
7. Организационная структура предприятия.
8. Распоряжения, приказы руководителя предприятия.
9. Правила трудового распорядка.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Осуществить контрольные осмотры.
Умения:
1. Проверять состояние трубопроводной обвязки сооружений, технологического оборудования, средств перекачки и дозирования авиационных ГСМ и спецжидкостей на предмет исправности, герметичности.
2. Разработать технологию ремонта неисправного оборудования.
3. Отстранять от применения оборудование, не соответствующее требованиям безопасности.
4. Вводить соответствующие ограничение или запрет на эксплуатацию неисправного оборудования.
Знания:
1. Требования к организациям по обеспечению ГСМ гражданских воздушных судов.

1420-0-010 - Жанар-жағармай құю станциясының меңгерушісі
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жанар-жағармай қызметінің ауысымын ұйымдастыру және басқару.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Құрылғылардың жағдайын бақылау.
2. Авиациялық жанар-жағармай материалдары (ЖЖМ) мен арнайы сұйықтықтарды айдау және мөлшерлеу құралдарын сапалы және қауіпсіз пайдалану, сондай-ақ технологиялық жабдықтың жұмыс істеуін қамтамасыз ету.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Құрылғылардың жағдайын бақылау.
Дағды 1:
Күнделікті оперативтік тексерістерді жүргізу.
Машықтар:
1. Авиациялық жанар-жағармай материалдарын (авиаЖЖМ) қабылдау, сақтау, айдау, беру және әуе кемелерін құю технологиясының орындалуын, сондай-ақ құю құралдарының техникалық жағдайын бақылау.
2. Құрал-жабдықтар мен ауысым персоналының жұмысын басқару және бақылау.
3. Құрылғылардың жағдайын тексеру.
4. Анықталған ақаулар бойынша талдау жүргізіп, оларды қолданысқа жарамдылығын анықтау мақсатында рұқсат етілген шекті мәндермен сәйкестігін тексеру.
5. Техникалық құрамның жұмыс процесінде авиаЖЖМ сақтау және құю технологиясының бұзылуын тергеуге қатысу.
6. Қауіпсіздік талаптарына сәйкес келмейтін жабдықтарды пайдаланудан шеттету.
7. Жарамсыз жабдықты пайдалануға шектеулер немесе тыйым салуды енгізу.
Білімдер:
1. Азаматтық әуе кемелеріне авиациялық жанар-жағармай материалдарын қамтамасыз ету ережелері.
2. Азаматтық авиация ұйымдарында авиациялық жанар-жағармай материалдары мен арнайы сұйықтықтарды сақтау, оларды құюға дайындау және сапа бақылауын жүргізу ережелері.
3. Азаматтық әуе кемелеріне жанар-жағармай материалдарын қамтамасыз ету бойынша ұйымдарға қойылатын талаптар.
4. Өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптары.
5. Әуе қозғалысы қауіпсіздігін басқару жүйесінің талаптары.
6. ҚР-ндағы азаматтық авиациядағы өрт қауіпсіздігі ережелері.
7. Кәсіпорынның ұйымдастыру құрылымы.
8. Кәсіпорын басшысының бұйрықтары, өкімдері.
9. Еңбек тәртібі ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Бақылау тексерістерін жүргізу.
Машықтар:
1. Авиациялық ЖЖМ және арнайы сұйықтықтарды айдау және дозалау құралдары, технологиялық жабдықтар мен құрылыстардың құбыр байланысын ақаусыздық, тығыздық тұрғысынан тексеру.
2. Ақаулы жабдықты жөндеу технологиясын әзірлеу.
3. Қауіпсіздік талаптарына сәйкес келмейтін жабдықты пайдалану мүмкіндігін тоқтату.
4. Ақаулы жабдықты пайдалану кезінде тиісті шектеулер немесе тыйым салулар енгізу.
Білімдер:
1. Азаматтық әуе кемелеріне авиациялық жанар-жағармай материалдарын (ЖЖМ) қамтамасыз ету ережелері.

2. Распоряжения, приказы руководителя предприятия.
3. Правила обеспечения авиационными ГСМ гражданских воздушных судов.
4. Правила пожарной безопасности в гражданской авиации РК.
5. Правила хранения, подготовки к выдаче на заправку и проведения контроля качества авиационных ГСМ и специальных жидкостей в организациях гражданской авиации РК.
6. Правила трудового распорядка.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Трудовая функция 2:
Качественное и безопасное эксплуатационное содержание технологического оборудования, средств перекачки и дозирования авиационных ГСМ и спецжидкостей.
Навык 1:
Обеспечение технического обслуживания и текущего ремонта технологического оборудования, средств перекачки и дозирования авиационных ГСМ и спецжидкостей.
Умения:
1. Проводить осмотры/проверки технологического оборудования, средств перекачки и дозирования авиационных ГСМ и спецжидкостей.
2. Согласовать с руководителем смены ремонтные и профилактические работы.
3. Обеспечивать своевременное обслуживание и текущий ремонт технологического оборудования, средств перекачки и дозирования авиационных ГСМ и спецжидкостей.
4. Проводить плановый и внеплановый ремонт технологического оборудования, средств перекачки и дозирования авиационных ГСМ и спецжидкостей с соблюдением мер безопасности.
5. Производить, обновление маркировки и маркировочных знаков элементов оборудования.
Знания:
1. Правила обеспечения авиационными ГСМ гражданских воздушных судов.
2. Правила хранения, подготовки к выдаче на заправку и проведения контроля качества авиационных ГСМ и специальных жидкостей в организациях гражданской авиации РК.
3. Требования к организациям по обеспечению ГСМ гражданских воздушных судов.
4. Правила пожарной безопасности в гражданской авиации РК.
5. Требования системы управления безопасности полетов.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Обеспечение технического обслуживания и ремонта технологического оборудования, средств перекачки и дозирования авиационных ГСМ и спецжидкостей.
Умения:
1. Проводить осмотры/проверки технологического оборудования, средств перекачки и дозирования авиационных ГСМ и спецжидкостей.
2. Определить объем и способ ремонта технологического оборудования, средств перекачки и дозирования авиационных ГСМ и спецжидкостей на основании оценки их технического состояния.
3. Согласовать с руководителем смены ремонтные и профилактические работы.
4. Обеспечивать контроль за организацией, выполняющей ремонт.

2. Азаматтық авиация ұйымдарында авиациялық жанар-жағармай материалдары (ЖЖМ) мен арнайы сұйықтықтарды сақтау, оларды құюға дайындау және сапа бақылауын жүргізу ережелері.
3. Азаматтық әуе кемелеріне жанар-жағармай материалдарын (ЖЖМ) қамтамасыз ету бойынша ұйымдарға қойылатын талаптар.
4. ҚР-ндағы азаматтық авиациядағы өрт қауіпсіздігі ережелері.
5. Кәсіпорын басшысының бұйрықтары мен өкімдері.
6. Еңбек тәртібі ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Авиациялық жанар-жағармай материалдары (ЖЖМ) мен арнайы сұйықтықтарды айдау және мөлшерлеу құралдарын сапалы және қауіпсіз пайдалану, сондай-ақ технологиялық жабдықтың жұмыс істеуін қамтамасыз ету.
Дағды 1:
Технологиялық жабдықтың, авиациялық жанар-жағармай материалдары (ЖЖМ) мен арнайы сұйықтықтарды айдау және мөлшерлеу құралдарының техникалық қызмет көрсету және ағымдық жөндеуін қамтамасыз ету.
Машықтар:
1. Технологиялық жабдықтың, авиациялық жанар-жағармай материалдары (ЖЖМ) мен арнайы сұйықтықтарды айдау және мөлшерлеу құралдарының тексерістері/қадағалауларын жүргізу.
2. Ауысыим жетекшісімен жөндеу және профилактикалық жұмыстарды келісу.
3. Технологиялық жабдықтың, авиациялық жанар-жағармай материалдары (ЖЖМ) мен арнайы сұйықтықтарды айдау және мөлшерлеу құралдарының уақытында қызмет көрсету және ағымдық жөндеуін қамтамасыз ету.
4. Технологиялық жабдықтың, авиациялық жанар-жағармай материалдары (ЖЖМ) мен арнайы сұйықтықтарды айдау және мөлшерлеу құралдарының жоспарлы және жоспардан тыс жөндеуін қауіпсіздік шараларын сақтай отырып жүргізу.
5. Жабдық элементтерінің таңбалау мен таңбалау белгілерін жаңарту.
Білімдер:
1. Азаматтық әуе кемелеріне авиациялық жанар-жағармай материалдарын (ЖЖМ) қамтамасыз ету ережелері.
2. Азаматтық авиация ұйымдарында авиациялық жанар-жағармай материалдары (ЖЖМ) мен арнайы сұйықтықтарды сақтау, оларды құюға дайындау және сапа бақылауын жүргізу ережелері.
3. Азаматтық әуе кемелеріне жанар-жағармай материалдарын (ЖЖМ) қамтамасыз ету бойынша ұйымдарға қойылатын талаптар.
4. ҚР-ндағы азаматтық авиациядағы өрт қауіпсіздігі ережелері.
5. Әуе қозғалысы қауіпсіздігін басқару жүйесінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Технологиялық жабдықтың, авиациялық жанар-жағармай материалдары (ЖЖМ) мен арнайы сұйықтықтарды айдау және мөлшерлеу құралдарының техникалық қызмет көрсету және жөндеуін қамтамасыз ету.
Машықтар:
1. Технологиялық жабдықтың, авиациялық жанар-жағармай материалдары (ЖЖМ) мен арнайы сұйықтықтарды айдау және мөлшерлеу құралдарының тексерістері мен қадағалауларын жүргізу.
2. Технологиялық жабдықтың, авиациялық жанар-жағармай материалдары (ЖЖМ) мен арнайы сұйықтықтарды айдау және мөлшерлеу құралдарының техникалық жағдайын бағалау негізінде жөндеудің көлемі мен әдісін анықтау.
3. Ауысыим жетекшісімен жөндеу және профилактикалық жұмыстарды келісу.
4. Жөндеу жұмыстарын орындаушы ұйымға бақылауды қамтамасыз ету.

13. Карточка профессии "Начальник лаборатории (на транспорте)":
Код группы:
1325-1
Код наименования занятия:
1325-1-029
Наименование профессии:
Начальник лаборатории (на транспорте)
Уровень квалификации по ОРК:
5
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения РК от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих". Зарегистрирован в Министерстве юстиции РК 31 декабря 2020 года № 22003.
Параграф 75. Начальник производственной лаборатории (по контролю производства)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Специальность:
Лабораторная технология
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Послесреднее образование, (прикладной бакалавриат), практический опыт; или не менее двух лет обучения в бакалавриате или трех лет освоения программ специального высшего образования, практический опыт, стаж работы не менее 1 года по авиатопливообеспечению полетов.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификат о прохождении курса первоначальной подготовки и/или повышения квалификации по авиатопливообеспечению полетов в соответствии с требованиями Типовых программ профессиональной подготовки авиационного персонала, участвующего в обеспечении безопасности полетов. Прохождения стажировки и получения допусков к самостоятельной работе в соответствии с приобретенной специальностью и квалификацией
Другие возможные наименования профессии:
1329-1-008 - Заведующий лабораторией (в прочих отраслях)
Основная цель деятельности:
Организация и управление лабораторией ГСМ.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организует и контролирует в лаборатории и на аэродроме работу по контролю качества авиаГСМ.
2. Обеспечивает правильную техническую эксплуатацию и бесперебойную работу оборудования и средств измерения.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Организует и контролирует в лаборатории и на аэродроме работу по контролю качества авиаГСМ.
Навык 1:
Организация работ по контролю качества ГСМ.
Умения:
1. Организовать работу смены лаборатории ГСМ.
2. Руководить работой по отбору проб авиаГСМ.
3. Организовать и контролировать выполнение мероприятий по обеспечению качества горючего при его приеме, хранении и выдаче согласно.
4. Проводить анализы проб горючего по перечню показателей качества.

13. Кәсіптің карточкасы "Зертхана бастығы (көлікте)":
Топтың коды:
1325-1
Қызмет атауының коды:
1325-1-029
Кәсіптің атауы:
Зертхана бастығы (көлікте)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
5
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. ҚР Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 болып тіркелді.
75-параграф. Өндірістік зертхананың бастығы (өндіріс бақылаушысы)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Мамандық:
Зертханалық технология
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Орта білімнен кейінгі білім (қолданбалы бакалавриат), практикалық тәжірибе; бакалавриатта кемінде екі жыл оқу немесе арнайы жоғары білім бағдарламаларын меңгеруде үш жыл, практикалық тәжірибе, әуежанармаймен қамтамасыз ету бойынша кемінде 1 жыл еңбек өтілі.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Әуе кемелерін жанар-жағармаймен қамтамасыз ету бойынша бастапқы дайындық курсын және/немесе біліктілікті арттыру курсын аяқтағаны туралы сертификат, ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын авиациялық персоналды даярлау типтік бағдарламаларының талаптарына сәйкес. Стажировка өту және алған мамандығы мен біліктілігіне сәйкес дербес жұмысқа рұқсат алу.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
1329-1-008 - Зертхана меңгерушісі (басқа да салаларда)
Қызметтің негізгі мақсаты:
ЖЖМ зертханасын ұйымдастыру және басқару.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Зертхана мен аэродромда авиациялық жанар-жағармай материалдарының (авиаЖЖМ) сапасын бақылау жұмыстарын ұйымдастырады және бақылайды.
2. Құрал-жабдықтар мен өлшеу құралдарының дұрыс техникалық пайдалануын және үздіксіз жұмысын қамтамасыз етеді.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Зертхана мен аэродромда авиациялық жанар-жағармай материалдарының (авиаЖЖМ) сапасын бақылау жұмыстарын ұйымдастырады және бақылайды.
Дағды 1:
Жанар-жағармай материалдарының (ЖЖМ) сапасын бақылау жұмыстарын ұйымдастыру.
Машықтар:
1. ЖЖМ зертханасының ауысым жұмысының ұйымдастырылуын қамтамасыз ету.
2. Авиациялық жанар-жағармай материалдарының (авиаЖЖМ) сынамаларын іріктеу жұмыстарына жетекшілік ету.
3. Жанармайдың сапасын қамтамасыз ету бойынша шараларды қабылдау, сақтау және беру кезінде сапа бақылауын ұйымдастыру және бақылау.
4. Жанармай сынамаларының сапа көрсеткіштері бойынша талдау жүргізу.

5. Проверять и вести учет качества горючего, поступающего, хранящегося и выдаваемого на заправку авиационной техники;
6. Контролировать соблюдение правил хранения горючего.
7. Контролировать качество собираемых отработанных нефтепродуктов.
8. Проверять чистоту резервуаров, железнодорожных и автомобильных цистерн, тары перед заполнением их горючим.
9. Поверять резервуары, заполненные горючим, на предмет отсутствия воды и механических примесей.
10. Организовать подготовку и отправку проб горючего в сторонние лаборатории для проверки тех показателей, которые не могут быть определены в лаборатории предприятия.
11. Контролировать техническое состояние специального оборудования средств заправки, транспортирования и фильтрования горючего.
12. Организовать и проводить стажировку техников-лаборантов.
13. Вести записи.
Знания:
1. Химические, физические свойства авиаГСМ.
2. Процедуры контроля качества авиаГСМ.
Правила обеспечения авиационными ГСМ гражданских воздушных судов.
3. Правила хранения, подготовки к выдаче на заправку и проведения контроля качества авиационных ГСМ и специальных жидкостей в организациях гражданской авиации РК.
4. Требования к организациям по обеспечению ГСМ гражданских воздушных судов.
5. Требования промышленной безопасности.
6. Требования безопасности полетов воздушных судов гражданской авиации.
7. Правила пожарной безопасности в гражданской авиации РК.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Осуществлять контрольные проверки качества авиаГСМ.
Умения:
1. Проводить контроль качества ГСМ и спецжидкостей, чистоты резервуаров, железнодорожных цистерн, емкостей топливозаправщиков, автоцистерн и другого технологического оборудования.
2. Руководить работой по отбору проб ГСМ и спецжидкостей.
3. Контролировать соблюдение стандартных методов испытаний, правильность записей и расчетов по результатам анализов.
4. Вести учет качественного состояния ГСМ и спецжидкостей, контролирует соблюдение мер по сохранению их качества при приемке, хранении, выдаче и заправке воздушных судов.
5. Организовать проведение контрольных анализов, проверку их воспроизводимости.
6. Составить заявки на оборудование, приборы, приспособления, инструменты, запчасти, химическую посуду, реактивы и другие необходимые материалы.
7. Контролировать ведение эксплуатационной документации и составление плановой отчетности, проверять и подписывать паспорта на ГСМ.

5. Әуе техникасын жанар-жағармаймен қамтамасыз ету үшін қабылданатын, сақталатын және берілетін жанармайдың сапасын тексеру және есепке алу.
6. Жанармайды сақтау ережелерінің сақталуын бақылау.
7. Жинақталған пайдаланылған мұнай өнімдерінің сапасын бақылау.
8. Жанар-жағармаймен толтырылатын резервуарлардың, теміржол және автокөлік цистерналарының, ыдыстардың тазалығын тексеру.
9. Жанар-жағармаймен толтырылған резервуарларды судың және механикалық қоспалардың жоқтығына тексеру.
10. Жанармай сынамаларын кәсіпорын зертханасында анықталмайтын көрсеткіштерді тексеру үшін сыртқы зертханаларға дайындау және жіберу жұмыстарын ұйымдастыру.
11. Жанар-жағармай құю, тасымалдау және сүзгіден өткізу құралдарының техникалық жағдайын бақылау.
12. Лаборант-техниктерді стажировкадан өткізу жұмыстарын ұйымдастыру.
13. Жазбаларды жүргізу.
Білімдер:
1. Авиациялық ЖЖМ-нің химиялық және физикалық қасиеттері.
2. Авиациялық ЖЖМ сапасын бақылау процедуралары.
3. Азаматтық әуе кемелерін авиациялық ЖЖМ-мен қамтамасыз ету ережелері.
4. ҚР азаматтық авиация ұйымдарында авиациялық ЖЖМ және арнайы сұйықтықтарды сақтау, құюға дайындау және сапасын бақылау ережелері.
5. Азаматтық әуе кемелерін ЖЖМ-мен қамтамасыз ету бойынша ұйымдарға қойылатын талаптар.
6. Өндірістік қауіпсіздік талаптары.
7. Азаматтық авиациядағы әуе кемелерінің ұшу қауіпсіздігі талаптары.
8. ҚР-ндағы азаматтық авиацияда өрт қауіпсіздігі ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Не требуется
Дағды 2:
Авиациялық жанар-жағармай материалдарының (авиаЖЖМ) сапасын бақылау жөніндегі тексерулерді жүргізу.
Машықтар:
1. Жанар-жағармай материалдары (ЖЖМ) мен арнайы сұйықтықтардың сапасын, резервуарлардың, теміржол цистерналарын, жанармай толтыру құрылғыларының, автоцистерналардың және басқа да технологиялық жабдықтардың тазалығын бақылау.
2. ЖЖМ мен арнайы сұйықтықтардың үлгілерін іріктеу жұмыстарын басқару.
3. Сынақтардың стандартты әдістерінің сақталуын, талдау нәтижелерінің жазбалары мен есептеулерінің дұрыстығын бақылау.
4. ЖЖМ мен арнайы сұйықтықтардың сапалық жағдайын есепке алып, олардың сапасын сақтау шараларының сақталуын бақылау (қабылдау, сақтау, беру және әуе кемелерін жанармаймен қамтамасыз ету кезінде).
5. Бақылау анализдерін жүргізуді ұйымдастыру, олардың қайталануының дұрыстығын тексеру.
6. Құрал-жабдықтар, приборлар, аспаптар, құрал-саймандар, химиялық ыдыстар, реагенттер және басқа қажетті материалдарға тапсырыс жасау.
7. Эксплуатациялық құжаттаманың жүргізілуін, жоспарлы есептердің жасалуын бақылау, ЖЖМ паспортының тексерілуін және қол қоюды жүзеге асыру.
8. ЖЖМ мен арнайы сұйықтықтардың физика-химиялық анализдерін жүргізу, талдау нәтижелері бойынша қорытынды дайындау.

9. Проводить физико-химические анализы проб ГСМ и спецжидкостей, готовить заключение по результатам анализа.
10. Осуществлять прием, учет, хранение, упаковку и отправку в другие лаборатории проб авиаГСМ и спецжидкостей, контроль технического состояния установок, приборов, инструмента и другого лабораторного оборудования, выполняет простую регулировку и устранение мелких неисправностей.
11. Осваивать новые методы проведения анализов.
Знания:
1. Порядок организации работ по проведению анализов авиаГСМ и спецжидкостей.
2. Процедуры подготовки заключений по результатам анализа авиаГСМ.
3. Правила инвентаризации авиаГСМ.
4. Правила обеспечения авиационными ГСМ гражданских воздушных судов.
5. Правила хранения, подготовки к выдаче на заправку и проведения контроля качества авиационных ГСМ и специальных жидкостей в организациях гражданской авиации РК.
6. Требования к организациям по обеспечению ГСМ гражданских воздушных судов.
7.Требования системы управления безопасности полетов.
8. Правила пожарной безопасности в гражданской авиации РК.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Трудовая функция 2:
Обеспечивает правильную техническую эксплуатацию и бесперебойную работу оборудования и средств измерения.
Навык 1:
Обеспечение надлежащего функционирования оборудования лаборатории службы ГСМ
Умения:
1. Организовать работу смены лаборатории ГСМ.
2. Руководить работой по отбору проб ГСМ и спецжидкостей.
3. Контролировать соблюдение стандартных методов испытаний, правильность записей и расчетов по результатам анализов.
4. Вести учет качественного состояния ГСМ и спецжидкостей, контролировать соблюдение мер по сохранению их качества при приемке, хранении, выдаче и заправке воздушных судов.
5. Организовать проведение контрольных анализов, проверку их воспроизводимости.
6. Составлять заявки на оборудование, приборы, приспособления, инструменты, запчасти, химическую посуду, реактивы и другие необходимые материалы.
7. Организовать и проводить стажировку техников-лаборантов.
8. Контролировать ведение эксплуатационной документации и составление плановой отчетности, проверяет и подписывает паспорта на авиаГСМ.
9. Проводить физико-химические анализы проб авиаГСМ и спецжидкостей, готовить заключение по результатам анализа.
10. Принимать участие в проверках выполнения аэродромного контроля качества авиаГСМ и спецжидкостей, чистоты резервуаров, железнодорожных цистерн, емкостей топливозаправщиков, автоцистерн и другого технологического оборудования.
11. Осуществлять прием, учет, хранение, упаковку и отправку в другие лаборатории проб авиаГСМ и спецжидкостей.

9. ЖЖМ мен арнайы сұйықтықтардың үлгілерін қабылдау, есепке алу, сақтау, орау және басқа зертханаларға жіберуді жүзеге асыру, орнатылған жабдықтар мен құралдардың техникалық күйін бақылау, қарапайым реттеулерді орындау және ұсақ ақауларды жою.
10. Жаңа талдау әдістерін игеру.
Білімдер:
1. ҚР Азаматтық авиациясының авиациялық отынмен қамтамасыз ету ережелері, 2015 жылғы 24 ақпанда ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының № 190 бұйрығымен бекітілген.
2. Азаматтық авиация ұйымдарында авиациялық отындар мен арнайы сұйықтықтарды сақтау, беруге дайындау және сапа бақылауын жүргізу ережелері, 2015 жылғы 24 ақпанда ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының № 191 бұйрығымен бекітілген.
3. Азаматтық әуе кемелерін авиациялық отынмен қамтамасыз етуге арналған ұйымдарға қойылатын талаптар, 2015 жылғы 24 ақпанда ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының № 188 бұйрығымен бекітілген.
4. Ұшу қауіпсіздігін басқару жүйесінің талаптары.
5. ҚР Азаматтық авиациясындағы өрт қауіпсіздігі ережелері, 2015 жылғы 26 наурызда ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының № 324 бұйрығымен бекітілген.
6. Кәсіпорынның ұйымдастыру құрылымы.
7. Кәсіпорын басшысының өкімдері мен бұйрықтары.
8. Еңбек тәртібі ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Құрал-жабдықтар мен өлшеу құралдарының дұрыс техникалық пайдалануын және үздіксіз жұмысын қамтамасыз етеді.
Дағды 1:
ЖЖМ қызметінің зертханасы жабдықтарының тиісті жұмыс істеуін қамтамасыз ету.
Машықтар:
1. ЖЖМ зертханасының ауысым жұмысын ұйымдастыру.
2. ЖЖМ және арнайы сұйықтықтар үлгілерін іріктеу жұмыстарын басқару.
3. Сынақтардың стандартты әдістерін сақтау, жазбалардың дұрыстығын және талдау нәтижелері бойынша есептеулерді тексеру.
4. ЖЖМ және арнайы сұйықтықтардың сапалық күйін есепке алып, олардың сапасын қабылдау, сақтау, беру және әуе кемелерін жанармаймен толтыру кезінде сақтау шараларын бақылау.
5. Бақылау анализдерін өткізу және олардың қайта алынуын тексеру.
6. Жабдықтар, құралдар, аспаптар, бөлшектер, химиялық ыдыстар, реактивтер және басқа қажетті материалдар бойынша өтінімдер жасау.
7. Лаборант-техниктерді оқыту мен стажировка жүргізу.
8. Эксплуатациялық құжаттаманы жүргізу және жоспарлы есептілік дайындауды бақылау, авиаЖЖМ паспортына қол қою және тексеру.
9. АвиаЖЖМ және арнайы сұйықтықтар үлгілерін физико-химиялық талдау жүргізу, талдау нәтижелері бойынша қорытынды дайындау.
10. Әуежайда авиаЖЖМ және арнайы сұйықтықтар сапасын бақылау, резервуарлар, теміржол цистерналары, жанармай толтыру машиналарының және басқа да технологиялық жабдықтың тазалығын тексеру.
11. АвиаЖЖМ және арнайы сұйықтықтар үлгілерін қабылдау, есепке алу, сақтау, орау және басқа зертханаларға жіберуді ұйымдастыру.

12. Контролировать техническое состояние установок, приборов, инструмента и другого лабораторного оборудования, выполнять простую регулировку и устранение мелких неисправностей.
13. Осваивать новые методы проведения анализов.
Знания:
1. Требования к мерам безопасности при заправке воздушных судов авиаГСМ на аэродроме.
2. Конструкцию и правила эксплуатации установок, приборов, инструмента и другого лабораторного оборудования.
3. Правила обеспечения авиационными ГСМ гражданских воздушных судов.
4. Правила хранения, подготовки к выдаче на заправку и проведения контроля качества авиационных ГСМ и специальных жидкостей в организациях гражданской авиации РК.
5. Требования к организациям по обеспечению ГСМ гражданских воздушных судов.
6. Правила пожарной безопасности в гражданской авиации РК.
7.Требования системы управления безопасности полетов.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Обеспечение работоспособности оборудования лаборатории
Умения:
1. Проводить проверки исправности и работоспособности оборудования лаборатории.
2. Определить объем и способ ремонта оборудования на основании оценки их технического состояния.
3. Согласовать с руководителем службы ГСМ ремонтные и профилактические работы.
4. Обеспечивать контроль за организацией, выполняющей ремонт.
5. Проводить ремонт оборудования лаборатории с соблюдением мер безопасности.
Знания:
1. Процедуры проверок, испытаний установок, приборов, инструмента и другого лабораторного оборудования.
2. Технологию ремонта оборудования службы ГСМ.
3. Порядок приемки работ после ремонта и/или профилактических работ.
4. Правила обеспечения авиационными ГСМ гражданских воздушных судов.
5. Правила хранения, подготовки к выдаче на заправку и проведения контроля качества авиационных ГСМ и специальных жидкостей в организациях гражданской авиации РК.
6. Требования к организациям по обеспечению ГСМ гражданских воздушных судов.
7. Правила пожарной безопасности в гражданской авиации РК.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Коммуникативность, способность работать индивидуально и в команде, определение способа действий из известных на основе знаний и практического опыта, принятие своевременных решений.
Применение профессиональных знаний, навыков и умений, полученных при обучении и в процессе профессиональной деятельности.
Ответственность за результаты выполнения ежедневных задач, качество выполняемой работы, высокая организация и пунктуальность в соблюдении требований документации, правил и процедур, принятых в гражданской авиации.
Исполнительность, аккуратность, внимательность, дисциплина, ответственность, способности к изучению языков, обучаемость, коммуникативность, мотивированность к развитию.
Список технических регламентов и национальных стандартов:

12. Қондырғылардың, аспаптардың, құралдардың және басқа зертханалық жабдықтардың техникалық жағдайын бақылау, қарапайым реттеуді және ұсақ ақауларды жоюды жүзеге асыру.
13. Талдау жүргізудің жаңа әдістерін меңгеру.
Білімдер:
1. Аэродромда әуе кемелерін авиациялық ЖЖМ-мен толтыру кезінде қауіпсіздік шараларына қойылатын талаптар.
2. Қондырғылар, аспаптар, құралдар және басқа зертханалық жабдықтарды пайдалану және құрылыс ережелері.
3. Азаматтық әуе кемелерін авиациялық ЖЖМ-мен қамтамасыз ету ережелері.
4. ҚР азаматтық авиация ұйымдарында авиациялық ЖЖМ және арнайы сұйықтықтарды сақтау, оларды құюға дайындау және сапасын бақылау ережелері.
5. Азаматтық әуе кемелерін ЖЖМ-мен қамтамасыз ету бойынша ұйымдарға қойылатын талаптар.
6. ҚР-ндағы азаматтық авиациядағы өрт қауіпсіздігі ережелері.
7. Ұшу қауіпсіздігін басқару жүйесіне қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Лаборатория жабдықтарының жұмыс істеу қабілеттілігін қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Зертханалық жабдықтың жұмысқа жарамдылығын және функционалдығын тексеру.
2. Техникалық жағдайын бағалау негізінде жабдықты жөндеу көлемі мен әдісін анықтау.
3. Жанар-жағармай қызметінің басшысымен жөндеу және техникалық қызмет көрсету жұмыстарын үйлестіру.
4. Жөндеу жұмыстарын жүргізетін ұйымға бақылауды қамтамасыз ету.
5. Қауіпсіздік шараларын сақтай отырып, зертханалық жабдықтарды жөндеу.
Білімдер:
1. Қондырғылар, аспаптар, құралдар және басқа зертханалық жабдықтарды тексеру, сынақтан өткізу процедуралары.
2. ЖЖМ қызметі жабдықтарын жөндеу технологиясы.
3. Жөндеуден және/немесе профилактикалық жұмыстардан кейін жұмыстарды қабылдау тәртібі.
4. Азаматтық әуе кемелерін авиациялық ЖЖМ-мен қамтамасыз ету ережелері.
5. - азаматтық авиация ұйымдарында авиациялық ЖЖМ және арнайы сұйықтықтарды сақтау, оларды құюға дайындау және сапасын бақылау ережелері.
6. Азаматтық әуе кемелерін ЖЖМ-мен қамтамасыз ету бойынша ұйымдарға қойылатын талаптар.
7. ҚР-ндағы азаматтық авиациядағы өрт қауіпсіздігі ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Не требуется
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Коммуникабельдік, жеке жұмыс істеу және командада жұмыс істеу қабілеті, білім мен тәжірибеге негізделген белгілі әрекет тәсілін анықтау, уақтылы шешімдер қабылдау.
Оқыту барысында және кәсіби қызмет барысында алынған кәсіби білім, дағдылар мен шеберліктерді қолдану.
Күнделікті тапсырмаларды орындау нәтижелері үшін жауапкершілік, орындалатын жұмыстың сапасы, құжаттама, ережелер мен процедураларға қатысты азаматтық авиацияда қабылданған талаптарды жоғары ұйымдастыру және дәлдікпен сақтау.
Орындаушылық, ұқыптылық, назар аудару, тәртіп, жауапкершілік, тілдерді үйренуге қабілеттілік, оқуға бейімділік, коммуникабельдік, даму мотивациясы.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

1. Правила пожарной безопасности в гражданской авиации РК, утвержденные приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 26 марта 2015 года № 324. 2. Правила обеспечения авиационными ГСМ гражданских воздушных судов, утвержденные приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 24 февраля 2015 года № 190. 3. Правила хранения, подготовки к выдаче на заправку и проведения контроля качества авиационных ГСМ и специальных жидкостей в организациях гражданской авиации РК, утвержденные приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 24 февраля 2015 года № 191. 4. Требования к организациям по обеспечению ГСМ гражданских воздушных судов, утвержденные приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 24 февраля 2015 года № 188.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Инженер службы ГСМ
4
Техник-лаборант службы ГСМ
14. Карточка профессии "Авиационный техник по горюче-смазочным материалам":
Код группы:
3115-9
Код наименования занятия:
3115-9-002
Наименование профессии:
Авиационный техник по горюче-смазочным материалам
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 53. Приказ Министра труда и социальной защиты населения РК от 15 июня 2022 года № 201 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 52)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции РК 16 июня 2022 года № 28475.
Параграф 19. Авиационный техник по горюче-смазочным материалам, 6 разряд
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Наземное обслуживание воздушных судов
Квалификация:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Общее среднее образование и ТиПО (специалист среднего звена) или общее среднее образование и практический опыт работы не менее 1 года.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификат о прохождении курса первоначальной подготовки и/или повышения квалификации по авиатопливообеспечению полетов в соответствии с требованиями Типовых программ профессиональной подготовки авиационного персонала, участвующего в обеспечении безопасности полетов. Прохождения стажировки и получения допусков к самостоятельной работе в соответствии с приобретенной специальностью и квалификацией
Другие возможные наименования профессии:
2144-4 - Инженеры по авиационной технике
Основная цель деятельности:
Техническое обслуживание, ремонт и эксплуатация технологического оборудования.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

1. ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 26 наурызда № 324 бұйрығымен бекітілген ҚР азаматтық авиациясындағы өрт қауіпсіздігі қағидалары.
2. ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпанда № 190 бұйрығымен бекітілген Азаматтық әуе кемелерін авиациялық жанар-жағармай (ЖЖМ) материалдарымен қамтамасыз ету қағидалары.
3. ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпанда № 191 бұйрығымен бекітілген ҚР азаматтық авиация ұйымдарында авиациялық жанар-жағармай материалдары мен арнаулы сұйықтықтарды сақтау, құюға беруге дайындау және олардың сапасына бақылау жүргізу қағидалары.
4. ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпандағы № 188 бұйрығымен бекітілген азаматтық әуе кемелерiн жанар-жағармай материалдарымен қамтамасыз ету ұйымдарына қойылатын талаптар.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
ЖЖМ қызметінің инженері
4
ЖЖМ қызметінің техник-лаборанты
14. Кәсіптің карточкасы "Жанар- жағармай материалдары жөніндегі авиация технигі":
Топтың коды:
3115-9
Қызмет атауының коды:
3115-9-002
Кәсіптің атауы:
Жанар- жағармай материалдары жөніндегі авиация технигі
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
53-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (53-шығарылым) бекіту туралы" 2021 жылғы 29 желтоқсандағы № 513 ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. ҚР Әділет министрлігінде 2022 жылғы 17 қаңтарда № 26508 болып тіркелді.
19-параграф. Жанар-жағармай материалдары бойынша авиациялық техник, 6-разряд
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Әуе кемелеріне жерде қызмет көрсету
Біліктілік:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жалпы орта білім және ТжКО (орта буын маманы) немесе жалпы орта білім және практикалық жұмыс тәжірибесі.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын авиациялық персоналдың кәсіби даярлығының типтік бағдарламаларына сәйкес әуежанармаймен қамтамасыз ету бойынша бастапқы даярлық курсын және/немесе біліктілікті арттыру курсынан өткендігі туралы сертификат. Қажетті мамандық пен біліктілікке сәйкес тәжірибеден өту және дербес жұмысқа рұқсат алу.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2144-4 - Авиациялық техника жөніндегі инженерлер
Қызметтің негізгі мақсаты:
Техникалық қызмет көрсету, жөндеу және технологиялық жабдықты пайдалану.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Техническое обслуживание и эксплуатация технологического оборудования
2. Устранение сложных неисправностей и регулировочные работы средств подготовки авиаГСМ, измерительных средств учета и показателей качества авиаГСМ.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Техническое обслуживание и эксплуатация технологического оборудования
Навык 1:
Эксплуатация технологического оборудования
Умения:
6-й разряд
1. Эксплуатировать технологическое оборудование в автоматическом режиме, в том числе механических, электрических, электропневматических и пневмомеханических устройств.
2. Осуществлять проверку качества авиатоплива при выдаче его на заправку ВС.
3. Руководить работой авиационных техников по горюче-смазочным материалам более низкой квалификации.
4. Вести рабочую документацию и составлять графики проведения регламентных работ технологического и специального оборудования объектов авиатопливообеспечения.
5. При совместном участии нескольких рабочих выполнять технологически связанные работы при эксплуатации и техническом обслуживании технологического оборудования.
6. Выполнять техническое обслуживание и эксплуатацию технологического оборудования импортных высокоавтоматизированных и отечественных высокопроизводительных автоматизированных систем централизованной заправки самолетов авиационным топливом производительностью свыше 200 метров кубических в час.
7. Эксплуатировать системы автоматической фильтрации топлива и отделения воды.
8. Эксплуатировать системы регулировки расхода топлива в насосной станции ЦЗС.
9. Устранять сложные неисправности и выполнять регулировочные работы средств подготовки авиационного горюче-смазочного материала, измерительных средств учета и показателей качества авиационного горюче-смазочного материала.
10. Эксплуатировать технологическое оборудование высокоавтоматизированных высокопроизводительных систем централизованной заправки самолетов авиатопливом.
Знания:
1. Конструкцию технологических объектов службы ГСМ, средств подготовки фильтрации, дозировки, хранения и транспортировки авиаГСМ и спецжидкостей.
2. Правила регулировки, настройки и проверки работоспособности технологических объектов службы ГСМ и порядок исправления их характерных неисправностей.
3. Технологию приема, подготовки, хранения и выдачи на заправку авиаГСМ и спецжидкостей.
4. Характерные признаки ухудшения качества авиаГСМ в процессе их приемки, хранения и транспортировки.
5. Организацию контроля качества авиаГСМ и контрольно-регистрационную документацию по качеству авиаГСМ.
6. Организацию учета в службе ГСМ, проверки чистоты, дозировки и плотности авиаГСМ.

1. Технологиялық жабдықты техникалық қызмет көрсету және пайдалану.
2. Авиациялық ЖЖМ дайындау құралдарының, өлшеу құралдарының есеп және сапа көрсеткіштерін реттеу жұмыстары мен күрделі ақауларды жою.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Технологиялық жабдықты техникалық қызмет көрсету және пайдалану.
Дағды 1:
Технологиялық жабдықты пайдалану.
Машықтар:
6-шы разряд
1. Импорттық жоғары автоматтандырылған және отандық жоғары өндірістік автоматтандырылған жүйелердің авиациялық отынмен ұшақтарды орталықтандырылған отынмен толтыру жүйелерінің 200 текше метрден жоғары сағаттық өнімділігі бар технологиялық жабдықтарын техникалық қызмет көрсету және пайдалану.
2. Авиациялық отын-смайкалық материалдарды дайындау құралдарының, өлшеу құралдарының және авиациялық отын-смайкалық материалдардың сапа көрсеткіштерін жөндеу және реттеу жұмыстарын орындау.
3. Төмен біліктілікті авиациялық техникаларды отын-смайкалық материалдар бойынша басқару.
4. Жұмыс құжаттамасын жүргізу және авиатопливоқамтамасыз ету объектілерінің технологиялық және арнайы жабдықтары бойынша регламенттік жұмыстардың жүргізілу кестелерін құру.
5. Бірнеше жұмысшылар бірлесіп жұмыс істегенде, технологиялық жабдықтарды пайдалану және техникалық қызмет көрсету кезінде технологиялық байланысқан жұмыстарды орындау.
6. Технологиялық жабдықты автоматты режимде пайдалану, оның ішінде механикалық, электрлік, электропневматикалық және пневмомеханикалық құрылғыларды.
7. Отын фильтрациясының автоматты жүйелерін және суды бөлу жүйелерін пайдалану.
8. ЦЗС насос станциясындағы отын шығынын реттеу жүйелерін пайдалану.
9. Әуе кемелерін отынмен толтыру кезінде авиациялық отынның сапасын тексеру.
10. Жоғары автоматтандырылған жоғары өнімді жүйелердің авиациялық отынмен ұшақтарды орталықтандырылған отынмен толтыру технологиялық жабдықтарын пайдалану.
Білімдер:
1. ЖЖМ қызметі объектілерінің құрылысы, авиациялық ЖЖМ мен арнайы сұйықтықтарды дайындау, сүзгілеу, дозалау, сақтау және тасымалдау құралдарының құрылысы.
2. ЖЖМ қызметі объектілерінің жұмыс қабілеттілігін реттеу, баптау және тексеру ережелері, сондай-ақ олардың тән ақауларын түзету тәртібі.
3. Авиациялық ЖЖМ мен арнайы сұйықтықтарды қабылдау, дайындау, сақтау және ұшақтарға құю технологиясы.
4. Авиациялық ЖЖМ сапасының нашарлау белгілері олардың қабылдануы, сақталуы және тасымалдануы кезінде.
5. Авиациялық ЖЖМ сапасын бақылау ұйымдастыру және авиациялық ЖЖМ сапасы бойынша бақылау-есептік құжаттама.
6. ЖЖМ қызметінде есеп жүргізуді ұйымдастыру, авиациялық ЖЖМ тазалығын, дозалауды және тығыздығын тексеру.

7. Правила ведения контрольно-регистрационной документации по технологическим параметрам работы технологических объектов службы ГСМ.
8. Устройство, принципиальные и монтажные схемы обслуживаемого оборудования и устройств объектов авиационного топливо-обеспечения, полуавтоматизированных систем централизованной заправки воздушного судна.
9. Технологии и виды проведения регламентных работ по техническому обслуживанию.
10. Способы устранения неисправностей в работе фильтров, насосных установок, запорной аппаратуры.
11. Порядок отбора проб и основные марки авиационного топлива, масел и специальных жидкостей.
12. Методы определения наличия воды, механических примесей и плотности авиационного горюче-смазочного материала, дозировки присадки.
13. Порядок учета и методику проверки измерительными средствами качества авиационного горюче-смазочного материала.
14. Порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
15. Порядок пользования средствами индивидуальной защиты.
16. Требования, предъявляемые к качеству выполняемых работ (услуг).
17. Требования по рациональной организации труда на рабочем месте.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Техническое обслуживание и ремонт технологического оборудования
Умения:
1. Проверять работу, осуществлять регулировку и испытание механических, электрических, электропневматических и пневмомеханических устройств, обеспечивающих работу технологического оборудования в автоматическом режиме.
2. Осуществлять наладку и испытание систем регулировки расхода топлива в насосной станции ЦЗС.
3. Выполнять ремонтно-восстановительные работы.
4. Выполнять техническое обслуживание и эксплуатация устройств объектов авиационного топливо-обеспечения и автоматизированных систем централизованной заправки воздушного судна авиационным топливом.
5. Проверять работу, осуществлять регулировку и испытание систем автоматической фильтрации топлива и отделения воды.
6. Проводить испытание и регулировку работы дозаторов, предназначенных для добавления противо-кристаллизационной жидкости в авиационный керосин, гидрантных регуляторов и присоединительных колонок автоматизированных систем централизованной заправки воздушного судна авиационным топливом производительностью до 200 метров кубических в час.
7. Выполнять техническое обслуживание технологического оборудования высокоавтоматизированных высокопроизводительных систем централизованной заправки самолетов авиатопливом.
Знания:
1. Устройство, технические данные, принципиальные и монтажные схемы оборудования и автоматизированных систем централизованной заправки самолетов авиационным топливом;

7. ЖЖМ қызметінің технологиялық объектілерінің жұмыс параметрлері бойынша бақылау-есептік құжаттаманы жүргізу ережелері.
8. Авиациялық отынмен қамтамасыз ету объектілерінің қызмет көрсетуге арналған жабдықтарының және құрылғыларының құрылымы, принциптік және монтаждық сызбалары, ұшақтарды орталықтандырылған отынмен толтыру жартылай автоматтандырылған жүйелері.
9. Техникалық қызмет көрсету бойынша регламенттік жұмыстарды жүргізу технологиясы және түрлері.
10. Сүзгілер, сорғы қондырғылары және бекіткіш аппараттарды жөндеу әдістері.
11. Сынамаларды алу тәртібі және авиациялық отын, майлар мен арнайы сұйықтықтардың негізгі маркалары.
12. Авиациялық отын-смайкалық материалдарда судың, механикалық қоспалардың және тығыздықтың бар екенін анықтау әдістері, қоспа дозалау.
13. Авиациялық отын-смайкалық материалдардың сапасын тексеру үшін өлшеу құралдарымен есеп жүргізу тәртібі мен әдістемесі.
14. Еңбек қауіпсіздігі мен қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі ережелері.
15. Жеке қорғаныс құралдарын пайдалану тәртібі.
16. Атқарылатын жұмыстарға (қызметтерге) қойылатын сапа талаптары.
17. Жұмыс орнында еңбекті ұйымдастырудың рационалды талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Технологиялық жабдықты техникалық қызмет көрсету және жөндеу.
Машықтар:
1. Әуе кемелерін авиациялық отынмен орталықтандырылған құю жүйелерінің және авиациялық отынмен қамтамасыз ету объектілерінің құрылғыларын техникалық қызмет көрсету және пайдалану.
2. Авиациялық керосинге кристалдану процесінің алдын алу сұйықтығын қосу үшін арналған дозаторларды, гидранттық реттегіштерді және орталықтандырылған әуе кемелерін авиациялық отынмен құю жүйелерінің қосылу бағандарын сынақтан өткізу және баптау, өнімділігі 200 текше метр/сағатқа дейін.
3. Жөндеу және қалпына келтіру жұмыстарын орындау.
4. Механикалық, электрлік, электропневматикалық және пневмомеханикалық құрылғылардың жұмысын тексеру, баптау және сынақтан өткізу, олар автоматты режимде технологиялық жабдықтың жұмысын қамтамасыз етеді.
5. Отынның автоматты фильтрация жүйелері мен суды бөлу жүйелерінің жұмысын тексеру, баптау және сынақтан өткізу.
6. ОЖҚЖ сорғы станциясында отын шығынын реттейтін жүйелерді баптау және сынақтан өткізу.
7. Авиациялық отынмен ұшақтарды орталықтандырылған құю жүйелерінің жоғары автоматтандырылған жоғары өнімді технологиялық жабдықтарын техникалық қызмет көрсету.
Білімдер:
1. Авиациялық отынмен ұшақтарды орталықтандырылған құю жүйелерінің жабдықтары мен автоматтандырылған жүйелерінің құрылымы, техникалық мәліметтері, принципиалды және монтаждық схемалары.

2. Регламенты и технологию технического обслуживания всех видов топливного и масляного обеспечения.
3. Способы восстановления изношенных узлов и деталей.
4. Взаимозаменяемость отечественных и зарубежных марок авиационного топлива и масел для авиационной техники.
5. Порядок работы с новыми марками авиационного горюче-смазочного материала и их свойства.
6. Порядок отбора проб с аварийной и отказавшей авиационной техники.
7. Нормы расхода авиационного топлива и специальных жидкостей на воздушном судне.
8. Величину погрешности средств измерений показателей качества и учета авиационного горюче-смазочного материала.
9. Порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
10. Порядок пользования средствами индивидуальной защиты.
11. Требования, предъявляемые к качеству выполняемых работ (услуг).
12. Требования по рациональной организации труда на рабочем месте.
13. Конструкцию технологических объектов службы ГСМ, средств подготовки фильтрации, дозировки, хранения и транспортировки авиаГСМ и спецжидкостей.
14. Правила регулировки, настройки и проверки работоспособности технологических объектов службы ГСМ и порядок исправления их характерных неисправностей.
15. Технологию приема, подготовки, хранения и выдачи на заправку авиаГСМ и спецжидкостей.
16. Характерные признаки ухудшения качества авиаГСМ в процессе их приемки, хранения и транспортировки.
17. Организацию контроля качества авиаГСМ и контрольно-регистрационную документацию по качеству авиаГСМ.
18. Организацию учета в службе ГСМ, проверки чистоты, дозировки и плотности авиаГСМ.
19. Правила ведения контрольно-регистрационной документации по технологическим параметрам работы технологических объектов службы ГСМ.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Трудовая функция 2:
Устранение сложных неисправностей и регулировочные работы средств подготовки авиаГСМ, измерительных средств учета и показателей качества авиаГСМ.
Навык 1:
Устранение сложных неисправностей.
Умения:
1. Выполнять работы трубопроводов, запорной арматуры, раздаточных кранов, дыхательных и предохранительных клапанов резервуаров, устройств нижнего слива авиационного топлива гидро-амортизаторов объектов авиационного топливо-обеспечения, стационарных и передвижных средств заправки воздушного судна авиационным топливом, гидрантных регуляторов и присоединительных колонок полуавтоматизированных систем централизованной заправки воздушного судна и объектов обеспечения авиационного горюче-смазочного материала.

2. Барлық түрдегі отын және маймен қамтамасыз етуге арналған техникалық қызмет көрсету регламенттері мен технологиясы.
3. Киілген түйіндер мен бөлшектерді қалпына келтіру әдістері.
4. Отандық және шетелдік авиациялық отын мен май маркаларының өзара алмастырылуы және авиациялық техникаға арналған пайдаланылуы.
5. Жаңа маркалы авиациялық жанармай-майлау материалдарымен жұмыс істеу тәртібі және олардың қасиеттері.
6. Авариялық немесе істен шыққан авиациялық техниканың сынамаларын алу тәртібі.
7. Әуе кемелерінде авиациялық отын және арнайы сұйықтықтарды тұтыну нормалары.
8. Авиациялық жанармай-майлау материалдарының сапасы мен есептеу көрсеткіштерін өлшеу құралдарының қателігі.
9. Қауіпсіздік, еңбек қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі бойынша тәртіп.
10. Жеке қорғаныс құралдарымен жұмыс істеу тәртібі.
11. Жұмыстардың (қызметтердің) сапасына қойылатын талаптар.
12. Жұмыс орнында еңбек үдерісін тиімді ұйымдастыру талаптары.
13. ЖЖМ қызметінің технологиялық объектілерінің құрылымы, фильтрация, дозалау, сақтау және авиациялық ЖЖМ мен арнайы сұйықтықтарды тасымалдау құралдары.
14. ЖЖМ қызметінің технологиялық объектілерінің жұмысын реттеу, баптау және жұмыс қабілеттілігін тексеру ережелері, сондай-ақ олардың типтік ақауларын түзету тәртібі.
15. Авиациялық ЖЖМ және арнайы сұйықтықтарды қабылдау, дайындау, сақтау және ұшақтарға құюға беру технологиясы.
16. Авиациялық ЖЖМ-ның қабылдау, сақтау және тасымалдау процесінде сапасының нашарлауының сипаттамалық белгілері.
17. Авиациялық ЖЖМ сапасын бақылауды ұйымдастыру және сапа бойынша контрольно-регистрациялық құжаттаманы жүргізу.
18. ЖЖМ қызметінде есеп жүргізу, авиациялық ЖЖМ-нің тазалығын, дозасын және тығыздығын тексеру.
19. ЖЖМ қызметінің технологиялық объектілерінің жұмыс параметрлері бойынша контрольно-регистрациялық құжаттаманы жүргізу ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Авиациялық ЖЖМ дайындау құралдарының, өлшеу құралдарының есеп және сапа көрсеткіштерін реттеу жұмыстары мен күрделі ақауларды жою.
Дағды 1:
Күрделі ақауларды жою.
Машықтар:
1. Трубопроводтар, бөгету арматуралары, бөлгіш крандар, резервуарлардың тыныс алу және қауіпсіздік клапандары, авиациялық отынның төменгі төгілу құрылғылары, гидроамортизаторлар, авиациялық отынмен қамтамасыз ету объектілерінің стационарлық және жылжымалы әуе кемелерін құю құралдары, гидранттық реттегіштер және қосылу бағандары сияқты жартылай автоматтандырылған орталықтандырылған әуе кемелерін авиациялық отынмен құю жүйелерінің объектілеріндегі жұмыстарды орындау.

2. Определить потенциальные причины и возможные последствия неисправностей.
3. Организовать ремонт с привлечением, при необходимости,
подчиненного персонала.
4. Пользоваться инструментами, приспособлениями и горюче-смазочными материалами при выполнении всех видов сложных работ.
5. Применять ремонтные материалы.
6. Производить все записи о ходе устранения неисправностей.
Знания:
1. Правила регулировки, настройки и проверки работоспособности технологических объектов службы ГСМ и порядок исправления их характерных неисправностей.
2. Организацию контроля качества авиаГСМ и контрольно-регистрационную документацию по качеству авиаГСМ.
3. Правила ведения контрольно-регистрационной документации по технологическим параметрам работы технологических объектов службы ГСМ.
4. Характерные особенности ухудшения качества авиационного горюче-смазочного материала в процессе их приемки, хранения и транспортировки, подготовки и выдачи на заправку воздушного судна или по требованию.
5. Организацию контроля качества авиационного горюче-смазочного материала и контрольно-регистрационную документацию по качеству авиационного горюче-смазочного материала.
6. Организацию проверки чистоты, дозировки и плотности авиационного горюче-смазочного материала, учета в службе ГСМ.
7. Порядок ведения контрольно-регистрационной документации по технологическим параметрам работы технологических объектов службы ГСМ.
8. Порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
9. Порядок пользования средствами индивидуальной защиты.
10. Требования, предъявляемые к качеству выполняемых работ (услуг).
11. Требования по рациональной организации труда на рабочем месте.
12. Конструкцию технологических объектов службы ГСМ, средств подготовки фильтрации, дозировки, хранения и транспортировки авиаГСМ и спецжидкостей.
13. Конструкции технологических объектов службы горюче-смазочного материала, средств подготовки фильтрации, дозировки, хранения и транспортировки авиационного горюче-смазочного материала и специальных жидкостей.
14. Технологию приема, подготовки, хранения и выдачи на заправку авиаГСМ и спецжидкостей.
15. Характерные признаки ухудшения качества авиаГСМ в процессе их приемки, хранения и транспортировки.
16. Характерные неисправности технологических объектов службы горюче-смазочного материала, порядок их исправления, регулировки, настройки и проверки работоспособности.
17. Организацию учета в службе ГСМ, проверки чистоты, дозировки и плотности авиаГСМ.
18. Технологию приема, подготовки, хранения и выдачи на заправку авиационного горюче-смазочного материала и специальных жидкостей.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Регулировочные работы средств подготовки авиаГСМ, измерительных средств учета и показателей качества авиаГСМ
Умения:

2. Ақаулардың ықтимал себептерін және олардың мүмкін болатын салдарын анықтау.
3. Қажет болса, қосымша қызметкерлерді тарту арқылы жөндеуді ұйымдастыру.
4. Барлық түрдегі күрделі жұмыстарды орындау кезінде құрал-саймандарды, қондырғыларды және жанар-майлау материалдарын пайдалану.
5. Жөндеу материалдарын қолдану.
6. Ақауларды жою процесі туралы барлық жазбаларды жүргізу.
Білімдер:
1. ЖЖМ қызметінің технологиялық объектілерінің құрылысы, фильтрация, дозалау, сақтау және авиациялық ЖЖМ мен арнайы сұйықтықтарды тасымалдау құралдары.
2. ЖЖМ қызметінің технологиялық объектілеріндегі сипаттамалық ақаулар, оларды түзету тәртібі, баптау, реттеу және жұмыс қабілеттілігін тексеру.
3. Авиациялық ЖЖМ мен арнайы сұйықтықтарды қабылдау, дайындау, сақтау және ұшақтарға құюға беру технологиясы.
4. Авиациялық ЖЖМ сапасының қабылдау, сақтау және тасымалдау процесінде нашарлау белгілері, сондай-ақ оларды ұшаққа құюға немесе сұраныс бойынша дайындау кезінде сапасының нашарлауының ерекшеліктері.
5. Авиациялық ЖЖМ сапасын бақылауды ұйымдастыру және сапа бойынша контрольно-регистрациялық құжаттаманы жүргізу.
6. ЖЖМ қызметінде авиациялық ЖЖМ-нің тазалығын, дозасын және тығыздығын тексеруді ұйымдастыру.
7. ЖЖМ қызметінің технологиялық объектілерінің жұмыс параметрлері бойынша контрольно-регистрациялық құжаттаманы жүргізу ережелері.
8. Қауіпсіздік, еңбек қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі бойынша тәртіп.
9. Жеке қорғаныс құралдарымен жұмыс істеу тәртібі.
10. Жұмыстардың (қызметтердің) сапасына қойылатын талаптар.
11. Жұмыс орнында еңбек үдерісін тиімді ұйымдастыру талаптары.
12. ЖЖМ қызметінің технологиялық объектілерінің құрылысы, фильтрация, дозалау, сақтау және авиациялық ЖЖМ мен арнайы сұйықтықтарды тасымалдау құралдары.
13. ЖЖМ қызметінің технологиялық объектілерінің жұмысын реттеу, баптау және жұмыс қабілеттілігін тексеру ережелері, сондай-ақ олардың типтік ақауларын түзету тәртібі.
14. Авиациялық ЖЖМ мен арнайы сұйықтықтарды қабылдау, дайындау, сақтау және ұшақтарға құюға беру технологиясы.
15. Авиациялық ЖЖМ-ның қабылдау, сақтау және тасымалдау процесінде сапасының нашарлауының сипаттамалық белгілері.
16. Авиациялық ЖЖМ сапасын бақылауды ұйымдастыру және сапа бойынша контрольно-регистрациялық құжаттаманы жүргізу.
17. ЖЖМ қызметінде авиациялық ЖЖМ-нің тазалығын, дозасын және тығыздығын тексеруді ұйымдастыру.
18. ЖЖМ қызметінің технологиялық объектілерінің жұмыс параметрлері бойынша контрольно-регистрациялық құжаттаманы жүргізу ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Авиациялық ЖЖМ дайындау құралдары, өлшеу құралдары мен авиациялық ЖЖМ сапа көрсеткіштерін есепке алу құралдарының баптау жұмыстары.
Машықтар:

1. Проверять работу, регулировать и испытывать механические, электрические, электропневматические и пневмомеханические устройства, обеспечивающие работу технологического оборудования в автоматическом режиме.
2. Проверять работу, регулировать и испытывать системы автоматической фильтрации топлива и отделения воды.
3. Производить наладку и испытывать системы регулировки расхода топлива в насосной станции ЦЗС.
4. Организовать работу по проверке качества авиатоплива при выдаче его на заправку ВС.
5. Производить регулировку, настройку и проверку работоспособности технологических объектов службы ГСМ и порядок исправления их характерных неисправностей.
6. Вести записи.
Знания:
1. Правила обеспечения авиационными ГСМ гражданских воздушных судов.
2. Правила трудового распорядка.
3. Организацию учета в службе ГСМ, проверки чистоты, дозировки и плотности авиаГСМ.
4. Характерные признаки ухудшения качества авиаГСМ в процессе их приемки, хранения и транспортировки.
5. Организацию контроля качества авиаГСМ и контрольно-регистрационную документацию по качеству авиаГСМ.
6. Технологию приема, подготовки, хранения и выдачи на заправку авиаГСМ и спецжидкостей.
7. Правила ведения контрольно-регистрационной документации по технологическим параметрам работы технологических объектов службы ГСМ.
8. Конструкцию технологических объектов службы ГСМ, средств подготовки фильтрации, дозировки, хранения и транспортировки авиаГСМ и спецжидкостей.
9. Правила хранения, подготовки к выдаче на заправку и проведения контроля качества авиационных ГСМ и специальных жидкостей в организациях гражданской авиации РК.
10. Требования к организациям по обеспечению ГСМ гражданских воздушных судов.
11. Требования системы управления безопасности полетов.
12. Правила пожарной безопасности в гражданской авиации РК.
13. Распоряжения, приказы руководителя предприятия.
14. Правила регулировки, настройки и проверки работоспособности технологических объектов службы ГСМ и порядок исправления их характерных неисправностей.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Исполнительность, аккуратность, внимательность, дисциплина, трудолюбие, ответственность, обучаемость, коммуникативность гибкость, адаптивность и самомотивация.
Пунктуальность в соблюдении требований документации, правил и процедур, принятых в гражданской авиации.
Коммуникабельность, трудолюбие, дисциплинированность.
Применение профессиональных знаний, навыков и умений, полученных при обучении и в процессе профессиональной деятельности.
Список технических регламентов и национальных стандартов:

1. Механикалық, электрлік, электропневматикалық және пневмомеханикалық құрылғылардың жұмысын тексеру, реттеу және сынақтан өткізу, бұл құрылғылар технологиялық жабдықтың автоматты режимде жұмыс істеуін қамтамасыз етеді.
2. Отынның автоматты фильтрация жүйелері мен суды бөліп шығару жүйелерінің жұмысын тексеру, реттеу және сынақтан өткізу.
3. Отын шығынын реттеу жүйелерін іске қосу және сынақтан өткізу, сондай-ақ ЦЗС сорғы станциясында оның жұмысын тексеру.
4. Әуе кемелерін құюға шығар алдында авиациялық отынның сапасын тексеру жұмыстарын ұйымдастыру.
5. ЖЖМ қызметінің технологиялық объектілерінің жұмысын реттеу, баптау және жұмыс қабілеттілігін тексеру, сондай-ақ олардың типтік ақауларын түзету тәртібін орындау.
6. Жазбаларды жүргізу.
Білімдер:
1. ЖЖМ қызметінің технологиялық объектілерінің құрылысы, фильтрация, дозалау, сақтау және авиациялық ЖЖМ мен арнайы сұйықтықтарды тасымалдау құралдары.
2. ЖЖМ қызметінің технологиялық объектілерінің жұмысын реттеу, баптау және жұмыс қабілеттілігін тексеру ережелері, сондай-ақ олардың типтік ақауларын түзету тәртібі.
3. Авиациялық ЖЖМ мен арнайы сұйықтықтарды қабылдау, дайындау, сақтау және ұшақтарға құюға беру технологиясы.
4. Авиациялық ЖЖМ сапасының қабылдау, сақтау және тасымалдау процесінде нашарлау белгілері.
5. Авиациялық ЖЖМ сапасын бақылауды ұйымдастыру және сапа бойынша контрольно-регистрациялық құжаттаманы жүргізу.
6. ЖЖМ қызметінде авиациялық ЖЖМ-нің тазалығын, дозасын және тығыздығын тексеруді ұйымдастыру.
7. ЖЖМ қызметінің технологиялық объектілерінің жұмыс параметрлері бойынша контрольно-регистрациялық құжаттаманы жүргізу ережелері.
8. ҚР-ндағы азаматтық әуе кемелеріне авиациялық ЖЖМ қамтамасыз ету ережелері, 2015 жылғы 24 ақпандағы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының № 190 бұйрығымен бекітілген.
9. ҚР-ндағы азаматтық авиация ұйымдарында авиациялық ЖЖМ мен арнайы сұйықтықтарды құюға дайындау және сапасын бақылау ережелері.
10. Азаматтық әуе кемелеріне ЖЖМ қамтамасыз ету ұйымдарына қойылатын талаптар.
11. Ұшулар қауіпсіздігін басқару жүйесіне қойылатын талаптар.
12. ҚР-ндағы азаматтық авиацияда өрт қауіпсіздігі ережелері.
13. Кәсіпорын басшысының бұйрықтары, өкімдері.
14. Еңбек тәртібі ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Орындаушылық, ұқыптылық, мұқияттық, тәртіптілік, еңбекқорлық, жауапкершілік, оқуға бейімділік, коммуникативтілік, икемділік, бейімделу қабілеті және өзін-өзі мотивациялау.
Құжаттама, ережелер мен процестерге, азаматтық авиацияда қабылданған талаптарды уақытында орындау.
Коммуникативтілік, еңбекқорлық, тәртіптілік.
Оқыту процесінде және кәсіби қызмет барысында алынған кәсіби білімдерді, дағдылар мен қабілеттерді қолдану.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

1. Осуществлять прием, учет, хранение, выдачу ГСМ и спецжидкостей.
2. Контролировать сохранность авиаГСМ при хранении путем регулярного контроля количества авиаГСМ.
3. Проверять допуск авиаГСМ к выдаче на заправку.
4. Вести учет количественного состояния ГСМ и спецжидкостей, контролирует соблюдение мер по их сохранению при приемке, хранении, выдаче и заправке воздушных судов.
5. Участвовать в проведении контрольных анализов, проверку их воспроизводимости.
Знания:
1. Технологию приема, хранения, выдачи авиаГСМ.
2. Физико-химические свойства авиаГСМ.
3. Методику проверки качества авиаГСМ.
4. Правила учета, меры сохранения авиаГСМ при их приемке, хранении, выдаче.
5. Правила обеспечения авиационными ГСМ гражданских воздушных судов.
6. Правила хранения, подготовки к выдаче на заправку и проведения контроля качества авиационных ГСМ и специальных жидкостей в организациях гражданской авиации РК.
7. Требования к организациям по обеспечению ГСМ гражданских воздушных судов.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Вести документацию учета ГСМ
Умения:
1. Вести записи о движении авиаГСМ и спецжидкостей.
2. Оформлять документацию на прием, учет, хранение, выдачу ГСМ и спецжидкостей.
3. Проверять допуск авиаГСМ к выдаче на заправку.
4. Вести учет количественного состояния ГСМ и спецжидкостей, контролирует соблюдение мер по их сохранению при приемке, хранении, выдаче и заправке воздушных судов.
5. Участвовать в проведении контрольных анализов, проверку их воспроизводимости.
Знания:
1. Формы и правила ведения записей о движении авиаГСМ.
2. Правила учета и отчетности о приеме, хранении и выдаче авиаГСМ.
3. Физико-химические свойства авиаГСМ.
4. Правила проведения контрольных анализов авиаГСМ.
5. Правила обеспечения авиационными ГСМ гражданских воздушных судов.
6.. Правила хранения, подготовки к выдаче на заправку и проведения контроля качества авиационных ГСМ и специальных жидкостей в организациях гражданской авиации РК.
7. Требования к организациям по обеспечению ГСМ гражданских воздушных судов.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Трудовая функция 2:
Выдача ГСМ.
Навык 1:
Соблюдение технологии выдачи ГСМ.
Умения:

1. Отын-май материалдарын (ЖЖМ) және арнайы сұйықтықтарды қабылдау, есепке алу, сақтау, беру жұмыстарын жүргізу.
2. Авиақұралдардың отын-май материалдарының (АвиаЖЖМ) сақталуын сақтау үшін олардың мөлшерін үнемі бақылау арқылы қадағалау.
3. Авиақұралдардың отын-май материалдарын (АвиаЖЖМ) жанармай құюға беру үшін рұқсатты тексеру.
4. Отын-май материалдарының (ЖЖМ) және арнайы сұйықтықтардың сандық жағдайын есепке алып, олардың қабылдануы, сақталуы, берілуі және әуе кемелеріне жанармай құю кезінде сақталуын бақылауды жүзеге асыру.
5. Бақылау анализдерін өткізуге қатысу, олардың қайталанғыштығын тексеру.
Білімдер:
1. Азаматтық әуе кемелеріне авиациялық отын-май материалдарымен (ЖЖМ) қамтамасыз ету ережелері.
2. Азаматтық авиация ұйымдарында авиациялық отын-май материалдары мен арнайы сұйықтықтарды сақтау.
3. Азаматтық әуе кемелерін отын-май материалдарымен (ЖЖМ) қамтамасыз ететін ұйымдарға қойылатын талаптар.
4. ҚР-ндағы азаматтық авиациядағы өрт қауіпсіздігі ережелері.
5. Ұшу қауіпсіздігін басқару жүйесіне қойылатын талаптар.
6. Еңбек қауіпсіздігі талаптары.
7. Қоршаған ортаны қорғау талаптары.
8. Кәсіпорынның ішкі құжаттары, кәсіпорын басшысының бұйрықтары мен өкімдері.
9. Еңбек тәртібі ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Отын-май материалдарын (ЖЖМ) есепке алу құжаттамасын жүргізу
Машықтар:
1. Авиақұралдардың отын-май материалдары (АвиаЖЖМ) мен арнайы сұйықтықтардың қозғалысы туралы жазбаларды жүргізу.
2. Отын-май материалдарын (ЖЖМ) және арнайы сұйықтықтарды қабылдау, есепке алу, сақтау, беру құжаттамасын рәсімдеу.
3. Авиақұралдардың отын-май материалдарын (АвиаЖЖМ) жанармай құюға беру үшін рұқсатты тексеру.
4. Отын-май материалдарының (ЖЖМ) және арнайы сұйықтықтардың сандық жағдайын есепке алып, олардың қабылдануы, сақталуы, берілуі және әуе кемелеріне жанармай құю кезінде сақталуын бақылау.
5. Бақылау анализдеріне қатысу, олардың қайталанғыштығын тексеру.
Білімдер:
1. Азаматтық әуе кемелерін авиациялық ЖЖМ-мен қамтамасыз ету ережелері.
2. Авиациялық ЖЖМ мен арнайы сұйықтықтарды сақтау, оларды құюға дайындау және сапасын бақылау ережелері ҚР азаматтық авиация ұйымдарында.
3. Азаматтық әуе кемелерін ЖЖМ-мен қамтамасыз ету бойынша ұйымдарға қойылатын талаптар.
4. ҚР-ндағы азаматтық авиациядағы өрт қауіпсіздігі ережелері.
5. Ұшулар қауіпсіздігін басқару жүйесіне қойылатын талаптар.
6. Кәсіпорын басшысының бұйрықтары мен өкімдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Жанар-жағармай материалдарын (ЖЖМ) беру.
Дағды 1:
Жанар-жағармай материалдарын (ЖЖМ) беру технологиясын сақтау.
Машықтар:

1. Осуществлять выдачу ГСМ и спецжидкостей.
2. Контролировать сохранность авиаГСМ путем регулярного контроля количества авиаГСМ.
3. Проверять допуск авиаГСМ к выдаче на заправку.
4. Вести учет количественного состояния ГСМ и спецжидкостей, контролировать соблюдение мер по их сохранению при движении ГСМ.
5. Участвовать в проведении контрольных анализов, проверку их воспроизводимости.
Знания:
1. Процедуры выдачи авиаГСМ по заявкам служб и организаций.
2. Правила обеспечения контроля количества авиаГСМ.
3. Распоряжения, приказы руководителя предприятия.
4. Правила обеспечения авиационными ГСМ гражданских воздушных судов.
5. Правила хранения, подготовки к выдаче на заправку и проведения контроля качества авиационных ГСМ и специальных жидкостей в организациях гражданской авиации РК.
6. Требования к организациям по обеспечению ГСМ гражданских воздушных судов.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Управление расходом ГСМ.
Умения:
1. Вести учет о движении авиаГСМ и спецжидкостей.
2. Оформлять документацию на прием, учет, хранение, выдачу ГСМ и спецжидкостей.
3. Проверять допуск авиаГСМ к выдаче на заправку.
4. Вести учет количественного состояния ГСМ и спецжидкостей по резервуарам, емкостям, местам хранения.
5. Организовать расходование ГСМ и спецжидкостей в целях рационального использования емкостей, мест хранения.
Знания:
1. Основные потребители ГСМ и формы их заявок.
2. Процедуры учета ГСМ.
3. Обеспечение бухгалтерии информацией о движении ГСМ.
4. Порядок оформления излишек или недостачи ГСМ.
5. Правила обеспечения авиационными ГСМ гражданских воздушных судов.
6. Правила хранения, подготовки к выдаче на заправку и проведения контроля качества авиационных ГСМ и специальных жидкостей в организациях гражданской авиации РК.
7. Требования к организациям по обеспечению ГСМ гражданских воздушных судов.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Исполнительность, аккуратность, внимательность, дисциплина, трудолюбие, ответственность, обучаемость, коммуникативность.
Пунктуальность в соблюдении требований документации, правил и процедур, принятых в гражданской авиации.
Коммуникабельность, трудолюбие, дисциплинированность.
Применение профессиональных знаний, навыков и умений, полученных при обучении и в процессе профессиональной деятельности.
Список технических регламентов и национальных стандартов:

1. Жанар-жағармай материалдарын (ЖЖМ) және арнайы сұйықтықтарды беру жұмыстарын жүзеге асыру.
2. Авиақұралдардың отын-май материалдарының (АвиаЖЖМ) сақталуын үнемі бақылау арқылы қадағалау.
3. Авиақұралдардың отын-май материалдарын (АвиаЖЖМ) жанармай құюға беру үшін рұқсатты тексеру.
4. Жанар-жағармай материалдарының (ЖЖМ) және арнайы сұйықтықтардың сандық жағдайын есепке алып, олардың қозғалысы кезінде сақталуын бақылауды жүзеге асыру.
5. Бақылау анализдеріне қатысу, олардың қайталанғыштығын тексеру.
Білімдер:
1. Азаматтық әуе кемелерін авиациялық ЖЖМ-мен қамтамасыз ету ережелері.
2. Авиациялық ЖЖМ мен арнайы сұйықтықтарды сақтау, оларды құюға дайындау және сапасын бақылау ережелері ҚР азаматтық авиация ұйымдарында.
3. Азаматтық әуе кемелерін ЖЖМ-мен қамтамасыз ету бойынша ұйымдарға қойылатын талаптар.
4. ҚР-ндағы азаматтық авиациядағы өрт қауіпсіздігі ережелері.
5. Ұшулар қауіпсіздігін басқару жүйесіне қойылатын талаптар.
6. Кәсіпорын басшысының бұйрықтары мен өкімдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Жанар-жағармай материалдарының (ЖЖМ) шығынын басқару.
Машықтар:
1. Авиақұралдардың отын-май материалдары (АвиаЖЖМ) мен арнайы сұйықтықтардың қозғалысы туралы есеп жүргізу.
2. Жанар-жағармай материалдарын (ЖЖМ) және арнайы сұйықтықтарды қабылдау, есепке алу, сақтау, беру құжаттамасын рәсімдеу.
3. Авиақұралдардың отын-май материалдарын (АвиаЖЖМ) жанармай құюға беру үшін рұқсатты тексеру.
4. Жанар-жағармай материалдарының (ЖЖМ) және арнайы сұйықтықтардың сандық жағдайын резервуарлар, сыйымдылықтар, сақтау орындары бойынша есепке алу.
5. Сыйымдылықтарды және сақтау орындарын тиімді пайдалану мақсатында отын-май материалдары мен арнайы сұйықтықтардың шығынын ұйымдастыру.
Білімдер:
1. Азаматтық әуе кемелерін авиациялық ЖЖМ-мен қамтамасыз ету ережелері.
2. Авиациялық ЖЖМ мен арнайы сұйықтықтарды сақтау, оларды құюға дайындау және сапасын бақылау ережелері ҚР азаматтық авиация ұйымдарында.
3. Азаматтық әуе кемелерін ЖЖМ-мен қамтамасыз ету бойынша ұйымдарға қойылатын талаптар.
4. ҚР-ндағы азаматтық авиациядағы өрт қауіпсіздігі ережелері.
5. Ұшулар қауіпсіздігін басқару жүйесіне қойылатын талаптар.
6. Кәсіпорын басшысының бұйрықтары мен өкімдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Не требуется
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Аталмыш қасиеттер: орындаушылық, ұқыптылық, мұқияттық, тәртіп, еңбексүйгіштік, жауапкершілік, үйренуге қабілеттілік, коммуникативтілік.
Құжаттама, ережелер және азаматтық авиацияда қабылданған рәсімдерді сақтау кезіндегі уақыттылық.
Коммуникабельдік, еңбексүйгіштік, тәртіптілік.
Оқыту барысында және кәсіби қызмет процесінде алған кәсіби білімдерді, дағдыларды және шеберлікті қолдану.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

1. Правила пожарной безопасности в гражданской авиации РК, утвержденные приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 26 марта 2015 года № 324. 2. Правила обеспечения авиационными ГСМ гражданских воздушных судов, утвержденные приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 24 февраля 2015 года № 190. 3. Правила хранения, подготовки к выдаче на заправку и проведения контроля качества авиационных ГСМ и специальных жидкостей в организациях гражданской авиации РК, утвержденные приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 24 февраля 2015 года № 191. 4. Требования к организациям по обеспечению ГСМ гражданских воздушных судов, утвержденные приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 24 февраля 2015 года № 188.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Авиационный техник по горюче-смазочным материалам
5
Инженер по горюче-смазочным материалам
16. Карточка профессии "Начальник склада (горюче-смазочных материалов, грузового, материально-технического и др.)":
Код группы:
1324-0
Код наименования занятия:
1324-0-020
Наименование профессии:
Начальник склада (горюче-смазочных материалов, грузового, материально-технического и др.)
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Наземное обслуживание воздушных судов
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Общее среднее образование, техническое и профессиональное образование (специалист среднего звена) и практический опыт
Связь с неформальным и информальным образованием:
Прохождения стажировки и получения допусков к самостоятельной работе в соответствии с приобретенной специальностью и квалификацией в службе.
Другие возможные наименования профессии:
9629-9-004 - Кладовщик
Основная цель деятельности:
Эксплуатация склада горюче-смазочных материалов
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение работ по содержанию емкостей, резервуаров, складов хранения авиаГСМ.
2. Организация работ по техническому обслуживанию (текущий, периодический и ремонт) емкостей, резервуаров, складов хранения, трубопроводной обвязки сооружений, ремонту и наладке технологического оборудования, средств перекачки и дозирования авиационных ГСМ и спецжидкостей.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение работ по содержанию емкостей, резервуаров, складов хранения авиаГСМ.
Навык 1:
Контроль технического состояния
Умения:

1. ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 26 наурызда № 324 бұйрығымен бекітілген ҚР азаматтық авиациясындағы өрт қауіпсіздігі қағидалары.
2. ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпанда № 190 бұйрығымен бекітілген Азаматтық әуе кемелерін авиациялық жанар-жағармай (ЖЖМ) материалдарымен қамтамасыз ету қағидалары.
3. ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпанда № 191 бұйрығымен бекітілген ҚР азаматтық авиация ұйымдарында авиациялық жанар-жағармай материалдары мен арнаулы сұйықтықтарды сақтау, құюға беруге дайындау және олардың сапасына бақылау жүргізу қағидалары.
4. ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпандағы № 188 бұйрығымен бекітілген азаматтық әуе кемелерiн жанар-жағармай материалдарымен қамтамасыз ету ұйымдарына қойылатын талаптар.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Отын-май материалдары бойынша авиациялық техник
5
Отын-май материалдары бойынша инженер
16. Кәсіптің карточкасы "Қойма бастығы (жанар-жағармай материалдары, жүк, материалдық-техникалық және т.б.)":
Топтың коды:
1324-0
Қызмет атауының коды:
1324-0-020
Кәсіптің атауы:
Қойма бастығы (жанар-жағармай материалдары, жүк, материалдық-техникалық және т.б.)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Әуе кемелеріне жерде қызмет көрсету
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жалпы орта білім, техникалық және кәсіптік білім (орта буын маманы) және практикалық тәжірибе
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Қызметте алған мамандығы мен біліктілігіне сәйкес тағылымдамадан өту және өз бетінше жұмыс істеуге рұқсат алу.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
9629-9-004 - Қоймашы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жанар-жағармай материалдарының пайдалану қоймасы
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Күтіп-ұстау жөніндегі жұмыстарды орындау ыдыстардың, резервуарлардың, сақтау қоймаларының авиаЖЖМ.
2. Техникалық қызмет көрсету жұмыстарын ұйымдастыру (ағымдағы, мерзімді және жөндеу) резервуарларды, қоймалар мен сақтау ыдыстарын, құрылымдардың құбырлы жүйелерін, технологиялық жабдықтарды, авиациялық ЖЖМ және арнайы сұйықтықтарды айдау мен өлшеу құралдарын жөндеу және баптау.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Күтіп-ұстау жөніндегі жұмыстарды орындау ыдыстардың, резервуарлардың, сақтау қоймаларының авиаЖЖМ.
Дағды 1:
Техникалық жағдайды бақылау
Машықтар:

1. Разрабатывать планы и составлять графики инспекций технического состояния сооружений, технологического оборудования, контрольно-измерительных приборов и средств автоматики объектов.
2. Организовать и контролировать выполнение работ по инспекциям технического состояния трубопроводной обвязки сооружений, ремонту и наладке технологического оборудования, средств перекачки и дозирования авиаГСМ.
3. Анализировать случаи отказов оборудования и средств измерения и принимает меры по их предупреждению и устранению.
4. Обеспечивать в установленные сроки метрологическую поверку средств измерений, правильное и экономное расходование материально-технических средств и топливно-энергетических ресурсов.
5. Давать рекомендации по очередности расходования авиаГСМ.
Знания:
1. Требования к техническому состоянию оборудования службы ГСМ.
2. Методы планирования регламентных и ремонтных работ на оборудовании службы ГСМ.
3. Процедуры оформления заявок на проведение регламентных и ремонтных работ.
4. Порядок приемки работ, контроль качества.
5. Правила обеспечения авиационными ГСМ гражданских воздушных судов.
6. Требования к организациям по обеспечению ГСМ гражданских воздушных судов.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Оценка работ по содержанию емкостей, резервуаров, складов хранения авиаГСМ.
Умения:
1. Выполнять работы по составлению планов работ по текущему обслуживанию сооружений, технологического оборудования, контрольно-измерительных приборов и средств автоматики объектов.
2. Разрабатывать сметную стоимость и трудоемкость работ по текущему обслуживанию технологического оборудования.
3. Привлекать сторонние организации для выполнения работ по текущему обслуживанию технологического оборудования и сооружений.
4. Применять справочные материалы при выполнении работ по текущему обслуживанию технологического оборудования и сооружений.
Знания:
1. Распоряжения, приказы руководителя предприятия по вопросам эксплуатации и содержания основных средств предприятия.
2. Основы экономики и процедуры планирования производства.
3. Правила составления, согласования и заключения договоров.
4. Свойства строительных материалов.
5. Правила хранения, подготовки к выдаче на заправку и проведения контроля качества авиационных ГСМ и специальных жидкостей в организациях гражданской авиации РК.
6. Требования к организациям по обеспечению ГСМ гражданских воздушных судов.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Трудовая функция 2:
Организация работ по техническому обслуживанию (текущий, периодический и ремонт) емкостей, резервуаров, складов хранения, трубопроводной обвязки сооружений, ремонту и наладке технологического оборудования, средств перекачки и дозирования авиационных ГСМ и спецжидкостей.
Навык 1:
Организация работ по текущему, периодическому ремонту емкостей, резервуаров, складов хранения, трубопроводной обвязки сооружений, ремонту и наладке технологического оборудования, средств перекачки и дозирования авиационных ГСМ и спецжидкостей.
Умения:

1. Құрылымдардың, технологиялық жабдықтардың, өлшеу құралдары мен автоматтандыру құралдарының техникалық жағдайын тексеру жоспарын әзірлеу және кестелерін жасау.
2. Құрылымдардың құбыр жүйелерінің техникалық жағдайын тексеру, технологиялық жабдықтарды жөндеу және баптау, авиациялық отын-май материалдарын айдау және дозалау құралдарын тексеру жұмыстарын ұйымдастыру және бақылау.
3. Жабдықтар мен өлшеу құралдарының істен шығу жағдайларын талдап, оларды болдырмау және жою шараларын қабылдау.
4. Өлшеу құралдарының метрологиялық тексерулерін белгіленген мерзімде қамтамасыз ету, материалдық-техникалық ресурстар мен отын-энергетикалық ресурстарды дұрыс және үнемді пайдалану.
5. Авиациялық отын-май материалдарын пайдалану кезектілігі туралы ұсыныстар беру.
Білімдер:
1. ҚР азаматтық авиациясында авиациялық отын-май материалдарымен қамтамасыз ету ережелері.
2. Авиациялық отын-май материалдары мен арнайы сұйықтықтарды сақтау, тұтынуға дайындау және сапасын бақылау ережелері, ҚР азаматтық авиация ұйымдарында.
3. Азаматтық авиацияның әуе кемелерін авиациялық отын-май материалдарымен қамтамасыз етуге қойылатын талаптар.
4. ҚР азаматтық авиациясында өрт қауіпсіздігі ережелері.
5. Ұшулар қауіпсіздігін басқару жүйесіне қойылатын талаптар.
6. Еңбек қорғау талаптары.
7. Қоршаған ортаны қорғау талаптары.
8. Кәсіпорынның ішкі құжаттары, кәсіпорын басшысының бұйрықтары мен жарлықтары.
9. Еңбек тәртібі ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Авиациялық ЖЖМ сақтау сыйымдылықтарын, резервуарлар мен қоймаларды ұстау жұмыстарының бағалануы
Машықтар:
1. Ғимараттар, технологиялық жабдықтар, өлшеу құралдары және автоматтандыру құралдары бойынша ағымдағы қызмет көрсету жұмыстарын жоспарлау.
2. Технологиялық жабдықтарды ағымдағы қызмет көрсету жұмыстарының сметалық құнын және еңбек шығынын әзірлеу.
3. Технологиялық жабдықтар мен ғимараттарды ағымдағы қызмет көрсету жұмыстарын орындау үшін сыртқы ұйымдарды тарту.
4. Технологиялық жабдықтар мен ғимараттарды ағымдағы қызмет көрсету жұмыстарын орындау кезінде анықтамалық материалдарды пайдалану.
Білімдер:
1. Азаматтық әуе кемелерін авиациялық ЖЖМ-мен қамтамасыз ету ережелері.
2. ҚР азаматтық авиация ұйымдарында авиациялық ЖЖМ және арнайы сұйықтықтарды сақтау, құюға дайындау және сапасын бақылау ережелері.
3. Азаматтық әуе кемелерін ЖЖМ-мен қамтамасыз ету бойынша ұйымдарға қойылатын талаптар.
4. ҚР-ндағы азаматтық авиациядағы өрт қауіпсіздігі ережелері.
5. Кәсіпорын басшысының бұйрықтары мен өкімдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Техникалық қызмет көрсету жұмыстарын ұйымдастыру (ағымдағы, мерзімді және жөндеу) резервуарларды, қоймалар мен сақтау ыдыстарын, құрылымдардың құбырлы жүйелерін, технологиялық жабдықтарды, авиациялық ЖЖМ және арнайы сұйықтықтарды айдау мен өлшеу құралдарын жөндеу және баптау.
Дағды 1:
Техникалық қызмет көрсету жұмыстарын ұйымдастыру (ағымдағы, мерзімді және жөндеу) резервуарларды, қоймалар мен сақтау ыдыстарын, құрылымдардың құбырлы жүйелерін, технологиялық жабдықтарды, авиациялық ЖЖМ және арнайы сұйықтықтарды айдау мен өлшеу құралдарын жөндеу және баптау.
Машықтар:

1. Определять количество необходимых материалов для работ по текущему, периодическому ремонту емкостей, резервуаров, складов хранения.
2. Ограждать зоны производства работ по текущему, периодическому ремонту емкостей, резервуаров, складов хранения.
3. Определять объемы работ по очистке емкостей, резервуаров.
4. Информировать руководителя о нарушениях технологического процесса, обнаруженных во время работы.
5. Применять справочные материалы при выполнении работ по текущему, периодическому ремонту емкостей, резервуаров, складов хранения.
6. Работать с ремонтными материалами, реагентами, инструментом и оборудованием.
7. Применять справочные материалы при выполнении всех видов сложных работ по текущему, периодическому ремонту емкостей, резервуаров, складов хранения, трубопроводной обвязки сооружений.
Знания:
1. Правила обеспечения авиационными ГСМ гражданских воздушных судов.
2. Правила хранения, подготовки к выдаче на заправку и проведения контроля качества авиационных ГСМ и специальных жидкостей в организациях гражданской авиации РК.
3. Требования к организациям по обеспечению ГСМ гражданских воздушных судов.
4. Правила пожарной безопасности в гражданской авиации РК.
5. Распоряжения, приказы руководителя предприятия.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Текущий, периодический ремонт емкостей, резервуаров, складов хранения, трубопроводной обвязки сооружений, ремонту и наладке технологического оборудования, средств перекачки и дозирования авиационных ГСМ и спецжидкостей.
Умения:
1. Определить количество необходимых материалов для ремонта емкостей, резервуаров, складов хранения, трубопроводной обвязки сооружений.
2. Применять справочные материалы при выполнении всех видов сложных работ по ремонту емкостей, резервуаров, складов хранения, трубопроводной обвязки сооружений.
3. Организовать работы по ремонту емкостей, резервуаров, складов хранения, трубопроводной обвязки сооружений.
4. Оформлять все документы и записи о проведенных работах.
Знания:
1. Распоряжения, приказы руководителя предприятия.
2. Правила пожарной безопасности в гражданской авиации РК.
3. Требования к организациям по обеспечению ГСМ гражданских воздушных судов.
4. Правила хранения, подготовки к выдаче на заправку и проведения контроля качества авиационных ГСМ и специальных жидкостей в организациях гражданской авиации РК.
5. Правила обеспечения авиационными ГСМ гражданских воздушных судов.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Исполнительность, аккуратность, внимательность, дисциплина, трудолюбие, ответственность, обучаемость, коммуникативность.
Пунктуальность в соблюдении требований документации, правил и процедур, принятых в гражданской авиации.
Коммуникабельность, трудолюбие, дисциплинированность.
Применение профессиональных знаний, навыков и умений, полученных при обучении и в процессе профессиональной деятельности.
Список технических регламентов и национальных стандартов:

1. Резервуарлар, қоймалар мен сақтау ыдыстарын ағымдағы және мерзімді жөндеуге қажетті материалдардың мөлшерін анықтау.
2. Резервуарлар, қоймалар мен сақтау ыдыстарын ағымдағы және мерзімді жөндеу жұмыстарын жүргізу үшін қауіпсіздік аймақтарын белгілеу.
3. Резервуарлар мен сақтау ыдыстарын тазалау жұмыстарын орындау көлемін анықтау.
4. Жұмыс барысында технологиялық процестің бұзылуын анықтаған жағдайда жетекшіні хабардар ету.
5. Резервуарлар, қоймалар мен сақтау ыдыстарын ағымдағы және мерзімді жөндеу жұмыстарын орындау кезінде анықтамалық материалдарды қолдану.
6. Жөндеу материалдарымен, реагенттермен, құралдармен және жабдықтармен жұмыс істеу.
7. Құрылыс құбырларының құбырлық жүйелерін, резервуарлар мен сақтау ыдыстарын ағымдағы және мерзімді жөндеу жұмыстарының барлық түрлерін орындауда анықтамалық материалдарды қолдану.
Білімдер:
1. Азаматтық әуе кемелерін авиациялық ЖЖМ-мен қамтамасыз ету ережелері.
2. ҚР азаматтық авиация ұйымдарында авиациялық ЖЖМ және арнайы сұйықтықтарды сақтау, құюға дайындау және сапасын бақылау ережелері.
3. Азаматтық әуе кемелерін ЖЖМ-мен қамтамасыз ету бойынша ұйымдарға қойылатын талаптар.
4. ҚР-ндағы азаматтық авиациядағы өрт қауіпсіздігі ережелері.
5. Кәсіпорын басшысының бұйрықтары мен өкімдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Қазіргі және кезеңдік жөндеу: емкостарды, резервуарларды, сақтау қоймаларын, құбыр жүйелерін, құрылыс және технологиялық жабдықтарды, авиациялық ЖЖМ мен арнайы сұйықтықтарды айдау және дозалау құралдарын жөндеу және баптау.
Машықтар:
1. Емкостарды, резервуарларды, сақтау қоймаларын, құбыр жүйелерін жөндеуге қажетті материалдар мөлшерін анықтау.
2. Емкостарды, резервуарларды, сақтау қоймаларын, құбыр жүйелерін жөндеу кезінде барлық күрделі жұмыстарды орындауда анықтамалық материалдарды қолдану.
3. Емкостарды, резервуарларды, сақтау қоймаларын, құбыр жүйелерін жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру.
4. Атқарылған жұмыстар бойынша барлық құжаттар мен жазбаларды рәсімдеу.
Білімдер:
1. Азаматтық әуе кемелерін авиациялық ЖЖМ-мен қамтамасыз ету ережелері.
2. ҚР азаматтық авиация ұйымдарында авиациялық ЖЖМ және арнайы сұйықтықтарды сақтау, оларды құюға дайындау және сапасын бақылау ережелері.
3. Азаматтық әуе кемелерін ЖЖМ-мен қамтамасыз ету бойынша ұйымдарға қойылатын талаптар.
4. ҚР-ндағы азаматтық авиацияда өрт қауіпсіздігі ережелері.
5. Кәсіпорын басшысының бұйрықтары мен өкімдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Іс жүргізу, ұқыптылық, мұқияттылық, тәртіптілік, еңбекқорлық, жауапкершілік, үйренуге бейімділік, коммуникабельділік.
Құжаттама талаптарын, азаматтық авиацияда қабылданған ережелер мен процедураларды орындаудағы уақытылы болу.
Коммуникабельдік, еңбекқорлық, тәртіптілік.
Оқыту барысында және кәсіби қызметте алынған кәсіби білім, дағдылар мен қабілеттерді қолдану.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

1. Правила пожарной безопасности в гражданской авиации РК, утвержденные приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 26 марта 2015 года № 324. 2. Правила обеспечения авиационными ГСМ гражданских воздушных судов, утвержденные приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 24 февраля 2015 года № 190. 3. Правила хранения, подготовки к выдаче на заправку и проведения контроля качества авиационных ГСМ и специальных жидкостей в организациях гражданской авиации РК, утвержденные приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 24 февраля 2015 года № 191. 4. Требования к организациям по обеспечению ГСМ гражданских воздушных судов, утвержденные приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 24 февраля 2015 года № 188.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Авиационный техник по горюче-смазочным материалам
5
Инженер по горюче-смазочным материалам
17. Карточка профессии "Оператор заправочных станций":
Код группы:
8187-1
Код наименования занятия:
8187-1-007
Наименование профессии:
Оператор заправочных станций
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 1. Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения РК от 1 сентября 2023 года № 364 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 1)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции РК 7 сентября 2023 года № 33389.
Параграф 254. Оператор заправочных станций, 2,3,4,5 разряды
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Эксплуатация и техническое обслуживание машин и оборудования (по отраслям промышленности)
Квалификация:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Основные среднее образование, техническое и профессиональное образование (повышенный уровень) или общее среднее образование и практический опыт и/или профессиональная подготовка (курсы на базе организации образования по программам профессиональной подготовки до одного года или обучение на предприятии).
Связь с неформальным и информальным образованием:
Прохождения стажировки и получения допусков к самостоятельной работе в соответствии с приобретенной специальностью и квалификацией в службе.
Другие возможные наименования профессии:
1420-0-010 - Заведующий станцией заправки топливом
Основная цель деятельности:
Заправка воздушных судов ГСМ.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

1. ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 26 наурызда № 324 бұйрығымен бекітілген ҚР азаматтық авиациясындағы өрт қауіпсіздігі қағидалары.
2. ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпанда № 190 бұйрығымен бекітілген Азаматтық әуе кемелерін авиациялық жанар-жағармай (ЖЖМ) материалдарымен қамтамасыз ету қағидалары.
3. ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпанда № 191 бұйрығымен бекітілген ҚР азаматтық авиация ұйымдарында авиациялық жанар-жағармай материалдары мен арнаулы сұйықтықтарды сақтау, құюға беруге дайындау және олардың сапасына бақылау жүргізу қағидалары.
4. ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпандағы № 188 бұйрығымен бекітілген азаматтық әуе кемелерiн жанар-жағармай материалдарымен қамтамасыз ету ұйымдарына қойылатын талаптар.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Әуе көлігіне арналған отын-смайзматериалдары бойынша авиациялық техник
5
Жанар-жағармайлық материалдары бойынша инженер
17. Кәсіптің карточкасы "Жанар-жағармай станциясының операторы":
Топтың коды:
8187-1
Қызмет атауының коды:
8187-1-007
Кәсіптің атауы:
Жанар-жағармай станциясының операторы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
1-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (1-шығарылым) бекіту туралы" 2023 жылғы 1 қыркүйектегі № 364 ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. ҚР Әділет министрлігінде 2023 жылғы 7 қыркүйекте № 33389 болып тіркелді.
Жанармай станциялары операторы, 2, 3, 4, 5 разрядтар
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Машиналар мен жабдықтарды пайдалану және техникалық қызмет көрсету (өнеркәсіп салалары бойынша)
Біліктілік:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Негізгі орта білім, техникалық және кәсіби білім (жоғарғы деңгейде) немесе жалпы орта білім мен практикалық тәжірибе және/немесе кәсіби дайындық (білім беру ұйымдарының бағдарламалары бойынша 6 кәсіби дайындық курстары бір жылға дейін немесе кәсіпорында оқыту).
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Тәжірибеден өту және қызметте алған мамандық пен біліктілікке сәйкес жеке жұмысқа рұқсат алу
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
1420-0-010 - Жанар-жағармай құю станциясының меңгерушісі
Қызметтің негізгі мақсаты:
Әуе кемелерін авиациялық отынмен толтыру
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Обслуживание системы заправки ВС топливом с проверкой точности и контролем выдачи топлива автозаправочной колонкой.
2. Заправка воздушных судов.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Обслуживание системы заправки ВС топливом с проверкой точности и контролем выдачи топлива автозаправочной колонкой.
Навык 1:
Обслуживание системы заправки ВС топливом.
Умения:
2-й разряд
1. Осуществлять заправку горючими и смазочными материалами (бензином, керосином, маслом и иное) воздушных судов, а также автомобилей, мототранспорта, тракторов, всевозможных установок, судов и иных транспортных средств вручную и с помощью топливно-раздаточных колонок.
2. Осуществлять отпуск ГСМ водителям транспортных средств.
3. Проверять давление воздуха в шинах.
4. Отпускать нефтепродукты, расфасованные в мелкую тару.
5. Осуществлять продажу запчастей;
6. Осуществлять прием нефтепродуктов и смазочных материалов.
7. Осуществлять отбор проб для проведения лабораторных анализов.
8. Оформлять документы на принимаемые и реализованные продукты.
9. Составлять отчеты за смену.
10. Обслуживать автоматизированную системы заправки топливом.
11. Проверять точность и контролировать выдачу топлива.
12. Контролировать правильность информации на табло, других индикаторах.
13. Осуществлять наладку обслуживаемого оборудования в процессе работы.
14. Принимать участие в ремонте и замене неисправных частей и узлов системы.
Знания:
1. Принцип работы обслуживаемого заправочного оборудования.
2. Назначение и внешние отличия нефтепродуктов.
3. Наименования, марки и сорта отпускаемых нефтепродуктов.
4. Наименование и условия применения контрольно-измерительных приборов.
5. Порядок оформления документации на принимаемые и реализованные нефтепродукты.
6. Порядок хранения и отпуска нефтепродуктов.
7. Правила эксплуатации резервуаров, технологических трубопроводов, топливораздаточного оборудования и электронно-автоматической системы управления.
8. Схемы топливных и масляных систем летательных аппаратов.
9. Устройство и правила эксплуатации стационарных систем централизованной заправки самолетов топливом.
10. Правила проведения оперативно-аэродромного контроля качества авиационных горюче-смазочных материалов на содержание воды и механических примесей с помощью автоматических и химических методов.
11. Правила технической эксплуатации оборудования.
12. Порядок установки на рабочем месте топливоперекачивающего оборудования.
13. Порядок подготовки и запуска двигателя внутреннего сгорания.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Проверка точности и контроль за выдачей топлива автозаправочной колонкой
Умения:
3-й разряд

1. Әуе кемелерін отынмен қамтамасыз ету жүйесін қызмет көрсету, автозаправочная колонка арқылы отын беру дәлдігін тексеру және бақылау
2. Ұшу құралдарын жанармаймен қамтамасыз ету
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Әуе кемелерін отынмен қамтамасыз ету жүйесін қызмет көрсету, автозаправочная колонка арқылы отын беру дәлдігін тексеру және бақылау
Дағды 1:
Әуе кемелерін отынмен қамтамасыз ету жүйесін қызмет көрсету
Машықтар:
1. Әуе кемелерін, автокөліктерді, мотоциклдерді, тракторларды, түрлі құрылғыларды, кемелерді және басқа да көлік құралдарын қолмен және жанармай құю станцияларының көмегімен жанармаймен және маймен қамтамасыз ету.
2. Көлік құралдарына жанармай беру.
3. Дөңгелектердегі ауаның қысымын тексеру.
4. Мұнай өнімдерін майда ыдысқа құю.
5. Бөлшектерді салу.
6. Мұнай өнімдерін және майларды қабылдау.
7. Лабораториялық талдаулар жүргізу үшін сынамалар алу.
8. Қабылданған және сатылған өнімдер бойынша құжаттарды рәсімдеу.
9. Ауыстыру барысында есептер құрастыру.
10. Автоматты жанармай құю жүйесін қызмет көрсету.
11. Жанармайдың шығуын тексеру және бақылау.
12. Дисплей мен басқа көрсеткіштердегі ақпараттың дұрыстығын бақылау.
13. Қызмет көрсетілетін жабдықтарды жұмыс барысында жөндеу және ретке келтіру.
14. Жүйедегі ақаулы бөлшектер мен түйіндерді жөндеу және ауыстыруға қатысу.
Білімдер:
1. Қызмет көрсетілетін жанармай құю жабдығының жұмыс принципі.
2. Мұнай өнімдерінің тағайындалуы мен сыртқы ерекшеліктері.
3. Сатылатын мұнай өнімдерінің атаулары, маркалары және сорттары.
4. Өлшеуіш құралдарды және аспаптардың атауы мен қолдану шарттары.
5. Қабылданған және сатылған мұнай өнімдері бойынша құжаттаманы рәсімдеу тәртібі.
6. Мұнай өнімдерін сақтау және шығару тәртібі.
7. Резервуарларды, технологиялық трубопроводтарды, жанармай құю жабдығын және электронды-автоматтандырылған басқару жүйесін пайдалану ережелері.
8. Ұшақтардың отын және май жүйелерінің схемалары.
9. Ұшақтарды жанармаймен стационарлы орталықтандырылған жүйемен қамтамасыз ету құрылымы және пайдалану ережелері.
10. Авиациялық майларды және жанармайларды механикалық қоспалар мен суға тексеру үшін автоматты және химиялық әдістермен оперативті-аэродромдық бақылау жүргізу ережелері.
11. Жабдықтарды техникалық пайдаланудың ережелері.
12. Жанармайды айдау жабдығын жұмыс орнында орнату тәртібі.
13. Ішкі жану қозғалтқышын дайындау және іске қосу тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Жанармай құю колонкасының жанармайды беру дәлдігін тексеру және бақылау.
Машықтар:
3-ші разряд

1. Осуществлять заправку горючими и смазочными материалами (бензином, керосином, маслом и иное) воздушных судов, а также автомобилей, мототранспорта, тракторов, летательных аппаратов, судов и иных транспортных средств с помощью механических и полуавтоматических средств заправки.
2. Осуществлять заправку летательных аппаратов с помощью передвижных средств заправки производительностью до 500 литров в минуту.
3. Осуществлять доливку воды в радиаторы и заливка аккумуляторной жидкости.
4. Представлять заявки на проведение ремонта оборудования и прием его из ремонта.
5. Представлять заявки на доставку нефтепродуктов к пунктам заправки.
6. Осуществлять ведение материально-отчетной документации.
7. Обеспечить контроль сроков проверки измерительной аппаратуры и приборов.
8. Осуществлять устранение мелких неисправностей, чистка и смазывание обслуживаемого оборудования.
9. Определять количество заправляемого в воздушное судно топлива посредством автоматизированной системы заправки топливом.
10. Контролировать точность выдачи топлива.
11. Контролировать правильность информации на табло, других индикаторах.
12. Осуществлять наладку обслуживаемого оборудования в процессе работы.
13. Принимать участие в ремонте и замене неисправных частей и узлов системы.
Знания:
1. Устройство обслуживаемого заправочного оборудования, контрольно-измерительных приборов.
2. Физические и химические свойства нефтепродуктов.
3. Наименование, марки и сорта всех нефтепродуктов, применяемых для заправки транспортных средств в зимнее и летнее время.
4. Порядок оформления заявок и материально-отчетной документации.
5. Сроки проверки измерительной аппаратуры и приборов.
6. Правила эксплуатации резервуаров, технологических трубопроводов, топливораздаточного оборудования и электронно-автоматической системы управления.
7. Схемы топливных и масляных систем летательных аппаратов.
8. Устройство и правила эксплуатации стационарных систем централизованной заправки самолетов топливом.
9. Правила проведения оперативно-аэродромного контроля качества авиационных горюче-смазочных материалов на содержание воды и механических примесей с помощью автоматических и химических методов.
10. Правила технической эксплуатации оборудования.
11. Порядок установки на рабочем месте топливоперекачивающего оборудования.
12. Порядок подготовки и запуска двигателя внутреннего сгорания.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Трудовая функция 2:
Заправка воздушных судов
Навык 1:
Проверка качества топлива
Умения:
4-й разряд
1. Осуществлять заправку горючими и смазочными материалами (бензином, керосином, маслом и иное) воздушных судов, а также автомашин, мототранспорта, тракторов, летательных аппаратов, судов и иных транспортных средств с помощью автоматических и механических средств заправки с дистанционным управлением.
2. Осуществлять заправку летательных аппаратов с помощью передвижных средств заправки производительностью свыше 500 литров в минуту.
3. Проверять исправность топливо- и маслораздаточного оборудования, автоматики управления и электрораспределительных щитов.
4. Осуществлять контроль сроков представления к проверке топливораздаточных колонок и измерительных устройств.

1. Әуе кемелерін, сондай-ақ автомобильдерді, мотокөліктерді, тракторларды, ұшу аппараттарын, кемелер мен басқа көлік құралдарын жанармаймен және майлаушы материалдармен (бензин, керосин, май және басқа) механикалық және жартылай автоматты жанармай құю құрылғыларымен қамтамасыз ету.
2. Ұшу аппараттарын жылжымалы жанармай құю құралдарымен сағатына 500 литр өнімділікпен жанармаймен қамтамасыз ету.
3. Радиаторларға су құю және аккумулятор сұйықтығын құюды жүзеге асыру.
4. Құрылғыларды жөндеу үшін өтінімдер беру және жөндеуден қабылдау.
5. Жанармай өнімдерін жанармай құю станцияларына жеткізу үшін өтінімдер беру.
6. Материалдық есеп құжаттамасын жүргізу.
7. Өлшеуіш құралдарды және аспаптарды тексеру мерзімдерінің бақылауын қамтамасыз ету.
8. Қызмет көрсету жабдықтарының ұсақ ақауларын жою, тазалау және майлау жұмыстарын орындау.
9. Әуе кемесіне жанармайды автоматтандырылған жанармай құю жүйесі арқылы құю көлемін анықтау.
10. Жанармайдың дәлдігіне бақылау жүргізу.
11. Экрандардағы және басқа индикаторлардағы ақпараттың дұрыстығын тексеру.
12. Қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмыс барысында баптауын жүзеге асыру.
13. Жүйедегі ақаулы бөлшектер мен тораптарды жөндеу және ауыстыру жұмыстарын орындауға қатысу.
Білімдер:
1. Қызмет көрсетілетін жанармай құю жабдықтарының, өлшеуіш құралдарының құрылымы.
2. Мұнай өнімдерінің физикалық және химиялық қасиеттері.
3. Қысқы және жазғы уақытта көлік құралдарын жанармаймен қамтамасыз ету үшін қолданылатын барлық мұнай өнімдерінің атаулары, маркалары мен сорттары.
4. Өтінімдер мен материалдық есеп құжаттамасын рәсімдеу тәртібі.
5. Өлшеуіш құралдардың тексеру мерзімдері.
6. Резервуарларды, технологиялық құбыр жүйелерін, жанармай құю жабдықтарын және электронды-автоматтандырылған басқару жүйесін пайдалану ережелері.
7. Ұшу аппараттарының жанармай және май жүйелерінің сызбалары.
8. Ұшақтарды жанармаймен орталықтандырылған жүйелер арқылы жанармаймен қамтамасыз ету құрылғыларының құрылымы мен пайдалану ережелері.
9. Авиациялық отын мен май материалдарының құрамында су мен механикалық қоспалардың бар-жоғын автоматты және химиялық әдістермен бақылау жүргізу ережелері.
10. Жабдықтарды пайдалану ережелері.
11. Жанармайды айдау жабдығын жұмыс орнында орнату тәртібі.
12. Ішкі жану қозғалтқышын дайындау және іске қосу тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Ұшу құралдарын жанармаймен қамтамасыз ету
Дағды 1:
Отынның сапасын тексеру
Машықтар:
4-й разряд
1. Ауа кемелерін, сондай-ақ автокөліктерді, мотоциклдерді, тракторларды, ұшақтарды, кемелерді және басқа да көлік құралдарын автоматты және механикалық жанармай құю құралдары арқылы жанармаймен (бензин, керосин, май және басқалар) толықтыру.
2. Ұшақтарды 500 литр минутына дейін жанармай құюға арналған жылжымалы жанармай құю қондырғыларымен толтыру.
3. Отын және май құю жабдықтарының, басқару автоматикасының және электр таратқыш щиттердің жұмыс жағдайын тексеру.
4. Отын құю колонкалары мен өлшеу құралдарын тексеруге ұсыну мерзімдерін бақылау.

5. Представлять заявки на проведение ремонта оборудования и прием его из ремонта.
6. Подсоединять передвижные автозаправочные станции к источникам питания.
7. Осуществлять приведение в рабочее состояние бензоэлектрического агрегата с двигателем внутреннего сгорания, генератора и электрощита управления.
8. Осуществлять устранение мелких неисправностей в автоматике дистанционного управления средств заправки.
9. Проверять топливо путем проведения оперативно-аэродромного контроля качества авиационных горюче-смазочных материалов на содержание воды и механических примесей с помощью автоматических и химических методов.
10. Проверять исправность резервуаров для приема, хранения, выдачи топлива, насосных установок, фильтров, систем трубопроводов и заправочных агрегатов.
11. Контролировать сроки представления к проверке измерительных устройств.
12. Осуществлять устранение мелких неисправностей в автоматике дистанционного управления средств заправки.
Знания:
1. Порядок эксплуатации резервуаров, технологических трубопроводов, топливораздаточного оборудования и электронно-автоматической системы управления.
2. Схемы топливных и масляных систем летательных аппаратов.
3. Устройство и порядок эксплуатации стационарных систем централизованной заправки самолетов топливом.
4. Порядок проведения оперативно-аэродромного контроля качества авиационных горюче-смазочных материалов на содержание воды и механических примесей с помощью автоматических и химических методов.
5. Порядок технической эксплуатации оборудования передвижной автозаправочной станции с пусковым бензоэлектрическим агрегатом и двигателем внутреннего сгорания и электрощита.
6. Порядок установки на рабочем месте топливоперекачивающего оборудования.
7. Порядок подготовки и запуска двигателя внутреннего сгорания.
8. Правила эксплуатации резервуаров, технологических трубопроводов, топливораздаточного оборудования и электронно-автоматической системы управления.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Выдача топлива на заправку воздушных судов
Умения:
5-й разряд
1. Осуществлять обслуживание автоматизированной системы заправки горючими и смазочными материалами по кредитным картам с электронным устройством ввода и отображения информации, аппаратного блока и перфоратора.
2. Осуществлять проверку точности и контроль за выдачей топлива автозаправочной колонкой.
3. Осуществлять контроль за правильностью информации на табло, индикаторных лампах устройства ввода и записи на перфоленте.
4. Осуществлять снятие перфоленты с информацией, замена кассет, осуществление записи в блоке памяти.

5. Жабдықтарды жөндеу үшін өтінімдер беру және жөндеуден қабылдау.
6. Жылжымалы жанармай құю станцияларын қуат көздеріне қосу.
7. Ішкі жану қозғалтқышы бар бензоэлектр агрегатын, генераторды және басқару электр щитын жұмыс жағдайына келтіру.
8. Жанармай құю құралдарының қашықтан басқару автоматикасының кішкентай ақауларын жою.
9. Авиациялық отын-смайлық материалдарының су мен механикалық қоспаларға сапасын тексеру үшін оперативті-аэродромды бақылау әдістерімен және химиялық әдістермен жанармайды тексеру.
10. Отын қабылдайтын, сақтайтын және шығаруға арналған резервуарлардың, насос қондырғыларының, сүзгілердің, құбыр жүйелерінің және жанармай құю агрегаттарының ақауларын тексеру.
11. Өлшеу құралдарын тексеруге ұсынылған мерзімдерді бақылау.
12. Жанармай құю құралдарының қашықтан басқару автоматикасындағы кішкентай ақауларды жою.
Білімдер:
1. Резервуарларды, технологиялық құбыржолдарын, отын құю жабдықтарын және электронды-автоматты басқару жүйесін пайдалану тәртібі.
2. Әуе кемелерінің отын және май жүйелерінің сызбалары.
3. Әуе кемелерін отынмен орталықтандырылған құю жүйелерін пайдалану тәртібі.
4. Авиациялық жанар-жағармай материалдарының құрамында су мен механикалық қоспалардың болуына оперативті-аэродромдық бақылау жүргізу тәртібі.
5. Өзендік автозаправка станциясының техникалық пайдалануы, бензоэлектрлі агрегатының және іштен жану қозғалтқышы мен электр щитінің жұмыс істеу тәртібі.
6. Жұмыс орнында отын айдау жабдығын орнату тәртібі.
7. Іштен жану қозғалтқышын дайындау және іске қосу тәртібі.
8. Резервуарларды, технологиялық құбыржолдарын, отын құю жабдықтарын және электронды-автоматты басқару жүйесін пайдалану ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Ұшақтарды отынмен қамтамасыз ету
Машықтар:
5-ші разряд
1. Автоматтандырылған отынмен және маймен қамтамасыз ету жүйесін қызмет көрсету, несие карталары арқылы электронды құрылғымен ақпарат енгізу және көрсету, аппараттық блок пен перфораторды пайдалану.
2. Автозаправка колонкасымен отынның шығуын тексеру және бақылау.
3. Құрылғыдағы енгізу және жазу индикаторларының дұрыс ақпаратты көрсетілуін бақылау.
4. Перфолентаны ақпаратпен алып тастау, кассеттерді ауыстыру және жады блогына жазу жүргізу.

5. Осуществлять наладку обслуживаемого оборудования в процессе работы.
6. Принимать участие в ремонте и замене неисправных частей и узлов системы.
7. Осуществлять заправку воздушных судов с помощью автоматических и механических средств заправки.
8. Осуществлять заправку летательных аппаратов с помощью систем централизованной заправки самолетов топливом.
9. Проверять исправность топливораздаточного оборудования, автоматики управления и электрораспределительных щитов.
10. Контролировать сроки представления к проверке топливозаправочного оборудования и измерительных устройств.
11. Представлять заявки на проведение ремонта оборудования и прием его из ремонта.
12. Устранять мелкие неисправности топливозаправочного оборудования.
Знания:
1. Конструкцию и порядок эксплуатации автоматизированной системы отпуска нефтепродуктов по кредитным картам.
2. Основные методы подготовки и ввода информации в блок памяти.
3. Порядок проверки на точность и наладки узлов системы.
4. Последовательность ведения процесса заправки транспортных средств по кредитным картам.
5. Инструкцию о порядке отпуска и оплаты нефтепродуктов по кредитным картам.
6. Правила эксплуатации резервуаров, технологических трубопроводов, топливораздаточного оборудования и электронно-автоматической системы управления.
7. Схемы топливных и масляных систем летательных аппаратов.
8. Устройство и правила эксплуатации стационарных систем централизованной заправки самолетов топливом.
9. Правила проведения оперативно-аэродромного контроля качества авиационных горюче-смазочных материалов на содержание воды и механических примесей с помощью автоматических и химических методов.
10. Порядок установки на рабочем месте топливоперекачивающего оборудования.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Исполнительность, аккуратность, внимательность, дисциплина, трудолюбие, ответственность, обучаемость, коммуникативность.
Пунктуальность в соблюдении требований документации, правил и процедур, принятых в гражданской авиации.
Коммуникабельность, трудолюбие, дисциплинированность.
Применение профессиональных знаний, навыков и умений, полученных при обучении и в процессе профессиональной деятельности.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Правила пожарной безопасности в гражданской авиации РК, утвержденные приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 26 марта 2015 года № 324. 2. Правила обеспечения авиационными ГСМ гражданских воздушных судов, утвержденные приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 24 февраля 2015 года № 190. 3. Правила хранения, подготовки к выдаче на заправку и проведения контроля качества авиационных ГСМ и специальных жидкостей в организациях гражданской авиации РК, утвержденные приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 24 февраля 2015 года № 191. 4. Требования к организациям по обеспечению ГСМ гражданских воздушных судов, утвержденные приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 24 февраля 2015 года № 188.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Авиационный техник по горюче-смазочным материалам
5
Инженер по горюче-смазочным материалам
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта

5. Қызмет көрсетілетін жабдықты жұмыс процесінде баптау.
6. Жүйенің ақаулы бөліктерін және тораптарын жөндеуге қатысу.
7. Ұшақтарды автоматты және механикалық жабдықтармен отынмен қамтамасыз ету.
8. Ұшақтарды отынмен қамтамасыз ету үшін орталықтандырылған жүйелерді пайдалану.
9. Отын таратушы жабдықтардың, басқару автоматикасының және электрораспределительные щиттердің жұмысын тексеру.
10. Отын құю жабдықтары мен өлшеу құралдарының тексеру мерзімдерін бақылау.
11. Жабдықтарды жөндеу және қабылдау бойынша өтініштер беру.
12. Отын құю жабдықтарындағы ұсақ ақауларды жою.
Білімдер:
1. Кредиттік карталар бойынша мұнай өнімдерін автоматтандырылған беру жүйесінің құрылымы және пайдалану тәртібі.
2. Ақпаратты жады блогына енгізу және өңдеу негізгі әдістері.
3. Жүйенің түйіндерін дәлдікке тексеру және баптау тәртібі.
4. Кредиттік карталар бойынша көлік құралдарын отынмен қамтамасыз ету процесін жүргізу реті.
5. Кредиттік карталар бойынша мұнай өнімдерін беру және төлеу тәртібі туралы нұсқаулық.
6. Резервуарлар, технологиялық құбырлар, отын құю жабдықтары және электронды-автоматты басқару жүйесін пайдалану ережелері.
7. Ұшақтардың отын және май жүйелерінің схемалары.
8. Ұшақтарды отынмен орталықтандырылған қамтамасыз ету жүйесінің құрылымы және пайдалану ережелері.
9. Авиациялық отын-смазка материалдарының сапасын бақылау ережелері, су мен механикалық қоспалардың мөлшерін автоматты және химиялық әдістермен тексеру.
10. Жұмыс орнында отын перекачка жабдықтарын орнату тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Орындаушылық, ұқыптылық, мұқияттылық, тәртіптілік, еңбекқорлық, жауапкершілік, үйренуге қабілеттілік, коммуникабельділік.
Құжаттаманы, ережелер мен процедураларды сақтауда дәлдік (пунктуалдылық), азаматтық авиацияда қабылданған талаптарды орындау.
Жанжақты байланыс орната алу, еңбекқорлық, тәртіптілік.
Кәсіби білімдерді, дағдыларды және іскерліктерді қолдану, оларды оқыту барысында және кәсіби қызметте алған.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 26 наурызда № 324 бұйрығымен бекітілген ҚР азаматтық авиациясындағы өрт қауіпсіздігі қағидалары.
2. ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпанда № 190 бұйрығымен бекітілген Азаматтық әуе кемелерін авиациялық жанар-жағармай (ЖЖМ) материалдарымен қамтамасыз ету қағидалары.
3. ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпанда № 191 бұйрығымен бекітілген ҚР азаматтық авиация ұйымдарында авиациялық жанар-жағармай материалдары мен арнаулы сұйықтықтарды сақтау, құюға беруге дайындау және олардың сапасына бақылау жүргізу қағидалары.
4. ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпандағы № 188 бұйрығымен бекітілген азаматтық әуе кемелерiн жанар-жағармай материалдарымен қамтамасыз ету ұйымдарына қойылатын талаптар.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Авиациялық техник, жанармай-майлау материалдары бойынша
5
Жанармай-майлау материалдары бойынша инженер
4-ші тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері

18. Наименование государственного органа: Министерство транспорта РК.
Исполнитель: Мырзагалиев Ербакыт Орынгалиевич, +7 (717) 257 21 91, e.myrzagaliev@transport.gov.kz.
19. Организации (предприятия) участвующие в разработке: АО "Академия гражданской авиации".
Руководитель проекта: Жакупов Кайрат Болатович, k.zhakupov@agakaz.kz, +7 (701) 158 54 52.
Исполнитель: Битенов Алмас Баданович, a.bitenov@agakaz.kz, +7 701 513 8441.
20. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: 8 ноября 2024 года.
21. Национальный орган по профессиональным квалификациям: 19 ноября 2024 года.
22. Национальная палата предпринимателей РК "Атамекен": 4 декабря 2024 года.
23. Номер версии и год выпуска: версия 1, 2024 года.
24. Дата ориентировочного пересмотра: 31 декабря 2027 года.
Приложение 2 к приказу
исполняющего обязанности
Министра транспорта
Республики Казахстан
от 19 декабря 2024 года № 418
Профессиональный стандарт: "Аэродромное обеспечение полетов воздушных судов"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Аэродромное обеспечение полетов воздушных судов" разработан в соответствии со статьей 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", устанавливает требования к формированию образовательных программ, в том числе обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области аэродромного обеспечения полетов в организациях гражданской авиации.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) авиационный персонал – физические лица, имеющие специальную и (или) профессиональную подготовку, и осуществляющие деятельность: по обслуживанию воздушного движения (диспетчерский персонал по организации и обслуживанию воздушного движения, операторы авиационных станций, специалист); по наземному обеспечению полетов на аэродроме (персонал, специалист); по управлению предприятиями отрасли гражданской авиации и авиационными учебными центрами;
2) гражданская авиация – авиация, не входящая в состав экспериментальной и государственной авиации, используемая в целях, предусмотренных пунктом 3 статьи 6 Закона Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации";
3) аэродром – это часть аэродрома, на которой расположены одна или несколько взлетно-посадочных полос, пешеходных дорожек, перронов и зон специального назначения;
4) аэродромное обеспечение – это комплекс мероприятий по поддержанию летного поля аэродрома (взлетно-посадочные полосы (далее – ВПП), рулежные дорожки (далее – РД), перроны и места стоянки воздушных судов) в постоянной эксплуатационной готовности для взлета, посадки, руления и стоянки воздушных судов;

18. Мемлекеттік органның атауы: Қазакстан Республикасының Көлік министрлігі.
Орындаушы: Мырзагалиев Ербакыт Орынгалиевич, +7 (717) 257 21 91, e.myrzagaliev@transport.gov.kz.
19. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар): "Азаматтық авиация академиясы" АҚ.
Жоба жетекшісі: Жакупов Кайрат Болатович, k.zhakupov@agakaz.kz, +7 (701) 158 54 52.
Орындаушы: Битенов Алмас Баданович, +7 (701) 513 84 41, a.bitenov@agakaz.kz.
20. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2024 жылғы 8 қараша.
21. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2024 жылғы 19 қараша.
22. "Атамекен" ҚР Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2024 жылғы 4 желтоқсан.
23. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: Нұсқа 1, 2024 жыл.
24. Болжалды қайта қарау күні: 2027 жылғы 31 желтоқсан.
Қазақстан Республикасы
Көлік министрінің міндетін
атқарушының
2024 жылғы 19 желтоқсандағы
№ 418 бұйрығына
2-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Әуе кемелерінің ұшуын әуеайлақтық қамтамасыз ету"
1-ші тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолдану аясы: "Әуе кемелерінің ұшуын әуеайлақтық қамтамасыз ету" кәсіптік стандарты "Кәсіби біліктілік туралы" ҚР Заңының 5-бабына сәйкес әзірленді, білім беру бағдарламаларын қалыптастыруға, оның ішінде кәсіпорындарда кадрлар даярлауға, білім беру ұйымдарының қызметкерлері мен түлектерінің және азаматтық авиация ұйымдарында аэродромдық ұшуларды қамтамасыз ету саласындағы міндеттердің кең ауқымының шешімдерін, кәсіптік біліктілікті тануға қойылатын талаптарды белгілейді.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) авиация персоналы – арнайы және (немесе) кәсіптік даярлығы бар және мынадай қызметті жүзеге асыратын жеке тұлғалар: әуе қозғалысына қызмет көрсету бойынша (әуе қозғалысын ұйымдастыру және қамтамасыз ету жөніндегі басқару персоналы, авиациялық станциялардың операторлары, маман); аэродромдағы ұшуларды жерүсті қамтамасыз ету үшін (персонал, маман); азаматтық авиация саласындағы кәсіпорындарды және авиациялық оқу орталықтарын басқару бойынша;
2) азаматтық авиация – "ҚР әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" ҚР заңының 6-бабының 3-тармағында көзделген мақсаттарда пайдаланылатын эксперименттік және мемлекеттік авиация құрамына кірмейтін авиация;
3) әуеайлақ – бір немесе бірнеше ұшу алаңдары, жүру жолдары, перрондар және арнайы мақсаттағы аймақтар орналасқан аэродром бөлігі;
4) әуеайлақтық қамтамасыз ету – бұл әуе кемелерінің ұшуы, қонуы, рөлдеуі және тұрақтауы үшін тұрақты пайдалану даярлығында әуеайлақтың ұшу алаңын (ұшу-қону жолақтары (бұдан әрі – ҰҚЖ), рульдеу жолдары (бұдан әрі – РЖ), перрондар мен әуе кемелерінің тұрақ орындары) ұстау жөніндегі іс-шаралар кешені;

5) аэродромная служба – структурное подразделение аэропорта (организации гражданской авиации), предназначенное для обеспечения безопасной эксплуатации, содержания, ремонта объектов аэродрома (вертодрома), аэропорта;
6) препятствие – все не подвижные (временные или постоянные) подвижные объекты или части их, которые размещены в зоне, предназначенной для движения воздушных судов по поверхности или которые возвышаются над определенной поверхностью, предназначенной для обеспечения безопасности воздушных судов в полете;
7) инструктор – лицо, осуществляющее непосредственную деятельность по профессиональной подготовке и проверке навыков у авиационного персонала в соответствии со своей квалификацией;
8) перрон – определенная площадь сухопутного аэродрома, предназначенная для размещения воздушных судов в целях посадки или высадки пассажиров, погрузки и выгрузки почтовых отправлений и грузов заправки, стоянки или технического обслуживания;
9) летное поле – часть аэродрома, на которой расположены одна или несколько летных полос, рулежные дорожки, перроны и площадки специального назначения.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) САИ – служба аэронавигационной информации;
2) ВС – воздушное судно;
3) АС – аэродромная служба;
4) ОВД – организация воздушного движения;
5) КС – квалификационный справочник;
6) ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник;
7) ИКАО – Международная организация гражданской авиации;
8) РК – Республика Казахстан;
9) ОРК – отраслевая рамка квалификаций;
10) ТиПО – техническое и профессиональное образование;
11) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности;
12) ВПП – взлетно-посадочная полоса;
13) GRF – глобальный формат представления данных о состоянии ВПП;
14) RCR – донесение о состоянии взлетно - посадочной полосы;
15) SNOWTAM – НОТАМ специальной серии, содержащий информацию о снеге, слякоти, льде или стоячей воде на ВПП аэродромов;
16) НОТАМ – извещение летному составу (NOTAM является аббревиатурой – NOtice To Air Missions. Вместо английской аббревиатуры используется следующее написание – НОТАМ).
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Аэродромное обеспечение полетов воздушных судов.
5. Код профессионального стандарта: H51101072.
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
H Транспорт и складирование;
51 Деятельность воздушного транспорта;
51.1 Деятельность воздушного пассажирского транспорта;
51.10 Деятельность воздушного пассажирского транспорта;

5) әуеайлақ қызметі – әуеайлақ (тікұшақ айлағы), әуежай объектілерін қауіпсіз пайдалануды, ұстауды, жөндеуді қамтамасыз етуге арналған әуежайдың құрымдық бөлімшесі (азаматтық авиация ұйымы);
6) кедергі – әуе кемесінің жер бетінде қозғалысына арналған аумақта орналасқан немесе әуе кемесінің ұшу кезінде қауіпсіздігін қамтамасыз етуге арналған белгілі бір беткейден жоғары көтерілетін барлық қозғалмайтын (уақытша немесе тұрақты) қозғалатын объектілер немесе олардың бөліктері;
7) нұсқаушы – оның біліктілігіне сәйкес авиация персоналының кәсіби даярлығын және біліктілігін тексеруді тікелей жүзеге асыратын тұлға;
8) перрон – жолаушыларды отырғызу немесе түсіру, пошта жөнелтілімдері мен жүктерді тиеп, түсіру, жанар май құю, тұрақ немесе техникалық қызмет көрсету мақсатында әуе кемелерін орналастыруға арналған құрлықтағы айлақтың белгілі бір алаңы;
9) ұшу жолағы – әуе кемелерінің қонуы мен көтерілуі үшін дайындалған құрлықтағы әуеайлақтың белгілі бір төртбұрышты учаскесі.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады
1) ААҚ – аэронавигациялық ақпарат қызметі;
2) ӘК – әуе кемесі;
3) ӘҚ – әуеайлақ қызметі;
4) ӘҚҚ – әуе қозғалысына қызмет көрсету;
5) БА – біліктілік анықтамалығы;
6) БТБА – бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
7) ИКАО – Халықаралық азаматтық авиация ұйымы;
8) ҚР – Қазақстан Республикасы;
9) СБШ – салалық біліктілік шеңбері;
10) ТжКБ – техникалық және кәсіптік білім;
11) ЭҚЖЖ – экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші;
12) ҰҚЖ – ұшу қону жолағы;
13) GRF – ҰҚЖ жай-күйі туралы деректерді ұсынудың жаһандық форматы;
14) RCR – ҰҚЖ жағдайы туралы есеп;
15) SNOWTAM – әуеайлақтың ұшу-қону жолақтарындағы қар, батпақ, мұз немесе тұрып қалған су туралы ақпаратты қамтитын арнайы НОТАМ сериясы;
16) НОТАМ – ұшқыш құрамына хабарлама (NOTAM — бұл аббревиатура Nоtice To Air Missions дегенді білдіреді. Ағылшын тіліндегі аббревиатураның орнына мынадай жазу қолданылады — НОТАМ).
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Әуе кемелерінің ұшуын әуеайлақтық қамтамасыз ету.
5. Кәсіптік стандарттың коды: H51101072.
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
H Көлік және қоймалау;
51 Әуе көлігінің қызметі;
51.1 Жолаушылар әуе көлігінің қызметі;
51.10 Жолаушылар әуе көлігінің қызметі;

51.10.1 Деятельность воздушного пассажирского транспорта, подчиняющегося расписанию;
H Транспорт и складирование;
51 Деятельность воздушного транспорта;
51.1 Деятельность воздушного пассажирского транспорта;
51.10 Деятельность воздушного пассажирского транспорта;
51.10.2 Деятельность воздушного пассажирского транспорта, не подчиняющегося расписанию;
H Транспорт и складирование;
51 Деятельность воздушного транспорта;
51.2 Деятельность воздушного грузового транспорта и космического транспорта;
51.21 Деятельность грузового воздушного транспорта;
51.21.1 Деятельность грузового воздушного транспорта, подчиняющего расписанию
H Транспорт и складирование;
51 Деятельность воздушного транспорта;
51.2 Деятельность воздушного грузового транспорта и космического транспорта;
51.21еятельность грузового воздушного транспорта;
51.21.2 Деятельность грузового воздушного транспорта, не подчиняющего расписанию.
7. Краткое описание профессионального стандарта: включает деятельность авиационного персонала, направленную на предоставление квалифицированных услуг в области аэродромного обеспечения, связанных с безопасным обеспечением полетов самолетов и вертолетов на аэродромы.
8. Перечень карточек профессий:
1) Первые руководители учреждений, организаций и предприятий – 8 уровень ОРК;
2) Начальник аэродромной службы – 7 уровень ОРК;
3) Начальник аэродромной службы – 6 уровень ОРК;
4) Инженер-инспектор по безопасности полетов – 6 уровень ОРК;
5) Инженер по эксплуатации аэродромов – 6 уровень ОРК;
6) Техник аэродромной службы – 4 уровень ОРК;
7) Аэродромный рабочий – 2 уровень ОРК;
8) Водитель моторизованного оборудования в аэропорту – 2 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Первые руководители учреждений, организаций и предприятий":
Код группы:
1210-0
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Первые руководители учреждений, организаций и предприятий
Уровень квалификации по ОРК:
8
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения РК от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих". Зарегистрирован в Министерстве юстиции РК 31 декабря 2020 года № 22003.
Параграф 91. Директор (Генеральный директор, Исполнительный директор, Президент, Председатель правления, Управляющий) организации
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (докторантура PhD, ученая степень доктора PhD, степень доктора PhD по профилю, кандидата наук, доктора наук)
Специальность:
Транспортные услуги
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Практический опыт по специальности, либо управленческий опыт работы не менее 3 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Рекомендуется дополнительное профессиональное образование: - программы повышения квалификации не реже одного раза в три года.
Другие возможные наименования профессии:

51.10.1 Кестеге бағынатын жолаушылар әуе көлігінің қызметі;
H Көлік және қоймалау;
51 Әуе көлігінің қызметі;
51.1 Жолаушылар әуе көлігінің қызметі;
51.10 Жолаушылар әуе көлігінің қызметі;
51.10.2 Кестеге бағынбайтын жолаушылар әуе көлігінің қызметі;
H Көлік және қоймалау;
51 Әуе көлігінің қызметі;
51.2 Жүк әуе көлігі және ғарыш көлігінің қызметі;
51.21 Жүк әуе көлігінің қызметі;
51.21.1 Кестеге бағынатын жүк әуе көлігінің қызметі;
H Көлік және қоймалау;
51 Әуе көлігінің қызметі;
51.2 Жүк әуе көлігі және ғарыш көлігінің қызметі;
51.21 Жүк әуе көлігінің қызметі;
51.21.2 Кестеге бағынбайтын жүк әуе көлігінің қызметі;
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Әуе кемелері мен тікұшақтардың әуеайлақтарға ұшуын қауіпсіз қамтамасыз етуге байланысты аэродромды қамтамасыз ету саласында білікті қызметтерді көрсетуге бағытталған авиация персоналының қызметін қамтиды.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Мекемелердің, ұйымдардың және кәсіпорындардың бірінші басшылары - 8 СБШ-нің деңгейі;
2) Әуеайлақ қызметінің бастығы – 7 СБШ-нің деңгейі;
3) Әуеайлақ қызметінің бастығы – 6 СБШ-нің деңгейі;
4) Ұшу қауіпсіздігі жөніндегі инженер-инспектор – 6 СБШ-нің деңгейі;
5) Әуеайлақты пайдалану жөніндегі инженері – 6 СБШ-нің деңгейі;
6) Әуеайлақ қызметінің технигі – 4 СБШ-нің деңгейі;
7) Аэроалаң жұмысшысы – 2 СБШ-нің деңгейі;
8) Әуежайдағы моторландырылған жабдықтардың жүргізушісі – 2 СБШ-нің деңгейі.
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "Мекемелердің, ұйымдардың және кәсіпорындардың бірінші басшылары":
Топтың коды:
1210-0
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Мекемелердің, ұйымдардың және кәсіпорындардың бірінші басшылары
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
8
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. ҚР Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 болып тіркелді.
Мекемелердің, ұйымдардың және кәсіпорындардың бірінші басшылары
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (PhD докторантура, PhD дәрежесі, осы саладағы PhD дәрежесі, ғылым кандидаты, ғылым докторы)
Мамандық:
Көлік қызметтері
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Практикалық мамандық бойынша тәжірибе немесе басқарушылық жұмыс тәжірибесі кемінде 3 жыл жұмыс өтілі.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Қосымша кәсіптік білім беру ұсынылады: - кемінде үш жылда бір рет біліктілікті арттыру бағдарламалары.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

1210-0-012 - Генеральный директор управления (агентства) гражданской авиации
Основная цель деятельности:
Руководство деятельностью организации и ответственность за выполнение задач. Координация и организация работы по предоставлению услуг клиентам, мониторинг и контроль эффективности действий сотрудников, решение вопросов распределения ресурсов и управления персоналом.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Формирование миссии, ценностей, культуры, политики и стратегии.
2. Руководство предприятием (организацией).
3. Осуществление мониторинга и оценки деятельности.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Формирование миссии, ценностей, культуры, политики и стратегии.
Навык 1:
Разработка и утверждение миссии, целей, политики и стратегии предприятия (организации).
Умения:
1. Определить политику, стратегию деятельности организации и механизм их реализации.
2. Организовать работу и эффективное взаимодействие всех структурных подразделений, направляет их деятельность на развитие и совершенствование гибкого и мобильного производства товаров и услуг, быстро реагирующих на нововведения и изменение рыночной ситуации с учетом социальных и рыночных приоритетов.
3. Обеспечить повышение эффективности работы организации, увеличение прибыли.
4. Принимать меры по обеспечению организации квалифицированными кадрами, рациональному использованию и развитию их профессиональных знаний и опыта, созданию безопасных и благоприятных для жизни и здоровья условий труда, соблюдению требований законодательства об охране окружающей среды, формированию благоприятной психологической атмосферы в коллективе.
5. Обеспечить сочетание экономических и административных методов руководства, обсуждение и решение производственных и иных вопросов, материальных и моральных стимулов повышения эффективности производства.
Знания:
1. Законодательные, иные нормативные правовые акты и акты государственных органов, регламентирующие производственно-хозяйственную и финансово-экономическую деятельность организации.
2. Методические и иные материалы иных органов, касающиеся деятельности организации.
3. Профиль, специализацию и особенности структуры организации.
4. Производственные мощности и кадровые ресурсы организации.
5. Технологию производства продукции организации.
6. Налоговое законодательство.
7. Порядок составления и согласования бизнес-планов производственно-хозяйственной и финансово-экономической деятельности организации.
8. Современные методы хозяйствования и управления организацией

1210-0-012 - Азаматтық авиация басқармасының (агентігінің) бас директоры
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ұйымның қызметіне басшылық жасау және міндеттерді орындау үшін жауапкершілік. Клиенттерге қызмет көрсету бойынша жұмысты үйлестіру және ұйымдастыру, қызметкерлердің іс-әрекеттерінің тиімділігін бақылау және бақылау, ресурстарды бөлу және персоналды басқару мәселелерін шешу.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Миссияны, құндылықтарды, мәдениетті, саясатты және стратегияны қалыптастыру.
2. Кәсіпорынды (ұйымды) басқару.
3. Қызмет мониторингі мен бағалауды жүзеге асыру.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Миссияны, құндылықтарды, мәдениетті, саясатты және стратегияны қалыптастыру.
Дағды 1:
Кәсіпорынның (ұйымның) миссиясын, мақсаттарын, саясаты мен стратегиясын әзірлеу және бекіту.
Машықтар:
1. Ұйымның саясатын, стратегиясын және оларды іске асыру механизмін анықтау.
2. Барлық құрылымдық бөлімшелердің жұмысын және тиімді өзара іс-қимылын ұйымдастыру, олардың қызметін әлеуметтік және нарықтық басымдықтарды ескере отырып, инновацияларға және нарықтық жағдайдың өзгеруіне тез жауап беретін тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің икемді және ұтқыр өндірісін дамытуға және жетілдіруге бағыттау.
3. Ұйым жұмысының тиімділігін арттыруды, пайданы ұлғайтуды қамтамасыз ету.
4. Ұйымды білікті кадрлармен қамтамасыз ету, олардың кәсіби білімі мен тәжірибесін ұтымды пайдалану және дамыту, өмір мен денсаулық үшін қауіпсіз және қолайлы еңбек жағдайларын жасау, қоршаған ортаны қорғау туралы заңнаманың талаптарын сақтау, ұжымда қолайлы психологиялық атмосфераны қалыптастыру жөнінде шаралар қабылдау.
5. Басшылықтың экономикалық және әкімшілік әдістерін үйлестіруді, өндірістік және өзге де мәселелерді талқылау мен шешуді, өндіріс тиімділігін арттырудың материалдық және моральдық ынталандыруларын қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Ұйымның өндірістік-шаруашылық және қаржы-экономикалық қызметін реттейтін заңнамалық, өзге де нормативтік құқықтық актілер және мемлекеттік органдардың актілері.
2. Ұйымның қызметіне қатысты өзге органдардың әдістемелік және өзге де материалдары.
3. Ұйым құрылымының профилі, мамандануы және ерекшеліктері.
4. Ұйымның өндірістік қуаты және кадрлық ресурстары.
5. Ұйым өнімдерін өндіру технологиясы.
6. Салық заңнамасы.
7. Ұйымның өндірістік-шаруашылық және қаржы-экономикалық қызметінің бизнес-жоспарларын жасау және келісу тәртібі.
8. Ұйымды басқару мен басқарудың заманауи әдістері.

9. Стратегическое планирование, рынок - внешнюю и внутреннюю конъюнктуру (свой сектор и взаимосвязанные с ним), конкурентов, поставщиков и потребителей.
10. Научно-технические достижения и передовой отечественный и зарубежный.
11. Опыт соответствующего вида деятельности и опыт деятельности лучших аналогичных организаций.
12. Порядок заключения и исполнения хозяйственных и финансовых договоров.
13. Порядок разработки и заключения отраслевых соглашений, коллективных договоров и регулирования социально-трудовых отношений.
14. Управление экономикой и финансами организации, организацию производства и труда.
15. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Руководство предприятием (организацией).
Навык 1:
Разработка организационной структуры и распределение ресурсов.
Умения:
1. Руководить в соответствии с законодательством производственной, хозяйственной и финансово-экономической деятельностью организации.
2. Обеспечить исполнение принимаемых решений, сохранность и эффективное использование имущества организации, содержащегося на его балансе, а также финансово-хозяйственные результаты ее деятельности.
3. Заключить договора, совершать сделки, операции со сторонними организациями или иными юридическими лицами, издавать распоряжения, приказы, представлять организацию на деловых встречах.
4. Обеспечить выполнение организацией обязательств перед государственным бюджетом, накопительными пенсионными и страховыми фондами, поставщиками, заказчиками и кредиторами, включая банки, а также выполнение хозяйственных и трудовых договоров (контрактов), показателей индикативных планов и бизнес-планов.
5. Обеспечить на основе принципов социального партнерства разработку, заключение и выполнение коллективного договора, соблюдение трудовой и производственной дисциплины, способствует развитию трудовой мотивации, инициативы и активности работников.
6. Решить вопросы, касающиеся финансово-экономической и производственно-хозяйственной деятельности организации, в пределах предоставленных ему законодательством прав, поручает ведение отдельных направлений деятельности иным должностным лицам, заместителям директора, руководителям филиалов, а также функциональных и производственных подразделений.
Знания:
1. Законодательные, иные нормативные правовые акты и акты государственных органов, регламентирующие производственно-хозяйственную и финансово-экономическую деятельность организации.

9. Стратегиялық жоспарлау, нарық - сыртқы және ішкі конъюнктура (өз секторы және онымен өзара байланысты), бәсекелестер, жеткізушілер мен тұтынушылар.
10. Озық отандық және шетелдік ғылыми-техникалық жетістіктер.
11. Тиісті қызмет түрінің тәжірибесі және ең жақсы ұқсас ұйымдардың тәжірибесі.
12. Шаруашылық және қаржы шарттарын жасасу және орындау тәртібі.
13. Салалық келісімдерді, ұжымдық шарттарды әзірлеу және жасасу және әлеуметтік-еңбек қатынастарын реттеу тәртібі.
14. Ұйымның экономикасы мен қаржысын басқару, өндіріс пен еңбекті ұйымдастыру.
15. Еңбек заңнамасы, ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Кәсіпорынды (ұйымды) басқару.
Дағды 1:
Ұйымдық құрылымды дамыту және ресурстарды бөлу.
Машықтар:
1. Заңнамаға сәйкес ұйымның өндірістік, шаруашылық және қаржы-экономикалық қызметіне басшылық жасау.
2. Қабылданатын шешімдердің орындалуын, оның балансындағы ұйым мүлкінің сақталуын және тиімді пайдаланылуын, сондай-ақ оның қызметінің қаржы-шаруашылық нәтижелерін қамтамасыз ету.
3. Шарттар жасасу, мәмілелер жасау, бөгде ұйымдармен немесе өзге де заңды тұлғалармен операциялар жасау, өкімдер, бұйрықтар шығару, іскерлік кездесулерде ұйымның атынан өкілдік ету.
4. Ұйымның банктерді қоса алғанда, мемлекеттік бюджет, жинақтаушы зейнетақы және сақтандыру қорлары, жеткізушілер, тапсырыс берушілер және кредиторлар алдындағы міндеттемелерін орындауын, сондай-ақ шаруашылық және еңбек шарттарын (келісімшарттарын), индикативтік жоспарлар мен бизнес-жоспарлар көрсеткіштерін орындауын қамтамасыз ету.
5. Әлеуметтік әріптестік қағидаттары негізінде ұжымдық шартты әзірлеуді, жасасуды және орындауды, еңбек және өндірістік тәртіпті сақтауды қамтамасыз ету, қызметкерлердің еңбек уәждемесін, бастамасы мен белсенділігін дамытуға ықпал ету.
6. Ұйымның қаржы-экономикалық және өндірістік-шаруашылық қызметіне қатысты мәселелерді заңнамада берілген құқықтар шегінде шешуді қызметтің жекелеген бағыттарын жүргізуді өзге лауазымды тұлғаларға, директордың орынбасарларына, филиалдардың, сондай-ақ функционалдық және өндірістік бөлімшелердің басшыларына тапсыру.
Білімдер:
1. Ұйымның өндірістік-шаруашылық және қаржы-экономикалық қызметін реттейтін заңнамалық, өзге де нормативтік құқықтық актілер және мемлекеттік органдардың актілері.

3. Профиль, специализацию и особенности структуры организации.
4. Производственные мощности и кадровые ресурсы организации.
5. Технологию производства продукции организации.
6. Налоговое законодательство.
7. Порядок составления и согласования бизнес-планов производственно-хозяйственной и финансово-экономической деятельности организации.
8. Современные методы хозяйствования и управления организацией
9. Стратегическое планирование, рынок - внешнюю и внутреннюю конъюнктуру (свой сектор и взаимосвязанные с ним), конкурентов, поставщиков и потребителей.
10. Научно-технические достижения и передовой отечественный и зарубежный.
11. Опыт соответствующего вида деятельности и опыт деятельности лучших аналогичных организаций.
12. Порядок заключения и исполнения хозяйственных и финансовых договоров.
13. Порядок разработки и заключения отраслевых соглашений, коллективных договоров и регулирования социально-трудовых отношений.
14. Управление экономикой и финансами организации, организацию производства и труда.
15. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Понимание бизнеса
Пунктуальность
Самостоятельность и ответственность
Системное мышление
Стратегическое мышление
Стрессоустойчивость
Умение быстро принимать решения
Умение работать в команде
Управление изменениями
Целеустремленность
Эмоциональный интеллект
Аналитическое мышление
Выносливость и усердие
Навык ведения переговоров
Проектное мышление
Творчество и креативность
Мультикультурность и открытость
Инициативность
Лидерство
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Закон РК "Об использовании воздушного пространства РК и деятельности авиации"; 2. Приказ Министра транспорта и коммуникаций РК от 28 сентября 2013 года № 764 "Об утверждении Типовых программ профессиональной подготовки авиационного персонала, участвующего в обеспечении безопасности полетов".
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Начальник аэродромной службы
10. Карточка профессии "Начальник аэродромной службы":
Код группы:
1325-4
Код наименования занятия:
1325-4-007
Наименование профессии:
Начальник аэродромной службы
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 7 октября 2015 года № 978. "Об утверждении Правил аэродромного обеспечения в гражданской авиации", Глава 2, п. 10
Начальник аэродромной службы
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Транспортные услуги
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Стаж работы не менее 3 года по аэродромному обеспечению полетов.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификат о прохождении курса первоначальной подготовки и/или повышения квалификации по аэродромному обеспечению полетов в соответствии с требованиями Типовых программ профессиональной подготовки авиационного персонала, участвующего в обеспечении безопасности полетов. Прохождения стажировки и получения допусков к самостоятельной работе в соответствии с приобретенной специальностью.
Другие возможные наименования профессии:

3. Ұйым құрылымының профилі, мамандануы және ерекшеліктері.
4. Ұйымның өндірістік қуаты және кадрлық ресурстары.
5. Ұйым өнімдерін өндіру технологиясы.
6. Салық заңнамасы.
7. Ұйымның өндірістік-шаруашылық және қаржы-экономикалық қызметінің бизнес-жоспарларын жасау және келісу тәртібі.
8. Ұйымды басқару мен басқарудың заманауи әдістері.
9. Стратегиялық жоспарлау, нарық - сыртқы және ішкі конъюнктура (өз секторы және онымен өзара байланысты), бәсекелестер, жеткізушілер мен тұтынушылар.
10. Озық отандық және шетелдік ғылыми-техникалық жетістіктер.
11. Тиісті қызмет түрінің тәжірибесі және ең жақсы ұқсас ұйымдардың тәжірибесі.
12. Шаруашылық және қаржы шарттарын жасасу және орындау тәртібі.
13. Салалық келісімдерді, ұжымдық шарттарды әзірлеу және жасасу және әлеуметтік-еңбек қатынастарын реттеу тәртібі.
14. Ұйымның экономикасы мен қаржысын басқару, өндіріс пен еңбекті ұйымдастыру.
15. Еңбек заңнамасы, ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Бизнесті түсіну
Ұқыптылық
Дербестік және жауапкершілік
Жүйелі ойлау
Стратегиялық ойлау
Күйзеліске тұрақтылық
Тез шешім қабылдай білу
Командада жұмыс істей білу
Өзгерістерді басқару
Мақсаткерлік
Эмоциялық парасат
Аналитикалық ойлау
Төзімділік пен еңбексүйгіштік
Келіссөз жүргізу шеберлігі
Жобалық ойлау
Шығармашылық және шығармашылық
Көп мәдениеттілік және ашықтық
Бастамашылық
Көшбасшылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1."ҚР әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" ҚР заңы. 2."Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын авиация персоналын кәсіптік даярлаудың үлгілік бағдарламаларын бекіту туралы"ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 28 қыркүйектегі № 764 бұйрығы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Әуеайлақ қызметінің бастығы
10. Кәсіптің карточкасы "Әуеайлақ қызметінің бастығы":
Топтың коды:
1325-4
Қызмет атауының коды:
1325-4-007
Кәсіптің атауы:
Әуеайлақ қызметінің бастығы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Азаматтық авиацияда әуеайлақтық қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушы 2015 жылғы 7 қазандағы № 978 бұйрығы бойынша. 2-тарау, 10-параграф "Әуеайлақ қызметінің басшысы"
Әуеайлақ қызметінің басшысы
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Көлік қызметтері
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Әуеайлақ ұшуларды қамтамасыз етуде кемінде 3 жыл жұмыс тәжірибесі.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етумен айналысатын авиация персоналын даярлаудың үлгілік бағдарламаларының талаптарына сәйкес әуеайлақта ұшуды қамтамасыз ету бойынша бастапқы даярлау және/немесе біліктілігін арттыру курсын бітіргені туралы куәлік. Алған мамандығына және қызметтегі біліктілігіне сәйкес тағылымдамадан өту және өз бетінше жұмыс істеуге рұқсат алу.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

2142-9-005 - Инженер по эксплуатации аэродромов
Основная цель деятельности:
Организация и управления всеми мероприятиями по организации работы аэродромной службы. Непосредственное выполнение спектра задач по организации и обеспечению эффективного и качественного содержания, контроля и ремонта аэродрома, вертодрома, посадочной площадки для безопасного и эффективного выполнения полетов на аэродромы.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Общее руководство деятельностью аэродромной службы, разработка планирующих документов, взаимодействие с другими службами.
2. Контроль организации выполнения работ по содержанию и ремонту искусственных покрытий и грунтовых частей аэродрома, вертодрома, посадочной площадки.
3. Контроль за состоянием приаэродромной территории.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Общее руководство деятельностью аэродромной службы, разработка планирующих документов, взаимодействие с другими службами.
Навык 1:
Руководство деятельностью аэродромной службы.
Умения:
1. Осуществить контроль за соблюдением технологической дисциплины.
2. Проводить занятия с специалистами аэродромной службы и другими подразделениями аэропорта в вопросах аэродромно-технического обеспечения полетов.
3. Осуществить взаимодействие с местными органами власти в вопросах строительства объектов и по изменению орнитологической обстановки на аэродроме на при аэродромной территории.
4. Осуществить контроль за строительством объектов и состоянием препятствий.
5. Руководить службой.
6. Работать в составе оперативного штаба и администрации авиационной организации при проведении мероприятий по урегулированию чрезвычайных ситуаций.
7. Анализировать причины задержек вылетов ВС и инциденты с участием АС.
Знания:
1. Закон РК "Об использовании воздушного пространства РК и деятельности авиации".
2. Требования промышленной безопасности.
3. Требования системы управления безопасности полетов.
4. Правила аэродромного обеспечения в гражданской авиации.
5. Инструкции осмотров рабочей площади.
6. Правила ведения радиообмена.
7. Правила по орнитологическому обеспечению полетов в гражданской авиации.
8. Правила выдачи разрешений на осуществление деятельности, которая может представлять угрозу безопасности полетов воздушных судов.
9. Локальные нормативные акты по организации движения спецавтотранспорта и средств механизации.
10. Международные и национальные нормативные правовые акты по аэродромному обеспечению полетов.
11. Организационная структура предприятия.
12. Распоряжения, приказы руководителя предприятия.

2142-9-005 - Әуеайлақтарды пайдалану жөніндегі инженерлер
Қызметтің негізгі мақсаты:
Әуеайлақ қызметінің жұмысын ұйымдастыру бойынша барлық іс-шараларды ұйымдастыру және басқару. Тиімді және жоғары сапалы мазмұнды ұйымдастыру және қамтамасыз ету бойынша бірқатар тапсырмаларды тікелей орындау, әуеайлақтарға ұшуды қауіпсіз және тиімді орындау үшін әуеайлақты, тікұшақ айлағын, қону алаңын бақылау және жөндеу.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Әуеайлақ қызметінің қызметіне жалпы басшылық жасау, жоспарлау құжаттарын әзірлеу, басқа қызметтермен өзара әрекеттесу.
2. Әуеайлақтың, тікұшақ айлағының, қону алаңының жасанды беттерін және асфальтталмаған бөліктерін күтіп ұстау және жөндеу бойынша жұмыстарды ұйымдастыруды бақылау
3. Әуеайлақ аймағының жағдайын бақылау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Әуеайлақ қызметінің қызметіне жалпы басшылық жасау, жоспарлау құжаттарын әзірлеу, басқа қызметтермен өзара әрекеттесу.
Дағды 1:
Әуеайлақ қызмет көрсету қызметін басқару
Машықтар:
1. Технологиялық тәртіптің сақталуын қадағалау.
2. Әуеайлақ қызметінің мамандарымен және әуежайдың басқа бөлімшелерімен ұшуларды аэродромды техникалық қамтамасыз ету мәселелері бойынша сабақтар өткізу.
3. Әуеайлақ аумағындағы аэродромдағы орнитологиялық жағдайды өзгерту және объектілерді салу мәселелері бойынша жергілікті атқарушы органдармен өзара іс-қимыл жасау.
4. Объектілердің құрылысын және кедергілердің жағдайын қадағалау.
5. Қызметке жетекшілік ету.
6. Төтенше жағдайларды жою жөніндегі іс-шараларды жүргізу кезінде авиациялық ұйымның жедел штабы мен әкімшілігінің құрамында жұмыс істеу.
7. ӘҚ ұшып шығуының кешігу себептерін және ӘК қатысты оқиғаларды талдау.
Білімдер:
1. "ҚР әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" ҚР заңы.
2. Өндірістік қауіпсіздік талаптары.
3. Ұшу қауіпсіздігін басқару жүйесінің талаптары.
4. Азаматтық авиациядағы әуеайлақты қамтамасыз ету ережелері.
5. Жұмыс аймағын тексеруге арналған нұсқаулық.
6. Радиобайланыс ережелері.
7. Азаматтық авиациядағы ұшуларды орнитологиялық қамтамасыз ету ережелері.
8. Әуе кемелерінің қауіпсіздігіне қатер төндіруі мүмкін қызмет түрлеріне рұқсат беру қағидалары.
9. Арнайы көліктер мен механикаландыру құралдарының қозғалысын ұйымдастырудың жергілікті ережелері.
10. Халықаралық және ұлттық әуеайлақтардың ұшуын қамтамасыз ету жөніндегі нормативтік құқықтық актілер.
11. Кәсіпорынның ұйымдық құрылымы.
12. Кәсіпорын басшысының нұсқаулары, бұйрықтары.

13. Правила трудового распорядка.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Разработка планирующих документов, взаимодействие с другими службами.
Умения:
1. Разработать планирующие документы.
2. Составить отчеты и донесения.
3. Организовать взаимодействие со службами аэропорта в вопросах аэродромно-технического обеспечения полетов.
4. Готовить необходимые документы по обеспечению соответствия летных полей сертификационным требованиям.
5. Подготовить документы для сертификации аэродрома. Составить годовые заявки на обеспечение материальными ресурсами.
6. Составить годовые и квартальные планы содержания и ремонта аэродрома.
7. Разработать схемы для аэродромной службы.
Знания:
1. Закон РК "Об использовании воздушного пространства РК и деятельности авиации".
2. Требования промышленной безопасности.
3. Требования системы управления безопасности полетов.
4. Правила аэродромного обеспечения в гражданской авиации.
5. Правила по орнитологическому обеспечению полетов в гражданской авиации.
6. Правила выдачи разрешений на осуществление деятельности, которая может представлять угрозу безопасности полетов воздушных судов.
7. Локальные нормативные акты по организации движения спецавтотранспорта и средств механизации.
8. Международные и национальные нормативные правовые акты по аэродромному обеспечению полетов.
9. Организационная структура предприятия.
10. Распоряжения, приказы руководителя предприятия.
11. Правила трудового распорядка.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Контроль организации выполнения работ по содержанию и ремонту искусственных покрытий и грунтовых частей аэродрома, вертодрома, посадочной площадки.
Навык 1:
Организация выполнения работ по содержанию летного поля.
Умения:
1. Организовать и проводить осмотры/проверки рабочей площади и оборудования аэродрома.
2. Организовать, осуществлять руководство и контроль за работой персонала по содержанию аэродрома
и поддержанию его в постоянной эксплуатационной готовности.
3. Осуществить руководство и контроль за работой аэродромной спецтехники и персонала смены.
4. Осуществить руководство за проверкой состояние искусственных покрытий и грунтовых ВПП, элементов летного поля с использованием транспортных средств.
5. Анализировать по выявленным дефектам их соответствие предельно допустимым значениям с целью определения пригодности элементов летного поля к эксплуатации.
6. Осуществить руководство за своевременной очисткой ВПП от загрязнителей.
7. Проводить мониторинг радиосвязи между персоналом аэродромной службы и органом ОВД при работе на площади маневрирования.

13. Еңбек тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Жоспарлау құжаттарын әзірлеу, басқа қызметтермен өзара әрекеттесу
Машықтар:
1. Жоспарлау құжаттарын әзірлеу.
2. Есептер мен хабарламалар құрастыру.
3. Ұшуды әуеайлақтық техникалық қамтамасыз ету мәселелері бойынша әуежай қызметтерімен өзара іс-қимылды ұйымдастыру.
4. Әуеайлақтардың сертификаттау талаптарына сәйкестігін қамтамасыз ету үшін қажетті құжаттарды дайындау.
5. Әуеайлақты сертификаттауға құжаттарды дайындау. Материалдық ресурстармен қамтамасыз ету бойынша жыл сайынғы сұраныстарды дайындау.
6. Әуеайлақты күтіп ұстау және жөндеу бойынша жылдық және тоқсандық жоспарларды жасау.
7. Әуеайлақ қызметінің сызбаларын әзірлеу.
Білімдер:
1. "ҚР әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" ҚР заңы.
2. Өндірістік қауіпсіздік талаптары.
3. Ұшу қауіпсіздігін басқару жүйесінің талаптары.
4. Азаматтық авиациядағы әуеайлақты қамтамасыз ету ережелері.
5. Азаматтық авиациядағы ұшуларды орнитологиялық қамтамасыз ету ережелері.
6. Әуе кемелерінің қауіпсіздігіне қатер төндіруі мүмкін қызмет түрлеріне рұқсат беру қағидалары.
7. Арнайы көліктер мен механикаландыру құралдарының қозғалысын ұйымдастырудың жергілікті ережелері .
8. Халықаралық және ұлттық әуеайлақтардың ұшуын қамтамасыз ету жөніндегі нормативтік құқықтық актілер.
9. Кәсіпоры басшысының нұсқаулары, бұйрықтары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Әуеайлақтың, тікұшақ айлағының, қону алаңының жасанды беттерін және асфальтталмаған бөліктерін күтіп ұстау және жөндеу бойынша жұмыстарды ұйымдастыруды бақылау
Дағды 1:
Ұйымдастыру бойынша жұмыстарды орындау әуеайлаққа техникалық қызмет көрсету
Машықтар:
1. Жұмыс аймағы мен әуеайлақ жабдықтарын тексеруді/тексеруді ұйымдастыру және жүргізу.
2. Әуеайлақты күтіп ұстау, және оны тұрақты ұстау, пайдалану дайындығы жұмысын ұйымдастыру, персоналды басқару және бақылау.
3. Көшбасшылықты қамтамасыз ету және әуеайлақтың арнайы техникасы мен ауысымдық персоналдың жұмысын бақылау.
4. Автокөлік құралдарын пайдалана отырып, жасанды беттердің және асфальтталмаған ұшып-қону жолақтарының, аэродром элементтерінің жай-күйін тексеруді басқару.
5. Әуеайлақ элементтерінің жұмысқа жарамдылығын анықтау және анықталған ақауларды олардың шекті рұқсат етілген мәндерге сәйкестігіне талдау жасау.
6. Ұшу алаңын ластайтын заттардан уақытылы тазалауды басқару.
7. Қозғалыс жасау аймағында жұмыс істеу кезінде әуеайлақтың қызмет көрсету персоналы мен ӘҚҚ бөлімшесі арасындағы радиобайланысты бақылау.

8. Проконтролировать применение средств измерения аэродромной службы, в том числе для измерения коэффициента сцепления на искусственной взлетно-посадочной полосе.
9. Осуществить руководство за орнитологической обстановкой на аэродроме.
10. Вводить соответствующие ограничение или запрет на эксплуатацию соответствующих элементов аэродрома при обнаружении дефектов покрытии, превышающих предельно допустимые нормы необходимо до устранения несоответствий.
Знания:
1. Инструкции осмотров рабочей площади.
2. Правила ведения радиообмена.
3. Требования промышленной безопасности.
4. Требования системы управления безопасности полетов.
5. Правила управления опасностями, создаваемыми птицами и иными животными, для полетов гражданских воздушных судов.
6. Правила аэродромного обеспечения в гражданской авиации.
7. Правила и технологии взаимодействия аэродромной службы со службой движения и наземными службами, обеспечивающими полеты на аэродроме, вертодроме и посадочной площадке.
8. Международные и национальные нормативные правовые акты по содержанию аэродрома.
9. Организационная структура предприятия.
10. Распоряжения, приказы руководителя предприятия.
11. Правила трудового распорядка.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Организация выполнения работ по ремонту летного поля.
Умения:
1. Осуществить руководство за своевременным обслуживанием и текущим ремонтом аэродрома и его оборудования.
2. Осуществить контроль при проведении капитального ремонта поверхности ВПП и оборудования аэродрома с соблюдением мер безопасности.
3. Проконтролировать согласование со службой движения и САИ о производстве работ на ВПП и о состоянии летного поля.
4. Осуществить контроль ведения радиосвязи со службой движения с применением авиационной фразеологии и правил радиообмена.
5. Согласовать с руководителем полетов и извещать САИ ремонтные и профилактические работы, связанные с закрытием аэродрома.
6. Осуществить контроль за своевременное обслуживание и текущий ремонт аэродрома и его оборудования.
7. Организовать плановый и непредвиденный ремонт поверхности и оборудования аэродрома с соблюдением мер безопасности.
8. Осуществить руководство за обновлением маркировки и маркировочных знаков элементов летного поля по мере износа.
9. Проконтролировать выполнение процедуры по закрытью аэродрома и оповещению организаций, задействованных в аэропорту.
Знания:
1. Правила ведения радиообмена.
2. Правила аэродромного обеспечения в гражданской авиации.
3. Закона РК "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан".

8. Әуеайлақ қызметінің бақылау-өлшеу аспаптарын, оның ішінде жасанды ҰҚЖ-да үйкеліс коэффициентін өлшеу үшін пайдалануды қадағалау.
9. Әуеайлақтағы орнитологиялық жағдайды басқару.
10. Егер сәйкессіздіктер жойылғанға дейін рұқсат етілген шекті нормалардан асатын жабын ақаулары анықталған жағдайда, әуеайлақтың тиісті элементтерінің жұмысына тиісті шектеулер немесе тыйым салулар енгізу.
Білімдер:
1. Жұмыс аймағын тексеруге арналған нұсқаулық.
2. Радиобайланыс ережелері.
3. Өндірістік қауіпсіздік талаптары.
4. Қауіпсіздікті басқару жүйесіне қойылатын талаптар.
5. Азаматтық әуе кемелерiнiң ұшуы үшiн құстар мен басқа жануарлардан болатын қауiптi жою ережелерi.
6. Азаматтық авиациядағы әуеайлақты қамтамасыз ету ережелері.
7. Әуеайлақ қызметінің әуеайлақта, тікұшақ айлағында және қону алаңында ұшуды қамтамасыз ететін қозғалыс қызметімен және жерүсті қызметтерімен өзара іс-қимылының ережелері мен технологиялары.
8. Әуеайлақты ұстау мәселелері бойынша халықаралық және ұлттық нормативтік құқықтық актілер.
9. Кәсіпорынның ұйымдық құрылымы.
10. Кәсіпорын басшысының нұсқаулары, бұйрықтары.
11. Еңбек тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Әуеайлақты жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру
Машықтар:
1. Әуеайлақты және оның жабдықтарын уақтылы күтіп ұстауды және ағымдағы жөндеуді басқару.
2. Қауіпсіздік шараларын сақтай отырып, ҰҚЖ бетінің және әуеайлақ жабдықтарының күрделі жөндеуін қадағалау.
3. ҰҚЖ-дағы жұмыстарды орындау және әуеайлақтың жай-күйі туралы қозғалыс қызметімен және ААҚ-мен келісімді қадағалау .
4. Авиациялық фразеологизмдер мен радиожол қозғалысы ережелерін пайдалана отырып, жол қозғалысы қызметімен радиобайланысты бақылау.
5. Әуеайлақтың жабылуына байланысты жөндеу және техникалық қызмет көрсету жұмыстары туралы ұшу жетекшісімен келісу және ААҚ-ға хабарлау.
6. Әуеайлақтың және оның жабдықтарының уақтылы техникалық қызмет көрсету және ағымдағы жөндеу жұмыстарын қадағалау.
7. Қауіпсіздік шараларын сақтай отырып, әуеайлақтың үстіңгі қабаты мен жабдықтарын жоспарлы және күтпеген жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру.
8. Әуеайлақ элементтерінің тозуы кезінде олардың таңбаларын жаңарту бойынша нұсқаулықты қамтамасыз ету.
9. Әуеайлақты жабу және әуежайға тартылған ұйымдарды хабардар ету тәртібінің орындалуын бақылау.
Білімдер:
1. Радиобайланыс ережелері.
2. Азаматтық авиациядағы аэродромды қамтамасыз ету ережелері.
3. "ҚР-ндағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" ҚР заңы.

4. Правила и технологии взаимодействия аэродромной службы со службой движения и наземными службами, обеспечивающими полеты на аэродроме, вертодроме и посадочной площадке.
5. Требования системы управления безопасности полетов.
6. Процедуры, связанные с закрытием аэродрома.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Контроль за состоянием приаэродромной территории.
Навык 1:
Мониторинг (учет) препятствий, неаэронавигационных огней, представляющих угрозу безопасности полетов, проведения строительных работ и деятельности на аэродроме.
Умения:
1. Создать и осуществить контроль за работой аэропортового комитета по контролю за деятельностью, которая может предоставлять угрозу безопасности полетов.
2. Организовать мониторинг на аэродроме за деятельностью, которая может предоставлять угрозу безопасности полетов.
3. Осуществить контроль за строительством объектов и состоянием препятствий.
4. Осуществить контроль при осмотре/проверке рабочей площади аэродрома на наличия временных препятствий, включая стоящие воздушные суда.
5. Осуществить контроль при проведении визуального осмотра аэродрома для проверки отсутствия объектов, которые затрагивают любые защитные поверхности, в частности, в зонах захода на посадку и вылета всех ВПП.
6. Осуществить руководство при проведении осмотра состояния освещения и маркировки разрешенных препятствий на аэродроме.
Знания:
1. Правила аэродромного обеспечения в гражданской авиации.
2. Правила и технологии взаимодействия аэродромной службы со службой движения и наземными службами, обеспечивающими полеты на аэродроме, вертодроме и посадочной площадке.
3. Требования системы управления безопасности полетов.
4. Требования постановления Правительства РК от 12 мая 2011 года № 504.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Мониторинг (учет) препятствий, неаэронавигационных огней, представляющих угрозу безопасности полетов, проведения строительных работ и деятельности на приаэродромной территории.
Умения:
1. Создать и осуществить контроль за работой аэропортового комитета по контролю за деятельностью, которая может предоставлять угрозу безопасности полетов.
2. Организовать мониторинг на приаэродромной территории за деятельностью, которая может предоставлять угрозу безопасности полетов.
3. Осуществить контроль за строительством объектов и состоянием препятствий.
4. Осуществить контроль при проведении визуального осмотра приаэродромной территории для проверки отсутствия объектов, которые затрагивают любые защитные поверхности, в частности, в зонах захода на посадку и вылета всех ВПП.

4. Әуеайлақ қызметінің әуеайлақта, тікұшақ айлағында және қону алаңында ұшуларды қамтамасыз ететін қозғалыс қызметімен және жерүсті қызметтерімен өзара іс-қимылының ережелері мен технологиялары.
5. Қауіпсіздікті басқару жүйесіне қойылатын талаптар.
6. Әуеайлақты жабуға байланысты рәсімдер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 3:
Әуеайлақ аймағының жағдайын бақылау
Дағды 1:
Кедергілерді, аэронавигациялық емес шамдарды, әуеайлақтағы құрылыс жұмыстарын және қызмет түрлерін бақылау (есепке алу)
Машықтар:
1. Ұшу қауiпсiздiгiне қатер төндiруi мүмкiн қызметтi бақылау үшiн әуежай комитетiн құру және оның жұмысын бақылау.
2. Әуеайлақта ұшу қауіпсіздігіне қатер төндіруі мүмкін қызмет түрлеріне мониторингті ұйымдастыру.
3. Объектілердің құрылысын және кедергілердің жағдайын қадағалау.
4. Әуеайлақтың жұмыс аймағын тексеру/тексеру кезінде уақытша кедергілердің, оның ішінде тұрақты әуе кемелерінің болуын бақылауды жүзеге асыру.
5. Әуеайлақты көзбен шолу кезінде кез келген қорғаныс беттеріне әсер ететін объектілердің жоқтығын тексеру үшін бақылауды жүзеге асыру, атап айтқанда, барлық ҰҚЖ-ның қонуға бет алу және кету аймақтарында.
6. Жарықтандыру жағдайын тексеру және әуеайлақтағы рұқсат етілген кедергілерді таңбалау кезінде басшылықты қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Азаматтық авиациядағы әуеайлақты қамтамасыз ету ережелері.
2. Әуеайлақ қызметінің қозғалыс қызметімен және әуеайлақта, тікұшақ айлағында және қону алаңында ұшуды қамтамасыз ететін жерүсті қызметтерімен өзара іс-қимылының ережелері мен технологиялары.
3. Ұшу қауіпсіздігін басқару жүйесінің талаптары.
4. ҚР Үкіметінің 2011 жылғы 12 мамырдағы № 504 қаулысының талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Ұшу қауіпсіздігіне қатер төндіретін кедергілерді, аэронавигациялық емес оттарды, аэродром аймағында құрылыс жұмыстарын және іс-шараларды бақылау (есепке алу)
Машықтар:
1. Ұшу қауіпсіздігіне қауіп төндіретін әрекеттерді бақылау үшін әуежай комитетін құру және оның жұмысын бақылау.
2. Әуеайлақ аймағында ұшу қауіпсіздігіне қатер төндіретін іс-әрекеттерге мониторингті ұйымдастыру.
3. Объектілердің құрылысын және кедергілердің жағдайын қадағалау.
4. Әуеайлақ аймағын көзбен шолу кезінде кез келген қорғаныс беттеріне, атап айтқанда, барлық ҰҚЖ-ның қонуға және кету аймақтарына әсер ететін заттардың жоқтығын тексеру үшін бақылауды жүзеге асыру.

5. Осуществить контроль при проведении осмотра состояния освещения и маркировки разрешенных препятствий, строительных работ на приаэродромной территории.
Знания:
1. Правила аэродромного обеспечения в гражданской авиации.
2. Правила и технологии взаимодействия аэродромной службы со службой движения и наземными службами, обеспечивающими полеты на аэродроме, вертодроме и посадочной площадке.
3. Требования системы управления безопасности полетов.
4. Требования постановления Правительства РК от 12 мая 2011 года № 504.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Стратегическое мышление
Стрессоустойчивость
Умение быстро принимать решения
Умение работать в команде
Управление изменениями
Целеустремленность
Дисциплинированность
Аналитическое мышление
Выносливость и усердие
Устные коммуникативные навыки
Письменные коммуникативные навыки
Мотивированность
Способность к обучению и самообучению
Логическое рассуждение
Мультикультурность и открытость
Компьютерная грамотность
Критическое мышление
Лидерство
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 7 октября 2015 года № 978 "Об утверждении Правил аэродромного обеспечения в гражданской авиации". 2. Приказ Министра по инвестициям и развитию РК от 31 марта 2015 года № 381 "Об утверждении норм годности к эксплуатации аэродромов (вертодромов) гражданской авиации". 3. Приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 26 марта 2015 года № 327 "Правил по организации работы специального транспорта в аэропортах РК". 4. Приказ Министра по инвестициям и развитию РК от 30 июня 2017 года № 420 "Правила обеспечения аэронавигационной информацией в гражданской авиации". 5. Постановление Правительства РК от 12 мая 2011 года № 504 "Правил выдачи разрешений на осуществление деятельности, которая может представлять угрозу безопасности полетов воздушных судов". 6. Приказ Министра транспорта и коммуникаций РК от 28 сентября 2013 года № 764 "Типовые программы профессиональной подготовки авиационного персонала, участвующего в обеспечении безопасности полетов". 7. Приложение 14 ИКАО, Аэродромы, Том 1, Проектирование и эксплуатация аэродромов. 8. DOC, 9981 ИКАО, Аэродромы. 9. DOC, 9157 ИКАО, Руководство по проектированию аэродромов.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
8
Первые руководители учреждений, организаций и предприятий
11. Карточка профессии "Начальник аэродромной службы":
Код группы:

5. Жарықтандыру жағдайын тексеру және рұқсат етілген кедергілерді таңбалау, аэродром аймағында құрылыс жұмыстарын жүргізу кезінде бақылауды жүзеге асыру.
Білімдер:
1. Азаматтық авиациядағы әуеайлақты қамтамасыз ету ережелері.
2. Әуеайлақ қызметінің қозғалыс қызметімен және әуеайлақта, тікұшақ айлағында және қону алаңында ұшуды қамтамасыз ететін жерүсті қызметтерімен өзара іс-қимылының ережелері мен технологиялары.
3. Ұшу қауіпсіздігін басқару жүйесінің талаптары.
4. ҚР Үкіметінің 2011 жылғы 12 мамырдағы № 504 қаулысының талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Стратегиялық ойлау
Күйзеліске тұрақтылық
Тез шешім қабылдай білу
Командада жұмыс істей білу
Өзгерістерді басқару
Мақсаткерлік
Тәртіптілік
Аналитикалық ойлау
Төзімділік пен еңбексүйгіштік
Ауызекі сөйлеу дағдылары
Жазбаша қарым-қатынас жасау дағдылары
Мотивация
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Логикалық ойлау
Көп мәдениеттілік және ашықтық
Компьютерлік сауаттылық
Сыни ойлау
Көшбасшылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. "Азаматтық авиациядағы аэродромдық қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы" ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 7 қазандағы № 978 бұйрығы. 2. ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы №381 бұйрығы. "Азаматтық авиация әуеайлақтарының (тікұшақ айлақтарының) пайдалануға жарамдылығы стандарттарын бекіту туралы" бұйрығы. 3. ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушы 2015 жылғы 26 наурыздағы № 327 "ҚР әуежайларында арнайы көліктің жұмысын ұйымдастыру қағидалары"бұйрығы. 4. "Азаматтық авиацияда аэронавигациялық ақпаратты ұсыну қағидалары" ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 30 маусымдағы № 420 бұйрығы. 5. ҚР Үкіметінің 2011 жылғы 12 мамырдағы №504 "Әуе кемелерінің ұшу қауіпсіздігіне қатер төндіруі мүмкін қызметке рұқсат беру ережесі" қаулысы. 6. "Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын авиация персоналын кәсіби даярлаудың үлгілік бағдарламалары" ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 28 қыркүйектегі № 764 бұйрығы. 7. ИКАО 14-қосымша, Әуеайлақтар, 1-том, Әуеайлақтарды жобалау және пайдалану. 8. DOC , 9981 ИКАО, Әуеайлақтар. 9. DOC, ICAO 9157, Әуеайлақтарды жобалау жөніндегі нұсқаулық.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
8
Мекемелер, ұйымдар мен кәсіпорындардың бірінші басшылары
11. Кәсіптің карточкасы "Әуеайлақ қызметінің бастығы":
Топтың коды:

1325-4
Код наименования занятия:
1325-4-007
Наименование профессии:
Начальник аэродромной службы
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 7 октября 2015 года № 978. "Об утверждении Правил аэродромного обеспечения в гражданской авиации", Глава 2, п. 10
Начальник аэродромной службы
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Транспортные услуги
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Стаж работы не менее 3 года по аэродромному обеспечению полетов.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Прохождения стажировки и получения допусков к самостоятельной работе в соответствии с приобретенной специальностью и квалификацией в службе.
Другие возможные наименования профессии:
2142-9-005 - Инженер по эксплуатации аэродромов
Основная цель деятельности:
Организация и управления всеми мероприятиями по организации работы аэродромной спецтехники.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Общее руководство по организации работы спецтехники аэродромной службы, разработка планирующих документов, взаимодействие с другими службами.
2. Выполнение функций ответственного руководителя аэродромной спецтехники.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Общее руководство по организации работы спецтехники аэродромной службы, разработка планирующих документов, взаимодействие с другими службами.
Навык 1:
Руководство деятельностью по организации работы спецтехники аэродромной службы.
Умения:
1. Осуществить контроль за соблюдением технологической дисциплины.
2. Руководить службой.
3. Организовать работу персонала по содержанию аэродромной спецтехники.
4. Осуществить руководство и контроль за работой аэродромной механизации и персонала смены.
5. Проводить занятия с специалистами аэродромной службы и другими подразделениями аэропорта в вопросах аэродромно-технического обеспечения полетов.
6. Работать в составе оперативного штаба и администрации авиационной организации при проведении мероприятий по урегулированию чрезвычайных ситуаций.
7. Анализировать причины задержек вылетов ВС и инциденты с участием АС.
Знания:
1. Закон РК "Об использовании воздушного пространства РК и деятельности авиации".
2. Требования промышленной безопасности.
3. Требования системы управления безопасности полетов.
4. Правила аэродромного обеспечения в гражданской авиации.

1325-4
Қызмет атауының коды:
1325-4-007
Кәсіптің атауы:
Әуеайлақ қызметінің бастығы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Азаматтық авиацияда әуеайлақтық қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушы 2015 жылғы 7 қазандағы № 978 бұйрығы бойынша 2-тарау, 10-параграф "Әуеайлақ қызметінің басшысы"
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Көлік қызметтері
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Әуеайлақтық ұшуларды қамтамасыз ету саласында кемінде 3 жыл жұмыс тәжірибесі.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Алған мамандығына және қызметтегі біліктілігіне сәйкес тағылымдамадан өту және өз бетінше жұмыс істеуге рұқсат алу.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2142-9-005 - Әуеайлақтарды пайдалану жөніндегі инженерлер
Қызметтің негізгі мақсаты:
Әуеайлақтың арнайы техникасының жұмысын ұйымдастыру бойынша барлық іс-шараларды ұйымдастыру және басқару
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Әуеайлақ қызметінің арнайы техникасының жұмысын ұйымдастыру, жоспарлау құжаттарын әзірлеу, басқа қызметтермен өзара іс-қимыл бойынша жалпы басшылық
2. Әуеайлақтық арнайы техника жауапты басшының функцияларын орындау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Әуеайлақ қызметінің арнайы техникасының жұмысын ұйымдастыру, жоспарлау құжаттарын әзірлеу, басқа қызметтермен өзара іс-қимыл бойынша жалпы басшылық
Дағды 1:
Арнайы техниканың жұмысын ұйымдастыру бойынша іс-шараларды басқару аэродром қызметі
Машықтар:
1. Технологиялық тәртіптің сақталуын қадағалау.
2. Қызметке жетекшілік ету.
3. Сәйкес қызметкерлердің жұмысын ұйымдастыру.
Әуеайлақтың арнайы техникасына қызмет көрсету.
4. Көшбасшылықты қамтамасыз ету және әуеайлақтың механикаландыру және ауысымдық жұмысын бақылау.
5. Әуеайлақ қызметінің мамандарымен және әуежайдың басқа бөлімшелерімен ұшуларды әуеайлақты техникалық қамтамасыз ету мәселелері бойынша сабақтар өткізу.
6. Төтенше жағдайларды жою жөніндегі іс-шараларды жүргізу кезінде авиациялық ұйымның жедел штабы мен әкімшілігінің құрамында жұмыс істеу.
7. Әуе кемелерінің ұшып шығуының кешігу себептерін және әуе кемелеріне қатысты оқиғаларды талдау.
Білімдер:
1. "ҚР әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" ҚР заңы.
2. Өндірістік қауіпсіздік талаптары.
3. Ұшу қауіпсіздігін басқару жүйесінің талаптары.
4. Азаматтық авиациядағы әуеайлақты қамтамасыз ету ережелері.

5. Правила ведения радиообмена.
6. Локальные нормативные акты по организации движения спецавтотранспорта и средств механизации.
7. Международные и национальные нормативные правовые акты по содержанию аэродромной спецтехники.
8. Международные и национальные нормативные правовые акты по аэродромному обеспечению полетов.
9. Организационная структура предприятия.
10. Распоряжения, приказы руководителя предприятия
11. Правила трудового распорядка.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Разработка планирующих документов, взаимодействие с другими службами.
Умения:
1. Разработать планирующие документы.
2. Составлять отчеты и донесения.
3. Организовать взаимодействие со службами аэропорта в вопросах аэродромно-технического обеспечения полетов.
4. Готовить необходимые документы по обеспечению соответствия летных полей сертификационным требованиям.
5. Подготовить документы для сертификации аэродрома. Составить годовые заявки на обеспечение материальными ресурсами.
6. Составить годовые и квартальные планы содержания и ремонта аэродромной спецтехники.
7. Разработать схемы движения аэродромной спецтехники на аэродроме.
Знания:
1. Закон РК "Об использовании воздушного пространства РК и деятельности авиации".
2. Требования промышленной безопасности.
3. Требования системы управления безопасности полетов.
4. Правила аэродромного обеспечения в гражданской авиации.
5. Локальные нормативные акты по организации движения спецавтотранспорта и средств механизации.
6. Международные и национальные нормативные правовые акты по аэродромному обеспечению полетов.
7. Организационная структура предприятия.
8. Распоряжения, приказы руководителя предприятия.
9. Правила трудового распорядка.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Выполнение функций ответственного руководителя аэродромной спецтехники.
Навык 1:
Общее организация выполнения работ спецтехники по содержанию летного поля.
Умения:
1. Организовать работы спецтехники для осмотра/проверки рабочей площади и оборудования аэродрома.
2. Организовать, осуществлять руководство и контроль за работой
спецтехники и водителей по содержанию аэродрома.
3. Осуществить руководство и контроль за работой аэродромной спецтехники и персонала смены.
4. Осуществить руководство за рациональным использованием технических средств при своевременной очисткой ВПП от загрязнителей.
5. Проводить проверки радиостанции установленных на аэродромной спецтехнике.
6. Вводить соответствующие ограничение или запрет на эксплуатацию аэродромной спецтехники при несоответствии требованиям для работы на летном поле.

5. Радиобайланыс ережелері.
6. Арнайы көліктер мен механикаландыру құралдарының қозғалысын ұйымдастырудың жергілікті ережелері.
7. Халықаралық және ұлттық әуеайлақтың арнайы техникасына техникалық қызмет көрсету бойынша нормативтік құқықтық актілер.
8. Халықаралық және ұлттық әуеайлақтардың ұшуын қамтамасыз ету жөніндегі нормативтік құқықтық актілер.
9. Кәсіпорынның ұйымдық құрылымы.
10. Кәсіпорын басшысының өкімдері, өкімдері
11. Еңбек тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Жоспарлау құжаттарын әзірлеу, басқа қызметтермен өзара әрекеттесу
Машықтар:
1. Жоспарлау құжаттарын әзірлеу.
2. Есептер мен хабарламалар құрастыру.
3.Ұшуды әуеайлақтық техникалық қамтамасыз ету мәселелері бойынша әуежай қызметтерімен өзара іс-қимылды ұйымдастыру.
4. Әуеайлақтардың сертификаттау талаптарына сәйкестігін қамтамасыз ету үшін қажетті құжаттарды дайындау.
5. Әуеайлақты сертификаттауға құжаттарды дайындау. Материалдық ресурстармен қамтамасыз ету бойынша жыл сайынғы сұраныстарды дайындау.
6. Әуеайлақтардың арнайы техникасына техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша жылдық және тоқсандық жоспарларды жасау.
7. Әуеайлақтардағы арнайы техниканың қозғалыс схемасын әзірлеу.
Білімдер:
1. "ҚР әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" ҚР Заңы.
2. Өндірістік қауіпсіздік талаптары.
3. Ұшу қауіпсіздігін басқару жүйесінің талаптары.
4. Азаматтық авиациядағы әуеайлақты қамтамасыз ету ережелері.
5. Арнайы көліктер мен механикаландыру құралдарының қозғалысын ұйымдастырудың жергілікті ережелері.
6. Халықаралық және ұлттық әуеайлақтардың ұшуын қамтамасыз ету жөніндегі нормативтік құқықтық актілер.
7. Кәсіпорынның ұйымдық құрылымы.
8. Кәсіпорын басшысының нұсқаулары, бұйрықтары.
9. Еңбек тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Әуеайлақтық арнайы техника жауапты басшының функцияларын орындау
Дағды 1:
Әуеайлақты күтіп ұстауға арналған арнайы техниканың жұмысын жалпы ұйымдастыру
Машықтар:
1. Жұмыс аймағын және әуеайлақ техникасын тексеру үшін арнайы техниканың жұмысын ұйымдастыру.
2. Әуеайлаққа қызмет көрсетуге арналған арнайы техника мен жүргізушілер жұмысын ұйымдастыру, басқару және бақылау.
3. Көшбасшылықты қамтамасыз ету және әуеайлақтың арнайы техникасы мен ауысымдық персоналдың жұмысын бақылау.
4. Көшбасшылықты қамтамасыз ету ұшу-қону жолақтарын ластаушы заттардан уақтылы тазарту үшін техникалық құралдарды ұтымды пайдалану.
5. Әуеайлақтың арнайы техникасында орнатылған радиостанцияларды тексеру жүргізу.
6. Әуеайлақтың арнайы техникасы әуеайлағындағы жұмыстарға қойылатын талаптарға сәйкес келмесе, оларды пайдалануға тиiстi шектеулер немесе тыйымдар енгiзу.

7. Организовать и контролировать качество и регулярность проверки технического состояния и внешнего вида спецмашин механиками участка (бригадирами) и водительским составом перед выездом на линию.
8. Планировать работу участка по обновлению спецтехники и своевременному списанию и реализацию.
9. Организовать выполнение мероприятий по подготовке личного состава, спецмашин и средств механизации, а также зданий и сооружений к работе в весенне-летний и весенне-летний период.
10. Обеспечить хранение, техническую готовность и строгое соблюдение графиков технического обслуживания спецмашин, своевременную проверку контрольно-измерительных приборов, радиостанции и огнетушителей, установленных на спецмашинах.
11. Обобщать и распространять передовой опыт эксплуатации и технического обслуживания спецмашин, добиваться взаимозаменяемости водителей по разным типам спецмашин.
12. Организовать освоение и внедрение новой техники.
Знания:
1. Инструкции осмотров рабочей площади.
2. Правила ведения радиообмена.
3. Требования промышленной безопасности.
4. Требования системы управления безопасности полетов.
6. Правила аэродромного обеспечения в гражданской авиации.
7. Локальные нормативные акты по организации движения спецавтотранспорта и средств механизации.
8. Правила и технологии взаимодействия аэродромной службы со службой движения и наземными службами, обеспечивающими полеты на аэродроме, вертодроме и посадочной площадке.
9. Международные и национальные нормативные правовые акты по содержанию аэродрома.
10. Организационная структура предприятия.
11. Распоряжения, приказы руководителя предприятия.
12. Правила трудового распорядка.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Организация работ водительского состава по ремонту летного поля.
Умения:
1. Обеспечить плановый выпуск на линию и работу технически исправных и укомплектованных спецмашин согласно указаниям руководства АС, их безаварийное движение и работу на аэродроме.
2. Организовать и контролировать прохождение водителями медицинского осмотра перед началом и по окончании смены.
3. Вести табель учета рабочего времени водительского состава.
4. Производить расстановку водительского состава в соответствия с их квалификацией и имеющимся допуском к эксплуатации определенных типов спецмашин.
5. Установить графики работы и отдыха водительского состава.
6. Обеспечить своевременное выполнение производственных заданий личным составом.
Знания:
1. Организационная структура предприятия.
2. Распоряжения, приказы руководителя предприятия.
3. Правила трудового распорядка.

7. Арнайы көліктердің техникалық жай-күйі мен сыртқы түрін учаскенің механиктері (бригадирлері) мен жүргізушілер сапқа шығу алдында тексерудің сапасы мен жүйелілігін ұйымдастыру және бақылау.
8. Арнайы техниканы жаңарту және уақытылы есептен шығару және сату бойынша сайт жұмысын жоспарлау.
9. Қызметкерлерді арнайы көліктер мен механикаландыру құралдарын, сондай-ақ ғимараттар мен құрылыстарды күзгі-қысқы және көктемгі-жазғы кезеңге жұмыс істеуге дайындау бойынша іс-шараларды жүзеге асыруды ұйымдастыру.
10. Арнайы автокөліктердің сақталуын, техникалық дайындығын және техникалық қызмет көрсету кестелерінің қатаң сақталуын, арнайы көліктерде орнатылған бақылау-өлшеу аспаптарын, радиостанцияларды және өрт сөндіргіштерді уақтылы тексеруді қамтамасыз ету.
11. Арнайы көліктерді пайдалану және оларға техникалық қызмет көрсетудің озық тәжірибесін жалпылау және тарату, арнайы көліктердің әртүрлі типтері үшін жүргізушілердің өзара алмасуына қол жеткізу.
12. Жаңа технологияны әзірлеуді және енгізуді ұйымдастыру.
Білімдер:
1. Жұмыс аймағын тексеруге арналған нұсқаулық.
2. Радиобайланыс ережелері.
3. Өндірістік қауіпсіздік талаптары.
4. Ұшу қауіпсіздігін басқару жүйесінің талаптары.
6. Азаматтық авиациядағы әуеайлақты қамтамасыз ету ережелері.
7. Арнайы көліктер мен механикаландыру құралдарының қозғалысын ұйымдастырудың жергілікті ережелері.
8. Әуеайлақ қызметінің әуеайлақта, тікұшақ айлағында және қону алаңында ұшуларды қамтамасыз ететін қозғалыс қызметімен және жерүсті қызметтерімен өзара іс-қимылының ережелері мен технологиялары.
9. Әуеайлақты ұстаудың халықаралық және ұлттық ережелері.
10. Кәсіпорынның ұйымдық құрылымы.
11. Кәсіпорын басшысының нұсқаулары, бұйрықтары.
12. Еңбек тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Әуеайлақты жөндеу бойынша жүргізушілер құрамының жұмысын ұйымдастыру
Машықтар:
1. АҚ басшылығының нұсқауларына сәйкес техникалық жарамды және жабдықталған арнайы машиналарды желіге жоспарлы шығаруды және пайдалануды, олардың апатсыз қозғалысын және аэродромда жұмысын қамтамасыз ету.
2. Ауысым басталар алдында және соңында жүргізушілерге медициналық тексеруді ұйымдастыру және бақылау.
3. Жүргізушінің персоналдың жұмыс уақытын есепке алу парағын жүргізу.
4. Жүргізушілерді олардың біліктілігіне және арнайы көліктердің жекелеген түрлерін басқаруға қолданыстағы рұқсаттарына сәйкес орналастыру.
5. Жүргізушінің жұмыс және демалыс кестесін белгілеу.
6. Персоналдың өндірістік тапсырмаларды уақтылы орындауын қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Кәсіпорынның ұйымдық құрылымы.
2. Кәсіпорын басшысының нұсқаулары, бұйрықтары.
3. Еңбек тәртібі.

4. Требования промышленной безопасности.
5. Требования системы управления безопасности полетов.
6. Правила аэродромного обеспечения в гражданской авиации.
7. Локальные нормативные акты по организации движения спецавтотранспорта и средств механизации.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Стрессоустойчивость
Терпеливость
Умение быстро принимать решения
Умение работать в команде
Целеустремленность
Дисциплинированность
Аккуратность
Аналитическое мышление
Доброжелательность
Выносливость и усердие
Устные коммуникативные навыки
Письменные коммуникативные навыки
Способность к обучению и самообучению
Компьютерная грамотность
Лидерство
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 7 октября 2015 года № 978 "Об утверждении Правил аэродромного обеспечения в гражданской авиации". 2. Приказ Министра по инвестициям и развитию РК от 31 марта 2015 года № 381 "Об утверждении норм годности к эксплуатации аэродромов (вертодромов) гражданской авиации". 3. Приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 26 марта 2015 года № 327 "Правил по организации работы специального транспорта в аэропортах РК". 4. Приказ Министра по инвестициям и развитию РК от 30 июня 2017 года № 420 "Правила обеспечения аэронавигационной информацией в гражданской авиации". 5. Приложение 14 ИКАО, Аэродромы, Том 1, Проектирование и эксплуатация аэродромов. 6. DOC, 9981 ИКАО, Аэродромы. 7. DOC, 9157 ИКАО, Руководство по проектированию аэродромов.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Начальник аэродромной службы
12. Карточка профессии "Инженер-инспектор по безопасности полетов":
Код группы:
2144-4
Код наименования занятия:
2144-4-026
Наименование профессии:
Инженер-инспектор по безопасности полетов
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Doc 9859 ИКАО Руководство по управлению безопасностью полетов Глава 9, п.9.3.6.6 Инженер-инспектор по безопасности полетов
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Транспортные услуги
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Практический опыт работы в отрасли гражданской авиации не менее 5лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификат о прохождении курса первоначальной подготовки и/или повышения квалификации по системе управления безопасностью полетов и расследование авиационных происшествий и инцидентов в соответствии с требованиями Типовых программ профессиональной подготовки авиационного персонала, участвующего в обеспечении безопасности полетов. Прохождения стажировки и получения допусков к самостоятельной работе.
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Предотвращение авиационных происшествий и инцидентов через систематическое выявление потенциальных угроз безопасности, анализ причин и факторов, способствующих их возникновению, и разработку мер по их устранению или минимизации.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

4. Өндірістік қауіпсіздік талаптары.
5. Ұшу қауіпсіздігін басқару жүйесінің талаптары.
6. Азаматтық авиациядағы әуеайлақты қамтамасыз ету ережелері.
7. Арнайы көліктер мен механикаландыру құралдарының қозғалысын ұйымдастырудың жергілікті ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Күйзеліске тұрақтылық
Шыдамдылық
Тез шешім қабылдай білу
Командада жұмыс істей білу
Мақсаткерлік
Тәртіптілік
Дәлдік
Аналитикалық ойлау
Мейірімділік
Төзімділік пен еңбексүйгіштік
Ауызекі сөйлеу дағдылары
Жазбаша қарым-қатынас жасау дағдылары
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Компьютерлік сауаттылық
Көшбасшылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. "Азаматтық авиациядағы аэродромдық қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы" ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 7 қазандағы № 978 бұйрығы. 2. "Азаматтық авиация әуеайлақтарын (тікұшақ айлақтарын) пайдалануға жарамдылық нормаларын бекіту туралы"ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 381 бұйрығы. 3. ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушы 2015 жылғы 26 наурыздағы № 327 "ҚР әуежайларында арнайы көліктің жұмысын ұйымдастыру қағидалары"бұйрығы. 4. ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 30 маусымдағы № 420 "азаматтық авиацияда аэронавигациялық ақпаратпен қамтамасыз ету қағидалары" бұйрығы. 5. ИКАО-ның 14-қосымшасы, әуеайлақтар, 1-Том, әуеайлақтарды жобалау және пайдалану. 6. DOC, 9981 ИКАО, Әуеайлақтар. 7. DOC, 9157 ICAO, Әуеайлақтарды жобалау жөніндегі нұсқаулық.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Әуеайлақ қызметінің бастығы
12. Кәсіптің карточкасы "Ұшу қауіпсіздігі жөніндегі инженер-инспектор":
Топтың коды:
2144-4
Қызмет атауының коды:
2144-4-026
Кәсіптің атауы:
Ұшу қауіпсіздігі жөніндегі инженер-инспектор
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Doc 9859 Қауіпсіздікті басқару жөніндегі нұсқаулық 9 тарау, 9.3.6.6 тармағы Ұшу қауіпсіздігі жөніндегі инженер-инспектор
Ұшу қауіпсіздігі жөніндегі инженер-инспектор
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Көлік қызметтері
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Азаматтық авиация саласында практикалық жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Ұшу қауіпсіздігі персоналын оқытудың үлгілік бағдарламаларының талаптарына сәйкес қауіпсіздікті басқару жүйесі және авариялар мен инциденттерді зерттеу бойынша бастапқы және/немесе біліктілігін арттыру курсын аяқтағаны туралы сертификат . Алған мамандығына және қызметтегі біліктілігіне сәйкес тағылымдамадан өту және өз бетінше жұмыс істеуге рұқсат алу.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Әлеуетті қауіпсіздік қатерлерін жүйелі анықтау, олардың туындауына ықпал ететін себептер мен факторларды талдау, оларды жою немесе азайту бойынша шараларды әзірлеу арқылы авиациялық оқиғалар мен оқыс оқиғалардың алдын алу.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Управление безопасностью полетов.
2. Расследование авиационных происшествий и инцидентов, мониторинг и аудит систем безопасности.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Управление безопасностью полетов.
Навык 1:
Анализ рисков и управление безопасностью полетов.
Умения:
1. Работать с национальными и международными источниками информации.
2. Проводить анализ и обработку запросов, сбор, систематизация и анализ поступающей информации.
3. Разработать систему управления рисками, реализация мероприятий по их управлению.
4 Определить процедуры выявления отклонений от политики и стандартов.
5. Контролировать исполнение в структурных подразделениях требований нормативных документов гражданской авиации, информаций по безопасности полетов и мероприятий, направленных на поддержание высокого уровня безопасности полетов.
6. Участвовать в расследовании авиационных событий.
7. Проводить мониторинг событий, как авиационных инцидентов, так и потенциально опасных событий, их идентификацию и анализ.
8. Контролировать выполнение оценок рисков/угроз и разрабатывать меры для снижения рисков/угроз, связанных с безопасностью полетов.
9. Осуществить контроль за проведением корректирующих действий по устранению недостатков, обнаруженных в ходе инспекционных проверок уполномоченной организации.
10. Осуществить контроль за проведением корректирующих действий по устранению недостатков, выявленных в ходе инспекционных проверок структурных подразделений авиакомпании.
Знания:
1. Международные и национальные нормативные правовые акты по управления безопасности полетов.
2. Организационная структура предприятия.
3. Распоряжения, приказы руководителя предприятия.
4. Правила трудового распорядка.
5. Правила проведения инспекционных аудитов.
6. Требования системы управления безопасности полетов.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Система управления безопасностью полетов.
Умения:
1. Разработать систему управления безопасностью полетов.
2. Внедрить систему управления безопасностью.
3. Разработать и анализировать нормативные документы и стандарты в области безопасности полетов.
4. Взаимодействовать с государственными регуляторными органами и международными авиационными организациями.
5. Обеспечивать функционирование системы добровольных сообщений.
Знания:
1. Международные и национальные нормативные правовые акты по управления безопасности полетов.
2. Организационная структура предприятия.
3. Распоряжения, приказы руководителя предприятия.
4. Правила трудового распорядка.
5. Правила проведения инспекционных аудитов.

1. Ұшу қауіпсіздігін басқару.
2. Авиациялық апаттар мен инциденттерді зерттеу, қауіпсіздік жүйелерінің мониторингі және аудиті
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Ұшу қауіпсіздігін басқару.
Дағды 1:
Тәуекелдерді талдау және қауіпсіздікті басқару.
Машықтар:
1. Ұлттық және халықаралық көздер ақпаратпен жұмыс жасау.
2. Сұраныстарды талдау және өңдеу, жинау, жүйелеу және келіп түсетін ақпаратты талдау.
3. Тәуекелдерді басқару жүйесін әзірлеу және оларды басқару бойынша шараларды жүзеге асыру.
4. Саясат пен стандарттардан ауытқуларды анықтау процедураларын белгілеу.
5. Құрылымдық бөлімшелерде азаматтық авиация ережелері талаптарының, ұшу қауіпсіздігі туралы ақпараттың және ұшу қауіпсіздігінің жоғары деңгейін сақтауға бағытталған шаралардың сақталуын бақылау.
6. Авиациялық оқиғаларды тергеуге қатысу.
7. Оқиғаларды, авиациялық оқиғаларды, ықтимал қауіпті оқиғаларды анықтау және талдауды бақылау.
8. Тәуекелдерді/қауіптерді бағалаудың орындалуын бақылау және ұшу қауіпсіздігімен байланысты тәуекелдерді/қауіптерді азайту бойынша шараларды әзірлеу .
9. Уәкілетті ұйымды тексеру кезінде анықталған кемшіліктерді жою бойынша түзету іс-шараларының орындалуын бақылау.
10. Авиакомпанияның құрылымдық бөлімшелерін тексеру кезінде анықталған кемшіліктерді жою бойынша түзету іс-шараларының орындалуын бақылау.)
Білімдер:
1. Халықаралық және ұлттық ұшу қауіпсіздігін басқару жөніндегі нормативтік құқықтық актілер.
2. Кәсіпорынның ұйымдық құрылымы.
3. Кәсіпорын басшысының өкімдері.
4. Еңбек тәртібі.
5. Инспекциялық аудит жүргізу ережелері.
6. Қауіпсіздікті басқару жүйесіне қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Қауіпсіздікті басқару жүйесі.
Машықтар:
1. Қауіпсіздік ұшу басқару жүйесін әзірлеу.
2. Қауіпсіздік басқару жүйесін енгізу.
3. Ұшу қауіпсіздігі саласындағы нормативтік құжаттар мен стандарттарды әзірлеу және талдау.
4. Мемлекеттік бақылау органдарымен және халықаралық авиациялық ұйымдармен өзара әрекеттесу.
5. Ерікті есеп беру жүйесінің жұмыс істеуін қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Халықаралық және ұлттық ұшу қауіпсіздігін басқару жөніндегі нормативтік құқықтық актілер.
2. Кәсіпорынның ұйымдық құрылымы.
3. Кәсіпорын басшысының өкімдері .
4. Еңбек тәртібі.
5. Инспекциялық аудит жүргізу ережелері.

6. Требования системы управления безопасности полетов.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Расследование авиационных происшествий и инцидентов, мониторинг и аудит систем безопасности.
Навык 1:
Процесс расследования авиационных происшествий и инцидентов.
Умения:
1. Проводить технические расследований после авиационных инцидентов и происшествий.
2. Определить причины авиационных инцидентов и происшествий.
3. Разработать рекомендаций по предотвращению подобных случаев в будущем.
Знания:
1. Международные и национальные нормативные правовые акты по управления безопасности полетов.
2. Организационная структура предприятия.
3. Распоряжения, приказы руководителя предприятия.
4. Правила трудового распорядка.
5. Правила проведения инспекционных аудитов.
6. Требования системы управления безопасности полетов.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Мониторинг и аудит систем безопасности.
Умения:
1. Проводить аудит и инспекцию для проверки соответствия систем безопасности установленным стандартам и регламентам.
2. Проводить мониторинг эффективности систем управления безопасности.
3. Проводить исследование и внедрение новых технологий, оборудования и практик, направленных на повышение безопасности полетов.
Знания:
1. Международные и национальные нормативные правовые акты по управления безопасности полетов.
2. Организационная структура предприятия.
3. Распоряжения, приказы руководителя предприятия.
4. Правила трудового распорядка.
5. Правила проведения инспекционных аудитов.
6. Требования системы управления безопасности полетов.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Стратегическое мышление
Стрессоустойчивость
Гибкость мышления
Умение быстро принимать решения
Умение работать в команде
Целеустремленность
Дисциплинированность
Аккуратность
Аналитическое мышление
Выносливость и усердие
Устные коммуникативные навыки
Письменные коммуникативные навыки
Мотивированность
Поиск и анализ информации
Добропорядочность
Способность к обучению и самообучению
Проведение опросов и исследований
Компьютерная грамотность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Закон РК "Об использовании воздушного пространства РК и деятельности авиации". 2. Руководство по управлению безопасностью полетов, DOC 9859. 3. Руководство по расследованию авиационных происшествий и инцидентов: политика и процедуры, DOC 9962. 4. Приказ Министра по инвестициям и развитию РК от 27 июля 2017 года № 505. "Об утверждении Правил расследования авиационных происшествий и инцидентов в гражданской и экспериментальной авиации".
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Начальник аэродромной службы

6. Ұшу қауіпсіздігін басқару жүйесінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Авиациялық апаттар мен инциденттерді зерттеу, қауіпсіздік жүйелерінің мониторингі және аудиті
Дағды 1:
Әуе апаты мен инцидентті тергеу процесі
Машықтар:
1. Авиациялық оқиғалар мен оқыс оқиғалардан кейін техникалық зерттеулер жүргізу.
2. Авиациялық оқиғалар мен авариялардың себептерін анықтау.
3. Болашақта осындай жағдайларды болдырмау үшін ұсыныстар әзірлеу.
Білімдер:
1. Халықаралық және ұлттық ұшу қауіпсіздігін басқару жөніндегі нормативтік құқықтық актілер.
2. Кәсіпорынның ұйымдық құрылымы.
3. Кәсіпорын басшысының өкімдері.
4. Еңбек тәртібі.
5. Инспекциялық аудит жүргізу ережелері.
6. Қауіпсіздікті басқару жүйесіне қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Қауіпсіздік жүйелерінің мониторингі және аудиті
Машықтар:
1. Қауіпсіздік жүйелерінің белгіленген стандарттар мен ережелерге сәйкестігін тексеру үшін аудиттер мен тексерулер жүргізу.
2. Қауіпсіздікті басқару жүйелерінің тиімділігін бақылау.
3. Ұшу қауіпсіздігін арттыруға бағытталған жаңа технологияларды, жабдықтарды және тәжірибелерді зерттеу және енгізу.
Білімдер:
1. Халықаралық және ұлттық ұшу қауіпсіздігін басқару жөніндегі нормативтік құқықтық актілер.
2. Кәсіпорынның ұйымдық құрылымы.
3. Кәсіпорын басшысының өкімдері.
4. Еңбек тәртібі.
5. Инспекциялық аудит жүргізу ережелері.
6. Қауіпсіздікті басқару жүйесіне қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Стратегиялық ойлау
Күйзеліске тұрақтылық
Ойлау икемділігі
Тез шешім қабылдай білу
Командада жұмыс істей білу
Мақсаткерлік
Тәртіптілік
Дәлдік
Аналитикалық ойлау
Төзімділік пен еңбексүйгіштік
Ауызекі сөйлеу дағдылары
Жазбаша қарым-қатынас жасау дағдылары
Мотивация
Ақпаратты іздеу және талдау
Парасаттылық
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Сауалнамалар мен зерттеулер жүргізу
Компьютерлік сауаттылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. "ҚР әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" ҚР заңы. 2. Қауіпсіздікті басқару жөніндегі нұсқаулық, DOC 9859. 3. Әуе кемесінің апатын зерттеу жөніндегі нұсқаулық және оқиғалар: саясаттар мен процедуралар, DOC 9962. 4. "Азаматтық және эксперименттік авиациядағы авиациялық оқиғалар мен оқыс оқиғаларды тергеп-тексеру қағидаларын бекіту туралы" ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 27 шілдедегі № 505 бұйрығы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Әуеайлақ қызметінің бастығы

13. Карточка профессии "Инженер по эксплуатации аэродромов":
Код группы:
2142-9
Код наименования занятия:
2142-9-005
Наименование профессии:
Инженер по эксплуатации аэродромов
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 7 октября 2015 года № 978 "Об утверждении Правил аэродромного обеспечения в гражданской авиации", Глава 2, п. 10 Инженер по эксплуатации аэродромов
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Транспортные услуги
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Стаж работы не менее 3 года по аэродромному обеспечению полетов.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификат о прохождении курса первоначальной подготовки и/или повышения квалификации по аэродромному обеспечению полетов в соответствии с требованиями Типовых программ профессиональной подготовки авиационного персонала, участвующего в обеспечении безопасности полетов. Прохождения стажировки и получения допусков к самостоятельной работе в соответствии с приобретенной специальностью.
Другие возможные наименования профессии:
3155-0-006 - Техник аэродромной службы
Основная цель деятельности:
Организация и управления сменой аэродромной службы.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Контроль за состоянием элементов летного поля.
2. Обеспечение качественного и безопасного эксплуатационного содержания, и подготовки летного поля к полетам воздушных судов.
3. Представление достоверной и своевременной информации службе управления воздушным движением и службе аэронавигационной информации.
Дополнительные трудовые функции:
1. Контроль за состоянием приаэродромной территории.
Трудовая функция 1:
Контроль за состоянием элементов летного поля.
Навык 1:
Проведение ежедневных оперативных осмотров.
Умения:
1. Организовать работу смены аэродромной службы.
2. Осуществить руководство и контроль за работой аэродромной спецтехники и персонала смены.
3. Проверить состояние искусственных покрытий и грунтовых ВПП, элементов летного поля с использованием транспортных средств.
4. Проводить анализ по выявленным дефектам их соответствие предельно допустимым значениям с целью определения пригодности элементов летного поля к эксплуатации.
5. Установить радиосвязь перед выездом с органом ОВД и получить разрешения на осмотр площади маневрирования.
6. Проводить осмотр с использованием контрольных перечней (чек листов) где надо указать место и обозначить выявленные проблемы.

13. Кәсіптің карточкасы "Әуеайлақты пайдалану жөніндегі инженері ":
Топтың коды:
2142-9
Қызмет атауының коды:
2142-9-005
Кәсіптің атауы:
Әуеайлақты пайдалану жөніндегі инженері
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Азаматтық авиацияда әуеайлақтық қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушы 2015 жылғы 7 қазандағы № 978 бұйрығы бойынша. 2-тарау, 10-параграф "Әуеайлақты пайдалану жөніндегі инженері"
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Көлік қызметтері
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Ұшуды әуеайлақтық қамтамасыз ету бойынша кемінде 3 жыл жұмыс өтілі.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын авиация персоналын кәсіптік даярлаудың үлгілік бағдарламаларының талаптарына сәйкес ұшуларды әуеайлақтық қамтамасыз ету бойынша бастапқы даярлау және/немесе біліктілікті арттыру курсынан өткені туралы Сертификат. Алған мамандығы мен біліктілігіне сәйкес тағылымдамадан өту және өз бетінше жұмысқа рұқсат алу.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
3155-0-006 - Әуеайлақ қызметінің технигі
Қызметтің негізгі мақсаты:
Әуеайлақ қызметі ауысымдарын ұйымдастыру және басқару
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Әуеайлақ элементтерінің жағдайын бақылау.
2. Жоғары сапалы және қауіпсіз операциялық қызмет көрсету, және әуеайлақты ұшуға дайындау ұшақ.
3. Басқару қызметіне сенімді және уақтылы ақпарат беру әуе қозғалысы және аэронавигациялық ақпарат қызметі
Қосымша еңбек функциялары:
1. Әуеайлақ аймағының жағдайын бақылау
Еңбек функциясы 1:
Әуеайлақ элементтерінің жағдайын бақылау.
Дағды 1:
Күнделікті операциялық тексерулерді жүргізу
Машықтар:
1. Әуеайлақ ауысымының жұмысын ұйымдастыру.
2. Көшбасшылықты қамтамасыз ету және әуеайлақтың арнайы техникасы мен ауысымдық персоналдың жұмысын бақылау.
3. Автокөліктерді пайдалана отырып, жасанды беттердің және асфальтсыз ұшу-қону жолақтарының, аэродром элементтерінің жағдайын тексеру .
4. Әуеайлақ элементтерінің жұмысқа жарамдылығын анықтау мақсатында анықталған ақауларға және олардың шекті рұқсат етілген мәндерге сәйкестігіне талдау жүргізу.
5. Радиобайланысты орнату ӘҚҚ бөлімшесімен кетер алдында және ірекеттерін жасау аймағын тексеруге рұқсат алу.
6. Орналасқан жерді көрсету және анықталған ақауларды анықтау қажет болатын бақылау парақтарын (тексеру парақтарын) пайдалана отырып, тексеру жүргізу.

7. Применять средства измерения аэродромной службы, в том числе для измерения коэффициента сцепления на искусственной взлетно-посадочной полосе.
8. Проверить орнитологическую обстановку на аэродроме.
9. Запрещать выезд на ВПП спецтехники и аэродромной механизации необорудованных габаритными и проблесковыми (импульсными) огнями, радиостанциями, либо приемопередатчиками системы позиционирования транспортных средств и буксировочными устройствами.
10. Вводить соответствующие ограничение или запрет на эксплуатацию соответствующих элементов аэродрома при обнаружении дефектов покрытии, превышающих предельно допустимые нормы необходимо до устранения несоответствий.
11. Уведомить о завершении осмотра органы ОВД и произвести запись в журнале состояния летного поля.
Знания:
1. Инструкции осмотров рабочей площади.
2. Правила ведения радиообмена.
3. Требования промышленной безопасности.
4. Требования системы управления безопасности полетов.
5. Правила управления опасностями, создаваемыми птицами и иными животными, для полетов гражданских воздушных судов.
6. Правила аэродромного обеспечения в гражданской авиации.
7. Правила и технологии взаимодействия аэродромной службы со службой движения и наземными службами, обеспечивающими полеты на аэродроме, вертодроме и посадочной площадке.
8. Международные и национальные нормативные правовые акты по содержанию аэродрома.
9. Организационная структура предприятия.
10. Распоряжения, приказы руководителя предприятия.
11. Правила трудового распорядка.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Проведение контрольного осмотра.
Умения:
1. Проверить состояние рабочей площади аэродрома на предмет наличия посторонних предметов.
2. Производить осмотр с интервалом не более трех часов, при перерыве в полетах более трех часов перед возобновлением полетов (перед каждым взлетом и посадкой воздушного судна).
3. Установить радиосвязь перед выездом с органом ОВД и получить разрешения на осмотр площади маневрирования.
4. Производить осмотр и по результатам принять меры по оперативной очистке аэродромной покрытий от посторонних предметов.
5. Применять средства измерения аэродромной службы, в том числе для измерения коэффициента сцепления на искусственной взлетно-посадочной полосе.
6. Уведомить о завершении осмотра органы ОВД и произвести запись в журнале состояния летного поля.
Знания:
1. Инструкции осмотров рабочей площади
2. Правила ведения радиообмена.
3. Требования системы управления безопасности полетов.
4. Правила аэродромного обеспечения в гражданской авиации.
5. Правила и технологии взаимодействия аэродромной службы со службой движения и наземными службами, обеспечивающими полеты на аэродроме, вертодроме и посадочной площадке.

7. Әуеайлақтық қызмет көрсету өлшеу құралдарын, оның ішінде жасанды ұшып-қону жолағындағы үйкеліс коэффициентін өлшеу үшін пайдалану.
8. Әуеайлақтағы орнитологиялық жағдайды тексеру.
9. ҰҚЖ-ға маркерлік және жыпылықтайтын (импульстік) шамдармен, радиостанциялармен немесе көлік құралын орналастыру жүйесінің қабылдағыштарымен және сүйреу құрылғыларымен жабдықталмаған арнайы техника мен әуеайлақ механизациясының кіруіне тыйым салу.
10. Егер сәйкессіздіктер жойылғанға дейін рұқсат етілген шекті нормалардан асатын жабын ақаулары анықталған жағдайда, әуеайлақтың тиісті элементтерінің жұмысына тиісті шектеулер немесе тыйым салулар енгізу.
11. Тексерудің аяқталғаны туралы ӘҚҚ органдарына хабарлау және әуеайлақтың жай-күйі журналына жазба жасау.
Білімдер:
1. Жұмыс аймағын тексеруге арналған нұсқаулық.
2. Радиобайланыс ережелері.
3. Өндірістік қауіпсіздік талаптары.
4. Қауіпсіздікті басқару жүйесіне қойылатын талаптар.
5. Азаматтық әуе кемелерiнiң ұшуы үшiн құстар мен басқа жануарлардан болатын қауiптi жою ережелерi.
6. Азаматтық авиациядағы әуеайлықты қамтамасыз ету ережелері.
7. Әуеайлақ қызметінің әуеайлақта, тікұшақ айлағында және қону алаңында ұшуды қамтамасыз ететін қозғалыс қызметімен және жерүсті қызметтерімен өзара іс-қимылының ережелері мен технологиялары.
8. Әуеайлақты ұстау мәселелері бойынша халықаралық және ұлттық нормативтік құқықтық актілер.
9. Кәсіпорынның ұйымдық құрылымы.
10. Кәсіпорын басшысының нұсқаулары, бұйрықтары.
11. Еңбек тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Бақылау тексерулерін жүргізу
Машықтар:
1. Әуеайлақтың жұмыс аймағының жағдайын бөгде заттардың бар-жоғын тексеру.
2. Егер ұшуларда үш сағаттан астам үзіліс болса, ұшуларды қайта бастау алдында (әуе кемесінің әр ұшып көтерілуі мен қонуы алдында) үш сағаттан аспайтын аралықпен тексеру жүргізу.
3. Кетер алдында ӘҚҚ органымен радиобайланыс орнату және жұмыс жасау аймағын тексеруге рұқсат алу.
4. Тексеру жүргізіп, оның нәтижелері бойынша әуеайлақ жабындарын бөгде заттардан жедел тазалау шараларын қабылдау.
5. Әуеайлақтың қызмет көрсету өлшеу құралдарын, оның ішінде жасанды ұшу-қону жолағындағы үйкеліс коэффициентін өлшеу үшін пайдалану.
6. ӘҚҚ органдарын тексерудің аяқталғаны туралы хабардар ету және әуеайлақтың жай-күйі журналына жазба жасау.
Білімдер:
1. Жұмыс аймағын тексеруге арналған нұсқаулық
2. Радиобайланыс ережелері.
3. Қауіпсіздікті басқару жүйесіне қойылатын талаптар.
4. Азаматтық авиациядағы аэродромды қамтамасыз ету ережелері.
5. Әуеайлақ қызметінің әуеайлақта, тікұшақ айлағында және қону алаңында ұшуды қамтамасыз ететін қозғалыс қызметімен және жерүсті қызметтерімен өзара іс-қимылының ережелері мен технологиялары.

6. Международные и национальные нормативные правовые акты по содержанию аэродрома.
7. Организационная структура предприятия.
8. Распоряжения, приказы руководителя предприятия.
9. Правила трудового распорядка.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 3:
Осуществить плановые и внеплановые осмотры.
Умения:
1. Проверить состояние рабочей площади аэродрома в период подготовки к работе осенне-зимний и весенне-летний период, также после выпадения интенсивных осадков, ураганных ветров, стихийных бедствий или воздействия на аэродром других неблагоприятных природных факторов.
2. Установить радиосвязь перед выездом с органом ОВД и получить разрешения на осмотр площади маневрирования.
3. Производить осмотр и по результатам составить акт дефектов и составить планы по устранению выявленных дефектов.
4. Уведомить о завершении осмотра органы ОВД и произвести запись в журнале состояния летного поля.
Знания:
1. Инструкции осмотров рабочей площади.
2. Правила ведения радиообмена.
3. Требования системы управления безопасности полетов.
4. Правила аэродромного обеспечения в гражданской авиации.
5. Правила и технологии взаимодействия аэродромной службы со службой движения и наземными службами, обеспечивающими полеты на аэродроме, вертодроме и посадочной площадке.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Обеспечение качественного и безопасного эксплуатационного содержания, и подготовки летного поля к полетам воздушных судов.
Навык 1:
Обеспечение технического обслуживания и текущего ремонта аэродрома.
Умения:
1. Проводить осмотры/проверки рабочей площади, оборудования и грунтовых элементов аэродрома.
2. Согласовать с руководителем полетов и извещать САИ ремонтные и профилактические работы, связанные с закрытием аэродрома.
3. Обеспечить своевременное обслуживание и текущий ремонт аэродрома и его оборудования.
4. Проводить плановый и непредвиденный ремонт поверхности и оборудования аэродрома с соблюдением мер безопасности.
5. Проводить, обновление маркировки и маркировочных знаков элементов летного поля по мере износа.
6. Проводить осмотр водоотводных и дренажных систем на аэродроме.
7. Выполнять процедуры по закрытью аэродрома и оповещению организаций, задействованных в аэропорту.
Знания:
1. Правила ведения радиообмена.
2. Правила аэродромного обеспечения в гражданской авиации.
3. Правила и технологии взаимодействия аэродромной службы со службой движения и наземными службами, обеспечивающими полеты на аэродроме, вертодроме и посадочной площадке.
4. Требования системы управления безопасности полетов.

6. Әуеайлақты ұстаудың халықаралық және ұлттық ережелері.
7. Кәсіпорынның ұйымдық құрылымы.
8. Кәсіпорын басшысының нұсқаулары, бұйрықтары.
9. Еңбек тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 3:
Жоспарлы және жоспардан тыс тексерулер жүргізу
Машықтар:
1. Әуеайлақтың жұмыс аймағының жай-күйін аэродром мен аэродромды пайдалануға дайындық кезеңінде, сондай-ақ қатты жауын-шашыннан, дауылдық желдерден, табиғи апаттардан немесе әуеайлақта басқа да қолайсыз табиғи факторлардың әсерінен кейін тексеру.
2. Шығар алдында ӘҚҚ органымен радиобайланыс орнату және жұмыс жасау аймағын тексеруге рұқсат алу.
3. Тексеру жүргізу және оның нәтижелері бойынша ақау актісін жасау және анықталған ақауларды жою жоспарларын жасау.
4. ӘҚҚ органдарын тексерудің аяқталғаны туралы хабардар ету және әуеайлақтың жай-күйі журналына жазба жасау.
Білімдер:
1. Жұмыс аймағын тексеруге арналған нұсқаулық.
2. Радиобайланыс ережелері.
3. Қауіпсіздікті басқару жүйесіне қойылатын талаптар.
4. Азаматтық авиациядағы әуеайлақты қамтамасыз ету ережелері.
5. Әуеайлақ қызметінің әуеайлақта, тікұшақ айлағында және қону алаңында ұшуды қамтамасыз ететін қозғалыс қызметімен және жерүсті қызметтерімен өзара іс-қимылының ережелері мен технологиялары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Жоғары сапалы және қауіпсіз операциялық қызмет көрсету, және әуеайлақты ұшуға дайындау ұшақ.
Дағды 1:
Әуеайлаққа техникалық қызмет көрсетуді және ағымдағы жөндеуді қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Әуеайлақтың жұмыс аймағын, жабдықтары мен жер үсті элементтерін тексеру.
2. Әуеайлақты жабуға байланысты жөндеу және техникалық қызмет көрсету жұмыстары туралы ұшу жетекшісімен келісу және ААҚ-ға хабарлау.
3. Әуеайлақ пен оның жабдықтарына уақтылы техникалық қызмет көрсетуді және ағымдағы жөндеуді қамтамасыз ету.
4. Қауіпсіздік шараларын сақтай отырып, әуеайлақ бетін және жабдықтарын жоспарлы және күтпеген жөндеу жұмыстарын жүргізу.
5. Әуеайлақ элементтерінің таңбалары мен таңбаларын тозған сайын жаңарту .
6. Әуеайлақтағы дренаждық және су бұру жүйелерін тексеру.
7. Әуеайлақты жабу және әуежайға қатысы бар ұйымдарды хабардар ету рәсімдерін орындау.
Білімдер:
1. Радиобайланыс ережелері.
2. Азаматтық авиациядағы әуеайлақты қамтамасыз ету ережелері.
3. Әуеайлақ қызметінің әуеайлақта, тікұшақ айлағында және қону алаңында ұшуды қамтамасыз ететін қозғалыс қызметімен және жерүсті қызметтерімен өзара іс-қимылының ережелері мен технологиялары.
4. Қауіпсіздікті басқару жүйесіне қойылатын талаптар.

5. Процедуры, связанные с закрытием аэродрома.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Обеспечение технического обслуживания и капитального ремонта аэродрома.
Умения:
1. Проводить осмотры/проверки рабочей площади, оборудования и грунтовых элементов аэродрома.
2. Определить объем и способ капитального ремонта аэродромных покрытий на основании оценки их технического состояния по планам дефекта.
3. Согласовать с руководителем полетов и извещать САИ ремонтные и профилактические работы, связанные с закрытием аэродрома.
4. Обеспечить контроль за строительной организацией выполняющий капитальный ремонт.
5. Проводить капитальный ремонт поверхности и оборудования аэродрома с соблюдением мер безопасности.
6. Выполнять процедуры по закрытью аэродрома и оповещению организаций, задействованных в аэропорту.
Знания:
1. Правила ведения радиообмена.
2. Правила аэродромного обеспечения в гражданской авиации.
3. Закона РК "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан".
4. Правила и технологии взаимодействия аэродромной службы со службой движения и наземными службами, обеспечивающими полеты на аэродроме, вертодроме и посадочной площадке.
5. Требования системы управления безопасности полетов.
6. Процедуры, связанные с закрытием аэродрома.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Представление достоверной и своевременной информации службе управления воздушным движением и службе аэронавигационной информации.
Навык 1:
Оценка состояния поверхности ВПП.
Умения:
1. Проверить состояние искусственных покрытий и грунтовых ВПП, элементов летного поля с использованием транспортных средств.
2. Определить площадь покрытия и тип загрязнителей на ВПП.
3. Организовать эксплуатацию летного поля зимний и летний периоды.
4. Применять средства измерения аэродромной службы, в том числе для измерения коэффициента сцепления на искусственной взлетно-посадочной полосе по системе GRF.
5. Подготовить передать донесение о состоянии ВПП (RCR).
Знания:
1. Правила ведения радиообмена.
2. Правила аэродромного обеспечения в гражданской авиации.
3. Правила и технологии взаимодействия аэродромной службы со службой движения и наземными службами, обеспечивающими полеты на аэродроме, вертодроме и посадочной площадке.
4. Правила обеспечения аэронавигационной информацией в гражданской авиации.
5. Требования системы управления безопасности полетов.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Предоставление достоверной информации службе ОВД и САИ
Умения:
1. Доводить подготовленное донесение о состоянии ВПП специалистом АС до САИ для опубликования SNOWTAM и органа ОВД.

5. Әуеайлақты жабуға байланысты рәсімдер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Әуеайлаққа техникалық қызмет көрсетуді және күрделі жөндеуді қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Әуеайлақтың жұмыс аймағын, жабдықтары мен жер үсті элементтерін тексеру.
2. Ақаулы жоспарлар бойынша олардың техникалық жағдайын бағалау негізінде әуеайлақ жабындарын күрделі жөндеудің көлемі мен әдісін анықтау.
3. Әуеайлақтың жабылуына байланысты жөндеу және техникалық қызмет көрсету жұмыстары туралы ұшу жетекшісімен келісу және ААҚ-ға хабарлау.
4. Күрделі жөндеу жұмыстарын жүргізетін құрылыс ұйымына бақылауды қамтамасыз ету.
5. Қауіпсіздік шараларын сақтай отырып, аэродромның үстіңгі қабаты мен жабдықтарына күрделі жөндеу жұмыстарын жүргізу.
6. Әуеайлақты жабу және әуежайға тартылған ұйымдарды хабардар ету рәсімдерін жүргізу.
Білімдер:
1. Радиобайланыс ережелері.
2. Азаматтық авиациядағы әуеайлақты қамтамасыз ету ережелері.
3. "ҚР-ндағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" ҚР заңы.
4. Әуеайлақ қызметінің әуеайлақта, тікұшақ айлағында және қону алаңында ұшуларды қамтамасыз ететін қозғалыс қызметімен және жерүсті қызметтерімен өзара іс-қимылының ережелері мен технологиялары.
5. Қауіпсіздікті басқару жүйесіне қойылатын талаптар.
6. Әуеайлақты жабуға байланысты рәсімдер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 3:
Басқару қызметіне сенімді және уақтылы ақпарат беру әуе қозғалысы және аэронавигациялық ақпарат қызметі
Дағды 1:
ҰҚЖ бетінің жағдайын бағалау
Машықтар:
1. Автокөлік құралдарын пайдалана отырып, жасанды беттердің және асфальтсыз ұшу-қону жолақтарының, әуеайлақ элементтерінің жағдайын тексеру.
2. Ұшу алаңындағы ластаушы заттардың түрін және қамту аймағын анықтаңыз.
3. Қысқы және жазғы кезеңде аэродром жұмысын ұйымдастыру.
4. Әуеайлақ қызметінің өлшеу құралдарын, оның ішінде GRF жүйесін пайдалана отырып, жасанды ҰҚЖ-да үйкеліс коэффициентін өлшеу үшін пайдалану.
5. ҰҚЖ жай-күйінің есебін (RCR) беруге дайындау.
Білімдер:
1. Радиобайланыс ережелері.
2. Азаматтық авиациядағы аэродромды қамтамасыз ету ережелері.
3. Әуеайлақ қызметінің әуеайлақта, тікұшақ айлағында және қону алаңында ұшуды қамтамасыз ететін қозғалыс қызметімен және жерүсті қызметтерімен өзара іс-қимылының ережелері мен технологиялары.
4. Азаматтық авиацияда аэронавигациялық ақпаратты беру ережелері.
5. Қауіпсіздікті басқару жүйесіне қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
ӘҚҚ және ААҚ қызметтеріне сенімді ақпаратты ұсыну
Машықтар:
1. Әуе қозғалысын басқару жөніндегі маманның ҰҚЖ жай-күйі туралы дайындалған есепті SNOWTAM және ӘҚҚ бөлімшесі жариялау үшін ААҚ-ға жіберу.

2. Соблюдать требования Правил фразеологии радиообмена при передаче информации аэродромному органу ОВД посредством радиосвязи
3. Уведомить о завершении осмотра органы ОВД и произвести запись в журнале состояния летного поля.
Знания:
1. Правила ведения радиообмена.
2. Правила аэродромного обеспечения в гражданской авиации.
3. Правила и технологии взаимодействия аэродромной службы со службой движения и наземными службами, обеспечивающими полеты на аэродроме, вертодроме и посадочной площадке.
4. Требования системы управления безопасности полетов.
5. Правилами обеспечения аэронавигационной информацией в гражданской авиации.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Контроль за состоянием приаэродромной территории.
Навык 1:
Мониторинг (учет) препятствий, неаэронавигационных огней, представляющих угрозу безопасности полетов, проведения строительных работ и деятельности на аэродроме.
Умения:
1. Проводить осмотры/проверки рабочей площади аэродрома на наличия временных препятствий, включая стоящие воздушные суда.
2. Проводить визуальный осмотр аэродрома для проверки отсутствия объектов, которые затрагивают любые защитные поверхности, в частности, в зонах захода на посадку и вылета всех ВПП.
3. Проводить осмотр состояния освещения и маркировки разрешенных препятствий на аэродроме.
Знания:
1. Правила аэродромного обеспечения в гражданской авиации.
2. Правила и технологии взаимодействия аэродромной службы со службой движения и наземными службами, обеспечивающими полеты на аэродроме, вертодроме и посадочной площадке.
3. Требования системы управления безопасности полетов.
4. Требования постановления Правительства РК от 12 мая 2011 года № 504.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Мониторинг (учет) препятствий, неаэронавигационных огней, представляющих угрозу безопасности полетов, проведения строительных работ и деятельности на приаэродромной территории.
Умения:
1. Проводить визуальный осмотр приаэродромной территории для проверки отсутствия объектов, которые затрагивают любые защитные поверхности, в частности, в зонах захода на посадку и вылета всех ВПП.
2. Проводить осмотр состояния освещения и маркировки разрешенных препятствий, строительных работ на приаэродромной территории.
Знания:
1. Правила аэродромного обеспечения в гражданской авиации.
2. Правила и технологии взаимодействия аэродромной службы со службой движения и наземными службами, обеспечивающими полеты на аэродроме, вертодроме и посадочной площадке.
3. Требования системы управления безопасности полетов.

2. Радиобайланыс арқылы әуеайлақ АТС бөлімшесіне ақпаратты беру кезінде радиофразеология қағидаларының талаптарын сақтау.
3. ӘҚҚ органдарын тексерудің аяқталғаны туралы хабардар ету және әуеайлақтың жай-күйі журналына жазба жасау.
Білімдер:
1. Радиобайланыс ережелері.
2. Азаматтық авиациядағы әуеайлақты қамтамасыз ету ережелері.
3. Әуеайлақ қызметінің әуеайлақта, тікұшақ айлағында және қону алаңында ұшуды қамтамасыз ететін қозғалыс қызметімен және жерүсті қызметтерімен өзара іс-қимылының ережелері мен технологиялары.
4. Ұшу қауіпсіздігін басқару жүйесінің талаптары.
5. Азаматтық авиацияда аэронавигациялық ақпаратты беру ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Қосымша еңбек функциясы 1:
Әуеайлақ аймағының жағдайын бақылау
Дағды 1:
Ұшу қауіпсіздігіне қатер төндіретін кедергілерді, аэронавигациялық емес оттарды, әуеайлақтағы құрылыс жұмыстары мен іс-шараларды бақылау (есепке алу).
Машықтар:
1. Әуеайлақтың жұмыс аймағын уақытша кедергілердің, оның ішінде тұрақты әуе кемелерінің болуын тексеру.
2. Кез келген қорғаныс беттерін, атап айтқанда, барлық ҰҚЖ қонуға кіру және ұшу аймақтарында әсер ететін объектілердің жоқтығын тексеру үшін әуеайлақты көзбен шолып тексеру жүргізу.
3. Әуеайлақта жарықтандырудың жай күйіне және рұқсат етілген кедергілерді таңбалауға тексеру жүргізу
Білімдер:
1. Азаматтық авиациядағы әуеайлақты қамтамасыз ету ережелері.
2. Әуеайлақ қызметінің қозғалыс қызметімен және әуеайлақта, тікұшақ айлағында және қону алаңында ұшуды қамтамасыз ететін жерүсті қызметтерімен өзара іс-қимылының ережелері мен технологиялары.
3. Ұшу қауіпсіздігін басқару жүйесінің талаптары.
4. Талаптар ҚР Үкіметінің 2011 жылғы 12 мамырдағы № 504 қаулысы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Ұшу қауіпсіздігіне қатер төндіретін кедергілерді, аэронавигациялық емес оттарды, аэродром аймағында құрылыс жұмыстарын және іс-шараларды бақылау (есепке алу)
Машықтар:
1. Кез келген қорғаныс беттерін, атап айтқанда, барлық ҰҚЖ-ның қонуға кіру және ұшу аймақтарында әсер ететін объектілердің жоқтығын тексеру үшін әуеайлақ маңы аумағына көзбен шолып тексеру жүргізу.
2. Жарықтандыру жағдайын және рұқсат етілген кедергілерді таңбалауды, әуеайлақ аймағындағы құрылыс жұмыстарын тексеру.
Білімдер:
1. Азаматтық авиациядағы әуеайлақты қамтамасыз ету ережелері.
2. Әуеайлақ қызметінің қозғалыс қызметімен және әуеайлақта, тікұшақ айлағында және қону алаңында ұшуды қамтамасыз ететін жерүсті қызметтерімен өзара іс-қимылының ережелері мен технологиялары.
3. Ұшу қауіпсіздігін басқару жүйесінің талаптары.

4. Требования постановления Правительства РК от 12 мая 2011 года № 504
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Сотрудничество и взаимодействие
Стрессоустойчивость
Гибкость мышления
Умение быстро принимать решения
Умение работать в команде
Целеустремленность
Дисциплинированность
Аналитическое мышление
Выносливость и усердие
Устные коммуникативные навыки
Письменные коммуникативные навыки
Мотивированность
Способность к обучению и самообучению
Контроль рабочих процессов
Компьютерная грамотность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 7 октября 2015 года № 978. "Об утверждении Правил аэродромного обеспечения в гражданской авиации". 2. Приказ Министра по инвестициям и развитию РК от 31 марта 2015 года № 381 "Об утверждении норм годности к эксплуатации аэродромов (вертодромов) гражданской авиации". 3. Приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 26 марта 2015 года № 327 "Правил по организации работы специального транспорта в аэропортах РК". 4. Приказ Министра по инвестициям и развитию РК от 30 июня 2017 года № 420 "Правила обеспечения аэронавигационной информацией в гражданской авиации". 5. Постановление Правительства РК от 12 мая 2011 года № 504 "Правил выдачи разрешений на осуществление деятельности, которая может представлять угрозу безопасности полетов воздушных судов". 6. Приказ Министра транспорта и коммуникаций РК от 28 сентября 2013 года № 764 "Типовые программы профессиональной подготовки авиационного персонала, участвующего в обеспечении безопасности полетов". 7. Приложение 14 ИКАО, Аэродромы, Том 1, Проектирование и эксплуатация аэродромов. 8. DOC, 9981 ИКАО, Аэродромы. 9. DOC, 9157 ИКАО, Руководство по проектированию аэродромов.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Начальник аэродромной службы
14. Карточка профессии "Техник аэродромной службы":
Код группы:
3155-0
Код наименования занятия:
3155-0-006
Наименование профессии:
Техник аэродромной службы
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 7 октября 2015 года № 978. "Об утверждении Правил аэродромного обеспечения в гражданской авиации", Глава 2, п. 10
Техник аэродромной службы
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Наземное обслуживание воздушных судов
Квалификация:
-
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Практический опыт работы не менее 1 года.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификат о прохождении курса первоначальной подготовки и/или повышения квалификации по аэродромному обеспечению полетов в соответствии с требованиями Типовых программ профессиональной подготовки авиационного персонала, участвующего в обеспечении безопасности полетов. Прохождения стажировки и получения допусков к самостоятельной работе в соответствии с приобретенной специальностью.
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и управления суточной работы аэродромной службы и вертолетной площадки.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

4. ҚР Үкіметінің 2011 жылғы 12 мамырдағы № 504 қаулысының талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Ынтымақтастық және өзара іс-қимыл
Күйзеліске тұрақтылық
Ойлау икемділігі
Тез шешім қабылдай білу
Командада жұмыс істей білу
Мақсаткерлік
Тәртіптілік
Аналитикалық ойлау
Төзімділік пен еңбексүйгіштік
Ауызекі сөйлеу дағдылары
Жазбаша қарым-қатынас жасау дағдылары
Мотивация
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Жұмыс процестерін бақылау
Компьютерлік сауаттылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. "Азаматтық авиациядағы аэродромдық қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы" ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 7 қазандағы № 978 бұйрығы. 2. "Азаматтық авиация әуеайлақтарының (тікұшақ айлақтарының) пайдалануға жарамдылығы стандарттарын бекіту туралы" ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 381 бұйрығы. 3. ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушы 2015 жылғы 26 наурыздағы № 327 “ҚР әуежайларында арнайы көліктің жұмысын ұйымдастыру қағидалары” бұйрығы. 4. "Азаматтық авиацияда аэронавигациялық ақпаратты ұсыну қағидалары" ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 30 маусымдағы № 420 бұйрығы. 5. ҚР Үкіметінің 2011 жылғы 12 мамырдағы № 504 "Әуе кемелерінің ұшу қауіпсіздігіне қатер төндіруі мүмкін қызметке рұқсат беру ережесі" бұйрығы. 6."Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын авиация персоналын кәсіби даярлаудың үлгілік бағдарламалары" ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 28 қыркүйектегі № 764 бұйрығы. 7. ИКАО 14-қосымша, Әуеайлақтар, 1-том, Әуеайлақтарды жобалау және пайдалану. 8. DOC, 9981 ИКАО, Әуеайлақтар. 9. DOC, 9157 ICAO, Әуеайлақтарды жобалау жөніндегі нұсқаулық.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Әуеайлақ қызметінің бастығы
14. Кәсіптің карточкасы "Әуеайлақ қызметінің технигі":
Топтың коды:
3155-0
Қызмет атауының коды:
3155-0-006
Кәсіптің атауы:
Әуеайлақ қызметінің технигі
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Азаматтық авиацияда әуеайлақтық қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушы 2015 жылғы 7 қазандағы № 978 бұйрығы. 2-тарау, 10-параграф "Әуеайлақ қызмеінің технигі"
Әуеайлақ қызмеінің технигі
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Әуе кемелеріне жерде қызмет көрсету
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Практикалық жұмыс тәжірибесі кемінде 1 жыл жұмыс өтілі.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етумен айналысатын авиация персоналын даярлаудың үлгілік бағдарламаларының талаптарына сәйкес әуеайлақта ұшуды қамтамасыз ету бойынша бастапқы даярлау және/немесе біліктілігін арттыру курсын бітіргені туралы куәлік. Алған мамандығына және қызметтегі біліктілігіне сәйкес тағылымдамадан өту және өз бетінше жұмыс істеуге рұқсат алу.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Әуеайлақ қызметі мен тікұшақ алаңының күнделікті жұмысын ұйымдастыру және басқару
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Контроль состояния искусственных покрытий и грунтовых элементов аэродрома, вертодрома, посадочной площадки.
2. Качественное и безопасное эксплуатационное содержание летного поля к полетам воздушных судов.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Контроль состояния искусственных покрытий и грунтовых элементов аэродрома, вертодрома, посадочной площадки.
Навык 1:
Контроль искусственных покрытий летного поля.
Умения:
1. Проверить состояние рабочей площади аэродрома на предмет наличия посторонних предметов.
2. Произвести осмотр с интервалом не более трех часов, при перерыве в полетах более трех часов перед возобновлением полетов (перед каждым взлетом и посадкой воздушного судна).
3. Установить радиосвязь перед выездом с органом ОВД и получить разрешения на осмотр площади маневрирования.
4. Произвести осмотр и по результатам принять меры по оперативной очистке аэродромной покрытий от посторонних предметов.
5. Уведомить о завершении осмотра органы ОВД и произвести запись в журнале состояния летного поля.
6. Организовать очистку аэродрома, вертодрома, посадочной площадки и водосточно-дренажной сети, привокзальной площади и подъездных путей, необходимых для движения автотранспорта и руления воздушных судов.
7. Информировать руководителя о нарушениях технологического процесса, обнаруженных во время работы.
8. Применять справочные материалы при выполнении всех видов сложных работ по ремонту летного поля.
9. Пользоваться средствами связи.
Знания:
1. Инструкции осмотров рабочей площади.
2. Правила ведения радиообмена.
3. Требования системы управления безопасности полетов.
4. Правила аэродромного обеспечения в гражданской авиации.
5. Правила и технологии взаимодействия аэродромной службы со службой движения и наземными службами, обеспечивающими полеты на аэродроме, вертодроме и посадочной площадке.
6. Особенности содержания летного поля в различное время года.
7. Требования нормативных правовых актов, предъявляемые к аэродромам, вертодромам, посадочным площадкам, предназначенным для взлета, посадки, руления и стоянки гражданских воздушных судов.
8. Организационная структура предприятия.
9. Распоряжения, приказы руководителя предприятия.
10. Правила трудового распорядка.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Контроль грунтовых элементов летного поля.
Умения:
1. Организовать работу рабочих аэродромной службы.
2. Осуществлять руководство и контроль за работой персонала.
3.Определить количество необходимых материалов для ремонта грунтовых частей аэродрома, вертодрома, посадочной площадки.

1. Әуеайлақтың, тікұшақ айлағының, қону алаңының жасанды беттері мен топырақ элементтерінің жағдайын бақылау.
2. Жоғары сапалы және қауіпсіз әуе кемелерінің ұшуына арналған әуеайлаққа жедел қызмет көрсету.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Әуеайлақтың, тікұшақ айлағының, қону алаңының жасанды беттері мен топырақ элементтерінің жағдайын бақылау.
Дағды 1:
Әуеайлақтың жасанды жабындарын бақылау
Машықтар:
1. Әуеайлақтың жұмыс аймағының жағдайын бөгде заттардың бар-жоғын тексеру.
2. Егер ұшуларда үш сағаттан астам үзіліс болса, ұшуларды қайта бастау алдында (әуе кемесінің әр ұшып көтерілуі мен қонуы алдында) үш сағаттан аспайтын аралықпен тексеру жүргізу.
3. Кетер алдында ӘҚҚ органымен радиобайланыс орнату және жұмыс жасау аймағын тексеруге рұқсат алу.
4. Тексеру жүргізіп, оның нәтижелері бойынша әуеайлақ жабындарын бөгде заттардан жедел тазалау шараларын қабылдау.
5. ӘҚҚ органдарын тексерудің аяқталғаны туралы хабардар ету және әуеайлақтың жай-күйі журналына жазба жасау.
6. Әуеайлақты, тікұшақ айлағын, қону алаңын және су бұру желісін, станция аумағын және көлік құралдарының қозғалысы және әуе кемелерін отырғызу үшін қажетті кірме жолдарды тазалауды ұйымдастыру.
7. Жұмыс барысында анықталған технологиялық бұзушылықтар туралы басшыға хабарлау.
8. Күрделі әуеайлақты жөндеу жұмыстарының барлық түрлерін орындау кезінде анықтамалық материалдарды пайдалану.
9. Байланыс құралдарын қолдану.
Білімдер:
1. Жұмыс аймағын тексеруге арналған нұсқаулық.
2. Радиобайланыс ережелері.
3. Ұшу қауіпсіздігін басқару жүйесінің талаптары.
4. Азаматтық авиациядағы әуеайлақты қамтамасыз ету ережелері.
5. Әуеайлақ қызметінің әуеайлақта, тікұшақ айлағында және қону алаңында ұшуды қамтамасыз ететін қозғалыс қызметімен және жерүсті қызметтерімен өзара іс-қимылының ережелері мен технологиялары.
6. Жылдың әр мезгілінде аэродромға техникалық қызмет көрсету ерекшеліктері.
7. Нормативтік құқықтық актілердің азаматтық әуе кемелерінің ұшып көтерілуіне, қонуына, отыруына және тұруына арналған әуеайлақтарға, тікұшақ айлақтарына, қону алаңдарына қойылатын талаптары.
8. Кәсіпорынның ұйымдық құрылымы.
9. Кәсіпорын басшысының өкімдері, өкімдері.
10. Еңбек тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Әуеайлақтың топырақ элементтерін бақылау
Машықтар:
1. Әуеайлақ қызметі қызметкерлерінің жұмысын ұйымдастыру.
2. Көшбасшылықты қамтамасыз ету және персоналдың жұмысын бақылау.
3. Әуеайлақтың, тікұшақ айлағының және қону алаңының жерүсті бөліктерін жөндеуге қажетті материалдардың мөлшерін анықтау.

4. Организовать уплотнение грунтов при оптимальной влажности.
5. Организовать планировочные работы, ликвидировать колеи и укатать поверхности грунтового летного поля и скосить траву.
6. Пользоваться средствами связи.
7. Применять справочные материалы при выполнении всех видов сложных работ по ремонту грунтовых частей летного поля аэродрома, вертодрома, посадочной площадки.
Знания:
1. Правила пожарной безопасности.
2. Особенности содержания аэродрома, вертодрома, посадочной площадки в различное время года.
3. Правила взаимодействия аэродромной службы со службой движения и наземными службами, обеспечивающими полеты на аэродроме, вертодроме, посадочной площадке.
4. Требования системы управления безопасностью полетов.
5. Правила ведения радиообмена.
6.Требования охраны труда.
7. Требования охраны окружающей среды.
8. Организационная структура предприятия.
9. Распоряжения, приказы руководителя предприятия.
10. Правила трудового распорядка.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Качественное и безопасное эксплуатационное содержание летного поля к полетам воздушных судов.
Навык 1:
Обеспечение технического обслуживания и текущего ремонта аэродрома
Умения:
1. Организовать работу рабочих аэродромной службы.
2. Осуществлять руководство и контроль за работой персонала.
3. Организовать ремонт и содержание аэродрома, вертодрома, посадочной площадки, водосточно-дренажных систем.
4. Организовать комплекс мероприятий по взаимодействию служб, производящих работы на аэродроме, вертодроме, посадочной площадке.
5. Пользоваться инструментами, приспособлениями и горюче-смазочными материалами при выполнении всех видов сложных работ.
6. Работать с ремонтными материалами, мастиками и реагентами.
Знания:
1. Технология выполнения работ по ремонту аэродромных покрытий.
2.Требования промышленной безопасности.
3.Технология выполнения работ по очистке аэродромных покрытий и светосигнального оборудования от снега и льда, посторонних предметов.
4. Правила пожарной безопасности.
5. Правила ведения радиообмена.
6. Требования охраны окружающей среды.
7. Требования охраны труда.
8. Требования системы управления безопасностью полетов.
9. Технология взаимодействия аэродромной службы со службой движения и наземными службами, обеспечивающими полеты на аэродроме, вертодроме, посадочной площадке.
10. Организационная структура предприятия.
11. Распоряжения, приказы руководителя предприятия.
12. Правила трудового распорядка.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Контроль за дренажной и водоотводящими системами и маркировкой искусственных покрытий.
Умения:

4. Оңтайлы ылғалдылықта топырақты тығыздауды ұйымдастыру.
5. Тегістеу жұмыстарын ұйымдастыру, ойықтарды жою және асфальтталмаған әуеайлақтың бетін тазалау және шөбін шабу.
6. Байланыс құралдарын қолдану.
7. Әуеайлақтың, тікұшақ айлақының және қону алаңының аэродромының асфальтталмаған бөліктерін жөндеу бойынша кешенді жұмыстардың барлық түрлерін орындау кезінде анықтамалық материалдарды пайдалану.
Білімдер:
1. Өрт қауіпсіздігі ережелері.
2. Жылдың әр мезгілінде әуеайлақты, тікұшақ айлағын, қону алаңын ұстаудың ерекшеліктері.
3. Әуеайлақ қызметінің жол қозғалысы қызметімен және әуеайлақта, тікұшақ айлағында және қону алаңында ұшуды қамтамасыз ететін жерүсті қызметтерімен өзара іс-қимылының қағидалары.
4. Ұшу қауіпсіздігін басқару жүйесінің талаптары.
5. Радиобайланыс ережелері.
6. Еңбек қауіпсіздігі талаптары.
7. Қоршаған ортаны қорғау талаптары.
8. Кәсіпорынның ұйымдық құрылымы.
9. Кәсіпорын басшысының өкімдері, өкімдері.
10. Еңбек тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Жоғары сапалы және қауіпсіз әуе кемелерінің ұшуына арналған әуеайлаққа жедел қызмет көрсету.
Дағды 1:
Әуеайлаққа техникалық қызмет көрсетуді және ағымдағы жөндеуді қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Әуеайлақ қызметі қызметкерлерінің жұмысын ұйымдастыру.
2. Көшбасшылықты қамтамасыз ету және персоналдың жұмысын бақылау.
3. Әуеайлақты, тікұшақ айлағын, қону алаңын, дренаждық жүйелерді жөндеу мен күтіп ұстауды ұйымдастыру.
4. Әуеайлақта, тікұшақ айлағында және қону алаңында жұмыстарды орындайтын қызметтердің өзара іс-қимылы бойынша шаралар кешенін ұйымдастыру.
5. Күрделі жұмыстардың барлық түрлерін орындаған кезде құрал-саймандарды, құрылғыларды және жанар-жағармайларды қолдану.
6. Жөндеу материалдарымен, мастикалармен және реактивтермен жұмыс жасау.
Білімдер:
1. Әуеайлақ жабындарын жөндеу бойынша жұмыстарды орындау технологиясы.
2. Өндірістік қауіпсіздік талаптары.
3. Әуеайлақ жабындарын және жарықтандыру құралдарын қар мен мұздан, бөгде заттардан тазалау бойынша жұмыстарды орындау технологиясы.
4. Өрт қауіпсіздігі ережелері.
5. Радиобайланыс ережелері.
6. Қоршаған ортаны қорғау талаптары.
7. Еңбек қауіпсіздігі талаптары.
8. Ұшу қауіпсіздігін басқару жүйесінің талаптары.
9. Әуеайлақ қызметінің әуеайлақта, тікұшақ айлағында және қону алаңында ұшуды қамтамасыз ететін қозғалыс қызметімен және жерүсті қызметтерімен өзара әрекеттесу технологиясы.
10. Кәсіпорынның ұйымдық құрылымы.
11. Кәсіпорын басшысының өкімдері, өкімдері.
12. Еңбек тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Дренаж және су бұру жүйелерін бақылау және жасанды жабындарды таңбалау.
Машықтар:

1. Организовать работу рабочих аэродромной службы.
2. Осуществлять руководство и контроль за работой персонала.
3. Организовать проверку и очистку водосточно-дренажной системы летного поля.
4. Организовать маркировку аэродромных покрытий.
5. Информировать руководителя о нарушениях технологического процесса, обнаруженных во время работы.
6. Пользоваться средствами связи.
Знания:
1. Правила и технологии взаимодействия аэродромной службы со службой движения и наземными службами, обеспечивающими полеты на аэродроме, вертодроме, посадочной площадке.
2. Правила и технологии выполнения подготовительных работ по содержанию искусственных покрытий и грунтовых частей аэродрома, вертодрома, посадочной площадки.
3. Правила пожарной безопасности.
4. Правила выполнения маркировки аэродромных покрытий.
5. Требования системы управления безопасностью полетов.
6. Правила ведения радиообмена.
7. Особенности содержания аэродрома, вертодрома, посадочной площадки в различное время года.
8. Требования охраны труда.
9. Требования охраны окружающей среды.
10. Организационная структура предприятия.
11. Распоряжения, приказы руководителя предприятия.
12. Правила трудового распорядка.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Стрессоустойчивость
Терпеливость
Умение работать в команде
Дисциплинированность
Аккуратность
Выносливость и усердие
Устные коммуникативные навыки
Мотивированность
Добропорядочность
Способность к обучению и самообучению
Компьютерная грамотность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 7 октября 2015 года № 978 "Об утверждении Правил аэродромного обеспечения в гражданской авиации". 2. Приказ Министра по инвестициям и развитию РК от 31 марта 2015 года № 381 "Об утверждении норм годности к эксплуатации аэродромов (вертодромов) гражданской авиации". 3. Приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 26 марта 2015 года № 327 "Правил по организации работы специального транспорта в аэропортах РК". 4. Приказ Министра по инвестициям и развитию РК от 30 июня 2017 года № 420 "Правила обеспечения аэронавигационной информацией в гражданской авиации" 5. Приложение 14 ИКАО, Аэродромы, Том 1, Проектирование и эксплуатация аэродромов. 6. DOC, 9981 ИКАО, Аэродромы. 7. DOC, 9157 ИКАО, Руководство по проектированию аэродромов.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Мастер аэродромной службы
15. Карточка профессии "Аэродромный рабочий":
Код группы:

1. Әуеайлақ қызметі қызметкерлерінің жұмысын ұйымдастыру.
2. Көшбасшылықты қамтамасыз ету және персоналдың жұмысын бақылау.
3. Әуеайлақтың дренаждық және су бұру жүйелерін тексеруді және тазалауды ұйымдастыру.
4. Әуеайлақ беттерін таңбалауды ұйымдастыру.
5. Жұмыс барысында анықталған технологиялық процестің бұзылуы туралы басшыға хабарлау.
6. Байланыс құралдарын қолдану.
Білімдер:
1. Әуеайлақ қызметінің әуеайлақта, тікұшақ айлағында, қону алаңында ұшуды қамтамасыз ететін қозғалыс қызметімен және жерүсті қызметтерімен өзара іс-қимылының ережелері мен технологиялары.
2. Әуеайлақтың, тікұшақ айлағының және қону алаңының жасанды беттері мен төсенбеген бөліктерін күтіп ұстау бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу ережелері мен технологиялары.
3. Өрт қауіпсіздігі ережелері.
4. Әуеайлақ жабындарын таңбалау ережелері.
5. Ұшу қауіпсіздігін басқару жүйесінің талаптары.
6. Радиобайланыс ережелері.
7. Жылдың әр мезгілінде әуеайлақты, тікұшақ айлағын, қону алаңын ұстаудың ерекшеліктері.
8. Еңбекті қорғау талаптары.
9. Қоршаған ортаны қорғау талаптары.
10. Кәсіпорынның ұйымдық құрылымы.
11. Кәсіпорын басшысының өкімдері, өкімдері.
12. Еңбек тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Күйзеліске тұрақтылық
Шыдамдылық
Командада жұмыс істей білу
Тәртіптілік
Дәлдік
Төзімділік пен еңбексүйгіштік
Ауызекі сөйлеу дағдылары
Мотивация
Парасаттылық
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Компьютерлік сауаттылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. "Азаматтық авиацияда әуеайлақтық қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы” ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушы 2015 жылғы 7 қазандағы № 978 бұйрығы. 2. "Азаматтық авиация әуеайлақтарының (тікұшақ айлақтарының) пайдалануға жарамдылығы стандарттарын бекіту туралы" ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 381 бұйрығы. 3. ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушы 2015 жылғы 26 наурыздағы № 327 “ҚР әуежайларында арнайы көліктің жұмысын ұйымдастыру қағидалары”бұйрығы. 4. "Азаматтық авиацияда аэронавигациялық ақпаратты ұсыну қағидалары" ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 30 маусымдағы № 420 бұйрығымен. 5. ИКАО 14-қосымша, Әуеайлақтар, 1-том, Әуеайлақтарды жобалау және пайдалану. 6. DOC, 9981 ИКАО, Әуеайлақтар. 7. DOC, 9157 ICAO, Әуеайлақтарды жобалау жөніндегі нұсқаулық.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Әуеайлақты пайдалану жөніндегі инженері
15. Кәсіптің карточкасы "Аэроалаң жұмысшысы":
Топтың коды:

7549-5
Код наименования занятия:
7549-5-001
Наименование профессии:
Аэродромный рабочий
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (выпуск 53). Приказ Министра труда и социальной защиты населения РК от 29 декабря 2021 года № 513, Параграфы 8,9,10
Аэродромный рабочий, 2 разряд, 3 разряд, 4 разряд
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Уровень образования:
-
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Практический опыт и\или профессиональная подготовка (краткосрочные курсы на базе организации образования или обучение на предприятии, установленный уровень)
Связь с неформальным и информальным образованием:
Прохождения стажировки и получения допусков к самостоятельной работе в соответствии с приобретенной специальностью и квалификацией в службе.
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Содержание и очистка летного поля.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение работ по содержанию искусственных покрытий и грунтовых частей аэродрома, вертодрома, посадочной площадки.
2. Проведение работ по техническому обслуживанию (текущий, периодический и ремонт) летного поля, взлетно-посадочной полосы, рулежных и магистральных дорожек, водоотводных дренажных систем, внутриаэропортовых дорог и привокзальных площадей.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение работ по содержанию искусственных покрытий и грунтовых частей аэродрома, вертодрома, посадочной площадки.
Навык 1:
Подготовка искусственных аэродромных покрытий к приему и выпуску воздушных судов.
Умения:
2 разряд
1. Выполнять подготовительные вспомогательные работы по содержанию летного поля.
2. Убирать перрон и привокзальную территорию, ограждать опасные места на аэродроме.
3. Очищать покрытий аэродрома, вертодрома, посадочной площадки от посторонних предметов и мусора.
4. Выполнять работы по очистке вручную светосигнальных огней, световых указателей на взлетно-посадочной полосе, рулежных дорожках, заземляющих устройствах и якорных креплениях на местах стоянки воздушных судов.
5. Информировать руководителя о нарушениях технологического процесса, обнаруженных во время работы.
3 разряд
1. Выполнять подготовительные вспомогательные работы по содержанию летного поля.
2. Выполнять работы по уходу за поверхностью летного поля, его искусственными и грунтовыми покрытиями.
3. Очищать покрытий аэродрома, вертодрома, посадочной площадки от посторонних предметов и мусора.
4. Выполнять работы по очистке аэродромных покрытий и светосигнального оборудования от снега и льда, посторонних предметов с использованием механизмов.
5. Информировать руководителя о нарушениях технологического процесса, обнаруженных во время работы.
4 разряд
1. Выполнять подготовительные вспомогательные работы по содержанию летного поля.
2. Выполнять очистку взлетно-посадочных полос с помощью соответствующих механизмов.
3. Использовать и содержать в надлежащем порядке и исправности применяемых аэродромных и сельскохозяйственных машин.
4. Выполнять работы по очистке аэродромных покрытий и светосигнального оборудования от снега и льда, посторонних предметов с использованием механизмов.
5. Информировать руководителя о нарушениях технологического процесса, обнаруженных во время работы.
Знания:
2 разряд
1. Порядок эксплуатации летного поля в различное время года, звуковую и световую сигнализацию.
2. Порядок движения воздушного судна и транспорта на аэродроме.
3. Применить машины и механизмы, применяемые при уборке территории и при текущем ремонте летного поля, порядок обращения с ними.
4. Последовательность и технологию выполнения работ по текущему ремонту аэродромных покрытий.
5. Последовательность и технологию выполнения работ по очистке аэродромных покрытий от снега и льда.
6. Порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
7. Порядок пользования средствами индивидуальной защиты.

7549-5
Қызмет атауының коды:
7549-5-001
Кәсіптің атауы:
Аэроалаң жұмысшысы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы (53-шығарылым). ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2021 жылғы 29 желтоқсандағы № 513 бұйрығы. Параграф 8, 9,10 Әуеайлақ жұмысшысы, 2-разряд, 3-разряд, 4-разряд.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
-
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Практикалық тәжірибе және/немесе кәсіптік оқыту ( білім беру ұйымы базасындағы қысқа мерзімді курстар немесе кәсіпорында белгіленген деңгейде оқыту
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Алған мамандығына және қызметтегі біліктілігіне сәйкес тағылымдамадан өту және өз бетінше жұмыс істеуге рұқсат алу.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Әуеайлақты күтіп ұстау және тазалау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Әуеайлақтың, тікұшақ айлағының, қону алаңының жасанды беттерін және төсенбеген бөліктерін күтіп ұстау бойынша жұмыстарды жүргізу.
2. Әуеайлақты, ұшып-қону жолағын, руль жолдары мен магистральдық жолдарды, дренаждық жүйелерді, әуежайішілік жолдарды және вокзал аумақтарын күтіп ұстау және техникалық жұмыстарды жүргізу (ағымдық, мерзімді жөндеу).
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Әуеайлақтың, тікұшақ айлағының, қону алаңының жасанды беттерін және төсенбеген бөліктерін күтіп ұстау бойынша жұмыстарды жүргізу.
Дағды 1:
Әуе кемелерін қабылдау және шығару үшін әуеайлақтың жасанды жабындарын дайындау.
Машықтар:
2-разряд
1. Әуеайлақты күтіп ұстау бойынша көмекші дайындық жұмыстарын орындау.
2. Перронды және станция аймағын тазалау, аэродромдағы қауіпті жерлерді қоршау.
3. Әуеайлақтың, тікұшақ айлағының және қону алаңының беттерін бөгде заттар мен қоқыстардан тазалау.
4. Әуе кемелерінің тұрақ орындарында сигнал шамдарын, ұшу-қону жолағындағы жарық индикаторларын, жүріс жолдарын, жерге қосу құрылғыларын және якорь бекітпелерін қолмен тазалауды орындау.
5. Жұмыс барысында анықталған технологиялық процестің бұзылуы туралы басшыға хабарлау.
3-разряд
1. Әуеайлақты күтіп ұстау бойынша көмекші дайындық жұмыстарын орындау.
2. Әуеайлақ бетінде, оның жасанды және асфальтталмаған бетінде техникалық қызмет көрсету жұмыстарын жүргізу.
3. Әуеайлақтың, тікұшақ айлағының және қону алаңының беттерін бөгде заттар мен қоқыстардан тазалау.
4. Әуеайлақ беттерін және жарықтандыру құралдарын қар мен мұздан, бөгде заттардан механизмдерді пайдалана отырып тазалау жұмыстарын орындау.
5. Жұмыс барысында анықталған технологиялық бұзушылықтар туралы басшыға хабарлау.
4-разряд
1. Әуеайлақты күтіп ұстау бойынша көмекші дайындық жұмыстарын орындау.
2. Тиісті механизмдерді пайдалана отырып, ұшу-қону жолақтарын тазалау.
3. Пайдаланылған әуеайлақты және ауыл шаруашылығы машиналарын тиісті тәртіпте және жарамдылықта пайдалану және ұстау .
4. Әуеайлақ жабындарын және жарықтандыру құралдарын қар мен мұздан, бөгде заттардан механизмдерді пайдалана отырып тазалау жұмыстарын орындау.
5. Жұмыс барысында анықталған технологиялық процестің бұзылуы туралы басшыға хабарлау.
Білімдер:
2 разряд
1. Әуеайлақты жылдың әр мезгілінде пайдалану тәртібі, дыбыстық және жарық сигнализациясы.
2. Әуеайлақтағы әуе кемелерінің және көліктің қозғалыс тәртібі.
3. Ауданды тазалауда және әуеайлақты ағымдағы жөндеу кезінде қолданылатын машиналар мен механизмдерді және олармен жұмыс істеу тәртібін пайдалану.
4. Әуеайлақтың жабындарды ағымдық жөндеу бойынша жұмыстарды орындау реттілігі мен технологиясы.
5. Әуеайлақ беттерін қар мен мұздан тазарту бойынша жұмыстарды орындау реттілігі мен технологиясы.
6. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі бойынша бұйрық.
7. Жеке қорғаныс құралдарын пайдалану тәртібі.

8. Требования, предъявляемые к качеству выполняемых работ (услуг).
9. Требования по рациональной организации труда на рабочем месте
3 разряд
1. Типы и особенности искусственных и естественных покрытий летного поля.
2. Технологию ремонта аэродромных покрытий и обработки снежного покрова.
3. Элементарные сведения по агротехнике и геодезии.
4. Основные данные о конструкции аэродромных машин и механизмов и порядок их эксплуатации.
5. Порядок эксплуатации радиостанции.
6. Порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
7. Порядок пользования средствами индивидуальной защиты.
8. Требования, предъявляемые к качеству выполняемых работ (услуг).
9. Производственную сигнализацию.
10. Требования по рациональной организации труда на рабочем месте.
4 разряд
1. Назначение, принцип работы и порядок эксплуатации всех используемых аэродромных и сельскохозяйственных машин, механизмов и агрегатов, применяемых при ремонте и уходе за аэродромными покрытиями.
2. Физико-механические свойства всех типов покрытий взлетно-посадочных полос, в необходимом объеме сведения по метрологии.
3. Правила и технологии взаимодействия аэродромной службы со службой движения и наземными службами, обеспечивающими полеты на аэродроме, вертодроме, посадочной площадке.
4. Правила и технологии выполнения подготовительных работ по очистке искусственных покрытий и грунтовых частей аэродрома, вертодрома, посадочной площадки и светосигнального оборудования от снега и льда, посторонних предметов.
5. Требования системы управления безопасностью полетов.
6. Порядок движения воздушного судна и транспорта на аэродроме.
7. Особенности содержания аэродрома, вертодрома, посадочной площадки в различное время года.
8. Требования охраны труда.
9. Требования охраны окружающей среды.
10. Внутренние документы предприятия, распоряжения, приказы руководителя предприятия.
11. Правила трудового распорядка.
12. Порядок пользования средствами индивидуальной защиты.
13. Требования, предъявляемые к качеству выполняемых работ (услуг)
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Очистка дренажных и водоотводящих систем, маркировка искусственных покрытий и оборудования.
Умения:
2 разряд
1. Проверять исправности дренажной системы летного поля.
2. Очищать дренажные системы и текущий ремонт грунтовой части летного поля под руководством рабочего более высокой квалификации.
3. Приготовить лакокрасочные материалы.
4. Заправить лакокрасочных материалов в маркировочные механизмы.
5. Выполнять работы по маркировке аэродромных покрытий.
6. Выполнять работы по погрузке и разгрузке штучных, штучно-пакетированных, жидких и сыпучих грузов и инертных материалов.
7. Обновить маркировку аэродромных покрытий механизированным способом.
8. Информировать руководителя о нарушениях технологического процесса, обнаруженных во время работы.
9. Пользоваться лакокрасочными материалами, инструментами, приспособлениями при выполнении работ по содержанию поверхности и уходу за поверхностью летного поля аэродрома, вертодрома, посадочной площадки с соблюдением требований безопасности полетов, охраны труда и пожарной безопасности.
10. Пользоваться средствами связи.
3 разряд
1. Проводить работы по текущему ремонту летного поля и его покрытий.
2. Проводить очистку и проверку исправности дренажной системы летного поля.
3. Приготовить прайнер, холодную мастику, разогрев горячих мастик в стационарном (передвижном) котле.
4. Проводить очистку и устранение мелких неисправностей аэродромных механизмов и машин.
5. Очищать дренажные системы и текущий ремонт грунтовой части летного поля.
6. Выполнять работы по маркировке аэродромных покрытий.
7. Обновить маркировку аэродромных покрытий механизированным способом.

8. Орындалатын жұмыстардың (қызметтердің) сапасына қойылатын талаптар.
9. Жұмыс орнында еңбекті ұтымды ұйымдастыруға қойылатын талаптар
3 разряд
1. Әуеайлақтың жасанды және табиғи беткейлерінің түрлері мен ерекшеліктері.
2. Әуеайлақ жабындарын жөндеу және қар жамылғысын өңдеу технологиясы.
3. Аграрлық технология және геодезия бойынша элементарлы мәліметтер.
4. Әуеайлақтың машиналар мен механизмдердің конструкциясы және оларды пайдалану тәртібі туралы негізгі мәліметтер.
5. Радиостанцияны пайдалану тәртібі.
6. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі.
7. Жеке қорғаныс құралдарын пайдалану тәртібі.
8. Орындалатын жұмыстардың (қызметтердің) сапасына қойылатын талаптар.
9. Өндірістік сигнализация.
10. Жұмыс орнында еңбекті ұтымды ұйымдастыруға қойылатын талаптар.
4-разряд
1.Әуеайлақтық жабындарды жөндеуде және күтіп ұстауда қолданылатын барлық қолданылатын аэродромдық және ауылшаруашылық машиналарының, механизмдері мен агрегаттарының мақсаты, жұмыс істеу принципі және жұмыс тәртібі.
2.ҰҚЖ жабындарының барлық түрлерінің физика-механикалық қасиеттері, қажетті көлемде метрология бойынша мәліметтер.
3.Әуеайлақ қызметінің әуеайлақта, тікұшақ айлағында және қону алаңында ұшуды қамтамасыз ететін қозғалыс қызметімен және жерүсті қызметтерімен өзара іс-қимылының ережелері мен технологиялары.
4.Әуеайлақтың, тікұшақ айлақының, қону алаңының және жарықтандыру жабдықтарының жасанды беттерін және төсенбеген бөліктерін қар мен мұздан, бөгде заттардан тазалау бойынша дайындық жұмыстарын орындау ережелері мен технологиялары.
5.Ұшу қауіпсіздігін басқару жүйесінің талаптары.
6.Әуеайлақтағы әуе кемелерінің және көліктің қозғалыс тәртібі.
7.Жылдың әр мезгілінде аэродромды, тікұшақ айлағын, қону алаңын ұстаудың ерекшеліктері.
8.Еңбекті қорғау талаптары.
9.Қоршаған ортаны қорғау талаптары.
10.Ішкі құжаттар кәсіпорындар, тапсырыстар, кәсіпорын басшысының бұйрықтары.
11. Еңбек тәртібі.
12.Жеке қорғаныс құралдарын пайдалану тәртібі.
13.Орындалатын жұмыстардың (көрсетілетін қызметтердің)сапасына қойылатын талаптар
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Дренаж және су бұру жүйелерін тазалау және жасанды жабындарды таңбалау.
Машықтар:
2 разряд
1. Әуеайлақ дренаж және су бұру жүйесінің жұмысқа жарамдылығын тексеру.
2. Біліктілігі анағұрлым жоғары жұмысшының басшылығымен дренаждық жүйелерді тазалау және әуеайлақтың асфальтталмаған бөлігін ағымдағы жөндеу.
3. Бояу және лак материалдарын дайындау.
4. Бояу және лак материалдарын таңбалау механизмдеріне толтыру.
5. Әуеайлақ беттерін таңбалау жұмыстарын орындау.
6. Кесекті, кесек-ораған, сұйық және сусымалы жүктерді және инертті материалдарды тиеу-түсіру жұмыстарын орындау.
7. Әуеайлақ төсемдерінің таңбаларын механикаландырылған әдіспен жаңарту.
8. Жұмыс барысында анықталған технологиялық процестің бұзылуы туралы басшыға хабарлау.
9. Әуеайлақ, тікұшақ айлағы, қону алаңы аэродромының үстіңгі қабатын күтіп ұстау және күту бойынша жұмыстарды орындау кезінде ұшу қауіпсіздігін, еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі талаптарын сақтай отырып, бояу және лак материалдарын, құралдарды, құрылғыларды пайдалану.
10. Байланыс құралдарын қолдану.
3 разряд
1. Әуеайлақты және оның беткейлерін ағымдағы жөндеуді жүргізу.
2. Әуеайлақтың дренаждық жүйесін тазалау және жұмысқа жарамдылығын тексеру.
3. Стационарлық (жылжымалы) қазандықта праймерді, суық мастиканы дайындау, ыстық мастикаларды қыздыру.
4. Әуеайлақ механизмдері мен машиналарының жұмысындағы ұсақ ақауларды тазалау және жою.
5. Дренаж жүйелерін тазалау және әуеайлақтың жолының беткі бөлігін ағымдағы жөндеу.
6. Әуеайлақ беттерін таңбалау жұмыстарын орындау.
7.Әуеайлақ төсемдерінің таңбаларын механикаландырылған әдіспен жаңарту.
8.Жұмыс барысында анықталған технологиялық процестің бұзылуы туралы басшыға хабарлау.
4 разряд
1.Горизонттар бойымен дренаждық ұңғымаларға арналар трассаларын төсеу жұмыстарын жүргізу.
2.Жөндеу жұмыстарына қажетті материалдардың мөлшерін анықтау.
3.Пайдаланылған аэродромды және ауылшаруашылық машиналарын тиісті тәртіпте және жарамдылықта пайдалану және техникалық қызмет көрсету.
4.Әуеайлақ беттерін таңбалау бойынша жұмыстарды орындау.
5.Механикаландырылған әдіспен әуеайлақ жабындарының таңбаларын жаңарту.
6.Жұмыс барысында анықталған технологиялық процестің бұзылуы туралы басшыға хабарлау.
Білімдер:
2 разряд
1. Әуеайлақты жылдың әр мезгілінде пайдалану тәртібі, дыбыстық және жарық сигнализациясы.
2. Әуеайлақтағы әуе кемелерінің және көліктің қозғалыс тәртібі.
3. Дренаждық және дренаждық жүйелерді тазалау, жасанды беттерді таңбалау және олармен жұмыс істеу тәртібі үшін қолданылатын машиналар мен механизмдерді қолдану.
4. Дренажды және дренаждық жүйелерді тазалау бойынша жұмыстарды орындау реттілігі мен технологиясы.
5. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі.
6. Жеке қорғаныс құралдарын пайдалану тәртібі.
7. Орындалатын жұмыстардың (қызметтердің) сапасына қойылатын талаптар.
8. Жұмыс орнында еңбекті ұтымды ұйымдастыруға қойылатын талаптар
3 разряд
1. Дренаждық және дренаждық жүйелердің түрлері мен ерекшеліктері әуеайлақ.
2. Әуеайлақ жабындары мен дренаждық жүйелерді таңбалау технологиясы
3. Аграрлық технология және геодезия бойынша элементарлы мәліметтер.
4. Әуеайлақтық машиналар мен механизмдердің конструкциясы және оларды пайдалану тәртібі туралы негізгі мәліметтер.
5. Радиостанцияны пайдалану тәртібі.
6. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі бойынша бұйрық.
7. Жеке қорғаныс құралдарын пайдалану тәртібі.

8. Информировать руководителя о нарушениях технологического процесса, обнаруженных во время работы.
4 разряд
1. Выполнять работы по прокладыванию лотковых трасс к водосборным колодцам по горизонтам.
2. Определить количества необходимых материалов для проведения ремонтных работ.
3. Использование и содержание в надлежащем порядке и исправности применяемых аэродромных и сельскохозяйственных машин.
4. Выполнять работы по маркировке аэродромных покрытий.
5. Обновить маркировку аэродромных покрытий механизированным способом.
6. Информировать руководителя о нарушениях технологического процесса, обнаруженных во время работы.
Знания:
2 разряд
1. Порядок эксплуатации летного поля в различное время года, звуковую и световую сигнализацию.
2. Порядок движения воздушного судна и транспорта на аэродроме.
3. Применить машины и механизмы, применяемые при очистке дренажных и водоотводящих систем, маркировка искусственных покрытий, порядок обращения с ними.
4. Последовательность и технологию выполнения работ по очистке дренажных и водоотводящих систем.
5. Порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
6. Порядок пользования средствами индивидуальной защиты.
7. Требования, предъявляемые к качеству выполняемых работ (услуг).
8. Требования по рациональной организации труда на рабочем месте
3 разряд
1. Типы и особенности водоотводных и дренажных систем летного поля.
2. Технологию маркировки аэродромных покрытий и водоотводных и дренажных систем
3. Элементарные сведения по агротехнике и геодезии.
4. Основные данные о конструкции аэродромных машин и механизмов и порядок их эксплуатации.
5. Порядок эксплуатации радиостанции.
6. Порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
7. Порядок пользования средствами индивидуальной защиты.
8.Требования, предъявляемые к качеству выполняемых работ (услуг).
9. Производственную сигнализацию.
10.Требования по рациональной организации труда на рабочем месте.
4 разряд
1. Порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности
2. Порядок пользования средствами индивидуальной защиты.
3. Требования, предъявляемые к качеству выполняемых работ (услуг);
4. Требования по рациональной организации труда на рабочем месте
5. Правила и технологии взаимодействия аэродромной службы со службой движения и наземными службами, обеспечивающими полеты на аэродроме, вертодроме, посадочной площадке.
6. Правила и технологии выполнения подготовительных работ по очистке искусственных покрытий и грунтовых частей аэродрома, вертодрома, посадочной площадки и светосигнального оборудования от снега и льда, посторонних предметов.
7. Правила выполнения маркировки аэродромных покрытий.
8.Требования системы управления безопасностью полетов.
9. Правила ведения радиообмена.
10.Требования охраны окружающей среды.
11. Внутренние документы предприятия, распоряжения, приказы руководителя предприятия.
12. Правила трудового распорядка.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Проведение работ по техническому обслуживанию (текущий, периодический и ремонт) летного поля, взлетно-посадочной полосы, рулежных и магистральных дорожек, водоотводных дренажных систем, внутриаэропортовых дорог и привокзальных площадей.
Навык 1:
Текущий, периодический ремонт элементов искусственного покрытия летного поля.
Умения:
2 разряд
1. Оградить зоны производства работ по ремонту искусственных покрытий аэродрома, вертодрома, посадочной площадки и опасных мест на аэродроме, вертодроме, посадочной площадке с установкой переносных маркировочных знаков.
2. Составить смеси из материалов, применяемых при ремонте покрытий аэродрома, вертодрома, посадочной площадки.
3. Разогревать мастику в стационарном (передвижном) котле.
4. Исправить температурные швы на аэродроме, вертодроме, посадочной площадке с использованием несложных аэродромных механизмов.
5. Очистить швы и трещины на летном поле.
6. Приготовить прайнер, холодной мастики.
7. Выполнять работы по очистке, заливке швов мастикой и исправление температурных швов с использованием несложных аэродромных механизмов и погрузочно-разгрузочные работы штучных, штучно-пакетированных и сыпучих грузов.
8. Пропитать искусственное покрытие аэродрома, вертодрома, посадочной площадки специальными защитными составами.
9. Информировать руководителя о нарушениях технологического процесса, обнаруженных во время работы.
10. Пользоваться инструментами, приспособлениями и горюче-смазочными материалами при выполнении всех видов сложных работ по ремонту искусственных покрытий аэродрома, вертодрома, посадочной площадки.
11. Пользоваться средствами связи.
12. Работать с ремонтными материалами, мастиками и реагентами.
13. Проводить работы по поддержке травостоя установленной высоты в соответствии с требованиями локальных нормативных актов.
3 разряд
1. Выполнять работы по приготовлению прайнера, холодной мастики, разогрев горячих мастик в стационарном (передвижном) котле.
2. Выполнять очистку и устранение мелких неисправностей аэродромных механизмов и машин.
3. Выполнять работы по уходу за поверхностью летного поля, его искусственными и грунтовыми покрытиями.
4. Выполнять работы по текущему ремонту летного поля и его покрытий.
5. Выполнять работы по приготовлению прайнера, холодной мастики, разогрев горячих мастик в стационарном (передвижном) котле.
4 разряд
1. Определить количества необходимых материалов для проведения ремонтных работ.
2. Выполнять все виды сложных работ по ремонту летного поля и искусственных покрытий взлетно-посадочных полос, рулежных дорожек, мест стоянки воздушного судна и перронов.
3. Составлять смеси из материалов (бетон, асфальт и иное), применяющихся при ремонте аэродромных покрытий.
4. Очистить взлетно-посадочных полос с помощью соответствующих механизмов.
5. Использовать и содержать в надлежащем порядке и исправности применяемых аэродромных и сельскохозяйственных машин.
6. Применять справочные материалы при выполнении всех видов сложных работ по ремонту искусственных покрытий летного поля аэродрома, вертодрома, посадочной площадки.
Знания:
2 разряд
1. Порядок эксплуатации летного поля в различное время года, звуковую и световую сигнализацию.
2. Порядок движения воздушного судна и транспорта на аэродроме.
3. Применить машины и механизмы, применяемые при ремонте искусственных покрытий, порядок обращения с ними.
4. Последовательность и технологию выполнения работ по очистке летного поля.
5. Порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
6. Порядок пользования средствами индивидуальной защиты.
7. Требования, предъявляемые к качеству выполняемых работ (услуг).

8. Орындалатын жұмыстардың (қызметтердің) сапасына қойылатын талаптар.
9. Өндірістік сигнализация.
10. Жұмыс орнында еңбекті ұтымды ұйымдастыруға қойылатын талаптар.
4 разряд
1. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі.
2. Жеке қорғаныс құралдарын пайдалану тәртібі.
3. Орындалатын жұмыстардың (қызметтердің) сапасына қойылатын талаптар.
4. Жұмыс орнындағы еңбекті ұтымды ұйымдастыруға қойылатын талаптар.
5. Әуеайлақ қызметінің әуеайлақта, тікұшақ айлағында және қону алаңында ұшуларды қамтамасыз ететін қозғалыс қызметімен және жерүсті қызметтерімен өзара іс-қимылының ережелері мен технологиялары.
6. Әуеайлақтың, тікұшақ айлағының, қону алаңының және жарықтандыру жабдығын қар мен мұздан, бөгде заттардан жасанды беттерді және төселмеген бөліктерін тазалау бойынша дайындық жұмыстарын орындау ережелері мен технологиялары.
7. Әуеайлақ жабындарын таңбалау ережелері.
8. Ұшу қауіпсіздігін басқару жүйесінің талаптары.
9. Радиобайланыс ережелері.
10. Қоршаған ортаны қорғау талаптары.
11. Ішкі кәсіпорын құжаттары, тапсырыстар, кәсіпорын басшысының бұйрықтары.
12. Еңбек тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Әуеайлақты, ұшып-қону жолағын, руль жолдары мен магистральдық жолдарды, дренаждық жүйелерді, әуежайішілік жолдарды және вокзал аумақтарын күтіп ұстау және техникалық жұмыстарды жүргізу (ағымдық, мерзімді жөндеу).
Дағды 1:
Жасанды әуеайлақ бетінің элементтерін ағымдағы, мерзімді жөндеу.
Машықтар:
2-разряд
1. Әуеайлақтың, тікұшақтың, қону алаңының және әуеайлақтағы, тікұшақ айлақындағы, қону алаңындағы қауіпті орындардың жасанды беттерін жөндеу бойынша жұмыстар жүргізілетін аумақтарды портативті белгілерді орнату арқылы қоршау.
2. Әуеайлақ, тікұшақ айлағын және қону алаңының беттерін жөндеуде қолданылатын материалдар қоспасын құрастыру.
3. Мастиканы стационарлық (жылжымалы) қазандықта қыздыру.
4. Қарапайым әуеайлақ механизмдерін пайдалана отырып, әуеайлақтағы, тікұшақ айлағындағы, қону алаңындағы компенсаторларды түзету.
5. Әуеайлақтағы тігістерді және жарықтарды тазалау.
6. Праймер мен суық мастиканы дайындау.
7. Қарапайым аэродромдық механизмдерді пайдалана отырып, тазалау жұмыстарын, түйіспелерді мастикамен толтыруды және компенсаторларды түзетуді және жүктерді, орамдық және үйінді жүктерді тиеу-түсіру.
8. Әуеайлақтың, тікұшақ айлағының, қону алаңының жасанды бетін арнайы қорғаныс қоспаларымен сіңдіру.
9. Жұмыс барысында анықталған технологиялық бұзушылықтар туралы басшыға хабарлау.
10. Әуеайлақтың, тікұшақ айлағының, қону алаңының жасанды беттерін жөндеу бойынша күрделі жұмыстардың барлық түрлерін орындау кезінде құралдарды, құрылғыларды және жанар-жағармай материалдарын қолдану.
11. Байланыс құралдарын қолдану.
12. Жөндеу материалдарымен, мастикалармен және реактивтермен жұмыс жасау.
13. Жергілікті нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкес, шөпті белгіленген биіктікте ұстау жұмыстарын жүргізу.
3-разряд
1. Стационарлық (жылжымалы) қазандықта праймерді, суық мастиканы және ыстық мастиканы жылытуды дайындау бойынша жұмыстарды орындау.
2. Әуеайлақ механизмдері мен машиналарындағы ұсақ ақауларды тазалау және жою.
3. Әуеайлақтың үстіңгі қабатында, оның жасанды және асфальтталмаған бетінде ағымдағы жөндеу жұмыстарын жүргізу.
4. Әуеайлақты және оның жабындарын ағымдағы жөндеу жұмыстарын жүргізу.
5. Стационарлық (жылжымалы) қазандықта праймерді, суық мастиканы, жылытатын ыстық мастикаларды дайындау.
4-разряд
1. Жөндеу жұмыстарына қажетті материалдардың мөлшерін анықтау.
2. Әуеайлақты және ұшу-қону жолақтарының жасанды беттерін, жүру жолдарының, әуе кемелерінің тұрақ алаңдары мен перрондарын жөндеу бойынша кешенді жұмыстардың барлық түрлерін орындау.
3. Әуеайлақ жабындарын жөндеуде қолданылатын материалдардың (бетон, асфальт және т.б.) қоспаларын құрастыру.
4. Тиісті механизмдерді пайдалана отырып, ұшу-қону жолақтарын тазалау.
5. Пайдаланылған аэродромды және ауылшаруашылық машиналарын дұрыс тәртіпте және жарамдылықта пайдалану және ұстау.
6. Әуеайлақтың, тікұшақ айлағының және қону алаңының жасанды беттерін жөндеу бойынша кешенді жұмыстардың барлық түрлерін орындау кезінде анықтамалық материалдарды пайдалану.
Білімдер:
2-разряд
1. Әуеайлақты жылдың әр мезгілінде пайдалану тәртібі, дыбыстық және жарық сигнализациясы.
2. Әуеайлақтағы әуе кемелерінің және көліктің қозғалыс тәртібі.
3. Жасанды беттерді жөндеуде қолданылатын машиналар мен механизмдерді, олармен жұмыс істеу тәртібін қолдану.
4. Әуеайлақты тазалау бойынша жұмыстарды орындау реттілігі мен технологиясы.
5. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі.
6. Жеке қорғаныс құралдарын пайдалану тәртібі.
7. Орындалатын жұмыстардың (қызметтердің) сапасына қойылатын талаптар.

8. Требования по рациональной организации труда на рабочем месте
3 разряд
1. Виды мастик, технологию их приготовления.
2. Технологию заливки швов различными видами мастик.
3. Порядок эксплуатации радиостанции.
4. Порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
5. Порядок пользования средствами индивидуальной защиты.
6. Требования, предъявляемые к качеству выполняемых работ (услуг).
7. Производственную сигнализацию.
8. Требования по рациональной организации труда на рабочем месте.
4 разряд
1. Назначение, принцип работы и порядок эксплуатации всех используемых аэродромных и сельскохозяйственных машин, механизмов и агрегатов, применяемых при ремонте и уходе за аэродромными покрытиями.
2. Порядок пользования радиосвязью.
3. Физико-механические свойства всех типов покрытий взлетно-посадочных полос, в необходимом объеме сведения по метрологии.
4. Порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
5. Порядок пользования средствами индивидуальной защиты.
6. Требования, предъявляемые к качеству выполняемых работ (услуг).
7. Производственную сигнализацию.
8. Требования по рациональной организации труда на рабочем месте.
9. Особенности содержания аэродрома, вертодрома, посадочной площадки в различное время года.
10. Правила взаимодействия аэродромной службы со службой движения и наземными службами, обеспечивающими полеты на аэродроме, вертодроме, посадочной площадке.
11. Правила выполнения работ по ремонту аэродромных покрытий.
12. Требования системы управления безопасностью полетов.
13. Требования охраны окружающей среды.
14. Внутренние документы предприятия, распоряжения, приказы руководителя предприятия.
15. Правила трудового распорядка.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Текущий периодический ремонт элементов грунтового летного поля.
Умения:
2 разряд
1. Определить количество необходимых материалов для ремонта грунтовых частей аэродрома, вертодрома, посадочной площадки.
2.Оградить зоны производства работ по ремонту грунтовых частей аэродрома, вертодрома, посадочной площадки и опасных мест на аэродроме, вертодроме, посадочной площадке с установкой переносных маркировочных знаков.
3. Проводить работы по посеву трав на грунтовую часть летного поля.
4. Проводить уплотнение грунтов при оптимальной влажности.
5. Проводить планировочные работы, ликвидировать колеи и укатать поверхности грунтового летного поля и скосить траву.
6. Пользоваться средствами связи.
7. Пользоваться инструментами, приспособлениями и горюче-смазочными материалами при выполнении всех видов сложных работ по ремонту грунтовых частей аэродрома, вертодрома, посадочной площадки.
3 разряд

8. Жұмыс орнында еңбекті ұтымды ұйымдастыруға қойылатын талаптар
3-разряд
1. Мастика түрлері, оларды дайындау технологиясы.
2. Әртүрлі типтегі мастикалармен буындарды толтыру технологиясы.
3. Радиостанцияны пайдалану тәртібі.
4. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі бойынша бұйрық.
5. Жеке қорғаныс құралдарын пайдалану тәртібі.
6. Орындалатын жұмыстардың (қызметтердің) сапасына қойылатын талаптар.
7. Өндірістік сигнализация.
8. Жұмыс орнындағы еңбекті ұтымды ұйымдастыруға қойылатын талаптар.
4-разряд
1. Әуеайлақтық жабындарды жөндеуде және күтіп ұстауда қолданылатын барлық қолданылатын әуеайлақтық және ауылшаруашылық машиналарының, механизмдері мен агрегаттарының мақсаты, жұмыс істеу принципі және жұмыс тәртібі.
2. Радиобайланысты пайдалану тәртібі.
3. ҰҚЖ жабындарының барлық түрлерінің физика-механикалық қасиеттері, қажетті көлемде метрология бойынша мәліметтер.
4. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі бойынша бұйрық.
5. Жеке қорғаныс құралдарын пайдалану тәртібі.
6. Орындалатын жұмыстардың (қызметтердің) сапасына қойылатын талаптар.
7. Өндірістік сигнализация.
8. Жұмыс орнында еңбекті ұтымды ұйымдастыруға қойылатын талаптар.
9. Жылдың әр мезгілінде аэродромды, тікұшақ айлағын, қону алаңын ұстаудың ерекшеліктері.
10. Әуеайлақ қызметінің қозғалыс қызметімен және әуеайлақта, тікұшақ айлағында және қону алаңында ұшуды қамтамасыз ететін жерүсті қызметтерімен өзара әрекеттесу қағидалары.
11. Әуеайлақ жабындарын жөндеу бойынша жұмыстарды орындау ережелері.
12. Ұшу қауіпсіздігін басқару жүйесінің талаптары.
13. Қоршаған ортаны қорғау талаптары.
14. Ішкі құжаттар, тапсырыстар, кәсіпорын басшысының бұйрықтары.
15. Еңбек тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Топырақ ұшу алаңының элементтерін ағымдағы мерзімді жөндеу.
Машықтар:
2 разряд
1. Әуеайлақтың, тікұшақ айлағының және қону алаңының жерүсті бөліктерін жөндеуге қажетті материалдардың мөлшерін анықтау.
2. Әуеайлақтың, тікұшақтың, қону алаңының жерүсті бөліктерін және аэродромдағы, тікұшақ айлағындағы, қону алаңындағы қауіпті орындарды жөндеу бойынша жұмыстар жүргізілетін аумақтарды портативті белгілерді орнату арқылы қоршау.
3. Әуеайлақтың төсенбеген бөлігіне шөп егу жұмыстарын жүргізу.
4. Оңтайлы ылғалдылықта топырақты нығыздау.
5. Тегістеу жұмыстарын жүргізу, ойықтарды жою және асфальтсыз аэродромның бетін тегістеу және шөп шабу.
6. Байланыс құралдарын қолдану.
7. Әуеайлақтың, тікұшақ айлағының, қону алаңының жерүсті бөліктерін жөндеу бойынша күрделі жұмыстардың барлық түрлерін орындау кезінде құралдарды, құрылғыларды және жанар-жағармай материалдарын қолдану.
3 разряд

1. Выполнять очистку и устранение мелких неисправностей аэродромных механизмов и машин.
2. Выполнять работы по уходу за поверхностью грунтового летного поля.
3. Выполнять работы по ремонту грунтового летного поля.
4. Определить количества необходимых материалов для проведения ремонтных работ.
5. Пользоваться средствами связи.
4 разряд
1. Определить количества необходимых материалов для проведения ремонтных работ.
2. Выполнять все виды сложных работ по ремонту летного поля.
3. Использовать и содержать в надлежащем порядке и исправности применяемых аэродромных и сельскохозяйственных машин.
4. Очистить взлетно-посадочных полос с помощью соответствующих механизмов.
5. Использовать и содержать в надлежащем порядке и исправности применяемых аэродромных и сельскохозяйственных машин.
6. Применять справочные материалы при выполнении всех видов сложных работ по ремонту грунтовых частей летного поля аэродрома, вертодрома, посадочной площадки.
Знания:
2 разряд
1. Порядок эксплуатации летного поля в различное время года.
2. Порядок движения воздушного судна и транспорта на аэродроме.
3. Применить машины и механизмы, применяемые при ремонте грунтового летного поля, порядок обращения с ними.
4. Последовательность и технологию выполнения работ по очистке грунтового летного поля.
5. Порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
6. Порядок пользования средствами индивидуальной защиты.
7. Требования, предъявляемые к качеству выполняемых работ (услуг).
8. Требования по рациональной организации труда на рабочем месте
3 разряд
1. Технологию ремонта и засыпки грунтового летного поля.
2. Порядок эксплуатации радиостанции.
3. Порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
4. Порядок пользования средствами индивидуальной защиты.
5. Требования, предъявляемые к качеству выполняемых работ (услуг).
6. Производственную сигнализацию.
7. Требования по рациональной организации труда на рабочем месте.
4 разряд
1. Правила пожарной безопасности.
2.Особенности содержания аэродрома, вертодрома, посадочной площадки в различное время года.
3. Правила взаимодействия аэродромной службы со службой движения и наземными службами, обеспечивающими полеты на аэродроме, вертодроме, посадочной площадке.

1. Әуеайлақ механизмдері мен машиналарындағы ұсақ ақауларды тазалау және жою.
2. Тас төселмеген аэродромның бетін күту жұмыстарын жүргізу.
3. Асфальтсыз аэродромда жөндеу жұмыстар жүргізу.
4. Әуеайлақтың,тікұшақ әуеайлағының және қону алаңының әуеайлақтың асфальтталмаған бөліктерін жөндеу бойынша кешенді жұмыстардың барлық түрлерін орындау кезінде анықтамалық материалдарды пайдалану.
5. Байланыс құралдарын қолдану.
4 разряд
1. Жөндеу жұмыстарына қажетті материалдардың мөлшерін анықтау.
2. Күрделі әуеайлақ жөндеу жұмыстарының барлық түрлерін орындай білу.
3. Пайдаланылған әуеайлақты және ауыл шаруашылығы машиналарын тиісті тәртіпте және жарамдылықта пайдалану және ұстау.
4. Жөндеу жұмыстарына қажетті материалдардың мөлшерін анықтау.
5. Тиісті механизмдерді пайдалана отырып, ұшу-қону жолақтарын тазалау.
6. Пайдаланылған әуеайлақты және ауылшаруашылық машиналарын дұрыс тәртіпте және жарамдылықта пайдалану және ұстау.
7. Әуеайлақтың, тікұшақ әуеайлағының және қону алаңының әуеайлақтың асфальтталмаған бөліктерін жөндеу бойынша кешенді жұмыстардың барлық түрлерін орындау кезінде анықтамалық материалдарды пайдалану.
Білімдер:
2 разряд
1. Жылдың әртүрлі уақытында аэродромды пайдалану тәртібі.
2. Әуеайлақтағы әуе кемелерінің және көліктің қозғалыс тәртібі.
3. Жол төселмеген әуеайлақты жөндеуде қолданылатын машиналар мен механизмдерді қолдану, олармен жұмыс істеу тәртібі.
4. Асфальтсыз әуеайлақты тазалау бойынша жұмыстарды орындау реттілігі мен технологиясы.
5. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі.
6. Жеке қорғаныс құралдарын пайдалану тәртібі.
7. Орындалатын жұмыстардың (қызметтердің) сапасына қойылатын талаптар.
8. Жұмыс орнында еңбекті ұтымды ұйымдастыруға қойылатын талаптар
3 разряд
1. Жылдың әртүрлі уақытында аэродромды пайдалану тәртібі.
2. Әуеайлақтағы әуе кемелерінің және көліктің қозғалыс тәртібі.
3. Жол төселмеген әуеайлақты жөндеуде қолданылатын машиналар мен механизмдерді қолдану, олармен жұмыс істеу тәртібі.
4. Асфальтсыз әуеайлақты тазалау бойынша жұмыстарды орындау реттілігі мен технологиясы.
5. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі.
6. Жеке қорғаныс құралдарын пайдалану тәртібі.
7. Орындалатын жұмыстардың (қызметтердің) сапасына қойылатын талаптар.
8. Жұмыс орнында еңбекті ұтымды ұйымдастыруға қойылатын талаптар
4 разряд
1. Өрт қауіпсіздігі ережелері.
2. Жылдың әр мезгілінде әуеайлақты, тікұшақ айлағын, қону алаңын ұстаудың ерекшеліктері.
3. Әуеайлақ қызметінің жол қозғалысы қызметімен және әуеайлақта, тікұшақ айлағында және қону алаңында ұшуды қамтамасыз ететін жерүсті қызметтерімен өзара іс-қимылының қағидалары.

4. Требования системы управления безопасностью полетов.
5. Правила ведения радиообмена.
6. Требования охраны труда.
7. Требования охраны окружающей среды.
8. Внутренние документы предприятия, распоряжения, приказы руководителя предприятия.
9. Правила трудового распорядка.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Пунктуальность
Стрессоустойчивость
Терпеливость
Умение работать в команде
Аккуратность
Вежливость
Выносливость и усердие
Мотивированность
Добропорядочность
Способность к обучению и самообучению
Экологическая культура
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 7 октября 2015 года № 978. "Об утверждении Правил аэродромного обеспечения в гражданской авиации". 2. Приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 31 марта 2015 года № 381 "Об утверждении норм годности к эксплуатации аэродромов (вертодромов) гражданской авиации". 3. Приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 26 марта 2015 года № 327 "Правил по организации работы специального транспорта в аэропортах РК". 4. Приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 30 июня 2017 года № 420 "Правила обеспечения аэронавигационной информацией в гражданской авиации". 5. Постановление Правительства РК от 12 мая 2011 года № 504 "Правил выдачи разрешений на осуществление деятельности, которая может представлять угрозу безопасности полетов воздушных судов". 6. Приказ Министра транспорта и коммуникаций РК от 28 сентября 2013 года № 764 "Типовые программы профессиональной подготовки авиационного персонала, участвующего в обеспечении безопасности полетов".
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Техник аэродромной службы
16. Карточка профессии "Водитель моторизованного оборудования в аэропорту":
Код группы:
8332-5
Код наименования занятия:
8332-5-001
Наименование профессии:
Водитель моторизованного оборудования в аэропорту
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 26 марта 2015 года № 327 "Правил по организации работы специального транспорта в аэропортах РК", Глава 5, п.32
Водитель моторизованного оборудования в аэропорту
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Практический опыт и\или профессиональная подготовка (краткосрочные курсы на базе организации образования или обучение на предприятии, установленный уровень).
Связь с неформальным и информальным образованием:
Прохождения стажировки и получения допусков к самостоятельной работе в соответствии с приобретенной специальностью и квалификацией в службе.
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Содержание и очистка летного поля.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

4. Ұшу қауіпсіздігін басқару жүйесінің талаптары.
5. Радиобайланыс ережелері.
6. Еңбек қауіпсіздігі талаптары.
7. Қоршаған ортаны қорғау талаптары.
8. Ішкі құжаттар, тапсырыстар, кәсіпорын басшысының бұйрықтары.
9. Еңбек тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Ұқыптылық
Күйзеліске тұрақтылық
Шыдамдылық
Командада жұмыс істей білу
Дәлдік
Сыпайылық
Төзімділік пен еңбексүйгіштік
Мотивация
Парасаттылық
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Экологиялық мәдениет
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. "Азаматтық авиациядағы аэродромдық қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы" ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 7 қазандағы № 978 бұйрығы. 2. "Азаматтық авиация әуеайлақтарын (тікұшақ айлақтарын) пайдалануға жарамдылық нормаларын бекіту туралы" ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 381 бұйрығы. 3. ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушы 2015 жылғы 26 наурыздағы № 327 "ҚР әуежайларында арнайы көліктің жұмысын ұйымдастыру қағидалары" бұйрығы. 4. ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 30 маусымдағы № 420 "Азаматтық авиацияда аэронавигациялық ақпаратпен қамтамасыз ету қағидалары" бұйрығымен. 5. "Әуе кемелерінің ұшу қауіпсіздігіне қатер төндіруі мүмкін қызметті жүзеге асыруға рұқсат беру Қағидалары" ҚР Үкіметінің 2011 жылғы 12 мамырдағы № 504 қаулысы. 6. "Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын авиация персоналын кәсіптік даярлаудың үлгілік бағдарламалары" ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 28 қыркүйектегі № 764 бұйрығы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Әуеайлақ қызметінің технигі
16. Кәсіптің карточкасы "Әуежайдағы моторландырылған жабдықтардың жүргізушісі":
Топтың коды:
8332-5
Қызмет атауының коды:
8332-5-001
Кәсіптің атауы:
Әуежайдағы моторландырылған жабдықтардың жүргізушісі
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушы 2015 жылғы 26 наурыздағы №327 "ҚР әуежайларында арнайы көліктің жұмысын ұйымдастыру қағидалары" бұйрығы. 5-тарау, 32-тармақ "Әуежайдағы моторландырылған жабдықтардың жүргізушісі"
Әуежайдағы моторландырылған жабдықтардың жүргізушісі
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Практикалық тәжірибе және/немесе кәсіптік оқыту (білім беру ұйымы базасындағы қысқа мерзімді курстар немесе кәсіпорында белгіленген деңгейде оқыту).
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Алған мамандығына және қызметтегі біліктілігіне сәйкес тағылымдамадан өту және өз бетінше жұмыс істеуге рұқсат алу.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Әуеайлақты күтіп ұстау және тазалау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Подготовка и техосмотр автомобиля перед началом смены.
2. Проведение работ по техническому обслуживанию (текущий, периодический и капитальный ремонт) летного поля, взлетно- посадочной полосы, рулежных и магистральных дорожек, водоотводных дренажных систем, внутриаэропортовых дорог и привокзальных площадей и передача спецтранспорта после окончания смены.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Подготовка и техосмотр автомобиля перед началом смены.
Навык 1:
Подготовка автомобиля.
Умения:
1. Заправить машину топливом, маслом, спецжидкостями и водой.
2. Проверить техническую исправность машины, ее укомплектованность и устранить выявленные недостатки.
3. Осмотреть машину снаружи и проверить ее внешний вид, убедиться в отсутствии повреждений, проверить состояние рабочего оборудования, двигателя базового шасси и двигателя привода рабочего оборудования, деталей трансмиссии, ходовой части и кабины водителя, убедиться в отсутствии подтекания топлива, масла, спецжидкостей и воды.
4. Проверить укомплектованность машины пожарным оборудованием, медицинской аптечкой, буксировочным тросом.
5. Проверить состояние буксировочных устройств спецмашины: крюков или буксирной вилки со шкворнем на переднем бампере машины и тягового крюка на форкопе. Крюки на переднем бампере и тяговый крюк на форкопе должны быть заводского изготовления и соответствовать требованиям нормативным документам по стандартизации.
6. Проверить работу светосигнального оборудования: фар, габаритных огней, сигналов поворота, стоп-сигнала, проблескового (импульсного) огня предупреждающей маркировки.
7. Проверить работу средств радиосвязи. На основании результатов внешнего осмотра и проверки работоспособности определить состояние радиостанции.
8. Проверить давление воздуха в пневматических шинах колес спецмашины.
9. Проверить уровень масла в картерах двигателя базового шасси и двигателя привода рабочего оборудования.
10. Осмотреть контрольные приборы и указатели на приборном щитке в кабине спецмашины , органы управления машиной и рабочим оборудованием.
11. Запустить двигатель и проверить его работу "на слух" на различных оборотах.
12. Проверить исправность действия рабочего оборудования (подъем, опускание, повороты, вращение).
Знания:
1. Соответствующая теоретическая и практическая подготовка, знание технических характеристик, принцип работы и конструкцию эксплуатируемой техники и отдельных агрегатов, режимы работы, установленные ограничения, особенности эксплуатации в весенне-летний и осенне-зимний периоды, а также в особых случаях.

1. Дайындық және ауысымды бастар алдында көлік құралын тексеру.
2. Ұшу алаңында, ұшып - қону жолағына, рульдік және магистральдық жолдарда, су бұру дренаж жүйелерінде, әуежай іші жолдарында мен вокзал маңындағы алаңдарда техникалық жұмыстарды жүргізу және ауысым аяқталғаннан кейін арнайы көліктерді тапсыру.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Дайындық және ауысымды бастар алдында көлік құралын тексеру.
Дағды 1:
Көлікті дайындау
Машықтар:
1. Автокөлікке жанармай, май, арнайы сұйықтықтар және су құю.
2. Көліктің техникалық жарамдылығын, оның толықтығын тексеру және анықталған кемшіліктерді жою.
3. Көліктің сыртын тексеру және оның сыртқы түрін тексеру, зақымдалмағанына көз жеткізу, жұмыс жабдығының жағдайын, негізгі шасси қозғалтқышын және жұмыс жабдығының жетек қозғалтқышын, трансмиссия бөліктерін, шасси мен жүргізуші кабинасын тексеру, отынның, майдың, арнайы сұйықтықтардың және судың ағуы бар екеніне көз жеткізу.
4. Көліктің өрт сөндіру құралдарымен, алғашқы медициналық көмек көрсету қобдишасымен және сүйреткіш арқанмен жабдықталғанын тексеру.
5. Арнайы машинаның сүйреу құрылғыларының күйін тексеру: ілгектер немесе машинаның алдыңғы бамперіндегі ілгегі бар сүйреу шанышқысы және форкоптағы тарту ілгегі. Алдыңғы бампердегі ілмектер және сүйреткіш ілмектер зауытта жасалған және стандарттау бойынша нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкес болуы керек.
6. Жарықтандыру жабдықтарының жұмысын тексеру: фаралар, бүйірлік шамдар, бұрылыс сигналдары, тежегіш шамдар, жыпылықтайтын (импульстік) ескерту шамдары.
7. Радиобайланыстың жұмысын тексеру. Сыртқы тексеру және өнімділікті тексеру нәтижелері бойынша радиостанцияның жағдайын анықтау.
8. Арнайы көліктің доңғалақтарының пневматикалық шиналарындағы ауа қысымын тексеру.
9. Негізгі шассидің қозғалтқыш картерлеріндегі май деңгейін және жұмыс жабдығының жетек қозғалтқышындағы май деңгейін тексеру.
10. Арнайы көліктің кабинасында бақылау құрылғылары мен аспаптар панеліндегі көрсеткіштерді, машинаның басқару элементтерін және жұмыс жабдығын тексеру.
11. Қозғалтқышты іске қосу және оның әртүрлі жылдамдықта "құлақпен" жұмысын тексеру.
12. Жұмыс жабдығының дұрыс жұмысын тексеру (көтеру, түсіру, бұру, айналдыру).
Білімдер:
1. Тиісті теориялық және практикалық дайындық, жұмыс істейтін жабдықтың және жеке блоктардың техникалық сипаттамаларын, жұмыс принципі мен құрылымын, жұмыс режимдерін, белгіленген шектеулерді, көктемгі-жазғы және күзгі-қысқы кезеңдердегі, сондай-ақ ерекше жағдайларда жұмыс істеу ерекшеліктерін білу.

2. Знать устройство автомобилей, их узлов и агрегатов, влияние на безопасность управления автотранспортным средством и работоспособность.
3. Уметь заполнять и контролировать заполнения нормативно-технической документации и вести отчет по ним.
4. Внутренние документы предприятия, распоряжения, приказы руководителя предприятия.
5. Правила трудового распорядка.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Подготовка к началу рабочей смены.
Умения:
1. Проходить медицинский осмотр перед началом работы в смене (бригаде) проводимый медперсоналом организации гражданской авиации, и получить отметку о допуске к работе в путевом листе, контрольной медицинской книжке или специальном журнале водителя.
2. Подготовить спецтранспорта к выпуску на линию.
3. Оформить установленные документации.
4. Соблюдать маршрут движения автотранспортного средства по аэродрому.
5. Самоконтроль и самоанализ правильности управления автотранспортом в пути следования (выбор скорости движения и режимов работы в зависимости от покрытия дороги и погодных условий), не нарушение правил дорожного движения и др.
6. Иметь навыки управления автотранспортным средством в различных погодных условиях (туман, гололед, дождь, снег и т.д.) и на дорогах с различным покрытием.
7. Пройти инструктаж на рабочем месте в аэродромной службе
Знания:
1. Маршрут движения автотранспортного средства по аэродрому.
2. Правила движения в различных погодных условиях и на дорогах с различным покрытием.
3. Программа инструктажа на рабочем месте в аэродромной службе.
4. Основы документообразования, составления нормативно-технической документации и отчетности по ним.
5. Внутренние документы предприятия, распоряжения, приказы руководителя предприятия.
6. Правила трудового распорядка.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Проведение работ по техническому обслуживанию (текущий, периодический и капитальный ремонт) летного поля, взлетно- посадочной полосы, рулежных и магистральных дорожек, водоотводных дренажных систем, внутриаэропортовых дорог и привокзальных площадей и передача спецтранспорта после окончания смены.
Навык 1:
Очистка летного поля от посторонних предметов. Ремонтные работы на летном поле.
Умения:
1. Запрашивать разрешение на пересечение летной полосы у диспетчера стартового диспетчерского пункта перед пересечением летной полосы, не доезжая до боковой полосы безопасности (границы критической зоны радиомаячной системы посадки).
2. Пересекать и выезжать на летное поле и рулежные дорожки после разрешения диспетчера стартового диспетчерского пункта и только на машинах, оборудованных проблесковыми и габаритными огнями, буксировочными устройствами и радиостанциями.

2. Автокөліктердің құрылымын, олардың тораптарын, көлік құралын басқару қауіпсіздігіне әсерін және өнімділігін білу.
3. Нормативтік-техникалық құжаттаманы толтыруды және толтыруды бақылауды және олар бойынша есепті жүргізуді білу.
4. Кәсіпорынның ішкі құжаттары, кәсіпорын басшысының нұсқаулары, бұйрықтары.
5. Еңбек тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Жұмыс ауысымының басталуына дайындық
Машықтар:
1. Азаматтық авиация ұйымының медициналық персоналы жүргізетін ауысымдағы (бригададағы) жұмысқа кірісер алдында медициналық куәландырудан өту және жол парағында, бақылау медициналық кітапшасында немесе жүргізушінің арнайы журналында жұмысқа жіберу туралы белгі алу.
2. Арнайы көлікті желіге шығару үшін дайындау.
3. Белгіленген құжаттаманы толтыру.
4. Әуеайлақ айналасында көлік құралының қозғалыс бағытын қадағалау.
5. Жолда жүру ережесін бұзбау (жол төсеміне және ауа райы жағдайына байланысты жылдамдық пен жұмыс режимдерін таңдау) маршрут бойынша көліктердің дұрыс басқаруын өзін-өзі бақылау және өзін-өзі талдау және т.б.
6. Әртүрлі ауа райы жағдайында (тұман, көктайғақ, жаңбыр, қар, т.б.) және әр түрлі беткейлі жолдарда көлік құралын жүргізу дағдыларын меңгеру.
7. Әуеайлақ қызметінде өндірістік оқытудан өту.
Білімдер:
1. Әуеайлақ айналасында көлік құралының қозғалыс бағыты.
2. Әртүрлі ауа-райында және әртүрлі беткейлі жолдарда көлік жүргізу ережелері.
3. Әуежайда қызмет көрсету үшін жұмыс орнында оқыту бағдарламасы.
4. Құжат жасау негіздері, нормативті-техникалық құжаттаманы құрастыру және олар бойынша есеп беру.
5. Кәсіпорынның ішкі құжаттары, кәсіпорын басшысының нұсқаулары, бұйрықтары.
6. Еңбек тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Ұшу алаңында, ұшып - қону жолағына, рульдік және магистральдық жолдарда, су бұру дренаж жүйелерінде, әуежай іші жолдарында мен вокзал маңындағы алаңдарда техникалық жұмыстарды жүргізу және ауысым аяқталғаннан кейін арнайы көліктерді тапсыру.
Дағды 1:
Әуеайлақты бөгде заттардан тазарту, әуеайлақтағы жөндеу жұмыстары.
Машықтар:
1. Ұшу жолағын кесіп өту алдында, бүйірлік қауіпсіздік жолағына (радиомаяктардың қону жүйесінің сыни аймағының шекарасы) жеткенге дейін ұшыруды басқару мұнарасының диспетчерінен ұшу жолағын кесіп өтуге рұқсат сұрау.
2. Ұшырылымды басқару мұнарасының диспетчерінің рұқсатынан кейін және тек жыпылықтайтын және бүйірлік шамдармен, сүйреу құрылғыларымен және радиостанциялармен жабдықталған көлік құралдарында ғана әуеайлақ мен жүру жолдарын кесіп өту және кіру.

3. Выезжать на летное поле и рулежные дорожки для обслуживания аэродромных покрытий и посадочных средств.
4. Поддерживать постоянную устойчивую радиосвязь с диспетчером стартового диспетчерского пункта и через каждые 15 минут производит контрольную проверку радиосвязи в процессе выполнения работ на летном поле и рулежных дорожках.
5. Докладывать диспетчеру стартового диспетчерского пункта и принимает срочные меры для удаления неисправной техники в установленное место за пределы критической зоны радиомаячной системы в случае выхода работающей техники из строя.
6. Оборудовать весь спецтранспорт, работающий на летном поле и рулежных дорожках, габаритными и проблесковыми огнями, включаемыми во время работы независимо от времени суток, а также средствами внутриаэропортовой связи с руководителем полетов и диспетчером стартового диспетчерского пункта.
7. Следить во время работы на летном поле за световыми и звуковыми сигналами и командами по рации.
8. Доложить диспетчеру стартового диспетчерского пункта об ее освобождении после пересечения летной полосы. Летная полоса считается свободной, если спецтранспорт выехал за пределы боковой полосы безопасности (границы критической зоны радиомаячной системы посадки).
9. Проходить дополнительный медосмотр в конце смены.
Знания:
1. Правила ведения внутриаэропортовой радиосвязи.
2. Маршрут движения автотранспортного средства по аэродрому.
3. Правила движения в различных погодных условиях и на дорогах с различным покрытием.
4. Программа инструктажа на рабочем месте в аэродромной службе.
5. Основы документообразования, составления нормативно-технической документации и отчетности по ним.
6. Внутренние документы предприятия, распоряжения, приказы руководителя предприятия.
7. Правила трудового распорядка.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Передача спецтранспорта после окончания смены.
Умения:
1. Проверить исправность базового шасси и спецоборудования.
2. Проставить в путевом листе показания спидометра и время возвращения спецтранспорта с линии (передачи смены).

3. Әуеайлақтың жабындары мен қону құралдарына қызмет көрсету үшін әуеайлаққа және рульдік жолдарына бару.
4. Ұшырылымды басқару мұнарасының диспетчерімен тұрақты тұрақты радиобайланысты қамтамасыз ету және аэродромда және рульдік жолдарында жұмыстарды орындау кезінде әрбір 15 минут сайын радиобайланыстың бақылау тексеруін жүргізу.
5. Басқару орталығының диспетчеріне хабарлау және жұмыс істеп тұрған жабдық істен шыққан жағдайда ақаулы жабдықты радиомаяк жүйесінің аймағынан тыс белгіленген орынға шығару бойынша шұғыл шаралар қабылдау.
6. Әуеайлақта және рульдік жолдарында жұмыс істейтін барлық арнайы көліктерді тәулік уақытына қарамастан жұмыс кезінде қосылатын бүйірлік және жыпылықтайтын шамдармен, сондай-ақ ұшу жетекшісімен және ұшыруды басқару диспетчерімен әуежайішілік байланыс құралдарымен жабдықтау.
7. Әуеайлақта жұмыс істеу кезінде жарық және дыбыс сигналдарын және радиокомандаларды бақылау.
8. Ұшу жолағын кесіп өткеннен кейін ұшыруды басқару мұнарасының диспетчеріне оның босатылуы туралы хабарлау. Арнайы көліктер бүйірлік қауіпсіздік жолағынан (радиомаяктардың қону жүйесінің критикалық аймағының шекаралары) шығып кетсе, ұшу алаңы ашық болып саналады.
9. Әуе кемесін жүктеуге жауапты тұлғалардың нұсқауларын басшылыққа алу.
10. Әуе кемесіне бару және одан шығу.
11. Әуе кемесіне қызмет көрсету кезінде арнайы машиналардың түрақ орындарында орналасу тәртібін сақтау.
12. Ауысымның соңында қосымша медициналық тексеруден өту.
Білімдер:
1. Әуежайішілік радиобайланыс ережелері.
2. Әуеайлақ айналасында көлік құралының қозғалыс бағыты.
3. Әртүрлі ауа райы жағдайында және әр түрлі беткейлі жолдарда көлік жүргізу ережелері.
4. Әуеайлақ қызметінде жұмыс орнында оқыту бағдарламасы.
5. Құжат жасау негіздері, нормативті-техникалық құжаттаманы құрастыру және олар бойынша есеп беру.
6. Кәсіпорынның ішкі құжаттары, кәсіпорын басшысының нұсқаулары, бұйрықтары.
7. Еңбек тәртібі.
8. Әуе кемелерінің, арнайы көліктің және механизациялық қүралдардың перрондағы орналасу схемасы мен қозғалыс ұйымдастырылуын қадағалау.
9. Әртүрлі типтегі ұшақтардың келуі және ұшу бойынша қызмет көрсету техналогиялық графиктері.
10. Әртүрлі типтегі ұшақтарға қызмет көрсету кезінде арнайы машиналардың жақындап келуі және кетуі және маневрлеу схемалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Ауысым аяқталғаннан кейін арнайы көліктерді тапсыру
Машықтар:
1. Негізгі шасси мен арнайы жабдықтың жұмысқа жарамдылығын тексеру.
2. Спидометрдің көрсеткіштерін және арнайы көліктің желіден (ауысымдық ауыстыру) қайту уақытын жол парағына енгізу.

3. Организовать постановку спецтранспорта в ремонт для устранения выявленных неисправностей и оформить заявку в ремонтную зону.
4. Заверить факт приемки спецтранспорта с линии (передачи смены) подписью в путевом листе о всех неисправностях спецтранспорта и специального оборудования доложить начальнику колонны и делает запись в журнале приема-передачи смены.
Знания:
1. Основы документообразования, составления нормативно-технической документации и отчетности по ним.
2. Соответствующая теоретическая и практическая подготовка, знание технических характеристик, принцип работы и конструкцию эксплуатируемой техники и отдельных агрегатов, режимы работы, установленные ограничения, особенности эксплуатации в весенне-летний и осенне-зимний периоды, а также в особых случаях.
3. Устройство автомобилей, их узлов и агрегатов, влияние на безопасность управления автотранспортным средством и работоспособность.
4. Внутренние документы предприятия, распоряжения, приказы руководителя предприятия.
5. Правила трудового распорядка.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Пунктуальность
Стрессоустойчивость
Терпеливость
Умение быстро принимать решения
Дисциплинированность
Аккуратность
Выносливость и усердие
Устные коммуникативные навыки
Концентрация и управление вниманием
Мотивированность
Добропорядочность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 7 октября 2015 года № 978. "Об утверждении Правил аэродромного обеспечения в гражданской авиации". 2. Приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 31 марта 2015 года № 381 "Об утверждении норм годности к эксплуатации аэродромов (вертодромов) гражданской авиации". 3. Приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 26 марта 2015 года № 327 "Правил по организации работы специального транспорта в аэропортах РК". 4. Приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 30 июня 2017 года № 420 "Правила обеспечения аэронавигационной информацией в гражданской авиации".
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Техник аэродромной службы
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
17. Наименование государственного органа: Министерство транспорта РК.
Исполнитель: Мырзағалиев Ербакыт Орынгалиевич, +7 (717) 257 21 91, e.myrzagaliev@transport.gov.kz
18. Организации (предприятия) участвующие в разработке: АО "Академия гражданской авиации".
Руководитель проекта: Жакупов Кайрат Болатович, k.zhakupov@agakaz.kz, +7 (701) 158 54 52.

3. Анықталған ақауларды жою үшін арнайы автокөліктерді жөндеуге орналастыруды ұйымдастыру және жөндеу аймағына өтініш беру.
4. Жол парағына қол қою арқылы арнаулы көлікті желіден (ауысымдық ауыстыру) қабылдау фактісін тексеру, арнайы көлік пен арнайы техниканың жұмысындағы барлық ақаулар туралы колонна бастығына хабарлау және ауысым беру-қабылдау журналына жазба жасау.
Білімдер:
1. Құжат жасау негіздері, нормативті-техникалық құжаттаманы құрастыру және олар бойынша есеп беру.
2. Көктемгі-жазғы және күзгі-қысқы кезеңдердегі, сондай-ақ арнайы кезеңдерде тиісті теориялық және практикалық дайындық, техникалық сипаттамаларды, жұмыс істейтін жабдықтың және жеке агрегаттардың жұмыс принципі мен құрылымын, жұмыс режимдерін, белгіленген шектеулерді, жұмыс ерекшеліктерін білу.
3. Көліктердің, олардың тораптары мен тораптарының конструкциясы, көлік құралын басқару қауіпсіздігіне әсері және өнімділігі.
4. Кәсіпорынның ішкі құжаттары, кәсіпорын басшысының нұсқаулары, бұйрықтары.
5. Еңбек тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Ұқыптылық
Күйзеліске тұрақтылық
Шыдамдылық
Тез шешім қабылдай білу
Тәртіптілік
Дәлдік
Төзімділік пен еңбексүйгіштік
Ауызекі сөйлеу дағдылары
Зейінді шоғырландыру және бақылау
Мотивация
Парасаттылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1." Азаматтық авиациядағы аэродромдық қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы" ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 7 қазандағы № 978 бұйрығы. 2. "Азаматтық авиация әуеайлақтарын (тікұшақ айлақтарын) пайдалануға жарамдылық нормаларын бекіту туралы" ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 381 бұйрығы. 3. ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушы 2015 жылғы 26 наурыздағы № 327 "ҚР әуежайларында арнайы көліктің жұмысын ұйымдастыру қағидалары" бұйрығы. 4. ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 30 маусымдағы № 420 "Азаматтық авиацияда аэронавигациялық ақпаратпен қамтамасыз ету қағидалары" бұйрығы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Әуеайлақ қызметі технигі
4-ші тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
17. Мемлекеттік органның атауы: Қазакстан Республикасының Көлік министрлігі.
Орындаушы: Мырзагалиев Ербакыт Орынгалиевич, +7 (717) 257 21 91, e.myrzagaliev@transport.gov.kz.
18. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар): "Азаматтық авиация академиясы" АҚ.
Жоба жетекшісі: Жакупов Кайрат Болатович, k.zhakupov@agakaz.kz, +7 (701) 158 54 52.

Исполнитель: Шинжирбеков М.Ш., m.shinzhirbekov@agakaz.kz, +7 (705) 224 35 00.
19. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: 8 ноября 2024 года.
20. Национальный орган по профессиональным квалификациям: 29 октября 2024 года.
21. Национальная палата предпринимателей РК "Атамекен": 4 декабря 2024 года.
22. Номер версии и год выпуска: версия 1, 2024 год.
23. Дата ориентировочного пересмотра: 31 декабря 2027 года.
Приложение 3 к приказу
исполняющего обязанности
Министра транспорта
Республики Казахстан
от 19 декабря 2024 года № 418
Профессиональный стандарт: "Наземное обслуживание воздушных судов"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Наземное обслуживание воздушных судов" разработан в соответствии со статьей 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", устанавливает требования к формированию образовательных программ, в том числе обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом в организациях и на предприятиях. Профессиональный стандарт разработан для использования в гражданской авиации на предприятиях, занимающихся наземным обслуживанием воздушных судов.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) авиакомпания – юридическое лицо, имеющее сертификат эксплуатанта гражданских воздушных судов;
2) условия авиакомпании – условия, инструкции и технологии, установленные авиакомпанией, которые применяются при воздушных перевозках пассажиров, багажа, грузов и почты, а также условия применения тарифов, стандарты, установки по обслуживанию пассажиров и багажа, обращения пассажиров к авиакомпании;
3) аэропортовская деятельность – деятельность, осуществляемая физическими и (или) юридическими лицами в аэропортах, связанная с обеспечением воздушных перевозок, авиационных работ, безопасности полетов и авиационной безопасности;
4) руководство по обслуживанию в аэропорту (Airport Handling Manual) – рекомендации международной ассоциации воздушного транспорта (International Air Transport Association) (далее – ИАТА), по стандартам и оборудованию, используемым при выполнении технологических операций в процессе наземного обслуживания воздушного судна;
5) эксплуатант аэропорта (аэродрома) – юридическое лицо Республики Казахстан, а также иностранного государства в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, которое использует аэропорт на праве собственности либо иных законных основаниях;

Орындаушы: Шинжирбеков М.Ш., m.shinzhirbekov@agakaz.kz, +7 (705) 224 35 00.
19. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2024 жылғы 8 қараша.
20. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2024 жылғы 29 қазаң.
21. "Атамекен" ҚР Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2024 жылғы 4 желтоқсан.
22. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: Нұсқа 1, 2024 жыл.
23. Болжалды қайта қарау күні: 2027 жылғы 31 желтоқсан.
Қазақстан Республикасы
Көлік министрінің міндетін
атқарушының
2024 жылғы 19 желтоқсандағы
№ 418 бұйрығына
3-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Әуе кемелеріне жердегі қызмет көрсету"
1-ші тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолдану аясы: "Әуе кемелеріне жерүсті қызмет көрсету" кәсіптік стандарты "Кәсіптік біліктілік туралы" ҚР Заңының 5-бабына сәйкес әзірленді, білім беру бағдарламаларын қалыптастыруға, оның ішінде кәсіпорындарда персоналды оқытуға, білім беру ұйымдары қызметкерлері мен түлектерінің кәсіптік біліктілігін тануға және ұйымдар мен кәсіпорындарда персоналды басқару саласындағы кең ауқымды міндеттердің шешімдеріне қойылатын талаптарды белгілейді. Кәсіби стандарт азаматтық авиация саласында әуе кемелеріне жерүсті қызмет көрсету жөніндегі қызметтерді жеткізушілердің қолдануына арналған.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) әуе компания – азаматтық әуе кемелерін пайдаланушының сертификаты бар заңды тұлға;
2) әуе компания шарттары – жолаушыларды, багажды және почтаны әуеде тасымалдау кезінде қолданылатын авиакомпания белгілеген шарттар, нұсқаулықтар және технологиялар, сондай-ақ тарифтерді қолдану шарттары, стандарттар, жолаушылар мен багажға қызмет көрсету нұсқаулары, жолаушылардың өтініштерін, шағымдары мен талаптарын қарау тәртібі;
3) әуежай қызметі – жеке және (немесе) заңды тұлғалардың әуежайларда әуемен тасымалдауды, авиациялық жұмыстарды, ұшу қауіпсіздігі мен авиация қауіпсіздігін қамтамасыз етумен байланысты жүзеге асыратын қызметі;
4) әуежайда қызмет көрсету жөніндегі нұсқаулық (Airport Handling Manual) – әуе кемесіне жердегі қызмет көрсету процесінде технологиялық операцияларды орындау кезінде пайдаланылатын стандарттар мен жабдықтар бойынша әуе транспортының халықаралық қауымдастағының (International Air Transport Association) (бұдан әрі – ИАТА) ұсынымы;
5) әуежайды (әуеайлақты) пайдаланушы – меншік құқығымен не өзге де заңды негіздерде әуежайды пайдаланатын ҚР, сондай-ақ ҚР ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес шет мемлекеттің заңды тұлғасы;

6) багаж – личные вещи пассажиров или экипажа, перевозимые на борту воздушного судна;
7) наземное обслуживание – обслуживание, необходимое при прибытии воздушного судна в аэропорт (аэродром) или отправлении воздушного судна из аэропорта (аэродрома), не включающее обслуживание воздушного движения;
8) пассажир – физическое лицо, не входящее в состав экипажа и перевозимое на воздушном судне в соответствии с договором воздушной перевозки или на иных законных основаниях;
9) груз – любое перевозимое на борту воздушного судна имущество, за исключением почты, бортприпасов и багажа;
10) опасные грузы – изделия или вещества, создающие угрозу жизни и здоровью, безопасности и имуществу человека или окружающей среде, указанные в перечне опасных грузов, определяемых техническими инструкциями по безопасной перевозке опасных грузов по воздуху Международной организации гражданской авиации (ИКАО);
11) безопасность полета – состояние, при котором риск причинения вреда жизни или здоровью людей или нанесения ущерба имуществу снижен до приемлемого уровня и поддерживается на этом либо более низком уровне посредством непрерывного процесса выявления источников опасности и контроля факторов риска;
12) система управления безопасностью полетов – системный подход к управлению безопасностью полетов, включая организационную структуру, иерархию ответственности, обязанности, руководящие принципы и процедуры;
13) Международная организация гражданской авиации (ИКАО) – специализированное учреждение Организации Объединенных Наций, устанавливающее международные нормы, необходимые для обеспечения безопасности, надежности и эффективности воздушного сообщения, и осуществляющее координацию международного сотрудничества во всех областях, связанных с гражданской авиацией; обязанности, руководящие принципы и процедуры.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) ГА – гражданская авиация;
2) ВС – воздушное судно;
3) КС – квалификационный справочник;
4) ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник;
5) СПГ – средства пакетирования грузов;
6) ИАТА (IATA) – международная ассоциация воздушного транспорта;
7) РК – Республика Казахстан;
8) ОРК – Отраслевая рамка квалификаций;
9) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности;
10) СУБП – система управления безопасностью полетов (Safety Management System, SMS);
11) РК – Республика Казахстан.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Наземное обслуживание воздушных судов.
5. Код профессионального стандарта: H52232097.

6) багаж – әуе кемесiнiң бортында тасымалданатын жолаушылардың немесе экипаждың жеке заттары;
7) жерде қызмет көрсету – әуе қозғалысына қызмет көрсетуді қамтымайтын, әуе кемесі әуежайға (әуеайлаққа) келген немесе әуе кемесі әуежайдан (әуеайлақтан) жөнелтілген кезде қажетті қызмет көрсету;
8) жолаушы – экипаж құрамына кірмейтін және әуемен тасымалдау шартына сәйкес немесе өзге де заңды негіздерде әуе кемесімен тасымалданатын жеке адам;
9) жүк – почтаны, борттық қорларды және багажды қоспағанда, әуе кемесiнiң бортында тасымалданатын кез келген мүлiк;
10) қауіпті жүктер – адамның өмірі мен денсаулығына, қауіпсіздігі мен мүлкіне немесе қоршаған ортаға қатер төндіретін, Халықаралық азаматтық авиация ұйымының (ИКАО) қауіпті жүктерді әуемен қауіпсіз тасымалдау жөніндегі техникалық нұсқаулықтарында айқындалатын қауіпті жүктер тізбесінде көрсетілген бұйымдар немесе заттар;
11) ұшу қауiпсiздiгi – адамдардың өміріне немесе денсаулығына зиян келтіру немесе мүлікке залал келтіру тәуекелі қолайлы деңгейге дейін төмендетілген және қауіптілік көздерін анықтаудың және тәуекел факторларын бақылаудың үздіксіз процесі арқылы осы не бұдан да төмен деңгейде тұратын жай-күй;
12) ұшу қауіпсіздігін басқару жүйесі – ұйымдастырушылық құрылымды, жауапкершілік иерархиясын, міндеттерді, басшылық қағидаттары мен рәсімдерді қоса алғанда, ұшу қауіпсіздігін басқаруға арналған жүйелі тәсіл;
13) халықаралық азаматтық авиация ұйымы (ИКАО) – әуе қатынасы қауіпсіздігін, сенімділігі мен тиімділігін қамтамасыз ету үшін қажетті халықаралық нормаларды белгілейтін және азаматтық авиацияға байланысты барлық салада халықаралық ынтымақтастықты үйлестіруді жүзеге асыратын Біріккен Ұлттар Ұйымының мамандандырылған мекемесі.
3 Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
1) АА – азаматтық авиация;
2) ӘК – әуе кемесі;
3) БА – біліктілік анықтамалығы;
4) БТБА – бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
5) ЖПҚ – жүкті пакеттеу құрылғысы;
6) ИАТА (IATA) – халықаралық әуе көлігі қауымдастығы;
7) ҚР – Қазақстан Республикасы;
8) СБШ – салалық біліктілік шеңбері;
9) ЭҚЖЖ – экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші;
10) ҰҚБЖ – ұшу қауіпсіздігін басқару жүйесі (Safety Management System, SMS).
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Әуе кемелеріне жердегі қызмет көрсету.
5. Кәсіптік стандарттың коды: H52232097.

6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
H Транспорт и складирование;
52 Складирование грузов и вспомогательная транспортная деятельность;
52.2 Вспомогательная транспортная деятельность;
52.23 Вспомогательная деятельность воздушного транспорта;
52.23.2 Деятельность аэропортов.
7. Краткое описание профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Наземное обслуживание воздушных судов" определяет требования к квалификации, компетенциям и навыкам специалистов, занимающихся наземным обслуживанием воздушных судов гражданской авиации. Профессиональный стандарт охватывает все аспекты работ, связанные с подготовкой воздушных судов к рейсам: обеспечение безопасности при обслуживании ВС, полный цикл обслуживания ВС, контроль загрузки, контроль за безопасностью полетов на перроне. Он направлен на обеспечение безопасности, качества и эффективности наземных операций, а также служит основой для обучения и сертификации работников, соответствуя требованиям международных и национальных стандартов.
8. Перечень карточек профессий:
1) Грузчики в аэропорту – 2 уровень ОРК;
2) Мойщик воздушных судов – 2 уровень ОРК;
3) Водители моторизованного оборудования в аэропорту и эвакуаторов – 3 уровень ОРК;
4) Диспетчер по центровке – 4 уровень ОРК;
5) Специалист по авиационным перевозкам – 4 уровень ОРК;
6) Координатор по центровке – 5 уровень ОРК;
7) Руководители (управляющие) специализированных воздушных транспортных подразделений – 6 уровень ОРК;
8) Инженер по организации движения спецавтотранспорта – 6 уровень ОРК;
9) Руководители (управляющие) специализированных воздушных транспортных подразделений – 7 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Грузчики в аэропорту":
Код группы:
9333-3
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Грузчики в аэропорту
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 1. Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения РК от 1 сентября 2023 года № 364 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 1)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции РК 7 сентября 2023 года № 33389.
Параграф 133. Грузчик, 3 разряд
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
9333-1-001 - Грузчик

6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
H Көлік және қоймалау;
52 Жүктерді қоймаға қою және қосалқы көлік қызметі;
52.2 Қосалқы көлік қызметі;
52.23 Әуе көлігінің қосалқы қызметі;
52.23.2 Әуежайлар қызметтері.
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: "Әуе кемелеріне жерүсті қызмет көрсету" Кәсіби стандарты азаматтық авиация әуе кемелеріне жерүсті қызмет көрсетумен айналысатын мамандардың біліктілігіне, құзыреттеріне және дағдыларына қойылатын талаптарды айқындайды. Кәсіби стандарт әуе кемелерін рейстерге дайындаумен байланысты жұмыстардың барлық аспектілерін қамтиды: ӘК-ге қызмет көрсету кезінде қауіпсіздікті қамтамасыз ету, ӘК-ге қызмет көрсетудің толық циклі, жүктемені бақылау, перрондағы ұшу қауіпсіздігін бақылау. Ол жердегі операциялардың қауіпсіздігін, сапасы мен тиімділігін қамтамасыз етуге бағытталған және халықаралық және ұлттық стандарттардың талаптарына сәйкес жұмысшыларды оқыту мен сертификаттауға негіз болады.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Әуежайдағы жүк тиегіштері – 2 СБШ-нің деңгейі;
2) Әуе кемелерін жуушы – 2 СБШ-нің деңгейі;
3) Әуежайдағы моторлы жабдықтар мен эвакуаторлардың жүргізушілері – 3 СБШ-нің деңгейі;
4) Орталықтандыру жөніндегі диспетчер – 4 СБШ-нің деңгейі;
5) Авиациялық тасымалдау жөніндегі маман – 4 СБШ-нің деңгейі;
6) Орталықтандыру жөніндегі үйлестіруші – 5 СБШ-нің деңгейі;
7) Мамандандырылған әуе көлігі бөлімшелерінің басшылары (басқарушылары) – 6 СБШ-нің деңгейі;
8) Арнайы автокөлік қозғалысын ұйымдастыру жөніндегі инженер – 6 СБШ-нің деңгейі;
9) Мамандандырылған әуе көлігі бөлімшелерінің басшылары (басқарушылары) – 7 СБШ-нің деңгейі.
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "Әуежайдағы жүк тиегіштері ":
Топтың коды:
9333-3
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Әуежайдағы жүк тиегіштері
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
1-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (1-шығарылым) бекіту туралы" 2023 жылғы 1 қыркүйектегі № 364 ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. ҚР Әділет министрлігінде 2023 жылғы 7 қыркүйекте № 33389 болып тіркелді.
Параграф 133. жүк тиегіштер, 3 разряд
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
9333-1-001 - Жүкші

9333-3-002 - Сортировщик багажа
Основная цель деятельности:
Производство погрузочно-разгрузочных работ на ВС
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Обработка багажа
2. Обработка груза
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Обработка багажа
Навык 1:
Обработка отправляемого багажа
Умения:
3 разряд
1. Производить сортировку багажа по направлениям.
3. Обрабатывать специальный багаж.
3. Укладывать багаж в транспортное средство или в СПГ.
4. Обеспечивать сохранность багажа при транспортировке к ВС.
5. Обеспечивать безопасность при установке багажной тележки к грузовому люку или транспортерной ленте.
6. Обеспечивать безопасность багажа на транспортерной ленте.
7. Размещать багаж в грузовых отсеках ВС с учетом компактности и совместимости.
8. Использовать оборудования грузового отсека для крепления загрузки.
9. Загружать СПГ в ВС.
10. Заполнять багажную ведомость.
Знания:
3 разряд
1. Правила обработки отправляемого багажа.
2. Виды и назначение багажных бирок.
3. Правила заполнения багажной ведомости.
4. Компоновку грузовых отсеков.
5. Принципы контроля загрузки ВС.
6. Технологические графики коммерческой подготовки самолетов на перроне.
7. Схемы подъезда, отъезда спецмашин к воздушным судам при техническом и коммерческом обслуживании.
8. Правила подгона и установки средств механизации на перроне.
9. Правила эксплуатации СПГ.
10. Требования охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной защиты.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Обработка поступившего багажа
Умения:
3 разряд
1. Выгружать не пакетированный багаж.
2. Выделять специальный багаж.
3. Оформлять неисправность багажа.
4. Размещать багаж на ленте транспортера, обеспечивая его сохранность.
5. Укладывать багаж на транспортное средство, обеспечивая его устойчивость.
6. Обеспечивать сохранность багажа при транспортировке в зону выдачи.
7. Размещать багаж на ленте багажной карусели.
Знания:
3 разряд
1. Правила обработки поступившего багажа.
2. Виды неисправностей багажа.
3. Ответственность за сохранность и исправность багажа.
Возможность признания навыка:
не требуется
Трудовая функция 2:
Обработка груза
Навык 1:
Обработка отправляемых грузов и почты
Умения:
3 разряд
1. Принимать груз и почту в соответствии с данными грузового манифеста: проверять маркировку, упаковку, соответствие количества мест.
2. Обеспечивать сохранность груза и почты при транспортировке к ВС.
3. Обеспечивать сохранность груза и почты при загрузке в ВС.
4. Обрабатывать опасные и другие специальные грузы.

9333-3-002 - Қолжүктерді сұрыптаушы
Қызметтің негізгі мақсаты:
ӘК-де тиеу-түсіру жұмыстарын жүргізу
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Жол жүкті өңдеу
2. Жүкті өңдеу
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Жол жүкті өңдеу
Дағды 1:
Жөнелтілетін жол жүкті өңдеу
Машықтар:
3 Разряд
1. Жолжүкті бағыттар бойынша сұрыптау.
3. Арнайы жол жүкті өңдеу дағдыларын қолдану.
3. Жолжүкті көлік құралына немесе ЖПҚ-ге салу.
4. ӘК-ге тасымалдау кезінде жол жүкті сақталуын қамтамасыз ету.
5. Жүк арбасын жүк люкіне немесе транспортер лентасына орнату кезінде қауіпсіздікті қамтамасыз ету.
6. Тасымалдау лентасында багаждың қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
7. Жол жүкті ӘК жүк бөлімдеріне көлемі мен үйлесімділігін ескере отырып орналастыру.
8. Жүктемені бекіту үшін жүк қоймасының жабдықтарын пайдалану.
9. ЖПҚ жүктеп алу.
10. Жол жүк ведомостін толтыру.
Білімдер:
3 разряд
1. Жол жүкті өңдеу ережелері.
2. Жол жүк белгілерінің түрлері мен мақсаты.
3. Жол жүк ведомостін толтыру ережесі.
4. Жүк бөлімдерінің орналасуы.
5. ӘК жүктемесін бақылау қағидаттары.
6. Перрондағы коммерциялық ұшақтарды дайындаудың технологиялық кестелері.
7. Техникалық және коммерциялық қызмет көрсету кезінде арнайы машиналардың әуе кемелеріне кіру, кету схемалары.
8. Перрондағы механикаландыру құралдарын сәйкестендіру және орнату ережелері.
9. ЖПҚ пайдалану ережелері.
10. Еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өртке қарсы талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Дағды 2:
Келіп түскен жол жүкті өңдеу
Машықтар:
3 разряд
1. Қапталмаған жол жүкті түсіру.
2. Арнайы жол жүкті бөлектеу.
3. Жол жүктің ақаулығын рәсімдеу.
4. Жол жүктің тасымалдаушының лентасына орналастыру, оның сақталуын қамтамасыз ету.
5. Жол жүкті көлік құралына төсеу, оның тұрақтылығын қамтамасыз ету.
6. Беру аймағына тасымалдау кезінде жол жүктің сақталуын қамтамасыз ету.
7. Жол жүкті карусель таспасына салу.
Білімдер:
3 разряд
1. Келіп түскен багажды өңдеу ережесі.
2. Багаждың ақауларының түрлері.
3. Багаждың сақталуы мен жарамдылығы үшін жауапкершілік.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Еңбек функциясы 2:
Жүкті өңдеу
Дағды 1:
Жөнелтілетін жүктерді және поштаны өңдеу
Машықтар:
3 разряд
1. Жүк манифестінің деректеріне сәйкес жүк пен поштаны қабылдау: таңбалауды, қаптаманы, орын санының сәйкестігін тексеру.
2. ӘК-ге тасымалдау кезінде жүк пен поштаның сақталуын қамтамасыз ету.
3. ӘК-ге жүктеу кезінде жүктің және поштаның сақталуын қамтамасыз ету.
4. Арнайы жүкті өңдеу дағдыларын қолдану.

5. Укладывать груз и почту в транспортное средство или в СПГ.
6. Обеспечивать безопасность груза при загрузке в ВС.
7. Размещать груз и почту в грузовых отсеках ВС с учетом компактности и совместимости.
8. Использовать оборудования грузового отсека для крепления загрузки.
Знания:
3 разряд
1. Правила перевозки груза.
2. Принципы приема передачи груза и почты.
3. Виды и назначение грузовых маркировок.
4. Знаки опасности.
5. Компоновку грузовых отсеков.
6. Принципы контроля загрузки ВС.
7. Технологические графики коммерческой подготовки самолетов на перроне.
8. Схемы подъезда, отъезда спецмашин к воздушным судам при техническом и коммерческом обслуживании.
9. Правила подгона и установки средств механизации на перроне.
10. Правила эксплуатации СПГ.
11. Назначение комплектовочного листа, карго манифеста, инструкции по загрузке ВС.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Обработка прибывших грузов
Умения:
3 разряд
1. Выгружать не пакетированный груз и почту.
2. Выделять специальный опасный и специальный груз.
3. Выгружать СПГ из ВС.
4. Оформлять неисправность груза и почты.
5. Обеспечивать сохранность при выгрузке и транспортировке.
6. Передавать почту на почтовый участок.
7. Передавать груз на коммерческий склад.
8. Заполнять документы приема-передачи грузов и почты.
Знания:
3 разряд
1. Порядок выгрузки грузов и почты из ВС.
2. Порядок приема-передачи коммерческой загрузки.
3. Виды и назначения грузовых маркировок.
4. Правила хранения СПГ
Возможность признания навыка:
не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Адаптивность
Ответственность
Стрессоустойчивость
Умение работать в команде
Аккуратность
Выносливость и усердие
Концентрация и управление вниманием
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Правила осуществления наземного обслуживания в аэропортах. Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 2 октября 2019 года № 750. 2. Правила перевозки пассажиров, багажа и грузов на воздушном транспорте. Приказ Министра по инвестициям и развитию РК от 30 апреля 2015 года № 540. 3. Трудовой кодекс РК.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Специалист по авиационным перевозкам
10. Карточка профессии "Мойщик воздушных судов":
Код группы:
9120-2
Код наименования занятия:
9120-2-002
Наименование профессии:
Мойщик воздушных судов
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 53. Приказ Министра труда и социальной защиты населения РК от 15 июня 2022 года № 201 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 52)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции РК 16 июня 2022 года № 28475.

5. Жүк пен поштаны көлік құралына немесе ЖПҚге салу.
6. ӘК-ге тиеу кезінде жүк пен жол жүктің қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
7. Көлемі мен үйлесімділігін ескере отырып, ӘК жүк бөлімдерінде жүк пен поштаны орналастыру.
8. Жүктемені бекіту үшін жүк қоймасының жабдықтарын пайдалану.
Білімдер:
3 разряд
1. Жүкті тасымалдау ережелері.
2. Коммерциялық жүктемені беру принциптері.
3. Жүк таңбаларының түрлері мен мақсаты.
4. Қауіп белгілері.
5. Жүк бөлімдерінің орналасуы.
6. ӘК жүктемесін бақылау қағидаттары.
7. Перрондағы коммерциялық ұшақтарды дайындаудың технологиялық кестелері.
8. Техникалық және коммерциялық қызмет көрсету кезінде арнайы машиналардың әуе кемелеріне кіру, кету схемалары.
9. Перрондағы механикаландыру құралдарын сәйкестендіру және орнату ережелері.
10. ЖПҚ пайдалану ережелері.
11. Жинақтау парағының, карго манифестінің, ӘК жүктеу жөніндегі нұсқаулықтың мақсаты.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Дағды 2:
Келіп түскен жүктерді өңдеу
Машықтар:
3 разряд
1. Пакеттелмеген жүк пен поштаны түсіріңіз.
2. Арнайы қауіпті және арнайы жүкті бөлу.
3. ЖПҚ жүктеу.
4. Жүктің және поштаның дұрыс жұмыс істемеуін рәсімдеу.
5. Түсіру және тасымалдау кезінде қауіпсіздікті қамтамасыз ету.
6. Поштаны пошта учаскесіне жіберу.
7. Жүкті коммерциялық қоймаға беру.
8. Жүктерді және поштаны қабылдау-тапсыру құжаттарын толтыру.
Білімдер:
3 разряд
1. ӘК-ден жүктер мен поштаны түсіру тәртібі.
2. Коммерциялық жүктемені қабылдау-беру тәртібі.
3. Жүк таңбаларының түрлері мен мақсаттары.
4. ЖПҚ сақтау ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Бейімділік
Жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Командада жұмыс істей білу
Дәлдік
Төзімділік пен еңбексүйгіштік
Зейінді шоғырландыру және бақылау
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. Әуежайларда жерде қызмет көрсетуді жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы. ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 2 қазандағы № 750 бұйрығы. 2. Жолаушыларды, багажды, жүк-багажды және почта жөнелтілімдерін темір жол көлігімен тасымалдау қағидаларын бекіту туралы. ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 30 сәуірдегі № 540 бұйрығы. 4. ҚР Еңбек кодексі.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
әуе көлігі қызметінің супервайзері
10. Кәсіптің карточкасы "Әуе кемелерін жуушы":
Топтың коды:
9120-2
Қызмет атауының коды:
9120-2-002
Кәсіптің атауы:
Әуе кемелерін жуушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
53-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (53-шығарылым) бекіту туралы" 2021 жылғы 29 желтоқсандағы № 513 ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. ҚР Әділет министрлігінде 2022 жылғы 17 қаңтарда № 26508 болып тіркелді.

Параграф 12. Мойщик воздушных судов
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
9117-0-001 - Уборщик в самолете
Основная цель деятельности:
Выполнение внутренней уборки ВС, мойки и очистки наружной обшивки воздушного судна
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение наружной мойки ВС
2. Выполнение внутренней уборки ВС
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение наружной мойки ВС
Навык 1:
Мойка и очистка наружной обшивки воздушного судна.
Умения:
1 разряд:
1. Производить мойку и очистку наружной обшивки ВС IV класса.
2. Производить мойку всех типов ВС по всем видам регламентных работ, кроме воздушного судна I-II классов на периодических формах регламента технического обслуживания.
2 разряд:
1. Производить мойку и очистку наружной обшивки ВС I-Ш классов и широкофюзеляжных воздушных судов по всем видам регламентных работ с применением моечных агрегатов и оборудования.
2. Устранять препятствия и скользкие участки.
3. Применять специально предусмотренные стремянки и платформы, предназначенные для ВС данного типа, для мойки высокорасположенных частей.
4. Обеспечивать удобный доступ к инструментам и материалам.
5. Применять техническую и эксплуатационную документацию.
6. Заполнять отчетную документацию.
Знания:
1. Типы обслуживаемых воздушных судов.
2. Технологию мойки и очистки наружной обшивки воздушного судна, в том числе в условиях низких температур.
3. Состав (дозировку) растворов (эмульсий), моющих жидкостей.
4. Требования охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной защиты.
5. Порядок пользования средствами индивидуальной защиты.
6. Требования, предъявляемые к качеству выполняемых работ (услуг).
7. Опасные и вредные производственные факторы.
8. Правилах эксплуатации специального оборудования.
9. Правила организации рабочего места на местах стоянки ВС.
10. Инструкции по безопасному обращению с оборудованием ВС и химикатами.
11. Правила ношения спецодежды.
12. Правила оказания первой помощи и пользования медицинской аптечкой.
Возможность признания навыка:
не требуется
Трудовая функция 2:
Выполнение внутренней уборки ВС
Навык 1:
Выполнение уборки кабины пилотов, пассажирского салона, кухни, вестибюли и гардеробов
Умения:
1 разряд:
1. Мыть, очищать и убирать туалетные комнаты, полы, кресла, оконные светофильтры ВС с применением химических средств.

Параграф 12. Әуе кемелерін жуушы
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
9117-0-001 - Самолеттегі жинап тазалаушылар
Қызметтің негізгі мақсаты:
ӘК ішкі жинауды, әуе кемесінің сыртқы қаптамасын жууды және тазалауды орындау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. ӘК сыртқы жууды орындау
2. ӘК ішкі жинауды орындау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
ӘК сыртқы жууды орындау
Дағды 1:
Әуе кемесінің сыртқы қаптамасын жуу және тазалау.
Машықтар:
1 разряд:
1. IV сыныпты ӘК сыртқы қаптамасын жуу және тазалау.
2. Техникалық қызмет көрсету регламентінің мерзімді нысандарында I-II сыныпты әуе кемесінен басқа, регламенттік жұмыстардың барлық түрлері бойынша ӘК-нің барлық түрлерін жууды жүргізу.
2 разряд:
1. Жуу агрегаттары мен жабдықтарын қолдана отырып, регламенттік жұмыстардың барлық түрлері бойынша I-Ш сыныпты әк және кең фюзеляжды әуе кемелерінің сыртқы қаптамасын жуу және тазалау.
2. Кедергілер мен тайғақ жерлерді жою.
3. Жоғары орналасқан бөлшектерді жуу үшін осы типтегі ӘК үшін арнайы қарастырылған баспалдақтар мен платформаларды қолдану.
4. Құралдар мен материалдарға ыңғайлы қол жетімділікті қамтамасыз ету.
5. Техникалық және пайдалану құжаттамасын қолдану.
6. Есеп беру құжаттамасын толтыру.
Білімдер:
1. Қызмет көрсетілетін әуе кемелерінің түрлері.
2. Әуе кемесінің сыртқы қаптамасын жуу және тазалау технологиясы, оның ішінде төмен температура жағдайында.
3. Ерітінділердің (эмульсиялардың), жуғыш сұйықтықтардың құрамы (дозасы).
4. Еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өрттен қорғау талаптары.
5. Жеке қорғаныс құралдарын пайдалану тәртібі.
6. Орындалатын жұмыстардың (көрсетілетін қызметтердің) сапасына қойылатын талаптар.
7. Қауіпті және зиянды өндірістік факторлар.
8. Арнайы жабдықты пайдалану ережелері.
9. ӘК тұрақ орындарында жұмыс орнын ұйымдастыру қағидалары.
10. ӘК жабдықтарымен және химиялық заттармен қауіпсіз жұмыс істеу жөніндегі нұсқаулықтар.
11. Арнайы киім кию ережелері.
12. Алғашқы медициналық көмек көрсету ережелері және медициналық алғашқы медициналық көмек қобдишасын пайдалану.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Еңбек функциясы 2:
ӘК ішкі жинауды орындау
Дағды 1:
Ұшқыштар кабинасын, жолаушылар салонын, ас үйді, вестибюльдер мен гардеробтарды тазалауды орындау
Машықтар:
1 разряд:
1. Әк дәретхана бөлмелерін, едендерін, креслоларын, терезе Жарық сүзгілерін химиялық заттарды қолдана отырып жуу, тазалау және тазалау.

2. Подготовливать к работе моющие средства.
3. Оформлять установленной документации.
2 разряд:
1. Производить уборку и мойку с применением специальной машины для комплексной мойки и уборки внутри воздушного судна I-II классов при техническом обслуживании по периодическим формам регламента технического обслуживания.
2. Производить замену средств комфорта (шторы, ковры, чехлы и иное).
3. Снимать приемники баков туалетных комнат на воздушном судне, не оборудованных централизованной системой слива и промывки, очистка их от содержимого.
4. Подсоединять и отсоединять приемные и раздаточные рукава и закрытие сливных люков приемных баков туалетных комнат воздушного судна.
Знания:
1. Типы обслуживаемых воздушных судов.
2. Порядок обращения с лакокрасочными покрытиями и внутренней отделкой воздушного судна при мойке и очистке их от загрязнений.
3. Меры предосторожности при мойке и уборке в кабине пилотов, возле аварийных люков воздушного судна.
4. Состав (дозировку) растворов (эмульсий), моющих жидкостей.
5. Порядок приготовления моющих средств и обращения с ними.
6. Свойства применяемых растворов и растворителей.
7. Требования охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной защиты.
8. Требования, предъявляемые к качеству выполняемых работ (услуг).
9. Требования по рациональной организации труда на рабочем месте.
10. Особенности и технологию мойки современных синтетических тканей, применяемых на воздушном судне.
11. Устройство и порядок эксплуатации специального оборудования машин и механизмов для комплексной мойки и уборки воздушного судна.
12. Общие сведения о компоновке пассажирских салонов, кабин экипажа, багажных отсеков, санузлов.
13. Устройство и особенности конструкции буфетно-кухонного оборудования, систем канализации и водоснабжения воздушного судна.
14. Особенности уборки кабин экипажа и пассажирских салонов.
15. Порядок пользования средствами индивидуальной защиты.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Уборка грузовых отсеков и средства пакетирования грузов
Умения:
1 разряд
1. Убирать мусор.
2. Мыть панели, пол.
3. Очищать грузовые контейнеры и паллеты.
Знания:
1 разряд
1. Назначение и правила применения моющих и дезинфицирующих средств.
2. Способы уборки и приемы мойки.
3. Особые требования уборки, после перевозки животных и опасных грузов.
4. Требования охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной защиты.
Возможность признания навыка:
не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Умение работать в команде
Аккуратность
Выносливость и усердие
Список технических регламентов и национальных стандартов:

2. Жуғыш заттарды жұмысқа дайындау.
3. Белгіленген құжаттаманы рәсімдеу.
2 разряд:
1. Техникалық қызмет көрсету регламентінің мерзімді нысандары бойынша техникалық қызмет көрсету кезінде I-II сыныпты әуе кемесінің ішін кешенді жууға және жинауға арналған арнайы машинаны қолдана отырып, тазалау және жуу жұмыстарын жүргізу.
2. Жайлылық құралдарын (перделер, кілемдер, қақпақтар және басқалар) ауыстыру.
3. Орталықтандырылған ағызу және жуу жүйесімен жабдықталмаған әуе кемесіндегі дәретхана бөлмелері бактарының қабылдағыштарын алып тастау, оларды ішіндегісінен тазарту.
4. Қабылдау және тарату жеңдерін және әуе кемесінің дәретхана бөлмелерінің қабылдау бактарының ағызу люктерінің жабылуын қосу және ажырату.
Білімдер:
1. Қызмет көрсетілетін әуе кемелерінің түрлері.
2. Әуе кемесін жуу және оларды ластанудан тазарту кезінде лак-бояу жабындарымен және ішкі әрлеумен жұмыс істеу тәртібі.
3. Ұшқыштар кабинасында, әуе кемесінің авариялық люктерінің жанында жуу және жинау кезіндегі сақтық шаралары.
4. Ерітінділердің (эмульсиялардың), жуғыш сұйықтықтардың құрамы (дозасы).
5. Жуғыш заттарды дайындау және олармен жұмыс істеу тәртібі.
6. Қолданылатын ерітінділер мен еріткіштердің қасиеттері.
7. Еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өртке қарсы талаптар.
8. Орындалатын жұмыстардың (көрсетілетін қызметтердің)сапасына қойылатын талаптар;
9. Жұмыс орнында еңбекті ұтымды ұйымдастыруға қойылатын талаптар.
10. Әуе кемесінде қолданылатын заманауи синтетикалық маталарды жуу ерекшеліктері мен технологиясы.
11. Әуе кемесін кешенді жууға және жинауға арналған машиналар мен механизмдердің арнайы жабдығының құрылысы мен пайдалану тәртібі.
12. Жолаушылар салондарының, экипаж кабиналарының, багаж бөлімдерінің, санитарлық тораптардың орналасуы туралы жалпы мәліметтер.
13. Әуе кемесінің буфеттік-ас үй жабдығының, кәріз және сумен жабдықтау жүйелерінің құрылысы мен құрылымының ерекшеліктері.
14. Экипаж кабиналары мен жолаушылар салондарын тазалау ерекшеліктері.
15. Жеке қорғаныс құралдарын пайдалану тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Дағды 2:
Жүк бөліктерін және жүктерді пакерлеу құралдарын жинау
Машықтар:
1. Қоқысты тазалау.
2. Панельдерді, еденді жуу.
3. Жүк контейнерлері мен паллеттер тазалау.
Білімдер:
1. Жуу және дезинфекциялау құралдарының мақсаты мен қолдану ережелері.
2. Тазалау әдістері және жуу әдістері.
3. Жануарларды және қауіпті жүктерді тасымалдағаннан кейін жинаудың ерекше талаптары.
4. Еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өртке қарсы талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Командада жұмыс істей білу
Дәлдік
Төзімділік пен еңбексүйгіштік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

1. Правила осуществления наземного обслуживания в аэропортах. Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 2 октября 2019 года № 750. 2. Перечень товаров, работ, услуг аэродромного и наземного обслуживания, входящих в состав аэропортовской деятельности. Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики 3. Трудовой кодекс РК.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Машинист телескопических трапов
11. Карточка профессии "Водители моторизованного оборудования в аэропорту и эвакуаторов":
Код группы:
8332-5
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Водители моторизованного оборудования в аэропорту и эвакуаторов
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Организация воздушных перевозок
Квалификация:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
8343-9-016 - Машинист перегружателей
8332-5-004 - Машинист телескопических трапов
Основная цель деятельности:
Обеспечение механизированных погрузочно-разгрузочных работ на ВС и посадку и высадку пассажиров
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Обеспечение готовности к эксплуатации моторизованного оборудования
2. Управление моторизованным оборудованием
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Обеспечение готовности к эксплуатации моторизованного оборудования
Навык 1:
Поддержание рабочего состояния спецтехники
Умения:
1. Производить тщательную проверку технического состояния спецмашин при приеме смены.
2. Производить необходимый комплекс работ по подготовке спецмашин к передаче другой смене.
3. Перед выездом на линию проверить техническое состояние спецмашин, оборудование в соответствии с требованиями инструкции по эксплуатации.
4. Следить во время работы за техническим состоянием машины и оборудования, исправностью рулевого управления, тормозов, проблескового огня, радиостанций, амортизационных устройств, приборов освещения, стеклоочистителей и агрегатов спецоборудования.
5. Следить за состоянием аккумуляторов и уровнями топлива.
6. Определять неисправности в работе автопогрузчика, его механизмов и их устранение.

1. Әуежайларда жерде қызмет көрсетуді жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы. ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 2 қазандағы № 750 бұйрығы. 2. Әуежай қызметінің құрамына кіретін әуеайлаққа және жерде қызмет көрсету тауарларының, жұмыстарының, қызметтерінің тізбесін бекіту туралы. ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 30 қазандағы № 749 бұйрығы. 3. ҚР Еңбек кодексі.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
Телноскопиялық трап машинисі
11. Кәсіптің карточкасы "Әуежайдағы моторлы жабдықтар мен эвакуаторлардың жүргізушілері":
Топтың коды:
8332-5
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Әуежайдағы моторлы жабдықтар мен эвакуаторлардың жүргізушілері
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Әуе тасымалдауларын ұйымдастыру
Біліктілік:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
В,С санатындағы жүргізуші куәлігі
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
В,С санатындағы жүргізуші куәлігі
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
8343-9-016 - Қайта тиегіштер машинисi
8332-5-004 - Телескоптық траптар машинисi
Қызметтің негізгі мақсаты:
ӘК-де механикаландырылған тиеу-түсіру жұмыстарын қамтамасыз ету және жолаушыларды отырғызу және түсіру
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Моторлы жабдықты пайдалануға дайындығын қамтамасыз ету
2. Моторлы жабдықты басқару
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Моторлы жабдықты пайдалануға дайындығын қамтамасыз ету
Дағды 1:
Арнайы техниканың жұмыс жағдайын сақтау
Машықтар:
1. Ауысымды қабылдау кезінде арнайы машиналардың техникалық жай-күйіне мұқият тексеру жүргізу, тексеру кезінде анықталған барлық ақаулар туралы жауапты лауазымды тұлғаға уақтылы баяндау.
2. Арнайы машиналарды басқа ауысымға беруге дайындау бойынша қажетті жұмыстар кешенін жүргізу.
3. Желіге шықпас бұрын пайдалану жөніндегі нұсқаулықтың талаптарына сәйкес арнайы машиналардың, жабдықтардың техникалық жай-күйін тексеру.
4. Жұмыс кезінде машинаның және жабдықтың техникалық жай-күйін, рульдік басқарудың, тежегіштердің, жарқылдайтын оттың, радиостанциялардың, амортизациялық құрылғылардың, жарықтандыру аспаптарының, шыны тазалағыштардың және арнайы жабдық агрегаттарының жарамдылығын бақылау.
5. Батареялардың күйін және жанармай деңгейін бақылау.
6. Автожүктиегіштің, оның механизмдерінің жұмысындағы ақауларды анықтау және оларды жою

7. Оформлять заявки на ремонт автопогрузчика.
Знания:
1. Материальную часть и специальное оборудование, особенности эксплуатации, производить комплекс работ по ТО и ремонту всех спецмашин, закрепленных за ним.
2. Положение о службе.
3. Требования охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной защиты.
4. Основы трудового законодательства РК.
5. Правила ношения спецодежды, индивидуальные и коллективные средства защиты.
Возможность признания навыка:
не требуется
Трудовая функция 2:
Управление моторизованным оборудованием
Навык 1:
Управление спецтехникой во время движения по аэродрому
Умения:
1. Быть внимательным при вождении спецтранспорта по аэродрому, немедленно останавливать спецтранспорт по требованию лиц ответственных за организацию и безопасность движения на аэродроме.
2. Управлять спецмашиной ночью, в тумане, при гололеде, снегопаде, а также при недостаточном освещении перронов и мест стоянок ВС, соблюдая особую осторожность.
3. Учитывать движение других транспортных средств и воздушных судов, чтобы избежать столкновений.
Знания:
1. Правила движения по аэродрому.
2. План аэродрома, включая ограниченные зоны и зоны с повышенной опасностью.
3. Основные правила и процедуры безопасности на аэродроме.
4. Схема расстановки и организации движения воздушных судов, спецтранспорта и средств механизации на перроне.
5. Влияние погодных условий
на безопасность движения.
6. Порядок действий в экстренных ситуациях.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Управление спецтехникой при обслуживании ВС на стоянке
Умения:
1. Подавать спецмашину к месту работы.
2. Исключать возможность движения спецтехники в отсутствие оператора.
3. Участвовать в загрузке/разгрузке багажа, груза, почты по указанию ответственного должностного лица.
4. Принимать меры исключающие предпосылки повреждения ВС спецтранспортом и дорожно-транспортного происшествия.
5. Учитывать все опасности, непосредственно связанные с выполнением работы.
Знания:
1. Значения аэродромных сигналов и знаков, которые регулируют движение и работу на территории.
2. Технологические графики обслуживания ВС по прилету и вылету.
3. Схема подъезда, отъезда и маневрирования спецмашин при обслуживании самолета.
4. Требования по качеству выполнения работ, обеспечения безопасности для себя и окружающих, с минимальным воздействием на окружающую среду и рациональным использованием природных ресурсов и энергоресурсов.
Возможность признания навыка:
не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Адаптивность
Ответственность
Умение работать в команде
Дисциплинированность
Аккуратность
Выносливость и усердие
Концентрация и управление вниманием
Список технических регламентов и национальных стандартов:

7. Автожүктиегішті жөндеуге өтінімдерді ресімдеу.
Білімдер:
1. Материалдық бөлік пен арнайы жабдық, пайдалану ерекшеліктері, оған бекітілген барлық арнайы машиналарды жөндеу және жөндеу бойынша жұмыстар кешенін жүргізу.
2. Қызмет туралы ереже.
3. Еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өртке қарсы талаптар.
4. ҚР еңбек заңнамасының негіздері.
5. Арнайы киім кию ережелері, жеке және ұжымдық қорғаныс құралдары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Еңбек функциясы 2:
Моторлы жабдықты басқару
Дағды 1:
Әуеайлақ бойынша қозғалыс кезінде арнайы техниканы басқару
Машықтар:
1. Әуеайлақ бойынша арнайы көлікті жүргізу кезінде мұқият болу, әуеайлақта қозғалысты ұйымдастыру мен қауіпсіздігіне жауапты адамдардың талабы бойынша арнайы көлікті дереу тоқтату.
2. Арнайы машинаны түнде, тұманда, көктайғақ, қар жауған кезде, сондай-ақ перрондар мен әк тұрақ орындарының жарығы жеткіліксіз болған кезде аса сақ бола отырып, басқару.
3. Соқтығысуды болдырмау үшін басқа көліктер мен әуе кемелерінің қозғалысын ескеру.
Білімдер:
1. Әуеайлақ бойынша жүру ережесі.
2. Шектеулі аймақтар мен қауіптілігі жоғары аймақтарды қоса алғанда, аэродром жоспары.
3. Әуеайлақтағы қауіпсіздіктің негізгі ережелері мен рәсімдері.
4. Әуе кемелерінің, арнайы көліктердің және механикаландыру құралдарының қозғалысын перронға орналастыру және ұйымдастыру схемасы.
5. Ауа-райының і қозғалыс қауіпсіздігіне әсері.
6. Төтенше жағдайларда әрекет ету тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Дағды 2:
Тұрақта ӘК қызмет көрсету кезінде арнайы техниканы басқару
Машықтар:
1. Арнайы машинаны жұмыс орнына жіберу.
2. Оператор болмаған кезде арнайы техниканың қозғалу мүмкіндігін болдырмау.
3. Жауапты лауазымды тұлғаның нұсқауы бойынша жол жүкті, жүкті, поштаны тиеуге/түсіруге қатысу.
4. Арнайы көлікпен және ЖКО-мен ӘК зақымдануының алғышарттарын болдырмайтын шаралар қабылдау.
5. Жұмысты орындауға тікелей байланысты барлық қауіптерді ескеру.
Білімдер:
1. Аумақтағы қозғалыс пен жұмысты реттейтін әуеайлақ сигналдары мен белгілерінің мәндері.
2. Ұшып келу және ұшып шығу бойынша ӘК-ге қызмет көрсетудің технологиялық кестелері.
3. Ұшаққа қызмет көрсету кезінде арнайы машиналарға кіру, кету және маневр жасау схемасы.
4. Жұмыстарды орындау сапасы, қоршаған ортаға барынша аз әсер ете отырып, өзіне және айналасындағыларға қауіпсіздікті қамтамасыз ету және табиғи ресурстар мен энергия ресурстарын ұтымды пайдалану жөніндегі талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Бейімділік
Жауапкершілік
Командада жұмыс істей білу
Тәртіптілік
Дәлдік
Төзімділік пен еңбексүйгіштік
Зейінді шоғырландыру және бақылау
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

1. Закон РК "Об использовании воздушного пространства РК и деятельности авиации". 2. Правила по организации работы специального транспорта в аэропортах РК. Постановление Правительства РК от 11 марта 2016 года № 136. 2. Трудовой кодекс РК.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Супервайзер авиатранспортной службы
12. Карточка профессии "Диспетчер по центровке":
Код группы:
3154-0
Код наименования занятия:
3154-0-012
Наименование профессии:
Диспетчер по центровке
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Наземное обслуживание воздушных судов
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
3151-1-009 - Координатор по центровке
Основная цель деятельности:
Обеспечение безопасной, экономически выгодной загрузки ВС, устойчивости и управляемости ВС в воздухе и на земле.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Планирование загрузки ВС
2. Расчет весовых и центровочных характеристик
3. Контроль за загрузкой ВС на перроне
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Планирование загрузки ВС
Навык 1:
Расчет допустимой коммерческой загрузки ВС
Умения:
1. Применять навыки по обеспечению регулярности перевозок.
2. Обеспечивать максимальную загрузку ВС при соблюдении установленных центровок.
3. Подготавливать технологическую документацию, представляемую обслуживаемой авиакомпанией.
4. Производить сбор данных для расчета.
5. Рассчитывать вес допустимой коммерческой загрузки.
6. Рассчитывать предварительную загрузку.
Знания:
1. Технологические графики коммерческой подготовки самолетов на перроне.
2. Процедуру планирования загрузки.
3. Технологию контроля загрузки и центровки.
4. Порядок использования инструкций авиакомпаний.
5. Правила перевозки Опасных грузов.
6. Правила перевозки пассажиров, багажа, груза и почты.
7. Требования охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной защиты.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Логическое распределение загрузки
Умения:
1. Распределять размещение груза, почты, багажа в грузовых отсеках, с соблюдением центровки.
2. Составлять схему рассадки пассажиров в салоне.
3. Проводить прикидочный расчет центровки.
4. Выпускать схему загрузки.
Знания:
1. Технические характеристики ВС: параметры центровки и предельные значения для конкретной модели.

1. ҚР әуежайларында арнайы көліктің жұмысын ұйымдастыру жөніндегі қағидаларды бекіту туралы. ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушы 2015 жылғы 26 наурыздағы № 327 бұйрығы. ҚР Еңбек кодексі.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Әуе көлігі қызметінің супервайзері
12. Кәсіптің карточкасы "Орталықтандыру жөніндегі диспетчер ":
Топтың коды:
3154-0
Қызмет атауының коды:
3154-0-012
Кәсіптің атауы:
Орталықтандыру жөніндегі диспетчер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Әуе кемелеріне жерде қызмет көрсету
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
3151-1-009 - Орталықтау жөніндегі үйлестіруші
Қызметтің негізгі мақсаты:
ӘК-нің қауіпсіз, экономикалық тиімді жүктелуін, ӘК-нің ауада және жерде орнықтылығы мен басқарылуын қамтамасыз ету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. ӘК жүктеуді жоспарлау
2. Салмақ және орталықтандыру сипаттамаларын есептеу
3. Перрондағы ӘК жүктелуін бақылау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
ӘК жүктеуді жоспарлау
Дағды 1:
ӘК рұқсат етілген коммерциялық жүктемесін есептеу
Машықтар:
1. Тасымалдаудың жүйелілігін қамтамасыз ету бойынша дағдыларды қолдану.
2. Белгіленген туралауды сақтай отырып, ӘК-нің барынша жүктелуін қамтамасыз ету.
3. Қызмет көрсетілетін әуе компания ұсынатын технологиялық құжаттаманы дайындау.
4. Есептеу үшін мәліметтер жинау.
5. Рұқсат етілген коммерциялық жүктеменің салмағын есептеу.
6. Алдын ала жүктеуді есептеу.
Білімдер:
1. Перрондағы коммерциялық ұшақтарды дайындаудың технологиялық кестелері.
2. Жүктеуді жоспарлау процедурасы.
3. Жүктеуді және туралауды бақылау технологиясы.
4. Авиакомпаниялардың нұсқауларын пайдалану тәртібі.
5. Қауіпті жүктерді тасымалдау ережелері.
6. Жолаушыларды, багажды, жүкті және поштаны тасымалдау ережелері.
7. Еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өртке қарсы талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Дағды 2:
Жүктеудің логикалық таралуы
Машықтар:
1. Жүктерді, поштаны, багажды жүк бөлімдеріне орналастыруды орталықтандыруды сақтай отырып бөлу.
2. Салонда жолаушыларды отырғызу схемасын жасау.
3. Туралауды болжамды есептеуді жүргізу.
4. Жүктеу схемасын шығару.
Білімдер:
1. ӘК техникалық сипаттамалары: белгілі бір модель үшін туралау параметрлері және шекті мәндер.

2. Влияние коммерческой загрузки на балансировку, устойчивость и управляемость самолета в полете.
3. Компоновку пассажирских кабин и грузовых отделений ВС.
4. Таблицу совместимости опасных грузов.
5. Правила заполнения схемы загрузки.
Возможность признания навыка:
не требуется
Трудовая функция 2:
Расчет весовых и центровочных характеристик
Навык 1:
Расчет весовых и центровочных характеристик графическим методом
Умения:
1. Рассчитывать фактическую загрузку.
2. Использовать графики и диаграммы для визуализации распределения масс и центровки.
3. Строить графики на основании исходных данных.
4. Интерпретировать полученные графики для определения допустимых пределов центровки.
5. Работать с координатами точек размещения нагрузки и их влияния на общий центр масс.
6. Сравнивать графические результаты с нормативами и стандартами, чтобы убедиться в безопасности загрузки.
Знания:
1. Основы механики: понимание понятий массы и момента силы.
2. Принципы построения графиков и диаграмм для визуализации данных.
3. Координатная система: умение работать с координатами и их применением в определении центровки.
4. Методы расчета центровки и их графического представления.
5. Влияние коммерческой загрузки на балансировку, устойчивость и управляемость самолета в полете.
6. Нормативные требования к центровке и весовым характеристикам.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Расчет весовых и центровочных характеристика в автоматизированном режиме
Умения:
1. Использовать специализированные программы для расчета центровки и загрузки.
2. Вводить данные о массе и распределении нагрузки.
3. Сравнивать результаты с допустимыми массовыми и центровочными характеристиками.
4. Интерпретировать выходные данные, полученные в результате расчетов.
5. Настраивать параметры программы для различных типов воздушных судов.
6. Сравнивать результаты расчетов с нормативными требованиями и стандартами.
Знания:
1. Принципы работы автоматизированной программы расчета загрузки и центровки.
2. Правила техники безопасности и санитарные нормы при работе на компьютере.
3. Инструкции авиакомпаний по расчету загрузки и центровки.
4. Технологию контроля загрузки и центровки.
Возможность признания навыка:
не требуется
Трудовая функция 3:
Контроль за загрузкой ВС на перроне
Навык 1:
Обмен информацией
Умения:
1. Вести обмен информацией посредством различных предусмотренных средств связи.
2. Осуществлять взаимодействие с летным экипажем воздушного судна для получения информации о топливе, об экипаже воздушного судна.

2. Коммерциялық жүктеменің ұшақтағы тепе-теңдікке, тұрақтылыққа және басқаруға әсері.
3. Әк жолаушылар кабиналары мен жүк бөлімшелерін құрастыру.
4. Қауіпті жүктердің үйлесімділік кестесі.
5. Жүктеу схемасын толтыру ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Еңбек функциясы 2:
Салмақ және орталықтандыру сипаттамаларын есептеу
Дағды 1:
Графикалық әдіспен салмақ және орталықтандыру сипаттамаларын есептеу
Машықтар:
1. Нақты жүктемені есептеу.
2. Массаның таралуы мен туралануын визуализациялау үшін графиктер мен диаграммаларды қолдану.
3. Бастапқы мәліметтер негізінде графиктер құру.
4. Алынған графиктерді орталықтандырудың рұқсат етілген шектерін анықтау үшін түсіндіру.
5. Жүктемені орналастыру нүктелерінің координаттарымен және олардың жалпы масса центріне әсерімен жұмыс жасау.
6. Жүктеу қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін графикалық нәтижелерді стандарттармен және стандарттармен салыстыру.
Білімдер:
1. Механика негіздері: масса және күш моменті ұғымдарын түсіну.
2. Деректерді визуализациялау үшін графиктер мен диаграммаларды құру принциптері.
3. Координаттар жүйесі: координаттармен жұмыс істей білу және оларды туралауды анықтауда қолдану.
4. Туралауды есептеу әдістері және оларды графикалық бейнелеу.
5. Коммерциялық жүктеменің ұшақтағы тепе-теңдікке, тұрақтылыққа және басқаруға әсері.
6. Орталықтандыруға және салмақ сипаттамаларына қойылатын нормативтік талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Дағды 2:
Автоматтандырылған режимде салмақ және орталықтандыру сипаттамаларын есептеу
Машықтар:
1. Орталықтандыру мен жүктеуді есептеу үшін арнайы бағдарламаларды қолдану.
2. Жүктеменің массасы мен таралуы туралы мәліметтерді енгізу.
3. Нәтижелерді қолайлы массалық және орталықтандыру сипаттамаларымен салыстыру.
4. Есептеулерден алынған нәтижелерді түсіндіру.
5. Әуе кемелерінің әртүрлі түрлеріне арналған бағдарлама параметрлерін реттеу.
6. Есеп айырысу нәтижелерін нормативтік талаптармен және стандарттармен салыстыру.
Білімдер:
1. Жүктеуді және туралауды есептеудің автоматтандырылған бағдарламасының жұмыс принциптері.
2. Компьютерде жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік ережелері мен санитарлық нормалар.
3. Әуе компанияларының жүктемені есептеу жөніндегі нұсқаулығы және орталықтандыру.
4. Жүктеуді және туралауды бақылау технологиясы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Еңбек функциясы 3:
Перрондағы ӘК жүктелуін бақылау
Дағды 1:
Ақпарат алмасу
Машықтар:
1. Түрлі көзделген байланыс құралдары арқылы ақпарат алмасуды жүргізу.
2. Отын туралы, әуе кемесінің экипажы туралы ақпарат алу үшін әуе кемесінің ұшу экипажымен өзара іс-қимылды жүзеге асыру.

3. Осуществлять взаимодействие со службой пассажирских перевозок для получения информации о фактическом количестве и багаже, специального багажа.
4. Осуществлять взаимодействие с руководителем при принятии решения о необходимости снятия части коммерческой загрузки и возможных вариантах очередности отправки коммерческой загрузки.
5. Осуществлять взаимодействие со службой грузовых перевозок для получения информации о фактическом количестве почты и груза, специального груза.
6. Принимать отчеты должностного лица, ответственного за контроль загрузки, о ходе загрузки и вносить корректировки при необходимости.
Знания:
1. Технология наземного обслуживания воздушных судов гражданской авиации.
2. Технология взаимодействия служб, обеспечивающих наземное обслуживание воздушных судов гражданской авиации.
3. Стандарты авиационных организаций - перевозчиков в области центровки и загрузки воздушных судов.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Выпуск рейсовых документов
Умения:
1. Получать подтверждение о соответствии фактической загрузке документальной.
2. Выпускать сводно-загрузочную ведомость, данные по центровке, схему загрузки, уведомление командиру ВС об опасных и прочих специальных грузах в автоматизированной системе.
3. Заполнять бланки сводно-загрузочной ведомости, центровочный график, схему загрузки, уведомление командиру ВС об опасных и прочих специальных грузах.
4. Проверять и подписывать документы.
5. Организовывать передачу документов экипажу.
Знания:
1. Правила заполнения полетных документов.
2. Технологию контроля загрузки и центровки.
Возможность признания навыка:
не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Адаптивность
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Умение работать в команде
Аккуратность
Концентрация и управление вниманием
Логическое рассуждение
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Закон РК "Об использовании воздушного пространства РК и деятельности авиации". 2. Перечень товаров, работ, услуг аэродромного и наземного обслуживания, входящих в состав аэропортовской деятельности Приказ Министра по инвестициям и развитию РК от 30 октября2018 года № 749. 3. Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития РК "Об утверждении Правил осуществления наземного обслуживания в аэропортах" от 2 октября 2019 года № 750. 4. Инструкции по перевозке опасных грузов по воздуху на гражданских воздушных судах. Приказ Министра по инвестициям и развитию РК от 21 июня 2017 года № 371. 5. Единые требования и технологические процедуры в международных аэропортах РК по перевозке и обработке багажа, почтовых отправлений и грузов воздушным транспортом. Приказ Министра по инвестициям и развитию РК от 27 ноября 2015 года № 1117. 6. Трудовой кодекс РК. Приказ министра транспорта и коммуникаций РК от 28 сентября 2013 года № 764 "Об утверждении Типовых программ профессиональной подготовки авиационного персонала утверждении, участвующего в обеспечении безопасности полетов".
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Координатор по центровке

3. Нақты саны мен багажы, арнайы багажы туралы ақпарат алу үшін Жолаушылар тасымалы қызметімен өзара байланысты жүзеге асыру.
4. Коммерциялық жүктеменің бір бөлігін алу қажеттілігі және коммерциялық жүктемені жіберу кезектілігінің ықтимал нұсқалары туралы шешім қабылдаған кезде басшымен өзара әрекеттесуді жүзеге асыру.
5. Пошта мен жүктің, арнайы жүктің нақты саны туралы ақпарат алу үшін жүк тасымалдау қызметімен өзара іс-қимылды жүзеге асыру.
6. Жүктеуді бақылауға жауапты лауазымды тұлғаның жүктеме барысы туралы есептерін қабылдау және қажет болған жағдайда түзетулер енгізу.
Білімдер:
1. Азаматтық авиация әуе кемелеріне жерүсті қызмет көрсету технологиясы.
2. Азаматтық авиация әуе кемелеріне жерүсті қызмет көрсетуді қамтамасыз ететін қызметтердің өзара байланыс технологиясы.
3. Әуе кемелерін орталықтандыру және тиеу саласындағы тасымалдаушы авиациялық ұйымдардың стандарттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Дағды 2:
Рейстік құжаттарды шығару
Машықтар:
1. Құжаттың нақты жүктелуіне сәйкестігі туралы растау алу.
2. Жинақтау-тиеу ведомосын, орталықтандыру бойынша деректерді, тиеу схемасын шығару, автоматтандырылған жүйедегі қауіпті және басқа да арнайы жүктер туралы ӘК командиріне хабарлау.
3. Жинақтау-тиеу ведомосының бланкілерін, орталықтандыру кестесін, тиеу схемасын, ӘК командиріне қауіпті және басқа да арнайы жүктер туралы хабарламаны толтыру.
4. Құжаттарды тексеру және қол қою.
5. Құжаттарды экипажға беруді ұйымдастыру.
Білімдер:
1. Ұшу құжаттарын толтыру ережесі.
2. Жүктеуді және туралауды бақылау технологиясы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Бейімділік
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Командада жұмыс істей білу
Дәлдік
Зейінді шоғырландыру және бақылау
Логикалық ойлау
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. ҚР әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы. ҚР Заңы. 2. Әуежай қызметінің құрамына кіретін әуеайлаққа және жерде қызмет көрсету тауарларының, жұмыстарының, қызметтерінің тізбесін бекіту туралы. ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 30 қазандағы № 749 бұйрығы. 3. Әуежайларда жерде қызмет көрсетуді жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы. ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 2 қазандағы № 750 бұйрығы. 4. Азаматтық әуе кемелерінде қауіпті жүктерді әуеде тасымалдау жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 21 маусымдағы № 371 бұйрығы. 6. ҚР халықаралық әуежайларында багажды, пошта жөнелтілімдерін және жүктерді әуе көлігімен тасымалдау және өңдеу жөніндегі бірыңғай талаптар мен технологиялық рәсімдерді бекіту туралы. ҚР Инвестиция және даму министрінің 2015 жылғы 27 қарашадағы № 1117 бұйрығы. 6. ҚР Еңбек кодексі.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Орталықтандыру жөніндегі үйлестіруші

13. Карточка профессии "Специалист по авиационным перевозкам":
Код группы:
3151-1
Код наименования занятия:
3151-1-012
Наименование профессии:
Специалист по авиационным перевозкам
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Наземное обслуживание воздушных судов
Квалификация:
-
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
8300-0-008 - Супервайзер авиатранспортной службы
Основная цель деятельности:
Выполнение работ по наземному обслуживанию воздушных судов.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение работ по наземному обслуживанию ВС по прилету
2. Выполнение работ по наземному обслуживанию ВС на вылет
3. Организация погрузочно-разгрузочных работ грузового ВС
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение работ по наземному обслуживанию ВС по прилету
Навык 1:
Обслуживание прибывшего ВС
Умения:
1. Подготавливать место стоянки ВС по прилету.
2. Устанавливать стояночные колодки, конусы безопасности, предохранительные устройства на стойки шасси ВС.
3. Проводить внешний осмотр воздушного судна с целью выявления повреждений элементов, наличие снежно-ледяных отложений.
4. Зачехлять двигатели, выходные устройств, датчиков и приемников ВС.
5. Обеспечивать заземление ВС.
6. Обеспечивать электропитание ВС.
7. Открывать (закрывать) двери багажных отсеков.
8. Контролировать открытия пассажирских дверей ВС.
9. Производить подгон (отгон) пассажирского трапа, амбулифта.
10. Организовывать подачу спецтехники к ВС, необходимой для организации наземного обслуживания ВС.
11. Проводить внешний осмотр грузовых люков, смотровых панелей и точек доступа для проведения обслуживания, фюзеляжа, обтекателей авиадвигателей, дверей пассажирского салона до и после обслуживания.
12. Контролировать высадку пассажиров и их посадки в автобус.
13. Организовывать выгрузку, груза, почты и багажа, перевозочной документации из ВС с помощью подъемно-транспортных механизмов.
14. Организовывать выгрузку бытового имущества и отходов (при необходимости).
15. Организовывать внутренней уборки ВС (при необходимости).
16. Производить слив водяной системы ВС.
17. Организовывать обслуживание туалетной системы ВС.
18. Открывать (закрывать) лючок панели заправки.

13. Кәсіптің карточкасы "Авиациялық тасымалдау жөніндегі маман ":
Топтың коды:
3151-1
Қызмет атауының коды:
3151-1-012
Кәсіптің атауы:
Авиациялық тасымалдау жөніндегі маман
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Әуе кемелеріне жерде қызмет көрсету
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
8300-0-008 - Авиакөлік қызметінің супервайзері
Қызметтің негізгі мақсаты:
Әуе кемелеріне жерүсті қызмет көрсету бойынша жұмыстарды орындау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Міндетті еңбек функциялары
2. Ұшуға ӘК жерүсті қызмет көрсету бойынша жұмыстарды орындау.
3. Жүк ӘК жерүсті қызмет көрсету
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Міндетті еңбек функциялары
Дағды 1:
Міндетті еңбек функциялары
Машықтар:
1. Ұшып келу бойынша ӘК тұрақ орнын дайындау.
2. Тұрақ төсемдерін, қауіпсіздік конустарын, қауіпсіздік құрылғыларын ӘК шассиінің тіректеріне орнату.
3. Элементтердің зақымдануын, қар-мұз шөгінділерінің болуын анықтау мақсатында әуе кемесіне сыртқы тексеру жүргізу.
4. Қозғалтқыштарды, шығыс құрылғыларын, датчиктер мен ӘК қабылдағыштарын қатайту.
5. ӘК жерге қосуды қамтамасыз ету.
6. ӘК электрмен жабдықтауды қамтамасыз ету.
7. Жол жүк бөліктерінің есіктерін ашу (жабу).
8. ӘК жолаушылар есіктерінің ашылуын бақылау.
9. Жолаушылар трапын, амбулифтті айдауды (айдап әкетуді) жүргізу.
10. ӘК-ге жерүсті қызмет көрсетуді ұйымдастыру үшін қажетті ӘК-ге арнайы техниканы беруді ұйымдастыру.
11. Қызмет көрсету үшін жүк люктерін, бақылау панельдерін және кіру нүктелерін, фюзеляжды, авиа қозғалтқыштарын жәрмеңкелерін, жолаушылар салонының есіктерін қызмет көрсеткенге дейін және кейін сыртқы тексеруді жүргізу.
12. Жолаушылардың түсуін және олардың автобусқа отыруын бақылау.
13. Көтеру-тасымалдау тетіктерінің көмегімен ӘК-ден жүкті, почта мен багажды, тасымалдау құжаттамасын түсіруді ұйымдастыру.
14. Тұрмыстық мүлік пен қалдықтарды түсіруді ұйымдастыру (қажет болған жағдайда).
15. ӘК ішкі жинауды ұйымдастыру (қажет болған жағдайда).
16. ӘК су жүйесін ағызуды жүргізу.
17. Әк дәретхана жүйесіне қызмет көрсетуді ұйымдастыру.
18. Жанармай құю панелінің қақпағын ашу (жабу).

19. Управлять панелью и кранами заправки.
20. Организовывать слив отстоя топлива из топливных емкостей воздушного судна.
21. Подготавливать рабочую документации по прилету ВС.
22. Сдавать ВС под охрану.
23. Информировать экипажа ВС о ходе наземного обслуживания воздушного судна по прилету.
24. Информировать руководителя о нарушениях технологического процесса, обнаруженных во время работы.
25. Устанавливать пешеходный трап к борту ВС.
Знания:
1. Особенности наземного обслуживания различных типов ВС в соответствии с требованиями авиационных организаций.
2. Порядок использования и подачи международных визуальных сигналов при встрече ВС, наземном обслуживании ВС и буксировке ВС.
3. Правила взаимодействия служб, обеспечивающих наземное обслуживание ВС гражданской авиации.
4. Локальные нормативные акты по организации движения спецтранспорта и средств механизации.
5. Правила перевозки опасных грузов.
6. Порядок информирования об инцидентах, несчастных случаях, чрезвычайных происшествиях.
7. Принципы контроля загрузки.
8. Правила оформления документации по наземному обслуживанию ВС по прилету.
9. Правила воздушных перевозок пассажиров, багажа, грузов.
10. Требования охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной защиты.
Возможность признания навыка:
не требуется
Трудовая функция 2:
Выполнение работ по наземному обслуживанию ВС на вылет
Навык 1:
Обслуживание вылетающего ВС
Умения:
1. Принимать ВС от организации или структурного подразделения, занимающегося авиационно-техническим обслуживанием ВС, экипажа ВС или охраны.
2. Проводить осмотр ВС на наличие внешних повреждений, наличие снежно-ледяных отложений.
3. Снимать предохранительные устройства на стойках шасси воздушного судна.
4. Снимать чехлы двигателей, выходных устройств, датчиков и приемников ВС.
5. Обеспечивать электропитание ВС.
6. Организовывать, подогрев или охлаждение ВС аэродромным подогревателем или устройством кондиционирования.
7. Обеспечивать заземление ВС.
8. Организовывать заправку водяной системы ВС.
9. Организовывать заправку туалетной системы ВС.
10. Организовывать заправку ВС горюче-смазочными материалами.
11. Организовывать подачу спецтехники к ВС, необходимой для организации наземного обслуживания ВС.
12. Организовывать погрузку груза, почты и багажа, перевозочной документации на ВС с помощью подъемно-транспортных механизмов.
13. Контролировать запуск двигателей.
14. Контролировать выруливание с точки запуска.
15. Производить подгон (отгон) пассажирского трапа, амбулифта.

19. Панельді және жанармай құю крандарын басқару.
20. Әуе кемесінің отын сыйымдылығынан отын тұнбасын төгуді ұйымдастыру.
21. Келу бойынша жұмыс құжаттамасын дайындауды кездесу.
22. ӘК-ні күзетке тапсыру.
23. Ұшу бойынша әуе кемесіне жерүсті қызмет көрсету барысы туралы ӘК экипажына хабарлау.
24. Жұмыс кезінде анықталған технологиялық процестің бұзылуы туралы басшыға хабарлау.
25. ӘК бортына жаяу жүргіншілер жолын орнату.
Білімдер:
1. Авиациялық ұйымдардың талаптарына сәйкес ӘК-нің әртүрлі түрлеріне жерүсті қызмет көрсету ерекшеліктері.
2. ӘК-ні қарсы алу, ӘК-ні жерүсті қызмет көрсету және ӘК-ні сүйрету кезінде халықаралық көрнекі сигналдарды пайдалану және беру тәртібі.
3. Азаматтық авиация ӘК жерүсті қызмет көрсетуді қамтамасыз ететін қызметтердің өзара байланыс жасау қағидалары.
4. Арнайы көліктер мен механикаландыру құралдарының қозғалысын ұйымдастыру жөніндегі жергілікті нормативтік актілер.
5. Қауіпті жүктерді тасымалдау ережелері.
6. Оқыс оқиғалар, жазатайым оқиғалар, төтенше жағдайлар туралы хабарлау тәртібі.
7. Жүктеуді бақылау принциптері.
8. Ұшып келу бойынша ӘК-ге жерүсті қызмет көрсету жөніндегі құжаттаманы ресімдеу қағидалары.
9. Жолаушыларды, багажды, жүктерді әуеде тасымалдау ережесі.
10. Еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өртке қарсы талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Еңбек функциясы 2:
Ұшуға ӘК жерүсті қызмет көрсету бойынша жұмыстарды орындау.
Дағды 1:
Ұшып кететін ӘК-не қызмет көрсету
Машықтар:
1. ӘК авиациялық-техникалық қызмет көрсетумен айналысатын ұйымнан немесе құрылымдық бөлімшеден, ӘК экипажынан немесе күзетшіден ӘК қабылдау.
2. Сыртқы зақымдануларға, қар-мұз шөгінділерінің болуына ӘК тексеру жүргізу.
3. Әуе кемесі шассиінің тіректерінде сақтандырғыш құрылғыларды алып тастау.
4. ӘК қозғалтқыштарының, шығыс құрылғыларының, датчиктері мен қабылдағыштарының қақпақтарын алу.
5. ӘК электрмен жабдықтауды қамтамасыз ету.
6. Әуеайлақ жылытқышымен немесе кондиционерлеу құрылғысымен ӘК жылытуды немесе салқындатуды ұйымдастыру.
7. ӘК жерге қосуды қамтамасыз ету.
8. ӘК су жүйесіне жанармай құюды ұйымдастыру.
9. ӘК дәретхана жүйесіне жанармай құюды ұйымдастыру.
10. Жанар-жағармай материалдарымен ӘК құюды ұйымдастыру.
11. ӘК-ге жерүсті қызмет көрсетуді ұйымдастыру үшін қажетті ӘК-ге арнайы техниканы беруді ұйымдастыру.
12. Жүк, пошта және жол жүкті, тасымалдау құжаттамасын көтергіш-көлік тетіктерінің көмегімен ӘК-ге тиеуді ұйымдастыру.
13. Қозғалтқыштардың іске қосылуын бақылау.
14. Іске қосу нүктесінен таксиді басқару.
15. Жолаушылар трапын, амбулифтті айдауды (айдап әкетуді) жүргізу.

16. Контролировать посадку пассажиров в ВС.
17. Контролировать воздушный запуск двигателей.
18. Организовывать процедуры противообледенительной обработки ВС.
20. Контролировать буксировку ВС на вылет.
21. Вести радиосвязь с экипажами воздушных судов с использованием установленной фразеологии при проведении буксировки ВС.
22. Информировать экипаж ВС о ходе наземного обслуживания ВС в ходе подготовки к вылету.
23. Оформлять рабочую документацию по вылету ВС.
24. Информировать руководителя о нарушениях технологического процесса, обнаруженных во время работы.
25. Управлять пассажирским телескопическим трапом.
26. Убирать упорные колодки, конусы от ВС.
Знания:
1. Особенности наземного обслуживания различных типов ВС в соответствии с требованиями авиационных организаций.
2. Нормативные акты эксплуатантов аэропорта по организации движения спецтранспорта и средств механизации.
3. Порядок использования и подачи международных визуальных сигналов при встрече ВС, наземном обслуживании ВС и буксировке ВС.
4. Действовать в соответствии с требованиями СУБП.
5. Правила взаимодействия служб, обеспечивающих наземное обслуживание ВС.
6. Правила воздушных перевозок пассажиров, багажа, грузов и требования к обслуживанию пассажиров, грузоотправителей, грузополучателей.
Возможность признания навыка:
не требуется
Трудовая функция 3:
Организация погрузочно-разгрузочных работ грузового ВС
Навык 1:
Проведение предполетной подготовки грузового ВС
Умения:
1. Проводить осмотр грузовых отсеков и грузовой кабины ВС.
2. Проводить проверку грузовых отсеков воздушного судна до приема загрузки с целью обнаружения посторонних лиц, посторонних предметов и забытых вещей.
3. Проверять комплектность и исправность погрузочного и швартовочного оборудования и приспособлений.
4. Проверять исправность СПГ.
5. Взаимодействовать с наземным персоналом по вопросам обеспечения безопасности грузовых отсеков.
6. Получать бланк инструкции по загрузке.
7. Проверять наличие грузовых и почтовых накладных и их соответствие с грузовым манифестом.
Знания:
1. Стандарты, технологии и документы, регламентирующие работу специалиста по авиационным грузовым перевозкам.
3. Технические характеристики и компоновку ВС.
4. Технологию контроля загрузки и центровки.
5. Порядок использования инструкций авиакомпаний.
6. Правила заполнения перевозочных документов.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Контролирование погрузо-разгрузочным работ на грузовом ВС
Умения:
1. Контролировать размещение, укладку и крепление грузов грузчиками в соответствии с инструкцией по загрузке.

16. ӘК-де жолаушылардың қонуын бақылау.
17. Қозғалтқыштардың ауамен іске қосылуын бақылау.
18. ӘК мұздануға қарсы өңдеу рәсімдерін ұйымдастыру.
20. Ұшуға ӘК сүйретуді бақылау.
21. ӘК сүйретуді жүргізу кезінде белгіленген фразеологияны пайдалана отырып, әуе кемелерінің экипаждарымен радиобайланыс жүргізу.
22. Ұшуға дайындық барысында ӘК экипажына ӘК жерүсті қызмет көрсету барысы туралы хабарлау.
23. ӘК ұшуы бойынша жұмыс құжаттамасын ресімдеу.
24. Жұмыс кезінде анықталған технологиялық процестің бұзылуы туралы басшыға хабарлау.
25. Жолаушылар телескопиялық трап басқару.
26. Қыңыр жастықшаларды, конустарды ӘК-ден алып тастау.
Білімдер:
1. Авиациялық ұйымдардың талаптарына сәйкес ӘК-нің әртүрлі түрлеріне жерүсті қызмет көрсету ерекшеліктері.
2. Әуежай пайдаланушыларының арнайы көліктер мен механикаландыру құралдарының қозғалысын ұйымдастыру жөніндегі нормативтік актілері.
3. ӘК-ні қарсы алу, ӘК-ні жерүсті қызмет көрсету және ӘК-ні сүйрету кезінде халықаралық көрнекі сигналдарды пайдалану және беру тәртібі.
4. ҰҚБЖ талаптарына сәйкес әрекет ету.
5. ӘК-ге жерүсті қызмет көрсетуді қамтамасыз ететін қызметтердің өзара іс-қимыл жасау қағидалары.
6. Жолаушыларды, жол жүкті, жүктерді әуеде тасымалдау қағидалары және жолаушыларға, жүк жөнелтушілерге, жүк алушыларға қызмет көрсетуге қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Еңбек функциясы 3:
Жүк ӘК жерүсті қызмет көрсету
Дағды 1:
Жүк ӘК-ні ұшу алдындағы даярлауды жүргізу
Машықтар:
1. Әк жүк бөлімдері мен жүк кабинасына тексеру жүргізу.
2. Бөгде адамдарды, бөгде заттарды және ұмытылған заттарды табу мақсатында тиеуді қабылдағанға дейін әуе кемесінің жүк бөліктеріне тексеру жүргізу.
3. Тиеу және арқандап байлау жабдықтары мен құрылғыларының толықтығы мен жарамдылығын тексеру.
4. ЖПҚ жарамдылығын тексеру.
5. Жүк бөлімдерінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету мәселелері бойынша жерүсті персоналымен өзара байланыс жасау.
6. Жүктеу нұсқауларын алу.
7. Жүк және пошта жүкқұжаттарының болуын және олардың жүк манифестіне сәйкестігін тексеру.
Білімдер:
1. Авиациялық жүк тасымалы жөніндегі маманның жұмысын реттейтін стандарттар, технологиялар және құжаттар.
3. ӘК техникалық сипаттамалары және орналасуы.
4. Жүктеуді және туралауды бақылау технологиясы.
5. Әуе компаниялардың нұсқауларын пайдалану тәртібі.
6. Тасымалдау құжаттарын толтыру ережесі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Жүк ӘК-де тиеу-түсіру жұмыстарын ұйымдастыру және жұмыстарды бақылау
Машықтар:
1. Жүктерді тиеу жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес жүкшілердің орналасуын, қойылуын және бекітілуін бақылау.

2. Информировать диспетчера по центровке о ходе загрузки и об изменениях, выявленных в ходе загрузки.
3. Контролировать очередность загрузки опасных грузов, животных и других прочих грузов.
4. Обеспечивать сохранность ценных грузов.
5. Организовать загрузку техники и тяжеловесных и негабаритных грузов на борт ВС, закрепление техники и грузов на ВС.
6. Контролировать применение специального материала (щиты, доски, паллеты) для распределения нагрузки на пол.
7. Систематизировать погрузочно-разгрузочный процесс с целью эффективного и безопасного использования технических ресурсов и полезных площадей ВС.
8. Взаимодействие с летным экипажем воздушного судна для получения необходимой информации.
9. Осуществлять взаимодействие с руководителем при принятии решения о необходимости снятия части грузов/почты.
10. Осуществлять взаимодействие со службой грузовых перевозок для получения информации о фактическом количестве почты и груза, специального груза, опасного груза.
11. Контролировать очередность загрузки и выгрузки в грузовые отделения и позиции основной палубы, исключая опрокидывание самолета на хвост.
12. Заполнять и подписывать отчет о загрузке рейса на бланке инструкций по загрузке.
Знания:
1. Общие сведения о летно-технических характеристиках и конструкции ВС.
2. Оборудование грузового отсека и его эксплуатации.
3. Порядок проведения предполетной подготовки ВС к загрузке.
4. Способы управления открытия и закрытия грузовых люков и дверей, схему расположения служебных и бытовых помещений на ВС.
5. Организацию перевозки грузов воздушным транспортом.
6. Технологию погрузочно-разгрузочных работ и порядок взаимодействия с членами летного экипажа.
7. Влияние загрузки и распределения массы на летно-технические характеристики воздушного судна.
8. Принципы контроля загрузки и центровки.
9. Технические характеристики ВС: параметры центровки и предельные значения для конкретного ВС.
10. Влияние коммерческой загрузки на балансировку, устойчивость и управляемость самолета в полете.
11. Компоновку грузовых отделений ВС.
12. Таблицу совместимости опасных грузов.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Обеспечение сохранности грузов
Умения:
1. Принимать груз на/с борта ВСс проверкой состояния груза, наличия и сохранности печатей и пломб на упаковке груза, сверка соответствия номеров контейнеров, поддонов и пломб записям в почтово-грузовой ведомости.
2. Выполнять инструкции грузоотправителя.
3. Обеспечивать укладку и хранение грузов в соответствии с манипуляционными знаками и условиями перевозки.
4. Контролировать соблюдение требований по перевозке ценных, скоропортящихся и пр специальных грузов.

2. Диспетчерді жүктеу барысы туралы және жүктеу барысында анықталған өзгерістер туралы хабардар ету.
3. Қауіпті жүктерді, жануарларды және басқа да жүктерді тиеу кезектілігін бақылау.
4. Бағалы жүктердің сақталуын қамтамасыз ету.
5. Техника мен ауыр салмақты және габаритті емес жүктерді ӘК бортына тиеуді, техника мен жүктерді ӘК-ге бекітуді ұйымдастыру.
6. Еденге жүктемені бөлу үшін арнайы материалды (қалқандар, тақталар, паллеттер) қолдануды бақылау.
7. ӘК техникалық ресурстары мен пайдалы алаңдарын тиімді және қауіпсіз пайдалану мақсатында тиеу-түсіру процесін жүйелеу.
8. Қажетті ақпаратты алу үшін әуе кемесінің ұшу экипажымен өзара байланыс жасау.
9. Жүктердің/почтаның бір бөлігін алу қажеттілігі туралы шешім қабылдау кезінде басшымен өзара іс-қимылды жүзеге асыру.
10. Пошта мен жүктің, арнайы жүктің, қауіпті жүктің нақты саны туралы ақпарат алу үшін жүк тасымалдау қызметімен өзара байланысын жүзеге асыру.
11. Әуе кемесінің құйрығына аударылуын болдырмай, жүк бөлімшелеріне және негізгі палубаның позицияларына тиеу және түсіру кезектілігін бақылау.
12. Жүктеу жөніндегі нұсқаулық бланкісінде рейстің жүктелуі туралы есепті толтыру және қол қою.
Білімдер:
1. ӘК-нің ұшу-техникалық сипаттамалары мен құрылымы туралы жалпы мәліметтер.
2. Жүк бөлігінің жабдығы және оны пайдалану.
3. ӘК-ні жүктеуге ұшу алдындағы даярлауды жүргізу тәртібі.
4. Жүк люктері мен есіктерін ашу мен жабуды басқару тәсілдері, ӘК-де қызметтік және тұрмыстық үй-жайлардың орналасу схемасы.
5. Жүктерді әуе көлігімен тасымалдауды ұйымдастыру.
6. Тиеу-түсіру жұмыстарының технологиясы және ұшу экипажының мүшелерімен өзара байланыс тәртібі.
7. Әуе кемесінің ұшу-техникалық сипаттамаларына массаның тиелуі мен таралуының әсері.
8. Жүктеуді бақылау және туралау принциптері.
9. ӘК техникалық сипаттамалары: нақты ӘК үшін туралау параметрлері және шекті мәндер.
10. Коммерциялық жүктеменің ұшақтағы тепе-теңдікке, тұрақтылыққа және басқаруға әсері.
11. Әк жүк бөлімшелерін құрастыру.
12. Қауіпті жүктердің үйлесімділік кестесі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Жүктердің сақталуын қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Жүктің жай-күйін, жүктің қаптамасындағы мөрлер мен пломбалардың болуы мен сақталуын тексере отырып, бортқа/бортқа жүкті қабылдау, контейнерлер, паллеттер мен пломбалар нөмірлерінің пошта-жүк ведомосіндегі жазбаларға сәйкестігін салыстыру.
2. Жүк жөнелтушінің нұсқауларын орындау.
3. Манипуляциялық белгілерге және тасымалдау шарттарына сәйкес жүктерді төсеуді және сақтауды қамтамасыз ету.
4. Бағалы, тез бұзылатын және арнайы жүктерді тасымалдау жөніндегі талаптардың сақталуын бақылау.

5. Составлять акты о неисправности грузов.
Знания:
1. Правила перевозки специальных грузов.
2. Правила перевозки опасных грузов.
3. Правила заполнения перевозочных документов.
4. Порядок приема-передачи грузов.
5. Принципы погрузочно-разгрузочных работ.
6. Нормы ответственности за утерю, повреждение и несвоевременную доставку груза.
7. Эффективные методы организации погрузочно-разгрузочных работ и крепления грузов в ВС.
8. Требования, предъявляемые к качеству выполняемых работ (услуг).
9. Требования по рациональной организации труда на рабочем месте.
Возможность признания навыка:
не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Адаптивность
Ответственность
Стрессоустойчивость
Умение работать в команде
Аккуратность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Закон РК "Об использовании воздушного пространства РК и деятельности авиации". 2. Перечень товаров, работ, услуг аэродромного и наземного обслуживания, входящих в состав аэропортовской деятельности. Приказ Министра по инвестициям и развитию РК от 30 октября2018 года № 749. 3. Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития РК "Об утверждении Правил осуществления наземного обслуживания в аэропортах" от 2 октября 2019 года № 750. 4. Инструкции по перевозке опасных грузов по воздуху на гражданских воздушных судах. Приказ Министра по инвестициям и развитию РК от 21 июня 2017 года № 371. 5. Единые требования и технологические процедуры в международных аэропортах РК по перевозке и обработке багажа, почтовых отправлений и грузов воздушным транспортом. Приказ Министра по инвестициям и развитию РК от 27 ноября 2015 года № 1117. 6. Трудовой кодекс РК.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Диспетчер по центровке
14. Карточка профессии "Координатор по центровке":
Код группы:
3151-1
Код наименования занятия:
3151-1-009
Наименование профессии:
Координатор по центровке
Уровень квалификации по ОРК:
5
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения РК от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих". Зарегистрирован в Министерстве юстиции РК 31 декабря 2020 года № 22003.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Специальность:
Наземное обслуживание воздушных судов
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Стаж работы диспетчером по центровке 1 год.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:

5. Жүктердің дұрыс жұмыс істемеуі туралы актілер жасау.
Білімдер:
1. Арнайы жүктерді тасымалдау ережелері.
2. Қауіпті жүктерді тасымалдау ережелері.
3. Тасымалдау құжаттарын толтыру ережесі.
4. Жүктерді қабылдау-беру тәртібі.
5. Тиеу-түсіру жұмыстарының принциптері.
6. Жүктің жоғалуы, зақымдануы және уақтылы жеткізілмеуі үшін жауапкершілік нормалары.
7. ӘК-де тиеу-түсіру жұмыстарын ұйымдастырудың және жүктерді бекітудің тиімді әдістері
8. Орындалатын жұмыстардың (көрсетілетін қызметтердің) сапасына қойылатын талаптар.
9. Жұмыс орнында еңбекті ұтымды ұйымдастыруға қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Бейімділік
Жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Командада жұмыс істей білу
Дәлдік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. ҚР әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы. ҚР Заңы. 2. Әуежай қызметінің құрамына кіретін әуеайлаққа және жерде қызмет көрсету тауарларының, жұмыстарының, қызметтерінің тізбесін бекіту туралы. ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 30 қазандағы № 749 бұйрығы. 3. Әуежайларда жерде қызмет көрсетуді жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы. ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 2 қазандағы № 750 бұйрығы. 4. Азаматтық әуе кемелерінде қауіпті жүктерді әуеде тасымалдау жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 21 маусымдағы № 371 бұйрығы. 6. ҚР халықаралық әуежайларында багажды, пошта жөнелтілімдерін және жүктерді әуе көлігімен тасымалдау және өңдеу жөніндегі бірыңғай талаптар мен технологиялық рәсімдерді бекіту туралы. ҚР Инвестиция және даму министрінің 2015 жылғы 27 қарашадағы № 1117 бұйрығы. 6. ҚР Еңбек кодексі.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
диспетчер по центровке
14. Кәсіптің карточкасы "Орталықтандыру жөніндегі үйлестіруші ":
Топтың коды:
3151-1
Қызмет атауының коды:
3151-1-009
Кәсіптің атауы:
Орталықтандыру жөніндегі үйлестіруші
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
5
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. ҚР Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 болып тіркелді.
Параграф 27. Диспетчер
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Мамандық:
Әуе кемелеріне жерде қызмет көрсету
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Орталықтандыру бойынша диспетчердің жұмыс өтілі 1 жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

3154-0-011 - Диспетчер по перелетам
Основная цель деятельности:
Обеспечение своевременного и качественного наземного обслуживание ВС
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Координация работы службы, обеспечивающей центровку и загрузку воздушных судов
2. Оптимизация качества работы группы центровки
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Координация работы службы, обеспечивающей центровку и загрузку воздушных судов
Навык 1:
Контроль за подготовкой и обслуживанием ВС
Умения:
1. Осуществлять оперативный контроль за ходом обслуживания воздушных судов в соответствии с технологическими графиками, обращая особое внимание на обслуживание литерных и подконтрольных рейсов.
2. Контролировать использование и исправность транспорта, технических средств.
3. Осуществлять взаимодействие и контроль деятельности агентов по наземному обслуживанию, диспетчеров по центровке.
4. Проводить корректирующие действия с технологическими графиками, при необходимости.
5. Взаимодействовать с авиакомпаниями и другими службами в целях точности выполнения расписания и решения возникающих вопросов.
6. Реагировать на не штатные ситуации, такие как задержки, изменения в расписании, аварийные ситуации.
7. Принимать решения о необходимости снятия части коммерческой загрузки и приоритетах очередности отправки коммерческой загрузки воздушного судна.
8. Производить контроль загрузки и центровку ВС.
Знания:
1. Нормативные документы РК, регламентирующие деятельность гражданской авиации.
2. Руководство ИАТА по наземному обслуживанию аэропорта.
3. Технологические графики обслуживания рейсов.
4. Схемы подъезда, отъезда маневрирования спецмашин при обслуживании ВС.
5. Инструкции по организации движения спецтранспорта и средств механизации по аэродрому.
6. Правила перевозки опасных грузов.
7. Правила перевозки животных и других специальных грузов.
8. Конструктивных особенности различных типов ВС.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Усовершенствование работы по контролю загрузки и центровки
Умения:
1. Вести на регулярный отчет по результатам работы смены при выполнении работ по центровке и загрузке ВС.
2. Разрабатывать предложения по совершенствованию технологии выполнения работ по центровке и загрузке ВС.
3. Проводить служебные расследования о нарушениях в работе смены при выполнении работ по центровке и загрузке ВС.
4. Предупреждать нарушения безопасности и регулярности полетов по вине специалистов смены при выполнении работ по центровке и загрузке ВС.
Знания:

3154-0-011 - Ұшу жөніндегі диспетчер
Қызметтің негізгі мақсаты:
ӘК уақтылы және сапалы жерүсті қызмет көрсетуді қамтамасыз ету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Әуе кемелерін орталықтандыруды және тиеуді қамтамасыз ететін қызметтің жұмысын үйлестіру
2. Орталықтандыру тобының жұмыс сапасын оңтайландыру
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Әуе кемелерін орталықтандыруды және тиеуді қамтамасыз ететін қызметтің жұмысын үйлестіру
Дағды 1:
ӘК дайындау мен қызмет көрсетуді бақылау
Машықтар:
1. Литрлік және бақылаудағы рейстерге қызмет көрсетуге ерекше назар аудара отырып, технологиялық кестелерге сәйкес әуе кемелеріне қызмет көрсету барысын жедел бақылауды жүзеге асыру.
2. Көліктің, техникалық құралдардың пайдаланылуы мен жарамдылығын бақылау.
3. Жерүсті қызмет көрсету агенттерінің, орталықтандыру жөніндегі диспетчерлердің өзара байланысын және қызметін бақылауды жүзеге асыру.
4. Қажет болған жағдайда технологиялық кестелермен түзету әрекеттерін жүргізу.
5. Кестені орындау және туындаған мәселелерді шешу дәлдігі мақсатында әуе компаниялармен және басқа қызметтермен өзара әрекеттесу.
6. Кешігу, кестедегі өзгерістер, төтенше жағдайлар сияқты штаттан тыс жағдайларға жауап беру.
7. Коммерциялық тиеу бөлігін алу қажеттілігі және әуе кемесін коммерциялық тиеуді жөнелту кезектілігінің басымдықтары туралы шешімдер қабылдау.
8. ӘК-нің жүктелуін және орталықтандырылуын бақылауды жүргізу.
Білімдер:
1. Азаматтық авиация қызметін реттейтін ҚР нормативтік құжаттары.
2. IATA жердегі әуежайға қызмет көрсету жөніндегі нұсқаулық.
3. Рейстерге қызмет көрсетудің технологиялық кестелері.
4. Әуе кемесіне қызмет көрсету кезінде арнайы машиналарға маневр жасаудың кіру, кету схемалары.
5. Әуеайлақ бойынша арнайы көліктер мен механикаландыру құралдарының қозғалысын ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықтар.
6. Қауіпті жүктерді тасымалдау ережелері.
7. Жануарларды және басқа да арнайы жүктерді тасымалдау ережелері.
8. Әр түрлі әуе кемелерінің құрылымының ерекшеліктері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Дағды 2:
Жүктеуді және туралауды бақылау бойынша жұмысты жетілдіру
Машықтар:
1. ӘК-ні орталықтандыру және тиеу жөніндегі жұмыстарды орындау кезінде ауысым жұмысының нәтижелері бойынша тұрақты есепке алу жүргізу.
2. ӘК-ні орталықтандыру және тиеу бойынша жұмыстарды орындау технологиясын жетілдіру жөнінде ұсыныстар әзірлеу.
3. ӘК-ні орталықтандыру және тиеу жөніндегі жұмыстарды орындау кезінде ауысым жұмысындағы бұзушылықтар туралы қызметтік тергеу жүргізу.
4. ӘК-ні орталықтандыру және тиеу жөніндегі жұмыстарды орындау кезінде ауысым мамандарының кінәсінен ұшу қауіпсіздігі мен жүйелілігінің бұзылуының алдын алу.
Білімдер:

1. Требования авиакомпаний по наземному обслуживанию ВС.
2. Виды предоставляемых услуг, согласно договора о наземном обслуживании.
3. Опыт передовых авиапредприятий и поставщиков наземного обслуживания ВС.
4. Требования охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной защиты.
Возможность признания навыка:
не требуется
Трудовая функция 2:
Оптимизация качества работы группы центровки
Навык 1:
Повышение качества контроля загрузки ВС
Умения:
1. Оценивать результаты работы подчиненного персонала.
2. Проводить служебные расследования по допущенным нарушениям и инцидентам связанных с наземным обслуживанием ВС.
3. Выявлять слабые стороны.
4. Разрабатывать стандарты качества для унификации обслуживания ВС.
5. Обучать сотрудников стандартам качества при обслуживании ВС на перроне.
Знания:
1. Требования авиакомпаний по наземному обслуживанию ВС.
2. Виды предоставляемых услуг, согласно договора о наземном обслуживании.
3. Правила предоставления услуг по наземному обслуживанию.
4. Правила перевозки пассажиров, багажа и грузов.
Возможность признания навыка:
не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Системное мышление
Сотрудничество и взаимодействие
Стрессоустойчивость
Аналитическое мышление
Концентрация и управление вниманием
Лидерство
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Закон РК "Об использовании воздушного пространства РК и деятельности авиации". 2. Перечень товаров, работ, услуг аэродромного и наземного обслуживания, входящих в состав аэропортовской деятельности. Приказ Министра по инвестициям и развитию РК от 30 октября2018 года № 749. 3. Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития РК "Об утверждении Правил осуществления наземного обслуживания в аэропортах" от 2 октября 2019 года № 750. 4. Инструкции по перевозке опасных грузов по воздуху на гражданских воздушных судах. Приказ Министра по инвестициям и развитию РК от 21 июня 2017 года № 371. 5. Единые требования и технологические процедуры в международных аэропортах РК по перевозке и обработке багажа, почтовых отправлений и грузов воздушным транспортом. Приказ Министра по инвестициям и развитию РК от 27 ноября 2015 года № 1117. 6. Трудовой кодекс РК. Приказ министра транспорта и коммуникаций РК от 28 сентября 2013 года № 764 "Об утверждении Типовых программ профессиональной подготовки авиационного персонала утверждении, участвующего в обеспечении безопасности полетов".
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Главный инженер (на транспорте)

1. Әуе компанияларының ӘК жерүсті қызмет көрсету жөніндегі талаптары.
2. Жерүсті қызмет көрсету туралы шартқа сәйкес көрсетілетін қызметтердің түрлері.
3. ӘК жерүсті қызмет көрсетудің озық жеткізушілерінің тәжірибесі.
4. Еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өртке қарсы талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Еңбек функциясы 2:
Орталықтандыру тобының жұмыс сапасын оңтайландыру
Дағды 1:
Әк жүктемесін бақылау сапасын арттыру
Машықтар:
1. Бағынысты персоналдың жұмыс нәтижелерін бағалау.
2. ӘК-ге жерүсті қызмет көрсетумен байланысты жіберілген бұзушылықтар мен инциденттер бойынша қызметтік тергеп-тексерулер жүргізу.
3. Әлсіз жақтарын анықтау.
4. ӘК қызметін біріздендіру үшін сапа стандарттарын әзірлеу.
5. Қызметкерлерді перронда ӘК қызмет көрсету кезінде сапа стандарттарына үйрету.
Білімдер:
1. Әуе компанияларының ӘК жерүсті қызмет көрсету жөніндегі талаптары.
2. Жер үсті қызметі туралы шартқа сәйкес көрсетілетін қызметтердің түрлері.
3 .Жерүсті қызмет көрсету жөніндегі қызметтерді ұсыну қағидалары.
4 .Жолаушыларды, багажды және жүктерді тасымалдау ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Жүйелі ойлау
Ынтымақтастық және өзара іс-қимыл
Күйзеліске тұрақтылық
Аналитикалық ойлау
Зейінді шоғырландыру және бақылау
Көшбасшылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. ҚР әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы. ҚР Заңы. 2. Әуежай қызметінің құрамына кіретін әуеайлаққа және жерде қызмет көрсету тауарларының, жұмыстарының, қызметтерінің тізбесін бекіту туралы. ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 30 қазандағы № 749 бұйрығы. 3. Әуежайларда жерде қызмет көрсетуді жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы. ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 2 қазандағы № 750 бұйрығы. 4. Азаматтық әуе кемелерінде қауіпті жүктерді әуеде тасымалдау жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 21 маусымдағы № 371 бұйрығы. 5. ҚР халықаралық әуежайларында багажды, пошта жөнелтілімдерін және жүктерді әуе көлігімен тасымалдау және өңдеу жөніндегі бірыңғай талаптар мен технологиялық рәсімдерді бекіту туралы. ҚР Инвестиция және даму министрінің 2015 жылғы 27 қарашадағы № 1117 бұйрығы. 6. ҚР Еңбек кодексі. 7. Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын авиация персоналының кәсіптік даярлығының үлгілік бағдарламасын бекіту туралы. ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 28 қыркүйектегі № 764 бұйрығы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
начальник смены

15. Карточка профессии "Руководители (управляющие) специализированных воздушных транспортных подразделений":
Код группы:
1325-4
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Руководители (управляющие) специализированных воздушных транспортных подразделений
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения РК от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих". Зарегистрирован в Министерстве юстиции РК 31 декабря 2020 года № 22003.
Начальник смены
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Транспортные услуги
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Стаж работы по специальности не менее 2 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
1325-1-038 - Начальник смены (на транспорте)
Основная цель деятельности:
Обеспечение выполнения сменных производственных заданий по организации наземного обслуживания воздушных судов гражданской авиации.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация оперативных работ по наземному обслуживанию ВС.
2. Оперативный контроль за работами по организации наземного обслуживания ВС
3. Оптимизация качества работы смены
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Организация оперативных работ по наземному обслуживанию ВС.
Навык 1:
Планирование работы на смену
Умения:
1. Оценивать предстоящие условия работы, количество рейсов, наличие техники, погодные условия.
2. Выделять приоритетные задачи.
3. Проводить инструктаж по технике безопасности, особенностям выполнения работ, требованиям регламентирующих документов.
4. Поддерживать высокую моральную атмосферу на рабочем месте.
Знания:
1. Технология обслуживания ВС на перроне.
2. Технологию работы и должностные инструкции подчиненных сотрудников.
3. Технологические графики обслуживания ВС на перроне.
4. Схема расстановки и организации движения воздушных судов, спецтранспорта и средств механизации на перроне.
5. Схемы подъезда, отъезда спецмашин к воздушным судам при техническом и коммерческом обслуживании.
6. Задачи служб, участвующих в обслуживании рейсов.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Распределение задач
Умения:

15. Кәсіптің карточкасы "Мамандандырылған әуе көлігі бөлімшелерінің басшылары (басқарушылары) ":
Топтың коды:
1325-4
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Мамандандырылған әуе көлігі бөлімшелерінің басшылары (басқарушылары)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. ҚР Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 болып тіркелді.
Параграф 8. Ауысым бастығы
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Көлік қызметтері
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
мамандығы бойынша жұмыс өтілі кемінде 2 жыл.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
1325-1-038 - Ауысым бастығы (көлікте)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Азаматтық авиация әуе кемелеріне жерүсті қызмет көрсетуді ұйымдастыру бойынша ауысымдық өндірістік тапсырмалардың орындалуын қамтамасыз ету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. ӘК жерүсті қызмет көрсету бойынша жедел жұмыстарды ұйымдастыру
2. ӘК жерүсті қызмет көрсетуді ұйымдастыру жөніндегі жұмыстарды жедел бақылау
3. Ауысым жұмысының сапасын оңтайландыру
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
ӘК жерүсті қызмет көрсету бойынша жедел жұмыстарды ұйымдастыру
Дағды 1:
Ауысым жұмысын жоспарлау
Машықтар:
1. Алдағы жұмыс жағдайларын, рейстер санын, техниканың болуын, ауа-райының жағдайын бағалау.
2. Басым міндеттерді бөлектеу.
3. Қауіпсіздік техникасы, жұмыстарды орындау ерекшеліктері, регламенттеуші құжаттардың талаптары бойынша нұсқама жүргізу.
4. Жұмыс орнында жоғары моральдық атмосфераны сақтау.
Білімдер:
1. Перрондағы ӘК қызмет көрсету технологиясы.
2. Бағынысты қызметкерлердің жұмыс технологиясы және лауазымдық нұсқаулықтары.
3. Перрондағы ӘК-ге қызмет көрсетудің технологиялық кестелері.
4. Әуе кемелерінің, арнайы көліктердің және механикаландыру құралдарының қозғалысын перронға орналастыру және ұйымдастыру схемасы.
5. Техникалық және коммерциялық қызмет көрсету кезінде арнайы машиналардың әуе кемелеріне кіру, кету схемалары.
6. Рейстерге қызмет көрсетуге қатысатын қызметтердің міндеттері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Дағды 2:
Тапсырмаларды бөлу
Машықтар:

1. Структурировать работу смены, эффективно распределять задачи.
2. Назначать конкретные задачи каждому сотруднику, учитывая их опыт и квалификацию.
3. Устанавливать четкие сроки для выполнения каждой задачи.
4. Четко и понятно доводить информацию до сотрудников.
5. Учитывать предложения и замечания сотрудников.
Знания:
1. Локальные нормативные акты эксплуатантов аэропорта и воздушных судов.
2. Правила взаимодействия служб, обеспечивающих наземное обслуживание воздушных судов гражданской авиации.
3. Руководство по организации наземного обслуживания.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Оперативный контроль за работами по организации наземного обслуживания ВС
Навык 1:
Обеспечение соблюдения установленных процедур и стандартов по обслуживанию ВС
Умения:
1. Обеспечивать условия для выполнения установленных процедур.
2. Отслеживать выполнение задач в реальном времени.
3. Контролировать обмен информацией.
4. Вносить необходимые корректировки при изменении расписания или условий работы.
5. Находить оптимальные решения на возникающие проблемы.
6. Организовывать в процессе работы взаимодействие со смежными службами.
7. Сохранять спокойствие и принимать решения в условиях высокой нагрузки или кризисных ситуациях.
8. Контролировать исправность наземного оборудования и техники.
9. Оценивать результаты работы смены.
Знания:
1. Нормативные документы РК, регламентирующие деятельность гражданской авиации.
2. Стандарты и рекомендуемая практика международных организаций воздушного транспорта гражданской авиации.
3. Технологические графики обслуживания рейсов.
4. Схемы подъезда, отъезда маневрирования спецмашин при обслуживании ВС.
5. Инструкции по организации движения спецтранспорта и средств механизации по аэродрому.
6. Правила перевозки опасных грузов.
7. Правила перевозки животных и других специальных грузов.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Обеспечение функционирования и развития СУБП
Умения:
1. Доводить до сотрудников принципы обеспечения безопасности полетов.
2. Проводить регулярные обучения по стандартам безопасности полетов.
3. Контролировать выполнение требований безопасности полетов и авиационной безопасности сотрудниками смены.
4. Выявлять опасные факторы.
5. Анализировать результаты работы персонала смены в области поддержания безопасности полетов.
6. Проводить непрерывный мониторинг состояния безопасности при обслуживании ВС на перроне.
7. Внедрять процедуры поддержания безопасности при наземном обслуживании ВС.
Знания:
1. Принципы и инструменты для выявления и анализа рисков, связанных с безопасностью полетов.

1. Ауысым жұмысын құрылымдау, міндеттерді тиімді бөлу.
2. Әр қызметкерге олардың тәжірибесі мен біліктілігін ескере отырып, нақты міндеттер тағайындау.
3. Әр тапсырманы орындау үшін нақты мерзімдерді белгілеу.
4. Ақпаратты қызметкерлерге жеткізу анық және түсінікті.
5. Қызметкерлердің ұсыныстары мен ескертулерін ескеру.
Білімдер:
1. Әуежайлар мен әуе кемелерін пайдаланушылардың жергілікті нормативтік актілері.
2. Азаматтық авиацияның әуе кемелеріне жерүсті қызмет көрсетуді қамтамасыз ететін қызметтердің өзара іс-қимыл жасау қағидалары.
3. Жер үсті қызметін ұйымдастыру бойынша нұсқаулық.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
ӘК жерүсті қызмет көрсетуді ұйымдастыру жөніндегі жұмыстарды жедел бақылау
Дағды 1:
ӘК қызмет көрсету бойынша белгіленген рәсімдер мен стандарттардың сақталуын қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Белгіленген рәсімдерді орындау үшін жағдайларды қамтамасыз ету.
2. Нақты уақыттағы тапсырмалардың орындалуын қадағалаңыз.
3. Ақпарат алмасуды бақылау.
4. Жұмыс кестесі немесе шарттары өзгерген кезде қажетті түзетулер енгізу.
5. Туындаған мәселелерге оңтайлы шешімдерді табу.
6. Жұмыс барысында аралас қызметтермен өзара әрекеттесуді ұйымдастыру.
7. Сабырлы болыңыз және жоғары жүктеме немесе дағдарыс жағдайында шешім қабылдану.
8. Жердегі жабдықтар мен техниканың жарамдылығын бақылау.
9. Ауысым нәтижелерін бағалау.
Білімдер:
1. Азаматтық авиация қызметін реттейтін ҚР нормативтік құжаттары.
2. Азаматтық авиацияның халықаралық әуе көлігі ұйымдарының стандарттары мен ұсынылатын тәжірбиесі.
3. Рейстерге қызмет көрсетудің технологиялық кестелері.
4. Әуе кемесіне қызмет көрсету кезінде арнайы машиналарға маневр жасаудың кіру, кету схемалары.
5. Әуеайлақ бойынша арнайы көліктер мен механикаландыру құралдарының қозғалысын ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықтар.
6. Қауіпті жүктерді тасымалдау ережелері.
7. Жануарларды және басқа да арнайы жүктерді тасымалдау ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Дағды 2:
ҰҚБЖ жұмыс істеуін және дамуын қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Қызметкерлерге ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету қағидаттарын жеткізу.
2. Ұшу қауіпсіздігі стандарттары бойынша тұрақты оқытуды жүргізу.
3. Ауысым қызметкерлерінің ұшу қауіпсіздігі және авиациялық қауіпсіздік талаптарының орындалуын бақылау.
4. Қауіпті факторларды анықтау.
5. Ұшу қауіпсіздігін қолдау саласындағы ауысым персоналының жұмыс нәтижелерін талдау.
6. Перрондағы ӘК қызмет көрсету кезінде қауіпсіздік жағдайына үздіксіз мониторинг жүргізу.
7. ӘК жерүсті қызмет көрсету кезінде қауіпсіздікті сақтау рәсімдерін енгізу.
Білімдер:
1. Ұшу қауіпсіздігіне байланысты тәуекелдерді анықтау және талдау принциптері мен құралдары.

16. Карточка профессии "Инженер по организации движения спецавтотранспорта":
Код группы:
2432-0
Код наименования занятия:
2432-0-002
Наименование профессии:
Инженер по организации движения спецавтотранспорта
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Транспортные услуги
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
2432-0-001 - Инженер по линейной части
Основная цель деятельности:
Обеспечении эффективного, безопасного и организованного движения спецтранспортных средств
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация движения технических средств и спецавтотранспорта
2. Совершенствование процессов движения технических средств и спецавтотранспорта
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Организация движения технических средств и спецавтотранспорта
Навык 1:
Контроль готовности технических средств и спецавтотранспорта
Умения:
1. Проверять состояние технических средств, спецавтотранспорта.
2. Контролировать процедуры эксплуатации технических средств, спецавтотранспорта.
3. Проверять персонал на прохождение необходимого обучения и наличия соответствующих лицензий.
4. Контролировать допуск персонала к работе.
5. Вести документацию по проведенным проверкам и ремонтам.
Знания:
1. Технические характеристики и конструктивные особенности спецавтотранспорта.
2. Основы эксплуатации и ремонта технических средств и спецавтотранспорта.
3. Методы контроля технического состояния.
4. Основы трудового законодательства РК.
5. Требования охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной защиты.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Организация бесперебойного процесса движения технических средств и спецавтотранспорта
Умения:
Умения:
1. Контролировать выполнение установленных правил движения спец. автотранспорта и средств механизации по аэродрому.
2. Организовывать своевременное выполнение производственных заданий личным составом.
3. Обеспечивать работу на линии исправных и укомплектованных спецмашин.
4. Контролировать проведения инструктажа сменными инженерами и контролировать соблюдение водителями правил техники безопасности, пожарной безопасности.
5. Инструктировать водителей и персонал по безопасному движению.

16. Кәсіптің карточкасы "Арнайы автокөлік қозғалысын ұйымдастыру жөніндегі инженер":
Топтың коды:
2432-0
Қызмет атауының коды:
2432-0-002
Кәсіптің атауы:
Арнайы автокөлік қозғалысын ұйымдастыру жөніндегі инженер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Көлік қызметтері
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша қолданбалы бакалавриат
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2432-0-001 - Желілік бөлік жөніндегі инженер
Қызметтің негізгі мақсаты:
Арнайы көлік құралдарының тиімді, қауіпсіз және ұйымдастырылған қозғалысын қамтамасыз ету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Арнайы көліктер мен механикаландыру құралдарының қозғалысын ұйымдастыруды бақылау
2. Техникалық құралдар мен арнайы автокөліктердің қозғалыс процестерін жетілдіру
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Арнайы көліктер мен механикаландыру құралдарының қозғалысын ұйымдастыруды бақылау
Дағды 1:
Техникалық құралдар мен арнайы техниканы пайдалануды инспекциялау
Машықтар:
1. Техникалық құралдардың, арнайы автокөліктердің жай-күйін тексеру.
2. Техникалық құралдарды, арнайы автокөліктерді пайдалану рәсімдерін бақылау.
3. Қажетті оқудан өтуге және тиісті лицензиялардың болуына персоналды тексеру.
4. Қызметкерлердің жұмысқа жіберілуін бақылау.
5. Жүргізілген тексерулер мен жөндеулер бойынша құжаттаманы жүргізу.
Білімдер:
1. Арнайы автокөліктің техникалық сипаттамалары мен құрылымдық ерекшеліктері.
2. Техникалық құралдар мен арнайы автокөлікті пайдалану және жөндеу негіздері.
3. Техникалық жай-күйді бақылау әдістері.
4. ҚР еңбек заңнамасының негіздері.
5. Еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өртке қарсы талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Дағды 2:
Техникалық құралдардың, арнайы автокөліктердің қозғалысын бақылау
Машықтар:
Іскерліктер:
1. Арнайы белгіленген қозғалыс ережелерінің орындалуын бақылау. әуеайлақ бойынша автокөлік пен механикаландыру құралдары.
2. Жеке құрамның өндірістік тапсырмаларды уақтылы орындауын ұйымдастырады.
3. Жарамды және жинақталған арнайы машиналар желісінде жұмысты қамтамасыз ету.
4. Ауысым инженерлерінің нұсқама жүргізуін бақылайды және жүргізушілердің техника қауіпсіздігі, өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтауын бақылайды.
5. Қауіпсіз қозғалыс бойынша жүргізушілер мен персоналға нұсқау беру.

6. Обеспечивать прохождение водительским составом годового медицинского осмотра.
7. Следить за своевременным и полным обеспечением водителей необходимыми инструментами и спецодеждой.
8. Устанавливать графики работы и отдыха водительского состава.
9. Взаимодействовать с диспетчерами, службами безопасности и другими подразделениями для обеспечения эффективного движения.
Знания:
1. Технологические графики обслуживания рейсов.
2. Технологию наземного обслуживания ВС.
3. Правила дорожного движения, правила движения на аэродроме, специфику обслуживания ВС.
4. Организационную структуру предприятия.
5. Политику в области обеспечения безопасности полетов и иметь понимание принципов и технологий управления факторами риска в рамках СУБП.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 3:
Контроль за движением технических средств и спецавтотранспорта
Умения:
1. Использовать камеры и другие систем мониторинга для отслеживания перемещений спецтранспорта.
2. Проводить инспекции для проверки соблюдения установленных маршрутов и скоростных режимов.
3. Проверять выполнение сотрудниками требований СУПБ.
4. Инструктировать водителей и персонала по безопасному движению.
5. Проводить расследования (участвовать в расследовании) авиационных событий, составлять отчеты и разрабатывать профилактические мероприятия и рекомендации.
6. Принимать участие в составлении отчетности и документации по организации движения.
Знания:
1. Стандарты ИАТА по безопасности на аэродромах.
2. Стандарты ИАТА по безопасности наземного обслуживания.
3. Правила дорожного движения, правила движения на аэродроме, специфику обслуживания ВС спецтранспортом.
4. Различия в эксплуатации различных типов транспортных средств и спецтехники.
5. Параметры и условия эксплуатации: температура, влажность.
Возможность признания навыка:
не требуется
Трудовая функция 2:
Совершенствование процессов движения технических средств и спецавтотранспорта
Навык 1:
Поддержание технических средств и спецавтотранспорта в эксплуатационном состоянии
Умения:
1. Составлять планы ежегодного технического обслуживания и ремонта спецмашин.
2. Организовывать своевременное техническое обслуживание и ремонт.
3. Обеспечивать качество и регулярность проверки технического состояния спецмашин сменным инженером и водительским составом перед выездом на линию.
4. Подавать предложения по обновлению парка.
5. Принимать участие в освоении новой техники.
6. Внедрять передовой опыт безопасной работы водителей и организации движения спецавтотранспорта, принимает участие в освоении новой техники.

6. Жүргізуші құрамының жылдық медициналық тексеруден өтуін қамтамасыз етеді.
7. Жүргізушілердің қажетті құрал-саймандармен және арнайы киіммен уақтылы және толық қамтамасыз етілуін қадағалау.
8. Жүргізуші құрамының жұмыс және демалыс кестесін белгілейді.
9. Тиімді қозғалысты қамтамасыз ету үшін диспетчерлермен, қауіпсіздік қызметтерімен және басқа да бөлімшелермен өзара іс-қимыл жасау.
Білімдер:
1. Рейстерге қызмет көрсетудің технологиялық кестелері.
2. ӘК жерде қызмет көрсету технологиясы.
3. Жол қозғалысы ережелері, әуеайлақтағы қозғалыс ережелері, ӘК қызмет көрсету ерекшеліктері.
4. Кәсіпорынның ұйымдық құрылымы.
5. Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласындағы саясат және ҰҚБЖ шеңберінде тәуекел факторларын басқару қағидаттары мен технологияларын түсіну.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Дағды 3:
Техникалық құралдар мен арнайы автокөліктердің қозғалысын бақылау
Машықтар:
1. Арнайы көліктің қозғалысын қадағалау үшін камералар мен басқа да мониторинг жүйелерін пайдалану.
2. Белгіленген маршруттар мен жылдамдық режимдерінің сақталуын тексеру үшін инспекциялар жүргізеді.
3. Қызметкерлердің ҮБҚ талаптарын орындауын тексеру.
4. Қауіпсіз қозғалыс бойынша жүргізушілер мен персоналға нұсқау беру.
5. Авиациялық оқиғаларды тексереді (тексеруге қатысады), есептер жасайды және профилактикалық іс-шаралар мен ұсынымдар әзірлейді.
6. Қозғалысты ұйымдастыру бойынша есептілік пен құжаттаманы жасауға қатысады.
Білімдер:
1. Әуеайлақтардағы қауіпсіздік жөніндегі ИATA стандарттары.
2. Жердегі қызмет көрсету қауіпсіздігі бойынша ИATA стандарттары.
3. Жол қозғалысы ережелері, әуеайлақтағы қозғалыс ережелері, ӘК арнайы көлікпен қызмет көрсету ерекшеліктері.
4. Әртүрлі көлік құралдары мен арнайы техниканы пайдаланудағы айырмашылықтар.
5. Пайдалану параметрлері мен шарттары: температура, ылғалдылық.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
не требуется
Еңбек функциясы 2:
Техникалық құралдар мен арнайы автокөліктердің қозғалыс процестерін жетілдіру
Дағды 1:
Техникалық құралдар мен арнайы техниканың қозғалыс процестерін оңтайландыру
Машықтар:
1. Арнайы машиналарға жыл сайынғы техникалық қызмет көрсету және жөндеу жоспарларын жасау.
2. Уақтылы техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді ұйымдастыру.
3. Желіге шықпас бұрын ауысым инженері мен жүргізуші құрамының арнайы машиналардың техникалық жай-күйін тексерудің сапасы мен жүйелілігін қамтамасыз ету.
4. Саябақты жаңарту бойынша ұсыныстар беру.
5. Жаңа техниканы игеруге қатысу.
6. Жүргізушілердің қауіпсіз жұмыс істеуінің және арнайы автокөлік қозғалысын ұйымдастырудың озық тәжірибесін енгізу, жаңа техниканы игеруге қатысады.

7. Использовать информационные технологии и автоматизированных систем управления движением.
8. Определять основные проблемные зоны, таких как частые поломки или нарушения правил.
9. Организовывать и контролировать устранение мелких неисправностей водительским составом в свободное от непосредственной работы время.
Знания:
1. Программу по безопасности полетов гражданской авиации и инструкцию по управлению безопасностью полетов в аэропортах и других документов по обеспечению безопасности полетов.
2. Правила дорожного движения, правила движения на аэродроме, специфику обслуживания ВС спецтранспортом.
3. Передовой опыт в области безопасности движения спецавтотранспорта на аэродроме.
4. Методы анализа и проектирования логистических процессов на аэродроме.
5. Аэродромную инфраструктуру.
6. Безопасность и экологические аспекты.
Возможность признания навыка:
не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Адаптивность
Самостоятельность и ответственность
Сотрудничество и взаимодействие
Стрессоустойчивость
Умение работать в команде
Управление изменениями
Аналитическое мышление
Устные коммуникативные навыки
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Закон РК "Об использовании воздушного пространства РК и деятельности авиации". 2. Перечень товаров, работ, услуг аэродромного и наземного обслуживания, входящих в состав аэропортовской деятельности. Приказ Министра по инвестициям и развитию РК от 30 октября2018 года № 749. 3. Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития РК "Об утверждении Правил осуществления наземного обслуживания в аэропортах" от 2 октября 2019 года № 750. 4. Инструкции по перевозке опасных грузов по воздуху на гражданских воздушных судах. Приказ Министра по инвестициям и развитию РК от 21 июня 2017 года № 371. 5. Единые требования и технологические процедуры в международных аэропортах РК по перевозке и обработке багажа, почтовых отправлений и грузов воздушным транспортом. Приказ Министра по инвестициям и развитию РК от 27 ноября 2015 года № 1117. 6. Трудовой кодекс РК. Приказ министра транспорта и коммуникаций РК от 28 сентября 2013 года № 764 "Об утверждении Типовых программ профессиональной подготовки авиационного персонала утверждении, участвующего в обеспечении безопасности полетов". 8. Правила по организации работы специального транспорта в аэропортах РК. Постановление Правительства РК от 11 марта 2016 года № 136
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
начальник смены
17. Карточка профессии "Руководители (управляющие) специализированных воздушных транспортных подразделений":
Код группы:

7. Ақпараттық технологияларды және қозғалысты басқарудың автоматтандырылған жүйелерін пайдалану.
8. Жиі бұзылу немесе ережелерді бұзу сияқты негізгі проблемалық аймақтарды анықтау.
9. Жүргізуші құрамының тікелей жұмыстан бос уақытында ұсақ ақаулықтарды жоюды ұйымдастыру және бақылау.
Білімдер:
1. Азаматтық авиацияның ұшу қауіпсіздігі жөніндегі бағдарлама және әуежайларда ұшу қауіпсіздігін басқару жөніндегі нұсқаулық және ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі басқа да құжаттар.
2. Жол қозғалысы ережесі, әуеайлақтағы қозғалыс ережесі, арнайы көлікпен ӘК қызмет көрсету ерекшелігі.
3. Әуеайлақтағы арнайы автокөлік қозғалысының қауіпсіздігі саласындағы озық тәжірибе.
4. Әуеайлақтағы логистикалық процестерді талдау және жобалау әдістері
5. Әуеайлақ инфрақұрылымы.
6. Қауіпсіздік және экологиялық аспектілер
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Бейімділік
Дербестік және жауапкершілік
Ынтымақтастық және өзара іс-қимыл
Күйзеліске тұрақтылық
Командада жұмыс істей білу
Өзгерістерді басқару
Аналитикалық ойлау
Ауызекі сөйлеу дағдылары
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. ҚР әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы. ҚР Заңы. 2. Әуежай қызметінің құрамына кіретін әуеайлаққа және жерде қызмет көрсету тауарларының, жұмыстарының, қызметтерінің тізбесін бекіту туралы. ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 30 қазандағы № 749 бұйрығы. 3. Әуежайларда жерде қызмет көрсетуді жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы. ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 2 қазандағы № 750 бұйрығы. 4. Азаматтық әуе кемелерінде қауіпті жүктерді әуеде тасымалдау жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 21 маусымдағы № 371 бұйрығы. 5. ҚР халықаралық әуежайларында багажды, пошта жөнелтілімдерін және жүктерді әуе көлігімен тасымалдау және өңдеу жөніндегі бірыңғай талаптар мен технологиялық рәсімдерді бекіту туралы. ҚР Инвестиция және даму министрінің 2015 жылғы 27 қарашадағы № 1117 бұйрығы. 6. ҚР Еңбек кодексі. 7. Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын авиация персоналының кәсіптік даярлығының үлгілік бағдарламасын бекіту туралы. ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 28 қыркүйектегі № 764 бұйрығы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
начальник смены
17. Кәсіптің карточкасы "Мамандандырылған әуе көлігі бөлімшелерінің басшылары (басқарушылары) ":
Топтың коды:

1325-4
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Руководители (управляющие) специализированных воздушных транспортных подразделений
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Типовое положение о службе организации авиаперевозок. Приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 26 марта 2015 года № 328, р.3.
начальник службы
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Транспортные услуги
Квалификация:
-
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Транспортные услуги
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Стаж работы по специальности не менее 2 лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
1325-4-018 - Начальник службы
Основная цель деятельности:
Управление деятельностью по реализации услуг наземного обслуживания воздушных судов
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация работы службы
2. Контроль за соблюдением стандартов безопасности и качества
3. Оптимизация процессов повышения эффективности обслуживания ВС
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Организация работы службы
Навык 1:
Планирование деятельности подразделения
Умения:
1. Определять краткосрочные и долгосрочные цели по организации работы.
2. Осуществлять контроль за реализацией услуг заказчикам в соответствии с договорами.
3. Анализировать и решать организационно-технические, экономические, кадровые проблемы в целях стимулирования производства и повышения качества и конкурентоспособности услуг.
4. Участвовать в разработке планов внедрения новой техники и технологий.
5. Эффективно использовать доступные людские и материальные ресурсы.
6. Адаптироваться к изменяющимся условиям и пересматривать стратегии.
Знания:
1. Нормативные документы РК, регламентирующие деятельность гражданской авиации.
2. Стандарты и рекомендуемая практика международных организаций воздушного транспорта гражданской авиации.
3. Правила и инструкции эксплуатантов аэропорта и ВС.
4. Основы экономики, организации производства, труда и управления.
5. Руководящие материалы, определяющие направления развития аэропортовой деятельности.
6. Планирование и организацию научных исследований и разработок.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Координация деятельности сотрудников
Умения:
1. Осуществлять подбор и расстановку кадров, мотивировать их профессиональное развитие, оценивать и стимулировать качество труда.

1325-4
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Мамандандырылған әуе көлігі бөлімшелерінің басшылары (басқарушылары)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы. ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы. Параграф 67.
Менеджер
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Көлік қызметтері
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Көлік қызметтері
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
мамандығы бойынша жұмыс өтілі 2 жылдан кем емес
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
1325-4-018 - Қызмет бастығы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Әуе кемелеріне жерүсті қызмет көрсету қызметтерін іске асыру жөніндегі қызметті басқару.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Қызмет жұмысын ұйымдастыру
2. Қауіпсіздік және сапа стандарттарының сақталуын бақылау
3. ӘК қызмет көрсету тиімділігін арттыру процестерін оңтайландыру
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Қызмет жұмысын ұйымдастыру
Дағды 1:
Бөлімше қызметін жоспарлау
Машықтар:
1. Жұмысты ұйымдастыру бойынша қысқа және ұзақ мерзімді мақсаттарды анықтау.
2. Шарттарға сәйкес тапсырыс берушінің қызметтерді сатуын бақылауды жүзеге асыру.
3. Өндірісті ынталандыру және қызметтердің сапасы мен бәсекеге қабілеттілігін арттыру мақсатында ұйымдастырушылық-техникалық, экономикалық, кадрлық проблемаларды талдау және шешу.
4. Жаңа техника мен технологияларды енгізу жоспарларын әзірлеуге қатысу.
5. Қолда бар адами және материалдық ресурстарды тиімді пайдалану.
6. Өзгеретін жағдайларға бейімделу және стратегияларды қайта қарау.
Білімдер:
1. Азаматтық авиация қызметін реттейтін ҚР нормативтік құжаттары.
2. Халықаралық әуе көлігі азаматтық авиация ұйымдарының стандарттары мен ұсынылатын тәжірбиесі.
3. Әуежай мен ӘК пайдаланушыларының ережелері мен нұсқаулықтары.
4. Экономика, өндірісті ұйымдастыру, еңбек және басқару негіздері.
5. Әуежай қызметін дамыту бағыттарын айқындайтын басшылық материалдар.
6. Ғылыми зерттеулер мен әзірлемелерді жоспарлау және ұйымдастыру.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Дағды 2:
Қызметкерлердің қызметін үйлестіру
Машықтар:
1. Кадрларды іріктеу мен орналастыруды жүзеге асыру, олардың кәсіби дамуын ынталандыру, еңбек сапасын бағалау және ынталандыру.

2. Обеспечивает контроль за соблюдением технологической дисциплины.
3. Обеспечивать бесперебойный технологический процесс.
4. Распределять задачи и устанавливать сроки выполнения.
5. Коммуницировать с сотрудниками службы.
6. Разрешать конфликты.
7. Обеспечивать взаимодействие: координировать действия между различными подразделениями и службами.
Знания:
1. Руководство ИATA по наземному обслуживанию.
2. Руководство по обслуживанию аэропортов ИATA.
3. Нормативные акты эксплуатантов аэропорта и ВС.
4. Роли и обязанности сотрудников.
5. Основные процедуры и протоколы, необходимые для взаимодействия между службами.
Возможность признания навыка:
не требуется
Трудовая функция 2:
Контроль за соблюдением стандартов безопасности и качества
Навык 1:
Мониторинг качества работ по наземному обслуживанию ВС
Умения:
1. Собирать и анализировать данные о качестве выполненных работ.
2. Оценивать соответствие выполненных работ с установленными стандартами и нормами.
3. Разрабатывать мероприятия, направленных на устранение недостатков в ходе выполнения наземного обслуживания воздушных судов.
4. Взаимодействовать с сотрудниками и другими службами для обсуждения качества работ.
5. Обучать сотрудников стандартам качества.
Знания:
1. Нормативные документы РК, регламентирующие деятельность гражданской авиации.
2. Стандарты и рекомендуемая практика международных организаций воздушного транспорта гражданской авиации.
3. Локальные нормативные акты эксплуатантов аэропорта и ВС.
4. Правила взаимодействия служб, обеспечивающих наземное обслуживание воздушных судов гражданской авиации.
5. Требования охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной защиты.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Обеспечение функционирования СУБП в части, касающейся наземного обслуживания ВС
Умения:
1. Формировать и распространять в подразделении профессиональную и корпоративную культуру, а также позитивную культуру безопасности.
2. Организовывать внедрение и популяризацию системы добровольных и обязательных сообщений персонала об опасностях.
3. Анализировать результаты работы персонала подразделения в области. поддержания безопасности полетов.
4. Разрабатывать меры по минимизации и контролю рисков.
5. Проводить тренинги для повышения осведомленности сотрудников.
6. Организовывать непрерывный мониторинг состояния безопасности при обслуживании ВС на перроне.
7. Организовывать разработку процедур поддержания безопасности и корректирующих мероприятий.
Знания:
1. Принципы и инструменты для выявления и анализа рисков, связанных с безопасностью полетов.

2. Технологиялық тәртіптің сақталуын бақылауды қамтамасыз ету.
3. Үздіксіз технологиялық процесті қамтамасыз ету.
4. Тапсырмаларды бөлу және орындау мерзімдерін белгілеу.
5. Қызметкерлерімен қызметті байланыстыру.
6. Жанжалдарды шешу.
7. Өзара әрекеттесуді қамтамасыз ету: әр түрлі бөлімшелер мен қызметтер арасында әрекеттерді үйлестіру.
Білімдер:
1. ИATA жер үстінде қызмет көрсету жөніндегі нұсқаулық.
2. ИATA әуежайларына қызмет көрсету жөніндегі нұсқаулық.
3. Әуежай мен әк пайдаланушыларының нормативтік актілері.
4. Қызметкерлердің рөлдері мен міндеттері.
5. Қызметтер арасындағы өзара әрекеттесу үшін қажетті негізгі процедуралар мен хаттамалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Еңбек функциясы 2:
Қауіпсіздік және сапа стандарттарының сақталуын бақылау
Дағды 1:
ӘК жерүсті қызмет көрсету бойынша жұмыс сапасының мониторингі
Машықтар:
1. Орындалған жұмыстардың сапасы туралы деректерді жинау және талдау.
2. Орындалған жұмыстардың белгіленген стандарттар мен нормаларға сәйкестігін бағалау.
3. Әуе кемелеріне жерүсті қызмет көрсетуді орындау барысында кемшіліктерді жоюға бағытталған іс-шараларды әзірлеу.
4. Жұмыс сапасын талқылау үшін қызметкерлермен және басқа қызметтермен өзара әрекеттесу.
5. Қызметкерлерді сапа стандарттарына үйрету.
Білімдер:
1. Азаматтық авиация қызметін реттейтін ҚР нормативтік құжаттары.
2. Азаматтық авиацияның халықаралық әуе көлігі ұйымдарының стандарттары мен ұсынылатын тәжірбиесі.
3. Әуежай мен әк пайдаланушыларының жергілікті нормативтік актілері.
4. Азаматтық авиацияның әуе кемелеріне жерүсті қызмет көрсетуді қамтамасыз ететін қызметтердің өзара байланыс жасау қағидалары.
5. Еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өртке қарсы талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Дағды 2:
ӘК жерүсті қызмет көрсетуге қатысты бөлігінде ҰҚБЖ және АҚБЖ-ның жұмыс істеуін қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Бөлімшеде кәсіби және корпоративтік мәдениетті, сондай-ақ оң қауіпсіздік мәдениетін қалыптастыру және тарату.
2. Қызметкерлердің қауіптер туралы ерікті және міндетті хабарламалар жүйесін енгізуді және танымал етуді ұйымдастыру.
3. Облыстағы бөлімше персоналының жұмыс нәтижелерін талдау. Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
4. Тәуекелдерді азайту және бақылау шараларын әзірлеу.
5. Қызметкерлердің хабардарлығын арттыру үшін тренингтер өткізу.
6. Перрондағы ӘК қызмет көрсету кезінде қауіпсіздік жағдайының үздіксіз мониторингін ұйымдастыру.
7. Қауіпсіздікті сақтау рәсімдері мен түзету шараларын әзірлеуді ұйымдастыру.
Білімдер:
1. Ұшу қауіпсіздігіне байланысты тәуекелдерді анықтау және талдау принциптері мен құралдары.

2. Влияние человеческого фактора на поведение человека в экстремальной ситуации.
3. Принципы эффективного взаимодействия в коллективе и причины возникновения конфликтных ситуаций.
4. Правила перевозки опасных грузов.
5. Принципы загрузки и центровки.
Возможность признания навыка:
не требуется
Трудовая функция 3:
Оптимизация процессов повышения эффективности обслуживания ВС
Навык 1:
Внедрение лучших практик
Умения:
1. Применять современные методики для улучшения обслуживания ВС.
2. Использовать технологии для автоматизации рутинных операций.
3. Учитывать отзывы сотрудников и заказчиков для улучшения качества обслуживания ВС.
4. Применять ключевые показатели для мониторинга результатов и принятия решений на основе данных.
5. Вносить корректировки в технологический процесс.
Знания:
1. Методы анализа эффективности.
2. Современные технологии и инструменты повышения эффективности.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Повышение квалификации персонала
Умения:
1. Организовывать изучение передового отечественного и зарубежного опыта в области наземного обслуживания воздушных судов.
2. Выявлять необходимые навыки и знания для сотрудников на основе методов и стандартов.
3. Мотивировать сотрудников к обучению и развитию.
4. Организовывать необходимые тренинги и курсы.
5. Внедрять интерактивные и цифровые методы обучения.
6. Оценивать результаты.
7. Разрабатывать учебные программы.
Знания:
1. Международные стандарты и практики в области наземного обслуживания ВС.
2. Законы и нормативные Акты РК в части аэропортового обеспечения полетов ВС.
3. Принципы и методы мотивации сотрудников к обучению.
4. Методы обучения.
Возможность признания навыка:
не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Адаптивность
Самостоятельность и ответственность
Сотрудничество и взаимодействие
Стрессоустойчивость
Аналитическое мышление
Устные коммуникативные навыки
Письменные коммуникативные навыки
Наставничество (менторинг, коучинг)
Способность к обучению и самообучению
Критическое мышление
Лидерство
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Закон РК "Об использовании воздушного пространства РК и деятельности авиации". 2. Перечень товаров, работ, услуг аэродромного и наземного обслуживания, входящих в состав аэропортовской деятельности. Приказ Министра по инвестициям и развитию РК от 30 октября2018 года № 749. 3. Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития РК "Об утверждении Правил осуществления наземного обслуживания в аэропортах" от 2 октября 2019 года № 750. 4. Инструкции по перевозке опасных грузов по воздуху на гражданских воздушных судах. Приказ Министра по инвестициям и развитию РК от 21 июня 2017 года № 371. 5. Единые требования и технологические процедуры в международных аэропортах РК по перевозке и обработке багажа, почтовых отправлений и грузов воздушным транспортом. Приказ Министра по инвестициям и развитию РК от 27 ноября 2015 года № 1117. 6. Трудовой кодекс РК. Приказ министра транспорта и коммуникаций РК от 28 сентября 2013 года № 764 "Об утверждении Типовых программ профессиональной подготовки авиационного персонала утверждении, участвующего в обеспечении безопасности полетов". 8. Приказ Министра по инвестициям и развитию РК от 27 июля 2017 года № 505 "Правила представления данных и расследования авиационных происшествий и инцидентов в гражданской и экспериментальной авиации".
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
8
Первые руководители учреждений, организаций и предприятий
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта

2. Адам факторының төтенше жағдайдағы адамның мінез-құлқына әсері.
3. Ұжымдағы тиімді өзара әрекеттесу принциптері және жанжалды жағдайлардың себептері.
4. Қауіпті жүктерді тасымалдау ережелері.
5. Жүктеу және туралау принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Еңбек функциясы 3:
ӘК қызмет көрсету тиімділігін арттыру процестерін оңтайландыру
Дағды 1:
Үздік тәжірибелерді енгізу
Машықтар:
1. Әуе кемелеріне қызмет көрсетуді жақсарту үшін заманауи әдістерді қолдану.
2. Күнделікті операцияларды автоматтандыру үшін технологияны қолдану.
3. ӘК қызмет көрсету сапасын жақсарту үшін қызметкерлер мен тапсырыс берушілердің пікірлерін ескеру.
4. Нәтижелерді бақылау және деректерге негізделген шешімдер қабылдау үшін негізгі көрсеткіштерді қолдану.
5. Технологиялық процеске түзетулер енгізу.
Білімдер:
1. Тиімділікті талдау әдістері.
2. Тиімділікті арттырудың заманауи технологиялары мен құралдары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Дағды 2:
Персоналдың біліктілігін арттыру
Машықтар:
1. Әуе кемелеріне жерүсті қызмет көрсету саласындағы озық отандық және шетелдік тәжірибені зерделеуді ұйымдастыру.
2. Әдістер мен стандарттар негізінде қызметкерлерге қажетті дағдылар мен білімді анықтау.
3. Қызметкерлерді оқыту мен дамытуға ынталандыру.
4. Қажетті тренингтер мен курстарды ұйымдастыру.
5. Оқытудың интерактивті және цифрлық әдістерін енгізу.
6. Нәтижелерді бағалау.
7. Оқу бағдарламаларын әзірлеу.
Білімдер:
1. ӘК жерүсті қызмет көрсету саласындағы халықаралық стандарттар мен тәжірибелер.
2. ӘК ұшуларын әуежаймен қамтамасыз ету бөлігінде ҚР заңдары мен нормативтік актілері.
3. Қызметкерлерді оқуға ынталандыру принциптері мен әдістері.
4. Оқыту әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Бейімділік
Дербестік және жауапкершілік
Ынтымақтастық және өзара іс-қимыл
Күйзеліске тұрақтылық
Аналитикалық ойлау
Ауызекі сөйлеу дағдылары
Жазбаша қарым-қатынас жасау дағдылары
Тәлімгерлік (тәлімгерлік, коучинг)
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Сыни ойлау
Көшбасшылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. ҚР әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы. ҚР Заңы. 2. Әуежай қызметінің құрамына кіретін әуеайлаққа және жерде қызмет көрсету тауарларының, жұмыстарының, қызметтерінің тізбесін бекіту туралы. ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 30 қазандағы № 749 бұйрығы. 3. Әуежайларда жерде қызмет көрсетуді жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы. ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 2 қазандағы № 750 бұйрығы. 4. Азаматтық әуе кемелерінде қауіпті жүктерді әуеде тасымалдау жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 21 маусымдағы № 371 бұйрығы. 5. ҚР халықаралық әуежайларында багажды, пошта жөнелтілімдерін және жүктерді әуе көлігімен тасымалдау және өңдеу жөніндегі бірыңғай талаптар мен технологиялық рәсімдерді бекіту туралы. ҚР Инвестиция және даму министрінің 2015 жылғы 27 қарашадағы № 1117 бұйрығы. 6. ҚР Еңбек кодексі. 7. Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын авиация персоналының кәсіптік даярлығының үлгілік бағдарламасын бекіту туралы. ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 28 қыркүйектегі № 764 бұйрығы. 8. Азаматтық және эксперименттік авиацияда деректерді ұсыну мен авиациялық оқиғалар мен оқыс оқиғаларды тергеп-тексеру қағидаларын бекіту туралы. ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 27 шілдедегі № 505 бұйрығы
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
8
Мекемелердің, ұйымдардың және кәсіпорындардың бірінші басшылары
4-ші тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері

18. Наименование государственного органа: Министерство транспорта РК.
Исполнитель: Мырзагалиев Ербакыт Орынгалиевич, +7 (717) 257 21 91, e.myrzagaliev@transport.gov.kz.
19. Организации (предприятия) участвующие в разработке: АО "Академия гражданской авиации".
Руководитель проекта: Жакупов Кайрат Болатович, k.zhakupov@agakaz.kz, +7 (701) 158 54 52.
Исполнитель: Бекметова Нафиса Маратовна, +7 (705) 806 01 86, n.bekmetova@agakaz.kz.
20. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: 8 ноября 2024 года.
21. Национальный орган по профессиональным квалификациям: 25 ноября 2024 года.
22. Национальная палата предпринимателей РК "Атамекен": 4 декабря 2024 года.
23. Номер версии и год выпуска: версия 1, 2024 года.
24. Дата ориентировочного пересмотра: 31 декабря 2027 года.
Приложение 4 к приказу
исполняющего обязанности
Министра транспорта
Республики Казахстан
от 19 декабря 2024 года № 418
Профессиональный стандарт: "Управление опасностями создаваемыми птицами и иными животными для полетов гражданских воздушных судов"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Управление опасностями создаваемыми птицами и иными животными для полетов гражданских воздушных судов" разработан в соответствии со статьей 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", устанавливает требования к формированию образовательных программ, в том числе обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области орнитологического обеспечения полетов в организациях гражданской авиации.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) авиационный персонал – физические лица, имеющие специальную и (или) профессиональную подготовку, и осуществляющие деятельность: по обслуживанию воздушного движения (диспетчерский персонал по организации и обслуживанию воздушного движения, операторы авиационных станций, специалист); по наземному обеспечению полетов вертолетов на вертолетных площадках (вертодромах), расположенных на морских установках (персонал, специалист); по управлению предприятиями отрасли гражданской авиации и авиационными учебными центрами;
2) гражданская авиация – авиация, не входящая в состав экспериментальной и государственной авиации, используемая в целях, предусмотренных пунктом 3 статьи 6 Закона Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации";

18. Мемлекеттік органның атауы: Қазакстан Республикасының Көлік министрлігі.
Орындаушы: Мырзагалиев Ербакыт Орынгалиевич, +7 (717) 257 21 91, e.myrzagaliev@transport.gov.kz.
19. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар): "Азаматтық авиация академиясы" АҚ.
Жоба жетекшісі: Жакупов Кайрат Болатович, k.zhakupov@agakaz.kz, +7 (701) 158 54 52.
Орындаушы: Бекметова Нафиса Маратовна, +7 (705) 806 01 86, n.bekmetova@agakaz.kz.
20. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2024 жылғы 8 қараша.
21. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2024 жылғы 25 қараша.
22. "Атамекен" ҚР Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2024 жылғы 4 желтоқсан.
23. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: Нұсқа 1, 2024 жыл.
24. Болжалды қайта қарау күні: 31.12.2027 жылғы 31 желтоқсан.
Қазақстан Республикасы
Көлік министрінің міндетін
атқарушының
2024 жылғы 19 желтоқсандағы
№ 418 бұйрығына
4-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Азаматтық әуе кемелерінің ұшуы үшін құстар мен өзге де жануарлар тудыратын қауіптерді басқару"
1-ші тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолдану аясы: Кәсіптік стандарт "Азаматтық әуе кемелерінің ұшуы үшін құстар мен өзге де жануарлар тудыратын қауіптерді басқару" ҚР "Кәсіби біліктіліктер туралы" Заңының 5-бабына сәйкес әзірленген және білім беру бағдарламаларын, соның ішінде кәсіпорындарда персоналды оқыту, білім беру ұйымдарының қызметкерлері мен түлектерінің кәсіби біліктіліктерін тану және азаматтық авиация ұйымдарында ұшуды орнитологиялық қамтамасыз ету саласындағы кең ауқымды міндеттерді шешуге қойылатын талаптарды белгілейді.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) авиациялық персонал – арнайы және (немесе) кәсіби даярлықтан өткен және келесі қызмет түрлерін жүзеге асыратын жеке тұлғалар: әуе қозғалысына қызмет көрсету (әуе қозғалысын ұйымдастыру және қызмет көрсету бойынша диспетчерлік персонал, авиациялық станция операторлары, мамандар); теңіз қондырғыларында орналасқан тікұшақ алаңдарындағы тікұшақтардың ұшуын жерден қамтамасыз ету (персонал, маман); азаматтық авиация саласындағы кәсіпорындар мен авиациялық оқу орталықтарын басқару;
2) азаматтық авиация – ҚР "ҚР әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Заңының 6-бабының 3-тармағында көзделген мақсаттарда пайдаланылатын эксперименттік және мемлекеттік авиация құрамына кірмейтін авиация;

3) аэродромная служба – структурное подразделение аэропорта (организации гражданской авиации), предназначенное для обеспечения безопасной эксплуатации, содержания, ремонта объектов аэродрома (вертодрома), аэропорта;
4) аэродромное обеспечение – это комплекс мероприятий по поддержанию летного поля аэродрома (взлетно-посадочные полосы (далее – ВПП), рулежные дорожки (далее – РД), перроны и места стоянки воздушных судов) в постоянной эксплуатационной готовности для взлета, посадки, руления и стоянки воздушных судов;
5) опасность, создаваемая птицами и иными животными – присутствие птиц и иных животных, которое может привести к повреждению ВС;
6) орнитологическая обстановка – совокупность факторов, связанных с присутствием, пространственным распределением, количеством, видовым составом и поведением птиц на земле, воде и в воздушном пространстве на определенной территории в определенный отрезок времени;
7) орнитологическое обеспечение полетов – комплекс мероприятий, направленных на снижение вероятности столкновений гражданских ВС с птицами и иными животными.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) САБ – служба авиационной безопасности.
2) ВС – воздушное судно;
3) АС – аэродромная служба;
4) ОВД – организация воздушного движения;
5) ОРК – отраслевая рамка квалификаций;
6) ВПП – взлетно-посадочная полоса;
7) РК – Республика Казахстан.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
6. Название профессионального стандарта: Управление опасностями создаваемыми птицами и иными животными для полетов гражданских воздушных судов.
7. Код профессионального стандарта: H51101077.
8. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
H Транспорт и складирование;
51 Деятельность воздушного транспорта;
51.1 Деятельность воздушного пассажирского транспорта;
51.10 Деятельность воздушного пассажирского транспорта;
51.10.1 Деятельность воздушного пассажирского транспорта, подчиняющегося расписанию;
H Транспорт и складирование;
51 Деятельность воздушного транспорта;
51.1 Деятельность воздушного пассажирского транспорта;
51.10 Деятельность воздушного пассажирского транспорта;
51.10.2 Деятельность воздушного пассажирского транспорта, не подчиняющегося расписанию;
H Транспорт и складирование;
51 Деятельность воздушного транспорта;
51.2 Деятельность воздушного грузового транспорта и космического транспорта;
51.21 Деятельность грузового воздушного транспорта;
51.21.1 Деятельность грузового воздушного транспорта, подчиняющего расписанию;
H Транспорт и складирование;
51 Деятельность воздушного транспорта;

3) әуеайлақ қызметі – әуежайдың (тікұшақ айлағының), әуежайдың объектілерін қауіпсіз пайдалануды, ұстауды және жөндеуді қамтамасыз етуге арналған азаматтық авиация ұйымының құрылымдық бөлімшесі;
4) әуеайлақтық қамтамасыз ету – бұл әуеайлақтың ұшу алаңын (ұшу – қону жолақтары (бұдан әрі – ҰҚЖ), басқару жолдарын (бұдан әрі-БЖ), әуе кемелерінің перрондары мен тұрақ орындарын) әуе кемелерінің ұшып көтерілуіне, қонуына, рульдеуіне және тұрағына тұрақты пайдалану дайындығында ұстау жөніндегі іс-шаралар кешені;
5) құстар мен өзге де жануарлар тудыратын қауіп – әуе кемесіне зақым келтіруі мүмкін құстар мен басқа жануарлардың болуы;
6) орнитологиялық жағдай – белгілі бір аумақта белгілі бір уақыт аралығында құстардың болуы, олардың кеңістікте таралуы, саны, түрлік құрамы және мінез-құлқымен байланысты факторлар жиынтығы;
7) ұшуды орнитологиялық қамтамасыз ету – азаматтық әуе кемелерінің құстармен және басқа жануарлармен соқтығысу ықтималдығын азайтуға бағытталған іс-шаралар кешені.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады
1) АҚҚ – авиациялық қауіпсіздік қызметі;
2) ӘК – әуе кемесі;
3) ӘҚ – әуеайлақ қызметі;
4) ӘҚҚ – әуе қозғалысына қызмет көрсету;
5) БА – біліктілік анықтамалығы;
6) БТБА – бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
7) ҚР – Қазақстан Республикасы;
8) СБШ – салалық біліктілік шеңбері;
9) ЭҚЖЖ – экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші;
10) ҰҚЖ – ұшу-қону жолағы.
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Азаматтық әуе кемелерінің ұшуы үшін құстар мен өзге де жануарлар тудыратын қауіптерді басқару.
5. Кәсіптік стандарттың коды: H51101077.
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
H Көлік және қоймалау;
51 Әуе көлігінің қызметі;
51.1 Жолаушылар әуе көлігінің қызметі;
51.10 Жолаушылар әуе көлігінің қызметі;
51.10.1 Кестеге бағынатын жолаушылар әуе көлігінің қызметі;
H Көлік және қоймалау;
51 Әуе көлігінің қызметі;
51.1 Жолаушылар әуе көлігінің қызметі;
51.10 Жолаушылар әуе көлігінің қызметі;
51.10.2 Кестеге бағынбайтын жолаушылар әуе көлігінің қызметі;
H Көлік және қоймалау;
51 Әуе көлігінің қызметі;
51.2 Жүк әуе көлігі және ғарыш көлігінің қызметі;
51.21 Жүк әуе көлігінің қызметі;
51.21.1 Кестеге бағынатын жүк әуе көлігінің қызметі;
H Көлік және қоймалау;
51 Әуе көлігінің қызметі;

51.2 Деятельность воздушного грузового транспорта и космического транспорта;
51.21 Деятельность грузового воздушного транспорта;
51.21.2 Деятельность грузового воздушного транспорта, не подчиняющего расписанию.
7. Краткое описание профессионального стандарта: включает деятельность авиационного персонала, направленную на предоставление квалифицированных услуг в области управления опасностями, создаваемыми птицами и иными животными, связанных с безопасным обеспечением полетов самолетов и вертолетов на аэродромы.
8. Перечень карточек профессий:
1) Начальник аэродромной службы – 7 уровень ОРК;
2) Инженер по орнитологическому обеспечению безопасности полетов – 6 уровень ОРК;
3) Специалист по контролю за птицами и иными животными – 3 уровень ОРК;
4) Первые руководители учреждений, организаций и предприятий – 8 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Начальник аэродромной службы":
Код группы:
1325-4
Код наименования занятия:
1325-4-007
Наименование профессии:
Начальник аэродромной службы
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 7 октября 2015 года № 978. "Об утверждении Правил аэродромного обеспечения в гражданской авиации", Глава 2, п. 10. Приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 26 марта 2015 года № 323 "Об утверждении Правил управления опасностями, создаваемыми птицами и иными животными, для полетов гражданских воздушных судов", Глава 2, п. 15
Начальник аэродромной службы (Начальник службы по контролю за птицами и иными животными)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Транспортные услуги
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Стаж работы не менее 3 года по орнитологическому обеспечению полетов.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификат о прохождении курса первоначальной подготовки и/или повышения квалификации по орнитологическому обеспечению полетов в соответствии с требованиями Типовых программ профессиональной подготовки авиационного персонала, участвующего в обеспечении безопасности полетов. Прохождения стажировки и получения допусков к самостоятельной работе в соответствии с приобретенной специальностью.
Другие возможные наименования профессии:
2152-9-004 - Инженер по орнитологическому обеспечению безопасности полетов
Основная цель деятельности:
Организация и управления всеми мероприятиями по организации работы аэродромной службы по орнитологической безопасности.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

51.2 Жүк әуе көлігі және ғарыш көлігінің қызметі;
51.21 Жүк әуе көлігінің қызметі;
51.21.2 Кестеге бағынбайтын жүк әуе көлігінің қызметі.
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Әуеайлақтарға ұшақтар мен тікұшақтардың ұшуын қауіпсіз қамтамасыз етуге байланысты құстар мен өзге де жануарлар тудыратын қауіптерді басқару саласында білікті қызметтер көрсетуге бағытталған авиация персоналының қызметін қамтиды.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Әуеайлақ қызметінің бастығы – 7 СБШ-нің деңгейі;
2) Ұшудың орнитологиялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі инженері – 6 СБШ-нің деңгейі;
3) Құстар мен өзге де жануарларды бақылау жөніндегі маман – 3 СБШ-нің деңгейі;
4) Мекемелердің, ұйымдардың және кәсіпорындардың бірінші басшылары – 8 СБШ-нің деңгейі.
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "Әуеайлақ қызметінің бастығы":
Топтың коды:
1325-4
Қызмет атауының коды:
1325-4-007
Кәсіптің атауы:
Әуеайлақ қызметінің бастығы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 7 қазандағы № 978 бұйрығы "Азаматтық авиацияда аэродромдық қамтамасыз ету ережелерін бекіту туралы". 2-тарау, 10-тармақ "Аэродром қызметтің бастығы". ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 26 наурыздағы № 323 бұйрығы "Азаматтық әуе кемелерінің ұшуына қауіп төндіретін құстар мен басқа жануарларды басқару ережелерін бекіту туралы". 2-тарау, 15-тармақ "Құстар мен өзге де жануарларды бақылау жөніндегі қызметтің бастығы".
Әуеайлақ қызметінің бастығы (Құстар мен өзге де жануарларды бақылау жөніндегі қызметті)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Көлік қызметтері
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Ұшуды орнитологиялық қамтамасыз ету бойынша кемінде 3 жыл жұмыс өтілі.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Орнитологиялық ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын авиация персоналын кәсіптік даярлаудың үлгілік бағдарламаларының талаптарына сәйкес ұшуды қамтамасыз ету бойынша бастапқы даярлық және/немесе біліктілікті арттыру курсынан өткені туралы сертификат. Қызметте алған мамандығы мен біліктілігіне сәйкес тағылымдамадан өту және өз бетінше жұмыс істеуге рұқсат алу.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2152-9-004 - Ұшудың орнитологиялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі инженерлер
Қызметтің негізгі мақсаты:
Орнитологиялық қауіпсіздік жөніндегі әуеайлақ қызметінің жұмысын ұйымдастыру жөніндегі барлық іс-шараларды ұйымдастыру және басқару
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Общее руководство деятельностью аэродромной (Службы по контролю за птицами и иными животными) службы, разработка планирующих документов, взаимодействие с другими службами.
2. Организация и координация мероприятий по управлению опасностями, создаваемыми птицами и иными животными.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Общее руководство деятельностью аэродромной (Службы по контролю за птицами и иными животными) службы, разработка планирующих документов, взаимодействие с другими службами.
Навык 1:
Руководство деятельностью аэродромной (Службы по контролю за птицами и иными животными) службы.
Умения:
1. Осуществляет контроль за соблюдением технологической дисциплины.
2. Проводит занятия со специалистами аэродромной службы и другими подразделениями аэропорта в вопросах орнитологического обеспечения полетов.
3. Осуществляет взаимодействие с местными органами власти в вопросах строительства объектов и по изменению орнитологической обстановки на аэродроме и при аэродромной территории.
4. Руководит службой.
5. Работает в составе оперативного штаба и администрации авиационной организации при проведении мероприятий по урегулированию чрезвычайных ситуаций.
6. Анализировать причины столкновении воздушных судов с птицами, задержек вылетов ВС и инциденты с участием дикой природы.
7. Осуществляет реализацию и повседневный контроль (координацию) Программы, при наличии в структуре эксплуатанта аэродрома службы по контролю за птицами и иными животными, включающей штатных специалистов по контролю за птицами и иными животными.
Знания:
1. Закон РК "Об использовании воздушного пространства РК и деятельности авиации".
2. Требования промышленной безопасности.
3. Требования системы управления безопасности полетов.
4. Правила аэродромного обеспечения в гражданской авиации.
5. Правила управления опасностями, создаваемыми птицами и иными животными, для полетов гражданских воздушных судов
6. Инструкции осмотров рабочей площади.
7. Правила ведения радиообмена.
8. Локальные нормативные акты по организации движения спецавтотранспорта и средств механизации.
9. Международные и национальные нормативные правовые акты по орнитологическому обеспечению полетов.
10. Организационная структура предприятия.
11. Распоряжения, приказы руководителя предприятия.
12. Правила трудового распорядка.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Разработка планирующих документов, взаимодействие с другими службами.
Умения:
1. Разработать планирующие документы.
2. Разработать и реализовать Программу управления опасностями, создаваемыми птицами и иными животными, для полетов гражданских ВС на аэродроме и прилегающей к нему территории.

1. Қызметке жалпы басшылық жасау әуеайлақтық (құстар мен өзге де жануарларды бақылау жөніндегі қызметі) қызметтер, жоспарлау құжаттарын әзірлеу, басқа қызметтермен өзара әрекеттесу.
2. Құстар мен өзге де жануарлар тудыратын қауіптерді басқару жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру және үйлестіру
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Қызметке жалпы басшылық жасау әуеайлақтық (құстар мен өзге де жануарларды бақылау жөніндегі қызметі) қызметтер, жоспарлау құжаттарын әзірлеу, басқа қызметтермен өзара әрекеттесу.
Дағды 1:
Әуеайлақ қызметіне басшылық жасау (құстар мен өзге де жануарларды бақылау жөніндегі қызметі) қызметтер
Машықтар:
1. Технологиялық тәртіптің сақталуын бақылауды жүзеге асыру.
2. Әуеайлақ қызметінің мамандарымен және әуежайдың басқа да бөлімшелерімен ұшуды орнитологиялық қамтамасыз ету мәселелерінде сабақтар өткізу.
3. Жергілікті билік органдарымен объектілерді салу және әуеайлақтағы және әуеайлақ аумағындағы орнитологиялық жағдайды өзгерту мәселелерінде өзара іс-қимылды жүзеге асыру.
4. Қызметті басқару.
5. Төтенше жағдайларды реттеу жөніндегі іс-шараларды жүргізу кезінде авиациялық ұйымның жедел штабы мен әкімшілігінің құрамында жұмыс істеу.
6. Әуе кемелерінің құстармен соқтығысу себептерін, ұшудың кешігуін және жабайы табиғатқа қатысты оқиғаларды талдау.
7. Әуеайлақ пайдаланушысының құрылымында құстар мен өзге де жануарларды бақылау жөніндегі штаттық мамандарды қамтитын құстар мен өзге де жануарларды бақылау жөніндегі қызмет болған кезде бағдарламаны іске асыруды және күнделікті бақылауды (үйлестіруді) жүзеге асыру.
Білімдер:
1. "ҚР әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" ҚР Заңы.
2. Өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптары.
3. Ұшу қауіпсіздігін басқару жүйесінің талаптары.
4. Азаматтық авиацияда әуеайлақты қамтамасыз ету қағидалары.
5. Қағидаларына құстар тудыратын және өзге де қауіптерді басқару жануарлармен, азаматтық әуе кемелерінің ұшуы үшін
6. Жұмыс алаңын тексеруге арналған нұсқаулықтар.
7. Радио алмасуды жүргізу ережелері.
8. Арнайы көліктер мен механикаландыру құралдарының қозғалысын ұйымдастыруға арналған жергілікті нормативтік құқықтық актілер.
9. Халықаралық және ұлттық бойынша нормативтік құқықтық актілер орнитологиялық ұшуды қамтамасыз ету.
10. Кәсіпорынның ұйымдық құрылымы.
11. Кәсіпорын басшысының бұйрықтары.
12. Еңбек тәртібінің ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Жоспарлау құжаттарын әзірлеу, басқа қызметтермен өзара әрекеттесу
Машықтар:
1. Жоспарлау құжаттарын әзірлеу.
2. Әуеайлақта және оған іргелес аумақта азаматтық ӘК ұшуы үшін құстар мен өзге де жануарлар тудыратын қауіптерді басқару бағдарламасын әзірлеу және іске асыру.

3. Составить отчеты и донесения.
4. Организовать взаимодействие со службами аэропорта в вопросах орнитологического обеспечения полетов.
5. Готовить необходимые документы по обеспечению соответствия орнитологической обстановки сертификационным требованиям.
6. Подготовить документы для сертификации аэродрома.
7. Составить годовые заявки на обеспечение материальными ресурсами.
8. Составить годовые и квартальные планы орнитологического обеспечения полетов аэродрома.
9. Разработать схемы перелетов птиц на аэродроме и приаэродромной территории.
Знания:
1. Закон РК "Об использовании воздушного пространства РК и деятельности авиации".
2. Требования промышленной безопасности.
3. Требования системы управления безопасности полетов.
4. Правила аэродромного обеспечения в гражданской авиации.
5. Правила управления опасностями, создаваемыми птицами и иными животными, для полетов гражданских воздушных судов
6. Международные и национальные нормативные правовые акты по орнитологическому обеспечению полетов.
7. Организационная структура предприятия.
8. Распоряжения, приказы руководителя предприятия.
9. Правила трудового распорядка.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Организация и координация мероприятий по управлению опасностями, создаваемыми птицами и иными животными.
Навык 1:
Организация выполнения работ по управлению опасностями, создаваемыми птицами и иными животными на аэродроме.
Умения:
1. Организовывать и проводить осмотры/проверки рабочей площади и орнитологического оборудования аэродрома.
2. Организовывать, осуществлять руководство и контроль за работой персонала по управлению опасностями, создаваемыми птицами и иными животными на аэродроме.
3. Осуществляет руководство и контроль за работой специалистов по живой природе.
4. Осуществляет руководство за проверкой состояния орнитологической обстановки на ВПП с использованием транспортных средств.
5. Анализировать случаи столкновения воздушных судов с птицами и иными животными на аэродроме.
6. Проводить мониторинг радиосвязи между персоналом аэродромной службы и органом ОВД при работе на площади маневрирования.
7. Контролировать применение средств для отпугивания птиц и иных животных на аэродроме.
8. Осуществлять руководство за орнитологической обстановкой на аэродроме.
9. Информировать уполномоченную организации о случаях столкновения ВС с птицами и иными животными.
10.Проводить анализ опасностей, создаваемых птицами и иными животными.
11. Заносить в соответствующие карты-схемы, диаграммы, графики и таблицы все сведения о скоплениях и перелетах птиц и наличия иных животных.

3. Есептер жасау.
4. Ұшуды орнитологиялық қамтамасыз ету мәселелерінде әуежай қызметтерімен өзара іс-қимылды ұйымдастыру.
5. Орнитологиялық жағдайдың сертификаттау талаптарына сәйкестігін қамтамасыз ету бойынша қажетті құжаттарды дайындау.
6. Әуеайлақты сертификаттау үшін құжаттарды дайындау.
7. Материалдық ресурстармен қамтамасыз етуге жылдық өтінімдер жасау.
8. Әуеайлақтың ұшуын орнитологиялық қамтамасыз етудің жылдық және тоқсандық жоспарларын жасау.
9. Әуеайлақта және әуеайлақ маңындағы аумақта құстардың ұшу сызбаларын әзірлеу.
Білімдер:
1. "ҚР әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" ҚР Заңы.
2. Өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптары.
3. Ұшу қауіпсіздігін басқару жүйесінің талаптары.
4. Азаматтық авиациядағы әуеайлақты қамтамасыз ету қағидалары.
5. Құстар және басқалар тудыратын қауіптерді басқару ережесі азаматтық әуе кемелерінің ұшуы үшін
6. Халықаралық және ұлттық ұшуды орнитологиялық қамтамасыз ету жөніндегі нормативтік құқықтық актілер.
7. Кәсіпорынның ұйымдық құрылымы.
8. Кәсіпорын басшысының өкімдері, бұйрықтары.
9. Еңбек тәртібі ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Құстар мен өзге де жануарлар тудыратын қауіптерді басқару жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру және үйлестіру
Дағды 1:
Әуеайлақта құстар мен өзге де жануарлар тудыратын қауіптерді басқару жөніндегі жұмыстарды орындауды ұйымдастыру
Машықтар:
1. Әуеайлақтың жұмыс алаңын және орнитологиялық жабдығын тексеруді/тексеруді ұйымдастыру және жүргізу.
2. Жұмысты ұйымдастыру, басқару және бақылау әуеайлақта ұшуды орнитологиялық қамтамасыз ету жөніндегі персонал.
3. Басшылықты жүзеге асыру және жабайы табиғат мамандарының жұмысын бақылау.
4. Көлік құралдарын пайдалана отырып ҰҚЖ-дағы орнитологиялық жағдайдың жай-күйін тексеруге басшылықты жүзеге асыру.
5. Әуеайлақта әуе кемелерінің құстармен және өзге де жануарлармен соқтығысу жағдайларын талдау.
6. Әрекет жасау алаңында жұмыс істеген кезде әуеайлақ қызметінің персоналы мен ӘҚҚ органы арасында радиобайланыс мониторингін жүргізу.
7. Әуеайлақта құстар мен өзге де жануарларды қорқытуға арналған құралдардың қолданылуын бақылау.
8. Әуеайлақтағы орнитологиялық жағдайға басшылықты жүзеге асыру.
9. ӘК құстармен және өзге де жануарлармен соқтығысу жағдайлары туралы уәкілетті ұйымға хабарлау.
10. Құстар және басқалар тудыратын қауіптерге талдау жүргізу.
11. Тиісті карталарға-схемаларға, диаграммаларға, графиктер мен кестелерге құстардың жиналуы мен ұшуы және өзге де жануарлардың болуы туралы барлық мәліметтерді енгізу.

12. Привлекать к патрулированию сотрудников САБ и АС
13. Разработать процедуру сбора, обработки, идентификации останков птиц и иных животных после столкновения для определения их видов, а также оставшегося биоматериала для проведения анализа дезоксирибонуклеиновой кислоты (ДНК).
Знания:
1. Инструкции осмотров рабочей площади.
2. Правила ведения радиообмена.
3. Требования промышленной безопасности.
4. Требования системы управления безопасности полетов.
5. Правила управления опасностями, создаваемыми птицами и иными животными, для полетов гражданских воздушных судов.
6. Правила аэродромного обеспечения в гражданской авиации.
7. Правила и технологии взаимодействия аэродромной службы со службой движения и наземными службами, обеспечивающими полеты на аэродроме, вертодроме и посадочной площадке.
8. Международные и национальные нормативные правовые акты по орнитологическому обеспечению полетов.
9. Организационная структура предприятия.
10. Распоряжения, приказы руководителя предприятия.
11. Правила трудового распорядка.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Организация выполнения мероприятий по управлению опасностями, создаваемыми птицами и иными животными.
Умения:
1. Организовать, осуществлять руководство и контроль за средой обитания для уменьшения привлекательности определенных участков аэродрома и прилегающей территории.
2. Анализировать случаи столкновения воздушных судов с птицами и иными животными на приаэродромной территории.
3. Осуществлять руководство по контролю приаэродромной территории.
4. Организовать периодические обследования аэродрома и приаэродромной территории с радиусом 13 км. от контрольной точки аэродрома.
5. Обеспечить контроль и взаимодействие с государственными органами и собственниками земельных участков по вопросам строительства объектов, привлекающих птиц и животных, порядку землепользования.
Знания:
1. Инструкции осмотров рабочей площади.
2. Правила ведения радиообмена.
3.Требования промышленной безопасности.
4.Требования системы управления безопасности полетов.
5.Правила управления опасностями, создаваемыми птицами и иными животными, для полетов гражданских воздушных судов.
6. Правила аэродромного обеспечения в гражданской авиации.
7. Правила и технологии взаимодействия аэродромной службы со службой движения и наземными службами, обеспечивающими полеты на аэродроме, вертодроме и посадочной площадке.
8. Международные и национальные нормативные правовые акты по орнитологическому обеспечению полетов.
9. Организационная структура предприятия.
10. Распоряжения, приказы руководителя предприятия.

12. АҚҚ және АС қызметкерлерін патрульдеуге тарту.
13. Жинау процедурасын жасау, олардың түрлерін анықтау үшін соқтығысқаннан кейін құстардың және өзге де жануарлардың қалдықтарын, сондай-ақ талдау жүргізу үшін қалған биоматериалды өңдеу, дезоксирибонуклеин қышқылын сәйкестендіру (ДНҚ).
Білімдер:
1. Жұмыс алаңын тексеру нұсқаулығы.
2. Радио алмасуды жүргізу ережелері.
3. Өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптары.
4. Ұшу қауіпсіздігін басқару жүйесінің талаптары.
5. Азаматтық әуе кемелерінің ұшуы үшін құстар мен өзге де жануарлар тудыратын қауіптерді басқару қағидалары.
6. Азаматтық авиациядағы әуеайлақты қамтамасыз ету қағидалары.
7. Әуеайлақта, тікұшақ айлағында және қону алаңында ұшуды қамтамасыз ететін әуеайлақ қызметінің қозғалыс қызметімен және жерүсті қызметтерімен өзара іс-қимыл жасау қағидалары мен технологиялары.
8. Ұшуды орнитологиялық қамтамасыз ету жөніндегі халықаралық және ұлттық нормативтік құқықтық актілер.
9. Кәсіпорынның ұйымдық құрылымы.
10. Кәсіпорын басшысының өкімдері, бұйрықтары.
11. Еңбек тәртібі ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Құстар мен өзге де жануарлар тудыратын қауіптерді басқару жөніндегі іс-шаралардың орындалуын ұйымдастыру
Машықтар:
1. Жұмысты ұйымдастыру, басқару және бақылау әуеайлақ маңындағы аумақта ұшуды орнитологиялық қамтамасыз ету жөніндегі персонал.
2. Әуеайлақ маңындағы аумақта әуе кемелерінің құстармен және өзге де жануарлармен соқтығысу жағдайларын талдау.
3. Әуеайлақ маңы аумағын бақылау бойынша басшылықты жүзеге асыру.
4. Әуеайлақтың бақылау нүктесінен радиусы 13 км әуеайлақты және әуеайлақ маңы аумағын мерзімді тексеруді ұйымдастыру.
5. Құстар мен жануарларды тартатын объектілерді салу мәселелері, жерді пайдалану тәртібі бойынша мемлекеттік органдармен және жер учаскелерінің меншік иелерімен бақылауды және өзара іс-қимылды қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Жұмыс алаңын тексеру нұсқаулығы.
2. Радио алмасуды жүргізу ережелері.
3. Өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптары.
4. Ұшу қауіпсіздігін басқару жүйесінің талаптары.
5. Азаматтық әуе кемелерінің ұшуы үшін құстар мен өзге де жануарлар тудыратын қауіптерді басқару қағидалары.
6. Азаматтық авиациядағы әуеайлақты қамтамасыз ету қағидалары.
7. Әуеайлақта, тікұшақ айлағында және қону алаңында ұшуды қамтамасыз ететін әуеайлақ қызметінің қозғалыс қызметімен және жерүсті қызметтерімен өзара іс-қимыл жасау қағидалары мен технологиялары.
8. Ұшуды орнитологиялық қамтамасыз ету жөніндегі халықаралық және ұлттық нормативтік құқықтық актілер.
9. Кәсіпорынның ұйымдық құрылымы.
10. Кәсіпорын басшысының өкімдері, бұйрықтары.

11. Правила трудового распорядка.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Самостоятельность и ответственность
Стратегическое мышление
Стрессоустойчивость
Умение быстро принимать решения
Умение работать в команде
Управление изменениями
Целеустремленность
Дисциплинированность
Аналитическое мышление
Выносливость и усердие
Устные коммуникативные навыки
Письменные коммуникативные навыки
Способность к обучению и самообучению
Компьютерная грамотность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 26 марта 2015 года № 323 "Об утверждении Правил управления опасностями, создаваемыми птицами и иными животными, для полетов гражданских воздушных судов" 2. Приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 7 октября 2015 года № 978. "Об утверждении Правил аэродромного обеспечения в гражданской авиации". 3. DOC 9137 Руководство по аэропортовым службам, часть 3, Предотвращения опасного присутствия птиц и диких животных. 4. DOC 9981 Правила аэронавигационного обслуживания, Аэродромы. 5. Приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 31 марта 2015 года № 381 "Об утверждении норм годности к эксплуатации аэродромов (вертодромов) гражданской авиации". 6. Приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 26 марта 2015 года № 327 "Правил по организации работы специального транспорта в аэропортах РК".
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
8
Первые руководители учреждений, организаций и предприятий
10. Карточка профессии "Инженер по орнитологическому обеспечению безопасности полетов":
Код группы:
2152-9
Код наименования занятия:
2152-9-004
Наименование профессии:
Инженер по орнитологическому обеспечению безопасности полетов
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 26 марта 2015 года № 323 "Об утверждении Правил управления опасностями, создаваемыми птицами и иными животными, для полетов гражданских воздушных судов", Глава 2, п.16
Инженер по орнитологическому обеспечению полетов
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Транспортные услуги
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Требования к опыту отсутствуют
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификат о прохождении курса первоначальной подготовки и/или повышения квалификации по орнитологическому обеспечению полетов в соответствии с требованиями Типовых программ профессиональной подготовки авиационного персонала, участвующего в обеспечении безопасности полетов. Прохождения стажировки и получения допусков к самостоятельной работе в соответствии с приобретенной специальностью.
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Управления всеми мероприятиями по организации работы аэродромной службы по орнитологической безопасности.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация и координация мероприятий по управлению опасностями, создаваемыми птицами и иными животными.
2. Управление средой обитания.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Организация и координация мероприятий по управлению опасностями, создаваемыми птицами и иными животными.
Навык 1:
Произвести периодическое обследование поведения птиц и других животных на аэродроме.
Умения:
1. Определить источники корма, наличие водоемов и укрытий, которые привлекают птиц и иных животных на территорию аэродрома и прилегающую территорию.
2. Установить виды птиц и иных животных, их образ жизни, периоды и направления миграций птиц, места обитания, численность популяций.
3. Определить предпочтительные зоны пребывания птиц и иных животных на аэродроме.
4. Написать соответствующую информацию в журнал регистрации птиц и иных животных.
5. Изобразить на карте места и источники, привлекающие птиц и животных.
Знания:
1. Международные и национальные нормативно-правовые акты в области орнитологического обеспечения безопасности полетов.
2. Организационная структура предприятия.
3. Распоряжения, приказы руководителя предприятия.
4. Правила трудового распорядка.
5. Требования промышленной безопасности.
6. Требования системы управления безопасности полетов.
7. Правила аэродромного обеспечения в гражданской авиации.
8. Правила управления опасностями, создаваемыми птицами и иными животными, для полетов гражданских воздушных судов.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Контролировать повседневную деятельность по управлению опасностями, создаваемыми птицами и иными животными.
Умения:
1. Выбрать метод отпугивания и удаления на летном поле в зависимости от видов птиц и иных животных.
2. Инициировать запуск необходимого оборудования для отпугивания и удаления птиц и иных животных.
3. Применить методы отпугивания и удаления птиц и иных животных.
4. Организовать удаление птиц и иных животных с аэродрома.
4. Написать в журнале учета птиц и иных животных.
5. Уведомить диспетчера органа ОВД.
6. Организовать взаимодействия между службами аэродрома по вопросам опасности, создаваемой птицами и иными животными.
7. Наблюдение за деятельностью птиц и иных животных на аэродроме и прилегающей территории.
8. Разработать мероприятия по удалению и/или отпугиванию птиц и иных животных.
9. Разработать мероприятия по снижению привлекательности зон аэродрома для птиц и иных животных.
10. Предоставить информацию руководителям соответствующих подразделений эксплуатанта аэродрома и диспетчерам аэродромного диспетчерского пункта об орнитологической обстановке и опасностях от птиц и иных животных на аэродроме и прилегающей территории.
11. Организовать занятия и консультации по авиационной орнитологии с работниками эксплуатанта аэродрома, диспетчерами органа воздушного движения.

11. Еңбек тәртібі ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Дербестік және жауапкершілік
Стратегиялық ойлау
Күйзеліске тұрақтылық
Тез шешім қабылдай білу
Командада жұмыс істей білу
Өзгерістерді басқару
Мақсаткерлік
Тәртіптілік
Аналитикалық ойлау
Төзімділік пен еңбексүйгіштік
Ауызекі сөйлеу дағдылары
Жазбаша қарым-қатынас жасау дағдылары
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Компьютерлік сауаттылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. ҚР Инвестициялар және даму министрінің м. а. 2015 жылғы 26 наурыздағы № 323 "Азаматтық әуе кемелерінің ұшуы үшін құстар мен өзге де жануарлар тудыратын қауіптерді басқару қағидаларын бекіту туралы" бұйрығы 2. ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 7 қазандағы № 978 бұйрығы. "Азаматтық авиацияда әуеайлақты қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы". 3. DОС 9137 әуежай қызметтері бойынша нұсқаулық, 3-бөлім, құстар мен жабайы табиғаттың қауіпті болуын болдырмау. 4. Doc 9981 аэронавигациялық қызмет көрсету ережелері, Аэродромдар. 5. "Азаматтық авиация әуеайлақтарын (тікұшақ айлақтарын) пайдалануға жарамдылық нормаларын бекіту туралы" ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 381 бұйрығы. 6. ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 26 наурыздағы № 327 "ҚР әуежайларында арнайы көліктің жұмысын ұйымдастыру қағидалары" бұйрығы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
8
Мекемелердің, ұйымдардың және кәсіпорындардың бірінші басшылары
10. Кәсіптің карточкасы "Ұшудың орнитологиялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі инженері":
Топтың коды:
2152-9
Қызмет атауының коды:
2152-9-004
Кәсіптің атауы:
Ұшудың орнитологиялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі инженері
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 26 наурыздағы № 323 бұйрығы "Азаматтық әуе кемелерінің ұшуы үшін құстар мен басқа жануарлар тудыратын қауіпті басқару ережелерін бекіту туралы" 2 тарау, 16 тармақ "Ұшудың орнитологиялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі инженерлер"
Ұшудың орнитологиялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі инженері
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Көлік қызметтері
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Азаматтық авиация саласындағы практикалық жұмыс тәжірибесі
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын авиация персоналын кәсіптік даярлаудың үлгілік бағдарламаларының талаптарына сәйкес ұшуды орнитологиялық қамтамасыз ету бойынша бастапқы даярлықтан және/немесе біліктілікті арттырудан өткені туралы сертификат. Қызметте алған мамандығы мен біліктілігіне сәйкес тағылымдамадан өту және өз бетінше жұмыс істеуге рұқсат алу.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Орнитологиялық қауіпсіздік жөніндегі әуеайлақ қызметінің жұмысын ұйымдастыру жөніндегі барлық іс-шараларды басқару
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Құстар мен өзге де жануарлар тудыратын қауіптерді басқару жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру және үйлестіру
2. Тіршілік ортасын басқару
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Құстар мен өзге де жануарлар тудыратын қауіптерді басқару жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру және үйлестіру
Дағды 1:
Әуеайлақта құстардың және басқа да жануарлардың мінез құлқына мерзімді тексеру жүргізу№
Машықтар:
1.Әуеайлақ аумағына және оған іргелес аумаққа құстар мен өзге де жануарларды тартатын жем көздерін, су айдындары мен баспаналардың болуын айқындау.
2.Құстардың және өзге де жануарлардың түрлерін, олардың өмір салтын, құстардың қоныс аудару кезеңдері мен бағыттарын, мекендейтін жерлерін, популяция санын белгілеу.
3.Әуеайлақта құстар мен өзге де жануарлардың болуының қолайлы аймақтарын айқындау.
4.Құстар мен өзге де жануарларды тіркеу журналына тиісті ақпаратты енгізу.
5.Құстар мен жануарларды тартатын орындар мен көздерді картаға салу.
Білімдер:
1. Халықаралық және Ұлттық облыстағы нормативтік-құқықтық актілер орнитологиялық қамтамасыз ету ұшу қауіпсіздігі.
2.Кәсіпорынның ұйымдық құрылымы.
3.Кәсіпорын басшысының өкімдері, бұйрықтары.
4. Еңбек тәртібі ережелері.
5.Өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптары.
6.Ұшу қауіпсіздігін басқару жүйесінің талаптары.
7.Азаматтық авиациядағы әуеайлақты қамтамасыз ету қағидалары.
8.Азаматтық әуе кемелерінің ұшуына қауіп төндіретін құстар мен басқа да жануарлардан туындайтын қауіптерді басқару ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Құстар мен өзге де жануарлар тудыратын қауіптерді басқару жөніндегі күнделікті қызметті бақылау
Машықтар:
1. Құстардың және басқа жануарлардың түрлеріне байланысты ұшу алаңында қорқыту және жою әдісін таңдау.
2. Құстар мен басқа жануарларды қорқыту және жою үшін қажетті жабдықты іске қосуды бастау.
3. Құстар мен басқа жануарларды қорқыту және жою әдістерін қолдану.
4. Әуеайлақтан құстар мен өзге де жануарларды алып тастауды жүргізу.
4. Құстар мен өзге де жануарларды есепке алу журналына жазба жүргізу.
5. ӘҚҚ органының диспетчерін хабардар ету.
6. Құстар мен өзге де жануарлар тудыратын қауіп мәселелері бойынша әуеайлақ қызметтері арасында өзара іс-қимылды ұйымдастыру.
7.Әуеайлақта құстар мен өзге де жануарлардың қызметіне бақылау жүргізу.
8.Құстар мен өзге де жануарларды жою және/немесе қорқыту жөніндегі іс-шараларды әзірлеу.
9.Әуеайлақ аймақтарының құстар мен өзге де жануарлар үшін тартымдылығын төмендету жөніндегі іс-шараларды әзірлеу.
10.Әуеайлақ пайдаланушысының тиісті бөлімшелерінің басшыларына және әуеайлақ диспетчерлік пунктінің диспетчерлеріне әуеайлақтағы және оған іргелес аумақтағы құстар мен өзге де жануарлардан орнитологиялық жағдай және қауіптілік туралы ақпарат беру.
11.Әуеайлақ пайдаланушысының қызметкерлерімен, әуе қозғалысы органының диспетчерлерімен авиациялық орнитология бойынша сабақтар мен консультациялар ұйымдастыру.

12. Взаимодействовать с диспетчером органа ОВД, в том числе координирует свои действия на площади маневрирования и на других участках летного поля, чтобы меры по отпугиванию и удалению птиц и иных животных не затронули операции ВС.
13. Идентифицировать наблюдаемых на аэродроме видов птиц и иных животных и понимать их поведение, для применения адекватных мер отпугивания и удаления птиц и иных животных, создающих опасность.
14. Патрулирование в контролируемых зонах для проверки наличия создающих опасность птиц и иных животных.
15. Использовать пиротехнические средства отпугивания, при необходимости, в комбинации с применением САБ летальных методов (огнестрельное оружие).
16. Собирать останки птиц, найденных на взлетно-посадочной полосе и возле нее, в том числе сбитых ВС для идентификации вида птицы.
Знания:
1. Процедуры отпугивания птиц и иных животных.
2. Требования промышленной безопасности.
3. Требования системы управления безопасности полетов.
4. Правила аэродромного обеспечения в гражданской авиации.
5. Правила управления опасностями, создаваемыми птицами и иными животными, для полетов гражданских воздушных судов.
6. Требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Управление средой обитания.
Навык 1:
Методы отпугивания и удаления птиц и иных животных.
Умения:
1. Применять средства звукового отпугивания (пиротехнические средства, биоакустические установки, электронные шумовые системы).
2. Применять химические отпугивающие средства, которые воздействуют на чувства запаха или вкуса птицы, или иного животного.
3. Применять визуальные средства отпугивания, такие как силуэты человека или силуэты хищников, шары с имитацией глаз хищника, флаги и отражающие свет ленты.
4. Отлавливать и выпускать на волю за пределами аэродрома создающих опасность птиц и иных животных.
5. Использовать при определенных обстоятельствах летальные меры для ликвидации в контролируемой зоне популяции тех видов, которые не удалось удалить с помощью нелетальных средств.
Знания:
1. Процедуры отпугивания птиц и иных животных.
2. Требования промышленной безопасности.
3. Требования системы управления безопасности полетов.
4. Правила аэродромного обеспечения в гражданской авиации.
5. Правила управления опасностями, создаваемыми птицами и иными животными, для полетов гражданских воздушных судов.
6. Требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Исключения условий, способствующих концентрации птиц и иных животных.
Умения:
1. Проводит вырубку деревьев и зарослей кустарника особенно вблизи ВПП, привлекающих птиц для устройства гнезд, отдыха и ночевки.

12. ӘҚҚ органының диспетчерімен өзара іс-қимыл жасау, оның ішінде құстар мен өзге де жануарларды үркіту және жою жөніндегі шаралар ӘК операцияларына әсер етпеуі үшін маневр жасау алаңында және ұшу алаңының басқа учаскелерінде өз іс-қимылдарын үйлестіру.
13. Әуеайлақта байқалатын құстар мен өзге де жануарлар түрлерін сәйкестендіру және құстарды үркіту мен жоюдың барабар шараларын қолдану үшін олардың мінез-құлқын түсіну қауіпті тудыратын Жануарлар.
14. Патрульдеу жүргізу қауіпті тудыратын құстар мен өзге де жануарлардың бар-жоғын тексеру үшін бақыланатын аймақтар.
15. Пиротехникалық репелленттерді қажет болған жағдайда бірге қолдану, өлім әдістерін қолдану (атыс қаруы).
16. Ұшу-қону жолағында және оның айналасында табылған құстардың, соның ішінде әуе кемесімен соғылған құстардың қалдықтарын жинап, құс түрін анықтау үшін идентификация жасау.
Білімдер:
1. Құстар мен басқа жануарларды қорқыту процедуралары.
2. Өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптары.
3.Ұшу қауіпсіздігін басқару жүйесінің талаптары.
4.Азаматтық авиациядағы әуеайлақты қамтамасыз ету қағидалары.
5.Құстар және басқалар тудыратын қауіптерді басқару ережесі азаматтық әуе кемелерінің ұшуы үшін Жануарлар.
6.Өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Тіршілік ортасын басқару
Дағды 1:
Құстар мен өзге де жануарларды қорқыту және жою әдістері.
Машықтар:
1. Дыбыстық үркіту құралдарын (пиротехникалық құралдар, био акустикалық қондырғылар, электрондық Шу жүйелері) қолдану.
2. Химиялық репелленттерді қолдану, олар құстың немесе басқа жануардың иісі мен дәміне әсер етеді.
3. Адамның силуэттері немесе жыртқыш силуэттері, жыртқыштың көзіне еліктейтін шарлар, жалаулар және жарықты шағылыстыратын таспалар сияқты көрнекі репелленттерді қолдану.
4. Әуеайлақ қауіп төндіретін құстар мен басқа жануарларды ұстап, оларды аэродром шегінен тыс жерге жіберу.
5. Белгілі жағдайларда, бақылаудағы аймақтағы түрлердің популяциясын жою үшін өлімге әкелетін шараларды қолдану, егер оларды өлімсіз әдістермен жою мүмкін болмаса.
Білімдер:
1. Құстар мен басқа жануарларды қорқыту процедуралары.
2. Өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптары.
3.Ұшу қауіпсіздігін басқару жүйесінің талаптары.
4.Азаматтық авиациядағы әуеайлақты қамтамасыз ету қағидалары.
5. Азаматтық әуе кемелерінің ұшуына қауіп төндіретін құстар мен басқа да жануарларды басқару ережелері.
6. Өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Құстар мен басқа жануарлардың шоғырлануына ықпал ететін жағдайларды болдырмау.
Машықтар:
1. Ұя салуға, демалуға және түндеуге құстарды тартатын ағаштар мен бұталарды, әсіресе ұшу-қону жолағының жанында кесу.

2. Производит скашивание травяного покрова на аэродроме до оптимальной высоты.
3. Уменьшает возможности гнездования птиц на аэродромных сооружениях-ангарах и других зданий.
4. Проводит мелиорационные работы на увлажненных и заболоченных участках аэродрома, их дренирование и засыпка.
5. Ликвидирует доступ к пищевым отходам самолетных и аэродромных кухонь, ресторана и столовых аэропорта.
6. Устанавливает ловушки для отлова птиц.
7. Проводит химическую обработку на территории аэродрома против насекомых привлекающих птиц.
8. Спилить в самом начале гнездования птиц верхних ветвей деревьев, или сбить гнезда с помощью водометов.
9. Устанавливает противоприсадные шипы на карнизах, в верхней части крыши, на информационных знаках, стояках и в местах, пригодных для гнездования и насеста.
10. Ликвидировать все плодово-ягодные культуры на аэродроме.
Знания:
1. Процедуры отпугивания птиц и иных животных.
2. Требования промышленной безопасности.
3. Требования системы управления безопасности полетов.
4. Правила аэродромного обеспечения в гражданской авиации.
5. Правила управления опасностями, создаваемыми птицами и иными животными, для полетов гражданских воздушных судов.
6. Требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Стрессоустойчивость
Умение работать в команде
Целеустремленность
Дисциплинированность
Аналитическое мышление
Выносливость и усердие
Устные коммуникативные навыки
Письменные коммуникативные навыки
Мотивированность
Способность к обучению и самообучению
Экологическая культура
Компьютерная грамотность
Логическое мышление
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 26 марта 2015 года № 323 "Об утверждении Правил управления опасностями, создаваемыми птицами и иными животными, для полетов гражданских воздушных судов" 2. Приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 7 октября 2015 года № 978. "Об утверждении Правил аэродромного обеспечения в гражданской авиации". 3. DOC 9137 Руководство по аэропортовым службам, часть 3, Предотвращения опасного присутствия птиц и диких животных. 4. DOC 9981 Правила аэронавигационного обслуживания, Аэродромы. 5. Приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 31 марта 2015 года № 381 "Об утверждении норм годности к эксплуатации аэродромов (вертодромов) гражданской авиации". 6. Приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 26 марта 2015 года № 327 "Правил по организации работы специального транспорта в аэропортах РК". 7. Приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 30 июня 2017 года № 420 "Правила обеспечения аэронавигационной информацией в гражданской авиации".
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Начальник аэродромной службы

2. Әуеайлақтың шөп жамылғысын оңтайлы биіктікке дейін шабу.
3. Құстардың аэродром ғимараттарында – ангарларда және басқа да ғимараттарда ұя салу мүмкіндігін азайту.
4. Әуеайлақты ылғалды және батпақты учаскелерінде мелиорациялық жұмыстар жүргізу, оларды құрғатып, тегістеу.
5. Ұшақ және аэродром асханалары, мейрамханалар мен әуежай асханаларындағы азық-түлік қалдықтарына қолжетімділікті жою.
6. Құстарды ұстауға арналған тұзақтар орнату.
7. Құстарды тартатын жәндіктерге қарсы аэродром аумағында химиялық өңдеу жүргізу.
8. Құстар ұя сала бастаған кезде ағаштардың жоғарғы бұтақтарын кесу немесе ұяларды су зеңбіректерімен қағып түсіру.
9. Ернеулерге, шатырдың жоғарғы бөлігіне, ақпараттық белгілерге, тіректерге және ұя салуға және қонуға қолайлы жерлерге тікенектер орнату.
10. Әуеайлақтағы барлық жеміс-жидек дақылдарын жою.
Білімдер:
1. Құстар мен басқа жануарларды үркіту процедуралары.
2. Өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптары.
3. Ұшу қауіпсіздігін басқару жүйесінің талаптары.
4. Азаматтық авиацияда аэродромды қамтамасыз ету ережелері.
5. Азаматтық әуе кемелерінің ұшуына қауіп төндіретін құстар мен басқа да жануарларды басқару ережелері.
6. Өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Командада жұмыс істей білу
Мақсаткерлік
Тәртіптілік
Аналитикалық ойлау
Төзімділік пен еңбексүйгіштік
Ауызекі сөйлеу дағдылары
Жазбаша қарым-қатынас жасау дағдылары
Мотивация
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Экологиялық мәдениет
Компьютерлік сауаттылық
Логикалық ойлау
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 26 наурыздағы № 323 бұйрығы "Азаматтық әуе кемелерінің ұшуына қауіп төндіретін құстар мен басқа да жануарларды басқару ережелерін бекіту туралы". 2. ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 7 қазандағы № 978 бұйрығы "Азаматтық авиацияда аэродромдық қамтамасыз ету ережелерін бекіту туралы". 3. DOC 9137 Аэропорт қызметтеріне арналған нұсқаулық, 3-бөлім, Құстар мен жабайы жануарлардың қауіпті болуын болдырмау. 4. Doc 9981 аэронавигациялық қызмет көрсету ережелері, Аэродромдар. 5. ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 381 бұйрығы "Азаматтық авиация аэродромдарының (тікұшақ айлақтарының) пайдалануға жарамдылық нормаларын бекіту туралы". 6. ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 26 наурыздағы № 327 бұйрығы "ҚР әуежайларындағы арнайы көліктің жұмысын ұйымдастыру ережелері". 7. ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 30 маусымдағы № 420 бұйрығы "Азаматтық авиациядағы аэронавигациялық ақпаратпен қамтамасыз ету ережелері".
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Әуеайлақ қызметінің бастығы

11. Карточка профессии "Специалист по контролю за птицами и иными животными":
Код группы:
3151-1
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Специалист по контролю за птицами и иными животными
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 26 марта 2015 года № 323 "Об утверждении Правил управления опасностями, создаваемыми птицами и иными животными, для полетов гражданских воздушных судов", Глава 2, п.16
Специалист по контролю за птицами и иными животными
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Наземное обслуживание воздушных судов
Квалификация:
-
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Практический опыт и/или курсы на базе организации образования по программе профессиональной подготовки или обучение на предприятии.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификат о прохождении курса первоначальной подготовки и/или повышения квалификации по орнитологическому обеспечению полетов в соответствии с требованиями Типовых программ профессиональной подготовки авиационного персонала, участвующего в обеспечении безопасности полетов. Прохождения стажировки и получения допусков к самостоятельной работе в соответствии с приобретенной специальностью.
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Снижение вероятности столкновений гражданских ВС с птицами и иными животными.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Управление опасностями, создаваемыми птицами и иными животными.
2. Управление средой обитания.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Управление опасностями, создаваемыми птицами и иными животными.
Навык 1:
Произвести периодическое обследование поведения птиц и других животных на аэродроме.
Умения:
1. Определить источники корма, наличие водоемов и укрытий, которые привлекают птиц и иных животных на территорию аэродрома и прилегающую территорию.
2. Установить виды птиц и иных животных, их образ жизни, периоды и направления миграций птиц, места обитания, численность популяций.
3. Определить предпочтительные зоны пребывания птиц и иных животных на аэродроме.
4. Записать соответствующую информацию в журнал регистрации птиц и иных животных.
5. Изобразить на карте места и источники, привлекающие птиц и животных.
Знания:
1. Международные и национальные нормативно-правовые акты в области орнитологического обеспечения безопасности полетов.

11. Кәсіптің карточкасы "Құстар мен өзге де жануарларды бақылау жөніндегі маман":
Топтың коды:
3151-1
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Құстар мен өзге де жануарларды бақылау жөніндегі маман
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 26 наурыздағы № 323 бұйрығы "Азаматтық әуе кемелерінің ұшуы үшін құстар мен басқа жануарлар тудыратын қауіпті басқару ережелерін бекіту туралы" 2 тарау, 16 тармақ "Құстар мен өзге де жануарларды бақылау жөніндегі маман"
Құстар мен өзге де жануарларды бақылау жөніндегі маман
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Әуе кемелеріне жерде қызмет көрсету
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Кәсіптік даярлау бағдарламасы бойынша білім беру ұйымының базасындағы практикалық тәжірибе және/немесе курстар немесе кәсіпорында оқыту.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын авиация персоналын кәсіптік даярлаудың үлгілік бағдарламаларының талаптарына сәйкес ұшуды орнитологиялық қамтамасыз ету бойынша бастапқы даярлықтан және/немесе біліктілікті арттырудан өткені туралы сертификат. Қызметте алған мамандығы мен біліктілігіне сәйкес тағылымдамадан өту және өз бетінше жұмыс істеуге рұқсат алу.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Азаматтық ӘК құстармен және өзге де жануарлармен соқтығысу ықтималдығын азайту
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Құстар мен өзге де жануарлар тудыратын қауіптерді басқару
2. Тіршілік ортасын басқару
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Құстар мен өзге де жануарлар тудыратын қауіптерді басқару
Дағды 1:
Әуеайлақтағы құстар мен басқа да жануарлардың жүріс-тұрысына мерзімді тексеру жүргізу
Машықтар:
1. Әуеайлақ аумағына және іргелес аумаққа құстарды және өзге де жануарларды тартатын жемшөп көздерін, су айдындары мен паналардың болуын анықтау.
2. Құстардың және өзге де жануарлардың түрлерін, олардың тіршілік ету салтын, құстардың қоныс аудару кезеңдері мен бағыттарын, мекендеу орындарын, таралымдарының санын белгілеу.
3. Әуеайлақта құстар мен өзге де жануарлардың болуына қолайлы аймақтар белгілеу.
4. Құстар мен басқа жануарларды тіркеу журналына тиісті ақпаратты енгізу.
5. Құстар мен жануарларды тартатын орындар мен көздерді картаға түсіру.
Білімдер:
1. Халықаралық және ұлттық облыстағы нормативтік-құқықтық актілер орнитологиялық қамтамасыз ету ұшу қауіпсіздігі.

2. Организационная структура предприятия.
3. Распоряжения, приказы руководителя предприятия.
4. Правила трудового распорядка.
5. Требования промышленной безопасности.
6. Требования системы управления безопасности полетов.
7. Правила аэродромного обеспечения в гражданской авиации.
8. Правила управления опасностями, создаваемыми птицами и иными животными, для полетов гражданских воздушных судов.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Контролировать повседневную деятельность по управлению опасностями, создаваемыми птицами и иными животными.
Умения:
1. Выбрать метод отпугивания и удаления на летном поле в зависимости от видов птиц и иных животных.
2. Инициировать запуск необходимого оборудования для отпугивания и удаления птиц и иных животных.
3. Применение методов отпугивания и удаления птиц и иных животных.
4. Провести удаление птиц и иных животных с аэродрома.
5. Записать в журнале учета птиц и иных животных.
6. Информировать диспетчера органа ОВД.
7. Организовать наблюдение за деятельностью птиц и иных животных на аэродроме и
прилегающей территории.
8. Предоставить информацию руководителям соответствующих подразделений эксплуатанта аэродрома и диспетчерам аэродромного диспетчерского пункта об орнитологической обстановке и опасностях от птиц и иных животных на аэродроме и прилегающей территории.
9. Взаимодействовать с диспетчером органа ОВД, в том числе координирует свои действия на площади маневрирования и на других участках летного поля, чтобы меры по отпугиванию и удалению птиц и иных животных не затронули операции ВС.
10. Идентифицировать наблюдаемых на аэродроме видов птиц и иных животных и понимать их поведение, для применения адекватных мер отпугивания и удаления птиц и иных животных, создающих опасность.
11. Патрулировать в контролируемых зонах для проверки наличия создающих опасность птиц и иных животных.
12. Использовать пиротехнические средства отпугивания, при необходимости, в комбинации с применением САБ летальных методов (огнестрельное оружие).
13. Сбор останков птиц, найденных на взлетно-посадочной полосе и возле нее, в том числе сбитых ВС для идентификации вида птицы.
Знания:
1. Процедуры отпугивания птиц и иных животных.
2. Требования промышленной безопасности.
3. Требования системы управления безопасности полетов.
4. Правила аэродромного обеспечения в гражданской авиации.
5. Правила управления опасностями, создаваемыми птицами и иными животными, для полетов гражданских воздушных судов.
6. Требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Управление средой обитания.
Навык 1:
Методы отпугивания и удаления птиц и иных животных.
Умения:

2. Кәсіпорынның ұйымдық құрылымы.
3. Кәсіпорын басшысының бұйрықтары.
4. Еңбек тәртібінің қағидалары.
5. Өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптары.
6. Ұшу қауіпсіздігін басқару жүйесінің талаптары.
7. Азаматтық авиацияда әуеайлақты қамтамасыз ету қағидалары.
8. Азаматтық әуе кемелерінің ұшуына қауіп төндіретін құстар мен басқа да жануарларды басқару ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Құстар мен басқа жануарлар тудыратын қауіптерді басқару бойынша күнделікті іс-әрекеттерді бақылау
Машықтар:
1. Құстардың және басқа жануарлардың түрлеріне байланысты ұшу алаңында үркіту және жою әдісін таңдау.
2. Құстар мен басқа жануарларды үркіту және жою үшін қажетті құрал-жабдықтарды іске қосуды бастау.
3. Құстарды және басқа жануарларды үркіту және жою әдістерін қолдану.
4. Әуеайлақтан құстар мен басқа да жануарларды алып тастау.
5. Құстар мен басқа жануарларды есепке алу журналына жазба енгізу.
6. ӘҚҚ органының диспетчеріне хабарлау.
7. Әуеайлақ пен оған іргелес аумақтағы құстар мен басқа жануарлардың әрекеттерін бақылау.
8. Әуеайлақты пайдаланушының тиісті бөлімшелерінің басшылары мен аэродром диспетчерлік пунктінің диспетчерлеріне аэродром мен оған іргелес аумақтағы орнитологиялық жағдай мен құстар мен басқа жануарлардан туындайтын қауіптер туралы ақпарат беру.
9. Әуе қозғалысын басқару органының диспетчерімен өзара әрекеттесу, оның ішінде құстар мен басқа жануарларды үркіту және жою шаралары әуе кемелерінің операцияларына кедергі келтірмейтіндей маневр жасау аймағында және басқа ұшу алаңдарында әрекеттерді үйлестіру.
10. Әуеайлақта байқалған құстар мен басқа жануарлардың түрлерін анықтау және олардың мінез-құлқын түсіну, қауіп төндіретін құстар мен басқа жануарларды үркіту және жою үшін тиісті шараларды қолдану.
11. Қауіп төндіретін құстар мен басқа жануарлардың бар-жоғын тексеру үшін бақыланатын аймақтарды патрульдеу.
12. Қажет болған жағдайда, өлімге әкелетін әдістермен (атыс қаруы) бірге пиротехникалық құралдарды пайдаланып, құстарды үркіту.
13. Ұшу-қону жолағында және оның жанында, соның ішінде әуе кемесі соққан құстардың қалдықтарын жинау және құстың түрін анықтау.
Білімдер:
1. Құстар мен басқа жануарларды үркіту процедуралары.
2. Өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптары.
3. Ұшу қауіпсіздігін басқару жүйесінің талаптары.
4. Азаматтық авиацияда аэродромдық қамтамасыз ету ережелері.
5. Азаматтық әуе кемелерінің ұшуына қауіп төндіретін құстар мен басқа да жануарларды басқару ережелері.
6. Өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Тіршілік ортасын басқару
Дағды 1:
Құстарды және өзге де жануарларды үркіту және жою әдістері.
Машықтар:

1. Использовать средства звукового отпугивания (пиротехнические средства, биоакустические установки, электронные шумовые системы).
2. Использовать химические отпугивающие средства, которые воздействуют на чувства запаха или вкуса птицы, или иного животного.
3. Использовать визуальные средства отпугивания, такие как силуэты человека или силуэты хищников, шары с имитацией глаз хищника, флаги и отражающие свет ленты.
4. Ловить и выпускать на волю за пределами аэродрома создающих опасность птиц и иных животных.
5. Использовать при определенных обстоятельствах летальные меры для ликвидации в контролируемой зоне популяции тех видов, которые не удалось удалить с помощью нелетальных средств.
Знания:
1. Следовать процедурам отпугивания птиц и иных животных.
2. Требования промышленной безопасности.
3. Требования системы управления безопасности полетов.
4. Правила аэродромного обеспечения в гражданской авиации.
5. Правила управления опасностями, создаваемыми птицами и иными животными, для полетов гражданских воздушных судов.
6. Требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Исключения условий, способствующих концентрации птиц и иных животных.
Умения:
1. Вырубка деревьев и зарослей кустарника особенно вблизи ВПП, привлекающих птиц для устройства гнезд, отдыха и ночевки.
2. Скашивать травяные покровы на аэродроме до оптимальной высоты.
3. Уменьшает возможности гнездования птиц на аэродромных сооружениях-ангарах и других зданий.
4. Проводит мелиорационные работы на увлажненных и заболоченных участках аэродрома, их дренирование и засыпка.
5. Ликвидировать доступ к пищевым отходам самолетных и аэродромных кухонь, ресторана и столовых аэропорта.
6. Установить ловушки для отлова птиц.
7. Организовать химическую обработку на территории аэродрома против насекомых привлекающих птиц.
8. Спиливать в самом начале гнездования птиц верхних ветвей деревьев, или сбить гнезда с помощью водометов.
9. Установить противоприсадные шипы на карнизах, в верхней части крыши, на информационных знаках, стояках и в местах, пригодных для гнездования и насеста.
10. Удалять все плодово-ягодные культуры.
Знания:
1. Процедура отпугивания птиц и иных животных.
2. Требования промышленной безопасности.
3. Требования системы управления безопасности полетов.
4. Правила аэродромного обеспечения в гражданской авиации.
5. Правила управления опасностями, создаваемыми птицами и иными животными, для полетов гражданских воздушных судов.
6. Требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Стрессоустойчивость
Терпеливость
Умение быстро принимать решения
Умение работать в команде
Дисциплинированность
Аккуратность
Выносливость и усердие
Устные коммуникативные навыки
Письменные коммуникативные навыки
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:

1. Дыбыстық үркіту құралдарын қолдану (пиротехникалық құралдар, био акустикалық қондырғылар, электронды шулы жүйелер).
2. Құстарға немесе басқа жануарларға иіс немесе дәм арқылы әсер ететін химиялық үркітуші құралдарды қолдану.
3. Адам немесе жыртқыштардың силуэттері, жыртқыш көздерін имитациялайтын шарлар, жалаулар және жарықты шағылыстыратын таспалар сияқты визуалды үркіту құралдарын қолдану.
4. Әуеайлақта қауіп төндіретін құстар мен басқа жануарларды ұстап, оларды аэродром шегінен тыс жерге босату.
5. Белгілі жағдайларда, бақылаудағы аймақтағы түрлердің популяциясын жою үшін өлімге әкелетін шараларды қолдану, егер оларды өлімсіз әдістермен жою мүмкін болмаса.
Білімдер:
1. Құстар мен басқа жануарларды үркіту процедураларын сақтау.
2. Өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптары.
3. Ұшу қауіпсіздігін басқару жүйесінің талаптары.
4. Азаматтық авиацияда аэродромдық қамтамасыз ету ережелері.
5. Азаматтық әуе кемелерінің ұшуына қауіп төндіретін құстар мен басқа да жануарларды басқару ережелері.
6. Өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Құстардың және өзге де жануарлардың шоғырлануына ықпал ететін жағдайларды болғызбау
Машықтар:
1. Құстарды ұя салуға, демалуға және түндеуге тартатын ағаштар мен бұталарды, әсіресе ұшу-қону жолағының жанында кесу.
2. Әуеайлақтың шөп жамылғысын оңтайлы биіктікке дейін шабу.
3. Құстардың аэродром ғимараттарында – ангарларда және басқа ғимараттарда ұя салу мүмкіндігін азайту.
4. Әуеайлақты ылғалды және батпақты учаскелерінде мелиорациялық жұмыстар жүргізу, оларды құрғатып, тегістеу.
5. Ұшақ және аэродром асханалары, мейрамханалар мен әуежай асханаларындағы азық-түлік қалдықтарына қолжетімділікті жою.
6. Құстарды ұстауға арналған тұзақтар орнату.
7. Құстарды тартатын жәндіктерге қарсы аэродром аумағында химиялық өңдеу жүргізу.
8. Құстар ұя сала бастаған кезде ағаштардың жоғарғы бұтақтарын кесу немесе ұяларды су зеңбіректерімен қағып түсіру.
9. Ернеулерге, шатырдың жоғарғы бөлігіне, ақпараттық белгілерге, тіректерге және ұя салуға және қонуға қолайлы жерлерге тікенектер орнату.
10. Барлық жеміс-жидек дақылдарын жою.
Білімдер:
1. Құстар мен басқа жануарларды үркіту процедурасы.
2. Өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптары.
3. Ұшу қауіпсіздігін басқару жүйесінің талаптары.
4. Азаматтық авиацияда аэродромдық қамтамасыз ету ережелері.
5. Азаматтық әуе кемелерінің ұшуына қауіп төндіретін құстар мен басқа да жануарларды басқару ережелері.
6. Өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Шыдамдылық
Тез шешім қабылдай білу
Командада жұмыс істей білу
Тәртіптілік
Дәлдік
Төзімділік пен еңбексүйгіштік
Ауызекі сөйлеу дағдылары
Жазбаша қарым-қатынас жасау дағдылары
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

1. Приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 7 октября 2015 года № 978. "Об утверждении Правил аэродромного обеспечения в гражданской авиации". 2. Приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 26 марта 2015 года № 323 "Об утверждении Правил управления опасностями, создаваемыми птицами и иными животными, для полетов гражданских воздушных судов" 3. DOC 9137 Руководство по аэропортовым службам, часть 3, Предотвращения опасного присутствия птиц и диких животных. 4. DOC 9981 Правила аэронавигационного обслуживания, Аэродромы. 5. Приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 31 марта 2015 года № 381 "Об утверждении норм годности к эксплуатации аэродромов (вертодромов) гражданской авиации". 6. Приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 26 марта 2015 года № 327 "Правил по организации работы специального транспорта в аэропортах РК". 7. Приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 30 июня 2017 года № 420 "Правила обеспечения аэронавигационной информацией в гражданской авиации".
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Инженер по орнитологическому обеспечению безопасности полетов
12. Карточка профессии "Первые руководители учреждений, организаций и предприятий":
Код группы:
1210-0
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Первые руководители учреждений, организаций и предприятий
Уровень квалификации по ОРК:
8
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения РК от 30 декабря 2020 года № 553, Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих, Параграф 91
Директор (Генеральный директор, Исполнительный директор, Президент, Председатель правления, Управляющий) организации.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (докторантура PhD, ученая степень доктора PhD, степень доктора PhD по профилю, кандидата наук, доктора наук)
Специальность:
Транспортные услуги
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Практический опыт по специальности, либо управленческий опыт работы не менее 3 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
-
Другие возможные наименования профессии:
1210-0-012 - Генеральный директор управления (агентства) гражданской авиации
Основная цель деятельности:
Руководство деятельностью организации и ответственность за выполнение задач. Координация и организация работы по предоставлению услуг клиентам, мониторинг и контроль эффективности действий сотрудников, решение вопросов распределения ресурсов и управления персоналом.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Формирование миссии, ценностей, культуры, политики и стратегии.

1. ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 7 қазандағы № 978 бұйрығы "Азаматтық авиацияда аэродромдық қамтамасыз ету ережелерін бекіту туралы". 2. ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 26 наурыздағы № 323 бұйрығы "Азаматтық әуе кемелерінің ұшуы үшін құстар мен басқа жануарлар тудыратын қауіпті басқару ережелерін бекіту туралы" 3. DOC 9137 Аэропорт қызметтеріне арналған нұсқаулық, 3-бөлім, Құстар мен жабайы жануарлардың қауіпті болуын болдырмау. 4. Doc 9981 аэронавигациялық қызмет көрсету ережелері, Аэродромдар. 5. ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 381 бұйрығы "Азаматтық авиация аэродромдарының (тікұшақ айлақтарының) пайдалануға жарамдылық нормаларын бекіту туралы". 6. ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 26 наурыздағы № 327 бұйрығы "ҚР әуежайларындағы арнайы көліктің жұмысын ұйымдастыру ережелері". 7. ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 30 маусымдағы № 420 бұйрығы "Азаматтық авиациядағы аэронавигациялық ақпаратпен қамтамасыз ету ережелері".
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Ұшудың орнитологиялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі инженері
12. Кәсіптің карточкасы "Мекемелердің, ұйымдардың және кәсіпорындардың бірінші басшылары":
Топтың коды:
1210-0
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Мекемелердің, ұйымдардың және кәсіпорындардың бірінші басшылары
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
8
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Мекемелердің, ұйымдар мен кәсіпорындардың бірінші басшылары" мамандығының карточкасы "Әуе кемелерінің ұшуын авариялық-құтқару қамтамасыз ету" кәсіби стандартында көрсетілген
Мекемелердің, ұйымдардың және кәсіпорындардың бірінші басшылары
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (PhD докторантура, PhD дәрежесі, осы саладағы PhD дәрежесі, ғылым кандидаты, ғылым докторы)
Мамандық:
Көлік қызметтері
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Практикалық мамандық бойынша тәжірибе немесе басқарушылық жұмыс тәжірибесі.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Қосымша кәсіптік білім беру ұсынылады: - кемінде үш жылда бір рет біліктілікті арттыру бағдарламалары.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
1210-0-012 - Азаматтық авиация басқармасының (агентігінің) бас директоры
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ұйымның қызметіне басшылық жасау және міндеттерді орындау үшін жауапкершілік. Клиенттерге қызмет көрсету бойынша жұмысты үйлестіру және ұйымдастыру, қызметкерлердің іс-әрекеттерінің тиімділігін бақылау, ресурстарды бөлу және персоналды басқару мәселелерін шешу.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Миссияны, құндылықтарды, мәдениетті, саясатты және стратегияны қалыптастыру.

1. Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Аварийно-спасательное обеспечение полетов воздушных судов" разработан в соответствии со статьей 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", устанавливает требования к формированию образовательных программ, в том числе обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом в организациях и на предприятиях.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) гражданская авиация – авиация, не входящая в состав экспериментальной и государственной авиации, используемая в целях, предусмотренных пунктом 3 статьи 6 Закона Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации";
2) аварийно-спасательные работы – комплекс мероприятий, направленных на своевременное оказание помощи терпящим бедствие или потерпевшим;
3) квалификационная отметка – запись, сделанная или связанная со свидетельством, являющаяся его частью, указывающая на особые условия, права или ограничения, связанные с этим свидетельством;
4) препятствие – все неподвижные (временные или постоянные) подвижные объекты или их части расположены в зоне подъема воздушных судов над определенной поверхностью, предназначенной для движения воздушных судов по поверхности или предназначенной для обеспечения безопасности полетов воздушных судов;
5) инструктор – лицо, осуществляющее непосредственную деятельность по профессиональной подготовке и проверке квалификации авиационного персонала в соответствии со своей квалификацией;
6) перрон – это определенная площадь наземного аэродрома, предназначенная для размещения воздушных судов с целью посадки или высадки пассажиров, погрузки и разгрузки почтовых отправлений и грузов, заправки, стоянки или технического обслуживания;
7) служба противопожарного и аварийно-спасательного обеспечения полетов (СПАСОП) – структурное подразделение организации гражданской авиации или самостоятельное юридическое лицо, осуществляющее поисковые и аварийно-спасательные работы в случае авиационного или чрезвычайного происшествия в районе ответственности предприятия, ликвидирует последствия стихийных бедствий во взаимодействии с подразделениями и организациями других министерств и ведомств, а также организующее профилактические мероприятия по противопожарному обеспечению полетов на аэродроме и объектах аэропорта.

1. Кәсіптік стандарттың қолдану аясы: Кәсіптік стандарт ұйымдар мен кәсіпорындарда "Әуе кемелерінің ұшуын апаттық-құтқарумен қамтамасыз ету" "Кәсіптік біліктілік туралы" Заңының 5-бабына сәйкес әзірленген, білім беру бағдарламаларын қалыптастыруға, оның ішінде кәсіпорындарда кадрларды даярлауға, білім беру ұйымдарының қызметкерлері мен түлектерінің кәсіптік біліктілігін тануға және персоналды басқару саласындағы кең ауқымды міндеттерді шешуге қойылатын талаптарды белгілейді.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) азаматтық авиация – "ҚР әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" ҚР Заңының 6-бабының 3-тармағында көзделген мақсаттарда пайдаланылатын эксперименттік және мемлекеттік авиацияның құрамына кірмейтін авиация;
2) апаттық-құтқару жұмыстары – апатқа ұшырағандарға немесе зардап шеккендерге дер кезінде көмек көрсетуге бағытталған іс-шаралар кешені;
3) біліктілік белгісі – куәлікте жасалған немесе оған қатысы бар, оның бір бөлігі болып табылатын, осы куәлікке қатысты ерекше шарттарды, құқықтарды немесе шектеулерді көрсететін жазба;
4) кедергі – барлық қозғалмайтын (уақытша немесе тұрақты) жылжымалы объектілер немесе олардың бөліктері әуе кемелерінің жер бетінде қозғалуына арналған немесе әуе кемелерінің ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге арналған белгілі бір беткейден жоғары көтерілетін аймақта орналасқан;
5) нұсқаушы – өзінің біліктілігіне сәйкес авиация персоналын кәсіптік даярлау және біліктілігін тексеру бойынша тікелей қызметті жүзеге асыратын тұлға;
6) перрон – жолаушыларды отырғызу немесе түсіру, пошта жөнелтілімдері мен жүктерді тиеу және түсіру, жанармай құю, тұраққа қою немесе техникалық қызмет көрсету мақсатында әуе кемелерін орналастыруға арналған құрлықтағы әуеайлақтың белгілі бір ауданы;
7) ұшуда өртке қарсы және апаттық-құтқару қызметімен қамтамасыз ету (ҰӨҚАҚҚҚ) – азаматтық авиация ұйымының құрылымдық бөлімшесі немесе дербес заңды тұлға, кәсіпорынның жауапкершілігі аймағында авиациялық немесе төтенше жағдай туындаған жағдайда іздестіру-құтқару және апаттық-құтқару жұмыстарын жүзеге асыратын, басқа министрліктер мен ведомстволардың бөлімшелерімен және ұйымдарымен өзара іс-қимыл жасай отырып, табиғи апаттардың салдарын жояды, сондай-ақ ұйымдастырады. Әуеайлақта және әуежай объектілерінде ұшуды өртке қарсы қамтамасыз ету бойынша профилактикалық іс-шараларды жүзеге асырады.

3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) ГА – гражданская авиация;
2) АСК – аварийно-спасательная команда;
3) ВС – воздушное судно;
4) КС – квалификационный справочник;
5) ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник;
6) ИКАО – Международная организация гражданской авиации;
7) ПС – профессиональный стандарт;
8) РК – Республика Казахстан;
9) ОРК – отраслевая рамка квалификации;
10) ТиПО – техническое и профессиональное образование;
11) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности;
12) ВПП – взлетно-посадочная полоса;
13) СПАСОП – служба противопожарного и аварийно-спасательного обеспечения полетов.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Аварийно-спасательное обеспечение полетов воздушных судов.
5. Код профессионального стандарта: H52232092.
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
H Транспорт и складирование;
52 Складирование грузов и вспомогательная транспортная деятельность;
52.2 Вспомогательная транспортная деятельность;
52.23 Вспомогательная деятельность воздушного транспорта;
52.23.2 Деятельность аэропортов;
7. Краткое описание профессионального стандарта: включает деятельность авиационного персонала, направленную на предоставление квалифицированных услуг в области аварийно-спасательного обеспечения полетов воздушных судов, связанную с безопасностью полетов.
8. Перечень карточек профессий:
1) Начальник противопожарной службы – 7 уровень ОРК;
2) Начальник противопожарной службы – 6 уровень ОРК;
3) Инженер по аварийно-спасательным работам – 6 уровень ОРК;
4) Инженер по аварийно-спасательным работам – 5 уровень ОРК;
5) Начальник расчета пожарной машины – 4 уровень ОРК;
6) Спасатель – 3 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Начальник противопожарной службы":
Код группы:
1329-1
Код наименования занятия:
1329-1-036
Наименование профессии:
Начальник противопожарной службы
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения РК от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих". Зарегистрирован в Министерстве юстиции РК 31 декабря 2020 года № 22003.
Начальник цеха (участка)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Инженерия и инженерное дело
Квалификация:
-
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Инженерия и инженерное дело
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не менее 3 лет в сфере аварийно-спасательного обеспечения полетов воздушных судов
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификат о прохождении курса первоначальной подготовки и/или повышения квалификации по программам профессиональной подготовки специалистов по аварийно-спасательному обеспечению полетов в аэропортах в соответствии с требованиями Типовых программ профессиональной подготовки авиационного персонала, участвующего в обеспечении безопасности полетов. Прохождение стажировки и получения допусков к самост
Другие возможные наименования профессии:
1329-1-056 - Управляющий отделением (в прочих отраслях)

3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады
1) АА – азаматтық авиация;
2) АҚК – апаттық-құтқару командасы;
3) ӘК – әуе кемесі;
4) БА – біліктілік анықтамалығы;
5) БТБА –бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
6) ИКАО – Халықаралық азаматтық авиация ұйымы;
7) КС – кәсіптік стандарт;
8) ҚР – Қазақстан Республикасы;
9) СБШ – салалық біліктілік шеңбері;
10) ТжКБ – техникалық және кәсіптік білім беру;
11) ЭҚЖЖ – экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші;
12) ҰҚЖ – ұшу-қону жолағы;
13) ҰӨҚАҚҚҚ – ұшуды өртке қарсы және апаттық-құтқару қызметімен қамтамасыз ету.
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Әуе кемелерінің ұшуын апаттық-құтқару қызметімен қамтамасыз ету.
5. Кәсіптік стандарттың коды: H52232092.
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
H Көлік және қоймалау;
52 Жүктерді қоймаға қою және қосалқы көлік қызметі;
52.2 Қосалқы көлік қызметі;
52.23 Әуе көлігінің қосалқы қызметі;
52.23.2 Әуежайлар қызметтері.
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Авиациялық персоналдың ұшу қауіпсіздігіне байланысты әуе кемелерінің ұшуын апаттық-құтқару қамтамасыз ету саласында білікті қызметтер көрсетуге бағытталған қызметін қамтиды.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Өртке қарсы қызмет бастығы – 7 СБШ-нің деңгейі;
2) Өртке қарсы қызмет бастығы – 6 СБШ-нің деңгейі;
3) Апаттық-құтқару жұмыстары жөніндегі инженер – 6 СБШ-нің деңгейі;
4) Апаттық-құтқару жұмыстары жөніндегі инженер – 5 СБШ-нің деңгейі;
5) Өрт сөндіру машиналар расчетінің бастығы – 4 СБШ-нің деңгейі;
6) Құтқарушы – 3 СБШ-нің деңгейі.
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "Өртке қарсы қызмет бастығы":
Топтың коды:
1329-1
Қызмет атауының коды:
1329-1-036
Кәсіптің атауы:
Өртке қарсы қызмет бастығы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. ҚР Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 болып тіркелді.
Параграф 94. Цехтің бастығы
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Инженерия және инженерлік іс
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Инженерия және инженерлік іс
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Әуе кемелерінің ұшуын апаттық-құтқару қызметімен қамтамасыз ету бойынша кемінде 3 жыл жұмыс өтілі.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын авиация персоналын кәсіптік даярлаудың үлгілік бағдарламаларының талаптарына сәйкес әуежайларда ұшуды апаттық-құтқару қамтамасыз ету жөніндегі мамандарды кәсіптік даярлау бағдарламалары бойынша бастапқы даярлау және/немесе біліктілікті арттыру курсынан өткені туралы Сертификат.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
1329-1-056 - Бөлімшенің басқарушысы (басқа да салаларда)

1329-1-032 - Начальник охраны
Основная цель деятельности:
Организация и управления всеми мероприятиями по организации работы службы СПАСОП. Непосредственное выполнение спектра задач по организации и обеспечению поисково-спасательного и аварийно-спасательного обеспечения полетов в закрепленном районе и на аэродроме.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Общее руководство деятельностью службы СПАСОП, разработка планирующих документов, взаимодействие с другими службами
2. Организация и обеспечение поисково-спасательного и аварийно-спасательного обеспечения полетов в закрепленном районе и на аэродроме
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Общее руководство деятельностью службы СПАСОП, разработка планирующих документов, взаимодействие с другими службами
Навык 1:
Руководство деятельностью службы СПАСОП
Умения:
1. Разработать мероприятия, руководящие документы по организации и проведению поисковых и аварийно-спасательных работ.
2. Руководить службой. Осуществлять контроль за соблюдением дисциплины.
3. Контролировать обеспечение предприятия необходимыми техническими средствами, аппаратурой и имуществом для проведения поисковых, аварийно-спасательных и эвакуационных работ, распределить эти средства.
4. Совершенствовать методику аварийно-спасательных работ.
5. Руководить освоением и внедрением новых образцов поисковой и аварийно-спасательной техники.
6. Участвовать в проведении поисковых и аварийно-спасательных работ.
7. Участвовать в работе комиссий по расследованию авиационных происшествий.
8. Вести установленные учет и отчетность.
9. Организовать занятия со специалистами службы СПАСОП и других подразделений аэропорта по вопросам аварийно-спасательного обеспечения полетов.
10. Осуществлять взаимодействие с контролирующими государственными органами и внешним аудитом потребителей услуг.
Знания:
1. Закон РК "Об использовании воздушного пространства РК и деятельности авиации".
2. Конструкцию применяемой аварийно-спасательной техники, оборудования, правила их эксплуатации.
3. Требования системы управления безопасности полетов.
4. Правила аварийно-спасательного обеспечения полетов в аэропортах РК.
5. Правила пожарной безопасности в гражданской авиации РК.
6. Основы трудового законодательства
7. Организационно-распорядительные акты предприятия, регламентирующие деятельность службы поискового и аварийно-спасательного обеспечения полетов.

1329-1-032 - Қауіпсіздік бөлімінің бастығы
Қызметтің негізгі мақсаты:
ҰӨҚАҚҚҚ қызметінің жұмысын ұйымдастыру бойынша барлық іс-шараларды ұйымдастыру және басқару. Бекітілген ауданда және әуеайлақта ұшуларды іздестіру-құтқару және апаттық-құтқару қамтамасыз етуді ұйымдастыру және қамтамасыз ету жөніндегі міндеттер спектрін тікелей орындау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. ҰӨҚАҚҚҚ қызметінің қызметіне жалпы басшылық жасау, жоспарлау құжаттарын әзірлеу, басқа қызметтермен өзара бірлесе жұмыс жасау
2. Бекітілген ауданда және әуеайлақта ұшуларды іздестіру-құтқару және апаттық-құтқаруды қамтамасыз етуді ұйымдастыру және қамтамасыз ету
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
ҰӨҚАҚҚҚ қызметінің қызметіне жалпы басшылық жасау, жоспарлау құжаттарын әзірлеу, басқа қызметтермен өзара бірлесе жұмыс жасау
Дағды 1:
ҰӨҚАҚҚҚ қызметінің қызметіне басшылық жасау
Машықтар:
1. Іздестіру және апаттық -құтқару жұмыстарын ұйымдастыру және жүргізу жөніндегі іс-шараларды, басшылық құжаттарды әзірлеу.
2. Қызметті басқару. Тәртіптің сақталуын бақылауды жүзеге асыру.
3. Іздестіру, апаттық-құтқару және эвакуациялық жұмыстарды жүргізу үшін кәсіпорынның қажетті техникалық құралдармен, аппаратпен және мүлікпен қамтамасыз етілуін бақылау, осы қаражатты бөлу.
4. Апаттық-құтқару жұмыстарының әдістемесін жетілдіру.
5. Іздестіру және апаттық -құтқару техникасының жаңа үлгілерін игеруге және енгізуге басшылық жасау.
6. Іздестіру және апаттық -құтқару жұмыстарын жүргізуге қатысу.
7. Авиациялық оқиғаларды тергеу жөніндегі комиссиялардың жұмысына қатысу.
8. Белгіленген есеп пен есептілікті жүргізу.
9. Ұшуды апаттық -құтқару қамтамасыз ету мәселелері бойынша құтқарушы қызметінің және әуежайдың басқа да бөлімшелерінің мамандарымен сабақтар ұйымдастыру.
10. Қызметтерді тұтынушылардың бақылаушы мемлекеттік органдарымен және сыртқы аудитімен өзара бірлесіп жүзеге асыру..
Білімдер:
1. "ҚР әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы"ҚР Заңы.
2. Қолданылатын апаттық -құтқару техникасының, жабдығының конструкциясы, оларды пайдалану қағидалары.
3. Ұшу қауіпсіздігін басқару жүйесінің талаптары.
4. ҚР әуежайларында ұшуды апаттық -құтқару қамтамасыз ету қағидалары ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушы 2015 жылғы 26 наурыздағы №325 бұйрығымен.
5. ҚР азаматтық авиациясындағы өрт қауіпсіздігі қағидалары.
6. Еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өрттен қорғау талаптары.
7. Ұшуды іздестіру және апаттық-құтқару қызметі қызметін реттейтін кәсіпорынның ұйымдастырушылық-өкімдік актілері.

8. Конструкцию воздушных судов.
9. Основы экономики.
10. Организация делопроизводства и управления.
11. Требования охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной защиты.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Разработка планирующих документов, взаимодействие с другими службами
Умения:
1. Разработать планирующие документы.
2. Составлять отчеты и донесения.
3. Организовать взаимодействие со службами аэропорта в вопросах СПАСОП.
4. Обеспечить оснащение СПАСОП с учетом местных условий и поступления новых аварийно-спасательных средств.
5. Обеспечить СПАСОП штатными и нештатными аварийно-спасательные расчетами в соответствии с нормативами численности АСК аэропорта, исходя из класса аэропорта, количество пожарных автомобилей и категорией уровня требуемой пожарной защиты аэродрома.
6. Составить годовые и квартальные планы содержания и ремонта основных средств СПАСОП.
7. Разработать годовые заявки на приобретение товарно-материальных ценностей.
Знания:
1. Закон РК "Об использовании воздушного пространства РК и деятельности авиации".
2. Требования промышленной безопасности.
3. Назначение, принципы построения, тактико-технические характеристики и правила эксплуатации основной противопожарной и аварийно-спасательной техники, пожарного оборудования, аварийно-спасательного инструмента и снаряжения, приборов радиационной, химической, биологической и дозиметрического контроля и средств защиты органов дыхания и специального снаряжения, средств оперативной связи.
4. Правила аварийно-спасательного обеспечения полетов в аэропортах РК.
5. Правила пожарной безопасности в гражданской авиации РК.
6. Международные и национальные
нормативные правовые акты по поисковому и аварийно-спасательному обеспечению полетов.
7. Организационная структура предприятия.
8. Распоряжения, приказы руководителя предприятия.
9. Правила трудового распорядка.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Организация и обеспечение поисково-спасательного и аварийно-спасательного обеспечения полетов в закрепленном районе и на аэродроме
Навык 1:
Организация поисково-спасательного и аварийно-спасательного обеспечения полетов
Умения:
1. Организовать поисково-спасательное и аварийно-спасательное обеспечение полетов в закрепленном районе и на аэродроме.
2. Организовать взаимодействие с поисково-спасательной службой других авиапредприятий и государственной авиацией по вопросам проведения поисковых и аварийно-спасательных работ.
3. Организовать обучение поисковых экипажей, личного состава аварийно-спасательных команд и экипажей воздушных судов действиям в аварийных ситуациях, комплексные учения аварийно-спасательных расчетов.

8. Әуе кемелерінің конструкциясы.
9. Экономика негіздері.
10. Іс қағаздарын жүргізуді және басқаруды ұйымдастыру.
11. Еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өртке қарсы талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Жоспарлау құжаттарын әзірлеу, басқа қызметтермен өзара жұмыс жасау
Машықтар:
1. Жоспарлау құжаттарын әзірлеу.
2. Есептер мен есептер жасаңыз.
3. ҰӨҚАҚҚҚ мәселелерінде әуежай қызметтерімен өзара іс-қимылды ұйымдастыру.
4. Жергілікті жағдайларды және жаңа апаттық-құтқару құралдарының түсуін ескере отырып, құтқарушыны жарақтандыруды қамтамасыз ету.
5. Әуежай сыныбына, өрт сөндіру автомобильдерінің санына және әуеайлақтың талап етілетін өрт қорғау деңгейінің санатына сүйене отырып, әуежайдың АҚК санының нормативтеріне сәйкес штаттық және штаттан тыс апаттық-құтқару есептерімен құтқарушыны қамтамасыз ету.
6. ҰӨҚАҚҚҚ негізгі құралдарын ұстау мен жөндеудің жылдық және тоқсандық жоспарларын жасау.
7.Тауарлық-материалдық құндылықтарды сатып алуға жылдық өтінімдер әзірлеу.
Білімдер:
1. "ҚР әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы"ҚР Заңы.
2. Өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптары.
3. Негізгі өртке қарсы және апаттық-құтқару техникасының, өрт жабдығының, апаттық-құтқару құралы мен жабдығының, радиациялық, химиялық, биологиялық және дозиметриялық бақылау аспаптарының және тыныс алу органдары мен арнайы жабдықтарды қорғау құралдарының, жедел байланыс құралдарының мақсаты, құрылу қағидаттары, тактикалық-техникалық сипаттамалары мен пайдалану қағидалары.
4. ҚР әуежайларында ұшуды апаттық-құтқару қамтамасыз ету қағидалары.
5. ҚР азаматтық авиациясындағы өрт қауіпсіздігі қағидалары.
6. Халықаралық және Ұлттық ұшуды іздестіру және апаттық-құтқару бойынша нормативтік құқықтық актілер.
7. Кәсіпорынның ұйымдық құрылымы.
8. Кәсіпорын басшысының өкімдері, бұйрықтары.
9. Еңбек тәртібі ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Бекітілген ауданда және әуеайлақта ұшуларды іздестіру-құтқару және апаттық-құтқаруды қамтамасыз етуді ұйымдастыру және қамтамасыз ету
Дағды 1:
Ұшуды іздестіру-құтқару және апаттық-құтқару қызметін қамтамасыз етуін ұйымдастыру
Машықтар:
1. Бекітілген ауданда және әуеайлақта ұшуларды іздестіру-құтқару және апаттық-құтқаруды қамтамасыз етуді ұйымдастыру.
2. Басқа авиакәсіпорындардың іздестіру-құтқару қызметімен және мемлекеттік авиациямен іздестіру және апаттық -құтқару жұмыстарын жүргізу мәселелері бойынша өзара іс-қимылды ұйымдастыру.
3. Іздестіру экипаждарын, апаттық-құтқару командаларының жеке құрамын және әуе кемелерінің экипаждарын апаттық жағдайлардағы іс-қимылдарға оқытуды, апаттық -құтқару есептерінің кешенді оқу-жаттығуларын ұйымдастыру.

4. Организовать разработку в соответствии с программами СПАСОП аэропорта тематические планы на предстоящий учебный год с учетом технической оснащенности АСК.
5. Организовать профилактические мероприятия по противопожарному обеспечению полетов на аэродроме и объектах аэропорта.
6. Контролировать своевременность выполнения противопожарных мероприятий, обеспечить надзор за соблюдением на предприятии противопожарного режима, состоянием первичных средств пожаротушения и систем автоматической пожарной защиты.
7. Организовать занятия с специалистами службы СПАСОП и другими подразделениями аэропорта в вопросах аварийно-спасательного обеспечения полетов.
Знания:
1. Назначение, принципы построения, тактико-технические характеристики и правила эксплуатации основной противопожарной и аварийно-спасательной техники, пожарного оборудования, аварийно-спасательного инструмента и снаряжения, приборов радиационной, химической, биологической и дозиметрического контроля и средств защиты органов дыхания и специального снаряжения, средств оперативной связи;
2. Основные конструктивные элементы зданий и сооружений, технологического оборудования;
3. Правила аварийно-спасательного обеспечения полетов в аэропортах РК.
4. Правила пожарной безопасности в гражданской авиации РК.
5. Организационно-распорядительные акты предприятия, регламентирующие деятельность службы поискового и аварийно-спасательного обеспечения полетов.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Обеспечение уровня требуемой противопожарной защиты на аэродроме
Умения:
1. Обеспечить пожарную безопасность, своевременное обнаружение и тушение пожаров на ВС при их техническом обслуживании, а также на объектах инфраструктуры аэропорта.
2. Организовать противопожарное обеспечение при проведении на территории аэропорта крупномасштабных пожароопасных работ (электрогазосварочные и огневые работы при строительстве, ремонте и реконструкции объектов аэропорта, утилизация списанных ВС и т.д.).
3. Организовать проведение профессиональной подготовки пожарно-спасательных расчетов СПАСОП (проведение теоретических и практических занятий с личным составом по изучению и отработке действий при авиационных происшествиях, выполнении аварийно-спасательных работ и тушении пожаров на наземных объектах ГА), обучение нештатных расчетов АСК правилам и методам поисковых и аварийно-спасательных работ.
4. Подготовить документацию в части противопожарного обеспечения полетов ВС и объектов аэропорта (разработка и согласование Оперативного плана пожаротушения, проектов приказов, инструкций и иных организационно — распорядительных документов по вопросам пожарной безопасности в аэропорту).

4. Әуежайдың ҰӨҚАҚҚҚ бағдарламаларына сәйкес АҚК техникалық жарақтандырылуын ескере отырып, алдағы оқу жылына арналған тақырыптық жоспарларды әзірлеуді ұйымдастыру.
5. Әуеайлақта және әуежай объектілерінде ұшуды өртке қарсы қамтамасыз ету жөніндегі профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыру.
6. Өртке қарсы іс-шаралардың уақтылы орындалуын бақылау, кәсіпорында өртке қарсы режимнің сақталуын, алғашқы өрт сөндіру құралдарының және автоматты өрт қорғау жүйелерінің жай-күйін қадағалауды қамтамасыз ету.
7. Ұшуды апаттық-құтқару қамтамасыз ету мәселелерінде ҰӨҚАҚҚҚ қызметінің мамандарымен және әуежайдың басқа да бөлімшелерімен сабақтар ұйымдастыру.
Білімдер:
1. Негізгі өртке қарсы және апаттық-құтқару техникасының, өрт жабдығының, апаттық-құтқару құралы мен жабдығының, радиациялық, химиялық, биологиялық және дозиметриялық бақылау аспаптарының және тыныс алу органдары мен арнайы жабдықтарды қорғау құралдарының, жедел байланыс құралдарының мақсаты, құрылу қағидаттары, тактикалық-техникалық сипаттамалары мен пайдалану қағидалары.
2. Ғимараттар мен құрылыстардың, технологиялық жабдықтардың негізгі құрылымдық элементтері.
3. ҚР әуежайларында ұшуды апаттық-құтқару қамтамасыз ету қағидалары.
4. ҚР азаматтық авиациясындағы өрт қауіпсіздігі қағидалары.
5. Ұшуды іздестіру және апаттық-құтқару қызметі қызметін реттейтін кәсіпорынның ұйымдастырушылық-өкімдік актілері.
6. Еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өрттен қорғау талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Әуеайлақта талап етілетін өртке қарсы қорғаныс деңгейін қамтамасыз ету
Машықтар:
1. ӘК-де оларға техникалық қызмет көрсету кезінде, сондай-ақ әуежайдың инфрақұрылым объектілерінде өрт қауіпсіздігін, өрттерді уақтылы анықтауды және сөндіруді қамтамасыз ету.
2. Әуежай аумағында ауқымды өрт қауіпті жұмыстарды жүргізу кезінде өртке қарсы қамтамасыз етуді ұйымдастыру (әуежай объектілерін салу, жөндеу және реконструкциялау кезінде электр газбен дәнекерлеу және от жұмыстары, есептен шығарылған ӘК кәдеге жарату және т.б.).
3. ҰӨҚАҚҚҚ өрт-құтқару есептеулерін кәсіптік даярлауды (авиациялық оқиғалар кезіндегі іс-қимылдарды зерделеу және пысықтау, апаттық-құтқару жұмыстарын орындау және АА жерүсті объектілерінде өрттерді сөндіру бойынша жеке құраммен теориялық және практикалық сабақтар өткізу), іздестіру және апаттық-құтқару жұмыстарының қағидалары мен әдістеріне аса штаттан тыс есептеулерін оқытуды ұйымдастыру.
4. ӘК және әуежай объектілерінің ұшуын өртке қарсы қамтамасыз ету бөлігінде құжаттама дайындау (өрт сөндірудің жедел жоспарын, әуежайдағы өрт қауіпсіздігі мәселелері бойынша бұйрықтардың, нұсқаулықтардың және өзге де ұйымдастырушылық — өкімдік құжаттардың жобаларын әзірлеу және келісу).

5. Обеспечить взаимодействие с подразделениями с органами противопожарной службы МЧС по совместным действиям при ликвидации пожаров и проведении аварийно-спасательных работ.
6. Организовать проведение обследований и целевых проверок противопожарного состояния объектов аэропорта.
7. Контролировать своевременность выполнения противопожарных мероприятий, обеспечить надзор за соблюдением на предприятии противопожарного режима, состоянием первичных средств пожаротушения и систем автоматической пожарной защиты.
8. Организовать обучение работников предприятия мерам пожарной безопасности и действиям в случае возникновения пожара, проведение первичных, повторных и целевых инструктажей.
9. Организовать периодические проверки внутреннего и наружного противопожарного водоснабжения в зданиях и на территории аэропорта.
10. Контролировать проведение плановых испытаний аэродромной пожарной техники, оборудования, снаряжения, пожарно-технического вооружения и пожарных рукавов.
Знания:
1. Порядок и правила планирования, организации и выполнении аварийно-спасательных работ на аэродромах и в районах аэродромов гражданской авиации.
2. Конструкцию применяемой аварийно-спасательной техники, оборудования, правила их эксплуатации.
3. Порядок обеспечения уровня требуемой противопожарной защиты на аэродроме.
4. Требования к используемым аэродромным пожарным автомобилям и аварийно-спасательному оборудованию.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Пунктуальность
Самостоятельность и ответственность
Умение работать в команде
Дисциплинированность
Выносливость и усердие
Знание продукта
Коммуникативность, способность работать индивидуально и в команде, определение способа действий из известных на основе знаний и практического опыта, принятие своевременных решений.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Правила пожарной безопасности в гражданской авиации РК, утвержденные приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 26 марта 2015 года № 324. 2. Правила аварийно-спасательного обеспечения полетов в аэропортах РК, утвержденные приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 26 марта 2015 года №325. 3. Типовые программы профессиональной подготовки авиационного персонала, участвующего в обеспечении безопасности полетов, утвержденные приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 28 сентября 2013 года № 764.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Начальник противопожарной службы

5. Өрттерді жою және апаттық-құтқару жұмыстарын жүргізу кезіндегі бірлескен іс-қимылдар бойынша ТЖМ өртке қарсы қызмет органдарымен бөлімшелермен өзара іс-қимылды қамтамасыз ету.
6. Әуежай объектілерінің өртке қарсы жай-күйіне тексерулер мен нысаналы тексерулер жүргізуді ұйымдастыру.
7. Өртке қарсы іс-шаралардың уақтылы орындалуын бақылау, кәсіпорында өртке қарсы режимнің сақталуын, алғашқы өрт сөндіру құралдарының және автоматты өрт қорғау жүйелерінің жай-күйін қадағалауды қамтамасыз ету.
8. Кәсіпорын қызметкерлерін өрт қауіпсіздігі шараларына және өрт туындаған жағдайда іс-қимылдарға оқытуды, бастапқы, қайталама және нысаналы нұсқамалар жүргізуді ұйымдастыру.
9. Әуежай ғимараттары мен аумағында ішкі және сыртқы өртке қарсы сумен жабдықтауды мерзімді тексеруді ұйымдастыру.
10. Әуеайлақтық өрт техникасына, жабдықтарға, жабдықтарға, өрт-техникалық қару-жараққа және өрт жеңдеріне жоспарлы сынақтар жүргізуді бақылау.
Білімдер:
1. Әуеайлақтарда және азаматтық авиация әуеайлақтарының аудандарында апаттық-құтқару жұмыстарын жоспарлау, ұйымдастыру және орындау тәртібі мен қағидалары.
2. Қолданылатын апаттық-құтқару техникасының, жабдығының конструкциясы, оларды пайдалану қағидалары.
3. Әуеайлақта талап етілетін өртке қарсы қорғаныс деңгейін қамтамасыз ету тәртібі.
4. Пайдаланылатын әуеайлақтық өрт сөндіру автомобильдеріне және апаттық-құтқару жабдықтарына қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Ұқыптылық
Дербестік және жауапкершілік
Командада жұмыс істей білу
Тәртіптілік
Төзімділік пен еңбексүйгіштік
Өнім туралы білім
Коммуникативтілік, жеке және командада жұмыс істеу қабілеті, білім мен практикалық тәжірибе негізінде белгілі іс-әрекет тәсілін анықтау, уақтылы шешім қабылдау. Нәтижеге назар аудару, жұмысқа ұқыпты қарау, персоналды басқару дағдылары, кәсібилік. Оқыту кезінде және кәсіби қызмет процесінде алынған кәсіби білімді, дағдыларды қолдану.
Күнделікті тапсырмаларды орындау нәтижелеріне, орындалатын жұмыстың сапасына, азаматтық авиацияда қабылданған құжаттаманың, ережелер мен рәсімдердің талаптарын сақтаудағы жоғары ұйымшылдық пен ұқыптылыққа жауапкершілік.
Еңбексүйгіштік, ұқыптылық, зейінділік, өзін-өзі ұстай білу, жауапкершілік, күйзеліске төзімділік, тіл үйрену қабілеті, оқу қабілеті, коммуникативтілік, дамуға деген ынтасы.
Аналитикалық ойлау. Компьютерлік сауаттылық. Көшбасшылық қасиеттер.
Топ мүшесі ретінде тиімді жұмыс істеу, тапсырмаларды орындаудағы дәлдік.
Тез шешім қабылдай білу, кәсіптік біліктілік пен дағдыларды өз бетінше дамыту қабілеті.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 26 наурыздағы № 324 бұйрығымен бекітілген ҚР азаматтық авиациясындағы өрт қауіпсіздігі қағидалары. 2. ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушы 2015 жылғы 26 наурыздағы №325 бұйрығымен бекітілген ҚР әуежайларында ұшуды апаттық-құтқару қамтамасыз ету қағидалары. 3. "Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын авиация персоналын кәсіптік даярлаудың үлгілік бағдарламалары"ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 28 қыркүйектегі № 764 бұйрығы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Өртке қарсы қызмет бастығы

10. Карточка профессии "Начальник противопожарной службы":
Код группы:
1329-1
Код наименования занятия:
1329-1-036
Наименование профессии:
Начальник противопожарной службы
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения РК от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих". Зарегистрирован в Министерстве юстиции РК 31 декабря 2020 года № 22003.
Параграф 8. Начальник смены
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Инженерия и инженерное дело
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не менее 3 лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификат о прохождении курса первоначальной подготовки и/или повышения квалификации по программам профессиональной подготовки специалистов по аварийно-спасательному обеспечению полетов в аэропортах (руководящий персонал СПАСОП) в соответствии с требованиями Типовых программ профессиональной подготовки авиационного персонала, участвующего в обеспечении безопасности полетов.
Другие возможные наименования профессии:
1329-1-039 - Начальник службы (специализированной в прочих отраслях)
Основная цель деятельности:
Осуществление планировании, организации и выполнения аварийно-спасательных работ на аэродромах и в районах аэродромов гражданской авиации, связанных с авиационными происшествиями и инцидентами
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Обеспечение уровня требуемой противопожарной защиты на аэродроме
2. Непосредственное руководство проведением аварийно-спасательных работ
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Обеспечение уровня требуемой противопожарной защиты на аэродроме
Навык 1:
Организация противопожарного обеспечения на территории аэропорта
Умения:
1. Подготовка необходимой документации в части противопожарного обеспечения полетов ВС и объектов аэропорта (разработка и согласование Оперативного плана пожаротушения, проектов приказов, инструкций и иных организационно — распорядительных документов по вопросам пожарной безопасности в аэропорту).
2. Организовать взаимодействие с поисково-спасательной службой других авиапредприятий и государственной авиацией по вопросам проведения поисковых и аварийно-спасательных работ.

10. Кәсіптің карточкасы "Өртке қарсы қызмет бастығы":
Топтың коды:
1329-1
Қызмет атауының коды:
1329-1-036
Кәсіптің атауы:
Өртке қарсы қызмет бастығы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. ҚР Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 болып тіркелді.
Параграф 8. Ауысым бастығы
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Инженерия және инженерлік іс
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Ұшуды іздестіру және апаттық-құтқару бойынша кемінде 3 жыл жұмыс өтілі.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге тартылған авиация персоналын оқытудың үлгілік бағдарламаларының талаптарына сәйкес әуежайларда авариялық-құтқару мамандарын (SPASOP басқару персоналы) кәсіби даярлау бағдарламалары бойынша бастапқы оқу курсын және/немесе біліктілігін арттыруды аяқтағаны туралы сертификат.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
1329-1-039 - Қызмет бастығы (басқа да салалардағы мамандандырылған)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Авиациялық оқиғалар мен инциденттерге байланысты азаматтық авиация әуеайлақтарының әуеайлақтарында және аудандарында апаттық-құтқару жұмыстарын жоспарлауды, ұйымдастыруды және орындауды жүзеге асыру.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Әуеайлақта қажетті өртке қарсы қорғаныс деңгейін қамтамасыз ету
2. Апаттық-құтқару жұмыстарын жүргізуге тікелей басшылық жасау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Әуеайлақта қажетті өртке қарсы қорғаныс деңгейін қамтамасыз ету
Дағды 1:
Әуежай аумағында өртке қарсы қамтамасыз етуді ұйымдастыру
Машықтар:
1. ӘК және әуежай объектілерінің ұшуын өртке қарсы қамтамасыз ету бөлігінде қажетті құжаттаманы дайындау (өрт сөндірудің жедел жоспарын, әуежайдағы өрт қауіпсіздігі мәселелері бойынша бұйрықтардың, нұсқаулықтардың және өзге де ұйымдастырушылық — өкімдік құжаттардың жобаларын әзірлеу және келісу).
2. Басқа авиакәсіпорындардың іздестіру-құтқару қызметімен және мемлекеттік авиациямен іздестіру және апаттық-құтқару жұмыстарын жүргізу мәселелері бойынша өзара іс-қимылды ұйымдастыру.

3. Организовать обучение поисковых экипажей, личного состава аварийно-спасательных команд и экипажей воздушных судов действиям в аварийных ситуациях, комплексные учения аварийно-спасательных расчетов.
4. Противопожарное обеспечение при проведении на территории аэропорта крупномасштабных пожароопасных работ (электрогазосварочные и огневые работы при строительстве, ремонте и реконструкции объектов аэропорта, утилизация списанных ВС и т.д.).
5. Организация и проведение профессиональной подготовки пожарно-спасательных расчетов СПАСОП (проведение теоретических и практических занятий с личным составом по изучению и отработке действий при авиационных происшествиях, выполнении аварийно-спасательных работ и тушении пожаров на наземных объектах), обучение нештатных расчетов АСК правилам и методам поисковых и аварийно-спасательных работ.
6. Участвовать в работе комиссий по расследованию авиационных происшествий.
7. Обеспечить предприятие необходимыми техническими средствами, аппаратурой и имуществом для проведения поисковых, аварийно-спасательных и эвакуационных работ, распределить эти средства.
8. Организовать освоение и внедрение новых образцов поисковой и аварийно-спасательной техники.
Знания:
1. Требования по категорированию аэродромов по уровню требуемой противопожарной защиты.
2. Требуемое количество огнетушащих веществ (ОТВ) и интенсивность их подачи, количество пожарных автомобилей, время их развертывания.
3. Требования по запасам ОТВ и интенсивности их подачи, количеству аэродромных пожарных машин.
4. Правила категорирования вертодромов по уровню требуемой пожарной защиты
5. Требования к характеристикам аэродрома, влияющим на выполнение аварийно-спасательных работ.
6. Требования по наличию на аэродромах аварийного водоснабжения (пунктов повторной заправки водой), аварийных подъездных дорог, доступа в зоны взлета и посадки за ограждением аэродрома, наличию аварийно-спасательных станций и обеспечению прямых выездов с них на ВПП.
7. Требования по наличию резервного электроснабжения для служб, участвующих в мероприятиях, предусмотренных аварийным планом и по согласованию очередности очистки путей следования аварийно-спасательных служб при организации очистки аэродрома от снега, льда и т.п.
8. Требование о предоставлении преимущества аварийным транспортным средствам (автомобили аварийно-спасательной службы и санитарные автомобили), следующим с включенными средствами сигнализации, перед другими транспортными средствами при организации деятельности на аэродроме.

3. Іздестіру экипаждарын, апаттық-құтқару командаларының жеке құрамын және әуе кемелерінің экипаждарын апаттық жағдайлардағы іс-қимылдарға оқытуды, апаттық-құтқару есептерінің кешенді оқу-жаттығуларын ұйымдастыру.
4. Әуежай аумағында ауқымды өрт қауіпті жұмыстарды жүргізу кезінде өртке қарсы қамтамасыз ету (әуежай объектілерін салу, жөндеу және реконструкциялау кезінде электр газбен дәнекерлеу және от жұмыстары, есептен шығарылған ӘК кәдеге жарату және т.б.).
5. ҰӨҚАҚҚҚ өрт-құтқару есептеулерін кәсіби дайындауды ұйымдастыру және жүргізу (авиациялық оқиғалар кезіндегі іс-қимылдарды зерделеу және пысықтау, апаттық-құтқару жұмыстарын орындау және жердегі объектілердегі өрттерді сөндіру бойынша жеке құраммен теориялық және практикалық сабақтар өткізу), іздестіру және апаттық-құтқару жұмыстарының қағидалары мен әдістеріне штаттан тыс АҚК есептеулерін оқыту.
6. Авиациялық оқиғаларды тергеу жөніндегі комиссиялардың жұмысына қатысу.
7. Кәсіпорынды іздестіру, апаттық-құтқару және эвакуациялау жұмыстарын жүргізу үшін қажетті техникалық құралдармен, аппаратурамен және мүлікпен қамтамасыз ету, осы қаражатты бөлу.
8. Іздестіру және апаттық-құтқару техникасының жаңа үлгілерін игеруді және енгізуді ұйымдастыру.
Білімдер:
1. Әуеайлақтарды қажетті өртке қарсы қорғау деңгейі бойынша санаттау жөніндегі талаптар.
2. Өрт сөндіргіш заттардың (ӨСЗ) талап етілетін саны және оларды беру қарқындылығы, өрт сөндіру автомобильдерінің саны, оларды орналастыру уақыты.
3. ӨСЗ-ның қоры және оларды беру қарқындылығы, әуеайлақтық өрт сөндіру машиналарының саны бойынша талаптар.
4. Тікұшақ айлақтарын қажетті өрт қорғау деңгейі бойынша санаттау ережесі
5. Апаттық-құтқару жұмыстарын орындауға әсер ететін әуеайлақтың сипаттамаларына қойылатын талаптар.
6. Әуеайлақтарда апаттық сумен жабдықтаудың (сумен қайта толтыру пункттерінің), апаттық кірме жолдардың болуы, әуеайлақ қоршауының артындағы ұшу және қону аймақтарына кіру, апаттық-құтқару станцияларының болуы және олардан ҰҚЖ-ға тікелей шығуды қамтамасыз ету жөніндегі талаптар.
7. Апаттық жоспарда көзделген іс-шараларға қатысатын қызметтер үшін және әуеайлақты қардан, мұздан және т. б. тазалауды ұйымдастыру кезінде апаттық-құтқару қызметтерінің жүру жолдарын тазалау кезектілігін келісу бойынша резервтік электрмен жабдықтаудың болуы жөніндегі талаптар.
8. Әуеайлақтағы қызметті ұйымдастыру кезінде дабыл беру құралдары қосылған келесі апаттық көлік құралдарына (апаттық-құтқару қызметінің автомобильдері және санитариялық автомобильдер) басқа көлік құралдарының алдында артықшылық беру туралы талап.

9. Требования к организации служб противопожарного и аварийно-спасательного обеспечения полетов (СПАСОП).
10. Требования, касающиеся минимальной численности персонала аварийно-спасательной службы аэропорта.
11. Обязанности и ответственность должностных лиц аварийно-спасательной службы и руководства оператора аэродрома
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Организация поисковых и аварийно-спасательных работ
Умения:
1. Разработать мероприятия, руководящие документы по организации и проведению поисковых и аварийно-спасательных работ.
2. Осуществлять организацию поисковых и аварийно-спасательных работ в случае авиационного или чрезвычайного происшествия в районе ответственности предприятия.
3. Организовать ликвидацию последствий пожаров, аварий, стихийных бедствий во взаимодействии с подразделениями аэропорта и организациями других ведомств.
4. Организовать обучение поисковых экипажей, личного состава аварийно-спасательных команд и экипажей воздушных судов действиям в аварийных ситуациях, комплексные учения аварийно-спасательных расчетов.
5. Участвовать в проведении поисковых и аварийно-спасательных работ.
6. Участвовать в работе комиссий по расследованию авиационных происшествий.
7. Готовить заявки на обеспечение предприятия необходимыми техническими средствами, аппаратурой и имуществом для проведения поисковых, аварийно-спасательных и эвакуационных работ, распределить эти средства.
Знания:
1. Закон РК "Об использовании воздушного пространства РК и деятельности авиации".
2. Конструкцию применяемой аварийно-спасательной техники, оборудования, правила их эксплуатации.
3. Конструкцию воздушных судов.
4. Правила аварийно-спасательного обеспечения полетов в аэропортах РК.
5. Правила пожарной безопасности в гражданской авиации РК.
6. Организационно-распорядительные акты предприятия, регламентирующие деятельность службы поискового и аварийно-спасательного обеспечения полетов.
7. Требования охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной защиты.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Непосредственное руководство проведением аварийно-спасательных работ
Навык 1:
Общая организация аварийно-спасательных работ
Умения:
1. Организовать поисково-спасательное и аварийно-спасательное обеспечение полетов в закрепленном районе и на аэродроме.
2. Организовать взаимодействие с подразделениями аварийно-спасательными формирований других ведомств по совместным действиям при ликвидации пожаров и проведении аварийно-спасательных работ.

9. Ұшуларды өртке қарсы және апаттық-құтқару қамтамасыз ету қызметтерін ұйымдастыруға қойылатын талаптар (ҰӨҚАҚҚҚ).
10. Әуежайдың апаттық-құтқару қызметі персоналының ең аз санына қатысты талаптар.
11. Апаттық-құтқару қызметі лауазымды адамдарының және әуеайлақ операторы басшылығының міндеттері мен жауапкершілігі
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Іздестіру және апаттық-құтқару жұмыстарын ұйымдастыру
Машықтар:
1. Іздестіру және апаттық-құтқару жұмыстарын ұйымдастыру және жүргізу жөніндегі іс-шараларды, басшылық құжаттарды әзірлеу.
2. Кәсіпорынның жауапкершілік ауданында авиациялық немесе төтенше жағдай болған жағдайда іздестіру және апаттық-құтқару жұмыстарын ұйымдастыруды жүзеге асыру.
3. Әуежай бөлімшелерімен және басқа ведомстволардың ұйымдарымен өзара іс-қимыл жасай отырып, өрттердің, авариялардың, дүлей зілзалалардың зардаптарын жоюды ұйымдастыру.
4. Іздестіру экипаждарын, апаттық-құтқару командаларының жеке құрамын және әуе кемелерінің экипаждарын апаттық жағдайлардағы іс-қимылдарға оқытуды, апаттық-құтқару есептерінің кешенді оқу-жаттығуларын ұйымдастыру.
5. Іздестіру және апаттық-құтқару жұмыстарын жүргізуге қатысу.
6. Авиациялық оқиғаларды тергеу жөніндегі комиссиялардың жұмысына қатысу.
7. Іздестіру, апаттық-құтқару және эвакуациялық жұмыстарды жүргізу үшін кәсіпорынды қажетті техникалық құралдармен, аппаратурамен және мүлікпен қамтамасыз етуге өтінімдер дайындау, осы қаражатты бөлу.
Білімдер:
1. "ҚР әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы"ҚР Заңы.
2. Қолданылатын апаттық-құтқару техникасының, жабдығының конструкциясы, оларды пайдалану қағидалары.
3. Әуе кемелерінің конструкциясы.
4. ҚР әуежайларында ұшуды апаттық-құтқару қамтамасыз ету қағидалары ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушы 2015 жылғы 26 наурыздағы №325 бұйрығымен.
5. ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 26 наурыздағы № 324 бұйрығымен бекітілген ҚР азаматтық авиациясындағы өрт қауіпсіздігі қағидалары.
6. Ұшуды іздестіру және апаттық-құтқару қызметі қызметін реттейтін кәсіпорынның ұйымдастырушылық-өкімдік актілері.
7. Еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өрттен қорғау талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Апаттық-құтқару жұмыстарын жүргізуге тікелей басшылық жасау
Дағды 1:
Апаттық-құтқару жұмыстарын жалпы ұйымдастыру
Машықтар:
1. Бекітілген ауданда және әуеайлақта ұшуларды іздестіру-құтқару және апаттық-құтқару қамтамасыз етуді ұйымдастыру.
2. Өрттерді жою және апаттық-құтқару жұмыстарын жүргізу кезіндегі бірлескен іс-қимылдар бойынша басқа ведомстволардың апаттық-құтқару құралымдарының бөлімшелерімен өзара іс-қимылды ұйымдастыру.

3. Организация проведения обследования и целевых проверок противопожарного состояния объектов аэропорта, разработка и предложение руководителям структурных подразделений мероприятий по организации и совершенствованию противопожарной защиты зданий, сооружений и производственных процессов.
4. Контролировать своевременность выполнения противопожарных мероприятий, надзор за соблюдением на предприятии противопожарного режима, состоянием первичных средств пожаротушения и систем автоматической пожарной защиты.
5. Организовать обучение поисковых экипажей, личного состава аварийно-спасательных команд и экипажей воздушных судов действиям в аварийных ситуациях, комплексные учения аварийно-спасательных расчетов.
6. Участвовать в работе комиссий по расследованию авиационных происшествий.
Знания:
1. Требования к средствам связи и сигнализации, используемым при реализации мероприятий аварийного плана и при выполнении аварийно-спасательных работ.
2. Требования по организации системы оповещения служб аэропорта и взаимодействующих организаций, принимающих участие в аварийных мероприятиях.
3. Требования к огнетушащим веществам, используемым для аварийно-спасательного обеспечения.
4. Классификация пенообразователей по уровням в соответствии с нормами ИКАО.
5. Требования к защитной одежде и средствам защиты органов дыхания персонала.
6. Требования к снабжению персонала аварийно-спасательной службы спецодеждой.
7. Требования к аварийно-спасательным станциям на аэродроме.
8. Требования к подготовке персонала.
9. Требование о прохождении ежегодной "огневой" подготовки в реальной обстановке спасателями аварийно-спасательных служб аэропортов.
10. Требования к содержанию программ подготовки.
11. Требования к проведению учений.
12. Правила публикации информации об уровне требуемой пожарной защиты, обеспечиваемой на аэродроме.
13. Требования о предоставлении информации об уровне требуемой пожарной защиты на аэродроме пользователям аэродрома.
14. Требование об издании документов и срочных сообщений аэронавигационной информации, касающихся любых изменений в фактическом уровне противопожарной защиты (например при выходе из строя аэродромной пожарной машины или при отвлечении аварийно-спасательной службы для выполнения аварийно-спасательных работ, не связанных с авиационными происшествиями), обеспечиваемой на аэродроме.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Организация контроля за техническим состоянием оборудования СПАСОП
Умения:
1. Осуществлять контроль за техническим состоянием пожарных автомобилей, пожарно-технического и спасательного оборудования,

3. Әуежай объектілерінің өртке қарсы жай-күйіне тексеру және нысаналы тексерулер жүргізуді ұйымдастыру, құрылымдық бөлімшелердің басшыларына ғимараттарды, құрылыстарды және өндірістік процестерді өртке қарсы қорғауды ұйымдастыру және жетілдіру жөніндегі іс-шараларды әзірлеу және ұсыну.
4. Өртке қарсы іс-шаралардың уақтылы орындалуын, кәсіпорында өртке қарсы режимнің сақталуын, алғашқы өрт сөндіру құралдарының және автоматты өрт қорғау жүйелерінің жай-күйін қадағалауды бақылау.
5. Іздестіру экипаждарын, апаттық-құтқару командаларының жеке құрамын және әуе кемелерінің экипаждарын апаттық жағдайлардағы іс-қимылдарға оқытуды, апаттық-құтқару есептерінің кешенді оқу-жаттығуларын ұйымдастыру.
6. Авиациялық оқиғаларды тергеу жөніндегі комиссиялардың жұмысына қатысу.
Білімдер:
1. Апаттық жоспардың іс-шараларын іске асыру кезінде және апаттық-құтқару жұмыстарын орындау кезінде пайдаланылатын байланыс және сигнал беру құралдарына қойылатын талаптар.
2. Әуежай қызметтерін және апаттық іс-шараларға қатысатын өзара іс-қимыл жасайтын ұйымдарды құлақтандыру жүйесін ұйымдастыру жөніндегі талаптар.
3. Апаттық-құтқару қамтамасыз ету үшін пайдаланылатын өрт сөндіргіш заттарға қойылатын талаптар.
ИКАО нормаларына сәйкес көбік түзгіштердің деңгейлері бойынша жіктелуі.
4. Персоналдың қорғаныш киіміне және тыныс алу органдарын қорғау құралдарына қойылатын талаптар.
5. Апаттық-құтқару қызметінің персоналын арнайы киіммен жабдықтауға қойылатын талаптар.
6. Әуеайлақтағы апаттық-құтқару станцияларына қойылатын талаптар.
7. Қызметкерлерді даярлауға қойылатын талаптар.
8. Әуежайлардың апаттық-құтқару қызметтерінің құтқарушыларының нақты жағдайда жыл сайынғы "атыс" даярлығынан өтуі туралы талап.
9. Дайындық бағдарламаларының мазмұнына қойылатын талаптар.
10. Оқу-жаттығуларды өткізуге қойылатын талаптар.
11. Әуеайлақта қамтамасыз етілетін талап етілетін өрттен қорғау деңгейі туралы ақпаратты жариялау қағидалары.
12. Әуеайлақ пайдаланушыларына әуеайлақта талап етілетін өрттен қорғау деңгейі туралы ақпарат беру туралы талаптар.
13. Аэродромда қамтамасыз етілетін өртке қарсы қорғаудың нақты деңгейіндегі (мысалы, әуеайлақтық өрт машинасы істен шыққан кезде немесе апаттық-құтқару қызметін авиациялық оқиғаларға байланысты емес апаттық-құтқару жұмыстарын орындау үшін бұрған кезде) кез келген өзгерістерге қатысты аэронавигациялық ақпараттың құжаттары мен шұғыл хабарламаларын шығару туралы талап.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
ҰӨҚАҚҚҚ жабдығының техникалық жай-күйін бақылауды ұйымдастыру
Машықтар:
1. Өрт сөндіру автомобильдерінің, өрт-техникалық және құтқару жабдықтарының техникалық жай-күйіне бақылауды жүзеге асыру,

2. Осуществлять контроль за техническим состоянием изолирующих противогазов личного состава отделения.
3. Организовать обучение персонала СПАСОП правилам поддержания техники и оборудования в исправном состоянии.
4. Разработать мероприятия, руководящие документы по организации и проведению работ по обслуживанию техники и оборудования СПАСОП.
5. Контролировать обеспечение предприятия необходимыми техническими средствами, аппаратурой и имуществом для проведения поисковых, аварийно-спасательных и эвакуационных работ, распределить эти средства.
6. Совершенствовать методику применения техники, оборудования при проведении аварийно-спасательных работ.
7. Руководить освоением и внедрением новых образцов поисковой и аварийно-спасательной техники.
8. Вести установленные учет и отчетность.
9. Проводить занятия с специалистами службы СПАСОП и другими подразделениями аэропорта в вопросах эксплуатации оборудования.
Знания:
1. Нормативы по оснащению аварийно-спасательных станций, количеству аэродромных пожарных автомобилей, количеству спасателей и оснащению других служб аэропорта.
2. Требования к используемым аэродромным пожарным автомобилям и аварийно-спасательному оборудованию.
3. Требование об обязательном испытании аэродромных пожарных автомобилей при допуске к применению в гражданской авиации, а также об обязательном ежегодном испытании и испытании после ремонта. Порядок их испытаний.
4. Порядок контроля состояния и продления сроков эксплуатации аэродромных пожарных автомобилей.
5. Требования к полигонам для отработки действий в реальной обстановке.
6. Требование о проведении ежегодных эксплуатационных испытаний систем подачи пены аэродромных пожарных автомобилей. Порядок их испытаний.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность за результаты выполнения ежедневных задач, качество выполняемой работы, высокая организация и пунктуальность в соблюдении требований документации, правил и процедур, принятых в гражданской авиации.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Правила пожарной безопасности в гражданской авиации РК, утвержденные приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 26 марта 2015 года № 324. 2. Правила аварийно-спасательного обеспечения полетов в аэропортах РК, утвержденные приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 26 марта 2015 года № 325. 3. Типовые программы профессиональной подготовки авиационного персонала, участвующего в обеспечении безопасности полетов, утвержденные приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 28 сентября 2013 года № 764.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Начальник противопожарной службы
6
Инженер по аварийно-спасательным работам
11. Карточка профессии "Инженер по аварийно-спасательным работам":
Код группы:
2149-3
Код наименования занятия:
2149-3-002
Наименование профессии:
Инженер по аварийно-спасательным работам
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения РК от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих". Зарегистрирован в Министерстве юстиции РК 31 декабря 2020 года № 22003.

2. Техникалық жағдайды бақылауды жүзеге асыру бөлімшенің жеке құрамының оқшаулағыш газқағарлары.
3. ҰӨҚАҚҚҚ персоналын техника мен жабдықтарды жарамды күйде ұстау қағидаларына оқытуды ұйымдастыру.
4. ҰӨҚАҚҚҚ техникасы мен жабдықтарына қызмет көрсету жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру және жүргізу жөніндегі іс-шараларды, басшылық құжаттарды әзірлеу.
5. Іздестіру, апаттық-құтқару және эвакуациялық жұмыстарды жүргізу үшін кәсіпорынның қажетті техникалық құралдармен, аппаратурамен және мүлікпен қамтамасыз етілуін бақылау, осы қаражатты бөлу.
6. Апаттық-құтқару жұмыстарын жүргізу кезінде техниканы, жабдықты қолдану әдістемесін жетілдіру.
7. Іздестіру және апаттық-құтқару техникасының жаңа үлгілерін игеруге және енгізуге басшылық жасау.
8. Белгіленген есеп пен есептілікті жүргізу.
9. Жабдықтарды пайдалану мәселелерінде ҰӨҚАҚҚҚ қызметінің мамандарымен және әуежайдың басқа да бөлімшелерімен сабақтар өткізу.
Білімдер:
1. Апаттық-құтқару станцияларын жарақтандыру жөніндегі нормативтер, әуеайлақтық өрт сөндіру автомобильдерінің саны, құтқарушылар саны және әуежайдың басқа да қызметтерін жарақтандыру жөніндегі нормативтер.
2. Пайдаланылатын әуеайлақтық өрт сөндіру автомобильдеріне және апаттық-құтқару жабдықтарына қойылатын талаптар.
3. Азаматтық авиацияда қолдануға рұқсат беру кезінде әуеайлақтық өрт сөндіру автомобильдерін міндетті сынау туралы, сондай-ақ жөндеуден кейін міндетті жыл сайынғы сынау және сынау туралы талап. Оларды сынау тәртібі.
4. Әуеайлақтық өрт сөндіру автомобильдерінің жай-күйін бақылау және пайдалану мерзімдерін ұзарту тәртібі.
5. Нақты жағдайдағы әрекеттерді пысықтау үшін полигондарға қойылатын талаптар.
6. Әуеайлақтық өрт сөндіру автомобильдерінің көбік беру жүйелеріне жыл сайынғы пайдалану сынақтарын жүргізу туралы талап. Оларды сынау тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Күнделікті міндеттерді орындау нәтижелері, орындалатын жұмыстың сапасы, азаматтық авиацияда қабылданған құжаттама талаптарын, ережелер мен рәсімдерді сақтаудағы жоғары ұйымдастыру және жауапкершілік. Орындаушылық, ұқыптылық, өзін-өзі тәрбиелеу, жауапкершілік, стресске төзімділік, оқу қабілеті, коммуникативтілік, дамуға деген ынта. Аналитикалық ойлау. Компьютерлік сауаттылық. Көшбасшылық қасиеттер.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 26 наурыздағы № 324 бұйрығымен бекітілген ҚР азаматтық авиациясындағы өрт қауіпсіздігі қағидалары. 2. ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушы 2015 жылғы 26 наурыздағы №325 бұйрығымен бекітілген ҚР әуежайларында ұшуды апаттық-құтқару қамтамасыз ету қағидалары. 3. "Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын авиация персоналын кәсіптік даярлаудың үлгілік бағдарламалары"ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 28 қыркүйектегі № 764 бұйрығы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Өртке қарсы қызмет бастығы
6
Апаттық-құтқару жұмыстары жөніндегі инженер
11. Кәсіптің карточкасы "Апаттық-құтқару жұмыстары жөніндегі инженер":
Топтың коды:
2149-3
Қызмет атауының коды:
2149-3-002
Кәсіптің атауы:
Апаттық-құтқару жұмыстары жөніндегі инженер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. ҚР Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 болып тіркелді.

Параграф 87. Инженер по пожарной безопасности
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Инженерия и инженерное дело
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Практический опыт работы в отрасли ГА в сфере аварийно-спасательного обеспечения полетов воздушных судов не менее пяти лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификат о прохождении курса первоначальной подготовки и/или повышения квалификации по программам профессиональной подготовки специалистов по аварийно-спасательному обеспечению полетов в аэропортах (руководящий персонал СПАСОП) в соответствии с требованиями Типовых программ профессиональной подготовки авиационного персонала, участвующего в обеспечении безопасности полетов.
Другие возможные наименования профессии:
2149-3 - Инженеры по промышленной безопасности, охране труда и технике безопасности
Основная цель деятельности:
Организация готовности персонала и техники, пожарных автомобилей, пожарно-технического и спасательного оборудования
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Обеспечение необходимым снаряжением и оборудованием поискового и аварийно-спасательного обеспечения полетов
2. Организация освоения персоналом СПАСОП практических навыков выполнения приемов при работе с пожарно-техническим и аварийно-спасательным оборудованием
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Обеспечение необходимым снаряжением и оборудованием поискового и аварийно-спасательного обеспечения полетов
Навык 1:
Обеспечение СПАСОП материально-техническим имуществом
Умения:
1. Определять перечень необходимого снаряжения и оборудования поискового и аварийно-спасательного обеспечения полетов
2. Разрабатывать технологию плановых испытаний аэродромной пожарной техники, оборудования, снаряжения, пожарно-технического вооружения и пожарных рукавов.
3. Разработать документацию по эксплуатации оборудования для аварийно-спасательных работ и тушения пожаров на наземных объектах.
4. Организовать проведение поисковых и аварийно-спасательных работ.
5. Участвовать в работе комиссий по расследованию авиационных происшествий.
6. Контролировать обеспечение предприятия необходимыми техническими средствами, аппаратурой и имуществом для проведения поисковых, аварийно-спасательных и эвакуационных работ, распределить эти средства.
7. Совершенствовать методику аварийно-спасательных работ.
8. Руководить освоением и внедрением новых образцов поисковой и аварийно-спасательной техники.
Знания:

Параграф 87. Өрт қауіпсіздігі инженері
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Инженерия және инженерлік іс
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Ұшуларды іздестіру және авариялық-құтқару бойынша кемінде 5 жыл жұмыс өтілі.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын авиация персоналын кәсіптік даярлаудың үлгілік бағдарламаларының талаптарына сәйкес әуежайларда ұшуды апаттық-құтқару қамтамасыз ету жөніндегі мамандарды кәсіптік даярлау бағдарламалары бойынша бастапқы даярлау және/немесе біліктілікті арттыру курсынан өткені туралы Сертификат (ҰӨҚАҚҚҚ басшы персоналы).
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2149-3 - Өндірістік қауіпсіздік, еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы жөніндегі инженерлер
Қызметтің негізгі мақсаты:
Персонал мен техниканың, өрт сөндіру автомобильдерінің, өрт-техникалық және құтқару жабдықтарының әзірлігін қамтамасыз ету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Ұшуды іздестіру және апаттық-құтқару қамтамасыз етудің қажетті жабдықтарымен және жабдықтарымен жарақтандыру
2. ҰӨҚАҚҚҚ персоналының өрт-техникалық және апаттық-құтқару жабдықтарымен жұмыс істеу кезінде әдістерді орындаудың практикалық дағдыларын меңгеруі
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Ұшуды іздестіру және апаттық-құтқару қамтамасыз етудің қажетті жабдықтарымен және жабдықтарымен жарақтандыру
Дағды 1:
ҰӨҚАҚҚҚ-ты материалдық-техникалық мүлікпен жарақтандыру
Машықтар:
1. Ұшуды іздестіру және апаттық-құтқару қамтамасыз етудің қажетті жабдықтары мен жабдықтарын сатып алуға өтінімдер дайындау
2. Әуеайлақтық өрт техникасына, жабдықтарға, жабдықтарға, өрт-техникалық қару-жараққа және өрт жеңдеріне жоспарлы сынақтар жүргізу.
3. Жердегі объектілерде апаттық-құтқару жұмыстарына және өрттерді сөндіруге арналған жабдықтарды пайдалану жөніндегі құжаттаманы әзірлеу.
4. Іздестіру және апаттық-құтқару жұмыстарын жүргізуге қатысу.
5. Авиациялық оқиғаларды тергеу жөніндегі комиссиялардың жұмысына қатысу.
6. Іздестіру, апаттық-құтқару және эвакуациялық жұмыстарды жүргізу үшін кәсіпорынның қажетті техникалық құралдармен, аппаратурамен және мүлікпен қамтамасыз етілуін бақылау, осы қаражатты бөлу.
7. Апаттық-құтқару жұмыстарының әдістемесін жетілдіру.
8. Іздестіру және апаттық-құтқару техникасының жаңа үлгілерін игеруге және енгізуге басшылық жасау.
Білімдер:

1. Закон РК "Об использовании воздушного пространства РК и деятельности авиации".
2. Конструкцию применяемой аварийно-спасательной техники, оборудования.
3. Правила аварийно-спасательного обеспечения полетов в аэропортах РК.
4. Правила пожарной безопасности в гражданской авиации РК.
5. Основные конструктивные элементы зданий и сооружений, технологического оборудования.
6. Свойства основных пожаровзрывоопасных веществ, опасных химических веществ, источников радиации и т.п.
7. Требования нормативных правовых актов по организации и деятельности пожарно-спасательных служб, взаимодействия с другими службами во время ликвидации пожаров.
8. Типичные способы работы во время тушения пожаров, поиска пострадавших в зоне пожара, их транспортировки и эвакуации из опасной зоны, предоставление им доврачебной помощи.
9. Типичные способы работы с противопожарной техникой.
10. Типичные способы санитарной и специальной обработки техники, зданий, сооружений и т.п.
11. Правила использования средств оперативной связи, безопасности и охраны труда во время проведения всех видов работ.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Организует профилактические мероприятия по противопожарному обеспечению полетов на аэродроме и объектах аэропорта.
Умения:
1. Разработать программы обучения работников предприятия мерам пожарной безопасности.
2. Организовать подготовку работников предприятия действиям в случае возникновения пожара.
3. Разработать программы первичных, повторных и целевых инструктажей.
4. Разработать требования к внутреннему и наружному противопожарному водоснабжению в зданиях и на территории аэропорта.
5. Разработать порядок плановых испытаний аэродромной пожарной техники, оборудования, снаряжения, пожарно-технического вооружения и пожарных рукавов.
6. Организовать профилактические мероприятия по противопожарному обеспечению полетов на аэродроме и объектах аэропорта.
7. Контролировать противопожарное обеспечение при проведении на территории аэропорта крупномасштабных пожароопасных работ (электрогазосварочные и огневые работы при строительстве, ремонте и реконструкции объектов аэропорта, утилизация списанных ВС и т.д.).
Знания:
1. Требования к содержанию и актуальности Аварийного плана аэродрома.
2. Порядок определения категории аэродрома по уровню требуемой противопожарной защиты.
3. Типовые процедуры противопожарных операций на воздушных судах.
4. Правила испытаний аэродромных пожарных автомобилей.
5. Ппавила испытаний и классификации огнетушащих веществ.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Организация освоения персоналом СПАСОП практических навыков выполнения приемов при работе с пожарно-техническим и аварийно-спасательным оборудованием
Навык 1:
Разработка и внедрение программы подготовки специалистов. участвующих в аварийно-спасательном обеспечении полетов
Умения:

1. ҚР әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы Заңы.
2. Қолданылатын апаттық-құтқару техникасының, жабдығының конструкциясы, оларды пайдалану қағидалары.
3. ҚР әуежайларында ұшуды апаттық-құтқару қамтамасыз ету қағидалары.
4. ҚР азаматтық авиациясындағы өрт қауіпсіздігі қағидалары.
5. Ғимараттар мен құрылыстардың, технологиялық жабдықтардың негізгі құрылымдық элементтері.
6. Негізгі өрт-жарылыс қауіпті заттардың, қауіпті химиялық заттардың, радиация көздерінің және т. б. қасиеттері.
7. Өрт-құтқару қызметтерін ұйымдастыру және олардың қызметі, өрттерді жою кезінде басқа қызметтермен өзара іс-қимыл жөніндегі нормативтік құқықтық актілердің талаптары.
8. Өрт сөндіру, өрт аймағында зардап шеккендерді іздеу, оларды тасымалдау және қауіпті аймақтан эвакуациялау кезінде жұмыс істеудің типтік тәсілдері, оларға дәрігерге дейінгі көмек көрсету.
9. Өртке қарсы техникамен жұмыс істеудің типтік тәсілдері.
10. Техниканы, ғимараттарды, құрылыстарды және т. б. санитарлық және арнайы өңдеу әдістері.
11. Барлық жұмыс түрлерін жүргізу кезінде жедел байланыс, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау құралдарын пайдалану қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Әуеайлақта және әуежай объектілерінде ұшуды өртке қарсы қамтамасыз ету бойынша профилактикалық іс-шараларды ұйымдастырады
Машықтар:
1. Кәсіпорын қызметкерлерін өрт қауіпсіздігі шараларына үйрету.
2. Өрт туындаған жағдайда кәсіпорын қызметкерлерін іс-әрекеттерге дайындауды қамтамасыз ету.
3. Бастапқы, қайталама және мақсатты нұсқаулар беру.
4. Әуежай ғимараттары мен аумағында ішкі және сыртқы өртке қарсы сумен жабдықтауды тексеру.
5. Әуеайлақтық өрт техникасына, жабдықтарға, жабдықтарға, өрт-техникалық қару-жараққа және өрт жеңдеріне жоспарлы сынақтар жүргізу.
6. Әуеайлақта және әуежай объектілерінде ұшуды өртке қарсы қамтамасыз ету жөніндегі профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыру.
7. Әуежай аумағында ауқымды өрт қауіпті жұмыстарды жүргізу кезінде өртке қарсы қамтамасыз етуді бақылау (әуежай объектілерін салу, жөндеу және реконструкциялау кезінде электр газбен дәнекерлеу және от жұмыстары, есептен шығарылған ӘК кәдеге жарату және т.б.).
Білімдер:
1. Әуеайлақтың апаттық жоспарының мазмұны мен өзектілігіне қойылатын талаптар.
2. Қажетті өртке қарсы қорғау деңгейі бойынша әуеайлақтың санатын айқындау тәртібі.
3. Әуе кемелеріндегі өртке қарсы операциялардың үлгілік рәсімдері.
4. Әуеайлақтық өрт сөндіру автомобильдерін сынау тәртібі.
5. Өрт сөндіргіш заттарды сынау және жіктеу тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
ҰӨҚАҚҚҚ персоналының өрт-техникалық және апаттық-құтқару жабдықтарымен жұмыс істеу кезінде әдістерді орындаудың практикалық дағдыларын меңгеруі
Дағды 1:
Ұшуды апаттық-құтқару қамтамасыз етуге қатысатын мамандарды даярлау бағдарламасын әзірлеу және енгізу
Машықтар:

1. Разработать программы подготовки специалистов. участвующих в аварийно-спасательном обеспечении полетов.
2. Разработать тематические планы на год с учетом технической оснащенности АСК.
3. Определить порядок и последовательность обучения личного состава АСК.
4. Организовать теоретические занятия и практические тренировки.
5. Спроектировать в аэропорту учебно-тренировочную базу (оборудованный класс, полигон, дымокамера, списанное воздушное судно и другое).
6. Составить графики проведения учений и тренировок, разработать планы их проведения, провести разборы, в процессе которых анализирует действия личного состава и дать им оценку.
7. Организовать профессиональную подготовку пожарно-спасательных расчетов СПАСОП (проведение теоретических и практических занятий с личным составом по изучению и отработке действий при авиационных происшествиях, выполнении аварийно-спасательных работ и тушении пожаров на наземных объектах).
8. Организовать обучение нештатных расчетов АСК правилам и методам поисковых и аварийно-спасательных работ.
9. Подготовить необходимую документацию в части противопожарного обеспечения полетов ВС и объектов аэропорта (разработка и согласование Оперативного плана пожаротушения, проектов приказов, инструкций и иных организационно — распорядительных документов по вопросам пожарной безопасности в аэропорту).
Знания:
1. Требования к содержанию программ подготовки персонала СПАСОП.
2. Требования к полигонам для подготовки персонала СПАСОП в реальной обстановке.
3. Требования к отчетности о проведенных тренировках, учениях и выполненных аварийно-спасательных работах.
4. Требования к средствам связи и оповещения, используемым при реализации мероприятий аварийного плана и при выполнении аварийно-спасательных работ.
5. Требование о прохождении ежегодной "огневой" подготовки в реальной обстановке спасателями аварийно-спасательных служб аэропортов.
6. Требования организации системы оповещения служб аэропорта и взаимодействующих организаций, принимающих участие в аварийных мероприятиях, оснащения аварийно-спасательных станций, аэродромных пожарных автомобилей, спасателей и других служб аэропорта.
7. Требования к используемым аэродромным пожарным автомобилям и аварийно-спасательному оборудованию.
8. Требование об обязательном испытании аэродромных пожарных автомобилей при допуске к применению в гражданской авиации, а также об обязательном ежегодном испытании и испытании после ремонта.

1. Мамандарды даярлау бағдарламаларын әзірлеу. ұшуды апаттық-құтқару қамтамасыз етуге қатысушылардың.
2. АҚК техникалық жарақтандырылуын ескере отырып, бір жылға арналған тақырыптық жоспарлар әзірлеу.
3. АҚК жеке құрамын оқытудың тәртібі мен реттілігін анықтау.
4. Теориялық сабақтар мен практикалық жаттығулар өткізу.
5. Әуежайда оқу-жаттығу базасын (жабдықталған сынып, полигон, түтін камерасы, есептен шығарылған әуе кемесі және т.б.) құру.
6. Оқу-жаттығулар мен жаттығуларды өткізу кестесін жасау, оларды өткізу жоспарларын әзірлеу, талдау жүргізу, оның барысында жеке құрамның іс-әрекеттерін талдайды және оларға баға береді.
7. ҰӨҚАҚҚҚ өрт-құтқару есептеулерін кәсіби дайындауды ұйымдастыру және жүргізу (авиациялық оқиғалар кезіндегі іс-қимылдарды зерделеу және пысықтау, апаттық-құтқару жұмыстарын орындау және жердегі объектілерде өрттерді сөндіру бойынша жеке құраммен теориялық және практикалық сабақтар өткізу).
8. Іздестіру және апаттық-құтқару жұмыстарының ережелері мен әдістеріне штаттан тыс АҚК есептеулерін оқытуды ұйымдастыру және жүргізу.
9. Әк және әуежай объектілерінің ұшуын өртке қарсы қамтамасыз ету бөлігінде қажетті құжаттаманы дайындау (өрт сөндірудің Жедел жоспарын, әуежайдағы өрт қауіпсіздігі мәселелері бойынша бұйрықтардың, нұсқаулықтардың және өзге де ұйымдастырушылық — өкімдік құжаттардың жобаларын әзірлеу және келісу).
Білімдер:
1. ҰӨҚАҚҚҚ персоналын даярлау бағдарламаларының мазмұнына қойылатын талаптар.
2. ҰӨҚАҚҚҚ персоналын нақты жағдайда даярлауға арналған полигондарға қойылатын талаптар.
3. Өткізілген жаттығулар, оқу-жаттығулар және орындалған апаттық-құтқару жұмыстары туралы есептілікке қойылатын талаптар.
4. Апаттық жоспардың іс-шараларын іске асыру кезінде және апаттық-құтқару жұмыстарын орындау кезінде пайдаланылатын байланыс және құлақтандыру құралдарына қойылатын талаптар.
5. Әуежайлардың апаттық-құтқару қызметтерінің құтқарушыларының нақты жағдайда жыл сайынғы "атыс" даярлығынан өтуі туралы талап.
6. Әуежай қызметтерін және апаттық іс-шараларға қатысатын өзара іс-қимыл жасайтын ұйымдарды құлақтандыру жүйесін, апаттық-құтқару станцияларын, әуеайлақтық өрт сөндіру автомобильдерін, құтқарушыларды және әуежайдың басқа да қызметтерін жарақтандыруды ұйымдастырудың талаптары.
7. Пайдаланылатын әуеайлақтық өрт сөндіру автомобильдеріне және апаттық-құтқару жабдықтарына қойылатын талаптар.
8. Азаматтық авиацияда қолдануға рұқсат беру кезінде әуеайлақтық өрт сөндіру автомобильдерін міндетті сынау туралы, сондай-ақ жөндеуден кейін міндетті жыл сайынғы сынау және сынау туралы талап. Оларды сынау тәртібі.

9. Порядок контроля состояния и продления сроков эксплуатации аэродромных пожарных автомобилей.
10. Требования к огнетушащим веществам, используемым для аварийно-спасательного обеспечения.
11. Классификация пенообразователей по уровням в соответствии с нормами ИКАО. требование о проведении ежегодных эксплуатационных испытаний систем подачи пены аэродромных пожарных автомобилей. Порядок их испытаний.
12. Требования к защитной одежде и средствам защиты органов дыхания персонала, требования к снабжению персонала аварийно-спасательной службы спецодеждой.
13. Требования к аварийно-спасательным станциям на аэродроме.
14. Требования к подготовке персонала.
15. Требования к содержанию программ подготовки.
16. Требования к проведению учений.
17. Требования к полигонам для отработки действий в реальной обстановке.
18. Правила публикации информации об уровне требуемой пожарной защиты, обеспечиваемой на аэродроме.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Мониторинг и аудит систем пожарной безопасности
Умения:
1. Разработать методику оценки организации поискового и аварийно-спасательного обеспечения полетов в закрепленном районе и на аэродроме.
2. Разработать программу аудита взаимодействия с поисково-спасательной службой других авиапредприятий и государственной авиации по вопросам проведения поисковых и аварийно-спасательных работ.
3. Проводить оценку качества обучения поисковых экипажей, личного состава аварийно-спасательных команд и экипажей воздушных судов действиям в аварийных ситуациях, а также комплексных учений аварийно-спасательных расчетов.
4. Разработать мероприятия, руководящие документы по организации и проведению поисковых и аварийно-спасательных работ.
5. Организовать проведение поисковых и аварийно-спасательных работ.
6. Участвовать в работе комиссий по расследованию авиационных происшествий.
7. Обеспечить предприятие необходимыми техническими средствами, аппаратурой и имуществом для проведения поисковых, аварийно-спасательных и эвакуационных работ.
8. Готовить предложения по совершенствованию методики аварийно-спасательных работ.
9. Готовить предложения по освоению и внедрению новых образцов поисковой и аварийно-спасательной техники.
Знания:
1. Требования к аварийно-спасательному обеспечению полетов в аэропорту.
2. Порядок подготовки поисковых и аварийно-спасательных работ аэропорту.
3. Требования пожарной безопасности на объектах аэропорта.
4. Цели и программа внутреннего аудита.

9. Әуеайлақтық өрт сөндіру автомобильдерінің жай-күйін бақылау және пайдалану мерзімдерін ұзарту тәртібі.
10. Апаттық-құтқару қамтамасыз ету үшін пайдаланылатын өрт сөндіргіш заттарға қойылатын талаптар.
11. ИКАО нормаларына сәйкес көбік түзгіштердің деңгейлері бойынша жіктелуі. әуеайлақтық өрт сөндіру автомобильдерінің көбік беру жүйелеріне жыл сайынғы пайдалану сынақтарын жүргізу туралы талап. Оларды сынау тәртібі.
12. Персоналдың қорғаныш киіміне және тыныс алу органдарын қорғау құралдарына қойылатын талаптар.Апаттық-құтқару қызметінің персоналын арнайы киіммен жабдықтауға қойылатын талаптар.
13. Әуеайлақтағы апаттық-құтқару станцияларына қойылатын талаптар.
14. Қызметкерлерді даярлауға қойылатын талаптар. Дайындық бағдарламаларының мазмұнына қойылатын талаптар.
15. Оқу-жаттығуларды өткізуге қойылатын талаптар. Нақты жағдайдағы әрекеттерді пысықтау үшін полигондарға қойылатын талаптар.
16. Әуеайлақта қамтамасыз етілетін талап етілетін өрттен қорғау деңгейі туралы ақпаратты жариялау қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Өрт қауіпсіздігі жүйелерінің мониторингі және аудиті
Машықтар:
1. Бекітілген ауданда және әуеайлақта ұшуды іздестіру және апаттық-құтқару қамтамасыз етуді ұйымдастыруға бағалау жүргізу.
2. Басқа авиакәсіпорындардың және мемлекеттік авиацияның іздестіру-құтқару қызметімен іздестіру және апаттық-құтқару жұмыстарын жүргізу мәселелері бойынша өзара іс-қимыл аудитін жүргізу.
3. Іздестіру экипаждарын, апаттық-құтқару командаларының жеке құрамын және әуе кемелерінің экипаждарын апаттық жағдайлардағы іс-қимылдарға, сондай-ақ апаттық-құтқару есептерінің кешенді оқу-жаттығуларына оқыту сапасына бағалау жүргізу.
4. Іздестіру және апаттық-құтқару жұмыстарын ұйымдастыру және жүргізу жөніндегі іс-шараларға, басшылық құжаттарға тексеру жүргізу.
5. Іздестіру және апаттық-құтқару жұмыстарын жүргізуге қатысу.
6. Авиациялық оқиғаларды тергеу жөніндегі комиссиялардың жұмысына қатысу.
7. Іздестіру, апаттық-құтқару және эвакуациялық жұмыстарды жүргізу үшін кәсіпорынды қажетті техникалық құралдармен, аппаратурамен және мүлікпен қамтамасыз етуді, сондай-ақ осы қаражатты бөлуді тексеру.
8. Апаттық-құтқару жұмыстарының әдістемесін жетілдіру бойынша ұсыныстар дайындау.
9. Іздестіру және апаттық-құтқару техникасының жаңа үлгілерін игеру және енгізу бойынша ұсыныстар дайындау.
Білімдер:
1. ҚР әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы Заңы.
2. ҚР әуежайларында ұшуды апаттық-құтқару қамтамасыз ету қағидалары.
3. ҚР азаматтық авиациясындағы өрт қауіпсіздігі қағидалары.
4. Ішкі аудит жүргізу әдістемесі.

Параграф 87. Инженер по пожарной безопасности
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Специальность:
Пожарная безопасность
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Практический опыт работы в отрасли ГА в сфере аварийно-спасательного обеспечения полетов воздушных судов не менее пяти лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификат о прохождении курса первоначальной подготовки и/или повышения квалификации по программам профессиональной подготовки специалистов по аварийно-спасательному обеспечению полетов в аэропортах (руководящий персонал СПАСОП) в соответствии с требованиями Типовых программ профессиональной подготовки авиационного персонала, участвующего в обеспечении безопасности полетов.
Другие возможные наименования профессии:
2149-3 - Инженеры по промышленной безопасности, охране труда и технике безопасности
Основная цель деятельности:
Обеспечение готовности персонала и техники, пожарных автомобилей, пожарно-технического и спасательного оборудования
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Оснащение необходимым снаряжением и оборудованием поискового и аварийно-спасательного обеспечения полетов
2. Освоение персоналом СПАСОП практических навыков выполнения приемов при работе с пожарно-техническим и аварийно-спасательным оборудованием
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Оснащение необходимым снаряжением и оборудованием поискового и аварийно-спасательного обеспечения полетов
Навык 1:
Оснащение СПАСОП материально-техническим имуществом
Умения:
1. Готовить заявки на приобретение необходимого снаряжения и оборудования поискового и аварийно-спасательного обеспечения полетов
2. Проводить плановые испытания аэродромной пожарной техники, оборудования, снаряжения, пожарно-технического вооружения и пожарных рукавов.
3. Организовать эксплуатацию оборудования для аварийно-спасательных работ и тушения пожаров на наземных объектах.
4. Участвовать в проведении поисковых и аварийно-спасательных работ.
5. Участвовать в работе комиссий по расследованию авиационных происшествий.
6. Проверять обеспечение предприятия необходимыми техническими средствами, аппаратурой и имуществом для проведения поисковых, аварийно-спасательных и эвакуационных работ, распределить эти средства.
7. Применять методику аварийно-спасательных работ.
8. Организовать освоение и внедрение новых образцов поисковой и аварийно-спасательной техники.
Знания:
1. Закон РК "Об использовании воздушного пространства РК и деятельности авиации".

Параграф 87. Өрт қауіпсіздігі инженері
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Мамандық:
Өрт қауіпсіздігі
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Ұшуларды іздестіру және авариялық-құтқару бойынша кемінде 5 жыл жұмыс өтілі.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын авиация персоналын кәсіптік даярлаудың үлгілік бағдарламаларының талаптарына сәйкес әуежайларда ұшуды апаттық-құтқару қамтамасыз ету жөніндегі мамандарды кәсіптік даярлау бағдарламалары бойынша бастапқы даярлау және/немесе біліктілікті арттыру курсынан өткені туралы Сертификат. (ҰӨҚАҚҚҚ басшы персоналы).
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2149-3 - Өндірістік қауіпсіздік, еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы жөніндегі инженерлер
Қызметтің негізгі мақсаты:
Персонал мен техниканың, өрт сөндіру автомобильдерінің, өрт-техникалық және құтқару жабдықтарының әзірлігін қамтамасыз ету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Ұшуды іздестіру және апаттық-құтқару қамтамасыз етудің қажетті жабдықтарымен қамтамасыз ету
2. ҰӨҚАҚҚҚ персоналының Өрт-техникалық және апаттық-құтқару жабдықтарымен жұмыс істеу кезінде әдістерді орындаудың практикалық дағдыларын меңгеруі
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Ұшуды іздестіру және апаттық-құтқару қамтамасыз етудің қажетті жабдықтарымен қамтамасыз ету
Дағды 1:
ҰӨҚАҚҚҚ материалдық-техникалық мүлікпен қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Ұшуды іздестіру және апаттық-құтқару қамтамасыз етудің қажетті жабдықтары мен жабдықтарын сатып алуға өтінімдер дайындау.
2. Әуеайлақтық өрт техникасына, жабдықтарға, жабдықтарға, өрт-техникалық қару-жараққа және өрт жеңдеріне жоспарлы сынақтар жүргізу.
3. Жердегі объектілерде апаттық-құтқару жұмыстарына және өрттерді сөндіруге арналған жабдықтарды пайдалану жөніндегі құжаттаманы әзірлеу.
4. Іздестіру және апаттық-құтқару жұмыстарын жүргізуге қатысу.
5. Авиациялық оқиғаларды тергеу жөніндегі комиссиялардың жұмысына қатысу.
6. Іздестіру, апаттық-құтқару және эвакуациялық жұмыстарды жүргізу үшін кәсіпорынның қажетті техникалық құралдармен, аппаратурамен және мүлікпен қамтамасыз етілуін бақылау, осы қаражатты бөлу.
7. Апаттық-құтқару жұмыстарының әдістемесін жетілдіру.
8. Іздестіру және апаттық-құтқару техникасының жаңа үлгілерін игеруге және енгізуге басшылық жасау.
Білімдер:
1. "ҚР әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы"ҚР Заңы.

2. Правила эксплуатации аварийно-спасательной техники, оборудования.
3. Правила аварийно-спасательного обеспечения полетов в аэропортах РК.
4. Правила пожарной безопасности в гражданской авиации РК.
5. Планы зданий и сооружений, технологического оборудования предприятия.
6. Опасные факторы основных пожаровзрывоопасных веществ, опасных химических веществ, источников радиации и т.п.
7. Способы работы во время тушения пожаров, поиска пострадавших в зоне пожара, их транспортировки и эвакуации из опасной зоны, предоставление им доврачебной помощи.
8. Способы работы с противопожарной техникой.
9. Способы санитарной и специальной обработки техники, зданий, сооружений и т.п.
10. Порядок использования средств оперативной связи, безопасности и охраны труда во время проведения всех видов работ.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Проводит профилактические мероприятия по противопожарному обеспечению полетов на аэродроме и объектах аэропорта.
Умения:
1. Обучить работников предприятия мерам пожарной безопасности.
2. Обеспечить подготовку работников предприятия действиям в случае возникновения пожара.
3. Проводить первичные, повторные и целевые инструктажи.
4. Проверять внутреннее и наружное противопожарное водоснабжение в зданиях и на территории аэропорта.
5. Проводить плановые испытания аэродромной пожарной техники, оборудования, снаряжения, пожарно-технического вооружения и пожарных рукавов.
6. Осуществлять профилактические мероприятия по противопожарному обеспечению полетов на аэродроме и объектах аэропорта.
7. Осуществлять противопожарное обеспечение при проведении на территории аэропорта крупномасштабных пожароопасных работ (электрогазосварочные и огневые работы при строительстве, ремонте и реконструкции объектов аэропорта, утилизация списанных ВС и т.д.).
Знания:
1. Аварийный план аэродрома.
2. Уровни требуемой противопожарной защиты согласно категории аэродрома.
3. Процедуры противопожарных операций по классам воздушных судов.
4. Порядок испытаний аэродромных пожарных автомобилей.

2. Қолданылатын апаттық-құтқару техникасының, жабдығының конструкциясы, оларды пайдалану қағидалары.
3. ҚР әуежайларында ұшуды апаттық-құтқару қамтамасыз ету қағидалары ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушы 2015 жылғы 26 наурыздағы №325 бұйрығымен.
4. ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 26 наурыздағы № 324 бұйрығымен бекітілген ҚР азаматтық авиациясындағы өрт қауіпсіздігі қағидалары.
5. Ғимараттар мен құрылыстардың, технологиялық жабдықтардың негізгі құрылымдық элементтері.
6. Негізгі өрт-жарылыс қауіпті заттардың, қауіпті химиялық заттардың, радиация көздерінің және т. б. қасиеттері.
7.Өрт-құтқару қызметтерін ұйымдастыру және олардың қызметі, өрттерді жою кезінде басқа қызметтермен өзара іс-қимыл жөніндегі нормативтік құқықтық актілердің талаптары.
8. Өрт сөндіру, өрт аймағында зардап шеккендерді іздеу, оларды тасымалдау және қауіпті аймақтан эвакуациялау кезінде жұмыс істеудің типтік тәсілдері, оларға дәрігерге дейінгі көмек көрсету.
9. Өртке қарсы техникамен жұмыс істеудің типтік тәсілдері.
10. Техниканы, ғимараттарды, құрылыстарды және т. б. санитарлық және арнайы өңдеу әдістері.
11. Барлық жұмыс түрлерін жүргізу кезінде жедел байланыс, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау құралдарын пайдалану қағидалары..
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Әуеайлақта және әуежай объектілерінде ұшуды өртке қарсы қамтамасыз ету бойынша профилактикалық іс-шараларды ұйымдастырады
Машықтар:
1. Кәсіпорын қызметкерлерін өрт қауіпсіздігі шараларына үйрету.
2. Өрт туындаған жағдайда кәсіпорын қызметкерлерін іс-әрекеттерге дайындауды қамтамасыз ету.
3. Бастапқы, қайталама және мақсатты нұсқаулар беру.
4. Әуежай ғимараттары мен аумағында ішкі және сыртқы өртке қарсы сумен жабдықтауды тексеру.
5. Әуеайлақтық өрт техникасына, жабдықтарға, жабдықтарға, өрт-техникалық қару-жараққа және өрт жеңдеріне жоспарлы сынақтар жүргізу.
6. Әуеайлақта және әуежай объектілерінде ұшуды өртке қарсы қамтамасыз ету жөніндегі профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыру.
7. Әуежай аумағында ауқымды өрт қауіпті жұмыстарды жүргізу кезінде өртке қарсы қамтамасыз етуді бақылау (әуежай объектілерін салу, жөндеу және реконструкциялау кезінде электр газбен дәнекерлеу және от жұмыстары, есептен шығарылған ӘК кәдеге жарату және т.б.).
Білімдер:
1. Әуеайлақтың апаттық жоспарының мазмұны мен өзектілігіне қойылатын талаптар.
2. Қажетті өртке қарсы қорғау деңгейі бойынша әуеайлақтың санатын айқындау тәртібі.
3. Әуе кемелеріндегі өртке қарсы операциялардың үлгілік рәсімдері.
4. Әуеайлақтық өрт сөндіру автомобильдерін сынау тәртібі.

5. Порядок испытаний и классификации огнетушащих веществ.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Освоение персоналом СПАСОП практических навыков выполнения приемов при работе с пожарно-техническим и аварийно-спасательным оборудованием
Навык 1:
Обучение по программам подготовки специалистов, участвующих в аварийно-спасательном обеспечении полетов
Умения:
1. Организовать подготовку специалистов. участвующих в аварийно-спасательном обеспечении полетов.
2. Проводить обучение специалистов по тематическим планам на год.
3. Составить график обучения личного состава АСК.
4. Проводить теоретические занятия и практические тренировки.
5. Создать в аэропорту учебно-тренировочную базу (оборудованный класс, полигон, дымокамера, списанное воздушное судно и другое).
6. Проводить учения и тренировки по планам их проведения.
7. Проводить профессиональную подготовку пожарно-спасательных расчетов СПАСОП (проведение теоретических и практических занятий с личным составом по изучению и отработке действий при авиационных происшествиях, выполнении аварийно-спасательных работ и тушении пожаров на наземных объектах).
8. Проводить обучение нештатных расчетов АСК правилам и методам поисковых и аварийно-спасательных работ.
9. Оформлять необходимую документацию в части противопожарного обеспечения полетов ВС и объектов аэропорта.
Знания:
1. Содержание программ подготовки персонала СПАСОП.
2. Устройство полигонов для подготовки персонала СПАСОП.
3. Порядок оформления отчетности о проведенных тренировках, учениях и выполненных аварийно-спасательных работах.
4. Порядок применения средств связи и оповещения, используемым при реализации мероприятий аварийного плана и при выполнении аварийно-спасательных работ.
5. Порядок организации ежегодной "огневой" подготовки в реальной обстановке спасателями аварийно-спасательных служб аэропортов.
6. Организация системы оповещения служб аэропорта и взаимодействующих организаций, принимающих участие в аварийных мероприятиях, оснащение аварийно-спасательных станций, аэродромных пожарных автомобилей, спасателей и других служб аэропорта.
7. Аэродромные пожарные автомобили и аварийно-спасательное оборудование.

5. Сынақ тәртібі және жіктелуі
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
ҰӨҚАҚҚҚ персоналының Өрт-техникалық және апаттық-құтқару жабдықтарымен жұмыс істеу кезінде әдістерді орындаудың практикалық дағдыларын меңгеруі
Дағды 1:
Ұшуды апаттық-құтқару қамтамасыз етуге қатысатын мамандарды даярлау бағдарламасын әзірлеу және енгізу
Машықтар:
1. Мамандарды даярлау бағдарламаларын әзірлеу. ұшуды апаттық-құтқару қамтамасыз етуге қатысушыларды даярлау.
2. АҚК техникалық жарақтандырылуын ескере отырып, бір жылға арналған тақырыптық жоспарлар әзірлеу.
3. АӘК жеке құрамын оқытудың тәртібі мен реттілігін анықтау.
4. Теориялық сабақтар мен практикалық жаттығулар өткізу.
5. Әуежайда оқу-жаттығу базасын (жабдықталған сынып, полигон, түтін камерасы, есептен шығарылған әуе кемесі және т.б.) құру.
6. Оқу-жаттығулар мен жаттығуларды өткізу кестесін жасау, оларды өткізу жоспарларын әзірлеу, талдау жүргізу, оның барысында жеке құрамның іс-әрекеттерін талдайды және оларға баға береді.
7. ҰӨҚАҚҚҚ өрт-құтқару есептеулерін кәсіби дайындауды ұйымдастыру және жүргізу (авиациялық оқиғалар кезіндегі іс-қимылдарды зерделеу және пысықтау, апаттық-құтқару жұмыстарын орындау және жердегі объектілерде өрттерді сөндіру бойынша жеке құраммен теориялық және практикалық сабақтар өткізу).
8. Іздестіру және апаттық-құтқару жұмыстарының ережелері мен әдістеріне штаттан тыс АҚК есептеулерін оқытуды ұйымдастыру және жүргізу.
9. ӘК және әуежай объектілерінің ұшуын өртке қарсы қамтамасыз ету бөлігінде қажетті құжаттаманы дайындау (өрт сөндірудің жедел жоспарын, әуежайдағы өрт қауіпсіздігі мәселелері бойынша бұйрықтардың, нұсқаулықтардың және өзге де ұйымдастырушылық — өкімдік құжаттардың жобаларын әзірлеу және келісу).
Білімдер:
1. ҰӨҚАҚҚҚ персоналын даярлау бағдарламаларының мазмұнына қойылатын талаптар.
2. ҰӨҚАҚҚҚ персоналын нақты жағдайда даярлауға арналған полигондарға қойылатын талаптар.
3. Өткізілген жаттығулар, оқу-жаттығулар және орындалған апаттық-құтқару жұмыстары туралы есептілікке қойылатын талаптар.
4. Апаттық жоспардың іс-шараларын іске асыру кезінде және апаттық-құтқару жұмыстарын орындау кезінде пайдаланылатын байланыс және құлақтандыру құралдарына қойылатын талаптар.
5. Әуежайлардың апаттық-құтқару қызметтерінің құтқарушыларының нақты жағдайда жыл сайынғы "атыс" даярлығынан өтуі туралы талап.
6. Әуежай қызметтерін және апаттық іс-шараларға қатысатын өзара іс-қимыл жасайтын ұйымдарды құлақтандыру жүйесін, апаттық-құтқару станцияларын, әуеайлақтық өрт сөндіру автомобильдерін, құтқарушыларды және әуежайдың басқа да қызметтерін жарақтандыруды ұйымдастырудың талаптары.
7. Пайдаланылатын әуеайлақтық өрт сөндіру автомобильдеріне және апаттық-құтқару жабдықтарына қойылатын талаптар.

8. Порядок проведения обязательного испытания аэродромных пожарных автомобилей при допуске к применению в гражданской авиации, а также обязательного ежегодного испытания и испытания после ремонта.
9. Процедуры проведения контроля состояния и продления сроков эксплуатации аэродромных пожарных автомобилей.
10. Порядок применения огнетушащих веществ, используемых для аварийно-спасательного обеспечения.
11. Порядок проведения ежегодных эксплуатационных испытаний систем подачи пены аэродромных пожарных автомобилей.
12. Порядок применения защитной одежды и средств защиты органов дыхания персонала.
13. Правила применения аварийно-спасательных станций на аэродроме.
14. Содержание программ подготовки персонала.
15. Устройство полигонов для отработки действий в реальной обстановке.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Проверка систем пожарной безопасности
Умения:
1. Проводить оценку организации поискового и аварийно-спасательного обеспечения полетов в закрепленном районе и на аэродроме.
2. Проводить аудит взаимодействия с поисково-спасательной службой других авиапредприятий и государственной авиации по вопросам проведения поисковых и аварийно-спасательных работ.
3. Проводить обучение поисковых экипажей, личного состава аварийно-спасательных команд и экипажей воздушных судов действиям в аварийных ситуациях, а также комплексных учений аварийно-спасательных расчетов.
4. Проводить проверку готовности к поисковым и аварийно-спасательным работам.
5. Осуществлять поисковые и аварийно-спасательные работы.
6. Участвовать в работе комиссий по расследованию авиационных происшествий.
7. Обеспечить предприятие необходимыми техническими средствами, аппаратурой и имуществом для проведения поисковых, аварийно-спасательных и эвакуационных работ, а также распределение этих средств.
8. Проводить работы по освоению и внедрению новых образцов поисковой и аварийно-спасательной техники.
Знания:
1. Закон РК "Об использовании воздушного пространства РК и деятельности авиации".
2. Правила аварийно-спасательного обеспечения полетов в аэропортах РК.
3. Правила пожарной безопасности в гражданской авиации РК.
4. Методика проведения внутреннего аудита.
5. Организационная структура предприятия, схемы взаимодействия подразделений.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Аналитическое мышление. Компьютерная грамотность. Лидерские качества. Эффективно работать в качестве члена команды, точность в выполнении задач. Спокойствие и решительность, ответственность, дисциплина и строгость. Коммуникативность, способность работать индивидуально и в команде.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Правила пожарной безопасности в гражданской авиации РК, утвержденные приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 26 марта 2015 года № 324. 2. Правила аварийно-спасательного обеспечения полетов в аэропортах РК, утвержденные приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 26 марта 2015 года №325. 3. Типовые программы профессиональной подготовки авиационного персонала, участвующего в обеспечении безопасности полетов, утвержденные приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 28 сентября 2013 года № 764.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Начальник противопожарной службы
13. Карточка профессии "Начальник расчета пожарной машины":
Код группы:
1349-0
Код наименования занятия:
1349-0-022
Наименование профессии:
Начальник расчета пожарной машины
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:

8. Азаматтық авиацияда қолдануға рұқсат беру кезінде әуеайлақтық өрт сөндіру автомобильдерін міндетті сынау туралы, сондай-ақ жөндеуден кейін міндетті жыл сайынғы сынау және сынау туралы талап. Оларды сынау тәртібі.
9. Әуеайлақтық өрт сөндіру автомобильдерінің жай-күйін бақылау және пайдалану мерзімдерін ұзарту тәртібі.
10. Апаттық-құтқару қамтамасыз ету үшін пайдаланылатын өрт сөндіргіш заттарға қойылатын талаптар.
11. ИКАО нормаларына сәйкес көбік түзгіштердің деңгейлері бойынша жіктелуі. әуеайлақтық өрт сөндіру автомобильдерінің көбік беру жүйелеріне жыл сайынғы пайдалану сынақтарын жүргізу туралы талап. Оларды сынау тәртібі.
12. Персоналдың қорғаныш киіміне және тыныс алу органдарын қорғау құралдарына қойылатын талаптар. апаттық-құтқару қызметінің персоналын арнайы киіммен жабдықтауға қойылатын талаптар.
13. Әуеайлақтағы апаттық-құтқару станцияларына қойылатын талаптар.
14. Қызметкерлерді даярлауға қойылатын талаптар.
Дайындық бағдарламаларының мазмұнына қойылатын талаптар.
15. Оқу-жаттығуларды өткізуге қойылатын талаптар.
Нақты жағдайдағы әрекеттерді пысықтау үшін полигондарға қойылатын талаптар.
16. Әуеайлақта қамтамасыз етілетін талап етілетін өрттен қорғау деңгейі туралы ақпаратты жариялау қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Өрт қауіпсіздігі жүйелерінің мониторингі және аудиті
Машықтар:
1. Бекітілген ауданда және әуеайлақта ұшуды іздестіру және апаттық-құтқару жұмыстарын қамтамасыз етуді ұйымдастыруды бағалауды жүзеге асыру.
2. Іздестіру және апаттық-құтқару жұмыстарын жүргізу мәселелері бойынша басқа авиакәсіпорындардың іздестіру-құтқару қызметімен және мемлекеттік авиациямен өзара іс-қимыл аудитін жүргізу.
3. Іздестіру экипаждарын, апаттық-құтқару құрамаларының жеке құрамын және әуе кемелерінің экипаждарын апаттық жағдайдағы іс-қимылдарға, сондай-ақ апаттық-құтқару экипаждарының кешенді жаттығуларына дайындық сапасын бағалауды жүзеге асыру.
4. Іздестіру және апаттық-құтқару жұмыстарын ұйымдастыру және жүргізу бойынша іс-шараларды, басшылық құжаттарды тексеруді жүзеге асыру.
5. Іздестіру және апаттық-құтқару жұмыстарын жүргізуге қатысу.
6. Авиациялық оқиғаларды тексеру жөніндегі комиссиялардың жұмысына қатысу.
7. Кәсіпорынның іздестіру, апаттық-құтқару және эвакуациялау жұмыстарын жүргізу үшін қажетті техникалық құралдармен, жабдықтармен және мүлікпен қамтамасыз етілуін, сондай-ақ осы қаражаттың бөлінуін тексеру.
8. Апаттық-құтқару жұмыстарының әдістемесін жетілдіру жөнінде ұсыныстар әзірлеу.
10. Іздестіру және апаттық-құтқару техникасының жаңа үлгілерін әзірлеу және енгізу бойынша ұсыныстар дайындау.
Білімдер:
1. "ҚР әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы"ҚР Заңы.
2. ҚР әуежайларында ұшуды апаттық-құтқару қамтамасыз ету қағидалары ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушы 2015 жылғы 26 наурыздағы №325 бұйрығымен.
3. ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 26 наурыздағы № 324 бұйрығымен бекітілген ҚР азаматтық авиациясындағы өрт қауіпсіздігі қағидалары.
4. Ішкі аудит жүргізу әдістемесі.
5. Кәсіпорынның ұйымдық құрылымы, бөлімшелердің өзара әрекеттесу схемалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Аналитикалық ойлау. Компьютерлік сауаттылық. Көшбасшылық қасиеттер. Команда мүшесі ретінде тиімді жұмыс істеу, тапсырмаларды орындаудағы дәлдік. Тез шешім қабылдау қабілеті, кәсіби біліктілік пен дағдыларды өз бетінше дамыту қабілеті. Төзімділік және тез шешім қабылдай алу, жауапкершілік, тәртіп және қатаңдық.
Коммуникативтілік, жеке және командада жұмыс істей білу, білім мен практикалық тәжірибе негізінде белгілі әрекеттерден іс-әрекет тәсілін анықтау, уақытылы шешім қабылдау.
Оқу барысында және кәсіптік іс-әрекет барысында алған кәсіптік білімдерін, дағдылары мен дағдыларын қолдану.
Күнделікті тапсырмаларды орындау нәтижелеріне, орындалатын жұмыстың сапасына, азаматтық авиацияда қабылданған құжаттаманың, ережелер мен рәсімдердің талаптарын сақтаудағы жоғары ұйымшылдық пен ұқыптылыққа жауапкершілік.
Еңбексүйгіштік, ұқыптылық, зейінділік, өзін-өзі ұстай білу, жауапкершілік, күйзеліске төзімділік, тіл үйрену қабілеті, оқу қабілеті, коммуникативтілік, дамуға деген ынтасы.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 26 наурыздағы № 324 бұйрығымен бекітілген ҚР азаматтық авиациясындағы өрт қауіпсіздігі қағидалары. 2. ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушы 2015 жылғы 26 наурыздағы №325 бұйрығымен бекітілген ҚР әуежайларында ұшуды апаттық-құтқару қамтамасыз ету қағидалары. 3. "Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын авиация персоналын кәсіптік даярлаудың үлгілік бағдарламалары"ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 28 қыркүйектегі № 764 бұйрығы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Өртке қарсы қызмет бастығы
13. Кәсіптің карточкасы "Өрт сөндіру машиналар расчетінің бастығы":
Топтың коды:
1349-0
Қызмет атауының коды:
1349-0-022
Кәсіптің атауы:
Өрт сөндіру машиналар расчетінің бастығы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:

Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения РК от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих". Зарегистрирован в Министерстве юстиции РК 31 декабря 2020 года № 22003.
Параграф 1. Начальник (Руководитель) бригады (группы)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Техническое обслуживание, ремонт и эксплуатация автомобильного транспорта
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Стаж работы не менее 1 года по аварийно-спасательному обеспечению полетов обеспечению полетов.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификат о прохождении курса первоначальной подготовки и/или повышения квалификации по программам профессиональной подготовки специалистов по аварийно-спасательному обеспечению полетов в аэропортах (руководящий персонал СПАСОП) в соответствии с требованиями Типовых программ профессиональной подготовки авиационного персонала, участвующего в обеспечении безопасности полетов.
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Управление расчетом пожарной машины
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация аварийно-спасательных работ в зоне чрезвычайной ситуации
2. Организация мероприятий по оказанию первой помощи пострадавшим
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Организация аварийно-спасательных работ в зоне чрезвычайной ситуации
Навык 1:
Поддержание в постоянной готовности личного состава и аварийно-спасательного оборудования
Умения:
1. Обеспечить высокий уровень боеготовности личного состава и техники, содержание пожарных автомобилей, пожарно-технического и спасательного оборудования, изолирующих противогазов личного состава отделения в надлежащем состоянии.
2. Проводить занятия с личным составом расчета по освоению практических навыков выполнения приемов при работе с пожарно-техническим и аварийно-спасательным оборудованием.
3. Обеспечить соблюдение водителями правил технической эксплуатации пожарных автомобилей.
4. Обеспечить работу специальных агрегатов пожарных автомобилей и аварийно-спасательного оборудования.
5. Принимать меры по обеспечению горюче-смазочными материалами, своевременным обслуживанием и правильным хранением автомобильной техники.
6. Обеспечить соблюдение личным составом расчета правил техники безопасности при тушении пожаров, проведении аварийно-спасательных работ, практических занятиях, выполнении хозяйственных работ.

Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. ҚР Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 болып тіркелді.
Параграф 1. Бригада (топ) бастығы (басшысы)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Автомобиль көлігіне техникалық қызмет көрсету, жөндеу және пайдалану
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Ұшуды авариялық-құтқару қамтамасыз ету ұшуды қамтамасыз ету бойынша кемінде 1 жыл жұмыс өтілі.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын авиация персоналын кәсіптік даярлаудың үлгілік бағдарламаларының талаптарына сәйкес әуежайларда ұшуды апаттық-құтқару қамтамасыз ету жөніндегі мамандарды кәсіптік даярлау бағдарламалары бойынша бастапқы даярлау және/немесе біліктілікті арттыру курсынан өткені туралы Сертификат (ҰӨҚАҚҚҚ басшы персоналы).
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Өрт сөндіру көлігін есептеуді басқару
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Төтенше жағдай аймағында апаттық-құтқару жұмыстарын ұйымдастыру
2. Зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Төтенше жағдай аймағында апаттық-құтқару жұмыстарын ұйымдастыру
Дағды 1:
Жеке құрамды және апаттық-құтқару жабдықтарын тұрақты дайындықта ұстау
Машықтар:
1. Жеке құрам мен техниканың жауынгерлік әзірлігінің жоғары деңгейін, өрт сөндіру автомобильдерін, өрт-техникалық және құтқару жабдықтарын, бөлімшенің жеке құрамының оқшаулағыш газқағарларын тиісті жағдайда ұстауды қамтамасыз ету.
2. Өрт-техникалық және апаттық-құтқару жабдықтарымен жұмыс істеу кезінде әдістерді орындаудың практикалық дағдыларын игеру бойынша есептің жеке құрамымен сабақтар өткізу.
3. Жүргізушілердің өрт сөндіру автомобильдерін техникалық пайдалану ережелерін сақтауын қамтамасыз ету.
4. Өрт сөндіру автомобильдерінің және апаттық-құтқару жабдықтарының арнайы агрегаттарының жұмысын қамтамасыз ету.
5. Автомобиль техникасын жанар-жағармай материалдарымен, уақтылы қызмет көрсетумен және дұрыс сақтаумен қамтамасыз ету жөнінде шаралар қабылдау.
6. Жеке құрамның өрт сөндіру, апаттық-құтқару жұмыстарын жүргізу, практикалық сабақтар, шаруашылық жұмыстарды орындау кезінде қауіпсіздік техникасы қағидаларын есептеуін сақтауын қамтамасыз ету.

7. Проверять наличие личного состава и аварийно-спасательного оборудования при завершении сбора сил средств после ликвидации чрезвычайного события.
8. Проверять по заданию начальника противопожарной службы несение службы постовыми и дозорными.
9. Осуществлять техническое обслуживание и мелкий ремонт пожарно-технического оснащения, аварийно-спасательного инструмента и снаряжения.
Знания:
1. Назначение, принципы построения, тактико-технические характеристики и правила эксплуатации основной противопожарной и аварийно-спасательной техники, пожарного оборудования, аварийно-спасательного инструмента и снаряжения, приборов радиационной, химической, биологической и дозиметрического контроля и средств защиты органов дыхания и специального снаряжения, средств оперативной связи.
2. Основные конструктивные элементы воздушных судов, зданий сооружений, технологического оборудования.
3. Свойства основных пожаровзрывоопасных веществ, опасных химических веществ, источников радиации и т.п.
4. Требования нормативных правовых актов по организации и деятельности пожарно-спасательных служб, взаимодействия с другими службами во время ликвидации чрезвычайных ситуаций.
5. Способы работы во время тушения пожаров, поиска пострадавших в зоне пожара, их транспортировки и эвакуации из опасной зоны, предоставление им доврачебной помощи.
6. Способы работы с противопожарной техникой.
7. Способы санитарной и специальной обработки техники, зданий, сооружений и т.п.
8. Правила использования средств оперативной связи, безопасности и охраны труда во время проведения всех видов работ.
9. Требования, касающиеся действий аварийно-спасательной службы на месте авиационного происшествия. полномочия, обязанности и ответственность руководителя аварийно-спасательных работ и спасателей.
10. Возможности подразделений спасателей для определения трудоемкости выполняемых технологических операций (процессов) и объемов предстоящих работ.
11. Порядок расчета потребности в спасательных подразделениях исходя из объемов работ, возможностей подразделений, а также заданных ограничений на продолжительность выполнения спасательных работ.
12. Процедуры оценки потребности в подразделениях для их распределения по рабочим местам (секторам).
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Руководить работой расчета непосредственно на месте ликвидации аварии, тушения пожара
Умения:
1. Разбить на сектора территорию объекта производства спасательных работ для удобства управления работами, обеспечения четкого взаимодействия между спасательными подразделениями, а секторы - на отдельные рабочие места.

7. Төтенше жағдай жойылғаннан кейін қаражат жинау аяқталған кезде жеке құрамның және апаттық-құтқару жабдықтарының болуын тексеру.
8. Өртке қарсы қызмет бастығының тапсырмасы бойынша күзет бекеттері мен күзетшілердің қызмет атқаруын тексеру.
9. Өрт-техникалық жабдықтарға, апаттық-құтқару құралдары мен жабдықтарына техникалық қызмет көрсетуді және ұсақ жөндеуді жүзеге асыру.
Білімдер:
1. Негізгі өртке қарсы және апаттық-құтқару техникасының, өрт сөндіру жабдығының, апаттық-құтқару құралдары мен керек-жарақтарының, радиациялық, химиялық, биологиялық және басқа да құралдардың мақсаты, құрылу принциптері, тактикалық-техникалық сипаттамалары және пайдалану ережелері. Дозиметриялық бақылау және тыныс алу органдарын қорғау құралдары мен арнайы жабдықтар, жедел байланыс құралдары.
2. Әуе кемелерінің, ғимараттардың, құрылыстардың, технологиялық жабдықтардың негізгі құрылымдық элементтері.
3. Негізгілердің қасиеттері өрт, жарылыс қауіпті заттардың, қауіпті химиялық заттардың, радиация көздерінің және т.б.
4. Өрт сөндіру-құтқару қызметтерін ұйымдастыру және олардың қызметі, төтенше жағдайларды жою кезіндегі басқа қызметтермен өзара іс-қимыл туралы нормативтік құқықтық актілердің талаптары.
5. Өртті сөндіру, өрт аймағында зардап шеккендерді іздеу, оларды тасымалдау және қауіпті аймақтан эвакуациялау, дәрігерге дейінгі көмек көрсету кезіндегі жұмыс әдістері.
6. Өртке қарсы техникамен жұмыс істеу тәсілдері.
7. Жабдықтарды, ғимараттарды, құрылыстарды және т.б. санитарлық және арнайы өңдеу әдістері.
8. Жұмыстардың барлық түрлерін жүргізу кезінде жедел байланыс, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау құралдарын пайдалану қағидалары.
9. Авиациялық оқиға орнындағы апаттық-құтқару қызметінің іс-қимылдарына қатысты талаптар. апаттық-құтқару жұмыстары басшысының және құтқарушылардың өкілеттіктері, міндеттері және жауапкершілігі.
10. Құтқарушылар бөлімшелерінің еңбекпен анықтау үшін мүмкіндіктері¬орындалатын технологиялық операциялардың (процестердің) және алдағы жұмыстардың көлемінің сүйектері.
11. Жұмыс көлемін, бөлімшелердің мүмкіндіктерін, сондай-ақ құтқару жұмыстарын орындау ұзақтығына берілген шектеулерді негізге ала отырып, құтқару бөлімшелеріне қажеттілікті есептеу тәртібі.
12. Оларды жұмыс орындарына (секторларға) бөлу үшін бөлімшелердегі қажеттілікті бағалау рәсімдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Апатты болдырмау, өртті сөндіру орнында тікелей есептеу жұмысына басшылық жасау
Машықтар:
1. Жұмыстарды басқарудың ыңғайлылығы, құтқару бөлімшелері арасындағы нақты өзара іс - қимылды қамтамасыз ету үшін, ал секторлар-жеке жұмыс орындарына құтқару жұмыстарын жүргізу объектісінің аумағын секторларға бөлу.

2. Определить возможности привлекаемых к работам сил и средств.
3. Определить потребность в подразделениях различных типов.
4. Распределить спасательные подразделения по рабочим местам.
5. Выбрать организационно-технологическую схему ведения спасательных работ.
6. Руководить действиями подчиненного личного состава.
7. Контролировать соблюдение подчиненным личным составом правил техники безопасности при проведении аварийно-спасательных работ.
8. Участвовать с личным составом расчета на тушении пожаров, ликвидации последствий аварий.
Знания:
1. Назначение, принципы построения, тактико-технические характеристики и правила эксплуатации основной противопожарной и аварийно-спасательной техники, пожарного оборудования, аварийно-спасательного инструмента и снаряжения, приборов радиационной, химической, биологической и дозиметрического контроля и средств защиты органов дыхания и специального снаряжения, средств оперативной связи.
2. Основные конструктивные элементы воздушных судов, зданий сооружений, технологического оборудования.
3. Свойства основных пожаровзрывоопасных веществ, опасных химических веществ, источников радиации и т.п.
4. Требования нормативных правовых актов по организации и деятельности пожарно-спасательных служб, взаимодействия с другими службами во время ликвидации чрезвычайных ситуаций.
5. Способы работы во время тушения пожаров, поиска пострадавших в зоне пожара, их транспортировки и эвакуации из опасной зоны, предоставление им доврачебной помощи.
6. Способы работы с противопожарной техникой.
7. Способы санитарной и специальной обработки техники, зданий, сооружений и т.п.
8. Правила использования средств оперативной связи, безопасности и охраны труда во время проведения всех видов работ.
9. Требования, касающиеся действий аварийно-спасательной службы на месте авиационного происшествия. полномочия, обязанности и ответственность руководителя аварийно-спасательных работ и спасателей.
10. Типовые процедуры, выполняемых в ходе аварийно-спасательных работ на ВС.
11. Правила проведения аварийно-спасательных операций в сложных условиях, например: при авиационных происшествиях на воде, за пределами порога ВПП, при условиях плохой видимости и т.д.
12. Требования безопасности при выполнении аварийно-спасательных работ на воздушных судах.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Организация мероприятий по оказанию первой помощи пострадавшим
Навык 1:
Организовать работы по поиску и деблокированию пострадавших.
Умения:
1. Разбить на сектора территорию объекта производства спасательных работ для удобства управления работами, обеспечения четкого взаимодействия между спасательными подразделениями, а секторы - на отдельные рабочие места.

2. Жұмысқа тартылатын күштер мен құралдардың мүмкіндіктерін анықтаңыз.
3. Әр түрлі типтегі бөлімшелердің қажеттілігін анықтаңыз.
4. Құтқару бөлімшелерін жұмыс орындарына бөлу.
5. Құтқару жұмыстарын жүргізудің ұйымдастырушылық-технологиялық схемасын таңдау.
6. Бағынышты жеке құрамның іс-әрекеттерін басқарыңыз.
7. Бағынысты жеке құрамның апаттық-құтқару жұмыстарын жүргізу кезінде қауіпсіздік техникасы қағидаларын сақтауын бақылау.
8. Жеке құраммен өрттерді сөндіруге, авариялардың салдарын жоюға қатысу.
Білімдер:
1. Негізгі өртке қарсы және апаттық-құтқару техникасының, өрт жабдығының, апаттық-құтқару құралы мен жабдығының, радиациялық, химиялық, биологиялық және дозиметриялық бақылау аспаптарының және тыныс алу органдары мен арнайы жабдықтарды қорғау құралдарының, жедел байланыс құралдарының мақсаты, құрылу қағидаттары, тактикалық-техникалық сипаттамалары мен пайдалану қағидалары.
2. Әуе кемелерінің, ғимараттардың құрылыстардың, технологиялық жабдықтардың негізгі құрылымдық элементтері.
3. Негізгі өрт-жарылыс қауіпті заттардың, қауіпті химиялық заттардың, радиация көздерінің және т. б. қасиеттері.
4. Өрт-құтқару қызметтерін ұйымдастыру және олардың қызметі, төтенше жағдайларды жою кезінде басқа қызметтермен өзара іс-қимыл жөніндегі нормативтік құқықтық актілердің талаптары.
5. Өрт сөндіру, өрт аймағында зардап шеккендерді іздеу, оларды тасымалдау және қауіпті аймақтан эвакуациялау кезінде жұмыс істеу тәсілдері, оларға дәрігерге дейінгі көмек көрсету.
6. Өртке қарсы техникамен жұмыс істеу тәсілдері.
7. Техниканы, ғимараттарды, құрылыстарды және т. б. санитарлық және арнайы өңдеу әдістері.
8. Барлық жұмыс түрлерін жүргізу кезінде жедел байланыс, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау құралдарын пайдалану қағидалары.
9. Авиациялық оқиға орнындағы апаттық-құтқару қызметінің әрекеттеріне қатысты талаптар. апаттық-құтқару жұмыстары басшысының және құтқарушылардың өкілеттіктері, міндеттері мен жауапкершілігі.
10. ӘК-де апаттық-құтқару жұмыстары барысында орындалатын үлгілік рәсімдер.
11. Күрделі жағдайларда апаттық-құтқару операцияларын жүргізу қағидалары, мысалы: суда, ҰҚЖ шегінен тыс авиациялық оқиғалар кезінде, нашар көріну жағдайларында және т. б.
12. Әуе кемелерінде апаттық-құтқару жұмыстарын орындау кезіндегі қауіпсіздік талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру
Дағды 1:
Зардап шеккендерді іздеу және блоктан шығару жұмыстарын ұйымдастыру
Машықтар:
1. Жұмыстарды басқарудың ыңғайлылығы, құтқару бөлімшелері арасындағы нақты өзара іс - қимылды қамтамасыз ету үшін, ал секторлар-жеке жұмыс орындарына құтқару жұмыстарын жүргізу объектісінің аумағын секторларға бөлу.

2. Определить возможности привлекаемых к работам сил и средств.
3. Определить потребность в подразделениях различных типов.
4. Распределить спасательные подразделения по рабочим местам.
5. Выбрать организационно-технологическую схему ведения спасательных работ.
6. Организовать поиск пострадавших силами специально подготовленных поисковых подразделений спасателей, привлекаемых спасателей или объектов формирований.
7. Организовать работы по деблокированию пострадавших силами специально подготовленных поисковых подразделений спасателей, привлекаемых спасателей.
Знания:
1. Требования к организации скорой медицинской помощи при выполнении аварийно-спасательных работ.
2. Действия медицинских подразделений и работников аэропортов при выполнении аварийно-спасательных работ.
3. Требования к оснащению транспортными средствами повышенной проходимости, выделению помещений для оказания помощи в зданиях аэропорта, а также организации взаимодействия работников аэропортов с медицинскими учреждениями.
4. Технологию ведения работ по поиску пострадавших.
5. Технологию ведения работ по деблокированию пострадавших.
6. Порядок оказания пострадавшим первой медицинской помощи.
7. Порядок эвакуации пострадавших из мест блокирования.
8. Конструкцию применяемой аварийно-спасательной техники, оборудования, правила их эксплуатации.
9. Правила аварийно-спасательного обеспечения полетов в аэропортах РК.
10. Правила пожарной безопасности в гражданской авиации РК.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Организация работы по оказанию первой медицинской помощи и эвакуации пострадавших из зон опасности (мест блокирова¬ния) на пункт сбора.
Умения:
1. Организовать работы по оказанию первой медицинской помощи.
2. Организовать эвакуацию пострадавших из зон опасности, мест блокирования на пункт сбора.
3. Принимать решения по приоритетности оказания помощи пострадавшим при авиапроисшествии и оказания им медицинской помощи.
4. Организовать размещение в безопасном месте и уход за лицами, оставшимися в живых и способными передвигаться.
5. Организовать выделение места изоляции для размещения тел погибших.
6. Принимать меры по действиям при происшествиях с опасными грузами.
7. Обеспечить при необходимости пострадавших средствами защиты органов дыхания и специальным снаряжением в условиях задымленного, загазованного и загрязненного воздуха.
Знания:

2. Жұмысқа тартылатын күштер мен құралдардың мүмкіндіктерін анықтаңыз.
3. Әр түрлі типтегі бөлімшелердің қажеттілігін анықтаңыз.
4. Құтқару бөлімшелерін жұмыс орындарына бөлу.
5. Құтқару жұмыстарын жүргізудің ұйымдастырушылық-технологиялық схемасын таңдау.
6. Құтқарушылардың арнайы дайындалған іздеу бөлімшелерінің, тартылатын құтқарушылардың немесе Объектілік құралымдардың күшімен зардап шеккендерді іздеуді ұйымдастыру.
7. Құтқарушыларды тартатын құтқарушылардың арнайы дайындалған іздестіру бөлімшелерінің күшімен зардап шеккендерді блоктан шығару жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру
Білімдер:
1. Апаттық-құтқару жұмыстарын орындау кезінде жедел медициналық көмекті ұйымдастыруға қойылатын талаптар.
2. Апаттық-құтқару жұмыстарын орындау кезінде медициналық бөлімшелер мен әуежай қызметкерлерінің іс-әрекеттері.
3. Өтімділігі жоғары көлік құралдарымен жарақтандыруға, әуежай ғимараттарында көмек көрсету үшін үй-жайларды бөлуге, сондай-ақ әуежай қызметкерлерінің медициналық мекемелермен өзара іс-қимылын ұйымдастыруға қойылатын талаптар.
4. Зардап шеккендерді іздеу бойынша жұмыстарды жүргізу технологиясы.
5. Зардап шеккендерді блоктан шығару бойынша жұмыстарды жүргізу технологиясы.
6. Зардап шеккендерге алғашқы медициналық көмек көрсету тәртібі.
7. Зардап шеккендерді бұғаттау орындарынан эвакуациялау тәртібі.
8. Қолданылатын апаттық-құтқару техникасының, жабдығының конструкциясы, оларды пайдалану қағидалары.
9. ҚР әуежайларында ұшуды апаттық-құтқару қамтамасыз ету қағидалары.
10. ҚР азаматтық авиациясындағы өрт қауіпсіздігі қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Қауіпті аймақтардан (бұғаттау орындарынан) зардап шеккендерді жинау пунктіне алғашқы медициналық көмек көрсету және эвакуациялау жөніндегі жұмысты ұйымдастыру
Машықтар:
1. Алғашқы медициналық көмек көрсету бойынша жұмыстарды ұйымдастыру.
2. Зардап шеккендерді қауіпті аймақтардан, жинау пунктіне бұғаттау орындарынан эвакуациялауды ұйымдастыру.
3. Әуе оқиғасы кезінде зардап шеккендерге көмек көрсетудің және оларға медициналық көмек көрсетудің басымдығы жөнінде шешімдер қабылдау.
4. Қауіпсіз жерде орналастыруды және тірі қалған және қозғалуға қабілетті адамдарға күтім жасауды ұйымдастырыңыз.
5. Қаза тапқандардың денелерін орналастыру үшін оқшаулау орнын бөлуді ұйымдастыру.
6. Қауіпті жүктермен болған оқиғалар кезіндегі іс-әрекеттер бойынша шаралар қабылдау.
7. Қажет болған жағдайда зардап шеккендерді түтін, газдалған және ластанған ауа жағдайында тыныс алу органдарын қорғау құралдарымен және арнайы жабдықтармен қамтамасыз ету.
Білімдер:

1. Закон РК "Об использовании воздушного пространства РК и деятельности авиации".
2. Конструкцию применяемой аварийно-спасательной техники, оборудования, правила их эксплуатации.
3. Порядок осуществления тушения пожаров и розыска пострадавших в зоне чрезвычайной ситуации, их транспортировки, эвакуации из опасной зоны и предоставления им доврачебной помощи, подготовку и применение противопожарной техники, пожарного оборудования, аварийно-спасательного инструмента и оборудования для выполнения работ во время тушения пожаров, участия в ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций техногенного и природного характера.
4. Технология ведения работ по поиску пострадавших.
5. Технологию ведения работ по деблокированию пострадавших.
6. Порядок оказания пострадавшим первой медицинской помощи.
7. Порядок эвакуации пострадавших из мест блокирования.
8. Правила аварийно-спасательного обеспечения полетов в аэропортах РК.
9. Правила пожарной безопасности в гражданской авиации РК.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Коммуникативность, способность работать индивидуально и в команде, определение способа действий из известных на основе знаний и практического опыта, принятие своевременных решений. Применение профессиональных знаний, навыков и умений, полученных при обучении и в процессе профессиональной деятельности. Ответственность за результаты выполнения ежедневных задач, качество выполняемой работы.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Правила пожарной безопасности в гражданской авиации РК, утвержденные приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 26 марта 2015 года № 324. 2. Правила аварийно-спасательного обеспечения полетов в аэропортах РК, утвержденные приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 26 марта 2015 года №325. 3. Типовые программы профессиональной подготовки авиационного персонала, участвующего в обеспечении безопасности полетов, утвержденные приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 28 сентября 2013 года № 764.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Инженер по аварийно-спасательным работам
3
Спасатель
14. Карточка профессии "Спасатель":
Код группы:

1. ҚР әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы Заңы.
2. Қолданылатын апаттық-құтқару техникасының, жабдығының конструкциясы, оларды пайдалану қағидалары.
3. Төтенше жағдай аймағында өрттерді сөндіруді және зардап шеккендерді іздестіруді, оларды тасымалдауды, қауіпті аймақтан эвакуациялауды және оларға дәрігерге дейінгі көмек көрсетуді жүзеге асыру, өрттерді сөндіру, техногендік және табиғи сипаттағы төтенше жағдайлардың салдарын жоюға қатысу кезінде жұмыстарды орындау үшін өртке қарсы техниканы, өрт жабдығын, апаттық-құтқару құралы мен жабдығын дайындау және қолдану тәртібі.
4. Зардап шеккендерді іздеу бойынша жұмыстарды жүргізу технологиясы.
5. Зардап шеккендерді блоктан шығару бойынша жұмыстарды жүргізу технологиясы.
6. Зардап шеккендерге алғашқы медициналық көмек көрсету тәртібі.
7. Зардап шеккендерді бұғаттау орындарынан эвакуациялау тәртібі.
8. ҚР әуежайларында ұшуды апаттық-құтқару қамтамасыз ету қағидалары.
9. ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 26 наурыздағы № 324 бұйрығымен бекітілген ҚР азаматтық авиациясындағы өрт қауіпсіздігі қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Коммуникативтілік, жеке және командада жұмыс істей білу, білім мен практикалық тәжірибе негізінде белгілі әрекеттерден іс-әрекет тәсілін анықтау, уақытылы шешім қабылдау. Оқу барысында және кәсіптік іс-әрекет барысында алған кәсіптік білімдерін, дағдыларын қолдану.
Күнделікті тапсырмаларды орындау нәтижелеріне, орындалатын жұмыстың сапасына, азаматтық авиацияда қабылданған құжаттаманың, ережелер мен рәсімдердің талаптарын сақтаудағы жоғары ұйымшылдық пен ұқыптылыққа жауапкершілік.
Еңбексүйгіштік, ұқыптылық, зейінділік, тәртіптілік, жауапкершілік, тіл үйрену қабілеттері, оқу қабілеті, коммуникативтілік, дамуға деген ынтасы.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. Бұйрықпен бекітілген ҚР азаматтық авиациясындағы өрт қауіпсіздігі ережелері м.а ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 26 наурыздағы № 324. 2. ҚР әуежайларында ұшуды апаттық-құтқарумен қамтамасыз ету қағидалары, бұйрықпен бекітілген м.а ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 26 наурыздағы №325. 3. ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 28 қыркүйектегі № 764 бұйрығы. "Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын авиация персоналын кәсіптік даярлаудың үлгілік бағдарламалары".
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
апаттық-құтқару жұмыстарына жөніндегі инженер
3
Құтқарушы
14. Кәсіптің карточкасы "Құтқарушы":
Топтың коды:

5415-9
Код наименования занятия:
5415-9-010
Наименование профессии:
Спасатель
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Защита в чрезвычайных ситуациях (по профилю)
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Стаж работы пожарным не менее 1 года или среднее образование, профессиональная подготовка по направлению профессиональной деятельности и стаж работы в должности пожарного не менее 1 года.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификат о прохождении курса первоначальной подготовки и/или повышения квалификации по программам профессиональной подготовки специалистов по аварийно-спасательному обеспечению полетов в аэропортах (руководящий персонал СПАСОП) в соответствии с требованиями Типовых программ профессиональной подготовки авиационного персонала, участвующего в обеспечении безопасности полетов.
Другие возможные наименования профессии:
5415-9 - Другие спасатели, н.в.д.г.
Основная цель деятельности:
Проведение аварийно-спасательных и противопожарных работ
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Участие в аварийно-спасательных и противопожарных работах
2. Оказание доврачебной медицинской помощи
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Участие в аварийно-спасательных и противопожарных работах
Навык 1:
Тушение пожаров
Умения:
1. Осуществлять тушение пожаров, спасение людей, ликвидацию пожаров, аварий.
2. Выполнять аварийно-спасательные работы и первоочередные аварийные работы при авиационных происшествиях.
3. Проводить профилактические мероприятия по недопущению или уменьшению последствий пожаров, аварий.
4. Содержать в исправном состоянии пожарно-техническое и спасательное оборудование, осуществлять его техническое обслуживание, испытание и устранение неисправностей, не требующих специальной подготовки.
5. Применять средства защиты органов дыхания и специальное снаряжение в условиях задымленного, загазованного и загрязненного воздуха, средства оперативной связи.
6. Нести службу на постах, в дозорах, во внутреннем наряде караула, используя средства радиосвязи и переговорные устройства.
Знания:
1. Назначение, принципы построения, тактико-технические характеристики и правила эксплуатации основной противопожарной и аварийно-спасательной техники, пожарного оборудования, аварийно-спасательного инструмента и снаряжения, приборов радиационной, химической, биологической и дозиметрического контроля и средств защиты органов дыхания и специального снаряжения, средств оперативной связи.

5415-9
Қызмет атауының коды:
5415-9-010
Кәсіптің атауы:
Құтқарушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Төтенше жағдайда қорғау (салалар бойынша)
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Өрт сөндірушінің кемінде 1 жыл жұмыс өтілі немесе орта білім, кәсіптік қызмет бағыты бойынша кәсіптік даярлық және өрт сөндіруші лауазымында кемінде 2 жыл жұмыс өтілі.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын авиация персоналын кәсіптік даярлаудың үлгілік бағдарламаларының талаптарына сәйкес әуежайларда ұшуды апаттық-құтқару қамтамасыз ету жөніндегі мамандарды кәсіптік даярлау бағдарламалары бойынша бастапқы даярлау және/немесе біліктілікті арттыру курсынан өткені туралы Сертификат (ҰӨҚАҚҚҚ басшы персоналы).
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
5415-9 - Б.т.к. басқа құтқарушылар
Қызметтің негізгі мақсаты:
Апаттық-құтқару және өртке қарсы жұмыстар өткізу.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Апаттық-құтқару және өртке қарсы жұмыстарға қатысу
2. Дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсету
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Апаттық-құтқару және өртке қарсы жұмыстарға қатысу
Дағды 1:
Өрттерді сөндіру
Машықтар:
1. Өрттерді сөндіруді, адамдарды құтқаруды, өрттерді, аварияларды жоюды жүзеге асыру.
2. Авиациялық оқиғалар кезінде апаттық-құтқару жұмыстарын және бірінші кезектегі апаттық жұмыстарды орындау.
3. Өрттердің, авариялардың салдарын болдырмау немесе азайту бойынша алдын алу іс-шараларын жүргізу.
4. Өрт-техникалық және құтқару жабдықтарын жарамды күйде ұстау, оған техникалық қызмет көрсетуді, арнайы дайындықты қажет етпейтін ақауларды сынауды және жоюды жүзеге асыру.
5. Түтін, газдалған және ластанған ауа жағдайында тыныс алу органдарын қорғау құралдары мен арнайы жабдықтарды, жедел байланыс құралдарын қолдану.
6. Радиобайланыс құралдары мен сөйлесу құрылғыларын пайдалана отырып, күзет бекеттерінде, күзетшілерде, қарауылдың ішкі нарядында қызмет атқару.
Білімдер:
1. Негізгі өртке қарсы және апаттық-құтқару техникасының, өрт жабдығының, апаттық-құтқару құралы мен жабдығының, радиациялық, химиялық, биологиялық және дозиметриялық бақылау аспаптарының және тыныс алу органдары мен арнайы жабдықтарды қорғау құралдарының, жедел байланыс құралдарының мақсаты, құрылу қағидаттары, тактикалық-техникалық сипаттамалары мен пайдалану қағидалары.

3. Свойства основных пожаровзрывоопасных веществ, опасных химических веществ, источников радиации и т.п.
4. Требования нормативных правовых актов по организации и деятельности пожарно-спасательных служб, взаимодействия с другими службами во время ликвидации чрезвычайных ситуаций.
5. Способы работы во время тушения пожаров, поиска пострадавших в зоне пожара, их транспортировки и эвакуации из опасной зоны, предоставление им доврачебной помощи.
6. Способы работы с противопожарной техникой.
7. Правила проведения аварийно-спасательных операций в сложных условиях, например: при авиационных происшествиях на воде, за пределами порога ВПП, при условиях плохой видимости и т.д.
8. Правила использования средств оперативной связи, безопасности и охраны труда во время проведения всех видов работ.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Оказание доврачебной медицинской помощи
Навык 1:
Устранение воздействия на организм пострадавшего поражающих факторов (освобождение его от действия электрического тока, гашение горящей одежды, извлечение из-под обломков)
Умения:
1. Оценить при оказании первой помощи потенциальные угрозы и опасности здоровью и жизни.
2. Обеспечить безопасность потерпевшего и окружающих.
3. Провести медицинскую сортировку на месте происшествия.
Знания:
1. Правила организации лечебно-эвакуационного обеспечения пострадавших при авиационных происшествиях / инцидентах / событиях.
2. Система поэтапного лечения пострадавших при авиационных происшествиях / инцидентах / событиях.
3. Правила организации и проведения медицинской сортировки и оказания медицинской помощи пострадавшим при авиационных происшествиях / инцидентах / событиях.
4. Правила организации медицинской эвакуации с места авиационного происшествия / инцидента / события.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Оценка состояния пострадавшего
Умения:
1. Определить характер травмы, которая представляет наибольшую опасность для жизни пострадавшего, и последовательность действий по ее спасению.
2. Проверить дыхание путем отклонения назад головы пострадавшего и другими способами.
3. Определить пульс путем приложения подушечки пальцев к сонной артерии пострадавшего.

3. Негізгі өрт-жарылыс қауіпті заттардың, қауіпті химиялық заттардың, радиация көздерінің және т. б. қасиеттері.
4. Өрт-құтқару қызметтерін ұйымдастыру және олардың қызметі, төтенше жағдайларды жою кезінде басқа қызметтермен өзара іс-қимыл жөніндегі нормативтік құқықтық актілердің талаптары.
5. Өрт сөндіру, өрт аймағында зардап шеккендерді іздеу, оларды тасымалдау және қауіпті аймақтан эвакуациялау кезінде жұмыс істеу тәсілдері, оларға дәрігерге дейінгі көмек көрсету.
6. Өртке қарсы техникамен жұмыс істеу тәсілдері.
7. Күрделі жағдайларда апаттық-құтқару операцияларын жүргізу қағидалары, мысалы: суда, ҰҚЖ шегінен тыс авиациялық оқиғалар кезінде, нашар көріну жағдайларында және т. б.
8. Барлық жұмыс түрлерін жүргізу кезінде жедел байланыс, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау құралдарын пайдалану қағидалары.
9. Авиациялық оқиға орнындағы апаттық-құтқару қызметінің әрекеттеріне қатысты талаптар. апаттық-құтқару жұмыстары басшысының және құтқарушылардың өкілеттіктері, міндеттері мен жауапкершілігі.
10. ӘК-де апаттық-құтқару жұмыстары барысында орындалатын үлгілік рәсімдер.
11. Әуе кемелерінде апаттық-құтқару жұмыстарын орындау кезіндегі қауіпсіздік талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсету
Дағды 1:
Зардап шеккен адамның денесіне әсер ететін факторларды жою (оны электр тогының әсерінен босату, жанып тұрған киімді сөндіру, қоқыстардан шығару)
Машықтар:
1. Алғашқы көмек көрсету кезінде сізге ештеңе қауіп төндірмейтініне және өзіңізге қауіп төндірмейтініне көз жеткізіңіз.
2. Жәбірленушіге және айналасындағыларға қауіпсіздікті қамтамасыз ету.
3. Оқиға орнында медициналық сұрыптау жүргізу.
Білімдер:
1. Авиациялық оқиғалар / инциденттер / оқиғалар кезінде зардап шеккендерді емдік-эвакуациялық қамтамасыз етуді ұйымдастыру қағидалары.
2. Авиациялық оқиғалар / инциденттер / оқиғалар кезінде зардап шеккендерді кезең-кезеңімен емдеу жүйесі.
3. Зардап шеккендерге медициналық сұрыптауды және медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру және жүргізу қағидалары авиациялық оқиға / оқиға / оқиға кезінде.
4. Авиациялық оқиға / оқиға / оқиға орнынан медициналық эвакуациялауды ұйымдастыру қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Жәбірленушінің жағдайын бағалау
Машықтар:
1. Жәбірленушінің өміріне үлкен қауіп төндіретін жарақаттың сипатын және оны құтқару әрекеттерінің реттілігін анықтаңыз.
2. Тыныс алуды тексеру үшін жәбірленушінің басын артқа еңкейтіп, аузына және мұрнына сүйеніп, тыныс алуды естуге немесе сезінуге тырысу керек.
3. Импульсті анықтау үшін зардап шеккен адамның каротид артериясына саусақтардың жастықшаларын қолдану қажет.

4. Оценить сознание пострадавшего путем опроса и другими подходящими методами.
Знания:
1. Методы клинического обследования пострадавшего и диагностика неотложных состояний на догоспитальном этапе.
2. Классификация, клиника, диагностика терминальных состояний пострадавшего. Диагностика клинической смерти на догоспитальном этапе. Этапы сердечно-легочной реанимации.
3. Классификация, клиника, диагностика ран и травм. Правила применения шин и повязок.
4. Классификация, клиника, диагностика кровотечения. Правила остановки кровотечения.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Выполнение необходимых мероприятий по спасению пострадавшего в порядке срочности
Умения:
1. Восстановить проходимость дыхательных путей.
2. Провести сердечно-легочную реанимацию (наружный массаж сердца и искусственная вентиляция легких).
3. Остановить кровотечение.
4. Провести иммобилизацию пораженных конечностей и частей тела пострадавшего.
5. Обеспечить пострадавшему физическое и психологическое спокойствие, передать прибывшим специалистам.
6. Поддерживать основные жизненные функции потерпевшего до прибытия специалистов.
Знания:
1. Классификация, клиника, диагностика, принципы доврачебной помощи при коникотомии, коллапсе, анафилактическом шоке и других терминальных состояниях.
2. Основы анатомии и физиологии человека.
3. Десмургия и правила перевязки.
4. Национальный и международный протокол скорой помощи.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Исполнительность, аккуратность, внимательность, дисциплина, трудолюбие, ответственность, обучаемость, коммуникативность гибкость, адаптивность и самомотивация.
Пунктуальность в соблюдении требований документации, правил и процедур, принятых в гражданской авиации.
Коммуникабельность, трудолюбие, дисциплинированность.
Применение профессиональных знаний, навыков и умений, полученных при обучении и в процессе профессиональной деятельности.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Правила пожарной безопасности в гражданской авиации РК, утвержденные приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 26 марта 2015 года № 324. 2. Правила аварийно-спасательного обеспечения полетов в аэропортах РК, утвержденные приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 26 марта 2015 года №325. 3. Типовые программы профессиональной подготовки авиационного персонала, участвующего в обеспечении безопасности полетов, утвержденные приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 28 сентября 2013 года № 764. 4. Правила оказания доврачебной медицинской помощи, утвержденные приказом Министра здравоохранения РК от 30 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-223/2020.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Начальник расчета пожарной машины
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта

4. Сананы бағалау үшін (мүмкін болса) жәбірленушіні иығынан ұстап, ақырын шайқап, қандай да бір сұрақ қою керек.
Білімдер:
1. Зардап шеккен адамды клиникалық тексеру әдістері және ауруханаға дейінгі кезеңдегі шұғыл жағдайларды диагностикалау.
2. Зардап шеккен адамның терминалдық жағдайларының жіктелуі, клиникасы, диагностикасы. Ауруханаға дейінгі кезеңде клиникалық өлімді диагностикалау. Жүрек-өкпе реанимациясының кезеңдері.
3. Жаралар мен жарақаттардың жіктелуі, клиникасы, диагностикасы. Шиналар мен таңғыштарды қолдану ережелері.
4. Қан кетудің жіктелуі, клиникасы, диагностикасы. Қан кетуді тоқтату ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Шұғыл тәртіпте жәбірленушіні құтқару бойынша қажетті іс-шараларды орындау
Машықтар:
1. Тыныс алу жолдарының өткізгіштігін қалпына келтіріңіз.
2. Жүрек-өкпе реанимациясын жүргізу (Жүректің сыртқы массажы және өкпенің жасанды желдетуі).
3. Қан кетуді тоқтатыңыз.
4. Зардап шеккен адамның зақымдалған аяқ-қолдары мен дене мүшелерін иммобилизациялау.
5. Жәбірленушіні физикалық және психологиялық тыныштықпен қамтамасыз етіңіз, мамандардың келуін күтіңіз.
6. Мамандар келгенге дейін жәбірленушінің негізгі өмірлік функцияларын қолдау.
Білімдер:
1. Жіктелуі, клиникасы, диагностикасы, коникотомия, коллапс, анафилактикалық шок және басқа терминалдық жағдайлар үшін дәрігерге дейінгі көмек көрсету принциптері.
2. Адам анатомиясы мен физиологиясының негіздері.
3. Десмургия және таңу ережелері.
4. Ұлттық және халықаралық жедел жәрдем хаттамасы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Орындаушылық, ұқыптылық, зейінділік, тәртіптілік, еңбекқорлық, жауапкершілік, оқу қабілеті, коммуникативтілік жикемділік, бейімделу және бастапынталандыру.
Азаматтық авиацияда қабылданған құжаттаманың, ережелер мен рәсімдердің талаптарын сақтаудағы ұқыптылық.
Коммуникабельділік, еңбексүйгіштік, тәртіптілік
Оқу барысында және кәсіптік іс-әрекет процесінде алынған кәсіптік білімдерді, дағдылар мен дағдыларды қолдану.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 26 наурыздағы № 324 бұйрығымен бекітілген ҚР азаматтық авиациясындағы өрт қауіпсіздігі қағидалары. 2. ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушы 2015 жылғы 26 наурыздағы №325 бұйрығымен бекітілген ҚР әуежайларында ұшуды авариялық-құтқару қамтамасыз ету қағидалары. 3. ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 28 қыркүйектегі № 764 бұйрығымен бекітілген ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын авиация персоналын кәсіптік даярлаудың үлгілік бағдарламалары. 4. ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 30 қарашадағы № ҚР ДСМ-223/2020 бұйрығымен бекітілген дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсету қағидалары.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Өрт сөндіру көлігінің есептеу бастығы
4-ші тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері

15. Наименование государственного органа: Министерство транспорта РК.
Исполнитель: Мырзағалиев Ербакыт Орынгалиевич, +7 (717) 257 21 91, e.myrzagaliev@transport.gov.kz.
16. Организации (предприятия) участвующие в разработке: АО "Академия гражданской авиации".
Руководитель проекта: Жакупов Кайрат Болатович, k.zhakupov@agakaz.kz, +7 (701) 158 54 52.
Исполнитель: Битенов Алмас Баданович, +7 (701) 513 84 41, a.bitenov@agakaz.kz.
17. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: 8 ноября 2024 года.
18. Национальный орган по профессиональным квалификациям: 24 октября 2024 года.
19. Национальная палата предпринимателей РК "Атамекен": 4 декабря 2024 года.
20. Номер версии и год выпуска: версия 1, 2024 год.
21. Дата ориентировочного пересмотра: 31 декабря 2027 года.
Приложение 6 к приказу
исполняющего обязанности
Министра транспорта
Республики Казахстан
от 19 декабря 2024 года № 418
Профессиональный стандарт: "Электросветотехническое обеспечение полетов воздушных судов"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Электросветотехническое обеспечение полетов воздушных судов" разработан в соответствии со статьей 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", устанавливает требования к формированию образовательных программ, в том числе обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом в организациях и на предприятиях.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) гражданская авиация – авиация, не входящая в состав экспериментальной и государственной авиации, используемая в целях, предусмотренных пунктом 3 статьи 6 Закона Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации";
2) система светосигнального оборудования аэродромов (ССО) – совокупность светосигнальных приборов, электрического оборудования и аппаратуры управления, размещенных на аэродроме по определенной схеме и предназначенных для обеспечения взлета, заключительного этапа захода на посадку, посадки и руления воздушных судов в различных условиях видимости;
5) инструктор – лицо, осуществляющее непосредственную деятельность по профессиональной подготовке и проверке навыков у авиационного персонала в соответствии со своей квалификацией;
9) служба электросветотехнического обеспечения полетов (ЭСТОП) – структурное подразделение организации гражданской авиации или самостоятельное юридическое лицо, осуществляющее светотехническое обеспечение полетов воздушных судов и централизованного снабжения электроэнергией промышленной частоты служебно-производственных объектов организаций гражданской авиации.

15. Мемлекеттік органның атауы: Қазакстан Республикасының Көлік министрлігі.
Орындаушы: Мырзагалиев Ербакыт Орынгалиевич, +7 (717) 257 21 91, e.myrzagaliev@transport.gov.kz.
16. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар): "Азаматтық авиация академиясы" АҚ.
Жоба жетекшісі: Жакупов Кайрат Болатович, k.zhakupov@agakaz.kz, +7 (701) 158 54 52.
Орындаушы: Битенов Алмас Баданович, +7 (701) 513 84 41, a.bitenov@agakaz.kz
17. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2024 жылғы 8 қараша.
18. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2024 жылғы 19 қараша.
19. "Атамекен" ҚР Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2024 жылғы 4 желтоқсан.
20. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: Нұсқа 1, 2024 жыл.
21. Болжалды қайта қарау күні: 2027 жылғы 31 желтоқсан.
Қазақстан Республикасы
Көлік министрінің міндетін
атқарушының
2024 жылғы 19 желтоқсандағы
№ 418 бұйрығына
6-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Әуе кемелерінің ұшуын электрлі жарықпен техникалық қамтамасыз ету"
1-ші тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолдану аясы: Кәсіптік стандарт ұйымдар мен кәсіпорындарда "Әуе кемелерінің ұшуын электрлі жарықпен техникалық қамтамасыз ету" кәсіптік біліктілік туралы" ҚР Заңының 5-бабына сәйкес әзірленген, білім беру бағдарламаларын қалыптастыруға, оның ішінде кәсіпорындарда кадрларды даярлауға, білім беру ұйымдарының қызметкерлері мен түлектерінің кәсіптік біліктілігін тануға және персоналды басқару саласындағы кең ауқымды міндеттерді шешуге қойылатын талаптарды белгілейді
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) азаматтық авиация – эксперименттік және мемлекеттік авиацияның құрамына кірмейтін, "ҚР әуе кеңістігін пайдалану туралы" ҚР Заңының 6-бабының 3-тармағында көзделген мақсаттарда пайдаланылатын авиация. Қазақстан және авиация қызметі";
2) әуеайлақты жарықтандыру жүйесі – белгілі бір схема бойынша әуеайлақта орналасқан және әртүрлі көріну жағдайында әуе кемесінің ұшып көтерілуін, соңғы қонуына, қонуын және қозғалуын қамтамасыз етуге арналған жарықтандыру құрылғыларының, электр жабдықтарының және басқару жабдығының жиынтығы;
3) нұсқаушы – оның біліктілігіне сәйкес авиация персоналының кәсіби даярлығын және біліктілігін тексеруді тікелей жүзеге асыратын тұлға;
4) ұшуларды электрмен жарықтандыруды қамтамасыз ету қызметі – азаматтық авиация ұйымының құрылымдық бөлімшесі немесе әуе кемелерінің ұшуын жарықпен қамтамасыз етуді және азаматтық авиация ұйымдарының сервистік және өндірістік объектілерін өнеркәсіптік жиіліктегі электр энергиясымен орталықтандырылған жабдықтауды жүзеге асыратын дербес заңды тұлға болып табылады.

3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) ВС – воздушное судно;
2) КС – квалификационный справочник;
3) ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник;
4) ОВИ – огонь высокой интенсивности;
5) ССО – светосигнальное оборудование;
6) ИКАО – Международная организация гражданской авиации;
7) РК – Республика Казахстан;
8) АВР – автоматическое включение резерва;
9) ОРК – отраслевая рамка квалификаций;
10) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности;
11) ВПП – взлетно-посадочная полоса;
12) ЭСТОП – электросветотехническое обеспечение полетов.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Электросветотехническое обеспечение полетов воздушных судов.
5. Код профессионального стандарта: H52232093.
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
H Транспорт и складирование;
52 Складирование грузов и вспомогательная транспортная деятельность;
52.2 Вспомогательная транспортная деятельность;
52.23 Вспомогательная деятельность воздушного транспорта;
52.23.2 Деятельность аэропортов.
7. Краткое описание профессионального стандарта: включает деятельность авиационного персонала, направленную на предоставление квалифицированных услуг в области электросветотехнического обеспечения полетов воздушных судов, связанную с безопасностью полетов воздушных судов.
8. Перечень карточек профессий:
1) Начальник узла светотехнического и электро-технического обеспечения полетов - 7 уровень ОРК;
2) Инженер по светотехническому обеспечению полетов – 6 уровень ОРК;
3) Инженер по светотехническому обеспечению полетов – 5 уровень ОРК;
4) Электромеханик по обслуживанию светотехнического оборудования систем обеспечения полетов – 4 уровень ОРК;
5) Техник по светотехническому и электротехническому обеспечению полетов – 4 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Начальник узла светотехнического и электро-технического обеспечения полетов":
Код группы:
1325-4
Код наименования занятия:
1325-4-020
Наименование профессии:
Начальник узла светотехнического и электро-технического обеспечения полетов
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения РК от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих". Зарегистрирован в Министерстве юстиции РК 31 декабря 2020 года № 22003.

3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
1) ӘК – әуе кемесі;
2) БА – біліктілік анықтамалығы;
3) БТБА – бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
4) ЖҚО – жоғары қарқынды от;
5) ЖСБЖ – жарық сигнал беру жабдығы;
6) ИКАО – Халықаралық азаматтық авиация ұйымы;
7) ҚР – Қазақстан Республикасы;
8) РАТҚ – резервті автоматты түрде қосу;
9) СБШ – салалық біліктілік шеңбері;
10) ЭҚЖЖ – экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші;
11) ҰҚЖ – ұшу-қону жолағы;
12) ҰЭЖТҚЕ – ұшуды электрлі жарықпен техникалық қамтамасыз ету.
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Әуе кемелерінің ұшуын электрлі жарықпен техникалық қамтамасыз ету.
5. Кәсіптік стандарттың коды: H52232093.
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
H Көлік және қоймалау;
52 Жүктерді қоймаға қою және қосалқы көлік қызметі;
52.2 Қосалқы көлік қызметі;
52.23 Әуе көлігінің қосалқы қызметі;
52.23.2 Әуежайлар қызметтері.
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Авиациялық персоналдың әуе ұшуларын электр жарығымен техникалық қамтамасыз ету саласында білікті қызмет көрсетуге бағытталған қызметтермен қамтиды.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Ұшуды жарық техникасымен және электр техникасымен қамтамасыз ету торабының бастығы – 7 СБШ-нің деңгейі;
2) Ұшудың жарық техникасын қамтамасыз ету жөніндегі инженерлер – 6 СБШ-нің деңгейі;
3) Ұшудың жарық техникасын қамтамасыз ету жөніндегі инженерлер – 5 СБШ-нің деңгейі;
4) Ұшуды қамтамасыз ету жүйелерінің жарық техникалық жабдықтарына қызмет көрсетуші элетрмеханик – 4 СБШ-нің деңгейі;
5) Ұшуды жарық техникалық және электротехникалық қамтамасыз ету жөніндегі техник – 4 СБШ-нің деңгейі.
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "Ұшуды жарық техникасымен және электр техникасымен қамтамасыз ету торабының бастығы":
Топтың коды:
1325-4
Қызмет атауының коды:
1325-4-020
Кәсіптің атауы:
Ұшуды жарық техникасымен және электр техникасымен қамтамасыз ету торабының бастығы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. ҚР Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 болып тіркелді.

Параграф 20. Главный энергетик
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Инженерия и инженерное дело
Квалификация:
-
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Инженерия и инженерное дело
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Cтаж работы не менее 3 года по электросветотехническому обеспечению полетов воздушных судов.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификат о прохождении курса первоначальной подготовки и/или повышения квалификации по электросветотехническому обеспечению полетов в соответствии с требованиями Типовых программ профессиональной подготовки авиационного персонала, участвующего в обеспечении безопасности полетов. Прохождение стажировки и получения допусков к самостоятельной работе в соответствии с приобретенной специальностью.
Другие возможные наименования профессии:
2133-3-006 - Энергоменеджер
Основная цель деятельности:
Организация и управления всеми мероприятиями по организации работы службы ЭСТОП для электросветотехнического обеспечения полетов и централизованного снабжения электрической энергией аэропорта и его объектов
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Общее руководство деятельностью службы ЭСТОП, разработка планирующих документов, взаимодействие с другими службами
2. Организация технического обслуживания системы светосигнального оборудования аэродрома для обеспечения взлета, посадки и руления воздушных судов
3. Организация технической эксплуатации электроустановок на объектах службы ЭСТОП и в служебно-производственных зданиях аэропорта
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Общее руководство деятельностью службы ЭСТОП, разработка планирующих документов, взаимодействие с другими службами
Навык 1:
Руководство деятельностью службы ЭСТОП
Умения:
1. Организовать техническую эксплуатацию оборудования светотехнического и электротехнического обеспечения полетов.
2. Обеспечить техническое обслуживание, текущий и аварийный ремонт, наладку и регулировку в процессе эксплуатации оборудования.
3. Анализировать случаи нарушений в работе оборудования и недостатки в организации эксплуатации, принимать меры по предотвращению таких нарушений и повышению качества работы оборудования.
4. Участвовать в приемке оборудования и объектов светотехнического обеспечения полетов после строительства, реконструкции или капитального ремонта, вносит поправки и изменения в соответствующую эксплуатационную документацию.

Параграф 20. Бас энергетик
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Инженерия және инженерлік іс
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Инженерия және инженерлік іс
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Әуе кемелерінің ұшуын электр жарығымен техникалық қамтамасыз ету бойынша жұмыс өтілі 3 жылдан кем емес.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын авиация персоналын кәсіптік даярлаудың үлгілік бағдарламаларының талаптарына сәйкес ұшуды электр жарығымен техникалық қамтамасыз ету бойынша бастапқы даярлау және/немесе біліктілікті арттыру курсынан өткені туралы Сертификат. ҰЭЖТҚЕ қызметінде алған мамандығы мен біліктілігіне сәйкес тағылымдамадан өту және өз бетінше жұмысқа рұқсат алу.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2133-3-006 - Энергоменеджер
Қызметтің негізгі мақсаты:
Әуежайды және оның объектілерін электр жарығымен ұшуды қамтамасыз ету және орталықтандырылған электр энергиясымен қамтамасыз ету үшін ҰЭЖТҚЕ қызметінің жұмысын ұйымдастыру бойынша барлық іс-шараларды ұйымдастыру және басқару.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. ҰЭЖТҚЕ қызметінің қызметіне жалпы басшылық жасау, жоспарлау құжаттарын әзірлеу, басқа қызметтермен өзара бірлесе жұмыс жасау.
2. Әуе кемелерінің ұшып көтерілуін, қонуын және басқаруын қамтамасыз ету үшін әуеайлақтың жарық сигналдық жабдығы жүйесіне техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру
3. ҰЭЖТҚЕ қызметінің объектілерінде және әуежайдың қызметтік-өндірістік ғимараттарында электр қондырғыларын техникалық пайдалануды ұйымдастыру
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
ҰЭЖТҚЕ қызметінің қызметіне жалпы басшылық жасау, жоспарлау құжаттарын әзірлеу, басқа қызметтермен өзара бірлесе жұмыс жасау.
Дағды 1:
ҰЭЖТҚЕ қызметінің қызметіне басшылық жасау
Машықтар:
1. Ұшуды қамтамасыз ететін жарықтандыру және электротехникалық жабдықтардың техникалық пайдаланылуын ұйымдастыру.
2. Жабдықты техникалық қызмет көрсету, ағымдық және апаттық жөндеу, баптау және реттеу жұмыстарын жүзеге асыру.
3. Жабдық жұмысының бұзылу жағдайларын және пайдалануды ұйымдастырудағы кемшіліктерді талдау, мұндай бұзушылықтардың алдын алу шараларын қабылдау және жабдық жұмысының сапасын арттыру.
4. Құрылыс, қайта құру немесе капиталдық жөндеу жұмыстары аяқталғаннан кейін ЖСБЖ және ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ететін объектілерді қабылдауға қатысу, эксплуатациялық құжаттаманы сәйкес өзгерістермен толықтыру.

5. Организовать разработку графиков планово-предупредительного ремонта, ведет установленную документацию и отчетность.
6. Составлять заявки на оборудование, запасные части и материалы.
7. Обеспечить экономию электроэнергии, дизельного топлива, запасных частей и материалов.
8. Принимать участие в процессе технического обслуживания и эксплуатации средств светотехнического обеспечения полетов, в изучении и внедрении новой техники.
9. Осуществлять внедрение организационно-технических мероприятий, направленных на повышение производительности труда, снижение затрат на техническое обслуживание, выполнение технико-экономических показателей работы подразделения.
Знания:
1. Закон РК "Об использовании воздушного пространства РК и деятельности авиации".
2. Эксплуатируемое светотехническое и электротехнического оборудование, источники его питания, схемы управления.
3. Требования системы управления безопасности полетов.
4. Правила электросветотехнического обеспечения полетов гражданской авиации РК.
5. Правила технической эксплуатации электроустановок потребителей.
6. Основы трудового законодательства.
7. Организационно-распорядительные акты предприятия, регламентирующие работу службы и объектов светотехнического обеспечения.
8. Регламенты технического обслуживания.
9. Основы экономики.
10. Организация делопроизводства и управления.
11. Требования охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной защиты.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Разработка планирующих документов, взаимодействие с другими службами
Умения:
1. Организовать планирование технической эксплуатации и капитального ремонта оборудования электросветотехнического обеспечения полетов.
2. Организовать материально-техническое обеспечение ЭСТОП, приемку и ввод в эксплуатацию электроустановок, подготовку и допуск к самостоятельной работе обслуживающего персонала.
3. Организовать техническое обслуживание, включающее оперативное и периодическое (по срокам и ресурсам) обслуживание, аварийный, текущий и профилактический ремонты, проведение доработок электроустановок в порядке их усовершенствования, надзор при монтаже вновь устанавливаемого оборудования электросветотехнического обеспечения полетов.
4. Организовать распределение и контроль за расходом электроэнергии по службам организации гражданской авиации, других потребителей.
5. Обеспечить учет оборудования, поступления и расхода запасного оборудования и приборов, материалов.
6. Внедрить контроль за соблюдением действующих нормативно-технических документов по эксплуатации электроустановок, охраны труда и пожарной безопасности.

5. Жоспарлы-профилактикалық жөндеу кестелерін әзірлеуді ұйымдастыру, белгіленген құжаттаманы және есептілікті жүргізу.
6. Жабдық, қосалқы бөлшектер және материалдарға тапсырыс жасау.
7. Электр энергиясын, дизель отынын, қосалқы бөлшектер мен материалдарды үнемдеуді қамтамасыз ету.
8. Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ететін жарықтандыру құралдарын техникалық қызмет көрсету және пайдалану процесіне қатысу, жаңа техника мен технологияларды зерттеу және енгізу.
9. Еңбек өнімділігін арттыруға, техникалық қызмет көрсету шығындарын азайтуға, бөлімшенің техникалық-экономикалық көрсеткіштерін орындауға бағытталған ұйымдастырушылық-техникалық шараларды енгізу.
Білімдер:
1. "ҚР әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" ҚР Заңы.
2. Пайдаланылатын жарықтандыру және электротехникалық жабдықтар, олардың қуат көздері, басқару схемалары.
3. Ұшу қауіпсіздігін басқару жүйесінің талаптары.
4. ҚР азаматтық авиациясының ұшуларын электржарықтаутехникалық қамтамасыз ету қағидалары.
5. Тұтынушылардың электр қондырғыларын техникалық пайдалану ережелері.
6. Еңбек заңнамасының негіздері
7. Қызметтің және жарықтандыруды қамтамасыз ету объектілерінің жұмысын реттейтін кәсіпорынның ұйымдастырушылық-өкімдік актілері.
8. Техникалық қызмет көрсету регламенттері.
9. Экономика негіздері.
10. Іс қағаздарын жүргізуді және басқаруды ұйымдастыру.
11. Еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өрттен қорғау талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Жоспарлау құжаттарын әзірлеу, басқа қызметтермен өзара әрекеттесу
Машықтар:
1. Ұшуды электр жарығымен қамтамасыз ету жабдықтарын техникалық пайдалануды және күрделі жөндеуді жоспарлауды ұйымдастыру.
2. ҰЭЖТҚЕ –ті материалдық-техникалық қамтамасыз етуді, Электр қондырғыларын қабылдау мен пайдалануға беруді, қызмет көрсетуші персоналды даярлауды және өз бетінше жұмысқа жіберуді ұйымдастыру.
3. Жедел және мерзімдік (мерзімдер мен ресурстар бойынша) қызмет көрсетуді, апаттық, ағымдағы және профилактикалық жөндеуді, электр қондырғыларын жетілдіру тәртібімен пысықтауды жүргізуді, ұшуды электржарықтық техникалық қамтамасыз етудің жаңадан Орнатылатын жабдығын монтаждау кезінде қадағалауды қамтитын техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру.
4. Азаматтық авиация ұйымының, басқа да тұтынушылардың қызметтері бойынша электр энергиясының шығынын бөлуді және бақылауды ұйымдастыру.
5. Жабдықтарды, қосалқы жабдықтар мен аспаптардың, материалдардың түсуі мен шығынын есепке алуды қамтамасыз ету.
6. Электр қондырғыларын пайдалану, Еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі бойынша қолданыстағы нормативтік-техникалық құжаттардың сақталуын бақылауды енгізу.

7. Обеспечить совершенствование методов и организации технического обслуживания.
Знания:
1. Процедуры эксплуатации оборудования службы.
2. Технологии ремонта и профилактических работ электроустановок.
3. Правила профессиональной подготовки персонала службы.
3. Требования безопасности полетов воздушных судов гражданской авиации.
4. Правила электросветотехнического обеспечения полетов гражданской авиации РК.
5. Правила технической эксплуатации электроустановок потребителей.
6. Управление персоналом.
7. Регламенты технического обслуживания оборудования электросветотехнического обеспечения полетов.
8. Процедуры взаимодействия структурных подразделений предприятия.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Организация технического обслуживания системы светосигнального оборудования аэродрома для обеспечения взлета, посадки и руления воздушных судов
Навык 1:
Предупреждение отказов, неисправностей, аварий и других нарушений в работе оборудования электросветотехнического обеспечения полетов
Умения:
1. Разработать опережающее развитие систем электрообеспечения организации гражданской авиации.
2. Обеспечить повышение надежности электропитания и электроустановок.
3. Спланировать модернизацию и реконструкцию электрооборудования и электросетей.
4. Обеспечить экономию электроэнергии.
5. Определить для каждого сотрудника ЭСТОП персонально определенный участок работы.
Знания:
1. Поставщики и потребители электроэнергии для нужд предприятия.
2. Статистику отказов и показатели надежности эксплуатируемого оборудования, источников его питания, схем управления.
3. Требования системы управления безопасности полетов.
4. Правила электросветотехнического обеспечения полетов гражданской авиации РК.
5. Правила технической эксплуатации электроустановок потребителей.
6. Регламенты технического обслуживания.
7. Основы экономики.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Обеспечение функционирования оборудования электросветотехнического обеспечения полетов
Умения:
1. Обеспечить бесперебойную работу светотехнического оборудования, сетей электроснабжения аэропорта и его объектов в заданных режимах.
2. Разработать порядок согласования, подготовки и проведения оперативных переключений электрооборудования.
3. Организовать допуск обслуживающего персонала к работе.
4. Организовать контроль соблюдения правил по технической эксплуатации электроустановок и техники безопасности при эксплуатации электроустановок.
5. Разработать мероприятия по поддержанию пожарной безопасности на объектах ЭСТОП.

7. Техникалық қызмет көрсету әдістерін жетілдіруді және ұйымдастыруды қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Қызмет жабдықтарын пайдалану процестері.
2. Электр қондырғыларын жөндеу және алдын алу жұмыстарының технологиялары.
3. Қызмет персоналын кәсіби даярлау ережелері.
4. Азаматтық авиацияның ұшақтарының ұшу қауіпсіздігі талаптары.
5. ҚР-ндағы азаматтық авиация ұшуларын қамтамасыз ету үшін электр жарықтандыру ережелері.
6. Тұтынушылардың электр қондырғыларын пайдалану ережелері.
7. Персоналды басқару.
8. Электр жарықтандырумен қамтамасыз ету қызметінің техникалық қызмет көрсету регламенттері.
9. Кәсіпорынның құрылымдық бөлімшелері арасындағы өзара әрекеттесу процестері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Әуе кемелерінің ұшып көтерілуін, қонуын және басқаруын қамтамасыз ету үшін әуеайлақтың жарық сигналдық жабдығы жүйесіне техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру
Дағды 1:
Ұшуды электр жарығымен техникалық қамтамасыз ету жабдықтарының жұмысында істен шығудың, ақаулардың, апаттардың алдын алу
Машықтар:
1. Азаматтық авиация ұйымының электрмен қамтамасыз ету жүйелерін озық үлгіде дамытуды әзірлеу.
2. Электр қуаты мен электр қондырғыларының сенімділігін арттыруды қамтамасыз ету.
3. Электр жабдықтары мен электр желілерін жаңғыртуды және реконструкциялауды жоспарлау.
4. Электр энергиясын үнемдеуді қамтамасыз етіңіз.
5. Әр қызметкер үшін ҰЭЖТҚЕ жеке анықталған жұмыс учаскесін анықтаңыз.
Білімдер:
1.Кәсіпорынның қажеттіліктері үшін электр энергиясын жеткізушілер мен тұтынушылар.
2. Қолданылып отырған жабдықтың, оның қуат көздері мен басқару схемаларының ақаулар статистикасы мен сенімділік көрсеткіштері.
3. Ұшу қауіпсіздігін басқару жүйесінің талаптары.
4. ҚР-ндағы азаматтық авиацияның ұшуларын электр жарықтандырумен қамтамасыз ету ережелері.
5. Тұтынушылардың электр қондырғыларын пайдалану ережелері.
6. Техникалық қызмет көрсету регламенттері.
7. Экономика негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Ұшуды электрлі жарықпен техникалық қамтамасыз ету жабдықтарының жұмыс істеуін қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Қамтамасыз ету әуежайдың және оның объектілерінің ЖСБЖ , электрмен жабдықтау желілерінің белгіленген тәртіпте үздіксіз жұмыс істеуі.
2. Тәртібін әзірлеу келісілдімен, дайындықжәне және өткізумен электр жабдықтарын жедел ауыстырып қосуды.
3. Ұйымдастыру қызмет көрсетуші персоналдың жұмысқа жіберілуі.
4. Бақылауды ұйымдастыру сақталуымен электр қондырғылары мен техникаларын техникалық пайдалану ережелеріжәне электр қондырғыларын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік.
5. Жөніндегі іс-шараларды әзірлеу қолдау көрсетую объектілердегі өрт қауіпсіздігі ҰЭЖТҚЕ.

6. Организовать контроль за сохранностью огней светосигнального оборудования при производстве работ на взлетно-посадочной полосе.
7. Организовать проведение оперативного технического обслуживания.
8. Контролировать ведение технической документации.
9. Организовать контроль за рациональным использованием электроэнергии.
Знания:
1. Конструкцию электроустановок, их параметры работы при заданных режимах.
2. Характерные отказы эксплуатируемого светотехнического и электротехнического оборудования.
3. Способы ремонта и методы ввода в строй оборудования после ремонта и/или профилактических работ.
4. Правила электросветотехнического обеспечения полетов гражданской авиации РК.
5. Правила технической эксплуатации электроустановок потребителей.
6. Квалификационные требования к специалистам службы ЭСТОП.
7. Процедуры управления персоналом предприятия.
8. Регламенты технического обслуживания.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 3:
Организация технической эксплуатации электроустановок на объектах службы ЭСТОП и в служебно-производственных зданиях аэропорта
Навык 1:
Организовать техническое обслуживание, (аварийный) текущий, планово-предупредительный ремонты, наладочно-регулировочные работы после текущего ремонта и регламентных работ
Умения:
1. Организовать составление годовых графиков планово-предупредительных работ электроустановок по ЭСТОП, планов регламентных работ по светосигнальному оборудованию.
2. Готовить заявки на электрооборудование, комплектующие, материалы, средства для капитального ремонта и наладочных работ оборудования ЭСТОП.
3. Разработать совместно с подразделениями капитального строительства авиапредприятия планы капитального ремонта объектов, сооружений, электрооборудования ЭСТОП.
4. Осуществлять контроль совместно с подразделениями капитального строительства авиапредприятия за технологией, объемом работ по капитальному ремонту и наладке электрооборудования, выполненных подрядными организациями.
5. Предоставлять в подразделения капитального строительства авиапредприятия заявки на разработку проектно-сметной документации и финансирование капитального ремонта оборудования ЭСТОП.
6. Участвовать в составлении технических заданий на строительство новых и реконструкцию действующих электроустановок, в разработке и согласовании с энергоснабжающими организациями технических условий на подключение объектов авиапредприятия к электросети.
Знания:
1. Перспективные планы развития предприятия.
2. Порядок составления и согласования графиков планово-предупредительных работ, планов регламентных работ по светосигнальному оборудованию.
3. Требования охраны труда и техники безопасности.

6. Ұйымдастыру ұшу-қону жолағында жұмыстарды жүргізу кезінде жарық сигналдық жабдық оттарының сақталуын бақылау.
7. Ұйымдастыру жедел техникалық қызмет көрсетуді жүргізу.
8. Бақылау техникалық құжаттаманы жүргізу.
9. Ұйымдастыру электр энергиясын ұтымды пайдалануды бақылау.
Білімдер:
1. Электр қондырғыларының құрылымы, жұмыс режимдерінде олардың жұмыс параметрлері.
2. Қолданылып жатқан жарықтандыру және электр жабдықтарының сипаттамалық ақаулары.
3. Жабдықты жөндеу тәсілдері мен оны жөндеу және/немесе профилактикалық жұмыстардан кейін іске қосу әдістері.
4. ҚР-ндағы азаматтық авиацияның ұшуларын электр жарықтандырумен қамтамасыз ету ережелері.
5. Тұтынушылардың электр қондырғыларын пайдалану ережелері.
6. ЭСТОП қызметінің мамандарына қойылатын біліктілік талаптары.
7. Кәсіпорындағы персоналды басқару процедуралары.
8. Техникалық қызмет көрсету регламенттері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 3:
ҰЭЖТҚЕ қызметінің объектілерінде және әуежайдың қызметтік-өндірістік ғимараттарында электр қондырғыларын техникалық пайдалануды ұйымдастыру
Дағды 1:
Ағымдағы жөндеу және регламенттік жұмыстардан кейін техникалық қызмет көрсетуді, (апаттық) ағымдағы, жоспарлы-алдын алу жөндеулерін, баптау-реттеу жұмыстарын ұйымдастыру
Машықтар:
1. ҰЭЖТҚЕ бойынша электр қондырғыларының жоспарлы-алдын алу жұмыстарының жылдық кестелерін, жарық-сигналдық жабдық бойынша регламенттік жұмыстардың жоспарларын жасауды ұйымдастыру.
2. ҰЭЖТҚЕ жабдықтарын күрделі жөндеуге және баптау жұмыстарына арналған электр жабдықтарына, жинақтауыштарға, материалдарға, құралдарға өтінімдер дайындау.
3. ҰЭЖТҚЕ объектілерін, құрылыстарын, электр жабдықтарын күрделі жөндеу жоспарларын авиакәсіпорынның күрделі құрылыс бөлімшелерімен бірлесіп әзірлеу.
4. Авиакәсіпорынның күрделі құрылыс бөлімшелерімен бірлесіп мердігерлік ұйымдар орындаған электр жабдықтарын күрделі жөндеу және баптау жөніндегі жұмыстардың технологиясын, көлемін бақылауды жүзеге асыру;
5. Авиакәсіпорынның күрделі құрылыс бөлімшелеріне жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеуге және ҰЭЖТҚЕ жабдықтарын күрделі жөндеуді қаржыландыруға өтінімдер беру;
6. Жаңа электр қондырғыларын салуға және қолданыстағы электр қондырғыларын реконструкциялауға арналған техникалық тапсырмаларды жасауға, авиакәсіпорын объектілерін электр желісіне қосуға арналған техникалық шарттарды әзірлеуге және энергиямен жабдықтаушы ұйымдармен келісуге қатысу.
Білімдер:
1. Кәсіпорынның болашақ дамуының жоспары.
2. Жоспарлы-профилактикалық жұмыстардың кестелерін және жарық сигнализациясы жабдықтары бойынша регламенттік жұмыстар жоспарын құру және келісу тәртібі.
3. Еңбек қауіпсіздігі және техника қауіпсіздігі талаптары.

4. Правила электросветотехнического обеспечения полетов гражданской авиации РК.
5. Правила технической эксплуатации электроустановок потребителей.
6. Регламенты технического обслуживания.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Поддержание оборудования электросветотехнического обеспечения полетов в работоспособном состоянии
Умения:
1. Организовать проведение ежедневных, еженедельных, ежемесячных, ежеквартальных и полугодовых (сезонных) регламентных работ.
2. Организовать проведение аварийных, текущих и планово-предупредительных ремонтов.
3. Организовывать проведение летных проверок светосигнальных систем.
4. Представлять донесения обо всех случаях предпосылок к нарушению летной деятельности и техники безопасности по вине службы ЭСТОП.
5. Организовывать расследование всех случаев отказа в работе оборудования ЭСТОП, приведших к нарушениям летной деятельности и участвовать в нем совместно с заинтересованными службами.
6. Обеспечивать выполнение требований техники безопасности и охраны труда во время работы на электроустановках службы ЭСТОП.
7. Передавать сведения обо всех изменениях ССО в сборники аэронавигационной информации и инструкции по производству полетов.
8. Организовывать обучение, проверку знаний правил технической эксплуатации и правил техники безопасности, присвоение группы по электробезопасности персоналу авиапредприятия, связанному с обслуживанием электроустановок.
Знания:
1. Эксплуатируемое светотехническое и электротехнического оборудование, источники его питания, схемы управления.
2. Требования по поддержанию электросветотехнического обеспечения полетов на период ремонтных и регламентных работ.
3. Правила электросветотехнического обеспечения полетов гражданской авиации РК.
4. Правила технической эксплуатации электроустановок потребителей.
5. Организация делопроизводства и управление персоналом.
6. Схемы оповещения обо всех изменениях ССО службам и предприятиям, задействованным в мероприятиях по производству полетов.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Коммуникативность, способность работать индивидуально и в команде, определение способа действий из известных на основе знаний и практического опыта, принятие своевременных решений.
Направленность на результат, детальный подход к работе, навыки управления персоналом, профессионализм.
Применение профессиональных знаний, навыков и умений, полученных при обучении и в процессе профессиональной деятельности.
Ответственность за результаты выполнения ежедневных задач, качество выполняемой работы, высокая организация и пунктуальность в соблюдении требований документации, правил и процедур, принятых в гражданской авиации.
Аналитическое мышление. Компьютерная грамотность. Лидерские качества. Эффективно работать в качестве члена команды, точность в выполнении задач.
Умение быстро принимать решение, способность самостоятельно развивать профессиональные квалификации и умения.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Правила электросветотехнического обеспечения полетов гражданской авиации РК, утвержденные приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 26 марта 2015 года № 350. 2. Правила технической эксплуатации электроустановок потребителей, утвержденные приказом Министра энергетики РК от 30 марта 2015 года № 246. 3. Типовые программы профессиональной подготовки авиационного персонала, участвующего в обеспечении безопасности полетов, утвержденные приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 28 сентября 2013 года № 764.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Инженер по светотехническому обеспечению полетов

4. ҚР-ндағы азаматтық авиацияның ұшуларын электр жарықтандырумен қамтамасыз ету ережелері.
5. Тұтынушылардың электр қондырғыларын пайдалану ережелері.
6. Техникалық қызмет көрсету регламенттері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Ұшуды электрлі жарықпен техникалық қамтамасыз ету жабдығын жұмысқа жарамды күйде ұстау
Машықтар:
1. Күнделікті, апталық, айлық, тоқсандық және жартыжылдық (маусымдық) регламенттік жұмыстарды жүргізуді ұйымдастыру.
2. Апаттық, ағымдағы және жоспарлы-алдын алу жөндеулерін жүргізуді ұйымдастыру.
3. Жарық-сигналдық жүйелердің ұшу тексерулерін жүргізуді ұйымдастыру.
4. ҰЭЖТҚЕ қызметінің кінәсінен ұшу қызметі мен қауіпсіздік шараларын бұзудың алғышарттарының барлық жағдайлары туралы есептер ұсыну.
5. Ұшу қызметінің бұзылуына әкеп соқтырған ұшу-қону жолағы жабдықтарының жұмысынан бас тартудың барлық жағдайлары бойынша тергеуді ұйымдастырыңыз және мүдделі қызметтермен бірлесіп оған қатысыңыз.
6. ҰЭЖТҚЕ қызметінің электр қондырғыларында жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау талаптарының орындалуын қамтамасыз ету.
7. ЖСБЖ-ның барлық өзгерістері туралы мәліметтерді аэронавигациялық ақпарат жинақтарына және ұшуды орындау жөніндегі нұсқаулықтарға жіберу.
8. Оқытуды ұйымдастыру, техникалық пайдалану ережелері мен қауіпсіздік ережелерін білуін тексеру, электр қондырғыларына техникалық қызмет көрсетумен байланысты авиакәсіпорын қызметкерлеріне электр қауіпсіздігі тобын беру.
Білімдер:
1. Пайдаланылатын жарықтехникалық және электротехникалық жабдықтар, оның қоректендіру көздері, басқару схемалары.
2. Жөндеу және регламенттік жұмыстар кезеңінде ұшуларды электр жарықтандырумен қамтамасыз ету талаптары.
3. ҚР-ндағы азаматтық авиацияның ұшуларын электр жарықтандырумен қамтамасыз ету ережелері.
4. Тұтынушылардың электр қондырғыларын пайдалану ережелері.
5. Құжат айналымын ұйымдастыру және персоналды басқару.
6. Ұшуларды өндіру шараларына тартылған қызметтер мен кәсіпорындарға ЖСБЖ-дағы барлық өзгерістер туралы хабарлау схемалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Коммуникативтілік, жеке және командада жұмыс істей білу, білім мен практикалық тәжірибе негізінде белгілі әрекеттерден іс-әрекет тәсілін анықтау, уақытылы шешім қабылдау. Нәтижеге бағытталу, жұмысқа егжей-тегжейлі көзқарас, персоналды басқару дағдылары, кәсіптіклік.
Оқу барысында және кәсіптік іс-әрекет барысында алған кәсіптік білімдерін, дағдылары мен дағдыларын қолдану.
Күнделікті тапсырмаларды орындау нәтижелеріне, орындалатын жұмыстың сапасына, азаматтық авиацияда қабылданған құжаттаманың, ережелер мен рәсімдердің талаптарын сақтаудағы жоғары ұйымшылдық пен ұқыптылыққа жауапкершілік.
Еңбексүйгіштік, ұқыптылық, зейінділік, өзін-өзі ұстай білу, жауапкершілік, күйзеліске төзімділік, тіл үйрену қабілеті, оқу қабілеті, коммуникативтілік, дамуға деген ынтасы.
Аналитикалық ойлау. Компьютерлік сауаттылық. Көшбасшылық қасиеттер. Топ мүшесі ретінде тиімді жұмыс істеу, тапсырмаларды орындаудағы дәлдік.
Тез шешім қабылдай білу, кәсіптік біліктілік пен дағдыларды өз бетінше дамыту қабілеті.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 26 наурыздағы № 350 бұйрығымен бекітілген ҚР Азаматтық авиациясының ұшуын электр жарығымен техникалық қамтамасыз ету қағидалары. 2. ҚР Энергетика министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 246 бұйрығымен бекітілген тұтынушылардың электр қондырғыларын техникалық пайдалану қағидалары. 3. "Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын авиация персоналын кәсіптік даярлаудың үлгілік бағдарламалары" ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 28 қыркүйектегі № 764 бұйрығы.Ұшуды жарықпен техникалық қамтамасыз ету жөніндегі инженер
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Ұшуды жарықпен техникалық қамтамасыз ету жөніндегі инженер

10. Карточка профессии "Инженер по светотехническому обеспечению полетов":
Код группы:
2152-9
Код наименования занятия:
2152-9-008
Наименование профессии:
Инженер по светотехническому обеспечению полетов
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Инженерия и инженерное дело
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Стаж работы не менее 1 года по электросветотехническому обеспечению полетов.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификат о прохождении курса первоначальной подготовки и/или повышения квалификации по электросветотехническому обеспечению полетов в соответствии с требованиями Типовых программ профессиональной подготовки авиационного персонала, участвующего в обеспечении безопасности полетов. Прохождение стажировки и получения допусков к самостоятельной работе в соответствии с приобретенной специальностью.
Другие возможные наименования профессии:
2152-9-014 - Инженер по электротехническому обеспечению полетов
Основная цель деятельности:
Техническая эксплуатация электросилового и осветительного оборудования производственных, пассажирских и других объектов предприятий воздушного транспорта в соответствии с требованиями регламентов технической документации на тип оборудования
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Техническая эксплуатация светосигнального и электрического оборудования для обеспечения полетов воздушных судов
2. Техническая эксплуатация электроустановок аэропорта, предназначенных для передачи и распределения электрической энергии от энергосистемы
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Техническая эксплуатация светосигнального и электрического оборудования для обеспечения полетов воздушных судов
Навык 1:
Контроль строительства, реконструкции или капитального ремонта
Умения:
1. Участвовать в приемке оборудования и объектов светотехнического обеспечения полетов после строительства, реконструкции или капитального ремонта, вносит поправки и изменения в соответствующую эксплуатационную документацию.
2. Осуществлять внедрение организационно-технических мероприятий, направленных на повышение производительности труда, снижение затрат на техническое обслуживание, выполнение технико-экономических показателей работы подразделения.
3. Проводить техническую учебу.
4. Осуществить планирование технической эксплуатации и капитального ремонта оборудования электросветотехнического обеспечения полетов.

10. Кәсіптің карточкасы "Ұшудың жарық техникасын қамтамасыз ету жөніндегі инженерлер":
Топтың коды:
2152-9
Қызмет атауының коды:
2152-9-008
Кәсіптің атауы:
Ұшудың жарық техникасын қамтамасыз ету жөніндегі инженерлер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Инженерия және инженерлік іс
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Ұшуды электр жарығымен техникалық қамтамасыз ету бойынша кемінде 1 жыл жұмыс өтілі.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын авиация персоналын кәсіптік даярлаудың үлгілік бағдарламаларының талаптарына сәйкес ұшуды электр жарығымен техникалық қамтамасыз ету бойынша бастапқы даярлау және/немесе біліктілікті арттыру курсынан өткені туралы Сертификат. ҰЭЖТҚЕ қызметінде алған мамандығы мен біліктілігіне сәйкес тағылымдамадан өту және өз бетінше жұмысқа рұқсат алу.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2152-9-014 - Ұшуды электротехникалық қамтамасыз ету жөніндегі инженерлер
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жабдықтың түріне арналған техникалық құжаттама регламенттерінің талаптарына сәйкес әуе көлігі кәсіпорындарының өндірістік, жолаушылар және басқа да объектілерінің электр күшін және ЖСБЖ техникалық пайдалану
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Әуе кемелерінің ұшуын қамтамасыз ету үшін сигналдық жарық және электр жабдықтарын техникалық пайдалану
2. Электр энергиясын энергия жүйесінен беруге және таратуға арналған әуежайдың Электр қондырғыларын техникалық пайдалану
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Әуе кемелерінің ұшуын қамтамасыз ету үшін сигналдық жарық және электр жабдықтарын техникалық пайдалану
Дағды 1:
Құрылысты, реконструкцияны немесе күрделі жөндеуді бақылау
Машықтар:
1. Құрылыстан, реконструкциядан немесе күрделі жөндеуден кейін ұшуды жарықпен техникалық қамтамасыз ету жабдықтары мен объектілерін қабылдауға қатысу, тиісті пайдалану құжаттамасына түзетулер мен өзгерістер енгізеді.
2. Еңбек өнімділігін арттыруға, техникалық қызмет көрсету шығындарын азайтуға, Бөлімше жұмысының техникалық-экономикалық көрсеткіштерін орындауға бағытталған ұйымдастырушылық-техникалық іс-шараларды енгізуді жүзеге асыру.
3. Техникалық оқу жүргізу.
4. Ұшуды электр жарығымен қамтамасыз ету жабдықтарын техникалық пайдалануды және күрделі жөндеуді жоспарлауды жүзеге асыру.

5. Организовать техническое обслуживание, включающее оперативное и периодическое (по срокам и ресурсам) обслуживание, аварийный, текущий и профилактический ремонты, проведение доработок электроустановок в порядке их усовершенствования, надзор при монтаже вновь устанавливаемого оборудования электросветотехнического обеспечения полетов.
6. Разработать мероприятия по поддержанию пожарной безопасности на объектах ЭСТОП.
7. Организовать контроль за сохранностью огней светосигнального оборудования при производстве работ на взлетно-посадочной полосе.
8. Разработать порядок согласования, подготовки и проведения оперативных переключений электрооборудования.
9. Контролировать сохранность огней светосигнального оборудования при производстве работ на взлетно-посадочной полосе.
10. Передавать сведения обо всех изменениях ССО в сборники аэронавигационной информации и инструкции по производству полетов.
Знания:
1. Закон РК "Об использовании воздушного пространства РК и деятельности авиации".
2. Эксплуатируемое светотехническое и электротехнического оборудование, источники его питания, схемы управления.
3. Требования системы управления безопасности полетов.
4. Правила электросветотехнического обеспечения полетов гражданской авиации РК.
5. Правила технической эксплуатации электроустановок потребителей.
6. Основы трудового законодательства.
7. Организационно-распорядительные акты предприятия, регламентирующие работу службы и объектов светотехнического обеспечения.
8. Регламенты технического обслуживания.
9. Основы экономики.
10. Организация делопроизводства и управления.
11. Требования охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной защиты.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Выполнять техническое обслуживание, (аварийный) текущий, планово-предупредительный ремонты, наладочно-регулировочные работы после текущего ремонта и регламентных работ
Умения:
1. Составлять заявки на оборудование, запасные части и материалы.
2. Обеспечить материально-техническое снабжение ЭСТОП, приемку и ввод в эксплуатацию электроустановок.
3. Контролировать расход электроэнергии по службам организации гражданской авиации, других потребителей.
4. Обеспечить учет оборудования, поступления и расхода запасного оборудования и приборов, материалов.
5. Спланировать модернизацию и реконструкцию электрооборудования и электросетей.
6. Разработать порядок согласования, подготовки и проведения оперативных переключений электрооборудования.
7. Организовывать обучение, проверку знаний правил технической эксплуатации и правил техники безопасности, присвоение группы по электробезопасности персоналу авиапредприятия, связанному с обслуживанием электроустановок.

5. Жедел және мерзімдік (мерзімдер мен ресурстар бойынша) қызмет көрсетуді, авариялық, ағымдағы және профилактикалық жөндеуді, Электр қондырғыларын жетілдіру тәртібімен пысықтауды жүргізуді, ұшуды электржарықтық техникалық қамтамасыз етудің жаңадан Орнатылатын жабдығын монтаждау кезінде қадағалауды қамтитын техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру.
6. ҰЭЖТҚЕ объектілерінде өрт қауіпсіздігін қолдау жөніндегі іс-шараларды әзірлеу.
7. Ұшу-қону жолағындағы жұмыстарды жүргізу кезінде жарық сигналдық жабдық шамдарының сақталуын бақылауды ұйымдастыру.
8. Электр жабдықтарын жедел ауыстырып қосуды келісу, дайындау және жүргізу тәртібін әзірлеу.
9. Ұшу-қону жолағындағы жұмыстарды жүргізу кезінде жарық сигнал беру жабдығы шамдарының сақталуын бақылау.
10. ЖСБЖ-ның барлық өзгерістері туралы мәліметтерді аэронавигациялық ақпарат жинақтарына және ұшуларды жүргізу жөніндегі нұсқаулықтарға беру.
Білімдер:
1. "ҚР әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" ҚР Заңы.
2. Пайдаланылатын жарықтандыру және электр жабдықтары, олардың қуат көздері, басқару схемалары.
3. Ұшу қауіпсіздігін басқару жүйесінің талаптары.
4. ҚР азаматтық авиациясының ұшуларын электрлі жарықпен техникалық қамтамасыз ету қағидалары.
5. Тұтынушылардың электр қондырғыларын техникалық пайдалану ережелері.
6. Еңбек заңнамасының негіздері
7. Қызметтің және жарықтандыруды қамтамасыз ету объектілерінің жұмысын реттейтін кәсіпорынның ұйымдастырушылық-өкімдік актілері.
8. Техникалық қызмет көрсету регламенттері.
9. Экономика негіздері.
10. Іс қағаздарын жүргізуді және басқаруды ұйымдастыру.
11. Еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өрттен қорғау талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Ағымдағы жөндеуден және регламенттік жұмыстардан кейін техникалық қызмет көрсетуді, (апаттық) ағымдағы, жоспарлы-алдын ала жөндеулерді, ретке келтіру-реттеу жұмыстарын орындау
Машықтар:
1. Жабдықтарға, қосалқы бөлшектерге және материалдарға өтінімдер құрастыру.
2. ҰЭЖТҚЕ материалдық-техникалық қамтамасыз етуді, электр қондырғыларын қабылдауды және пайдалануға беруді қамтамасыз ету.
3. Азаматтық авиация ұйымының, басқа тұтынушылардың қызметтері бойынша электр энергиясының шығынын бақылау.
4. Жабдықтарды, қосалқы жабдықтар мен аспаптардың, материалдардың түсуі мен шығынын есепке алуды қамтамасыз ету.
5. Электр жабдықтары мен электр желілерін жаңарту мен қайта құруды жоспарлау.
6. Электр жабдықтарын жедел ауыстырып қосуды келісу, дайындау және жүргізу тәртібін әзірлеу.
7. Оқытуды ұйымдастыру, техникалық пайдалану ережелері мен қауіпсіздік ережелерін білуін тексеру, электр қондырғыларына техникалық қызмет көрсетумен байланысты авиакәсіпорын қызметкерлеріне электр қауіпсіздігі тобын беру.

8. Организовать допуск обслуживающего персонала к работе.
Знания:
1. Закон РК "Об использовании воздушного пространства РК и деятельности авиации".
2. Эксплуатируемое светотехническое и электротехнического оборудование, источники его питания, схемы управления.
3. Требования системы управления безопасности полетов.
4. Правила электросветотехнического обеспечения полетов гражданской авиации РК.
5. Правила технической эксплуатации электроустановок потребителей.
6. Основы трудового законодательства.
7. Организационно-распорядительные акты предприятия, регламентирующие работу службы и объектов светотехнического обеспечения.
8. Регламенты технического обслуживания.
9. Основы экономики.
10. Организация делопроизводства и управления.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Техническая эксплуатация электроустановок аэропорта, предназначенных для передачи и распределения электрической энергии от энергосистемы
Навык 1:
Техническая эксплуатация светосигнального и электрического оборудования
Умения:
1. Производить техническое обслуживание светотехнического оборудования систем посадки с огнями высокой интенсивности (ОВИ) непосредственно на аэродроме (огней наземных и углубленных, информационных указателей руления неуправляемых и управляемых, глиссадных огней, импульсных линий, кабельных линий последовательного питания с изолирующими трансформаторами).
2. Производить техническое обслуживание электронно-тиристорных и выполненных на других принципах действия регуляторов яркости и их комплектующих элементов (электронных узлов и блоков, реле и т.д.).
3. Производить техническое обслуживание релейно-механических, электронных устройств телемеханики, применяемых для управления системами светосигнального оборудования аэродрома.
4. Производить техническое обслуживание компьютерных устройств телемеханики, применяемых для управления системами светосигнального оборудования аэродрома.
5. Производить техническое обслуживание схем автоматического включения резервного электроснабжения (АВР) объектов радиосветотехнического обеспечения полетов ВС.
6. Производить техническое обслуживание дизель-генераторов, автоматизированных по III степени, силовых цепей, цепей автоматики и цепей автоматического регулирования системами дизель-генератора.
Знания:
1. Закон РК "Об использовании воздушного пространства РК и деятельности авиации".
2. Назначение, принцип действия и устройство регуляторов яркости систем светосигнального оборудования.
3. Назначение, принцип действия и устройство системы телемеханики, применяемой для управления светосигнальным оборудованием на данном аэродроме.

8. Қызмет көрсетуші персоналдың жұмысқа жіберілуін ұйымдастыру.
Білімдер:
1. ҚР әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы Заң.
2. Қолданыстағы жарықтандыру және электротехникалық жабдықтар, олардың қуат көздері, басқару схемалары.
3. Ұшу қауіпсіздігін басқару жүйесіне қойылатын талаптар.
4. ҚР азаматтық авиациясының ұшуын қамтамасыз ету үшін жарықтандыру жүйелерін пайдалану ережелері.
5. Тұтынушы электр қондырғыларын техникалық пайдалану ережелері.
6. Еңбек заңнамасының негіздері.
7. Жарықтандыру жүйелерінің қызметі мен объектілерін реттейтін кәсіпорынның ұйымдастырушылық-нұсқау актілері.
8. Техникалық қызмет көрсету регламенттері.
9. Экономика негіздері.
10. Құжат айналымы мен басқаруды ұйымдастыру.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Электр энергиясын энергия жүйесінен беруге және таратуға арналған әуежайдың Электр қондырғыларын техникалық пайдалану
Дағды 1:
Сигналды жарық және электр жабдықтарын техникалық пайдалану
Машықтар:
1. Тікелей әуеайлақта (жер үсті және тереңдетілген оттар, басқарылмайтын және басқарылатын рульдеудің ақпараттық көрсеткіштері, глиссадалық оттар, импульстік желілер, оқшаулағыш трансформаторлары бар тізбектей қоректендірудің кабельдік желілері) қарқындылығы жоғары оттары (ЖҚО ) бар қону жүйелерінің жарық техникалық жабдықтарына техникалық қызмет көрсетуді жүргізу.
2. Электрондық-тиристорлық және басқа да қағидаттарда орындалған жарықтық реттегіштер мен олардың жинақтаушы элементтеріне (электрондық тораптар мен блоктар, реле және т.б.) техникалық қызмет көрсетуді жүргізу.
3. Әуеайлақтың жарық сигналдық жабдықтарының жүйелерін басқару үшін қолданылатын телемеханиканың релелік-механикалық, электрондық құрылғыларына техникалық қызмет көрсетуді жүргізу.
4. Әуеайлақтың жарық сигналдық жабдықтарының жүйелерін басқару үшін қолданылатын телемеханиканың компьютерлік құрылғыларына техникалық қызмет көрсетуді жүргізу.
5. ӘК ұшуларын техникалық радио жарықпен қамтамасыз ету объектілерін резервтік электрмен жабдықтауды (РАТҚ) автоматты қосу схемаларына техникалық қызмет көрсетуді жүргізу. 6.
6. III дәреже бойынша автоматтандырылған дизель-генераторларға, күштік тізбектерге, автоматика тізбектеріне және дизель-генератор жүйелерімен автоматты реттеу тізбектеріне техникалық қызмет көрсетуді жүргізу.
Білімдер:
1. ҚР әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы Заң.
2. Жарықтандыру жүйелерінің жарықтық реттегіштерінің мақсаты, жұмыс принципі және құрылысы.
3. Аэродромдағы жарықтандыру жабдығын басқару үшін қолданылатын телемеханика жүйесінің мақсаты, жұмыс принципі және құрылысы.

4. Понятие о категориях видимости на аэродроме по ИКАО, светосигнальные картины систем светосигнального оборудования, предназначенные для обеспечения взлета, посадки и руления ВС при категориях видимости по ИКАО I, II, III (категорированных ОВИ-1, ОВИ-2, ОВИ-3).
5. Назначение и размещение на аэродроме различных подсистем светосигнального оборудования, схем АВР.
6. Принцип действия элементов и схему автоматики дизель-генераторов, автоматизированных по III степени.
7. Электротехнику, электронику, телемеханику, вычислительную технику в объеме выполняемых работ.
8. Требования системы управления безопасности полетов.
9. Правила электросветотехнического обеспечения полетов гражданской авиации РК.
10. Правила технической эксплуатации электроустановок потребителей.
11. Основы трудового законодательства.
12. Организационно-распорядительные акты предприятия, регламентирующие работу службы и объектов светотехнического обеспечения.
13. Регламенты технического обслуживания.
14. Основы экономики.
15. Организация делопроизводства и управления.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Обеспечение бесперебойной работы светотехнического оборудования, сетей электроснабжения аэропорта и его объектов в заданных режимах
Умения:
1. Организовать и производить техническое обслуживание, текущий и аварийный ремонт, наладку и регулировку в процессе эксплуатации оборудования.
2. Анализировать случаи нарушений в работе оборудования и недостатки в организации эксплуатации, принимать меры по предотвращению таких нарушений и повышению качества работы оборудования.
3. Разработать графики планово-предупредительного ремонта, вести установленную документацию и отчетность.
4. Разработать мероприятия по экономии электроэнергии, дизельного топлива, запасных частей и материалов.
5. Контролировать соблюдение действующих нормативно-технических документов по эксплуатации электроустановок, охраны труда и пожарной безопасности.
6. Контролировать соблюдение правил по технической эксплуатации электроустановок и техники безопасности при эксплуатации электроустановок.
7. Контролировать ведение технической документации.
8. Организовать и производить ежедневные, еженедельные, ежемесячные, ежеквартальные и полугодовые (сезонные) регламентные работы.
9. Организовать и производить аварийные, текущие и планово-предупредительные ремонты.
10. Принимать участие в проведении летных проверок светосигнальных систем.
11. Представлять донесения обо всех случаях предпосылок к нарушению летной деятельности и техники безопасности по вине службы ЭСТОП.

4. ИКАО бойынша аэродромда көру категориялары туралы түсінік, ұшу, қону және рулдауды қамтамасыз ету үшін жарықтандыру жүйелері мен жарықтандыру жабдығының бейнелері, ИКАО бойынша көру категориялары I, II, III (категориялық ЖҚО -1, ЖҚО -2, ЖҚО -3).
5. Аэродромда түрлі жарықтандыру жүйелерінің бөлшектерінің мақсаты мен орналасуы, РАТҚ схемалары.
6. III дәрежедегі автоматтандырылған дизель-генераторлардың элементтерінің жұмыс принципі мен автоматика схемасы.
7. Электротехника, электроника, телемеханика, есептеу техникасы бойынша жұмыстардың көлемі.
8. Ұшу қауіпсіздігін басқару жүйесіне қойылатын талаптар.
9. ҚР азаматтық авиациясының ұшуын қамтамасыз ету үшін жарықтандыру жүйелерін пайдалану ережелері.
10. Тұтынушы электр қондырғыларын техникалық пайдалану ережелері.
11. Еңбек заңнамасының негіздері.
12. Жарықтандыру жүйелерінің қызметі мен объектілерін реттейтін кәсіпорынның ұйымдастырушылық-нұсқау актілері.
13. Техникалық қызмет көрсету регламенттері.
14. Экономика негіздері.
15. Құжат айналымы мен басқаруды ұйымдастыру.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Әуежайдың және оның объектілерінің жарықтандыру-техникалық жабдықтарының, электрмен жабдықтау желілерінің белгіленген режимдерде үздіксіз жұмыс істеуін қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Жабдықты пайдалану процесінде техникалық қызмет көрсетуді, ағымдағы және авариялық жөндеуді, баптауды және реттеуді ұйымдастыру және жүргізу.
2. Жабдықтың жұмысындағы бұзушылықтар мен пайдалануды ұйымдастырудағы кемшіліктерді талдау, мұндай бұзушылықтардың алдын алу және жабдықтың сапасын арттыру бойынша шаралар қабылдау.
3. Жоспарлы-алдын ала жөндеу кестесін әзірлеу, белгіленген құжаттама мен есептілікті жүргізу.
4. Электр энергиясын, дизель отынын, қосалқы бөлшектер мен материалдарды үнемдеу жөніндегі іс-шараларды әзірлеу.
5. Электр қондырғыларын пайдалану, Еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі бойынша қолданыстағы нормативтік-техникалық құжаттардың сақталуын бақылау.
6. Электр қондырғыларын пайдалану кезінде электр қондырғыларын техникалық пайдалану және қауіпсіздік техникасы жөніндегі қағидалардың сақталуын бақылау.
7. Техникалық құжаттаманың жүргізілуін бақылау.
8. Күнделікті, апталық, айлық, тоқсандық және жартыжылдық (маусымдық) регламенттік жұмыстарды ұйымдастыру және жүргізу.
9. Авариялық, ағымдағы және жоспарлы-алдын алу жөндеулерін ұйымдастыру және жүргізу.
10. Жарық сигналдық жүйелерді ұшу тексерулерін жүргізуге қатысу.
11. ҰЭЖТҚЕ қызметінің кінәсінен ұшу қызметі мен қауіпсіздік техникасын бұзудың алғышарттарының барлық жағдайлары туралы хабарламалар ұсыну.

11. Карточка профессии "Инженер по светотехническому обеспечению полетов":
Код группы:
2152-9
Код наименования занятия:
2152-9-008
Наименование профессии:
Инженер по светотехническому обеспечению полетов
Уровень квалификации по ОРК:
5
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Специальность:
Электроснабжение (по отраслям)
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Практический опыт работы по светотехническому обеспечению полетов не менее 1 года.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификат о прохождении курса первоначальной подготовки и/или повышения квалификации по электросветотехническому обеспечению полетов в соответствии с требованиями Типовых программ профессиональной подготовки авиационного персонала, участвующего в обеспечении безопасности полетов.
Другие возможные наименования профессии:
2152-9-014 - Инженер по электротехническому обеспечению полетов
Основная цель деятельности:
Техническая эксплуатация электросилового и осветительного оборудования производственных, пассажирских и других объектов предприятий воздушного транспорта в соответствии с требованиями регламентов технической документации на тип оборудования
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Техническая эксплуатация светосигнального и электрического оборудования для обеспечения полетов воздушных судов
2. Техническая эксплуатация электроустановок аэропорта, предназначенных для передачи и распределения электрической энергии от энергосистемы
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Техническая эксплуатация светосигнального и электрического оборудования для обеспечения полетов воздушных судов
Навык 1:
Контроль строительства, реконструкции или капитального ремонта
Умения:
1. Участвовать в приемке оборудования и объектов светотехнического обеспечения полетов после строительства, реконструкции или капитального ремонта, вносить поправки и изменения в соответствующую эксплуатационную документацию.
2. Осуществлять внедрение организационно-технических мероприятий, направленных на повышение производительности труда, снижение затрат на техническое обслуживание, выполнение технико-экономических показателей работы подразделения.
3. Проводить техническую учебу.
4. Осуществить планирование технической эксплуатации и капитального ремонта оборудования электросветотехнического обеспечения полетов.

11. Кәсіптің карточкасы "Ұшудың жарық техникасын қамтамасыз ету жөніндегі инженерлер":
Топтың коды:
2152-9
Қызмет атауының коды:
2152-9-008
Кәсіптің атауы:
Ұшудың жарық техникасын қамтамасыз ету жөніндегі инженерлер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
5
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Мамандық:
Электрмен қамтамасыздандыру (салалар бойынша)
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Ұшуды жарықпен техникалық қамтамасыз ету бойынша практикалық жұмыс тәжірибесі 1 жылдан кем емес.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын авиация персоналын кәсіптік даярлаудың үлгілік бағдарламаларының талаптарына сәйкес ұшуды электр жарығымен техникалық қамтамасыз ету бойынша бастапқы даярлау және/немесе біліктілікті арттыру курсынан өткені туралы сертификат. ҰЭЖТҚЕ қызметінде алған мамандығы мен біліктілігіне сәйкес тағылымдамадан өту және өз бетінше жұмысқа рұқсат алу.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2152-9-014 - Ұшуды электротехникалық қамтамасыз ету жөніндегі инженерлер
Қызметтің негізгі мақсаты:
Техникалық пайдалану жабдықтың түріне арналған техникалық құжаттама ережелерінің талаптарына сәйкес әуе көлігі кәсіпорындарының өндірістік, жолаушылар және басқа объектілерінің электр қуаты мен жарықтандыру жабдықтары
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Техникалық пайдалану әуе кемелерінің ұшуын қамтамасыз етуге арналған сигналдық жарық және электрлік жабдықтар
2. Электр энергиясын энергия жүйесінен беруге және таратуға арналған әуежайдың электр қондырғыларын техникалық пайдалану
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Техникалық пайдалану әуе кемелерінің ұшуын қамтамасыз етуге арналған сигналдық жарық және электрлік жабдықтар
Дағды 1:
Құрылысты, реконструкцияны немесе күрделі жөндеуді бақылау
Машықтар:
1. Құрылыстан, реконструкциядан немесе күрделі жөндеуден кейін ұшуды жарықпен техникалық қамтамасыз ету жабдықтары мен объектілерін қабылдауға қатысады, енгізедіы тиісті пайдалану құжаттамасына түзетулер мен өзгерістер.
2. Еңбек өнімділігін арттыруға, техникалық қызмет көрсету шығындарын азайтуға, бөлімше жұмысының техникалық-экономикалық көрсеткіштерін орындауға бағытталған ұйымдастырушылық-техникалық шараларды жүзеге асыру.
3. Техникалық оқуды жүргізу.
4. Ұшуды электрлі жарықпен техникалық қамтамасыз ету жабдықтарын техникалық пайдалануды және күрделі жөндеуді жоспарлауды жүзеге асыру.

5. Организовать техническое обслуживание, включающее оперативное и периодическое (по срокам и ресурсам) обслуживание, аварийный, текущий и профилактический ремонты, проведение доработок электроустановок в порядке их усовершенствования, надзор при монтаже вновь устанавливаемого оборудования электросветотехнического обеспечения полетов.
6. Разработать мероприятия по поддержанию пожарной безопасности на объектах ЭСТОП.
7. Организовать контроль за сохранностью огней светосигнального оборудования при производстве работ на взлетно-посадочной полосе.
8. Разработать порядок согласования, подготовки и проведения оперативных переключений электрооборудования.
9. Контролировать сохранность огней светосигнального оборудования при производстве работ на взлетно-посадочной полосе.
10. Передавать сведения обо всех изменениях ССО в сборники аэронавигационной информации и инструкции по производству полетов.
Знания:
1. Схемы электроснабжения предприятия.
2. Эксплуатируемое светотехническое и электротехнического оборудование, источники его питания, схемы управления.
3. Схемы резервирования электроснабжения аэропорта.
4. Правила электросветотехнического обеспечения полетов гражданской авиации РК.
5. Правила технической эксплуатации электроустановок потребителей.
6. Основы трудового законодательства.
7. Требования охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной защиты.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Выполнять техническое обслуживание, (аварийный) текущий, планово-предупредительный ремонты, наладочно-регулировочные работы после текущего ремонта и регламентных работ
Умения:
1. Составлять заявки на оборудование, запасные части и материалы.
2. Обеспечить материально-техническое снабжение ЭСТОП, приемку и ввод в эксплуатацию электроустановок.
3. Контролировать расход электроэнергии по службам организации гражданской авиации, других потребителей.
4. Обеспечить учет оборудования, поступления и расхода запасного оборудования и приборов, материалов.
5. Спланировать модернизацию и реконструкцию электрооборудования и электросетей.
6. Разработать порядок согласования, подготовки и проведения оперативных переключений электрооборудования.
7. Организовывать обучение, проверку знаний правил технической эксплуатации и правил техники безопасности, присвоение группы по электробезопасности персоналу авиапредприятия, связанному с обслуживанием электроустановок.
8. Организовать допуск обслуживающего персонала к работе.
Знания:
1. Процедуры снабжения предприятия товарно-материальными ценностями и государственных закупок.

5. Техникалық қызмет көрсетуді, оның ішінде жедел және мерзімді (мерзімдері мен ресурстары бойынша) техникалық қызмет көрсетуді, апаттық, ағымдағы және профилактикалық жөндеу жұмыстарын, электр қондырғыларын жетілдіру тәртібімен қайта қарауды, жаңадан орнатылған ұшуды электрмен ЖСБЖ орнатуды қадағалауды ұйымдастырыңыз. .
6. ҰЭЖТҚЕ объектілерінде өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша іс-шараларды әзірлеу.
7. Ұшу-қону жолағындағы жұмыстарды орындау кезінде жарық сигналдық жабдық шамдарының қауіпсіздігін бақылауды ұйымдастыру.
8. Электр жабдықтарын жедел ауыстырып қосуды келісу, дайындау және жүргізу тәртібін әзірлеу.
9. Жарық-сигналдық жабдық оттарының сақталуын бақылау кезінде ұшу-қону жолағындағы жұмыстарды жүргізу.
10. ЖСБЖ-ның барлық өзгерістері туралы ақпаратты аэронавигациялық ақпарат жинақтарына және ұшу операциялары бойынша нұсқаулықтарға жіберу.
Білімдер:
1. Кәсіпорынның электрмен жабдықтау схемалары.
2. Қолданылатын жарық техникасы және электр техникасы жабдықтары, оның қуат көздері, басқару схемалары.
3. Аэропорттың электрмен жабдықтау жүйесінің резервтеу схемалары.
4. ҚР-ндағы азаматтық авиацияның ұшу үшін жарықтандыру және электрмен жабдықтау ережелері.
5. Тұтынушылардың электр қондырғыларын техникалық пайдалану ережелері.
6. Еңбек заңнамасының негіздері.
7. Еңбек қауіпсіздігі, техника қауіпсіздігі, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Ағымдағы жөндеу және регламенттік жұмыстардан кейін техникалық қызмет көрсетуді, (апаттық) ағымдағы, жоспарлы-алдын алу жөндеулерін, баптау-реттеу жұмыстарын орындау
Машықтар:
1. Жабдықтарға, қосалқы бөлшектерге және материалдарға өтінімдер құрастыру.
2. ҰЭЖТҚЕ материалдық-техникалық қамтамасыз етуді, электр қондырғыларын қабылдауды және пайдалануға беруді қамтамасыз ету.
3. Азаматтық авиация ұйымының, басқа тұтынушылардың қызметтері бойынша электр энергиясының шығынын бақылау.
4. Жабдықтарды, қосалқы жабдықтар мен аспаптардың, материалдардың түсуі мен шығынын есепке алуды қамтамасыз ету.
5. Электр жабдықтары мен электр желілерін жаңарту мен қайта құруды жоспарлау.
6. Электр жабдықтарын жедел ауыстырып қосуды келісу, дайындау және жүргізу тәртібін әзірлеу.
7. Оқытуды ұйымдастыру, техникалық пайдалану ережелері мен қауіпсіздік ережелерін білуін тексеру, электр қондырғыларына техникалық қызмет көрсетумен байланысты авиакәсіпорын қызметкерлеріне электр қауіпсіздігі тобын беру.
8. Қызмет көрсетуші персоналдың жұмысқа жіберілуін ұйымдастыру.
Білімдер:
1. Кәсіпорынды тауарлы-материалдық құндылықтармен және мемлекеттік сатып алулармен қамтамасыз ету тәртіптері.

2. Характерные отказы оборудования ЭСТОП, источников его питания, схем управления.
3. Порядок контроля расходования электроэнергии, внешних и внутренних потребителей электроэнергии предприятия.
4. Правила электросветотехнического обеспечения полетов гражданской авиации РК.
5. Правила технической эксплуатации электроустановок потребителей.
6. Основы экономики.
7. Методы поддержания профессионального уровня подчиненного персонала.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Техническая эксплуатация электроустановок аэропорта, предназначенных для передачи и распределения электрической энергии от энергосистемы
Навык 1:
Техническая эксплуатация светосигнального и электрического оборудования
Умения:
1. Производить техническое обслуживание электротехнического оборудования систем посадки с огнями малой интенсивности, имеющих оборудование для регулирования силы излучаемого света.
2. Производить техническое обслуживание и наладку светотехнической и электротехнической аппаратуры, применяемой в светотехнических системах посадки.
3. Производить техническое обслуживание, наладку и регулировку магнитных регуляторов яркости и аппаратуры автоматизированных резервных дизель-генераторов, схем автоматического регулирования яркости, дистанционного управления огнями светотехнических систем посадки.
4. Определять места повреждения в кабельных кольцах в подсистемах огней малой интенсивности.
Знания:
1. Требования по поддержанию работоспособности оборудования службы во время выполнения регламентных и ремонтных работ.
2. Схемы размещения и подключения к электросетям огней светотехнических систем малой интенсивности, имеющих оборудование для регулирования силы излучаемого света.
3. Принцип действия регулятора яркости.
4. Схему автоматического регулирования яркости огней систем обеспечения полетов.
5. Устройство, принцип работы и назначение электроаппаратов, входящих в обслуживаемую систему.
6. Методы проведения испытаний электроаппаратуры и кабельных сетей.
7. Полную электрическую схему обслуживаемого участка.
8. Правила обслуживания и наладки сложных электроприборов и аппаратов светотехнических систем посадки ВС, а также приборов автоматического регулирования яркости.
9. Принцип действия и устройство двигателей внутреннего сгорания.
10. Правила эксплуатации электроустановок потребителей и их устройство.
11. Основные законы электротехники и светотехники.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Обеспечение бесперебойной работы светотехнического оборудования, сетей электроснабжения аэропорта и его объектов в заданных режимах
Умения:
1. Организовать и производить техническое обслуживание, текущий и аварийный ремонт, наладку и регулировку в процессе эксплуатации оборудования.

2. ҰЭЖТҚЕ жабдықтарының, оның қуат көздерінің, басқару схемаларының сипаттама ақаулары.
3. Кәсіпорындағы электроэнергияны, сыртқы және ішкі тұтынушылардың электроэнергиясын жұмсауды бақылау тәртібі.
4. ҚР-ндағы азаматтық авиацияның ұшу үшін жарықтандыру және электрмен жабдықтау ережелері.
5. Тұтынушылардың электр қондырғыларын техникалық пайдалану ережелері.
6. Экономика негіздері.
7. Бақылаушы персоналдың кәсіби деңгейін қолдау әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Электр энергиясын энергия жүйесінен беруге және таратуға арналған әуежайдың электр қондырғыларын техникалық пайдалану
Дағды 1:
Сигналды жарық және электр жабдықтарын техникалық пайдалану
Машықтар:
1. Шығарылатын жарықтың Күшін реттеуге арналған жабдығы бар төмен қарқындылықтағы шамдары бар қону жүйелерінің электротехникалық жабдықтарына техникалық қызмет көрсетуді жүргізу.
2. Қонудың жарық-техникалық жүйелерінде қолданылатын жарық-техникалық және электротехникалық аппаратураға техникалық қызмет көрсетуді және баптауды жүргізу.
3. Автоматтандырылған резервтік дизель-генераторлардың магниттік жарықтық реттегіштері мен аппаратураларына, жарықты автоматты реттеу схемаларына, қонудың жарық техникалық жүйелерінің шамдарын қашықтан басқару схемаларына техникалық қызмет көрсетуді, баптауды және реттеуді жүргізу.
4. Төмен қарқынды шамдардың ішкі жүйелеріндегі кабельдік сақиналардағы зақымдану орындарын анықтаңыз.
Білімдер:
1. Реттеуші және жөндеу жұмыстарын орындау кезінде қызмет жабдығының жұмыс қабілеттілігін сақтау талаптары.
2. Жарықтандыру жүйелерінің төмен қарқындылығы бар шамдарын электр желілеріне қосу және орналастыру схемалары, жарық шығарудың күшін реттейтін құрылғылары бар.
3. Жарықтық реттегіштің жұмыс принципі.
4. Ұшу үшін жабдықтау жүйелерінің жарықтандыру шамдарының жарықты автоматты түрде реттеу схемасы.
5. Қызмет көрсетілетін жүйеге кіретін электр құрылғыларының құрылысы, жұмыс принципі және тағайындалуы.
6. Электр құрылғыларын және кабель желілерін сынақтан өткізу әдістері.
7. Қызмет көрсетілетін учаскенің толық электр схемасы.
8. Әуе кемесінің қону үшін жарықтандыру жүйелерінің күрделі электр аспаптарын және аппаратарын қызмет көрсету және баптау ережелері, сондай-ақ жарықтықты автоматты реттейтін құралдар.
9. Ішкі жану қозғалтқыштарының жұмыс принципі және құрылысы.
10. Тұтынушы электр қондырғыларын пайдалану ережелері және олардың құрылысы.
11. Электротехника және жарық техникасының негізгі заңдары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Әуежайдың және оның объектілерінің жарықтандыру-техникалық жабдықтарының, электрмен жабдықтау желілерінің белгіленген режимдерде үздіксіз жұмыс істеуін қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Жабдықты пайдалану процесінде техникалық қызмет көрсетуді, ағымдағы және авариялық жөндеуді, баптауды және реттеуді ұйымдастыру және жүргізу.

2. Вести учет случаев нарушений в работе оборудования и недостатки в организации эксплуатации, принимать меры по предотвращению таких нарушений и повышению качества работы оборудования.
3. Разработать графики планово-предупредительного ремонта, вести установленную документацию и отчетность.
4. Разработать мероприятия по экономии электроэнергии, дизельного топлива, запасных частей и материалов.
5. Обеспечить соблюдение действующих нормативно-технических документов по эксплуатации электроустановок, охраны труда и пожарной безопасности.
6. Обеспечить соблюдение правил по технической эксплуатации электроустановок и техники безопасности при эксплуатации электроустановок.
7. Обеспечить ведение технической документации.
8. Организовать и производить ежедневные, еженедельные, ежемесячные, ежеквартальные и полугодовые (сезонные) регламентные работы.
9. Организовать и производить аварийные, текущие и планово-предупредительные ремонты.
10. Принимать участие в проведении летных проверок светосигнальных систем.
11. Представлять донесения обо всех случаях предпосылок к нарушению летной деятельности и техники безопасности по вине службы ЭСТОП.
12. Принимать участие в расследовании случаев отказа в работе оборудования ЭСТОП, приведших к нарушениям летной деятельности.
13. Обеспечивать выполнение требований техники безопасности и охраны труда во время работы на электроустановках службы ЭСТОП.
Знания:
1. Характерные отказы и показатели надежности эксплуатируемого оборудования.
2. Схемы размещения и подключения к электросетям огней светотехнических систем малой интенсивности, имеющих оборудование для регулирования силы излучаемого света.
3. Порядок планирования регламентных работ.
4. Методы проведения испытаний электроустановок.
5. Электрическую схему на участке проведения работ.
6. Правила эксплуатации электроустановок потребителей и их устройство.
7. Правила электросветотехнического обеспечения полетов гражданской авиации РК.
8. Правила технической эксплуатации электроустановок потребителей.
9. Требования охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной защиты.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Компьютерная грамотность. Эффективно работать в качестве члена команды, точность в выполнении задач. Способность самостоятельно развивать профессиональные квалификации и умения.
Коммуникативность, способность работать индивидуально и в команде, определение способа действий из известных на основе знаний и практического опыта, принятие своевременных решений.
Применение профессиональных знаний, навыков и умений, полученных при обучении и в процессе профессиональной деятельности.
Ответственность за результаты выполнения ежедневных задач, качество выполняемой работы, высокая организация и пунктуальность в соблюдении требований документации, правил и процедур, принятых в гражданской авиации.
Исполнительность, аккуратность, внимательность, самодисциплина, ответственность, стрессоустойчивость, способности к изучению языков, обучаемость, коммуникативность, мотивированность к развитию.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Правила электросветотехнического обеспечения полетов гражданской авиации РК, утвержденные приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 26 марта 2015 года № 350. 2. Правила технической эксплуатации электроустановок потребителей, утвержденные приказом Министра энергетики РК от 30 марта 2015 года № 246. 3. Типовые программы профессиональной подготовки авиационного персонала, участвующего в обеспечении безопасности полетов, утвержденные приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 28 сентября 2013 года № 764.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Инженер по светотехническому обеспечению полетов
5
Электромеханик по обслуживанию светотехнического оборудования систем обеспечения полетов
5
Техник по светотехническому и электротехническому обеспечению полетов

2. Жабдықтың жұмысындағы бұзушылықтар мен пайдалануды ұйымдастырудағы кемшіліктердің есебін жүргізу, осындай бұзушылықтардың алдын алу және жабдықтың жұмыс сапасын арттыру жөнінде шаралар қабылдау.
3. Жоспарлы-алдын ала жөндеу кестесін әзірлеу, белгіленген құжаттама мен есептілікті жүргізу.
4. Электр энергиясын, дизель отынын, қосалқы бөлшектер мен материалдарды үнемдеу жөніндегі іс-шараларды әзірлеу.
5. Электр қондырғыларын пайдалану, Еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі бойынша қолданыстағы нормативтік-техникалық құжаттардың сақталуын қамтамасыз ету.
6. Электр қондырғыларын пайдалану кезінде электр қондырғыларын техникалық пайдалану және қауіпсіздік техникасы жөніндегі қағидалардың сақталуын қамтамасыз ету.
7. Техникалық құжаттаманы жүргізуді қамтамасыз ету.
8. Күнделікті, апталық, айлық, тоқсандық және жартыжылдық (маусымдық) регламенттік жұмыстарды ұйымдастыру және жүргізу.
9. Авариялық, ағымдағы және жоспарлы-алдын алу жөндеулерін ұйымдастыру және жүргізу.
10. Жарық сигналдық жүйелерді ұшу тексерулерін жүргізуге қатысу.
11. ҰЭЖТҚЕ қызметінің кінәсінен ұшу қызметі мен қауіпсіздік техникасын бұзудың алғышарттарының барлық жағдайлары туралы хабарламалар ұсыну.
12. Ұшу қызметінің бұзылуына әкеп соққан ҰЭЖТҚЕ жабдықтарының жұмысынан бас тарту жағдайларын тергеуге қатысу.
13. ҰЭЖТҚЕ қызметінің электр қондырғыларында жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау талаптарының орындалуын қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Қолданыстағы жабдықтың сипаттамалық ақаулары мен сенімділік көрсеткіштері.
2. Электр желілеріне қосу және орналастыру схемалары, жарық шығаратын құрылғылардың қарқындылығы төмен жарықтандыру жүйелері, жарық шығару күшін реттейтін жабдықтары бар.
3. Регламентті жұмыстарды жоспарлау тәртібі.
4. Электр қондырғыларын сынақтан өткізу әдістері.
5. Жұмыс учаскесіндегі электр схемасы.
6. Тұтынушы электр қондырғыларын пайдалану ережелері және олардың құрылысы.
7. ҚР-нда азаматтық авиацияның ұшуын қамтамасыз ету үшін жарықтандыру жүйелерін пайдалану ережелері.
8. Тұтынушы электр қондырғыларын техникалық пайдалану ережелері.
9. Еңбек қорғау, техника қауіпсіздігі, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Компьютерлік сауаттылық. Топ мүшесі ретінде тиімді жұмыс істеу, тапсырмаларды орындаудағы дәлдік. Бастапкәсіптік біліктілік пен дағдыларды өз бетінше дамытуға көмектесу.
Коммуникативтілік, жеке және командада жұмыс істей білу, білім мен практикалық тәжірибе негізінде белгілі әрекеттерден іс-әрекет тәсілін анықтау, уақытылы шешім қабылдау.
Оқу барысында және кәсіптік іс-әрекет барысында алған кәсіптік білімдерін, дағдылары мен дағдыларын қолдану.
Күнделікті тапсырмаларды орындау нәтижелеріне, орындалатын жұмыстың сапасына, азаматтық авиацияда қабылданған құжаттаманың, ережелер мен рәсімдердің талаптарын сақтаудағы жоғары ұйымшылдық пен ұқыптылыққа жауапкершілік.
Еңбексүйгіштік, ұқыптылық, зейінділік, өзін-өзі ұстай білу, жауапкершілік, күйзеліске төзімділік, тіл үйрену қабілеті, оқу қабілеті, коммуникативтілік, дамуға деген ынтасы.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 26 наурыздағы № 350 бұйрығымен бекітілген ҚР Азаматтық авиациясының ұшуын электр жарығымен техникалық қамтамасыз ету қағидалары. 2. ҚР Энергетика министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 246 бұйрығымен бекітілген тұтынушылардың электр қондырғыларын техникалық пайдалану қағидалары. 3. "Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын авиация персоналын кәсіптік даярлаудың үлгілік бағдарламалары" ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 28 қыркүйектегі № 764 бұйрығы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Ұшуды жарықпен техникалық қамтамасыз ету жөніндегі инженер
5
Ұшуды қамтамасыз ету жүйелерінің жарық техникалық жабдықтарына қызмет көрсету жөніндегі электромеханик
5
Ұшуды жарықпен техникалық және электротехникалық қамтамасыз ету жөніндегі техник

12. Карточка профессии "Электромеханик по обслуживанию светотехнического оборудования систем обеспечения полетов":
Код группы:
8213-5
Код наименования занятия:
8213-5-001
Наименование профессии:
Электромеханик по обслуживанию светотехнического оборудования систем обеспечения полетов
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 53. Приказ Министра труда и социальной защиты населения РК от 15 июня 2022 года № 201 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 52)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции РК 16 июня 2022 года № 28475.
Параграф 38. Электромеханик по обслуживанию светотехнического оборудования систем обеспечения полетов, 4 разряд Параграф 39. Электромеханик по обслуживанию светотехнического оборудования систем обеспечения полетов, 5 разряд Параграф 40. Электромеханик по обслуживанию светотехнического оборудования систем обеспечения полетов, 6 разряд
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Наземное обслуживание воздушных судов
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Общее среднее образование и стаж работы электромехаником по обслуживанию светотехнического оборудования систем обеспечения полетов 4 разряда не менее 2 лет или техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование без предъявления требований к стажу работы.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификат о прохождении курса первоначальной подготовки и/или повышения квалификации по электросветотехническому обеспечению полетов в соответствии с требованиями Типовых программ профессиональной подготовки авиационного персонала, участвующего в обеспечении безопасности полетов. Прохождения стажировки и получения допусков к самостоятельной работе в соответствии с приобретенной специальностью.
Другие возможные наименования профессии:
3122-1-002 - Техник по электронной технике
Основная цель деятельности:
Техническое обслуживание электросилового и осветительного оборудования производственных, пассажирских и других объектов предприятий воздушного транспорта
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнять технической обслуживание оборудования светотехнического и электротехнического обеспечения полетов
2. Выполнять текущий и аварийный ремонт, замену комплектующих оборудования светотехнического и электротехнического обеспечения полетов
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнять технической обслуживание оборудования светотехнического и электротехнического обеспечения полетов
Навык 1:
Осуществить ежедневные оперативные осмотры и обслуживание
Умения:

12. Кәсіптің карточкасы "Ұшуды қамтамасыз ету жүйелерінің жарық техникалық жабдықтарына қызмет көрсетуші элетрмеханик":
Топтың коды:
8213-5
Қызмет атауының коды:
8213-5-001
Кәсіптің атауы:
Ұшуды қамтамасыз ету жүйелерінің жарық техникалық жабдықтарына қызмет көрсетуші элетрмеханик
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
53-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (53-шығарылым) бекіту туралы" 2021 жылғы 29 желтоқсандағы № 513 ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. ҚР Әділет министрлігінде 2022 жылғы 17 қаңтарда № 26508 болып тіркелді.
Параграф 38. Ұшуды қамтамасыз ету жүйелерінің жарық техникалық жабдықтарына қызмет көрсету жөніндегі электромеханик, 4 разряд Параграф 39. Ұшуды қамтамасыз ету жүйелерінің жарық техникалық жабдықтарына қызмет көрсету жөніндегі электромеханик, 5 разряд 40-Параграф. Ұшуды қамтамасыз ету жүйелерінің жарық техникалық жабдықтарына қызмет көрсету жөніндегі электромеханик, 6 разряд
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Әуе кемелеріне жерде қызмет көрсету
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жалпы орта білім және 4-разрядты ұшуды қамтамасыз ету жүйелерінің ЖСБЖ қызмет көрсететін электр слесарь лауазымындағы жұмыс өтілі 2 жылдан кем емес немесе жұмыс өтіліне қойылатын талаптарсыз техникалық және кәсіптік (орта арнаулы, орта кәсіптік) білім.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын авиация персоналын кәсіптік даярлаудың үлгілік бағдарламаларының талаптарына сәйкес ұшуды электр жарығымен техникалық қамтамасыз ету бойынша бастапқы даярлау және/немесе біліктілікті арттыру курсынан өткені туралы Сертификат. Қызметте алған мамандығы мен біліктілігіне сәйкес тағылымдамадан өту және өз бетінше жұмысқа рұқсат алу.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
3122-1-002 - Электрондық техника жөніндегі техник
Қызметтің негізгі мақсаты:
Әуе көлігі кәсіпорындарының өндірістік, жолаушылар және басқа да объектілерінің электр күштік және ЖСБЖ техникалық қызмет көрсету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Ұшуды жарық-техникалық және электротехникалық қамтамасыз ету жабдықтарына техникалық қызмет көрсетуді орындау.
2. Ұшуды жарық-техникалық және электротехникалық қамтамасыз етудің жиынтықтаушы жабдықтарын ағымдағы және апаттық жөндеуді, ауыстыруды орындау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Ұшуды жарық-техникалық және электротехникалық қамтамасыз ету жабдықтарына техникалық қызмет көрсетуді орындау.
Дағды 1:
Күнделікті жедел тексерулерді жүзеге асыру және қызмет көрсету ЖСШ-1, ЖСШ-2, ЖСШ-3
Машықтар:

1. Осуществлять обслуживание светотехнического оборудования систем посадки с огнями высокой интенсивности (ОВИ) непосредственно на аэродроме (огней наземных и углубленных, информационных указателей руления неуправляемых и управляемых, глиссадных огней, импульсных линий, кабельных линий последовательного питания с изолирующими трансформаторами).
2. Осуществлять обслуживание электронно-тиристорных и выполненных на других принципах действия регуляторов яркости и их комплектующих элементов (электронных узлов и блоков, реле и т.д.).
3. Осуществлять обслуживание релейно-механических, электронных устройств телемеханики, применяемых для управления системами светосигнального оборудования конкретного аэродрома.
4. Осуществлять обслуживание компьютерных устройств телемеханики, применяемых для управления системами светосигнального оборудования аэродрома.
5. Осуществлять обслуживание схем автоматического включения резервного электроснабжения (АВР) объектов радиосветотехнического обеспечения полетов ВС.
6. Осуществлять обслуживание дизель-генераторов, автоматизированных по III степени, силовых цепей, цепей автоматики и цепей автоматического регулирования системами дизель-генератора.
7. Проводить работы по инспектированию технического состояния оборудования светотехнического и электротехнического обеспечения полетов.
8. Выполнять обслуживание электросети, средств защиты и приборов управления на трансформаторной подстанции.
9. Осуществлять развертывание и свертывание передвижных систем посадки.
10. Выполнять обслуживание и ремонт аппаратуры на щитах управления во всех диапазонах мощности.
11. Обеспечить техническую эксплуатацию электро-светотехнического оборудования низковольтных распределительных устройств на объектах дистанционного управления дизель-генератора.
Знания:
1. Назначение, принцип действия и устройство регуляторов яркости, применяемых в эксплуатируемых на данном аэродроме системах светосигнального оборудования.
2. Назначение, принцип действия и устройство системы телемеханики, применяемой для управления светосигнальным оборудованием на данном аэродроме.
3. Категории видимости на аэродроме по ИКАО, светосигнальные картины систем светосигнального оборудования, предназначенные для обеспечения взлета, посадки и руления ВС при категориях видимости по ИКАО I, II, III (категорированных ОВИ-1, ОВИ-2, ОВИ-3).
4. Назначение и размещение на аэродроме различных подсистем светосигнального оборудования, схем АВР.
5. Принцип действия элементов и схему автоматики дизель-генераторов, автоматизированных по III степени.

1. Қону жүйелерінің ЖСБЖ жоғары қарқынды шамдармен тікелей әуеайлақда техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асырыңыз (жердегі және тереңдетілген шамдар, басқарудың бақыланбайтын және басқарылатын ақпараттық көрсеткіштері, сырғанау шамдары, импульстік желілер, оқшаулағыш трансформаторлары бар тізбекті қоректендіру кабельдері).
2. Электрондық-тиристорлық және басқа жұмыс принциптері бойынша орындалатын жарықтық реттегіштеріне және олардың құрамдас бөліктеріне (электрондық тораптар мен блоктар, реле және т.б.) техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыру.
3. Белгілі бір әуеайлақтың жарық сигнал беру жабдығы жүйелерін басқару үшін қолданылатын телемеханиканың релелік-механикалық, электрондық құрылғыларына қызмет көрсетуді жүзеге асыру.
4. Әуеайлақтың жарық сигнал беру жабдығы жүйелерін басқару үшін қолданылатын компьютерлік телемеханика құрылғыларына қызмет көрсетуді жүзеге асыру.
5. ӘК ұшуын радиожарықтаутехникалық қамтамасыз ету объектілерін резервтік электрмен жабдықтауды (РАТҚ ) автоматты қосу схемаларына қызмет көрсетуді жүзеге асыру.
6. III дәрежелі автоматтандырылған дизельдік генераторларға, қуат тізбектеріне, автоматика тізбектеріне және дизельдік генератор жүйелерімен автоматты басқару тізбектеріне техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыру.
7. Техникалық жай-күйін инспекциялау бойынша жұмыстарды жүргізу ұшуды жарықтандырудың және электротехникалық қамтамасыз етудің жабдықтары.
8. Туралы орындаутрансформаторлық қосалқы станцияда электр желісіне, қорғаныс құралдарына және басқару құрылғыларына қызмет көрсету.
9. Жүзеге асыру рқонудың жылжымалы жүйелерін бұру және құлату.
10. Туралы орындауқызмет көрсету және барлық қуат диапазондарындағы басқару панелдеріндегі жабдықты жөндеу.
11. Ұқыпсыз техникалық пайдалану дизель-генератордың қашықтықтан басқару объектілеріндегі төмен вольтты тарату құрылғыларының электр және ЖСБЖ .
Білімдер:
1. Аэродромда пайдаланылатын жарық белгілерінің жүйелерінде қолданылатын жарықтық реттегіштердің тағайындалуы, жұмыс принципі және құрылысы.
2. Аэродромдағы жарық белгілерінің жабдықтарын басқару үшін қолданылатын телемеханика жүйесінің тағайындалуы, жұмыс принципі және құрылысы.
3. ИКАО бойынша аэродромдағы көріну категориялары, ұшып-қону және әуежайда қозғалу үшін жарық белгілерінің жүйелерінің жарық белгілерінің картиналары, ИКАО I, II, III категориялары бойынша (категорияланған ЖҚО -1, ЖҚО -2, ЖҚО -3).
4. Аэродромда түрлі жарық белгілерінің жүйелерінің қосалқы жүйелерінің тағайындалуы және орналасуы, РАТҚ схемалары.
5. Дизель-генераторлардың автоматикасының жұмыс принципі және схемасы, III дәрежедегі автоматтандырылған.

6. Электротехнику, электронику, телемеханику, вычислительную технику в объеме выполняемых работ.
7. Устройство и назначение защитных средств, работающих на низком напряжении.
8. Устройство, принцип действия и порядок эксплуатации электродвигателей, трансформаторов, светотехнических систем посадки воздушного судна (посадочных прожекторов, огней посадки воздушного судна, заградительных огней и иное).
9. Схему размещения огней светотехнических систем посадки с огнями малой интенсивности, не имеющих оборудования для регулирования силы излучающего света, их цветовое различие.
10. Код световой сигнализации при ночных полетах.
11. Типы посадочных прожекторов, огней для посадки воздушного судна при плохой видимости.
12. Основные виды электроматериалов, их свойства и область применения.
13. Порядок и приемы выявления и устранения неисправностей в работе электрических машин и электрических сетей.
14. Принцип работы и порядок эксплуатации защитных и измерительных приборов.
15. Способы наладки, проверки и регулировки реле.
16. Требования к устройству средств защиты и автоматики.
17. Порядок работы в действующих электроустановках, находящихся под напряжением.
18. Порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
19. Виды брака и способы его предупреждения и устранения.
20. Производственную сигнализацию.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Содержание в исправности светотехнической и электротехнической аппаратуры
Умения:
1. Обеспечить облуживание светосигнального и электрического оборудования для обеспечения полетов воздушных судов.
2. Выполнить обслуживание и ремонт электросилового и осветительного оборудования производственных, пассажирских и других объектов аэропорта.
3. Выполнять (аварийный) текущий, планово-предупредительный ремонты, наладочно-регулировочные работы после текущего ремонта и регламентных работ.
4. Представлять донесения о случаях предпосылок к нарушению летной деятельности и техники безопасности по вине службы ЭСТОП.
5. Выполнять техническое обслуживание и ремонт электротехнического оборудования систем посадки с огнями малой интенсивности, имеющих и не имеющих оборудование для регулирования силы излучаемого света.
6. Выполнять техническое обслуживание, наладку и регулировку магнитных регуляторов яркости и аппаратуры автоматизированных резервных дизель-генераторов, схем автоматического регулирования яркости, дистанционного управления огнями светотехнических систем посадки.
7. Определять места повреждения в кабельных кольцах в подсистемах огней малой интенсивности.

6. Электротехника, электроника, телемеханика, есептеу техникасы, орындалатын жұмыстар көлемінде.
7. Төмен кернеуде жұмыс істейтін қорғау құралдарының құрылысы және тағайындалуы.
8. Электр қозғалтқыштарының, трансформаторлардың, ұшақ қону жүйелерінің (қону прожекторлары, ұшақ қону шамдары, бөгет шамдары және басқалары) құрылысы, жұмыс принципі және пайдалану тәртібі.
9. Жарықтық күшті реттейтін жабдықтары жоқ, төмен интенсивті жарықпен қону жүйелері шамдарының орналасу схемасы, олардың түсінің айырмашылығы.
10. Түнгі ұшулар кезінде жарық сигнализациясының коды.
11. Көріну нашар болған жағдайда ұшақ қонуы үшін қону прожекторларының типтері, қону шамдары.
12. Электрлік материалдардың негізгі түрлері, олардың қасиеттері мен қолдану саласы.
13. Электр машиналары мен электр желілеріндегі ақауларды анықтау және жою тәртібі мен тәсілдері.
14. Қорғаушы және өлшеу құралдарының жұмыс принципі мен пайдалану тәртібі.
15. Реле баптау, тексеру және реттеу тәсілдері.
16. Қорғаныс құралдары мен автоматика құрылғыларына қойылатын талаптар.
17. Кернеудегі жұмыс істеп тұрған электр қондырғыларында жұмыс істеу тәртібі.
18. Еңбек қауіпсіздігі, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі бойынша тәртіп.
19. Брак түрлері және оны алдын алу және жою тәсілдері.
20. Өндірістік сигнализация.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Жарықтық техникалық және электротехникалық аппаратураны ақаусыз ұстау
Машықтар:
1. Әуе кемелерінің ұшуын қамтамасыз ету үшін жарық-сигналдық және электр жабдықтарына қызмет көрсетуді қамтамасыз ету.
2. Әуежайдың өндірістік, жолаушылар және басқа да объектілерінің электр және жарықтандыру жабдықтарына қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын жүргізу.
3. Ағымдағы жөндеуден және регламенттік жұмыстардан кейін (апаттық) ағымдағы, жоспарлы-алдын алу жөндеулерін, баптау-реттеу жұмыстарын орындау.
4. ҰЭЖТҚЕ қызметінің кінәсінен ұшу қызметі мен қауіпсіздік техникасын бұзудың алғышарттары туралы хабарламалар ұсыну.
5. Шығарылатын жарықтың күшін реттеуге арналған жабдығы бар және жоқ, қарқындылығы төмен шамдармен қону жүйелерінің электротехникалық жабдықтарына техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді орындау.
6. Автоматтандырылған резервтік дизель-генераторлардың магниттік жарықтық реттегіштері мен аппаратураларына, жарықты автоматты реттеу схемаларына, қонудың жарық техникалық жүйелерінің шамдарын қашықтан басқару схемаларына техникалық қызмет көрсетуді, баптауды және реттеуді орындау.
7. Төмен қарқынды шамдардың ішкі жүйелеріндегі кабельдік сақиналардағы зақымдану орындарын анықтаңыз.

8. Под руководством более квалифицированного специалиста обеспечивать техническую эксплуатацию электро-светотехнического оборудования низковольтных распределительных устройств на объектах дистанционного управления дизель-генератора.
9. Выполнять фокусировку, ремонт и замену отдельных огней.
10. Обеспечить рациональное использованием светотехнического оборудования, комплектующих, материалов и электроэнергии.
11. Представлять сведения о расходе и потребности в эксплуатационных материалах и комплектующих.
12. Вести записи.
13. Принимать участие во внедрении мероприятий, направленных на повышение производительности труда, снижению затрат на выполнение работы, внедрение передовых методов.
Знания:
1. Эксплуатируемое светотехническое и электротехнического оборудование, источники его питания, схемы управления.
2. Схемы размещения и подключения к электрическим сетям огней светотехнических систем малой интенсивности, имеющих оборудование для регулирования силы излучаемого света.
3. Принцип действия регулятора яркости.
4. Схему автоматического регулирования яркости огней систем обеспечения полетов.
5. Устройство, принцип работы и назначение электрических аппаратов, входящих в обслуживаемую систему.
6. Методы проведения испытаний электрической аппаратуры и кабельных сетей.
7. Полную электрическую схему обслуживаемого участка.
8. Порядок обслуживания и наладки сложных электрических приборов и аппаратов светотехнических систем посадки воздушного судна, а также приборов автоматического регулирования яркости.
9. Принцип действия и устройство двигателей внутреннего сгорания.
10. Порядок эксплуатации электрических установок потребителей и их устройство.
11. Основные законы электрической техники и светотехники.
12. Порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
13. Порядок пользования средствами индивидуальной защиты.
14. Требования, предъявляемые к качеству выполняемых работ (услуг).
15. Виды брака и способы его предупреждения и устранения.
16. Производственную сигнализацию.
17. Требования по рациональной организации труда на рабочем месте.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Выполнять текущий и аварийный ремонт, замену комплектующих оборудования светотехнического и электротехнического обеспечения полетов
Навык 1:
Обеспечение технического обслуживания и текущего ремонта оборудования светотехнического и электротехнического обеспечения полетов
Умения:
1. Обнаружить и исправить повреждения свето-оборудования и арматуры огней ночного старта.

8. Неғұрлым білікті маманның басшылығымен дизель-генератордың қашықтан басқару объектілерінде төмен вольтты тарату құрылғыларының электр-жарық техникалық жабдықтарын техникалық пайдалануды қамтамасыз ету.
9. Жеке шамдарды дұрыстап қарау, жөндеу және ауыстыру.
10. Жарық техникалық жабдықтарды, жинақтауыштарды, материалдар мен электр энергиясын ұтымды пайдалануды қамтамасыз ету.
11. Пайдалану материалдары мен компоненттерінің шығысы мен қажеттілігі туралы мәліметтерді ұсыну.
12. Жазбаларды жүргізу.
13. Еңбек өнімділігін арттыруға, жұмысты орындауға шығындарды азайтуға, озық әдістерді енгізуге бағытталған іс-шараларды енгізуге қатысу.
Білімдер:
1. Пайдаланылатын жарық-техникалық және электротехникалық жабдық, оның қоректену көздері, басқару схемалары.
2. Шығарылатын жарықтың Күшін реттеуге арналған жабдығы бар төмен қарқындылықтағы жарық техникалық жүйелердің шамдарын орналастыру және электр желілеріне қосу схемалары.
3. Жарықтық реттегішінің жұмыс принципі.
4. Ұшуды қамтамасыз ету жүйелерінің шамдарының жарықтығын автоматты реттеу схемасы.
5. Қызмет көрсетілетін жүйеге кіретін электр аппараттарының құрылымы, жұмыс принципі және мақсаты.
6. Электр аппаратурасы мен кабель желілерін сынау әдістері.
7. Қызмет көрсетілетін учаскенің толық электр схемасы.
8. Әуе кемесін қонудың жарық техникалық жүйелерінің күрделі электр аспаптары мен аппараттарына, сондай-ақ жарықтығын автоматты реттеу аспаптарына қызмет көрсету және баптау тәртібі.
9. Ішкі жану қозғалтқыштарының жұмыс принципі және құрылымы.
10. Тұтынушылардың электр қондырғыларын пайдалану тәртібі және олардың құрылысы.
11. Электр және жарық техникасының негізгі заңдары.
12. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік жөніндегі тәртіп.
13. Жеке қорғаныс құралдарын пайдалану тәртібі.
14. Орындалатын жұмыстардың (көрсетілетін қызметтердің) сапасына қойылатын талаптар.
15. Неке түрлері және оның алдын алу және жою әдістері.
16. Өндірістік дабыл беру.
17. Жұмыс орнында еңбекті ұтымды ұйымдастыруға қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Ұшуды жарық-техникалық және электротехникалық қамтамасыз етудің жиынтықтаушы жабдықтарын ағымдағы және апаттық жөндеуді, ауыстыруды орындау
Дағды 1:
Ұшуды жарық техникалық және электротехникалық қамтамасыз ету жабдықтарына техникалық қызмет көрсетуді және ағымдағы жөндеуді қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Түнгі шамдардың жарық жабдықтары мен арматурасының зақымдануын анықтау және түзету.

2. Осуществить фокусировку, ремонт и замену отдельных огней.
3. Выполнить обслуживание и ремонт светотехнического оборудования систем посадки с огнями высокой интенсивности непосредственно на аэродроме (огней наземных и углубленных, информационных указателей руления неуправляемых и управляемых, глиссадных огней, импульсных линий, кабельных линий последовательного питания с изолирующими трансформаторами).
4. Выполнить обслуживание и ремонт электронно-тиристорных и выполненных на иных принципах действия регуляторов яркости и их комплектующих элементов (электронных узлов и блоков, реле и иное).
5. Выполнить обслуживание релейно-механических, электронных устройств телемеханики, применяемых для управления системами светосигнального оборудования конкретного аэродрома.
6. Выполнить обслуживание компьютерных устройств телемеханики, применяемых для управления системами светосигнального оборудования аэродрома.
7. Выполнить обслуживание схем автоматического включения резервного электроснабжения объектов радиосветотехнического обеспечения полетов воздушного судна.
8. Выполнить обслуживание дизель-генераторов, автоматизированных по III степени, силовых цепей, цепей автоматики и цепей автоматического регулирования системами дизель-генератора.
Знания:
1. Назначение, принцип действия и устройство регуляторов яркости, применяемых в эксплуатируемых на данном аэродроме системах светосигнального оборудования.
2. Назначение, принцип действия и устройство системы телемеханики, применяемой для управления светосигнальным оборудованием на данном аэродроме.
3. Понятие о категориях видимости на аэродроме по международной организации гражданской авиации.
4. Светосигнальные картины систем светосигнального оборудования, предназначенные для обеспечения взлета, посадки и руления воздушного судна при категориях видимости по международной организации гражданской авиации I, II, III (категорированных "ОВИ-1", "ОВИ-2", "ОВИ-3");
5. Назначение и размещение на аэродроме различных подсистем светосигнального оборудования, схем автоматического ввода резерв.
6. Принцип действия элементов и схему автоматики дизель-генераторов, автоматизированных по III степени.
7. Электротехнику, электронику, телемеханику, вычислительную технику.
8. Порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
9. Порядок пользования средствами индивидуальной защиты.
10. Требования, предъявляемые к качеству выполняемых работ (услуг).
11. Виды брака и способы его предупреждения и устранения.
12. Производственную сигнализацию.

2. Жеке шамдарды мұқият қарау, жөндеу және ауыстыру.
3. Әуеайлақта тікелей қарқындылығы жоғары шамдармен қону жүйелерінің жарық техникалық жабдықтарына (жер үсті және тереңдетілген шамдарға, басқарылмайтын және басқарылатын рульдеудің ақпараттық көрсеткіштеріне, глиссадалық шамдарға, импульстік желілерге, оқшаулағыш трансформаторлары бар тізбектей қоректендірудің кабельдік желілеріне) қызмет көрсетуді және жөндеуді орындау.
4. Электрондық-тиристорлық және өзге де қағидаттарда орындалған жарықтық реттегіштер мен олардың жинақтаушы элементтеріне (электрондық тораптар мен блоктар, релелер және басқалар) қызмет көрсетуді және жөндеуді орындау.
5. Белгілі бір әуеайлақтың жарық сигналдық жабдықтарының жүйелерін басқару үшін қолданылатын телемеханиканың релелік-механикалық, электрондық құрылғыларына қызмет көрсетуді орындау.
6. Әуеайлақтың жарық сигналдық жабдықтарының жүйелерін басқару үшін қолданылатын телемеханиканың компьютерлік құрылғыларына қызмет көрсетуді орындау.
7. Әуе кемесінің ұшуын радиосветотехникалық қамтамасыз ету объектілерін резервтік электрмен жабдықтауды автоматты қосу схемаларына қызмет көрсетуді орындау.
8. III дәрежелі автоматтандырылған дизель-генераторларға, қуат тізбектеріне, автоматика тізбектеріне және дизель-генератор жүйелерімен автоматты реттеу тізбектеріне қызмет көрсетуді орындау.
Білімдер:
1. Аэродромдағы пайдаланылатын жарық белгілерінің жүйелерінде қолданылатын жарықтық реттегіштердің тағайындалуы, жұмыс принципі және құрылысы.
2. Аэродромдағы жарық белгілерінің жабдықтарын басқару үшін қолданылатын телемеханика жүйесінің тағайындалуы, жұмыс принципі және құрылысы.
3. Халықаралық азаматтық авиация ұйымы бойынша аэродромдағы көріну категориялары туралы түсінік.
4. Халықаралық азаматтық авиация ұйымы бойынша көріну категорияларында (ИКАО I, II, III) ұшып-қону және әуежайда қозғалу үшін жарық белгілерінің жүйелерінің жарықтық картиналары ("ЖҚО -1", "ЖҚО -2", "ЖҚО -3" категорияларында).
5. Аэродромда түрлі жарық белгілерінің жүйелерінің қосалқы жүйелерінің тағайындалуы және орналасуы, автоматты резерв енгізу схемалары.
6. Дизель-генераторлардың автоматикасының жұмыс принципі және схемасы, III дәрежедегі автоматтандырылған.
7. Электротехника, электроника, телемеханика, есептеу техникасы.
8. Еңбек қауіпсіздігі, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі бойынша тәртіп.
9. Жеке қорғаныс құралдарын пайдалану тәртібі.
10. Орындаған жұмыстарға (қызметтерге) қойылатын сапа талаптары.
11. Брак түрлері және оны алдын алу және жою тәсілдері.
12. Өндірістік сигнализация.

13. Требования охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной защиты.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Поддержание в работоспособном состоянии оборудования
Умения:
1. Обеспечить техническое обслуживание электроустановок аэропорта, предназначенных для передачи и распределения электрической энергии от энергосистемы.
2. Обеспечить техническое обслуживание светосигнального и электрического оборудования для обеспечения полетов воздушных судов.
3. Обеспечить текущий и аварийный ремонт, наладку и регулировку в процессе эксплуатации оборудования электросветотехнического обеспечения полетов.
4. Обеспечить техническое обслуживание и ремонт электросилового и осветительного оборудования производственных, пассажирских и других объектов аэропорта.
5. Обеспечить экономию электроэнергии, дизельного топлива, запасных частей и материалов.
6. Под руководством более квалифицированного специалиста обеспечивать техническую эксплуатацию электро-светотехнического оборудования низковольтных распределительных устройств на объектах дистанционного управления дизель-генератора.
7. Обеспечить рациональное использование светотехнического оборудования, комплектующих, материалов и электроэнергии.
8. Представлять сведения о расходе и потребности в эксплуатационных материалах и комплектующих.
9. Вести записи.
10. Принимать участие во внедрении мероприятий, направленных на повышение производительности труда, снижению затрат на выполнение работы, внедрение передовых методов.
Знания:
1. Устройство и назначение защитных средств, работающих на низком напряжении.
2. Устройство, принцип действия и порядок эксплуатации электродвигателей, трансформаторов, светотехнических систем посадки воздушного судна (посадочных прожекторов, огней посадки воздушного судна, заградительных огней и иное);
3. Схему размещения огней светотехнических систем посадки с огнями малой интенсивности, не имеющих оборудования для регулирования силы излучающего света, их цветовое различие.
4. Код световой сигнализации при ночных полетах.
5. Типы посадочных прожекторов, огней для посадки воздушного судна при плохой видимости.
6. Основные виды электроматериалов, их свойства и область применения.
7. Порядок и нормы испытания изоляции обмоток мегометром.
8. Основные требования к релейной защите.
9. Порядок и приемы работы в электросети.
10. Приемы и способы сращивания и пайки проводов высокого и низкого напряжения.
11. Порядок и приемы выявления и устранения неисправностей в работе электрических машин и электрических сетей.

13. Еңбек қорғау, техника қауіпсіздігі, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Жабдықты жұмысқа жарамды күйінде ұстау
Машықтар:
1. Әуежайдың электр энергиясын энергия жүйесінен тарату және бөлуге арналған электр қондырғыларына техникалық қызмет көрсету.
2. Әуе кемелерінің ұшуларын қамтамасыз ету үшін жарық белгілері мен электр жабдықтарына техникалық қызмет көрсету.
3. Электр-светотехникалық жабдықты пайдалану кезінде ағымдағы және апаттық жөндеу, баптау және реттеу жұмыстарын қамтамасыз ету.
4. Әуежайдың өндірістік, жолаушылар және басқа нысандарында электр қуаты мен жарықтандыру жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізу.
5. Электр энергиясын, дизель отынын, қосалқы бөлшектер мен материалдарды үнемдеуді қамтамасыз ету.
6. Көбірек білікті маманның жетекшілігімен төмен вольтті таратушы құрылғылардағы электр-светотехникалық жабдықтарды пайдалану жұмыстарын қамтамасыз ету, дизель-генераторларды қашықтан басқару объектілерінде.
7. Жарықтандыру жабдықтарын, қосалқы бөлшектерді, материалдарды және электр энергиясын ұтымды пайдалануды қамтамасыз ету.
8. Эксплуатациялық материалдар мен қосалқы бөлшектерді жұмсау және қажеттілік туралы мәліметтер беру.
9. Жазбаларды жүргізу.
10. Еңбек өнімділігін арттыру, жұмыстарды орындау шығындарын төмендету, озық әдістерді енгізу бағытында шаралар қабылдауға қатысу.
Білімдер:
1. Төмен кернеуде жұмыс істейтін қорғау құралдарының құрылысы мен мақсаты.
2. Электр қозғалтқыштарының, трансформаторлардың, ұшақтың қону жарық жүйелерінің (қону прожекторлары, ұшақтың қону шамдары, тосқауыл шамдары және басқалар) құрылысы, жұмыс принципі және пайдалану тәртібі.
3. Жарықтандыру шамдарының қону жарық жүйелері схемасы, жарық шығару күшін реттеу құрылғылары жоқ және олардың түс айырмашылығы бар төмен интенситетті шамдары.
4. Түнгі ұшу кезінде жарық сигналының коды.
5. Нашар көрінетін жағдайда ұшақтың қонуы үшін қолданылатын қону прожекторлары мен шамдарының түрлері.
6. Негізгі электр материалдарының түрлері, олардың қасиеттері және қолданылу саласы.
7. Изоляция орамаларының мегометрмен сынақтан өткізу тәртібі мен нормалары.
8. Релейлік қорғаудың негізгі талаптары.
9. Электр желісінде жұмыс істеу тәртібі мен әдістері.
10. Жоғары және төмен кернеулі сымдарды қосу және пісіріп біріктіру әдістері.
11. Электр машиналары мен электр желілеріндегі ақауларды анықтау және жою тәртібі мен әдістері.

12. Принцип работы и порядок эксплуатации защитных и измерительных приборов.
13. Способы наладки, проверки и регулировки реле.
14. Требования к устройству средств защиты и автоматики.
15. Основные мероприятия по улучшению косинуса "ФИ".
16. Порядок работы в действующих электроустановках, находящихся под напряжением.
17. Основы общей электротехники и светотехники;
18. Порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
19. Порядок пользования средствами индивидуальной защиты.
20. Требования, предъявляемые к качеству выполняемых работ (услуг).
21. Виды брака и способы его предупреждения и устранения.
22. Производственную сигнализацию.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Коммуникативность, способность работать индивидуально и в команде, определение способа действий из известных на основе знаний и практического опыта, принятие своевременных решений. Применение профессиональных знаний, навыков и умений, полученных при обучении и в процессе профессиональной деятельности.
Ответственность за результаты выполнения ежедневных задач, качество выполняемой работы, высокая организация и пунктуальность в соблюдении требований документации, правил и процедур, принятых в гражданской авиации.
Исполнительность, аккуратность, внимательность, самодисциплина, ответственность, стрессоустойчивость, способности к изучению языков, обучаемость, коммуникативность, мотивированность к развитию.
Компьютерная грамотность. Эффективно работать в качестве члена команды, точность в выполнении задач. Умение быстро принимать решение, способность самостоятельно развивать профессиональные квалификации и умения.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Правила электросветотехнического обеспечения полетов гражданской авиации РК, утвержденные приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 26 марта 2015 года № 350. 2. Правила технической эксплуатации электроустановок потребителей, утвержденные приказом Министра энергетики РК от 30 марта 2015 года № 246. 3. Типовые программы профессиональной подготовки авиационного персонала, участвующего в обеспечении безопасности полетов, утвержденные приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 28 сентября 2013 года № 764.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Инженер по светотехническому обеспечению полетов
13. Карточка профессии "Техник по светотехническому и электротехническому обеспечению полетов":
Код группы:
3122-4
Код наименования занятия:

12. Қорғау және өлшеу құралдарының жұмыс принципі мен пайдалану тәртібі.
13. Реле параметрлерін реттеу, тексеру және баптау әдістері.
14. Қорғау құралдары мен автоматика құрылғыларының талаптары.
15. "ФИ" косинусын жақсарту бойынша негізгі шаралар.
16. Кернеу астындағы электр қондырғыларында жұмыс істеу тәртібі.
17. Жалпы электротехника және жарық техникасының негіздері.
18. Еңбек қауіпсіздігі және қорғаныс шаралары, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі тәртібі.
19. Жеке қорғаныс құралдарын пайдалану тәртібі.
20. Жұмыстардың (қызметтердің) сапасына қойылатын талаптар.
21. Бұзушылықтардың түрлері және оларды болдырмау мен жою әдістері.
22. Өндірістік сигнализация.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Коммуникативтілік, жеке және командада жұмыс істей білу, білім мен практикалық тәжірибе негізінде белгілі әрекеттерден іс-әрекет тәсілін анықтау, уақытылы шешім қабылдау. Оқу барысында және кәсіптік іс-әрекет барысында алған кәсіптік білімдерін, дағдылары мен дағдыларын қолдану.
Күнделікті тапсырмаларды орындау нәтижелеріне, орындалатын жұмыстың сапасына, жоғары ұйымшылдыққа және ұқыптылыққа жауапкершілік азаматтық авиацияда қабылданған құжаттаманың, ережелер мен рәсімдердің талаптарын сақтауда.
Орындаушылық, ұқыптылық, зейінділік, өзін-өзі ұстай білу, жауапкершілік, стресске төзімділік, тілдерді үйрену қабілеттері, үйрену қабілеттері, коммуникативтілік, дамуға деген ынтасы.
Компьютерлік сауаттылық. Топ мүшесі ретінде тиімді жұмыс істеу, тапсырмаларды орындаудағы дәлдік. Тез шешім қабылдай білу, кәсіптік біліктілік пен дағдыларды өз бетінше дамыту қабілеті.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 26 наурыздағы № 350 бұйрығымен бекітілген ҚР Азаматтық авиациясының ұшуын электр жарығымен техникалық қамтамасыз ету қағидалары. 2. ҚР Энергетика министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 246 бұйрығымен бекітілген тұтынушылардың электр қондырғыларын техникалық пайдалану қағидалары. 3. "Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын авиация персоналын кәсіптік даярлаудың үлгілік бағдарламалары" ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 28 қыркүйектегі № 764 бұйрығы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Ұшуды жарықпен техникалық қамтамасыз ету жөніндегі инженер
13. Кәсіптің карточкасы "Ұшуды жарық техникалық және электротехникалық қамтамасыз ету жөніндегі техник":
Топтың коды:
3122-4
Қызмет атауының коды:

3122-4-007
Наименование профессии:
Техник по светотехническому и электротехническому обеспечению полетов
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Электроснабжение (по отраслям)
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Общее среднее образование, профессиональное техническое образование (специалист среднего звена), практический опыт
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификат о прохождении курса первоначальной подготовки и/или повышения квалификации по электросветотехническому обеспечению полетов в соответствии с требованиями Типовых программ профессиональной подготовки авиационного персонала, участвующего в обеспечении безопасности полетов. Прохождения стажировки и получения допусков к самостоятельной работе в соответствии с приобретенной специальностью.
Другие возможные наименования профессии:
3121-9-001 - Техник-электрик по освещению
Основная цель деятельности:
Обеспечение надежной работы электрических и светотехнических систем на аэродромах и в авиационных предприятиях
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнять техническое обслуживание оборудования светотехнического и электротехнического обеспечения полетов.
2. Выполнять текущий и аварийный ремонт, замену комплектующих оборудования светотехнического и электротехнического обеспечения полетов
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнять техническое обслуживание оборудования светотехнического и электротехнического обеспечения полетов.
Навык 1:
Осуществить ежедневные оперативные осмотры оборудования светотехнического и электротехнического обеспечения полетов
Умения:
1. Проводить работы по инспектированию технического состояния оборудования светотехнического и электротехнического обеспечения полетов.
2. Выполнять техническое обслуживание светотехнического оборудования систем посадки с огнями малой интенсивности, не имеющих оборудования для регулирования силы излучающего света.
3. Проводить техническое обслуживание двигателя и генератора резервного электропитания свето-систем.
4. Выполнять обслуживание электросети, средств защиты и приборов управления на трансформаторной подстанции.
5. Осуществлять развертывание и свертывание передвижных систем посадки.
6. Выполнять обслуживание дизель-генераторной установки.
7. Выполнять обслуживание и ремонт аппаратуры на щитах управления во всех диапазонах мощности.

3122-4-007
Кәсіптің атауы:
Ұшуды жарық техникалық және электротехникалық қамтамасыз ету жөніндегі техник
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Электрмен қамтамасыз ету (салалар бойынша)
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жалпы орта білім, кәсіптік техникалық білім (орта буын маманы), тәжірибелік тәжірибе
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын авиация персоналын кәсіптік даярлаудың үлгілік бағдарламаларының талаптарына сәйкес ұшуды электр жарығымен техникалық қамтамасыз ету бойынша бастапқы даярлау және/немесе біліктілікті арттыру курсынан өткені туралы Сертификат.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
3121-9-001 - Жарықтандыру жөніндегі техник-электрик
Қызметтің негізгі мақсаты:
Әуеайлақтарда және авиациялық кәсіпорындарда электр және жарық техникалық жүйелердің сенімді жұмысын қамтамасыз ету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Ұшуды жарық-техникалық және электротехникалық қамтамасыз ету жабдықтарына техникалық қызмет көрсетуді орындау.
2. Ұшуды жарық-техникалық және электротехникалық қамтамасыз етудің жиынтықтаушы жабдықтарын ағымдағы және апаттық жағдайдағы жөндеуді, ауыстыруды орындау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Ұшуды жарық-техникалық және электротехникалық қамтамасыз ету жабдықтарына техникалық қызмет көрсетуді орындау.
Дағды 1:
Ұшуды жарық техникалық және электротехникалық қамтамасыз ету жабдықтарын күнделікті тексеруді жүзеге асыру
Машықтар:
1. Ұшуды жарық-техникалық және электротехникалық қамтамасыз ету жабдықтарының техникалық жай-күйін инспекциялау жөніндегі жұмыстарды жүргізу.
2. Сәуле шығаратын жарықтың күшін реттеуге арналған жабдығы жоқ, қарқындылығы төмен шамдармен қону жүйелерінің жарық техникалық жабдықтарына техникалық қызмет көрсетуді орындау.
3. Жарық жүйелерінің резервтік электрмен жабдықтау қозғалтқышы мен генераторына техникалық қызмет көрсету.
4. Трансформаторлық қосалқы станцияда электр желісіне, қорғаныс құралдары мен басқару құралдарына қызмет көрсетуді орындау.
5. Жылжымалы қону жүйелерін орналастыру және бүктеу.
6. Дизель-генератор қондырғысына техникалық қызмет көрсету.
7. Барлық қуат диапазонында басқару қалқандарында аппаратураға қызмет көрсетуді және жөндеуді орындау.

8. Под руководством более квалифицированного специалиста обеспечить техническую эксплуатацию электро-светотехнического оборудования низковольтных распределительных устройств на объектах дистанционного управления дизель-генератора.
9. Обеспечить рациональное использование светотехнического оборудования, комплектующих, материалов и электроэнергии.
10. Предоставлять сведения о расходе и потребности в эксплуатационных материалах и комплектующих.
11. Вести записи.
12. Принимать участие во внедрении мероприятий, направленных на повышение производительности труда, снижению затрат на выполнение работы, внедрение передовых методов.
Знания:
1. Устройство и назначение защитных средств, работающих на низком напряжении.
2. Устройство, принцип действия и порядок эксплуатации электродвигателей, трансформаторов, светотехнических систем посадки воздушного судна (посадочных прожекторов, огней посадки воздушного судна, заградительных огней и иное);
3. Схему размещения огней светотехнических систем посадки с огнями малой интенсивности, не имеющих оборудования для регулирования силы излучающего света, их цветовое различие.
4. Код световой сигнализации при ночных полетах.
5. Типы посадочных прожекторов, огней для посадки воздушного судна при плохой видимости.
6. Основные виды электроматериалов, их свойства и область применения.
7. Порядок и нормы испытания изоляции обмоток мегометром.
8. Основные требования к релейной защите.
9. Порядок и приемы работы в электросети.
10. Приемы и способы сращивания и пайки проводов высокого и низкого напряжения.
11. Порядок и приемы выявления и устранения неисправностей в работе электрических машин и электрических сетей.
12. Принцип работы и порядок эксплуатации защитных и измерительных приборов.
13. Способы наладки, проверки и регулировки реле.
14. Требования к устройству средств защиты и автоматики.
15. Основные мероприятия по улучшению косинуса "ФИ".
16. Порядок работы в действующих электроустановках, находящихся под напряжением.
17. Основы общей электротехники и светотехники;
18. Порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
19. Порядок пользования средствами индивидуальной защиты.
20. Требования, предъявляемые к качеству выполняемых работ (услуг).
21. Виды брака и способы его предупреждения и устранения.
22. Производственную сигнализацию.
23. Требования по рациональной организации труда на рабочем месте.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Содержание в исправности светотехнической и электротехнической аппаратуры
Умения:

8. Неғұрлым білікті маманның басшылығымен дизель-генератордың қашықтан басқару объектілерінде төмен вольтты тарату құрылғыларының электр-жарық техникалық жабдықтарын техникалық пайдалануды қамтамасыз ету.
9. Жарық техникалық жабдықтарды, жинақтауыштарды, материалдар мен электр энергиясын ұтымды пайдалануды қамтамасыз ету.
10. Пайдалану материалдары мен компоненттерінің шығысы мен қажеттілігі туралы мәліметтерді ұсыну.
11. Жазбаларды жүргізу.
12. Еңбек өнімділігін арттыруға, жұмысты орындауға шығындарды азайтуға, озық әдістерді енгізуге бағытталған іс-шараларды енгізуге қатысу.
Білімдер:
1. Төмен кернеуде жұмыс істейтін қорғаныс құралдарының құрылысы мен мақсаты.
2. Электр қозғалтқыштарының, трансформаторлардың, әуе кемесін қонудың жарық-техникалық жүйелерінің (қону прожекторларының, әуе кемесін қону оттарының, бөгеу оттарының және басқалардың)құрылысы, жұмыс істеу қағидаты және пайдалану тәртібі;
3. Сәуле шығаратын жарықтың күшін реттеуге арналған жабдығы жоқ, қарқындылығы төмен шамдармен қонудың жарық техникалық жүйелерінің шамдарын орналастыру схемасы, олардың түс айырмашылығы.
4. Түнгі ұшу кезіндегі жарық дабыл коды.
5. Қону прожекторларының түрлері, көрінбейтін кезде әуе кемесін отырғызуға арналған шамдар.
6. Электроматериалдардың негізгі түрлері, олардың қасиеттері және қолдану саласы.
7. Мегометрмен орамаларды оқшаулауды сынау тәртібі мен нормалары.
8. Релелік қорғанысқа қойылатын негізгі талаптар.
9. Электр желісіндегі жұмыс тәртібі мен тәсілдері.
10. Жоғары және төмен вольтты сымдарды қосу және дәнекерлеу әдістері мен әдістері.
11. Электр машиналары мен электр желілерінің жұмысындағы ақауларды анықтау және жою тәртібі мен әдістері.
12. Қорғау және өлшеу аспаптарының жұмыс принципі және пайдалану тәртібі.
13. Релені реттеу, тексеру және реттеу әдістері.
14. Қорғаныс және автоматика құрылғыларына қойылатын талаптар.
15. "КТ" косинусын жақсартудың негізгі шаралары.
16. Кернеудегі жұмыс істеп тұрған электр қондырғыларында жұмыс істеу тәртібі.
17. Жалпы электротехника және жарық техникасы негіздері;
18. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік жөніндегі тәртіп.
19. Жеке қорғаныс құралдарын пайдалану тәртібі.
20. Орындалатын жұмыстардың (көрсетілетін қызметтердің) сапасына қойылатын талаптар.
21. Ақау түрлері және оның алдын алу және жою әдістері.
22. Өндірістік дабыл беру.
23. Жұмыс орнында еңбекті ұтымды ұйымдастыруға қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Жарық техникалық және электротехникалық аппаратураларды ақаусыз ұстау
Машықтар:

1. Обеспечить облуживание светосигнального и электрического оборудования для обеспечения полетов воздушных судов.
2. Выполнить обслуживание и ремонт электросилового и осветительного оборудования производственных, пассажирских и других объектов аэропорта.
3. Выполнять (аварийный) текущий, планово-предупредительный ремонты, наладочно-регулировочные работы после текущего ремонта и регламентных работ.
4. Представлять донесения в установленном порядке о всех случаях предпосылок к нарушению летной деятельности и техники безопасности по вине службы ЭСТОП.
5. Выполнять техническое обслуживание и ремонт электротехнического оборудования систем посадки с огнями малой интенсивности, имеющих оборудование для регулирования силы излучаемого света.
6. Выполнять техническое обслуживание, наладку и регулировку магнитных регуляторов яркости и аппаратуры автоматизированных резервных дизель-генераторов, схем автоматического регулирования яркости, дистанционного управления огнями светотехнических систем посадки.
7. Определять места повреждения в кабельных кольцах в подсистемах огней малой интенсивности.
8. Под руководством более квалифицированного специалиста обеспечивать техническую эксплуатацию электро-светотехнического оборудования низковольтных распределительных устройств на объектах дистанционного управления дизель-генератора.
9. Выполнять фокусировку, ремонт и замену отдельных огней.
10. Обеспечить рациональное использованием светотехнического оборудования, комплектующих, материалов и электроэнергии.
11. Представлять сведения о расходе и потребности в эксплуатационных материалах и комплектующих.
12. Вести записи.
13. Принимать участие во внедрении мероприятий, направленных на повышение производительности труда, снижению затрат на выполнение работы, внедрение передовых методов.
Знания:
1. Эксплуатируемое светотехническое и электротехнического оборудование, источники его питания, схемы управления.
2. Схемы размещения и подключения к электрическим сетям огней светотехнических систем малой интенсивности, имеющих оборудование для регулирования силы излучаемого света.
3. Принцип действия регулятора яркости.
4. Схему автоматического регулирования яркости огней систем обеспечения полетов.
5. Устройство, принцип работы и назначение электрических аппаратов, входящих в обслуживаемую систему.
6. Методы проведения испытаний электрической аппаратуры и кабельных сетей.
7. Полную электрическую схему обслуживаемого участка.
8. Порядок обслуживания и наладки сложных электрических приборов и аппаратов светотехнических систем посадки воздушного судна, а также приборов автоматического регулирования яркости.

1. Әуе кемелерінің ұшуын қамтамасыз ету үшін жарық-сигналдық және электр жабдықтарына қызмет көрсетуді қамтамасыз ету.
2. Әуежайдың өндірістік, жолаушылар және басқа да объектілерінің электр және жарықтандыру жабдықтарына қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын жүргізу.
3. Ағымдағы жөндеуден және регламенттік жұмыстардан кейін (авариялық) ағымдағы, жоспарлы-алдын алу жөндеулерін, баптау-реттеу жұмыстарын орындау.
4. ҰЭЖТҚЕ қызметінің кінәсінен ұшу қызметі мен қауіпсіздік техникасын бұзудың алғышарттарының барлық жағдайлары туралы хабарламаларды белгіленген тәртіппен ұсыну.
5. Шығарылатын жарықтың Күшін реттеуге арналған жабдығы бар төмен қарқындылықтағы шамдармен қону жүйелерінің электротехникалық жабдықтарына техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді орындау.
6. Автоматтандырылған резервтік дизель-генераторлардың магниттік жарықтық реттегіштері мен аппаратураларына, жарықты автоматты реттеу схемаларына, қонудың жарық техникалық жүйелерінің шамдарын қашықтан басқару схемаларына техникалық қызмет көрсетуді, баптауды және реттеуді орындау.
7. Төмен қарқынды шамдардың ішкі жүйелеріндегі кабельдік сақиналардағы зақымдану орындарын анықтаңыз.
8. Неғұрлым білікті маманның басшылығымен дизель-генератордың қашықтан басқару объектілерінде төмен вольтты тарату құрылғыларының электр-жарық техникалық жабдықтарын техникалық пайдалануды қамтамасыз ету.
9. Жеке шамдарды фокустау, жөндеу және ауыстыру.
10. Жарық техникалық жабдықтарды, жинақтауыштарды, материалдар мен электр энергиясын ұтымды пайдалануды қамтамасыз ету.
11. Пайдалану материалдары мен компоненттерінің шығысы мен қажеттілігі туралы мәліметтерді ұсыну.
12. Жазбаларды жүргізу.
13. Еңбек өнімділігін арттыруға, жұмысты орындауға шығындарды азайтуға, озық әдістерді енгізуге бағытталған іс-шараларды енгізуге қатысу.
Білімдер:
1. Пайдаланылатын жарықтандыру және электр жабдықтары, олардың қуат көздері, басқару схемалары.
2. Шығарылатын жарықтың беріктігін реттеуге арналған жабдықтары бар төмен қарқынды жарықтандыру жүйелерінің шамдарын орналастыру және электр желілеріне қосу схемалары.
3. Жарықтық реттегішінің жұмыс істеу принципі.
4. Ұшуды қамтамасыз ету жүйелері оттарының жарықтығын автоматты реттеу схемасы.
5. Қызмет көрсетілетін жүйеге кіретін электр құрылғыларының құрылғысы, жұмыс істеу принципі және тағайындалуы.
6. Электр жабдықтары мен кабельдік желілерді сынау әдістері.
7. Қызмет көрсетілетін учаскенің толық электрлік сызбасы.
8. Күрделі электр аспаптарына және әуе кемесінің қонуына арналған жарықтандыру жүйелерінің аппараттарына, сондай-ақ жарықтылықты автоматты түрде реттейтін құрылғыларға техникалық қызмет көрсету және орнату тәртібі.

9. Принцип действия и устройство двигателей внутреннего сгорания.
10. Порядок эксплуатации электрических установок потребителей и их устройство.
11. Основные законы электрической техники и светотехники.
12. Порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
13. Порядок пользования средствами индивидуальной защиты.
14. Требования, предъявляемые к качеству выполняемых работ (услуг).
15. Виды брака и способы его предупреждения и устранения.
16. Производственную сигнализацию.
17. Требования по рациональной организации труда на рабочем месте.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Выполнять текущий и аварийный ремонт, замену комплектующих оборудования светотехнического и электротехнического обеспечения полетов
Навык 1:
Обеспечение технического обслуживания и текущего ремонта оборудования светотехнического и электротехнического обеспечения полетов
Умения:
1. Обнаружить и исправить повреждения свето-оборудования и арматуры огней ночного старта.
2. Осуществить фокусировку, ремонт и замену отдельных огней.
3. Выполнить обслуживание и ремонт светотехнического оборудования систем посадки с огнями высокой интенсивности непосредственно на аэродроме (огней наземных и углубленных, информационных указателей руления неуправляемых и управляемых, глиссадных огней, импульсных линий, кабельных линий последовательного питания с изолирующими трансформаторами).
4. Выполнить обслуживание и ремонт электронно-тиристорных и выполненных на иных принципах действия регуляторов яркости и их комплектующих элементов (электронных узлов и блоков, реле и иное).
5. Выполнить обслуживание релейно-механических, электронных устройств телемеханики, применяемых для управления системами светосигнального оборудования конкретного аэродрома.
6. Выполнить обслуживание компьютерных устройств телемеханики, применяемых для управления системами светосигнального оборудования аэродрома.
7. Выполнить обслуживание схем автоматического включения резервного электроснабжения объектов радиосветотехнического обеспечения полетов воздушного судна.
8. Выполнить обслуживание дизель-генераторов, автоматизированных по III степени, силовых цепей, цепей автоматики и цепей автоматического регулирования системами дизель-генератора.
Знания:
1. Назначение, принцип действия и устройство регуляторов яркости, применяемых в эксплуатируемых на данном аэродроме системах светосигнального оборудования.

9. Іштен жану қозғалтқыштарының жұмыс істеу принципі және құрылымы.
10. Тұтынушылардың электр қондырғыларын пайдалану тәртібі және олардың құрылымы.
11. Электр техникасы мен жарық техникасының негізгі заңдары.
12. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі тәртібі.
13. Жеке қорғаныс құралдарын пайдалану тәртібі.
14. Орындалатын жұмыстардың (көрсетілетін қызметтердің) сапасына қойылатын талаптар.
15. Ақаудың түрлері және оның алдын алу және жою тәсілдері.
16. Өндірістік сигнализация.
17. Жұмыс орнындағы еңбекті ұтымды ұйымдастыруға қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Ұшуды жарық-техникалық және электротехникалық қамтамасыз етудің жиынтықтаушы жабдықтарын ағымдағы және апаттық жағдайдағы жөндеуді, ауыстыруды орындау
Дағды 1:
Ұшуды жарық техникалық және электротехникалық қамтамасыз ету жабдықтарына техникалық қызмет көрсетуді және ағымдағы жөндеуді қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Түнгі іске қосу шамдарының жарықтандыру жабдықтары мен арматураларының зақымдалуын анықтау және жөндеу.
2. Жекелеген шамдарды қарауды, жөндеуді және ауыстыруды жүзеге асыру.
3. Техникалық қызмет көрсетуді орындау және жөндеу тікелей әуеайлақта жоғары қарқынды шамдары бар қону жүйелерінің жарықтандыру жабдықтары (жердегі және тереңдетілген шамдар, бақыланбайтын және басқарылатын рульдік басқарудың ақпараттық көрсеткіштері, сырғанау шамдары, импульстік желілер, оқшаулағыш трансформаторлары бар тізбекті қоректендіру кабельдері).
4. Техникалық қызмет көрсетуді орындау және жөндеу электрондық-тиристорлық және жарықтық реттегіштерінің және олардың құрамдас бөліктерінің (электронды тораптар мен блоктар, реле және т.б.) жұмысының басқа принциптерінде орындалған.
5. Белгілі бір әуеайлақтың жарық сигнал беру жабдығы жүйелерін басқару үшін қолданылатын телемеханиканың релелік-механикалық, электрондық құрылғыларына қызмет көрсетуді орындау.
6. Әуеайлақтың жарық сигнал беру жабдығы жүйелерін басқару үшін қолданылатын компьютерлік телемеханика құрылғыларына қызмет көрсетуді орындау.
7. Әуе кемесінің ұшуын радиожарықтаутехникалық қамтамасыз ету объектілерін резервтік электрмен жабдықтауды автоматты түрде қосу схемаларына техникалық қызмет көрсетуді орындау.
8. III дәрежелі автоматтандырылған дизельдік генераторларға, қуат тізбектеріне, автоматика тізбектеріне және дизельдік генератор жүйелерімен автоматты басқару тізбектеріне техникалық қызмет көрсетуді орындаңыз.
Білімдер:
1. Осы әуеайлақта пайдаланылатын жарық сигналдық жабдық жүйелерінде қолданылатын жарықтық реттегіштерінің мақсаты, жұмыс істеу принципі және құрылғысы.

2. Назначение, принцип действия и устройство системы телемеханики, применяемой для управления светосигнальным оборудованием на данном аэродроме.
3. Понятие о категориях видимости на аэродроме по международной организации гражданской авиации.
4. Светосигнальные картины систем светосигнального оборудования, предназначенные для обеспечения взлета, посадки и руления воздушного судна.
5. Назначение и размещение на аэродроме различных подсистем светосигнального оборудования, схем автоматического ввода резерв.
6. Принцип действия элементов и схему автоматики дизель-генераторов.
7. Электротехнику, электронику, телемеханику, вычислительную технику.
8. Порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
9. Порядок пользования средствами индивидуальной защиты.
10. Требования, предъявляемые к качеству выполняемых работ (услуг).
11. Виды брака и способы его предупреждения и устранения.
12. Производственную сигнализацию.
13. Требования по рациональной организации труда на рабочем месте.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Обеспечение бесперебойной работы светотехнического оборудования, сетей электроснабжения аэропорта и его объектов в заданных режимах
Умения:
1. Производить оперативные переключения электрооборудования.
2. Обеспечить соблюдение правил по технической эксплуатации электроустановок и технику безопасности при эксплуатации электроустановок.
3. Обеспечить поддержание пожарной безопасности на объектах службы ЭСТОП.
4. Обеспечить контроль за сохранностью огней светосигнального оборудования при производстве работ на взлетно-посадочной полосе.
5. Провести оперативное техническое обслуживание.
6. Вести техническую документацию.
7. Обеспечить контроль за рациональным использованием электроэнергии.
8. Обеспечить экономию электроэнергии, дизельного топлива, запасных частей и материалов.
Знания:
1. Назначение, принцип действия и устройство регуляторов яркости, применяемых в эксплуатируемых на данном аэродроме системах светосигнального оборудования.
2. Назначение, принцип действия и устройство системы телемеханики, применяемой для управления светосигнальным оборудованием на данном аэродроме.
3. Понятие о категориях видимости на аэродроме по международной организации гражданской авиации.
4. Светосигнальные картины систем светосигнального оборудования, предназначенные для обеспечения взлета, посадки и руления воздушного судна.
5. Назначение и размещение на аэродроме различных подсистем светосигнального оборудования, схем автоматического ввода резерв.

2. Осы әуеайлақтағы жарық сигнал беру жабдығын басқару үшін қолданылатын телемеханика жүйесінің мақсаты, жұмыс істеу принципі және құрылғысы.
3. Халықаралық азаматтық авиация ұйымы бойынша әуеайлақтағы көріну санаттары туралы түсінік.
4. Әуе кемесінің ұшуын, қонуын және рульдеуін қамтамасыз етуге арналған жарық сигналдық жабдық жүйелерінің жарық сигналдық суреттері.
5. Әуеайлақта жарық сигнал беру жабдығының әртүрлі кіші жүйелерін, резервті автоматты түрде енгізу схемаларын тағайындау және орналастыру.
6. Элементтердің жұмыс істеу принципі және дизельдік генераторлардың автоматика схемасы.
7. Электротехника, электроника, телемеханика, есептеу техникасы.
8. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі тәртібі.
9. Жеке қорғаныс құралдарын пайдалану тәртібі.
10. Орындалатын жұмыстардың (көрсетілетін қызметтердің) сапасына қойылатын талаптар.
11. Ақаудың түрлері және оның алдын алу және жою жолдары.
12. Өндірістік сигнализация.
13. Жұмыс орнындағы еңбекті ұтымды ұйымдастыруға қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Әуежайдың жарық техникалық жабдығының, электрмен жабдықтау желілерінің және оның объектілерінің берілген режимдерде үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Электр жабдықтарын жедел ауыстырып қосуды жүргізу.
2. Электр қондырғыларын пайдалану кезінде электр қондырғыларын техникалық пайдалану және қауіпсіздік техникасы жөніндегі қағидалардың сақталуын қамтамасыз ету.
3. ҰЭЖТҚЕ қызметінің объектілерінде өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
4. Ұшу-қону жолағындағы жұмыстарды жүргізу кезінде жарық сигнал беру жабдығы оттарының сақталуын бақылауды қамтамасыз ету.
5. Жедел техникалық қызмет көрсету.
6. Техникалық құжаттаманы жүргізу.
7. Электр энергиясын ұтымды пайдалануды бақылауды қамтамасыз ету.
8. Электр энергиясын, дизель отынын, қосалқы бөлшектер мен материалдарды үнемдеуді қамтамасыз етіңіз.
Білімдер:
1. Осы әуеайлақта пайдаланылатын жарық сигналдық жабдық жүйелерінде қолданылатын жарықтық реттегіштерінің мақсаты, жұмыс істеу принципі және құрылғысы.
2. Осы әуеайлақтағы жарық сигнал беру жабдығын басқару үшін қолданылатын телемеханика жүйесінің мақсаты, жұмыс істеу принципі және құрылғысы.
3. Халықаралық азаматтық авиация ұйымы бойынша әуеайлақтағы көріну санаттары туралы түсінік.
4. Әуе кемесінің ұшуын, қонуын және рульдеуін қамтамасыз етуге арналған жарық сигналдық жабдық жүйелерінің жарық сигналдық суреттері.
5. Әуеайлақта жарық дабыл беру жабдығының әртүрлі кіші жүйелерін, резервті автоматты түрде енгізу схемаларын тағайындау және орналастыру.

Исполнитель: Битенов Алмас Баданович, +7 (701) 513 84 41, a.bitenov@agakaz.kz.
16. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: 8 ноября 2024 года.
17. Национальный орган по профессиональным квалификациям: 19 ноября 2024 года.
18. Национальная палата предпринимателей РК "Атамекен": 4 декабря 2024 года.
19. Номер версии и год выпуска: версия 1, 2024 год.
20. Дата ориентировочного пересмотра: 31 декабря 2027 года.
Приложение 7 к приказу
исполняющего обязанности
Министра транспорта
Республики Казахстан
от 19 декабря 2024 года № 418
Профессиональный стандарт: "Метеорологическое обеспечение полетов воздушных судов"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Метеорологическое обеспечение полетов воздушных судов" разработан в соответствии со статьей 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" и устанавливает требования к руководителям организаций и специалистам, осуществляющим деятельность в области метеорологического обеспечения гражданской авиации.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) воздушное судно – аппарат, поддерживаемый в атмосфере за счет его взаимодействия с воздухом, исключая взаимодействие с воздухом, отраженным от земной поверхности;
2) квалификация – степень готовности работника к качественному выполнению конкретных трудовых функций;
3) уровень квалификации – совокупность требований к уровню подготовки и компетенции работника, дифференцируемой по параметрам сложности, нестандартности трудовых действий, ответственности и самостоятельности;
4) прогноз (погоды) – описание метеорологических условий, ожидаемых в определенный момент или период времени в определенной зоне, или части воздушного пространства;
5) метеорологическая информация – метеорологическая сводка, анализ, прогноз и любое другое сообщение, касающиеся фактических или ожидаемых метеорологических условий, предназначенные для пользователей воздушного пространства;
6) метеорологическое наблюдение – оценка одного или нескольких метеорологических элементов.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) АМИС – автоматизированная информационная система;
2) ВС – воздушное судно;
3) ОВД – обслуживание воздушного движения;
4) КС – квалификационный справочник;
5) ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник;
6) WMO (World Meteorological Organization) – всемирная метеорологическая организация (ВМО);
7) ИСЗ – искусственные спутники земли;
8) ИКАО (ICAO — International Civil Aviation Organization) – Международная организация гражданской авиации;

Орындаушы: Битенов Алмас Баданович, +7 (701) 513 84 41, a.bitenov@agakaz.kz.
16. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2024 жылғы 8 қараша.
17. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2024 жылғы 19 қараша.
18. "Атамекен" ҚР Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2024 жылғы 4 желтоқсан.
19. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: Нұсқа 1, 2024 жыл.
20. Болжалды қайта қарау күні: 31.12.2027 жылғы 31 желтоқсан.
Қазақстан Республикасы
Көлік министрінің
міндетін атқарушының
2024 жылғы 19 желтоқсандағы
№ 418 бұйрығына
7-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Әуе кемелерінің ұшуын метеорологиялық қамтамасыз ету"
1-ші тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолдану аясы: "Әуе кемелерінің ұшуын метеорологиялық қамтамасыз ету" кәсіптік стандарты ҚР "Кәсіптік біліктіліктер туралы" Заңының 5-бабына сәйкес әзірленген және азаматтық авиация саласында метеорологиялық қамтамасыз ету қызметін жүзеге асыратын ұйым басшылары мен мамандарына қойылатын талаптарды белгілейді.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) әуе кемесі – атмосферада жер бетіне шағылған ауамен әрекеттеспей, тек ауамен әрекеттесу арқылы ұсталатын аппарат;
2) біліктілік – қызметкердің нақты еңбек функцияларын сапалы орындауға дайындық дәрежесі;
3) біліктілік деңгейі – қызметкердің дайындығы мен құзыретіне қойылатын талаптар жиынтығы, еңбек әрекеттерінің күрделілігі, стандарттылығы, жауапкершілігі және дербестік параметрлері бойынша ажыратылатын;
4) болжам (ауа райы) – белгілі бір уақытта немесе белгілі бір аумақта, әуе кеңістігінің бір бөлігінде күтілетін метеорологиялық жағдайларды сипаттау;
5) метеорологиялық ақпарат – әуе кеңістігін пайдаланушыларға арналған нақты немесе күтілетін метеорологиялық жағдайларға қатысты метеорологиялық мәлімет, талдау, болжам және басқа хабарлама;
6) метеорологиялық бақылау – бір немесе бірнеше метеорологиялық элементті бағалау
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
1) АҚЖ – автоматтандырылған ақпараттық жүйе;
2) ӘК – әуе кемесі;
3) ӘҚҚК – әуе қозғалысын қызмет көрсету;
4) БА – біліктілік анықтамалығы;
5) БТБА – бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
6) WMO (World Meteorological Organization) – дүниежүзілік метеорологиялық ұйым;
7) ЖЖС – жердің жасанды спутниктері;
8) ИКАО (ICAO — International Civil Aviation Organization) – Халықаралық азаматтық авиация ұйымы;

9) РК – Республика Казахстан;
10) METAR (Meteorological Aerodrome Report) – регулярный метеорологический отчет;
11) ОРК – отраслевая рамка квалификаций;
12) SPECI (Special Weather Report) – специальный метеорологический отчет;
13) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Метеорологическое обеспечение полетов воздушных судов.
5. Код профессионального стандарта: H52231094.
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
H Транспорт и складирование;
52 Складирование грузов и вспомогательная транспортная деятельность;
52.2 Вспомогательная транспортная деятельность;
52.23 Вспомогательная деятельность воздушного транспорта;
52.23.1 Регулирование использования воздушного пространства;
7. Краткое описание профессионального стандарта: Профессиональный стандарт определяет требования к компетенциям и профессиональным навыкам специалистов и руководящего состава в области авиационного метеорологического обеспечения полетов
8. Перечень карточек профессий:
1) Начальник метеорологической службы – 6 уровень ОРК;
2) Первые руководители учреждений, организаций и предприятий – 8 уровень ОРК;
3) Инженер-метеоролог – 6 уровень ОРК;
4) Инженер-приборист – 6 уровень ОРК;
5) Техник-метеоролог – 4 уровень ОРК;
6) Техник-приборист – 4 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Начальник метеорологической службы":
Код группы:
1329-1
Код наименования занятия:
1329-1-027
Наименование профессии:
Начальник метеорологической службы
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Инженерия и инженерное дело
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не менее 5 лет работы в области метеорологического обеспечения полетов или смежных областях авиации, в должностях, относящихся к метеорологическому обеспечению полетов. Профессиональная подготовка согласно требованиям к руководителям организаций гражданской авиации.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
1329-1-005 - Главный синоптик
Основная цель деятельности:
Планирование работы, организация и осуществление деятельности по метеорологическому обеспечению гражданской авиации в подразделении путем постоянного контроля реализуемых мероприятий и непосредственного участия в процессах.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация работы службы
2. Руководство и контроль работы службы по выполнению подчиненным персоналом их функций и задач
3. Контроль реализуемых мероприятий и их мониторинг
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Организация работы службы
Навык 1:
Планирование и организация работы службы
Умения:
По службе:
1.Планировать работу подразделений метеослужбы в соответствии с целями и задачами.
2.Разрабатывать план работы метеослужбы.
3.Определять формы, методы и сроки реализации мероприятий.
4.Разрабатывать мероприятия по развитию метеослужбы и оснащению техническими средствами.
5.Проводить мероприятия по подбору, подготовке и оценки компетентности авиационного метеоперсонала.
6.Разрабатывать корректирующие действия/мероприятия по выявленным несоответствиям в результате аудитов.
7.Обеспечивать своевременное ознакомление персонала с актуальной документацией.
8.Обеспечивать выполнение мероприятий по охране труда, пожарной безопасности, производственной санитарии и улучшению условий труда.
9.Издавать распоряжения и указания.
10.Собирать, систематизировать, анализировать поступающую информацию по безопасности полетов и обеспечению качества.
11.Понимать принципы управления рисками, участвовать в их оценке и разработке мероприятий по управлению и минимизации.
12.Организовать работу личного состава.
13.Проводить разбор работы подразделений, методическую работу в смене, мероприятия по укреплению трудовой дисциплины.
14.Осуществлять процедуры приема-сдачи дежурства.
15.Составлять распорядок работы смены (перерывы, подмена и т.п.).
16.Контролировать и проверять наличие и сроки действия сертификатов повышения квалификации.
17.Обеспечивать безопасные эксплуатационные условия.
Знания:
1.Нормативные правовые акты РК, регламентирующими метеорологическое обеспечение полетов гражданской авиации и другими документами
2. Стратегия и планы развития предприятия и подразделения, в части его касающейся.
3.Структура предприятия, положения и приказы по деятельности предприятия и подразделения.
4.Основы организации производства и управления.
5.Основы трудового законодательства.
6.Организация работы метеослужбы.
7.Возможности и ограничения человека, оптимизация работы команды, принципы контроля факторов угрозы и ошибок.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Руководство и контроль работы службы по выполнению подчиненным персоналом их функций и задач
Навык 1:
Планирование и контроль деятельности службы
Умения:
По службе:
1. Выявлять случаи нарушения выпуска метеорологической информации в смене, разрабатывать меры по их предупреждению и обеспечивать их выполнение подчиненным персоналом.
2. Вести учет и анализ состояния дисциплины, допущенных нарушений, инцидентов и авиационных происшествий, произошедших по вине специалистов метеослужбы.
3. Обеспечивать и контролировать координацию действий между рабочими местами и с другими заинтересованными сторонами.
4. Определять порядок работы и должностные обязанности персонала.
5. Определять формы, методы и сроки реализации мероприятий.
6. Контролировать соблюдение режимов рабочего времени.
7. Контролировать и обеспечивать квалификационное соответствие персонала.
8. Контролировать работу дежурной смены каждого подразделения.
9. Контролировать процессы метеослужбы.
10. Выявлять и устранять опасные для работы факторы, выявлять и контролировать внешние и внутренние угрозы, ошибки специалистов.
11. Планировать процессы метеорологического обеспечения.
Знания:
1. Основы организации производства и управления.
2. Возможности и ограничения человека, оптимизация работы команды, принципы контроля факторов угрозы и ошибок.
3. Структура предприятия, положения и приказы по деятельности предприятия и подразделения.
4. Нормативные правовые акты РК, регламентирующими метеорологическое обеспечение полетов гражданской авиации и другими документами
5. Основы трудового законодательства.
6. Организация работы метеослужбы.
7. Стратегия и планы развития предприятия и подразделения, в части его касающейся.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Контроль реализуемых мероприятий и их мониторинг
Навык 1:
Планирование и контроль реализации мероприятий
Умения:
1.Разрабатывать планы мероприятий.
2.Назначать ответственных лиц за реализацию мероприятий.
3.Контролировать выполнение запланированных мероприятий.
4.Собирать и рассматривать предложения по усовершенствованию метеорологического обеспечения от подчиненного персонала.
5.Понимать принципы управления рисками, участвовать в их оценке и разработке мероприятий по управлению и минимизации.
6.Осуществлять мониторинг внедряемых процедур и новых технологий.
7.Разрабатывать предложения по улучшению внедренных процедур и новых технологий.
Знания:
1. Организация работы метеослужбы.
2. Возможности и ограничения человека, оптимизация работы команды, принципы контроля факторов угрозы и ошибок.
3. Основы трудового законодательства.
4. Основы организации производства и управления.
5. Структура предприятия, положения и приказы по деятельности предприятия и подразделения.
6. Нормативные правовые акты РК, регламентирующими метеорологическое обеспечение полетов гражданской авиации и другими документами.
7. Стратегия и планы развития предприятия и подразделения, в части его касающейся.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность за результаты выполнения задач, принятых решений.
Высокая организация и пунктуальность в соблюдении требований документации, правил и процедур, принятых в гражданской авиации.
Список технических регламентов и национальных стандартов:

9) ҚР – Қазақстан Республикасы;
10) METAR (Meteorological Aerodrome Report) – үнемі берілетін метеорологиялық есеп;
11) СБШ – салалық біліктілік шеңбері;
12) SPECI (Special Weather Report) – арнайы метеорологиялық есеп;
13) ЭҚЖЖ – экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші.
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Әуе кемелерінің ұшуын метеорологиялық қамтамасыз ету.
5. Кәсіптік стандарттың коды: H52231094.
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
H Көлік және қоймалау;
52 Жүктерді қоймаға қою және қосалқы көлік қызметі;
52.2 Қосалқы көлік қызметі;
52.23уе көлігінің қосалқы қызметі;
52.23.1 Әуе кеңістігін пайдалануды реттеу.
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Кәсіптік стандарт авиациялық метеорологиялық қамтамасыз ету саласындағы мамандар мен басшылық құрамға қойылатын құзыреттер мен кәсіптік дағдылар талаптарын айқындайды.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Метеорологиялық қызмет бастығы – 6 СБШ-нің деңгейі;
2) Мекемелердің, ұйымдардың және кәсіпорындардың бірінші басшылары – 8 СБШ-нің деңгейі;
3) Инженер-метеоролог – 6 СБШ-нің деңгейі;
4) Инженер-аспапшы – 6 СБШ-нің деңгейі;
5) Техник-метеоролог – 4 СБШ-нің деңгейі;
6) Техник-аспапшы – 4 СБШ-нің деңгейі.
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "Метеорологиялық қызмет бастығы":
Топтың коды:
1329-1
Қызмет атауының коды:
1329-1-027
Кәсіптің атауы:
Метеорологиялық қызмет бастығы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Инженерия және инженерлік іс
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Ұшуларды метеорологиялық қамтамасыз ету немесе авиацияның өзге де ұқсас салаларында метеорологиялық қамтамасыз етуге қатысты лауазымдарда кемінде 5 жыл жұмыс өтілі.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
1329-1-005 - Бас синоптик
Қызметтің негізгі мақсаты:
Азаматтық авиацияны метеорологиялық қамтамасыз ету бойынша бөлімшенің жұмысын жоспарлау, қызметті ұйымдастыру және жүзеге асыру, орындалатын іс-шараларды тұрақты бақылау және процестерге тікелей қатысу арқылы іске асыру.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Қызмет жұмысын ұйымдастыру.
2. Қызметтің жұмысын басқару және бағынышты персоналдың өз функциялары мен міндеттерін орындауын бақылау.
3. Іс-шаралардың орындалуын бақылау және олардың мониторингі.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Қызмет жұмысын ұйымдастыру.
Дағды 1:
Қызмет жұмысын жоспарлау және ұйымдастыру.
Машықтар:
Қызмет бойынша:
1. Метеоқызмет бөлімшелерінің жұмысын мақсаттар мен міндеттерге сәйкес жоспарлау.
2. Метеоқызметтің жұмыс жоспарын әзірлеу.
3. Іс-шараларды жүзеге асырудың формаларын, әдістерін және мерзімдерін анықтау.
4. Метеоқызметті дамыту және техникалық құралдармен жабдықтау бойынша іс-шаралар әзірлеу.
5. Авиациялық метеоперсоналды іріктеу, дайындау және құзыреттілігін бағалау бойынша іс-шаралар өткізу.
6. Аудит нәтижесінде анықталған сәйкессіздіктер бойынша түзету әрекеттерін/іс-шараларын әзірлеу.
7. Персоналды өзекті құжаттамамен уақтылы таныстыруды қамтамасыз ету.
8. Еңбек қорғау, өрт қауіпсіздігі, өндірістік санитария және еңбек жағдайларын жақсарту бойынша іс-шараларды орындауды қамтамасыз ету.
9. Бөлімшеге бұйрықтар мен нұсқаулар шығару.
10. Ұшу қауіпсіздігі және сапаны қамтамасыз ету бойынша келіп түскен ақпаратты жинау, жүйелеу және талдау.
11. Қауіп-қатерлерді басқару принциптерін түсіну, оларды бағалауға қатысу және басқару мен азайту бойынша іс-шаралар әзірлеу.
12. Жеке құрамның жұмысын ұйымдастыру.
13. Бөлімшелердің жұмысын талдау, ауысымда әдістемелік жұмыс жүргізу және еңбек тәртібін нығайту бойынша іс-шаралар өткізу.
14. Кезекшілік қабылдау-тапсыру рәсімдерін орындау.
15. Ауысымның жұмыс тәртібін (үзілістер, ауыстыру және т.б.) құрастыру.
16. Біліктілікті арттыру сертификаттарының болуы мен жарамдылық мерзімдерін бақылау және тексеру.
17. Қауіпсіз пайдалану шарттарын қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. ҚР азаматтық авиацияның ұшуларын метеорологиялық қамтамасыз етуді реттейтін нормативтік құқықтық актілері және басқа да құжаттар.
2. Кәсіпорын мен бөлімшенің даму стратегиясы және жоспарлары, олармен байланысты бөлігінде.
3. Кәсіпорынның құрылымы, кәсіпорын мен бөлімшенің қызметі бойынша ережелер мен бұйрықтар.
4. Өндірісті ұйымдастыру және басқару негіздері.
5. Еңбек заңнамасының негіздері.
6. Метеоқызмет жұмысын ұйымдастыру.
7. Адамның мүмкіндіктері мен шектеулері, команданың жұмысын оңтайландыру, қауіп және қателік факторларын бақылау принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Қызметтің жұмысын басқару және бағынышты персоналдың өз функциялары мен міндеттерін орындауын бақылау.
Дағды 1:
Қызметтің қызметін жоспарлау және бақылау.
Машықтар:
Қызмет бойынша:
1. Метеорологиялық қамтамасыз ету процестерін жоспарлау.
2. Іс-шараларды жүзеге асырудың формаларын, әдістерін және мерзімдерін анықтау.
3. Метеоқызмет процестерін бақылау.
4. Жұмыс тәртібін және персоналдың лауазымдық міндеттерін анықтау.
5. Тәртіп жағдайын, жіберілген бұзушылықтарды, инциденттер мен метеоқызмет мамандарының кінәсінен болған авиациялық оқиғаларды есепке алу және талдау жүргізу.
6. Жұмыс уақыты режимдерінің сақталуын бақылау.
7. Персоналдың біліктілік сәйкестігін бақылау және қамтамасыз ету.
8. Әр бөлімшенің кезекші ауысымының жұмысын бақылау.
9. Жұмыс орындары арасында және басқа мүдделі тараптармен әрекеттердің үйлестірілуін қамтамасыз ету және бақылау.
10. Жұмыс үшін қауіпті факторларды анықтау және жою, сыртқы және ішкі қауіптерді, мамандардың қателіктерін анықтау және бақылау.
11. Ауысымда метеорологиялық ақпаратты шығарудағы бұзушылықтарды анықтау, оларды алдын алу шараларын әзірлеу және бағынышты персоналдың оларды орындауын қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. ҚР азаматтық авиацияның ұшуларын метеорологиялық қамтамасыз етуді реттейтін нормативтік құқықтық актілері және басқа да құжаттар.
2. Кәсіпорын мен бөлімшенің даму стратегиясы және жоспарлары, олармен байланысты бөлігінде.
3. Кәсіпорынның құрылымы, кәсіпорын мен бөлімшенің қызметі бойынша ережелер мен бұйрықтар.
4. Өндірісті ұйымдастыру және басқару негіздері.
5. Еңбек заңнамасының негіздері.
6. Метеоқызмет жұмысын ұйымдастыру.
7. Адамның мүмкіндіктері мен шектеулері, команданың жұмысын оңтайландыру, қауіп және қателік факторларын бақылау принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 3:
Іс-шаралардың орындалуын бақылау және олардың мониторингі.
Дағды 1:
Іс-шараларды жоспарлау және олардың іске асырылуын бақылау.
Машықтар:
1. Іс-шаралар жоспарларын әзірлеу.
2. Іс-шараларды іске асыруға жауапты тұлғаларды тағайындау.
3. Жоспарланған іс-шаралардың орындалуын бақылау.
4. Бағынышты персоналдан метеорологиялық қамтамасыз етуді жетілдіру бойынша ұсыныстарды жинау және қарастыру.
5. Қауіптерді басқару принциптерін түсіну, оларды бағалауға қатысу және басқару мен азайту шараларын әзірлеу.
6. Қолданылып жатқан процедуралар мен жаңа технологияларға мониторинг жүргізу.
7. Қолданылған процедуралар мен жаңа технологияларды жетілдіру бойынша ұсыныстар әзірлеу.
Білімдер:
1. ҚР азаматтық авиацияның ұшуларын метеорологиялық қамтамасыз етуді реттейтін нормативтік құқықтық актілері және басқа да құжаттар.
2. Кәсіпорын мен бөлімшенің даму стратегиясы және жоспарлары, олармен байланысты бөлігінде.
3. Кәсіпорынның құрылымы, кәсіпорын мен бөлімшенің қызметі бойынша ережелер мен бұйрықтар.
4. Өндірісті ұйымдастыру және басқару негіздері.
5. Еңбек заңнамасының негіздері.
6. Метеоқызмет жұмысын ұйымдастыру.
7. Адамның мүмкіндіктері мен шектеулері, команданың жұмысын оңтайландыру, қауіп және қателік факторларын бақылау принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Қойылған міндеттерді орындау және қабылданған шешімдердің нәтижелері үшін жауапкершілік.
Азаматтық авиацияда қабылданған құжаттамалық талаптарды, ережелер мен рәсімдерді сақтаудағы жоғары ұйымдастырушылық және ұқыптылық.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

1. Приказ Министра транспорта и коммуникаций РК от 28 сентября 2013 года № 764 "Об утверждении Типовых программ профессиональной подготовки авиационного персонала, участвующего в обеспечении безопасности полетов". 2. Правил метеорологического обеспечения гражданской авиации РК, утвержденных приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 14 июня 2017 года № 345 3. Руководство по компетенциям, ВМО №1205 4. Технический регламент, ВМО-№ 49
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
8
Первые руководители учреждений, организаций и предприятий
10. Карточка профессии "Первые руководители учреждений, организаций и предприятий":
Код группы:
1210-0
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Первые руководители учреждений, организаций и предприятий
Уровень квалификации по ОРК:
8
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Директор (Генеральный директор, Исполнительный директор, Президент, Председатель правления, Управляющий) организации
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (докторантура PhD, ученая степень доктора PhD, степень доктора PhD по профилю, кандидата наук, доктора наук)
Специальность:
Инженерия и инженерное дело
Квалификация:
-
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Инженерия и инженерное дело
Квалификация:
-
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Инженерия и инженерное дело
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не менее 5 лет практического опыта руководства организацией (подразделением) и(или) не менее 3 лет работы на должностях данного ПС, не ниже 6 квалификационного уровня. Допускается высшее профессиональное образование и практический опыт в области аэронавигационного обеспечения полетов не менее 5 лет. Профессиональная подготовка согласно требованиям к руководителям организаций гражданской авиации.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
1210-0-012 - Генеральный директор управления (агентства) гражданской авиации
Основная цель деятельности:
Обеспечение жизнеспособности и эффективного развития организации путем разработки и систематического пересмотра стратегии развития, планирования, управления, координации и оценки общей деятельности предприятия или организации.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Формирование миссии, ценностей, культуры, политики и стратегии.
2. Руководство предприятием (организацией).
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Формирование миссии, ценностей, культуры, политики и стратегии.
Навык 1:
Разработка и утверждение миссии, целей, политики и стратегии предприятия (организации).
Умения:
1.Определять политику, стратегию деятельности организации и механизм их реализации.
2.Организовать работу и эффективное взаимодействие всех структурных подразделений, направляет их деятельность на развитие и совершенствование гибкого и мобильного производства товаров и услуг, быстро реагирующих на нововведения и изменение рыночной ситуации с учетом социальных и рыночных приоритетов.
3.Обеспечивать повышение эффективности работы организации, увеличение прибыли.

1. ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 28 қыркүйектегі № 764 бұйрығы "Ұшулар қауіпсіздігін қамтамасыз етуде қатысатын авиация персоналының кәсіби дайындығының Типтік бағдарламаларын бекіту туралы". 2. ҚР азаматтық авиациясын метеорологиялық қамтамасыз ету ережелері, ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 14 маусымдағы № 345 бұйрығымен бекітілген. 3. Құзыреттер бойынша нұсқаулық, ӘМО №1205. 4. Техникалық регламент, ӘМО №49.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
8
Мекемелердің, ұйымдардың және кәсіпорындардың бірінші басшылары
10. Кәсіптің карточкасы "Мекемелердің, ұйымдардың және кәсіпорындардың бірінші басшылары":
Топтың коды:
1210-0
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Мекемелердің, ұйымдардың және кәсіпорындардың бірінші басшылары
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
8
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 28 қыркүйектегі № 764 бұйрығы "Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын авиациялық персоналды кәсіптік даярлаудың типтік бағдарламаларын бекіту туралы", 21-тарау.
Метеорологиялық жабдыққа техникалық қызмет көрсету бойынша инженерлік-техникалық персонал.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (PhD докторантура, PhD дәрежесі, осы саладағы PhD дәрежесі, ғылым кандидаты, ғылым докторы)
Мамандық:
Инженерия және инженерлік іс
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Инженерия және инженерлік іс
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Инженерия және инженерлік іс
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Ұйымды (бөлімшені) басқаруда кемінде 5 жыл практикалық тәжірибе және (немесе) аталған кәсіби стандарт бойынша 6 біліктілік деңгейінен төмен емес лауазымдарда кемінде 3 жыл жұмыс тәжірибесі. Әуе навигациясын қамтамасыз ету саласында кемінде 5 жыл жоғарғы кәсіптік білім және практикалық тәжірибе болуы рұқсат етіледі. Азаматтық авиация ұйымдарының басшыларына қойылатын талаптарға сәйкес кәсіби дайындық.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
1210-0-012 - Азаматтық авиация басқармасының (агентігінің) бас директоры
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ұйымның өміршеңдігі мен тиімді дамуын қамтамасыз ету мақсатында даму стратегиясын әзірлеу және жүйелі түрде қайта қарау, жоспарлау, басқару, үйлестіру және кәсіпорын немесе ұйымның жалпы қызметін бағалау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Миссияны, құндылықтарды, мәдениетті, саясатты және стратегияны қалыптастыру.
2. Кәсіпорынды (ұйымды) басқару.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Миссияны, құндылықтарды, мәдениетті, саясатты және стратегияны қалыптастыру.
Дағды 1:
Кәсіпорынның (ұйымның) миссиясын, мақсаттарын, саясатын және стратегиясын әзірлеу және бекіту.
Машықтар:
1. Ұйымның саясатын, қызмет стратегиясын және оларды іске асыру механизмдерін айқындау.
2. Барлық құрылымдық бөлімшелердің жұмысын ұйымдастыру және олардың тиімді өзара әрекеттесуін қамтамасыз ету, олардың қызметін тауарлар мен қызметтердің икемді және мобильді өндірісін дамыту мен жетілдіруге бағыттау, жаңашылдықтарға және нарықтық жағдайдың өзгеруіне жедел ден қою, әлеуметтік және нарықтық басымдықтарды ескере отырып.
3. Ұйымның жұмыс тиімділігін арттыруды және пайданы ұлғайтуды қамтамасыз ету.

4. Принимать меры по обеспечению организации квалифицированными кадрами, рациональному использованию и развитию их профессиональных знаний и опыта, созданию безопасных и благоприятных для жизни и здоровья условий труда, соблюдению требований законодательства об охране окружающей среды, формированию благоприятной психологической атмосферы в коллективе.
5. Обеспечивать сочетание экономических и административных методов руководства, обсуждение и решение производственных и иных вопросов, материальных и моральных стимулов повышения эффективности производства.
6. Определять приоритетное и стратегическое развитие, модернизацию радиотехнического комплекса (оборудования) и систем связи, для соответствия международным стандартам и требованиям
Знания:
1. Законодательные, иные нормативные правовые акты и акты государственных органов, регламентирующие производственно-хозяйственную и финансово-экономическую деятельность организации.
2. Методические и иные материалы иных органов, касающиеся деятельности организации.
3. Профиль, специализацию и особенности структуры организации.
4. Производственные мощности и кадровые ресурсы организации.
5. Технологию производства продукции организации.
6. Налоговое законодательство.
7. Порядок составления и согласования бизнес-планов производственно-хозяйственной и финансово-экономической деятельности организации.
8.Современные методы хозяйствования и управления организацией
9. Стратегическое планирование, рынок - внешнюю и внутреннюю конъюнктуру (свой сектор и взаимосвязанные с ним), конкурентов, поставщиков и потребителей.
10.Научно-технические достижения и передовой отечественный и зарубежный.
11. Опыт соответствующего вида деятельности и опыт деятельности лучших аналогичных организаций.
12. Порядок заключения и исполнения хозяйственных и финансовых договоров.
13. Порядок разработки и заключения отраслевых соглашений, коллективных договоров и регулирования социально-трудовых отношений.
14. Управление экономикой и финансами организации, организацию производства и труда.
15. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Руководство предприятием (организацией).
Навык 1:
Разработка организационной структуры и распределение ресурсов.
Умения:
1. Руководить в соответствии с законодательством производственной, хозяйственной и финансово-экономической деятельностью организации.
2. Обеспечивать исполнение принимаемых решений, сохранность и эффективное использование имущества организации, содержащегося на его балансе, а также финансово-хозяйственные результаты ее деятельности.

4. Ұйымды білікті кадрлармен қамтамасыз ету, олардың кәсіби білімдері мен тәжірибесін ұтымды пайдалану және дамыту, өмір мен денсаулық үшін қауіпсіз әрі қолайлы еңбек жағдайларын жасау, қоршаған ортаны қорғау туралы заңнаманың талаптарын сақтау, ұжымда қолайлы психологиялық атмосфераны қалыптастыру бойынша шаралар қабылдау.
5. Басқарудың экономикалық және әкімшілік әдістерін үйлестіру, өндірістік және өзге де мәселелерді талқылау және шешу, өндіріс тиімділігін арттырудың материалдық және моральдық ынталандыруларын қамтамасыз ету.
6. Радиотехникалық кешенді (жабдықтарды) және байланыс жүйелерін халықаралық стандарттар мен талаптарға сәйкестігін қамтамасыз ету үшін олардың басым және стратегиялық дамуы мен жаңғыртылуын айқындау.
Білімдер:
1. Ұйымның өндірістік-шаруашылық және қаржылық-экономикалық қызметін реттейтін заңнамалық, өзге нормативтік құқықтық актілер мен мемлекеттік органдардың актілері.
2. Ұйымның қызметіне қатысты әдістемелік және өзге де материалдар.
3. Ұйымның бейіні, мамандануы және құрылымдық ерекшеліктері.
4. Ұйымның өндірістік қуаттары мен кадрлық ресурстары.
5. Ұйым өнімдерін өндіру технологиясы.
6. Салық заңнамасы.
7. Ұйымның өндірістік-шаруашылық және қаржылық-экономикалық қызметінің бизнес-жоспарларын жасау және келісу тәртібі.
8. Шаруашылық жүргізу мен ұйымды басқарудың заманауи әдістері.
9. Стратегиялық жоспарлау, нарықтың сыртқы және ішкі конъюнктурасы (өз секторын және онымен байланысты секторларды), бәсекелестерді, жеткізушілерді және тұтынушыларды талдау.
10. Ғылыми-техникалық жетістіктер мен отандық және шетелдік озық тәжірибе.
11. Тиісті қызмет түріндегі тәжірибе және ұқсас үздік ұйымдардың тәжірибесі.
12. Шаруашылық және қаржылық келісімшарттарды жасау және орындау тәртібі.
13. Салалық келісімдерді, ұжымдық шарттарды әзірлеу және жасау тәртібі, сондай-ақ әлеуметтік-еңбек қатынастарын реттеу.
14. Ұйым экономикасы мен қаржысын басқару, өндіріс пен еңбекті ұйымдастыру.
15. Еңбек заңнамасы, ішкі еңбек тәртібі, қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Кәсіпорынды (ұйымды) басқару.
Дағды 1:
Ұйымдық құрылымды әзірлеу және ресурстарды бөлу.
Машықтар:
1. Заңнамаға сәйкес ұйымның өндірістік, шаруашылық және қаржылық-экономикалық қызметін басқару.
2. Қабылданған шешімдердің орындалуын, ұйымның балансында тұрған мүліктің сақталуын және тиімді пайдаланылуын, сондай-ақ оның қаржылық-шаруашылық қызметінің нәтижелерін қамтамасыз ету.

3. Заключать договора, совершать сделки, операции со сторонними организациями или иными юридическими лицами, издавать распоряжения, приказы, представлять организацию на деловых встречах.
4. Обеспечивать выполнение организацией обязательств перед государственным бюджетом, накопительными пенсионными и страховыми фондами, поставщиками, заказчиками и кредиторами, включая банки, а также выполнение хозяйственных и трудовых договоров (контрактов), показателей индикативных планов и бизнес-планов.
5. Обеспечивать на основе принципов социального партнерства разработку, заключение и выполнение коллективного договора, соблюдение трудовой и производственной дисциплины, способствует развитию трудовой мотивации, инициативы и активности работников.
6. Решать вопросы, касающиеся финансово-экономической и производственно-хозяйственной деятельности организации, в пределах предоставленных ему законодательством прав, поручает ведение отдельных направлений деятельности иным должностным лицам, заместителям директора, руководителям филиалов, а также функциональных и производственных подразделений.
Знания:
1. Производственные мощности и кадровые ресурсы организации.
2. Порядок составления и согласования бизнес-планов производственно-хозяйственной и финансово-экономической деятельности организации.
3. Стратегическое планирование, рынок - внешнюю и внутреннюю конъюнктуру (свой сектор и взаимосвязанные с ним), конкурентов, поставщиков и потребителей.
4. Законодательные, иные нормативные правовые акты и акты государственных органов, регламентирующие производственно-хозяйственную и финансово-экономическую деятельность организации.
5. Технологию производства продукции организации.
6. Налоговое законодательство.
7. Методические и иные материалы иных органов, касающиеся деятельности организации.
8. Современные методы хозяйствования и управления организацией
9. Профиль, специализацию и особенности структуры организации. .
10. Научно-технические достижения и передовой отечественный и зарубежный.
11. Опыт соответствующего вида деятельности и опыт деятельности лучших аналогичных организаций.
12. Управление экономикой и финансами организации, организацию производства и труда.
13. Порядок разработки и заключения отраслевых соглашений, коллективных договоров и регулирования социально-трудовых отношений.
14. Порядок заключения и исполнения хозяйственных и финансовых договоров.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Управление инфраструктурой метеорологического обеспечения полетов
Умения:
1. Понимать влияние метеорологических явлений (сдвиг ветра, грозы, обледенение, турбулентность и др.) на безопасность и эффективность авиационных операций.

3. Шарттар жасасу, мәмілелер мен операцияларды жүзеге асыру, сыртқы ұйымдармен немесе өзге заңды тұлғалармен келісімдер жүргізу, өкімдер мен бұйрықтар шығару, ұйымды іскерлік кездесулерде таныстыру.
4. Ұйымның мемлекеттік бюджет, жинақтаушы зейнетақы және сақтандыру қорлары, жеткізушілер, тапсырыс берушілер және несие берушілер, соның ішінде банктер алдындағы міндеттемелерін, сондай-ақ шаруашылық және еңбек шарттарын (келісімшарттарын), индикативті жоспарлар мен бизнес-жоспарлардың көрсеткіштерін орындауын қамтамасыз ету.
5. Әлеуметтік әріптестік қағидаттарына негізделе отырып, ұжымдық шартты әзірлеу, жасасу және орындауды, еңбек және өндірістік тәртіптің сақталуын қамтамасыз ету, еңбек мотивациясын, қызметкерлердің бастамашылдығы мен белсенділігін дамытуға ықпал ету.
6. Ұйымның қаржылық-экономикалық және өндірістік-шаруашылық қызметіне қатысты мәселелерді заңнамада көзделген өкілеттіктер шегінде шешу, қызметтің жекелеген бағыттарын жүргізуді басқа лауазымды тұлғаларға, директор орынбасарларына, филиал басшыларына, сондай-ақ функционалдық және өндірістік бөлімшелерге тапсыру.
Білімдер:
1. Ұйымның өндірістік-шаруашылық және қаржылық-экономикалық қызметін реттейтін заңнамалық, өзге нормативтік құқықтық актілер мен мемлекеттік органдардың актілері.
2. Ұйымның қызметіне қатысты әдістемелік және өзге материалдар.
3. Ұйымның бейіні, мамандануы және құрылымдық ерекшеліктері.
4. Ұйымның өндірістік қуаттары мен кадрлық ресурстары.
5. Ұйым өнімдерін өндіру технологиясы.
6. Салық заңнамасы.
7. Ұйымның өндірістік-шаруашылық және қаржылық-экономикалық қызметінің бизнес-жоспарларын жасау және келісу тәртібі.
8. Шаруашылық жүргізу мен ұйымды басқарудың заманауи әдістері.
9. Стратегиялық жоспарлау, нарықтың сыртқы және ішкі конъюнктурасы (өз секторын және онымен байланысты секторларды), бәсекелестерді, жеткізушілерді және тұтынушыларды талдау.
10. Ғылыми-техникалық жетістіктер мен отандық және шетелдік озық тәжірибе.
11. Тиісті қызмет түріндегі тәжірибе және ұқсас үздік ұйымдардың тәжірибесі.
12. Шаруашылық және қаржылық келісімшарттарды жасау және орындау тәртібі.
13. Салалық келісімдерді, ұжымдық шарттарды әзірлеу және жасау тәртібі, сондай-ақ әлеуметтік-еңбек қатынастарын реттеу.
14. Ұйым экономикасы мен қаржысын басқару, өндіріс пен еңбекті ұйымдастыру.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Ұшуларды метеорологиялық қамтамасыз ету инфрақұрылымын басқару.
Машықтар:
1. Метеорологиялық құбылыстардың (желдің ауысуы, найзағай, мұздану, турбуленттілік және т.б.) авиациялық операциялардың қауіпсіздігі мен тиімділігіне әсерін түсіну.

2. Обеспечивать разработку метеорологических стандартов и процедур и адаптацию международных требований к условиям национального законодательства.
3. Управлять внедрением новых технологий (автоматизированных метеорологических станций, радиолокационных систем и программных решений).
4. Инициировать исследования в области авиационной метеорологии для улучшения качества процессов.
5. Обеспечивать подготовку персонала к работе с новыми системами и оборудованием.
Знания:
1. Основы физики атмосферы и процессов, влияющих на формирование погоды (циркуляция воздушных масс, образование облаков и др.)
2. Понимание природы опасных явлений, влияющих на авиацию (сдвиг ветра, обледенение, грозы, туманы, вулканический пепел).
3. Знание особенностей долгосрочных, среднесрочных и краткосрочных прогнозов в авиации.
4. Стандарты ИКАО (Annex 3 — Meteorological Service for International Air Navigation) и рекомендаций ВМО (World Meteorological Organization).
5. Национальные нормативные акты, регулирующие метеорологическое обеспечение полетов.
6. Особенности влияния метеорологических условий на различные этапы полета: взлет, маршрут, посадка.
7. Роль метеорологической информации в обеспечении безопасности и эффективности полетов.
8. Процедуры взаимодействия с авиационными органами (диспетчерские и аэродромные службы) для предоставления метеорологической информации.
9. Основы координации с международными метеорологическими центрами для обмена данными и стандартами.
10. Принципы и критерии оценки точности, актуальности и надежности метеорологических прогнозов и сводок.
11. Потенциал использования новых технологий для повышения эффективности и качества метеорологического обеспечения.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Высокая работоспособность. Способность обучаться. Способность и готовность решать сложные вопросы, проблемы. Инновационный подход. Креативность. Коммуникативные умения (включая коммуникацию на иностранном языке). Лидерство. Личная организованность. Оперативность принятия решений. Ориентация на результат. Ответственность. Решительность. Самоанализ. Системность мышления.
Способность работать индивидуально и в команде. Стремление к профессиональному развитию. Учет и уважение различных точек зрения и взглядов. Уверенность в себе. Широкий кругозор.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Приказ Министра транспорта и коммуникаций РК от 28 сентября 2013 года № 764 "Об утверждении Типовых программ профессиональной подготовки авиационного персонала, участвующего в обеспечении безопасности полетов".
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Начальник метеорологической службы

2. Метеорологиялық стандарттар мен рәсімдерді әзірлеуді, сондай-ақ халықаралық талаптарды ұлттық заңнама жағдайларына бейімдеуді қамтамасыз ету.
3. Жаңа технологияларды (автоматтандырылған метеостанциялар, радиолокациялық жүйелер және бағдарламалық шешімдер) енгізуді басқару.
4. Процестердің сапасын жақсарту үшін авиациялық метеорология саласында зерттеулер бастамашысы болу.
5. Жаңа жүйелер мен жабдықтармен жұмыс істеуге персоналды дайындауды қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Атмосфера физикасының негіздері және ауа райының қалыптасуына әсер ететін процестер (ауа массаларының циркуляциясы, бұлттардың түзілуі және т.б.).
2. Авиацияға әсер ететін қауіпті құбылыстардың табиғатын түсіну (желдің ауысуы, мұздану, найзағай, тұман, жанартаулық күл).
3. Авиациядағы ұзақ мерзімді, орта мерзімді және қысқа мерзімді болжамдардың ерекшеліктерін білу.
4. ИКАО стандарттары (3-қосымша — Халықаралық әуе навигациясын метеорологиялық қамтамасыз ету) және WMO (Дүниежүзілік метеорологиялық ұйым) ұсынымдары.
5. Ұшуларды метеорологиялық қамтамасыз етуді реттейтін ұлттық нормативтік актілер.
6. Метеорологиялық жағдайлардың ұшудың әртүрлі кезеңдеріне әсерінің ерекшеліктері: ұшу, маршрут, қону.
7. Метеорологиялық ақпараттың ұшу қауіпсіздігі мен тиімділігін қамтамасыз етудегі рөлі.
8. Метеорологиялық ақпаратты ұсыну үшін авиациялық органдармен (диспетчерлік және аэродромдық қызметтер) өзара іс-қимыл рәсімдері.
9. Деректер мен стандарттар алмасу үшін халықаралық метеорологиялық орталықтармен үйлестіру негіздері.
10. Метеорологиялық болжамдар мен мәліметтердің дәлдігі, өзектілігі және сенімділігін бағалаудың қағидаттары мен критерийлері.
11. Метеорологиялық қамтамасыз етудің тиімділігі мен сапасын арттыру үшін жаңа технологияларды қолдану мүмкіндіктері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жоғары еңбекқорлық. Оқу қабілеті. Күрделі мәселелер мен проблемаларды шешуге қабілет пен дайындық. Инновациялық көзқарас. Шығармашылық. Коммуникациялық дағдылар (шетел тілінде коммуникацияны қоса алғанда). Лидерлік. Жеке ұйымдасқандық. Шешімдерді жедел қабылдау. Нәтижеге бағдарлану. Жауапкершілік. Нық шешім қабылдау. Өзін-өзі талдау. Жүйелі ойлау.
Жеке және топпен жұмыс істей білу. Кәсіби дамуға ұмтылу. Әртүрлі көзқарастар мен көзқарастарды ескеру және құрметтеу. Өзіне деген сенімділік. Кең көзқарас.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 28 қыркүйектегі № 764 бұйрығы "Ұшулар қауіпсіздігін қамтамасыз етуде қатысатын авиация персоналының кәсіби дайындығының Типтік бағдарламаларын бекіту туралы".
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Мекемелердің, ұйымдардың және кәсіпорындардың бірінші басшылары.

11. Карточка профессии "Инженер-метеоролог":
Код группы:
2112-0
Код наименования занятия:
2112-0-006
Наименование профессии:
Инженер-метеоролог
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра транспорта и коммуникаций РК от 28 сентября 2013 года № 764 "Об утверждении Типовых программ профессиональной подготовки авиационного персонала, участвующего в обеспечении безопасности полетов", Глава 21.
Инженерно-технический персонал по техническому обслуживанию метеорологического оборудования
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Инженерия и инженерное дело
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Прохождение профессиональной подготовки в соответствии с требованиями Приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 28 сентября 2013 года № 764 "Об утверждении Типовых программ профессиональной подготовки авиационного персонала, участвующего в обеспечении безопасности полетов" в процессе предыдущей деятельности, связанной с метеорологическим обеспечением полетов, либо не менее 5 лет аналогичной деятельности в организациях гражданской авиации.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
2112-0-007 - Инженер-синоптик
2112-0-010 - Метеоролог
2112-0-011 - Научный сотрудник (в области метеорологии)
2112-0-012 - Синоптик
Основная цель деятельности:
Составление и предоставление прогнозов погоды, предупреждений об опасных метеорологических явлениях на аэродроме для содействия безопасности и эффективности выполнения полетов
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Метеорологическое обеспечение гражданской авиации
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Метеорологическое обеспечение гражданской авиации
Навык 1:
Обработка и анализ аэросиноптического материала
Умения:
1. Проводить обработку аэросиноптического материала и проводить анализ аэросиноптического материала и фактической погоды.
2. Проводить мониторинг и анализ синоптический ситуации.
3. Проводить анализ термобарического поля у земли и на высотах, изображений искусственных спутников земли (ИСЗ).
4. Проводить анализ поступающих фактических и прогностических данных.
5. Своевременно составлять прогнозы различного срока действия с соответствующей заблаговременностью.
Знания:
1. Нормативные правовые акты РК, постановления, распоряжения, приказы, другие руководящие и нормативные документы РК по метеорологическому обеспечению гражданской авиации.
2. Чтение и расшифровка аэросиноптического материала, данных радиозондирования состояния атмосферы и изображений искусственных спутников земли (ИСЗ).
3. Физические принципы атмосферных процессов и их взаимодействие между собой.

11. Кәсіптің карточкасы "Инженер-метеоролог":
Топтың коды:
2112-0
Қызмет атауының коды:
2112-0-006
Кәсіптің атауы:
Инженер-метеоролог
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 28 қыркүйектегі № 764 бұйрығы "Ұшулар қауіпсіздігін қамтамасыз етуде қатысатын авиация персоналының кәсіби дайындығының Типтік бағдарламаларын бекіту туралы", 21-тарау.
Метеорологиялық жабдыққа техникалық қызмет көрсететін инженерлік-техникалық персонал.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Инженерия және инженерлік іс
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 28 қыркүйектегі № 764 бұйрығымен бекітілген "Ұшулар қауіпсіздігін қамтамасыз етуде қатысатын авиация персоналының кәсіби дайындығының Типтік бағдарламалары" талаптарына сәйкес ұшуларды метеорологиялық қамтамасыз етуге байланысты алдыңғы қызмет барысында немесе азаматтық авиация ұйымдарында кемінде 5 жыл ұқсас қызмет атқару барысында кәсіби дайындықтан өту.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Ұшулар қауіпсіздігін қамтамасыз етуде қатысатын авиация персоналының кәсіби дайындығының Типтік бағдарламалары талаптарына сәйкес мамандардың кәсіби деңгейін қолдау курсын өткендігі туралы сертификат.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2112-0-007 - Инженер-синоптик
2112-0-010 - Метеоролог
2112-0-011 - Ғылыми қызметкер (метеорология саласындағы)
2112-0-012 - Синоптик
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ұшу қауіпсіздігі мен тиімділігін қамтамасыз ету мақсатында аэродромға арналған ауа райы болжамдарын құрастыру және қауіпті метеорологиялық құбылыстар туралы ескертулерді ұсыну.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Азаматтық авиацияны метеорологиялық қамтамасыз ету
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Азаматтық авиацияны метеорологиялық қамтамасыз ету
Дағды 1:
Аэросиноптикалық материалды өңдеу және талдау
Машықтар:
1. Аэросиноптикалық материалды және нақты ауа райын өңдеу және талдау жүргізу.
2. Синоптикалық жағдайды мониторингілеу және талдау жүргізу.
3. Жердегі және биіктіктегі термобарикалық өрісті, жердің жасанды серіктерінің (ЖЖС) суреттерін талдау жүргізу.
4. Келіп түсетін нақты және болжамдық деректерді талдау жүргізу.
5. Тиісті алдын ала ескертілген мерзіммен әртүрлі уақыт кезеңдеріне арналған ауа райы болжамдарын уақтылы құрастыру.
Білімдер:
1. ҚР нормативтік құқықтық актілері, қаулылары, өкімдері, бұйрықтары және ҚР азаматтық авиацияны метеорологиялық қамтамасыз етуге қатысты басқа да басшылық және нормативтік құжаттары.
2. Аэросиноптикалық материалдарды, атмосфера жағдайын радиозондтау деректерін және жердің жасанды серіктері (ЖЖС) суреттерін оқу және шифрын шешу.
3. Атмосфералық процестердің физикалық принциптері және олардың өзара әрекеттесуі.

4. Факторы, влияющие на местную погоду.
5. Метеорологические термины и сокращения.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Составление прогнозов погоды, предупреждений различного срока действия с разной заблаговременностью
Умения:
1. Своевременно составлять прогнозы по аэродрому и зоне своей ответственности.
2. Своевременно составлять предупреждения по аэродрому и зоне своей ответственности.
3.Проводить оценку необходимости внесения коррективов в прогнозы в соответствии с установленными критериями.
4. Проводить оценку обновления предупреждений в соответствии с установленными критериями.
5. Оформлять в соответствующем формате выпускаемую метеорологическую информацию (прогнозы, предупреждения и т.д) в соответствии с нормативными документами.
Знания:
1. Методический и инструктивный материал касательно порядка составления метеорологических прогнозов.
2. Метеорологические авиационные коды, термины и сокращения.
3. Физические принципы конвективных и мезомасштабных явлений (включая опасные метеорологические условия).
4. Факторы, влияющие на местную погоду.
5. Нормативные правовые акты РК, постановления, распоряжения, приказы, другие руководящие и нормативные документы РК по метеорологическому обеспечению гражданской авиации.
6. Физические принципы атмосферных процессов синоптического масштаба и атмосферных фронтов.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Предоставление метеорологической информации пользователям
Умения:
1. Передавать метеорологическую информацию по имеющимся средствам связи. 2. Передавать метеорологическую информацию в нештатных ситуациях потребителям и органам ОВД.
3. Контролировать сроки передачи метеорологической информации.
4. Принятие решений в сложных и нештатных ситуациях.
5. Проводить консультации/инструктажи экипажем ВС, органам ОВД, органам поисково-спасательной служб, администрации аэропортов и другим авиационным пользователям.
6. Работать со специализированными компьютерными программами.
Знания:
1. Схема и порядок распространения метеорологической информации.
2. Нормативные правовые акты РК, постановления, распоряжения, приказы, другие руководящие и нормативные документы РК по метеорологическому обеспечению гражданской авиации.
3. Методический и инструктивный материал о порядке доведения метеорологической информации пользователям.
4. Работа с компьютерной и офисной техникой.
5. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность за результаты выполнения задач, принятых решений.
Высокая организация и пунктуальность в соблюдении требований документации, правил и процедур, принятых в гражданской авиации.
Умение работать в различных ситуациях технологической деятельности как индивидуально, так в команде, и принимать своевременные решения.
Ответственный подход к качеству выпускаемой метеорологической информации (продукции).
Список технических регламентов и национальных стандартов:

4. Жергілікті ауа райына әсер ететін факторлар.
5. Метеорологиялық терминдер мен қысқартулар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Әртүрлі мерзімге арналған ауа райы болжамдарын, алдын ала ескертулерді әртүрлі алдын ала ескертілген уақытпен құрастыру.
Машықтар:
1. Аэродром мен өз жауапкершілік аймағына арналған болжамдарды уақтылы құрастыру.
2. Аэродром мен өз жауапкершілік аймағына арналған ескертулерді уақтылы құрастыру.
3. Болжамдарға түзетулер енгізу қажеттілігін белгіленген критерийлерге сәйкес бағалау.
4. Ескертулерді жаңарту қажеттілігін белгіленген критерийлерге сәйкес бағалау.
5. Нормативтік құжаттарға сәйкес болжамдар, ескертулер және басқа да метеорологиялық ақпаратты тиісті форматта рәсімдеу.
Білімдер:
1. ҚР нормативтік құқықтық актілері, қаулылары, өкімдері, бұйрықтары және ҚР азаматтық авиацияны метеорологиялық қамтамасыз етуге қатысты басқа да басшылық және нормативтік құжаттары.
2. Атмосфералық процестердің синоптикалық ауқымдағы және атмосфералық фронттардың физикалық принциптері.
3. Конвективтік және мезомасштабты құбылыстардың (қауіпті метеорологиялық жағдайларды қоса алғанда) физикалық принциптері.
4. Жергілікті ауа райына әсер ететін факторлар.
5. Метеорологиялық болжамдарды құрастыру тәртібіне қатысты әдістемелік және нұсқаулық материал.
6. Метеорологиялық авиациялық кодтар, терминдер мен қысқартулар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 3:
Пайдаланушыларға метеорологиялық ақпаратты ұсыну.
Машықтар:
1. Метеорологиялық ақпаратты қолда бар байланыс құралдары арқылы жеткізу.
2. Метеорологиялық ақпаратты штаттан тыс жағдайларда тұтынушылар мен ӘҚҚК органдарына жеткізу.
3. Метеорологиялық ақпаратты жеткізу мерзімдерін бақылау.
4. Күрделі және штаттан тыс жағдайларда шешімдер қабылдау.
5. Ұшақ экипаждарымен, ӘҚҚК органдарымен, іздестіру-құтқару қызметтерімен, әуежай әкімшілігімен және басқа да авиация пайдаланушыларымен кеңестер/нұсқаулықтар өткізу.
6. Арнайы компьютерлік бағдарламалармен жұмыс істеу.
Білімдер:
1. ҚР нормативтік құқықтық актілері, қаулылары, өкімдері, бұйрықтары және ҚР азаматтық авиацияны метеорологиялық қамтамасыз етуге қатысты басқа да басшылық және нормативтік құжаттары.
2. Метеорологиялық ақпаратты тарату схемасы және тәртібі.
3. Пайдаланушыларға метеорологиялық ақпаратты жеткізу тәртібі туралы әдістемелік және нұсқаулық материал.
4. Компьютерлік және кеңсе техникасымен жұмыс істеу.
5. Еңбек заңнамасы, ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Қойылған міндеттерді орындау және қабылданған шешімдердің нәтижелері үшін жауапкершілік.
Азаматтық авиацияда қабылданған құжаттама талаптарын, ережелер мен рәсімдерді сақтауда жоғары ұйымдастырушылық пен пунктуалдылық.
Технологиялық қызметтің түрлі жағдайларында жеке және топта жұмыс істей білу, сондай-ақ уақытылы шешімдер қабылдау қабілеті.
Шығарылатын метеорологиялық ақпараттың (өнімнің) сапасына жауапкершілікпен қарау.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

1. Разрабатывать планы и графики технического обслуживания, ремонта и поверки оборудования.
2. Осматривать отдельные устройства и узлы, контролировать параметры и надежность электронных элементов оборудования.
3. Организовывать техническое обслуживание оборудования, электронной техники, обеспечивать ее работоспособное состояние, рациональное использование.
4. Контролировать соблюдение правил эксплуатации электронного оборудования.
5. Принимать и осваивать вновь вводимое в эксплуатацию электронное оборудование.
6. Владеть компьютерными методами сбора, хранения и обработки информации,
применяемыми в сфере профессиональной деятельности.
7. Организовывать сопровождение каналов связи, необходимых для функционирования программного комплекса автоматизированной системы авиационного метеорологического обеспечения полетов.
8. Разрабатывать электрические схемы и схемы линий связи радиоэлектронного оборудования.
9. Разрабатывать технические условия, технические задания на проектирование для радиотехнического оборудования.
Знания:
1.Нормативные правовые акты РК, постановления, распоряжения, приказы, другие руководящие и нормативные документы РК по метеорологическому обеспечению гражданской авиации.
2. Нормы годности к эксплуатации аэродромов (вертодромов) гражданской авиации.
3. Стандарты, руководства пользователя и нормативно-техническую документацию, эксплуатационную документацию оборудования.
4. Правила технической эксплуатации электроустановок и оборудования.
5. Инструкции, регламенты, по выполнению работ по сервисному обслуживанию оборудования.
6. Международные и государственные стандарты, технические условия, положения и инструкции по составлению и оформлению документации в сфере
информационных технологий.
7. Принципы функционирования и основы схемотехники радиотехнического оборудования.
8. Требования охраны труда, техники безопасности и пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Техническое обслуживание, диагностика и ремонт метеорологического оборудования
Умения:
1. Проводить тестовые проверки для своевременного обнаружения неисправностей в процессе эксплуатации метеорологического оборудования.
2. Устранять выявленные в процессе эксплуатации неисправности в соответствии с нормативными и эксплуатационными документами.
3. Проводить профилактические и текущие ремонтные работы, калибровку электронного оборудования.
4. Оценивать техническое состояние оборудования, подлежащего ремонту или замене комплектующих частей.
5. Грамотно применять запасные части, инструменты и программные средства для восстановления работоспособности оборудования.

1. Жабдықты техникалық қызмет көрсету, жөндеу және тексеру жоспарлары мен кестелерін әзірлеу.
2. Жеке құрылғылар мен тораптарды тексеру, жабдықтың электрондық элементтерінің параметрлері мен сенімділігін бақылау.
3. Жабдыққа, электрондық техникаға техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру, олардың жұмысқа қабілеттілігін және тиімді пайдаланылуын қамтамасыз ету.
4. Электрондық жабдықты пайдалану ережелерін сақтауын бақылау.
5. Жаңа іске қосылған электрондық жабдықты қабылдау және меңгеру.
6. Кәсіби қызмет саласында қолданылатын ақпаратты жинау, сақтау және өңдеудің компьютерлік әдістерін меңгеру.
7. Автоматтандырылған авиациялық метеорологиялық қамтамасыз ету жүйесінің бағдарламалық кешенінің жұмыс істеуі үшін қажетті байланыс арналарына қызмет көрсетуді ұйымдастыру.
8. Радиоэлектрондық жабдықтың электрлік схемалары мен байланыс желілері схемаларын әзірлеу.
9. Радиотехникалық жабдыққа арналған техникалық талаптар мен жобалау бойынша техникалық тапсырмаларды әзірлеу.
Білімдер:
1. ҚР нормативтік құқықтық актілері, қаулылары, өкімдері, бұйрықтары және азаматтық авиацияны метеорологиялық қамтамасыз етуге қатысты басқа да басшылық және нормативтік құжаттары.
2. Азаматтық авиация аэродромдарының (тікұшақ айлақтарының) пайдалануға жарамдылық нормалары.
3. Стандарттар, пайдаланушы нұсқаулықтары, нормативтік-техникалық құжаттама және жабдықтың пайдалану құжаттамасы.
4. Электр қондырғылары мен жабдықтарын техникалық пайдалану ережелері.
5. Жабдыққа сервистік қызмет көрсету бойынша жұмыстарды орындау туралы нұсқаулықтар мен регламенттер.
6. Халықаралық және мемлекеттік стандарттар, техникалық шарттар, құжаттаманы дайындау және ресімдеу бойынша ақпараттық технологиялар саласындағы ережелер мен нұсқаулықтар.
7. Радиотехникалық жабдықтың жұмыс істеу принциптері және схемотехника негіздері.
8. Еңбек қорғау, қауіпсіздік техникасы және өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Метеорологиялық жабдықты техникалық қызмет көрсету, диагностика және жөндеу.
Машықтар:
1. Метеорологиялық жабдықты пайдалану барысында ақауларды уақтылы анықтау үшін тесттік тексерулер жүргізу.
2. Пайдалану процесінде анықталған ақауларды нормативтік және пайдалану құжаттарына сәйкес жою.
3. Электрондық жабдыққа алдын алу және ағымдағы жөндеу жұмыстарын, калибрлеуді жүргізу.
4. Жөндеуді қажет ететін немесе құрамдас бөліктерін ауыстыруды талап ететін жабдықтың техникалық жағдайын бағалау.
5. Жабдықтың жұмысқа қабілеттілігін қалпына келтіру үшін қосалқы бөлшектерді, құралдарды және бағдарламалық құралдарды дұрыс қолдану.

Приказ Министра транспорта и коммуникаций РК от 28 сентября 2013 года № 764 "Об утверждении Типовых программ профессиональной подготовки авиационного персонала, участвующего в обеспечении безопасности полетов", Глава 21.
Инженер-метеоролог
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Метеорология
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Прохождение профессиональной подготовки в соответствии с требованиями Приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 28 сентября 2013 года № 764 "Об утверждении Типовых программ профессиональной подготовки авиационного персонала, участвующего в обеспечении безопасности полетов" в процессе предыдущей деятельности, связанной с метеорологическим обеспечением полетов и(или) в течение первого работы по данной профессии.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
2112-0-009 - Метеонаблюдатель
Основная цель деятельности:
Производство метеорологических наблюдений за фактической погодой на аэродроме для содействия безопасности и эффективности выполнения полетов.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Осуществление метеорологических наблюдений за фактической погодой на аэродроме
2. Подготовка метеорологических сводок и контроль за опасными метеорологическими явлениями
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Осуществление метеорологических наблюдений за фактической погодой на аэродроме
Навык 1:
Наблюдение за фактической погодой
Умения:
1. Применять методики осуществления метеорологических наблюдений (визуальных и инструментальных).
2. Определять параметры погоды (температуру и влажность воздуха, атмосферное давление, дальность видимости, высоту облачности и интенсивность осадков).
3. Применять метеорологическое оборудование автоматизированных систем метеорологических наблюдений.
4. Вести наблюдения при сложных условиях погоды.
5. Регистрировать погодные явления при неблагоприятных условиях погоды.
6. Оперативно реагировать на резкие изменения погоды и фиксировать эти изменения.
7. Обрабатывать и регистрировать данные результатов наблюдений в метеорологических журналах или цифровых системах учета.
8. Оценивать и интерпретировать метеорологические явления, анализируя полученные данных для выявления опасных погодных условий и определяя время начала и завершения неблагоприятных явлений погоды.
9. Взаимодействовать со смежными службами для оперативного информирования о текущих погодных условиях.
10. Составлять и передавать сводки о фактической погоде, такие, как METAR, SPECI.
11. Соблюдать стандарты и инструкции, в том числе установленные международные и национальные стандарты метеорологических наблюдений таких организаций, как WMO, ИКАО.
Знания:

ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 28 қыркүйектегі № 764 бұйрығы "Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын авиациялық персоналды кәсіптік даярлаудың типтік бағдарламаларын бекіту туралы", 21-тарау.
Инженер-метеоролог
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Метеорология
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
ҚР Транспорт және коммуникация министрінің 2013 жылғы 28 қыркүйектегі № 764 "Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын авиациялық персоналды даярлаудың типтік бағдарламаларын бекіту туралы" бұйрығының талаптарына сәйкес кәсіби даярлықтан өту, метеорологиялық қамтамасыз ету саласындағы бұрынғы қызметінде және(немесе) осы мамандық бойынша алғашқы жұмыс кезеңінде.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Профессионалдық деңгейін сақтау бойынша курсты аяқтағаны туралы сертификат авиациялық персоналдың ұшуларды қауіпсіз қамтамасыз етуге қатысуына арналған Типтік бағдарламалардың талаптарына сәйкес беріледі.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2112-0-009 - Метеобақылаушы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Аэродромдағы нақты ауа райына метеорологиялық бақылаулар жүргізу арқылы ұшу қауіпсіздігі мен тиімділігін қамтамасыз ету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Аэродромдағы нақты ауа райын метеорологиялық бақылауды жүзеге асыру.
2. Метеорологиялық хабарламаларды дайындау және қауіпті метеорологиялық құбылыстарды бақылау.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Аэродромдағы нақты ауа райын метеорологиялық бақылауды жүзеге асыру.
Дағды 1:
Нақты ауа райын бақылау.
Машықтар:
1. Метеорологиялық бақылау (визуалды және құралдық) жүргізу әдістерін қолдану.
2. Метеорологиялық бақылау жүргізу кезінде жабдықтарды, аспаптарды пайдалану.
3. Метеорологиялық жағдайды үздіксіз бақылау.
4. Авиацияның жұмыс істеуіне маңызды метеорологиялық құбылыстар мен параметрлерді бақылау және олардың тіркелуін жүзеге асыру.
5. Халықаралық ережелерге, жергілікті процедураларға және басымдықтарға сәйкес жауапкершілік аймағына кіретін аудан мен әуе кеңістігі үшін метеорологиялық ақпаратты ішкі және сыртқы пайдаланушыларға уақытында жеткізу.
Білімдер:

1. Систематизировать и обрабатывать данные о погодных условиях для составления сводок.
2. Выявлять изменения в погодной обстановке на основании наблюдений и прогностических данных.
3. Подготавливать регулярные и специальные сводки о фактической погоде (например, METAR, SPECI) в соответствии с национальными требованиями и международными стандартами (ИКАО, ВМО).
4. Оформлять метеорологические сообщения в установленном формате и временных рамках.
5. Оценивать воздушные потоки, для определения смещения грозовой активности и учитывать другие факторы, влияющие на безопасность полетов.
6. Работать в специализированных программах для формирования и передачи метеорологических сводок.
7. Подготавливать и корректировать дополнительные метеорологические данные для местных сводок.
8. Оперативно передавать сводки заинтересованным службам (диспетчерские, аэродромные и т. д.).
9. Оформлять документацию, связанную с метеорологическими сводками, в строгом соответствии с регламентами (справки, отчеты и т.д.).
10. Получать информацию и фиксировать опасные метеорологические явления, такие как сдвиг ветра, обледенение, турбулентность.
11. Отслеживать погодные условия с использованием автоматических систем и визуальных наблюдений.
12. Работать с метеорологическими радиолокационными данными для определения зон неблагоприятной погоды.
13. Анализировать динамику развития опасных явлений на аэродроме.
Знания:
1. Природа и характеристики метеорологических параметров (температура, давление, влажность, скорость и направление ветра, видимость, облачность, осадки).
2. Влияние метеорологических условий на выполнение полетов и безопасность авиации.
3. Назначение, структура и правила составления основных типов авиационных сводок (METAR, SPECI, TAF).
4. Методы обработки данных, полученных от метеоприборов, метеорологических радиолокаторов.
6. Выявление изменений в погодных условиях на основании анализа фактических и прогностических данных.
7. Международные и национальные стандарты (ИКАО, ВМО) для подготовки метеорологических сводок.
8. Национальные регламенты, регулирующие процесс передачи метеорологической информации.
9. Использование специализированного программного обеспечения для обработки данных и формирования сводок.
10. Автоматизация подготовки сводок с использованием современных технологий.
11. Правила передачи метеорологических сводок диспетчерским и аэродромным службам и другим эксплуатантам.
12. Координация с другими подразделениями метеорологической службы.
13. Временные нормы подготовки и передачи сводок.
14. Характеристика и признаки опасных явлений (сдвиг ветра, обледенение, турбулентность, туман, грозы, шквалы).
15. Подготовка отчетов, справок по метеорологическим сводкам погоды своего аэродрома.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Контроль за опасными метеорологическими явлениями
Умения:

1. Жергілікті ауа райы жағдайы туралы мәліметтерді жүйелендіру және өңдеу, қорытындыларды дайындау.
2. Ауа райы жағдайында өзгерістерді анықтау, бақылаулар мен болжау мәліметтеріне негізделген талдау жасау.
3. Ұлттық талаптар мен халықаралық стандарттарға (ИКАО, WМО) сәйкес нақты ауа райы туралы тұрақты және арнайы қорытындыларды дайындау (мысалы, METAR, SPECI).
4. Метеорологиялық хабарламаларды белгіленген формат пен уақыт шеңберінде ресімдеу.
5. Ұшу қауіпсіздігіне әсер ететін ауа ағындарын бағалау, найзағай белсенділігінің өзгерістерін анықтау және басқа да факторларды ескеру.
6. Метеорологиялық қорытындыларды қалыптастыру және жіберу үшін арнайы бағдарламаларда жұмыс істеу.
7. Жергілікті қорытындылар үшін қосымша метеорологиялық мәліметтерді дайындау және түзету.
8. Қорытындыларды тиісті қызметтерге (диспетчерлік, аэродромдық және т.б.) жедел түрде жеткізу.
9. Метеорологиялық қорытындылармен байланысты құжаттаманы (анықтамалар, есептер және т.б.) қатаң регламентке сәйкес ресімдеу.
10. Қауіпті метеорологиялық құбылыстарды анықтау және тіркеу, мысалы, желдің ауысуы, мұз қату, турбуленттілік.
11. Автоматтандырылған жүйелер мен визуалды бақылауларды пайдалана отырып, ауа райы жағдайларын қадағалау.
12. Метеорологиялық радиолокациялық мәліметтермен жұмыс істеу, қолайсыз ауа райы аймақтарын анықтау.
13. Аэродромдағы қауіпті құбылыстардың даму динамикасын талдау.
Білімдер:
1. Метеорологиялық параметрлердің табиғаты мен сипаттамалары (температура, қысым, ылғалдылық, желдің жылдамдығы мен бағыты, көріну мүмкіндігі, бұлттылық, жауын-шашын).
2. Метеорологиялық жағдайлардың ұшуларды орындауға және авиация қауіпсіздігіне әсері.
3. Негізгі авиациялық метеорологиялық қорытындыларды (METAR, SPECI) құрастырудың мақсаты, құрылымы және ережелері.
4. Метеорологиялық құралдардан, метеорологиялық радиолокаторлардан алынған деректерді өңдеу әдістері.
5. Фактілік және болжамдық деректерді талдау негізінде ауа райы жағдайларындағы өзгерістерді анықтау.
6. Метеорологиялық қорытындыларды дайындау үшін халықаралық және ұлттық стандарттар (ИКАО , WМО).
7. Метеорологиялық ақпаратты жеткізу процесін реттейтін ұлттық ережелер.
8. Деректерді өңдеу және қорытындыларды қалыптастыру үшін арнайы бағдарламалық қамтамасыз етуді пайдалану.
9. Қорытындыларды дайындаудың автоматтандырылуы, заманауи технологияларды пайдалану.
10. Метеорологиялық қорытындыларды диспетчерлік, аэродромдық қызметтерге және басқа да пайдаланушыларға жеткізу ережелері.
11. Метеорологиялық қызметтің басқа бөлімдерімен координация.
12. Қорытындыларды дайындау және жеткізу уақыт шеңберіндегі нормалар.
13. Қауіпті құбылыстардың сипаттамасы мен белгілері (желдің ауысуы, мұз қату, турбуленттілік, тұман, найзағай, шквалдар).
14. Аэродромның ауа райы туралы метеорологиялық қорытындылар бойынша есептер мен анықтамалар дайындау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Қауіпті метеорологиялық құбылыстарды бақылау.
Машықтар:

1. Распознавать опасные явления.
2. Выявлять метеорологические условия, представляющих угрозу для полетов (сдвиг ветра, обледенение, турбулентность, грозы, шквалы, туман, вулканический пепел).
3. Классифицировать явления по степени их опасности и влияния на авиационные операции.
4. Отслеживать погодные условия с использованием автоматизированных систем, радиолокационных данных, спутниковых снимков и данных наземных метеостанций.
5. Оценивать изменения погодной обстановки и ее динамики.
6. Сравнивать данные из различных источников для точного определения опасных явлений.
7. Использовать данные радиолокационных систем и автоматизированных метеостанций.
8. Настраивать и проверять оборудование для обеспечения точности данных.
9. Оценивать вероятность возникновения и динамику развития опасных погодных условий.
10. Подготавливать прогнозы для предотвращения негативного влияния явлений на полеты.
11. Формировать и передавать предупреждения (например, SIGMET, AIRMET) о наличии или угрозе опасных явлений.
12. Оперативно информировать диспетчеров, пилотов и другие заинтересованные стороны.
13. Оценивать влияние неблагоприятных условий на выполнение полетов.
14. Вести отчеты о зафиксированных опасных явлениях, предпринятых мерах и результатах контроля.
15. Применять установленные регламенты при управлении информацией об опасных явлениях.
16. Применять специализированное программное обеспечение для анализа и визуализации данных.
Знания:
1. Механизмы формирования опасных метеорологических явлений, таких как сдвиг ветра, обледенение, шквалы, грозы, турбулентность, туман и вулканический пепел.
2. Природа атмосферных процессов, включая циркуляцию воздушных масс, образование осадков и тепловую конвекцию.
3. Методы краткосрочного и долгосрочного прогнозирования метеорологических условий.
4. Основы численного моделирования атмосферы для предсказания распространения опасных явлений.
5. Принципы работы наземных метеостанций, радиолокационных систем, спутниковых наблюдений и бортовых датчиков воздушных судов.
6. Типы и назначение метеорологических сообщений: METAR, SIGMET, AIRMET, TAF, их структура и использование.
7. Принципы работы автоматизированных систем обнаружения опасных явлений (например, системы обнаружения сдвига ветра).
8. Технические характеристики и возможности радиолокационных станций, спутниковых систем и других средств мониторинга.
9. Рекомендации и требования ИКАО (Annex 3) и ВМО, касающиеся предупреждения и мониторинга опасных погодных явлений.

1. Қауіпті құбылыстарды анықтау.
2. Ұшуларға қауіп төндіретін метеорологиялық жағдайларды анықтау (желдің ауысуы, мұз қату, турбуленттілік, найзағай, шквалдар, тұман, жанартау күлдері).
3. Құбылыстарды олардың қауіптілік деңгейі мен авиациялық операцияларға әсері бойынша классификациялау.
4. Автоматтандырылған жүйелерді, радиолокациялық деректерді, спутниктік суреттерді және жерүсті метеостанциялардың деректерін пайдалана отырып ауа райы жағдайларын бақылау.
5. Ауа райы жағдайларының өзгерістерін және оның динамикасын бағалау.
6. Әртүрлі дереккөздерден алынған мәліметтерді салыстырып, қауіпті құбылыстарды нақты анықтау.
7. Радиолокациялық жүйелер мен автоматтандырылған метеорологиялық станциялардың деректерін пайдалану.
8. Деректердің дәлдігін қамтамасыз ету үшін жабдықтарды баптау және тексеру.
9. Қауіпті ауа райы жағдайларының пайда болу ықтималдығын және даму динамикасын бағалау.
10. Құбылыстардың ұшуларға теріс әсерін болдырмау үшін болжамдар дайындау.
11. Қауіпті құбылыстардың болуы немесе қауіпі туралы ескерту хабарламаларын қалыптастыру және жеткізу.
12. Диспетчерлерді, ұшқыштарды және басқа да мүдделі тараптарды жедел түрде хабардар ету.
Қолайсыз ауа райы жағдайларының ұшу жұмыстарын орындауға әсерін бағалау.
13. Тіркелген қауіпті құбылыстар, қабылданған шаралар және бақылау нәтижелері туралы есептер жүргізу.
14. Қауіпті құбылыстар туралы ақпаратты басқаруда белгіленген ережелерді қолдану.
15. Деректерді талдау және визуализациялау үшін арнайы бағдарламалық қамтамасыз етуді пайдалану.
Білімдер:
1. Қауіпті метеорологиялық құбылыстардың пайда болу механизмдері, мысалы, желдің ауысуы, мұз қату, шквалдар, найзағай, турбуленттілік, тұман және жанартау күлдері.
2. Атмосфералық процестердің табиғаты, ауа массаларының айналымы, жауын-шашынның пайда болуы және жылу конвекциясы.
3. Метеорологиялық жағдайларды қысқа мерзімді және ұзақ мерзімді болжау әдістері.
4. Қауіпті құбылыстардың таралуын болжау үшін атмосфераны сандық модельдеудің негіздері.
5. Жердегі метеорологиялық станциялар, радиолокациялық жүйелер, спутниктік бақылаулар және әуе кемелерінің борттық датчиктері жұмысының принциптері.
6. Метеорологиялық хабарламалардың түрлері мен тағайындалуы: METAR, SIGMET. олардың құрылымы мен қолданылуы.
7. Қауіпті құбылыстарды анықтау үшін автоматтандырылған жүйелердің жұмыс принциптері (мысалы, желдің ауысуын анықтау жүйелері).
8. Радиолокациялық станциялардың, спутниктік жүйелер мен басқа мониторинг құралдарының техникалық сипаттамалары мен мүмкіндіктері.
9. ИКАО (Annex 3) және WМО ережелері мен талаптары, қауіпті ауа райы құбылыстарын ескерту және мониторинг жүргізу туралы.

10. Национальные нормативные акты, регулирующие управление рисками и оперативное реагирование на экстремальные погодные условия.
11. Влияние опасных метеорологических явлений на безопасность и эффективность полетов (взлет, маршрут, посадка).
12. Роль метеорологической информации в принятии решений для предотвращения аварийных ситуаций.
13. Регламентированные действия при обнаружении опасных метеорологических условий.
14. Процедуры передачи данных и предупреждений о погодных явлениях заинтересованным сторонам (диспетчерам, пилотам).
15. Методы анализа метеорологических данных для оценки уровня риска.
16. Основы принятия решений в условиях опасных явлений для минимизации их влияния на авиационные операции.
17. Формат и содержание отчетов о зафиксированных явлениях, их характеристиках и мерах реагирования.
18. Ведение документации в соответствии с внутренними регламентами и международными стандартами.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Внимание к деталям и высокая концентрация.
Ответственность и способность к принятию оперативных решений.
Коммуникабельность и умение взаимодействовать с коллегами и другими службами.
Умение работать как индивидуально, так в команде, и принимать своевременные решения.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Приказ Министра транспорта и коммуникаций РК от 28 сентября 2013 года № 764 "Об утверждении Типовых программ профессиональной подготовки авиационного персонала, участвующего в обеспечении безопасности полетов".
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Инженер-метеоролог
14. Карточка профессии "Техник-приборист":
Код группы:
3122-4
Код наименования занятия:
3122-4-009
Наименование профессии:
Техник-приборист
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра транспорта и коммуникаций РК от 28 сентября 2013 года № 764 "Об утверждении Типовых программ профессиональной подготовки авиационного персонала, участвующего в обеспечении безопасности полетов", Глава 21.
Инженерно-технический персонал по техническому обслуживанию метеорологического оборудования
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Техническая эксплуатация наземного авиационного радиоэлектронного оборудования
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Прохождение профессиональной подготовки в соответствии с требованиями Приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 28 сентября 2013 года № 764 "Об утверждении Типовых программ профессиональной подготовки авиационного персонала, участвующего в обеспечении безопасности полетов" в процессе предыдущей деятельности, связанной с метеорологическим обеспечением полетов, либо в течение первого года работы по текущей профессии.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:

10. Экстремалды ауа райы жағдайларына әрекет ету және тәуекелдерді басқару жөніндегі ұлттық нормативтік актілер.
11. Қауіпті метеорологиялық құбылыстардың ұшулардың қауіпсіздігіне және тиімділігіне әсері (ұшу, маршрут, қону).
12. Авариялық жағдайлардың алдын алу үшін метеорологиялық ақпараттың шешім қабылдаудағы рөлі.
13. Қауіпті метеорологиялық жағдайларды анықтаған кезде орындалатын әрекеттердің регламенті.
14. Ауа райы құбылыстары туралы деректер мен ескертулерді мүдделі тараптарға (диспетчерлерге, ұшқыштарға) жеткізу тәртібі.
15. Метеорологиялық деректерді талдау әдістері, тәуекел деңгейін бағалау үшін.
16. Қауіпті құбылыстар жағдайында авиациялық операцияларға әсерін азайту үшін шешім қабылдаудың негіздері.
17. Тіркелген құбылыстар, олардың сипаттамалары мен қабылданған шаралар туралы есептердің форматы мен мазмұны.
18. Ішкі регламенттер мен халықаралық стандарттарға сәйкес құжаттаманы жүргізу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Назар аудару және жоғары шоғырлану.
Жауапкершілік және жедел шешімдер қабылдау қабілеті.
Қарым-қатынас дағдылары және әріптестермен және басқа қызметтермен өзара әрекеттесу қабілеті.
Жеке және топта жұмыс істей білу және дер кезінде шешім қабылдау.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. ҚР Транспорт және коммуникация министрінің 2013 жылғы 28 қыркүйектегі № 764 "Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын авиациялық персоналды даярлаудың типтік бағдарламаларын бекіту туралы" бұйрығы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Инженер-метеоролог
14. Кәсіптің карточкасы "Техник-аспапшы":
Топтың коды:
3122-4
Қызмет атауының коды:
3122-4-009
Кәсіптің атауы:
Техник-аспапшы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 28 қыркүйектегі № 764 бұйрығы "Ұшулар қауіпсіздігін қамтамасыз етуде қатысатын авиация персоналының кәсіби дайындығының Типтік бағдарламаларын бекіту туралы", 21-тарау.
Метеорологиялық жабдыққа техникалық қызмет көрсету бойынша инженерлік-техникалық персонал.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Жердегі авиациялық радиэлектронды жабдықтарды техникалық пайдалану
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Алдыңғы қызмет барысында немесе ағымдағы мамандық бойынша жұмыс істеген алғашқы бір жыл ішінде ұшуларды метеорологиялық қамтамасыз етуге байланысты қызметті жүзеге асыру кезінде ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 28 қыркүйектегі № 764 бұйрығымен бекітілген "Ұшулар қауіпсіздігін қамтамасыз етуде қатысатын авиация персоналының кәсіби дайындығының Типтік бағдарламалары" талаптарына сәйкес кәсіби дайындықтан өту.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіби деңгейін сақтауға арналған мамандардың даярлық курсын өткендігі туралы сертификат, әуе рейстерінің қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын авиациялық персоналдың типтік бағдарламаларына сәйкес.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

3122-1-004 - Техник-электроник
Основная цель деятельности:
Обеспечение правильной технической эксплуатации и бесперебойной работы метеорологического оборудования
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Обеспечение правильной технической эксплуатации и бесперебойной работы метеорологического оборудования
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Обеспечение правильной технической эксплуатации и бесперебойной работы метеорологического оборудования
Навык 1:
Техническое обслуживание метеорологического оборудования
Умения:
1. Контролировать соответствие работы метеорологического оборудования эксплуатационной документации и техническим характеристикам оборудования.
2. Обеспечивать надежность и качество работы оборудования.
3. Работать с эксплуатационной документацией по техническому обслуживанию оборудования.
4. Работать с документацией по монтажу, сборке и калибровки оборудования.
5. Проводить плановое техническое обслуживание метеорологического оборудования согласно технологическим картам и графикам регламентных работ.
6. Обеспечить бесперебойную работу всех технических и программных средств.
7. Участвовать в разработке инструкций, графиков проведения технического обслуживания и регламентных работ и другой технической документации.
8. Содержать метеорологическое оборудование в соответствии с техническими требованиями и требованиями пожарной и электробезопасности, обеспечить его сохранность
9. Взаимодействовать со смежными службами.
Знания:
1.Нормативные правовые акты РК, постановления, распоряжения, приказы, другие руководящие и нормативные документы РК по метеорологическому обеспечению гражданской авиации.
2. Нормы годности к эксплуатации аэродромов (вертодромов) гражданской авиации.
3. Стандарты, руководства пользователя и нормативно-техническую документацию, эксплуатационную документацию оборудования.
4. Правила технической эксплуатации электроустановок и оборудования.
5. Требования охраны труда, техники безопасности и пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Ввод в эксплуатацию и текущий ремонт метеорологического оборудования
Умения:
1. Производить визуальный осмотр блоков контроля параметров функционтрования оборудования.
2. Оценивать техническое и функциональное состояние оборудования.
3. Производить проверку, регулировку и настройку оборудования.
4. Производить очистку приборов от пыли и грязи.
5. Использовать специализированное оборудование и инструменты для сборки и монтажа оборудования.
6. Диагностировать неисправности в работе оборудования и устранять эти неисправности.

3122-1-004 - Техник-электроншы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Метеорологиялық жабдықтың дұрыс техникалық пайдалануын және үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Метеорологиялық жабдықтың дұрыс техникалық пайдалануын және үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Метеорологиялық жабдықтың дұрыс техникалық пайдалануын және үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету.
Дағды 1:
Метеорологиялық жабдықты техникалық қызмет көрсету.
Машықтар:
1. Метеорологиялық жабдықтың жұмысын пайдалану құжаттамасына және жабдықтың техникалық сипаттамаларына сәйкестігін бақылау.
2. Жабдықтың сенімділігі мен жұмыс сапасын қамтамасыз ету.
3. Жабдыққа техникалық қызмет көрсету бойынша пайдалану құжаттамасымен жұмыс істеу.
4. Жабдықты монтаждау, жинақтау және калибрлеу бойынша құжаттамамен жұмыс істеу.
5. Технологиялық карталар мен регламенттік жұмыстар кестесіне сәйкес метеорологиялық жабдыққа жоспарлы техникалық қызмет көрсету жүргізу.
6. Барлық техникалық және бағдарламалық құралдардың үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету.
7. Техникалық қызмет көрсету және регламенттік жұмыстар жүргізу бойынша нұсқаулықтар, кестелер және басқа техникалық құжаттамаларды әзірлеуге қатысу.
8. Метеорологиялық жабдықты техникалық талаптарға, өрт және электр қауіпсіздігі талаптарына сәйкес ұстау, оның сақталуын қамтамасыз ету.
9. Өзара байланысты қызметтермен өзара іс-қимыл жасау.
Білімдер:
1. ҚР метеорологиялық қамтамасыз ету бойынша нормативтік құқықтық актілері, қаулылары, бұйрықтары, басқа да басшылық және нормативтік құжаттары.
2. Азаматтық авиацияның аэродромдарының (вертодромдарының) пайдалану жарамдылығы нормалары.
3. Стандарттар, пайдаланушы нұсқаулықтары, нормативтік-техникалық құжаттама, жабдықтың эксплуатациялық құжаттамасы.
4. Электроқондырғылар мен жабдықтарды техникалық пайдалану ережелері.
5. Еңбек қорғау, қауіпсіздік техникасы және өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды.
Дағды 2:
Метеорологиялық жабдықты пайдалануға енгізу және ағымдағы жөндеу.
Машықтар:
1. Жабдықтың жұмыс параметрлерін бақылау блоктарын визуалды тексеру жүргізу.
2. Жабдықтың техникалық және функционалдық жағдайын бағалау.
3. Жабдықты тексеру, реттеу және баптау жұмыстарын орындау.
4. Құрылғыларды шаң мен кірден тазалау.
5. Жабдықты жинау және монтаждау үшін арнайы жабдықтар мен құралдарды пайдалану.
6. Жабдықтағы ақауларды анықтап, оларды жою жұмыстарын жүргізу.
7. Аэродромдағы нақты ауа райын бақылау бойынша техникалық құралдардың аппараттық кешеніне апаттық жөндеу жүргізу.

8. Проводить аварийный ремонт всего аппаратного комплекса технических средств наблюдения за фактической погодой на аэродроме.
9. Проводить диагностику, калибровку и настройку автоматизированных информационных систем (АМИС).
10. Подготавливать к транспортированию и хранению оборудование.
Знания:
1. Правила метеорологического обеспечения гражданской авиации.
2. Инструкции и регламенты, по выполнению работ по сервисному обслуживанию оборудования.
3. Технические характеристики, правила эксплуатации радиоизмерительного оборудования в объеме, необходимом для выполнения работ.
4. Требования охраны труда, пожарной, безопасности и электробезопасности.
5. Виды и правила применения средств индивидуальной защиты при выполнении работ.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Внимание к деталям и высокая концентрация.
Ответственность и способность к принятию оперативных решений.
Стрессоустойчивость и умение работать в интенсивных условиях.
Коммуникабельность и умение взаимодействовать с коллегами и другими службами.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Приказ Министра транспорта и коммуникаций РК от 28 сентября 2013 года № 764 "Об утверждении Типовых программ профессиональной подготовки авиационного персонала, участвующего в обеспечении безопасности полетов". 2. Правил метеорологического обеспечения гражданской авиации РК, утвержденных приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 14 июня 2017 года № 345 3. Руководство по компетенциям, ВМО №1205 4. Технический регламент, ВМО-№ 49
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Инженер-приборист
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
15. Наименование государственного органа: Министерство транспорта РК.
Исполнитель: Мырзагалиев Ербакыт Орынгалиевич, +7 (717) 257 21 91, e.myrzagaliev@transport.gov.kz.
16. Организации (предприятия) участвующие в разработке: АО "Академия гражданской авиации".
Руководитель проекта: Жакупов Кайрат Болатович, k.zhakupov@agakaz.kz, +7 (701) 158 54 52.
Исполнители: Кучкаров Бахтияр Кадиржонович, +7 (777) 250 66 34, k.bakhtiyar@agakaz.kz.
Костикова Василина Александровна, +7 (777) 256 95 90, kostikova@ans.kz.
17. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: 8 ноября 2024 года.
18. Национальный орган по профессиональным квалификациям: 19 ноября 2024 года.
19. Национальная палата предпринимателей РК "Атамекен": 4 декабря 2024 года.
20. Номер версии и год выпуска: версия 1, 2024 год.
21. Дата ориентировочного пересмотра: 31 декабря 2027 года.
Приложение 8 к приказу
исполняющего обязанности
Министра транспорта
Республики Казахстан
от 19 декабря 2024 года № 418
Профессиональный стандарт: "Медицинское обеспечение полетов"
Глава 1. Общие положения

8. Автоматтандырылған ақпараттық жүйелерді диагностикалау, калибрлеу және баптау.
9. Жабдықты тасымалдауға және сақтауға дайындау.
Білімдер:
1. Азаматтық авиацияны метеорологиялық қамтамасыз ету қағидалары.
2. Жабдыққа сервистік қызмет көрсету бойынша жұмыстарды орындау нұсқаулықтары мен регламенттері.
3. Радиоөлшеу жабдығының техникалық сипаттамалары және оны пайдалану қағидалары, жұмыстарды орындау үшін қажетті көлемде.
4. Еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі және электр қауіпсіздігі талаптары.
5. Жеке қорғану құралдарының түрлері және оларды жұмыстарды орындау кезінде қолдану қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Мән-жайларға назар аудару және жоғары шоғырлану.
Жауапкершілік және жедел шешімдер қабылдау қабілеті.
Стреске төзімділік және қарқынды жағдайда жұмыс істей білу.
Қарым-қатынас дағдылары және әріптестермен және басқа қызметтермен өзара әрекеттесу қабілеті.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 28 қыркүйектегі № 764 бұйрығы "Ұшулар қауіпсіздігін қамтамасыз етуде қатысатын авиация персоналының кәсіби дайындығының Типтік бағдарламаларын бекіту туралы". 2. ҚР азаматтық авиациясын метеорологиялық қамтамасыз ету ережелері, ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 14 маусымдағы № 345 бұйрығымен бекітілген. 3. Құзыреттер бойынша нұсқаулық, ӘМО №1205. 4. Техникалық регламент, ӘМО-№ 49.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Инженер-аспапшы
4-ші тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
15. Мемлекеттік органның атауы: Қазакстан Республикасының Көлік министрлігі.
Орындаушы: Мырзагалиев Ербакыт Орынгалиевич, +7 (717) 257 21 91, e.myrzagaliev@transport.gov.kz.
16. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар): "Азаматтық авиация академиясы" АҚ.
Жоба жетекшісі: Жакупов Кайрат Болатович, k.zhakupov@agakaz.kz, +7 (701) 158 54 52.
Орындаушылар: Кучкаров Бахтияр Кадиржонович, +7 (777) 250 66 34, k.bakhtiyar@agakaz.kz.
Костикова Василина Александровна, +7 (777) 256 95 90, kostikova@ans.kz.
17. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2024 жылғы 8 қараша.
18. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2024 жылғы 19 қараша.
19. "Атамекен" ҚР Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2024 жылғы 4 желтоқсан.
20. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: Нұсқа 1, 2024 жыл.
21. Болжалды қайта қарау күні: 2027 жылғы 31 желтоқсан.
Қазақстан Республикасы
Көлік министрінің
міндетін атқарушының
2024 жылғы 19 желтоқсандағы
№ 418 бұйрығына
8-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Ұшуды медициналық қамтамасыз ету"
1-ші тарау. Жалпы ережелер

1. Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Медицинское обеспечение полетов" разработан в соответствии со статьей 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", устанавливает требования к формированию образовательных программ, в том числе медицинское обеспечение полетов на предприятиях гражданской авиации, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области проведения медицинского освидетельствования авиационного персонала.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) медицинский сертификат 1 класса – вид медицинского сертификата, применяемый для свидетельств: – поступающих и обучающихся на пилота коммерческой авиации CPL (самолета, вертолета, дирижабля, воздушного судна с системой увеличения подъемной силы); – пилота коммерческой авиации CPL (самолета, вертолета, дирижабля, воздушного судна с системой увеличения подъемной силы); – пилота многочленного экипажа MPL (самолета); – линейного пилота ATPL (самолета, вертолета, воздушного судна с системой увеличения подъемной силы);
2) медицинский сертификат 2 класса – вид медицинского сертификата, применяемый для свидетельств: – бортпроводника (бортоператора); – частного пилота PPL (самолета, вертолета, дирижабля, воздушного судна с системой увеличения подъемной силы); – штурмана FNL; – бортинженера (бортмеханика) FEL; – бортрадиста FROL; – пилота свободного аэростата FBPL; – пилота планера GPL;
3) медицинский сертификат 3 класса – вид медицинского сертификата, применяемый для свидетельств: – диспетчера обслуживания воздушного движения ATCL; – внешнего пилота RPL;
4) эксперт класса 1 – АМЭ, который осуществляет выдачу и возобновление медицинского сертификата класса 1, 2, 3 и ЛА и СЛА;
5) эксперт класса 2 – АМЭ, который осуществляет выдачу и возобновление медицинского сертификата класса 2, 3 и ЛА и СЛА;
6) реестр выданных свидетельств авиационного персонала – документ, в котором ведется запись о выдаче свидетельств авиационного персонала;
7) авиационная медицина – область медицины, посвященная изучению вопросов медицинского обеспечения авиационных полетов;
8) авиационный медицинский инспектор – авиационный инспектор уполномоченной организации в сфере гражданской авиации, обладающий квалификацией и опытом работы в области авиационной медицины и уполномоченный на осуществление сертификации, контроля и надзора в сфере гражданской и экспериментальной авиации;

1. Кәсіптік стандарттың қолдану аясы: "Ұшуды медициналық қамтамасыз ету" кәсіптік стандарты "Кәсіптік біліктіліктер туралы" ҚР Заңының 5-бабына сәйкес әзірленген, білім беру бағдарламаларын, оның ішінде медициналық білім беру бағдарламаларын қалыптастыруға қойылатын талаптарды белгілейді. Азаматтық авиация кәсіпорындарында ұшуды қамтамасыз ету, білім беру ұйымдарының қызметкерлері мен түлектерінің кәсіптік біліктілігін тану және авиация персоналын медициналық тексеруден өткізу саласындағы кең ауқымды міндеттерді шешу.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) 1-сыныпты медициналық сертификат – куәліктер үшін қолданылатын медициналық куәліктің түрі: – CPL коммерциялық авиация ұшқышына (ұшақ, тікұшақ, дирижабль, көтеру күшін арттыру жүйесі бар әуе кемесі) оқуға түсушілер мен білім алушылар; – CPL коммерциялық авиация ұшқышы (ұшақ, тікұшақ, дирижабль, көтеру күшін арттыру жүйесі бар әуе кемесі); – MPL (ұшақтың) көпмүшелік экипажының пилотының; – ATPL желілік ұшқышы (ұшақ, тікұшақ, көтеру күшін арттыру жүйесі бар әуе кемесі);
2) 2-сыныпты медициналық сертификат – куәліктер үшін қолданылатын медициналық куәліктің түрі: – бортсеріктің (боҰРТҚератордың); – PPL жеке ұшқышының (ұшақтың, тікұшақтың, дирижабльдің, көтеру күшін арттыру жүйесі бар әуе кемесінің); – FNL штурманының; – бортинженер (бортмеханик) FEL; – бортрадисттің FROL; – еркін аэростат ұшқышының FBPL; – GPL планерінің ұшқышының;
3) 3-сыныпты медициналық сертификат – куәліктер үшін қолданылатын медициналық куәліктің түрі: – ATCL әуе қозғалысына қызмет көрсету диспетчерінің. – RPL сыртқы ұшқышының;
4) 1-сыныпты сарапшы – 1, 2, 3 және ЖА және АЖА класындағы медициналық сертификатты беруді және жаңартуды жүзеге асыратын 1 – АМС класының сарапшысы;
5) 2-сыныпты сарапшы – 2, 3 және ЖА және АЖА сыныбының медициналық анықтамасын беруді және жаңартуды жүзеге асыратын АМС;
6) авиация персоналының берілген куәліктерінің тізілімі – құжат, онда авиациялық персоналдың куәліктерін беру туралы жазба жүргізіледі;
7) авиациялық медицина – авиациялық ұшуларды медициналық қамтамасыз ету мәселелерін зерттеуге арналған медицина саласы;
8) авиациялық медициналық инспектор – азаматтық авиация саласында сертификаттау, бақылау және қадағалау жүргізуге өкілетті, авиациялық медицина саласында біліктілігі мен жұмыс тәжірибесі бар авиациялық инспектор;

9) авиационный медицинский центр – юридическое лицо, осуществляющее медицинское освидетельствование в сфере гражданской авиации;
10) сертификат авиационного медицинского центра – документ установленного образца, удостоверяющий соответствие АМЦ сертификационным требованиям;
11) авиационный медицинский эксперт – физическое лицо, которое имеет сертификат авиационного медицинского эксперта, участвующее в обеспечении безопасности полетов путем проведения медицинского освидетельствования;
12) авиационный персонал – физические лица, имеющие специальную и (или) профессиональную подготовку, осуществляющие деятельность по выполнению и обеспечению полетов воздушных судов, воздушных перевозок и авиационных работ, техническому обслуживанию воздушных судов, организации и обслуживанию воздушного движения, управлению воздушным движением;
13) уполномоченный орган в сфере гражданской авиации – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство в области использования воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности гражданской и экспериментальной авиации;
14) уполномоченная организация в сфере гражданской авиации – акционерное общество со стопроцентным участием государства в уставном капитале, осуществляющее деятельность, направленную на обеспечение устойчивого развития отрасли гражданской авиации Республики Казахстан, безопасности полетов и авиационной безопасности;
15) специальная отметка – дополнительная запись, сделанная в свидетельстве, в которой указываются особые условия, права или ограничения и информация, относящаяся к этому свидетельству;
16) сверхлегкая авиация – гражданская авиация, использующая воздушные суда с максимальной сертифицированной взлетной массой менее 750 килограмм, другие летательные аппараты и вспомогательные устройства;
17) квалификационная отметка – запись, сделанная в свидетельстве или имеющая к нему отношение, являющаяся его частью, в которой указываются особые условия, права или ограничения, относящиеся к этому свидетельству;
18) врач-консультант – авиационный врач, выносящий медицинские рекомендации по своей специальности по оценке здоровья физического лица/заявителя;
19) эксперт класса ЛА и СЛА – АМЭ, который осуществляет выдачу и возобновление медицинского сертификата класса ЛА и СЛА;
20) медицинский сертификат ЛАиСЛА – вид медицинского сертификата, применяемый для свидетельств: – пилота сверхлегкого воздушного судна (мотодельтаплана, автожира, дирижабля, воздушного судна с системой увеличения подъемной силы). – пилота легкого воздушного судна (самолета, вертолета);

9) авиациялық медициналық орталық – азаматтық авиация саласында медициналық куәландыруды жүзеге асыратын заңды тұлға;
10) авиациялық медициналық орталықтың сертификаты – белгіленген үлгідегі құжат, АМО сертификаттау талаптарына сәйкестігін куәландыратын;
11) авиациялық медициналық сарапшы – медициналық куәландыру жүргізу арқылы ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын сертификаты бар жеке тұлға;
12) авиациялық персонал – әуе кемелерін басқару және қызмет көрсету, жүк тасымалдау және авиациялық жұмыстарды жүзеге асырумен айналысатын арнайы және кәсіптік дайындықтан өткен жеке тұлғалар;
13) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган – ҚР әуе кеңістігін пайдалану және азаматтық және эксперименттік авиация қызметі саласындағы басшылықты жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
14) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым – ҚР Азаматтық авиация саласының орнықты дамуын, ұшу қауіпсіздігін және авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге бағытталған қызметті жүзеге асыратын жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын акционерлік қоғам;
15) арнайы белгі – арнайы шарттарды, құқықтарды немесе шектеулерді және осы куәлікке қатысты ақпаратты көрсететін куәлікте жасалған қосымша жазба;
16) аса жеңіл авиация – сертификатталған ең жоғары ұшу салмағы 750 килограммнан аспайтын әуе кемелерін, басқа ұшу аппараттары мен қосалқы құрылғыларды пайдаланатын азаматтық авиация;
17) біліктілік белгісі – куәлікте жазылған ерекше талаптар, құқықтар немесе шектеулерді көрсететін белгі;
18) дәрігер-кеңесші – денсаулық жағдайын бағалау бойынша медициналық кеңестер беретін авиациялық дәрігер;
19) ЖА және АЖА сыныбының сарапшысы – ЖА және АЖА сыныбының медициналық сертификатын беруді және жаңартуды жүзеге асыратын АМС;
20) ЖА және АЖА медициналық сертификаты – куәліктер үшін қолданылатын медициналық куәліктің түрі: – жеңіл әуе кемесінің ұшқышы (ұшақ, тікұшақ). – аса жеңіл әуе кемесінің ұшқышы (мотодельтаплан, дирижабль, көтеру күшін арттыру жүйесі бар әуе кемесі);

21) легкая авиация – гражданская авиация, использующая воздушные суда с максимальной сертифицированной взлетной массой менее 5700 килограмм, в том числе вертолеты с максимальной сертифицированной взлетной массой менее 3180 килограмм;
22) расширенное медицинское освидетельствование – медицинское освидетельствование, которое проводится экспертом с оформлением общего отчета, отчетов офтальмолога, ларингооторинолог и рекомендациями других специалистов;
23) медицинское освидетельствование – обследование физического лица с целью установления или подтверждения факта наличия или отсутствия у него заболевания, определения состояния здоровья, а также временной нетрудоспособности, профессиональной и иной пригодности;
24) медицинский осмотр – установление или подтверждение наличия или отсутствия у авиационного персонала заболевания, определение состояния здоровья, а также временной нетрудоспособности, профессиональной пригодности к работе в заступаемую смену (полет);
25) медицинский сертификат – документ установленного образца, выдаваемый по положительным результатам медицинского освидетельствования, подтверждающий соответствие заявителя требованиям, предъявляемым к годности по состоянию здоровья, и обеспечивающий допуск к профессиональной деятельности;
26) обладатель медицинского сертификата – физическое лицо, имеющее действующий медицинский сертификат;
27) заявитель – физическое лицо, подавшее заявление на получение или продление медицинского сертификата;
28) сертификационное обследование – обследование, проводимое уполномоченной организацией на соответствие сертификационным требованиям, предъявляемым к АМЦ, с использованием инструктивного материала;
29) внешний пилот – физическое лицо, которое исполняет необходимые действия по выполнению полета беспилотного летательного аппарата и которое манипулирует соответствующими органами управления полетом в течение времени полета;
30) медицинский стандарт соответствующего класса – совокупность соответствующих норм физиологического состояния органов и систем организма человека, принимаемая за исходную во время медицинского освидетельствования.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) СЛА – сверхлегкий летательный аппарат;
2) АМИ – авиационный медицинский инспектор;
3) АМЦ – авиационный медицинский центр;
4) АМЭ – авиационный медицинский эксперт;
5) КС – квалификационный справочник;
6) ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник;
7) ЛА – легкий летательный аппарат;
8) РК – Республика Казахстан;
9) ОРК – отраслевая рамка квалификаций;

21) жеңіл авиация – әуе кемелерін пайдаланатын азаматтық авиация сертификатталған ең жоғары ұшу салмағы 5700 килограмнан аспайтын кемелер, оның ішінде сертификатталған ең жоғары ұшу салмағы 3180 килограмнан аспайтын тікұшақтар;
22) кеңейтілген медициналық куәландыру – медициналық сарапшы жалпы есеп, офтальмологтың есептері, ЛОР және басқа мамандардың ұсыныстармен бірге жүргізетін сараптама;
23) медициналық куәландыру – жеке тұлғаның ауруының бар немесе жоқтығын анықтау немесе растау, денсаулық жағдайын, сондай-ақ уақытша еңбекке жарамсыздығын, кәсіптік және өзге де жарамдылығын анықтау мақсатында жеке тұлғаны тексеру;
24) медициналық қарап-тексеру – авиациялық персоналда сырқаттанушылықтың бар немесе жоқтығын анықтау немесе растау, денсаулық жағдайын, сондай-ақ уақытша еңбекке жарамсыздығын, ауысымдағы (ұшудағы) жұмысқа кәсіптік жарамдылығын анықтау;
25) медициналық сертификат – медициналық куәландыру нәтижелері бойынша берілетін, денсаулық жағдайына қойылатын талаптарға сай келетіндігін және кәсіптік қызметке рұқсат берілетіндігін растайтын құжат;
26) медициналық сертификаттың иегері – қолданыстағы медициналық сертификаты бар жеке тұлға;
27) өтініш беруші – медициналық сертификат алу немесе жаңарту үшін өтініш берген жеке тұлға;
28) сертификаттық тексеру – уәкілетті ұйым нұсқау материалдарын пайдалана отырып, АМО-ға қойылатын сертификаттау талаптарына сәйкестігін тексеру;
29) сыртқы ұшқыш – ұшқышсыз ұшу аппаратын басқару бойынша қажетті әрекеттерді орындайтын және ұшу кезіндегі басқару органдарын манипуляциялайтын жеке тұлға;
30) тиісті сыныптағы медициналық стандарт – медициналық куәландыру кезінде бастапқы деп қабылданатын адам ағзасының мүшелері мен жүйелерінің физиологиялық жағдайының тиісті нормаларының жиынтығы.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
1) АЖА – аса жеңіл авиация;
2) АМИ – авиациялық медициналық инспектор;
3) АМО – авиациялық медициналық орталық;
4) АМС – авиациялық медициналық сарапшы;
5) БА – біліктілік анықтамалығы;
6) БТБА – бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
7) ЖА – жеңіл авиация;
8) ҚР – Қазақстан Республикасы;
9) СБШ – салалық біліктілік шеңбері;

10) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Медицинское обеспечение полетов.
5. Код профессионального стандарта: H51101091.
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
H Транспорт и складирование;
51 Деятельность воздушного транспорта;
51.1 Деятельность воздушного пассажирского транспорта;
51.10 Деятельность воздушного пассажирского транспорта;
51.10.1 Деятельность воздушного пассажирского транспорта, подчиняющегося расписанию;
H Транспорт и складирование;
51 Деятельность воздушного транспорта;
51.1 Деятельность воздушного пассажирского транспорта;
51.10 Деятельность воздушного пассажирского транспорта;
51.10.2 Деятельность воздушного пассажирского транспорта, не подчиняющегося расписанию;
H Транспорт и складирование;
51 Деятельность воздушного транспорта;
51.2 Деятельность воздушного грузового транспорта и космического транспорта;
51.21 Деятельность грузового воздушного транспорта;
51.21.1 Деятельность грузового воздушного транспорта, подчиняющего расписанию;
H Транспорт и складирование;
51 Деятельность воздушного транспорта;
51.2 Деятельность воздушного грузового транспорта и космического транспорта;
51.21 Деятельность грузового воздушного транспорта;
51.21.2 Деятельность грузового воздушного транспорта, не подчиняющего расписанию.
7. Краткое описание профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Медицинское обеспечение полетов" определяет требования к профессиональным знаниям, навыкам и компетенциям АМЭ классов 1, 2 и ЛАиСЛА, а также руководителей АМЦ, в которых авиационный персонал проходит обязательные медицинские осмотры для получения медицинского сертификата. В профессиональном стандарте описаны обязанности, которые должны выполнять специалисты в данной области, а также необходимые для этого компетенции. Профессиональный стандарт также включает требования к образованию, опыту работы и стажу для соответствующей профессии в сфере медицинского обеспечения полетов. Профессиональный стандарт "Медицинское обеспечение полетов" не включает профессии, которые не требуют специальной подготовки и опыта работы их обладателей в отрасли гражданской авиации.
8. Перечень карточек профессий:
1) Руководитель авиационного медицинского центра – 8 уровень ОРК;
2) Авиационный медицинский эксперт – 7 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Руководитель авиационного медицинского центра":
Код группы:
1210-0
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Руководитель авиационного медицинского центра
Уровень квалификации по ОРК:
8
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (докторантура PhD, ученая степень доктора PhD, степень доктора PhD по профилю, кандидата наук, доктора наук)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Уровень образования:
-
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Стаж работы на руководящих должностях не менее 5 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Высшее (послевузовское) медицинское образование по направлению подготовки "Здравоохранение", повышение квалификации (переподготовка) по специальности "Менеджмент здравоохранения", "Общественное здравоохранение", стаж работы на руководящих должностях не мене 5 лет.
Другие возможные наименования профессии:

10) ЭҚЖЖ – экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші.
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Ұшуды медициналық қамтамасыз ету.
5. Кәсіптік стандарттың коды: H51101091.
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
H Көлік және қоймалау;
51 Әуе көлігінің қызметі;
51.1 Жолаушылар әуе көлігінің қызметі;
51.10 Жолаушылар әуе көлігінің қызметі;
51.10.1 Кестеге бағынатын жолаушылар әуе көлігінің қызметі;
H Көлік және қоймалау;
51 Әуе көлігінің қызметі;
51.1 Жолаушылар әуе көлігінің қызметі;
51.10 Жолаушылар әуе көлігінің қызметі;
51.10.2 Кестеге бағынбайтын жолаушылар әуе көлігінің қызметі;
H Көлік және қоймалау;
51 Әуе көлігінің қызметі;
51.2 Жүк әуе көлігі және ғарыш көлігінің қызметі;
51.21 Жүк әуе көлігінің қызметі;
51.21.1 Кестеге бағынатын жүк әуе көлігінің қызметі;
H Көлік және қоймалау;
51 Әуе көлігінің қызметі;
51.2 Жүк әуе көлігі және ғарыш көлігінің қызметі;
51.21 Жүк әуе көлігінің қызметі;
51.21.2 Кестеге бағынбайтын жүк әуе көлігінің қызметі.
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: "Ұшуды медициналық қамтамасыз ету" кәсіптік стандарты 1, 2 және ЖАжәнеАЖА сыныптарының АМС кәсіптік біліміне, дағдыларына және құзыреттеріне қойылатын талаптарды анықтайды, сонымен қатар авиациялық персонал медициналық анықтама алу үшін міндетті медициналық тексеруден өтетін АМО басшылары. Кәсіптік стандартта осы саладағы мамандар орындауы тиіс міндеттер, сондай-ақ қажетті міндеттер сипатталған осы құзыреттілік үшін. Кәсіптік стандарт сонымен қатар ұшуды медициналық қамтамасыз ету саласындағы тиісті мамандық бойынша білімге, жұмыс тәжірибесіне және еңбек өтіліне қойылатын талаптарды қамтиды. "Ұшуды медициналық қамтамасыз ету" кәсіптік стандарты мыналарды қамтымайды азаматтық авиация саласындағы иелерінің арнайы дайындығы мен жұмыс тәжірибесін қажет етпейтін кәсіптер.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Авиациялық медициналық орталықтың басшысы – 8 СБШ-нің деңгейі;
2) Авиациялық медициналық сарапшы – 7 СБШ-нің деңгейі.
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "Авиациялық медициналық орталықтың басшысы":
Топтың коды:
1210-0
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Авиациялық медициналық орталықтың басшысы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
8
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (PhD докторантура, PhD дәрежесі, осы саладағы PhD дәрежесі, ғылым кандидаты, ғылым докторы)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
-
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Басшылық лауазымдардағы жұмыс өтілі кемінде 5 жыл.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
"Денсаулық сақтау" мамандығы бойынша жоғары (жоғары оқу орнынан кейінгі) медициналық білім, "Денсаулық сақтау менеджменті", "Қоғамдық денсаулық сақтау" мамандықтары бойынша біліктілікті арттыру (қайта даярлау)денсаулық сақтау", басшылық лауазымдардағы жұмыс өтілі кемінде 5 жыл.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

1210-0-057 - Директор центра
Основная цель деятельности:
Реализация стратегии АМЦ, организация и управление процессами санитарно-гигиенической, консультативно-диагностической и прочей авиамедицинской деятельности по освидетельствованию, оказанию амбулаторно-поликлинической помощи, экспертизе временной нетрудоспособности и профессиональной пригодности, проведению обязательных медицинских осмотров авиационного персонала гражданской авиации.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Стратегическое управление АМЦ и функциональное администрирование его структурных подразделений
2. Менеджмент обеспечения качества и безопасности деятельности АМЦ
3. Организация, координация и реализация авиамедицинской деятельности по освидетельствованию, экспертизе временной нетрудоспособности и профессиональной пригодности авиационного персонала гражданской авиации
4. Организация и выполнение работ согласно трудовому законодательству, нормам пожарной безопасности, правил безопасности и охраны труда, санитарно-эпидемиологическим требованиям
Дополнительные трудовые функции:
1. Организация участия АМЭ в медицинских конференциях
Трудовая функция 1:
Стратегическое управление АМЦ и функциональное администрирование его структурных подразделений
Навык 1:
Стратегическое планирование и прогнозирование деятельности АМЦ
Умения:
1. Понимать видение, миссию и стратегические цели АМЦ.
2. Управлять финансово-экономическими ресурсами, человеческим капиталом, информационными потоками, операционной деятельностью АМЦ.
3. Организовывать коллектив, устанавливать корпоративные цели и задачи персоналу, контролировать и способствовать их своевременному и качественному выполнению.
Знания:
1. Знание законодательства и нормативных актов, регулирующих деятельность авиационной медицины.
2. Знание особенностей авиационной медицины, включая ее специфику, требования к медицинскому обеспечению полетов.
3. Знание организационной структуры и функционирования АМЦ, включая информацию о доступных ресурсах и возможностях.
4. Знание внешней и внутренней среды, потенциальных угроз и возможностей, а также конкурентных преимуществ и недостатков АМЦ.
5. Знание стратегических целей, планов действий, ориентированных на достижение определенных результатов.
6. Знания о методах и инструментах прогнозирования будущего развития авиационной медицины и определения стратегических решений на основе этих прогнозов.
7. Знание интересов всех заинтересованных сторон и долгосрочных перспектив развития АМЦ.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Анализ эффективности деятельности АМЦ
Умения:
1. Объективно оценивать входные ресурсы и выходные результаты.
2. Организовывать операционную деятельность АМЦ.

1210-0-057 - Орталық директоры
Қызметтің негізгі мақсаты:
АМО стратегиясын жүзеге асыру, санитарлық-гигиеналық процестерді ұйымдастыру және басқару, кеңес беру- куәландыру, амбулаториялық-емханалық көмек көрсету, еңбекке уақытша жарамсыздықты және кәсіптік жарамдылықты сараптау, авиациялық персоналға міндетті медициналық тексерулер жүргізу бойынша диагностикалық және басқа да авиамедициналық қызмет азаматтық авиацияның соналасы.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. АМО стратегиялық басқармасы және оның құрылымдық бөлімшелерін функционалдық әкімшілендіру
2. АМО қызметінің сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету менеджменті
3. Куәландыру бойынша авиамедициналық қызметті ұйымдастыру, үйлестіру және жүзеге асыру, азаматтық авиацияның авиациялық персоналының еңбекке уақытша жарамсыздығы мен кәсіптік жарамдылығын сараптау
4. Жұмысты еңбек заңнамасына, өрт қауіпсіздігі стандарттарына, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау ережелеріне, санитарлық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкес ұйымдастыру және орындау.
Қосымша еңбек функциялары:
1. АМС-нің медициналық конференцияларға қатысуын ұйымдастыру
Еңбек функциясы 1:
АМО стратегиялық басқармасы және оның құрылымдық бөлімшелерін функционалдық әкімшілендіру
Дағды 1:
АМО стратегиялық жоспарлау және қызметті болжау
Машықтар:
1. АМО-ның пайымын, миссиясын және стратегиялық мақсаттарын түсіну.
2. Қаржы-экономикалық ресурстарды, адами капиталды, ақпарат ағындарын, операциялық қызметті басқару АМО.
3. Ұжымды ұйымдастыру, қызметкерлерге корпоративтік мақсаттар мен міндеттерді белгілеу, олардың уақтылы және сапалы орындалуын бақылау және ықпал ету.
Білімдер:
1. Авиациялық медицинаның қызметін реттейтін заңнамалар мен нормативтік актілерді білу.
2. Авиациялық медицинаның ерекшеліктерін, оның ерекшелігін, ұшуды медициналық қамтамасыз етуге қойылатын талаптарды білу.
3. Қол жетімді ресурстар мен мүмкіндіктер туралы ақпаратты қоса алғанда, АМО-ның ұйымдық құрылымы мен қызметін білу.
4. Сыртқы және ішкі ортаны, ықтимал қауіптер мен мүмкіндіктерді, сондай-ақ АМО-ның бәсекелестік артықшылықтары мен кемшіліктерін білу.
5. Белгілі бір нәтижелерге қол жеткізуге бағытталған стратегиялық мақсаттарды, іс-қимыл жоспарларын білу.
6. Авиациялық медицинаның болашақ дамуын болжау әдістері мен құралдары және осы болжамдар негізінде стратегиялық шешімдерді анықтау туралы білім.
7. Барлық мүдделі тараптардың мүдделерін және АМО дамуының ұзақ мерзімді перспективаларын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
АМО қызметінің тиімділігін талдау
Машықтар:
1. Кіріс ресурстары мен шығыс нәтижелерін объективті бағалау.
2. Операциялық қызметті ұйымдастыру АМО.

3. Выявлять и устранять источники неэффективности работы АМЭ, врачей-консультантов, психолога и других специалистов.
Знания:
1. Знания в области авиационной медицины, медицинской статистики и анализа данных.
2. Знания в области маркетинга и управления персоналом.
3. Знание особенностей работы авиационных организаций, законодательства в области авиационной медицины и требований уполномоченных органов.
4. Знание компьютерных программ для сбора, анализа и визуализации данных, проведения аудитов и оценки качества услуг.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Управление ресурсами АМЦ
Умения:
1. Применять ресурсный подход к стратегическому планированию и управлению АМЦ.
2. Использовать преимущества для повышения эффективности, результативности, экономичности и этичности деятельности АМЦ.
3. Обеспечивать и поддерживать достаточность ресурсов для удовлетворения нужд заявителей и обладателей медицинских сертификатов, действующего авиационного персонала, кандидатов и других пациентов.
Знания:
1. Знания в области авиационной медицины, медицинской деятельности.
2. Знания в области административного управления, финансов, персонала, закупок и технического обеспечения.
3. Знания планирования, организации, контроля и анализа деятельности центра
4. Знания принципов принятия стратегических решений и управления изменениями.
5. Знание новейших тенденций и технологий в области авиационной медицины и здравоохранения в целом.
Возможность признания навыка:
-
Навык 4:
Взаимодействие с управляющим предприятием, уполномоченной организацией, государственными органами и внешними заинтересованными сторонами
Умения:
1. Понимать и удовлетворять запросы и нужды внешнего окружения АМЦ, заинтересованных сторон, влияющих на его работу.
2. Выполнять требования АМИ, уполномоченной организации, уполномоченного органа.
3. Обеспечивать положительные результаты сертификационных обследований, удовлетворенность заявителей и обладателей медицинских сертификатов, действующего авиационного персонала, кандидатов и других пациентов.
Знания:
1. Знание принципов и методов управления предприятием, включая стратегическое планирование, организацию бизнес-процессов, управление персоналом и финансами.
2. Знание законодательства и нормативных актов, регулирующих деятельность предприятия, а также процедур и требований, предъявляемых к взаимодействию с государственными органами и уполномоченными организациями.
3. Знание запросов и нужд различных заинтересованных сторон и приемлемых для них условий сотрудничества.
4. Знание рыночной ситуации, прогнозируемых изменений в авиационной отрасли и возможных управленческих решений.

3. АМС, медициналық консультанттар, психолог және басқа мамандар жұмысының тиімсіздігінің көздерін анықтау және жою.
Білімдер:
1. Авиациялық медицина, медициналық статистика және деректерді талдау саласындағы білім.
2. Маркетинг және персоналды басқару саласындағы білім.
3. Авиациялық ұйымдар жұмысының ерекшеліктерін, авиациялық медицина саласындағы заңнаманы және уәкілетті органдардың талаптарын білу.
4. Деректерді жинауға, талдауға және визуализациялауға, аудит жүргізуге және қызмет сапасын бағалауға арналған компьютерлік бағдарламаларды білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
АМО ресурстарын басқару
Машықтар:
1. АМО-ны стратегиялық жоспарлауға және басқаруға ресурстық тәсілді қолдану.
2. АМО қызметінің тиімділігін, нәтижелілігін, үнемділігін және әдептілігін арттыру үшін артықшылықтарды пайдалану.
3. Өтініш берушілер мен медициналық анықтама иелерінің, белсенді авиациялық персоналдың, үміткерлердің және басқа пациенттердің қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін ресурстардың жеткіліктілігін қамтамасыз ету және қолдау.
Білімдер:
1. Авиациялық медицина, медициналық қызмет саласындағы білім.
2. Әкімшілік басқару, қаржы, персонал, сатып алу және техникалық қамтамасыз ету саласындағы білім.
3. Орталықтың қызметін жоспарлау, ұйымдастыру, бақылау және талдау білімі
4. Стратегиялық шешімдер қабылдау және өзгерістерді басқару принциптерін білу.
5. Авиациялық медицина және жалпы денсаулық сақтау саласындағы жаңа үрдістер мен технологияларды білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 4:
Кәсіпорынды басқарушымен, уәкілетті ұйыммен, мемлекеттік органдармен және сыртқы мүдделі тараптармен өзара іс-қимыл жасау
Машықтар:
1. АМО сыртқы ортасының, оның жұмысына әсер ететін мүдделі тараптардың сұраныстары мен қажеттіліктерін түсіну және қанағаттандыру.
2. АМИ , уәкілетті ұйымның, уәкілетті органның талаптарын орындау.
3. Сертификаттау жұмыстарының оң нәтижелерін қамтамасыз етумұз айдындары, өтініш берушілер мен медициналық анықтама иелерінің, жұмыс істеп тұрған авиация персоналының, үміткерлердің және басқа науқастердің қанағаттануы.
Білімдер:
1. Стратегиялық жоспарлауды, бизнес-процестерді ұйымдастыруды, персоналды және қаржыны басқаруды қоса алғанда, кәсіпорынды басқарудың принциптері мен әдістерін білу.
2. Кәсіпорынның қызметін реттейтін заңнамалар мен нормативтік актілерді, сондай-ақ мемлекеттік органдармен және уәкілетті ұйымдармен өзара іс-қимылға қойылатын рәсімдер мен талаптарды білу.
3. Әр түрлі мүдделі тараптардың сұраныстары мен қажеттіліктерін және олар үшін қолайлы ынтымақтастық шарттарын білу.
4. Нарықтық жағдайды, авиация саласындағы болжамды өзгерістерді және басқарудың мүмкін шешімдерін білу.

5. Знание целей и интересов сторон, с которыми взаимодействует АМЦ, правил нахождения компромиссов и решения конфликтных ситуаций.
6. Знание основ предпринимательства и маркетинга, а также кризисного управления.
Возможность признания навыка:
-
Навык 5:
Обеспечение государственных закупок для АМЦ
Умения:
1. Заблаговременно планировать закупки товаров, работ и услуг, организовывать их внеплановое проведение в случае необходимости.
2. Регулировать потребности АМЦ в товарах, работах и услугах, приобретаемых по государственным закупкам.
3. Контролировать ведение рабочей документации при объявлении конкурсов для государственных закупок.
Знания:
1. Перечень и характеристики материальных активов и товарно-материальных ценностей, необходимых для работы АМЦ.
2. Профессиональные знания в объеме АМЭ, врачей-консультантов, психолога.
3. Действующее национальное законодательство в сфере государственных закупок товаров, работ и услуг.
Возможность признания навыка:
-
Навык 6:
Обеспечение развития АМЦ
Умения:
1. Понимать видение, миссию и стратегические цели АМЦ.
2. Оценивать стратегию развития АМЦ.
3. Выявлять и устранять источники неэффективности работы АМЦ и его структурных подразделений.
4. Эффективно управлять проектами и организационными изменениями.
5. Повышать уровень удовлетворенности заявителей и обладателей медицинских сертификатов, действующего авиационного персонала, кандидатов и других пациентов, проактивно реагировать на их запросы и нужды, а также на требования АМИ, уполномоченной организации и уполномоченного органа.
Знания:
1. Знания о медицинской практике и стандартах медицинского обслуживания.
2. Специфические знания о физиологии человека в условиях полетов.
3. Знания о авиационных стандартах безопасности и регулировании авиационной медицины.
4. Знания в области медицинской диагностики и лечения заболеваний, специфичных для авиационного персонала.
5. Знания о техническом оборудовании, используемом для проведения медицинских осмотров и освидетельствований авиационного персонала.
6. Управленческие и организационные знания для эффективного управления АМЦ.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Менеджмент обеспечения качества и безопасности деятельности АМЦ
Навык 1:
Разработка и/или внедрение системы менеджмента качества в работу АМЦ
Умения:
1. Разрабатывать и/или внедрять систему менеджмента качества в деятельность АМЦ и его структурных подразделений.
2. Организовывать внутренние процессы в соответствии с процедурами системы менеджмента качества.
3. Вовлекать персонал АМЦ в работу по поддержанию и продвижению стандартов системы менеджмента качества.
Знания:
1. Политика, цели и структура системы менеджмента качества.
2. Управление документацией в АМЦ.

5. АМО өзара әрекеттесетін тараптардың мақсаттары мен мүдделерін, компаға келу және жанжалды жағдайларды шешу ережелерін білу.
6. Кәсіпкерлік және маркетинг негіздерін, сондай-ақ дағдарысты басқаруды білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 5:
АМО үшін мемлекеттік сатып алулар қызметтерді қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алуды алдын ала жоспарлау, қажет болған жағдайда олардың жоспардан тыс жүргізілуін ұйымдастыру.
2. Қажеттіліктерді реттеу.
3. Мемлекеттік сатып алу арқылы сатып алынатын тауарлардағы, жұмыстардағы және қызметтердегі АМО.
4. Мемлекеттік сатып алуға конкурстар жариялау кезінде жұмыс құжаттамасының жүргізілуін бақылау.
Білімдер:
1. АМО жұмысына қажетті материалдық құндылықтар мен тауарлық-материалдық құндылықтардың тізбесі мен сипаттамалары.
2. АМС, дәрігерлік консультанттар, психолог көлеміндегі кәсіптік білім.
3. Тауарларды мемлекеттік сатып алу саласындағы қолданыстағы ұлттық заңнамалар, жұмыстар мен қызметтер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 6:
АМО дамуын қамтамасыз ету
Машықтар:
1. АМО-ның пайымын, миссиясын және стратегиялық мақсаттарын түсіну.
2. АМО даму стратегиясын бағалау.
3. АМО және оның құрылымдық бөлімшелері жұмысының тиімсіздігінің көздерін анықтау және жою.
4. Тиімді басқару жобалармен және ұйымдастырушылық өзгерістермен.
5. Өтініш берушілер мен медициналық куәліктердің иегерлерінің, жұмыс істеп тұрған авиациялық персоналдың, үміткерлердің және басқа да науқастердің қанағаттану деңгейін арттыру, олардың өтініштері мен қажеттіліктеріне, сондай-ақ АМИ, уәкілетті ұйымның және уәкілетті органның талаптарына белсенді түрде ден қою.
Білімдер:
1. Медициналық практика және медициналық қызмет көрсету стандарттары туралы білім.
2. Ұшу жағдайындағы адам физиологиясы туралы нақты білім.
3. Авиациялық қауіпсіздік стандарттары және авиациялық медицинаны реттеу туралы білім.
4. Авиациялық персоналға тән ауруларды медициналық диагностикалау және емдеу саласындағы білім.
5. Авиация персоналын медициналық тексеру және куәландыру үшін пайдаланылатын техникалық жабдықтар туралы білім.
6. АМО-ны тиімді басқару үшін басқару және ұйымдастырушылық білім.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
АМО қызметінің сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету менеджменті
Дағды 1:
АМО жұмысына сапа менеджменті жүйесін әзірлеу және/немесе енгізу
Машықтар:
1. АМО және оның құрылымдық бөлімшелерінің қызметіне сапа менеджменті жүйесін әзірлеу және/немесе енгізу.
2. Ішкі процестерді сапа менеджменті жүйесінің процедураларына сәйкес ұйымдастыру.
3. Сапа менеджменті жүйесінің стандарттарын сақтау және ілгерілету жөніндегі жұмысқа АМО персоналын тарту.
Білімдер:
1. Сапа менеджменті жүйесінің саясаты, мақсаттары және құрылымы.
2. АМО-да құжаттаманы басқару.

3. Правила проведения сертификационных аудитов по системе менеджмента качества.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Совершенствование системы менеджмента качества в АМЦ
Умения:
1. Контролировать выполнение работы в соответствии с процедурами системы менеджмента качества.
2. Обеспечивать прохождение сертификационных аудитов по системе менеджмента качества.
3. Применять контур управления системой менеджмента качества в АМЦ.
Знания:
1. Знание стандартов качества и сертификационных требований в области авиационной медицины.
2. Знание методов аудита и оценки системы менеджмента качества.
3. Знание процессов и процедур, связанных с обслуживанием пациентов и лечением различных заболеваний.
4. Знание основных принципов управления качеством и непрерывного улучшения процессов.
5. Знания в области анализа данных и метрик для оценки результатов и эффективности деятельности АМЦ.
6. Знание законодательства и нормативных документов, регулирующих деятельность АМЦ.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Мониторинг осведомленности, обучение и вовлечение персонала АМЦ в деятельность по обеспечению качества медицинских услуг
Умения:
1. Применять административные, экономические и социально-психологические методы управления медицинским персоналом АМЦ.
2. Расставлять приоритеты операционных задач.
3. Определять направленность действий каждого работника АМЦ, разделять обязанности, гарантирующие высокую производительность труда.
4. Обеспечивать соблюдение трудовой дисциплины, выстраивать коммуникации между различными подразделениями АМЦ.
Знания:
1. Знание основных принципов и стандартов обеспечения качества медицинских услуг, включая их понимание и применение в практической работе.
2. Знание законодательства и нормативных документов, регламентирующих деятельность АМЦ и требования к качеству медицинских услуг.
3. Знание стандартов качества медицинских услуг, проблемных областей и мероприятий по их улучшению.
4. Знание методов обучения и развития персонала, а также способов мотивации и вовлечения сотрудников в работу по обеспечению качества медицинских услуг.
5. Знание принципов командной работы, поощрения сотрудничества и взаимодействия между различными департаментами и специалистами АМЦ для достижения общих целей.
6. Знание принципов эффективного взаимодействия и ведения диалога с пациентами, сотрудниками и администрацией для обеспечения прозрачности и доверия в процессе обеспечения качества медицинских услуг.
7. Знание принципов пациентоориентированного подхода в работе АМЦ и способов его внедрения и поддержания.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 3:
Организация, координация и реализация авиамедицинской деятельности по освидетельствованию, экспертизе временной нетрудоспособности и профессиональной пригодности авиационного персонала гражданской авиации
Навык 1:
Управление процессами информационно-справочного сопровождения заявителей и обладателей медицинских сертификатов, управление формированием баз данных пациентов АМЦ
Умения:
1. Определять необходимые данные для регистрации заявителей и обладателей медицинских сертификатов.
2. Систематизировать информацию о пациентах АМЦ для удобного доступа и обработки.

3. Сапа менеджменті жүйесі бойынша сертификаттау аудитін жүргізу ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
АМО-да сапа менеджменті жүйесін жетілдіру
Машықтар:
1. Сапа менеджменті жүйесінің процедураларына сәйкес жұмыстың орындалуын бақылау.
2. Сапа менеджменті жүйесі бойынша сертификаттық тексерулерден өтуді қамтамасыз ету.
3. АМО-да сапа менеджменті жүйесін басқару циклін қолдану.
Білімдер:
1. Авиациялық медицина саласындағы сапа стандарттары мен сертификаттау талаптарын білу.
2. Сапа менеджменті жүйесін бағалау және аудит әдістерін білу.
3. Пациенттерге қызмет көрсетумен және әртүрлі ауруларды емдеумен байланысты процестер мен процедураларды білу.
4. Сапаны басқарудың және процестерді үздіксіз жақсартудың негізгі принциптерін білу.
5. АМО қызметінің нәтижелері мен тиімділігін бағалау үшін деректер мен көрсеткіштерді талдау саласындағы білім.
6. АМО қызметін реттейтін заңнаманы және нормативтік құжаттарды білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Хабардар болу мониторингі, АМО персоналын оқыту және медициналық қызметтердің сапасын қамтамасыз ету жөніндегі қызметке тарту
Машықтар:
1. АМО медициналық персоналын басқарудың әкімшілік, экономикалық және әлеуметтік-психологиялық әдістері қолдану.
2. Операциялық тапсырмаларға басымдық беру.
3. АМО-ның әрбір қызметкерінің іс-әрекетінің бағытын анықтау, жоғары еңбек өнімділігіне кепілдік беретін міндеттерді бөлу.
4. Еңбек тәртібінің сақталуын қамтамасыз ету, әртүрлі АМО бөлімшелерінің арасында қарым-қатынас орнату.
Білімдер:
1. Медициналық қызметтердің сапасын қамтамасыз етудің негізгі принциптері мен стандарттарын білу, оның ішінде оларды түсіну және практикалық жұмыста қолдану.
2. АМО қызметін және медициналық қызметтердің сапасына қойылатын талаптарды реттейтін заңнаманы және нормативтік құжаттарды білу.
3. Медициналық қызметтердің сапа стандарттарын, проблемалық салаларды және оларды жақсарту жөніндегі іс-шараларды білу.
4. Қызметкерлерді оқыту және дамыту әдістерін, сондай-ақ қызметкерлерді медициналық қызметтердің сапасын қамтамасыз ету жөніндегі жұмысқа ынталандыру және тарту тәсілдерін білу.
5. Ортақ мақсаттарға жету үшін топтық жұмыс принциптерін білу, ынтымақтастықты ынталандыру және әртүрлі департаменттер мен АМО мамандары арасындағы өзара әрекеттесу.
6. Медициналық қызметтердің сапасын қамтамасыз ету процесінде ашықтық пен сенімді қамтамасыз ету үшін пациенттермен, қызметкерлермен және әкімшілікпен тиімді өзара іс-қимыл жасау және диалог жүргізу принциптерін білу.
7. АМО жұмысындағы науқасқа бағдарланған тәсіл қағидаттарын және оны енгізу және қолдау тәсілдерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 3:
Куәландыру бойынша авиамедициналық қызметті ұйымдастыру, үйлестіру және жүзеге асыру, азаматтық авиацияның авиациялық персоналының еңбекке уақытша жарамсыздығы мен кәсіптік жарамдылығын сараптау
Дағды 1:
Өтініш берушілер мен медициналық сертификаттардың иегерлерін ақпараттық-анықтамалық қамтамасыз ету процестерін басқару, АМО науқастерінің мәліметтер базасын қалыптастыруды басқару
Машықтар:
1. Өтініш берушілер мен медициналық анықтама иелерін тіркеу үшін қажетті мәліметтерді анықтау.
2. Ыңғайлы қолжетімділік пен өңдеу үшін АМО науқастері туралы ақпаратты жүйелеу.

3. Регистрировать заявителей и обладателей медицинских сертификатов.
4. Контролировать доступ к информации, составляющей тайну медицинского работника.
5. Обеспечивать конфиденциальность данных пациентов в соответствии с законодательством.
6. Обеспечивать эффективный обмен информацией между специалистами АМЦ и другими заинтересованными сторонами.
Знания:
1. Правила регистрационного учета пациентов в бумажном и электронном формате.
2. Структура отрасли гражданской авиации.
3. Действующее национальное законодательство в сфере медицинского обеспечения полетов.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Менеджмент процессов прикрепления и открепления заявителей и обладателей медицинских сертификатов от АМЦ
Умения:
1. Идентифицировать кандидатов и обладателей медицинских сертификатов.
2. Выявлять противопоказания к работе авиационного персонала, при необходимости назначать дополнительные медицинские исследования у соответствующего врача или специалиста.
3. Доводить информацию о выявленных противопоказаниях до сведения авиационного персонала.
Знания:
1. Знание законодательства и нормативных документов, регулирующих процессы прикрепления и открепления заявителей и обладателей медицинских сертификатов.
2. Знание процедур и правил приема заявителей и обладателей медицинских сертификатов в медицинский центр, а также условий и требований для прикрепления и открепления.
3. Знание медицинской документации и информационных систем для регистрации и учета заявителей и обладателей медицинских сертификатов.
4. Знание принципов и методов управления процессами для оптимизации и улучшения работы по прикреплению и откреплению заявителей и обладателей медицинских сертификатов.
5. Знание процессов прикрепления и открепления для обеспечения качественного обслуживания заявителей и обладателей медицинских сертификатов.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Оценка и прогноз состояния здоровья заявителей и обладателей медицинских сертификатов с учетом профессиональных детерминант и факторов риска заболеваний
Умения:
1. Организовывать проведение медосмотров и медосвидетельствований заявителей и обладателей сертификатов в соответствии с Правилами медицинского освидетельствования и осмотра в гражданской авиации.
2. Выносить заключения и принимать решения о выдаче, продлении или отклонении сертификата на основании результатов медицинских осмотров и освидетельствований.
3. Доводить информацию о выявленных противопоказаниях до сведения авиационного персонала.
Знания:
1. Знание профессиональных детерминант, таких как рабочие условия, уровень стресса и физическая активность авиационного персонала.
2. Знание влияния факторов риска, таких как курение, недостаточное питание и сидячий образ жизни, на состояние здоровья авиационного персонала.

3. Өтініш берушілер мен медициналық анықтама иелерін тіркеу.
4. Медицина қызметкерінің құпиясын құрайтын ақпаратқа қолжетімділікті бақылау.
5. Заңнамаға сәйкес науқастер деректерінің құпиялылығы қамтамасыз ету .
6. АМО мамандары мен басқа да мүдделі тұлғалар арасында тиімді ақпарат алмасуды қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Науқастерді қағаз және электрондық форматта тіркеу есебінің қағидалары.
2. Азаматтық авиация саласының құрылымы.
3. Ұшуды медициналық қамтамасыз ету саласындағы қолданыстағы ұлттық заңнама.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Өтініш берушілер мен иеленушілерді тіркеу және АМО тіркеуден шығару процестерінің менеджменті медициналық сертификаттардың
Машықтар:
1. Кандидаттарды және медициналық анықтама иелерін анықтау.
2. Авиация персоналының жұмысына қарсы көрсетілімдерді анықтау, қажет болған жағдайда тиісті дәрігердің немесе маманның қосымша медициналық тексерулерін тағайындау.
3. Анықталған қарсы көрсетілімдер туралы ақпаратты авиация персоналының назарына жеткізу.
Білімдер:
1. Өтініш берушілер мен медициналық сертификат иелерін тіркеу және тіркеу процестерін реттейтін заңнама мен нормативтік құжаттарды білу.
2. Өтініш берушілер мен медициналық сертификат иегерлерін медициналық орталыққа қабылдау рәсімдері мен ережелерін, сондай-ақ тіркеу және босату шарттары мен талаптарын білу.
3. Өтініш берушілер мен медициналық сертификат иелерін тіркеу және есепке алу үшін медициналық құжаттаманы және ақпараттық жүйелерді білу.
4. Өтініш берушілер мен медициналық сертификат иегерлерін тіркеу және тіркеуден шығару жұмысын оңтайландыру және жақсарту үшін процестерді басқару принциптері мен әдістерін білу.
5. Өтініш берушілер мен медициналық сертификат иелеріне сапалы қызмет көрсетуді қамтамасыз ету үшін тіркеу және босату процестерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Кәсіптік детерминанттар мен аурулардың қауіп факторларын ескере отырып, өтініш берушілер мен медициналық анықтама иелерінің денсаулық жағдайын бағалау және болжау
Машықтар:
1.Азаматтық авиациядағы медициналық куәландыру және инспекциялау ережелеріне сәйкес өтініш берушілер мен сертификат иелеріне медициналық тексерулер мен медициналық тексерулер жүргізуді ұйымдастыру.
2.Қорытындылар шығарады және беру, ұзарту немесе медициналық тексерулер мен емтихандардың нәтижелері бойынша сертификаттан бас тарту туралы шешімдер қабылдайды.
3. Анықталған қарсы көрсетілімдер туралы ақпаратты авиация персоналының назарына жеткізу.
Білімдер:
1. Жұмыс жағдайлары, стресс деңгейі және авиация қызметкерлерінің физикалық белсенділігі сияқты кәсіби детерминанттарды білу.
2. Темекі шегу, дұрыс тамақтанбау және отырықшы өмір салты сияқты қауіп факторларының авиация қызметкерлерінің денсаулығына әсерін білу.

3. Знание истории заболеваний и наследственности для прогнозирования возможных рисков и принятия мер по их предотвращению.
Возможность признания навыка:
-
Навык 4:
Планирование, реализация и оценка мероприятий и программ по профилактике заболеваний и укреплению здоровья заявителей и обладателей медицинских сертификатов
Умения:
1. Анализировать текущее состояние здоровья заявителей и обладателей медицинских сертификатов.
2. Разрабатывать индивидуальные программы профилактики профессиональных заболеваний и укрепления здоровья с учетом особенностей работы авиационного персонала.
3. Организовывать медицинские осмотры и консультации для выявления медицинских противопоказаний к работе.
4. Проводить обучающие семинары и тренинги по правильному питанию, физической активности, отказу от вредных привычек и т.д.
5. Контролировать выполнение рекомендаций и корректировать программы в соответствии с изменениями в здоровье пациентов.
Знания:
1. Знание основ медицины и здорового образа жизни.
2. Знание принципов профилактики заболеваний.
3. Знание различных методов укрепления здоровья и их эффективности.
4. Знание данных статистики здоровья авиационного персонала.
5. Знание законодательства и нормативных актов в области здравоохранения.
6. Знание текущего бюджета и предстоящих расходов на программы по профилактике заболеваний.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 4:
Организация и выполнение работ согласно трудовому законодательству, нормам пожарной безопасности, правил безопасности и охраны труда, санитарно-эпидемиологическим требованиям
Навык 1:
Соблюдение правил внутреннего распорядка, противопожарной безопасности, безопасности и охраны труда и санитарно-эпидемиологического режима
Умения:
1. Обеспечить и контролировать соблюдение трудового законодательства.
2. Разрабатывать, корректировать, следовать и добиваться выполнения правил внутреннего распорядка от подчиненного персонала.
3. Планировать, организовывать и проводить мероприятия по безопасности и охране труда, производственной санитарии, пожарной безопасности.
Знания:
1. Трудовое законодательство.
2. Правила внутреннего трудового распорядка.
3. Требования безопасности и охраны труда, производственной санитарии, пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 1:
Организация участия АМЭ в медицинских конференциях
Навык 1:
Бенчмаркинг лучшей практики в области авиационной медицины
Умения:
1. Отслеживать конференции по авиационной медицине.
2. Формировать перечни участников конференций по авиационной медицине.

3. Ықтимал тәуекелдерді болжау және олардың алдын алу шараларын қабылдау үшін ауру тарихы мен тұқым қуалаушылықты білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 4:
Аурулардың алдын алу және өтініш берушілер мен медициналық анықтама иелерінің денсаулығын нығайту бойынша іс-шаралар мен бағдарламаларды жоспарлау, жүзеге асыру және бағалау
Машықтар:
1. Өтініш берушілер мен медициналық анықтама иелерінің қазіргі денсаулық жағдайын талдау.
2. Профилактиканың жеке бағдарламаларын әзірлеу авиация персоналының жұмыс ерекшеліктерін ескере отырып, кәсіптік аурулар мен денсаулықты нығайту.
3. Жұмысқа медициналық қарсы көрсеткіштерді анықтау үшін медициналық тексерулер мен консультациялар ұйымдастыру.
4. Дұрыс тамақтану, дене белсенділігі, зиянды әдеттерден бас тарту және т.б. бойынша оқыту семинарлары мен тренингтерін өткізу.
5. Орындалуын бақылау науқастердің денсаулығындағы өзгерістерге сәйкес бағдарламаларды ұсыну және түзету.
Білімдер:
1. Медицина негіздерін және салауатты өмір салтын білу.
2. Аурулардың алдын алу принциптерін білу.
3. Денсаулықты нығайтудың әртүрлі әдістерін және олардың тиімділігін білу.
4. Авиациялық персоналдың Денсаулық статистикасы деректерін білу.
5. Денсаулық сақтау саласындағы заңнамалар мен нормативтік актілерді білу.
6. Аурулардың алдын алу жөніндегі бағдарламаларға ағымдағы бюджетті және алдағы шығыстарды білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 4:
Жұмысты еңбек заңнамасына, өрт қауіпсіздігі стандарттарына, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау ережелеріне, санитарлық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкес ұйымдастыру және орындау.
Дағды 1:
Ішкі тәртіп ережелерін, өрт қауіпсіздігін, еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғауды, санитарлық-эпидемиологиялық ережелерді сақтау.
Машықтар:
1. Еңбек заңнамасының сақталуын қамтамасыз ету және қадағалау.
2. Бағынысты қызметкерлердің ішкі ережелерін әзірлеу, реттеу, орындау және орындау.
3. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі бойынша іс-шараларды жоспарлау, ұйымдастыру және өткізу.
Білімдер:
1. Еңбек заңнамасы.
2. Ішкі еңбек тәртібі.
3. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Қосымша еңбек функциясы 1:
АМС-нің медициналық конференцияларға қатысуын ұйымдастыру
Дағды 1:
Авиациялық медицина саласындағы үздік тәжірибенің бенчмаркингі
Машықтар:
1. Авиациялық медицина бойынша конференцияларды қадағалау.
2. Авиациялық медицина бойынша конференцияларға қатысушылардың тізімдерін қалыптастыру.

3. Распределять бюджет АМЦ для участия АМЭ в конференциях по авиационной медицине.
4. Планировать работу АМЦ с учетом графиков участия АМЭ в конференциях по авиационной медицине.
Знания:
1. Специфика деятельности организаторов конференций по авиационной медицине.
2. Достижения и современное состояние авиационной медицины за рубежом.
3. Изменения в национальном и международном законодательстве в сфере авиационной медицины.
4. Системы планирования операционной деятельности предприятия.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Адаптивность
Пунктуальность
Самостоятельность и ответственность
Системное мышление
Сотрудничество и взаимодействие
Стратегическое мышление
Стрессоустойчивость
Терпеливость
Гибкость мышления
Умение быстро принимать решения
Умение работать в команде
Дисциплинированность
Добропорядочность
Лидерство
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Приказ Министра по инвестициям и развитию РК “Об утверждении Правил сертификации и выдачи сертификата авиационного медицинского центра, а также сертификационных требований, предъявляемых к авиационным медицинским центрам” от 16 июня 2017 года № 358. 2. Приказ Министра по инвестициям и развитию РК “Об утверждении Правил назначения авиационных медицинских экспертов” от 13 июня 2017 года № 344. 3. Приказ Министра по инвестициям и развитию РК “Об утверждении Правил медицинского освидетельствования и осмотра в гражданской авиации РК” от 5 июня 2017 года № 324.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Специалисты-профессионалы в области экспертно-диагностической деятельности (Авиационный медицинский эксперт класса 1, Авиационный медицинский эксперт класса 2, Авиационный медицинский эксперт класса ЛА и СЛА)
10. Карточка профессии "Авиационный медицинский эксперт":
Код группы:
2216-1
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Авиационный медицинский эксперт
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Уровень образования:
-
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Стаж работы по авиационной медицине не менее 3 лет - для АМЭ 1 класса; не менее 1 года - для АМЭ 2 класса. Для АМЭ класса ЛАиСЛА стаж работы по авиационной медицине не требуется.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Диплом об окончании высшего учебного заведения по специальности "Лечебное дело", "Общая медицина". Сертификат врача-специалиста по специальностям "Врач общей практики", "Терапия" или "Авиационная и космическая медицина". Сертификат о прохождении Базового и Углубленных курсов профессиональной подготовки для авиационных медицинских экспертов (количество часов теоретической и практической подготовки
Другие возможные наименования профессии:

3. Авиациялық медицина конференцияларына AMС-ға қатысу үшін AMC бюджетін бөлу.
4. Авиациялық медицина конференцияларына АМС-нің қатысу кестесін ескере отырып, АМО жұмысын жоспарлау.
Білімдер:
1. Авиациялық медицина бойынша конференцияларды ұйымдастырушылар қызметінің ерекшелігі.
2. Шетелдегі авиациялық медицинаның жетістіктері мен қазіргі жағдайы.
3. Авиациялық медицина саласындағы ұлттық және халықаралық заңнамадағы өзгерістер.
4. Кәсіпорынның операциялық қызметін жоспарлау жүйелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Бейімділік
Ұқыптылық
Дербестік және жауапкершілік
Жүйелі ойлау
Ынтымақтастық және өзара іс-қимыл
Стратегиялық ойлау
Күйзеліске тұрақтылық
Шыдамдылық
Ойлау икемділігі
Тез шешім қабылдай білу
Командада жұмыс істей білу
Тәртіптілік
Парасаттылық
Көшбасшылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. "Авиациялық медициналық орталықты сертификаттау және сертификат беру қағидаларын, сондай-ақ авиациялық медициналық орталықтарға қойылатын сертификаттау талаптарын бекіту туралы" ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 16 маусымдағы № 358 бұйрығы. 2. "Авиациялық медициналық сарапшыларды тағайындау қағидаларын бекіту туралы" ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 13 маусымдағы № 344 бұйрығы. 3. ҚР Инвестициялар және даму Министрінің "ҚР азаматтық авиациясында медициналық куәландыру және қарап-тексеру қағидаларын бекіту туралы" 2017 жылғы 5 маусымдағы № 324 бұйрығы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Мамандар-сараптамалық диагностикалық қызмет саласындағы кәсіптік мамандар (1-сыныпты авиациялық медициналық сарапшы, 2-сыныпты авиациялық медициналық сарапшы, ЖА және АЖА класты авиациялық медициналық сарапшы)
10. Кәсіптің карточкасы "Авиациялық медициналық сарапшы":
Топтың коды:
2216-1
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Авиациялық медициналық сарапшы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
-
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Авиациялық медицина бойынша жұмыс өтілі кемінде 3 жыл - 1-сыныпты АМС үшін; кемінде 1 жыл - 2-сыныпты АМИ үшін. ЖА және АЖА сыныбындағы AMС үшін авиациялық медицина бойынша жұмыс өтілі талап етілмейді.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
"Емдеу ісі", "Жалпы медицина"мамандықтары бойынша жоғары оқу орнын бітіргені туралы Диплом. "Жалпы практика дәрігері", "Терапия" немесе "авиациялық және ғарыштық медицина"мамандықтары бойынша дәрігер-маман сертификаты. Авиациялық медициналық сарапшылар үшін кәсіптік даярлаудың базалық және тереңдетілген курстарынан өткені туралы Сертификат (ИКАО оқыту бағдарламасы мен оқытушылар құрамына қойылаты
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

2216-1-001 - Врач функциональной диагностики
Основная цель деятельности:
Проведение медицинских освидетельствований лиц, непосредственно связанных с выполнением и обеспечением полетов воздушных судов и их техническим обслуживанием, обслуживанием воздушного движения, на получение свидетельств или квалификационных отметок
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Определение годности по состоянию здоровья к работе и/или обучению в сфере гражданской авиации
2. Выявление и профилактика ранних форм заболеваний, факторов риска и функциональных отклонений в состоянии здоровья
3. Выдача, продление, приостановление, возобновление медицинских сертификатов 1, 2, 3 классов и ЛА и СЛА
4. Выполнение работ согласно трудовому законодательству, нормам пожарной безопасности, правил безопасности и охраны труда, санитарно-эпидемиологическим требованиям
Дополнительные трудовые функции:
1. Участие в медицинских конференциях
Трудовая функция 1:
Определение годности по состоянию здоровья к работе и/или обучению в сфере гражданской авиации
Навык 1:
Определение объема медицинского обследования при медицинском освидетельствовании
Умения:
1. По показаниям назначать осмотр врачей-консультантов.
2. Записывать в медицинскую документацию данные медицинского обследования, диагноз, рекомендации профильных специалистов, врачей-консультантов.
3. Заполнять отчет о медицинском освидетельствовании.
Знания:
1. Правила назначения авиационных медицинских экспертов.
2. Порядок проведения медицинского освидетельствования авиационного персонала.
3. Целевые группы авиационного персонала, подлежащие обязательным медицинским осмотрам.
4. Правила оказания государственной услуги "Прохождение предварительных обязательных медицинских осмотров".
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Вынесение медицинского заключения по результатам медицинского освидетельствования
Умения:
1. Интерпретировать результаты осмотров врачей-консультантов.
2. Устанавливать годность к работе, накладываемые ограничения, виды необходимого лечения (оздоровления) или профессиональную непригодность заявителей или обладателей медицинских сертификатов.
3. Доводить информацию о выявленных противопоказаниях до сведения авиационного персонала.
Знания:
1. Порядок проведения медицинских осмотров авиационного персонала.
2. Требования по медицинскому освидетельствованию к состоянию здоровья, предъявляемые к заявителям на получение медицинского сертификата класса 1, класса 2, класса 3 и ЛА и СЛА.
3. Правила и периодичность проведения медицинского освидетельствования авиационного персонала, объемы лабораторных и функциональных исследований.

2216-1-001 - Фнкционалдық диагностика дәрігері
Қызметтің негізгі мақсаты:
Әуе кемелерінің ұшуын орындаумен және қамтамасыз етумен және оларға техникалық қызмет көрсетумен, әуе қозғалысына қызмет көрсетумен тікелей байланысты адамдарға куәліктер немесе біліктілік белгілерін алуға медициналық куәландыру жүргізу
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Денсаулық жағдайы бойынша азаматтық авиация саласындағы жұмысқа және/немесе оқуға жарамдылығын анықтау
2. Аурулардың ерте түрлерін, қауіп факторларын және денсаулық жағдайындағы функционалдық ауытқуларды анықтау және алдын алу
3. 1, 2, 3-сыныптардың және ЖА және АЖА медициналық анықтамаларын беру, ұзарту, тоқтата тұру, қалпына келтіру
4. Еңбек заңнамасына, өрт қауіпсіздігі нормаларына, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қағидаларына, санитарлық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкес жұмыстарды орындау
Қосымша еңбек функциялары:
1. Медициналық конференцияларға қатысу
Еңбек функциясы 1:
Денсаулық жағдайы бойынша азаматтық авиация саласындағы жұмысқа және/немесе оқуға жарамдылығын анықтау
Дағды 1:
Медициналық куәландыру кезінде медициналық зерттеп-қараудың көлемін айқындау
Машықтар:
1. Көрсетілімдер бойынша дәрігер-консультанттардың қарауын тағайындау.
2. Медициналық құжаттамаға медициналық тексеру деректерін, диагнозды, тиісті мамандардың, дәрігер-консультанттардың ұсынымдарын жазып алу.
3. Медициналық куәландыру туралы есепті толтыру.
Білімдер:
1. Авиациялық медициналық сарапшыларды тағайындау қағидалары.
2. Авиациялық персоналды медициналық куәландыруды жүргізу тәртібі.
3. Міндетті медициналық тексеруге жататын авиациялық персоналдың нысаналы топтары.
4. "Алдын ала міндетті медициналық тексеруден өту" мемлекеттік қызмет көрсету қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Медициналық куәландыру нәтижелері бойынша медициналық қорытынды шығару
Машықтар:
1. Дәрігер-консультанттардың тексеру нәтижелерін түсіндіру.
2. Жұмысқа жарамдылығын, қойылған шектеулерді, қажетті емдеу (сауықтыру) түрлерін немесе өтініш берушілердің немесе медициналық анықтама иелерінің кәсіптік жарамсыздығын анықтау.
3. Анықталған қарсы көрсетілімдер туралы ақпаратты авиация персоналының назарына жеткізу.
Білімдер:
1. Авиациялық персоналды медициналық тексеруден өткізу тәртібі.
2. 1-сыныпты, 2-сыныпты, 3-сыныпты және ЖА және АЖА медициналық сертификатын алуға өтініш берушілерге қойылатын денсаулық жағдайына медициналық куәландыру жөніндегі талаптар.
3. Авиация персоналына медициналық куәландыру жүргізу қағидалары мен кезеңділігі, зертханалық және функционалдық зерттеулердің көлемі.

4. Правила медицинского освидетельствования и осмотра в гражданской авиации РК.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Самостоятельная оценка состояния здоровья заявителя или обладателя медицинского сертификата
Умения:
1. Консультироваться со специалистами по летной эксплуатации, управлению воздушным движением или другими специалистами отрасли гражданской авиации при возможности допуска авиационного персонала к работе только при установлении ограничения.
2. Оценивать способности, навыки и опыт заявителя или обладателя медицинского сертификата, относящиеся к выполняемой им деятельности, тип воздушного судна, виды и характер выполняемых полетов и работ.
3. Определять коды ограничения при условии, что состояние здоровья не создает угрозу безопасности полетов.
4. Выносить решение о негодности к работе по совокупности 4 и более диагнозов или факторов риска (возраст, пол, вредные привычки), взаимно отягощающих друг друга и ставящих под угрозу безопасность полетов.
Знания:
1. Объем медицинского обследования при медицинском освидетельствовании авиационного персонала.
2. Перечень психологических методик, применяемых в целях профессионального психологического отбора кандидатов на обучение по специальностям гражданской авиации и обладателей медицинского сертификата.
3. Медицинские противопоказания, перечни вредных и (или) опасных производственных факторов, профессий и работ, при выполнении которых проводятся предварительные обязательные медицинские осмотры авиационного персонала при поступлении на работу и периодические обязательные медицинские осмотры.
4. Правила медицинского обеспечения полетов государственной авиации РК.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Выявление и профилактика ранних форм заболеваний, факторов риска и функциональных отклонений в состоянии здоровья
Навык 1:
Выявление факторов, снижающих годность здоровья заявителей и обладателей медицинских сертификатов
Умения:
1. Анализировать информацию и прогнозировать последствия перенесенных авиационным персоналом заболеваний, хирургических операций, инвазивных процедур, регулярного приема лекарственных препаратов, получения травм.
2. Оценивать способность авиационного персонала выполнять профессиональные обязанности соответствующего свидетельства.
3. Принимать решение о продлении, ограничении или приостановлении допуска авиационного персонала к работе с учетом беременности и родов, фактов госпитализации, назначения корректирующих линз и других вмешательств.
Знания:
1. Действующее законодательство об охране здоровья и нормативные документы, регламентирующие деятельность АМЭ.

4. ҚР азаматтық авиациясында медициналық куәландыру және тексеру қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Өтініш берушінің немесе медициналық анықтама иесінің денсаулық жағдайын өз бетінше бағалау
Машықтар:
1. Ұшуды пайдалану, әуе қозғалысын басқару жөніндегі мамандармен немесе азаматтық авиация саласының басқа да мамандарымен авиация персоналын шектеу белгіленген кезде ғана жұмысқа жіберу мүмкіндігі болған кезде кеңесу.
2. Өтініш берушінің немесе медициналық сертификат иеленушінің орындайтын қызметіне қатысты қабілеттерін, дағдылары мен тәжірибесін, әуе кемесінің түрін, орындалатын ұшулар мен жұмыстардың түрлері мен сипатын бағалау.
3. Денсаулық жағдайы ұшу қауіпсіздігіне қауіп төндірмейтін жағдайда шектеу кодтарын анықтау.
4. Бір-бірін өзара ауырлататын және ұшу қауіпсіздігіне қауіп төндіретін 4 және одан да көп диагноздар немесе қауіп факторлары (Жасы, жынысы, жаман әдеттер) жиынтығы бойынша жұмысқа жарамсыздық туралы шешім шығару.
Білімдер:
1. Авиациялық персоналдың жұмысында тренажерлерді, арнайы жабдықтарды және қорғау құралдарын қолданудың негіздері мен олардың адам организміне әсері.
2. Оттекті тыныс алу аппараттарының пайдалану негіздері мен нәтижелері.
3. Санитарлық-ағартушылық жұмыс әдістері және салауатты өмір салтын насихаттау.
4. Медициналық құжаттаманы рәсімдеу ережелері.
5. Арнайы пән бойынша қазіргі заманғы әдебиет және оны жинақтау әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Аурулардың ерте түрлерін, қауіп факторларын және денсаулық жағдайындағы функционалдық ауытқуларды анықтау және алдын алу
Дағды 1:
Өтініш берушілер мен медициналық анықтама иелерінің денсаулығының жарамдылығын төмендететін факторларды анықтау
Машықтар:
1. Ақпаратты талдау және авиациялық персоналдың басынан өткерген аурулардың, хирургиялық операциялардың, инвазиялық процедуралардың, тұрақты дәрі-дәрмектердің, жарақаттардың салдарын болжау.
2. Авиациялық персоналдың қабілетін бағалау тиісті куәліктің кәсіптік міндеттерін орындау.
3. Жүктілікті және босануды, ауруханаға жатқызу фактілерін, түзету линзаларын тағайындауды және басқа да араласуды ескере отырып, авиациялық персоналдың жұмысқа қабылдануын ұзарту, шектеу немесе тоқтата тұру туралы шешім қабылдау.
Білімдер:
1. Медико-биологиялық және клиникалық ғылымдардың негіздері, қазіргі заманғы тексеру әдістері, авиациялық медицина, авиациялық психология, физиология.

2. Основы права в медицине.
3. Права, обязанности и ответственность АМЭ.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Обеспечение выполнения авиационным персоналом обязанностей согласно квалификационным отметкам в медицинских сертификатах
Умения:
1. Убеждать авиационный персонал в своевременном информировании и снижении их медицинской годности, которое может повлечь невозможность безопасного осуществления данных прав и обязанностей.
2. Выявлять использование авиационным персоналом предписанных или не предписанных лекарственных препаратов, которые могут препятствовать безопасному осуществлению прав и обязанностей.
3. Отслеживать медицинское, хирургическое или другое лечение авиационного персонала, которое может представлять угрозу безопасности полетов.
4. Принимать обращения обладателей медицинских сертификатов при ухудшении их самочувствия, возникновении заболевания, утомления, сомнений по поводу состояния здоровья.
Знания:
1. Основы медико-биологических и клинических наук, современные методы обследования, авиационная медицина, авиационная психология, физиология.
2. Санитарно-гигиенические условия летной деятельности.
3. Режим труда, условия питания и отдыха авиационного персонала.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Ведение личных дел заявителей и обладателей медицинских сертификатов
Умения:
1. Выносить заключения на основании результатов медицинских исследований, консультаций врачей-консультантов, отчетов медицинских освидетельствований.
2. Внесение необходимых записей в личное дело заявителя или обладателя медицинского сертификата.
3. Определять продолжительность отсрочки очередного медицинского освидетельствования при выполнении работ в регионах или за пределами РК, отдаленных от места проведения медицинского освидетельствования.
Знания:
1. Основы применения и влияние на организм человека тренажеров, специального снаряжения и средств защиты при работе авиационного персонала.
2. Основы эксплуатации и результаты применения кислородно-дыхательной аппаратуры.
3. Методы санитарно-образовательной работы и пропаганды здорового образа жизни.
4. Правила оформления медицинской документации.
5. Современная литература по специальности и методы ее обобщения.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 3:

2. Ұшақтың қызметі кезіндегі санитарлық-гигиеналық жағдайлар.
3. Авиациялық персоналдың еңбек режимі, тамақтану және демалу шарттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Авиациялық персоналдың медициналық сертификаттардағы біліктілік белгілеріне сәйкес міндеттерін орындауын қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Авиациялық персоналды уақытылы хабардар ету және олардың медициналық жарамдылығының төмендеуі туралы хабарлауға сендіру, бұл олардың құқықтары мен міндеттерін қауіпсіз жүзеге асыруға мүмкіндік бермеуі мүмкін.
2. Авиация персоналының құқықтары мен міндеттерін қауіпсіз жүзеге асыруға кедергі келтіруі мүмкін белгіленген немесе тағайындалмаған дәрілік препараттарды пайдалануын анықтау.
3. Ұшу қауіпсіздігіне қатер төндіруі мүмкін авиациялық персоналдың медициналық, хирургиялық немесе басқа, қадағалау.
4. Медициналық сертификат иелерінің өтініштерін олардың әл-ауқатының нашарлауы, аурудың пайда болуы, шаршау, денсаулық жағдайына күмәндану кезінде қабылдау.
Білімдер:
1. Авиациялық персоналды медициналық куәландыру кезіндегі медициналық тексерудің көлемі.
2. Азаматтық авиация мамандықтары бойынша оқуға үміткерлерді және медициналық сертификат иегерлерін кәсіби психологиялық іріктеу мақсатында қолданылатын психологиялық әдістемелердің тізбесі.
3. Медициналық қарсы көрсетілімдер, орындалуы кезінде авиация персоналын жұмысқа қабылдау кезінде алдын ала міндетті медициналық қарап-тексеру және мерзімді міндетті медициналық қарап-тексеру жүргізілетін зиянды және (немесе) қауіпті өндірістік факторлардың, кәсіптер мен жұмыстардың тізбелері.
4. ҚР мемлекеттік авиациясының ұшуын медициналық қамтамасыз ету қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Өтініш берушілер мен медициналық анықтама иелерінің жеке істерін жүргізу
Машықтар:
1. Медициналық зерттеулердің нәтижелері, медициналық консультанттардың консультациялары, медициналық куәландыру есептері негізінде қорытындылар шығару.
2. Өтініш берушінің немесе медициналық анықтама иесінің жеке іс қағазына қажетті жазбаларды енгізу.
3. ҚР аумақтарында немесе ҚРнан тыс жерлерде, медициналық сараптама жүргізілетін жерден алыс жерлерде жұмыстарды орындау кезінде кезекті медициналық тексеруді кейінге қалдырудың ұзақтығын анықтау.
Білімдер:
1. Авиациялық персоналдың жұмысы кезінде тренажерлерді, арнайы жабдықтар мен қорғаныс құралдарын қолдану негіздері және адам ағзасына әсері.
2. Оттегі-тыныс алу аппаратурасын пайдалану негіздері және қолдану нәтижелері.
3. Санитарлық-білім беру жұмысының әдістері және салауатты өмір салтын насихаттау.
4. Медициналық құжаттаманы ресімдеу ережелері.
5. Мамандық бойынша қазіргі әдебиет және оны жалпылау әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 3:

Выдача, продление, приостановление, возобновление медицинских сертификатов 1, 2, 3 классов и ЛА и СЛА
Навык 1:
Регулирование сроков действия медицинских сертификатов в зависимости от возраста заявителя или обладателя медицинского сертификата
Умения:
1. Сокращать сроки действия медицинских сертификатов при достижении возраста 60 лет линейными пилотами авиакомпаний (самолет, вертолет, воздушное судно с системой увеличения подъемной силы), пилотами коммерческой авиации (самолет, вертолет, дирижабль, воздушное судно с системой увеличения подъемной силы) и пилотами многочленных экипажей (самолет), выполняющих коммерческие воздушные перевозки.
2. Сокращать сроки действия медицинских сертификатов при достижении возраста 40 лет линейными пилотами авиакомпании (самолет, вертолет, воздушное судно с системой увеличения подъемной силы) и пилотами коммерческой авиации (самолет, вертолет, дирижабль), выполняющим коммерческие полеты по перевозке пассажиров, управляемых одним пилотом.
3. Сокращать сроки действия медицинских сертификатов по медицинским показаниям независимо от возраста.
Знания:
1. Перечень врожденных или приобретенных аномалий, при которых заявители являются негодными для получения медицинского сертификата.
2. Перечень активных, скрытых, острых или хронических заболеваний или недееспособности, при которых заявители являются негодными для получения медицинского сертификата.
3. Виды ран, повреждений или последствий операции; при которых заявители являются негодными для получения медицинского сертификата.
4. Эффекты или побочные эффекты от применения назначенного или не назначенного медикаментозного препарата, при которых заявители являются негодными для получения медицинского сертификата.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Регулирование сроков действия медицинских сертификатов по медицинским показаниям
Умения:
1. Корректировать сроки действия медицинских сертификатов.
2. Обосновывать изменения сроков действия медицинских сертификатов.
3. Не разглашать результаты проведенных медицинских освидетельствований и другие данные, которые составляют тайну медицинского работника.
4. Распознавать предусмотренные законодательством случаи передачи результатов проведенных медицинских освидетельствований и других данных третьим лицам.
5. Оперативно информировать уполномоченную организацию и администрацию организации гражданской авиации о состояниях, угрожающих безопасности полетов.
Знания:
1. Требования по медицинскому освидетельствованию к состоянию здоровья, предъявляемые к заявителю на получение медицинского сертификата класса 1.

1, 2, 3-сыныптардың және ЖА және АЖА медициналық анықтамаларын беру, ұзарту, тоқтата тұру, қалпына келтіру
Дағды 1:
Өтініш берушінің немесе медициналық анықтама иесінің жасына байланысты медициналық анықтамалардың жарамдылық мерзімін реттеу
Машықтар:
1. Авиакомпаниялардың желілік ұшқыштары (ұшақ, тікұшақ, көтеру қабілетін арттыру жүйесі бар әуе кемесі), коммерциялық авиация ұшқыштары 60 жасқа толғанда медициналық куәліктердің қолданылу мерзімін қысқартады
(ұшақ, тікұшақ, дирижабль, әуе көтеру күшін арттыру жүйесі бар жаңа кеме) және коммерциялық әуе тасымалын жүзеге асыратын көпмүшелік экипаждардың (ұшақтың) ұшқыштары.
2. Авиакомпанияның желілік ұшқыштары (ұшақ, тікұшақ, көтеру күшін арттыру жүйесі бар әуе кемесі) және коммерциялық авиация ұшқыштары 40 жасқа толған кезде медициналық сертификаттардың қолданылу мерзімін қысқартуға (ұшақ, тікұшақ, дирижабль) бір ұшқыш басқаратын жолаушыларды тасымалдау бойынша коммерциялық рейстерді орындау.
3. Жасына қарамастан медициналық көрсетілімдер бойынша Медициналық сертификаттардың қолданылу мерзімін қысқарту.
Білімдер:
1. Өтініш берушілер медициналық сертификат алуға жарамсыз болып табылатын туа біткен немесе жүре пайда болған ауытқулардың тізбесі.
2. Өтініш берушілер медициналық сертификат алуға жарамсыз болып табылатын белсенді, жасырын, жіті немесе созылмалы аурулардың немесе әрекетке қабілетсіздіктердің тізбесі.
3. Жаралардың, зақымданулардың немесе операцияның салдарларының түрлері; Өтініш берушілер медициналық сертификат алуға жарамсыз болып табылатын жағдайларда.
4. Өтініш берушілер медициналық сертификат алуға жарамсыз болып табылатын тағайындалған немесе тағайындалмаған дәрі-дәрмекті қолданудың әсерлері немесе жанама әсерлері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Медициналық көрсетілімдер бойынша медициналық сертификаттардың қолданылу мерзімдерін реттеу
Машықтар:
1. Медициналық анықтамалардың жарамдылық мерзімін түзету.
2. Медициналық анықтамалардың қолданылу мерзімінің өзгеруін негіздеу.
3. Жүргізілген медициналық тексерулердің нәтижелерін және медицина қызметкерінің құпиясын құрайтын басқа да мәліметтерді жарияламау.
4. Қарастырылғандарды тану жүргізілген медициналық куәландыру нәтижелерін және басқа да деректерді үшінші тұлғаларға беру жағдайлары заңнамада қарастырылған.
5. Уәкілетті ұйымды және азаматтық авиация ұйымының әкімшілігін ұшу қауіпсіздігіне қатер төндіретін жай-күйлер туралы жедел хабардар ету.
Білімдер:
1. 1-сыныпты медициналық сертификат алуға өтініш берушіге қойылатын денсаулық жағдайына медициналық куәландыру жөніндегі талаптар.

2. Требования по медицинскому освидетельствованию к состоянию здоровья, предъявляемые к заявителю на получение медицинского сертификата класса 2.
3. Требования по медицинскому освидетельствованию к состоянию здоровья, предъявляемые к заявителю на получение медицинского сертификата класса 3.
4. Требования по медицинскому освидетельствованию к состоянию здоровья, предъявляемые к заявителю на получение медицинского сертификата ЛА и СЛА
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Медицинское обследование после авиационных происшествий и инцидентов
Умения:
1. Проводить сбор анамнеза, внешний осмотр, осмотр слизистых оболочек, измерение температуры, артериального давления, пульса авиационного специалиста после авиационного происшествия и инцидента.
2. Проводить предварительную оценку алкогольного опьянения авиационного специалиста и при необходимости направлять его в лицензированную наркологическую организацию.
3. Проводить консультации при принятии решения о допуске членов экипажа к полетам.
4. Отстранять от работы лиц, связанных с выполнением и обеспечением полетов воздушных судов и их техническим обслуживанием, обслуживанием воздушного движения, находящихся в состоянии алкогольного, наркотического, токсикоманического опьянения (их аналогов) или употребляющих вещества, вызывающие такое опьянение.
5. По результатам медицинского обследования обладателя медицинского сертификата, состоящего на мониторинге по состоянию здоровья, принимать решение о допуске к работе или обучению, о необходимости внеочередного выходного дня и/или очередного трудового отпуска, проведении консультации и лечения.
6. Рассматривать обоснование авиационного врача о внеочередном медицинском освидетельствовании.
Знания:
1. Объем медицинского обследования при медицинском освидетельствовании.
2. Психологические методики, применяемые в целях профессионального психологического отбора кандидатов на обучение по специальностям гражданской авиации и обладателей медицинского сертификата.
3. Формы отчетов функциональных специалистов об обследованиях кандидатов на обучение по специальностям гражданской авиации и обладателей медицинского сертификата.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 4:
Выполнение работ согласно трудовому законодательству, нормам пожарной безопасности, правил безопасности и охраны труда, санитарно-эпидемиологическим требованиям
Навык 1:
Соблюдение правил внутреннего распорядка, противопожарной безопасности, безопасности и охраны труда и санитарно-эпидемиологического режима
Умения:
1. Соблюдать требования трудового законодательства.

2. 2-сыныпты медициналық сертификат алуға өтініш берушіге қойылатын денсаулық жағдайына медициналық куәландыру жөніндегі талаптар.
3. 3-сыныпты медициналық сертификат алуға өтініш берушіге қойылатын денсаулық жағдайына медициналық куәландыру жөніндегі талаптар.
4. ЖА және АЖА медициналық сертификатын алуға өтініш берушіге қойылатын денсаулық жағдайына медициналық куәландыру жөніндегі талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Авиациялық оқиғалар мен инциденттерден кейінгі медициналық зерттеп-қарау
Машықтар:
1.Авиациялық маманның анамнезін жинауды, сыртын тексеруді, шырышты қабықтарын қарап-тексеруді, температурасын, артериялық қысымын, тамыр соғысын өлшеуді оқиғадан кейін жүргізу.
2. Авиациялық маманның алкогольдік масаңдығын бағалауды және кезінде
оны лицензиясы бар наркологиялық ұйымға жіберу қажеттілігі туралы алдын ала дайындықты жүргізу.
3. Экипаж мүшелерін ұшуға жіберу туралы шешім қабылдаған кезде консультациялар өткізу.
4. Әуе кемелерінің ұшуын орындауға және қамтамасыз етуге және оларға техникалық қызмет көрсетуге, алкоголь, есірткі күйіндегі әуе қозғалысына қызмет көрсетуге байланысты адамдарды жұмыстан шеттетуге,
уытқұмарлық мас болу (олардың аналогтары) немесе осындай масаңдықты тудыратын заттарды қолдану.
5. Денсаулық жағдайы бойынша мониторингте тұрған медициналық сертификат иесінің медициналық тексеру нәтижелері бойынша жұмысқа немесе оқуға жіберу туралы, кезектен тыс демалыс күні және/немесе кезекті еңбек демалысының қажеттілігі туралы, консультация және емдеу жүргізу туралы шешім қабылдау.
6. Авиациялық дәрігердің кезектен тыс медициналық куәландыру туралы негіздемесін қарастыру.
Білімдер:
1. Медициналық куәландыру кезіндегі медициналық тексерудің көлемі.
2. Азаматтық авиация мамандықтары бойынша оқуға үміткерлерді және медициналық сертификат иегерлерін кәсіби психологиялық іріктеу мақсатында қолданылатын психологиялық әдістемелер.
3. Азаматтық авиация мамандықтары бойынша оқуға кандидаттарды және медициналық сертификат иегерлерін тексеру туралы функционалдық мамандардың есептерінің нысандары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 4:
Еңбек заңнамасына, өрт қауіпсіздігі нормаларына, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қағидаларына, санитарлық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкес жұмыстарды орындау
Дағды 1:
Ішкі тәртіп, өртке қарсы қауіпсіздік, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қағидаларын және санитариялық-эпидемиологиялық режимді сақтау
Машықтар:
1. Еңбек заңнамасының талаптарын сақтау.

Исполнитель: Мырзағалиев Ернақыт Орынғалиұлы, +7 (717) 257 21 91, e.myrzagaliev@transport.gov.
12. Организации (предприятия) участвующие в разработке: АО "Академия гражданской авиации" и Медицинский центр РГП "Казаэронавигация".
Руководитель проекта: Жакупов Кайрат Болатович, k.zhakupov@agakaz.kz, +7 (701) 158 54 52.
Исполнители: Ким Дмитрий Спартакович, dm.kim@agakaz.kz, +7 701 012 31 23.
Чигирбаева Светлана Мухриденовна, Chigirbayeva@ans.kz, +7 701 425 6045.
13. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: 8 ноября 2024 года.
14. Национальный орган по профессиональным квалификациям: 19 ноября 2024 года.
15. Национальная палата предпринимателей РК "Атамекен": 4 декабря 2024 года.
16. Номер версии и год выпуска: версия 1, 2024 год.
17. Дата ориентировочного пересмотра: 31 декабря 2027 года.
Приложение 9 к приказу
исполняющего обязанности
Министра транспорта
Республики Казахстан
от 19 декабря 2024 года № 418
Профессиональный стандарт: "Обслуживание воздушного движения"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Обслуживание воздушного движения" разработан в соответствии со статьей 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" и устанавливает требования к руководителям организаций и специалистам, осуществляющим деятельность в области обслуживания воздушного движения.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) воздушная обстановка – одновременное взаимное расположение в вертикальной и горизонтальной плоскостях воздушных судов и других объектов в определенном районе воздушного пространства;
2) воздушное движение – движение воздушных судов, находящихся в полете и на площади маневрирования аэродрома;
3) обслуживание воздушного движения – полетно-информационное обслуживание, аварийное оповещение, диспетчерское обслуживание воздушного движения (районное диспетчерское обслуживание, диспетчерское обслуживание подхода или аэродромное диспетчерское обслуживание);
4) орган обслуживания воздушного движения – орган диспетчерского обслуживания воздушного движения, центр полетной информации или пункт сбора донесений, касающихся обслуживания воздушного движения поставщиком аэронавигационного обслуживания;
5) организация воздушного движения – осуществляемая безопасным, экономичным и эффективным образом динамичная и интегрированная организация воздушного движения и воздушного пространства, включая обслуживание воздушного движения, организацию воздушного пространства и организацию потоков воздушного движения, путем предоставления средств и непрерывного обслуживания в сотрудничестве со всеми сторонами и с использованием бортовых и наземных функций;

Орындаушы: Мырзагалиев Ербакыт Орынгалиевич, +7 (717) 257 21 91, e.myrzagaliev@transport.gov.kz.
12. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар): "Азаматтық авиация академиясы" АҚ.
Жоба жетекшісі: Жакупов Кайрат Болатович, k.zhakupov@agakaz.kz, +7 (701) 158 54 52.
Орындаушылар: Ким Д.С., +7 (701) 012 31 23, dm.kim@agakaz.kz.
Чигирбаева С.М., +7 (701) 425 60 45, Chigirbayeva@ans.kz.
13. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2024 жылғы 8 қараша.
14. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2024 жылғы 19 қараша.
15. "Атамекен" ҚР Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2024 жылғы 4 желтоқсан.
16. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: Нұсқа 1, 2024 жыл.
27. Болжалды қайта қарау күні: 2027 жылғы 31 желтоқсан.
Қазақстан Республикасы
Көлік министрінің
міндетін атқарушының
2024 жылғы 19 желтоқсандағы
№ 418 бұйрығына
9-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Әуе қозғалысына қызмет көрсету"
1-ші тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолдану аясы: "Әуе қозғалысына қызмет көрсету" кәсіптік стандарты "Кәсіби біліктілік туралы" ҚР Заңының 5-бабына сәйкес әзірленген және әуе қозғалысына қызмет көрсету саласындағы қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың басшылары мен мамандарына қойылатын талаптарды белгілейді.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) әуе жағдайы – әуе кеңістігінің белгілі бір ауданындағы әуе кемелерінің және басқа да объектілердің тік және көлденең жазықтықтарында бір мезгілде өзара орналасуы;
2) әуе қозғалысы – әуеайлақтың ұшу және маневр жасау алаңындағы әуе кемелерінің қозғалысы;
3) әуе қозғалысына қызмет көрсету – ұшу-ақпараттық қызмет көрсету, авариялық хабарлау, әуе қозғалысына диспетчерлік қызмет көрсету (аудандық диспетчерлік қызмет көрсету, жақындауға диспетчерлік қызмет көрсету немесе әуеайлақтық диспетчерлік қызмет көрсету);
4) әуе қозғалысына қызмет көрсету органы – аэронавигациялық қызмет көрсетуді жеткізушінің әуе қозғалысына қызмет көрсетуіне қатысты әуе қозғалысына диспетчерлік қызмет көрсету органы, ұшу ақпараты орталығы немесе хабарламаларды жинау пункті;
5) әуе қозғалысын ұйымдастыру – қауіпсіз, үнемді және тиімді түрде жүзеге асырылатын, әуе қозғалысы мен әуе кеңістігін динамикалық және интеграцияланған ұйымдастыру, соның ішінде әуе қозғалысына қызмет көрсету, әуе кеңістігін ұйымдастыру және әуе қозғалысы ағындарын ұйымдастыру, барлық тараптармен ынтымақтастықта және үздіксіз қызмет көрсету арқылы қамтамасыз ету. борттық және жердегі функцияларды пайдалану;

6) векторение (радиолокационное наведение) – обеспечение навигационного наведения воздушных судов посредством указания определенных курсов на основе использования системы наблюдения;
7) диспетчерское указание – указание органа ОВД пилоту (экипажу) воздушного судна, связанное с выполнением задания на полет и обязательное для исполнения;
8) диспетчерское разрешение – разрешение, выдаваемое органом ОВД экипажу воздушного судна, связанное с выполнением полета и обоснованное соответствующими условиями и установленными правилами полетов;
9) зона ответственности – воздушное пространство определенных размеров, в котором орган обслуживания воздушного движения или орган управления воздушным движением осуществляет свои функции;
10) метеорологическая информация – метеорологическая сводка, анализ, прогноз и любое другое сообщение, касающиеся фактических или ожидаемых метеорологических условий, предназначенные для пользователей воздушного пространства;
11) план полета – определенные сведения о намеченном полете или части полета воздушного судна, представляемые пилотом, экипажем или эксплуатантом органам обслуживания воздушного движения и (или) управления воздушным движением;
12) эшелонирование – общий термин, означающий вертикальное, горизонтальное (продольное и боковое) рассредоточение воздушных судов в воздушном пространстве на установленные интервалы.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) ВС – воздушное судно;
2) ОВД – обслуживание воздушного движения;
3) УВД – управление воздушным движением;
4) ОрВД – организация воздушного движения;
5) КС – квалификационный справочник;
6) ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник;
7) РК – Республика Казахстан;
8) ОРК – отраслевая рамка квалификаций;
9) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности;
10) ВПП – взлетно-посадочная полоса.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Обслуживание воздушного движения.
5. Код профессионального стандарта: H52231073.
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
H Транспорт и складирование;
52 Складирование грузов и вспомогательная транспортная деятельность;
52.2 Вспомогательная транспортная деятельность;
52.23 Вспомогательная деятельность воздушного транспорта;
52.23.1 Регулирование использования воздушного пространства.
7. Краткое описание профессионального стандарта: профессиональный стандарт определяет требования к компетенциям и профессиональным навыкам специалистов и руководящего состава в области обслуживания воздушного движения.

6) векторлау (радиолокациялық бағыттау) – бақылау жүйесін пайдалану негізінде белгілі бір курстарды көрсету арқылы әуе кемелерінің навигациялық бағытталуын қамтамасыз ету;
7) диспетчерлік нұсқау – ӘҚҚ органының әуе кемесінің пилотына (экипажына) ұшу тапсырмасын орындауға байланысты және орындауға міндетті нұсқауы;
8) диспетчерлік рұқсат – ұшуды орындауға байланысты және тиісті шарттармен және белгіленген ұшу ережелерімен негізделген әуе кемесінің экипажына ӘҚҚ органы беретін рұқсат;
9) жауапкершілік аймағы – әуе қозғалысына қызмет көрсету органы немесе әуе қозғалысын басқару органы өз функцияларын жүзеге асыратын белгілі бір көлемдегі әуе кеңістігі;
10) метеорологиялық ақпарат – метеорологиялық мәліметтер, талдау, болжам және әуе кеңістігін пайдаланушыларға арналған нақты немесе күтілетін метеорологиялық жағдайларға қатысты кез келген басқа байланыс;
11) ұшу жоспары – пилот, экипаж немесе пайдаланушы әуе қозғалысына қызмет көрсету және (немесе) әуе қозғалысын басқару органдарына ұсынатын әуе кемесінің жоспарланған ұшуы немесе ұшу бөлігі туралы белгілі бір мәліметтер;
12) эшелондау – әуе кемелерінің әуе кеңістігінде белгіленген аралықтарда тік, көлденең (бойлық және бүйірлік) таралуын білдіретін жалпы термин.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
1) ӘК – әуе кемесі;
2) ӘҚҚК – әуе қозғалысына қызмет көрсету;
3) ӘҚБ – әуе қозғалысын басқару;
4) ӘҚҰ – әуе қозғалысын ұйымдастыру;
5) БА – біліктілік анықтамалығы;
6) БТБА – бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
7) ҚР – Қазақстан Респуликасы;
8) СБШ – салалық біліктілік шеңбері;
9) ЭҚЖЖ – экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші;
10) ҰҚЖ – ұшу-қону жолағы.
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Әуе қозғалысына қызмет көрсету.
5. Кәсіптік стандарттың коды: H52231073.
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
H Көлік және қоймалау;
52 Жүктерді қоймаға қою және қосалқы көлік қызметі;
52.2 Қосалқы көлік қызметі;
52.23уе көлігінің қосалқы қызметі;
52.23.1 Әуе кеңістігін пайдалануды реттеу.
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Кәсіптік стандарт әуе қозғалысына қызмет көрсету саласындағы мамандар мен басшы құрамның құзыреттері мен кәсіби дағдыларына қойылатын талаптарды анықтайды.

4. Принимать меры по обеспечению организации квалифицированными кадрами, рациональному использованию и развитию их профессиональных знаний и опыта, созданию безопасных и благоприятных для жизни и здоровья условий труда, соблюдению требований законодательства об охране окружающей среды, формированию благоприятной психологической атмосферы в коллективе.
5. Обеспечивать сочетание экономических и административных методов руководства, обсуждение и решение производственных и иных вопросов, материальных и моральных стимулов повышения эффективности производства.
Знания:
1. Законодательные, иные нормативные правовые акты и акты государственных органов, регламентирующие производственно-хозяйственную и финансово-экономическую деятельность организации.
2.Методические и иные материалы иных органов, касающиеся деятельности организации.
3. Профиль, специализацию и особенности структуры организации.
4. Производственные мощности и кадровые ресурсы организации.
5. Технологию производства продукции организации.
6. Налоговое законодательство.
7. Порядок составления и согласования бизнес-планов производственно-хозяйственной и финансово-экономической деятельности организации.
8.Современные методы хозяйствования и управления организацией
9. Стратегическое планирование, рынок - внешнюю и внутреннюю конъюнктуру (свой сектор и взаимосвязанные с ним), конкурентов, поставщиков и потребителей.
10. Научно-технические достижения и передовой отечественный и зарубежный.
11. Опыт соответствующего вида деятельности и опыт деятельности лучших аналогичных организаций.
12. Порядок заключения и исполнения хозяйственных и финансовых договоров.
13. Порядок разработки и заключения отраслевых соглашений, коллективных договоров и регулирования социально-трудовых отношений.
14. Управление экономикой и финансами организации, организацию производства и труда.
15. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Руководство предприятием (организацией).
Навык 1:
Разработка организационной структуры и распределение ресурсов.
Умения:
1. Руководить в соответствии с законодательством производственной, хозяйственной и финансово-экономической деятельностью организации.
2. Обеспечивать исполнение принимаемых решений, сохранность и эффективное использование имущества организации, содержащегося на его балансе, а также финансово-хозяйственные результаты ее деятельности.

4. Ұйымды білікті кадрлармен қамтамасыз ету, олардың кәсіби білімі мен тәжірибесін ұтымды пайдалану және дамыту, өмір мен денсаулық үшін қауіпсіз және қолайлы еңбек жағдайларын жасау, қоршаған ортаны қорғау заңнамасының талаптарын сақтау, ұжымда қолайлы психологиялық ахуал қалыптастыру бойынша шаралар қабылдау.
5. Басшылықтың экономикалық және әкімшілік әдістерінің үйлесімін, өндірістік және басқа мәселелерді талқылау мен шешуді, өндіріс тиімділігін арттырудың материалдық және моральдық ынталандыруларын қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Ұйымның өндірістік-шаруашылық және қаржылық-шаруашылық қызметін реттейтін заңнамалық, өзге де нормативтік құқықтық актілер мен мемлекеттік органдардың актілері.
2. Ұйымның қызметіне қатысты басқа органдардың әдістемелік және өзге де материалдары.
3. Ұйымның профилі, мамандануы және құрылымдық ерекшеліктері.
4. Ұйымның өндірістік қуаттары мен кадрлық ресурстары.
5. Ұйым өнімін өндіру технологиясы.
6. Салық заңнамасы.
7. Ұйымның өндірістік-шаруашылық және қаржылық-шаруашылық қызметінің бизнес-жоспарларын құру және бекіту тәртібі.
8. Ұйымды басқару мен басқарудың заманауи әдістері
9. Стратегиялық жоспарлау, нарық - бәсекелестердің, жеткізушілердің және тұтынушылардың сыртқы және ішкі конъюнктурасы (өз секторы және онымен өзара байланысты).
10. Отандық және шетелдік ғылыми-техникалық жетістіктер мен озық жетістіктер.
11. Тиісті қызмет түрінің тәжірибесі және ең жақсы ұқсас ұйымдардың тәжірибесі.
12. Шаруашылық және қаржылық шарттарды жасасу және орындау тәртібі.
13. Салалық келісімдерді, ұжымдық шарттарды әзірлеу және жасасу, әлеуметтік-еңбек қатынастарын реттеу тәртібі.
14. Ұйымның экономикасы мен қаржысын басқару, өндіріс пен еңбекті ұйымдастыру.
15. Еңбек заңнамасы, ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Кәсіпорынды (ұйымды) басқару.
Дағды 1:
Ұйымдық құрылымды әзірлеу және ресурстарды бөлу.
Машықтар:
1. Заңнамаға сәйкес ұйымның өндірістік, шаруашылық және қаржы-шаруашылық қызметіне басшылық жасау.
2. Қабылданатын шешімдердің орындалуын, ұйымның балансында тұрған мүлкінің сақталуын және тиімді пайдаланылуын, сондай-ақ оның қызметінің қаржылық-шаруашылық нәтижелерін қамтамасыз ету.

10. Карточка профессии "Руководители (управляющие) специализированных воздушных транспортных подразделений":
Код группы:
1325-4
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Руководители (управляющие) специализированных воздушных транспортных подразделений
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Инженерия и инженерное дело
Квалификация:
-
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Инженерия и инженерное дело
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
1349-0-028 - Директор департамента
Основная цель деятельности:
Планирование, организация и осуществление мероприятий по обеспечению эффективности деятельности в области ОВД/ОрВД. Отчетность перед вышестоящим руководством. Участие в инновационных проектах. Руководство деятельностью структурных подразделений, находящихся в его подчинении.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Административно-управленческая деятельность
2. Обеспечение эффективной деятельности подразделения
3. Выполнение мероприятий по организации воздушного движения
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Административно-управленческая деятельность
Навык 1:
Планирование и контроль деятельности.
Умения:
1.Контролировать и повышать качество работы структурных подразделений, находящихся в подчинении.
2.Планировать процессы обеспечения ОрВД.
3.Определять формы, методы и сроки реализации мероприятий.
4.Контролировать процессы обеспечения ОрВД.
5.Определять цели и задачи, направленные на повышение безопасности полетов.
6.Реализовывать политику предприятия в области развития системы ОрВД.
7.Обеспечивать реализацию мероприятий по подбору, подготовке и аттестации персонала.
8.Осуществлять проверки подразделений ОВД.
9.Принимать меры по повышению уровня безопасности воздушного движения.
10.Определять основные направления развития в сфере организации воздушного движения, освоения технических средств ОВД с учетом роста интенсивности воздушного движения и поступающих в эксплуатацию новых технических средств.
11.Контролировать реализацию корректирующих действий по выявленным несоответствиям в результате аудитов.
12.Вносить на рассмотрение, изучать и анализировать нормативные документы.
13.Планировать и координировать работу экспертов своего подразделения.
14.Обеспечивать выполнение мероприятий по охране труда, пожарной безопасности, производственной санитарии и улучшению условий труда.
15.Издавать распоряжения и указания
16.Актуализировать международный опыт.
Знания:
1.Специфика отрасли и производственной деятельности организации.
2.Нормативные правовые акты РК, постановления, распоряжения, приказы, другие руководящие и нормативные документы вышестоящих органов РК по использованию воздушного пространства, организации воздушного движения и обеспечению полетов.
3.Стратегия и планы развития предприятия и подразделения, в части его касающейся.
4.Структура предприятия, положения и приказы по деятельности предприятия и подразделения
5. Основы организации производства и управления.
6.Основы трудового законодательства
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Обеспечение эффективной деятельности подразделения
Навык 1:
Организация постоянного улучшения качества предоставляемых услуг
Умения:
1.Эффективно взаимодействовать в меняющихся условиях деятельности.
2.Моделировать развитие событий и оценивать возможные последствия.
3.Оценивать планы, проекты, ситуации, возможные риски и результаты работ.
4.Оценивать эффективность проектов, процедур, комплексов работ и их исполнителей.
5.Ставить амбициозные, но достижимые цели и задачи.
6.Мотивировать и стимулировать работников на стратегические результаты.
7.Определять трудности, проблемные места и риски, обеспечивать их устранение, минимизацию.
8.Создавать условия для обучения и аттестации сотрудников, для внедрения новых технологий.
Знания:
1.Специфика отрасли и производственной деятельности организации.
2.Методы, стандарты, требования и способы улучшения качества.
3.Организация производства, планирования, труда, его оплаты и стимулирования.
4.Передовой зарубежный опыт внедрения новых технологий, процедур.
5.Способы мотивации персонала
6.Способы критического, творческого мышления, мозгового штурма.
7.Основы организации производства и управления.
8.Основы трудового законодательства.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Выполнение мероприятий по организации воздушного движения
Навык 1:
Разработка мероприятий по организации воздушного движения
Умения:
1.Анализировать интенсивность воздушного движения.
2.Разрабатывать структуру и классификацию воздушного пространства.
3.Разрабатывать структуру органов ОВД.
4.Разрабатывать систему планирования и координирования воздушного движения.
5.Планировать и обеспечивать потоки воздушного движения.
6.Организовывать взаимодействие между смежными диспетчерскими пунктами и специалистами других служб, обеспечивающих полеты.
7.Осуществлять гражданско-военную координацию для обеспечения гибкого использования воздушного пространства.
8.Создавать систему контроля за использованием воздушного пространства.
9.Разрабатывать документы, регламентирующие ОВД.
10.Проводить мероприятия по совершенствованию организации работы органов обслуживания воздушного движения.
11.Организовывать безопасные, упорядоченные и ускоренные потоки воздушного движения для обеспечения максимально возможного использования пропускной способности органов ОВД.
12.Проводить анализ пропускной способности системы ОВД с учетом потребностей в воздушном движении.
13.Разрабатывать план по повышению пропускной способности, рассчитанный на фактические или прогнозируемые потребности.
14.Осуществлять взаимодействие с различными ведомствами, органами и службами, включая смежные государства, по вопросам организации, планирования, обслуживания и обеспечения безопасности воздушного движения, а также поисково- спасательное обеспечение.
15.Оценивать эффективность взаимодействия.
16.Ставить цели и определять задачи на ближайший год, 3 и более лет.
Знания:
1.Специфика отрасли и производственной деятельности организации.
2.Нормативные правовые акты РК, постановления, распоряжения, приказы, другие руководящие и нормативные документы вышестоящих органов РК по использованию воздушного пространства, организации воздушного движения и обеспечению полетов.
3.Стратегия и планы развития предприятия и подразделения, в части его касающейся.
4.Структура предприятия, положения и приказы по деятельности предприятия и подразделения. 5.Основы организации производства и управления.
6.Основы трудового законодательства.
7.Передовой опыт, лучшие практики предприятий и мероприятия по их внедрению.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стратегическое мышление
Умение работать в команде
Навык ведения переговоров
Список технических регламентов и национальных стандартов:

10. Кәсіптің карточкасы "Мамандандырылған әуе көлігі бөлімшелерінің басшылары (басқарушылары)":
Топтың коды:
1325-4
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Мамандандырылған әуе көлігі бөлімшелерінің басшылары (басқарушылары)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Инженерия және инженерлік іс
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Инженерия және инженерлік іс
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
1349-0-028 - Департамент директоры
Қызметтің негізгі мақсаты:
ӘҚБ саласындағы қызметтің тиімділігін қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды жоспарлау, ұйымдастыру және жүзеге асыру. Жоғары тұрған басшылық алдында есеп беру. Инновациялық жобаларға қатысу. Оның қарамағындағы құрылымдық бөлімшелердің қызметін басқару.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Әкімшілік-басқарушылық қызмет
2. Бөлімшенің тиімді қызметін қамтамасыз ету
3. Әуе қозғалысын ұйымдастыру бойынша іс-шараларды орындау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Әкімшілік-басқарушылық қызмет
Дағды 1:
Қызметті жоспарлау және бақылау.
Машықтар:
1.Бағыныстағы құрылымдық бөлімшелердің жұмыс сапасын бақылау және жақсарту.
2.ӘҚҰ қамтамасыз ету процестерін жоспарлау.
3.Іс-шараларды жүзеге асырудың нысандарын, әдістерін және мерзімдерін анықтау.
4.ӘҚҰ қамтамасыз ету процестерін бақылау.
5. Ұшу қауіпсіздігін арттыруға бағытталған мақсаттар мен міндеттерді анықтау.
6. Кәсіпорынның ӘҚҰ жүйесін дамыту саласындағы саясатын жүзеге асыру.
7. Персоналды іріктеу, даярлау және аттестаттау бойынша іс-шаралардың орындалуын қамтамасыз ету.
8.ӘҚБ бөлімшелерін тексеруді жүзеге асыру.
9. Әуе қозғалысы қауіпсіздігінің деңгейін арттыру бойынша шаралар қабылдау.
10. Әуе қозғалысын ұйымдастыру, әуе қозғалысының қарқындылығының өсуін және пайдалануға берілетін жаңа техникалық құралдарды ескере отырып, әуе қозғалысына қызмет көрсетудің техникалық құралдарын дамыту саласындағы дамудың негізгі бағыттарын анықтау.
11. Тексерулер нәтижесінде анықталған сәйкессіздіктер бойынша түзету шараларының орындалуын бақылау.
12. Нормативтік құжаттарды қарауға енгізу, зерделеу және талдау.
13. Өз бөлімшесі мамандарының жұмысын жоспарлау және үйлестіру.
14. Еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, өндірістік санитария және еңбек жағдайларын жақсарту жөніндегі іс-шаралардың орындалуын қамтамасыз ету.
15.Өкімдер мен нұсқаулар шығару
16. Халықаралық тәжірибені өзектендіру.
Білімдер:
1. Ұйымның саласы мен өндірістік қызметінің ерекшелігі.
2.ҚР нормативтік құқықтық актілері, ҚР жоғары тұрған органдарының әуе кеңістігін пайдалану, әуе қозғалысын ұйымдастыру және ұшуды қамтамасыз ету жөніндегі қаулылары, өкімдері, бұйрықтары, басқа да басшылық және нормативтік құжаттары.
3. Кәсіпорын мен бөлімшенің стратегиясы мен даму жоспарлары, оған қатысты.
4.Кәсіпорынның құрылымы, кәсіпорын мен бөлімшенің қызметі туралы ережелер мен бұйрықтар
5. Өндірісті ұйымдастыру және басқару негіздері.
6.Еңбек заңнамасының негіздері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Бөлімшенің тиімді қызметін қамтамасыз ету
Дағды 1:
Көрсетілетін қызметтердің сапасын үнемі жақсартуды ұйымдастыру
Машықтар:
1. Қызметтің өзгермелі жағдайларында тиімді өзара іс-қимыл жасау.
2.Оқиғалардың дамуын модельдеу және ықтимал салдарларды бағалау.
3.Жоспарларды, жобаларды, жағдайларды, ықтимал тәуекелдерді және жұмыс нәтижелерін бағалау.
4.Жобалардың, процедуралардың, жұмыс кешендерінің және олардың орындаушыларының тиімділігін бағалау.
5.Өршіл, бірақ қол жеткізуге болатын мақсаттар мен міндеттерді қою.
6.Қызметкерлерді стратегиялық нәтижелерге ынталандыру және ынталандыру.
7. Қиындықтарды, проблемалық аймақтарды және тәуекелдерді анықтау, оларды жоюды, азайтуды қамтамасыз ету.
8. Қызметкерлерді оқыту және аттестациялау, жаңа технологияларды енгізу үшін жағдай жасау.
Білімдер:
1. Ұйымның саласы мен өндірістік қызметінің ерекшелігі.
2.Сапаны жақсарту әдістері, стандарттары, талаптары және әдістері.
3.Өндірісті ұйымдастыру, жоспарлау, еңбек, оны төлеу және ынталандыру.
4. Жаңа технологияларды, процедураларды енгізудің озық шетелдік тәжірибесі.
5.Қызметкерлерді ынталандыру тәсілдері
6.Сыни, шығармашылық ойлау, миға шабуыл жасау тәсілдері.
7. Өндірісті ұйымдастыру және басқару негіздері.
8. Еңбек заңнамасының негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 3:
Әуе қозғалысын ұйымдастыру бойынша іс-шараларды орындау
Дағды 1:
Әуе қозғалысын ұйымдастыру жөніндегі іс-шараларды әзірлеу
Машықтар:
1.Әуе қозғалысының қарқындылығын талдау.
2.Әуе кеңістігінің құрылымы мен классификациясын әзірлеу.
3.ӘҚБ органдарының құрылымын әзірлеу.
4. Әуе қозғалысын жоспарлау және үйлестіру жүйесін әзірлеу.
5.Әуе қозғалысы ағындарын жоспарлау және қамтамасыз ету.
6. Іргелес диспетчерлік пункттер мен ұшуды қамтамасыз ететін басқа да қызметтердің мамандары арасындағы өзара іс-қимылды ұйымдастыру.
7. Әуе кеңістігін икемді пайдалануды қамтамасыз ету үшін азаматтық-әскери үйлестіруді жүзеге асыру.
8.Әуе кеңістігін пайдалануды бақылау жүйесін құру.
9. Ішкі істер органдарын реттейтін құжаттарды әзірлеу.
10. Әуе қозғалысына қызмет көрсету органдарының жұмысын ұйымдастыруды жетілдіру бойынша іс-шараларды жүзеге асыру.
11. ӘҚБ органдарының өткізу қабілетін барынша пайдалануды қамтамасыз ету үшін қауіпсіз, реттелген және жеделдетілген әуе қозғалысын ұйымдастырыңыз.
12. Әуе қозғалысына қажеттілікті ескере отырып, ӘҚБ жүйесінің өткізу қабілеттілігіне талдау жүргізу.
13. Нақты немесе болжамды қажеттіліктерге есептелген өткізу қабілеттілігін арттыру жоспарын әзірлеу.
14. Әуе қозғалысын ұйымдастыру, жоспарлау, техникалық қызмет көрсету және қауіпсіздікті қамтамасыз ету, сондай-ақ іздестіру-құтқаруды қамтамасыз ету мәселелері бойынша әртүрлі ведомстволармен, органдармен және қызметтермен, соның ішінде одақтас мемлекеттермен өзара іс-қимылды жүзеге асыру.
15. Өзара әрекеттесудің тиімділігін бағалау.
16. Алдағы жылға, 3 және одан да көп жылға мақсаттар қою және міндеттерді анықтау.
Білімдер:
1. Ұйымның саласы мен өндірістік қызметінің ерекшелігі.
2.ҚР нормативтік құқықтық актілері, ҚР жоғары тұрған органдарының әуе кеңістігін пайдалану, әуе қозғалысын ұйымдастыру және ұшуды қамтамасыз ету жөніндегі қаулылары, өкімдері, бұйрықтары, басқа да басшылық және нормативтік құжаттары.
3. Кәсіпорын мен бөлімшенің стратегиясы мен даму жоспарлары, оған қатысты.
4. Кәсіпорынның құрылымы, кәсіпорын мен бөлімшенің қызметі туралы ережелер мен бұйрықтар. 5.Өндірісті ұйымдастыру және басқару негіздері.
6. Еңбек заңнамасының негіздері.
7. Кәсіпорындардың озық тәжірибелері, озық тәжірибелері және оларды енгізу шаралары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Стратегиялық ойлау
Командада жұмыс істей білу
Келіссөз жүргізу шеберлігі
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

1. Приказ Министра транспорта и коммуникаций РК от 28 сентября 2013 года № 764 "Об утверждении Типовых программ профессиональной подготовки авиационного персонала, участвующего в обеспечении безопасности полетов".
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
8
Первые руководители учреждений, организаций и предприятий
6
Руководители (управляющие) специализированных воздушных транспортных подразделенийРуководители (управляющие) специализированных воздушных транспортных подразделений
11. Карточка профессии "Руководители (управляющие) специализированных воздушных транспортных подразделений":
Код группы:
1325-4
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Руководители (управляющие) специализированных воздушных транспортных подразделений
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Инженерия и инженерное дело
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
1325-4-018 - Начальник службы
Основная цель деятельности:
Планирование работы, организация и осуществление деятельности по обеспечению ОВД в подразделении путем постоянного контроля реализуемых мероприятий и непосредственного участия в процессах
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация работы службы (смены)
2. Руководство и контроль работы службы (смены) по выполнению подчиненным персоналом их функций и задач
3. Контроль реализуемых мероприятий и их мониторинг
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Организация работы службы (смены)
Навык 1:
Планирование и организация работы службы (смены)
Умения:
По службе:
1.Планировать работу службы ОВД в соответствии с целями и задачами.
2.Разрабатывать план работы службы ОВД.
3.Определять формы, методы и сроки реализации мероприятий.
4.Разрабатывать мероприятия по развитию службы ОВД, совершенствованию структуры воздушного пространства и оснащению радиотехническими средствами.
5.Проводить мероприятия по подбору, подготовке и аттестации персонала.
6.Разрабатывать корректирующие действия по выявленным несоответствиям в результате аудитов.
7.Обеспечивать своевременное ознакомление персонала с актуальной документацией.
8.Обеспечивать выполнение мероприятий по охране труда, пожарной безопасности, производственной санитарии и улучшению условий труда.
9.Издавать распоряжения и указания.
10.Собирать, систематизировать, анализировать поступающую информацию по безопасности полетов и обеспечению качества.
11.Понимать принципы управления рисками, участвовать в их оценке и разработке мероприятий по управлению и минимизации.
По смене:
12.Организовать работу личного состава.
13.Проводить анализ воздушного движения в своем районе. При необходимости, усиливать дополнительными диспетчерами рабочие места, открывать дополнительные или объединять рабочие места, где это предусмотрено.
14.Проводить инструктаж и разбор работы смены, методическую работу в смене, мероприятия по укреплению трудовой дисциплины.
15.Осуществлять процедуры приема-сдачи дежурства.
16.Составлять распорядок работы смены (перерывы, подмена и т.п.).
17.Проверять готовность личного состава к работе, наличие и сроки действия квалификационных, специальных отметок, а также результаты прохождения диспетчерами медицинского освидетельствования.
18.Определять дни и часы пиковых нагрузок при интенсивном воздушном движении на каждом диспетчерском пункте.
19.Определять время и продолжительность кратковременной подмены диспетчеров во время пиковой нагрузки.
20.Понимать текущую оперативную обстановку и прогнозировать развитие событий.
21.Ограничивать движение воздушных судов, не допуская превышения пропускной способности в районе ответственности.
22.Обеспечивать безопасные эксплуатационные условия.
Знания:
1.Нормативные правовые акты РК, регламентирующими использование воздушного пространства, организацию воздушного движения, производство и обеспечение полетов, другими документами, регламентирующими ОВД.
2. Стратегия и планы развития предприятия и подразделения, в части его касающейся.
3.Структура предприятия, положения и приказы по деятельности предприятия и подразделения.
4.Основы организации производства и управления.
5.Основы трудового законодательства.
6.Организация работы службы ОВД.
7.Возможности и ограничения человека, оптимизация работы команды, принципы контроля факторов угрозы и ошибок.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Руководство и контроль работы службы (смены) по выполнению подчиненным персоналом их функций и задач
Навык 1:
Планирование и контроль деятельности службы (смены)
Умения:
По службе:
1.Планировать процессы обеспечения ОВД.
2.Определять формы, методы и сроки реализации мероприятий.
3.Контролировать процессы обеспечения ОВД.
4.Определять порядок работы и должностные обязанности персонала.
5. Вести учет и анализ состояния дисциплины, допущенных нарушений при ОВД, несоблюдения установленного режима полетов, инцидентов и авиационных происшествий, произошедших по вине специалистов службы ОВД.
6.Контролировать соблюдение режимов рабочего времени.
7.Контролировать и обеспечивать квалификационное соответствие персонала.
По смене:
8.Контролировать работу дежурной смены.
9.Контролировать и не допускать нахождение персонала службы ОВД с признаками алкогольного, наркотического, токсикоманического опьянения, в процессе выполнения должностных обязанностей.
10.Обеспечивать и контролировать координацию действий между рабочими местами и с другими заинтересованными сторонами.
11.Контролировать управление диспетчерами потенциально конфликтными ситуациями и обеспечение эшелонирования.
12.Выявлять и устранять опасные для работы факторы, выявлять и контролировать внешние и внутренние угрозы, ошибки диспетчеров.
13.Своевременно обнаруживать и реагировать на аварийные и необычные ситуации, связанные с полетами воздушных судов.
14.Своевременно находить и реализовывать решения для обнаруженных опасностей и связанных с ними рисков.
15.Оказывать помощь при усложнении воздушной обстановки, при наличии опасных метеоявлений или возникновении особых случаев в полете.
16.Выявлять случаи нарушения обслуживания воздушного движения в смене, разрабатывать меры по их предупреждению и обеспечивать их выполнение подчиненным персоналом.
Знания:
1.Нормативные правовые акты РК, регламентирующими использование воздушного пространства, организацию воздушного движения, производство и обеспечение полетов, другими документами, регламентирующими ОВД.
2.Стратегия и планы развития предприятия и подразделения, в части его касающейся.
3.Структура предприятия, положения и приказы по деятельности предприятия и подразделения.
4.Основы организации производства и управления.
5.Основы трудового законодательства.
6.Организация работы службы ОВД.
7.Возможности и ограничения человека, оптимизация работы команды, принципы контроля факторов угрозы и ошибок.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Контроль реализуемых мероприятий и их мониторинг
Навык 1:
Планирование и контроль реализации мероприятий
Умения:
1.Разрабатывать план мероприятий.
2.Назначать ответственных лиц за реализацию мероприятий.
3.Контролировать выполнение запланированных мероприятий.
4.Собирать и рассматривать предложения по усовершенствованию системы ОВД от подчиненного персонала.
5.Понимать принципы управления рисками, участвовать в их оценке и разработке мероприятий по управлению и минимизации.
6.Осуществлять мониторинг внедряемых процедур и новых технологий.
7.Разрабатывать предложения по улучшению внедренных процедур и новых технологий.
Знания:
1.Нормативные правовые акты РК, регламентирующими использование воздушного пространства, организацию воздушного движения, производство и обеспечение полетов, другими документами, регламентирующими ОВД.
2. Стратегия и планы развития предприятия и подразделения, в части его касающейся.
3.Структура предприятия, положения и приказы по деятельности предприятия и подразделения.
4.Основы организации производства и управления.
5.Основы трудового законодательства.
6.Организация работы службы ОВД.
7.Возможности и ограничения человека, оптимизация работы команды, принципы контроля факторов угрозы и ошибок.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Умение быстро принимать решения
Умение работать в команде
Мотивированность
Поиск и анализ информации
Список технических регламентов и национальных стандартов:

1. "Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын авиация персоналын кәсіптік даярлаудың үлгілік бағдарламаларын бекіту туралы" ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 28 қыркүйектегі № 764 бұйрығы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
8
Мамандандырылған әуе көлігі бөлімшелерінің басшылары (басқарушылары)
6
Диспетчер-қозғалыс қызметінің нұсқаушысы
11. Кәсіптің карточкасы "Мамандандырылған әуе көлігі бөлімшелерінің басшылары (басқарушылары)":
Топтың коды:
1325-4
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Мамандандырылған әуе көлігі бөлімшелерінің басшылары (басқарушылары)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Инженерия және инженерлік іс
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
1325-4-018 - Қызмет бастығы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Іске асырылатын іс-шараларды тұрақты бақылау және процестерге тікелей қатысу арқылы бөлімшеде ӘҚБ қамтамасыз ету бойынша жұмысты жоспарлау, ұйымдастыру және жүзеге асыру
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Қызметтің (ауысымның) жұмысын ұйымдастыру
2. Қызметтің (ауысымның) жұмысын басқару және бақылау бағынысты персоналдың өз функциялары мен міндеттерін орындауы бойынша
3. Іске асырылатын іс-шараларды бақылау және олардың мониторингі
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Қызметтің (ауысымның) жұмысын ұйымдастыру
Дағды 1:
Қызметтің (ауысымның) жұмысын жоспарлау және ұйымдастыру
Машықтар:
1.ӘҚБ қызметінің жұмысын мақсаттары мен міндеттеріне сәйкес жоспарлау.
2. ӘҚБ қызметінің жұмыс жоспарын әзірлеу.
3.Іс-шараларды жүзеге асырудың нысандарын, әдістерін және мерзімдерін анықтау.
4.ӘҚБ қызметін дамыту, әуе кеңістігінің құрылымын жетілдіру және радиотехникалық құралдармен жабдықтау жөніндегі іс-шараларды әзірлеу.
5. Қызметкерлерді іріктеу, даярлау және аттестаттау бойынша іс-шараларды жүргізу.
6.Аудиттер нәтижесінде анықталған сәйкессіздіктер бойынша түзету шараларын әзірлеу.
7. Қызметкерлердің тиісті құжаттамамен уақтылы танысуын қамтамасыз ету.
8.Еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, өндірістік санитария және еңбек жағдайларын жақсарту жөніндегі іс-шаралардың орындалуын қамтамасыз ету.
9.Бұйрықтар мен нұсқаулар шығару.
10.Ұшу қауіпсіздігі және сапаны қамтамасыз ету бойынша келіп түсетін ақпаратты жинау, жүйелеу, талдау.
11. Тәуекелдерді басқару принциптерін түсіну, оларды бағалауға және басқару және азайту шараларын әзірлеуге қатысу.
Ауысым бойынша:
12. Жеке құрамның жұмысын ұйымдастыру.
13. Өз ауданындағы әуе қозғалысына талдау жүргізу. Қажет болса, қосымша диспетчерлермен жұмыс орындарын күшейту, қарастырылған жерлерде қосымша жұмыс орындарын ашу немесе бірікту.
14. Ауысым жұмысына, ауысымдағы әдістемелік жұмыстарға, еңбек тәртібін нығайту шараларына нұсқау беру және талдау жүргізу.
15. Кезекшілікті қабылдау және тапсыру рәсімдерін жүзеге асыру.
16. Ауысымның жұмыс тәртібін құру (үзілістер, ауысымдар және т.б.).
17. Жеке құрамның жұмысқа дайындығын, біліктілік, арнайы белгілердің болуын және жарамдылық мерзімдерін, сондай-ақ диспетчерлердің медициналық тексеруден өту нәтижелерін тексеру.
18. Әрбір диспетчерлік пунктте қарқынды әуе қозғалысы кезінде ең жоғары жүктемелердің күндері мен сағаттарын анықтау.
19. Ең жоғары жүктеме кезінде диспетчерлерді қысқа мерзімді ауыстырудың уақыты мен ұзақтығын анықтау.
20. Ағымдағы операциялық жағдайды түсіну және оқиғалардың дамуын болжау.
21.Жауапкершілік аймағында өткізу қабілеттілігінің асып кетуіне жол бермей, әуе кемелерінің қозғалысын шектеу.
22. Қауіпсіз пайдалану жағдайларын қамтамасыз ету.
Білімдер:
1.ҚР әуе кеңістігін пайдалануды, әуе қозғалысын ұйымдастыруды, ұшуды жүзеге асыруды және қамтамасыз етуді реттейтін нормативтік құқықтық актілері, әуе қозғалысын басқаруды реттейтін басқа құжаттар.
2. Қатысты бөлігінде кәсіпорын мен бөлімшенің стратегиясы мен даму жоспарлары.
3. Кәсіпорынның құрылымы, кәсіпорын мен бөлімшенің қызметі туралы ережелер мен бұйрықтар.
4. Өндірісті ұйымдастыру және басқару негіздері.
5.Еңбек заңнамасының негіздері.
6. ӘҚБ қызметінің жұмысын ұйымдастыру.
7. Адамның мүмкіндіктері мен шектеулері, топ жұмысын оңтайландыру, қауіп факторлары мен қателерді бақылау принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Қызметтің (ауысымның) жұмысын басқару және бақылау бағынысты персоналдың өз функциялары мен міндеттерін орындауы бойынша
Дағды 1:
Қызметтің (ауысымның) жұмысын жоспарлау және бақылау
Машықтар:
1. ӘҚБ қамтамасыз ету процестерін жоспарлау.
2. Іс-шараларды жүзеге асырудың нысандарын, әдістерін және мерзімдерін анықтау.
3. ӘҚБ қамтамасыз ету процестерін бақылау.
4.Персоналдың жұмыс тәртібі мен лауазымдық міндеттерін анықтау.
5. Тәртіп жағдайын, ӘҚБ -да жіберілген бұзушылықтарды, белгіленген ұшу тәртібін сақтамауды, әуе қозғалысына қызмет көрсету мамандарының кінәсінен болған инциденттер мен авиациялық оқиғаларды есепке алу және талдау.
6.Жұмыс уақытының сақталуын бақылау.
7. Персоналдың біліктілік сәйкестігін бақылау және қамтамасыз ету.
Ауысым бойынша:
8. Кезекші ауысымның жұмысын бақылау.
9.ӘҚБ қызметі персоналының болуын бақылау және болдырмау лауазымдық міндеттерін орындау барысында алкогольдік, есірткілік, уытқұмарлық масаңдық белгілерімен.
10.Жұмыс орындары мен басқа да мүдделі тараптар арасындағы іс-қимылдарды үйлестіруді қамтамасыз ету және бақылау.
11.Диспетчерлердің ықтимал жанжалды жағдайларды басқаруын бақылау және бөлуді қамтамасыз ету.
12. Жұмысқа қауіпті факторларды анықтау және жою, сыртқы және ішкі қауіптерді, диспетчерлердің қателерін анықтау және бақылау.
13.Әуе кемелерінің ұшуына байланысты авариялық және әдеттен тыс жағдайларды дер кезінде анықтау және оларға ден қою.
14.Анықталған қауіптер мен олармен байланысты тәуекелдер бойынша шешімдерді уақтылы табу және енгізу.
15. Әуедегі жағдайдың күрделенуіне, қауіпті метеожағдайлардың болуына немесе ұшу кезінде ерекше жағдайлардың туындауына көмек көрсету.
16. Ауысымда әуе қозғалысына қызмет көрсетуді бұзу жағдайларын анықтау, олардың алдын алу шараларын әзірлеу және бағынысты қызметкерлердің олардың орындалуын қамтамасыз ету.
Білімдер:
1.ҚР әуе кеңістігін пайдалануды, әуе қозғалысын ұйымдастыруды, ұшуды жүзеге асыруды және қамтамасыз етуді реттейтін нормативтік құқықтық актілері, әуе қозғалысын басқаруды реттейтін басқа құжаттар.
2.Қатысты бөлігінде кәсіпорын мен бөлімшенің стратегиясы мен даму жоспарлары.
3. Кәсіпорынның құрылымы, кәсіпорын мен бөлімшенің қызметі туралы ережелер мен бұйрықтар.
4. Өндірісті ұйымдастыру және басқару негіздері.
5.Еңбек заңнамасының негіздері.
6. ӘҚБ қызметінің жұмысын ұйымдастыру.
7. Адамның мүмкіндіктері мен шектеулері, топ жұмысын оңтайландыру, қауіп факторлары мен қателерді бақылау принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 3:
Іске асырылатын іс-шараларды бақылау және олардың мониторингі
Дағды 1:
Іс-шаралардың жүзеге асырылуын жоспарлау және бақылау
Машықтар:
1. Іс-шаралар жоспарын әзірлеу.
2. Іс-шараларды жүзеге асыруға жауапты тұлғаларды тағайындау.
3.Жоспарланған іс-шаралардың орындалуын бақылау.
4.Ұсыныстарды жинау және қарастыру бағынысты персоналдан ӘҚБ жүйесін жетілдіру бойынша.
5.Тәуекелдерді басқару принциптерін түсіну, оларды бағалауға және басқару және азайту шараларын әзірлеуге қатысу.
6.Енгізілетін процедуралар мен жаңа технологиялардың мониторингін жүзеге асыру.
7.Енгізілген процедуралар мен жаңа технологияларды жетілдіру бойынша ұсыныстар әзірлеу.
Білімдер:
1.ҚР әуе кеңістігін пайдалануды, әуе қозғалысын ұйымдастыруды, ұшуды жүзеге асыруды және қамтамасыз етуді реттейтін нормативтік құқықтық актілері, әуе қозғалысын басқаруды реттейтін басқа құжаттар.
2. Қатысты бөлігінде кәсіпорын мен бөлімшенің стратегиясы мен даму жоспарлары.
3. Кәсіпорынның құрылымы, кәсіпорын мен бөлімшенің қызметі туралы ережелер мен бұйрықтар.
4. Өндірісті ұйымдастыру және басқару негіздері.
5.Еңбек заңнамасының негіздері.
6. ӘҚБ қызметінің жұмысын ұйымдастыру.
7. Адамның мүмкіндіктері мен шектеулері, топ жұмысын оңтайландыру, қауіп факторлары мен қателерді бақылау принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Тез шешім қабылдай білу
Командада жұмыс істей білу
Мотивация
Ақпаратты іздеу және талдау
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

1. Приказ Министра транспорта и коммуникаций РК от 28 сентября 2013 года № 764 "Об утверждении Типовых программ профессиональной подготовки авиационного персонала, участвующего в обеспечении безопасности полетов". 2. Приказ Министра транспорта и коммуникаций РК от 13 июня 2011 года № 362 "Об утверждении квалификационных требований к лицу для получения свидетельства авиационного персонала"
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Руководители (управляющие) специализированных воздушных транспортных подразделений
6
Диспетчер-инструктор службы движения
5
Авиационный диспетчер

1. "Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын авиация персоналын кәсіптік даярлаудың үлгілік бағдарламаларын бекіту туралы" ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 28 қыркүйектегі № 764 бұйрығы. 2. ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 13 маусымдағы №362 "Авиациялық персоналдың куәлігін алу үшін адамға қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы" бұйрығы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Мамандандырылған әуе көлігі бөлімшелерінің басшылары (басқарушылары)
6
Диспетчер-қозғалыс қызметінің нұсқаушысы
5
Авиациялық диспетчер

12. Карточка профессии "Диспетчер-инструктор службы движения":
Код группы:
3154-0
Код наименования занятия:
3154-0-016
Наименование профессии:
Диспетчер-инструктор службы движения
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Инженерия и инженерное дело
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
3154-0-015 - Диспетчер службы движения
Основная цель деятельности:
Проведение стажировки специалистов службы ОВД, контроль работы в начальный период их самостоятельной работы.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация, планирование и проведение предварительной подготовки стажера
2. Организация, планирование и проведение практической стажировки на диспетчерском пункте и тренировки на диспетчерском тренажере
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Организация, планирование и проведение предварительной подготовки стажера
Навык 1:
Планирование и проведение предварительной подготовки стажера
Умения:
1.Разрабатывать программу и план стажировки.
2.Анализировать данные о стажере
3.Проводить беседы со стажером.
4.Составлять индивидуальный план проведения стажировки.
5.Определять сроки изучения документации и содержание тренажерной подготовки, время начала практической подготовки.
6.Вносить коррективы в план проведения стажировки.
7.Проводить изучение элементов предварительной подготовки.
8.Разъяснять стажеру необходимые элементы предварительной подготовки.
9.Проверять знания по элементам предварительной подготовки.
10.Определять готовность стажера к практической подготовке.
11.Вести установленную документацию.
Знания:
1.Нормативные правовые акты РК, постановления, распоряжения, приказы, другие руководящие и нормативные документы РК по использованию воздушного пространства, организации воздушного движения и обеспечению полетов.
2.Технология работы диспетчерских пунктов, на которых проводится стажировка.
3.Квалификационные требования к персоналу.
4.Программа по организации подготовки, переподготовки и поддержания профессионального уровня специалистов по ОВД и планированию полетов.
5.Характерные особенности, возможности и ограничения человека.
6.Организация стажировки.
7.Техника проведения стажировки.
8.Методы оценки и ведение документации.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Организация, планирование и проведение практической стажировки на диспетчерском пункте и тренировки на диспетчерском тренажере
Навык 1:
Планирование и проведение практической стажировки
Умения:
1.Разрабатывать программу и план стажировки.
2.Знакомить стажера с оборудованием рабочего места, возможностями и порядком использования.
3.Осуществлять инструкторский показ.
4.Знакомить стажера с особенностями ведения радиосвязи.
5.Показывать, как осуществляется анализ воздушной обстановки и методы управления воздушным потоком.
6.Знакомить стажера с работой плановой и метеорологической информации.
7.Показывать, как используются радиолокационные данные и как осуществляется координация.
8.Следить за действиями стажера.
9.Оценивать эффективность принимаемых стажером решений.
10.Выявлять и контролировать ошибки стажера.
11.Выдавать пояснения, рекомендации и оказывать помощь при возникновении затруднений у стажера.
12.Принимать меры по контролю и недопущению развития ситуации вследствие допущения ошибок и развития нежелательных состояний.
13.Своевременно вмешиваться в работу стажера, когда этого требуют интересы безопасности (например, устно или путем принятия управления на себя).
14.Заполнять проверочный лист.
15.Принимать решение о возможности допуска к самостоятельной работе.
16.Вести установленную документацию.
Знания:
1.Нормативные правовые акты РК, постановления, распоряжения, приказы, другие руководящие и нормативные документы РК по использованию воздушного пространства, организации воздушного движения и обеспечению полетов.
2.Технология работы диспетчерских пунктов, на которых проводится стажировка.
3.Квалификационные требования к персоналу.
4.Программа по организации подготовки, переподготовки и поддержания профессионального уровня специалистов по ОВД и планированию полетов.
5.Характерные особенности, возможности и ограничения человека.
6.Организация стажировки.
7.Техника проведения стажировки.
8.Методы оценки и ведение документации.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Умение работать в команде
Дисциплинированность
Поиск и анализ информации
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:

12. Кәсіптің карточкасы "Қозғалыс қызметінің диспетчер-инструкторы":
Топтың коды:
3154-0
Қызмет атауының коды:
3154-0-016
Кәсіптің атауы:
Қозғалыс қызметінің диспетчер-инструкторы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Инженерия және инженерлік іс
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
3154-0-015 - Қозғалыс қызметінің диспетчері
Қызметтің негізгі мақсаты:
ӘҚБ қызметінің мамандарына тағылымдамадан өту, олардың өзіндік жұмысының бастапқы кезеңіндегі жұмысты бақылау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Тағылымдамадан өтушінің алдын ала дайындығын ұйымдастыру, жоспарлау және өткізу
2. Диспетчерлік пунктте тәжірибелік тағылымдаманы және диспетчерлік тренажерде жаттықтыруды ұйымдастыру, жоспарлау және өткізу
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Тағылымдамадан өтушінің алдын ала дайындығын ұйымдастыру, жоспарлау және өткізу
Дағды 1:
Тағылымдамадан өтушіні алдын ала даярлауды жоспарлау және өткізу
Машықтар:
1.Тағылымдама бағдарламасы мен жоспарын әзірлеу.
2.Тағылымдамадан өтуші туралы деректерді талдау
3.Тағылымдамадан өтушімен әңгімелесу жүргізу.
4.Тағылымдаманы өткізудің жеке жоспарын құрастыру.
5. Құжаттаманы зерделеу мерзімін және тренажерлық дайындықтың мазмұнын, тәжірибелік дайындықтың басталу уақытын анықтау.
6. Тағылымдаманы өткізу жоспарына түзетулер енгізу.
7. Алдын ала дайындық элементтерін зерделеуді жүргізу.
8.Тағылымдамадан өтушіге алдын ала дайындықтың қажетті элементтерін түсіндіру.
9.Алдын ала дайындық элементтері бойынша білімдерін тексеру.
10. Тағылымдамадан өтушінің практикалық дайындыққа дайындығын анықтау.
11. Белгіленген құжаттаманы жүргізу.
Білімдер:
1.ҚР нормативтік құқықтық актілері, қаулылары, өкімдері, бұйрықтары, ҚР әуе кеңістігін пайдалану, әуе қозғалысын ұйымдастыру және ұшуды қамтамасыз ету жөніндегі басқа да басшылық және нормативтік құжаттары.
2.Тағылымдама өткізілетін диспетчерлік пункттердің жұмыс технологиясы.
3. Персоналға қойылатын біліктілік талаптары.
4.ӘҚБ және ұшуды жоспарлау бойынша мамандарды даярлауды, қайта даярлауды және кәсіби деңгейін қолдауды ұйымдастыру жөніндегі бағдарлама.
5. Адамның өзіне тән ерекшеліктері, мүмкіндіктері мен шектеулері.
6.Тағылымдаманы ұйымдастыру.
7.Тағылымдамадан өту техникасы.
8.Бағалау әдістері және іс қағаздарын жүргізу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Диспетчерлік пунктте тәжірибелік тағылымдаманы және диспетчерлік тренажерде жаттықтыруды ұйымдастыру, жоспарлау және өткізу
Дағды 1:
Тәжірибелік тағылымдаманы жоспарлау және өткізу
Машықтар:
1.Тағылымдама бағдарламасы мен жоспарын әзірлеу.
2.Тағылымдамадан өтушіні жұмыс орнының жабдықтарымен, мүмкіндіктерімен және пайдалану тәртібімен таныстыру.
3.Нұсқаушылық көрсетілімді жүзеге асыру.
4.Тыңдаушыны радиобайланысты жүргізу ерекшеліктерімен таныстыру.
5.Ауа жағдайын талдау және ауа ағынын басқару әдістері қалай жүзеге асырылатынын көрсету.
6. Тыңдаушыны жоспарлы және метеорологиялық ақпараттың жұмысымен таныстыру.
7.Радиолокациялық деректердің қалай пайдаланылатынын және үйлестірудің қалай жүзеге асырылатынын көрсету.
8.Тағылымдамадан өтушінің әрекеттерін бақылау.
9. Тағылымдамадан өтуші қабылдаған шешімдердің тиімділігін бағалау.
10. Тағылымдамадан өтушінің қателіктерін анықтау және бақылау.
11. Тағылымдамадан өтушіде қиындықтар туындаған жағдайда түсініктемелер, ұсыныстар беру және көмек көрсету.
12. Қателіктерге жол беру және жағымсыз жағдайлардың дамуына байланысты жағдайдың дамуын бақылау және алдын алу шараларын қабылдау.
13.Қауіпсіздік мүдделері талап еткенде тағылымдамадан өтушінің жұмысына дер кезінде араласу (мысалы, ауызша немесе басқаруды өз мойнына алу арқылы).
14. Тексеру парағын толтыру.
15. Өз бетінше жұмыс істеуге жіберу мүмкіндігі туралы шешім қабылдау.
16. Белгіленген құжаттаманы жүргізу.
Білімдер:
1.ҚР нормативтік құқықтық актілері, қаулылары, өкімдері, бұйрықтары, ҚР әуе кеңістігін пайдалану, әуе қозғалысын ұйымдастыру және ұшуды қамтамасыз ету жөніндегі басқа да басшылық және нормативтік құжаттары.
2.Тағылымдама өткізілетін диспетчерлік пункттердің жұмыс технологиясы.
3. Персоналға қойылатын біліктілік талаптары.
4.ӘҚБ және ұшуды жоспарлау бойынша мамандарды даярлауды, қайта даярлауды және кәсіби деңгейін қолдауды ұйымдастыру жөніндегі бағдарлама.
5. Адамның өзіне тән ерекшеліктері, мүмкіндіктері мен шектеулері.
6.Тағылымдаманы ұйымдастыру.
7.Тағылымдамадан өту техникасы.
8.Бағалау әдістері және іс қағаздарын жүргізу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Командада жұмыс істей білу
Тәртіптілік
Ақпаратты іздеу және талдау
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

7. Следить за выполнением действий экипажей воздушных судов после выданных указаний по обеспечению эшелонирования.
8. Предпринимать действия по восстановлению установленных интервалов эшелонирования, если они меньше минимальных.
Знания:
1.Основы международного воздушного законодательства и законодательства РК об использовании воздушного пространство РК и деятельности авиации, в части, касающейся обслуживания воздушного движения, в том числе права, обязанности и ответственность обладателя квалификационной (ых) отметки (ок) диспетчера ОВД.
2.Принципы, использование и ограничения оборудования, применяемого в ОВД, речевая связь, регистрация информации, передача данных, радионавигационные средства, наблюдение и радиолокационные системы, автоматическое зависимое наблюдение, обработка планов полета, дисплей (интерфейс пользователя), оперативные данные и данные об условиях эксплуатации.
3.Принципы полета, принципы эксплуатации и функционирования ВС, силовых установок и систем, характеристики ВС, имеющие отношение к ОВД.
4.Возможности человека, включая принципы контроля факторов угрозы и ошибок, а также подготовку по оптимизации работы группы.
5.Авиационная метеорология, применение и понимание метеорологической документации и информации, возникновение и характеристики особых явлений погоды, которые влияют на выполнение полетов и их безопасность, принцип измерения барометрической высоты.
6.Принципы аэронавигации, принципы, ограничения и точность навигационных систем и визуальных средств.
7.Процедуры ОВД, связи, радиотелефонии и обмена фразеологией (штатные, нештатные и аварийные), использование соответствующей авиационной документации, практические методы обеспечения безопасности полетов.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 3:
Предоставление консультации и информации, необходимой для обеспечения безопасного и эффективного выполнения полетов
Умения:
Умения:
1.Отслеживать метеорологические условия, аэронавигационную информацию, состояние средств радиотехнического состояния и электросвязи и передавать своевременно необходимую информацию экипажам ВС.
2.Передавать информацию о зонах ограничениях, опасных и запретных зонах.
3.Проверять актуальность информации.
4.Запрашивать экипажи воздушных судов о фактических метеоусловиях по маршруту полета и информировать другие воздушные суда.
5.Передавать экипажам воздушных судов состояние поверхности ВПП.
Знания:
1.Основы международного воздушного законодательства и законодательства РК об использовании воздушного пространство РК и деятельности авиации, в части, касающейся обслуживания воздушного движения, в том числе права, обязанности и ответственность обладателя
квалификационной (ых) отметки (ок) диспетчера ОВД.
2.Принципы, использование и ограничения оборудования, применяемого в ОВД, речевая связь, регистрация информации, передача данных, радионавигационные средства, наблюдение и радиолокационные системы, автоматическое зависимое наблюдение, обработка планов полета, дисплей (интерфейс пользователя), оперативные данные и данные об условиях эксплуатации.
3.Принципы полета, принципы эксплуатации и функционирования ВС, силовых установок и систем, характеристики ВС, имеющие отношение к ОВД.
4.Возможности человека, включая принципы контроля факторов угрозы и ошибок, а также подготовку по оптимизации работы группы.
5.Авиационная метеорология, применение и понимание метеорологической документации и информации, возникновение и характеристики особых явлений погоды, которые влияют на выполнение полетов и их безопасность, принцип измерения барометрической высоты.
6.Принципы аэронавигации, принципы, ограничения и точность навигационных систем и визуальных средств.
7.Процедуры ОВД, связи, радиотелефонии и обмена фразеологией (штатные, нештатные и аварийные), использование соответствующей авиационной документации, практические методы обеспечения безопасности полетов.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 4:
Ведение радиосвязи с воздушными судами
Умения:
1.Использовать стандартную радиотелефонную фразеологию, если это предписано.
2.Проверять точность подтверждений указаний и при необходимости вносить поправки.
3.Использовать разговорный язык, если стандартной радиотелефонной фразеологии не существует или обстановка требует этого.
4.Вести радиосвязь с соблюдением правил произношения отдельных слов, исключением слов-паразитов и звуков препинания, четкой дикцией.

7. Белгіленген рәсімдерді пайдалана отырып, әуе кемелерінің қозғалысын ұйымдастыру.
8.Әуе кемелерінің сипаттамаларын, жердегі кедергілерді, әуе кеңістігінің шектеулерін және ауа райы жағдайларын ескере отырып, диспетчерлік рұқсаттар мен нұсқауларды беру.
9. Қозғалысты тиімді ұйымдастыру әдістерін қолдану (жылдамдықты белгілеу, векторлау, қозғалыс реті, көтерілу жылдамдығын/төмендеу жылдамдығын белгілеу).
10. Диспетчерлік пункттің өткізу қабілетін болдырмау шараларын қолдану.
11. Әуе кемелерінің экипаждарына қақтығыс жағдайына әкелетін траектория бойынша жүретін әуе кемелері туралы ақпарат беру.
Білімдер:
1. Халықаралық әуе Заңнамасының және ҚР әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы заңнамасының негіздері, әуе қозғалысына қызмет көрсетуге қатысты бөлігінде, оның ішінде ӘҚБ диспетчерінің біліктілік белгісі (ок) иесінің құқықтары, міндеттері мен жауапкершілігі.
2.ӘҚБ -да қолданылатын жабдықтардың принциптері, қолданылуы мен шектеулері, сөйлеу байланысы, ақпаратты тіркеу, деректерді беру, радионавигациялық қондырғылар, бақылау және радиолокациялық жүйелер, автоматты тәуелді бақылау, ұшу жоспарларын өңдеу, дисплей (пайдаланушы интерфейсі), операциялық деректер және пайдалану шарттары туралы мәліметтер.
3. Ұшу қағидаттары, ӘК, күштік қондырғылар мен жүйелерді пайдалану және пайдалану қағидаттары, ӘҚБ -ға қатысы бар ӘК сипаттамалары.
4.Адамның мүмкіндіктері, соның ішінде қауіп факторлары мен қателерді бақылау принциптері, сондай-ақ топтың жұмысын оңтайландыруға дайындық.
5.Атербелмелі метеорология, метеорологиялық құжаттама мен ақпаратты қолдану және түсіну, ұшулардың орындалуына және олардың қауіпсіздігіне әсер ететін ерекше ауа райы құбылыстарының пайда болуы мен сипаттамалары, барометрлік биіктікті өлшеу принципі.
6.Паэронавигациялық принциптер, навигациялық жүйелер мен көрнекі құралдардың принциптері, шектеулері мен дәлдігі.
7.ӘҚБ , байланыс, радиотелефон және фразеологизмдермен алмасу (штаттық, штаттық емес және авариялық), тиісті авиациялық құжаттаманы пайдалану, ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етудің практикалық әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Әуе қозғалысына қызмет көрсету және эшелондауды қамтамасыз ету кезіндегі ықтимал жанжалды жағдайларды басқару
Машықтар:
1. Ауадағы ықтимал жанжалды жағдайларды анықтау.
2.Ең қолайлы эшелондау әдісін таңдау.
3.Белгіленген эшелондау аралықтарын қамтамасыз ету.
4.Диспетчерлік рұқсаттарды және белгіленген эшелондау аралықтарының сақталуын қамтамасыз ететін нұсқауларды беру.
5.Әуедегі жанжалды жағдайды шешу үшін диспетчерлік рұқсаттар мен нұсқаулар беру.
6. Жанжалды жағдайларды байланысты секторлармен немесе ішкі істер органдарымен әрекеттерді үйлестіру арқылы шешу.
7.Эшелондауды қамтамасыз ету бойынша берілген нұсқаулардан кейін әуе кемелері экипаждарының іс-қимылдарының орындалуын бақылау.
8.Белгіленген эшелондау аралықтары минималдыдан аз болса, оларды қалпына келтіру бойынша шаралар қабылдау.
Білімдер:
1. Халықаралық әуе Заңнамасының және ҚР әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы заңнамасының негіздері, әуе қозғалысына қызмет көрсетуге қатысты бөлігінде, оның ішінде ӘҚБ диспетчерінің біліктілік белгісі (ок) иесінің құқықтары, міндеттері мен жауапкершілігі.
2.ӘҚБ -да қолданылатын жабдықтардың принциптері, қолданылуы мен шектеулері, сөйлеу байланысы, ақпаратты тіркеу, деректерді беру, радионавигациялық қондырғылар, бақылау және радиолокациялық жүйелер, автоматты тәуелді бақылау, ұшу жоспарларын өңдеу, дисплей (пайдаланушы интерфейсі), операциялық және пайдалану шарттары туралы мәліметтер.
3. Ұшу қағидаттары, ӘК, күштік қондырғылар мен жүйелерді пайдалану және пайдалану қағидаттары, ӘҚБ -ға қатысы бар ӘК сипаттамалары.
4.Адамның мүмкіндіктері, оның ішінде қауіп-қатер факторлары мен қателіктерді бақылау принциптері, сондай-ақ топтың жұмысын оңтайландыруға дайындық.
5.Авиациялық метеорология, метеорологиялық құжаттама мен ақпаратты қолдану және түсіну, ұшулардың орындалуына және олардың қауіпсіздігіне әсер ететін ауа райының ерекше құбылыстарының пайда болуы мен сипаттамалары, барометрлік биіктікті өлшеу принципі.
6.Аэронавигация принциптері, навигациялық жүйелер мен көрнекі құралдардың принциптері, шектеулері мен дәлдігі.
7.ӘҚБ , байланыс, радиотелефония және фразеологизмдермен алмасу процедуралары (штаттық, штаттық емес және авариялық), тиісті авиациялық құжаттаманы пайдалану, ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етудің практикалық әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 3:
Ұшулардың қауіпсіз және тиімді орындалуын қамтамасыз ету үшін қажетті кеңестер мен ақпараттарды ұсыну
Машықтар:
1.Метеорологиялық жағдайларды, аэронавигациялық ақпаратты, радиотехникалық жай-күй мен электр байланысы құралдарының жай-күйін қадағалау және ӘК экипаждарына қажетті ақпаратты уақтылы беру.
2.Шектеу аймақтары, қауіпті және тыйым салынған аймақтар туралы ақпаратты беру.
3.Ақпараттың өзектілігін тексеру.
4.Әуе кемелерінің экипаждарынан ұшу бағыты бойынша нақты метеожағдайлар туралы сұрау және басқа әуе кемелерін хабардар ету.
5.ҰҚЖ бетінің жай-күйін әуе кемелерінің экипаждарына беру.
Білімдер:
1.Халықаралық әуе заңнамасының және ҚР әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы заңнамасының әуе қозғалысына қызмет көрсетуге қатысты бөлігіндегі негіздері, оның ішінде иесінің құқықтары, міндеттері мен жауапкершілігі
ӘҚБ диспетчерінің біліктілік белгісінің.
2.ӘҚБ -да қолданылатын жабдықтардың принциптері, қолданылуы мен шектеулері, сөйлеу байланысы, ақпаратты тіркеу, деректерді беру, радионавигациялық қондырғылар, бақылау және радиолокациялық жүйелер, автоматты тәуелді бақылау, ұшу жоспарларын өңдеу, дисплей (пайдаланушы интерфейсі), операциялық деректер және пайдалану шарттары туралы мәліметтер.
3.Ұшу қағидаттары, ӘК, күштік қондырғылар мен жүйелерді пайдалану және пайдалану қағидаттары, ӘҚБ -ға қатысы бар ӘК сипаттамалары.
4.Адамның мүмкіндіктері, соның ішінде қауіп факторлары мен қателерді бақылау принциптері, сондай-ақ топтың жұмысын оңтайландыруға дайындық.
5.Атербелмелі метеорология, метеорологиялық құжаттама мен ақпаратты қолдану және түсіну, ұшулардың орындалуына және олардың қауіпсіздігіне әсер ететін ерекше ауа райы құбылыстарының пайда болуы мен сипаттамалары, барометрлік биіктікті өлшеу принципі.
6.Паэронавигациялық принциптер, навигациялық жүйелер мен көрнекі құралдардың принциптері, шектеулері мен дәлдігі.
7.ӘҚҚК, байланыс, радиотелефон және фразеологизмдермен алмасу (штаттық, штаттық емес және авариялық), тиісті авиациялық құжаттаманы пайдалану, ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етудің практикалық әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 4:
Әуе кемелерімен радиобайланысты жүргізу
Машықтар:
1.Ұйғарылған жағдайда стандартты радиотелефондық фразеологизмдерді пайдалану.
2.Нұсқауларды растаудың дұрыстығын тексеру және қажет болған жағдайда түзетулер енгізу.
3.Егер стандартты радиотелефондық фразеологизмдер болмаса немесе жағдай талап етсе, ауызекі сөйлеу тілін қолдану.
4.Паразиттік сөздер мен тыныс белгілерін, анық дикцияны қоспағанда, жеке сөздердің айтылу ережелерін сақтай отырып, радио байланысын жүргізу.

5.Говорить ясно и отчетливо: скорость речи не должна превышать 100 слов в минуту.
6.Сохранять громкость передачи информации на постоянном уровне.
7.До начала передачи нажать и не отпускать до конца сообщения переключатель (тангенту) передачи, своевременно предупреждать возможность его (ее) "залипания".
8.Устанавливать приоритет в ведении радиообмена с экипажами воздушных судов и наземными абонентами.
Знания:
1.Основы международного воздушного законодательства и законодательства РК об использовании воздушного пространство РК и деятельности авиации, в части, касающейся обслуживания воздушного движения, в том числе права, обязанности и ответственность обладателя
квалификационной (ых) отметки (ок) диспетчера ОВД.
2.Принципы, использование и ограничения оборудования, применяемого в ОВД, речевая связь, регистрация информации, передача данных, радионавигационные средства, наблюдение и радиолокационные системы, автоматическое зависимое наблюдение, обработка планов полета, дисплей (интерфейс пользователя), оперативные данные и данные об условиях эксплуатации.
3.Принципы полета, принципы эксплуатации и функционирования ВС, силовых установок и систем, характеристики ВС, имеющие отношение к ОВД.
4.Возможности человека, включая принципы контроля факторов угрозы и ошибок, а также подготовку по оптимизации работы группы.
5.Авиационная метеорология, применение и понимание метеорологической документации и информации, возникновение и характеристики особых явлений погоды, которые влияют на выполнение полетов и их безопасность, принцип измерения барометрической высоты.
6.Принципы аэронавигации, принципы, ограничения и точность навигационных систем и визуальных средств.
7.Процедуры ОВД, связи, радиотелефонии и обмена фразеологией (штатные, нештатные и аварийные), использование соответствующей авиационной документации, практические методы обеспечения безопасности полетов.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 5:
Координация о движении воздушных судов со смежными диспетчерскими пунктами
Умения:
1.Своевременно осуществлять координацию со смежными органами ОВД и другими заинтересованными сторонами.
2.Передавать информацию о движении ВС смежному диспетчерскому пункту и получать подтверждение части переданной им информации в соответствии с технологией работы.
3.Координировать изменение состояния эксплуатационных средств, включая оборудование, системы и функции.
4.Использовать стандартные форматы и протоколы сообщений ОВД для неречевой информации.
5.Осуществлять взаимодействие с ведомственными органами в процессе ОВД.
6.Осуществлять взаимодействие с персоналом по эксплуатации радиотехнического оборудования и связи в случае ухудшения характеристик систем и/или оборудования ОВД.
7.Осуществлять взаимодействие с органами метеорологического слежения.
8.Осуществлять взаимодействие с аэродромной службой.
9.Осуществлять взаимодействие с другими службами, участвующими в обеспечении полетов.
Знания:
1.Основы международного воздушного законодательства и законодательства РК об использовании воздушного пространство РК и деятельности авиации, в части, касающейся обслуживания воздушного движения, в том числе права, обязанности и ответственность обладателя
квалификационной (ых) отметки (ок) диспетчера ОВД.
2.Принципы, использование и ограничения оборудования, применяемого в ОВД, речевая связь, регистрация информации, передача данных, радионавигационные средства, наблюдение и радиолокационные системы, автоматическое зависимое наблюдение, обработка планов полета, дисплей (интерфейс пользователя), оперативные данные и данные об условиях эксплуатации.
3.Принципы полета, принципы эксплуатации и функционирования ВС, силовых установок и систем, характеристики ВС, имеющие отношение к ОВД.
4.Возможности человека, включая принципы контроля факторов угрозы и ошибок, а также подготовку по оптимизации работы группы.
5.Авиационная метеорология, применение и понимание метеорологической документации и информации, возникновение и характеристики особых явлений погоды, которые влияют на выполнение полетов и их безопасность, принцип измерения барометрической высоты.
6.Принципы аэронавигации, принципы, ограничения и точность навигационных систем и визуальных средств.
7.Процедуры ОВД, связи, радиотелефонии и обмена фразеологией (штатные, нештатные и аварийные), использование соответствующей авиационной документации, практические методы обеспечения безопасности полетов.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Управление в аварийных и нештатных ситуациях
Навык 1:
Обнаружение и реагирование на аварийные и нештатные ситуации
Умения:
1.Распознавать на основе имеющейся информации возможность возникновения аварийной ситуации.
2.Определять характер аварийной ситуации.
3.Определять порядок действий с учетом серьезности положения.
4.Принимать решение относительно оптимальных действий по оказанию помощи.
5.Следовать в соответствии с технологией работы в аварийных ситуациях.
6.Следовать установленным процедурам ведения связи и координации в аварийных ситуациях.
7.Оказывать помощь и принимать меры по обеспечению безопасности полетов воздушных судов в зоне ответственности.
8.Обнаруживать ухудшение характеристик и/или оборудования ОВД.
9.Оценивать последствия ограничения функциональности.
10.Следовать установленным процедурам обслуживания, координации и связи на случай ограничения функциональности системы.
11.Уведомлять соответствующие организации о воздушных судах, нуждащихся в помощи поисково-спасательных служб и оказывать таким организациям необходимое содействие.
Знания:
1.Основы международного воздушного законодательства и законодательства РК об использовании воздушного пространство РК и деятельности авиации, в части, касающейся обслуживания воздушного движения, в том числе права, обязанности и ответственность обладателя
квалификационной (ых) отметки (ок) диспетчера ОВД.
2.Принципы, использование и ограничения оборудования, применяемого в ОВД, речевая связь, регистрация информации, передача данных, радионавигационные средства, наблюдение и радиолокационные системы, автоматическое зависимое наблюдение, обработка планов полета, дисплей (интерфейс пользователя), оперативные данные и данные об условиях эксплуатации.
3.Принципы полета, принципы эксплуатации и функционирования ВС, силовых установок и систем, характеристики ВС, имеющие отношение к ОВД.
4.Возможности человека, включая принципы контроля факторов угрозы и ошибок, а также подготовку по оптимизации работы группы.
5.Авиационная метеорология, применение и понимание метеорологической документации и информации, возникновение и характеристики особых явлений погоды, которые влияют на выполнение полетов и их безопасность, принцип измерения барометрической высоты.
6.Принципы аэронавигации, принципы, ограничения и точность навигационных систем и визуальных средств.
7.Процедуры ОВД, связи, радиотелефонии и обмена фразеологией (штатные, нештатные и аварийные), использование соответствующей авиационной документации, практические методы обеспечения безопасности полетов.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Умение быстро принимать решения
Умение работать в команде
Поиск и анализ информации
Список технических регламентов и национальных стандартов:

5.Анық және анық сөйлеу: сөйлеу жылдамдығы минутына 100 сөзден аспауы тиіс.
6. Ақпаратты беру көлемін тұрақты деңгейде сақтау.
7.Жіберу басталмас бұрын, жіберу қосқышын (тангенсін) хабардың соңына дейін басып, жібермеу, оның "жабысып қалу" мүмкіндігін дер кезінде ескерту.
8. Әуе кемелерінің экипаждарымен және жердегі абоненттермен радиобайланысты жүргізуге басымдық беру.
Білімдер:
1. Халықаралық әуе Заңнамасының және ҚР әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы заңнамасының негіздері, әуе қозғалысына қызмет көрсетуге қатысты бөлігінде, оның ішінде иеленушінің құқықтары, міндеттері мен жауапкершілігі ӘҚБ диспетчерінің біліктілік белгісі (ок).
2.ӘҚБ -да қолданылатын жабдықтардың принциптері, қолданылуы мен шектеулері, сөйлеу байланысы, ақпаратты тіркеу, деректерді беру, радионавигациялық қондырғылар, бақылау және радиолокациялық жүйелер, автоматты тәуелді бақылау, ұшу жоспарларын өңдеу, дисплей (пайдаланушы интерфейсі), операциялық деректер және пайдалану шарттары туралы мәліметтер.
3.Ұшу қағидаттары, ӘК, күштік қондырғылар мен жүйелерді пайдалану және пайдалану қағидаттары, ӘҚБ -ға қатысы бар ӘК сипаттамалары.
4.Адамның мүмкіндіктері, соның ішінде қауіп факторлары мен қателерді бақылау принциптері, сондай-ақ топтың жұмысын оңтайландыруға дайындық.
5.Атербелмелі метеорология, метеорологиялық құжаттама мен ақпаратты қолдану және түсіну, ұшулардың орындалуына және олардың қауіпсіздігіне әсер ететін ерекше ауа райы құбылыстарының пайда болуы мен сипаттамалары, барометрлік биіктікті өлшеу принципі.
6.Паэронавигациялық принциптер, навигациялық жүйелер мен көрнекі құралдардың принциптері, шектеулері мен дәлдігі.
7.ӘҚБ , байланыс, радиотелефон және фразеологизмдермен алмасу (штаттық, штаттық емес және авариялық), тиісті авиациялық құжаттаманы пайдалану, ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етудің практикалық әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 5:
Аралас диспетчерлік пункттері бар әуе кемелерінің қозғалысы туралы үйлестіру
Машықтар:
1. Байланысты ішкі істер органдарымен және басқа да мүдделі тараптармен үйлестіруді уақтылы жүзеге асыру.
2. ӘК қозғалысы туралы ақпаратты іргелес диспетчерлік пунктке беру және жұмыс технологиясына сәйкес оларға берілген ақпараттың бір бөлігінің растамасын алу.
3. Жабдықты, жүйелерді және функцияларды қоса алғанда, пайдалану құралдарының күйінің өзгеруін үйлестіру.
4. Ауызша емес ақпарат үшін стандартты АТС хабарлама пішімдері мен хаттамаларын пайдалану.
5. ӘҚБ процесінде ведомстволық органдармен өзара іс-қимылды жүзеге асыру.
6. ӘҚБ жүйелерінің және/немесе жабдықтарының сипаттамалары нашарлаған жағдайда радиотехникалық жабдықты және байланысты пайдалану бойынша персоналмен өзара іс-қимылды жүзеге асыру.
7. Метеорологиялық бақылау органдарымен өзара іс-қимылды жүзеге асыру.
8. Әуеайлақ қызметімен өзара іс-қимылды жүзеге асыру.
9. Ұшуды қамтамасыз етуге қатысатын басқа қызметтермен өзара іс-қимылды жүзеге асыру.
Білімдер:
1. Халықаралық әуе Заңнамасының және ҚР әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы заңнамасының негіздері, әуе қозғалысына қызмет көрсетуге қатысты бөлігінде, оның ішінде иеленушінің құқықтары, міндеттері мен жауапкершілігі ӘҚБ диспетчерінің біліктілік белгісі (ок).
2.ӘҚҚК-да қолданылатын жабдықтардың принциптері, қолданылуы мен шектеулері, сөйлеу байланысы, ақпаратты тіркеу, деректерді беру, радионавигациялық қондырғылар, бақылау және радиолокациялық жүйелер, автоматты тәуелді бақылау, ұшу жоспарларын өңдеу, дисплей (пайдаланушы интерфейсі), операциялық деректер және пайдалану шарттары туралы мәліметтер.
3.Ұшу қағидаттары, ӘК, күштік қондырғылар мен жүйелерді пайдалану және пайдалану қағидаттары, ӘҚБ -ға қатысы бар ӘК сипаттамалары.
4.Адамның мүмкіндіктері, соның ішінде қауіп факторлары мен қателерді бақылау принциптері, сондай-ақ топтың жұмысын оңтайландыруға дайындық.
5.Атербелмелі метеорология, метеорологиялық құжаттама мен ақпаратты қолдану және түсіну, ұшулардың орындалуына және олардың қауіпсіздігіне әсер ететін ерекше ауа райы құбылыстарының пайда болуы мен сипаттамалары, барометрлік биіктікті өлшеу принципі.
6.Паэронавигациялық принциптер, навигациялық жүйелер мен көрнекі құралдардың принциптері, шектеулері мен дәлдігі.
7.ӘҚБ , байланыс, радиотелефон және фразеологизмдермен алмасу (штаттық, штаттық емес және авариялық), тиісті авиациялық құжаттаманы пайдалану, ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етудің практикалық әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Авариялық және штаттан тыс жағдайларда басқару
Дағды 1:
Авариялық және штаттан тыс жағдайларды анықтау және оларға ден қою
Машықтар:
1. Қолда бар ақпарат негізінде авариялық жағдайдың туындау мүмкіндігін тану.
2. Апаттық жағдайдың сипатын анықтау.
3.Жағдайдың ауырлығын ескере отырып, іс-қимыл тәртібін анықтау.
4.Көмек көрсету бойынша оңтайлы әрекеттерге қатысты шешім қабылдау.
5. Авариялық жағдайларда жұмыс істеу технологиясына сәйкес орындау.
6. Төтенше жағдайлар кезінде байланыс пен үйлестіруді қамтамасыз ету үшін белгіленген процедураларды орындау.
7.Жауапкершілік аймағында әуе кемелерінің ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша көмек көрсету және шаралар қабылдау.
8. ӘҚБ сипаттамаларының және/немесе жабдықтарының нашарлауын анықтау.
9. Функционалдылықты шектеудің салдарын бағалау.
10.Жүйенің функционалдығы шектелген жағдайда белгіленген техникалық қызмет көрсету, үйлестіру және байланыс процедураларын орындау.
11. Іздестіру-құтқару қызметтерінің көмегіне мұқтаж әуе кемелері туралы тиісті ұйымдарды хабардар ету және мұндай ұйымдарға қажетті көмек көрсету.
Білімдер:
1. Халықаралық әуе Заңнамасының және ҚР әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы заңнамасының негіздері, әуе қозғалысына қызмет көрсетуге қатысты бөлігінде, оның ішінде иеленушінің құқықтары, міндеттері мен жауапкершілігі ӘҚБ диспетчерінің біліктілік белгісі (ок).
2.ӘҚБ -да қолданылатын жабдықтардың принциптері, қолданылуы мен шектеулері, сөйлеу байланысы, ақпаратты тіркеу, деректерді беру, радионавигациялық қондырғылар, бақылау және радиолокациялық жүйелер, автоматты тәуелді бақылау, ұшу жоспарларын өңдеу, дисплей (пайдаланушы интерфейсі), операциялық деректер және пайдалану шарттары туралы мәліметтер.
3.Ұшу қағидаттары, ӘК, күштік қондырғылар мен жүйелерді пайдалану және пайдалану қағидаттары, ӘҚБ -ға қатысы бар ӘК сипаттамалары.
4.Адамның мүмкіндіктері, соның ішінде қауіп факторлары мен қателерді бақылау принциптері, сондай-ақ топтың жұмысын оңтайландыруға дайындық.
5.Атербелмелі метеорология, метеорологиялық құжаттама мен ақпаратты қолдану және түсіну, ұшулардың орындалуына және олардың қауіпсіздігіне әсер ететін ерекше ауа райы құбылыстарының пайда болуы мен сипаттамалары, барометрлік биіктікті өлшеу принципі.
6.Паэронавигациялық принциптер, навигациялық жүйелер мен көрнекі құралдардың принциптері, шектеулері мен дәлдігі.
7.ӘҚБ , байланыс, радиотелефон және фразеологизмдермен алмасу (штаттық, штаттық емес және авариялық), тиісті авиациялық құжаттаманы пайдалану, ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етудің практикалық әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тез шешім қабылдай білу
Командада жұмыс істей білу
Ақпаратты іздеу және талдау
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

1. Приказ Министра транспорта и коммуникаций РК от 28 сентября 2013 года № 764 "Об утверждении Типовых программ профессиональной подготовки авиационного персонала, участвующего в обеспечении безопасности полетов". 2. Приказ Министра транспорта и коммуникаций РК от 13 июня 2011 года №362 "Об утверждении квалификационных требований к лицу для получения свидетельства авиационного персонала"
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Руководители (управляющие) специализированных воздушных транспортных подразделений
6
Диспетчер-инструктор службы движения
14. Карточка профессии "Диспетчер-оператор":
Код группы:
3154-0
Код наименования занятия:
3154-0-017
Наименование профессии:
Диспетчер-оператор
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра транспорта и коммуникаций РК от 13 июня 2011 года №362 "Об утверждении квалификационных требований к лицу для получения свидетельства авиационного персонала" Глава 16 Квалификационные требования к оператору авиационной станции
оператор авиационной станции
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Эксплуатация воздушных судов и полетно-информационное обеспечение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Представление консультаций и информации, необходимых для обеспечения безопасного и эффективного выполнения полетов.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Осуществление полетно-информационного обслуживания
2. Ведение радиосвязи с воздушными судами
3. Аварийное оповещение
Дополнительные трудовые функции:
1. Выполнение функций по имитации воздушного движения на тренажере
Трудовая функция 1:
Осуществление полетно-информационного обслуживания
Навык 1:
Предоставление консультаций и информации, необходимой для обеспечения безопасного и эффективного выполнения полетов
Умения:
1.Предоставлять фактическую и прогнозируемую метеорологическую информацию по аэродрому (вертодрому).
2.Передавать предупреждения по району аэродрома и по маршрутам и районам полетов, выдаваемые метеорологическим органом.
3.Предоставлять информацию о работе радиотехнических средств и светосигнального оборудования на аэродроме (вертодроме).
4.Предоставлять информацию о состоянии поверхности ВПП.
5.Предоставлять информацию об орнитологической обстановке в районе аэродрома (вертодрома).
6.Предоставлять информацию об ограничениях и запретах в зоне ответственности.
7.Предоставлять любую другую соответствующую информацию для безопасного выполнения взлета и посадки ВС на аэродроме (вертодроме).
Знания:
1.Основы международного воздушного законодательства и законодательства РК об использовании воздушного пространство РК и деятельности авиации, в части касающейся выполнения полетов и воздушной навигации, оператора авиационной станции, ОВД.
2.Процедуры радиотелефонной связи, фразеология, сеть электросвязи.
3.Обслуживание воздушного движения.
4.Основные теоретические вопросы авиационной метеорологии и основные положения документов, регламентирующие метеообеспечение авиации.
5.Основы и принципы работы радионавигационного оборудования.
6.Тактико-технические характеристики радионавигационного оборудования и средств авиационной электросвязи.
7. Принципы, использование и ограничения оборудования электросвязи на авиационной станции.
8.Основные данные и тактико-технические характеристики обслуживаемых ВС.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Ведение радиосвязи с воздушными судами
Навык 1:
Эффективное ведение связи в любой оперативной обстановке
Умения:
1.Использовать стандартную радиотелефонную фразеологию, если это предписано.
2.Проверять точность подтверждений указаний и при необходимости вносить поправки.
3.Использовать разговорный язык, если стандартной радиотелефонной фразеологии не существует или обстановка требует этого.
4.Вести радиосвязь с соблюдением правил произношения отдельных слов, исключением слов-паразитов и звуков препинания, четкой дикцией.

1. "Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын авиация персоналын кәсіптік даярлаудың үлгілік бағдарламаларын бекіту туралы" ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 28 қыркүйектегі № 764 бұйрығы. 2. ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 13 маусымдағы №362 "Авиациялық персоналдың куәлігін алу үшін адамға қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы" бұйрығы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Мамандандырылған әуе көлігі бөлімшелерінің басшылары (басқарушылары)
6
Диспетчер-қозғалыс қызметінің нұсқаушысы
14. Кәсіптің карточкасы "Диспетчер-оператор":
Топтың коды:
3154-0
Қызмет атауының коды:
3154-0-017
Кәсіптің атауы:
Диспетчер-оператор
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 13 маусымдағы №362 "Авиациялық персоналдың куәлігін алу үшін адамға қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы" бұйрығы 16-тарау Авиациялық станция операторына қойылатын біліктілік талаптары
Авиациялық станция оператор
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Әуе кемелерін пайдалану және ұшу-ақпараттық қамтамасыз ету
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ұшулардың қауіпсіз және тиімді орындалуын қамтамасыз ету үшін қажетті консультациялар мен ақпараттарды ұсыну.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Ұшу-ақпараттық қызмет көрсетуді жүзеге асыру
2. Әуе кемелерімен радиобайланысты жүргізу
3. Төтенше жағдай туралы ескерту
Қосымша еңбек функциялары:
1. Тренажерде әуе қозғалысын имитациялау бойынша функцияларды орындау
Еңбек функциясы 1:
Ұшу-ақпараттық қызмет көрсетуді жүзеге асыру
Дағды 1:
Ұшулардың қауіпсіз және тиімді орындалуын қамтамасыз ету үшін қажетті кеңестер мен ақпараттарды ұсыну
Машықтар:
1. Әуеайлақ (тікұшақ айлағы) бойынша нақты және болжамды метеорологиялық ақпаратты ұсыну.
2. Метеорологиялық орган берген әуеайлақ ауданы бойынша және ұшу маршруттары мен аудандары бойынша ескертулерді жіберу.
3. Әуеайлақтағы (тікұшақ айлағындағы) радиотехникалық құралдар мен жарық-сигналдық жабдықтардың жұмысы туралы ақпарат беру.
4. ҰҚЖ бетінің жағдайы туралы ақпарат беру.
5. Әуеайлақ (тікұшақ айлағы) аумағындағы орнитологиялық жағдай туралы ақпарат беру.
6.Жауапкершілік аясындағы шектеулер мен тыйымдар туралы ақпарат беру.
7. Әуеайлақта (тікұшақ айлағында) ӘК ұшуын және қонуын қауіпсіз орындау үшін кез келген басқа тиісті ақпаратты ұсынуға.
Білімдер:
1. Халықаралық әуе Заңнамасының және ҚР әуе кеңістігін пайдалану туралы Заңнамасының және ұшуларды орындауға қатысты бөлігінде авиация қызметінің негіздері әуе навигациясы, авиациялық станция операторы, ӘҚБ .
2.Радиотелефондық байланыс процедуралары, фразеологизмдер, телекоммуникация желілері.
3.Әуе қозғалысына қызмет көрсету.
4.Авиациялық метеорологияның негізгі теориялық мәселелері және авиацияны метеорологиялық қамтамасыз етуді реттейтін құжаттардың негізгі ережелері.
5.Радионавигациялық жабдық жұмысының негіздері мен қағидаттары.
6.Радионавигациялық жабдықтар мен құралдардың тактикалық-техникалық сипаттамалары авиациялық электр байланысы.
7. Телекоммуникациялық жабдықтың принциптері, қолданылуы және шектеулері авиациялық станцияның.
8. Қызмет көрсетілетін ӘК негізгі деректері мен тактикалық-техникалық сипаттамалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Әуе кемелерімен радиобайланысты жүргізу
Дағды 1:
Кез келген жедел жағдайда байланысты тиімді жүргізу
Машықтар:
1.Ұйғарылған жағдайда стандартты радиотелефондық фразеологизмдерді пайдалану.
2.Нұсқауларды растаудың дұрыстығын тексеру және қажет болған жағдайда түзетулер енгізу.
3.Егер стандартты радиотелефондық фразеологизмдер болмаса немесе жағдай талап етсе, ауызекі сөйлеу тілін қолдану.
4.Паразиттік сөздер мен тыныс белгілерін, анық дикцияны қоспағанда, жеке сөздердің айтылу ережелерін сақтай отырып, радио байланысын жүргізу.

1. Приказ Министра транспорта и коммуникаций РК от 28 сентября 2013 года № 764 "Об утверждении Типовых программ профессиональной подготовки авиационного персонала, участвующего в обеспечении безопасности полетов". 2. Приказ Министра транспорта и коммуникаций РК от 13 июня 2011 года №362 "Об утверждении квалификационных требований к лицу для получения свидетельства авиационного персонала"
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Авиационный диспетчер
15. Карточка профессии "Другие диспетчеры по транспорту и работники родственных занятий, н.в.д.г.":
Код группы:
3159-0
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Другие диспетчеры по транспорту и работники родственных занятий, н.в.д.г.
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Эксплуатация воздушных судов и полетно-информационное обеспечение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
3159-0-001 - Диспетчер (общий профиль)
Основная цель деятельности:
Обеспечение предполетного информационно-консультативного обслуживания экипажей воздушных судов. Расшифровка и анализ выписок из средств объективного контроля
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Обеспечение предполетного информационно-консультативного обслуживания экипажей воздушных судов
Дополнительные трудовые функции:
1. Осуществление выписок магнитофонных записей радиообмена
Трудовая функция 1:
Обеспечение предполетного информационно-консультативного обслуживания экипажей воздушных судов
Навык 1:
Контроль обеспечения и выполнения суточного плана полетов
Умения:
1. Формировать бюллетень предполетной информации.
2. Готовить дополнительную информацию для экипажей воздушных судов.
3. Докладывать на инструктаже о выполнении суточного плана полетов на аэродроме, о имеющихся запретах и ограничениях на аэродроме, о наличии особо важных полетов.
4.Передавать изменения в суточном плане в соответствующие службы.
5. Вносить в суточный план перенесенные рейсы, о переносе рейса сообщать в соответствующие органы.
6. Производить отметку о проведении полетного информационно-консультативного обслуживания в копии суточного плана полетов аэропорта.
7. Составлять необходимые отчеты.
8. Работать с поступающей информацией.
Знания:
1.Нормативные правовые акты РК, постановления, распоряжения, приказы, другие руководящие и нормативные документы РК по использованию воздушного пространства, организации воздушного движения и обеспечению полетов.
2.Технология работы и должностная инструкция диспетчера брифинга.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Осуществление выписок магнитофонных записей радиообмена
Навык 1:
Организация и планирование работы по выписке магнитофонных записей радиообмена
Умения:
1.Качественно выполнять функции по осуществлению выписок.
2.Анализировать информацию, полученную в процессе выполнения работы.
3.Расшифровывать данные средств объективного контроля.
4.Пользоваться оборудованием для осуществления выписок.
5.Готовить материалы средств объективного контроля для разборов работы.
6.Давать рекомендации по использованию фразеологии радиообмена применительно к местным условиям и особенностям.
7.Вести установленную документацию.
Знания:
1.Нормативные правовые акты РК, постановления, распоряжения, приказы, другие руководящие и нормативные документы РК по использованию воздушного пространства, организации воздушного движения и обеспечению полетов.
2.Правила фразеологии и радиообмена.
3.Технология работы диспетчера.
4.Используемое оборудование
5.Организация процесса работы
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Умение работать в команде
Дисциплинированность
Аккуратность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1.Приказ Министра транспорта и коммуникаций РК от 28 сентября 2013 года № 764 "Об утверждении Типовых программ профессиональной подготовки авиационного персонала, участвующего в обеспечении безопасности полетов". 2. Приказ Министра транспорта и коммуникаций РК от 25 июня 2011 года №390 "Об утверждении Правил подготовки к полетам для гражданской и экспериментальной авиации"
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Авиационный диспетчер
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта

1. "Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын авиация персоналын кәсіптік даярлаудың үлгілік бағдарламаларын бекіту туралы""ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 28 қыркүйектегі № 764 бұйрығы. 2. ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 13 маусымдағы №362 "Авиациялық персоналдың куәлігін алу үшін адамға қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы" бұйрығы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Авиациялық диспетчер
15. Кәсіптің карточкасы "Басқа көлік диспетчерлері және туыстас кәсіптердің қызметкерлері, н.в.д.г.":
Топтың коды:
3159-0
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Басқа көлік диспетчерлері және туыстас кәсіптердің қызметкерлері, н.в.д.г.
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Әуе кемелерін пайдалану және ұшу-ақпараттық қамтамасыз ету
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
3159-0-001 - Диспетчер (жалпы бейін)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Әуе кемелерінің экипаждарына ұшу алдындағы ақпараттық-консультациялық қызмет көрсетуді қамтамасыз ету. Объективті бақылау құралдарынан үзінділерді таратып жазу және талдау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Әуе кемелерінің экипаждарына ұшу алдындағы ақпараттық-консультациялық қызмет көрсетуді қамтамасыз ету
Қосымша еңбек функциялары:
1. Радиобайланыстың магнитофондық жазбаларын жазып беруді жүзеге асыру
Еңбек функциясы 1:
Әуе кемелерінің экипаждарына ұшу алдындағы ақпараттық-консультациялық қызмет көрсетуді қамтамасыз ету
Дағды 1:
Тәуліктік ұшу жоспарының қамтамасыз етілуін және орындалуын бақылау
Машықтар:
1. Ұшу алдындағы ақпарат бюллетенін жаса.
2.Әуе кемелерінің экипаждары үшін қосымша ақпаратты дайындау.
3.ҚР әуе кеңістігін пайдалану ережесіне 3-қосымшаға сәйкес хабарламаларды жіберу
4. Нұсқамада әуеайлақта тәуліктік ұшу жоспарының орындалуы, әуеайлақта бар тыйымдар мен шектеулер, аса маңызды ұшулардың болуы туралы баяндау.
5.Тәуліктік жоспардағы өзгерістерді тиісті қызметтерге жіберу.
6. Ауыстырылған рейстерді тәуліктік жоспарға енгізу, рейстің ауыстырылғаны туралы тиісті органдарға хабарлау.
7. Әуежайдың тәуліктік ұшу жоспарының көшірмесінде ұшудың ақпараттық-консультациялық қызметін көрсету туралы белгі қойылсын.
8. Қажетті есептерді құрастыру.
9.Келіп түсетін ақпаратпен жұмыс істеу.
Білімдер:
1.ҚР нормативтік құқықтық актілері, ҚР әуе кеңістігін пайдалану, әуе қозғалысын ұйымдастыру және ұшуды қамтамасыз ету жөніндегі қаулылары, өкімдері, бұйрықтары, басқа да басшылық және нормативтік құжаттары.
2.Брифинг диспетчерінің жұмыс технологиясы және лауазымдық нұсқаулығы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Қосымша еңбек функциясы 1:
Радиобайланыстың магнитофондық жазбаларын жазып беруді жүзеге асыру
Дағды 1:
Ұйымдастыру және брадиобайланыстың магнитофондық жазбаларын жазып беру бойынша жұмысты жоспарлау
Машықтар:
1. Үзінді көшірмелерді жүзеге асыру бойынша функцияларды сапалы орындау.
2.Жұмысты орындау барысында алынған ақпаратты талдау.
3.Объективті бақылау құралдарының мәліметтерін декодтау.
4. Үзінді көшірмелерді жүзеге асыру үшін жабдықты пайдалану.
5. Жұмысты талдау үшін объективті бақылау құралдарының материалдарын дайындау.
6. Жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қатысты радиоалмасу фразеологизмдерін қолдану бойынша ұсыныстар беру.
7. Белгіленген құжаттаманы жүргізу.
Білімдер:
1.ҚР нормативтік құқықтық актілері, ҚР әуе кеңістігін пайдалану, әуе қозғалысын ұйымдастыру және ұшуды қамтамасыз ету жөніндегі қаулылары, өкімдері, бұйрықтары, басқа да басшылық және нормативтік құжаттары.
2.Фразеологизмдер мен радиоалмасу ережелері.
3.Диспетчердің жұмыс технологиясы.
4. Қолданылатын жабдық
5.Жұмыс процесін ұйымдастыру
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Командада жұмыс істей білу
Тәртіптілік
Дәлдік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. 1. "Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын авиация персоналын кәсіптік даярлаудың үлгілік бағдарламаларын бекіту туралы" ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 28 қыркүйектегі № 764 бұйрығы. 2. 2.ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 25 маусымдағы №390 бұйрығы "Азаматтық және эксперименттік авиация үшін ұшуға дайындық ережелерін бекіту туралы"
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Авиациялық диспетчер
4-ші тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері

16. Наименование государственного органа: Министерство транспорта РК.
Исполнитель: Мырзағалиев Ернақыт Орынғалиұлы, +7 (717) 257 21 91, e.myrzagaliev@transport.gov.
17. Организации (предприятия) участвующие в разработке: АО "Академия гражданской авиации".
Руководитель проекта: Жакупов Кайрат Болатович, k.zhakupov@agakaz.kz, +7 (701) 158 54 52.
Исполнители: Кучкаров Бахтияр Қадыржонұлы, k.bakhtiyar@agakaz.kz, +7 (777) 250 66 34;
Шагвалиев Руслан Негматкалиевич, +7 (701) 411 08 58, shagrus@mail.ru;
Тюгай Петр Юрьевич, +7 (777) 136 34 43, Pyotr.Tyugay@ans.kz.
18. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: 8 ноября 2024 года.
19. Национальный орган по профессиональным квалификациям: 29 октября 2024 года.
20. Национальная палата предпринимателей РК "Атамекен": 4 декабря 2024 года.
21. Номер версии и год выпуска: версия 1, 2024 год.
22. Дата ориентировочного пересмотра: 31 декабря 2027 года.
Приложение 10 к приказу
исполняющего обязанности
Министра транспорта
Республики Казахстан
от 19 декабря 2024 года № 418
Профессиональный стандарт: "Радиотехническое обеспечение полетов и авиационная электросвязь"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Радиотехническое обеспечение полетов и авиационная электросвязь" разработан в соответствии со статьей 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" и устанавливает требования к руководителям организаций и специалистам, осуществляющим деятельность в области радиотехнического обеспечения полетов и авиационной электросвязи.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) гражданская авиация – авиация, не входящая в состав экспериментальной и государственной авиации, используемая в целях, предусмотренных пунктом 3 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 15 июля 2010 года №339-IV "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации";
2) сеть авиационной фиксированной электросвязи – всемирная система авиационных фиксированных цепей, являющаяся частью авиационной фиксированной службы и предусматривающая обмен сообщениями и/или цифровыми данными между авиационными фиксированными станциями с аналогичными или совместимыми связными характеристиками;
3) авиационная электросвязь – электросвязь, предназначенная для авиационных целей;
4) текущий ремонт – ремонт, выполняемый для обеспечения или восстановления работоспособности изделия и состоящий в замене и (или) восстановлении отдельных частей;
5) аэронавигационная информация – информация, полученная в результате сбора, анализа и обработки данных для целей обеспечения полетов воздушных судов, обслуживания воздушного движения и управления воздушным движением;

16. Мемлекеттік органның атауы: Қазакстан Республикасының Көлік министрлігі.
Орындаушы: Мырзагалиев Ербакыт Орынгалиевич, +7 (717) 257 21 91, e.myrzagaliev@transport.gov.kz.
17. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар): "Азаматтық авиация академиясы" АҚ.
Жоба жетекшісі: Жакупов Кайрат Болатович, k.zhakupov@agakaz.kz, +7 (701) 158 54 52.
Орындаушылар: Кучкаров Бахтияр Кадиржонович, +7 (777) 250 66 34, k.bakhtiyar@. Шагвалиев Руслан Негматкалиевич, +7 (701) 411 08 58, shagrus@mail.ru, Тюгай Петр Юрьевич, +7 (777) 136 34 43, Pyotr.Tyugay@ans.kzagakaz.kz.
18. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2024 жылғы 8 қараша.
19. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2024 жылғы 29 қазан.
20. "Атамекен" ҚР Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2024 жылғы 4 желтоқсан.
21. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: Нұсқа 1, 2024 жыл.
22. Болжалды қайта қарау күні: 2027 жылғы 31 желтоқсан.
Қазақстан Республикасы
Көлік министрінің
міндетін атқарушының
2024 жылғы 19 желтоқсандағы
№ 418 бұйрығына
10-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Ұшуларды радиотехникалық қамтамасыз ету және авиациялық электр байланысы"
1-ші тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолдану аясы: "Ұшуларды радиотехникалық қамтамасыз ету және авиациялық электросвязь" кәсіптік стандарты ҚР "Кәсіби біліктіліктер туралы" Заңының 5-бабына сәйкес әзірленген және радиотехникалық қамтамасыз ету және авиациялық электросвязь саласында қызмет атқаратын ұйым басшыларына және мамандарға қойылатын талаптарды анықтайды.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) азаматтық авиация – эксперименттік және мемлекеттік авиация құрамына кірмейтін авиация, ҚР "ҚР әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" заңының 6-бабының 3-тармағында көзделген мақсаттар үшін пайдаланылатын;
2) аэронавигациялық тіркелген телекоммуникациялық желі – авиациялық фиксирленген қызметтің бөлігі болып табылатын, авиациялық фиксирленген станциялар арасында хабарламалар мен/немесе цифрлық деректерді аналогтық немесе үйлесімді байланыс сипаттамалары бар байланыс орнатуға арналған бүкіләлемдік авиациялық фиксирленген желі.
3) авиациялық электр байланысы – авиациялық мақсаттарға арналған электрикалық байланысы;
4) ағымдағы жөндеу жұмыстары – өнімнің жұмыс қабілетін қамтамасыз ету немесе қалпына келтіру үшін орындалатын жөндеу, ол жеке бөліктерді ауыстыру және (немесе) қалпына келтіруден тұрады;
5) аэронавигациялық ақпарат – ұшақтардың ұшуын қамтамасыз ету, әуе қозғалысын қызмет көрсету және әуе қозғалысын басқару мақсатында деректерді жинау, талдау және өңдеу нәтижесінде алынған ақпарат;

6) аэродром – определенный участок земной или водной поверхности (включая здания, сооружения и оборудование), предназначенный полностью или частично для прибытия, отправления и движения по этой поверхности воздушных судов;
7) безотказность – свойство изделия непрерывно сохранять работоспособность в течение некоторого времени или некоторой наработки;
8) воздушное судно – аппарат, поддерживаемый в атмосфере за счет его взаимодействия с воздухом, исключая взаимодействие с воздухом, отраженным от земной (водной) поверхности;
9) исправное состояние – состояние изделия, при котором оно соответствует всем требованиям нормативно-технической и (или) конструкторской документации;
10) неисправное состояние – состояние изделия, при котором оно не соответствует хотя бы одному из требований нормативно-технической и (или) конструкторской документации;
11) сообщение сети – информация, проходящая по сети и имеющая формат, определяемый данной сетью;
12) связь вне сети – радиотелефонная связь, осуществляемая станцией авиационной подвижной службы вне радиотелефонной сети;
13) ремонтопригодность – свойство изделия, заключающееся в приспособленности к предупреждению и обнаружению причин возникновения отказов, повреждений, к поддержанию и восстановлению работоспособного состояния путем проведения технического обслуживания и ремонтов;
14) наработка – продолжительность или объем работы изделия, измеряемая в часах налета, числом посадок, числом циклов, срабатываний, то есть расходом ресурса;
15) персонал инженерно-технический – персонал службы эксплуатации радиотехнического оборудования обеспечения полетов и связи, обладающий требуемыми квалификационными характеристиками и обеспечивающий эксплуатацию оборудования в соответствии с настоящими правилами, эксплуатационной документацией и нормативными документами Республики Казахстан;
16) поверка средств измерений – совокупность операций, выполняемых государственной метрологической службой или другими аккредитованными юридическими лицами в целях определения и подтверждения соответствия средства измерений установленным техническим и метрологическим требованиям;
17) средство измерений – техническое средство, предназначенное для измерений и имеющее нормированные метрологические характеристики;
18) резервирование – применение дополнительных средств и (или) возможностей в целях сохранения работоспособного состояния объекта при отказе одного или нескольких его элементов;
19) средство РТОП и связи – техническое средство (изделие), изготовляемое и поставляемое в соответствии с условиями производителя и предназначенное для выполнения определенной функции по радиотехническому обеспечению полетов и (или) авиационной электросвязи в единой системе обслуживания воздушного движения и (или) обеспечения производственной деятельности организации гражданской авиации;

6) әуеайлақ – жер немесе су бетінің толықтай немесе ішінара әуе кемелерінің келуіне, жөнелтілуіне және осы жер бетімен қозғалуына арналған белгілі бір учаскесі (ғимараттарды, құрылыстарды және жабдықты қоса алғанда);
7) ақаусыздық – өнімнің белгілі бір уақыт кезеңінде немесе жұмыс істеген уақыт ішінде жұмыс қабілетін үздіксіз сақтауы;
8) әуе кемесі – атмосферада ауаға әсер етуі арқылы қолдау көрсетілетін аппарат, жер (су) беті арқылы шағылған ауаға әсер етуді қоспағанда;
9) дұрыс жұмыс істейтін жағдай – өнімнің жағдайы, ол нормативтік-техникалық және (немесе) конструкторлық құжаттаманың барлық талаптарына сәйкес келеді;
10) дұрыс жұмыс істемейтін жағдай – өнімнің жағдайы, ол нормативтік-техникалық және (немесе) конструкторлық құжаттаманың кемінде бір талаптарына сәйкес келмейді;
11) желідегі хабарлама – желіден өтетін және осы желімен анықталатын форматқа ие ақпарат;
12) желіден тыс байланыс – радиотелефондық байланыс, авиациялық жылжымалы қызмет станциясымен радиотелефон желісінен тыс жүзеге асырылады;
13) жөндеуге жарамдылық – өнімнің қасиеті, ол ақаулар мен зақымданулардың пайда болуын алдын алу және анықтау, техникалық қызмет көрсету мен жөндеу жүргізу арқылы жұмыс қабілетін қолдау және қалпына келтіру үшін жарамдылығын білдіреді;
14) жұмыс істеген уақыт – өнімнің жұмыс ұзақтығы немесе көлемі, ол ұшу сағаттарымен, қону саны, циклдер саны, іске қосу саны, яғни ресурстың шығындалуымен өлшенеді;
15) инженерлік-техникалық персонал – радиотехникалық жабдықтарды пайдалану және байланыс қызметінің персоналы, қажетті біліктілік сипаттамаларына ие болып, жабдықты ҚР осы ережелеріне, пайдалану құжаттамасына және нормативтік құжаттарына сәйкес пайдалануды қамтамасыз етеді;
16) өлшеу құралдарын тексеру – мемлекеттік метрологиялық қызмет немесе басқа аккредиттелген заңды тұлғалар тарапынан жүзеге асырылатын операциялар жиынтығы, өлшеу құралдарының белгіленген техникалық және метрологиялық талаптарға сәйкестігін анықтау және растау мақсатында;
17) өлшеу құралы – өлшеулер жасауға арналған және нормаланған метрологиялық сипаттамалары бар техникалық құрал;
18) резервтеу – бір немесе бірнеше элементінің ақауында объектінің жұмыс қабілетін сақтау мақсатында қосымша құралдар мен (немесе) мүмкіндіктерді қолдану;
19) ҰРТҚ және байланыс құралдары – өндірушінің шарттарына сәйкес әзірленген және жеткізілетін техникалық құрал (өнім), ол әуе қозғалысын басқару жүйесінде және (немесе) азаматтық авиация ұйымының өндірістік қызметін қамтамасыз ету үшін радиотехникалық қамтамасыз ету және (немесе) авиациялық электросвязь бойынша белгілі бір функцияларды орындауға арналған;

20) эксплуатация радиотехнического оборудования обеспечения полетов и связи – эксплуатация средств РТОП и авиационной электросвязи (в соответствии с терминологией международной организации гражданской авиации – эксплуатация электронных средств для обеспечения безопасности воздушного движения);
21) объект радиотехнического обеспечения полетов и/или авиационной электросвязи – совокупность изделий РТОП и связи, вспомогательного и технологического оборудования (средства автономного электропитания, линии связи, управления), локально размещенных на местности в стационарном или мобильном вариантах, обслуживаемых инженерно-техническим персоналом службы ЭРТОС и предназначенных для обеспечения заданной функции в системе организации воздушного движения;
22) техническое обслуживание – комплекс операций (или операция) по поддержанию работоспособности или исправности изделия при использовании по назначению, хранении и транспортировке. Под видом технического обслуживания (ремонта) понимают техническое обслуживание (ремонт), выделяемое по одному из признаков: этапу существования, периодичности, объему работ, условиям эксплуатации, регламентации;
23) международная организация гражданской авиации – специализированное учреждение Организации Объединенных Наций, устанавливающее международные нормы, необходимые для обеспечения безопасности, надежности и эффективности воздушного сообщения, и осуществляющее координацию международного сотрудничества во всех областях, связанных с гражданской авиацией;
24) электросвязь (RR S1.3) – передача, излучение или прием знаков, сигналов, письменного текста, изображений и звуков или сообщений по проводной, радио, оптической или другим электромагнитным системам.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) AFTN – (aeronautical fixed telecommunication network) сеть авиационной фиксированной электросвязи;
2) УВД – управление воздушным движением;
3) КС – квалификационный справочник;
4) ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник;
5) ИКАО (ICAO) – Международная организация гражданской авиации;
6) РК – Республика Казахстан;
7) ЭРТОС – эксплуатация радиотехнического оборудования и связи;
8) ОРК – отраслевая рамка квалификаций;
9) CNS/ATM – (Communications, Navigation, Surveillance/Air Traffic Management) связь, навигация, наблюдение/организация воздушного движения;
10) РТОП и связи – радиотехническое обеспечение полетов и связи;
11) ЦКС – центр коммутаций сообщений;
12) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта

20) радиотехникалық жабдықтарды пайдалану, ұшуларды қамтамасыз ету және байланыс – ҰРТҚ және авиациялық электросвязь құралдарын пайдалану (халықаралық азаматтық авиация ұйымының терминологиясына сәйкес – әуе қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін электрондық құралдарды пайдалану);
21) радиотехникалық қамтамасыз ету объектісі және/немесе авиациялық электросвязь – ҰРТҚ және байланыс өнімдерінің, қосымша және технологиялық жабдықтардың (автономды электрмен жабдықтау құралдары, байланыс желілері, басқару) жиынтығы, жергілікті жерде стационарлық немесе мобильді нұсқада орналастырылған, ЭРТОС қызметінің инженерлік-техникалық персоналы тарапынан қызмет көрсетілетін және әуе қозғалысын ұйымдастыру жүйесінде берілген функцияны қамтамасыз етуге арналған;
22) техникалық қызмет көрсету – өнімнің жұмыс қабілетін немесе дұрыс жұмыс істейтін жағдайын сақтау мақсатында қолдану, сақтау және тасымалдау кезінде жүргізілетін операциялар (немесе операциялар кешені). Техникалық қызмет көрсету (жөндеу) ұғымы техникалық қызмет көрсету (жөндеу) ретінде анықталады, ол келесі белгілердің бірі бойынша бөлінеді: өмір сүру кезеңі, мерзімділігі, жұмыс көлемі, пайдалану шарттары, регламенттеу;
23) халықаралық азаматтық авиация ұйымы – БҰҰ-ның мамандандырылған ұйымы, әуе қатынасының қауіпсіздігі, сенімділігі және тиімділігін қамтамасыз ету үшін қажетті халықаралық нормаларды белгілейтін және азаматтық авиациямен байланысты барлық салаларда халықаралық ынтымақтастықты үйлестіретін ұйым;
24) электр байланысы (RR S1.3) – сым, радио, оптикалық немесе басқа электромагниттік жүйелер арқылы белгілерді, сигналдарды, жазбаша мәтінді, бейнелерді, дыбыстарды немесе хабарламаларды беру, шығару немесе қабылдау.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады.
1) AFTN – (aeronautical fixed telecommunication network) - авиациялық тіркелген электросвязь желісі;
2) ӘҚБ – әуе қозғалысын басқару;
3) БА – біліктілік анықтамалығы;
4) БТБА – бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
5) ИКАО (ICAO) – Халықаралық азаматтық авиация ұйымы;
6) ҚР – Қазақстан Республикасы;
7) РТЖБП – радиотехникалық жабдықтарды және байланысты пайдалану;
8) СБШ – салалық біліктілік шеңбері;
9) CNS/ATM – (Communications, Navigation, Surveillance/Air Traffic Management) – байланыс, навигация, бақылау/әуе қозғалысын ұйымдастыру;
10) ҰРТҚ және байланыс – ұшуды радиотехникалық қамтамасыз ету және байланыс;
11) ХКО – хабарламаларды коммутациялау орталығы;
12) ЭҚЖЖ – экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші.
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты

4. Название профессионального стандарта: Радиотехническое обеспечение полетов и авиационная электросвязь.
5. Код профессионального стандарта: H52231096.
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
H Транспорт и складирование;
52 Складирование грузов и вспомогательная транспортная деятельность;
52.2 Вспомогательная транспортная деятельность;
52.23 Вспомогательная деятельность воздушного транспорта;
52.23.1 Регулирование использования воздушного пространства.
7. Краткое описание профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Радиотехническое обеспечение полетов и авиационная электросвязь" применяется в области обеспечения безопасности воздушного движения и включает в себя ряд ключевых аспектов. Он определяет требования к квалификации и обучению специалистов, работающих с радиосистемами, что способствует повышению уровня безопасности полетов. Стандарт охватывает техническое обслуживание и эксплуатацию систем радиосвязи и навигации, также поддерживает внедрение новых технологий, позволяя специалистам адаптироваться к современным требованиям отрасли.
8. Перечень карточек профессий:
1) Руководители (управляющие) специализированных воздушных транспортных подразделений - 7 уровень ОРК;
2) Руководители (управляющие) специализированных воздушных транспортных подразделений - 6 уровень ОРК;
3) Инженер по радионавигации, радиолокации и связи - 6 уровень ОРК;
4) Техник по радиолокации, радионавигации и связи - 4 уровень ОРК;
5) Другие диспетчеры по транспорту и работники родственных занятий, н.в.д.г. - 3 уровень ОРК;
6) Первые руководители учреждений, организаций и предприятий - 8 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Руководители (управляющие) специализированных воздушных транспортных подразделений":
Код группы:
1325-4
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Руководители (управляющие) специализированных воздушных транспортных подразделений
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения РК от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих". Зарегистрирован в Министерстве юстиции РК 31 декабря 2020 года № 22003.
Параграф 91. Директор (Генеральный директор, Исполнительный директор, Президент, Председатель правления, Управляющий) организации
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Инженерия и инженерное дело
Квалификация:
-
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Инженерия и инженерное дело
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не менее 5 лет работы в области электрорадиотехнического обеспечения полетов или смежных областях авиации, в таких должностях, как, инженер по радиотехническому обеспечению полетов, специалист по авиационной электронике или радионавигационным системам и т.п. Наличие управленческого опыта на руководящих должностях, таких как начальник отдела, заместитель начальника службы и т.д., не менее 3 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:

4. Кәсіптік стандарттың атауы: Ұшуларды радиотехникалық қамтамасыз ету және авиациялық электросвязь.
5. Кәсіптік стандарттың коды: H52231096.
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
H Көлік және қоймалау
52 Жүктерді қоймаға қою және қосалқы көлік қызметі
52.2 Қосалқы көлік қызметі
52.23уе көлігінің қосалқы қызметі
52.23.1 Әуе кеңістігін пайдалануды реттеу
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: "Ұшуларды радиотехникалық қамтамасыз ету және авиациялық электросвязь" кәсіптік стандарты әуе қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласында қолданылады және бірнеше негізгі аспектілерді қамтиды. Ол радиосистемалармен жұмыс істейтін мамандарға қойылатын біліктілік және оқыту талаптарын анықтайды, бұл ұшулардың қауіпсіздік деңгейін арттыруға ықпал етеді. Стандарт радиобайланыс және навигация жүйелерінің техникалық қызмет көрсету мен пайдалануды қамтиды, сонымен қатар мамандардың қазіргі заманғы салалық талаптарға бейімделуіне мүмкіндік беретін жаңа технологияларды енгізуді қолдайды.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Мамандандырылған әуе көлік бөлімшелерінің басшылары (басқарушылары) – 7 СБШ-нің деңгейі;
2) Мамандандырылған әуе көлік бөлімшелерінің басшылары (басқарушылары) – 6 СБШ-нің деңгейі;
3) Радионавигация, радиолокация және байланыс жөніндегі инженерлер – 6 СБШ-нің деңгейі;
4) Радионавигация және байланыс, радиолокация жөніндегі техник. – 4 СБШ-нің деңгейі;
5) Б.т.к. көлік жөніндегі диспетчерлер және тектес қызметтер саласындағы жұмыскерлер – 3 СБШ-нің деңгейі;
6) Мекемелердің, ұйымдардың және кәсіпорындардың бірінші басшылары – 8 СБШ-нің деңгейі.
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "Мамандандырылған әуе көлік бөлімшелерінің басшылары (басқарушылары)":
Топтың коды:
1325-4
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Мамандандырылған әуе көлік бөлімшелерінің басшылары (басқарушылары)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. ҚР Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 болып тіркелді.
Параграф 91. Ұйымның директоры (бас директор, атқарушы директор, президент, басқарма төрағасы, менеджер).
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Инженерия және инженерлік іс
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Инженерия және инженерлік іс
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Авиациялық радиоэлектрондық жабдықтар саласында жоғары техникалық білім және мамандық бойынша жұмыс өтілі кемінде 5 жыл, оның ішінде басқарушы лауазымдарда кемінде 2 жыл.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

1325-4-004 - Начальник авиации
Основная цель деятельности:
Планирование, организация и осуществление мероприятий по обеспечению эффективности деятельности в области радиотехнического оборудования и связи. Отчетность перед вышестоящим руководством. Участие в инновационных проектах. Руководство деятельностью структурных подразделений, находящихся в его подчинении.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Административно-управленческая деятельность
2. Обеспечение эффективной деятельности подразделения
3. Выполнение мероприятий по обеспечению надежности и безопасности систем радиотехнического обеспечения полетов и электросвязи
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Административно-управленческая деятельность
Навык 1:
Планирование и контроль деятельности
Умения:
1) Контролировать и повышать качество работы структурных подразделений, находящихся в подчинении.
2) Планировать процессы обеспечения производственной деятельности.
3) Определять формы, методы и сроки реализации мероприятий.
4) Контролировать процессы выполнения задач в подразделениях.
5) Определять цели и задачи, направленные на повышение безопасности и эффективности работы.
6) Реализовывать политику организации в области развития производственных систем.
7) Обеспечивать подбор, подготовку и аттестацию персонала.
8) Осуществлять проверки структурных подразделений на предмет соответствия стандартам и нормам.
9) Принимать меры по повышению уровня безопасности в производственных процессах.
10) Определять основные направления развития в соответствии с ростом нагрузки и внедрением новых технологий.
11) Контролировать выполнение корректирующих действий по устранению выявленных несоответствий в работе подразделений.
12) Изучать, анализировать и вносить предложения по актуализации нормативных документов
13) Планировать и координировать работу экспертов своего подразделения.
14) Обеспечивать выполнение мероприятий по охране труда, пожарной безопасности и улучшению условий работы.
15) Издавать распоряжения и указания, касающиеся производственной деятельности подразделений.
16) Внедрять передовой международный опыт для повышения эффективности работы.
Знания:
1) Специфика отрасли и производственной деятельности организации.
2) Закон РК "Об использовании воздушного пространства РК и деятельности авиации";
3) Правила радиотехнического обеспечения полетов и авиационной электросвязи в гражданской авиации;
4) Инструкция по организации и обслуживанию воздушного движения;
5) Закон РК "О государственных секретах";

1325-4-004 - Авиация бастығы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Радиотехникалық жабдықтар мен байланыс саласындағы қызметтің тиімділігін қамтамасыз ету бойынша шараларды жоспарлау, ұйымдастыру және жүзеге асыру. Жоғары басшылыққа есеп беру. Инновациялық жобаларға қатысу. Өз бағынышты құрылымдық бөлімшелердің қызметін басқару.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Әкімшілік-басқарушылық қызмет.
2. Бөлімшенің тиімді қызметін қамтамасыз ету.
3. Радиотехникалық қамтамасыз ету жүйелері мен электросвязьтің сенімділігі мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша шараларды орындау.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Әкімшілік-басқарушылық қызмет.
Дағды 1:
Қызметті жоспарлау және бақылау.
Машықтар:
1) Бағынышты құрылымдық бөлімшелердің жұмысының сапасын бақылау және арттыру.
2) Өндірістік қызметті қамтамасыз ету процестерін жоспарлау.
3) Шараларды жүзеге асырудың формаларын, әдістерін және мерзімдерін анықтау.
4) Бөлімшелердегі тапсырмалардың орындалу процестерін бақылау.
5) Жұмыс қауіпсіздігі мен тиімділігін арттыруға бағытталған мақсаттар мен міндеттерді анықтау.
6) Өндірістік жүйелерді дамыту саласындағы ұйым саясатын жүзеге асыру.
7) Персоналды іріктеу, дайындау және аттестаттау процесін қамтамасыз ету.
8) Құрылымдық бөлімшелердің стандарттар мен нормаларға сәйкестігін тексеру.
9) Өндірістік процестердегі қауіпсіздік деңгейін арттыру шараларын қабылдау.
10) Жүктемені арттыру және жаңа технологияларды енгізу аясында дамытудың негізгі бағыттарын анықтау.
11) Бөлімшелердегі анықталған сәйкессіздіктерді жою үшін түзету шараларының орындалуын бақылау.
12) Нормативтік құжаттарды өзектендіру бойынша ұсыныстарды зерттеу, талдау және енгізу.
13) Өз бөлімшесінің сарапшыларының жұмысын жоспарлау және үйлестіру.
14) Еңбек қорғау, өрт қауіпсіздігі және еңбек жағдайларын жақсарту бойынша шараларды орындауды қамтамасыз ету.
15) Бөлімшелердің өндірістік қызметіне қатысты бұйрықтар мен нұсқаулар шығару.
16) Жұмыс тиімділігін арттыру үшін алдыңғы қатарлы халықаралық тәжірибені енгізу.
Білімдер:
1) Сала мен ұйымның өндірістік қызметінің ерекшеліктері.
2) ҚР әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы заңы.
3) Азаматтық авиациядағы ұшуларды радиотехникалық қамтамасыз ету және авиациялық электросвязь ережелері.
4) Әуе қозғалысын ұйымдастыру және қызмет көрсету жөніндегі нұсқаулық.
5) ҚР мемлекеттік құпиялар туралы заңы.

6) Правила пожарной безопасности в гражданской авиации РК;
7) Правила и сроки проведения обучения, инструктирования и проверок знаний по вопросам безопасности и охраны труда работников;
8) Правила внутреннего трудового распорядка;
9) Документированные процедуры Интегрированной системы менеджмента;
10) Требования международных стандартов в рамках осуществляемой деятельности
11) Стратегия и планы развития Предприятия и подразделения, в части его касающейся.
12) Структура Предприятия, положения и приказы по деятельности предприятия и подразделения.
13) Основы организации производства и управления.
14) Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Обеспечение эффективной деятельности подразделения
Навык 1:
Организация постоянного улучшения качества предоставляемых услуг
Умения:
1) Эффективно взаимодействовать в меняющихся условиях деятельности.
2) Моделировать развитие событий и оценивать возможные последствия.
3) Оценивать планы, проекты, ситуации, возможные риски и результаты работ.
4) Оценивать эффективность проектов, процедур, комплексов работ и их исполнителей.
5) Ставить амбициозные, но достижимые цели и задачи.
6) Мотивировать и стимулировать работников на стратегические результаты.
7) Определять трудности, проблемные места и риски, обеспечивать их устранение, минимизацию.
8) Создавать условия для обучения и аттестации сотрудников, для внедрения новых технологий.
Знания:
1) Специфика отрасли и производственной деятельности организации.
2) Методы, стандарты, требования и способы улучшения качества.
3) Организация производства, планирования, труда, его оплаты и стимулирования.
4) Передовой зарубежный опыт внедрения новых технологий, процедур.
5) Способы мотивации персонала.
6) Способы критического, творческого мышления, мозгового штурма.
7) Основы организации производства и управления.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Выполнение мероприятий по обеспечению надежности и безопасности систем радиотехнического обеспечения полетов и электросвязи
Навык 1:
Разработка мероприятий по обеспечению надежности и безопасности систем радиотехнического обеспечения полетов и электросвязи
Умения:
1) Проводить анализ технического состояния оборудования и систем РТОП и связи.
2) Оценивать эффективность работы систем и обеспечивать соответствие установленным международным нормам и стандартам безопасности.

6) ҚР азаматтық авиациясында өрт қауіпсіздігі ережелері.
7) Қауіпсіздік және еңбек қорғау мәселелері бойынша жұмысшылардың білімдерін оқыту, нұсқау беру және тексеру ережелері мен мерзімдері.
8) Ішкі еңбек тәртібі ережелері.
9) Интеграцияланған менеджмент жүйесінің құжатталған рәсімдері.
10) Жүзеге асырылатын қызмет аясындағы халықаралық стандарттарға қойылатын талаптар.
11) Кәсіпорын мен бөлімшенің даму стратегиясы мен жоспарлары, оларға қатысты.
12) Кәсіпорынның құрылымы, кәсіпорынның және бөлімшенің қызметіне қатысты ережелер мен бұйрықтар.
13) Өндірісті және басқаруды ұйымдастыру негіздері.
14) Еңбек заңнамасы, ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Бөлімшенің тиімді қызметін қамтамасыз ету.
Дағды 1:
Көрсетілетін қызметтердің сапасын тұрақты түрде жақсартуды ұйымдастыру.
Машықтар:
1) Өзгермелі қызмет жағдайында тиімді өзара әрекеттесу.
2) Оқиғалардың дамуын модельдеу және мүмкін болатын салдарын бағалау.
3) Жоспарларды, жобаларды, жағдайларды, ықтимал тәуекелдерді және жұмыстардың нәтижелерін бағалау.
4) Жобалардың, процедуралардың, жұмыс кешендерінің және олардың орындаушыларының тиімділігін бағалау.
5) Амбициозды, бірақ қол жеткізуге болатын мақсаттар мен міндеттер қою.
6) Қызметкерлерді стратегиялық нәтижелерге ынталандыру және көтермелеу.
7) Қиындықтарды, проблемалық жерлерді және тәуекелдерді анықтау, оларды жою мен минимизациялауды қамтамасыз ету.
8) Қызметкерлерді оқыту мен аттестаттауға, жаңа технологияларды енгізуге арналған жағдайларды жасау.
Білімдер:
1) Сала мен ұйымның өндірістік қызметінің ерекшеліктері.
2) Сапаны жақсартудың әдістері, стандарттары, талаптары және тәсілдері.
3) Өндірісті, жоспарлауды, еңбекті ұйымдастыру, оның еңбекақысын және ынталандыру.
4) Жаңа технологиялар мен процедураларды енгізудегі алдыңғы қатарлы шетелдік тәжірибе.
5) Персоналды ынталандыру тәсілдері.
6) Сындарлы, шығармашылық ойлау тәсілдері, мидың шабуыл жасау.
7) Өндірісті және басқаруды ұйымдастыру негіздері.
8) Еңбек заңнамасының негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 3:
Радиотехникалық қамтамасыз ету жүйелері мен электросвязьтің сенімділігі мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша шараларды орындау.
Дағды 1:
Радиотехникалық қамтамасыз ету жүйелері мен электросвязьтің сенімділігі мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету шараларын әзірлеу.
Машықтар:
1) ҰРТҚ және байланыс құралдарының техникалық жағдайын және жүйелерін талдау жүргізу.
2) Жүйелердің жұмыс тиімділігін бағалау және орнатылған халықаралық нормалар мен қауіпсіздік стандарттарына сәйкестігін қамтамасыз ету.

3) Разрабатывать мероприятия с учетом требований законодательства, стандартов ИКАО и внутренних регламентов Предприятия.
4) Анализировать и интерпретировать нормативные документы, регулирующие деятельность в области РТОП и связи в гражданской авиации, а также выявлять изменения в законодательстве и соответствующих деятельности стандартах.
5) Разрабатывать планы мероприятий, направленных на улучшение работы систем РТОП и связи.
6) Определять сроки выполнения мероприятий с учетом приоритетов и срочности.
7) Разрабатывать технические решения и подбирать их для повышения надежности, производительности и безопасности эксплуатации систем.
8) Определять и распределять финансовые, кадровые и технические ресурсы для реализации мероприятий.
9) Оценивать необходимый бюджет и контролировать его соблюдение.
10) Формировать долгосрочную стратегию модернизации оборудования РТОП и связи с учетом развития технологий и роста потребностей.
11) Прогнозировать необходимость замены или модернизации технических средств с учетом технологических изменений.
12) Проводить мониторинг и анализировать достигнутые результаты и оценивать их влияние на надежность и производительность систем.
13) Создавать программы технического/профилактического обслуживания для обеспечения бесперебойной работы оборудования.
14) Координировать действия с другими смежными подразделениями и обеспечивать эффективную координацию мероприятий на всех уровнях.
15) Оценивать возможные риски при выполнении мероприятий и разрабатывать меры по их минимизации.
16) Внедрять процедуры для устранения последствий аварийных ситуаций.
17) Ставить цели и определять задачи на ближайший год, три и более лет.
Знания:
1) Специфика отрасли и производственной деятельности организации.
2) Закон РК "Об использовании воздушного пространства РК и деятельности авиации".
3) Правила радиотехнического обеспечения полетов и авиационной электросвязи в гражданской авиации.
4) Инструкция по организации и обслуживанию воздушного движения.
5) Закон РК "О государственных секретах".
6) Правила пожарной безопасности в гражданской авиации РК.
7) Правила и сроки проведения обучения, инструктирования и проверок знаний по вопросам безопасности и охраны труда работников.
8) Документированные процедуры Интегрированной системы менеджмента.
9) Требования международных стандартов в рамках осуществляемой деятельности.
10) Стратегия и планы развития Предприятия и подразделения, в части его касающейся.
11) Структура Предприятия, положения и приказы по деятельности предприятия и подразделения.

3) Заңнама талаптарын, ИКАО стандарттарын және Кәсіпорынның ішкі регламенттерін ескере отырып, шараларды әзірлеу.
4) Азаматтық авиациядағы ҰРТҚ және байланыс саласындағы қызметті реттейтін нормативтік құжаттарды талдау және түсіндіру, сондай-ақ заңнама мен қызмет стандартына енгізілген өзгерістерді анықтау.
5) ҰРТҚ және байланыс жүйелерінің жұмысын жақсартуға бағытталған шаралар жоспарын әзірлеу.
6) Іс-шаралардың басымдықтары мен өзектілігін ескере отырып жүзеге асыру мерзімдерін анықтау.
7) Сенімділікті, өнімділікті және жүйелердің қауіпсіздігін арттыру үшін техникалық шешімдерді әзірлеу және таңдау.
8) Шараларды жүзеге асыру үшін қаржылық, кадрлық және техникалық ресурстарды анықтап, бөлуді ұйымдастыру.
9) Қажетті бюджеті бағалау және оның сақталуын бақылау.
10) Технологиялардың дамуын және қажеттіліктердің өсуін ескере отырып, ҰРТҚ және байланыс жабдықтарын жаңарту бойынша ұзақ мерзімді стратегияны қалыптастыру.
11) Технологиялық өзгерістерді ескере отырып, техникалық құралдарды ауыстыру немесе жаңарту қажеттілігін болжау.
12) Нәтижелерді мониторингтеу және талдау жүргізу, олардың жүйелердің сенімділігі мен өнімділігіне әсерін бағалау.
13) Жабдықтың үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету үшін техникалық/профилактикалық қызмет көрсету бағдарламаларын жасау.
14) Басқа жекелеген бөлімшелермен әрекеттерді үйлестіру және барлық деңгейдегі шараларды тиімді үйлестіруді қамтамасыз ету.
15) Шараларды орындау кезінде ықтимал тәуекелдерді бағалау және оларды минимизациялау бойынша шараларды әзірлеу.
16) Авариялық жағдайлардың салдарын жою үшін рәсімдерді енгізу.
17) Келесі жылға, үш және одан да көп жылдарға мақсаттар мен міндеттер қою.
Білімдер:
1) Сала мен ұйымның өндірістік қызметінің ерекшеліктері.
2) ҚР әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы заңы.
3) Азаматтық авиациядағы ұшуларды радиотехникалық қамтамасыз ету және авиациялық электросвязь ережелері.
4) Әуе қозғалысын ұйымдастыру және қызмет көрсету жөніндегі нұсқаулық.
5) ҚР мемлекеттік құпиялар туралы заңы.
6) ҚР азаматтық авиациясында өрт қауіпсіздігі ережелері.
7) Қауіпсіздік және еңбек қорғау мәселелері бойынша жұмысшылардың білімдерін оқыту, нұсқау беру және тексеру ережелері мен мерзімдері.
8) Біріктірілген басқару жүйесіне арналған құжатталған процедуралар.
9) Жүзеге асырылатын қызмет аясындағы халықаралық стандарттарға қойылатын талаптар.
10) Кәсіпорын мен бөлімшенің даму стратегиясы мен жоспарлары, оларға қатысты.
11) Кәсіпорынның құрылымы, кәсіпорынның және бөлімшенің қызметіне қатысты ережелер мен бұйрықтар.

12) Основы организации производства и управления.
13) Передовой опыт, лучшие практики предприятий и мероприятия по их внедрению.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Организаторские навыки рабочих процессов, распределение ресурсов и управление временем для достижения поставленных целей. Управление проектами. Способность анализировать данные и принимать обоснованные решения на основе полученной информации, а также оценивать риски и возможности. Стратегическое мышление. Глубокое понимание нормативно-правовой базы в области авиации.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра транспорта и коммуникаций РК от 28 сентября 2013 года № 764 "Об утверждении Типовых программ профессиональной подготовки авиационного персонала, участвующего в обеспечении безопасности полетов"
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
8
Первые руководители учреждений, организаций и предприятий
10. Карточка профессии "Руководители (управляющие) специализированных воздушных транспортных подразделений":
Код группы:
1325-4
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Руководители (управляющие) специализированных воздушных транспортных подразделений
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Инженерия и инженерное дело
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы по специальности в соответствующей профилю деятельности предприятия, не менее 6 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
1325-4-018 - Начальник службы
Основная цель деятельности:
Планирование работы, организация и осуществление деятельности по эксплуатации радиотехнического оборудования и связи в подразделении путем постоянного контроля реализуемых мероприятий и непосредственного участия в процессах
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Общее руководство деятельностью службы ЭРТОС, разработка планирующих документов, взаимодействие с другими службами
2. Руководство и контроль работы службы ЭРТОС по выполнению подчиненным персоналом их функций и задач
3. Контроль реализуемых мероприятий и их мониторинг
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Общее руководство деятельностью службы ЭРТОС, разработка планирующих документов, взаимодействие с другими службами
Навык 1:
Планирование и организация работы службы
Умения:

12) Өндірісті және басқаруды ұйымдастыру негіздері.
13) Еңбек заңнамасының негіздері.
14) Алдыңғы қатарлы тәжірибе, үздік кәсіпорындардың практикалары және оларды енгізу шаралары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жұмыс процестерінің ұйымдастырушылық дағдылары, ресурстарды бөлу және алға қойылған мақсаттарға жету үшін уақытты басқару. Жобаны басқару. Деректерді талдау және алынған ақпарат негізінде негізделген шешімдер қабылдау, сондай-ақ тәуекелдер мен мүмкіндіктерді бағалау мүмкіндігі. Стратегиялық ойлау. ИКАО және ұлттық талаптарды қоса алғанда, авиациялық нормативтік базаны терең түсіну
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 28 қыркүйектегі № 764 "Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын авиациялық персоналды кәсіби даярлаудың типтік бағдарламаларын бекіту туралы" бұйрығы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
8
Мамандандырылған әуе көлік бөлімшелерінің басшылары (басқарушылары)
10. Кәсіптің карточкасы "Мамандандырылған әуе көлік бөлімшелерінің басшылары (басқарушылары)":
Топтың коды:
1325-4
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Мамандандырылған әуе көлік бөлімшелерінің басшылары (басқарушылары)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Инженерия және инженерлік іс
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және кәсіпорынның профильді қызметіне сәйкес мамандық бойынша кемінде 6 жыл жұмыс өтілі.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
1325-4-018 - Қызмет бастығы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Радиотехникалық жабдықтар мен байланыс құралдарын пайдалану бойынша бөлімшеде жұмыс жоспарлау, ұйымдастыру және жүзеге асыру, жүзеге асырылатын шараларды тұрақты бақылау және процестерге тікелей қатысу арқылы.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. РТЖБП қызметінің жалпы басқару, жоспарлау құжаттарын әзірлеу, басқа қызметтермен өзара әрекеттесу.
2. РТЖБП қызметінің бағынышты персоналдың өз функцияларын және міндеттерін орындауын басқару және бақылау.
3. Жүзеге асырылатын шараларды бақылау және олардың мониторингі.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
РТЖБП қызметінің жалпы басқару, жоспарлау құжаттарын әзірлеу, басқа қызметтермен өзара әрекеттесу.
Дағды 1:
Қызметтің жұмысын жоспарлау және ұйымдастыру.
Машықтар:

1) Осуществлять руководство деятельностью службы ЭРТОС по направлению и координации работы подразделения, решать административные вопросы в пределах своей компетенции.
2) Организовывать работу службы ЭРТОС по РТОП и связи в соответствии с требованиями документов, регламентирующих ее деятельность.
3) Проводить регулярную проверку технического состояния средств РТОП и связи, ведения технической и оперативной документации, принимать оперативные меры по устранению выявленных недостатков.
4) Обеспечивать постоянный контроль за выполнением регламентов и соблюдением технологии обслуживания средств РТОП и связи.
5) Организовывать разработку планов (графиков) осмотров, испытаний и профилактических ремонтов оборудования.
6) Согласовывать планы (графики) с подрядными организациями, привлекаемыми для проведения ремонтов, своевременно обеспечивать их необходимой технической документацией.
7) Организовывать работу по учету наличия и движения оборудования, составлению и оформлению технической и отчетной документации.
8) Руководить разработкой нормативных материалов по ремонту оборудования, расходу материалов на ремонтно-эксплуатационные нужды, анализом показателей его использования, необходимых при эксплуатации оборудования.
9) Согласовывать в установленном порядке проведение земляных и строительных работ на территории расположения средств РТОП и связи и вблизи кабельных трасс. При проведении таких работ организовывать надзор за сохранностью линейно-кабельных сооружений и антенно-фидерных устройств радиотехнического оборудования.
10) Контролировать проведение наземной проверки и настройки средств РТОП и связи, а также необходимых регламентных работ перед летной проверкой этих средств.
11) Контролировать проведение летных проверок средств РТОП и связи, сроки их проведения.
12) Разрабатывать мероприятия по развитию службы ЭРТОС, совершенствованию структуры и оснащению радиотехническими средствами.
13) Участвовать в подготовке и осуществлении мероприятий по внедрению новых средств РТОП и связи.
14) Проводить мероприятия по подбору, подготовке и аттестации персонала.
15) Разрабатывать и реализовывать меры коррекций и корректирующие (предупреждающие) действия по выявленным несоответствиям в службе ЭРТОС в результате внутреннего аудита и других проверок.
16) Обеспечивать своевременное ознакомление персонала с актуальной документацией.
17) Обеспечивать выполнение мероприятий по охране труда, пожарной безопасности, производственной санитарии и улучшению условий труда.
18) Обеспечивать выполнение Приказов и распоряжений Генерального директора Предприятия.

1) РТЖБП қызметінің жұмысын басқару және бөлімшенің жұмысын үйлестіру, өз құзыреті шегінде әкімшілік мәселелерді шешу.
2) РТЖБП қызметінің ҰРТҚ және байланыс бойынша жұмысын оның қызметін регламенттейтін құжаттарға сәйкес ұйымдастыру.
3) ҰРТҚ және байланыс құралдарының техникалық жағдайын, техникалық және оперативті құжаттаманы тұрақты тексеру, анықталған кемшіліктерді жою бойынша оперативті шаралар қабылдау.
4) ҰРТҚ және байланыс құралдарының қызмет көрсету регламенттерінің орындалуын және технологияның сақталуын тұрақты бақылауды қамтамасыз ету.
5) Жабдықтарды тексеру, сынау және профилактикалық жөндеу жоспарлары (графиктері) әзірлеуді ұйымдастыру.
6) Жөндеу жұмыстарын жүргізу үшін тартылатын мердігер ұйымдармен жоспарларды (графиктерді) келісу, оларға қажетті техникалық құжаттаманы уақтылы қамтамасыз ету.
7) Жабдықтың бар болуы мен қозғалысын есепке алу, техникалық және есепті құжаттаманы жасау және рәсімдеу бойынша жұмыстарды ұйымдастыру.
8) Жабдықты жөндеу, жөндеу-эксплуатациялық қажеттіліктерге материалдардың шығыны, жабдықты пайдалану көрсеткіштерін талдау бойынша нормативтік материалдарды әзірлеуді басқару.
9) ҰРТҚ және байланыс құралдары орналасқан аумақта, кабель трассаларының маңында жер жұмыстары мен құрылыс жұмыстарын жүргізуді белгіленген тәртіпте келісу. Мұндай жұмыстарды жүргізу кезінде радиотехникалық жабдықтың линейно-кабельдік құрылымдары мен антенна-фидерлік құрылғылардың сақталуын бақылауды ұйымдастыру.
10) ҰРТҚ және байланыс құралдарының жердегі тексерулерін және параметрлерін баптауды, сондай-ақ осы құралдардың ұшуға тексерулерінен бұрын қажетті регламенттік жұмыстарды жүргізуді бақылау.
11) ҰРТҚ және байланыс құралдарының ұшуға тексерулерін, олардың өткізілу мерзімдерін бақылау.
12) РТЖБП қызметін дамыту, құрылымды жетілдіру және радиотехникалық құралдармен жабдықтау бойынша шараларды әзірлеу.
13) Жаңа ҰРТҚ және байланыс құралдарын енгізу бойынша шараларды әзірлеу және жүзеге асыруға қатысу.
14) Персоналды іріктеу, дайындау және аттестаттау бойынша шараларды жүргізу.
15) РТЖБП қызметінде ішкі аудит және басқа тексерулер нәтижесінде анықталған сәйкессіздіктер бойынша түзету шараларын және алдын алу әрекеттерін әзірлеу және жүзеге асыру.
16) Персоналды ағымдағы құжаттамамен уақтылы таныстыруды қамтамасыз ету.
17) Еңбек қорғау, өрт қауіпсіздігі, өндірістік санитария және еңбек жағдайларын жақсарту бойынша шараларды орындауды қамтамасыз ету.
18) Кәсіпорынның Бас директорының бұйрықтары мен өкімдерін орындауды қамтамасыз ету.

19) Собирать, систематизировать, анализировать поступающую информацию по безопасности полетов и обеспечению качества.
20) Понимать принципы управления рисками, участвовать в их оценке и разработке мероприятий по управлению и минимизации рисков.
21) Осуществлять взаимодействие с различными ведомствами, органами и службами по вопросам РТОП и связи по поручению директора департамента по ЭРТОС.
22) Принимать участие в расследовании авиационных происшествий и инцидентов, связанных с работой средств РТОП и связи, а также разрабатывать мероприятия по их предупреждению.
Знания:
1) Нормативные правовые акты РК, регламентирующие использование воздушного пространства и деятельность авиации, организацию воздушного движения, авиационной электросвязи, радиотехнического обеспечения полетов
2) Справочные материалы по тематике работы
3) Основные методы наладочных работ
4) Правила использования контрольно-измерительного оборудования
5) Технические средства получения, обработки и передачи информации, технические характеристики, конструктивные особенности, назначение и принципы работы и правила эксплуатации и ремонта используемого оборудования
6) Методы осмотра оборудования и обнаружения дефектов
7) Закон РК "Об использовании воздушного пространства РК и деятельности авиации"
8) Правила радиотехнического обеспечения полетов и авиационной электросвязи в гражданской авиации
9) Нормы годности к эксплуатации аэродромов (вертодромов) гражданской авиации
10) Инструкция по организации и обслуживанию воздушного движения
11) Правила техники безопасности при эксплуатации электроустановок потребителей
12) Закон РК "О государственных секретах"
13) Правила пожарной безопасности в гражданской авиации РК;
14) Правила и сроки проведения обучения, инструктирования и проверок знаний по вопросам безопасности и охраны труда работников
15) Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии
16) Документированные процедуры Интегрированной системы менеджмента
17) Требования международных стандартов в рамках осуществляемой деятельности
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Руководство и контроль работы службы ЭРТОС по выполнению подчиненным персоналом их функций и задач
Навык 1:
Организация и контроль деятельности персонала службы ЭРТОС
Умения:
1) Эффективно планировать и распределять задачи между подчиненными
2) Отслеживать выполнение задач, контролировать качество работы и обеспечивать соблюдение стандартов.
3) Анализировать эффективность работы подчиненных и проводить регулярные оценки выполнения задач.

19) Ұшу қауіпсіздігі мен сапаны қамтамасыз ету бойынша келіп түскен ақпаратты жинау, жүйелеу және талдау.
20) Тәуекелдерді басқару принциптерін түсіну, оларды бағалауға қатысу және тәуекелдерді басқару мен азайту бойынша шараларды әзірлеу.
21) РТЖБП бойынша директордың тапсырмасы бойынша әртүрлі ведомстволар, органдар мен қызметтермен өзара әрекеттесу.
22) ҰРТҚ және байланыс құралдарының жұмысына қатысты авиациялық оқиғалар мен инциденттерді тергеуге қатысу, сондай-ақ олардың алдын алу бойынша шараларды әзірлеу.
Білімдер:
1) ҚР әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі, әуе қозғалысын ұйымдастыру, авиациялық электросвязь, радиотехникалық қамтамасыз ету саласындағы нормативтік құқықтық актілері.
2) Жұмыс тақырыбына қатысты анықтамалық материалдар.
3) Налаудың негізгі әдістері.
4) Бақылау-өлшеу жабдықтарын пайдалану ережелері.
5) Ақпаратты алу, өңдеу және беру үшін техникалық құралдар, техникалық сипаттамалары, конструктивті ерекшеліктері, мақсаты мен жұмыс принциптері, пайдаланылатын жабдықты пайдалану және жөндеу ережелері.
6) Жабдықты тексеру және ақауларды анықтау әдістері.
7) ҚР әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы заңы.
8) Азаматтық авиациядағы ұшуларды радиотехникалық қамтамасыз ету және авиациялық электросвязь ережелері.
9) Азаматтық авиация аэродромдарының (вертодромдарының) пайдалануға жарамдылық нормалары.
10) Әуе қозғалысын ұйымдастыру және қызмет көрсету жөніндегі нұсқаулық.
11) Электрмен жабдықтау пайдаланушыларын пайдалану кезінде қауіпсіздік техникасы ережелері.
12) ҚР мемлекеттік құпиялар туралы заңы.
13) ҚР азаматтық авиациясында өрт қауіпсіздігі ережелері.
14) Қауіпсіздік және еңбек қорғау мәселелері бойынша жұмысшылардың білімдерін оқыту, нұсқау беру және тексеру ережелері мен мерзімдері.
15) Еңбек заңнамасы, ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария.
16) Интеграцияланған менеджмент жүйесінің құжатталған рәсімдері.
17) Жүзеге асырылатын қызмет аясындағы халықаралық стандарттарға қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
РТЖБП қызметінің бағынышты персоналдың өз функцияларын және міндеттерін орындауын басқару және бақылау.
Дағды 1:
РТЖБП қызметінің персоналының қызметін ұйымдастыру және бақылау.
Машықтар:
1) Тапсырмаларды тиімді жоспарлау және бағынышты қызметкерлер арасында бөлу.
2) Тапсырмалардың орындалуын қадағалау, жұмыстың сапасын бақылау және стандарттардың сақталуын қамтамасыз ету.
3) Бағынышты қызметкерлердің жұмыс тиімділігін талдау және тапсырмалардың орындалуын тұрақты бағалау.

4) Создавать и обновлять внутренние процедуры и инструкции, регулирующие деятельность службы.
5) Контролировать оформление в установленном порядке допуска инженерно-технического состава к самостоятельной работе по техническому обслуживанию средств РТОП и связи.
6) Планировать и организовывать техническую учебу специалистов службы ЭРТОС.
7) Организовывать стажировку вновь прибывших специалистов.
8) Проводить работу по обеспечению требований безопасности и охраны труда, пожарной безопасности, производственной санитарии, относящихся к деятельности службы ЭРТОС.
9) Предоставлять оперативные донесения и отчеты о работе службы ЭРТОС директору филиала и в департамент по ЭРТОС.
10) Контролировать выполнение плановых заданий, а также своевременное выполнение отдельных поручений подчиненных ему работников.
11) Создавать ремонтно-восстановительные бригады из подчиненного персонала службы ЭРТОС для оперативного устранения неисправности средств РТОП и связи.
12) Контролировать соблюдение работниками всех правил эксплуатации средств РТОП, правил пожарной безопасности, правил по охране труда и техники безопасности.
Знания:
1) Нормативные правовые акты РК, регламентирующие использование воздушного пространства и деятельность авиации, организацию воздушного движения, авиационной электросвязи, радиотехнического обеспечения полетов.
2) Основные методы наладочных работ.
3) Правила использования контрольно-измерительного оборудования.
4) Технические средства получения, обработки и передачи информации, технические характеристики, конструктивные особенности, назначение и принципы работы и правила эксплуатации и ремонта используемого оборудования.
5) Методы осмотра оборудования и обнаружения дефектов.
6) Закон РК "Об использовании воздушного пространства РК и деятельности авиации".
7) Правила радиотехнического обеспечения полетов и авиационной электросвязи в гражданской авиации.
8) Нормы годности к эксплуатации аэродромов (вертодромов) гражданской авиации.
9) Правила техники безопасности при эксплуатации электроустановок потребителей.
10) Закон РК "О государственных секретах".
11) Правила пожарной безопасности в гражданской авиации РК.
12) Правила и сроки проведения обучения, инструктирования и проверок знаний по вопросам безопасности и охраны труда работников.
13) Правила внутреннего трудового распорядка.
14) Документированные процедуры Интегрированной системы менеджмента.
15) Стратегия и планы развития предприятия и подразделения, в части его касающейся.
16) Структура Предприятия, положения и приказы по деятельности Предприятия и подразделения.

4) Қызметтің қызметін реттейтін ішкі процедуралар мен нұсқаулықтарды жасау және жаңарту.
5) Радиотехникалық қамтамасыз ету және байланыс құралдары бойынша техникалық қызмет көрсету үшін инженерлік-техникалық құрамның өз бетінше жұмыс істеуіне рұқсат беру рәсімінің рәсімделуін бақылау.
6) РТЖБП қызметінің мамандары үшін техникалық оқыту жоспарлау және ұйымдастыру.
7) Жаңа келген мамандардың тағылымдамасын ұйымдастыру.
8) РТЖБП қызметінің қызметіне қатысты еңбек қауіпсіздігі, өрт қауіпсіздігі, өндірістік санитария талаптарын қамтамасыз ету бойынша жұмыстар жүргізу.
9) РТЖБП қызметінің жұмысы туралы директорға және РТЖБП департаментіне оперативті ақпараттар мен есептер беру.
10) Жоспарлы тапсырмалардың орындалуын, сондай-ақ бағынышты қызметкерлердің жекелеген тапсырмаларын уақтылы орындауын бақылау.
11) ҰРТҚ және байланыс құралдарының ақауларын жедел жою үшін РТЖБП қызметінің бағынышты персоналынан жөндеу-қалпына келтіру бригадаларын құру.
12) Бағынышты қызметкерлердің радиотехникалық қамтамасыз ету құралдарының пайдалану ережелерін, өрт қауіпсіздігі ережелерін, еңбек қорғау және қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтауын бақылау.
Білімдер:
1) ҚР әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі, әуе қозғалысын ұйымдастыру, авиациялық электросвязь, радиотехникалық қамтамасыз ету саласындағы нормативтік құқықтық актілері.
2) Налаудың негізгі әдістері.
3) Бақылау-өлшеу жабдықтарын пайдалану ережелері.
4) Ақпаратты алу, өңдеу және беру үшін техникалық құралдар, техникалық сипаттамалары, конструктивті ерекшеліктері, мақсаты мен жұмыс принциптері, пайдаланылатын жабдықты пайдалану және жөндеу ережелері.
5) Жабдықты тексеру және ақауларды анықтау әдістері.
6) ҚР әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы заңы.
7) Азаматтық авиациядағы ұшуларды радиотехникалық қамтамасыз ету және авиациялық электросвязь ережелері.
8) Азаматтық авиация аэродромдарының (вертодромдарының) пайдалануға жарамдылық нормалары.
9) Электрмен жабдықтау пайдаланушыларын пайдалану кезінде қауіпсіздік техникасы ережелері.
10) ҚР мемлекеттік құпиялар туралы заңы.
11) ҚР азаматтық авиациясында өрт қауіпсіздігі ережелері.
12) Қауіпсіздік және еңбек қорғау мәселелері бойынша жұмысшылардың білімдерін оқыту, нұсқау беру және тексеру ережелері мен мерзімдері.
13) Ішкі еңбек тәртібі ережелері.
14) Интеграцияланған менеджмент жүйесінің құжатталған рәсімдері.
15) Кәсіпорын мен бөлімшенің даму стратегиясы мен жоспарлары, оларға қатысты.
16) Кәсіпорынның құрылымы, кәсіпорынның және бөлімшенің қызметіне қатысты ережелер мен бұйрықтар.

17) Основы организации производства и управления.
18) Требования международных стандартов в рамках осуществляемой деятельности.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 3:
Контроль реализуемых мероприятий и их мониторинг
Навык 1:
Планирование и контроль реализации мероприятий
Умения:
1) Разрабатывать план мероприятий.
2) Назначать ответственных лиц за реализацию мероприятий.
3) Контролировать выполнение запланированных мероприятий.
4) Собирать и рассматривать предложения по усовершенствованию систем ЭРТОС от подчиненного персонала.
5) Понимать принципы управления рисками, участвовать в их оценке и разработке мероприятий по управлению и минимизации.
6) Осуществлять мониторинг внедряемых процедур и новых технологий.
7) Разрабатывать предложения по улучшению внедренных процедур и новых технологий.
Знания:
1) Нормативные правовые акты РК, регламентирующие использование воздушного пространства и деятельность авиации, организацию воздушного движения, авиационной электросвязи, радиотехнического обеспечения полетов.
2) Основные методы наладочных работ.
3) Правила использования контрольно-измерительного оборудования.
4) Технические средства получения, обработки и передачи информации, технические характеристики, конструктивные особенности, назначение и принципы работы и правила эксплуатации и ремонта используемого оборудования.
5) Методы осмотра оборудования и обнаружения дефектов.
6) Закон РК "Об использовании воздушного пространства РК и деятельности авиации".
7) Правила радиотехнического обеспечения полетов и авиационной электросвязи в гражданской авиации.
8) Нормы годности к эксплуатации аэродромов (вертодромов) гражданской авиации.
9) Правила техники безопасности при эксплуатации электроустановок потребителей.
10) Закон РК "О государственных секретах".
11) Правила пожарной безопасности в гражданской авиации РК.
12) Правила и сроки проведения обучения, инструктирования и проверок знаний по вопросам безопасности и охраны труда работников.
13) Правила внутреннего трудового распорядка.
14) Документированные процедуры Интегрированной системы менеджмента.
15) Стратегия и планы развития предприятия и подразделения, в части его касающейся.
16) Структура Предприятия, положения и приказы по деятельности Предприятия и подразделения.
17) Основы организации производства и управления.
18) Требования международных стандартов в рамках осуществляемой деятельности.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Организаторские навыки рабочих процессов, распределение ресурсов и управление временем для достижения поставленных целей. Ответственность за результаты выполнения задач, принятых решений. Высокая организация и пунктуальность в соблюдении требований документации, правил и процедур, принятых в гражданской авиации. Способность анализировать данные и принимать обоснованные решения.
Список технических регламентов и национальных стандартов:

17) Өндірісті және басқаруды ұйымдастыру негіздері.
18) Жүзеге асырылатын қызмет аясындағы халықаралық стандарттарға қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 3:
Жүзеге асырылатын шараларды бақылау және олардың мониторингі.
Дағды 1:
Шараларды жоспарлау және олардың орындалуын бақылау.
Машықтар:
1) Шаралар жоспарын әзірлеу.
2) Шараларды жүзеге асыру үшін жауапты тұлғаларды тағайындау.
3) Жоспарланған шаралардың орындалуын бақылау.
4) Бағынышты персоналдан РТЖБП жүйелерін жетілдіру бойынша ұсыныстарды жинау және қарастыру.
5) Тәуекелдерді басқару принциптерін түсіну, оларды бағалауға қатысу және басқару мен азайту шараларын әзірлеу.
6) Енгізілетін рәсімдер мен жаңа технологияларды мониторинг жүргізу.
7) Енгізілген рәсімдер мен жаңа технологияларды жақсарту бойынша ұсыныстар әзірлеу.
Білімдер:
1) ҚР әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі, әуе қозғалысын ұйымдастыру, авиациялық электросвязь, радиотехникалық қамтамасыз ету саласындағы нормативтік құқықтық актілері.
2) Налаудың негізгі әдістері.
3) Бақылау-өлшеу жабдықтарын пайдалану ережелері.
4) Ақпаратты алу, өңдеу және беру үшін техникалық құралдар, техникалық сипаттамалары, конструктивті ерекшеліктері, мақсаты мен жұмыс принциптері, пайдаланылатын жабдықты пайдалану және жөндеу ережелері.
5) Жабдықты тексеру және ақауларды анықтау әдістері.
6) ҚР әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы заңы.
7) Азаматтық авиациядағы ұшуларды радиотехникалық қамтамасыз ету және авиациялық электросвязь ережелері.
8) Азаматтық авиация аэродромдарының (вертодромдарының) пайдалануға жарамдылық нормалары.
9) Электрмен жабдықтау пайдаланушыларын пайдалану кезінде қауіпсіздік техникасы ережелері.
10) ҚР мемлекеттік құпиялар туралы заңы.
11) ҚР азаматтық авиациясында өрт қауіпсіздігі ережелері.
12) Қауіпсіздік және еңбек қорғау мәселелері бойынша жұмысшылардың білімдерін оқыту, нұсқау беру және тексеру ережелері мен мерзімдері.
13) Ішкі еңбек тәртібі ережелері.
14) Интеграцияланған менеджмент жүйесінің құжатталған рәсімдері.
15) Кәсіпорын мен бөлімшенің даму стратегиясы мен жоспарлары, оларға қатысты.
16) Кәсіпорынның құрылымы, кәсіпорынның және бөлімшенің қызметіне қатысты ережелер мен бұйрықтар.
17) Өндірісті және басқаруды ұйымдастыру негіздері.
18) Жүзеге асырылатын қызмет аясындағы халықаралық стандарттарға қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жұмыс процестерінің ұйымдастырушылық дағдылары, ресурстарды бөлу және алға қойылған мақсаттарға жету үшін уақытты басқару. Тапсырмалар мен қабылданған шешімдердің нәтижелері үшін жауапкершілік. Азаматтық авиацияда қабылданған құжаттамалық талаптарды, ережелер мен рәсімдерді сақтаудағы жоғары ұйымдастырушылық және ұқыптылық. Деректерді талдау және қорытындылар негізінде негізделген шешім қабылдау.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

Приказ Министра транспорта и коммуникаций РК от 28 сентября 2013 года № 764 "Об утверждении Типовых программ профессиональной подготовки авиационного персонала, участвующего в обеспечении безопасности полетов".
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Руководители (управляющие) специализированных воздушных транспортных подразделений
11. Карточка профессии "Инженер по радионавигации, радиолокации и связи":
Код группы:
2152-9
Код наименования занятия:
2152-9-007
Наименование профессии:
Инженер по радионавигации, радиолокации и связи
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения РК от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих". Зарегистрирован в Министерстве юстиции РК 31 декабря 2020 года № 22003.
Параграф 45. Инженер
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Инженерия и инженерное дело
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров без предъявления требований к стажу работы или техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника I категории не менее 3 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
2152-1-001 - Инженер-радиоэлектроник
2152-1-002 - Инженер-электроник
2152-3-003 - Инженер по радиоэлектронному оборудованию
2152-9-002 - Инженер аэронавигационного и радиоэлектронного оборудования
2152-9-005 - Инженер по радиолокации
2152-9-006 - Инженер по радионавигации и радиолокации
2152-9-010 - Инженер по созданию и эксплуатации радионавигационной техники
2152-9-014 - Инженер по электротехническому обеспечению полетов
2152-9-015 - Инженер, антенные устройства
2152-9-017 - Инженер-контролер по техническому обслуживанию аэронавигационного и радиоэлектронного оборудования
Основная цель деятельности:
Обеспечение непрерывной и бесперебойной работы средств радиотехнического оборудования и связи, электрооборудования, дизель-электрических агрегатов, контроль технического состояния электропроводки и электрокабеля, аварийного электропитания, метрологическое обеспечение радионавигационного, радиолокационного оборудования и средств связи. Выполнение настроек средств радионавигации, радиолокации и связи, составление графиков профилактических осмотров оснащения, проведение технических работ, обслуживание и устранение неполадок. Предоставление радиолокационной, радионавигационной, метеорологической информации и авиационной электросвязи пользователям воздушного пространства и организации обслуживания воздушного движения.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 28 қыркүйектегі № 764 "Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын авиациялық персоналды кәсіби даярлаудың типтік бағдарламаларын бекіту туралы" бұйрығы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Мамандандырылған әуе көлік бөлімшелерінің басшылары (басқарушылары)
11. Кәсіптің карточкасы "Радионавигация, радиолокация және байланыс жөніндегі инженерлер":
Топтың коды:
2152-9
Қызмет атауының коды:
2152-9-007
Кәсіптің атауы:
Радионавигация, радиолокация және байланыс жөніндегі инженерлер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. ҚР Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 болып тіркелді.
Параграф 45. Инженер
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Инженерия және инженерлік іс
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білімі және тиісті бағыты бойынша кадрларды даярлау жоқ, жұмыс стажына талаптар көрсетілмейді немесе техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (орта арнайы, орта кәсіптік) білімі, тиісті мамандық (біліктілік) бойынша жұмыс өтілі І санатты техник лауазымында кемінде 3 жыл болуы тиіс.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2152-1-001 - Инженер-радиоэлектроншы
2152-1-002 - Инженер-электроншы
2152-3-003 - Радиоэлектрондық құрылғылар инженері
2152-9-002 - Аэронавигациялық және радиоэлектрондық құрылғылар инженері
2152-9-005 - Радиолокация жөніндегі инженерлер
2152-9-006 - Радионавигация және радиолокация жөніндегі инженерлер
2152-9-010 - Радионавигациялық техниканы құру және пайдалану жөніндегі инженерлер
2152-9-014 - Ұшуды электротехникалық қамтамасыз ету жөніндегі инженерлер
2152-9-015 - Инженер, антенна құрылғылары
2152-9-017 - Аэронавигациялық және радиоэлектрондық құрылғыларға техникалық қызмет көрсету жөніндегі инженерлер-бақылаушы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Радиотехникалық жабдықтар мен байланыс құралдарының, электр жабдықтарының, дизель-электр агрегаттарының үздіксіз және үзіліссіз жұмысын қамтамасыз ету, электр сымдары мен электр кабельдерінің техникалық күйін бақылау, авариялық электрмен жабдықтау, радионавигациялық, радиолокациялық жабдықтар мен байланыс құралдарын метрологиялық қамтамасыз ету. Радионавигация, радиолокация және байланыс құралдарын баптау, жабдықтарды профилактикалық тексеру графиктерін жасау, техникалық жұмыстарды жүргізу, қызмет көрсету және ақауларды жою. Әуе кеңістігінің пайдаланушылары мен әуе қозғалысын ұйымдастыру ұйымына радиолокациялық, радионавигациялық, метеорологиялық ақпарат пен авиациялық электросвязьті ұсыну.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Обеспечение бесперебойной работы систем и функциональных возможностей CNS/ATM
2. Техническое обслуживание систем наблюдения, радионавигационного и радиолокационного оборудования, оборудования связи и автоматизированных систем УВД
3. Ремонт систем наблюдения, радионавигационного оборудования, оборудования связи и автоматизированных систем УВД
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Обеспечение бесперебойной работы систем и функциональных возможностей CNS/ATM
Навык 1:
Оперативное управление техническими процессами и реагирование в системах CNS/ATM
Умения:
1) Эффективно использовать средства оперативного контроля и диагностики системы.
2) Оценивать эксплуатационные последствия нарушений или отказов в работе систем CNS/ATM.
3) Своевременно переходить от контроля к оперативному вмешательству.
4) Надлежащим образом применять установленные эксплуатационные процедуры.
5) Следить за тем, чтобы при техническом вмешательстве учитывалась оперативная обстановка в сфере УВД.
6) Координировать действия по техническому вмешательству с другими техническими подразделениями, различными заинтересованными сторонами и службой УВД.
7) Контролировать осуществление мер технического вмешательства.
8) Использовать разнообразные методы для эффективного управления при возникновении нештатных ситуаций и ухудшении характеристик систем CNS/ATM.
Знания:
1) Нормативные правовые акты РК, регламентирующие использование воздушного пространства и деятельность авиации, организацию воздушного движения, авиационной электросвязи, радиотехнического обеспечения полетов.
2) Справочные материалы по тематике работы.
3) Основные методы наладочных работ.
4) Правила использования контрольно-измерительного оборудования.
5) Технические средства получения, обработки и передачи информации, технические характеристики, конструктивные особенности, назначение и принципы работы и правила эксплуатации и ремонта используемого оборудования.
6) Методы осмотра оборудования и обнаружения дефектов.
7) Закон РК "Об использовании воздушного пространства РК и деятельности авиации.
8) Правила радиотехнического обеспечения полетов и авиационной электросвязи в гражданской авиации.
9) Нормы годности к эксплуатации аэродромов (вертодромов) гражданской авиации.
10) Инструкция по организации и обслуживанию воздушного движения.
11) Правила техники безопасности при эксплуатации электроустановок потребителей.
12) Закон РК "О государственных секретах".
13) Правила пожарной безопасности в гражданской авиации РК.
14) Правила и сроки проведения обучения, инструктирования и проверок знаний по вопросам безопасности и охраны труда работников.

1. CNS/ATM жүйелерінің үздіксіз жұмысын және функционалдығын қамтамасыз ету
2. Бақылау жүйелеріне, радионавигациялық және радиолокациялық жабдықтарға, байланыс құралдары мен әуе қозғалысын басқарудың автоматтандырылған жүйелеріне техникалық қызмет көрсету
3. Бақылау жүйелерін, радионавигациялық жабдықты, байланыс құралдарын және әуе қозғалысын басқарудың автоматтандырылған жүйелерін жөндеу
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
CNS/ATM жүйелерінің үздіксіз жұмысын және функционалдығын қамтамасыз ету
Дағды 1:
CNS/ATM жүйелеріндегі техникалық процестерді және әрекетті оперативті басқару
Машықтар:
1) Оперативті бақылау және диагностика жүйесінің құралдарын тиімді пайдалану.
2) CNS/ATM жүйелерінің жұмысының бұзылулары немесе ақауларының эксплуатациялық салдарын бағалау.
3) Бақылаудан оперативті араласуға уақтылы өту.
4) Орнатылған пайдалану процедураларын дұрыс қолдану.
5) Техникалық араласу кезінде әуе қозғалысы саласындағы оперативті жағдайды ескеру.
6) Техникалық араласу бойынша әрекеттерді басқа техникалық бөлімшелермен, әртүрлі мүдделі тараптармен және әуе қозғалысын ұйымдастыру қызметімен үйлестіру.
7) Техникалық араласу шараларының орындалуын бақылау.
8) CNS/ATM жүйелерінің сипаттамалары нашарлаған жағдайда және штаттан тыс жағдайларда тиімді басқару үшін әртүрлі әдістерді пайдалану.
Білімдер:
1) ҚР әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі, әуе қозғалысын ұйымдастыру, авиациялық электросвязь, радиотехникалық қамтамасыз ету саласындағы нормативтік құқықтық актілері.
2) Жұмыс тақырыбына қатысты анықтамалық материалдар.
3) Налаудың негізгі әдістері.
4) Бақылау-өлшеу жабдықтарын пайдалану ережелері.
5) Ақпаратты алу, өңдеу және беру үшін техникалық құралдар, техникалық сипаттамалары, конструктивті ерекшеліктері, мақсаты мен жұмыс принциптері, пайдаланылатын жабдықты пайдалану және жөндеу ережелері.
6) Жабдықты тексеру және ақауларды анықтау әдістері.
7) ҚР әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы заңы.
8) Азаматтық авиациядағы ұшуларды радиотехникалық қамтамасыз ету және авиациялық электросвязь ережелері.
9) Азаматтық авиация аэродромдарының (вертодромдарының) пайдалануға жарамдылық нормалары.
10) Әуе қозғалысын ұйымдастыру және қызмет көрсету жөніндегі нұсқаулық.
11) Электрмен жабдықтау пайдаланушыларын пайдалану кезінде қауіпсіздік техникасы ережелері.
12) ҚР мемлекеттік құпиялар туралы заңы.
13) ҚР азаматтық авиациясында өрт қауіпсіздігі ережелері.
14) Қауіпсіздік және еңбек қорғау мәселелері бойынша жұмысшылардың білімдерін оқыту, нұсқау беру және тексеру ережелері мен мерзімдері.

15) Правила внутреннего трудового распорядка.
16) Документированные процедуры Интегрированной системы менеджмента.
17) Требования международных стандартов в рамках осуществляемой деятельности.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Техническое обслуживание систем наблюдения, радионавигационного и радиолокационного оборудования, оборудования связи и автоматизированных систем УВД
Навык 1:
Комплексное управление и эксплуатация средств РТОП и связи
Умения:
1) Оценивать техническое состояние (работоспособность, исправность) средств РТОП и связи по результатам контроля значений определяющих параметров, по признакам, характеризующим качество выполнения заданной функции.
2) Принимать законченные строительством объекты РТОП и связи.
3) Составлять сообщения по установленной форме для внесения изменений в сборники постоянной и оперативной аэронавигационной информации касательно РТОП и связи.
4) Вести учет основного оборудования связи и оформлять разрешения на эксплуатацию радиоизлучающих устройств.
5) Анализировать технические и экономические показатели работы объектов РТОП и связи, информацию о работе объектов и средств связи, функциональные отказы в работе объектов связи.
6) Согласовывать в установленном порядке проведение земляных и строительных работ на обслуживаемом участке, в районе расположения объектов служб ЭРТОС, вблизи кабельных трасс.
7) Проводить необходимые технические расчеты и разрабатывать проекты и схемы в соответствии с техническими заданиями, действующими стандартами и нормативными документами.
8) Проводить эксперименты и испытания и обрабатывать полученные результаты.
9) Участвовать в наземных и летных испытаниях средств РТОП и связи.
10) Разрабатывать программы, инструкции, графики проведения технического обслуживания и регламентных работ и другую техническую документацию.
11) Обеспечивать включение в работу резервного оборудования, резервных источников электропитания, каналов связи за нормативное время, указанное в местной инструкции по резервированию.
12) Систематизировать, обрабатывать и подготавливать данные для составления отчетов о работе.
13) Разрабатывать инструкции по резервированию объектов РТОП и связи согласно эксплуатационной документации предприятий-изготовителей (поставщиков) и протоколу по хронометражу допустимого времени переключения (перехода) на резерв этих объектов.
14) Организовывать метрологическое обеспечение технического обслуживания средств РТОП и связи с помощью средств измерений, соответствующих условиям эксплуатации и требованиям, установленным в нормативных документах в области обеспечения единства измерений и допущенных к применению в соответствии с законодательством в области обеспечения единства измерений.
Знания:
1 Принципы работы радиотехнических систем, обеспечивающих безопасность и регулярность полетов.

15) Еңбек заңнамасы, ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария.
16) Интеграцияланған менеджмент жүйесінің құжатталған рәсімдері.
17) Жүзеге асырылатын қызмет аясындағы халықаралық стандарттарға қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Бақылау жүйелеріне, радионавигациялық және радиолокациялық жабдықтарға, байланыс құралдары мен әуе қозғалысын басқарудың автоматтандырылған жүйелеріне техникалық қызмет көрсету
Дағды 1:
ҰРТҚ және байланыс құралдарын кешенді басқару және пайдалану
Машықтар:
1) ҰРТҚ және байланыс құралдарының техникалық жағдайын (жұмыс қабілеті, дұрыс жұмыс істеу) анықтайтын параметрлердің мәндерін бақылау нәтижелері бойынша, берілген функцияны орындаудың сапасын сипаттайтын белгілер бойынша бағалау.
2) ҰРТҚ және байланыс объектілерін құрылысын аяқтап қабылдау.
3) ҰРТҚ және байланысқа қатысты тұрақты және оперативті аэронавигациялық ақпарат жинақтарына өзгерістер енгізу үшін белгіленген формада хабарламалар жасау.
4) Байланыс негізгі жабдықтарын есепке алу және радио шығаратын құрылғыларды пайдалану үшін рұқсатнамаларды рәсімдеу.
5) ҰРТҚ және байланыс объектілерінің техникалық және экономикалық көрсеткіштерін, объектілер мен байланыс құралдарының жұмысын, байланыс объектілеріндегі функционалдық ақаулар туралы ақпаратты талдау.
6) РТЖБП қызметінің объектілері орналасқан аймақта, кабель трассаларының маңында жүргізілетін жер жұмыстары мен құрылыс жұмыстарын белгіленген тәртіппен келісу.
7) Техникалық тапсырмаларға, қазіргі стандарттарға және нормативтік құжаттарға сәйкес қажетті техникалық есептеулер жүргізу және жобаларды, схемаларды әзірлеу.
8) Эксперименттер мен сынақтар жүргізу және алынған нәтижелерді өңдеу.
9) ҰРТҚ және байланыс құралдарының жердегі және әуедегі сынақтарына қатысу.
10) Техникалық қызмет көрсету мен регламенттік жұмыстарды жүргізу бағдарламаларын, нұсқаулықтарын, графиктерін және басқа техникалық құжаттарды әзірлеу.
11) Резервтік жабдықтарды, резервтік электрмен жабдықтау көздерін, байланыс арналарын жергілікті резервтеу нұсқауында көрсетілген нормативтік уақыт ішінде іске қосу.
12) Жұмыс туралы есептер жасау үшін деректерді жүйелеу, өңдеу және дайындау.
13) ҰРТҚ және байланыс объектілерін резервтеу бойынша нұсқаулықтарды әзірлеу, кәсіпорындардың пайдалану құжаттарына (жеткізушілер) және осы объектілердің резервіне ауысу (қосылу) үшін рұқсат етілген уақытты хронометраждау протоколына сәйкес.
14) ҰРТҚ және байланыс құралдарының техникалық қызмет көрсетуін метрологиялық қамтамасыз етуді, өлшеу құралдарын пайдалана отырып, пайдалану шарттарына және өлшемдердің бірлігін қамтамасыз ету бойынша нормативтік құжаттарда белгіленген талаптарға сәйкес ұйымдастыру.
Білімдер:
1. Ұшулардың қауіпсіздігі мен тұрақтылығын қамтамасыз ететін радиотехникалық жүйелердің жұмыс принциптері.

2. Структура систем РТОП и их роль в обеспечении воздушного движения.
3. Национальные и международные стандарты в области радиотехнического обеспечения.
4. Устройство и принципы работы первичных и вторичных радиолокационных систем.
5. Характеристики и назначение доплеровских радиолокационных станций.
6. Методы обработки радиолокационных сигналов для определения местоположения воздушных судов.
7. Принципы работы систем посадки, ближней навигации, дальнего наведения и спутниковых навигационных систем.
8. Методы обеспечения точности навигации для этапов полета (взлет, маршрут, посадка).
9. Влияние географических и метеорологических факторов на точность радионавигации.
10. Принципы работы авиационных радиосвязных систем.
11. Стандарты авиационной связи, включая AM-радиосвязь, цифровые протоколы и системы передачи данных.
12. Методы обеспечения надежной и устойчивой связи между воздушными судами и наземными службами.
13. Процедуры технического обслуживания, настройки и калибровки средств РТОП и связи.
14. Методы диагностики неисправностей в радиолокационных, радионавигационных и радиосвязных системах.
15. Использование измерительных приборов (анализаторы спектра, мультиметры, осциллографы) для проверки оборудования.
16. Организация работы интегрированных систем РТОП, включающих радиолокационные, радионавигационные и связные средства.
17. Принципы резервирования и взаимодействия между системами для обеспечения их надежности.
18. Методы координации работы разных компонентов системы РТОП.
19. Национальные и международные нормативы эксплуатации систем РТОП и связи.
20. Процедуры сертификации и аккредитации систем РТОП.
21. Регламенты взаимодействия с диспетчерскими и эксплуатационными службами.
22. Основы работы с программными комплексами для мониторинга и управления системами РТОП и связи.
23. Использование автоматизированных систем диагностики и контроля состояния оборудования.
24. Программное обеспечение для анализа и визуализации данных о работе радиотехнических систем.
25. Принципы защиты радиотехнических систем от внешних угроз, включая помехи, кибератаки и несанкционированный доступ.
26. Методы обеспечения информационной безопасности данных, передаваемых через системы связи и РТОП.

2. Радиотехникалық қамтамасыз ету жүйелерінің (ҰРТҚ) құрылымы және олардың әуе қозғалысын қамтамасыз етудегі рөлі.
3. Радиотехникалық қамтамасыз ету саласындағы ұлттық және халықаралық стандарттар (ИКАО 10-қосымшасы, ITU).
4. Алғашқы және екінші реттік радиолокациялық жүйелердің құрылымы және жұмыс принциптері.
5. Доплерлік радиолокациялық станциялардың сипаттамалары мен мақсаты.
6. Әуе кемелерінің орналасуын анықтау үшін радиолокациялық сигналдарды өңдеу әдістері.
7. Қону жүйелерінің жақын навигация, қашықтан бағыттау және спутниктік навигация жүйелерінің жұмыс принциптері.
8. Ұшудың әртүрлі кезеңдерінде (ұшу, маршрут, қону) навигацияның дәлдігін қамтамасыз ету әдістері.
9. Радионавигацияның дәлдігіне географиялық және метеорологиялық факторлардың әсері.
10. Авиациялық радиобайланыс жүйелерінің жұмыс принциптері.
11. Авиациялық байланыс стандарттары, соның ішінде AM-радиобайланыс, сандық протоколдар және деректерді беру жүйелері.
12. Әуе кемелері мен жерүсті қызметтері арасында сенімді және тұрақты байланысты қамтамасыз ету әдістері.
13. Радиотехникалық қамтамасыз ету мен байланыс құралдарына техникалық қызмет көрсету, баптау және калибрлеу рәсімдері.
14. Радиолокациялық, радионавигациялық және радиобайланыс жүйелеріндегі ақауларды диагностикалау әдістері.
15. Жабдықты тексеруге арналған өлшеу құралдарын (спектр анализаторлары, мультиметрлер, осциллографтар) пайдалану.
16. Радиотехникалық қамтамасыз ету жүйелерін, оның ішінде радиолокациялық, радионавигациялық және байланыс құралдарын біріктірілген түрде ұйымдастыру.
17. Жүйелердің сенімділігін қамтамасыз ету үшін резервтеу және өзара әрекеттесу принциптері.
18. ҰРТҚ жүйесінің әртүрлі компоненттерінің жұмысын үйлестіру әдістері.
19. Радиотехникалық қамтамасыз ету және байланыс жүйелерін пайдалану бойынша ұлттық және халықаралық нормативтер.
20. ҰРТҚ жүйелерін сертификаттау және аккредитациялау рәсімдері.
21. Диспетчерлік және пайдалану қызметтерімен өзара іс-қимыл регламенттері.
22. ҰРТҚ және байланыс жүйелерін мониторингтеу және басқаруға арналған бағдарламалық кешендермен жұмыс негіздері.
23. Жабдықтың жағдайын диагностикалау және бақылау бойынша автоматтандырылған жүйелерді пайдалану.
24. Радиотехникалық жүйелер жұмысы туралы деректерді талдау және визуализациялау үшін бағдарламалық қамтамасыз етуді қолдану.
25. Радиотехникалық жүйелерді сыртқы қауіптерден, соның ішінде кедергілерден, кибершабуылдардан және рұқсатсыз қолжетімділіктен қорғау қағидаттары.
26. Байланыс және ҰРТҚ жүйелері арқылы берілетін деректердің ақпараттық қауіпсіздігін қамтамасыз ету әдістері.

27. Методы анализа эффективности работы систем РТОП и связи.
28. Документирование результатов технического обслуживания, диагностики и устранения неисправностей.
29. Процедуры реагирования на сбои или отказ средств РТОП и связи.
30. Методы обеспечения непрерывности работы систем в условиях перегрузки или аварийных ситуаций.
31. Планы резервного восстановления работы систем.
32. Методы осмотра оборудования и обнаружения дефектов.
33. Инструкция по организации и обслуживанию воздушного движения.
34. Правила техники безопасности при эксплуатации электроустановок потребителей.
35. Правила пожарной безопасности, безопасности и охраны труда работников.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 3:
Ремонт систем наблюдения, радионавигационного оборудования, оборудования связи и автоматизированных систем УВД
Навык 1:
Техническое обслуживание, диагностика и ремонт средств РТОП и связи
Умения:
1) Выявлять неисправности в процессе эксплуатации радионавигационного, радиолокационного оборудования, оборудования связи и автоматизированных систем УВД.
2) Устранять выявленные в процессе эксплуатации неисправности в соответствии с нормативными и эксплуатационными документами.
3) Оценивать безотказность средств радиотехнического обеспечения полетов и связи путем расчета наработки на отказ (повреждение) по методике в соответствии с нормативными документами.
4) Оценивать ремонтопригодность средств радиотехнического обеспечения полетов и связи путем расчета среднего времени восстановления работоспособности по методике согласно нормативным документам.
5) Разрабатывать графики планового ремонта средств радиотехнического обеспечения полетов и связи.
6) Оформлять и представлять данные по радиотехническому обеспечению полетов и авиационной связи для внесения изменений в сборники постоянной и оперативной аэронавигационной информации.
7) Разрабатывать предложения по доработке средств радиотехнического обеспечения полетов и авиационной связи в соответствии с бюллетенями, составленными организациями-разработчиками.
8) Организовывать обследование по продлению срока службы (ресурса) средств радиотехнического обеспечения полетов и авиационной связи, установленных эксплуатационной документацией.
9) Определять целесообразность, объемы и сроки проведения ремонта по результатам обследований.
10) Списывать средства радиотехнического обеспечения полетов и авиационной связи по истечении сроков службы или хранения, выработавших установленный ресурс и достигших предельного состояния.

27. ҰРТҚ және байланыс жүйелерінің жұмыс тиімділігін талдау әдістері.
28. Техникалық қызмет көрсету, диагностика және ақауларды жою нәтижелерін құжаттау.
29. ҰРТҚ және байланыс құралдары істен шыққан немесе бұзылған жағдайда әрекет ету рәсімдері.
30. Жүйелердің жүктеме немесе төтенше жағдайлар кезінде үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету әдістері.
31. Жүйелердің жұмысын қалпына келтіруге арналған резервтік жоспарлар.
32. Жабдықты тексеру және ақауларды анықтау әдістері.
33. Әуе қозғалысын ұйымдастыру және қызмет көрсету жөніндегі нұсқаулық.
34. Тұтынушылардың электр қондырғыларын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасының ережелері.
35. Өрт қауіпсіздігі, еңбекті қорғау және қызметкерлердің қауіпсіздігі бойынша ережелер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 3:
Бақылау жүйелерін, радионавигациялық жабдықты, байланыс құралдарын және әуе қозғалысын басқарудың автоматтандырылған жүйелерін жөндеу
Дағды 1:
ҰРТҚ және байланыс жабдықтарына техникалық қызмет көрсету, диагностикалау және жөндеу
Машықтар:
1) Радионавигациялық, радиолокациялық жабдықтар, байланыс жабдықтары және ӘҚБ автоматтандырылған жүйелерінің эксплуатациясы барысында ақауларды анықтау.
2) Нормативтік және пайдалану құжаттарына сәйкес пайдалану кезінде анықталған ақауларды жою.
3) Радиотехникалық қамтамасыз ету және байланыс құралдарының ақаусыздығын нормативтік құжаттарға сәйкес әдістеме бойынша ақау (зақымдану) мерзімін есептеу арқылы бағалау.
4) Радиотехникалық қамтамасыз ету және байланыс құралдарының жөндеуге жарамдылығын нормативтік құжаттарға сәйкес әдістеме бойынша жұмыс қабілетін қалпына келтіру орташа уақытын есептеу арқылы бағалау.
5) Радиотехникалық қамтамасыз ету және байланыс құралдарының жоспарлы жөндеу графиктерін әзірлеу.
6) Радиотехникалық қамтамасыз ету және авиациялық байланыс бойынша деректерді рәсімдеу және тұрақты әрі оперативті аэронавигациялық ақпарат жинақтарына өзгерістер енгізу үшін ұсыну.
7) Радиотехникалық қамтамасыз ету және авиациялық байланыс құралдарын жетілдіру жөніндегі ұсыныстарды әзірлеу, әзірлеуші ұйымдар жасаған бюллетендерге сәйкес.
8) Пайдалану құжаттамасына сәйкес радиотехникалық қамтамасыз ету және авиациялық байланыс құралдарының қызмет мерзімін (ресурсын) ұзарту бойынша тексерулерді ұйымдастыру.
9) Тексеру нәтижелері бойынша жөндеу жүргізудің тиімділігін, көлемін және мерзімдерін анықтау.
10) Радиотехникалық қамтамасыз ету және авиациялық байланыс құралдарын қызмет мерзімі немесе сақтау мерзімі өткен, белгіленген ресурсына жеткен және шекті жағдайға жеткен кезде есептен шығару.

11) Организовывать материально-техническое обеспечение ремонта средств радиотехнического обеспечения полетов и авиационной связи, замену узлов и деталей оборудования в соответствии с нормативными документами и эксплуатационной документацией.
12) Применять нормативные документы, касающиеся его деятельности.
Знания:
1) Нормативные правовые акты РК, регламентирующие использование воздушного пространства и деятельность авиации, организацию воздушного движения, авиационной электросвязи, радиотехнического обеспечения полетов
2) Справочные материалы по тематике работы
3) Основные методы наладочных работ
4) Правила использования контрольно-измерительного оборудования
5) Технические средства получения, обработки и передачи информации, технические характеристики, конструктивные особенности, назначение и принципы работы и правила эксплуатации и ремонта используемого оборудования
6) Методы осмотра оборудования и обнаружения дефектов
7) Закон РК "Об использовании воздушного пространства РК и деятельности авиации"
8) Правила радиотехнического обеспечения полетов и авиационной электросвязи в гражданской авиации
9) Нормы годности к эксплуатации аэродромов (вертодромов) гражданской авиации
10) Инструкция по организации и обслуживанию воздушного движения
11) Правила технической эксплуатации электроустановок потребителей
12) Правила техники безопасности при эксплуатации электроустановок потребителей;
13) Закон РК "Государственных секретах";
14) Правила пожарной безопасности в гражданской авиации РК;
15) Правила и сроки проведения обучения, инструктирования и проверок знаний по вопросам безопасности и охраны труда работников
16) Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии
17) Документированные процедуры Интегрированной системы менеджмента
18) Требования международных стандартов в рамках осуществляемой деятельности
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность за результаты выполнения задач, принятых решений. Высокая организация и пунктуальность в соблюдении требований документации, правил и процедур, принятых в гражданской авиации. Умение работать в различных ситуациях технологической деятельности как индивидуально, так в команде, и принимать своевременные решения.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Приказ Министра транспорта и коммуникаций РК от 28 сентября 2013 года № 764 "Об утверждении Типовых программ профессиональной подготовки авиационного персонала, участвующего в обеспечении безопасности полетов". 2. Приказ Министерства по инвестициям и развитию РК от 29 июня 2017 года №402. "Об утверждении Правил радиотехнического обеспечения полетов и авиационной электросвязи в гражданской авиации"
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Руководители (управляющие) специализированных воздушных транспортных подразделений

11) Радиотехникалық қамтамасыз ету және авиациялық байланыс құралдарының жөндеуіне, жабдықтың узелдері мен бөлшектерін ауыстыруға материалдық-техникалық қамтамасыз етуді ұйымдастыру, нормативтік құжаттар мен пайдалану құжаттамасына сәйкес.
12) Өз қызметіне қатысты нормативтік құжаттарды қолдану.
Білімдер:
1) ҚР әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі, әуе қозғалысын ұйымдастыру, авиациялық электросвязь, радиотехникалық қамтамасыз ету саласындағы нормативтік құқықтық актілері.
2) Жұмыс тақырыбына қатысты анықтамалық материалдар.
3) Налаудың негізгі әдістері.
4) Бақылау-өлшеу жабдықтарын пайдалану ережелері.
5) Ақпаратты алу, өңдеу және беру үшін техникалық құралдар, техникалық сипаттамалары, конструктивті ерекшеліктері, мақсаты мен жұмыс принциптері, пайдаланылатын жабдықты пайдалану және жөндеу ережелері.
6) Жабдықты тексеру және ақауларды анықтау әдістері.
7) ҚР әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы заңы.
8) Азаматтық авиациядағы ұшуларды радиотехникалық қамтамасыз ету және авиациялық электросвязь ережелері.
9) Азаматтық авиация аэродромдарының (вертодромдарының) пайдалануға жарамдылық нормалары.
10) Әуе қозғалысын ұйымдастыру және қызмет көрсету жөніндегі нұсқаулық.
11) Электрмен жабдықтау пайдаланушыларын пайдалану кезінде техникалық эксплуатация ережелері.
12) Электрмен жабдықтау пайдаланушыларын пайдалану кезінде қауіпсіздік техникасы ережелері.
13) "Мемлекеттік құпиялар туралы" ҚР Заңы.
14) ҚР азаматтық авиациясында өрт қауіпсіздігі ережелері.
15) Қауіпсіздік және еңбек қорғау мәселелері бойынша жұмысшылардың білімдерін оқыту, нұсқау беру және тексеру ережелері мен мерзімдері.
16) Ішкі еңбек тәртібі ережелері.
17) Интеграцияланған менеджмент жүйесінің құжатталған рәсімдері.
18) Жүзеге асырылатын қызмет аясындағы халықаралық стандарттарға қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Тапсырмалар мен қабылданған шешімдердің нәтижелері үшін жауапкершілік; Азаматтық авиацияда қабылданған құжаттамалық талаптарды, ережелер мен рәсімдерді сақтаудағы жоғары ұйымдастырушылық және ұқыптылық. Әртүрлі технологиялық жағдайларда жеке және командада жұмыс істей білу және дер кезінде шешім қабылдау
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 28 қыркүйектегі № 764 "Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын авиациялық персоналды кәсіби даярлаудың типтік бағдарламаларын бекіту туралы" бұйрығы. 2. ҚР Инвестициялар және даму министрлігінің 2017 жылғы 29 маусымдағы № 402 "Азаматтық авиациядағы ұшуларды радиотехникалық қамтамасыз ету және авиациялық электросвязь ережелерін бекіту туралы" бұйрығы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Радионавигация, радиолокация және байланыс жөніндегі инженерлер

12. Карточка профессии "Техник по радиолокации, радионавигации и связи":
Код группы:
3155-0
Код наименования занятия:
3155-0-008
Наименование профессии:
Техник по радиолокации, радионавигации и связи
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Радиотехника, электроника и телекоммуникации
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
без предъявления требований к стажу работы
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
3522-0-001 - Радиотехник
3522-0-002 - Специалист-техник по обслуживанию специального телекоммуникационного оборудования
3522-0-005 - Техник по обслуживанию станционного оборудования связи
3522-0-006 - Техник по обслуживанию телекоммуникационного оборудования
3522-0-007 - Техник по радионавигации, радиолокации и связи
3522-0-008 - Техник по разработке телекоммуникационного оборудования
3522-0-009 - Техник по телекоммуникационному оборудованию
3522-0-010 - Техник по телекоммуникационным системам
3522-0-011 - Техник связи
3522-0-012 - Техник-радиотехник
Основная цель деятельности:
Обеспечении бесперебойной и надежной работы радиотехнических систем, которые поддерживают безопасность и эффективность полетов. Регулярное техническое обслуживание, оперативное выявление и устранение неисправностей, а также поддержание оборудования в соответствии с нормативными требованиями и эксплуатационной документацией.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Техническое обслуживание систем наблюдения, радионавигационного оборудования, оборудования связи и автоматизированных систем УВД
2. Ремонт систем наблюдения, радионавигационного оборудования, оборудования связи и автоматизированных систем УВД
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Техническое обслуживание систем наблюдения, радионавигационного оборудования, оборудования связи и автоматизированных систем УВД
Навык 1:
Техническая эксплуатация и диагностика радионавигационных и радиосвязных систем
Умения:
1) Контролировать соответствие работы средств радиотехнического обеспечения полетов и авиационной электросвязи требованиям документов аэронавигационной информации и техническим характеристикам оборудования.
2) Обеспечивать надежность и качество работы средств радиотехнического обеспечения полетов и авиационной электросвязи.

12. Кәсіптің карточкасы "Радионавигация және байланыс, радиолокация жөніндегі техник.":
Топтың коды:
3155-0
Қызмет атауының коды:
3155-0-008
Кәсіптің атауы:
Радионавигация және байланыс, радиолокация жөніндегі техник.
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Телекоммуникациялық жабдықтар мен байланыс арналарын электромонтаждаушы-реттеуші
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар жоқ
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
3522-0-001 - Радиотехник
3522-0-002 - Арнайы телекоммуникациялық жабдықтарға қызмет көрсету жөніндегі техник маман
3522-0-005 - Станциялық байланыс жабдықтарына қызмет көрсетуші технигі
3522-0-006 - Телекоммуникациялық жабдықтарды қызмет көрсету жөніндегі техник
3522-0-007 - Радионавигация, радиолокация және байланыс технигі
3522-0-008 - Телекоммуникациялық жабдықтарды әзірлеу жөніндегі техник
3522-0-009 - Телекоммуникациялық жабдықтар жөніндегі техник
3522-0-010 - Телекоммуникациялық жүйелер жөніндегі техник
3522-0-011 - Байланыс технигі
3522-0-012 - Техник-радиомеханик
Қызметтің негізгі мақсаты:
Радиотехникалық жүйелердің үздіксіз және сенімді жұмысын қамтамасыз ету, олар ұшулардың қауіпсіздігі мен тиімділігін қолдайды. Регулярлық техникалық қызмет көрсету, ақауларды жедел анықтау және жою, сондай-ақ жабдықты нормативтік талаптар мен пайдалану құжаттамасына сәйкес қолдау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Бақылау жүйелеріне, радионавигациялық жабдыққа, байланыс құралдарына және әуе қозғалысын басқарудың автоматтандырылған жүйелеріне техникалық қызмет көрсету
2. Бақылау жүйелерін, радионавигациялық жабдықты, байланыс құралдарын және әуе қозғалысын басқарудың автоматтандырылған жүйелерін жөндеу
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Бақылау жүйелеріне, радионавигациялық жабдыққа, байланыс құралдарына және әуе қозғалысын басқарудың автоматтандырылған жүйелеріне техникалық қызмет көрсету
Дағды 1:
Радионавигациялық және радиобайланыс жүйелерін техникалық пайдалану және диагностикалау
Машықтар:
1) Радиотехникалық қамтамасыз ету және авиациялық электросвязь құралдарының жұмысын аэронавигациялық ақпарат құжаттарына және жабдықтың техникалық сипаттамаларына сәйкестігін бақылау.
2) Радиотехникалық қамтамасыз ету және авиациялық электросвязь құралдарының сенімділігін және сапасын қамтамасыз ету.

3) Определять работоспособность объекта (канала связи) и возможность использования его по назначению по выходным характеристикам, сигналам телеметрии.
4) Включать в работу резервное оборудование, резервные источники электропитания, каналы связи за нормативное время, указанное в местной инструкции по резервированию.
5) Соблюдать график технического обслуживания средств радиотехнического обеспечения полетов и авиационной электросвязи, согласованный со службой организации воздушного движения и утвержденный руководителем организации ГА, в соответствии с требованиями нормативных документов и инструкциями по эксплуатации предприятий-изготовителей.
6) Налаживать, настраивать, регулировать и проводить опытную проверку оборудования и систем в лабораторных условиях и на объектах.
7) Участвовать в проведении экспериментов и испытаний, подключать приборы, регистрировать необходимые характеристики и параметры.
8) Собирать, обрабатывать и накапливать исходные материалы, данные статистической отчетности, научно-техническую информацию.
9) Составлять описание проводимых работ, необходимые спецификации, диаграммы, таблицы, графики и другую техническую документацию.
10) Оформлять плановую и отчетную документацию, вносить необходимые изменения и исправления в техническую документацию.
11) Участвовать в разработке программ, инструкций, графиков проведения технического обслуживания и регламентных работ и другой технической документации.
12) Осматривать и проверять работоспособность основных и резервных систем электроснабжения объектов РТОП и связи
Знания:
1. Принципы работы радиотехнических систем, включая передачу, прием и обработку радиосигналов.
2. Основные компоненты радиооборудования (передатчики, приемники, антенны, усилители, фильтры и т.п.).
3. Основы цифровой и аналоговой электроники, включая схемотехнику и элементы электропитания.
4.Принципы работы радиолокационных систем, включая первичные и вторичные радиолокационные системы.
5. Характеристики и особенности работы доплеровских радаров.
6. Методы определения координат воздушных судов (азимут, дальность, высота).
7. Принципы работы систем посадки, систем ближней навигации, и глобальных навигационных спутниковых систем.
8. Основы работы наземных приводных радиостанций.
9. Протоколы и методы работы навигационных систем для обеспечения точности и надежности.
10. Принципы работы авиационных радиосвязных систем.
11. Знание стандартов связи (например автоматизированная радиосвязь, протоколы передачи данных.

3) Объектінің (байланыс каналының) жұмыс қабілетін және оның мақсатына сай пайдалануға мүмкіндік беретінін шығатын сипаттамалар мен телеметрия сигналдары бойынша анықтау.
4) Резервтік жабдықтарды, резервтік электрмен жабдықтау көздерін, байланыс арналарын жергілікті резервтеу нұсқауында көрсетілген нормативтік уақыт ішінде іске қосу.
5) Әуе қозғалысын ұйымдастыру қызметімен келісілген және азаматтық авиация ұйымының басшысымен бекітілген радиотехникалық қамтамасыз ету және авиациялық электросвязь құралдарына техникалық қызмет көрсету графигін сақтау, нормативтік құжаттар мен өндіруші кәсіпорындардың пайдалану нұсқауларына сәйкес.
6) Лабораториялық жағдайларда және объектілерде жабдықтарды және жүйелерді баптау, реттеу және тәжірибелік тексеру жүргізу.
7) Эксперименттер мен сынақтар жүргізуге қатысу, құралдарды қосу, қажетті сипаттамалар мен параметрлерді тіркеу.
8) Бастапқы материалдарды, статистикалық есептілік деректерін, ғылыми-техникалық ақпаратты жинау, өңдеу және жинақтау.
9) Жүргізілген жұмыстарды сипаттау, қажетті сипаттамалар, диаграммалар, кестелер, графиктер және басқа техникалық құжаттарды құрастыру.
10) Жоспарлы және есепті құжаттаманы рәсімдеу, техникалық құжаттамаға қажетті өзгерістер мен түзетулер енгізу.
11) Техникалық қызмет көрсету мен регламенттік жұмыстарды жүргізу бағдарламаларын, нұсқаулықтарды, графиктерді және басқа техникалық құжаттарды әзірлеуге қатысу.
12) ҰРТҚ және байланыс объектілерінің негізгі және резервтік электрмен жабдықтау жүйелерінің жұмыс қабілетін тексеру және қарау.
Білімдер:
1. Радиотехникалық жүйелердің жұмыс принциптері, соның ішінде радиосигналдарды беру, қабылдау және өңдеу.
2. Радиожабдықтың негізгі компоненттері (таратқыштар, қабылдағыштар, антенналар, күшейткіштер, сүзгілер және т.б.).
3. Сандық және аналогтық электрониканың негіздері, оның ішінде схемотехника және электрмен жабдықтау элементтері.
4. Радиолокациялық жүйелердің жұмыс принциптері, соның ішінде алғашқы және екінші реттік радиолокациялық жүйелер.
5. Доплерлік радарлардың сипаттамалары мен жұмыс ерекшеліктері.
6. Әуе кемелерінің координаттарын анықтау әдістері (азимут, қашықтық, биіктік).
7. Қону жүйелерінің, жақын навигация жүйелерінің және ғаламдық навигациялық спутниктік жүйелердің жұмыс принциптері.
8. Жердегі бағыттаушы радиостанциялардың жұмыс негіздері.
9. Навигациялық жүйелердің дәлдігі мен сенімділігін қамтамасыз етуге арналған протоколдар мен жұмыс әдістері.
10. Авиациялық радиобайланыс жүйелерінің жұмыс принциптері.
11. Байланыс стандарттары (мысалы, AM-радиобайланыс, деректерді беру протоколдары).

12. Основы голосового обмена и передачи данных в системах управления воздушным движением.
13. Принципы технической эксплуатации радиотехнических систем.
14. Методы диагностики неисправностей в радиолокационных, радионавигационных и радиосвязных системах.
15. Использование измерительных приборов (осциллографов, мультиметров, анализаторов спектра) для проверки состояния оборудования.
16. Национальные и международные стандарты в области радиотехнического обеспечения.
17. Требования к электромагнитной совместимости и безопасности работы радиооборудования.
18. Принципы резервирования радиотехнических систем для обеспечения их надежности.
19. Методы защиты систем от помех, перегрузок и внешних воздействий.
20. Основы работы с программными интерфейсами и системами мониторинга радиотехнического оборудования.
21. Использование автоматизированных систем управления и контроля состояния радиооборудования.
22. Регламентные работы по техническому обслуживанию радиотехнических систем.
23. Процедуры плановой и внеплановой проверки оборудования.
24. Ведение технической документации и отчетности о проделанных работах.
25. Требования техники безопасности при работе с радиотехническими системами.
26. Правила работы с высокочастотным оборудованием и источниками электромагнитного излучения.
27. Методы осмотра оборудования и обнаружения дефектов.
28. Правила пожарной безопасности, безопасности и охраны труда работников.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Ремонт систем наблюдения, радионавигационного оборудования, оборудования связи и автоматизированных систем УВД
Навык 1:
Диагностика, ремонт и техническое обслуживание радиооборудования
Умения:
1) Выявлять неисправности в процессе эксплуатации систем наблюдения, радионавигационного оборудования, оборудования связи и автоматизированных систем УВД.
2) Устранять выявленные в процессе эксплуатации неисправности в соответствии с нормативными и эксплуатационными документами.
3) Участвовать в разработке графиков планового ремонта систем наблюдения, радионавигационного оборудования, оборудования связи и автоматизированных систем УВД.
4) Подготавливать данные по радиотехническому обеспечению полетов и авиационной электросвязи для внесения изменений в сборники постоянной и оперативной аэронавигационной информации.
5) Участвовать в обследовании по продлению срока службы (ресурса) средств радиотехнического обеспечения полетов и авиационной электросвязи, установленных эксплуатационной документацией.

12. Әуе қозғалысын басқару жүйелерінде дауыс алмасу және деректерді беру негіздері.
13. Радиотехникалық жүйелердің техникалық пайдалану қағидаттары.
14. Радиолокациялық, радионавигациялық және радиобайланыс жүйелеріндегі ақауларды диагностикалау әдістері.
15. Жабдықтың күйін тексеруге арналған өлшеу құралдарын (осциллографтар, мультиметрлер, спектр анализаторлары) пайдалану.
16. Радиотехникалық қамтамасыз ету саласындағы ұлттық және халықаралық стандарттар (ИКАО 10-қосымшасы, ITU ұсынымдары).
17. Радиожабдықтың электромагниттік үйлесімділігі және қауіпсіздігі бойынша талаптар.
18. Радиотехникалық жүйелердің сенімділігін қамтамасыз ету үшін оларды резервтеу қағидаттары.
19. Жүйелерді кедергілерден, шамадан тыс жүктемелерден және сыртқы әсерлерден қорғау әдістері.
20. Радиотехникалық жабдықты бақылау және мониторинг жүйелерімен жұмыс негіздері.
21. Радиожабдықтың жағдайын басқару мен бақылаудың автоматтандырылған жүйелерін пайдалану.
22. Радиотехникалық жүйелерге техникалық қызмет көрсетудің регламенттік жұмыстары.
23. Жабдықты жоспарлы және жоспардан тыс тексеру рәсімдері.
24. Атқарылған жұмыстар туралы техникалық құжаттама мен есептілікті жүргізу.
25. Радиотехникалық жүйелермен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік техникасының талаптары.
26. Жоғары жиілікті жабдықтармен және электромагниттік сәулелену көздерімен жұмыс істеу қағидалары.
27. Жабдықты тексеру және ақауларды анықтау әдістері.
28. Өрт қауіпсіздігі, еңбекті қорғау және қызметкерлердің қауіпсіздігі бойынша ережелер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Бақылау жүйелерін, радионавигациялық жабдықты, байланыс құралдарын және әуе қозғалысын басқарудың автоматтандырылған жүйелерін жөндеу
Дағды 1:
Радиожабдықтарды диагностикалау, жөндеу және техникалық қызмет көрсету
Машықтар:
1) Мониторинг жүйелерінің, радионавигациялық жабдықтың, байланыс құралдарының және автоматтандырылған МТР жүйелерінің жұмысы кезіндегі ақауларды анықтау.
2) Нормативтік және пайдалану құжаттарына сәйкес пайдалану кезінде анықталған ақауларды жою.
3) Бақылау жүйелеріне, радионавигациялық жабдыққа, байланыс пен автоматтандырылған МТР жүйелеріне жоспарлы техникалық қызмет көрсету кестелерін әзірлеуге қатысу.
4) Ұшуларды радиотехникалық қамтамасыз ету және авиациялық электросвязь бойынша деректерді тұрақты және оперативті аэронавигациялық ақпарат жинақтарына өзгерістер енгізу үшін дайындау.
5) Пайдалану құжаттамасына сәйкес радиотехникалық қамтамасыз ету және авиациялық электросвязь құралдарының қызмет мерзімін (ресурсын) ұзарту жөніндегі тексерулерге қатысу.

6) Подготавливать к списанию средства радиотехнического обеспечения полетов и авиационной электросвязи по истечении сроков службы или хранения, выработавших установленный ресурс и достигших предельного состояния.
7) Составлять перечень необходимого резервного оборудования для обеспечения бесперебойной эксплуатации средств радиотехнического обеспечения полетов и авиационной электросвязи.
8) Составлять заявки на материально-техническое обеспечение ремонта средств радиотехнического обеспечения полетов и авиационной электросвязи, замену узлов и деталей оборудования в соответствии с нормативными документами и эксплуатационной документацией.
Знания:
1) Нормативные правовые акты РК, регламентирующие использование воздушного пространства и деятельность авиации, организацию воздушного движения, авиационной электросвязи, радиотехнического обеспечения полетов.
2) Справочные материалы по тематике работы.
3) Основные методы наладочных работ.
4) Правила использования контрольно-измерительного оборудования.
5) Технические средства получения, обработки и передачи информации, технические характеристики, конструктивные особенности, назначение и принципы работы и правила эксплуатации и ремонта используемого оборудования.
6) Методы осмотра оборудования и обнаружения дефектов.
7) Закон РК "Об использовании воздушного пространства РК и деятельности авиации".
8) Правила радиотехнического обеспечения полетов и авиационной электросвязи в гражданской авиации.
9) Нормы годности к эксплуатации аэродромов (вертодромов) гражданской авиации.
10) Инструкция по организации и обслуживанию воздушного движения.
11) Правила техники безопасности при эксплуатации электроустановок потребителей.
12) Закон РК "О государственных секретах".
13) Правила пожарной безопасности в гражданской авиации РК.
14) Правила и сроки проведения обучения, инструктирования и проверок знаний по вопросам безопасности и охраны труда работников.
15) Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии.
16) Документированные процедуры Интегрированной системы менеджмента.
17) Требования международных стандартов в рамках осуществляемой деятельности.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Внимание к деталям и высокая концентрация. Ответственность и способность к принятию оперативных решений. Стрессоустойчивость и умение работать в интенсивных условиях. Коммуникабельность и умение взаимодействовать с коллегами и другими службами.
Список технических регламентов и национальных стандартов:

6) Қызмет мерзімі немесе сақтау мерзімі өткен, белгіленген ресурсқа жеткен және шекті жағдайға жеткен радиотехникалық қамтамасыз ету және авиациялық электросвязь құралдарын есептен шығару үшін дайындау.
7) Радиотехникалық қамтамасыз ету және авиациялық электросвязь құралдарының үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету үшін қажетті резервтік жабдықтардың тізімін жасау.
8) Радиотехникалық қамтамасыз ету және авиациялық электросвязь құралдарын жөндеу, узелдер мен жабдық бөлшектерін ауыстыру үшін материалдық-техникалық қамтамасыз ету жөнінде нормативтік құжаттар мен пайдалану құжаттамасына сәйкес өтінімдер жасау.
Білімдер:
1) ҚР әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі, әуе қозғалысын ұйымдастыру, авиациялық электросвязь, радиотехникалық қамтамасыз ету саласындағы нормативтік құқықтық актілері.
2) Жұмыс тақырыбына қатысты анықтамалық материалдар.
3) Налаудың негізгі әдістері.
4) Бақылау-өлшеу жабдықтарын пайдалану ережелері.
5) Ақпаратты алу, өңдеу және беру үшін техникалық құралдар, техникалық сипаттамалары, конструктивті ерекшеліктері, мақсаты мен жұмыс принциптері, пайдаланылатын жабдықты пайдалану және жөндеу ережелері.
6) Жабдықты тексеру және ақауларды анықтау әдістері.
7) "Әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" ҚР Заңы.
8) Азаматтық авиациядағы ұшуларды радиотехникалық қамтамасыз ету және авиациялық электросвязь ережелері.
9) Азаматтық авиация аэродромдарының (вертодромдарының) пайдалануға жарамдылық нормалары.
10) Әуе қозғалысын ұйымдастыру және қызмет көрсету жөніндегі нұсқаулық.
11) Электрмен жабдықтау пайдаланушыларын пайдалану кезінде қауіпсіздік техникасы ережелері.
12) "Мемлекеттік құпиялар туралы" ҚР Заңы.
13) ҚР азаматтық авиациясында өрт қауіпсіздігі ережелері.
14) Қауіпсіздік және еңбек қорғау мәселелері бойынша жұмысшылардың білімдерін оқыту, нұсқау беру және тексеру ережелері мен мерзімдері.
15) Еңбек заңнамасы, ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария.
16) Интеграцияланған менеджмент жүйесінің құжатталған рәсімдері.
17) Жүзеге асырылатын қызмет аясындағы халықаралық стандарттарға қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Бөлшектерге назар аудару және жоғары концентрация. Жауапкершілік және оперативті шешімдер қабылдау қабілеті. Стресске төзімділік және қарқынды жағдайларда жұмыс істеу қабілеті. Қарым-қатынас дағдылары және әріптестермен және басқа қызметтермен өзара әрекеттесу қабілеті.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

1. Приказ Министра транспорта и коммуникаций РК от 28 сентября 2013 года № 764 "Об утверждении Типовых программ профессиональной подготовки авиационного персонала, участвующего в обеспечении безопасности полетов". 2. Приказ Министерства по инвестициям и развитию РК от 29 июня 2017 года №402. "Об утверждении Правил радиотехнического обеспечения полетов и авиационной электросвязи в гражданской авиации". 3. Закон РК "Об использовании воздушного пространства РК и деятельности авиации".
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Инженер по радионавигации, радиолокации и связи
13. Карточка профессии "Другие диспетчеры по транспорту и работники родственных занятий, н.в.д.г. ":
Код группы:
3159-0
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Другие диспетчеры по транспорту и работники родственных занятий, н.в.д.г.
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Почтовая связь
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Техническое и профессиональное, после среднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) без предъявления требований к стажу работы или среднее общее образование, обучение по специальной программе и стаж работы по оперативному регулированию процесса управления (производства) не менее 3 лет, в том числе в данной организации не менее 1 года.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
4223-0-005 - Оператор систем связи
4223-0-006 - Оператор телефонного коммутатора
4223-0-008 - Радиооператор
4223-0-009 - Радиотелеграфист
4223-0-010 - Телеграфист (телераспечатник)
Основная цель деятельности:
Обеспечение своевременного прохождения информации через центр коммутации сообщений сети AFTN
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Техническое обслуживание сети ЦКС
2. Операционное управление сети ЦКС
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Техническое обслуживание сети ЦКС
Навык 1:
Техническое сопровождение систем связи и коммуникаций ЦКС
Умения:
1) Контролировать техническое состояние оборудования ЦКС.
2) Планировать профилактическое обслуживание систем ЦКС.
3) Определять приоритетность и очередность выполнения работ исходя из поставленных задач.
4) Вести отчетность и документацию.
5) Осуществлять мониторинг и управление оперативной обстановкой.

1. ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 28 қыркүйектегі № 764 "Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын авиациялық персоналды кәсіби даярлаудың типтік бағдарламаларын бекіту туралы" бұйрығы. 2. ҚР Инвестициялар және даму министрлігінің 2017 жылғы 29 маусымдағы № 402 "Азаматтық авиациядағы ұшуларды радиотехникалық қамтамасыз ету және авиациялық электросвязь ережелерін бекіту туралы" бұйрығы. 3. "ҚР әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" ҚР Заңы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Радионавигация, радиолокация және байланыс жөніндегі инженерлер
13. Кәсіптің карточкасы "Б.т.к. көлік жөніндегі диспетчерлер және тектес қызметтер саласындағы жұмыскерлер":
Топтың коды:
3159-0
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Б.т.к. көлік жөніндегі диспетчерлер және тектес қызметтер саласындағы жұмыскерлер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Пошта байланысы
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Техникалық және кәсіби, орта білімнен кейін (орта арнайы, орта кәсіптік) тиісті мамандық (квалификация) бойынша білім, жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды, немесе орта жалпы білім, арнайы бағдарлама бойынша оқыту және басқару (өндіріс) процесін оперативті реттеу бойынша кемінде 3 жыл жұмыс өтілі, соның ішінде осы ұйымдағы кемінде 1 жыл.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
4223-0-005 - Байланыс жүйесінің операторы
4223-0-006 - Телефон коммутаторының операторы
4223-0-008 - Радиооператор
4223-0-009 - Радиотелерафист
4223-0-010 - Телеграфист (теле басып шығарушы)
Қызметтің негізгі мақсаты:
AFTN хабарламаларын ауыстыру орталығы арқылы ақпараттың уақтылы өтуін қамтамасыз ету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. ХКО желісіне техникалық қызмет көрсету
2. ХКО желісін жедел басқару
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
ХКО желісіне техникалық қызмет көрсету
Дағды 1:
Байланыс жүйелерін және CFB коммуникацияларын техникалық қамтамасыз ету
Машықтар:
1) ХКО жабдықтарының техникалық жағдайын бақылау.
2) ХКО жүйелеріне профилактикалық қызмет көрсетуді жоспарлау.
3) Берілген тапсырмалар негізінде жұмыстың басымдылығы мен реттілігін анықтау.
4) Есептер мен құжаттаманы жүргізу.
5) Операциялық жағдайды бақылау және басқару.

6) Управлять программным обеспечением для мониторинга работы ЦКС.
Знания:
1) Закон РК "Об использовании воздушного пространства РК и деятельности авиации".
2) Правила радиотехнического обеспечения полетов и авиационной электросвязи в гражданской авиации.
3) Нормы годности к эксплуатации аэродромов (вертодромов) гражданской авиации.
4) Инструкция по организации и обслуживанию воздушного движения.
5) Правила техники безопасности при эксплуатации электроустановок потребителей.
6) Закон РК "О государственных секретах".
7) Правила пожарной безопасности в гражданской авиации РК.
8) Правила и сроки проведения обучения, инструктирования и проверок знаний по вопросам безопасности и охраны труда работников.
9) Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии.
10) Документированные процедуры Интегрированной системы менеджмента.
11) Телеграфные правила, инструкции, указания, касающиеся порядка обработки телеграмм.
12) Требования международных стандартов в рамках осуществляемой деятельности.
13) Грамматику казахского и русского языков, и латинский шрифт.
14) Порядок и контрольные сроки обработки телеграмм на всех этапах их прохождения.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Операционное управление сети ЦКС
Навык 1:
Оперативное управление и контроль телекоммуникационных сообщений, и безопасности данных
Умения:
1) Принимать и передавать сообщения по электронной почте.
2) Обеспечивать своевременность прохождения телеграмм через ЦКС сети AFTN.
3) Обрабатывать, назначать и передавать телеграммы всех видов и категорий.
4) Участвовать в проведении расследований по задержанным и неполученным сообщениям в сети AFTN.
5) Соблюдать стандарты и процедуры безопасности.
6) Координировать работу с другими службами.
7) Владеть грамматикой казахского и русского языков, а также латинским шрифтом.
8) Осуществлять оперативное вмешательство при возникновении сбоев.
9) Обеспечивать конфиденциальность данных и их безопасной передачи.
Знания:
1. Принципы работы систем передачи данных (проводных, радиоканалов, спутниковых).
2. Протоколы передачи данных и специализированные авиационные протоколы.
3. Форматы авиационных телекоммуникационных сообщений.
4. Принципы работы систем автоматической коммутации сообщений.
5. Основы маршрутизации сообщений, включая настройку маршрутов и контроль их корректности.
6. Программное обеспечение для мониторинга и управления потоками сообщений.

6) Орталықтандырылған цифрлық тарату жүйесінің жұмысын бақылау үшін бағдарламалық қамтамасыз етуді басқару.
Білімдер:
1) ҚР әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы заңы.
2) Азаматтық авиациядағы ұшуларды радиотехникалық қамтамасыз ету және авиациялық электросвязь ережелері.
3) Азаматтық авиация аэродромдарының (вертодромдарының) пайдалануға жарамдылық нормалары.
4) Әуе қозғалысын ұйымдастыру және қызмет көрсету жөніндегі нұсқаулық.
5) Электрмен жабдықтау пайдаланушыларын пайдалану кезінде қауіпсіздік техникасы ережелері.
6) ҚР мемлекеттік құпиялар туралы заңы.
7) ҚР азаматтық авиациясында өрт қауіпсіздігі ережелері.
8) Қауіпсіздік және еңбек қорғау мәселелері бойынша жұмысшылардың білімдерін оқыту, нұсқау беру және тексеру ережелері мен мерзімдері.
9) Еңбек заңнамасы, ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария.
10) Интеграцияланған менеджмент жүйесінің құжатталған рәсімдері.
11) Жеделхаттарды өңдеу тәртібіне қатысты телеграф ережелері, нұсқаулары.
12) Жүзеге асырылатын қызмет аясындағы халықаралық стандарттарға қойылатын талаптар.
13) Қазақ және орыс тілдерінің грамматикасы, сондай-ақ латын қарпі.
14) Телеграммаларды барлық кезеңдерде өңдеу тәртібі және бақылау мерзімдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
ХКО желісін жедел басқару
Дағды 1:
Телекоммуникациялық хабарламаларды және деректер қауіпсіздігін жедел басқару және бақылау
Машықтар:
1) Электрондық пошта арқылы хабарламаларды қабылдау және беру.
2) Телеграммалардың AFTN желісі арқылы уақтылы өтуін қамтамасыз ету.
3) Барлық түрлер мен категориялардағы телеграммаларды өңдеу, тағайындау және беру.
4) AFTN желісіндегі кідіртілген және алынбаған хабарламалар бойынша тергеулер жүргізуге қатысу.
5) Қауіпсіздік стандарттары мен процедураларын сақтау.
6) Басқа қызметтермен жұмысын координациялау.
7) Қазақ және орыс тілдерінің грамматикасын, сондай-ақ латын қарпін меңгеру.
8) Ақаулар туындаған жағдайда жедел араласуды жүзеге асыру.
9) Деректердің құпиялылығын және олардың қауіпсіз түрде берілуін қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Деректерді беру жүйелерінің жұмыс принциптері (сымды, радиоканалдар, спутниктік).
2. Деректерді беру протоколдары және авиациялық арнайы протоколдар.
3. Авиациялық телекоммуникациялық хабарламалардың форматтары.
4. Хабарламаларды автоматты коммутациялау жүйелерінің жұмыс принциптері.
5. Хабарламаларды маршрутизациялау негіздері, маршруттарды баптау және олардың дұрыстығын бақылау.
6. Хабарламалар ағындарын бақылау және басқару үшін бағдарламалық қамтамасыз ету.

7. Структура авиационных телекоммуникационных сетей и их взаимосвязь.
8. Методы обеспечения стабильности работы телекоммуникационной инфраструктуры.
9. Управление узлами сети и распределение нагрузки между ними.
10. Принципы информационной безопасности, включая шифрование, контроль доступа и резервное копирование данных.
11. Стандарты и рекомендации в области безопасности передачи данных (например, DOC 9705 ICAO).
12. Использование систем мониторинга телекоммуникационных каналов для выявления сбоев и узких мест.
13. Методы диагностики неисправностей в системах передачи данных.
14. Основы анализа логов и журналов системы для обнаружения ошибок или угроз.
15. Национальные и международные нормативы и стандарты телекоммуникаций.
16. Регламенты обработки сообщений в авиационных сетях.
17. Требования к синхронизации работы с другими службами обеспечения полетов.
18. Специализированное ПО для обработки сообщений и управления системами коммутации.
19. Автоматизированные системы контроля за состоянием телекоммуникационных узлов и сетей.
20. Использование инструментов для фильтрации, анализа и визуализации данных.
21. Методы оперативного управления телекоммуникационными потоками при увеличении нагрузки или возникновении сбоев.
22. Приоритетная обработка критически важных сообщений (например, аварийных сообщений или метеорологических предупреждений).
23. Правила ведения отчетности о состоянии сети, обработке сообщений и выявленных проблемах.
24. Документирование процедур и действий, выполненных при устранении сбоев.
25. Требования по соблюдению безопасности при работе с телекоммуникационным оборудованием и программным обеспечением.
26. Принципы организации безопасной работы с данными и средствами их хранения.
27. Телеграфные правила, инструкции, указания, касающиеся порядка обработки телеграмм.
28. Грамматику казахского и русского языков, и латинский шрифт.
29. Порядок и контрольные сроки обработки телеграмм на всех этапах их прохождения.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Стрессоустойчивость
Эмоциональный интеллект
Устные коммуникативные навыки
Письменные коммуникативные навыки
Концентрация и управление вниманием
Компьютерная грамотность
Техническая грамотность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Приказ Министра транспорта и коммуникаций РК от 28 сентября 2013 года № 764 "Об утверждении Типовых программ профессиональной подготовки авиационного персонала, участвующего в обеспечении безопасности полетов". 2. Приказ Министерства по инвестициям и развитию РК от 29 июня 2017 года №402. "Об утверждении Правил радиотехнического обеспечения полетов и авиационной электросвязи в гражданской авиации". 3. Закон РК "Об использовании воздушного пространства РК и деятельности авиации".
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Техник по радиолокации, радионавигации и связи

7. Авиациялық телекоммуникациялық желілердің құрылымы және олардың өзара байланысы.
8. Телекоммуникациялық инфрақұрылымның тұрақтылығын қамтамасыз ету әдістері.
9. Желі тораптарын басқару және олар арасындағы жүктемені бөлу.
10. Ақпараттық қауіпсіздік принциптері, соның ішінде шифрлау, қолжетімділікті бақылау және деректерді резервтік көшіру.
11. Деректерді беру қауіпсіздігі саласындағы стандарттар мен ұсынымдар (мысалы, ICAO DOC 9705).
12. Ақаулар мен тар орындарды анықтау үшін телекоммуникациялық арналарды мониторингтеу жүйелерін пайдалану.
13. Деректерді беру жүйелеріндегі ақауларды диагностикалау әдістері.
14. Қателер мен қауіптерді анықтау үшін жүйелік логтар мен журналдарды талдау негіздері.
15. Телекоммуникациялар саласындағы ұлттық және халықаралық нормативтер мен стандарттар.
16. Авиациялық желілерде хабарламаларды өңдеу регламенттері.
17. Ұшуды қамтамасыз ету қызметтерімен жұмыс синхронизациясының талаптары.
18. Хабарламаларды өңдеу және коммутация жүйелерін басқаруға арналған арнайы бағдарламалық қамтамасыз ету.
19. Телекоммуникациялық тораптар мен желілердің жағдайын бақылауға арналған автоматтандырылған жүйелер.
20. Деректерді сүзуге, талдауға және визуализациялауға арналған құралдарды пайдалану.
21. Жүктеме ұлғайған немесе ақаулар пайда болған кезде телекоммуникациялық ағындарды жедел басқару әдістері.
22. Сындарлы маңызды хабарламаларды (мысалы, төтенше жағдай хабарламалары немесе метеорологиялық ескертулер) басымдықпен өңдеу.
23. Желінің жағдайы, хабарламаларды өңдеу және анықталған мәселелер туралы есептілікті жүргізу қағидалары.
24. Ақауларды жою кезінде орындалған рәсімдер мен әрекеттерді құжаттау.
25. Телекоммуникациялық жабдықпен және бағдарламалық қамтамасыз етумен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздікті сақтау талаптары.
26. Деректермен және оларды сақтау құралдарымен қауіпсіз жұмыс ұйымдастыру принциптері.
27. Телеграф ережелері, нұсқаулықтар, телеграммаларды өңдеу тәртібі бойынша нұсқаулар.
28. Қазақ және орыс тілдерінің грамматикасы және латын шрифті.
29. Телеграммаларды өңдеудің барлық кезеңдерінде тәртібі мен бақылау мерзімдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Эмоциялық парасат
Ауызекі сөйлеу дағдылары
Жазбаша қарым-қатынас жасау дағдылары
Зейінді шоғырландыру және бақылау
Компьютерлік сауаттылық
Техникалық сауаттылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 28 қыркүйектегі № 764 "Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын авиациялық персоналды кәсіби даярлаудың типтік бағдарламаларын бекіту туралы" бұйрығы. 2. ҚР Инвестициялар және даму министрлігінің 2017 жылғы 29 маусымдағы № 402 "Азаматтық авиациядағы ұшуларды радиотехникалық қамтамасыз ету және авиациялық электросвязь ережелерін бекіту туралы" бұйрығы. 3. ҚР "ҚР әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" заңы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Радиолокация, радионавигация және байланыс техникі.

14. Карточка профессии "Первые руководители учреждений, организаций и предприятий":
Код группы:
1210-0
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Первые руководители учреждений, организаций и предприятий
Уровень квалификации по ОРК:
8
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (докторантура PhD, ученая степень доктора PhD, степень доктора PhD по профилю, кандидата наук, доктора наук)
Специальность:
Инженерия и инженерное дело
Квалификация:
-
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Инженерия и инженерное дело
Квалификация:
-
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Инженерия и инженерное дело
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не менее 5 лет практического опыта руководства организацией (подразделением) и(или) не менее 3 лет работы на должностях данного ПС, не ниже 7 квалификационного уровня. Допускается, при наличии высшего профессионального (авиационного) образования, практический опыт в области аэронавигационного обеспечения полетов или смежных областях авиационной деятельности, стаж не менее 5 лет. Профессиональная подготовка согласно требованиям к руководителям организаций гражданской авиации.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
1210-0-012 - Генеральный директор управления (агентства) гражданской авиации
Основная цель деятельности:
Обеспечение жизнеспособности и эффективного развития организации путем разработки и систематического пересмотра стратегии развития, планирования, управления, координации и оценки общей деятельности предприятия или организации.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Формирование миссии, ценностей, культуры, политики и стратегии.
2. Руководство предприятием (организацией)
3. Осуществление мониторинга и оценки деятельности
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Формирование миссии, ценностей, культуры, политики и стратегии.
Навык 1:
Разработка и утверждение миссии, целей, политики и стратегии предприятия (организации)
Умения:
1) Определять политику, стратегию деятельности организации и механизм их реализации.
2) Определять приоритетные направления модернизации радиотехнической инфраструктуры и систем связи, направленные на достижение соответствия передовым технологиям и отраслевым требованиям.

14. Кәсіптің карточкасы "Мекемелердің, ұйымдардың және кәсіпорындардың бірінші басшылары":
Топтың коды:
1210-0
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Мекемелердің, ұйымдардың және кәсіпорындардың бірінші басшылары
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
8
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (PhD докторантура, PhD дәрежесі, осы саладағы PhD дәрежесі, ғылым кандидаты, ғылым докторы)
Мамандық:
Инженерия және инженерлік іс
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Инженерия және инженерлік іс
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Инженерия және инженерлік іс
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Ұйымды (бөлімшені) басқаруда кемінде 5 жыл практикалық тәжірибесі және (немесе) осы лауазымда кемінде 3 жыл жұмыс өтілі, 7-ші біліктілік деңгейінен төмен емес болуы тиіс. Жоғары кәсіби (авиациялық) білімі болған жағдайда, әуе қозғалысын басқару немесе авиацияның өзге салаларында кемінде 5 жылдық практикалық тәжірибенің болуы рұқсат етіледі. Азаматтық авиация ұйымдарының басшыларына қойылатын талаптарға сәйкес кәсіби даярлық болуы қажет.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
1210-0-012 - Азаматтық авиация басқармасының (агентігінің) бас директоры
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ұйымның өміршеңдігі мен тиімді дамуын қамтамасыз ету үшін даму стратегиясын әзірлеу және жүйелі түрде қайта қарау, жоспарлау, басқару, үйлестіру және кәсіпорын немесе ұйымның жалпы қызметін бағалау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Миссияны, құндылықтарды, мәдениетті, саясатты және стратегияны қалыптастыру.
2. Кәсіпорынды (ұйымды) басқару.
3. Қызметті мониторинг жүргізу және бағалау.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Миссияны, құндылықтарды, мәдениетті, саясатты және стратегияны қалыптастыру.
Дағды 1:
Кәсіпорынның (ұйымның) миссиясын, мақсаттарын, саясатын және стратегиясын әзірлеу және бекіту.
Машықтар:
1) Ұйымның саясатын, стратегиясын және олардың жүзеге асырылу механизмін анықтау.
2) Радиотехникалық инфрақұрылым мен байланыс жүйелерін жаңғыртудың басым бағыттарын анықтау, оларды озық технологияларға және салалық талаптарға сәйкестендіруге бағыттау.

3) Определять стратегические направления развития радиотехнического обеспечения полетов и авиационной электросвязи, направленные на повышение безопасности, надежности и устойчивости аэронавигационных услуг. Обеспечивать условия для внедрения передовых технологий и инновационных решений, способствующих повышению конкурентоспособности организации и качества аэронавигационного обслуживания на национальном и международном уровнях.
4) Обеспечивать стратегическое взаимодействие с государственными и международными авиационными организациями по вопросам радиотехнического обеспечения полетов и авиационной связи, ориентируясь на стандарты ИКАО и региональные требования. Формировать политику компании в области международного сотрудничества, направленную на повышение уровня безопасности и соответствие передовым отраслевым стандартам.
5) Обеспечивать внедрение и развитие системы управления безопасностью полетов, включая стратегическую оценку рисков, соблюдение национальных и международных стандартов безопасности, а также принятие мер для постоянного повышения уровня безопасности и эффективности аэронавигационных услуг на Предприятии.
6) Организовать работу и эффективное взаимодействие всех структурных подразделений, направляет их деятельность на развитие и совершенствование гибкого и мобильного производства товаров и услуг, быстро реагирующих на нововведения и изменение рыночной ситуации с учетом социальных и рыночных приоритетов.
7) Обеспечивать повышение эффективности работы организации, увеличение прибыли.
8) Принимать меры по обеспечению организации квалифицированными кадрами, рациональному использованию и развитию их профессиональных знаний и опыта, созданию безопасных и благоприятных для жизни и здоровья условий труда, соблюдению требований законодательства об охране окружающей среды, формированию благоприятной психологической атмосферы в коллективе.
9) Обеспечивать сочетание экономических и административных методов руководства, обсуждение и решение производственных и иных вопросов, материальных и моральных стимулов повышения эффективности производства.
Знания:
1) Законодательные, иные нормативные правовые акты и акты государственных органов, регламентирующие производственно-хозяйственную и финансово-экономическую деятельность организации.
2) Закон РК "Об использовании воздушного пространства РК и деятельности авиации".
3) Правила радиотехнического обеспечения полетов и авиационной электросвязи в гражданской авиации.
4) Методические и иные материалы иных органов, касающиеся деятельности организации.

3) Ұшуларды радиотехникалық қамтамасыз ету және авиациялық электр байланысын дамыту бойынша стратегиялық бағыттарды анықтау, олардың авиациялық қызметтердің қауіпсіздігі, сенімділігі және тұрақтылығын арттыруға ықпал етуін қамтамасыз ету. Озық технологиялар мен инновациялық шешімдерді енгізу үшін жағдай жасау, ұйымның бәсекеге қабілеттілігін және аэронавигациялық қызмет көрсету сапасын ұлттық және халықаралық деңгейде арттыруға бағыттау.
4) ИКАО стандарттары мен өңірлік талаптарға сәйкес ұшуларды радиотехникалық қамтамасыз ету және авиациялық байланыс мәселелері бойынша мемлекеттік және халықаралық авиациялық ұйымдармен стратегиялық өзара іс-қимылды қамтамасыз ету. Халықаралық ынтымақтастық саласындағы компания саясатын қалыптастыру, оның қауіпсіздік деңгейін арттыруға және озық салалық стандарттарға сәйкестендіруге бағытталуын қамтамасыз ету.
5) Ұшу қауіпсіздігін басқару жүйесін енгізу мен дамыту, соның ішінде қауіптерді стратегиялық бағалау, ұлттық және халықаралық қауіпсіздік стандарттарын сақтау, сондай-ақ кәсіпорындағы аэронавигациялық қызметтердің қауіпсіздігі мен тиімділігін үнемі арттыру бойынша шаралар қабылдау.
6) Барлық құрылымдық бөлімшелердің жұмысын ұйымдастыру және тиімді өзара әрекеттестігін қамтамасыз ету, олардың қызметін тауарлар мен қызметтердің икемді және мобильді өндірісін дамыту мен жетілдіруге бағыттау, жаңалықтарға және нарықтық жағдайдың өзгерістеріне жылдам жауап беру, әлеуметтік және нарықтық басымдықтарды ескере отырып.
7) Ұйымның жұмыс тиімділігін арттыруды және пайда мөлшерін көбейтуді қамтамасыз ету.
8) Ұйымды білікті кадрлармен қамтамасыз ету, олардың кәсіби білімдері мен тәжірибелерін тиімді пайдалану және дамыту, өмір мен денсаулыққа қауіпсіз және қолайлы еңбек жағдайларын жасау, қоршаған ортаны қорғау туралы заңнама талаптарын сақтау, ұжымда қолайлы психологиялық атмосфераны қалыптастыру бойынша шараларды қабылдау.
9) Экономикалық және әкімшілік басқару әдістерінің үйлесуін қамтамасыз ету, өндірістік және басқа мәселелерді, өндірісті тиімділігін арттыру үшін материалдық және моральдық ынталандыруларды талқылау және шешу.
Білімдер:
1) Ұйымның өндірістік-шаруашылық және қаржылық-экономикалық қызметін реттейтін заңнамалық, басқа нормативтік құқықтық актілер мен мемлекеттік органдардың актілері.
2) ҚР әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы Заңы.
3) Азаматтық авиацияда ұшуларды радиотехникалық қамтамасыз ету және авиациялық электр байланыс қағидалары.
4) Ұйымның қызметіне қатысты басқа органдардың әдістемелік және басқа материалдары.

5) Профиль, специализацию и особенности структуры организации.
6) Международные стандарты и рекомендации ИКАО в области аэронавигации, радиотехнического обеспечения полетов и авиационной электросвязи.
7) Принципы и методы управления безопасностью полетов, включая оценку рисков и обеспечение соответствия национальным и международным стандартам (Приложение 19 "Управление безопасностью полетов" к Конвенции о международной гражданской авиации).
8) Системы управления качеством и оценка эффективности предоставления аэронавигационных услуг, а также контроль качества технического обслуживания и ремонта оборудования.
9) Производственные мощности и кадровые ресурсы организации.
10) Технологию производства продукции организации.
11) Налоговое законодательство.
12) Порядок составления и согласования бизнес-планов производственно-хозяйственной и финансово-экономической деятельности организации.
13) Современные методы хозяйствования и управления организацией
14) Стратегическое планирование, рынок - внешнюю и внутреннюю конъюнктуру (свой сектор и взаимосвязанные с ним), конкурентов, поставщиков и потребителей.
15) Научно-технические достижения и передовой отечественный и зарубежный.
16) Опыт соответствующего вида деятельности и опыт деятельности лучших аналогичных организаций.
17) Порядок заключения и исполнения хозяйственных и финансовых договоров.
18) Порядок разработки и заключения отраслевых соглашений, коллективных договоров и регулирования социально-трудовых отношений.
19) Управление экономикой и финансами организации, организацию производства и труда.
20) Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Руководство предприятием (организацией)
Навык 1:
Разработка организационной структуры и распределение ресурсов
Умения:
1) Руководить в соответствии с законодательством производственной, хозяйственной и финансово-экономической деятельностью организации.
2) Обеспечивать исполнение принимаемых решений, сохранность и эффективное использование имущества организации, содержащегося на его балансе, а также финансово-хозяйственные результаты ее деятельности.
3) Обеспечивать адаптацию организационной структуры к требованиям развития и внедрения новых технологий в сфере радиотехнического обеспечения полетов, оптимизируя процессы и взаимодействие подразделений.
4) Обеспечивать условия для эффективного взаимодействия структурных подразделений, направленных на оптимизацию рабочих процессов и рациональное распределение ресурсов для достижения высокого уровня производительности и качества в сфере аэронавигации.

5) Ұйымның профилі, мамандандыруы және құрылымының ерекшеліктері.
6) Ұйымның өндірістік қуаттары мен кадрлық ресурстары.
7) Ұйымның өнім өндіру технологиясы.
8) Аэронавигация, ұшуларды радиотехникалық қамтамасыз ету және авиациялық электр байланыс саласындағы ИКАО-ның халықаралық стандарттары мен ұсынымдары.
9) Ұшу қауіпсіздігін басқару қағидаттары мен әдістері, соның ішінде тәуекелдерді бағалау және ұлттық пен халықаралық стандарттарға сәйкестікті қамтамасыз ету (Халықаралық азаматтық авиация туралы конвенцияның 19-қосымшасы "Ұшу қауіпсіздігін басқару").
10) Сапаны басқару жүйелері және аэронавигациялық қызмет көрсету тиімділігін бағалау, сондай-ақ жабдықты техникалық қызмет көрсету мен жөндеудің сапасын бақылау.
11) Салық заңнамасы.
12) Ұйымның өндірістік-шаруашылық және қаржылық-экономикалық қызметіне арналған бизнес жоспарларды әзірлеу және келісу тәртібі.
13) Ұйымды басқару және шаруашылық жүргізудің қазіргі әдістері.
14) Стратегиялық жоспарлау, нарық - сыртқы және ішкі конъюнктура (өз секторы және онымен байланысты), бәсекелестер, жеткізушілер мен тұтынушылар.
15) Ғылыми-техникалық жетістіктер және отандық және шетелдік озық тәжірибелер.
16) Сәйкес саладағы тәжірибе және ұқсас үздік ұйымдардың қызмет тәжірибесі.
17) Шаруашылық және қаржылық шарттарды жасау және орындау тәртібі.
18) Салалық келісімдер, ұжымдық шарттар әзірлеу және әлеуметтік-еңбек қатынастарын реттеу тәртібі.
19) Ұйымның экономикасы мен қаржысын басқару, өндірісті және еңбекті ұйымдастыру.
20) Еңбек заңнамасы, ішкі еңбек тәртібі, еңбек қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Кәсіпорынды (ұйымды) басқару.
Дағды 1:
Ұйымдық құрылымды әзірлеу және ресурстарды бөлу.
Машықтар:
1) Заңнаманы негізге ала отырып, ұйымның өндірістік, шаруашылық және қаржылық-экономикалық қызметін басқару.
2) Қабылданған шешімдердің орындалуын, ұйымның балансында тұрған мүліктің сақталуын және тиімді пайдаланылуын, сондай-ақ оның қызметінің қаржылық-шаруашылық нәтижелерін қамтамасыз ету.
3) Ұшуларды радиотехникалық қамтамасыз ету саласында жаңа технологияларды дамыту және енгізу талаптарына сәйкес ұйымдық құрылымды бейімдеуді қамтамасыз ету, процестер мен бөлімшелердің өзара іс-қимылын оңтайландыру.
4) Аэронавигация саласында жоғары өнімділік пен сапа деңгейіне қол жеткізу үшін жұмыс процестерін оңтайландыруға және ресурстарды тиімді бөлуді қамтамасыз етуге бағытталған құрылымдық бөлімшелердің өзара іс-қимылы үшін жағдай жасау.

5) Заключать договора, совершать сделки, операции со сторонними организациями или иными юридическими лицами, издавать распоряжения, приказы, представлять организацию на деловых встречах.
6) Обеспечивать эффективное распределение ресурсов, расставляя приоритеты и создавая условия для внедрения инновационных технологий и оборудования, необходимых для радиотехнического обеспечения полетов и авиационной электросвязи.
7) Обеспечивать выполнение организацией обязательств перед государственным бюджетом, накопительными пенсионными и страховыми фондами, поставщиками, заказчиками и кредиторами, включая банки, а также выполнение хозяйственных и трудовых договоров (контрактов), показателей индикативных планов и бизнес-планов.
8) Обеспечивать на основе принципов социального партнерства разработку, заключение и выполнение коллективного договора, соблюдение трудовой и производственной дисциплины, способствует развитию трудовой мотивации, инициативы и активности работников.
9) Решать вопросы, касающиеся финансово-экономической и производственно-хозяйственной деятельности организации, в пределах предоставленных ему законодательством прав, поручает ведение отдельных направлений деятельности иным должностным лицам, заместителям директора, руководителям филиалов, а также функциональных и производственных подразделений.
Знания:
1) Законодательные, иные нормативные правовые акты и акты государственных органов, регламентирующие производственно-хозяйственную и финансово-экономическую деятельность организации.
2) Требования национальных и международных стандартов, в том числе ИКАО и других регулирующих организаций, касающиеся безопасности, управления качеством, распределения ресурсов и эксплуатационной эффективности в аэронавигационной деятельности.
3) Принципы и методы управления безопасностью полетов, включая оценку рисков и обеспечение соответствия национальным и международным стандартам (Приложение 19 "Управление безопасностью полетов" к Конвенции о международной гражданской авиации).
4) Системы управления качеством и оценка эффективности предоставления аэронавигационных услуг, а также контроль качества технического обслуживания и ремонта оборудования.
5) Методические и иные материалы иных органов, касающиеся деятельности организации.
6) Производственные мощности и кадровые ресурсы организации.
7) Технологию производства продукции организации.
8) Налоговое законодательство.
9) Порядок составления и согласования бизнес-планов производственно-хозяйственной и финансово-экономической деятельности организации.

5) Шарттар жасау, үшінші ұйымдар немесе басқа заңды тұлғалармен операциялар жүргізу, бұйрықтар шығару, нұсқаулар беру, ұйымды деловая кездесулерде ұсыну.
6) Ұйымның мемлекеттік бюджетке, жинақтаушы зейнетақы және сақтандыру қорларына, жеткізушілерге, тапсырыс берушілер мен кредиторларға, соның ішінде банктерге, сондай-ақ шаруашылық және еңбек шарттарын (контрактілерін), индикативтік жоспарлар мен бизнес жоспарлардың көрсеткіштерін орындауын қамтамасыз ету.
7) Ұшуларды радиотехникалық қамтамасыз ету және авиациялық электр байланыс үшін қажетті инновациялық технологиялар мен жабдықтарды енгізуге жағдай жасап, ресурстарды тиімді бөлуді және басымдықтарды дұрыс айқындауды қамтамасыз ету.
8) Әлеуметтік әріптестік принциптеріне негізделе отырып, ұжымдық шартты әзірлеу, жасау және орындау, еңбек және өндірістік тәртіпті сақтауды қамтамасыз ету, еңбек мотивациясын, бастамашылдықты және қызметкерлердің белсенділігін дамытуға ықпал ету.
9) Заңнамаға сәйкес берілген құқықтар шегінде ұйымның қаржылық-экономикалық және өндірістік-шаруашылық қызметіне қатысты мәселелерді шешу, жеке қызмет бағыттарын жүргізуді басқа лауазымды тұлғаларға, директордың орынбасарларына, филиалдардың басшыларына, сондай-ақ функционалдық және өндірістік бөлімшелерге тапсырма беру.
Білімдер:
1) Ұйымның өндірістік-шаруашылық және қаржылық-экономикалық қызметін реттейтін заңнамалық, басқа нормативтік құқықтық актілер мен мемлекеттік органдардың актілері.
2) Ұлттық және халықаралық стандарттардың, соның ішінде ИКАО мен басқа реттеуші ұйымдардың аэронавигациялық қызметтегі қауіпсіздік, сапаны басқару, ресурстарды бөлу және пайдалану тиімділігіне қатысты талаптары.
3) Ұшу қауіпсіздігін басқару қағидаттары мен әдістері, соның ішінде тәуекелдерді бағалау және ұлттық пен халықаралық стандарттарға сәйкестікті қамтамасыз ету (Халықаралық азаматтық авиация туралы конвенцияның 19-қосымшасы "Ұшу қауіпсіздігін басқару").
4) Сапаны басқару жүйелері және аэронавигациялық қызмет көрсету тиімділігін бағалау, сондай-ақ жабдықты техникалық қызмет көрсету мен жөндеудің сапасын бақылау.
5) Ұйымның қызметіне қатысты басқа органдардың әдістемелік және басқа материалдары.
6) Ұйымның өндірістік қуаттары мен кадрлық ресурстары.
7) Ұйымның өнім өндіру технологиясы.
8) Салық заңнамасы.
9) Ұйымның өндірістік-шаруашылық және қаржылық-экономикалық қызметіне арналған бизнес жоспарларды әзірлеу және келісу тәртібі.

10) Современные методы хозяйствования и управления организацией
11) Стратегическое планирование, рынок - внешнюю и внутреннюю конъюнктуру (свой сектор и взаимосвязанные с ним), конкурентов, поставщиков и потребителей.
12) Научно-технические достижения и передовой отечественный и зарубежный.
13) Опыт соответствующего вида деятельности и опыт деятельности лучших аналогичных организаций.
14) Порядок заключения и исполнения хозяйственных и финансовых договоров.
15) Порядок разработки и заключения отраслевых соглашений, коллективных договоров и регулирования социально-трудовых отношений.
16) Управление экономикой и финансами организации, организацию производства и труда.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 3:
Осуществление мониторинга и оценки деятельности
Навык 1:
Проведение мониторинга и оценки деятельности
Умения:
1) Обеспечивать исполнение принимаемых решений, сохранность и эффективное использование имущества организации, содержащегося на его балансе, а также финансово-хозяйственные результаты ее деятельности.
2) Обеспечивать мониторинг выполнения стратегических и оперативных планов в области радиотехнического обеспечения полетов и авиационной связи, анализируя результаты деятельности, эффективность использования ресурсов и выполнение ключевых показателей эффективности в этих областях.
3) Осуществлять оценку выполнения организационных решений и процессов в сфере радиотехнического обеспечения и связи, включая оценку соответствия работы международным и национальным стандартам в области аэронавигации, а также технологиям, обеспечивающим безопасность полетов.
4) Обеспечивать эффективное внедрение изменений и инноваций в сфере радиотехники, отслеживать результаты этих изменений и корректность.
5) Организовать работу и эффективное взаимодействие всех структурных подразделений, проводить оценку их деятельности.
6) Обеспечивать повышение эффективности работы организации, анализировать результаты работы.
7) Принимать меры по обеспечению организации квалифицированными кадрами, повышать их уровень квалификации, оценивать результаты их деятельности.
8) Обеспечивать сочетание экономических и административных методов руководства, обсуждение и решение производственных и иных вопросов, материальных и моральных стимулов повышения эффективности производства.
9) Разрабатывать мероприятия по совершенствованию работы предприятия, осуществлять мониторинг внесенных изменений.
Знания:
1) Законодательные, иные нормативные правовые акты и акты государственных органов, регламентирующие производственно-хозяйственную и финансово-экономическую деятельность организации.

10) Ұйымды басқару және шаруашылық жүргізудің қазіргі әдістері.
11) Стратегиялық жоспарлау, нарық - сыртқы және ішкі конъюнктура (өз секторы және онымен байланысты), бәсекелестер, жеткізушілер мен тұтынушылар.
12) Ғылыми-техникалық жетістіктер және отандық және шетелдік озық тәжірибелер.
13) Сәйкес саладағы тәжірибе және ұқсас үздік ұйымдардың қызмет тәжірибесі.
14) Шаруашылық және қаржылық шарттарды жасау және орындау тәртібі.
15) Салалық келісімдер, ұжымдық шарттар әзірлеу және әлеуметтік-еңбек қатынастарын реттеу тәртібі.
16) Ұйымның экономикасы мен қаржысын басқару, өндірісті және еңбекті ұйымдастыру.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 3:
Қызметті мониторинг жүргізу және бағалау.
Дағды 1:
Қызметті мониторинг жүргізу және бағалау.
Машықтар:
1) Қабылданған шешімдердің орындалуын, ұйымның балансында тұрған мүліктің сақталуын және тиімді пайдаланылуын, сондай-ақ оның қызметінің қаржылық-шаруашылық нәтижелерін қамтамасыз ету.
2) Ұшуларды радиотехникалық қамтамасыз ету және авиациялық байланыс саласындағы стратегиялық және жедел жоспарлардың орындалуын мониторингтеуді қамтамасыз ету, осы салалардағы қызмет нәтижелерін, ресурстарды пайдалану тиімділігін және негізгі тиімділік көрсеткіштерінің орындалуын талдау.
3) Радиотехникалық қамтамасыз ету және байланыс саласындағы ұйымдық шешімдер мен процестердің орындалуын бағалауды жүзеге асыру, соның ішінде аэронавиция саласындағы халықаралық және ұлттық стандарттарға, сондай-ақ ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ететін технологияларға сәйкестігін бағалау.
4) Радиотехника саласында өзгерістер мен инновацияларды тиімді енгізуді қамтамасыз ету, осы өзгерістердің нәтижелері мен олардың дұрыстығын қадағалау.
5) Барлық құрылымдық бөлімшелердің жұмысын ұйымдастыру және тиімді өзара әрекеттестігін қамтамасыз ету, олардың қызметін бағалау.
6) Ұйымның жұмыс тиімділігін арттыруды қамтамасыз ету, жұмыстың нәтижелерін талдау.
7) Ұйымды білікті кадрлармен қамтамасыз ету, олардың біліктілігін арттыру, қызметінің нәтижелерін бағалау бойынша шараларды қабылдау.
8) Экономикалық және әкімшілік басқару әдістерінің үйлесуін қамтамасыз ету, өндірістік және басқа мәселелерді, өндіріс тиімділігін арттыру үшін материалдық және моральдық ынталандыруларды талқылау және шешу.
9) Кәсіпорынның жұмысын жетілдіруге бағытталған шараларды әзірлеу, енгізілген өзгерістерді мониторинг жүргізу.
Білімдер:
1) Ұйымның өндірістік-шаруашылық және қаржылық-экономикалық қызметін реттейтін заңнамалық, басқа нормативтік құқықтық актілер мен мемлекеттік органдардың актілері.

Исполнители: Кучкаров Бахтияр Кадыржонович, k.bakhtiyar@agakaz.kz, +7 (777) 250 66 34;
Селиверстова Виктория Игоревна, +7 (705) 155 17 88, seliverstova@ans.kz.
17. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: 8 ноября 2024 года.
18. Национальный орган по профессиональным квалификациям: 19 ноября 2024 года.
19. Национальная палата предпринимателей РК "Атамекен": 4 декабря 2024 года.
20. Номер версии и год выпуска: версия 1, 2024 год.
21. Дата ориентировочного пересмотра: 31 декабря 2027 года.
Приложение 11 к приказу
исполняющего обязанности
Министра транспорта
Республики Казахстан
от 19 декабря 2024 года № 418
Профессиональный стандарт: "Управление аэронавигационной информацией"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Управление аэронавигационной информации" разработан в соответствии со статьей 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" и устанавливает требования к руководителям организаций и специалистам, осуществляющим деятельность в области обеспечения аэронавигационной информации.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) аэронавигационная информация – информация, полученная в результате сбора, анализа и обработки данных для целей обеспечения полетов воздушных судов, обслуживания воздушного движения и управления воздушным движением;
2) абсолютная высота – расстояние по вертикали от среднего уровня моря до уровня, точки или объекта, принятого за точку;
3) аэронавигационная карта – условное изображение участка земной поверхности, его рельефа и искусственных сооружений, специально предназначенное для аэронавигации;
4) сборник аэронавигационной информации – выпущенная или санкционированная Республикой Казахстан публикация, которая содержит долгосрочную аэронавигационную информацию, имеющую важное значение для аэронавигации;
5) поправка к сборнику аэронавигационной информации – постоянные изменения, вносимые в информацию, содержащиеся в сборнике аэронавигационной информации;
6) циркуляр аэронавигационной информации – уведомление, содержащее информацию, которая не требует выпуска НОТАМ или включения ее в сборник аэронавигационной информации, но которая касается вопросов безопасности полетов или аэронавигационных, технических, административных и юридических вопросов;
7) электронный сборник аэронавигационной информации – сборник аэронавигационной информации, который предоставляется на электронном носителе, либо посредством интернет-ресурса в формате, позволяющем отображать его на экране компьютера и распечатывать на бумаге;

Орындаушылар: Кучкаров Бахтияр Кадиржонович, +7 (777) 250 66 34,
СеливҰрстова Виктория Игоревна, +7 (705) 155 17 88, seliverstova@ans.kz.
17. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2024 жылғы 8 қараша.
18. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2024 жылғы 19 қараша.
19. "Атамекен" ҚР Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2024 жылғы 4 желтоқсан.
20. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: Нұсқа 1, 2024 жыл.
21. Болжалды қайта қарау күні: 2027 жылғы 31 желтоқсан.
Қазақстан Республикасы
Көлік министрінің
міндетін атқарушының
2024 жылғы 19 желтоқсандағы
№ 418 бұйрығына
11-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Аэронавигациялық ақпаратты басқару"
1-ші тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолдану аясы: "Аэронавигациялық ақпаратты басқару" кәсіптік стандарты "Кәсіби біліктілік туралы" ҚР Заңының 5-бабына сәйкес әзірленді және аэронавигациялық ақпаратты беру саласында қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың басшылары мен мамандарына қойылатын талаптарды белгілейді.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) аэронавигациялық ақпарат – әуе кемелерінің ұшу операциялары, әуе қозғалысына қызмет көрсету және әуе қозғалысын басқару мақсаттары үшін деректерді жинау, талдау және өңдеу нәтижесінде алынған ақпарат;
2) абсолюттік биіктік – теңіздің орташа деңгейінен нүкте ретінде алынған деңгейге, нүктеге немесе объектіге дейінгі тік қашықтық;
3) аэронавигациялық карта – арнайы аэронавигацияға арналған жер бетінің учаскесінің, оның рельефінің және жасанды құрылымдарының шартты кескіні;
4) аэронавигациялық ақпарат жинағы – аэронавигация үшін маңызды ұзақ мерзімді аэронавигациялық ақпаратты қамтитын ҚР шығарған немесе рұқсат берген басылым;
5) аэронавигациялық ақпарат басылымына түзету – аэронавигациялық ақпарат басылымында қамтылған ақпаратқа енгізілген тұрақты өзгеріс;
6) аэронавигациялық ақпарат циркуляры – НОТАМ шығаруды немесе аэронавигациялық ақпарат басылымына қосуды талап етпейтін, бірақ қауіпсіздікке немесе аэронавигациялық, техникалық, әкімшілік және құқықтық мәселелерге қатысты ақпаратты қамтитын хабарлама;
7) аэронавигациялық ақпараттың электрондық жинағы – компьютер экранында көрсетуге және қағазға басып шығаруға мүмкіндік беретін форматта электрондық жеткізгіштерде немесе интернет-ресурс арқылы берілетін аэронавигациялық ақпарат жинағы;

8) управление аэронавигационной информацией – динамичное, комплексное управление аэронавигационной информацией путем предоставления цифровых аэронавигационных данных гарантированного качества и обмена ими в сотрудничестве со всеми сторонами;
9) абсолютная/относительная высота схемы – опубликованная абсолютная/относительная высота, используемая при определении вертикального профиля схемы полета на минимальной абсолютной/относительной высоте пролета препятствий или выше, где она установлена;
10) абсолютная высота пролета препятствий – минимальная абсолютная высота над превышением соответствующего порога взлетно-посадочной полосы или в соответствующих случаях над превышением аэродрома, используемая для обеспечения соблюдения соответствующих критериев пролета препятствий;
11) минимальная абсолютная высота полета в зоне – минимальная абсолютная высота, подлежащая использованию в приборных метеорологических условиях и обеспечивающая минимальный запас высоты над препятствиями в пределах установленной зоны, обычно определяемой параллелями и меридианами;
12) НОТАМ – извещение летному составу (NOTAM является аббревиатурой – NOtice To Air Missions. Вместо английской аббревиатуры используется следующее написание – НОТАМ).
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) УАИ – управление аэронавигационной информацией;
2) УВД – управление воздушным движением;
3) КС – квалификационный справочник;
4) ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник;
5) ИКАО (ICAO) – международная организация гражданской авиации;
6) РК – Республика Казахстан;
7) ОРК – отраслевая рамка квалификаций;
8) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Управление аэронавигационной информацией.
5. Код профессионального стандарта: H52231076.
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
H Транспорт и складирование;
52 Складирование грузов и вспомогательная транспортная деятельность;
52.2 Вспомогательная транспортная деятельность;
52.23 Вспомогательная деятельность воздушного транспорта;
52.23.1 Регулирование использования воздушного пространства.
7. Краткое описание профессионального стандарта: Профессиональный стандарт определяет требования к компетенциям и профессиональным навыкам специалистов и руководящего состава в области обеспечения аэронавигационной информации.
8. Перечень карточек профессий:
1) Первые руководители учреждений, организаций и предприятий – 8 уровень ОРК;

8) аэронавигациялық ақпаратты басқару – барлық тараптармен ынтымақтаса отырып сапамен қамтамасыз етілген цифрлық аэронавигациялық деректерді беру және бөлісу арқылы аэронавигациялық ақпаратты динамикалық, кешенді басқару;
9) диаграмманың абсолютті/салыстырмалы биіктігі – белгіленген жерде кедергілерден өтудің ең аз абсолютті биіктігі/салыстырмалы биіктігі кезінде немесе одан жоғары ұшу процедурасының тік профилін анықтау үшін пайдаланылатын жарияланған абсолютті биіктік/салыстырмалы биіктік;
10) кедергілерден ұшып өтудің абсолютті биіктігі – тиісті ұшу-қону жолағының табалдырығынан асатын ең аз биіктік немесе қажет болған жағдайда, кедергілерді тазарту критерийлерінің орындалуын қамтамасыз ету үшін пайдаланыла;
11) минималды аймақ биіктігі – әдетте параллельдермен және меридиандармен анықталатын белгілі бір аймақтағы кедергілерден ең аз өтуді қамтамасыз ететін аспаптық метеорологиялық жағдайларда қолданылатын ең төменгі биіктік;
12) НОТАМ – кез келген аэронавигациялық жабдықты енгізу, жай-күйі немесе өзгерту, техникалық қызмет көрсету және ережелер туралы ақпаратты немесе ұшуды орындаумен байланысты персонал үшін уақтылы ескерту маңызды болып табылатын қауіптер туралы ақпаратты қамтитын телекоммуникациялар арқылы жіберілетін хабарлама.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
1) AАБ – аэронавигациялық ақпаратты басқару;
2) ӘҚБ – әуе қозғалысын басқару;
3) БА – біліктілік анықтамалығы;
4) БТБА – бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
5) ИКАО (ICAO) – Халықаралық азаматтық авиация ұйымы;
6) ҚР – Қазақстан Республикасы;
7) СБШ – салалық біліктілік шеңбері;
8) ЭҚЖЖ – экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші.
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Аэронавигациялық ақпаратты басқару.
5. Кәсіптік стандарттың коды: H52231076.
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
H Көлік және қоймалау;
52 Жүктерді қоймаға қою және қосалқы көлік қызметі;
52.2 Қосалқы көлік қызметі;
52.23уе көлігінің қосалқы қызметі;
52.23.1 Әуе кеңістігін пайдалануды реттеу.
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Кәсіптік стандарт мамандар мен басқару персоналының аэронавигациялық ақпаратпен қамтамасыз ету саласындағы құзыреттері мен кәсіби дағдыларына қойылатын талаптарды анықтайды.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Мекемелер, ұйымдар мен кәсіпорындардың бірінші басшылары – 8 СБШ-нің деңгейі;

4. Принимать меры по обеспечению организации квалифицированными кадрами, рациональному использованию и развитию их профессиональных знаний и опыта, созданию безопасных и благоприятных для жизни и здоровья условий труда, соблюдению требований законодательства об охране окружающей среды, формированию благоприятной психологической атмосферы в коллективе.
5. Обеспечивать сочетание экономических и административных методов руководства, обсуждение и решение производственных и иных вопросов, материальных и моральных стимулов повышения эффективности производства.
Знания:
1. Законодательные, иные нормативные правовые акты и акты государственных органов, регламентирующие производственно-хозяйственную и финансово-экономическую деятельность организации.
2.Методические и иные материалы иных органов, касающиеся деятельности организации.
3. Профиль, специализацию и особенности структуры организации.
4. Производственные мощности и кадровые ресурсы организации.
5. Технологию производства продукции организации.
6. Налоговое законодательство.
7. Порядок составления и согласования бизнес-планов производственно-хозяйственной и финансово-экономической деятельности организации.
8.Современные методы хозяйствования и управления организацией
9. Стратегическое планирование, рынок - внешнюю и внутреннюю конъюнктуру (свой сектор и взаимосвязанные с ним), конкурентов, поставщиков и потребителей.
10. Научно-технические достижения и передовой отечественный и зарубежный.
11. Опыт соответствующего вида деятельности и опыт деятельности лучших аналогичных организаций.
12. Порядок заключения и исполнения хозяйственных и финансовых договоров.
13. Порядок разработки и заключения отраслевых соглашений, коллективных договоров и регулирования социально-трудовых отношений.
14. Управление экономикой и финансами организации, организацию производства и труда.
15. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Руководство предприятием (организацией).
Навык 1:
Разработка организационной структуры и распределение ресурсов.
Умения:
1. Руководить в соответствии с законодательством производственной, хозяйственной и финансово-экономической деятельностью организации.
2. Обеспечивать исполнение принимаемых решений, сохранность и эффективное использование имущества организации, содержащегося на его балансе, а также финансово-хозяйственные результаты ее деятельности.
3. Заключать договора, совершать сделки, операции со сторонними организациями или иными юридическими лицами, издавать распоряжения, приказы, представлять организацию на деловых встречах.

4. Ұйымды білікті кадрлармен қамтамасыз ету, олардың кәсіптік білімі мен тәжірибесін ұтымды пайдалану және дамыту, өмірі мен денсаулығы үшін қауіпсіз және қолайлы еңбек жағдайларын жасау, қоршаған ортаны қорғау заңнамасының талаптарын сақтау, сондай-ақ олардың кәсіби біліктілігін арттыру жөнінде шаралар қабылдау. ұжымда қолайлы психологиялық ахуал.
5. Басқарудың экономикалық және әкімшілік әдістерін, өндірісті және басқа мәселелерді талқылау мен шешуді, өндіріс тиімділігін арттыруды материалдық және моральдық ынталандыруды қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Ұйымның өндірістік, шаруашылық және қаржылық-шаруашылық қызметін реттейтін заңнамалық, өзге де нормативтік құқықтық актілер және мемлекеттік органдардың актілері .
2. Ұйымның қызметіне қатысты басқа органдардың әдістемелік және басқа материалдары.
3. Ұйым құрылымының профилі, мамандануы және ерекшеліктері.
4. Ұйымның өндірістік қуаты және еңбек ресурстары.
5. Ұйымның өнімін өндіру технологиясы.
6. Салық заңнамасы.
7. Ұйымның өндірістік-шаруашылық және қаржылық-шаруашылық қызметінің бизнес-жоспарларын жасау және келісу тәртібі.
8.Ұйымды басқару мен басқарудың заманауи әдістері
9. Стратегиялық жоспарлау, нарық – сыртқы және ішкі жағдайлар (сіздің секторыңыз және онымен өзара байланысты), бәсекелестер, жеткізушілер және тұтынушылар.
10. Ғылыми-техникалық жетістіктер және озық отандық және шетелдік.
11. Тиісті қызмет түрі бойынша жұмыс тәжірибесі және ең жақсы ұқсас ұйымдардың қызметіндегі тәжірибе.
12. Шаруашылық және қаржылық шарттарды жасау және орындау тәртібі.
13. Салалық шарттарды, ұжымдық шарттарды әзірлеу және жасасу және әлеуметтік-еңбек қатынастарын реттеу тәртібі.
14. Өндіріс пен еңбекті ұйымдастыру, ұйымдастыру экономикасы мен қаржысын басқару.
15. Еңбек заңнамасы, ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Кәсіпорынды (ұйымды) басқару.
Дағды 1:
Ұйымдық құрылымды және ресурстарды бөлуді дамыту
Машықтар:
1.Сәйкес ұйымның өндірістік, шаруашылық және қаржы-шаруашылық қызметіне басшылық жасау .
2. Қабылданған шешімдердің орындалуын, ұйымның балансындағы мүлкінің сақталуын және тиімді пайдаланылуын, сондай-ақ оның қызметінің қаржылық-экономикалық нәтижелерін қамтамасыз ету.
3. Бөгде ұйымдармен немесе басқа заңды тұлғалармен шарттар жасасу, мәмілелер, операциялар жасау, нұсқаулар, бұйрықтар шығару, іскерлік жиналыстарда ұйым атынан өкілдік ету.

10. Карточка профессии "Руководители (управляющие) специализированных воздушных транспортных подразделений":
Код группы:
1325-4
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Руководители (управляющие) специализированных воздушных транспортных подразделений
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Инженерия и инженерное дело
Квалификация:
-
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Инженерия и инженерное дело
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
1349-0-028 - Директор департамента
Основная цель деятельности:
Планирование, организация и осуществление мероприятий по обеспечению эффективности деятельности в области УАИ. Отчетность перед вышестоящим руководством. Участие в инновационных проектах. Руководство деятельностью структурных подразделений, находящихся в его подчинении.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Административно-управленческая деятельность
2. Обеспечение эффективной деятельности
3. Анализ и стратегическое планирование деятельности подразделения
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Административно-управленческая деятельность
Навык 1:
Планирование и контроль деятельности.
Умения:
1.Контролировать и повышать качество работы структурных подразделений, находящихся в подчинении.
2.Планировать процессы обеспечения УАИ.
3.Определять формы, методы и сроки реализации мероприятий.
4.Контролировать процессы обеспечения УАИ.
5.Определять цели и задачи, направленные на повышение безопасности полетов.
6.Реализовывать политику предприятия в области развития УАИ
7.Обеспечивать реализацию мероприятий по подбору, подготовке и аттестации персонала.
8.Принимать меры по повышению качества обслуживания и обеспечения аэронавигационной информацией.
9.Внедрять стандарты и рекомендованную практику ИКАО в части обеспечения аэронавигационной информацией
10.Контролировать реализацию корректирующих действий по выявленным несоответствиям в результате аудитов.
11.Вносить на рассмотрение, изучать и анализировать нормативные документы.
12.Планировать и координировать работу экспертов своего подразделения.
13.Обеспечивать выполнение мероприятий по охране труда, пожарной безопасности, производственной санитарии и улучшению условий труда
14.Издавать распоряжения и указания.

10. Кәсіптің карточкасы "Мамандандырылған әуе көлігі бөлімшелерінің басшылары (басшылары).":
Топтың коды:
1325-4
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Мамандандырылған әуе көлігі бөлімшелерінің басшылары (басшылары).
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Инженерия және инженерлік іс
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Инженерия және инженерлік іс
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
1349-0-028 - Департамент директоры
Қызметтің негізгі мақсаты:
ААБ саласындағы қызметтің тиімділігін қамтамасыз ету бойынша іс-шараларды жоспарлау, ұйымдастыру және жүзеге асыру. Жоғары басшылыққа есеп беру. Инновациялық жобаларға қатысу. Өзіне бағынышты құрылымдық бөлімшелердің қызметіне басшылық жасау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Әкімшілік және басқару қызметі
2. Тиімді операцияларды қамтамасыз ету
3. Бөлімше қызметін талдау және стратегиялық жоспарлау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Әкімшілік және басқару қызметі
Дағды 1:
Іс-шараларды жоспарлау және бақылау
Машықтар:
1.Бағыныстағы құрылымдық бөлімшелердің жұмыс сапасын бақылау және арттыру.
2.ААБ қамтамасыз ету процестерін жоспарлау.
3.Іс-шараларды іске асырудың нысандарын, әдістері мен мерзімдерін анықтау.
4.ААБ қамтамасыз ету процестерін бақылау.
5.Ұшу қауіпсіздігін арттыруға бағытталған мақсаттар мен міндеттерді айқындау.
6.ААБ дамыту саласындағы кәсіпорын саясатын іске асыру
7.Персоналды іріктеу, даярлау және аттестаттау жөніндегі іс-шараларды іске асыруды қамтамасыз ету.
8.Қызмет көрсету сапасын арттыру және аэронавигациялық ақпаратпен қамтамасыз ету жөнінде шаралар қабылдау.
9.Аэронавигациялық ақпаратпен қамтамасыз ету бөлігінде ИКАО стандарттары мен Ұсынылған практикасын енгізу
10.Аудит нәтижесінде анықталған сәйкессіздіктер бойынша түзету әрекеттерінің іске асырылуын бақылау.
11.Нормативтік құжаттарды қарауға енгізу, зерделеу және талдау.
12.Өз бөлімшесінің сарапшыларының жұмысын жоспарлау және үйлестіру.
13.Еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі жөніндегі іс-шаралардың орындалуын қамтамасыз ету
14.Бұйрықтар мен нұсқаулар шығару.

15. Актуализировать международный опыт.
Знания:
1.Специфика отрасли и производственной деятельности организации.
2.Нормативные правовые акты РК, постановления, распоряжения, приказы, другие руководящие и нормативные документы вышестоящих органов РК по использованию воздушного пространства, организации воздушного движения и обеспечению полетов, по обеспечению аэронавигационной информацией в гражданской авиации.
3.Стратегия и планы развития предприятия и подразделения, в части его касающейся.
4.Структура предприятия, положения и приказы по деятельности предприятия и подразделения
5. Основы организации производства и управления.
6. Основы трудового законодательства
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Обеспечение эффективной деятельности
Навык 1:
Организация постоянного улучшения качества предоставляемых услуг
Умения:
1.Эффективно взаимодействовать в меняющихся условиях деятельности.
2.Моделировать развитие событий и оценивать возможные последствия.
3.Оценивать планы, проекты, ситуации, возможные риски и результаты работ.
4.Оценивать эффективность проектов, процедур, комплексов работ и их исполнителей.
5.Ставить амбициозные, но достижимые цели и задачи.
6.Мотивировать и стимулировать работников на стратегические результаты.
7.Определять трудности, проблемные места и риски, обеспечивать их устранение, минимизацию.
8.Создавать условия для обучения и аттестации сотрудников, для внедрения новых технологий.
Знания:
1.Специфика отрасли и производственной деятельности организации.
2.Методы, стандарты, требования и способы улучшения качества.
3.Организация производства, планирования, труда, его оплаты и стимулирования.
4.Передовой зарубежный опыт внедрения новых технологий, процедур.
5.Способы мотивации персонала.
6.Способы критического, творческого мышления, мозгового штурма
7.Основы организации производства и управления.
8.Основы трудового законодательства
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Анализ и стратегическое планирование деятельности подразделения
Навык 1:
Анализ планов, проектов и определение стратегии
Умения:
1.Планировать деятельность структурного подразделения.
2.Принимать меры по повышению производительности работы структурного подразделения.
3.Руководить деятельностью подразделений, находящихся в его подчинении.
4.Организовывать работу подразделения в соответствии с утвержденными планами.
5.Оценивать планы, проекты, ситуации и возможные риски для результатов выполнения поставленных задач.
6.Оценивать эффективность процедур, комплексов работ и их исполнителей.
7.Проводить совещания, презентации, переговоры и консультации.
8.Осуществлять взаимодействие с различными ведомствами, органами и службами по вопросам обеспечения аэронавигационной информацией.
9.Составлять проекты приказов и распоряжений по вопросам обеспечения аэронавигационной информацией.
10.Определять основные направления развития подразделения с учетом международной практики в области обеспечения аэронавигационной информации.
11.Контролировать организацию работы подразделения, выполнение плановых заданий.
12.Оценивать эффективность взаимодействия.
13.Ставить цели и определять задачи на ближайший год, 3 и более лет.
14.Организовывать ведение установленной для подразделения учетной и отчетной документации.
Знания:
1.Специфика отрасли и производственной деятельности организации.
2.Нормативные правовые акты РК, постановления, распоряжения, приказы, другие руководящие и нормативные документы вышестоящих органов РК по использованию воздушного пространства, организации воздушного движения и обеспечению полетов, по обеспечению аэронавигационной информацией в гражданской авиации.
3.Стратегия и планы развития предприятия и подразделения, в части его касающейся.
4.Структура предприятия, положения и приказы по деятельности предприятия и подразделения. 5.Основы организации производства и управления.
6.Основы трудового законодательства.
7.Передовой опыт, лучшие практики предприятий и мероприятия по их внедрению.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Сотрудничество и взаимодействие
Умение быстро принимать решения
Мотивированность
Лидерство
Список технических регламентов и национальных стандартов:

15. Халықаралық тәжірибені өзектендіру.
Білімдер:
1. Ұйымның салалық және өндірістік қызметінің ерекшеліктері.
2. ҚР нормативтік құқықтық актілері, ҚР жоғары тұрған органдарының әуе кеңістігін пайдалану, әуе қозғалысын ұйымдастыру және ұшуды қамтамасыз ету , аэронавигациялық ақпаратпен қамтамасыз ету мәселелері бойынша қаулылары, бұйрықтары, өкімдері, өзге де нормативтік және нормативтік құжаттары азаматтық авиацияда.
3.Кәсіпорын мен бөлімшенің оған қатысты даму стратегиясы мен жоспары.
4. Кәсіпорынның құрылымы, кәсіпорын және бөлімшелердің қызметі туралы ережелер мен бұйрықтар
5. Өндірісті ұйымдастыру және басқару негіздері.
6. Еңбек заңнамасының негіздері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Тиімді операцияларды қамтамасыз ету
Дағды 1:
Көрсетілетін қызметтердің сапасын үздіксіз жақсартуды ұйымдастыру
Машықтар:
1. Өзгеретін жұмыс жағдайларында тиімді әрекеттесу.
2. Оқиғалардың дамуын модельдеу және ықтимал салдарларды бағалау.
3. Жоспарларды, жобаларды, жағдайларды, мүмкін болатын тәуекелдерді және жұмыс нәтижелерін бағалау.
4. Жобалардың, процедуралардың, жұмыс пакеттерінің және оларды орындаушылардың тиімділігін бағалау.
5. Өршіл, бірақ қол жеткізуге болатын мақсаттар мен міндеттер қойыңыз.
6. Қызметкерлерді стратегиялық нәтижелерге ынталандыру және ынталандыру.
7.Қиындықтарды, проблемалық аймақтарды және тәуекелдерді анықтау, оларды жою және азайтуды қамтамасыз ету.
8.Қызметкерлерді оқыту және аттестациялау, жаңа технологияларды енгізу үшін жағдай жасау.
Білімдер:
1. Ұйымның салалық және өндірістік қызметінің ерекшеліктері.
2.Сапаны жақсарту әдістері, стандарттары, талаптары және жолдары.
3. Өндірісті ұйымдастыру, жоспарлау, еңбек, оны төлеу және ынталандыру.
4. Жаңа технологиялар мен процедураларды енгізудегі озық шетелдік тәжірибе.
5. Персоналды ынталандыру жолдары.
6.Сыни, шығармашылық ойлау, ой қозғау әдістері
7. Өндірісті ұйымдастыру және басқару негіздері.
8.Еңбек заңнамасының негіздері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 3:
Бөлімше қызметін талдау және стратегиялық жоспарлау
Дағды 1:
Жоспарларды, жобаларды талдау және стратегияны анықтау
Машықтар:
1.Құрылымдық бөлімшенің қызметін жоспарлау.
2.Құрылымдық бөлімшенің өнімділігін арттыру бойынша шаралар қабылдау.
3. Өзінің қарамағындағы бөлімшелердің қызметіне басшылық жасау.
4. Бекітілген жоспарларға сәйкес бөлімше жұмысын ұйымдастыру.
5.Жоспарларды, жобаларды, жағдайларды және берілген тапсырмаларды орындау нәтижелері үшін ықтимал тәуекелдерді бағалау.
6. Процедуралар, жұмыс пакеттері және оларды орындаушылардың тиімділігін бағалау.
7. Кездесулер, презентациялар, келіссөздер және консультациялар өткізу.
8. Аэронавигациялық ақпаратпен қамтамасыз ету мәселелері бойынша әртүрлі бөлімдермен, органдармен және қызметтермен өзара әрекеттесу.
9. Аэронавигациялық ақпаратпен қамтамасыз ету бойынша бұйрықтар мен нұсқаулықтардың жобаларын жасау.
10. Аэронавигациялық ақпаратпен қамтамасыз ету саласындағы халықаралық тәжірибені ескере отырып, бөлімшені дамытудың негізгі бағыттарын анықтаңыз.
Бөлім жұмысының ұйымдастырылуын және жоспарлы тапсырмалардың орындалуын бақылау .
12.Өзара әрекеттесу тиімділігін бағалау.
13. Алдағы жылға, 3 немесе одан да көп жылға мақсат қойып, міндеттерді анықтау.
14. Бөлімше үшін белгіленген есепке алу және есеп беру құжаттамасын жүргізуді ұйымдастыру.
Білімдер:
1. Ұйымның салалық және өндірістік қызметінің ерекшеліктері.
2.ҚР нормативтік құқықтық актілері, ҚР жоғары тұрған органдарының әуе кеңістігін пайдалану, әуе қозғалысын ұйымдастыру және ұшуды қамтамасыз ету, аэронавигациялық ақпаратпен қамтамасыз ету мәселелері бойынша қаулылары, бұйрықтары, өкімдері, өзге де нормативтік және нормативтік құжаттары азаматтық авиацияда.
3.Кәсіпорын мен бөлімшенің оған қатысты даму стратегиясы мен жоспары.
4. Кәсіпорынның құрылымы, кәсіпорын және бөлімшелердің қызметі туралы ережелер мен бұйрықтар.
5. Өндірісті ұйымдастыру және басқару негіздері.
6.Еңбек заңнамасының негіздері.
7.Алдыңғы қатарлы тәжірибе, кәсіпорындардың озық тәжірибесі және оларды енгізу шаралары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Ынтымақтастық және өзара іс-қимыл
Тез шешім қабылдай білу
Мотивация
Көшбасшылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

1. Приказ Министра транспорта и коммуникаций РК от 28 сентября 2013 года № 764 "Об утверждении Типовых программ профессиональной подготовки авиационного персонала, участвующего в обеспечении безопасности полетов".
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Руководители (управляющие) специализированных воздушных транспортных подразделений
11. Карточка профессии "Руководители (управляющие) специализированных воздушных транспортных подразделений":
Код группы:
1325-4
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Руководители (управляющие) специализированных воздушных транспортных подразделений
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Инженерия и инженерное дело
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
1349-0-030 - Начальник отдела
Основная цель деятельности:
Контроль организации работы персонала УАИ, находящегося в подчинении по качественному выполнению ими возложенных задач и функций
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация работы персонала УАИ
2. Руководство и контроль работы персонала УАИ по выполнению подчиненным персоналом их функций и задач
3. Контроль реализуемых мероприятий и их мониторинг
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Организация работы персонала УАИ
Навык 1:
Планирование и организация работы персонала УАИ
Умения:
1.Планировать работу персонала УАИ в соответствии с целями и задачами.
2.Разрабатывать план работы подразделения УАИ.
3.Определять формы, методы и сроки реализации мероприятий
4.Разрабатывать мероприятия по совершенствованию процессов в области обеспечения аэронавигационной информации.
5.Проводить мероприятия по подбору, подготовке и аттестации персонала.
6.Разрабатывать корректирующие действия по выявленным несоответствиям в результате аудитов.
7.Обеспечивать своевременное ознакомление персонала с актуальной документацией.
8.Обеспечивать выполнение мероприятий по охране труда, пожарной безопасности, производственной санитарии и улучшению условий труда.
9.Проверять правильность оформления, полноту содержания и своевременность предоставления изменений в документы аэронавигационной информации.
10.Организовывать ведение установленной учетной и отчетной документации.
Знания:
1.Нормативные правовые акты РК, регламентирующими использование воздушного пространства, организацию воздушного движения, производство и обеспечение полетов, обеспечение аэронавигационной информацией в гражданской авиации.
2.Стратегия и планы развития предприятия и подразделения, в части его касающейся.
3.Структура предприятия, положения и приказы по деятельности предприятия и подразделения.
4.Основы организации производства и управления.
5.Основы трудового законодательства.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Руководство и контроль работы персонала УАИ по выполнению подчиненным персоналом их функций и задач
Навык 1:
Контроль за организацией работы персонала УАИ
Умения:
1.Контролировать процессы обеспечения УАИ.
2.Контролировать своевременное и качественное выполнении задач и функций, возложенных на структурное подразделение УАИ. 3.Контролировать выполнение плановых заданий.
4.Проверять правильность оформления, полноту содержания и своевременность предоставления изменений в документы аэронавигационной информации.
5.Контролировать и обеспечивать квалификационное соответствие персонала.
6.Выявлять случаи нарушения публикации, рассылки аэронавигационной информации, разрабатывать меры по их предупреждению и обеспечивать их выполнение подчиненным персоналом.
Знания:
1.Нормативные правовые акты РК, регламентирующие использование воздушного пространства, организацию воздушного движения, производство и обеспечение полетов, обеспечение аэронавигационной информации в гражданской авиации.
2.Стратегия и планы развития предприятия и подразделения, в части его касающейся.
3.Структура предприятия, положения и приказы по деятельности предприятия и подразделения.
4.Основы организации производства и управления.
5.Основы трудового законодательства.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Контроль реализуемых мероприятий и их мониторинг
Навык 1:
Планирование и контроль реализации мероприятий
Умения:
1.Разрабатывать план мероприятий.
2.Назначать ответственных лиц за реализацию мероприятий.
3.Контролировать выполнение запланированных мероприятий.
4.Собирать и рассматривать предложения по усовершенствованию процессов обеспечения аэронавигационной информации.
5.Понимать принципы управления рисками, участвовать в их оценке и разработке мероприятий по управлению и минимизации.
6.Осуществлять мониторинг внедряемых процедур и новых технологий.
7.Разрабатывать предложения по улучшению внедренных процедур и новых технологий.
Знания:
1.Нормативные правовые акты РК, регламентирующие использование воздушного пространства, организацию воздушного движения, производство и обеспечение полетов, обеспечение аэронавигационной информации в гражданской авиации.
2.Стратегия и планы развития предприятия и подразделения, в части его касающейся.
3.Структура предприятия, положения и приказы по деятельности предприятия и подразделения.
4.Основы организации производства и управления.
5.Основы трудового законодательства.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Сотрудничество и взаимодействие
Умение работать в команде
Мотивированность
Список технических регламентов и национальных стандартов:

1. "Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын авиация персоналын кәсіби даярлаудың үлгілік бағдарламаларын бекіту туралы" ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 28 қыркүйектегі N 764 бұйрығы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
көлігі бөлімшелерінің басшылары (басшылары)
11. Кәсіптің карточкасы "Мамандандырылған әуе көлігі бөлімшелерінің басшылары (басшылары).":
Топтың коды:
1325-4
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Мамандандырылған әуе көлігі бөлімшелерінің басшылары (басшылары).
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Инженерия және инженерлік іс
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
1349-0-030 - Бөлім бастығы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Өздеріне жүктелген міндеттер мен функцияларды сапалы орындауға бағынатын ААБ персоналының жұмысын ұйымдастыруды бақылау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Әкімшілік-басқарушылық қызмет
2. ААБ персоналының бағынысты персоналдың олардың функциялары мен міндеттерін орындауы бойынша жұмысына басшылық жасау және бақылау
3. Орындалған іс-шараларды бақылау және олардың мониторингі
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Әкімшілік-басқарушылық қызмет
Дағды 1:
ААБ персоналының жұмысын жоспарлау және ұйымдастыру
Машықтар:
1.Мақсаттары мен міндеттеріне сәйкес ААБ персоналының жұмысын жоспарлау.
2.ААБ бөлімшесінің жұмыс жоспарын әзірлеу.
3.Іс-шараларды іске асырудың нысандарын, әдістері мен мерзімдерін айқындау
4.Аэронавигациялық ақпаратты қамтамасыз ету саласындағы процестерді жетілдіру жөніндегі іс-шараларды әзірлеу.
5.Қызметкерлерді іріктеу, даярлау және аттестаттау бойынша іс-шаралар өткізу.
6.Аудит нәтижесінде анықталған сәйкессіздіктер бойынша түзету әрекеттерін әзірлеу.
7.Қызметкерлерді өзекті құжаттамамен уақтылы таныстыруды қамтамасыз ету.
8.Еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, өндірістік санитария және еңбек жағдайларын жақсарту жөніндегі іс-шаралардың орындалуын қамтамасыз ету.
9.Аэронавигациялық ақпараттың дұрыс ресімделуін, мазмұнының толықтығын және құжаттарға өзгерістердің уақтылы ұсынылуын тексеру.
10.Белгіленген есептік және есептік құжаттаманы жүргізуді ұйымдастыру
Білімдер:
1. ҚР азаматтық авиацияда әуе кеңістігін пайдалануды, әуе қозғалысын ұйымдастыруды, ұшуларды өндіру мен қамтамасыз етуді, аэронавигациялық ақпаратпен қамтамасыз етуді реттейтін нормативтік құқықтық актілері.
2. Кәсіпорын мен бөлімшенің оған қатысты даму стратегиясы мен жоспары .
3. Кәсіпорынның құрылымы, кәсіпорын мен бөлімшелердің қызметі туралы ережелер мен бұйрықтар.
4. Өндірісті ұйымдастыру және басқару негіздері.
5.Еңбек заңнамасының негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
ААБ персоналының бағынысты персоналдың олардың функциялары мен міндеттерін орындауы бойынша жұмысына басшылық жасау және бақылау
Дағды 1:
ААБ персоналының жұмысын ұйымдастыруды бақылау
Машықтар:
1.ААБ қамтамасыз ету процестерін бақылау.
2.ААБ құрылымдық бөлімшесіне жүктелген міндеттер мен функциялардың уақтылы және сапалы орындалуын бақылау.
3.Жоспарлы тапсырмалардың орындалуын бақылау.
4.Аэронавигациялық ақпараттың дұрыс ресімделуін, мазмұнының толықтығын және құжаттарға өзгерістердің уақтылы ұсынылуын тексеру.
5.Персоналдың біліктілік сәйкестігін бақылау және қамтамасыз ету.
6.Аэронавигациялық ақпаратты жариялауды, таратуды бұзу жағдайларын анықтау, олардың алдын алу шараларын әзірлеу және бағынысты персоналдың оларды орындауын қамтамасыз ету
Білімдер:
1. ҚР азаматтық авиацияда әуе кеңістігін пайдалануды, әуе қозғалысын ұйымдастыруды, ұшуларды өндіру мен қамтамасыз етуді, аэронавигациялық ақпаратпен қамтамасыз етуді реттейтін нормативтік құқықтық актілері.
2. Кәсіпорын мен бөлімшенің оған қатысты даму стратегиясы мен жоспары.
3. Кәсіпорынның құрылымы, кәсіпорын және бөлімшелердің қызметі туралы ережелер мен бұйрықтар .
4. Өндірісті ұйымдастыру және басқару негіздері.
5.Еңбек заңнамасының негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 3:
Орындалған іс-шараларды бақылау және олардың мониторингі
Дағды 1:
Іс-шаралардың орындалуын жоспарлау және бақылау
Машықтар:
1. Іс-шаралар жоспарын әзірлеу.
2. Іс-шараларды іске асыру үшін жауапты тұлғаларды тағайындау.
3. Жоспарланған іс-шаралардың орындауын бақылау.
4. Аэронавигациялық ақпараттар жинау және қарап жетілдіру бойынша процестерін ұсынып қамтамасыз ету.
5.Басқару принциптерін түсіну, оларды бағалау және басқару шараларын әзірлеуге қатысу.
6.Жүзеге асыру мониторингі енгізілетін рәсімдер мен жаңа технологиялар.
7. Жақсарту бойынша ұсыныстар енгізілген рәсімдерді және жаңа технологиялар әзірлеу.
Білімдер:
1.Әуе кеңістігін пайдалануды, әуе қозғалысын ұйымдастыруды, ұшуларды жүргізу мен қамтамасыз етуді, азаматтық авиацияда аэронавигациялық ақпаратты қамтамасыз етуді регламенттейтін ҚР нормативтік құқықтық актілері.
2.Кәсіпорын мен бөлімшенің стратегиясы мен даму жоспарлары, оған қатысты.
3.Кәсіпорынның құрылымы, кәсіпорын мен бөлімшенің қызметі туралы ережелер мен бұйрықтар.
4.Өндірісті ұйымдастыру және басқару негіздері.
5.Еңбек заңнамасының негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Ынтымақтастық және өзара іс-қимыл
Командада жұмыс істей білу
Мотивация
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

1. Приказ Министра транспорта и коммуникаций РК от 28 сентября 2013 года № 764 "Об утверждении Типовых программ профессиональной подготовки авиационного персонала, участвующего в обеспечении безопасности полетов".
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Руководители (управляющие) специализированных воздушных транспортных подразделений
5
Другие диспетчеры по транспорту и работники родственных занятий,н.в.д.г.
12. Карточка профессии "Другие диспетчеры по транспорту и работники родственных занятий, н.в.д.г ":
Код группы:
3159-0
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Другие диспетчеры по транспорту и работники родственных занятий, н.в.д.г
Уровень квалификации по ОРК:
5
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послесреднее образование (прикладной бакалавриат), практический опыт; не менее двух лет обучения в бакалавриате или трех лет освоения программ специального высшего образования, практический опыт
Специальность:
Эксплуатация воздушных судов и полетно-информационное обеспечение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
3159-0-001 - Диспетчер (общий профиль)
Основная цель деятельности:
Публикация и рассылка аэронавигационной информации, дизайн летных процедур и картографии.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Публикация аэронавигационной информации
2. Дизайн летных процедур и картографии
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Публикация аэронавигационной информации
Навык 1:
Прием и обработка заявок на публикацию аэронавигационной информации
Умения:
1.Обрабатывать и регистрировать материалы для включения в Сборник аэронавигационной информации.
2.Осуществлять рассылку поправок, дополнений и циркуляров к Сборнику аэронавигационной информации.
3.Вносить данные в систему Европейской базы данных.
4.Вносить изменения в систему Электронный сборник аэронавигационной информации.
5.Осуществлять взаимодействие с различными ведомствами, органами, службами РК, так и смежных государств по вопросам обеспечения аэронавигационной информацией.
6.Размещать Сборник аэронавигационной информации на сайте.
7.Обрабатывать заявки, полученные от соответствующих отделов и служб для публикации в сборнике аэронавигационной информации. 8.Обеспечивать тиражирование поправок к Сборнику аэронавигационной информации.
9.Принимать и обрабатывать заявки на публикацию кратковременных извещений об изменении в аэронавигационной обстановке (NОТАМ).
10.Вести учет полученных заявок и изданных NОТАМ.
11.Регистрировать NОТАМы с постоянным сроком действия в электронном виде и доводить их до соответствующих специалистов.
12.Вести архив изданных NОТАМ-ов и их шаблоны.
13.Вести контрольные экземпляры сборников аэронавигационной информации иностранных государств.
14.Вести установленную документацию
Знания:
1.Международное воздушное право, нормативные правовые акты по обеспечению аэронавигационной информацией в гражданской авиации.
2.Воздушная навигация.
3.Аэронавигационное обеспечение международных полетов.
4.Взлетно-посадочные характеристики ВС.
5.Аэродромы.
6.Проектирование летных процедур;
7.Аэронавигационные карты.
8.Документы аэронавигационной информации.
9.Организация обеспечения аэронавигационной информацией.
10.Система управления качеством в службе аэронавигационной информации.
11.Форматы передачи аэронавигационных данных.
12.Электронные данные о местности и препятствиях.
13.Автоматизация службы аэронавигационной информации.
14.Авиационный английский язык.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Дизайн летных процедур и картографии
Навык 1:
Расчет высот и построение схем
Умения:
1.Выполнять расчет минимальных абсолютных высот.
2.Выполнять расчет абсолютных/относительных высот пролета препятствий.
3.Формировать файлы протоколов рассчитанных схем, с целью подтверждения безопасности процедуры.
4.Оформлять карту аэродрома/вертодрома, карту наземного аэродромного движения и стоянки/постановки на стоянку ВС.
5.Оформлять карту захода на посадку по приборам.
6.Оформлять карту визуального захода на посадку, карты стандартного вылета и прибытия по приборам, карту района, обзорную карту минимальных высот УВД.
7.Администрировать интегрированную базу аэронавигационных данных.
8.Производить анализ влияния объектов строительства на безопасность полетов в районе аэродрома.
9.Производить проверку оформления аэродромных схем полетов.
11.Согласовывать разработанные аэродромные схемы и карты с заинтересованными сторонами.
12.Отслеживать изменения в стандартах и рекомендуемой практике ИКАО.
13.Вести установленную учетную и отчетную документацию.
Знания:
1.Международное воздушное право, нормативные правовые акты по обеспечению аэронавигационной информацией в гражданской авиации.
2.Воздушная навигация.
3.Аэронавигационное обеспечение международных полетов.
4.Взлетно-посадочные характеристики ВС.
5.Аэродромы.
6.Проектирование летных процедур.
7.Аэронавигационные карты.
8.Документы аэронавигационной информации.
9.Организация обеспечения аэронавигационной информацией.
10.Система управления качеством в службе аэронавигационной информации.
11.Форматы передачи аэронавигационных данных.
12.Электронные данные о местности и препятствиях.
13.Автоматизация службы аэронавигационной информации.
14.Авиационный английский язык.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Умение работать в команде
Дисциплинированность
Аккуратность
Мотивированность
Список технических регламентов и национальных стандартов:

1. "Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын авиация персоналын кәсіби даярлаудың үлгілік бағдарламаларын бекіту туралы" ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 28 қыркүйектегі N 764 бұйрығы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Мамандандырылған әуе көлігі бөлімшелерінің жетекшілері (басшылары).
5
Басқа көлік диспетчерлері және туыстық сабақтардың қызметкерлері, н. в. д. г.
12. Кәсіптің карточкасы "Басқа көлік диспетчерлері және олармен байланысты жұмысшылар, н.в.д.г":
Топтың коды:
3159-0
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Басқа көлік диспетчерлері және олармен байланысты жұмысшылар, н.в.д.г
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
5
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат), практикалық тәжірибе; бакалавриатта кемінде екі жыл немесе үш жыл арнаулы жоғары білім беру бағдарламаларын меңгеру, практикалық тәжірибе
Мамандық:
Әуе кемелерін пайдалану және ұшу-ақпараттық қамтамасыз ету
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
3159-0-001 - Диспетчер (жалпы бейін)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Аэронавигациялық ақпаратты жариялау және тарату , ұшу процедураларын жобалау және картография.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Аэронавигациялық ақпаратты жариялау
2. Ұшу тәртібін және картографиясын жобалау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Аэронавигациялық ақпаратты жариялау
Дағды 1:
Аэронавигациялық ақпаратты жариялауға сұраныстарды қабылдау және өңдеу
Машықтар:
1.Аэронавигациялық ақпарат жинағына енгізу үшін материалдарды өңдеу және тіркеу.
2.Аэронавигациялық ақпарат жинағына түзетулер, толықтырулар мен циркулярлар таратуды жүзеге асыру.
3.Еуропалық дерекқор жүйесіне деректерді енгізу.
4.Жүйеге аэронавигациялық ақпараттың электрондық жинағына өзгерістер енгізу.
Білімдер:
1.Халықаралық әуе құқығы, азаматтық авиациядағы аэронавигациялық ақпаратпен қамтамасыз ету бойынша нормативтік құқықтық актілер.
2. Аэронавигация.
3. Халықаралық рейстерді аэронавигациялық қамтамасыз ету.
4. Әуе кемелерінің ұшу және қону сипаттамалары.
5. Аэродромдар.
6. Ұшу процедураларын жобалау.
7. Аэронавигациялық карталар.
8. Аэронавигациялық ақпарат құжаттары.
9. Аэронавигациялық ақпаратпен қамтамасыз етуді ұйымдастыру.
10. Аэронавигациялық ақпарат қызметіндегі сапа менеджменті жүйесі.
11. Аэронавигациялық деректерді беру форматтары.
12. Жер бедері мен кедергілер туралы электронды мәліметтер.
13. Аэронавигациялық ақпарат қызметін автоматтандыру.
14. Авиациялық ағылшын тілі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Ұшу тәртібін және картографиясын жобалау
Дағды 1:
Биіктіктерді есептеу және сызбаларды құрастыру
Машықтар:
1. Минималды абсолюттік биіктіктерді есептеу.
2. Кедергілердің абсолютті/салыстырмалы биіктіктерін есептеу.
Процедураның қауіпсіздігін растау үшін есептелген схемалардың хаттамалық файлдарын жасау.
4. Аэродром/тікұшақ айлағы картасын, жердегі аэродром қозғалысының картасын және әуе кемелерінің тұрағы/тұрақ картасын жасау.
5. Құралмен жақындау диаграммасын құрастыру.
6. Көрнекі жақындау диаграммасын, стандартты жөнелту және келу аспаптарының диаграммаларын, аймақ картасын және ӘҚБ минималды биіктіктерінің шолу картасын дайындаңыз.
7. Біріктірілген аэронавигациялық деректер базасын басқару .
8. Құрылыс жобаларының аэродром аймағында ұшу қауіпсіздігіне әсерін талдау.
9. Әуеайлақтағы ұшу процедураларының жобасын тексеру.
11. Әзірленген аэродром диаграммалары мен карталарын мүдделі тұлғалармен келісу.
12. ИКАО стандарттары мен ұсынылатын тәжірибелердегі өзгерістерді бақылау.
13. Белгіленген бухгалтерлік және есеп беру құжаттамасын жүргізу.
14.Белгіленген құжаттаманы жүргізу
Білімдер:
1.Халықаралық әуе құқығы, азаматтық авиациядағы аэронавигациялық ақпаратпен қамтамасыз ету бойынша нормативтік құқықтық актілер.
2. Аэронавигация.
3. Халықаралық рейстерді аэронавигациялық қамтамасыз ету.
4. Әуе кемелерінің ұшу және қону сипаттамалары.
5. Аэродромдар.
6. Ұшу процедураларын жобалау.
7. Аэронавигациялық карталар.
8. Аэронавигациялық ақпарат құжаттары.
9. Аэронавигациялық ақпаратпен қамтамасыз етуді ұйымдастыру.
10. Аэронавигациялық ақпарат қызметіндегі сапа менеджменті жүйесі.
11. Аэронавигациялық деректерді беру форматтары.
12. Жер бедері мен кедергілер туралы электронды мәліметтер.
13. Аэронавигациялық ақпарат қызметін автоматтандыру.
14. Авиациялық ағылшын тілі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Командада жұмыс істей білу
Тәртіптілік
Дәлдік
Мотивация
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

1. Приказ Министра транспорта и коммуникаций РК от 28 сентября 2013 года № 764 "Об утверждении Типовых программ профессиональной подготовки авиационного персонала, участвующего в обеспечении безопасности полетов".
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Руководители (управляющие) специализированных воздушных транспортных подразделений
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
13. Наименование государственного органа: Министерство транспорта РК.
Исполнитель: Мырзағалиев Ербакыт Орынгалиевич, +7 (717) 257 21 91, e.myrzagaliev@transport.gov.kz.
14. Организации (предприятия) участвующие в разработке: АО "Академия гражданской авиации".
Руководитель проекта: Жакупов Кайрат Болатович, k.zhakupov@agakaz.kz, +7 (701) 158 54 52.
Исполнители: Кучкаров Бахтияр Кадыржонович, k.bakhtiyar@agakaz.kz, +7 (777) 250 66 34;
Шагвалиев Руслан Негматкалиевич, +7 (701) 411 08 58, shagrus@mail.ru;
Тюгай Петр Юрьевич, +7 (777) 136 34 43, Pyotr.Tyugay@ans.kz.
15. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: 8 ноября 2024 года.
16. Национальный орган по профессиональным квалификациям: 29 октября 2024 года.
17. Национальная палата предпринимателей РК "Атамекен": 4 декабря 2024 года.
18. Номер версии и год выпуска: версия 1, 2024 год.
19. Дата ориентировочного пересмотра: 31 декабря 2027 года.
Приложение 12 к приказу
исполняющего обязанности
Министра транспорта
Республики Казахстан
от 19 декабря 2024 года № 418
Профессиональный стандарт: "Бортовое обслуживание пассажиров"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Бортовое обслуживание пассажиров" разработан в соответствии со статьей 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", устанавливает требования к формированию образовательных программ, в том числе обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области обеспечения безопасности и комфорта пассажирам авиакомпании во время полета.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) авиакомпания – юридическое лицо, имеющее сертификат эксплуатанта гражданских воздушных судов;
2) комфорт на борту воздушного судна – совокупность бытовых условий, удобств и климата, предназначенных для создания определенных физико-гигиенических условий пассажирам и удобств их обслуживания бортпроводниками, обусловленная компоновкой пассажирской кабины, интерьером и оснащенностью необходимым оборудованием и системами жизнеобеспечения (электрической, кислородной, аварийно-спасательной системы, водоснабжение, канализация, регулирование давления, газового состава и кондиционирования воздуха);

1. "Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын авиация персоналын кәсіби даярлаудың үлгілік бағдарламаларын бекіту туралы" ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 28 қыркүйектегі N 764 бұйрығы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Мамандандырылған әуе көлігі бөлімшелерінің басшылары (басшылары).
4-ші тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
13. Мемлекеттік органның атауы: Қазакстан Республикасының Көлік министрлігі.
Орындаушы: Мырзагалиев Ербакыт Орынгалиевич, +7 (717) 257 21 91, e.myrzagaliev@transport.gov.kz.
14. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар): "Азаматтық авиация академиясы" АҚ.
Жоба жетекшісі: Жакупов Кайрат Болатович, k.zhakupov@agakaz.kz, +7 (701) 158 54 52.
Орындаушылар: Кучкаров Бахтияр Кадыржонович, k.bakhtiyar@agakaz.kz, +7 (777) 250 66 34.
Шагвалиев Руслан Негматкалиевич, +7 (701) 411 08 58, shagrus@mail.ru.
Тюгай Петр Юрьевич, +7 (777) 136 34 43, Pyotr.Tyugay@ans.kz.
15. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2024 жылғы 8 қараша.
16. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2024 жылғы 29 қазан.
17. "Атамекен" ҚР Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2024 жылғы 4 желтоқсан.
18. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: Нұсқа 1, 2024 жыл.
19. Болжалды қайта қарау күні: 2027 жылғы 31 желтоқсан.
Қазақстан Республикасы
Көлік министрінің
міндетін атқарушының
2024 жылғы 19 желтоқсандағы
№ 418 бұйрығына
12-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Жолаушыларға борттық қызмет көрсету"
1-ші тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолдану аясы: "Борттық қызмет көрсету" кәсіптік стандарты "Кәсіби біліктілік туралы" ҚР Заңының 5-бабына сәйкес әзірленді, білім беру бағдарламаларын қалыптастыруға, оның ішінде кәсіпорындарда персоналды оқытуға, білім беру ұйымдары қызметкерлері мен түлектерінің кәсіптік біліктілігін тануға және ұшу кезінде авиакомпания жолаушыларына қауіпсіздік пен жайлылықты қамтамасыз ету саласындағы кең ауқымды міндеттердің шешімдеріне қойылатын талаптарды белгілейді.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) әуе компания – азаматтық әуе кемелерін пайдаланушы сертификаты бар заңды тұлға;
2) әуе кемесінің бортындағы жайлылық – жолаушылар кабинасының орналасуына, интерьерге және тіршілікті қамтамасыз ететін қажетті жабдықтармен және жүйелермен (электр, оттегі, авариялық-құтқару жүйесі, сумен жабдықтау, кәріз, қысымды, газ құрамын және ауаны баптауды реттеу) жарақтандырылуына байланысты жолаушыларға белгілі бір физикалық-гигиеналық жағдайлар жасауға және оларға бортсеріктермен қызмет көрсетуге арналған тұрмыстық жағдайлардың, жайлылықтар мен климаттың жиынтығы;

3) багаж – личные вещи пассажиров или экипажа, перевозимые на борту воздушного судна;
4) повреждение (порча) багажа, груза – приведение в период перевозки в негодное состояние багажа, груза или части багажа, груза, вследствие чего они не могут быть полностью, либо частично использованы по своему первоначальному назначению (потеряли полностью либо частично свою ценность);
5) индивидуальное обслуживание – создание доброжелательной обстановки, психологического комфорта пассажирам с момента посадки в самолет и до момента прибытия их в пункт назначения;
6) пассажир – физическое лицо, не входящее в состав экипажа и перевозимое на воздушном судне в соответствии с договором воздушной перевозки или на иных законных основаниях;
7) обслуживание пассажиров – деятельность эксплуатанта по выполнению процедур, связанных с оформлением и осуществлением воздушной перевозки пассажиров и предоставлением им обязательного ассортимента услуг, направленных на удовлетворение потребностей;
8) пассажирская кабина – часть фюзеляжа воздушного судна, состоящая из совокупности пассажирских салонов, бытовых и вспомогательных помещений, оснащенных соответствующим оборудованием, предназначенных для размещения пассажиров, бортпроводников;
9) член кабинного экипажа – лицо, относящееся к авиационному персоналу, которое в интересах безопасности и в целях обслуживания пассажиров и (или) перевозки грузов выполняет обязанности на борту воздушного судна, поручаемые ему эксплуатантом или командиром воздушного судна, но не являющийся членом летного экипажа;
10) опасные грузы – изделия или вещества, которые способны создавать угрозу для здоровья, безопасности, имущества или окружающей среды и которые указаны в перечне опасных грузов, предназначенных для перевозки на гражданских воздушных судах, утвержденным приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан, в Технических инструкциях по безопасной перевозке опасных грузов по воздуху Международной организации гражданской авиации (ИКАО);
11) класс обслуживания – уровень комфорта и объем услуг, предоставляемых пассажирам в соответствии с тарифом на воздушную перевозку;
12) рейс – полет воздушного судна (по расписанию или вне расписания), выполняемый в одном направлении от начального до конечного пункта маршрута;
13) груз скоропортящийся – продукты растительного или животного происхождения, продукты их переработки, живые растения, рыбопосадочный материал, которые требуют особых условий при хранении и транспортировке;
14) руководство по производству полетов – документ, содержащий правила, инструкции и рекомендации для использования эксплуатационным персоналом при выполнении своих обязанностей.

3) багаж – әуе кемесінің бортында тасымалданатын жолаушылардың немесе экипаждың жеке заттары;
4) багаждың, жүктің зақымдануы (бүлінуі) – тасымалдау кезеңінде багажды, жүкті немесе багаждың бір бөлігін, жүкті жарамсыз күйге келтіру, соның салдарынан оларды өзінің бастапқы мақсаты бойынша толық не ішінара пайдалануға болмайды (өз құндылығын толық не ішінара жоғалтты);
5) жеке қызмет көрсету – ұшаққа қонған сәттен бастап және олар межелі жерге келген сәтке дейін жолаушыларға тілектестік жағдай, психологиялық жайлылық жасау;
6) жолаушы – экипаж құрамына кірмейтін және әуе тасымалы шартына сәйкес немесе өзге де заңды негіздерде әуе кемесімен тасымалданатын жеке тұлға;
7) жолаушыларға қызмет көрсету – пайдаланушының жолаушыларды әуе тасымалын ресімдеуге және жүзеге асыруға және оларға қажеттіліктерді қанағаттандыруға бағытталған қызметтердің міндетті ассортиментін ұсынуға байланысты рәсімдерді орындау жөніндегі қызметі;
8) жолаушылар кабинасы – жолаушыларды, бортсеріктерді орналастыруға арналған, тиісті жабдықпен жарақтандырылған жолаушылар салондарының, тұрмыстық және қосалқы үй-жайлардың жиынтығынан тұратын әуе кемесі фюзеляжының бөлігі;
9) кабина экипажының мүшесі – кауіпсіздік мүддесінде және жолаушыларға қызмет көрсету және (немесе) жүктерді тасымалдау мақсатында әуе кемесінің бортында оған әуе кемесінің пайдаланушысы немесе командирі тапсыратын, бірақ ұшу экипажының мүшесі болып табылмайтын міндеттерді орындайтын авиация персоналына жататын адам;
10) қауіпті жүктер – денсаулыққа, қауіпсіздікке, мүлікке немесе қоршаған ортаға қауіп төндіретін және ҚР Көлік және коммуникациялар министрінің бұйрығымен бекітілген Азаматтық әуе кемелерінде тасымалдауға арналған қауіпті жүктердің тізбесінде, Халықаралық Азаматтық авиация ұйымының (ИКАО) әуе арқылы қауіпті жүктерді қауіпсіз тасымалдау жөніндегі Техникалық нұсқаулықтарда көрсетілген бұйымдар немесе заттар;
11) қызмет көрсету класы – әуе тасымалы тарифіне сәйкес жолаушыларға көрсетілетін қызметтердің жайлылық деңгейі мен көлемі;
12) рейс – маршруттың бастапқы пунктінен соңғы пунктіне дейін бір бағытта орындалатын әуе кемесінің ұшуы (кесте бойынша немесе кестеден тыс);
13) тез бұзылатын жүк – өсімдіктерден немесе жануарлардан алынатын өнімдер, оларды қайта өңдеу өнімдері, тірі өсімдіктер, сақтау және тасымалдау кезінде ерекше жағдайларды қажет ететін балық өсіру материалы;
14) ұшу өндірісі бойынша нұсқаулық – ұшу қағидасын, ұшуды ұйымдастыруды қамтамасыз етуді және орындауды регламенттейтін құжат.

3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) СУАБ – система управления авиационной безопасностью (Security Management System, SEMS);
2)ВС – воздушное судно;
3) КВС – командир воздушного судна;
4) КС – квалификационный справочник;
5) ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник;
6) РК – Республика Казахстан;
7) ОРК – отраслевая рамка квалификаций;
8) ПРВ – полетное и рабочее время;
9) СУБП – система управления безопасностью полетов (Safety Management System, SMS);
10) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Бортовое обслуживание пассажиров.
5. Код профессионального стандарта: H51101088.
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
H Транспорт и складирование;
51 Деятельность воздушного транспорта;
51.1 Деятельность воздушного пассажирского транспорта;
51.10 Деятельность воздушного пассажирского транспорта;
51.10.1 Деятельность воздушного пассажирского транспорта, подчиняющегося расписанию;
H Транспорт и складирование;
51 Деятельность воздушного транспорта;
51.1 Деятельность воздушного пассажирского транспорта;
51.10 Деятельность воздушного пассажирского транспорта;
51.10.2 Деятельность воздушного пассажирского транспорта, не подчиняющегося расписанию;
H Транспорт и складирование;
51 Деятельность воздушного транспорта;
51.2 Деятельность воздушного грузового транспорта и космического транспорта;
51.21 Деятельность грузового воздушного транспорта;
51.21.1 Деятельность грузового воздушного транспорта, подчиняющего расписанию;
H Транспорт и складирование;
51 Деятельность воздушного транспорта;
51.2 Деятельность воздушного грузового транспорта и космического транспорта;
51.21 Деятельность грузового воздушного транспорта;
51.21.2 Деятельность грузового воздушного транспорта, не подчиняющего расписанию.
7. Краткое описание профессионального стандарта: в данном профессиональном стандарте приведены характеристики работ и трудовые функции профессий по сервисному обслуживание авиапассажиров и членов летного экипажа во время полета на воздушном судне и проведение мероприятий по обеспечению безопасности полета
8. Перечень карточек профессий:
1) Бортпроводник (воздушный) – 3 уровень ОРК;
2) Бортпроводник-инструктор – 4 уровень ОРК;
3) Бортовой оператор – 4 уровень ОРК;
4) Начальник службы – 6 уровень ОРК;
5) Руководители (управляющие) специализированных воздушных транспортных подразделений – 7 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Бортпроводник (воздушный)":
Код группы:

3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
1) АҚБЖ – авиациялық қауіпсіздікті басқару жүйесі (Security Management System, SEMS);
2) ӘК – әуе кемесі;
3) ӘКК – әуе кемесінің командирі;
4) БА – біліктілік анықтамалығы;
5) БТБА – бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
6) ҚР – Қазақстан Республикасы;
7) СБШ – салалық біліктілік шеңбері;
8) ҰЖУ – ұшу және жұмыс уақыты;
9) ҰҚБЖ – ұшу қауіпсіздігін басқару жүйесі (Safety Management System, SMS);
10) ЭҚЖЖ – экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші.
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Жолаушыларға борттық қызмет көрсету.
5. Кәсіптік стандарттың коды: H51101088.
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
H Көлік және қоймалау;
51 Әуе көлігінің қызметі;
51.1 Жолаушылар әуе көлігінің қызметі;
51.10 Жолаушылар әуе көлігінің қызметі;
51.10.1 Кестеге бағынатын жолаушылар әуе көлігінің қызметі;
H Көлік және қоймалау;
51 Әуе көлігінің қызметі;
51.1 Жолаушылар әуе көлігінің қызметі;
51.10 Жолаушылар әуе көлігінің қызметі;
51.10.2 Кестеге бағынбайтын жолаушылар әуе көлігінің қызметі;
H Көлік және қоймалау;
51 Әуе көлігінің қызметі;
51.2 Жүк әуе көлігі және ғарыш көлігінің қызметі;
51.21 Жүк әуе көлігінің қызметі;
51.21.1 Кестеге бағынатын жүк әуе көлігінің қызметі;
H Көлік және қоймалау;
51 Әуе көлігінің қызметі;
51.2 Жүк әуе көлігі және ғарыш көлігінің қызметі;
51.21 Жүк әуе көлігінің қызметі;
51.21.2 Кестеге бағынбайтын жүк әуе көлігінің қызметі.
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Бұл кәсіби стандартта әуе кемесінде ұшу кезінде әуе жолаушылары мен ұшу экипажының мүшелеріне сервистік қызмет көрсету және ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі іс шараларды жүргізу бойынша жұмыстардың сипаттамалары мен кәсіптердің еңбек функциялары келтірілген.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Борт жолсерігі (әуе) – 3 СБШ-нің деңгейі;
2) Борт жолсерік -инструкторы – 4 СБШ-нің деңгейі;
3) Борт операторы – 4 СБШ-нің деңгейі;
4) Қызмет бастығы – 6 СБШ-нің деңгейі;
5) Мамандандырылған әуе көлігі бөлімшелерінің басшылары (басқарушылары) – 7 СБШ-нің деңгейі.
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "Борт жолсерігі (әуе)":
Топтың коды:

Параграф 15. Бортовой проводник, Параграф 16. Бортовой проводник
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
-
Специальность:
-
Квалификация:
-
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
5 разряд - стаж работы бортовым проводником 4 разряда не менее 1 года. 6 разряд - стаж работы бортовым проводником 5 разряда не менее 3 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
5111-1-001 - Бортовой проводник
5111-1-004 - Стюард
5111-1-005 - Стюардесса
Основная цель деятельности:
Обеспечение безопасности и обслуживание лиц на борту воздушного судна гражданской авиации
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение требований по обеспечению безопасности в пассажирской кабины ВС в штатных, нештатных и аварийных ситуациях
2. Обслуживание пассажиров и членов экипажа на борту ВС
3. Организация работы членов кабинного экипажа во время и после полета
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение требований по обеспечению безопасности в пассажирской кабины ВС в штатных, нештатных и аварийных ситуациях
Навык 1:
Проведение предполетной подготовки
Умения:
1. Проводить досмотр воздушного судна до посадки авиапассажиров и после их выхода по окончании рейса с целью обнаружения посторонних лиц и забытых вещей.
2. Проверять наличие, исправность оборудования и систем в пассажирской кабине ВС, обеспечивающих безопасность согласно предписанным картам контрольных проверок оборудования пассажирской кабины.
3. Взаимодействовать с наземным персоналом по вопросам обеспечения безопасности в пассажирской кабине.
4. Взаимодействовать с членами летного экипажа по вопросам обеспечения безопасности в пассажирской кабине в штатных, нештатных и аварийных ситуациях.
5. Проверять наличие и соответствие всей необходимой документации и руководств.
Знания:
1. Стандарты, технологии и документы, регламентирующие работу членов кабинного экипажа воздушного судна.
2. Системы безопасности и управления, используемые на борту ВС.
3. Схему размещения и порядок пользования аварийно-спасательными средствами, предназначенными для спасения авиапассажиров в аварийной ситуации.
4. Памятку экипажа по действиям в чрезвычайной обстановке.
5. Правила перевозки опасных грузов.

Параграф 15. Борт жолсерігі
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
-
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
5-разряд-4-разрядты борттық жолсеріктің жұмыс өтілі 1 жылдан кем емес 6-разряд-5-разрядты борттық жолсеріктің жұмыс өтілі 3 жылдан кем емес
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Бортпроводник -сертификат авиационного учебного центра "Cabin crew initial/type specific course"
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
5111-1-001 - Борт жолсерігі
5111-1-004 - Стюард
5111-1-005 - Стюардесса
Қызметтің негізгі мақсаты:
Азаматтық авиация әуе кемесінің бортында адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету және оларға қызмет көрсету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Штаттық штаттық емес және авариялық жағдайларда рейсті орындау кезінде әуе кемесінің жолаушылар кабинасының қауіпсіздігін қамтамасыз ету
2. ӘК бортында жолаушылар мен экипаж мүшелеріне қызмет көрсету
3. Кабиналық экипаж мүшелерінің жұмысын ұйымдастыру және қызмет көрсетудің экономикалық, бизнес және бірінші класты жолаушыларына сервис ұсыну
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Штаттық штаттық емес және авариялық жағдайларда рейсті орындау кезінде әуе кемесінің жолаушылар кабинасының қауіпсіздігін қамтамасыз ету
Дағды 1:
Ұшу алдындағы дайындықты жүргізу
Машықтар:
1. Бөгде адамдар мен ұмытылған заттарды табу мақсатында әуе кемесін әуе жолаушылары қонғанға дейін және олар шыққаннан кейін рейс аяқталғаннан кейін тексеріп қарауды жүргізу.
2. Жолаушылар кабинасының жабдықтарын бақылау тексерулерінің белгіленген карталарына сәйкес қауіпсіздікті қамтамасыз ететін әк жолаушылар кабинасында жабдықтар мен жүйелердің болуын, жарамдылығын тексеру.
3. Жолаушылар кабинасында қауіпсіздікті қамтамасыз ету мәселелері бойынша жерүсті персоналымен өзара байланыс жасау.
4. Штаттық, штаттық емес және авариялық жағдайларда жолаушылар кабинасында қауіпсіздікті қамтамасыз ету мәселелері бойынша ұшу экипажының мүшелерімен өзара байланыс жасау.
5. Барлық қажетті құжаттар мен нұсқаулықтардың болуын және сәйкестігін тексеру.
Білімдер:
1. Әуе кемесінің кабиналық экипажы мүшелерінің жұмысын реттейтін стандарттар, технологиялар және құжаттар.
2. ӘК бортында пайдаланылатын қауіпсіздік және басқару жүйелері.
3. Авариялық жағдайда авиажолаушыларды құтқаруға арналған авариялық-құтқару құралдарын орналастыру схемасы мен пайдалану тәртібі.
4. Төтенше жағдайдағы әрекеттер бойынша экипаж жадынамасы.
5. Қауіпті жүктерді тасымалдау ережелері.

6. Знание полетного и рабочего времени (ПРВ).
7. Инструкции по предполетной и послеполетной работе бортового проводника, о приеме-сдаче коммерческой загрузки.
8. Руководство по досмотру авиапассажиров, членов экипажа и воздушного судна в объеме, касающемся бортпроводника.
9. Знание иностранного языка.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Проведение предполетного инструктажа пассажирам
Умения:
1. Объяснять пассажирам правила безопасности и порядка действий в аварийной ситуации.
2. Демонстрировать порядок пользования ремнями безопасности, кислородными масками и спасательными жилетами, и другими спасательными средствами.
3. Контролировать выполнение пассажирами указаний инструктажа.
Знания:
1. Порядок пользования средствами индивидуальной защиты.
2. Порядок демонстрации спасательных средств.
3. Инструкции о порядке действий в аварийной обстановке.
4. Требования, предъявляемые к качеству выполняемых работ (услуг).
5. Знание иностранного языка.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 3:
Проведение аварийно- спасательных работ и оказание доврачебной помощи
Умения:
1. Пользоваться находящимся на борту аварийно-спасательным оборудованием (спасательные жилеты, спасательные плоты, аварийные трапы и желоба, аварийные выходы, переносные огнетушители, кислородное оборудование и комплекты первой помощи и т.п.) с учетом типа ВС.
2. Исполнять, связанные с обеспечением безопасности обязанности и функции, которые необходимо выполнять члену кабинного экипажа воздушного судна при возникновении аварийной обстановки или в ситуации, требующей аварийной эвакуации, с учетом типа ВС.
3. Проводить безопасную и быструю эвакуацию на сушу и воду лиц, находящихся на борту воздушного судна, а также выполнять необходимые функции в аварийной обстановке или в ситуации, требующей аварийной эвакуации с учетом типа ВС.
4. Обеспечивать по указанию командира воздушного судна меры авиационной безопасности на аэродромах, посадочных площадках, на которых не предусмотрено наличие службы авиационной безопасности.
5. Использовать оборудование и бортовые системы в соответствии с правилами эксплуатации с учетом характеристик, ограничений и типа воздушного судна.
6. Осуществлять взаимодействие с другими членами экипажа и наземным персоналом с целью обеспечения безопасности в пассажирской кабине ВС.
7. Распознавать и контролировать факторы угроз и ошибок.
8. Регулировать ситуации, связанные с нарушением пассажирами правил поведения на борту ВС, угрожающие безопасности полета.
9. Выполнять мероприятия согласно контрольному перечню для бортпроводников в случае инцидентов, связанных с опасными грузами в пассажирской кабине во время полета.

6. Ұшу жұмыс уақытының регламенттері.
7. Әуе жолаушыларын, экипаж мүшелерін және әуе кемесін бортсерікке қатысты көлемде тексеріп қарау жөніндегі басшылық.
8. Шет тілін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Жолаушыларға ұшу алдындағы нұсқаулық жүргізу
Машықтар:
1. Жолаушыларға төтенше жағдайдағы қауіпсіздік ережелері мен іс-қимыл тәртібін түсіндіру.
2. Қауіпсіздік белдіктерін, оттегі маскаларын және құтқару кеудешелерін және басқа да құтқару құралдарын пайдалану тәртібін көрсету.
3. Жолаушылардың нұсқауларды нұсқауларды орындауын бақылау.
Білімдер:
1. Жеке қорғаныс құралдарын пайдалану тәртібі.
2. Құтқару құралдарын көрсету тәртібі.
3. Төтенше жағдайдағы әрекеттер тәртібі туралы нұсқаулар.
4. Орындалатын жұмыстардың ( қызметтердің) сапасына қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 3:
Авариялық - құтқару жұмыстарын жүргізу және дәрігерге дейінгі көмек көрсету
Машықтар:
1. Борттағы авариялық-құтқару жабдықтарын (құтқару кеудешелері, құтқару салдары, авариялық траптар мен науалар, авариялық шығулар, тасымалды өрт сөндіргіштер, оттегі жабдықтары мен алғашқы көмек жиынтықтары және т.б.) ӘК типін ескере отырып пайдалану.
2. Әуе кемесінің кабиналық экипажының мүшесі авариялық жағдай туындаған кезде немесе авариялық эвакуациялауды талап ететін жағдайда ӘК типін ескере отырып, орындауы қажет міндеттер мен функцияларды қауіпсіздікті қамтамасыз етуге байланысты орындауға міндетті.
3. Әуе кемесінің бортындағы адамдарды құрлыққа және суға қауіпсіз және жылдам эвакуациялауды жүргізу, сондай-ақ авариялық жағдайда немесе ӘК типін ескере отырып, авариялық эвакуациялауды талап ететін жағдайда қажетті функцияларды орындау.
4. Әуе кемесі командирінің нұсқауы бойынша авиациялық қауіпсіздік қызметінің болуы көзделмеген әуеайлақтарда, қону алаңдарында авиациялық қауіпсіздік шараларын қамтамасыз ету.
5. Әуе кемесінің сипаттамаларын, шектеулерін және типін ескере отырып, пайдалану ережелеріне сәйкес жабдықтар мен борттық жүйелерді пайдалану.
6. ӘК жолаушылар кабинасында қауіпсіздікті қамтамасыз ету мақсатында экипаждың басқа мүшелерімен және жердегі персоналмен өзара іс-қимылды жүзеге асыру.
7. Қауіп пен қателік факторларын тану және бақылау.
8. Жолаушылардың ұшу қауіпсіздігіне қауіп төндіретін ӘК бортында жүріс-тұрыс ережелерін бұзуына байланысты жағдайларды реттеу.
9. Ұшу кезінде жолаушылар кабинасында қауіпті жүктермен байланысты оқиғалар болған жағдайда бортсеріктердің бақылау тізіміне сәйкес іс-шараларды орындау.

10. Осуществлять контроль загрузки (разгрузки) на воздушное судно багажа, почты, груза, ценного груза, опасного груза, оружия и боеприпасов.
11. Оказывать первую помощь лицам, находящимся на борту воздушного судна.
12. Применять правила авиационной безопасности при выявлении факторов угроз.
13. Применять навыки по действиям в нештатной или аварийной ситуации на всех этапах выполнения рейса.
14. Уметь плавать.
Знания:
1. Аварийно-спасательные процедуры и принципы выживания.
2. Порядок оказания первой (до врачебной) помощи.
3. Порядок действий при акте незаконного вмешательства (захват ВС, саботаж, обнаружение на борту ВС взрывчатого устройства и пр.).
4. Памятку экипажа по действиям в чрезвычайной обстановке.
5. Приемы обеспечения эффективного взаимодействия в обычных условиях и в аварийных ситуациях.
6. Правил спасательных работ при приводнении ВС на воду.
7. Правила перевозки опасных грузов.
8. Правила перевозки специальных грузов.
9. Инструктивные указания по подготовке кабинного экипажа в области выявления торговли людьми и реагирования на нее.
10. Знание иностранного языка.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Обслуживание пассажиров и членов экипажа на борту ВС
Навык 1:
Обслуживание на земле
Умения:
1. Проверять санитарное состояние пассажирской кабины.
2. Принимать и размещать на борту воздушного судна коммерческую загрузку, бытовое имущество, буфетно-кухонное оборудование, бортовое питание.
3. Встречать пассажиров.
4. Размещать ручную кладь.
5. Контролировать количество и размещения авиапассажиров на борту воздушного судна.
6. Информировать пассажиров о правилах поведения на борту ВС.
7. Помогать пассажирам с ограниченными возможностями.
8. Организовывать безопасный выход пассажиров из ВС.
9. Получать задание на полет, необходимую документацию и информацию о рейсе.
10. Заполнять рейсовую документацию.
Знания:
1. Правила перевозки пассажиров багажа и грузов.
2. Инструкции по предполетной и послеполетной работе бортпроводника, о приеме-сдаче коммерческой загрузки.
3. Конструктивные особенности и расположение служебных, бытовых и общественных помещений на ВС.
4. Отраслевые стандарты по предоставлению услуг авиапассажирам, выдаче мягкого инвентаря и средств обслуживания авиапассажиров.
5. Инструкции по обслуживанию пассажиров на земле.
6. Формы учета и отчетности, порядок их ведения и составления.
7. Порядок оформления полетной документации.
8. Правила по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
9. Знание иностранного языка.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Обслуживание в полете
Умения:

10. Әуе кемесіне багажды, поштаны, жүкті, бағалы жүкті, қауіпті жүкті, қару мен оқ-дәрілерді тиеуді (түсіруді) бақылауды жүзеге асыру.
11. Әуе кемесінің бортындағы адамдарға алғашқы көмек көрсету.
12. Қауіп факторларын анықтау кезінде авиациялық қауіпсіздік ережелерін қолдану.
13. Рейсті орындаудың барлық кезеңдерінде штаттан тыс немесе төтенше жағдайда әрекет ету дағдыларын қолдану.
14. Жүзе білу.
Білімдер:
1. Құтқару процедуралары және өмір сүру принциптері.
2. Алғашқы (дәрігерге дейінгі) көмек көрсету тәртібі.
3. Заңсыз араласу актісі кезіндегі іс-қимыл тәртібі (ӘК түсіру, диверсия, ӘК бортында жарылғыш құрылғыны табу және т.б.).
4. Төтенше жағдайдағы әрекеттер бойынша экипаж жадынамасы.
5. Қарапайым жағдайларда және төтенше жағдайларда тиімді өзара әрекеттесуді қамтамасыз ету әдістері.
6. Әк суға ағызу кезіндегі құтқару жұмыстарының қағидалары.
7. Қауіпті жүктерді тасымалдау ережелері.
8. Арнайы жүктерді тасымалдау ережелері.
9. Адам саудасын анықтау және оған ден қою бойынша кабиналық экипаждың нұсқаулығы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
ӘК бортында жолаушылар мен экипаж мүшелеріне қызмет көрсету
Дағды 1:
Жердегі техникалық қызмет көрсету
Машықтар:
1. Жолаушылар кабинасының санитарлық жағдайын тексеру.
2. Әуе кемесінің бортында коммерциялық тиеуді, тұрмыстық мүлікті, буфет-ас үй жабдықтарын, борттық тамақтануды қабылдау және орналастыру.
3. Жолаушыларды қарсы алу.
4. Қол жүгін орналастыру.
5. Әуе кемесінің бортында әуе жолаушыларының саны мен орналасуын бақылау.
6. Жолаушыларды ӘК бортындағы тәртіп ережелері туралы хабардар ету.
7. Мүмкіндігі шектеулі жолаушыларға көмектесу.
8. Жолаушылардың ӘК-ден қауіпсіз шығуын ұйымдастыру.
9. Ұшу тапсырмасын, қажетті құжаттаманы және ұшу туралы ақпаратты алу.
10. Ұшу құжаттамасын толтыру.
Білімдер:
1. Жолаушыларды багажды және жүктерді тасымалдау ережесі.
2. Бортсеріктің ұшу алдындағы және ұшудан кейінгі жұмысы, коммерциялық жүктемені қабылдау-тапсыру туралы нұсқаулар.
3. ӘК-дегі қызметтік, тұрмыстық және қоғамдық үй-жайлардың конструктивтік ерекшеліктері мен орналасуы.
4. Әуе жолаушыларына қызмет көрсету, жұмсақ инвентарь мен әуе жолаушыларына қызмет көрсету құралдарын беру жөніндегі салалық стандарттар.
5. Жердегі жолаушыларға қызмет көрсету жөніндегі нұсқаулық.
6. Есепке алу және есептілік нысандары, оларды жүргізу және жасау тәртібі.
7. Ұшу құжаттамасын ресімдеу тәртібі.
8. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік жөніндегі қағидалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Ұшу кезінде қызмет көрсету
Машықтар:

1. Предоставлять пассажирам и членам летного экипажа полного комплекса услуг, предусмотренных технологическими картами рейса.
2. Контролировать соблюдение пассажирами правил поведения на борту ВС во время полета.
3. Информировать старшего бортпроводника обо всех нарушениях и неисправностях.
4. Использовать буфетно-кухонное оборудование и средства облуживания пассажиров.
5. Разрешать жалобы клиентов.
6. Помогать пассажирам с ограниченными возможностями.
7. Оказывать доврачебную помощь.
Знания:
1. Требования, предъявляемые к качеству выполняемых работ (услуг).
2. Требования по рациональной организации труда на рабочем месте.
3. Руководство по стандартам сервиса на борту ВС.
4. Санитарные правила и организацию питания авиапассажиров в рейсе.
5. Руководство по стандартам внешнего вида и ношению униформы.
6. Порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
7. Знание иностранного языка.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Организация работы членов кабинного экипажа во время и после полета
Навык 1:
Организация и контроль за заботой бортпроводников
Умения:
Разряд 6
1. Контролировать знания бригады бортпроводников — требований, процедур, стандартов, правил поведения и дисциплины и т.д., прописанных в руководстве кабинного экипажа.
2. Контролировать в бригаде бортпроводников правила ношения форменной одежды.
3. Контролировать и координировать в бригаде бортпроводников выполнение технологии предоставления сервиса на борту воздушного судна (ВС), прописанных в руководстве по сервисному обслуживанию.
4. Контролировать актуальные сроки действия и запрашивать своевременное обновление рабочей и личной документации у соответствующих служб, а также в бригаде бортпроводников (список квалификационных допусков, удостоверение члена кабинного экипажа, медицинский сертификат 2 класса, медицинская книжка, паспорт).
5. Контролировать своевременную явку членов кабинного экипажа, назначенных на рейс в составе бригады или служебными пассажирами.
6. Проводить предполетный и послеполетный брифинг с бортпроводниками.
7. Контролировать бригаду во время перемещения до ВС с соблюдением правил по технике безопасности, авиационной безопасности, а также правил, установленных иными смежными службами аэропорта.
8. Проводить и контролировать выполнение бригадой бортпроводников в полном объеме предполетной подготовки ВС.
9. Обеспечивать позитивную рабочую атмосферу в экипаже.
10. Взаимодействовать и координировать действия членов экипажа в штатных, нештатных и аварийных ситуациях.
Знания:
6 разряд

1. Жолаушыларға және ұшу экипажының мүшелеріне рейстің технологиялық карталарында көзделген қызметтердің толық кешенін ұсыну.
2. Жолаушылардың ұшу кезінде ӘК бортында жүріс-тұрыс ережелерін сақтауын бақылау.
3. Бас бортсерікке барлық бұзушылықтар мен ақаулар туралы хабарлау.
4. Буфет-ас үй жабдықтары мен жолаушыларға қызмет көрсету құралдарын пайдалану.
5. Клиенттердің шағымдарын шешу.
6. Мүмкіндігі шектеулі жолаушыларға көмектесу.
7. Дәрігерге дейінгі көмек көрсету.
Білімдер:
1. Орындалатын жұмыстардың (қызметтердің) сапасына қойылатын талаптар.
2. Жұмыс орнында еңбекті ұтымды ұйымдастыруға қойылатын талаптар.
3. ӘК бортындағы сервис стандарттары бойынша нұсқаулық.
5. Санитарлық ережелер және рейсте әуе жолаушыларын тамақтандыруды ұйымдастыру.
6. Сыртқы түрі және форма кию стандарттары бойынша нұсқаулық.
7. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік жөніндегі тәртіп.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 3:
Кабиналық экипаж мүшелерінің жұмысын ұйымдастыру және қызмет көрсетудің экономикалық, бизнес және бірінші класты жолаушыларына сервис ұсыну
Дағды 1:
Бортсеріктердің жұмысын ұйымдастыру және бақылау
Машықтар:
Разряд 6
1. Бортсеріктер бригадасының білімін бақылау — кабина экипажының басшылығында жазылған талаптар, рәсімдер, стандарттар, мінез-құлық және тәртіп ережелері және т.б.
2. Бортсеріктер бригадасында нысанды киім кию ережелерін бақылау.
3. Бортсеріктер бригадасында сервистік қызмет көрсету жөніндегі нұсқаулықта жазылған әуе кемесінің (ӘК) бортында сервис ұсыну технологиясының орындалуын бақылау және үйлестіру.
4. Тиісті қызметтерден, сондай-ақ бортсеріктер бригадасынан біліктілік рұқсаттарын, кабиналық экипаж мүшесінің куәлігін, 2-сыныпты медициналық сертификатты, медициналық кітапшаны, паспортты) қолданудың өзекті мерзімдерін бақылайды және жұмыс және жеке құжаттаманы уақтылы жаңартуды сұратады.
5. Бригада құрамында немесе қызметтік жолаушылармен рейске тағайындалған кабиналық экипаж мүшелерінің уақтылы келуін бақылау.
6. Бортсеріктермен ұшу алдындағы және ұшудан кейінгі брифинг өткізу.
7. Қауіпсіздік техникасы, авиациялық қауіпсіздік жөніндегі қағидаларды, сондай-ақ әуежайдың өзге де аралас қызметтері белгілеген қағидаларды сақтай отырып, ӘК-ге дейін жүріп-тұру кезінде бригаданы бақылау.
8. ӘК ұшу алдындағы даярлығының толық көлемінде бортсеріктер бригадасының орындалуын жүргізу және бақылау.
9. Экипажда жағымды жұмыс атмосферасын қамтамасыз ету.
10. Экипаж мүшелерінің штаттық, штаттық емес және апаттық жағдайлардағы әрекеттерін үйлестіру және үйлестіру.
Білімдер:
6 разряд

1. Законодательные и иные нормативные и правовые акты РК, регламентирующие деятельность авиации.
2. Внутренние акты авиакомпании по безопасности и охране труда.
3. Руководство по производству полетов.
4. Руководство по стандартам сервиса на борту ВС.
5. Руководство по стандартам внешнего вида.
6. Процедуры взаимодействия с летным экипажем в нормальной и аварийной ситуации.
7. Обзор авиационных инцидентов и происшествий.
8. Человеческий фактор и оптимизация работы кабинного экипажа (CRM).
9. Основы психологии и порядок общения.
10. Методику проведения разбора результатов полета с членами экипажа бортовых проводников.
11. Порядок оформления рейсовой документации.
12. Порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
13. Требования, предъявляемые к качеству выполняемых работ (услуг).
14. Требования по рациональной организации труда на рабочем месте.
15. Знание полетного и рабочего времени (ПРВ).
16. Знание иностранного языка.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Обеспечение безопасности и предоставление сервиса экипажу и пассажирам экономического, бизнес- и первого класса обслуживания
Умения:
6 разряд
1. Проверять наличие, исправность, размещение аварийно-спасательного оборудования.
2. Заполнять Cabin Defect Log Book (CDLB) в случаях выявления неисправного оборудования.
3. Проверять ВС на предмет посторонних/подозрительных предметов, по окончанию проверки заполнять "Pre-flight Security Search Checklist".
4. Проверять исправность и готовность систем ВС к полету.
5. Проверять готовность бытового и бортового оборудования, помещений ВС к рейсу согласно технологическим процедурам.
6. Принимать и размещать бытовое имущества, буфетно-кухонное оборудование, посуду, средства обслуживания пассажиров, бортовое питание согласно технологической процедуре.
7. Своевременно выполнять стандартные доклады КВС.
8. Предоставлять информацию КВС, наземным, техническим службам о выявленных недостатках, неисправностях, расхождениях в процессе предполетной подготовки ВС.
9. Следить за санитарным состоянием ВС до посадки пассажиров, поддерживать чистоту и порядок в пассажирских салонах и на рабочих местах во время полета.
10. Заполнять задание на полет кабинному экипажу во время брифинга/де-брифинга, форму "График отдыха при усиленном экипаже".
11. Предоставлять качественный сервис во время рейса и контролировать бригаду бортпроводников во время предоставления всех видов обслуживания пассажирам на борту ВС.
12. Реагировать на жалобы пассажиров, предотвращать конфликтные ситуации.

1. Авиация қызметін регламенттейтін ҚР заңнамалық және өзге де нормативтік және құқықтық актілері.
2. Әуе компанияның еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі ішкі актілері.
3. Ұшу өндірісі бойынша нұсқаулық.
4. ӘК бортындағы сервис стандарттары бойынша нұсқаулық.
5. Сыртқы көрініс стандарттары бойынша нұсқаулық.
6. Қалыпты және төтенше жағдайда ұшу экипажымен өзара байланысын рәсімдері.
7. Авиациялық оқиғалар мен оқиғаларға шолу.
8. Адами факторды және кабина экипажының жұмысын оңтайландыру.
9. Психология негіздері және қарым-қатынас тәртібі.
10. Борттық жолсеріктер экипажының мүшелерімен ұшу нәтижелеріне талдау жүргізу әдістемесі.
11. Рейстік құжаттаманы ресімдеу тәртібі.
12. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік жөніндегі тәртіп.
13. Орындалатын жұмыстардың (қызметтердің) сапасына қойылатын талаптар.
14. Жұмыс орнында еңбекті ұтымды ұйымдастыруға қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Экипаж мен жолаушыларға экономикалық, бизнес және бірінші класты қызмет көрсетудің қауіпсіздігін қамтамасыз ету және сервис ұсыну
Машықтар:
6 разряд
1. Авариялық-құтқару жабдығының болуын, жарамдылығын, орналастырылуын тексеру.
2. Жарамсыз жабдық анықталған жағдайда тиісті құжаттаманы толтыру.
3. ӘК бөтен/күдікті заттарға тексереді, тексеру аяқталғаннан кейін ұшу алдындағы қауіпсіздікті тексерудің бақылау парағын толтырады.
4. Әк жүйелерінің жарамдылығы мен ұшуға дайындығын тексеру.
5. Технологиялық рәсімдерге сәйкес тұрмыстық және борттық жабдықтардың, ӘК үй-жайларының рейске дайындығын тексеру.
6. Технологиялық рәсімге сәйкес тұрмыстық мүлікті, буфет-ас үй жабдықтарын, ыдыс-аяқты, жолаушыларға қызмет көрсету құралдарын, борттық тамақтануды қабылдау және орналастыру.
7. ӘК стандартты баяндамаларын уақтылы орындау.
8. ӘК-нің, жердегі, техникалық қызметтерге ӘК-нің ұшу алдындағы даярлау процесінде анықталған кемшіліктер, ақаулар, сәйкессіздіктер туралы ақпарат беру.
9. Жолаушыларды отырғызар алдында ӘК-нің санитарлық жағдайын бақылау, ұшу кезінде жолаушылар салондары мен жұмыс орындарында тазалық пен тәртіпті сақтау.
10. Брифинг/де-брифинг кезінде кабиналық экипажға ұшу тапсырмасын, "күшейтілген экипаж кезіндегі демалыс кестесі" нысанын толтыру.
11. Ұшу кезінде сапалы қызмет көрсету және ӘК бортындағы жолаушыларға қызмет көрсетудің барлық түрлерін ұсыну кезінде бортсеріктер бригадасын бақылау.
12. Жолаушылардың шағымдарына жауап беру, жанжалды жағдайлардың алдын алу.

1325-4
Код наименования занятия:
1325-4-018
Наименование профессии:
Начальник службы
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Транспортные услуги
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Cтаж работы по специальности не менее 2 лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация обеспечения безопасности и обслуживания лиц на борту воздушного судна гражданской авиации кабинным экипажем.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация деятельности подразделения кабинных экипажей
2. Обеспечение высокого уровня обслуживания и безопасности на борту ВС
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Организация деятельности подразделения кабинных экипажей
Навык 1:
Координация деятельности работы подразделения
Умения:
1. Участвовать в проведение отбора кандидатов на основе квалификаций, опыта и личных качеств.
2. Организовывать обучение и введение в должность бортпроводников.
3. Управлять разработкой графиков работы бортпроводников с учетом расписания рейсов, полетного и рабочего времени, пожелания сотрудников и требований компании.
4. Устанавливать стандарты качества обслуживания, включая приветствие пассажиров, распределение питания и помощь в экстренных ситуациях.
5. Организовывать тренинги по обслуживанию пассажиров, безопасности и экстренным процедурам.
6. Взаимодействовать со службами эксплуатанта по вопросам составления графиков выполнения рейсов, обеспечения рейсов бортпитанием, инвентарем и другими средствами, необходимыми для обслуживания пассажиров в полете.
7. Проводить служебные расследования по жалобам и письмам пассажиров.
8. Разрабатывать меры по устранению недостатков в работе подразделения.
9. Контролировать и взаимодействовать со службами эксплуатанта по вопросам проведения подготовки персонала подразделения.
10. Организовывать прохождения работниками периодических медицинских осмотров (обследований), а также прохождение внеочередных медицинских осмотров (обследований) по решению руководства.
11. Организовать разработку и исполнение внутренних распорядительных документов.
12. Планировать результаты деятельности.
13. Анализировать работу персонала подразделения.
14. Прогнозировать результаты работы.
Знания:
1. Методы подбора, оценки и обучения персонала, а также мотивации и развития сотрудников.

1325-4
Қызмет атауының коды:
1325-4-018
Кәсіптің атауы:
Қызмет бастығы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Көлік қызметтері
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
мамандығы бойынша жұмыс өтілі 2 жылдан кем емес
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Кабиналық экипаждың азаматтық авиация әуе кемесінің бортында адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз етуді және оларға қызмет көрсетуді ұйымдастыру.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Кабиналық экипаждар бөлімшесінің қызметін ұйымдастыру
2. ӘК бортында қызмет көрсетудің және қауіпсіздіктің жоғары деңгейін қамтамасыз ету
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Кабиналық экипаждар бөлімшесінің қызметін ұйымдастыру
Дағды 1:
Бөлімше жұмысының қызметін үйлестіру
Машықтар:
1. Біліктілік, тәжірибе және жеке қасиеттер негізінде кандидаттарды іріктеуге қатысу.
2. Бортсеріктерді оқытуды және лауазымға енгізуді ұйымдастыру.
3. Ұшу кестесін, ҰШУ, қызметкерлердің тілектері мен компания талаптарын ескере отырып, бортсеріктердің жұмыс кестесін әзірлеуді басқару.
4. Жолаушыларды қарсы алуды, тамақтануды бөлуді және төтенше жағдайларға көмек көрсетуді қоса алғанда, қызмет көрсету сапасының стандарттарын белгілеу.
5. Жолаушыларға қызмет көрсету, қауіпсіздік және шұғыл рәсімдер бойынша тренингтер ұйымдастыру.
6. Рейстерді орындау кестесін құру, рейстерді борттық тамақпен, мүкәммалмен және ұшу кезінде жолаушыларға қызмет көрсету үшін қажетті басқа да құралдармен қамтамасыз ету мәселелері бойынша пайдаланушының қызметтерімен өзара іс-қимыл жасау.
7. Жолаушылардың шағымдары мен хаттары бойынша қызметтік тергеу жүргізу.
8. Бөлімше жұмысындағы кемшіліктерді жою бойынша шаралар әзірлеу.
9. Бөлімше персоналын даярлауды жүргізу мәселелері бойынша пайдаланушының қызметтерімен бақылау және өзара байланыс жасау.
10. Қызметкерлердің мерзімді медициналық тексерулерден (тексерулерден) өтуін, сондай-ақ басшылықтың шешімі бойынша кезектен тыс медициналық тексерулерден (тексерулерден) өтуін ұйымдастыру.
11. Ішкі өкімдік құжаттарды әзірлеуді және орындауды ұйымдастыру.
12. Қызмет нәтижелерін жоспарлау.
13. Бөлімше қызметкерлерінің жұмысын талдау.
14. Жұмыс нәтижелерін болжау.
Білімдер:
1. Қызметкерлерді іріктеу, бағалау және оқыту әдістері, сондай-ақ қызметкерлерді ынталандыру және дамыту.

2. Локальные нормативные акты эксплуатанта
3. Методы управления персоналом и его мотивации.
4. Принципы эффективной коммуникации.
5. Принципы эффективного взаимодействия в коллективе и причины возникновения конфликтных ситуаций.
6. Методика проведения разбора результатов полета с членами кабинного экипажа.
7. Требования охраны труда, пожарной безопасности.
8. Знание иностранного языка.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Обеспечение высокого уровня обслуживания и безопасности на борту ВС
Навык 1:
Внедрение стандартов обслуживания
Умения:
1. Разрабатывать и внедрять стандарты обслуживания пассажиров, включая инструкции по взаимодействию с ними.
2. Пересматривать и обновлять стандарты в соответствии с изменениями в законодательстве и требованиях отрасли.
3. Организовывать обучение бортпроводников по стандартам обслуживания и безопасности.
4. Оценивать качество работы бортпроводников через тестирование и обратную связь.
5. Организовывать регулярные проверки и оценивание работы бортпроводников в рейсовых условиях рейсах.
6. Анализировать отзывов пассажиров для выявления проблемных областей и предложений по улучшению.
7. Взаимодействовать с другими службами (например, безопасностью, наземными службами) для обеспечения единого подхода к обслуживанию.
8. Участвовать в рабочих группах и комитетах, связанных с качеством обслуживания.
9. Подготавливать отчеты о состоянии качества обслуживания и эффективности работы бортпроводников.
10. Разрабатывать мероприятия по соблюдению стандартов качества обслуживания пассажиров.
Знания:
1. Нормативные документы РК, регламентирующие деятельность гражданской авиации.
2. Стандарты и рекомендуемая практика международных организаций воздушного транспорта гражданской авиации.
3. Законодательство государств, в воздушном пространстве которых выполняются полеты, в части касающейся деятельности кабинного экипажа.
4. Локальные нормативные акты эксплуатанта.
5. Лучшие практики и стандарты качества обслуживания пассажиров.
6. Принципы эффективного взаимодействия в коллективе и причины возникновения конфликтных ситуаций.
7. Требования охраны труда и техники безопасности.
8. Знание иностранного языка.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Внедрение стандартов безопасности
Умения:
1. Разрабатывать и обновлять стандарты и процедуры безопасности для бортпроводников.
2. Обеспечивать соответствие внутренних стандартов требованиям авиационных властей и международным нормам.
3. Организовывать для бортпроводников по вопросам безопасности и экстренным процедурам.

2. Пайдаланушының жергілікті нормативтік актілері.
3. Персоналды басқару әдістері және оны ынталандыру.
4. Тиімді коммуникация принциптері.
5. Ұжымдағы тиімді өзара әрекеттесу принциптері және жанжалды жағдайлардың себептері.
6. Кабиналық экипаж мүшелерімен ұшу нәтижелеріне талдау жүргізу әдістемесі.
7. Еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі талаптары.
8. Шет тілін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
ӘК бортында қызмет көрсетудің және қауіпсіздіктің жоғары деңгейін қамтамасыз ету
Дағды 1:
Қызмет көрсету стандарттарын енгізу
Машықтар:
1. Жолаушыларға қызмет көрсету стандарттарын, соның ішінде олармен өзара әрекеттесу жөніндегі нұсқаулықтарды әзірлеу және енгізу.
2. Заңнамадағы және сала талаптарындағы өзгерістерге сәйкес стандарттарды қайта қарау және жаңарту.
3. Бортсеріктерді қызмет көрсету және қауіпсіздік стандарттары бойынша оқытуды ұйымдастыру.
4. Бортсеріктердің жұмыс сапасын тестілеу және кері байланыс арқылы бағалау.
5. Рейстердің рейстік жағдайларында бортсеріктердің жұмысын тұрақты тексеруді және бағалауды ұйымдастыру.
6. Проблемалық аймақтарды анықтау және жақсарту бойынша ұсыныстарды анықтау үшін жолаушылардың пікірлерін талдау.
7. Қызмет көрсетудің бірыңғай тәсілін қамтамасыз ету үшін басқа қызметтермен (мысалы, қауіпсіздік, жердегі қызметтер) өзара әрекеттесу.
8. Қызмет көрсету сапасына байланысты жұмыс топтары мен комитеттерге қатысу.
9. Бортсеріктердің қызмет көрсету сапасы мен жұмыс тиімділігінің жай-күйі туралы есептер дайындау.
10. Жолаушыларға қызмет көрсету сапасының стандарттарын сақтау бойынша іс-шаралар әзірлеу.
Білімдер:
1. Азаматтық авиация қызметін реттейтін ҚР нормативтік құжаттары.
2. Азаматтық авиацияның халықаралық әуе көлігі ұйымдарының стандарттары мен ұсынылатын тәжірбиесі.
3. Әуе кеңістігінде ұшулар орындалатын мемлекеттердің заңнамасы кабиналық экипаж қызметіне қатысты бөлігінде.
4. Пайдаланушының жергілікті нормативтік актілері.
5. Жолаушыларға қызмет көрсетудің үздік тәжірибелері мен стандарттары.
6. Ұжымдағы тиімді өзара әрекеттесу принциптері және жанжалды жағдайлардың себептері.
7. Еңбекті қорғау және техника қауіпсіздігі талаптары.
8. Шет тілін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Қауіпсіздік стандарттарын енгізу
Машықтар:
1. Бортсеріктер үшін қауіпсіздік стандарттары мен процедураларын әзірлеу және жаңарту.
2. Ішкі стандарттардың авиациялық билік орындарының талаптарына және халықаралық нормаларға сәйкестігін қамтамасыз ету.
3. Бортсеріктер үшін қауіпсіздік мәселелері және шұғыл рәсімдер бойынша ұйымдастыру.

4. Проводить тестирование и аттестации для проверки усвоения материала.
5. Мониторинг и контроль соблюдения стандартов.
6. Инспектировать и проверять работу бортпроводников на соответствие стандартам безопасности.
7. Изучать и анализировать происшествий на борту для выявления причин и разработки рекомендаций по их предотвращению.
8. Разрабатывать и обновлять планы действий в экстренных ситуациях, включая эвакуацию и оказание первой помощи.
9. Организовывать тренировки по реагированию на экстренные ситуации для повышения готовности экипажа.
10. Сотрудничать с другими подразделениями, такими как служба безопасности, для обеспечения комплексного подхода к безопасности.
11. Составлять и хранить отчетность о проведенных тренировках, инспекциях и инцидентах.
12. Проводить внутренние аудитов для оценки эффективности системы управления безопасностью.
13. Разрабатывать предложения по улучшению стандартов безопасности и устранению выявленных недостатков.
Знания:
1. Международные правила, касающихся безопасности полетов, включая правила ИКАО.
2. Нормативные акты РК касающиеся безопасности полетов.
3. Стандарты и рекомендаций, касающихся управления безопасностью полетов. и национальных нормах.
4. Основы системы управления безопасностью.
5. Методы оценки и мониторинга выполнения стандартов безопасности и эффективности SMS.
6. Принципы непрерывного улучшения в системе управления безопасностью, включая методы анализа и внедрения изменений.
7. Знание иностранного языка.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Системное мышление
Сотрудничество и взаимодействие
Умение быстро принимать решения
Целеустремленность
Устные коммуникативные навыки
Письменные коммуникативные навыки
Навык ведения переговоров
Лидерство
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Закон РК "Об использовании воздушного пространства РК и деятельности авиации". 2. Правила организации работ бортпроводников в гражданской авиации РК. Приказ Министра по инвестициям и развитию РК от 20 марта 2015 года № 308. 3. Правила перевозки пассажиров, багажа и грузов на воздушном транспорте. Приказ Министра по инвестициям и развитию РК от 30 апреля 2015 года № 540. 4. Правила производства полетов в гражданской авиации РК. Приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 28 июля 2017 года № 509. 5. Трудовой кодекс РК. 6. Приказ министра транспорта и коммуникаций РК от 28 сентября 2013 года № 764 "Об утверждении Типовых программ профессиональной подготовки авиационного персонала утверждении, участвующего в обеспечении безопасности полетов". 7. Приказ Министра по инвестициям и развитию РК от 30 июня 2017 года № 416 "Об утверждении Правил поведения на борту воздушного судна" 8. Приказ Министра по инвестициям и развитию РК от 27 июля 2017 года № 505 "Правила представления данных и расследования авиационных происшествий и инцидентов в гражданской и экспериментальной авиации".
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Руководители (управляющие) специализированных воздушных транспортных подразделений

4. Материалдың игерілуін тексеру үшін тестілеу және аттестаттау жүргізу.
5. Стандарттардың сақталуын бақылау.
6. Бортсеріктердің жұмысын қауіпсіздік стандарттарына сәйкестігін инспекциялау және тексеру.
7. Себептерді анықтау және олардың алдын алу бойынша ұсыныстар әзірлеу үшін борттағы оқиғаларды зерттеп, талдау.
8. Эвакуация мен алғашқы медициналық көмек көрсетуді қоса алғанда, төтенше жағдайлар жоспарларын әзірлеу және жаңарту.
9. Экипаждың дайындығын арттыру үшін төтенше жағдайларға ден қою жаттығуларын ұйымдастыру.
10. Қауіпсіздікке кешенді көзқарасты қамтамасыз ету үшін қауіпсіздік қызметі сияқты басқа бөлімшелермен ынтымақтасыңыз.
11. Өткізілген жаттығулар, инспекциялар және оқиғалар туралы есептерді жасау және сақтау.
12. Қауіпсіздікті басқару жүйесінің тиімділігін бағалау үшін ішкі аудиттер жүргізу.
13. Қауіпсіздік стандарттарын жақсарту және анықталған кемшіліктерді жою бойынша ұсыныстар әзірлеу.
Білімдер:
1. ИКАО ережелерін қоса алғанда, ұшу қауіпсіздігіне қатысты халықаралық ережелер.
2. ҚР ұшу қауіпсіздігіне қатысты нормативтік актілері.
3. Ұшу қауіпсіздігін басқаруға қатысты стандарттар мен ұсыныстар және ұлттық нормалар.
4. Қауіпсіздікті басқару жүйесінің негіздері.
5. Қауіпсіздігі мен тиімділігі стандарттарының орындалуын бағалау және бақылау әдістері.
6. Өзгерістерді талдау және енгізу әдістерін қоса алғанда, қауіпсіздікті басқару жүйесіндегі үздіксіз жетілдіру принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жүйелі ойлау
Ынтымақтастық және өзара іс-қимыл
Тез шешім қабылдай білу
Мақсаткерлік
Ауызекі сөйлеу дағдылары
Жазбаша қарым-қатынас жасау дағдылары
Келіссөз жүргізу шеберлігі
Көшбасшылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. ҚР әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы. ҚР Заңы. 2. ҚР азаматтық авиациясында бортсеріктердің жұмысын ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы. ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 20 наурыздағы № 308 бұйрығы. 3. Жолаушыларды, багажды, жүк-багажды және почта жөнелтілімдерін темір жол көлігімен тасымалдау қағидаларын бекіту туралы. ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 30 сәуірдегі № 545 бұйрығы. 4. ҚР азаматтық авиациясында ұшуды жүргізу қағидаларын бекіту туралы. ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушы 2017 жылғы 28 шілдедегі № 509 бұйрығы. 5. ҚР Еңбек кодексі. 6. Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын авиация персоналының кәсіптік даярлығының үлгілік бағдарламасын бекіту туралы. ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 28 қыркүйектегі № 764 бұйрығы. 7. Әуе кемесінің бортында мінез-құлық қағидаларын бекіту туралы. ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 30 маусымдағы № 416 бұйрығы. 8. Азаматтық және эксперименттік авиацияда деректерді ұсыну мен авиациялық оқиғалар мен оқыс оқиғаларды тергеп-тексеру қағидаларын бекіту туралы. ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 27 шілдедегі № 505 бұйрығы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Мамандандырылған әуе көлігі бөлімшелерінің басшылары (басқарушылары)

13. Карточка профессии "Руководители (управляющие) специализированных воздушных транспортных подразделений":
Код группы:
1325-4
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Руководители (управляющие) специализированных воздушных транспортных подразделений
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Транспортные услуги
Квалификация:
-
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Транспортные услуги
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Cтаж работы по специальности на руководящих должностях в соответствующем профилю организации виде авиационной деятельности не менее 5 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
1325-1-044 - Руководитель (управляющий) (на транспорте)
Основная цель деятельности:
Управление процессами по обеспечению безопасности и обслуживания лиц на борту воздушного судна
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Управление деятельностью подразделения кабинных экипажей
2. Обеспечение функционирования системы управления безопасности полетов в рамках своей компетенции
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Управление деятельностью подразделения кабинных экипажей
Навык 1:
Организация и руководство деятельностью подразделения кабинных экипажей
Умения:
1. Осуществлять управление деятельностью подразделения кабинных экипажей направленной на удовлетворение нужд потребителей и получение прибыли за счет стабильного функционирования и поддержания деловой репутации авиапредприятия.
2. Осуществлять подбор и расстановку кадров, мотивировать их профессиональное развитие, оценивать и стимулировать качество труда.
3. Организовывать разработку и исполнение внутренних организационно-распорядительных документов.
4. Планировать результаты деятельности.
5. Анализировать и решать организационные, экономические, кадровые и социально-психологические проблемы в целях стимулирования производства и
повышения качества и конкурентоспособности услуг по бортовому обслуживанию пассажиров.
6. Осуществлять контроль за разработкой и реализацией бизнес-планов, договоров и контрактов, оценивает степень возможного риска.
7. Взаимодействовать со службами эксплуатанта по вопросам обеспечения рейсов бортпитанием, инвентарем и другими средствами, необходимыми для обслуживания пассажиров в полете.
Знания:

13. Кәсіптің карточкасы "Мамандандырылған әуе көлігі бөлімшелерінің басшылары (басқарушылары) ":
Топтың коды:
1325-4
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Мамандандырылған әуе көлігі бөлімшелерінің басшылары (басқарушылары)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Көлік қызметтері
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Көлік қызметтері
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Ұйымның тиісті бейініндегі авиациялық қызмет түріндегі басшы лауазымдарында мамандығы бойынша жұмыс өтілі кемінде 5 жыл.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
1325-1-044 - Басшы (басқарушы) (көлікте)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Әуе кемесінің бортында адамдардың қауіпсіздігін және оларға қызмет көрсетуді қамтамасыз ету жөніндегі процестерді басқару
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Кабиналық экипаж бөлімшесінің қызметін басқару
2. Өз құзыреті шеңберінде ұшу қауіпсіздігін басқару жүйесінің жұмыс істеуін қамтамасыз ету
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Кабиналық экипаж бөлімшесінің қызметін басқару
Дағды 1:
Кабиналық экипаж бөлімшесінің қызметін ұйымдастыру және басқару
Машықтар:
1. Авиакәсіпорынның тұрақты жұмыс істеуі және іскерлік беделін сақтау есебінен тұтынушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыруға және пайда алуға бағытталған кабиналық экипаж бөлімшесінің қызметін басқаруды жүзеге асыру.
2 Кадрларды іріктеу мен орналастыруды жүзеге асыру, олардың кәсіби дамуын ынталандыру, еңбек сапасын бағалау және ынталандыру.
3. Ішкі ұйымдастырушылық-өкімдік құжаттарды әзірлеуді және орындауды ұйымдастыру.
4. Қызмет нәтижелерін жоспарлау.
5. Өндірісті ынталандыру мақсатында ұйымдастырушылық, экономикалық, кадрлық және әлеуметтік-психологиялық мәселелерді талдау және шешу жолаушыларға борттық қызмет көрсету бойынша көрсетілетін қызметтердің сапасы мен бәсекеге қабілеттілігін арттыру.
6. Бизнес-жоспарларды, шарттар мен келісімшарттарды әзірлеу мен іске асыруды бақылауды жүзеге асыру, ықтимал тәуекел дәрежесін бағалау.
7. Рейстерді бортпен, инвентарьлар және ұшу кезінде жолаушыларға қызмет көрсету үшін қажетті басқа да құралдармен қамтамасыз ету мәселелері бойынша пайдаланушының қызметтерімен өзара байланыс жасау.
Білімдер:

1. Методы подбора, оценки и обучения персонала, а также мотивации и развития сотрудников.
2. Понимание психологии общения и методов разрешения конфликтов в команде.
3. Ключевые процессы обслуживания пассажиров на борту.
4. Методов управления проектами для успешного внедрения новых услуг или улучшения процессов.
5. Знание принципов эффективной организации процессов бортового обслуживания, включая работу с поставщиками.
6. Методы управления персоналом.
7. Влияние человеческого фактора на поведение человека в экстремальной ситуации.
8. Требования охраны труда, противопожарной безопасности.
9. Нормы профессиональной этики.
10. Знание иностранного языка.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Оптимизация деятельности подразделения кабинных экипажей
Умения:
1. Разрабатывать бизнес-планы, направленных на удовлетворение потребностей пассажиров и повышение прибыльности департамента.
2. Оценивать выполнение планов и корректировать действия на основе анализа результатов.
3. Оценивать потенциальных рисков, связанных с реализацией проектов и заключением контрактов с поставщиками и партнерами.
4. Контролировать выполнение соглашений.
5. Обеспечивать соблюдение условий контрактов и соглашений.
4. Контролировать своевременность подготовки комплексных и текущих планов работы.
5. Контролировать подготовку планов мероприятий и планов профессиональной подготовки бортпроводников.
6. Внедрять системы контроля качества, чтобы гарантировать высокий уровень обслуживания на борту.
7. Участвовать в разработке инновационных решений для улучшения обслуживания и повышения конкурентоспособности.
9. Организовывать связи с деловыми партнерами, систему сбора необходимой информации для расширения внешних связей и обмена опытом.
10. Анализировать возможностей для привлечения инвестиций в развитие новых проектов.
Знания:
1. Нормативные документы РК, регламентирующие деятельность гражданской авиации.
2. Стандарты и рекомендуемая практика международных организаций воздушного транспорта гражданской авиации.
3. Лучшие практики и стандарты качества обслуживания пассажиров.
4. Стандарты обслуживания пассажиров на борту.
5. Методов анализа текущих процессов и выявления узких мест, что позволяет оптимизировать операции и улучшить качество услуг.
6. Принципы эффективного общения и методов взаимодействия с командой и другими подразделениями.
7. Принципы эффективного взаимодействия в коллективе и причины возникновения конфликтных ситуаций.
8. Методику проведения разбора результатов полета с членами кабинного экипажа.
9. Требования охраны труда и техники безопасности.
10. Знание иностранного языка.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Обеспечение функционирования системы управления безопасности полетов в рамках своей компетенции
Навык 1:
Поддержание внедрения системы управления безопасностью полетов в подразделении
Умения:

1. Қызметкерлерді іріктеу, бағалау және оқыту әдістері, сондай-ақ қызметкерлерді ынталандыру және дамыту.
2. Қарым-қатынас психологиясын және топтағы қақтығыстарды шешу әдістерін түсіну.
3. Борттағы жолаушыларға қызмет көрсетудің негізгі процестері.
4. Жаңа қызметтерді сәтті енгізу немесе процестерді жақсарту үшін жобаларды басқару әдістері.
5. Жеткізушілермен жұмысты қоса алғанда, борттық қызмет көрсету процестерін тиімді ұйымдастыру принциптерін білу.
6. Персоналды басқару әдістері.
7. Адами факторының төтенше жағдайдағы адамның мінез-құлқына әсері.
8. Еңбекті қорғау, өртке қарсы қауіпсіздік талаптары.
9. Кәсіби этика нормалары.
10. Шет тілін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Кабиналық экипаж бөлімшесінің қызметін оңтайландыру
Машықтар:
1. Жолаушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыруға және департаменттің кірістілігін арттыруға бағытталған бизнес-жоспарлар әзірлеу.
2. Жоспарлардың орындалуын бағалау және нәтижелерді талдау негізінде әрекеттерді түзету.
3. Жобаларды іске асырумен және жеткізушілермен және серіктестермен келісімшарттар жасасумен байланысты ықтимал тәуекелдерді бағалау.
4. Келісімдердің орындалуын бақылау.
5. Келісімшарттар мен келісімдер шарттарының сақталуын қамтамасыз ету.
4. Кешенді және ағымдағы жұмыс жоспарларын уақтылы дайындауды бақылау.
5. Іс-шаралар жоспарларын және бортсеріктерді кәсіби даярлау жоспарларын дайындауды бақылау.
6. Бортта қызмет көрсетудің жоғары деңгейіне кепілдік беру үшін сапаны бақылау жүйелерін енгізу.
7. Қызмет көрсетуді жақсарту және бәсекеге қабілеттілікті арттыру үшін инновациялық шешімдерді әзірлеуге қатысу.
9. Іскери серіктестермен байланысты, сыртқы байланыстарды кеңейту және тәжірибе алмасу үшін қажетті ақпаратты жинау жүйесін ұйымдастыру.
10. Жаңа жобаларды дамытуға инвестициялар тарту мүмкіндіктерін талдау.
Білімдер:
1. Азаматтық авиация қызметін реттейтін ҚР нормативтік құжаттары.
2. Азаматтық авиацияның халықаралық әуе көлігі ұйымдарының стандарттары мен ұсынылатын тәжірбиесі.
3. Жолаушыларға қызмет көрсетудің үздік тәжірибелері мен стандарттары.
4. Борттағы жолаушыларға қызмет көрсету стандарттары.
5. Операцияларды оңтайландыруға және қызмет сапасын жақсартуға мүмкіндік беретін ағымдағы процестерді талдау және кедергілерді анықтау әдістері.
6. Тиімді қарым-қатынас принциптері және командамен және басқа бөлімшелермен өзара әрекеттесу әдістері.
8. Ұжымдағы тиімді өзара әрекеттесу принциптері және жанжалды жағдайлардың себептері.
9. Кабиналық экипаж мүшелерімен ұшу нәтижелеріне талдау жүргізу әдістемесі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Өз құзыреті шеңберінде ұшу қауіпсіздігін басқару жүйесінің жұмыс істеуін қамтамасыз ету
Дағды 1:
Бөлімшеде ұшу қауіпсіздігін басқару жүйесін енгізуді қолдау
Машықтар:

1. Формировать и распространять в подразделении профессиональную и корпоративную культуру, а также позитивную культуру безопасности.
2. Организовывать внедрение и популяризацию системы добровольных и обязательных сообщений персонала об опасностях.
3. Анализировать результаты работы персонала подразделения в области поддержания безопасности пассажирской кабины.
4. Организовывать непрерывный мониторинг состояния безопасности полетов по количественным показателям ее эффективности.
5. Организовывать разработку процедур поддержания безопасности пассажирской кабины, включающих выявление опасных факторов и контроль факторов риска, а также необходимых корректирующих мероприятий.
6. Осуществлять контроль внедрения и исполнения процедур поддержания безопасности пассажирской кабины, выявления опасных факторов и контроль факторов риска.
7. Определять порядок подготовки и повышения квалификации персонала подразделения по управлению безопасностью полетов.
8. Организовывать популяризацию работы системы управления безопасностью полетов и результатов проведения корректирующих мероприятий.
Знания:
1. Международные правила, касающихся безопасности полетов, включая правила ИКАО.
2. Нормативные акты РК касающиеся безопасности полетов.
3. Стандарты и рекомендаций, касающихся управления безопасностью полетов. и национальных нормах.
4. Основы системы управления безопасностью.
5. Методы оценки и мониторинга выполнения стандартов безопасности и эффективности SMS.
6. Принципы непрерывного улучшения в системе управления безопасностью, включая методы анализа и внедрения изменений.
7. Знание иностранного языка
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Системное мышление
Сотрудничество и взаимодействие
Стратегическое мышление
Умение быстро принимать решения
Целеустремленность
Аналитическое мышление
Устные коммуникативные навыки
Письменные коммуникативные навыки
Навык ведения переговоров
Лидерство
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Закон РК "Об использовании воздушного пространства РК и деятельности авиации". 2. Правила организации работ бортпроводников в гражданской авиации РК. Приказ Министра по инвестициям и развитию РК от 20 марта 2015 года № 308. 3. Правила перевозки пассажиров, багажа и грузов на воздушном транспорте. Приказ Министра по инвестициям и развитию РК от 30 апреля 2015 года № 540. 4. Правила производства полетов в гражданской авиации РК. Приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 28 июля 2017 года № 509. 5. Трудовой кодекс РК. 6. Приказ министра транспорта и коммуникаций РК от 28 сентября 2013 года № 764 "Об утверждении Типовых программ профессиональной подготовки авиационного персонала утверждении, участвующего в обеспечении безопасности полетов". 7. Приказ Министра по инвестициям и развитию РК от 30 июня 2017 года № 416 "Об утверждении Правил поведения на борту воздушного судна" 8. Приказ Министра по инвестициям и развитию РК от 27 июля 2017 года № 505 "Правила представления данных и расследования авиационных происшествий и инцидентов в гражданской и экспериментальной авиации".
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
8
Первые руководители учреждений, организаций и предприятий
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта

1. Бөлімшеде кәсіби және корпоративтік мәдениетті, сондай-ақ оң қауіпсіздік мәдениетін қалыптастыру және тарату.
2. Персоналдың қауіптер туралы ерікті және міндетті хабарламалар жүйесін енгізуді және танымал етуді ұйымдастыру.
3. Бөлімше персоналының жолаушылар кабинасының қауіпсіздігін қолдау саласындағы жұмыс нәтижелерін талдау.
4. Ұшу қауіпсіздігінің жай-күйіне оның тиімділігінің сандық көрсеткіштері бойынша үздіксіз мониторинг ұйымдастыру.
5. Қауіпті факторларды анықтауды және тәуекел факторларын бақылауды, сондай-ақ қажетті түзету іс-шараларын қамтитын жолаушылар кабинасының қауіпсіздігін қолдау рәсімдерін әзірлеуді ұйымдастыру.
6. Жолаушылар кабинасының қауіпсіздігін қолдау, қауіпті факторларды анықтау және қауіп факторларын бақылау рәсімдерін енгізу мен орындауды бақылауды жүзеге асыру.
7. Ұшу қауіпсіздігін басқару бөлімшесінің персоналын даярлау және біліктілігін арттыру тәртібін анықтау.
8. Жұмысты танымал етуді ұйымдастыру
Білімдер:
1. ИКАО ережелерін қоса алғанда, ұшу қауіпсіздігіне қатысты халықаралық ережелер.
2. Ұшу қауіпсіздігіне қатысты ҚР нормативтік актілері.
3. Ұшу қауіпсіздігін басқаруға қатысты стандарттар мен ұсынымдар. және ұлттық нормалар.
4. Қауіпсіздікті басқару жүйесінің негіздері.
5. Қауіпсіздік және тиімділік стандарттарының орындалуын бағалау және мониторинг әдістері.
6. Өзгерістерді талдау және енгізу әдістерін қоса алғанда, қауіпсіздікті басқару жүйесінде үздіксіз жақсарту қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жүйелі ойлау
Ынтымақтастық және өзара іс-қимыл
Стратегиялық ойлау
Тез шешім қабылдай білу
Мақсаткерлік
Аналитикалық ойлау
Ауызекі сөйлеу дағдылары
Жазбаша қарым-қатынас жасау дағдылары
Келіссөз жүргізу шеберлігі
Көшбасшылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. "ҚР әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" ҚР Заңы. 2. ҚР азаматтық авиациясында бортсеріктердің жұмысын ұйымдастыру қағидасы. ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 20 наурыздағы № 308 бұйрығы. 3. Әуежайларда жерде қызмет көрсетуді жүзеге асыру қағидалары. ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 2 қазандағы № 750 бұйрығы. 4. Азаматтық авиация саласындағы ұшу қауіпсіздігі жөніндегі бағдарлама. ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушы 2015 жылғы 26 наурыздағы № 327 бұйрығы. 5. Азаматтық әуе кемелерін пайдаланушылардың әуежайларда, әуе қозғалысына қызмет көрсету кезінде, әуе кемелеріне, азаматтық авиацияның авиациялық оқу орталықтарына техникалық қызмет көрсету кезінде ұшу қауіпсіздігін басқару жөніндегі үлгілік нұсқаулықтар
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
8
Мекемелер, ұйымдар мен кәсіпорындардың бірінші басшылары
4-ші тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері

14. Наименование государственного органа: Министерство транспорта РК.
Исполнитель: Мырзағалиев Ербақыт Орынғалиұлы, +7 (717) 257 21 91, e.myrzagaliev@transport.gov.kz.
15. Организации (предприятия) участвующие в разработке: АО "Академия гражданской авиации".
Руководитель проекта: Жакупов Кайрат Болатович, k.zhakupov@agakaz.kz, +7 (701) 158 54 52.
Исполнитель: Бекметова Нафиса Маратовна, +7 (705) 806 01 86, n.bekmetova@agakaz.kz.
16. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: 8 ноября 2024 года.
17. Национальный орган по профессиональным квалификациям: 18 ноября 2024 года.
18. Национальная палата предпринимателей РК "Атамекен": 4 декабря 2024 года.
19. Номер версии и год выпуска: версия 1, 2024 год.
20. Дата ориентировочного пересмотра: 31 декабря 2027 года.
Приложение 13 к приказу
исполняющего обязанности
Министра транспорта
Республики Казахстан
от 19 декабря 2024 года № 418
Профессиональный стандарт: "Организация воздушных перевозок"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Организация воздушных перевозок" разработан в соответствии со статьей 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", устанавливает требования к формированию образовательных программ, в том числе обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом в организациях и на предприятиях. , предоставляющих услуги по организации воздушных перевозок.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) условия авиакомпании – условия, инструкции и технологии, установленные авиакомпанией, которые применяются при воздушных перевозках пассажиров, багажа, грузов и почты, а также условия применения тарифов, стандарты, установки по обслуживанию пассажиров и багажа, обращения пассажиров к авиакомпании;
2) воздушные перевозки – деятельность физических и юридических лиц по перевозке пассажиров, багажа, грузов и почтовых отправлений воздушными судами;
3) багаж – личные вещи пассажиров или экипажа, перевозимые на борту воздушного судна;
4) повреждение (порча) багажа, груза – приведение в период перевозки в негодное состояние багажа, груза или части багажа, груза, вследствие чего они не могут быть полностью, либо частично использованы по своему первоначальному назначению (потеряли полностью либо частично свою ценность);
5) пассажирский билет – документ на перевозку пассажира, выдаваемый авиакомпанией либо его уполномоченными агентами, подтверждающий ознакомление пассажиром с условиями воздушной перевозки договора и заключение между пассажиром и авиакомпанией договора воздушной перевозки;

14. Мемлекеттік органның атауы: Қазакстан Республикасының Көлік министрлігі.
Орындаушы: Мырзагалиев Ербакыт Орынгалиевич, +7 (717) 257 21 91, e.myrzagaliev@transport.gov.kz.
15. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар): "Азаматтық авиация академиясы" АҚ.
Жоба жетекшісі: Жакупов Кайрат Болатович, k.zhakupov@agakaz.kz, +7 (701) 158 54 52.
Орындаушылар: Бекметова Нафиса Маратовна, +7 (705) 806 01 86, n.bekmetova@agakaz.kz.
16. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2024 жылғы 8 қараша.
17. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2024 жылғы 18 қараша.
18. "Атамекен" ҚР Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2024 жылғы 4 желтоқсан.
19. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: Нұсқа 1, 2024 жыл.
20. Болжалды қайта қарау күні: 2027 жылғы 31 желтоқсан.
Қазақстан Республикасы
Көлік министрінің
міндетін атқарушының
2024 жылғы 19 желтоқсандағы
№ 418 бұйрығына
13-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Әуе тасымалын ұйымдастыру"
1-ші тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолдану аясы: "Әуе тасымалдарын ұйымдастыру" кәсіптік стандарты "Кәсіптік біліктілік туралы" ҚР Заңының 5-бабына сәйкес әзірленді, білім беру бағдарламаларын қалыптастыруға, оның ішінде кәсіпорындарда персоналды оқытуға, білім беру ұйымдары қызметкерлері мен түлектерінің кәсіптік біліктілігін тануға және ұйымдар мен кәсіпорындарда персоналды басқару саласындағы кең ауқымды міндеттердің шешімдеріне қойылатын талаптарды белгілейді. Әуе тасымалын ұйымдастыру бойынша қызмет көрсетеді.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) әуе компания шарттары – жолаушыларды, багажды және почтаны әуеде тасымалдау кезінде қолданылатын авиакомпания белгілеген шарттар, нұсқаулықтар және технологиялар, сондай-ақ тарифтерді қолдану шарттары, стандарттар, жолаушылар мен багажға қызмет көрсету нұсқаулары, жолаушылардың өтініштерін, шағымдары мен талаптарын қарау тәртібі;
2) әуе тасымалдары – жеке және заңды тұлғалардың жолаушыларды, багажды, жүктердi және почта жөнелтiлiмдерiн әуе кемесiмен тасымалдау жөніндегі қызметi;
3) багаж – әуе кемесiнiң бортында тасымалданатын жолаушылардың немесе экипаждың жеке заттары;
4) багаждың, жүктiң зақымдануы (бұзылуы) – тасымалдау кезеңінде багажды, жүкті немесе багаждың бір бөлігін, жүкті жарамсыз күйге келтіру, соның салдарынан оларды өзінің бастапқы мақсаты бойынша толық не ішінара пайдалануға болмайды (өз құндылығын толық не ішінара жоғалтты);
5) жолаушы билеті (бұдан әрі – билет) – авиакомпания не оның уәкілетті агенттерi беретiн, жолаушының әуеде тасымалдау шартының талаптарымен танысқанын және жолаушы мен авиакомпания арасында әуеде тасымалдау шартының жасалғанын растайтын жолаушыны тасымалдауға арналған құжат;

6) пассажир – физическое лицо, не входящее в состав экипажа и перевозимое на воздушном судне в соответствии с договором воздушной перевозки или на иных законных основаниях;
7) обслуживание пассажиров – деятельность эксплуатанта по выполнению процедур, связанных с оформлением и осуществлением воздушной перевозки пассажиров и предоставлением им обязательного ассортимента услуг, направленных на удовлетворение потребностей;
8) грузовая накладная (AirWaybill) – воздушно–перевозочный документ, удостоверяющий заключение договора воздушной перевозки, его условия и принятие груза к перевозке по воздушным линиям;
9) груз – любое перевозимое на борту воздушного судна имущество, за исключением почты, бортприпасов и багажа;
10) засланный багаж – багаж, непреднамеренно или по невнимательности отделенный от пассажиров и экипажа;
11) досмотр – комплекс мероприятий, проводимых с применением технических средств и других средств, предназначенных для идентификации и/или обнаружения опасных веществ и предметов, а также всех видов наркотиков, запрещенных пассажирам к перевозке на гражданских воздушных судах;
12) рейс – полет воздушного судна (по расписанию или вне расписания), выполняемый в одном направлении от начального до конечного пункта маршрута;
13) багаж невостребованный – багаж, который прибыл в аэропорт (пункт) назначения, указанный в багажной бирке, и не был получен или востребован пассажиром;
14) груз скоропортящийся – продукты растительного или животного происхождения, продукты их переработки, живые растения, рыбопосадочный материал, которые требуют особых условий при хранении и транспортировке;
15) трансфер – перевозка, выполняемая в соответствии с договором воздушной перевозки до аэропорта пересадки одним рейсом, а далее перевозка осуществляется другим рейсом той же или иной авиакомпанией;
16) багаж зарегистрированный – багаж пассажира, который принят авиакомпанией к перевозке под свою ответственность за его сохранность и на который он выдал багажную квитанцию и багажную номерную бирку;
17) уполномоченный агент – это лицо, представляющее эксплуатанта воздушного судна, которое уполномочено непосредственно им или от его имени выступать при выполнении формальностей, связанных с прибытием, отправлением и оформлением воздушного судна данного эксплуатанта, экипажа, пассажиров, грузов, почты, багажа и бортприпасов.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) ГА – гражданская авиация;
2) СУАБ – система управления авиационной безопасностью (Security Management System, SEMS);

6) жолаушы – экипаж құрамына кiрмейтiн және әуе тасымалы шартына сәйкес немесе өзге де заңды негiздерде әуе кемесiнде тасымалданатын жеке тұлға;
7) жолаушыларға қызмет көрсету – жолаушылардың әуе тасымалын ресімдеуге және жүзеге асыруға және оларға қажеттіліктерін қанағаттандыруға бағытталған қызметтердің міндетті ассортиментін ұсынуға байланысты рәсімдерді орындау жөніндегі пайдаланушының қызметі;
8) жүкқұжат (Air Waybill) – әуе тасымалы, оның шарттары мен жүктi әуе желiлерi арқылы тасымалдауға қабылдау шартының жасалғанын куәландыратын әуе тасымалы құжаты;
9) жүк – почтаны, борттық қорларды және багажды қоспағанда, әуе кемесiнiң бортында тасымалданатын кез келген мүлiк;
10) қате жөнелтiлген багаж – абайсызда немесе зейін қыймағандықтан жолаушылар мен экипаждан қамт қойған багаж;
11) қарап тексеру – қауіпті заттар мен бұйымдардың, сондай-ақ жолаушыларға азаматтық әуе кемелерінде тасымалдауға тыйым салынған есірткінің барлық түрлерін сәйкестендіру және/немесе анықтау үшін арналған техникалық құралдарды қолданумен жүргізілетін іс-шаралар кешені;
12) рейс – маршруттың бастапқы пунктінен соңғы пунктiне дейiн бiр бағытта орындалатын әуе кемесiнiң ұшуы (кесте бойынша немесе кестеден тыс);
13) талап етiлмеген багаж – багаж белгiсiнде көрсетiлген межелi әуежайға (пунктке) келген және жолаушы алмаған немесе талап етілмеген багаж;
14) тез бұзылатын жүк – сақтау және тасымалдау кезінде ерекше жағдайларды талап ететiн өсiмдiк немесе жануар тектес өнімдер, оларды өңдеуден алынған өнiмдер, тiрi өсiмдiктер, балық өсiру материалы;
15) трансфер – әуе тасымалы шартына сәйкес ауысып отыру әуежайына дейiн бiр рейспен орындалатын тасымал, ал одан әрi тасымал сол немесе өзге авиакомпанияның басқа рейсiмен жүзеге асырылады;
16) тiркелген багаж – сақталуын авиакомпания өз жауапкершiлiгiне алып, тасымалдауға қабылдаған және ол жүк түбiртегi мен жүк белгiсiн берген жолаушы багажы;
17) уәкілетті агент – әуе кемесінің пайдаланушысын бiлдiретiн, осы пайдаланушының әуе кемесiнiң, экипаждың, жолаушылардың, багаждың, жүктердiң, почтаның және борттық қорлардың келуiне, жөнелтiлуiне және ресiмделуiне байланысты рәсiмдердi орындау кезінде ол тiкелей уәкілеттік берген немесе оның атынан әрекет ететін тұлға.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
1) АА – азаматтық авиация;
2) АҚБЖ – авиациялық қауіпсіздікті басқару жүйесі (Security Management System, SEMS);

3) ВС – воздушное судно;
4) КВС – командир воздушного судна;
5) КС – квалификационный справочник;
6) ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник;
7) РК – Республика Казахстан;
8) ОРК – отраслевая рамка квалификаций;
9) СУБП – система управления безопасностью полетов (Safety Management System, SMS);
10) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Организация воздушных перевозок.
5. Код профессионального стандарта: H52232087.
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
H Транспорт и складирование;
52 Складирование грузов и вспомогательная транспортная деятельность;
52.2 Вспомогательная транспортная деятельность;
52.23 Вспомогательная деятельность воздушного транспорта;
52.23.2 Деятельность аэропортов.
7. Краткое описание профессионального стандарта: Организация обслуживания пассажиров, обработки багажа, почтовых отправлений и грузов, перевозимых воздушным транспортом.
8. Перечень карточек профессий:
1) Грузчики на складах – 2 уровень ОРК;
2) Водитель электрокара – 2 уровень ОРК;
3) Водитель погрузчика – 2 уровень ОРК;
4) Приемосдатчик груза и багажа – 3 уровень ОРК;
5) Оператор по обработке перевозочных документов – 4 уровень ОРК;
6) Агент по розыску грузов и багажа – 4 уровень ОРК;
7) Агент по пассажирским перевозкам – 4 уровень ОРК;
8) Агент по грузовым перевозкам – 4 уровень ОРК;
9) Диспетчер по организации авиационных перевозок (пассажирских, почтово-грузовых, международных) – 4 уровень ОРК;
10) Начальник смены (на транспорте) – 6 уровень ОРК;
11) Инженер по организации перевозок – 6 уровень ОРК;
12) Руководители (управляющие) специализированных воздушных транспортных подразделений – 7 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Грузчики на складах":
Код группы:
9333-4
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Грузчики на складах
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 1. Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения РК от 1 сентября 2023 года № 364 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 1)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции РК 7 сентября 2023 года № 33389.
Параграф 133. Грузчик
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:

3) ӘК – әуе кемесі;
4) ӘКК – әуе кемесінің командирі;
5) БА – біліктілік анықтамалығы;
6) БТБА – бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
7) ҚР – Қазақстан Республикасы;
8) СБШ – салалық біліктілік шеңбері;
9) ҰҚБЖ – ұшу қауіпсіздігін басқару жүйесі (Safety Management System, SMS);
10) ЭҚЖЖ – экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші.
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Әуе тасымалын ұйымдастыру.
5. Кәсіптік стандарттың коды: H52232087.
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
H Көлік және қоймалау;
52 Жүктерді қоймаға қою және қосалқы көлік қызметі;
52.2 Қосалқы көлік қызметі;
52.23 Әуе көлігінің қосалқы қызметі;
52.23.2 Әуежайлар қызметтері.
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Жолаушыларға қызмет көрсетуді, багажды, пошта жөнелтілімдерін және әуе көлігімен тасымалданатын жүктерді өңдеуді ұйымдастыру.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Қоймалардағы жүк тиеуші – 2 СБШ-нің деңгейі;
2) Электрокар жүргізушісі – 2 СБШ-нің деңгейі;
3) Жүк тиеуші жүргізушісі – 2 СБШ-нің деңгейі;
4) Жүк пен қолжүктерді қабылдап тапсырушы – 3 СБШ-нің деңгейі;
5) Тасымалдау құжаттарын өңдеу операторы – 4 СБШ-нің деңгейі;
6) Жүктер мен багажды іздестіру жөніндегі агенті – 4 СБШ-нің деңгейі;
7) Жолаушылар тасымалы бойынша агенті – 4 СБШ-нің деңгейі;
8) Жүк тасымалы бойынша агенті – 4 СБШ-нің деңгейі;
9) Авиациялық (жолаушыларды, пошта-жүктерді, халықаралық) тасымалдауды жөніндегі диспетчер – 4 СБШ-нің деңгейі;
10) Ауысым бастығы (көлікте) – 6 СБШ-нің деңгейі;
11) Тасмымалдауды ұйымдастыру жөніндегі инженер – 6 СБШ-нің деңгейі;
12) Мамандандырылған әуе көлігі бөлімшелерінің басшылары (басқарушылары) – 7 СБШ-нің деңгейі.
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "Қоймалардағы жүк тиеуші":
Топтың коды:
9333-4
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Қоймалардағы жүк тиеуші
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
1-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (1-шығарылым) бекіту туралы" 2023 жылғы 1 қыркүйектегі № 364 ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. ҚР Әділет министрлігінде 2023 жылғы 7 қыркүйекте № 33389 болып тіркелді.
Параграф 133. Жүк тиеуші
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

9333-4-002 - Рабочий склада
Основная цель деятельности:
Проведение погрузочно-разгрузочных работ на грузовом складе
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Обеспечение условий для обработки грузов
2. Производство погрузо-разгрузочных работ
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Обеспечение условий для обработки грузов
Навык 1:
Подготовка складов, рабочих мест и оборудования
Умения:
3 разряд
1. Содержать рабочее место и складские площади в надлежащем санитарном состоянии.
2. Выбирать и подготавливать места размещения грузов согласно правилам перевозки и технологическим документам.
3. Следить за надлежащим хранением средств пакетирования.
4. Определять пригодность для эксплуатации складского оборудования и средств пакетирования.
5. Пользоваться первичными средствами предупреждения и тушения пожаров, средствами индивидуальной защиты.
6. Оказывать первую помощь пострадавшему на производстве.
Знания:
3 разряд
1. Правила использования метрического оборудования.
2. Правила эксплуатации средств пакетирования.
3. Требования охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной защиты.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Производство погрузо-разгрузочных работ
Навык 1:
Проверка грузовых мест
Умения:
3 разряд
1. Выявлять неисправность и наличие дефектов упаковок.
2. Определять наличие идентификационной и специальной маркировок.
3. Размещать упаковки на платформе весов.
Знания:
3 разряд
1. Правила упаковки и маркировки грузов, перевозимых воздушным транспортом.
2. Содержание идентификационной маркировки.
3. Назначение манипуляционных знаков и информационных этикеток.
4. Знаки опасности.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Разгрузка и загрузка транспортных средств, укладка, перемещение, и загрузка
Умения:
3 разряд
1. Использовать простейшие погрузочно-разгрузочных приспособлений и средств транспортировки.
2. Загружать и закреплять грузы в средства пакетирования, транспортные средства.
3. Выгружать грузы из средств пакетирования и транспортных средств.
4. Обеспечивать устойчивость упаковок на паллетах.
5. Сортировать грузы по идентификационной маркировке.
6. Определять по маркировке и специальным кодам опасные и другие специальные грузы.
7. Размещать грузы, согласно их условиям хранения.
8. Действовать по инструкции в случаях инцидентов с опасными грузами.
9. Подавать сигналы операторам технологического оборудования при погрузке, выгрузке, перемещении и укладке в штабель различных грузов.
10. Подавать сигналы опасности.
Знания:
3 разряд

9333-4-002 - Қойма жұмысшысы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жүк қоймасында тиеу-түсіру жұмыстарын жүргізу
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Жүктерді өңдеу үшін жағдайларды қамтамасыз ету
2. Тиеу-түсіру жұмыстарын жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Жүктерді өңдеу үшін жағдайларды қамтамасыз ету
Дағды 1:
Қоймаларды, жұмыс орындарын және жабдықтарды дайындау
Машықтар:
3 разряд
1. Жұмыс орны мен қойма алаңдарын тиісті санитарлық жағдайда ұстау.
2. Тасымалдау ережелері мен технологиялық құжаттарға сәйкес жүктерді орналастыру орындарын таңдау және дайындау.
3. Пакеттеу құралдарының дұрыс сақталуын қадағалау.
4. Қойма жабдықтары мен пакеттеу құралдарын пайдалануға жарамдылығын анықтау.
5. Өрттің алдын алу мен сөндірудің бастапқы құралдарын, жеке қорғану құралдарын пайдалану.
6. Өндірісте зардап шеккен адамға алғашқы көмек көрсету.
Білімдер:
3 разряд
1. Метрлік жабдықпен жұмыс жөніндегі нұсқаулықтар.
2. Пакеттеу құралдарын пайдалану ережелері.
3. Еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өртке қарсы талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Тиеу-түсіру жұмыстарын жүргізу
Дағды 1:
Жүк орындарын тексеру
Машықтар:
3 разряд
1. Қаптамадағы ақаулар мен ақаулардың болуын анықтау.
2. Сәйкестендіру және арнайы таңбалаудың болуын анықтау.
3. Пакеттерді таразы платформасына орналастыру.
Білімдер:
3 разряд
1. Әуе көлігімен тасымалданатын жүктерді буып-түю және таңбалау ережесі.
2. Сәйкестендіру таңбасының мазмұны.
3. Манипуляциялық белгілер мен ақпараттық белгілердің мақсаты.
4. Қауіп белгілері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Көлік құралдарын түсіру және тиеу, төсеу, жылжыту, және тиеу
Машықтар:
3 разряд
1. Қарапайым тиеу-түсіру құрылғылары мен тасымалдау құралдарын пайдалану.
2. Жүктерді пакеттеу құралдарына, көлік құралдарына тиеу және бекіту.
3. Жүктерді пакеттеу құралдары мен көлік құралдарынан түсіру.
4. Паллеттердегі қаптамалардың тұрақтылығын қамтамасыз ету.
5. Жүктерді сәйкестендіру белгісі бойынша сұрыптау.
6. Таңбалау және арнайы кодтар бойынша қауіпті және басқа да арнайы жүктерді анықтау.
7. Жүктерді сақтау шарттарына сәйкес орналастыру.
8. Қауіпті жүктермен болған оқиғалар кезінде нұсқаулыққа сәйкес әрекет ету.
9. Технологиялық жабдықтың операторларына әртүрлі жүктерді Тиеу, түсіру, жылжыту және қатарға қою кезінде сигналдар беру.
10. Қауіпті сигналдарды беру.
Білімдер:
3 разряд

1. Технологию работы.
2. Таблицу совместимости опасных грузов.
3. Назначение и содержание комплектовочного листа и POD.
4. Правила укладки, крепления, укрытия на складе и в транспортных средствах.
5. Правила перемещения внутри объектов грузового комплекса.
6. Порядок подачи сигналов операторам технологического оборудования.
7. Расположение складов, зон погрузки и выгрузки.
Возможность признания навыка:
не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Пунктуальность
Умение работать в команде
Аккуратность
Выносливость и усердие
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Трудовой кодекс РК. 2. Единые требования и технологические процедуры в международных аэропортах РК по перевозке и обработке багажа, почтовых отправлений и грузов воздушным транспортом. Приказ Министра по инвестициям и развитию РК от 27 ноября 2015 года № 1117. 3. Правила перевозки пассажиров, багажа и грузов на воздушном транспорте. Приказ Министра по инвестициям и развитию РК от 30 апреля 2015 года № 540.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Приемосдатчик груза и багажа
10. Карточка профессии "Водитель электрокара":
Код группы:
8343-3
Код наименования занятия:
8343-3-002
Наименование профессии:
Водитель электрокара
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 1. Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения РК от 1 сентября 2023 года № 364 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 1)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции РК 7 сентября 2023 года № 33389.
Параграф 440. Водитель электро и автотележки
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Связь с неформальным и информальным образованием:
сертификат специализированных учебных центров о прохождении курсов "Водитель кары" или "Водитель погрузчика"
Другие возможные наименования профессии:
8343-9-001 - Водитель электротележки
Основная цель деятельности:
Выполнение механизированных работ по транспортировке грузов и багажа
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Поддержание эксплуатационной годности электрокары
2. Выполнение транспортировочных работ
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Поддержание эксплуатационной годности электрокары
Навык 1:
Контроль состояния и поддержание работоспособности
Умения:

1. Жұмыс технологиясы.
2. Қауіпті жүктердің үйлесімділік кестесі.
3. Толтыру парағының және POD мақсаты мен мазмұны.
4. Қоймада және көлік құралдарында төсеу, бекіту, баспана ережесі.
5. Жүк кешені объектілерінің ішінде орын ауыстыру ережесі.
6. Технологиялық жабдық операторының сигнал беру тәртібі.
7. Қоймалардың, тиеу және түсіру аймақтарының орналасуы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Ұқыптылық
Командада жұмыс істей білу
Дәлдік
Төзімділік пен еңбексүйгіштік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. ҚР Еңбек кодексі. 2. ҚР халықаралық әуежайларында багажды, пошта жөнелтілімдерін және жүктерді әуе көлігімен тасымалдау және өңдеу жөніндегі бірыңғай талаптар мен технологиялық рәсімдерді бекіту туралы. ҚР Инвестиция және даму министрінің 2015 жылғы 27 қарашадағы № 1117 бұйрығы. 3. Жолаушыларды, багажды, жүк-багажды және почта жөнелтілімдерін темір жол көлігімен тасымалдау қағидаларын бекіту туралы. ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 30 сәуірдегі № 545 бұйрығы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
Жүк және багажды қабылдап-тапсырушы
10. Кәсіптің карточкасы "Электрокар жүргізушісі ":
Топтың коды:
8343-3
Қызмет атауының коды:
8343-3-002
Кәсіптің атауы:
Электрокар жүргізушісі
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
1-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (1-шығарылым) бекіту туралы" 2023 жылғы 1 қыркүйектегі № 364 ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. ҚР Әділет министрлігінде 2023 жылғы 7 қыркүйекте № 33389 болып тіркелді.
Параграф 440. Электр және автокөлік жүргізушісі
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Мамандандырылған оқу орталықтарының "кара жүргізуші" немесе "жүк тиегіш жүргізуші"курстарынан өткендігі туралы сертификаты
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
8343-9-001 - Электрарба жүргізушісі
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жүктер мен багажды тасымалдау бойынша механикаландырылған жұмыстарды орындау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Электрокардың пайдалану жарамдылығын сақтау
2. Тасымалдау жұмыстарын орындау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Электрокардың пайдалану жарамдылығын сақтау
Дағды 1:
Жағдайды бақылау және өнімділікті сақтау
Машықтар:

1. Проводить ежедневное обслуживание механизмов.
2. Контролировать показания приборов.
3. Проверять зарядку аккумуляторов.
4. Проверять работу тормозов.
5. Производить регулировку систем.
6. Проводить текущий ремонт.
7. Монтировать и демонтировать рабочее оборудование.
2 разряд
1. Поддерживать в рабочем состоянии электрокару грузоподъемностью до 2х тонн.
3 разряд
1. Поддерживать в рабочем состоянии электрокару грузоподъемностью более 2х тонн.
4 разряд
1. Поддерживать в рабочем состоянии электрокару грузоподъемностью до 2х тонн, оборудованной подъемными механизмами или прицепными устройствами для перевозки груза по территории аэропортов.
Знания:
1. Сроки и способы зарядки аккумуляторов электрокары.
2. Конструкцию основных узлов.
3. Требования инструкции по эксплуатации аккумуляторов.
4. Принцип работы двигателя внутреннего сгорания.
5. Правила и способы очистки рабочего оборудования и элементов конструкции.
6. Правила приема и передачи электрокары по смене.
Возможность признания навыка:
не требуется
Трудовая функция 2:
Выполнение транспортировочных работ
Навык 1:
Транспортировка и обеспечение сохранности грузов
Умения:
1. Выполнять задания в соответствии с технологическим процессом производства работ.
2. Использовать радиотехническое, электронное и навигационное оборудование.
3. Проверять укладку и крепление.
4. Контролировать ограничения по грузоподъемности.
5. Руководствоваться манипуляционными знаками.
2 разряд
1. Управлять электрокарой грузоподъемностью до 2 тонн.
3 разряд
1. Управлять электрокарой грузоподъемностью свыше 2 тонн.
4 разряд
1. Управлять электрокарой грузоподъемностью свыше 2 тонн по территории аэропорта
Знания:
1. Правила погрузки и выгрузки грузов, укладки и крепления тяжеловесных и крупногабаритных грузов.
2. Допустимые габариты грузов.
3. Схема объектов и нумерацию мест складирования.
4 разряд
1. Правила погрузки и выгрузки грузов, укладки и крепления тяжеловесных и крупногабаритных грузов.
2. Допустимые габариты грузов.
3. Схема подъезда, отъезда и маневрирования спецмашин при обслуживании самолета.
4. Правила и схема движения по аэродрому.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Поддержание мер безопасности
Умения:
1. Применять средства индивидуальной защиты.
2. Выполнять правила движения по аэродрому и подъезда и отъезда к/от ВС.
3. Соблюдать ограничение скорости и схем движения по объекту.
4. Прекращать работу при возникновении нештатных ситуаций.
5. Оказывать первую помощь пострадавшему.
Знания:
1. Правила охраны труда и производственной санитарии.

1. Механизмдерге күнделікті қызмет көрсету.
2. Аспаптардың көрсеткіштерін бақылау.
3. Батареялардың зарядталуын тексеру.
4. Тежегіштердің жұмысын тексеру.
5. Жүйелерді реттеу.
6. Ағымдағы жөндеу жұмыстарын жүргізу.
7. Орнату және бөлшектеу жұмыс жабдықтары.
2 разряд
1. Жүк көтергіштігі 2 тоннаға дейінгі электр машинасын жұмыс күйінде ұстау.
3 разряд
1. Жүк көтергіштігі 2 тоннадан асатын электр машинасын жұмыс күйінде ұстау.
4 разряд
1. Әуежайлардың аумағы бойынша жүкті тасымалдауға арналған көтергіш тетіктермен немесе тіркеме құрылғылармен жабдықталған, жүк көтергіштігі 2 тоннаға дейінгі электрокарларды жұмыс жағдайында ұстау.
Білімдер:
1. Электр автомобильдерінің батареяларын зарядтау уақыты мен әдістері.
2. Негізгі түйіндердің құрылымы.
3. Батареяларды пайдалану жөніндегі нұсқаулықтың талаптары.
4. Қозғалтқыштың іштен жану жұмыс принципі.
5. Жұмыс жабдықтары мен құрылымдық элементтерді тазалау ережелері мен тәсілдері.
6. Ауысым бойынша электрокарларды қабылдау және беру ережесі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Еңбек функциясы 2:
Тасымалдау жұмыстарын орындау
Дағды 1:
Жүктерді тасымалдау және олардың сақталуын қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Жұмыстарды жүргізудің технологиялық процесіне сәйкес тапсырмаларды орындау.
2. Радиотехникалық, электрондық және навигациялық жабдықтарды пайдалану.
3. Орнату мен бекітуді тексеру.
4. Жүк көтергіштігі бойынша шектеулерді бақылау.
5. Манипуляциялық белгілерді басшылыққа алу.
2 разряд
1. Жүк көтергіштігі 2 тоннаға дейін электр карасын басқару.
3 разряд
1. Жүк көтергіштігі 2 тоннадан асатын электр карасын басқару.
4 разряд
1. Әуежай аумағы бойынша жүк көтергіштігі 2 тоннадан асатын электр карасын басқару.
Білімдер:
1. Тиеу ережелері және жүктерді түсіру, төсеу және ауыр салмақты және ірі габаритті жүктерді бекіту.
2. Жүктердің рұқсат етілген өлшемдері.
3. Объектілердің сызбасы және қойма орындарының нөмірленуі.
4 разряд
1. Тиеу ережелері және жүктерді түсіру, төсеу және ауыр салмақты және ірі габаритті жүктерді бекіту.
2. Жүктердің рұқсат етілген өлшемдері.
3. Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету кезінде арнайы көліктердің жақындау, жөнелту және маневр жасау схемасы.
4. Әуеайлақ бойынша жүру ережесі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етпейді
Дағды 2:
Қауіпсіздік шараларын сақтау
Машықтар:
1. Жеке қорғаныс құралдарын қолдану.
2. Әуеайлақ бойынша қозғалыс және ӘК-ге кіру және кету қағидаларын орындау.
3. Объект бойынша жылдамдық пен қозғалыс схемаларын шектеу.
4. Штаттан тыс жағдайлар пайда болғанда жұмысты тоқтату.
5. Жәбірленушіге алғашқы көмек көрсету.
Білімдер:
1. Еңбекті қорғау және өндірістік санитария ережелері.

2. Инструкции по безопасному перемещению по аэродрому.
3. Способы аварийного прекращения работы.
4. Требования, предъявляемые к средствам индивидуальной защиты.
5. Манипуляционные знаки для тяжеловесных и крупногабаритных грузов.
6. Требования пропускного и внутриобъектового режима
7. Требования охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной защиты.
Возможность признания навыка:
не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Адаптивность
Ответственность
Умение работать в команде
Дисциплинированность
Аккуратность
Выносливость и усердие
Бережливое производство
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Трудовой кодекс РК. 2. Правила перевозки пассажиров, багажа и грузов на воздушном транспорте. Приказ Министра по инвестициям и развитию РК от 30 апреля 2015 года № 540. 3. Единые требования и технологические процедуры в международных аэропортах РК по перевозке и обработке багажа, почтовых отправлений и грузов воздушным транспортом. Приказ Министра по инвестициям и развитию РК от 27 ноября 2015 года № 1117.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
приемосдатчик груза и багажа
11. Карточка профессии "Водитель погрузчика":
Код группы:
8343-3
Код наименования занятия:
8343-3-001
Наименование профессии:
Водитель погрузчика
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Связь с неформальным и информальным образованием:
сертификат специализированных учебных центров о прохождении курсов "Водитель погрузчика"
Другие возможные наименования профессии:
8343-3-004 - Оператор автопогрузчиков вилочным захватом
Основная цель деятельности:
Выполнение механизированных погрузочно-разгрузочных работ
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Техническая эксплуатация погрузчиков
2. Управление погрузчиками
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Техническая эксплуатация погрузчиков
Навык 1:
Поддержание рабочего состояния погрузчика
Умения:
1. Содержать в рабочем состоянии грузоподъемную технику, выполнять требования правил ее эксплуатации.
2. Перед выездом на линию осуществлять внешний осмотр погрузчика.
3. Производить установку и замену съемных грузозахватных приспособлений и механизмов.
4. Участвовать в проведении планово-предупредительного ремонта погрузчика и грузозахватных механизмов и приспособлений.

2. Әуеайлақ бойынша қауіпсіз жылжу жөніндегі нұсқаулық.
3. Жұмысты авариялық тоқтату тәсілдері.
4. Жеке қорғаныс құралдарына қойылатын талаптар.
5. Ауыр және ірі жүктерге арналған манипуляциялық белгілер.
6. Өткізу және объектішілік режим талаптары.
7. Еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өртке қарсы талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етпейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Бейімділік
Жауапкершілік
Командада жұмыс істей білу
Тәртіптілік
Дәлдік
Төзімділік пен еңбексүйгіштік
Үнемді өндіріс
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. ҚР Еңбек кодексі. 2. Жолаушыларды, багажды, жүк-багажды және почта жөнелтілімдерін темір жол көлігімен тасымалдау қағидаларын бекіту туралы. ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 30 сәуірдегі № 545 бұйрығы. 3. ҚР халықаралық әуежайларында багажды, пошта жөнелтілімдерін және жүктерді әуе көлігімен тасымалдау және өңдеу жөніндегі бірыңғай талаптар мен технологиялық рәсімдерді бекіту туралы. ҚР Инвестиция және даму министрінің 2015 жылғы 27 қарашадағы № 1117 бұйрығы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
Жүк пен қолжүктерді қабылдап тапсырушы
11. Кәсіптің карточкасы "Жүк тиеуші жүргізушісі ":
Топтың коды:
8343-3
Қызмет атауының коды:
8343-3-001
Кәсіптің атауы:
Жүк тиеуші жүргізушісі
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Мамандандырылған оқу орталықтарының "жүк тиегіш жүргізушісі"курстарынан өткендігі туралы сертификаты
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
8343-3-004 - Қармауышы бар автожүктиегіштердің операторы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Механикаландырылған тиеу-түсіру жұмыстарын орындау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Тиегіштерді техникалық пайдалану
2. Тиегіштерді басқару
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Тиегіштерді техникалық пайдалану
Дағды 1:
Тиегіштің жұмыс күйін сақтау
Машықтар:
1. Жүк көтергіш техниканы жұмыс күйінде ұстау, оны пайдалану ережелерінің талаптарын орындау.
2. Желіге шықпас бұрын тиегішті сыртқы тексеруден өткізу.
3. Алмалы-салмалы жүк қармайтын айлабұйымдар мен механизмдерді орнатуды және ауыстыруды жүргізу.
4. Тиегіш пен жүк қармау тетіктері мен құрылғыларына жоспарлы-алдын ала жөндеу жүргізуге қатысу.

5. Производить замену аккумулятора на электропогрузчиках, газовых баллонов на автопогрузчиках, либо заправлять топливо.
6. Определять неисправности в работе погрузчика, его механизмов и их устранение.
7. Оформлять заявки на ремонт погрузчика.
Знания:
1. Основные сведения об устройстве обслуживаемых погрузчиков и погрузо-разгрузочных механизмов и их агрегатов.
2. Инструкции по эксплуатации, монтажу, пуску, регулированию и обкатке обслуживаемых погрузчиков.
3. Применяемые сорта горючих и смазочных материалов.
4. Устройство аккумуляторного погрузчика.
5. Наименование основных материалов аккумуляторного производства.
6. Правила обращения с кислотами и щелочами.
7. Причины неисправностей в работе погрузчика, его механизмов и методов их устранений.
8. Элементарные сведения по электротехнике.
9. Требования охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной защиты.
Возможность признания навыка:
не требуется
Трудовая функция 2:
Управление погрузчиками
Навык 1:
Погрузка, выгрузка грузов на всех видах транспорта
Умения:
1. Управлять погрузчиком, включая маневрирование в ограниченных пространствах.
2. Соблюдать правила безопасности при работе с погрузчиком, включая использование средств индивидуальной защиты.
3. Оценивать вес и объем груза, чтобы избежать перегрузок.
4. Руководствоваться манипуляционными знаками.
Знания:
Знания:
1. Устройство используемого погрузчика.
2. Способы погрузки, выгрузки грузов на всех видах транспорта.
3. Правила подъема, перемещения и укладки грузов.
4. Элементарные сведения по электротехнике.
5. Локальные акты и организационно-распорядительных документов организации.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Обеспечение сохранности перемещаемых грузов
Умения:
1. Обеспечивать размещение грузов в строгом соответствии с указаниями приемосдатчиков груза, манипуляционных знаков, рационально используя складские помещения, не загромождая аварийных выходов, обеспечивая удобный доступ.
2. Проверить правильность расположения груза на вилах в соответствии с диаграммой нагрузки, запрещается транспортировать грузы с весом больше допустимой грузоподъемности погрузчика.
3. Избегать движение по неровным участкам, резких поворотов и резкого торможения.
4. Производить движение на заднем ходу, если груз мешает видимости или при спуске по склону.
5. Выполнять сложные маневры, с опасностью аварии, под руководством ответственного лица.
Знания:
1. Способы погрузки, выгрузки грузов.
2. Правила подъема, перемещения и укладки грузов.
3. Требования маркировок и манипуляционных знаков.
Возможность признания навыка:
не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Адаптивность
Ответственность
Умение работать в команде
Аккуратность
Выносливость и усердие
Список технических регламентов и национальных стандартов:

5. Электр тиегіштердегі аккумуляторды, автотүктегіштердегі газ баллондарын ауыстыруға немесе жанармай құю.
6. Автожүктегіштің, оның механизмдерінің жұмысындағы ақауларды анықтау және оларды жою.
7. Тиегіштерді жөндеуге өтінімдерді ресімдеу.
Білімдер:
1. Қызмет көрсетілетін тиегіштер мен тиеу-түсіру тетіктері мен олардың агрегаттарының құрылысы туралы негізгі мәліметтер.
2. Қызмет көрсетілетін тиегіштерді пайдалану, монтаждау, іске қосу, реттеу және сынамалау жөніндегі нұсқаулықтар.
3. Жанар-жағармай материалдарының қолданылатын сорттары.
4. Аккумуляторды тиегіш құрылғысы.
5. Аккумулятор өндірісінің негізгі материалдарының атауы.
6. Қышқылдар мен сілтілермен жұмыс істеу ережелері.
7. Тиегіштің жұмысындағы ақаулардың себептері, оның механизмдері және оларды жою әдістері.
8. Электротехника бойынша қарапайым мәліметтер.
9. Еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өртке қарсы талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етпейді
Еңбек функциясы 2:
Тиегіштерді басқару
Дағды 1:
Көліктің барлық түрлерінде жүктерді тиеу, түсіру
Машықтар:
1. Шектеулі кеңістіктерде маневр жасауды қоса алғанда, тиегішті басқару.
2. Жеке қорғаныс құралдарын пайдалануды қоса алғанда, тиегішпен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтау.
3. Шамадан тыс жүктемені болдырмау үшін жүктің салмағы мен көлемін бағалау.
4. Манипуляциялық белгілерді басшылыққа алу.
Білімдер:
1. Пайдаланылған тиегіштің құрылғысы.
2. Көліктің барлық түрлерінде жүктерді тиеу, түсіру тәсілдері.
3. Жүктерді көтеру, орнын ауыстыру және төсеу ережелері.
4. Электротехника бойынша қарапайым мәліметтер.
5. Жергілікті актілер және ұйымның ұйымдастырушылық-өкімдік құжаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етпейді
Дағды 2:
Тасымалданатын жүктердің сақталуын қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Ыңғайлы қол жеткізуді қамтамасыз ете отырып, авариялық шығуларға кедергі келтірмей, қойма үй-жайларын ұтымды пайдалана отырып, жүктерді жүк қабылдап-тапсырушылардың, манипуляциялық белгілердің нұсқауларына қатаң сәйкес орналастыруды қамтамасыз ету.
2. Жүктеме диаграммасына сәйкес шанышқыларда жүктің дұрыс орналасуын тексеру үшін жүк тиегіштің рұқсат етілген жүк көтергіштігінен артық салмақпен жүктерді тасымалдауға тыйым салынады.
3. Тегіс емес жерлерде қозғалу, қатты бұрылыстар және қатты тежеуді болдырмау;
4. Егер жүктеме көрінуге кедергі келтірсе немесе еңіспен түссе, кері бағытта қозғалыс жасау.
5. Басшылықпен апат қауіпі бар күрделі маневрлерді орындау.
Білімдер:
1. Жүктерді тиеу, түсіру тәсілдері.
2. Жүктерді көтеру, орнын ауыстыру және төсеу ережелері.
3. Таңбалау және манипуляциялық белгілерге қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етпейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Бейімділік
Жауапкершілік
Командада жұмыс істей білу
Дәлдік
Төзімділік пен еңбексүйгіштік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

1. Трудовой кодекс РК. 2. Единые требования и технологические процедуры в международных аэропортах РК по перевозке и обработке багажа, почтовых отправлений и грузов воздушным транспортом. Приказ Министра по инвестициям и развитию РК от 27 ноября 2015 года № 1117. 3. Правила перевозки пассажиров, багажа и грузов на воздушном транспорте. Приказ Министра по инвестициям и развитию РК от 30 апреля 2015 года № 540.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
приемосдатчик груза и багажа
12. Карточка профессии "Приемосдатчик груза и багажа":
Код группы:
9333-3
Код наименования занятия:
9333-3-001
Наименование профессии:
Приемосдатчик груза и багажа
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 52. Приказ Министра труда и социальной защиты населения РК от 15 июня 2022 года № 201 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 52)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции РК 16 июня 2022 года № 28475.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Организация воздушных перевозок
Квалификация:
-
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
9333-3-002 - Сортировщик багажа
9629-9-004 - Кладовщик
Основная цель деятельности:
Организация грузовых и коммерческих операций по приему, взвешиванию, погрузке, сортировке, перегрузке, выгрузке, хранению и выдаче грузов и багажа, перевозимых воздушным транспортом
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Обработка груза
2. Обработка багажа
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Обработка груза
Навык 1:
Обработка отправляемого груза
Умения:
4 разряд
1. Руководить погрузо-разгрузочными работами.
2. Производить прием грузов в соответствии с сопроводительными документами: считать количество упаковок, взвешивать, проверять исправность упаковок и наличие и маркировок, организовывать досмотра на безопасность, регистрировать поступление груза.
3. Производить складскую обработку: размещать в места складирования, согласно заявленных условий хранения, предоставлять груз для государственного контроля.
4. Консолидировать груз для отправки, согласно комплектовочного листа, снимать со складского учета.
5. Работать в локальной автоматизированной программе управления складом, также использовать международный стандарт электронного оформления и сопровождения грузовых авиаперевозок "E-Freight".
6. Исключать нарушения регулярности полетов.

1. ҚР Еңбек кодексі. 2. ҚР халықаралық әуежайларында багажды, пошта жөнелтілімдерін және жүктерді әуе көлігімен тасымалдау және өңдеу жөніндегі бірыңғай талаптар мен технологиялық рәсімдерді бекіту туралы. ҚР Инвестиция және даму министрінің 2015 жылғы 27 қарашадағы № 1117 бұйрығы. 3. Жолаушыларды, багажды, жүк-багажды және почта жөнелтілімдерін темір жол көлігімен тасымалдау қағидаларын бекіту туралы. ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 30 сәуірдегі № 545 бұйрығы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
Жүк пен қолжүктерді қабылдап тапсырушы
12. Кәсіптің карточкасы "Жүк пен қолжүктерді қабылдап тапсырушы ":
Топтың коды:
9333-3
Қызмет атауының коды:
9333-3-001
Кәсіптің атауы:
Жүк пен қолжүктерді қабылдап тапсырушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
52-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (52-шығарылым) бекіту туралы" 2022 жылғы 15 маусымдағы № 201 ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. ҚР Әділет министрлігінде 2022 жылғы 16 маусымда № 28475 болып тіркелді.
50-параграф. Жүк және багажды қабылдау-тапсырушы
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Әуе тасымалдауларын ұйымдастыру
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
9333-3-002 - Қолжүктерді сұрыптаушы
9629-9-004 - Қоймашы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Әуе көліктері тасымалданатын жүк пен багаждарды қабылдау, өлшеу, тиеу, сұрыптау, артығымен тиеу, түсіру, сақтау, беру бойынша жүк және сауда операцияларын ұйымдастыру
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Жүкті өңдеу
2. Багажды өңдеу
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Жүкті өңдеу
Дағды 1:
Жөнелтілетін жүкті өңдеу
Машықтар:
4 разряд
1. Тиеу-түсіру жұмыстарын басқару.
2. Жүктерді қабылдау: ілеспе құжаттарға сәйкес: қаптамалардың санын санау, өлшеу, қаптамалардың жарамдылығын және бар-жоғын және таңбалануын тексеру, қауіпсіздікті тексеруді ұйымдастыру, жүктің түсуін тіркеу.
3. Қоймалық өңдеуді жүргізу: мәлімделген сақтау шарттарына сәйкес қоймалық орындарға орналастыру, мемлекеттік бақылау үшін жүк беру.
4. Жеткізу үшін жүкті жинақтау парағына сәйкес шоғырландырыңыз, қоймалық есептен алыңыз.
5. Қойманы басқарудың жергілікті автоматтандырылған бағдарламасында жұмыс істеу, сондай-ақ "E-Freight"жүк авиатасымалдарын электрондық ресімдеудің және сүйемелдеудің халықаралық стандартын пайдалану.
6. Ұшу жүйелілігінің бұзылуын болдырмау.

7. Принимать и обрабатывать опасные грузы и прочие специальные грузы.
8. Осуществлять контроль за состоянием весовых приборов, наличием необходимых материалов для маркировки грузов и багажа.
Знания:
4 разряд
1. Технологию предприятия по обработке груза.
2. Порядок перевозок и оформления документов на перевозку грузов.
3. Виды и назначения маркировок.
4. Инструкцию о порядке и технологии взвешивания грузов, содержании и техническом обслуживании весовых приборов.
5. Требования таможенного законодательства при отправке экспортных товаров.
6. Инструкцию по перевозке негабаритных и тяжеловесных грузов.
7. Требования охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной защиты.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Обработка поступившего груза с борта ВС
Умения:
4 разряд
1. Принимать груз с борта ВС у грузчиков, согласно карго манифесту.
2. Производить сортировку, исключая пересортицу.
3. Определять заявленные режимы хранения и размещать соответственно.
4. Составлять коммерческие акты и акты общей формы при обнаружении несохранных перевозок грузов.
5. Регистрировать поступление грузов.
6. Принимать и обрабатывать опасные грузы и прочие специальные грузы согласно правил.
7. Производить выдачу грузов получателям.
8. Выполнять условия соглашения о наземном обслуживании в части обработки грузов.
Знания:
4 разряд
1. Требования таможенного законодательства при оформлении импортных товаров.
2. Правила документооборота в грузовых перевозках.
3. Порядок перевозок опасных грузов и ликвидации, связанных с ним аварийных ситуаций.
4. Таблицу совместимости специальных грузов.
5. Правила перевозки животных воздушным транспортом.
6. Правила перевозки скоропортящихся грузов и товаров перевозимых под температурным контролем.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 3:
Организация приема и выдачи грузов
Умения:
4 разряд
1. Организовывать работу приемосдатчиков груза смены и корректировать работу приемосдатчиков в случае изменения производственной обстановки.
2. Контролировать соблюдение приемосдатчиками груза смены технологий производственного процесса, оформления поступления и выдачи груза.
3. Принимать груз от грузоотправителей.
4. Принимать груз с борта ВС.
5. Выдавать груз для загрузки на ВС.
6. Выдавать груз грузополучателям.
7. Принимать и выдавать ценные грузы.
8. Предоставлять грузовые партии для таможенного досмотра и прочих санкционированных проверок.
9. Организовывать инвентаризацию.
Знания:
4 разряд
1. Нормативные правовые акты, нормативные документы, регламентирующие деятельность на воздушном, железнодорожном и автомобильном транспорте.

7. Қауіпті жүктерді және басқа да арнайы жүктерді қабылдау және өңдеу.
8. Таразылау аспаптары жағдайын, жүк пен багаждарды белгілеуге қажет материалдардың барын, вагондар мен контейнерлерге бекіту-пломбылау құрылғыларын қондыруды бақылау.
Білімдер:
4 разряд
1. Жүкті өңдеу кәсіпорнының технологиясы.
2. Жүктер мен багаждарды тасымалдаудың, тасымалдау құжаттарын рәсімдеу тәртібіі.
3. Таңбалаудың түрлері мен мақсаттары.
4. Таразы жабдықтарын пайдалану жөніндегі нұсқаулық.
5. Экспорттық тауарларды жөнелту кезіндегі кеден заңнамасының талаптары.
6. Аумақты емес жүк және ауыр салмақты жүктерді жеткізу жөніндегі нұсқау.
7. Еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өртке қарсы талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Дағды 2:
ӘК бортынан түскен жүкті өңдеу
Машықтар:
4 разряд
1. Жүк манифестіне сәйкес тасымалдаушылардан ӘК бортынан жүкті қабылдау.
2. Қайта сұрыптауды қоспағанда, сұрыптау.
3. Мәлімделген сақтау режимдерін анықтау және сәйкесінше орналастыру.
4. Тасымалдау құжаттары мен есеп беруді рәсімдеу, өндірістік жүк операциялары туралы ақпараттарды жеке электронды есептеу машинасына енгізу.
5. Жүктердің түсуін тіркеу.
6. Ережеге сәйкес қауіпті жүктерді және басқа да арнайы жүктерді қабылдау және өңдеу.
7. Алушыларға жүктерді беруді жүргізу.
8. Жүктерді өңдеу бөлігінде жерүсті қызмет көрсету туралы келісімнің талаптарын орындау.
Білімдер:
4 разряд
1. Импорттық тауарларды ресімдеу кезіндегі кеден заңнамасының талаптары.
2. Жүк тасымалындағы құжат айналымы ережелері.
3. Қауіпті жүктерді тасымалдау және оларға байланысты апаттық жағдайды жою тәртібі.
4. Арнайы жүктердің үйлесімділік кестесі.
5. Жануарларды әуе көлігімен тасымалдау ережелері.
6.Тез бұзылатын жүктерді және температуралық бақылаумен тасымалданатын тауарларды тасымалдау ережесі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Дағды 3:
Жүктерді қабылдауды және беруді ұйымдастыру
Машықтар:
4 разряд
1. Ауысым жүктерін қабылдау-тапсырғыштардың жұмысын ұйымдастыру және өндірістік жағдай өзгерген жағдайда қабылдау-тапсырғыштардың жұмысын түзету.
2. Жүктерді қабылдап-тапсырушылардың өндірістік процесс технологияларының ауысуын, жүктердің түсуін және берілуін ресімдеуді сақтауын бақылау.
3. Жүк жөнелтушілерден жүкті қабылдау.
4. ӘК бортынан жүкті қабылдау.
5. ӘК жүктеу үшін жүкті беру.
6. Жүкті жүк алушыларға беру.
7. Бағалы жүктерді қабылдау және беру.
8. Кедендік тексеру және басқа да санкцияланған тексерулер үшін жүк партияларын ұсыну.
9. Түгендеуді ұйымдастыру.
Білімдер:
4 разряд
1.Әуе, теміржол және автомобиль көлігіндегі қызметті реттейтін нормативтік құқықтық актілер, нормативтік құжаттар.

2. Основы таможенного законодательства, касающиеся деятельности СВХ.
3. Этику делового общения.
4. Основы технологии производства.
5. Правила перевозки грузов.
6. Инструкцию по актово-претензионной работе.
7. Инструкцию по розыску пропавших грузов/
8. Правила внутреннего трудового распорядка.
Возможность признания навыка:
не требуется
Трудовая функция 2:
Обработка багажа
Навык 1:
Обработка отправляемого багажа
Умения:
4 разряд
1. Осуществлять погрузку/выгрузку багажа в багажном отделении по характеру и направлениям указанными в сопроводительной документации и на бирках.
2. Обеспечивать полную сохранность и бережное отношение к багажу пассажиров при осуществлении погрузочно – разгрузочных работ в багажном отделении.
3. Соблюдать требования манипуляционных знаков и специальных бирок при укладке багажа на средства наземного обслуживания, (осторожно стекло, верх и другое).
4. Доставлять вручную хрупкий багаж с регистрационных стоек в багажное отделение, крупногабаритный багаж отправлять по ленте, предназначенной для крупногабаритного багажа.
5. Доставлять багаж и хрупкие вещи со стоек регистрации, VIP/CIP-залов, в багажное отделение согласно процедуре по обслуживанию пассажиров и багажа в VIP/CIP залах.
6. Обеспечивать защиту багажа от неблагоприятных погодных условий.
7. Фиксировать багаж посредством сканера системы сверки багажа.
8. Сцеплять/расцеплять багажные тележки образуя состав.
9. Проверять багаж на наличие повреждений или признаков вмешательства.
10. Находиться в безопасной зоне во время работы спец. транспорта, согласно инструкции по организации движения спец. автотранспорта и средств механизации по аэродрому.
11. Идентифицировать опасные вещества в багаже пассажиров.
12. Не допускать повреждения, порчу, хищение, недостачу, засылку, утерю багажа.
13. Выполнять требования по укладке багажа в авиационный контейнер.
14. Выполнять требования, исключающие падение багажа с багажных тележек во время движения, а также сохранение управляемости и устойчивости осуществлять загрузку багажа на багажные тележки не выше уровня их бортов. Во избежание повреждения нижний ряд багажа укладывать на бок (ребро жесткости).
15. Находить и выгружать багаж пассажиров, не явившихся на посадку.
16. Контролировать загрузку багажа в ВС.
Знания:
4 разряд
1. Руководство ИАТА по наземному обслуживанию, в части обработки багажа
2. Виды багажа и правила их обработки.
3. Технологию производственной деятельности подразделения предприятия.
4. Технологические графики обслуживания рейса.
5. Процедуры оформления багажа, включая проверку документов и оформление багажной квитанции.

2. УСҚ қызметіне қатысты кеден заңнамасының негіздері.
3. Іскерлік қарым-қатынас этикасы.
4. Өндіріс технологиясының негіздері;
жүктерді сақтау және тасымалдау шарттары.
5. Жүктерді тасымалдау ережелері.
6. Акті-наразылық жұмыстары жөніндегінұсқау.
7. Жоғалған жүктерді іздеу жөніндегінұсқау.
8. Ішкі еңбек тәртібі ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Еңбек функциясы 2:
Багажды өңдеу
Дағды 1:
Жөнелтілетін багажды өңдеу
Машықтар:
4 разряд
1. Ілеспе құжаттамада және биркаларда көрсетілген мінезі мен бағыттары бойынша багаж бөлімшесінде багажды тиеуді/түсіруді жүзеге асыру.
2. Багаж бөлімшесінде тиеу-түсіру жұмыстарын жүзеге асыру кезінде жолаушылардың багажына толық сақталуын және ұқыпты қарауын қамтамасыз ету.
3. Жерүсті қызмет көрсету құралдарына багажды төсеу кезінде манипуляциялық белгілер мен арнайы тегтердің талаптарын сақтау, (абайлаңыз шыны, үстіңгі және басқа).
4. Тіркеу тіректерінен сынғыш багажды багаж бөліміне қолмен жеткізу, ірі габаритті багажды ірі габаритті багажға арналған лентамен жөнелту.
5. VIP/CIP залдардағы жолаушылар мен багажға қызмет көрсету рәсіміне сәйкес тіркеу сөрелерінен, VIP/CIP залдарынан багажды және нәзік заттарды багаж бөліміне жеткізу.
6. Багажды қолайсыз ауа-райынан қорғауды қамтамасыз ету
7. BRS (Baggage reconciliation system)жүйесінің сканері арқылы багажды бекіту.
8. Ілінісу / ажырату багаж арбалары композицияны қалыптастыру.
9. Багаж бөлімінен тіркеу аймағына пластикалық науаларды жеткізуді жүзеге асыру.
10. Арнайы жұмыс кезінде қауіпсіз аймақта болу. арнайы көлік қозғалысын ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес. әуеайлақ бойынша автокөлік және механикаландыру құралдары.
11. Жолаушылардың багажындағы қауіпті заттарды анықтау.
12. Багаждың бүлінуіне, бүлінуіне, ұрлануына, жетіспеуіне, жөнелтілуіне, жоғалуына жол бермеу.
13. Багажды контейнерге салу бойынша талаптарды орындау.
14. Қозғалыс кезінде багаж арбаларынан багаждың құлауын болдырмайтын талаптарды орындау, сондай-ақ басқарылуы мен тұрақтылығын сақтау багажды борт деңгейінен жоғары емес багаж арбаларына тиеуді жүзеге асыру. Зақымдануды болдырмау үшін багаждың төменгі қатарын бүйіріне қою (қаттылық қабырғасы).
15. Қонуға келмеген жолаушылардың багажын табу және түсіру.
16. ӘК-де багаждың жүктелуін бақылау.
Білімдер:
4 разряд
1. Багажды өңдеуге арналған жердегі қызмет көрсетудегі IATA нұсқаулары.
2. ⁠Жүктің түрлері және оларды өңдеу ережелері.
3. ⁠Кәсіпорын бөлімшесінің өндірістік қызметінің технологиясы.
4. ⁠Ұшуды қамтамасыз етудің технологиялық кестелері.
5. Құжаттарды тексеру және багаж түбіртегін өңдеуді қоса, багажды тіркеу рәсімдері.

6. Ограничений по весу и размерам багажа.
7. Перечень запрещенных к перевозке предметов (взрывчатые вещества, острые предметы, жидкости и др.)
8. Действия в случае обнаружения подозрительных предметов или угроз безопасности.
9. Виды и назначения багажных бирок, включая использование ярлыков и штрих-кодов.
10. Требования к упаковке багажа.
11. Правила перевозки опасных грузов.
12. Требования обслуживаемых авиакомпаний.
13. Понимание принципов контроля загрузки.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Обработка прибывшего багажа
Умения:
4 разряд
1. Осуществлять выгрузку багажа, доставленного в борта ВС, в багажном отделении.
2. Обеспечивать полную сохранность и бережное отношение к багажу пассажиров при осуществлении погрузочно – разгрузочных работ в багажном отделении.
3. Соблюдать требования манипуляционных знаков и специальных бирок при укладке багажа на ленту багажной карусели.
4. Обрабатывать багаж VIP/CIP пассажиров, согласно процедуре по обслуживанию пассажиров и багажа в VIP/CIP залах.
5. Обеспечивать защиту багажа от неблагоприятных погодных условий.
6. Расцеплять багажные тележки.
7. Находиться в безопасной зоне во время работы спец. транспорта, согласно инструкции по организации движения спец. автотранспорта и средств механизации по аэродрому.
8. Не допускать повреждения, порчу, хищение, недостачу багажа.
Знания:
4 разряд
1. Руководство ИАТА по наземному обслуживанию, в части обработки багажа.
2. Принципы приема-передачи багажа.
3. Порядок оформления поступившего багажа.
4. Виды и назначения маркировок и бирок, знаки опасности
5. Виды багажа и правила их обработки.
6. Технологические графики обслуживания рейса.
7. Требования обслуживаемых авиакомпаний.
8. Виды неисправностей и правила их оформления.
Возможность признания навыка:
не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Пунктуальность
Умение работать в команде
Выносливость и усердие
Концентрация и управление вниманием
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Трудовой кодекс РК. 2. Единые требования и технологические процедуры в международных аэропортах РК по перевозке и обработке багажа, почтовых отправлений и грузов воздушным транспортом. Приказ Министра по инвестициям и развитию РК от 27 ноября 2015 года № 1117. 3. Правила организации обслуживания пассажиров в аэропортах РК. Приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 24 февраля 2015 года № 189. 4.Правила перевозки пассажиров, багажа и грузов на воздушном транспорте. Приказ Министра по инвестициям и развитию РК от 30 апреля 2015 года № 540. 5.Трудовой кодекс РК. 6 Перечень опасных веществ и предметов, а также всех видов наркотиков, запрещенных пассажирам к перевозке на гражданских воздушных судах. Приказ исполняющего обязанности Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 27 июля 2023
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Агент по розыску грузов и багажа
4
Агент по организации обслуживания почтово-грузовых перевозок
4
Агент по организации обслуживания пассажирских перевозок
4
Оператор по обработке перевозочных документов

6. Жүктің салмағы мен көлеміне шектеулер.
7. ⁠Тасымалдауға тыйым салынған заттардың тізбесі (жарылғыш заттар, өткір заттар, сұйықтықтар және т.б.)
8. ⁠Күдікті объектілер немесе қауіпсіздік қатерлері анықталған кездегі іс-әрекеттер.
9. Жапсырмалар мен штрих-кодтарды пайдалануды қоса алғанда, багаж биркаларының түрлері мен мақсаттары.
10. Багажды орауға қойылатын талаптар.
11. ⁠Қауіпті жүктерді тасымалдау ережелері.
12. Қызмет көрсететін әуе компаниялардың талаптары.
13. ⁠Жүктемені басқару принциптерін түсіну.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Дағды 2:
Келген багажды өңдеу
Машықтар:
4 разряд
1. ӘК бортына жеткізілген багажды багаж бөлімшесінде түсіруді жүзеге асыру.
2. Багаж бөлімшесінде тиеу-түсіру жұмыстарын жүзеге асыру кезінде жолаушылардың багажына толық сақталуын және ұқыпты қарауын қамтамасыз ету.
3. Багаж карусельінің лентасына багажды төсеу кезінде манипуляциялық белгілер мен арнайы тегтердің талаптарын сақтау.
4. VIP/CIP залдарында жолаушылар мен багажға қызмет көрсету рәсіміне сәйкес жолаушылардың VIP/VIP багажын өңдеу.
5. Багажды қолайсыз ауа-райынан қорғауды қамтамасыз ету.
6. Жүк арбаларын ажырату.
7. Арнайы көліктің жұмысы кезінде қауіпсіз аймақта болу, арнайы көліктердің қозғалысын ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес. әуеайлақ бойынша автокөлік және механикаландыру құралдары.
8. Багаждың бүлінуіне, ұрлануына, жетіспеуіне жол бермеу.
Білімдер:
4 разряд
1. Багажды өңдеу бөлігінде жерүсті қызмет көрсету бойынша ИАТА нұсқаулығы.
2. Бөлімшенің өндірістік қызметінің технологиясы.
3. Багажды қабылдап-тапсырушының жұмыс нұсқаулығы.
4. Багаж түрлері және оларды өңдеу ережелері.
5. Багаж белгілерінің түрлері мен мақсаттары.
6. Технологиялық графиктер рейске қызмет көрсету.
7. Қызмет көрсетілетін авиакомпаниялардың талаптары.
8. Жүктеуді бақылау принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Ұқыптылық
Командада жұмыс істей білу
Төзімділік пен еңбексүйгіштік
Зейінді шоғырландыру және бақылау
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. ҚР Еңбек кодексі. 2. ҚР халықаралық әуежайларында багажды, пошта жөнелтілімдерін және жүктерді әуе көлігімен тасымалдау және өңдеу жөніндегі бірыңғай талаптар мен технологиялық рәсімдерді бекіту туралы. ҚР Инвестиция және даму министрінің 2015 жылғы 27 қарашадағы № 1117 бұйрығы. 3. ҚР әуежайларында жолаушыларға қызмет көрсетуді ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы. ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушы 2015 жылғы 24 ақпандағы № 189 бұйрығы 4. Жолаушыларды, багажды, жүк-багажды және почта жөнелтілімдерін темір жол көлігімен тасымалдау қағидаларын бекіту туралы. ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 30 сәуірдегі № 540 бұйрығы. 5. Жолаушыларға азаматтық әуе кемелерінде тасымалдауға тыйым салынған қауіпті заттар мен нәрселердің, сондай-ақ есірткінің барлық түрлерінің тізбесін бекіту туралы. ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің міндетін атқарушы 2023 жылғы 27 шiлдедегi № 548 бұйрығы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
бақылау агенті
4
Пошта-жүк тасымалдарына қызмет көрсетуді ұйымдастыру жөніндегі агент
4
Жолаушылар тасымалына қызмет көрсетуді ұйымдастыру жөніндегі агент
4
Тасымалдау құжаттарын өңдеу жөніндегі оператор

13. Карточка профессии "Оператор по обработке перевозочных документов":
Код группы:
4323-9
Код наименования занятия:
4323-9-019
Наименование профессии:
Оператор по обработке перевозочных документов
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Организация воздушных перевозок
Квалификация:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
4323-9-018 - Оператор бюро информации о подходе и прибытии грузов
Основная цель деятельности:
Документальное оформление приема и выдачи грузов
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Прием и регистрация документов на отправку грузов
2. Регистрация и выдача документов прибывших грузов
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Прием и регистрация документов на отправку грузов
Навык 1:
Консультирование грузовых клиентов
Умения:
1. Информировать грузоотправителей о правилах перевозки грузов воздушным транспортом, включая перевозку опасных и прочих специальные грузы.
2. Предлагать услуги, предоставляемые авиапредприятиями.
3. Предоставлять информацию о грузовых агентах перевозчиков, таможенных агентах.
4. Объяснять порядок и правила оформления грузов к перевозке.
5. Предоставлять о информацию о расписании движения ВС.
Знания:
1. Законодательные и нормативные правовые акты, нормативные документы, регламентирующие деятельность на транспорте.
2. Основы таможенного законодательства, касающиеся деятельности СВХ.
3. Этику делового общения.
4. Технологии производства.
5. Основы делопроизводства.
6. Методы обработки информации с использованием современных технических средств, коммуникаций и связи, вычислительной техники.
7. Технологию эксплуатации программных комплексов, необходимых для осуществления учета производственных показателей предприятия.
8. Условия хранения и транспортировки грузов.
9. Принципы организации перевозки грузов воздушным транспортом, правила перевозки грузов автомобильным и железнодорожным транспортом.
10. Правила перевозки опасных грузов.
11. Тарифную политику по оказанию услуг авиапредприятием.
12. Требования охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной защиты.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Прием документов для отправки грузов
Умения:

13. Кәсіптің карточкасы "Тасымалдау құжаттарын өңдеу операторы ":
Топтың коды:
4323-9
Қызмет атауының коды:
4323-9-019
Кәсіптің атауы:
Тасымалдау құжаттарын өңдеу операторы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Әуе тасымалдауларын ұйымдастыру
Біліктілік:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
4323-9-018 - Жүктің жақындауы мен келуі туралы ақпарат бюросының операторы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жүктерді қабылдау мен беруді құжаттамалық ресімдеу
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Жүктерді жөнелтуге құжаттарды қабылдау және тіркеу
2. Келген жүктерді тіркеу және құжаттарды беру
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Жүктерді жөнелтуге құжаттарды қабылдау және тіркеу
Дағды 1:
Жүк тұтынушыларына кеңес беру
Машықтар:
1. Жүкжөнелтушілерді қауіпті және өзге де арнайы жүктерді тасымалдауды қоса алғанда, жүктерді әуе көлігімен тасымалдау қағидалары туралы хабардар ету.
2. Авиакәсіпорындар ұсынатын қызметтерді ұсыну.
3. Тасымалдаушылардың жүк агенттері, кеден агенттері туралы ақпарат беру.
4. Тасымалдауға арналған жүктерді ресімдеу тәртібі мен ережелерін түсіндіру.
5. ӘК қозғалыс кестесі туралы ақпарат беру.
Білімдер:
1. Көліктегі қызметті реттейтін заңнамалық және нормативтік құқықтық актілер, нормативтік құжаттар.
2. УСҚ қызметіне қатысты кеден заңнамасының негіздері.
3. Іскерлік қарым-қатынас этикасы.
4. Өндіріс технологиялары.
5. Іс жүргізу негіздері.
6. Қазіргі заманғы техникалық құралдарды, коммуникациялар мен байланыстарды, есептеу техникасын пайдалана отырып ақпаратты өңдеу әдістері.
7. Кәсіпорынның өндірістік көрсеткіштерін есепке алуды жүзеге асыру үшін қажетті бағдарламалық кешендерді пайдалану технологиясы.
8. Жүктерді сақтау және тасымалдау шарттары.
9. Жүктерді әуе көлігімен тасымалдауды ұйымдастыру қағидаттары, жүктерді автомобиль және темір жол көлігімен тасымалдау қағидалары.
10. Қауіпті жүктерді тасымалдау ережелері.
11. Авиакәсіпорынның қызмет көрсету бойынша тарифтік саясаты.
12. Еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өртке қарсы талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Дағды 2:
Жүктерді жөнелту үшін құжаттарды қабылдау
Машықтар:

1. Принимать от грузоотправителей документы для грузов готовых к отправке.
2. Соблюдать технологический график приема документов.
3. Проверять наличие необходимых перевозочных и товаросопроводительных документов, их правильность их заполнения, наличие разрешений.
4. Регистрировать прием документов в системе учета поступления и выдачи грузов.
5. Выписывать счета для оплаты услуг.
6. Оформлять выдачу груза при добровольном или вынужденном отказе.
7. Производить архивирование документов, предназначенных для пункта отправления.
8. Передавать документы для комплектации грузов на рейс.
Знания:
1. Законодательные и нормативные правовые акты, нормативные документы, регламентирующие деятельность на транспорте.
2. Требования таможенного законодательства при оформлении экспортных товаров.
3. Правила документооборота в грузовых перевозках.
4. Тарифную политику по оказанию услуг авиапредприятием.
5. Методы обработки информации с использованием современных технических средств, коммуникаций и связи, вычислительной техники.
6. Технологию эксплуатации программных комплексов, необходимых для осуществления учета производственных показателей предприятия.
7. Условия хранения и транспортировки грузов.
8. Принципы организации перевозки грузов воздушным транспортом, правила перевозки грузов автомобильным и железнодорожным транспортом.
9. Правила перевозки опасных грузов.
Возможность признания навыка:
не требуется
Трудовая функция 2:
Регистрация и выдача документов прибывших грузов
Навык 1:
Информирование получателей о поступлении груза
Умения:
1. Получать документы на поступивший груз, с проверкой правильности оформления приема и соответствия размещения с заявленными условиями хранения.
2. Оповещать грузополучателя или его агента о поступлении груза доступными средствами связи: по телефону, e-mail и др. оповещает, указанного в AWB получателя или агента по транзиту, о поступлении груза.
3. Выдавать получателю документы.
4. Фиксировать каждый этап обработки документов в системах приема выдачи грузов.
5. Объяснять порядок получения импортных товаров, животных, скоропортящихся, перемещаемых под температурным контролем и прочих специальных грузов.
6. Объясняет порядок оформления трансферных грузов.
7. Информирует о необходимых процедурах при наличии акта о неисправности.
Знания:
1. Законодательные и нормативные правовые акты, нормативные документы, регламентирующие деятельность на транспорте.
2. Требования таможенного законодательства при оформлении экспортных товаров.
3. Правила документооборота в грузовых перевозках.

1. Жүк жөнелтушілерден жөнелтуге дайын жүктер үшін құжаттарды қабылдау.
2. Құжаттарды қабылдаудың технологиялық кестесін сақтау.
3. Қажетті тасымалдау және тауарға ілеспе құжаттардың болуын, олардың дұрыс толтырылуын, рұқсаттардың болуын тексеру.
4. Жүктердің түсуін және берілуін есепке алу жүйесінде құжаттарды қабылдауды тіркеу.
5. Қызметтерге ақы төлеу үшін шоттар жазу.
6. Ерікті немесе мәжбүрлі түрде бас тартқан кезде жүкті беруді ресімдеу.
7. Жөнелту пунктіне арналған құжаттарды мұрағаттауды жүргізу.
8. Жүктерді рейске жинақтау үшін құжаттарды тапсыру.
Білімдер:
1. Көліктегі қызметті реттейтін заңнамалық және нормативтік құқықтық актілер, нормативтік құжаттар .
2. Экспорттық тауарларды ресімдеу кезіндегі кеден заңнамасының талаптары.
3. Жүк тасымалындағы құжат айналымы ережелері .
4. Авиакәсіпорынның қызмет көрсету бойынша тарифтік саясаты.
5. Қазіргі заманғы техникалық құралдарды, коммуникациялар мен байланыстарды, есептеу техникасын пайдалана отырып ақпаратты өңдеу әдістері.
6. Кәсіпорынның өндірістік көрсеткіштерін есепке алуды жүзеге асыру үшін қажетті бағдарламалық кешендерді пайдалану технологиясы.
7. Жүктерді сақтау және тасымалдау шарттары.
8. Жүктерді әуе көлігімен тасымалдауды ұйымдастыру қағидаттары, жүктерді автомобиль және темір жол көлігімен тасымалдау қағидалары.
9. Қауіпті жүктерді тасымалдау ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Еңбек функциясы 2:
Келген жүктерді тіркеу және құжаттарды беру
Дағды 1:
Алушыларды жүктің түсуі туралы хабардар ету
Машықтар:
1. Қабылдауды ресімдеудің дұрыстығын және орналастырудың мәлімделген сақтау шарттарына сәйкестігін тексере отырып, келіп түскен жүкке құжаттарды алу.
2. Жүк алушыға немесе оның агентіне қол жетімді байланыс құралдарымен жүктің түскені туралы хабарлау: телефон, e-mail және т.б. арқылы алушының немесе транзит жөніндегі агенттің AWB-де көрсетілген жүктің түскені туралы хабардар ету күнінен .
3. Алушыға құжаттарды беру
4. Құжаттарды өңдеудің әр кезеңін жүктерді қабылдау және беру жүйелерінде белгілеу.
5. Импорттық тауарларды, тез бұзылатын, температуралық бақылаумен өткізілетін жануарларды және басқа да арнайы жүктерді алу тәртібін түсіндіру.
6. Трансферлік жүктерді ресімдеу тәртібін түсіндіру.
7. Ақау туралы акті болған кезде қажетті рәсімдер туралы хабардар ету.
Білімдер:
1. Көліктегі қызметті реттейтін заңнамалық және нормативтік құқықтық актілер, нормативтік құжаттар.
2. Экспорттық тауарларды ресімдеу кезіндегі кеден заңнамасының талаптары.
3. Жүк тасымалындағы құжат айналымы ережелері.

4. Тарифную политику по оказанию услуг авиапредприятием.
5. Методы обработки информации с использованием современных технических средств, коммуникаций и связи, вычислительной техники.
6. Технологию эксплуатации программных комплексов, необходимых для осуществления учета производственных показателей предприятия.
7. Условия хранения и транспортировки грузов.
8. Принципы организации перевозки грузов воздушным транспортом, правила перевозки грузов автомобильным и железнодорожным транспортом.
9. Этику делового общения.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Оформление выдачи груза
Умения:
1. Принимать у грузополучателя документы с проверкой разрешений на выдачу груза.
2. Выпускать расчетный лист в кассу для оплаты услуг авиапредприятия.
3. Выпускать пропуск на получение груза со склада.
4. Архивировать документы, предназначенные для пункта назначения.
5. Регистрировать выдачу груза.
6. Проводить процедуру выдачи груза в информационной системе "Е-Freight".
Знания:
1. Законодательные и нормативные правовые акты, нормативные документы, регламентирующие деятельность на транспорте .
2. Требования таможенного законодательства при оформлении экспортных товаров.
3. Правила документооборота в грузовых перевозках.
4. Тарифную политику по оказанию услуг авиапредприятием.
5. Методы обработки информации с использованием современных технических средств, коммуникаций и связи, вычислительной техники.
6. Технологию эксплуатации программных комплексов, необходимых для осуществления учета производственных показателей предприятия.
7. Условия хранения и транспортировки грузов.
Возможность признания навыка:
не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Аккуратность
Вежливость
Доброжелательность
Устные коммуникативные навыки
Концентрация и управление вниманием
Мультикультурность и открытость
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Закон РК "Об использовании воздушного пространства РК и деятельности авиации". 2. Перечень товаров, работ, услуг аэродромного и наземного обслуживания, входящих в состав аэропортовской деятельности. Приказ Министра по инвестициям и развитию РК от 30 октября2018 года № 749. 3. Правила перевозки пассажиров, багажа и грузов на воздушном транспорте. Приказ Министра по инвестициям и развитию РК от 30 апреля 2015 года № 540. 4. Единые требования и технологические процедуры в международных аэропортах РК по перевозке и обработке багажа, почтовых отправлений и грузов воздушным транспортом. Приказ Министра по инвестициям и развитию РК от 27 ноября 2015 года № 1117. 5 Перечень опасных веществ и предметов, а также всех видов наркотиков, запрещенных пассажирам к перевозке на гражданских воздушных судах. Приказ исполняющего обязанности Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 27 июля 2023г. 6. Трудовой кодекс РК.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
диспетчер организации перевозок

4. Авиакәсіпорынның қызмет көрсету бойынша тарифтік саясаты.
5. Қазіргі заманғы техникалық құралдарды, коммуникациялар мен байланыстарды, есептеу техникасын пайдалана отырып ақпаратты өңдеу әдістері.
6. Кәсіпорынның өндірістік көрсеткіштерін есепке алуды жүзеге асыру үшін қажетті бағдарламалық кешендерді пайдалану технологиясы.
7. Жүктерді сақтау және тасымалдау шарттары.
8. Жүктерді әуе көлігімен тасымалдауды ұйымдастыру қағидаттары, жүктерді автомобиль және темір жол көлігімен тасымалдау қағидалары.
9. Іскерлік қарым-қатынас этикасы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Дағды 2:
Жүкті беруді ресімдеу
Машықтар:
1. Жүкті беруге рұқсаттарды тексере отырып, жүк алушыдан құжаттарды қабылдау.
2. Авиакәсіпорынның қызметтеріне ақы төлеу үшін кассаға есеп айырысу парағын шығару.
3. Қоймадан жүк алуға рұқсат шығару.
4. Тағайындалған жерге арналған құжаттарды мұрағаттау.
5. Жүктің берілуін тіркеу.
6. "Е-Freight"ақпараттық жүйесінде жүкті беру рәсімін жүргізу.
Білімдер:
1. Көліктегі қызметті реттейтін заңнамалық және нормативтік құқықтық актілер, нормативтік құжаттар .
2. Экспорттық тауарларды ресімдеу кезіндегі кеден заңнамасының талаптары.
3. Жүк тасымалындағы құжат айналымы ережелері.
4. Авиакәсіпорынның қызмет көрсету бойынша тарифтік саясаты.
5. Қазіргі заманғы техникалық құралдарды, коммуникациялар мен байланыстарды, есептеу техникасын пайдалана отырып ақпаратты өңдеу әдістері.
6. Кәсіпорынның өндірістік көрсеткіштерін есепке алуды жүзеге асыру үшін қажетті бағдарламалық кешендерді пайдалану технологиясы.
7. Жүктерді сақтау және тасымалдау шарттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дәлдік
Сыпайылық
Мейірімділік
Ауызекі сөйлеу дағдылары
Зейінді шоғырландыру және бақылау
Көп мәдениеттілік және ашықтық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. ҚР әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы. ҚР Заңы. 2. ҚР азаматтық авиациясында бортсеріктердің жұмысын ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы. ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 20 наурыздағы № 308 бұйрығы. 3. Жолаушыларды, багажды, жүк-багажды және почта жөнелтілімдерін темір жол көлігімен тасымалдау қағидаларын бекіту туралы. ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 30 сәуірдегі № 545 бұйрығы. 4. ҚР азаматтық авиациясында ұшуды жүргізу қағидаларын бекіту туралы. ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушы 2017 жылғы 28 шілдедегі № 509 бұйрығы. 5. ҚР Еңбек кодексі.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Авиациялық тасымалдау жөніндегі маман

14. Карточка профессии "Агент по розыску грузов и багажа":
Код группы:
4323-9
Код наименования занятия:
4323-9-002
Наименование профессии:
Агент по розыску грузов и багажа
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Организация воздушных перевозок
Квалификация:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
4323-3-003 - Служащий воздушного транспорта
Основная цель деятельности:
Организация розыска груза и багажа
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация выдачи зарегистрированного багажа пассажирам воздушного судна
2. Розыск грузов
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Организация выдачи зарегистрированного багажа пассажирам воздушного судна
Навык 1:
Выдача багажа
Умения:
1. Информировать пассажиров о месте выдачи багажа.
2. Проверять соответствия багажных квитанций и багажных бирок полученному пассажирами багажу.
3. Получать бланков технической документации.
4. Информировать руководителя о нарушениях технологического процесса, обнаруженных во время работы.
5. Оформлять неисправности при перевозке багажа.
Знания:
1. Технологию обслуживания прибывших пассажиров.
2. Технологический график обслуживания самолетов по прилету.
3. Стандартные процедуры и регламенты по выдаче багажа.
4. Назначение, и виды идентификационных багажных бирок.
5. Правила работы в автоматизированной системе отслеживания и розыска багажа.
6. Принципы определения скрытых опасных грузов в багаже пассажиров.
7. Правила перевозки опасных веществ, животных, негабаритного, тяжелого и прочего специального багажа.
8. Требования обслуживаемых авиакомпаний по обработке багажа.
9. Этику делового общения.
10. Требования таможенного законодательства в части перевозки багажа пассажиров.
11. Требования СУБП и СУАБ по обработке багажа.
12. Требования охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной защиты.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Хранение и розыск багажа
Умения:
1. Оформлять стандартные документы на ручную кладь и вещи, забытые пассажирами на борту воздушного судна, на территории аэропорта.
2. Проводить розыск владельца зарегистрированного багажа, не полученного или не востребованного пассажиром.

14. Кәсіптің карточкасы "Жүктер мен багажды іздестіру жөніндегі агенті ":
Топтың коды:
4323-9
Қызмет атауының коды:
4323-9-002
Кәсіптің атауы:
Жүктер мен багажды іздестіру жөніндегі агенті
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Әуе тасымалдауларын ұйымдастыру
Біліктілік:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
4323-3-003 - Әуе кемесінің қызметшісі
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жүк пен багажды іздестіруді ұйымдастыру
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Әуе кемесінің жолаушыларына тіркелген багажды беруді ұйымдастыру
2. Жүктерді іздеу
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Әуе кемесінің жолаушыларына тіркелген багажды беруді ұйымдастыру
Дағды 1:
Багажды беру
Машықтар:
1. Жолаушыларға багажды беру орны туралы хабарлау.
2. Багаж түбіртектері мен багаж тегтерінің жолаушылар алған багажға сәйкестігін тексеру.
3. Техникалық құжаттама бланкілерін алу.
4. Жұмыс кезінде анықталған технологиялық процестің бұзылуы туралы басшыға хабарлау.
5. Багажды тасымалдау кезінде ақауларды ресімдеу
Білімдер:
1. Келген жолаушыларға қызмет көрсету технологиясы.
2. Ұшу кезінде ұшақтарға техникалық қызмет көрсетудің технологиялық кестесі.
3. Багажды беру бойынша стандартты рәсімдер мен регламенттер.
4. Сәйкестендіру багаж тегтерінің мақсаты және түрлері.
5. Багажды есепке алу жүйесінің және багаждың күйін бақылауға арналған компьютерлік бағдарламалардың жұмыс ережелері.
6. Жолаушылардың багажында жасырын қауіпті жүктерді анықтау қағидаттары.
7. Қауіпті заттарды, жануарларды, габаритті емес, ауыр және басқа да арнайы багажды тасымалдау ережесі.
8. Қызмет көрсетілетін авиакомпаниялардың багажды өңдеу жөніндегі талаптары.
9. Жолаушылармен қарым-қатынас этикасы жүйелері.
10. Жолаушылардың багажын тасымалдау бөлігінде кеден заңнамасының талаптары.
11. Багажды өңдеу бойынша ҰҚБЖ және АҚБЖ талаптары.
12. Еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өртке қарсы талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Дағды 2:
Багажды сақтау және іздеу
Машықтар:
1. Әуежай аумағында қол жүгіне және әуе кемесінің бортында жолаушылар ұмытып кеткен заттарға стандартты құжаттарды ресімдеу.
2. Жолаушы алмаған немесе талап етпеген тіркелген багаж иесін іздестіру.

3. Проводить розыск зарегистрированного багажа, не выданного пассажиру.
4. Проводить розыск владельца, засланного и бездокументного багажа.
5. Организовывать хранение багажа, ручной клади и личных вещей пассажиров в соответствии с таможенными правилами.
6. Регистрировать заявления и претензии пассажиров по поводу порчи, недостачи или неприбытия багажа.
7. Работать в автоматизированной системе отслеживания и розыска багажа.
Знания:
1. Стандартные процедуры и регламенты по розыску багажа.
2. Правила заполнения заявлений на розыск и неисправность багажа.
3. Пределы ответственности за неисправность и утерю багажа.
4. Сроки подачи претензий.
5. Правила работы в автоматизированной системе отслеживания и розыска багажа.
6. Требования таможенного законодательства в части перевозки багажа пассажиров.
7. Этику делового общения.
Возможность признания навыка:
не требуется
Трудовая функция 2:
Розыск грузов
Навык 1:
Организация розыска грузов
Умения:
1. Принимать, регистрировать и обрабатывать заявки на розыск грузов.
2. Проводить оперативный розыск груза в пункте назначения, запрашивать аэропорты отправления и трансфера.
3. Проверять статус грузов в системах отслеживания и ведение отчетности.
4. Взаимодействовать с авиакомпаниями, грузовыми службами и другими заинтересованными сторонами для оперативного решения вопросов по розыску.
5. Консультировать клиентов по вопросам розыска грузов и предоставлять актуальную информации о статусе.
6. Оформлять необходимую документацию и отчеты по результатам розыска.
7. Проводить анализ причин потери или задержки грузов и разработка рекомендаций по их предотвращению.
8. Участие в мероприятиях по улучшению процессов обработки и розыска грузов.
9. Подготавливать материалы по розыску для претензионных расследований и судебных разбирательств.
10. Вести учет разыскиваемых грузов.
Знания:
1. Методы розыска грузов.
2. Правила перевозок багажа и грузов.
3. Формы перевозочных грузовых документов.
4. Маршруты перевозки грузов.
5. Пределы ответственности за утерю, повреждение нарушение сроков доставки грузов.
6. Сроки подачи претензий.
7. Правила упаковки и маркировки грузов.
8. Правила перевозки опасных и прочих специальных грузов
9. Этику делового общения с грузовой клиентурой.
10. Принципы работы в ИС E-Freight.
11. Технологию производственной деятельности.
12. Должностные обязанности сотрудников, задействованных в обработке грузов.
Возможность признания навыка:
не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Сотрудничество и взаимодействие
Стрессоустойчивость
Аккуратность
Устные коммуникативные навыки
Концентрация и управление вниманием
Мультикультурность и открытость
Список технических регламентов и национальных стандартов:

3. Жолаушыға берілмеген тіркелген багажды іздестіру.
4. Иесіне, жіберілген және құжатсыз багажға іздеу жүргізу.
5. Кедендік ережелерге сәйкес жолаушылардың багажын, қол жүгін және жеке заттарын сақтауды ұйымдастыру.
6. Жолаушылардың багаждың бүлінуіне, жетіспеуіне немесе келмеуіне қатысты өтініштері мен шағымдарын тіркеу.
7. Автоматтандырылған багажды бақылау және іздеу жүйесінде жұмыс істеу.
Білімдер:
1. Багажды іздеудің стандартты рәсімдері мен ережелері.
2. Багажды іздестіруге және ақауға өтініштерді толтыру ережесі.
3. Багаждың дұрыс жұмыс істемеуі және жоғалуы үшін жауапкершілік шектері.
4. Шағым беру мерзімі.
5. Багажды бақылау мен іздеудің автоматтандырылған жүйесінде жұмыс істеу ережелері.
6. Жолаушылардың багажын тасымалдау бөлігінде кеден заңнамасының талаптары.
7. Іскерлік қарым-қатынас этикасы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Еңбек функциясы 2:
Жүктерді іздеу
Дағды 1:
Жүктерді іздестіруді ұйымдастыру
Машықтар:
1. Жүктерді іздеуге өтінімдерді қабылдау, тіркеу және өңдеу.
2. Межелі пунктте жүкке жедел іздестіру жүргізу, жөнелту және трансфер әуежайларын сұрау.
3. Бақылау жүйелеріндегі жүктердің күйін және есеп беруді тексеру.
4. Іздеу мәселелерін жедел шешу үшін авиакомпаниялармен, жүк қызметтерімен және басқа да мүдделі тараптармен өзара әрекеттесу.
5. Тұтынушыларға жүктерді іздеу мәселелері бойынша кеңес беру және мәртебе туралы өзекті ақпарат беру.
6. Іздестіру нәтижелері бойынша қажетті құжаттамалар мен есептерді ресімдеу.
7. Жүктердің жоғалу немесе кешігу себептерін талдау және олардың алдын алу бойынша ұсыныстар әзірлеу.
8. Жүктерді өңдеу және іздестіру процестерін жақсарту жөніндегі іс-шараларға қатысу.
9. Шағым бойынша тергеулер мен сот ісін жүргізу үшін іздестіру материалдарын дайындау.
10. Іздестіріліп жатқан жүктердің есебін жүргізу.
Білімдер:
1. Жүктерді іздеу әдістері.
2. Багажды және жүктерді тасымалдау ережелері.
3. Жүк тасымалдау құжаттарының нысандары.
4. Жүктерді тасымалдау маршруттары.
5. Жоғалған, бүлінген үшін жауапкершілік шегі жүктерді жеткізу мерзімдерін бұзу.
6. Шағым беру мерзімі.
7. Жүктерді орау және таңбалау ережелері.
8. Қауіпті және өзге де арнайы жүктерді тасымалдау қағидалары
9. Жүк клиенттерімен іскерлік қарым-қатынас этикасы.
10. E-Freight АЖ-де жұмыс істеу принциптері.
11. Өндірістік қызмет технологиясы.
12. Жүктерді өңдеуге тартылған қызметкерлердің лауазымдық міндеттері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Ынтымақтастық және өзара іс-қимыл
Күйзеліске тұрақтылық
Дәлдік
Ауызекі сөйлеу дағдылары
Зейінді шоғырландыру және бақылау
Көп мәдениеттілік және ашықтық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

1. Закон РК "Об использовании воздушного пространства РК и деятельности авиации". 2. Перечень товаров, работ, услуг аэродромного и наземного 3. обслуживания, входящих в состав аэропортовской деятельности. Приказ Министра по инвестициям и развитию РК от 30 октября2018 года № 749. 4. Правила перевозки пассажиров, багажа и грузов на воздушном транспорте. Приказ Министра по инвестициям и развитию РК от 30 апреля 2015 года № 540. 5. Трудовой кодекс РК. 6. Правила организации обслуживания пассажиров в аэропортах РК" Приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 24 февраля 2015 года № 189. 7. Единые требования и технологические процедуры в международных аэропортах РК по перевозке и обработке багажа, почтовых отправлений и грузов воздушным транспортом. Приказ Министра по инвестициям и развитию РК от 27 ноября 2015 года № 1117.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
диспетчер
15. Карточка профессии "Агент по пассажирским перевозкам":
Код группы:
4221-0
Код наименования занятия:
4221-0-005
Наименование профессии:
Агент по пассажирским перевозкам
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Организация воздушных перевозок
Квалификация:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
стаж работы в сфере организации воздушных перевозок перевозок 1 год
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
4221-0-002 - Агент наземного обслуживания пассажиров
Основная цель деятельности:
Обслуживание пассажиров воздушного судна, обработка их багажа и ручной клади
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Регистрация пассажиров, оформление багажа и ручной клади
2. Организация посадки в воздушное судно
3. Встреча прибывших пассажиров
4. Обслуживание пассажиров, относящихся к маломобильным группам населения (PRM)
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Регистрация пассажиров, оформление багажа и ручной клади
Навык 1:
Регистрация билетов и оформление багажа
Умения:
1. Организовывать рабочее место.
2. Проводить регистрацию пассажиров автоматизированным и ручным способами.
3. Регистрировать авиабилеты, багаж, ручную кладь пассажиров, в соответствии с утвержденной технологией работы и требований авиакомпаний.

1. ҚР әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы. ҚР Заңы. 2. ҚР азаматтық авиациясында бортсеріктердің жұмысын ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы. ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 20 наурыздағы № 308 бұйрығы. 3. Жолаушыларды, багажды, жүк-багажды және почта жөнелтілімдерін темір жол көлігімен тасымалдау қағидаларын бекіту туралы. ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 30 сәуірдегі № 545 бұйрығы. 4. ҚР азаматтық авиациясында ұшуды жүргізу қағидаларын бекіту туралы. ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушы 2017 жылғы 28 шілдедегі № 509 бұйрығы. 5. ҚР Еңбек кодексі. 6. Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын авиация персоналының кәсіптік даярлығының үлгілік бағдарламасын бекіту туралы. ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 28 қыркүйектегі № 764 бұйрығы. 7. Әуе кемесінің бортында мінез-құлық қағидаларын бекіту туралы. ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 30 маусымдағы № 416 бұйрығы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
диспетчер
15. Кәсіптің карточкасы "Жолаушылар тасымалы бойынша агенті ":
Топтың коды:
4221-0
Қызмет атауының коды:
4221-0-005
Кәсіптің атауы:
Жолаушылар тасымалы бойынша агенті
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Әуе тасымалдауларын ұйымдастыру
Біліктілік:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
авиация саласындағы жұмыс өтілі 1 жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
4221-0-002 - Жолаушыларға жерде қызмет көрсету агенті
Қызметтің негізгі мақсаты:
Әуе кемесінің жолаушыларына қызмет көрсету, олардың багажы мен қол жүгін өңдеу
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Жолаушыларды тіркеу, багажды және қол жүгін ресімдеу
2. Әуе кемесіне қонуды және жолаушылардың күтуін ұйымдастыру
3. Келген жолаушылардың кездесуі
4. Халықтың мобильділігі төмен топтарына жататын жолаушыларға қызмет көрсету (PRM)
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Жолаушыларды тіркеу, багажды және қол жүгін ресімдеу
Дағды 1:
Билеттерді тіркеу және багажды рәсімдеу
Машықтар:
1. Жұмыс орнын ұйымдастыру.
2. Жолаушыларды тіркеуді автоматтандырылған және қолмен жүргізу.
3. Бекітілген жұмыс технологиясына және авиакомпаниялардың талаптарына сәйкес авиабилеттерді, багажды, жолаушылардың қол жүгін тіркеу.

4. Проверять оформление перевозочных документов и документов пассажиров, удостоверяющих личность.
5. Соблюдать установленные авиакомпаниями нормы перевозки багажа и ручной клади пассажиров, оформлять сверхнормативный и платный багаж.
6. Задавать обязательные стандартные вопросы пассажирам.
7. Информировать пассажиров о правилах и условиях воздушной перевозки.
8. Бронировать места для трансферных пассажиров.
9. Контролировать достоверность данных, внесенных в системы регистрации пассажиров и оформления багажа.
10. Выпускать посадочные талоны, багажные бирки, пассажирскую и багажную ведомости.
11. Комплектовать пакет полетной документации по окончании обслуживания рейса.
12. Организовывать обслуживание несопровождаемых детей, пассажиров, относящихся к маломобильным группам населения (PRM).
13. Идентифицировать скрытые опасные грузы.
Знания:
1. Процедуры регистрации пассажиров и багажа, согласно операционных регламентов авиакомпаний.
2. Правила обслуживания несопровождаемых детей, пассажиров относящихся к маломобильным группам населения (PRM), пассажиров с детьми, беременных, трансферных пассажиров и пассажиров повышенного класса обслуживания и прочих пассажиров особых категорий.
3. Правила оформления перевозочных документов.
4. Правила перевозки опасных грузов.
5. Виды и правила оформления и обработки особых категорий багажа.
6. Принципы работы с автоматизированными системами регистрации и оформления багажа.
7. Этику делового общения.
8. Требования внутриобъектового и пропускного режимов.
9. Требования охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной защиты.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Взаимодействие со смежными службами и экипажем
Умения:
1. Осуществлять диспетчерское сопровождение групповых перевозок и особых категорий пассажиров.
2. Предоставлять данные по результатам регистрации и итоговые данные после посадки пассажиров в самолет в диспетчерскую службу центровки.
3. Предоставлять пакет полетной документации экипажу.
4. Информировать диспетчерские службы, смежные структурные подразделения авиационной организации и организаций, осуществляющих аэропортовую деятельность, о пассажирах, опаздывающих на посадку.
5. Информировать руководителя о нарушениях технологического процесса, обнаруженных во время работы.
Знания:
1. Технологические карты обслуживания рейсов.
2. Технологические графики обслуживания рейсов.
3. Производственную структуру служб, занятых в организации воздушных перевозок.
4. Требования СУАБ и СУБП при обслуживании пассажиров и обработке багажа.
Возможность признания навыка:
не требуется
Трудовая функция 2:
Организация посадки в воздушное судно
Навык 1:
Проведение посадки пассажиров в ВС
Умения:

4. Тасымалдау құжаттарының және жолаушылардың жеке басын куәландыратын құжаттарының ресімделуін тексеру.
5. Авиакомпаниялар белгілеген багажды және жолаушылардың қол жүгін тасымалдау нормаларын сақтау, нормативтен тыс және ақылы багажды ресімдеу.
6. Жолаушыларға міндетті стандартты сұрақтар қою.
7. Жолаушыларды әуе тасымалының ережелері мен шарттары туралы хабардар ету.
8. Трансферлік жолаушыларға арналған орындарды брондау.
9. Жолаушыларды тіркеу және багажды ресімдеу жүйелеріне енгізілген деректердің дұрыстығын бақылау.
10. Отырғызу талондарын, багаж тегтерін, жолаушылар және багаж ведомостарын шығару.
11. Рейске қызмет көрсету аяқталғаннан кейін ұшу құжаттамасының пакетін жинақтау.
12. Халықтың мобильділігі төмен топтарына (PRM) жататын еріп жүрмейтін балаларға, жолаушыларға қызмет көрсетуді ұйымдастыру.
13. Жасырын қауіпті жүктерді анықтау.
Білімдер:
1. Авиакомпаниялар ұсынатын жолаушылар мен багажды тіркеу рәсімдері.
2. Еріп жүрмейтін балаларға, халықтың аз қозғалатын топтарына (PRM) жататын жолаушыларға, балалары бар жолаушыларға, трансферлік жолаушыларға және қызмет көрсетудің жоғары класты жолаушыларына және жүкті әйелдерге қызмет көрсету қағидалары.
3. Тасымалдау құжаттарын ресімдеу ережелері.
4. Қауіпті жүктерді тасымалдау ережелері.
5. Багаждың ерекше санаттарын ресімдеу және өңдеу түрлері мен ережелері.
6. Багажды тіркеу және ресімдеудің автоматтандырылған жүйелерімен жұмыс істеу принциптері.
7. Іскерлік қарым-қатынас этикасы.
8. Объектішілік және өткізу режимдерінің талаптары.
9. Еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өртке қарсы талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Дағды 2:
Байланысты қызметтермен және экипажбен өзара әрекеттесу
Машықтар:
1. Топтық тасымалдарды және жолаушылардың ерекше санаттарын диспетчерлік сүйемелдеуді жүзеге асыру.
2. Тіркеу нәтижелері бойынша деректерді және жолаушыларды орталықтандыру диспетчерлік қызметіне ұшаққа отырғызғаннан кейін қорытынды деректерді ұсыну.
3. Экипажға ұшу құжаттамасының пакетін ұсыну.
4. Диспетчерлік қызметтерді, авиациялық ұйымның іргелес құрылымдық бөлімшелерін және әуежай қызметін жүзеге асыратын ұйымдарды қонуға кешігіп келген жолаушылар туралы хабардар ету.
5. Жұмыс кезінде анықталған технологиялық процестің бұзылуы туралы басшыға хабарлау.
Білімдер:
1. Рейстерге қызмет көрсетудің технологиялық карталары.
2. Рейстерге қызмет көрсетудің технологиялық кестелері.
3. Әуе тасымалдарын ұйымдастырумен айналысатын қызметтердің өндірістік құрылымы.
4. Жолаушыларға қызмет көрсету және багажды өңдеу кезіндегі ҰҚБЖ және АҚБЖ талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Еңбек функциясы 2:
Әуе кемесіне қонуды және жолаушылардың күтуін ұйымдастыру
Дағды 1:
ӘК-не жолаушыларды отырғызуды жүргізу
Машықтар:

1. Проверять посадочные талоны и фиксировать похождение пассажиров на посадку.
2. Контролировать прохождение пассажиров на посадку в автоматизированной системе.
3. Проверять соответствие нормы ручной клади у пассажиров правилам воздушной перевозки.
4. Контролировать посадку пассажиров в автотранспорт.
5. Сопровождать пассажиров к борту ВС по пешеходному рукаву и по перрону.
6. Организовывать доставку опаздывающих пассажиров на борт воздушного судна.
Знания:
1. Технологические карты обслуживания рейсов.
2. Технологические графики обслуживания рейсов.
3. Производственную структуру служб, занятых в организации воздушных перевозок.
4. Правила заполнения и назначение посадочного талона.
5. Принцип работы в автоматизированной системе контроля посадки пассажиров в ВС.
6. Нормы провоза багажа и ручной клади.
7. Правила передвижения по перрону.
8. Правила передвижения по перрону.
9. Схема подъезда, отъезда и маневрирования спецмашин при обслуживании самолета.
10. Схема расстановки и организации движения воздушных судов, спецтранспорта и средств механизации на перроне.
Возможность признания навыка:
не требуется
Трудовая функция 3:
Встреча прибывших пассажиров
Навык 1:
Встреча пассажиров по прибытию рейса
Умения:
1. Контролировать подгон пассажирского трапа (телетрапа).
2. Контролировать выход пассажиров из ВС.
3. Сопровождать пассажиров до здания аэровокзала (при необходимости).
4. Объяснять транзитным и трансферным пассажирам дальнейшие действия, такие как переход на следующий рейс, прохождение контроля безопасности и паспортного контроля.
5. Помогать пассажирам с ориентированием в аэропорту, предоставляет информацию о времени отправления и выходах на посадку.
6. Информировать руководителя о нарушениях технологического процесса, обнаруженных во время работы.
Знания:
1. Технологические карты обслуживания рейсов.
2. Технологические графики обслуживания рейсов.
3. Правила обслуживания транзитных и трансферных пассажиров.
4. Правила передвижения по перрону.
5. Схема подъезда, отъезда и маневрирования спецмашин при обслуживании самолета.
6. Схема расстановки и организации движения воздушных судов, спецтранспорта и средств механизации на перроне.
Возможность признания навыка:
не требуется
Трудовая функция 4:
Обслуживание пассажиров, относящихся к маломобильным группам населения (PRM)
Навык 1:
Оказание услуг для пассажиров категории PRM
Умения:
1. Проверять состояние, исправность и функционирование инвалидных колясок, средств связи и другого рабочего оборудования необходимого для обслуживания пассажиров категории PRM.

1. Отырғызу талондарын тексеріп, жолаушылардың қонуға өтуін тіркеу.
2. Автоматтандырылған жүйеде жолаушылардың қонуға өтуін бақылау.
3. Жолаушылардың қол жүгі нормасының әуе тасымалы ережелеріне сәйкестігін тексеру.
4. Жолаушылардың автокөлікке отыруын бақылау.
5. Жолаушыларды ӘК бортына жаяу жүргіншілер жеңі және перрон бойынша алып жүру.
6. Кешіккен жолаушыларды әуе кемесінің бортында жеткізуді ұйымдастыру.
Білімдер:
1. Рейстерге қызмет көрсетудің технологиялық карталары.
2. Рейстерге қызмет көрсетудің технологиялық кестелері.
3. Әуе тасымалдарын ұйымдастырумен айналысатын қызметтердің өндірістік құрылымы.
4. Отырғызу талонын толтыру ережесі және мақсаты.
5. ӘК-де жолаушылардың қонуын бақылаудың автоматтандырылған жүйесіндегі жұмыс принципі.
6. Багажды және қол жүгін тасымалдау нормалары.
7. Перрон бойымен қозғалу ережелері.
8. Перрон бойымен қозғалу ережелері.
9. Ұшаққа қызмет көрсету кезінде арнайы машиналарға кіру, кету және маневр жасау схемасы.
10. Әуе кемелерінің, арнайы көліктердің және механикаландыру құралдарының қозғалысын перронға орналастыру және ұйымдастыру схемасы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Еңбек функциясы 3:
Келген жолаушылардың кездесуі
Дағды 1:
Келген жолаушылардың кездесуі
Машықтар:
1. Жолаушылар трапының (телетрап) сәйкестігін бақылау.
2. Жолаушылардың ӘК - ден шығуын бақылау.
3. Жолаушыларды аэровокзал ғимаратына дейін алып жүру (қажет болған жағдайда).
4. Транзиттік және тасымалдаушы жолаушыларға келесі рейске өту, күзет және паспорттық бақылаудан өту сияқты келесі әрекеттерді түсіндіру.
5. ⁠Жолаушыларға әуежайда бағдарлауға көмектесу, жөнелту уақыты мен отырғызу қақпалары туралы ақпарат беру.
6. ⁠Жұмыс барысында анықталған технологиялық процестің бұзылуы туралы басшыға хабарлау.
Білімдер:
1. Рейстерге қызмет көрсетудің технологиялық карталары.
2. Рейстерге қызмет көрсетудің технологиялық кестелері.
3. Транзиттік және трансферлік жолаушыларға қызмет көрсету қағидалары.
4. Перрон бойымен қозғалу ережелері.
5. Ұшаққа қызмет көрсету кезінде арнайы машиналарға кіру, кету және маневр жасау схемасы.
6. Әуе кемелерінің, арнайы көліктердің және механикаландыру құралдарының қозғалысын перронға орналастыру және ұйымдастыру схемасы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Еңбек функциясы 4:
Халықтың мобильділігі төмен топтарына жататын жолаушыларға қызмет көрсету (PRM)
Дағды 1:
PRM санатындағы жолаушыларға қызмет көрсету
Машықтар:
1. Мүгедектер арбаларының, байланыс құралдарының және PRM санатындағы жолаушыларға қызмет көрсету үшін қажетті басқа да жұмыс жабдықтарының жай-күйін, жарамдылығын және жұмыс істеуін тексеру.

2. Выполнять функции по обслуживанию пассажиров категории PRM в "CIP", "VIP", общем залах.
3. Предоставлять пассажирам категории PRM индивидуальное обслуживание и необходимое оборудование (кресла - коляски, автоматизированные средства для посадки/высадки на/с борта воздушного судна и прочее).
4. Перемещать и сопровождать пассажиров категории PRM от утвержденного места сбора до стойки регистрации, через линию быстрого досмотра ("FastTrack") до зоны ожидания в накопителе.
5. Оказывать помощь пассажирам категории PRM при прохождении процедур регистрации, досмотра, паспортного и таможенного контроля и получении багажа.
6. Осуществлять посадку в ВС и встречу пассажиров категории PRM и сопровождающих лиц, сопровождать их при движении по перрону.
7. Обслуживать транзитных и трансферных пассажиров категории PRM.
8. Оказывать содействие для обеспечения максимального комфорта пассажирам категории PRM.
Знания:
1. Технологические карты обслуживания рейсов.
2. Технологические графики обслуживания рейсов.
3. Правила предоставления услуг мобильным и не мобильным пассажирам с ограниченными возможностями.
4. Правила передвижения по перрону.
5. Схема подъезда, отъезда и маневрирования спецмашин при обслуживании самолета.
6. Схема расстановки и организации движения воздушных судов, спецтранспорта и средств механизации на перроне.
Возможность признания навыка:
не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Адаптивность
Ответственность
Пунктуальность
Стрессоустойчивость
Умение работать в команде
Вежливость
Выносливость и усердие
Устные коммуникативные навыки
Концентрация и управление вниманием
Клиентоориентированность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Закон РК "Об использовании воздушного пространства РК и деятельности авиации". 2. Перечень товаров, работ, услуг аэродромного и наземного обслуживания, входящих в состав аэропортовской деятельности. Приказ Министра по инвестициям и развитию РК от 30 октября2018 года № 749. 3. Правила перевозки пассажиров, багажа и грузов на воздушном транспорте. Приказ Министра по инвестициям и развитию РК от 30 апреля 2015 года № 540. 4. Правила организации обслуживания пассажиров в аэропортах РК". Приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 24 февраля 2015 года № 189. 5. Единые требования и технологические процедуры в международных аэропортах РК по перевозке и обработке багажа, почтовых отправлений и грузов воздушным транспортом. Приказ Министра по инвестициям и развитию РК от 27 ноября 2015 года № 1117. 6. Трудовой кодекс РК.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
диспетчер

2. "CIP", "VIP", жалпы залдарда PRM санатындағы жолаушыларға қызмет көрсету бойынша функцияларды орындау.
3. PRM санатындағы жолаушыларға жеке қызмет көрсетуді және қажетті жабдықты (кресло - арбалар, әуе кемесінің бортына/бортына отырғызуға/түсіруге арналған автоматтандырылған құралдар және т.б.) ұсыну.
4. PRM санатындағы жолаушыларды бекітілген жинау орнынан тіркеу үстеліне дейін, жылдам тексеру желісі ("FastTrack") арқылы жинақтағыштағы күту аймағына дейін жылжыту және сүйемелдеу.
5. Тіркеу, тексеру, паспорттық және кедендік бақылау рәсімдерінен өту және багажды алу кезінде PRM санатындағы жолаушыларға көмек көрсету.
6. ӘК-ге қонуды және PRM санатындағы жолаушылар мен еріп жүретін адамдарды қарсы алуды жүзеге асыру, оларды перронмен жүру кезінде сүйемелдеу.
7. PRM санатындағы транзиттік және трансферлік жолаушыларға қызмет көрсету.
8. PRM санатындағы жолаушыларға барынша жайлылықты қамтамасыз ету үшін жәрдем көрсету.
Білімдер:
1. Рейстерге қызмет көрсетудің технологиялық карталары.
2. Рейстерге қызмет көрсетудің технологиялық кестелері.
3. Мүмкіндігі шектеулі мобильді және мобильді емес жолаушыларға қызмет көрсету ережелері.
4. Перрон бойымен қозғалу ережелері.
5.Ұшаққа қызмет көрсету кезінде арнайы машиналарға кіру, кету және маневр жасау схемасы.
6. Әуе кемелерінің, арнайы көліктердің және механикаландыру құралдарының қозғалысын перронға орналастыру және ұйымдастыру схемасы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Бейімділік
Жауапкершілік
Ұқыптылық
Күйзеліске тұрақтылық
Командада жұмыс істей білу
Сыпайылық
Төзімділік пен еңбексүйгіштік
Ауызекі сөйлеу дағдылары
Зейінді шоғырландыру және бақылау
Клиентке бағдарлау
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. ҚР әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы. ҚР Заңы. 2. Жолаушыларды, багажды, жүк-багажды және почта жөнелтілімдерін темір жол көлігімен тасымалдау қағидаларын бекіту туралы. ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 30 сәуірдегі № 540 бұйрығы. 3. ҚР халықаралық әуежайларында багажды, пошта жөнелтілімдерін және жүктерді әуе көлігімен тасымалдау және өңдеу жөніндегі бірыңғай талаптар мен технологиялық рәсімдерді бекіту туралы. ҚР Инвестиция және даму министрінің 2015 жылғы 27 қарашадағы № 1117 бұйрығы. 4. ҚР Еңбек кодексі. 5. Жолаушыларға азаматтық әуе кемелерінде тасымалдауға тыйым салынған қауіпті заттар мен нәрселердің, сондай-ақ есірткінің барлық түрлерінің тізбесін бекіту туралы. ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің міндетін атқарушы 2023 жылғы 27 шiлдедегi № 548 бұйрығы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
диспетчер

16. Карточка профессии "Агент по грузовым перевозкам":
Код группы:
4221-0
Код наименования занятия:
4221-0-006
Наименование профессии:
Агент по грузовым перевозкам
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Организация воздушных перевозок
Квалификация:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Стаж работы не менее трех лет в организации перевозок
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
3159-0-013 - Служащий службы грузовых авиаперевозок
Основная цель деятельности:
Обеспечение обработки грузов, в соответствии с требованиями стандартного соглашения ИАТА о наземном обслуживании
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Контроль за обработкой грузов
2. Контроль за средствами пакетирования грузов (ULD)
3. Обработка опасных грузов
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Контроль за обработкой грузов
Навык 1:
Выполнение требований авиакомпании по обработке грузов в аэропорту
Умения:
1. Выполнять требования авиакомпании в рамках стандартного соглашения о наземном обслуживании ВС и технологии работы, согласованных авиакомпанией.
2. Контролировать обеспечение правильности размещения и хранения на складе особых грузов.
3. Контролировать раскомплектацию грузовых единиц и сортировку грузов на складе, участвовать в составлении актов о неисправности при перевозке грузов.
4. Обеспечивать уведомление таможенных органов о прибытии и убытии груза в соответствии с таможенным законодательством.
Знания:
1. Требования стандартного соглашения ИАТА о наземном обслуживании в части обработки грузов.
2. Основы технологии производства.
3. Принципы организации перевозки грузов воздушным транспортом.
4. Правила перевозки воздушным транспортом опасных, ценных, скоропортящихся грузов, животных и прочих категорий специальный грузов.
5. Методы обработки информации с использованием современных технических средств, коммуникаций и связи, вычислительной техники.
6. Условия хранения и транспортировки грузов.
7. Требования охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной защиты.
8. Этику делового общения.
9. Основы делопроизводства.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Контроль за средствами пакетирования грузов (ULD)
Навык 1:
Выполнение требований авиакомпании по эксплуатации средств пакетирования
Умения:

16. Кәсіптің карточкасы "Жүк тасымалы бойынша агенті ":
Топтың коды:
4221-0
Қызмет атауының коды:
4221-0-006
Кәсіптің атауы:
Жүк тасымалы бойынша агенті
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Әуе тасымалдауларын ұйымдастыру
Біліктілік:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Әуе тасымалын ұйымдастырудағы жұмыс тәжірибесі кемінде 3 жыл.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
3159-0-013 - Жүк әуе тасымалдары қызметінің қызметшісі
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жүктерді тиімді және қауіпсіз өңдеуді қамтамасыз ету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Жүктерді өңдеуді бақылау
2. Жүктерді пакеттеу құралдарын бақылау (ULD)
3. Қауіпті жүктерді өңдеу
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Жүктерді өңдеуді бақылау
Дағды 1:
Әуежайда жүктерді өңдеу бойынша әуе компанияның талаптарын орындау
Машықтар:
1. Әуе компаниясымен келісілген ӘК жерге қызмет көрсету және жұмыс технологиясы туралы стандартты келісім шеңберінде авиакомпанияның талаптарын орындау.
2. Қоймада арнайы жүктердің дұрыс орналасуын және сақталуын қамтамасыз етуді бақылау.
3. Жүк бірліктерінің жинақталуын және қоймадағы жүктердің сұрыпталуын бақылау, жүктерді тасымалдау кезінде ақаулық туралы актілерді жасауға қатысу.
4. Кеден заңнамасына сәйкес жүктің келгені және кеткені туралы кеден ұйымына хабардар етуді қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Жүктерді өңдеу бөлігінде жерүсті қызмет көрсету туралы ИАТА стандартты келісімінің талаптары.
2. Өндіріс технологиясының негіздері.
3. Жүктерді әуе көлігімен тасымалдауды ұйымдастыру принциптері.
4. Қауіпті, бағалы, тез бұзылатын жүктерді, жануарларды және арнаулы жүктердің өзге де санаттарын әуе көлігімен тасымалдау қағидалары.
5. Қазіргі заманғы техникалық құралдарды, коммуникациялар мен байланыстарды, есептеу техникасын пайдалана отырып ақпаратты өңдеу әдістері.
6. Жүктерді сақтау және тасымалдау шарттары.
7. Еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өртке қарсы талаптар.
8. Іскерлік қарым-қатынас этикасы.
9. Іс жүргізу негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Жүктерді пакеттеу құралдарын бақылау (ULD)
Дағды 1:
Әуе компанияның пакеттеу құралдарын пайдалану жөніндегі талаптарын орындау
Машықтар:

1. Предоставлять отчеты в авиакомпании о поступивших и отправленных грузовых единицах (ULD), согласно требований авиакомпаний.
2. Проводить инвентаризацию и вести надлежащий складской учет запасов средств пакетирования.
3. Осуществлять контроль за подготовкой и загрузкой грузовых единиц.
4. Заполнять и закреплять бирки (ULD Tags) на грузовые единицы.
5. Координировать загрузку и выгрузку грузовых единиц в/из ВС.
6. Контролировать хранение грузовых единиц и вспомогательных материалов.
7. Составлять акты на несправные грузовые единицы и вспомогательного оборудования.
Знания:
1. Требования стандартного соглашения ИАТА о наземном обслуживании в части контроля за средствами пакетирования загрузки.
2. Основы технологии производства.
3. Правила эксплуатации средств пакетирования грузов.
4. Методы обработки информации с использованием современных технических средств, коммуникаций и связи, вычислительной техники.
5. Порядок оформления документов, связанных с продажей услуг и заключением договоров, соглашений и контрактов на оказание услуг.
6. Условия хранения и транспортировки грузов.
7. Принципы организации перевозки грузов воздушным транспортом.
8. Правила обработки и перевозки опасных грузов.
Возможность признания навыка:
не требуется
Трудовая функция 3:
Обработка опасных грузов
Навык 1:
Контроль и выполнение правил по наземной обработке и перевозке опасных грузов
Умения:
1. Идентифицировать опасные грузы.
2. Обеспечить выполнение правил приемки, хранения и погрузки в ВС опасных грузов.
3. Обеспечить необходимое оборудование для обработки опасного груза.
4. Контролировать соблюдение правил приема, хранения, погрузки опасных грузов.
5. Руководствоваться правилами перевозки опасных грузов.
Знания:
1. Международные правила и нормативные акты РК, регламентирующие перевозку опасных грузов.
2. Требования к упаковыванию и маркировке опасных грузов.
3. Знаки опасности и маркировки.
4. Правила заполнения перевозочных документов на опасный груз.
5. Правила перевозки опасных грузов по воздуху на гражданских воздушных судах.
6. Комплектацию товаросопроводительных документов на опасный груз.
Возможность признания навыка:
не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Адаптивность
Ответственность
Пунктуальность
Сотрудничество и взаимодействие
Дисциплинированность
Аккуратность
Устные коммуникативные навыки
Концентрация и управление вниманием
Контроль рабочих процессов
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Диспетчер по организации авиационных перевозок

1. Әуе компаниялардың талаптарына сәйкес келіп түскен және жөнелтілген жүк бірліктері туралы авиакомпанияда есептер ұсыну.
2. Түгендеу жүргізу және пакеттеу құралдарының қорларының тиісті қоймалық есебін жүргізу.
3. Жүк бірліктерінің дайындалуын және жүктелуін бақылауды жүзеге асыру.
4. Жүк бірліктеріне тегтерді толтыру және бекіту.
5. ӘК-ге одан жүк бірліктерін тиеуді және түсіруді үйлестіру.
6. Жүк бірліктері мен қосалқы материалдардың сақталуын бақылау.
7. Ақаулы жүк бірліктері мен қосалқы жабдыққа актілер жасау.
Білімдер:
1. Жүктеуді пакеттеу құралдарын бақылау бөлігіндегі стандартты жерүсті қызмет көрсету туралы ИАТА келісімінің талаптары.
2. Өндіріс технологиясының негіздері.
3. Жүктерді пакеттеу құралдарын пайдалану қағидалары.
4. Қазіргі заманғы техникалық құралдарды, коммуникациялар мен байланыстарды, есептеу техникасын пайдалана отырып ақпаратты өңдеу әдістері.
5. Қызметтерді сатуға және қызметтер көрсетуге шарттар, келісімдер мен келісімшарттар жасасуға байланысты құжаттарды ресімдеу тәртібі.
6. Жүктерді сақтау және тасымалдау шарттары.
7. Жүктерді әуе көлігімен тасымалдауды ұйымдастыру принциптері.
8. Қауіпті жүктерді өңдеу және тасымалдау ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Еңбек функциясы 3:
Қауіпті жүктерді өңдеу
Дағды 1:
Қауіпті жүктерді жерүсті өңдеу және тасымалдау жөніндегі қағидаларды бақылау және орындау
Машықтар:
1. Қауіпті жүктерді анықтау.
2. ӘК қауіпті жүктерді қабылдау, сақтау және тиеу ережелерінің орындалуын қамтамасыз ету.
3. Қауіпті жүкті өңдеу үшін қажетті жабдықты қамтамасыз ету.
4. Қауіпті жүктерді қабылдау, сақтау, тиеу ережелерінің сақталуын бақылау.
5. Қауіпті жүктерді тасымалдау ережелерін басшылыққа алу..
Білімдер:
1. Қауіпті жүктерді тасымалдауды регламенттейтін ҚР халықаралық ережелері мен нормативтік актілері.
2. Қауіпті жүктерді буып-түюге және таңбалауға қойылатын талаптар.
3. Қауіп белгілері және таңбалау.
4. Қауіпті жүкке тасымалдау құжаттарын толтыру ережесі.
5. Азаматтық әуе кемелерінде қауіпті жүктерді әуе арқылы тасымалдау ережесі.
6. Қауіпті жүкке арналған тауарға ілеспе құжаттарды жинақтау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Бейімділік
Жауапкершілік
Ұқыптылық
Ынтымақтастық және өзара іс-қимыл
Тәртіптілік
Дәлдік
Ауызекі сөйлеу дағдылары
Зейінді шоғырландыру және бақылау
Жұмыс процестерін бақылау
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. ҚР әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы. ҚР Заңы. 2. Жолаушыларды, багажды, жүк-багажды және почта жөнелтілімдерін темір жол көлігімен тасымалдау қағидаларын бекіту туралы. ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 30 сәуірдегі № 540 бұйрығы. 3. ҚР халықаралық әуежайларында багажды, пошта жөнелтілімдерін және жүктерді әуе көлігімен тасымалдау және өңдеу жөніндегі бірыңғай талаптар мен технологиялық рәсімдерді бекіту туралы. ҚР Инвестиция және даму министрінің 2015 жылғы 27 қарашадағы № 1117 бұйрығы. 4. ҚР Еңбек кодексі. 5. Жолаушыларға азаматтық әуе кемелерінде тасымалдауға тыйым салынған қауіпті заттар мен нәрселердің, сондай-ақ есірткінің барлық түрлерінің тізбесін бекіту туралы. ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің міндетін атқарушы 2023 жылғы 27 шiлдедегi № 548 бұйрығы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
диспетчер

17. Карточка профессии "Диспетчер по организации авиационных перевозок (пассажирских, почтово-грузовых, международных)":
Код группы:
3154-0
Код наименования занятия:
3154-0-009
Наименование профессии:
Диспетчер по организации авиационных перевозок (пассажирских, почтово-грузовых, международных)
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения РК от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих". Зарегистрирован в Министерстве юстиции РК 31 декабря 2020 года № 22003.
Параграф 27. Диспетчер
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Организация воздушных перевозок
Квалификация:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
среднее общее образование, обучение по специальной программе и стаж работы по оперативному регулированию процесса управления (производства) не менее 3 лет, в том числе в данной организации не менее 1 года.)
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
3151-1-007 - Координатор по обслуживанию пассажиров
3154-0-010 - Диспетчер по организации авиационных перевозок в приписных аэропортах
Основная цель деятельности:
Оперативное регулирование и координирование работы службы организации перевозок в соответствии с суточным планом полетов
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация работы смены
2. Оперативное регулирование регистрацией пассажиров и оформлением багажа
3. Оперативное регулирование обработки груза и почты
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Организация работы смены
Навык 1:
Оперативный контроль и регулирование процессами обслуживания рейса
Умения:
1. Поддерживать функциональность рабочего места: проверять исправность средств связи и коммуникаций, компьютеров, программного обеспечения, наличие необходимой документации.
2. Проводить обмен информацией о текущих процессах обслуживания рейса.
3. Взаимодействовать с производственно-диспетчерской службой аэропорта для получения информации о движении ВС.
4. Информировать все подразделения службы организации перевозок о расписании движения ВС на смену, о литерных и подконтрольных рейсах, изменениях в расписании.

17. Кәсіптің карточкасы "Авиациялық (жолаушыларды, пошта-жүктерді, халықаралық) тасымалдауды жөніндегі диспетчер":
Топтың коды:
3154-0
Қызмет атауының коды:
3154-0-009
Кәсіптің атауы:
Авиациялық (жолаушыларды, пошта-жүктерді, халықаралық) тасымалдауды жөніндегі диспетчер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы. ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы
Параграф 27. Диспетчер
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Әуе тасымалдауларын ұйымдастыру
Біліктілік:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
жалпы орта білім, арнайы бағдарлама бойынша оқыту және басқару (өндіріс) процесін жедел реттеу жөніндегі жұмыс өтілі кемінде 3 жыл, оның ішінде осы ұйымда кемінде 1 жыл.)
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
3151-1-007 - Жолаушыларға қызмет көрсету жөніндегі үйлестіруші
3154-0-010 - Тіркелген әуежайларда авиациялық тасымалдауды ұйымдастыру жөніндегі диспечер
Қызметтің негізгі мақсаты:
Тәуліктік ұшу жоспарына сәйкес тасымалдауды ұйымдастыру қызметінің жұмысын жедел реттеу және үйлестіру
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Организация работы смены
2. Жолаушыларды тіркеуді және багажды ресімдеуді жедел реттеу
3. Жүкті және поштаны өңдеуді жедел реттеу
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Организация работы смены
Дағды 1:
Рейске қызмет көрсету процестерін жедел бақылау және реттеу
Машықтар:
1. Жұмыс орнының функционалдығын қолдау: байланыс құралдары мен коммуникациялардың, компьютерлердің, бағдарламалық қамтамасыз етудің жарамдылығын, қажетті құжаттаманың болуын тексеру.
2. Рейске қызмет көрсетудің ағымдағы процестері туралы ақпарат алмасуды жүргізу.
3. ӘК қозғалысы туралы ақпарат алу үшін әуежайдың өндірістік-диспетчерлік қызметімен өзара байланыс сжасау.
4. Тасымалдауды ұйымдастыру қызметінің барлық бөлімшелерін ауысымға арналған ӘК қозғалыс кестесі, әдеби және бақылаудағы рейстер, кестедегі өзгерістер туралы хабардар ету.

5. Организовывать в процессе работы взаимодействие со смежными службами, для бесперебойного обслуживания рейсов во время приема/передачи смены.
6. Осуществлять вызов специальной техники на перрон для обслуживания ВС, транспорта для обслуживания экипажа, а также, пассажиров общего, CIP/VIP зала.
7. Методы обработки информации с использованием современных технических средств, коммуникаций и связи, вычислительной техники.
8. Контролировать производственный процесс и обеспеченность подразделений необходимыми материалами, оборудованием, а также транспортом и погрузочно-разгрузочными средствами.
Знания:
1. Требованиями законодательства РК и международных стандартов области организации воздушных перевозок.
2. Требования обслуживаемых компаний.
3. Технологию производственной деятельности подразделения.
4. Технологические карты по обслуживанию коммерческой загрузки.
5. Технологические графики обслуживания рейсов.
6. Принципы контроля загрузки и центровки ВС.
7. Требования СУБП и СУАБ в части организации воздушных перевозок.
8. Требования охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной защиты.
Возможность признания навыка:
не требуется
Трудовая функция 2:
Оперативное регулирование регистрацией пассажиров и оформлением багажа
Навык 1:
Управление и координирование процессов, связанных с обслуживанием пассажиров
Умения:
1. Координировать действия агентов на линии регистрации пассажиров и их багажа.
2. Решать вопросы, связанных с началом регистрации, ее окончанием, началом посадки пассажиров.
3. Координировать вопросы по дополнительному набору пассажиров после завершения регистрации.
4. Принимать меры по обеспечению регулярности полетов.
5. Вести необходимую документацию и отчетность, связанной с выполнением рейсов.
6. Обеспечивать соблюдение стандартов безопасности и качества обслуживания пассажиров.
Знания:
1. Правила перевозки пассажиров и багажа.
2. Технологию обслуживания вылетающих и прибывших пассажиров, требования по обработке багажа.
3. Должностные обязанности должностных лиц задействованных в обслуживании пассажиров и обработке багажа.
4. Требования обслуживаемых авиакомпаний в обслуживании пассажиров и обработке багажа.
Возможность признания навыка:
не требуется
Трудовая функция 3:
Оперативное регулирование обработки груза и почты
Навык 1:
Управление и координирование процессов, связанных с обслуживанием пассажиров
Умения:
1. Координировать деятельность личного состава смены СГП с целью своевременного выполнения суточного плана полетов, выдачи / приема груза.
2. Производить учет отправок груза и почты.

5. Ауысымды қабылдау/беру кезінде рейстерге үздіксіз қызмет көрсету үшін жұмыс барысында аралас қызметтермен өзара іс-қимылды ұйымдастыру.
6. Арнайы техниканы ӘК-ге қызмет көрсету үшін перронға, экипажға, сондай-ақ жалпы, CIP/VIP зал жолаушыларына қызмет көрсету үшін көлікке шақыруды жүзеге асыру.
7. Қазіргі заманғы техникалық құралдарды, коммуникациялар мен байланыстарды, есептеу техникасын пайдалана отырып ақпаратты өңдеу әдістері.
8. Өндірістік процесті және қауіпсіздікті бақылау
Білімдер:
1. ҚР заңнамасының және әуе тасымалдарын ұйымдастыру саласының халықаралық стандарттарының талаптары.
2. Қызмет көрсетілетін компаниялардың талаптары.
3. Бөлімшенің өндірістік қызметінің технологиясы.
4. Коммерциялық жүктеуге қызмет көрсететін технологиялық карталар.
5. Рейстерге қызмет көрсетудің технологиялық кестелері.
6. Әк жүктеуді және орталықтандыруды бақылау қағидаттары.
7. Әуе тасымалын ұйымдастыру бөлігіндегі ҰҚБЖ және АҚБЖ талаптары.
8. Еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өртке қарсы талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Еңбек функциясы 2:
Жолаушыларды тіркеуді және багажды ресімдеуді жедел реттеу
Дағды 1:
Жолаушыларға қызмет көрсетуге байланысты процестерді басқару және үйлестіру
Машықтар:
1. Жолаушылар мен олардың багажын тіркеу желісіндегі агенттердің әрекеттерін үйлестіру.
2. Тіркеудің басталуына, оның аяқталуына, жолаушыларды отырғызудың басталуына байланысты мәселелерді шешу.
3. Тіркеу аяқталғаннан кейін жолаушыларды қосымша қабылдау бойынша сұрақтарды үйлестіру.
4. Ұшулардың жүйелілігін қамтамасыз ету жөнінде шаралар қабылдау.
5. Рейстерді орындауға байланысты қажетті құжаттаманы және есептілікті жүргізу.
6. Жолаушыларға қызмет көрсету сапасы мен қауіпсіздік стандарттарының сақталуын қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Жолаушылар мен багажды тасымалдау ережелері.
2. Ұшып шығатын және келген жолаушыларға қызмет көрсету технологиясы, багажды өңдеу жөніндегі талаптар.
3. Жолаушыларға қызмет көрсетуге және багажды өңдеуге тартылған лауазымды адамдардың лауазымдық міндеттері.
4. Қызмет көрсетілетін авиакомпаниялардың жолаушыларға қызмет көрсетудегі және багажды өңдеудегі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Еңбек функциясы 3:
Жүкті және поштаны өңдеуді жедел реттеу
Дағды 1:
Жолаушыларға қызмет көрсетуге байланысты процестерді басқару және үйлестіру
Машықтар:
1. Тәуліктік ұшу жоспарын уақтылы орындау, жүкті беру / қабылдау мақсатында ЖТҰ ауысымының жеке құрамының қызметін үйлестіру.
2. Жүк және пошта жөнелтілімдерінің есебін жүргізу.

3. Координировать очередность и объем работ по обработке груза, в целях обеспечения равномерной нагрузки на работников службы.
4. Проводить логическую комплектацию загрузки.
5. Соблюдать очередность отправок, с учетом приоритетности.
6. Выпускать комплектовочный лист, грузовой манифест, уведомление КВС об опасных и прочих специальных грузах.
7. Принимать необходимые меры по предотвращению задержек отправлений и разгрузки ВС.
8. Обеспечивать максимальное использование допустимой коммерческой загрузки.
9. Контролировать процесс приема груза на склад с борта ВС и отправителей.
Знания:
1. Международные правила и нормативно-правовые акты РК, регламентирующие перевозку грузов воздушным транспортом.
2. Правила перевозки опасных грузов, таблицу совместимости грузов.
3. Правила перевозки ценных, скоропортящихся грузов, животных и прочих специальных грузов.
4. Приоритетность отправки грузов.
5. Грузоподъемность, технические характеристики, места размещения грузов в ВС.
6. Правила заполнения и назначение перевозочных документов.
7. Должностные обязанности лиц, занятых в обработке грузов.
8. Требования обслуживаемых авиакомпаний в части обработки грузов.
9. Основы таможенного законодательства, касающиеся деятельности СВХ.
Возможность признания навыка:
Управление и координирование процессов обработки грузов
Требования к личностным компетенциям:
Адаптивность
Ответственность
Пунктуальность
Сотрудничество и взаимодействие
Умение быстро принимать решения
Дисциплинированность
Аккуратность
Устные коммуникативные навыки
Концентрация и управление вниманием
Контроль рабочих процессов
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Закон РК "Об использовании воздушного пространства РК и деятельности авиации". 2. Перечень товаров, работ, услуг аэродромного и наземного обслуживания, входящих в состав аэропортовской деятельности. Приказ Министра по инвестициям и развитию РК от 30 октября2018 года № 749. 3. Правила перевозки пассажиров, багажа и грузов на воздушном транспорте. Приказ Министра по инвестициям и развитию РК от 30 апреля 2015 года № 540. 4. Инструкции по перевозке опасных грузов по воздуху на гражданских воздушных судах. Приказ Министра по инвестициям и развитию РК от 21 июня 2017 года № 371. 5. Правила организации обслуживания пассажиров в аэропортах РК" Приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 24 февраля 2015 года № 189. 6. Единые требования и технологические процедуры в международных аэропортах РК по перевозке и обработке багажа, почтовых отправлений и грузов воздушным транспортом. Приказ Министра по инвестициям и развитию РК от 27 ноября 2015 года № 1117. 7. Трудовой кодекс РК.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
начальник смены

3. Қызмет қызметкерлеріне біркелкі жүктемені қамтамасыз ету мақсатында жүкті өңдеу бойынша жұмыстардың кезектілігі мен көлемін үйлестіру.
4. Жүктеудің логикалық конфигурациясын жүргізу.
5. Басымдықты ескере отырып, жөнелтілімдердің кезектілігін сақтау.
6. Жиынтықтау парағын, жүк манифестін, қауіпті және өзге де арнайы жүктер туралы ӘКК хабарламасын шығару.
7. ӘК жөнелтілімдерінің кешігуін және түсірілуін болдырмау жөнінде қажетті шаралар қабылдау.
8. Рұқсат етілген коммерциялық жүктемені барынша пайдалануды қамтамасыз ету.
9. ӘК бортынан және жөнелтушілерден қоймаға жүкті қабылдау процесін бақылау.
Білімдер:
1. Жүктерді әуе көлігімен тасымалдауды регламенттейтін ҚР халықаралық қағидалары мен нормативтік-құқықтық актілері.
2. Қауіпті жүктерді тасымалдау ережелері, жүктердің үйлесімділік кестесі.
3. Бағалы, тез бұзылатын жүктерді, жануарларды және өзге де арнайы жүктерді тасымалдау қағидалары.
4. Жүктерді жөнелтудің басымдығы.
5. Жүк көтергіштігі, техникалық сипаттамалары, ӘК-де жүктерді орналастыру орындары.
6. Тасымалдау құжаттарын толтыру және тағайындау ережелері.
7. Жүктерді өңдеумен айналысатын адамдардың лауазымдық міндеттері.
8. Қызмет көрсетілетін авиакомпаниялардың жүктерді өңдеу бөлігіндегі талаптары.
9. УСҚ қызметіне қатысты кеден заңнамасының негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Жүктерді өңдеу процестерін басқару және үйлестіру
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Бейімділік
Жауапкершілік
Ұқыптылық
Ынтымақтастық және өзара іс-қимыл
Тез шешім қабылдай білу
Тәртіптілік
Дәлдік
Ауызекі сөйлеу дағдылары
Зейінді шоғырландыру және бақылау
Жұмыс процестерін бақылау
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. ҚР әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы. ҚР Заңы. 2. ҚР азаматтық авиациясында бортсеріктердің жұмысын ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы. ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 20 наурыздағы № 308 бұйрығы. 3. Жолаушыларды, багажды, жүк-багажды және почта жөнелтілімдерін темір жол көлігімен тасымалдау қағидаларын бекіту туралы. ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 30 сәуірдегі № 545 бұйрығы. 4. ҚР азаматтық авиациясында ұшуды жүргізу қағидаларын бекіту туралы. ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушы 2017 жылғы 28 шілдедегі № 509 бұйрығы. 5. ҚР Еңбек кодексі. 6. Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын авиация персоналының кәсіптік даярлығының үлгілік бағдарламасын бекіту туралы. ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 28 қыркүйектегі № 764 бұйрығы. 7. Әуе кемесінің бортында мінез-құлық қағидаларын бекіту туралы. ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 30 маусымдағы № 416 бұйрығы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
ауысым бастығы

18. Карточка профессии "Начальник смены (на транспорте)":
Код группы:
1325-1
Код наименования занятия:
1325-1-038
Наименование профессии:
Начальник смены (на транспорте)
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения РК от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих". Зарегистрирован в Министерстве юстиции РК 31 декабря 2020 года № 22003.
Параграф 8. Начальник смены
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Транспортные услуги
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
стаж работы в ГА не менее 3 лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Обеспечение выполнения сменных производственных заданий по организации воздушных перевозок пассажиров, багажа, почты и груза
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация оперативных работ по обслуживанию пассажиров, обработке багажа грузов и почты
2. Оперативный контроль за организацией перевозок
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Организация оперативных работ по обслуживанию пассажиров, обработке багажа грузов и почты
Навык 1:
Планирование работ на смену
Умения:
1. Оценивать предстоящие условия работы, количество рейсов, оборудования, наличие техники, погодные условия.
2. Проводить с личным составом предсменный разбор, выделять приоритетные задачи.
3. Проводить инструктаж по технике безопасности, особенностям выполнения работ, требованиям регламентирующих документов.
4. Поддерживать высокую моральную атмосферу на рабочем месте.
Знания:
1. Технология производственной деятельности службы организации перевозок.
2. Технологию работы и должностные инструкции подчиненных сотрудников.
3. Технологические графики обслуживания рейсов.
4. Правила перевозок обслуживаемых авиакомпаний
5. Задачи служб, участвующих в обслуживании рейсов.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Распределение задач по выполнению плана на смену
Умения:
1. Структурировать работу смены, эффективно распределять задачи.
2. Осуществлять оперативное руководство работой личного состава смены.
3. Назначать конкретные задачи каждому сотруднику, учитывая их опыт и квалификацию.

18. Кәсіптің карточкасы "Ауысым бастығы (көлікте)":
Топтың коды:
1325-1
Қызмет атауының коды:
1325-1-038
Кәсіптің атауы:
Ауысым бастығы (көлікте)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. ҚР Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 болып тіркелді.
Параграф 8.Ауысым бастығы
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Көлік қызметтері
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
жоғары арнайы білімі бар АА саласында кемінде 3 жыл жұмыс өтілі болуы керек
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жолаушыларды, багажды, поштаны және жүкті әуе тасымалын ұйымдастыру бойынша ауысымдық өндірістік тапсырмалардың орындалуын қамтамасыз ету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Жолаушыларға қызмет көрсету, жүктердің багажын және поштаны өңдеу бойынша жедел жұмыстарды ұйымдастыру
2. Тасымалдауды ұйымдастыруды жедел бақылау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Жолаушыларға қызмет көрсету, жүктердің багажын және поштаны өңдеу бойынша жедел жұмыстарды ұйымдастыру
Дағды 1:
Ауысымдағы жұмыстарды жоспарлау
Машықтар:
1. Алдағы жұмыс жағдайларын, рейстер санын, жабдықтарды, техниканың болуын, ауа райы жағдайларын бағалау.
2. Жеке құраммен ауысым алдындағы талдау жүргізу, басым міндеттерді белгілеу.
3. Қауіпсіздік техникасы, жұмыстарды орындау ерекшеліктері, регламенттеуші құжаттардың талаптары бойынша нұсқама жүргізу.
4. Жұмыс орнында жоғары моральдық атмосфераны сақтау.
Білімдер:
1. Тасымалдауды ұйымдастыру қызметінің өндірістік қызметінің технологиясы.
2. Бағынысты қызметкерлердің жұмыс технологиясы және лауазымдық нұсқаулықтары.
3. Рейстерге қызмет көрсетудің технологиялық кестелері.
4. Қызмет көрсетілетін авиакомпанияларды тасымалдау қағидалары.
5. Рейстерге қызмет көрсетуге қатысатын қызметтердің міндеттері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Дағды 2:
Ауысым жоспарын орындау бойынша міндеттерді бөлу
Машықтар:
1. Ауысым жұмысын құрылымдау, міндеттерді тиімді бөлу.
2. Ауысымның жеке құрамының жұмысына жедел басшылықты жүзеге асыру.
3. Әр қызметкерге олардың тәжірибесі мен біліктілігін ескере отырып, нақты міндеттер тағайындау.

4. Устанавливать четкие сроки для выполнения каждой задачи.
5. Четко и понятно доводить информацию до сотрудников.
6. Учитывать предложения и замечания сотрудников.
Знания:
1. Технологию обслуживания вылетающих и прибывших пассажиров.
2. Правила облуживания пассажиров в аэропорту.
3. Правила обслуживания особых категорий пассажиров.
4. Правила обработки багажа.
5. Правила перевозки грузов, особых категорий грузов.
6. Технологию обработки отправляемых и поступивших грузов.
Возможность признания навыка:
не требуется
Трудовая функция 2:
Оперативный контроль за организацией перевозок
Навык 1:
Обеспечение соблюдения установленных процедур и стандартов по обслуживанию пассажиров и багажа.
Умения:
1. Осуществлять оперативное руководство работой личного состава смены по обеспечению плана отправки пассажиров, обеспечению безопасности и регулярности полетов.
2. Организовывать и обеспечивать четкое выполнение личным составом смены технологии обслуживания пассажиров и обработки багажа прилетающих и вылетающих ВС.
3. Контролировать обеспеченность работников смены необходимым технологическим оборудованием, транспортными средствами перронной механизацией, рабочей документацией и средствами связи.
4. Проводить воспитательную работу с личным составом смены, направленную на выполнение производственного плана и обеспечение регулярности отправления рейсов.
5. Анализировать и проводить служебные расследования по причинам несвоевременности выполнения технологических операций, повлекших задержки или создавших предпосылки к задержкам отправлений ВС и принимать меры по их предотвращению.
6. Контролировать соблюдение работниками смены производственной дисциплины, ношение и соблюдение норм и правил форменной одежды и спецодежды.
Знания:
1. Правила организации обслуживания пассажиров в аэропортах РК.
2. Правила перевозок авиакомпаний.
3. Положение о службе.
4. Основы трудового законодательства РК.
5. Требования охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной защиты.
6. Стратегию, политику и цели в области качества.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Обеспечение соблюдения установленных процедур и стандартов по обработке груза и почты
Умения:
1. Организовывать и контролировать выполнение требований авиакомпаний в рамках стандартного соглашения о наземном обслуживании. Воздушных судов организовывать и контролировать деятельность смены в обеспечении обработки груза.
2. Организовывать и контролировать своевременное и качественное выполнение погрузочно-разгрузочных работ в соответствии с технологическими графиками обслуживания воздушных судов и складской обработки грузов.

4. Әр тапсырманы орындау үшін нақты мерзімдерді белгілеу.
5. Ақпаратты қызметкерлерге анық және түсінікті жеткізу.
6. Қызметкерлердің ұсыныстары мен ескертулерін ескеру.
Білімдер:
1. Ұшатын және келген жолаушыларға қызмет көрсету технологиясы.
2. Әуежайда жолаушыларға қызмет көрсету ережелері.
3. Жолаушылардың ерекше санаттарына қызмет көрсету ережелері.
4. Багажды өңдеу ережелері.
5. Жүктерді, жүктердің ерекше санаттарын тасымалдау ережесі.
6. Жөнелтілетін және келіп түскен жүктерді өңдеу технологиясы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етпейді
Еңбек функциясы 2:
Тасымалдауды ұйымдастыруды жедел бақылау
Дағды 1:
Жолаушылар мен багажға қызмет көрсету бойынша белгіленген рәсімдер мен стандарттардың сақталуын қамтамасыз ету.
Машықтар:
1. Жолаушыларды жөнелту жоспарын қамтамасыз ету, ұшулардың қауіпсіздігі мен жүйелілігін қамтамасыз ету бойынша ауысымның жеке құрамының жұмысына жедел басшылықты жүзеге асыру.
2. Жеке құрамның жолаушыларға қызмет көрсету технологиясын өзгертуді және ұшып келетін және ұшып шығатын ӘК-нің багажын өңдеуді нақты орындауын ұйымдастыру және қамтамасыз ету.
3. Ауысым қызметкерлерінің қажетті технологиялық жабдықтармен, көлік құралдарымен перрондық механикаландырумен, жұмыс құжаттамасымен және байланыс құралдарымен қамтамасыз етілуін бақылау.
4. Өндірістік жоспарды орындауға және рейстердің тұрақты жөнелтілуін қамтамасыз етуге бағытталған ауысымның жеке құрамымен тәрбие жұмысын жүргізу.
5. ӘК жөнелтілімдерінің кешігуіне әкеп соққан немесе кешігуіне алғышарттар жасаған технологиялық операцияларды уақтылы орындамау себептері бойынша қызметтік тергеп-тексерулерді талдау және жүргізу және олардың алдын алу жөнінде шаралар қабылдау.
6. Қызметкерлердің өндірістік тәртіпті сақтауын, нормалар мен ережелерді сақтауын бақылау.
Білімдер:
1. ҚР әуежайларында жолаушыларға қызмет көрсетуді ұйымдастыру ережесі.
2. Әуе компанияларды тасымалдау ережелері.
3. Қызмет туралы ереже.
4. ҚР еңбек заңнамасының негіздері.
5. Еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өртке қарсы талаптар.
6. Сапа саласындағы стратегия, саясат және мақсаттар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Жүкті және поштаны өңдеу бойынша белгіленген рәсімдер мен стандарттардың сақталуын қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Жерге қызмет көрсету туралы стандартты Келісім шеңберінде авиакомпания талаптарының орындалуын ұйымдастыру және бақылау. Әуе кемелері жүкті өңдеуді қамтамасыз етудегі ауысым қызметін ұйымдастырады және бақылайды.
2. Әуе кемелеріне қызмет көрсетудің және жүктерді қоймалық өңдеудің технологиялық кестелеріне сәйкес тиеу-түсіру жұмыстарының уақтылы және сапалы орындалуын ұйымдастыру және бақылау.

3. Организовывать оперативный розыск груза при запросе или засылке.
4. Контролировать предварительное комплектование грузов и документов, а также предварительное комплектование контейнеров и паллет на вс с контейнерно - паллетным оборудованием.
5. Осуществлять контроль за обеспечением надлежащего складирования грузов, в том числе опасных, согласно требований и стандартов.
6. Организовывать обеспечение проведения периодической инвентаризации грузов, хранимых на территории грузового терминала.
Знания:
1. Законодательные и нормативные правовые акты, нормативные документы, регламентирующие деятельность на транспорте, предпринимательскую и коммерческую деятельность.
2. Основы таможенного законодательства, касающиеся деятельности СВХ.
3. Этику делового общения.
4. Основы технологии производства.
5. Основы делопроизводства.
6. Методы обработки информации с использованием современных технических средств, коммуникаций и связи, вычислительной техники.
7. Порядок оформления документов, связанных с продажей услуг и заключением договоров, соглашений и контрактов на оказание услуг.
8. Условия хранения и транспортировки грузов.
9. Принципы организации перевозки грузов воздушным транспортом.
10. Правила обработки и перевозки опасных грузов.
11. Основы трудового законодательства РК.
12. Требования охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной защиты.
Возможность признания навыка:
не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Пунктуальность
Сотрудничество и взаимодействие
Умение быстро принимать решения
Эмоциональный интеллект
Устные коммуникативные навыки
Мультикультурность и открытость
Клиентоориентированность
Лидерство
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Закон РК "Об использовании воздушного пространства РК и деятельности авиации". 2. Правила организации работ бортпроводников в гражданской авиации РК. Приказ Министра по инвестициям и развитию РК от 20 марта 2015 года № 308. 3. Правила перевозки пассажиров, багажа и грузов на воздушном транспорте. Приказ Министра по инвестициям и развитию РК от 30 апреля 2015 года № 540. 4. Правила производства полетов в гражданской авиации РК. Приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 28 июля 2017 года № 509. 5. Трудовой кодекс РК. 6. Приказ министра транспорта и коммуникаций РК от 28 сентября 2013 года № 764 "Об утверждении Типовых программ профессиональной подготовки авиационного персонала утверждении, участвующего в обеспечении безопасности полетов". 7. Приказ Министра по инвестициям и развитию РК от 30 июня 2017 года № 416 "Об утверждении Правил поведения на борту воздушного судна" 8. Приказ Министра по инвестициям и развитию РК от 27 июля 2017 года № 505 "Правила представления данных и расследования авиационных происшествий и инцидентов в гражданской и экспериментальной авиации".
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Руководители (управляющие) специализированных воздушных транспортных подразделений

3. Сұрау салу немесе жөнелту кезінде жүкті жедел іздестіруді ұйымдастыру.
4. Жүктер мен құжаттардың алдын ала жинақталуын, сондай - ақ контейнер-паллет жабдығы бар ӘК-де контейнерлер мен паллеттердің алдын ала жинақталуын бақылау.
5. Талаптар мен стандарттарға сәйкес жүктерді, оның ішінде қауіпті жүктерді тиісінше қоймалауды қамтамасыз етуді бақылауды жүзеге асыру.
6. Жүк терминалының аумағында сақталатын жүктерге мерзімді түгендеу жүргізуді қамтамасыз етуді ұйымдастыру.
Білімдер:
1. Көліктегі қызметті, кәсіпкерлік және коммерциялық қызметті реттейтін заңнамалық және нормативтік құқықтық актілер, нормативтік құжаттар.
2. УСҚ қызметіне қатысты кеден заңнамасының негіздері.
3. Іскерлік қарым-қатынас этикасы.
4. Өндіріс технологиясының негіздері.
5. Іс жүргізу негіздері.
6. Қазіргі заманғы техникалық құралдарды, коммуникациялар мен байланыстарды, есептеу техникасын пайдалана отырып ақпаратты өңдеу әдістері.
7. Қызметтерді сатуға және қызметтер көрсетуге шарттар, келісімдер мен келісімшарттар жасасуға байланысты құжаттарды ресімдеу тәртібі.
8. Жүктерді сақтау және тасымалдау шарттары.
9. Жүктерді әуе көлігімен тасымалдауды ұйымдастыру принциптері.
10. Қауіпті жүктерді өңдеу және тасымалдау ережелері.
11. ҚР еңбек заңнамасының негіздері.
12. Еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өртке қарсы талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етпейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Ұқыптылық
Ынтымақтастық және өзара іс-қимыл
Тез шешім қабылдай білу
Эмоциялық парасат
Ауызекі сөйлеу дағдылары
Көп мәдениеттілік және ашықтық
Клиентке бағдарлау
Көшбасшылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. ҚР әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы. ҚР Заңы. 2. ҚР азаматтық авиациясында бортсеріктердің жұмысын ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы. ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 20 наурыздағы № 308 бұйрығы. 3. Жолаушыларды, багажды, жүк-багажды және почта жөнелтілімдерін темір жол көлігімен тасымалдау қағидаларын бекіту туралы. ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 30 сәуірдегі № 545 бұйрығы. 4. ҚР азаматтық авиациясында ұшуды жүргізу қағидаларын бекіту туралы. ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушы 2017 жылғы 28 шілдедегі № 509 бұйрығы. 5. ҚР Еңбек кодексі. 6. Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын авиация персоналының кәсіптік даярлығының үлгілік бағдарламасын бекіту туралы. ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 28 қыркүйектегі № 764 бұйрығы. 7. Әуе кемесінің бортында мінез-құлық қағидаларын бекіту туралы. ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 30 маусымдағы № 416 бұйрығы. 8. Азаматтық және эксперименттік авиацияда деректерді ұсыну мен авиациялық оқиғалар мен оқыс оқиғаларды тергеп-тексеру қағидаларын бекіту туралы. ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 27 шілдедегі № 505 бұйрығы
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Мамандандырылған әуе көлігі бөлімшелерінің басшылары (басқарушылары)

19. Карточка профессии "Инженер по организации перевозок":
Код группы:
2432-0
Код наименования занятия:
2432-0-003
Наименование профессии:
Инженер по организации перевозок
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения РК от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих". Зарегистрирован в Министерстве юстиции РК 31 декабря 2020 года № 22003.
Параграф 49. Инженер-технолог (Технолог)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Транспортные услуги
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
I категория: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы в должности инженера - технолога II категории не менее 2 лет; II категория: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы в должности инженера - технолога без категории не менее 3 лет;
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Обеспечение технологической дисциплины и контроля
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Разработка и внедрение технологических процессов авиационных перевозок
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Разработка и внедрение технологических процессов авиационных перевозок
Навык 1:
Разработка и поддержание документации
Умения:
1. Разрабатывать технологические нормативы, инструкции, должностные инструкции, схемы и другую технологическую документацию.
2. Вносить изменения в технологическую документацию в связи с корректировкой технологических процессов и режимов производства.
3. Рассматривать рационализаторские предложения по совершенствованию технологии производства и давать заключения о целесообразности их использования.
4. Разрабатывать и устанавливать порядок выполнения работ и пооперационный маршрут по обслуживанию пассажиров и обработке грузов.
5. Принимать участие в разработке управляющих программ, в отладке разработанных программ, корректировке их в процессе доработки, составлении инструкций по работе с программами.
6. Участвовать в мероприятиях по внедрению технической оснащенности средствами информации и связи, механизации и автоматизации процессов обработки грузов, документации.
Знания:

19. Кәсіптің карточкасы "Тасмымалдауды ұйымдастыру жөніндегі инженер":
Топтың коды:
2432-0
Қызмет атауының коды:
2432-0-003
Кәсіптің атауы:
Тасмымалдауды ұйымдастыру жөніндегі инженер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. ҚР Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 болып тіркелді.
Параграф 49. Инженер-технолог (Технолог)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Көлік қызметтері
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
I санат: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және II санатты инженер - технолог лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл; II санат: кадрлар даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білімі және санаты жоқ инженер - технолог лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл;
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Технологиялық тәртіп пен бақылауды қамтамасыз ету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Авиациялық тасымалдаудың технологиялық процестерін әзірлеу және енгізу
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Авиациялық тасымалдаудың технологиялық процестерін әзірлеу және енгізу
Дағды 1:
Құжаттаманы әзірлеу және қолдау
Машықтар:
1. Технологиялық нормативтерді, нұсқаулықтарды, лауазымдық нұсқаулықтарды, схемаларды және басқа да технологиялық құжаттамаларды әзірлеу.
2. Технологиялық процестер мен өндіріс режимдерін түзетуге байланысты технологиялық құжаттамаға өзгерістер енгізу.
3. Өндіріс технологиясын жетілдіру бойынша рационализаторлық ұсыныстарды қарастыру және оларды пайдаланудың орындылығы туралы қорытынды беру.
4. Жолаушыларға қызмет көрсету және жүктерді өңдеу бойынша жұмыстарды орындау тәртібін және операциялық маршрутты әзірлеу және белгілеу.
5. Басқарушы бағдарламаларды әзірлеуге, әзірленген бағдарламаларды жөндеуге, оларды пысықтау процесінде түзетуге, бағдарламалармен жұмыс істеу жөніндегі нұсқаулықтарды жасауға қатысу.
6. Ақпарат және байланыс құралдарымен техникалық жарақтандыруды, жүктерді өңдеу процестерін механикаландыруды және автоматтандыруды, құжаттаманы енгізу жөніндегі іс-шараларға қатысу.
Білімдер:

1. Законодательные и нормативные правовые акты, регламентирующие производственно- хозяйственную и финансово - экономическую деятельность.
2. Системы и методы проектирования технологических процессов и режимов производства.
3. Перспективы технического, экономического и социального развития отрасли.
4. Системы и методы проектирования технологических процессов и режимов производства.
5. Руководящие материалы по разработке и оформлению технологий, нормативной документации.
6. Экономику предприятия.
7. Научно - технические достижения в соответствующей отрасли производства и отечественный и зарубежный опыт в воздушных перевозок перевозок.
8. Основы делопроизводства.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Контроль качества обслуживания пассажиров, обработки багажа груза и почты
Умения:
1. Контролировать соблюдение технологической дисциплины в службе и правильной эксплуатации технологического оборудования.
2. Разрабатывать системы контроля соблюдения технологий работы, используя метод "фотографии рабочего дня" для детального планирования деятельности каждого сотрудника.
3. Проводить оценку технологической защищенности процессов склада в отношении случаев хищения.
4. Проводить статистический контроль позволяющий выявлять преступные цепочки и определить уровень случайных и намеренных ошибок.
Знания:
1. Организацию производства службы организации перевозок.
2. Полную технологию производственной деятельности службы.
3. Производственные мощности службы.
4. Этику делового общения.
5. Основы трудового законодательства РК.
6. Требования охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной защиты.
Возможность признания навыка:
не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Закон РК "Об использовании воздушного пространства РК и деятельности авиации". 2. Правила организации работ бортпроводников в гражданской авиации РК. Приказ Министра по инвестициям и развитию РК от 20 марта 2015 года № 308. 3. Правила перевозки пассажиров, багажа и грузов на воздушном транспорте. Приказ Министра по инвестициям и развитию РК от 30 апреля 2015 года № 540. 4. Правила производства полетов в гражданской авиации РК. Приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 28 июля 2017 года № 509. 5. Трудовой кодекс РК. 6. Приказ министра транспорта и коммуникаций РК от 28 сентября 2013 года № 764 "Об утверждении Типовых программ профессиональной подготовки авиационного персонала утверждении, участвующего в обеспечении безопасности полетов". 7. Приказ Министра по инвестициям и развитию РК от 30 июня 2017 года № 416 "Об утверждении Правил поведения на борту воздушного судна" 8. Приказ Министра по инвестициям и развитию РК от 27 июля 2017 года № 505 "Правила представления данных и расследования авиационных происшествий и инцидентов в гражданской и экспериментальной авиации".
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:

1. Өндірістік-шаруашылық және қаржы - экономикалық қызметті реттейтін заңнамалық және нормативтік құқықтық актілер.
2. Технологиялық процестер мен өндіріс режимдерін жобалау жүйелері мен әдістері.
3. Саланың техникалық, экономикалық және әлеуметтік даму перспективалары.
4. Технологиялық процестер мен өндіріс режимдерін жобалау жүйелері мен әдістері.
5. Технологияларды, нормативтік құжаттаманы әзірлеу және ресімдеу жөніндегі басшылық материалдар.
6. Кәсіпорын экономикасы.
7. Өндірістің тиісті саласындағы ғылыми - техникалық жетістіктер және әуе тасымалындағы отандық және шетелдік тәжірибе.
8. Іс жүргізу негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Дағды 2:
Жолаушыларға қызмет көрсету, багажды және поштаны өңдеу сапасын бақылау.
Машықтар:
1. Қызметте технологиялық тәртіптің сақталуын және технологиялық жабдықтың дұрыс пайдаланылуын бақылау.
2. Әр қызметкердің қызметін егжей-тегжейлі жоспарлау үшін "жұмыс күнінің фотосуреттері" әдісін қолдана отырып, жұмыс технологияларының сақталуын бақылау жүйелерін әзірлеу.
3. Ұрлық жағдайларына қатысты қойма процестерінің технологиялық қорғалуын бағалауды жүргізу.
4. Қылмыстық тізбектерді анықтауға және кездейсоқ және қасақана қателіктердің деңгейін анықтауға мүмкіндік беретін статистикалық бақылау жүргізу.
Білімдер:
1. Тасымалдауды ұйымдастыру қызметінің өндірісін ұйымдастыру.
2. Қызметтің өндірістік қызметінің толық технологиясы.
3. Қызметтің өндірістік қуаты.
4. Іскерлік қарым-қатынас этикасы.
5. ҚР еңбек заңнамасының негіздері.
6. Еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өртке қарсы талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. ҚР әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы. ҚР Заңы. 2. ҚР азаматтық авиациясында бортсеріктердің жұмысын ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы. ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 20 наурыздағы № 308 бұйрығы. 3. Жолаушыларды, багажды, жүк-багажды және почта жөнелтілімдерін темір жол көлігімен тасымалдау қағидаларын бекіту туралы. ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 30 сәуірдегі № 545 бұйрығы. 4. ҚР азаматтық авиациясында ұшуды жүргізу қағидаларын бекіту туралы. ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушы 2017 жылғы 28 шілдедегі № 509 бұйрығы. 5. ҚР Еңбек кодексі. 6. Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын авиация персоналының кәсіптік даярлығының үлгілік бағдарламасын бекіту туралы. ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 28 қыркүйектегі № 764 бұйрығы. 7. Әуе кемесінің бортында мінез-құлық қағидаларын бекіту туралы. ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 30 маусымдағы № 416 бұйрығы. 8. Азаматтық және эксперименттік авиацияда деректерді ұсыну мен авиациялық оқиғалар мен оқыс оқиғаларды тергеп-тексеру қағидаларын бекіту туралы. ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 27 шілдедегі № 505 бұйрығы
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:

20. Карточка профессии "Руководители (управляющие) специализированных воздушных транспортных подразделений":
Код группы:
1325-4
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Руководители (управляющие) специализированных воздушных транспортных подразделений
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Типовое положения о службе организации авиаперевозок. Приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 26 марта 2015 года № 328.
Начальник службы организации перевозок
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Транспортные услуги
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
стаж работы в ГА не менее 5 лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
1325-4-018 - Начальник службы
1325-1-044 - Руководитель (управляющий) (на транспорте)
Основная цель деятельности:
Управление обслуживанием пассажиров воздушного судна, обработкой багажа и грузов и почты
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация работы службы организации воздушных перевозок
2. Оптимизация процессов повышения эффективности обслуживания пассажиров, обработки багажа, грузов и почты
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Организация работы службы организации воздушных перевозок
Навык 1:
Планирование работы службы организации воздушных перевозок
Умения:
1. Определять краткосрочные и долгосрочные цели по организации обслуживания пассажиров, обработке багажа, грузов и почты.
2. Анализировать и решать организационно-технические, экономические, кадровые проблемы в целях стимулирования работы и повышения качества и конкурентоспособности услуг.
3. Участвовать в разработке планов внедрения новой техники и технологий.
4. Эффективно использовать доступные людские и материальные ресурсы.
5. Принимать меры и вносить предложения по вопросам совершенствования деятельности.
6. Адаптироваться к изменяющимся условиям и пересматривать стратегии.
Знания:
1. Нормативные документы РК, регламентирующие деятельность гражданской авиации.
2. Стандарты и рекомендуемая практика международных организаций воздушного транспорта гражданской авиации.
3. Правила и инструкции эксплуатантов аэропорта и ВС.
4. Основы экономики, организации производства, труда и управления.
5. Руководящие материалы, определяющие направления развития аэропортовой деятельности.
6. Методы планирования и внедрения разработок направленных на улучшение качества услуг по организации воздушных перевозок.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Координация деятельности сотрудников
Умения:

20. Кәсіптің карточкасы "Мамандандырылған әуе көлігі бөлімшелерінің басшылары (басқарушылары) ":
Топтың коды:
1325-4
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Мамандандырылған әуе көлігі бөлімшелерінің басшылары (басқарушылары)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Авиатасымалдауды ұйымдастыру қызметі туралы үлгі ереже. ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушы 2015 жылғы 26 наурыздағы № 328 бұйрығы.
Тасымалдауды ұйымдастыру қызметінің бастығы
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Көлік қызметтері
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
басшы лауазымдардағы жұмыс өтілі кемінде 5 жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
1325-4-018 - Қызмет бастығы
1325-1-044 - Басшы (басқарушы) (көлікте)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Әуе кемесінің жолаушыларына қызмет көрсетуді, багажды және жүктерді және поштаны өңдеуді басқару
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Әуе тасымалын ұйымдастыру қызметінің жұмысын ұйымдастыру
2. Жолаушыларға қызмет көрсету, багажды, жүктерді және поштаны өңдеу тиімділігін арттыру процестерін оңтайландыру
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Әуе тасымалын ұйымдастыру қызметінің жұмысын ұйымдастыру
Дағды 1:
Әуе тасымалын ұйымдастыру қызметінің жұмысын жоспарлау
Машықтар:
1. Жолаушыларға қызмет көрсетуді ұйымдастыру, багажды, жүктерді және поштаны өңдеу бойынша қысқа мерзімді және ұзақ мерзімді мақсаттарды айқындау.
2. Жұмыстарды ынталандыру және қызметтердің сапасы мен бәсекеге қабілеттілігін арттыру мақсатында ұйымдастырушылық-техникалық, экономикалық, кадрлық проблемаларды талдау және шешу.
3. Жаңа техника мен технологияларды енгізу жоспарларын әзірлеуге қатысу.
4. Қолда бар адами және материалдық ресурстарды тиімді пайдалану.
5. Қызметті жетілдіру мәселелері бойынша шаралар қабылдау және ұсыныстар енгізу.
6. Өзгеретін жағдайларға бейімделу және стратегияларды қайта қарау.
Білімдер:
1. Азаматтық авиация қызметін реттейтін ҚР нормативтік құжаттары.
2. Азаматтық авиацияның халықаралық әуе көлігі ұйымдарының стандарттары мен ұсынылатын тәжірбиесі.
3. Әуежай мен ӘК пайдаланушыларының ережелері мен нұсқаулықтары.
4. Экономика, өндірісті ұйымдастыру, Еңбек және басқару негіздері.
5. Әуежай қызметін дамыту бағыттарын айқындайтын басшылық материалдар.
6. Әуе тасымалын ұйымдастыру бойынша қызметтердің сапасын жақсартуға бағытталған әзірлемелерді жоспарлау және енгізу әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Қызметкерлердің қызметін үйлестіру
Машықтар:

1. Осуществлять подбор и расстановку кадров, мотивировать их профессиональное развитие, оценивать и стимулировать качество труда.
2. Распределять задачи и устанавливать сроки выполнения.
3. Проводить разбор работы с подчиненным личным составом
4. Разрешать конфликты.
5. Обеспечивать контроль за соблюдением технологической дисциплины.
6. Обеспечивать бесперебойный технологический процесс.
7. Взаимодействовать с представителями авиапредприятий и государственных органов при оказании услуг по обслуживанию пассажиров, обработки багажа, почтовых отправлений и грузов.
Знания:
1. Нормативные акты эксплуатантов аэропорта и ВС.
2. Роли и обязанности сотрудников службы организации перевозок.
3. Основные процедуры и протоколы, необходимые для взаимодействия между службами.
4. Основные положения Таможенного кодекса РК.
5. Общее устройство аэропортового оборудования, вычислительной техники в объеме, необходимом для выполнения работ по обслуживанию пассажиров на внутренних и международных авиарейсах, обработки багажа и грузов.
6. Законодательство РК, регулирующее трудовые отношения, время отдыха, оплату и нормирование труда, гарантии и компенсации.
Возможность признания навыка:
не требуется
Трудовая функция 2:
Оптимизация процессов повышения эффективности обслуживания пассажиров, обработки багажа, грузов и почты
Навык 1:
Мониторинг качества работ по организации воздушных перевозок пассажиров, багажа, грузов и почты
Умения:
Умения:
1. Анализировать причины несвоевременности выполнения технологических операций, повлекших или создавших предпосылки к задержкам отправлений ВС и принимать меры к их предотвращению.
2. Оценивать соответствие выполненных работ с установленными стандартами и нормами.
3. Разрабатывать мероприятия, направленных на повышение качества облуживания перевозок.
4. Взаимодействовать с сотрудниками и другими службами для обсуждения качества работ.
5. Обучать сотрудников стандартам качества.
Знания:
1. Нормативные документы РК, регламентирующие деятельность гражданской авиации.
2. Стандарты и рекомендуемая практика международных организаций воздушного транспорта гражданской авиации.
3. Локальные нормативные акты эксплуатантов аэропорта и ВС.
4. Правила взаимодействия служб, обеспечивающих обслуживание рейсов.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Внедрение лучших практик организации воздушных перевозок
Умения:
1. Применять современные методики обслуживания пассажиров, обработки багажа и грузов.
2. Использовать технологии для автоматизации рутинных операций.
3. Учитывать отзывы сотрудников и пассажиров, грузовых клиентов, для повышения качества услуг.

1. Кадрларды іріктеу мен орналастыруды жүзеге асыру, олардың кәсіби дамуын ынталандыру, еңбек сапасын бағалау және ынталандыру.
2. Технологиялық тәртіптің сақталуын бақылауды қамтамасыз ету.
3. Үздіксіз технологиялық процесті қамтамасыз ету.
4. Тапсырмаларды бөлу және орындау мерзімдерін белгілеу.
5. Жанжалдарды шешу.
6. Қызметте қызметкерлерімен байланыс.
7. Жолаушыларға қызмет көрсету, багажды, пошта жөнелтілімдерін және жүктерді өңдеу бойынша қызметтер көрсету кезінде авиакәсіпорындар мен мемлекеттік органдардың өкілдерімен өзара байланыс жасау.
Білімдер:
1. Әуежай мен ӘК пайдаланушыларының нормативтік актілері.
2. Қызметкерлердің рөлдері мен міндеттері.
3. Қызметтер арасындағы өзара әрекеттесу үшін қажетті негізгі процедуралар мен хаттамалар.
4. ҚР Кеден кодексінің негізгі ережелері.
5. Ішкі және халықаралық авиарейстерде жолаушыларға қызмет көрсету, багажды және жүктерді өңдеу жөніндегі жұмыстарды орындау үшін қажетті көлемде әуежай жабдығының, есептеу техникасының жалпы құрылысы.
6. Еңбек қатынастарын, демалыс уақытын, еңбекке ақы төлеуді және нормалауды, кепілдіктер мен өтемақыларды реттейтін ҚР заңнамасы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Еңбек функциясы 2:
Жолаушыларға қызмет көрсету, багажды, жүктерді және поштаны өңдеу тиімділігін арттыру процестерін оңтайландыру
Дағды 1:
Жолаушыларды, багажды, жүктерді және поштаны әуе тасымалдауды ұйымдастыру бойынша жұмыстардың сапасына бақылау жүргізу
Машықтар:
1. ӘК жөнелтілімдерінің кешігуіне әкеп соққан немесе алғышарттар жасаған технологиялық операцияларды уақтылы орындамау себептерін талдау және олардың алдын алу шараларын қабылдау.
2. Орындалған жұмыстардың белгіленген стандарттар мен нормаларға сәйкестігін бағалау.
3. Тасымалдарға қызмет көрсету сапасын арттыруға бағытталған іс-шараларды әзірлеу.
4. Жұмыс сапасын талқылау үшін қызметкерлермен және басқа қызметтермен өзара әрекеттесу.
5. Қызметкерлерді сапа стандарттарына үйрету.
Білімдер:
1. Азаматтық авиация қызметін реттейтін ҚР нормативтік құжаттары.
2. Азаматтық авиацияның халықаралық әуе көлігі ұйымдарының стандарттары мен ұсынылатын тәжірибесі.
3. Әуежай мен ӘК пайдаланушыларының жергілікті нормативтік актілері.
4. Рейстерге қызмет көрсетуді қамтамасыз ететін қызметтердің өзара іс-қимыл ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Дағды 2:
Әуе тасымалын ұйымдастырудың үздік тәжірибелерін енгізу
Машықтар:
1. Жолаушыларға қызмет көрсетудің, багажды және жүктерді өңдеудің заманауи әдістерін қолдану.
2. Күнделікті операцияларды автоматтандыру үшін технологияны қолдану.
3. Қызмет сапасын жақсарту үшін қызметкерлер мен жолаушылардың, жүк клиенттерінің пікірлерін ескеру.

21. Наименование государственного органа: Министерство транспорта РК.
Исполнитель:Мырзагалиев Ербакыт Орынгалиевич, +7 (717) 257 21 91, e.myrzagaliev@transport.gov.kz
22. Организации (предприятия) участвующие в разработке: АО "Академия гражданской авиации".
Руководитель проекта: Жакупов Кайрат Болатович, k.zhakupov@agakaz.kz, +7 (701) 158 54 52.
Исполнитель: Бекметова Нафиса Маратовна, +7 (705) 806 01 86, n.bekmetova@agakaz.kz.
23. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: 8 ноября 2024 года.
24. Национальный орган по профессиональным квалификациям: 18 ноября 2024 года.
25. Национальная палата предпринимателей РК "Атамекен": 4 декабря 2024 года.
26. Номер версии и год выпуска: версия 1, 2024 год.
27. Дата ориентировочного пересмотра: 31 декабря 2027 года.
Приложение 14 к приказу
исполняющего обязанности
Министра транспорта
Республики Казахстан
от 19 декабря 2024 года № 418
Профессиональный стандарт: "Обеспечение авиационной безопасности"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Обеспечение авиационной безопасности" применяется в сфере гражданской авиации и охватывает деятельность всех участников авиационного процесса, включая аэропорты, авиакомпании, службы безопасности, а также государственные органы, ответственные за регулирование и контроль в области авиационной безопасности. Профессиональный стандарт устанавливает требования к квалификации и компетенциям специалистов, занимающихся обеспечением безопасности на всех этапах авиаперевозок, включая контроль за доступом, досмотр пассажиров и багажа, а также мониторинг и управление рисками. Он также используется в учебных заведениях и центрах подготовки кадров, занимающихся обучением в области авиационной безопасности, а также в рамках международного сотрудничества по вопросам безопасности в авиации.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) авиационная безопасность – состояние защищенности авиации от незаконного вмешательства в деятельность в области авиации;
2) аэропорт – это комплекс сооружений, предназначенный для приема, отправки, базирования воздушных судов и обслуживания воздушных перевозок;
3) пассажир – человек, который не является членом экипажа и который перевозится транспортным средством в соответствии с гласным или негласным договором перевозки;
4) средства обеспечения безопасности – специальные устройства, предназначенные для использования самостоятельно или как часть какой-либо системы в целях предотвращения или выявления незаконного вмешательства в деятельность гражданской авиации и ее служб;
5) угрозы безопасности – это совокупность условий и факторов, создающих опасность жизненно важным интересам личности, общества или государства;

21. Мемлекеттік органның атауы: Қазакстан Республикасының Көлік министрлігі.
Орындаушы: Мырзагалиев Ербакыт Орынгалиевич, +7 (717) 257 21 91, e.myrzagaliev@transport.gov.kz.
22. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар): "Азаматтық авиация академиясы" АҚ.
Жоба жетекшісі: Жакупов Кайрат Болатович, k.zhakupov@agakaz.kz, +7 (701) 158 54 52.
Орындаушылар: Бекметова Нафиса Маратовна, +7 (705) 806 01 86, n.bekmetova@agakaz.kz.
23. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2024 жылғы 8 қараша.
24. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2024 жылғы 18 қараша.
25. "Атамекен" ҚР Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2024 жылғы 4 желтоқсан.
26. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: Нұсқа 1, 2024 жыл.
27. Болжалды қайта қарау күні: 2027 жылғы 31 желтоқсан.
Қазақстан Республикасы
Көлік министрінің
міндетін атқарушының
2024 жылғы 19 желтоқсандағы
№ 418 бұйрығына
14-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету"
1-ші тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолдану аясы: Кәсіптік стандарт азаматтық авиация қызметіне заңсыз араласу актілерін болдырмауға бағытталған шаралар кешенін қамтиды. Бұл қызметпен айналысатын қызметкерлер әуежайларды, ұшақтарды, жолаушыларды, экипаждарды және жүктерді лаңкестік шабуылдардан және басқа қауіптерден қорғауды қамтамасыз етеді.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) авиациялық қауіпсіздік – авиациялық қызметке заңсыз араласудын авиациялық қауіпсіздік жағдайы;
2) әуежай – бұл әуе кемелерін қабылдауға, жөнелтуге, орналастыруға және әуе көлігіне қызмет көрсетуге арналған құрылымдар кешені;
3) жолаушы – экипаж мүшесі болып табылмайтын және қоғамдық немесе жеке тасымалдау шартына сәйкес көлік құралымен тасымалданатын адам;
4) қауіпсіздік құрылғылары – азаматтық авиация мен оның қызметтеріне заңсыз араласуды болдырмау немесе анықтау үшін жалғыз немесе жүйенің бөлігі ретінде пайдалануға арналған арнайы құрылғылар;
5) қауіпсіздік қатерлері – бұл жеке адамның, қоғамның немесе мемлекеттің өмірлік маңызды мүдделеріне қауіп төндіретін жағдайлар мен факторлардың жиынтығы;

6) досмотр – это обследование лица и его имущества, транспортного средства с целью выявления предметов, оборот которых запрещен;
7) терроризм – политика, которая направлена на достижение определенных целей через насилие.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) АБ – авиационная безопасность;
2) ГА – гражданская авиация;
3) AVSEC – учебный курс для инструкторов по авиационной безопасности;
4) САБ – служба авиационной безопасности;
5) ВС – воздушное судно;
6) КС – квалификационный справочник;
7) ПКиВ – пункты контроля и видеонаблюдения:
8) ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник;
9) DOC – документ;
10) ИАТА – Международная ассоциация воздушного транспорта;
11) ИКАО – Международная организация гражданской авиации;
12) ИСО – Международная организация по стандартизации;
13) ПБ – подразделения безопасности;
14) РК – Республика Казахстан;
15) ОРК – отраслевая рамка квалификаций;
16) СМК – система менеджмент качества;
17) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Обеспечение авиационной безопасности.
5. Код профессионального стандарта: H52232075.
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
H Транспорт и складирование;
52 Складирование грузов и вспомогательная транспортная деятельность;
52.2 Вспомогательная транспортная деятельность;
52.23 Вспомогательная деятельность воздушного транспорта;
52.23.2 Деятельность аэропортов.
7. Краткое описание профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Обеспечение авиационной безопасности" определяет квалификационные требования и компетенции специалистов, ответственных за безопасность на всех этапах авиационных операций. Он направлен на защиту пассажиров, экипажа и воздушных судов от угроз и рисков. Профессиональный стандарт включает знания законодательства в области авиационной безопасности, навыки анализа угроз и оценки рисков, а также умения разрабатывать и внедрять меры по обеспечению безопасности. Специалисты должны проводить инспекции, обучать персонал правилам безопасности и взаимодействовать с правоохранительными органами. Компетенции включают аналитическое мышление, оперативное принятие решений и работу с современными системами безопасности, что способствует повышению уровня авиационной безопасности и защите интересов всех участников.
8. Перечень карточек профессий:
1) Руководитель службы авиационной безопасности – 7 уровень ОРК;
2) Начальник подразделения авиационной безопасности – 6 уровень ОРК;

6) тексеру – бұл айналымына тыйым салынған заттарды анықтау мақсатында адамды және оның мүлкін, көлік құралын тексеру;
7) терроризм – зорлық-зомбылық арқылы белгілі бір мақсаттарға жетуге бағытталған саясат.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
1) АҚ – авиациялық қауіпсіздік;
2) АА – азаматтық авиация;
3) AVSEC – авиациялық қауіпсіздік нұсқаушыларын даярлау курсы;
4) АҚҚ – авиациялық қауіпсіздік қызметі;
5) ӘК – әуе кемесі;
6) БА – біліктілік анықтамалығы;
7) БжБП – бақылау және бейнебақылау пункті;
8) БТБА – бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
9) DOC – құжат;
10) ИАТА – халықаралық әуе көлігі қауымдастығы;
11) ИКАО – халықаралық азаматтық авиация ұйымы;
12) ИСО – стандарттау жөніндегі халықаралық ұйым;
13) ҚБ – қауіпсіздік бөлімшелері;
14) ҚР – Қазақстан республикасы;
15) СБШ – салалық біліктілік шеңбері;
16) СМЖ – сапа менеджменті жүйесі;
17) ЭҚЖЖ – экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші.
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету.
5. Кәсіптік стандарттың коды: H52232075.
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
H Көлік және қоймалау;
52 Жүктерді қоймаға қою және қосалқы көлік қызметі;
52.2 Қосалқы көлік қызметі;
52.23 Әуе көлігінің қосалқы қызметі;
52.23.2 Әуежайлар қызметтері.
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: "Авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету" кәсіптік стандарты азаматтық авиация саласында қолданылады және әуежайларды, авиакомпанияларды, қауіпсіздік қызметтерін қоса алғанда, авиациялық процестің барлық қатысушыларының, сондай-ақ авиация саласындағы реттеу мен бақылауға жауапты мемлекеттік органдардың қызметін қамтиды. авиациялық қауіпсіздік. Кәсіптік стандарт әуе тасымалының барлық кезеңдерінде қауіпсіздікті қамтамасыз етуге, оның ішінде қол жеткізуді бақылауды, жолаушылар мен багажды тексеруді, сондай-ақ мониторинг пен тәуекелдерді басқаруды қамтитын мамандардың біліктілігі мен құзыретіне қойылатын талаптарды белгілейді. Оны сондай-ақ авиациялық қауіпсіздік бойынша білім беретін оқу орындары мен оқу орталықтары, сондай-ақ авиациялық қауіпсіздік мәселелері бойынша халықаралық ынтымақтастық пайдаланады.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Авиациялық қауіпсіздік қызметінің бастығы – 7 СБШ-нің деңгейі;
2) Авиациялық қауіпсіздік басқармасының бастығы – 6 СБШ-нің деңгейі;

3) Инспектор-профайлер – 6 уровень ОРК;
4) Инструктор по авиационной безопасности – 6 уровень ОРК;
5) Аудитор контроля качества – 6 уровень ОРК;
6) Инспектор по кибербезопасности – 6 уровень ОРК;
7) Менеджер авиационной безопасности – 5 уровень ОРК;
8) Инспектор по авиационной безопасности – 5 уровень ОРК;
9) Инспектор-вожатый служебных собак (проводник патрульно-розыскной собаки) – 5 уровень ОРК;
10) Инспектор по авиационной безопасности – 4 уровень ОРК;
11) Инспектор пункта контроля и видеонаблюдения – 4 уровень ОРК;
12) Инспектор-вожатый служебных собак (проводник патрульно-розыскной собаки) - 4 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Руководитель службы авиационной безопасности":
Код группы:
1325-4
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Руководитель службы авиационной безопасности
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения РК от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих". Зарегистрирован в Министерстве юстиции РК 31 декабря 2020 года № 22003.
Параграф 55. Начальник службы безопасности
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Инженерия и инженерное дело
Квалификация:
-
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Инженерия и инженерное дело
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не менее двух лет стажа работы в качестве авиационного персонала, либо не менее одного года стажа работы в качестве специалиста службы авиационной безопасности, либо не менее одного года стажа работы в области авиационной безопасности при окончании (очной или заочной) формы обучения в высших учебных заведениях гражданской авиации.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификат об окончании курсов авиационной безопасности, разработанных в рамках компетентностного подхода ИКАО.
Другие возможные наименования профессии:
1325-4-016 - Начальник подразделения охраны и контроля
Основная цель деятельности:
Организация и управления всеми мероприятиями по обеспечению авиационной безопасности
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Общее руководство деятельностью службы авиационной безопасности, разработка планирующих документов, взаимодействие с другими службами
2. Контроль организации выполнения работ по авиационной безопасности
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Общее руководство деятельностью службы авиационной безопасности, разработка планирующих документов, взаимодействие с другими службами
Навык 1:
Руководство деятельностью службы авиационной безопасности
Умения:
1.Осуществлять контроль за соблюдением технологической процедуры по авиационной безопасности;
2.Осуществлять контроль за организацией и проведением обучения личного состава авиационной безопасности;
3. Осуществлять контроль над техническим состоянием инженерно-технических средств охраны и видеонаблюдения, связи;
4.Обеспечивать безопасность особо важных полетов;
3.Осуществлять контроль за соблюдением сроков подготовки и переподготовки работников авиационной безопасности;
5.Осуществлять руководство за обеспечением авиационной безопасности в аэропорту;
6.Информировать региональную и государственную комиссию по авиационной безопасности;
7. Разрабатывать и осуществлять мероприятия по разработке служебной документации;
8. Организовывать изучение документов и практическую отработку планов сотрудникам АБ;
9. Руководить специальной подготовкой по вопросам режимного обеспечения и пресечения преступных действий по возможному захвату и угону ВС.
10.Представлять в установленном порядке проекты приказов о наложении взысканий на сотрудников подразделения безопасности, при нарушении должностных и функциональных обязанностей;
11.Представлять председателю Правления организации предложения о поощрении работников;
12.Требовать обязательное ношение установленной формы одежды;
13.Организовывать и координировать работу службы авиационной безопасности аэропорта и авиакомпании, выполняющих регулярные воздушные перевозки;
14.Проводить служебное расследование по фактам нарушения требований авиационной безопасности работников аэропорта и авиакомпании, выполняющих регулярные воздушные перевозки.
Знания:
1.Действующие законодательства и нормативно-правовые акты РК включая сферу авиационной безопасности, регламентирующие обеспечения авиационной безопасности стандартами и рекомендациями ИКАО;
2.Нормативно-методические документы, регламентирующие работу по предполетному досмотру пассажиров, экипажа, облуживания персонала, груза и.т.д;
3. Местоположение всех основных зданий и служб, характерных особенностей аэропорта, в том числе границы между контролируемыми зонами;
4. Порядок действий и взаимодействий с заинтересованными государственными органами при поступлении информации и возникновении чрезвычайных обстоятельств;
5. Документы по режимному обеспечению полетов, сохранности служебной и государственной тайны, охраны авиационной техники и объектов аэропорта, задачи и функции работников, занятых в смене ПБ.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Трудовая функция 2:
Контроль организации выполнения работ по авиационной безопасности
Навык 1:
Организация выполнения работ по авиационной безопасности
Умения:
1.Организовывать и проводить осмотры/проверки рабочей площади и оборудования для обеспечения авиационной безопасности
2.Организовывать, осуществлять руководство и контроль за работой персонала по обеспечению авиационной безопасности в аэропортах;
3.Осуществлять руководство и контроль за работой специалистов по авиационной безопасности;
4.Требовать от всех работников аэропорта и сторонних организацией, задействованных в обслуживании рейсов точного выполнения нормативных документов по АБ;
5.Предупреждать или приостанавливать действия должностных лиц, если они противоречат требованиям авиационной безопасности;
6.Участвовать в проводимых в аэропорту мероприятиях, связанных с вопросами авиационной безопасности;
7.Осуществлять контроль за расследованием всех случаев незаконного вмешательства в деятельность ГА на территории аэропорта;
8.Контролировать и требовать от подчиненных соблюдения законодательства РК, требованиям ИКАО точного и своевременного выполнения ими своих служебных обязанностей;
9.Использовать транспортные средства аэропорта с водителем при необходимости преследования нарушителей и их доставки для передачи соответствующим органам;
10. Проводить служебное расследование по фактам хищения или утраты оружия, или боеприпасов и других нарушений, допущенных при досмотре пассажиров, их ручной клади и багажа, а также пропускного и внутри-объектового режима и правила охраны ВС.
Знания:
1.Правила и нормы по авиационной безопасности;
2.Отчетные документы и своевременность их представления в региональную межведомственную комиссию по авиационной безопасности;
4.Состояние профессиональных подготовок работников по АБ;
5.Должностные обязанности работников АБ;
6.Требования внутренних документов по системе менеджмента и качества СМК;
7.Законодательства РК, в части соблюдения работниками трудовой дисциплины и правил охраны труда;
8.Положения, должностные инструкций, согласно действующему законодательству РК;
9.Политики надзора за использованием психотропных веществ обслуживающим персоналом;
10. Основные характеристики и правила эксплуатации технических средств, применяемые при досмотре.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Коммуникабельность гибкость и адаптивность
Способность к быстрому принятию решений
Гибкость и адаптивность
Список технических регламентов и национальных стандартов:

3) Профайлер-инспекторы – 6 СБШ-нің деңгейі;
4) Авиациялық қауіпсіздік нұсқаушысы – 6 СБШ-нің деңгейі;
5) Сапаны бақылау аудиторы – 6 СБШ-нің деңгейі;
6) Киберқауіпсіздік инспекторы – 6 СБШ-нің деңгейі;
7) Авиациялық қауіпсіздік менеджері – 5 СБШ-нің деңгейі;
8) Авиациялық қауіпсіздік инспекторы – 5 СБШ-нің деңгейі;
9) Инспектор-қызметтік иттердің кеңесшісі – 5 СБШ-нің деңгейі;
10) Авиациялық қауіпсіздік инспекторы – 4 СБШ-нің деңгейі;
11) Бақылау пункті мен бейнебақылау инспекторы – 4 СБШ-нің деңгейі;
12) Инспектор-қызметтік иттердің кеңесшісі – 4 СБШ-нің деңгейі.
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "Авиациялық қауіпсіздік қызметінің бастығы":
Топтың коды:
1325-4
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Авиациялық қауіпсіздік қызметінің бастығы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. ҚР Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 болып тіркелді.
55-параграф. Күзет қызметінің бастығы
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Инженерия және инженерлік іс
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Инженерия және инженерлік іс
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Авиациялық персонал ретінде кемінде екі жыл жұмыс тәжірибесі немесе авиациялық қауіпсіздік бойынша маман ретінде кемінде бір жыл жұмыс өтілі немесе авиациялық қауіпсіздік саласында кемінде бір жыл жұмыс тәжірибесі (толық немесе толық емес жұмыс күні) аяқталғаннан кейін. ) авиациялық азаматтық жоғары оқу орындарында оқиды.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
ИКАО құзыреттілікке негізделген әдіс шеңберінде әзірленген авиациялық қауіпсіздік курстарын аяқтау туралы сертификат
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
1325-4-016 - Күзет және бақылау бөлімшесінің бастығы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету бойынша барлық іс-шараларды ұйымдастыру және басқару
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Іс-әрекетке жалпы басшылық ету авиациялық қауіпсіздік қызметтері , жоспарлау құжаттарын әзірлеу, басқа қызметтермен өзара әрекеттесу
2. Авиациялық қауіпсіздік бойынша жұмыстарды ұйымдастыруды бақылау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Іс-әрекетке жалпы басшылық ету авиациялық қауіпсіздік қызметтері , жоспарлау құжаттарын әзірлеу, басқа қызметтермен өзара әрекеттесу
Дағды 1:
Операцияларды басқару қызметтер авиациялық қауіпсіздік
Машықтар:
1. Авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етудің технологиялық тәртібінің сақталуын бақылау;
2. Персоналды авиациялық қауіпсіздік бойынша оқытуды ұйымдастыру мен өткізуді бақылау;
3. Инженерлік-техникалық күзет және бейнебақылау, байланыс құралдарының техникалық жағдайын бақылау;
4. Ерекше маңызды ұшулардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
3. Авиациялық қауіпсіздік қызметкерлерін оқыту және қайта даярлау мерзімдерінің сақталуын бақылау;
5. Әуежайда авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуде басшылықты қамтамасыз ету;
6. Облыстық және мемлекеттік авиациялық қауіпсіздік комиссиясына хабарлау;
7. Қызметтік құжаттаманы әзірлеу бойынша іс-шараларды әзірлеу және жүзеге асыру;
8. АБ қызметкерлері үшін құжаттарды зерделеуді және жоспарларды тәжірибелік тексеруді ұйымдастыру;
9. Әуе кемелерін басып алу және айдап әкетуге байланысты қауіпсіздік және қылмыстық әрекеттердің жолын кесу мәселелері бойынша арнайы оқытуды басқару.
10. Күзет бөлiмшесiнiң қызметкерлерiне қызметтiк және функционалдық мiндеттерiн бұзған жағдайда жаза қолдану туралы қаулылардың жобаларын белгiленген тәртiппен енгiзуге;
11. Ұйымның басқарма төрағасына қызметкерлерді көтермелеу бойынша ұсыныстар енгізу;
12. Белгіленген нысанды киімді міндетті түрде киюді талап етуге;
13. Әуежайдың авиациялық қауіпсіздік қызметінің және тұрақты әуе тасымалдарын жүзеге асыратын авиакомпаниялардың жұмысын ұйымдастыру және үйлестіру;
14. Тұрақты әуе тасымалдарын жүзеге асыратын әуежай мен авиакомпания қызметкерлеріне қатысты авиациялық қауіпсіздік талаптарының бұзылуына қызметтік тексеру жүргізу.
Білімдер:
1. Авиациялық қауіпсіздікті ИКАО стандарттарымен және ұсынымдарымен қамтамасыз етуді реттейтін авиациялық қауіпсіздік саласын қоса алғанда, ҚР қолданыстағы заңнамасы мен нормативтік құқықтық актілері;
2.Және т.б. ұшу алдындағы тексеру жұмыстарын реттейтін нормативтік және әдістемелік құжаттар ;
3. Бақыланатын аумақтар арасындағы шекараларды қоса алғанда, барлық негізгі ғимараттар мен қызметтердің орналасуы, әуежайдың сипаттамалық белгілері;
4.Ақпарат түскен және төтенше жағдайлар туындаған кезде мүдделі мемлекеттік органдармен әрекет ету және өзара іс-қимыл тәртібі ;
5. Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету, қызметтік және мемлекеттік құпияларды сақтау, авиациялық техника мен әуежай объектілерін күзету, күзет ауысымына қатысатын жұмысшылардың міндеттері мен функциялары туралы құжаттар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Авиациялық қауіпсіздік бойынша жұмыстарды ұйымдастыруды бақылау
Дағды 1:
Авиациялық қауіпсіздік бойынша жұмыстарды ұйымдастыру
Машықтар:
1. Авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін жұмыс аймағы мен жабдықты тексеруді/тексеруді ұйымдастыру және жүргізу
2. Әуежайларда авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету бойынша персонал жұмысын ұйымдастыру, басқару және бақылау;
3. Авиациялық қауіпсіздік мамандарының жұмысына басшылықты және бақылауды қамтамасыз ету;
4. Әуежайдың барлық қызметкерлерінен және ұшуларға қызмет көрсетумен айналысатын бөгде ұйымдардан авиациялық қауіпсіздік жөніндегі нормативтік құжаттарды қатаң сақтауды талап ету;
5. Лауазымды тұлғалардың әрекеттерi авиациялық қауiпсiздiктiң талаптарына қайшы келсе ескертуге немесе тоқтата тұруға ;
6.Әуежайда авиациялық қауіпсіздік мәселелеріне байланысты іс-шараларға қатысу;
7. Әуежай аумағында азаматтық авиацияның қызметіне заңсыз араласудың барлық жағдайларының тергелуіне бақылау жасау;
8. Өздерiнiң қызметтiк мiндеттерiн дұрыс және уақтылы орындау үшiн ҚР заңнамасының, ИКАО талаптарының сақталуына бағынысты қызметкерлерден бақылауды жүзеге асыру және талап ету;
9. Қажет болған жағдайда жүргізушімен әуежай көлігін қолдану, тәртіп бұзушыларды қудалау және тиісті органдарға жеткізу үшін жеткізу;
10. Жолаушыларды, олардың қол жүгі мен багажын, сондай-ақ кіру және алаңдағы режимдер мен әуе кемелерінің қауіпсіздік ережелерін тексеру кезінде жіберілген қарудың немесе оқ-дәрілердің ұрлануы немесе жоғалуы және басқа да бұзушылықтар бойынша қызметтік тергеу жүргізу.
Білімдер:
1. Авиациялық қауіпсіздік жөніндегі ережелер мен ережелер;
2. Есептік құжаттар және оларды авиациялық қауіпсіздік жөніндегі облыстық ведомствоаралық комиссияға ұсыну мерзімі;
4. АБ-дағы жұмысшылардың кәсіптік даярлығының жағдайы;
5. АБ қызметкерлерінің лауазымдық міндеттері;
6. СМЖ менеджмент жүйесі мен сапасына ішкі құжаттардың талаптары;
7. Қызметкерлердің еңбек тәртібін және еңбекті қорғау ережелерін сақтауы туралы ҚР заңнамасы;
8. ҚР қолданыстағы заңнамасына сәйкес ереже, лауазымдық нұсқаулықтар;
9. Қызмет көрсетуші персоналдың психотроптық заттарды пайдалануын қадағалау саясаты;
10. Тексеру кезінде қолданылатын техникалық құралдардың негізгі сипаттамалары және пайдалану ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Қарым-қатынас дағдылары
Тез шешім қабылдау қабілеті
Икемділік және бейімделу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

1. Постановление Правительства РК № 507 ДСП от 12 мая 2011г. "Правила авиационной безопасности РК". 2. Постановление Правительства РК № 673 ДСП от 23 октября 2017 года "Программа авиационной безопасности гражданской авиации РК". 3. Постановление Правительства РК № 1509 от 31 декабря 2010 года "О б утверждении специального перечня должностных лиц РК, перевозимых на воздушном транспорте, в отношении которых досмотр не производится". 4. Приказ исполняющего обязанности Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 27 июля 2023 года № 548 "Об утверждении перечня опасных веществ и предметов, а также всех видов наркотиков, запрещенных пассажирам к перевозке на гражданских ВС". 5. Приказ Министра по инвестициям и развитию РК № 423 ДСП от 31 марта 2015 года "Об утверждении Правил предполетного и специального досмотров ВС".
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Руководитель службы авиационной безопасности
10. Карточка профессии "Начальник подразделения авиационной безопасности":
Код группы:
1325-4
Код наименования занятия:
1325-4-014
Наименование профессии:
Начальник подразделения авиационной безопасности
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения РК от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих". Зарегистрирован в Министерстве юстиции РК 31 декабря 2020 года № 22003.
Параграф 55. Начальник службы безопасности
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Инженерия и инженерное дело
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не менее двух лет стажа работы в качестве авиационного персонала, либо не менее одного года стажа работы в качестве специалиста службы авиационной безопасности, либо не менее одного года стажа работы в области авиационной безопасности при окончании (очной или заочной) формы обучения в высших учебных заведениях гражданской авиации.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификат об окончании курсов по авиационной безопасности, разработанных в рамках компетентностного подхода ИКАО.
Другие возможные наименования профессии:
1325-4-016 - Начальник подразделения охраны и контроля
Основная цель деятельности:
Управления всеми мероприятиями по организации работы служб авиационной безопасности
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Разработка и внедрение мероприятий по обеспечению авиационной безопасности в организации
2. Обеспечение соблюдения нормативных требований и стандартов по авиационной безопасности.
3. Контроль за соблюдением инструкций и регламентов персоналом.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Разработка и внедрение мероприятий по обеспечению авиационной безопасности в организации
Навык 1:
Разработка плана процедур по обеспечению безопасности, которые соответствуют национальным и международным стандартам.
Умения:
1. Разрабатывать и документировать мероприятия и процедуры по обеспечению авиационной безопасности;
2. Адаптироваться под мероприятия по авиационной безопасности в авиапредприятиях;
3. Оперировать и реагировать на инциденты связанных с обеспечением авиационной безопасности;
4.Осуществлять контроль за соблюдением мер авиационной безопасности работниками;
5. Проводить расследования и разрабатывать рекомендации по предотвращению повторения инцидентов по обеспечению авиационной безопасности;
6. Выявлять и оценивать потенциальные угрозы безопасности (террористические акты, человеческий фактор и т.д.).
Знания:
1. Международные стандарты и рекомендаций, требования Международной организации гражданской авиации (ИКАО);
2.Национальные и местные нормы и стандарты по авиационной безопасности;
3.Принципы управления качеством и методы разработки и внедрения процедур, и стандартов;
4.Нормы и стандарты профессиональной этики и правовых аспектов, связанных с авиационной безопасностью;
5. Методы оценки и управления рисками, связанных с авиационной безопасностью
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Трудовая функция 2:
Обеспечение соблюдения нормативных требований и стандартов по авиационной безопасности.
Навык 1:
Мониторинг и аудит нормативных документов, требований для их корректного применения в контексте конкретной организации.
Умения:
1.Анализировать данные и результаты проверок для выявления проблем и несоответствий требований стандартов по авиационной безопасности;
2.Разрабатывать и документировать процедуры, соответствующие нормативным требованиям стандартов по авиационной безопасности;
3.Интегрировать новые стандарты и процедуры в существующую практику организации;
4.Проводить регулярные внутренние проверки и аудиты для оценки соблюдения нормативных требований по авиационной безопасности;
5.Оперативно адаптировать внутренние процедуры и стандарты в соответствии с изменениями в нормативных требованиях по авиационной безопасности;
6.Внедрять инновационные подходы и улучшения в области авиационной безопасности.
Знания:
1.Международные стандарты, рекомендации и требования ИКАО;
2.Национальные авиационные нормы и регуляторные акты, которые регулируют деятельность в области авиационной безопасности;
3. Стандартные процедуры и практики, таких как контроль доступа, проверка багажа, сканирование пассажиров и другие меры безопасности;
4. Методы проведения аудитов и проверок для оценки соблюдения стандартов и процедур безопасности;
5.Методы оценки и управления рисками, связанных с авиационной безопасностью
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Трудовая функция 3:
Контроль за соблюдением инструкций и регламентов персоналом.
Навык 1:
Анализ рисков и управление при выполнения работ согласно инструкциям и регламентов
Умения:
1. Планировать и проводить регулярные проверки и инспекции для оценки соблюдения инструкций персоналом;
2. Проверять выполнение установленных инструкций и процедур в рабочем процессе;
3. Анализировать данные о соблюдении инструкций, выявлять проблемы и несоответствия;
4. Оценивать эффективность существующих процедур и вносить необходимые корректировки.
Знания:
1. Закон РК "О противодействии терроризму";
2. Закон РК "Об использовании воздушного пространства РК и деятельности авиации";
3. Действующие инструкций, регламенты и стандарты, которые необходимо соблюдать;
4. Последние изменений в нормативных актах и их влияние на текущие процедуры;
5. Все внутренние процедуры и инструкций, касающихся работы персонала;
6. Методы и инструменты контроля за соблюдением инструкций.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Стрессоустойчивость
Ответственность и дисциплинированность
Развитые лидерские качества
Коммуникабельность
Способность к быстрому принятию решений
Гибкость и адаптивность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Постановление Правительства РК № 507 ДСП от 12 мая 2011г. "Правила авиационной безопасности РК". 2. Постановление Правительства РК № 673 ДСП от 23 октября 2017 года "Программа авиационной безопасности гражданской авиации РК". 3. Постановление Правительства РК № 1509 от 31 декабря 2010 года "Об утверждении специального перечня должностных лиц РК, перевозимых на воздушном транспорте, в отношении которых досмотр не производится". 4. Приказ исполняющего обязанности Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 27 июля 2023 года № 548 "Об утверждении перечня опасных веществ и предметов, а также всех видов наркотиков, запрещенных пассажирам к перевозке на гражданских ВС". 5. Приказ Министра по инвестициям и развитию РК № 423 ДСП от 31 марта 2015 года "Об утверждении Правил предполетного и специального досмотров ВС".
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Руководитель службы авиационной безопасности

1. ҚР Үкіметінің 2011 жылғы 12 мамырдағы N 507 ҚБП Қаулысы. "ҚР авиациялық қауіпсіздік ережелері". 2. "ҚР азаматтық авиациясының авиациялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету бағдарламасы" ҚР Үкіметінің 2017 жылғы 23 қазандағы N 673 ҚБП қаулысы. 3. "Әуе көлігімен тасымалданатын, өздеріне қатысты тексеру жүргізілмейтін ҚР лауазымды адамдарының арнайы тізбесін бекіту туралы" ҚР Үкіметінің 2010 жылғы 31 желтоқсандағы N 1509 Қаулысы. 4. Әрекет ету тәртібі . "Азаматтық әуе кемелерінде жолаушыларды тасымалдауға тыйым салынған қауіпті заттар мен заттардың, сондай-ақ есірткінің барлық түрлерінің тізбесін бекіту туралы" ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 27 шілдедегі N 548. 5. "Әуе кемелерін ұшу алдындағы және арнайы тексеруден өткізу қағидаларын бекіту туралы" ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы N 423 ҚБП бұйрығы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Авиациялық қауіпсіздік қызметінің бастығы
10. Кәсіптің карточкасы "Авиациялық қауіпсіздік басқармасының бастығы":
Топтың коды:
1325-4
Қызмет атауының коды:
1325-4-014
Кәсіптің атауы:
Авиациялық қауіпсіздік басқармасының бастығы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. ҚР Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 болып тіркелді.
55-параграф. Күзет қызметінің бастығы
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Инженерия және инженерлік іс
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Авиациялық персонал ретінде кемінде екі жыл жұмыс тәжірибесі немесе авиациялық қауіпсіздік бойынша маман ретінде кемінде бір жыл жұмыс өтілі немесе авиациялық қауіпсіздік саласында кемінде бір жыл жұмыс тәжірибесі (толық немесе толық емес жұмыс күні) аяқталғаннан кейін. ) авиациялық азаматтық жоғары оқу орындарында оқиды.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
ИКАО құзыреттілікке негізделген әдіс шеңберінде әзірленген авиациялық қауіпсіздік курстарын аяқтау туралы сертификат .
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
1325-4-016 - Күзет және бақылау бөлімшесінің бастығы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Авиациялық қауіпсіздік қызметінің жұмысын ұйымдастыру бойынша барлық іс-шараларды басқару
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Авиакомпанияларда авиациялық қауіпсіздік шараларын әзірлеу және енгізу
2. Нормативтік талаптар мен авиациялық қауіпсіздік стандарттарының сақталуын қамтамасыз ету
3. Персоналдың нұсқаулықтар мен ережелерді сақтауын бақылау.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Авиакомпанияларда авиациялық қауіпсіздік шараларын әзірлеу және енгізу
Дағды 1:
Ұлттық және халықаралық стандарттарға сәйкес келетін қауіпсіздік шараларының жоспарын әзірлеу
Машықтар:
1. Авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету бойынша іс-шаралар мен рәсімдерді әзірлеу және құжаттау;
2. Авиакомпанияларда авиациялық қауіпсіздік шараларына бейімделу;
3. Авиациялық қауіпсіздікке байланысты оқиғаларды басқару және әрекет ету;
4. Қызметкерлердің авиациялық қауіпсіздік шараларын сақтауын қадағалау;
5. Авиациялық қауіпсіздік инциденттерінің қайталануын болдырмау үшін тергеулер жүргізу және ұсыныстар әзірлеу;
6. Қауіпсіздікке ықтимал қауіптерді анықтау және бағалау (террорлық шабуылдар, адами факторлар және т.б.).
Білімдер:
1. Халықаралық азаматтық авиация ұйымының (ИКАО) халықаралық стандарттары мен ұсыныстары, талаптары;
2. Авиациялық қауіпсіздіктің ұлттық және жергілікті нормалары мен стандарттары;
3. Сапа менеджментінің принциптері және процедуралар мен стандарттарды әзірлеу және енгізу әдістері;
4. Кәсіптік этика нормалары мен стандарттары және авиациялық қауіпсіздікке қатысты құқықтық аспектілер;
5. Авиациялық қауіпсіздікпен байланысты тәуекелдерді бағалау және басқару әдістері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Нормативтік талаптар мен авиациялық қауіпсіздік стандарттарының сақталуын қамтамасыз ету
Дағды 1:
Мониторинг және аудит нақты ұйым жағдайында дұрыс қолдану талаптары .
Машықтар:
1. Авиациялық қауіпсіздік стандарттарының талаптарына проблемалар мен сәйкессіздіктерді анықтау үшін тексерулердің деректері мен нәтижелерін талдау;
Авиациялық қауіпсіздік стандарттарының нормативтік талаптарына сәйкес келетін рәсімдерді әзірлеу және құжаттау ;
3. Жаңа стандарттар мен процедураларды ұйымның қолданыстағы тәжірибесіне біріктіру;
4. Авиациялық қауіпсіздікті реттеу талаптарының сақталуын бағалау үшін тұрақты ішкі тексерулер мен аудиттер жүргізу;
5. Авиациялық қауіпсіздік бойынша нормативтік талаптардың өзгерістеріне сәйкес ішкі процедуралар мен стандарттарды жедел бейімдеу;
6. Авиациялық қауіпсіздік саласында инновациялық тәсілдер мен жетілдірулерді енгізу.
Білімдер:
1.Халықаралық стандарттар, ұсынымдар мен ИКАО талаптары;
2. Ұлттық авиация стандарттары мен авиациялық қауіпсіздік саласындағы қызметті реттейтін нормативтік құқықтық актілер;
3. Қол жеткізуді басқару, багажды тексеру, жолаушыларды сканерлеу және басқа да қауіпсіздік шаралары сияқты стандартты рәсімдер мен тәжірибелер;
4. Қауіпсіздік стандарттары мен процедураларының сақталуын бағалау үшін аудиттер мен тексерулерді жүргізу әдістері;
5. Авиациялық қауіпсіздікпен байланысты тәуекелдерді бағалау және басқару әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Персоналдың нұсқаулықтар мен ережелерді сақтауын бақылау.
Дағды 1:
Тәуекелдерді талдау және басқару нұсқаулықтар мен ережелерге сәйкес жұмыстарды орындау
Машықтар:
1. Персоналдың нұсқауларды орындауын бағалау үшін тұрақты тексерулер мен тексерулерді жоспарлаңыз және жүргізіңіз;
2. Жұмыс процесінде белгіленген нұсқаулар мен тәртіптердің сақталуын тексеру;
3. Нұсқауларға сәйкестік туралы деректерді талдау, проблемалар мен сәйкессіздіктерді анықтау;
4. Қолданыстағы процедуралардың тиімділігін бағалаңыз және қажетті түзетулер енгізіңіз.
Білімдер:
1. "Терроризмге қарсы іс-қимыл туралы" ҚР Заңы;
2. "ҚР әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" ҚР Заңы;
3. Ағымдағы нұсқаулықтар, ережелер мен стандарттар сақталуы тиіс;
4. Нормативтік құқықтық актілердегі соңғы өзгерістер және олардың қолданыстағы процедураларға әсері;
5. Персоналдың жұмысына қатысты барлық ішкі процедуралар мен нұсқаулар;
6. Нұсқаулардың орындалуын бақылау әдістері мен құралдары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Күйзеліске тұрақтылық
Стресске төзімділік
Дамыған көшбасшылық қасиеттер
Қарым-қатынас дағдылары
Тез шешім қабылдау қабілеті
Икемділік және бейімделу.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. ҚР Үкіметінің 2017 жылғы 23 қазандағы № 673 ҚБП "ҚР Азаматтық авиациясының авиациялық қауіпсіздік бағдарламасы"қаулысы. 2. "ҚР азаматтық авиациясының авиациялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету бағдарламасы" ҚР Үкіметінің 2017 жылғы 23 қазандағы N 673 ҚБП қаулысы. 3. "Әуе көлігімен тасымалданатын, өздеріне қатысты тексеру жүргізілмейтін ҚР лауазымды адамдарының арнайы тізбесін бекіту туралы" ҚР Үкіметінің 2010 жылғы 31 желтоқсандағы N 1509 Қаулысы. 4. Әрекет ету тәртібі . "Азаматтық әуе кемелерінде жолаушыларды тасымалдауға тыйым салынған қауіпті заттар мен заттардың, сондай-ақ есірткінің барлық түрлерінің тізбесін бекіту туралы" ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 27 шілдедегі N 548. 5. "Әуе кемелерін ұшу алдындағы және арнайы тексеруден өткізу қағидаларын бекіту туралы" ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы N 423 ҚБП бұйрығы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Авиациялық қауіпсіздік қызметінің бастығы

11. Карточка профессии "Инспектор-профайлер":
Код группы:
2634-1
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Инспектор-профайлер
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения РК от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих". Зарегистрирован в Министерстве юстиции РК 31 декабря 2020 года № 22003.
Параграф 90. Психолог
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Инженерия и инженерное дело
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не менее одного года стажа работы в качестве специалиста службы авиационной безопасности или досмотра при окончании (очной или заочной) формы обучения в высших учебных заведениях гражданской авиации.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Cертификат об окончании курсов авиационной безопасности, разработанных в рамках компетентностного подхода ИКАО.
Другие возможные наименования профессии:
2634-1-004 - Психолог
Основная цель деятельности:
Обеспечить безопасность пассажиров и сотрудников, предотвращая угрозы и преступные действия, путем выявления потенциально опасных индивидов и ситуаций на основе анализа поведения, психологии и профилирования.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнять мероприятия по организации профилирования пассажиров в системе обеспечения авиационной безопасности
2. Проводить анализ поведения и психологического состояния
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнять мероприятия по организации профилирования пассажиров в системе обеспечения авиационной безопасности
Навык 1:
Проводить методику профилирования с целью повышения эффективности обеспечения безопасности в аэропортах
Умения:
1.Организовать обучение в коллективе методам преодоления стресса, профилактике конфликтов, коммуникабельности и иным параметрам благоприятной социально-психологической атмосферы в коллективе;
2.Осуществлять оценку личности на основе визуальной психологической диагностики;
3.Соблюдать требования, предъявляемые к авиационному персоналу в авиапредприятии;
4. Применять на практике метод невербальной коммуникации;
5.Осуществлять наблюдение за пассажирами в зонах регистрации, в залах ожидание, в ходе предполетного досмотра с целью выявления потенциально опасных лиц и определение риска пассажиров;
6.Диагностировать психологические особенности по внешним физическим данным, визуально вести осмотр пассажира и собирать сведение о нем;
7.Определять неадекватность психологического состояния пассажира при контакте с сотрудниками САБ;
8.Наблюдать за лицами при входе в аэропорт.
Знания:
1.Законодательные и иные нормативные правовые акты, относящиеся к вопросам практической психологии;
2. Методы изучения психологических особенностей трудовой деятельности работников;
3.Трудовые законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности;
4.Психологию труда и управления, инженерную и социальную психологию.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Трудовая функция 2:
Проводить анализ поведения и психологического состояния
Навык 1:
Использовать технологии оценки личности на основе визуальной психологической диагностики
Умения:
1.Распознавать и интерпретировать невербальные сигналы, такие как язык тела и мимика;
2.Анализировать поведения в контексте норм и отклонений от них;
3. Замечать мелкие детали в поведении, указывающие на аномалии (нервозность, избегание зрительного контакта);
4. Разрешать ситуации, при возникновении недопонимании и напряженности;
5. Быстро оценивать ситуацию и принимать обоснованные решения;
6. Разработать стратегий для предотвращения угроз и реагирования на них;
7. Работать в тесном взаимодействии с другими службами безопасности и правоохранительными органами;

11. Кәсіптің карточкасы "Профайлер-инспекторы":
Топтың коды:
2634-1
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Профайлер-инспекторы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. ҚР Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 болып тіркелді.
90- параграф . Психолог
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Инженерия және инженерлік іс
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Азаматтық авиацияның жоғары оқу орындарында (күндізгі немесе сырттай) оқуды аяқтағаннан кейін авиациялық қауіпсіздік немесе инспекция жөніндегі маман ретінде кемінде бір жыл жұмыс өтілі .
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
C сертификаты ИКАО құзыретіне негізделген әдіс шеңберінде әзірленген авиациялық қауіпсіздік курстарын аяқтау туралы.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2634-1-004 - Психолог
Қызметтің негізгі мақсаты:
Мінез-құлықты талдау, психология және профильдеу негізінде ықтимал қауіпті тұлғалар мен жағдайларды анықтау арқылы қауіптер мен қылмыстық әрекеттердің алдын алу арқылы жолаушылар мен қызметкерлердің қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Авиациялық қауіпсіздік жүйесінде жолаушылар профилін жасауды ұйымдастыру шараларын жүргізу
2. Мінез-құлық пен психологиялық жағдайды талдаңыз
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Авиациялық қауіпсіздік жүйесінде жолаушылар профилін жасауды ұйымдастыру шараларын жүргізу
Дағды 1:
Әуежай қауіпсіздігінің тиімділігін арттыру үшін профильдеу әдістерін жүргізу
Машықтар:
1 . Ұжымда стрессті жеңу әдістері, жанжалдардың алдын алу, қарым-қатынас дағдылары және ұжымдағы қолайлы әлеуметтік-психологиялық атмосфераның басқа параметрлері бойынша оқытуды ұйымдастыру;
2.Көрнекі психологиялық диагностика негізінде тұлғаны бағалауды жүргізу;
3. Авиакомпанияда авиация персоналына қойылатын талаптарды сақтау;
4. Вербалды емес қарым-қатынас әдісін тәжірибеде қолдану;
қауіпті адамдарды анықтау және жолаушылардың қауіп-қатерін анықтау мақсатында рейс алдындағы тексеру кезінде тіркеу орындарында, күту залдарында жолаушыларды қадағалау ;
5. Сыртқы физикалық деректер негізінде психологиялық сипаттамаларды диагностикалау, жолаушыны визуалды тексеру және ол туралы ақпарат жинау;
6. АҚҚ қызметкерлерімен байланыста болған жолаушының психологиялық жағдайының сәйкессіздігін анықтау;
7. Әуежайға кірген кезде адамдарды бақылаңыз.
Білімдер:
1.Практикалық психология мәселелеріне қатысты заңнамалық және басқа да нормативтік құқықтық актілер;
2. Жұмысшылардың еңбек әрекетінің психологиялық ерекшеліктерін зерттеу әдістері;
3. Еңбек заңнамасы, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары бойынша ішкі еңбек тәртібі;
4. Еңбек және басқару психологиясы, инженерлік және әлеуметтік психология.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Мінез-құлық пен психологиялық жағдайды талдаңыз
Дағды 1:
Көрнекі психологиялық диагностика негізінде тұлғаны бағалау технологияларын қолданыңыз
Машықтар:
1.Дене тілі мен мимика сияқты вербалды емес белгілерді тану және түсіндіру;
2. Мінез-құлықты нормалар мен олардан ауытқу контекстінде талдау;
3. Аномалияларды көрсететін мінез-құлықтағы ұсақ бөлшектерге назар аударыңыз (жүйке, көзге тиюден аулақ болу);
4. Түсініспеушілік пен шиеленіс туындаған жағдайларды шешу;
5. Жағдайды тез бағалап, негізделген шешім қабылдау;
6. Қауіптердің алдын алу және оларға қарсы әрекет ету стратегияларын әзірлеу;
7. Басқа қауіпсіздік қызметтерімен және құқық қорғау органдарымен тығыз байланыста жұмыс істеу;

8. Координировать действия с другими членами команды и обмениваться информацией.
Знания:
1.Принципы безопасности авиации;
2.Методы предотвращения и реагирования на угрозы;
3. Способы идентификации потенциальных угроз;
4.Теории и методы поведения человека;
5. Признаки стресса, тревоги и других эмоциональных состояний;
6. Поведение пассажира, которое может сигнализировать о возможной угрозе;
7 Стандарты, регулирующие авиационную безопасность (например, ИКАО, ИАТА);
8. Процедуры досмотра и проверки пассажиров и багажа;
9. Оборудования для досмотра, сканеры и металлодетекторы.
10.Применение технологий для анализа и выявления угроз.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Профессия профайлера требует высокого уровня внимательности
Аналитических способностей и способности работать в стрессовых ситуациях
Соблюдение этики и конфиденциальности
Коммуникабельность
Гибкость и стремление к саморазвитию
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Постановление Правительства РК № 507 ДСП от 12 мая 2011г. "Правила авиационной безопасности РК". 2. Постановление Правительства РК № 673 ДСП от 23 октября 2017 года "Программа авиационной безопасности гражданской авиации РК". 3. Постановление Правительства РК № 1509 от 31 декабря 2010 года "Об утверждении специального перечня должностных лиц РК, перевозимых на воздушном транспорте, в отношении которых досмотр не производится". 4. Приказ исполняющего обязанности Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 27 июля 2023 года № 548 "Об утверждении перечня опасных веществ и предметов, а также всех видов наркотиков, запрещенных пассажирам к перевозке на гражданских ВС". 5. Приказ Министра по инвестициям и развитию РК № 423 ДСП от 31 марта 2015 года "Об утверждении Правил предполетного и специального досмотров ВС".
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Начальник подразделения авиационной безопасности
12. Карточка профессии "Инструктор по авиационной безопасности":
Код группы:
2375-0
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Инструктор по авиационной безопасности
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Перечень должностей руководителей и специалистов служб авиационной безопасности организаций гражданской авиации РК, а также квалификационных требований к таким должностям. Приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 26 марта 2015 года № 322.

8. Басқа топ мүшелерімен үйлестіріңіз және ақпаратпен бөлісіңіз.
Білімдер:
1. Авиациялық қауіпсіздік принциптері;
2.Қауіптердің алдын алу және әрекет ету әдістері;
3. Ықтимал қауіптерді анықтау әдістері;
4.Адам мінез-құлқының теориялары мен әдістері;
5. Стресс, мазасыздық және басқа эмоционалдық күйлердің белгілері;
6. Ықтимал қауіп туралы белгі беретін жолаушының мінез-құлқы;
7 Авиациялық қауіпсіздікті реттейтін стандарттар (мысалы, ICAO, IATA);
8. Жолаушылар мен багажды тексеру және тексеру тәртібі;
9. Скринингтік жабдық, сканерлер және металл іздегіштер.
10. Қауіптерді талдау және анықтау үшін технологияларды пайдалану.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Профильші мамандығы жоғары деңгейлі қырағылықты
Аналитикалық дағдыларды және стресстік жағдайларда жұмыс істей білуді талап етеді
Этика мен құпиялылықты сақтау
Коммуникативті дағдылар
Икемділік және өзін-өзі дамытуға ұмтылу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. ҚР Үкіметінің 2011 жылғы 12 мамырдағы N 507 ҚБП Қаулысы. "ҚР авиациялық қауіпсіздік ережелері". 2. "ҚР азаматтық авиациясының авиациялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету бағдарламасы" ҚР Үкіметінің 2017 жылғы 23 қазандағы N 673 ҚБП қаулысы. 3. "Әуе көлігімен тасымалданатын, өздеріне қатысты тексеру жүргізілмейтін ҚР лауазымды адамдарының арнайы тізбесін бекіту туралы" ҚР Үкіметінің 2010 жылғы 31 желтоқсандағы N 1509 Қаулысы. 4. Әрекет ету тәртібі . "Азаматтық әуе кемелерінде жолаушыларды тасымалдауға тыйым салынған қауіпті заттар мен заттардың, сондай-ақ есірткінің барлық түрлерінің тізбесін бекіту туралы" ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 27 шілдедегі N 548. 5. "Әуе кемелерін ұшу алдындағы және арнайы тексеруден өткізу қағидаларын бекіту туралы" ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы N 423 ҚБП бұйрығы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Авиациялық қауіпсіздік қызметінің бастығы
12. Кәсіптің карточкасы "Авиациялық қауіпсіздік нұсқаушысы":
Топтың коды:
2375-0
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Авиациялық қауіпсіздік нұсқаушысы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
ҚР азаматтық авиация ұйымдарының авиациялық қауіпсіздік қызметтерінің басшылары мен мамандары лауазымдарының тізбесі, сондай-ақ осындай лауазымдарға қойылатын біліктілік талаптары. Әрекет ету тәртібі ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 26 наурыздағы N 322.

Глава 1, пункт 10. Инструктор-координатор по обучению
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Инженерия и инженерное дело
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Стаж работы в отрасли гражданской авиации не менее 2 лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
Наличие сертификата о прохождении обучения в Региональных учебных центрах ИКАО по курсу AVSEC INSTRUKTORS TREINING COURSE.
Другие возможные наименования профессии:
2375-0-009 - Инструктор по техническому обучению
Основная цель деятельности:
Организация и координация образовательных программ и мероприятий в соответствии с требованиями стандартов ИКАО и ИАТА, направленных на развитие профессиональных навыков сотрудников, повышение их квалификации и улучшение общего уровня компетенций в организации.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация и координация работы по проведению обучающих курсов и мероприятий в соответствии с требованиями стандартов ИКАО и ИАТА
2. Контроль для постоянного улучшения качества персонала авиационной безопасности на основе изучения и применения требований международных стандартов по авиационной безопасности
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Организация и координация работы по проведению обучающих курсов и мероприятий в соответствии с требованиями стандартов ИКАО и ИАТА
Навык 1:
Организация и проведение обучающих курсов
Умения:
1. Разработать и внедрить обучающие курсы;
2. Планировать и организовывать проведение курсов;
4. Составлять расписания запланированных курсов;
5. Сверять сертификаты работников, окончивших курсы и регистрировать их в журнале выдачи;
6. Содействовать в проведении региональных и международных семинаров, совещаний, конференций и других мероприятий по AVSEC;
7. Участвовать в семинарах, совещаниях и конференциях;
8. Подготавливать и обеспечивать хранение всех видов документации и отчетности по итогам деятельности в соответствии с требованиями нормативных документов и требованиями;
9. Совершенствовать технологию работы инструкторского состава и учебно-вспомогательного персонала.
Знания:
1. Конституция РК;
2.Законы РК "Об образовании", "О науке", "О противодействии коррупции", "О языках в Республике Казахстан", Трудовой кодекс РК, "Типовые Квалификационные характеристики должностей педагогических работников и приравненных к ним лиц";
3.Нормативно-правовые акты, регулирующие вопросы функционирования и развития системы дополнительного профессионального образования;
4.Теории и методы управления образовательными системами, порядок составления учебных планов.
5.Организации методических, научно-методических и научно-исследовательских работ.
6.Правила ведения документаций по учебной работе;
7.Методики профессиональных обучений, современных форм и методов обучения и воспитания слушателей;

1-тарау, 10-параграф. Нұсқаушы-оқытудың үйлестірушісі
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Инженерия және инженерлік іс
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Азаматтық авиация саласында кемінде 2 жыл жұмыс тәжірибесі
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
AVSEC INSTRUKTORS DREINING CURSE үшін ИКАО аймақтық оқу орталықтарында оқуды аяқтағаны туралы сертификаттың болуы.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2375-0-009 - Техникалық оқыту жөніндегі инструктор
Қызметтің негізгі мақсаты:
Қызметкерлердің кәсіптік дағдыларын дамытуға, олардың біліктілігін арттыруға және ұйымдағы құзыреттердің жалпы деңгейін арттыруға бағытталған ИКАО және IATA стандарттарының талаптарына сәйкес білім беру бағдарламалары мен іс-шараларын ұйымдастыру және үйлестіру.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. ИКАО және IATA стандарттарының талаптарына сәйкес оқу курстары мен іс-шараларын өткізу бойынша жұмысты ұйымдастыру және үйлестіру
2. Авиациялық қауіпсіздіктің халықаралық стандарттарының талаптарын зерделеу және қолдану негізінде авиациялық қауіпсіздік персоналының сапасын үздіксіз арттыруды бақылау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
ИКАО және IATA стандарттарының талаптарына сәйкес оқу курстары мен іс-шараларын өткізу бойынша жұмысты ұйымдастыру және үйлестіру
Дағды 1:
Оқу курстарын ұйымдастыру және өткізу
Машықтар:
1. Оқыту курстарын әзірлеу және енгізу;
2. Курстарды жоспарлау және ұйымдастыру;
4. Жоспарланған курстардың кестелерін құрастыру;
5. Курстарды бітірген қызметкерлердің сертификаттарын тексеру және оларды беру журналына тіркеу;
6. AVSEC бойынша аймақтық және халықаралық семинарлар, кеңестер, конференциялар және басқа да іс-шараларды өткізуге көмектесу;
7. Семинарларға, кеңестерге және конференцияларға қатысу;
8. Нормативтік құжаттардың талаптары мен талаптарына сәйкес қызмет нәтижелері бойынша құжаттаманың және есептіліктің барлық түрлерін дайындау және сақталуын қамтамасыз ету;
9. Нұсқаушылар жұмысының технологиясын және оқыту және көмекші кадрларды жетілдіру.
Білімдер:
1. ҚР Конституциясы;
2. ҚР "Білім туралы", "Ғылым туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "ҚР-ндағы тіл туралы" Заңдары, Еңбек кодексі, "Педагог қызметкерлер лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамалары. және оларға теңестірілген тұлғалар" ;
3.Қосымша кәсіптік білім беру жүйесінің жұмыс істеуі мен дамуын реттейтін нормативтік құқықтық актілер;
4. Білім беру жүйесін басқарудың теориялары мен әдістері, оқу бағдарламаларын құру тәртібі.
5.Әдістемелік, ғылыми, әдістемелік және зерттеу жұмыстарын ұйымдастыру.
6.Оқу жұмыстары бойынша құжаттаманы жүргізу ережелері;
7.Кәсіптік оқыту әдістемесі, студенттерді оқыту мен тәрбиелеудің заманауи түрлері мен әдістері;

8. Основы экономики, законодательств о труде, правил и норм охраны труда, техники безопасности и противопожарной защиты.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Навык 2:
Анализ и оценка эффективности проведения обучающих курсов
Умения:
1. Проводить мониторинг эффективности обучения;
2. Оценивать уровень компетенции сотрудников;
3. Анализировать потребность в обучении сотрудников;
4. Разрабатывать стратегий обучения и развития сотрудников;
5. Вносить предложения по совершенствованию учебной и учебно-методической работы;
Знания:
1.Законодательные и нормативно-правовые акты РК и Комитета гражданской авиации Министерство транспорта РК, регламентирующие организацию подготовки авиационного персонала;
2.Требования Международных организаций гражданской авиации (ИКАО), Европейским агентством по безопасности полетов (EASA);
3.Руководства по подготовке персонала и процедурам;
4.Правила внутреннего трудового распорядка, правилами по охране труда и технике безопасности.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Трудовая функция 2:
Контроль для постоянного улучшения качества персонала авиационной безопасности на основе изучения и применения требований международных стандартов по авиационной безопасности
Навык 1:
Координация проведения курсов
Умения:
1. Осуществлять планирование, организацию и контроль учебной и учебно-методической работы по курируемым курсам;
2. Контролировать и обеспечивать методическое обеспечение курируемых курсов;
3. Руководить и принимать непосредственное участие в подготовке учебно-методических пособий;
4. Вносить предложения по совершенствованию учебной и учебно-методической работы;
5. Осуществлять внедрение в учебный процесс автоматизированных средств обучения новой технике и новым технологическим процессам;
6. Обеспечивать контроль над систематичностью и качеством проводимых курсов, успеваемостью слушателей, соблюдением сроков обучения, выполнением учебных планов и программ;
7. Организовывать работу по анализу качественных результатов обучения и его эффективности;
8. Принимать меры по устранению имеющихся недостатков с учетом пожеланий слушателей, проходящих обучение;
9. Обеспечивать составление установленной отчетности по осуществлению учебного процесса;
10. Осуществлять взаимодействие с организациями профессионального образования по вопросам профессиональной подготовки персонала;
12. Соблюдать правила и нормы охраны труда, техники безопасности и противопожарной защиты.
Знания:
1. Конституция РК;
2. Законы РК "Об образовании", "О науке", "О противодействии коррупции", "О языках в Республике Казахстан", Трудовой кодекс РК; "Типовые Квалификационные характеристики должностей педагогических работников и приравненных к ним лиц";
3. Нормативно-правовые акты, регулирующие вопросы функционирования и развития системы дополнительного профессионального образования;

8. Экономика негіздері, еңбек заңнамасы, еңбекті қорғау ережелері мен нормалары, қауіпсіздік техникасы және өрттен қорғау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Дағды 2:
Оқу курстарының тиімділігін талдау және бағалау
Машықтар:
1.Оқытудың тиімділігін бақылау;
2.Қызметкерлердің құзыреттілік деңгейін бағалау;
3. Қызметкерлерді оқыту қажеттілігін талдау;
4. Қызметкерлерді оқыту және дамыту стратегияларын әзірлеу;
5. Тәрбие және тәрбие жұмысын жақсарту бойынша ұсыныстар енгізу;
Білімдер:
1. ҚР және ҚР Көлік министрлігі Азаматтық авиация комитетінің авиациялық персоналды оқытуды ұйымдастыру мәселелерін реттейтін заңнамалық және нормативтік құқықтық актілері;
2. Халықаралық азаматтық авиация ұйымының (ИКАО), Еуропалық авиациялық қауіпсіздік агенттігінің (EASA) талаптары;
3. Персоналды оқыту және процедуралар бойынша нұсқаулықтар;
4. Ішкі еңбек тәртібі, еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Авиациялық қауіпсіздіктің халықаралық стандарттарының талаптарын зерделеу және қолдану негізінде авиациялық қауіпсіздік персоналының сапасын үздіксіз арттыруды бақылау
Дағды 1:
Курстарды үйлестіру
Машықтар:
1. Жетекшілік ететін курстар бойынша оқу-тәрбие жұмысын жоспарлауды, ұйымдастыруды және бақылауды жүзеге асыру;
2. Бақылау және жетекшілік ететін курстарды әдістемелік қамтамасыз ету;
3. Оқу-әдістемелік құралдарды басқару және дайындауға тікелей қатысу;
4. Тәрбие және тәрбие жұмысын жақсарту бойынша ұсыныстар енгізу;
5. Жаңа технология мен жаңа технологиялық процестер бойынша автоматтандырылған оқу құралдарын оқу процесіне енгізу ;
6. Өткізілетін курстардың жүйелілігі мен сапасын, студенттердің үлгерімін, оқу мерзімдерінің сақталуын, оқу жоспарлары мен бағдарламаларының орындалуын бақылауды қамтамасыз ету;
7. Оқыту нәтижелерінің сапасын және оның тиімділігін талдау жұмыстарын ұйымдастыру;
8. Оқудан өтіп жатқан студенттердің тілектерін ескере отырып, бар кемшіліктерді жою бойынша шаралар қабылдау;
9. Оқу процесінің орындалуы туралы белгіленген есептілікті дайындауды қамтамасыз ету;
10. Кадрларды даярлау мәселелері бойынша кәсіптік білім беру ұйымдарымен өзара іс-қимыл жасау;
12. Еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы және өрттен қорғау ережелері мен нормаларын сақтау.
Білімдер:
1. ҚР Конституциясы;
2. ҚР "Білім туралы", "Ғылым туралы", " Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "ҚР-ндағы тіл туралы" Заңдары, Еңбек кодексі; "Педагогикалық құрамның және оларға теңестірілген тұлғалардың лауазымдарының типтік біліктілік сипаттамалары" ;
3.Қосымша кәсіптік білім беру жүйесінің жұмыс істеуі мен дамуын реттейтін нормативтік құқықтық актілер;

2411-2-001 - Аудитор
Основная цель деятельности:
Проведении независимой оценки отчетов и систем внутреннего контроля авиационной организации с целью выявления ошибок, нарушений и рисков.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация работы по проведению аудита в авиационной отрасли
2. Разработка рекомендаций по устранению несоответствия в документах, процедурах, практиках и культуре безопасности
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Организация работы по проведению аудита в авиационной отрасли
Навык 1:
Проведение аудита на соответствие авиационным требованиям
Умения:
1.Проводить внутренние проверки для оценки соответствия международным, национальным и внутренним стандартам в области авиационной безопасности;
2. Анализировать отчетность авиационных авиапредприятий для проверки ее достоверности и соответствия стандартам по авиационной безопасности;
3.Оценивать соответствие операций и процессов компании авиационным требованиям;
4.Анализировать процедуру технического обслуживания воздушных судов для обеспечения их безопасности и надежности;
5.Идентифицировать и оценивать риски, связанные операционной деятельностью авиационной авиапредприятия в области авиационной безопасности;
6.Выполнять плановые и внеплановые проверки по АБ;
7.Осущетвлять проверки программ подготовки и переподготовки персонала по вопросам авиационной безопасности;
8.Повысить уверенность и доверие заинтересованных сторон к показателям безопасности и репутации организации.
Знания:
1.Международные стандарты и рекомендаций ИКАО (Международная организация гражданской авиации) и EASA (Европейское агентство по безопасности авиации);
2. Национальные авиационные регуляторные требований и стандарты;
3.Системы управления качеством ISO 9001, и их применение в авиационной сфере;
4.Методы и инструменты для оценки и улучшения процессов и процедур;
5.Основы аудита, включая методы проверки отчетности и анализа операционных процессов;
6.Стандарты и процедуры технического обслуживания воздушных судов, включая сертификационные требования и документацию;
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Трудовая функция 2:
Разработка рекомендаций по устранению несоответствия в документах, процедурах, практиках и культуре безопасности
Навык 1:
Мониторинг и внедрения рекомендаций по устранению несоответствия
Умения:
1.Отслеживать и сравнивать показатели обеспечения безопасности в аэропортах, соответствии с установленными стандартами и критериями ИКАО;

2411-2-001 - Аудитор
Қызметтің негізгі мақсаты:
Қателерді, бұзушылықтарды және тәуекелдерді анықтау мақсатында авиациялық ұйымның есептері мен ішкі бақылау жүйелеріне тәуелсіз бағалау жүргізу.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Авиация саласында аудиторлық жұмысты ұйымдастыру
2. Құжаттардағы, процедуралардағы, тәжірибелердегі және қауіпсіздік мәдениетіндегі сәйкессіздіктерді жою бойынша ұсыныстар әзірлеу
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Авиация саласында аудиторлық жұмысты ұйымдастыру
Дағды 1:
Авиациялық талаптарға сәйкестік аудитін жүргізу
Машықтар:
1. Авиациялық қауіпсіздік саласындағы халықаралық, ұлттық және ішкі стандарттарға сәйкестігін бағалау үшін ішкі аудит жүргізу;
2. Оның сенімділігін және авиациялық қауіпсіздік стандарттарына сәйкестігін тексеру үшін авиациялық кәсіпорындардың есептілігін талдау;
3. Компанияның операциялары мен процестерінің авиациялық талаптарға сәйкестігін бағалау;
4. Олардың қауіпсіздігі мен сенімділігін қамтамасыз ету үшін әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету процедурасын талдау;
5. Авиациялық қауіпсіздік саласындағы авиациялық кәсіпорынның операциялық қызметіне байланысты тәуекелдерді анықтау және бағалау;
6.АБ бойынша жоспарлы және жоспардан тыс тексерулерді орындау;
7. Авиациялық қауіпсіздік мәселелері бойынша персоналды даярлау және қайта даярлау бағдарламаларына тексеру жүргізу;
8. Мүдделі тараптардың сенімі мен сенімін арттыру ұйымның қауіпсіздік және бедел көрсеткіштеріне.
Білімдер:
1. ICAO (Халықаралық азаматтық авиация ұйымы) және EASA (Авиация қауіпсіздігі жөніндегі Еуропалық агенттік) халықаралық стандарттары мен ұсыныстары;
2. Ұлттық авиациялық реттеу талаптары мен стандарттары;
3. ISO 9001 сапа менеджменті жүйелері және оларды авиациялық секторда қолдану;
4.Процестер мен процедураларды бағалау және жетілдіру әдістері мен құралдары;
5. Есеп беруді тексеру және операциялық процестерді талдау әдістерін қоса алғанда, аудиттің негіздері;
6. Сертификаттау талаптары мен құжаттаманы қоса алғанда, әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету стандарттары мен процедуралары;
7. Жобаны басқару негіздері, оның ішінде аудит жобаларын жоспарлау, орындау және мониторингілеу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Құжаттардағы, процедуралардағы, тәжірибелердегі және қауіпсіздік мәдениетіндегі сәйкессіздіктерді жою бойынша ұсыныстар әзірлеу
Дағды 1:
Сәйкессіздіктерді жою бойынша ұсыныстарды бақылау және орындау
Машықтар:
1.Авиациялық қауіпсіздік саласындағы халықаралық, ұлттық және ішкі стандарттарға сәйкестігін бағалау үшін ішкі тексерулер жүргізу;

2. Выявлять и устранять любые пробелы или несоответствия в политиках, процедурах, практиках и культуре безопасности;
3.Проводить анализ результативности и действенности внедренных систем контроля качества;
4.Анализировать статистические данные о качестве и выявление тенденций для предсказания возможных проблем в службы авиационной безопасности;
6. Анализировать и оценивать риски, связанных с качеством и безопасностью авиационных процессов;
5. Разрабатывать рекомендации и проводить мониторинг несоответствия в документах касающихся систем контроля качества.
Знания:
1.Закон РК "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности";
2.Требования к ведению бухгалтерского учета и составлению финансовой отчетности;
3.Закон РК "О аудите финансовых отчетностей";
4.Правила аккредитации аудиторских организаций и аудиторов" (№ 1273 от 30 декабря 2014 года);
5.Национальные авиационные регуляторные требований и стандарты;
6.Системы управления качеством, ISO 9001, и их применение в авиационной сфере;
7.Методы и инструменты для оценки и улучшения процессов и процедур;
8.Основы финансового и операционного аудита, включая методы проверки финансовой отчетности и анализа операционных процессов;
9.Стандарты и процедуры технического обслуживания воздушных судов, включая сертификационные требования и документацию;
10.Основы управления проектами, включая планирование, выполнение и мониторинг аудиторских проектов.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Внимание к деталям способность тщательно анализировать и проверять информацию, выявляя даже мелкие несоответствия или потенциальные проблемы;
Аналитическое мышление умение анализировать сложные данные и ситуации, выявлять закономерности и причинно-следственные связи для оценки и решения проблем;
Коммуникационные навыки способность ясно и эффективно представлять результаты аудита как в письменной форме (отчеты, рекомендации), так и устно (презентации, обсуждения с командой и клиентами);
Этика и честность высокий уровень этических стандартов и честности, чтобы поддерживать конфиденциальность информации и объективность в работе.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Приказ Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 2 апреля 2020 года № 348. Зарегистрирован в Министерстве юстиции РК 2 апреля 2020 года № 20285 О внесении изменений в приказ Министра финансов РК от 18 июля 2006 года № 265 "Об утверждении Правил аккредитации профессиональных аудиторских организаций" 2. Постановление Правительства РК № 507 ДСП от 12 мая 2011г. "Правила авиационной безопасности РК 3. Постановление Правительства РК № 673 ДСП от 23 октября 2017 года "Программа авиационной безопасности гражданской авиации РК". 4. Постановление Правительства РК № 1509 от 31 декабря 2010 года "Об утверждении специального перечня должностных лиц РК, перевозимых на воздушном транспорте, в отношении которых досмотр не производится". 5. Приказ исполняющего обязанности Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 27 июля 2023 года № 548 "Об утверждении перечня опасных веществ и предметов, а также всех видов наркотиков, запрещенных пассажирам к перевозке на гражданских ВС". 6. Приказ Министра по инвестициям и развитию РК № 423 ДСП от 31 марта 2015 года "Об утверждении Правил предполетного и специального досмотров ВС".
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Начальник подразделения авиационной безопасности

2. Қауіпсіздік саясатындағы, процедуралардағы, тәжірибелердегі және мәдениеттегі кез келген олқылықтарды немесе сәйкессіздіктерді анықтау және жою ;
3. Енгізілген сапаны бақылау жүйелерінің тиімділігі мен тиімділігіне талдау жүргізу ;
4. Сапа статистикасын талдау және авиациялық қауіпсіздік қызметтеріндегі ықтимал проблемаларды болжау үшін тенденцияларды анықтау;
6. Авиациялық процестердің сапасы мен қауіпсіздігіне байланысты тәуекелдерді талдау және бағалау;
5. Сапаны бақылау жүйелеріне қатысты құжаттардағы ұсыныстарды әзірлеу және сәйкессіздіктерді бақылау .
Білімдер:
1 . "Бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы" ҚР Заңы;
2 . Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілікті жасау талаптары ;
3 . "Қаржылық есептілік аудиті туралы" ҚР Заңы;
4. Аудиторлық ұйымдар мен аудиторларды аккредиттеу қағидалары" (30.12.2014 ж. № 1273);
5.Ұлттық авиациялық реттеу талаптары мен стандарттары;
6. Сапа менеджменті жүйелері, ISO 9001 және олардың авиация секторында қолданылуы;
7. Үдерістерді бағалау және жетілдіру әдістері мен құралдары;
8. Қаржылық есептілікті тексеру және операциялық процестерді талдау әдістерін қоса алғанда, қаржылық және операциялық аудиттің негіздері;
9. Сертификаттау талаптары мен құжаттаманы қоса алғанда, әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету стандарттары мен рәсімдері;
10. Жобаларды басқару негіздері, оның ішінде аудит жобаларын жоспарлау, орындау және мониторингілеу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Егжей-тегжейге назар аудару ақпаратты мұқият талдау және тексеру, тіпті кішігірім сәйкессіздіктерді немесе ықтимал мәселелерді анықтау мүмкін
Аналитикалық ойлау – күрделі деректер мен жағдайларды талдау, мәселелерді бағалау және шешу үшін заңдылықтар мен себеп-салдар байланыстарын анықтау қабілеті
Коммуникация дағдылары Аудит нәтижелерін жазбаша (есептер, ұсыныстар) және ауызша (презентациялар, топпен және клиенттермен талқылау) анық және тиімді ұсыну қабілеті.
Этика және адалдық ақпараттың құпиялылығын және жұмыстағы объективтілікті сақтау үшін этикалық стандарттар мен адалдықтың жоғары деңгейі.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. ҚР Премьер-Министрінің бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 2020 жылғы 2 сәуірдегі N 348 бұйрығы. ҚР Әділет министрлігінде 2020 жылғы 2 сәуірде № 2020 болып тіркелді. 20285 "Кәсіптік аудиторлық ұйымдарды аккредиттеу ережесін бекіту туралы" ҚР Қаржы министрінің 2006 жылғы 18 шілдедегі N 265 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы 2. ҚР Үкіметінің 2011 жылғы 12 мамырдағы N 507 ҚБП Қаулысы. "ҚР авиациялық қауіпсіздік ережелері 3. "ҚР азаматтық авиациясының авиациялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету бағдарламасы" ҚР Үкіметінің 2017 жылғы 23 қазандағы N 673 ҚБП қаулысы. 4. "Әуе көлігімен тасымалданатын, өздеріне қатысты тексеру жүргізілмейтін ҚР лауазымды адамдарының арнайы тізбесін бекіту туралы" ҚР Үкіметінің 2010 жылғы 31 желтоқсандағы N 1509 Қаулысы. 5. Әрекет ету тәртібі . "Азаматтық әуе кемелерінде жолаушыларды тасымалдауға тыйым салынған қауіпті заттар мен заттардың, сондай-ақ есірткінің барлық түрлерінің тізбесін бекіту туралы" ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 27 шілдедегі N 548. 6. "Әуе кемелерін ұшу алдындағы және арнайы тексеруден өткізу қағидаларын бекіту туралы" ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы N 423 ҚБП бұйрығы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Авиациялық қауіпсіздік басқармасының бастығы

14. Карточка профессии "Инспектор по кибербезопасности":
Код группы:
2153-2
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Инспектор по кибербезопасности
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения РК от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих". Зарегистрирован в Министерстве юстиции РК 31 декабря 2020 года № 22003.
Параграф 3. Специалист по защите информации
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Инженерия и инженерное дело
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Стаж работы по специальности не менее 5 (пяти) лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификат в области информационной безопасности
Другие возможные наименования профессии:
2524-0-007 - Специалист по информационной безопасности
Основная цель деятельности:
Обеспечении защиты информационных систем и данных авиационных организаций от киберугроз и атак. Это включает в себя проведение регулярных оценок уязвимостей, разработку и внедрение мер по предотвращению инцидентов, а также мониторинг соблюдения стандартов и нормативных требований в области кибербезопасности. Инспектор также играет ключевую роль в повышении осведомленности сотрудников о киберрисках и в разработке планов реагирования на инциденты, обеспечивая тем самым безопасность критически важных авиационных систем и процессов.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Определение состава применяемых программно-аппаратных средств защиты информации в компьютерных сетях
2. Контроль корректности функционирования программно-аппаратных средств защиты информации в операционных системах
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Определение состава применяемых программно-аппаратных средств защиты информации в компьютерных сетях
Навык 1:
Конфигурировать и контролировать корректность настройки программно-аппаратных средств защиты информации в компьютерных сетях
Умения:
1.Оценивать угрозы безопасности информации в компьютерных сетях;
2.Настраивать правила фильтрации пакетов в компьютерных сетях;
3.Обосновывать выбор используемых программно-аппаратных средств защиты информации в компьютерных сетях;
4.Выбирать режимы работы программно-аппаратных средств защиты информации в компьютерных сетях;
5.Проводить мониторинг функционирования программно-аппаратных средств защиты информации в компьютерных сетях;
6.Производить анализ эффективности программно-аппаратных средств защиты информации в компьютерных сетях;
7.Оценивать оптимальность выбора программно-аппаратных средств защиты информации и их режимов функционирования в компьютерных сетях.
Знания:
1.Законодательные, иные нормативные правовые акты, методические и нормативно-технические материалы по вопросам, связанным с обеспечением защиты информации;
2. Методы и средства контроля охраняемых сведений, выявления каналов утечки информации;
3.Принципы построения компьютерных сетей;
4.Принципы функционирования сетевых протоколов, включающих криптографические алгоритмы;
5.Виды управления доступом и информационными потоками в компьютерных сетях;
6.Источники угроз информационной безопасности в компьютерных сетях и меры по их предотвращению;
7.Состав типовых конфигураций программно-аппаратных средств защиты информации и режимов их функционирования в компьютерных сетях;
8.Методы измерений, контроля и технических расчетов характеристик программно-аппаратных средств защиты информации;
9.Принципы работы и правила эксплуатации применяемых программно-аппаратных средств защиты информации;
10.Программно-аппаратные средства и методы защиты информации в компьютерных сетях;
11.Нормативные правовые акты в области защиты информации;
12.Руководящие и методические документы уполномоченных органов исполнительной власти по защите информации и обеспечению безопасности критической информационной инфраструктуры.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Трудовая функция 2:
Контроль корректности функционирования программно-аппаратных средств защиты информации в операционных системах
Навык 1:
Оценка оптимальности выбора программно-аппаратных средств защиты информации и их режимов функционирования в компьютерных сетях
Умения:
1.Настраивать правила фильтрации пакетов в компьютерных сетях;
2.Обосновывать выбор используемых программно-аппаратных средств защиты информации в компьютерных сетях;
3.Выбирать режимы работы программно-аппаратных средств защиты информации в компьютерных сетях;
4.Проводить мониторинг функционирования программно-аппаратных средств защиты информации в компьютерных сетях;
5.Производить анализ эффективности программно-аппаратных средств защиты информации в компьютерных сетях;
6. Контролировать и оценивать оптимальность выбора программно-аппаратных средств защиты информации.
Знания:
1.Закон РК "Об информатизации";
2. Закон РК "О связи";
3. Постановление Правительства РК "Об утверждении единых требований в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности";
4.Стек сетевых протоколов операционных систем;
5.Стек протоколов сетевого оборудования;
6.Порядок реализации методов и средств межсетевого экранирования;
7.Принципы функционирования сетевых протоколов, включающих криптографические алгоритмы;
8.Виды управления доступом и информационными потоками в компьютерных сетях;
9.Источники угроз информационной безопасности в компьютерных сетях и меры по их предотвращению;
10.Состав типовых конфигураций программно-аппаратных средств защиты информации и режимов их функционирования в компьютерных сетях;
11.Методы измерений, контроля и технических расчетов характеристик программно-аппаратных средств защиты информации;
12.Принципы работы и правила эксплуатации применяемых программно-аппаратных средств защиты информации;
13.Программно-аппаратные средства и методы защиты информации в компьютерных сетях;
14.Нормативные правовые акты в области защиты информации.
Возможность признания навыка:
рекомендунтся
Требования к личностным компетенциям:
Аналитическое мышление
Технические навыки
Аккуратность
Навыки программирования и скриптовая
Командная работа
Обучаемость и адаптивность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1.Постановление правительства РК от 20 декабря 2016 года № 832. "Об утверждении единых требований в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности". 2. Постановление Правительства РК № 507 ДСП от 12 мая 2011г. "Правила авиационной безопасности РК". 3. Постановление Правительства РК № 673 ДСП от 23 октября 2017 года "Программа авиационной безопасности гражданской авиации РК". 4. Постановление Правительства РК № 1509 от 31 декабря 2010 года "Об утверждении специального перечня должностных лиц РК, перевозимых на воздушном транспорте, в отношении которых досмотр не производится". 5. Приказ исполняющего обязанности Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 27 июля 2023 года № 548 "Об утверждении перечня опасных веществ и предметов, а также всех видов наркотиков, запрещенных пассажирам к перевозке на гражданских ВС". 6. Приказ Министра по инвестициям и развитию РК № 423 ДСП от 31 марта 2015 года "Об утверждении Правил предполетного и специального досмотров ВС".
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Начальник подразделения авиационной безопасности

14. Кәсіптің карточкасы "Киберқауіпсіздік инспекторы":
Топтың коды:
2153-2
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Киберқауіпсіздік инспекторы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. ҚР Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 болып тіркелді.
Параграф 3. Ақпараттық қауіпсіздік жөніндегі маман
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Инженерия және инженерлік іс
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Мамандығы бойынша жұмыс өтілі 5 (бес) жылдан кем емес.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Ақпараттық қауіпсіздік сертификаты
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2524-0-007 - Ақпараттық қауіпсіздік жөніндегі маман
Қызметтің негізгі мақсаты:
Авиациялық ұйымдардың ақпараттық жүйелері мен деректерін киберқауіптер мен шабуылдардан қорғауды қамтамасыз ету. Бұған тұрақты осалдықты бағалауды жүргізу, оқыс оқиғалардың алдын алу шараларын әзірлеу және енгізу, киберқауіпсіздік стандарттары мен ережелерінің сақталуын бақылау кіреді. Сондай-ақ инспектор қызметкерлердің киберқауіптер туралы хабардар болуын арттыруда және инциденттерге әрекет ету жоспарларын әзірлеуде маңызды рөл атқарады, осылайша маңызды авиациялық жүйелер мен процестердің қауіпсіздігін қамтамасыз етеді.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Компьютерлік желілерде ақпаратты қорғау үшін қолданбалы бағдарламалық және техникалық құралдарды анықтау
2. Операциялық жүйелердегі бағдарламалық және аппараттық ақпараттық қауіпсіздік құралдарының дұрыс жұмыс істеуін бақылау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Компьютерлік желілерде ақпаратты қорғау үшін қолданбалы бағдарламалық және техникалық құралдарды анықтау
Дағды 1:
Компьютерлік желілердегі ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін бағдарламалық және аппараттық құралдар параметрлерінің дұрыстығын конфигурациялау және бақылау
Машықтар:
1.Компьютерлік желілердегі ақпараттық қауіпсіздікке қатерлерді бағалау;
2. Компьютерлік желілерде пакеттерді сүзу ережелерін конфигурациялау;
3. Компьютерлік желілердегі ақпаратты қорғау үшін қолданылатын бағдарламалық және техникалық құралдарды таңдауды негіздеу;
4.Компьютерлік желілерде ақпаратты қорғау үшін бағдарламалық және техникалық құралдардың жұмыс режимдерін таңдау;
5. Компьютерлік желілерде ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін бағдарламалық және техникалық құралдардың жұмыс істеуін бақылау;
6. Компьютерлік желілердегі ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін бағдарламалық және техникалық құралдардың тиімділігін талдау;
7. Ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін бағдарламалық және техникалық құралдарды оңтайлы таңдауды және олардың компьютерлік желілердегі жұмыс режимдерін бағалау.
Білімдер:
1. Ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге байланысты мәселелер бойынша заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілер, әдістемелік және нормативтік-техникалық материалдар;
2. Қорғалатын ақпарат мониторингінің әдістері мен құралдары, ақпараттың ағып кету арналарын анықтау;
3.Компьютерлік желілерді құру принциптері;
4.Желілік хаттамалардың, соның ішінде криптографиялық алгоритмдердің жұмыс істеу принциптері;
5.Компьютерлік желілердегі қол жеткізуді басқару және ақпарат ағындарының түрлері;
6. Компьютерлік желілердегі ақпараттық қауіпсіздікке қауіп төну көздері және олардың алдын алу шаралары;
7. Ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін бағдарламалық және техникалық құралдардың типтік конфигурацияларының құрамы және олардың компьютерлік желілердегі жұмыс режимдері;
8.Ақпаратты қорғаудың бағдарламалық-техникалық құралдарының сипаттамаларын өлшеу, бақылау және техникалық есептеу әдістері;
9. Қолданылатын бағдарламалық-аппараттық құралдардың ақпаратты қорғау құралдарының жұмыс істеу принциптері мен жұмыс істеу ережелері;
Компьютерлік желілердегі ақпаратты қорғаудың аппараттық және бағдарламалық құралдары мен әдістері ;
11.Ақпаратты қорғау саласындағы нормативтік құқықтық актілер;
12. Ақпаратты қорғау және маңызды ақпараттық инфрақұрылымның қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі уәкілетті атқарушы органдардың басшылыққа алатын және әдістемелік құжаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Операциялық жүйелердегі бағдарламалық және аппараттық ақпараттық қауіпсіздік құралдарының дұрыс жұмыс істеуін бақылау
Дағды 1:
Ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін бағдарламалық және техникалық құралдарды және олардың компьютерлік желілердегі жұмыс режимдерін оңтайлы таңдауды бағалау
Машықтар:
1. Компьютерлік желілерде пакеттерді сүзу ережелерін конфигурациялау;
2. Компьютерлік желілердегі ақпаратты қорғау үшін қолданылатын бағдарламалық және техникалық құралдарды таңдауды негіздеу;
3.Компьютерлік желілерде ақпаратты қорғау үшін бағдарламалық және техникалық құралдардың жұмыс режимдерін таңдау;
4. Компьютерлік желілерде ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін бағдарламалық және техникалық құралдардың жұмыс істеуін бақылау;
5. Компьютерлік желілердегі ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін бағдарламалық және техникалық құралдардың тиімділігін талдау;
6. Бақылау және бағалау ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін бағдарламалық және техникалық құралдарды оңтайлы таңдау.
Білімдер:
1. "Ақпараттандыру туралы" ҚР Заңы;
2. "Байланыс туралы" ҚР Заңы;
3. "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптарды бекіту туралы" ҚР Үкіметінің қаулысы;
4. Операциялық жүйелерге арналған желілік хаттамалар стегі;
5. Желілік жабдықтың хаттамалар стегі;
6. Брандмауэр әдістері мен құралдарын енгізу тәртібі;
7.Желілік хаттамалардың, соның ішінде криптографиялық алгоритмдердің жұмыс істеу принциптері;
8.Компьютерлік желілердегі қол жеткізуді басқару және ақпарат ағындарының түрлері;
9. Компьютерлік желілердегі ақпараттық қауіпсіздікке қауіп төну көздері және олардың алдын алу шаралары;
10. Ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін бағдарламалық және техникалық құралдардың типтік конфигурацияларының құрамы және олардың компьютерлік желілердегі жұмыс режимдері;
11.Ақпаратты қорғаудың бағдарламалық-техникалық құралдарының сипаттамаларын өлшеу, бақылау және техникалық есептеу әдістері;
1 2. Қолданылатын бағдарламалық және аппараттық құралдардың ақпаратты қорғау құралдарының жұмыс принциптері мен жұмыс ережелері;
13. Компьютерлік желілердегі ақпаратты қорғаудың бағдарламалық-техникалық құралдары және әдістері;
14.Ақпаратты қорғау саласындағы нормативтік құқықтық актілер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Аналитикалық ойлау
Техникалық дағдылар
Дәлдік
Бағдарламалау және сценарий жасау дағдылары
Топтық жұмыс
Оқу қабілеті және бейімделу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. " Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптарды бекіту туралы" ҚР Үкіметінің 2016 жылғы 20 желтоқсандағы № 832 қаулысы . 2. ҚР Үкіметінің 2011 жылғы 12 мамырдағы N 507 ҚБП Қаулысы. "ҚР авиациялық қауіпсіздік ережелері". 3. "ҚР азаматтық авиациясының авиациялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету бағдарламасы" ҚР Үкіметінің 2017 жылғы 23 қазандағы N 673 ҚБП қаулысы. 4. "Әуе көлігімен тасымалданатын, өздеріне қатысты тексеру жүргізілмейтін ҚР лауазымды адамдарының арнайы тізбесін бекіту туралы" ҚР Үкіметінің 2010 жылғы 31 желтоқсандағы N 1509 Қаулысы. 5. Әрекет ету тәртібі . "Азаматтық әуе кемелерінде жолаушыларды тасымалдауға тыйым салынған қауіпті заттар мен заттардың, сондай-ақ есірткінің барлық түрлерінің тізбесін бекіту туралы" ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 27 шілдедегі N 548. 6. "Әуе кемелерін ұшу алдындағы және арнайы тексеруден өткізу қағидаларын бекіту туралы" ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы N 423 ҚБП бұйрығы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Авиациялық қауіпсіздік басқармасының бастығы

15. Карточка профессии "Менеджер авиационной безопасности":
Код группы:
3155-0
Код наименования занятия:
3155-0-001
Наименование профессии:
Менеджер авиационной безопасности
Уровень квалификации по ОРК:
5
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения РК от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих". Зарегистрирован в Министерстве юстиции РК 31 декабря 2020 года № 22003.
Параграф 8. Начальник смены
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Специальность:
Организация воздушных перевозок
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Стаж работы в отрасли гражданской авиации не менее 2 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Наличие сертификата о прохождении обучения в Региональных учебных центрах ИКАО по курсу AVSEC INSTRUKTORS TREINING COURSE.
Другие возможные наименования профессии:
1329-1-041 - Начальник смены (в прочих отраслях)
Основная цель деятельности:
Обеспечение безопасности пассажиров, экипажа, авиационного персонала и имущества на всех этапах авиационных операций
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Общее руководство за деятельностью досмотра и службы САБ
2. Контролирует соблюдение технологии досмотра.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Общее руководство за деятельностью досмотра и службы САБ
Навык 1:
Координация и контроль работы досмотра и службы САБ.
Умения:
1.Организовывать и координировать работу досмотра (воздушных судов, пассажиров, ручной клади, багажа, почты, груза, бортовых запасов, членов экипажей воздушных судов);
2.Координировать работу сотрудников в распределение задач и обеспечение взаимодействия между различными службами (пограничная служба, полиция, служба безопасности);
3. Разрабатывать и вносить изменения в технологию работ структурных подразделений авиационной безопасности, направленных на защиту деятельности гражданской авиации от актов незаконного вмешательства;
4.Оценивать риски при разработке эффективных планов досмотра для различных категорий (пассажиры, груз, почта).
5. Организовывать разработку программы авиационной безопасности аэропорта (авиационного предприятия).
6. Контролировать выполнение требований законодательных и нормативных правовых актов, целевых программ и других документов по досмотру;

15. Кәсіптің карточкасы "Авиациялық қауіпсіздік менеджері":
Топтың коды:
3155-0
Қызмет атауының коды:
3155-0-001
Кәсіптің атауы:
Авиациялық қауіпсіздік менеджері
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
5
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. ҚР Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 болып тіркелді.
Параграф 8. Ауысым бастығы
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Мамандық:
Әуе тасымалдауларын ұйымдастыру
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Азаматтық авиация саласында кемінде 2 жыл жұмыс тәжірибесі.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
AVSEC INSTRUKTORS DREINING CURSE үшін ИКАО аймақтық оқу орталықтарында оқуды аяқтағаны туралы сертификаттың болуы
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
1329-1-041 - Ауысым бастығы (басқа да салаларда)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Авиациялық жұмыстардың барлық кезеңдерінде жолаушылардың, экипаждың, авиация персоналының және мүлкінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету туралы
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Инспекция және күзет қызметінің қызметі бойынша жалпы басшылық .
2. Тексеру технологиясы мен SAS сәйкестігін бақылайды
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Инспекция және күзет қызметінің қызметі бойынша жалпы басшылық
Дағды 1:
Тексеру және авиациялық қауіпсіздік қызметінің жұмысын үйлестіру және бақылау.
Машықтар:
1. Тексеру жұмыстарын ұйымдастыру және үйлестіру (әуе кемелерін, жолаушыларды, қол жүгін, багажды, поштаны, жүкті, борттық керек-жарақтарды, әуе кемесінің экипаж мүшелерін);
2. Тапсырмаларды бөлу және әртүрлі қызметтер (шекара қызметі, полиция, күзет қызметі) арасындағы өзара іс-қимылды қамтамасыз ету бойынша қызметкерлердің жұмысын үйлестіру;
3. Азаматтық авиацияның қызметін заңсыз араласу актілерінен қорғауға бағытталған авиациялық қауіпсіздіктің құрылымдық бөлімшелерінің жұмыс технологиясын әзірлеу және өзгерту;
4.Әртүрлі санаттар (жолаушылар, жүктер, пошта) үшін тиімді скринингтік жоспарларды әзірлеу кезінде тәуекелдерді бағалау.
5. Әуежайдың (авиациялық кәсіпорынның) авиациялық қауіпсіздік бағдарламасын әзірлеуді ұйымдастыру.
6. Заңнамалық және нормативтік құқықтық актілердің, мақсатты бағдарламалардың және басқа да тексеру құжаттарының талаптарының сақталуын бақылау;

7. Организовывать своевременное доведение их до сведения и изучения работников службы авиационной безопасности, учет и хранение производственно-технической и методической документации;
8. Вносить изменения и дополнения нормативных документах;
9. Организовывать проверку при перевозке оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ и других опасных веществ, и грузов на воздушных судах;
10. Проводить инструктаж работников службы авиационной безопасности;
11. Взаимодействовать с полномочными представителями правоохранительных органов и других заинтересованных ведомств по обеспечению авиационной безопасности;
12.Координировать деятельность служб авиакомпании и взаимодействует с государственными органами по вопросам обеспечения авиационной безопасности авиакомпании и обеспечивает полное содействие САБ аэропорта в выполнении возложенных задач;
13. Организовать хранение и использование технических средств досмотра, инженерно-технических средств охраны и видеонаблюдения, связи, оружия, осуществляет контроль за их техническим состоянием;
14. Осуществлять пропускной и внутриобъектовый режим в аэропорту, в ходе которых организует охрану воздушных судов и обеспечение безопасности объектов организаций гражданской авиации в контролируемой зоне аэропорта.
Знания:
1. Законы и иные нормативные правовые акты РК определяющие направления развития гражданской авиации;
2. Нормативные и методические документы по вопросам обеспечения безопасности на воздушном транспорте;
3. Технологию предполетного досмотра воздушных судов;
4. Правила охраны воздушных судов и объектов аэропорта;
5. Инструкцию о пропускном и внутриобъектовом режимах на определенной к защите территории, технологию производственно-хозяйственного процесса;
6. Правила личного досмотра пассажиров и ручной клади;
7. Порядок применения огнестрельного оружия, специальных средств и физической силы;
8. Тактику защиты объектов от противоправных посягательств в обычных условиях и при возникновении чрезвычайных ситуаций;
9. Основы трудового законодательства, правила по охране труда и пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Трудовая функция 2:
Контролирует соблюдение технологии досмотра.
Навык 1:
Организация и порядок соблюдение процедур досмотра и САБ в аэропортах
Умения:
1. Контролировать выполнение процедур досмотра с учетом требований законодательных и нормативных правовых актов;
2. Организовывать работу по обеспечению авиационной безопасности литерных и подконтрольных рейсов;

7. Оларды авиациялық қауіпсіздік қызметі қызметкерлерінің назарына уақтылы жеткізуді және зерделеуді, өндірістік, техникалық және әдістемелік құжаттамаларды есепке алуды және сақтауды ұйымдастыру;
8. Нормативтік құжаттарға өзгерістер мен толықтырулар енгізу;
9. Әуе кемелерінде қаруды, оқ-дәрілерді, жарылғыш заттарды және басқа да қауіпті заттар мен жүктерді тасымалдау кезінде тексеруді ұйымдастыру;
10. Авиациялық қауіпсіздік қызметкерлеріне нұсқаулық жүргізу;
11. Авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін құқық қорғау органдарының және басқа да мүдделі ведомстволардың уәкілетті өкілдерімен өзара іс-қимыл жасау;
12 . Авиакомпания қызметтерінің қызметін үйлестіру және авиакомпанияның авиациялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету мәселелері бойынша мемлекеттік органдармен өзара іс-қимыл жасау және әуежайдың қауіпсіздік қызметіне жүктелген міндеттерді орындауда жан-жақты көмек көрсетуді қамтамасыз ету;
13. Техникалық байқау жабдықтарын, инженерлік-техникалық күзет және бейнебақылау құралдарын, байланыс құралдарын, қару-жарақтарды сақтауды және пайдалануды ұйымдастыру және олардың техникалық жағдайын бақылау;
14. Әуежайда кіруді және объектішілік бақылауды жүзеге асырады, оның барысында ол әуе кемелерінің қауіпсіздігін ұйымдастырады және әуежайдың әуеайлағындағы азаматтық авиация ұйымдарының объектілерінің қауіпсіздігін қамтамасыз етеді.
Білімдер:
1. Азаматтық авиацияның даму бағыттарын айқындайтын ҚР заңдары мен өзге де нормативтік құқықтық актілері;
2. Әуе көлігіндегі қауіпсіздікті қамтамасыз ету мәселелері бойынша нормативтік-әдістемелік құжаттар;
3. Әуе кемелерін ұшу алдында тексеру технологиясы;
4. Әуе кемелерін және әуежай объектілерін қорғау ережелері;
5. Өндірістік-шаруашылық процестің технологиясы, қорғау үшін белгіленген аумақтағы кіру және объектішілік режимдер туралы нұсқаулықтар;
6. Жолаушыларды және қол жүгін жеке тексеру ережесі;
7. Атыс қаруын, арнайы құралдарды және дене күшін қолдану тәртібі;
8. Қалыпты жағдайда және төтенше жағдайларда объектілерді заңсыз шабуылдардан қорғау тактикасы;
9. Еңбек заңнамасының негіздері, еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Тексеру технологиясының сақталуын бақылайды
Дағды 1:
Әуежайларда инспекциялық процедуралар мен қауіпсіздік ережелерін сақтауды ұйымдастыру және тәртібі
Машықтар:
1.Заңнамалық және нормативтік құқықтық актілердің талаптарын ескере отырып, тексеру рәсімдерінің орындалуын бақылау ;
2. Белгіленген және бақыланатын ұшулардың авиациялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша жұмыстарды ұйымдастыру;

3. Анализировать работу службы авиационной безопасности, участвовать в расследовании актов незаконного вмешательства в деятельность гражданской авиации;
4. Контролирует и разрабатывает мероприятия по предупреждению чрезвычайных ситуаций, связанных с актами незаконного вмешательства в деятельность гражданской авиации.
5. Организовывать и проводить осмотры/проверки рабочей площади досмотра и контролируемой зоны;
6. Организовывать и осуществлять руководство и контроль за работой персонала по обеспечению авиационной безопасности;
7. Проводить анализ опасности при досмотре.
Знания:
1. Чикагская конвенция о Международной гражданской авиации ИКАО.
2. Руководство по безопасности для защиты гражданской авиации от актов незаконного вмешательства" DOC 8973;
3. Международная конвенция по защите гражданской авиации от актов незаконного вмешательства;
4. Резолюции Ассамблеи ИКАО по авиационной безопасности.
5. Универсальная программа проверок в сфере авиационной безопасности.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Коммуникабельность
Исполнительность
Организованность
Умение работать в команде
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Постановление Правительства РК № 507 ДСП от 12 мая 2011г. "Правила авиационной безопасности РК". 2. Постановление Правительства РК № 673 ДСП от 23 октября 2017 года "Программа авиационной безопасности гражданской авиации РК". 3. Постановление Правительства РК № 1509 от 31 декабря 2010 года "Об утверждении специального перечня должностных лиц РК, перевозимых на воздушном транспорте, в отношении которых досмотр не производится". 4. Приказ исполняющего обязанности Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 27 июля 2023 года № 548 "Об утверждении перечня опасных веществ и предметов, а также всех видов наркотиков, запрещенных пассажирам к перевозке на гражданских ВС". 5. Приказ Министра по инвестициям и развитию РК № 423 ДСП от 31 марта 2015 года "Об утверждении Правил предполетного и специального досмотров ВС".
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Начальник подразделения авиационной безопасности
16. Карточка профессии "Инспектор по авиационной безопасности":
Код группы:
3160-4
Код наименования занятия:
3160-4-005
Наименование профессии:
Инспектор по авиационной безопасности
Уровень квалификации по ОРК:
5
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:

3. Авиациялық қауіпсіздік қызметінің жұмысын талдау, азаматтық авиация қызметіне заңсыз араласу актілерін тергеуге қатысу;
4. Азаматтық авиация қызметiне заңсыз араласу актiлерiне байланысты төтенше жағдайлардың алдын алу жөнiндегi шараларды қадағалайды және әзiрлейдi.
5. Инспекциялық жұмыс аймағын және бақыланатын аумақты тексеруді/тексеруді ұйымдастыру және жүргізу;
6. Авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету бойынша персонал жұмысына басшылық пен бақылауды ұйымдастыру және жүзеге асыру;
7. Тексеру кезінде қауіптілік талдауын жүргізу.
Білімдер:
1. ICAO халықаралық азаматтық авиация туралы Чикаго конвенциясы.
2. 17-қосымша "Қауіпсіздік. Халықаралық азаматтық авиация ұйымын заңсыз араласу әрекеттерінен қорғау. Халықаралық стандарттар және ұсынылатын тәжірибелер".
3. " Азаматтық авиацияны заңсыз араласу актілерінен қорғау бойынша қауіпсіздік жөніндегі нұсқаулық" DOC 8973; Азаматтық авиацияны заңсыз араласу актілерінен қорғау туралы халықаралық конвенция; ИКАО ассамблеясының авиациялық қауіпсіздік жөніндегі қарарлары.
4. Әмбебап авиациялық қауіпсіздік инспекциясының бағдарламасы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Коммуникативтілік
Еңбексүйгіштік
Ұйымшылдық
Топпен жұмыс істей білу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. ҚР Үкіметінің 2011 жылғы 12 мамырдағы N 507 ҚБП Қаулысы. "ҚР авиациялық қауіпсіздік ережелері". 2. "ҚР азаматтық авиациясының авиациялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету бағдарламасы" ҚР Үкіметінің 2017 жылғы 23 қазандағы N 673 ҚБП қаулысы. 3. "Әуе көлігімен тасымалданатын, өздеріне қатысты тексеру жүргізілмейтін ҚР лауазымды адамдарының арнайы тізбесін бекіту туралы" ҚР Үкіметінің 2010 жылғы 31 желтоқсандағы N 1509 Қаулысы. 4. Әрекет ету тәртібі . "Азаматтық әуе кемелерінде жолаушыларды тасымалдауға тыйым салынған қауіпті заттар мен заттардың, сондай-ақ есірткінің барлық түрлерінің тізбесін бекіту туралы" ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 27 шілдедегі N 548. 5. "Әуе кемелерін ұшу алдындағы және арнайы тексеруден өткізу қағидаларын бекіту туралы" ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы N 423 ҚБП бұйрығы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Авиациялық қауіпсіздік басқармасының бастығы
16. Кәсіптің карточкасы "Авиациялық қауіпсіздік инспекторы":
Топтың коды:
3160-4
Қызмет атауының коды:
3160-4-005
Кәсіптің атауы:
Авиациялық қауіпсіздік инспекторы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
5
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:

Перечень должностей руководителей и специалистов служб авиационной безопасности организаций гражданской авиации РК, а также квалификационных требований к таким должностям. Приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 26 марта 2015 года № 322
Глава 1.п.7 Старший инспектор подразделения безопасности
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Специальность:
Организация воздушных перевозок
Квалификация:
Требования к опыту работы:
-
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификат об окончании курсов по авиационной безопасности, выдаваемый в соответствии с требованиями Программы, для инспектора подразделения досмотра по техническому оборудованию и средствам безопасности наличие сертификата об окончании курсов по радиационной безопасности.
Другие возможные наименования профессии:
3155-0-001 - Менеджер авиационной безопасности
Основная цель деятельности:
Обеспечение авиационной безопасности в условиях эксплуатации авиационных услуг и защите от угроз, которые могут повлиять на безопасность пассажиров, экипажей и воздушных судов.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация и контроль за деятельностью персонала в области авиационной безопасности
2. Анализ результатов проверок исполнения норм, правил и процедур по авиационной безопасности в аэропортах базирования и транзита
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Организация и контроль за деятельностью персонала в области авиационной безопасности
Навык 1:
Проведение систематической проверки в области авиационной безопасности
Умения:
1.Координировать и согласовывать все действия с начальником смены ПД САБ с целью исключения несогласованных действий;
2.Контролировать своевременность принятия постов инспекторами досмотра ПД САБ;
3.Осуществлять непосредственное руководство, контроль и требования соблюдения инспекторами досмотра ПД САБ;
4.Проводить систематически проверки (обход/объезд) всех постов досмотра, с указанием времени проверки в соответствующем журнале ПД САБ;
5. Определять по теневому изображению рентгено - телевизионной установки в досматриваемых вещах на воздушном судне;
6. Опознавать и определять взрывные устройства в процессе досмотра у досматриваемых лиц;
7. Владеть методами ручного/личного досмотра досматриваемых лиц, а также багажа и ручной клади;
8. Выявлять сокрытые вещества и предметы, запрещенных к перевозке воздушном транспортом;
9. Владеть методами ручного/личного досмотра досматриваемых лиц аэропортах базирования и транзита;
10. Проводить досмотр пассажиров, ручной клади, багажа, почты, груза и бортовых запасов, и воздушных судов с использованием технологии обнаружения запрещенных предметов;
11. Координировать деятельность служб организаций гражданской авиации и взаимодействует с государственными органами по вопросам обеспечения авиационной безопасности находящихся в аэропорту;
12. Принимать участие в проведении предполетного и специального досмотра воздушных судов;
13. Организовать выдачу и изъятие аэропортовых пропусков на право прохода (проезда) в контролируемую зону аэропорта.
Знания:
1. Закон РК "Об использовании воздушного пространства РК и деятельности авиации";
2. Действующие законодательствами и нормативно-правовыми актами РК включая в сфере авиационной безопасности, регламентирующими обеспечение авиационной гражданской авиации (ИКАО);

ҚР азаматтық авиация ұйымдарының авиациялық қауіпсіздік қызметтерінің басшылары мен мамандары лауазымдарының тізбесі, сондай-ақ осындай лауазымдарға қойылатын біліктілік талаптары. Әрекет ету тәртібі ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 26 наурыздағы N 322.
1- тарау.б . 7 Қауіпсіздік бөлімінің аға инспекторы
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Мамандық:
Әуе тасымалдауларын ұйымдастыру
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
-
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Техникалық жарақтандыру және қауіпсіздік техникасы бойынша инспекциялық бөлімшенің инспекторына Бағдарлама талаптарына сәйкес берілген авиациялық қауіпсіздік бойынша курстарды бітіргені туралы куәліктің болуы, радиациялық қауіпсіздік бойынша курстарды бітіргені туралы куәліктің болуы;
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
3155-0-001 - Авиациялық қауіпсіздік менеджері
Қызметтің негізгі мақсаты:
Авиациялық қызметтердің жұмыс жағдайында авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету және жолаушылардың, экипаждардың және әуе кемелерінің қауіпсіздігіне әсер етуі мүмкін қауіптерден қорғау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Авиациялық қауіпсіздік саласындағы персонал қызметін ұйымдастыру және бақылау
2. Тұрмыстық және транзиттік әуежайларда авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету нормаларының, ережелері мен рәсімдерінің сақталуын тексеру нәтижелерін талдау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Авиациялық қауіпсіздік саласындағы персонал қызметін ұйымдастыру және бақылау
Дағды 1:
Авиациялық қауіпсіздік саласында жүйелі аудит жүргізу
Машықтар:
1.Келісілмеген әрекеттерді болдырмау мақсатында барлық әрекеттерді АҚҚ ПД ауысым бастығымен үйлестіру және келісу;
2.АҚҚ ПД тексеру инспекторларының посттарды уақтылы қабылдауын бақылау;
3.АҚҚ ПД тексеру инспекторларына тікелей басшылықты, бақылауды және оларды сақтау талаптарын жүзеге асыру;
4.Тексеру уақытын көрсете отырып, барлық тексеру бекеттеріне жүйелі түрде тексеру (айналып өту/айналып өту) жүргізу;
5. Әуе кемесіндегі тексерілетін заттардағы рентген - телевизиялық қондырғының көлеңкелі бейнесі бойынша айқындау;
6.Тексерілетін адамдардағы тексеру процесінде жарылғыш құрылғыларды анықтау және анықтау;
7.Тексерілетін адамдарды, сондай-ақ багажды және қол жүгін қолмен/жеке тексеру әдістерін меңгеру;
8.Әуе көлігімен тасымалдауға тыйым салынған жасырын заттар мен заттарды анықтау;
9.Орналасқан және транзит әуежайларында тексерілетін тұлғаларды қолмен / жеке тексеру әдістерін меңгеру;
10.Жолаушыларға, қол жүгіне, багажға, поштаға, жүкке және борға тексеру жүргізу
11.Үйлестіру азаматтық авиация ұйымдары қызметтерінің қызметі және әуежайда орналасқан авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету мәселелері бойынша мемлекеттік органдармен өзара іс қимыл жасайды;
12.Әуе кемелерін ұшу алдындағы және арнайы тексеріп қарауды жүргізуге қатысу;
13.Әуежайдың бақыланатын аймағына өту құқығына әуежай рұқсаттамаларын беруді және алып қоюды ұйымдастыру.
Білімдер:
1. "ҚР әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" ҚР Заңы;
2. ҚР қолданыстағы заңнамасы мен нормативтік құқықтық актілері, оның ішінде азаматтық авиацияны қамтамасыз етуді реттейтін авиациялық қауіпсіздік саласындағы (ИКАО);
3.Жолаушыларды, экипаж мүшелерін, қызмет көрсетуші персоналды, қол жүгін, багажды, пошталық жүкті және борттық керек-жарақтарды ұшу алдындағы тексеру жұмыстарын реттейтін нормативтік және әдістемелік құжаттар ;
4. Ішкі құжаттар, Авиациялық қауіпсіздік қызметі туралы ереже, Инспекция бөлімшесі туралы ереже, лауазымдық нұсқаулықтар, бұйрықтар;
5. Басқарма Төрағасының және Басқарма Төрағасының орынбасары – АҚҚ басшысының жазбаша және ауызша бұйрықтары, нұсқаулары;
6. Заңсыз араласу актісі қаупі және басқа да төтенше жағдайлар туындаған кездегі тиісті қызметтермен өзара іс-қимыл және іс-қимыл тәртібі;
7. Жарылғыш заттар мен жарылғыш құрылғылар туралы жалпы ақпарат және олармен қауіпсіз жұмыс істеу ережелері;
8. Тексеру кезінде қолданылатын техникалық құралдардың негізгі сипаттамалары мен пайдалану ережелері;
9. Сапа менеджменті жүйесі (бұдан әрі – СМЖ) бойынша ішкі нормативтік құжаттардың талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Тұрмыстық және транзиттік әуежайларда авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету нормаларының, ережелері мен рәсімдерінің сақталуын тексеру нәтижелерін талдау
Дағды 1:
Әуежайлардағы авиациялық қауіпсіздік процедурасы бойынша іс-шаралар жоспарын және шараларын әзірлеу
Машықтар:
1. Анықтаңыз және анықтаңыз бақылау тексерулері мен тексерулеріне байланысты ұшудың негізсіз кешігуіне жол беруге;
2. Тексеру рәсiмiне байланысты жанжалды жағдайлар туындаған кезде жедел шешiм қабылдау;
3.Тексеруден өтетін тұлғаларға мемлекеттік, орыс және қажет болған жағдайда ағылшын тілдерінде ауызша түсініктеме беруге;
4. Азаматтық авиация қызметiне заңсыз араласу актiлерiне байланысты төтенше жағдайлар туындаған кезде ПД ӘБ ауысымдық жұмысшыларының iс-әрекеттерiн үйлестiру;
5. Аудит нәтижелері бойынша қауіпсіздік жүйелерін жетілдіру жоспарларын әзірлеу және енгізу;
6. Қауіпсіздікті жақсартуға бағытталған ұсыныстар мен бастамалардың орындалуын бақылау;
7. Деректерді бағалау және қауіпсіздік жүйелеріндегі проблемалар мен әлсіз жақтарды анықтау;
8. Аудит нәтижелері бойынша нақты және құрылымдық есептер, соның ішінде жақсарту бойынша ұсыныстар жасаңыз.
Білімдер:
1. ҚР авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету мәселелері бойынша заңдары мен өзге де нормативтік құқықтық актілері;
2.Азаматтық авиацияны заңсыз араласу актілерінен қорғауды қамтамасыз ету саласындағы жұмысты реттейтін нормативтік және әдістемелік құжаттар;

Перечень должностей руководителей и специалистов служб авиационной безопасности организаций гражданской авиации РК, а также квалификационных требований к таким должностям. Приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 26 марта 2015 года № 322.
Глава 1. п. 4 Старший инспектор-вожатый служебных собак.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Специальность:
Организация воздушных перевозок
Квалификация:
Требования к опыту работы:
-
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификат об окончании курсов по авиационной безопасности, выдаваемый в учебных центрах ИКАО по авиационной безопасности. Документ, подтверждающий прохождение обучения на курсах кинологов.
Другие возможные наименования профессии:
5415-9-005 - Кинолог
Основная цель деятельности:
Обеспечение эффективного взаимодействия между человеком и собакой для выполнения задач, связанных с охраной, поиском и обнаружением. Это включает в себя подготовку и дрессировку служебных собак, контроль их состояния и подготовленности, а также выполнение служебных обязанностей в различных условиях, таких как охрана объектов, обнаружение наркотиков
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Разработка программ обучения собак для выполнения служебных задач
2. Оценка эффективности работы при выполнения служебных задач
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Разработка программ обучения собак для выполнения служебных задач
Навык 1:
Организация выполнения служебных задач кинологическим подразделением
Умения:
1.Организовать и разработать индивидуальные программы тренировок для каждой собаки в зависимости от ее особенностей и задач;
2.Применять методы обучения в зависимости от реакции собаки и прогресса;
3.Соблюдать инструкции при ведении работ по поиску и обнаружению взрывных устройств, взрывчатых веществ, оружия и боеприпасов;
4.Управлять служебной собакой при проведении обследования в целях обнаружения взрывных устройств, взрывчатых веществ, оружия и боеприпасов в различных условиях;
6.Применять собак в различных ситуациях, включая охрану объектов, поиск взрывчатых веществ или наркотиков по программе;
7.Быстро реагировать на нестандартные ситуации или инциденты, требующие вмешательства собаки соблюдая их требования.
Знания:
1. Нормативных документов и стандартов, регулирующих работу служебных собак в различных областях (полиция, охрана, поисковые операции).
2. Мер безопасности при работе с собаками, включая предотвращение несчастных случаев как для людей, так и для собак.
3. Меры безопасности при ведении работ по поиску и обнаружению взрывных устройств, взрывчатых веществ, оружия и боеприпасов;
4. Порядок действий и тактика при проведении обследования с применением (использованием) служебной собаки в целях обнаружения взрывных устройств, взрывчатых веществ, оружия и боеприпасов на местности, в помещении, на транспорте, в грузах и багаже;
5. Различные методы обучения (например, позитивное подкрепление, классическая дрессировка);
6. Особенности обследования зон поиска на наличие взрывных устройств, взрывчатых веществ, оружия и боеприпасов в различных условиях;

ҚР азаматтық авиация ұйымдарының авиациялық қауіпсіздік қызметтерінің басшылары мен мамандары лауазымдарының тізбесі, сондай-ақ осындай лауазымдарға қойылатын біліктілік талаптары. Әрекет ету тәртібі ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 26 наурыздағы N 322.
1-тарау. б. 4 Аға инспектор қызметтік иттердің жетекшісі.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Мамандық:
Әуе тасымалдауларын ұйымдастыру
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
ИКАО авиациялық қауіпсіздік оқу орталықтары берген авиациялық қауіпсіздік курстарынан өткендігі туралы сертификат. Кинологтар курстарында оқуды аяқтағанын растайтын құжат.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
5415-9-005 - Кинолог
Қызметтің негізгі мақсаты:
Күзет, іздеу және анықтау тапсырмаларын орындау үшін адам мен иттің тиімді өзара әрекеттесуін қамтамасыз ету . Бұған қызметтік иттерді дайындау және үйрету, олардың жай-күйі мен дайындығын бақылау, қондырғыларды күзету, есірткіні, жарылғыш заттарды немесе із-түзсіз жоғалған адамдарды табу сияқты әртүрлі жағдайларда қызметтік міндеттерін орындау кіреді . Сондай-ақ өңдеуші иттің өнімділігін бағалауға және орындалатын тапсырмалардың қауіпсіздігі мен тиімділігін арттыруға үйретуге жауапты.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Иттерді қызметтік тапсырмаларды орындауға үйрету бағдарламаларын әзірлеу
2. Қызметтік тапсырмаларды орындаудағы жұмыс тиімділігін бағалау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Иттерді қызметтік тапсырмаларды орындауға үйрету бағдарламаларын әзірлеу
Дағды 1:
Кинологиялық бөлімшенің қызметтік тапсырмаларды орындауын ұйымдастыру
Машықтар:
1.Әрбір ит үшін оның ерекшеліктері мен міндеттеріне байланысты жеке оқыту бағдарламаларын ұйымдастыру және әзірлеу;
2.Иттің реакциясы мен үлгеріміне қарай оқыту әдістерін қолдану;
3. Жарылғыш құрылғыларды, жарылғыш заттарды, қару-жарақ пен оқ-дәрілерді іздестіру және табу бойынша жұмыстарды жүргізу кезінде нұсқауларды орындау;
4. Әртүрлі жағдайларда жарылғыш құрылғыларды, жарылғыш заттарды, қару-жарақ пен оқ-дәрілерді анықтау бойынша тексеру кезінде қызметтік итті басқару;
6.Иттерді әртүрлі жағдайларда пайдалану, соның ішінде объектілерді қорғау, жарылғыш заттарды немесе есірткіні бағдарлама бойынша іздеу ;
7.Иттің араласуын талап ететін әдеттен тыс жағдайларға немесе инциденттерге олардың талаптарын орындай отырып, жылдам әрекет етіңіз.
Білімдер:
1. Әртүрлі салалардағы (полиция, күзет, жедел-іздестіру қызметі) қызметтік иттердің жұмысын реттейтін нормативтік құжаттар мен стандарттар.
2. Иттермен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік шаралары, соның ішінде адамдар мен иттер үшін жазатайым оқиғалардың алдын алу.
3.Жарылғыш құрылғыларды, жарылғыш заттарды, қару-жарақ пен оқ-дәрілерді іздестіру және табу жұмыстарын жүргізу кезіндегі қауіпсіздік шаралары;
4. Жерде, үй-жайда, көлікте, жүктер мен багажда жарылғыш құрылғыларды, жарылғыш заттарды, қару-жарақ пен оқ-дәрілерді анықтау мақсатында қызметтік итті пайдалана отырып (пайдаланып) куәландыру жүргізу тәртібі мен тактикасы;
5.Әртүрлі оқыту әдістері (мысалы, позитивті күшейту, классикалық тренинг);
Әртүрлі жағдайларда жарылғыш құрылғылардың, жарылғыш заттардың, қару-жарақ пен оқ-дәрілердің бар-жоғын іздестіру аймақтарын зерттеудің ерекшеліктері ;

7. Вероятные места и демаскирующие признаки сокрытия взрывных устройств, взрывчатых веществ, оружия и боеприпасов.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Трудовая функция 2:
Оценка эффективности работы при выполнения служебных задач
Навык 1:
Проведение мероприятий при выполнения служебных задач
Умения:
1. Анализировать успешность применения собак в различных задачах и коррекция методов работы;
2. Внедрять новые методы и технологии в обучение и использование служебных собак.
3. Участвовать в поиске запрещенных предметов, взрывчатых веществ или наркотиков.
4. Использовать собак для охраны территорий, объектов и людей.
5. Вести записей о ходе обучения, оценках и результатах работы собак
Знания:
1.Виды, характеристики и назначение взрывных устройств, взрывчатых веществ, оружия и боеприпасов;
2.Меры безопасности при ведении работ по поиску и обнаружению взрывных устройств, взрывчатых веществ, оружия и боеприпасов;
3.Порядок действий и тактика при проведении обследования с применением (использованием) служебной собаки в целях обнаружения взрывных устройств, взрывчатых веществ, оружия и боеприпасов на местности, в помещении, на транспорте, в грузах и багаже;
4. Понимание строения и функционирования организма собак;
5.Вероятные места и демаскирующие признаки сокрытия взрывных устройств, взрывчатых веществ, оружия и боеприпасов.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность и надежность
Физическая подготовка
Эмоциональная устойчивость
Терпение и выдержка
Любовь к животным
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1 Приказ министра обороны РК от 23 сентября 2022 года № 821. зарегистрирован в министерстве юстиции РК 26 сентября 2022 года № 29800 "Об утверждении правил организации кинологической деятельности органов военной полиции вооруженных сил РК". 2. Постановление Правительства РК № 507 ДСП от 12 мая 2011г. "Правила авиационной безопасности РК". 3. Постановление Правительства РК № 673 ДСП от 23 октября 2017 года "Программа авиационной безопасности гражданской авиации РК". 4. Постановление Правительства РК № 1509 от 31 декабря 2010 года "Об утверждении специального перечня должностных лиц РК, перевозимых на воздушном транспорте, в отношении которых досмотр не производится". 5. Приказ исполняющего обязанности Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 27 июля 2023 года № 548 "Об утверждении перечня опасных веществ и предметов, а также всех видов наркотиков, запрещенных пассажирам к перевозке на гражданских ВС". 6. Приказ Министра по инвестициям и развитию РК № 423 ДСП от 31 марта 2015 года "Об утверждении Правил предполетного и специального досмотров ВС".
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Менеджер авиационной безопасности

7. Жарылғыш құрылғыларды, жарылғыш заттарды, қару-жарақ пен оқ-дәрілерді жасырудың ықтимал орындары мен жасыру белгілері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Қызметтік тапсырмаларды орындаудағы жұмыс тиімділігін бағалау
Дағды 1:
Қызметтік тапсырмаларды орындау кезінде іс-шараларды өткізу
Машықтар:
1. Иттерді әртүрлі тапсырмаларда және дұрыс жұмыс әдістерінде пайдаланудың сәттілігін талдау;
2.Қызметтік иттерді оқыту мен пайдаланудың жаңа әдістері мен технологияларын енгізу.
3.Тыйым салынған заттарды, жарылғыш заттарды немесе есірткі заттарды іздеуге қатысу.
4.Аумақты, объектілерді және адамдарды қорғау үшін иттерді пайдаланыңыз.
5. Иттерді оқытудың, бағалаудың және нәтижелерінің есебін жүргізіңіз.
Білімдер:
1. Жарылғыш құрылғылардың, жарылғыш заттардың, қару-жарақ пен оқ-дәрілердің түрлері, сипаттамалары және мақсаты;
2.Жарылғыш құрылғыларды, жарылғыш заттарды, қару-жарақ пен оқ-дәрілерді іздестіру және табу жұмыстарын жүргізу кезіндегі қауіпсіздік шаралары;
Жерде, үй-жайларда, көлікте, жүктер мен багажда жарылғыш құрылғыларды, жарылғыш заттарды, қару-жарақ пен оқ-дәрілерді табу мақсатында қызметтік итті пайдалана отырып (пайдаланып) куәландыру жүргізу тәртібі мен тактикасы ;
4. Ит денесінің құрылысы мен қызметін түсіну;
5. Жарылғыш құрылғыларды, жарылғыш заттарды, қару-жарақ пен оқ-дәрілерді жасырудың ықтимал орындары мен жасыру белгілері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік пен сенімділік
Физикалық дайындық
Эмоционалды тұрақтылық
Шыдамдылық пен төзімділік
Жануарларға деген сүйіспеншілік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1 ҚР Қорғаныс министрінің 2022 жылғы 23 қыркүйектегі N 821 бұйрығы . ҚР Әділет министрлігінде 2022 жылы 26 қыркүйекте N 29800 тіркелді. " ҚР Қарулы Күштері әскери полиция органдарының кинологиялық қызметін ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" 2. ҚР Үкіметінің 2011 жылғы 12 мамырдағы N 507 ҚБП Қаулысы. "ҚР авиациялық қауіпсіздік ережелері". 3. "ҚР азаматтық авиациясының авиациялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету бағдарламасы" ҚР Үкіметінің 2017 жылғы 23 қазандағы N 673 ҚБП қаулысы. 4. "Әуе көлігімен тасымалданатын, өздеріне қатысты тексеру жүргізілмейтін ҚР лауазымды адамдарының арнайы тізбесін бекіту туралы" ҚР Үкіметінің 2010 жылғы 31 желтоқсандағы N 1509 Қаулысы. 5. Әрекет ету тәртібі . " Азаматтық әуе кемелерінде жолаушыларды тасымалдауға тыйым салынған қауіпті заттар мен заттардың, сондай-ақ есірткінің барлық түрлерінің тізбесін бекіту туралы" ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 27 шілдедегі N 548. 6. "Әуе кемелерін ұшу алдындағы және арнайы тексеруден өткізу қағидаларын бекіту туралы" ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы N 423 ҚБП бұйрығы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Авиациялық қауіпсіздік менеджері

18. Карточка профессии "Инспектор по авиационной безопасности":
Код группы:
3160-4
Код наименования занятия:
3160-4-005
Наименование профессии:
Инспектор по авиационной безопасности
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Перечень должностей руководителей и специалистов служб авиационной безопасности организаций гражданской авиации РК, а также квалификационных требований к таким должностям. Приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 26 марта 2015 года № 322.
Глава1.п.7 Старший инспектор подразделения безопасности
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Организация воздушных перевозок
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Стаж работы в отрасли гражданской авиации не менее 2 лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
Наличие сертификата о прохождении обучения в Региональных учебных центрах ИКАО по курсу AVSEC INSTRUKTORS TREINING COURSE.
Другие возможные наименования профессии:
3155-0-001 - Менеджер авиационной безопасности
Основная цель деятельности:
Контроль за выполнением норм, правил и процедур по авиационной безопасности в аэропорту инспекторами службы авиационной безопасности для поддержания мер предупреждения и противодействия актам незаконного вмешательства.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проведение досмотров
2. Документальное оформление при обнаружении нарушений на досмотре
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Проведение досмотров
Навык 1:
Ручная проверка при досмотре багажа
Умения:
1.Давать отдельные устные указания лицам, проходящим досмотр на государственном, русском языках и при необходимости на английском языке;
2.Грамотно эксплуатировать установленные на пункте досмотра технические средства, различать изображения на мониторе ренгенотелевизионных интроскопов и своевременно реагировать на сигналы ручных и стационарных металлоискателей и иной аппаратуры обнаружения опасных веществ и предметов;
3.Владеть методами ручной проверки багажа и ручной клади, обращения с техническими бытовыми предметами и оборудованием при досмотре и выявления способов сокрытия веществ и предметов, запрещенных к перевозке воздушным транспортом;
4.Производить личный досмотр, изъятие и оформление запрещенных к перевозке предметов и веществ во взаимодействии с работниками правоохранительных органов;
5.Владеть основами психологии поведения человека и реакций в стрессовых ситуациях, методами опроса и контроля пассажиров при проведении досмотра багажа и ручной клади;
6.Осуществлять досмотр авиационного персонала, пассажиров, ручной клади и багажа, почтовых отправлении, грузов и бортовых запасов (бортпитания), запрещенные к перевозке на воздушном транспорте;
7.Принимать непосредственное участие в совместных с государственными органами мероприятиях по предотвращению и пресечению попыток захвата (угона) воздушных судов, локализации последствий чрезвычайных ситуаций и осуществляет дополнительные меры по усилению авиационной безопасности в соответствии с указаниями уполномоченного органа;
8.Организовать зоны ограниченного доступа в контролируемой зоне аэропорта.
Знания:
1.Основы психологии поведения человека и реакций в стрессовых ситуациях, методы опроса и контроля пассажиров при проведении досмотра багажа и ручной клади;
2.Правила перевозки пассажиров и багажа внутренних и международных рейсов, технологические графики и технологии работы, основные формы перевозочной документации и правила их заполнения;
3.Программы авиационной безопасности организации гражданской авиации, должностная инструкция.
4.Структур, направления деятельности и порядок взаимодействия структурных подразделений организаций ГА, схемы расположения контролируемых зон аэропорта, организация экстренного оповещения и использования средств связи при обеспечении авиационной безопасности;
5.Расположения всех основных зданий и служб, характерные особенности аэропорта, в том числе границы между контролируемыми зонами зоны ограниченного доступа аэропорта, а также порядок доступа и передвижения в них.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Трудовая функция 2:
Документальное оформление при обнаружении нарушений на досмотре
Навык 1:
Оформление актов в случаях обнаружения нарушения при досмотре
Умения:
1. Выполнять трудовые обязанности, предусмотренные трудовым договором, актами работодателя и настоящей должностной инструкцией;
2. Повышать производительность труда, свой профессиональный уровень и квалификацию для эффективного исполнения служебных обязанностей;
3. Выполнять разовые поручения руководства и начальника службы, не оговоренные в настоящей инструкции, но вызванные производственной необходимостью;
4. Контролировать процессом проверки, досмотра, осуществлять операции по выявлению у пассажиров в их ручной клади и багаже веществ и предметов, запрещенных к перевозке на гражданских воздушных судах;
5. Выявлять пассажиров, уклоняющихся от предъявления к досмотру ручной клади и багажа, отказывающихся от прохождения процедуры личного досмотра и не допускать к полету;

18. Кәсіптің карточкасы "Авиациялық қауіпсіздік инспекторы":
Топтың коды:
3160-4
Қызмет атауының коды:
3160-4-005
Кәсіптің атауы:
Авиациялық қауіпсіздік инспекторы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
ҚР азаматтық авиация ұйымдарының авиациялық қауіпсіздік қызметтерінің басшылары мен мамандары лауазымдарының тізбесі, сондай-ақ осындай лауазымдарға қойылатын біліктілік талаптары. Әрекет ету тәртібі ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 26 наурыздағы N 322.
1- тарау.б . 7 Және тексеру бөлімінің инспекторы
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Әуе тасымалдауларын ұйымдастыру
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Азаматтық авиация саласында кемінде 2 жыл жұмыс тәжірибесі.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
AVSEC INSTRUKTORS DREINING CURSE үшін ИКАО аймақтық оқу орталықтарында оқуды аяқтағаны туралы сертификаттың болуы
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
3155-0-001 - Авиациялық қауіпсіздік менеджері
Қызметтің негізгі мақсаты:
Заңсыз араласу әрекеттерінің алдын алу және оларға қарсы іс-қимыл шараларын жүргізу үшін авиациялық қауіпсіздік инспекторларының әуежайда авиациялық қауіпсіздік нормаларын, ережелері мен рәсімдерін орындауын бақылау .
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Іздеу жұмыстарын жүргізу
2. Тексеру кезінде бұзушылықтар анықталған кездегі құжаттама
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Іздеу жұмыстарын жүргізу
Дағды 1:
Жүкті тексеру кезінде қолмен тексеру
Машықтар:
1.Тексеруден өтетін тұлғаларға мемлекеттік, орыс және қажет болған жағдайда ағылшын тілдерінде жеке ауызша нұсқаулар беруге;
2. Тексеру пунктінде орнатылған техникалық құралдарды сауатты пайдалануға, рентгендік теледидар интроскоптарының мониторындағы кескіндерді ажыратуға және қауіпті заттар мен заттарды анықтауға арналған қол және стационарлық металл іздегіштер мен басқа да жабдықтардың сигналдарына жедел әрекет етуге;
3. Багажды және қол жүгін қолмен тексеру әдістерін, техникалық тұрмыстық заттар мен жабдықтарды тексеру кезінде өңдеу және әуе көлігімен тасымалдауға тыйым салынған заттар мен заттарды жасыру әдістерін анықтау;
4.Құқық қорғау органдарының қызметкерлерімен бірлесе отырып, тасымалдауға тыйым салынған заттар мен заттарды жеке тінтуді, алуды және тіркеуді жүзеге асыру ;
5.Стресстік жағдайдағы адамның мінез-құлқы мен реакциясы психологиясының негіздерін, багажды және қол жүгін тексеру кезінде жолаушыларды сұрау және бақылау әдістерін білу;
6.Заңның 107-бабына сәйкес авиация персоналын, жолаушыларды, қол жүгi мен багажын, почта жөнелтiмдерiн, жүктер мен борттық мүкәммалдарды ( рейспен тамақтандыруды ) тексеруді жүзеге асыру және әуе көлігімен тасымалдауға тыйым салынған заттар мен заттарды есепке алу. процесте тәркіленген көлік;
7. Уәкілетті органның нұсқаулығына сәйкес әуе кемелерін басып алу (ұрлау) әрекеттерінің алдын алу және жолын кесу, төтенше жағдайлардың салдарын анықтау және авиациялық қауіпсіздікті нығайту бойынша қосымша шараларды жүзеге асыру бойынша мемлекеттік органдармен бірлескен іс-шараларға тікелей қатысу;
8. Әуежайдың әуеаймағында шектеулі кіру аймақтарын ұйымдастырыңыз .
Білімдер:
1. Стресстік жағдайдағы адамның мінез-құлқы мен реакциясы психологиясының негіздері, багажды және қол жүгін тексеру кезінде жолаушыларды сұрау және бақылау әдістері;
2. Ішкі және халықаралық рейстерде жолаушылар мен багажды тасымалдау ережелері, технологиялық кестелер мен пайдалану технологиялары, тасымалдау құжаттамасының негізгі нысандары және оларды толтыру ережелері;
3. Азаматтық авиация ұйымдарының авиациялық қауіпсіздік бағдарламалары, лауазымдық нұсқаулық.
4. Азаматтық авиация ұйымдарының құрылымдары, қызмет бағыттары және құрылымдық бөлімшелерінің өзара іс-қимыл тәртібі, әуежайдың бақыланатын аудандарының схемасы, авариялық хабарлауды ұйымдастыру және авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін байланыс құралдарын пайдалану;
5. Барлық негізгі ғимараттар мен қызметтердің орналасқан жері, әуежайдың сипатты белгілері, оның ішінде әуежайдың шектеулі кіру аймағының бақыланатын аймақтары арасындағы шекаралар, сондай-ақ олардың шегінде кіру және қозғалыс тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Тексеру кезінде бұзушылықтар анықталған кездегі құжаттама
Дағды 1:
Анықталған жағдайларда есептер құрастыру тексеру кезіндегі бұзушылықтар
Машықтар:
1.Еңбек шартында, жұмыс берушінің актілерінде және осы лауазымдық нұсқаулықта көзделген еңбек міндеттерін орындау;
2. Қызметтік міндеттерді тиімді орындау үшін еңбек өнімділігін, кәсіптік деңгейіңізді және біліктілігіңізді арттыру;
3. Басшылық пен қызмет басшысының осы нұсқаулықта көрсетілмеген, бірақ өндірістік қажеттіліктен туындаған біржолғы тапсырмаларын орындауға;
4. Жолаушылардан олардың қол жүгi мен багажындағы азаматтық әуе кемелерiнде тасымалдауға тыйым салынған заттар мен заттарды анықтау жөнiндегi операцияларды жүргiзуге, тексеру, қарау, қарау процесiн бақылауға;
5. Қол жүгі мен багажын тексеруге ұсынудан жалтарған, жеке куәландыру рәсімінен өтуден бас тартқан жолаушыларды анықтау және олардың ұшуына рұқсат бермеу;

6. Документально оформлять изъятие запрещенных веществ и предметов, при необходимости участвовать в досмотре ручной клади пассажиров вручную и личном досмотре;
7. Выполнять правила производства досмотра ручной клади, багажа, личного досмотра пассажиров гражданских воздушных судов в целях обеспечения безопасности полетов, охраны жизни и здоровья пассажиров и членов экипажей этих судов;
8. Соблюдать технологию приема передачи индивидуальных штампов и личных пропусков.
Знания:
1. Культура безопасности;
2.Правила приема передачи документов;
3.Процедуры по авиационной безопасности, связанные с досмотром пассажиров, членов летных экипажей их ручной клади, багажа, груза, почты и бортовых запасов (бортовое питания);
4. Функций, норм правил и процедур по авиационной безопасности на пропускном пункте аэропорта;
5. Конвенция о Международной гражданской авиации;
6. Закон РК "Об использовании воздушного пространства РК и деятельности авиации";
7. Закон РК "О противодействии терроризму";
8. Правила использования воздушного пространства РК, утвержденные постановлением Правительства РК от 12 мая 2011 года № 506;
9. Правила авиационной безопасности РК, утвержденные постановлением Правительства РК от 12 мая 2011 года № 507 ДСП;
10.Правила проведения контроля качества за соблюдением авиационной безопасности, утвержденные постановлением Правительства РК от 22 апреля 2011 года № 436 ДСП;
11.Перечень опасных веществ и предметов, а также всех видов наркотиков, запрещенных пассажирам к перевозке на гражданских воздушных судах, утвержденный постановлением Правительства РК от 31 марта 2011 года № 317.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Коммуникабельность
Исполнительность
Организованность
Умение работать в команде
Дисциплинированность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Постановление Правительства РК № 507 ДСП от 12 мая 2011г. "Правила авиационной безопасности РК 2. Постановление Правительства РК № 673 ДСП от 23 октября 2017 года "Программа авиационной безопасности гражданской авиации РК". 3. Постановление Правительства РК № 1509 от 31 декабря 2010 года "Об утверждении специального перечня должностных лиц РК, перевозимых на воздушном транспорте, в отношении которых досмотр не производится". 4. Приказ исполняющего обязанности Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 27 июля 2023 года № 548 "Об утверждении перечня опасных веществ и предметов, а также всех видов наркотиков, запрещенных пассажирам к перевозке на гражданских ВС". 5. Приказ Министра по инвестициям и развитию РК № 423 ДСП от 31 марта 2015 года "Об утверждении Правил предполетного и специального досмотров ВС".
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Инспектор по авиационной безопасности

6. Тыйым салынған заттар мен заттарды тәркілеуді құжаттандыру, қажет болған жағдайда жолаушылардың қол жүгін қолмен тексеруге және жеке тінтуге қатысу ;
7. Ұшу қауiпсiздiгiн, жолаушылар мен осы әуе кемесiнiң экипаж мүшелерiнiң өмiрi мен денсаулығын сақтауды қамтамасыз ету мақсатында азаматтық әуе кемесiндегi қол жүгiн, багажын тексеру, жолаушыларды жеке тексеру ережелерiн сақтауға;
8. Жеке мөртаңбаларды және жеке рұқсаттамаларды беруді қабылдау технологиясын сақтау.
Білімдер:
1. Қауіпсіздік мәдениеті;
2. Құжаттарды беруді қабылдау ережесі;
3. Жолаушыларды, ұшу экипажы мүшелерін, олардың қол жүгін, багажын, жүктерін, пошталық жөнелтілімдерін және борттағы керек-жарақтарын (ұшудағы тамақтандыруды) тексеруге байланысты авиациялық қауіпсіздік рәсімдері;
4. Әуежайдың бақылау-өткізу пунктінде авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету функциялары, ережелері және тәртібі;
5. Халықаралық азаматтық авиация туралы конвенцияға 9, 17-19 қосымшалар;
6. "ҚР әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" 2010 жылғы 15 шілдедегі ҚР Заңы "Авиациялық қауіпсіздік" 14-тарау;
7. "Терроризмге қарсы іс-қимыл туралы" ҚР Заңы ;
8. ҚР Үкіметінің 2011 жылғы 12 мамырдағы № 506 қаулысымен бекітілген ҚР әуе кеңістігін пайдалану қағидалары ;
9. ҚР Үкіметінің 2011 жылғы 12 мамырдағы № 507 ҚБП қаулысымен бекітілген ҚР авиациялық қауіпсіздік қағидалары;
10. ҚР Үкіметінің 2011 жылғы 22 сәуірдегі № 436 ҚБП қаулысымен бекітілген Авиациялық қауіпсіздіктің сақталуын сапаны бақылау ережесі;
11. ҚР Үкіметінің 2011 жылғы 31 наурыздағы № 317 қаулысымен бекітілген Азаматтық әуе кемелерінде жолаушыларды тасымалдауға тыйым салынған қауіпті заттар мен заттардың, сондай-ақ есірткінің барлық түрлерінің тізбесі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Коммуникативтілік
Еңбексүйгіштік
Ұйымшылдық
Топпен жұмыс істей білу
Ұқыптылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. ҚР Үкіметінің 2011 жылғы 12 мамырдағы N 507 ҚБП Қаулысы. "ҚР авиациялық қауіпсіздік ережелері 2. "ҚР азаматтық авиациясының авиациялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету бағдарламасы" ҚР Үкіметінің 2017 жылғы 23 қазандағы N 673 ҚБП қаулысы. 3. "Әуе көлігімен тасымалданатын, өздеріне қатысты тексеру жүргізілмейтін ҚР лауазымды адамдарының арнайы тізбесін бекіту туралы" ҚР Үкіметінің 2010 жылғы 31 желтоқсандағы N 1509 Қаулысы. 4. Әрекет ету тәртібі . "Азаматтық әуе кемелерінде жолаушыларды тасымалдауға тыйым салынған қауіпті заттар мен заттардың, сондай-ақ есірткінің барлық түрлерінің тізбесін бекіту туралы" ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 27 шілдедегі N 548. 5. "Әуе кемелерін ұшу алдындағы және арнайы тексеруден өткізу қағидаларын бекіту туралы" ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы N 423 ҚБП бұйрығы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Авиациялық қауіпсіздік инспекторы

19. Карточка профессии "Инспектор пункта контроля и видеонаблюдения":
Код группы:
5414-9
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Инспектор пункта контроля и видеонаблюдения
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Перечень должностей руководителей и специалистов служб авиационной безопасности организаций гражданской авиации РК, а также квалификационных требований к таким должностям. Приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 26 марта 2015 года № 322.
Глава1.п.8 Инспектор пункта контроля и видеонаблюдения
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Организация воздушных перевозок
Квалификация:
Требования к опыту работы:
-
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификат об окончании курсов по авиационной безопасности, выдаваемый в соответствии с требованиями Программы
Другие возможные наименования профессии:
5414-9-007 - Сотрудник (оператор) службы внутренней безопасности
Основная цель деятельности:
Обеспечение безопасности и эффективного функционирования за соблюдением правил и порядка в зонах контроля, чтобы обеспечить комфортное и безопасное пребывание пассажиров в аэропорту.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация мероприятий и мер предупреждения и противодействия актам незаконного вмешательства, предотвращение возможности несанкционированных вложений посторонних предметов в багаж пассажиров
2. Контроль доступа при организации выполнения работ досмотра в зонах аэропорта
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Организация мероприятий и мер предупреждения и противодействия актам незаконного вмешательства, предотвращение возможности несанкционированных вложений посторонних предметов в багаж пассажиров
Навык 1:
Оперативная оценка обстановки на территории аэропорта с помощью систем видеонаблюдения
Умения:
1.Соблюдать правила техники безопасности при эксплуатации технических средств и оборудования, используемых при исполнении служебных обязанностей;
2.Обеспечивать сбор, хранение, предоставление старшему инспектору ПКиВ САБ требуемую информацию для включения ее в отчет по авиационной безопасности;
3.Эксплуатировать имеющееся оборудование системы видеонаблюдения в помещении ПкиВ САБ;
4.Проверять архив видеозаписей на соответствие требованиям нормативных документов;
5.Выявлять неисправности и другие замечания во время дежурства, заносить в журнал и докладывать старшему инспектору ПКиВ САБ;
6.Постоянно поддерживать прямую радио и телефонную связь с начальником смены ПБ, начальником смены подразделения досмотра;
7.Соблюдать режим секретности информации о работе ПКиВ САБ и сохранности видеоматериалов.

19. Кәсіптің карточкасы " Бақылау пункті мен бейнебақылау инспекторы":
Топтың коды:
5414-9
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Бақылау пункті мен бейнебақылау инспекторы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
ҚР азаматтық авиация ұйымдарының авиациялық қауіпсіздік қызметтерінің басшылары мен мамандары лауазымдарының тізбесі, сондай-ақ осындай лауазымдарға қойылатын біліктілік талаптары. Әрекет ету тәртібі ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 26 наурыздағы N 322.
1- тарау. 8 Бақылау пункті мен бейнебақылау инспекторы
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Әуе тасымалдауларын ұйымдастыру
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
-
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Бағдарлама талаптарына сәйкес берілген авиациялық қауіпсіздік курстарын бітіргені туралы сертификат
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
5414-9-007 - Ішкі қауіпсіздік қызметінің қызметкері
Қызметтің негізгі мақсаты:
Әуежайда жолаушылардың жайлы және қауіпсіз болуын қамтамасыз ету үшін диспетчерлік аймақтарда ережелер мен тәртіпті сақтаудың қауіпсіздігін және тиімді жұмыс істеуін қамтамасыз ету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Заңсыз араласудың алдын алу және оған қарсы әрекет ету бойынша іс-шаралар мен шараларды ұйымдастыру
2. Қашан қол жеткізуді басқару әуежай аудандарында тексеру жұмыстарын ұйымдастыру
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Заңсыз араласудың алдын алу және оған қарсы әрекет ету бойынша іс-шаралар мен шараларды ұйымдастыру
Дағды 1:
Бейнебақылау жүйелерін пайдалана отырып, әуежайдағы жағдайды жедел бағалау
Машықтар:
1. Қызметтік міндеттерін орындау кезінде қолданылатын техникалық құралдар мен жабдықтарды пайдалану кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтауға;
2. Авиациялық қауіпсіздік есебіне енгізу үшін Қауіпсіздік және қауіпсіздік инспекциясының аға инспекторына қажетті ақпараттың жиналуын, сақталуын және берілуін қамтамасыз ету ;
3. АҚҚ үй- жайларында қолданыстағы бейнебақылау жүйесінің жабдығын пайдалану ;
4. Бейне жазбалар мұрағатының нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкестігін тексеру;
5.Кезекшілік кезіндегі ақауларды және басқа да бақылауларды анықтау, журналға жазу және БжБП АҚҚ аға инспекторына баяндау;
6. Күзетшінің ауысым бастығымен, тексеру бөлімшесінің ауысым бастығымен үнемі тікелей радио және телефон байланысын қамтамасыз ету;
бақылау-тексеру жүйесінің жұмысы және бейнематериалдардың сақталуы туралы ақпараттың құпиялығын сақтау .

8. Участвовать в плановых проверках и инспекциях для выявления уязвимых мест и повышения уровня безопасности.
9. Передавать информацию о подозрительных действиях или инцидентах соответствующим службам;
10.Проводить обследования состояния авиационной безопасности в аэропортах при обслуживании рейсов авиакомпании на предмет соответствия требованиям ИKAO, ИATA, и Программы АБ авиакомпании.
Знания:
1. Местоположение всех основных зданий и служб, характерные особенности аэропорта, а также порядок доступа и передвижения в них;
2. Порядок действий взаимодействия с заинтересованными государственными органами при поступлении информации о возникновении чрезвычайных ситуаций;
3. Требования нормативных, правовых документов, инструкций по авиационной безопасности, регламентирующих его деятельность.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Трудовая функция 2:
Контроль доступа при организации выполнения работ досмотра в зонах аэропорта
Навык 1:
Оперативный мониторинг и связь с начальником смены ПБ, начальником смены подразделения досмотра и отслеживать оперативную обстановку зонах аэропорта путем просмотра видеокамер наружного и внутреннего наблюдения.
Умения:
1.Проводить постоянный мониторинг видеопотоков с камер, установленных в аэропорту, для выявления подозрительных действий или инцидентов.
2.Обеспечить записи видеоданных и их архивирование для последующего анализа и использования;
3. Контроль и оценка ситуации, и принятие решений о необходимости вмешательства в случае обнаружения подозрительной активности;
4.Проверять техническое состояние и комплектность установок видеонаблюдения ПКиВ САБ;
5.Проверять архив видеозаписей на соответствие требованиям нормативных документов;
6.Выявлять неисправности и другие замечания во время дежурства заносить в журнал, докладывать старшему инспектору ПКиВ САБ;
7.Поддерживать прямую радио и телефонную связь с начальником смены ПБ, начальником смены подразделения досмотра;
8.Соблюдать режим секретности информации о работе ПКиВ САБ и сохранности видеоматериалов;
9.Проверять выполнения установленных норм и процедур безопасности всеми участниками процесса (пассажирами, сотрудниками.
10.Разрабатывать и внедрять Программу контроля качества авиационной безопасности авиакомпании;
11.Составлять отчет о проведенном обследовании, результаты которого направлять в уполномоченный орган и в аэропорт, где проводилось обследование;
12.Проводить контрольные проверки по мерам обеспечения авиационной безопасности в авиакомпании;
13.Проводить внутренние расследования событий, связанных с нарушением авиационной безопасности в авиакомпании.
Знания:
1.Местоположение всех основных зданий и служб, характерные особенности аэропорта, а также порядок доступа и передвижения в них;
2.Порядок действий взаимодействия с заинтересованными государственными органами при поступлении информации о возникновении чрезвычайных ситуаций;

8. Осалдықтарды анықтау және қауіпсіздік деңгейлерін жақсарту үшін жоспарлы аудиттер мен тексерулерге қатысу.
9. Күдікті әрекеттер немесе оқиғалар туралы ақпаратты тиісті органдарға хабарлау;
10. Авиакомпаниялардың ұшуларына қызмет көрсету кезінде әуежайлардағы авиациялық қауіпсіздік жағдайына ИКАО, IATA және авиакомпанияның АҚ бағдарламасының талаптарына сәйкестігіне тексеру жүргізу.
Білімдер:
1. Барлық негізгі ғимараттар мен қызметтердің орналасуы, әуежайдың сипаттамалық белгілері, сондай-ақ оларда кіру және қозғалыс тәртібі;
2. Төтенше жағдайлардың туындауы туралы ақпаратты алған кезде мүдделі мемлекеттік органдармен өзара іс-қимыл жасау тәртібі ;
3. Оның қызметін реттейтін авиациялық қауіпсіздік жөніндегі нормативтік, құқықтық құжаттардың, нұсқаулардың талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Қашан қол жеткізуді басқару әуежай аудандарында тексеру жұмыстарын ұйымдастыру
Дағды 1:
Жедел бақылау және күзет бөлімінің ауысым бастығымен, инспекциялық бөлімшенің ауысым бастығымен және o сыртқы және ішкі бақылау камераларын көру арқылы әуежай аумақтарындағы
Машықтар:
1. Күдікті әрекеттерді немесе оқиғаларды анықтау үшін әуежайда орнатылған камералардың бейне ағындарына тұрақты мониторинг жүргізу.
2. Бейне деректердің жазылуын және кейіннен талдау және пайдалану үшін мұрағаттауды қамтамасыз ету;
3. Жағдайды бақылау және бағалау, күдікті әрекет анықталған жағдайда араласу қажеттілігі туралы шешім қабылдау;
4. БжБП АҚБ бейнебақылау қондырғыларының техникалық жай күйі мен толықтығын тексеру;
5.Бейне жазбалар мұрағатының нормативтік құжаттар талаптарына сәйкестігін тексеру;
6.Кезекшілік кезіндегі ақауларды және басқа ескертулерді анықтау, журналға жазу, БжБП АҚҚ аға инспекторына баяндау;
7. Күзетшінің ауысым бастығымен, тексеру бөлімшесінің ауысым бастығымен тікелей радио және телефон байланысын қамтамасыз ету;
бақылау-тексеру жүйесінің жұмысы және бейнематериалдардың сақталуы туралы ақпараттың құпиялығын сақтауға ;
9. Процеске барлық қатысушылардың (жолаушылар, қызметкерлер.
10. Авиакомпанияның авиациялық қауіпсіздік сапасын бақылау бағдарламасын әзірлеу және енгізу;
11. Сауалнама туралы акт жасайды, оның нәтижелері уәкілетті органға және зерттеу жүргізілген әуежайға жіберіледі;
12. Авиакомпанияда авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету шаралары бойынша бақылау тексерулерін жүргізу;
13. Авиакомпаниядағы авиациялық қауіпсіздікті бұзумен байланысты оқиғаларға қызметтік тексерулер жүргізу.
Білімдер:
1. Барлық негізгі ғимараттар мен қызметтердің орналасуы, әуежайдың сипаттамалық белгілері, сондай-ақ оларда кіру және қозғалыс тәртібі;
2. Төтенше жағдайлардың туындауы туралы ақпаратты алған кезде мүдделі мемлекеттік органдармен өзара іс-қимыл жасау тәртібі ;

3. Требования нормативных, правовых документов, инструкций по авиационной безопасности, регламентирующих его деятельность.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Коммуникабельность
Исполнительность
Организованность
Умение работать в команде
Дисциплинированность
Внимательность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Постановление Правительства РК № 507 ДСП от 12 мая 2011г. "Правила авиационной безопасности РК". 2. Постановление Правительства РК № 673 ДСП от 23 октября 2017 года "Программа авиационной безопасности гражданской авиации РК". 3. Постановление Правительства РК № 1509 от 31 декабря 2010 года "Об утверждении специального перечня должностных лиц РК, перевозимых на воздушном транспорте, в отношении которых досмотр не производится". 4. Приказ исполняющего обязанности Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 27 июля 2023 года № 548 "Об утверждении перечня опасных веществ и предметов, а также всех видов наркотиков, запрещенных пассажирам к перевозке на гражданских ВС". 5. Приказ Министра по инвестициям и развитию РК № 423 ДСП от 31 марта 2015 года "Об утверждении Правил предполетного и специального досмотров ВС".
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Инспектор по авиационной безопасности
20. Карточка профессии "Инспектор-вожатый служебных собак (проводник патрульно-розыскной собаки)":
Код группы:
3160-9
Код наименования занятия:
3160-9-014
Наименование профессии:
Инспектор-вожатый служебных собак (проводник патрульно-розыскной собаки)
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Перечень должностей руководителей и специалистов служб авиационной безопасности организаций гражданской авиации РК, а также квалификационных требований к таким должностям. Приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 26 марта 2015 года № 322.
Глава1.п.4 Старшего инспектора-вожатого служебных собак.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Организация воздушных перевозок
Квалификация:
Требования к опыту работы:
-
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификат об окончании курсов по авиационной безопасности, выдаваемый в учебных центрах ИКАО по авиационной безопасности.
Другие возможные наименования профессии:
5415-9-007 - Проводник (вожатый) служебных собак
Основная цель деятельности:
Обеспечение эффективного взаимодействия между человеком и собакой для выполнения задач, связанных с охраной, поиском и обнаружением. Это включает в себя подготовку и дрессировку служебных собак, контроль их состояния и подготовленности, а также выполнение служебных обязанностей в различных условиях, таких как охрана объектов, обнаружение наркотиков, взрывчатых веществ или пропавших людей. Инспектор также отвечает за оценку работы собаки и ее обучение, что способствует повышению безопасности и эффективности выполняемых задач.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Развитие навыков использования служебными собаками для поиска запрещенных предметов
2. Тренировка собак
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Развитие навыков использования служебными собаками для поиска запрещенных предметов
Навык 1:
Организация специальной дрессировки с учетом служебной специализации
Умения:
1.Использовать приемы налаживания контакта со щенком;
2.Использовать оригинальные носители целевых запахов и имитаторы запахов целевых объектов поиска в процессе дрессировки и тренировки служебных собак
3.Подбирать и использовать приемы приучения щенка к различным раздражителям;
4.Правильно подавать команды и поощрять щенка;
5.Мотивировать щенка к поисковой деятельности;
6.Организовывать и проводить тренировку служебной собаки с учетом состояния ее здоровья и условий внешней среды;
7.Мотивировать служебную собаку к преодолению препятствий;
8.Обеспечивать безопасное преодоление препятствий служебной собакой;
9.Использовать врожденные качества служебной собаки при развитии навыков, использования обоняния с учетом служебной специализации.
Знания:
1.Меры личной гигиены при обращении со служебными собаками;
2.Требования к транспортировке служебных собак;
3.Зоогигиенические и ветеринарно-санитарные требования при содержании служебных собак;
4.Требования безопасности при обращении со служебными собаками;
5.Порядок выгула служебных собак;
6.Виды, назначение, правила эксплуатации, хранения и обслуживания инвентаря, предметов ухода, снаряжения для содержания, тренировки и применения (использования) служебных собак;
7.Порядок чистки, мытья и стрижки служебных собак;
8.Признаки больной и здоровой служебной собаки;
9.Порядок проведения осмотра служебной собаки;
10.Технологии приготовления кормов из натуральных продуктов;
11.Режим и нормы кормления служебных собак.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Трудовая функция 2:
Тренировка собак
Навык 1:
Методика приучения служебных собак к преодолению
Умения:
1. Использовать снаряжение для щенков;
2. Оценивать и учитывать физиологические и возрастные возможности служебных собак при дрессировке;
3.Мотивировать служебную собаку в процессе ее дрессировки и тренировки;
4.Правильно подавать команды и поощрять служебную собаку при ее дрессировке и тренировке;
5.Использовать специальное снаряжение для служебных собак в процессе дрессировки и тренировки;
6.Работать в специальном защитном снаряжении;
7.Действовать со служебной собакой в составе кинологического расчета;
8. Вводить сценарий, имитирующих реальные ситуации, с различными уровнями стресса и помехами.
Знания:
1.Основы анатомии и физиологии собак;
2.Основы этологии;
3.Методика воспитательной дрессировки;
4.Виды снаряжения для щенков;
5.Методы приучения щенка к различным раздражителям и условиям окружающей среды;
6.Методика приучения щенка к базовым командам;
7.Методы развития поисковой активности щенка;
8.Способы развития выносливости у служебных собак;
9.Приемы и способы развития ловкости у служебных собак;
10.Методика приучения служебных собак к преодолению различных препятствий;
11.Порядок использования стандартных и нестандартных снарядов для дрессировки и тренировки служебных собак;
12.Методы и способы развития навыков использования служебными собаками обоняния для поиска целевых запахов.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность и надежность
Коммуникабельность
Физическая подготовка
Эмоциональная устойчивость
Терпение и выдержка
Любовь к животным
Список технических регламентов и национальных стандартов:

3. Оның қызметін реттейтін нормативтік, құқықтық құжаттардың, авиациялық қауіпсіздік жөніндегі нұсқаулықтардың талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Коммуникативтілік
Еңбексүйгіштік
Ұйымшылдық
Топпен жұмыс істей білу
Ұқыптылық
Зейінділік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. ҚР Үкіметінің 2011 жылғы 12 мамырдағы N 507 ҚБП Қаулысы. "ҚР авиациялық қауіпсіздік ережелері". 2. "ҚР азаматтық авиациясының авиациялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету бағдарламасы" ҚР Үкіметінің 2017 жылғы 23 қазандағы N 673 ҚБП қаулысы. 3. "Әуе көлігімен тасымалданатын, өздеріне қатысты тексеру жүргізілмейтін ҚР лауазымды адамдарының арнайы тізбесін бекіту туралы" ҚР Үкіметінің 2010 жылғы 31 желтоқсандағы N 1509 Қаулысы. 4. Әрекет ету тәртібі . "Азаматтық әуе кемелерінде жолаушыларды тасымалдауға тыйым салынған қауіпті заттар мен заттардың, сондай-ақ есірткінің барлық түрлерінің тізбесін бекіту туралы" ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 27 шілдедегі N 548. 5.Әуе кемелерін ұшу алдындағы және арнайы тексеруден өткізу қағидаларын бекіту туралы" ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы N 423 ҚБП бұйрығы .
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Авиациялық қауіпсіздік инспекторы
20. Кәсіптің карточкасы "Инспектор-қызметтік иттердің кеңесшісі":
Топтың коды:
3160-9
Қызмет атауының коды:
3160-9-014
Кәсіптің атауы:
Инспектор-қызметтік иттердің кеңесшісі
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
ҚР азаматтық авиация ұйымдарының авиациялық қауіпсіздік қызметтерінің басшылары мен мамандары лауазымдарының тізбесі, сондай-ақ осындай лауазымдарға қойылатын біліктілік талаптары. Әрекет ету тәртібі ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 26 наурыздағы N 322.
1- тарау.б . 4 Қызметтік иттердің аға инспекторы-жаттықтырушы.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Әуе тасымалдауларын ұйымдастыру
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
-
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Тыйым салынған заттарды іздеу үшін қызметтік иттерді пайдалану дағдыларын дамыту
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
5415-9-007 - Қызметтік иттердің жетекшісі (тәлімгер)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Күзет, іздеу және анықтау тапсырмаларын орындау үшін адам мен иттің тиімді өзара әрекеттесуін қамтамасыз ету . Бұған қызметтік иттерді дайындау және үйрету, олардың жай-күйі мен дайындығын бақылау, қондырғыларды күзету, есірткіні, жарылғыш заттарды немесе із-түзсіз жоғалған адамдарды табу сияқты әртүрлі жағдайларда қызметтік міндеттерін орындау кіреді. Сондай-ақ өңдеуші иттің өнімділігін бағалауға және орындалатын тапсырмалардың қауіпсіздігі мен тиімділігін арттыруға үйретуге жауапты.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Тыйым салынған заттарды іздеу үшін қызметтік иттерді пайдалану дағдыларын дамыту
2. Ит үйрету
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Тыйым салынған заттарды іздеу үшін қызметтік иттерді пайдалану дағдыларын дамыту
Дағды 1:
Қызметтік мамандықты ескере отырып, арнайы оқытуды ұйымдастыру
Машықтар:
1. Күшікпен байланыс орнату әдістерін қолдану;
2. Қызметтік иттерді оқыту және оқыту процесінде мақсатты иістердің түпнұсқалық тасымалдаушыларын және мақсатты іздеу объектілерінің иістерінің симуляторларын пайдалану
3.Күшікті әртүрлі тітіркендіргіштерге дағдыландыру әдістерін таңдау және қолдану;
4.Бұйрықтарды дұрыс беріп, күшікті мадақтау;
5. Күшікті ізденіс әрекеттеріне ынталандыру;
6. Қызметтік итті оның денсаулық жағдайы мен қоршаған орта жағдайларын ескере отырып оқытуды ұйымдастыру және өткізу;
7.Қызметтік итті кедергілерден өтуге ынталандыру;
8. Қызметтік иттің кедергілерден қауіпсіз өтуін қамтамасыз ету;
Қызметтік мамандануды ескере отырып , иіс сезу қабілетін пайдалана отырып, дағдыларды дамытуда қызметтік иттің туа біткен қасиеттерін пайдаланыңыз .
Білімдер:
1. Қызметтік иттерді ұстау кезіндегі жеке гигиена шаралары;
2. Қызметтік иттерді тасымалдауға қойылатын талаптар;
3. Қызметтік иттерді ұстауға қойылатын зоогигиеналық және ветеринариялық-санитариялық талаптар;
4.Қызметтік иттермен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік талаптары;
5. Қызметтік иттерді серуендету тәртібі;
6. Қызметтік иттерді ұстауға, үйретуге және қолдануға (пайдалануға) арналған жабдықтардың, күту заттарының, жабдықтардың түрлері, мақсаты, пайдалану, сақтау және күту ережелері;
7. Қызметтік иттерді тазалау, жуу және күту тәртібі;
8. Ауру және сау қызметтік иттің белгілері;
9. Қызметтік итті куәландыру тәртібі;
10. Табиғи өнімдерден жем дайындау технологиялары;
11.Қызметтік иттерді азықтандыру режимі мен нормалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Ит үйрету
Дағды 1:
Қызметтік иттерді әртүрлі кедергілерден өтуге үйрету әдістері
Машықтар:
1. Күшіктерге арналған құрал-жабдықтарды қолданыңыз;
Оқу-жаттығу кезінде қызметтік иттердің физиологиялық және жасына байланысты мүмкіндіктерін бағалау және есепке алу ;
3.Қызметтік итті үйрету және уйренуге ынталандыру;
4.Қызметтік итті уйрету кезінде дұрыс бұйрықтар беруге және мадақтауға үйрету;
5.Оқыту мен оқыту процесінде қызметтік иттерге арналған арнайы құралдарды пайдалану;
6.Арнайы қорғаныс құралдарында жұмыс істеу;
7. Кинологиялық бригада құрамында қызметтік итпен әрекет ету;
8. Стресс пен кедергінің әртүрлі деңгейлері бар нақты жағдайларды имитациялайтын сценарийлерді енгізіңіз.
Білімдер:
1.Иттердің анатомиясы мен физиологиясының негіздері;
2. Этология негіздері;
3. Тәрбиелік оқыту әдістері;
4.Күшіктерге арналған құрал-жабдықтардың түрлері;
5.Күшікті әртүрлі тітіркендіргіштерге және қоршаған орта жағдайларына дағдыландыру әдістері;
6. Күшікке негізгі командаларға үйрету әдістері;
7. Күшіктің ізденіс әрекетін дамыту әдістері;
8. Қызметтік иттердегі төзімділікті дамыту әдістері;
9. Қызметтік иттердің ептілігін дамытудың техникасы мен әдістері ;
10. Қызметтік иттерді әртүрлі кедергілерден өтуге үйрету әдістері;
11. Қызметтік иттерді оқыту мен оқытуға арналған стандартты және стандартты емес жабдықты пайдалану тәртібі;
12. Қызметтік иттердің иіс сезу қабілетін мақсатты иістерді іздеу үшін қолдану дағдыларын дамыту әдістері мен жолдары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік пен сенімділік
қарым-қатынас дағдылары
Дене дайындығы
Эмоционалды тұрақтылық
Шыдамдылық пен төзімділік
Жануарларға деген сүйіспеншілік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

1 Приказ министра обороны РК от 23 сентября 2022 года № 821. зарегистрирован в министерстве юстиции РК 26 сентября 2022 года № 29800 "Об утверждении правил организации кинологической деятельности органов военной полиции вооруженных сил РК". 2. Постановление Правительства РК № 507 ДСП от 12 мая 2011г. "Правила авиационной безопасности РК". 3. Постановление Правительства РК № 673 ДСП от 23 октября 2017 года "Программа авиационной безопасности гражданской авиации РК". 4. Постановление Правительства РК № 1509 от 31 декабря 2010 года "Об утверждении специального перечня должностных лиц РК, перевозимых на воздушном транспорте, в отношении которых досмотр не производится". 5. Приказ исполняющего обязанности Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 27 июля 2023 года № 548 "Об утверждении перечня опасных веществ и предметов, а также всех видов наркотиков, запрещенных пассажирам к перевозке на гражданских ВС". 6. Приказ Министра по инвестициям и развитию РК № 423 ДСП от 31 марта 2015 года "Об утверждении Правил предполетного и специального досмотров ВС".
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Инспектор-вожатый служебных собак
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
21. Наименование государственного органа: Министерство транспорта РК.
Исполнитель: Мырзагалиев Ербакыт Орынгалиевич, +7 (717) 257 21 91, e.myrzagaliev@transport.gov.kz.
22. Организации (предприятия) участвующие в разработке: АО "Академия гражданской авиации".
Руководитель проекта: Жакупов Кайрат Болатович, k.zhakupov@agakaz.kz, +7 (701) 158 54 52.
Исполнители: Асильбекова Индира Жаксыбаевна, a.indira71@mail.ru, +7 (701) 355 34 69;
Конакбай Зарина Еркинбековна, +7 (707) 025 64 38, Konakbay.zarina@mail.ru.
23. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: 8 ноября 2024 года.
24. Национальный орган по профессиональным квалификациям: 29 октября 2024 года.
25. Национальная палата предпринимателей РК "Атамекен": 4 декабря 2024 года.
26. Номер версии и год выпуска: версия 1, 2024 года.
27. Дата ориентировочного пересмотра: 31 декабря 2027 года.
Приложение 15 к приказу
исполняющего обязанности
Министра транспорта
Республики Казахстан
от 19 декабря 2024 года № 418
Профессиональный стандарт: "Профессиональная подготовка авиационного персонала"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Профессиональная подготовка авиационного персонала" применяется в сфере гражданской авиации и охватывает требования к квалификации, компетенциям и навыкам специалистов, занимающихся обучением и подготовкой авиационного персонала. Профессиональный стандарт актуален для учебных заведений, учебных центров и организаций, предоставляющих образовательные услуги в области авиации, включая подготовку пилотов, специалистов по техническому обслуживанию, а также персонала наземного обслуживания и безопасности. Он служит основой для разработки учебных программ, курсов и аттестации, обеспечивая соответствие международным и национальным требованиям в области подготовки авиационного персонала. Профессиональный стандарт также направлен на повышение качества и безопасности авиаперевозок путем обеспечения высококвалифицированного кадрового обеспечения.

1 ҚР Қорғаныс министрінің 2022 жылғы 23 қыркүйектегі N 821 бұйрығы . ҚР Әділет министрлігінде 2022 жылы 26 қыркүйекте N 29800 тіркелді. " ҚР Қарулы Күштері әскери полиция органдарының кинологиялық қызметін ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" 2. ҚР Үкіметінің 2011 жылғы 12 мамырдағы N 507 ҚБП Қаулысы. "ҚР авиациялық қауіпсіздік ережелері". 3. "ҚР азаматтық авиациясының авиациялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету бағдарламасы" ҚР Үкіметінің 2017 жылғы 23 қазандағы N 673 ҚБП қаулысы. 4. "Әуе көлігімен тасымалданатын, өздеріне қатысты тексеру жүргізілмейтін ҚР лауазымды адамдарының арнайы тізбесін бекіту туралы" ҚР Үкіметінің 2010 жылғы 31 желтоқсандағы N 1509 Қаулысы. 5. Әрекет ету тәртібі . " Азаматтық әуе кемелерінде жолаушыларды тасымалдауға тыйым салынған қауіпті заттар мен заттардың, сондай-ақ есірткінің барлық түрлерінің тізбесін бекіту туралы" ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 27 шілдедегі N 548. 6. "Әуе кемелерін ұшу алдындағы және арнайы тексеруден өткізу қағидаларын бекіту туралы" ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы N 423 ҚБП бұйрығы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Инспектор қызметтік иттердің жетекшісі
4-ші тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
21. Мемлекеттік органның атауы: Қазакстан Республикасының Көлік министрлігі.
Орындаушы: Мырзагалиев Ербакыт Орынгалиевич, +7 (717) 257 21 91, e.myrzagaliev@transport.gov.kz.
22. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар): "Азаматтық авиация академиясы" АҚ.
Жоба жетекшісі: Жакупов Кайрат Болатович, k.zhakupov@agakaz.kz, +7 (701) 158 54 52.
Орындаушылар: Асильбекова Индира Жаксыбаевна, a.indira71@mail.ru, +7 (701) 355 34 69.
Конакбай Зарина Еркинбековна, Konakbay.zarina@mail.ru, +7 (707) 025 64 38.
23. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2024 жылғы 8 қараша.
24. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2024 жылғы 29 қазан.
25. "Атамекен" ҚР Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2024 жылғы 4 желтоқсан.
26. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: Нұсқа 1, 2024 жыл.
27. Болжалды қайта қарау күні: 2027 жылғы 31 желтоқсан.
Қазақстан Республикасы
Көлік министрінің
міндетін атқарушының
2024 жылғы 19 желтоқсандағы
№ 418 бұйрығына
15-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Авиация персоналын кәсіптік даярлау"
1-ші тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолдану аясы: "Авиация персоналын кәсіптік даярлау" кәсіптік стандарты азаматтық авиация саласында қолданылады және авиация персоналын оқытумен және даярлаумен айналысатын мамандардың машықтілігіне, құзыреттілігі мен дағдыларына қойылатын талаптарды қамтиды. Кәсіптік стандарт ұшқыштарды, техникалық қызмет көрсету мамандарын, сондай-ақ жердегі қызмет көрсететін және қауіпсіздік персоналын даярлауды қоса алғанда, авиация саласында білім беру қызметтерін ұсынатын оқу орындары, оқу орталықтары мен ұйымдар үшін өзекті болып табылады. Ол авиация персоналын даярлау саласындағы халықаралық және ұлттық талаптарға сәйкестікті қамтамасыз ете отырып, оқу бағдарламаларын, курстарды және аттестаттауды әзірлеу үшін негіз болып табылады.

2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) инструктор авиационного учебного центра – лицо, осуществляющее непосредственную деятельность по профессиональной подготовке и проверке навыков у авиационного персонала в соответствии со своей квалификацией;
2) авиационный персонал – физические лица, имеющие специальную и (или) профессиональную подготовку, осуществляющие деятельность по выполнению и обеспечению полетов воздушных судов, воздушных перевозок и авиационных работ, техническому обслуживанию воздушных судов, организации и обслуживанию воздушного движения, управлению воздушным движением;
3) профессиональная подготовка авиационного персонала – первоначальная подготовка, переподготовка и поддержание профессионального уровня;
4) административное обеспечение – действия, связанные с организацией проведения тестирования физических лиц в целях определения уровня владения английским языком по шкале ИКАО, включая организационные процедуры, обеспечение регистрации кандидатов, ведение и хранение документации и электронных данных, подготовку требуемого оборудования, программных средств, помещения и обеспечение их функциональной работоспособности (материально-техническое обеспечение);
5) первоначальная подготовка – процесс профессионального образования лица, не имеющего авиационной профессии или специальности, а также специалистов отрасли гражданской авиации с целью освоения новой авиационной профессии и специальности с выдачей документов установленного образца;
6) квалификационная отметка – запись, сделанная в свидетельстве или имеющая к нему отношение, являющаяся его частью, в которой указываются особые условия, права или ограничения, относящиеся к этому свидетельству;
7) цель подготовки – четкая формулировка, состоящая из трех частей, т. е. желаемые показатели эффективности или что слушатель предположительно должен уметь делать по окончании срока подготовки (или по окончании тех или иных конкретных этапов подготовки), стандарт эффективности, который должен быть достигнут для подтверждения уровня квалификации слушателя, и условия, в которых слушатель должен демонстрировать свою квалификацию;
8) экзаменатор (оценщик, аттестующий) – физическое лицо, обладающее соответствующей квалификацией, уполномоченное и назначенное уполномоченным органом проводить оценку теоретических знаний и/или практических навыков авиационного персонала, специалистов с целью выдачи/продления свидетельств/квалификационных отметок и допуска к самостоятельной деятельности;

2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) авиациялық оқу орталығының инструкторы – өз біліктілігіне сәйкес авиациялық персоналын кәсіби даярлау және дағдыларын тексеру бойынша тікелей қызметті жүзеге асыратын тұлға;
2) авиациялық персоналы – арнайы және (немесе) кәсіби даярлығы бар, әуе кемелерін ұшыруды, әуе тасымалдарын және авиациялық жұмыстарды орындау, әуе кемелерін техникалық қызмет көрсету, әуе қозғалысын ұйымдастыру және қамтамасыз ету, әуе қозғалысын басқару бойынша қызмет атқаратын физикалық тұлғалар;
3) авиациялық персоналын кәсіби даярлау – бастапқы даярлау, қайта даярлау және кәсіби деңгейін қолдау;
4) әкімшілік қамтамасыз ету – жеке тұлғалардың ИКАО шкаласы бойынша ағылшын тілін меңгеру деңгейін анықтау мақсатында тестілеуді ұйымдастырумен байланысты әрекеттер, оның ішінде ұйымдастырушылық рәсімдер, кандидаттардың тіркелуін қамтамасыз ету, құжаттама мен электронды деректерді жүргізу және сақтау, қажетті жабдықтарды, бағдарламалық құралдарды, орындарды дайындау және олардың функционалдық жұмысын қамтамасыз ету (материалдық-техникалық қамтамасыз ету);
5) бастапқы даярлау – авиациялық мамандығы немесе білімі жоқ тұлғаның кәсіби білім алу процесі, сондай-ақ азаматтық авиация саласының мамандары үшін жаңа авиациялық мамандық пен білімі игеру мақсатында, белгіленген үлгідегі құжаттарды беру;
6) біліктілік белгісі – куәлікте жасалған жазба немесе оған қатысты, оның бөлігін құрайтын, осы куәлікке қатысты ерекше жағдайлар, құқықтар немесе шектеулер көрсетілген жазба;
7) даярлықтың мақсаты – үш бөліктен тұратын нақты формулировка, яғни, тыңдаушының даярлық мерзімінің (немесе нақты даярлық кезеңдерінің) аяқталуында не істей алатынын күтілетін тиімділік көрсеткіштері, тыңдаушының біліктілік деңгейін растайтын тиімділік стандарты, және тыңдаушының өз біліктілігін көрсетуі тиіс шарттар;
8) емтихан алушы (бағалаушы, аттестациялайтын) – теориялық білімдер мен/немесе авиациялық персоналдың практикалық дағдыларын бағалауға, куәліктерді/квалификациялық белгілерді беру/ұзарту және тәуелсіз қызметке рұқсат беру үшін уәкілетті органмен тағайындалған және уәкілетті біліктілікке ие тұлға;

9) валидность – степень, с которой результаты теста позволяют делать адекватные, обоснованные и соответствующие целям тестирования заключения относительно уровня владения английским языком;
10) тренажерная подготовка – этап процесса профессиональной подготовки авиационного персонала, при прохождении которого обучаемый приобретает, поддерживает и совершенствует практические навыки и умения с помощью имитирующих устройств, утвержденных уполномоченным органом в сфере гражданской авиации;
11) переподготовка – процесс обучения специалистов отрасли гражданской авиации, направленный на изучение авиационной техники, приобретение новых (дополнительных) профессиональных знаний, навыков умений;
12) практическая подготовка (элемент) – этап процесса профессиональной подготовки специалистов отрасли гражданской авиации, при прохождении, которого обучаемый приобретает, поддерживает и совершенствует практические навыки и умения работы на воздушном суде, объектах эксплуатации, тренажерах, интерактивных средствах обучения, лабораторном и стендовом оборудовании, а также с отдельными устройствами, агрегатами и компонентами;
13) менеджер по обеспечению качества – административный работник (руководитель младшего звена), непосредственно осуществляющий реализацию мероприятий в соответствии с ответственностью за выполнение функции отслеживания состояния качества, обеспечение соответствующей документацией, выполнение требуемых корректирующих действий по устранению недостатков;
14) стажировка – обучение на рабочем месте под руководством лица, обеспечивающего обучение, в целях практического овладения специальностью, адаптации к объектам обслуживания и управления, а также быстрого ориентирования на рабочем месте и освоения новых приемов работы;
15) теоретическая подготовка – этап процесса профессиональной подготовки, при прохождении которого обучаемый приобретает специальные теоретические знания, а также поддерживает и совершенствует их в соответствии с утвержденными программами обучения
16) администратор теста (тестирующей системы) – лицо, осуществляющее административное обеспечение;
17) менеджер по безопасности полетов – административный работник (руководитель младшего звена), непосредственно осуществляющий реализацию мероприятий в соответствии с ответственностью по обеспечению справочными материалами и инструкциями для планирования, внедрения и функционирования системы управления безопасностью полетов АУЦ.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) АУЦ – авиационный учебный центр;

9) валидтілік – тест нәтижелерінің ағылшын тілін меңгеру деңгейі туралы нақты, негізделген және тестілеудің мақсаттарына сәйкес қорытындылар жасау дәрежесі;
10) жаттығу жаттығулары – авиациялық персоналдың кәсіби даярлығының процесінің кезеңі, онда оқу процесінде оқушы имитациялық құрылғылардың көмегімен практикалық дағдылар мен қабілеттерді игеріп, қолдайды және жетілдіреді, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органмен бекітілген;
11) қайта даярлау – азаматтық авиация саласының мамандарының авиациялық техникасын зерттеу, жаңа (қосымша) кәсіби білім, дағдылар мен қабілеттерді игеруге бағытталған оқу процесі;
12) практикалық даярлау (элемент) – азаматтық авиация саласының мамандарының кәсіби даярлығының процесінің кезеңі, онда оқушы әуе кемесінде, пайдаланылатын объектілерде, тренажерлерде, интерактивті оқыту құралдарында, зертханалық және стендтік жабдықтарда, сондай-ақ жеке құрылғылар, агрегаттар және компоненттерде жұмыс істеуге қажетті практикалық дағдылар мен қабілеттерді игеріп, қолдайды және жетілдіреді;
13) сапа менеджменті жүйесі жөніндегі маман – сапа жағдайын бақылау функциясын орындау жауапкершілігіне сәйкес іс-шараларды жүзеге асыратын, тиісті құжаттамамен қамтамасыз ететін, кемшіліктерді жою үшін қажетті түзетуші әрекеттерді орындауға жауапты әкімшілік қызметкер (құрамдас бөлімше басшысы);
14) тұғырылым – мамандықты практикалық игеру, қызмет көрсету объектілеріне және басқаруға бейімделу, жұмыс орнында тез бейімделу және жаңа жұмыс әдістерін меңгеру мақсатында оқытушының жетекшілігімен жұмыс орнында оқу;
15) теориялық даярлау – кәсіби даярлық процесінің кезеңі, онда оқушы арнайы теориялық білімдерді игеріп, бекітілген оқу бағдарламаларына сәйкес оларды қолдайды және жетілдіреді;
16) тест әкімшісі (тестілеу жүйесінің) – әкімшілік қамтамасыз етуді жүзеге асыратын тұлға;
17) ұшу қауіпсіздігі менеджері – ұшу қауіпсіздігі жүйесін жоспарлау, енгізу және жұмыс істету үшін анықтамалық материалдар мен нұсқаулықтармен қамтамасыз ету жауапкершілігіне сәйкес іс-шараларды жүзеге асыратын әкімшілік қызметкер (құрамдас бөлімше басшысы).
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
1) АОО – авиациялық оқу орталығы;

7. Краткое описание профессионального стандарта: включает общие критерии, характерные для осуществления специализированной деятельности, направленной на профессиональную подготовку и квалификационное соответствие авиационного персонала, участвующего в процессах пассажирских и грузовых перевозок по воздуху.
8. Перечень карточек профессий:
1) Первые руководители учреждений, организаций и предприятий – 8 уровень ОРК;
2) Другие руководители (управляющие) специализированных подразделений по другим сферам услуг, н.в.д.г. – 7 уровень ОРК;
3) Разработчик курсов – 6 уровень ОРК;
4) Специалисты по разработке профессиональных программ и учебно-методических пособий – 6 уровень ОРК;
5) Инструктор (тренинги, переподготовка и повышение квалификации) – 6 уровень ОРК;
6) Инструктор по теоретической подготовке – 6 уровень ОРК;
7) Инструктор тренажера – 6 уровень ОРК;
8) Экзаменатор (тренинги, переподготовка и повышение квалификации) – 6 уровень ОРК;
9) Инженер-инспектор по безопасности полетов – 6 уровень ОРК;
10) Специалист по системе менеджмента качества – 6 уровень ОРК;
11) Специалист по техническим средствам обучения – 5 уровень ОРК;
12) Методист по профессиональным программам – 4 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Первые руководители учреждений, организаций и предприятий":
Код группы:
1210-0
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Первые руководители учреждений, организаций и предприятий
Уровень квалификации по ОРК:
8
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения РК от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих". Зарегистрирован в Министерстве юстиции РК 31 декабря 2020 года № 22003.
Параграф 91. Директор (Генеральный директор, Исполнительный директор, Президент, Председатель правления, Управляющий) организации
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (докторантура PhD, ученая степень доктора PhD, степень доктора PhD по профилю, кандидата наук, доктора наук)
Специальность:
Инженерия и инженерное дело
Квалификация:
-
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Инженерия и инженерное дело
Квалификация:
-
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Инженерия и инженерное дело
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:

7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Әуе арқылы жолаушылар және жүк тасымалдау процестеріне қатысатын авиация персоналын кәсіптік даярлауға және біліктілікке сәйкестендіруге бағытталған мамандандырылған қызметті жүзеге асыруға тән жалпы өлшемшарттарды қамтиды.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Мекемелердің, ұйымдардың және кәсіпорындардың бірінші басшылары – 8 СБШ-нің деңгейі;
2) Б.т.е., басқа қызмет көрсету салалары бойынша мамандандырылған бөлімшелердің басқа басшылары (басқарушылары) – 7 СБШ-нің деңгейі;
3) Курстардың әзірлеушісі – 6 СБШ-нің деңгейі;
4) Кәсіби білім беру бағдарламаларын және оқу-әдістемелік құралдарын әзірлеу бойынша мамандар – 6 СБШ-нің деңгейі;
5) Инструктор (тренингтер, қайта даярлау және біліктілікті арттыру) – 6 СБШ-нің деңгейі;
6) Теориялық дайындық жөніндегі инструктор – 6 СБШ-нің деңгейі;
7) Тренажер инструкторы – 6 СБШ-нің деңгейі;
8) Емтихан алушы (тренингтер, қайта даярлау және біліктілікті арттыру) – 6 СБШ-нің деңгейі;
9) Ұшу қауіпсіздігі жөніндегі инженер-инспектор – 6 СБШ-нің деңгейі;
10) Сапа менеджменті жүйесі жөніндегі маман – 6 СБШ-нің деңгейі;
11) Оқытудың техникалық құралдары жөніндегі маман – 5 СБШ-нің деңгейі;
12) Кәсіптік бағдарламалар жөніндегі әдіскер – 4 СБШ-нің деңгейі.
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "Мекемелердің, ұйымдардың және кәсіпорындардың бірінші басшылары":
Топтың коды:
1210-0
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Мекемелердің, ұйымдардың және кәсіпорындардың бірінші басшылары
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
8
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. ҚР Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 болып тіркелді.
91-Параграф. Ұйымның директоры (Бас директор, атқарушы директор, Президент, басқарма төрағасы, басқарушы)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (PhD докторантура, PhD дәрежесі, осы саладағы PhD дәрежесі, ғылым кандидаты, ғылым докторы)
Мамандық:
Инженерия және инженерлік іс
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Инженерия және инженерлік іс
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Инженерия және инженерлік іс
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:

Не менее 5 лет практического опыта руководства организацией (подразделением) и(или) не менее 3 лет работы на должностях согласно данного ПС, не ниже 6 квалификационного уровня.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
1210-0-012 - Генеральный директор управления (агентства) гражданской авиации
Основная цель деятельности:
Обеспечение жизнеспособности и эффективного развития организации путем разработки и систематического пересмотра стратегии развития, планирования, управления, координации и оценки общей деятельности предприятия или организации.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Формирование миссии, ценностей, культуры, политики и стратегии
2. Руководство предприятием (организацией)
3. Осуществление мониторинга и оценки деятельности.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Формирование миссии, ценностей, культуры, политики и стратегии
Навык 1:
Разработка и утверждение миссии, целей и политики предприятия (организации)
Умения:
1.Определять политику, стратегию деятельности организации и механизм их реализации.
2.Организовать работу и эффективное взаимодействие всех структурных подразделений, направляет их деятельность на развитие и совершенствование гибкого и мобильного производства товаров и услуг, быстро реагирующих на нововведения и изменение рыночной ситуации с учетом социальных и рыночных приоритетов.
3.Обеспечивать повышение эффективности работы организации, увеличение прибыли.
4.Принимать меры по обеспечению организации квалифицированными кадрами, рациональному использованию и развитию их профессиональных знаний и опыта, созданию безопасных и благоприятных для жизни и здоровья условий труда, соблюдению требований законодательства об охране окружающей среды, формированию благоприятной психологической атмосферы в коллективе.
5. Обеспечивать сочетание экономических и административных методов руководства, обсуждение и решение производственных и иных вопросов, материальных и моральных стимулов повышения эффективности производства.
Знания:
1. Законодательные, иные нормативные правовые акты и акты государственных органов, регламентирующие производственно-хозяйственную и финансово-экономическую деятельность организации.
2.Методические и иные материалы иных органов, касающиеся деятельности организации.
3. Профиль, специализацию и особенности структуры организации.
4. Производственные мощности и кадровые ресурсы организации.
5. Технологию производства продукции организации.
6. Налоговое законодательство.

Ұйымды (бөлімшені) басқарудың кемінде 5 жыл практикалық тәжірибесі және(немесе) осы БА сәйкес лауазымдарда кемінде 3 жыл жұмыс өтілі, 6- Біліктілік деңгейінен төмен емес.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
1210-0-012 - Азаматтық авиация басқармасының (агентігінің) бас директоры
Қызметтің негізгі мақсаты:
Кәсіпорынның немесе ұйымның жалпы қызметін дамыту, жоспарлау, басқару, үйлестіру және бағалау стратегиясын әзірлеу және жүйелі түрде қайта қарау арқылы ұйымның өміршеңдігі мен тиімді дамуын қамтамасыз ету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Миссияны, құндылықтарды, мәдениетті, саясатты және стратегияны қалыптастыру
2. Кәсіпорынды (ұйымды)басқару
3. Қызметті мониторингілеу мен бағалауды жүзеге асыру
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Миссияны, құндылықтарды, мәдениетті, саясатты және стратегияны қалыптастыру
Дағды 1:
Кәсіпорынның (ұйымның)миссиясын, мақсаттары мен саясатын әзірлеу және бекіту
Машықтар:
1. Ұйым қызметінің саясатын, стратегиясын және оларды іске асыру тетігін айқындау.
2. Барлық құрылымдық бөлімшелердің жұмысын және тиімді өзара іс-қимылын ұйымдастыру, олардың қызметін әлеуметтік және нарықтық басымдықтарды ескере отырып, жаңашылдықтарға және нарықтық жағдайдың өзгеруіне жылдам ден қоятын тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің икемді және ұтқыр өндірісін дамытуға және жетілдіруге бағыттау.
3. Ұйым жұмысының тиімділігін арттыруды, пайданы ұлғайтуды қамтамасыз ету.
4. Ұйымды Машықті кадрлармен қамтамасыз ету, олардың кәсіби білімі мен тәжірибесін ұтымды пайдалану және дамыту, өмір мен денсаулық үшін қауіпсіз және қолайлы еңбек жағдайларын жасау, қоршаған ортаны қорғау туралы заңнаманың талаптарын сақтау, ұжымда қолайлы психологиялық атмосфераны қалыптастыру жөнінде шаралар қабылдау
5. Басшылықтың экономикалық және әкімшілік әдістерін үйлестіруді, өндірістік және өзге де мәселелерді талқылау мен шешуді, өндіріс тиімділігін арттырудың материалдық және моральдық ынталандырылуын қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Ұйымның өндірістік-шаруашылық және қаржы-экономикалық қызметін реттейтін заңнамалық, өзге де нормативтік құқықтық актілер және мемлекеттік органдардың актілері.
2.Ұйымның қызметіне қатысты өзге органдардың әдістемелік және өзге де материалдары.
3. Ұйым құрылымының профилі, мамандануы және ерекшеліктері.
4. Ұйымның өндірістік қуаты және кадрлық ресурстары.
5. Ұйым өнімдерін өндіру технологиясы.
6. Салық заңнамасы.

Параграф 80. Заместитель директора (Директор, Вице-президент) по управлению персоналом
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Инженерия и инженерное дело
Квалификация:
-
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Инженерия и инженерное дело
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Эксплуатационный (не управленческий или общеадминистративный) технологический опыт по приобретенной авиационной специальности (имевшийся ранее или действующий) в предприятиях гражданской авиации (летный и кабинный экипаж, персонал по ТО / ТОиР ВС, ОВД, эксплуатации авиационных радиотехнических систем, аэродромного обслуживания, обеспечению полетов (по установленным согласно Закона об ИВПиДА видам), персонал по авиационной наземной технике) не менее 3-х лет. (кроме инструкторов по авиационному английскому языку-лингвистов).
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
1439-9-026 - Начальник сектора (функционального в прочих областях деятельности)
1325-4-004 - Начальник авиации
Основная цель деятельности:
Эффективное развитие деятельности и персонала, продвижение услуг профессиональной подготовки, соответствие сертификационным требованиям, участие в разработке отраслевых стандартов, обеспечение методической целостности процессов, планирование персонала, отчетность перед руководством и участие в инновационных проектах.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Административно-управленческая деятельность
2. Обеспечение эффективной деятельности
3. Анализ конкурентоспособности и стратегическое планирование деятельности
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Административно-управленческая деятельность
Навык 1:
Планирование и контроль деятельности структурного подразделения
Умения:
1. Планировать учебный процесс.
2. Определять формы, методы и сроки обучения.
3. Контролировать реализацию подготовки и обеспечения учебного процесса.
4. Планировать и контролировать учебно-методическую нагрузку инструкторов.
5. Формировать цели в области обеспечения качества и безопасности полетов.
6. Определять методологию подготовки.
7. Планировать подготовку персонала.
8. Анализировать качественные показатели, контролировать эффективность и систематичность занятий.
9. При необходимости взаимодействовать с менеджерами по обеспечению качества, безопасности полетов и обеспечению процессов.
10. Разрабатывать меры коррекции и корректирующие (предупреждающие) действия по выявленным несоответствиям в результате аудитов.

80-параграф. Персоналды басқару бойынша директордың орынбасары (директор, вице-президент)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Инженерия және инженерлік іс
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Инженерия және инженерлік іс
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Азаматтық авиация кәсіпорындарында (ұшу және кабиналық экипаж, ТҚК / ТҚКжЖ ӘК, ӘҚҚК бойынша персонал, авиациялық радиотехникалық жүйелерді пайдалану, әуеайлаққа қызмет көрсету, ұшуды қамтамасыз ету (ӘКПЖАҚ туралы Заңға сәйкес белгіленген түрлер бойынша) сатып алынған авиациялық мамандық (бұрын болған немесе қолданыста болған) бойынша пайдалану (басқарушылық емес немесе жалпы әкімшілік) технологиялық тәжірибесі, ұшуды қамтамасыз ету бойынша персонал авиациялық жерүсті техникасы) кемінде 3 жыл. (авиациялық ағылшын тілі нұсқаушыларынан басқа-лингвистер).
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
1439-9-026 - Сектор бастығы (қызметтің басқа да салаларында фукнционалдық)
1325-4-004 - Авиация бастығы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Қызмет пен персоналды тиімді дамыту, кәсіптік даярлау қызметтерін ілгерілету, сертификаттау талаптарына сәйкестігі, салалық стандарттарды әзірлеуге қатысу, процестердің әдістемелік тұтастығын қамтамасыз ету, персоналды жоспарлау, басшылық алдында есеп беру және инновациялық жобаларға қатысу.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Әкімшілік-басқару қызметі
2. Тиімді қызметті қамтамасыз ету
3. Бәсекеге қабілеттілікті талдау және қызметті стратегиялық жоспарлау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Әкімшілік-басқару қызметі
Дағды 1:
Құрылымдық бөлімшенің қызметін жоспарлау және бақылау
Машықтар:
1. Оқу процесін жоспарлау.
2. Оқыту формаларын, әдістері мен мерзімдерін анықтаңыз.
3. Оқу процесін дайындау мен қамтамасыз етуді іске асыруды бақылау.
4. Нұсқаушылардың оқу-әдістемелік жүктемесін жоспарлау және бақылау.
5. Ұшу сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласындағы мақсаттарды қалыптастыру.
6. Дайындық әдістемесін анықтаңыз.
7. Қызметкерлерді даярлауды жоспарлау.
8. Сапалық көрсеткіштерді талдау, сабақтардың тиімділігі мен жүйелілігін бақылау.
9. Қажет болған жағдайда сапаны, ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету және процестерді қамтамасыз ету жөніндегі менеджерлермен өзара іс-қимыл жасау.
10. Аудит нәтижесінде анықталған сәйкессіздіктер бойынша түзету шараларын және түзету (ескерту) әрекеттерін әзірлеу.

11. Планировать разработку учебно-методических комплексов.
12. Определять порядок работы и должностные обязанности персонала.
13. Разрабатывать стратегические направления деятельности, нормативные и регламентные документы.
14. Проводить занятия и оценивать разработки
Знания:
1. Основы управления персоналом, кризис и риск менеджмент.
2. Инструменты и процедуры внутреннего аудита, управления документацией и записями.
3. Внутренние руководства предприятия.
4. Нормы, принципы и правила организации и проведения внутреннего аудита.
5. Установленные эксплуатационные процедуры и правила.
6. Основы Time-менеджмента.
7. Области, в которых реализуются этапы профессиональной подготовки.
8. Аспекты обучения взрослых и основы андрагогики.
9. Программы профессиональной подготовки авиационного персонала.
10. Внутренние регламенты по обеспечению качества и безопасности полетов.
11. Требования к деятельности АУЦ.
12. Система профессиональной подготовки авиационного персонала.
13. Система выдачи свидетельств авиационному персоналу.
14. Конъюнктура и учебная деятельность сторонних организаций в области подготовки и аттестации персонала.
15. Механизмы стимулирования и мотивации работников.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Обеспечение эффективной деятельности
Навык 1:
Организация постоянного улучшения качества предоставляемых продуктов и услуг
Умения:
1. Определять Политику деятельности предприятия.
2. Проводить качественные собеседования для отбора перспективных и профессиональных специалистов.
3. Мотивировать и стимулировать работников на стратегические и амбициозные результаты.
4. Определять трудности, проблемные места и риски, и обеспечивать их устранение, минимизацию, а также мотивировать и внедрять процесс подготовки кадрового резерва.
5. Вести продуктивные встречи и успешные переговоры.
6. Создавать из коллектива команду, в которой происходит понимание важности вклада каждого, движение в одном направлении (тимбилдинги, совместные проекты, объединяющие цели и т.п.) и эффективное взаимодействие.
7. Анализировать затраты, определять необходимость и проводить оптимизацию статей расходов.
8. Проводить интеграцию и обучение работников.
9. Создавать условия для обучения и аттестации сотрудников, для внедрения новых технологий.
Знания:
1. Методы, стандарты, требования и способы улучшения качества.
2. Технологии целеполагания.
3. Способы мотивации персонала.
4. Принципы и правила подбора правильных (с требуемыми качествами, знаниями и навыками) людей, прохождение тренинга по подбору персонала.

11. Оқу-әдістемелік кешендерді әзірлеуді жоспарлау.
12. Қызметкерлердің жұмыс тәртібі мен лауазымдық міндеттерін анықтау.
13. Қызметтің стратегиялық бағыттарын, нормативтік және регламенттік құжаттарды әзірлеу.
14. Сабақтарды өткізу және әзірлемелерді бағалау
Білімдер:
1. Персоналды басқару негіздері, дағдарыс және тәуекел менеджмент.
2. Ішкі аудит, құжаттама мен жазбаларды басқару құралдары мен процедуралары.
3. Кәсіпорынның ішкі басшылығы.
4. Ішкі аудитті ұйымдастыру және жүргізу нормалары, қағидаттары мен қағидалары.
5. Белгіленген пайдалану рәсімдері мен ережелері.
6. Уақытты басқару негіздері.
7. Кәсіптік даярлау кезеңдері іске асырылатын салалар.
8. Ересектерді оқыту аспектілері және андрагогика негіздері.
9. Авиациялық персоналды кәсіби даярлау бағдарламалары.
10. Ұшу сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі ішкі регламенттер.
11. АОО қызметіне қойылатын талаптар.
12. Авиациялық персоналды кәсіби даярлау жүйесі.
13. Авиациялық персоналға куәлік беру жүйесі.
14. Персоналды даярлау және аттестаттау саласындағы сыртқы ұйымдардың конъюнктурасы және оқу қызметі.
15. Қызметкерлерді ынталандыру және ынталандыру тетіктері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Тиімді қызметті қамтамасыз ету
Дағды 1:
Ұсынылатын өнімдер мен қызметтердің сапасын үнемі жақсартуды ұйымдастыру
Машықтар:
1. Кәсіпорынның саясатын анықтаңыз.
2. Перспективалы және кәсіби мамандарды іріктеу үшін сапалы әңгімелесулер өткізу.
3. Қызметкерлерді стратегиялық және өршіл нәтижелерге ынталандыру және ынталандыру.
4. Қиындықтарды, проблемалық жерлер мен тәуекелдерді анықтау және оларды жоюды, азайтуды қамтамасыз ету, сондай-ақ кадрлық резервті дайындау процесін ынталандыру және енгізу.
5. Нәтижелі кездесулер мен сәтті келіссөздер жүргізу.
6. Ұжымнан әркімнің үлесінің маңыздылығын түсінетін команда құру, бір бағытта қозғалыс (команда құру, мақсаттарды біріктіретін бірлескен жобалар және т.б.) және тиімді өзара әрекеттесу.
7. Шығындарды талдау, қажеттілікті анықтау және шығындар баптарын оңтайландыру.
8. Қызметкерлерді интеграциялау және оқыту.
9. Қызметкерлерді оқыту және аттестаттау, жаңа технологияларды енгізу үшін жағдайлар жасау.
Білімдер:
1. Сапаны жақсарту әдістері, стандарттары, талаптары және әдістері.
2. Мақсат қою технологиялары.
3. Қызметкерлерді ынталандыру тәсілдері.
4. Дұрыс адамдарды таңдау принциптері мен ережелері (қажетті қасиеттермен, біліммен және дағдылармен), кадрларды іріктеу бойынша тренингтен өту.

5. Различные виды, способы определения типов личностей и складов характеров, их слабые и сильные стороны - для определения лучших кандидатов и лучших способах взаимодействия с ними.
6. Специфика гражданской авиации, основные законы и правила, структура взаимодействия в авиационной системе.
7. Способы критического, творческого мышления, мозгового штурма.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Себестоимость и ценообразование
Умения:
1. Определять расходы, издержки, себестоимость.
2. Рассчитывать и определять стоимость предлагаемых товаров и услуг.
3. Проводить конкурентный анализ, определять и критически оценивать ценовую политику.
Знания:
1. Методы проведения расчетов, экономического анализа, выявления внутрихозяйственных резервов.
2. Основы учета и финансового анализа, схем кредитования.
3. Технологии процессов.
4. Пропорции и закономерности влияния скидок на прибыль.
5. Ценовую и технологическую ситуацию на рынке.
6. Подходы, способы и инструменты маркетинга, логистики и финансов для задач ценообразования.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Анализ расходов и их оптимизация.
Умения:
1. Анализировать статьи расходов, находить разумные способы их контроля и оптимизации.
2. Мотивировать проведение оптимизации всеми руководителями.
3. Внедрять и поощрять разумное потребление ресурсов (например, экономия электроэнергии).
4. Вести продуктивные встречи и успешные переговоры с поставщиками и клиентами.
5. Рассматривать альтернативных поставщиков услуг.
6. Рассматривать варианты привлечения сторонних организаций по выполнению некоторых услуг (консалтинг специалистов вместо найма, услуги проведения инвентаризаций и др.).
Знания:
1. Методы хозяйствования и финансового менеджмента.
2. Методы проведения расчетов, экономического анализа хозяйственно-финансовой деятельности организации, выявления внутрихозяйственных резервов.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Анализ конкурентоспособности и стратегическое планирование деятельности
Навык 1:
Определение положения на рынке относительно конкурентов
Умения:
1. Анализировать конкурентную среду на региональном и международном уровне.
2. Проводить мониторинг состояния, анализ технического и инфраструктурного развития, а также конкурентной ситуации по сравнению с другими АУЦ.
3. Отслеживать динамику отрасли.
4. Определять сильные и слабые стороны АУЦ.
5. Определять риски и их минимизировать.
6. Определять занимаемую долю рынка и уровень оказываемых услуг относительно конкурентов.
7. Определять способы улучшения позиций на рынке и ее занимаемой доли.
Знания:

5. Әр түрлі түрлер, жеке тұлғалардың типтері мен кейіпкерлер қоймаларын анықтау тәсілдері, олардың әлсіз және күшті жақтары - ең жақсы үміткерлерді және олармен қарым-қатынастың ең жақсы тәсілдерін анықтау.
6. Азаматтық авиацияның ерекшелігі, негізгі заңдары мен ережелері, авиациялық жүйедегі өзара іс-қимыл құрылымы.
7. Сыни, шығармашылық ойлау, миға шабуыл жасау тәсілдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Құны және бағасы
Машықтар:
1. Шығындарды, шығындарды, шығындарды анықтаңыз.
2. Ұсынылатын тауарлар мен қызметтердің құнын есептеңіз және анықтаңыз.
3. Бәсекелестік талдау жүргізу, баға саясатын анықтау және сыни бағалау.
Білімдер:
1. Есептеулер жүргізу, экономикалық талдау, шаруашылық ішіндегі резервтерді анықтау әдістері.
2. Есепке алу және қаржылық талдау негіздері, несиелеу схемалары.
3. Технологиялық технологиялар.
4. Жеңілдіктердің пайдаға әсер етуінің пропорциялары мен заңдылықтары.
5. Нарықтағы баға және технологиялық жағдай.
6. Баға мәселелеріне арналған Маркетинг, Логистика және қаржы тәсілдері, тәсілдері мен құралдары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 3:
Шығындарды талдау және оларды оңтайландыру.
Машықтар:
1. Шығындар баптарын талдау, оларды бақылау мен оңтайландырудың ақылға қонымды жолдарын табу.
2. Барлық басшылардың оңтайландыруды жүргізуін ынталандыру.
3. Ресурстарды ақылға қонымды тұтынуды енгізу және ынталандыру (мысалы, электр энергиясын үнемдеу).
4. Жеткізушілермен және клиенттермен нәтижелі кездесулер мен сәтті келіссөздер жүргізу.
5. Балама қызмет провайдерлерін қарастырыңыз.
6. Кейбір қызметтерді (жалдаудың орнына мамандардың консалтингі, түгендеу қызметтері және т.б.) орындау үшін үшінші тарап ұйымдарын тарту нұсқаларын қарастырыңыз.
Білімдер:
1. Басқару және қаржылық менеджмент әдістері.
2. Есептеулер жүргізу, Ұйымның шаруашылық-қаржылық қызметіне экономикалық талдау жасау, шаруашылықішілік резервтерді анықтау әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 3:
Бәсекеге қабілеттілікті талдау және қызметті стратегиялық жоспарлау
Дағды 1:
Бәсекелестерге қатысты нарықтағы жағдайды анықтау
Машықтар:
1. Аймақтық және халықаралық деңгейде бәсекелестік ортаны талдау.
2. Басқа АОО-мен салыстырғанда жағдайдың мониторингін, техникалық және инфрақұрылымдық дамуды, сондай-ақ бәсекелестік жағдайды талдауды жүргізу.
3. Саланың динамикасын қадағалаңыз.
4. АУЦ-тің күшті және әлсіз жақтарын анықтаңыз.
5. Тәуекелдерді анықтаңыз және оларды азайтыңыз.
6. Бәсекелестерге қатысты нарықтың үлесін және көрсетілетін қызметтердің деңгейін анықтау.
7. Нарықтағы позицияны және оның үлесін жақсарту жолдарын анықтаңыз.
Білімдер:

1. Основы управленческой, организаторской, проектной и консультативно-разъяснительной работы.
2. Система управления качеством.
3. Передовой опыт, лучшие практики предприятий и мероприятия по их внедрению.
4. Методы оценки конкурентоспособности предприятия.
5. Инструменты маркетинга и стратегического планирования.
6. Методы и инструменты прогнозирования продаж, а также основных факторов, влияющих на него.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Анализ и определение тенденций на рынке
Умения:
1. Анализировать спрос и предложение на рынке.
2. Определять потребности в новых продуктах и услугах, оценивать возможности их внедрения.
3. Выявлять и прогнозировать ожидания клиентов для дальнейшего использования информации при принятии стратегических решений развития.
4. Участвовать в выставках, форумах и других информационных мероприятий для получения сведений, используемых при принятии решений.
Знания:
1. Механизмы процессов.
2. Подходы, способы и инструменты решения задач в маркетинге, логистике и финансах.
3. Виды источников и каналов необходимой, полезной информации (сайты, журналы и прочее).
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Стратегическое планирование
Умения:
1. Ставить цели и определять задачи на ближайший год, 3 и более лет.
2. Определять востребованность оказываемых услуг и необходимость внедрения новых.
3. Согласовывать стратегические изменения с вышестоящим руководством (при наличии).
4. Внедрять утвержденные изменения и оценивать качество их реализации.
5. Определять сроки и ответственных за реализацию поставленных задач.
6. Планировать подготовку персонала и его участие в семинарах, конференциях, симпозиумах, рабочих встречах и т.п.
7. Анализировать качественные показатели, контролировать эффективность деятельности.
Знания:
1. Способы и процедуры стратегического и тактического целеполагания.
2. Подходы, способы и инструменты маркетинга, логистики и финансов для решения стратегических задач.
3. Основы управления персоналом, кризис и риск менеджмент.
4. Инструменты и процедуры внутреннего аудита, управления документацией и записями.
5. Механизмы стимулирования и мотивации работников
6. Основы Time-менеджмента.
7. Внутренние регламенты по обеспечению качества и безопасности полетов.
8. Требования к деятельности АУЦ.
9. Система профессиональной подготовки авиационного персонала.
10. Система выдачи свидетельств авиационному персоналу.
11. Планы развития отрасли.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Способность участвовать в устной или письменной форме в профессиональных дискуссиях, публиковать материалы в различных изданиях. Способность генерировать логически структурированные и обоснованные идеи, прогнозировать результаты инновационной деятельности, осуществлять широкомасштабные изменения в профессиональной среде, понимать сложные процессы и осуществлять ими руководство.
Список технических регламентов и национальных стандартов:

1. Басқару, ұйымдастырушылық, жобалау және консультациялық-түсіндіру жұмыстарының негіздері.
2. Сапаны басқару жүйесі.
3. Озық тәжірибе, кәсіпорындардың үздік тәжірибелері және оларды енгізу жөніндегі іс-шаралар.
4. Кәсіпорынның бәсекеге қабілеттілігін бағалау әдістері.
5. Маркетинг және стратегиялық жоспарлау құралдары.
6. Сатуды болжау әдістері мен құралдары, сондай-ақ оған әсер ететін негізгі факторлар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Нарықтағы үрдістерді талдау және анықтау
Машықтар:
1. Нарықтағы сұраныс пен ұсынысты талдаңыз.
2. Жаңа өнімдер мен қызметтерге қажеттіліктерді анықтау, оларды енгізу мүмкіндіктерін бағалау.
3. Стратегиялық даму шешімдерін қабылдау кезінде ақпаратты одан әрі пайдалану үшін клиенттердің үміттерін анықтау және болжау.
4. Шешімдер қабылдау кезінде пайдаланылатын мәліметтерді алу үшін көрмелерге, форумдарға және басқа да ақпараттық іс-шараларға қатысу.
Білімдер:
1. Процестердің механизмдері.
2. Маркетинг, Логистика және қаржы мәселелерін шешудің тәсілдері, тәсілдері мен құралдары.
3. Қажетті, пайдалы ақпарат көздері мен арналарының түрлері (сайттар, журналдар және т.б.).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 3:
Стратегиялық жоспарлау
Машықтар:
1. Алдағы жылға, 3 және одан да көп жылға мақсаттар қою және міндеттерді анықтау.
2. Көрсетілетін қызметтердің қажеттілігін және жаңаларын енгізу қажеттілігін анықтау.
3. Стратегиялық өзгерістерді жоғары тұрған басшылықпен келісу (бар болса).
4. Бекітілген өзгерістерді енгізу және оларды іске асыру сапасын бағалау.
5. Қойылған міндеттерді іске асыру мерзімдері мен жауаптыларын айқындау.
6. Қызметкерлерді даярлауды және оның семинарларға, конференцияларға, симпозиумдарға, жұмыс кездесулеріне және т. б. қатысуын жоспарлау.
7. Сапалық көрсеткіштерді талдау, қызметтің тиімділігін бақылау.
Білімдер:
1. Стратегиялық және тактикалық мақсат қою әдістері мен процедуралары.
2. Стратегиялық міндеттерді шешуге арналған Маркетинг, Логистика және қаржы тәсілдері, тәсілдері мен құралдары.
3. Персоналды басқару негіздері, дағдарыс және тәуекел менеджмент.
4. Ішкі аудит, құжаттама мен жазбаларды басқару құралдары мен процедуралары.
5. Қызметкерлерді ынталандыру және ынталандыру тетіктері
6. Уақытты басқару негіздері.
7. Ұшу сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі ішкі регламенттер.
8. АОО қызметіне қойылатын талаптар.
9. Авиациялық персоналды кәсіби даярлау жүйесі.
10. Авиациялық персоналға куәлік беру жүйесі.
11. Саланы дамыту жоспарлары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Кәсіби пікірталастарға ауызша немесе жазбаша түрде қатысу, әртүрлі басылымдарда материалдарды жариялау мүмкіндігі. Логикалық құрылымдалған және негізделген идеяларды қалыптастыру, инновациялық қызметтің нәтижелерін болжау, кәсіби ортада кең ауқымды өзгерістерді жүзеге асыру, күрделі процестерді түсіну және оларға басшылық жасау мүмкіндігі. Жоспарлау қабілеті.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

1. Приказ Министра транспорта и коммуникаций РК от 28 сентября 2013 года № 764 "Об утверждении Типовых программ профессиональной подготовки авиационного персонала, участвующего в обеспечении безопасности полетов". 2. Приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 31 июля 2017 года № 517 "Об утверждении Правил определения уровня квалификации авиационного персонала". 3. Приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 24 февраля 2015 года № 158 "Об утверждении сертификационных требований к авиационным учебным центрам". 4. Приказ Министра по инвестициям и развитию РК от 14 июля 2017 года № 470 "О внесении изменений в приказ Министра транспорта и коммуникаций РК от 13 июня 2011 года № 362 "Об утверждении квалификационных требований, предъявляемых к лицам, которым выдается свидетельство авиационного персонала"". 5."Руководство по утверждению учебных организаций" ИКАО DOC 9841. 6."Правила аэронавигационного обслуживания. Подготовка персонала" ИКАО DOC 9868
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
8
Первые руководители учреждений, организаций и предприятий
11. Карточка профессии "Разработчик курсов":
Код группы:
2371-3
Код наименования занятия:
2371-3-001
Наименование профессии:
Разработчик курсов
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Инженерия и инженерное дело
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы в качестве инструктора АУЦ не менее трех лет. Успешное завершение обучения по программе подготовки разработчиков курсов.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Создание содержания учебных курсов, анализ потребностей в подготовке, разработка и оценка учебных материалов в процессе апробирования. Подготовка учебных материалов согласно квалификационным принципам для оценки авиационного персонала. Обеспечение методической и методологической согласованности в профессиональной подготовке.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проведение анализа
2. Подготовка учебного материала
3. Оценка эффективности
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Проведение анализа
Навык 1:
Проведение предварительного анализа
Умения:
1. Проводить проблемный анализ и анализ потребностей в обучении.

1. ҚР Көлік және коммуникация министрінің "Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын авиация персоналын кәсіптік даярлығының үлгілік бағдарламасын бекіту туралы" 2013 жылғы 28 қыркүйектегі №764 бұйрығы. 2. ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының "Авиациялық персоналдың Біліктілік деңгейін айқындау қағидасын бекіту туралы" 2017 жылғы 31 шілдегі №517 бұйрығы. 3. ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының "Авиациялық оқу орталықтарына қойылатын сертификаттық талаптарды бекіту туралы" 2015 жылғы 24 ақпандағы №158 бұйрығы. 4. "Авиация персоналының куәлігін алу үшін адамдарға қойылатын Біліктілік талаптарын бекіту туралы" ҚР Көлік және коммуникациясы министрінің 2011 жылғы 13 маусымдағы №362 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 14 маусымдағы №470 бұйрығы. 5. ИКАО DOC 9841 "Оқу ұйымдарын бекіту бойынша басшылық". 6. ИКАО DOC 9868 "Аэронавигациялық қызмет көрсету қағидасы. Персонал даярлығы"
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
8
Мекемелердің, ұйымдардың және кәсіпорындардың бірінші басшылары
11. Кәсіптің карточкасы "Курстардың әзірлеушісі":
Топтың коды:
2371-3
Қызмет атауының коды:
2371-3-001
Кәсіптің атауы:
Курстардың әзірлеушісі
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Инженерия және инженерлік іс
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
АОО нұсқаушысы ретінде үш жылдан кем емес жұмыс тәжірибесі. Курстарды әзірлеушілерді даярлау бағдарламасы бойынша оқытуды сәтті аяқтау.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Оқу курстарының мазмұнын жасау, даярлау қажеттіліктерін талдау, апробация процесінде оқу материалдарын әзірлеу және бағалау. Авиациялық персоналды бағалау үшін біліктілік принциптеріне сәйкес оқу материалдарын дайындау. Кәсіби даярлықта әдістемелік және методологиялық келісімді қамтамасыз ету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Талдау жүргізу
2. Оқу материалын дайындау
3. Тиімділікті бағалау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Талдау жүргізу
Дағды 1:
Алдын ала талдау өткізу
Машықтар:
1. Проблемалық талдау жүргізу және оқытуға қажеттілікті талдау.

2. Подготавливать обоснование разработки учебного курса, отвечающего реальной потребности в улучшении выполнения каких‐либо задач.
3. Выявлять симптомы и выявлять проблемы при проведении анализа.
4. Оценивать потребности в ресурсах для разработки учебного курса.
5. Планировать этапы разработки.
6. Определять контингент специалистов в предметной области.
7. Подготавливать отчетность о предварительном исследовании.
8 Выполнять работу в соответствии с контрольным списком гарантии качества.
Знания:
1. Методика компетентностной подготовки.
2. Специализированная подготовка для разработчиков учебных курсов.
3. Специфика эксплуатационной деятельности в разрабатываемой области.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Проведение анализа служебных обязанностей и задач
Умения:
1. Определять характер и цели выполнения работы.
2. Составлять список и описание задач.
3. Определять и применять стандарты выполнения работы.
4. Ставить цели обучения, задачи и подзадачи.
5. Определять требуемые знания, навыки и установки (З/Н/У).
6. Проводить собеседования со специалистами в предметной области.
7. Подготавливать отчетность.
8.Применять таксонометрические критерии.
9. Выполнять работу в соответствии с контрольным списком гарантии качества.
Знания:
1. Методика компетентностной подготовки.
2. Специализированная подготовка для разработчиков учебных курсов.
3. Специфика эксплуатационной деятельности в разрабатываемой области.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Проведение анализа контингента слушателей
Умения:
1. Собирать информацию о целевой аудитории (будущих слушателях курса).
2.Выявлять знания/навыки/установки у слушателей.
3.Определять предпочтительные стили обучения, а также социально‐культурные особенности потенциальных слушателей.
4. Определять основную и второстепенную целевую аудиторию.
5. Выполнять работу в соответствии с контрольным списком гарантии качества.
Знания:
1. Методика компетентностной подготовки.
2. Специализированная подготовка для разработчиков учебных курсов.
3. Специфика эксплуатационной деятельности в разрабатываемой области.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Подготовка учебного материала
Навык 1:
Разработка учебного плана и построение модулей
Умения:
1. Определять цели подготовки.
2. Составлять учебный план.
3. Задавать последовательность целей и группировать цели по модулям.
4. Формулировать цели модуля.
5. Составлять упражнения и тестовые задания на основе сгруппированных целей.
6. Проводить проверку тестов.
7. Определять структуру и содержание модулей (учебные элементы и источники содержания).

2. Кез келген міндеттерді орындауды жақсартуға нақты қажеттілікке жауап беретін оқу курсын әзірлеуге негіздемені дайындайды.
3. Талдау өткізу кезінде белгілерін анықтау және проблемаларды анықтау.
4. Оқу курсын әзірлеу үшін ресурстар қажеттілігін бағалау.
5. Әзірлеу кезеңдерін жоспарлау.
6. Пәндік салада мамандар контингентін айқындау.
7. Алдын ала зерттеу туралы есептілікті дайындау.
8 Сапа кепілдігінің бақылау тізіміне сәйкес жұмысты орындау.
Білімдер:
1. Құзыреттілік дайындау әдістемесі.
2. Оқу курстарын әзірлеу үшін мамандандырылған дайындық.
3. Әзірленетін салада пайдалану қызметінің ерекшелігі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Қызметтік міндеттемелер мен міндеттерді талдауды жүргізу
Машықтар:
1. Жұмыстарды орындау сипаты мен мақсатын айқындау.
2. Тізім жасау және міндеттерді суреттеу.
3. Жұмыстарды орындау стандарттарын айқындау және қолдану.
4. Оқыту, міндеттер мен қосымша міндеттер мақсаттарын қою.
5. Талап етілетін білім, дағдылар мен мақсатын айқындау (Б/Д/О).
6. Пән саласында мамандармен әңгімелесу өткізу.
7. Есептілікті дайындау.
8. ТаБАонометрикалық критерийлерді қолдану.
9. Сапа кепілдігінің бақылау тізіміне сәйкес жұмысты орындау.
Білімдер:
1. Құзыреттілік дайындау әдістемесі.
2. Оқу курстарын әзірлеу үшін мамандандырылған дайындық.
3. Әзірленетін салада пайдалану қызметінің ерекшелігі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 3:
Тыңдаушылар контингентін талдауды жүргізу
Машықтар:
1. Мақсатты аудиториялар туралы ақпаратты жинау (курстың болашақ тыңдаушылары).
2. Тыңдаушылардың білімдерін/дағдыларын/мақсатын анықтау.
3. Оқытудың ең қолайлы стилдерін айқындау, сонымен қатар әлеуетті тыңдаушылардың әлеуметтік-мәдени ерекшеліктерін айқындау.
4. Негізгі және екінші дәрежелі мақсатты аудиторияны айқындау.
5. Сапаның кепілдігінің бақылау тізіміне сәйкес жұмысты орындау.
Білімдер:
1. Құзыреттілік дайындау әдістемесі.
2. Оқу курстарын әзірлеу үшін мамандандырылған дайындық.
3. Әзірленетін салада пайдалану қызметінің ерекшелігі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Оқу материалын дайындау
Дағды 1:
Оқу жоспарын әзірлеу және модульдерді құру
Машықтар:
1. Дайындау мақсатын айқындау.
2. Оқу жоспарын құру.
3. Мақсатты бірізділікке қою және мақсатты модулдер бойынша топтастыру.
4. Модуль мақсаттарын қалыптастыру.
5. Топтастырылған мақсаттар негізінде жаттығулар мен тестілік тапсырмаларды жасау.
6. Тестілерді теБАеруді өткізу.
7. Модульдер құрылымын және мазмұнын айқындау (оқу элементтері және мазмұн көздері).

8. Выполнять работу в соответствии с контрольным списком гарантии качества.
Знания:
1. Методика компетентностной подготовки.
2. Специализированная подготовка для разработчиков учебных курсов.
3. Специфика эксплуатационной деятельности в разрабатываемой области.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Определение стратегии подготовки
Умения:
1. Определять и устанавливать форму обучения.
2. Выбирать методы и средства обучения.
3. Разрабатывать учебные рабочие пособия и вспомогательные материалы согласно плана модуля.
4. Составлять руководство для инструктора и слушателей.
5. Выполнять работу в соответствии с контрольным списком гарантии качества.
Знания:
1. Методика компетентностной подготовки.
2. Специализированная подготовка для разработчиков учебных курсов.
3. Специфика эксплуатационной деятельности в разрабатываемой области.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Изготовление и апробирование учебных материалов
Умения:
1. Разрабатывать и изготавливать печатные учебные материалы.
2. Разрабатывать и изготавливать проецируемые иллюстративные материалы
3. Разрабатывать и изготавливать учебные видеоматериалы и материалы для электронного обучения.
4. Определять валидность и надежность зачетных и ключевых текущих тестов
5. Проверять качество учебных материалов.
6. Выполнять работу в соответствии с контрольным списком гарантии качества.
Знания:
1.Методика компетентностной подготовки.
2.Специализированная подготовка для разработчиков учебных курсов.
3.Специфика эксплуатационной деятельности в разрабатываемой области.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Оценка эффективности
Навык 1:
Валидационное проведение курса
Умения:
1. Оценивать эффективность обучения путем выявления того, все ли цели выполнения были достигнуты на требуемом уровне компетентности.
2. Выявлять все случаи недостижения целей выполнения и во всех таких случаях определять их причины.
3. При необходимости, дорабатывать учебный материал.
4. Отбирать слушателей в экспериментальную группу.
5. Выполнять работу в соответствии с контрольным списком гарантии качества.
Знания:
1. Методика компетентностной подготовки.
2. Специализированная подготовка для разработчиков учебных курсов.
3. Специфика эксплуатационной деятельности в разрабатываемой области.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Умение обоснованно определять цели, выбирать методы и средства их достижений. Творческие, методические и аналитические способности. Планирование деятельности, собственной подготовки и составление отчетности. Коммуникативность, самостоятельная работа в различных ситуациях, способность работать индивидуально и в команде. Самостоятельное взаимодействие с участниками других процессов.
Список технических регламентов и национальных стандартов:

8. Сапаның кепілдігінің бақылау тізіміне сәйкес жұмысты орындау.
Білімдер:
1. Құзыреттілік дайындау әдістемесі.
2. Оқу курстарын әзірлеушілер үшін мамандандырылған дайындық.
3. Әзірленетін салада пайдалану қызметінің ерекшелігі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Дайындық стратегияларын айқындау
Машықтар:
1. Оқыту нысанын айқындау және тағайындау.
2. Оқыту әдістері мен құралдары.
3. Модуль жоспарына сәйкес оқу жұмыс құралы мен қосымша материалдарын әзірлеу.
4. Нұсқаушы мен тыңдаушылар үшін нұсқама жасау.
5. Сапаның кепілдігінің бақылау тізіміне сәйкес жұмысты орындау.
Білімдер:
1. Құзыреттілік дайындау әдістемесі.
2. Оқу курстарын әзірлеушілер үшін мамандандырылған дайындық.
3. Әзірленетін салада пайдалану қызметінің ерекшелігі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 3:
Оқу материалдарын дайындау және мақұлдау
Машықтар:
1. Баспа оқу материлдарын әзірлеу және дайындау.
2. Проекцияланатын иллюстративті материалдарын әзірлеу және дайындау.
3. Оқу бейнематериалдары мен электронды оқыту үшін материалдарды әзірлеу және дайындау.
4. Сынақтық және шешуші ағымдағы тесттердің валидтті және сенімді болуын айқындау.
5. Оқу материалдарының сапасын теБАеру.
6. Сапаның кепілдігінің бақылау тізіміне сәйкес жұмысты орындау.
Білімдер:
1. Құзыреттілік дайындау әдістемесі.
2. Оқу курстарын әзірлеушілер үшін мамандандырылған дайындық.
3. Әзірленетін салада пайдалану қызметінің ерекшелігі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 3:
Тиімділікті бағалау
Дағды 1:
Курсты валидациялық өткізу
Машықтар:
1. Егер барлық мақсатты орындау құзыреттіліктің талап етілетін деңгейінде қол жеткізілді, жоқ па анықтау жолымен оқыту тиімділігін бағалау.
2. Мақсатты орындауға жете алмаудың барлық жағдайларын анықтау, мұндай жағдайлардың барлығының себептерін анықтау.
3. Қажет болғанда оқу материалын толықтырып жасау.
4. Тыңдаушыларды эБАперименттік топқа таңдап алу.
5. Сапаның кепілдігінің бақылау тізіміне сәйкес жұмысты орындау.
Білімдер:
1. Құзыреттілік дайындау әдістемесі.
2. Оқу курстарын әзірлеушілер үшін мамандандырылған дайындық.
3. Әзірленетін салада пайдалану қызметінің ерекшелігі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Мақсаттарды негізделген түрде анықтау, оларды жүзеге асыру үшін әдістер мен құралдарды таңдау қабілеті. Шығармашылық, әдістемелік және аналитикалық қабілеттер. Қызметті жоспарлау, жеке даярлық жүргізу және есептілік жасау. Коммуникативтілік, әртүрлі жағдайларда жеке жұмыс істей алу, жеке және командамен жұмыс істеу қабілеті. Басқа процестердің қатысушыларымен дербес өзара әрекеттесу.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

1. Приказ Министра транспорта и коммуникаций РК от 28 сентября 2013 года № 764 "Об утверждении Типовых программ профессиональной подготовки авиационного персонала, участвующего в обеспечении безопасности полетов". 2. Приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 31 июля 2017 года № 517 "Об утверждении Правил определения уровня квалификации авиационного персонала". 3. Приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 24 февраля 2015 года № 158 "Об утверждении сертификационных требований к авиационным учебным центрам". 4. Приказ Министра по инвестициям и развитию РК от 14 июля 2017 года № 470 "О внесении изменений в приказ Министра транспорта и коммуникаций РК от 13 июня 2011 года № 362 "Об утверждении квалификационных требований, предъявляемых к лицам, которым выдается свидетельство авиационного персонала"". 5."Руководство по утверждению учебных организаций" ИКАО DOC 9841. 6."Правила аэронавигационного обслуживания. Подготовка персонала" ИКАО DOC 9868
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Другие руководители (управляющие) специализированных подразделений по другим сферам услуг, н.в.д.г.
12. Карточка профессии "Специалисты по разработке профессиональных программ и учебно-методических пособий":
Код группы:
2371-3
Код наименования занятия:
2371-3-002
Наименование профессии:
Специалисты по разработке профессиональных программ и учебно-методических пособий
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Инженерия и инженерное дело
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы в сфере гражданской авиации не менее трех лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Обеспечение соответствия программного содержания учебных курсов установленным стандартам подготовки путем мониторинга реализации учебных мероприятий, оценки и непосредственного участия в этих процессах, обеспечение методической и методологической последовательности профессиональной подготовки.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Оценка соответствия учебно-методических комплексов установленной методологии
2. Разработка учебных курсов
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Оценка соответствия учебно-методических комплексов установленной методологии
Навык 1:
Поэтапная проверка соответствия
Умения:

1. ҚР Көлік және коммуникация министрінің "Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын авиация персоналын кәсіптік даярлығының үлгілік бағдарламасын бекіту туралы" 2013 жылғы 28 қыркүйектегі №764 бұйрығы. 2.ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының "Авиациялық персоналдың Біліктілік деңгейін айқындау қағидасын бекіту туралы" 2017 жылғы 31 шілдегі №517 бұйрығы. 3. ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының "Авиациялық оқу орталықтарына қойылатын сертификаттық талаптарды бекіту туралы" 2015 жылғы 24 ақпандағы №158 бұйрығы. 4. "Авиация персоналының куәлігін алу үшін адамдарға қойылатын Біліктілік талаптарын бекіту туралы" ҚР Көлік және коммуникациясы министрінің 2011 жылғы 13 маусымдағы №362 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 14 маусымдағы №470 бұйрығы. 5. ИКАО DOC 9841 "Оқу ұйымдарын бекіту бойынша басшылық". 6. ИКАО DOC 9868 "Аэронавигациялық қызмет көрсету қағидасы. Персонал даярлығы"
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Мекемелер, ұйымдар мен кәсіпорындардың бірінші басшылары
12. Кәсіптің карточкасы "Кәсіби білім беру бағдарламаларын және оқу-әдістемелік құралдарын әзірлеу бойынша мамандар":
Топтың коды:
2371-3
Қызмет атауының коды:
2371-3-002
Кәсіптің атауы:
Кәсіби білім беру бағдарламаларын және оқу-әдістемелік құралдарын әзірлеу бойынша мамандар
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Инженерия және инженерлік іс
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Азаматтық авиация саласында жұмыс тәжрибесі үш жылдан кем емес
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Оқу курстарының дайындық стандарттарына оқу іс-шараларын іске асыруды мониторинг жасау жолымен бағдарламалық мазмұндарға сәйкестігін қамтамасыз ету, осы істерді бағалау және тікелей қатысу, кәсіби дайындықтың әдістемелік және әдіснамалық бірізділігін қамтамасыз ету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Белгіленген әдіснамаға оқу-әдістемелік кешендердің сәйкестігін бағалау
2. Оқу курстарын әзірлеу
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Белгіленген әдіснамаға оқу-әдістемелік кешендердің сәйкестігін бағалау
Дағды 1:
Сәйкестікті кезең-кезеңімен тексеру
Машықтар:

1. Проверять предоставляемые отчеты на полноту и адекватность.
2. Оценивать предоставляемые учебные материалы, пособия, упражнения и тесты на соответствие установленным целям, задачам и подзадачам.
3. Проводить итоговое оценивание (валидацию) разработанного курса.
4. Формировать установленную отчетность.
5. Проводить стажировку разработчиков, а при необходимости их обучение.
6.Оценивать способности и возможности разработчиков.
7. Разрабатывать учебно-методические комплексы, основанные на установленной методологии.
8. Непосредственно проводить учебные мероприятия.
Знания:
1.Методика компетентностной подготовки.
2.Специализированная подготовка для разработчиков учебных курсов.
3.Специализированная подготовка для разработчиков валидаторов.
4.Методология разработки учебно-методических комплексов.
5. Специфика эксплуатационной деятельности в разрабатываемой области.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Разработка учебных курсов
Навык 1:
Планирование содержания курса
Умения:
1. Собирать и анализировать данные о потребностях целевой аудитории.
2.Организовывать материал в логическую последовательность, разбивая его на модули и темы.
3. Формулировать ясные и измеримые цели курса и его отдельных разделов.
4.Собирать обратную связь и вносить изменения в содержание на основе результатов оценки.
Знания:
1. Основные принципы и теории, такие как конструктивизм, поведенческая теория и другие.
2. Различные методы обучения (групповые занятия, проектное обучение и т.д.)
3. Стандарты и требования, которые должны быть учтены при разработке курса.
4. Методы оценки усвоения материала и критерии аккредитации учебных курсов.
Возможность признания навыка:
Не рекмендуется
Навык 2:
Разработка материалов курса
Умения:
1.Разрабатывать презентации, рабочие тетради, пособия и другие ресурсы для поддержки учебного процесса.
2. Адаптировать уже существующие материалы под конкретные цели курса и особенности аудитории
3. Использовать образовательные технологии и платформы для организации материалов
4. Проверять и редактировать материалы на предмет ясности, логичности и грамматических ошибок
Знания:
1. Основы графического дизайна и принципов визуальной коммуникации для создания привлекательных материалов.
2. Различные подходы и методики обучения для выбора наиболее подходящих форматов материалов.
3. Требования и стандарты, которые необходимо учитывать при разработке учебных материалов
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Творческие, методические и аналитические способности. Умение обоснованно определять цели, выбирать методы и средства их достижений. Планирование деятельности, собственной подготовки и составление отчетности. Коммуникативность, самостоятельная работа в различных ситуациях, способность работать индивидуально и в команде. Самостоятельное взаимодействие с участниками других процессов.
Список технических регламентов и национальных стандартов:

1. Берілген есептердің толықтығы мен сәйкестігін тексеріңіз.
2. Ұсынылатын оқу материалдары, оқу құралы, жаттығулар мен тестілердің белгіленген мақсаттарға, міндеттер мен қосымша міндеттерге сәйкестігін бағалау.
3. Әзірленген курстың қорытынды бағасын (валидттеу) өткізу.
4. Белгіленген есептілікті қалыптастыру.
5. Әзірлеушілердің тағылымдамасын өткізу, ал қажет болғанда оларды оқыту.
6. Әзірлеушілердің қабілеті мен мүмкіндіктерін бағалау.
7. Белгіленген әдіснамаға негізделген оқу-әдістемелік кешенін әзірлеу.
8. Оқу іс-шараларын тікелей өткізу.
Білімдер:
1. Құзыреттілік дайындау әдістемесі.
2. Оқу курстарын әзірлеушілер үшін мамандандырылған дайындық.
3. Әзірлеушілер валидаторлар үшін мамандандырылған дайындық.
4. Оқу-әдістемелік кешендердің әзірлеу әдіснамасы.
5. Әзірленетін салада пайдалану қызметінің ерекшелігі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Оқу курстарын әзірлеу
Дағды 1:
Курстың мазмұнын жоспарлау
Машықтар:
1.Мақсатты аудиторияның қажеттілігі туралы мәліметтерді жинау және талдау.
2.Логикалық реттілікпен оларды модульдер мен тақырыптарға бөле отырып, материалдарды ұйымдастыру.
3. Курс пен оның жеке бөлімдерінің айқын және өлшемді мақсатын тұжырымдау.
4.Кері байланыс жинау және бағалау нәтижелері негізінде мазмұнына өзгертулер енгізу.
Білімдер:
1.Конструктивизм, мінездік теория және басқа тәрізді негізгі қағидалары мен теориялары.
2. Әртүрлі оқу әдістері (топтық оқу, жобалық оқыту және т.б.)
3.Курсты әзірлеу барысында ескерілуі қажет стандарттар мен талаптар
4. Материалды меңгеруін бағалау әдістері және оқу курстарын аккредиттеу өлшемшарттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Курс материалдарын әзірлеу
Машықтар:
1. Презентациялар, жұмыс дәптерлері, оқу құралдары және оқу процесін қолдау үшін басқа ресурстар әзірлеу.
2. Бар материалдарды курс мақсаттары мен аудитория ерекшеліктеріне бейімдеу.
3. Материалдарды ұйымдастыру үшін білім беру технологиялары мен платформаларын пайдалану.
4. Материалдардың анықтылығын, логикалығын және грамматикалық қателерін тексеру және редакциялау.
Білімдер:
1. Тартымды материалдар жасау үшін графикалық дизайн негіздері және визуалды коммуникация қағидалары.
2.Материалдардың неғұрлым лайықты форматын таңдау үшін әртүрлі тәсілдер мен оқу әдістері.
3.Оқу материалдарын әзірлеу барысында ескерілуі қажет талаптар мен стандарттар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Шығармашылық, әдістемелік және аналитикалық қабілеттер. Мақсаттарды негізделген түрде анықтау, оларды жүзеге асыру үшін әдістер мен құралдарды таңдау дағдысы. Қызметті жоспарлау, жеке даярлық жүргізу және есептілік жасау. Коммуникативтілік, әртүрлі жағдайларда жеке жұмыс істей алу, жеке және командамен жұмыс істеу қабілеті. Басқа процестердің қатысушыларымен дербес өзара әрекеттесу.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

1. Приказ Министра транспорта и коммуникаций РК от 28 сентября 2013 года № 764 "Об утверждении Типовых программ профессиональной подготовки авиационного персонала, участвующего в обеспечении безопасности полетов". 2. Приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 31 июля 2017 года № 517 "Об утверждении Правил определения уровня квалификации авиационного персонала". 3. Приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 24 февраля 2015 года № 158 "Об утверждении сертификационных требований к авиационным учебным центрам". 4. Приказ Министра по инвестициям и развитию РК от 14 июля 2017 года № 470 "О внесении изменений в приказ Министра транспорта и коммуникаций РК от 13 июня 2011 года № 362 "Об утверждении квалификационных требований, предъявляемых к лицам, которым выдается свидетельство авиационного персонала"". 5."Руководство по утверждению учебных организаций" ИКАО DOC 9841. 6."Правила аэронавигационного обслуживания. Подготовка персонала" ИКАО DOC 9868
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Разработчик курсов
13. Карточка профессии "Инструктор (тренинги, переподготовка и повышение квалификации)":
Код группы:
2375-0
Код наименования занятия:
2375-0-004
Наименование профессии:
Инструктор (тренинги, переподготовка и повышение квалификации)
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Инженерия и инженерное дело
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы в сфере гражданской авиации не менее трех лет (опыт работы по приобретенной специальности не менее трех лет для инструкторов по теоретической подготовке по общетехническим, фундаментальным, экономическим, гуманитарным, медицинским и (или) естественно-научным дисциплинам). Первоначальная подготовка и (или) переподготовка по направлению дисциплины
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Осуществление профессиональной подготовки по специальным авиационным дисциплинам, связанным с: выдачей-продлением срока действия свидетельства авиационного персонала и квалификационных отметок, допуском к работе, разрешением на эксплуатационную деятельность; оценка результатов подготовки, определение уровня подготовленности слушателей.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

1. ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 28 қыркүйектегі № 764 "Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын авиация персоналының кәсіптік даярлығының үлгілік бағдарламасын бекіту туралы" бұйрығы. 2. ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушы 2017 жылғы 31 шілдедегі № 517 "Авиация персоналының Біліктілік деңгейін айқындау қағидаларын бекіту туралы" бұйрығы. 3. ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушы 2015 жылғы 24 ақпандағы № 158 "Авиациялық оқу орталықтарына қойылатын сертификаттық талаптарды бекіту туралы" бұйрығы. 4. ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 14 шілдедегі № 470 "ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 13 маусымдағы № 362 "Авиация персоналының куәлігін алу үшін адамға қойылатын Біліктілік талаптарын бекіту туралы" бұйрығына өзгертулер енгізу туралы" бұйрығы. 5."Оқу ұйымдарын бекіту жөніндегі нұсқаулық" ИКАО DOC 9841. 6."Аэронавигациялық қызмет көрсету ережелері. Персоналды даярлау" ИКАО DOC 9868
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Мекеменің, ұйымның және кәсіпорындардың бірінші басшылары
13. Кәсіптің карточкасы "Инструктор (тренингтер, қайта даярлау және біліктілікті арттыру)":
Топтың коды:
2375-0
Қызмет атауының коды:
2375-0-004
Кәсіптің атауы:
Инструктор (тренингтер, қайта даярлау және біліктілікті арттыру)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Инженерия және инженерлік іс
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Азаматтық авиация саласындағы жұмыс тәжірибесі үш жылдан кем емес (жалпы техникалық, іргелі, экономикалық, гуманитарлық, медициналық және (немесе) жаратылыстану-ғылыми пәндер бойынша теориялық дайындық жөніндегі нұсқаушылар үшін алынған мамандығы бойынша жұмыс тәжірибесі үш жылдан кем емес). Пәннің бағыты бойынша бастапқы даярлық және (немесе) қайта даярлық
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Төмендегілермен байланысты арнайы авиациялық пәндер бойынша кәсіби даярлауды жүзеге асыру: авиациялық персонал куәлігін және Біліктілік белгілерін берумен-қолданылу мерзімін ұзартумен, жұмысқа рұқсаттың, қызметті пайдалануға рұқсаттың; даярлық нәтижелерін бағалаумен, тыңдаушылар дайындығының деңгейін анықтаумен.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Приказ Министра транспорта и коммуникаций РК от 28 сентября 2013 года № 764 "Об утверждении Типовых программ профессиональной подготовки авиационного персонала, участвующего в обеспечении безопасности полетов". 2. Приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 31 июля 2017 года № 517 "Об утверждении Правил определения уровня квалификации авиационного персонала". 3. Приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 24 февраля 2015 года № 158 "Об утверждении сертификационных требований к авиационным учебным центрам". 4. Приказ Министра по инвестициям и развитию РК от 14 июля 2017 года № 470 "О внесении изменений в приказ Министра транспорта и коммуникаций РК от 13 июня 2011 года № 362 "Об утверждении квалификационных требований, предъявляемых к лицам, которым выдается свидетельство авиационного персонала"". 5."Руководство по утверждению учебных организаций" ИКАО DOC 9841. 6."Правила аэронавигационного обслуживания. Подготовка персонала" ИКАО DOC 9868.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Специалисты по разработке профессиональных программ и учебно-методических пособий
14. Карточка профессии "Инструктор по теоретической подготовке":
Код группы:
2375-0
Код наименования занятия:
2375-0-008
Наименование профессии:
Инструктор по теоретической подготовке
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Инженерия и инженерное дело
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы в сфере гражданской авиации не менее трех лет (опыт работы по приобретенной специальности не менее трех лет для инструкторов по теоретической подготовке по общетехническим, фундаментальным, экономическим, гуманитарным, медицинским и (или) естественно-научным дисциплинам). Первоначальная подготовка и (или) переподготовка по направлению дисциплины.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Проведение специализированной профессиональной подготовки, направленной на: получение и продление свидетельств авиационного персонала и квалификационных отметок; допуск к самостоятельной работе; получение разрешений на определенные виды эксплуатации; оценку результатов обучения. Организация занятий по общетехническим, гуманитарным, естественно-научным дисциплинам и английскому языку, а также накопление опыта в рамках специализированных авиационных программ, соответствующих профилю деятельности обучаемых. Оценка результатов подготовки и определение уровня готовности слушателей.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

1. "Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын авиация персоналын кәсіптік даярлаудың үлгілік бағдарламаларын бекіту туралы" ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 28 қыркүйектегі № 764 бұйрығы. 2. "Авиациялық персоналдың Біліктілік деңгейін айқындау қағидаларын бекіту туралы" ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2017 жылғы 31 шілдедегі № 517 бұйрығы. 3. "Авиациялық оқу орталықтарына қойылатын сертификаттық талаптарды бекіту туралы" ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпандағы № 158 бұйрығы. 4. "Авиациялық персонал куәлігі берілетін адамдарға қойылатын Біліктілік талаптарын бекіту туралы" ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 13 маусымдағы № 362 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 14 шілдедегі № 470 бұйрығы. 5.ИКАО DOC 9841 "Оқу ұйымдарын бекіту жөніндегі нұсқаулық". 6. "Аэронавигациялық қызмет көрсету ережелері. Қызметкерлерді даярлау" ИКАО DOC 9868
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Мекемелердің, ұйымдардың және кәсіпорындардың бірінші басшылары
14. Кәсіптің карточкасы "Теориялық дайындық жөніндегі инструктор":
Топтың коды:
2375-0
Қызмет атауының коды:
2375-0-008
Кәсіптің атауы:
Теориялық дайындық жөніндегі инструктор
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Инженерия және инженерлік іс
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Азаматтық авиация саласындағы жұмыс тәжірибесі кемінде үш жыл (жалпы техникалық, іргелі, экономикалық, гуманитарлық, Медициналық және (немесе) жаратылыстану-ғылыми пәндер бойынша теориялық даярлық жөніндегі нұсқаушылар үшін сатып алынған мамандық бойынша жұмыс тәжірибесі кемінде үш жыл). Пән бағыты бойынша бастапқы даярлау және (немесе) қайта даярлау.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Авиация персоналының куәліктерін және біліктілік белгілерін алуға және ұзартуға; өз бетінше жұмыс істеуге рұқсат алуға; пайдаланудың белгілі бір түрлеріне рұқсат алуға; оқыту нәтижелерін бағалауға бағытталған мамандандырылған кәсіптік даярлықты жүргізу. Жалпы техникалық, гуманитарлық, жаратылыстану-ғылыми пәндер және ағылшын тілі бойынша сабақтар ұйымдастыру, сондай-ақ білім алушылардың қызмет бейініне сәйкес келетін мамандандырылған авиациялық бағдарламалар шеңберінде тәжірибе жинақтау. Дайындық нәтижелерін бағалау және тыңдаушылардың дайындық деңгейін анықтау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Обеспечение и создание безопасных условий для осуществления подготовки.
2. Организация процесса обучения.
3. Оценка и улучшение результатов подготовки и курса.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Обеспечение и создание безопасных условий для осуществления подготовки.
Навык 1:
Обеспечение безопасных условий для проведения теоретической подготовки
Умения:
1. Обеспечивать соответствие необходимого оборудования установленным требованиям безопасности.
2.Информировать о процедурах эвакуации.
3. Обеспечивать безопасные эксплуатационные условия (например, для ВС: метеоусловия, топливо и т.д.).
4.Выявлять и устранять опасные факторы.
5.Создавать надлежащие безопасные условия обучения.
6.Выявлять и принимать надлежащие меры по предотвращению физического или психологического стресса.
7.Работать слаженно и согласованно с другими специалистами, понимая потребности и специфику их работы и учитывая их пожелания в своей работе.
8.Понимать свою роль в общей структуре профессиональной подготовки конкретной категории авиационного персонала.
9.Обеспечивать логическую структуру обучения (в тех случаях, когда инструктору необходимо управлять ходом программы).
Знания:
1.Специфика эксплуатационной деятельности обучаемых.
2.Специализированная подготовка, в области проводимых занятий.
3. Установленные правила безопасности.
4. Программа и содержание стажировки.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Вмешательство в процесс, когда этого требуют интересы безопасности
Умения:
1. Безопасно передавать управление воздушным судном или оборудованием.
2. Своевременно и надлежаще вмешиваться в процесс на должном уровне, когда этого требуют интересы безопасности (например, устно или путем принятия управления на себя).
3. Возобновлять подготовку в возможные кратчайшие сроки (после вмешательства для целей безопасности).
Знания:
1.Специфика эксплуатационной деятельности обучаемых.
2.Специализированная подготовка, в области проводимого обучения.
3.Установленные эксплуатационные процедуры и правила.
4. Установленные правила и инструкции по обеспечению безопасности.
5. Программа и содержание стажировки.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Организация процесса обучения.
Навык 1:
Завоевание и поддержание доверия
Умения:
1.Демонстрировать образцовое поведение, соответствующее ролевой модели (т. е. инструктор демонстрирует ожидаемое поведение в рамках технической роли, к которой готовится стажер, в соответствии с квалификационными требованиями и связанными с ними знаниями, навыками и установками.

1. Дайындықты жүзеге асыру үшін қауіпсіз жағдайларды қамтамасыз ету және жасау.
2. Оқу процесін ұйымдастыру.
3. Дайындық пен курстың нәтижелерін бағалау және жақсарту.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Дайындықты жүзеге асыру үшін қауіпсіз жағдайларды қамтамасыз ету және жасау.
Дағды 1:
Теориялық дайындықты жүргізу үшін қауіпсіз жағдайларды қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Қажетті жабдықтың белгіленген қауіпсіздік талаптарына сәйкестігін қамтамасыз ету.
2.Эвакуация процедуралары туралы хабарлау.
3. Қауіпсіз пайдалану жағдайларын қамтамасыз ету (мысалы, ӘК үшін: метеожағдайлар, Отын және т.б.).
4.Қауіпті факторларды анықтаңыз және жойыңыз.
5.Тиісті қауіпсіз оқу жағдайларын жасаңыз.
6.Физикалық немесе психологиялық стресстің алдын алу үшін тиісті шараларды анықтаңыз және қабылдаңыз.
7.Басқа мамандармен үйлесімді және келісімді жұмыс істеу, олардың жұмысының қажеттіліктері мен ерекшеліктерін түсіну және олардың жұмысындағы тілектерін ескеру.
8.Авиациялық персоналдың нақты санатын кәсіптік даярлаудың жалпы құрылымындағы өз рөлін түсіну.
9.Оқытудың логикалық құрылымын қамтамасыз ету (нұсқаушы бағдарламаның барысын басқаруы қажет болған жағдайда).
Білімдер:
1.Білім алушылардың пайдалану қызметінің ерекшелігі.
2.Өткізілетін сабақтар саласында мамандандырылған дайындық.
3. Белгіленген қауіпсіздік ережелері.
4. Тағылымдаманың бағдарламасы мен мазмұны.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Қауіпсіздік мүдделері талап ететін процеске араласу
Машықтар:
1. Әуе кемесін немесе жабдықты басқару қауіпсіз.
2. Қауіпсіздік мүдделері талап еткен кезде (мысалы, ауызша немесе басқаруды қабылдау арқылы) процеске тиісті деңгейде уақтылы және тиісті түрде араласу.
3. Дайындықты мүмкіндігінше қысқа мерзімде қайта бастаңыз (қауіпсіздік мақсатында араласқаннан кейін).
Білімдер:
1.Білім алушылардың пайдалану қызметінің ерекшелігі.
2.Өткізілетін оқыту саласындағы мамандандырылған даярлық.
3.Белгіленген пайдалану рәсімдері мен ережелері.
4. Қауіпсіздікті қамтамасыз ету бойынша белгіленген ережелер мен нұсқаулықтар.
5. Тағылымдаманың бағдарламасы мен мазмұны.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Оқу процесін ұйымдастыру.
Дағды 1:
Сенімге ие болу және оны сақтау
Машықтар:
1.Рөлдік модельге сәйкес үлгілі мінез-құлықты көрсету (яғни, нұсқаушы біліктілік талаптарына және соған байланысты білімге, дағдыларға және көзқарастарға сәйкес тағылымдамадан өтуші дайындалатын техникалық рөл шеңберінде күтілетін мінез-құлықты көрсетеді.

2. Проверять полномочия (эксплуатационные допуски).
3. Демонстрировать уважения к требованиям и установленным правилам организации (стандартные эксплуатационные правила, форма одежды, внешний вид, приемлемое личное поведение и т.д.).
4. Формулировать четкие задачи и разъяснять роли в рамках осуществляемой учебной подготовки или оценки ее результатов.
5. Создавать и поддержать атмосферу взаимного уважения.
6. Вести соответствующую документацию по этапам стажировке согласно этапам и установленным процедурам.
7. Применять процедуры безопасного использования тренажерных устройств и оборудования рабочего места.
8. Применять процедуры управления факторами риска при подготовке.
9. Применять процедуры контроля факторов угрозы и ошибок при подготовке.
10. Применять меры по предотвращению стресса.
11. Обеспечивать на этапах подготовки условия, при которых у стажера не будет наблюдаться перегруженность.
12. Сохранять чувство уверенности у стажеров при затруднительных ситуациях.
Знания:
1.Специфика эксплуатационной деятельности обучаемых.
2.Специализированная подготовка, в области проводимых занятий.
3.Установленные эксплуатационные процедуры и правила.
4. Программа и содержание стажировки.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Демонстрирование эффективных навыков представления учебных материала.
Умения:
1.Стимулировать и поддерживать интерес стажеров к подготовке.
2. Обеспечивать надлежащую последовательность учебного материала и темпов его прохождения.
3. Эффективно использовать вербальные и невербальные способы коммуникации.
4.Демонстрировать эффективные навыки опроса.
5. Активно выслушивать и правильно интерпретировать невербальные сообщения.
6. Задавать надлежащие вопросы для стимулирования обучения или подтверждения правильности понимания.
7. Правильно и адекватно отвечать на вопросы.
8.Обеспечивать содержательность занятий путем опроса, переадресации вопросов, обеспечения сбалансированного участия и т. д.
9. Структурировать учебный материал за счет приемов подтверждения понимания, перефразирования, обобщения и т.д.
10.Обеспечивать реалистический подход при использовании имитации ситуаций.
11. Обеспечивать проведение инструктажа и разбора.
12.Осуществлять мониторинг, необходимые корректирующие действия и вмешательство.
13.Осознавать влияние человеческого фактора в процессе подготовки.
14.Прививать стажером всестороннее понимание и осознание важности учета влияния человеческого фактора в эксплуатационной деятельности.
15.Использовать эффективные методы межличностного общения.
Знания:

2. Өкілеттіктерін тексеру (пайдалану рұқсаттары).
3. Ұйымның талаптары мен белгіленген ережелеріне (стандартты пайдалану ережелері, киім нысаны, сыртқы түрі, қолайлы жеке мінез-құлқы және т.б.) құрмет көрсету.
4. Нақты міндеттерді тұжырымдау және жүзеге асырылатын оқу дайындығы немесе оның нәтижелерін бағалау шеңберіндегі рөлдерді түсіндіру.
5. Өзара құрмет атмосферасын құру және қолдау.
6. Кезеңдерге және белгіленген рәсімдерге сәйкес тағылымдама кезеңдері бойынша тиісті құжаттаманы жүргізу.
7. Жаттығу құрылғылары мен жұмыс орнының жабдықтарын қауіпсіз пайдалану процедураларын қолданыңыз.
8. Дайындық кезінде қауіп факторларын басқару процедураларын қолданыңыз.
9. Дайындық кезінде қауіп факторлары мен қателіктерді бақылау процедураларын қолданыңыз.
10. Стресстің алдын алу шараларын қолданыңыз.
11. Дайындық кезеңдерінде тағылымдамадан өтушіде шамадан тыс жүктеме байқалмайтын жағдайларды қамтамасыз ету.
12. Қиын жағдайларда тағылымдамадан өтушілерде сенімділік сезімін сақтау.
Білімдер:
1.Білім алушылардың пайдалану қызметінің ерекшелігі.
2.Өткізілетін сабақтар саласында мамандандырылған дайындық.
3.Белгіленген пайдалану рәсімдері мен ережелері.
4. Тағылымдаманың бағдарламасы мен мазмұны.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Оқу материалдарын ұсынудың тиімді дағдыларын көрсету
Машықтар:
1.Тағылымдамадан өтушілердің дайындыққа деген қызығушылығын ояту және қолдау.
2. Оқу материалының тиісті реттілігін және оның өту қарқынын қамтамасыз ету.
3. Қарым-қатынастың вербалды және вербалды емес тәсілдерін тиімді пайдалану.
4.Тиімді сауалнама дағдыларын көрсету.
5. Ауызша емес хабарламаларды белсенді тыңдау және дұрыс түсіндіру.
6. Оқуды ынталандыру немесе түсінудің дұрыстығын растау үшін тиісті сұрақтар қойыңыз.
7. Сұрақтарға дұрыс және барабар жауап беру.
8.Сауалнама жүргізу, сұрақтарды қайта жіберу, теңгерімді қатысуды қамтамасыз ету және т. б. арқылы сабақтардың мазмұнын қамтамасыз ету.
9. Оқу материалын түсінуді растау, парафразалау, жалпылау және т. б. тәсілдері есебінен құрылымдау.
10.Жағдайларға еліктеу кезінде шынайы көзқарасты қамтамасыз етіңіз.
11. Нұсқаулық пен талдау жүргізуді қамтамасыз ету.
12.Мониторингті, қажетті түзету әрекеттерін және араласуды жүзеге асыру.
13.Дайындық процесінде адам факторының әсерін түсіну.
14.Тағылымдамадан өтушіні пайдалану қызметіндегі адам факторының әсерін ескерудің маңыздылығын жан-жақты түсінуге және түсінуге баулу.
15.Тұлғааралық қарым-қатынастың тиімді әдістерін қолданыңыз.
Білімдер:

1. Предмет стажировки.
2. Аспекты обучения взрослых и основы андрагогики.
3.Эксплуатационные процедуры
4. Программа и содержание стажировки.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Распределение времени
Умения:
1. Надлежащим образом распределять время на различные виды деятельности.
2. Корректировать время, затрачиваемое на различные виды деятельности, с целью обеспечения выполнения поставленных задач.
3. Применять планы на случай непредвиденных обстоятельств в ситуациях, когда те или иные виды деятельности должны быть отменены, сокращены или заменены (например, влияние метеоусловий, исправность оборудования, возможность реализации сценариев и т.п.).
4. Определять, составлять и выбирать необходимые упражнения (тренажерной подготовки, стажировки и т.п.).
5. Обеспечивать применение в подготовке действующих эксплуатационных процедур.
Знания:
1. Основы Time-менеджмента.
2. Область, в которой будут проводиться занятия.
3. Аспекты обучения взрослых и основы андрагогики.
4. Программа и содержание стажировки.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Оценка и улучшение результатов подготовки и курса.
Навык 1:
Разработка методов оценки
Умения:
1. Выбирать надлежащие события и виды деятельности, в рамках которых будет вестись наблюдение за эффективностью действий стажера.
2. Разъяснять стажеру процесс и правила оценивания.
3. Информировать стажеров о критериях, на основе которых будет проводиться оценка эффективности их действий.
Знания:
1. Методы обучения и оценки компетенций.
2.Специфика эксплуатационной деятельности обучаемых.
3.Специализированная подготовка, в области проводимых занятий.
4.Установленные эксплуатационные процедуры и правила.
5. Программа и содержание стажировки.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Слежение за эффективностью действий стажера в ходе подготовки
Умения:
1. Наблюдать за поведением стажеров.
2. Правильно интерпретировать внешнее поведение и высказывать необходимые замечания.
3. Предоставлять стажеру возможность своевременно исправиться.
4. Выявлять индивидуальные особенности в темпах усвоения учебного материала.
5. Использовать эффективные методы разрешения конфликтов.
6. Обеспечивать строгое и своевременное выполнение эксплуатационных процедур.
Знания:
1.Аспекты обучения взрослых и основы андрагогики.
2.Методы оценки компетенций.
3. Программа и содержание стажировки.
4.Эксплуатационные процедуры.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Проведение объективных оценок
Умения:
1. Сравнивать достигнутые стажером результаты с заданными целями.
2.Справедливо и последовательно применять стандарты эффективности.

1. Тағылымдама пәні.
2. Ересектерді оқыту аспектілері және андрагогика негіздері.
3.Пайдалану процедуралары
4. Тағылымдаманың бағдарламасы мен мазмұны.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 3:
Уақытты бөлу
Машықтар:
1. Уақытты әр түрлі іс-шараларға тиісті түрде бөлу.
2. Қойылған міндеттердің орындалуын қамтамасыз ету мақсатында әр түрлі қызмет түрлеріне жұмсалатын уақытты түзету.
3. Қызметтің қандай да бір түрлері жойылуы, қысқартылуы немесе ауыстырылуы тиіс жағдайларда (мысалы, метеожағдайлардың әсері, жабдықтың жарамдылығы, сценарийлерді іске асыру мүмкіндігі және т.б.) күтпеген жағдайлар болған жағдайда жоспарларды қолдану.
4. Қажетті жаттығуларды анықтау, құрастыру және таңдау (жаттығу жаттығулары, тағылымдамалар және т.б.).
5. Қолданыстағы пайдалану рәсімдерін дайындауда қолдануды қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Уақытты басқару негіздері.
2. Сабақтар өткізілетін сала.
3. Ересектерді оқыту аспектілері және андрагогика негіздері.
4. Тағылымдаманың бағдарламасы мен мазмұны.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 3:
Дайындық пен курстың нәтижелерін бағалау және жақсарту.
Дағды 1:
Бағалау әдістерін әзірлеу
Машықтар:
1. Интерн әрекеттерінің тиімділігіне бақылау жүргізілетін тиісті оқиғалар мен қызмет түрлерін таңдау.
2. Тыңдаушыға бағалау процесі мен ережелерін түсіндіріңіз.
3. Тағылымдамадан өтушілерді олардың іс-әрекеттерінің тиімділігін бағалау жүргізілетін критерийлер туралы хабардар ету.
Білімдер:
1. Оқыту және құзыреттілікті бағалау әдістері.
2.Білім алушылардың пайдалану қызметінің ерекшелігі.
3.Өткізілетін сабақтар саласында мамандандырылған дайындық.
4.Белгіленген пайдалану рәсімдері мен ережелері.
5. Тағылымдаманың бағдарламасы мен мазмұны.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Дайындық барысында тағылымдамадан өтушінің іс-әрекеттерінің тиімділігін бақылау
Машықтар:
1. Тыңдаушылардың мінез-құлқын бақылау.
2. Сыртқы мінез-құлықты дұрыс түсіндіріп, қажетті ескертулерді айтыңыз.
3. Тыңдаушыға уақтылы түзетуге мүмкіндік беріңіз.
4. Оқу материалын игеру қарқынында жеке ерекшеліктерді анықтау.
5. Жанжалдарды шешудің тиімді әдістерін қолданыңыз.
6. Пайдалану рәсімдерінің қатаң және уақтылы орындалуын қамтамасыз ету.
Білімдер:
1.Ересектерді оқыту аспектілері және андрагогика негіздері.
2.Құзыреттілікті бағалау әдістері.
3. Тағылымдаманың бағдарламасы мен мазмұны.
4.Пайдалану процедуралары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 3:
Объективті бағалау жүргізу
Машықтар:
1. Тағылымдамадан өтушінің қол жеткізген нәтижелерін берілген мақсаттармен салыстыру.
2.Тиімділік стандарттарын әділ және дәйекті түрде қолдану.

3. Обеспечивать достижение определенного уровня знаний и навыков, при котором достигается надлежащий уровень безопасности полетов.
4. Наблюдать за проведением стажерами самооценки достигнутых результатов в сравнении со стандартами эффективности и поощрять ее.
5.Конфиденциально принимать решения по результатам выполнения задачи стажером.
Знания:
1. Методы оценки компетенций.
2. Принципы квалификационной подготовки.
3. Программа и содержание стажировки.
4. Эксплуатационные процедуры.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 4:
Обеспечение четкой обратной связи с принятием мер по замечаниям
Умения:
1.Обеспечивать полное понимание стажером результатов оценки.
2.Принимать надлежащие корректирующие действия.
3. Обеспечивать позитивную поддержку.
4. Поощрять взаимопомощь.
5.Разрабатывать и согласовывать планы по улучшению результатов или устранению недостатков.
6.Использовать в соответствующих случаях методику, содействующую подготовке.
Знания:
1. Методы обучения и оценки компетенций взрослых.
2.Принципы методики содействия подготовке.
3. Программа и содержание стажировки.
4.Эксплуатационные процедуры.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 5:
Составление отчетов о подготовке и ее результатах
Умения:
1. Вести надлежащие и адекватные учетные данные о подготовке и ее результатах.
2. Представлять четкие и точные отчеты о достигнутых стажером результатах на основе только наблюдаемого поведения, отражающего знания, навыки и установки.
3. Осуществлять контроль за реализацией корректирующих действий.
4. Представлять доклады о выявленных потенциалах обучения в рамках системы подготовки в целях усовершенствования процесса.
5.Соблюдать конфиденциальность.
6. Использовать эффективную обратную связь при оценке результатов подготовки стажера.
Знания:
1. Программа и содержание стажировки.
2. Эксплуатационные процедуры.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Коммуникативность, умение работать самостоятельно в различных ситуациях технологической деятельности и в команде. Способность принимать своевременные решения, решать возможные проблемы, конфликты и принимать своевременные действия. Ответственность за результаты выполнения ежедневных задач, качество выполняемой работы, высокая организация и пунктуальность в соблюдении требований документации.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Приказ Министра транспорта и коммуникаций РК от 28 сентября 2013 года № 764 "Об утверждении Типовых программ профессиональной подготовки авиационного персонала, участвующего в обеспечении безопасности полетов". 2. Приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 31 июля 2017 года № 517 "Об утверждении Правил определения уровня квалификации авиационного персонала". 3. Приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 24 февраля 2015 года № 158 "Об утверждении сертификационных требований к авиационным учебным центрам". 4. Приказ Министра по инвестициям и развитию РК от 14 июля 2017 года № 470 "О внесении изменений в приказ Министра транспорта и коммуникаций РК от 13 июня 2011 года № 362 "Об утверждении квалификационных требований, предъявляемых к лицам, которым выдается свидетельство авиационного персонала"". 5."Руководство по утверждению учебных организаций" ИКАО DOC 9841. 6."Правила аэронавигационного обслуживания. Подготовка персонала" ИКАО DOC 9868
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Инструктор

3. Ұшу қауіпсіздігінің тиісті деңгейіне қол жеткізілетін білім мен дағдылардың белгілі бір деңгейіне қол жеткізуді қамтамасыз ету.
4. Тыңдаушылардың тиімділік стандарттарымен салыстырғанда қол жеткізілген нәтижелердің өзін-өзі бағалауын жүргізуін бақылау және оны көтермелеу.
5.Тыңдаушының тапсырманы орындау нәтижелері бойынша құпия шешім қабылдауы.
Білімдер:
1. Құзыреттілікті бағалау әдістері.
2. Біліктілік даярлығының принциптері.
3. Тағылымдаманың бағдарламасы мен мазмұны.
4. Пайдалану процедуралары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 4:
Ескертулер бойынша шаралар қабылдаумен нақты кері байланысты қамтамасыз ету
Машықтар:
1.Тыңдаушының бағалау нәтижелерін толық түсінуін қамтамасыз ету.
2.Тиісті түзету шараларын қабылдаңыз.
3. Оң қолдау көрсетіңіз.
4. Өзара көмекті ынталандыру.
5.Нәтижелерді жақсарту немесе кемшіліктерді жою жоспарларын әзірлеу және келісу.
6.Тиісті жағдайларда дайындыққа ықпал ететін әдістемені қолданыңыз.
Білімдер:
1. Ересектердің құзыреттіліктерін оқыту және бағалау әдістері.
2.Дайындыққа жәрдемдесу әдістемесінің принциптері.
3. Тағылымдаманың бағдарламасы мен мазмұны.
4.Пайдалану процедуралары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 5:
Дайындық және оның нәтижелері туралы есептер жасау
Машықтар:
1. Дайындық және оның нәтижелері туралы тиісті және барабар тіркелгі деректерін жүргізіңіз.
2. Тағылымдамадан өтушінің білімі, дағдылары мен көзқарастарын көрсететін бақыланатын мінез-құлық негізінде қол жеткізген нәтижелері туралы нақты және нақты есептерді ұсыну.
3. Түзету әрекеттерінің іске асырылуын бақылауды жүзеге асыру.
4. Процесті жетілдіру мақсатында дайындық жүйесі шеңберінде оқытудың анықталған әлеуеттері туралы баяндамалар ұсыну.
5.Құпиялылықты сақтау.
6. Тыңдаушыны даярлау нәтижелерін бағалау кезінде тиімді кері байланысты пайдалану.
Білімдер:
1. Тағылымдаманың бағдарламасы мен мазмұны.
2. Пайдалану процедуралары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Коммуникативтілік, технологиялық қызметтің әртүрлі жағдайларында және командада өз бетінше жұмыс істей білу. Уақтылы шешім қабылдау, мүмкін мәселелерді, жанжалдарды шешу және уақтылы әрекет ету мүмкіндігі. Күнделікті тапсырмаларды орындау нәтижелері, орындалатын жұмыстың сапасы, жоғары ұйымдастыру және құжаттама талаптарын сақтаудағы ұқыптылық үшін жауапкершілік.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. "Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын авиация персоналын кәсіптік даярлаудың үлгілік бағдарламаларын бекіту туралы" ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 28 қыркүйектегі № 764 бұйрығы. 2. "Авиациялық персоналдың Біліктілік деңгейін айқындау қағидаларын бекіту туралы" ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушы 2017 жылғы 31 шілдедегі № 517 бұйрығы. 3. "Авиациялық оқу орталықтарына қойылатын сертификаттық талаптарды бекіту туралы" ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушы 2015 жылғы 24 ақпандағы № 158 бұйрығы. 4. "Авиациялық персонал куәлігі берілетін адамдарға қойылатын Біліктілік талаптарын бекіту туралы" ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 13 маусымдағы № 362 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 14 шілдедегі № 470 бұйрығы. 5.ИКАО DOC 9841 "Оқу ұйымдарын бекіту жөніндегі нұсқаулық". 6. "Аэронавигациялық қызмет көрсету ережелері. Қызметкерлерді даярлау" ИКАО DOC 9868
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Мекемелердің, ұйымдардың және кәсіпорындардың бірінші басшылары

15. Карточка профессии "Инструктор тренажера":
Код группы:
2375-0
Код наименования занятия:
2375-0-011
Наименование профессии:
Инструктор тренажера
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Инженерия и инженерное дело
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы в сфере гражданской авиации не менее трех лет по освоенной авиационной профессии или специальности
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
2172-2-006 - Летчик-инструктор
Основная цель деятельности:
Организация тренажерной подготовки авиационного персонала с целью обучения полетам на соответствующей категории воздушного судна для: - получения пилотского свидетельства; - получения, продления или возобновления допуска к полетам по приборам (IR) и класса или типа рейтинга для одномоторных самолетов, кроме однопилотных турбовинтовых и реактивных воздушных судов; - получения, продления или возобновления допуска к полетам для многочленных турбовинтовых, реактивных и самолетов с максимальной взлетной массой более 5700 кг.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Подготовка к проведению тренажерной подготовки авиационного персонала
2. Проведение тренажерной подготовки авиационного персонала
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Подготовка к проведению тренажерной подготовки авиационного персонала
Навык 1:
Подготовка к проведению тренажерной подготовки
Умения:
1. Подготовить тренажер к работе согласно процедурам, описанным в эксплуатационных документах разработчика.
2. Использовать возможности программного обеспечения тренажера для достижения максимальной эффективности практического обучения.
3. Проводить предполетную подготовку экипажа (Брифинг) с подробным разбором предстоящих упражнений и задач тренажерной подготовки.
4. Инструктировать по безопасности при использовании тренажера. 5. 5. Ознакомить с действиями при пожаре и других экстренных ситуациях.
6. Применять педагогические методы преподавания и обучения:
- современные подходы в общих методах преподаваниях;
- личностно-ориентированный подход в обучении;
- технология развития критического мышления;
- системы оценивания результатов обучения.
7. Знать авиационную психологию.
8. Знать основы педагогики.
9. Знать методику летного обучения.
Знания:
1. Законы и нормативные акты РК.

15. Кәсіптің карточкасы "Тренажер инструкторы":
Топтың коды:
2375-0
Қызмет атауының коды:
2375-0-011
Кәсіптің атауы:
Тренажер инструкторы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Инженерия және инженерлік іс
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Игерілген авиациялық кәсіп немесе мамандық бойынша азаматтық авиация саласындағы жұмыс тәжірибесі кемінде үш жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2172-2-006 - Ұшқыш-инструктор
Қызметтің негізгі мақсаты:
Әуе кемесінің тиісті санатында ұшуды оқыту мақсатында авиация персоналын тренажерлік даярлауды ұйымдастыру: (1) пилоттық куәлік алу; (2) бір пилоттық турбовинтті және реактивті әуе кемелерінен басқа, бір моторлы ұшақтар үшін аспаптар (IR) және рейтинг сыныбы немесе түрі бойынша ұшуға рұқсатты алу, ұзарту немесе жаңарту; (3) максималды ұшу салмағы 5700 кг-нан асатын көпмүшелі турбовинттік, реактивті және ұшақтар үшін ұшуға рұқсатты алу, ұзарту немесе жаңарту.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Авиациялық персоналды тренажерлік даярлауды өткізуге дайындық
2. Авиациялық персоналды тренажерлік даярлауды жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Авиациялық персоналды тренажерлік даярлауды өткізуге дайындық
Дағды 1:
Тренажерлік даярлықты өткізуге дайындық
Машықтар:
1. Тренажерді әзірлеушінің пайдалану құжаттарында сипатталған процедураларға сәйкес жұмысқа дайындаңыз.
2. Практикалық оқытудың максималды тиімділігіне қол жеткізу үшін тренажер бағдарламалық құралының мүмкіндіктерін пайдаланыңыз.
3. Алдағы жаттығулар мен жаттығу жаттығуларының міндеттерін егжей-тегжейлі талдай отырып, экипаждың ұшу алдындағы дайындығын (Брифинг) өткізу.
4. Машинаны пайдалану кезінде қауіпсіздікке нұсқау беріңіз. Өрт және басқа да төтенше жағдайлар кезіндегі әрекеттермен таныстыру.
5. Оқыту мен оқытудың педагогикалық әдістерін қолдану:
- жалпы оқыту әдістеріндегі заманауи тәсілдер;
-оқытудағы тұлғаға бағытталған тәсіл;
-сыни ойлауды дамыту технологиясы;
-оқыту нәтижелерін бағалау жүйесі.
6.Авиациялық психологияны білу.
7. Педагогика негіздерін білу.
8. Ұшуды оқыту әдістемесін білу.
Білімдер:
1. ҚР заңдары мен нормативтік актілері.

2. Программу подготовки летного состава.
3. Руководство по летной эксплуатации ВС представленного на данном тренажере.
4. Эксплуатационные ограничения тренажера.
5. Методика практического обучения членов летных экипажей на тренажере.
6. Критерии оценки действий членов летных экипажей:
- по воздушному законодательству;
- общие знания о ВС (Aircraft general knowledge);
- летные характеристики и планирование (Flight performance and planning) - 90 часов;
- возможности и ограничения человека, человеческий фактор (Human performance and limitations);
- метеорология (Meteorology) ;
- навигация (Navigation) ;
- эксплуатационные процедуры (Operational procedures);
- принципы полета (Principles of flight) ;
- радиосвязь (Communications).
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Проведение тренажерной подготовки авиационного персонала
Навык 1:
Проведение тренажерной подготовки
Умения:
1. Распознавать и контролировать факторы угроз и ошибок при обучении.
2. Управлять воздушным судном в пределах ограничений его характеристик и методически грамотно обучать слушателя на приемлемом уровне безопасности полетов.
3. Управлять воздушным судном таким образом, чтобы обеспечить точное выполнение и показ схемы полета или маневра слушателю.
4. Плавно и точно выполнять все маневры, методически правильно объяснять слушателю координацию движений при пилотировании воздушным судном.
5. Принимать своевременные решения и квалифицированное осуществлять контроль в полете.
6. Анализировать и исправлять ошибки обучаемых.
7. Применять знания в области аэронавигации (самолетовождения) и передавать их слушателю.
8. Методически грамотно и безопасно обучать слушателя.
9. Проводить послеполетный разбор с экипажем (ДеБрифинг) с подробным разбором допущенных ошибок, а также с рекомендациями к их эффективному устранению.
10. Проводить предполетную подготовку; расчитывать массы и центровки; осуществлять осмотр и обслуживание самолета.
11. Требовать проведение взлета, полета в зоне аэродрома, захода на посадку и посадку, использование карт контрольных проверок (checklist), избегание опасных сближений и проверочные процедуры.
12. Контролировать порядок выполнения процедур полета по правилам полетов по приборам (SID, STAR) а также процедуры инструментальных заходов на посадку и посадки с использованием систем точного и неточного захода на посадку (ILS, VOR/DME, NDB и. т. д).
13. Требовать проводить полеты в зоне аэродрома: имитация отказа двигателя в процессе взлета и после взлета.
14. Рассчитывать максимальную производительность: взлет с короткой дистанции, проход препятствий, посадка на короткую полосу.

2. Ұшу құрамын даярлау бағдарламасы.
3. Осы тренажерде ұсынылған ӘК ұшуды пайдалану жөніндегі Нұсқаулық.
4. Тренажердің пайдалану шектеулері.
5. Ұшу экипаждарының мүшелерін тренажерде Практикалық оқыту әдістемесі.
6. Ұшу экипажы мүшелерінің іс-әрекеттерін бағалау критерийлері:
әуе заңнамасы бойынша;
әк туралы жалпы білім (aircraft general knowledge);
ұшу сипаттамалары және жоспарлау (Flight performance and planning) - 90 сағат;
адамның мүмкіндіктері мен шектеулері, адам факторы (Human performance and limitations);
метеорология (Метеорология) ;
навигация (навигация) ;
пайдалану процедуралары (Operational procedures);
ұшу принциптері (ұшу принциптері) ;
радиобайланыс (Communications).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Авиациялық персоналды тренажерлік даярлауды жүргізу
Дағды 1:
Жаттығу жаттығуларын өткізу
Машықтар:
1. Оқу кезіндегі қауіп пен қателік факторларын тану және бақылау.
2. Әуе кемесін оның сипаттамаларының шектеулері шегінде басқару және тыңдаушыны ұшу қауіпсіздігінің қолайлы деңгейінде әдістемелік сауатты оқыту.
3. Әуе кемесін тыңдаушыға ұшу немесе маневр схемасының дәл орындалуын және көрсетілуін қамтамасыз ететіндей басқарыңыз.
4. Барлық маневрлерді біркелкі және дәл орындаңыз, тыңдаушыға әуе кемесін басқару кезінде қимылдарды үйлестіруді әдістемелік тұрғыдан дұрыс түсіндіріңіз.
5. Уақтылы шешім қабылдау және ұшуда білікті бақылауды жүзеге асыру.
6. Оқушылардың қателіктерін талдау және түзету.
7. Аэронавигация (ұшақ жүргізу) саласындағы білімді қолдану және оны тыңдаушыға беру.
8. Тыңдаушыны әдістемелік сауатты және қауіпсіз оқыту.
9. Жіберілген қателіктерді егжей-тегжейлі талдаумен, сондай-ақ оларды тиімді жою бойынша ұсыныстармен экипажбен ұшудан кейінгі талдау (ДеБрифинг) жүргізу.
10. Ұшу алдындағы дайындықты жүргізу; массалар мен орталықтарды есептеу; ұшақты тексеру және техникалық қызмет көрсету.
11. Әуеайлақ аймағында ұшуды, ұшуды, қонуға және қонуға кіруді, бақылау тексерулерінің (checklist) карталарын пайдалануды, қауіпті жақындасуларды болдырмауды және тексеру рәсімдерін жүргізуді талап ету.
12. Аспаптар бойынша ұшу ережелері (SID, STAR) бойынша ұшу рәсімдерін орындау тәртібін, сондай-ақ дәл және дәл емес қонуға кіру жүйелерін (ILS, VOR/DME, NDB және т.б.) пайдалана отырып, аспаптық қонуға кіру және қону рәсімдерін бақылау.
13. Әуеайлақ аймағында ұшуды жүргізуді талап ету: ұшу процесінде және ұшудан кейін қозғалтқыштың істен шығуына еліктеу.
14. Максималды өнімділікті есептеңіз: қысқа қашықтықтан ұшу, кедергілерден өту, қысқа жолаққа қону.

15. Обучать методам взлета и посадки с боковым ветром, ухода на второй круг.
16. Обучать полетам на относительно высоких скоростях, распознавания и выход из крутых пикирований.
17. Обучать проводить полеты на критически низких скоростях, избегание штопора, распознавание и вывод из резвившегося сваливания.
18. Обучать полетам по маршруту, используя слепое счисление пути и радионавигационные средства; планирование полета; заполнение и подача плана полета FPL; работа с погодной информацией и НОТАМами; процедуры ведения радиосвязи; проход через контролируемую зону аэродрома; соответствие процедурам органов УВД; имитация потери радиосвязи, ухудшения погодных условий, процедуры ухода на запасной аэродром; имитация отказа двигателя при полете по маршруту; выбор площадки для посадки.
Знания:
1. Система профессиональной подготовки авиационного персонала.
2. Методики теоретического и практического обучения.
3. Оценки успеваемости студентов, учащихся или слушателей по тем предметам, по которым осуществляется наземная подготовка.
4. Анализ и исправление ошибок студентов, учащихся и слушателей.
5. Возможности человека применительно к летной подготовке, включая принципы контроля факторов угроз и ошибок.
6. Опасности, связанной с имитацией выхода из строя систем и отказов на ВС.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Высокие моральные качества. Хорошее знание системы выдачи свидетельств, правил, политики и инструктивного материала и уметь применять и толковать их. Отсутствие личного или профессионального конфликта интересов в связи с выполнением функции проведения тренажерной подготовки. Коммуникативность, ответственность за результаты выполнения, качество выполняемой работы, высокая организация.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Приказ Министра транспорта и коммуникаций РК от 28 сентября 2013 года № 764 "Об утверждении Типовых программ профессиональной подготовки авиационного персонала, участвующего в обеспечении безопасности полетов". 2. Приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 31 июля 2017 года № 517 "Об утверждении Правил определения уровня квалификации авиационного персонала". 3. Приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 24 февраля 2015 года № 158 "Об утверждении сертификационных требований к авиационным учебным центрам". 4. Приказ Министра по инвестициям и развитию РК от 14 июля 2017 года № 470 "О внесении изменений в приказ Министра транспорта и коммуникаций РК от 13 июня 2011 года № 362 "Об утверждении квалификационных требований, предъявляемых к лицам, которым выдается свидетельство авиационного персонала"". 5."Руководство по утверждению учебных организаций" ИКАО DOC 9841. 6."Правила аэронавигационного обслуживания. Подготовка персонала" ИКАО DOC 9868
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Инструктор по теоретической подготовке

15. Бүйірлік желмен ұшу және қону, екінші айналымға шығу әдістерін үйрету.
16. Салыстырмалы түрде жоғары жылдамдықпен ұшуды, тануды және тік сүңгуірлерден шығуды үйрету.
17. Ұшуды өте төмен жылдамдықпен жүргізуге үйрету, тығыннан аулақ болу, қыдырған тоқтауды тану және шығару.
18. Жолды соқыр санауды және радионавигациялық құралдарды пайдалана отырып, маршрут бойынша ұшуды үйрету; ұшуды жоспарлау; FPL ұшу жоспарын толтыру және беру; ауа райы ақпаратымен және Нотамдармен жұмыс; радиобайланыс жүргізу рәсімдері; әуеайлақтың бақыланатын аймағы арқылы өту; ӘҚҚК органдарының рәсімдеріне сәйкестік; радиобайланыстың жоғалуын, ауа райының нашарлауын, қосалқы әуеайлаққа күтім жасау рәсімдерін имитациялау; маршрут бойынша ұшу кезінде қозғалтқыштың істен шығуы; қону алаңын таңдау.
Білімдер:
1. Авиациялық персоналды кәсіби даярлау жүйесі.
2. Теориялық және практикалық оқыту әдістері.
3. Студенттердің, оқушылардың немесе тыңдаушылардың жердегі дайындық жүргізілетін пәндер бойынша үлгерімін бағалау.
4. Студенттердің, оқушылардың және тыңдаушылардың қателіктерін талдау және түзету.
5. Қауіптер мен қателіктер факторларын бақылау принциптерін қоса алғанда, адамның ұшу дайындығына қатысты мүмкіндіктері.
6. Әк жүйелерінің істен шығуы мен істен шығуына еліктеумен байланысты қауіптер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жоғары моральдық қасиеттер. Куәлік беру жүйесін, ережелерді, саясатты және нұсқаулық материалды жақсы білу және оларды қолдана және түсіндіре білу. Жаттығу жаттығуларын өткізу функциясын орындауға байланысты жеке немесе кәсіби мүдделер қақтығысының болмауы. Коммуникативтілік, орындау нәтижелері үшін жауапкершілік, орындалатын жұмыстың сапасы, жоғары ұйымдастыру.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. ҚР Көлік және коммуникация министрінің "Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын авиация персоналын кәсіптік даярлаудың үлгілік бағдарламаларын бекіту туралы" 2013 жылғы 28 қыркүйектегі № 764 бұйрығы. 2. ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының "Авиациялық персоналдың Біліктілік деңгейін айқындау қағидаларын бекіту туралы" 2017 жылғы 31 шілдедегі № 517 бұйрығы. 3. ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының "Авиациялық оқу орталықтарына қойылатын сертификаттық талаптарды бекіту туралы" 2015 жылғы 24 ақпандағы № 158 бұйрығы. 4. "ҚР Көлік және коммуникация министрінің "Авиациялық персонал куәлігі берілетін талаптарға қойылатын Біліктілік талаптарын бекіту туралы" 2011 жылғы 13 маусымдағы № 362 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 14 шілдедегі № 470 бұйрығы. 5."Оқу ұйымдарын бекіту жөнінде нұсқаулық" ИКАО DOC 9841. 6."Авиациялық қызмет көрсету ережелері. Персоналды дайындау" ИКАО DOC 9868
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Мекемелердің, ұйымдардың және кәсіпорындардың бірінші басшылары

16. Карточка профессии "Экзаменатор (тренинги, переподготовка и повышение квалификации)":
Код группы:
2375-0
Код наименования занятия:
2375-0-026
Наименование профессии:
Экзаменатор (тренинги, переподготовка и повышение квалификации)
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Инженерия и инженерное дело
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Эксплуатационный (не управленческий или общеадминистративный) технологический опыт по приобретенной авиационной специальности (имевшийся ранее или действующий) в предприятиях гражданской авиации (летный и кабинный экипаж, персонал по ТО / ТОиР ВС, ОВД, эксплуатации авиационных радиотехнических систем, аэродромного обслуживания, обеспечению полетов (по установленным согласно Закона об ИВПиДА видам), персонал по авиационной наземной технике) не менее 3-х лет. Опыт работы в области профессиональной подготовки авиационного персонала и проведения оценки подготовки не менее 3-х лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Проверка (оценка) уровня квалификации авиационного персонала в рамках подготовки, связанной с выдачей-продлением срока действия свидетельства авиационного персонала и квалификационных отметок; допуском к работе; разрешением на эксплуатационную деятельность (путем проведения квалификационного экзамена, включающего проверку практических навыков)
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проведение квалификационной оценки
2. Обеспечение безопасных условий
Дополнительные трудовые функции:
1. Обеспечение целостности, сохранности и конфиденциальности материалов тестирования
Трудовая функция 1:
Проведение квалификационной оценки
Навык 1:
Сбор объективных данных
Умения:
1. Устанавливать рабочие взаимоотношения с кандидатом.
2. Интерпретировать квалификационные стандарты.
3. Применять методики и приемы оценки.
Знания:
1. Правила определения уровня квалификации авиационного персонала (проведения квалификационного экзамена).
2.Квалификационные требования, предъявляемые к лицам, которым выдается свидетельство авиационного персонала.
3. Меры безопасности при работе с применяемыми видами оборудования и авиационной техники.
4. Система выдачи свидетельств авиационному персоналу.
5. Система профессиональной подготовки, стандарты подготовки, принципы разработки тестов и тестовых заданий разработки тестов.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Оценка объективных данных
Умения:

16. Кәсіптің карточкасы "Емтихан алушы (тренингтер, қайта даярлау және біліктілікті арттыру)":
Топтың коды:
2375-0
Қызмет атауының коды:
2375-0-026
Кәсіптің атауы:
Емтихан алушы (тренингтер, қайта даярлау және біліктілікті арттыру)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Инженерия және инженерлік іс
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Азаматтық авиация кәсіпорындарында (ұшу және кабиналық экипаж, ТҚК / ТҚКжЖ ӘК, ӘҚҚК бойынша персонал, авиациялық радиотехникалық жүйелерді пайдалану, әуеайлаққа қызмет көрсету, ұшуды қамтамасыз ету (ӘКПЖАҚ туралы Заңға сәйкес белгіленген түрлер бойынша) сатып алынған авиациялық мамандық (бұрын болған немесе қолданыста болған) бойынша пайдалану (басқарушылық емес немесе жалпы әкімшілік) технологиялық тәжірибесі, ұшуды қамтамасыз ету бойынша персонал авиациялық жерүсті техникасы) кемінде 3 жыл. Авиациялық персоналды кәсіптік даярлау және даярлықты бағалауды жүргізу саласындағы жұмыс тәжірибесі кемінде 3 жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Авиациялық персонал куәлігін және біліктілік белгілерін беруге-қолданылу мерзімін ұзартуға байланысты даярлық шеңберінде авиациялық персоналдың біліктілік деңгейін тексеру (бағалау); жұмысқа рұқсат беру; пайдалану қызметіне рұқсат беру (практикалық дағдыларды тексеруді қамтитын біліктілік емтиханын өткізу арқылы)
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Біліктілік бағалауды жүргізу
2. Қауіпсіз жағдайларды қамтамасыз ету
Қосымша еңбек функциялары:
1. Тестілеу материалдарының тұтастығын, сақталуын және құпиялылығын қамтамасыз ету
Еңбек функциясы 1:
Біліктілік бағалауды жүргізу
Дағды 1:
Объективті деректерді жинау
Машықтар:
1. Кандидатпен жұмыс қарым-қатынасын орнату.
2.Біліктілік стандарттарын түсіндіру.
3. Бағалау әдістері мен әдістерін қолданыңыз.
Білімдер:
1. Авиациялық персоналдың біліктілік деңгейін айқындау (біліктілік емтиханын өткізу) қағидалары.
2.Авиация персоналының куәлігі берілетін адамдарға қойылатын біліктілік талаптары.
3. Қолданылатын жабдықтар мен авиациялық техника түрлерімен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік шаралары.
4. Авиациялық персоналға куәлік беру жүйесі.
5. Кәсіби дайындық жүйесі, дайындық стандарттары,тесттерді әзірлеу және тест тапсырмаларын әзірлеу принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Объективті деректерді бағалау
Машықтар:

1. Обеспечивать достоверность и надежность собранных объективных данных.
2. Принимать решения по оценке.
3. Предоставлять кандидату конструктивную информацию о результатах оценки.
Знания:
1. Правила определения уровня квалификации авиационного персонала (проведения квалификационного экзамена).
2. Квалификационные требования, предъявляемые к лицам, которым выдается свидетельство авиационного персонала.
3. Меры безопасности при работе с применяемыми видами оборудования и авиационной техники.
4. Система выдачи свидетельств авиационному персоналу.
5. Система профессиональной подготовки, стандарты подготовки, принципы разработки тестов и тестовых заданий разработки тестов.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Представление отчета о принятой оценке
Умения:
1. Регистрировать результаты оценки.
2. Предоставлять кандидату, в соответствующих случаях, план будущей подготовки.
3. Анализировать процесс оценки с целью повышения уровня ее достоверности и надежности.
4. Обрабатывать соответствующую документацию.
Знания:
1. Правила определения уровня квалификации авиационного персонала (проведения квалификационного экзамена).
2.Квалификационные требования, предъявляемые к лицам, которым выдается свидетельство авиационного персонала.
3. Система выдачи свидетельств авиационному персоналу.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Обеспечение безопасных условий
Навык 1:
Обеспечение безопасных условий для проведения оценки подготовки
Умения:
1. Обеспечивать соответствие необходимого оборудования установленным требованиям безопасности.
2. Информировать о процедурах эвакуации.
3. Обеспечивать безопасные эксплуатационные условия (например, для ВС: метеоусловия, топливо и т.д.).
4. Выявлять и устранять опасные факторы.
5. Создавать надлежащие безопасные условия проведения оценки.
6. Выявлять и принимать надлежащие меры по предотвращению физического или психологического стресса.
7. Работать слаженно и согласованно с другими специалистами, понимая потребности и специфику их работы и учитывая их пожелания в своей работе.
8. Понимать свою роль в общей структуре профессиональной подготовки конкретной категории авиационного персонала.
Знания:
1. Специфика эксплуатационной деятельности обучаемых.
2. Специализированная подготовка, в области проводимых занятий.
3. Установленные правила безопасности.
4. Программа и содержание стажировки.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Вмешательство в процесс, когда этого требуют интересы безопасности
Умения:
1. Безопасно передавать управление воздушным судном или оборудованием.
2. Своевременно и надлежаще вмешиваться в процесс на должном уровне, когда этого требуют интересы безопасности (например, устно или путем принятия управления на себя).

1. Жиналған объективті деректердің сенімділігі мен сенімділігін қамтамасыз ету.
2. Бағалау бойынша шешім қабылдау.
3. Үміткерге бағалау нәтижелері туралы сындарлы ақпарат беру.
Білімдер:
1. Авиациялық персоналдың біліктілік деңгейін айқындау (біліктілік емтиханын өткізу) қағидалары.
2. Авиация персоналының куәлігі берілетін адамдарға қойылатын біліктілік талаптары.
3. Қолданылатын жабдықтар мен авиациялық техника түрлерімен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік шаралары.
4. Авиациялық персоналға куәлік беру жүйесі.
5. Кәсіби дайындық жүйесі, дайындық стандарттары,тесттерді әзірлеу және тест тапсырмаларын әзірлеу принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 3:
Қабылданған бағалау туралы есепті ұсыну
Машықтар:
1. Бағалау нәтижелерін тіркеу.
2. Үміткерге тиісті жағдайларда болашақ дайындық жоспарын ұсыну.
3. Оның сенімділігі мен сенімділігін арттыру үшін бағалау процесін талдаңыз.
4. Тиісті құжаттаманы өңдеу.
Білімдер:
1. Авиациялық персоналдың біліктілік деңгейін айқындау (біліктілік емтиханын өткізу) қағидалары.
2.Авиация персоналының куәлігі берілетін адамдарға қойылатын біліктілік талаптары.
3. Авиациялық персоналға куәлік беру жүйесі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Қауіпсіз жағдайларды қамтамасыз ету
Дағды 1:
Дайындықты бағалауды жүргізу үшін қауіпсіз жағдайларды қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Қажетті жабдықтың белгіленген қауіпсіздік талаптарына сәйкестігін қамтамасыз ету.
2. Эвакуация процедуралары туралы хабарлау.
3. Қауіпсіз пайдалану жағдайларын қамтамасыз ету (мысалы, ӘК үшін: метеожағдайлар, Отын және т.б.).
4. Қауіпті факторларды анықтаңыз және жойыңыз.
5. Бағалау жүргізудің тиісті қауіпсіз шарттарын жасау.
6. Физикалық немесе психологиялық стресстің алдын алу үшін тиісті шараларды анықтаңыз және қабылдаңыз.
7. Басқа мамандармен үйлесімді және келісімді жұмыс істеу, олардың жұмысының қажеттіліктері мен ерекшеліктерін түсіну және олардың жұмысындағы тілектерін ескеру.
8. Авиациялық персоналдың нақты санатын кәсіптік даярлаудың жалпы құрылымындағы өз рөлін түсіну.
Білімдер:
1. Білім алушылардың пайдалану қызметінің ерекшелігі.
2. Өткізілетін сабақтар саласында мамандандырылған дайындық.
3. Белгіленген қауіпсіздік ережелері.
4. Тағылымдаманың бағдарламасы мен мазмұны.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Қауіпсіздік мүдделері талап ететін процеске араласу
Машықтар:
1. Әуе кемесін немесе жабдықты басқару қауіпсіз.
2. Қауіпсіздік мүдделері талап еткен кезде (мысалы, ауызша немесе басқаруды қабылдау арқылы) процеске тиісті деңгейде уақтылы және тиісті түрде араласу.

3. Возобновлять подготовку в возможные кратчайшие сроки (после вмешательства для целей безопасности).
Знания:
1. Специфика эксплуатационной деятельности обучаемых.
2.Специализированная подготовка, в области проводимого обучения.
3.Установленные эксплуатационные процедуры и правила.
4. Установленные правила и инструкции по обеспечению безопасности.
5. Программа и содержание стажировки.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Обеспечение целостности, сохранности и конфиденциальности материалов тестирования
Навык 1:
Защита теста и материалов тестирования
Умения:
1. Обеспечивать требования к помещениям, оборудованию, инфраструктуре и программному обеспечению.
2. Ограничивать доступ к конкретным материалам, вариантам или вопросам.
3. Обеспечивать конфиденциальность оценок, безопасное хранение информации об оценках и материалах теста.
4. Обеспечивать защиту базы данных, содержащих тестовые задания.
5. Выявлять подложность представляемых документов тестируемыми.
6. Регистрировать сертификаты и связанную с оценкой документацию.
7. Обеспечивать хранение аудио и видеозаписей.
8. Обеспечивать сохранность оценочных листов и подтверждающей их документации (включая электронные данные) в течение всего срока действия аттестации кандидата, установленного согласно требованиям к оценке уровня владения английским языком.
Знания:
1. Система профессиональной подготовки авиационного персонала.
2. Требования к организации тестирования.
3. Устройство и работа персонального компьютера, офисной и копировально-множительной техники.
4. Офисное и специальное программное обеспечение.
5. Процессы тестирования.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Высокие моральные качества. Хорошее знание системы выдачи свидетельств, правил, политики и инструктивного материала и уметь применять и толковать их. Отсутствие личного или профессионального конфликта интересов в связи с выполнением функции проведения экзаменов. Наличие соответствующего уровня разрешения для назначенного экзаменационного предмета. Умение пользоваться компьютером.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Приказ Министра транспорта и коммуникаций РК от 28 сентября 2013 года № 764 "Об утверждении Типовых программ профессиональной подготовки авиационного персонала, участвующего в обеспечении безопасности полетов". 2. Приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 31 июля 2017 года № 517 "Об утверждении Правил определения уровня квалификации авиационного персонала". 3. Приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 24 февраля 2015 года № 158 "Об утверждении сертификационных требований к авиационным учебным центрам". 4. Приказ Министра по инвестициям и развитию РК от 14 июля 2017 года № 470 "О внесении изменений в приказ Министра транспорта и коммуникаций РК от 13 июня 2011 года № 362 "Об утверждении квалификационных требований, предъявляемых к лицам, которым выдается свидетельство авиационного персонала"". 5."Руководство по утверждению учебных организаций" ИКАО DOC 9841. 6."Правила аэронавигационного обслуживания. Подготовка персонала" ИКАО DOC 9868
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Инструктор по теоретической подготовке
6
Инструктор тренажера

3. Дайындықты мүмкіндігінше қысқа мерзімде қайта бастаңыз (қауіпсіздік мақсатында араласқаннан кейін).
Білімдер:
1. Білім алушылардың пайдалану қызметінің ерекшелігі.
2.Өткізілетін оқыту саласындағы мамандандырылған даярлық.
3.Белгіленген пайдалану рәсімдері мен ережелері.
4. Қауіпсіздікті қамтамасыз ету бойынша белгіленген ережелер мен нұсқаулықтар.
5. Тағылымдаманың бағдарламасы мен мазмұны.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Қосымша еңбек функциясы 1:
Тестілеу материалдарының тұтастығын, сақталуын және құпиялылығын қамтамасыз ету
Дағды 1:
Тест пен тестілеу материалдарын қорғау
Машықтар:
1. Үй-жайларға, жабдықтарға, инфрақұрылымға және бағдарламалық қамтамасыз етуге қойылатын талаптарды қамтамасыз ету.
2. Белгілі бір материалдарға, опцияларға немесе сұрақтарға қол жеткізуді шектеңіз.
3. Бағалаудың құпиялылығын, бағалаулар мен тест материалдары туралы ақпаратты қауіпсіз сақтауды қамтамасыз ету.
4. Тест тапсырмаларын қамтитын мәліметтер базасын қорғауды қамтамасыз ету.
5. Тестіленушілердің ұсынылған құжаттардың түпнұсқалығын анықтау.
6. Сертификаттарды және бағалауға байланысты құжаттаманы тіркеу.
7. Аудио және бейнежазбалардың сақталуын қамтамасыз ету.
8. Ағылшын тілін меңгеру деңгейін бағалауға қойылатын талаптарға сәйкес белгіленген кандидатты аттестаттаудың бүкіл қолданылу мерзімі ішінде бағалау парақтарының және оларды растайтын құжаттаманың (электрондық деректерді қоса алғанда) сақталуын қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Авиациялық персоналды кәсіби даярлау жүйесі.
2. Тестілеуді ұйымдастыруға қойылатын талаптар.
3. Дербес компьютердің, кеңсе және көшіру-көбейту техникасының құрылғысы мен жұмысы.
4. Кеңсе және арнайы бағдарламалық жасақтама.
5. Тестілеу процестері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жоғары моральдық қасиеттер. Куәлік беру жүйесін, ережелерді, саясатты және нұсқаулық материалды жақсы білу және оларды қолдана және түсіндіре білу. Емтихан өткізу функциясын орындауға байланысты жеке немесе кәсіби мүдделер қақтығысының болмауы. Тағайындалған емтихан пәні үшін тиісті рұқсат деңгейінің болуы. Компьютерді пайдалану мүмкіндігі.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. ҚР Көлік және коммуникация министрінің "Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын авиация персоналын кәсіптік даярлаудың үлгілік бағдарламаларын бекіту туралы" 2013 жылғы 28 қыркүйектегі № 764 бұйрығы. 2. ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының "Авиациялық персоналдың Біліктілік деңгейін айқындау қағидаларын бекіту туралы" 2017 жылғы 31 шілдедегі № 517 бұйрығы. 3. ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының "Авиациялық оқу орталықтарына қойылатын сертификаттық талаптарды бекіту туралы" 2015 жылғы 24 ақпандағы № 158 бұйрығы. 4. ҚР Инвестициялар және даму министрінің "Авиациялық персонал куәлігі берілетін адамдарға қойылатын Біліктілік талаптарын бекіту туралы "ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 13 маусымдағы № 362 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" 2017 жылғы 14 шілдедегі № 470 бұйрығы. 5."Оқу ұйымдарын бекіту жөніндегі Нұсқаулық" ИКАО DOC 9841. 6."Аэронавигациялық қызмет көрсету ережелері. Қызметкерлерді даярлау" ИКАО DOC 9868
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Мекемелердің, ұйымдардың және кәсіпорындардың бірінші басшылары
6
Тренажер инструкторы

17. Карточка профессии "Инженер-инспектор по безопасности полетов":
Код группы:
2144-4
Код наименования занятия:
2144-4-026
Наименование профессии:
Инженер-инспектор по безопасности полетов
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Инженерия и инженерное дело
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Эксплуатационный (не управленческий или общеадминистративный) технологический опыт по приобретенной авиационной специальности в предприятиях гражданской авиации (летный и кабинный экипаж, персонал по ТО / ТОиР ВС, ОВД, эксплуатации авиационных радиотехнических систем, аэродромного обслуживания, обеспечению полетов (по установленным согласно Закона об ИВПиДА видам), персонал по авиационной наземной технике) не менее 3-х лет. Опыт в профессиональной подготовке авиационного персонала не менее 2-х лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
3349-0-007 - Администратор по безопасности полетов
Основная цель деятельности:
Обеспечение справочными материалами и инструкциями для планирования, внедрения и функционирования системы управления безопасностью полетов АУЦ.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Внедрение принципов управления безопасностью полетов на основе регламентных и нормативных требований.
2. Реализация утвержденных планов и программ.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Внедрение принципов управления безопасностью полетов на основе регламентных и нормативных требований.
Навык 1:
Разработка, внедрение, анализ и постоянное улучшение.
Умения:
1. Работать с национальными и международными источниками информации по изучению стандартов, правил, рекомендаций и опыта.
2. Получать, анализировать и обрабатывать запросы, ожидания и требования руководства в области обеспечения безопасности полетов и качества.
3. Собирать, систематизировать, анализировать поступающую информацию по безопасности полетов.
4. Разрабатывать принципы управления рисками, участвовать в их оценке и разработке мероприятий по управлению и минимизации.
5. Анализировать и разрабатывать стандарты, нормативы, показатели.
6. Предлагать политику и цели в области безопасности полетов и качества при подготовке персонала (как для клиентов, так и для своих собственных сотрудников).
7. Представлять распределение ответственности.

17. Кәсіптің карточкасы "Ұшу қауіпсіздігі жөніндегі инженер-инспектор":
Топтың коды:
2144-4
Қызмет атауының коды:
2144-4-026
Кәсіптің атауы:
Ұшу қауіпсіздігі жөніндегі инженер-инспектор
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Инженерия және инженерлік іс
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Азаматтық авиация кәсіпорындарында сатып алынған авиациялық мамандық бойынша пайдалану (басқарушылық емес немесе жалпы әкімшілік) технологиялық тәжірибе (ұшу және кабиналық экипаж, ТҚК / ТҚКжЖ ӘК, ӘҚҚК, авиациялық радиотехникалық жүйелерді пайдалану, әуеайлаққа қызмет көрсету, ұшуды қамтамасыз ету (ӘКПЖАҚ туралы Заңға сәйкес белгіленген түрлер бойынша), авиациялық жерүсті техникасы жөніндегі персонал) кемінде 3 жыл. Авиация персоналын кәсіби даярлау тәжірибесі кемінде 2 жыл.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
3349-0-007 - Ұшу қауіпсіздігі жөніндегі әкімші
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ұшу қауіпсіздігін басқару жүйесін жоспарлау, енгізу және іске асыру үшін анықтама материалдарымен және нұсқаулармен қамтамасыз ету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Реттеуші және нормативтік талаптарға негізделген ұшу қауіпсіздігін басқару принциптерін енгізу.
2. Бекітілген жоспарлар мен бағдарламаларды іске асыру.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Реттеуші және нормативтік талаптарға негізделген ұшу қауіпсіздігін басқару принциптерін енгізу.
Дағды 1:
Дамыту, енгізу, талдау және үздіксіз жақсарту.
Машықтар:
1. Ұлттық және халықаралық ақпарат көздерімен жұмыс істеп, стандарттар, ережелер, ұсыныстар және тәжірибелерді зерттеу.
2. Ұшу қауіпсіздігі мен сапасын қамтамасыз ету бойынша басшылықтың сұраныстарын, күтілімдерін және талаптарын алу, талдау және өңдеу.
3. Ұшу қауіпсіздігі бойынша келіп түсетін ақпаратты жинап, жүйелеп, талдау.
4. Қауіптерді басқару принциптерін әзірлеу, олардың бағалауына және басқару мен азайту шараларын дайындауға қатысу.
5. Стандарттар, нормативтер мен көрсеткіштерді талдап, әзірлеу.
6. Персоналды (клиенттер мен өз қызметкерлері үшін) даярлау барысында ұшу қауіпсіздігі мен сапасы бойынша саясат пен мақсаттарды ұсыну.
7. Жауапкершілікті бөлуді көрсету.

8. Представлять описание ресурсов, организационных и эксплуатационных процессов.
9. Участвовать в популяризации вопросов обеспечения безопасности полетов и качества.
Знания:
1. Управление рисками.
2. Система управления безопасностью полетов.
3. Передовой опыт применения систем обеспечения безопасности полетов и качества.
4. Требования к деятельности АУЦ.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Реализация утвержденных планов и программ.
Навык 1:
Организация системы обеспечения безопасности полетов.
Умения:
1. Разрабатывать и вносить поправки в документацию (руководства, инструкции, регламенты и т.д.).
2. Проводить совещания по результатам контрольных мероприятий, организовывать и контролировать деятельность рабочих групп и исполнителей, отчитываться о проделанной работе.
3. Своевременно проводить мероприятия, связанные с установлением новых целей, введением новых регламентов и стандартов.
4. Определять слабые места и риски, и участвовать в их устранении, минимизации.
Знания:
1. Нормативные и регламентные документы в области обеспечения безопасности полетов и качества.
2. Внутренние регламенты.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Организация обучения и аттестации персонала по вопросам безопасности полетов и качества.
Умения:
1. Взаимодействовать с системой внутреннего обучения персонала и/или внешними сторонами (органами по сертификации, консалтинговыми компаниями, учебными центрами).
2. Формировать комплексы вопросов содержания и методики обучения и аттестации персонала в соответствии с требованиями СУБП и СМК, технологическими и техническими регламентами, требованиями к квалификационному соответствию персонала.
3. Участвовать в организации системы непрерывного обучения персонала в области обеспечения безопасности полетов.
Знания:
1. Основы организации непрерывного обучения.
2. Требования к обучению персонала в области безопасности полетов и качества.
3. Конъюнктуры и учебной деятельности сторонних организаций в области подготовки и аттестации персонала.
4. Механизмы стимулирования и мотивации работников.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность в поиске информации, необходимой для решения профессиональных задач. Умение работать в различных ситуациях технологической деятельности как индивидуально, так в команде, и принимать своевременные решения. Ответственность за результаты выполнения ежедневных задач, принятых решений, собственную безопасность и безопасность других. Умение планировать деятельность.
Список технических регламентов и национальных стандартов:

8. Ресурстар, ұйымдастырушылық және эксплуатациялық процестердің сипаттамасын беру.
9. Ұшу қауіпсіздігі мен сапасын қамтамасыз ету мәселелерін насихаттауға қатысу.
Білімдер:
1. Қауіптерді басқару.
2. Ұшу қауіпсіздігін басқару жүйесі.
3. Ұшу қауіпсіздігі мен сапасын қамтамасыз ету жүйелерін қолданудағы озық тәжірибе.
4. АОО қызметіне қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Бекітілген жоспарлар мен бағдарламаларды іске асыру.
Дағды 1:
Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету жүйесін ұйымдастыру.
Машықтар:
1. Құжаттаманы (нұсқаулықтар, нұсқаулар, регламенттер және т.б.) әзірлеу және өзгерістер енгізу.
2. Бақылау шараларының нәтижелері бойынша кеңестер өткізу, жұмыс топтары мен орындаушылардың қызметін ұйымдастыру және бақылау, атқарылған жұмыс туралы есеп беру.
3. Жаңа мақсаттарды белгілеу, жаңа регламенттер мен стандарттарды енгізу бойынша шараларды уақытында өткізу.
4. Әлсіз тұстар мен қауіптерді анықтап, оларды жою және азайтуға қатысу.
Білімдер:
1. Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету және сапа саласындағы нормативтік және регламенттік құжаттар.
2. Ішкі регламенттер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды.
Дағды 2:
Персоналды ұшу қауіпсіздігі мен сапасы бойынша оқыту және аттестаттау ұйымдастыру.
Машықтар:
1. Персоналды ішкі оқыту жүйесімен және/немесе сыртқы тараптармен (сертификаттау органдары, консалтингтік компаниялар, оқу орталықтары) өзара әрекеттесу.
2. ҰҚБЖ және СМЖ талаптарына, технологиялық және техникалық регламенттерге, персоналдың біліктілік сәйкестігіне қойылатын талаптарға сәйкес персоналды оқыту мен аттестаттаудың мазмұны мен әдістемесі мәселелерінің кешенін қалыптастыру.
3. Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласындағы персоналдың үздіксіз оқыту жүйесін ұйымдастыруға қатысу.
Білімдер:
1. Үздіксіз оқытуды ұйымдастыру негіздері.
2. Ұшу қауіпсіздігі және сапа саласындағы персоналды оқытуға қойылатын талаптар.
3. Персоналды даярлау және аттестаттау саласындағы сыртқы ұйымдардың конъюнктурасы мен оқу қызметі.
4. Қызметкерлерді ынталандыру және ынталандыру тетіктері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Кәсіби мәселелерді шешуге қажетті ақпаратты іздеудегі Тәуелсіздік. Технологиялық қызметтің әртүрлі жағдайларында жеке де, командада да жұмыс істей білу және уақтылы шешім қабылдау. Күнделікті тапсырмаларды, қабылданған шешімдерді, өз қауіпсіздігін және басқалардың қауіпсіздігін орындау нәтижелері үшін жауапкершілік. Қызметті жоспарлау мүмкіндігі.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

1. Приказ Министра транспорта и коммуникаций РК от 28 сентября 2013 года № 764 "Об утверждении Типовых программ профессиональной подготовки авиационного персонала, участвующего в обеспечении безопасности полетов". 2. Приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 31 июля 2017 года № 517 "Об утверждении Правил определения уровня квалификации авиационного персонала". 3. Приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 24 февраля 2015 года № 158 "Об утверждении сертификационных требований к авиационным учебным центрам". 4. Приказ Министра по инвестициям и развитию РК от 14 июля 2017 года № 470 "О внесении изменений в приказ Министра транспорта и коммуникаций РК от 13 июня 2011 года № 362 "Об утверждении квалификационных требований, предъявляемых к лицам, которым выдается свидетельство авиационного персонала". 5."Руководство по утверждению учебных организаций" ИКАО DOC 9841. 6."Правила аэронавигационного обслуживания. Подготовка персонала" ИКАО DOC 9868
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Инструктор тренажера
6
Экзаменатор
18. Карточка профессии "Специалист по системе менеджмента качества":
Код группы:
2421-0
Код наименования занятия:
2421-0-017
Наименование профессии:
Специалист по системе менеджмента качества
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения РК от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих". Зарегистрирован в Министерстве юстиции РК 31 декабря 2020 года № 22003.
Параграф 95. Специалист по системе менеджмента качества (интегрированной системе менеджмента)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Бизнес и управление
Квалификация:
-
Уровень образования:
-
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Первоначальная подготовка в области обеспечения качества в гражданской авиации.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Отслеживание состояния качества в процессах профессиональной подготовки АУЦ, обеспечение соответствующей документацией, выполнение требуемых корректирующих действий по устранению недостатков, минимизация рисков.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

1. "Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын авиация персоналын кәсіптік даярлаудың үлгілік бағдарламаларын бекіту туралы" ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 28 қыркүйектегі № 764 бұйрығы. 2. "Авиациялық персоналдың Біліктілік деңгейін айқындау қағидаларын бекіту туралы" ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушы 2017 жылғы 31 шілдедегі № 517 бұйрығы. 3. "Авиациялық оқу орталықтарына қойылатын сертификаттық талаптарды бекіту туралы" ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушы 2015 жылғы 24 ақпандағы № 158 бұйрығы. 4. "Авиациялық персонал куәлігі берілетін адамдарға қойылатын Біліктілік талаптарын бекіту туралы" ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 13 маусымдағы № 362 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 14 шілдедегі № 470 бұйрығы. 5. "Оқу ұйымдарын бекіту жөніндегі нұсқаулық". ИКАО DOC 9841 6. "Аэронавигациялық қызмет көрсету ережелері. Қызметкерлерді даярлау" ИКАО DOC 9868
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Мекемелердің, ұйымдардың және кәсіпорындардың бірінші басшылары
6
Емтихан алушы (тренингтер, қайта даярлау және біліктілікті арттыру)
18. Кәсіптің карточкасы "Сапа менеджменті жүйесі жөніндегі маман":
Топтың коды:
2421-0
Қызмет атауының коды:
2421-0-017
Кәсіптің атауы:
Сапа менеджменті жүйесі жөніндегі маман
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. ҚР Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 болып тіркелді.
Параграф 95. Сапа менеджменті жүйесі (интеграцияланған менеджмент жүйесі)бойынша маман
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Бизнес және басқару
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
-
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Азаматтық авиациядағы сапаны қамтамасыз ету саласындағы бастапқы даярлық.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Кәсіби даярлау процестерінде АУЦ-тің сапа жағдайын бақылау, қажетті құжаттамамен қамтамасыз ету, кемшіліктерді жою бойынша талап етілетін түзетуші шараларды жүзеге асыру және тәуекелдерді минимизациялау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Обеспечение качества процессов профессиональной подготовки на основе регламентных и нормативных требований.
2. Реализация утвержденных планов и программ.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Обеспечение качества процессов профессиональной подготовки на основе регламентных и нормативных требований.
Навык 1:
Разработка, внедрение, анализ и постоянное улучшение.
Умения:
1. Работать с национальными и международными источниками информации по изучению стандартов, правил, рекомендаций и опыта.
2. Получать, анализировать и обрабатывать запросы, ожидания и требования руководства в области качества.
3. Собирать, систематизировать, анализировать поступающую информацию по обеспечению качества в АУЦ.
4. Разрабатывать принципы управления рисками, участвовать в их оценке и разработке мероприятий по управлению и минимизации.
5. Анализировать и разрабатывать стандарты, нормативы, показатели.
6. Инициировать и участвовать в разработке методов мотивации сотрудников, целей и политик.
7. Оформлять, корректировать и привлекать руководство и сотрудников к разработке политик и их реализации.
8. Организовывать и внедрять систему сбора, использования отзывов и предложений сотрудников, а также контролировать работу в этой системе (например, своевременность закрытия отзывов, тематика наибольшего процента отзывов) и учитывать ее в разработках систем мотивации.
9. Предлагать политику и цели в области качества при подготовке персонала (как для клиентов, так и для своих собственных сотрудников).
10. Отождествлять стандарты подготовки в соответствии с реализуемой программой.
11. Представлять распределение ответственности.
12. Представлять описание ресурсов, организационных и эксплуатационных процессов.
13. Определять процедуры, обеспечивающие соответствие учебного процесса политике в области подготовки персонала.
14. Определять процедуры выявления отклонений от политики и стандартов в области подготовки персонала и принятия корректирующих мер при необходимости.
15. Проводить оценку и анализ опыта и тенденций в сфере политики и стандартов обучения для обеспечения обратной связи в целях постоянного улучшения качества подготовки.
16. Интегрировать представление о критериях эффективности и качества.
17. Участвовать в популяризации вопросов качества.
Знания:
1. Система управления качеством.
2. Управление рисками.
3. Требования к деятельности АУЦ.
4. Система профессиональной подготовки авиационного персонала.
5. Система выдачи свидетельств авиационному персоналу.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Организация и проведение сертификационных мероприятий и инспекционных аудитов.
Умения:

1. Регламенттік және нормативтік талаптар негізінде кәсіптік даярлау барысының сапасын қамтамасыз ету.
2. Бекітілген жоспарлар мен бағдарламаларды жүзеге асыру.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Регламенттік және нормативтік талаптар негізінде кәсіптік даярлау барысының сапасын қамтамасыз ету.
Дағды 1:
Жобалау, енгізу, талдау және тұрақты жетілдіру.
Машықтар:
1. Ұлттық және халықаралық ақпарат көздерімен стандарттарды, ережелерді, ұсыныстарды және тәжірибені зерттеу.
2. Басшылықтың сапа саласындағы сұраныстарын, күтілімдерін және талаптарын алу, талдау және өңдеу.
3. АОО-те сапаны қамтамасыз ету бойынша келіп түсетін ақпаратты жинау, жүйелеу және талдау.
4. Тәуекелдерді басқару принциптерін әзірлеу, бағалау процесіне қатысу және басқару мен минимизациялауға арналған шараларды жасау.
5. Стандарттар, нормативтер мен көрсеткіштерді талдау және әзірлеу.
6. Қызметкерлерді ынталандыру, мақсаттар мен саясатты әзірлеу бойынша бастамашылық жасау және қатысу.
7. Саясаттарды әзірлеуге және олардың іске асырылуына басшылық пен қызметкерлерді тарту, рәсімдеу және түзету.
8. Қызметкерлерден пікірлер мен ұсыныстарды жинау, пайдалану жүйесін ұйымдастыру және енгізу, сондай-ақ бұл жүйедегі жұмысты бақылау (мысалы, пікірлерді уақтылы жабу, көпшілік пікірлердің тақырыптары) және оны ынталандыру жүйесін әзірлеуде ескеру.
9. Персоналды даярлау саласындағы сапа саясатын және мақсаттарын ұсыну (клиенттер үшін де, өз қызметкерлері үшін де).
10. Жүзеге асырылатын бағдарламаға сәйкес даярлау стандарттарын анықтау.
11. Жауапкершілікті бөлу.
12. Ресурстардың, ұйымдастыру және эксплуатациялық процестердің сипаттамасын ұсыну.
13. Оқу процесінің персоналды даярлау саясатына сәйкестігін қамтамасыз ететін процедураларды анықтау.
14. Персоналды даярлау саясаты мен стандарттарынан ауытқуларды анықтау және қажет болған жағдайда түзетуші шаралар қабылдау процедураларын анықтау.
15. Сапаны үздіксіз жақсарту мақсатында оқыту саясаты мен стандарттары саласындағы тәжірибе мен тенденцияларды бағалау және талдау.
16. Эффективтілік пен сапа критерийлерін интеграциялау.
17. Сапа мәселелерін насихаттауға қатысу.
Білімдер:
1. Сапа менеджменті жүйесі.
2. Тәуекелдерді басқару.
3. АОО қызметіне қойылатын талаптар.
4. Авиациялық персоналды кәсіби даярлау жүйесі.
5. Авиациялық персоналға сертификат беру жүйесі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Сертификациялық шараларды ұйымдастыру және өткізу, инспекциялық аудиттерді жүргізу.
Машықтар:

1. Взаимодействовать с внешними сторонами (органами по сертификации, консалтинговыми компаниями, клиентами, уполномоченными органами/организациями).
2. Подготавливать документацию и проводить предварительную подготовку до начала сертификационных мероприятий и инспекционных аудитов.
3. Организовывать работы по составлению и проведению корректирующих и предупреждающих действий по результатам проверок/аудитов.
4. Представлять отчеты руководству о функционировании системы качества.
5. Оформлять документацию.
6. Отслеживать периодичность плановых проверок, инспекций, сертификационных мероприятий, аудитов и т.п.
Знания:
1. Нормативные и регламентные документы в области качества.
2. Нормативные документы в области сертификационного соответствия АУЦ и профессиональной подготовки авиационного персонала.
3. Внутренние регламенты.
4. Порядок и правила проведения сертификационных мероприятий и инспекционных аудитов.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Реализация утвержденных планов и программ.
Навык 1:
Организация системы качества.
Умения:
1. Разрабатывать и вносить поправки в документацию (руководства, инструкции, регламенты и т.д.).
2. Разрабатывать порядок, проводить внутренний и внешний аудит.
3. Проводить совещания по результатам контрольных мероприятий, организовывать и контролировать деятельность рабочих групп и исполнителей, отчитываться о проделанной работе.
4. Своевременно проводить мероприятия, связанные с установлением новых целей, введением новых регламентов и стандартов.
5. Осуществлять мониторинг услуг обучения и механизмов контроля за учебным процессом.
6. Осуществлять мониторинг методов оценки и проверки.
7. Разрабатывать и участвовать в испытаниях и внедрении новых внедряемых процессов и технологий.
8. Осуществлять мониторинг уровня квалификации и подготовки персонала.
9. Осуществлять мониторинг соответствия, калибровки и функциональности учебных тренажеров (если применимо).
10. Осуществлять разработку, реализацию и мониторинг корректирующих и профилактических мер, а также связанных с ними систем отчетности.
11.Применять соответствующий статистический анализ для выявления и соответствующего реагирования на возникающие тенденции.
12. Работать слаженно и согласованно с другими сотрудниками, понимая потребности и специфику их работы и учитывая их пожелания в своей работе. Понимать свою роль в цепочке создания конечного продукта.
13. Содействовать функционированию действующих процессов и совершенствовать их.
14. Разграничивать функции сертификации, аудита, проверок, обеспечения соответствия.

1. Сыртқы тараптармен (сертификациялық органдар, консалтингтік компаниялар, клиенттер, уәкілетті органдар/ұйымдар) өзара әрекеттесу.
2. Сертификациялық шаралар мен инспекциялық аудиттер басталмас бұрын құжаттаманы дайындау және алдын ала дайындық жүргізу.
3. Тексерулер/аудиттер нәтижелері бойынша түзету және алдын алу шараларын ұйымдастыру.
4. Сапа жүйесінің жұмысын басқаруға есептер ұсыну.
5. Құжаттаманы рәсімдеу.
6. Жоспарлы тексерулер, инспекциялар, сертификациялық шаралар, аудиттердің мерзімділігін бақылау.
Білімдер:
1. Сапа саласындағы нормативтік және регламенттік құжаттар.
2. АОО және авиациялық персоналды кәсіби даярлау саласындағы сертификаттық сәйкестікке қатысты нормативтік құжаттар.
3. Ішкі регламенттер.
4. Сертификациялық шаралар мен инспекциялық аудиттерді жүргізу тәртібі мен ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Бекітілген жоспарлар мен бағдарламаларды жүзеге асыру.
Дағды 1:
Сапа жүйесін ұйымдастыру.
Машықтар:
1. Құжаттаманы (нұсқаулықтар, инструкциялар, регламенттер және т.б.) әзірлеу және түзетулер енгізу.
2. Ішкі және сыртқы аудитті жүргізу тәртібін әзірлеу.
3. Бақылау шараларының нәтижелері бойынша кеңестер өткізу, жұмыс топтары мен орындаушылардың қызметін ұйымдастыру және бақылау, атқарылған жұмыстар туралы есеп беру.
4. Жаңа мақсаттарды белгілеу, жаңа регламенттер мен стандарттарды енгізу бойынша шараларды уақтылы өткізу.
5. Оқыту қызметтерін және оқу процесін бақылау механизмдерін мониторингтеу.
6. Бағалау және тексеру әдістерін мониторингтеу.
7. Жаңа енгізілетін процестер мен технологияларды сынау және енгізу жұмыстарын әзірлеу және оған қатысу.
8. Персоналдың біліктілігі мен даярлығын мониторингтеу.
9. Оқу тренажерлерінің сәйкестігі, калибрлеу және функционалдылығын мониторингтеу (қолданылатын жағдайда).
10. Түзету және профилактикалық шараларды, сондай-ақ оларға қатысты есептілік жүйелерін әзірлеу, жүзеге асыру және мониторингтеу.
11. Пайда болған тенденцияларға сәйкес жауап беру үшін тиісті статистикалық талдау жүргізу.
12. Басқа қызметкерлермен бірлесе және үйлесімді жұмыс істеп, олардың қажеттіліктері мен жұмысының ерекшелігін түсіну, өз жұмысыңызда олардың тілектерін ескеру. Соңғы өнімді жасау тізбегіндегі рөліңізді түсіну.
13. Іс жүзіндегі процестердің жұмыс істеуіне көмектесу және оларды жетілдіру.
14. Сертификация, аудит, тексерулер, сәйкестікті қамтамасыз ету функцияларын бөлу.

15. Определять слабые места и риски, и участвовать в их устранении, минимизации.
Знания:
1. Принципы и процессы внедрения СМК, мониторинга обеспечения качества и управления рисками.
2. Нормативные и регламентные документы в области обеспечения безопасности полетов и качества.
3. Нормативные документы в области сертификационного соответствия АУЦ и профессиональной подготовки авиационного персонала.
4. Внутренние регламенты.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Организация и проведение внутреннего аудита.
Умения:
1. Получать исходную информацию, необходимую для проведения аудита.
2. Составлять графики, планировать и обеспечивать подготовку к аудитам и инспекциям.
3. Организовывать проведение аудита, оценивать несоответствия и оформлять протоколы отклонений и отчетность по аудиту.
4. Участвовать в разработке, согласовывать и контролировать выполнение корректирующих действий и оценивать их эффективность.
5. Проводить при необходимости повторные аудиты.
6. Осуществлять мониторинг замечаний и предложений.
Знания:
1. Нормы, принципы и правила организации и проведения внутреннего аудита.
2. Инструменты и процедуры внутреннего аудита, управления документацией и записями.
3. Внутренние руководства.
4. Основы управления персоналом, кризис и риск менеджмент.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Организация двухстороннего обмена информацией с внутренними и внешними потребителями услуг.
Умения:
1.Разрабатывать формы обратной связи (анкеты, вопросники, паспорта качества услуг и продукции и т.д.).
2. Разрабатывать внутреннюю систему отзывов от внешних и внутренних потребителей услуг, обеспечивать сохранность отзывов и их консолидацию, а также возможность обмена информацией по результатам проделанной работы.
3. Анализировать рекламации, изучать причины несоответствий и нарушения для дальнейшего разбора и принятия решения.
4. Организовать и контролировать систему отзывов (анонимно).
Знания:
1. Принципы контроля качества.
2. Внутренние регламенты.
3. Условия договоров.
4. Требования к профессиональной подготовке категорий авиационного персонала.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 4:
Организация обучения и аттестации персонала по вопросам качества.
Умения:
1. Взаимодействовать с системой внутреннего обучения персонала и/или внешними сторонами (органами по сертификации, консалтинговыми компаниями, учебными центрами).
2. Формировать комплексы вопросов содержания и методики обучения и аттестации персонала в соответствии с требованиями СУБП и СМК, технологическими и техническими регламентами, требованиями к квалификационному соответствию персонала.

15. Әлсіз тұстар мен тәуекелдерді анықтау, оларды жою және минимизациялауға қатысу.
Білімдер:
1.СМЖ енгізу қағидалары мен барысы, сапаны қамтамасыз ету және тәуекелдерді басқару мониторингі.
2. Ұшулардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету және сапа саласындағы нормативтік және регламенттік құжаттар.
3. АОО сертификаттық сәйкестігі және авиация персоналын кәсіби даярлау саласындағы нормативтік құжаттар.
4. Ішкі регламенттер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Ішкі аудитті ұйымдастыру және өткізу.
Машықтар:
1. Аудит жүргізу үшін қажетті бастапқы ақпаратты алу.
2. Графиктерді жасау, аудиттер мен инспекцияларға дайындықты жоспарлау және қамтамасыз ету.
3. Аудитті ұйымдастыру, сәйкессіздіктерді бағалау және ауытқулар мен аудит бойынша есептерді рәсімдеу.
4. Түзету шараларын әзірлеуге қатысу, келісу және олардың орындалуын бақылау, сондай-ақ тиімділігін бағалау.
5. Қажет болған жағдайда, қайта аудиттер өткізу.
6. Ескертулер мен ұсыныстарды мониторингтеу.
Білімдер:
1. Ішкі аудитты ұйымдастыру және жүргізудің нормалары, принциптері мен ережелері.
2. Ішкі аудит, құжаттаманы басқару және жазбалар үшін құралдар мен процедуралар.
3. Ішкі нұсқаулықтар.
4. Персоналды басқарудың негіздері, дағдарыс және тәуекелді басқару.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 3:
Ішкі және сыртқы қызмет тұтынушыларымен екіжақты ақпарат алмасуды ұйымдастыру.
Машықтар:
1. Кері байланыс формаларын әзірлеу (анкета, сұрау парақтары, қызмет пен өнімнің сапа паспорттары және т.б.).
2. Сыртқы және ішкі қызмет тұтынушыларынан пікірлердің ішкі жүйесін әзірлеу, пікірлердің сақталуын және консолдауды қамтамасыз ету, сондай-ақ жүргізілген жұмыс нәтижелері бойынша ақпарат алмасу мүмкіндігін қамтамасыз ету.
3. Сапасыздықтар туралы шағымдарды талдау, сәйкессіздіктер мен бұзушылықтардың себептерін зерттеу, әрі қарай талқылау және шешім қабылдау үшін.
4. Пікірлер жүйесін (анонимді түрде) ұйымдастыру және бақылау.
Білімдер:
1. Сапаны бақылаудың принциптері.
2. Ішкі регламенттер.
3. Келісім шарттарының шарттары.
4. Авиациялық персоналдың санаттарына кәсіби даярлық талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды.
Дағды 4:
Персоналды сапа мәселелері бойынша оқыту және аттестациялау ұйымы.
Машықтар:
1. Ішкі персоналды оқыту жүйесімен және/немесе сыртқы тараптармен (сертификация органдары, консалтингтік компаниялар, оқу орталықтары) өзара әрекеттесу.
2. АБЖ және СМЖ талаптарына, технологиялық және техникалық регламенттерге, персоналдың Біліктілік сәйкестігіне қойылатын талаптарға сәйкес персоналды оқыту мен аттестаттаудың мазмұны мен әдістемесі мәселелерінің кешенін қалыптастыру.

3. Участвовать в организации системы непрерывного обучения персонала в области качества.
Знания:
1. Основы организации непрерывного обучения.
2. Требования к обучению персонала в области качества.
3. Конъюнктуры и учебной деятельности сторонних организаций в области подготовки и аттестации персонала.
4. Механизмы стимулирования и мотивации работников.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность в поиске информации, необходимой для решения профессиональных задач. Умение работать в различных ситуациях технологической деятельности как индивидуально, так в команде, и принимать своевременные решения. Ответственность за результаты выполнения ежедневных задач, принятых решений, собственную безопасность и безопасность других. Умение планировать деятельность.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Приказ Министра транспорта и коммуникаций РК от 28 сентября 2013 года № 764 "Об утверждении Типовых программ профессиональной подготовки авиационного персонала, участвующего в обеспечении безопасности полетов". 2. Приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 31 июля 2017 года № 517 "Об утверждении Правил определения уровня квалификации авиационного персонала". 3. Приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 24 февраля 2015 года № 158 "Об утверждении сертификационных требований к авиационным учебным центрам". 4. Приказ Министра по инвестициям и развитию РК от 14 июля 2017 года № 470 "О внесении изменений в приказ Министра транспорта и коммуникаций РК от 13 июня 2011 года № 362 "Об утверждении квалификационных требований, предъявляемых к лицам, которым выдается свидетельство авиационного персонала"". 5."Руководство по утверждению учебных организаций" ИКАО DOC 9841. 6."Правила аэронавигационного обслуживания. Подготовка персонала" ИКАО DOC 9868
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Экзаменатор
6
Инженер-инспектор по безопасности полетов
19. Карточка профессии "Специалист по техническим средствам обучения":
Код группы:
2371-8
Код наименования занятия:
2371-8-001
Наименование профессии:
Специалист по техническим средствам обучения
Уровень квалификации по ОРК:
5
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы связанный с техническим обслуживанием тренажера/оборудования не менее 2-х лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:

3. Сапа саласында персоналдың үздіксіз білім алу жүйесін ұйымдастыруға қатысу.
Білімдер:
1. Үздіксіз оқытудың негіздері.
2. Сапа саласындағы персоналды оқытуға қойылатын талаптар.
3. Персоналды даярлау және аттестациялау жөніндегі сыртқы ұйымдардың конъюнктурасы мен оқу қызметі.
4. Қызметкерлерді ынталандыру және мотивациялау механизмдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Ақпаратты іздеуде өзіндік жұмыс жүргізу қабілеті, кәсіби міндеттерді шешуге қажетті мәліметтерді табу. Технологиялық қызметте әртүрлі жағдайларда жұмыс істеу дағдылары, жеке және командада тиімді әрекет ету. Күнделікті міндеттердің нәтижелері, қабылданған шешімдер, өзінің және басқалардың қауіпсіздігі үшін жауапкершілік.Іс-әрекетті жоспарлау қабілеті.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. "Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын авиация персоналын кәсіптік даярлаудың үлгілік бағдарламаларын бекіту туралы" ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 28 қыркүйектегі № 764 бұйрығы. 2. "Авиациялық персоналдың Біліктілік деңгейін айқындау қағидаларын бекіту туралы" ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін.атқарушының 2017 жылғы 31 шілдедегі № 517 бұйрығы. 3. "Авиациялық оқу орталықтарына қойылатын сертификаттық талаптарды бекіту туралы" ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін.атқарушының 2015 жылғы 24 ақпандағы № 158 бұйрығы. 4. "Авиациялық персонал куәлігі берілетін адамдарға қойылатын Біліктілік талаптарын бекіту туралы "ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 13 маусымдағы № 362 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 14 шілдедегі № 470 бұйрығы. 5.ИКАО DOC 9841" оқу ұйымдарын бекіту жөніндегі нұсқаулық". 6."Аэронавигациялық қызмет көрсету ережелері. Қызметкерлерді даярлау " ИКАО DOC 9868
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Мекемелердің, ұйымдардың және кәсіпорындардың бірінші басшылары
6
Ұшу қауіпсіздігі жөніндегі инженер-инспектор
19. Кәсіптің карточкасы "Оқытудың техникалық құралдары жөніндегі маман":
Топтың коды:
2371-8
Қызмет атауының коды:
2371-8-001
Кәсіптің атауы:
Оқытудың техникалық құралдары жөніндегі маман
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
5
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Тренажер/жабдықты техникалық қызмет көрсету саласында кемінде 2 жылдық жұмыс тәжірибесі.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

2144-9-014 - Инженер по техническим средствам обучения
Основная цель деятельности:
Техническое обслуживание тренажера/оборудования для обеспечения бесперебойной работы
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Подготовка к техническому обслуживанию тренажера
2. Обслуживание тренажера
3. Заключение по обслуживанию тренажера
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Подготовка к техническому обслуживанию тренажера
Навык 1:
Подготовка документов
Умения:
1. Соблюдать установленные регламенты.
2. Работать с техническими документами (технологические карты, директивы и т.д.).
3. Практический опыт работы по профилю.
Знания:
1.Законодательство РК и международное авиационное законодательство в области использования воздушного пространства и деятельности авиации в части технического обслуживания, поддержания летной годности ВС, тренажерного комплекса, обучения персонала, занятого в ТО ВС.
2. Возможности человека, включая принципы контроля фактора угрозы и ошибок, применительно к ТО ВС.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Подготовка инструментов.
Умения:
1. Пользоваться необходимым инструментом и оборудованием для обслуживания тренажера.
Знания:
1. Характеристики материалов и их применение при проектировании тренажерного устройство, включая принципы проектирования конструкции и функционирования систем, методы сборки.
2. Механические, гидравлические, электрические и электронные источники питания.
3.Приборное оборудование и системы индикации, системы управления и бортовые системы навигационного и связного оборудования.
4. Работы, выполнение которых необходимо для поддержания летной годности тренажера, включая методы и процедуры капитального ремонта, текущего ремонта, проверки, замены, модификации или устранения дефектов конструкции тренажера, его компонентов и систем согласно методикам, предусмотренным в соответствующих руководствах по ТО и РАТ и применяемых в этом случае стандартах летной годности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Обслуживание тренажера
Навык 1:
Техническое обслуживание
Умения:
1. Обеспечивать наладку, настройку и готовность к работе тренажера.
2. Выявлять и устранения дефектов и неисправностей.
3. Провести диагностику тренажера.
4. Соблюдать правил техники безопасности.
Знания:
1. Проявление дефектов и неисправностей.
2. Требование к работе с тренажером.
3. Правила и техника безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Заключение по обслуживанию тренажера
Навык 1:
Заключение по обслуживанию
Умения:

2144-9-014 - Оқыту техникалық құралдарды жөніндегі инженер
Қызметтің негізгі мақсаты:
Тренажер/жабдықты үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету үшін техникалық қызмет көрсету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Тренажерді техникалық қызмет көрсетуге дайындық.
2. Тренажерді техникалық қызмет көрсету.
3. Тренажерді техникалық қызмет көрсету бойынша қорытынды.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Тренажерді техникалық қызмет көрсетуге дайындық.
Дағды 1:
Құжаттарды дайындау.
Машықтар:
1. Белгіленген регламенттерді сақтау.
2. Техникалық құжаттармен (технологиялық карталар, директивалар және т.б.) жұмыс істеу.
3. Профиль бойынша практикалық жұмыс тәжірибесі.
Білімдер:
1.ҚР заңнамасы және әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі саласындағы техникалық қызмет көрсету, ӘК-нің ұшуға жарамдылығын қолдау, тренажер кешені, ӘК-де жұмыс істейтін персоналды оқыту бөлігінде халықаралық авиациялық заңнама.
2. Адамның мүмкіндіктері, оның ішінде қауіп факторлары мен қателіктерді бақылау принциптері, ӘК-ге қатысты.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Құралдарды дайындау.
Машықтар:
1. Тренажерді техникалық қызмет көрсету үшін қажетті құралдар мен жабдықтарды пайдалану.
Білімдер:
1. Материалдардың сипаттамалары және оларды тренажер құрылымын жобалауда қолдану, соның ішінде конструкцияны жобалау принциптері мен жүйелердің жұмыс істеуі, жинау әдістері.
2. Механикалық, гидравликалық, электрлік және электрондық қуат көздері.
3. Құрал-жабдық және индикаторлық жүйелер, басқару жүйелері және борттық навигациялық және байланыс жабдықтары.
4. Тренажердің ұшуға жарамдылығын сақтап қалу үшін қажетті жұмыстар, соның ішінде капитальды жөндеу, ағымдағы жөндеу, тексеру, ауыстыру, модификациялау немесе тренажердің, оның компоненттерінің және жүйелерінің конструкциясындағы ақауларды жою әдістері мен процедуралары, тиісті техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша нұсқаулықтарға сәйкес.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Тренажерді техникалық қызмет көрсету.
Дағды 1:
Техникалық қызмет көрсету.
Машықтар:
1. Тренажердің баптауы, бапталуы және жұмысқа дайын болуын қамтамасыз ету.
2. Ақаулар мен бұзушылықтарды анықтап, жою.
3. Тренажердің диагностикасын жүргізу.
4. Қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау.
Білімдер:
1. Ақаулар мен бұзушылықтардың пайда болуы.
2. Тренажермен жұмыс істеуге қойылатын талаптар.
3. Қауіпсіздік ережелері мен техникасы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 3:
Тренажерді техникалық қызмет көрсету бойынша қорытынды.
Дағды 1:
Техникалық қызмет көрсету бойынша қорытынды.
Машықтар:

1. Составлять и грамотно оформлять заключение.
2. Проводить анализ по результатам обслуживания.
3. Составлять план по устранению дефектов и неисправностей.
4. Составлять акт по устранению дефектов и неисправностей.
Знания:
1. Правила, принципы и применение оценки результатов технического обслуживания тренажера.
2. Правил завода изготовителей по поддержанию тренажерного комплекса.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Высокие моральные качества. Хорошее знание системы обслуживания тренажера, правил, политики и инструктивного материала по тренажерам и уметь применять и толковать их. Ответственность за результаты выполнения, качество выполняемой работы, высокая организация и пунктуальность в соблюдении требований документации, правил и процедур, принятых в гражданской авиации. Умение решать проблемы.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Приказ Министра транспорта и коммуникаций РК от 28 сентября 2013 года № 764 "Об утверждении Типовых программ профессиональной подготовки авиационного персонала, участвующего в обеспечении безопасности полетов". 2. Приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 31 июля 2017 года № 517 "Об утверждении Правил определения уровня квалификации авиационного персонала". 3. Приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 24 февраля 2015 года № 158 "Об утверждении сертификационных требований к авиационным учебным центрам". 4. Приказ Министра по инвестициям и развитию РК от 14 июля 2017 года № 470 "О внесении изменений в приказ Министра транспорта и коммуникаций РК от 13 июня 2011 года № 362 "Об утверждении квалификационных требований, предъявляемых к лицам, которым выдается свидетельство авиационного персонала"". 5."Руководство по утверждению учебных организаций" ИКАО DOC 9841. 6."Правила аэронавигационного обслуживания. Подготовка персонала" ИКАО DOC 9868
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Инженер-инспектор по безопасности полетов
6
Специалист по системе менеджмента качества
20. Карточка профессии "Методист по профессиональным программам":
Код группы:
2371-7
Код наименования занятия:
2371-7-001
Наименование профессии:
Методист по профессиональным программам
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Эксплуатация воздушных судов и полетно-информационное обеспечение
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:

1. Қорытындыны құрастыру және сауатты рәсімдеу.
2. Техникалық қызмет көрсету нәтижелерін талдау жүргізу.
3. Ақаулар мен бұзушылықтарды жою жоспарын құрастыру.
4. Ақаулар мен бұзушылықтарды жою актісін құрастыру.
Білімдер:
1. Тренажерді техникалық қызмет көрсету нәтижелерін бағалау ережелері, принциптері және қолданылуы.
2. Тренажерлық кешенді сақтау жөніндегі зауыт шығарушының ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жоғары моральдық қасиеттер. Тренажердің қызмет көрсету жүйесін, ережелерін, саясатын және нұсқаулық материалдарын жақсы білу және оларды қолдана білу. Орындаудың нәтижелері мен жұмыстың сапасына жауапкершілік, азаматтық авиацияда қабылданған құжаттама, ережелер мен процедураларды сақтау бойынша жоғары ұйымшылдық және пунктуалдылық. Мәселелерді шешу қабілеті.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. "Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын авиация персоналын кәсіптік даярлаудың үлгілік бағдарламаларын бекіту туралы"ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 28 қыркүйектегі № 764 бұйрығы. 2. "Авиациялық персоналдың Біліктілік деңгейін айқындау қағидаларын бекіту туралы"ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушы 2017 жылғы 31 шілдедегі № 517 бұйрығы. 3. "Авиациялық оқу орталықтарына қойылатын сертификаттық талаптарды бекіту туралы"ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушы 2015 жылғы 24 ақпандағы № 158 бұйрығы. 4. "Авиациялық персонал куәлігі берілетін адамдарға қойылатын Біліктілік талаптарын бекіту туралы "ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 13 маусымдағы № 362 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы"ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 14 шілдедегі № 470 бұйрығы. 5.ИКАО DOC 9841" оқу ұйымдарын бекіту жөніндегі Нұсқаулық". 6."Аэронавигациялық қызмет көрсету ережелері. Қызметкерлерді даярлау " ИКАО DOC 9868
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Мекемелердің, ұйымдардың және кәсіпорындардың бірінші басшылары
6
Сапа менеджменті жүйесі жөніндегі маман
20. Кәсіптің карточкасы "Кәсіптік бағдарламалар жөніндегі әдіскер":
Топтың коды:
2371-7
Қызмет атауының коды:
2371-7-001
Кәсіптің атауы:
Кәсіптік бағдарламалар жөніндегі әдіскер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Әуе кемелерін пайдалану және ұшу-ақпараттық қамтамасыз ету
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

2375-0-021 - Методист по летной подготовке
Основная цель деятельности:
Непосредственное выполнение широкого спектра задач по организационному, материально-техническому обеспечению и сопровождению различных аспектов деятельности, связанных с профессиональной подготовкой авиационного персонала
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Обеспечение готовности к учебным мероприятиям аудиторий, лабораторий, тренажеров согласно установленных регламентов.
2. Обеспечение целостности и работоспособности офисной техники, основных и вспомогательных учебных средств.
3. Рассылка, сбор и сортировка информации.
4. Активное участие в инвентаризациях.
5. Управление рисками на своем участке работы.
6. Организация и планирование процедур тестирования
7. Работа с авиационной документацией.
8. Обеспечение целостности, сохранности и конфиденциальности материалов тестирования
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Обеспечение готовности к учебным мероприятиям аудиторий, лабораторий, тренажеров согласно установленных регламентов.
Навык 1:
Материальное обеспечение.
Умения:
1. Понимать расписание и специфику различных групп обучаемых.
2.Получать, хранить, сортировать, раскладывать необходимые расходные материалы в учебных помещениях согласно расписания занятий, план-графиков курсов, требований инструкторов, инженеров и менеджеров.
3. Комплектовать учебные аудитории, лаборатории и тренажеры необходимым количеством мебели.
4. Вести необходимую отчетность, собирать данные о потребностях и формировать заявки для приобретения материальных средств.
5.Работать слаженно и согласованно с другими работниками, понимая потребности и специфику их работы, учитывая их пожелания в своей работе. Понимать свою роль в цепочке создания конечного продукта.
6.Обращать внимание и незамедлительно сообщать обо всех видимых нарушениях, отклонениях от регламентов, возникающих проблемах, конфликтах, затруднениях при взаимодействии с внутренними и внешними специалистами на любом уровне.
Знания:
1.Аспекты деятельности организации, свои функции, основные функции подразделений и других работников.
2.Система профессиональной подготовки авиационного персонала, структура реализуемых программ, принципы планирования учебных мероприятий и их материального обеспечения.
3.Программное обеспечение, технические и лабораторные средства.
4.Офисная и копировально-множительная техника, сетевое оборудование.
5.Основные процессы приема и выдачи материальных средств.
6.Техника безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Подготовка и сервисное сопровождение учебных мероприятий, совещаний и конференций.
Умения:
1.Получать, расставлять и раскладывать атрибутику мероприятий и содержание кофе-брейков.
2.Обеспечить целостность и работоспособность применяемых технических средств и программного обеспечения.
3.Устанавливать достаточный коммуникативный уровень.
Знания:
1.Программное обеспечение, технические и лабораторные средства, применяемые для обеспечения процессов профессиональной подготовки.
2.Офисная и копировально-множительная техника, сетевое оборудование.
3.Коммуникативный язык.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Обеспечение целостности и работоспособности офисной техники, основных и вспомогательных учебных средств.
Навык 1:
Контроль целостности материальных средств.
Умения:
1.Осуществлять мониторинг помещений и материальных средств, соблюдения правил разграничения доступа слушателей и персонала в зоне своей ответственности.
2.Оперативно и адекватно реагировать на нарушения, связанные с порчей или нарушением работоспособности техники, оборудования, основных и вспомогательных учебных средств.
Знания:
1.Правила и порядок разграниченного доступа.
2.Средства и способы мониторинга.
3.Правила и техника безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Обеспечение работоспособности технических, программных средств общего применения (офисного назначения), копировально-множительной техники, основных и вспомогательных учебных средств, исключая тренажеры и специализированные лаборатории.
Умения:
1.Осуществлять корректное включение и выключение оборудования в соответствии с требованиями изготовителя.
2.Диагностировать неисправности средств и оборудования, определять возможности для восстановления их работоспособности.
3.Осуществлять несложные виды обслуживания средств и оборудования, ремонт и восстановление их работоспособности.
4.Применять инструменты и оборудование для ремонта средств и оборудования.
5.Устанавливать и настраивать технику, оборудование, локальные сети и программное обеспечение.
6.Помогать персоналу в освоении технических и программных средств.
Знания:
1.Виды дефектов.
2.Виды мелкого ремонта.
3.Правила использования инструментов для ремонта.
4.Устройство, конструкции и механизмы восстанавливаемого оборудования и техники.
5.Программное обеспечение.
6.Офисная и копировально-множительная техника, сетевое оборудование.
7.Правила устройства и техника безопасности при работе с электроустановками.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Рассылка, сбор и сортировка информации.
Навык 1:
Взаимодействие с внутренними и внешними специалистами.
Умения:
1.Составлять письма, статистические, маркетинговые, информационные и рекламные сообщения.
2.Стилизованно оформлять рассылку или предоставлять предложения по оформлению.
3.Использовать различные способы доставки корреспонденции.
4.Осуществлять техническое взаимодействие с внешним персоналом на своем уровне, подготавливать документацию и контролировать ее исполнение.
5.Собирать и систематизировать полученную информацию для передачи Менеджеру по процессам.
Знания:
1.Правила этики и этикета.
2.Правила составления документации, ведения переписки и взаимодействия с внешним персоналом.
3.Офисное и специальное программное обеспечение.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 4:
Активное участие в инвентаризациях.
Навык 1:
Соблюдение принятых и утвержденных норм и порядков подготовки к инвентаризациям, их проведении и завершении.
Умения:
1.Пользоваться инструкциями и политиками, правильно готовиться к инвентаризации.
2.Делать базовые вычисления в уме без ошибок.
3. Быстро ориентироваться на объектах инвентаризации.
4. Правильно пользоваться техникой, определять параметры, количество, серийный номер и в случае необходимости иметь четкий алгоритм их определения.
5. Участвовать в инвентаризации как материально ответственное лицо согласно приказа и политик.
Знания:
1. Виды инвентаризации (полная, выборочная, циклическая).
2. Политика и процессы по проведению инвентаризаций.
3. Номенклатура, серийный номер, адресное хранение, техника безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 5:
Управление рисками на своем участке работы.
Навык 1:
Определять риски и предлагать варианты устранения или минимизации последствий, которые могут повлиять на скорость и качество осуществления деятельности.
Умения:
1.Определять причинно-следственную связь факторов и событий при помощи вопроса "что если?".
2. Прогнозировать вероятное развитие событий и последствий.
3.Разрабатывать и предлагать руководству варианты решения (например, визуализация, зонирование) или минимизации рисков (например, не туда положить, не в тому клиенту направить, не выполнить вовремя), включая, но не ограничиваясь, риском несвоевременного обеспечения учебного процесса материальными средствами, договорами и т.п.
Знания:
1.Свои должностные обязанности.
2.Утвержденные политики и процессы, в компании и имеющих отношение к своей работе.
3.Техника безопасности и охраны труда.
4.Объем ответственности непосредственного руководителя, которое дает полное понимание своей роли в данной цепочке/ структуре организации.
5.Участие в обучении новых сотрудников и напарников в случае необходимости, на случай отсутствия, отпуска.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 6:
Организация и планирование процедур тестирования
Навык 1:
Административное обеспечение
Умения:
1.Принимать и оформлять заявки.
2.Работать с договорами.
3.Взаимодействовать со взрослой узкоспециализированной аудиторией.
4.Консолидировать записи, как на бумажных носителях, так и электронные, для каждого тестируемого кандидата.
5.Планировать кандидатов и экзаменаторов.
6.Организовывать рейтерскую оценку.
7.Сопровождать базу данных о тестировании, вести установленную документацию.
8.Осуществлять действия, связанные с отклонением от установленных правил и норм, определенных для тестирования.
9.Оперативно и адекватно реагировать на ситуации, связанные с порчей или нарушением работоспособности техники, оборудования, программных средств.
10.Реагировать на физическое и психологическое состояние кандидатов перед началом тестирования согласно действующим регламентам и рекомендациям.
11.Обеспечивать своевременное обучение экзаменаторов, рейтеров и собственное согласно установленных регламентов.
12.Работать слаженно и согласованно с другими специалистами, понимая потребности и специфику их работы и учитывая их пожелания в своей работе.
Знания:
1.Регламенты в области профессиональной подготовки и тестирования авиационного персонала.
2.Средства и способы коммуникации.
3.Правила и техника безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 7:
Работа с авиационной документацией.
Навык 1:
Внешнее и внутренне взаимодействие.
Умения:
1.Осуществлять техническое взаимодействие с внешним персоналом на своем уровне, подготавливать документацию и контролировать ее исполнение.
2.Вносить персональные данные, заполнять журналы, базы данных, формировать почтовые и электронные отправления.
3.Составлять письма, статистические, маркетинговые, информационные и рекламные сообщения.
4.Стилизованно оформлять рассылку или предоставлять предложения по оформлению.
5.Использовать различные способы доставки корреспонденции.
6.Собирать и систематизировать полученную информацию.
Знания:
1.Регламенты в области организации и процедур тестирования на определения уровня английского языка по шкале ИКАО.
2.Коммуникативный язык.
3.Правила составления документации, ведения переписки и взаимодействия с внешним персоналом.
4.Офисное и специальное программное обеспечение.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 8:
Обеспечение целостности, сохранности и конфиденциальности материалов тестирования
Навык 1:
Защита теста и материалов тестирования
Умения:
1. Обеспечивать требования к помещениям, оборудованию, инфраструктуре и программному обеспечению.
2. Ограничивать доступ к конкретным материалам, вариантам или вопросам.
3.Обеспечивать конфиденциальность оценок, безопасное хранение информации об оценках и материалах теста.
4. Обеспечивать защиту базы данных, содержащих тестовые задания.
5. Выявлять подложность представляемых документов тестируемыми.
6.Регистрировать сертификаты и связанную с оценкой документацию.
7. Обеспечивать хранение аудио и видеозаписей.
8. Обеспечивать сохранность оценочных листов и подтверждающей их документации (включая электронные данные) в течение всего срока действия аттестации кандидата, установленного согласно требованиям к оценке уровня владения английским языком.
Знания:
1.Система профессиональной подготовки авиационного персонала.
2.Требования к организации тестирования.
3.Устройство и работа персонального компьютера, офисной и копировально-множительной техники.
4.Офисное и специальное программное обеспечение.
5.Процессы тестирования.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Исполнительность, аккуратность, внимательность, дисциплина, ответственность, способности к изучению языков, обучаемость, коммуникативность, мотивированность к развитию.
Список технических регламентов и национальных стандартов:

2375-0-021 - Ұшу дайындығы жөніндегі әдіскер
Қызметтің негізгі мақсаты:
Әуе қызметкерлерін кәсіби даярлаумен байланысты әртүрлі қызметтің аспектілерін ұйымдастыру, материалдық-техникалық қамтамасыз ету және сүйемелдеу бойынша кең ауқымды міндеттерді тікелей орындау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Белгіленген регламенттерге сәйкес аудиториялар, лабораториялар, тренажерлерді оқу іс-шараларына дайындықпен қамтамасыз ету
2. Офис техникасының, негізгі және қосымша оқу құралдарының бүтіндігі мен жұмыс қабілетін қамтамасыз ету.
3. Ақпаратты тарату, жинау және сұрыптау.
4. Инвентаризацияларға белсенді қатысу.
5. Өз жұмыс аймағында қауіптерді басқару.
6. Тестілеу процестерін ұйымдастыру және жоспарлау.
7. Авиациялық құжаттамамен жұмыс.
8. Тестілеу материалдарының тұтастығын, сақталуын және құпиялылығын қамтамасыз ету.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Белгіленген регламенттерге сәйкес аудиториялар, лабораториялар, тренажерлерді оқу іс-шараларына дайындықпен қамтамасыз ету
Дағды 1:
Материалдық қамтамасыз ету.
Машықтар:
1. Әртүрлі топтағы оқушылардың расписесін және ерекшеліктерін түсіну.
2. Керекті шығын материалдарын оқу бөлмелерінде сабақ кестесі, курс жоспарлары, нұсқаушылар, инженерлер және менеджерлердің талаптарына сәйкес алу, сақтау, сұрыптау және орналастыру.
3. Оқу аудиторияларын, зертханаларды және тренажерлерді қажетті мөлшердегі жиһазбен жабдықтау.
4. Қажетті есептілікті жүргізу, қажеттіліктер туралы деректер жинау және материалдық құралдарды сатып алу үшін өтінімдер қалыптастыру.
5. Басқа қызметкерлермен үйлесімді және келісілген түрде жұмыс істей отырып, олардың жұмысының қажеттіліктері мен ерекшеліктерін түсіну, өз жұмысында олардың тілектерін ескеру. Соңғы өнімді жасау тізбегіндегі рөлді түсіну.
6. Көрінетін бұзушылықтар, регламенттерден ауытқулар, туындаған мәселелер, қақтығыстар және ішкі және сыртқы мамандармен өзара әрекеттесудегі қиындықтар туралы дереу хабарлау.
Білімдер:
1. Ұйымның қызметінің аспектілері, өз функциялары, бөлімшелер мен басқа қызметкерлердің негізгі функциялары.
2. Авиациялық персоналды кәсіби даярлау жүйесі, іске асырылатын бағдарламалардың құрылымы, оқу іс-шараларын жоспарлау принциптері және олардың материалдық қамтамасыз етілуі.
3. Бағдарламалық қамтамасыз ету, техникалық және зертханалық құралдар.
4. Офис техникасы және көшіру-көбейту техникасы, желілік жабдық.
5. Материалдық құралдарды қабылдау және беру негізгі процестері.
6. Қауіпсіздік техникасы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Оқу іс-шараларын, жиналыстарды және конференцияларды даярлау және қызмет көрсету.
Машықтар:
1. Іс-шаралардың атрибутикасын және кофе-брейктердің мазмұнын алу, орналастыру және орналастыру.
2. Қолданылатын техникалық құралдар мен бағдарламалық қамтамасыз етудің бүтіндігі мен жұмыс қабілетін қамтамасыз ету.
3. Жеткілікті коммуникациялық деңгейді орнату.
Білімдер:
1. Кәсіби даярлау процестерін қамтамасыз ету үшін қолданылатын бағдарламалық қамтамасыз ету, техникалық және зертханалық құралдар.
2. Офис техникасы және көшіру-көбейту техникасы, желілік жабдық.
3. Коммуникациялық тіл.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Офис техникасының, негізгі және қосымша оқу құралдарының бүтіндігі мен жұмыс қабілетін қамтамасыз ету.
Дағды 1:
Материалдық құралдардың бүтіндігін бақылау.
Машықтар:
1. Өз жауапкершілік аймағында тыңдаушылар мен персоналдың кіру ережелерінің сақталуын, помещениелер мен материалдық құралдардың мониторингін жүргізу.
2. Техниканың, жабдықтың, негізгі және қосымша оқу құралдарының зақымдалуымен немесе жұмыс қабілетінің бұзылуымен байланысты бұзушылықтарға жедел және сәйкесінше жауап беру.
Білімдер:
1. Шектелген кірудің ережелері мен тәртібі.
2. Мониторинг құралдары мен әдістері.
3. Қауіпсіздік ережелері мен техникасы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Техникалық, бағдарламалық құралдардың жұмыс қабілетін, офиске арналған көпшілік пайдаланылатын техника, көшірме-көбейту техникасы, негізгі және қосымша оқу құралдарының жұмысын қамтамасыз ету, тренажерлер мен мамандандырылған лабораторияларды қоспағанда.
Машықтар:
1. Жабдықты өндірушінің талаптарына сәйкес дұрыс қосу және өшіруді жүзеге асыру.
2. Құралдардың және жабдықтардың ақауларын диагностикалау, олардың жұмыс қабілетін қалпына келтіру мүмкіндіктерін анықтау.
3. Құралдар мен жабдықтарға қарапайым қызмет көрсету, жөндеу және жұмыс қабілетін қалпына келтіруді жүзеге асыру.
4. Құралдар мен жабдықтарды жөндеу үшін құралдар мен жабдықтарды қолдану.
5. Жабдықтарды, техника мен локалды желілерді, бағдарламалық қамтамасыз етуді орнатып, баптау.
6. Персоналға техникалық және бағдарламалық құралдарды меңгеруге көмектесу.
Білімдер:
1. Ақаулардың түрлері.
2. Кішігірім жөндеудің түрлері.
3. Жөндеу үшін құралдарды пайдалану ережелері.
4. Қалпына келтірілетін жабдық пен техника құрылымы, конструкциялары мен механизмдері.
5. Бағдарламалық қамтамасыз ету.
6. Офис және көшірме-көбейту техникасы, желілік жабдықтар.
7. Электр жабдықтарымен жұмыс істегенде құрылыс ережелері мен қауіпсіздік техникасы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 3:
Ақпаратты тарату, жинау және сұрыптау.
Дағды 1:
Ішкі және сыртқы мамандармен өзара әрекеттесу.
Машықтар:
1. Хаттар, статистикалық, маркетингтік, ақпараттық және жарнамалық хабарламаларды құрастыру.
2. Жіберілімді стильмен безендіру немесе безендіру бойынша ұсыныстар беру.
3. Корреспонденцияны жеткізудің әртүрлі тәсілдерін пайдалану.
4. Өз деңгейіңізде сыртқы персоналмен техникалық өзара әрекеттесуді жүзеге асыру, құжаттаманы дайындау және оның орындалуын бақылау.
5. Алынған ақпаратты жинау және жүйелеу, оны процесс менеджеріне жеткізу үшін.
Білімдер:
1. Этика және этикет ережелері.
2. Құжаттаманы дайындау, хат алмасу және сыртқы персоналмен өзара әрекеттесу ережелері.
3. Офис және арнайы бағдарламалық қамтамасыз ету.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 4:
Инвентаризацияларға белсенді қатысу.
Дағды 1:
Инвентаризацияларға дайындық, оларды өткізу және аяқтау кезінде қабылданған және бекітілген нормалар мен тәртіптердің сақталуы.
Машықтар:
1. Нұсқаулықтар мен саясаттарды пайдалану, инвентаризацияға дұрыс дайындалу.
2. Негізгі есептеулерді қателіксіз ақылмен жүргізу.
3. Инвентаризация объектілерінде тез бағдарлану.
4. Техниканы дұрыс пайдалану, параметрлерді, санын, сериялық нөмірді анықтау және қажет болған жағдайда олардың анықтамасына нақты алгоритмді қолдану.
5. Тапсырма мен саясатқа сәйкес материалдық жауапкершілікті тұлға ретінде инвентаризацияға қатысу.
Білімдер:
1. Инвентаризацияның түрлері (толық, іріктемелік, циклілік).
2. Инвентаризация жүргізу жөніндегі саясат пен процестер.
3. Номенклатура, сериялық нөмір, адрес бойынша сақтау, қауіпсіздік техникасы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 5:
Өз жұмыс аймағында қауіптерді басқару.
Дағды 1:
Қауіптерді анықтау және қызметтің жылдамдығы мен сапасына әсер етуі мүмкін салдардың жойылуы немесе азайтылуы үшін баламаларды ұсыну.
Машықтар:
1. Факторлар мен оқиғалар арасындағы себеп-салдар байланысын "не болар еді?" деген сұрақ арқылы анықтау.
2. Оқиғалардың және олардың салдарының ықтимал даму барысын болжау.
3. Басшылыққа шешім қабылдау нұсқаларын (мысалы, визуализация, зоналау) немесе қауіптерді азайту шараларын (мысалы, дұрыс емес жерге қою, дұрыс емес клиентке бағыттау, уақытында орындамау) әзірлеу және ұсыну, соның ішінде, бірақ онымен шектелмей, оқу процесін материалдық құралдармен, келісім-шарттармен және т.б. қамтамасыз етудегі уақытында орындалмау қаупі.
Білімдер:
1. Өз қызметтік міндеттерім.
2. Компаниядағы бекітілген саясаттар мен процестер, өз жұмысыма қатысты.
3. Қауіпсіздік техникасы және еңбек қорғау.
4. Тікелей басшының жауапкершілік көлемі, бұл менің осы құрылымдағы рөлімді толық түсінуге мүмкіндік береді.
5. Қажет болған жағдайда, жұмыста болмаған немесе демалыста жүрген кезде жаңа қызметкерлер мен әріптестерді оқытуға қатысу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 6:
Тестілеу процестерін ұйымдастыру және жоспарлау.
Дағды 1:
Әкімшілік қамтамасыз ету.
Машықтар:
1. Өтініштерді қабылдау және рәсімдеу.
2. Келісім-шарттармен жұмыс істеу.
3. Ересек тармақталған аудиториямен өзара әрекеттесу.
4. Әр тестке қатысушы кандидатқа арналған жазбаларды, қағаз және электрондық нұсқада, біріктіру.
5. Кандидаттар мен тест алушыларды жоспарлау.
6. Рейтерлік бағалауды ұйымдастыру.
7. Тестілеу туралы деректер базасын жүргізу, белгіленген құжаттаманы сақтау.
8. Тестілеуге арналған белгіленген ережелер мен нормалардан ауытқуға қатысты әрекеттерді жүзеге асыру.
9. Техниканың, жабдықтың, бағдарламалық құралдардың зақымдалуымен немесе жұмыс қабілетінің бұзылуымен байланысты жағдайларға жедел және сәйкесінше жауап беру.
10. Тестілеу басталмас бұрын кандидаттардың физикалық және психологиялық жағдайына қазіргі регламенттер мен ұсыныстарға сәйкес жауап беру.
11. Тест алушыларды, рейтерлерді және өзін уақытында оқытуды қамтамасыз ету, белгіленген регламенттерге сәйкес.
12. Басқа мамандармен үйлесімді және келісімді жұмыс істеп, олардың жұмыс қажеттіліктері мен ерекшеліктерін түсіну, өз жұмысында олардың тілектерін ескеру.
Білімдер:
1. Авиациялық персоналды кәсіби даярлау және тестілеу саласындағы регламенттер.
2. Байланыс құралдары мен тәсілдері.
3. Қауіпсіздік ережелері мен техникасы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 7:
Авиациялық құжаттамамен жұмыс.
Дағды 1:
Сыртқы және ішкі өзара әрекеттесу.
Машықтар:
1. Өз деңгейіңізде сыртқы персоналмен техникалық өзара әрекеттесуді жүзеге асыру, құжаттаманы дайындау және оның орындалуын бақылау.
2. Жеке деректерді енгізу, журналдар мен деректер базаларын толтыру, пошта және электрондық жіберілімдерді қалыптастыру.
3. Хаттар, статистикалық, маркетингтік, ақпараттық және жарнамалық хабарламаларды құрастыру.
4. Жіберілімді стильмен безендіру немесе безендіру бойынша ұсыныстар беру.
5. Корреспонденцияны жеткізудің әртүрлі тәсілдерін пайдалану.
6. Алынған ақпаратты жинау және жүйелеу.
Білімдер:
1. Ағылшын тілін ICAO шкаласы бойынша деңгейін анықтау рәсімдері мен ұйымдастыру регламенттері.
2. Коммуникативтік тіл.
3. Құжаттаманы дайындау, хат алмасу және сыртқы персоналмен өзара әрекеттесу ережелері.
4. Офис және арнайы бағдарламалық қамтамасыз ету.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 8:
Тестілеу материалдарының тұтастығын, сақталуын және құпиялылығын қамтамасыз ету.
Дағды 1:
Тесті және тестілеу материалдарын қорғау.
Машықтар:
1. Жабдықтар, инфрақұрылым және бағдарламалық қамтамасыз етуге қойылатын талаптарды қамтамасыз ету.
2. Белгілі бір материалдарға, нұсқаларға немесе сұрақтарға қол жеткізуді шектеу.
3. Бағалаулардың құпиялылығын қамтамасыз ету, бағалау туралы ақпаратты және тест материалдарын қауіпсіз сақтау.
4. Тест тапсырмаларын қамтитын деректер базасын қорғауды қамтамасыз ету.
5. Тестіленушілердің ұсынған құжаттарының жалғандығын анықтау.
6. Сертификаттар мен бағалау құжаттамасын тіркеу.
7. Аудио және бейнемазмұндарды сақтау.
8. Кандидаттың ағылшын тілін меңгеру деңгейін бағалау талаптарына сәйкес аттестаттау мерзімі ішінде бағалау парақтарының және оларды растайтын құжаттардың (электрондық деректерді қоса алғанда) сақталуын қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Авиациялық персоналды кәсіби даярлау жүйесі.
2. Тестілеуді ұйымдастыруға қойылатын талаптар.
3. Жеке компьютердің құрылымы мен жұмыс істеуі, офис және көшірме-көбейту техникасы.
4. Офис және арнайы бағдарламалық қамтамасыз ету.
5. Тестілеу процестері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Орындаушылық, ұқыптылық, назар аудару, тәртіптілік, жауапкершілік, тілдерді үйрену қабілеті, оқуға икемділік, коммуникативтілік, дамуға ынталылық.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

1. Приказ Министра транспорта и коммуникаций РК от 28 сентября 2013 года № 764 "Об утверждении Типовых программ профессиональной подготовки авиационного персонала, участвующего в обеспечении безопасности полетов". 2. Приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 31 июля 2017 года № 517 "Об утверждении Правил определения уровня квалификации авиационного персонала". 3. Приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 24 февраля 2015 года № 158 "Об утверждении сертификационных требований к авиационным учебным центрам". 4. Приказ Министра по инвестициям и развитию РК от 14 июля 2017 года № 470 "О внесении изменений в приказ Министра транспорта и коммуникаций РК от 13 июня 2011 года № 362 "Об утверждении квалификационных требований, предъявляемых к лицам, которым выдается свидетельство авиационного персонала"". 5."Руководство по утверждению учебных организаций" ИКАО DOC 9841. 6."Правила аэронавигационного обслуживания. Подготовка персонала" ИКАО DOC 9868
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Специалист по системе менеджмента качества
5
Специалист по техническим средствам обучения
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
21. Наименование государственного органа: Министерство транспорта РК.
Исполнитель: Мырзағалиев Ербакыт Орынғалиевич, +7 (717) 257 21 91, e.myrzagaliev@transport.gov.kz.
22. Организации (предприятия) участвующие в разработке: АО "Академия гражданской авиации", АО "Эйр Астана" и РГП "Казаэронавигация":
Руководитель проекта: Жакупов Кайрат Болатович, k.zhakupov@agakaz.kz, +7 (701) 158 54 52.
Исполнители: Никитина Маргарита Евгеньевна, +7 (700) 755 56 97, m.nikitina@agakaz.kz.
Плиско Алексей Михайлович, +7 (777) 257 34 13, alexey.plisko@airastana.com.
Шокенова Айжан Сембаевна, +7 (705) 388 83 92, zhienbayeva@ans.kz.
23. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: 8 ноября 2024 года.
24. Национальный орган по профессиональным квалификациям: 18 ноября 2024 года.
25. Национальная палата предпринимателей РК "Атамекен": 4 декабря 2024 года.
26. Номер версии и год выпуска: версия 1, 2024 год.
27. Дата ориентировочного пересмотра: 31 декабря 2027 года.
Приложение 16 к приказу
исполняющего обязанности
Министра транспорта
Республики Казахстан
от 19 декабря 2024 года № 418
Профессиональный стандарт: "Технический контроль и надзор"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Технический контроль и надзор" разработан в соответствии со статьей 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", и определяет критерии деятельности руководителей и специалистов, осуществляющих задачи сертификации, контроля и надзора в области обеспечения безопасности полетов, авиационной безопасности и соблюдения стандартов в авиационной отрасли.

1. "Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын авиациялық персоналды кәсіптік даярлаудың үлгілік бағдарламаларын бекіту туралы" ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 28 қыркүйектегі № 764 бұйрығы. 2. "Авиациялық персоналдың Біліктілік деңгейін анықтау қағидаларын бекіту туралы" ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушы 2017 жылғы 31 шілдедегі № 517 бұйрығы. 3. "Авиациялық оқу орталықтарына қойылатын сертификаттық талаптарды бекіту туралы" ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушы 2015 жылғы 24 ақпандағы № 158 бұйрығы. 4. "Авиациялық персонал куәлігі берілетін адамдарға қойылатын Біліктілік талаптарын бекіту туралы" ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 13 маусымдағы № 362 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 14 шілдедегі № 470 бұйрығы. 5. "Оқу ұйымдарын бекіту жөніндегі Нұсқаулық" ИКАО DOC 9841. 6."Аэронавигациялық қызмет көрсету ережелері. Персоналды даярлау" ИКАО DOC 9868
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Мекемелердің, ұйымдардың және кәсіпорындардың бірінші басшылары
5
Оқытудың техникалық құралдары жөніндегі маман
4-ші тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
21. Мемлекеттік органның атауы: Қазакстан Республикасының Көлік министрлігі.
Орындаушы: Мырзагалиев Ербакыт Орынгалиевич, +7 (717) 257 21 91, e.myrzagaliev@transport.gov.kz.
22. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар): "Азаматтық авиация академиясы" АҚ, "Эйр Астана" АҚ, "ҚАЗАЭРОНАВИГАЦИЯ" РМК.
Жоба жетекшісі: Жакупов Кайрат Болатович, k.zhakupov@agakaz.kz, +7 (701) 158 54 52.
Орындаушылар: Никитина Маргарита Евгеньевна, +7 (700) 755 56 97, m.nikitina@agakaz.kz.
Плиско Алексей Михайлович, +7 (777) 257 34 13, alexey.plisko@airastana.com.
Шокенова Айжан Сембаевна, +7 (705) 388 83 92, zhienbayeva@ans.kz.
Конакбай Зарина Еркинбековна, Konakbay.zarina@mail.ru, +7 (707) 025 64 38.
23. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2024 жылғы 8 қараша.
24. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2024 жылғы 18 қараша.
25. "Атамекен" ҚР Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2024 жылғы 4 желтоқсан.
26. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: Нұсқа 1, 2024 жыл.
27. Болжалды қайта қарау күні: 2027 жылғы 31 желтоқсан.
Қазақстан Республикасы
Көлік министрінің
міндетін атқарушының
2024 жылғы 19 желтоқсандағы
№ 418 бұйрығына
16-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Техникалық бақылау және қадағалау"
1-ші тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолдану аясы: "Техникалық бақылау және қадағалау" кәсіптік стандарты ҚР "Кәсіби біліктіліктер туралы" Заңының 5-бабына сәйкес әзірленді және ұшулардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету, авиациялық қауіпсіздік және авиация саласындағы стандарттардың сақталуына қатысты сертификаттау, бақылау және қадағалау міндеттерін жүзеге асыратын басшылар мен мамандардың қызметіне арналған критерийлерді анықтайды.

2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) авиационный инспектор – должностное лицо уполномоченной организации в сфере гражданской авиации, уполномоченное на осуществление контроля и надзора в области использования воздушного пространства;
2) авиационный персонал – физические лица, имеющие специальную и (или) профессиональную подготовку, осуществляющие деятельность по выполнению и обеспечению полетов воздушных судов, воздушных перевозок и авиационных работ, техническому обслуживанию воздушных судов, организации и обслуживанию воздушного движения, управлению воздушным движением;
3) профессиональная подготовка авиационного персонала – первоначальная подготовка, переподготовка и поддержание профессионального уровня;
4) уполномоченная организация в сфере гражданской авиации – акционерное общество со стопроцентным участием государства в уставном капитале, осуществляющее деятельность, направленную на обеспечение устойчивого развития отрасли гражданской авиации Республики Казахстан, безопасности полетов и авиационной безопасности;
5) информация – сведения о лицах, предметах, фактах, событиях, явлениях и процессах, полученные или созданные обладателем информации, зафиксированные на любом носителе и имеющие реквизиты, позволяющие ее идентифицировать;
6) квалификация – сочетание умений, знаний и установок, требуемых для эффективного выполнения задачи и функций на предписанном уровне;
7) компетентность – измерение возможностей человека, используемое для достоверного прогнозирования успешного выполнения конкретной работы. Компетентность проявляется и наблюдается через действия, которые мобилизуют соответствующие знания, навыки и установки на осуществление деятельности или выполнение задач при определенных условиях;
8) конфиденциальная информация – все виды информации (включая коммерческую, банковскую, налоговую, нотариальную, врачебную (тайну медицинского работника), личную, адвокатскую тайны), в отношении которой в соответствии с законодательством Республики Казахстан, актами органов Евразийского экономического союза, входящих в право Евразийского экономического союза, международными договорами ограничен доступ (установлена конфиденциальность), то есть установлено обязательное для выполнения лицом, получившим доступ к данной информации, требование не передавать (не разглашать) такую информацию третьим лицам без письменного согласия ее обладателя, если иное не предусмотрено другими нормативными правовыми актами;
9) воздушное пространство Республики Казахстан – воздушное пространство над сухопутной и водной территорией Республики Казахстан, в том числе над ее территориальными водами;

2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) авиациялық инспектор – азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның лауазымды тұлғасы, әуе кеңістігін пайдалану бойынша бақылау және қадағалау жүргізуге уәкілетті;
2) авиациялық персонал – арнайы және (немесе) кәсіби дайындығы бар жеке тұлғалар, олар ұшақтардың ұшуларын, әуе жүк тасымалдарын және авиациялық жұмыстарды орындау және қамтамасыз ету, ұшақтарға техникалық қызмет көрсету, әуе қозғалысын ұйымдастыру және қызмет көрсету, әуе қозғалысын басқару саласында қызмет атқарады;
3) авиациялық персоналды кәсіби даярлау – бастапқы даярлық, қайта даярлау және кәсіби деңгейін қолдау;
4) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым – мемлекеттің жарғылық капиталына жүз пайыз қатысуы бар акционерлік қоғам, ҚР азаматтық авиация саласының тұрақты дамуын, ұшулардың қауіпсіздігін және авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге бағытталған қызметті жүзеге асырады;
5) ақпарат – ақпарат иесінің алған немесе жасаған, кез келген құралда тіркелген және оны сәйкестендіруге мүмкіндік беретін реквизиттерге ие тұлғалар, заттар, фактілер, оқиғалар, құбылыстар және процестер туралы мәліметтер;
6) біліктілік – міндеттер мен функцияларды белгіленген деңгейде тиімді орындау үшін қажетті дағдылар, білім мен ұстанымдардың үйлесімі;
7) құзыреттілік – адамның мүмкіндіктерін өлшеу, бұл нақты жұмыс түрін сәтті орындауды сенімді түрде болжауға арналған. Құзыреттілік белгілі бір жағдайларда әрекеттер арқылы көрініс табады және байқалады, ол сәйкес білім, дағдылар мен ұстанымдарды mobilizatsiya жасауға бағытталған;
8) құпия ақпарат – ҚР заңнамасына, Еуразиялық экономикалық одақ органдарының актілеріне, Еуразиялық экономикалық одақтың құқықтарына, халықаралық шарттарға сәйкес, қол жеткізу шектелген (құпиялылық орнатылған) барлық ақпарат түрлері (коммерциялық, банктік, салықтық, нотариалдық, медициналық (медициналық қызметкердің құпиясы), жеке, адвокаттық құпиялар), яғни, осы ақпаратқа қол жеткізген тұлғаға, егер басқа нормативтік құқықтық актілерде басқаша көзделмесе, ақпараттың иесінің жазбаша келісімінсіз үшінші тұлғаларға бермеу (ашпау) міндеті қойылған;
9) ҚР әуе кеңістігі – ҚР құрлықтағы және судағы аумақтарының үстіндегі, оның ішінде аумақтық суларының үстіндегі әуе кеңістігі;

10) для служебного пользования (далее – ДСП) – служебная информация ограниченного распространения, зафиксированная в документах, делах и изданиях, электронных и иных носителях, с пометками "Для служебного пользования";
11) техническое обслуживание – проведение работ, необходимых для обеспечения сохранения летной годности беспилотной авиационной системы, включая контрольно-восстановительные работы, проверки, замены, устранение дефектов, выполняемые как в отдельности, так и в сочетании, а также практическое осуществление модификации.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) КС – квалификационный справочник;
2) ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник;
3) EASA – европейское агентство по безопасности полетов;
4) ИАТА (IATA) – международная ассоциация воздушного транспорта;
5) ИКАО (ICAO) – международная организация гражданской авиации;
6) ИСО (ISO) – международная организация по стандартизации;
7) РК – Республика Казахстан;
8) SARPs – стандарты и рекомендуемая практика;
9) ОРК – отраслевая рамка квалификаций;
10) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Технический контроль и надзор.
5. Код профессионального стандарта: H52231085.
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
H Транспорт и складирование;
52 Складирование грузов и вспомогательная транспортная деятельность;
52.2 Вспомогательная транспортная деятельность;
52.23 Вспомогательная деятельность воздушного транспорта;
52.23.1 Регулирование использования воздушного пространства;
H Транспорт и складирование;
52 Складирование грузов и вспомогательная транспортная деятельность;
52.2 Вспомогательная транспортная деятельность;
52.23 Вспомогательная деятельность воздушного транспорта;
52.23.9 Прочая деятельность, относящаяся к пассажирским и грузовым перевозкам воздушным транспортом;
H Транспорт и складирование;
52 Складирование грузов и вспомогательная транспортная деятельность;
52.2 Вспомогательная транспортная деятельность;
52.29 Прочая вспомогательная транспортная деятельность;
52.29.2 Технический надзор на транспорте.
7. Краткое описание профессионального стандарта: Профессиональный стандарт включает требования к квалификации и компетенциям руководителей и специалистов, отвечающих за надежность всех процессов, связанных с обеспечением безопасности полетов, авиационной безопасности и выполнением авиационных операций в гражданском отраслевом сегменте.
8. Перечень карточек профессий:

10) қызметтік пайдалануға арналған (бұдан әрі – ҚП) – шектеулі таратылатын қызметтік ақпарат, құжаттарда, істерде және басылымдарда, электрондық және басқа да құралдарда "Қызметтік пайдалануға арналған" белгісімен көрсетілген;
11) техникалық қызмет көрсету – ұшқышсыз авиациялық жүйенің ұшу жарамдылығын сақтау үшін қажетті жұмыстарды жүргізу, оған бақылау-қалпына келтіру жұмыстары, тексерулер, ауыстырулар, ақауларды жою, жеке түрде де, кешенді түрде де орындалатын, сондай-ақ модификацияны практикалық жүзеге асыру.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады;
1) БА – біліктілік анықтамалығы;
2) БТБА – бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
3) EASA – Еуропалық ұшу қауіпсіздігі агенттігі (EASA);
4) ИАТА (IATA) – Халықаралық әуе көлігі ассоциациясы;
5) ИКАО (ICAO) – Халықаралық азаматтық авиация ұйымы;
6) ИСО (ISO) – Халықаралық стандарттау ұйымы;
7) ҚР – Қазақстан Республикасы;
8) SARPs – Стандарттар мен ұсынылатын тәжірибелер;
9) СБШ – Салалық біліктілік шеңбері;
10) ЭҚЖЖ – экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші.
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Техникалық бақылау және қадағалау.
5. Кәсіптік стандарттың коды: H52231085.
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
H Көлік және қоймалау;
52 Жүктерді қоймаға қою және қосалқы көлік қызметі;
52.2 Қосалқы көлік қызметі;
52.23 Әуе көлігінің қосалқы қызметі;
52.23.1 Әуе кеңістігін пайдалануды реттеу;
H Көлік және қоймалау;
52 Жүктерді қоймаға қою және қосалқы көлік қызметі;
52.2 Қосалқы көлік қызметі;
52.23 Әуе көлігінің қосалқы қызметі;
52.23.9 Әуе көлігімен жолаушылар мен жүк тасымалына жататын өзге де қызмет;
H Көлік және қоймалау;
52 Жүктерді қоймаға қою және қосалқы көлік қызметі;
52.2 Қосалқы көлік қызметі;
52.29 Өзге де көліктік қосалқы қызмет;
52.29.2 Көліктегі техникалық қадағалау.
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Кәсіби стандарт басшылар мен мамандарға қатысты біліктілік пен құзыреттілік талаптарын қамтиды, олар ұшулардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету, авиациялық қауіпсіздік және азаматтық салалық сегменттегі авиациялық операцияларды орындаумен байланысты барлық процестердің сенімділігіне жауап береді.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:

1) Первые руководители учреждений, организаций и предприятий – 8 уровень ОРК;
2) Руководители (управляющие) специализированных воздушных транспортных подразделений – 7 уровень ОРК;
3) Инженер-инспектор по безопасности полетов – 6 уровень ОРК;
4) Инспектор по авиационной безопасности – 6 уровень ОРК;
5) Менеджер по летным стандартам – 5 уровень ОРК;
6) Менеджер авиационной безопасности – 5 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Первые руководители учреждений, организаций и предприятий":
Код группы:
1210-0
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Первые руководители учреждений, организаций и предприятий
Уровень квалификации по ОРК:
8
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения РК от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих". Зарегистрирован в Министерстве юстиции РК 31 декабря 2020 года № 22003.
Директор (Генеральный директор, Исполнительный директор, Президент, Председатель правления, Управляющий) организации
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (докторантура PhD, ученая степень доктора PhD, степень доктора PhD по профилю, кандидата наук, доктора наук)
Специальность:
Инженерия и инженерное дело
Квалификация:
-
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Инженерия и инженерное дело
Квалификация:
-
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Инженерия и инженерное дело
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не менее 10 лет практической деятельности в авиационной отрасли, включая 5 лет на руководящих должностях. Регулярное участие в программах по вопросам безопасности полетов, авиационной безопасности, управления и международных стандартов. Владение английским языком на уровне, достаточном для взаимодействия с международными авиационными организациями. Профессиональная подготовка согласно требованиям НПА в области гражданской авиации. При наличии указанного опыта и авиационном образовании, допускается уровень образования Бакалавриат.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Отсутствует. Общие требования определяются стандартными регламентами в отношении руководителей высшего звена, а специализированные - профессиональной подготовкой согласно требованиям отраслевых нормативно-правовых актов.
Другие возможные наименования профессии:

1) Мекемелердің, ұйымдардың және кәсіпорындардың бірінші басшылары – 8 СБШ-нің деңгейі;
2) Мамандандырылған әуе көлік бөлімшелерінің басшылары (басқарушылары) – 7 СБШ-нің деңгейі;
3) Ұшу қауіпсіздігі инженер-инспектор – 6 СБШ-нің деңгейі;
4) Авиациялық қауіпсіздік жөніндегі инспектор – 6 СБШ-нің деңгейі;
5) Ұшу стандарттары жөніндегі менеджер – 5 СБШ-нің деңгейі;
6) Авиациялық қауіпсіздік менеджері – 5 СБШ-нің деңгейі.
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "Мекемелердің, ұйымдардың және кәсіпорындардың бірінші басшылары":
Топтың коды:
1210-0
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Мекемелердің, ұйымдардың және кәсіпорындардың бірінші басшылары
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
8
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. ҚР Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 болып тіркелді.
Ұйымның директоры (Бас директор, Атқарушы директор, Президент, Басқарма төрағасы, Басқарушы).
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (PhD докторантура, PhD дәрежесі, осы саладағы PhD дәрежесі, ғылым кандидаты, ғылым докторы)
Мамандық:
Инженерия және инженерлік іс
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Инженерия және инженерлік іс
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Инженерия және инженерлік іс
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Авиация саласында кемінде 10 жыл практикалық қызмет, оның ішінде 5 жыл басшылық лауазымдарда. Ұшулардың қауіпсіздігі, авиациялық қауіпсіздік, басқару және халықаралық стандарттар бойынша бағдарламаларға тұрақты қатысу. Халықаралық авиациялық ұйымдармен өзара әрекет ету үшін жеткілікті деңгейде ағылшын тілін меңгеру. Азаматтық авиация саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес кәсіби дайындық. Көрсетілген тәжірибесі және авиациялық білімі болған жағдайда, Бакалавриат деңгейіндегі білім де рұқсат етіледі.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Жоқ. Жалпы талаптар жоғары деңгейдегі басшыларға қатысты стандартты регламенттермен анықталады, ал мамандандырылған талаптар салалық нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес кәсіби дайындықпен белгіленеді.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

1210-0-002 - Генеральный директор
1210-0-010 - Генеральный директор организации
1210-0-012 - Генеральный директор управления (агентства) гражданской авиации
Основная цель деятельности:
Эффективное управление ключевыми аспектами администрирования в системе технического контроля и надзора за авиационной деятельностью, направленную на соблюдение нормативных требований, управление операциями, обеспечение приемлемого уровня безопасности в авиационной отрасли и содействие ее развитию.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Формирование миссии, ценностей, культуры, политики и стратегии.
2. Руководство авиационной администрацией.
3. Осуществление мониторинга и оценки деятельности.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Формирование миссии, ценностей, культуры, политики и стратегии.
Навык 1:
Разработка и утверждение миссии, целей, политики и стратегии предприятия (организации).
Умения:
1. Определять политику, стратегию деятельности организации и механизм их реализации.
2. Организовать работу и эффективное взаимодействие всех структурных подразделений, направляет их деятельность на развитие и совершенствование гибкого и мобильного производства товаров и услуг, быстро реагирующих на нововведения и изменение рыночной ситуации с учетом социальных и рыночных приоритетов.
3. Принимать меры по обеспечению организации квалифицированными кадрами, рациональному использованию и развитию их профессиональных знаний и опыта, созданию безопасных и благоприятных для жизни и здоровья условий труда, соблюдению требований законодательства об охране окружающей среды, формированию благоприятной психологической атмосферы в коллективе.
4. Обеспечивать сочетание экономических и административных методов руководства, обсуждение и решение производственных и иных вопросов, материальных и моральных стимулов повышения эффективности производства.
Знания:
1. Законодательные, иные нормативные правовые акты и акты государственных органов, регламентирующие производственно-хозяйственную и финансово-экономическую деятельность организации.
2. Регламентные материалы иных органов, касающиеся деятельности организации.
3. Профиль, специализацию и особенности структуры организации.
4. Производственные мощности и кадровые ресурсы организации.
5. Налоговое законодательство.
6. Порядок составления и согласования бизнес-планов производственно-хозяйственной и финансово-экономической деятельности организации.
7. Современные методы хозяйствования и управления организацией
8. Стратегическое планирование, рынок - внешнюю и внутреннюю конъюнктуру (свой сектор и взаимосвязанные с ним), конкурентов, поставщиков и потребителей.

1210-0-002 - Бас директор
1210-0-010 - Ұйымның бас директоры
1210-0-012 - Азаматтық авиация басқармасының (агентігінің) бас директоры
Қызметтің негізгі мақсаты:
Авиациялық қызметтің техникалық бақылау және қадағалау жүйесіндегі әкімшілікте негізгі аспектілерді тиімді басқару, нормативтік талаптардың сақталуын қамтамасыз ету, операцияларды басқару, авиация саласында қабылданған қауіпсіздік деңгейін қамтамасыз ету және оның дамуына жәрдемдесу.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Миссияны, құндылықтарды, мәдениетті, саясатты және стратегияны қалыптастыру.
2. Авиациялық әкімшілікті басқару.
3. Қызметті мониторингтеу және бағалау жүргізу.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Миссияны, құндылықтарды, мәдениетті, саясатты және стратегияны қалыптастыру.
Дағды 1:
Кәсіпорынның (ұйымның) миссиясын, мақсаттарын, саясатын және стратегиясын әзірлеу және бекіту.
Машықтар:
1. Ұйымның саясатын, қызмет стратегиясын және олардың жүзеге асырылу механизмдерін анықтау.
2. Барлық құрылымдық бөлімшелердің жұмысын ұйымдастыру және олардың тиімді өзара іс-қимылын қамтамасыз ету, олардың қызметін әлеуметтік және нарықтық басымдықтарды ескере отырып, жаңашылдықтарға және нарықтық жағдайлардың өзгеруіне жедел әрекет ететін икемді және мобильді тауарлар мен қызметтер өндірісін дамытуға және жетілдіруге бағыттау.
3. Ұйымды білікті кадрлармен қамтамасыз ету бойынша шаралар қабылдау, олардың кәсіби білімдері мен тәжірибесін тиімді пайдалану және дамыту, өмір мен денсаулыққа қауіпсіз әрі қолайлы еңбек жағдайларын құру, қоршаған ортаны қорғау заңнамасының талаптарын сақтау, ұжымда қолайлы психологиялық атмосфераны қалыптастыру.
4. Басқарудың экономикалық және әкімшілік әдістерінің үйлесуін, өндірістік және басқа да мәселелерді талқылау мен шешуді, өндіріс тиімділігін арттырудың материалдық және моральдық ынталандыруларын қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Ұйымның өндірістік-шаруашылық және қаржылық-экономикалық қызметін реттейтін заңнамалық, өзге де нормативтік құқықтық актілер және мемлекеттік органдардың актілері.
2. Ұйым қызметіне қатысты басқа органдардың регламенттік материалдары.
3. Ұйымның профилі, мамандануы және құрылымының ерекшеліктері.
4. Ұйымның өндірістік қуаттары және кадрлық ресурстары.
5. Салық заңнамасы.
6. Ұйымның өндірістік-шаруашылық және қаржылық-экономикалық қызметі бойынша бизнес-жоспарларды құру және келісу тәртібі.
7. Ұйымды басқарудың заманауи әдістері.
8. Стратегиялық жоспарлау, нарық — ішкі және сыртқы конъюнктура (өз секторын және онымен байланысты салалар), бәсекелестер, жеткізушілер және тұтынушылар.

9. Научно-технические достижения, передовой отечественный и зарубежный.
10. Опыт соответствующего вида деятельности и опыт деятельности лучших аналогичных организаций.
11. Порядок заключения и исполнения хозяйственных и финансовых договоров.
12. Порядок разработки и заключения отраслевых соглашений, коллективных договоров и регулирования социально-трудовых отношений.
13. Управление экономикой и финансами организации, организацию производства и труда.
14. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется.
Трудовая функция 2:
Руководство авиационной администрацией.
Навык 1:
Разработка организационной структуры и распределение ресурсов.
Умения:
1. Руководить в соответствии с законодательством производственной, хозяйственной и финансово-экономической деятельностью организации.
2. Обеспечивать исполнение принимаемых решений, сохранность и эффективное использование имущества организации, содержащегося на его балансе, а также финансово-хозяйственные результаты ее деятельности.
3. Подготавливать отчеты для руководства отраслью и иных регуляторов о состоянии авиационной отрасли.
4. Заключать договора, совершать сделки, операции со сторонними организациями или иными юридическими лицами, издавать распоряжения, приказы, представлять организацию на деловых встречах.
5. Обеспечивать выполнение организацией обязательств перед государственным бюджетом, накопительными пенсионными и страховыми фондами, поставщиками, заказчиками и кредиторами, включая банки, а также выполнение хозяйственных и трудовых договоров (контрактов), показателей индикативных планов и бизнес-планов.
6. Обеспечивать на основе принципов социального партнерства разработку, заключение и выполнение коллективного договора, соблюдение трудовой и производственной дисциплины, способствует развитию трудовой мотивации, инициативы и активности работников.
7. Разрешать вопросы, касающиеся финансово-экономической и производственно-хозяйственной деятельности организации, в пределах предоставленных законодательством прав.
8. Поручать ведение отдельных направлений деятельности иным должностным лицам, заместителям, руководителям и функциональных подразделений.
9. Представлять организацию на внутренних и международных площадках, связанных с реализацией глобальной политики в авиационной деятельности.
Знания:
1. Законодательные, иные нормативные правовые акты и акты государственных органов, регламентирующие производственно-хозяйственную и финансово-экономическую деятельность организации.

9. Ғылыми-техникалық жетістіктер, алдыңғы қатарлы отандық және шетелдік тәжірибе.
10. Қызметтің тиісті түрі бойынша тәжірибе және ең үздік ұқсас ұйымдардың тәжірибесі.
11. Шаруашылық және қаржылық келісімшарттарды жасау және орындау тәртібі.
12. Салалық келісімдерді, ұжымдық шарттарды әзірлеу және жасасу тәртібі және әлеуметтік-еңбек қатынастарын реттеу.
13. Ұйымның экономикасы мен қаржыларын басқару, өндірісті және еңбекті ұйымдастыру.
14. Еңбек заңнамасы, ішкі еңбек тәртібі, қауіпсіздік және еңбек қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды.
Еңбек функциясы 2:
Авиациялық әкімшілікті басқару.
Дағды 1:
Ұйымдық құрылымды әзірлеу және ресурстарды бөлу.
Машықтар:
1. Заңнамаға сәйкес ұйымның өндірістік, шаруашылық және қаржылық-экономикалық қызметін басқару.
2. Қабылданған шешімдердің орындалуын, ұйымның балансындағы мүліктің сақталуын және тиімді пайдаланылуын, сондай-ақ оның қаржылық-шаруашылық нәтижелерін қамтамасыз ету.
3. Авиациялық саланың жағдайы туралы сала басшылығына және басқа реттеушілерге есептер дайындау.
4. Шарттар жасау, мәмілелер мен операцияларды жүзеге асыру, үшінші тарап ұйымдарымен немесе басқа заңды тұлғалармен келісімдер жасасу, бұйрықтар мен нұсқаулар шығару, ұйымды іскерлік кездесулерде таныстыру.
5. Ұйымның мемлекеттік бюджет, жинақтаушы зейнетақы және сақтандыру қорлары, жеткізушілер, тапсырыс берушілер мен кредиторлар, оның ішінде банктер алдындағы міндеттемелерін, сондай-ақ шаруашылық және еңбек шарттарын (контракттарын), индикативтік жоспарлар мен бизнес-жоспар көрсеткіштерін орындауын қамтамасыз ету.
6. Әлеуметтік әріптестік қағидаттарына сүйене отырып, ұжымдық шартты әзірлеуді, жасасуды және орындауды, еңбек және өндірістік тәртіпті сақтауды қамтамасыз ету, қызметкерлердің еңбек мотивациясын, бастамасын және белсенділігін дамытуға ықпал ету.
7. Ұйымның қаржылық-экономикалық және өндірістік-шаруашылық қызметіне қатысты мәселелерді заңнамамен берілген құқықтар шеңберінде шешу.
8. Қызметтің жекелеген бағыттарын басқа лауазымды тұлғаларға, директордың орынбасарларына, филиал басшыларына, сондай-ақ функционалдық бөлімшелерге тапсыру.
9. Ұйымды авиациялық қызметтегі глобалдық саясатты жүзеге асырумен байланысты ішкі және халықаралық алаңдарда таныстыру.
Білімдер:
1. Ұйымның өндірістік-шаруашылық және қаржылық-экономикалық қызметін реттейтін заңнамалық, өзге де нормативтік құқықтық актілер және мемлекеттік органдардың актілері.

2. Профиль, специализацию и особенности структуры организации.
3. Производственные и кадровые ресурсы организации.
4. Налоговое законодательство.
5. Порядок составления и согласования бизнес-планов производственно-хозяйственной и финансово-экономической деятельности организации.
6. Современные методы хозяйствования и управления организацией
7. Научно-технические достижения и передовой отечественный и зарубежный.
8. Опыт соответствующего вида деятельности и опыт деятельности лучших аналогичных организаций.
9. Порядок заключения и исполнения хозяйственных и финансовых договоров.
10. Порядок разработки и заключения отраслевых соглашений, коллективных договоров и регулирования социально-трудовых отношений.
11. Управление экономикой и финансами организации, организацию производства и труда.
12. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется.
Трудовая функция 3:
Осуществление мониторинга и оценки деятельности.
Навык 1:
Обеспечение мер контроля (надзора) за безопасностью полетов, авиационной безопасностью и соблюдением нормативных требований.
Умения:
1. Внедрять программы обеспечения безопасности полетов и авиационной безопасности, обеспечивая надзор за их выполнением.
2. Оценивать риски в авиационной деятельности, анализируя их и принимая решения по работе с ними.
3. Обеспечивать мониторинг и контроль за соблюдением стандартов эксплуатации воздушных судов и технического обслуживания.
4. Обеспечивать сбалансированную гармонизацию национальных регламентов и международных (ICAO, EASA, ИATA).
5. Координировать деятельность с государственными органами, международными организациями и операторами для обеспечения соблюдения авиационных норм и правил.
Знания:
1. Система национального авиационного законодательства и международных авиационных регуляторов, включая правила и регламенты (ICAO, EASA, ИATA).
2. Принципы организации и управления в авиационной отрасли.
3. Технические аспекты эксплуатации воздушных судов и оборудования.
4. Принципы обеспечения авиационной безопасности.
5. Современные методы управления и стратегического планирования.
6. Иные нормативные правовые акты и акты государственных органов, регламентирующие производственно-хозяйственную и финансово-экономическую деятельность.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется.
Навык 2:
Проведение мониторинга и оценки деятельности.
Умения:
1. Обеспечивать исполнение принимаемых решений, сохранность и эффективное использование имущества организации, содержащегося на его балансе, а также финансово-хозяйственные результаты ее деятельности.

2. Ұйымның профилі, мамандануы және құрылымының ерекшеліктері.
3. Ұйымның өндірістік және кадрлық ресурстары.
4. Салық заңнамасы.
5. Ұйымның өндірістік-шаруашылық және қаржылық-экономикалық қызметі бойынша бизнес-жоспарларды құру және келісу тәртібі.
6. Ұйымды басқарудың заманауи әдістері.
7. Ғылыми-техникалық жетістіктер, алдыңғы қатарлы отандық және шетелдік тәжірибе.
8. Қызметтің тиісті түрі бойынша тәжірибе және ең үздік ұқсас ұйымдардың тәжірибесі.
9. Шаруашылық және қаржылық келісімшарттарды жасау және орындау тәртібі.
10. Салалық келісімдерді, ұжымдық шарттарды әзірлеу және жасасу тәртібі және әлеуметтік-еңбек қатынастарын реттеу.
11. Ұйымның экономикасы мен қаржыларын басқару, өндірісті және еңбекті ұйымдастыру.
12. Еңбек заңнамасы, ішкі еңбек тәртібі, қауіпсіздік және еңбек қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды.
Еңбек функциясы 3:
Қызметті мониторингтеу және бағалау жүргізу.
Дағды 1:
Ұшулардың қауіпсіздігі, авиациялық қауіпсіздік және нормативтік талаптардың сақталуын бақылау (қадағалау) шараларын қамтамасыз ету.
Машықтар:
1. Ұшулар мен авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету бағдарламаларын енгізу, олардың орындалуына бақылауды қамтамасыз ету.
2. Авиациялық қызметте қауіптерді бағалау, оларды талдап, онымен жұмыс істеу бойынша шешімдер қабылдау.
3. Әуе кемелерін пайдалану және техникалық қызмет көрсету стандарттарының сақталуын мониторингтеу және бақылауды қамтамасыз ету.
4. Ұлттық регламенттер мен халықаралық стандарттардың (ICAO, EASA, IATA) тепе-теңдікте үйлесімін қамтамасыз ету.
5. Авиациялық нормалар мен ережелердің сақталуын қамтамасыз ету үшін мемлекеттік органдармен, халықаралық ұйымдармен және операторлармен іс-қимылды үйлестіру.
Білімдер:
1. Ұлттық авиациялық заңнама жүйесі және халықаралық авиациялық реттеушілер, соның ішінде ережелер мен регламенттер (ICAO, EASA, IATA).
2. Авиациялық саладағы ұйым және басқару принциптері.
3. Әуе кемелерін және жабдықтарды пайдалану жөніндегі техникалық аспектілер.
4. Авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету принциптері.
5. Заманауи басқару және стратегиялық жоспарлау әдістері.
6. Өндірістік-шаруашылық және қаржылық-экономикалық қызметті реттейтін өзге нормативтік құқықтық актілер мен мемлекеттік органдардың актілері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды.
Дағды 2:
Қызметті мониторингтеу және бағалау жүргізу.
Машықтар:
1. Қабылданған шешімдердің орындалуын, ұйымның балансындағы мүліктің сақталуын және тиімді пайдаланылуын, сондай-ақ оның қаржылық-шаруашылық нәтижелерін қамтамасыз ету.

2. Организовать работу и эффективное взаимодействие всех структурных подразделений, проводить оценку их деятельности.
3. Обеспечивать повышение эффективности работы организации, анализировать результаты работы.
4. Принимать меры по обеспечению организации квалифицированными кадрами, повышать их уровень квалификации, оценивать результаты их деятельности.
5. Обеспечивать сочетание экономических и административных методов руководства, обсуждение и решение производственных и иных вопросов, материальных и моральных стимулов повышения эффективности производства.
6. Разрабатывать мероприятия по совершенствованию работы предприятия, осуществлять мониторинг внесенных изменений.
Знания:
1. Регламентирующие документы и инструктивные материалы государственных органов, касающиеся административно-хозяйственной деятельности.
2. Профиль, специализацию и особенности структуры организации.
3. Производственные мощности и кадровые ресурсы организации.
4. Налоговое законодательство.
5. Современные методы хозяйствования и управления организацией
6. Опыт подведомственных видов деятельности и передовых решений аналогичных организаций.
7. Порядок заключения и исполнения хозяйственных и финансовых договоров.
8. Порядок разработки и заключения отраслевых соглашений, коллективных договоров и регулирования социально-трудовых отношений.
9. Управление экономикой и финансами организации, организацию производства и труда.
10. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется.
Требования к личностным компетенциям:
Лидерские способности.
Ответственность.
Внимательность к деталям.
Стратегическое мышление и способность быстро реагировать на изменения.
Высокая работоспособность.
Способность обучаться.
Способность и готовность решать сложные вопросы, проблемы.
Инновационный подход.
Креативность.
Коммуникативные умения (включая коммуникацию на иностранном языке).
Ориентация на результат.
Самоанализ.
Системность мышления.
Способность работать индивидуально и в команде.
Стремление к профессиональному развитию.
Учет и уважение различных точек зрения и взглядов.
Уверенность в себе.
Широкий кругозор.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Закон РК "Об использовании воздушного пространства РК и деятельности авиации". 2. Приложения 1-19 к Конвенции О международной гражданской авиации. 3. Документ Международной организации гражданской авиации (ИКАО) 9734. "Руководство по организации контроля за обеспечением безопасности полетов". 4. Документ Международной организации гражданской авиации (ИКАО) 8335 "Руководство по процедурам эксплуатационной инспекции, сертификации и постоянного надзора". 5. Документ Международной организации гражданской авиации (ИКАО) 10004 "Глобальный план обеспечения безопасности полетов". 6. Документ Международной организации гражданской авиации (ИКАО) 10118 "Глобальный план обеспечения авиационной безопасности". 7. Документ Международной организации гражданской авиации (ИКАО) 9379 "Руководство по созданию государственной системы выдачи свидетельств авиационному персоналу и управлению этой системой" 8. Приказ Министра транспорта и коммуникаций РК от 28 сентября 2013 года № 764 "Об утверждении Типовых программ профессиональной подготовки авиационного персонала, участвующего в обеспечении безопасности полетов".
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Руководители (управляющие) специализированных воздушных транспортных подразделений

2. Барлық құрылымдық бөлімшелердің жұмысын ұйымдастыру және олардың тиімді өзара іс-қимылын қамтамасыз ету, олардың қызметін бағалау жүргізу.
3. Ұйым жұмысының тиімділігін арттыруды қамтамасыз ету және оның нәтижелерін талдау.
4. Ұйымды білікті кадрлармен қамтамасыз ету бойынша шаралар қабылдау, олардың біліктілік деңгейін арттыру және олардың қызмет нәтижелерін бағалау.
5. Басқарудың экономикалық және әкімшілік әдістерінің үйлесуін қамтамасыз ету, өндірістік және басқа да мәселелерді талқылау мен шешуді, өндіріс тиімділігін арттырудың материалдық және моральдық ынталандыруларын қамтамасыз ету.
6. Кәсіпорын жұмысын жетілдіру бойынша іс-шараларды әзірлеу және енгізілген өзгерістерді мониторингтеу.
Білімдер:
1. Мемлекеттік органдардың әкімшілік-шаруашылық қызметіне қатысты регламенттік құжаттар мен нұсқаулық материалдар.
2. Ұйымның профилі, мамандануы және құрылымының ерекшеліктері.
3. Ұйымның өндірістік қуаттары және кадрлық ресурстары.
4. Салық заңнамасы.
5. Ұйымды басқарудың заманауи әдістері.
6. Бағынышты қызмет түрлері мен ұқсас ұйымдардың озық шешімдерінің тәжірибесі.
7. Шаруашылық және қаржылық келісімшарттарды жасау және орындау тәртібі.
8. Салалық келісімдерді, ұжымдық шарттарды әзірлеу және жасасу тәртібі және әлеуметтік-еңбек қатынастарын реттеу.
9. Ұйымның экономикасы мен қаржыларын басқару, өндірісті және еңбекті ұйымдастыру.
10. Еңбек заңнамасы, ішкі еңбек тәртібі, қауіпсіздік және еңбек қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Көшбасшылық қабілеттері.
Жауапкершілік.
Назар аудару.
Стратегиялық ойлау және өзгерістерге тез әрекет ету қабілеті.
Жоғары еңбекқорлық.
Оқу қабілеті.
Күрделі мәселелер мен проблемаларды шешуге қабілет пен дайындық.
Инновациялық көзқарас.
Шығармашылық.
Қарым-қатынас дағдылары (соның ішінде шет тілінде сөйлесу).
Нәтижеге бағдарлану.
Өзін-өзі талдау.
Жүйелі ойлау.
Жеке және топта жұмыс істей білу қабілеті.
Кәсіби дамуға ұмтылу.
Әр түрлі көзқарастар мен пікірлерді ескеру және құрметтеу.
Өзін-өзі сенімділік.
Кең дүниетаным.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. ҚР Заңы "ҚР әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы". 2. Халықаралық азаматтық авиация Конвенциясының 1-19 қосымшалары. 3. Халықаралық азаматтық авиация ұйымының (ИКАО) 9734 құжаты. "Ұшулардың қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бақылау ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулық". 4. Халықаралық азаматтық авиация ұйымының (ИКАО) 8335 құжаты "Пайдалану инспекциясы, сертификаттау және тұрақты қадағалау процедуралары жөніндегі нұсқаулық". 5. Халықаралық азаматтық авиация ұйымының (ИКАО) 10004 құжаты "Ұшулардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі Глобалдық жоспар". 6. Халықаралық азаматтық авиация ұйымының (ИКАО) 10118 құжаты "Авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі Глобалдық жоспар". 7. Халықаралық азаматтық авиация ұйымының (ИКАО) 9379 құжаты "Әуе персоналына куәліктер беру мемлекеттік жүйесін құру және басқару жөніндегі нұсқаулық". 8. ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 28 қыркүйектегі № 764 бұйрығы "Ұшулар қауіпсіздігін қамтамасыз етуде қатысатын авиация персоналының кәсіби дайындығының Типтік бағдарламаларын бекіту туралы".
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Мекемелердің, ұйымдардың және кәсіпорындардың бірінші басшылары.

10. Карточка профессии "Руководители (управляющие) специализированных воздушных транспортных подразделений":
Код группы:
1325-4
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Руководители (управляющие) специализированных воздушных транспортных подразделений
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения РК от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих". Зарегистрирован в Министерстве юстиции РК 31 декабря 2020 года № 22003.
Заместитель директора (Директор, Вице-президент) по производству.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Инженерия и инженерное дело
Квалификация:
-
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Инженерия и инженерное дело
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не менее 7 лет практической деятельности в авиационной отрасли, включая 3 года на руководящих должностях в профильных подразделениях, регулярное участие в программах по безопасности полетов, авиационной безопасности, управления персоналом и нормативно-правовой базы, владение английским языком на уровне, достаточном для взаимодействия с международными авиационными структурами и партнерами. При наличии указанного опыта и авиационного образования допускается уровень образования Бакалавриат.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
1325-4-004 - Начальник авиации
1325-4-014 - Начальник подразделения авиационной безопасности
1325-4-018 - Начальник службы
1325-4-019 - Начальник службы безопасности полетов
Основная цель деятельности:
Эффективное управление деятельностью структурного подразделения, включая управление соответствующими процессами организации, для обеспечения выполнения задач по контролю, надзору, безопасности и регулированию в авиационной отрасли.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Административно-управленческая деятельность.
2. Обеспечение эффективности деятельности.
3. Анализ и стратегическое планирование деятельности подразделения.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Административно-управленческая деятельность.
Навык 1:
Планирование и контроль деятельности.
Умения:

10. Кәсіптің карточкасы "Мамандандырылған әуе көлік бөлімшелерінің басшылары (басқарушылары)":
Топтың коды:
1325-4
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Мамандандырылған әуе көлік бөлімшелерінің басшылары (басқарушылары)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. ҚР Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 болып тіркелді.
Өндіріс бойынша директордың орынбасары (Директор, Вице-президент).
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Инженерия және инженерлік іс
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Инженерия және инженерлік іс
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Авиация саласында кемінде 7 жыл практикалық қызмет, оның ішінде профильді бөлімшелерде басшылық лауазымдарда кемінде 3 жыл. Ұшулардың қауіпсіздігі, авиациялық қауіпсіздік, персоналды басқару және нормативтік-құқықтық база бойынша бағдарламаларға тұрақты қатысу. Халықаралық авиациялық құрылымдармен және серіктестермен өзара әрекет ету үшін жеткілікті деңгейде ағылшын тілін меңгеру. Көрсетілген тәжірибесі және авиациялық білімі болған жағдайда, Бакалавриат деңгейіндегі білім де рұқсат етіледі.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
1325-4-004 - Авиация бастығы
1325-4-014 - Авиациялық қауіпсіздік бөлімшесінің бастығы
1325-4-018 - Қызмет бастығы
1325-4-019 - Ұшу қауіпсіздігі қызметінің бастығы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Құрылымдық бөлімшенің қызметін тиімді басқару, соның ішінде авиация саласындағы бақылау, қадағалау, қауіпсіздік және реттеу міндеттерін орындауды қамтамасыз ету үшін тиісті процестерді басқару.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Әкімшілік-басқарушылық қызмет.
2. Қызметтің тиімділігін қамтамасыз ету.
3. Бөлімшенің қызметін талдау және стратегиялық жоспарлау.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Әкімшілік-басқарушылық қызмет.
Дағды 1:
Қызметті жоспарлау және бақылау.
Машықтар:

1. Контролировать и повышать качество работы структурных подразделений, находящихся в подчинении.
2. Планировать процессы структурного подразделения.
3.Определять формы, методы и сроки реализации мероприятий.
4.Контролировать эффективность реализуемых процессов структурного подразделения.
5.Определять цели и задачи, направленные на повышение безопасности полетов и авиационной безопасности.
6.Реализовывать политику организации в области контроля и надзора.
7. Обеспечивать реализацию мероприятий по подбору, подготовке и аттестации персонала.
8. Принимать меры по соблюдению персоналом принципов антикоррупционной культуры.
9.Внедрять стандарты и рекомендованную практику ИКАО в области своей деятельности.
10.Контролировать реализацию корректирующих действий по выявленным несоответствиям в результате аудитов.
11.Вносить на рассмотрение, изучать и анализировать нормативные документы.
12.Планировать и координировать работу инспекторов, экспертов и специалистов своего подразделения.
13.Обеспечивать выполнение мероприятий по охране труда, пожарной безопасности, производственной санитарии и улучшению условий труда
14.Издавать распоряжения и указания в пределах своей компетенции и(или) делегированных полномочий.
15. Актуализировать международный опыт.
Знания:
1. Специфика отрасли и структурной деятельности организации.
2. Нормативные правовые акты РК, постановления, распоряжения, приказы, другие руководящие и нормативные документы вышестоящих органов РК по использованию воздушного пространства, организации воздушного движения и обеспечению полетов, по обеспечению аэронавигационной информацией в гражданской авиации.
3. Стратегия и планы развития предприятия и подразделения, в части касающейся.
4. Структура организации, положения и приказы по деятельности.
5. Основы организации производства и управления.
6. Основы трудового законодательства.
7. Систему международных документов и регламентов в области гражданской авиации.
8. Стандарты и рекомендуемую практику Международной организации гражданской авиации (ИКАО)..
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется.
Трудовая функция 2:
Обеспечение эффективности деятельности.
Навык 1:
Организация постоянного улучшения качества осуществления контрольно-надзорных функций.
Умения:
1. Эффективно взаимодействовать в меняющихся условиях деятельности.
2. Моделировать развитие событий и оценивать возможные последствия.
3. Оценивать планы, проекты, ситуации, возможные риски и результаты работ.
4. Оценивать эффективность проектов, процедур, комплексов работ и их исполнителей.

1. Бағынышты құрылымдық бөлімшелердің жұмыс сапасын бақылау және арттыру.
2. Құрылымдық бөлімшенің процестерін жоспарлау.
3. Іс-шараларды жүзеге асырудың формаларын, әдістерін және мерзімдерін анықтау.
4. Құрылымдық бөлімшенің іске асырылатын процестерінің тиімділігін бақылау.
5. Ұшулардың қауіпсіздігі мен авиациялық қауіпсіздікті арттыруға бағытталған мақсаттар мен міндеттерді анықтау.
6. Бақылау және қадағалау саласында ұйымның саясатын жүзеге асыру.
7. Персоналды іріктеу, даярлау және аттестаттау бойынша іс-шаралардың орындалуын қамтамасыз ету.
8. Персоналдың антикоррупциялық мәдениет принциптерін сақтауына шаралар қабылдау.
9. Өз қызметінде ИКАО -ның стандарттары мен ұсынылған практикасын енгізу.
10. Аудит нәтижесінде анықталған сәйкессіздіктер бойынша түзету шараларының орындалуын бақылау.
11. Нормативтік құжаттарды қарастыру, зерттеу және талдау.
12. Өз бөлімшесіндегі инспекторлар, сарапшылар және мамандардың жұмысын жоспарлау және үйлестіру.
13. Еңбек қорғау, өрт қауіпсіздігі, өндірістік санитария және еңбек жағдайларын жақсарту бойынша іс-шараларды орындауды қамтамасыз ету.
14. Өз құзыреті мен (немесе) делегирленген өкілеттіктер шегінде бұйрықтар мен нұсқаулар шығару.
15. Халықаралық тәжірибені жаңарту.
Білімдер:
1. Сала мен ұйымның құрылымдық қызметінің ерекшеліктері.
2. ҚР нормативтік құқықтық актілері, қаулылары, өкімдері, бұйрықтары және әуе кеңістігін пайдалану, әуе қозғалысын ұйымдастыру және ұшуларды қамтамасыз ету, азаматтық авиацияда аэронавигациялық ақпаратты қамтамасыз ету бойынша жоғары тұрған органдардың басқа да басшылық және нормативтік құжаттары.
3. Кәсіпорын мен бөлімшенің даму стратегиясы және жоспарлары, олармен байланысты бөлігінде.
4. Ұйымның құрылымы, қызметі бойынша ережелер мен бұйрықтар.
5. Өндірісті ұйымдастыру және басқару негіздері.
6. Еңбек заңнамасының негіздері.
7. Азаматтық авиация саласындағы халықаралық құжаттар мен регламенттер жүйесі.
8. Халықаралық азаматтық авиация ұйымының (ИКАО ) стандарттары мен ұсынылатын практикалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды.
Еңбек функциясы 2:
Қызметтің тиімділігін қамтамасыз ету.
Дағды 1:
Бақылау және қадағалау функцияларын жүзеге асыру сапасын тұрақты түрде жақсарту ұйымы.
Машықтар:
1. Өзгермелі қызмет жағдайында тиімді өзара іс-қимыл жасау.
2. Оқиғалардың дамуын модельдеу және мүмкін болатын салдарын бағалау.
3. Жоспарларды, жобаларды, жағдайларды, ықтимал қауіптер мен жұмыстардың нәтижелерін бағалау.
4. Жобалардың, процедуралардың, жұмыстар кешендерінің және олардың орындаушыларының тиімділігін бағалау.

5. Ставить амбициозные, но достижимые цели и задачи.
6. Мотивировать и стимулировать работников на стратегические результаты.
7. Определять трудности, проблемные места и риски, обеспечивать их устранение, минимизацию.
8. Создавать условия для обучения и аттестации сотрудников, для внедрения новых технологий.
Знания:
1. Специфика отрасли и системной деятельности организации.
2. Методы, стандарты и регламенты деятельности, включая способы улучшения качества.
3. Организация производства, планирования, труда, его оплаты и стимулирования.
4. Передовой зарубежный опыт внедрения новых технологий, процедур.
5. Способы мотивации персонала.
6. Способы критического, творческого мышления, мозгового штурма.
7. Основы организации производства и управления.
8. Должностные обязанности персонала.
9. Основы трудового законодательства.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется.
Навык 2:
Организация и реализация мероприятий по контролю за соблюдением авиационных норм и правил.
Умения:
1. Осуществлять мониторинг и надзор за соблюдением стандартов эксплуатации воздушных судов и наземной инфраструктуры в пределах компетенции подразделения.
2. Обеспечивать выполнение нормативных требований и внутренних регламентов, связанных с безопасностью полетов и техническим обслуживанием.
3. Проводить регулярные проверки и инспекции объектов авиационной инфраструктуры и предоставлять отчеты.
4. Разрабатывать и реализовывать мер по минимизации рисков, связанных с безопасностью полетов и состоянием авиационной инфраструктуры в сфере ответственности.
5. Участвовать в создании и внедрении программ обеспечения авиационной безопасности в рамках своей компетенции.
6. Анализировать потенциальные угрозы, определяя мероприятия по работе с ними.
Знания:
1. Стандарты и рекомендуемая практика ИКАО.
2. Регламенты зарубежных авиационных агентств и организаций.
3. Национальные нормативные правовые акты в соответствующей области деятельности.
4. Специфика отрасли, системной деятельности организации и структурного подразделения.
5. Методы, стандарты и регламенты деятельности, включая способы улучшения качества.
6. Методы ведения переговоров и координация работы с другими подразделениями авиационной администрации и внешними партнерами (государственными органами, операторами, аэропортами и т.д.).
7. Методы оперативного решения вопросов, связанных с безопасностью, эксплуатацией и техническим обслуживанием воздушных судов.
8. Методы оценки рисков и работы с ними.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется.
Трудовая функция 3:
Анализ и стратегическое планирование деятельности подразделения.
Навык 1:
Анализ планов, проектов и определение стратегии.
Умения:

5. Амбициялы, бірақ қол жеткізуге болатын мақсаттар мен міндеттерді қою.
6. Қызметкерлерді стратегиялық нәтижелерге ынталандыру және көтермелеу.
7. Қиындықтарды, проблемалық жерлерді және қауіптерді анықтау, олардың жойылуын және минимизациясын қамтамасыз ету.
8. Қызметкерлерді оқыту және аттестаттау, жаңа технологияларды енгізу үшін жағдайлар жасау.
Білімдер:
1. Сала мен ұйымның жүйелік қызметінің ерекшеліктері.
2. Сервистік қызмет әдістері, стандарттары және регламенттері, оның ішінде сапаны жақсарту тәсілдері.
3. Өндірісті, жоспарлауды, еңбекті, оның ақысын және ынталандыруды ұйымдастыру.
4. Жаңа технологиялар мен процедураларды енгізу бойынша алдыңғы қатарлы шетелдік тәжірибе.
5. Персоналды ынталандыру тәсілдері.
6. Сындарлы, шығармашылық ойлау және ми шабуылы тәсілдері.
7. Өндірісті және басқаруды ұйымдастыру негіздері.
8. Персоналдың лауазымдық міндеттері.
9. Еңбек заңнамасының негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды.
Дағды 2:
Авиациялық нормалар мен ережелердің сақталуын бақылау бойынша іс-шараларды ұйымдастыру және жүзеге асыру.
Машықтар:
1. Құрылымдық бөлімшенің құзыреті шегінде әуе кемелерін және жердегі инфрақұрылымды пайдалану стандарттарының сақталуын мониторингтеу және қадағалау.
2. Ұшулардың қауіпсіздігі мен техникалық қызмет көрсетуге қатысты нормативтік талаптардың және ішкі регламенттердің орындалуын қамтамасыз ету.
3. Авиациялық инфрақұрылым объектілерін тұрақты түрде тексеру және инспекциялау жүргізу, есептерді ұсыну.
4. Ұшулардың қауіпсіздігі және авиациялық инфрақұрылымның жағдайымен байланысты қауіптерді азайту шараларын әзірлеу және іске асыру.
5. Өз құзыреті шегінде авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету бағдарламаларын жасау және енгізуге қатысу.
6. Потенциалды қауіптерді талдау, онымен жұмыс істеу бойынша іс-шараларды анықтау.
Білімдер:
1. ИКАО стандарттары мен ұсынылатын тәжірибелері.
2. Шетелдік авиациялық агенттіктер мен ұйымдардың регламенттері.
3. Сәйкес саладағы ұлттық нормативтік құқықтық актілер.
4. Сала, ұйымның жүйелік қызметі және құрылымдық бөлімшенің ерекшеліктері.
5. Қызмет әдістері, стандарттары мен регламенттері, оның ішінде сапаны жақсарту тәсілдері.
6. Басқа авиациялық әкімшілік бөлімшелерімен және сыртқы серіктестермен (мемлекеттік органдар, операторлар, әуежайлар және т.б.) келіссөздер жүргізу және жұмысын үйлестіру әдістері.
7. Әуе кемелерінің қауіпсіздігі, пайдалану және техникалық қызмет көрсету мәселелерін жедел шешу әдістері.
8. Қауіптерді бағалау және онымен жұмыс істеу әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды.
Еңбек функциясы 3:
Бөлімшенің қызметін талдау және стратегиялық жоспарлау.
Дағды 1:
Жоспарларды, жобаларды талдау және стратегияны анықтау.
Машықтар:

1. Планировать деятельность структурного подразделения.
2. Принимать меры по повышению производительности работы структурного подразделения.
3. Руководить деятельностью подразделений, находящихся в его подчинении.
4. Организовывать работу подразделения в соответствии с утвержденными планами.
5. Оценивать планы, проекты, ситуации и возможные риски для результатов выполнения поставленных задач.
6. Оценивать эффективность процедур, комплексов работ и их исполнителей.
7. Проводить совещания, презентации, переговоры и консультации.
8. Осуществлять взаимодействие с различными ведомствами, органами и службами по вопросам, относящимся к компетенции структурного подразделения.
9. Составлять проекты приказов и распоряжений в части касающейся и согласно предписанным полномочиям.
10. Определять основные направления развития подразделения с учетом национальной политики и международной практики.
11. Контролировать организацию работы подразделения, выполнение плановых заданий.
12. Оценивать эффективность межструктурного взаимодействия.
13. Ставить цели и определять задачи на ближайший год, 3 и более лет.
14. Организовывать ведение установленной для подразделения учетной и отчетной документации.
Знания:
1. Специфика отрасли и структурной деятельности организации.
2. Нормативные правовые акты РК, постановления, распоряжения, приказы, другие руководящие и нормативные документы вышестоящих органов РК в области использования воздушного пространства.
3. Стратегия и планы развития предприятия и подразделения, в части его касающейся.
4. Структура организации, положения и приказы по деятельности.
5. Основы организации производства и управления.
6. Основы трудового законодательства.
7. Передовой опыт, лучшие практики предприятий и мероприятия по их внедрению.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется.
Требования к личностным компетенциям:
Понимание области деятельности и стремление к саморазвитию в этом направлении.
Организация и управление собственной деятельностью и деятельностью подразделений в установленных рамках квалификационных требований.
Способность самостоятельно выбирать методы и средства реализации экономических задач.
Ответственность за результаты своей работы, собственное обучение и обучение других.
Ответственность за результаты коллективной работы.
Высокие квалификационные и организаторские и рационализаторские способности.
Широкий кругозор, способность действовать и мыслить нестандартно.
Глубокое понимание авиационной системы.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Закон РК "Об использовании воздушного пространства РК и деятельности авиации". 2. Приложения 1-19 к Конвенции О международной гражданской авиации согласно направлениям деятельности. Документ Международной организации гражданской авиации (ИКАО) 9734. "Руководство по организации контроля за обеспечением безопасности полетов". 3. Документ Международной организации гражданской авиации (ИКАО) 8335 "Руководство по процедурам эксплуатационной инспекции, сертификации и постоянного надзора". 4. Документ Международной организации гражданской авиации (ИКАО) 9379 "Руководство по созданию государственной системы выдачи свидетельств авиационному персоналу и управлению этой системой". 5. Документ Международной организации гражданской авиации (ИКАО) 10004 "Глобальный план обеспечения безопасности полетов". 6. Документ Международной организации гражданской авиации (ИКАО) 10118 "Глобальный план обеспечения авиационной безопасности". 7. Приказ Министра транспорта и коммуникаций РК от 28 сентября 2013 года № 764 "Об утверждении Типовых программ профессиональной подготовки авиационного персонала, участвующего в обеспечении безопасности полетов". 8. Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 22 июля 2019 года № 525 "Об утверждении Правил профессиональной подготовки и поддержания квалификации авиационных инспекторов". 9. Приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 24 ноября 2015 года № 1083 "Об утверждении Программы подготовки и переподготовки по авиационной безопасности". 10. Приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 26 марта 2015 года № 322 "Об утверждении Перечня должностей руководителей и специалистов служб авиационной безопасности организаций гражданской авиации РК, а также квалификационных требований к таким должностям".
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
8
Первые руководители учреждений, организаций и предприятий

1. Құрылымдық бөлімшенің қызметін жоспарлау.
2. Құрылымдық бөлімшенің жұмыс өнімділігін арттыру шараларын қабылдау.
3. Өз бағынышты бөлімшелердің қызметін басқару.
4. Бекітілген жоспарларға сәйкес бөлімшенің жұмысын ұйымдастыру.
5. Жоспарларды, жобаларды, жағдайларды және тапсырылған міндеттердің нәтижелеріне ықпал ететін мүмкін болатын қауіптерді бағалау.
6. Процедуралардың, жұмыс кешендерінің және олардың орындаушыларының тиімділігін бағалау.
7. Жиындар, презентациялар, келіссөздер және кеңестер өткізу.
8. Құрылымдық бөлімшенің құзыретіне қатысты мәселелер бойынша әр түрлі ведомстволармен, органдармен және қызметтермен өзара әрекеттесу.
9. Өз құзыретіне сәйкес және белгіленген өкілеттіктер бойынша бұйрықтар мен нұсқаулар жобаларын әзірлеу.
10. Ұлттық саясат пен халықаралық тәжірибені ескере отырып, бөлімшенің негізгі даму бағыттарын анықтау.
11. Бөлімшенің жұмысын ұйымдастыруды және жоспарлы тапсырмалардың орындалуын бақылау.
12. Құрылымдар арасындағы өзара әрекеттесудің тиімділігін бағалау.
13. Алдағы жылға, 3 және одан да көп жылға мақсаттар қою және міндеттерді анықтау.
14. Бөлімшеге арналған есептік және есеп беру құжаттамасын жүргізуді ұйымдастыру.
Білімдер:
1. Сала мен ұйымның құрылымдық қызметінің ерекшеліктері.
2. ҚР әуе кеңістігін пайдалану саласындағы жоғары тұрған органдардың нормативтік құқықтық актілері, қаулылары, өкімдері, бұйрықтары және басқа да басшылық және нормативтік құжаттары.
3. Кәсіпорын мен бөлімшенің даму стратегиясы және жоспарлары, олармен байланысты бөлігінде.
4. Ұйымның құрылымы, қызметі бойынша ережелер мен бұйрықтар.
5. Өндірісті ұйымдастыру және басқару негіздері.
6. Еңбек заңнамасының негіздері.
7. Алдыңғы қатарлы тәжірибе, ең жақсы практикалар және оларды енгізу бойынша іс-шаралар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Қызмет саласын түсіну және осы бағытта өзін-өзі дамытуға ұмтылу.
Белгіленген біліктілік талаптары шегінде өз қызметін және бөлімшелердің қызметін ұйымдастыру және басқару.
Экономикалық міндеттерді орындау үшін әдістер мен құралдарды дербес таңдауға қабілет.
Өз жұмыс нәтижелері үшін жауапкершілік, өзін-өзі дамыту және басқаларды оқыту.
Ұжымдық жұмыстың нәтижелері үшін жауапкершілік.
Жоғары біліктілік, ұйымдастыру және рационализация қабілеттері.
Кең дүниетаным, стандарттан тыс әрекет ету және ойлау қабілеті.
Авиациялық жүйені терең түсіну.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. ҚР Заңы "ҚР әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы". 2. Халықаралық азаматтық авиация Конвенциясының 1-19 қосымшалары, қызмет бағыттарына сәйкес. 3. Халықаралық азаматтық авиация ұйымының (ИКАО) 9734 құжаты. "Ұшулардың қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бақылау ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулық". 4. Халықаралық азаматтық авиация ұйымының (ИКАО) 8335 құжаты "Пайдалану инспекциясы, сертификаттау және тұрақты қадағалау процедуралары жөніндегі нұсқаулық". 5. Халықаралық азаматтық авиация ұйымының (ИКАО) 9379 құжаты "Әуе персоналына куәліктер беру мемлекеттік жүйесін құру және басқару жөніндегі нұсқаулық". 6. Халықаралық азаматтық авиация ұйымының (ИКАО) 10004 құжаты "Ұшулардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі Глобалдық жоспар". 7. Халықаралық азаматтық авиация ұйымының (ИКАО) 10118 құжаты "Авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі Глобалдық жоспар". 8. ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 28 қыркүйектегі № 764 бұйрығы "Ұшулар қауіпсіздігін қамтамасыз етуде қатысатын авиация персоналының кәсіби дайындығының Типтік бағдарламаларын бекіту туралы". 9. ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 22 шілдедегі № 525 бұйрығы "Авиациялық инспекторларды кәсіби даярлау және біліктілікті сақтау қағидаларын бекіту туралы". 10. ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 қарашадағы № 1083 бұйрығы "Авиациялық қауіпсіздік бойынша даярлау және қайта даярлау бағдарламасын бекіту туралы". 11. ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 26 наурыздағы № 322 бұйрығы "ҚР азаматтық авиация ұйымдарында авиациялық қауіпсіздік қызметтерінің басшылары мен мамандары лауазымдарының тізбесін, сондай-ақ аталған лауазымдарға қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы".
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
8
Мекемелердің, ұйымдардың және кәсіпорындардың бірінші басшылары

11. Карточка профессии "Инженер-инспектор по безопасности полетов":
Код группы:
2144-4
Код наименования занятия:
2144-4-026
Наименование профессии:
Инженер-инспектор по безопасности полетов
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Закон РК "Об использовании воздушного пространства РК и деятельности авиации".
Авиационный инспектор.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Инженерия и инженерное дело
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не менее 5 лет практической деятельности в авиационной отрасли, в должностях, связанных с выполнением, обслуживанием и(или) обеспечением полетов. Профессиональная подготовка согласно требованиям Приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 22 июля 2019 года № 525 "Об утверждении Правил профессиональной подготовки и поддержания квалификации авиационных инспекторов".
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
3350-0-007 - Инспектор, оказывающие государственные услуги
3160-9-011 - Инспектор по эксплуатационным, производственно-техническим и организационным вопросам
Основная цель деятельности:
Осуществление постоянного контроля за обеспечением безопасности полетов предприятиями отрасли и надзор за их деятельностью путем систематических проверок соответствия воздушных судов, аэродромов, авиакомпаний и персонала установленным авиационным стандартам, требованиям и регламентам.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Осуществление деятельности по контролю и надзору.
2. Работа с регламентирующей документацией.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Осуществление деятельности по контролю и надзору.
Навык 1:
Применение нормативных актов и регламентов
Умения:
1. Анализировать положения международных (ICAO, EASA, ИATA) и национальных стандартов, нормативных актов и регламентов, затрагивающих деятельность гражданской авиации.
2. Интерпретировать применяемые документы в соответствии с компетенциями.
3. Сравнивать эксплуатационные (операционные) процедуры и процессы авиационных организаций с установленными нормативными требованиями, выявляя отклонения и потенциальные нарушения.
4. Адаптировать требования регламентов к конкретным эксплуатационным условиям:
5. Определять практические меры для устранения нарушений и приведения операций в соответствие с действующими нормативами.

11. Кәсіптің карточкасы "Ұшу қауіпсіздігі инженер-инспектор":
Топтың коды:
2144-4
Қызмет атауының коды:
2144-4-026
Кәсіптің атауы:
Ұшу қауіпсіздігі инженер-инспектор
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
ҚР Заңы "ҚР әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы".
Авиациялық инспектор.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Инженерия және инженерлік іс
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Авиация саласында кемінде 5 жыл практикалық қызмет, ұшуларды орындау, қызмет көрсету және (немесе) қамтамасыз ету бойынша лауазымдарда. ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 22 шілдедегі № 525 бұйрығына сәйкес авиациялық инспекторларды кәсіби даярлау және біліктілікті сақтау талаптарына сай кәсіби дайындық.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
3350-0-007 - Мемлекеттік қызметтер көрсететін инспектор
3160-9-011 - Өндірістік-техникалық, пайдалану және ұйымдастыру мәселелері жөніндегі инспектор
Қызметтің негізгі мақсаты:
Сала кәсіпорындарының ұшулардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша тұрақты бақылауды жүзеге асыру және әуе кемелері, әуежайлар, авиакомпаниялар мен персоналдың белгіленген авиациялық стандарттарға, талаптарға және регламенттерге сәйкестігін жүйелі тексеру арқылы олардың қызметіне бақылау жүргізу.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Бақылау және қадағалау қызметін жүзеге асыру.
2. Реттеуші құжаттамамен жұмыс.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Бақылау және қадағалау қызметін жүзеге асыру.
Дағды 1:
Нормативтік құқықтық актілерді қолдану
Машықтар:
1. Халықаралық (ИКАО, EASA, IATA) және ұлттық стандарттар, нормативтік актілер мен регламенттерді азаматтық авиация қызметіне қатысты талдау.
2. Қолданылатын құжаттарды құзыреттерге сәйкес интерпретациялау.
3. Авиациялық ұйымдардың пайдалану (операциялық) процедураларын және процестерін белгіленген нормативтік талаптармен салыстыра отырып, ауытқулар мен ықтимал бұзушылықтарды анықтау.
4. Регламент талаптарын нақты пайдалану жағдайларына бейімдеу.
5. Бұзушылықтарды жою және операцияларды әрекет етуші нормативтерге сәйкестендіру үшін практикалық шараларды анықтау.

6. Четко и доступно разъяснять сотрудникам и организациям требования нормативных актов, консультировать по вопросам применения регламентов в практической деятельности.
7. Ассоциировать соответствующую деятельность с системами управления (качеством, безопасностью полетов).
Знания:
1. Международные стандарты и рекомендуемая практика ИКАО.
2. Система регламентов других международных организаций, участвующих в деятельности гражданской авиации.
3. Система нормативных правовых актов и технических регламентов РК.
4. Нормативные правовые акты и регламенты, применимые к конкретной ситуации.
5. Система управления безопасностью полетов (SMS).
6. Система управления качеством и обеспечения соответствия.
7. Методики анализа и управления рисками.
8. Процедуры инспекций и аудитов.
9. Требования к документации и отчетности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется.
Навык 2:
Оценка, анализ и управление рисками.
Умения:
1. Выявлять потенциальные риски для безопасности полетов, включая угрозы и уязвимости, связанные с эксплуатационными процедурами, операциями, инфраструктурой и персоналом.
2. Анализировать степень вероятности и потенциальные последствия рисков, используя методы количественной и качественной оценки для прогнозирования их влияния на безопасность.
3. Ранжировать риски по степени важности и срочности для принятия соответствующих мер и распределения ресурсов на их устранение.
4. Анализировать применяемые меры по работе с рисками.
5. Отслеживать изменения в уровне рисков и осуществлять надзор за планами по управлению рисками авиапредприятий на основе новых данных и условий.
6. Оценивать эффективность предложенных и внедренных мер.
Знания:
1. Требования SARPs ICAO, а также регламентов ISO, EASA, ИATA, связанных с оценкой и управлением рисками соответственно области осуществляемых проверок.
2. Методологии оценки рисков, методики количественного и качественного анализа рисков, таких как метод FMEA (Failure Modes and Effects Analysis), анализ "Что если?" и другие, применяемые для оценки рисков в авиации.
3. Основы системы управления безопасностью полетов, включая процессы идентификации, оценки и управления рисками в авиационной деятельности.
4. Способы и инструменты для отслеживания и управления изменениями в уровне рисков, а также применения корректирующих мер.
5. Инструменты прогнозирования и моделирования рисков.
6. Методы проведения аудитов и инспекций с точки зрения управления рисками в гражданской авиации, включая проверки процедур безопасности и соответствия стандартам.

6. Нормативтік актілердің талаптарын қызметкерлер мен ұйымдарға анық әрі қолжетімді түрде түсіндіру, регламенттерді практикалық қызметте қолдану мәселелері бойынша кеңес беру.
7. Сәйкес қызметті (сапа, ұшулардың қауіпсіздігі) басқару жүйелерімен байланыста ұстау.
Білімдер:
1. Халықаралық азаматтық авиация ұйымының (ИКАО) стандарттары мен ұсынылатын тәжірибесі.
2. Азаматтық авиация саласындағы қызметке қатысатын басқа халықаралық ұйымдардың регламенттер жүйесі.
3. ҚР нормативтік құқықтық актілер және техникалық регламенттер жүйесі.
4. Белгілі бір жағдайларға қатысты қолданылатын нормативтік құқықтық актілер мен регламенттер.
5. Ұшулардың қауіпсіздігін басқару жүйесі (SMS).
6. Сапаны басқару және сәйкестікті қамтамасыз ету жүйесі.
7. Қауіптерді талдау және басқару әдістемелері.
8. Инспекциялау және аудит жүргізу процедуралары.
9. Құжаттама және есептілікке қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды.
Дағды 2:
Тәуекелді бағалау, талдау және басқару.
Машықтар:
1. Ұшулардың қауіпсіздігіне әлеуетті қауіптер мен осалдықтарды анықтау, оларды пайдалану процедуралары, операциялар, инфрақұрылым және персоналмен байланысты.
2. Қауіптердің ықтималдық дәрежесі мен ықтимал салдарын талдау, олардың қауіпсіздікке әсерін болжау үшін сандық және сапалық бағалау әдістерін пайдалану.
3. Қауіптерді маңыздылық және шұғылдық дәрежесіне қарай топтастыру, сәйкес шаралар қабылдау және оларды жою үшін ресурстарды бөлу.
4. Қауіптермен жұмыс істеуге қолданылатын шараларды талдау.
5. Қауіптердің деңгейіндегі өзгерістерді бақылау және жаңа деректер мен жағдайларға негізделген авиациялық кәсіпорындардың қауіптерді басқару жоспарларын қадағалау.
6. Ұсынылған және енгізілген шаралардың тиімділігін бағалау.
Білімдер:
1. ICAO стандарттары мен ұсынылатын практика (SARPs), сондай-ақ ISO, EASA, IATA регламенттері, тексеру жүргізу саласындағы қауіптерді бағалау және басқару талаптары.
2. Қауіптерді бағалау әдістемелері, саны мен сапасын талдау әдістері, мысалы, FMEA (Құлау режимдері мен салдарларының талдауы) әдісі, "Не болса?" талдауы және авиациядағы қауіптерді бағалау үшін қолданылатын басқа әдістер.
3. Ұшулардың қауіпсіздігін басқару жүйесінің негіздері, соның ішінде авиациялық қызметтегі қауіптерді анықтау, бағалау және басқару процестері.
4. Қауіптер деңгейіндегі өзгерістерді бақылау және басқару, сондай-ақ түзету шараларын қолдану үшін құралдар мен тәсілдер.
5. Қауіптерді болжау және модельдеу құралдары.
6. Азаматтық авиациядағы қауіптерді басқару тұрғысынан аудиттер мен инспекцияларды жүргізу әдістері, соның ішінде қауіпсіздік процедуралары мен стандарттарға сәйкестікті тексеру.

7. Требования к ведению документации, фиксации данных об оценке рисков и составлению отчетов по результатам анализа и мер по их минимизации.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется.
Навык 3:
Осуществление эффективного взаимодействия.
Умения:
1. Внимательно выслушивать собеседника, задавать уточняющие вопросы и демонстрировать понимание сказанного, чтобы наладить конструктивный диалог.
2. Формулировать свои мысли ясно и доступно, как устно, так и письменно, с учетом контекста и уровня подготовки аудитории.
3. Уверенно проводить инструктирование и разборы при осуществлении проверок, обосновывая и подтверждая документально предоставляемую информацию.
4. Подстраивать способ общения в зависимости от аудитории (коллеги, подчиненные, руководство, внешние партнеры) и ситуации (деловые встречи, переговоры, презентации).
5. Управлять возможными конфликтными ситуациями, сохраняя уважение к мнениям других, даже в условиях разногласий, и демонстрируя профессионализм и гибкость.
6. Контролировать свои эмоции и проявлять эмпатию в общении, способствуя созданию позитивной рабочей атмосферы.
7. Предоставлять конструктивную обратную связь, направленную на улучшение процессов или поведения, избегая критики, которая может вызывать негативные реакции.
8. Вести переговоры с целью достижения взаимоприемлемых решений, учитывая интересы всех сторон и минимизируя конфликты.
9. Выявлять и разрешать конфликты на основе эффективного общения, использования аргументов и поиска компромиссов.
10. Поддерживать эффективное взаимодействие на различных уровнях, обеспечивая четкую передачу информации между вовлеченными лицами.
11. Проводить информативные и убедительные презентации, визуализировать сложные идеи и доводить до аудитории ключевые сообщения.
Знания:
1. Принципы устного и письменного общения, особенностей вербальной и невербальной коммуникации, влияния интонации, жестов и мимики на восприятие информации.
2. Возможные барьеры в общении (культурные, языковые, психологические) и способов их преодоления для обеспечения ясности и эффективности взаимодействия.
3. Методы активного слушания (перефразирование, уточняющие вопросы, невербальные сигналы), способствующих лучшему восприятию и пониманию собеседника.
4. Основы переговорных процессов, техник убеждения и способов достижения взаимоприемлемых решений в конфликтных или сложных ситуациях.
5. Основы психологии взаимодействия, влияния различных поведенческих стилей на коммуникацию, а также способов управления своими эмоциями и реакциями в процессе общения.

7. Құжаттаманы жүргізу, қауіптерді бағалау туралы мәліметтерді тіркеу және талдау нәтижелері мен оларды минимизациялау шаралары бойынша есептерді дайындауға қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды.
Дағды 3:
Тиімді өзара әрекеттесуді жүзеге асыру.
Машықтар:
1. Сөйлесушіні мұқият тыңдау, анықтау сұрақтарын қою және айтылғанды түсінгендігін көрсету, конструктивті диалог орнату үшін.
2. Ойларын контекст пен аудиторияның деңгейін ескере отырып, ауызша және жазбаша түрде анық және түсінікті баяндау.
3. Тексерулер кезінде нұсқаулық жүргізіп, ұсынған ақпаратты негіздеу мен құжаттамалық растай отырып, сенімді түрде жұмыс істеу.
4. Қарым-қатынас әдісін аудиторияға (әріптестер, бағыныштылар, басшылық, сыртқы серіктестер) және жағдайға (іскерлік кездесулер, келіссөздер, презентациялар) қарай бейімдеу.
5. Қақтығыс жағдайларын басқару, келіспеушіліктерде басқалардың пікірлеріне құрметпен қарау, кәсібилікті және икемділікті көрсету.
6. Эмоцияларын бақылау және қарым-қатынас барысында эмпатия көрсету, оң жұмыс атмосферасын қалыптастыруға ықпал ету.
7. Процестерді немесе мінез-құлықты жақсартуға бағытталған конструктивті кері байланыс беру, теріс реакция туғызатын сыннан аулақ болу.
8. Барлық тараптардың мүдделерін ескере отырып, өзара қабылданатын шешімдерге қол жеткізу мақсатында келіссөздер жүргізу және қақтығыстарды минимизациялау.
9. Нәтижелі қарым-қатынас, дәйектерді пайдалану және компромисс іздеу арқылы қақтығыстарды анықтап, шешу.
10. Әр түрлі деңгейлерде тиімді өзара іс-қимылды қолдау, қатысушылар арасындағы ақпараттың айқын берілуін қамтамасыз ету.
11. Ақпараттық және сенімді презентациялар өткізу, күрделі идеяларды визуалдау және аудиторияға негізгі хабарларды жеткізу.
Білімдер:
1. Ауызша және жазбаша қарым-қатынастың принциптері, вербалды және невербалды коммуникацияның ерекшеліктері, интонацияның, жесттердің және мимиканың ақпаратты қабылдауға әсері.
2. Қарым-қатынастағы ықтимал кедергілер (мәдени, тілдік, психологиялық) және өзара әрекеттестіктің айқындылығы мен тиімділігін қамтамасыз ету үшін оларды жеңудің тәсілдері.
3. Активті тыңдаудың әдістері (перефразалау, анықтау сұрақтары, невербалды сигналдар), сөйлесушіні жақсы түсінуге және қабылдауға ықпал ету.
4. Келіссөз процестерінің негіздері, сендіру техникалары және қақтығыс немесе күрделі жағдайларда өзара қабылданатын шешімдерге қол жеткізудің тәсілдері.
5. Өзара әрекеттесудің психологиясының негіздері, әр түрлі мінез-құлық стильдерінің коммуникацияға әсері, сондай-ақ қарым-қатынас процесінде эмоциялар мен реакцияларды басқару тәсілдері.

6. Правила делового письма и электронных коммуникаций, включая структуру, стиль, корректность и этикет в официальной переписке.
7. Эффективные техники предоставления конструктивной обратной связи, способствующей улучшению работы и поддержанию позитивных отношений.
8. Стратегии предотвращения и разрешения конфликтов на рабочем месте, включая переговорные техники, медиацию и поиск компромиссных решений.
9. Техники подготовки и проведения презентаций, использования визуальных средств и взаимодействия с аудиторией для эффективной передачи информации.
10. Этические нормы и правила поведения в профессиональной коммуникации, включающих конфиденциальность, честность и уважение к другим участникам общения.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется.
Навык 4:
Ведение отчетности по результатам проверок и контроль корректирующих мероприятий.
Умения:
1. Собирать, обрабатывать и структурировать информацию, полученную в ходе проверок, аудитов и инспекций, для дальнейшего анализа и составления отчетов.
2. Выявлять ключевые моменты и нарушения на основе полученных данных, оценивать их значимость и последствия для безопасности или операционной деятельности.
3. Составлять детальные и точные отчеты по результатам проверок, включающие выводы, рекомендации и предложения по корректирующим действиям, в соответствии с требованиями стандартов и нормативных актов.
4. Грамотно и корректно оформлять документы, включая акты проверок, протоколы, отчеты и другие материалы, соблюдая установленные нормы и форматы.
5. Отслеживать выполнение мер по устранению выявленных несоответствий, обеспечивая контроль за их реализацией в установленные сроки и оценивать эффективность принятых действий.
6. Проводить мониторинг после внедрения корректирующих мероприятий для подтверждения их успешности и отсутствия повторных несоответствий, а также оценивать влияние изменений на операционные процессы и безопасность.
7. Взаимодействовать с проверяемыми организациями для обсуждения выявленных проблем, разъяснения рекомендаций и контроля за выполнением корректирующих действий.
8. Работать с применяемыми информационными системами и программами для ведения отчетности, анализа результатов проверок и мониторинга выполнения корректирующих мероприятий (например, системы управления безопасностью, базы данных аудитов и т.п.).
9. Адаптировать отчетную информацию в зависимости от целевой аудитории (руководство, регулирующие органы, операционные подразделения) с учетом уровня детализации и технической сложности.
10. Организовать процесс подготовки отчетов и контрольных мероприятий для соблюдения установленных сроков и графиков.
Знания:

6. Іскерлік хаттар мен электронды коммуникацияның ережелері, соның ішінде құрылымы, стилі, дұрыстығы және ресми хат алмасуда этикет.
7. Жұмысты жақсартуға және позитивті қарым-қатынастарды қолдауға ықпал ететін конструктивті кері байланыс берудің тиімді техникалары.
8. Жұмыс орнындағы қақтығыстарды болдырмау және шешу стратегиялары, соның ішінде келіссөз техникалары, медиаторлық және компромисс шешімдерін іздеу.
9. Презентацияларды дайындау мен өткізу техникалары, ақпаратты тиімді жеткізу үшін визуализация құралдарын пайдалану және аудиториямен өзара әрекеттесу.
10. Профессионалдық коммуникациядағы этикалық нормалар мен мінез-құлық ережелері, соның ішінде құпиялылық, адалдық және басқа қатысушыларға құрмет.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды.
Дағды 4:
Тексеру нәтижелері бойынша есептерді жүргізу және түзету әрекеттерін бақылау.
Машықтар:
1. Тексерулер, аудиттер мен инспекциялар барысында алынған ақпаратты жинау, өңдеу және құрылымдау, кейінгі талдау мен есептерді құрастыру үшін.
2. Алынған деректер негізінде негізгі мәселелер мен бұзушылықтарды анықтау, олардың маңыздылығын және қауіпсіздік немесе операциялық қызмет үшін салдарын бағалау.
3. Тексерулердің нәтижелері бойынша егжей-тегжейлі және дәл есептер құрастыру, қорытындылар, ұсыныстар мен түзету шаралары бойынша ұсынымдарды стандарттар мен нормативтік актілер талаптарына сәйкес енгізу.
4. Тексеру актілері, хаттамалар, есептер және басқа материалдарды рәсімдеуді дұрыс және нақты жүргізу, белгіленген нормалар мен форматтарды сақтай отырып.
5. Анықталған сәйкессіздіктерді жоюға қатысты шаралардың орындалуын бақылау, олардың іске асырылуын белгіленген мерзімдерде қамтамасыз ету және қабылданған шаралардың тиімділігін бағалау.
6. Түзету шараларын енгізгеннен кейін мониторинг жүргізу, олардың сәттілігін және қайталанатын сәйкессіздіктердің жоқтығын растау, сондай-ақ өзгерістердің операциялық процестер мен қауіпсіздікке әсерін бағалау.
7. Тексерілетін ұйымдармен өзара әрекеттесу, анықталған мәселелерді талқылау, ұсынымдарды түсіндіру және түзету шараларының орындалуын бақылау.
8. Есептерді жүргізу, тексерулер нәтижелерін талдау және түзету шараларының орындалуын бақылау үшін қолданылатын ақпараттық жүйелер мен бағдарламалармен жұмыс істеу (мысалы, қауіпсіздікті басқару жүйелері, аудит деректер базалары және т.б.).
9. Нысаналы аудиторияға (басшылық, реттеуші органдар, операциялық бөлімшелер) байланысты есептік ақпаратты бейімдеу, егжей-тегжей деңгейі мен техникалық күрделілікті ескере отырып.
10. Белгіленген мерзімдер мен графиктерді сақтауды қамтамасыз ету үшін есептер мен бақылау іс-шараларын дайындау процесін ұйымдастыру.
Білімдер:

1. Требования нормативных актов и международных стандартов, регламентирующих оформление отчетов, протоколов и актов по результатам проверок.
2. Этапы и методы проведения инспекций и аудитов, включая сбор данных, оценку соответствия нормативам, выявление нарушений и формирование выводов.
3. Методы анализа собранной информации, включая использование статистики, проверочных списков и аналитических инструментов для выявления отклонений и нарушений.
4. Процессы разработки и внедрения корректирующих действий, их влияния на безопасность и операционную деятельность, а также методы оценки их эффективности.
5. Стандарты ведения и оформления документации, включая требования к структуре отчетов, протоколов и других официальных документов, а также правила архивирования.
6. Систему и методы управления качеством, применяемые для организации процесса проверок, отчетности и контроля за выполнением корректирующих мероприятий.
7. Электронные системы и базы данных, применяемы в конкретных случаях для ведения документации (например, системы управления безопасностью полетов, специализированные программы для аудитов и инспекций).
8. Методы планирования и контроля сроков выполнения корректирующих мероприятий, включая инструменты мониторинга и отслеживания прогресса в устранении выявленных нарушений.
9. Принципы взаимодействия с заинтересованными сторонами для эффективного донесения результатов проверок и контроля исполнения корректирующих мер.
10. Установленные сроки для подачи отчетов и выполнения корректирующих мероприятий, а также правила их соблюдения в соответствии с нормативно-правовыми актами и применяемыми регламентами.
11. Меры обеспечения конфиденциальности и безопасности документации.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется.
Трудовая функция 2:
Работа с регламентирующей документацией.
Навык 1:
Рассмотрение и оценка процедурных руководств организаций гражданской авиации
Умения:
1. Анализировать разделы руководств, чтобы оценить их соответствие действующим нормативным актам, стандартам и правилам.
2. Сопоставлять положения процедурных руководств с требованиями ICAO, EASA, ИATA и национальных регулирующих органов, выявляя несоответствия и предлагая корректировки.
3. Выявлять потенциальные риски и слабые места в существующих процедурах, которые могут привести к нарушению безопасности или операционных стандартов.
4. Оценивать эффективность описанных в руководствах процедур для обеспечения безопасности, поддержания качества и соответствия требованиям.
5. Предлагать практические рекомендации по улучшению или оптимизации процедур для повышения их эффективности и обеспечения соответствия стандартам.

1. Тексерулердің нәтижелері бойынша есептер, хаттамалар мен актілерді ресімдеуді реттейтін нормативтік актілер мен халықаралық стандарттарға қойылатын талаптар.
2. Инспекциялар мен аудиттерді өткізу кезеңдері мен әдістері, деректерді жинауды, нормативтарға сәйкестікті бағалауды, бұзушылықтарды анықтауды және қорытындыларды қалыптастыруды қоса алғанда.
3. Жиналған ақпаратты талдау әдістері, соның ішінде статистиканы, тексеру тізімдерін және бұзушылықтарды анықтау үшін аналитикалық құралдарды пайдалану.
4. Түзету шараларын әзірлеу және енгізу процестері, олардың қауіпсіздікке және операциялық қызметке әсері, сондай-ақ олардың тиімділігін бағалау әдістері.
5. Құжаттаманы жүргізу және ресімдеу стандарттары, есептердің, хаттамалардың және басқа ресми құжаттардың құрылымына қойылатын талаптар, сондай-ақ архивтеуді ұйымдастыру ережелері.
6. Тексерулер, есеп беру және түзету шараларын орындауды бақылау процесін ұйымдастыру үшін қолданылатын сапаны басқару жүйесі мен әдістері.
7. Құжаттаманы жүргізу үшін нақты жағдайларда қолданылатын электронды жүйелер мен деректер базалары (мысалы, ұшулардың қауіпсіздігін басқару жүйелері, аудиттер мен инспекциялар үшін арнайы бағдарламалар).
8. Түзету шараларын орындау мерзімдерін жоспарлау мен бақылау әдістері, анықталған бұзушылықтарды жоюдағы прогресті мониторингтеу және бақылау құралдары.
9. Тексерулердің нәтижелерін тиімді жеткізу және түзету шараларының орындалуын бақылау үшін мүдделі тараптармен өзара әрекеттесу принциптері.
10. Есептерді ұсыну мен түзету шараларын орындау үшін белгіленген мерзімдер, сондай-ақ нормативтік құқықтық актілер мен қолданылатын регламенттерге сәйкес оларды сақтау ережелері.
11. Құжаттаманың құпиялылығын және қауіпсіздігін қамтамасыз ету шаралары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды.
Еңбек функциясы 2:
Реттеуші құжаттамамен жұмыс.
Дағды 1:
Азаматтық авиация ұйымдарының процедуралық нұсқаулықтарын қарастыру және бағалау.
Машықтар:
1. Нұсқаулықтардың бөлімдерін талдау, олардың қазіргі нормативтік актілерге, стандарттар мен ережелерге сәйкестігін бағалау.
2. Процедуралық нұсқаулықтардың ережелерін ICAO, EASA, IATA және ұлттық реттеуші органдардың талаптарымен салыстыру, сәйкессіздіктерді анықтап, түзетулер ұсыну.
3. Қауіпсіздік немесе операциялық стандарттардың бұзылуына әкелуі мүмкін қазіргі процедураларда әлеуетті қауіптер мен әлсіз жерлерді анықтау.
4. Нұсқаулықтарда сипатталған процедуралардың қауіпсіздікті қамтамасыз ету, сапаны сақтау және талаптарға сәйкестікті бағалау.
5. Процедураларды жақсарту немесе оңтайландыру үшін практикалық ұсынымдар беру, олардың тиімділігін арттыру және стандарттарға сәйкестікті қамтамасыз ету.

6. Правильно интерпретировать технические аспекты процедурных руководств.
7. Предоставлять консультации и разъяснения по вопросам совершенствования их процедурных руководств в соответствии с нормативными требованиями.
8. Оформлять результаты оценки руководств, включая выявленные недостатки и предложенные корректирующие меры, в форме отчетов или заключений.
Знания:
1. Нормативно-правовая база в области гражданской авиации.
2. Правилах и нормы, касающиеся аспектов операционной деятельности авиакомпаний, аэропортов и других организаций гражданской авиации, чьи документы подвергаются проверке.
3. Основы инспекционной деятельности, стандарты аудита и методики проведения проверок для оценки процедурных руководств с точки зрения соблюдения нормативных требований.
4. Принципы управления качеством.
5. Процессы создания и внедрения процедурных руководств, включая этапы планирования, разработки, утверждения, согласования и внедрения процедур в организациях гражданской авиации.
6. Методология оценки процедурных документов, включая контрольные списки и методы проверки на соответствие требованиям нормативно-правовых актов и регламентов.
7. Методики стандартизации и оформления документации, включая требования к структуре и языку процедурных руководств для обеспечения их ясности и однозначности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется.
Навык 2:
Разработка регламентов, инструктивных материалов и проектов нормативных актов.
Умения:
1. Анализировать существующие нормативные акты, стандарты и правила для учета их требований при разработке новых регламентов и инструкций.
2. Логично и последовательно структурировать информацию в разрабатываемых документах, обеспечивая ясность и доступность для понимания всеми заинтересованными сторонами.
3. Корректно формулировать положения, нормы и требования в разрабатываемых регламентах и инструктивных материалах.
4. Учитывать специфику работы организации или отрасли при разработке нормативных актов и инструкций, чтобы обеспечить их практическую применимость.
5. Правильно использовать юридические и профессиональные термины в документах, чтобы избежать двусмысленных или неточных формулировок.
6. Анализировать законодательство и нормативные акты, выявляя правовые пробелы.
7. Оценивать влияние правовых норм и регламентов, предлагая конкретные изменения или дополнения.
8. Работать с заинтересованными сторонами, собирать и учитывать мнения и предложения различных подразделений и экспертов при разработке нормативных актов.
9. Обосновывать предлагаемые положения и требования на основе анализа практики, норм законодательства и международных стандартов, чтобы обеспечить их соответствие и эффективность.

6. Процедуралық нұсқаулықтардың техникалық аспектілерін дұрыс интерпретациялау.
7. Нормативтік талаптарға сәйкес процедуралық нұсқаулықтарды жетілдіру мәселелері бойынша консультациялар мен түсініктемелер ұсыну.
8. Нұсқаулықтардың бағалау нәтижелерін, анықталған кемшіліктерді және ұсынылған түзету шараларын есептер немесе қорытындылар түрінде ресімдеу.
Білімдер:
1. Азаматтық авиация саласындағы нормативтік құқықтық база.
2. Авиакомпаниялар, әуежайлар және тексерілетін азаматтық авиация ұйымдарының басқа да аспектілерімен байланысты ережелер мен нормалар.
3. Инспекциялық қызметтің негіздері, аудит стандарттары және нормативтік талаптарға сәйкестікті бағалау үшін процедуралық нұсқаулықтарды тексеру әдістемелері.
4. Сапаны басқару принциптері.
5. Азаматтық авиация ұйымдарында процедуралық нұсқаулықтарды әзірлеу, бекіту, келісу және енгізу кезеңдерін қамтитын процестер.
6. Процедуралық құжаттарды бағалау әдістемесі, оның ішінде НПА және регламенттерге сәйкестігін тексеру үшін бақылау тізімдері мен тексеру әдістері.
7. Процедуралық нұсқаулықтардың құрылымы мен тіліне қойылатын талаптар, олардың анықтылығы мен біржолқашандықты қамтамасыз ету үшін стандарттау және ресімдеу әдістемелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды.
Дағды 2:
Нормативтік құқықтық актілерді, нұсқаулық материалдарды және нормативтік құқықтық актілердің жобаларын әзірлеу.
Машықтар:
1. Жаңа регламенттер мен нұсқаулықтарды әзірлеу кезінде олардың талаптарын ескеру үшін қолданыстағы нормативтік актілерді, стандарттар мен ережелерді талдау.
2. Дайындалып жатқан құжаттардағы ақпаратты логикалық және жүйелі түрде құрылымдау, мүдделі тараптардың бәрі үшін түсініктілік пен қолжетімділікті қамтамасыз ету.
3. Дайындалып жатқан регламенттер мен нұсқаулық материалдарында ережелерді, нормаларды және талаптарды дұрыс формулирлеу.
4. Нормативтік актілер мен нұсқаулықтарды әзірлеу кезінде ұйымның немесе саланың ерекшеліктерін ескеру, практикалық қолданылуын қамтамасыз ету.
5. Құжаттарда құқықтық және кәсіби терминдерді дұрыс пайдалану, екіұштылықты немесе дәлсіз формулировкаларды болдырмау.
6. Заңнама мен нормативтік актілерді талдау, құқықтық олқылықтарды анықтау.
7. Құқықтық нормалар мен регламенттердің әсерін бағалау, нақты өзгерістер немесе толықтырулар ұсыну.
8. Мүдделі тараптармен жұмыс істеп, нормативтік актілерді әзірлеу кезінде әртүрлі бөлімшелер мен сарапшылардың пікірлері мен ұсыныстарын жинау және ескеру.
9. Ұсынылған ережелер мен талаптарды практика, заңнама нормалары және халықаралық стандарттар талдауы негізінде негіздеу, олардың сәйкестігі мен тиімділігін қамтамасыз ету.

10. Анализировать передовой опыт других организаций и стран для внедрения эффективных решений при разработке новых регламентов и нормативных актов.
11. Прогнозировать и анализировать последствия принятия новых регламентов для организации и отрасли, включая оценку влияния на операционные процессы и безопасность.
12. Обновлять и корректировать существующие регламенты в соответствии с изменениями законодательства или условий деятельности.
13. Подготавливать проекты нормативных актов и регламентов для их последующего согласования с руководством, юридическими отделами и внешними регулирующими органами.
14. Проводить консультации и разъяснять содержание и необходимость соблюдения разрабатываемых регламентов и инструкций.
Знания:
1. Система национальных нормативных актов и международных стандартов и регламентов, регулирующих деятельность в сфере гражданской авиации и других смежных областях.
2. Основы юридического языка и правила его использования в нормативных актах, чтобы обеспечить корректность формулировок и отсутствие двусмысленности в документах.
3. Процедуры и этапы разработки регламентов и нормативных актов, включая требования к структуре документов, формулировке положений и согласованию с заинтересованными сторонами.
4. Стандарты и правила оформления регламентирующих документов, включая требования к структуре, форматированию, юридической корректности и актуализации.
5. Принципы управления качеством, а также методы и требования к документированию процессов для соответствия стандартам качества.
6. Методы и подходы к разработке инструкций и руководств, ориентированных на конкретные процессы и аудитории, включая визуализацию информации для лучшего восприятия.
7. Принципы восприятия и усвоения информации различными категориями пользователей для создания удобных для применения и понятных документов.
8. Специфика технического регулирования в авиации.
9. Процедуры согласования и утверждения документов различного уровня.
10. Этические аспекты, связанные с разработкой нормативных актов, включая обеспечение справедливости, равенства и прозрачности в регулировании деятельности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется.
Требования к личностным компетенциям:
Способность работать самостоятельно и в команде.
Принципиальность.
Честность.
Способность к многосторонней коммуникации.
Хорошие организационные способности и навыки планирования рабочего времени.
Высокие моральные качества.
Объективность.
Тактичность.
Коммуникабельность.
Доброжелательность.
Профессионализм.
Исполнительность.
Аккуратность.
Внимательность к деталям.
Ответственность.
Мотивированность.
Навыки устного общения.
Умение слушать.
Возможны ограничения, связанные с формой допуска к информации, составляющей государственную тайну и(или) ДСП.
Список технических регламентов и национальных стандартов:

10. Жаңа регламенттер мен нормативтік актілерді әзірлеу кезінде тиімді шешімдерді енгізу үшін басқа ұйымдар мен елдердің алдыңғы қатарлы тәжірибесін талдау.
11. Жаңа регламенттердің ұйым мен сала үшін қабылдану салдарын болжау және талдау, операциялық процестер мен қауіпсіздікке әсерін бағалау.
12. Заңнамадағы немесе қызмет жағдайларындағы өзгерістерге сәйкес бар регламенттерді жаңарту және түзету.
13. Нормативтік актілер мен регламенттердің жобаларын дайындау, оларды басшылықпен, заңды бөлімдермен және сыртқы реттеуші органдармен кейінгі келісу үшін.
14. Кеңестер жүргізу және әзірленіп жатқан регламенттер мен нұсқаулықтардың мазмұны мен сақталу қажеттілігін түсіндіру.
Білімдер:
1. Азаматтық авиация және басқа да байланысты салалардағы қызметті реттейтін ұлттық нормативтік актілер мен халықаралық стандарттар мен регламенттердің жүйесі.
2. Нормативтік актілерде құқықтық тілдің негіздері мен оны пайдалану ережелері, формулировкалардың дұрыстығын және құжаттарда екіұштылықтың болмауын қамтамасыз ету үшін.
3. Регламенттер мен нормативтік актілерді әзірлеу процедуралары мен кезеңдері, құжаттардың құрылымына, ережелерді формулирлеуге және мүдделі тараптармен келісуге қойылатын талаптарды қоса алғанда.
4. Реттеуші құжаттарды ресімдеуге арналған стандарттар мен ережелер, құрылымға, форматтауға, құқықтық дұрыстыққа және жаңартуға қойылатын талаптарды қамтиды.
5. Сапаны басқару принциптері, сондай-ақ сапа стандарттарына сәйкестікті қамтамасыз ету үшін процестерді құжаттауға қойылатын талаптар мен әдістер.
6. Нақты процестер мен аудиторияларға бағытталған нұсқаулықтар мен нұсқауларды әзірлеу әдістері мен тәсілдері, ақпаратты жақсы қабылдау үшін визуализациялау.
7. Қолдану ыңғайлы және түсінікті құжаттарды жасау үшін әр түрлі пайдаланушы категорияларының ақпаратты қабылдау және меңгеру принциптері.
8. Авиациядағы техникалық реттеу ерекшеліктері.
9. Әртүрлі деңгейдегі құжаттарды келісу және бекіту процедуралары.
10. Нормативтік актілерді әзірлеумен байланысты этикалық аспектілер, қызметті реттеуде әділдік, теңдік және ашықтықты қамтамасыз ету.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Өз бетінше және топта жұмыс істей білу.
Тұтастық.
Адалдық.
Көпжақты қарым-қатынас жасау мүмкіндігі.
Жақсы ұйымдастырушылық және уақытты басқару дағдылары.
Жоғары адамгершілік қасиеттер.
Объективтілік.
Әдептілік.
Қарым-қатынас дағдылары.
Жақсы ниет.
Кәсібилік.
Өнімділік.
Дәлдік.
Егжей-тегжейге назар аудару.
Жауапкершілік.
Ынта
Ауызша сөйлеу дағдылары.
Тыңдау дағдылары.
Мемлекеттік құпия және (немесе) қызметтік пайдалануға арналған ақпаратқа қолжетімділіктің формасымен байланысты шектеулер болуы мүмкін.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

1. Закон РК "Об использовании воздушного пространства РК и деятельности авиации", статья 16-6. 2. Приложения 1-19 к Конвенции О международной гражданской авиации согласно направлениям деятельности. 3. Документ Международной организации гражданской авиации (ИКАО) 8335 "Руководство по процедурам эксплуатационной инспекции, сертификации и постоянного надзора". 4. Документ Международной организации гражданской авиации (ИКАО) 10070 "Manual on the Competencies of Civil Aviation Safety Inspectors". 5. Документ Международной организации гражданской авиации (ИКАО) 9379 "Руководство по созданию государственной системы выдачи свидетельств авиационному персоналу и управлению этой системой". 6.Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 22 июля 2019 года № 525 "Об утверждении Правил профессиональной подготовки и поддержания квалификации авиационных инспекторов".
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
8
Первые руководители учреждений, организаций и предприятий
7
Руководители (управляющие) специализированных воздушных транспортных подразделений
12. Карточка профессии "Инспектор по авиационной безопасности":
Код группы:
3160-4
Код наименования занятия:
3160-4-005
Наименование профессии:
Инспектор по авиационной безопасности
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Закон РК "Об использовании воздушного пространства РК и деятельности авиации".
Авиационный инспектор.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Инженерия и инженерное дело
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не менее восьми лет стажа службы в государственных органах, связанных с осуществлением оперативно-розыскной деятельности, либо не менее шести лет стажа работы в качестве специалиста службы авиационной безопасности, либо не менее двух лет стажа работы в качестве специалиста службы авиационной безопасности при окончании обучения в высших учебных заведениях гражданской авиации. Предшествующее обучение в рамках выполняемых функций работников системы авиационной безопасности. Профессиональная подготовка согласно требованиям Приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 22 июля 2019 года № 525 "Об утверждении Правил профессиональной подготовки и поддержания квалификации авиационных инспекторов".
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:

1. ҚР Заңы "ҚР әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы", 16-6-бап. 2. Халықаралық азаматтық авиация Конвенциясының 1-19 қосымшалары, қызмет бағыттарына сәйкес. 3. Халықаралық азаматтық авиация ұйымының (ИКАО) 8335 құжаты "Пайдалану инспекциясы, сертификаттау және тұрақты қадағалау процедуралары жөніндегі нұсқаулық". 4. Халықаралық азаматтық авиация ұйымының (ИКАО) 10070 құжаты "Азаматтық авиация қауіпсіздігі инспекторларының құзыреттері жөніндегі нұсқаулық". 5. Халықаралық азаматтық авиация ұйымының (ИКАО) 9379 құжаты "Әуе персоналына куәліктер беру мемлекеттік жүйесін құру және басқару жөніндегі нұсқаулық". 6. ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 22 шілдедегі № 525 бұйрығы "Авиациялық инспекторларды кәсіби даярлау және біліктілікті сақтау қағидаларын бекіту туралы".
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
8
Мекемелердің, ұйымдардың және кәсіпорындардың бірінші басшылары.
7
Мамандандырылған әуе көлік бөлімшелерінің басшылары (басқарушылары)
12. Кәсіптің карточкасы "Авиациялық қауіпсіздік жөніндегі инспектор":
Топтың коды:
3160-4
Қызмет атауының коды:
3160-4-005
Кәсіптің атауы:
Авиациялық қауіпсіздік жөніндегі инспектор
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
ҚР "ҚР әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" заңы.
Авиация инспекторы.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Инженерия және инженерлік іс
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Мемлекеттік органдарда оперативті-іздестіру қызметін жүзеге асырумен байланысты кемінде сегіз жыл қызмет өтілі, не болмаса авиациялық қауіпсіздік қызметінде маман ретінде кемінде алты жыл жұмыс өтілі, не болмаса азаматтық авиацияның жоғары оқу орындарында оқу аяқталғаннан кейін авиациялық қауіпсіздік қызметінде маман ретінде кемінде екі жыл жұмыс өтілі болуы тиіс. Авиациялық қауіпсіздік жүйесі қызметкерлерінің функциялары аясында алдын ала оқу. Авиациялық инспекторлардың кәсіби даярлығы мен біліктілігін арттыруға арналған талаптарға сәйкес ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 22 шілдедегі № 525 "Авиациялық инспекторлардың кәсіби даярлығын және біліктілігін арттыру ережелерін бекіту туралы" бұйрығына сәйкес кәсіби даярлық.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

1325-1-037 - Начальник службы безопасности (на транспорте)
2149-3-017 - Ревизор по безопасности движения
2524-0-002 - Аудитор по информационной безопасности
3350-0-007 - Инспектор, оказывающие государственные услуги
Основная цель деятельности:
Надзор за соблюдением национальных и международных норм, направленных на предотвращение актов незаконного вмешательства в авиацию, включая контроль работы аэропортов, авиакомпаний и служб безопасности, обеспечивающих выполнение мер по защите воздушных судов, пассажиров и экипажа.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Осуществление деятельности по контролю и надзору.
2. Работа с регламентирующей документацией.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Осуществление деятельности по контролю и надзору.
Навык 1:
Применение нормативных актов и регламентов
Умения:
1. Анализировать положения международных (ICAO, EASA, IATA) и национальных стандартов, нормативных актов и регламентов, затрагивающих деятельность гражданской авиации.
2. Интерпретировать применяемые документы в соответствии с компетенциями.
3. Сравнивать эксплуатационные (операционные) процедуры и процессы авиационных организаций с установленными нормативными требованиями, выявляя отклонения и потенциальные нарушения.
4. Адаптировать требования регламентов к конкретным эксплуатационным условиям:
5. Определять практические меры для устранения нарушений и приведения операций в соответствие с действующими нормативами.
6. Четко и доступно разъяснять сотрудникам и организациям требования нормативных актов, консультировать по вопросам применения регламентов в практической деятельности.
7. Ассоциировать соответствующую деятельность с системами управления (качеством, авиационной безопасностью).
Знания:
1. Международные стандарты и рекомендуемая практика ИКАО.
2. Система регламентов других международных организаций, участвующих в деятельности гражданской авиации.
3. Система нормативных правовых актов и технических регламентов РК.
4. Нормативные правовые акты и регламенты, применимые к конкретной ситуации.
5. Системы управления безопасностью полетов и авиационной безопасностью.
6. Система управления качеством и обеспечения соответствия.
7. Методики анализа и управления рисками.
8. Процедуры инспекций и аудитов.
9. Требования к документации и отчетности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется.
Навык 2:
Оценка, анализ и управление рисками.
Умения:
1. Выявлять потенциальные риски для авиационной безопасности, включая угрозы и уязвимости, связанные с эксплуатационными процедурами, операциями, инфраструктурой и персоналом.

1325-1-037 - Қауіпсіздік қызметінің бастығы (көлікте)
2149-3-017 - Қозғалыс қауіпсіздігін тексеруші
2524-0-002 - Ақпараттық қауіпсіздік жөніндегі аудитор
3350-0-007 - Мемлекеттік қызметтер көрсететін инспектор
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ұшуларға заңсыз араласудың алдын алуға бағытталған ұлттық және халықаралық нормалардың сақталуын бақылау, әуежайлардың, авиакомпаниялардың және ұшақтардың, жолаушылардың және экипаждың қорғалуын қамтамасыз ететін қауіпсіздік қызметтерінің жұмысын бақылау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Бақылау және қадағалау қызметін жүзеге асыру.
2. Нормативтік құжаттамамен жұмыс.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Бақылау және қадағалау қызметін жүзеге асыру.
Дағды 1:
Нормативтік құқықтық актілерді қолдану
Машықтар:
1. Халықаралық (ИКАО, EASA, IATA) және ұлттық стандарттар, нормативтік актілер мен регламенттерді азаматтық авиация қызметіне қатысты талдау.
2. Қолданылатын құжаттарды құзыреттерге сәйкес интерпретациялау.
3. Авиациялық ұйымдардың пайдалану (операциялық) процедураларын және процестерін белгіленген нормативтік талаптармен салыстыра отырып, ауытқулар мен ықтимал бұзушылықтарды анықтау.
4. Регламент талаптарын нақты пайдалану жағдайларына бейімдеу.
5. Бұзушылықтарды жою және операцияларды әрекет етуші нормативтерге сәйкестендіру үшін практикалық шараларды анықтау.
6. Нормативтік актілердің талаптарын қызметкерлер мен ұйымдарға анық әрі қолжетімді түрде түсіндіру, регламенттерді практикалық қызметте қолдану мәселелері бойынша кеңес беру.
7. Сәйкес қызметті (сапа, авиациялық қауіпсіздік) басқару жүйелерімен байланыста ұстау.
Білімдер:
1. Халықаралық азаматтық авиация ұйымының (ИКАО) стандарттары мен ұсынылатын практикасы.
2. Азаматтық авиация саласындағы қызметке қатысатын басқа халықаралық ұйымдардың регламенттер жүйесі.
3. ҚР нормативтік құқықтық актілер және техникалық регламенттер жүйесі.
4. Белгілі бір жағдайларға қатысты қолданылатын нормативтік құқықтық актілер мен регламенттер.
5. Ұшулардың қауіпсіздігін және авиациялық қауіпсіздікті басқару жүйелері.
6. Сапаны басқару және сәйкестікті қамтамасыз ету жүйесі.
7. Қауіптерді талдау және басқару әдістемелері.
8. Инспекция және аудит жүргізу тәртібі.
9. Құжаттама және есептілікке қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды.
Дағды 2:
Тәуекелді бағалау, талдау және басқару.
Машықтар:
1. Авиациялық қауіпсіздік үшін әлеуетті қауіптер мен осалдықтарды анықтау, оның ішінде пайдалану процедуралары, операциялар, инфрақұрылым және персоналмен байланысты қауіптер.

3. Составлять детальные и точные отчеты по результатам проверок, включающие выводы, рекомендации и предложения по корректирующим действиям, в соответствии с требованиями стандартов и нормативных актов.
4. Грамотно и корректно оформлять документы, включая акты проверок, протоколы, отчеты и другие материалы, соблюдая установленные нормы и форматы.
5. Отслеживать выполнение мер по устранению выявленных несоответствий, обеспечивая контроль за их реализацией в установленные сроки и оценивать эффективность принятых действий.
6. Проводить мониторинг после внедрения корректирующих мероприятий для подтверждения их успешности и отсутствия повторных несоответствий, а также оценивать влияние изменений на операционные процессы и безопасность.
7. Взаимодействовать с проверяемыми организациями для обсуждения выявленных проблем, разъяснения рекомендаций и контроля за выполнением корректирующих действий.
8. Работать с применяемыми информационными системами и программами для ведения отчетности, анализа результатов проверок и мониторинга выполнения корректирующих мероприятий (например, системы управления безопасностью, базы данных аудитов и т.п.).
9. Адаптировать отчетную информацию в зависимости от целевой аудитории (руководство, регулирующие органы, операционные подразделения) с учетом уровня детализации и технической сложности.
10. Организовать процесс подготовки отчетов и контрольных мероприятий для соблюдения установленных сроков и графиков.
Знания:
1. Требования нормативных актов и международных стандартов, регламентирующих оформление отчетов, протоколов и актов по результатам проверок.
2. Этапы и методы проведения инспекций и аудитов, включая сбор данных, оценку соответствия нормативам, выявление нарушений и формирование выводов.
3. Методы анализа собранной информации, включая использование статистики, проверочных списков и аналитических инструментов для выявления отклонений и нарушений.
4. Процессы разработки и внедрения корректирующих действий, их влияния на безопасность и операционную деятельность, а также методы оценки их эффективности.
5. Стандарты ведения и оформления документации, включая требования к структуре отчетов, протоколов и других официальных документов, а также правила архивирования.
6. Систему и методы управления качеством, применяемые для организации процесса проверок, отчетности и контроля за выполнением корректирующих мероприятий.
7. Электронные системы и базы данных, применяемы в конкретных случаях для ведения документации (системы управления безопасностью полетов и авиационной безопасностью, специализированные программы для аудитов и инспекций и т.п.).

3. Тексерулердің нәтижелері бойынша егжей-тегжейлі және дәл есептер құрастыру, қорытындылар, ұсыныстар мен түзету шаралары бойынша ұсынымдарды стандарттар мен нормативтік актілер талаптарына сәйкес енгізу.
4. Тексеру актілері, хаттамалар, есептер және басқа материалдарды рәсімдеуді дұрыс және нақты жүргізу, белгіленген нормалар мен форматтарды сақтай отырып.
5. Анықталған сәйкессіздіктерді жоюға қатысты шаралардың орындалуын бақылау, олардың іске асырылуын белгіленген мерзімдерде қамтамасыз ету және қабылданған шаралардың тиімділігін бағалау.
6. Түзету шараларын енгізгеннен кейін мониторинг жүргізу, олардың сәттілігін және қайталанатын сәйкестіктердің жоқтығын растау, сондай-ақ өзгерістердің операциялық процестер мен қауіпсіздікке әсерін бағалау.
7. Тексерілетін ұйымдармен өзара әрекеттесу, анықталған мәселелерді талқылау, ұсынымдарды түсіндіру және түзету шараларының орындалуын бақылау.
8. Есептерді жүргізу, тексерулер нәтижелерін талдау және түзету шараларының орындалуын бақылау үшін қолданылатын ақпараттық жүйелер мен бағдарламалармен жұмыс істеу (мысалы, қауіпсіздікті басқару жүйелері, аудит деректер базалары және т.б.).
9. Нысаналы аудиторияға (басшылық, реттеуші органдар, операциялық бөлімшелер) байланысты есептік ақпаратты бейімдеу, егжей-тегжей деңгейі мен техникалық күрделілікті ескере отырып.
10. Белгіленген мерзімдер мен графиктерді сақтауды қамтамасыз ету үшін есептер мен бақылау іс-шараларын дайындау процесін ұйымдастыру.
Білімдер:
1. Тексерулердің нәтижелері бойынша есептерді, хаттамаларды және актілерді ресімдеуге арналған нормативтік актілер мен халықаралық стандарттардың талаптары.
2. Инспекциялар мен аудиттерді өткізу кезеңдері мен әдістері, деректерді жинау, нормативтарға сәйкестікті бағалау, бұзушылықтарды анықтау және қорытындыларды қалыптастыру.
3. Жиналған ақпаратты талдау әдістері, соның ішінде статистиканы, тексеру тізімдерін және ауытқулар мен бұзушылықтарды анықтау үшін аналитикалық құралдарды қолдану.
4. Түзету шараларын әзірлеу және енгізу процестері, олардың қауіпсіздік пен операциялық қызметке әсері, сондай-ақ тиімділігін бағалау әдістері.
5. Құжаттаманы жүргізу және ресімдеу стандарттары, соның ішінде есептер, хаттамалар және басқа ресми құжаттардың құрылымына қойылатын талаптар, сондай-ақ архивтеу ережелері.
6. Тексерулер, есептілік және түзету шараларының орындалуын бақылау процесін ұйымдастыру үшін қолданылатын сапаны басқару жүйесі мен әдістері.
7. Құжаттаманы жүргізу үшін нақты жағдайларда қолданылатын электронды жүйелер мен деректер базалары (ұшулардың қауіпсіздігін басқару жүйелері, авиациялық қауіпсіздік, аудиттер мен инспекцияларға арналған арнайы бағдарламалар және т.б.).

8. Методы планирования и контроля сроков выполнения корректирующих мероприятий, включая инструменты мониторинга и отслеживания прогресса в устранении выявленных нарушений.
9. Принципы взаимодействия с заинтересованными сторонами для эффективного донесения результатов проверок и контроля исполнения корректирующих мер.
10. Установленные сроки для подачи отчетов и выполнения корректирующих мероприятий, а также правила их соблюдения в соответствии с нормативно-правовыми актами и применяемыми регламентами.
11. Меры обеспечения конфиденциальности и безопасности документации.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется.
Трудовая функция 2:
Работа с регламентирующей документацией.
Навык 1:
Рассмотрение и оценка процедурных руководств организаций гражданской авиации
Умения:
1. Анализировать разделы руководств, чтобы оценить их соответствие действующим нормативным актам, стандартам и правилам.
2. Сопоставлять положения процедурных руководств с требованиями ICAO, EASA, ИATA и национальных регулирующих органов, выявляя несоответствия и предлагая корректировки.
3. Выявлять потенциальные риски и слабые места в существующих процедурах, которые могут привести к нарушению безопасности или операционных стандартов.
4. Оценивать эффективность описанных в руководствах процедур для обеспечения безопасности, поддержания качества и соответствия требованиям.
5. Предлагать практические рекомендации по улучшению или оптимизации процедур для повышения их эффективности и обеспечения соответствия стандартам.
6. Правильно интерпретировать технические аспекты процедурных руководств.
7. Предоставлять консультации и разъяснения по вопросам совершенствования их процедурных руководств в соответствии с нормативными требованиями.
8. Оформлять результаты оценки руководств, включая выявленные недостатки и предложенные корректирующие меры, в форме отчетов или заключений.
Знания:
1. Нормативно-правовая база в области гражданской авиации.
2. Правилах и нормы, касающиеся аспектов операционной деятельности авиакомпаний, аэропортов и других организаций гражданской авиации, чьи документы подвергаются проверке.
3. Основы инспекционной деятельности, стандарты аудита и методики проведения проверок для оценки процедурных руководств с точки зрения соблюдения нормативных требований.
4. Принципы управления качеством.
5. Процессы создания и внедрения процедурных руководств, включая этапы планирования, разработки, утверждения, согласования и внедрения процедур в организациях гражданской авиации.
6. Методология оценки процедурных документов, включая контрольные списки и методы проверки на соответствие требованиям нормативно-правовых актов и регламентов.

8. Түзету шараларының орындалу мерзімдерін жоспарлау мен бақылау әдістері, анықталған бұзушылықтарды жоюдағы прогресті мониторингтеу және бақылау құралдары.
9. Тексерулердің нәтижелерін тиімді жеткізу және түзету шараларының орындалуын бақылау үшін мүдделі тараптармен өзара әрекеттесу принциптері.
10. Есептерді беру және түзету шараларын орындау мерзімдері, сондай-ақ НПА мен қолданылатын регламенттерге сәйкес оларды сақтау ережелері.
11. Құжаттаманың құпиялылығын және қауіпсіздігін қамтамасыз ету шаралары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды.
Еңбек функциясы 2:
Нормативтік құжаттамамен жұмыс.
Дағды 1:
Азаматтық авиация ұйымдарының процедуралық нұсқаулықтарын қарау және бағалау
Машықтар:
1. Нұсқаулықтардың бөлімдерін талдап, олардың қазіргі нормативтік актілерге, стандарттар мен ережелерге сәйкестігін бағалау.
2. Процедуралық нұсқаулықтардың ережелерін ИКАО, EASA, IATA және ұлттық реттеуші органдардың талаптарымен салыстыра отырып, сәйкессіздіктерді анықтау және түзетулер ұсыну.
3. Қауіпсіздік немесе операциялық стандарттарды бұзуға әкелуі мүмкін бар процедураларда әлеуетті қауіптер мен осалдықтарды анықтау.
4. Нұсқаулықтарда сипатталған процедуралардың қауіпсіздікті қамтамасыз ету, сапаны қолдау және талаптарға сәйкестікті бағалау тиімділігін бағалау.
5. Процедураларды жақсарту немесе оңтайландыру бойынша практикалық ұсынымдар ұсыну, олардың тиімділігін арттыру және стандарттарға сәйкестігін қамтамасыз ету.
6. Процедуралық нұсқаулықтардың техникалық аспектілерін дұрыс интерпретациялау.
7. Нормативтік талаптарға сәйкес процедуралық нұсқаулықтарды жетілдіру мәселелері бойынша консультациялар мен түсіндірулер ұсыну.
8. Нұсқаулықтарды бағалау нәтижелерін, анықталған кемшіліктер мен ұсынылған түзету шараларын есептер немесе қорытындылар түрінде рәсімдеу.
Білімдер:
1. Азаматтық авиация саласындағы нормативтік құқықтық база.
2. Авиакомпаниялардың, әуежайлардың және тексерілетін құжаттары бар азаматтық авиацияның басқа ұйымдарының операциялық қызметіне қатысты ережелер мен нормалар.
3. Инспекциялық қызметтің негіздері, аудит стандарттары және нормативтік талаптарға сәйкестікті бағалау үшін процедуралық нұсқаулықтарды тексеру әдістемелері.
4. Сапаны басқару принциптері.
5. Азаматтық авиация ұйымдарында процедуралық нұсқаулықтарды әзірлеу және енгізу процестері, жоспарлау, әзірлеу, бекіту, келісу және процедураларды енгізу кезеңдерін қамтиды.
6. Процедуралық құжаттарды бағалау әдістемесі, нормативтік актілер мен регламенттер талаптарына сәйкестікті тексеру үшін тексеру тізімдері мен тексеру әдістерін қамтиды.

7. Методики стандартизации и оформления документации, включая требования к структуре и языку процедурных руководств для обеспечения их ясности и однозначности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется.
Навык 2:
Разработка регламентов, инструктивных материалов и проектов нормативных актов.
Умения:
1. Анализировать существующие нормативные акты, стандарты и правила для учета их требований при разработке новых регламентов и инструкций.
2. Логично и последовательно структурировать информацию в разрабатываемых документах, обеспечивая ясность и доступность для понимания всеми заинтересованными сторонами.
3. Корректно формулировать положения, нормы и требования в разрабатываемых регламентах и инструктивных материалах.
4. Учитывать специфику работы организации или отрасли при разработке нормативных актов и инструкций, чтобы обеспечить их практическую применимость.
5. Правильно использовать юридические и профессиональные термины в документах, чтобы избежать двусмысленных или неточных формулировок.
6. Анализировать законодательство и нормативные акты, выявляя правовые пробелы.
7. Оценивать влияние правовых норм и регламентов, предлагая конкретные изменения или дополнения.
8. Работать с заинтересованными сторонами, собирать и учитывать мнения и предложения различных подразделений и экспертов при разработке нормативных актов.
9. Обосновывать предлагаемые положения и требования на основе анализа практики, норм законодательства и международных стандартов, чтобы обеспечить их соответствие и эффективность.
10. Анализировать передовой опыт других организаций и стран для внедрения эффективных решений при разработке новых регламентов и нормативных актов.
11. Прогнозировать и анализировать последствия принятия новых регламентов для организации и отрасли, включая оценку влияния на операционные процессы и безопасность.
12. Обновлять и корректировать существующие регламенты в соответствии с изменениями законодательства или условий деятельности.
13. Подготавливать проекты нормативных актов и регламентов для их последующего согласования с руководством, юридическими отделами и внешними регулирующими органами.
14. Проводить консультации и разъяснять содержание и необходимость соблюдения разрабатываемых регламентов и инструкций.
Знания:
1. Система национальных нормативных актов и международных стандартов и регламентов, регулирующих деятельность в сфере гражданской авиации и других смежных областях.
2. Основы юридического языка и правила его использования в нормативных актах, чтобы обеспечить корректность формулировок и отсутствие двусмысленности в документах.

7. Құжаттаманы стандарттау және рәсімдеу әдістемелері, процедуралық нұсқаулықтардың құрылымы мен тіліне қойылатын талаптарды, олардың айқындылығы мен біржолғы болуын қамтамасыз ету үшін.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды.
Дағды 2:
Нормативтік құқықтық актілерді, нұсқаулық материалдарды және нормативтік құқықтық актілердің жобаларын әзірлеу.
Машықтар:
1. Қолданыстағы нормативтік актілер, стандарттар мен ережелерді талдау, жаңа регламенттер мен нұсқаулықтарды әзірлеу кезінде олардың талаптарын ескеру.
2. Дайындалып жатқан құжаттарда ақпаратты логикалық және жүйелі түрде құрылымдау, мүдделі тараптардың барлығына түсінікті және қолжетімділікті қамтамасыз ету.
3. Дайындалып жатқан регламенттер мен нұсқаулық материалдарында ережелерді, нормаларды және талаптарды дұрыс формулирлеу.
4. Нормативтік актілер мен нұсқаулықтарды әзірлеу кезінде ұйымның немесе саладағы жұмыстың ерекшеліктерін ескеру, олардың практикалық қолданылуын қамтамасыз ету.
5. Құжаттарда құқықтық және кәсіби терминдерді дұрыс пайдалану, түсініксіз немесе дәл емес формулировкаларды болдырмау.
6. Заңнаманы және нормативтік актілерді талдау, құқықтық кемшіліктерді анықтау.
7. Құқықтық нормалар мен регламенттердің әсерін бағалау, нақты өзгерістер мен толықтыруларды ұсыну.
8. Нормативтік актілерді әзірлеу кезінде мүдделі тараптармен жұмыс істеп, әртүрлі бөлімдер мен сарапшылардың пікірлері мен ұсыныстарын жинау және ескеру.
9. Ұсынылған ережелер мен талаптарды практика, заң нормалары мен халықаралық стандарттар талдауына негіздеп негіздеу, олардың сәйкестігі мен тиімділігін қамтамасыз ету.
10. Жаңа регламенттер мен нормативтік актілерді әзірлеу кезінде басқа ұйымдар мен елдердің үздік тәжірибесін талдау және тиімді шешімдерді енгізу.
11. Жаңа регламенттердің ұйым мен сала үшін салдарын болжау және талдау, операциялық процестер мен қауіпсіздікке әсерін бағалау.
12. Заңнаманың немесе қызмет жағдайларының өзгеруіне байланысты қолданыстағы регламенттерді жаңарту және түзету.
13. Нормативтік актілер мен регламенттердің жобаларын дайындау, оларды басшылықпен, заң бөлімімен және сыртқы реттеуші органдармен келісуге дайындау.
14. Дайындалып жатқан регламенттер мен нұсқаулықтардың мазмұнын және оларды сақтау қажеттілігін түсіндіру және консультациялар өткізу.
Білімдер:
1. Азаматтық авиация және басқа да байланысты салалардағы қызметті реттейтін ұлттық нормативтік актілер мен халықаралық стандарттар мен регламенттердің жүйесі.
2. Нормативтік актілерде заңды тілдің негіздері мен оны пайдалану ережелері, формулировкалардың дұрыстығын және құжаттардағы екіұштылықтың болмауын қамтамасыз ету.

3. Процедуры и этапы разработки регламентов и нормативных актов, включая требования к структуре документов, формулировке положений и согласованию с заинтересованными сторонами.
4. Стандарты и правила оформления регламентирующих документов, включая требования к структуре, форматированию, юридической корректности и актуализации.
5. Принципы управления качеством, а также методы и требования к документированию процессов для соответствия стандартам качества.
6. Методы и подходы к разработке инструкций и руководств, ориентированных на конкретные процессы и аудитории, включая визуализацию информации для лучшего восприятия.
7. Принципы восприятия и усвоения информации различными категориями пользователей для создания удобных для применения и понятных документов.
8. Специфика технического регулирования в авиации.
9. Процедуры согласования и утверждения документов различного уровня.
10. Этические аспекты, связанные с разработкой нормативных актов, включая обеспечение справедливости, равенства и прозрачности в регулировании деятельности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется.
Требования к личностным компетенциям:
Способность работать самостоятельно и в команде.
Принципиальность.
Честность.
Способность к многосторонней коммуникации.
Хорошие организационные способности и навыки планирования рабочего времени.
Направленность на результат.
Детальный и творческий подход к работе.
Коммуникабельность.
Доброжелательность.
Профессионализм.
Исполнительность.
Аккуратность.
Внимательность к деталям.
Ответственность.
Мотивированность.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Закон РК "Об использовании воздушного пространства РК и деятельности авиации", статья 16-6. 2. Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 22 июля 2019 года № 525 "Об утверждении Правил профессиональной подготовки и поддержания квалификации авиационных инспекторов". 3. Приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 24 ноября 2015 года № 1083 "Об утверждении Программы подготовки и переподготовки по авиационной безопасности". 4. Приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 26 марта 2015 года № 322 "Об утверждении Перечня должностей руководителей и специалистов служб авиационной безопасности организаций гражданской авиации РК, а также квалификационных требований к таким должностям".
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
8
Первые руководители учреждений, организаций и предприятий
7
Руководители (управляющие) специализированных воздушных транспортных подразделений

3. Регламенттер мен нормативтік актілерді әзірлеу рәсімдері мен кезеңдері, соның ішінде құжаттардың құрылымына, ережелердің формулировкасына және мүдделі тараптармен келісуге қойылатын талаптар.
4. Реттеуші құжаттарды ресімдеуге қойылатын стандарттар мен ережелер, соның ішінде құрылым, форматтау, заңдылық және жаңартуға қойылатын талаптар.
5. Сапаны басқару принциптері, сондай-ақ сапа стандарттарына сәйкестікті қамтамасыз ету үшін процестерді құжаттауға қойылатын талаптар мен әдістер.
6. Нақты процестер мен аудиторияларға бағытталған нұсқаулықтар мен нұсқаулықтарды әзірлеу әдістері мен тәсілдері, ақпаратты қабылдауды жақсарту үшін визуализациялау.
7. Әртүрлі пайдаланушы категорияларының ақпаратты қабылдау және меңгеру принциптері, қолдануға ыңғайлы және түсінікті құжаттарды әзірлеу үшін.
8. Авиациядағы техникалық реттеу ерекшеліктері.
9. Әртүрлі деңгейдегі құжаттарды келісу және бекіту рәсімдері.
10. Нормативтік актілерді әзірлеумен байланысты этикалық аспектілер, соның ішінде қызметті реттеуде әділдік, теңдік және ашықтықты қамтамасыз ету.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Өз бетінше және топта жұмыс істей білу.
Тұтастық.
Адалдық.
Көпжақты қарым-қатынас жасау мүмкіндігі.
Жақсы ұйымдастырушылық және уақытты басқару дағдылары.
Нәтижеге бағытталған.
Жұмысқа егжей-тегжейлі және шығармашылық көзқарас.
Қарым-қатынас дағдылары.
Жақсы ниет.
Кәсібилік.
Өнімділік.
Дәлдік.
Егжей-тегжейге назар аудару.
Жауапкершілік.
Ынта.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. ҚР "ҚР әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" заңы, 16-6-бап. 2. ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 22 шілдедегі № 525 "Авиациялық инспекторлардың кәсіби даярлығын және біліктілігін арттыру ережелерін бекіту туралы" бұйрығы. 3. ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 қарашадағы № 1083 "Авиациялық қауіпсіздік бойынша даярлық және қайта даярлық бағдарламасын бекіту туралы" бұйрығы. 4. ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 26 наурыздағы № 322 "ҚР азаматтық авиация ұйымдарының авиациялық қауіпсіздік қызметтерінің жетекшілері мен мамандарының лауазымдары тізімін және осындай лауазымдарға қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы" бұйрығы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
8
Мекемелердің, ұйымдардың және кәсіпорындардың бірінші басшылары
7
Мамандандырылған әуе көлік бөлімшелерінің басшылары (басқарушылары)

13. Карточка профессии "Менеджер по летным стандартам":
Код группы:
3152-2
Код наименования занятия:
3152-2-001
Наименование профессии:
Менеджер по летным стандартам
Уровень квалификации по ОРК:
5
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения РК от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих".
Документовед.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Специальность:
Наземное обслуживание воздушных судов
Квалификация:
-
Уровень образования:
послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Специальность:
Техническая эксплуатация наземного авиационного радиоэлектронного оборудования
Квалификация:
-
Уровень образования:
послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Специальность:
Дистанционно пилотируемая авиационная система
Квалификация:
-
Уровень образования:
послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Специальность:
Эксплуатация воздушных судов и полетно-информационное обеспечение
Квалификация:
-
Уровень образования:
послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Специальность:
Организация воздушных перевозок
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Дополнительная профессиональная подготовка по отраслевой специфике и профилю деятельности в авиационной администрации (уполномоченной организации в сфере гражданской авиации).
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
2375-0-001 - Инженер по летно-методической работе
3349-0-007 - Администратор по безопасности полетов
2375-0-021 - Методист по летной подготовке
3151-1-008 - Координатор по обучению летного состава
2375-0-022 - Методист-инструктор летно-штурманского отдела
Основная цель деятельности:
Сопровождение процессов эффективного внедрения, мониторинга и поддержания стандартов в системе контрольно-надзорной деятельности по обеспечению безопасности полетов на уровне авиационной администрации (уполномоченной организации в сфере гражданской авиации), связанных с эксплуатацией воздушных судов, аэронавигационным обслуживанием, деятельностью аэропортов, профессиональной подготовкой и иной деятельностью, реализуемой в соответствии с национальными и международными требованиями в области гражданской авиации.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация работы с документами.
2. Сопровождение и хранение документов.

13. Кәсіптің карточкасы "Ұшу стандарттары жөніндегі менеджер":
Топтың коды:
3152-2
Қызмет атауының коды:
3152-2-001
Кәсіптің атауы:
Ұшу стандарттары жөніндегі менеджер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
5
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
ҚР Еңбек және әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 "Басшылар, мамандар және басқа қызметкерлердің біліктілік анықтамасын бекіту туралы" бұйрығы.
Құжаттама маманы.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Мамандық:
Әуе кемелеріне жерде қызмет көрсету
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Мамандық:
Жердегі авиациялық радиоэлектронды жабдықтарды техникалық пайдалану
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Мамандық:
Қашықтықтан басқарылатын авиациялық жүйе
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Мамандық:
Әуе кемелерін пайдалану және ұшу-ақпараттық қамтамасыз ету
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Мамандық:
Әуе тасымалдауларын ұйымдастыру
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымдағы авиациялық әкімшілік бойынша салалық ерекшелік пен қызмет профилі бойынша қосымша кәсіби даярлық.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2375-0-001 - Ұшу-әдістемелік жұмыс жөніндегі инженерлер
3349-0-007 - Ұшу қауіпсіздігі жөніндегі әкімші
2375-0-021 - Ұшу дайындығы жөніндегі әдіскер
3151-1-008 - Ұшу құрамын оқыту жөніндегі үйлестіруші
2375-0-022 - Ұшу-штурмандық бөлім нің әдіскер-инструкторы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша бақылау-қадағалау қызметі жүйесінде стандарттарды тиімді енгізу, мониторинг жүргізу және қолдау процесстерін супроводждение, авиациялық әкімшілік (азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым) деңгейінде, әуе кемелерін пайдалануға, аэронавигациялық қызмет көрсетуге, әуежайлардың қызметіне, кәсіби даярлыққа және ұлттық және халықаралық азаматтық авиация саласындағы талаптарға сәйкес жүзеге асырылатын өзге де қызметтерге қатысты.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Құжаттармен жұмысты ұйымдастыру.
2. Құжаттарды жүргізу және сақтау.

3. Контроль процессов и сроков исполнения документов.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Организация работы с документами.
Навык 1:
Прием и обработка входящих документов.
Умения:
1. Обеспечивать регистрацию и(или) ведение базы данных входящих документов.
2. Организовывать доставку документов исполнителям.
3. Организовывать работу по учету и хранению документов текущего делопроизводства, включая совместную работу с другими структурными подразделениями.
4. Проверять правильность оформления документов.
5. Формировать личные дела из комплекта документов и определять сроки их хранения.
6. Контролировать правильность и своевременность заполнения вложений (документов) в сформированные дела.
7. Работать со всей совокупностью информационно-документационных ресурсов.
8. Пользоваться базами данных, в том числе удаленно.
9. Пользоваться справочно-правовыми системами.
10. Пользоваться автоматизированными системами учета, регистрации, контроля и информационно-справочными системами при работе с документами.
11. Применять современные информационно-коммуникационные технологии для работы с документами, в том числе для ее оптимизации и повышения эффективности.
12. Применять правила языка, на котором ведется документооборот.
Знания:
1. Нормативные правовые акты и методические документы, определяющие порядок документарного обеспечения.
2. Структура организации и структурных подразделений.
3. Современные информационные технологии работы с документами.
4. Порядок работы с документами.
5. Схемы документооборота.
6. Правила работы с входящими, исходящими и внутренними документами.
7. Правила организации и формы контроля исполнения документов.
8. Типовые сроки исполнения документов.
9. Правила составления аналитических справок по организации работы с документами и контролю исполнения документов.
10. Правила документарного обеспечения деятельности организации.
11. Виды документов и их назначение.
12. Требования, предъявляемые к документам в соответствии с нормативными правовыми актами и государственными стандартами.
13. Порядок создания и ведения баз данных служебных документов в организации.
14. Системы электронного документооборота.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется.
Навык 2:
Обработка и отправка исходящих документов.
Умения:
1. Собирать исходящие документы, обеспечивая регистрацию и(или) ведение базы данных исходящих документов.
2. Организовывать работу по учету, хранению и передаче документов текущего делопроизводства.
3. Организовывать работу по формированию дел в соответствии с утвержденной номенклатурой.

3. Құжаттарды орындау процестері мен мерзімдерін бақылау.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Құжаттармен жұмысты ұйымдастыру.
Дағды 1:
Кіріс құжаттарды қабылдау және өңдеу.
Машықтар:
1. Кіріс құжаттарының тізілімін жүргізуді және (немесе) деректер базасын қалыптастыруды қамтамасыз ету.
2. Құжаттарды орындаушыларға жеткізуді ұйымдастыру.
3. Ағымдағы іс жүргізу құжаттарын есепке алу және сақтау бойынша жұмыстарды ұйымдастыру, басқа құрылымдық бөлімшелермен бірлескен жұмысты қоса алғанда.
4. Құжаттардың дұрыс ресімделуін тексеру.
5. Құжаттар комплектісінен жеке істер қалыптастыру және олардың сақтау мерзімдерін анықтау.
6. Құжатталған істерде қосымшалардың (құжаттардың) дұрыс және уақтылы толтырылуын бақылау.
7. Ақпараттық-документациялық ресурстардың барлық жиынтығымен жұмыс істеу.
8. Мәліметтер қорымен жұмыс, оның ішінде қашықтан жұмыс істеу.
9. Анықтамалық және құқықтық жүйелермен жұмыс.
10. Құжаттармен жұмыс істеу кезінде автоматтандырылған есепке алу, тіркеу, бақылау және ақпараттық-анықтамалық жүйелерді пайдалану.
11. Құжаттармен жұмыс істеу үшін, оның ішінде оңтайландыру және тиімділікті арттыру мақсатында заманауи ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану.
12. Құжат айналымы жүргізілетін тілдің ережелерін қолдану.
Білімдер:
1. Құжаттамалық қамтамасыз ету тәртібін анықтайтын нормативтік құқықтық актілер мен әдістемелік құжаттар.
2. Ұйымның және құрылымдық бөлімшелердің құрылымы.
3. Құжаттармен жұмыс істейтін заманауи ақпараттық технологиялар.
4. Құжаттармен жұмыс тәртібі.
5. Құжат айналымының схемалары.
6. Кіріс, шығыс және ішкі құжаттармен жұмыс істеу ережелері.
7. Құжаттардың орындалуын бақылау ұйымдастыру және нысандары.
8. Құжаттардың орындалуы үшін типтік мерзімдер.
9. Құжаттармен жұмыс жүргізу және құжаттардың орындалуын бақылау бойынша аналитикалық анықтамаларды жасау ережелері.
10. Ұйым қызметінің құжаттамалық қамтамасыз ету ережелері.
11. Құжаттардың түрлері және олардың мақсаты.
12. Нормативтік құқықтық актілер мен мемлекеттік стандарттарға сәйкес құжаттарға қойылатын талаптар.
13. Ұйымда қызметтік құжаттардың деректер базасын құру және жүргізу тәртібі.
14. Электрондық құжат айналымы жүйелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды.
Дағды 2:
Шығыс құжаттарды өңдеу және жіберу.
Машықтар:
1. Шығыс құжаттарды жинақтау, шығыс құжаттарының тізілімін жүргізуді және (немесе) деректер базасын қалыптастыруды қамтамасыз ету.
2. Ағымдағы іс жүргізу құжаттарын есепке алу, сақтау және беру бойынша жұмыстарды ұйымдастыру.
3. Бекітілген номенклатураға сәйкес істерді қалыптастыру бойынша жұмыстарды ұйымдастыру.

4. Формировать документы в дела с учетом их специфики.
5. Систематизировать документы внутри дела.
6. Обеспечивать сохранность и защиту документов.
7. Применять информационно-коммуникационные технологии при работе с документами и их направлении получателям.
8. Формировать дела для передачи в архив.
9. Направлять исходящую документацию адресатам в рамках реализации государственной услуги.
Знания:
1. Правила работы с входящими, исходящими и внутренними документами.
2. Правила организации и формы контроля исполнения документов в организации.
3. Типовые сроки исполнения документов.
4. Назначение и технология текущего и предупредительного контроля.
5. Правила составления аналитических справок по организации работы с документами и контролю исполнения документов.
6. Правила документационного обеспечения деятельности организации.
7. Виды документов и их назначение.
8. Требования, предъявляемые к документам в соответствии с нормативными правовыми актами и государственными стандартами.
9. Правила создания и ведения баз данных служебных документов в организации.
10. Системы электронного документооборота.
11. Правила и сроки отправки исходящих документов.
12. Требования охраны труда.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется.
Трудовая функция 2:
Сопровождение и хранение документов.
Навык 1:
Обработка документов и сформированных личных дел.
Умения:
1. Организовывать работу по учету, хранению и передаче документов текущего делопроизводства.
2. Формировать дела в соответствии с утвержденной номенклатурой.
3. Обеспечивать сохранность и защиту документов.
4. Пользоваться перечнями документов и анализировать фактическое содержание имеющихся в деле документов при определении сроков их хранения.
5. Производить хронологическо-структурную систематизацию документов.
6. Составлять опись документов (дел) постоянного и временного хранения в соответствии с нормативными требованиями.
7. Применять информационно-коммуникационные технологии при работе с документами.
Знания:
1. Виды номенклатур, общие требования к номенклатуре, методика ее составления и оформления
2. Порядок формирования и оформления дел, специфика формирования отдельных категорий дел.
3. Правила хранения дел, в том числе документов ограниченного доступа.
4. Правила выдачи и использования документов из сформированных дел
5. Нормативные правовые акты, методические документы, государственные стандарты, определяющие порядок документарного обеспечения.
6. Критерии разделения документов на группы в соответствии с ценностью информации, содержащейся в них.
7. Правила технической обработки и полного оформления дел постоянного и временного хранения.

4. Құжаттарды олардың ерекшеліктерін ескере отырып істерге енгізу.
5. Ішкі істерде құжаттарды жүйелеу.
6. Құжаттардың сақталуын және қорғалуын қамтамасыз ету.
7. Құжаттармен жұмыс істегенде және оларды алушыларға жібергенде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану.
8. Архивке беру үшін істерді қалыптастыру.
9. Мемлекеттік қызметтерді жүзеге асыру аясында шығыс құжаттамасын адресаттарға жіберу.
Білімдер:
1. Кіріс, шығыс және ішкі құжаттармен жұмыс істеу ережелері.
2. Ұйымда құжаттардың орындалуын бақылау ұйымдастыру және нысандары.
3. Құжаттардың орындалуы үшін типтік мерзімдер.
4. Ағымдағы және алдын алу бақылауының мақсаты мен технологиясы.
5. Құжаттармен жұмыс жүргізу және құжаттардың орындалуын бақылау бойынша аналитикалық анықтамаларды жасау ережелері.
6. Ұйым қызметінің құжаттамалық қамтамасыз ету ережелері.
7. Құжаттардың түрлері және олардың мақсаты.
8. Нормативтік құқықтық актілер мен мемлекеттік стандарттарға сәйкес құжаттарға қойылатын талаптар.
9. Ұйымда қызметтік құжаттардың деректер базасын құру және жүргізу ережелері.
10. Электрондық құжат айналымы жүйелері.
11. Шығыс құжаттарын жіберу ережелері мен мерзімдері.
12. Еңбек қорғау талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды.
Еңбек функциясы 2:
Құжаттарды жүргізу және сақтау.
Дағды 1:
Құжаттарды және құрылған жеке істерді өңдеу.
Машықтар:
1. Ағымдағы іс жүргізу құжаттарын есепке алу, сақтау және беру бойынша жұмыстарды ұйымдастыру.
2. Бекітілген номенклатураға сәйкес істерді қалыптастыру.
3. Құжаттардың сақталуын және қорғалуын қамтамасыз ету.
4. Құжаттар тізімдерін пайдалану және сақтау мерзімдерін анықтаған кезде істе бар құжаттардың фактілік мазмұнын талдау.
5. Құжаттарды хронологиялық-структуралық жүйелеуді жүргізу.
6. Нормативтік талаптарға сәйкес тұрақты және уақытша сақтау құжаттарының (істердің) тізімін жасау.
7. Құжаттармен жұмыс істеу кезінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану.
Білімдер:
1. Номенклатураның түрлері, номенклатураға қойылатын жалпы талаптар, оны жасау және ресімдеу әдістемесі.
2. Істерді қалыптастыру және ресімдеу тәртібі, жеке категориядағы істерді қалыптастырудың ерекшеліктері.
3. Істерді сақтау ережелері, соның ішінде шектеулі қолжетімділігі бар құжаттарды сақтау.
4. Қалыптасқан істерден құжаттарды беру және пайдалану ережелері.
5. Құжаттамалық қамтамасыз ету тәртібін анықтайтын нормативтік құқықтық актілер, әдістемелік құжаттар, мемлекеттік стандарттар.
6. Құжаттарды ақпараттың құндылығына сәйкес топтарға бөлу критерийлері.
7. Тұрақты және уақытша сақтау үшін істерді техникалық өңдеу және толық ресімдеу ережелері.

8. Правила составления описи дел постоянного и временного хранения.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется.
Навык 2:
Оформление дел постоянного, долговременного сроков хранения.
Умения:
1. Разрабатывать номенклатуру дел структурного подразделения.
2. Использовать номенклатуру дел при работе с другими структурными подразделениями организации и составлении описей дел.
3. Организовывать работу по формированию дел в соответствии с утвержденной номенклатурой дел организации.
4. Формировать документы в дела с учетом их специфики.
5. Обеспечивать сохранность и защиту документов организации.
6. Пользоваться перечнями документов и анализировать фактическое содержание имеющихся в деле документов.
7. Производить хронологическо-структурную систематизацию дел.
8. Осуществлять техническую обработку и полное оформление дел постоянного и временного хранения.
9. Применять информационно-коммуникационные технологии при работе с документами.
Знания:
1. Правила согласования номенклатуры дел.
2. Порядок формирования и оформления дел, специфика формирования отдельных категорий дел.
3. Правила хранения дел, в том числе документов ограниченного доступа.
4. Правила выдачи и использования документов из сформированных дел.
5. Критерии разделения документов на группы в соответствии с ценностью информации, содержащейся в них.
6. Порядок использования типовых или ведомственных перечней документов, определения сроков хранения в процессе экспертизы их ценности.
7. Правила составления и утверждения акта о выделении документов, не подлежащих хранению
8. Правила технической обработки и полного оформления дел постоянного и временного хранения
9. Правила передачи дел в архив.
10. Требования охраны труда.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется.
Трудовая функция 3:
Контроль процессов и сроков исполнения документов.
Навык 1:
Осуществление внутреннего контроля исполнения документов исполнителями, установка очередности их исполнения.
Умения:
1. Вносить данные о сроках и специфике исполнения документов в автоматизированные системы в соответствие с нормативным правовым актом, организационно-распорядительным документом или резолюцией руководителя.
2. Анализировать информацию о ходе и результатах исполнения документов.
3. Контролировать этапы выполнения решений или операций, зафиксированных в документах.
4. Осуществлять мониторинг хода исполнения и статуса документов в процессе работы с ними исполнителей.
5. Корректировать сроки исполнения документов.
6. Осуществлять поиск документов и их данных в процессе текущего хранения.

8. Тұрақты және уақытша сақтау үшін істердің тізімін жасау ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды.
Дағды 2:
Тұрақты, ұзақ мерзімді сақтауға файлдарды тіркеу.
Машықтар:
1. Құрылымдық бөлімшенің істер номенклатурасын әзірлеу.
2. Құжаттарды жасау кезінде ұйымның басқа құрылымдық бөлімшелерімен жұмыс істеу және істер тізімдерін құруда істер номенклатурасын пайдалану.
3. Ұйымның бекітілген істер номенклатурасына сәйкес істерді қалыптастыру бойынша жұмыстарды ұйымдастыру.
4. Құжаттарды олардың ерекшеліктерін ескере отырып істерге енгізу.
5. Ұйымның құжаттарының сақталуын және қорғалуын қамтамасыз ету.
6. Құжаттар тізімдерін пайдалану және істе бар құжаттардың фактілік мазмұнын талдау.
7. Істерді хронологиялық-структуралық жүйелеуді жүргізу.
8. Тұрақты және уақытша сақтау үшін істерді техникалық өңдеу және толық ресімдеуді жүзеге асыру.
9. Құжаттармен жұмыс істегенде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану.
Білімдер:
1. Істер номенклатурасын келісу ережелері.
2. Істерді қалыптастыру және ресімдеу тәртібі, жеке категориядағы істерді қалыптастырудың ерекшеліктері.
3. Істерді сақтау ережелері, соның ішінде шектеулі қолжетімділігі бар құжаттарды сақтау.
4. Қалыптасқан істерден құжаттарды беру және пайдалану ережелері.
5. Құжаттарды ақпараттың құндылығына сәйкес топтарға бөлу критерийлері.
6. Типтік немесе ведомстволық құжаттар тізімдерін пайдалану тәртібі, олардың құндылығын сараптау кезінде сақтау мерзімдерін анықтау.
7. Сақталуға жатпайтын құжаттарды бөлу актісін жасау және бекіту ережелері.
8. Тұрақты және уақытша сақтау үшін істерді техникалық өңдеу және толық ресімдеу ережелері.
9. Істерді архивке тапсыру ережелері.
10. Еңбек қорғау талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды.
Еңбек функциясы 3:
Құжаттарды орындау процестері мен мерзімдерін бақылау.
Дағды 1:
Орындаушылардың құжаттарды орындауына ішкі бақылауды жүзеге асыру, оларды орындау тәртібін белгілеу.
Машықтар:
1. Құжаттардың орындалу мерзімдері мен ерекшеліктері туралы деректерді автоматтандырылған жүйелерге енгізу, нормативтік құқықтық актіге, ұйымдық-реттеуші құжатқа немесе басшының резолюциясына сәйкес.
2. Құжаттардың орындалу барысы мен нәтижелері туралы ақпаратты талдау.
3. Құжаттарда бекітілген шешімдер немесе операциялардың орындалу кезеңдерін бақылау.
4. Орындаушылармен құжаттармен жұмыс істеу барысында орындалу барысы мен мәртебесін мониторинг жүргізу.
5. Құжаттардың орындалу мерзімдерін түзету.
6. Ағымдағы сақтау кезінде құжаттарды және олардың деректерін іздеу.

7. Контролировать формирование, хранение и передачу дел в архив.
8. Производить экспертизу ценности документов и их данных, определять сроки хранения.
9. Обеспечивать защиту документов и от несанкционированного доступа или уничтожения.
Знания:
1. Нормативные правовые акты, устанавливающие типовые сроки исполнения документов.
2. Порядок определения сроков исполнения документов в организации.
3. Методики ведения контроля исполнения документов.
4. Технологические этапы работы с различными категориями документов организации.
5. Условия снятия документа с контроля.
6. Методические документы и национальные стандарты в области работы с документацией и информацией, архивного дела.
7. Правила работы с документами организации, установленные локальными нормативными актами и учетной политикой.
8. Порядок и содержание процедур организации оперативного хранения документов и их данных, подготовки к передаче в архив или архивированию на носителях.
9. Методика разработки и ведения номенклатуры дел организации, в том числе в системе ее электронного документооборота.
10. Правила систематизации и классификации документов, кодирования информации.
11. Особенности хранения электронных документов.
12. Критерии определения ценности документов и их данных для отбора на дальнейшее хранение или уничтожение.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется.
Требования к личностным компетенциям:
Внимательность к деталям.
Организованность.
Умение структурировать работу.
Поддерживать порядок в документах и эффективно управлять временными рамками.
Ответственность.
Коммуникабельность.
Умение работать в условиях многозадачности.
Дисциплинированность.
Умение быстро анализировать и обрабатывать информацию.
Стрессоустойчивость.
Инициативность.
Способность к хранению конфиденциальной информации, наличие согласия о соблюдении условий конфиденциальности информации, а также мерами ответственности за их нарушение.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Документ Международной организации гражданской авиации (ИКАО) 9379 "Руководство по созданию государственной системы выдачи свидетельств авиационному персоналу и управлению этой системой".
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Инженер-инспектор по безопасности полетов
14. Карточка профессии "Менеджер авиационной безопасности":
Код группы:
3155-0
Код наименования занятия:
3155-0-001
Наименование профессии:
Менеджер авиационной безопасности
Уровень квалификации по ОРК:
5
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:

7. Істердің қалыптасуын, сақталуын және архивке берілуін бақылау.
8. Құжаттардың және олардың деректерінің құндылығын сараптау, сақтау мерзімдерін анықтау.
9. Құжаттардың қорғалуын және заңсыз қолжетімділік немесе жоюдан қорғауды қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Құжаттардың орындалу мерзімдерін белгілейтін нормативтік құқықтық актілер.
2. Ұйымдағы құжаттардың орындалу мерзімдерін анықтау тәртібі.
3. Құжаттардың орындалуын бақылау әдістемелері.
4. Ұйымдағы әртүрлі категориядағы құжаттармен жұмыс істеудің технологиялық кезеңдері.
5. Құжатты бақылаудан алу шарттары.
6. Құжаттама және ақпарат, архив ісі саласындағы әдістемелік құжаттар мен ұлттық стандарттар.
7. Ұйымдағы құжаттармен жұмыс істеу ережелері, жергілікті нормативтік актілер мен есеп саясатына сәйкес.
8. Құжаттар мен олардың деректерін жедел сақтау, архивке тапсыру немесе тасымалдағыштарда архивтеу рәсімдерінің тәртібі мен мазмұны.
9. Ұйымның істер номенклатурасын әзірлеу және жүргізу әдістемесі, оның электрондық құжат айналымы жүйесінде.
10. Құжаттарды жүйелеу және жіктеу, ақпаратты кодтау ережелері.
11. Электрондық құжаттарды сақтау ерекшеліктері.
12. Құжаттар мен олардың деректерінің құндылығын анықтау критерийлері, әрі қарай сақтау немесе жою үшін іріктеу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Егжей-тегжейге назар аудару.
Ұйымдастырылған.
Жұмысты құрылымдай білу.
Құжаттардағы тәртіпті сақтаңыз және уақыт шеңберлерін тиімді басқарыңыз.
Жауапкершілік.
Қарым-қатынас дағдылары.
Көп тапсырмалы ортада жұмыс істей білу.
Тәртіп.
Ақпаратты жылдам талдау және өңдеу мүмкіндігі.
Стресске төзімділік.
Бастама.
Құпия ақпаратты сақтау мүмкіндігі, ақпараттың құпиялылығы шарттарын сақтауға келісімнің болуы, сондай-ақ оларды бұзғаны үшін жауапкершілік шаралары.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
Халықаралық азаматтық авиация ұйымының (ИКАО) 9379 "Авиациялық персоналға куәліктер беру және осы жүйені басқару жөніндегі нұсқаулық" құжаты.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Авиациялық қауіпсіздік жөніндегі инспектор
14. Кәсіптің карточкасы "Авиациялық қауіпсіздік менеджері":
Топтың коды:
3155-0
Қызмет атауының коды:
3155-0-001
Кәсіптің атауы:
Авиациялық қауіпсіздік менеджері
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
5
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:

11. Особенности хранения электронных документов.
12. Критерии определения ценности документов и их данных для отбора на дальнейшее хранение или уничтожение.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется.
Требования к личностным компетенциям:
Внимательность к деталям.
Организованность.
Умение структурировать работу, поддерживать порядок в документах и эффективно управлять временными рамками.
Ответственность.
Коммуникабельность.
Умение работать в условиях многозадачности.
Дисциплинированность.
Умение быстро анализировать и обрабатывать информацию.
Стрессоустойчивость.
Инициативность.
Способность к хранению конфиденциальной информации, наличие согласия о соблюдении условий конфиденциальности информации, а также мерами ответственности за их нарушение.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Документ Международной организации гражданской авиации (ИКАО) 9379 "Руководство по созданию государственной системы выдачи свидетельств авиационному персоналу и управлению этой системой".
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Инспектор по авиационной безопасности
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
15. Наименование государственного органа: Министерство транспорта РК.
Исполнитель: Мырзагалиев Ербакыт Орынгалиевич, +7 (717) 257 21 91, e.myrzagaliev@transport.gov.kz.
16. Организации (предприятия) участвующие в разработке: АО "Академия гражданской авиации".
Руководитель проекта: Жакупов Кайрат Болатович, k.zhakupov@agakaz.kz, +7 (701) 158 54 52.
Исполнитель: Кучкаров Бахтияр Кадиржонович, +7 (777) 250 66 34, k.bakhtiyar@agakaz.kz.
17. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: 8 ноября 2024 года.
18. Национальный орган по профессиональным квалификациям: 13 ноября 2024 года.
19. Национальная палата предпринимателей РК "Атамекен": 4 декабря 2024 года.
20. Номер версии и год выпуска: версия 1, 2024 год.
21. Дата ориентировочного пересмотра: 31 декабря 2027 года.
Приложение 17 к приказу
исполняющего обязанности
Министра транспорта
Республики Казахстан
от 19 декабря 2024 года № 418
Профессиональный стандарт: "Техническое обслуживание и поддержание летной годности воздушных судов"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Техническое обслуживание и поддержание летной годности воздушных судов" (далее - Стандарт) применяется в сфере гражданской авиации и охватывает требования к квалификации, компетенциям и навыкам специалистов, ответственных за техническое обслуживание, ремонт и поддержание летной годности воздушных судов. Стандарт актуален для организаций, занимающихся эксплуатацией и обслуживанием авиационной техники, включая авиакомпании, сервисные центры и учебные заведения. Он регламентирует процессы, связанные с проведением плановых и внеплановых технических работ, диагностикой, ремонтом, а также контролем состояния и безопасности воздушных судов. Стандарт служит основой для разработки учебных программ, сертификации и повышения квалификации специалистов, обеспечивая соответствие международным и национальным требованиям в области безопасности полетов и надежности авиационной техники.

11. Электрондық құжаттарды сақтау ерекшеліктері.
12. Құжаттар мен олардың деректерінің құндылығын анықтау критерийлері, әрі қарай сақтау немесе жою үшін іріктеу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Егжей-тегжейге назар аудару.
Ұйымдастырылған.
Жұмысты құрылымдау, құжаттардағы тәртіпті сақтау және уақыт шеңберлерін тиімді басқару мүмкіндігі.
Жауапкершілік.
Қарым-қатынас дағдылары.
Көп тапсырмалы ортада жұмыс істей білу.
Тәртіп.
Ақпаратты жылдам талдау және өңдеу мүмкіндігі.
Стресске төзімділік.
Инициативность.
Құпия ақпаратты сақтау мүмкіндігі, ақпараттың құпиялылығы шарттарын сақтауға келісімнің болуы, сондай-ақ оларды бұзғаны үшін жауапкершілік шаралары.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
Халықаралық азаматтық авиация ұйымының (ИКАО) 9379 "Авиациялық персоналға куәліктер беру және осы жүйені басқару жөніндегі нұсқаулық" құжаты.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Авиациялық қауіпсіздік жөніндегі инспектор
4-ші тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
15. Мемлекеттік органның атауы: Қазакстан Республикасының Көлік министрлігі.
Орындаушы: Мырзагалиев Ербакыт Орынгалиевич, +7 (717) 257 21 91, e.myrzagaliev@transport.gov.kz.
16. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар): "Азаматтық авиация академиясы" АҚ.
Жоба жетекшісі: Жакупов Кайрат Болатович, k.zhakupov@agakaz.kz, +7 (701) 158 54 52.
Орындаушылар: Кучкаров Бахтияр Кадиржонович, +7 (777) 250 66 34, k.bakhtiyar@agakaz.kz.
17. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2024 жылғы 8 қараша.
18. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2024 жылғы 13 қараша.
19. "Атамекен" ҚР Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2024 жылғы 4 желтоқсан.
20. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: Нұсқа 1, 2024 жыл.
21. Болжалды қайта қарау күні: 2027 жылғы 31 желтоқсан.
Қазақстан Республикасы
Көлік министрінің
міндетін атқарушының
2024 жылғы 19 желтоқсандағы
№ 418 бұйрығына
17-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету және ұшуға жарамдылығын сақтау"
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолдану аясы: " Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету және ұшуға жарамдылығын қамтамасыз ету" кәсіптік стандарты (бұдан әрі – Стандарт) азаматтық авиация саласында қолданылады және әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетуге, жөндеуге және ұшуға жарамдылығын қолдауға жауапты мамандардың біліктілігіне, құзыреттері мен дағдыларына қойылатын талаптарды қамтиды. Стандарт авиакомпанияларды, сервистік орталықтар мен оқу орындарын қоса алғанда, авиациялық техниканы пайдаланумен және қызмет көрсетумен айналысатын ұйымдар үшін өзекті. Ол жоспарлы және жоспардан тыс техникалық жұмыстарды жүргізуге, диагностикалауға, жөндеуге, сондай-ақ әуе кемелерінің жай-күйі мен қауіпсіздігін бақылауға байланысты процестерді реттейді. Стандарт ұшу қауіпсіздігі мен авиациялық техниканың сенімділігі саласындағы халықаралық және ұлттық талаптарға сәйкестігін қамтамасыз ете отырып, оқу бағдарламаларын әзірлеу, мамандарды сертификаттау және олардың біліктілігін арттыру үшін негіз болады.

2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) авиационный персонал – физические лица, имеющие специальную и (или) профессиональную подготовку, осуществляющие деятельность по выполнению и обеспечению полетов воздушных судов, воздушных перевозок и авиационных работ, техническому обслуживанию воздушных судов, организации и обслуживанию воздушного движения, управлению воздушным движением;
2) авиационное и радиоэлектронное оборудование (АиРЭО) и их системы (Avionics) – означает системы ВС, которые передают, обрабатывают, индицируют или хранят аналоговые и цифровые данные, используя линии данных, шины данных, коаксиальные кабели, беспроводную связь или другие данные носителей передачи данных и включают в себя системные компоненты и соединители;
3) авиационный учебный центр – юридическое лицо, осуществляющее профессиональную подготовку авиационного персонала;
4) оборотные запасные части – компоненты ВС, подлежащие ремонту / проверке и возврату в эксплуатацию (Routable Components);
5) смена – группа специалистов, выполняющих производственное задание в пределах рабочего графика, установленного организацией по ТО ВС и/или авиакомпанией;
6) запуск и опробование авиационного двигателя – ряд обязательных требований к проведению запуска и опробования авиационного двигателя (здесь и далее – двигатель) персоналом в организации по ТО ВС;
7) уполномоченный орган в сфере гражданской авиации – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство в области использования воздушного пространства и деятельности гражданской и экспериментальной авиации;
8) уполномоченная организация в сфере гражданской авиации – акционерное общество со стопроцентным участием государства в уставном капитале, осуществляющее деятельность, направленную на обеспечение устойчивого развития отрасли гражданской авиации Республики Казахстан, безопасности полетов и авиационной безопасности;
9) авиакомпания, или авиационная компания (также авиапредприятие транспортное или авиатранспортное предприятие) – организация, производящая пассажирские и грузовые воздушные перевозки, авиационные работы;
10) воздушное судно (ВС) – по тексту профессионального стандарта под воздушным судном подразумеваются само воздушное судно, авиационные двигатели и установленное на них оборудование;
11) организация по техническому обслуживанию воздушного судна – это самостоятельное предприятие, цель которого оказание услуг оператору ВС в техническом обслуживании его ВС;
12) базовое (периодическое) ТО ВС (Base Maintenance) – означает любые задачи, которые не входят в задачи линейного (оперативного) ТО ВС;

2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) авиациялық персоналы – арнайы және (немесе) кәсіптік даярлығы бар, әуе кемелерінің ұшуын, әуе көлігін және авиациялық жұмыстарды орындау және қамтамасыз ету, әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету, әуе қозғалысын ұйымдастыру және қамтамасыз ету, әуе қозғалысын басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын жеке тұлғалар;
2) авиациялық және радиоэлектрондық жабдық (AжРЭЖ) және олардың жүйелері (Avionics) – мәліметтер желісін қолдана отырып, доңғалақ туралы мәліметтер, коаксиалды кабельдерді, сымсыз байланыстарды немесе деректерді берудің басқа құралдарын пайдалана отырып, аналогтық және цифрлық деректерді беретін, өңдейтін, көрсететін немесе сақтайтын әуе кемелерінің жүйелері деректер мен жүйе құрамдастары мен қосқыштарды қамтиды;
3) авиациялық оқу орталығы – авиация персоналын кәсіптік даярлауды жүзеге асыратын заңды тұлға;
4) айналымдағы қосалқы бөлшектер – жөндеуге/тексеруге және пайдалануға қайтаруға жататын ӘК компоненттері (Routable Components);
5) ауысым – ӘК ТҚК бойынша ұйым және/немесе авиакомпания белгілеген жұмыс кестесі шегінде өндірістік тапсырманы орындайтын мамандар тобы;
6) авиациялық қозғалтқышты іске қосу және сынау – ӘК ТҚК бойынша ұйымда персоналдың авиациялық қозғалтқышты (мұнда және бұдан әрі – қозғалтқыш) іске қосуды және сынақтан өткізуіне қойылатын бірқатар міндетті талаптар;
7) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган – әуе кеңістігін пайдалану және азаматтық және эксперименттік авиация қызметі саласындағы басшылықты жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
8) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым – ҚР Азаматтық авиация саласының орнықты дамуын, ұшу қауіпсіздігін және авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге бағытталған қызметті жүзеге асыратын, жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын акционерлік қоғам;
9) әуе компания немесе авиациялық компания (сонымен қатар авиакәсіпорын көлік немесе авиакөлік кәсіпорны) – жолаушылар мен жүктерді әуе тасымалы мен авиациялық жұмыстарды жүзеге асыратын ұйым;
10) әуе кемесi – кәсiби стандарттың мәтiнiне сәйкес әуе кемесi әуе кемесiнiң өзiн, авиациялық қозғалтқыштарды және оларға орнатылған жабдықты бiлдiредi;
11) әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі ұйым – мақсаты әуе кемесін пайдаланушыға оның әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету бойынша қызмет көрсету болып табылатын дербес кәсіпорын;
12) әуе кемелеріне негізгі (кезеңдік) техникалық қызмет көрсету (Base Maintenance) – әуе кемелеріне желілік (пайдалы) техникалық қызмет көрсету міндеттеріне кірмейтін кез келген тапсырмаларды білдіреді;

13) линейное (оперативное) ТО ВС (Line Maintenance) – ограниченное техническое обслуживание ВС и двигателей, которое может быть выполнено, пока воздушное судно находится в условиях эксплуатации. Линейное (оперативное) ТО ВС может включать: − поиск и устранение неисправностей на ВС; − устранение дефектов на ВС; − замену компонентов ВС с использованием, при необходимости, внешнего тестового оборудования. Замена компонентов может включать такие компоненты, как двигатели и воздушные винты; − техническое обслуживание, которое выявит очевидные неудовлетворительные условия/несоответствия/неисправности, которые не требует обширного углубленного осмотра (инспекций). Оно также может включать внутреннюю структуру, системы и элементы силовой установки, которые видны через быстро открывающиеся панели доступа/двери/порты; − ремонт, модификации и другие задачи по обслуживанию, которые не требуют обширной разборки и могут быть выполнены простыми средствами;
14) незначительное плановое линейное (оперативное) ТО ВС (Minor Scheduled Line Maintenance) – любые незначительные плановые проверки / инспекции, определенные программой ТО ВС (АМР) (регламентом) к выполнению до и включительно "Weekly Check" (еженедельные проверки). При отсутствии в программе ТО ВС (АМР) (регламенте) формы ТО ВС, определенной как "Weekly Check" (еженедельные проверки), авиационная власть определяет по запросу организации ГА наиболее значительную проверку/инспекцию (Check), которая рассматривается как эквивалент "Weekly Check" (еженедельной проверки);
15) простые дефекты ВС - (Simple Defect) – перечень типовых задач, которые могут быть разрешены к исполнению кандидату после соответствующего теоретического обучения, завершенного экзаменом по затребованным задачам категории А и практического обучения задачам (Task Training) в организации по ТО ВС, завершенного оценкой кандидата, а также обладателю свидетельства специалиста по ТО ВС категории В2 и только для тех ВС, которые внесены в графу "Rating" его свидетельства в категории В2 и по завершению практического обучения кандидата и его оценки;
16) реальное ТО ВС / вовлечение в реальное ТО ВС – означает работу специалиста на ВС, обладающего действующим свидетельством специалиста по ТО ВС и использование полномочий сертифицирующего персонала и выданного персонального сертификационного разрешения компании (ССА) и/или реальное выполнение ТО по крайней мере, на таком же типе ВС или группах систем ВС, определенных в его ССА;

13) әуе кемелеріне желілік (жедел) техникалық қызмет көрсету (Line Maintenance) – әуе кемесі пайдалану жағдайында болған кезде орындалуы мүмкін әуе кемесі мен қозғалтқыштарға шектеулі техникалық қызмет көрсету. Әуе кемелеріне желілік (жедел) техникалық қызмет көрсету мыналарды қамтуы мүмкін: − ӘК − дегі ақауларды іздеу және жою; − ӘК-дегі ақауларды жою; - қажет болған жағдайда сыртқы сынақ жабдығын пайдалана отырып, ӘК компоненттерін ауыстыру. Компоненттерді ауыстыру Қозғалтқыштар мен бұрандалар сияқты компоненттерді қамтуы мүмкін; - ауқымды терең тексеруді (инспекцияларды) қажет етпейтін айқын қанағаттанарлықсыз жағдайларды/сәйкессіздіктерді/ақауларды анықтайтын техникалық қызмет көрсету. Ол сондай − ақ жылдам ашылатын кіру панельдері/есіктер/порттар арқылы көрінетін ішкі құрылымды, жүйелерді және электр станциясының элементтерін қамтуы мүмкін; - жөндеу, модификация және басқа да техникалық қызмет көрсету тапсырмалары, олар кең бөлшектеуді қажет етпейді және қарапайым құралдармен орындалуы мүмкін;
14) әуе кемелеріне жоспарлы желілік (жедел) техникалық қызмет көрсету (Minor Scheduled Line Maintenance) – "Weekly Check" (апта сайынғы тексерулер) дейін және қоса алғанда орындауға ӘК ТҚК (АМР) бағдарламасымен (Регламентпен) айқындалған кез келген жоспарлы тексерулер / инспекциялар. ӘК ТҚК (АМР) (регламент) бағдарламасында "Weekly Check" (апта сайынғы тексерулер) ретінде айқындалған ӘК ТҚК нысаны болмаған кезде авиациялық билік АА ұйымының сұрау салуы бойынша "Weekly Check" (апта сайынғы тексерудің) баламасы ретінде қаралатын неғұрлым маңызды тексеруді/инспекцияны (Check) айқындайды;
15) ӘК-нің қарапайым ақаулары (Simple Defect) – А санатындағы талап етілген міндеттер бойынша емтиханмен аяқталған тиісті теориялық оқудан кейін және әк ТҚК бойынша ұйымда міндеттерді практикалық оқытудан (Task Training) кейін кандидаттың, сондай-ақ ӘК ТҚК бойынша маман куәлігінің иегеріне орындауға рұқсат етілуі мүмкін үлгілік міндеттердің тізбесі В2 санаты және тек "Rating" бағанына енгізілген ӘК үшін оның куәлігі В2 санатында және кандидатты практикалық оқытуды және оны бағалауды аяқтағаннан кейін;
16) әуе кемелеріне нақты техникалық қызмет көрсету/әуе кемелеріне нақты техникалық қызмет көрсетуге қатысу – әуе кемесіне техникалық қызмет көрсету жөніндегі маманның жарамды сертификаты бар маманның әуе кемесіндегі жұмысы және сертификаттаушы персоналдың өкілеттіктерін және компанияның берілген жеке сертификаттау рұқсатын пайдалануын білдіреді (ССА) және/немесе оның ССА-та анықталған кем дегенде бір типті әуе кемелеріне немесе әуе кемелері жүйелерінің топтарына техникалық қызмет көрсетудің нақты орындалуы;

17) вредные и опасные условия труда при работе на ВС, авиадвигателях, компонентах ВС: – 1) шумы от работы механических и электрических элементов, запусков и опробования авиационных двигателей на различных режимах, превышающие предельно-допустимые уровни 2) погодные условия (холод и жара, включая экстремально низкие и высокие температуры окружающей среды, ветер, осадки в виде дождя и снега, обледенение поверхностей ВС и аэродрома) 3) запущенные двигатели ВС 4) воздействие химических веществ на персонал, применяемых при работе на ВС, двигателях и их компонентах 5) возможный контакт и поражение: - жидкостями, применяемыми при удалении обледенения с ВС - авиационным топливом - керосином, являющимся стандартным топливом для реактивных авиационных двигателей - авиационным бензином, являющимся стандартным топливом для авиационных поршневых двигателей - маслом, в том числе с высокой его температурой, способной вызвать термический ожог - гидравлическими жидкостями, содержащими трибутил фосфат - смазками, композитными материалами, клеями, растворителями, лаками и красками, герметиками 6) работа на высоте, подъем тяжестей и работа в неудобном положении 7) работа в условиях повышенного уровня электромагнитного поля от источников сверхвысокочастотного излучения, установленных в наземном радиолокационном оборудовании и самолетном бортовом оборудовании 8) работа с наземными и самолетными бортовыми источниками, сетями и потребителями переменного тока напряжением 208В, частотой 400Гц 9) напряженность трудового процесса (Time Pressure) в условиях принятия своевременного решения о допуске ВС и их компонентов к эксплуатации (CRS);
18) квалификационная отметка – запись, сделанная в свидетельстве авиационного персонала или имеющая к нему отношение, являющаяся его частью, в которой указываются особые условия, права или ограничения, относящиеся к этому свидетельству;
19) квалификация – сочетание навыков, знаний и отношения к делу, необходимых для выполнения той или иной задачи в соответствии с установленным стандартом;
20) методы неразрушающего контроля (НМК) (Non Distractive Testing, NDT) – методы контроля, используемые для контроля состояния материалов, компонентов и систем, применяемых на воздушных судах, силовых установках, связанных с ними системах и компонентах в целях проверки состояния этих изделий и выявления дефектов без повреждения изделий, подвергающихся контролю;
21) бригада – производственная единица, персонал которой определяется начальником смены и включает в себя специалистов одной специальности (В1/ В3/ А или В2), и может быть дополнительно укомплектована специалистами другой специальности или персоналом, который набирает опыт в ТО ВС;

17) әуе кемелерінде, авиациялық қозғалтқыштарда, әуе кемелерінің құрамдас бөліктерінде жұмыс істеу кезіндегі зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары – 1) механикалық және электрлік элементтердің жұмысы, әртүрлі режимдерде әуе кемелерінің қозғалтқыштарын іске қосу және сынау кезінде рұқсат етілген шекті деңгейден асатын шу. 2) ауа райы жағдайлары (суық және ыстық, оның ішінде қоршаған ортаның өте төмен және жоғары температуралары, жел, жаңбыр мен қар түріндегі жауын-шашын, әуе кемелері мен аэродром беттерінің мұздануы) 3) жұмыс істейтін авиациялық қозғалтқыштар 4) персоналдың әуе кемелерінде, қозғалтқыштарында және олардың құрамдас бөліктерінде жұмыс істеу кезінде қолданылатын химиялық заттардың әсері 5) ықтимал байланыс және жеңіліс: - ұшақтардағы мұздануды жою үшін қолданылатын сұйықтықтар - авиациялық отын – реактивті авиация қозғалтқыштары үшін стандартты отын болып табылатын керосин - авиациялық поршеньді қозғалтқыштар үшін стандартты отын болып табылатын авиациялық бензин - май, оның ішінде термиялық күйік тудыруы мүмкін жоғары температурасы барлар - құрамында трибутилфосфаты бар гидравликалық сұйықтықтар - жағар майлар, композициялық материалдар, желімдер, еріткіштер, лактар ​​мен бояулар, тығыздағыштар 6) биіктікте жұмыс істеу, ауыр заттарды көтеру және ыңғайсыз жағдайларда жұмыс істеу 7) жердегі радиолокациялық жабдықта және әуе кемесінің борттық жабдығында орнатылған микротолқынды сәулелену көздерінен электромагниттік өрістің жоғары деңгейі жағдайында жұмыс 8) жердегі және әуе кемелерінің борттық көздерімен, желілерімен және айнымалы ток кернеуі 208 В, жиілігі 400 Гц тұтынушылармен жұмыс 9) әуе кемелерін және олардың компоненттерін пайдалануға (CRS) жіберу туралы уақтылы шешім қабылдау жағдайында еңбек процесінің қарқындылығы (Time Pressure);
18) біліктілік белгісі – авиация персоналының куәлігінде жасалған немесе оған қатысы бар, оның бір бөлігі болып табылатын, осы куәлікке қатысты ерекше шарттар, құқықтар немесе шектеулер көрсетілетін жазба;
19) біліктілік – белгілі бір стандартқа сәйкес тапсырманы орындау үшін қажетті дағдылардың, білімнің және көзқарастың жиынтығы;
20) бұзбайтын бақылау әдістері (ББӘ) (Non Distractive Testing, NDT) – осы бұйымдардың жай-күйін тексеру және бақылауға жататын бұйымдарға зақым келтірместен ақауларды анықтау мақсатында әуе кемелерінде, күштік қондырғыларда, олармен байланысты жүйелерде және компоненттерде қолданылатын материалдардың, компоненттер мен жүйелердің жай-күйін бақылау үшін пайдаланылатын бақылау әдістері;
21) бригада – персонал құрамын ауысым бастығы айқындайтын және оған бір мамандықтың (В1/В3/А немесе В2) мамандары кіретін және басқа мамандықтың мамандары немесе тәжірибе жинақтап жатқан персоналмен қосымша толықтырылуы мүмкін өндірістік бөлімше. әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетуде;

22) критическая задача технического обслуживания (Critical Task) – задача ТО, которая включает сборку или любое нарушение целостности системы или любой части самолета, двигателя или воздушного винта, которая, если произошла ошибка во время ее исполнения, может непосредственно поставить под угрозу безопасность полетов;
23) коммерческая эксплуатация – означает любую работу на ВС в обмен на денежное вознаграждение или другое ценное вознаграждение, которое доступно для общества или, когда оно не предоставляется обществу – по договору между оператором и клиентом, где последний не имеет контроля над оператором;
24) привилегии сертифицирующего персонала – 1. Свидетельство специалиста по ТО ВС категории A позволяет ее обладателю выдавать сертификаты допуска к эксплуатации (CRS) после незначительного планового линейного технического обслуживания и устранения простых дефектов в пределах задач, конкретно внесенных в его ССА. Привилегии на сертификацию ограничиваются работой, которую обладатель свидетельства выполнил в организации по ТО ВС, выдавшей разрешение на сертификацию (ССА). 2. Свидетельство специалиста по ТО ВС категории В1 позволяет ее обладателю выдавать сертификаты допуска к эксплуатации(CRS) и работать как поддерживающий персонал в категории B1: - после технического обслуживания ВС, выполненного на элементах конструкции ВС, силовой установке, механических и электрических системах - на системах авиационного и радиоэлектронного оборудования ВС, требующих только простых проверок для доказательства их работоспособности и не требующих проведения поиска и устранения неисправностей. Категория B1 включает соответствующую подкатегорию A. 3. Свидетельство специалиста по ТО ВС категории В2 позволяет ее обладателю выдавать: 1) Сертификаты допуска к эксплуатации (CRS) и работать как поддерживающий персонал в категории В2: - после технического обслуживания ВС, выполненного на авиационном и радиоэлектронном оборудовании ВС и его электрических системах, и - при выполнении задач на авиационном оборудовании в пределах силовой установки и механических систем, требующих проведения только простых проверок для доказательства их работоспособности. 2) Сертификат допуска к эксплуатации (CRS) после выполнения незначительного планового ТО ВС и устранения простых дефектов на ВС в пределах задач, конкретно внесенных в его ССА. Привилегии на сертификацию ограничиваются работой, которую обладатель свидетельства выполнил в организации по ТО ВС, выдавшей разрешение на сертификацию (ССА) и только на рейтинги категории В2, которые внесены в его свидетельство специалиста по ТО ВС. Свидетельство специалиста по ТО ВС категории В2 не включает никакие подкатегории А. 4. Свидетельство по ТО легких и сверхлегких ВС категории В3 позволяет его обладателю выдавать сертификат допуска ВС к эксплуатации(CRS) и работать как поддерживающий персонал в категории В3 после: - технического обслуживания ВС, выполненного на элементах конструкции воздушного судна, силовой установке и механических и электрических системах, и - работ по авиационному и радиоэлектронному оборудованию, требующих только простых проверок для доказательства их работоспособности и не требующих поиска и устранения неисправностей. 5. Свидетельство по ТО легких и сверхлегких ВС категории B2L позволяет ее владельцу выдавать сертификаты допуска к эксплуатации и выступать в качестве вспомогательного персонала B2L для следующих работ: − техническое обслуживание электрических систем; − техническое обслуживание бортовых систем в пределах рейтингов систем, специально внесенных в свидетельство, и − при наличии рейтинга "система конструкции" выполнение задач по электрическому и бортовому оборудованию силовой установке и в механических системах, требующих только простых проверок для подтверждения их работоспособности. 6. Свидетельство ТО легких и сверхлегких ВС категории L позволяет ее владельцу выдавать сертификаты допуска к эксплуатации и выступать в качестве вспомогательного персонала категории L для следующих работ: − техническое обслуживание конструкции воздушного судна, силовой установки, механических и электрических систем; − работа с радио, аварийными радиолокационными передатчиками (ELT) и системами транспондеров; и − работа с другими системами Аи РЭО, требующими простых испытаний для подтверждения их работоспособности. Подкатегория L2 включает подкатегорию L1. Любое ограничение подкатегории L2 в установленным в РК, становится также применимым к подкатегории L1. Подкатегория L2C включает подкатегорию L1C. 7. Свидетельство ТО ВС категории С позволяет его обладателю выдавать сертификат допуска к эксплуатации (CRS) после выполнения базового (периодического) ТО ВС. Полномочия категории С применяют к ВС в их неделимом виде;

22) критикалық техникалық қызмет көрсету тапсырмасы (Critical Task) – жүйені немесе ұшақтың, қозғалтқыштың немесе әуе винтінің кез келген бөлігін құрастыруды немесе тұтастығын бұзуды қамтитын техникалық қызмет көрсету тапсырмасы, егер оны орындау кезінде қате орын алса, ұшу қауіпсіздігіне тікелей қауіп төндіруі мүмкін;
23) коммерциялық пайдалану – қоғам үшін қолжетімді ақшалай сыйақыға немесе басқа да құнды сыйақыға айырбастау үшін ӘК-дегі кез келген жұмысты білдіреді немесе ол қоғамға берілмеген кезде-оператор мен клиент арасындағы шарт бойынша, соңғысы операторды бақылауы жоқ;
24) куәландырушы персоналға арналған артықшылықтар – 1. А санатындағы Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі маманның сертификаты иесіне оның CСA-ға арнайы енгізілген тапсырмалар аясында шамалы жүйелік техникалық қызмет көрсетуден және қарапайым ақауларды жөндеуден кейін Пайдалануға рұқсат сертификаттарын (CRS) беруге мүмкіндік береді. Сертификаттау артықшылықтары сертификат иесінің сертификаттау рұқсатын (ССА) берген әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету ұйымында орындаған жұмысымен шектеледі. 2. В1 санатындағы әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі маманның сертификаты оның иесіне пайдалануға рұқсат (CRS) сертификаттарын беруге және В1 санаты бойынша қосалқы персонал ретінде жұмыс істеуге мүмкіндік береді: - әуе кемесінің құрылымдық элементтеріне, электр станциясына, механикалық және электр жүйелеріне техникалық қызмет көрсетуден кейін - олардың функционалдығын дәлелдеу үшін қарапайым тексерулерді қажет ететін және ақаулықтарды жоюды қажет етпейтін авиациялық авиация және радиоэлектрондық жабдық жүйелерінде. В1 санаты тиісті А ішкі санатын қамтиды. 3. В2 санатындағы әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі маманның сертификаты оның иесіне: 1) В2 санатындағы эксплуатацияға рұқсат (CRS) және қосалқы персонал ретінде жұмыс істеу туралы сертификаттарды: - авиацияда әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетуден кейін беруге мүмкіндік береді. және радиоэлектрондық авиациялық аппаратура мен оның электр жүйелері, және - дәлелдеу үшін қарапайым сынақтарды қажет ететін электр станциясы мен механикалық жүйелердегі авиациялық жабдықта тапсырмаларды орындау кезінде. олардың өнімділігі. 2) ӘК-ге арнайы енгізілген міндеттер шеңберінде әуе кемесіне шамалы жоспарлы техникалық қызмет көрсету және әуе кемесіндегі қарапайым ақауларды жойғаннан кейін Қызмет көрсетуге тіркеу туралы куәлік (CRS). Сертификаттау артықшылықтары сертификат иесінің сертификаттау рұқсатын (ССА) берген әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету ұйымында орындаған жұмысымен және оның әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі маман сертификатында қамтылған B2 санатындағы рейтингтермен ғана шектеледі. В2 санатындағы әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету маманының сертификаты ешқандай А ішкі санаттарын қамтымайды. 4. В3 санатындағы жеңіл және аса жеңіл әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету сертификаты оның иесіне әуе кемелеріне рұқсат беру сертификатын (CRS) беруге және В3 санатындағы қосалқы персонал ретінде жұмыс істеуге мүмкіндік береді. кейін: - әуе кемесінің құрылымдық элементтерінде, электр станцияларында және механикалық және электр жүйелерінде орындалатын әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету және - авиациялық және радиоэлектрондық жабдықтардағы жұмыстар олардың функционалдығын дәлелдейтін және ақаулықтарды жоюды қажет етпейтін қарапайым сынақтар. 5. B2L санатындағы жеңіл және аса жеңіл әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету сертификаты оның иесіне пайдалануға рұқсат беру туралы куәліктерді беруге және келесі жұмыстарды орындау үшін B2L қолдаушы персонал ретінде әрекет етуге мүмкіндік береді: − электр жүйелеріне техникалық қызмет көрсету; - сертификатқа арнайы енгізілген жүйелік рейтингтер шегінде авиациялық жүйелерге техникалық қызмет көрсету және - егер жобалық жүйе рейтингі болса, олардың функционалдығын растау үшін қарапайым тексерулерді қажет ететін электрлік және авионикалық қуат қондырғылары мен механикалық жүйелерде тапсырмаларды орындау. 6. L санатындағы жеңіл және аса жеңіл әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету сертификаты оның иесіне пайдалануға рұқсат беру туралы куәліктерді беруге және келесі жұмыстарды орындау үшін L санатындағы қосалқы персонал ретінде әрекет етуге мүмкіндік береді: − әуе кемесінің құрылымына, электр станциясына, механикалық және техникалық қызмет көрсету. электр жүйелері; − радио, апаттық радиолокациялық таратқыштармен (ELT) және транспондерлік жүйелермен жұмыс істеу; және - олардың жұмыс қабілеттілігін растау үшін қарапайым сынақтарды қажет ететін басқа авиациялық және радиоэлектрондық жабдықтар (АжРЖ) жүйелерімен жұмыс істеу. L2 ішкі санаты L1 ішкі санатын қамтиды. ҚР-да белгіленген L2 ішкі санатының кез келген шектеуі L1 ішкі санатына да қолданылады. L2C ішкі санаты L1C ішкі санатын қамтиды. 7. С санатындағы әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету сертификаты оның иесіне әуе кемелеріне негізгі (кезеңдік) техникалық қызмет көрсетуді орындағаннан кейін пайдалануға рұқсат беру сертификатын (CRS) беруге мүмкіндік береді. С санатындағы өкілеттіктер олардың бөлінбейтін нысанында әуе кемелеріне қолданылады;

25) комплексное ВС – означает, либо самолет: - с максимальной сертифицированной взлетной массой более 5700 кг, или - сертифицированный для максимальной конфигурации пассажирских кресел более 19-и, или - сертифицированный для работы с минимальным экипажем не менее 2-х двух пилотов, или - оснащенный газотурбинным двигателем (двигателями) или более чем одним турбовинтовым двигателем, либо сертифицированный вертолет: - c максимальной взлетной массой, более 3 175 кг, или - с максимальной конфигурацией пассажирских сидений более 9-и, или - для эксплуатации с минимальным экипажем не менее 2-х пилотов, - либо ВС с поворотным ротором;
26) применимые технические данные – для целей настоящего Стандарта, такими данным являются: 1. Любые применимые требования, процедуры, стандарты или информация, выпущенные компетентным органом, либо авиационными властями. 2. Любая применимая директива по летной годности. 3. Применимые инструкции по поддержанию летной годности и другие инструкции по техническому обслуживанию, выпущенные держателем сертификата типа, держателем дополнительного сертификата типа и любой другой организацией, включая проектные и производственные, которые публикует такие данные в соответствии с требованиями и процедурами по сертификации воздушных судов и связанных с ними изделиями, частями и приборами. 4. Для компонентов, одобренных для установки на ВС держателем одобрения на проектирование и разработку, применимые инструкции по техническому обслуживанию, опубликованные производителями компонентов и приемлемые для держателя одобрения на проектирование и разработку. 5. Измененные инструкции по обслуживанию ВС, разработанные в организации по ТО ВС с целью приведения их к эквивалентным или улучшенным стандартам обслуживания, исключая инженерное проектирование ремонтов и модификаций, при обязательном информировании разработчика инструкций в лице производителя ВС о таких изменениях и с одобрения авиационных властей. 6. Общая система рабочих карт или рабочих листов, разработанных для использования и применения в организации по ТО ВС, являющихся неотъемлемой частью записей по поддержанию летной годности ВС;
27) инструментальный склад – подразделение технического склада – специальные помещения, открытые и закрытые площадки, предназначенные для размещения, хранения товарно-материальных ценностей (ТМЦ), включая инструменты, приспособления и оборудование, поступающие на технический склад, непосредственно сами материальные ценности, хранящиеся и размещенные в инструментальном складе, помещения для их выдачи и приемки, а также персонал технического склада, который обеспечивает его функционирование;

25) кешенді әуе кемесі – немесе, ұшақты білдіреді: - ең жоғары сертификатталған ұшу салмағы 5700 кг-нан асатын немесе -жолаушылар креслоларының ең жоғары конфигурациясы үшін 19-дан астам сертификатталған және немесе -кемінде 2 екі ұшқыштың ең аз экипажымен жұмыс істеу үшін сертификатталған немесе - газ турбиналы қозғалтқышпен (қозғалтқыштармен) немесе одан да көп жабдықталған бір турбовинтті қозғалтқышпен немесе сертификатталған тікұшақпен: - максималды ұшу салмағы 3 175 кг - нан асатын немесе -жолаушылар орындықтарының максималды конфигурациясы 9-дан асатын және, немесе - ең аз экипажы кемінде 2 ұшқышпен немесе бұрылмалы роторы бар ӘК пайдалану үшін;
26) қолданылатын техникалық деректер – осы стандарттың мақсаттары үшін мыналар болып табылады: 1. Құзыретті орган немесе авиациялық билік шығарған кез келген қолданылатын талаптар, рәсімдер, стандарттар немесе ақпарат. 2. Кез келген қолданылатын ұшу жарамдылығы жөніндегі директива. 3. Әуе кемелерін және олармен байланысты бұйымдарды, бөлшектер мен аспаптарды сертификаттау жөніндегі талаптар мен рәсімдерге сәйкес осындай деректерді жариялайтын жобалау және өндірістік ұйымдарды қоса алғанда, ұшу жарамдылығын сақтау жөніндегі қолданылатын нұсқаулықтар және типі сертификатының ұстаушысы, типі қосымша сертификатының ұстаушысы және кез келген басқа ұйым шығарған басқа да техникалық қызмет көрсету жөніндегі нұсқаулықтар. 4. ӘК-де жобалауға және әзірлеуге мақұлдауды ұстаушы орнатуға мақұлданған компоненттер үшін компоненттерді өндірушілер жариялаған және жобалау мен әзірлеуге мақұлдауды ұстаушы үшін қолайлы техникалық қызмет көрсету жөніндегі қолданылатын нұсқаулықтар. 5. ӘК өндірушісі тұлғасында нұсқаулықтарды әзірлеушіні осындай өзгерістер туралы міндетті түрде хабардар ету кезінде және авиациялық билік орындарының мақұлдауымен жөндеу мен модификацияларды инженерлік жобалауды қоспағанда, әк ТҚК бойынша ұйымда оларды баламалы немесе жақсартылған қызмет көрсету стандарттарына келтіру мақсатында әзірленген ӘК-ге қызмет көрсету жөніндегі өзгертілген нұсқаулықтар. 6. ӘК ұшуға жарамдылығын сақтау жөніндегі жазбалардың ажырамас бөлігі болып табылатын ӘК жөніндегі ұйымда пайдалану және қолдану үшін әзірленген жұмыс карталарының немесе жұмыс парақтарының жалпы жүйесі;
27) құрал-саймандар қоймасы – техникалық қойманың бөлімшесі – техникалық қоймаға келіп түсетін құрал-саймандарды, арматураларды және жабдықтарды, материалдық құндылықтарды қоса алғанда, тауарлық-материалдық құндылықтарды (материалдық құндылықтарды) орналастыруға және сақтауға арналған арнайы үй-жайлар, ашық және жабық алаңдар; құрал қоймасында сақталады және орналастырылады, оларды беруге және қабылдауға арналған үй-жайлар, сондай-ақ оның жұмыс істеуін қамтамасыз ететін техникалық қойма қызметкерлері;

28) должностная инструкция – документ, регламентирующий производственные полномочия и обязанности работника. Пользователям Стандарта рекомендуется следующий порядок составления ДИ, разработанный на основании карточки профессии ПС, включает, но не ограничивается следующим перечнем. 1. Выбрать название должности специалиста 2. В раздел "Основные функции" включить предлагаемые трудовые функции, приведенные до трудовой функции 2 по СУБП и АБ и перечислить навыки для каждой трудовой функции 3. Включить пункт, соответствующий трудовой функции 2 по СУБП и АБ с перечислением советующих навыков 4. В раздел "Основные обязанности" включить предлагаемые трудовые функции, приведенные после трудовой функции 2 по СУБП и АБ и перечислить навыки по каждой трудовой функции 5. В раздел "Дополнительные обязанности" включить дополнительные трудовые функции, если они предусмотрены карточкой профессии и затребованы к применению в организации;
29) модульное обучение – метод непрерывного образования, использующий поэтапную систему подготовки кадров, в которой каждый этап (модуль) представляет собой законченный цикл с рейтинговой системой контроля и оценки полученных знаний и умений;
30) базовые навыки (Basic Skills) – практическое обучение по единой программе, которое рассматривается как часть первоначальной подготовки, освоение которой предусмотрено для кандидатов на получение свидетельства специалиста по ТО ВС категорий / подкатегорий А, В1 и В2;
31) обучающий персонал – персонал организации ГА, который может обучать участников курса, передавая им знания в его теоретической и/или практической частях. Общие принципы и требования к знаниям, умениям и поведению персонала по ТО ВС в пределах его полномочий в условиях реального технического обслуживания воздушных судов и производства полетов воздушных. Специалист по ТО ВС (далее и в пределах настоящего пункта - "Специалист") умеет: 1. Искать и определять документацию ВС, ориентироваться внутри этой документации и предпринимать корректные действия в соответствии с предписанными процедурами по ее применению. 2. Читать и объяснять применяемую техническую документацию и процедуры. 3. Корректно находить и определять системы ВС, главные узлы и компоненты / подкомпоненты этих систем. 4. Демонстрировать достаточные знания по проверке систем ВС, соответствующих его конфигурации, необходимые для безопасной работы с этими системами и выполнения требований предупреждений по безопасности для предотвращения нанесения вреда персоналу и оборудованию. 5. Определять и правильно объяснять результаты влияния действий персонала на элементы систем, которые необходимо выполнить исполнителю, включая применение любого затребованного тестового оборудования и/или специального инструмента. 6. Выполнять действия по ТО на ВС с использованием оборудования и инструмента, определенного в технической документации ВС. 7. Применять корректный пункт MEL в отношении отказа или неисправности на ВС. 8. Подтверждать правильность исполнения самим исполнителем или подконтрольным ему лицом, следуя процедуре пошагово. 9. Быть осведомленным об окружающей производственной среде, предпринимая требуемые действия по безопасности и применяя предупреждения по безопасности для предотвращения опасных ситуаций. 9. Демонстрировать отношение к работе и свое соответствующее поведение в условиях обслуживания ВС, для чего специалист умеет: 1) оценивать среду до начала выполнения задачи, гарантируя безопасность; 2) читать и правильно интерпретировать предупреждения; 3) заблаговременно информировать людей о своей работе, обеспечивая удовлетворительную связь с членами бригады (группы, смены, экипажа ВС) при выполнении задачи; 4) постоянно оценивать окружающую среду во время исполнения задачи и соответствующе реагировать на ее изменения. 10. Выполнить финальные действия с ВС, включая проведение тщательного осмотра рабочей зоны. 11. Заполнить соответствующую отчетную техническую документацию. 12. Корректно использовать, при необходимости, указывать в отчетной технической документации ссылки и описания, соответствующие задаче;

28) лауазымдық нұсқаулық – қызметкердің өндірістік өкілеттіктері мен міндеттерін реттейтін құжат. Стандартты пайдаланушыларға келесі тізімді қоса алғанда, бірақ онымен шектелмей, КС кәсіптік картасының негізінде әзірленген ЛН құрастыру процедурасын орындау ұсынылады. 1. Маман лауазымының атауын таңдаңыз 2. "Негізгі функциялар" бөлімінде ҰҚБЖ және АҚ сәйкес еңбек функциясының 2 алдында тізімделген ұсынылған еңбек функцияларын енгізіңіз және әрбір еңбек функциясы үшін дағдыларды тізіңіз 3. Еңбекке сәйкес келетін тармақты қосыңыз 2-функция ҰҚБЖ және АҚ бойынша листинг бойынша кеңес беру дағдылары бар 4. "Негізгі міндеттер" бөлімінде ҰҚБЖ және АҚ бойынша 2-еңбек функциясынан кейін берілген ұсынылған лауазымдық функцияларды енгізіңіз және әрбір жұмыс функциясы үшін дағдыларды 5. " Қосымша міндеттер" бөлімінде, егер олар кәсіптік картада қарастырылған және ұйымда пайдалану үшін қажет болса, қосымша еңбек функцияларын қамтиды;
29) модульдік оқыту – әрбір кезең (модуль) игерілген білім мен дағдыларды бақылау мен бағалаудың рейтингтік жүйесі бар толық цикл болып табылатын, кадрларды даярлаудың сатылы жүйесін пайдаланатын өмір бойы білім беру әдісі;
30) негізгі дағдылар (Basic Skills) – А, В1 және В2 санаттары/кіші санаттары бойынша әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі маман сертификатын алуға үміткерлер үшін әзірленетін бастапқы оқытудың бөлігі ретінде қарастырылатын бірыңғай бағдарлама бойынша тәжірибелік дайындық;
31) оқыту персоналы – курс тыңдаушыларын оқыта алатын, оларға теориялық және/немесе практикалық бөліктерінде білім беретін АА ұйымының персоналы. Әуе кемелеріне нақты техникалық қызмет көрсету және әуе кемелерінің ұшу операцияларын жүргізу жағдайында өз өкілеттіктері шегінде әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету персоналының біліміне, дағдысына және мінез-құлқына қойылатын жалпы принциптер мен талаптар. Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі маман (бұдан әрі – осы тармақтың шегінде – "Маман"): 1. Әуе кемесінің құжаттамасын іздестіру және сәйкестендіру, осы құжаттамада навигациялау және оны пайдаланудың белгіленген рәсімдеріне сәйкес дұрыс әрекеттерді орындау. 2. Қолданылатын техникалық құжаттама мен процедураларды оқып, түсіндіріңіз. 3. Әуе кемелерінің жүйелерін, негізгі құрамдас бөліктерін және осы жүйелердің құрамдас бөліктерін / қосалқы компоненттерін дұрыс табу және анықтау. 4. Осы жүйелерді қауіпсіз пайдалану және персонал мен жабдыққа зиян келтірмеу үшін қауіпсіздік ескертулерін орындау үшін қажетті конфигурациясына сәйкес әуе кемелерінің жүйелерін сынақтан өткізу туралы жеткілікті білімді көрсету. 5. Персонал әрекеттерінің мердігер орындауы қажет жүйелер элементтеріне әсер ету нәтижелерін анықтау және дұрыс түсіндіру, оның ішінде кез келген сұралған сынақ жабдықтарын және/немесе арнайы құралдарды пайдалану. 6. Әуе кемесінің техникалық құжаттамасында көрсетілген жабдықтар мен құралдарды пайдалана отырып, әуе кемесінде техникалық қызмет көрсету бойынша іс-шараларды орындау. 7. Әуе кемесіндегі ақауға немесе ақауға қатысты дұрыс MEL тармағын қолданыңыз. 8. Орындаушының өзі немесе оның бақылауындағы адамның дұрыс орындалғанын кезең-кезеңімен орындай отырып растаңыз. 9. Қауіпті жағдайлардың алдын алу үшін қажетті қауіпсіздік шараларын қолдану және қауіпсіздік ескертулерін қолдану арқылы жұмыс ортасынан хабардар болыңыз. 10. Жұмысқа деген көзқарасты және әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жағдайында олардың тиісті тәртібін көрсету, ол үшін маман біледі: 1) жұмысты бастау алдында қоршаған ортаны бағалау, қауіпсіздікті қамтамасыз ету; 2) ескертулерді дұрыс оқу және түсіндіру; 3) тапсырманы орындау кезінде ұжым мүшелерімен (топ, ауысым, әуе кемесінің экипажы) қанағаттанарлық қарым-қатынасын қамтамасыз ете отырып, адамдарға өз жұмысыңыз туралы алдын ала хабарлауға; 4) тапсырманы орындау барысында қоршаған ортаны үнемі бағалау және оның өзгерістеріне сәйкес әрекет ету. 11. Әуе кемесінде соңғы әрекеттерді орындау, оның ішінде жұмыс аймағын мұқият тексеру. 12. Тиісті есепті техникалық құжаттаманы толтырыңыз. 13. Қажет болған жағдайда есепті техникалық құжаттамада тапсырмаға сәйкес сілтемелер мен сипаттамаларды дұрыс пайдалану;

32) оператор – означает любое юридическое или физическое лицо, действующее или предлагающее эксплуатировать одно или несколько ВС;
33) не сертифицирующий персонал – персонал организации по ТО ВС, не обязательно владеющий действующим свидетельством специалиста по ТО ВС в любой из его категорий, получивший персональное разрешение компании (СА) от организации ТО ВС или авиакомпании на выполнение определенной задачи после получения практического обучения по ней, с правом подписи в графе "Механик" / "Исполнитель" в рабочих картах (ТС) (пооперационных ведомостях) после ее выполнения и без права сертификации выполненных работ (без права подписи в графе "Инспектор" / "Контролер");
34) сертификат – является документом, который подтверждает теоретическое и / или практическое обучение, может быть принят к рассмотрению уполномоченным органом/уполномоченной организацией, если факт его выпуска и содержание заранее согласованы с авиационным органом и приемлемо для него;
35) система контроля качества – документально оформленные организационные процедуры и принципы, внутренний аудит этих принципов и процедур, обзор системы управления и выдача рекомендаций по повышению качества. Персонал, вовлеченный в обеспечение функционирования системы качества (начальник подразделения гарантии качества и аудитор (аудиторы) гарантии качества) являются полностью независимыми от производства, не могут выполнять никакие производственные задачи (функции) в организации ГА и быть вовлеченным в любую производственную деятельность;
36) группа – совокупность лиц на производстве, объединенных общей специальностью, применительно к настоящему Стандарту, группа находится под управлением инженера или техника. При отсутствии в группе другого персонала, инженер или техник задачи на ВС или на его компонентах выполняет самостоятельно;
37) технический склад – специальные помещения, открытые и закрытые площадки, предназначенные для размещения, хранения материальных ценностей, включая компоненты и материалы, инструменты, приспособления и оборудование, в том числе, измерительное и проверочное, непосредственно сами материальные ценности, размещенные и хранящиеся на складе, помещения для их выдачи, приемки и отправки, а также персонал склада, который обеспечивает его функционирование;
38) техническое обслуживание – означает любой из следующих видов деятельности или их комбинацию на воздушном судне или его компонентах: капитальный ремонт, ремонт, проверка, замена, модификация или устранение дефектов, за исключением предполетного осмотра воздушного судна;

32) оператор – әрекет ететін немесе бір немесе бірнеше ӘК пайдалануды ұсынатын кез келген заңды немесе жеке тұлғаны білдіреді;
33) сертификатталмаған персонал – белгілі бір тапсырманы орындау үшін әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету ұйымынан немесе авиакомпаниядан жеке компанияның рұқсатын (CA) алған, оның санаттарының кез келгенінде әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі маманның жарамды сертификаты міндетті емес әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету ұйымының персоналы. ол бойынша практикалық дайындықтан өткеннен кейін жұмыс карточкаларында (ТС) "Орындаушы" бағанында қол қою құқығымен (операциялық ведомость) ол аяқталғаннан кейін және орындалған жұмысты куәландыру құқығынсыз (қол қою құқығынсыз) жылы баған "Инспектор" / "Бақылаушы");
34) сертификат – теориялық және / немесе практикалық оқытуды растайтын, егер оны шығару фактісі мен мазмұны авиациялық органмен алдын ала келісілген және ол үшін қолайлы болса, уәкілетті орган/Уәкілетті ұйым қарауға қабылдай алатын құжат болып табылады;
35) сапаны бақылау жүйесі – құжатталған ұйымдастырушылық рәсімдер мен қағидаттар, осы қағидаттар мен рәсімдердің ішкі аудиті, басқару жүйесіне шолу және сапаны арттыру жөнінде ұсынымдар беру. Сапа жүйесінің жұмыс істеуін қамтамасыз етуге тартылған персонал (сапа кепілдігі бөлімшесінің бастығы және сапа кепілдігі аудиторы (аудиторлары) өндірістен толық тәуелсіз болып табылады, АА ұйымында ешқандай өндірістік міндеттерді (функцияларды) орындай алмайды және кез келген өндірістік қызметке тартыла алмайды;
36) топ – осы стандартқа қатысты инженердің немесе техниктің бақылауындағы топтың жалпы мамандық бойынша біріккен өндірістегі адамдар жиынтығы. Топта басқа персонал болмаған жағдайда инженер немесе техник ұшақта немесе оның құрамдас бөліктерінде тапсырмаларды дербес орындайды;
37) техникалық қойма – компоненттер мен материалдарды, құралдарды, айлабұйымдар мен жабдықтарды қоса алғанда, материалдық құндылықтарды орналастыруға, сақтауға арналған арнайы Үй-жайлар, ашық және жабық алаңдар, оның ішінде өлшеу және тексеру, қоймада орналастырылған және сақталатын материалдық құндылықтардың өзі, оларды беруге, қабылдауға және жөнелтуге арналған үй-жайлар – сондай-ақ оның жұмыс істеуін қамтамасыз ететін қойма қызметкерлері;
38) техникалық қызмет көрсету – әуе кемесіндегі немесе оның құрамдас бөліктеріндегі келесі қызметтердің кез келгенін немесе олардың комбинациясын білдіреді: әуе кемесін ұшу алдындағы тексеруді қоспағанда, күрделі жөндеу, жөндеу, тексеру, ауыстыру, өзгерту немесе ақауларды жөндеу;

39) удостоверить годность к полетам – допустить ВС или компонент ВС к эксплуатации (сертифицировать ВС или компонент ВС), для чего выдать удостоверение (сертификат) (Certificate Release to Service, CRS) о том, что воздушное судно или его части (компоненты) соответствуют действующим нормам летной годности после выполнения технического обслуживания на ВС или его компонентах;
40) расходные материалы (Consumables) – различного рода материалы, которые расходуются или в процессе изготовления каких-либо изделий или сооружений, или при их эксплуатации, и применяются для обслуживания и ремонта с целью поддержания их в исправном состоянии.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) AML – свидетельство специалиста по техническому обслуживанию воздушных судов;
2) AML LA – свидетельство специалиста по техническому обслуживанию воздушных судов легкой и сверхлегкой авиации;
3) САМО – организация по управлению поддержанием летной годности воздушных судов (Continuing Airworthiness Management Organisation) (в терминологии EASA);
4) САО – комбинирования организации по летной годности для не комплексных ВС и для ВС, выполняющая не коммерческие перевозки, объединяющая и техническое обслуживание, и поддержание летной годности для этих ВС;
5) CA – разрешение компании (Company Authorisation);
6) CCA – сертификационное разрешение компании (Company Certification Authorisation);
7) CDL – "Перечень отклонений от нормальной конфигурации воздушного судна" (Configuration Deviation List);
8) CLB – технический бортовой журнал по пассажирскому салону ВС (Cabin Log Book);
9) CRS – сертификат допуска к эксплуатации ВС или компонента (Certificate Release to Service);
10) EASA – Европейское агентство по безопасности полетов (European Aviation Safety Agency);
11) MEL – минимального перечень бортового оборудования, разрешенного к вылету ВС (Minimum Equipment List);
12) MMEL – минимальный типовой (образцовый) перечень бортового оборудования, разрешенного к вылету ВС (Minimum Master Equipment List);
13) TLB – технический бортовой журнал ВС (Technical Log Book);
14) ГА – гражданская авиация;
15) АиРЭО – авиационное и радиоэлектронное оборудование;
16) АУЦ – авиационный учебный центр;
17) ВС – воздушно судно;
18) КС – квалификационный справочник;
19) НМК – неразрушающие методы контроля (Non Destructive Testing, NDT);
20) КПА – контрольно-проверочная аппаратура;
21) ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник;
22) МИ – мягкий инвентарь;
23) РК – Республика Казахстан;
24) ОРК – отраслевая рамка квалификаций;

39) ұшуға жарамдылығын куәландыру – әк немесе әк компонентін пайдалануға жіберу (әк немесе ӘК компонентін сертификаттау), ол үшін әуе кемесі немесе оның бөліктері (компоненттері) ӘК-де техникалық қызмет көрсетуді орындағаннан кейін қолданыстағы ұшу жарамдылығы нормаларына сәйкес келетіндігі туралы куәлік (сертификат) (certificate Release to Service, CRS) беру компоненттері;
40) шығын материалдары (Consumables) – кез келген бұйымдарды немесе конструкцияларды жасау процесінде немесе оларды пайдалану кезінде тұтынылатын және оларды жақсы жағдайда ұстау үшін техникалық қызмет көрсету және жөндеу үшін қолданылатын әртүрлі материалдар.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
1) AML – әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі маманның куәлігі;
2) AML LA – жеңіл және аса жеңіл авиация әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі маманның куәлігі;
3) САМО – әуе кемелерінің ұшуға жарамдылығын қолдауды басқару жөніндегі ұйым (Continuing Airworthiness Management Organisation) (EASA терминологиясында);
4) САО – күрделі емес әуе кемелері мен коммерциялық емес тасымалдауды жүзеге асыратын әуе кемелері үшін ұшуға жарамдылығын қолдауды біріктіретін ұйымның құрамдас бөлігі, осы әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетуді де, ұшуға жарамдылығын қолдауды да біріктіреді;
5) CA – компанияның рұқсаты (Company Authorisation);
6) CCA – компанияның сертификаттау рұқсаты (Company Certification Authorisation);
7) CDL – "Әуе кемесінің қалыпты конфигурациясынан ауытқулар тізбесі" (Configuration Deviation List);
8) CLB – ӘК жолаушылар салоны бойынша техникалық борттық журнал (Cabin Log Book);
9) CRS – ӘК немесе компонентті пайдалануға рұқсат беру сертификаты (Certificate Release to Service);
10) EASA – Еуропалық ұшу қауіпсіздігі агенттігі (European Aviation Safety Agency);
11) MEL – ӘК ұшуға рұқсат етілген борттық жабдықтың ең аз тізбесі (Minimum Equipment List);
12) MMEL – ӘК ұшуға рұқсат етілген борттық жабдықтың ең аз үлгілік (үлгілі) тізбесі (Minimum Master Equipment List);
13) АА – азаматтық авиация;
14) АжРЭЖ – авиациялық және радиоэлектрондық жабдық;
15) АОО – авиациялық оқу орталығы;
16) ӘК – әуе кемесі;
17) БА – біліктілік анықтамалығы;
18) ББӘ – бақылаудың бұзбайтын әдістері (Non Destructive Testing, NDT);
19) БТА – бақылау-тексеру аппаратурасы;
20) БТБА – бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
21) ЖИ – жұмсақ инвентарь;
22) ҚР – Қазақстан Республикасы;
23) СБШ – салалық біліктілік шеңбері;
24) ТҚ – техникалық қызмет көрсету;

25) ТО – техническое обслуживание;
26) СУБП – система управления безопасностью полетов (Safety Management System, SMS);
27) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Техническое обслуживание и поддержание летной годности воздушных судов.
5. Код профессионального стандарта: H51102104.
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
H Транспорт и складирование;
51 Деятельность воздушного транспорта;
51.1 Деятельность воздушного пассажирского транспорта;
51.10 Деятельность воздушного пассажирского транспорта;
51.10.2 Деятельность воздушного пассажирского транспорта, не подчиняющегося расписанию;
H Транспорт и складирование;
51 Деятельность воздушного транспорта;
51.2 Деятельность воздушного грузового транспорта и космического транспорта;
51.21 Деятельность грузового воздушного транспорта;
51.21.1 Деятельность грузового воздушного транспорта, подчиняющего расписанию;
H Транспорт и складирование;
51 Деятельность воздушного транспорта;
51.2 Деятельность воздушного грузового транспорта и космического транспорта;
51.21 Деятельность грузового воздушного транспорта;
51.21.2 Деятельность грузового воздушного транспорта, не подчиняющего расписанию;
H Транспорт и складирование;
51 Деятельность воздушного транспорта;
51.1 Деятельность воздушного пассажирского транспорта;
51.10 Деятельность воздушного пассажирского транспорта;
51.10.1 Деятельность воздушного пассажирского транспорта, подчиняющегося расписанию;
H Транспорт и складирование;
51 Деятельность воздушного транспорта;
51.2 Деятельность воздушного грузового транспорта и космического транспорта;
51.21 Деятельность грузового воздушного транспорта;
51.21.1 Деятельность грузового воздушного транспорта, подчиняющего расписанию;
H Транспорт и складирование;
51 Деятельность воздушного транспорта;
51.2 Деятельность воздушного грузового транспорта и космического транспорта;
51.21 Деятельность грузового воздушного транспорта;
51.21.2 Деятельность грузового воздушного транспорта, не подчиняющего расписанию.
7. Краткое описание профессионального стандарта: Представленный стандарт направлен на осуществление технического обслуживания воздушных судов, двигателей и их компонентов с целью поддержания их летной годности. Стандарт включает в себя описание профессий персонала и их обязанностей, охватывая наиболее важные направления деятельности организации по ТО ВС и ключевые позиции ее персонала. Авиакомпания всегда включает в себя эксплуатанта и, по решению ее Первого руководителя (Accountable Manager), может включать в себя организацию по ТО ВС. Количество представленных в Стандарте профессий (должностей) не означает, что под каждую из них должен быть нанято отдельное лицо. Организация по ТО ВС, в лице ее руководителей, сама вправе определить количественный и профессиональный состав ее специалистов, деятельность которых будут обеспечивать ее соответствие заявленному сертификату организации по ТО ВС. Таким образом, направления деятельности авиакомпании, в которую может входить организация по ТО ВС, могут быть разделены или объединены любым количеством способов и определяться структурой самой авиакомпании (компании). При этом, при создании объединенной структуры, будут прияты к вниманию требования Закона об ИВП и ДА в отношении эксплуатанта и организации по ТО ВС, требующие проведения разных сертификаций, следовательно, разных разрешений на их деятельность. При этом объявленная структура организации по ТО ВС, количественный и профессиональный состав ее персонала, будут соответствовать принципам необходимости и достаточности человеческих ресурсов, а также не нанесения вреда жизни и здоровью людей. При описании профессий персонала, вовлеченного в ТО ВС, используются термины "инженер", "техник" и "механик", которые, скорее, должности персонала, причем "инженер" обладает максимальными функциями управления, "техник" - это руководитель с функциями управления меньше, чем у инженера, а "механик" – это всегда исполнитель. Представленная иерархия находит отражение в настоящем Стандарте. С точки зрения разделения авиации на "большую" (с комплексными ВС и с ВС, выполняющими коммерческие перевозки) и "малую" (с не комплексными ВС и с ВС, выполняющими не коммерческие перевозки), разработчики Стандарта в "большой" авиации предлагают применять все три термина, а в "малой" для персонала по ТО ВС категории В3 применять термин "техник", что не исключает наличие в "малой" авиации как инженеров, так и техников в категориях В1 и В2. Для разделения представленных Стандартом позиций на несколько уровней для цели, например, их карьерного роста, организация по ТО ВС может вводить внутреннею систему градации, разделяя отдельные специальности по уровням и подуровням, что предусмотрено настоящим Стандартом. Стандарт не находится в противоречии с правилами международной организации гражданской авиации (ИКАО) и направлен на внедрение лучших практик, известных в гражданской авиации на момент его написания. В Стандарте учтены принципы и подходы Европейского агентства по безопасности полетов (EASA) в техническом обслуживании воздушных судов и их компонентов, а также в поддержании их летной годности, что соответствует современным запросам отрасли, развитию общества и направлен на поступательное развитие гражданской авиации Республики Казахстан.

25) ТМҚ – тауарлық-материалдық құндылықтар;
26) ҰҚБЖ – ұшу қауіпсіздігін басқару жүйесі (Safety Management System, SMS);
27) ЭҚЖЖ – экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші.
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету және ұшуға жарамдылығын қамтамасыз ету.
5. Кәсіптік стандарттың коды: H51102104.
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
H Көлік және қоймалау;
51 Әуе көлігінің қызметі;
51.1 Жолаушылар әуе көлігінің қызметі;
51.10 Жолаушылар әуе көлігінің қызметі;
51.10.2 Кестеге бағынбайтын жолаушылар әуе көлігінің қызметі;
H Көлік және қоймалау;
51 Әуе көлігінің қызметі;
51.2 Жүк әуе көлігі және ғарыш көлігінің қызметі;
51.21 Жүк әуе көлігінің қызметі;
51.21.1 Кестеге бағынатын жүк әуе көлігінің қызметі;
H Көлік және қоймалау;
51 Әуе көлігінің қызметі;
51.2 Жүк әуе көлігі және ғарыш көлігінің қызметі;
51.21 Жүк әуе көлігінің қызметі;
51.21.2 Кестеге бағынбайтын жүк әуе көлігінің қызметі;
H Көлік және қоймалау;
51 Әуе көлігінің қызметі;
51.1 Жолаушылар әуе көлігінің қызметі;
51.10 Жолаушылар әуе көлігінің қызметі;
51.10.1 Кестеге бағынатын жолаушылар әуе көлігінің қызметі;
H Көлік және қоймалау;
51 Әуе көлігінің қызметі;
51.2 Жүк әуе көлігі және ғарыш көлігінің қызметі;
51.21 Жүк әуе көлігінің қызметі;
51.21.1 Кестеге бағынатын жүк әуе көлігінің қызметі;
H Көлік және қоймалау;
51 Әуе көлігінің қызметі;
51.2 Жүк әуе көлігі және ғарыш көлігінің қызметі;
51.21 Жүк әуе көлігінің қызметі;
51.21.2 Кестеге бағынбайтын жүк әуе көлігінің қызметі.
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Ұсынылған стандарт ұшуға жарамдылығын сақтау мақсатында әуе кемелеріне, қозғалтқыштарға және олардың компоненттеріне техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыруға бағытталған. Стандарт персоналдың кәсіптерін және олардың міндеттерін сипаттауды, ұйымның ӘК ТҚК бойынша маңызды бағыттарын және оның персоналының негізгі ұстанымдарын қамтиды. Стандартта "компания" термині кез-келген азаматтық авиация Ұйымын білдіреді. Стандартта "авиакомпания" термині қолданылады, оның мақсаты - жолаушылар мен жүктерді тасымалдау мақсатында ӘК ұшуларын ұйымдастыру және орындау. Авиакомпания әрқашан пайдаланушыны қамтиды және оның бірінші басшысының (Accountable Manager) шешімі бойынша ӘК ТҚК бойынша ұйымды қамтуы мүмкін. Алайда, анықтама бойынша, ӘК ТҚК бойынша ұйым-бұл дербес кәсіпорын, оның мақсаты әк операторына оның ӘК техникалық қызмет көрсетуінде қызметтер көрсету болып табылады. Стандартта ұсынылған кәсіптердің (лауазымдардың) саны олардың әрқайсысына жеке адам жалдануы керек дегенді білдірмейді. ӘК ТҚК бойынша ұйым, оның басшылары атынан, қызметі оның ӘК ТҚК бойынша ұйымның мәлімделген сертификатына сәйкестігін қамтамасыз ететін оның мамандарының сандық және кәсіптік құрамын өзі айқындауға құқылы. Осылайша, ӘК бойынша ұйым кіруі мүмкін авиакомпания қызметінің бағыттары кез келген тәсілдермен бөлінуі немесе біріктірілуі және авиакомпанияның (компанияның) құрылымымен айқындалуы мүмкін. Бұл ретте, біріктірілген құрылымды құру кезінде әртүрлі сертификаттауды, демек, олардың қызметіне әртүрлі рұқсаттарды жүргізуді талап ететін әк ТҚК жөніндегі пайдаланушы мен ұйымға қатысты ЖК және иә туралы заңның талаптары назарға алынатын болады. Бұл ретте ӘК ТҚК бойынша ұйымның жарияланған құрылымы, оның персоналының сандық және кәсіптік құрамы адам ресурстарының қажеттілігі мен жеткіліктілігі, сондай-ақ адамдардың өмірі мен денсаулығына зиян келтірмеу қағидаттарына сәйкес келетін болады. ӘК - не тартылған персоналдың кәсіптерін сипаттау кезінде "инженер", "техник" және "механик" терминдері қолданылады, олар персоналдың лауазымдары болып табылады, ал "инженер" басқарудың максималды функцияларына ие, " техник "–басқару функциялары инженерге қарағанда аз, ал" механик" - бұл әрқашан орындаушы. Ұсынылған иерархия осы Стандартта көрінеді. Авиацияны "үлкен" (кешенді әк және коммерциялық тасымалдауды орындайтын әк) және "кіші" (кешенді емес әк және коммерциялық емес тасымалдауды орындайтын әк) деп бөлу тұрғысынан "үлкен" авиациядағы стандартты әзірлеушілер барлық үш терминді қолдануды ұсынады, ал "кіші" персонал үшін ТҚК В3 санатындағы ӘК бойынша "техник" терминін қолдану, бұл "кіші" авиацияда В1 және В2 санаттарында инженерлердің де, техниктердің де болуын жоққа шығармайды. Стандартта ұсынылған позицияларды мақсаттар үшін бірнеше деңгейге бөлу үшін, мысалы, олардың мансаптық өсуі үшін, ӘК жөніндегі ұйым жеке мамандықтарды осы стандартта көзделген деңгейлер мен кіші деңгейлер бойынша бөле отырып, ішкі градация жүйесін енгізе алады. Стандарт халықаралық Азаматтық авиация ұйымының (ИКАО) ережелеріне қайшы келмейді және оны жазу кезінде азаматтық авиацияда белгілі ең жақсы тәжірибелерді енгізуге бағытталған. Стандартта әуе кемелеріне және олардың компоненттеріне техникалық қызмет көрсетуде, сондай-ақ олардың ұшуға жарамдылығын қолдауда Еуропалық ұшу қауіпсіздігі агенттігінің (EASA) қағидаттары мен тәсілдері ескерілген, бұл саланың заманауи сұраныстарына, қоғамды дамытуға сәйкес келеді және ҚР азаматтық авиациясын үдемелі дамытуға бағытталған.

8. Перечень карточек профессий:
1) Инженер по технической эксплуатации летательных аппаратов и двигателей (Инженер по технической эксплуатации летательных аппаратов и двигателей) – 5 уровень ОРК;
2) Инженер по технической эксплуатации авиационного и радиоэлектронного оборудования воздушных судов (Инженер по технической эксплуатации категории В2) – 5 уровень ОРК;
3) Инженер по технической эксплуатации летательных аппаратов и двигателей (Инженер-бригадир линейного (базового) технического обслуживания воздушных судов категории В1) – 5 уровень ОРК;
4) Инженер по технической эксплуатации авиационного и радиоэлектронного оборудования воздушных судов (Инженер-бригадир линейного (базового) технического обслуживания воздушных судов категории В2) – 5 уровень ОРК;
5) Техник по технической эксплуатации авиационного и радиоэлектронного оборудования воздушных судов (Техник-бригадир линейного (базового) технического обслуживания воздушных судов категории В2) – 4 уровень ОРК;
6) Техник по технической эксплуатации летательных аппаратов и двигателей (Техник-бригадир линейного (базового) технического обслуживания воздушных судов категории В1) – 4 уровень ОРК;
7) Техник по технической эксплуатации летательных аппаратов и двигателей (Техник по технической эксплуатации летательных аппаратов и двигателей) – 4 уровень ОРК;
8) Техник по технической эксплуатации авиационного и радиоэлектронного оборудования воздушных судов (Техник по технической эксплуатации авиационного и радиоэлектронного оборудования воздушных судов) – 4 уровень ОРК;
9) Начальник смены технического обслуживания воздушных судов (Начальник смены линейного (базового) технического обслуживания воздушных судов) – 5 уровень ОРК;
10) Авиационный механик (Механик по техническому обслуживанию воздушных судов категории А) – 4 уровень ОРК;
11) Техник по технической эксплуатации летательных аппаратов и двигателей (Техник по технической эксплуатации летательных аппаратов и двигателей легких и сверхлегких воздушных судов) – 4 уровень ОРК;
12) Техник по технической эксплуатации летательных аппаратов и двигателей (Техник-бригадир линейного (базового) технического обслуживания воздушных судов категории В3) – 4 уровень ОРК;
13) Авиационный механик (Механик по техническому обслуживанию пассажирского салона воздушных судов) – 4 уровень ОРК;
14) Авиационный механик (Механик по сервисному обслуживанию воздушных судов) – 2 уровень ОРК;
15) Авиационный механик (Механик по техническому обслуживанию воздушных судов без права сертификации работ) – 2 уровень ОРК;

8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Ұшу аппараттары мен қозғалтқыштарды техникалық пайдалану жөніндегі инженер – 5 СБШ-нің деңгейі;
2) Әуе кемелерінің авиациялық және радиоэлектрондық жабдықтарын техникалық пайдалану жөніндегі инженер – 5 СБШ-нің деңгейі;
3) Ұшу аппараттары мен қозғалтқыштарды техникалық пайдалану жөніндегі инженер (Әуе кемелеріне желілік (базалық) техникалық қызмет көрсетудің В1 санатындағы инженер-бригадир) – 5 СБШ-нің деңгейі;
4) Әуе кемелерінің авиациялық және радиоэлектрондық жабдықтарын техникалық пайдалану жөніндегі инженер (Әуе кемелеріне желілік (негізгі) техникалық қызмет көрсету бойынша В2 санатты инженер бригадирі) – 5 СБШ-нің деңгейі;
5) Әуе кемелерінің авиациялық және радиоэлектрондық жабдықтарын техникалық пайдалану жөніндегі техник (Әуе кемелеріне желілік (базалық) техникалық қызмет көрсетудің В2 санатындағы техник-бригадир) – 4 СБШ-нің деңгейі;
6) Ұшу аппараттары мен қозғалтқыштарды техникалық пайдалану жөніндегі техник (Әуе кемелеріне желілік (базалық) техникалық қызмет көрсетудің В1 санатындағы техник-бригадир) – 4 СБШ-нің деңгейі;
7) Ұшу аппараттары мен қозғалтқыштарды техникалық пайдалану жөніндегі техник – 4 СБШ-нің деңгейі;
8) Әуе кемелерінің авиациялық және радиоэлектрондық жабдықтарын техникалық пайдалану жөніндегі техник – 4 СБШ-нің деңгейі;
9) Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету ауысымының бастығы (Әуе кемелеріне желілік (базалық) техникалық қызмет көрсету ауысымының бастығы) – 5 СБШ-нің деңгейі;
10) Авиациялық механик (Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету бойынша А санатындағы механик) – 4 СБШ-нің деңгейі;
11) Ұшу аппараттары мен қозғалтқыштарын техникалық пайдалану жөніндегі техник (Ұшу аппараттары мен жеңіл және аса жеңіл әуе кемелерінің қозғалтқыштарын техникалық пайдалану жөніндегі техник) – 4 СБШ-нің деңгейі;
12) Ұшу аппараттары мен қозғалтқыштарды техникалық пайдалану жөніндегі Техник (әуе кемелеріне желілік (базалық) техникалық қызмет көрсетудің В3 санатындағы техник-бригадир) – 4 СБШ-нің деңгейі
13) Авиациялық механик (Әуе кемелерінің жолаушылар салонына техникалық қызмет көрсету жөніндегі механик) – 4 СБШ-нің деңгейі;
14) Авиациялық механик (Әуе кемелеріне сервистік қызмет көрсету жөніндегі механик) – 2 СБШ-нің деңгейі;
15) Авиациялық механик (Жұмыстарды сертификаттау құқығынсыз әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі механик) – 2 СБШ-нің деңгейі;

16) Старшие (ведущие) инженеры по техническому обслуживанию воздушных судов и их компонентов (Старший (ведущий) инженер по технической эксплуатации летательных аппаратов и двигателей) – 6 уровень ОРК;
17) Старшие (ведущие) инженеры по техническому обслуживанию воздушных судов и их компонентов (Старший (ведущий) инженер по технической эксплуатации авиационного и радиоэлектронного оборудования воздушных судов) – 6 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Инженер по технической эксплуатации летательных аппаратов и двигателей (Инженер по технической эксплуатации летательных аппаратов и двигателей)":
Код группы:
2144-4
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Инженер по технической эксплуатации летательных аппаратов и двигателей (Инженер по технической эксплуатации летательных аппаратов и двигателей)
Уровень квалификации по ОРК:
5
подуровень квалификации по ОРК:
5.1; 5.2; 5.3; 5.4
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
"Квалификационные требования к лицу для получения свидетельства авиационного персонала", Приказ Министра транспорта и коммуникаций РК от 13 июня 2011 года № 362
"Квалификационные требования, предъявляемые к физическим лицам, имеющим право определять уровень квалификации авиационного персонала" , Приказ Министра транспорта и коммуникаций РК от 28 сентября 2013 года № 763
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Специальность:
Техническое обслуживание и ремонт воздушного судна
Квалификация:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Инженерия и инженерное дело
Квалификация:
-
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Техническое обслуживание и ремонт воздушного судна
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Подуровень 5.1: не менее 2 лет опыта в ТО ВС при наличии свидетельства специалиста по ТО ВС, как минимум, в подкатегории, соответствующей типу (типам) ВС организации по ТО ВС, указанным в ее сертификате. Другие критерии по количеству допусков к ТО ВС и другим видам деятельности инженера, определяет сама организация по ТО ВС; Подуровень 5.2: не менее 3 лет опыта в ТО ВС при наличии свидетельства специалиста по ТО ВС, как минимум, в подкатегории, соответствующей типу (типам) ВС организации по ТО ВС, указанным в ее сертификате, при условии, что количество допусков к типам ВС в подуровне 5.2, будет больше, чем в подуровне 5.1, а по остальным видам деятельности инженера - на усмотрение самой организации по ТО ВС. Для подуровней 5.3, 5.4 требования устанавливает сама организация по ТО ВС, при условии, что установленные требования будут жестче, чем для подуровней 5.1, 5.2. Для уровня 5 - наличие сертификата о сдаче модулей по категории В1 в подкатегориях В1.1 и В1.3 или диплом о профильном формальном образовании, освоение базовых навыков и опыт работы не менее 2 лет для получения свидетельства специалиста по ТО ВС. Для уровня 5 - наличие сертификата о сдаче модулей по категории В1 в подкатегориях В1.2 и В1.4 или диплом о профильном формальном образовании, освоение базовых навыков и опыт работы не менее 1 лет для получения свидетельства специалиста по ТО ВС.
Связь с неформальным и информальным образованием:

16) Әуе кемелеріне және олардың құрамдас бөліктеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі аға (жетекші) инженерлер (Әуе кемелерін және қозғалтқыштарын техникалық пайдалану жөніндегі аға (жетекші) инженер) – 6 СБШ-нің деңгейі;
17) Әуе кемелеріне және олардың компоненттеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі аға (жетекші) инженерлер (Әуе кемелерінің авиациялық және радиоэлектрондық жабдықтарын техникалық пайдалану жөніндегі аға (жетекші) инженер) – 6 СБШ-нің деңгейі.
3-тарау. Кәсіп карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "Ұшу аппараттары мен қозғалтқыштарды техникалық пайдалану жөніндегі инженер":
Топтың коды:
2144-4
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Ұшу аппараттары мен қозғалтқыштарды техникалық пайдалану жөніндегі инженер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
5
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
5.1; 5.2; 5.3; 5.4
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Авиация персоналы куәлігін алу үшін адамға қойылатын біліктілік талаптары" ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 13 маусымдағы No 362 бұйрығы.
"Авиация персоналының біліктілік деңгейін анықтауға құқығы бар жеке тұлғаларға қойылатын біліктілік талаптары" ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 28 қыркүйектегі No 763 бұйрығы.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Мамандық:
Әуе кемесіне техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Біліктілік:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Инженерия және инженерлік іс
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Әуе кемесіне техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
5.1 қосалқы деңгей: кемінде оның сертификатында көрсетілген әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету ұйымының әуе кемелерінің түріне(леріне) сәйкес келетін кіші санаттағы әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі маманның сертификаты бар әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетуде кемінде 2 жыл жұмыс тәжірибесі. Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетуге және инженерлік қызметтің басқа түрлеріне рұқсат беру санының басқа өлшемдерін әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету ұйымының өзі анықтайды; 5.2 қосалқы деңгей: әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі маманның сертификаты бар кемінде 3 жыл жұмыс тәжірибесі, кемінде оның сертификатында көрсетілген әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету ұйымының әуе кемелерінің түріне(леріне) сәйкес келетін кіші санатта, әуе кемесіне техникалық қызмет көрсету жөніндегі маманның 5.2 қосалқы деңгейдегi әуе кемелерiнiң түрлерiн мақұлдау 5.1 қосалқы деңгейден жоғары болады, ал инженерлiк қызметтiң басқа түрлерi үшiн әуе кемесiне техникалық қызмет көрсету ұйымының өз қарауы бойынша болады. 5.3, 5.4 қосалқы деңгейлерi үшiн белгiленген талаптар 5.1, 5.2 қосалқы деңгейлерiне қарағанда қатаңырақ болуы шартымен әуе кемелерiне техникалық қызмет көрсету ұйымының өзi белгiлейдi. 5-деңгей үшін – В1.1 және В1.3 кіші санаттары бойынша В1 санаты бойынша модульдерді тапсыру туралы сертификат немесе әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету маманының сертификатын алу үшін мамандандырылған ресми білім, негізгі дағдыларды меңгеру және кемінде 2 жыл жұмыс тәжірибесі туралы диплом. 5-деңгей үшін – В1.2 және В1.4 кіші санаттары бойынша В1 санаты бойынша модульдерді тапсыру туралы сертификат немесе әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету маманының сертификатын алу үшін мамандандырылған ресми білім, негізгі дағдыларды меңгеру және кемінде 1 жыл жұмыс тәжірибесі туралы диплом.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:

Для получения свидетельства специалиста по ТО ВС необходимо: при основном среднем образовании - 2400 часов профессиональной подготовки и сертификат по категории В1 с 5-летним опытом работы; при техническом неавиационном - сертификат по категории В1 с 3-летним опытом работы.
Другие возможные наименования профессии:
2144-4 - Инженеры по авиационной технике
2144-4-020 - Инженер по техническому обслуживанию авиационной техники
2144-4-011 - Инженер летательного аппарата и двигателей
Основная цель деятельности:
Организация, руководство и контроль работы персонала группы по технической эксплуатации летательных аппаратов и двигателей и выполнение работ индивидуально
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация, руководство и контроль работы группы
2. Выполнение задач системы управления безопасностью полетов и системы управления авиационной безопасностью
3. Обеспечение процесса выполнения технического обслуживания воздушных судов и контроль его выполнения
4. Сертификация задач, в рамках разрешительного сертификата компании, выданного инженеру индивидуально
5. Выполнение задач сервисного обслуживания воздушного судна
6. Определение потребности в обучении персонала группы
7. Обучение и поддержание своего профессионального уровня
Дополнительные трудовые функции:
1. Обучение и оценка персонала организации по техническому обслуживанию воздушных судов и другого персонала
Трудовая функция 1:
Организация, руководство и контроль работы группы
Навык 1:
Руководство работой специалистов группы
Умения:
1. Руководить работой специалистов (группой) по ТО ВС в следующем составе:
1) техники по технической эксплуатации летательных аппаратов и двигателей, и/или
2) техники по технической эксплуатации летательных аппаратов и двигателей легких и сверхлегких воздушных судов, и/или
3) механики по техническому обслуживанию воздушных судов категории А (только в линейном ТО ВС), и/или
4) механики по обслуживанию пассажирского салона воздушных судов, и/или
5) механики по техническому обслуживанию воздушных судов категории L, и/или
6) механики по техническому обслуживанию воздушных судов без права сертификации работ (в задачах В1 или В3), и/или
7) механики по сервисному обслуживанию ВС, и/или
8) специалисты, привлеченные с целью оказания помощи в ТО ВС и/или приобретения опыта в ТО ВС
Знания:
1. Профессионального состава группы
2. Должностных инструкций специалистов группы

ӘК ТҚК бойынша маман куәлігін алу үшін: негізгі орта білім беру кезінде - 2400 сағаттық кәсіптік даярлық және 5 жылдық жұмыс тәжірибесі бар В1 санаты бойынша сертификат; техникалық авиациялық емес жағдайда-3 жылдық жұмыс тәжірибесі бар В1 санаты бойынша сертификат қажет.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2144-4 - Авиациялық техника жөніндегі инженерлер
2144-4-020 - Авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету жөніндегі инженер
2144-4-011 - Ұшу аппараттары мен қозғалтқыштар инженері
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ұшу аппараттары мен қозғалтқыштарын техникалық пайдалану және жұмыстарды жеке орындау бойынша топ персоналының жұмысын ұйымдастыру, басқару және бақылау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Топ жұмысын ұйымдастыру, басқару және бақылау
2. Ұшу қауіпсіздігін басқару жүйесінің және авиациялық қауіпсіздікті басқару жүйесінің міндеттерін орындау
3. Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетуді орындау процесін қамтамасыз ету және оның орындалуын бақылау
4. Инженерге жеке-жеке берілген компанияның рұқсат сертификаты аясында тапсырмаларды сертификаттау
5. Әуе кемесіне сервистік қызмет көрсету міндеттерін орындау
6. Топ персоналын оқытуға қажеттілікті айқындау
7. Оқыту және өзінің кәсіптік деңгейін қолдау
Қосымша еңбек функциялары:
1. Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету ұйымының персоналын және басқа персоналды оқыту және бағалау
Еңбек функциясы 1:
Топ жұмысын ұйымдастыру, басқару және бақылау
Дағды 1:
Топ мамандарының жұмысына басшылық жасау
Машықтар:
1. ӘК ТҚК бойынша мамандардың (топтың) жұмысын келесі құрамда басқару:
1) техник-бригадирлер желілік (базалық) техникалық қызмет көрсету санаты В1, және/немесе
2) ұшу аппараттары мен қозғалтқыштарына техникалық қызмет көрсету жөніндегі техниктер және/немесе
3) әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі техник-бригадирлер В3 және/немесе санатындағы кемелер
4) жеңіл және аса жеңіл әуе кемелерінің ұшу аппараттары мен қозғалтқыштарын техникалық пайдалану жөніндегі техниктер және/немесе
5) А санатындағы әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі механиктер (тек ӘК желілік ТҚК-де), және/немесе
6) әуе кемелерінің жолаушылар салонына қызмет көрсету жөніндегі механиктер және/немесе
7) жұмыстарды сертификаттау құқығынсыз әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету механиктері (В1 тапсырмаларында) және/немесе
8) ӘК техникалық қызмет көрсетуде көмек көрсету және/немесе ӘК техникалық қызмет көрсетуде тәжірибе жинақтау мақсатында тартылған мамандар
Білімдер:
1. Топтың кәсіптік құрамының
2. Топ мамандарының лауазымдық нұсқаулықтарын

3. Сменного производственного задания
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Постановка задачи и распределение персонала группы по участкам работ
Умения:
1. Распределять состав группы по участкам работ, исходя из поставленных перед персоналом смены производственных задач
2. Планировать эффективное использование персонала группы
3. Корректно ставить задачи перед специалистами группы в соответствии с производственным заданием на смену
Знания:
1. Квалификации персонала группы
2. Полномочий каждого специалиста группы
3. Собственных должностных инструкций
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 3:
Взаимодействие и координация между персоналом группы и подразделениями организации
Умения:
1. Эффективно взаимодействовать с подразделениями организации по ТО ВС и смежными службами авиакомпании
2. Эффективно координировать работу группы
3. Выполнять требования процедур организации по ТО ВС для обеспечения выполнении сменного задания персоналом группы
Знания:
1. Процедуры по взаимодействию между подразделениями организации по ТО ВС и смежными службами авиакомпании
2. Организационной структуры авиакомпании в рамках профессиональной деятельности инженера
3. Процедур организации по ТО ВС в части взаимодействия ее подразделений
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 4:
Определение приоритетов в работе для персонала группы
Умения:
1. Устанавливать для персонала группы приоритеты в интересах соблюдения производственного процесса и выполнении расписании полетов ВС.
2. Находить баланс между соблюдением технологической дисциплины персоналом группы и коммерческим интересом авиакомпании и выполнении расписания полетов ВС
3. Соблюдать технологическую, производственную и трудовую дисциплину, правила и нормы охраны труда и требовать их соблюдение от персонала группы
Знания:
1. Путей и способов снижения издержек производства
2. Норм и правил технологической дисциплины
3. Трудового законодательства, в части, касающегося инженера и персонала группы
4. Правил и норм охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной защиты в РК
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 5:
Корректировка действий персонала, перераспределение специалистов группы
Умения:
1. Перераспределять персонал группы в зависимости от производственной ситуации, либо при возникновении незапланированных или нестандартных ситуаций
2. При необходимости, корректировать направления действия персонала
3. Выполнить требования процедур организации по ТО ВС по перераспределению ее персонала с целью выполнения сменного задания
Знания:
1.Составляющих рабочего процесса в его нормальном режиме

3. Ауысымдық өндірістік тапсырма
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Міндеттерді белгілеу және жұмыс учаскелері бойынша топ қызметкерлерін бөлу
Машықтар:
1. Ауысым персоналының алдына қойылған өндірістік міндеттерді негізге ала отырып, жұмыс учаскелері бойынша топ құрамын бөлу
2. Топ персоналын тиімді пайдалануды жоспарлау
3. Ауысымдағы өндірістік тапсырмаға сәйкес топ мамандарының алдына міндеттерді дұрыс қою
Білімдер:
1. Топ персоналының біліктілігі
2. Топтың әрбір маманының өкілеттіктері
3. Өзінің лауазымдық нұсқаулықтарын
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 3:
Топ персоналы мен ұйым бөлімшелері арасындағы өзара іс-қимыл және үйлестіруми организации
Машықтар:
1. ӘК ТҚК бойынша ұйым бөлімшелерімен және авиакомпанияның аралас қызметтерімен тиімді өзара іс-қимыл жасау.
2. Топ жұмысын тиімді үйлестіру
3. Топ персоналының ауысымдық тапсырманы орындауын қамтамасыз ету үшін әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру рәсімдерінің талаптарын орындау
Білімдер:
1. ӘК ТҚК жөніндегі ұйым бөлімшелері мен авиакомпанияның аралас қызметтері арасындағы өзара іс-қимыл рәсімдері
2. Инженердің кәсіптік қызметі аясындағы авиакомпанияның ұйымдық құрылымы
3. ӘК ТҚК жөніндегі ұйымның оның бөлімшелерінің өзара іс-қимылы бөлігіндегі рәсімдері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 4:
Топ персоналы үшін жұмыстағы басымдықтарды айқындау
Машықтар:
1. Өндірістік процесті сақтау және ӘК ұшу кестесін орындау мүддесінде топ персоналы үшін басымдықтарды белгілеу.
2. Топ персоналының технологиялық тәртіпті сақтауы мен авиакомпанияның коммерциялық мүддесі мен әуе кемесінің ұшу кестесін орындау арасындағы тепе-теңдікті табу
3. Технологиялық, өндірістік және еңбек тәртібін, еңбекті қорғау ережелері мен нормаларын сақтау және топ қызметкерлерінен олардың сақталуын талап ету
Білімдер:
1. Өндіріс шығындарын азайтудың жолдары мен әдістері
2. Технологиялық тәртіптің нормалары мен ережелері
3. Топтың инженері мен персоналына қатысты бөлігінде еңбек заңнамасы
4. ҚР-ндағы еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өрттен қорғау ережелері мен нормалары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 5:
Персоналдың іс-қимылын түзету, топ мамандарын қайта бөлу
Машықтар:
1. Өндірістік жағдайға байланысты немесе жоспарланбаған немесе стандартты емес жағдайлар туындаған кезде топ персоналын қайта бөлу
2. Қажет болған жағдайда персоналдың іс-қимыл бағыттарын түзету
3. Ауысымдық тапсырманы орындау мақсатында әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру процедураларының персоналын қайта бөлу талаптарын орындау
Білімдер:
1. Қалыпты режимдегі жұмыс процесінің құрамдас бөліктері

2. Способов решения проблем при возникновении незапланированных или нестандартных ситуаций на производстве
3. Процедур организации по ТО ВС по обеспечению производственного процесса человеческими ресурсами
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 6:
Принятие мер в отсутствие специалиста требуемой квалификации
Умения:
1.Своевременно принимать меры к успешному завершению поставленных перед группой задач
2. Своевременно информировать своего непосредственного руководителя об отсутствии в группе специалистов требуемой квалификации для выполнения запланированных работ и принять меры к их решению
3. Применять на практике требования и стандарты по обеспечению уровня квалификации специалистов по выполнению задач, затребованных к выполнению
Знания:
1. Квалификации специалистов, требуемых для выполнения поставленных задач
2. Процедуры организации по ТО ВС по принятию решений при отсутствии ресурсов, необходимых для выполнения и завершения поставленной задачи
3. Требования к уровню квалификации специалистов, затребованных к выполнению задач
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 7:
Принятие дополнительных мер для нормализации трудового процесса
Умения:
1. Принимать меры по приостановлению выполнения работ, замещению работников в случаях, влекущих неблагоприятные последствия для безопасности полетов и производства
2. Принимать меры по недопущению к работе специалистов группы в состоянии, потенциально приводящем к неблагоприятным последствиям
3. Немедленное информирование непосредственного руководителя о выявленных фактах
4. Предвидеть факторы, влияющих на безопасность полетов и производство
5. Выполнять требования:
- трудового законодательства
- правил и норм охраны труда в Республике Казахстан
Знания:
1. Трудового законодательства РК в части отстранения персонала от работы
2. Правил внутреннего распорядка в организации по ТО ВС и / или авиакомпании
3. Методов медиации.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 8:
Обеспечение доступности материальных и информационных ресурсов
Умения:
1. Контролировать обеспечение процесса ТО ВС в группе:
- материальными ресурсами
- применимыми техническими данными, необходимыми для выполнения возложенных на персонал группы обязанностей.
2. Своевременно принимать меры по предотвращению простоев ВС, срывов расписания вылетов ВС и необоснованных отмен запланированных работ.
3. Выполнить требования процедур организации по ТО ВС по обеспечению технологического процесса материальными и информационными ресурсами
Знания:

2. Өндірісте жоспарланбаған немесе стандартты емес жағдайлар туындаған кезде проблемаларды шешу жолдары
3. Өндірістік процесті адами ресурстармен қамтамасыз ету үшін әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру рәсімдері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 6:
Талап етілетін біліктілігі бар маман болмаған жағдайда шаралар қабылдау
Машықтар:
1. Топтың алдына қойылған міндеттерді ойдағыдай орындау үшін уақтылы шаралар қабылдау
2. Жоспарланған жұмыстарды орындау үшін мамандар тобында қажетті біліктіліктің жоқтығы туралы өзіңіздің тікелей басшыңызды уақтылы хабардар етіңіз және оларды шешу бойынша шаралар қабылдаңыз
3. Орындауға талап етілетін міндеттерді орындау бойынша мамандардың біліктілік деңгейін қамтамасыз ету бойынша талаптар мен стандарттарды іс жүзінде қолдану
Білімдер:
1. Қойылған міндеттерді орындау үшін талап етілетін мамандардың біліктілігі
2. Тапсырманы орындау және орындау үшін қажетті ресурстар болмаған кезде шешімдер қабылдау үшін ӘК-ге техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру рәсімдері
3. Міндеттерді орындауға талап етілетін мамандардың біліктілік деңгейіне қойылатын талаптар
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 7:
Еңбек процесін қалыпқа келтіру үшін қосымша шаралар қабылдау
Машықтар:
1. Ұшу қауіпсіздігі мен өндіріс үшін қолайсыз салдарға әкеп соқтыратын жағдайларда жұмыстарды тоқтата тұру, қызметкерлерді ауыстыру бойынша шаралар қабылдау
2. Топ мамандарын жұмысқа ықтимал қолайсыз салдарға әкеп соғатын жағдайда жібермеу бойынша шаралар қабылдау
3. Анықталған фактілер туралы тікелей басшыны дереу хабардар ету
4. Ұшу қауіпсіздігіне және өндіріске әсер ететін факторларды болжау
5. Талаптарды орындау:
- еңбек заңнамасы
- ҚР-ндағы еңбекті қорғаудың ережелері мен нормаларын
Білімдер:
1. ҚР Еңбек заңнамасы персоналды жұмыстан шеттету бөлігінде
2. ӘК және / немесе авиакомпанияларға техникалық қызмет көрсету жөніндегі ұйымдағы ішкі тәртіп ережелері
3. Медиация әдістерін
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 8:
Материалдық және ақпараттық ресурстардың қолжетімділігін қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Топтағы ӘК ТҚК процесінің қамтамасыз етілуін бақылау:
- материалдық ресурстармен
- топтың персоналына жүктелген міндеттерді орындау үшін қажетті қолданыстағы техникалық мәліметтермен.
2. ӘК тұрып қалуын болдырмау бойынша шараларды уақтылы қабылдау, ӘК ұшу кестесінің бұзылуы және жоспарланған жұмыстардың негізсіз тоқтатылуы.
3. Технологиялық процесті материалдық және ақпараттық ресурстармен қамтамасыз ету үшін әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру рәсімдерінің талаптарын орындау
Білімдер:

1. Потребностей персонала группы в:
1) материально-технических ресурсах
2) инструменте
3) оборудовании
2. Применимых технических данных, необходимых для успешного выполнения поставленных перед подразделением задач
3. Процедур организации по обеспечению технологического процесса материальными и информационными ресурсами
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 9:
Оценка применимости технических данных
Умения:
1. Оценивать применимость технических данных, используемых при выполнении работ в группе, их актуальность по датам, номерам выпуска и ревизии применяемого документа
2. Принимать меры по исключению применения неактуальных технических данных персоналом группы
3. Корректно применять актуальные технические данные на практике в процессе выполнения задач
Знания:
1. Процедуры организации по ТО ВС по оценке актуальности применимых технических данных и своевременному изъятию документов, утративших силу
2. Мест размещения актуальных технических данных для персонала подразделения
3. Уровня ответственности исполнителя по необходимости применения актуальных технических данных при выполнении работ на ВС
4. Адреса интернет-серверов с размещенными документами производителей, регулирующие ТО ВС, инструкций и процедур, разработанных в организации по ТО ВС, касающихся ТО ВС
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Выполнение задач системы управления безопасностью полетов и системы управления авиационной безопасностью
Навык 1:
Следование политике безопасности полетов и авиационной безопасности
Умения:
1. Рассматривать вопросы безопасности полетов и авиационной безопасности организации в пределах компетенций специалиста как неотъемлемую часть производственного процесса и деятельности специалиста
2. Применять составляющие компоненты системы безопасности полетов и авиационной безопасности на практике
3. Распознавать риски и опасности для безопасности полетов и авиационной безопасности в процессе выполнения своих должностных обязанностей
Знания:
1. Политики в области безопасности полетов и авиационной безопасности организации
2. Места и роли специалиста при обеспечении безопасности полетов и авиационной безопасности организации в процессе выполнения своих должностных обязанностей
3. Задач и компонентов системы управления безопасности полетов и авиационной безопасности организации
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Реализация мероприятий по обеспечению безопасности полетов и авиационной безопасности
Умения:
1. Информировать о рисках (опасностях) для безопасности полетов и минимизировать риски в переделах своей компетенции и обязанностей

1. Топ персоналының қажеттіліктеріне:
1) материалдық-техникалық ресурстарда
2) құралда
3) жабдықта
2. Бөлімшенің алдына қойылған міндеттерді табысты орындау үшін қажетті қолданылатын техникалық деректердің
3. Технологиялық процесті материалдық және ақпараттық ресурстармен қамтамасыз етуді ұйымдастырудың рәсімдері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 9:
Техникалық деректердің қолданылуын бағалау
Машықтар:
1. Топтағы жұмыстарды орындау кезінде пайдаланылатын техникалық деректердің қолданылуын, олардың даталары, шығарылған нөмірлері және қолданылған құжаттың қайта қаралуы бойынша өзектілігін бағалау
2. Топ персоналының өзекті емес техникалық деректерді қолдануын болдырмау бойынша шаралар қабылдау
3. Тапсырмаларды орындау барысында өзекті техникалық деректерді тәжірибеде дұрыс қолдану
Білімдер:
1. Қолданылатын техникалық деректердің өзектілігін бағалау және күші жойылған құжаттарды уақтылы алып қою бойынша ӘК техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру рәсімдері
2. Бөлімше персоналы үшін өзекті техникалық деректерді орналастыру орындары
3. ӘК-де жұмыстарды орындау кезінде өзекті техникалық деректерді қолдану қажеттілігі бойынша орындаушының жауапкершілік деңгейі
4. ӘК ТҚК реттейтін өндірушілердің орналастырылған құжаттары бар интернет-серверлердің мекенжайлары, ӘК ТҚК жөніндегі ұйымда әзірленген нұсқаулықтар мен рәсімдер, ӘК ТҚК қатысты
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Ұшу қауіпсіздігін басқару жүйесінің және авиациялық қауіпсіздікті басқару жүйесінің міндеттерін орындау
Дағды 1:
Ұшу қауіпсіздігі және авиациялық қауіпсіздік саясатын ұстану
Машықтар:
1. Маманның құзыреті шегінде ұйымның ұшу қауіпсіздігі мен авиациялық қауіпсіздігі мәселелерін өндірістік процестің және маман қызметінің ажырамас бөлігі ретінде қарастыру
2. Ұшу қауіпсіздігі мен авиациялық қауіпсіздік жүйесінің құрамдас компоненттерін іс жүзінде қолдану
3. Өзінің лауазымдық міндеттерін орындау барысында ұшу қауіпсіздігі мен авиациялық қауіпсіздік үшін қауіптер мен қауіптерді тану
Білімдер:
1. Ұйымның ұшу қауіпсіздігі және авиациялық қауіпсіздік саласындағы саясаты
2. Өз лауазымдық міндеттерін орындау барысында ұйымның ұшу қауіпсіздігі мен авиациялық қауіпсіздігін қамтамасыз етудегі маманның орны мен рөлі
3. Ұйымның ұшу қауіпсіздігі мен авиациялық қауіпсіздігін басқару жүйесінің міндеттері мен компоненттері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Ұшу қауіпсіздігін және авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды іске асыру
Машықтар:
1. Ұшу қауіпсіздігі үшін тәуекелдер (қауіптер) туралы хабардар ету және өз құзыреті мен міндеттерін қайта бөлудегі тәуекелдерді барынша азайту

2. Принимать меры по снижению рисков и опасностей для безопасности полетов ВС и авиационной безопасности
3. В переделах своей компетенции, определять и реализовать предупредительные меры для снижения рисков и опасностей для безопасности полетов и авиационной безопасности до приемлемого уровня
Знания:
1. Системы, принятой в организации по информированию о рисках и опасностях
2. Процедуры организации по ТО ВС и/или авиакомпании по информированию об угрозах (опасностях) для безопасности полетов и авиационной безопасности
3. Своих действий при возникновении рисков и опасностей для безопасности полетов и авиационной безопасности
3. Определения уровня безопасности полетов и авиационной безопасности, приемлемого в организации по ТО ВС и/или авиакомпании
4. Способов и путей снижения рисков и опасностей для безопасности полетов и авиационной безопасности
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 3:
Приостановка эксплуатации воздушных судов в пределах своих полномочий
Умения:
1. Определять риски и опасности для безопасности полетов ВС и авиационной безопасности
2. Приостанавливать эксплуатацию ВС при опасности для безопасности полетов ВС и авиационной безопасности в рамках своих полномочий
3. При отсутствии полномочий, проинформировать непосредственного руководителя об угрозе безопасности полетов и авиационной безопасности с целью последующего принятия мер по их предупреждению
Знания:
1. Рисков и опасностей для безопасности полетов ВС и авиационной безопасности
2. Своих полномочий в пределах сертификационного разрешения компании, выданного специалисту индивидуально
3. Действий, которые специалисту следует предпринять в случае обнаружения рисков и опасностей для безопасности полетов и авиационной безопасности при выполнении своих должностных обязанностей
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Обеспечение процесса выполнения технического обслуживания воздушных судов и контроль его выполнения
Навык 1:
Поддержание летной годности воздушных судов
Умения:
1. Поддерживать летную годность ВС в рамках задач, решаемых сменой в подразделениях линейного и /или базового ТО ВС, состоящих из бригад, групп и/или индивидуальных исполнителей, включая, но не ограничиваясь представленным ниже перечнем:
- выполнять плановые и неплановые работы по ТО ВС
- устранять отказы и неисправности ВС
- выполнять работы по доработкам и модификациям ВС
- выполнять работы по применимым директивам летной годности ВС, затребованными к выполнению

2. ӘК ұшу қауіпсіздігі және авиациялық қауіпсіздік үшін тәуекелдер мен қауіптерді төмендету бойынша шаралар қабылдау
3. Өз құзыретінің шегінде тәуекелдер мен қауіптерді азайту үшін алдын алу шараларын анықтау және жүзеге асыру ұшу қауіпсіздігі мен авиациялық қауіпсіздікті қолайлы деңгейге дейін
Білімдер:
1. Тәуекелдер мен қауіптер туралы ақпараттандыру жөніндегі ұйымда қабылданған жүйенің
2. ӘК-ге және/немесе авиакомпанияға ұшу қауіпсіздігі мен авиациялық қауіпсіздікке төнетін қатерлер (қауіптер) туралы хабарлау бойынша техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру рәсімдері
3. Ұшу қауіпсіздігі мен авиациялық қауіпсіздік үшін тәуекелдер мен қауіптер туындаған кездегі өз іс-әрекеттері
3. ӘК және/немесе авиакомпанияға ТҚК жөніндегі ұйымда қолайлы ұшу қауіпсіздігі мен авиациялық қауіпсіздік деңгейін айқындау
4. Ұшу қауіпсіздігі мен авиациялық қауіпсіздік үшін тәуекелдер мен қауіптерді азайтудың жолдары мен жолдары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 3:
Өз өкілеттіктері шегінде әуе кемелерін пайдалануды тоқтата тұру
Машықтар:
1. ӘК ұшу қауіпсіздігі және авиациялық қауіпсіздік үшін тәуекелдер мен қауіптерді айқындау
2. Өз өкілеттіктері шеңберінде ӘК ұшу қауіпсіздігіне және авиациялық қауіпсіздікке қауіп төнген жағдайда ӘК пайдалануды тоқтата тұру
3. Өкілеттіктері болмаған жағдайда, кейіннен олардың алдын алу шараларын қабылдау мақсатында ұшу қауіпсіздігіне және авиациялық қауіпсіздікке төнетін қатер туралы тікелей басшыны хабардар ету
Білімдер:
1. ӘК ұшу қауіпсіздігі және авиациялық қауіпсіздік үшін тәуекелдер мен қауіптер
2. Маманға жеке-жеке берілген компанияның сертификаттау рұқсаты шегінде оның өкілеттіктері
3. Маман келесі жағдайларда қабылдауы керек әрекеттер өз лауазымдық міндеттерін орындау кезінде ұшу қауіпсіздігі мен авиациялық қауіпсіздік үшін тәуекелдер мен қауіптерді анықтау
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 3:
Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетуді орындау процесін қамтамасыз ету және оның орындалуын бақылау
Дағды 1:
Әуе кемелерінің ұшуға жарамдылығын қолдау
Машықтар:
1. Төменде келтірілген тізімді қоса алғанда, бірақ онымен шектелмей, бригадалардан, топтардан және / немесе жеке орындаушылардан тұратын әуе кемесінің желілік және / немесе базалық техникалық қызмет көрсету бөлімшелеріндегі ауысым шешетін міндеттер шеңберінде әуе кемесінің ұшуға жарамдылығын сақтау:
- ӘК ТҚК бойынша жоспарлы және жоспардан тыс жұмыстарды орындау
- ӘК істен шығулары мен ақаулықтарын жоюға
- ӘК жетілдіру және модификациялау бойынша жұмыстарды орындау
- орындауға талап етілген ӘК ұшуға жарамдылығының қолданылатын директивалары бойынша жұмыстарды орындауға

2. Добиваться выполнения поставленных перед персоналом группы задач в соответствии с требованиями по поддержанию летной годности ВС и применимыми техническими данными
3. Соблюдать технологическую, производственную и трудовую дисциплину, правила и нормы охраны труда и требовать их соблюдение от персонала группы
Знания:
1. Задач по поддержанию летной годности ВС и задач, в которых задействован персонал по ТО ВС с целью поддержания летной годности ВС
2. Способов и методов выполнения задач, в которых задействован персонал по ТО ВС
3. Процедуры оформления производственной и технической документации при выполнении задач персоналом по ТО ВС
4. Трудового законодательства, в части, касающегося инженера и персонала группы
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Выполнение задач по техническому обслуживанию воздушных судов в составе группы или индивидуально
Умения:
Умения:
1. Выполнять задачи по ТО ВС для комплексных ВС и коммерческих ВС по действующему свидетельству специалиста по ТО ВС (AML):
1) в линейном (оперативном) ТО ВС с полномочиями сертифицирующего персонала по ТО ВС по персональному сертификационному разрешению компании (ССА) в категории В1 и соответствующих подкатегориях, выданного специалисту организацией по ТО ВС или авиакомпанией, и/или
2) в базовом (периодическом) ТО ВС с полномочиями поддерживающего персонала по ТО ВС по персональному сертификационному разрешению компании (ССА) категории В1 и соответствующих подкатегорий и выданного специалисту организацией по ТО ВС или авиакомпанией, и/или
3) в базовом (периодическом) ТО ВС с полномочиями сертифицирующего персонала по ТО ВС по персональному сертификационному разрешению компании (ССА) категории С для комплексных и коммерческих ВС, выданного специалисту организацией по ТО ВС или авиакомпанией
2. Выполнять задачи по ТО ВС не комплексных и не коммерческих ВС по действующему свидетельству по ТО ВС (АМL):
1) в базовом (периодическом) ТО ВС с полномочиями сертифицирующего персонала по персональному сертификационному разрешению компании (ССА) категории С для не комплексных, выданного специалисту организацией по ТО ВС или авиакомпанией
3. Разделять производственные задачи, требуемые к выполнению группой между ее персоналом в соответствии с их полномочиями и квалификацией
Знания:

2. Әуе кемесінің ұшуға жарамдылығын қамтамасыз ету талаптарына және қолданылатын техникалық мәліметтерге сәйкес топ персоналының алдына қойылған міндеттерді орындауға қол жеткізу
3. Технологиялық, өндірістік және еңбек тәртібін, еңбекті қорғау ережелері мен нормаларын сақтау және топ қызметкерлерінен олардың сақталуын талап ету
Білімдер:
1. ӘК ұшуға жарамдылығын қамтамасыз ету жөніндегі міндеттер және ӘК ұшуға жарамдылығын қамтамасыз ету мақсатында ӘК техникалық қызмет көрсету персоналы тартылған міндеттер
2. ӘК ТҚК бойынша персонал жұмылдырылған міндеттерді орындаудың тәсілдері мен әдістері
3. ӘК ТҚК бойынша персоналдың міндеттерін орындау кезінде өндірістік және техникалық құжаттаманы ресімдеу рәсімдері
4. Топтың инженері мен персоналына қатысты бөлігінде еңбек заңнамасы
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Топтың құрамында немесе жеке әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету бойынша міндеттерді орындау
Машықтар:
1. ӘК ТҚК жөніндегі маманның қолданыстағы куәлігі бойынша кешенді ӘК және коммерциялық ӘК үшін ӘК ТҚК жөніндегі міндеттерді орындау (AML):
1) В1 санатындағы компанияның (ССА) дербес сертификаттау рұқсаты бойынша ӘК техникалық қызмет көрсету жөніндегі сертификаттау персоналының өкілеттіктері бар желілік (операциялық) ӘК техникалық қызмет көрсету ұйымында немесе әуе компаниясында маманға берілген тиісті ішкі санаттар және/немесе
2) компанияның (ССА) В1 санатындағы және тиісті ішкі санаттардағы жеке сертификаттау рұқсаты бойынша ӘК техникалық қызмет көрсету персоналын қолдау өкілеттігі бар және ӘК техникалық қызмет көрсету ұйымының маманына берілген негізгі (мерзімді) ӘК техникалық қызмет көрсетуде немесе авиакомпания, және/немесе
3) ӘК техникалық қызмет көрсету жөніндегі маманға немесе авиакомпанияға берілген кешенді және коммерциялық ӘК үшін компанияның (ССА) С санатындағы жеке сертификаттау рұқсаты бойынша ӘК техникалық қызмет көрсету жөніндегі сертификаттау персоналының өкілеттіктері бар негізгі (мерзімді) ӘК техникалық қызмет көрсету жөніндегі ұйымда
2. ӘК ТҚК бойынша қолданыстағы куәлік бойынша кешенді емес және коммерциялық емес ӘК ТҚК бойынша міндеттерді орындау (АМL):
1) негізгі (мерзімді) ӘК техникалық қызмет көрсетуде компанияның (ССА) жеке сертификаттау рұқсаты бойынша сертификаттау персоналының өкілеттіктері бар кешенді емес, ӘК техникалық қызмет көрсету ұйымы немесе авиакомпания маманға берген С санаты
3. Топтың орындауы талап етілетін өндірістік міндеттерді оның персоналы арасында олардың өкілеттіктері мен біліктіліктеріне сәйкес бөлу
Білімдер:

1. Процедур организации по выполнению технического обслуживания воздушных судов
2. Полномочий сертифицирующего, поддерживающего и не сертифицирующего персонала, их прав и обязанностей
3. Иностранного языка в объеме, достаточном для общения, переписки, понимания авиационной технической документации в пределах задач, решаемых организацией по ТО ВС и специалистом
4. Технических характеристик, конструктивных особенностей и эксплуатационных данных оборудования и инструмента, применяемого в процессе ТО ВС
5. Областей, требующих специальных акцентов или нововведений
6. Действий по безопасности и применению предупреждений по безопасности и предотвращению опасных ситуаций
7. Должностных инструкций инженера и персонала группы
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 3:
Планирование и обсуждение задач подразделения по техническому обслуживанию воздушных судов
Умения:
1. Участвовать в оперативных совещаниях подразделения линейного (оперативного) и / или базового (периодического) ТО ВС с целью эффективного решения возникающих вопросов, влияющих на текущую эксплуатацию ВС
2. Корректно ставить задачи перед персоналом группы и в требуемом объеме
3. Разбирать и учитывать возможные ситуации, влияющие на ход выполнения поставленных задач
Знания:
1. Путей и способов решения текущих производственных задач
2. Работ, которые не были окончены предыдущей сменой
3. Процедур по взаимодействию между сменами и завершению неоконченных работ
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 4:
Контроль работ, выполняемых во вверенной группе, контроль над сертификацией этих работ
Умения:
1. Контролировать работы, выполняемые во вверенной группе в объеме требований применимых технических данных
2. Контролировать сертификацию работ на ВС в соответствии с процедурой организации по ТО ВС и /или организации по управлению поддержанием летной годности ВС (САМО) и в соответствии с полномочиями сертифицирующего персонала
3. Корректно оформлять производственную техническую документацию
Знания:
1. Содержания производственно- технической документации по задачам, выполняемым персоналом группы
2. Процедуры организации по ТО ВС и / или организации по управлению поддержанием летной годности ВС (САМО) по сертификации выполненных работ на ВС
3. Состава производственно-технической документации, подлежащей оформлению персоналом группы
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 5:
Контроль соблюдения графика работ
Умения:
1. Контролировать соблюдение графика работ, расстановки персонала по участкам работ в соответствии со штатным расписанием, выполнение запланированных объемов работ и получения конечного результата.
2. Определять приоритеты работы группы при планировании ТО ВС и в процессе выполнения сменного производственного задания
3. Соблюдать технологическую, производственную и трудовую дисциплину, правила и нормы охраны труда и требовать их соблюдение от персонала группы
Знания:
1. Очередности работ, принимая к вниманию влияние человеческого фактора на их результаты
2. Производственного задания на смену
3. Должностных инструкций инженера и специалистов его группы

1. Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыруды ұйымдастырудың рәсімдері
2. Куәландырушы, қолдаушы және куәландырмайтын персоналдың өкілеттіктері, олардың құқықтары мен міндеттері
3. ӘК ТҚК жөніндегі ұйым мен маман шешетін міндеттер шегінде авиациялық техникалық құжаттаманы қарым-қатынас жасау, хат алмасу, түсіну үшін жеткілікті көлемде шет тілінен
4. ӘК ТҚК процесінде қолданылатын жабдықтар мен құрал-саймандардың техникалық сипаттамаларын, конструктивтік ерекшеліктерін және пайдалану деректерін
5. Арнайы екпіндерді немесе жаңалықтарды қажет ететін салалар
6. Қауіпсіздік жөніндегі іс-қимылдар және қауіпсіздік жөніндегі ескертулерді қолдану және қауіпті жағдайлардың алдын алу
7. Инженер мен топ персоналының лауазымдық нұсқаулықтары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 3:
Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету бөлімшесінің міндеттерін жоспарлау және талқылау
Машықтар:
1. ӘК ағымдағы пайдаланылуына әсер ететін туындайтын мәселелерді тиімді шешу мақсатында ӘК желілік (жедел) және/немесе базалық (мерзімдік) ТҚК бөлімшесінің жедел кеңестеріне қатысу.
2. Топ қызметкерлерінің алдына және қажетті көлемде міндеттерді дұрыс қою
3. Қойылған міндеттерді орындау барысына әсер ететін ықтимал жағдайларды талдау және ескеру
Білімдер:
1. Ағымдағы өндірістік міндеттерді шешу жолдары мен тәсілдері
2. Алдыңғы ауысыммен аяқталмаған жұмыстар
3. Ауысымдар арасындағы өзара іс-қимыл және аяқталмаған жұмыстарды аяқтау рәсімдері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 4:
Сеніп тапсырылған топта орындалатын жұмыстарды бақылау, осы жұмыстарды сертификаттауды бақылау
Машықтар:
1. Сеніп тапсырылған топта орындалатын жұмыстарды қолданыстағы техникалық деректерге қойылатын талаптар көлемінде бақылау
2. Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету ұйымының және / немесе әуе кемесінің (САМО) ұшуға жарамдылығын қамтамасыз етуді басқару ұйымының процедурасына сәйкес және сертификаттаушы персоналдың өкілеттіктеріне сәйкес әуе кемелеріндегі жұмыстарды сертификаттауды бақылау
3. Өндірістік техникалық құжаттаманы дұрыс рәсімдеу
Білімдер:
1. Топ персоналы орындайтын міндеттер бойынша өндірістік-техникалық құжаттаманың мазмұны
2. ӘК ТҚК жөніндегі ұйымның және/немесе ӘК-де орындалған жұмыстарды сертификаттау жөніндегі ӘК-нің (САМО) ұшуға жарамдылығын қамтамасыз етуді басқару жөніндегі ұйымның рәсімдері
3. Топ персоналының ресімдеуіне жататын өндірістік-техникалық құжаттаманың құрамы
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 5:
Жұмыс кестесінің сақталуын бақылау
Машықтар:
1. Жұмыс кестесінің сақталуын, персоналдың штаттық кестеге сәйкес жұмыс учаскелеріне орналастырылуын, жоспарланған жұмыс көлемінің орындалуын және түпкілікті нәтиженің алынуын бақылау.
2. ӘК ТҚК жоспарлау кезінде және ауысымдық өндірістік тапсырманы орындау барысында топ жұмысының басымдықтарын анықтау
3. Технологиялық, өндірістік және еңбек тәртібін, еңбекті қорғау ережелері мен нормаларын сақтау және топ қызметкерлерінен олардың сақталуын талап ету
Білімдер:
1. Жұмыстардың кезектілігі, олардың нәтижелеріне адами фактордың ықпалын назарға ала отырып
2. Ауысымға өндірістік тапсырмалар
3. Инженердің және оның тобы мамандарының лауазымдық нұсқаулықтары

4. Правил и норм охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной защиты в РК
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 6:
Контроль соблюдения технологии выполняемых работ и незавершенных в группе работ
Умения:
1. Контролировать соблюдение технологии выполняемых работ, полноты и качества выполнения ТО ВС специалистами группы, соблюдение правил приема-передачи неоконченных работ между сменами
2. Завершать процедуру передачи неоконченных работ в полном объеме и в соответствии с процедурой организации по ТО ВС
3. Соблюдать технологическую, производственную и трудовую дисциплину, правила и нормы охраны труда и требовать их соблюдение от персонала группы
Знания:
1. Технологии выполняемых работ
2. Процедуры организации по ТО ВС по передаче незавершенных работ
3. Основных технологических процессов, методов ремонтов и технологии ремонтных и регламентных работ
4. Правил внутреннего распорядка в организации по ТО ВС и/или авиакомпании
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 7:
Использование инженером и специалистами группы оборудования, инструментов и материалов
Умения:
1. Применять оборудование, инструмент и материалы, одобренные производителем ВС
2. Контролировать использование специалистами группы оборудования, инструмента и материалов
3. Контролировать изъятие неисправного оборудования и инструмента и непригодных материалов из производственного процесса
Знания:
1. Перечня оборудования, инструмента и материалов, требуемого для выполнения работ на ВС
2. Применимых технических данных, определяющих применение оборудования, инструмента и материалов при ТО ВС
3. Процедур организации по ТО ВС по применению исправных оборудования и инструмента и своевременному изъятию неисправных и непригодных из производственного процесса.
4. Процедур организации по ТО ВС по недопущению к установке и применению на ВС материалов, оборудования инструмента, а также компонентов ВС, которые не одобрены производителям ВС и не включены в перечень технических данных, применимых к ВС и его компонентам
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 8:
Оценка качества работы специалистов
Умения:
1. Оценивать качество работы персонала группы, рационального использования его рабочего времени.
2. Определять индивидуальные возможности каждого специалиста группы и ставить перед ними задачи, соответствующей его опыту и квалификации.
2. Предоставлять объективную и всестороннюю оценку качеству выполненных работ каждым специалистом группы
Знания:
1. Полномочий персонала группы и способностей ее индивидуумов
2. Квалификации персонала группы
3. Содержания задач, которые персонал группы выполняет
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 9:
Предотвращение брака и ошибок в работе персонала
Умения:
1. Проводить всесторонний анализ брака и ошибок в работе персонала группы и определять эффективные меры по их предупреждению
2. Определять первопричину брака и ошибок работе персонала группы
3. Разрабатывать меры по предотвращению и повторению брака и ошибок в работе персонала группы
Знания:
1. Содержания производственно- технической документации по задачам, выполняемым персоналом группы
2. Путей и способов предотвращения и повторения брака и ошибок в работе персонала группы
3. Процедуры организации по ТО ВС и / или организации по управлению поддержанием летной годности ВС (САМО) по сертификации выполненных работ по ТО ВС

4. ҚР-ндағы еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өрттен қорғау ережелері мен нормалары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 6:
Орындалатын және топтағы аяқталмаған жұмыстар технологиясының сақталуын бақылау
Машықтар:
1. Орындалатын жұмыстардың технологиясының сақталуын, топ мамандарының ӘК техникалық қызмет көрсетуінің толықтығы мен сапасын, ауысымдар арасында аяқталмаған жұмыстарды қабылдау-тапсыру ережелерінің сақталуын бақылау
2. Аяқталмаған жұмыстарды тапсыру рәсімін толық көлемде және әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру рәсіміне сәйкес аяқтау
3. Технологиялық, өндірістік және еңбек тәртібін, еңбекті қорғау ережелері мен нормаларын сақтау және топ қызметкерлерінен олардың сақталуын талап ету
Білімдер:
1. Орындалатын жұмыстардың технологиялары
2.Аяқталмаған жұмыстарды тапсыру бойынша ӘК ТҚК ұйымдастыру рәсімдері
3. Негізгі технологиялық процестерді, жөндеу әдістерін және жөндеу және реттеу жұмыстарының технологиясын
4. ӘК және/немесе авиакомпанияларға техникалық қызмет көрсету жөніндегі ұйымдағы ішкі тәртіп ережелері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 7:
Инженердің және мамандар тобының жабдықтарды, құрал-саймандарды және материалдарды пайдалануы
Машықтар:
1. ӘК өндірушісі мақұлдаған жабдықты, құрал-сайманды және материалдарды қолдану
2. Топ мамандарының құрал-жабдықтарды, құрал-саймандарды және материалдарды пайдалануын қадағалау
3. Ақаулы жабдықтар мен құрал-саймандарды және жарамсыз материалдарды өндіріс процесінен шығаруды бақылау
Білімдер:
1. ӘК-де жұмыстарды орындау үшін талап етілетін жабдықтардың, құрал-саймандардың және материалдардың тізбесі
2. ӘК ТҚК кезінде жабдықтарды, құрал-саймандарды және материалдарды қолдануды айқындайтын қолданылатын техникалық деректердің
3. Ақаусыздарды қолдану бойынша ӘК ТҚК бойынша ұйымдастыру рәсімдері жабдықтар мен құрал-саймандарды және ақаулы және жарамсыз құралдарды өндіріс процесінен уақтылы алып тастау.
4. Материалдарды, құрал-саймандарды, сондай-ақ ӘК өндірушілері мақұлдамаған және ӘК-ге және оның компоненттеріне қолданылатын техникалық деректер тізбесіне енгізілмеген ӘК-нің компоненттерін ӘК-ге орнатуға және қолдануға жол бермеу үшін ӘК-ге техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру рәсімдері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 8:
Мамандардың жұмыс сапасын бағалау
Машықтар:
1. Топ қызметкерлерінің жұмыс сапасын, олардың жұмыс уақытын тиімді пайдалануын бағалау.
2. Топтың әрбір маманының жеке мүмкіндіктерін анықтау және олардың алдына оның тәжірибесі мен біліктілігіне сәйкес міндеттер қою.
3. Топтың әрбір маманы орындаған жұмыстардың сапасына объективті және жан-жақты баға беру
Білімдер:
1. Топ персоналының өкілеттіктері және оның жеке тұлғаларының қабілеттері
2. Топ персоналының біліктілігі
3. Топ персоналы орындайтын міндеттердің мазмұны
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 9:
Персоналдың жұмысындағы ақаулар мен қателіктердің алдын алу
Машықтар:
1. Топ персоналының жұмысындағы ақаулар мен қателіктерге жан-жақты талдау жүргізу және олардың алдын алудың тиімді шараларын анықтау
2. Ақаулықтың түпкі себебін және топ қызметкерлерінің жұмысындағы қателіктерді анықтау
3. Топ персоналының жұмысындағы ақаулар мен қателіктердің алдын алу және олардың қайталануын болдырмау шараларын әзірлеу
Білімдер:
1. Топ персоналы орындайтын міндеттер бойынша өндірістік-техникалық құжаттаманың мазмұны
2. Топ қызметкерлерінің жұмысындағы ақаулар мен қателіктердің алдын-алу және олардың қайталануының жолдары мен тәсілдері
3. ӘК ТҚК жөніндегі ұйымның және/немесе ӘК ТҚК бойынша орындалған жұмыстарды сертификаттау жөніндегі ӘК-нің (САМО) ұшуға жарамдылығын қамтамасыз етуді басқару жөніндегі ұйымның рәсімдері

4. Состава отчетной производственно- технической документации, подлежащей оформлению персоналом группы
5. Полномочий персонала группы и должностных обязанностей персонала группы
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 10:
Контроль состояние обслуживаемых воздушных судов
Умения:
1. Контролировать состояние обслуживаемых ВС, своевременно принять меры к выполнению работ на ВС в рамках задач, решаемых группой
2. Принимать меры к изменению статуса состояния парка ВС
3. Обеспечивать соблюдение графика отхода на техническое обслуживание ВС
Знания:
1.Текущего состояния парка ВС
2. Графика отхода ВС на запланированное техническое обслуживание на текущую смену
3. Процедуры организации по ТО ВС на случай возникновения ситуаций, когда график возвращения ВС в состояние летной годности после его технического обслуживания, не может быть соблюден
4. Действий инженера и персонала его группы в ситуациях, когда возврат ВС в состояние летной годности может быть затруднен или нарушен
5. Мероприятий по возврату ВС в состояние летной годности после предпринятых на ВС действий
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 11:
Контроль статуса дефектов на воздушных судов, отложенных по перечню минимального оборудования, разрешенного к вылету воздушного судна
Умения:
1. Контролировать дефекты, отложенные по по перечню минимального оборудования, разрешенного к вылету воздушного судна (MEL) ВС и пассажирскому салону ВС, при необходимости, принимать своевременные меры по устранению замечаний, указанных в бортовых журналах ВС (TLB / CLB) как самим инженером, так и специалистами его группы
2.Принимать меры к закрытию / продлению отложенных дефектов по ВС и пассажирскому салону ВС
3. Корректно оформлять производственную техническую документацию при применении пункта MEL на ВС
Знания:
1. Процедуры организации по ТО ВС и/или организации по управлению летной годностью ВС (САМО) по открытию / закрытию / продлению отложенных дефектов по MEL ВС и пассажирскому салону ВС
2. Перечня применимых технических данных, которые связаны с открытием / закрытием / продлением отложенных дефектов по MEL ВС и пассажирском салоне ВС
3. Определяющей роли командира воздушного судна при прочтении и трактовке пункта MEL
4. Полномочий сертифицирующего персонала и экипажа ВС при применении пунктов MEL и ограничений, которые могут накладываться на ВС и его системы
5. Отличий Master MEL от MEL, процедур авиакомпании по применению на ВС Master MEL
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 12:
Взаимодействие с экипажем воздушного судна и анализ записей технических бортовых журналов воздушного судна
Умения:
1. Эффективно и корректно взаимодействовать с полетным и кабинным экипажем до и после полета ВС в вопросах, требующих коммуникации
2. При необходимости и в соответствии со своими полномочиями, выполнять записи в технические бортовые журналы ВС (TLB) / (CLB) корректно
3. Корректно и в полном объеме определять необходимые действия по записям в технических бортовых журналах, требующих реакции на такие записи со стороны персонала
Знания:
1. Процедуры организации по ТО ВС и/или организации по управлению летной годностью ВС (САМО) по ведению технических бортовых журналов ВС (TLB) / (CLB)
2. Перечня персонала, разрешенного организацией по ТО ВС и/или авиакомпанией к внесению записей в TLB / CLB
3. Политики авиакомпании и процедуры по обеспечению взаимодействия между членами полетного и кабинного экипажа ВС и наземным персоналом
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 13:
Применение при техническом обслуживании воздушных судов горюче-смазочных материалов, специальных жидкостей и газов
Умения:
1. Применять при ТО ВС горюче-смазочные материалы, специальные жидкости и газы в соответствии с требованиями технической документации и контролировать их применение персоналом группы
2. Выполнять требования применимых технических данных по использованию горюче-смазочных материалов, специальных жидкостей и газов в производственном процессе
3. Соблюдать меры безопасности, предупреждения и предосторожности на практике при их применении

4. Топ персоналының ресімдеуіне жататын есептік өндірістік-техникалық құжаттаманың құрамы
5. Топ персоналының өкілеттіктері және топ персоналының лауазымдық міндеттері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 10:
Қызмет көрсетілетін әуе кемелерінің жағдайын бақылау
Машықтар:
1. Қызмет көрсетілетін ӘК жай-күйін бақылау, топ шешетін міндеттер шеңберінде ӘК-дегі жұмыстарды орындауға уақтылы шаралар қабылдау
2. ӘК паркі жай-күйінің мәртебесін өзгертуге шаралар қабылдау
3. ӘК техникалық қызмет көрсетуге кету кестесінің сақталуын қамтамасыз ету
Білімдер:
1. ӘК паркінің ағымдағы жай-күйі
2. Ағымдағы ауысымға жоспарланған техникалық қызмет көрсетуге ӘК-нің кету кестесі
3. ӘК техникалық қызмет көрсетуден кейін оның ұшуға жарамдылық жай-күйіне оралу кестесі сақталмайтын жағдайлар туындаған жағдайда ӘК ТҚК бойынша ұйымдастыру рәсімдері
4. Инженердің және оның тобы персоналының ӘК-ні ұшуға жарамдылық жағдайына қайтару қиындауы немесе бұзылуы мүмкін жағдайлардағы іс-қимылдары
5. ӘК-де қолданылған іс-қимылдардан кейін ӘК-ні ұшуға жарамдылық жағдайына қайтару жөніндегі іс-шаралар
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 11:
Әуе кемесінің ұшып шығуына рұқсат етілген ең аз жабдық тізбесі бойынша кейінге қалдырылған әуе кемелеріндегі ақаулардың жай-күйін бақылау
Машықтар:
1. Кейінге қалдырылған ақауларды бақылау әуе кемесінің ұшуына рұқсат етілген минималды жабдықтар тізіміне сәйкес (MEL) әуе кемесі мен әуе кемесінің жолаушылар салоны, қажет болған жағдайда әуе кемесінің журналдарында көрсетілген ескертулерді жою бойынша уақтылы шаралар қабылдау (TLB / CLB) инженердің өзі де, оның тобының мамандары да
2.ӘК және ӘК жолаушылар салоны бойынша кейінге қалдырылған ақауларды жабу / ұзарту шараларын қабылдау
3. ӘК-де MEL тармағын қолдану кезінде өндірістік техникалық құжаттаманы дұрыс ресімдеу
Білімдер:
1. ӘК ТҚК жөніндегі ұйымның және/немесе ӘК ұшу жарамдылығын басқару жөніндегі ұйымның (САМО) ӘК MEL және ӘК жолаушылар салоны бойынша кейінге қалдырылған ақауларды ашу /жабу / ұзарту жөніндегі рәсімдері
2. ӘК MEL және ӘК жолаушылар салоны бойынша кейінге қалдырылған ақауларды ашуға / жабуға /ұзартуға байланысты қолданылатын техникалық деректердің тізбесі
3. Әуе кемесі командирінің MEL тармағын оқудағы және түсіндірудегі айқындаушы рөлі
4. MEL тармақтарын және ӘК мен оның жүйелеріне қойылуы мүмкін шектеулерді қолдану кезінде ӘК сертификаттаушы персоналының және экипажының өкілеттіктері
5. Master MEL мен MEL арасындағы айырмашылықтар, әуе компаниясының ӘК-де қолдану процедуралары Master MEL
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 12:
Әуе кемесінің экипажымен өзара әрекеттесу және әуе кемесінің техникалық борттық журналдарының жазбаларын талдау
Машықтар:
1. Коммуникацияны талап ететін мәселелерде ӘК ұшуына дейін және одан кейін ұшу және кабина экипажымен тиімді және дұрыс өзара іс-қимыл жасау.
2. Қажет болған жағдайда және өз өкілеттіктеріне сәйкес ӘК (TLB) / (CLB) техникалық борттық журналдарына жазбаларды дұрыс орындау
3. Қажетті әрекеттерді дұрыс және толық көлемде анықтау персоналдың мұндай жазбаларға реакциясын талап ететін техникалық журналдардағы жазбалар туралы
Білімдер:
1. ӘК ТҚК жөніндегі ұйымның және/немесе ӘК техникалық борттық журналдарын (TLB)/(CLB) жүргізу бойынша ӘК ұшу жарамдылығын басқару жөніндегі ұйымның (САМО) рәсімдері.
2. ӘК ТҚК жөніндегі ұйым және/немесе авиакомпания TLB/CLB-ге жазбалар енгізуге рұқсат берген персоналдың тізбесі
3. Авиакомпанияның саясаты және ӘК ұшу және кабиналық экипаж мүшелері мен жердегі персонал арасындағы өзара іс-қимылды қамтамасыз ету рәсімдері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 13:
Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету кезінде жанар-жағармай материалдарын, арнайы сұйықтықтар мен газдарды қолдану
Машықтар:
1. ӘК-ге техникалық қызмет көрсету кезінде техникалық құжаттаманың талаптарына сәйкес жанар-жағармай материалдарын, арнайы сұйықтықтар мен газдарды қолдану және топ персоналының олардың қолданылуын бақылау
2. Өндіріс процесінде жанар-жағармай материалдарын, арнайы сұйықтықтар мен газдарды пайдалану бойынша қолданылатын техникалық мәліметтердің талаптарын орындау
3. Қауіпсіздік шараларын, ескертулерді және сақтық шараларын қолдану кезінде оларды іс жүзінде сақтау

4. Обеспечить контроль над их применением персоналом группы
Знания:
1. Марок горюче-смазочных материалов, специальных жидкостей и газов, применимых при ТО ВС
2. Требований применимых технических данных по использованию горюче-смазочных материалов, специальных жидкостей и газов в производственном процессе
3. Мер безопасности, содержание предупреждений и предосторожностей при их применении на практике
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 14:
Использование специальных жидкостей, клеев, красок, композитных материалов и их компонентов
Умения:
1. Использовать по назначению с соблюдением необходимых мер предосторожности и безопасности специальных жидкостей, клеев, красок, композитных материалов и их компонентов
2. Применять специальные жидкости, клеи, краски, композитные материалы и их компоненты корректно в соответствии с требованиями технической документации
3. Соблюдать меры безопасности, предупреждения и предосторожности на практике при их применении
4. Обеспечить контроль над их применением персоналом группы
Знания:
1. Классификации и технологии применения специальных жидкостей, клеев, красок, композитных материалов и их компонентов
2. Требований применимых технических данных для специальных жидкостей, клеев, красок, композитных материалов и их компонентов, используемых в производственном процессе
3. Мер безопасности, содержание предупреждений и предосторожностей при их применении на практике
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 15:
Проверка взаимозаменяемости компонентов перед установкой на воздушное судно
Умения:
1. Проверять соответствие компонентов применимым стандартам и директивам летной годности, включая проверку соответствия номера части и серии перед установкой компонента на ВС
2. Понимать содержание директив летной годности (AD) и сервисных бюллетеней (SB), применимых к компоненту ВС, подлежащего замене
3. Анализировать применимые технические данные по компонентам ВС согласно технической документации производителя (Иллюстрированный каталог запасных частей (IPC), Руководство по техническому обслуживанию ВС (АММ) и другая применимая документации ВС и его компонентов)
Знания:
1. Стандартов взаимозаменяемости компонентов согласно технической документации производителя (IPC, АММ и другая применимая техническая документация ВС и его компонентов)
2. Применимой технической документации (SB, AD, сертификационные требования) при замене компонентов на ВС
3. Процедур организации и по ТО ВС по проверке требований производителя ВС и компонентов по взаимозаменяемости компонентов
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 16:
Контроль поиска и устранения неисправностей на воздушном судне
Умения:
1. Контролировать поиск и устранение неисправностей ВС
2. Контролировать составление программы для устранения неисправностей на ВС персоналом группы
2. Выполнять поиск и устранение неисправностей на ВС в соответствии с рекомендациями производителя ВС
3. Корректно оформлять производственную техническую документацию по результатам устранения отказов и неисправностей на ВС
Знания:
1. Технологии выполнения поиска и устранения неисправностей на ВС
2. Должностных обязанностей инженера и персонала группы
3. Процедуры организации по ТО ВС по передаче неоконченных работ на ВС

4. Топ қызметкерлерінің оларды қолдануына бақылауды қамтамасыз ету
Білімдер:
1. ӘК ТҚК кезінде қолданылатын жанар-жағармай материалдарының, арнайы сұйықтықтар мен газдардың маркалары
2. Өндіріс процесінде жанар-жағармай материалдарын, арнайы сұйықтықтарды және газдарды пайдалану бойынша қолданылатын техникалық деректерге қойылатын талаптар
3. Қауіпсіздік шараларын, оларды іс жүзінде қолдану кезіндегі ескертулер мен сақтық шараларының мазмұнын
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 14:
Арнайы сұйықтықтарды, желімдерді, бояуларды, композиттік материалдарды және олардың компоненттерін пайдалану
Машықтар:
1. Арнайы сұйықтықтарды, желімдерді, бояуларды, композиттік материалдарды және олардың құрамдас бөліктерін қажетті сақтық шаралары мен қауіпсіздік шараларын сақтай отырып, мақсатына сай пайдалану
2. Арнайы сұйықтықтарды, желімдерді, бояуларды, композиттік материалдарды және олардың компоненттерін техникалық құжаттаманың талаптарына сәйкес дұрыс қолдану
3. Қауіпсіздік шараларын, ескертулерді және сақтық шараларын қолдану кезінде оларды іс жүзінде сақтау
4. Топ қызметкерлерінің оларды қолдануына бақылауды қамтамасыз ету
Білімдер:
1. Арнайы сұйықтықтардың, желімдердің, бояулардың, композиттік материалдардың және олардың компоненттерінің классификациялары мен қолдану технологиялары
2. Өндіріс процесінде қолданылатын арнайы сұйықтықтарға, желімдерге, бояуларға, композиттік материалдарға және олардың құрамдас бөліктеріне қолданылатын техникалық деректерге қойылатын талаптар
3. Қауіпсіздік шараларын, оларды іс жүзінде қолдану кезіндегі ескертулер мен сақтық шараларының мазмұнын
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 15:
Әуе кемесіне орнату алдында компоненттердің өзара алмасуын тексеру
Машықтар:
1. Компоненттерді ӘК-ге орнатпас бұрын бөлшектердің нөмірі мен сериясының сәйкестігін тексеруді қоса алғанда, компоненттердің қолданыстағы стандарттар мен ұшуға жарамдылық нұсқауларына сәйкестігін тексеру
2. Ауыстырылатын ұшақтың құрамдас бөлігіне қолданылатын ұшуға жарамдылық директиваларының (AD) және қызмет көрсету бюллетендерінің (SB) мазмұнын түсіну
3. Өндірушінің техникалық құжаттамасына сәйкес ӘК компоненттері бойынша қолданылатын техникалық деректерді талдау (Қосалқы бөлшектердің иллюстрацияланған каталогы (IPC), ӘК техникалық қызмет көрсету жөніндегі нұсқаулық (AMM) және ӘК мен оның компоненттерінің басқа да қолданылатын құжаттамалары)
Білімдер:
1. Өндірушінің техникалық құжаттамасына (IPC, АММ және ӘК және оның компоненттерінің басқа да қолданылатын техникалық құжаттамасы) сәйкес компоненттердің өзара алмасу стандарттары
2. Қолданылатын техникалық құжаттаманың (SB, AD, сертификаттау талаптары) компоненттерін ӘК-ге ауыстыру кезінде
3. ӘК өндірушісінің және компоненттердің компоненттердің өзара алмастырғыштығына қойылатын талаптарын тексеру бойынша ӘК ұйымдастыру және техникалық қызмет көрсету рәсімдері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 16:
Әуе кемесіндегі ақаулықтарды жоюды және жоюды бақылау
Машықтар:
1. ӘК ақаулықтарын жоюды және жоюды бақылау
2. Топ персоналының ӘК ақауларын жою бағдарламасын құрастыруын бақылау
2. ӘК өндірушісінің ұсыныстарына сәйкес ӘК ақаулықтарын жоюды және жоюды орындау
3. ӘК-дегі істен шығулар мен ақауларды жою нәтижелері бойынша өндірістік техникалық құжаттаманы дұрыс ресімдеу
Білімдер:
1. ӘК-дегі ақауларды жою және іздестіруді орындау технологиялары
2. Инженер мен топ персоналының лауазымдық міндеттері
3. ӘК аяқталмаған жұмыстарды ӘК тапсыру бойынша ӘК ТҚК ұйымдастыру рәсімдері

4. Перечня критически важных задач, выполнение которых требуют проведения двойных инспекций
5. Процедуры выполнения задач и оформления производственной технической документации при выполнении задач, требующих двойных инспекций
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 17:
Контроль выполнение работ по техническому обслуживанию воздушных судов других авиакомпаний
Умения:
1. Контролировать выполнение работ по ТО ВС других авиакомпаний
2. Контролировать выполнение работ по доработкам и модификациям ВС в переделах ограничений разрешительных сертификатов компании, выданных специалистам группы индивидуально
3. Соблюдать технологическую, производственную и трудовую дисциплину, правила и нормы охраны труда и требовать их соблюдение от персонала группы
Знания:
1. Авиакомпаний, которым организация по ТО ВС оказывает услугу по контракту или договору (третьим лицам), а также объемы работ к выполнению, установленным контрактом или договором
2. Процедуры этих авиакомпаний в объеме работ, выполняемых по контракту
3. Процедур по допуску к техническому и сервисному обслуживанию ВС других авиакомпаний, включая выполнение предполетной инспекции ВС
4. Полномочий и ответственности персонала при выполнении технического обслуживания ВС других авиакомпаний, включая критически важные задачи по установленному авиакомпанией перечню, требующие двойных инспекций
5. Трудового законодательства, в части, касающегося инженера и персонала группы
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 18:
Предупреждение повреждений воздушных судов и наземного оборудования
Умения:
1. Принимать меры по предупреждению повреждений ВС автотранспортом, специальным транспортом и наземным оборудованием инженером и специалистами группы
2. Корректно применять процедуру по извещению авиакомпании о повреждении ВС и наземного оборудования
3. Выполнять требования:
- трудового законодательства
- правил и норм охраны труда в Республике Казахстан
Знания:
1. Мер по предупреждению повреждений ВС автотранспортом, специальным транспортом и наземным оборудованием
2. Процедуры организации по ТО ВС по информированию о наземных событиях
3. Правил и норм охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной защиты в РК
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 19:
Оформление и сдача отчетной технической документации
Умения:
1. Своевременно оформлять и сдавать отчетную техническую документацию по ТО ВС и поддержанию летной годности ВС, подлежащую оформлению и сдаче инженером в установленные правилами РК и процедурами организации по ТО ВС и/или авиакомпании сроки и в установленном порядке
2. Вести другую документацию, связанную с деятельностью группы и ее персоналом, определенную процедурами цеха, организации по ТО ВС и /или авиакомпании.
3. Контролировать своевременное оформление персоналом группы отчетной производственно-технической документации при выполнении задач и по их завершению в установленные правилами РК и процедурами организации по ТО ВС и/или авиакомпании сроки и в установленном порядке
Знания:
1. Состава документации, подлежащей оформлению по результатам выполненных работ на ВС в группе
2. Своих полномочий и полномочий персонала группы при оформлении отчетной производственно-технической документации в процессе выполнения работ в группе
3. Процедур организации по ТО ВС в части оформления и сдачи отчетной документации
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 4:
Сертификация задач, в рамках разрешительного сертификата компании, выданного инженеру индивидуально
Навык 1:
Сертификация выполненных работ по техническому обслуживанию воздушных судов
Умения:
1. Сертифицировать выполненную задачу по ТО ВС, на котором задачи выполнены инженером, либо другим персоналом в пределах полномочий инженера и сертификационного разрешения компании (ССА), выданного инженеру индивидуально
2. Корректно оформить производственную техническую документацию, требующую сертификации
3. Обеспечить возврат ВС в состояние летной годности после выполнения задач технического обслуживания на ВС персоналом в соответствие с установленными стандартами и правилами
Знания:
1. Правил РК по сертификации технического обслуживания на ВС и его компонентов
2. Процедуры организации по ТО ВС по сертификации выполненных работ после технического обслуживания воздушного судна
3. Полномочий и обязанностей инженера

4. Орындалуы қосарланған инспекциялар жүргізуді талап ететін аса маңызды міндеттердің тізбесі
5. Қосарланған тексеруді талап ететін тапсырмаларды орындау кезінде тапсырмаларды орындау және өндірістік техникалық құжаттаманы рәсімдеу рәсімдері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 17:
Басқа авиакомпаниялардың әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету бойынша жұмыстардың орындалуын бақылау
Машықтар:
1. Басқа авиакомпаниялардың әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету бойынша жұмыстардың орындалуын бақылау
2. Компанияның рұқсат беру сертификаттарының шектеулерін қайта бөлуде ӘК-ні жетілдіру және модификациялау бойынша жұмыстардың орындалуын бақылау, топ мамандарына жеке берілген
3. Технологиялық, өндірістік және еңбек тәртібін, еңбекті қорғау ережелері мен нормаларын сақтау және топ қызметкерлерінен олардың сақталуын талап ету
Білімдер:
1. ӘК ТҚК жөніндегі ұйым келісімшарт немесе шарт бойынша (үшінші тұлғаларға) қызмет көрсететін авиакомпаниялар, сондай-ақ келісімшартта немесе шартта белгіленген орындалатын жұмыстардың көлемі
2. Осы авиакомпаниялардың келісім-шарт бойынша орындалатын жұмыс көлеміндегі процедуралары
3. ӘК ұшу алдындағы инспекциясын орындауды қоса алғанда, басқа авиакомпаниялардың ӘК-не техникалық және сервистік қызмет көрсетуге рұқсат беру рәсімдері
4. Қосарлы тексеруді талап ететін авиакомпания белгілеген тізбе бойынша аса маңызды міндеттерді қоса алғанда, басқа авиакомпаниялардың әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетуді орындау кезіндегі персоналдың өкілеттіктері мен жауапкершілігі
5. Топтың инженері мен персоналына қатысты бөлігінде еңбек заңнамасы
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 18:
Әуе кемелері мен жерүсті жабдықтарының зақымдануының алдын алу
Машықтар:
1. Топтың инженері мен мамандарының әуе кемелеріне, арнайы көліктерге және жердегі жабдықтарға зақым келтірмеуіне жол бермеу шараларын қабылдау
2. ӘК және жерүсті жабдығының зақымданғаны туралы авиакомпанияға хабарлау рәсімін дұрыс қолдану
3. Талаптарды орындау:
- еңбек заңнамасы
- ҚР-ндағы еңбекті қорғаудың ережелері мен нормаларын
Білімдер:
1. Автокөлікпен, арнайы көлікпен және жерүсті жабдығымен ӘК зақымдануының алдын алу шаралары
2. Жердегі оқиғалар туралы ақпараттандыру бойынша ӘК ТҚК ұйымдастыру рәсімдері
3. ҚР-ндағы еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өрттен қорғау ережелері мен нормалары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 19:
Есептік техникалық құжаттаманы ресімдеу және тапсыру
Машықтар:
1. ҚР ережелерінде және әуе кемелеріне және/немесе авиакомпанияларға техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру рәсімдерінде белгіленген мерзімде және тәртіпте инженер ресімдеуге және тапсыруға жататын әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету және әуе кемелерінің ұшуға жарамдылығын қамтамасыз ету бойынша техникалық құжаттаманы уақтылы ресімдеу және тапсыру.
2. Цехтың, ӘК техникалық қызмет көрсету ұйымының және / немесе авиакомпанияның рәсімдерімен анықталған топтың және оның қызметкерлерінің қызметіне қатысты басқа құжаттарды жүргізіңіз.
3. ҚР ережелерінде және әуе кемелеріне және/немесе авиакомпанияларға техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру рәсімдерінде белгіленген мерзімде және белгіленген тәртіппен тапсырмаларды орындау кезінде және олар аяқталғаннан кейін топ персоналының өндірістік-техникалық құжаттаманы уақтылы ресімдеуін бақылау
Білімдер:
1. Топтағы ӘК-де орындалған жұмыстардың нәтижелері бойынша ресімделуге жататын құжаттаманың құрамы
2. Топтағы жұмыстарды орындау барысында өндірістік-техникалық құжаттаманы рәсімдеу кезінде олардың өкілеттіктері мен топ персоналының өкілеттіктері
3. Есептік құжаттаманы ресімдеу және тапсыру бөлігінде ӘК ТҚК бойынша ұйымдастыру рәсімдері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 4:
Инженерге жеке-жеке берілген компанияның рұқсат сертификаты аясында тапсырмаларды сертификаттау
Дағды 1:
Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету бойынша орындалған жұмыстарды сертификаттау
Машықтар:
1. Орындалған тапсырманы инженер немесе басқа персонал инженердің өкілеттігі және инженерге жеке-жеке берілген компанияның сертификаттау рұқсаты (ССА) шегінде орындайтын ӘК-де сертификаттау.
2. Сертификаттауды талап ететін өндірістік техникалық құжаттаманы дұрыс рәсімдеу
3. Белгіленген стандарттар мен қағидаларға сәйкес персоналдың ӘК-де техникалық қызмет көрсету міндеттерін орындағаннан кейін ӘК-нің ұшуға жарамдылық жағдайына оралуын қамтамасыз ету
Білімдер:
1. ӘК және оның компоненттеріне техникалық қызмет көрсетуді сертификаттау бойынша ҚР ережелері
2. Әуе кемесіне техникалық қызмет көрсетуден кейін орындалған жұмыстарды сертификаттау үшін әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру рәсімдері
3. Инженердің өкілеттіктері мен міндеттері

4. Перечня отчетной производственной технической документации, где подтверждается выдача сертификата допуска к эксплуатации (CRS) воздушного судна
5. Правил РК по получению, продлению и внесению квалификационных отметок в свидетельство специалиста по ТО ВС
6. Ограничений, накладываемых на сертификацию выполненных работ после технического обслуживания ВС для обладателей свидетельств специалистов по ТО ВС категорий / подкатегорий А, В1, В2, В3, С
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Поддержание права выпуска сертификата допуска к эксплуатации воздушного судна
Умения:
1. Корректно и на регулярной основе вести индивидуальный журнал (Maintenance Experience Log Book) при получении права на сертификацию выполненных работ
2. Корректно определять и понимать содержание сертификационного разрешения компании (ССА), если его содержание представлено кодом, разработанным организацией по ТО ВС или авиакомпанией
3. Корректно определять в ССА допуска к выполнению работ на ВС и к сертификации выполненных работ, а также к другим видам деятельности, разрешенным специалисту индивидуально
Знания:
1. Процедуры по ведению индивидуального журнала (Maintenance Experience Log Book) по фиксированию опыта в ТО ВС
2. Условий, когда право сертификации выполненных работ у исполнителя теряется
3. Своих действий по восстановлению права выдачи сертификата допуска к эксплуатации (Certificate Release to Service, CRS) ВС
4. Содержания, соответствующего типовой форме сертификационного разрешения компании (ССА), разработанного в организации по ТО ВС или авиакомпании
5. Содержания, соответствующего типовой форме разрешения компании (СА), разработанного в организации по ТО ВС или авиакомпании
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 3:
Отслеживание сроков действия сертификационного разрешения компании
Умения:
1. Корректно выполнять процедуру по контролю сертификационного разрешения компании (ССА) с целью его продления и/или расширения сферы деятельности его обладателем
2. Корректно применять на практике персональное сертификационное разрешение компании (ССА) в части допусков, указанных в нем
3. Выполнить требования организации по ТО ВС по получению прав на обладание персональным сертификационным разрешением компании (ССА)
Знания:
1. Процедуры по контролю сертификационного разрешения компании (ССА) с целью его получения, продления и расширения перечня допусков для его обладателя
2. Ограничений, которые определяют срок действия персонального сертификационного разрешения компании (ССА)
3. Ответственности держателя ССА по применению своих полномочий и допусков при выполнении работ на ВС для случаев, когда ССА является действующим, либо при его утрате или с ССА, утратившим силу

4. Әуе кемесін пайдалануға рұқсат беру сертификатын (CRS) беру расталған өндірістік техникалық құжаттаманың тізбесі
5. ӘК ТҚК жөніндегі маманның куәлігіне біліктілік белгілерін алу, ұзарту және енгізу жөніндегі ҚР қағидалары
6. ӘК техникалық қызмет көрсетуден кейін орындалған жұмыстарды сертификаттауға қойылатын шектеулер А, В1, В2, В3, С санаттарындағы / кіші санаттарындағы ӘК техникалық қызмет көрсету бойынша маман куәліктерінің иелері үшін
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Әуе кемесін пайдалануға рұқсат беру сертификатын шығару құқығын қолдау
Машықтар:
1. Орындалған жұмыстарды сертификаттау құқығын алған кезде жеке журналды (Maintenance Experience Log Book) дұрыс және жүйелі түрде жүргізу
2. Компанияның сертификаттау рұқсатының (ССА) мазмұнын, егер оның мазмұны кодпен берілген болса, дұрыс анықтау және түсіну, ӘК ТҚК жөніндегі ұйым немесе авиакомпания әзірлеген
3. ӘҚҚ-да ӘК-де жұмыстарды орындауға және орындалған жұмыстарды сертификаттауға, сондай-ақ маманға жеке рұқсат етілген басқа да қызмет түрлеріне рұқсатты дұрыс анықтау
Білімдер:
1. ӘК ТҚК тәжірибесін тіркеу бойынша жеке журналды (Maintenance Experience Log Book) жүргізу рәсімдері
2. Мердігердің орындалған жұмыстарды сертификаттау құқығы жоғалған кездегі жағдайлар
3. ӘК пайдалануға рұқсат беру сертификатын (Certificate Release to Service, CRS) беру құқығын қалпына келтіру жөніндегі өз іс-әрекеттері
4. ӘК техникалық қызмет көрсету мекемесінде немесе авиакомпанияда әзірленген компанияның сертификаттау рұқсатының (ССА) стандартты нысанына сәйкес келетін мазмұн
5. ӘК немесе авиакомпанияға техникалық қызмет көрсету ұйымында әзірленген компанияның (CA) рұқсатының стандартты нысанына сәйкес келетін мазмұн
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 3:
Компанияның сертификаттау рұқсатының жарамдылық мерзімін қадағалау
Машықтар:
1. Компанияның (ССА) сертификаттау рұқсатын оның иесінің ұзарту және/немесе қызмет аясын кеңейту мақсатында бақылау процедурасын дұрыс орындау
2. Онда көрсетілген рұқсаттарға қатысты компанияның жеке сертификаттау рұқсатын (ССА) тәжірибеде дұрыс қолдану
3. Компанияның дербес сертификаттау рұқсатын (ССА) иелену құқығын алу үшін әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі ұйымның талаптарын орындау
Білімдер:
1. Компанияның сертификаттау рұқсатын (ССА) оны алу, ұзарту және оның иесіне рұқсаттар тізімін кеңейту мақсатында бақылау рәсімдері
2. Дербес деректердің қолданылу мерзімін айқындайтын шектеулерді компанияның сертификаттық рұқсаты (ССА)
3. ӘК-де жұмыстарды орындау кезінде ӘК иесінің өз өкілеттіктері мен рұқсаттарын қолдану жөніндегі жауапкершілігі, егер ӘК қолданыстағы болса, немесе ол жоғалған жағдайда немесе ӘК күші жойылған жағдайда

4. Перечня тем, вопросов и ответов на них, установленных организацией по ТО ВС к кандидату на обладание ССА
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 5:
Выполнение задач сервисного обслуживания воздушного судна
Навык 1:
Выполнение задач сервисного обслуживания воздушных судов, не требующих сертификации выполненных работ
Умения:
1. Компетентно выполнять задачу сервисного обслуживания ВС, не требующей сертификации выполненных работ на основании записи в графе XII "Rating" свидетельства специалиста по ТО ВС типа ВС, двигателя и категории персонала В1 или В2
2. Корректно оформлять производственную техническую документацию после выполнения задач сервисного обслуживания ВС, при условии, что такая документация предусмотрена к оформлению
3. Отделять задачи сервисного обслуживания на ВС, не требующие сертификации выполненных работ, от сервисных работ, требующих их сертификации
Знания:
1.Правил РК по выполнению сервисных работ на ВС
2. Руководства по техническому обслуживанию ВС с описанием задач сервисного обслуживания ВС и процедуры по их выполнению
3. Полномочий персонала при выполнении задач сервисного обслуживания ВС, требующих сертификации выполненных работ, а также сервисных работ, не требующих сертификации
4. Процедуры организации по ТО ВС или авиакомпании по выполнению задач сервисного обслуживания ВС, требующих сертификации выполненных работ, и задач сервисного обслуживания ВС, не требующих сертификации выполненных работ
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Выполнение задач предполетной инспекции воздушных судов эксплуатанта для определенного типа воздушного судна
Умения:
1. Выполнять задачи предполетной инспекцию эксплуатанта ВС для определенного типа ВС
2. Корректно оформлять производственную техническую документацию, если ее оформление предусмотрено эксплуатантом
3. Разделять задачи по выполнению предполетной инспекции ВС разных эксплуатантов
Знания:
1. Руководства (процедуры) по выполнению предполетной инспекции, которое эксплуатант разработал и определил для изучения и последующего применения
2. Процедур эксплуатанта по выполнению предполетной инспекции на своих собственных ВС, включая перечень персонала, которому разрешено выполнение предполетной инспекции
3. Правил РК по выполнению предполетной инспекции на ВС

4. ССА иеленуге үміткерге ӘК техникалық қызмет көрсету ұйымы белгілеген тақырыптардың, сұрақтардың және оларға жауаптардың тізбесі
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 5:
Әуе кемесіне сервистік қызмет көрсету міндеттерін орындау
Дағды 1:
Орындалған жұмыстарды сертификаттауды талап етпейтін әуе кемелеріне сервистік қызмет көрсету міндеттерін орындау
Машықтар:
1. XII "Рейтинг" бағанындағы жазба негізінде орындалған жұмыстарды сертификаттауды қажет етпейтін әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі маманның сертификаты негізінде әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету міндетін сауатты түрде орындау. әуе кемесінің түрі, қозғалтқышы және В1 немесе В2 санатындағы персонал
2. Өндірістік техникалық құжаттаманы ӘК сервистік қызмет көрсету міндеттерін орындағаннан кейін, мұндай құжаттама ресімдеуге көзделген жағдайда, дұрыс ресімдеуге.
3. Орындалған жұмыстарды сертификаттауды талап етпейтін ӘК сервистік қызмет көрсету міндеттерін оларды сертификаттауды талап ететін сервистік жұмыстардан бөліп алу
Білімдер:
1. ӘК-де сервистік жұмыстарды орындау бойынша ҚР қағидалары
2. ӘК сервистік қызмет көрсету міндеттерін және оларды орындау рәсімдерін сипаттай отырып, ӘК техникалық қызмет көрсету жөніндегі басшылық
3. Орындалған жұмыстарды сертификаттауды талап ететін ӘК сервистік қызмет көрсету міндеттерін, сондай-ақ сертификаттауды талап етпейтін сервистік жұмыстарды орындау кезіндегі персоналдың өкілеттіктері
4. Орындалған жұмыстарды сертификаттауды талап ететін ӘК сервистік қызмет көрсету міндеттерін және орындалған жұмыстарды сертификаттауды талап етпейтін ӘК сервистік қызмет көрсету міндеттерін орындау бойынша ӘК немесе авиакомпанияға техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру рәсімдері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Әуе кемесінің белгілі бір түрі үшін пайдаланушының әуе кемелерінің ұшу алдындағы инспекциясының міндеттерін орындау
Машықтар:
1. ӘК белгілі бір типі үшін ӘК пайдаланушының ұшу алдындағы инспекциясының міндеттерін орындау
2. Өндірістік техникалық құжаттаманы, егер оның дизайнын пайдаланушы қамтамасыз етсе, оны дұрыс рәсімдеу
3. Әртүрлі пайдаланушылардың ӘК ұшу алдындағы инспекциясын орындау бойынша міндеттерді бөлу
Білімдер:
1. Нұсқаулықтар (рәсімдер) пайдаланушы зерделеу және кейіннен қолдану үшін әзірлеген және айқындаған ұшу алдындағы инспекцияны орындау бойынша
2. Ұшу алдындағы инспекцияны орындауға рұқсат етілген персоналдың тізімін қоса алғанда, пайдаланушының өз ұшақтарында ұшу алдындағы инспекцияны жүзеге асыру рәсімдері
3. ӘК-де ұшу алдындағы инспекцияны орындау жөніндегі ҚР қағидалары

4. Ответственности, предусмотренной правилами РК по выполнению предполетной инспекции на комплексных ВС и ВС, выполняющих коммерческие перевозки, а также на не комплексных ВС и ВС выполняющих не коммерческие перевозки
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 6:
Определение потребности в обучении персонала группы
Навык 1:
Контроль над обучением персонала группы
Умения:
1. Контролировать и оценивать навыки персонала группы в выполнении технологических операций
2. Выявлять проблемные области у персонала группы, нуждающегося в дополнительном обучении
3. Организовывать дополнительное обучение персонала группы для передачи знаний, навыков и опыта
Знания:
1. Целей и задач обучения
2. Технологии выполнения работ при ТО ВС
3. Этапов по выполнению технологических операций на ВС
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Определение видов обучения для специалистов группы
Умения:
1. Определять вид обучения, который необходим специалистам группы
2. Рекомендовать старшему (ведущему) инженеру цеха вид обучения, который необходим специалистам группы
3. Применять на практике требования правил РК в области гражданской авиации по обучению персонала, вовлеченного в техническое обслуживание ВС
Знания:
1. Стандартов работы группы
2. Перечня видов обучения и курсов, которые необходимы для персонала группы
3. Требования правил РК в области гражданской авиации по обучению подконтроль
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 7:
Обучение и поддержание своего профессионального уровня
Навык 1:
Прохождение запланированного организацией обучения
Умения:
1. Успешно завершать прохождение запланированного обучения согласно плану индивидуальной подготовки специалиста
2. Применять полученные знания на практике
3. Определять виды обучения, которые, необходимы для успешного выполнения своих должностных обязанностей
Знания:
1. Курсов и видов подготовки, включенных в индивидуальный план подготовки инженера
2. Влияния человеческого фактора на результаты технического обслуживания ВС, его составляющих и путей снижения негативных факторов, влияющих на летную годность ВС
3. Правил РК по профессиональной подготовке авиационного персонала в объеме должностных обязанностей инженера
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Обучение и оценка персонала организации по техническому обслуживанию воздушных судов и другого персонала
Навык 1:
Выполнение функций обучающего и оценивающего персонала
Умения:
1. При персональном назначении выполнять функции:
1) Супервайзера практической стажировки категории В1

4. Кешенді ӘК және коммерциялық тасымалдарды орындайтын ӘК, сондай-ақ кешенді емес ӘК және коммерциялық емес тасымалдарды орындайтын ӘК ұшу алдындағы инспекцияны жүргізу бойынша ҚР ережелерінде көзделген жауапкершілік
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 6:
Топ персоналын оқытуға қажеттілікті айқындау
Дағды 1:
Топ персоналының оқытылуын бақылау
Машықтар:
1. Топ персоналының технологиялық операцияларды орындаудағы дағдыларын бақылау және бағалау
2. Қосымша оқытуды қажет ететін топ қызметкерлерінің проблемалық аймақтарын анықтау
3. Білімді, дағдыларды және тәжірибені беру үшін топ қызметкерлерін қосымша оқытуды ұйымдастыру
Білімдер:
1. Оқытудың мақсаттары мен міндеттері
2. ӘК ТҚК кезінде жұмыстарды орындау технологиялары
3. ӘК-де технологиялық операцияларды орындау бойынша кезеңдер
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Топ мамандары үшін оқыту түрлерін анықтау
Машықтар:
1. Топ мамандарына қажетті оқыту түрін анықтау
2. Цехтың аға (жетекші) инженеріне топ мамандарына қажетті оқыту түрін ұсыну
3. ӘК техникалық қызмет көрсетуге тартылған персоналды оқыту бойынша азаматтық авиация саласындағы ҚР қағидаларының талаптарын практикада қолдану
Білімдер:
1. Топ жұмысының стандарттары
2. Топ персоналы үшін қажетті оқыту түрлері мен курстарының тізбесі
3. Азаматтық авиация саласындағы ҚР ережелерінің бақылаудағы оқытуға қойылатын талаптары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 7:
Оқыту және өзінің кәсіптік деңгейін қолдау
Дағды 1:
Ұйым жоспарлаған оқытудан өту
Машықтар:
1. Маманның жеке дайындық жоспарына сәйкес жоспарланған оқуды ойдағыдай аяқтау
2. Алған Білімін тәжірибеде қолдану
3. Өз лауазымдық міндеттерін табысты орындау үшін қажетті оқыту түрлерін анықтау
Білімдер:
1. Инженерді даярлаудың жеке жоспарына енгізілген курстар мен оқыту түрлері
2. Адам факторының ӘК-ге техникалық қызмет көрсету нәтижелеріне, оның құрамдас бөліктеріне және жағымсыз әсерлерді азайту жолдарына әсері ӘК ұшуға жарамдылығына әсер ететін факторлар
3. Инженердің лауазымдық міндеттері көлемінде авиациялық персоналды кәсіптік даярлауға арналған ҚР ережелері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Қосымша еңбек функциясы 1:
Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету ұйымының персоналын және басқа персоналды оқыту және бағалау
Дағды 1:
Оқытатын және бағалайтын персоналдың функцияларын орындау
Машықтар:
1. Дербес тағайындау кезінде функцияларды орындау:
1) В1 санатындағы практикалық тағылымдаманың супервайзері

2) Супервайзера по обучению практическому выполнению задач механика категории А
3) Супервайзера практической стажировки категории В3
4) Супервайзера практической стажировки категории L
5) Супервайзера по обучению практическому выполнению задач механика категории L
6) Экзаменатора практической стажировки персонала категории В1
7) Экзаменатора практической стажировки персонала категории В3
8) Экзаменатора практической стажировки персонала категории L
9) Супервайзера по обучению задачам сервисного обслуживания воздушных судов
10) Супервайзера по обучению базовым навыкам
11) Экзаменатора базовых навыков кандидатов на получение свидетельства специалиста по техническому обслуживанию воздушных судов
2. Выполнять задачу, предусмотренную программой обучения
3. Корректно применять на практике полномочия обучающего и оценивающего персонала
Знания:
1. Полномочий обучающего и оценивающего персонала организации по ТО ВС
2. Задач и их содержания, по которым проводится обучение
3. Критериев проведения оценки сертифицирующего персонала
4. Перечня персонала, для которого проведение оценки является обязательным
5. Перечня документации, подлежащей оформлению по результатам обучения и оценки кандидатов
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Пунктуальность
Исполнительность
Управление коллективом
Хорошие организационные навыки и навыки планирования рабочего времени
Направленность на результат
Детальный и творческий подход к работе
Доброжелательность
Профессионализм
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. "Сертификационные требования к организациям по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники" Приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 24 февраля 2015 года № 196 2. "Правила определения уровня квалификации авиационного персонала" Приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 31 июля 2017 года № 517 3. "Правила выдачи и продления срока действия свидетельств авиационного персонала", Приказ Министра транспорта и коммуникаций РК от 26 сентября 2013 года № 750 4. "Типовые программы профессиональной подготовки авиационного персонала, участвующего в обеспечении безопасности полетов", Приказ Министра транспорта и коммуникаций РК от 28 сентября 2013 года № 764
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Старший (ведущий) инженер по технической эксплуатации летательных аппаратов и двигателей
5
Инженер-бригадир линейного (базового) технического обслуживания воздушных судов категории В1
4
Техник-бригадир линейного (базового) технического обслуживания воздушных судов категории В1

2) Механик А санатындағы тапсырмаларды практикалық орындауға үйрету бойынша супервайзер
3) В3 санатындағы практикалық тағылымдаманың супервайзері
4) L санатындағы практикалық тағылымдаманың супервайзері
5) Механиктің міндеттерін практикалық орындауға үйрету бойынша супервайзердің L санаты
6) В1 санатындағы персоналдың практикалық тағылымдамасының емтихан алушысы
7) В3 санатындағы персоналдың практикалық тағылымдамадан өтуінен емтихан алушы
8) Персоналдың практикалық тағылымдамасының емтихан алушысының L санаты
9) Әуе кемелеріне сервистік қызмет көрсету міндеттеріне оқыту жөніндегі Супервайзердің
10) Базалық дағдыларға оқыту жөніндегі супервайзердің
11) Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі маман куәлігін алуға үміткерлердің базалық дағдыларын емтихан алушы
2. Оқыту бағдарламасында көзделген тапсырманы орындау
3. Оқытатын және бағалайтын персоналдың өкілеттіктерін тәжірибеде дұрыс қолдану
Білімдер:
1. ӘК ТҚК бойынша ұйымның оқытатын және бағалайтын персоналының өкілеттіктері
2. Оқыту жүргізілетін міндеттер мен олардың мазмұны
3. Сертификаттаушы персоналды бағалауды жүргізу өлшемшарттарының
4. Бағалау жүргізу болып табылатын персоналдың тізбесі міндетті түрде
5. Кандидаттарды оқыту және бағалау нәтижелері бойынша ресімделуге тиісті құжаттаманың тізбесі
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Ұқыптылық
Ұжымды басқару
Жақсы ұйымдастырушылық және жұмыс уақытын жоспарлау дағдылары
Нәтижеге бағытталу
Жұмысқа егжей-тегжейлі және шығармашылық көзқарас
Қарым-қатынас дағдылары
Жақсы ниет
Кәсібилік
Орындаушылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. "Авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі ұйымдарға қойылатын сертификаттау талаптары" ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а 2015 жылғы 24 ақпандағы No 196 бұйрығы. 2. "Авиациялық персоналдың біліктілік деңгейін анықтау қағидалары" міндетін атқарушы ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 31 шілдедегі No 517. 3. "Куәліктерді беру және қолданылу мерзімін ұзарту ережелері авиация персоналы", ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 26 қыркүйектегі No 750 бұйрығы. 4. "Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын авиация персоналын кәсіби даярлаудың үлгілік бағдарламалары" ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 28 қыркүйектегі No 764 бұйрығы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Ұшу аппараттары мен қозғалтқыштарын техникалық пайдалану жөніндегі аға (жетекші) инженер
5
Әуе кемелеріне желілік (базалық) техникалық қызмет көрсетудің В1 санатындағы инженер-бригадир
4
Әуе кемелеріне желілік (базалық) техникалық қызмет көрсетудің В1 санатындағы техник-бригадирі

10. Карточка профессии "Инженер по технической эксплуатации авиационного и радиоэлектронного оборудования воздушных судов (Инженер по технической эксплуатации категории В2)":
Код группы:
2144-4
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Инженер по технической эксплуатации авиационного и радиоэлектронного оборудования воздушных судов (Инженер по технической эксплуатации категории В2)
Уровень квалификации по ОРК:
5
подуровень квалификации по ОРК:
5.1; 5.2; 5.3; 5.4
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
"Квалификационные требования к лицу для получения свидетельства авиационного персонала", Приказ Министра транспорта и коммуникаций РК от 13 июня 2011 года № 362
"Квалификационные требования, предъявляемые к физическим лицам, имеющим право определять уровень квалификации авиационного персонала" , Приказ Министра транспорта и коммуникаций РК от 28 сентября 2013 года № 763
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Специальность:
Техническое обслуживание и ремонт воздушного судна
Квалификация:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Техническое обслуживание и ремонт воздушного судна
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Подуровень 5.1: не менее 2 лет опыта в ТО ВС при наличии свидетельства специалиста по ТО ВС, как минимум, в подкатегории, соответствующей типу (типам) ВС организации по ТО ВС, указанным в ее сертификате. Другие критерии по количеству допусков к ТО ВС и другим видам деятельности инженера, определяет сама организация по ТО ВС; Подуровень 5.2: не менее 3 лет опыта в ТО ВС при наличии свидетельства специалиста по ТО ВС, как минимум, в подкатегории, соответствующей типу (типам) ВС организации по ТО ВС, указанным в ее сертификате, при условии, что количество допусков к типам ВС в подуровне 5.2, будет больше, чем в подуровне 5.1, а по остальным видам деятельности инженера - на усмотрение самой организации по ТО ВС. Для подуровней 5.3, 5.4 требования устанавливает сама организация по ТО ВС, при условии что установленные требования будут жестче, чем для подуровней 5.1, 5.2. Для уровня 5 - наличие сертификата о сдаче модулей по категории В2 или диплом о профильном формальном образовании, освоение базовых навыков и опыт работы не менее 2 лет для получения свидетельства специалиста по ТО ВС.
Связь с неформальным и информальным образованием:

10. Кәсіптің карточкасы "Әуе кемелерінің авиациялық және радиоэлектрондық жабдықтарын техникалық пайдалану жөніндегі инженер":
Топтың коды:
2144-4
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Әуе кемелерінің авиациялық және радиоэлектрондық жабдықтарын техникалық пайдалану жөніндегі инженер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
5
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
5.1; 5.2; 5.3; 5.4
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Авиация персоналы куәлігін алу үшін адамға қойылатын біліктілік талаптары" ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 13 маусымдағы No 362 бұйрығы.
"Авиация персоналының біліктілік деңгейін анықтауға құқығы бар жеке тұлғаларға қойылатын біліктілік талаптары" ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 28 қыркүйектегі No 763 бұйрығы.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Мамандық:
Әуе кемесіне техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Біліктілік:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Әуе кемесіне техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
5.1 қосалқы деңгей: кемінде оның сертификатында көрсетілген әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету ұйымының әуе кемелерінің түріне(леріне) сәйкес келетін кіші санаттағы әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі маманның сертификаты бар. Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетуде кемінде 2 жыл жұмыс тәжірибесі. Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетуге және инженерлік қызметтің басқа түрлеріне рұқсат беру санының басқа өлшемдерін әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету ұйымының өзі анықтайды; 5.2 қосалқы деңгей: әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі маманның сертификаты бар кемінде 3 жыл жұмыс тәжірибесі, кемінде оның сертификатында көрсетілген әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету ұйымының әуе кемелеріне (түрлеріне) сәйкес келетін кіші санатта, мақұлдаулар саны болған жағдайда. 5.2 қосалқы деңгейдегi әуе кемелерiнiң түрлерi үшiн 5.1 қосалқы деңгейден жоғары болады, ал инженерлiк қызметтiң басқа түрлерi үшiн — әуе кемесiне техникалық қызмет көрсету ұйымының өз қарауы бойынша. 5.3, 5.4 қосалқы деңгейлерi үшiн белгiленген талаптар 5.1, 5.2 қосалқы деңгейлерiне қарағанда қатаңырақ болуы шартымен әуе кемелерiне техникалық қызмет көрсету ұйымының өзi белгiлейдi. 5-деңгей үшін – В2 санаты бойынша модульдерді бітіргені туралы сертификат немесе мамандандырылған жалпы білім туралы диплом, әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі маман сертификатын алу үшін негізгі дағдыларды меңгеру және кемінде 2 жыл жұмыс өтілі.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:

1. Задач по поддержанию летной годности ВС и задач, в которых задействован персонал по ТО ВС с целью поддержания летной годности ВС
2. Способов и методов выполнения задач, в которых задействован персонал по ТО ВС
3. Процедуры оформления производственной и технической документации при выполнении задач персоналом по ТО ВС
4. Трудового законодательства, в части, касающегося инженера и персонала группы
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Выполнение задач по техническому обслуживанию воздушных судов в составе группы или индивидуально
Умения:
1. Выполнять задачи по ТО ВС для комплексных ВС и коммерческих ВС по действующему свидетельству специалиста по ТО ВС (AML):
1) в линейном (оперативном) ТО ВС с полномочиями сертифицирующего персонала по ТО ВС по персональному сертификационному разрешению компании (ССА) категории В2, выданного специалисту организацией по ТО ВС или авиакомпанией, и/или
2) в базовом (периодическом) ТО ВС с полномочиями поддерживающего персонала по ТО ВС по персональному сертификационному разрешению компании (ССА) категории В2, выданного специалисту организацией по ТО ВС или авиакомпанией, и/или
3) в базовом (периодическом) ТО ВС с полномочиями сертифицирующего персонала по ТО ВС по персональному сертификационному разрешению компании (ССА) категории С для комплексных и коммерческих ВС, выданного специалисту организацией по ТО ВС или авиакомпанией
2. Выполнять задачи по ТО ВС не комплексных и не коммерческих ВС по действующему свидетельству специалиста по ТО ВС (AML)
1) в базовом (периодическом) ТО ВС с полномочиями сертифицирующего персонала по персональному сертификационному разрешению компании (ССА) категории С для не комплексных ВС, выданного специалисту организацией по ТО ВС или авиакомпанией
3. Разделять производственные задачи, требуемые к выполнению группой между ее персоналом в соответствии с их полномочиями и квалификацией
Знания:
1. Процедур организации по выполнению технического обслуживания воздушных судов
2. Полномочий сертифицирующего, поддерживающего и не сертифицирующего персонала, их прав и обязанностей
3. Иностранного языка в объеме, достаточном для общения, переписки, понимания авиационной технической документации в пределах задач, решаемых организацией по ТО ВС и специалистом

1. ӘК ұшуға жарамдылығын қамтамасыз ету жөніндегі міндеттер және ӘК ұшуға жарамдылығын қамтамасыз ету мақсатында ӘК техникалық қызмет көрсету персоналы тартылған міндеттер
2. ӘК ТҚК бойынша персонал жұмылдырылған міндеттерді орындаудың тәсілдері мен әдістері
3. ӘК ТҚК бойынша персоналдың міндеттерін орындау кезінде өндірістік және техникалық құжаттаманы ресімдеу рәсімдері
4. Топтың инженері мен персоналына қатысты бөлігінде еңбек заңнамасы
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Топтың құрамында немесе жеке әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету бойынша міндеттерді орындау
Машықтар:
1. ӘК ТҚК жөніндегі маманның қолданыстағы куәлігі бойынша кешенді ӘК және коммерциялық ӘК үшін ӘК ТҚК жөніндегі міндеттерді орындау (AML):
1) ӘК техникалық қызмет көрсету жөніндегі ұйымның маманына немесе әуе компаниясына берілген В2 санатындағы компанияның (ҚҚА) жеке сертификаттау рұқсаты бойынша ӘК техникалық қызмет көрсету жөніндегі сертификаттау персоналының өкілеттіктері бар желілік (операциялық) ӘК техникалық қызмет көрсетуде және/немесе
2) ӘК техникалық қызмет көрсету ұйымының маманына немесе әуе компаниясына берілген В2 санатындағы компанияның (ҚҚА) жеке сертификаттау рұқсаты бойынша ӘК техникалық қызмет көрсету персоналының өкілеттіктері бар ӘК негізгі (мерзімді) техникалық қызмет көрсетуде және/немесе
3) ӘК техникалық қызмет көрсету жөніндегі маманға немесе авиакомпанияға берілген кешенді және коммерциялық ӘК үшін компанияның (ССА) С санатындағы жеке сертификаттау рұқсаты бойынша ӘК техникалық қызмет көрсету жөніндегі сертификаттау персоналының өкілеттіктері бар негізгі (мерзімді) ӘК техникалық қызмет көрсету жөніндегі ұйымда
2. ӘК ТҚК жөніндегі маманның қолданыстағы куәлігі бойынша кешенді емес және коммерциялық емес ӘК ТҚК бойынша міндеттерді орындау (AML)
1) негізгі (мерзімді) техникалық қызмет көрсетуде ӘК техникалық қызмет көрсету ұйымының немесе авиакомпанияның маманына берілген күрделі емес ӘК үшін компанияның (ҚҚА) С санатындағы жеке сертификаттау рұқсаты бойынша сертификаттау персоналының өкілеттіктері бар ӘК
3. Топтың орындауы талап етілетін өндірістік міндеттерді оның персоналы арасында олардың өкілеттіктері мен біліктіліктеріне сәйкес бөлу
Білімдер:
1. Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыруды ұйымдастырудың рәсімдері
2. Куәландырушы, қолдаушы және куәландырмайтын персоналдың өкілеттіктері, олардың құқықтары мен міндеттері
3. ӘК ТҚК жөніндегі ұйым мен маман шешетін міндеттер шегінде авиациялық техникалық құжаттаманы қарым-қатынас жасау, хат алмасу, түсіну үшін жеткілікті көлемде шет тілінен

11. Карточка профессии "Инженер по технической эксплуатации летательных аппаратов и двигателей (Инженер-бригадир линейного (базового) технического обслуживания воздушных судов категории В1)":
Код группы:
2144-4
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Инженер по технической эксплуатации летательных аппаратов и двигателей (Инженер-бригадир линейного (базового) технического обслуживания воздушных судов категории В1)
Уровень квалификации по ОРК:
5
подуровень квалификации по ОРК:

11. Кәсіптің карточкасы "Ұшу аппараттары мен қозғалтқыштарды техникалық пайдалану жөніндегі инженер (Әуе кемелеріне желілік (базалық) техникалық қызмет көрсетудің В1 санатындағы инженер-бригадир)":
Топтың коды:
2144-4
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Ұшу аппараттары мен қозғалтқыштарды техникалық пайдалану жөніндегі инженер (Әуе кемелеріне желілік (базалық) техникалық қызмет көрсетудің В1 санатындағы инженер-бригадир)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
5
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:

5.2; 5.3; 5.4
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
"Квалификационные требования к лицу для получения свидетельства авиационного персонала", Приказ Министра транспорта и коммуникаций РК от 13 июня 2011 года № 362
"Квалификационные требования, предъявляемые к физическим лицам, имеющим право определять уровень квалификации авиационного персонала" , Приказ Министра транспорта и коммуникаций РК от 28 сентября 2013 года № 763
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Специальность:
Техническое обслуживание и ремонт воздушного судна
Квалификация:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Инженерия и инженерное дело
Квалификация:
-
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Техническое обслуживание и ремонт воздушного судна
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Подуровень 5.1: не менее 2 лет опыта в ТО ВС при наличии свидетельства специалиста по ТО ВС, как минимум, в подкатегории, соответствующей типу (типам) ВС организации по ТО ВС, указанным в ее сертификате. Другие критерии по количеству допусков к ТО ВС и другим видам деятельности инженера, определяет сама организация по ТО ВС; Подуровень 5.2: не менее 3 лет опыта в ТО ВС при наличии свидетельства специалиста по ТО ВС, как минимум, в подкатегории, соответствующей типу (типам) ВС организации по ТО ВС, указанным в ее сертификате, при условии, что количество допусков к типам ВС в подуровне 5.2, будет больше, чем в подуровне 5.1, а по остальным видам деятельности инженера - на усмотрение самой организации по ТО ВС. Для подуровней 5.3, 5.4 требования устанавливает сама организация по ТО ВС, при условии, что установленные требования будут жестче, чем для подуровней 5.1, 5.2. Для уровня 5 - наличие сертификата о сдаче модулей по категории В1 в подкатегориях В1.1 и В1.3 или диплом о профильном формальном образовании, освоение базовых навыков и опыт работы не менее 2 лет для получения свидетельства специалиста по ТО ВС. Для уровня 5 - наличие сертификата о сдаче модулей по категории В1 в подкатегориях В1.2 и В1.4 или диплом о профильном формальном образовании, освоение базовых навыков и опыт работы не менее 1 лет для получения свидетельства специалиста по ТО ВС.
Связь с неформальным и информальным образованием:

5.2; 5.3; 5.4
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Авиация персоналы куәлігін алу үшін адамға қойылатын біліктілік талаптары" ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 13 маусымдағы No 362 бұйрығы.
"Авиация персоналының біліктілік деңгейін анықтауға құқығы бар жеке тұлғаларға қойылатын біліктілік талаптары" ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 28 қыркүйектегі No 763 бұйрығы.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Мамандық:
Әуе кемесіне техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Біліктілік:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Инженерия және инженерлік іс
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Әуе кемесіне техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
5.1 қосалқы деңгей: кемінде оның сертификатында көрсетілген әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету ұйымының әуе кемелерінің түріне(леріне) сәйкес келетін кіші санаттағы әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі маманның сертификаты бар әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетуде кемінде 2 жыл жұмыс тәжірибесі. Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетуге және инженерлік қызметтің басқа түрлеріне рұқсат беру санының басқа өлшемдерін әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету ұйымының өзі анықтайды; 5.2 қосалқы деңгей: әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі маманның сертификаты бар кемінде 3 жыл жұмыс тәжірибесі, кемінде оның сертификатында көрсетілген әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету ұйымының әуе кемелеріне (түрлеріне) сәйкес келетін кіші санатта, мақұлдаулар саны болған жағдайда. 5.2 қосалқы деңгейдегi әуе кемелерiнiң түрлерi үшiн 5.1 қосалқы деңгейден жоғары болады, ал инженерлiк қызметтiң басқа түрлерi үшiн — әуе кемесiне техникалық қызмет көрсету ұйымының өз қарауы бойынша. 5.3, 5.4 қосалқы деңгейлерi үшiн белгiленген талаптар 5.1, 5.2 қосалқы деңгейлерiне қарағанда қатаңырақ болуы шартымен әуе кемелерiне техникалық қызмет көрсету ұйымының өзi белгiлейдi. 5-деңгей үшін – В1.1 және В1.3 кіші санаттары бойынша В1 санаты бойынша модульдерді тапсыру туралы сертификат немесе әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету маманының сертификатын алу үшін мамандандырылған ресми білім, негізгі дағдыларды меңгеру және кемінде 2 жыл жұмыс тәжірибесі туралы диплом. 5-деңгей үшін – В1.2 және В1.4 кіші санаттары бойынша В1 санаты бойынша модульдерді тапсыру туралы сертификат немесе әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету маманының сертификатын алу үшін мамандандырылған ресми білім, негізгі дағдыларды меңгеру және кемінде 1 жыл жұмыс тәжірибесі туралы диплом.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:

Для получения свидетельства специалиста по ТО ВС необходимо: при основном среднем образовании - 2400 часов профессиональной подготовки и сертификат по категории В1 с 5-летним опытом работы; при техническом неавиационном - сертификат по категории В1 с 3-летним опытом работы.
Другие возможные наименования профессии:
2144-4-011 - Инженер летательного аппарата и двигателей
Основная цель деятельности:
Организация, руководство и контроль работы персонала бригады по технической эксплуатации летательных аппаратов и двигателей и выполнение работ индивидуально
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация, руководство и контроль работы бригады
2. Выполнение задач системы управления безопасностью полетов и системы управления авиационной безопасностью
3. Обеспечение процесса выполнения технического обслуживания воздушных судов и контроль его выполнения
4. Сертификация задач, в рамках разрешительного сертификата компании, выданного инженеру-бригадиру индивидуально
5. Выполнение задач сервисного обслуживания воздушного судна
6. Определение потребности в обучении персонала бригады
7. Обучение и поддержание своего профессионального уровня
Дополнительные трудовые функции:
1. Обучение и оценка персонала организации по техническому обслуживанию воздушных судов и другого персонала
Трудовая функция 1:
Организация, руководство и контроль работы бригады
Навык 1:
Руководство работой специалистов бригады
Умения:
1. Руководить работой специалистов (бригадой) по ТО ВС в следующем составе:
1) инженеры по технической эксплуатации летательных аппаратов и двигателей, и/или
2) техники по технической эксплуатации летательных аппаратов и двигателей, и/или
3) техники по технической эксплуатации летательных аппаратов и двигателей легких и сверхлегких воздушных судов, и/или
4) механики по техническому обслуживанию воздушных судов категории А (только в линейном ТО ВС), и/или
5) механики по обслуживанию пассажирского салона воздушных судов, и/или
6) механики по техническому обслуживанию воздушных судов категории L, и/или
7) механики по сервисному обслуживанию ВС
8) механики по техническому обслуживанию воздушных судов без права сертификации работ (в задачах В1 или В3), и/или
9) специалисты, привлеченные с целью оказания помощи в ТО ВС и/или приобретения опыта в ТО ВС
Знания:
1. Профессионального состава бригады
2. Должностных инструкций специалистов бригады
3. Сменного производственного задания
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Постановка задачи и распределение персонала бригады по участкам работ
Умения:
1. Распределять состав бригады по участкам работ, исходя из поставленных перед персоналом смены производственных задач

ӘК ТҚК бойынша маман куәлігін алу үшін: негізгі орта білім беру кезінде - 2400 сағаттық кәсіптік даярлық және 5 жылдық жұмыс тәжірибесі бар В1 санаты бойынша сертификат; техникалық авиациялық емес жағдайда-3 жылдық жұмыс тәжірибесі бар В1 санаты бойынша сертификат қажет.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2144-4-011 - Ұшу аппараттары мен қозғалтқыштар инженері
Қызметтің негізгі мақсаты:
Әуе кемелері мен қозғалтқыштарын техникалық пайдалану және жұмыстарды жеке орындау бойынша бригада персоналының жұмысын ұйымдастыру, басқару және бақылау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Бригада жұмысын ұйымдастыру, басқару және бақылау
2. Ұшу қауіпсіздігін басқару жүйесінің және авиациялық қауіпсіздікті басқару жүйесінің міндеттерін орындау
3. Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетуді орындау процесін қамтамасыз ету және оның орындалуын бақылау
4. Инженер-бригадирге жеке берілген компанияның рұқсат беру сертификаты шеңберінде міндеттерді сертификаттау
5. Әуе кемесіне сервистік қызмет көрсету міндеттерін орындау
6. Бригада персоналын оқытуға қажеттілікті анықтау
7. Оқыту және өзінің кәсіптік деңгейін қолдау
Қосымша еңбек функциялары:
1. Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету ұйымының персоналын және басқа персоналды оқыту және бағалау
Еңбек функциясы 1:
Бригада жұмысын ұйымдастыру, басқару және бақылау
Дағды 1:
Бригада мамандарының жұмысына басшылық жасау
Машықтар:
1. ӘК ТҚК бойынша мамандардың (бригаданың) жұмысын келесі құрамда басқару:
1) ұшу аппараттары мен қозғалтқыштарын техникалық пайдалану жөніндегі инженерлер және/немесе
2) техник-бригадирлер желілік (базалық) техникалық қызмет көрсету санаты В1, және/немесе
3) ұшу аппараттары мен қозғалтқыштарын техникалық пайдалану жөніндегі техниктер және/немесе
4) жеңіл және аса жеңіл әуе кемелерінің ұшу аппараттары мен қозғалтқыштарын техникалық пайдалану жөніндегі техниктер және/немесе
5) А санатындағы әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі механиктер (тек ӘК желілік ТҚК-де), және/немесе
6) әуе кемелерінің жолаушылар салонына қызмет көрсету жөніндегі механиктер және/немесе
7) жұмыстарды сертификаттау құқығынсыз әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету механиктері (В1 тапсырмаларында) және/немесе
8) ӘК техникалық қызмет көрсетуде көмек көрсету және/немесе ӘК техникалық қызмет көрсетуде тәжірибе жинақтау мақсатында тартылған мамандар
Білімдер:
1. Бригаданың кәсіптік құрамының
2. Бригада мамандарының лауазымдық нұсқаулықтарын
3. Ауысымдық өндірістік тапсырма
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Жұмыс учаскелері бойынша бригада персоналына міндет қою және бөлу
Машықтар:
1. Ауысым персоналының алдына қойылған өндірістік міндеттерді негізге ала отырып, бригаданың құрамын жұмыс орындары бойынша бөлу

2. Планировать эффективное использование персонала бригады
3. Корректно ставить задачи перед специалистами группы в соответствии с производственным заданием на смену
Знания:
1. Квалификации персонала бригады
2. Полномочий каждого специалиста бригады
3. Собственных должностных инструкций
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 3:
Взаимодействие и координация между персоналом бригады и подразделениями организации
Умения:
1. Эффективно взаимодействовать с подразделениями организации по ТО ВС и смежными службами авиакомпании
2. Эффективно координировать работу бригады
3. Выполнять требования процедур организации по ТО ВС для обеспечения выполнении сменного задания персоналом бригады
Знания:
1. Процедуры по взаимодействию между подразделениями организации по ТО ВС и смежными службами авиакомпании
2. Организационной структуры авиакомпании в рамках профессиональной деятельности инженера-бригадира
3. Процедур организации по ТО ВС в части взаимодействия ее подразделений
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 4:
Определение приоритетов в работе для персонала бригады
Умения:
1.Устанавливать для персонала бригады приоритеты в интересах соблюдения производственного процесса и выполнении расписании полетов ВС.
2. Находить баланс между соблюдением технологической дисциплины персоналом бригады и коммерческим интересом авиакомпании и выполнении расписания полетов ВС
3. Соблюдать технологическую, производственную и трудовую дисциплину, правила и нормы охраны труда и требовать их соблюдение от персонала бригады
Знания:
1. Путей и способов снижения издержек производства
2. Норм и правил технологической дисциплины
3. Трудового законодательства, в части, касающегося инженера-бригадира и персонала бригады
4. Правил и норм охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной защиты в РК
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 5:
Корректировка действий персонала, перераспределение специалистов бригады
Умения:
1. Перераспределять персонал бригады в зависимости от производственной ситуации, либо при возникновении незапланированных или нестандартных ситуаций
2. При необходимости, корректировать направления действия персонала
3. Выполнить требования процедур организации по ТО ВС по перераспределению ее персонала с целью выполнения сменного задания
Знания:
1.Составляющих рабочего процесса в его нормальном режиме
2. Способов решения проблем при возникновении незапланированных или нестандартных ситуаций на производстве
3. Процедур организации по ТО ВС по обеспечению производственного процесса человеческими ресурсами
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 6:
Принятие мер в отсутствие специалиста требуемой квалификации
Умения:
1.Своевременно принимать меры к успешному завершению поставленных перед бригадой задач

2. Бригада қызметкерлерін тиімді пайдалануды жоспарлау
3. Ауысымдағы өндірістік тапсырмаға сәйкес топ мамандарының алдына міндеттерді дұрыс қою
Білімдер:
1. Бригада персоналының біліктілігі
2. Бригаданың әрбір маманының өкілеттіктері
3. Өзінің лауазымдық нұсқаулықтарын
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 3:
Бригада персоналы мен ұйым бөлімшелері арасындағы өзара іс-қимыл және үйлестіру
Машықтар:
1. ӘК ТҚК бойынша ұйым бөлімшелерімен және авиакомпанияның аралас қызметтерімен тиімді өзара іс-қимыл жасау.
2. Бригаданың жұмысын тиімді үйлестіру
3. Бригада персоналының ауысымдық тапсырманы орындауын қамтамасыз ету үшін әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру рәсімдерінің талаптарын орындау
Білімдер:
1. ӘК ТҚК жөніндегі ұйым бөлімшелері мен авиакомпанияның аралас қызметтері арасындағы өзара іс-қимыл рәсімдері
2. Авиакомпанияның ұйымдық құрылымы шеңберінде инженер-бригадирдің кәсіптік қызметі
3. ӘК ТҚК жөніндегі ұйымның оның бөлімшелерінің өзара іс-қимылы бөлігіндегі рәсімдері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 4:
Бригада персоналы үшін жұмыстағы басымдықтарды анықтау
Машықтар:
1. Бригада персоналы үшін өндірістік процесті сақтау және әуе кемесінің ұшу кестесін орындау мүдделері үшін басымдықтарды белгілеу.
2. Бригада персоналының технологиялық тәртіпті сақтауы мен авиакомпанияның коммерциялық мүддесі мен әуе кемесінің ұшу кестесін орындау арасындағы тепе-теңдікті табу
3. Технологиялық, өндірістік және еңбек тәртібін, еңбекті қорғау ережелері мен нормаларын сақтау және бригада қызметкерлерінен олардың сақталуын талап ету
Білімдер:
1. Өндіріс шығындарын азайтудың жолдары мен әдістері
2. Технологиялық тәртіптің нормалары мен ережелері
3. Бригадир-инженерге және бригада персоналына қатысты бөлігінде еңбек заңнамасы
4. ҚР-ндағы еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өрттен қорғау ережелері мен нормалары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 5:
Персоналдың іс-әрекетін түзету, бригада мамандарын қайта бөлу
Машықтар:
1. Өндірістік жағдайға байланысты немесе жоспардан тыс немесе қалыптан тыс жағдайлар туындаған кезде бригада қызметкерлерін қайта бөлу
2. Қажет болған жағдайда персоналдың іс-қимыл бағыттарын түзету
3. Ауысымдық тапсырманы орындау мақсатында әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру процедураларының персоналын қайта бөлу талаптарын орындау
Білімдер:
1. Қалыпты режимдегі жұмыс процесінің құрамдас бөліктері
2. Өндірісте жоспарланбаған немесе стандартты емес жағдайлар туындаған кезде проблемаларды шешу жолдары
3. Өндірістік процесті адами ресурстармен қамтамасыз ету үшін әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру рәсімдері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 6:
Талап етілетін біліктілігі бар маман болмаған жағдайда шаралар қабылдау
Машықтар:
1.Бригаданың алдына қойылған міндеттерді ойдағыдай орындау үшін уақтылы шаралар қабылдау

1. Задач по поддержанию летной годности ВС и задач, в которых задействован персонал по ТО ВС с целью поддержания летной годности ВС
2. Способов и методов выполнения задач, в которых задействован персонал по ТО ВС
3. Процедуры оформления производственной и технической документации при выполнении задач персоналом по ТО ВС
4. Трудового законодательства, в части, касающегося инженера-бригадира и персонала бригады
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Выполнение задач по техническому обслуживанию воздушных судов в составе бригады или индивидуально
Умения:
Умения:
1. Выполнять задачи по ТО ВС для комплексных ВС и коммерческих ВС по действующему свидетельству специалиста по ТО ВС (AML):
1) в линейном (оперативном) ТО ВС с полномочиями сертифицирующего персонала по ТО ВС по персональному сертификационному разрешению компании (ССА) в категории В1 и соответствующих подкатегориях, выданного специалисту организацией по ТО ВС или авиакомпанией, и/или
2) в базовом (периодическом) ТО ВС с полномочиями поддерживающего персонала по ТО ВС по персональному сертификационному разрешению компании (ССА) категории В1 и соответствующих подкатегории, выданного специалисту организацией по ТО ВС или авиакомпанией, и/или
3) в базовом (периодическом) ТО ВС с полномочиями сертифицирующего персонала по ТО ВС по персональному сертификационному разрешению компании (ССА) категории С для комплексных и коммерческих ВС, выданного специалисту организацией по ТО ВС или авиакомпанией
2. Выполнять задачи по ТО ВС не комплексных и не коммерческих ВС по действующему свидетельству специалиста по ТО ВС (AML):
1) в базовом (периодическом) ТО ВС с полномочиями сертифицирующего персонала по персональному сертификационному разрешению компании (ССА) категории С для не комплексных ВС, выданного специалисту организацией по ТО ВС или авиакомпанией
3. Разделять производственные задачи, требуемые к выполнению бригадой между ее персоналом в соответствии с их полномочиями и квалификацией
Знания:
1. Процедур организации по выполнению технического обслуживания воздушных судов
2. Полномочий сертифицирующего, поддерживающего и не сертифицирующего персонала, их прав и обязанностей
3. Иностранного языка в объеме, достаточном для общения, переписки, понимания авиационной технической документации в пределах задач, решаемых организацией по ТО ВС и специалистом

1. ӘК ұшуға жарамдылығын қамтамасыз ету жөніндегі міндеттер және ӘК ұшуға жарамдылығын қамтамасыз ету мақсатында ӘК техникалық қызмет көрсету персоналы тартылған міндеттер
2. ӘК ТҚК бойынша персонал жұмылдырылған міндеттерді орындаудың тәсілдері мен әдістері
3. ӘК ТҚК бойынша персоналдың міндеттерін орындау кезінде өндірістік және техникалық құжаттаманы ресімдеу рәсімдері
4. Бригадир-инженерге және бригада персоналына қатысты бөлігінде еңбек заңнамасы
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Бригада құрамында немесе жеке әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету бойынша міндеттерді орындау
Машықтар:
1. ӘК ТҚК жөніндегі маманның қолданыстағы куәлігі бойынша кешенді ӘК және коммерциялық ӘК үшін ӘК ТҚК жөніндегі міндеттерді орындау (AML):
1) В1 санатындағы компанияның (ССА) дербес сертификаттау рұқсаты бойынша ӘК техникалық қызмет көрсету жөніндегі сертификаттау персоналының өкілеттіктері бар желілік (операциялық) ӘК техникалық қызмет көрсету ұйымында немесе әуе компаниясында маманға берілген тиісті ішкі санаттар және/немесе
2) өкілеттіктері бар ӘК базалық (мерзімдік) ТҚК-де компанияның (ССА) В1 санатындағы және ӘК техникалық қызмет көрсету ұйымының маманына немесе әуе компаниясына берілген тиісті ішкі санатқа сәйкес жеке сертификаттау рұқсаты бойынша ӘК техникалық қызмет көрсету персоналын және/немесе
3) ӘК техникалық қызмет көрсету жөніндегі маманға немесе авиакомпанияға берілген кешенді және коммерциялық ӘК үшін компанияның (ССА) С санатындағы жеке сертификаттау рұқсаты бойынша ӘК техникалық қызмет көрсету жөніндегі сертификаттау персоналының өкілеттіктері бар негізгі (мерзімді) ӘК техникалық қызмет көрсету жөніндегі ұйымда
2. ӘК ТҚК жөніндегі маманның қолданыстағы куәлігі бойынша кешенді емес және коммерциялық емес ӘК ТҚК бойынша міндеттерді орындау (AML):
1) негізгі (мерзімді) техникалық қызмет көрсетуде ӘК техникалық қызмет көрсету ұйымының немесе авиакомпанияның маманына берілген күрделі емес ӘК үшін компанияның (ССА) С санатындағы жеке сертификаттау рұқсаты бойынша сертификаттау персоналының өкілеттіктері бар ӘК
3. Бригаданың орындауы талап етілетін өндірістік міндеттерді олардың өкілеттіктері мен біліктіліктеріне сәйкес оның персоналы арасында бөлу
Білімдер:
1. Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыруды ұйымдастырудың рәсімдері
2. Куәландырушы, қолдаушы және куәландырмайтын персоналдың өкілеттіктері, олардың құқықтары мен міндеттері
3. ӘК ТҚК жөніндегі ұйым мен маман шешетін міндеттер шегінде авиациялық техникалық құжаттаманы қарым-қатынас жасау, хат алмасу, түсіну үшін жеткілікті көлемде шет тілінен

3. Должностных инструкций инженера-бригадира и специалистов его бригады
4. Правил и норм охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной защиты в РК
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 6:
Контроль соблюдения технологии выполняемых работ и незавершенных в бригаде работ
Умения:
1. Контролировать соблюдение технологии выполняемых работ, полноты и качества выполнения ТО ВС специалистами бригаде, соблюдение правил приема-передачи неоконченных работ между сменами
2. Завершать процедуру передачи неоконченных работ в полном объеме и в соответствии с процедурой организации по ТО ВС
3. Соблюдать технологическую, производственную и трудовую дисциплину, правила и нормы охраны труда и требовать их соблюдение от персонала бригады
Знания:
1. Технологии выполняемых работ
2. Процедуры организации по ТО ВС по передаче незавершенных работ
3. Основных технологических процессов, методов ремонтов и технологии ремонтных и регламентных работ
4. Правил и норм охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной защиты в РК
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 7:
Использование инженером-бригадиром и специалистами группы оборудования, инструментов и материалов
Умения:
1. Применять оборудование, инструмент и материалы, одобренные производителем ВС
2. Контролировать использование специалистами бригады оборудования, инструмента и материалов
3. Контролировать изъятие неисправного оборудования и инструмента и непригодных материалов из производственного процесса
Знания:
1. Перечня оборудования, инструмента и материалов, требуемого для выполнения работ на ВС
2. Применимых технических данных, определяющих применение оборудования, инструмента и материалов при ТО ВС
3. Процедур организации по ТО ВС по применению исправных оборудования и инструмента и своевременному изъятию неисправных и непригодных из производственного процесса.
4. Процедур организации по ТО ВС по недопущению к установке и применению на ВС материалов, оборудования инструмента, а также компонентов ВС, которые не одобрены производителям ВС и не включены в перечень технических данных, применимых к ВС и его компонентам
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 8:
Оценка качества работы специалистов
Умения:
1. Оценивать качество работы персонала бригады, рационального использования его рабочего времени.
2. Определять индивидуальные возможности каждого специалиста бригады и ставить перед ними задачи, соответствующей его опыту и квалификации.

3. Бригадир-инженердің және оның бригадасы мамандарының лауазымдық нұсқаулықтары
4. ҚР-ндағы еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өрттен қорғау ережелері мен нормалары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 6:
Орындалатын жұмыстар технологиясының және бригадада аяқталмаған жұмыстардың сақталуын бақылау
Машықтар:
1. Орындалатын жұмыстардың технологиясының сақталуын, бригада мамандарының ӘК техникалық қызмет көрсетуінің толықтығы мен сапасын, ауысымдар арасында аяқталмаған жұмыстарды қабылдау-тапсыру ережелерінің сақталуын бақылау.
2. Аяқталмаған жұмыстарды тапсыру рәсімін толық көлемде және әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру рәсіміне сәйкес аяқтау
3. Технологиялық, өндірістік және еңбек тәртібін, еңбекті қорғау ережелері мен нормаларын сақтау және бригада қызметкерлерінен олардың сақталуын талап ету
Білімдер:
1. Орындалатын жұмыстардың технологиялары
2.Аяқталмаған жұмыстарды тапсыру бойынша ӘК ТҚК ұйымдастыру рәсімдері
3. Негізгі технологиялық процестерді, жөндеу әдістерін және жөндеу және реттеу жұмыстарының технологиясын
4. ҚР-ндағы еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өрттен қорғау ережелері мен нормалары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 7:
Инженер-бригадирдің және топ мамандарының құрал-жабдықтарды, құрал-саймандарды және материалдарды пайдалануы
Машықтар:
1. ӘК өндірушісі мақұлдаған жабдықты, құрал-сайманды және материалдарды қолдану
2. Бригада мамандарының құрал-жабдықтарды, құрал-саймандарды және материалдарды пайдалануын қадағалау
3. Ақаулы жабдықтар мен құрал-саймандарды және жарамсыз материалдарды өндіріс процесінен шығаруды бақылау
Білімдер:
1. ӘК-де жұмыстарды орындау үшін талап етілетін жабдықтардың, құрал-саймандардың және материалдардың тізбесі
2. ӘК ТҚК кезінде жабдықтарды, құрал-саймандарды және материалдарды қолдануды айқындайтын қолданылатын техникалық деректердің
3. ӘК техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастырудың жарамды жабдықтар мен құралдарды пайдалану және ақаулы және жарамсыздарды өндіріс процесінен уақтылы алып тастау рәсімдері.
4. Материалдарды, құрал-саймандарды, сондай-ақ ӘК өндірушілері мақұлдамаған және ӘК-ге және оның компоненттеріне қолданылатын техникалық деректер тізбесіне енгізілмеген ӘК-нің компоненттерін ӘК-ге орнатуға және қолдануға жол бермеу үшін ӘК-ге техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру рәсімдері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 8:
Мамандардың жұмыс сапасын бағалау
Машықтар:
1. Бригада қызметкерлерінің жұмыс сапасын, олардың жұмыс уақытын тиімді пайдалануын бағалау.
2. Бригаданың әрбір маманының жеке мүмкіндіктерін анықтау және олардың алдына оның тәжірибесі мен біліктілігіне сәйкес міндеттер қою.

3. Предоставлять объективную и всестороннюю оценку качеству выполненных работ каждым специалистом бригады
Знания:
1. Полномочий персонала бригады и способностей ее индивидуумов
2. Квалификации персонала бригады
3. Содержания задач, которые персонал бригады выполняет
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 9:
Предотвращение брака и ошибок в работе персонала
Умения:
1. Проводить всесторонний анализ брака и ошибок в работе персонала бригады и определять эффективные меры по их предупреждению
2. Определять первопричину брака и ошибок в работе персонала бригады
3. Разрабатывать меры по предотвращению и повторению брака и ошибок в работе персонала бригады
Знания:
1. Содержания производственно- технической документации по задачам, выполняемым персоналом бригады
2. Путей и способов предотвращения и повторения брака и ошибок в работе персонала бригады
3. Процедуры организации по ТО ВС и / или организации по управлению поддержанием летной годности ВС (САМО) по сертификации выполненных работ по ТО ВС
4. Состава отчетной производственно- технической документации, подлежащей оформлению персоналом бригады
5. Полномочий персонала бригады и должностных обязанностей персонала бригады
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 10:
Контроль состояние обслуживаемых воздушных судов
Умения:
1. Контролировать состояние обслуживаемых ВС, своевременно принимать меры к выполнению работ на ВС в рамках задач, решаемых бригадой
2. Принимать меры к изменению статуса состояния парка ВС
3. Обеспечивать соблюдение графика отхода на техническое обслуживание ВС
Знания:
1. Текущего состояния парка ВС
2. Графика отхода ВС на запланированное техническое обслуживание на текущую смену
3. Процедуры организации по ТО ВС на случай возникновения ситуаций, когда график возвращения ВС в состояние летной годности после его технического обслуживания, не может быть соблюден
4. Действий инженера-бригадира и персонала его бригады в ситуациях, когда возврат ВС в состояние летной годности может быть затруднен или нарушен
5. Мероприятий по возврату ВС в состояние летной годности после предпринятых на ВС действий
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 11:
Контроль статуса дефектов на воздушных судов, отложенных по перечню минимального оборудования, разрешенного к вылету воздушного судна
Умения:
1. Контролировать дефекты, отложенные по перечню минимального оборудования, разрешенного к вылету ВС (MEL) и пассажирскому салону ВС, при необходимости, принимать своевременные меры по устранению замечаний, указанных в бортовых журналах ВС (TLB / CLB) как самим инженером-бригадиром, так и специалистами его бригады
2. Принимать меры к закрытию / продлению отложенных дефектов по ВС и пассажирскому салону ВС

3. Бригаданың әрбір маманы орындаған жұмыстардың сапасына объективті және жан-жақты баға беру
Білімдер:
1. Бригада персоналының өкілеттіктері және оның жеке тұлғаларының қабілеттері
2. Бригада персоналының біліктілігі
3. Бригада персоналы орындайтын міндеттердің мазмұны
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 9:
Персоналдың жұмысындағы ақаулар мен қателіктердің алдын алу
Машықтар:
1. Бригада персоналының жұмысындағы ақаулар мен қателіктерге жан-жақты талдау жүргізу және олардың алдын алудың тиімді шараларын анықтау
2. Бригада қызметкерлерінің жұмысындағы ақаулар мен қателіктердің түпкі себебін анықтау
3. Бригада персоналының жұмысындағы ақаулар мен қателіктердің алдын алу және олардың қайталануын болдырмау шараларын әзірлеу
Білімдер:
1. Бригада персоналы орындайтын міндеттер бойынша өндірістік-техникалық құжаттаманың мазмұны
2. Бригада персоналының жұмысындағы ақаулар мен қателіктердің алдын-алу және олардың қайталануының жолдары мен тәсілдері
3. ӘК ТҚК жөніндегі ұйымның және/немесе ӘК ТҚК бойынша орындалған жұмыстарды сертификаттау жөніндегі ӘК-нің (САМО) ұшуға жарамдылығын қамтамасыз етуді басқару жөніндегі ұйымның рәсімдері
4. Бригада персоналының ресімдеуіне жататын есептік өндірістік-техникалық құжаттаманың құрамы
5. Бригада персоналының өкілеттіктері және бригада персоналының лауазымдық міндеттері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 10:
Қызмет көрсетілетін әуе кемелерінің жағдайын бақылау
Машықтар:
1. Қызмет көрсетілетін ӘК жай-күйін бақылау, бригада шешетін міндеттер шеңберінде ӘК-дегі жұмыстарды орындауға уақтылы шаралар қабылдау
2. ӘК паркі жай-күйінің мәртебесін өзгертуге шаралар қабылдау
3. ӘК техникалық қызмет көрсетуге кету кестесінің сақталуын қамтамасыз ету
Білімдер:
1. ӘК паркінің ағымдағы жай-күйі
2. Ағымдағы ауысымға жоспарланған техникалық қызмет көрсетуге ӘК-нің кету кестесі
3. ӘК техникалық қызмет көрсетуден кейін оның ұшуға жарамдылық жай-күйіне оралу кестесі сақталмайтын жағдайлар туындаған жағдайда ӘК ТҚК бойынша ұйымдастыру рәсімдері
4. Инженер-бригадирдің және оның бригадасы персоналының ӘК-нің ұшуға жарамдылық жағдайына оралуы қиындауы немесе бұзылуы мүмкін жағдайлардағы іс-қимылдары
5. ӘК-де қолданылған іс-қимылдардан кейін ӘК-ні ұшуға жарамдылық жағдайына қайтару жөніндегі іс-шаралар
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 11:
Әуе кемесінің ұшып шығуына рұқсат етілген ең аз жабдық тізбесі бойынша кейінге қалдырылған әуе кемелеріндегі ақаулардың мәртебесін бақылау
Машықтар:
1. ӘК (MEL) және ӘК жолаушылар салонына жөнелтуге рұқсат етілген ең аз жабдықтардың тізімі бойынша кейінге қалдырылған ақауларды бақылау, қажет болған жағдайда ӘК борттық журналдарында (TLB/CLB) көрсетілген ескертулерді жою бойынша уақтылы шаралар қабылдау. бригадир-инженердің өзі де, оның бригадасының мамандары да
2.ӘК және ӘК жолаушылар салоны бойынша кейінге қалдырылған ақауларды жабу / ұзарту шараларын қабылдау

3. Правил и норм охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной защиты в РК
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 19:
Оформление и сдача отчетной технической документации
Умения:
1. Своевременно оформлять и сдавать отчетную техническую документацию по ТО ВС и поддержанию летной годности ВС, подлежащую оформлению и сдаче инженером-бригадиром в установленные правилами РК и процедурами организации по ТО ВС и/или авиакомпании сроки и в установленном порядке
2. Вести другую документацию, связанную с деятельностью бригады и ее персоналом, определенную процедурами цеха, организации по ТО ВС и /или авиакомпании.
3. Контролировать своевременное оформление персоналом бригады отчетной производственно-технической документации при выполнении задач и по их завершению в установленные правилами РК и процедурами организации по ТО ВС и/или авиакомпании сроки и в установленном порядке
Знания:
1. Состава документации, подлежащей оформлению по результатам выполненных работ на ВС в бригаде
2. Своих полномочий и полномочий персонала бригады при оформлении отчетной производственно-технической документации в процессе выполнения работ в бригаде
3. Процедур организации по ТО ВС в части оформления и сдачи отчетной документации
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 4:
Сертификация задач, в рамках разрешительного сертификата компании, выданного инженеру-бригадиру индивидуально
Навык 1:
Сертификация выполненных работ по техническому обслуживанию воздушных судов
Умения:
1. Сертифицировать выполненную задачу по ТО ВС, на котором задачи выполнены инженером-бригадиром, либо другим персоналом в пределах полномочий инженера-бригадира и сертификационного разрешения компании (ССА), выданного инженеру-бригадиру индивидуально
2. Корректно оформить производственную техническую документацию, требующую сертификации
3. Обеспечить возврат ВС в состояние летной годности после выполнения задач технического обслуживания на ВС персоналом в соответствие с установленными стандартами и правилами
Знания:
1. Правил РК по сертификации технического обслуживания на ВС и его компонентов
2. Процедуры организации по ТО ВС по сертификации выполненных работ после технического обслуживания воздушного судна
3. Полномочий и обязанностей инженера-бригадира
4. Перечня отчетной производственной технической документации, где подтверждается выдача сертификата допуска к эксплуатации (CRS) воздушного судна

3. ҚР-ндағы еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өрттен қорғау ережелері мен нормалары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 19:
Есептік техникалық құжаттаманы ресімдеу және тапсыру
Машықтар:
1. ҚР ережелерінде және әуе кемелеріне және/немесе авиакомпанияларға техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру рәсімдерінде белгіленген мерзімде және тәртіпте инженер-бригадир ресімдеуге және тапсыруға жататын әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету және әуе кемелерінің ұшуға жарамдылығын қамтамасыз ету бойынша техникалық құжаттаманы уақтылы ресімдеу және тапсыру.
2. Цехтың, ӘК техникалық қызмет көрсету ұйымының және / немесе авиакомпанияның рәсімдерімен анықталған бригаданың және оның персоналының қызметіне қатысты басқа құжаттарды жүргізу.
3. Бригада персоналының ҚР ережелерінде және әуе кемелеріне және/немесе авиакомпанияларға техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру рәсімдерінде белгіленген мерзімде және белгіленген тәртіппен тапсырмаларды орындау кезінде және олар аяқталғаннан кейін өндірістік-техникалық құжаттаманы уақтылы ресімдеуін бақылау
Білімдер:
1. Бригадада ӘК-де орындалған жұмыстардың нәтижелері бойынша ресімделуге тиісті құжаттаманың құрамы
2. Өз өкілеттіктері мен бригада персоналының бригададағы жұмыстарды орындау процесінде өндірістік-техникалық құжаттаманы ресімдеудегі өкілеттіктері
3. Есептік құжаттаманы ресімдеу және тапсыру бөлігінде ӘК ТҚК бойынша ұйымдастыру рәсімдері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 4:
Инженер-бригадирге жеке берілген компанияның рұқсат беру сертификаты шеңберінде міндеттерді сертификаттау
Дағды 1:
Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету бойынша орындалған жұмыстарды сертификаттау
Машықтар:
1. Инженер-бригадирдің немесе басқа персоналдың міндеттері инженер-бригадирдің өкілеттігі шегінде және инженер-бригадирге жеке-жеке берілген компанияның сертификаттық рұқсаты (ССА) шегінде орындалатын ӘК-де орындалған тапсырманы куәландыру
2. Сертификаттауды талап ететін өндірістік техникалық құжаттаманы дұрыс рәсімдеу
3. Белгіленген стандарттар мен қағидаларға сәйкес персоналдың ӘК-де техникалық қызмет көрсету міндеттерін орындағаннан кейін ӘК-нің ұшуға жарамдылық жағдайына оралуын қамтамасыз ету
Білімдер:
1. ӘК және оның компоненттеріне техникалық қызмет көрсетуді сертификаттау бойынша ҚР ережелері
2. Әуе кемесіне техникалық қызмет көрсетуден кейін орындалған жұмыстарды сертификаттау үшін әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру рәсімдері
3. Инженер-бригадирдің өкілеттіктері мен міндеттері
4. Әуе кемесін пайдалануға рұқсат беру сертификатын (CRS) беру расталған өндірістік техникалық құжаттаманың тізбесі

4. Ответственности, предусмотренной правилами РК по выполнению предполетной инспекции на комплексных ВС и ВС, выполняющих коммерческие перевозки, а также на не комплексных ВС и ВС выполняющих не коммерческие перевозки
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 6:
Определение потребности в обучении персонала бригады
Навык 1:
Контроль над обучением персонала бригады
Умения:
1. Контролировать и оценивать навыки персонала бригады в выполнении технологических операций
2. Выявлять проблемные области у персонала бригады, нуждающегося в дополнительном обучении
3. Организовывать дополнительное обучение персонала бригады для передачи знаний, навыков и опыта
Знания:
1. Целей и задач обучения
2. Технологии выполнения работ при ТО ВС
3. Этапов по выполнению технологических операций на ВС
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Определение видов обучения для специалистов бригады
Умения:
1. Определять вид обучения, который необходим специалистам бригады
2. Рекомендовать ведущему инженеру цеха вид обучения, который необходим специалистам группы
3. Применять на практике требования правил РК в области гражданской авиации по обучению персонала, вовлеченного в техническое обслуживание ВС
Знания:
1. Стандартов работы бригады
2. Перечня видов обучения и курсов, которые необходимы для персонала бригады
3. Требования правил РК в области гражданской авиации по обучению подконтрольного инженеру персонала
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 7:
Обучение и поддержание своего профессионального уровня
Навык 1:
Прохождение запланированного организацией обучения
Умения:
1. Успешно завершать прохождение запланированного обучения согласно плану индивидуальной подготовки специалиста
2. Применять полученные знания на практике
3. Определять виды обучения, которые, необходимы для успешного выполнения своих должностных обязанностей
Знания:
1. Курсов и видов подготовки, включенных в индивидуальный план подготовки инженера-бригадира
2. Влияния человеческого фактора на результаты технического обслуживания ВС, его составляющих и путей снижения негативных факторов, влияющих на летную годность ВС
3. Правил РК по профессиональной подготовке авиационного персонала в объеме должностных обязанностей инженера-бригадира
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Обучение и оценка персонала организации по техническому обслуживанию воздушных судов и другого персонала
Навык 1:
Выполнение функций обучающего и оценивающего персонала
Умения:
1. При персональном назначении выполнять функции:

4. Кешенді ӘК және коммерциялық тасымалдарды орындайтын ӘК, сондай-ақ кешенді емес ӘК және коммерциялық емес тасымалдарды орындайтын ӘК ұшу алдындағы инспекцияны жүргізу бойынша ҚР ережелерінде көзделген жауапкершілік
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 6:
Бригада персоналын оқытуға қажеттілікті анықтау
Дағды 1:
Бригада персоналының оқытылуын бақылау
Машықтар:
1. Бригада қызметкерлерінің технологиялық операцияларды орындаудағы дағдыларын бақылау және бағалау
2. Қосымша оқытуды қажет ететін бригада қызметкерлерінің проблемалық аймақтарын анықтау
3. Білімді, дағдыларды және тәжірибені жеткізу үшін бригада қызметкерлеріне қосымша оқытуды ұйымдастыру
Білімдер:
1. Оқытудың мақсаттары мен міндеттері
2. ӘК ТҚК кезінде жұмыстарды орындау технологиялары
3. ӘК-де технологиялық операцияларды орындау бойынша кезеңдер
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Бригада мамандарын оқыту түрлерін анықтау
Машықтар:
1. Бригада мамандарына қажетті оқыту түрін анықтау
2. Цехтың жетекші инженеріне топ мамандарына қажетті дайындық түрін ұсыну
3. ӘК техникалық қызмет көрсетуге тартылған персоналды оқыту бойынша азаматтық авиация саласындағы ҚР қағидаларының талаптарын практикада қолдану
Білімдер:
1. Бригада жұмысының стандарттары
2. Бригада персоналына қажетті оқыту түрлері мен курстарының тізбесі
3. Инженердің бақылауындағы персоналды оқыту бойынша азаматтық авиация саласындағы ҚР ережелерінің талаптары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 7:
Оқыту және өзінің кәсіптік деңгейін қолдау
Дағды 1:
Ұйым жоспарлаған оқытудан өту
Машықтар:
1. Маманның жеке дайындық жоспарына сәйкес жоспарланған оқуды ойдағыдай аяқтау
2. Алған Білімін тәжірибеде қолдану
3. Өз лауазымдық міндеттерін табысты орындау үшін қажетті оқыту түрлерін анықтау
Білімдер:
1. Инженер-бригадирді даярлаудың жеке жоспарына енгізілген курстар мен оқыту түрлері
2. Адами фактордың ӘК-ге техникалық қызмет көрсету нәтижелеріне, оның құрамдас бөліктеріне және ӘК-нің ұшуға жарамдылығына әсер ететін жағымсыз факторларды азайту жолдарына әсері
3. Инженер-бригадирдің лауазымдық міндеттері көлемінде авиация персоналын кәсіптік даярлауға арналған ҚР ережелері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Қосымша еңбек функциясы 1:
Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету ұйымының персоналын және басқа персоналды оқыту және бағалау
Дағды 1:
Оқытатын және бағалайтын персоналдың функцияларын орындау
Машықтар:
1. Дербес тағайындау кезінде функцияларды орындау:

2144-4
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Инженер по технической эксплуатации авиационного и радиоэлектронного оборудования воздушных судов (Инженер-бригадир линейного (базового) технического обслуживания воздушных судов категории В2)
Уровень квалификации по ОРК:
5
подуровень квалификации по ОРК:
5.2; 5.3; 5.4
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
"Квалификационные требования к лицу для получения свидетельства авиационного персонала", Приказ Министра транспорта и коммуникаций РК от 13 июня 2011 года № 362
"Квалификационные требования, предъявляемые к физическим лицам, имеющим право определять уровень квалификации авиационного персонала" , Приказ Министра транспорта и коммуникаций РК от 28 сентября 2013 года № 763
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Специальность:
Техническое обслуживание и ремонт воздушного судна
Квалификация:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Инженерия и инженерное дело
Квалификация:
-
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Техническое обслуживание и ремонт воздушного судна
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Подуровень 5.1: не менее 2 лет опыта в ТО ВС при наличии свидетельства специалиста по ТО ВС, как минимум, в подкатегории, соответствующей типу (типам) ВС организации по ТО ВС, указанным в ее сертификате. Другие критерии по количеству допусков к ТО ВС и другим видам деятельности инженера, определяет сама организация по ТО ВС; Подуровень 5.2: не менее 3 лет опыта в ТО ВС при наличии свидетельства специалиста по ТО ВС, как минимум, в подкатегории, соответствующей типу (типам) ВС организации по ТО ВС, указанным в ее сертификате, при условии, что количество допусков к типам ВС в подуровне 5.2, будет больше, чем в подуровне 5.1, а по остальным видам деятельности инженера - на усмотрение самой организации по ТО ВС. Для подуровней 5.3, 5.4 требования устанавливает сама организация по ТО ВС, при условии, что установленные требования будут жестче, чем для подуровней 5.1, 5.2. Для уровня 5 - наличие сертификата о сдаче модулей по категории В2 или диплом о профильном формальном образовании, освоение базовых навыков и опыт работы не менее 2 лет для получения свидетельства специалиста по ТО ВС.
Связь с неформальным и информальным образованием:

2144-4
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Әуе кемелерінің авиациялық және радиоэлектрондық жабдықтарын техникалық пайдалану жөніндегі инженер (Әуе кемелеріне желілік (негізгі) техникалық қызмет көрсету бойынша В2 санатты инженер бригадирі)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
5
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
5.2; 5.3; 5.4
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Авиация персоналы куәлігін алу үшін адамға қойылатын біліктілік талаптары" ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 13 маусымдағы No 362 бұйрығы.
"Авиация персоналының біліктілік деңгейін анықтауға құқығы бар жеке тұлғаларға қойылатын біліктілік талаптары" ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 28 қыркүйектегі No 763 бұйрығы.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Мамандық:
Әуе кемесіне техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Біліктілік:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Инженерия және инженерлік іс
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Әуе кемесіне техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
5.1 қосалқы деңгей: кемінде оның сертификатында көрсетілген әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету ұйымының әуе кемелерінің түріне(леріне) сәйкес келетін кіші санаттағы әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі маманның сертификаты бар, әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетуде кемінде 2 жыл жұмыс тәжірибесі. Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетуге және инженерлік қызметтің басқа түрлеріне рұқсат беру санының басқа өлшемдерін әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету ұйымының өзі анықтайды; 5.2 қосалқы деңгей: әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі маманның сертификаты бар кемінде 3 жыл жұмыс тәжірибесі, кемінде оның сертификатында көрсетілген әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету ұйымының әуе кемелеріне (түрлеріне) сәйкес келетін кіші санатта, мақұлдаулар саны болған жағдайда. 5.2 қосалқы деңгейдегi әуе кемелерiнiң түрлерi үшiн 5.1 қосалқы деңгейден жоғары болады, ал инженерлiк қызметтiң басқа түрлерi үшiн — әуе кемесiне техникалық қызмет көрсету ұйымының өз қарауы бойынша. 5.3, 5.4 қосалқы деңгейлерi үшiн белгiленген талаптар 5.1, 5.2 қосалқы деңгейлерiне қарағанда қатаңырақ болуы шартымен әуе кемелерiне техникалық қызмет көрсету ұйымының өзi белгiлейдi. 5-деңгей үшін – В2 санаты бойынша модульдерді бітіргені туралы сертификат немесе мамандандырылған жалпы білім туралы диплом, әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі маман сертификатын алу үшін негізгі дағдыларды меңгеру және кемінде 2 жыл жұмыс өтілі.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:

13. Карточка профессии "Техник по технической эксплуатации авиационного и радиоэлектронного оборудования воздушных судов (Техник-бригадир линейного (базового) технического обслуживания воздушных судов категории В2)":
Код группы:
3115-4
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Техник по технической эксплуатации авиационного и радиоэлектронного оборудования воздушных судов (Техник-бригадир линейного (базового) технического обслуживания воздушных судов категории В2)
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:

13. Кәсіптің карточкасы "Әуе кемелерінің авиациялық және радиоэлектрондық жабдықтарын техникалық пайдалану жөніндегі техник (Әуе кемелеріне желілік (базалық) техникалық қызмет көрсетудің В2 санатындағы техник-бригадир)":
Топтың коды:
3115-4
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Әуе кемелерінің авиациялық және радиоэлектрондық жабдықтарын техникалық пайдалану жөніндегі техник (Әуе кемелеріне желілік (базалық) техникалық қызмет көрсетудің В2 санатындағы техник-бригадир)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:

4.2; 4.3; 4.4
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
"Квалификационные требования к лицу для получения свидетельства авиационного персонала", Приказ Министра транспорта и коммуникаций РК от 13 июня 2011 года № 362
"Квалификационные требования, предъявляемые к физическим лицам, имеющим право определять уровень квалификации авиационного персонала" , Приказ Министра транспорта и коммуникаций РК от 28 сентября 2013 года № 763
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Техническое обслуживание и ремонт воздушного судна
Квалификация:
-
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Техническое обслуживание и ремонт воздушного судна
Квалификация:
-
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Подуровень 4.1: не менее 2 лет опыта в ТО ВС при наличии свидетельства специалиста по ТО ВС, как минимум, в подкатегории, соответствующей типу (типам) ВС организации по ТО ВС, указанным в ее сертификате. Другие критерии по количеству допусков к ТО ВС и другим видам деятельности инженера, определяет сама организация по ТО ВС; Подуровень 4.2: не менее 3 лет опыта в ТО ВС при наличии свидетельства специалиста по ТО ВС, как минимум, в подкатегории, соответствующей типу (типам) ВС организации по ТО ВС, указанным в ее сертификате, при условии, что количество допусков к типам ВС в подуровне 4.2, будет больше, чем в подуровне 4.1, а по остальным видам деятельности инженера - на усмотрение самой организации по ТО ВС. Для подуровней 4.3, 4.4 требования устанавливает сама организация по ТО ВС, при условии, что установленные требования будут жестче, чем для подуровней 4.1, 4.2. Для уровня 4 - наличие сертификата о сдаче модулей по категории В2 или диплом о профильном формальном образовании, освоение базовых навыков и опыт работы не менее 2 лет для получения свидетельства специалиста по ТО ВС.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Для получения свидетельства специалиста по ТО ВС необходимо: при основном среднем образовании - 2400 часов профессиональной подготовки и сертификат по категории В2 с 5-летним опытом работы; при техническом неавиационном - сертификат по категории В2 с 3-летним опытом работы.
Другие возможные наименования профессии:

4.2; 4.3; 4.4
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Авиация персоналы куәлігін алу үшін адамға қойылатын біліктілік талаптары" ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 13 маусымдағы No 362 бұйрығы.
"Авиация персоналының біліктілік деңгейін анықтауға құқығы бар жеке тұлғаларға қойылатын біліктілік талаптары" ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 28 қыркүйектегі No 763 бұйрығы.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Әуе кемесіне техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Әуе кемесіне техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
4.1 қосалқы деңгейі: кемінде оның сертификатында көрсетілген әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету ұйымының әуе кемелерінің түріне(леріне) сәйкес келетін кіші санаттағы әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі маманның сертификаты бар, әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетуде кемінде 2 жыл жұмыс тәжірибесі. Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетуге және инженерлік қызметтің басқа түрлеріне рұқсат беру санының басқа өлшемдерін әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету ұйымының өзі анықтайды; 4.2 қосалқы деңгей: әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі маманның сертификатымен кемінде 3 жыл жұмыс тәжірибесі, оның сертификатында көрсетілген әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі ұйымның әуе кемелеріне (түрлеріне) сәйкес келетін кіші санатта, рұқсаттар саны болған жағдайда. 4.2 қосалқы деңгейдегi әуе кемелерiнiң түрлерi үшiн 4.1 қосалқы деңгейден жоғары болады, ал инженерлiк қызметтiң басқа түрлерi үшiн — әуе кемесiне техникалық қызмет көрсету ұйымының өзiнiң қалауы бойынша. 4.3, 4.4 қосалқы деңгейлерi үшiн белгiленген талаптар 4.1, 4.2 қосалқы деңгейлерiне қарағанда қатаңырақ болуы шартымен әуе кемелерiне техникалық қызмет көрсету ұйымының өзi белгiлейдi. 4-деңгей үшін – В2 санаты бойынша модульдерді аяқтағаны туралы сертификат немесе мамандандырылған жалпы білім туралы диплом, әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету маманының сертификатын алу үшін негізгі дағдыларды меңгеру және кемінде 2 жыл жұмыс өтілі.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
ӘК ТҚК бойынша маман куәлігін алу үшін: негізгі орта білім беру кезінде - 2400 сағаттық кәсіптік даярлық және 5 жылдық жұмыс тәжірибесі бар В2 санаты бойынша сертификат; техникалық авиациялық емес жағдайда-3 жылдық жұмыс тәжірибесі бар В2 санаты бойынша сертификат қажет.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

1. Принимать меры по предупреждению повреждений ВС автотранспортом, специальным транспортом и наземным оборудованием техником-бригадиром и специалистами бригады
2. Корректно применять процедуру по извещению авиакомпании о повреждении ВС и наземного оборудования
3. Выполнять требования:
- трудового законодательства
- правил и норм охраны труда в Республике Казахстан
Знания:
1. Мер по предупреждению повреждений ВС автотранспортом, специальным транспортом и наземным оборудованием
2. Процедуры организации по ТО ВС по информированию о наземных событиях
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 19:
Оформление и сдача отчетной технической документации
Умения:
1. Своевременно оформлять и сдавать отчетную техническую документацию по ТО ВС и поддержанию летной годности ВС, подлежащую оформлению и сдаче техником-бригадиром в установленные правилами РК и процедурами организации по ТО ВС и/или авиакомпании сроки и в установленном порядке
2. Вести другую документацию, связанную с деятельностью бригады и ее персоналом, определенную процедурами цеха, организации по ТО ВС и /или авиакомпании.
3. Контролировать своевременное оформление персоналом бригады отчетной производственно-технической документации при выполнении задач и по их завершению в установленные правилами РК и процедурами организации по ТО ВС и/или авиакомпании сроки и в установленном порядке
Знания:
1. Состава документации, подлежащей оформлению по результатам выполненных работ на ВС в бригаде
2. Своих полномочий и полномочий персонала бригады при оформлении отчетной производственно-технической документации в процессе выполнения работ в бригаде
3. Выполнять требования:
- трудового законодательства
- правил и норм охраны труда в Республике Казахстан
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 4:
Сертификация задач, в рамках разрешительного сертификата компании, выданного технику-бригадиру индивидуально
Навык 1:
Сертификация выполненных работ по техническому обслуживанию воздушных судов
Умения:
1. Сертифицировать выполненную задачу по ТО ВС, на котором задачи выполнены техником-бригадиром, либо другим персоналом в пределах полномочий техника-бригадира и сертификационного разрешения компании (ССА), выданного технику-бригадиру индивидуально
2. Корректно оформить производственную техническую документацию, требующую сертификации
3. Обеспечить возврат ВС в состояние летной годности после выполнения задач технического обслуживания на ВС персоналом в соответствие с установленными стандартами и правилами
Знания:

1. Техник-бригадирдің және бригада мамандарының әуе кемелеріне, арнайы көліктерге және жердегі жабдықтарға зақым келтірмеу шараларын қолдану
2. ӘК және жерүсті жабдығының зақымданғаны туралы авиакомпанияға хабарлау рәсімін дұрыс қолдану
3. Талаптарды орындау:
- еңбек заңнамасы
- ҚР-ндағы еңбекті қорғаудың ережелері мен нормаларын
Білімдер:
1. Автокөлікпен, арнайы көлікпен және жерүсті жабдығымен ӘК зақымдануының алдын алу шаралары
2. Жердегі оқиғалар туралы ақпараттандыру бойынша ӘК ТҚК ұйымдастыру рәсімдері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 19:
Есептік техникалық құжаттаманы ресімдеу және тапсыру
Машықтар:
1. ҚР ережелерінде және әуе кемелеріне және/немесе авиакомпанияларға техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру рәсімдерінде белгіленген мерзімде және тәртіпте техник-бригадир ресімдеуге және тапсыруға жататын әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету және әуе кемелерінің ұшуға жарамдылығын қамтамасыз ету бойынша есептік техникалық құжаттаманы уақтылы ресімдеу және тапсыру.
2. Цехтың, ӘК техникалық қызмет көрсету ұйымының және / немесе авиакомпанияның рәсімдерімен анықталған бригаданың және оның персоналының қызметіне қатысты басқа құжаттарды жүргізу.
3. Бригада персоналының ҚР ережелерінде және әуе кемелеріне және/немесе авиакомпанияларға техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру рәсімдерінде белгіленген мерзімде және белгіленген тәртіппен тапсырмаларды орындау кезінде және олар аяқталғаннан кейін өндірістік-техникалық құжаттаманы уақтылы ресімдеуін бақылау
Білімдер:
1. Бригадада ӘК-де орындалған жұмыстардың нәтижелері бойынша ресімделуге тиісті құжаттаманың құрамы
2. Өз өкілеттіктері мен бригада персоналының бригададағы жұмыстарды орындау процесінде өндірістік-техникалық құжаттаманы ресімдеудегі өкілеттіктері
3. Талаптарды орындау:
- еңбек заңнамасы
- ҚР-ндағы еңбекті қорғаудың ережелері мен нормаларын
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 4:
Техник-бригадирге жеке-дара берілген компанияның рұқсат беру сертификаты шеңберінде міндеттерді сертификаттау
Дағды 1:
Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету бойынша орындалған жұмыстарды сертификаттау
Машықтар:
1. Техник-бригадирдің немесе басқа персоналдың міндеттері техник-бригадирдің өкілеттігі шегінде және техник-бригадирге жеке-жеке берілген компанияның сертификаттық рұқсаты (ССА) шегінде орындалатын ӘК-де орындалған тапсырманы куәландырыңыз.
2. Сертификаттауды талап ететін өндірістік техникалық құжаттаманы дұрыс рәсімдеу
3. Белгіленген стандарттар мен қағидаларға сәйкес персоналдың ӘК-де техникалық қызмет көрсету міндеттерін орындағаннан кейін ӘК-нің ұшуға жарамдылық жағдайына оралуын қамтамасыз ету
Білімдер:

3115-4
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Техник по технической эксплуатации летательных аппаратов и двигателей (Техник-бригадир линейного (базового) технического обслуживания воздушных судов категории В1)
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
4.2; 4.3; 4.4
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
"Квалификационные требования к лицу для получения свидетельства авиационного персонала", Приказ Министра транспорта и коммуникаций РК от 13 июня 2011 года № 362
"Квалификационные требования, предъявляемые к физическим лицам, имеющим право определять уровень квалификации авиационного персонала" , Приказ Министра транспорта и коммуникаций РК от 28 сентября 2013 года № 763
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Техническое обслуживание и ремонт воздушного судна
Квалификация:
-
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Техническое обслуживание и ремонт воздушного судна
Квалификация:
-
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Подуровень 4.1: не менее 2 лет опыта в ТО ВС при наличии свидетельства специалиста по ТО ВС, как минимум, в подкатегории, соответствующей типу (типам) ВС организации по ТО ВС, указанным в ее сертификате. Другие критерии по количеству допусков к ТО ВС и другим видам деятельности инженера, определяет сама организация по ТО ВС; Подуровень 4.2: не менее 3 лет опыта в ТО ВС при наличии свидетельства специалиста по ТО ВС, как минимум, в подкатегории, соответствующей типу (типам) ВС организации по ТО ВС, указанным в ее сертификате, при условии, что количество допусков к типам ВС в подуровне 4.2, будет больше, чем в подуровне 4.1, а по остальным видам деятельности инженера - на усмотрение самой организации по ТО ВС. Для подуровней 4.3, 4.4 требования устанавливает сама организация по ТО ВС, при условии, что установленные требования будут жестче, чем для подуровней 4.1, 4.2. Для уровня 4 - наличие сертификата о сдаче модулей по категории В1 в подкатегориях В1.1 и В1.3 или диплом о профильном формальном образовании, освоение базовых навыков и опыт работы не менее 2 лет для получения свидетельства специалиста по ТО ВС. Для уровня 4 - наличие сертификата о сдаче модулей по категории В1 в подкатегориях В1.2 и В1.4 или диплом о профильном формальном образовании, освоение базовых навыков и опыт работы не менее 1 лет для получения свидетельства специалиста по ТО ВС.
Связь с неформальным и информальным образованием:

3115-4
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Ұшу аппараттары мен қозғалтқыштарды техникалық пайдалану жөніндегі техник (Әуе кемелеріне желілік (базалық) техникалық қызмет көрсетудің В1 санатындағы техник-бригадир)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
4.2; 4.3; 4.4
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Авиация персоналы куәлігін алу үшін адамға қойылатын біліктілік талаптары" ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 13 маусымдағы No 362 бұйрығы.
"Авиация персоналының біліктілік деңгейін анықтауға құқығы бар жеке тұлғаларға қойылатын біліктілік талаптары" ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 28 қыркүйектегі No 763 бұйрығы.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Әуе кемесіне техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Әуе кемесіне техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
4.1 қосалқы деңгейі: кемінде оның сертификатында көрсетілген әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету ұйымының әуе кемелерінің түріне(леріне) сәйкес келетін кіші санаттағы әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі маманның сертификаты бар, әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетуде кемінде 2 жыл жұмыс тәжірибесі. Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетуге және инженерлік қызметтің басқа түрлеріне рұқсат беру санының басқа өлшемдерін әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету ұйымының өзі анықтайды; 4.2 қосалқы деңгей: әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі маманның сертификатымен кемінде 3 жыл жұмыс тәжірибесі, оның сертификатында көрсетілген әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі ұйымның әуе кемелеріне (түрлеріне) сәйкес келетін кіші санатта, рұқсаттар саны болған жағдайда. 4.2 қосалқы деңгейдегi әуе кемелерiнiң түрлерi үшiн 4.1 қосалқы деңгейден жоғары болады, ал инженерлiк қызметтiң басқа түрлерi үшiн — әуе кемесiне техникалық қызмет көрсету ұйымының өзiнiң қалауы бойынша. 4.3, 4.4 қосалқы деңгейлерi үшiн белгiленген талаптар 4.1, 4.2 қосалқы деңгейлерiне қарағанда қатаңырақ болуы шартымен әуе кемелерiне техникалық қызмет көрсету ұйымының өзi белгiлейдi. 4-деңгей үшін – В1.1 және В1.3 кіші санаттары бойынша В1 санаты бойынша модульдерді тапсыру туралы сертификат немесе әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету маманының сертификатын алу үшін мамандандырылған ресми білім, негізгі дағдыларды меңгеру және кемінде 2 жыл жұмыс тәжірибесі туралы диплом. 4-деңгей үшін – В1.2 және В1.4 кіші санаттары бойынша В1 санаты бойынша модульдерді тапсыру туралы сертификат немесе әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету маманының сертификатын алу үшін мамандандырылған ресми білім, негізгі дағдыларды меңгеру және кемінде 1 жыл жұмыс тәжірибесі туралы диплом.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:

15. Карточка профессии "Техник по технической эксплуатации летательных аппаратов и двигателей (Техник по технической эксплуатации летательных аппаратов и двигателей)":
Код группы:
3115-4
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Техник по технической эксплуатации летательных аппаратов и двигателей (Техник по технической эксплуатации летательных аппаратов и двигателей)
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
4.1; 4.2; 4.3; 4.4
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
"Квалификационные требования к лицу для получения свидетельства авиационного персонала", Приказ Министра транспорта и коммуникаций РК от 13 июня 2011 года № 362
"Квалификационные требования, предъявляемые к физическим лицам, имеющим право определять уровень квалификации авиационного персонала" , Приказ Министра транспорта и коммуникаций РК от 28 сентября 2013 года № 763
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Техническое обслуживание и ремонт воздушного судна
Квалификация:
-
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Техническое обслуживание и ремонт воздушного судна
Квалификация:
-
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Подуровень 4.1: не менее 2 лет опыта в ТО ВС при наличии свидетельства специалиста по ТО ВС, как минимум, в подкатегории, соответствующей типу (типам) ВС организации по ТО ВС, указанным в ее сертификате. Другие критерии по количеству допусков к ТО ВС и другим видам деятельности инженера, определяет сама организация по ТО ВС; Подуровень 4.2: не менее 3 лет опыта в ТО ВС при наличии свидетельства специалиста по ТО ВС, как минимум, в подкатегории, соответствующей типу (типам) ВС организации по ТО ВС, указанным в ее сертификате, при условии, что количество допусков к типам ВС в подуровне 4.2, будет больше, чем в подуровне 4.1, а по остальным видам деятельности инженера - на усмотрение самой организации по ТО ВС. Для подуровней 4.3, 4.4 требования устанавливает сама организация по ТО ВС, при условии, что установленные требования будут жестче, чем для подуровней 4.1, 4.2. Для уровня 4 - наличие сертификата о сдаче модулей по категории В1 в подкатегориях В1.1 и В1.3 или диплом о профильном формальном образовании, освоение базовых навыков и опыт работы не менее 2 лет для получения свидетельства специалиста по ТО ВС. Для уровня 4 - наличие сертификата о сдаче модулей по категории В1 в подкатегориях В1.2 и В1.4 или диплом о профильном формальном образовании, освоение базовых навыков и опыт работы не менее 1 лет для получения свидетельства специалиста по ТО ВС.
Связь с неформальным и информальным образованием:

15. Кәсіптің карточкасы "Ұшу аппараттары мен қозғалтқыштарды техникалық пайдалану жөніндегі техник":
Топтың коды:
3115-4
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Ұшу аппараттары мен қозғалтқыштарды техникалық пайдалану жөніндегі техник
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
4.1; 4.2; 4.3; 4.4
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Авиация персоналы куәлігін алу үшін адамға қойылатын біліктілік талаптары" ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 13 маусымдағы No 362 бұйрығы.
"Авиация персоналының біліктілік деңгейін анықтауға құқығы бар жеке тұлғаларға қойылатын біліктілік талаптары" ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 28 қыркүйектегі No 763 бұйрығы.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Әуе кемесіне техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Әуе кемесіне техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
4.1 қосалқы деңгейі: кемінде оның сертификатында көрсетілген әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету ұйымының әуе кемелерінің түріне(леріне) сәйкес келетін кіші санаттағы әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі маманның сертификаты бар әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетуде кемінде 2 жыл жұмыс тәжірибесі. Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетуге және инженерлік қызметтің басқа түрлеріне рұқсат беру санының басқа өлшемдерін әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету ұйымының өзі анықтайды; 4.2 қосалқы деңгей: әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі маманның сертификатымен кемінде 3 жыл жұмыс тәжірибесі, оның сертификатында көрсетілген әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі ұйымның әуе кемелеріне (түрлеріне) сәйкес келетін кіші санатта, рұқсаттар саны болған жағдайда. 4.2 қосалқы деңгейдегi әуе кемелерiнiң түрлерi үшiн 4.1 қосалқы деңгейден жоғары болады, ал инженерлiк қызметтiң басқа түрлерi үшiн — әуе кемесiне техникалық қызмет көрсету ұйымының өзiнiң қалауы бойынша. 4.3, 4.4 қосалқы деңгейлерi үшiн белгiленген талаптар 4.1, 4.2 қосалқы деңгейлерiне қарағанда қатаңырақ болуы шартымен әуе кемелерiне техникалық қызмет көрсету ұйымының өзi белгiлейдi. 4-деңгей үшін – В1.1 және В1.3 кіші санаттары бойынша В1 санаты бойынша модульдерді тапсыру туралы сертификат немесе әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету маманының сертификатын алу үшін мамандандырылған ресми білім, негізгі дағдыларды меңгеру және кемінде 2 жыл жұмыс тәжірибесі туралы диплом. 4-деңгей үшін – В1.2 және В1.4 кіші санаттары бойынша В1 санаты бойынша модульдерді тапсыру туралы сертификат немесе әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету маманының сертификатын алу үшін мамандандырылған ресми білім, негізгі дағдыларды меңгеру және кемінде 1 жыл жұмыс тәжірибесі туралы диплом.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:

16. Карточка профессии "Техник по технической эксплуатации авиационного и радиоэлектронного оборудования воздушных судов (Техник по технической эксплуатации авиационного и радиоэлектронного оборудования воздушных судов)":
Код группы:
3115-4
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Техник по технической эксплуатации авиационного и радиоэлектронного оборудования воздушных судов (Техник по технической эксплуатации авиационного и радиоэлектронного оборудования воздушных судов)
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
4.1; 4.2; 4.3; 4.4
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
"Квалификационные требования к лицу для получения свидетельства авиационного персонала", Приказ Министра транспорта и коммуникаций РК от 13 июня 2011 года № 362
"Квалификационные требования, предъявляемые к физическим лицам, имеющим право определять уровень квалификации авиационного персонала" , Приказ Министра транспорта и коммуникаций РК от 28 сентября 2013 года № 763
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Техническое обслуживание и ремонт воздушного судна
Квалификация:
-
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Техническое обслуживание и ремонт воздушного судна
Квалификация:
-
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Подуровень 4.1: не менее 2 лет опыта в ТО ВС при наличии свидетельства специалиста по ТО ВС, как минимум, в подкатегории, соответствующей типу (типам) ВС организации по ТО ВС, указанным в ее сертификате. Другие критерии по количеству допусков к ТО ВС и другим видам деятельности инженера, определяет сама организация по ТО ВС; Подуровень 4.2: не менее 3 лет опыта в ТО ВС при наличии свидетельства специалиста по ТО ВС, как минимум, в подкатегории, соответствующей типу (типам) ВС организации по ТО ВС, указанным в ее сертификате, при условии, что количество допусков к типам ВС в подуровне 4.2, будет больше, чем в подуровне 4.1, а по остальным видам деятельности инженера - на усмотрение самой организации по ТО ВС. Для подуровней 4.3, 4.4 требования устанавливает сама организация по ТО ВС, при условии, что установленные требования будут жестче, чем для подуровней 4.1, 4.2. Для уровня 4 - наличие сертификата о сдаче модулей по категории В2 или диплом о профильном формальном образовании, освоение базовых навыков и опыт работы не менее 2 лет для получения свидетельства специалиста по ТО ВС.
Связь с неформальным и информальным образованием:

16. Кәсіптің карточкасы "Әуе кемелерінің авиациялық және радиоэлектрондық жабдықтарын техникалық пайдалану жөніндегі техник":
Топтың коды:
3115-4
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Әуе кемелерінің авиациялық және радиоэлектрондық жабдықтарын техникалық пайдалану жөніндегі техник
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
4.1; 4.2; 4.3; 4.4
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Авиация персоналы куәлігін алу үшін адамға қойылатын біліктілік талаптары" ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 13 маусымдағы No 362 бұйрығы.
"Авиация персоналының біліктілік деңгейін анықтауға құқығы бар жеке тұлғаларға қойылатын біліктілік талаптары" ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 28 қыркүйектегі No 763 бұйрығы.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Әуе кемесіне техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Әуе кемесіне техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
4.1 қосалқы деңгейі: кемінде оның сертификатында көрсетілген әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету ұйымының әуе кемелерінің түріне(леріне) сәйкес келетін кіші санаттағы әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі маманның сертификаты бар әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетуде кемінде 2 жыл жұмыс тәжірибесі. Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетуге және инженерлік қызметтің басқа түрлеріне рұқсат беру санының басқа өлшемдерін әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету ұйымының өзі анықтайды; 4.2 қосалқы деңгей: әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі маманның сертификатымен кемінде 3 жыл жұмыс тәжірибесі, оның сертификатында көрсетілген әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі ұйымның әуе кемелеріне (түрлеріне) сәйкес келетін кіші санатта, рұқсаттар саны болған жағдайда. 4.2 қосалқы деңгейдегi әуе кемелерiнiң түрлерi үшiн 4.1 қосалқы деңгейден жоғары болады, ал инженерлiк қызметтiң басқа түрлерi үшiн — әуе кемесiне техникалық қызмет көрсету ұйымының өзiнiң қалауы бойынша. 4.3, 4.4 қосалқы деңгейлерi үшiн белгiленген талаптар 4.1, 4.2 қосалқы деңгейлерiне қарағанда қатаңырақ болуы шартымен әуе кемелерiне техникалық қызмет көрсету ұйымының өзi белгiлейдi. 4-деңгей үшін – В2 санаты бойынша модульдерді аяқтағаны туралы сертификат немесе мамандандырылған жалпы білім туралы диплом, әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету маманының сертификатын алу үшін негізгі дағдыларды меңгеру және кемінде 2 жыл жұмыс өтілі.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:

Для получения свидетельства специалиста по ТО ВС необходимо: при основном среднем образовании - 2400 часов профессиональной подготовки и сертификат по категории В1 или В2 с 5-летним опытом работы; при техническом неавиационном - сертификат по категории В1 или В2 с 3-летним опытом работы.
Другие возможные наименования профессии:
1325-4-004 - Начальник авиации
Основная цель деятельности:
Организация, руководство и контроль работы персонала смены линейного (оперативного) или базового (периодического) технического обслуживания воздушных судов и выполнение работ индивидуально
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация, руководство и контроль работы сменой
2. Выполнение задач системы управления безопасностью полетов и системы управления авиационной безопасностью
3. Обеспечение процесса выполнения технического обслуживания воздушных судов и контроль его выполнения
4. Сертификация задач, в рамках разрешительного сертификата компании, выданного начальнику смену индивидуально
5. Выполнение задач сервисного обслуживания воздушного судна
6. Определение потребности в обучении персонала смены
7. Обучение и поддержание своего профессионального уровня
Дополнительные трудовые функции:
1. Обучение и оценка персонала организации по ТО ВС и другого персонала
Трудовая функция 1:
Организация, руководство и контроль работы сменой
Навык 1:
Руководство работой специалистов смены
Умения:
1. Руководить работой специалистов (сменой) по ТО ВС в следующем составе:
1) инженер-бригадир линейного технического обслуживания воздушных судов категории В1, и/или
2) инженер-бригадир базового технического обслуживания воздушных судов категории В1, и/или
3) инженеры по технической эксплуатации летательных аппаратов и двигателей, и/или
4) техник-бригадир линейного технического обслуживания воздушных судов категории В1, и/или
5) техник-бригадир базового технического обслуживания воздушных судов категории В1, и/или
6) техник-бригадир линейного технического обслуживания воздушных судов категории В3, и/или
7) техник-бригадир базового технического обслуживания воздушных судов категории В3, и/или
8) техники по технической эксплуатации летательных аппаратов и двигателей категории В1, и/или
9) техники по технической эксплуатации летательных аппаратов и двигателей легких и сверхлегких воздушных судов, и/или
10) механики по техническому обслуживанию воздушных судов категории А (только в линейном ТО ВС), и/или
11) механики по обслуживанию пассажирского салона воздушных судов, и/или

ӘК ТҚК бойынша маман куәлігін алу үшін: негізгі орта білім беру кезінде - 2400 сағаттық кәсіптік даярлық және 5 жылдық жұмыс тәжірибесі бар В1 н/е В2 санаты бойынша сертификат; техникалық авиациялық емес жағдайда-3 жылдық жұмыс тәжірибесі бар В1 н/е В2 санаты бойынша сертификат қажет.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
1325-4-004 - Авиация бастығы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Әуе кемелеріне желілік (жедел) немесе базалық (мерзімдік) техникалық қызмет көрсету ауысымының персоналының жұмысын ұйымдастыру, басшылық ету және бақылау және жұмыстарды жеке орындау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Ауысым жұмысын ұйымдастыру, басшылық ету және бақылау
2. Ұшу қауіпсіздігін басқару жүйесінің және авиациялық қауіпсіздікті басқару жүйесінің міндеттерін орындау
3. Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетуді орындау процесін қамтамасыз ету және оның орындалуын бақылау
4. Ауысым бастығына жеке-жеке берілген компанияның рұқсат беру куәлігі бойынша тапсырмаларды сертификаттау
5. Әуе кемесіне сервистік қызмет көрсету міндеттерін орындау
6. Ауысым персоналын оқытуға қажеттілікті айқындау
7. Оқыту және өзінің кәсіптік деңгейін қолдау
Қосымша еңбек функциялары:
1. ӘК ТҚК бойынша ұйым персоналын және басқа персоналды оқыту және бағалау
Еңбек функциясы 1:
Ауысым жұмысын ұйымдастыру, басшылық ету және бақылау
Дағды 1:
Ауысым мамандарының жұмысына басшылық жасау
Машықтар:
1. ӘК ТҚК бойынша мамандардың (ауысымның) жұмысын келесі құрамда басқаруға:
1) желілік техникалық қызмет көрсету бойынша инженер-бригадир В1 және/немесе санаттағы әуе кемелері
2) В1 және/немесе санаттағы әуе кемелеріне базалық техникалық қызмет көрсету инженері-бригадирі
3) ұшу аппараттары мен қозғалтқыштарын техникалық пайдалану жөніндегі инженерлер және/немесе
4) техник-бригадир желілік техникалық қызмет көрсету әуе кемелерінің санаты В1, және/немесе
5) В1 және/немесе санатты әуе кемелеріне базалық техникалық қызмет көрсету техник-бригадирі
6) ұшу аппараттары мен қозғалтқыштарын техникалық пайдалану жөніндегі техниктер және/немесе
7) жеңіл және аса жеңіл әуе кемелерінің ұшу аппараттары мен қозғалтқыштарын техникалық пайдалану жөніндегі техниктер және/немесе
8) А санатындағы әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі механиктер (тек ӘК желілік ТҚК-де), және/немесе
9) әуе кемелерінің жолаушылар салонына қызмет көрсету жөніндегі механиктер және/немесе
10) В2 және/немесе санаттағы әуе кемелеріне желілік техникалық қызмет көрсету инженері-бригадирі
11) әуе кемелерінің авиациялық және радиоэлектрондық жабдықтарын техникалық пайдалану жөніндегі инженерлер және/немесе

12) механики по техническому обслуживанию воздушных судов категории L, и/или
13) механики по техническому обслуживанию воздушных судов без права сертификации работ (в задачах В1, В2, или В3), и/или
14) механики по сервисному обслуживанию воздушных судов
15) инженер-бригадир линейного технического обслуживания воздушных судов категории В2, и/или
16) инженер-бригадир базового технического обслуживания воздушных судов категории В2, и/или
17) инженеры по технической эксплуатации авиационного и радиоэлектронного оборудования воздушных судов и/или
18) техник-бригадир линейного технического обслуживания воздушных судов категории В2, и/или
19) техник-бригадир базового технического обслуживания воздушных судов категории В2, и/или
20) техник-бригадир линейного технического обслуживания воздушных судов категории В2L, и/или
21) техник-бригадир базового технического обслуживания воздушных судов категории В2L, и/или
22) техники по технической эксплуатации авиационного и радиоэлектронного оборудования воздушных судов, и/или
23) техники по технической эксплуатации авиационного и радиоэлектронного оборудования воздушных судов легких и сверхлегких воздушных судов, и/или
24) специалисты, привлеченные с целью оказания помощи в ТО ВС и/или приобретения опыта в ТО ВС
Знания:
1. Профессионального состава смены
2. Должностных инструкций специалистов смены
3. Компетенции и полномочий персонала, входящего в смену
4. Сменного производственного задания
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Постановка задачи и распределение персонала смены по участкам работ
Умения:
1. Распределять состав смены по участкам работ, исходя из поставленных перед персоналом смены производственных задач
2. Планировать эффективное использование персонала смены
3. Корректно ставить задачи перед специалистами группы в соответствии с производственным заданием на смену
Знания:
1. Квалификации персонала смены
2. Полномочий каждого специалиста смены
3. Собственных должностных инструкций и должностных инструкций персонала смены
4. Структуры организации по ТО ВС и задач, решаемых подразделениями линейного (оперативного) и базового (периодического) ТО ВС
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Взаимодействие и координация между персоналом смены и подразделениями организации
Умения:
1. Эффективно взаимодействовать с подразделениями организации по ТО ВС и смежными службами авиакомпании
2. Эффективно координировать работу смены
3. Добиваться выполнения сменного задания персоналом смены в соответствии с процедурами организации по ТО ВС
Знания:

12) техник-В2 және/немесе санаттағы әуе кемелеріне базалық техникалық қызмет көрсету бригадирі
13) әуе кемелерінің авиациялық және радиоэлектрондық жабдықтарын техникалық пайдалану жөніндегі техниктер және/немесе
14) жеңіл және аса жеңіл әуе кемелерінің авиациялық және радиоэлектрондық жабдықтарын техникалық пайдалану жөніндегі техниктер және/немесе
15) L санатындағы әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі механиктер
16) жұмыстарды сертификаттау құқығынсыз әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету механиктері және/немесе
17) әуе кемелеріне сервистік қызмет көрсету жөніндегі механиктер
18) ӘК ТҚК-не көмек көрсету және/немесе ӘК ТҚК-не тәжірибе жинақтау мақсатында тартылған мамандар
Білімдер:
1. Ауысымның кәсіптік құрамының
2. Ауысым мамандарының лауазымдық нұсқаулықтарын
3. Ауысымға кіретін персоналдың құзыреттері мен өкілеттіктері
4. Ауысымдық өндірістік тапсырма
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Міндеттерді белгілеу және ауысым персоналын жұмыс учаскелері бойынша бөлу
Машықтар:
1. Ауысым персоналының алдына қойылған өндірістік міндеттерді негізге ала отырып, ауысым құрамын жұмыс учаскелері бойынша бөлу
2. Ауысым персоналын тиімді пайдалануды жоспарлау
3. Ауысымдағы өндірістік тапсырмаға сәйкес топ мамандарының алдына міндеттерді дұрыс қою
Білімдер:
1. Ауысым персоналының біліктілігі
2. Ауысымның әрбір маманының өкілеттіктері
3. Ауысым персоналының жеке лауазымдық нұсқаулықтары мен лауазымдық нұсқаулықтары
4. ӘК ТҚК бойынша ұйымның құрылымы және ӘК желілік (жедел) және базалық (мерзімдік) ТҚК бөлімшелері шешетін міндеттер
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 3:
Ауысым персоналы мен ұйым бөлімшелері арасындағы өзара іс-қимыл және үйлестіру
Машықтар:
1. ӘК ТҚК бойынша ұйым бөлімшелерімен және авиакомпанияның аралас қызметтерімен тиімді өзара іс-қимыл жасау.
2. Ауысым жұмысын тиімді үйлестіру
3. Ауысым персоналының ауысымдық тапсырманы әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру рәсімдеріне сәйкес орындауына қол жеткізу
Білімдер:

1. Процедуры по взаимодействию между подразделениями организации по ТО ВС и смежными службами авиакомпании
2. Организационной структуры авиакомпании и организации по ТО ВС в рамках профессиональной деятельности начальника смены и персонала смены
3. Путей и методов решения вопросов, препятствующих успешному завершению сменного задания
Возможность признания навыка:
-
Навык 4:
Определение приоритетов в работе для персонала смены
Умения:
1. Устанавливать для персонала смены приоритеты в интересах соблюдения производственного процесса и выполнении расписании полетов ВС.
2. Находить баланс между соблюдением технологической дисциплины персоналом смены и коммерческим интересом авиакомпании и выполнении расписания полетов ВС
3. Соблюдать технологическую, производственную и трудовую дисциплину, правила и нормы охраны труда и требовать их соблюдение от персонала смены
4. Выполнять требования установленных правил и процедур организации по ТО ВС и /или авиакомпании в рамках задач, решаемых организацией по ТО ВС, сменой и ее персоналом
Знания:
1. Путей и способов снижения издержек производства
2. Норм и правил технологической дисциплины
3. Трудового законодательства, в части, касающегося начальника смены и персонала смены
4. Правил и норм охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной защиты в РК
Возможность признания навыка:
-
Навык 5:
Корректировка действий персонала, перераспределение специалистов смены
Умения:
1. Перераспределять персонал смены в зависимости от производственной ситуации, либо при возникновении незапланированных или нестандартных ситуаций
2. При необходимости, корректировать направления действия персонала
3. Выполнить требования процедур организации по ТО ВС по перераспределению ее персонала с целью выполнения сменного задания
Знания:
1. Составляющих рабочего процесса в его нормальном режиме
2. Способов решения проблем при возникновении незапланированных или нестандартных ситуаций на производстве
3. Процедур организации по ТО ВС по обеспечению производственного процесса человеческими ресурсами
Возможность признания навыка:
-
Навык 6:
Принятие мер в отсутствие специалиста требуемой квалификации
Умения:
1. Своевременно принимать меры к успешному завершению поставленных перед сменой задач
2. Своевременно информировать своего непосредственного руководителя об отсутствии в смене специалистов требуемой квалификации для выполнения запланированных работ и принять меры к их решению

1. ӘК ТҚК жөніндегі ұйым бөлімшелері мен авиакомпанияның аралас қызметтері арасындағы өзара іс-қимыл рәсімдері
2. Ауысым бастығының және ауысым персоналының кәсіптік қызметі шеңберіндегі авиакомпанияның және әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету ұйымының ұйымдық құрылымы
3. Ауысымдық тапсырманы ойдағыдай орындауға кедергі келтіретін мәселелерді шешудің жолдары мен әдістері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 4:
Ауысым персоналы үшін жұмыстағы басымдықтарды анықтау
Машықтар:
1. Ауысым персоналы үшін өндірістік процесті сақтау және ӘК ұшу кестесін орындау мүддесінде басымдықтарды белгілеу.
2. Ауысым персоналының технологиялық тәртіпті сақтауы мен авиакомпанияның коммерциялық мүддесі мен әуе кемесінің ұшу кестесін орындау арасындағы тепе-теңдікті табу
3. Технологиялық, өндірістік және еңбек тәртібін, еңбекті қорғау ережелері мен нормаларын сақтау және ауысым қызметкерлерінен олардың сақталуын талап ету
4. ӘК ТҚК жөніндегі ұйым, ауысым және оның персоналы шешетін міндеттер шеңберінде ӘК ТҚК жөніндегі ұйымның және/немесе авиакомпанияның белгіленген қағидалары мен рәсімдерінің талаптарын орындау
Білімдер:
1. Өндіріс шығындарын азайтудың жолдары мен әдістері
2. Технологиялық тәртіптің нормалары мен ережелері
3. Еңбек заңнамасының ауысым бастығына және ауысым персоналына қатысты бөлігінде
4. ҚР-ндағы еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өрттен қорғау ережелері мен нормалары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 5:
Персоналдың іс-қимылын түзету, ауысым мамандарын қайта бөлу
Машықтар:
1. Ауысым персоналын өндірістік жағдайға байланысты немесе жоспарланбаған немесе стандартты емес жағдайлар туындаған кезде қайта бөлу
2. Қажет болған жағдайда персоналдың іс-қимыл бағыттарын түзету
3. Ауысымдық тапсырманы орындау мақсатында әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру процедураларының персоналын қайта бөлу талаптарын орындау
Білімдер:
1. Қалыпты режимдегі жұмыс процесінің құрамдас бөліктері
2. Өндірісте жоспарланбаған немесе стандартты емес жағдайлар туындаған кезде проблемаларды шешу жолдары
3. Өндірістік процесті адами ресурстармен қамтамасыз ету үшін әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру рәсімдері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 6:
Талап етілетін біліктілігі бар маман болмаған жағдайда шаралар қабылдау
Машықтар:
1. Ауысым алдында қойылған міндеттерді ойдағыдай орындау үшін уақтылы шаралар қабылдау
2. Жоспарланған жұмыстарды орындау үшін ауысымда қажетті біліктілігі бар мамандардың жоқтығы туралы өзінің тікелей басшысына уақтылы хабарлау және оларды шешу бойынша шаралар қабылдау

2. Способов и методов выполнения задач, в которых задействован персонал по ТО ВС
3. Процедуры оформления производственной и технической документации при выполнении задач персоналом по ТО ВС
4. Процедур организации по ТО ВС и / или авиакомпании, правил и стандартов по поддержанию летной годности ВС РК по переносу затребованных к выполнению работ на ВС на более поздний период или срок
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Выполнение задач по техническому обслуживанию воздушных судов в составе смены или индивидуально
Умения:
1. Выполнять задачи по ТО ВС для комплексных ВС и коммерческих ВС по действующему свидетельству специалиста по ТО ВС (AML):
1) в линейном (оперативном) ТО ВС с полномочиями сертифицирующего персонала по ТО ВС по персональному сертификационному разрешению компании (ССА) в категориях А, и/или В1 и соответствующих подкатегориях, и/или в категории В2, выданного специалисту организацией по ТО ВС или авиакомпанией, и/или
2) в базовом (периодическом) ТО ВС с полномочиями поддерживающего персонала по ТО ВС по персональному сертификационному разрешению компании (ССА) категориях В1 и соответствующих подкатегориях и/или категории В2, выданного специалисту организацией по ТО ВС или авиакомпанией, и/или
3) в базовом (периодическом) ТО ВС с полномочиями сертифицирующего персонала по ТО ВС по персональному сертификационному разрешению компании (ССА) категории С для комплексных ВС, выданного специалисту организацией по ТО ВС или авиакомпанией
3. Разделять производственные задачи, требуемые к выполнению бригадой между ее персоналом в соответствии с их полномочиями и квалификацией
Знания:
1. Процедур организации по выполнению технического обслуживания воздушных судов
2. Полномочий сертифицирующего, поддерживающего и не сертифицирующего персонала, их прав и обязанностей
3. Иностранного языка в объеме, достаточном для общения, переписки, понимания авиационной технической документации в пределах задач, решаемых организацией по ТО ВС и специалистом
4. Технических характеристик, конструктивных особенностей и эксплуатационных данных оборудования и инструмента, применяемого в процессе ТО ВС
5. Областей, требующих специальных акцентов или нововведений
6. Действий по безопасности и применению предупреждений по безопасности и предотвращению опасных ситуаций

2. ӘК ТҚК бойынша персонал жұмылдырылған міндеттерді орындаудың тәсілдері мен әдістері
3. ӘК ТҚК бойынша персоналдың міндеттерін орындау кезінде өндірістік және техникалық құжаттаманы ресімдеу рәсімдері
4. Әуе кемелеріне және / немесе авиакомпанияларға техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру рәсімдері, ҚР Әуе кемелерінің ұшуға жарамдылығын қамтамасыз ету ережелері мен стандарттары ӘК-де орындауға талап етілген жұмыстарды неғұрлым кеш мерзімге немесе мерзімге ауыстыру бойынша
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Ауысым құрамында немесе жеке әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету бойынша міндеттерді орындау
Машықтар:
1. ӘК ТҚК жөніндегі маманның қолданыстағы куәлігі бойынша кешенді ӘК және коммерциялық ӘК үшін ӘК ТҚК жөніндегі міндеттерді орындау (AML):
1) А, және/немесе В1 санаттарында және тиісті ішкі санаттарда, және/немесе В2 санатында компанияның (ҚҚА) дербес сертификаттау рұқсаты бойынша ӘК техникалық қызмет көрсету персоналының өкілеттіктері бар желілік (операциялық) ӘК техникалық қызмет көрсету ұйымында немесе әуе компаниясында маманға берілген, және/немесе
2) компанияның дербес сертификаттау рұқсаты (ҚҚА), B1 санаттары және сәйкес ішкі санаттар және/немесе B2 санаттары бойынша әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі ұйымның маманына берілген әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетуді қамтамасыз ететін персоналдың өкілеттіктері бар әуе кемелеріне негізгі (мерзімді) техникалық қызмет көрсетуде. әуе компаниясы және/немесе
3) ӘК техникалық қызмет көрсету жөніндегі ұйымның маманына немесе авиакомпанияға берілген кешенді ӘК үшін компанияның (ҚҚА) С санатындағы жеке сертификаттау рұқсаты бойынша ӘК техникалық қызмет көрсету жөніндегі сертификаттау персоналының өкілеттіктері бар негізгі (мерзімді) ӘК техникалық қызмет көрсетуде
3. Бригаданың орындауы талап етілетін өндірістік міндеттерді олардың өкілеттіктері мен біліктіліктеріне сәйкес оның персоналы арасында бөлу
Білімдер:
1. Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыруды ұйымдастырудың рәсімдері
2. Куәландырушы, қолдаушы және куәландырмайтын персоналдың өкілеттіктері, олардың құқықтары мен міндеттері
3. Міндеттер шегінде авиациялық техникалық құжаттаманы қарым-қатынас жасау, хат алмасу, түсіну үшін жеткілікті көлемде шет тілінен, ӘК ТҚК жөніндегі ұйым және маман шешетін мәселелер
4. ӘК ТҚК процесінде қолданылатын жабдықтар мен құрал-саймандардың техникалық сипаттамаларын, конструктивтік ерекшеліктерін және пайдалану деректерін
5. Арнайы екпіндерді немесе жаңалықтарды қажет ететін салалар
6. Қауіпсіздік жөніндегі іс-қимылдар және қауіпсіздік жөніндегі ескертулерді қолдану және қауіпті жағдайлардың алдын алу

7. Должностных инструкций начальника смены и персонала смены
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Проведение оперативных совещаний в подразделении по техническому обслуживанию воздушных судов
Умения:
1. Проводить оперативные совещания в подразделении линейного (оперативного) и/или базового (периодического) ТО ВС с целью эффективного решения возникающих вопросов, влияющих на текущую эксплуатацию ВС
2. Корректно ставить задачи перед персоналом смены и в требуемом объеме
3. Разбирать и учитывать возможные ситуации, влияющие на ход выполнения поставленных задач
Знания:
1. Путей и способов решения текущих производственных задач
2. Работ, которые не были окончены предыдущей сменой
3. Процедур по взаимодействию между сменами и завершению неоконченных работ
Возможность признания навыка:
-
Навык 4:
Контроль работ, выполняемых сменой, контроль над сертификацией этих работ
Умения:
1. Контролировать работы, выполняемые во вверенной группе в объеме требований применимых технических данных
2. Контролировать сертификацию работ на ВС в соответствии с процедурой организации по ТО ВС и /или организации по управлению поддержанием летной годности ВС (САМО или САО) и в соответствии с полномочиями сертифицирующего персонала
3. Корректно оформлять производственную техническую документацию
Знания:
1. Содержания производственно- технической документации по задачам, выполняемым персоналом смены
2. Процедуры организации по ТО ВС и / или организации по управлению поддержанием летной годности ВС (САМО или САО) по сертификации выполненных работ на ВС
3. Состава производственно-технической документации, подлежащей оформлению персоналом смены
Возможность признания навыка:
-
Навык 5:
Контроль соблюдения графика работ
Умения:
1. Контролировать соблюдение графика работ, расстановки персонала по участкам работ в соответствии со штатным расписанием, выполнение запланированных объемов работ и получения конечного результата.
2. Определять приоритеты работы смены при планировании ТО ВС и в процессе выполнения сменного производственного задания
3. Соблюдать технологическую, производственную и трудовую дисциплину, правила и нормы охраны труда и требовать их соблюдение от персонала смены
Знания:
1. Очередности работ, принимая к вниманию влияние человеческого фактора на их результаты
2. Производственного задания на смену
3. Должностных инструкций начальника смены и специалистов его смены
4. Правил и норм охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной защиты в РК
Возможность признания навыка:
-
Навык 6:
Контроль соблюдения технологии выполняемых работ и незавершенных в смене работ
Умения:

7. Ауысым бастығының және ауысым персоналының лауазымдық нұсқаулықтары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 3:
Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету бөлімшесінің міндеттерін жоспарлау және талқылау
Машықтар:
1. ӘК ағымдағы пайдаланылуына әсер ететін туындайтын мәселелерді тиімді шешу мақсатында ӘК желілік (жедел) және/немесе базалық (мерзімдік) ТҚК бөлімшесінде жедел жиналыстар өткізу
2. Ауысым персоналының алдына және қажетті көлемде міндеттерді дұрыс қою
3. Қойылған міндеттерді орындау барысына әсер ететін ықтимал жағдайларды талдау және ескеру
Білімдер:
1. Ағымдағы өндірістік міндеттерді шешу жолдары мен тәсілдері
2. Алдыңғы ауысыммен аяқталмаған жұмыстар
3. Ауысымдар арасындағы өзара іс-қимыл және аяқталмаған жұмыстарды аяқтау рәсімдері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 4:
Ауысыммен орындалатын жұмыстарды бақылау, осы жұмыстарды сертификаттауды бақылау
Машықтар:
1. Сеніп тапсырылған топта орындалатын жұмыстарды қолданыстағы техникалық деректерге қойылатын талаптар көлемінде бақылау
2. Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету ұйымының және / немесе әуе кемесінің ұшуға жарамдылығын қамтамасыз етуді басқару ұйымының (САМО немесе ОАО) рәсімдеріне сәйкес және соған сәйкес әуе кемелеріндегі жұмыстарды сертификаттауды бақылау сертификаттаушы персоналдың өкілеттіктерімен
3. Өндірістік техникалық құжаттаманы дұрыс рәсімдеу
Білімдер:
1. Ауысым персоналы орындайтын міндеттер бойынша өндірістік-техникалық құжаттаманың мазмұны
2. ӘК ТҚК жөніндегі ұйымның және/немесе ӘК-де орындалған жұмыстарды сертификаттау жөніндегі ӘК-нің (САМО немесе ОАО) ұшуға жарамдылығын қамтамасыз етуді басқару жөніндегі ұйымның рәсімдері
3. Ауысым персоналының ресімдеуіне жататын өндірістік-техникалық құжаттаманың құрамы
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 5:
Жұмыс кестесінің сақталуын бақылау
Машықтар:
1. Жұмыс кестесінің сақталуын, персоналдың штаттық кестеге сәйкес жұмыс учаскелеріне орналастырылуын, жоспарланған жұмыс көлемінің орындалуын және түпкілікті нәтиженің алынуын бақылау.
2. ӘК ТҚК жоспарлау кезінде және ауысымдық өндірістік тапсырманы орындау процесінде ауысым жұмысының басымдықтарын анықтау
3. Технологиялық, өндірістік және еңбек тәртібін, еңбекті қорғау ережелері мен нормаларын сақтау және ауысым қызметкерлерінен олардың сақталуын талап ету
Білімдер:
1. Жұмыстардың кезектілігі, олардың нәтижелеріне адами фактордың ықпалын назарға ала отырып
2. Ауысымға өндірістік тапсырмалар
3. Ауысым бастығының және оның ауысым мамандарының лауазымдық нұсқаулықтары
4. ҚР-ндағы еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өрттен қорғау ережелері мен нормалары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 6:
Орындалатын жұмыстар технологиясының және ауысымда аяқталмаған жұмыстардың сақталуын бақылау
Машықтар:

1. Контролировать соблюдение технологии выполняемых работ, полноты и качества выполнения ТО ВС специалистами смены, соблюдение правил приема-передачи неоконченных работ между сменами
2. Завершать процедуру передачи неоконченных работ в полном объеме и в соответствии с процедурой организации по ТО ВС
3. Соблюдать технологическую, производственную и трудовую дисциплину, правила и нормы охраны труда и требовать их соблюдение от персонала бригады
Знания:
1. Технологии выполняемых работ
2. Процедуры организации по ТО ВС по передаче незавершенных работ
3. Основных технологических процессов, методов ремонтов и технологии ремонтных и регламентных работ
4. Правил и норм охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной защиты в РК
Возможность признания навыка:
-
Навык 7:
Использование начальником смены и специалистами смены оборудования, инструментов и материалов
Умения:
1. Применять оборудование, инструмент и материалы, одобренные производителем ВС
2. Контролировать использование специалистами смены оборудования, инструмента и материалов
3. Контролировать изъятие неисправного оборудования и инструмента и непригодных материалов из производственного процесса
Знания:
1. Перечня оборудования, инструмента и материалов, требуемого для выполнения работ на ВС
2. Применимых технических данных, определяющих применение оборудования, инструмента и материалов при ТО ВС
3. Процедур организации по ТО ВС по применению исправных оборудования и инструмента и своевременному изъятию неисправных и непригодных из производственного процесса.
4. Процедур организации по ТО ВС по недопущению к установке и применению на ВС материалов, оборудования инструмента, а также компонентов ВС, которые не одобрены производителям ВС и не включены в перечень технических данных, применимых к ВС и его компонентам
Возможность признания навыка:
-
Навык 8:
Оценка качества работы специалистов
Умения:
1. Оценивать качество работы персонала смены, рационального использования его рабочего времени.
2. Определять индивидуальные возможности каждого специалиста смены и ставить перед ними задачи, соответствующей его опыту и квалификации.
3. Предоставлять объективную и всестороннюю оценку качеству выполненных работ каждым специалистом смены
Знания:
1. Полномочий персонала смены и способностей ее индивидуумов
2. Квалификации персонала смены

1. Орындалатын жұмыстардың технологиясының сақталуын, ауысым мамандарының ӘК техникалық қызмет көрсетуінің толықтығы мен сапасын, ауысымдар арасында аяқталмаған жұмыстарды қабылдау-тапсыру ережелерінің сақталуын бақылау
2. Аяқталмаған жұмыстарды тапсыру рәсімін толық көлемде және әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру рәсіміне сәйкес аяқтау
3. Технологиялық, өндірістік және еңбек тәртібін, еңбекті қорғау ережелері мен нормаларын сақтау және бригада қызметкерлерінен олардың сақталуын талап ету
Білімдер:
1. Орындалатын жұмыстардың технологиялары
2. Аяқталмаған жұмыстарды тапсыру бойынша ӘК ТҚК ұйымдастыру рәсімдері
3. Негізгі технологиялық процестерді, жөндеу әдістерін және жөндеу және реттеу жұмыстарының технологиясын
4. ҚР-ндағы еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өрттен қорғау ережелері мен нормалары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 7:
Ауысым бастығының және ауысым мамандарының құрал-жабдықтарды, құрал-саймандарды және материалдарды пайдалануы
Машықтар:
1. ӘК өндірушісі мақұлдаған жабдықты, құрал-сайманды және материалдарды қолдану
2. Мамандардың жабдықты, құрал-саймандарды және материалдарды ауыстыруды пайдалануын бақылау
3. Ақаулы жабдықтар мен құрал-саймандарды және жарамсыз материалдарды өндіріс процесінен шығаруды бақылау
Білімдер:
1. ӘК-де жұмыстарды орындау үшін талап етілетін жабдықтардың, құрал-саймандардың және материалдардың тізбесі
2. ӘК ТҚК кезінде жабдықтарды, құрал-саймандарды және материалдарды қолдануды айқындайтын қолданылатын техникалық деректердің
3. ӘК техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастырудың жарамды жабдықтар мен құрал-саймандарды пайдалану және жарамсыздарын уақтылы алып қою рәсімдері және өндірістік процестен жарамсыз.
4. Материалдарды, құрал-саймандарды, сондай-ақ ӘК өндірушілері мақұлдамаған және ӘК-ге және оның компоненттеріне қолданылатын техникалық деректер тізбесіне енгізілмеген ӘК-нің компоненттерін ӘК-ге орнатуға және қолдануға жол бермеу үшін ӘК-ге техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру рәсімдері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 8:
Мамандардың жұмыс сапасын бағалау
Машықтар:
1. Ауысым персоналының жұмыс сапасын, олардың жұмыс уақытын тиімді пайдалануын бағалау.
2. Ауысымдағы әрбір маманның жеке мүмкіндіктерін анықтау және олардың алдына оның тәжірибесі мен біліктілігіне сәйкес міндеттер қою.
3. Ауысымның әрбір маманы орындаған жұмыстардың сапасына объективті және жан-жақты баға беру
Білімдер:
1. Ауысым персоналының өкілеттіктері және оның жеке тұлғаларының қабілеттері
2. Ауысым персоналының біліктілігі

3. Содержания задач, которые персонал смены выполняет
Возможность признания навыка:
-
Навык 9:
Предотвращение брака и ошибок в работе персонала
Умения:
1. Проводить всесторонний анализ брака и ошибок в работе персонала смены и определять эффективные меры по их предупреждению
2. Определять первопричину брака и ошибок работе персонала смены
3. Разрабатывать меры по предотвращению и повторению брака и ошибок в работе персонала смены
Знания:
1. Содержания производственно - технической документации по задачам, выполняемым персоналом смены
2. Путей и способов предотвращения и повторения брака и ошибок в работе персонала смены
3. Процедуры организации по ТО ВС и / или организации по управлению поддержанием летной годности ВС (САМО) по сертификации выполненных работ по ТО ВС
4. Состава отчетной производственно- технической документации, подлежащей оформлению персоналом смены
5. Полномочий персонала смены и должностных обязанностей персонала смены
Возможность признания навыка:
-
Навык 10:
Контроль состояние обслуживаемых воздушных судов
Умения:
1. Контролировать состояние обслуживаемых ВС, своевременно принять меры к выполнению работ на ВС в рамках задач, решаемых сменой
2. Принимать меры к изменению статуса состояния парка ВС
3. Обеспечивать соблюдение графика отхода на техническое обслуживание ВС
Знания:
1. Текущего состояния парка ВС
2. Графика отхода ВС на запланированное техническое обслуживание на текущую смену
3. Процедуры организации по ТО ВС на случай возникновения ситуаций, когда график возвращения ВС в состояние летной годности после его технического обслуживания, не может быть соблюден
4. Действий начальника смены и персонала его смены в ситуациях, когда возврат ВС в состояние летной годности может быть затруднен или нарушен
5. Мероприятий по возврату ВС в состояние летной годности после предпринятых на ВС действий
Возможность признания навыка:
-
Навык 11:
Контроль статуса дефектов на воздушных судов, отложенных по перечню минимального оборудования, разрешенного к вылету воздушного судна
Умения:
1. Контролировать дефекты, отложенные по перечню минимального оборудования, разрешенного к вылету ВС (MEL) и пассажирскому салону ВС, при необходимости, принимать своевременные меры по устранению замечаний, указанных в бортовых журналах ВС (TLB / CLB) как самим начальником смены, так и специалистами его смены
2. Принимать меры к закрытию / продлению отложенных дефектов по ВС и пассажирскому салону ВС

3. Ауысым персоналы орындайтын міндеттердің мазмұны
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 9:
Персоналдың жұмысындағы ақаулар мен қателіктердің алдын алу
Машықтар:
1. Ауысым персоналының жұмысындағы ақаулар мен қателіктерге жан-жақты талдау жүргізу және олардың алдын алудың тиімді шараларын анықтау
2. Ауысым қызметкерлерінің жұмысындағы ақаулар мен қателіктердің түпкі себебін анықтау
3. Ауысым персоналының жұмысындағы ақаулар мен қателіктердің алдын алу және олардың қайталануын болдырмау шараларын әзірлеу
Білімдер:
1. Ауысым персоналы орындайтын міндеттер бойынша өндірістік-техникалық құжаттаманың мазмұны
2. Ақаулар мен қателіктердің алдын алу мен қайталаудың жолдары мен әдістері ауысым персоналының жұмысындағы
3. ӘК ТҚК жөніндегі ұйымның және/немесе ӘК ТҚК бойынша орындалған жұмыстарды сертификаттау жөніндегі ӘК-нің (САМО) ұшуға жарамдылығын қамтамасыз етуді басқару жөніндегі ұйымның рәсімдері
4. Ауысым персоналының ресімдеуіне жататын есептік өндірістік-техникалық құжаттаманың құрамы
5. Ауысым персоналының өкілеттіктері және ауысым персоналының лауазымдық міндеттері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 10:
Қызмет көрсетілетін әуе кемелерінің жағдайын бақылау
Машықтар:
1. Қызмет көрсетілетін ӘК жай-күйін бақылау, ауысым шешетін міндеттер шеңберінде ӘК-дегі жұмыстарды орындауға уақтылы шаралар қабылдау
2. ӘК паркі жай-күйінің мәртебесін өзгертуге шаралар қабылдау
3. ӘК техникалық қызмет көрсетуге кету кестесінің сақталуын қамтамасыз ету
Білімдер:
1. ӘК паркінің ағымдағы жай-күйі
2. Ағымдағы ауысымға жоспарланған техникалық қызмет көрсетуге ӘК-нің кету кестесі
3. ӘК техникалық қызмет көрсетуден кейін оның ұшуға жарамдылық жай-күйіне оралу кестесі сақталмайтын жағдайлар туындаған жағдайда ӘК ТҚК бойынша ұйымдастыру рәсімдері
4. Ауысым бастығының және оның ауысым персоналының ӘК-ні ұшуға жарамдылық жағдайына қайтару қиындауы немесе бұзылуы мүмкін жағдайлардағы іс-қимылдары
5. ӘК-де қолданылған іс-қимылдардан кейін ӘК-ні ұшуға жарамдылық жағдайына қайтару жөніндегі іс-шаралар
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 11:
Әуе кемесінің ұшып шығуына рұқсат етілген ең аз жабдық тізбесі бойынша кейінге қалдырылған әуе кемелеріндегі ақаулардың мәртебесін бақылау
Машықтар:
1. ӘК (MEL) және ӘК жолаушылар салонына жөнелтуге рұқсат етілген ең аз жабдықтардың тізімі бойынша кейінге қалдырылған ақауларды бақылау, қажет болған жағдайда ӘК борттық журналдарында (TLB/CLB) көрсетілген ескертулерді жою бойынша уақтылы шаралар қабылдау. ауысым бастығының өзі де, оның ауысым мамандары да
2. ӘК және ӘК жолаушылар салоны бойынша кейінге қалдырылған ақауларды жабу / ұзарту шараларын қабылдау

1. Принимать меры по предупреждению повреждений ВС автотранспортом, специальным транспортом и наземным оборудованием начальником смены и специалистами смены
2. Корректно применять процедуру по извещению авиакомпании о повреждении ВС и наземного оборудования
3. Выполнять требования:
- трудового законодательства
- правил и норм охраны труда в Республике Казахстан
Знания:
1. Мер по предупреждению повреждений ВС автотранспортом, специальным транспортом и наземным оборудованием
2. Процедуры организации по ТО ВС по информированию о наземных событиях
3. Правил и норм охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной защиты в РК
Возможность признания навыка:
-
Навык 19:
Оформление и сдача отчетной технической документации
Умения:
1. Своевременно оформлять и сдавать отчетную техническую документацию по ТО ВС и поддержанию летной годности ВС, подлежащую оформлению и сдаче начальником смены в установленные правилами РК и процедурами организации по ТО ВС и/или авиакомпании сроки и в установленном порядке
2. Вести другую документацию, связанную с деятельностью смены и ее персоналом, определенную процедурами цеха, организации по ТО ВС и /или авиакомпании.
3. Контролировать своевременное оформление персоналом смены отчетной производственно-технической документации при выполнении задач и по их завершению в установленные правилами РК и процедурами организации по ТО ВС и/или авиакомпании сроки и в установленном порядке
Знания:
1. Состава документации, подлежащей оформлению по результатам выполненных работ на ВС в смене
2. Своих полномочий и полномочий персонала смены при оформлении отчетной производственно-технической документации в процессе выполнения работ в смене
3. Процедур организации по ТО ВС в части оформления и сдачи отчетной документации
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 4:
Сертификация задач, в рамках разрешительного сертификата компании, выданного начальнику смену индивидуально
Навык 1:
Сертификация выполненных работ по техническому обслуживанию воздушных судов
Умения:
1. Сертифицировать выполненную задачу по ТО ВС, на котором задачи выполнены начальником смены, либо другим персоналом в пределах полномочий начальника смены и сертификационного разрешения компании (ССА), выданного начальнику смены индивидуально
2. Корректно оформить производственную техническую документацию, требующую сертификации

1. Ауысым бастығының және ауысым мамандарының автокөлікпен, арнайы көлікпен және жердегі құрал-жабдықтармен ӘК зақымдануының алдын алу шараларын қолдану
2. ӘК және жерүсті жабдығының зақымданғаны туралы авиакомпанияға хабарлау рәсімін дұрыс қолдану
3. Талаптарды орындау:
- еңбек заңнамасы
- ҚР-ндағы еңбекті қорғаудың ережелері мен нормаларын
Білімдер:
1. Автокөлікпен, арнайы көлікпен және жерүсті жабдығымен ӘК зақымдануының алдын алу шаралары
2. Жердегі оқиғалар туралы ақпараттандыру бойынша ӘК ТҚК ұйымдастыру рәсімдері
3. ҚР-ндағы еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өрттен қорғау ережелері мен нормалары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 19:
Есептік техникалық құжаттаманы ресімдеу және тапсыру
Машықтар:
1. ҚР ережелерінде және әуе кемелеріне және/немесе авиакомпанияларға техникалық қызмет көрсету ұйымының рәсімдерінде белгіленген мерзімде және тәртіпте ауысым бастығы ресімдеуге және тапсыруға жататын әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету және әуе кемелерінің ұшуға жарамдылығын қамтамасыз ету бойынша техникалық құжаттаманы уақтылы ресімдеу және тапсыру.
2. Цехтың, ӘК техникалық қызмет көрсету ұйымының және / немесе авиакомпанияның рәсімдерімен анықталған ауысым қызметіне және оның персоналына қатысты басқа құжаттарды жүргізіңіз.
3. Ауысым персоналының ҚР ережелерінде және әуе кемелеріне және/немесе авиакомпанияларға техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру рәсімдерінде белгіленген мерзімде және белгіленген тәртіппен тапсырмаларды орындау кезінде және олар аяқталғаннан кейін өндірістік-техникалық құжаттаманы уақтылы ресімдеуін бақылау
Білімдер:
1. Ауысымда ӘК-де орындалған жұмыстардың нәтижелері бойынша ресімделуге тиіс құжаттаманың құрамы
2. Ауысымдағы жұмыстарды орындау процесінде өндірістік-техникалық құжаттаманы рәсімдеу кезінде олардың өкілеттіктері мен ауысым персоналының өкілеттіктері
3. Есептік құжаттаманы ресімдеу және тапсыру бөлігінде ӘК ТҚК бойынша ұйымдастыру рәсімдері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 4:
Ауысым бастығына жеке-жеке берілген компанияның рұқсат беру куәлігі бойынша тапсырмаларды сертификаттау
Дағды 1:
Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету бойынша орындалған жұмыстарды сертификаттау
Машықтар:
1. Ауысым бастығының немесе ауысым бастығының өкілеттігі шегінде басқа персоналдың және ауысым бастығына жеке берілген компанияның сертификаттау рұқсатының (ССА) шегінде тапсырмаларды ауысым бастығы орындайтын ӘК-де орындалған тапсырманы куәландыру.
2. Сертификаттауды талап ететін өндірістік техникалық құжаттаманы дұрыс рәсімдеу

1. "Сертификационные требования к организациям по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники Приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 24 февраля 2015 года № 196 2. "Правила определения уровня квалификации авиационного персонала" Приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 31 июля 2017 года № 517 3. "Правила выдачи и продления срока действия свидетельств авиационного персонала", Приказ Министра транспорта и коммуникаций РК от 26 сентября 2013 года № 750 4. "Типовые программы профессиональной подготовки авиационного персонала, участвующего в обеспечении безопасности полетов", Приказ Министра транспорта и коммуникаций РК от 28 сентября 2013 года № 764
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Инженер-бригадир линейного (базового) технического обслуживания воздушных судов категории В1 и/или В2
5
Инженеры по технической эксплуатации летательных аппаратов и двигателей
4
Техник-бригадир линейного (базового) технического обслуживания воздушных судов категории В1 и/или В2
4
Техник по технической эксплуатации летательных аппаратов и двигателей
4
Техник по технической эксплуатации летательных аппаратов и двигателей легких и сверхлегких воздушных судов
4
Техник по технической эксплуатации авиационного и радиоэлектронного оборудования воздушных судов
4
Техник по технической эксплуатации авиационного и радиоэлектронного оборудования воздушных судов легких и сверхлегких воздушных судов
4
Механик по техническому обслуживанию воздушных судов категории А

1. "Авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі ұйымдарға қойылатын сертификаттау талаптары" ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а 2015 жылғы 24 ақпандағы No 196 бұйрығы. 2. "Авиациялық персоналдың біліктілік деңгейін анықтау қағидалары" міндетін атқарушы ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 31 шілдедегі No 517. 3. "Куәліктерді беру және қолданылу мерзімін ұзарту ережелері авиация персоналы", ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 26 қыркүйектегі No 750 бұйрығы. 4. "Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын авиация персоналын кәсіби даярлаудың үлгілік бағдарламалары" ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 28 қыркүйектегі No 764 бұйрығы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Әуе кемелеріне желілік (базалық) техникалық қызмет көрсетудің В1 және/немесе В 2 санатындағы Инженер-бригадир
5
Ұшақтарды және қозғалтқыштарды техникалық пайдалану жөніндегі инженерлер
4
Әуе кемелеріне желілік (базалық) техникалық қызмет көрсетудің В1 және/немесе В2 санатындағы техник-бригадир
4
Ұшақтарды және қозғалтқыштарды техникалық пайдалану жөніндегі техник
4
Жеңіл және аса жеңіл ұшақтардың ұшақтары мен қозғалтқыштарын техникалық пайдалану жөніндегі техник
4
Әуе кемелерінің авиациялық және радиоэлектрондық жабдықтарын техникалық пайдалану жөніндегі техник
4
Жеңіл және аса жеңіл ұшақтардың авиациялық және радиоэлектрондық жабдықтарын техникалық пайдалану жөніндегі техник
4
Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету бойынша А санатындағы механик

18. Карточка профессии "Авиационный механик (Механик по техническому обслуживанию воздушных судов категории А)":
Код группы:
3115-4
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Авиационный механик (Механик по техническому обслуживанию воздушных судов категории А)
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
4.1; 4.2
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
"Квалификационные требования к лицу для получения свидетельства авиационного персонала", Приказ Министра транспорта и коммуникаций РК от 13 июня 2011 года № 362
"Квалификационные требования, предъявляемые к физическим лицам, имеющим право определять уровень квалификации авиационного персонала" , Приказ Министра транспорта и коммуникаций РК от 28 сентября 2013 года № 763
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Техническое обслуживание и ремонт воздушного судна
Квалификация:
-
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Техническое обслуживание и ремонт воздушного судна
Квалификация:
-
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Подуровень 4.1: не менее 1 года опыта в ТО ВС при наличии свидетельства специалиста по ТО ВС, как минимум, в подкатегории, соответствующей типу (типам) ВС организации по ТО ВС, указанным в ее сертификате. Другие критерии по количеству допусков к ТО ВС и другим видам деятельности инженера, определяет сама организация по ТО ВС; Подуровень 4.2: не менее 2 лет опыта в ТО ВС при наличии свидетельства специалиста по ТО ВС категории А, соответствующей типу (типам) ВС организации по ТО ВС, указанным в ее сертификате, при условии, что количество допусков к типам ВС в категории А в подуровне 4.2, будет больше, чем в подуровне 4.1, а по остальным видам деятельности механика категории А - на усмотрение самой организации по ТО ВС. Для уровня 4 - наличие сертификата о сдаче модулей по категории А или диплом о профильном формальном образовании, освоение базовых навыков и опыт работы не менее 1 лет для получения свидетельства специалиста по ТО ВС.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Для получения свидетельства специалиста по ТО ВС требуется: при основном среднем образовании – минимум 800 часов подготовки для подкатегорий А1, А3, А4 или 650 часов для А2, сертификат о сдаче модулей по категории А и 3 года опыта работы; при техническом неавиационном образовании – сертификат, базовые навыки и 1 год опыта.
Другие возможные наименования профессии:

18. Кәсіптің карточкасы "Авиациялық механик (Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету бойынша А санатындағы механик)":
Топтың коды:
3115-4
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Авиациялық механик (Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету бойынша А санатындағы механик)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
4.1; 4.2
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Авиация персоналы куәлігін алу үшін адамға қойылатын біліктілік талаптары" ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 13 маусымдағы No 362 бұйрығы.
"Авиация персоналының біліктілік деңгейін анықтауға құқығы бар жеке тұлғаларға қойылатын біліктілік талаптары" ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 28 қыркүйектегі No 763 бұйрығы.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Әуе кемесіне техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Әуе кемесіне техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
4.1 қосалқы деңгейі: кемінде оның сертификатында көрсетілген әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету ұйымының әуе кемелерінің түріне(леріне) сәйкес келетін кіші санаттағы әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі маманның сертификаты бар, әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетуде кемінде 1 жыл жұмыс тәжірибесі. Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетуге және инженерлік қызметтің басқа түрлеріне рұқсат беру санының басқа өлшемдерін әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету ұйымының өзі анықтайды; 4.2 қосалқы деңгей: әуе кемелерінің түрлеріне рұқсаттар саны болған жағдайда, оның сертификатында көрсетілген әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету ұйымының әуе кемелеріне (түрлеріне) сәйкес А санатындағы әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі маманның сертификаты бар әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетуде кемінде 2 жыл жұмыс тәжірибесі. А санатындағы 4.2 қосалқы деңгейі 4.1 қосалқы деңгейінен жоғары болады, ал А санатындағы механика қызметінің басқа түрлері үшін – әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету ұйымының өз қалауы бойынша. 4-деңгей үшін – А санаты бойынша модульдерді аяқтағаны туралы сертификат немесе мамандандырылған ресми білім туралы диплом, негізгі дағдыларды меңгеру және әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету маманының сертификатын алу үшін кемінде 1 жыл жұмыс өтілі.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
ӘК ТҚК бойынша маман куәлігін алу үшін: - негізгі орта білім: А1, А3, А4 кіші санаттары үшін 800 сағат; А2 кіші санаты үшін 650 сағат; А санаты бойынша модульдерді тапсыру туралы сертификат және 3 жыл жұмыс тәжірибесі қажет. - авиациялық емес техникалық білім: А санаты бойынша сертификат, базалық дағдыларды игеру және 1 жыл жұмыс тәжірибесі.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

3115-4-001 - Авиационный механик (техник) по планеру и двигателям
Основная цель деятельности:
Выполнение оперативного (линейного) ТО ВС в рамках задач, определенных для механика категории А
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение задач, определенных для механика категории А
2. Обеспечение выполнения задач системы управления безопасностью полетов и системы управления авиационной безопасностью
3. Выполнение технического обслуживания воздушных судов
4. Сертификация задач, в рамках разрешительного сертификата компании, выданного механику индивидуально
5. Выполнение задач сервисного обслуживания воздушного судна
6. Обучение и поддержание своего профессионального уровня
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение задач, определенных для механика категории А
Навык 1:
Выполнение задач по незначительному плановому линейному (оперативному) техническому обслуживанию воздушных судов
Умения:
1. Выполнять задачи по незначительному плановому линейному (оперативному) ТО ВС, определенные для механика категории А, затребованному организацией по ТО ВС к исполнению механиком
2. Соблюдать требования применимых технических данных в отношении задач, выполняемых механиком
3. Сертифицировать задачу, выполненную механиком персонально в соответствии с полномочиями и допусками сертификационного разрешения компании (ССА), выданного механику индивидуально
4. Корректно оформлять производственную и техническую документацию
Знания:
1. Теоретических основ задач, определенных как незначительное плановое линейное (оперативное) ТО ВС для механика категории А
2. Технологии обслуживания ВС в рамках задач, возложенных на механика
3. Процедуры оформления производственной и технической документации при выполнении задач персоналом по ТО ВС
4. Полномочий и обязанностей механика
5. Иностранного языка в объеме, достаточном для общения, переписки, понимания авиационной технической документации в пределах задач, решаемых организацией по ТО ВС и специалистом
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Устранение простых дефектов на воздушных судов
Умения:
1. Устранять дефекты на ВС, определенные как простые
2. Выполнять требования применимых технических данных в отношении устранения простых дефектов на ВС
3. Сертифицировать задачу, выполненную механиком персонально в соответствии с полномочиями и допусками сертификационного разрешения компании (ССА), выданного механику индивидуально
4. Корректно оформлять производственную и техническую документацию
Знания:

3115-4-001 - Планер мен қозғалтқыштар жөніндегі авиация механигі (техник)
Қызметтің негізгі мақсаты:
А санатты механик үшін айқындалған міндеттер шеңберінде ӘК жедел (желілік) ТҚК орындау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. А санатты механик үшін анықталған тапсырмаларды орындау
2. Ұшу қауіпсіздігін басқару жүйесі мен авиациялық қауіпсіздікті басқару жүйесі міндеттерінің орындалуын қамтамасыз ету
3. Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетуді орындау
4. Механикке жеке-жеке берілген компанияның рұқсат сертификаты аясында тапсырмаларды сертификаттау
5. Әуе кемесіне сервистік қызмет көрсету міндеттерін орындау
6. Оқыту және өзінің кәсіптік деңгейін қолдау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
А санатты механик үшін анықталған тапсырмаларды орындау
Дағды 1:
Әуе кемелеріне болмашы жоспарлы желілік (жедел) техникалық қызмет көрсету бойынша міндеттерді орындау
Машықтар:
1. Механиктің орындауы үшін ӘК техникалық қызмет көрсету ұйымы талап еткен А санатындағы механик үшін анықталған ӘК-нің елеусіз жоспарлы желілік (операциялық) техникалық қызмет көрсетуі бойынша тапсырмаларды орындау
2. Механик орындайтын міндеттерге қатысты қолданылатын техникалық деректердің талаптарын сақтау
3. Механикке жеке берілген компанияның сертификаттау рұқсатының (ССА) өкілеттіктері мен рұқсаттарына сәйкес механик орындайтын тапсырманы жеке куәландырыңыз.
4. Өндірістік және техникалық құжаттаманы дұрыс рәсімдеу
Білімдер:
1. Елеусіз жоспарлы сызықтық (операциялық) ретінде анықталған есептердің теориялық негіздері Онда А санатты механикке арналған ӘК
2. Механикке жүктелген міндеттер шеңберінде ӘК-ге қызмет көрсету технологиялары
3. ӘК ТҚК бойынша персоналдың міндеттерін орындау кезінде өндірістік және техникалық құжаттаманы ресімдеу рәсімдері
4. Механиктің өкілеттіктері мен міндеттерін
5. ӘК ТҚК жөніндегі ұйым мен маман шешетін міндеттер шегінде авиациялық техникалық құжаттаманы қарым-қатынас жасау, хат алмасу, түсіну үшін жеткілікті көлемде шет тілінен
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Әуе кемелеріндегі қарапайым ақауларды жою
Машықтар:
1. Қарапайым деп айқындалған ӘК ақауларын жою
2. ӘК-дегі қарапайым ақауларды жоюға қатысты қолданылатын техникалық деректердің талаптарын орындау
3. Механикке жеке берілген компанияның сертификаттау рұқсатының (ССА) өкілеттіктері мен рұқсаттарына сәйкес механик орындайтын тапсырманы жеке куәландырыңыз.
4. Өндірістік және техникалық құжаттаманы дұрыс рәсімдеу
Білімдер:

2. Основ организации и обеспечение ТО ВС
3. Способов и методов выполнения задач, в которых задействован персонал по ТО ВС
4. Процедуры оформления производственной и технической документации при выполнении задач персоналом по ТО ВС
5. Полномочий персонала, который отказывает помощь в ТО ВС и не обладает допуском к техническому обслуживанию ВС советующего типа
6. Трудового законодательства, в части, касающегося механика
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Выполнение задач по техническому обслуживанию воздушных судов в составе группы или бригады категории В1
Умения:
1. Выполнять задачи по ТО ВС для комплексных ВС и коммерческих ВС по действующему свидетельству специалиста по ТО ВС (AML) в линейном (оперативном) ТО ВС с полномочиями сертифицирующего персонала по ТО ВС, по персональному сертификационному разрешению компании (ССА) в категории А, выданному механику организацией по ТО ВС или авиакомпанией
2. Завершить теоретическое обучение в АУЦ или в организации по ТО ВС и практическое обучение задачам механика категории А (Cat A Tasks Training) в организации по ТО ВС в привязке к конкретному типу ВС и двигателя
3. Соблюдать порядок проведения ТО ВС и проверки работоспособности систем ВС
4. Выявлять и устранять неисправностей на ВС в объеме допусков и ограничений разрешительного сертификата компании (ССА), выданного механику индивидуально
Знания:
1. Процедур организации по выполнению технического обслуживания воздушных судов
2. Полномочий сертифицирующего, поддерживающего и не сертифицирующего персонала, их прав и обязанностей
3. Иностранного языка в объеме, достаточном для общения, переписки, понимания авиационной технической документации в пределах задач, решаемых организацией по ТО ВС и специалистом
4. Устройства и правил технической эксплуатации технологического оборудования и средств наземного обслуживания, применяемого для выполнения ТО ВС
5. Комплектации основных систем ВС, принципов работы, устройства и правил ТО ВС
6. Действий по безопасности и применению предупреждений по безопасности и предотвращению опасных ситуаций
7. Должностных инструкций механика
8. Выполнить задачу механика категории А, по которой пройдено обучение и проведена оценка
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 3:
Обсуждение задач подразделения по техническому обслуживанию воздушных судов
Умения:
1. Участвовать в оперативных совещаниях подразделения линейного (оперативного) ТО ВС с целью эффективного решения возникающих вопросов, влияющих на текущую эксплуатацию ВС

2. ӘК ТҚК ұйымдастыру және қамтамасыз ету негіздерінің
3. ӘК ТҚК бойынша персонал жұмылдырылған міндеттерді орындаудың тәсілдері мен әдістері
4. ӘК ТҚК бойынша персоналдың міндеттерін орындау кезінде өндірістік және техникалық құжаттаманы ресімдеу рәсімдері
5. ӘК-ге техникалық қызмет көрсетуден бас тартқан және кеңес берушінің ӘК-ге техникалық қызмет көрсетуге рұқсаты жоқ персоналдың өкілеттіктері типті
6. Механикке қатысты бөлігінде Еңбек заңнамасының
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
В1 санатындағы топ немесе бригада құрамында әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету бойынша міндеттерді орындау
Машықтар:
1. Кешенді әуе кемелеріне және коммерциялық әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі міндеттерді әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі маманның (AML) қолданыстағы сертификаты бойынша әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдың өкілеттіктері бар әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі сертификаттаушы персоналға, механикке берген А санатындағы компанияның (ССА) жеке сертификаттау рұқсаты бойынша орындау. әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі ұйым немесе авиакомпания
2. АОО-да немесе ӘК техникалық қызмет көрсету мекемесінде теориялық оқуды және ӘК техникалық қызмет көрсету мекемесінде А санатындағы механик есептерін практикалық оқытуды аяқтау (Cat A Tasks Training) ӘК және қозғалтқыштың нақты түріне байланысты
3. ӘК ТҚК жүргізу және ӘК жүйелерінің жұмысқа қабілеттілігін тексеру тәртібін сақтау
4. Механикке жеке берілген компанияның рұқсат беру сертификатының (ССА) рұқсаттары мен шектеулері көлемінде ұшақтағы ақауларды анықтау және жою
Білімдер:
1. Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыруды ұйымдастырудың рәсімдері
2. Куәландырушы, қолдаушы және куәландырмайтын персоналдың өкілеттіктері, олардың құқықтары мен міндеттері
3. ӘК ТҚК жөніндегі ұйым мен маман шешетін міндеттер шегінде авиациялық техникалық құжаттаманы қарым-қатынас жасау, хат алмасу, түсіну үшін жеткілікті көлемде шет тілінен
4. ӘК ТҚК орындау үшін қолданылатын технологиялық жабдықтар мен жерге қызмет көрсету құралдарының құрылғылары мен техникалық пайдалану ережелері
5. ӘК негізгі жүйелерінің жиынтықтамалары, жұмыс қағидаттары, ӘК ТҚК құрылғылары мен қағидалары
6. Қауіпсіздік жөніндегі іс-қимылдар және қауіпсіздік жөніндегі ескертулерді қолдану және қауіпті жағдайлардың алдын алу
7. Механиктің лауазымдық нұсқаулықтарын
8. Оқытудан өткен және бағалау жүргізілген механик А санатындағы тапсырманы орындаңыз
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 3:
Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету бөлімшесінің міндеттерін талқылау
Машықтар:
1. ӘК ағымдағы пайдаланылуына әсер ететін туындайтын мәселелерді тиімді шешу мақсатында ӘК желілік (жедел) ТҚК бөлімшесінің жедел кеңестеріне қатысу.

2. Учитывать возможные ситуации, влияющие на ход выполнения поставленных задач
3. Выделять информацию по задачам механика, связанным с выполнением своих должностных обязанностей
Знания:
1. Путей и способов решения текущих производственных задач в пределах полномочий механика
2. Работ, которые не были окончены предыдущей сменой
3. Процедур по взаимодействию между сменами и завершению неоконченных работ
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 4:
Передача незавершенных работ в группе или бригаде
Умения:
1. Соблюдать правил приема-передачи неоконченных работ между сменами
2. Завершать процедуру передачи неоконченных работ в полном объеме и в соответствии с процедурой организации по ТО ВС
3. Корректно завершать отдельные этапы задач, способствуя четкой передаче неоконченных работ
4. Соблюдать технологическую, производственную и трудовую дисциплину, правила и нормы охраны труда
Знания:
1.Технологии выполняемых работ по задачам механика категории А
2.Процедуры организации по ТО ВС по передаче незавершенных работ
3. Правил внутреннего распорядка в организации по ТО ВС и / или авиакомпании
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 5:
Использование механиком оборудования, инструментов и материалов
Умения:
1. Применять оборудование, инструмент и материалы, одобренные производителем ВС
2. Корректно действовать в условиях обнаружения неисправных оборудования, инструмента и непригодных материалов
3. Выполнить процедуру организации по ТО ВС по взаимодействию с техническим складом, связанной с возвратом на склад неисправных оборудования, инструмента и непригодных материалов
Знания:
1. В пределах компетенций и полномочий механика, перечня оборудования, инструмента и материалов, требуемых для выполнения работ на ВС
2. В пределах компетенций и полномочий механика, применимых технических данных, определяющих применение оборудования, инструмента и материалов при ТО ВС
3. Процедур организации по ТО ВС по применению исправных оборудования и инструмента и своевременному изъятию неисправных и непригодных из производственного процесса
4. Процедур организации по ТО ВС по недопущению к применению на ВС материалов, оборудования инструмента, а также по установке компонентов ВС, которые не одобрены производителям ВС и не включены в перечень технических данных, применимых к ВС и его компонентам
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 6:
Контроль состояние обслуживаемых воздушных судов
Умения:
1. Контролировать состояние обслуживаемых ВС в передах компетенций и полномочий механика, своевременно принимать меры к выполнению работ на ВС в рамках задач, решаемых сменой или бригадой

2. Қойылған міндеттердің орындалу барысына әсер ететін ықтимал жағдайларды ескеру
3. Механиктің лауазымдық міндеттерін орындауға байланысты міндеттері туралы ақпаратты бөліп көрсету
Білімдер:
1. Механиктің өкілеттігі шегінде ағымдағы өндірістік міндеттерді шешу жолдары мен тәсілдері
2. Алдыңғы ауысыммен аяқталмаған жұмыстар
3. Ауысымдар арасындағы өзара іс-қимыл және аяқталмаған жұмыстарды аяқтау рәсімдері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 4:
Топтағы немесе бригададағы аяқталмаған жұмыстарды тапсыру
Машықтар:
1. Ауысымдар арасында аяқталмаған жұмыстарды қабылдау-тапсыру ережелерін сақтау
2. Аяқталмаған жұмыстарды тапсыру рәсімін толық көлемде және әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру рәсіміне сәйкес аяқтау
3. Аяқталмаған жұмыстарды нақты тапсыруға ықпал ете отырып, тапсырмалардың жекелеген кезеңдерін дұрыс орындау
4. Технологиялық, өндірістік және еңбек тәртібін, еңбекті қорғау ережелері мен нормаларын сақтау
Білімдер:
1. А санатындағы механиктің тапсырмалары бойынша орындалатын жұмыстардың технологиялары
2.Аяқталмаған жұмыстарды тапсыру бойынша ӘК ТҚК ұйымдастыру рәсімдері
3. ӘК және / немесе авиакомпанияларға техникалық қызмет көрсету жөніндегі ұйымдағы ішкі тәртіп ережелері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 5:
Механиктің құрал-жабдықтарды, құрал-саймандарды және материалдарды пайдалануы
Машықтар:
1. ӘК өндірушісі мақұлдаған жабдықты, құрал-сайманды және материалдарды қолдану
2. Ақаулы жабдықты, құрал-саймандарды және жарамсыз материалдарды анықтау жағдайында дұрыс әрекет ету
3. Ақаулы жабдықты, құрал-саймандарды және жарамсыз материалдарды қоймаға қайтаруға байланысты техникалық қызмет көрсету қоймасымен өзара әрекеттесу үшін әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру процедурасын орындаңыз
Білімдер:
1. Механиктің құзыреті мен өкілеттігі шегінде ӘК-де жұмыстарды орындау үшін қажетті жабдықтардың, құралдардың және материалдардың тізбесі
2. Механиктің құзыреті мен өкілеттігі, ӘК техникалық қызмет көрсету кезінде жабдықты, құрал-саймандарды және материалдарды пайдалануды анықтайтын қолданылатын техникалық деректер шегінде
3. ӘК техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастырудың жарамды жабдықтар мен құрал-саймандарды пайдалану және жарамсыздары мен жарамсыздарын өндіріс процесінен уақтылы алып тастау рәсімдері
4. Материалдарды, құрал-саймандар жабдығын ӘК-де қолдануға жол бермеу, сондай-ақ ӘК өндірушілері мақұлдамаған және ӘК-ге және оның компоненттеріне қолданылатын техникалық деректер тізбесіне енгізілмеген ӘК компоненттерін орнату бойынша ӘК-ге техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру рәсімдері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 6:
Қызмет көрсетілетін әуе кемелерінің жағдайын бақылау
Машықтар:
1. Механиктің құзыреті мен өкілеттігін беру кезінде қызмет көрсететін әуе кемесінің жағдайын бақылау, ауысым немесе бригада шешетін міндеттер шеңберінде әуе кемесінде жұмыстарды уақытында орындау бойынша шаралар қабылдау

2. Принимать меры к изменению статуса состояния парка ВС в передах компетенций и полномочий механика
3. Обеспечивать соблюдение графика возврата ВС в эксплуатацию после технического обслуживания в передах компетенций и полномочий механика
Знания:
1.Текущего состояния парка ВС
2. Графика отхода ВС на запланированное техническое обслуживание на текущую смену
3. Процедуры организации по ТО ВС на случай возникновения ситуаций, когда график возвращения ВС в состояние летной годности после его технического обслуживания, не может быть соблюден
4. Действий механика и персонала подразделения (группы или бригады) в ситуациях, когда возврат ВС в состояние летной годности может быть затруднен или нарушен
5. Мероприятий по возврату ВС в состояние летной годности после предпринятых на ВС действий
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 7:
Контроль статуса дефектов на воздушных судов, отложенных по перечню минимального оборудования, разрешенного к вылету воздушного судна
Умения:
1. Контролировать дефекты, отложенные по перечню минимального оборудования, разрешенного к вылету ВС (MEL) , и пассажирскому салону ВС
2. Принимать своевременные меры по устранению замечаний, указанных в бортовых журналах ВС (TLB / CLB)
3. Выполнить технические действия, предусмотренные пунктом MEL при наличии полномочий у механика на их выполнение
Знания:
1. Процедуры организации по ТО ВС и/или организации по управлению летной годностью ВС (САМО) по открытию / закрытию / продлению отложенных дефектов по MEL ВС и пассажирскому салону ВС
2. Перечня применимых технических данных, которые связаны с открытием / закрытием / продлением отложенных дефектов по MEL ВС и пассажирском салоне ВС
3. Определяющей роли командира воздушного судна при прочтении и трактовке пункта MEL
4. Полномочий сертифицирующего персонала и экипажа ВС при применении пунктов MEL и ограничений, которые могут накладываться на ВС и его системы
5. Отличий Master MEL от MEL, процедур авиакомпании по применению на ВС Master MEL
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 8:
Взаимодействие с экипажем воздушного судна и анализ записей технических бортовых журналов воздушного судна
Умения:
1. Взаимодействовать эффективно и корректно в пределах компетенций и полномочий механика с полетным и кабинным экипажем до и после полета ВС в вопросах, требующих коммуникации
2. Выполнять записи в технические бортовые журналы ВС (TLB) / (CLB) корректно в соответствии со своими полномочиями и по необходимости

2. Механиктің құзыреті мен өкілеттігін беру кезінде ӘК паркі жағдайының мәртебесін өзгерту бойынша шаралар қабылдау
3. Механиктің құзыреттері мен өкілеттіктерін беру кезінде техникалық қызмет көрсетуден кейін әуе кемесін пайдалануға қайтару кестесінің сақталуын қамтамасыз ету
Білімдер:
1. ӘК паркінің ағымдағы жай-күйі
2. Ағымдағы ауысымға жоспарланған техникалық қызмет көрсетуге ӘК-нің кету кестесі
3. ӘК техникалық қызмет көрсетуден кейін оның ұшуға жарамдылық жай-күйіне оралу кестесі сақталмайтын жағдайлар туындаған жағдайда ӘК ТҚК бойынша ұйымдастыру рәсімдері
4. Механик пен бөлімше (топ немесе бригада) персоналының ӘК-ні ұшуға жарамдылық жағдайына қайтару қиындауы немесе бұзылуы мүмкін жағдайлардағы іс-қимылдары
5. ӘК-де қолданылған іс-қимылдардан кейін ӘК-ні ұшуға жарамдылық жағдайына қайтару жөніндегі іс-шаралар
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 7:
Әуе кемесінің ұшып шығуына рұқсат етілген ең аз жабдық тізбесі бойынша кейінге қалдырылған әуе кемелеріндегі ақаулардың мәртебесін бақылау
Машықтар:
1. ӘК ұшып шығуға рұқсат етілген ең аз жабдық тізбесі (MEL) және ӘК жолаушылар салоны бойынша кейінге қалдырылған ақауларды бақылау
2. ӘК борттық журналдарында (TLB / CLB) көрсетілген ескертулерді жою бойынша уақтылы шаралар қабылдау
3. Механиктің оларды орындауға өкілеттігі болған жағдайда, MEL тармағында көзделген техникалық әрекеттерді орындаңыз
Білімдер:
1. ӘК ТҚК жөніндегі ұйымның және/немесе ӘК ұшу жарамдылығын басқару жөніндегі ұйымның (САМО) ӘК MEL және ӘК жолаушылар салоны бойынша кейінге қалдырылған ақауларды ашу /жабу / ұзарту жөніндегі рәсімдері
2. ӘК MEL және ӘК жолаушылар салоны бойынша кейінге қалдырылған ақауларды ашуға / жабуға /ұзартуға байланысты қолданылатын техникалық деректердің тізбесі
3. Әуе кемесі командирінің MEL тармағын оқудағы және түсіндірудегі айқындаушы рөлі
4. MEL тармақтарын және ӘК мен оның жүйелеріне қойылуы мүмкін шектеулерді қолдану кезінде ӘК сертификаттаушы персоналының және экипажының өкілеттіктері
5. Master MEL мен MEL арасындағы айырмашылықтар, әуе компаниясының ӘК-де қолдану процедуралары Master MEL
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 8:
Әуе кемесінің экипажымен өзара әрекеттесу және әуе кемесінің техникалық борттық журналдарының жазбаларын талдау
Машықтар:
1. Механиктің құзыреті мен өкілеттігі шегінде коммуникацияны қажет ететін мәселелер бойынша әуе кемесінің ұшуына дейін және одан кейін ұшу және кабина экипажымен тиімді және дұрыс қарым-қатынас жасау
2. ӘК (TLB) / (CLB) техникалық борттық журналдарына жазбаларды өз өкілеттіктеріне сәйкес және қажеттілігіне қарай дұрыс орындау

19. Карточка профессии "Техник по технической эксплуатации летательных аппаратов и двигателей (Техник по технической эксплуатации летательных аппаратов и двигателей легких и сверхлегких воздушных судов)":
Код группы:
3115-4
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Техник по технической эксплуатации летательных аппаратов и двигателей (Техник по технической эксплуатации летательных аппаратов и двигателей легких и сверхлегких воздушных судов)
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:

19. Кәсіптің карточкасы "Ұшу аппараттары мен қозғалтқыштарын техникалық пайдалану жөніндегі техник (Ұшу аппараттары мен жеңіл және аса жеңіл әуе кемелерінің қозғалтқыштарын техникалық пайдалану жөніндегі техник)":
Топтың коды:
3115-4
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Ұшу аппараттары мен қозғалтқыштарын техникалық пайдалану жөніндегі техник (Ұшу аппараттары мен жеңіл және аса жеңіл әуе кемелерінің қозғалтқыштарын техникалық пайдалану жөніндегі техник)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:

4.1; 4.2; 4.3
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
"Квалификационные требования к лицу для получения свидетельства авиационного персонала", Приказ Министра транспорта и коммуникаций РК от 13 июня 2011 года № 362
"Квалификационные требования, предъявляемые к физическим лицам, имеющим право определять уровень квалификации авиационного персонала" , Приказ Министра транспорта и коммуникаций РК от 28 сентября 2013 года № 763
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Техническое обслуживание и ремонт воздушного судна
Квалификация:
-
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Техническое обслуживание и ремонт воздушного судна
Квалификация:
-
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Подуровень 4.1: не менее 1 года опыта в ТО ВС при наличии свидетельства специалиста по ТО ВС легкой и сверхлегкой авиации, как минимум, в подкатегории, соответствующей типу (типам) ВС организации по ТО ВС, указанным в ее сертификате. Другие критерии по количеству допусков к ТО ВС и другим видам деятельности техника, определяет сама организация по ТО ВС; Подуровень 4.2: не менее 2 лет опыта в ТО ВС при наличии свидетельства специалиста по ТО ВС легкой и сверхлегкой авиации, как минимум, в подкатегории, соответствующей типу (типам) ВС организации по ТО ВС, указанным в ее сертификате, при условии, что количество допусков к типам ВС в подуровне 4.2, будет больше, чем в подуровне 4.1, а по остальным видам деятельности техника - на усмотрение самой организации по ТО ВС. Для подуровней 4.3 требования устанавливает сама организация по ТО ВС, при условии, что установленные требования будут жестче, чем для подуровней 4.1, 4.2. Для уровня 4 - наличие сертификата о сдаче модулей по категории В3 или диплом о профильном формальном образовании и опыт работы не менее 1 лет для получения свидетельства специалиста по ТО ВС.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Для получения свидетельства специалиста по ТО ВС необходимо: при основном среднем образовании – подготовка не менее 1000 часов и сертификат по категории В3 с опытом работы не менее 3 лет; при техническом неавиационном – сертификат по В3, базовые навыки и опыт работы не менее 2 лет.
Другие возможные наименования профессии:

4.1; 4.2; 4.3
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Авиация персоналы куәлігін алу үшін адамға қойылатын біліктілік талаптары" ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 13 маусымдағы No 362 бұйрығы.
"Авиация персоналының біліктілік деңгейін анықтауға құқығы бар жеке тұлғаларға қойылатын біліктілік талаптары" ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 28 қыркүйектегі No 763 бұйрығы.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Әуе кемесіне техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Әуе кемесіне техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
4.1 қосалқы деңгейі: оның сертификатында көрсетілген әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету ұйымының әуе кемелерінің түріне (түрлеріне) сәйкес келетін кіші санаттағы жеңіл және аса жеңіл әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі маман сертификаты бар әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетуде кемінде 1 жыл жұмыс тәжірибесі. Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетуге және техникалық қызметтің басқа түрлеріне рұқсат беру санының басқа өлшемдерін әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету ұйымының өзі анықтайды; 4.2 қосалқы деңгейі: жеңіл және аса жеңіл әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі маманның сертификаты бар, кемінде оның сертификатында көрсетілген әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету ұйымының әуе кемелеріне (түрлеріне) сәйкес келетін ішкі санаттағы кемінде 2 жыл жұмыс тәжірибесі. 4.2 қосалқы деңгейдегi әуе кемелерiнiң түрлерiне рұқсат берулер саны 4.1 қосалқы деңгейге қарағанда көп болады, ал жабдықтың қызметiнiң басқа түрлерi үшiн — ұйымның өз қарауы бойынша ұшақтарға техникалық қызмет көрсетуге сәйкес. 4.3 қосалқы деңгейлері үшін талаптарды әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету ұйымының өзі белгілейді, бұл ретте белгіленген талаптар 4.1, 4.2 қосалқы деңгейлеріне қарағанда қатаңырақ болады. 4-деңгей үшін – В3 санаты бойынша модульдерді аяқтағаны туралы сертификат немесе әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету маманының сертификатын алу үшін мамандандырылған ресми білімі және кемінде 1 жыл жұмыс өтілі туралы диплом.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
ӘК ТҚК бойынша маман куәлігін алу үшін: негізгі орта білім: кемінде 1000 сағат дайындық, В3 модульдері бойынша сертификат, 3 жыл жұмыс тәжірибесі; техникалық авиациялық емес білім: В3 модульдері бойынша сертификат, базалық дағдылар, 2 жыл жұмыс тәжірибесі талап етіледі.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

3. Процедуры оформления производственной и технической документации при выполнении задач персоналом по ТО ВС
4. Трудового законодательства, в части, касающегося техника и персонала группы
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Выполнение задач по техническому обслуживанию воздушных судов в составе группы или индивидуально
Умения:
1. Выполнять задачи по ТО ВС для не комплексных и не коммерческих ВС по действующему свидетельству специалиста легкой и сверхлегкой авиации (AML LA):
1) для несложных задач линейного (оперативного) ТО ВС без организации по ТО ВС при индивидуальном исполнении с полномочиями сертифицирующего персонала по ТО ВС категории В3 на основании записи в графе "Rating" свидетельства типа ВС (группы однотипных ВС), двигателя и категории В3, или
2) в оперативном (линейном) ТО ВС с полномочиями сертифицирующего персонала категории В3 и персональному сертификационному разрешению компании (ССА), выданного специалисту организацией по ТО ВС или авиакомпанией, и/или
3) в базовом (периодическом) ТО ВС с полномочиями поддерживающего персонала категории В3 и персональному сертификационному разрешению компании (ССА), выданного специалисту организацией по ТО ВС или авиакомпанией
2. Разделять производственные задачи, требуемые к выполнению группой между ее персоналом в соответствии с их полномочиями и квалификацией
Знания:
1. Процедур организации по выполнению технического обслуживания воздушных судов
2. Полномочий сертифицирующего, поддерживающего и не сертифицирующего персонала, их прав и обязанностей
3. Иностранного языка в объеме, достаточном для общения, переписки, понимания авиационной технической документации в пределах задач, решаемых организацией по ТО ВС и специалистом
4. Технических характеристик, конструктивных особенностей и эксплуатационных данных оборудования и инструмента, применяемого в процессе ТО ВС
5. Областей, требующих специальных акцентов или нововведений
6. Действий по безопасности и применению предупреждений по безопасности и предотвращению опасных ситуаций
7. Должностных инструкций техника и персонала группы
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 3:
Обсуждение задач подразделения по техническому обслуживанию воздушных судов
Умения:
1. Участвовать в оперативных совещаниях подразделения линейного (оперативного) и / или базового (периодического) ТО ВС с целью эффективного решения возникающих вопросов, влияющих на текущую эксплуатацию ВС

3. ӘК ТҚК бойынша персоналдың міндеттерін орындау кезінде өндірістік және техникалық құжаттаманы ресімдеу рәсімдері
4. Топтың техниктері мен персоналына қатысты бөлігінде еңбек заңнамасы
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Топтың құрамында немесе жеке әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету бойынша міндеттерді орындау
Машықтар:
1. Жеңіл және аса жеңіл авиация маманының (AML LA) қолданыстағы куәлігі бойынша кешенді емес және коммерциялық емес әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету бойынша міндеттерді орындау.:
1) "Рейтинг" бағанындағы жазба негізінде В3 санатындағы әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетуді сертификаттайтын персоналдың өкілеттіктерімен жеке орындалған кезде әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастырусыз әуе кемелеріне желілік (жедел) техникалық қызмет көрсетудің күрделі емес міндеттері үшін әуе кемесінің типі (бір типті әуе кемелерінің топтары), қозғалтқыш және В3 санаты, немесе
2) В3 санатындағы сертификаттаушы персоналдың өкілеттіктері бар әуе кемесіне операциялық (желілік) техникалық қызмет көрсетуде және әуе кемесіне техникалық қызмет көрсету жөніндегі ұйымның маманына және/немесе берген компанияның жеке сертификаттау рұқсатында (ҚҚА).
3) В3 санатындағы қолдау көрсететін персоналдың өкілеттіктері бар әуе кемелеріне базалық (мерзімді) техникалық қызмет көрсетуде және әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі ұйымның маманына берілген компанияның жеке сертификаттау рұқсатында (ҚҚА). немесе авиакомпания
2. Топтың орындауы талап етілетін өндірістік міндеттерді оның персоналы арасында олардың өкілеттіктері мен біліктіліктеріне сәйкес бөлу
Білімдер:
1. Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыруды ұйымдастырудың рәсімдері
2. Куәландырушы, қолдаушы және куәландырмайтын персоналдың өкілеттіктері, олардың құқықтары мен міндеттері
3. ӘК ТҚК жөніндегі ұйым мен маман шешетін міндеттер шегінде авиациялық техникалық құжаттаманы қарым-қатынас жасау, хат алмасу, түсіну үшін жеткілікті көлемде шет тілінен
4. ӘК ТҚК процесінде қолданылатын жабдықтар мен құрал-саймандардың техникалық сипаттамаларын, конструктивтік ерекшеліктерін және пайдалану деректерін
5. Арнайы екпіндерді немесе жаңалықтарды қажет ететін салалар
6. Қауіпсіздік жөніндегі іс-қимылдар және қауіпсіздік жөніндегі ескертулерді қолдану және қауіпті жағдайлардың алдын алу
7. Техник және топ персоналының лауазымдық нұсқаулықтары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 3:
Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету бөлімшесінің міндеттерін талқылау
Машықтар:
1. ӘК ағымдағы пайдаланылуына әсер ететін туындайтын мәселелерді тиімді шешу мақсатында ӘК желілік (жедел) және/немесе базалық (мерзімдік) ТҚК бөлімшесінің жедел кеңестеріне қатысу.

20. Карточка профессии "Техник по технической эксплуатации летательных аппаратов и двигателей (Техник-бригадир линейного (базового) технического обслуживания воздушных судов категории В3)":
Код группы:
3115-4
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Техник по технической эксплуатации летательных аппаратов и двигателей (Техник-бригадир линейного (базового) технического обслуживания воздушных судов категории В3)
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:

20. Кәсіптің карточкасы "Ұшу аппараттары мен қозғалтқыштарды техникалық пайдалану жөніндегі Техник (әуе кемелеріне желілік (базалық) техникалық қызмет көрсетудің В3 санатындағы техник-бригадир)":
Топтың коды:
3115-4
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Ұшу аппараттары мен қозғалтқыштарды техникалық пайдалану жөніндегі Техник (әуе кемелеріне желілік (базалық) техникалық қызмет көрсетудің В3 санатындағы техник-бригадир)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:

4.2; 4.3
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
"Квалификационные требования к лицу для получения свидетельства авиационного персонала", Приказ Министра транспорта и коммуникаций РК от 13 июня 2011 года № 362
"Квалификационные требования, предъявляемые к физическим лицам, имеющим право определять уровень квалификации авиационного персонала" , Приказ Министра транспорта и коммуникаций РК от 28 сентября 2013 года № 763
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Техническое обслуживание и ремонт воздушного судна
Квалификация:
-
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Техническое обслуживание и ремонт воздушного судна
Квалификация:
-
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Подуровень 4.1: не менее 1 года опыта в ТО ВС при наличии свидетельства специалиста по ТО ВС легкой и сверхлегкой авиации, как минимум, в подкатегории, соответствующей типу (типам) ВС организации по ТО ВС, указанным в ее сертификате. Другие критерии по количеству допусков к ТО ВС и другим видам деятельности техника, определяет сама организация по ТО ВС; Подуровень 4.2: не менее 2 лет опыта в ТО ВС при наличии свидетельства специалиста по ТО ВС легкой и сверхлегкой авиации, как минимум, в подкатегории, соответствующей типу (типам) ВС организации по ТО ВС, указанным в ее сертификате, при условии, что количество допусков к типам ВС в подуровне 4.2, будет больше, чем в подуровне 4.1, а по остальным видам деятельности техника - на усмотрение самой организации по ТО ВС. Для подуровней 4.3 требования устанавливает сама организация по ТО ВС, при условии, что установленные требования будут жестче, чем для подуровней 4.1, 4.2. Для уровня 4 - наличие сертификата о сдаче модулей по категории В3 или диплом о профильном формальном образовании и опыт работы не менее 1 лет для получения свидетельства специалиста по ТО ВС.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Для получения свидетельства специалиста по ТО ВС необходимо: при основном среднем образовании – подготовка не менее 1000 часов и сертификат по категории В3 с опытом работы не менее 3 лет; при техническом неавиационном – сертификат по В3, базовые навыки и опыт работы не менее 2 лет.
Другие возможные наименования профессии:

4.2; 4.3
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Авиация персоналы куәлігін алу үшін адамға қойылатын біліктілік талаптары" ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 13 маусымдағы No 362 бұйрығы.
"Авиация персоналының біліктілік деңгейін анықтауға құқығы бар жеке тұлғаларға қойылатын біліктілік талаптары" ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 28 қыркүйектегі No 763 бұйрығы.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Әуе кемесіне техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Әуе кемесіне техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
4.1 қосалқы деңгейі: оның сертификатында көрсетілген әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету ұйымының әуе кемелерінің түріне (түрлеріне) сәйкес келетін кіші санаттағы жеңіл және аса жеңіл әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі маман сертификаты бар, әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетуде кемінде 1 жыл жұмыс тәжірибесі. Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетуге және техникалық қызметтің басқа түрлеріне рұқсат беру санының басқа өлшемдерін әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету ұйымының өзі анықтайды; 4.2 қосалқы деңгейі: жеңіл және аса жеңіл әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі маманның сертификаты бар, кемінде оның сертификатында көрсетілген әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету ұйымының әуе кемелеріне (түрлеріне) сәйкес келетін ішкі санаттағы кемінде 2 жыл жұмыс тәжірибесі. 4.2 қосалқы деңгейдегi әуе кемелерiнiң түрлерiне рұқсат берулер саны 4.1 қосалқы деңгейге қарағанда көп болады, ал жабдықтың қызметiнiң басқа түрлерi үшiн — ұйымның өз қарауы бойынша ұшақтарға техникалық қызмет көрсетуге сәйкес. 4.3 қосалқы деңгейлері үшін талаптарды әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету ұйымының өзі белгілейді, бұл ретте белгіленген талаптар 4.1, 4.2 қосалқы деңгейлеріне қарағанда қатаңырақ болады. 4-деңгей үшін – В3 санаты бойынша модульдерді аяқтағаны туралы сертификат немесе әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету маманының сертификатын алу үшін мамандандырылған ресми білімі және кемінде 1 жыл жұмыс өтілі туралы диплом.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
ӘК ТҚК бойынша маман куәлігін алу үшін: негізгі орта білім: кемінде 1000 сағат дайындық, В3 модульдері бойынша сертификат, 3 жыл жұмыс тәжірибесі; техникалық авиациялық емес білім: В3 модульдері бойынша сертификат, базалық дағдылар, 2 жыл жұмыс тәжірибесі талап етіледі.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

21. Карточка профессии "Авиационный механик (Механик по техническому обслуживанию пассажирского салона воздушных судов)":
Код группы:
3115-4
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Авиационный механик (Механик по техническому обслуживанию пассажирского салона воздушных судов)
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
4.1; 4.2
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
"Квалификационные требования к лицу для получения свидетельства авиационного персонала", Приказ Министра транспорта и коммуникаций РК от 13 июня 2011 года № 362
"Квалификационные требования, предъявляемые к физическим лицам, имеющим право определять уровень квалификации авиационного персонала" , Приказ Министра транспорта и коммуникаций РК от 28 сентября 2013 года № 763
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Техническое обслуживание и ремонт воздушного судна
Квалификация:
-
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Техническое обслуживание и ремонт воздушного судна
Квалификация:
-
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Для механиков по техническому обслуживанию воздушных судов без права сертификации работ: Подуровень 2.1: Критерии по количеству допусков к выполнению задач на ВС и другим видам деятельности механика без права сертификации работ, определяет сама организация по ТО ВС. Подуровень 2.2: Критерии по количеству допусков к выполнению задач на ВС и другим видам деятельности механика без права сертификации работ, определяет сама организация по ТО ВС при условии, что количество допусков к выполнению задач на ВС в подуровне 2.2, будет больше, чем в подуровне 2.1. По остальным видам деятельности механика - на усмотрение самой организации по ТО ВС Для механиков по задачам категории А: Подуровень 4.1: не менее 1 года опыта в ТО ВС при наличии свидетельства специалиста по ТО ВС категории А, как минимум, в подкатегории, соответствующей типу (типам) ВС организации по ТО ВС, указанным в ее сертификате. Другие критерии по количеству допусков к ТО ВС и другим видам деятельности инженера, определяет сама организация по ТО ВС. Подуровень 4.2: не менее 2 лет опыта в ТО ВС при наличии свидетельства специалиста по ТО ВС категории А, соответствующей типу (типам) ВС организации по ТО ВС, указанным в ее сертификате, при условии, что количество допусков к типам ВС в категории А в подуровне 4.2, будет больше, чем в подуровне 4.1, а по остальным видам деятельности механика категории А - на усмотрение самой организации по ТО ВС. Для уровня 4 - наличие сертификата о сдаче модулей по категории А или диплом о профильном формальном образовании, освоение базовых навыков и опыт работы не менее 1 лет для получения свидетельства специалиста по ТО ВС.
Связь с неформальным и информальным образованием:

21. Кәсіптің карточкасы "Авиациялық механик (Әуе кемелерінің жолаушылар салонына техникалық қызмет көрсету жөніндегі механик)":
Топтың коды:
3115-4
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Авиациялық механик (Әуе кемелерінің жолаушылар салонына техникалық қызмет көрсету жөніндегі механик)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
4.1; 4.2
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Авиация персоналы куәлігін алу үшін адамға қойылатын біліктілік талаптары" ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 13 маусымдағы No 362 бұйрығы.
"Авиация персоналының біліктілік деңгейін анықтауға құқығы бар жеке тұлғаларға қойылатын біліктілік талаптары" ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 28 қыркүйектегі No 763 бұйрығы.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Әуе кемесіне техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Әуе кемесіне техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыстарды сертификаттау құқығынсыз әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі механиктер үшін: 2.1-деңгей: жұмыстарды сертификаттау құқығынсыз ӘК-дегі міндеттерді орындауға рұқсаттар саны және механик қызметінің басқа түрлері бойынша өлшемшарттарды ӘК ТҚК жөніндегі ұйымның өзі айқындайды. 2.2-деңгей: ӘК-де тапсырмаларды орындауға рұқсаттар саны және жұмыстарды сертификаттау құқығынсыз механик қызметінің басқа түрлері бойынша өлшемшарттарды ӘК бойынша ұйымның өзі анықтайды, егер ӘК-де тапсырмаларды орындауға рұқсаттар саны 2.2-деңгейде болса, 2.1-деңгейден көп болады. Механик қызметінің қалған түрлері бойынша-А санатындағы міндеттер бойынша механиктерге арналған ӘК бойынша ұйымның өз қалауы бойынша: 4.1-деңгей: ӘК-де кемінде 1 жыл тәжірибе А санатындағы ӘК бойынша маманның куәлігі болған кезде, ең болмағанда, ӘК ұйымының типіне (типіне) сәйкес келетін кіші санатта ӘК-де көрсетілген ӘК бойынша оның сертификаты. ӘК ТҚК және инженер қызметінің басқа түрлеріне рұқсат беру саны бойынша басқа өлшемшарттарды ӘК ТҚК бойынша ұйымның өзі айқындайды. 4.2 кіші деңгей: А санатындағы ӘК түрлеріне рұқсат саны 4.2 кіші деңгейде болған жағдайда, оның сертификатында көрсетілген ӘК бойынша ұйымның ӘК типіне (типіне) сәйкес келетін А санатындағы ӘК ТҚ бойынша маманның куәлігі болған кезде ӘК ТҚҚ-да кемінде 2 жыл тәжірибесі 4.1 кіші деңгейден артық болады, ал қалған қызмет түрлері бойынша А санатындағы механик-ӘК бойынша ұйымның қалауы бойынша. 4-деңгей үшін-А санаты бойынша модульдерді тапсыру туралы сертификаттың немесе бейінді формальды білім туралы дипломның болуы, ӘК ТҚК бойынша маман куәлігін алу үшін базалық дағдыларды және кемінде 1 жыл жұмыс тәжірибесін меңгеру.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:

Для получения свидетельства специалиста по ТО ВС требуется: при основном среднем образовании – минимум 800 часов подготовки для подкатегорий А1, А3, А4 или 650 часов для А2, сертификат о сдаче модулей по категории А и 3 года опыта работы; при техническом неавиационном образовании – сертификат, базовые навыки и 1 год опыта.
Другие возможные наименования профессии:
3115-4-001 - Авиационный механик (техник) по планеру и двигателям
Основная цель деятельности:
Выполнение задач по пассажирскому салону ВС: - после практического обучения выполнению задач (Tasks Training) в организации по ТО ВС по перечню задач, определенному в организации по ТО ВС - по задачам механика категории А
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение задач по пассажирскому салону воздушного судна
2. Обеспечение выполнения задач системы управления безопасностью полетов и системы управления авиационной безопасностью
3. Выполнение технического обслуживания воздушных судов
4. Сертификация задач, в рамках разрешительного сертификата компании, выданного механику индивидуально
5. Выполнение задач сервисного обслуживания воздушного судна
6. Обучение и поддержание своего профессионального уровня
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение задач по пассажирскому салону воздушного судна
Навык 1:
Выполнение задач, определенных для механика категории А
Умения:
1.Выполнять задачи по пассажирскому салону ВС, определенные для механика категории А, затребованные организацией по ТО ВС к исполнению механиком
2. Соблюдать требования применимых технических данных в отношении задач, выполняемых механиком
3. Сертифицировать задачу, выполненную механиком персонально в соответствии с полномочиями и допусками сертификационного разрешения компании (ССА), выданного механику индивидуально
4. Корректно оформлять производственную и техническую документацию
Знания:
1. Теоретических основ задач, определенных механику категории А для выполнения незначительного планового линейного (оперативного) ТО ВС и задач, определенных для механика категории А по дефектам на ВС, определенных как простые
2. Технология обслуживания ВС в рамках задач, возложенных на механика
3. Процедуры оформления производственной и технической документации при выполнении задач персоналом по ТО ВС
4. Полномочий и обязанностей механика
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Выполнение задач на ВС механиком без права их сертификации
Умения:
1.Выполнять задачи, определенные в организации по ТО ВС для механика без права сертификации выполненных работ

ӘК ТҚК бойынша маман куәлігін алу үшін: - негізгі орта білім: А1, А3, А4 кіші санаттары үшін 800 сағат; А2 кіші санаты үшін 650 сағат; А санаты бойынша модульдерді тапсыру туралы сертификат және 3 жыл жұмыс тәжірибесі қажет. - авиациялық емес техникалық білім: А санаты бойынша сертификат, базалық дағдыларды игеру және 1 жыл жұмыс тәжірибесі.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
3115-4-001 - Планер мен қозғалтқыштар жөніндегі авиация механигі (техник)
Қызметтің негізгі мақсаты:
ӘК жолаушылар салоны бойынша тапсырмаларды орындау: - ӘК техникалық қызмет көрсету ұйымында анықталған міндеттер тізімі бойынша ӘК техникалық қызмет көрсету ұйымында тапсырмаларды орындау (тапсырмаларды оқыту) бойынша практикалық оқудан кейін - А санатындағы механиктің тапсырмалары бойынша
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Әуе кемесінің жолаушылар салоны бойынша міндеттерді орындау
2. Ұшу қауіпсіздігін басқару жүйесі мен авиациялық қауіпсіздікті басқару жүйесі міндеттерінің орындалуын қамтамасыз ету
3. Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетуді орындау
4. Механикке жеке-жеке берілген компанияның рұқсат сертификаты аясында тапсырмаларды сертификаттау
5. Әуе кемесіне сервистік қызмет көрсету міндеттерін орындау
6. Оқыту және өзінің кәсіптік деңгейін қолдау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Әуе кемесінің жолаушылар салоны бойынша міндеттерді орындау
Дағды 1:
А санатты механик үшін анықталған тапсырмаларды орындау
Машықтар:
1. Механиктің орындауы үшін ӘК техникалық қызмет көрсету ұйымы талап еткен А санатындағы механик үшін анықталған ӘК жолаушылар салонындағы тапсырмаларды орындаңыз.
2. Механик орындайтын міндеттерге қатысты қолданылатын техникалық деректердің талаптарын сақтау
3. Механикке жеке берілген компанияның сертификаттау рұқсатының (ССА) өкілеттіктері мен рұқсаттарына сәйкес механик орындайтын тапсырманы жеке куәландырыңыз.
4. Өндірістік және техникалық құжаттаманы дұрыс рәсімдеу
Білімдер:
1. ӘК-нің елеусіз жоспарлы желілік (оперативтік) техникалық қызмет көрсетуін орындау үшін А санатындағы механикке анықталған міндеттердің және ақаулар бойынша А санатындағы механикке анықталған міндеттердің теориялық негіздері. Жай деп айқындалған ӘК
2. Механикке жүктелген міндеттер шеңберінде ӘК-ге қызмет көрсету технологиясы
3. ӘК ТҚК бойынша персоналдың міндеттерін орындау кезінде өндірістік және техникалық құжаттаманы ресімдеу рәсімдері
4. Механиктің өкілеттіктері мен міндеттері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Механиктің ӘК-дегі міндеттерді сертификаттау құқығынсыз орындауы
Машықтар:
1. Механикке арналған ӘК техникалық қызмет көрсету ұйымында анықталған міндеттерді орындалған жұмыстарды сертификаттау құқығынсыз орындау

2. Основ организации и обеспечение ТО ВС
3. Способов и методов выполнения задач, в которых задействован персонал по ТО ВС
4. Процедуры оформления производственной и технической документации при выполнении задач персоналом по ТО ВС
5. Полномочий персонала, который отказывает помощь в ТО ВС и не обладает допуском к техническому обслуживанию ВС советующего типа
6. Трудового законодательства, в части, касающегося механика
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Выполнение задач по техническому обслуживанию воздушных судов в составе группы или бригады
Умения:
1. Выполнять отдельно взятые задачи, определенные к выполнению механиком без права сертификации работ в линейном (оперативном) ТО ВС и/или базовом (периодическом) по персональному разрешению компании (СА), выданному механику организацией по ТО ВС или авиакомпанией на основании практического обучения задаче
2. Завершить теоретическое обучение в АУЦ или в организации по ТО ВС и практическое обучение задачам механика категории А (Cat A Tasks Training) в организации по ТО ВС в привязке к конкретному типу ВС и двигателя
3. Соблюдать порядок выполнения задач
4. Соблюдать порядок проведения ТО ВС и проверки работоспособности систем ВС
5. Выявлять и устранять неисправностей на ВС в объеме допусков и ограничений разрешительного сертификата компании (ССА), выданного механику индивидуально
6. Соблюдать технологическую, производственную и трудовую дисциплину, правила и нормы охраны труда
Знания:
1. Процедур организации по выполнению технического обслуживания воздушных судов
2. Полномочий сертифицирующего, поддерживающего и не сертифицирующего персонала, их прав и обязанностей
3. Иностранного языка в объеме, достаточном для общения, переписки, понимания авиационной технической документации в пределах задач, решаемых организацией по ТО ВС и специалистом
4. Устройства и правил технической эксплуатации технологического оборудования и средств наземного обслуживания, применяемого для выполнения ТО ВС
5. Комплектации основных систем ВС, принципов работы, устройства и правил ТО ВС
6. Действий по безопасности и применению предупреждений по безопасности и предотвращению опасных ситуаций
7. Должностных инструкций механика
8. Теоретических основ задач, определенных как незначительное плановое линейное (оперативное) ТО ВС для механика категории А
9. Теоретических основ задач, определенных для механика категории А по дефектам на ВС, определенных как простые
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 3:
Обсуждение задач подразделения по техническому обслуживанию воздушных судов
Умения:
1. Участвовать в оперативных совещаниях подразделения линейного (оперативного) с целью эффективного решения возникающих вопросов, влияющих на текущую эксплуатацию ВС

2. ӘК ТҚК ұйымдастыру және қамтамасыз ету негіздерінің
3. ӘК ТҚК бойынша персонал жұмылдырылған міндеттерді орындаудың тәсілдері мен әдістері
4. ӘК ТҚК бойынша персоналдың міндеттерін орындау кезінде өндірістік және техникалық құжаттаманы ресімдеу рәсімдері
5. ӘК-ге техникалық қызмет көрсетуден бас тартқан және кеңес беруші үлгідегі ӘК-ге техникалық қызмет көрсетуге рұқсаты жоқ персоналдың өкілеттіктері
6. Механикке қатысты бөлігінде Еңбек заңнамасыны
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Топ немесе бригада құрамында әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету бойынша міндеттерді орындау
Машықтар:
1. Механикке техникалық қызмет көрсету ұйымы немесе авиакомпания механикке берген компанияның (СА) дербес рұқсаты бойынша желілік (операциялық) ӘК техникалық қызмет көрсету және/немесе базалық (мерзімді) жұмыстарды сертификаттау құқығынсыз механик орындайтын жеке тапсырмаларды орындау. тапсырманы практикалық оқыту негізінде
2. АОО-да немесе ӘК техникалық қызмет көрсету мекемесінде теориялық оқуды және ӘК техникалық қызмет көрсету мекемесінде А санатындағы механик есептерін практикалық оқытуды аяқтау (Cat A Tasks Training) ӘК және қозғалтқыштың нақты түріне байланысты
3. Тапсырмаларды орындау тәртібін сақтау
4. ӘК ТҚК жүргізу және ӘК жүйелерінің жұмысқа қабілеттілігін тексеру тәртібін сақтау
5. Механикке жеке берілген компанияның рұқсат беру сертификатының (ССА) рұқсаттары мен шектеулері көлемінде ұшақтағы ақауларды анықтау және жою
6. Технологиялық, өндірістік және еңбек тәртібін, еңбекті қорғау ережелері мен нормаларын сақтау
Білімдер:
1. Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыруды ұйымдастырудың рәсімдері
2. Куәландырушы, қолдаушы және куәландырмайтын персоналдың өкілеттіктері, олардың құқықтары мен міндеттері
3. ӘК ТҚК жөніндегі ұйым мен маман шешетін міндеттер шегінде авиациялық техникалық құжаттаманы қарым-қатынас жасау, хат алмасу, түсіну үшін жеткілікті көлемде шет тілін білуі
4. Технологиялық жабдықтың құрылғылары мен техникалық пайдалану ережелері ӘК ТҚК орындау үшін қолданылатын жабдықтар мен жерге қызмет көрсету құралдары
5. ӘК негізгі жүйелерінің жиынтықтамалары, жұмыс қағидаттары, ӘК ТҚК құрылғылары мен қағидалары
6. Қауіпсіздік жөніндегі іс-қимылдар және қауіпсіздік жөніндегі ескертулерді қолдану және қауіпті жағдайлардың алдын алу
7. Механиктің лауазымдық нұсқаулықтарын
8. Елеусіз жоспарлы сызықтық (жедел) ретінде айқындалған міндеттердің теориялық негіздерінің А санатты механикке арналған ӘК
9. ӘК ақаулары бойынша А санатты механик үшін айқындалған, қарапайым деп айқындалған есептердің теориялық негіздері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 3:
Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету бөлімшесінің міндеттерін талқылау
Машықтар:
1. ӘК ағымдағы пайдаланылуына әсер ететін туындайтын мәселелерді тиімді шешу мақсатында желілік (жедел) бөлімшенің жедел кеңестеріне қатысу.

1. Процедуры по ведению индивидуального журнала (Maintenance Experience Log Book) по фиксированию опыта в ТО ВС
2. Условий, когда право сертификации выполненных работ у исполнителя теряется
3. Своих действий по восстановлению права выдачи сертификата допуска к эксплуатации (Certificate Release to Service, CRS) ВС
4. Содержания, соответствующего типовой форме сертификационного разрешения компании (ССА), разработанного в организации по ТО ВС или авиакомпании
5. Содержания, соответствующего типовой форме разрешения компании (СА), разработанного в организации по ТО ВС или авиакомпании
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 3:
Отслеживание сроков действия сертификационного разрешения компании
Умения:
1. Выполнять процедуру по контролю сертификационного разрешения компании (ССА) корректно с целью его продления и/или расширения сферы деятельности для его обладателя
2. Применять на практике персональное сертификационное разрешение компании (ССА) корректно в части допусков, указанных в нем
3. Выполнить требования организации по ТО ВС по получению прав на обладание персональным сертификационным разрешением компании (ССА)
Знания:
1. Процедуры по контролю сертификационного разрешения компании (ССА) с целью его получения, продления и расширения перечня допусков для его обладателя
2. Ограничений, которые определяют срок действия персонального сертификационного разрешения компании (ССА)
3. Ответственности держателя ССА по применению своих полномочий и допусков при выполнении работ на ВС для случаев, когда ССА является действующим, либо при его утрате или с ССА, утратившим силу
4. Перечня тем, вопросов и ответов на них, установленных организацией по ТО ВС к кандидату на обладание ССА
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 4:
Отслеживание сроков действия разрешения компании
Умения:
1. Выполнять процедуру по контролю разрешения компании (СА) корректно с целью его продления и/или расширения сферы деятельности для его обладателя
2. Применять на практике персональное разрешение компании (СА) корректно в части допусков, указанных в нем
3. Выполнить требования организации по ТО ВС по получению прав на обладание персональным разрешением компании (СА)
Знания:
1. Процедуры по контролю разрешения компании (СА) с целью его получения, продления и расширения перечня допусков для его обладателя
2. Ограничений, которые определяют срок действия персонального разрешения компании (СА)
3. Ответственности держателя СА по применению своих полномочий и допусков при выполнении работ на ВС для случаев, когда СА является действующим, либо при его утрате или с СА, утратившим силу

1. ӘК ТҚК тәжірибесін тіркеу бойынша жеке журналды (Maintenance Experience Log Book) жүргізу рәсімдері
2. Мердігердің орындалған жұмыстарды сертификаттау құқығы жоғалған кездегі жағдайлар
3. ӘК пайдалануға рұқсат беру сертификатын (Certificate Release to Service, CRS) беру құқығын қалпына келтіру жөніндегі өз іс-әрекеттерінің
4. ӘК техникалық қызмет көрсету мекемесінде немесе авиакомпанияда әзірленген компанияның сертификаттау рұқсатының (ССА) стандартты нысанына сәйкес келетін мазмұн
5. ӘК немесе авиакомпанияға техникалық қызмет көрсету ұйымында әзірленген компанияның (CA) рұқсатының стандартты нысанына сәйкес келетін мазмұн
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 3:
Компанияның сертификаттау рұқсатының жарамдылық мерзімін қадағалау
Машықтар:
1. Компанияның (ССА) сертификаттау рұқсатын оның иесі үшін ұзарту және/немесе қызмет аясын кеңейту мақсатында бақылау процедурасын дұрыс орындау
2. Тәжірибеде компанияның жеке сертификаттау рұқсатын (ССА) онда көрсетілген рұқсаттарға қатысты қолдану дұрыс
3. Компанияның дербес сертификаттау рұқсатын (ССА) иелену құқығын алу үшін әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі ұйымның талаптарын орындау
Білімдер:
1. Компанияның сертификаттау рұқсатын (ССА) оны алу, ұзарту және оның иесіне рұқсаттар тізімін кеңейту мақсатында бақылау рәсімдері
2. Компанияның жеке сертификаттау рұқсатының (ССА) жарамдылық мерзімін анықтайтын шектеулер
3. ӘК-де жұмыстарды орындау кезінде ӘК иесінің өз өкілеттіктері мен рұқсаттарын қолдану жөніндегі жауапкершілігі, егер ӘК қолданыстағы болса, немесе ол жоғалған жағдайда немесе ӘК күші жойылған жағдайда
4. ССА иеленуге үміткерге ӘК техникалық қызмет көрсету ұйымы белгілеген тақырыптардың, сұрақтардың және оларға жауаптардың тізбесі
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 4:
Компанияның рұқсатының әрекет ету мерзімін қадағалау
Машықтар:
1. Компанияның (СА) рұқсатын ұзарту және / немесе оның иесінің қызмет аясын кеңейту мақсатында оны бақылау процедурасын дұрыс орындаңыз
2. Тәжірибеде компанияның (СА) жеке рұқсатын онда көрсетілген рұқсаттарға қатысты дұрыс қолдану
3. Компанияның (СА) дербес рұқсатын иелену құқығын алу үшін ұйымның ӘК техникалық қызмет көрсету талаптарын орындау
Білімдер:
1. Компанияның (СА) рұқсатын оны алу, ұзарту және оның иесіне рұқсаттар тізімін кеңейту мақсатында бақылау рәсімдері
2. Компанияның жеке рұқсатының (СА) жарамдылық мерзімін анықтайтын шектеулер
3. ӘК-де жұмыстарды орындау кезінде ӘК иесінің өз өкілеттіктері мен рұқсаттарын қолдану жөніндегі жауапкершілігі, егер ол әрекет ететін болса, немесе ол жоғалған жағдайда немесе СА күші жойылған жағдайда

"Квалификационные требования, предъявляемые к физическим лицам, имеющим право определять уровень квалификации авиационного персонала" , Приказ Министра транспорта и коммуникаций РК от 28 сентября 2013 года № 763
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
без опыта
Связь с неформальным и информальным образованием:
-
Другие возможные наименования профессии:
3115-4-007 - Механик авиационный
Основная цель деятельности:
Выполнение задач сервисного обслуживания на ВС после практического обучения выполнению задач (Tasks Training) в организации гражданской авиации в условиях реальной эксплуатации воздушного судна
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение задач сервисного обслуживания воздушных судов
2. Обеспечение выполнения задач системы управления безопасностью полетов и системы управления авиационной безопасностью
3. Выполнение задач при перронном обслуживании воздушных судов
4. Обучение и поддержание своего профессионального уровня
5. Выполнение задач сервисного обслуживания ВС
6. Обучение и поддержание своего профессионального уровня
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение задач сервисного обслуживания воздушных судов
Навык 1:
Выполнение задач сервисного обслуживания воздушных судов, не требующих сертификации выполненных работ
Умения:
1. Выполнить компетентно задачу сервисного обслуживания ВС, не требующей сертификации выполненных работ по той задаче, по которой пройдено обучение механиком
2. Оформить о производственную техническую документацию корректно после выполнения задач сервисного обслуживания ВС, при условии, что такая документация предусмотрена к оформлению
3. Отделять задачи сервисного обслуживания на ВС, не требующие сертификации выполненных работ, от сервисных работ, требующих их сертификации
Знания:
1. Правил РК по выполнению сервисных работ на ВС
2. Руководства по техническому обслуживанию ВС с описанием задач сервисного обслуживания ВС и процедуры по их применению
3. Полномочий персонала при выполнении задач сервисного обслуживания ВС, требующих сертификации выполненных работ, а также сервисных работ, не требующих сертификации
4. Процедуры организации по ТО ВС или авиакомпании по выполнению задач сервисного обслуживания ВС, требующих сертификации выполненных работ, и задач сервисного обслуживания ВС, не требующих сертификации выполненных работ
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Обеспечение выполнения задач системы управления безопасностью полетов и системы управления авиационной безопасностью
Навык 1:
Следование политике безопасности полетов и авиационной безопасности
Умения:
1. Рассматривать вопросы безопасности полетов и авиационной безопасности организации в пределах компетенций специалиста как неотъемлемую часть производственного процесса и деятельности специалиста

"Авиация персоналының біліктілік деңгейін анықтауға құқығы бар жеке тұлғаларға қойылатын біліктілік талаптары" ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 28 қыркүйектегі No 763 бұйрығы.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
-
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
-
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
3115-4-007 - Авиация механигі
Қызметтің негізгі мақсаты:
Әуе кемелерін нақты пайдалану жағдайында азаматтық авиация ұйымында тапсырмаларды орындау (Tasks Training) бойынша тәжірибелік сабақтардан кейін әуе кемесіне техникалық қызмет көрсету бойынша тапсырмаларды орындау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Әуе кемелеріне сервистік қызмет көрсету міндеттерін орындау
2. Ұшу қауіпсіздігін басқару жүйесінің және авиациялық қауіпсіздікті басқару жүйесінің мақсаттарының орындалуын қамтамасыз ету
3. Әуе кемелеріне перрондық қызмет көрсету кезінде міндеттерді орындау
4. Оқыту және өзінің кәсіптік деңгейін қолдау
5. ӘК сервистік қызмет көрсету міндеттерін орындау
6. Оқыту және өзінің кәсіптік деңгейін қолдау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Әуе кемелеріне сервистік қызмет көрсету міндеттерін орындау
Дағды 1:
Орындалған жұмыстарды сертификаттауды талап етпейтін әуе кемелеріне сервистік қызмет көрсету міндеттерін орындау
Машықтар:
1. Механик оқытқан тапсырма бойынша орындалған жұмыстарды сертификаттауды талап етпейтін ӘК сервистік қызмет көрсету міндетін құзыретті орындау
2. Мұндай құжаттама ресімдеуге көзделген жағдайда, ӘК сервистік қызмет көрсету міндеттерін орындағаннан кейін өндірістік техникалық құжаттама туралы дұрыс ресімдеу
3. Орындалған жұмыстарды сертификаттауды талап етпейтін ӘК-дегі сервистік қызмет көрсету міндеттерін оларды сертификаттауды талап ететін сервистік жұмыстардан бөлу
Білімдер:
1. ӘК-де сервистік жұмыстарды орындау бойынша ҚР ережесі
2. ӘК сервистік қызмет көрсету міндеттерін және оларды қолдану рәсімдерін сипаттайтын ӘК техникалық қызмет көрсету жөніндегі нұсқаулықтар
3. Орындалған жұмыстарды, сондай-ақ сертификаттауды талап етпейтін сервистік жұмыстарды сертификаттауды талап ететін ӘК сервистік қызмет көрсету міндеттерін орындау кезінде персоналдың өкілеттіктері
4. ӘК ТҚК бойынша ұйымның немесе авиакомпанияның орындалған жұмыстарды сертификаттауды талап ететін ӘК сервистік қызмет көрсету міндеттерін және орындалған жұмыстарды сертификаттауды талап етпейтін ӘК сервистік қызмет көрсету міндеттерін орындау жөніндегі рәсімдері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Ұшу қауіпсіздігін басқару жүйесінің және авиациялық қауіпсіздікті басқару жүйесінің мақсаттарының орындалуын қамтамасыз ету
Дағды 1:
Ұшу қауіпсіздігі мен қауіпсіздік саясатын сақтау
Машықтар:
1. Ұйымның ұшу қауіпсіздігі және авиациялық қауіпсіздігі мәселелерін маманның құзыреті шегінде маманның Өндірістік процесі мен қызметінің ажырамас бөлігі ретінде қарастыру

2. Применять составляющие компоненты системы безопасности полетов и авиационной безопасности на практике
3. Распознавать риски и опасности для безопасности полетов и авиационной безопасности в процессе выполнения своих должностных обязанностей
Знания:
1. Политики в области безопасности полетов и авиационной безопасности организации
2. Места и роли специалиста при обеспечении безопасности полетов и авиационной безопасности организации в процессе выполнения своих должностных обязанностей
3. Задач и компонентов системы управления безопасности полетов и авиационной безопасности организации
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Реализация мероприятий по обеспечению безопасности полетов и авиационной безопасности
Умения:
1. Информировать о рисках (опасностях) для безопасности полетов и минимизировать риски в переделах своей компетенции и обязанностей
2. Принимать меры по снижению рисков и опасностей для безопасности полетов ВС и авиационной безопасности
3. В переделах своей компетенции, определять и реализовать предупредительные меры для снижения рисков и опасностей для безопасности полетов и авиационной безопасности до приемлемого уровня
Знания:
1. Системы, принятой в организации по информированию о рисках и опасностях
2. Процедуры организации по ТО ВС и/или авиакомпании по информированию об угрозах (опасностях) для безопасности полетов и авиационной безопасности
3. Своих действий при возникновении рисков и опасностей для безопасности полетов и авиационной безопасности
4. Определения уровня безопасности полетов и авиационной безопасности, приемлемого в организации по ТО ВС и/или авиакомпании
5. Способов и путей снижения рисков и опасностей для безопасности полетов и авиационной безопасности
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 3:
Приостановка эксплуатации воздушных судов в пределах своих полномочий
Умения:
1. Определять риски и опасности для безопасности полетов ВС и авиационной безопасности
2. Приостанавливать эксплуатацию ВС при опасности для безопасности полетов ВС и авиационной безопасности в рамках своих полномочий
3. При отсутствии полномочий, проинформировать непосредственного руководителя об угрозе безопасности полетов и авиационной безопасности с целью последующего принятия мер по их предупреждению
Знания:
1. Рисков и опасностей для безопасности полетов ВС и авиационной безопасности
2. Своих полномочий в пределах сертификационного разрешения компании, выданного специалисту индивидуально
3. Действий, которые специалисту следует предпринять в случае обнаружения рисков и опасностей для безопасности полетов и авиационной безопасности при выполнении своих должностных обязанностей
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Выполнение задач при перронном обслуживании воздушных судов
Навык 1:
Выполнение задач по сервисного обслуживания воздушных судов в составе группы или бригады
Умения:
1. Выполнять отдельно взятые задачи сервисного обслуживания ВС механиком в линейном (оперативном) ТО ВС по разрешению компании (СА), выданному механику организацией по ТО ВС или авиакомпанией

2. Ұшу қауіпсіздігі мен авиациялық қауіпсіздік жүйесінің құрамдас компоненттерін практикада қолдану
3. Өзінің лауазымдық міндеттерін орындау барысында ұшу қауіпсіздігі мен авиациялық қауіпсіздік үшін қауіптер мен қауіптерді тану
Білімдер:
1. Ұйымның ұшу қауіпсіздігі және авиациялық қауіпсіздік саясаты
2. Өзінің лауазымдық міндеттерін орындау процесінде ұйымның ұшу қауіпсіздігі мен авиациялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету кезіндегі маманның орны мен рөлі
3. Ұйымның ұшу қауіпсіздігі мен авиациялық қауіпсіздікті басқару жүйесінің міндеттері мен компоненттері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Ұшу қауіпсіздігін және авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды іске асыру
Машықтар:
1. Ұшу қауіпсіздігі үшін тәуекелдер (қауіптер) туралы хабардар ету және өз құзыреті мен міндеттері шегінде тәуекелдерді барынша азайту
2. ӘК ұшу қауіпсіздігі және авиациялық қауіпсіздік үшін тәуекелдер мен қауіптерді азайту жөнінде шаралар қабылдау
3. Өз құзыреті шегінде ұшу қауіпсіздігі мен авиациялық қауіпсіздік үшін тәуекелдер мен қауіптерді қолайлы деңгейге дейін төмендету үшін алдын алу шараларын айқындау және іске асыру
Білімдер:
1. Тәуекелдер мен қауіптер туралы хабардар ету жөніндегі ұйымда қабылданған жүйелер
2. ӘК ТҚК бойынша ұйымның және/немесе авиакомпанияның ұшу қауіпсіздігі мен авиациялық қауіпсіздік үшін қауіптер (қауіптер) туралы хабардар ету жөніндегі рәсімдері
3. Ұшу қауіпсіздігі мен авиациялық қауіпсіздік үшін қауіптер мен қауіптер туындаған кезде өз іс-әрекеттерін
3. ӘК ТҚК бойынша ұйымда және/немесе авиакомпанияда қолайлы ұшу қауіпсіздігі мен авиациялық қауіпсіздік деңгейін айқындау
4. Ұшу қауіпсіздігі мен авиациялық қауіпсіздік үшін қауіптер мен қауіптерді төмендету тәсілдері мен жолдары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 3:
Өз өкілеттіктері шегінде әуе кемелерін пайдалануды тоқтата тұру
Машықтар:
1. ӘК ұшу қауіпсіздігі және авиациялық қауіпсіздік үшін тәуекелдер мен қауіптерді айқындау
2. Өз өкілеттіктері шеңберінде ӘК ұшу қауіпсіздігі мен авиациялық қауіпсіздік үшін қауіп төнген кезде ӘК пайдалануды тоқтата тұру
3. Өкілеттігі болмаған кезде тікелей басшыны олардың алдын алу жөнінде кейіннен шаралар қабылдау мақсатында ұшу қауіпсіздігі мен авиациялық қауіпсіздікке төнетін қатер туралы хабардар ету
Білімдер:
1. ӘК ұшу қауіпсіздігі және авиациялық қауіпсіздік үшін қауіптер мен қауіптер
2. Маманға жеке берілген компанияның сертификаттық рұқсаты шегінде өз өкілеттіктері
3. Маман өзінің лауазымдық міндеттерін орындау кезінде ұшу қауіпсіздігі мен авиациялық қауіпсіздік үшін тәуекелдер мен қауіптер анықталған жағдайда қабылдауы тиіс іс-қимылдар
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 3:
Әуе кемелеріне перрондық қызмет көрсету кезінде міндеттерді орындау
Дағды 1:
Топ немесе бригада құрамында әуе кемелеріне сервистік қызмет көрсету жөніндегі міндеттерді орындау
Машықтар:
1. ӘК бойынша ұйым немесе авиакомпания механикке берген компанияның (АА) рұқсаты бойынша ӘК-ге желілік (жедел) ӘК-де сервистік қызмет көрсетудің жекелеген міндеттерін орындау

2. В передах полномочий механика, применимых технических данных, определяющих применение оборудования, инструмента и материалов при сервисном обслуживании ВС
3. Процедур организации по ТО ВС по применению исправных оборудования и инструмента и своевременному изъятию неисправных и непригодных из производственного процесса
4. Процедур организации по ТО ВС по недопущению к применению на ВС материалов, оборудования инструмента, а также по установке компонентов ВС, которые не одобрены производителям ВС и не включены в перечень технических данных, применимых к ВС и его компонентам
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 5:
Контроль состояние обслуживаемых воздушных судов
Умения:
1. Контролировать в передах полномочий механика, состояние обслуживаемых ВС, своевременно принять меры к выполнению работ на ВС в рамках задач, решаемых сменой или бригадой
2. Принимать меры в передах полномочий механика к изменению статуса состояния парка ВС
3. Обеспечивать в передах полномочий механика, соблюдение графика отхода на техническое обслуживание ВС
Знания:
1.Текущего состояния парка ВС
2. Графика отхода ВС на запланированное техническое обслуживание на текущую смену
3. Процедуры организации по ТО ВС на случай возникновения ситуаций, когда график возвращения ВС в состояние летной годности после его технического обслуживания, не может быть соблюден
4. Действий механика и персонала подразделения (группы или бригады) в ситуациях, когда возврат ВС в состояние летной годности может быть затруднен или нарушен
5. Мероприятий по возврату ВС в состояние летной годности после предпринятых на ВС действий
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 6:
Взаимодействие с экипажем воздушного судна
Умения:
1. Взаимодействовать эффективно и корректно в пределах компетенций и полномочий механика с полетным и кабинным экипажем до и после полета ВС в вопросах, требующих коммуникации
2. При необходимости и в соответствии со своими полномочиями, выполнять записи в технические бортовые журналы ВС (TLB) корректно при условии, что политика эксплуатанта предусматривает внесение записей в бортовые технические журналы механиком по сервисным работам
3. Определять ситуации, когда требуется присутствие на ВС сертифицирующего персонала
Знания:
1. Процедуры организации по ТО ВС и/или организации по управлению летной годностью ВС (САМО) по ведению технического бортового журналов ВС (TLB)

2. Механиктің өкілеттіктерін, ӘК-ге сервистік қызмет көрсету кезінде жабдықтарды, құрал-саймандарды және материалдарды пайдалануды анықтайтын қолданылатын техникалық деректерді беру кезінде
3. ӘК техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастырудың жарамды жабдықтар мен құрал-саймандарды пайдалану және жарамсыздары мен жарамсыздарын өндіріс процесінен уақтылы алып тастау рәсімдері
4. ӘК-ге техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастырудың материалдарды, құрал-саймандарды ӘК-де қолдануға жол бермеу, сондай-ақ ӘК өндірушілері мақұлдамаған және мақұлдамаған ӘК компоненттерін орнату рәсімдері. ӘК және оның компоненттеріне қолданылатын техникалық деректер тізбесіне енгізілген
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 5:
Қызмет көрсетілетін әуе кемелерінің жағдайын бақылау
Машықтар:
1. Механиктің өкілеттігін беру кезінде қызмет көрсетілетін ӘК жағдайын бақылау, ауысым немесе бригада шешетін міндеттер шеңберінде ӘК-де жұмыстарды уақытында орындау шараларын қабылдау
2. Механиктің өкілеттіктерін ӘК паркі жай-күйінің мәртебесін өзгертуге беру шараларын қабылдау
3. Механиктің өкілеттіктерін беру кезінде ӘК-ге техникалық қызмет көрсетуге кету кестесінің сақталуын қамтамасыз ету
Білімдер:
1. ӘК паркінің ағымдағы жай-күйі
2. Ағымдағы ауысымға жоспарланған техникалық қызмет көрсетуге ӘК-нің кету кестесі
3. ӘК техникалық қызмет көрсетуден кейін оның ұшуға жарамдылық жай-күйіне оралу кестесі сақталмайтын жағдайлар туындаған жағдайда ӘК ТҚК бойынша ұйымдастыру рәсімдері
4. Механик пен бөлімше (топ немесе бригада) персоналының ӘК-ні ұшуға жарамдылық жағдайына қайтару қиындауы немесе бұзылуы мүмкін жағдайлардағы іс-қимылдары
5. ӘК-де қолданылған іс-қимылдардан кейін ӘК-ні ұшуға жарамдылық жағдайына қайтару жөніндегі іс-шаралар
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 6:
Әуе кемесінің экипажымен өзара іс-қимыл
Машықтар:
1. Механиктің құзыреті мен өкілеттігі шегінде коммуникацияны қажет ететін мәселелер бойынша әуе кемесінің ұшуына дейін және одан кейін ұшу және кабина экипажымен тиімді және дұрыс қарым-қатынас жасау
2. Қажет болған жағдайда және өз өкілеттіктеріне сәйкес, ӘК техникалық борттық журналдарына (TLB) жазбаларды дұрыс орындау, егер пайдаланушының саясатында мыналар көзделген болса сервистік жұмыстар жөніндегі механиктің борттық техникалық журналдарға жазбалар енгізуі
3. ӘК-де сертификаттаушы персоналдың болуы талап етілетін жағдайларды анықтау
Білімдер:
1. ӘК ТҚК жөніндегі ұйымның және/немесе ӘК техникалық борттық журналдарын (ТLB) жүргізу бойынша ӘК ұшу жарамдылығын басқару жөніндегі ұйымның (САМО) рәсімдері.

3115-4
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Авиационный механик (Механик по техническому обслуживанию воздушных судов без права сертификации работ)
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
2.1, 2.2
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Уровень образования:
-
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Подуровень 2.1: Критерии по количеству допусков к выполнению задач на ВС и другим видам деятельности механика, определяет сама организация по ТО ВС. Подуровень 2.2: Критерии по количеству допусков к выполнению задач на ВС и другим видам деятельности механика, определяет сама организация по ТО ВС при условии, что количество допусков к выполнению задач на ВС в подуровне 2.2, будет больше, чем в подуровне 2.1. По остальным видам деятельности механика - на усмотрение самой организации по ТО ВС.
Связь с неформальным и информальным образованием:
-
Другие возможные наименования профессии:
3115-4-007 - Механик авиационный
Основная цель деятельности:
Выполнение задач на ВС после практического обучения выполнению задач (Tasks Training) в организации по ТО ВС по перечню задач, установленному в организации по ТО ВС.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение задач, определенных в организации по техническому обслуживанию воздушных судов для механика без права сертификации работ
2. Обеспечение выполнения задач системы управления безопасностью полетов и системы управления авиационной безопасностью
3. Выполнение технического обслуживания воздушных судов
4. Выполнение задач сервисного обслуживания воздушного судна
5. Обучение и поддержание своего профессионального уровня
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение задач, определенных в организации по техническому обслуживанию воздушных судов для механика без права сертификации работ
Навык 1:
Выполнение задач на воздушных судах
Умения:

3115-4
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Авиациялық механик (Жұмыстарды сертификаттау құқығынсыз әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі механик)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
2.1, 2.2
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Авиация персоналы куәлігін алу үшін адамға қойылатын біліктілік талаптары" ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 13 маусымдағы No 362 бұйрығы.
"Авиация персоналының біліктілік деңгейін анықтауға құқығы бар жеке тұлғаларға қойылатын біліктілік талаптары" ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 28 қыркүйектегі No 763 бұйрығы.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
-
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
2.1 қосалқы деңгей: Әуе кемесіндегі тапсырмаларды орындауға және механикалық қызметтің басқа түрлеріне рұқсаттар санының критерийлерін әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету ұйымының өзі анықтайды. 2.2-кіші деңгей: Әуе кемесіндегі тапсырмаларды орындауға рұқсаттар санының өлшемшарттарын және механикалық қызметтің басқа түрлерін әуе кемесіне техникалық қызмет көрсету ұйымының өзі анықтайды, бұл ретте 2.2 қосалқы деңгейдегі әуе кемесінде тапсырмаларды орындауға рұқсаттардың саны осыдан көп болған жағдайда. 2.1 қосалқы деңгейде. Механикалық қызметтің басқа түрлері бойынша – әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсететін ұйымның өз қалауы бойынша.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
-
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
3115-4-007 - Авиация механигі
Қызметтің негізгі мақсаты:
Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету ұйымында белгіленген тапсырмалар тізбесі бойынша әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету ұйымында тапсырмаларды орындау (Tasks Training) бойынша тәжірибелік сабақтардан кейін әуе кемесінде тапсырмаларды орындау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Жұмыстарды сертификаттау құқығынсыз механик үшін әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету ұйымында анықталған міндеттерді орындау
2. Ұшу қауіпсіздігін басқару жүйесі мен авиациялық қауіпсіздікті басқару жүйесі міндеттерінің орындалуын қамтамасыз ету
3. Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетуді орындау
4. Әуе кемесіне сервистік қызмет көрсету міндеттерін орындау
5. Оқыту және өзінің кәсіптік деңгейін қолдау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Жұмыстарды сертификаттау құқығынсыз механик үшін әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету ұйымында анықталған міндеттерді орындау
Дағды 1:
Әуе кемелерінде міндеттерді орындау
Машықтар:

24. Карточка профессии "Старшие (ведущие) инженеры по техническому обслуживанию воздушных судов и их компонентов (Старший (ведущий) инженер по технической эксплуатации летательных аппаратов и двигателей)":
Код группы:
1325-4
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Старшие (ведущие) инженеры по техническому обслуживанию воздушных судов и их компонентов (Старший (ведущий) инженер по технической эксплуатации летательных аппаратов и двигателей)
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:

24. Кәсіптің карточкасы "Әуе кемелеріне және олардың құрамдас бөліктеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі аға (жетекші) инженерлер (Әуе кемелерін және қозғалтқыштарын техникалық пайдалану жөніндегі аға (жетекші) инженер)":
Топтың коды:
1325-4
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Әуе кемелеріне және олардың құрамдас бөліктеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі аға (жетекші) инженерлер (Әуе кемелерін және қозғалтқыштарын техникалық пайдалану жөніндегі аға (жетекші) инженер)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:

"Квалификационные требования к лицу для получения свидетельства авиационного персонала", Приказ Министра транспорта и коммуникаций РК от 13 июня 2011 года № 362
"Квалификационные требования, предъявляемые к физическим лицам, имеющим право определять уровень квалификации авиационного персонала", Приказ Министра транспорта и коммуникаций РК от 28 сентября 2013 года № 763
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Инженерия и инженерное дело
Квалификация:
-
Уровень образования:
послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Специальность:
Техническое обслуживание и ремонт воздушного судна
Квалификация:
-
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Техническое обслуживание и ремонт воздушного судна
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не менее 5 лет опыта в ТО ВС с использованием привилегий сертифицирующего персонала категорий В1 при наличии свидетельства специалиста по ТО ВС, как минимум, в подкатегории, соответствующей типу (типам) ВС организации по ТО ВС, указанным в ее сертификате. Другие критерии по количеству допусков к ТО ВС и другим видам деятельности инженера, определяет сама организация по ТО ВС.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Для получения свидетельства специалиста по ТО ВС необходимо: при основном среднем образовании - 2400 часов профессиональной подготовки и сертификат по категории В1 с 5-летним опытом работы; при техническом неавиационном - сертификат по категории В1 с 3-летним опытом работы.
Другие возможные наименования профессии:
2144-4 - Инженеры по авиационной технике
Основная цель деятельности:
Организация, руководство и контроль работы группы В1 контроль по технической эксплуатации летательных аппаратов и двигателей линейного (оперативного) и / или базового (периодического) ТО ВС и выполнение работ индивидуально
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация, руководство и контроль работы группы В1
2. Выполнение задач системы управления безопасностью полетов и системы управления авиационной безопасностью
3. Обеспечение процесса выполнения технического обслуживания воздушных судов и контроль его выполнения
4. Сертификация задач, в рамках разрешительного сертификата компании, выданного старшему инженеру индивидуально
5. Выполнение задач сервисного обслуживания воздушного судна
6. Разработка производственных правил и процедур по техническому обслуживанию воздушных судов и контроль внутренних документов

"Авиация персоналы куәлігін алу үшін адамға қойылатын біліктілік талаптары" ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 13 маусымдағы No 362 бұйрығы.
"Авиация персоналының біліктілік деңгейін анықтауға құқығы бар жеке тұлғаларға қойылатын біліктілік талаптары" ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 28 қыркүйектегі No 763 бұйрығы.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Инженерия және инженерлік іс
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Мамандық:
Әуе кемесіне техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Әуе кемесіне техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
ӘК техникалық қызмет көрсету жөніндегі маманның сертификаты болған жағдайда, кем дегенде, түріне(түрлеріне) сәйкес келетін ішкі санатта В1 санатындағы сертификаттаушы персоналдың артықшылықтарын пайдалана отырып, ӘК техникалық қызмет көрсетуде кемінде 5 жыл жұмыс тәжірибесі. Ұйымның ӘК оның сертификатында көрсетілген ӘК ТҚК бойынша. ӘК ТҚК және инженер қызметінің басқа түрлеріне рұқсаттамалар саны бойынша басқа критерийлерді ӘК ТҚК жөніндегі ұйымның өзі айқындайды.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
ӘК ТҚК бойынша маман куәлігін алу үшін: негізгі орта білім беру кезінде - 2400 сағаттық кәсіптік даярлық және 5 жылдық жұмыс тәжірибесі бар В1 санаты бойынша сертификат; техникалық авиациялық емес жағдайда-3 жылдық жұмыс тәжірибесі бар В1 санаты бойынша сертификат қажет.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2144-4 - Авиациялық техника жөніндегі инженерлер
Қызметтің негізгі мақсаты:
В1 тобының жұмысын ұйымдастыру, басқару және бақылау әуе кемесінің желілік (жедел) және/немесе негізгі (мерзімді) техникалық қызмет көрсетуінің ұшу аппараттары мен қозғалтқыштарын техникалық пайдалануды және жұмысты жеке орындауды бақылау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. В1 тобының жұмысын ұйымдастыру, басқару және бақылау
2. Ұшу қауіпсіздігін басқару жүйесінің және авиациялық қауіпсіздікті басқару жүйесінің міндеттерін орындау
3. Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетуді орындау процесін қамтамасыз ету және оның орындалуын бақылау
4. Тапсырмаларды сертификаттау, аға инженерге жеке-жеке берілген компанияның мақұлдау сертификаты шеңберінде
5. Әуе кемесіне сервистік қызмет көрсету міндеттерін орындау
6. Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету бойынша өндірістік ережелер мен рәсімдерді әзірлеу және ішкі құжаттарды бақылау

7. Определение потребности в обучении персонала группы В1
8. Обучение и поддержание своего профессионального уровня
Дополнительные трудовые функции:
1. Обучение и оценка персонала организации по техническому обслуживанию воздушных судов и другого персонала
2. Формирование квалификационной комиссии и организация ее работы
Трудовая функция 1:
Организация, руководство и контроль работы группы В1
Навык 1:
Надзор над работой специалистов по техническому обслуживанию воздушных судов группы В1
Умения:
1. Организовать надзор над работой специалистов (группой В1) по ТО ВС в следующем составе:
1) инженеры-бригадиры линейного технического обслуживанию воздушных судов категории В1, и/или
2) инженеры-бригадиры базового технического обслуживанию воздушных судов категории В1, и/или
3) инженеры по технической эксплуатации летательных аппаратов и двигателей, и/или
4) техники-бригадиры линейного технического обслуживанию воздушных судов категории В1, и/или
5) техники-бригадиры базового технического обслуживанию воздушных судов категории В1, и/или
6) техники-бригадиры линейного технического обслуживанию воздушных судов категории В3, и/или
7) техники-бригадиры базового технического обслуживанию воздушных судов категории В3, и/или
8) техники по технической эксплуатации летательных аппаратов и двигателей, и/или
9) техники по технической эксплуатации летательных аппаратов и двигателей легких и сверхлегких воздушных судов
10) механики по техническому обслуживанию воздушных судов категории А (только в линейном ТО ВС), и/или
11) механики по обслуживанию пассажирского салона воздушных судов, и/или
12) механики по техническому обслуживанию воздушных судов категории L
13) механики по техническому обслуживанию воздушных судов без права сертификации работ (в задачах В1 или В3), и/или
14) механики по сервисному обслуживанию воздушных судов
15) специалисты, привлеченные с целью оказания помощи в ТО ВС и/или приобретения опыта в ТО ВС
Знания:
1. Профессионального состава группы В1
2. Должностных инструкций специалистов группы В1
3. Компетенции и полномочий персонала, входящего в группу
4. Сменного производственного задания
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Взаимодействие и координация
Умения:
1. Эффективно взаимодействовать с подразделениями организации по ТО ВС и смежными службами авиакомпании

7. В1 тобының персоналын оқытуға қажеттілікті анықтау
8. Оқыту және өзінің кәсіптік деңгейін қолдау
Қосымша еңбек функциялары:
1. Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету ұйымының персоналын және басқа персоналды оқыту және бағалау
2. Біліктілік комиссиясын құру және оның жұмысын ұйымдастыру
Еңбек функциясы 1:
В1 тобының жұмысын ұйымдастыру, басқару және бақылау
Дағды 1:
В1 тобындағы әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі мамандардың жұмысын қадағалау
Машықтар:
1. Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету бойынша мамандардың (В1 тобы) мынадай құрамдағы жұмысын қадағалауды ұйымдастыру:
1) В1 санатындағы әуе кемелеріне желілік техникалық қызмет көрсететін инженер-бригадирлер және/немесе
2) В1 санатындағы әуе кемелеріне негізгі техникалық қызмет көрсету жөніндегі инженер-бригадирлер және/немесе
3) әуе кемелері мен қозғалтқыштарын техникалық пайдалану жөніндегі инженерлер және/немесе
4) В1 санатындағы әуе кемелеріне желілік қызмет көрсету жөніндегі техник-бригадирлер және/немесе
5) В1 санатындағы әуе кемелеріне негізгі техникалық қызмет көрсету жөніндегі техник-бригадирлер және/немесе
6) В3 санатындағы әуе кемелеріне желілік техникалық қызмет көрсету жөніндегі техник-бригадирлер және/немесе
7) В3 санатындағы әуе кемелеріне негізгі техникалық қызмет көрсету жөніндегі техник-бригадирлер және/немесе
8) әуе кемелері мен қозғалтқыштарын техникалық пайдалану жөніндегі техниктер және/немесе
9) жеңіл және аса жеңіл ұшақтардың әуе кемелерін және қозғалтқыштарын техникалық пайдалану жөніндегі техниктер
10) А санатындағы әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету механиктері (тек желілік әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетуде) және/немесе
11) әуе кемелерінің жолаушылар салонына қызмет көрсету жөніндегі механиктер және/немесе
12) L санатындағы әуе кемелеріне қызмет көрсету жөніндегі механик
13) жұмыстарды аттестаттау құқығынсыз (В1 немесе В3 тапсырмаларында) және/немесе әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі механиктер
14) әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі механик
15) әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетуде көмек көрсету және/немесе әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетуде тәжірибе жинақтау мақсатында қабылданған мамандар
Білімдер:
1. В1 тобының кәсіптік құрамының
2. В1 тобы мамандарының лауазымдық нұсқаулықтары
3. Топқа кіретін персоналдың құзыреттері мен өкілеттіктері
4. Ауысымдық өндірістік тапсырма
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Байланыс және үйлестіру
Машықтар:
1. ӘК ТҚК бойынша ұйым бөлімшелерімен және авиакомпанияның аралас қызметтерімен тиімді өзара іс-қимыл жасау

2. Эффективно координировать работу группы В1
3. Способствовать выполнению производственного задания персоналом группы в соответствии с процедурами организации по ТО ВС
4. Взаимодействовать с начальником смены с целью эффектного решения задач персоналом категорий А, В1, В3, L
Знания:
1. Процедуры по взаимодействию между подразделениями организации по ТО ВС и смежными службами авиакомпании
2. Организационной структуры авиакомпании в рамках профессиональной деятельности старшего инженера группы В1
3. Путей и методов решения вопросов, препятствующих успешному завершению задач персоналом категорий А, В1, В3, L
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 3:
Определение приоритетов в работе для персонала группы В1
Умения:
1. Устанавливать для персонала группы В1 приоритеты в интересах соблюдения производственного процесса и выполнении расписании полетов ВС
2. Находить баланс между соблюдением технологической дисциплины персоналом группы В1 и коммерческим интересом авиакомпании и выполнении расписания полетов ВС
3. Соблюдать технологическую, производственную и трудовую дисциплину, правила и нормы охраны труда и требовать их соблюдение от персонала категорий А, В1, В3, L
4. Выполнить требования установленных правил и процедур организации по ТО ВС и /или авиакомпании в рамках задач, решаемых организацией по ТО ВС, сменой и ее персоналом
Знания:
1. Путей и способов снижения издержек производства
2. Норм и правил, описывающих технологические процессы при выполнении ТО ВС
3. Трудового законодательства, в части, касающегося подконтрольного персонала
4. Правил и норм охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной защиты в РК
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 4:
Корректировка действий персонала, перераспределение специалистов группы В1
Умения:
1. Перераспределять персонал группы В1 в зависимости от производственной ситуации, либо при возникновении незапланированных или нестандартных ситуаций
2. Корректировать направления действия персонала, при необходимости
3. Выполнить требования процедур организации по ТО ВС по перераспределению ее персонала с целью выполнения производственного задания
Знания:
1. Составляющих рабочего процесса в его нормальном режиме
2. Способов решения проблем при возникновении незапланированных или нестандартных ситуаций на производстве
3. Процедур организации по ТО ВС по обеспечению производственного процесса человеческими ресурсами
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 5:
Принятие мер в отсутствие специалиста требуемой квалификации
Умения:

2. В1 тобының жұмысын тиімді үйлестіру
3. ӘК ТҚК бойынша ұйымдастыру рәсімдеріне сәйкес топ персоналының өндірістік тапсырманы орындауына ықпал ету
4. А, В1, В3, L санатындағы персоналдың міндеттерін тиімді шешу мақсатында ауысым бастығымен өзара әрекеттесу
Білімдер:
1. ӘК ТҚК жөніндегі ұйым бөлімшелері мен авиакомпанияның аралас қызметтері арасындағы өзара іс-қимыл рәсімдері
2. Авиакомпанияның ұйымдық құрылымы шеңберінде В1 тобының аға инженерінің кәсіптік қызметі
3. А, В1, В3, L санатындағы персоналдың тапсырмаларды ойдағыдай орындауына кедергі келтіретін мәселелерді шешудің жолдары мен әдістері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 3:
В1 тобының персоналы үшін жұмыстағы басымдықтарды анықтау
Машықтар:
1. Өндірістік процесті сақтау және ӘК ұшу кестесін орындау мүддесінде В1 тобының персоналы үшін басымдықтарды белгілеу
2. В1 тобындағы персоналдың технологиялық тәртіпті сақтауы мен авиакомпанияның коммерциялық мүдделері мен әуе кемесінің ұшу кестесін орындау арасындағы тепе-теңдікті табу
3. Технологиялық, өндірістік және еңбек тәртібін, еңбекті қорғау ережелері мен нормаларын сақтау және А, В1, В3, L санатындағы персоналдан олардың сақталуын талап ету
4. ӘК ТҚК жөніндегі ұйым, ауысым және оның персоналы шешетін міндеттер шеңберінде ӘК ТҚК жөніндегі ұйымның және/немесе авиакомпанияның белгіленген қағидалары мен рәсімдерінің талаптарын орындау
Білімдер:
1. Өндіріс шығындарын азайтудың жолдары мен әдістері
2. ӘК ТҚК орындау кезіндегі технологиялық процестерді сипаттайтын нормалар мен қағидалар
3. Бақылаудағы персоналға қатысты бөлігінде Еңбек заңнамасы
4. ҚР-ндағы еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өрттен қорғау ережелері мен нормалары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 4:
Персоналдың іс-әрекетін түзету, В1 тобының мамандарын қайта бөлу
Машықтар:
1. В1 тобының персоналын өндірістік жағдайға байланысты немесе жоспарланбаған немесе стандартты емес жағдайлар туындаған кезде қайта бөлу
2. Қажет болған жағдайда персоналдың іс-қимыл бағыттарын түзету
3. Өндірістік тапсырманы орындау мақсатында әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру процедураларының персоналын қайта бөлу талаптарын орындау
Білімдер:
1. Қалыпты режимдегі жұмыс процесінің құрамдас бөліктері
2. Өндірісте жоспарланбаған немесе стандартты емес жағдайлар туындаған кезде проблемаларды шешу жолдары
3. Өндірістік процесті адами ресурстармен қамтамасыз ету үшін әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру рәсімдері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 5:
Талап етілетін біліктілігі бар маман болмаған жағдайда шаралар қабылдау
Машықтар:

1. Принимать оперативно меры к успешному завершению поставленных перед группой В1 задач
2. Информировать своевременно своего непосредственного руководителя об отсутствии в группе В1 специалистов требуемой квалификации для выполнения запланированных работ и принять меры к их решению
3. Применять на практике требования и стандарты по обеспечению уровня квалификации специалистов по выполнению задач, затребованных к выполнению
Знания:
1. Квалификации специалистов, требуемых для выполнения поставленных задач
2. Процедуры организации по ТО ВС по принятию решений при отсутствии ресурсов, необходимых для выполнения и завершения поставленной задачи
3. Требования к уровню квалификации специалистов, затребованных к выполнению задач
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 6:
Принятие дополнительных мер для нормализации трудового процесса
Умения:
1. Принимать меры по приостановлению выполнения работ, замещению работников в случаях, влекущих неблагоприятные последствия для безопасности полетов и производства
2. Принимать меры по недопущению к работе специалистов группы В1 в состоянии, потенциально приводящем к неблагоприятным последствиям
3. Уведомлять оперативно непосредственного руководителя о выявленных фактах
4. Предвидеть факторы, влияющих на безопасность полетов и производство
5. Выполнить требования:
- трудового законодательства
- правил и норм охраны труда в РК
Знания:
1. Трудового законодательства РК в части отстранения персонала от работы
2. Правил внутреннего распорядка в организации по ТО ВС и / или авиакомпании
3. Методов медиации.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 7:
Обеспечение доступности материальных и информационных ресурсов
Умения:
1. Контролировать обеспечение процесса ТО ВС в группе В1:
- материальными ресурсами
- применимыми техническими данными, необходимыми для выполнения возложенных на персонал группы В1 обязанностей
2. Принимать своевременно меры по предотвращению простоев ВС, срывов расписания вылетов ВС и необоснованных отмен запланированных работ
3. Выполнить требования процедур организации по ТО ВС по обеспечению технологического процесса материальными и информационными ресурсами
Знания:
1. Потребностей персонала группы В1 в:
1) материально-технических ресурсах
2) инструменте
3) оборудовании
2. Применимых технических данных, необходимых для успешного выполнения поставленных перед подразделением задач
3. Процедур организации по обеспечению технологического процесса материальными и информационными ресурсами
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 8:
Оценка применимости технических данных
Умения:
1. Оценивать применимость технических данных, используемых при выполнении работ в группе В1, их актуальность по датам, номерам выпуска и ревизии применяемого документа

1. В1 тобының алдына қойылған міндеттерді ойдағыдай орындау үшін уақтылы шаралар қабылдау
2. Жоспарланған жұмыстарды орындау үшін В1 тобында қажетті біліктілігі бар мамандардың жоқтығы туралы сіздің тікелей басшыңызға уақтылы хабарлаңыз және оларды шешу бойынша шаралар қабылдаңыз
3. Орындауға талап етілетін міндеттерді орындау бойынша мамандардың біліктілік деңгейін қамтамасыз ету бойынша талаптар мен стандарттарды іс жүзінде қолдану
Білімдер:
1. Қойылған міндеттерді орындау үшін талап етілетін мамандардың біліктілігі
2. Тапсырманы орындау және орындау үшін қажетті ресурстар болмаған кезде шешімдер қабылдау үшін ӘК-ге техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру рәсімдері
3. Міндеттерді орындауға талап етілетін мамандардың біліктілік деңгейіне қойылатын талаптар
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 6:
Еңбек процесін қалыпқа келтіру үшін қосымша шаралар қабылдау
Машықтар:
1. Ұшу қауіпсіздігі мен өндіріс үшін қолайсыз салдарға әкеп соқтыратын жағдайларда жұмыстарды тоқтата тұру, қызметкерлерді ауыстыру бойынша шаралар қабылдау
2. В1 тобының мамандарын қолайсыз салдарға әкеп соқтыруы мүмкін жағдайда жұмысқа жібермеу бойынша шаралар қабылдау
3. Анықталған фактілер туралы тікелей басшыны дереу хабардар ету
4. Ұшу қауіпсіздігіне және өндіріске әсер ететін факторларды болжау
5. Талаптарды орындау:
- еңбек заңнамасы
- ҚР-ндағы еңбекті қорғаудың ережелері мен нормаларын
Білімдер:
1. ҚР Еңбек заңнамасы персоналды жұмыстан шеттету бөлігінде
2. ӘК және / немесе авиакомпанияларға техникалық қызмет көрсету жөніндегі ұйымдағы ішкі тәртіп ережелері
3. Медиация әдістерін
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 7:
Материалдық және ақпараттық ресурстардың қолжетімділігін қамтамасыз ету
Машықтар:
1. В1 тобындағы ӘК ТҚК процесінің қамтамасыз етілуін бақылау:
- материалдық ресурстармен
- В1 тобының персоналына жүктелген міндеттерді орындау үшін қажетті қолданыстағы техникалық мәліметтермен
2. ӘК тұрып қалуын, ӘК ұшып шығу кестесінің бұзылуын және жоспарланған жұмыстардың негізсіз тоқтатылуын болдырмау жөнінде уақтылы шаралар қабылдау
3. Технологиялық процесті материалдық және ақпараттық ресурстармен қамтамасыз ету үшін әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру рәсімдерінің талаптарын орындау
Білімдер:
1. В1 в тобы персоналының қажеттіліктері:
1) материалдық-техникалық ресурстарда
2) құралда
3) жабдықта
2. Бөлімшенің алдына қойылған міндеттерді табысты орындау үшін қажетті қолданылатын техникалық деректердің
3. Технологиялық процесті материалдық және ақпараттық ресурстармен қамтамасыз ету жөніндегі ұйымның рәсімдері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 8:
Техникалық деректердің қолданылуын бағалау
Машықтар:
11. В1 тобындағы жұмыстарды орындау кезінде пайдаланылатын техникалық деректердің қолданылуын, олардың қолданылған құжаттың даталары, шығарылған нөмірлері және қайта қаралуы бойынша өзектілігін бағалау

1. Задач по поддержанию летной годности ВС и задач, в которых задействован персонал по ТО ВС с целью поддержания летной годности ВС
2. Способов и методов выполнения задач, в которых задействован персонал по ТО ВС
3. Процедуры оформления производственной и технической документации при выполнении задач персоналом по ТО ВС
4. Процедур организации по ТО ВС и / или авиакомпании, правил и стандартов по поддержанию летной годности ВС РК по переносу затребованных к выполнению работ на ВС на более поздний период, срок или дату
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Выполнение задач по техническому обслуживанию воздушных судов персоналом группы В1 и индивидуально
Умения:
1. Выполнить задачи по ТО ВС для комплексных ВС и коммерческих ВС по действующему свидетельству специалиста по ТО ВС (AML):
1) в линейном (оперативном) ТО ВС с полномочиями сертифицирующего персонала по ТО ВС по персональному сертификационному разрешению компании (ССА) в категориях А, и/или В1 и соответствующих подкатегориях, выданного специалисту организацией по ТО ВС или авиакомпанией, и/или
2) в базовом (периодическом) ТО ВС с полномочиями поддерживающего персонала по ТО ВС по персональному сертификационному разрешению компании (ССА) категориях В1 и соответствующих подкатегориях, выданного специалисту организацией по ТО ВС или авиакомпанией, и/или
3) в базовом (периодическом) ТО ВС с полномочиями сертифицирующего персонала по ТО ВС по персональному сертификационному разрешению компании (ССА) категории С для комплексных и коммерческих ВС, выданного специалисту организацией по ТО ВС или авиакомпанией.
2. Контролировать выполнение задач по ТО ВС не комплексных и не коммерческих ВС по действующему свидетельству специалиста легкой и сверхлегкой авиации (AML LA):
с полномочиями сертифицирующего персонала по ТО ВС категорий В3 и/или L:
1) в линейном (оперативном) ТО ВС с полномочиями сертифицирующего персонала по персональному сертификационному разрешению компании (ССА) категории В3 и/или L, выданного специалисту организацией по ТО ВС или авиакомпанией, и/или
2) в базовом (периодическом) ТО ВС с полномочиями поддерживающего персонала категории В3 и/или L и персональному сертификационному разрешению компании (ССА), выданного специалисту организацией по ТО ВС или авиакомпанией

1. ӘК ұшуға жарамдылығын қамтамасыз ету жөніндегі міндеттер және ӘК ұшуға жарамдылығын қамтамасыз ету мақсатында ӘК техникалық қызмет көрсету персоналы тартылған міндеттер
2. ӘК ТҚК бойынша персонал жұмылдырылған міндеттерді орындаудың тәсілдері мен әдістері
3. ӘК ТҚК бойынша персоналдың міндеттерін орындау кезінде өндірістік және техникалық құжаттаманы ресімдеу рәсімдері
4. Әуе кемесіне және / немесе авиакомпанияға техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру рәсімдері, ҚР Әуе кемелерінің ұшуға жарамдылығын қамтамасыз ету ережелері мен стандарттары, әуе кемесінде талап етілетін жұмыстарды кейінге, мерзімге немесе күнге ауыстыру
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
В1 тобындағы персоналмен және жеке-жеке әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету бойынша міндеттерді орындау
Машықтар:
1. ӘК ТҚК жөніндегі маманның қолданыстағы куәлігі бойынша кешенді ӘК және коммерциялық ӘК үшін ӘК ТҚК жөніндегі міндеттерді орындау (AML):
1) А, және/немесе В1 санаттарындағы және тиісті ішкі санаттардағы компанияның (ҚҚА) жеке сертификаттау рұқсаты бойынша ӘК техникалық қызмет көрсету персоналын сертификаттау өкілеттігі бар желілік (операциялық) ӘК техникалық қызмет көрсету ұйымында немесе әуе компаниясында маманға берілген, және/немесе
2) компанияның дербес сертификаттау рұқсаты (ҚҚА) бойынша ӘК техникалық қызмет көрсету персоналының өкілеттіктері бар негізгі (мерзімді) ӘК техникалық қызмет көрсету жөніндегі ұйымда немесе әуе компаниясында маманға берілген В1 санатындағы және тиісті ішкі санаттардағы, және/немесе
3) ӘК техникалық қызмет көрсету жөніндегі маманға немесе авиакомпанияға берілген кешенді және коммерциялық ӘК үшін компанияның (ҚҚА) С санатындағы жеке сертификаттау рұқсаты бойынша ӘК техникалық қызмет көрсету жөніндегі сертификаттау персоналының өкілеттіктері бар негізгі (мерзімді) ӘК техникалық қызмет көрсету жөніндегі ұйымда.
2. Жеңіл және аса жеңіл авиация маманының (AML LA) қолданыстағы куәлігі бойынша кешенді емес және коммерциялық емес әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету бойынша міндеттердің орындалуын бақылау.:
В3 және/немесе L санатындағы ӘК ТҚК бойынша сертификаттаушы персоналдың өкілеттіктерімен:
1) компанияның (ҚҚА) В3 және/немесе L санатындағы жеке сертификаттау рұқсаты бойынша сертификаттаушы персоналдың өкілеттіктері бар әуе кемесінің желілік (операциялық) техникалық қызмет көрсетуінде, әуе кемесінің техникалық қызмет көрсету ұйымының маманына және/немесе
2) В3 және/немесе L санатындағы қолдау көрсететін персоналдың өкілеттіктері бар әуе кемелеріне базалық (мерзімді) техникалық қызмет көрсетуде және әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі ұйымның маманына берілген компанияның жеке сертификаттау рұқсатында (ҚҚА). немесе авиакомпания

3. Разделять производственные задачи, требуемые к выполнению персоналом группы В1 между ее персоналом в соответствии с их полномочиями и квалификацией
Знания:
1. Процедур организации по выполнению технического обслуживания воздушных судов
2. Полномочий сертифицирующего, поддерживающего и не сертифицирующего персонала, их прав и обязанностей
3. Иностранного языка в объеме, достаточном для общения, переписки, понимания авиационной технической документации в пределах задач, решаемых организацией по ТО ВС и специалистом
4. Технических характеристик, конструктивных особенностей и эксплуатационных данных оборудования и инструмента, применяемого в процессе ТО ВС
5. Областей, требующих специальных акцентов или нововведений
6. Действий по безопасности и применению предупреждений по безопасности и предотвращению опасных ситуаций
7. Должностных инструкций старшего инженера и персонала группы В1
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 3:
Планирование и обсуждение задач подразделения по техническому обслуживанию воздушных судов
Умения:
1. Участвовать в оперативных совещаниях подразделения линейного (оперативного) и / или базового (периодического) ТО ВС с целью эффективного решения возникающих вопросов, влияющих на текущую эксплуатацию ВС
2. Ставить корректно задачи, перед персоналом группы В1 и в требуемом объеме
3. Разбирать и учитывать возможные ситуации, влияющие на ход выполнения поставленных задач
Знания:
1. Путей и способов решения текущих производственных задач
2. Работ, которые не были окончены предыдущей сменой
3. Процедур по взаимодействию между сменами и завершению неоконченных работ
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 4:
Надзор за работами, выполняемыми персоналом группы В1, контроль над сертификацией этих работ
Умения:
1. Проводить надзор над работами, выполняемым персоналом группы В1 в объеме требований применимых технических данных
2. Контролировать сертификацию работ на ВС в соответствии с процедурой организации по ТО ВС и / или организации по управлению поддержанием летной годности ВС (САМО или САО) и в соответствии с полномочиями сертифицирующего персонала
3. Оформлять корректно производственную техническую документацию
Знания:
1. Содержания производственно- технической документации по задачам, выполняемым персоналом группы В1
2. Процедуры организации по ТО ВС и / или организации по управлению поддержанием летной годности ВС (САМО или САО) по сертификации выполненных работ на ВС
3. Состава производственно-технической документации, подлежащей оформлению персоналом группы В1
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 5:
Контроль соблюдения графика работ
Умения:

3. Орындауға қажетті өндірістік міндеттерді бөлу В1 тобының персоналы олардың өкілеттіктері мен біліктіліктеріне сәйкес оның персоналы арасында
Білімдер:
1. Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыруды ұйымдастырудың рәсімдері
2. Куәландырушы, қолдаушы және куәландырмайтын персоналдың өкілеттіктері, олардың құқықтары мен міндеттері
3. ӘК ТҚК жөніндегі ұйым мен маман шешетін міндеттер шегінде авиациялық техникалық құжаттаманы қарым-қатынас жасау, хат алмасу, түсіну үшін жеткілікті көлемде шет тілінен
4. ӘК ТҚК процесінде қолданылатын жабдықтар мен құрал-саймандардың техникалық сипаттамаларын, конструктивтік ерекшеліктерін және пайдалану деректерін
5. Арнайы екпіндерді немесе жаңалықтарды қажет ететін салалар
6. Қауіпсіздік жөніндегі іс-қимылдар және қауіпсіздік жөніндегі ескертулерді қолдану және қауіпті жағдайлардың алдын алу
7. В1 тобының аға инженері мен персоналының лауазымдық нұсқаулықтары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 3:
Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету бөлімшесінің міндеттерін жоспарлау және талқылау
Машықтар:
1. ӘК ағымдағы пайдаланылуына әсер ететін туындайтын мәселелерді тиімді шешу мақсатында ӘК желілік (жедел) және/немесе базалық (мерзімдік) ТҚК бөлімшесінің жедел кеңестеріне қатысу.
2. В1 тобындағы персоналдың алдына және қажетті көлемде міндеттерді дұрыс қою
3. Қойылған міндеттерді орындау барысына әсер ететін ықтимал жағдайларды талдау және ескеру
Білімдер:
1. Ағымдағы өндірістік міндеттерді шешу жолдары мен тәсілдері
2. Алдыңғы ауысыммен аяқталмаған жұмыстар
3. Ауысымдар арасындағы өзара іс-қимыл және аяқталмаған жұмыстарды аяқтау рәсімдері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 4:
В1 тобының қызметкерлері орындайтын жұмыстарды қадағалау, осы жұмыстарды сертификаттауды бақылау
Машықтар:
1. Қолданылатын техникалық деректер талаптарының көлемінде В1 тобының персоналы орындайтын жұмыстарға қадағалау жүргізу
2. Әуе кемесіне техникалық қызмет көрсету ұйымының және / немесе әуе кемесінің (САМО немесе САО) ұшуға жарамдылығын қамтамасыз етуді басқару ұйымының процедурасына сәйкес және сертификаттаушы персоналдың өкілеттіктеріне сәйкес әуе кемесіндегі жұмыстарды сертификаттауды бақылау
3. Өндірістік техникалық құжаттаманы дұрыс рәсімдеу
Білімдер:
1. В1 тобының персоналы орындайтын міндеттер бойынша өндірістік-техникалық құжаттаманың мазмұны
2. ӘК ТҚК жөніндегі ұйымның және/немесе ӘК орындалған жұмыстарды сертификаттау жөніндегі ӘК-нің (САМО немесе САО) ұшуға жарамдылығын қамтамасыз етуді басқару жөніндегі ұйымның рәсімдері
3. В1 тобының персоналымен ресімделетін өндірістік-техникалық құжаттаманың құрамы
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 5:
Жұмыс кестесінің сақталуын бақылау
Машықтар:

1. Контролировать соблюдение графика работ, расстановки персонала по участкам работ в соответствии со штатным расписанием, выполнение запланированных объемов работ и получения конечного результата.
2. Определять приоритеты работы группы В1 при планировании ТО ВС и в процессе выполнения сменного производственного задания
3. Соблюдать технологическую, производственную и трудовую дисциплину, правила и нормы охраны труда и требовать их соблюдение от персонала группы В1
Знания:
1. Очередности работ, принимая к вниманию влияние человеческого фактора на их результаты
2. Производственного задания на смену
3. Должностных инструкций старшего инженера и специалистов группы В1
4. Правил и норм охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной защиты в РК
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 6:
Надзор над персоналом по соблюдению технологии выполняемых работ и незавершенных работ в группе В1
Умения:
1. Производить надзор над соблюдением технологии выполняемых работ, полноты и качества выполнения ТО ВС специалистами группы В1, соблюдение правил приема-передачи неоконченных работ между сменами
2. Завершать процедуру передачи неоконченных работ в полном объеме и в соответствии с процедурой организации по ТО ВС
3. Соблюдать технологическую, производственную и трудовую дисциплину, правила и нормы охраны труда и требовать их соблюдение от персонала группы В1
Знания:
1. Технологии выполняемых работ
2. Процедуры организации по ТО ВС по передаче незавершенных работ
3. Основных технологических процессов, методов ремонтов и технологии ремонтных и регламентных работ
4. Правил и норм охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной защиты в РК
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 7:
Использование оборудования, инструментов и материалов
Умения:
1. Применять оборудование, инструмент и материалы, одобренные производителем ВС
2. Контролировать использование специалистами группы В1 оборудования, инструмента и материалов
3. Контролировать изъятие неисправного оборудования и инструмента и непригодных материалов из производственного процесса
Знания:
1. Перечня оборудования, инструмента и материалов, требуемого для выполнения работ на ВС
2. Применимых технических данных, определяющих применение оборудования, инструмента и материалов при ТО ВС
3. Процедур организации по ТО ВС по применению исправных оборудования и инструмента и своевременному изъятию неисправных и непригодных из производственного процесса.

1. Жұмыс кестесінің сақталуын, персоналдың штаттық кестеге сәйкес жұмыс учаскелеріне орналастырылуын, жоспарланған жұмыс көлемінің орындалуын және түпкілікті нәтиженің алынуын бақылау.
2. ӘК техникалық қызмет көрсетуді жоспарлау кезінде және ауысымдық өндірістік тапсырманы орындау барысында В1 тобының жұмысының басымдықтарын анықтау
3. Технологиялық, өндірістік және еңбек тәртібін, еңбекті қорғау ережелері мен нормаларын сақтау және В1 тобындағы персоналдан олардың сақталуын талап ету
Білімдер:
1. Жұмыстардың кезектілігі, олардың нәтижелеріне адами фактордың ықпалын назарға ала отырып
2. Ауысымға өндірістік тапсырмалар
3. Аға инженердің және В1 тобы мамандарының лауазымдық нұсқаулықтары
4. ҚР-ндағы еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өрттен қорғау ережелері мен нормалары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 6:
В1 тобындағы орындалатын жұмыстар мен аяқталмаған жұмыстар технологиясының сақталуы бойынша персоналды қадағалау
Машықтар:
1. Орындалатын жұмыстардың технологиясының сақталуын, В1 тобындағы мамандардың әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетудің толықтығы мен сапасын, ауысымдар арасында аяқталмаған жұмыстарды қабылдау-тапсыру ережелерінің сақталуын қадағалау.
2. Аяқталмаған жұмыстарды тапсыру рәсімін толық көлемде және әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру рәсіміне сәйкес аяқтау
3. Технологиялық, өндірістік және еңбек тәртібін, еңбекті қорғау ережелері мен нормаларын сақтау және В1 тобының қызметкерлерінен олардың сақталуын талап ету
Білімдер:
1. Орындалатын жұмыстардың технологиялары
2. Аяқталмаған жұмыстарды тапсыру бойынша ӘК ТҚК ұйымдастыру рәсімдері
3. Негізгі технологиялық процестерді, жөндеу әдістерін және жөндеу және реттеу жұмыстарының технологиясын
4. ҚР-ндағы еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өрттен қорғау ережелері мен нормалары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 7:
Жабдықтарды, құрал-саймандарды және материалдарды пайдалану
Машықтар:
1. ӘК өндірушісі мақұлдаған жабдықты, құрал-сайманды және материалдарды қолдану
2. В1 тобы мамандарының құрал-жабдықтарды, құрал-саймандарды және материалдарды пайдалануын бақылау
3. Ақаулы жабдықтар мен құрал-саймандарды және жарамсыз материалдарды өндіріс процесінен шығаруды бақылау
Білімдер:
1. ӘК-де жұмыстарды орындау үшін талап етілетін жабдықтардың, құрал-саймандардың және материалдардың тізбесі
2. ӘК ТҚК кезінде жабдықтарды, құрал-саймандарды және материалдарды қолдануды айқындайтын қолданылатын техникалық деректердің
3. ӘК техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастырудың жарамды жабдықтар мен құралдарды пайдалану және ақаулы және жарамсыздарды өндіріс процесінен уақтылы алып тастау рәсімдері.

4. Процедур организации по ТО ВС по недопущению к установке и применению на ВС материалов, оборудования инструмента, а также компонентов ВС, которые не одобрены производителям ВС и не включены в перечень технических данных, применимых к ВС и его компонентам
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 8:
Оценка качества работы специалистов
Умения:
1. Оценивать качество работы персонала группы В1, рационального использования его рабочего времени.
2. Определять индивидуальные возможности каждого специалиста группы В1 и ставить перед ними задачи, соответствующей его опыту и квалификации.
3. Предоставлять объективную и всестороннюю оценку качеству выполненных работ каждым специалистом группы В1
Знания:
1. Полномочий персонала группы В1 и способностей ее индивидуумов
2. Квалификации персонала группы В1
3. Содержания задач, которые персонал группы В1 выполняет
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 9:
Предотвращение брака и ошибок в работе персонала
Умения:
1. Проводить всесторонний анализ брака и ошибок в работе персонала группы В1 и определять эффективные меры по их предупреждению
2. Определять первопричину брака и ошибок в работе персонала группы В1
3. Разрабатывать меры по предотвращению и повторению брака и ошибок в работе персонала группы В1
Знания:
1. Содержания производственно- технической документации по задачам, выполняемым персоналом группы В1
2. Путей и способов предотвращения и повторения брака и ошибок в работе персонала группы В1
3. Процедуры организации по ТО ВС и / или организации по управлению поддержанием летной годности ВС (САМО или САО) по сертификации выполненных работ по ТО ВС
4. Состава отчетной производственно- технической документации, подлежащей оформлению персоналом группы В1
5. Полномочий персонала группы В1 и должностных обязанностей персонала группы В1
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 10:
Контроль состояние обслуживаемых воздушных судов
Умения:
1. Контролировать состояние обслуживаемых ВС, своевременно принимать меры к выполнению работ на ВС в рамках задач, решаемых группы В1
2. Принимать меры к изменению статуса состояния парка ВС
3. Обеспечивать соблюдение графика отхода на техническое обслуживание ВС
Знания:
1. Текущего состояния парка ВС
2. Графика отхода ВС на запланированное техническое обслуживание на текущую смену
3. Процедуры организации по ТО ВС на случай возникновения ситуаций, когда график возвращения ВС в состояние летной годности после его технического обслуживания, не может быть соблюден

4. Материалдарды, құрал-саймандарды, сондай-ақ ӘК өндірушілері мақұлдамаған және ӘК-ге және оның компоненттеріне қолданылатын техникалық деректер тізбесіне енгізілмеген ӘК-нің компоненттерін ӘК-ге орнатуға және қолдануға жол бермеу үшін ӘК-ге техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру рәсімдері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 8:
Мамандардың жұмыс сапасын бағалау
Машықтар:
1. В1 тобындағы персоналдың жұмыс сапасын, олардың жұмыс уақытын тиімді пайдалануын бағалау.
2. В1 тобындағы әрбір маманның жеке мүмкіндіктерін анықтау және олардың алдына оның тәжірибесі мен біліктілігіне сәйкес міндеттер қою.
3. В1 тобындағы әрбір маманның орындаған жұмыстарының сапасына объективті және жан-жақты баға беру
Білімдер:
1. В1 тобы персоналының өкілеттіктері және оның жеке тұлғаларының қабілеттері
2. В1 тобы персоналының біліктілігі
3. В1 тобының қызметкерлері орындайтын міндеттердің мазмұны
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 9:
Персоналдың жұмысындағы ақаулар мен қателіктердің алдын алу
Машықтар:
1. В1 тобындағы персоналдың жұмысындағы ақаулар мен қателіктерге жан-жақты талдау жүргізу және олардың алдын алудың тиімді шараларын анықтау
2. В1 тобындағы персоналдың жұмысындағы ақаулар мен қателіктердің түпкі себебін анықтау
3. В1 тобындағы персоналдың жұмысындағы ақаулар мен қателіктердің алдын алу және олардың қайталануын болдырмау шараларын әзірлеу
Білімдер:
1. В1 тобының персоналы орындайтын міндеттер бойынша өндірістік-техникалық құжаттаманың мазмұны
2. В1 тобындағы персоналдың жұмысындағы ақаулар мен қателіктердің алдын-алу және олардың қайталануының жолдары мен тәсілдері
3. ӘК ТҚК жөніндегі ұйымның және/немесе ӘК ТҚК бойынша орындалған жұмыстарды сертификаттау жөніндегі ӘК-нің (САМО немесе ОАО) ұшуға жарамдылығын қамтамасыз етуді басқару жөніндегі ұйымның рәсімдері
4. В1 тобының персоналымен ресімделуге жататын есептік өндірістік-техникалық құжаттаманың құрамы
5. В1 тобы персоналының өкілеттіктері және В1 тобы персоналының лауазымдық міндеттері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 10:
Қызмет көрсетілетін әуе кемелерінің жағдайын бақылау
Машықтар:
1. Қызмет көрсетілетін ӘК жай-күйін бақылау, В1 тобы шешетін міндеттер шеңберінде ӘК-де жұмыстарды орындауға уақтылы шаралар қабылдау
2. ӘК паркі жай-күйінің мәртебесін өзгертуге шаралар қабылдау
3. ӘК техникалық қызмет көрсетуге кету кестесінің сақталуын қамтамасыз ету
Білімдер:
1. ӘК паркінің ағымдағы жай-күйі
2. Ағымдағы ауысымға жоспарланған техникалық қызмет көрсетуге ӘК-нің кету кестесі
3. Туындаған жағдайда ӘК ТҚК бойынша ұйымдастыру рәсімдері ӘК-ге техникалық қызмет көрсеткеннен кейін оны ұшуға жарамдылық жағдайына қайтару кестесі сақталмайтын жағдайлар

4. Действий старшего инженера и персонала группы В1 в ситуациях, когда возврат ВС в состояние летной годности может быть затруднен или нарушен
5. Мероприятий по возврату ВС в состояние летной годности после предпринятых на ВС действий
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 11:
Контроль статуса дефектов на воздушных судов, отложенных по перечню минимального оборудования, разрешенного к вылету воздушного судна
Умения:
1. Контролировать дефекты, отложенные по перечню минимального оборудования, разрешенного к вылету ВС (MEL) и пассажирскому салону ВС, при необходимости, принимать своевременные меры по устранению замечаний, указанных в бортовых журналах ВС (TLB / CLB) как самим старшим инженером, так и специалистами его группы В1
2. Принимать меры к закрытию / продлению отложенных дефектов по ВС и пассажирскому салону ВС
3. Оформлять корректно производственную техническую документацию при применении пункта MEL на ВС
Знания:
1. Процедуры организации по ТО ВС и/или организации по управлению летной годностью ВС (САМО) по открытию / закрытию / продлению отложенных дефектов по MEL ВС и пассажирскому салону ВС
2. Перечня применимых технических данных, которые связаны с открытием / закрытием / продлением отложенных дефектов по MEL ВС и пассажирском салоне ВС
3. Определяющей роли командира воздушного судна при прочтении и трактовке пункта MEL
4. Полномочий сертифицирующего персонала и экипажа ВС при применении пунктов MEL и ограничений, которые могут накладываться на ВС и его системы
5. Отличий Master MEL от MEL, процедур авиакомпании по применению на ВС Master MEL
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 12:
Взаимодействие с экипажем воздушного судна и анализ записей технических бортовых журналов воздушного судна
Умения:
1. Взаимодействовать эффективно и корректно, с полетным и кабинным экипажем до и после полета ВС в вопросах, требующих коммуникации
2. Выполнять записи в технические бортовые журналы ВС (TLB) / (CLB) корректно, при необходимости и в соответствии со своими полномочиями,
3. Определять корректно и в полном объеме, необходимые действия по записям в технических бортовых журналах, требующих реакции на такие записи со стороны персонала
Знания:
1. Процедуры организации по ТО ВС и/или организации по управлению летной годностью ВС (САМО или САО) по ведению технических бортовых журналов ВС (TLB) / (CLB)
2. Перечня персонала, разрешенного организацией по ТО ВС и/или авиакомпанией к внесению записей в TLB / CLB

4. В1 тобының аға инженері мен персоналының ӘК-нің ұшуға жарамдылық жағдайына оралуы қиындауы немесе бұзылуы мүмкін жағдайлардағы әрекеттері
5. ӘК-де қолданылған іс-қимылдардан кейін ӘК-ні ұшуға жарамдылық жағдайына қайтару жөніндегі іс-шаралар
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 11:
Әуе кемесінің ұшып шығуына рұқсат етілген ең аз жабдық тізбесі (MEL) бойынша кейінге қалдырылған әуе кемелеріндегі ақаулардың мәртебесін бақылау
Машықтар:
1. ӘК (MEL) және ӘК жолаушылар салонына жөнелтуге рұқсат етілген ең аз жабдықтардың тізімі бойынша кейінге қалдырылған ақауларды бақылау, қажет болған жағдайда ӘК борттық журналдарында (TLB/CLB) көрсетілген ескертулерді жою бойынша уақтылы шаралар қабылдау. аға инженердің өзі де, оның В1 тобының мамандары да
2. ӘК және ӘК жолаушылар салоны бойынша кейінге қалдырылған ақауларды жабу / ұзарту шараларын қолдану
3. ӘК-де MEL тармағын қолдану кезінде өндірістік техникалық құжаттаманы дұрыс ресімдеу
Білімдер:
1. ӘК ТҚК жөніндегі ұйымның және/немесе ӘК ұшу жарамдылығын басқару жөніндегі ұйымның (САМО) ӘК MEL және ӘК жолаушылар салоны бойынша кейінге қалдырылған ақауларды ашу /жабу / ұзарту жөніндегі рәсімдері
2. ӘК MEL және ӘК жолаушылар салоны бойынша кейінге қалдырылған ақауларды ашуға / жабуға /ұзартуға байланысты қолданылатын техникалық деректердің тізбесі
3. Әуе кемесі командирінің MEL тармағын оқудағы және түсіндірудегі айқындаушы рөлі
4. MEL тармақтарын және ӘК мен оның жүйелеріне қойылуы мүмкін шектеулерді қолдану кезінде ӘК сертификаттаушы персоналының және экипажының өкілеттіктері
5. Master MEL мен MEL арасындағы айырмашылықтар, әуе компаниясының ӘК-де қолдану процедуралары Master MEL
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 12:
Әуе кемесінің экипажымен өзара әрекеттесу және әуе кемесінің техникалық борттық журналдарының жазбаларын талдау
Машықтар:
1. Коммуникацияны талап ететін мәселелерде ӘК ұшуына дейін және одан кейін ұшу және кабина экипажымен тиімді және дұрыс өзара іс-қимыл жасау.
2. Қажет болған жағдайда және өз өкілеттіктеріне сәйкес ӘК (TLB) / (CLB) техникалық борттық журналдарына жазбаларды дұрыс орындау
3. Персоналдың мұндай жазбаларға реакциясын талап ететін техникалық журналдардағы жазбалар бойынша қажетті әрекеттерді дұрыс және толық көлемде анықтау
Білімдер:
1. Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру және/немесе әуе кемесінің техникалық қызмет көрсету журналдарын (TLB) / (CLB) жүргізу үшін әуе кемесінің (САМО немесе ОАО) ұшуға жарамдылығын басқару ұйымының рәсімдері.
2. ӘК ТҚК жөніндегі ұйым және/немесе авиакомпания TLB/CLB-ге жазбалар енгізуге рұқсат берген персоналдың тізбесі

1. Способностей и умений каждого специалиста группы В1
2. Факторов, влияющих на результаты ТО ВС, включая человеческий фактор
3. Путей и методов снижения факторов, отрицательно влияющих на результаты ТО ВС
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 18:
Контроль выполнение работ по техническому обслуживанию воздушных судов других авиакомпаний
Умения:
1. Контролировать выполнение работ по ТО ВС других авиакомпаний
2. Контролировать выполнение работ по доработкам и модификациям ВС в переделах ограничений разрешительных сертификатов компании, выданных специалистам группы В1 индивидуально
3. Соблюдать технологическую, производственную и трудовую дисциплину, правила и нормы охраны труда и требовать их соблюдение от персонала группы
Знания:
1. Авиакомпаний, которым организация по ТО ВС оказывает услугу по контракту или договору (третьим лицам), а также объемы работ к выполнению, установленным контрактом или договором
2. Процедуры этих авиакомпаний в объеме работ, выполняемых по контракту
3. Процедур по допуску к техническому и сервисному обслуживанию ВС других авиакомпаний, включая выполнение предполетной инспекции ВС
4. Полномочий и ответственности персонала при выполнении технического обслуживания ВС других авиакомпаний, включая критически важные задачи по установленному авиакомпанией перечню, требующих двойных инспекций
5. Трудового законодательства, в части, касающегося старшего инженера и персонала группы В1
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 19:
Предупреждение повреждений воздушных судов и наземного оборудования
Умения:
1. Принимать меры по предупреждению повреждений ВС автотранспортом, специальным транспортом и наземным оборудованием старшим инженером и специалистами группы В1
2. Применять корректно процедуру по извещению авиакомпании о повреждении ВС и наземного оборудования
3. Выполнить требования:
- трудового законодательства
- правил и норм охраны труда в Республике Казахстан
Знания:
1. Мер по предупреждению повреждений ВС автотранспортом, специальным транспортом и наземным оборудованием
2. Процедуры организации по ТО ВС по информированию о наземных событиях
3. Правил и норм охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной защиты в РК
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 20:
Оформление и сдача отчетной технической документации
Умения:
1. Оформлять и сдавать своевременно, отчетную техническую документацию по ТО ВС и поддержанию летной годности ВС, подлежащую оформлению и сдаче старшим инженером в установленные правилами РК и процедурами организации по ТО ВС и/или авиакомпании сроки и в установленном порядке

1. В1 тобындағы әрбір маманның қабілеттері мен дағдылары
2. Адами факторды қоса алғанда, ӘК ТҚК нәтижелеріне әсер ететін факторлар
3. ӘК ТҚК нәтижелеріне кері әсер ететін факторларды төмендету жолдары мен әдістері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 18:
Басқа авиакомпаниялардың әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету бойынша жұмыстардың орындалуын бақылау
Машықтар:
1. Басқа авиакомпаниялардың әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету бойынша жұмыстардың орындалуын бақылау
2. В1 тобының мамандарына жеке-жеке берілген компанияның рұқсат беру құжаттарының шектеулерін қайта бөлу кезінде әуе кемелерін жетілдіру және модификациялау бойынша жұмыстардың орындалуын бақылау
3. Технологиялық, өндірістік және еңбек тәртібін, еңбекті қорғау ережелері мен нормаларын сақтау және топ қызметкерлерінен олардың сақталуын талап ету
Білімдер:
1. ӘК ТҚК жөніндегі ұйым келісімшарт немесе шарт бойынша (үшінші тұлғаларға) қызмет көрсететін авиакомпаниялар, сондай-ақ келісімшартта немесе шартта белгіленген орындалатын жұмыстардың көлемі
2. Осы авиакомпаниялардың келісім-шарт бойынша орындалатын жұмыс көлеміндегі процедуралары
3. ӘК ұшу алдындағы инспекциясын орындауды қоса алғанда, басқа авиакомпаниялардың ӘК-не техникалық және сервистік қызмет көрсетуге рұқсат беру рәсімдері
4. Қосарлы тексеруді талап ететін авиакомпания белгілеген тізбе бойынша аса маңызды міндеттерді қоса алғанда, басқа авиакомпаниялардың әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетуді орындау кезіндегі персоналдың өкілеттіктері мен жауапкершілігі
5. Еңбек заңнамасы, ішінара В1 тобының аға инженері мен қызметкерлеріне қатысты
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 19:
Әуе кемелері мен жерүсті жабдықтарының зақымдануының алдын алу
Машықтар:
1. Аға инженердің және В1 тобының мамандарының әуе кемелеріне, арнайы көліктерге және жердегі жабдықтарға зақым келтірмеу шараларын қабылдау
2. Әуе компаниясына ӘК және жерүсті жабдықтарының зақымданғаны туралы хабарлау рәсімін дұрыс қолдану.
3. Талаптарды орындау:
- еңбек заңнамасы
- ҚР-ндағы еңбекті қорғаудың ережелері мен нормаларын
Білімдер:
1. Автокөлікпен, арнайы көлікпен және жерүсті жабдығымен ӘК зақымдануының алдын алу шаралары
2. Жердегі оқиғалар туралы ақпараттандыру бойынша ӘК ТҚК ұйымдастыру рәсімдері
3. ҚР-ндағы еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өрттен қорғау ережелері мен нормалары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 20:
Есептік техникалық құжаттаманы ресімдеу және тапсыру
Машықтар:
1. ҚР ережелерінде және әуе кемелеріне және/немесе авиакомпанияларға техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру рәсімдерінде белгіленген мерзімде және тәртіпте аға инженердің ресімдеуі және тапсыруы тиіс әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету және әуе кемелерінің ұшуға жарамдылығын қамтамасыз ету бойынша есептік техникалық құжаттаманы уақтылы ресімдеу және тапсыру.

2. Вести другую документацию, связанную с деятельностью группы В1 и ее персоналом, определенную процедурами цеха, организации по ТО ВС и /или авиакомпании
3. Контролировать своевременное оформление персоналом группы В1 отчетной производственно-технической документации при выполнении задач и по их завершению в установленные правилами РК и процедурами организации по ТО ВС и/или авиакомпании сроки и в установленном порядке
Знания:
1. Состава документации, подлежащей оформлению по результатам выполненных работ на ВС в группе В1
2. Своих полномочий и полномочий персонала группы В1 при оформлении отчетной производственно-технической документации в процессе выполнения работ в группе В1
3. Процедур организации по ТО ВС в части оформления и сдачи отчетной документации
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 4:
Сертификация задач, в рамках разрешительного сертификата компании, выданного старшему инженеру индивидуально
Навык 1:
Сертификация выполненных работ по техническому обслуживанию воздушных судов
Умения:
1. Сертифицировать выполненную задачу по ТО ВС, на котором задачи выполнены старшим инженером, либо другим персоналом в пределах полномочий старшего инженера и сертификационного разрешения компании (ССА), выданного старшему инженеру индивидуально
2. Оформить корректно производственную техническую документацию, требующую сертификации
3. Обеспечить возврат ВС в состояние летной годности после выполнения задач технического обслуживания на ВС персоналом в соответствие с установленными стандартами и правилами
Знания:
1. Правил РК по сертификации технического обслуживания на ВС и его компонентов
2. Процедуры организации по ТО ВС по сертификации выполненных работ после технического обслуживания воздушного судна
3. Полномочий и обязанностей старшего инженера
4. Перечня отчетной производственной технической документации, где подтверждается выдача сертификата допуска к эксплуатации (CRS) воздушного судна
5. Правил РК по получению, продлению и внесению квалификационных отметок в свидетельство специалиста по ТО ВС
6. Ограничений, накладываемых на сертификацию выполненных работ после технического обслуживания ВС для обладателей свидетельств специалистов по ТО ВС категорий / подкатегорий А, В1, В2, В3, С
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Поддержание права выпуска сертификата допуска к эксплуатации воздушного судна
Умения:
1. Вести корректно и на регулярной основе индивидуальный журнал (Maintenance Experience Log Book) при получении права на сертификацию выполненных работ

2. Цехтың, ӘК техникалық қызмет көрсету ұйымының және / немесе авиакомпанияның рәсімдерімен анықталған В1 тобының және оның персоналының қызметіне қатысты басқа құжаттарды жүргізу
3. В1 тобының персоналының ҚР ережелерінде және әуе кемелеріне және/немесе авиакомпанияларға техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру рәсімдерінде белгіленген мерзімде және белгіленген тәртіппен тапсырмаларды орындау кезінде және олар аяқталғаннан кейін өндірістік-техникалық құжаттаманы уақтылы ресімдеуін бақылау
Білімдер:
1. В1 тобындағы ӘК-де орындалған жұмыстардың нәтижелері бойынша ресімделетін құжаттаманың құрамы
2. Өз өкілеттіктері мен В1 тобындағы персоналдың В1 тобындағы жұмыстарды орындау барысында өндірістік-техникалық құжаттаманы рәсімдеу кезіндегі өкілеттіктері
3. Есептік құжаттаманы ресімдеу және тапсыру бөлігінде ӘК ТҚК бойынша ұйымдастыру рәсімдері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 4:
Тапсырмаларды сертификаттау, аға инженерге жеке-жеке берілген компанияның мақұлдау сертификаты шеңберінде
Дағды 1:
Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету бойынша орындалған жұмыстарды сертификаттау
Машықтар:
1. Аға инженердің немесе аға инженердің өкілеттігі және сертификаттау рұқсаты шегінде басқа персоналдың міндеттерін орындайтын ӘК-де орындалған тапсырманы сертификаттау компанияның (ССА), аға инженерге жеке-жеке берілген
2. Сертификаттауды талап ететін өндірістік техникалық құжаттаманы дұрыс рәсімдеу
3. Белгіленген стандарттар мен қағидаларға сәйкес персоналдың ӘК-де техникалық қызмет көрсету міндеттерін орындағаннан кейін ӘК-нің ұшуға жарамдылық жағдайына оралуын қамтамасыз ету
Білімдер:
1. ӘК және оның компоненттеріне техникалық қызмет көрсетуді сертификаттау бойынша ҚР ережелері
2. Әуе кемесіне техникалық қызмет көрсетуден кейін орындалған жұмыстарды сертификаттау үшін әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру рәсімдері
3. Аға инженердің өкілеттіктері мен міндеттері
4. Әуе кемесін пайдалануға рұқсат беру сертификатын (CRS) беру расталған өндірістік техникалық құжаттаманың тізбесі
5. ӘК ТҚК жөніндегі маманның куәлігіне біліктілік белгілерін алу, ұзарту және енгізу жөніндегі ҚР қағидалары
6. ӘК техникалық қызмет көрсетуден кейін орындалған жұмыстарды сертификаттауға қойылатын шектеулер А, В1, В2, В3, С санаттарындағы / кіші санаттарындағы ӘК техникалық қызмет көрсету бойынша маман куәліктерінің иелері үшін
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Әуе кемесін пайдалануға рұқсат беру сертификатын шығару құқығын қолдау (CRS)
Машықтар:
1. Орындалған жұмыстарды сертификаттау құқығын алған кезде жеке журналды (Maintenance Experience Log Book) дұрыс және жүйелі түрде жүргізу

4. Процедуры организации по ТО ВС или авиакомпании по выполнению задач сервисного обслуживания ВС, требующих сертификации выполненных работ, и задач сервисного обслуживания ВС, не требующих сертификации выполненных работ
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Выполнение задач предполетной инспекции воздушных судов эксплуатанта для определенного типа воздушного судна
Умения:
1. Выполнять задачи предполетной инспекцию эксплуатанта ВС для определенного типа ВС
2. Оформлять корректно производственную техническую документацию, если ее оформление предусмотрено эксплуатантом
3. Разделять задачи по выполнению предполетной инспекции ВС разных эксплуатантов
Знания:
1. Руководства (процедуры) по выполнению предполетной инспекции, которое эксплуатант разработал и определил для изучения и последующего применения
2. Процедур эксплуатанта по выполнению предполетной инспекции на своих собственных ВС, включая перечень персонала, которому разрешено выполнение предполетной инспекции
3. Правил РК по выполнению предполетной инспекции на ВС
4. Ответственности, предусмотренной правилами РК по выполнению предполетной инспекции на комплексных ВС и ВС, выполняющих коммерческие перевозки, а также на не комплексных ВС и ВС выполняющих не коммерческие перевозки
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 6:
Разработка производственных правил и процедур по техническому обслуживанию воздушных судов и контроль внутренних документов
Навык 1:
Разработка производственных правил и процедур по техническому обслуживанию воздушных судов и внесение в них изменений и дополнений
Умения:
1. Отражать в процедурах и инструкциях процессы линейного (оперативного) и базового (периодического) ТО ВС, исходя из задач организации по ТО ВС и требований по:
- ТО ВС
- поддержанию летной годности ВС
- требованию авиационных властей
2. Вносить своевременно изменения в процедуры линейного и /или базового ТО ВС, включая процедуры обучению и поддержанию квалификации ее персонала, вовлеченного в ТО ВС
2. Взаимодействовать эффективно с подразделением по обеспечению соответствия безопасности в ТО ВС и подержании летной годности ВС в вопросах утверждения разработанных инструкций и процедур
Знания:
1. Правил и требований РК, предъявляемых к:
- организациям по ТО ВС
- организациям по поддержанию летной годности ВС (САМО или САО)
- персоналу организаций по ТО ВС и САМО или САО
2. Правил и процедур организации по ТО ВС и/или авиакомпании по внесению изменений в процедуры и их утверждения
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Контроль своевременного оборота внутренних документов
Умения:
1. Контролировать своевременный оборот внутренних документов подразделений, занятых в линейном (оперативном) и /или базовом (периодическом) ТО ВС
2. Разработать, оформлять, систематизировать и готовить документацию к архивации в подразделениях линейного (оперативного) и/или базового (периодического) ТО ВС
3. Взаимодействовать эффективно с подразделением по обеспечению соответствия безопасности в ТО ВС и поддержания летной годности ВС в вопросах выдачи сертификационных разрешений компании (ССА) и разрешений компании (СА) персоналу организации по ТО ВС
Знания:
1. Состава внутренних документов подразделений линейного (оперативного) и базового (периодического) ТО ВС
2. Перечня документов, правил и инструкций, регулирующих деятельность организации по ТО ВС и ее персонала в вопросах поддержания ТО ВС и поддержания летной годности ВС
3. Правил и процедур организации по ТО ВС и/или авиакомпании по ведению внутренних документов и их архивированию

4. Орындалған жұмыстарды сертификаттауды талап ететін ӘК сервистік қызмет көрсету міндеттерін және орындалған жұмыстарды сертификаттауды талап етпейтін ӘК сервистік қызмет көрсету міндеттерін орындау бойынша ӘК немесе авиакомпанияға техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру рәсімдері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмаған
Дағды 2:
Әуе кемесінің белгілі бір түрі үшін пайдаланушының әуе кемелерінің ұшу алдындағы инспекциясының міндеттерін орындау
Машықтар:
1. ӘК белгілі бір типі үшін ӘК пайдаланушының ұшу алдындағы инспекциясының міндеттерін орындау
2. Өндірістік техникалық құжаттаманы, егер оның дизайнын пайдаланушы қамтамасыз етсе, оны дұрыс рәсімдеу
3. Әртүрлі пайдаланушылардың ӘК ұшу алдындағы инспекциясын орындау бойынша міндеттерді бөлу
Білімдер:
1. Нұсқаулықтар (рәсімдер) пайдаланушы зерделеу және кейіннен қолдану үшін әзірлеген және айқындаған ұшу алдындағы инспекцияны орындау бойынша
2. Ұшу алдындағы инспекцияны орындауға рұқсат етілген персоналдың тізімін қоса алғанда, пайдаланушының өз ұшақтарында ұшу алдындағы инспекцияны жүзеге асыру рәсімдері
3. ӘК-де ұшу алдындағы инспекцияны орындау жөніндегі ҚР қағидалары
4. Кешенді ӘК және коммерциялық тасымалдарды орындайтын ӘК, сондай-ақ кешенді емес ӘК және коммерциялық емес тасымалдарды орындайтын ӘК ұшу алдындағы инспекцияны жүргізу бойынша ҚР ережелерінде көзделген жауапкершілік
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 6:
Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету бойынша өндірістік ережелер мен рәсімдерді әзірлеу және ішкі құжаттарды бақылау
Дағды 1:
Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі өндірістік қағидалар мен рәсімдерді әзірлеу және оларға өзгерістер мен толықтырулар енгізу
Машықтар:
1. Рәсімдер мен нұсқаулықтарда ӘК ТҚК жөніндегі ұйымның міндеттері мен ӘК ТҚК жөніндегі талаптарды негізге ала отырып, ӘК желілік (жедел) және базалық (мерзімдік) ТҚК процестерін көрсету.:
- ӘК ТҚК
- ӘК ұшуға жарамдылығын қолдауға
- авиациялық билік орындарының талаптарына
2. ӘК ТҚК тартылған персоналын оқыту және біліктілігін қолдау рәсімдерін қоса алғанда, ӘК желілік және/немесе базалық ТҚК рәсімдеріне өзгерістерді уақтылы енгізу
3. Әзірленген нұсқаулықтар мен рәсімдерді бекіту мәселелерінде ӘК ТҚК-де қауіпсіздіктің сақталуын қамтамасыз ету және ӘК-нің ұшуға жарамдылығын қамтамасыз ету бойынша бөлімшемен тиімді өзара іс-қимыл жасау
Білімдер:
1. ҚР қойылатын қағидалары мен талаптары:
- ӘК ТҚК бойынша ұйымдарға
- ӘК-нің ұшуға жарамдылығын қолдау жөніндегі ұйымдарға (САМО немесе САО)
- САМО немесе САО және ӘК-ге техникалық қызмет көрсету ұйымдарының персоналына
2. ӘК және/немесе авиакомпанияға техникалық қызмет көрсету жөніндегі ұйымның рәсімдерге өзгерістер енгізу және оларды бекіту жөніндегі қағидалары мен рәсімдері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмаған
Дағды 2:
Ішкі құжаттардың уақытылы айналымын бақылау
Машықтар:
1. ӘК желілік (жедел) және/немесе базалық (мерзімдік) техникалық қызмет көрсетумен айналысатын бөлімшелердің ішкі құжаттарының уақтылы айналымын бақылау
2. ӘК желілік (жедел) және/немесе базалық (мерзімдік) техникалық қызмет көрсету бөлімшелерінде мұрағаттау үшін құжаттаманы әзірлеу, ресімдеу, жүйелеу және дайындау
3. Компанияның (ӘҚҚ) сертификаттау рұқсаттарын және компанияның (ӘҚ) рұқсаттарын беру мәселелерінде әуе кемесінің техникалық қызмет көрсетуіндегі қауіпсіздіктің сақталуын қамтамасыз ету және әуе кемесінің ұшуға жарамдылығын қамтамасыз ету жөніндегі бөлімшемен тиімді өзара әрекеттесу. әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету ұйымының персоналы
Білімдер:
1. ӘК желілік (жедел) және базалық (мерзімдік) техникалық қызмет көрсету бөлімшелерінің ішкі құжаттарының құрамы
2. Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі ұйымның және оның персоналының әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету және әуе кемесінің ұшуға жарамдылығын қамтамасыз ету саласындағы қызметін реттейтін құжаттар, ережелер мен нұсқаулықтардың тізбесі
3. ӘК-ге және/немесе авиакомпанияға техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастырудың ішкі құжаттарды жүргізу және оларды мұрағаттау ережелері мен рәсімдері

4. Процедур организации по ТО ВС по выдаче сертификационных разрешений компании (ССА ) и разрешений компании (СА) персоналу организации по ТО ВС
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 7:
Определение потребности в обучении персонала группы В1
Навык 1:
Контроль над обучением персонала группы В1
Умения:
1. Контролировать и оценивать навыки персонала группы В1 в выполнении технологических операций
2. Выявлять проблемные области у персонала группы В1, нуждающегося в дополнительном обучении
3. Организовывать дополнительное обучение персонала группы В1 для передачи знаний, навыков и опыта
Знания:
1. Целей и задач обучения
2. Технологии выполнения работ при ТО ВС
3. Этапов по выполнению технологических операций на ВС
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Определение видов обучения для специалистов группы В1
Умения:
1. Определять виды обучения и курсы, которые необходимы специалистам группы В1
2. Взаимодействовать эффективно с руководителем подразделения по обучению организации по ТО ВС с целью составления программы обучения персонала и ее реализацию
3. Применять на практике требования правил РК в области гражданской авиации по обучению персонала, вовлеченного в техническое обслуживание ВС
Знания:
1. Стандартов работы группы В1
2. Перечня видов обучения и курсов, которые необходимы для персонала группы В1
3. Требования правил РК в области гражданской авиации по обучению подконтрольного старшему инженеру персонала группы В1
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 3:
Разработка планов технической учебы специалистов, занятых техническим обслуживанием воздушных судов
Умения:
1. Определять виды подготовки и курсы, которые персонально необходимы:
- сертифицирующему персоналу группы В1
- не сертифицирующему персоналу группы В1
2. Разрабатывать планы индивидуальной профессиональной подготовки для специалистов группы В1:
- на основе анализа задач, затребованных к выполнению каждым специалистом группы В1
- на основе анализа характерных ошибок в ТО ВС
- с целью поддержания профессионального уровня персонала группы В1
Знания:
1. Полномочий специалистов в каждой из категорий персонала
2. Требуемой квалификации персонала исходя из возложенных на персонал задач
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 8:
Обучение и поддержание своего профессионального уровня
Навык 1:
Прохождение запланированного организацией обучения
Умения:
1. Завершать прохождение запланированного обучения согласно плану индивидуальной подготовки старшего инженера
2. Применять полученные знания на практике
3. Определять виды обучения, которые, необходимы для успешного выполнения своих должностных обязанностей
Знания:
1. Курсов и видов подготовки, включенных в индивидуальный план подготовки старшего инженера
2. Влияния человеческого фактора на результаты технического обслуживания ВС, его составляющих и путей снижения негативных факторов, влияющих на летную годность ВС
3. Правил РК по профессиональной подготовке авиационного персонала в объеме должностных обязанностей старшего инженера
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Обучение и оценка персонала организации по техническому обслуживанию воздушных судов и другого персонала
Навык 1:
Выполнение функций обучающего и оценивающего персонала
Умения:
1. Выполнять функции, при персональном назначении :

4. Компанияның сертификаттау рұқсаттарын (ҚҚА) және компанияның (ҚҚ) техникалық қызмет көрсету персоналына техникалық қызмет көрсету ұйымының рұқсаттарын беру бойынша ӘК техникалық қызмет көрсету ұйымының рәсімдері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 7:
В1 тобының персоналын оқытуға қажеттілікті анықтау
Дағды 1:
В1 тобы персоналының оқытылуын бақылау
Машықтар:
1. В1 тобы қызметкерлерінің технологиялық операцияларды орындаудағы дағдыларын бақылау және бағалау
2. Қосымша оқытуды қажет ететін В1 тобындағы қызметкерлердің проблемалық аймақтарын анықтау
3. Білімді, дағдыларды және тәжірибені беру үшін В1 тобының қызметкерлерін қосымша оқытуды ұйымдастыру
Білімдер:
1. Оқытудың мақсаттары мен міндеттері
2. ӘК ТҚК кезінде жұмыстарды орындау технологиялары
3. ӘК-де технологиялық операцияларды орындау бойынша кезеңдер
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
В1 тобының мамандары үшін оқыту түрлерін анықтау
Машықтар:
1. В1 тобының мамандарына қажетті оқыту түрлері мен курстарын анықтау
2. Персоналды оқыту бағдарламасын құру және оны жүзеге асыру мақсатында әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыруды оқыту бөлімінің басшысымен тиімді өзара әрекеттесу
3. ӘК техникалық қызмет көрсетуге тартылған персоналды оқыту бойынша азаматтық авиация саласындағы ҚР қағидаларының талаптарын практикада қолдану
Білімдер:
1. В1 тобының жұмыс стандарттары
2. В1 тобының персоналына қажетті оқыту түрлері мен курстарының тізімі
3. ҚР азаматтық авиация саласындағы ережелерінің В1 тобының аға инженері басқаратын персоналды оқытуға қойылатын талаптары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 3:
Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетумен айналысатын мамандарды техникалық оқыту жоспарларын әзірлеу
Машықтар:
1. Дербес қажетті даярлық түрлері мен курстарын айқындау:
- В1 тобының сертификаттаушы персоналына
- В1 тобының сертификаттамайтын персоналына
2. В1 тобындағы мамандар үшін жеке кәсіптік оқыту жоспарларын әзірлеу:
- В1 тобының әрбір маманының орындауы талап етілетін міндеттерді талдау негізінде
- ӘК-дегі сипаттамалық қателерді талдау негізінде
- В1 тобы персоналының кәсіптік деңгейін қолдау мақсатында
Білімдер:
1. Персоналдың әрбір санатындағы мамандардың өкілеттіктері
2. Персоналға жүктелген міндеттерді негізге ала отырып, персоналдың талап етілетін біліктілігін
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 8:
Оқыту және өзінің кәсіптік деңгейін қолдау
Дағды 1:
Ұйым жоспарлаған оқытудан өту
Машықтар:
1. Аға инженердің жеке дайындық жоспарына сәйкес жоспарланған оқуды ойдағыдай аяқтаңыз
2. Алған Білімін тәжірибеде қолдану
3. Өз лауазымдық міндеттерін табысты орындау үшін қажетті оқыту түрлерін анықтау
Білімдер:
1. Аға инженерді даярлаудың жеке жоспарына енгізілген курстар мен оқыту түрлері
2. Адами фактордың ӘК-ге техникалық қызмет көрсету нәтижелеріне, оның құрамдас бөліктеріне және ӘК-нің ұшуға жарамдылығына әсер ететін жағымсыз факторларды азайту жолдарына әсері
3. Аға инженердің лауазымдық міндеттері көлемінде авиация персоналын кәсіптік даярлауға арналған ҚР ережелері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Қосымша еңбек функциясы 1:
Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету ұйымының персоналын және басқа персоналды оқыту және бағалау
Дағды 1:
Оқытатын және бағалайтын персоналдың функцияларын орындау
Машықтар:
1. Дербес тағайындау кезінде функцияларды орындау:

1) Супервайзера практической стажировки категории В1
2) Супервайзера по обучению практическому выполнению задач механика категории А
3) Супервайзера практической стажировки категории В3
4) Супервайзера практической стажировки категории L
5) Супервайзера по обучению практическому выполнению задач механика категории L
6) Экзаменатора практической стажировки персонала категории В1
7) Экзаменатора практической стажировки персонала категории В3
8) Экзаменатора практической стажировки персонала категории L
9) Супервайзера по обучению задачам сервисного обслуживания воздушных судов
10) Супервайзера по обучению базовым навыкам
11) Экзаменатора базовых навыков кандидатов на получение свидетельства специалиста по техническому обслуживанию воздушных судов
2. Выполнять задачу, предусмотренную программой обучения
3. Применять корректно на практике полномочия обучающего и оценивающего персонала
Знания:
1. Полномочий обучающего и оценивающего персонала организации по ТО ВС
2. Задач и их содержания, по которым проводится обучение
3. Критериев проведения оценки сертифицирующего персонала
4. Перечня персонала, для которого проведение оценки является обязательным
5. Перечня документации, подлежащей оформлению по результатам обучения и оценки кандидатов
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 2:
Формирование квалификационной комиссии и организация ее работы
Навык 1:
Формирование квалификационной комиссии с целью отбора, аттестации и продвижения персонала организации по техническому обслуживанию воздушных судов на позиции более высокого уровня
Умения:
1. Подобрать квалифицированный персонал для его назначения в состав комиссии
2. Выполнять требования организации по ТО ВС или авиакомпании по квалификационной оценке персонала и его отбора
3. Выполнять требования правил РК, установленные к сертифицирующему и не сертифицирующему персоналу организации по ТО ВС
Знания:
1. Квалификационных требований к персоналу и определение уровней его квалификации, принятых организации по ТО ВС и / или авиакомпании
2. Процедур организации по ТО ВС и / или авиакомпании по присвоению ее персоналу уровня квалификации более высокого уровня
3. Квалификационных требований РК, установленные к сертифицирующему и не сертифицирующему персоналу организации по ТО ВС
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Координации работы квалификационной комиссии с подразделением гарантии качества
Умения:

1) В1 санатындағы практикалық тағылымдаманың супервайзері
2) Механик А санатындағы тапсырмаларды практикалық орындауға үйрету бойынша супервайзер
3) В3 санатындағы практикалық тағылымдаманың супервайзері
4) L санатындағы практикалық тағылымдаманың супервайзері
5) Механиктің міндеттерін практикалық орындауға үйрету бойынша супервайзердің L санаты
6) В1 санатындағы персоналдың практикалық тағылымдамасының емтихан алушысы
7) В3 санатындағы персоналдың практикалық тағылымдамадан өтуінен емтихан алушы
8) Персоналдың практикалық тағылымдамасының емтихан алушысының L санаты
9) Әуе кемелеріне сервистік қызмет көрсету міндеттеріне оқыту жөніндегі Супервайзердің
10) Базалық дағдыларға оқыту жөніндегі супервайзердің
11) Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі маман куәлігін алуға үміткерлердің базалық дағдыларын емтихан алушы
2. Оқыту бағдарламасында көзделген тапсырманы орындау
3. Оқытатын және бағалайтын персоналдың өкілеттіктерін тәжірибеде дұрыс қолдану
Білімдер:
1. ӘК ТҚК бойынша ұйымның оқытатын және бағалайтын персоналының өкілеттіктері
2. Оқыту жүргізілетін міндеттер мен олардың мазмұны
3. Сертификаттаушы персоналды бағалауды жүргізу өлшемшарттарының
4. Бағалау жүргізу міндетті болып табылатын персоналдың тізбесі
5. Кандидаттарды оқыту және бағалау нәтижелері бойынша ресімделуге тиісті құжаттаманың тізбесі
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Қосымша еңбек функциясы 2:
Біліктілік комиссиясын құру және оның жұмысын ұйымдастыру
Дағды 1:
Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету ұйымының персоналын іріктеу, сертификаттау және жоғарылату мақсатында біліктілік комиссиясын құру жоғары деңгейдегі лауазымдар
Машықтар:
1. Комиссия құрамына оны тағайындау үшін білікті персоналды іріктеу
2. Персоналдың біліктілігін бағалау және оларды іріктеу бойынша әуе кемелеріне немесе авиакомпанияларға техникалық қызмет көрсету жөніндегі ұйымның талаптарын орындау
3. Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету бойынша ұйымның сертификаттаушы және сертификаттамайтын персоналына қойылатын ҚР ережелерінің талаптарын орындау
Білімдер:
1. Персоналға қойылатын біліктілік талаптары және әуе кемелеріне және / немесе авиакомпанияларға техникалық қызмет көрсету ұйымы қабылдаған олардың біліктілік деңгейлерін анықтау
2. ӘК-ге және/немесе авиакомпанияға оның персоналына неғұрлым жоғары деңгейдегі біліктілік деңгейін беру бойынша техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру рәсімдері
3. ҚР әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету бойынша ұйымның сертификаттаушы және сертификаттамайтын персоналына қойылатын біліктілік талаптары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Біліктілік комиссиясының жұмысын сапа кепілдігі бөлімшесімен үйлестіру
Машықтар:

1. Координировать работу квалификационной комиссии
2. Выполнять требования подразделения соответствия безопасности в ТО ВС и поддержания летной годности ВС при проведении оценки персонала по ТО ВС
3. Осуществлять оценку объективно
Знания:
1. Требований, предъявляемых к персоналу по ТО ВС со стороны подразделения соответствия безопасности в ТО ВС и поддержания летной годности ВС
2. Квалификационных требований РК к персоналу, проходящему отбор или оценку
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 3:
Разработка методик в оценке квалификации персонала
Умения:
1. Определять методику в оценке квалификации подконтрольного персонала
2. Применять квалификационные требования к персоналу по ТО ВС группы В1 на практике
3. Реализовать программу подготовки молодых специалистов эффективно и в полном объеме
4. Контролировать организацию полноценного и эффективного обучения персонала организации по ТО ВС по программам переподготовки и поддержания профессионального уровня
Знания:
1. Квалификационных требований, предъявляемых к оценке персонала по ТО ВС
2. Требований, предъявляемых к молодым специалистам
3. Программы подготовки новых сотрудников для персонала В1 с целью начала их самостоятельной деятельности
4. Программам подготовки и поддержания профессионального уровня персонала подразделения по ТО ВС
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Пунктуальность
Управление коллективом
Хорошие организационные навыки и навыки планирования рабочего времен
Направленность на результат
Детальный и творческий подход к работе
Коммуникабельность
Доброжелательность
Профессионализм
Исполнительность
Список технических регламентов и национальных стандартов:

1. Біліктілік комиссиясының жұмысын үйлестіру
2. ӘК ТҚК бойынша персоналға бағалау жүргізу кезінде ӘК ТҚК қауіпсіздік сәйкестігі және ӘК ұшуға жарамдылығын қолдау бөлімшесінің талаптарын орындау
3. Бағалау жүргізуде объективті болу
Білімдер:
1. ӘК ТҚК персоналына қойылатын талаптар, ӘК ТҚК қауіпсіздік сәйкестігі бөлімшесі тарапынан және ӘК ұшуға жарамдылығын қамтамасыз ету
2. ҚР іріктеуден немесе бағалаудан өтетін персоналға қойылатын біліктілік талаптары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 3:
Персоналдың біліктілігін бағалауда әдістемелерді әзірлеу
Машықтар:
1. Бақыланатын персоналдың біліктілігін бағалау әдістемесін анықтау
2. В1 тобындағы ӘК техникалық қызмет көрсету персоналына қойылатын біліктілік талаптарын іс жүзінде қолдану
3. Жас мамандарды даярлау бағдарламасын тиімді және толық көлемде жүзеге асыру
4. Қайта даярлау және кәсіптік деңгейді қолдау бағдарламалары бойынша ӘК техникалық қызмет көрсету ұйымының персоналын толыққанды және тиімді оқытуды ұйымдастыруды бақылау
Білімдер:
1. ӘК ТҚК бойынша персоналды бағалауға қойылатын біліктілік талаптары
2. Жас мамандарға қойылатын талаптар
3. Дербес қызметін бастау мақсатында В1 персоналы үшін жаңа қызметкерлерді даярлау бағдарламалары
4. ӘК ТҚК бойынша бөлімше персоналын даярлау және кәсіптік деңгейін қолдау бағдарламалары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Ұқыптылық
Ұжымды басқару
Жақсы ұйымдастырушылық және жұмыс уақытын жоспарлау дағдылары
Нәтижеге бағытталу
Жұмысқа егжей-тегжейлі және шығармашылық көзқарас
Қарым-қатынас дағдылары
Жақсы ниет
Кәсібилік
Орындаушылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

1. "Сертификационные требования к организациям по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники" Приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 24 февраля 2015 года № 196 2. "Правила определения уровня квалификации авиационного персонала" Приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 31 июля 2017 года № 517 3. "Правила выдачи и продления срока действия свидетельств авиационного персонала", Приказ Министра транспорта и коммуникаций РК от 26 сентября 2013 года № 750 4. "Типовые программы профессиональной подготовки авиационного персонала, участвующего в обеспечении безопасности полетов", Приказ Министра транспорта и коммуникаций РК от 28 сентября 2013 года № 764
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Инженер-бригадир по техническому обслуживанию летательных аппаратов и двигателей категории В1
5
Инженер по технической эксплуатации летательных аппаратов и двигателей
4
Техник-бригадир по техническому обслуживанию летательных аппаратов и двигателей категории В1
4
Техник по технической эксплуатации летательных аппаратов и двигателей
4
Техник по технической эксплуатации летательных аппаратов и двигателей легких и сверхлегких воздушных судов
4
Механик по техническому обслуживанию воздушных судов категории А

1. "Авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі ұйымдарға қойылатын сертификаттау талаптары" міндетін атқарушы ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 24 ақпандағы No 196. 2. "Авиациялық персоналдың біліктілік деңгейін анықтау қағидалары" міндетін атқарушы ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 31 шілдедегі No 517. 3. "Авиация персоналы куәліктерін беру және қолданылу мерзімін ұзарту қағидалары" ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 26 қыркүйектегі No 750 бұйрығы. 4. "Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын авиация персоналын кәсіби даярлаудың үлгілік бағдарламалары" ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 28 қыркүйектегі No 764 бұйрығы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
В1 санатындағы ұшақтар мен қозғалтқыштарға техникалық қызмет көрсету жөніндегі бригадир инженері
5
Ұшақтарды және қозғалтқыштарды техникалық пайдалану жөніндегі инженер
4
В1 санатындағы әуе кемелеріне және қозғалтқыштарына техникалық қызмет көрсету жөніндегі техник-бригадир
4
Ұшақтарды және қозғалтқыштарды техникалық пайдалану жөніндегі техник
4
Жеңіл және аса жеңіл ұшақтардың ұшақтары мен қозғалтқыштарын техникалық пайдалану жөніндегі техник
4
А санатындағы әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі механик

25. Карточка профессии "Старшие (ведущие) инженеры по техническому обслуживанию воздушных судов и их компонентов (Старший (ведущий) инженер по технической эксплуатации авиационного и радиоэлектронного оборудования воздушных судов) ":
Код группы:
1325-4
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Старшие (ведущие) инженеры по техническому обслуживанию воздушных судов и их компонентов (Старший (ведущий) инженер по технической эксплуатации авиационного и радиоэлектронного оборудования воздушных судов)
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:

25. Кәсіптің карточкасы "Әуе кемелеріне және олардың компоненттеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі аға (жетекші) инженерлер (Әуе кемелерінің авиациялық және радиоэлектрондық жабдықтарын техникалық пайдалану жөніндегі аға (жетекші) инженер)":
Топтың коды:
1325-4
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Әуе кемелеріне және олардың компоненттеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі аға (жетекші) инженерлер (Әуе кемелерінің авиациялық және радиоэлектрондық жабдықтарын техникалық пайдалану жөніндегі аға (жетекші) инженер)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:

2) инженеры-бригадиры базового технического обслуживанию воздушных судов категории В2, и/или
3) инженеры по технической эксплуатации авиационного и радиоэлектронного оборудования воздушных судов, и/или
4) техники-бригадиры линейного технического обслуживанию воздушных судов категории В2, и/или
5) техники-бригадиры базового технического обслуживанию воздушных судов категории В2, и/или
6) техники-бригадиры линейного технического обслуживанию воздушных судов категории В2L, и/или
7) техники-бригадиры базового технического обслуживанию воздушных судов категории В2L, и/или
8) техники по технической эксплуатации авиационного и радиоэлектронного оборудования воздушных судов, и/или
9) техники по технической эксплуатации авиационного и радиоэлектронного оборудования легких и сверхлегких воздушных судов, и/или
10) механики по техническому обслуживанию воздушных судов без права сертификации работ (в задачах В2), и/или
11) специалисты, привлеченные с целью оказания помощи в ТО ВС и/или приобретения опыта в ТО ВС
Знания:
1. Профессионального состава группы В2
2. Должностных инструкций специалистов группы В2
3. Компетенции и полномочий персонала, входящего в группу
4. Сменного производственного задания
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Взаимодействие и координация
Умения:
1. Взаимодействовать эффективно с подразделениями организации по ТО ВС и смежными службами авиакомпании
2. Координировать эффективно работу группы В2 с целью выполнения производственных задач
3. Способствовать выполнению производственного задания персоналом группы в соответствии с процедурами организации по ТО ВС
4. Взаимодействовать с начальником смены с целью эффектного решения задач персоналом по технической эксплуатации авиационного и радиоэлектронного оборудования воздушных судов категорий В2 и B2L
Знания:
1. Процедуры по взаимодействию между подразделениями организации по ТО ВС и смежными службами авиакомпании
2. Организационной структуры авиакомпании в рамках профессиональной деятельности старшего инженера группы В2
3. Путей и методов решения вопросов, препятствующих успешному завершению задач персоналом категорий В2 и B2L
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 3:
Определение приоритетов в работе для персонала группы В2
Умения:
1. Устанавливать для персонала группы В2 приоритеты в интересах соблюдения производственного процесса и выполнении расписании полетов ВС
2. Находить баланс между соблюдением технологической дисциплины персоналом группы В2 и коммерческим интересом авиакомпании и выполнении расписания полетов ВС

2) В2 санатындағы әуе кемелеріне негізгі техникалық қызмет көрсету жөніндегі инженер-бригадирлер және/немесе
3) әуе кемелерінің авиациялық және радиоэлектрондық жабдықтарын техникалық пайдалану жөніндегі инженерлер және/немесе
4) В2 санатындағы әуе кемелеріне желілік қызмет көрсету жөніндегі техник-старшиналар және/немесе
5) В2 санатындағы әуе кемелеріне негізгі техникалық қызмет көрсету жөніндегі техник-бригадирлер және/немесе
6) В2Л санатындағы әуе кемелеріне желілік қызмет көрсету жөніндегі техник-старшиналар және/немесе
7) B2L санатындағы әуе кемелеріне негізгі техникалық қызмет көрсету жөніндегі техник-бригадирлер және/немесе
8) әуе кемелерінің авиациялық және радиоэлектрондық жабдықтарын техникалық пайдалану жөніндегі техниктер және/немесе
9) жеңіл және аса жеңіл әуе кемелерінің авиациялық және радиоэлектрондық жабдықтарын техникалық пайдалану жөніндегі техниктер және/немесе
10) жұмыстарды аттестаттау құқығынсыз (В2 тапсырмаларында) және/немесе әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі механиктер
11) әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетуге көмек көрсету және/немесе әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету тәжірибесін алу үшін тартылған мамандар
Білімдер:
1. В2 тобының кәсіптік құрамының
2. В2 тобы мамандарының лауазымдық нұсқаулықтары
3. Топқа кіретін персоналдың құзыреттері мен өкілеттіктері
4. Ауысымдық өндірістік тапсырма
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Өзара іс-қимыл және үйлестіру
Машықтар:
1. ӘК ТҚК бойынша ұйым бөлімшелерімен және авиакомпанияның аралас қызметтерімен тиімді өзара іс-қимыл жасау.
2. Өндірістік міндеттерді орындау мақсатында В2 тобының жұмысын тиімді үйлестіру
3. ӘК ТҚК бойынша ұйымдастыру рәсімдеріне сәйкес топ персоналының өндірістік тапсырманы орындауына ықпал ету
4. В2 және В2L санатындағы әуе кемелерінің авиациялық және радиоэлектрондық жабдықтарын техникалық пайдалану персоналының міндеттерін тиімді шешу мақсатында ауысым бастығымен өзара әрекеттесу
Білімдер:
1. ӘК ТҚК жөніндегі ұйым бөлімшелері мен авиакомпанияның аралас қызметтері арасындағы өзара іс-қимыл рәсімдері
2. В2 тобының аға инженерінің кәсіптік қызметі аясындағы авиакомпанияның ұйымдық құрылымы
3. В2 және В2L санатындағы персоналдың тапсырмаларды ойдағыдай орындауына кедергі келтіретін мәселелерді шешудің жолдары мен әдістері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 3:
В2 тобының персоналы үшін жұмыстағы басымдықтарды анықтау
Машықтар:
1. Өндірістік процесті сақтау және ӘК ұшу кестесін орындау мүддесінде В2 тобының персоналы үшін басымдықтарды белгілеу
2. В2 тобындағы персоналдың технологиялық тәртіпті сақтауы мен авиакомпанияның коммерциялық мүддесі мен әуе кемесінің ұшу кестесін орындау арасындағы тепе-теңдікті табу

1) в линейном (оперативном) ТО ВС с полномочиями сертифицирующего персонала по ТО ВС по персональному сертификационному разрешению компании (ССА) в категориях B2, выданного специалисту организацией по ТО ВС или авиакомпанией, и/или
2) в базовом (периодическом) ТО ВС с полномочиями поддерживающего персонала по ТО ВС по персональному сертификационному разрешению компании (ССА) категориях В2 и соответствующих подкатегориях, выданного специалисту организацией по ТО ВС или авиакомпанией, и/или
3) в базовом (периодическом) ТО ВС с полномочиями сертифицирующего персонала по ТО ВС по персональному сертификационному разрешению компании (ССА) категории С для комплексных и коммерческих ВС, выданного специалисту организацией по ТО ВС или авиакомпанией.
2. Контролировать выполнение задач по ТО ВС не комплексных и не коммерческих ВС по действующему свидетельству специалиста легкой и сверхлегкой авиации (AML LA):
с полномочиями сертифицирующего персонала по ТО ВС категории В2L:
1) в линейном (оперативном) ТО ВС с полномочиями сертифицирующего персонала по персональному сертификационному разрешению компании (ССА) категории B2L, выданного специалисту организацией по ТО ВС или авиакомпанией, и/или
2) в базовом (периодическом) ТО ВС с полномочиями поддерживающего персонала категории B2L и персональному сертификационному разрешению компании (ССА), выданного специалисту организацией по ТО ВС или авиакомпанией, и/или
3. Разделять производственные задачи, требуемые к выполнению персоналом группы В1 между ее персоналом в соответствии с их полномочиями и квалификацией
Знания:
1. Процедур организации по выполнению технического обслуживания воздушных судов
2. Полномочий сертифицирующего, поддерживающего и не сертифицирующего персонала, их прав и обязанностей
3. Иностранного языка в объеме, достаточном для общения, переписки, понимания авиационной технической документации в пределах задач, решаемых организацией по ТО ВС и специалистом
4. Технических характеристик, конструктивных особенностей и эксплуатационных данных оборудования и инструмента, применяемого в процессе ТО ВС

1) әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі ұйым немесе авиакомпания маманға берген В2 санатындағы компанияның жеке сертификаттау рұқсаты (CCA) бойынша әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналды сертификаттау өкілеттігімен әуе кемелеріне (пайдаланатын) техникалық қызмет көрсету және/немесе
2) әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсететін ұйым немесе авиакәсіпорын маманға берген компанияның жеке сертификаттау рұқсаты (CCA) B2 санаттары және сәйкес кіші санаттар бойынша әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетуді қолдау персоналының өкілеттіктері бар әуе кемелеріне негізгі (кезеңдік) техникалық қызмет көрсетуде және/немесе
3) әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсететін ұйым немесе авиакәсіпорын маманға берген күрделі және коммерциялық әуе кемелеріне жеке компанияның сертификаттау рұқсаты (CCA) бойынша С санатындағы әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналды сертификаттау өкілеттігі бар әуе кемелеріне негізгі (кезеңдік) техникалық қызмет көрсетуде.
2. Жеңіл және аса жеңіл авиация маманының жарамды лицензиясын (AML LA) пайдалана отырып, күрделі емес және коммерциялық емес әуе кемелеріне әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету тапсырмаларының орындалуын бақылау:
B2L санатындағы әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналды куәландырушы өкілеттіктермен:
1) әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету ұйымы немесе авиакомпания маманға берген B2L санатындағы жеке компанияны сертификаттау рұқсаты (CCA) бойынша персоналды сертификаттау өкілеттігімен әуе кемелеріне (пайдаланатын) техникалық қызмет көрсету және/немесе
2) B2L санатындағы қосалқы персоналдың рұқсатымен әуе кемелеріне негізгі (мерзімді) техникалық қызмет көрсетуде және маманға әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету ұйымы немесе авиакомпания берген жеке компанияны сертификаттау рұқсаты (ССА) және/немесе
3. В1 тобындағы персонал орындауға міндетті өндірістік тапсырмаларды олардың өкілеттіктері мен біліктілігіне сәйкес қызметкерлер арасында бөлу
Білімдер:
1. Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыруды ұйымдастырудың рәсімдері
2. Куәландырушының, қолдаушының және қолдамаушының өкілеттіктері куәландырушы персоналды, олардың құқықтары мен міндеттерін
3. ӘК ТҚК жөніндегі ұйым мен маман шешетін міндеттер шегінде авиациялық техникалық құжаттаманы қарым-қатынас жасау, хат алмасу, түсіну үшін жеткілікті көлемде шет тілінен
4. ӘК ТҚК процесінде қолданылатын жабдықтар мен құрал-саймандардың техникалық сипаттамаларын, конструктивтік ерекшеліктерін және пайдалану деректерін

1. Выполнить задачи предполетной инспекцию эксплуатанта ВС для определенного типа ВС
2. Корректно оформлять производственную техническую документацию, если ее оформление предусмотрено эксплуатантом
3. Разделять задачи по выполнению предполетной инспекции ВС разных эксплуатантов
Знания:
1. Руководства (процедуры) по выполнению предполетной инспекции, которое эксплуатант разработал и определил для изучения и последующего применения
2. Процедур эксплуатанта по выполнению предполетной инспекции на своих собственных ВС, включая перечень персонала, которому разрешено выполнение предполетной инспекции
3. Правил РК по выполнению предполетной инспекции на ВС
4. Ответственности, предусмотренной правилами РК по выполнению предполетной инспекции на комплексных ВС и ВС, выполняющих коммерческие перевозки, а также на не комплексных ВС и ВС выполняющих не коммерческие перевозки
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 6:
Разработка производственных правил и процедур по техническому обслуживанию воздушных судов и контроль внутренних документов
Навык 1:
Разработка производственных правил и процедур по техническому обслуживанию воздушных судов и внесение в них изменений и дополнений
Умения:
1. Отражать в процедурах и инструкциях процессы линейного (оперативного) и базового (периодического) ТО ВС, исходя из задач организации по ТО ВС и требований по:
- ТО ВС
- поддержанию летной годности ВС
- требованию авиационных властей
2. Своевременно вносить изменения в процедуры линейного и /или базового ТО ВС, включая процедуры обучению и поддержанию квалификации ее персонала, вовлеченного в ТО ВС
3. Эффективно взаимодействовать с подразделением по обеспечению соответствия безопасности в ТО ВС и подержании летной годности ВС в вопросах утверждения разработанных инструкций и процедур
Знания:
1. Правил и требований РК, предъявляемых к:
- организациям по ТО ВС
- организациям по поддержанию летной годности ВС (САМО или САО)
- персоналу организаций по ТО ВС и САМО или САО
2. Правил и процедур организации по ТО ВС и/или авиакомпании по внесению изменений в процедуры и их утверждения
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Контроль своевременного оборота внутренних документов
Умения:

1. ӘК белгілі бір типі үшін ӘК пайдаланушының ұшу алдындағы инспекциясының міндеттерін орындау
2. Өндірістік техникалық құжаттаманы, егер оның дизайнын пайдаланушы қамтамасыз етсе, оны дұрыс рәсімдеу
3. Әртүрлі пайдаланушылардың ӘК ұшу алдындағы инспекциясын орындау бойынша міндеттерді бөлу
Білімдер:
1. Нұсқаулықтар (рәсімдер) пайдаланушы зерделеу және кейіннен қолдану үшін әзірлеген және айқындаған ұшу алдындағы инспекцияны орындау бойынша
2. Ұшу алдындағы инспекцияны орындауға рұқсат етілген персоналдың тізімін қоса алғанда, пайдаланушының өз ұшақтарында ұшу алдындағы инспекцияны жүзеге асыру рәсімдері
3. ӘК-де ұшу алдындағы инспекцияны орындау жөніндегі ҚР қағидалары
4. ҚР ережелерінде көзделген міндеттерді орындау бойынша жауапкершілік кешенді ӘК және коммерциялық тасымалдарды орындайтын ӘК, сондай-ақ кешенді емес ӘК және коммерциялық емес тасымалдарды орындайтын ӘК ұшу алдындағы инспекциясы
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 6:
Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету бойынша өндірістік ережелер мен рәсімдерді әзірлеу және ішкі құжаттарды бақылау
Дағды 1:
Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетудің өндірістік ережелері мен тәртібін әзірлеу және оларға өзгерістер мен толықтырулар енгізу рәсімдерді әзірлеу және оларға өзгерістер мен толықтырулар енгізу
Машықтар:
1. Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету ұйымының мақсаттары мен мыналарға қойылатын талаптар негізінде әуе кемелеріне желілік (пайдалану) және негізгі (кезеңдік) техникалық қызмет көрсету процестерін рәсімдер мен нұсқауларда көрсету:
- әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету
- әуе кемесінің ұшуға жарамдылығын сақтау
- авиациялық басқару органдарының талаптары
2. Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетуге қатысатын оның персоналын оқыту және олардың біліктілігін қолдау рәсімдерін қоса алғанда, әуе кемелеріне желілік және/немесе негізгі техникалық қызмет көрсету рәсімдеріне уақтылы өзгерістер енгізу
2. Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету кезінде қауіпсіздік техникасының сақталуын қамтамасыз ету және әуе кемелерінің ұшуға жарамдылығын қамтамасыз ету жөніндегі бөліммен әзірленген нұсқаулықтар мен рәсімдерді бекіту мәселелері бойынша тиімді өзара әрекеттесу
Білімдер:
1. ҚР ережелері мен талаптары:
- әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету ұйымдары
- әуе кемелерінің ұшуға жарамдылығын қамтамасыз ететін ұйымдар (СAMO немесе CAO)
- әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету ұйымдарының және СAMO немесе CAO персоналы
2. Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсететін ұйымның және/немесе авиакомпанияның рәсімдерге өзгерістер енгізу және оларды бекіту ережелері мен рәсімдері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Ішкі құжаттардың уақытылы айналымын бақылау
Машықтар:

2. Выполнять задачу, предусмотренную программой обучения
3. Корректно применять на практике полномочия обучающего и оценивающего персонала
Знания:
1. Полномочий обучающего и оценивающего персонала организации по ТО ВС
2. Задач и их содержания, по которым проводится обучение
3. Критериев проведения оценки сертифицирующего персонала
4. Перечня персонала, для которого проведение оценки является обязательным
5. Перечня документации, подлежащей оформлению по результатам обучения и оценки кандидатов
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 2:
Формирование квалификационной комиссии и организация ее работы
Навык 1:
Формирование квалификационной комиссии с целью отбора, аттестации и продвижения персонала организации по техническому обслуживанию воздушных судов, на позиции более высокого уровня
Умения:
1. Подобрать квалифицированный персонал для его назначения в состав комиссии
2. Выполнить требования организации по ТО ВС или авиакомпании по квалификационной оценке персонала и его отбора
3. Выполнить требования правил РК, установленные к сертифицирующему и не сертифицирующему персоналу организации по ТО ВС
Знания:
1. Квалификационных требований к персоналу и определение уровней его квалификации, принятых организации по ТО ВС и / или авиакомпании
2. Процедур организации по ТО ВС и / или авиакомпании по присвоению ее персоналу уровня квалификации более высокого уровня
3. Квалификационных требований РК, установленные к сертифицирующему и не сертифицирующему персоналу организации по ТО ВС
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Координации работы квалификационной комиссии с подразделением соответствия безопасности в техническом обслуживании воздушных судов и в поддержании летной годности воздушных судов
Умения:
1. Координировать работу квалификационной комиссии с подразделениями организации по ТО ВС и авиакомпании
2. Выполнить требования подразделения соответствия безопасности в ТО ВС и поддержания летной годности ВС при проведении оценки персонала по ТО ВС
3. Быть объективным в проведении оценки
Знания:
1.Требований, предъявляемых к персоналу по ТО ВС со стороны подразделения соответствия безопасности в ТО ВС и поддержания летной годности ВС
2. Квалификационных требований РК к персоналу, проходящему отбор или оценку
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 3:
Разработка методик в оценке квалификации персонала
Умения:
1. Определить методику в оценке квалификации подконтрольного персонала

2. Оқыту бағдарламасында көзделген тапсырманы орындау
3. Оқытатын және бағалайтын персоналдың өкілеттіктерін тәжірибеде дұрыс қолдану
Білімдер:
1. ӘК ТҚК бойынша ұйымның оқытатын және бағалайтын персоналының өкілеттіктері
2. Оқыту жүргізілетін міндеттер мен олардың мазмұны
3. Сертификаттаушы персоналды бағалауды жүргізу өлшемшарттарының
4. Бағалау жүргізу міндетті болып табылатын персоналдың тізбесі
5. Кандидаттарды оқыту және бағалау нәтижелері бойынша ресімделуге тиісті құжаттаманың тізбесі
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Қосымша еңбек функциясы 2:
Біліктілік комиссиясын құру және оның жұмысын ұйымдастыру
Дағды 1:
Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету ұйымының персоналын іріктеу, аттестаттау және жоғары тұрған лауазымдарға көтеру мақсатында біліктілік комиссиясын құру
Машықтар:
1. Комиссия құрамына оны тағайындау үшін білікті персоналды іріктеу
2. Персоналдың біліктілігін бағалау және оларды іріктеу бойынша әуе кемелеріне немесе авиакомпанияларға техникалық қызмет көрсету жөніндегі ұйымның талаптарын орындау
3. Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету бойынша ұйымның сертификаттаушы және сертификаттамайтын персоналына қойылатын ҚР ережелерінің талаптарын орындау
Білімдер:
1. Персоналға қойылатын біліктілік талаптары және әуе кемелеріне және / немесе авиакомпанияларға техникалық қызмет көрсету ұйымы қабылдаған олардың біліктілік деңгейлерін анықтау
2. ӘК-ге және/немесе авиакомпанияға оның персоналына неғұрлым жоғары деңгейдегі біліктілік деңгейін беру бойынша техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру рәсімдері
3. ҚР әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету бойынша ұйымның сертификаттаушы және сертификаттамайтын персоналына қойылатын біліктілік талаптары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Біліктілік комиссиясының әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетудегі және әуе кемелерінің ұшуға жарамдылығын қамтамасыз етудегі қауіпсіздік сәйкестігі бөлімшесімен жұмысын үйлестіру
Машықтар:
1. Біліктілік комиссиясының жұмысын ұйымның әуе кемелеріне және авиакомпанияларға техникалық қызмет көрсету жөніндегі бөлімшелерімен үйлестіру
2. ӘК ТҚК бойынша персоналға бағалау жүргізу кезінде ӘК ТҚК қауіпсіздік сәйкестігі және ӘК ұшуға жарамдылығын қолдау бөлімшесінің талаптарын орындау
3. Бағалау жүргізуде объективті болу
Білімдер:
1. ӘК ТҚК персоналына қойылатын талаптар, ӘК ТҚК қауіпсіздік сәйкестігі бөлімшесі тарапынан және ӘК ұшуға жарамдылығын қамтамасыз ету
2. ҚР іріктеуден немесе бағалаудан өтетін персоналға қойылатын біліктілік талаптары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 3:
Персоналдың біліктілігін бағалауда әдістемелерді әзірлеу
Машықтар:
1. Бақыланатын персоналдың біліктілігін бағалау әдістемесін анықтау

27. Организации (предприятия) участвующие в разработке: АО "Академия гражданской авиации".
Руководитель проекта: Жакупов Кайрат Болатович, k.zhakupov@agakaz.kz, +7 (701) 158 54 52.
Исполнители: Плиско А.И., aleksey.plisko@gmail.com, +7 (777) 257 34 13.
Исламова М., +7 (776) 964 79 91, m2029392@gmail.com
28. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: 8 ноября 2024 года.
29. Национальный орган по профессиональным квалификациям: 26 ноября 2024 года.
30. Национальная палата предпринимателей РК "Атамекен": 4 декабря 2024 года.
31. Номер версии и год выпуска: версия 1, 2024 год.
32. Дата ориентировочного пересмотра: 31 декабря 2027 года.
Приложение 18 к приказу
исполняющего обязанности
Министра транспорта
Республики Казахстан
от 19 декабря 2024 года № 418
Профессиональный стандарт: "Летная эксплуатация воздушных судов"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Летная эксплуатация воздушных судов" разработан в соответствии со статьей 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", устанавливает требования к формированию образовательных программ, в том числе обучения летного персонала на предприятиях гражданской авиации, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления летным и кабинным экипажами на борту воздушного судна.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) авиация – все виды организаций, деятельность которых направлена на создание условий и использование воздушного пространства человеком с помощью воздушных судов;
2) авиационные работы – специализированные операции, выполняемые эксплуатантом с применением гражданских воздушных судов в интересах других физических и (или) юридических лиц;
3) свидетельства авиационного персонала – 1) для пилотов: - свидетельство пилота сверхлегкого воздушного судна ULAPL (мотодельтаплана, автожира, дирижабля, воздушного судна с системой увеличения подъемной силы); - свидетельство пилота легкого воздушного судна LAPL (самолета); - свидетельство частного пилота PPL (самолета, вертолета, дирижабля, воздушного судна с системой увеличения подъемной силы); - свидетельство пилота коммерческой авиации CPL (самолета, вертолета, дирижабля, воздушного судна с системой увеличения подъемной силы); - свидетельство пилота многочленного экипажа (самолета) MPL; - свидетельство линейного пилота ATPL (самолета, вертолета, воздушного судна с системой увеличения подъемной силы); - свидетельство пилота свободного аэростата FBPL; - свидетельство пилота планера GPL; 2) для членов летного экипажа, отличных от пилотов: - свидетельство штурмана FNL; - свидетельство бортинженера (бортмеханика) FEL; - свидетельство бортрадиста FROL; - свидетельство персонала по техническому обслуживанию легких и сверхлегких воздушных судов LAML;

27. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар): "Азаматтық авиация академиясы" АҚ, "Эйр Астана" АҚ.
Жоба жетекшісі: Жакупов Кайрат Болатович, k.zhakupov@agakaz.kz, +7 (701) 158 54 52.
Орындаушылар: Плиско А.И., aleksey.plisko@gmail.com, +7 (777) 257 34 13.
Исламова М., +7 (776) 964 79 91, m2029392@gmail.com.
28. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2024 жылғы 8 қараша.
29. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2024 жылғы 26 қараша
30. "Атамекен" ҚР Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2024 жылғы 4 желтоқсан.
31. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: Нұсқа 1, 2024 жыл.
32. Болжалды қайта қарау күні: 2027 жылғы 31 желтоқсан.
Қазақстан Республикасы
Көлік министрінің
міндетін атқарушының
2024 жылғы 19 желтоқсандағы
№ 418 бұйрығына
18-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Әуе кемелерін ұшуда пайдалану"
1-ші тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолдану аясы: "Әуе кемелерін ұшуды пайдалану" кәсіптік стандарты "Кәсіптік біліктілік туралы" ҚР Заңының 5-бабына сәйкес әзірленді, білім беру бағдарламаларын қалыптастыруға, оның ішінде азаматтық авиация кәсіпорындарында ұшу персоналын оқытуға, білім беру ұйымдары қызметкерлері мен түлектерінің кәсіптік біліктілігін тануға және ұшу және кабинаны басқару саласындағы кең ауқымды міндеттердің шешімдеріне қойылатын талаптарды белгілейді әуе кемесінің бортындағы экипаждар.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) авиация – әуе кемелерінің қызметі көмегімен адамның әуе кеңістігіне жағдай жасауға және пайдалануға бағытталған ұйымдардың барлық түрлері;
2) авиациялық жұмыстар – пайдаланушы басқа жеке және (немесе) заңды тұлғалардың мүддесі үшін азаматтық әуе кемелерін қолдана отырып орындайтын мамандандырылған операциялар;
3) авиациялық персоналдың куәліктері – 1) ұшқыштар үшін: - ULAPL аса жеңіл әуе кемесі (мотодельтаплан, автожир, дирижабль, көтеру күшін арттыру жүйесі бар әуе кемесі)ұшқышының куәлігі; - LAPL жеңіл әуе кемесінің (ұшақтың)ұшқышының куәлігі; - PPL жеке ұшқышының куәлігі (ұшақ, тікұшақ, дирижабль, көтеру күшін арттыру жүйесі бар әуе кемесі); - CPL коммерциялық авиация ұшқышының куәлігі (ұшақ, тікұшақ, дирижабль, көтеру күшін арттыру жүйесі бар әуе кемесі); - MPL көпмүшелі экипаж (ұшақ) ұшқышының дәлелі; - ATPL желілік ұшқышының куәлігі (ұшақ, тікұшақ, көтеру күшін арттыру жүйесі бар әуе кемесі); - FBPL еркін аэростат ұшқышының куәлігі; - GPL планер ұшқышының дәлелі; 2) ұшқыштардан басқа ұшу экипажының мүшелері үшін: - FNL штурманының куәлігі; - FEL бортинженерінің (бортмеханиктің) куәлігі; - FROL бортрадистінің куәлігі; - LAML жеңіл және ультра жеңіл әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету персоналының куәлігі;

4) автожир – разновидность винтокрылого сверхлегкого летательного аппарата, у которого несущий винт приводится в действие не двигателем, как у вертолета, а набегающим потоком воздуха;
5) уполномоченный орган в сфере гражданской авиации – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство в области использования воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности гражданской и экспериментальной авиации;
6) уполномоченная организация в сфере гражданской авиации – акционерное общество со стопроцентным участием государства в уставном капитале, осуществляющее деятельность, направленную на обеспечение устойчивого развития отрасли гражданской авиации Республики Казахстан, безопасности полетов и авиационной безопасности;
7) организация гражданской авиации – юридическое лицо, осуществляющее деятельность в сфере гражданской авиации;
8) сверхлегкие воздушные суда – самолеты и вертолеты с максимальной взлетной массой менее 750 килограмм;
9) тяжелые воздушные суда – самолеты с максимальной взлетной массой свыше 136 000 килограмм и вертолеты с максимальной взлетной массой свыше 10 000 килограмм;
10) аэростат – воздушное судно легче воздуха, не приводимое в движение двигателем.
11) участок маршрута – полет, включающий такие этапы как: взлет, отправление в маршрут, крейсерский режим в течение не менее чем 15 минут, прибытие, заход на посадку и приземление;
12) второй пилот – лицо, имеющий свидетельство пилота, который выполняет любые функции пилота, кроме функций командира ВС, исключение составляет пилот, находящийся на борту воздушного судна исключительно с целью прохождения летной подготовки;
13) воздушное судно – аппарат, поддерживаемый в атмосфере за счет его взаимодействия с воздухом, исключая взаимодействие с воздухом, отраженным от земной (водной) поверхности;
14) командир воздушного судна – пилот, назначенный эксплуатантом или, в случае авиации общего назначения, владельцем воздушного судна выполнять обязанности командира и отвечать за безопасное выполнение полета;
15) тип воздушного судна – все воздушные суда одной принципиальной конструкции, в том числе все их модификации, за исключением тех, которые приводят к изменению пилотажных или летных характеристик;
16) легкая авиация – гражданская авиация, использующая воздушные суда с максимальной сертифицированной взлетной массой менее 5700 килограмм, в том числе вертолеты с максимальной сертифицированной взлетной массой менее 3180 килограмм.
17) легкие воздушные суда – самолеты с максимальной взлетной массой от 750 до 5 700 килограмм и вертолеты с максимальной взлетной массой от 750 до 3 180 килограмм.

4) автожир – тікұшақ сияқты қозғалтқышпен емес, ауа ағынымен жұмыс істейтін роторлы ультра жеңіл ұшақтың бір түрі;
5) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган – ҚР әуе кеңістігін пайдалану және азаматтық және эксперименттік авиация қызметі саласындағы басшылықты жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
6) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым – ҚР Азаматтық авиация саласының орнықты дамуын, ұшу қауіпсіздігін және авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге бағытталған қызметті жүзеге асыратын, жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын акционерлік қоғам;
7) азаматтық авиация ұйымы – азаматтық авиация саласындағы қызметті жүзеге асыратын заңды тұлға;
8) аса жеңіл әуе кемелері – максималды ұшу салмағы 750 кг-нан аз ұшақтар мен тікұшақтар;
9) ауыр әуе кемелері – максималды ұшу салмағы 136 000 кг-нан асатын ұшақтар және ең жоғары ұшу салмағы 10 000 кг-нан асатын тікұшақтар;
10) аэростат – қозғалтқышпен қозғалмайтын ауадан жеңіл әуе кемесі;
11) бығыттың учаскесі – ұшу, бағытқа кету, кем дегенде 15 минут крейсерлік режим, келу, қонуға кіру және қону сияқты кезеңдерді қамтитын ұшу;
12) екінші ұшқыш – ӘК командирінің функцияларынан басқа ұшқыштың кез келген функцияларын орындайтын ұшқыш куәлігі бар адам, ұшуға даярлықтан өту мақсатында ғана әуе кемесінің бортындағы ұшқыш ерекшелігі болып табылады;
13) әуе кемесі – жер (су) бетінен шағылысқан ауамен өзара әрекеттесуді қоспағанда, оның ауамен өзара әрекеттесуі есебінен атмосферада қолданылатын аппарат;
14) әуе кемесінің командирі – пайдаланушы тағайындаған немесе жалпы мақсаттағы авиация жағдайында әуе кемесінің иесі командирдің міндеттерін орындауға және ұшуды қауіпсіз орындауға жауапты ұшқыш;
15) әуе кемесінің типі – бір қағидатты конструкциядағы барлық әуе кемелері, оның ішінде аэробатика немесе ұшу сипаттамаларының өзгеруіне әкелетіндерді қоспағанда, олардың барлық модификациялары;
16) жеңіл авиация – ең жоғары сертификатталған ұшу салмағы 5700 килограмнан кем әуе кемелерін, оның ішінде ең жоғары сертификатталған ұшу салмағы 3180 килограмнан кем тікұшақтарды пайдаланатын азаматтық авиация;
17) жеңіл әуе кемелері – максималды ұшу салмағы 750-ден 5700 кг-ға дейінгі ұшақтар және максималды ұшу салмағы 750-ден 3180 кг-ға дейінгі тікұшақтар;

18) член кабинного экипажа – лицо, относящееся к авиационному персоналу, которое в интересах безопасности и в целях обслуживания пассажиров и (или) перевозки грузов выполняет обязанности на борту воздушного судна, поручаемые ему эксплуатантом или командиром воздушного судна, но не являющееся членом летного экипажа;
19) воздушное судно с системой увеличения подъемной силы – воздушное судно тяжелее воздуха, способное выполнять вертикальный взлет, вертикальную посадку и полет на малой скорости, что в основном обеспечивается приводимой в действие двигателем механизацией крыла или тягой двигателя, используемых для создания подъемной силы на этих режимах полета, а также не вращающимися аэродинамическими поверхностями, создающими подъемную силу при выполнении горизонтального полета;
20) мотодельтаплан – сверхлегкий летательный аппарат (СЛА), который оснащен двигателем, т.е. силовой установкой, обеспечивающей его запуск и поддержание в воздухе;
21) средние воздушные суда – самолеты с максимальной взлетной массой от 5 700 до 136 000 килограмм и вертолеты с максимальной взлетной массой от 3 180 до 10 000 килограмм;
22) планер – воздушное судно, которое тяжелее воздуха, не приводимое в движение двигателем, подъемная сила которого создается в основном за счет аэродинамических реакций на поверхностях, остающихся неподвижными в данных условиях полета;
23) вертолет – воздушное судно тяжелее воздуха, которое поддерживается в полете в основном за счет реакций воздуха с одним или несколькими несущими винтами, вращаемыми силовой установкой вокруг осей, находящихся примерно в вертикальном положении;
24) самолет – воздушное судно тяжелее воздуха, приводимое в движение силовой установкой, подъемная сила которого в полете создается в основном за счет аэродинамических реакций на поверхностях, остающихся неподвижными в данных условиях полета;
25) летная подготовка – этап процесса профессиональной подготовки членов летного экипажа, при прохождении которого обучаемый приобретает и совершенствует практические навыки и умения выполнения полета;
26) план полета – определенные сведения о намеченном полете или части полета ВС, представляемые пилотом, экипажем или эксплуатантом органам обслуживания воздушного движения (или) управления воздушным движением;
27) безопасность полета – состояние, при котором риск причинения вреда жизни или здоровью людей или нанесения ущерба имуществу снижен до приемлемого уровня и поддерживается на этом либо более низком уровне посредством непрерывного процесса выявления источников опасности и контроля факторов риска;

18) кабина экипажының мүшесі – авиация персоналына жататын, қауіпсіздік мүддесінде және жолаушыларға қызмет көрсету және (немесе) жүктерді тасымалдау мақсатында әуе кемесінің бортында оған әуе кемесінің пайдаланушысы немесе командирі тапсыратын, бірақ ұшу экипажының мүшесі болып табылмайтын міндеттерді орындайтын адам;
19) көтергішті күшейту жүйесі бар әуе кемесі – тік ұшуды, тік қонуды және төмен жылдамдықпен ұшуды орындауға қабілетті ауадан ауыр әуе кемесі, оны негізінен қозғалтқыш басқаратын Қанат механикаландыруы немесе осы ұшу режимдерінде көтеру күшін жасау үшін пайдаланылатын қозғалтқыш күші, сондай-ақ айналмайтын аэродинамикалық беттер қолдайды, лифт жасау, көлденең ұшуды орындау кезінде;
20) мотодельтаплан – қозғалтқышпен жабдықталған ультра жеңіл ұшақ (SLA), яғни оны іске қосуды және ауада ұстауды қамтамасыз ететін электр станциясы;
21) орташа әуе кемелері – максималды ұшу салмағы 5 700-ден 136 000 кг-ға дейінгі ұшақтар және максималды ұшу салмағы 3 180-ден 10 000 кг-ға дейінгі тікұшақтар;
22) планер – қозғалтқышпен қозғалмайтын ауадан ауыр әуе кемесі, оның көтеру күші негізінен осы ұшу жағдайларында қозғалмайтын беттердегі аэродинамикалық реакциялар есебінен жасалады;
23) тікұшақ – әуе кемесі ауадан ауыр, ол ұшу кезінде негізінен шамамен тік тұрған осьтердің айналасында электр станциясымен айналатын бір немесе бірнеше жүк көтергіш бұрандалармен ауа реакциясы арқылы сақталады;
24) ұшақ – әуе кемесі күштік қондырғымен қозғалысқа келтірілетін ауадан ауыр, оның ұшудағы көтеру күші негізінен осы ұшу жағдайларында қозғалмайтын беттердегі аэродинамикалық реакциялар есебінен құрылады;
25) ұшу даярлығы – ұшу экипажы мүшелерін кәсіптік даярлау процесінің кезеңі, оны өту кезінде білім алушы ұшуды орындаудың практикалық дағдылары мен дағдыларын меңгереді және жетілдіреді;
26) ұшу жоспары – ұшқыш, экипаж немесе пайдаланушы әуе қозғалысына қызмет көрсету (немесе) әуе қозғалысын басқару органдарына ұсынатын ұшудың белгіленген ұшуы немесе ұшу бөлігі туралы белгілі бір мәліметтер;
27) ұшу қауіпсіздігі – адамдардың өміріне немесе денсаулығына зиян келтіру немесе мүлікке зиян келтіру қаупі қолайлы деңгейге дейін төмендетілетін және қауіп көздерін анықтау мен қауіп факторларын бақылаудың үздіксіз процесі арқылы осы немесе одан төмен деңгейде сақталатын жағдай;

28) система управления безопасностью полетов – системный подход к управлению безопасностью полетов, включая организационную структуру, иерархию ответственности, обязанности, руководящие принципы и процедуры;
29) летные испытания – полет, выполняемый для определения характеристик воздушного судна, силовых установок, авиационного и специального оборудования, вооружения и другой авиационной техники, исследований в области аэродинамики и прочности воздушных судов, а также их систем и (или) для определения соответствия гражданской авиационной техники требованиям летной годности;
30) летное умение (мастерство) – постоянное принятие правильных решений с использованием глубоких знаний, навыков и установок для выполнения целей полета;
31) член летного экипажа – лицо, относящееся к авиационному персоналу, имеющее действующее свидетельство авиационного персонала, на которого возложены обязанности, связанные с управлением воздушным судном в течение полетного времени.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) Ag – автожир;
2) As – дирижабль;
3) ATPL – лицензия пилота авиалиний;
4) ATS – обслуживание воздушного движения;
5) B – аэростат;
6) BPL – лицензия пилота аэростата;
7) CPL – лицензия пилота коммерческой авиации;
8) FI – летный инструктор;
9) H – вертолет;
10) IR – допуск пилота к полетам по приборам;
11) LAPL – лицензия пилота легкого самолета;
12) PPL – лицензия частного пилота;
13) TRI – летный инструктор по типу ВС;
14) VFR – правила визуальных полетов;
15) ППП – правила полетов по приборам;
16) ВС – воздушное судно;
17) КС – квалификационный справочник;
18) ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник;
19) ГСМ – горюче-смазочные материалы;
20) ИКАО – Международная организация гражданской авиации;
21) РК – Республика Казахстан;
22) ОРК – отраслевая рамка квалификаций;
23) ТО – техническое обслуживание;
24) РЛЭ – руководство по летной эксплуатации;
25) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Летная эксплуатация воздушных судов.
5. Код профессионального стандарта: H51101098.
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
H Транспорт и складирование;
51 Деятельность воздушного транспорта;
51.1 Деятельность воздушного пассажирского транспорта;
51.10 Деятельность воздушного пассажирского транспорта;
51.10.1 Деятельность воздушного пассажирского транспорта, подчиняющегося расписанию;
H Транспорт и складирование;
51 Деятельность воздушного транспорта;

28) ұшу қауіпсіздігін басқару жүйесі – ұйымдық құрылымды, жауапкершілік иерархиясын, міндеттерді, нұсқаулар мен процедураларды қоса алғанда, ұшу қауіпсіздігін басқарудың жүйелік тәсілі;
29) ұшу сынақтары – әуе кемесінің, күштік қондырғылардың, авиациялық және арнайы жабдықтың, қару-жарақтың және басқа да авиациялық техниканың сипаттамаларын айқындау, әуе кемелерінің аэродинамикасы мен беріктігі саласындағы зерттеулер, сондай-ақ олардың жүйелері және (немесе) азаматтық авиациялық техниканың ұшуға жарамдылық талаптарына сәйкестігін айқындау үшін орындалатын ұшу;
30) ұшу шеберлігі – ұшу мақсаттарын орындау үшін терең білімді, дағдыларды және көзқарастарды пайдалана отырып, үнемі дұрыс шешімдер қабылдау;
31) ұшу экипажының мүшесі – авиация персоналына жататын, авиация персоналының қолданыстағы куәлігі бар, ұшу уақыты ішінде әуе кемесін басқаруға байланысты міндеттер жүктелген тұлға.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
1) Ag – автожир;
2) As – дирижабль;
3) ATPL – авиакомпания ұшқышының лицензиясы;
4) ATS – әуе қозғалысына қызмет көрсету;
5) B – аэростат;
6) BPL – аэростат ұшқышының лицензиясы;
7) CPL – коммерциялық авиация ұшқышының лицензиясы;
8) FI – ұшу нұсқаушысы;
9) H – тікұшақ;
10) IR – ұшқышты аспаптар бойынша ұшуға жіберу;
11) LAPL – жеңіл авиация ұшқышының лицензиясы;
12) PPL – жеке ұшқыш лицензиясы;
13) TRI – әуе кемесінің типі бойынша ұшу нұсқаушысы;
14) VFR – визуалды ұшу ережелері;
15) АҰЕ – аспаппен ұшу ережелері;
16) ӘК – әуе кемесі;
17) БА – біліктілік анықтамалығы;
18) БТБА – бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
19) ЖЖМ – жанар- жағармай материалдары;
20) ИКАО – Халықаралық азаматтық авиация ұйымы;
21) ҚР – Қазақстан Республикасы;
22) СБШ – салалық біліктілік шеңбері;
23) ТҚК – техникалық қызмет көрсету;
24) ҰПН – ұшу пайдалану жөніндегі нұсқаулық;
25) ЭҚЖЖ – экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші.
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Әуе кемелерін ұшуда пайдалану.
5. Кәсіптік стандарттың коды: H51101098.
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
H Көлік және қоймалау;
51 Әуе көлігінің қызметі;
51.1 Жолаушылар әуе көлігінің қызметі;
51.10 Жолаушылар әуе көлігінің қызметі;
51.10.1 Кестеге бағынатын жолаушылар әуе көлігінің қызметі;
H Көлік және қоймалау;
51 Әуе көлігінің қызметі;

51.1 Деятельность воздушного пассажирского транспорта;
51.10 Деятельность воздушного пассажирского транспорта;
51.10.2 Деятельность воздушного пассажирского транспорта, не подчиняющегося расписанию;
H Транспорт и складирование;
51 Деятельность воздушного транспорта;
51.2 Деятельность воздушного грузового транспорта и космического транспорта;
51.21 Деятельность грузового воздушного транспорта;
51.21.1 Деятельность грузового воздушного транспорта, подчиняющего расписанию
H Транспорт и складирование;
51 Деятельность воздушного транспорта;
51.2 Деятельность воздушного грузового транспорта и космического транспорта;
51.21 Деятельность грузового воздушного транспорта;
51.21.2 Деятельность грузового воздушного транспорта, не подчиняющего расписанию.
7. Краткое описание профессионального стандарта: профессиональный стандарт "Летная эксплуатация воздушных судов" определяет требования к профессиональным знаниям, навыкам и компетенциям руководителей и специалистов по выполнению полетов на воздушных судах гражданской авиации, в том числе экспериментальной и авиации общего назначения. В профессиональном стандарте описаны обязанности, которые должны выполнять специалисты в данной области, а также необходимые для этого компетенции. Профессиональный стандарт также включает требования к образованию, опыту работы и стажу для соответствующей профессии в сфере летной эксплуатации воздушных судов.
8. Перечень карточек профессий:
1) Пилот легкой и сверхлегкой авиации - 2 уровень ОРК;
2) Пилот-оператор самолета - 3 уровень ОРК;
3) Пилот-оператор вертолета - 3 уровень ОРК;
4) Летный инструктор - 6 уровень ОРК;
5) Летный экзаменатор (оценщик) - 6 уровень ОРК;
6) Диспетчер (по перелетам и посадкам) - 3 уровень ОРК;
7) Бортовой радист – 5 уровень ОРК;
8) Штурман, авиационный – 5 уровень ОРК;
9) Бортинженер (бортмеханик) – 5 уровень ОРК;
10) Бортмеханик-инструктор – 5 уровень ОРК;
11) Пилот самолета – 6 уровень ОРК;
12) Пилот вертолета – 6 уровень ОРК;
13) Летчик-испытатель – 6 уровень ОРК;
14) Технический директор – 6 уровень ОРК;
15) Инженер-инспектор по безопасности полетов – 6 уровень ОРК;
16) Начальник безопасности полетов – 7 уровень ОРК;
17) Руководитель полетов – 7 уровень ОРК;
18) Генеральный директор – 8 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Пилот легкой и сверхлегкой авиации":
Код группы:
2172-2
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Пилот легкой и сверхлегкой авиации
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:

51.1 Жолаушылар әуе көлігінің қызметі;
51.10 Жолаушылар әуе көлігінің қызметі;
51.10.2 Кестеге бағынбайтын жолаушылар әуе көлігінің қызметі;
H Көлік және қоймалау;
51 Әуе көлігінің қызметі;
51.2 Жүк әуе көлігі және ғарыш көлігінің қызметі;
51.21 Жүк әуе көлігінің қызметі;
51.21.1 Кестеге бағынатын жүк әуе көлігінің қызметі;
H Көлік және қоймалау;
51 Әуе көлігінің қызметі;
51.2 Жүк әуе көлігі және ғарыш көлігінің қызметі;
51.21Жүк әуе көлігінің қызметі;
51.21.2 Кестеге бағынбайтын жүк әуе көлігінің қызметі.
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: "Әуе кемелерін ұшуда пайдалану" кәсіптік стандарты азаматтық авиацияның, оның ішінде эксперименттік және жалпы мақсаттағы авиацияның әуе кемелерінде ұшуларды орындау бойынша басшылар мен мамандардың кәсіби біліміне, дағдылары мен құзыреттеріне қойылатын талаптарды айқындайды. Кәсіби стандартта осы саладағы мамандар орындауы тиіс міндеттер, сондай-ақ осы үшін қажетті құзыреттер сипатталған. Кәсіби стандарт сонымен қатар әуе кемелерін ұшуды пайдалану саласындағы тиісті мамандыққа қойылатын білімге, жұмыс тәжірибесіне және тәжірибесіне қойылатын талаптарды қамтиды.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Жеңіл және аса жеңіл авиацияның ұшқышы – 2 СБШ-нің деңгейі;
2) Ұшақ ұшқыш-операторы – 3 СБШ-нің деңгейі;
3) Тікұшақ ұшқыш-операторы – 3 СБШ-нің деңгейі;
4) Ұшу нұсқаушысы – 6 СБШ-нің деңгейі;
5) Ұшу емтихан қабылдаушысы (бағалаушысы) – 6 СБШ-нің деңгейі;
6) Диспетчер (ұшу және қону бойынша) – 3 СБШ-нің деңгейі;
7) Борттық радисті – 5 СБШ-нің деңгейі;
8) Авиациялық штурман – 5 СБШ-нің деңгейі;
9) Бортинженер (бортмеханик) – 5 СБШ-нің деңгейі;
10) Бортмеханик-нұсқаушы – 5 СБШ-нің деңгейі;
11) Ұшақ ұшқышы – 6 СБШ-нің деңгейі;
12) Тікұшақ ұшқышы – 6 СБШ-нің деңгейі;
13) Ұшқыш-сынаушы – 6 СБШ-нің деңгейі;
14) Техникалық директор – 6 СБШ-нің деңгейі;
15) Ұшу қауіпсіздігі жөніндегі инженер-инспектор – 6 СБШ-нің деңгейі;
16) Ұшу қауіпсіздігі бастығы – 7 СБШ-нің деңгейі;
17) Ұшу жетекшісі – 7 СБШ-нің деңгейі;
18) Бас директор – 8 СБШ-нің деңгейі.
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "Жеңіл және аса жеңіл авиацияның ұшқышы":
Топтың коды:
2172-2
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Жеңіл және аса жеңіл авиацияның ұшқышы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:

Пилот сверхлегких ВС на мотодельтаплане – Ultra Light Aircraft Pilot Licenсe – ULAPL (MGH). Пилот сверхлегких ВС на автожире – Ultra Light Aircraft Pilot Licenсe – ULAPL(AG). Пилот планера – Glider Pilot Licence – GPL. Пилот свободного аэростата – Free Ballon Pilot Licence – FBPL. Пилот легкого ВС на самолете / вертолете – Light Aircraft Pilot Licenсe – LAPL(А) / LAPL(H) Приказ Министра транспорта и коммуникаций РК "Об утверждении Типовых программ профессиональной подготовки авиационного персонала, участвующего в обеспечении безопасности полетов" от 28 сентября 2013 года № 764
4S07161201 – Пилот
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Основное среднее образование и практический опыт и/или профессиональная подготовка (краткосрочные курсы на базе организации образования или обучение на предприятии, установленный уровень) 4S07161201 – Пилот Код в Международной стандартной классификации образования – 0716
Связь с неформальным и информальным образованием:
Свидетельство пилота сверхлегких ВС на мотодельтаплане (ULAPL (MGH)) / на автожире (ULAPL(Ag)/планера (GPL) / свободного аэростата (FBPL). Свидетельство пилота легкого ВС на самолете / вертолете – Light Aircraft Pilot Licenсe – LAPL(А) / LAPL(H)
Другие возможные наименования профессии:
3152-2-020 – Пилот-оператор самолета
3152-2-021 – Пилот-оператор вертолета
Основная цель деятельности:
Выполнение полетного задания.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Летная эксплуатация сверхлегких ВС на мотодельтаплане, автожире, планеров, свободных аэростатов с максимальной взлетной массой до 750 кг и/или легких ВС на самолете с максимальной взлетной массой до 2250 кг или вертолете с максимальной взлетной массой до 2000 кг
2. Выполнение работ согласно трудовому законодательству, нормам пожарной безопасности, правил безопасности и охраны труда, санитарно-эпидемиологическим требованиям
Дополнительные трудовые функции:
1. Техническое обслуживание сверхлегких ВС на мотодельтаплане, автожире, планеров, свободных аэростатов и легких ВС на самолете (вертолете)
Трудовая функция 1:
Летная эксплуатация сверхлегких ВС на мотодельтаплане, автожире, планеров, свободных аэростатов с максимальной взлетной массой до 750 кг и/или легких ВС на самолете с максимальной взлетной массой до 2250 кг или вертолете с максимальной взлетной массой до 2000 кг
Навык 1:
Подготовка к выполнению полетного задания
Умения:
1. Производить расчеты массы и центровки ВС, проводить предполетный осмотр и обслуживание ВС.

Мотодельтапландағы аса жеңіл ӘК ұшқышы – Ultra Light Aircraft Pilot Licenсe – ULAPL (MGH). Автожирде аса жеңіл ӘК ұшқышы – Ultra Light Aircraft pilot Licence – ULAPL(AG). Планер ұшқышы-Glider Pilot Licence-GPL. Еркін әуе кемесінің ұшқышы-Free Ballon Pilot Licence-FBPL. Ұшақта / тікұшақта жеңіл ӘК ұшқышы-Light Aircraft pilot Licence-LAPL(А) / LAPL(H) ҚР Көлік және коммуникация министрінің "ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын авиация персоналын кәсіптік даярлаудың үлгілік бағдарламаларын бекіту туралы" 2013 жылғы 28 қыркүйектегі № 764 бұйрығы
4S07161201 – Ұшқыш
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Негізгі орта білім және практикалық тәжірибе және / немесе кәсіптік даярлық (білім беру ұйымы базасындағы қысқа мерзімді курстар немесе кәсіпорында оқыту, белгіленген деңгей) 4S07161201-ұшқыш Білім берудің халықаралық стандартты жіктемесіндегі Код-0716
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Мотодельтапландағы (URAL (MG)) / автожирдегі (ULAPL(Ag) / планердегі (GPL) / еркін аэростаттағы (FBPL) аса жеңіл әуе кемесінің ұшқышының куәлігі. Ұшақта / тікұшақта жеңіл ӘК ұшқышының куәлігі - Light Aircraft pilot Licence-LAPL(A) / LAPL (H)
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
3152-2-020 - Ұшақ ұшқыш-операторы
3152-2-021 - Тікұшақ ұшқыш-операторы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ұшу тапсырмасын орындау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Мотодельтапланда, автожирде, планерлерде, максималды ұшу салмағы 750 кг дейінгі бос аэростаттарда аса жеңіл ӘК және/немесе ең жоғары ұшу салмағы 2250 кг дейінгі ұшақта немесе ең жоғары ұшу салмағы 2000 кг дейінгі тікұшақта жеңіл ӘК ұшуды пайдалану
2. Еңбек заңнамасына, өрт қауіпсіздігі нормаларына, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қағидаларына, санитарлық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкес жұмыстарды орындау
Қосымша еңбек функциялары:
1. Мотодельтапланда, автожирде, планерлерде, бос аэростаттарда аса жеңіл ӘК-ін және ұшақта (тікұшақта)жеңіл ӘК-ін техникалық қызмет көрсету
Еңбек функциясы 1:
Мотодельтапланда, автожирде, планерлерде, максималды ұшу салмағы 750 кг дейінгі бос аэростаттарда аса жеңіл ӘК және/немесе ең жоғары ұшу салмағы 2250 кг дейінгі ұшақта немесе ең жоғары ұшу салмағы 2000 кг дейінгі тікұшақта жеңіл ӘК ұшуды пайдалану
Дағды 1:
Ұшу тапсырмасын орындауға дайындық
Машықтар:
1. Әк массасы мен орталықтандырылуын есептеуді жүргізу, ӘК-ні ұшу алдындағы тексеру мен қызмет көрсетуді жүргізу.

2. Читать аэродромные схемы движения и полетов, принимать меры по предотвращению столкновений.
3. Оценивать погодные условия, влияющие на полет.
4. Рассчитывать доступное полетное время.
Знания:
1. Основы воздушного права и нормативные правовые акты в сфере деятельности гражданской авиации РК.
2. Основы безопасности полетов.
3. Человеческий фактор в авиации.
4. Авиационная метеорология.
5. Воздушная навигация и аэронавигационное обеспечение полетов.
6. Основы аэродинамики и практическая аэродинамика гибкого крыла / автожира / планера / легкого самолета (вертолета)
7. Конструкция и летная эксплуатация мотодельтаплана / автожира / планера / свободного аэростата / легкого самолета (вертолета)
8. Конструкция и летная эксплуатация авиационных двигателей.
9. Электрическое (электротехническое), приборное и радиоэлектронное оборудование, их летная эксплуатация.
10. Эксплуатационные процедуры. Руководство по летной эксплуатации.
11. Средства связи VFR. Правила ведения радиообмена и фразеологии.
12. Аварийно-спасательные средства и их применение.
13. Техническая эксплуатация мотодельтаплан / автожира / планера / свободного аэростата / легкого самолета (вертолета) и применяемые ГСМ.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Навык 2:
Совершение полетов в нормальных условиях
Умения:
1. Управлять ВС с использованием внешних визуальных ориентиров.
2. Производить взлет и посадку в нормальных условиях и с боковым ветром (для пилота вертолета дополнительно – производить висение, осмотрительность, развороты, нормальный переход на висение и выход из него).
3. Управлять ВС счислением пути и с применением радионавигационных средств при ухудшении погодных условий, совершать правильные действия по возвращению или выполнению вынужденной посадки.
4. Соблюдать правила обслуживания воздушного движения, процедур связи и фразеологии.
5. Совершать прилеты, вылеты и пролеты транзитом контролируемого аэродрома (вертодрома).
6. Выполнять развороты с максимальными углами крена.
7. Совершать полеты по приборам, включая выполнение разворота на 180°.
8. Для пилота вертолета дополнительно:
- перемещаться на висении вбок и назад, выполнять развороты на месте;
- выполнять переходы, быстрые остановки, маневрирование с попутным ветром, посадки и взлеты на склонах.
Знания:
1. Основы воздушного права и нормативные правовые акты в сфере деятельности гражданской авиации РК.
2. Основы безопасности полетов.
3. Человеческий фактор в авиации.
4. Авиационная метеорология.
5. Воздушная навигация и аэронавигационное обеспечение полетов.
6. Основы аэродинамики и практическая аэродинамика гибкого крыла / автожира / планера / легкого самолета (вертолета)

2. Әуеайлақтың қозғалыс және ұшу сызбаларын оқып, соқтығысудың алдын алу шараларын қабылдау.
3. Ұшуға әсер ететін ауа-райын бағалау.
4. Қол жетімді ұшу уақытын есептеу.
Білімдер:
1. ҚР Азаматтық авиация қызметі саласындағы әуе құқығының негіздері және нормативтік құқықтық актілер.
2. Ұшу қауіпсіздігі негіздері.
3. Авиациядағы адам факторы.
4. Авиациялық метеорология.
5. Әуе навигациясы және ұшуды аэронавигациялық қамтамасыз ету.
6. Аэродинамика негіздері және икемді Қанат / автогиро / планер / жеңіл ұшақ (тікұшақ)практикалық аэродинамикасы
7. Моторлы планердің / автогиро / планердің / еркін аэростаттың / жеңіл ұшақтың (тікұшақтың)дизайны және ұшу жұмысы
8. Авиациялық қозғалтқыштардың конструкциясы және ұшу жұмысы.
9. Электр (электротехникалық), аспаптық және радиоэлектрондық жабдықтар, оларды ұшуды пайдалану.
10. Пайдалану процедуралары. Ұшуды пайдалану жөніндегі Нұсқаулық.
11. VFR байланыс құралдары. Радио алмасу және фразеология ережелері.
12. Авариялық-құтқару құралдары және оларды қолдану.
13. Техникалық пайдалану мотодельтаплан / автожир / планер / еркін аэростат / жеңіл ұшақ (тікұшақ) және қолданылатын ЖЖМ.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Дағды 2:
Қалыпты жағдайда ұшу
Машықтар:
1. Сыртқы көрнекі бағдарларды пайдалана отырып, ӘК басқару.
2. Қалыпты жағдайда және бүйірлік желмен ұшу және қону (тікұшақ ұшқышы үшін қосымша-ілу, тексеру, бұрылу, ілуге және одан шығуға қалыпты ауысу).
3. Әуе кемесін жолды санауды және ауа-райының нашарлауы кезінде радионавигациялық құралдарды қолдана отырып басқару, мәжбүрлі қонуды қайтару немесе орындау бойынша дұрыс әрекеттер жасау.
4. Әуе қозғалысына қызмет көрсету ережелерін, байланыс процедураларын және фразеологизмдерді сақтау.
5. Бақыланатын әуеайлақтың (тікұшақ айлағының) транзитімен ұшып келу, ұшып шығу және ұшып өту.
6. Максималды бұрылу бұрыштарымен бұрылыстар жасаңыз.
7. 180°бұрылысты орындауды қоса алғанда, аспаптар бойынша ұшулар жасау.
8. Тікұшақ ұшқышы үшін қосымша:
- бүйірден және артқа ілулі қозғалу, орнында бұрылыстар жасау;
- өткелдерді, жылдам аялдамаларды, ілеспе желмен маневр жасауды, беткейлерде қонуды және ұшуды орындау.
Білімдер:
1. ҚР Азаматтық авиация қызметі саласындағы әуе құқығының негіздері және нормативтік құқықтық актілер.
2. Ұшу қауіпсіздігі негіздері.
3. Авиациядағы адам факторы.
4. Авиациялық метеорология.
5. Әуе навигациясы және ұшуды аэронавигациялық қамтамасыз ету.
6. Аэродинамика негіздері және икемді Қанат / автогиро / планер / жеңіл ұшақ (тікұшақ)практикалық аэродинамикасы

7. Конструкция и летная эксплуатация мотодельтаплана / автожира / планера / свободного аэростата / легкого самолета (вертолета)
8. Конструкция и летная эксплуатация авиационных двигателей.
9. Электрическое (электротехническое), приборное и радиоэлектронное оборудование, их летная эксплуатация.
10. Эксплуатационные процедуры. Руководство по летной эксплуатации.
11. Средства связи VFR. Правила ведения радиообмена и фразеологии.
12. Аварийно-спасательные средства и их применение.
13. Техническая эксплуатация мотодельтаплан / автожира / планера / свободного аэростата / легкого самолета (вертолета) и применяемые ГСМ.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Навык 3:
Совершение полетов в сложных условиях
Умения:
1. Для пилота сверхлегкого ВС:
1.1. Управлять ВС на критически малых воздушных скоростях, распознавать и выводить ВС из начальной и развившейся стадии сваливания, предупреждать попадание в штопор.
1.2. Управлять ВС на критически высоких воздушных скоростях, совершать и выводить ВС из крутой спирали на планировании.
1.3. Производить взлет с короткой полосы, преодолевать препятствия, совершать посадку на ограниченную полосу.
1.4. Управлять ВС при неисправностях бортового оборудования и в других особых случаях полета.
2. Для пилота легкого ВС на самолете:
2.1. Управлять ВС на критически малых воздушных скоростях, распознавать и выводить ВС из начальной и развившейся стадии сваливания, предупреждать попадание в штопор.
2.2. Управлять ВС на критически высоких воздушных скоростях, совершать и выводить ВС из крутой спирали на планировании.
2.3. Производить взлет с короткой полосы, преодолевать препятствия, совершать посадку на ограниченную полосу.
2.4. Управлять ВС при неисправностях бортового оборудования и в других особых случаях полета.
3. Для пилота легкого ВС на вертолете:
3.1. Проводить аварийные процедуры при авторотации, отказе двигателя, выходить из земного резонанса, если это свойственно конкретному типу вертолета.
3.2. Распознавать вихревое кольцо в начальной стадии и выводить из него вертолет.
3.3. Приземляться на авторотации, совершать посадки с отказом двигателя, выполнять вынужденные посадки.
3.4. Принимать аварийные меры при отказах оборудования, при неисправностях двигателя, управления, электрических и гидравлических систем.
3.5. Маневрировать с ограниченной мощностью и в ограниченном пространстве, включая выбор неподготовленных площадок для выполнения на них и из них различных заданий.
3.6. Совершать полет с использованием только основных пилотажных приборов, выполнение разворота на 180о и вывод из необычного положения, включая случайное попадание в облачность.
Знания:

7. Моторлы планердің / автогиро / планердің / еркін аэростаттың / жеңіл ұшақтың (тікұшақтың)дизайны және ұшу жұмысы
8. Авиациялық қозғалтқыштардың конструкциясы және ұшу жұмысы.
9. Электр (электротехникалық), аспаптық және радиоэлектрондық жабдықтар, оларды ұшуды пайдалану.
10. Пайдалану процедуралары. Ұшуды пайдалану жөніндегі Нұсқаулық.
11. VFR байланыс құралдары. Радио алмасу және фразеология ережелері.
12. Авариялық-құтқару құралдары және оларды қолдану.
13. Техникалық пайдалану мотодельтаплан / автожир / планер / еркін аэростат / жеңіл ұшақ (тікұшақ) және қолданылатын ЖЖМ.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Дағды 3:
Қиын жағдайларда ұшулар жасау
Машықтар:
1. Аса жеңіл ӘК ұшқыш үшін:
1.1. ӘК-ні өте төмен әуе жылдамдығымен басқару, ӘК-ні бастапқы және дамыған тоқтау сатысынан тану және шығару, штопорға түсудің алдын алу.
1.2. ӘК-ні өте жоғары әуе жылдамдығымен басқару, жоспарлауда ӘК-ні тік спиральдан жасау және шығару.
1.3. Қысқа жолақтан көтерілу, кедергілерді жеңу, шектеулі жолаққа қону.
1.4. Борттық жабдықтың ақаулары кезінде және ұшудың басқа да ерекше жағдайларында ӘК басқару.
2. Ұшақтағы жеңіл ӘК ұшқышы үшін:
2.1. ӘК-ні өте төмен әуе жылдамдығымен басқару, ӘК-ні бастапқы және дамыған тоқтау сатысынан тану және шығару, штопорға түсудің алдын алу.
2.2. ӘК-ні өте жоғары әуе жылдамдығымен басқару, жоспарлауда ӘК-ні тік спиральдан жасау және шығару.
2.3. Қысқа жолақтан көтерілу, кедергілерді жеңу, шектеулі жолаққа қону.
2.4. Борттық жабдықтың ақаулары кезінде және ұшудың басқа да ерекше жағдайларында ӘК басқару.
3. Тікұшақтағы жеңіл ӘК ұшқышы үшін:
3.1. Авторотация, қозғалтқыштың істен шығуы кезінде авариялық процедураларды жүргізу, егер бұл тікұшақтың белгілі бір түріне тән болса, жердегі резонанстан шығу.
3.2. Құйынды сақинаны бастапқы кезеңде тану және одан тікұшақты шығару.
3.3. Авторотацияға қону, қозғалтқыштың істен шығуымен қону, мәжбүрлі қону.
3.4. Жабдықтың істен шығуы, қозғалтқыштың, басқарудың, электр және гидравликалық жүйелердің ақаулары кезінде авариялық шаралар қабылдау.
3.5. Шектеулі қуаттылықта және шектеулі кеңістікте маневр жасаңыз, соның ішінде оларда және олардан әртүрлі тапсырмаларды орындау үшін дайын емес сайттарды таңдау.
3.6. Тек негізгі аэробатикалық құрылғыларды қолдана отырып ұшу, 180o бұрылысын орындау және бұлтқа кездейсоқ түсуді қоса алғанда, ерекше жағдайдан шығару.
Білімдер:

4. Соблюдать правила контровки разъемных соединений, предохраняющей детали от самопроизвольного открытия, отворачивания и выпадения.
5. Предохранять ВС от повреждений при запуске и опробовании двигателей, демонтажно-монтажных работах, буксировке и загрузке (разгрузке), от столкновения с препятствиями.
6. Использовать стоянки ВС только предназначенные и/или пригодные для этих целей искусственные и грунтовые полосы, дорожки, площадки.
7. Содержать в исправном состоянии и готовности к использованию по назначению комплекты аварийно-спасательного оборудования,
8. Не допускать изменения положения ВС на стоянке и выключения электропитания с момента включения инерциальной системы до перевода ее в рабочий режим.
9. Применять меры по предохранению ВС от разрушительного воздействия окружающей среды (снега, льда, воды, пыли).
Знания:
1. Конструкция и технические характеристики ВС.
2. Нормы технической эксплуатации ВС, его модулей, систем и оборудования.
3. Правила транспортировки и хранения ВС.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Профессионализм
ответственность
способность к принятию решений
стрессоустойчивость
коммуникабельность
точность и внимательность
физическая подготовленность, обучаемость
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Закон РК "Об использовании воздушного пространства РК и деятельности авиации" (с изм. и доп. по сост. на 17.07.2024 г.) 2. Постановление Правительства РК "Об утверждении Правил использования воздушного пространства РК и внесении изменения в постановление Правительства РК от 31 декабря 2010 года № 1525 и о признании утратившими силу некоторых решений Правительства РК" от 12 мая 2011 года №506. 3. Приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК "Об утверждении Правил производства полетов в гражданской авиации РК" от 28 июля 2017 года №509. 4. Приказ Министра по инвестициям и развитию РК "Об утверждении Правил сертификации в сфере легкой и сверхлегкой авиации" от 19 июля 2017 года №483. 5. Приказ Министра по инвестициям и развитию РК "Об утверждении Правил допуска к полетам эксплуатантов авиации общего назначения" от 30 октября 2015 года №1023.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Пилот самолета
6
Пилот вертолета
10. Карточка профессии "Пилот-оператор самолета":
Код группы:
3152-2
Код наименования занятия:
3152-2-020
Наименование профессии:
Пилот-оператор самолета
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Эксплуатация воздушных судов и полетно-информационное обеспечение
Квалификация:
-
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Завершение программы ab initio по летной экплуатации ВС
Связь с неформальным и информальным образованием:
Модульный курс ab-initio для получения свидетельства пилота коммерческой авиации на самолетах CPL(A), пилота многочленного экипажа MPL,линейного пилота самолетов ATPL(A). Кандидат допускается к обучению как пилот ab initio или как пилот, уже имеющий свидетельство, либо частного пилота самолетов PPL(A) или пилота легкого самолета LAPL(A). Сертификат авиационного английского языка EALTS ICAO 4 Level
Другие возможные наименования профессии:

4. Бөлшектерді өздігінен ашудан, бұрылудан және құлап кетуден қорғайтын ажыратылатын қосылыстарды бақылау ережелерін сақтаңыз.
5. Қозғалтқыштарды іске қосу және сынау, бөлшектеу-монтаждау жұмыстары, сүйрету және тиеу (түсіру) кезінде ӘК-ні кедергілермен соқтығысудан қорғау.
6. ӘК тұрақтарын тек осы мақсаттарға арналған және/немесе жарамды жасанды және топырақ жолақтарын, жолдарды, алаңдарды пайдалану.
7. Апаттық-құтқару жабдықтарының жиынтығын ақаусыз күйде және мақсаты бойынша пайдалануға дайын күйде ұстау,
8. Тұрақтағы ӘК жағдайының өзгеруіне және инерциялық жүйе қосылған сәттен бастап оны жұмыс режиміне ауыстырғанға дейін электр қуатын өшіруге жол бермеу.
9. ӘК-ні қоршаған ортаның (қар, мұз, су, шаң) деструктивті әсерінен қорғау жөнінде шаралар қолдану.
Білімдер:
1. ӘК конструкциясы және техникалық сипаттамалары.
2. Барлық модульдердің, жүйелер мен жабдықтардың техникалық пайдалану нормалары.
3. ӘК тасымалдау және сақтау ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Кәсіпқойлық
жауапкершілік
шешім қабылдау қабілеті
стресске төзімділік
қарым-қатынас
дәлдік пен зейін
дене дайындығы, оқу қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. "ҚР әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" ҚР Заңы. 2. "ҚР әуе кеңістігін пайдалану қағидаларын бекіту және ҚР Үкіметінің 2010 жылғы 31 желтоқсандағы № 1525 қаулысына өзгеріс енгізу туралы және ҚР Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" ҚР Үкіметінің 2011 жылғы 12 мамырдағы №506 қаулысы. 3. "ҚР азаматтық авиациясында ұшуды жүргізу қағидаларын бекіту туралы" ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушы 2017 жылғы 28 шілдедегі №509 бұйрығы. 4. ҚР Инвестициялар және даму министрінің "жеңіл және аса жеңіл авиация саласындағы сертификаттау қағидаларын бекіту туралы" 2017 жылғы 19 шілдедегі №483 бұйрығы. 5. ҚР Инвестициялар және даму министрінің "жалпы мақсаттағы авиацияны пайдаланушыларды ұшуға жіберу қағидаларын бекіту туралы" 2015 жылғы 30 қазандағы №1023 бұйрығы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Ұшақ ұшқышы
6
Тікұшақ ұшқышы
10. Кәсіптің карточкасы "Ұшақ ұшқыш-операторы":
Топтың коды:
3152-2
Қызмет атауының коды:
3152-2-020
Кәсіптің атауы:
Ұшақ ұшқыш-операторы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
4S07161201 – Ұшқыш
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Әуе кемелерін пайдалану және ұшу-ақпараттық қамтамасыз ету
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
ӘК ұшуды пайдалану жөніндегі ab initio бағдарламасын аяқтау
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Ab-initio модульдік курсы CPL(A) ұшақтарында коммерциялық авиация ұшқышының, MPL көпмүшелі экипажының ұшқышының,ATPL(A) ұшақтарының желілік ұшқышының куәлігін алу үшін. Үміткер ab initio ұшқышы ретінде немесе куәлігі бар ұшқыш ретінде немесе PPL(A) ұшақтарының жеке ұшқышы немесе lapl(A) жеңіл ұшағының ұшқышы ретінде оқуға жіберіледі. EALTS ICAO 4 Level авиациялық ағылшын тілін білу сертификаты
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

2172-1-002 - Инспектор-пилот
2172-1-008 - Пилот-инструктор
Основная цель деятельности:
Выполнение авиационных работ в качестве одиночного пилота на одномоторных или многодвигательных самолетах в коммерческом воздушном транспорте. Выполнение воздушных перевозок на одномоторных самолетах в качестве одиночного пилота или на многодвигательных самолетах в качестве пилота многочленного экипажа, второго пилота или командира ВС.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Летная эксплуатация ВС на самолетах СPL(А) с максимальной сертифицированной взлетной массой более 5700 кг
2. Выполнение работ согласно трудовому законодательству, нормам пожарной безопасности, правил безопасности и охраны труда, санитарно-эпидемиологическим требованиям
Дополнительные трудовые функции:
1. Выполнение полетов по ППП (Instrument rating)
Трудовая функция 1:
Летная эксплуатация ВС на самолетах СPL(А) с максимальной сертифицированной взлетной массой более 5700 кг
Навык 1:
Подготовка к выполнению полетного задания
Умения:
1. Работать с РЛЭ и с документами обслуживания воздушного движения.
2. Производить расчеты параметров полета, массы и центровки ВС, проводить предполетный осмотр и обслуживание ВС.
3. Читать аэродромные схемы движения и полетов, принимать меры по предотвращению столкновений.
4. Руководствоваться прогнозом погоды, метеоминимумами.
5. Проходить предполетный брифинг, выруливать и производить взлет.
Знания:
1. Знания о техническом состоянии воздушного судна, на котором будет выполняться полетное задание, включая его характеристики, особенности и ограничения.
2. Знания о метеорологических условиях на маршруте полета, включая прогнозы погоды, ветровые условия, турбулентность и другие факторы, которые могут повлиять на безопасность полета.
3. Знания о воздушном пространстве и правилах полетов, включая ограничения по высоте и скорости, зоны ограниченного доступа и действия в случае возникновения чрезвычайных ситуаций.
4. Знания о процедурах и правилах коммуникации с диспетчерскими службами и другими участниками воздушного движения.
5. Знания о процедурах посадки, взлета, навигации и выполнения различных маневров на воздушном судне.
6. Знания о процедурах обеспечения безопасности полета, включая проверку оборудования, противодействие террористическим угрозам и другие аспекты безопасности.
7. Знания о процедурах экстренной эвакуации и оказания первой помощи при возникновении чрезвычайных ситуаций на борту воздушного судна.
8. Знания о нормативных актах и правилах воздушной деятельности, которые регулируют выполнение полетных заданий и обеспечивают безопасность полетов.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Навык 2:
Совершение полетов в нормальных условиях
Умения:

2172-1-002 - Инспектор-ұшқыш
2172-1-008 - Ұшу нұсқаушысы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Коммерциялық әуе көлігінде бір моторлы немесе көп қозғалтқышты ұшақтарда жалғыз ұшқыш ретінде авиациялық жұмыстарды орындау. Бір моторлы ұшақтарда жалғыз ұшқыш ретінде немесе көп моторлы ұшақтарда көпмүшелі экипаждың ұшқышы, екінші ұшқыш немесе ӘК командирі ретінде әуе тасымалдарын орындау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Ең жоғары сертификатталған ұшу салмағы 5700 кг-нан асатын CPL(A) ұшақтарында ӘК ұшуды пайдалану
2. Еңбек заңнамасына, өрт қауіпсіздігі нормаларына, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қағидаларына, санитарлық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкес жұмыстарды орындау
Қосымша еңбек функциялары:
1. АҰЕ бойынша ұшуларды орындау (Instrument rating)
Еңбек функциясы 1:
Ең жоғары сертификатталған ұшу салмағы 5700 кг-нан асатын CPL(A) ұшақтарында ӘК ұшуды пайдалану
Дағды 1:
Ұшу тапсырмасын орындауға дайындық
Машықтар:
1. ҰПН-мен және әуе қозғалысына қызмет көрсету құжаттарымен жұмыс істеу.
2. Ұшудың, әк массасының және орталықтандырудың параметрлерін есептеуді жүргізу, ӘК-ні ұшу алдындағы тексеру мен қызмет көрсетуді жүргізу.
3. Әуеайлақтың қозғалыс және ұшу сызбаларын оқып, соқтығысудың алдын алу шараларын қабылдау.
4. Ауа-райы болжамын, метеоминимумдарды басшылыққа алыңыз.
5. Ұшу алдындағы брифингтен өту, такси жүргізу және ұшу.
Білімдер:
1. Оның сипаттамаларын, ерекшеліктері мен шектеулерін қоса алғанда, ұшу тапсырмасы орындалатын әуе кемесінің техникалық жай-күйі туралы білім.
2. Ауа-райы болжамдарын, жел жағдайларын, турбуленттілікті және ұшу қауіпсіздігіне әсер етуі мүмкін басқа факторларды қоса алғанда, ұшу маршрутындағы метеорологиялық жағдайлар туралы білім.
3. Әуе кеңістігі және ұшу ережелері, оның ішінде биіктік пен жылдамдық шектеулері, қол жетімділігі шектеулі аймақтар және төтенше жағдайлар туындаған кездегі әрекеттер туралы білім.
4. Диспетчерлік қызметтермен және әуе қозғалысының басқа да қатысушыларымен байланыс рәсімдері мен ережелері туралы білім.
5. Әуе кемесінде қону, ұшу, навигация және әртүрлі маневрлерді орындау рәсімдері туралы білім.
6. Жабдықты тексеруді, террористік қатерлерге қарсы іс-қимылды және қауіпсіздіктің басқа аспектілерін қоса алғанда, ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету рәсімдері туралы білім.
7. Әуе кемесінің бортында Төтенше жағдайлар туындаған кезде шұғыл эвакуациялау және алғашқы көмек көрсету рәсімдері туралы білім.
8. Ұшу тапсырмаларының орындалуын реттейтін және ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ететін әуе қызметінің нормативтік актілері мен ережелері туралы білім.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Дағды 2:
Қалыпты жағдайда ұшу
Машықтар:

1. Управлять ВС с использованием внешних визуальных ориентиров.
2. Производить взлет и посадку в нормальных условиях и с боковым ветром.
3. Управлять ВС счислением пути и с применением навигационных средств.
4. Соблюдать правила обслуживания воздушного движения, процедур связи и фразеологии.
5. Совершать прилеты, вылеты и пролеты транзитом контролируемого аэродрома.
Знания:
1. Знание принципов работы самолета и его систем.
2. Знание правил и процедур полетов.
3. Знание правил планирования и осуществления маршрута полета.
4. Знание метеорологии и умение учитывать погодные условия.
5. Особенности пилотирования самолета в различных режимах полета.
6. Знание процедур аварийной и безопасной посадки.
7. Правила радиообмена с диспетчерскими службами и другими участниками воздушного движения.
8. Знание правил взаимодействия с другими воздушными судами.
9. Знание мер безопасности и профилактики аварийных ситуаций.
10. Знание авиационного английского языка EALTS ICAO 4 Level.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Навык 3:
Совершение полетов в сложных условиях
Умения:
1. Управлять ВС на критически малых воздушных скоростях, распознавать и выводить ВС из начальной и развившейся стадии сваливания, предупреждать попадание в штопор.
2. Управлять ВС на критически высоких воздушных скоростях, совершать и выводить ВС из крутой спирали на планировании.
3. Производить взлет с короткой полосы, преодолевать препятствия, совершать посадку на ограниченную полосу.
4. Управлять ВС при неисправностях бортового оборудования и в других особых случаях полета.
Знания:
1. Аэродинамика самолета и принципах его управления.
2. Погодные условия, включая ветер, облачность, турбулентность и т.д.
3. Аэродромные условия и особенности местной навигации.
4. Процедуры безопасного выполнения полетов в сложных условиях, включая аварийные процедуры.
5. Особенности работы двигателей и систем самолета.
6. Коммуникационные процедуры и взаимодействие с другими участниками воздушного движения.
7. Правила и нормативы, регулирующие эксплуатацию самолетов.
8. Знание авиационного английского языка EALTS ICAO 4 Level.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Трудовая функция 2:
Выполнение работ согласно трудовому законодательству, нормам пожарной безопасности, правил безопасности и охраны труда, санитарно-эпидемиологическим требованиям
Навык 1:
Соблюдение правил внутреннего распорядка, противопожарной безопасности, безопасности и охраны труда и санитарно-эпидемиологического режима
Умения:
1. Соблюдать требования трудового законодательства.
2. Следовать правилам трудового внутреннего распорядка.

1. Сыртқы көрнекі бағдарларды пайдалана отырып, ӘК басқару.
2. Қалыпты жағдайда және бүйірлік желмен ұшу және қону.
3. Навигациялық құралдарды қолдана отырып, жолды санауды басқарыңыз.
4. Әуе қозғалысына қызмет көрсету ережелерін, байланыс процедураларын және фразеологизмдерді сақтау.
5. Бақыланатын әуеайлақтың транзитімен ұшып келу, ұшып шығу және ұшып өту.
Білімдер:
1. Ұшақтың және оның жүйелерінің жұмыс принциптерін білу.
2. Ұшу ережелері мен рәсімдерін білу.
3. Ұшу бағытын жоспарлау және жүзеге асыру ережелерін білу.
4. Метеорологияны білу және ауа-райын ескере білу.
5. Әр түрлі ұшу режимдерінде ұшақты басқару ерекшеліктері.
6. Апаттық және қауіпсіз қону процедураларын білу.
7. Диспетчерлік қызметтермен және әуе қозғалысының басқа да қатысушыларымен радио алмасу ережесі.
8. Басқа әуе кемелерімен өзара әрекеттесу ережелерін білу.
9. Қауіпсіздік шараларын және авариялық жағдайлардың алдын алуды білу.
10. IELTS ICAO 4 деңгейіндегі авиациялық ағылшын тілін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Дағды 3:
Қиын жағдайларда ұшулар жасау
Машықтар:
1. ӘК-ні өте төмен әуе жылдамдығымен басқару, ӘК-ні бастапқы және дамыған тоқтау сатысынан тану және шығару, штопорға түсудің алдын алу.
2. ӘК-ні өте жоғары әуе жылдамдығымен басқару, жоспарлауда ӘК-ні тік спиральдан жасау және шығару.
3. Қысқа жолақтан көтерілу, кедергілерді жеңу, шектеулі жолаққа қону.
4. Борттық жабдықтың ақаулары кезінде және ұшудың басқа да ерекше жағдайларында ӘК басқару.
Білімдер:
1. Ұшақтың аэродинамикасы және оны басқару принциптері.
2. Ауа райы жағдайлары, соның ішінде жел, бұлттылық, турбуленттілік және т. б.
3. Аэродром жағдайлары және жергілікті навигацияның ерекшеліктері.
4. Авариялық рәсімдерді қоса алғанда, күрделі жағдайларда ұшуды қауіпсіз орындау рәсімдері.
5. Ұшақ қозғалтқыштары мен жүйелерінің жұмыс ерекшеліктері.
6. Коммуникациялық процедуралар және әуе қозғалысының басқа қатысушыларымен өзара әрекеттесу.
7. Ұшақтардың жұмысын реттейтін ережелер мен ережелер.
8. IELTS ICAO 4 деңгейіндегі авиациялық ағылшын тілін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Еңбек заңнамасына, өрт қауіпсіздігі нормаларына, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қағидаларына, санитарлық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкес жұмыстарды орындау
Дағды 1:
Ішкі тәртіп, өртке қарсы қауіпсіздік, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қағидаларын және санитариялық-эпидемиологиялық режимді сақтау
Машықтар:
1. Еңбек заңнамасының талаптарын сақтау.
2. Ішкі еңбек ережелерін сақтау.

3. Участвовать в мероприятиях по безопасности и охране труда, производственной санитарии, пожарной безопасности и выполнять требования по их обеспечению.
Знания:
1. Трудовое законодательство.
2. Правила внутреннего трудового распорядка.
3. Требования безопасности и охраны труда, производственной санитарии, пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Выполнение полетов по ППП (Instrument rating)
Навык 1:
Подготовка к полетам по приборам и вылет
Умения:
1. Подготавливать АТS плана полета, IFR плана и журнала полета.
2. Выполнять инструментальные процедуры при вылете, устанавливать высотомер и другие приборы пилотажно-навигационного комплекса.
3. Согласовывать вопросов связи с пунктом АТS, выполнять процедуры радиосвязи.
Знания:
1. Правила работы с пилотажно-навигационными приборами воздушного судна.
2. Знание процедур и правил полетов по приборам, включая процедуры взлета, посадки, навигации, снижения и т.д.
3. Правила интерпретации информации на приборной панели для принятия решений на основе этой информации.
4. Знание метеорологических условий и их влияния на полеты по приборам.
5. Правила планирования маршрутов и выполнения полетов по приборам, включая управление трафиком и общение с диспетчерами.
6. Правила безопасности полетов и способы их соблюдения во время полетов по приборам.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Навык 2:
Выполнение общего пилотирования
Умения:
1. Управлять самолетом по приборам, включая горизонтальный полет на разных скоростях, триммировать ВС.
2. Совершать развороты с набором высоты и снижением со стандартным разворотом (Rate 1 turn).
3. Выходить из необычных положений (unusual attitude), включая виражи с постоянным креном 45° и крутые виражи при снижении.
4. Восстанавливать из сваливания в горизонтальном полете, виражах с подъемом и снижением и полете в посадочной конфигурации.
5. Управлять самолетом в режиме "ограниченной панели": выполнять устойчивый набор и снижение, выполнять стандартные развороты на заданной высоте с выходом на запланированный курс, восстанавливать из необычных положений (unusual attitude).
Знания:
1. Знание основных принципов полета и управления воздушным судном.
2. Знание принципов работы и калибровки основных инструментов и приборов воздушного судна.
3. Знание процедур и правил работы с навигационным оборудованием, таким как GPS, VOR, ILS и другими радионавигационными системами.
4. Знание процесса выполнения инструментальных заходов на посадку на различных видах взлетно-посадочных площадок.

3. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі жөніндегі іс-шараларға қатысу және оларды қамтамасыз ету жөніндегі талаптарды орындау.
Білімдер:
1. Еңбек заңнамасы.
2. Ішкі еңбек тәртібі ережелері.
3. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Қосымша еңбек функциясы 1:
АҰЕ бойынша ұшуларды орындау (Instrument rating)
Дағды 1:
Аспаптар бойынша ұшуға дайындық және ұшу
Машықтар:
1. Ұшу жоспарының ATS, ұшу жоспарының IFR және ұшу журналын дайындаңыз.
2. Ұшу кезінде аспаптық рәсімдерді орындау, биіктік өлшегішті және аэробатикалық-навигациялық кешеннің басқа да аспаптарын орнату.
3. АТS пунктімен байланыс мәселелерін келісу, радиобайланыс рәсімдерін орындау.
Білімдер:
1. Әуе кемесінің пилотаждық-навигациялық аспаптарымен жұмыс істеу қағидалары.
2. Ұшу, қону, навигация, төмендету және т. б. рәсімдерді қоса алғанда, аспаптар бойынша ұшу рәсімдері мен ережелерін білу.
3. Осы ақпарат негізінде шешім қабылдау үшін бақылау тақтасындағы ақпаратты түсіндіру ережелері.
4. Метеорологиялық жағдайларды және олардың аспаптар бойынша ұшуға әсерін білу.
5. Трафикті басқаруды және диспетчерлермен байланысты қоса алғанда, маршруттарды жоспарлау және аспаптар бойынша ұшуларды орындау ережелері.
6. Ұшу қауіпсіздігі қағидалары және оларды аспаптар бойынша ұшу кезінде сақтау тәсілдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Дағды 2:
Жалпы ұшуды орындау
Машықтар:
1. Ұшақты әртүрлі жылдамдықта көлденең ұшуды қоса алғанда, аспаптар бойынша басқару, ӘК-ні триммирлеу.
2. Стандартты бұрылыспен (Rate 1 turn) көтерілу және төмендеу арқылы кері бұрылыстар жасаңыз.
3. Ерекше позициялардан шығыңыз (unusual attitude), соның ішінде 45° тұрақты айналмалы бұрылыстар және төмендеген кезде тік бұрылыстар.
4. Көлденең ұшуда, көтерілу және төмендеу вирустарында және қону конфигурациясында ұшуда тоқтап қалудан қалпына келтіру.
5. Ұшақты "шектеулі панель" режимінде басқару: тұрақты теруді және төмендетуді орындау, жоспарланған курсқа шығу арқылы белгіленген биіктікте стандартты бұрылыстарды орындау, Ерекше позициялардан қалпына келтіру (unusual attitude).
Білімдер:
1. Ұшудың және әуе кемесін басқарудың негізгі қағидаттарын білу.
2. Әуе кемесінің негізгі құралдары мен аспаптарының жұмыс істеу және калибрлеу принциптерін білу.
3. GPS, VOR, ILS және басқа радионавигациялық жүйелер сияқты навигациялық жабдықтармен жұмыс істеу процедуралары мен ережелерін білу.
4. Ұшу-қону алаңдарының әртүрлі түрлерінде аспаптық қонуға кіруді орындау процесін білу.

5. Знание правил и процедур аварийного поведения и выхода из сложных ситуаций при полете по приборам.
6. Знание медицинских требований и физиологии полетов.
7. Знание авиационного английского языка EALTS ICAO 4 Level.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Навык 3:
Выполнение процедур IFR по маршруту
Умения:
1. Следить за линией пути, включая ее захват с использованием электронных навигационных систем.
2. Использовать радиотехнические средства.
3. Выполнять горизонтальный полет, триммирование, управлять курсом, высотой и скоростью, регулировать мощность.
4. Устанавливать высотомер.
5. Оценивать время полета и расчетное время прибытия (ETAs), выполнять ожидание на маршруте (en-routeholding).
6. Наблюдать за ходом полета, вести журнал полета, контролировать расход топлива, управлять системами ВС.
7. Выполнять процедуры защиты от обледенения.
8. Вести связь с АТS.
Знания:
1. Знание работы с навигационным оборудованием, понимание карт и их символики, расчет маршрутов и точек навигации.
2. Знание погодных явлений, метеорологической информации и прогнозов погоды по маршруту полета.
3. Знание радиооборудования, процедур радиообмена с контрольными пунктами и другими воздушными судами.
4. Знание международных и национальных правил воздушного движения, понимание процедур обеспечения безопасности полета.
5. Знание основных принципов работы ВС и его летной эксплуатации.
6. Знание алгоритмов действий в экстренных ситуациях во время полета и параметров безопасности полета.
7. Знание авиационного английского языка EALTS ICAO 4 Level.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Навык 4:
Выполнение процедур посадки
Умения:
1. Устанавливать и проверять средства навигации, идентифицировать оборудование.
2. Выполнять процедуры прибытия, проверять высотомер.
3. Вести переговоры при заходе на посадку и приземлении, включая проверки при снижении, заходе на посадку и приземлении.
4. Выполнять процедуру ожидания (Holding procedure).
5. Оценивать время захода на посадку.
6. Управлять курсом, высотой и скоростью (стабилизированная посадка).
7. Уходить на второй круг, выполнять процедуры повторного захода на посадку.
8. Вести связь с АТS.
Знания:
1. Знание аэродромных процедур и правил воздушного движения.
2. Знание принципов работы самолета и его систем управления.
3. Знание радиообмена с диспетчерской службой для координации посадки.
4. Знание метеоминимумов для принятия решения о возможности выполнения посадки.
5. Знание техники безопасной посадки и ориентации на аэродроме.
6. Знание правил управления курсом, скоростью и высотой.

5. Авариялық мінез-құлық ережелері мен рәсімдерін және аспаптар бойынша ұшу кезінде қиын жағдайлардан шығуды білу.
6. Медициналық талаптар мен ұшу физиологиясын білу.
7. IELTS ICAO 4 деңгейіндегі авиациялық ағылшын тілін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Дағды 3:
Бағыт бойынша IFR процедураларын орындау
Машықтар:
1. Электрондық навигациялық жүйелерді қолдана отырып, оны түсіруді қоса алғанда, жол сызығын қадағалаңыз.
2. Радиотехникалық құралдарды қолданыңыз.
3. Көлденең ұшуды, кесуді, бағытты, биіктік пен жылдамдықты басқаруды, қуатты реттеуді орындаңыз.
4. Орнату биіктік өлшегіш.
5. Ұшу уақытын және болжамды келу уақытын (Eta) бағалаңыз, маршрутта күтуді орындаңыз (entroute holding).
6. Ұшу барысын бақылау, ұшу журналын жүргізу, отын шығынын бақылау, ӘК жүйелерін басқару.
7. Мұздан қорғау процедураларын орындаңыз.
8. АТС-пен байланыс орнатыңыз.
Білімдер:
1. Навигациялық жабдықтармен жұмыс істеуді білу, карталарды және олардың символикасын түсіну, маршруттар мен навигация нүктелерін есептеу.
2. Ұшу бағыты бойынша ауа райы құбылыстарын, метеорологиялық ақпаратты және ауа райы болжамдарын білу.
3. Радио жабдықтарды, бақылау пункттерімен және басқа да әуе кемелерімен радио алмасу рәсімдерін білу.
4. Әуе қозғалысының халықаралық және Ұлттық ережелерін білу, ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету рәсімдерін түсіну.
5. ӘК жұмысының және оны ұшуды пайдаланудың негізгі қағидаттарын білу.
6. Ұшу кезіндегі төтенше жағдайлардағы іс-қимыл алгоритмдерін және ұшу қауіпсіздігінің параметрлерін білу.
7. IELTS ICAO 4 деңгейіндегі авиациялық ағылшын тілін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Дағды 4:
Отырғызу процедураларын орындау
Машықтар:
1. Навигация құралдарын орнатыңыз және тексеріңіз, жабдықты анықтаңыз.
2. Келу процедураларын орындаңыз, биіктік өлшегішті тексеріңіз.
3. Төмен түсу, қону және қону кезіндегі тексерулерді қоса алғанда, қону және қону кезінде келіссөздер жүргізу.
4. Күту процедурасын орындаңыз (Holding procedure).
5. Қону уақытын бағалау.
6. Бағытты, биіктікті және жылдамдықты басқарыңыз (тұрақтандырылған қону).
7. Екінші айналымға барыңыз, қонуға қайта кіру процедураларын орындаңыз.
8. АТS-пен байланыс орнатыңыз.
Білімдер:
1. Әуеайлақтық рәсімдер мен әуе қозғалысының ережелерін білу.
2. Ұшақтың жұмыс істеу принциптерін және оның басқару жүйелерін білу.
3. Қонуды үйлестіру үшін диспетчерлік қызметпен радио алмасуды білу.
4. Қону мүмкіндігі туралы шешім қабылдау үшін метеоминимумдарды білу.
5. Әуеайлақта қауіпсіз қону және бағдарлау техникасын білу.
6. Курсты, жылдамдықты және биіктікті басқару ережелерін білу.

7. Знание особенностей рельефа местности для выбора подходящего места для посадки.
8. Знание правил координации действий экипажа при выполнении посадки.
9. Знание авиационного английского языка EALTS ICAO 4 Level.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Навык 5:
Выполнение полета с неработающим двигателем
Умения:
1. Идентифицировать отказ двигателя после взлета или при уходе на второй круг.
2. Заходить на посадку, уходить на второй круг и выполнять повторный заход на посадку в условиях отказа одного двигателя.
3. Заходить на посадку и приземляться при отказе одного двигателя.
4. Вести связь с АТS.
Знания:
1. Процедуры и техники аварийной посадки с неработающим двигателем.
2. Правила выбора наилучшей траектории полета для обеспечения безопасной посадки.
3. Зависимость между высотой и скоростью полета для эффективного управления полетной дистанцией.
4. Практическая аэродинамика ВС.
5. Правила связи с диспетчерским центром для получения помощи и координирования аварийной посадки.
6. Методы оценки и управления рисками и опасностями, связанными с выполнением полета с неработающим двигателем.
7. Алгоритм действий при отказе двигателя.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Аналитическое мышление
склонность к работе со сложными техническими устройствами
ответственность
усидчивость и стрессоустойчивость
коммуникабельность
дисциплинированность
самоконтроль
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Закон РК "Об использовании воздушного пространства РК и деятельности авиации" (с изм. и доп. по сост. на 17.07.2024 г.) 2. Постановление Правительства РК "Об утверждении Правил использования воздушного пространства РК и внесении изменения в постановление Правительства РК от 31 декабря 2010 года № 1525 и о признании утратившими силу некоторых решений Правительства РК" от 12 мая 2011 года №506. 3. Приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК "Об утверждении Правил производства полетов в гражданской авиации РК" от 28 июля 2017 года №509. 4. Приказ Министра по инвестициям и развитию РК "Об утверждении Правил сертификации в сфере легкой и сверхлегкой авиации" от 19 июля 2017 года №483. 5. Приказ Министра по инвестициям и развитию РК "Об утверждении Правил допуска к полетам эксплуатантов авиации общего назначения" от 30 октября 2015 года №1023.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Пилот самолета
6
Летчик-испытатель
6
Инженер-инспектор по безопасности полетов
11. Карточка профессии "Пилот-оператор вертолета":
Код группы:

7. Қону үшін қолайлы орынды таңдау үшін жер бедерінің ерекшеліктерін білу.
8. Қонуды орындау кезінде экипаждың іс-қимылын үйлестіру ережелерін білу.
9. IELTS ICAO 4 деңгейіндегі авиациялық ағылшын тілін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Дағды 5:
Жұмыс істемейтін қозғалтқышпен ұшуды орындау
Машықтар:
1. Ұшқаннан кейін немесе екінші айналымға шыққаннан кейін қозғалтқыштың істен шығуын анықтаңыз.
2. Қону, екінші айналымға кетеді және бір қозғалтқыштың істен шығуы жағдайында қонуға қайта кіруді жүзеге асырады.
3. Бір қозғалтқыш істен шыққан кезде қонуға және қонуға барыңыз.
4. АТS-пен байланыс орнатыңыз.
Білімдер:
1. Жұмыс істемейтін қозғалтқышы бар апаттық қону процедуралары мен әдістері.
2. Қауіпсіз қонуды қамтамасыз ету үшін ең жақсы ұшу жолын таңдау ережелері.
3. Ұшу қашықтығын тиімді басқару үшін биіктік пен ұшу жылдамдығы арасындағы байланыс.
4. ӘК практикалық аэродинамикасы.
5. Көмек алу және апаттық қонуды үйлестіру үшін диспетчерлік орталықпен байланыс ережелері.
6. Жұмыс істемейтін қозғалтқышпен ұшуды орындауға байланысты тәуекелдер мен қауіптерді бағалау және басқару әдістері.
7. Қозғалтқыш істен шыққан кездегі әрекеттер алгоритмі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Аналитикалық ойлау
күрделі техникалық құрылғылармен жұмыс істеуге бейімділік
жауапкершілік
табандылық және стресске төзімділік
қарым-қатынас
тәртіп
өзін-өзі бақылау
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. "ҚР әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" ҚР Заңы. 2. "ҚР әуе кеңістігін пайдалану қағидаларын бекіту және ҚР Үкіметінің 2010 жылғы 31 желтоқсандағы № 1525 қаулысына өзгеріс енгізу туралы және ҚР Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" ҚР Үкіметінің 2011 жылғы 12 мамырдағы №506 қаулысы. 3. "ҚР азаматтық авиациясында ұшуды жүргізу қағидаларын бекіту туралы" ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушы 2017 жылғы 28 шілдедегі №509 бұйрығы. 4. ҚР Инвестициялар және даму министрінің "жеңіл және аса жеңіл авиация саласындағы сертификаттау қағидаларын бекіту туралы" 2017 жылғы 19 шілдедегі №483 бұйрығы. 5. ҚР Инвестициялар және даму министрінің "жалпы мақсаттағы авиацияны пайдаланушыларды ұшуға жіберу қағидаларын бекіту туралы" 2015 жылғы 30 қазандағы №1023 бұйрығы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Ұшақ ұшқышы
6
Ұшқыш-сынаушы
6
Ұшу қауіпсіздігі жөніндегі инженер-инспектор
11. Кәсіптің карточкасы "Тікұшақ ұшқыш-операторы":
Топтың коды:

3. Знания о воздушном пространстве и правилах полетов, включая ограничения по высоте и скорости, зоны ограниченного доступа и действия в случае возникновения чрезвычайных ситуаций.
4. Знания о процедурах и правилах коммуникации с диспетчерскими службами и другими участниками воздушного движения.
5. Знания о процедурах посадки, взлета, навигации и выполнения различных маневров на воздушном судне.
6. Знания о процедурах обеспечения безопасности полета, включая проверку оборудования, противодействие террористическим угрозам и другие аспекты безопасности.
7. Знания о процедурах экстренной эвакуации и оказания первой помощи при возникновении чрезвычайных ситуаций на борту воздушного судна.
8. Знания о нормативных актах и правилах воздушной деятельности, которые регулируют выполнение полетных заданий и обеспечивают безопасность полетов.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Навык 2:
Совершение полетов в нормальных условиях
Умения:
1. Управлять вертолетом с использованием внешних визуальных ориентиров.
2. Производить взлеты, посадки, висение, осмотрительность, развороты, нормальный переход на висение и выход из него.
3. Перемещаться на висении вбок и назад, выполнять развороты на месте.
4. Выполнять развороты с максимальными углами крена.
5. Выполнять переходы, быстрые остановки, маневрирование с попутным ветром, посадки и взлеты на склонах.
6. Совершать полеты по приборам, включая выполнение разворота на 180°.
7. Выполнять полеты по маршруту с использованием визуальных ориентиров, счислением пути и с применением радионавигационных средств при ухудшении погодных условий, совершать правильные действия по возвращению или выполнению вынужденной посадки.
8. Соблюдать правила обслуживания воздушного движения, процедур связи и фразеологии.
9. Совершать прилеты, вылеты и пролеты транзитом контролируемого вертодрома.
Знания:
1. Знание принципов работы вертолета и его систем.
2. Знание правил и процедур полетов.
3. Знание правил планирования и осуществления маршрута полета.
4. Знание метеорологии и умение учитывать погодные условия.
5. Особенности пилотирования вертолета в различных режимах полета.
6. Знание процедур аварийной и безопасной посадки.
7. Правила радиообмена с диспетчерскими службами и другими участниками воздушного движения.
8. Знание правил взаимодействия с другими воздушными судами.
9. Знание мер безопасности и профилактики аварийных ситуаций.
10. Знание авиационного английского языка EALTS ICAO 4 Level.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Навык 3:
Совершение полетов в сложных условиях
Умения:

3. Әуе кеңістігі және ұшу ережелері, оның ішінде биіктік пен жылдамдық шектеулері, қол жетімділігі шектеулі аймақтар және төтенше жағдайлар туындаған кездегі әрекеттер туралы білім.
4. Диспетчерлік қызметтермен және әуе қозғалысының басқа да қатысушыларымен байланыс рәсімдері мен ережелері туралы білім.
5. Әуе кемесінде қону, ұшу, навигация және әртүрлі маневрлерді орындау рәсімдері туралы білім.
6. Жабдықты тексеруді, террористік қатерлерге қарсы іс-қимылды және қауіпсіздіктің басқа аспектілерін қоса алғанда, ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету рәсімдері туралы білім.
7. Әуе кемесінің бортында Төтенше жағдайлар туындаған кезде шұғыл эвакуациялау және алғашқы көмек көрсету рәсімдері туралы білім.
8. Ұшу тапсырмаларының орындалуын реттейтін және ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ететін әуе қызметінің нормативтік актілері мен ережелері туралы білім.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Дағды 2:
Қалыпты жағдайда ұшу
Машықтар:
1. Тікұшақты сыртқы көрнекі белгілерді қолдана отырып басқарыңыз.
2. Ұшу, қону, көктем, ұқыптылық, бұрылыстар, ілулі және шығуға қалыпты ауысу.
3. Бүйірден және артқа ілулі қозғалыңыз, орнында бұрылыстар жасаңыз.
4. Максималды бұрылу бұрыштарымен бұрылыстар жасаңыз.
5. Өткелдерді, жылдам аялдамаларды, ілеспе желмен маневр жасауды, беткейлерге қонуды және ұшуды орындаңыз.
6. 180°бұрылысты орындауды қоса алғанда, аспаптар бойынша ұшулар жасау.
7. Көрнекі бағдарларды пайдалана отырып, жолды есептей отырып және ауа райы жағдайлары нашарлаған кезде радионавигациялық құралдарды қолдана отырып, маршрут бойынша ұшуларды орындау, мәжбүрлі қонуды қайтару немесе орындау бойынша дұрыс әрекеттер жасау.
8. Әуе қозғалысына қызмет көрсету ережелерін, байланыс процедураларын және фразеологизмдерді сақтау.
9. Бақыланатын тікұшақ айлағының транзитімен ұшып келу, ұшып шығу және ұшып өту.
Білімдер:
1. Тікұшақтың және оның жүйелерінің жұмыс принциптерін білу.
2. Ұшу ережелері мен рәсімдерін білу.
3. Ұшу бағытын жоспарлау және жүзеге асыру ережелерін білу.
4. Метеорологияны білу және ауа-райын ескере білу.
5. Тікұшақты ұшудың әртүрлі режимдерінде ұшудың ерекшеліктері.
6. Апаттық және қауіпсіз қону процедураларын білу.
7. Диспетчерлік қызметтермен және әуе қозғалысының басқа да қатысушыларымен радио алмасу ережесі.
8. Басқа әуе кемелерімен өзара әрекеттесу ережелерін білу.
9. Қауіпсіздік шараларын және авариялық жағдайлардың алдын алуды білу.
10. IELTS ICAO 4 деңгейіндегі авиациялық ағылшын тілін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Дағды 3:
Қиын жағдайларда ұшулар жасау
Машықтар:

1. Проводить аварийные процедуры при авторотации, отказе двигателя, выходить из земного резонанса, если это свойственно конкретному типу вертолета.
2. Распознавать вихревое кольцо в начальной стадии и выводить из него вертолет.
3. Приземляться на авторотации, совершать посадки с отказом двигателя, выполнять вынужденные посадки.
4. Принимать аварийные меры при отказах оборудования, при неисправностях двигателя, управления, электрических и гидравлических систем.
5. Маневрировать с ограниченной мощностью и в ограниченном пространстве, включая выбор неподготовленных площадок для выполнения на них и из них различных заданий.
6. Совершать полет с использованием только основных пилотажных приборов, выполнение разворота на 180о и вывод из необычного положения, включая случайное попадание в облачность.
Знания:
1. Аэродинамика вертолета и принципах его управления.
2. Погодные условия, включая ветер, облачность, турбулентность и т.д.
3. Аэродромные условия и особенности местной навигации.
4. Процедуры безопасного выполнения полетов в сложных условиях, включая аварийные процедуры.
5. Особенности работы двигателей и систем вертолета.
6. Коммуникационные процедуры и взаимодействие с другими участниками воздушного движения.
7. Правила и нормативы, регулирующие эксплуатацию вертолетов.
8. Знание авиационного английского языка EALTS ICAO 4 Level.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Трудовая функция 2:
Выполнение работ согласно трудовому законодательству, нормам пожарной безопасности, правил безопасности и охраны труда, санитарно-эпидемиологическим требованиям
Навык 1:
Соблюдение правил внутреннего распорядка, противопожарной безопасности, безопасности и охраны труда и санитарно-эпидемиологического режима
Умения:
1. Соблюдать требования трудового законодательства.
2. Следовать правилам трудового внутреннего распорядка.
3. Участвовать в мероприятиях по безопасности и охране труда, производственной санитарии, пожарной безопасности и выполнять требования по их обеспечению.
Знания:
1. Трудовое законодательство.
2. Правила внутреннего трудового распорядка.
3. Требования безопасности и охраны труда, производственной санитарии, пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 1:
Выполнение полетов по ППП (Instrument rating)
Навык 1:
Подготовка к полетам по приборам и вылет
Умения:
1. Подготавливать АТS плана полета, IFR плана и журнала полета.
2. Выполнять инструментальные процедуры при вылете, устанавливать высотомер и другие приборы пилотажно-навигационного комплекса.
3. Согласовывать вопросов связи с пунктом АТS, выполнять процедуры радиосвязи.
Знания:

1. Авторотация, қозғалтқыштың істен шығуы кезінде авариялық процедураларды жүргізу, егер бұл тікұшақтың белгілі бір түріне тән болса, жердегі резонанстан шығу.
2. Құйынды сақинаны бастапқы кезеңде тану және одан тікұшақты шығару.
3. Авторотацияға қону, қозғалтқыштың істен шығуымен қону, мәжбүрлі қону.
4. Жабдықтың істен шығуы, қозғалтқыштың, басқарудың, электр және гидравликалық жүйелердің ақаулары кезінде авариялық шаралар қабылдау.
5. Шектеулі қуаттылықта және шектеулі кеңістікте маневр жасаңыз, соның ішінде оларда және олардан әртүрлі тапсырмаларды орындау үшін дайын емес сайттарды таңдау.
6. Тек негізгі аэробатикалық құрылғыларды қолдана отырып ұшу, 180o бұрылысын орындау және бұлтқа кездейсоқ түсуді қоса алғанда, ерекше жағдайдан шығару.
Білімдер:
1. Тікұшақтың аэродинамикасы және оны басқару принциптері.
2. Ауа райы жағдайлары, соның ішінде жел, бұлттылық, турбуленттілік және т. б.
3. Аэродром жағдайлары және жергілікті навигацияның ерекшеліктері.
4. Авариялық рәсімдерді қоса алғанда, күрделі жағдайларда ұшуды қауіпсіз орындау рәсімдері.
5. Тікұшақ қозғалтқыштары мен жүйелерінің жұмыс ерекшеліктері.
6. Коммуникациялық процедуралар және әуе қозғалысының басқа қатысушыларымен өзара әрекеттесу.
7. Тікұшақтарды пайдалануды реттейтін ережелер мен нормативтер.
8. IELTS ICAO 4 деңгейіндегі авиациялық ағылшын тілін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Еңбек заңнамасына, өрт қауіпсіздігі нормаларына, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қағидаларына, санитарлық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкес жұмыстарды орындау
Дағды 1:
Ішкі тәртіп, өртке қарсы қауіпсіздік, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қағидаларын және санитариялық-эпидемиологиялық режимді сақтау
Машықтар:
1. Еңбек заңнамасының талаптарын сақтау.
2. Ішкі еңбек ережелерін сақтау.
3. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі жөніндегі іс-шараларға қатысу және оларды қамтамасыз ету жөніндегі талаптарды орындау.
Білімдер:
1. Еңбек заңнамасы.
2. Ішкі еңбек тәртібі ережелері.
3. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Қосымша еңбек функциясы 1:
АҰЕ бойынша ұшуларды орындау (Instrument rating)
Дағды 1:
Аспаптар бойынша ұшуға дайындық және ұшу
Машықтар:
1. Ұшу жоспарының ATS, ұшу жоспарының IFR және ұшу журналын дайындаңыз.
2. Ұшу кезінде аспаптық рәсімдерді орындау, биіктік өлшегішті және аэробатикалық-навигациялық кешеннің басқа да аспаптарын орнату.
3. АТS пунктімен байланыс мәселелерін келісу, радиобайланыс рәсімдерін орындау.
Білімдер:

12. Карточка профессии "Летный инструктор":
Код группы:
2172-1
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Летный инструктор
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Инженерия и инженерное дело
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
налет не менее 100 часов в качестве командира ВС на данном типе ВС и летной проверки летным экзаменатором в сертифицированном АУЦ
Связь с неформальным и информальным образованием:
Теоретическая подготовка 125 ч, не менее 25 ч по методике преподавания и обучения и не менее 10 ч по повторению технических знаний о конкретном типе ВС. Подготовка по методике проведения тренажа в кабине. Подготовка по методике проведения наземной подготовки со студентом-пилотом. Летная подготовка от 5 до 15 ч, налет с другим претендентом, полеты по приборам и на критических режимах полета.
Другие возможные наименования профессии:
2172-1-002 - Инспектор-пилот
2172-1-007 - Пилот самолета
2172-9-002 - Пилот вертолета
Основная цель деятельности:
Обучение студентов-пилотов, передача им теоретических знаний и практических навыков, необходимых для безопасного и эффективного полета
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Обучение студентов-пилотов
2. Выполнение работ согласно трудовому законодательству, нормам пожарной безопасности, правил безопасности и охраны труда, санитарно-эпидемиологическим требованиям
Дополнительные трудовые функции:
1. Летная эксплуатация ВС
Трудовая функция 1:
Обучение студентов-пилотов
Навык 1:
Проведение теоретической подготовки
Умения:
1. Составлять программы обучения, планировать занятия.
2. Проводить аудиторное обучение.
3. Использовать учебные средств, включая тренажеры имитации полета.
4. Оценивать успеваемость студентов, учащихся и слушателей.
5. Проверять уровень знаний студентов, учащихся и слушателей.
6. Анализировать и исправлять ошибки студентов, учащихся и слушателей.
Знания:
1. Педагогические методы преподавания и обучения.
2. Авиационная психология.
3. Методика летного обучения.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Навык 2:
Проведение тренажа в кабине (гондоле) ВС
Умения:
1. Проводить тренаж в кабине (гондоле) по эксплуатации ВС.
2. Проводить тренаж в кабине (гондоле) по технике пилотирования ВС.
3. Проводить тренаж в кабине (гондоле) по действиям в особых случаях в полете.
Знания:

12. Кәсіптің карточкасы "Ұшу нұсқаушысы":
Топтың коды:
2172-1
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Ұшу нұсқаушысы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
4S07161201 – Пилот
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Инженерия және инженерлік іс
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
ӘК осы үлгісіндегі ӘК командирі ретінде кемінде 100 сағат ұшу және сертификатталған АОО-да ұшу емтихан алушысымен ұшуды тексеру
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Теориялық дайындық 125 сағат, оқыту және оқыту әдістемесі бойынша кемінде 25 сағат және ӘК-нің нақты түрі туралы техникалық білімді қайталау бойынша кемінде 10 сағат. Кабинада тренажер өткізу әдістемесі бойынша дайындық. Студент-ұшқышпен жерүсті дайындығын жүргізу әдістемесі бойынша дайындық. 5-тен 15 сағатқа дейін ұшу дайындығы, басқа үміткермен ұшу, аспаптар бойынша және ұшудың сыни режимдерінде
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2172-1-002 - Инспектор-ұшқыш
2172-1-007 - Ұшақ ұшқышы
2172-9-002 - Тікұшақ ұшқышы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ұшқыш студенттерді оқыту, оларға қауіпсіз және тиімді ұшу үшін қажетті теориялық білім мен практикалық дағдыларды беру
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Ұшқыш студенттерді оқыту
2. Еңбек заңнамасына, өрт қауіпсіздігі нормаларына, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қағидаларына, санитарлық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкес жұмыстарды орындау
Қосымша еңбек функциялары:
1. ӘК ұшуды пайдалану
Еңбек функциясы 1:
Ұшқыш студенттерді оқыту
Дағды 1:
Теориялық дайындық жүргізу
Машықтар:
1. Оқу бағдарламаларын құру, сабақтарды жоспарлау.
2. Аудиториялық оқытуды жүргізу.
3. Ұшу имитациялық тренажерларын қоса алғанда, оқу құралдарын пайдаланыңыз.
4. Студенттердің, оқушылардың және тыңдаушылардың үлгерімін бағалау.
5. Студенттердің, оқушылардың және тыңдаушылардың білім деңгейін тексеру.
6. Студенттердің, оқушылардың және тыңдаушылардың қателіктерін талдау және түзету.
Білімдер:
1. Оқыту мен оқытудың педагогикалық әдістері.
2. Авиациялық психология.
3. Ұшуды оқыту әдістемесі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Дағды 2:
ӘК кабинасында (гондолада) тренажер өткізу
Машықтар:
1. ӘК пайдалану бойынша кабинада (гондолада) тренажер өткізу.
2. ӘК пилоттау техникасы бойынша кабинада (гондолада) тренажер өткізу.
3. Ұшу кезінде ерекше жағдайларда іс-қимылдар бойынша кабинада (гондолада) тренажер өткізу.
Білімдер:

1. Педагогические методы преподавания и обучения.
2. Авиационная психология.
3. Методика летного обучения.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Навык 3:
Проведение наземной подготовки
Умения:
1. Обучать и проверять знания по конструкции ВС, двигателя, оборудования кабины и правил их эксплуатации на земле и в воздухе, мерам безопасности при работе на стоянке ВС.
2. Отрабатывать последовательность действий по предполетным и послеполетным процедурам, включая определение взлетной массы и центровки, осмотр и обслуживание ВС.
3. Отрабатывать аэродромные операции и схемы организации движения, предотвращения столкновений и меры предосторожности.
4. Отрабатывать подготовку к выполнению горизонтального полета, разворотов, набора высоты и снижения на различных режимах работы двигателя.
5. Проводить тренировки в запуске, прогреве, опробовании и останове двигателя, руления и ведения радиосвязи.
6. Проводить обучение по производству полетов на аэродроме и в районе аэродрома, метеорологическим особенностям района полетов.
7. Обучать использованию аварийно-спасательного оборудования ВС.
8. Доводить информацию о наземном и техническом обслуживании ВС.
9. Определять готовность кандидата-пилота к выполнению учебных
Знания:
1. Педагогические методы преподавания и обучения.
2. Авиационная психология.
3. Методика летного обучения.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Навык 4:
Проведение летной подготовки
Умения:
1. Планировать и следовать плану занятия для оптимального и безопасного выполнения летных упражнений.
2. Распознавать и исправлять должным образом характерные ошибки, допускаемые студентом-пилотом.
3. Отрабатывать упражнения маневрирования в зоне летных ограничений со ссылкой на РЛЭ, с учетом массы и центровки ВС и минимальных безопасных высот для того, чтобы обеспечить достаточный запас безопасности для восстановления нормального режима полета.
Знания:
1. Педагогические методы преподавания и обучения.
2. Авиационная психология.
3. Методика летного обучения.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Трудовая функция 2:
Выполнение работ согласно трудовому законодательству, нормам пожарной безопасности, правил безопасности и охраны труда, санитарно-эпидемиологическим требованиям
Навык 1:
Соблюдение правил внутреннего распорядка, противопожарной безопасности, безопасности и охраны труда и санитарно-эпидемиологического режима
Умения:
1. Соблюдать требования трудового законодательства.
2. Следовать правилам трудового внутреннего распорядка.
3. Участвовать в мероприятиях по безопасности и охране труда, производственной санитарии, пожарной безопасности и выполнять требования по их обеспечению.
Знания:

1. Оқыту мен оқытудың педагогикалық әдістері.
2. Авиациялық психология.
3. Ұшуды оқыту әдістемесі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Дағды 3:
Жер үсті дайындығын жүргізу
Машықтар:
1. ӘК конструкциясы, қозғалтқыш, кабинаның жабдықтары және оларды жерде және ауада пайдалану ережелері, ӘК тұрағында жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік шаралары бойынша білімдерін үйрету және тексеру.
2. Ұшу алдындағы және ұшудан кейінгі рәсімдер бойынша іс-қимылдар реттілігін пысықтау, оның ішінде ұшу массасын және орталықтандыруды анықтау, ӘК-ні қарау және қызмет көрсету.
3. Әуеайлақ операцияларын және қозғалысты ұйымдастыру, соқтығысудың алдын алу және сақтық шараларын пысықтау.
4. Қозғалтқыштың әртүрлі жұмыс режимдерінде көлденең ұшуды, бұрылыстарды, биіктікті көтеруді және төмендетуді орындауға дайындықты пысықтау.
5. Қозғалтқышты іске қосу, жылыту, сынау және тоқтату, рульдеу және радиобайланыс жаттығуларын жүргізу.
6. Әуеайлақта және әуеайлақ ауданында ұшу өндірісі, ұшу ауданының метеорологиялық ерекшеліктері бойынша оқыту жүргізу.
7. ӘК авариялық-құтқару жабдықтарын пайдалануға үйрету.
8. ӘК жерүсті және техникалық қызмет көрсету туралы ақпаратты жеткізу.
9. Ұшқыш-кандидаттың оқу ұшуларын орындауға дайындығын анықтау.
Білімдер:
1. Оқыту мен оқытудың педагогикалық әдістері.
2. Авиациялық психология.
3. Ұшуды оқыту әдістемесі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Дағды 4:
Ұшу дайындығын жүргізу
Машықтар:
1. Ұшу жаттығуларын оңтайлы және қауіпсіз орындау үшін сабақ жоспарын жоспарлау және орындау.
2. Ұшқыш студент жіберген тән қателіктерді дұрыс тану және түзету.
3. Қалыпты ұшу режимін қалпына келтіру үшін жеткілікті қауіпсіздік қорын қамтамасыз ету үшін әк массасы мен орталықтандырылуын және ең аз қауіпсіз биіктіктерді ескере отырып, ҰПН-ге сілтеме жасай отырып, ұшу шектеулері аймағында маневр жасау жаттығуларын пысықтау.
Білімдер:
1. Оқыту мен оқытудың педагогикалық әдістері.
2. Авиациялық психология.
3. Ұшуды оқыту әдістемесі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Еңбек заңнамасына, өрт қауіпсіздігі нормаларына, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қағидаларына, санитарлық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкес жұмыстарды орындау
Дағды 1:
Ішкі тәртіп, өртке қарсы қауіпсіздік, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қағидаларын және санитариялық-эпидемиологиялық режимді сақтау
Машықтар:
1. Еңбек заңнамасының талаптарын сақтау.
2. Ішкі еңбек ережелерін сақтау.
3. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі жөніндегі іс-шараларға қатысу және оларды қамтамасыз ету жөніндегі талаптарды орындау.
Білімдер:

1. Закон РК "Об использовании воздушного пространства РК и деятельности авиации" (с изм. и доп. по сост. на 17.07.2024 г.) 2. Постановление Правительства РК "Об утверждении Правил использования воздушного пространства РК и внесении изменения в постановление Правительства РК от 31 декабря 2010 года № 1525 и о признании утратившими силу некоторых решений Правительства РК" от 12 мая 2011 года № 506. 3. Приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК "Об утверждении Правил производства полетов в гражданской авиации РК" от 28 июля 2017 года №509. 4. Приказ Министра по инвестициям и развитию РК "Об утверждении Правил сертификации в сфере легкой и сверхлегкой авиации" от 19 июля 2017 года №483. 5. Приказ Министра по инвестициям и развитию РК "Об утверждении Правил допуска к полетам эксплуатантов авиации общего
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Пилот вертолета
6
Летчик-испытатель
6
Инженер-инспектор по безопасности полетов
6
Пилот самолета

1. "ҚР әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" ҚР Заңы. 2. "ҚР әуе кеңістігін пайдалану қағидаларын бекіту және ҚР Үкіметінің 2010 жылғы 31 желтоқсандағы № 1525 қаулысына өзгеріс енгізу туралы және ҚР Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" ҚР Үкіметінің 2011 жылғы 12 мамырдағы №506 қаулысы. 3. "ҚР азаматтық авиациясында ұшуды жүргізу қағидаларын бекіту туралы" ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушы 2017 жылғы 28 шілдедегі №509 бұйрығы. 4. ҚР Инвестициялар және даму министрінің "жеңіл және аса жеңіл авиация саласындағы сертификаттау қағидаларын бекіту туралы" 2017 жылғы 19 шілдедегі №483 бұйрығы. 5. ҚР Инвестициялар және даму министрінің "жалпы мақсаттағы авиацияны пайдаланушыларды ұшуға жіберу қағидаларын бекіту туралы" 2015 жылғы 30 қазандағы №1023 бұйрығы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Тікұшақ ұшқышы
6
Ұшқыш-сынаушы
6
Ұшу қауіпсіздігі жөніндегі инженер-инспектор
6
Ұшақ ұшқышы

13. Карточка профессии "Летный экзаменатор (оценщик)":
Код группы:
2172-1
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Летный экзаменатор (оценщик)
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Инженерия и инженерное дело
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Согласно квалификационным требованиям, предъявляемым к физическим лицам, имеющим право определять уровень квалификации авиационного персонала.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Наличие действующей специальной отметки инструктора (для членов летного экипажа) и действующего свидетельства в качестве члена летного экипажа. Наличие опыта работы в области обучения и проведения оценки практических навыков пилотов ВС. Наличие практического опыта работы по профилю оцениваемой деятельности. Наличие квалификационных отметок, равнозначных свидетельствам и квалификационным отметкам а
Другие возможные наименования профессии:
2172-1-008 - Пилот-инструктор
2172-1-007 - Пилот самолета
2172-9-002 - Пилот вертолета
Основная цель деятельности:
Определение уровня квалификации держателей свидетельств пилотов ВС и лиц, которым выдаются свидетельства пилотов ВС, для оценки их теоретических знаний и практических навыков, необходимых для безопасного и эффективного полета.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проведение квалификационных экзаменов в отношении держателей свидетельств пилотов ВС и лиц, которым выдаются свидетельства пилотов ВС
2. Выполнение работ согласно трудовому законодательству, нормам пожарной безопасности, правил безопасности и охраны труда, санитарно-эпидемиологическим требованиям
Дополнительные трудовые функции:
1. Обучение студентов-пилотов
Трудовая функция 1:
Проведение квалификационных экзаменов в отношении держателей свидетельств пилотов ВС и лиц, которым выдаются свидетельства пилотов ВС
Навык 1:
Подготовка к проведению экзаменов в отношении держателей свидетельств пилотов ВС и лиц, которым выдаются свидетельства пилотов ВС
Умения:
1. Устанавливать рабочие взаимоотношения с лицами, в отношении которых осуществляется проверка знаний, умений и навыков.
2. Проводить инструктажи лицам, в отношении которых осуществляется проверка знаний, умений и навыков.
Знания:
1. Инструктивный материал, регламентирующий порядок и процедуры определения уровня квалификации авиационного персонала.

13. Кәсіптің карточкасы "Ұшу емтихан қабылдаушысы (бағалаушысы)":
Топтың коды:
2172-1
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Ұшу емтихан қабылдаушысы (бағалаушысы)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
4S07161201 – Ұшқыш
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Инженерия және инженерлік іс
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
авиациялық персоналдың біліктілік деңгейін айқындауға құқығы бар жеке тұлғаларға қойылатын біліктілік талаптарына сәйкес
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Нұсқаушының қолданыстағы арнайы белгісінің (ұшу экипажының мүшелері үшін) және ұшу экипажының мүшесі ретінде қолданыстағы куәліктің болуы. Әк ұшқыштарының практикалық дағдыларын бағалау және оқыту саласында жұмыс тәжірибесінің болуы. Бағаланатын қызмет бейіні бойынша практикалық жұмыс тәжірибесінің болуы. Олар үшін біліктілік емтиханын өткізуге уәкілетті авиация персоналының куәліктері мен білікті
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2172-1-008 - Ұшу нұсқаушысы
2172-1-007 - Ұшақ ұшқышы
2172-9-002 - Тікұшақ ұшқышы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Қауіпсіз және тиімді ұшу үшін қажетті теориялық білімдері мен практикалық дағдыларын бағалау үшін ӘК ұшқыштарының куәліктерін ұстаушылардың және ӘК ұшқыштарының куәліктерін беретін адамдардың біліктілік деңгейін айқындау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. ӘК ұшқыштарының куәліктерін ұстаушыларға және ӘК ұшқыштарының куәліктерін беретін адамдарға қатысты біліктілік емтихандарын өткізу
2. Еңбек заңнамасына, өрт қауіпсіздігі нормаларына, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қағидаларына, санитарлық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкес жұмыстарды орындау
Қосымша еңбек функциялары:
1. Ұшқыш студенттерді оқыту
Еңбек функциясы 1:
ӘК ұшқыштарының куәліктерін ұстаушыларға және ӘК ұшқыштарының куәліктерін беретін адамдарға қатысты біліктілік емтихандарын өткізу
Дағды 1:
ӘК ұшқыштарының куәліктерін ұстаушыларға және ӘК ұшқыштарының куәліктерін беретін адамдарға қатысты емтихандар өткізуге дайындық
Машықтар:
1. Өздеріне қатысты білімін, іскерлігі мен дағдыларын тексеру жүзеге асырылатын адамдармен жұмыс қарым-қатынастарын орнату.
2. Өздеріне қатысты білімін, іскерлігі мен дағдыларын тексеру жүзеге асырылатын адамдарға нұсқама жүргізу.
Білімдер:
1. Авиациялық персоналдың біліктілік деңгейін айқындау тәртібі мен рәсімдерін регламенттейтін Нұсқаулық материал.

2. Правила выдачи свидетельств авиационному персоналу.
3. Нормативные правовые акты РК в области гражданской авиации, соответствующие сфере деятельности экзаменатора (оценщика).
4. Нормативные документы международных организаций в области гражданской авиации, связанные с обязанностями экзаменаторов (оценщиков);
5. Возможности и ограничения человека, включая факторы угроз и ошибок.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Навык 2:
Оценка знаний, летных навыков и умений кандидатов
Умения:
1. Устанавливать соответствие знаний, навыков и умений кандидатов предъявляемым требованиям.
2. Принимать обоснованные решения и выставлять объективные оценки.
3. Предоставлять оцениваемому физическому лицу конструктивной информации о результатах оценки.
Знания:
1. Инструктивный материал, регламентирующий порядок и процедуры определения уровня квалификации авиационного персонала.
2. Правила выдачи свидетельств авиационному персоналу.
3. Нормативные правовые акты РК в области гражданской авиации, соответствующие сфере деятельности экзаменатора (оценщика).
4. Нормативные документы международных организаций в области гражданской авиации, связанные с обязанностями экзаменаторов (оценщиков);
5. Возможности и ограничения человека, включая факторы угроз и ошибок.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Навык 3:
Ведение документации о проведении экзаменов в отношении держателей свидетельств пилотов ВС и лиц, которым выдаются свидетельства пилотов ВС
Умения:
1. Документировать процедуры проверки знаний, навыков и умений кандидатов.
2. Обеспечивать достоверность и надежность собранных данных, регистрировать документы.
3. Принимать меры по защите персональных данных экзаменуемых в части проведенных проверок и их результатов.
Знания:
1. Инструктивный материал, регламентирующий порядок и процедуры определения уровня квалификации авиационного персонала.
2. Правила выдачи свидетельств авиационному персоналу.
3. Нормативные правовые акты РК в области гражданской авиации, соответствующие сфере деятельности экзаменатора (оценщика).
4. Нормативные документы международных организаций в области гражданской авиации, связанные с обязанностями экзаменаторов (оценщиков);
5. Возможности и ограничения человека, включая факторы угроз и ошибок.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Трудовая функция 2:
Выполнение работ согласно трудовому законодательству, нормам пожарной безопасности, правил безопасности и охраны труда, санитарно-эпидемиологическим требованиям
Навык 1:
Соблюдение правил внутреннего распорядка, противопожарной безопасности, безопасности и охраны труда и санитарно-эпидемиологического режима
Умения:

2. Авиациялық персоналға куәліктер беру қағидалары.
3. ҚР Азаматтық авиация саласындағы емтихан алушының (бағалаушының) қызмет саласына сәйкес келетін нормативтік құқықтық актілері.
4. Емтихан алушылардың (бағалаушылардың)міндеттеріне байланысты азаматтық авиация саласындағы халықаралық ұйымдардың нормативтік құжаттары;
5. Адамның мүмкіндіктері мен шектеулері, соның ішінде қауіп пен қателік факторлары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Дағды 2:
Үміткерлердің білімін, ұшу дағдылары мен дағдыларын бағалау
Машықтар:
1. Үміткерлердің білімі, дағдылары мен дағдыларының қойылатын талаптарға сәйкестігін белгілеу.
2. Негізделген шешімдер қабылдау және объективті бағалау.
3. Бағаланатын жеке тұлғаға бағалау нәтижелері туралы сындарлы ақпарат беру.
Білімдер:
1. Авиациялық персоналдың біліктілік деңгейін айқындау тәртібі мен рәсімдерін регламенттейтін Нұсқаулық материал.
2. Авиациялық персоналға куәліктер беру қағидалары.
3. ҚР Азаматтық авиация саласындағы емтихан алушының (бағалаушының) қызмет саласына сәйкес келетін нормативтік құқықтық актілері.
4. Емтихан алушылардың (бағалаушылардың)міндеттеріне байланысты азаматтық авиация саласындағы халықаралық ұйымдардың нормативтік құжаттары;
5. Адамның мүмкіндіктері мен шектеулері, соның ішінде қауіп пен қателік факторлары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Дағды 3:
ӘК ұшқыштарының куәліктерін ұстаушыларға және ӘК ұшқыштарының куәліктерін беретін адамдарға қатысты емтихандар өткізу туралы құжаттама жүргізу
Машықтар:
1. Үміткерлердің білімін, дағдылары мен дағдыларын тексеру рәсімдерін құжаттау.
2. Жиналған деректердің дұрыстығы мен сенімділігін қамтамасыз ету, құжаттарды тіркеу.
3. Жүргізілген тексерулер және олардың нәтижелері бөлігінде емтихан алушылардың дербес деректерін қорғау жөнінде шаралар қабылдау.
Білімдер:
1. Авиациялық персоналдың біліктілік деңгейін айқындау тәртібі мен рәсімдерін регламенттейтін Нұсқаулық материал.
2. Авиациялық персоналға куәліктер беру қағидалары.
3. ҚР Азаматтық авиация саласындағы емтихан алушының (бағалаушының) қызмет саласына сәйкес келетін нормативтік құқықтық актілері.
4. Емтихан алушылардың (бағалаушылардың)міндеттеріне байланысты азаматтық авиация саласындағы халықаралық ұйымдардың нормативтік құжаттары;
5. Адамның мүмкіндіктері мен шектеулері, соның ішінде қауіп пен қателік факторлары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Еңбек заңнамасына, өрт қауіпсіздігі нормаларына, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қағидаларына, санитарлық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкес жұмыстарды орындау
Дағды 1:
Ішкі тәртіп, өртке қарсы қауіпсіздік, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қағидаларын және санитариялық-эпидемиологиялық режимді сақтау
Машықтар:

1. Педагогические методы преподавания и обучения.
2. Авиационная психология.
3. Методика летного обучения.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Навык 4:
Проведение летной подготовки
Умения:
1. Планировать и следовать плану занятия для оптимального и безопасного выполнения летных упражнений.
2. Распознавать и исправлять должным образом характерные ошибки, допускаемые студентом-пилотом.
3. Отрабатывать упражнения маневрирования в зоне летных ограничений со ссылкой на РЛЭ, с учетом массы и центровки ВС и минимальных безопасных высот для того, чтобы обеспечить достаточный запас безопасности для восстановления нормального режима полета.
Знания:
1. Педагогические методы преподавания и обучения.
2. Авиационная психология.
3. Методика летного обучения.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Аналитическое мышление
терпение
склонность к работе с людьми и со сложными техническими устройствами
ответственность
усидчивость и стрессоустойчивость
коммуникабельность
дисциплинированность
самоконтроль
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Закон РК "Об использовании воздушного пространства РК и деятельности авиации" (с изм. и доп. по сост. на 17.07.2024 г.) 2. Постановление Правительства РК "Об утверждении Правил использования воздушного пространства РК и внесении изменения в постановление Правительства РК от 31 декабря 2010 года № 1525 и о признании утратившими силу некоторых решений Правительства РК" от 12 мая 2011 года №506. 3. Приказ Министра транспорта и коммуникаций РК "Об утверждении Квалификационных требований, предъявляемых к физическим лицам, имеющим право определять уровень квалификации авиационного персонала" от 28 сентября 2013 года №763. 4. Приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК "Об утверждении Правил производства полетов в гражданской авиации РК" от 28 июля 2017 года №509. 5. Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Пилот вертолета
6
Летчик-испытатель
6
Пилот самолета
6
Инженер-инспектор по безопасности полетов
14. Карточка профессии "Диспетчер (по перелетам и посадкам)":
Код группы:
3154-0
Код наименования занятия:
3154-0-004
Наименование профессии:
Диспетчер (по перелетам и посадкам)
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Эксплуатация и техническое обслуживание машин и оборудования (по отраслям промышленности)
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Специализированная подготовка в качестве сотрудника по обеспечению полетов/полетного диспетчера, но не работавшего по специальности более трех лет, или опыт работы в качестве специалиста, осуществлявшего в течение года, предшествующего обучению, функции помощника сотрудника по обеспечению полетов/полетного диспетчера.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Обучение, проверка знаний и всесторонняя оценка кандидата для получения лицензии (свидетельства, квалификационной отметки) полетного диспетчера в результате освоения дополнительной профессиональной программы специалистами из числа авиационного персонала гражданской авиации.
Другие возможные наименования профессии:

1. Оқыту мен оқытудың педагогикалық әдістері.
2. Авиациялық психология.
3. Ұшуды оқыту әдістемесі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Дағды 4:
Ұшу дайындығын жүргізу
Машықтар:
1. Ұшу жаттығуларын оңтайлы және қауіпсіз орындау үшін сабақ жоспарын жоспарлау және орындау.
2. Ұшқыш студент жіберген тән қателіктерді дұрыс тану және түзету.
3. Қалыпты ұшу режимін қалпына келтіру үшін жеткілікті қауіпсіздік қорын қамтамасыз ету үшін әк массасы мен орталықтандырылуын және ең аз қауіпсіз биіктіктерді ескере отырып, ҰПН-ге сілтеме жасай отырып, ұшу шектеулері аймағында маневр жасау жаттығуларын пысықтау.
Білімдер:
1. Оқыту мен оқытудың педагогикалық әдістері.
2. Авиациялық психология.
3. Ұшуды оқыту әдістемесі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Аналитикалық ойлау
шыдамдылық
адамдармен және күрделі техникалық құрылғылармен жұмыс істеуге бейімділік
жауапкершілік
табандылық және стресске төзімділік
қарым-қатынас
тәртіп
өзін-өзі бақылау
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. "ҚР әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" ҚР Заңы. 2. "ҚР әуе кеңістігін пайдалану қағидаларын бекіту және ҚР Үкіметінің 2010 жылғы 31 желтоқсандағы № 1525 қаулысына өзгеріс енгізу туралы және ҚР Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" ҚР Үкіметінің 2011 жылғы 12 мамырдағы №506 қаулысы. 3. "Авиациялық персоналдың біліктілік деңгейін айқындауға құқығы бар жеке тұлғаларға қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы" ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 28 қыркүйектегі №763 бұйрығы. 4. "ҚР азаматтық авиациясында ұшуды жүргізу қағидаларын бекіту туралы" ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушы 2017 жылғы 28 шілдедегі №509 бұйрығы. 5. ҚР Инвестициялар және даму министрінің "жеңіл және аса жеңіл авиация саласындағы сертификаттау қағидаларын бекіту туралы" 2017 жылғы 19 шілдедегі №483 бұйрығы. 6. ҚР Инвестициялар және даму министрінің "жалпы мақсаттағы авиацияны пайдаланушыларды ұшуға жіберу қағидаларын бекіту туралы" 2015 жылғы 30 қазандағы №1023 бұйрығы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Тікұшақ ұшқышы
6
Ұшқыш-сынаушы
6
Ұшақ ұшқышы
6
Ұшу қауіпсіздігі жөніндегі инженер-инспектор
14. Кәсіптің карточкасы "Диспетчер (ұшу және қону бойынша)":
Топтың коды:
3154-0
Қызмет атауының коды:
3154-0-004
Кәсіптің атауы:
Диспетчер (ұшу және қону бойынша)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
4S0716080 – Радионавигация, радиолокация және байланыс жөніндегі техник
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Машиналар мен жабдықтарды пайдалану және техникалық қызмет көрсету (өнеркәсіп салалары бойынша)
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Ұшуды қамтамасыз ету жөніндегі қызметкер/ұшу диспетчері ретінде, бірақ мамандығы бойынша үш жылдан артық жұмыс істемеген мамандандырылған даярлау немесе оқудың алдындағы жыл ішінде ұшуды қамтамасыз ету жөніндегі қызметкердің көмекшісі/ұшу диспетчері функцияларын жүзеге асырған маман ретінде жұмыс тәжірибесі.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Обучение, проверка знаний и всесторонняя оценка кандидата для получения лицензии (свидетельства, квалификационной отметки) полетного диспетчера в результате освоения дополнительной профессиональной программы специалистами из числа авиационного персонала гражданской авиации
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

3154-0-009 - Диспетчер по организации авиационных перевозок (пассажирских, почтово-грузовых, международных)
3154-0-011 - Диспетчер по перелетам
3154-0-013 - Диспетчер производственно-диспетчерской службы (по контролю за подготовкой воздушных судов к вылету, обеспечению суточного плана полетов, организации информационно-справочной работы)
3154-0-014 - Диспетчер регионального координационного центра поиска и спасения
3154-0-017 - Диспетчер-оператор
Основная цель деятельности:
Организация, выполнение, обеспечение и обслуживание воздушных перевозок и авиационных работ для обеспечения безопасности технологических процессов и производств на воздушном транспорте, полетов ВС и использования воздушного пространства
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение эксплуатационно-технологических задач
2. Выполнение производственно-технологических задач
3. Выполнение работ согласно трудовому законодательству, нормам пожарной безопасности, правил безопасности и охраны труда, санитарно-эпидемиологическим требованиям
Дополнительные трудовые функции:
1. Ведение организационно-управленческой деятельности
Трудовая функция 1:
Выполнение эксплуатационно-технологических задач
Навык 1:
Обеспечение качества и безопасности полетов ВС
Умения:
1. Организовывать, обеспечивать и обслуживать воздушные перевозки и авиационные работы.
2. Осуществлять планирование полетов ВС, составлять рабочие планы полетов.
3. Организовывать и выполнять работы по информационному обеспечению эксплуатации ВС и объектов авиационной инфраструктуры.
4. Определять производственные программы по обслуживанию, сервису, ремонту и другим услугам при эксплуатации ВС и объектов авиационной инфраструктуры.
Знания:
1. Национальное и международное воздушное законодательство.
2. Принципы работы силовых установок ВС, систем и приборного оборудования.
3. Эксплуатационные ограничения воздушных судов и силовых установок.
4. Перечень минимального оборудования ВС, влияние загрузки и распределения массы на летно-технические характеристики ВС.
5. Правила расчета массы и центровки ВС, расхода топлива и продолжительности полета по топливу. Оперативное планирование полетов ВС.
6. Процедуры планирования крейсерских полетов по маршрутам и выбора запасного аэродрома (вертодрома).
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Навык 2:
Эксплуатация технических систем и объектов
Умения:
1. Эксплуатировать объекты авиационной инфраструктуры в соответствии с требованиями воздушного законодательства.
2. Осуществлять приемку и освоение вводимого оборудования.

3154-0-009 - Авиациялық (жолаушыларды, пошта-жүктерді, халықаралық) тасымалдауды ұйымдастыру жөніндегі диспетчер
3154-0-011 - Ұшу жөніндегі диспетчер
3154-0-013 - Өндірістік-диспетчерлік қызмет (әуе кемелерін ұшуға дайындауды бақылау, ұшудың тәуліктік жоспарын қамтамасыз ету, ақпараттық-анықтама жұмыстарын ұйымдастыру жөніндегі) диспетчері
3154-0-014 - Іздеу және құтқаруды үйлестіру өңірлік орталығының диспетчері
3154-0-017 - Диспетчер-оператор
Қызметтің негізгі мақсаты:
Әуе көлігіндегі технологиялық процестер мен өндірістердің, ӘК ұшуларының және әуе кеңістігін пайдаланудың қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін әуе тасымалдарын және авиациялық жұмыстарды ұйымдастыру, орындау, қамтамасыз ету және оларға қызмет көрсету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Пайдалану-технологиялық міндеттерді орындау
2. Өндірістік-технологиялық міндеттерді орындау
3. Еңбек заңнамасына, өрт қауіпсіздігі нормаларына, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қағидаларына, санитарлық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкес жұмыстарды орындау
Қосымша еңбек функциялары:
1. Ұйымдастыру-басқару қызметін жүргізу
Еңбек функциясы 1:
Пайдалану-технологиялық міндеттерді орындау
Дағды 1:
ӘК ұшу сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Әуе тасымалы мен авиациялық жұмыстарды ұйымдастыру, қамтамасыз ету және қызмет көрсету.
2. ӘК ұшуларын жоспарлауды жүзеге асыру, ұшулардың жұмыс жоспарларын жасау.
3. Әк және авиациялық инфрақұрылым объектілерін пайдалануды ақпараттық қамтамасыз ету жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру және орындау.
4. Әк және авиациялық инфрақұрылым объектілерін пайдалану кезінде қызмет көрсету, сервис, жөндеу және басқа да қызметтер бойынша өндірістік бағдарламаларды айқындау.
Білімдер:
1. Ұлттық және халықаралық әуе заңнамасы.
2. ӘК күштік қондырғыларының, жүйелер мен аспаптық Жабдықтардың жұмыс принциптері.
3. Әуе кемелері мен күштік қондырғылардың пайдалану шектеулері.
4. ӘК-нің ең аз жабдықтарының тізбесі, ӘК-нің ұшу-техникалық сипаттамаларына массаны тиеу мен бөлудің әсері.
5. Әк массасы мен орталықтандырылуын, отын шығынын және отын бойынша ұшу ұзақтығын есептеу ережесі. ӘК ұшуларын Жедел жоспарлау.
6. Бағыттар бойынша крейсерлік ұшуларды жоспарлау және қосалқы әуеайлақты (тікұшақ айлағын) таңдау рәсімдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Дағды 2:
Техникалық жүйелер мен объектілерді пайдалану
Машықтар:
1. Әуе заңнамасының талаптарына сәйкес авиациялық инфрақұрылым объектілерін пайдалану.
2. Енгізілетін жабдықты қабылдауды және игеруді жүзеге асыру.

3. Эксплуатировать радиоэлектронные системы связи, наблюдения, навигационного и метеорологического обеспечения полетов ВС.
4. Осуществлять проверку работоспособности эксплуатируемого оборудования.
5. Осуществлять проверку технического состояния и остаточного ресурса оборудования, организовывать и обеспечивать профилактические осмотры и текущий ремонт оборудования.
Знания:
1. Национальное и международное воздушное законодательство.
2. Принципы работы силовых установок ВС, систем и приборного оборудования.
3. Эксплуатационные ограничения воздушных судов и силовых установок.
4. Перечень минимального оборудования ВС, влияние загрузки и распределения массы на летно-технические характеристики ВС.
5. Правила расчета массы и центровки ВС, расхода топлива и продолжительности полета по топливу. Оперативное планирование полетов ВС.
6. Процедуры планирования крейсерских полетов по маршрутам и выбора запасного аэродрома (вертодрома).
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Навык 3:
Разработка и ведение документации
Умения:
1. Разрабатывать эксплуатационную документацию, регламентирующую обслуживание ВС и объектов авиационной инфраструктуры.
2. Разрабатывать инструкции по эксплуатации используемого оборудования.
3. Разрабатывать производственно-техническую документацию. Разрабатывать и реализовывать мероприятия по повышению эффективности эксплуатации ВС и объектов авиационной инфраструктуры.
4. Разрабатывать мероприятия по обеспечению безопасности полетов ВС.
Знания:
1. Национальное и международное воздушное законодательство.
2. Принципы работы силовых установок ВС, систем и приборного оборудования.
3. Эксплуатационные ограничения воздушных судов и силовых установок.
4. Перечень минимального оборудования ВС, влияние загрузки и распределения массы на летно-технические характеристики ВС.
5. Правила расчета массы и центровки ВС, расхода топлива и продолжительности полета по топливу. Оперативное планирование полетов ВС.
6. Процедуры планирования крейсерских полетов по маршрутам и выбора запасного аэродрома (вертодрома).
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Трудовая функция 2:
Выполнение производственно-технологических задач
Навык 1:
Анализ полетной информации
Умения:
1. Анализировать статистические данные и сообщения в системе управления безопасностью полетов ВС.
2. Анализировать аспекты безопасности полетов и оценивать их состояние.
3. Анализировать причинно-следственные связи в развитии авиационных событий.
4. Выявлять опасные факторы при выполнении воздушных перевозок и авиационных работ.
5. Разрабатывать и внедрять эффективные меры по устранению рисков при выполнении воздушных перевозок и авиационных работ.

3. ӘК ұшуларын бақылаудың, навигациялық және метеорологиялық қамтамасыз етудің радиоэлектрондық байланыс жүйелерін пайдалану.
4. Пайдаланылатын жабдықтың жұмысқа қабілеттілігін тексеруді жүзеге асыру.
5. Жабдықтың техникалық жай-күйі мен қалдық ресурсын тексеруді жүзеге асыру, профилактикалық тексерулерді және жабдықтың ағымдағы жөндеуін ұйымдастыру және қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Ұлттық және халықаралық әуе заңнамасы.
2. ӘК күштік қондырғыларының, жүйелер мен аспаптық Жабдықтардың жұмыс принциптері.
3. Әуе кемелері мен күштік қондырғылардың пайдалану шектеулері.
4. ӘК-нің ең аз жабдықтарының тізбесі, ӘК-нің ұшу-техникалық сипаттамаларына массаны тиеу мен бөлудің әсері.
5. Әк массасы мен орталықтандырылуын, отын шығынын және отын бойынша ұшу ұзақтығын есептеу ережесі. ӘК ұшуларын Жедел жоспарлау.
6. Бағыттар бойынша крейсерлік ұшуларды жоспарлау және қосалқы әуеайлақты (тікұшақ айлағын) таңдау рәсімдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Дағды 3:
Құжаттаманы әзірлеу және жүргізу
Машықтар:
1. Әк және авиациялық инфрақұрылым объектілеріне қызмет көрсетуді регламенттейтін пайдалану құжаттамасын әзірлеу.
2. Пайдаланылатын жабдықты пайдалану жөніндегі нұсқаулықтарды әзірлеу.
3. Өндірістік-техникалық құжаттаманы әзірлеу. Әк және авиациялық инфрақұрылым объектілерін пайдалану тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шараларды әзірлеу және іске асыру.
4. ӘК ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды әзірлеу.
Білімдер:
1. Ұлттық және халықаралық әуе заңнамасы.
2. ӘК күштік қондырғыларының, жүйелер мен аспаптық Жабдықтардың жұмыс принциптері.
3. Әуе кемелері мен күштік қондырғылардың пайдалану шектеулері.
4. ӘК-нің ең аз жабдықтарының тізбесі, ӘК-нің ұшу-техникалық сипаттамаларына массаны тиеу мен бөлудің әсері.
5. Әк массасы мен орталықтандырылуын, отын шығынын және отын бойынша ұшу ұзақтығын есептеу ережесі. ӘК ұшуларын Жедел жоспарлау.
6. Бағыттар бойынша крейсерлік ұшуларды жоспарлау және қосалқы әуеайлақты (тікұшақ айлағын) таңдау рәсімдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Өндірістік-технологиялық міндеттерді орындау
Дағды 1:
Ұшу ақпаратын талдау
Машықтар:
1. ӘК ұшу қауіпсіздігін басқару жүйесіндегі статистикалық деректер мен хабарламаларды талдау.
2. Ұшу қауіпсіздігінің аспектілерін талдау және олардың жағдайын бағалау.
3. Авиациялық оқиғалардың дамуындағы себеп-салдарлық байланыстарды талдау.
4. Әуе тасымалы мен авиациялық жұмыстарды орындау кезінде қауіпті факторларды анықтау.
5. Әуе тасымалы мен авиациялық жұмыстарды орындау кезінде тәуекелдерді жою бойынша тиімді шараларды әзірлеу және енгізу.

6. Проводить анализ взлетно-посадочных характеристик ВС.
Знания:
1. Национальное и международное воздушное законодательство.
2. Принципы работы силовых установок ВС, систем и приборного оборудования.
3. Эксплуатационные ограничения воздушных судов и силовых установок.
4. Перечень минимального оборудования ВС, влияние загрузки и распределения массы на летно-технические характеристики ВС.
5. Правила расчета массы и центровки ВС, расхода топлива и продолжительности полета по топливу. Оперативное планирование полетов ВС.
6. Процедуры планирования крейсерских полетов по маршрутам и выбора запасного аэродрома (вертодрома).
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Навык 2:
Технический контроль при эксплуатации ВС и объектов авиационной инфраструктуры
Умения:
1. Эффективно использовать материалы, оборудование, соответствующие алгоритмы и программы расчетов параметров производственно-технологических процессов.
2. Разрабатывать и совершенствовать производственно-технологические процессы и осуществлять контроль за соблюдением производственно-технологической дисциплины.
3. Осуществлять оперативный контроль за производством полетов ВС.
4. Проводить предварительные и предполетные навигационные и иные расчеты.
5. Составлять навигационные планы полетов ВС.
6. Осуществлять взаимодействие с другими подразделениями при организации и проведении воздушных перевозок и авиационных работ.
Знания:
1. Национальное и международное воздушное законодательство.
2. Принципы работы силовых установок ВС, систем и приборного оборудования.
3. Эксплуатационные ограничения воздушных судов и силовых установок.
4. Перечень минимального оборудования ВС, влияние загрузки и распределения массы на летно-технические характеристики ВС.
5. Правила расчета массы и центровки ВС, расхода топлива и продолжительности полета по топливу. Оперативное планирование полетов ВС.
6. Процедуры планирования крейсерских полетов по маршрутам и выбора запасного аэродрома (вертодрома).
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Навык 3:
Обеспечение технической эксплуатации ВС и объектов авиационной инфраструктуры в соответствии с нормативными правовыми актами и нормативно-техническими документами
Умения:
1. Выявлять причины авиационных событий и повреждений ВС на земле, нарушений порядка использования воздушного пространства.
2. Выполнять правила и процедуры эксплуатации аэродромов (вертодромов) и организации аэропортовой деятельности.
3. Выполнять требования технологических карт по эксплуатационному содержанию ВС и объектов авиационной инфраструктуры.

6. ӘК ұшу-қону сипаттамаларына талдау жүргізу.
Білімдер:
1. Ұлттық және халықаралық әуе заңнамасы.
2. ӘК күштік қондырғыларының, жүйелер мен аспаптық Жабдықтардың жұмыс принциптері.
3. Әуе кемелері мен күштік қондырғылардың пайдалану шектеулері.
4. ӘК-нің ең аз жабдықтарының тізбесі, ӘК-нің ұшу-техникалық сипаттамаларына массаны тиеу мен бөлудің әсері.
5. Әк массасы мен орталықтандырылуын, отын шығынын және отын бойынша ұшу ұзақтығын есептеу ережесі. ӘК ұшуларын Жедел жоспарлау.
6. Бағыттар бойынша крейсерлік ұшуларды жоспарлау және қосалқы әуеайлақты (тікұшақ айлағын) таңдау рәсімдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Дағды 2:
ӘК және авиациялық инфрақұрылым объектілерін пайдалану кезіндегі техникалық бақылау
Машықтар:
1. Материалдарды, жабдықтарды, тиісті алгоритмдерді және өндірістік-технологиялық процестердің параметрлерін есептеу бағдарламаларын тиімді пайдалану.
2. Өндірістік-технологиялық процестерді әзірлеу және жетілдіру және өндірістік-технологиялық тәртіптің сақталуын бақылауды жүзеге асыру.
3. ӘК ұшуларының өндірісін жедел бақылауды жүзеге асыру.
4. Алдын ала және ұшу алдындағы навигациялық және өзге де есептеулер жүргізу.
5. ӘК ұшуларының навигациялық жоспарларын жасау.
6. Әуе тасымалы мен авиациялық жұмыстарды ұйымдастыру және жүргізу кезінде басқа бөлімшелермен өзара іс-қимылды жүзеге асыру.
Білімдер:
1. Ұлттық және халықаралық әуе заңнамасы.
2. ӘК күштік қондырғыларының, жүйелер мен аспаптық Жабдықтардың жұмыс принциптері.
3. Әуе кемелері мен күштік қондырғылардың пайдалану шектеулері.
4. ӘК-нің ең аз жабдықтарының тізбесі, ӘК-нің ұшу-техникалық сипаттамаларына массаны тиеу мен бөлудің әсері.
5. Әк массасы мен орталықтандырылуын, отын шығынын және отын бойынша ұшу ұзақтығын есептеу ережесі. ӘК ұшуларын Жедел жоспарлау.
6. Бағыттар бойынша крейсерлік ұшуларды жоспарлау және қосалқы әуеайлақты (тікұшақ айлағын) таңдау рәсімдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Дағды 3:
Нормативтік құқықтық актілерге және нормативтік-техникалық құжаттарға сәйкес әк және авиациялық инфрақұрылым объектілерін техникалық пайдалануды қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Авиациялық оқиғалардың және жердегі ӘК зақымдануының, әуе кеңістігін пайдалану тәртібінің бұзылуының себептерін анықтау.
2. Әуеайлақтарды (тікұшақ айлақтарын) пайдалану және әуежай қызметін ұйымдастыру қағидалары мен рәсімдерін орындау.
3. Әк және авиациялық инфрақұрылым объектілерін пайдалану бойынша технологиялық карталардың талаптарын орындау.

5. Правила расчета массы и центровки ВС, расхода топлива и продолжительности полета по топливу. Оперативное планирование полетов ВС.
6. Процедуры планирования крейсерских полетов по маршрутам и выбора запасного аэродрома (вертодрома).
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
организованность
коммуникабельность
стрессоустойчивость
решительность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Закон РК "Об использовании воздушного пространства РК и деятельности авиации" (с изм. и доп. по сост. на 17.07.2024 г.) 2. Постановление Правительства РК "Об утверждении Правил использования воздушного пространства РК и внесении изменения в постановление Правительства РК от 31 декабря 2010 года № 1525 и о признании утратившими силу некоторых решений Правительства РК" от 12 мая 2011 года № 506. 3. Приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК "Об утверждении Правил производства полетов в гражданской авиации РК" от 28 июля 2017 года №509. 4. Приказ Министра по инвестициям и развитию РК "Об утверждении Правил сертификации в сфере легкой и сверхлегкой авиации" от 19 июля 2017 года №483. 5. Приказ Министра по инвестициям и развитию РК "Об утверждении Правил допуска к полетам эксплуатантов авиации общего назначения" от 30 октября 2015 года №1023.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Инженер-инспектор по безопасности полетов
15. Карточка профессии "Бортовой радист":
Код группы:
3523-0
Код наименования занятия:
3523-0-002
Наименование профессии:
Бортовой радист
Уровень квалификации по ОРК:
5
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 53. Приказ Министра труда и социальной защиты населения РК от 15 июня 2022 года № 201 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 52)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции РК 16 июня 2022 года № 28475.
Бортовой радист
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Специальность:
Радиотехника, электроника и телекоммуникации
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
При летной эксплуатации радио- и электрооборудования ВС: II-III классов до двух типов самолетов или вертолетов всех классов на внутренних воздушных линиях – 5 разряд; I класса на внутренних воздушных линиях и I-II классов до двух типов ВС на международных воздушных линиях и стаже работы бортовым радистом 5 разряда не менее 3 лет – 6 разряд.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Профессиональная подготовка в объеме авиационного учебного центра. Квалификационная проверка бортрадиста проводится командиром ВС. Разряды в зависимости от стажа работы на внутренних и международных воздушных линиях, классов и типов ВС присваивает тарифно-квалификационная комиссия предприятия гражданской авиации. Сертификат о знании авиационного английского языка EALTS ICAO 4 Level
Другие возможные наименования профессии:

5. Әк массасы мен орталықтандырылуын, отын шығынын және отын бойынша ұшу ұзақтығын есептеу ережесі. ӘК ұшуларын Жедел жоспарлау.
6. Бағыттар бойынша крейсерлік ұшуларды жоспарлау және қосалқы әуеайлақты (тікұшақ айлағын) таңдау рәсімдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
ұйымдастыру
қарым-қатынас
стресске төзімділік
шешімділік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. "ҚР әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" ҚР Заңы. 2. "ҚР әуе кеңістігін пайдалану қағидаларын бекіту және ҚР Үкіметінің 2010 жылғы 31 желтоқсандағы № 1525 қаулысына өзгеріс енгізу туралы және ҚР Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" ҚР Үкіметінің 2011 жылғы 12 мамырдағы №506 қаулысы. 3. "ҚР азаматтық авиациясында ұшуды жүргізу қағидаларын бекіту туралы" ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушы 2017 жылғы 28 шілдедегі №509 бұйрығы. 4. ҚР Инвестициялар және даму министрінің "жеңіл және аса жеңіл авиация саласындағы сертификаттау қағидаларын бекіту туралы" 2017 жылғы 19 шілдедегі №483 бұйрығы. 5. ҚР Инвестициялар және даму министрінің "жалпы мақсаттағы авиацияны пайдаланушыларды ұшуға жіберу қағидаларын бекіту туралы" 2015 жылғы 30 қазандағы №1023 бұйрығы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Ұшу қауіпсіздігі жөніндегі инженер-инспектор
15. Кәсіптің карточкасы "Борттық радисті":
Топтың коды:
3523-0
Қызмет атауының коды:
3523-0-002
Кәсіптің атауы:
Борттық радисті
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
5
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
53-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (53-шығарылым) бекіту туралы" 2021 жылғы 29 желтоқсандағы № 513 ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. ҚР Әділет министрлігінде 2022 жылғы 17 қаңтарда № 26508 болып тіркелді.
14-параграф-борттық радисті
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Мамандық:
Радиотехника, электроника және телекоммуникациялар
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Әуе кемесінің радио және электр жабдығын ұшуда пайдалану кезінде: ІІ-ІІІ сыныптардың екі типке дейін немесе ішкі әуе желілеріндегі барлық кластағы тікұшақтар – 5-разряд; ішкі әуе желілеріндегі I сынып және халықаралық әуе желілеріндегі әуе кемесінің екі түріне дейінгі I-II сынып және 5–разрядты борттық радист кемінде 3 жыл жұмыс өтілі – 6-разряд.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Авиациялық оқу орталығы көлемінде кәсіптік даярлау. Бортрадистті біліктілік тексеруді ӘК командирі жүргізеді. Ішкі және халықаралық әуе желілеріндегі жұмыс өтіліне, ӘК сыныптары мен түрлеріне байланысты разрядтарды азаматтық авиация кәсіпорнының тарифтік-біліктілік комиссиясы береді. IELTS ICAO авиациялық ағылшын тілін білу сертификаты 4 деңгей
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

3523-0-003 - Воздушный радист
3523-0-006 - Радист-испытатель бортовой
Основная цель деятельности:
Летная эксплуатация радио- и электрооборудования и выполнение контрольно-проверочных работ по обеспечению безопасности полетов на воздушном судне
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Подготовка аппаратуры радиосвязи, электрооборудования к выполнению полета
2. Летная эксплуатация аппаратуры радиосвязи
3. Ведение радиообмена и радиосвязи с органами организации воздушного движения
4. Выполнение работ согласно трудовому законодательству, нормам пожарной безопасности, правил безопасности и охраны труда, санитарно-эпидемиологическим требованиям
Дополнительные трудовые функции:
1. Выполнение полетов на международных воздушных линиях
Трудовая функция 1:
Подготовка аппаратуры радиосвязи, электрооборудования к выполнению полета
Навык 1:
Контроль состояния и готовности к работе в кабине экипажа ВС
Умения:
1. Производить внешний осмотр ВС перед полетом по установленному маршруту и после завершения полета.
2. Анализировать метеорологические данные по трассе, оценивать метеорологическую обстановку.
3. Подготавливать соответствующую документацию для полета на внутренних воздушных линиях и на международных воздушных линиях.
4. Анализировать и оценивать навигационную обстановку.
5. Контролировать состояние и готовность к работе радиосвязи, электрооборудования в кабине экипажа ВС.
Знания:
1. Летно-технические данные ВС, расположение и порядок летной эксплуатации радио- и электрооборудования.
2. Функциональные обязанности бортового радиста по стадиям полета.
3. Порядок подготовки к полетам и схему взаимодействия членов экипажа ВС по стадиям полета в обычных и особых условиях полета.
4. Метеорологические коды и содержание информации о фактической погоде и прогнозе погоды по трассе полета.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Трудовая функция 2:
Летная эксплуатация аппаратуры радиосвязи
Навык 1:
Обеспечение надежной работы аппаратуры радиосвязи и поддержание устойчивой двухсторонней связи
Умения:
1. Уточнять схемы ведения радиосвязи в полете.
2. Своевременно оповещать командира ВС об указаниях диспетчера по организации воздушного движения и о метеорологической обстановке.
3. Доводить до командира ВС информацию обо всех отклонениях в работе оборудования радиосвязи и своих предложениях по их устранению.
Знания:
1. Порядок эксплуатации радио- и электрооборудования.
2. Возможные неисправности радио- и электрооборудования, методы их обнаружения и устранения.
3. Перечень неисправностей, допустимых для полета до базы.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Трудовая функция 3:
Ведение радиообмена и радиосвязи с органами организации воздушного движения
Навык 1:
Использование установленной фразеологии с точным и своевременным исполнением принятых диспетчерских указаний
Умения:

3523-0-003 - Әуе радисі
3523-0-006 - Борт радист-сынаушысы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Радио және электр жабдықтарын ұшуда пайдалану және әуе кемесінде ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша бақылау-тексеру жұмыстарын орындау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Радиобайланыс аппаратурасын, электр жабдықтарын ұшуды орындауға дайындау
2. Радиобайланыс аппаратурасын ұшу арқылы пайдалану
3. Әуе қозғалысын ұйымдастыру органдарымен радио алмасу және радиобайланыс жүргізу
4. Еңбек заңнамасына, өрт қауіпсіздігі нормаларына, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қағидаларына, санитарлық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкес жұмыстарды орындау
Қосымша еңбек функциялары:
1. Халықаралық әуе желілерінде ұшуларды орындау
Еңбек функциясы 1:
Радиобайланыс аппаратурасын, электр жабдықтарын ұшуды орындауға дайындау
Дағды 1:
ӘК экипажының жай-күйін және кабинасында жұмыс істеуге дайындығын бақылау
Машықтар:
1. Белгіленген маршрут бойынша ұшу алдында және ұшу аяқталғаннан кейін ӘК-ні сыртқы тексеруді жүргізу.
2. Жол бойындағы метеорологиялық деректерді талдау, метеорологиялық жағдайды бағалау.
3. Ішкі әуе желілерінде және халықаралық әуе желілерінде ұшу үшін тиісті құжаттаманы дайындау.
4. Навигациялық жағдайды талдау және бағалау.
5. Әк экипажының кабинасында радиобайланыстың, электр жабдықтарының жай-күйі мен жұмысқа дайындығын бақылау.
Білімдер:
1. ӘК-нің ұшу-техникалық деректері, радио және электр жабдықтарын ұшуда пайдаланудың орналасуы мен тәртібі.
2. Ұшу кезеңдері бойынша борттық радио операторының функционалдық міндеттері.
3. Ұшуға дайындық тәртібі және әк экипаж мүшелерінің әдеттегі және ерекше ұшу жағдайларында ұшу сатылары бойынша өзара іс-қимыл схемасы.
4. Метеорологиялық кодтар және ұшу жолындағы нақты ауа райы және ауа райы болжамы туралы ақпараттың мазмұны.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Радиобайланыс аппаратурасын ұшу арқылы пайдалану
Дағды 1:
Радиобайланыс аппаратурасының сенімді жұмысын қамтамасыз ету және тұрақты екі жақты байланысты қолдау
Машықтар:
1. Ұшу кезінде радиобайланыс схемаларын нақтылау.
2. Әуе қозғалысын ұйымдастыру жөніндегі диспетчердің нұсқаулары және метеорологиялық жағдай туралы ӘК командиріне уақтылы хабарлау.
3. Әк командиріне радиобайланыс жабдықтарының жұмысындағы барлық ауытқулар және оларды жою жөніндегі өз ұсыныстары туралы ақпаратты жеткізу.
Білімдер:
1. Радио және электр жабдықтарын пайдалану тәртібі.
2. Радио және электр жабдықтарының ықтимал ақаулары, оларды анықтау және жою әдістері.
3. Базаға дейін ұшу үшін рұқсат етілетін ақаулар тізбесі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Әуе қозғалысын ұйымдастыру органдарымен радио алмасу және радиобайланыс жүргізу
Дағды 1:
Қабылданған диспетчерлік нұсқауларды дәл және уақтылы орындай отырып, белгіленген фразеологизмдерді қолдану
Машықтар:

1. Передавать с борта ВС метеорологическую и иную информацию.
2. Вести бортовой журнал радиосвязи.
3. Сдавать соответствующую документацию технику бюро аэронавигационной информации.
Знания:
1. Порядок установления и ведения радиообмена и радиосвязи.
2. Порядок и фразеологию радиообмена.
3. Документацию службы аэронавигационной информации по летно-технической эксплуатации радио- и электрооборудования и порядок ее ведения.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Трудовая функция 4:
Выполнение работ согласно трудовому законодательству, нормам пожарной безопасности, правил безопасности и охраны труда, санитарно-эпидемиологическим требованиям
Навык 1:
Соблюдение правил внутреннего распорядка, противопожарной безопасности, безопасности и охраны труда и санитарно-эпидемиологического режима
Умения:
1. Соблюдать требования трудового законодательства.
2. Следовать правилам трудового внутреннего распорядка.
3. Участвовать в мероприятиях по безопасности и охране труда, производственной санитарии, пожарной безопасности и выполнять требования по их обеспечению.
Знания:
1. Трудовое законодательство.
2. Правила внутреннего трудового распорядка.
3. Требования безопасности и охраны труда, производственной санитарии, пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Выполнение полетов на международных воздушных линиях
Навык 1:
Использование установленной фразеологии радиообмена в нормальных и особых условиях полета ВС с точным и своевременным исполнением принятых диспетчерских указаний на иностранном языке
Умения:
1. Использовать оборудование, установленное на ВС для полетов на международных воздушных линиях.
2. Вести радиообмен с наземными службами аэропортов на международных воздушных линиях на иностранном языке.
Знания:
1. Перечень оборудования, установленного на ВС для полетов на международных воздушных линиях.
2. Порядок полетов на международных воздушных линиях согласно действующим требованиям, нормативам и иным документам.
3. Особенности воздушного движения и организации связи на международных воздушных линиях.
4. Таможенные требования и пограничный контроль.
5. Иностранный язык в объеме, необходимом для общения с наземными службами аэропортов на международных воздушных линиях и фразеологию радиообмена в нормальных и особых условиях полета ВС.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Аналитическое мышление
склонность к работе со сложными техническими устройствами
ответственность
усидчивость и стрессоустойчивость
Список технических регламентов и национальных стандартов:

1. Әк бортынан метеорологиялық және өзге де ақпаратты беру.
2. Борттық радиобайланыс журналын жүргізу.
3. Аэронавигациялық ақпарат бюросының техникасына тиісті құжаттаманы тапсыру.
Білімдер:
1. Радио алмасу мен радиобайланысты орнату және жүргізу тәртібі.
2. Радио алмасудың тәртібі мен фразеологиясы.
3. Радио және электр жабдықтарын ұшу-техникалық пайдалану жөніндегі аэронавигациялық ақпарат қызметінің құжаттамасы және оны жүргізу тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Еңбек функциясы 4:
Еңбек заңнамасына, өрт қауіпсіздігі нормаларына, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қағидаларына, санитарлық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкес жұмыстарды орындау
Дағды 1:
Ішкі тәртіп, өртке қарсы қауіпсіздік, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қағидаларын және санитариялық-эпидемиологиялық режимді сақтау
Машықтар:
1. Еңбек заңнамасының талаптарын сақтау.
2. Ішкі еңбек ережелерін сақтау.
3. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі жөніндегі іс-шараларға қатысу және оларды қамтамасыз ету жөніндегі талаптарды орындау.
Білімдер:
1. Еңбек заңнамасы.
2. Ішкі еңбек тәртібі ережелері.
3. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Қосымша еңбек функциясы 1:
Халықаралық әуе желілерінде ұшуларды орындау
Дағды 1:
Қабылданған диспетчерлік нұсқауларды шет тілінде дәл және уақтылы орындай отырып әк ұшуының қалыпты және ерекше жағдайларында белгіленген радио алмасу фразеологиясын пайдалану
Машықтар:
1. Халықаралық әуе желілерінде ұшу үшін ӘК - де орнатылған жабдықты пайдалану.
2. Шет тілінде халықаралық әуе желілерінде әуежайлардың жерүсті қызметтерімен радио алмасуды жүргізу.
Білімдер:
1. Халықаралық әуе желілерінде ұшу үшін ӘК-де орнатылған жабдықтардың тізбесі.
2. Қолданыстағы талаптарға, нормативтерге және өзге де құжаттарға сәйкес халықаралық әуе желілерінде ұшу тәртібі.
3. Әуе қозғалысының ерекшеліктері және халықаралық әуе желілерінде байланысты ұйымдастыру.
4. Кедендік талаптар және шекаралық бақылау.
5. Халықаралық әуе желілеріндегі әуежайлардың жерүсті қызметтерімен қарым-қатынас жасау үшін қажетті көлемде шет тілі және ӘК ұшуының қалыпты және ерекше жағдайларында радио алмасу фразеологиясы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Аналитикалық ойлау
күрделі техникалық құрылғылармен жұмыс істеуге бейімділік
жауапкершілік
табандылық және стресске төзімділік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

1. ЕТКС, выпуск 53, параграф 14 – Бортовой радист. 2. Закон РК "Об использовании воздушного пространства РК и деятельности авиации" (с изм. и доп. по сост. на 17.07.2024 г.) 3. Постановление Правительства РК "Об утверждении Правил использования воздушного пространства РК и внесении изменения в постановление Правительства РК от 31 декабря 2010 года № 1525 и о признании утратившими силу некоторых решений Правительства РК" от 12 мая 2011 года №506. 4. Приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК "Об утверждении Правил производства полетов в гражданской авиации РК" от 28 июля 2017 года №509. 5. Приказ Министра по инвестициям и развитию РК "Об утверждении Правил сертификации в сфере легкой и сверхлегкой авиации" от 19 июля 2017 года №483. 6. Приказ Министра по инвестициям и развитию РК "Об утверждении Правил допуска к полетам эксплуатантов авиации общего назначения" от 30 октября 2015 года №1023.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Штурман, авиационный
16. Карточка профессии "Штурман, авиационный":
Код группы:
3152-2
Код наименования занятия:
3152-2-011
Наименование профессии:
Штурман, авиационный
Уровень квалификации по ОРК:
5
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Специальность:
Техническое обслуживание, ремонт и эксплуатация электромеханического оборудования (по видам и отраслям)
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Связь с неформальным и информальным образованием:
Объем подготовки штурманов из числа авиационного персонала, имеющего свидетельства летного состава, не менее 200 ч.
Другие возможные наименования профессии:
3152-2-002 - Штурман (в авиации)
2172-2-013 - Летчик-штурман
Основная цель деятельности:
Подготовка к полету, оформление полетных карт и расчет полета с учетом специфики работы авиационного предприятия
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Разработка штурманского плана полета
2. Расчет данных для специального применения авиации
3. Выдерживание заданного режима полета по маршруту и в районе выполнения специальных работ
4. Выполнение работ согласно трудовому законодательству, нормам пожарной безопасности, правил безопасности и охраны труда, санитарно-эпидемиологическим требованиям
Дополнительные трудовые функции:
1. Участие в проведении поисковых и аварийно-спасательных работ
Трудовая функция 1:
Разработка штурманского плана полета
Навык 1:
Планирование полета
Умения:

1. БТБА, 53-шығарылым, 14-параграф-борттық радио операторы. 2. "ҚР әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" ҚР Заңы. 3. "ҚР әуе кеңістігін пайдалану қағидаларын бекіту және ҚР Үкіметінің 2010 жылғы 31 желтоқсандағы № 1525 қаулысына өзгеріс енгізу туралы және ҚР Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" ҚР Үкіметінің 2011 жылғы 12 мамырдағы №506 қаулысы. 4. "ҚР азаматтық авиациясында ұшуды жүргізу қағидаларын бекіту туралы" ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушы 2017 жылғы 28 шілдедегі №509 бұйрығы. 5. ҚР Инвестициялар және даму министрінің "жеңіл және аса жеңіл авиация саласындағы сертификаттау қағидаларын бекіту туралы" 2017 жылғы 19 шілдедегі №483 бұйрығы. 6. ҚР Инвестициялар және даму министрінің "жалпы мақсаттағы авиацияны пайдаланушыларды ұшуға жіберу қағидаларын бекіту туралы" 2015 жылғы 30 қазандағы №1023 бұйрығы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Авиациялық штурман
16. Кәсіптің карточкасы "Авиациялық штурман":
Топтың коды:
3152-2
Қызмет атауының коды:
3152-2-011
Кәсіптің атауы:
Авиациялық штурман
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
5
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Мамандық:
Электромеханикалық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету, жөндеу және пайдалану (түрлері және салалары бойынша)
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Ұшу құрамының куәлігі бар авиациялық персонал арасынан штурмандарды даярлау көлемі 200 сағаттан кем емес.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
3152-2-002 - Штурман (авиациядағы)
2172-2-013 - Ұшқыш-штурман
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ұшуға дайындық, ұшу карталарын ресімдеу және авиациялық кәсіпорын жұмысының ерекшелігін ескере отырып ұшуды есептеу
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Штурмандық ұшу жоспарын әзірлеу
2. Авиацияны арнайы қолдану үшін деректерді есептеу
3. Маршрут бойынша және арнайы жұмыстарды орындау ауданында берілген ұшу режимін сақтау
4. Еңбек заңнамасына, өрт қауіпсіздігі нормаларына, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қағидаларына, санитарлық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкес жұмыстарды орындау
Қосымша еңбек функциялары:
1. Іздестіру және апаттық-құтқару жұмыстарын жүргізуге қатысу
Еңбек функциясы 1:
Штурмандық ұшу жоспарын әзірлеу
Дағды 1:
Ұшуды жоспарлау
Машықтар:

1. Вычерчивать вертикальный разрез местности по заданному маршруту и району работы.
2. Рассчитывать безопасную высоту полета.
3. Анализировать навигационную, метеорологическую, орнитологическую обстановку на земле и в полете.
Знания:
1. Воздушное право.
2. Летные характеристики, планирование и загрузка ВС.
3. Возможности человека применительно к штурману.
4. Авиационная метеорология.
5. Воздушная навигация.
6. Эксплуатационные правила (АIР, NОТАМ, авиационные коды, сокращения и карты вылета, полета по маршруту, снижения и захода на посадку по приборам).
7. Основы полета.
8. Правила ведения связи и фразеология радиообмена.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Расчет данных для специального применения авиации
Навык 1:
Проведение авиационных расчетов
Умения:
1. Выполнять команды командира ВС и пункта управления воздушным движением, под управлением которого он находится.
2. Учитывать в полете фактический расход и остаток топлива и их соответствие инженерно-штурманскому расчету.
Знания:
1. Воздушное право.
2. Летные характеристики, планирование и загрузка ВС.
3. Возможности человека применительно к штурману.
4. Авиационная метеорология.
5. Воздушная навигация.
6. Эксплуатационные правила (АIР, NОТАМ, авиационные коды, сокращения и карты вылета, полета по маршруту, снижения и захода на посадку по приборам).
7. Основы полета.
8. Правила ведения связи и фразеология радиообмена.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Выдерживание заданного режима полета по маршруту и в районе выполнения специальных работ
Навык 1:
Следование плану и маршруту полета
Умения:
1. Выводить ВС в заданный район работ, на площадку десантирования (сброса груза), на аэродром посадки для снижения и захода на посадку.
2. Принимать меры по обеспечению безопасности полетов в соответствии с должностными обязанностями.
3. Сверять показания бортовых и наручных часов.
4. Производить сверку документов оперативной аэронавигационной информации с контрольными экземплярами.
Знания:
1. Воздушное право.
2. Летные характеристики, планирование и загрузка ВС.
3. Возможности человека применительно к штурману.
4. Авиационная метеорология.
5. Воздушная навигация.
6. Эксплуатационные правила (АIР, NОТАМ, авиационные коды, сокращения и карты вылета, полета по маршруту, снижения и захода на посадку по приборам).
7. Основы полета.
8. Правила ведения связи и фразеология радиообмена.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 4:
Выполнение работ согласно трудовому законодательству, нормам пожарной безопасности, правил безопасности и охраны труда, санитарно-эпидемиологическим требованиям
Навык 1:
Соблюдение правил внутреннего распорядка, противопожарной безопасности, безопасности и охраны труда и санитарно-эпидемиологического режима
Умения:

1. Берілген маршрут пен жұмыс ауданы бойынша аймақтың тік бөлігін сызыңыз.
2. Қауіпсіз ұшу биіктігін есептеңіз.
3. Жердегі және ұшудағы навигациялық, метеорологиялық, орнитологиялық жағдайды талдау.
Білімдер:
1. Әуе құқығы.
2. Ұшу сипаттамалары, ӘК жоспарлау және жүктеу.
3. Штурманға қатысты адамның мүмкіндіктері.
4. Авиациялық метеорология.
5. Әуе навигациясы.
6. Пайдалану ережелері (AIP, НОТАМ, бірақ авиациялық кодтар, қысқартулар мен ұшу карталары, маршрут бойынша ұшу, төмендету және аспаптарға кіру).
7. Ұшу негіздері.
8. Байланыс ережелері және радио алмасу фразеологизмдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Авиацияны арнайы қолдану үшін деректерді есептеу
Дағды 1:
Авиациялық есептерді жүргізу
Машықтар:
1. ӘК командирінің және ол басқаратын әуе қозғалысын басқару пунктінің командаларын орындау.
2. Ұшу кезінде отынның нақты шығыны мен қалдығын және олардың инженерлік-штурмандық есептеуге сәйкестігін ескеру қажет.
Білімдер:
1. Әуе құқығы.
2. Ұшу сипаттамалары, ӘК жоспарлау және жүктеу.
3. Штурманға қатысты адамның мүмкіндіктері.
4. Авиациялық метеорология.
5. Әуе навигациясы.
6. Пайдалану ережелері (AIP, НОТАМ, бірақ авиациялық кодтар, қысқартулар мен ұшу карталары, маршрут бойынша ұшу, төмендету және аспаптарға кіру).
7. Ұшу негіздері.
8. Байланыс ережелері және радио алмасу фразеологизмдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 3:
Маршрут бойынша және арнайы жұмыстарды орындау ауданында берілген ұшу режимін сақтау
Дағды 1:
Ұшу жоспары мен бағытын ұстану
Машықтар:
1. ӘК-ні берілген жұмыс ауданына, қону алаңына (жүкті түсіру), қону әуеайлағына төмендету және қонуға кіру үшін шығару.
2. Лауазымдық міндеттеріне сәйкес ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөнінде шаралар қабылдау.
3. Борттық және қол сағаттарының көрсеткіштерін салыстырыңыз.
4. Жедел аэронавигациялық ақпараттың құжаттарын бақылау даналарымен салыстырып тексеру жүргізу.
Білімдер:
1. Әуе құқығы.
2. Ұшу сипаттамалары, ӘК жоспарлау және жүктеу.
3. Штурманға қатысты адамның мүмкіндіктері.
4. Авиациялық метеорология.
5. Әуе навигациясы.
6. Пайдалану ережелері (AIP, НОТАМ, бірақ авиациялық кодтар, қысқартулар мен ұшу карталары, маршрут бойынша ұшу, төмендету және аспаптарға кіру).
7. Ұшу негіздері.
8. Байланыс ережелері және радио алмасу фразеологизмдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 4:
Еңбек заңнамасына, өрт қауіпсіздігі нормаларына, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қағидаларына, санитарлық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкес жұмыстарды орындау
Дағды 1:
Ішкі тәртіп, өртке қарсы қауіпсіздік, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қағидаларын және санитариялық-эпидемиологиялық режимді сақтау
Машықтар:

17. Карточка профессии "Бортинженер (бортмеханик)":
Код группы:
2172-3
Код наименования занятия:
2172-3-001
Наименование профессии:
Бортинженер (бортмеханик)
Уровень квалификации по ОРК:
5
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Специальность:
Техническое обслуживание и ремонт воздушного судна
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Связь с неформальным и информальным образованием:
Объем теоретической подготовки по программе авиационного учебного центра не менее 200 ч, объем летной подготовки не менее 100 ч.
Другие возможные наименования профессии:
2172-3-002 - Бортмеханик-инструктор
3115-4-008 - Механик бортовой
3115-4-009 - Механик-инструктор бортовой
3115-4-015 - Техник бортовой
Основная цель деятельности:
Контроль эксплуатации ВС и устранение возникающих неисправностей на земле и в полете.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проверка ВС перед полетом
2. Контроль эксплуатационных параметров ВС в полете
3. Устранение неисправностей, возникающих в полете
4. Выполнение работ согласно трудовому законодательству, нормам пожарной безопасности, правил безопасности и охраны труда, санитарно-эпидемиологическим требованиям
Дополнительные трудовые функции:
1. Выполнение полетов в условиях чрезвычайных ситуаций
Трудовая функция 1:
Проверка ВС перед полетом
Навык 1:
Проведение предварительной и предполетной подготовки ВС
Умения:
1. Обеспечивать сохранность закрепленного инструмента и его исправность.
2. Своевременно оформлять бортовую эксплуатационную документацию.
3. Проверять наличие на борту ВС документации, необходимого количества топлива, масла, спецжидкостей, газов.
4. Осматривать кабину экипажа и проводить заключительный внешний осмотр ВС перед вылетом.
5. Контролировать работу средств заправки, проверять соответствие марки авиатоплива, масла и спецжидкостей и наличие разрешения к применению на конкретном типе ВС.
Знания:
1. Воздушное право.
2. Основы навигации.
3. Общие знания по ВС, принцип работы и эксплуатация систем ВС.
4. Летные характеристики, планирование и загрузка.
5. Возможности человека применительно к бортинженеру.
6. Правила эксплуатации ВС.
7. Эксплуатационные аспекты метеорологии.
8. Основы полета.
9. Правила ведения связи и фразеология радиообмена.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Контроль эксплуатационных параметров ВС в полете
Навык 1:
Мониторинг работы двигателей и бортовых систем ВС
Умения:

17. Кәсіптің карточкасы "Бортинженер (бортмеханик)":
Топтың коды:
2172-3
Қызмет атауының коды:
2172-3-001
Кәсіптің атауы:
Бортинженер (бортмеханик)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
5
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Мамандық:
Әуе кемесіне техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Авиациялық оқу орталығының бағдарламасы бойынша теориялық даярлықтың көлемі 200 сағаттан кем емес, ұшу даярлығының көлемі 100 сағаттан кем емес.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2172-3-002 - Бортмеханик-нұсқаушы
3115-4-008 - Борт механигі
3115-4-009 - Борт механик-инструкторы
3115-4-015 - Борт технигі
Қызметтің негізгі мақсаты:
ӘК пайдалануды бақылау және жерде және ұшуда туындайтын ақауларды жою.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Ұшу алдында ӘК тексеру
2. Ұшудағы ӘК пайдалану параметрлерін бақылау
3. Ұшу кезінде пайда болатын ақауларды жою
4. Еңбек заңнамасына, өрт қауіпсіздігі нормаларына, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қағидаларына, санитарлық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкес жұмыстарды орындау
Қосымша еңбек функциялары:
1. Төтенше жағдайлар кезінде ұшуларды орындау
Еңбек функциясы 1:
Ұшу алдында ӘК тексеру
Дағды 1:
ӘК алдын ала және ұшу алдындағы дайындықты жүргізу
Машықтар:
1. Бекітілген құралдың сақталуын және оның жарамдылығын қамтамасыз ету.
2. Борттық пайдалану құжаттамасын уақтылы ресімдеу.
3. ӘК бортында құжаттаманың, отынның, майдың, арнайы сұйықтықтардың, газдардың қажетті мөлшерінің болуын тексеру.
4. Ұшу алдында экипаж кабинасын тексеріп, ӘК-ні қорытынды сыртқы қарап-тексеруді жүргізу.
5. Жанармай құю құралдарының жұмысын бақылау, авиаотын, май және арнайы сұйықтықтар маркасының сәйкестігін және ӘК-нің нақты үлгісінде қолдануға рұқсаттың болуын тексеру.
Білімдер:
1. Әуе құқығы.
2. Навигация негіздері.
3. ӘК бойынша жалпы білім, ӘК жүйелерінің жұмыс принципі және пайдаланылуы.
4. Ұшу сипаттамалары, жоспарлау және жүктеу.
5. Бортинженерге қатысты адамның мүмкіндіктері.
6. ӘК пайдалану ережелері.
7. Метеорологияның эксплуатациялық аспектілері.
8. Ұшу негіздері.
9. Байланыс ережелері және радио алмасу фразеологизмдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Ұшудағы ӘК пайдалану параметрлерін бақылау
Дағды 1:
ӘК қозғалтқыштары мен борттық жүйелерінің жұмысына мониторинг жүргізу
Машықтар:

1. Управлять в полете двигателями и бортовыми системами ВС.
2. Проверять по показаниям приборов и светосигнальных табло соответствие работы двигателей и бортовых систем ВС нормативным показателям на всех этапах полета.
3. Контролировать расход авиатоплива, масла и спецжидкостей в полете и их остаток.
Знания:
1. Воздушное право.
2. Основы навигации.
3. Общие знания по ВС, принцип работы и эксплуатация систем ВС.
4. Летные характеристики, планирование и загрузка.
5. Возможности человека применительно к бортинженеру.
6. Правила эксплуатации ВС.
7. Эксплуатационные аспекты метеорологии.
8. Основы полета.
9. Правила ведения связи и фразеология радиообмена.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Устранение неисправностей, возникающих в полете
Навык 1:
Принятие мер по восстановлению работоспособности силовых установок и бортовых систем ВС
Умения:
1. Своевременно определять отклонения в функционировании силовых установок и бортовых систем ВС.
2. Своевременно информировать командира ВС об обнаруженных отклонениях и давать рекомендации по их устранению.
3. Определять появление аварийной ситуации в полете и обеспечивать взаимодействие членов экипажа при устранении обнаруженных неисправностей.
4. Устранять в полете появившиеся и доступные для устранения неисправности двигателей и бортовых систем ВС.
Знания:
1. Воздушное право.
2. Основы навигации.
3. Общие знания по ВС, принцип работы и эксплуатация систем ВС.
4. Летные характеристики, планирование и загрузка.
5. Возможности человека применительно к бортинженеру.
6. Правила эксплуатации ВС.
7. Эксплуатационные аспекты метеорологии.
8. Основы полета.
9. Правила ведения связи и фразеология радиообмена.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 4:
Выполнение работ согласно трудовому законодательству, нормам пожарной безопасности, правил безопасности и охраны труда, санитарно-эпидемиологическим требованиям
Навык 1:
Соблюдение правил внутреннего распорядка, противопожарной безопасности, безопасности и охраны труда и санитарно-эпидемиологического режима
Умения:
1. Соблюдать требования трудового законодательства.
2. Следовать правилам трудового внутреннего распорядка.
3. Участвовать в мероприятиях по безопасности и охране труда, производственной санитарии, пожарной безопасности и выполнять требования по их обеспечению.
Знания:
1. Трудовое законодательство.
2. Правила внутреннего трудового распорядка.
3. Требования безопасности и охраны труда, производственной санитарии, пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Выполнение полетов в условиях чрезвычайных ситуаций
Навык 1:
Реагирование на аварийные условия в полете
Умения:

1. Ұшуда әк қозғалтқыштары мен борттық жүйелерін басқару.
2. Аспаптар мен жарық сигналдық таблолардың көрсеткіштері бойынша ұшудың барлық кезеңдеріндегі Қозғалтқыштар мен борттық жүйелер жұмысының нормативтік көрсеткіштерге сәйкестігін тексеру.
3. Ұшудағы авиаотынның, майдың және арнайы сұйықтықтардың шығынын және олардың қалдығын бақылау.
Білімдер:
1. Әуе құқығы.
2. Навигация негіздері.
3. ӘК бойынша жалпы білім, ӘК жүйелерінің жұмыс принципі және пайдаланылуы.
4. Ұшу сипаттамалары, жоспарлау және жүктеу.
5. Бортинженерге қатысты адамның мүмкіндіктері.
6. ӘК пайдалану ережелері.
7. Метеорологияның эксплуатациялық аспектілері.
8. Ұшу негіздері.
9. Байланыс ережелері және радио алмасу фразеологизмдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 3:
Ұшу кезінде пайда болатын ақауларды жою
Дағды 1:
ӘК күштік қондырғылары мен борттық жүйелерінің жұмысқа қабілеттілігін қалпына келтіру жөнінде шаралар қабылдау
Машықтар:
1. ӘК күштік қондырғылары мен борттық жүйелерінің жұмысындағы ауытқуларды уақтылы анықтау.
2. ӘК командиріне анықталған ауытқулар туралы уақтылы хабарлау және оларды жою жөнінде ұсыныстар беру.
3. Ұшуда авариялық жағдайдың пайда болуын анықтау және анықталған ақауларды жою кезінде экипаж мүшелерінің өзара іс-қимылын қамтамасыз ету.
4. Ұшуда пайда болған және жою үшін қол жетімді ӘК қозғалтқыштары мен борттық жүйелерінің ақауларын жою.
Білімдер:
1. Әуе құқығы.
2. Навигация негіздері.
3. ӘК бойынша жалпы білім, ӘК жүйелерінің жұмыс принципі және пайдаланылуы.
4. Ұшу сипаттамалары, жоспарлау және жүктеу.
5. Бортинженерге қатысты адамның мүмкіндіктері.
6. ӘК пайдалану ережелері.
7. Метеорологияның эксплуатациялық аспектілері.
8. Ұшу негіздері.
9. Байланыс ережелері және радио алмасу фразеологизмдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 4:
Еңбек заңнамасына, өрт қауіпсіздігі нормаларына, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қағидаларына, санитарлық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкес жұмыстарды орындау
Дағды 1:
Ішкі тәртіп, өртке қарсы қауіпсіздік, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қағидаларын және санитариялық-эпидемиологиялық режимді сақтау
Машықтар:
1. Еңбек заңнамасының талаптарын сақтау.
2. Ішкі еңбек ережелерін сақтау.
3. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі жөніндегі іс-шараларға қатысу және оларды қамтамасыз ету жөніндегі талаптарды орындау.
Білімдер:
1. Еңбек заңнамасы.
2. Ішкі еңбек тәртібі ережелері.
3. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Қосымша еңбек функциясы 1:
Төтенше жағдайлар кезінде ұшуларды орындау
Дағды 1:
Ұшудағы авариялық жағдайларға ден қою
Машықтар:

2172-3-001 - Бортинженер (бортмеханик)
Основная цель деятельности:
Организационно-методическое руководство авиационно-технической подготовкой летного состава, контроль за соблюдением правил летной эксплуатации авиационной техники, профессиональной подготовкой и выполнением правил летной эксплуатации авиационной техники экипажами.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Мониторинг, контроль и выполнение работы бортинженеров (бортмехаников).
2. Обучение и тренаж бортинженеров (бортмехаников)
3. Совершенствование работы бортинженеров (бортмехаников)
4. Выполнение работ согласно трудовому законодательству, нормам пожарной безопасности, правил безопасности и охраны труда, санитарно-эпидемиологическим требованиям
Дополнительные трудовые функции:
1. Участие в кадровом администрировании бортинженеров (бортмехаников)
Трудовая функция 1:
Мониторинг, контроль и выполнение работы бортинженеров (бортмехаников).
Навык 1:
Супервайзинг летных экипажей, документов и состояния авиационной техники
Умения:
1. Контролировать качество предварительной подготовки экипажей ВС и предполетной подготовки самолетов.
2. Контролировать правильность оформления судовой и летно-штабной документации, относящейся к подготовке и работе бортинженеров (бортмехаников).
3. Оказывать практическую и методическую помощь командно-летному составу в организации процесса подготовки и работы бортинженеров и бортмехаников.
4. Осваивать и внедрять новую авиационную технику.
5. Контролировать полноту и качество обслуживания ВС в соответствии с требованиями нормативных правовых актов, организационно-распорядительных документов.
6. Запрещать вылет ВС, состояние которых не отвечает требованиям безопасности полетов.
7. Проводить расследования авиационных инцидентов, происшествий и предпосылок к ним.
Знания:
1. Экспертные знания в областях воздушного права, навигации, метеорологии, практической аэродинамики, устройства и эксплуатация систем ВС, летных характеристик, планирования и загрузки.
2. Методы технического обслуживания ВС и контроля его качества.
3. Нормативные документы, регламентирующие организацию и выполнение полетов, летную эксплуатацию авиационной техники, процесс подготовки бортинженеров (бортмехаников).
4. Правила расследования авиационных происшествий и инцидентов.
5. Основы организации летной работы и методики летного обучения.
6. Состояние профессиональной подготовки летного состава.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Обучение и тренаж бортинженеров (бортмехаников)
Навык 1:
Инструктирование и проверка знаний бортинженеров (бортмехаников)
Умения:

2172-3-001 - Борт инженері (борт механигі)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ұшу құрамының авиациялық-техникалық даярлығына ұйымдық-әдістемелік басшылық жасау, авиациялық техниканы ұшу пайдалану қағидаларының сақталуын, экипаждардың авиациялық техниканы ұшу пайдалану қағидаларын кәсіби даярлауды және орындауын бақылау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Бортинженерлердің (бортмеханиктердің) жұмысын бақылау, бақылау және орындау.
2. Бортинженерлерді (бортмеханиктерді) оқыту және жаттықтыру
3. Бортинженерлердің (бортмеханиктердің) жұмысын жетілдіру
4. Еңбек заңнамасына, өрт қауіпсіздігі нормаларына, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қағидаларына, санитарлық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкес жұмыстарды орындау
Қосымша еңбек функциялары:
1. Бортинженерлерді (бортмеханиктерді) кадрлық әкімшілендіруге қатысу
Еңбек функциясы 1:
Бортинженерлердің (бортмеханиктердің) жұмысын бақылау, бақылау және орындау.
Дағды 1:
Ұшу экипаждарының, құжаттардың және авиациялық техниканың жай-күйінің супервайзингі
Машықтар:
1. ӘК экипаждарын алдын ала даярлау және ұшақтарды ұшу алдындағы даярлау сапасын бақылау.
2. Бортинженерлерді (бортмеханиктерді) даярлауға және олардың жұмысына қатысты кеме және ұшу-штабтық құжаттаманың дұрыс ресімделуін бақылау.
3. Бортинженерлер мен бортмеханиктердің дайындығы мен жұмысын ұйымдастыруда командалық-ұшу құрамына практикалық және әдістемелік көмек көрсету.
4. Жаңа авиациялық техниканы игеру және енгізу.
5. Нормативтік құқықтық актілердің, ұйымдастырушылық-өкімдік құжаттардың талаптарына сәйкес ӘК қызмет көрсетудің толықтығы мен сапасын бақылау.
6. Жай-күйі ұшу қауіпсіздігі талаптарына сай келмейтін ӘК ұшуына тыйым салу.
7. Авиациялық инциденттерге, оқиғаларға және олардың алғышарттарына тергеу жүргізу.
Білімдер:
1. Әуе құқығы, навигация, метеорология, практикалық аэродинамика, ӘК жүйелерін орнату және пайдалану, ұшу сипаттамалары, жоспарлау және тиеу салаларындағы сараптамалық білім.
2. ӘК техникалық қызмет көрсету және оның сапасын бақылау әдістері.
3. Ұшуды ұйымдастыру мен орындауды, авиациялық техниканы ұшуды пайдалануды, бортинженерлерді (бортмеханиктерді) даярлау процесін регламенттейтін нормативтік құжаттар.
4. Авиациялық оқиғалар мен инциденттерді тергеп-тексеру қағидалары.
5. Ұшу жұмысын ұйымдастыру негіздері және ұшуды оқыту әдістемесі.
6. Ұшу құрамының кәсіби даярлығының жай-күйі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Бортинженерлерді (бортмеханиктерді) оқыту және жаттықтыру
Дағды 1:
Бортинженерлерге (бортмеханиктерге) нұсқау беру және олардың білімін тексеру
Машықтар:

1. Контролировать качество занятий, экзаменов и других мероприятий, проводимых с бортинженерами (бортмеханиками).
2. Проводить проверку теоретических знаний и практической работы в воздухе и на тренажере бортинженеров (бортмехаников).
3. Проводить анализ допускаемых экипажами ошибок и нарушений правил летной эксплуатации ВС и разрабатывать профилактические меры по их предотвращению.
4. Отстранять от полетов бортинженеров (бортмехаников), показавших неудовлетворительные знания правил летной эксплуатации ВС или допустивших грубые их нарушения.
Знания:
1. Экспертные знания в областях воздушного права, навигации, метеорологии, практической аэродинамики, устройства и эксплуатация систем ВС, летных характеристик, планирования и загрузки.
2. Методы технического обслуживания ВС и контроля его качества.
3. Нормативные документы, регламентирующие организацию и выполнение полетов, летную эксплуатацию авиационной техники, процесс подготовки бортинженеров (бортмехаников).
4. Правила расследования авиационных происшествий и инцидентов.
5. Основы организации летной работы и методики летного обучения.
6. Состояние профессиональной подготовки летного состава.
7. Основы законодательства о труде.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Совершенствование работы бортинженеров (бортмехаников)
Навык 1:
Бенчмаркинг лучшей практики летной эксплуатации ВС
Умения:
1. Разрабатывать мероприятия и предложения по вопросам совершенствования летной эксплуатации ВС.
2. Изучать, анализировать и внедрять в практику полетов передовой опыт летной эксплуатации авиационной техники, лучшие методы авиационно-технической подготовки, передовые приемы работы летных экипажей по экономии авиатоплива.
3. Внедрять единую методику летной эксплуатации авиационной техники, выполнения полетов путем совершенствования и систематизации разрабатываемых рекомендаций.
Знания:
1. Экспертные знания в областях воздушного права, навигации, метеорологии, практической аэродинамики, устройства и эксплуатация систем ВС, летных характеристик, планирования и загрузки.
2. Методы технического обслуживания ВС и контроля его качества.
3. Нормативные документы, регламентирующие организацию и выполнение полетов, летную эксплуатацию авиационной техники, процесс подготовки бортинженеров (бортмехаников).
4. Правила расследования авиационных происшествий и инцидентов.
5. Основы организации летной работы и методики летного обучения.
6. Состояние профессиональной подготовки летного состава.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 4:
Выполнение работ согласно трудовому законодательству, нормам пожарной безопасности, правил безопасности и охраны труда, санитарно-эпидемиологическим требованиям
Навык 1:
Соблюдение правил внутреннего распорядка, противопожарной безопасности, безопасности и охраны труда и санитарно-эпидемиологического режима
Умения:

1. Бортинженерлермен (бортмеханиктермен) өткізілетін сабақтардың, емтихандардың және басқа да іс-шаралардың сапасын бақылау.
2. Бортинженерлердің (бортмеханиктердің) ауада және тренажерде теориялық білімі мен практикалық жұмысына тексеру жүргізу.
3. Экипаждар жіберетін ӘК ұшуды пайдалану ережелерінің қателіктері мен бұзушылықтарына талдау жүргізу және олардың алдын алу бойынша алдын алу шараларын әзірлеу.
4. ӘК ұшуды пайдалану қағидалары туралы қанағаттанарлықсыз білім көрсеткен немесе оларды өрескел бұзуға жол берген бортинженерлерді (бортмеханиктерді) ұшудан шеттету.
Білімдер:
1. Әуе құқығы, навигация, метеорология, практикалық аэродинамика, ӘК жүйелерін орнату және пайдалану, ұшу сипаттамалары, жоспарлау және тиеу салаларындағы сараптамалық білім.
2. ӘК техникалық қызмет көрсету және оның сапасын бақылау әдістері.
3. Ұшуды ұйымдастыру мен орындауды, авиациялық техниканы ұшуды пайдалануды, бортинженерлерді (бортмеханиктерді) даярлау процесін регламенттейтін нормативтік құжаттар.
4. Авиациялық оқиғалар мен инциденттерді тергеп-тексеру қағидалары.
5. Ұшу жұмысын ұйымдастыру негіздері және ұшуды оқыту әдістемесі.
6. Ұшу құрамының кәсіби даярлығының жай-күйі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 3:
Бортинженерлердің (бортмеханиктердің) жұмысын жетілдіру
Дағды 1:
ӘК ұшуды пайдаланудың үздік практикасының бенчмаркингі
Машықтар:
1. ӘК ұшуды пайдалануды жетілдіру мәселелері бойынша іс-шаралар мен ұсыныстар әзірлеу.
2. Авиациялық техниканы ұшуды пайдаланудың озық тәжірибесін, авиациялық-техникалық даярлаудың озық әдістерін, авиаотынды үнемдеу бойынша ұшу экипаждары жұмысының озық тәсілдерін зерделеу, талдау және ұшу практикасына енгізу.
3. Әзірленетін ұсынымдарды жетілдіру және жүйелеу жолымен авиациялық техниканы ұшуды пайдаланудың, ұшуларды орындаудың бірыңғай әдістемесін енгізу.
Білімдер:
1. Әуе құқығы, навигация, метеорология, практикалық аэродинамика, ӘК жүйелерін орнату және пайдалану, ұшу сипаттамалары, жоспарлау және тиеу салаларындағы сараптамалық білім.
2. ӘК техникалық қызмет көрсету және оның сапасын бақылау әдістері.
3. Ұшуды ұйымдастыру мен орындауды, авиациялық техниканы ұшуды пайдалануды, бортинженерлерді (бортмеханиктерді) даярлау процесін регламенттейтін нормативтік құжаттар.
4. Авиациялық оқиғалар мен инциденттерді тергеп-тексеру қағидалары.
5. Ұшу жұмысын ұйымдастыру негіздері және ұшуды оқыту әдістемесі.
6. Ұшу құрамының кәсіби даярлығының жай-күйі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 4:
Еңбек заңнамасына, өрт қауіпсіздігі нормаларына, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қағидаларына, санитарлық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкес жұмыстарды орындау
Дағды 1:
Ішкі тәртіп, өртке қарсы қауіпсіздік, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қағидаларын және санитариялық-эпидемиологиялық режимді сақтау
Машықтар:

1. Закон РК "Об использовании воздушного пространства РК и деятельности авиации" (с изм. и доп. по сост. на 17.07.2024 г.) 2. Постановление Правительства РК "Об утверждении Правил использования воздушного пространства РК и внесении изменения в постановление Правительства РК от 31 декабря 2010 года № 1525 и о признании утратившими силу некоторых решений Правительства РК" от 12 мая 2011 года №506. 3. Приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК "Об утверждении Правил производства полетов в гражданской авиации РК" от 28 июля 2017 года №509. 4. Приказ Министра по инвестициям и развитию РК "Об утверждении Правил сертификации в сфере легкой и сверхлегкой авиации" от 19 июля 2017 года №483. 5. Приказ Министра по инвестициям и развитию РК "Об утверждении Правил допуска к полетам эксплуатантов авиации общего
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Летчик-испытатель
21. Карточка профессии "Летчик-испытатель":
Код группы:
2172-2
Код наименования занятия:
2172-2-008
Наименование профессии:
Летчик-испытатель
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Инженерия и инженерное дело
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Связь с неформальным и информальным образованием:
Профильное высшее (послевузовское) образование, стаж летной работы не менее 3 лет, налет не менее 1500 часов, наличие свидетельства ATPL(A)/ATPL(H) или CPL(A)/CPL(H) с обязательным инструментальным рейтингом IR(A)/ IR(H), наличие квалификации летного инструктора FI(A) / FI(H), FI(MНG) / FI(AG) / FI(S) / FI(B), TRI/SFI, СRI, обучение в зарубежной школе летчиков-испытателей.
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Проведение летных испытаний новых летательных аппаратов, а также ВС, по которым начат серийный выпуск, для их дальнейшей сертификации и проверки безопасности и эффективности новых технологий.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проведение летных испытаний авиационной техники
2. Выработка рекомендаций по оптимизации конструкции и систем управления ВС

1. "ҚР әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" ҚР Заңы. 2. "ҚР әуе кеңістігін пайдалану қағидаларын бекіту және ҚР Үкіметінің 2010 жылғы 31 желтоқсандағы № 1525 қаулысына өзгеріс енгізу туралы және ҚР Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" ҚР Үкіметінің 2011 жылғы 12 мамырдағы №506 қаулысы. 3. "ҚР азаматтық авиациясында ұшуды жүргізу қағидаларын бекіту туралы" ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушы 2017 жылғы 28 шілдедегі №509 бұйрығы. 4. ҚР Инвестициялар және даму министрінің "жеңіл және аса жеңіл авиация саласындағы сертификаттау қағидаларын бекіту туралы" 2017 жылғы 19 шілдедегі №483 бұйрығы. 5. ҚР Инвестициялар және даму министрінің "жалпы мақсаттағы авиацияны пайдаланушыларды ұшуға жіберу қағидаларын бекіту туралы" 2015 жылғы 30 қазандағы №1023 бұйрығы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Ұшқыш-сынаушы
21. Кәсіптің карточкасы "Ұшқыш-сынаушы":
Топтың коды:
2172-2
Қызмет атауының коды:
2172-2-008
Кәсіптің атауы:
Ұшқыш-сынаушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Инженерия және инженерлік іс
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
ұшу жұмысының өтілі кемінде 3 жыл, ұшу уақыты кемінде 1500 сағат, ir(A)/ir(h) міндетті аспаптық рейтингі бар ATPL(A)/ATPL(H) немесе CPL(A)/ CPL(H) куәлігінің болуы, ұшу нұсқаушысы біліктілігінің болуы FI (A) / FI(H), FI(MNG) / FI(AG) / FI(S)/FI(B), TRI / SFI, CRI, шетелдік сынақ ұшқыштар мектебінде оқыту.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Бейінді жоғары (жоғары оқу орнынан кейінгі) білімі, ұшу жұмысының өтілі кемнде 3 жыл, ұшу уақыты кемінде 1500 сағат, ir(A)/ir(h) міндетті аспаптық рейтингі бар ATPL(A)/ATPL(H) немесе CPL(A)/ CPL(H) куәлігінің болуы, ұшу нұсқаушысы біліктілігінің болуы FI (A) / FI(H), FI(MNG) / FI(AG) / FI(S)/FI(B), TRI / SFI, CRI, шетелдік сынақ ұшқыштар мектебінде оқыту.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жаңа технологиялардың қауіпсіздігі мен тиімділігін одан әрі сертификаттау және тексеру үшін жаңа ұшу аппараттарына, сондай-ақ сериялық шығару басталған ӘК-ге ұшу сынақтарын жүргізу.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Авиациялық техникаға ұшу сынақтарын жүргізу
2. ӘК конструкциясы мен басқару жүйелерін оңтайландыру бойынша ұсынымдар әзірлеу

3. Документирование результатов летных испытаний авиационной техники
4. Выполнение работ согласно трудовому законодательству, нормам пожарной безопасности, правил безопасности и охраны труда, санитарно-эпидемиологическим требованиям
Дополнительные трудовые функции:
1. Обучение пилотов летной эксплуатации новых летательных аппаратов, а также ВС, по которым начат серийный выпуск
Трудовая функция 1:
Проведение летных испытаний авиационной техники
Навык 1:
Практические летные испытания ВС
Умения:
1. Проверять летные характеристики ВС (управляемость, стабильность, маневренность, производительность на разных высотах и скоростях полета).
2. Проверять безопасность ВС в разнообразных условиях полета, включая критические ситуации.
3. Накапливать и обрабатывать обширные массивы данных о поведении ВС в разных режимах полета для выявления возможных недостатков.
Знания:
1. Конструкция летательных аппаратов, двигателей, систем управления, навигации и связи.
2. Аэродинамика и практическая аэродинамика самолета (вертолета).
3. Правила пилотажного маневрирования и пилотирования в сложных условиях.
4. Методики проведения летных испытаний.
5. Способы испытаний для проверки различных параметров безопасности полетов.
6. Воздушное законодательство, авиационные нормы и стандарты.
7. Сертификационные требования к ВС.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Выработка рекомендаций по оптимизации конструкции и систем управления ВС
Навык 1:
Сотрудничество с разработчиками и эксплуатантами новых летательных аппаратов, а также ВС, по которым начат серийный выпуск
Умения:
1. Формировать рекомендации по оптимизации конструкции и систем управления, а также по другим аспектам летной эксплуатации ВС.
2. Предоставлять информацию о способах повышения летных и технических характеристик ВС их разработчикам и будущим эксплуатантам.
3. Оценивать эффективность и совместимость новой авиационной техники, технологий или систем с условиями полета.
Знания:
1. Конструкция летательных аппаратов, двигателей, систем управления, навигации и связи.
2. Аэродинамика и практическая аэродинамика самолета (вертолета).
3. Правила пилотажного маневрирования и пилотирования в сложных условиях.
4. Методики проведения летных испытаний.
5. Способы испытаний для проверки различных параметров безопасности полетов.
6. Воздушное законодательство, авиационные нормы и стандарты.
7. Сертификационные требования к ВС.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Документирование результатов летных испытаний авиационной техники
Навык 1:
Оформление рабочей и отчетной документации о выполнении экспериментальных полетов
Умения:

3. Авиациялық техниканың ұшу сынақтарының нәтижелерін құжаттау
4. Еңбек заңнамасына, өрт қауіпсіздігі нормаларына, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қағидаларына, санитарлық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкес жұмыстарды орындау
Қосымша еңбек функциялары:
1. Жаңа ұшу аппараттарын, сондай-ақ сериялық шығару басталған ӘК ұшқыштарын ұшуды пайдалануға үйрету
Еңбек функциясы 1:
Авиациялық техникаға ұшу сынақтарын жүргізу
Дағды 1:
ӘК практикалық ұшу сынақтары
Машықтар:
1. ӘК ұшу сипаттамаларын тексеру (басқарушылық, тұрақтылық, маневрлік, ұшудың әртүрлі биіктіктері мен жылдамдықтарындағы өнімділік).
2. Сыни жағдайларды қоса алғанда, ұшудың әртүрлі жағдайларында ӘК қауіпсіздігін тексеру.
3. Ықтимал кемшіліктерді анықтау үшін ұшудың әртүрлі режимдеріндегі ӘК мінез-құлқы туралы деректердің кең ауқымын жинақтау және өңдеу.
Білімдер:
1. Ұшу аппараттарының, қозғалтқыштардың, басқару, навигация және байланыс жүйелерінің дизайны.
2. Ұшақтың (тікұшақтың) аэродинамикасы және практикалық аэродинамикасы.
3. Қиын жағдайларда аэробатикалық маневр жасау және пилоттау ережелері.
4. Ұшу сынақтарын жүргізу әдістемелері.
5. Ұшу қауіпсіздігінің әртүрлі параметрлерін тексеруге арналған сынақ әдістері.
6. Әуе заңнамасы, авиациялық нормалар мен стандарттар.
7. Әк сертификаттау талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
ӘК конструкциясы мен басқару жүйелерін оңтайландыру бойынша ұсынымдар әзірлеу
Дағды 1:
Жаңа ұшу аппараттарын, сондай-ақ сериялық шығару басталған ӘК әзірлеушілерімен және пайдаланушыларымен ынтымақтастық
Машықтар:
1. ӘК конструкциясы мен басқару жүйелерін оңтайландыру, сондай-ақ ұшуды пайдаланудың басқа аспектілері бойынша ұсынымдар қалыптастыру.
2. ӘК-нің ұшу және техникалық сипаттамаларын олардың әзірлеушілері мен болашақ пайдаланушыларына арттыру тәсілдері туралы ақпарат беру.
3. Жаңа авиациялық техниканың, технологиялардың немесе жүйелердің ұшу шарттарымен тиімділігі мен үйлесімділігін бағалау.
Білімдер:
1. Ұшу аппараттарының, қозғалтқыштардың, басқару, навигация және байланыс жүйелерінің дизайны.
2. Ұшақтың (тікұшақтың) аэродинамикасы және практикалық аэродинамикасы.
3. Қиын жағдайларда аэробатикалық маневр жасау және пилоттау ережелері.
4. Ұшу сынақтарын жүргізу әдістемелері.
5. Ұшу қауіпсіздігінің әртүрлі параметрлерін тексеруге арналған сынақ әдістері.
6. Әуе заңнамасы, авиациялық нормалар мен стандарттар.
7. ӘК сертификаттау талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 3:
Авиациялық техниканың ұшу сынақтарының нәтижелерін құжаттау
Дағды 1:
Эксперименттік ұшуларды орындау туралы жұмыс және есепті құжаттаманы ресімдеу
Машықтар:

22. Карточка профессии "Технический директор":
Код группы:
1329-1
Код наименования занятия:
1329-1-007
Наименование профессии:
Технический директор
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения РК от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих". Зарегистрирован в Министерстве юстиции РК 31 декабря 2020 года № 22003.
Параграф 91. Директор
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Инженерия и инженерное дело
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Стаж летной работы не менее 5 лет, опыт руководящей работы не менее 3 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Профильное высшее (послевузовское) образование, стаж летной работы не менее 5 лет, опыт руководящей работы не менее 3 лет.
Другие возможные наименования профессии:
2171-2-014 - Капитан-директор
1329-1-006 - Главный технический руководитель
Основная цель деятельности:
Обеспечение нормативной исправности, поддержание заданной надежности ВС и их готовности к выполнению воздушных перевозок и авиационных работ
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Ведение организационно-управленческой работы по обеспечению безопасности полетов
2. Техническое обеспечение полетов ВС
3. Выполнение работ согласно трудовому законодательству, нормам пожарной безопасности, правил безопасности и охраны труда, санитарно-эпидемиологическим требованиям
Дополнительные трудовые функции:
1. Внедрение и совершенствование системы менеджмента качества
Трудовая функция 1:
Ведение организационно-управленческой работы по обеспечению безопасности полетов
Навык 1:
Принятие и организация выполнения решений по обеспечению безопасности полетов
Умения:
1. Руководить работами по предупреждению отказов и неисправностей ВС, авиационных происшествий и их предпосылок, причинами которых могут быть нарушения правил эксплуатации ВС.
2. Руководить восстановлением неисправных ВС, обеспечивать нормативную исправность ВС.
3. Организовывать работу по поддержанию установленной готовности к вылету резервных ВС.
4. Организовывать работу по повышению качества, сокращению срока и снижению себестоимости обслуживания ВС.
Знания:
1. Принципы организации работ подчиненных, выполнение ими производственных задач.

22. Кәсіптің карточкасы "Техникалық директор":
Топтың коды:
1329-1
Қызмет атауының коды:
1329-1-007
Кәсіптің атауы:
Техникалық директор
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. ҚР Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 болып тіркелді.
91-Параграф. Директор
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Инженерия және инженерлік іс
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
ұшу жұмысының өтілі кемінде 5 жыл, басшылық жұмыс тәжірибесі кемінде 3 жыл.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Бейінді жоғары (жоғары оқу орнынан кейінгі) білімі, ұшу жұмысының өтілі кемінде 5 жыл, басшылық жұмыс тәжірибесі кемінде 3 жыл.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2171-2-014 - Капитан-директор
1329-1-006 - Бас техникалық басшы
Қызметтің негізгі мақсаты:
ӘК-нің нормативтік жарамдылығын, берілген сенімділігін және олардың әуе тасымалы мен авиациялық жұмыстарды орындауға дайындығын қамтамасыз ету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша ұйымдастыру-басқару жұмыстарын жүргізу
2. ӘК ұшуларын техникалық қамтамасыз ету
3. Еңбек заңнамасына, өрт қауіпсіздігі нормаларына, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қағидаларына, санитарлық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкес жұмыстарды орындау
Қосымша еңбек функциялары:
1. Сапа менеджменті жүйесін енгізу және жетілдіру
Еңбек функциясы 1:
Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша ұйымдастыру-басқару жұмыстарын жүргізу
Дағды 1:
Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша шешімдерді қабылдау және орындауды ұйымдастыру
Машықтар:
1. ӘК-нің істен шығуы мен ақауларының, авиациялық оқиғалардың және олардың себептері ӘК пайдалану қағидаларын бұзу болуы мүмкін алғышарттардың алдын алу жөніндегі жұмыстарға басшылық жасау.
2. Ақаулы ӘК қалпына келтіруге басшылық жасау, ӘК нормативтік жарамдылығын қамтамасыз ету.
3. Резервтік ӘК ұшуға белгіленген дайындықты қолдау жөніндегі жұмысты ұйымдастыру.
4. Әк қызмет көрсету сапасын арттыру, мерзімін қысқарту және өзіндік құнын төмендету бойынша жұмысты ұйымдастыру.
Білімдер:
1. Бағыныштылардың жұмысын ұйымдастыру принциптері, олардың өндірістік міндеттерді орындауы.

2. Правила безопасности и регулярности полетов, зависящих от качества ТО авиационной техники.
3. Регламенты оперативного восстановления неисправных ВС.
4. Способы поддержания трудовой и производственной дисциплины.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Организация ведения полетной и технической документации
Умения:
1. Контролировать ведение пономерной и производственно-технической документации.
2. Внедрять в подразделение прогрессивные методы и новые средства, передовой опыт и научную организацию труда, постоянно совершенствовать систему управления эффективностью и качеством ТО.
3. Организовать своевременную разработку и представления заявок на материально-технические средства, необходимые для производственно-хозяйственной деятельности.
4. Осуществлять мероприятия по экономному расходованию материально-технических средств и топливно-энергетических ресурсов.
5. Своевременно представлять установленную отчетность.
Знания:
1. Принципы организации работ подчиненных, выполнение ими производственных задач.
2. Правила безопасности и регулярности полетов, зависящих от качества ТО авиационной техники.
3. Регламенты оперативного восстановления неисправных ВС.
4. Способы поддержания трудовой и производственной дисциплины.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Техническое обеспечение полетов ВС
Навык 1:
Оперативное управление процессами летно-технической эксплуатации ВС
Умения:
1. Контролировать техническое состояние ВС и качество их обслуживания, выполнять нормы осмотра ВС.
2. Обеспечивать правильное размещение ВС при проведении ТО, контролировать выполнение требований о порядке передачи ВС между технической и летной службами.
3. Осуществлять планирование перспективного и оперативного использования ВС, отхода их на периодическую форму обслуживания, учет наработки ВС.
Знания:
1. Принципы организации работ подчиненных, выполнение ими производственных задач.
2. Правила безопасности и регулярности полетов, зависящих от качества ТО авиационной техники.
3. Регламенты оперативного восстановления неисправных ВС.
4. Способы поддержания трудовой и производственной дисциплины.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Выполнение работ согласно трудовому законодательству, нормам пожарной безопасности, правил безопасности и охраны труда, санитарно-эпидемиологическим требованиям
Навык 1:
Соблюдение правил внутреннего распорядка, противопожарной безопасности, безопасности и охраны труда и санитарно-эпидемиологического режима
Умения:
1. Соблюдать требования трудового законодательства.

2. Авиациялық техниканың ТҚК сапасына байланысты ұшулардың қауіпсіздігі мен жүйелілігі қағидалары.
3. Ақаулы ӘК жедел қалпына келтіру регламенттері.
4. Еңбек және өндірістік тәртіпті сақтау тәсілдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Ұшу және техникалық құжаттаманы жүргізуді ұйымдастыру
Машықтар:
1. Пономерлік және өндірістік-техникалық құжаттаманың жүргізілуін бақылау.
2. Бөлімге прогрессивті әдістер мен жаңа құралдарды, озық тәжірибені және еңбекті ғылыми ұйымдастыруды енгізу, ТҚК тиімділігі мен сапасын басқару жүйесін үнемі жетілдіріп отыру.
3. Өндірістік-шаруашылық қызмет үшін қажетті материалдық-техникалық құралдарға өтінімдерді уақтылы әзірлеуді және ұсынуды ұйымдастыру.
4. Материалдық-техникалық құралдар мен отын-энергетикалық ресурстарды үнемді жұмсау жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыру.
5. Белгіленген есептілікті уақтылы ұсыну.
Білімдер:
1. Бағыныштылардың жұмысын ұйымдастыру принциптері, олардың өндірістік міндеттерді орындауы.
2. Авиациялық техниканың ТҚК сапасына байланысты ұшулардың қауіпсіздігі мен жүйелілігі қағидалары.
3. Ақаулы ӘК жедел қалпына келтіру регламенттері.
4. Еңбек және өндірістік тәртіпті сақтау тәсілдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
ӘК ұшуларын техникалық қамтамасыз ету
Дағды 1:
ӘК ұшу-техникалық пайдалану процестерін жедел басқару
Машықтар:
1. ӘК техникалық жай-күйін және оларға қызмет көрсету сапасын бақылау, ӘК қарау нормаларын орындау.
2. ТҚК жүргізу кезінде ӘК дұрыс орналастырылуын қамтамасыз ету, техникалық және ұшу қызметтері арасында ӘК беру тәртібі туралы талаптардың орындалуын бақылау.
3. ӘК-ні перспективалық және жедел пайдалануды, олардың қызмет көрсетудің мерзімді нысанына кетуін жоспарлауды, ӘК-ні әзірлеуді есепке алуды жүзеге асыру.
Білімдер:
1. Бағыныштылардың жұмысын ұйымдастыру принциптері, олардың өндірістік міндеттерді орындауы.
2. Авиациялық техниканың ТҚК сапасына байланысты ұшулардың қауіпсіздігі мен жүйелілігі қағидалары.
3. Ақаулы ӘК жедел қалпына келтіру регламенттері.
4. Еңбек және өндірістік тәртіпті сақтау тәсілдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 3:
Еңбек заңнамасына, өрт қауіпсіздігі нормаларына, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қағидаларына, санитарлық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкес жұмыстарды орындау
Дағды 1:
Ішкі тәртіп, өртке қарсы қауіпсіздік, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қағидаларын және санитариялық-эпидемиологиялық режимді сақтау
Машықтар:
1. Еңбек заңнамасының талаптарын сақтау.

2. Следовать правилам трудового внутреннего распорядка.
3. Участвовать в мероприятиях по безопасности и охране труда, производственной санитарии, пожарной безопасности и выполнять требования по их обеспечению.
Знания:
1. Трудовое законодательство.
2. Правила внутреннего трудового распорядка.
3. Требования безопасности и охраны труда, производственной санитарии, пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Внедрение и совершенствование системы менеджмента качества
Навык 1:
Интегрирование стандартов обеспечения качества и безопасности полетов
Умения:
1. Организовывать вовлечение авиационного персонала в работу по обеспечению качества.
2. Руководить проектами по совершенствованию системы менеджмента качества.
3. Формировать документооборот и внутренние коммуникации в авиакомпании в соответствии со стандартами качества.
4. Организовывать проведение внутренних аудитов системы менеджмента качества.
Знания:
1. Нормативные документы и стандарты безопасности полетов, в том числе международные и национальные правила и регламенты.
2. Технические аспекты воздушного транспорта, включая устройство и эксплуатацию ВС.
3. Принципы и методы проверки технического состояния ВС, оборудования и систем безопасности.
4. Процедуры и техники проведения инспекций и проверок ВС перед вылетом и в процессе эксплуатации.
5. Оценка рисков и принятие мер по профилактике авиационных инцидентов и происшествий.
6. Системы управления качеством и безопасностью в авиационной отрасли.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
внимание к деталям
коммуникабельность
стрессоустойчивость
аналитические способности
командный дух
гибкость
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Закон РК "Об использовании воздушного пространства РК и деятельности авиации" (с изм. и доп. по сост. на 17.07.2024 г.) 2. Постановление Правительства РК "Об утверждении Правил использования воздушного пространства РК и внесении изменения в постановление Правительства РК от 31 декабря 2010 года № 1525 и о признании утратившими силу некоторых решений Правительства РК" от 12 мая 2011 года № 506. 3. Приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК "Об утверждении Правил производства полетов в гражданской авиации РК" от 28 июля 2017 года № 509. 4. Приказ Министра по инвестициям и развитию РК "Об утверждении Правил сертификации в сфере легкой и сверхлегкой авиации" от 19 июля 2017 года № 483. 5. Приказ Министра по инвестициям и развитию РК "Об утверждении Правил допуска к полетам эксплуатантов авиации общего назначения" от 30 октября 2015 года № 1023.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Руководитель летной службы

2. Ішкі еңбек ережелерін сақтау.
3. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі жөніндегі іс-шараларға қатысу және оларды қамтамасыз ету жөніндегі талаптарды орындау.
Білімдер:
1. Еңбек заңнамасы.
2. Ішкі еңбек тәртібі ережелері.
3. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Қосымша еңбек функциясы 1:
Сапа менеджменті жүйесін енгізу және жетілдіру
Дағды 1:
Ұшу сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету стандарттарын интеграциялау
Машықтар:
1. Сапаны қамтамасыз ету жөніндегі жұмысқа авиациялық персоналды тартуды ұйымдастыру.
2. Сапа менеджменті жүйесін жетілдіру бойынша жобаларға жетекшілік ету.
3. Сапа стандарттарына сәйкес авиакомпанияда құжат айналымы мен ішкі коммуникацияларды қалыптастыру.
4. Сапа менеджменті жүйесінің ішкі аудиттерін жүргізуді ұйымдастыру.
Білімдер:
1. Ұшу қауіпсіздігінің нормативтік құжаттары мен стандарттары, оның ішінде халықаралық және Ұлттық ережелер мен регламенттер.
2. Әуе көлігінің техникалық аспектілері, соның ішінде әуе кемесінің құрылысы мен жұмысы.
3. ӘК, жабдықтар мен қауіпсіздік жүйелерінің техникалық жай-күйін тексеру қағидаттары мен әдістері.
4. Ұшу алдында және пайдалану процесінде ӘК инспекциялары мен тексерулерін жүргізу рәсімдері мен техникасы.
5. Тәуекелдерді бағалау және авиациялық инциденттер мен оқиғалардың алдын алу бойынша шаралар қабылдау.
6. Авиация саласындағы сапа мен қауіпсіздікті басқару жүйелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
бөлшектерге назар аударыңыз
қарым-қатынас
стресске төзімділік
аналитикалық қабілеттер
командалық рух
икемділік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. "ҚР әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" ҚР Заңы. 2. "ҚР әуе кеңістігін пайдалану қағидаларын бекіту және ҚР Үкіметінің 2010 жылғы 31 желтоқсандағы № 1525 қаулысына өзгеріс енгізу туралы және ҚР Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" ҚР Үкіметінің 2011 жылғы 12 мамырдағы №506 қаулысы. 3. "ҚР азаматтық авиациясында ұшуды жүргізу қағидаларын бекіту туралы" ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушы 2017 жылғы 28 шілдедегі №509 бұйрығы. 4. ҚР Инвестициялар және даму министрінің "жеңіл және аса жеңіл авиация саласындағы сертификаттау қағидаларын бекіту туралы" 2017 жылғы 19 шілдедегі №483 бұйрығы. 5. ҚР Инвестициялар және даму министрінің "жалпы мақсаттағы авиацияны пайдаланушыларды ұшуға жіберу қағидаларын бекіту туралы" 2015 жылғы 30 қазандағы №1023 бұйрығы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Ұшу қызметінің басшысы

23. Карточка профессии "Инженер-инспектор по безопасности полетов":
Код группы:
2144-4
Код наименования занятия:
2144-4-026
Наименование профессии:
Инженер-инспектор по безопасности полетов
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Инженерия и инженерное дело
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Стаж летной работы не менее 5 лет, опыт руководящей работы не менее 3 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Профильное высшее (послевузовское) образование, стаж летной работы не менее 5 лет, опыт руководящей работы не менее 3 лет.
Другие возможные наименования профессии:
2144-4-025 - Инженер-инспектор бортовой
2171-2-004 - Инспектор-капитан
Основная цель деятельности:
Осуществление контроля работы персонала авиакомпании в вопросах обеспечения безопасности полетов и выполнения требований документов, регламентирующих летную эксплуатацию ВС
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Производственный контроль безопасности полетов ВС
2. Выполнение работ согласно трудовому законодательству, нормам пожарной безопасности, правил безопасности и охраны труда, санитарно-эпидемиологическим требованиям
Дополнительные трудовые функции:
1. Внедрение и совершенствование системы менеджмента качества
Трудовая функция 1:
Производственный контроль безопасности полетов ВС
Навык 1:
Контроль за выполнением организационных мероприятий, направленных на обеспечение безопасности полетов ВС
Умения:
1. Контролировать проведение занятий по изучению нормативно-правовых, технических, распорядительных документов и прочей информации по безопасности полетов.
2. Контролировать выполнение требований нормативно-правовых, технических и распорядительных документов по безопасности полетов на местах.
3. Контролировать соблюдение правил предполетного отдыха летного состава в профилакториях, гостиницах аэропортов и на авиационных работах в отрыве от базы.
Знания:
1. Нормативные документы и стандарты безопасности полетов, в том числе международные и национальные правила и регламенты.
2. Технические аспекты воздушного транспорта, включая устройство и эксплуатацию ВС.
3. Принципы и методы проверки технического состояния ВС, оборудования и систем безопасности.
4. Процедуры и техники проведения инспекций и проверок ВС перед вылетом и в процессе эксплуатации.
5. Оценка рисков и принятие мер по профилактике авиационных инцидентов и происшествий.

23. Кәсіптің карточкасы "Ұшу қауіпсіздік жөніндегі инженер-инспектор":
Топтың коды:
2144-4
Қызмет атауының коды:
2144-4-026
Кәсіптің атауы:
Ұшу қауіпсіздік жөніндегі инженер-инспектор
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Инженерия және инженерлік іс
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
ұшу жұмысының өтілі кемінде 5 жыл, басшылық жұмыс тәжірибесі кемінде 3 жыл.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Бейінді жоғары (жоғары оқу орнынан кейінгі) білімі, ұшу жұмысының өтілі кемінде 5 жыл, басшылық жұмыс тәжірибесі кемінде 3 жыл.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2144-4-025 - Борт инженер-инспекторы
2171-2-004 - Инспектор-капитан
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету және ӘК ұшуды пайдалануды регламенттейтін құжаттардың талаптарын орындау мәселелерінде авиакомпания персоналының жұмысын бақылауды жүзеге асыру
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. ӘК ұшу қауіпсіздігін өндірістік бақылау
2. Еңбек заңнамасына, өрт қауіпсіздігі нормаларына, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қағидаларына, санитарлық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкес жұмыстарды орындау
Қосымша еңбек функциялары:
1. Сапа менеджменті жүйесін енгізу және жетілдіру
Еңбек функциясы 1:
ӘК ұшу қауіпсіздігін өндірістік бақылау
Дағды 1:
ӘК ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталған ұйымдастырушылық іс-шаралардың орындалуын бақылау
Машықтар:
1. Ұшу қауіпсіздігі бойынша нормативтік-құқықтық, техникалық, өкімдік құжаттарды және өзге де ақпаратты зерделеу бойынша сабақтар өткізуді бақылау.
2. Жергілікті жерлерде ұшу қауіпсіздігі бойынша нормативтік-құқықтық, техникалық және өкімдік құжаттардың талаптарының орындалуын бақылау.
3. Әуежайлардың профилакторияларында, қонақ үйлерінде және авиациялық жұмыстарда ұшу құрамының ұшу алдындағы демалу қағидаларының базадан бөлек сақталуын бақылау.
Білімдер:
1. Ұшу қауіпсіздігінің нормативтік құжаттары мен стандарттары, оның ішінде халықаралық және Ұлттық ережелер мен регламенттер.
2. Әуе көлігінің техникалық аспектілері, соның ішінде әуе кемесінің құрылысы мен жұмысы.
3. ӘК, жабдықтар мен қауіпсіздік жүйелерінің техникалық жай-күйін тексеру қағидаттары мен әдістері.
4. Ұшу алдында және пайдалану процесінде ӘК инспекциялары мен тексерулерін жүргізу рәсімдері мен техникасы.
5. Тәуекелдерді бағалау және авиациялық инциденттер мен оқиғалардың алдын алу бойынша шаралар қабылдау.

6. Системы управления качеством и безопасностью в авиационной отрасли.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Контроль за выполнением технических мероприятий, направленных на обеспечение безопасности полетов ВС
Умения:
1. Контролировать соблюдение правил предполетной подготовки, выполнение полетов, проведение разборов полетов, использование средств объективного контроля, качество техники пилотирования, самолетовождения, уровень специальной подготовки, теоретических знаний и практических навыков летного состава и других авиаспециалистов.
2. Контролировать организацию и соблюдение правил движения ВС, спецавтотранспорта и личного состава на аэродроме.
3. Контролировать состояние ВС и их оборудования.
4. Производить проверку наличия и соответствия установленным требованиям документации на право эксплуатации ВС, а также полетной документации.
Знания:
1. Нормативные документы и стандарты безопасности полетов, в том числе международные и национальные правила и регламенты.
2. Технические аспекты воздушного транспорта, включая устройство и эксплуатацию ВС.
3. Принципы и методы проверки технического состояния ВС, оборудования и систем безопасности.
4. Процедуры и техники проведения инспекций и проверок ВС перед вылетом и в процессе эксплуатации.
5. Оценка рисков и принятие мер по профилактике авиационных инцидентов и происшествий.
6. Системы управления качеством и безопасностью в авиационной отрасли.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 3:
Контроль авиационных событий, инцидентов и происшествий
Умения:
1. Осуществлять контроль за ведением учета чрезвычайных ситуаций, авиационных событий, инцидентов и происшествий, расследованием и правильностью оформления материалов.
2. Участвовать в расследованиях авиационных происшествий, инцидентов и других нарушений, в оформлении материалов расследования, в подборе кандидатов на должности руководящего состава, переучивании на новые типы ВС.
Знания:
1. Нормативные документы и стандарты безопасности полетов, в том числе международные и национальные правила и регламенты.
2. Технические аспекты воздушного транспорта, включая устройство и эксплуатацию ВС.
3. Принципы и методы проверки технического состояния ВС, оборудования и систем безопасности.
4. Процедуры и техники проведения инспекций и проверок ВС перед вылетом и в процессе эксплуатации.
5. Оценка рисков и принятие мер по профилактике авиационных инцидентов и происшествий.
6. Системы управления качеством и безопасностью в авиационной отрасли.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Выполнение работ согласно трудовому законодательству, нормам пожарной безопасности, правил безопасности и охраны труда, санитарно-эпидемиологическим требованиям
Навык 1:
Соблюдение правил внутреннего распорядка, противопожарной безопасности, безопасности и охраны труда и санитарно-эпидемиологического режима
Умения:

6. Авиация саласындағы сапа мен қауіпсіздікті басқару жүйелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
ӘК ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталған техникалық іс-шаралардың орындалуын бақылау
Машықтар:
1. Ұшу алдындағы дайындық ережелерінің сақталуын, ұшуларды орындауды, ұшуларды талдауды жүргізуді, объективті бақылау құралдарын пайдалануды, пилоттық техниканың, ұшақ жүргізудің сапасын, арнайы даярлық деңгейін, ұшу құрамының және басқа да авиакомпаниялардың теориялық білімі мен практикалық дағдыларын бақылау.
2. Әуеайлақта ӘК, Арнайы автокөлік және жеке құрам қозғалысының ережелерін ұйымдастыруды және сақтауды бақылау.
3. Әк және олардың жабдықтарының жай-күйін бақылау.
4. ӘК пайдалану құқығына арналған құжаттаманың, сондай-ақ ұшу құжаттамасының болуы мен белгіленген талаптарға сәйкестігін тексеруді жүргізу.
Білімдер:
1. Ұшу қауіпсіздігінің нормативтік құжаттары мен стандарттары, оның ішінде халықаралық және Ұлттық ережелер мен регламенттер.
2. Әуе көлігінің техникалық аспектілері, соның ішінде әуе кемесінің құрылысы мен жұмысы.
3. ӘК, жабдықтар мен қауіпсіздік жүйелерінің техникалық жай-күйін тексеру қағидаттары мен әдістері.
4. Ұшу алдында және пайдалану процесінде ӘК инспекциялары мен тексерулерін жүргізу рәсімдері мен техникасы.
5. Тәуекелдерді бағалау және авиациялық инциденттер мен оқиғалардың алдын алу бойынша шаралар қабылдау.
6. Авиация саласындағы сапа мен қауіпсіздікті басқару жүйелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Авиациялық оқиғаларды, инциденттер мен оқиғаларды бақылау
Машықтар:
1. Төтенше жағдайлардың, авиациялық оқиғалардың, инциденттер мен оқиғалардың есебін жүргізуді, материалдарды тексеруді және ресімдеудің дұрыстығын бақылауды жүзеге асыру.
2. Авиациялық оқиғаларды, инциденттерді және басқа да бұзушылықтарды тергеуге, тергеу материалдарын ресімдеуге, басшы құрам лауазымдарына кандидаттарды іріктеуге, ӘК-нің жаңа түрлеріне қайта оқытуға қатысу.
Білімдер:
1. Ұшу қауіпсіздігінің нормативтік құжаттары мен стандарттары, оның ішінде халықаралық және Ұлттық ережелер мен регламенттер.
2. Әуе көлігінің техникалық аспектілері, соның ішінде әуе кемесінің құрылысы мен жұмысы.
3. ӘК, жабдықтар мен қауіпсіздік жүйелерінің техникалық жай-күйін тексеру қағидаттары мен әдістері.
4. Ұшу алдында және пайдалану процесінде ӘК инспекциялары мен тексерулерін жүргізу рәсімдері мен техникасы.
5. Тәуекелдерді бағалау және авиациялық инциденттер мен оқиғалардың алдын алу бойынша шаралар қабылдау.
6. Авиация саласындағы сапа мен қауіпсіздікті басқару жүйелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Еңбек заңнамасына, өрт қауіпсіздігі нормаларына, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қағидаларына, санитарлық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкес жұмыстарды орындау
Дағды 1:
Ішкі тәртіп, өртке қарсы қауіпсіздік, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қағидаларын және санитариялық-эпидемиологиялық режимді сақтау
Машықтар:

24. Карточка профессии "Начальник безопасности полетов":
Код группы:
1325-4
Код наименования занятия:
1325-4-008
Наименование профессии:
Начальник безопасности полетов
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Инженерия и инженерное дело
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
стаж летной работы не менее 5 лет, опыт руководящей работы не менее 3 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Профильное высшее (послевузовское) образование, подготовка на инспекторских и летно-методических сборах, стаж летной работы не менее 5 лет, опыт руководящей работы не менее 3 лет.
Другие возможные наименования профессии:
1325-4-019 - Начальник службы безопасности полетов
1325-4-022 - Руководитель полетов
Основная цель деятельности:
Обеспечение безопасности полетов в авиакомпании.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Ведение организационной работы по обеспечению безопасности полетов
2. Организация и выполнение работ согласно трудовому законодательству, нормам пожарной безопасности, правил безопасности и охраны труда, санитарно-эпидемиологическим требованиям
Дополнительные трудовые функции:
1. Внедрение и совершенствование системы менеджмента качества
Трудовая функция 1:
Ведение организационной работы по обеспечению безопасности полетов
Навык 1:
Управление летным и инженерно-техническим персоналом авиакомпании
Умения:
1. Добиваться безусловного выполнения летным, инженерно-техническим составом и вспомогательным персоналом нормативно-правовых актов РК в сфере гражданской авиации, а также стандартов и рекомендуемой практики ИКАО.
2. Анализировать качество выполнения полетов экипажами ВС с использованием объективных данных средств сбора полетной информации и первичной документации.
3. Отслеживать своевременность доведения до летного состава и инженерно-технического персонала информации и указаний по безопасности полетов ВС и других документов, регламентирующих деятельность гражданской авиации.
4. Приостанавливать производственную деятельность и отстранять от выполнения служебных обязанностей должностных лиц, летный состав и инженерно-технический персонал при создании угрозы безопасности полетов.
5. Проверять и оценивать уровень профессиональной подготовки летного состав и инженерно-технического персонала на земле и в полете на допущенных типах ВС.

24. Кәсіптің карточкасы "Ұшу қауіпсіздік бастығы":
Топтың коды:
1325-4
Қызмет атауының коды:
1325-4-008
Кәсіптің атауы:
Ұшу қауіпсіздік бастығы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Инженерия және инженерлік іс
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
ұшу жұмысының өтілі кемінде 5 жыл, басшылық жұмыс тәжірибесі кемінде 3 жыл.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Бейінді жоғары (жоғары оқу орнынан кейінгі) білім, инспекторлық және ұшу-әдістемелік жиындарда даярлау, ұшу жұмысының өтілі кемінде 5 жыл, басшылық жұмыс тәжірибесі кемінде 3 жыл.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
1325-4-019 - Ұшу қауіпсіздік қызметінің бастығы
1325-4-022 - Ұшу басшысы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Авиакомпанияда ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша ұйымдастыру жұмыстарын жүргізу
2. Еңбек заңнамасына, өрт қауіпсіздігі нормаларына, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қағидаларына, санитарлық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкес жұмыстарды ұйымдастыру және орындау
Қосымша еңбек функциялары:
1. Сапа менеджменті жүйесін енгізу және жетілдіру
Еңбек функциясы 1:
Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша ұйымдастыру жұмыстарын жүргізу
Дағды 1:
Авиакомпанияның ұшу және инженерлік-техникалық персоналын басқару
Машықтар:
1. ҚР азаматтық авиация саласындағы нормативтік-құқықтық актілерінің, сондай-ақ ИКАО стандарттары мен ұсынылатын практикасының ұшу, инженерлік-техникалық құрамының және қосалқы персоналдың сөзсіз орындалуына қол жеткізу.
2. Әк экипаждарының ұшу ақпаратын және бастапқы құжаттаманы жинау құралдарының объективті деректерін пайдалана отырып, ұшуды орындау сапасын талдау.
3. Ұшу құрамына және инженерлік-техникалық персоналға ӘК ұшу қауіпсіздігі бойынша ақпарат пен нұсқауларды және азаматтық авиация қызметін регламенттейтін басқа да құжаттарды уақтылы жеткізуді қадағалау.
4. Ұшу қауіпсіздігіне қатер төнген кезде өндірістік қызметті тоқтата тұру және лауазымды тұлғаларды, ұшу құрамын және инженерлік-техникалық персоналды қызметтік міндеттерін орындаудан шеттету.
5. Әуе кемесінің рұқсат етілген түрлерінде жердегі және ұшудағы ұшу құрамы мен инженерлік-техникалық персоналдың кәсіби даярлық деңгейін тексеру және бағалау.

6. Выполнять полеты в качестве служебного пассажира для контроля за выполнением летным составом требований нормативных документов, регламентирующих летную работу.
Знания:
1. Знание организации летной работы, программ подготовки и тренировки летного состава.
2. Знание нормативных правовых актов в деятельности авиации РК, а также стандартов и рекомендуемой практики ИКАО.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Профилактика безопасности полетов
Умения:
1. Принимать меры для предотвращения нарушений нормативных актов, угрожающих безопасности полетов, вплоть до приостановления полетов.
2. Проводить мероприятия, направленные на предупреждение авиационных происшествий, инцидентов и повреждений ВС.
3. Контролировать правильность и своевременность заполнения документации, регламентирующей летную работу.
4. Отмечать в полетных заданиях, в картах-нарядах на техническое обслуживание авиатехники и в других документах выявленные нарушения.
5. Принимать участие в расследовании авиационных событий, инцидентов и происшествий с ВС.
Знания:
1. Знание организации летной работы, программ подготовки и тренировки летного состава.
2. Знание нормативных правовых актов в деятельности авиации РК, а также стандартов и рекомендуемой практики ИКАО.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 3:
Контроль состояния ВС
Умения:
1. Проводить инспекторские осмотры ВС, участвовать в их комиссовании и требовать от инженерно-технического персонала своевременного и полного устранения обнаруженных замечаний.
2. Проверять состояние ВС, судовых документов, мест стоянок, соответствие технического обслуживания ВС требованиям нормативных документов.
3. Осуществлять проверки состояния структурных подразделений авиакомпании по вопросам обеспечения безопасности полетов.
4. Задерживать вылет ВС, если его техническое состояние или уровень подготовки экипажа или инженерно-технического персонала не обеспечивают безопасное выполнение полета.
Знания:
1. Знание организации летной работы, программ подготовки и тренировки летного состава.
2. Знание нормативных правовых актов в деятельности авиации РК, а также стандартов и рекомендуемой практики ИКАО.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Организация и выполнение работ согласно трудовому законодательству, нормам пожарной безопасности, правил безопасности и охраны труда, санитарно-эпидемиологическим требованиям
Навык 1:
Соблюдение правил внутреннего распорядка, противопожарной безопасности, безопасности и охраны труда и санитарно-эпидемиологического режима
Умения:

6. Ұшу құрамының ұшу жұмысын реттейтін нормативтік құжаттардың талаптарын орындауын бақылау үшін қызметтік жолаушы ретінде ұшуды орындау.
Білімдер:
1. Ұшу жұмысын ұйымдастыруды, ұшу құрамын даярлау және жаттықтыру бағдарламаларын білу.
2. ҚР авиациясының қызметіндегі нормативтік құқықтық актілерді, сондай-ақ ИКАО стандарттары мен ұсынылатын практикасын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Ұшу қауіпсіздігінің алдын алу
Машықтар:
1. Ұшу қауіпсіздігіне қауіп төндіретін нормативтік актілерді бұзудың алдын алу үшін, ұшуды тоқтата тұруға дейін шаралар қабылдау.
2. Авиациялық оқиғалардың, инциденттердің және ӘК зақымдануларының алдын алуға бағытталған іс-шараларды жүргізу.
3. Ұшу жұмысын реттейтін құжаттаманың дұрыс және уақтылы толтырылуын бақылау.
4. Ұшу тапсырмаларында, авиатехникаға техникалық қызмет көрсетуге арналған карта-нарядтарда және басқа құжаттарда анықталған бұзушылықтарды атап өту.
5. Авиациялық оқиғаларды, оқыс оқиғаларды және ӘК-мен болған оқиғаларды тергеуге қатысу.
Білімдер:
1. Ұшу жұмысын ұйымдастыруды, ұшу құрамын даярлау және жаттықтыру бағдарламаларын білу.
2. ҚР авиациясының қызметіндегі нормативтік құқықтық актілерді, сондай-ақ ИКАО стандарттары мен ұсынылатын практикасын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 3:
ӘК жағдайын бақылау
Машықтар:
1. ӘК инспекторлық тексерулерін жүргізу, олардың комиссияларына қатысу және инженерлік-техникалық персоналдан анықталған ескертулерді уақтылы және толық жоюды талап ету.
2. ӘК-нің, кеме құжаттарының, тұрақ орындарының жай-күйін, ӘК-ге техникалық қызмет көрсетудің нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкестігін тексеру.
3. Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету мәселелері бойынша авиакомпанияның құрылымдық бөлімшелерінің жай-күйін тексеруді жүзеге асыру.
4. Егер оның техникалық жай-күйі немесе экипаждың немесе инженерлік-техникалық персоналдың даярлық деңгейі ұшудың қауіпсіз орындалуын қамтамасыз етпесе, ӘК ұшуын кідірту.
Білімдер:
1. Ұшу жұмысын ұйымдастыруды, ұшу құрамын даярлау және жаттықтыру бағдарламаларын білу.
2. ҚР авиациясының қызметіндегі нормативтік құқықтық актілерді, сондай-ақ ИКАО стандарттары мен ұсынылатын практикасын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Еңбек заңнамасына, өрт қауіпсіздігі нормаларына, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қағидаларына, санитарлық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкес жұмыстарды ұйымдастыру және орындау
Дағды 1:
Ішкі тәртіп, өртке қарсы қауіпсіздік, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қағидаларын және санитариялық-эпидемиологиялық режимді сақтау
Машықтар:

25. Карточка профессии "Руководитель полетов":
Код группы:
1325-4
Код наименования занятия:
1325-4-022
Наименование профессии:
Руководитель полетов
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Инженерия и инженерное дело
Квалификация:
-
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Инженерия и инженерное дело
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
стаж летной работы не менее 5 лет, опыт руководящей работы не менее 3 лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
Профильное высшее (послевузовское) образование, стаж летной работы не менее 5 лет, опыт работы на командно-летных должностях не менее 3 лет.
Другие возможные наименования профессии:
1325-4-008 - Начальник безопасности полетов
Основная цель деятельности:
Обеспечение безопасности полетов на основе проведения организационной, летно-методической и воспитательной работы
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Общее руководство летной службой
2. Организация обучения и повышения квалификации инструкторского и летного состава
3. Контроль работы инструкторского и летного состава
4. Совершенствование летной работы
5. Организация и выполнение работ согласно трудовому законодательству, нормам пожарной безопасности, правил безопасности и охраны труда, санитарно-эпидемиологическим требованиям
Дополнительные трудовые функции:
1. Обеспечение выполнения договорных обязательств по производству полетов
Трудовая функция 1:
Общее руководство летной службой
Навык 1:
Руководство организацией летной работы, координирование работы подразделений летной службы
Умения:
1. Организовать летную и методическую работу в летной службе.
2. Осуществлять контроль выполнения требований нормативно-распорядительных документов по организации и обеспечению полетов.
3. Совершенствовать систему доведения документации по безопасности полетов до инструкторского и летного состава и осуществлять контроль за неукоснительным выполнением их требований.
4. Обеспечивать взаимодействие летной службы с другими подразделениями по вопросам безопасности полетов, организации и отмены вылетов.
5. Представлять в уполномоченную организацию в сфере гражданской авиации РК документы на продление (или первоначальный допуск) сроков действия допусков на выполнение полетов в свидетельствах летного состава.

25. Кәсіптің карточкасы "Ұшу жетекшісі":
Топтың коды:
1325-4
Қызмет атауының коды:
1325-4-022
Кәсіптің атауы:
Ұшу жетекшісі
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Инженерия және инженерлік іс
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Инженерия және инженерлік іс
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
ұшу жұмысының өтілі 5 жылдан кем емес, басшылық жұмыс тәжірибесі 3 жылдан кем емес
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Бейінді жоғары (жоғары оқу орнынан кейінгі) білімі, ұшу жұмысының өтілі кемінде 5 жыл, командалық-ұшу лауазымдарындағы жұмыс тәжірибесі кемінде 3 жыл.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
1325-4-008 - Ұшу қауіпсіздігінің бастығы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ұйымдастыру, ұшу-әдістемелік және тәрбие жұмыстарын жүргізу негізінде ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Ұшу қызметін жалпы басқару
2. Нұсқаушы және ұшу құрамын оқытуды және біліктілігін арттыруды ұйымдастыру
3. Нұсқаушы және ұшу құрамының жұмысын бақылау
4. Ұшу жұмысын жетілдіру
5. Еңбек заңнамасына, өрт қауіпсіздігі нормаларына, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қағидаларына, санитарлық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкес жұмыстарды ұйымдастыру және орындау
Қосымша еңбек функциялары:
1. Ұшу өндірісі бойынша шарттық міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету
Еңбек функциясы 1:
Ұшу қызметін жалпы басқару
Дағды 1:
Ұшу жұмысын ұйымдастыруға басшылық жасау, ұшу қызметі бөлімшелерінің жұмысын үйлестіру
Машықтар:
1. Ұшу қызметінде жазғы және әдістемелік жұмысты ұйымдастыру.
2. Ұшуды ұйымдастыру және қамтамасыз ету жөніндегі нормативтік-өкімдік құжаттардың талаптарының орындалуын бақылауды жүзеге асыру.
3. Ұшу қауіпсіздігі жөніндегі құжаттаманы нұсқаушы және ұшу құрамына жеткізу жүйесін жетілдіру және олардың талаптарының мүлтіксіз орындалуын бақылауды жүзеге асыру.
4. Ұшу қызметінің ұшу қауіпсіздігі, ұшуды ұйымдастыру және тоқтату мәселелері бойынша басқа бөлімшелермен өзара іс-қимылын қамтамасыз ету.
5. ҚР Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымға ұшу құрамының куәліктерінде ұшуларды орындауға рұқсаттардың қолданылу мерзімдерін ұзартуға (немесе бастапқы рұқсаттамаға) құжаттар ұсыну.

6. Организовывать аэронавигационное (штурманское) обеспечение полетов в летной службе.
Знания:
1. Знание организации летной работы, программ подготовки и тренировки летного состава.
2. Знание нормативных правовых актов в деятельности авиации РК, а также стандартов и рекомендуемой практики ИКАО.
3. Знание уровня профессиональной и методической подготовки и личные качества летного и инструкторского состава.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Организация обучения и повышения квалификации инструкторского и летного состава
Навык 1:
Проведение в установленные сроки и в соответствующем объеме всех видов учебы, подготовки и тренировки авиационных специалистов
Умения:
1. Разрабатывать и осуществлять мероприятия по повышению квалификации инструкторского и летного состава, по изучению и освоению ими новой авиатехники, поступающей на эксплуатацию.
2. Участвовать в аттестации инструкторского и летного состава, а также специалистов подчиненных подразделений.
3. Проводить работы и совещания с инструкторским и летным составом по обеспечению безопасности полетов, регулярности и эффективности полетов, состоянию дисциплины и другим производственным вопросам.
4. Изучать с инструкторским и летным составом документы по безопасности полетов, аэронавигационному (штурманскому) обеспечению полетов.
5. Проводить работу по подбору и расстановке кадров летной службы, участвовать в отборе кандидатов на курсы инструкторов и переучивания на новые типы ВС.
6. Обеспечивать проверку техники пилотирования и правил эксплуатации ВС у инструкторского и летного состава для определения уровня их летной подготовки.
7. Участвовать в совместных комплексных тренировках подчиненных подразделений по действиям работников в аварийных ситуациях при отказах наземного радиотехнического оборудования и связи.
Знания:
1. Знание организации летной работы, программ подготовки и тренировки летного состава.
2. Знание нормативных правовых актов в деятельности авиации РК, а также стандартов и рекомендуемой практики ИКАО.
3. Знание уровня профессиональной и методической подготовки и личные качества летного и инструкторского состава.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Контроль работы инструкторского и летного состава
Навык 1:
Анализ состояния летной работы, организация мероприятий по повышению безопасности, регулярности, эффективности полетов и совершенствованию организации летной работы
Умения:
1. Утверждать состав экипажей, следить за процессом их формирования в ходе работы.
2. Контролировать ведение летной и штабной документации в летной службе.

6. Ұшу қызметінде ұшуды аэронавигациялық (штурмандық) қамтамасыз етуді ұйымдастыру.
Білімдер:
1. Ұшу жұмысын ұйымдастыруды, ұшу құрамын даярлау және жаттықтыру бағдарламаларын білу.
2. ҚР авиациясының қызметіндегі нормативтік құқықтық актілерді, сондай-ақ ИКАО стандарттары мен ұсынылатын практикасын білу.
3. Ұшу және нұсқаушы құрамның кәсіби және әдістемелік даярлық деңгейін және жеке қасиеттерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Нұсқаушы және ұшу құрамын оқытуды және біліктілігін арттыруды ұйымдастыру
Дағды 1:
Авиация мамандарын оқытудың, даярлаудың және оқытудың барлық түрлерін белгіленген мерзімде және тиісті көлемде жүргізу
Машықтар:
1. Нұсқаушы және ұшу құрамының біліктілігін арттыру, олардың пайдалануға түсетін жаңа авиатехниканы зерделеуі және игеруі жөніндегі іс-шараларды әзірлеу және жүзеге асыру.
2. Нұсқаушы және ұшу құрамын, сондай-ақ бағынысты бөлімшелердің мамандарын аттестаттауға қатысу.
3. Ұшу қауіпсіздігін, ұшудың жүйелілігі мен тиімділігін, тәртіптің жай-күйін және басқа да өндірістік мәселелерді қамтамасыз ету бойынша нұсқаушы және ұшу құрамымен жұмыстар мен кеңестер өткізу.
4. Нұсқаушы және ұшу құрамымен ұшу қауіпсіздігі, ұшуды аэронавигациялық (штурмандық) қамтамасыз ету жөніндегі құжаттарды зерделеу.
5. Ұшу қызметінің кадрларын іріктеу және орналастыру бойынша жұмыс жүргізу, нұсқаушылар курсына кандидаттарды іріктеуге және ӘК жаңа түрлеріне қайта оқытуға қатысу.
6. Ұшу даярлығының деңгейін анықтау үшін нұсқаушы және ұшу құрамында ұшқыш техникасын және ӘК пайдалану қағидаларын тексеруді қамтамасыз ету.
7. Жердегі радиотехникалық жабдық пен байланыс істен шыққан кезде апаттық жағдайларда қызметкерлердің іс-қимылдары бойынша бағынысты бөлімшелердің бірлескен кешенді жаттығуларына қатысу.
Білімдер:
1. Ұшу жұмысын ұйымдастыруды, ұшу құрамын даярлау және жаттықтыру бағдарламаларын білу.
2. ҚР авиациясының қызметіндегі нормативтік құқықтық актілерді, сондай-ақ ИКАО стандарттары мен ұсынылатын практикасын білу.
3. Ұшу және нұсқаушы құрамның кәсіби және әдістемелік даярлық деңгейін және жеке қасиеттерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 3:
Нұсқаушы және ұшу құрамының жұмысын бақылау
Дағды 1:
Ұшу жұмысының жай-күйін талдау, ұшу қауіпсіздігін, жүйелілігін, тиімділігін арттыру және ұшу жұмысын ұйымдастыруды жетілдіру жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру
Машықтар:
1. Экипаждардың құрамын бекітіңіз, жұмыс барысында олардың қалыптасу процесін қадағалаңыз.
2. Ұшу қызметінде ұшу және штабтық құжаттаманың жүргізілуін бақылау.

3. Обеспечивать выполнение полетов в соответствии с требованиями нормативных документов.
4. Контролировать правильность оформления заданий на полет и отчеты о полетах, согласовывать задания на полет.
5. Запрещать полеты ВС, если состояние авиатехники, аэродрома, средств управления воздушным движением, наземных радиотехнических средств, условий погоды не обеспечивают безопасность полетов.
6. Отстранять от полетов лиц инструкторского и летного состава от выполнения служебных обязанностей, которые по уровню подготовленности или другим данным не способны обеспечить безопасность полетов.
7. Проверять и давать заключения на допуск летного состава к различным видам полетов и работ.
Знания:
1. Знание организации летной работы, программ подготовки и тренировки летного состава.
2. Знание нормативных правовых актов в деятельности авиации РК, а также стандартов и рекомендуемой практики ИКАО.
3. Знание уровня профессиональной и методической подготовки и личные качества летного и инструкторского состава.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 4:
Совершенствование летной работы
Навык 1:
Разработка мероприятий по повышению уровня безопасности, регулярности и эффективности полетов, профилактике авиационных происшествий с использованием передового опыта в сфере гражданской авиации
Умения:
1. Изучать и обобщать передовые методы работы летных подразделений, опыт полетов на международных воздушных линиях, принимать меры для распространения передового опыта в авиакомпании.
2. Поощрять работников, активно участвующих в мероприятиях по повышению безопасности полетов.
3. Обеспечивать качество расшифровок материалов средств объективного контроля, их использование на разборах полетов и при разработке профилактических мероприятий.
4. Производить разборы авиационных происшествий с привлечением специалистов служб, обеспечивающих полеты, разрабатывать мероприятия по предупреждению авиационных и наземных происшествий и обеспечивать своевременное их внедрение в практику.
Знания:
1. Знание организации летной работы, программ подготовки и тренировки летного состава.
2. Знание нормативных правовых актов в деятельности авиации РК, а также стандартов и рекомендуемой практики ИКАО.
3. Знание уровня профессиональной и методической подготовки и личные качества летного и инструкторского состава.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 5:
Организация и выполнение работ согласно трудовому законодательству, нормам пожарной безопасности, правил безопасности и охраны труда, санитарно-эпидемиологическим требованиям
Навык 1:
Соблюдение правил внутреннего распорядка, противопожарной безопасности, безопасности и охраны труда и санитарно-эпидемиологического режима
Умения:

3. Нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкес ұшулардың орындалуын қамтамасыз ету.
4. Ұшуға арналған тапсырмалар мен ұшу туралы есептердің дұрыс ресімделуін бақылау, ұшуға арналған тапсырмаларды келісу.
5. Егер авиатехниканың, әуеайлақтың, әуе қозғалысын басқару құралдарының, жердегі радиотехникалық құралдардың, ауа райы жағдайларының жай-күйі ұшулардың қауіпсіздігін қамтамасыз етпесе, ӘК ұшуына тыйым салынады.
6. Даярлық деңгейі немесе басқа да деректер бойынша ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ете алмайтын нұсқаушы және ұшу құрамының адамдарын қызметтік міндеттерін орындаудан ұшудан шеттету.
7. Ұшу құрамын ұшулар мен жұмыстардың әртүрлі түрлеріне жіберуге тексеру және қорытынды беру.
Білімдер:
1. Ұшу жұмысын ұйымдастыруды, ұшу құрамын даярлау және жаттықтыру бағдарламаларын білу.
2. ҚР авиациясының қызметіндегі нормативтік құқықтық актілерді, сондай-ақ ИКАО стандарттары мен ұсынылатын практикасын білу.
3. Ұшу және нұсқаушы құрамның кәсіби және әдістемелік даярлық деңгейін және жеке қасиеттерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 4:
Ұшу жұмысын жетілдіру
Дағды 1:
Азаматтық авиация саласындағы озық тәжірибені пайдалана отырып, ұшулардың қауіпсіздік деңгейін, жүйелілігі мен тиімділігін арттыру, авиациялық оқиғалардың алдын алу жөніндегі іс-шараларды әзірлеу
Машықтар:
1. Ұшу бөлімшелері жұмысының озық әдістерін, халықаралық әуе желілерінде ұшу тәжірибесін зерделеу және жалпылау, авиакомпанияда озық тәжірибені тарату үшін шаралар қабылдау.
2. Ұшу қауіпсіздігін арттыру жөніндегі іс-шараларға белсенді қатысатын қызметкерлерді көтермелеу.
3. Объективті бақылау құралдарының материалдарын декодтау сапасын, оларды ұшу талдауларында және профилактикалық іс-шараларды әзірлеу кезінде пайдалануды қамтамасыз ету.
4. Ұшуды қамтамасыз ететін қызмет мамандарын тарта отырып, авиациялық оқиғаларға талдау жүргізу, авиациялық және жердегі оқиғалардың алдын алу жөніндегі іс-шараларды әзірлеу және олардың практикаға уақтылы енгізілуін қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Ұшу жұмысын ұйымдастыруды, ұшу құрамын даярлау және жаттықтыру бағдарламаларын білу.
2. ҚР авиациясының қызметіндегі нормативтік құқықтық актілерді, сондай-ақ ИКАО стандарттары мен ұсынылатын практикасын білу.
3. Ұшу және нұсқаушы құрамның кәсіби және әдістемелік даярлық деңгейін және жеке қасиеттерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 5:
Еңбек заңнамасына, өрт қауіпсіздігі нормаларына, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қағидаларына, санитарлық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкес жұмыстарды ұйымдастыру және орындау
Дағды 1:
Ішкі тәртіп, өртке қарсы қауіпсіздік, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қағидаларын және санитариялық-эпидемиологиялық режимді сақтау
Машықтар:

26. Карточка профессии "Генеральный директор":
Код группы:
1210-0
Код наименования занятия:
1210-0-002
Наименование профессии:
Генеральный директор
Уровень квалификации по ОРК:
8
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (докторантура PhD, ученая степень доктора PhD, степень доктора PhD по профилю, кандидата наук, доктора наук)
Специальность:
Инженерия и инженерное дело
Квалификация:
-
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Инженерия и инженерное дело
Квалификация:
-
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Инженерия и инженерное дело
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
опыт руководящей работы в авиакомпаниях или на других предприятиях гражданской авиации не менее 3 лет, или не менее 5 лет на руководящих должностях в других отраслях, при условии последующего прохождения курса по обеспечению безопасности полетов в течение 3 месяцев со дня назначения.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Профильное высшее (послевузовское) образование, опыт руководящей работы в авиакомпаниях или на других предприятиях гражданской авиации не менее 3 лет, или не менее 5 лет на руководящих должностях в других отраслях, при условии последующего прохождения курса по обеспечению безопасности полетов в течение 3 месяцев со дня назначения.
Другие возможные наименования профессии:
1210-0-004 - Генеральный директор генеральной дирекции
1210-0-009 - Генеральный директор объединения
1210-0-010 - Генеральный директор организации
1210-0-012 - Генеральный директор управления (агентства) гражданской авиации
Основная цель деятельности:
Реализация стратегии авиакомпании или предприятия гражданской авиации, управление процессами летной и технической эксплуатации ВС путем распределения и использования информационных, финансовых, операционных и человеческих ресурсов согласно действующему законодательству в сфере гражданской авиации и организации труда
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Управление авиакомпанией и функциональное администрирование ее структурных подразделений в соответствии с законодательством
2. Организация операционной деятельности по летной эксплуатации ВС
3. Стратегическое управление авиакомпанией и функциональное администрирование ее структурных подразделений
4. Организация и выполнение работ согласно трудовому законодательству, нормам пожарной безопасности, правил безопасности и охраны труда, санитарно-эпидемиологическим требованиям
Дополнительные трудовые функции:

26. Кәсіптің карточкасы "Бас директор":
Топтың коды:
1210-0
Қызмет атауының коды:
1210-0-002
Кәсіптің атауы:
Бас директор
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
8
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (PhD докторантура, PhD дәрежесі, осы саладағы PhD дәрежесі, ғылым кандидаты, ғылым докторы)
Мамандық:
Инженерия және инженерлік іс
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Инженерия және инженерлік іс
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Инженерия және инженерлік іс
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
авиакомпаниялардағы немесе Азаматтық авиацияның басқа кәсіпорындарындағы басшылық жұмыс тәжірибесі тағайындалған күннен бастап 3 ай ішінде ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі курстан кейінгі өту шартымен кемінде 3 жыл немесе басқа салалардағы басшылық лауазымдарда кемінде 5 жыл.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Бейінді жоғары (жоғары оқу орнынан кейінгі) білімі, авиакомпанияларда немесе Азаматтық авиацияның басқа кәсіпорындарында басшылық жұмыс тәжірибесі тағайындалған күннен бастап 3 ай ішінде ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі курстан кейінгі өту шартымен кемінде 3 жыл немесе басқа салалардағы басшылық лауазымдарда кемінде 5 жыл.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
1210-0-004 - Бас дирекцияның бас директоры
1210-0-009 - Бірлестіктің бас директоры
1210-0-010 - Ұйымның бас директоры
1210-0-012 - Азаматтық авиация басқармасының (агентігінің) бас директоры
Қызметтің негізгі мақсаты:
Авиакомпанияның немесе азаматтық авиация кәсіпорнының стратегиясын іске асыру, азаматтық авиация және еңбекті ұйымдастыру саласындағы қолданыстағы заңнамаға сәйкес ақпараттық, қаржылық, операциялық және адам ресурстарын бөлу және пайдалану жолымен ӘК ұшу және техникалық пайдалану процестерін басқару
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Авиакомпанияны басқару және оның құрылымдық бөлімшелерін заңнамаға сәйкес функционалдық әкімшілендіру
2. ӘК ұшуды пайдалану бойынша операциялық қызметті ұйымдастыру
3. Авиакомпанияны стратегиялық басқару және оның құрылымдық бөлімшелерін функционалдық басқару
4. Еңбек заңнамасына, өрт қауіпсіздігі нормаларына, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қағидаларына, санитарлық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкес жұмыстарды ұйымдастыру және орындау
Қосымша еңбек функциялары:

1. Менеджмент обеспечения качества и безопасности деятельности авиакомпании
Трудовая функция 1:
Управление авиакомпанией и функциональное администрирование ее структурных подразделений в соответствии с законодательством
Навык 1:
Обеспечение соответствия деятельности авиакомпании требованиям нормативных документов, стандартов и рекомендуемой практики ИКАО, регламентирующих деятельность эксплуатантов ВС
Умения:
1. Организовать и контролировать работу структурных подразделений авиакомпании.
2. Обеспечить наличие в структурных подразделениях нормативных документов, регламентирующих деятельность гражданской авиации, приказов, распоряжений и указаний уполномоченной организации и уполномоченного органа, эксплуатационной документации к авиационной технике, контролировать их точное исполнение всеми сотрудниками авиакомпании.
3. Обеспечивать через заместителей и руководителей структурных подразделений проведение организационно-методической работы с личным составом.
4. Обеспечивать надлежащую организацию учета и соблюдения установленных норм рабочего времени, принимать меры к созданию необходимых условий для нормального предполетного отдыха летных и кабинных экипажей.
Знания:
1. Знание организации летной работы, программ подготовки и тренировки летного состава.
2. Знание нормативных правовых актов в деятельности авиации РК, а также стандартов и рекомендуемой практики ИКАО.
3. Знание уровня профессиональной и методической подготовки и личные качества летного и инструкторского состава.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Организация операционной деятельности по летной эксплуатации ВС
Навык 1:
Организовать и контроль выполнения операционных мероприятий по летной эксплуатации ВС
Умения:
1. Обеспечивать проведение сертификации по направлениям деятельности авиакомпании.
2. Обеспечивать проведение мероприятий по поддержанию летной годности ВС.
3. Контролировать обеспечение безопасности полетов ВС.
4. Организовывать освоение летным и инженерно-техническим персоналом новой авиационной техники и технологий авиакомпании.
5. Обеспечивать качество выполнения полетов ВС авиакомпании.
6. Обеспечивать профессиональную подготовку летного и инженерно-технического состава, специалистов по наземному обслуживанию с учетом потребностей и перспектив развития авиакомпании.
7. Обеспечивать готовность ВС и их экипажей к выполнению полетов в различных условиях летной эксплуатации ВС.
Знания:
1. Знание организации летной работы, программ подготовки и тренировки летного состава.
2. Знание нормативных правовых актов в деятельности авиации РК, а также стандартов и рекомендуемой практики ИКАО.

1. Авиакомпания қызметінің сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету менеджменті
Еңбек функциясы 1:
Авиакомпанияны басқару және оның құрылымдық бөлімшелерін заңнамаға сәйкес функционалдық әкімшілендіру
Дағды 1:
Авиакомпания қызметінің ӘК пайдаланушыларының қызметін регламенттейтін ИКАО нормативтік құжаттарының, стандарттарының және ұсынылатын практикасының талаптарына сәйкестігін қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Авиакомпанияның құрылымдық бөлімшелерінің жұмысын ұйымдастыру және бақылау.
2. Құрылымдық бөлімшелерде азаматтық авиация қызметін регламенттейтін нормативтік құжаттардың, уәкілетті ұйымның және уәкілетті органның бұйрықтарының, өкімдері мен нұсқауларының, авиациялық техникаға пайдалану құжаттамасының болуын қамтамасыз ету, олардың авиакомпанияның барлық қызметкерлерімен дәл орындалуын бақылау.
3. Құрылымдық бөлімшелердің орынбасарлары мен басшылары арқылы жеке құраммен ұйымдастыру-әдістемелік жұмыс жүргізуді қамтамасыз ету.
4. Жұмыс уақытының белгіленген нормаларын есепке алуды және сақтауды тиісінше ұйымдастыруды қамтамасыз ету, ұшу және кабиналық экипаждардың қалыпты ұшу алдындағы демалысы үшін қажетті жағдайлар жасауға шаралар қабылдау.
Білімдер:
1. Ұшу жұмысын ұйымдастыруды, ұшу құрамын даярлау және жаттықтыру бағдарламаларын білу.
2. ҚР авиациясының қызметіндегі нормативтік құқықтық актілерді, сондай-ақ ИКАО стандарттары мен ұсынылатын практикасын білу.
3. Ұшу және нұсқаушы құрамның кәсіби және әдістемелік даярлық деңгейін және жеке қасиеттерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
ӘК ұшуды пайдалану бойынша операциялық қызметті ұйымдастыру
Дағды 1:
ӘК ұшуды пайдалану жөніндегі операциялық іс-шаралардың орындалуын ұйымдастыру және бақылау
Машықтар:
1. Авиакомпания қызметінің бағыттары бойынша сертификаттау жүргізуді қамтамасыз ету.
2. ӘК ұшуға жарамдылығын қолдау бойынша іс-шаралар өткізуді қамтамасыз ету.
3. ӘК ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуді бақылау.
4. Ұшу және инженерлік-техникалық персоналдың авиакомпанияның жаңа авиациялық техникасы мен технологияларын игеруін ұйымдастыру.
5. Авиакомпанияның ӘК ұшуларының орындалу сапасын қамтамасыз ету.
6. Авиакомпанияның қажеттіліктері мен даму перспективаларын ескере отырып, ұшу және инженерлік-техникалық құрамды, жерүсті қызмет көрсету жөніндегі мамандарды кәсіби даярлауды қамтамасыз ету.
7. Әк және олардың экипаждарының әк ұшуды пайдаланудың әртүрлі жағдайларында ұшуды орындауға дайындығын қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Ұшу жұмысын ұйымдастыруды, ұшу құрамын даярлау және жаттықтыру бағдарламаларын білу.
2. ҚР авиациясының қызметіндегі нормативтік құқықтық актілерді, сондай-ақ ИКАО стандарттары мен ұсынылатын практикасын білу.

3. Знание уровня профессиональной и методической подготовки и личные качества летного и инструкторского состава.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Стратегическое управление авиакомпанией и функциональное администрирование ее структурных подразделений
Навык 1:
Стратегическое планирование и прогнозирование деятельности авиакомпании
Умения:
1. Понимать видение, миссию и стратегические цели авиакомпании.
2. Управлять финансово-экономическими ресурсами, человеческим капиталом, информационными потоками, операционной деятельностью авиакомпании.
3. Организовывать коллектив, устанавливать корпоративные цели и задачи персоналу, контролировать и способствовать их своевременному и качественному выполнению.
Знания:
1. Основы стратегического менеджмента и аспекты функционального управления.
2. Базовые знания в объеме летного, инженерно-технического и вспомогательного персонала.
3. Действующее национальное и международное законодательство в сфере летной и технической эксплуатации ВС.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Анализ эффективности деятельности авиакомпании
Умения:
1. Объективно оценивать входные ресурсы и выходные результаты.
2. Организовывать операционную деятельность авиакомпании.
3. Выявлять и устранять источники неэффективности работы летного, инженерно-технического и вспомогательного персонала.
Знания:
1. Основы стратегического менеджмента и аспекты функционального управления.
2. Базовые знания в объеме летного, инженерно-технического и вспомогательного персонала.
3. Действующее национальное и международное законодательство в сфере летной и технической эксплуатации ВС.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 3:
Управление ресурсами авиакомпании
Умения:
1. Применять ресурсный подход к стратегическому планированию и управлению авиакомпанией.
2. Использовать преимущества для повышения эффективности, результативности, экономичности и этичности деятельности авиакомпании.
3. Обеспечивать и поддерживать достаточность ресурсов для удовлетворения нужд внешних и внутренних заинтересованных сторон.
Знания:
1. Основы стратегического менеджмента и аспекты функционального управления.
2. Базовые знания в объеме летного, инженерно-технического и вспомогательного персонала.
3. Действующее национальное и международное законодательство в сфере летной и технической эксплуатации ВС.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 4:
Взаимодействие с управляющим предприятием, уполномоченной организацией, государственными органами и внешними заинтересованными сторонами
Умения:

3. Ұшу және нұсқаушы құрамның кәсіби және әдістемелік даярлық деңгейін және жеке қасиеттерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 3:
Авиакомпанияны стратегиялық басқару және оның құрылымдық бөлімшелерін функционалдық басқару
Дағды 1:
Авиакомпания қызметін стратегиялық жоспарлау және болжау
Машықтар:
1. Авиакомпанияның көзқарасын, миссиясын және стратегиялық мақсаттарын түсіну.
2. Қаржы-экономикалық ресурстарды, адами капиталды, ақпараттық ағындарды, авиакомпанияның операциялық қызметін басқару.
3. Ұжымды ұйымдастыру, қызметкерлерге корпоративтік мақсаттар мен міндеттерді белгілеу, олардың уақтылы және сапалы орындалуына бақылау жасау және ықпал ету.
Білімдер:
1. Стратегиялық менеджмент негіздері және функционалды басқару аспектілері.
2. Ұшу, инженерлік-техникалық және көмекші персонал көлеміндегі базалық білім.
3. ӘК ұшу және техникалық пайдалану саласындағы қолданыстағы ұлттық және халықаралық заңнама.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Авиакомпания қызметінің тиімділігін талдау
Машықтар:
1. Кіріс және шығыс нәтижелерін объективті бағалау.
2. Авиакомпанияның операциялық қызметін ұйымдастыру.
3. Ұшу, инженерлік-техникалық және көмекші персонал жұмысының тиімсіздік көздерін анықтау және жою.
Білімдер:
1. Стратегиялық менеджмент негіздері және функционалды басқару аспектілері.
2. Ұшу, инженерлік-техникалық және көмекші персонал көлеміндегі базалық білім.
3. ӘК ұшу және техникалық пайдалану саласындағы қолданыстағы ұлттық және халықаралық заңнама.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 3:
Авиакомпания ресурстарын басқару
Машықтар:
1. Авиакомпанияны Стратегиялық жоспарлау мен басқаруға ресурстық тәсілді қолдану.
2. Авиакомпания қызметінің тиімділігін, тиімділігін, үнемділігін және этикасын арттыру үшін артықшылықтарды пайдалану.
3. Сыртқы және ішкі мүдделі тараптардың қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін ресурстардың жеткіліктілігін қамтамасыз ету және қолдау.
Білімдер:
1. Стратегиялық менеджмент негіздері және функционалды басқару аспектілері.
2. Ұшу, инженерлік-техникалық және көмекші персонал көлеміндегі базалық білім.
3. ӘК ұшу және техникалық пайдалану саласындағы қолданыстағы ұлттық және халықаралық заңнама.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 4:
Басқарушы кәсіпорынмен, уәкілетті ұйыммен, мемлекеттік органдармен және сыртқы мүдделі тараптармен өзара іс-қимыл жасау
Машықтар:

1. Понимать и удовлетворять запросы и нужды внешнего окружения авиакомпании, заинтересованных сторон, влияющих на ее работу.
2. Выполнять требования уполномоченной организации и уполномоченного органа в сфере гражданской авиации.
3. Обеспечивать положительные результаты контроля соответствия деятельности авиакомпании национальным требованиям и международным стандартам.
Знания:
1. Основы стратегического менеджмента и аспекты функционального управления.
2. Базовые знания в объеме летного, инженерно-технического и вспомогательного персонала.
3. Действующее национальное и международное законодательство в сфере летной и технической эксплуатации ВС.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 5:
Обеспечение развития авиакомпании
Умения:
1. Понимать видение, миссию и стратегические цели авиакомпании.
2. Оценивать стратегию развития авиакомпании.
3. Выявлять и устранять источники неэффективности работы авиакомпании и ее структурных подразделений.
4. Эффективно управлять проектами и организационными изменениями.
5. Повышать уровень удовлетворенности потребителей результатов деятельности авиакомпании, проактивно реагировать на их запросы и нужды, а также на требования уполномоченной организации и уполномоченного органа в сфере гражданской авиации.
Знания:
1. Основы стратегического менеджмента и аспекты функционального управления.
2. Базовые знания в объеме летного, инженерно-технического и вспомогательного персонала.
3. Действующее национальное и международное законодательство в сфере летной и технической эксплуатации ВС.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 4:
Организация и выполнение работ согласно трудовому законодательству, нормам пожарной безопасности, правил безопасности и охраны труда, санитарно-эпидемиологическим требованиям
Навык 1:
Соблюдение правил внутреннего распорядка, противопожарной безопасности, безопасности и охраны труда и санитарно-эпидемиологического режима
Умения:
1. Обеспечить и контролировать соблюдение трудового законодательства.
2. Разрабатывать, корректировать, следовать и добиваться выполнения правил внутреннего распорядка от подчиненного персонала.
3. Планировать, организовывать и проводить мероприятия по безопасности и охране труда, производственной санитарии, пожарной безопасности.
Знания:
1. Трудовое законодательство.
2. Правила внутреннего трудового распорядка.
3. Требования безопасности и охраны труда, производственной санитарии, пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Менеджмент обеспечения качества и безопасности деятельности авиакомпании
Навык 1:
Разработка и/или внедрение системы менеджмента качества в работу авиакомпании
Умения:

1. Авиакомпанияның сыртқы ортасының, оның жұмысына әсер ететін мүдделі тараптардың сұраныстары мен қажеттіліктерін түсіну және қанағаттандыру.
2. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның және уәкілетті органның талаптарын орындау.
3. Авиакомпания қызметінің ұлттық талаптарға және халықаралық стандарттарға сәйкестігін бақылаудың оң нәтижелерін қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Стратегиялық менеджмент негіздері және функционалды басқару аспектілері.
2. Ұшу, инженерлік-техникалық және көмекші персонал көлеміндегі базалық білім.
3. ӘК ұшу және техникалық пайдалану саласындағы қолданыстағы ұлттық және халықаралық заңнама.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 5:
Авиакомпанияның дамуын қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Авиакомпанияның көзқарасын, миссиясын және стратегиялық мақсаттарын түсіну.
2. Авиакомпанияның даму стратегиясын бағалау.
3. Авиакомпания мен оның құрылымдық бөлімшелері жұмысының тиімсіздігінің көздерін анықтау және жою.
4. Жобалар мен ұйымдық өзгерістерді тиімді басқару.
5. Авиакомпания қызметінің нәтижелерін тұтынушылардың қанағаттану деңгейін арттыру, олардың сұраныстары мен қажеттіліктеріне, сондай-ақ азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым мен уәкілетті органның талаптарына белсенді түрде ден қою.
Білімдер:
1. Стратегиялық менеджмент негіздері және функционалды басқару аспектілері.
2. Ұшу, инженерлік-техникалық және көмекші персонал көлеміндегі базалық білім.
3. ӘК ұшу және техникалық пайдалану саласындағы қолданыстағы ұлттық және халықаралық заңнама.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 4:
Еңбек заңнамасына, өрт қауіпсіздігі нормаларына, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қағидаларына, санитарлық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкес жұмыстарды ұйымдастыру және орындау
Дағды 1:
Ішкі тәртіп, өртке қарсы қауіпсіздік, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қағидаларын және санитариялық-эпидемиологиялық режимді сақтау
Машықтар:
1. Еңбек заңнамасының сақталуын қамтамасыз ету және бақылау.
2. Бағынышты қызметкерлерден ішкі тәртіп ережелерін әзірлеу, түзету, орындау және орындау.
3. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі бойынша іс-шараларды жоспарлау, ұйымдастыру және өткізу.
Білімдер:
1. Еңбек заңнамасы.
2. Ішкі еңбек тәртібі ережелері.
3. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Қосымша еңбек функциясы 1:
Авиакомпания қызметінің сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету менеджменті
Дағды 1:
Авиакомпания жұмысына сапа менеджменті жүйесін әзірлеу және / немесе енгізу
Машықтар:

1. Разрабатывать и/или внедрять систему менеджмента качества в деятельность авиакомпании и ее структурных подразделений.
2. Организовывать внутренние процессы в соответствии с процедурами системы менеджмента качества.
Знания:
1. Политика, цели и структура системы менеджмента качества.
2. Управление документацией в авиакомпании.
3. Правила проведения сертификационных аудитов по системе менеджмента качества.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Совершенствование системы менеджмента качества в авиакомпании
Умения:
1. Контролировать выполнение работы в соответствии с процедурами системы менеджмента качества.
2. Обеспечивать прохождение сертификационных аудитов по системе менеджмента качества.
3. Применять контур управления системой менеджмента качества в авиакомпании.
Знания:
1. Политика, цели и структура системы менеджмента качества.
2. Управление документацией в авиакомпании.
3. Правила проведения сертификационных аудитов по системе менеджмента качества.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 3:
Мониторинг осведомленности, обучение и вовлечение персонала авиакомпании в деятельность по обеспечению качества воздушных перевозок и авиационных работ
Умения:
1. Применять административные, экономические и социально-психологические методы управления персоналом авиакомпании.
2. Расставлять приоритеты операционных задач.
3. Определять направленность действий ответственных работников авиакомпании, разделять обязанности, гарантирующие высокую производительность труда.
4. Обеспечивать соблюдение трудовой дисциплины, выстраивать коммуникации между различными подразделениями авиакомпании.
Знания:
1. Политика, цели и структура системы менеджмента качества.
2. Управление документацией в авиакомпании.
3. Правила проведения сертификационных аудитов по системе менеджмента качества.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
внимание к деталям
коммуникабельность
стрессоустойчивость
аналитические способности
командный дух
гибкость
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Закон РК "Об использовании воздушного пространства РК и деятельности авиации" (с изм. и доп. по сост. на 17.07.2024 г.) 2. Постановление Правительства РК "Об утверждении Правил использования воздушного пространства РК и внесении изменения в постановление Правительства РК от 31 декабря 2010 года № 1525 и о признании утратившими силу некоторых решений Правительства РК" от 12 мая 2011 года №506. 3. Приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК "Об утверждении Правил производства полетов в гражданской авиации РК" от 28 июля 2017 года №509. 4. Приказ Министра по инвестициям и развитию РК "Об утверждении Правил сертификации в сфере легкой и сверхлегкой авиации" от 19 июля 2017 года №483. 5. Приказ Министра по инвестициям и развитию РК "Об утверждении Правил допуска к полетам эксплуатантов авиации общего назначения" от 30 октября 2015 года №1023.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта

1. Авиакомпания мен оның құрылымдық бөлімшелерінің қызметіне сапа менеджменті жүйесін әзірлеу және/немесе енгізу.
2. Сапа менеджменті жүйесінің процедураларына сәйкес ішкі процестерді ұйымдастырыңыз.
Білімдер:
1. Сапа менеджменті жүйесінің саясаты, мақсаттары мен құрылымы.
2. Авиакомпаниядағы құжаттаманы басқару.
3. Сапа менеджменті жүйесі бойынша сертификаттық аудит жүргізу қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Авиакомпаниядағы сапа менеджменті жүйесін жетілдіру
Машықтар:
1. Сапа менеджменті жүйесінің процедураларына сәйкес жұмыстың орындалуын бақылау.
2. Сапа менеджменті жүйесі бойынша сертификаттық аудиттерден өтуді қамтамасыз ету.
3. Авиакомпанияда сапа менеджменті жүйесін басқару контурын қолдану.
Білімдер:
1. Сапа менеджменті жүйесінің саясаты, мақсаттары мен құрылымы.
2. Авиакомпаниядағы құжаттаманы басқару.
3. Сапа менеджменті жүйесі бойынша сертификаттық аудит жүргізу қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 3:
Әуе тасымалы мен авиациялық жұмыстардың сапасын қамтамасыз ету жөніндегі қызметке авиакомпания персоналын оқыту және тарту, хабардарлық мониторингі
Машықтар:
1. Авиакомпания персоналын басқарудың әкімшілік, экономикалық және әлеуметтік-психологиялық әдістерін қолдану.
2. Операциялық міндеттерге басымдық беру.
3. Авиакомпанияның жауапты қызметкерлерінің іс-әрекеттерінің бағытын анықтау, жоғары еңбек өнімділігіне кепілдік беретін Міндеттерді бөлу.
4. Еңбек тәртібінің сақталуын қамтамасыз ету, авиакомпанияның әртүрлі бөлімшелері арасында байланыс орнату.
Білімдер:
1. Сапа менеджменті жүйесінің саясаты, мақсаттары мен құрылымы.
2. Авиакомпаниядағы құжаттаманы басқару.
3. Сапа менеджменті жүйесі бойынша сертификаттық аудит жүргізу қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
бөлшектерге назар аударыңыз
қарым-қатынас
стресске төзімділік
аналитикалық қабілеттер
командалық рух
икемділік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. "ҚР әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" ҚР Заңы. 2. "ҚР әуе кеңістігін пайдалану қағидаларын бекіту және ҚР Үкіметінің 2010 жылғы 31 желтоқсандағы № 1525 қаулысына өзгеріс енгізу туралы және ҚР Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" ҚР Үкіметінің 2011 жылғы 12 мамырдағы №506 қаулысы. 3. "ҚР азаматтық авиациясында ұшуды жүргізу қағидаларын бекіту туралы" ҚР Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушы 2017 жылғы 28 шілдедегі №509 бұйрығы. 4. ҚР Инвестициялар және даму министрінің "жеңіл және аса жеңіл авиация саласындағы сертификаттау қағидаларын бекіту туралы" 2017 жылғы 19 шілдедегі №483 бұйрығы. 5. ҚР Инвестициялар және даму министрінің "жалпы мақсаттағы авиацияны пайдаланушыларды ұшуға жіберу қағидаларын бекіту туралы" 2015 жылғы 30 қазандағы №1023 бұйрығы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4-ші тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері

27. Наименование государственного органа: Министерство транспорта РК
Исполнитель: Мырзагалиев Ербакыт Орынгалиевич, +7 (717) 257 21 91, e.myrzagaliev@transport.gov.kz
28. Организации (предприятия) участвующие в разработке: АО "Академия гражданской авиации".
Руководитель проекта: Жакупов Кайрат Болатович, k.zhakupov@agakaz.kz, +7 (701) 158 54 52.
Исполнитель. Ким Дмитрий Спартакович dm.kim@agakaz.kz, +7 701 012 31 23.
29. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: 8 ноября 2024 года.
30. Национальный орган по профессиональным квалификациям: 25 ноября 2024 года.
31. Национальная палата предпринимателей РК "Атамекен": 4 декабря 2024 года.
32. Номер версии и год выпуска: версия 1, 2024 год.
33. Дата ориентировочного пересмотра: 31 декабря 2027 года.
Приложение 19 к приказу
исполняющего обязанности
Министра транспорта
Республики Казахстан
от 19 декабря 2024 года № 418
Профессиональный стандарт: "Беспилотные авиационные устройства и системы"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Беспилотные авиационные устройства и системы" разработан в соответствии со статьей 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", и устанавливает требования к управляющему персоналу организаций и специалистам, осуществляющим деятельность в области эксплуатации беспилотных и дистанционно-пилотируемых авиационных систем.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) авиационный персонал – физические лица, имеющие специальную и (или) профессиональную подготовку, осуществляющие деятельность по выполнению и обеспечению полетов воздушных судов, воздушных перевозок и авиационных работ, техническому обслуживанию воздушных судов, организации и обслуживанию воздушного движения, управлению воздушным движением;
2) автономный полет – полет, который беспилотное воздушное судно выполняет без возможности вмешательства оператора в управление полетом;
3) профессиональная подготовка авиационного персонала – первоначальная подготовка, переподготовка и поддержание профессионального уровня;
4) уполномоченная организация в сфере гражданской авиации – акционерное общество со стопроцентным участием государства в уставном капитале, осуществляющее деятельность, направленную на обеспечение устойчивого развития отрасли гражданской авиации Республики Казахстан, безопасности полетов и авиационной безопасности;
5) инструктор авиационного учебного центра – лицо, осуществляющее непосредственную деятельность по профессиональной подготовке специалистов отрасли гражданской авиации в соответствии со своей квалификацией;

27. Мемлекеттік органның атауы: Қазакстан Республикасының Көлік министрлігі.
Орындаушы: Мырзагалиев Ербакыт Орынгалиевич, +7 (717) 257 21 91, e.myrzagaliev@transport.gov.kz.
28. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар): "Азаматтық авиация академиясы" АҚ, "Эйр Астана" АҚ.
Жоба жетекшісі: Жакупов Кайрат Болатович, k.zhakupov@agakaz.kz, +7 (701) 158 54 52.
Орындаушылар: Ким Д.С., +7 (701) 012 31 23, dm.kim@agakaz.kz
29. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2024 жылғы 8 қараша.
30. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2024 жылғы 25 қараша.
31. "Атамекен" ҚР Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2024 жылғы 4 желтоқсан.
32. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: Нұсқа 1, 2024 жыл.
33. Болжалды қайта қарау күні: 2027 жылғы 31 желтоқсан.
Қазақстан Республикасы
Көлік министрінің
міндетін атқарушының
2024 жылғы 19 желтоқсандағы
№ 418 бұйрығына
19-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Пилотсыз авиациялық қондырғылары мен жүйелері"
1-ші тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолдану аясы: Кәсіптік стандарт "Ұшқышсыз авиациялық құрылғылар мен жүйелер" ҚР "Кәсіптік біліктіліктер туралы" заңының 5-бабына сәйкес әзірленді және ұшқышсыз және қашықтан басқарылатын авиациялық жүйелерді пайдалану саласында қызмет атқаратын ұйымдардың басқарушы персоналы мен мамандарына қойылатын талаптарды белгілейді.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) авиациялық персоналы – арнайы және (немесе) кәсіптік даярлығы бар, әуе кемелерінің ұшуын, әуе көлігін және авиациялық жұмыстарды орындау және қамтамасыз ету, әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету, әуе қозғалысын ұйымдастыру және қамтамасыз ету, әуе қозғалысын басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын жеке тұлғалар;
2) автономды ұшу – ұшқышсыз ұшақсыз орындалатын ұшу ұшуды басқаруға оператордың араласу мүмкіндігі;
3) авиация персоналының кәсіптік даярлығы – бастапқы даярлау, қайта даярлау және кәсіптік деңгейін қолдау;
4) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым – ҚР азаматтық авиация саласының орнықты дамуын, ұшу қауіпсіздігін және авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге бағытталған қызметті жүзеге асыратын, жарғылық капиталына 100% мемлекет қатысатын акционерлік қоғам болып табылады;
5) авиациялық оқу орталығының нұсқаушысы – өз біліктілігіне сәйкес азаматтық авиация саласындағы мамандарды кәсіптік даярлаумен тікелей айналысатын тұлға;

6) информация – сведения о лицах, предметах, фактах, событиях, явлениях и процессах, полученные или созданные обладателем информации, зафиксированные на любом носителе и имеющие реквизиты, позволяющие ее идентифицировать;
7) первоначальная подготовка – процесс профессионального образования лица, не имеющего авиационной профессии или специальности, а также авиационного персонала с целью освоения новой авиационной профессии и специальности с выдачей документов;
8) квалификация – сочетание умений, знаний и установок, требуемых для эффективного выполнения задачи и функций на предписанном уровне;
9) квалификационная запись – запись, сделанная в приложении к сертификату оператора БАС, в которой указываются ограничения по типу конструкции БВС, особые условия и ограничения;
10) экзаменатор – физическое лицо, обладающее соответствующей квалификацией, уполномоченное и назначенное уполномоченным организацией в сфере гражданской авиации проводить оценку теоретических знаний и/или практических навыков авиационного персонала, специалистов с целью выдачи/продления сертификатов операторов БАС/квалификационных записей;
11) поддержание профессионального уровня – процесс обучения авиационного персонала, целью которого является обновление, расширение и углубление профессиональных знаний, навыков и умений, обусловленный научно-техническим, социально-экономическим развитием и индивидуальными потребностями граждан, с выдачей документов установленного образца;
12) внешний пилот – лицо, имеющее свидетельство внешнего пилота, которому поручено эксплуатантом выполнять необходимые обязанности по выполнению полета дистанционно пилотируемого воздушного судна и которое манипулирует соответствующими органами управления полетом в течение времени полета;
13) воздушное пространство Республики Казахстан – воздушное пространство над сухопутной и водной территорией Республики Казахстан, в том числе над ее территориальными водами;
14) дистанционно пилотируемая авиационная система (далее - ДПАС) – разновидность беспилотной авиационной системы, которая включает в себя дистанционно пилотируемое воздушное судно, связанный с ним пульт дистанционного пилотирования, необходимые линии управления и контроля и любые другие элементы, указанные в утвержденном сертификате типа;
15) дистанционно пилотируемое воздушное судно (далее - ДПВС) – беспилотное воздушное судно, пилотируемое внешним пилотом с применением пульта дистанционного пилотирования или станции внешнего пилота;
16) для служебного пользования (далее – ДСП) – служебная информация ограниченного распространения, зафиксированная в документах, делах и изданиях, электронных и иных носителях, с пометками "Для служебного пользования";

6) ақпарат – ақпарат иесі алған немесе жасаған, кез келген жеткізгіште жазылған және оны анықтауға мүмкіндік беретін мәліметтері бар адамдар, заттар, фактілер, оқиғалар, құбылыстар мен процестер туралы ақпарат;
7) алғашқы даярлық – авиациялық кәсібі немесе мамандығы жоқ тұлғаның, сондай-ақ авиациялық персоналдың жаңа авиациялық кәсіп пен мамандықты меңгеру мақсатында құжаттарды беру арқылы кәсіптік білім беру процесі;
8) біліктілік – белгіленген деңгейде тапсырма мен функцияны тиімді орындау үшін қажетті дағдылардың, білімдердің және көзқарастардың жиынтығы;
9) біліктілік жазбасы – ЖАО конструкциясының түріне шектеулер, ерекше шарттар мен шектеулер көрсетілетін УАС;
10) емтихан қабылдаушы – авиациялық персонал мен мамандардың теориялық білімін және/немесе тәжірибелік дағдыларын бағалау үшін азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым уәкілеттік берген және тағайындаған тиісті біліктілігі бар жеке тұлға;
11) кәсіптік деңгейді қолдау – мақсаты ғылыми-техникалық, әлеуметтік-экономикалық дамумен және азаматтардың жеке қажеттіліктерімен айқындалатын кәсіптік білім, дағдылар мен дағдыларды жаңарту, кеңейту және тереңдету болып табылатын авиация персоналын дайындау процесі. белгіленген нысандағы құжаттар;
12) қашықтықтан басқарылатын ұшқыш – қашықтан басқарылатын әуе кемесінің ұшуы үшін қажетті міндеттерді орындау үшін пайдаланушы тағайындаған және ұшу кезінде тиісті ұшуды басқару құралдарын басқаратын, қашықтан ұшқыш лицензиясы бар тұлға;
13) ҚР әуе кеңістігі – ҚР құрлық және су аумақтарының үстіндегі, оның ішінде оның аумақтық суларының үстіндегі әуе кеңістігі;
14) қашықтықтан басқарылатын әуе кемелері жүйесі (ҚБАЖ) – қашықтан басқарылатын әуе кемесін, онымен байланысты қашықтан басқаруды, қажетті командалық және басқару желілерін және бекітілген үлгі сертификатында көрсетілген кез келген басқа элементтерді қамтитын ұшқышсыз әуе кемесінің жүйесінің бір түрі;
15) қашықтықтан басқарылатын әуе кемесі (бұдан әрі – ҚБӘК) – қашықтан басқару пультін немесе қашықтағы ұшқыш станциясын пайдаланып, қашықтан ұшқыш басқаратын ұшқышсыз әуе кемесі;
16) қызметтік пайдалану үшін (бұдан әрі – ҚПҮ) – құжаттарда, файлдарда және басылымдарда, электрондық және басқа да тасымалдағыштарда жазылған, "Қызметтік пайдалану үшін" белгісі бар шектеулі таратылатын ресми ақпарат;

17) компетентность – измерение возможностей человека, используемое для достоверного прогнозирования успешного выполнения конкретной работы. Компетентность проявляется и наблюдается через действия, которые мобилизуют соответствующие знания, навыки и установки на осуществление деятельности или выполнение задач при определенных условиях;
18) конфиденциальная информация – все виды информации (включая коммерческую, банковскую, налоговую, нотариальную, врачебную (тайну медицинского работника), личную, адвокатскую тайны), в отношении которой в соответствии с законодательством Республики Казахстан, актами органов Евразийского экономического союза, входящих в право Евразийского экономического союза, международными договорами ограничен доступ (установлена конфиденциальность), то есть установлено обязательное для выполнения лицом, получившим доступ к данной информации, требование не передавать (не разглашать) такую информацию третьим лицам без письменного согласия ее обладателя, если иное не предусмотрено другими нормативами;
19) опасные грузы – изделия или вещества, создающие угрозу жизни и здоровью, безопасности и имуществу человека или окружающей среде, указанные в перечне опасных грузов, определяемых техническими инструкциями по безопасной перевозке опасных грузов по воздуху Международной организации гражданской авиации (ИКАО);
20) переподготовка – процесс обучения авиационного персонала, направленный на приобретение новых (дополнительных) профессиональных знаний, навыков, умений (в том числе квалификационных отметок) и изучение авиационной техники, с выдачей документов;
21) член внешнего летного экипажа – имеющий свидетельство внешний пилот (внешний командир воздушного судна/второй внешний пилот), на которого возложены обязанности, связанные с управлением дистанционно пилотируемой авиационной системой в течение полетного времени;
22) полезная нагрузка – оборудование, которое несет БВС, при выполнении назначенного полетного задания. Полезная нагрузка включает элементы БВС, которые не обязательны для проведения полета, но установлены для выполнения определенных целей полетного задания;
23) практическая подготовка – этап процесса профессиональной подготовки авиационного персонала, при прохождении, которого обучаемый приобретает, поддерживает и совершенствует практические навыки и умения работы на воздушном суде, объектах эксплуатации, тренажерах, интерактивных средствах обучения, лабораторном и стендовом оборудовании, а также с отдельными устройствами, агрегатами и компонентами;

17) құзыреттілік – белгілі бір жұмыстың табысты орындалуын сенімді болжау үшін қолданылатын адамның мүмкіндіктерінің өлшемі. Құзыреттілік белгілі бір жағдайларда қызметті жүзеге асыруға немесе тапсырмаларды орындауға тиісті білімдерді, дағдыларды және қатынастарды жұмылдыратын әрекеттер арқылы көрінеді және байқалады;
18) құпия ақпарат – ақпараттың барлық түрлері (коммерциялық, банктік, салықтық, нотариалдық, дәрігерлік ҚР заңнамасына, Еуразиялық экономикалық одақтың құқығына кіретін Еуразиялық экономикалық одақ органдарының актілеріне, халықаралық шарттарға қол жеткізу шектелген (құпиялылық белгіленген), яғни осы ақпаратқа рұқсат алған тұлғаның орындауға міндетті Егер басқа нормативтік құқықтық актілерде өзгеше көзделмесе, мұндай ақпаратты үшінші тұлғаларға оның иесінің жазбаша келісімінсіз;
19) қауіпті жүктер – халықаралық азаматтық авиацияның әуе көлігімен қауіпті жүктерді қауіпсіз тасымалдау жөніндегі техникалық нұсқауларында айқындалған қауіпті жүктердің тізбесінде көрсетілген адамдардың өмірі мен денсаулығына, қауіпсіздігі мен мүлкіне немесе қоршаған ортаға қауіп төндіретін өнімдер немесе заттар. Ұйым (ИКАО);
20) қайта даярлау – жаңа (қосымша) кәсіптік білімдерді, дағдыларды, дағдыларды (оның ішінде біліктілік белгілерін) алуға және авиациялық техниканы зерделеуге бағытталған, құжаттарды бере отырып, авиация персоналын даярлау процесі;
21) қашықтықтағы ұшу экипажының мүшесі – ұшу уақытында қашықтан басқарылатын әуе кемесінің жүйесін басқаруға байланысты міндеттер жүктелген, лицензиясы бар қашықтан басқару ұшқышы (қашықтықтағы ұшқыш/екінші ұшқыш);
22) пайдалы жүк – бұл ұшқышсыз ұшу аппаратының өзіне жүктелген ұшу тапсырмасын орындау кезінде тасымалдайтын жабдық. Пайдалы жүкке ұшу үшін қажет емес, бірақ белгілі бір ұшу тапсырмаларын орындау үшін орнатылған ұшқышсыз ұшу аппаратының элементтері кіреді;
23) практикалық дайындық – авиация персоналын кәсіптік даярлау процесінің кезеңі, оның барысында тыңдаушы әуе кемесінде, пайдалану қондырғыларында, тренажерларда, интерактивті оқу құралдарында, зертханалық және стендтік жабдықтарда жұмыс істеудің практикалық дағдылары мен дағдыларын игереді, сақтайды және жетілдіреді. жеке құрылғылар мен блоктар мен компоненттер сияқты;

24) теоретическая подготовка – этап процесса профессиональной подготовки, при прохождении которого обучаемый приобретает специальные теоретические знания, а также поддерживает и совершенствует их в соответствии с утвержденными программами обучения;
25) техническое обслуживание – проведение работ, необходимых для обеспечения сохранения летной годности беспилотной авиационной системы, включая контрольно-восстановительные работы, проверки, замены, устранение дефектов, выполняемые как в отдельности, так и в сочетании, а также практическое осуществление модификации;
26) тренажерная подготовка – этап процесса профессиональной подготовки авиационного персонала, при прохождении, которого обучаемый приобретает, поддерживает и совершенствует практические навыки и умения с помощью имитирующих устройств, утвержденных уполномоченной организацией;
27) международный полет – полет воздушного судна, при котором воздушное судно пересекает границу иностранного государства;
28) типовая конструкция – конструкция образца беспилотной авиационной системы, соответствие летно-технических характеристик которого устанавливается путем сертификации образца, положительным результатом чего является получение сертификата соответствия БАС;
29) авиационные работы с применением беспилотных авиационных систем – выполнение полета беспилотного воздушного судна, в ходе которого оно используется для выполнения специализированных операций (видов работ);
30) беспилотная авиационная система (далее - БАС) – беспилотное воздушное судно и связанные с ним элементы (включая каналы связи и компоненты, управляющие беспилотным воздушным судном), которые необходимы для безопасной и эффективной эксплуатации беспилотного воздушного судна в воздушном пространстве;
31) беспилотное воздушное судно (далее - БВС) – воздушное судно, которое эксплуатируется или предназначено для автономной работы и (или) для дистанционного управления без пилота на борту;
32) оператор беспилотной авиационной системы (далее - оператор БАС) – физическое лицо, являющееся эксплуатантом БАС, которое исполняет необходимые действия по выполнению полета беспилотного воздушного судна и которое манипулирует соответствующими органами управления полетом в течение времени полета;
33) тип конструкции беспилотного воздушного судна – классификация беспилотного воздушного судна на основе установленных основных характеристик (например, самолет (фиксированное крыло), вертолет, мультиротор, гибрид);
34) тренажерное устройство имитации полета беспилотного воздушного судна – тренажер для отработки техники пилотирования, который обеспечивает реальное воспроизведение условий полета беспилотного воздушного судна и имитирует показания приборов, простые функции механической, электрической, электронной и других бортовых систем, а также летно-технические характеристики беспилотных воздушных судов определенного типа.

24) теориялық оқыту – бұл студент арнайы теориялық білім алатын, сондай-ақ бекітілген оқу бағдарламаларына сәйкес оны сақтайтын және жетілдіретін кәсіптік оқыту процесінің кезеңі;
25) техникалық қызмет көрсету – ұшқышсыз әуе кемесі жүйесінің үздіксіз ұшуға жарамдылығын қамтамасыз ету үшін қажетті жұмыстарды жүргізу, оның ішінде тексеру және қалпына келтіру жұмыстары, тексерулер, ауыстырулар, ақауларды жою, жеке немесе аралас орындалатын, сондай-ақ модификацияларды іс жүзінде жүзеге асыру;
26) тренажерлерді дайындау – авиация персоналын кәсіптік даярлау процесінің кезеңі, оның барысында тыңдаушы уәкілетті ұйым бекіткен модельдеу құрылғыларының көмегімен практикалық дағдылар мен дағдыларды меңгереді, сақтайды және жетілдіреді;
27) халықаралық рейс – әуе кемесі шет мемлекеттің шекарасын кесіп өтетін әуе кемесінің ұшуы;
28) үлгілік конструкция – ұшқышсыз әуе кемесі жүйесі үлгісінің жобасы, оның ұшу өнімділігі сипаттамаларының сәйкестігі үлгіні сертификаттау арқылы белгіленеді, оның оң нәтижесі ҰАС үшін сәйкестік сертификатын алу болып табылады;
29) ұшқышсыз ұшу жүйелерін пайдаланатын авиациялық жұмыстар – мамандандырылған операцияларды (жұмыс түрлерін) орындау үшін пайдаланылатын ұшқышсыз әуе кемесінің ұшуын орындау;
30) ұшқышсыз әуе кемелерінің жүйесі (бұдан әрі – ҰАЖ) – әуе кеңістігінде ұшқышсыз әуе кемесінің қауіпсіз және тиімді жұмыс істеуі үшін қажетті ұшқышсыз әуе кемесі және онымен байланысты элементтер (соның ішінде байланыс арналары мен ұшқышсыз әуе кемесін басқаратын құрамдас бөліктер);
31) ұшқышсыз әуе кемесі (бұдан әрі – ҰӘК) – бортында ұшқышсыз және (немесе) қашықтан басқару үшін пайдаланылатын немесе пайдалануға арналған әуе кемесі;
32) ұшқышсыз әуе кемесiнiң жүйесiнiң операторы (бұдан әрi - ҰАЖ операторы) – ұшқышсыз әуе кемесiнiң ұшуын жүзеге асыру жөнiндегi қажеттi iс-әрекеттердi жүзеге асыратын және ұшу кезiнде ұшуды басқарудың тиiстi құралдарын манипуляциялайтын ұшқышсыз әуе кемесiнiң пайдаланушысы болып табылатын жеке тұлға болып табылады;
33) ұшқышсыз ұшақ конструкциясының түрі – белгіленген маңызды сипаттамаларға негізделген (мысалы, қозғалмайтын қанат, тікұшақ, көп роторлы, гибридті) ұшқышсыз ұшақтың жіктелуі;
34) ұшқышсыз ұшу тренажеры – ұшқышсыз әуе кемесінің ұшу жағдайларын нақты қайта шығаруды қамтамасыз ететін және аспаптар көрсеткіштерін, механикалық, электрлік, электронды және басқа борттық жүйелердің қарапайым функцияларын, сондай-ақ ұшу өнімділігін имитациялайтын ұшқыштық техниканы тәжірибеде қолдануға арналған тренажер. белгілі бір типтегі ұшқышсыз ұшақтардың сипаттамалары.

3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) ЕСКД – единая система конструкторской документации;
2) КС – квалификационный справочник;
3) ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник;
4) ЕСПД – единая система проектной документации;
5) РК – Республика Казахстан;
6) ОРК – отраслевая рамка квалификаций;
7) ЛТХ – летно-технические характеристики;
8) БПЛА – беспилотный летательный аппарат;
9) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Беспилотные авиационные устройства и системы.
5. Код профессионального стандарта: H51101074.
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
H Транспорт и складирование;
51 Деятельность воздушного транспорта;
51.1 Деятельность воздушного пассажирского транспорта;
51.10 Деятельность воздушного пассажирского транспорта;
51.10.1 Деятельность воздушного пассажирского транспорта, подчиняющегося расписанию;
H Транспорт и складирование;
51 Деятельность воздушного транспорта;
51.1 Деятельность воздушного пассажирского транспорта;
51.10 Деятельность воздушного пассажирского транспорта;
51.10.2 Деятельность воздушного пассажирского транспорта, не подчиняющегося расписанию;
H Транспорт и складирование;
51 Деятельность воздушного транспорта;
51.2 Деятельность воздушного грузового транспорта и космического транспорта;
51.21 Деятельность грузового воздушного транспорта;
51.21.1 Деятельность грузового воздушного транспорта, подчиняющего расписанию
H Транспорт и складирование;
51 Деятельность воздушного транспорта;
51.2 Деятельность воздушного грузового транспорта и космического транспорта;
51.21 Деятельность грузового воздушного транспорта;
51.21.2 Деятельность грузового воздушного транспорта, не подчиняющего расписанию.
7. Краткое описание профессионального стандарта: профессиональный стандарт включает требования к компетенциям специалистов по эксплуатации, управлению, техническому обслуживанию и анализу данных, полученных с помощью беспилотных авиационных систем (БАС), а также управленческую деятельность, связанную с координацией работы команд (экипажей), планированием полетов, обеспечением безопасности полетов, авиационной безопасности и соблюдением правовых норм.
8. Перечень карточек профессий:
1) Первые руководители учреждений, организаций и предприятий – 8 уровень ОРК;
2) Руководители (управляющие) специализированных воздушных транспортных подразделений – 7 уровень ОРК;
3) Инженер по специальным применениям авиации – 6 уровень ОРК;

3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады.
1) БЖҚЖ – бірыңғай жобалық құжаттама жүйесі;
2) БА – біліктілік анықтамалығы;
3) БТБА – бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
4) ЖҚБЖ – жобалық құжаттаманың бірыңғай жүйесі;
5) ҚР – Қазақстан Республикасы;
6) СБШ – салалық біліктілік шеңбері;
7) ҰТС – ұшу техникалық сипаттамалары;
8) ҰӘК – ұшқышсыз ұшатын аппарат;
9) ЭҚЖЖ – экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші.
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Ұшқышсыз ұшу аппараттары мен жүйелері.
5. Кәсіптік стандарттың коды: H51101074.
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
H Көлік және қоймалау;
51 Әуе көлігінің қызметі;
51.1 Жолаушылар әуе көлігінің қызметі;
51.10 Жолаушылар әуе көлігінің қызметі;
51.10.1 Кестеге бағынатын жолаушылар әуе көлігінің қызметі;
H Көлік және қоймалау;
51 Әуе көлігінің қызметі;
51.1 Жолаушылар әуе көлігінің қызметі;
51.10 Жолаушылар әуе көлігінің қызметі;
51.10.2 Кестеге бағынбайтын жолаушылар әуе көлігінің қызметі;
H Көлік және қоймалау;
51 Әуе көлігінің қызметі;
51.2 Жүк әуе көлігі және ғарыш көлігінің қызметі;
51.21 Жүк әуе көлігінің қызметі;
51.21.1 Кестеге бағынатын жүк әуе көлігінің қызметі;
H Көлік және қоймалау;
51 Әуе көлігінің қызметі;
51.2 Жүк әуе көлігі және ғарыш көлігінің қызметі;
51.21 Жүк әуе көлігінің қызметі;
51.21.2 Кестеге бағынбайтын жүк әуе көлігінің қызметі.
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Кәсіптік стандарт пилотсыз авиациялық жүйелердің (ПАЖ) көмегімен алынған деректерді пайдалану, басқару, техникалық қызмет көрсету және талдау жөніндегі мамандардың құзыреттеріне қойылатын талаптарды, сондай-ақ командалардың (экипаждардың) жұмысын үйлестіруге, ұшуды жоспарлауға, ұшу қауіпсіздігін, авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге және құқықтық нормаларды сақтауға байланысты басқару қызметін қамтиды.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Мекемелер, ұйымдар мен кәсіпорындардың бірінші басшылары – 8 СБШ-нің деңгейі;
2) Мамандандырылған әуе көлігі бөлімшелерінің басшылары (басшылары). – 7 СБШ-нің деңгейі;
3) Авиациялық арнайы қолданбалар инженері – 6 СБШ-нің деңгейі;

4) Внешний пилот-экзаменатор – 6 уровень ОРК;
5) Внешний пилот-инструктор – 6 уровень ОРК;
6) Внешний пилот дистанционно-пилотируемых авиационных систем – 6 уровень ОРК;
7) Инженер по техническому обслуживанию – 6 уровень ОРК;
8) Инструктор тренажера – 5 уровень ОРК;
9) Техник по дистанционно-пилотируемым летательным аппаратам – 4 уровень ОРК;
10) Оператор беспилотных авиационных систем – 2 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Первые руководители учреждений, организаций и предприятий":
Код группы:
1210-0
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Первые руководители учреждений, организаций и предприятий
Уровень квалификации по ОРК:
8
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения РК от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих". Зарегистрирован в Министерстве юстиции РК 31 декабря 2020 года № 22003.
Директор (Генеральный директор, Исполнительный директор, Президент, Председатель правления, Управляющий) организации
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (докторантура PhD, ученая степень доктора PhD, степень доктора PhD по профилю, кандидата наук, доктора наук)
Специальность:
Инженерия и инженерное дело
Квалификация:
-
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Инженерия и инженерное дело
Квалификация:
-
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Бизнес и управление
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не менее 5 лет практического опыта руководства организацией (подразделением) и(или) не менее 3 лет работы на должностях данного ПС, не ниже 6 квалификационного уровня. Допускается высшее профессиональное образование и практический опыт в области БАС(ДПАС) не менее 5 лет. Профессиональная подготовка согласно требованиям к руководителям организаций гражданской авиации.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Отсутствует. Общие требования определяются стандартными регламентами в отношении руководителей высшего звена, а специализированные - профессиональной подготовкой согласно требованиям отраслевых НПА.
Другие возможные наименования профессии:
1210-0-002 - Генеральный директор
1210-0-081 - Исполнительный директор
1210-0-083 - Управляющий директор

4) Сыртқы ұшқыш емтихан алушы – 6 СБШ-нің деңгейі;
5) Сыртқы ұшқыш нұсқаушы – 6 СБШ-нің деңгейі;
6) Қашықтан басқарылатын ұшақ жүйелеріне арналған қашықтағы ұшқыш – 6 СБШ-нің деңгейі;
7) Техникалық қызмет көрсету инженері – 6 СБШ-нің деңгейі;
8) Тренажер нұсқаушысы – 5 СБШ-нің деңгейі;
9) Қашықтықтан басқарылатын ұшақ техникі – 4 СБШ-нің деңгейі;
10) Ұшқышсыз ұшақ жүйелерінің операторы – 2 СБШ-нің деңгейі.
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "Мекемелер, ұйымдар мен кәсіпорындардың бірінші басшылары":
Топтың коды:
1210-0
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Мекемелер, ұйымдар мен кәсіпорындардың бірінші басшылары
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
8
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. ҚР Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 болып тіркелді.
Ұйымның директоры (Бас директор, Атқарушы директор, Президент, Басқарма Төрағасы, Басқарушы)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (PhD докторантура, PhD дәрежесі, осы саладағы PhD дәрежесі, ғылым кандидаты, ғылым докторы)
Мамандық:
Инженерия және инженерлік іс
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Инженерия және инженерлік іс
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Бизнес және басқару
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Ұйымды (бөлімшені) басқарудағы кемінде 5 жыл практикалық жұмыс өтілі және (немесе) осы КС лауазымдарында кемінде 3 жыл жұмыс өтілі 6 біліктілік деңгейінен төмен емес. Жоғары кәсіптік білім және 5 жылдан кем емес ҰАЖ (ҚБАЖ) саласында кемінде 5 жыл практикалық тәжірибесі болуы керек. Азаматтық авиация ұйымдарының басшыларына қойылатын талаптарға сәйкес кәсіптік даярлығы болуы тиіс.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Жоқ. Жалпы талаптар жоғары басшыларға арналған типтік нормативтік құқықтық актілермен, ал мамандандырылған талаптар салалық нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес кәсіптік дайындықпен анықталады.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
1210-0-002 - Бас директор
1210-0-081 - Атқарушы директор
1210-0-083 - Атқарушы директор

1210-0-064 - Председатель правления
1210-0-028 - Директор предприятия
1210-0-010 - Генеральный директор организации
Основная цель деятельности:
Обеспечение жизнеспособности и эффективного развития организации путем разработки и систематического пересмотра стратегии развития, планирования, управления, координации и оценки общей деятельности предприятия или организации.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Формирование миссии, ценностей, культуры, политики и стратегии.
2. Руководство предприятием (организацией).
3. Осуществление мониторинга и оценки деятельности.
Дополнительные трудовые функции:
1. Обеспечение разработок в области БАС (ДПАС).
2. Обеспечение деятельности по производству, испытаний БАС (ДПАС) и их компонентов.
3. Обеспечение летной и(или) технической эксплуатации БАС (ДПАС).
Трудовая функция 1:
Формирование миссии, ценностей, культуры, политики и стратегии.
Навык 1:
Разработка и утверждение миссии, целей, политики и стратегии предприятия (организации).
Умения:
1. Определять политику, стратегию деятельности организации и механизм их реализации.
2. Организовать работу и эффективное взаимодействие всех структурных подразделений, направляет их деятельность на развитие и совершенствование гибкого и мобильного производства товаров и услуг, быстро реагирующих на нововведения и изменение рыночной ситуации с учетом социальных и рыночных приоритетов.
3. Обеспечивать повышение эффективности работы организации, увеличение прибыли.
4. Принимать меры по обеспечению организации квалифицированными кадрами, рациональному использованию и развитию их профессиональных знаний и опыта, созданию безопасных и благоприятных для жизни и здоровья условий труда, соблюдению требований законодательства об охране окружающей среды, формированию благоприятной психологической атмосферы в коллективе.
5. Обеспечивать сочетание экономических и административных методов руководства, обсуждение и решение производственных и иных вопросов, материальных и моральных стимулов повышения эффективности производства.
Знания:
1. Законодательные, иные нормативные правовые акты и акты государственных органов, регламентирующие производственно-хозяйственную и финансово-экономическую деятельность организации.
2. Методические и иные материалы иных органов, касающиеся деятельности организации.
3. Профиль, специализацию и особенности структуры организации.
4. Производственные мощности и кадровые ресурсы организации.
5. Технологию производства продукции организации.
6. Налоговое законодательство.

1210-0-064 - Басқарма төрағасы
1210-0-028 - Кәсіпорын директоры
1210-0-010 - Ұйымның бас директоры
Қызметтің негізгі мақсаты:
Кәсіпорынның немесе ұйымның жалпы қызметін жоспарлау, басқару, үйлестіру және бағалауды дамыту стратегиясын әзірлеу және жүйелі түрде қарастыру арқылы ұйымның өміршеңдігі мен тиімді дамуын қамтамасыз ету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Миссияны, құндылықтарды, мәдениетті, саясатты және стратегияны қалыптастыру.
2. Кәсіпорынды (ұйымды) басқару.
3. Іс-әрекеттерге мониторинг және бағалау жүргізу.
Қосымша еңбек функциялары:
1. ҰАЖ (ҚБАЖ) саласындағы әзірлемелерді қамтамасыз ету.
2. Өндірістік қызметті қамтамасыз ету және ҰАЖ (ҚБАЖ) және олардың құрамдас бөліктерін сынау.
3. ҰАЖ (ҚБАЖ) ұшуды және/немесе техникалық жұмысын қамтамасыз ету.
Еңбек функциясы 1:
Миссияны, құндылықтарды, мәдениетті, саясатты және стратегияны қалыптастыру.
Дағды 1:
Кәсіпорынның (ұйымның) миссиясын, мақсаттарын, саясаты мен стратегияларын әзірлеу және бекіту.
Машықтар:
1. Ұйымның саясатын, стратегиясын және оларды жүзеге асыру механизмін анықтаңыз.
2. Барлық құрылымдық бөлімшелердің жұмысын және тиімді өзара іс-қимылын ұйымдастыру, олардың қызметін әлеуметтік және нарықтық басымдықтарды ескере отырып, нарықтық конъюнктураның өзгерістері мен жаңалықтарына тез жауап беретін тауарлар мен қызметтердің икемді және мобильді өндірісін дамытуға және жетілдіруге бағыттау.
3. Ұйымның тиімділігін арттыруды және кірісті арттыруды қамтамасыз ету.
4. Ұйымды білікті кадрлармен қамтамасыз ету, олардың кәсіптік білімі мен тәжірибесін ұтымды пайдалану және дамыту, өмірі мен денсаулығы үшін қауіпсіз және қолайлы еңбек жағдайларын жасау, қоршаған ортаны қорғау заңнамасының талаптарын сақтау, ұжымда қолайлы психологиялық ахуал қалыптастыру бойынша шаралар қабылдау. .
5. Басқарудың экономикалық және әкімшілік әдістерін, өндірісті және басқа мәселелерді талқылау мен шешуді, өндіріс тиімділігін арттыруды материалдық және моральдық ынталандыруды қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Ұйымның өндірістік-шаруашылық және қаржылық-шаруашылық қызметін реттейтін заңнамалық және басқа да нормативтік құқықтық актілер және мемлекеттік органдардың актілері.
2. Ұйымның қызметіне қатысты басқа органдардың әдістемелік және басқа материалдары.
3. Ұйым құрылымының профилі, мамандануы және ерекшеліктері.
4. Ұйымның өндірістік қуаты және адам ресурстары.
5. Ұйымның өнімін өндіру технологиясы.
6. Салық заңнамасы.

7. Порядок составления и согласования бизнес-планов производственно-хозяйственной и финансово-экономической деятельности организации.
8. Современные методы хозяйствования и управления организацией
9. Стратегическое планирование, рынок - внешнюю и внутреннюю конъюнктуру (свой сектор и взаимосвязанные с ним), конкурентов, поставщиков и потребителей.
10. Научно-технические достижения и передовой отечественный и зарубежный.
11. Опыт соответствующего вида деятельности и опыт деятельности лучших аналогичных организаций.
12. Порядок заключения и исполнения хозяйственных и финансовых договоров.
13. Порядок разработки и заключения отраслевых соглашений, коллективных договоров и регулирования социально-трудовых отношений.
14. Управление экономикой и финансами организации, организацию производства и труда.
15. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Руководство предприятием (организацией).
Навык 1:
Разработка организационной структуры и распределение ресурсов.
Умения:
1. Руководить в соответствии с законодательством производственной, хозяйственной и финансово-экономической деятельностью организации.
2. Обеспечивать исполнение принимаемых решений, сохранность и эффективное использование имущества организации, содержащегося на его балансе, а также финансово-хозяйственные результаты ее деятельности.
3. Заключать договора, совершать сделки, операции со сторонними организациями или иными юридическими лицами, издавать распоряжения, приказы, представлять организацию на деловых встречах.
4. Обеспечивать выполнение организацией обязательств перед государственным бюджетом, накопительными пенсионными и страховыми фондами, поставщиками, заказчиками и кредиторами, включая банки, а также выполнение хозяйственных и трудовых договоров (контрактов), показателей индикативных планов и бизнес-планов.
5. Обеспечивать на основе принципов социального партнерства разработку, заключение и выполнение коллективного договора, соблюдение трудовой и производственной дисциплины, способствует развитию трудовой мотивации, инициативы и активности работников.
6. Разрешать вопросы, касающиеся финансово-экономической и производственно-хозяйственной деятельности организации, в пределах предоставленных ему законодательством прав, поручает ведение отдельных направлений деятельности иным должностным лицам, заместителям директора, руководителям филиалов, а также функциональных и производственных подразделений.
Знания:

7. Ұйымның өндірістік-шаруашылық және қаржылық-шаруашылық қызметінің бизнес-жоспарларын жасау және келісу тәртібі.
8. Ұйымды басқарудың және басқарудың заманауи әдістері
9. Стратегиялық жоспарлау, нарық – сыртқы және ішкі жағдайлар (сіздің секторыңыз және онымен өзара байланысты), бәсекелестер, жеткізушілер және тұтынушылар.
10. Ғылыми-техникалық жетістіктер мен озық отандық және шетелдік.
11. Тиісті қызмет түрінің тәжірибесі және ұқсас үздік ұйымдардың тәжірибесі туралы .
12. Шаруашылық және қаржылық шарттарды жасау және орындау тәртібі.
13. Салалық келісімдерді, ұжымдық шарттарды әзірлеу және жасасу және әлеуметтік-еңбек қатынастарын реттеу тәртібі.
14. Өндіріс пен еңбекті ұйымдастыру, ұйымдастыру экономикасы мен қаржысын басқару.
15. Еңбек заңнамасы, ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Кәсіпорынды (ұйымды) басқару.
Дағды 1:
Ұйымдық құрылымды және ресурстарды бөлуді дамыту.
Машықтар:
1. Заңнамаға сәйкес ұйымның өндірістік, шаруашылық және қаржы-шаруашылық қызметіне басшылық ету.
2. Қабылданған шешімдердің орындалуын, ұйымның балансындағы мүлкінің сақталуын және тиімді пайдаланылуын, сондай-ақ оның қызметінің қаржылық-экономикалық нәтижелерін қамтамасыз ету.
3. Бөгде ұйымдармен немесе басқа заңды тұлғалармен келісімдер жасасу, мәмілелер жасау, операциялар жасау, нұсқаулар, бұйрықтар шығару, іскерлік жиналыстарда ұйым атынан өкілдік ету.
4. бизнес-жоспарлардың көрсеткіштерін орындауын қамтамасыз ету .
5. Әлеуметтік әріптестік қағидаттарына сүйене отырып, ұжымдық шартты әзірлеуді, жасасуды және іске асыруды, еңбек және өндірістік тәртіптің сақталуын қамтамасыз ету, қызметкерлердің еңбек ынтасын, бастамасы мен белсенділігін дамытуға жәрдемдеседі.
6. Ұйымның қаржылық-шаруашылық және өндірістік қызметіне қатысты мәселелерді шешу үшін өзіне заңмен берілген құқықтар шегінде қызметтің жекелеген салаларын басқаруды басқа лауазымды тұлғаларға, директордың орынбасарларына, филиал басшыларына, сондай-ақ функционалдық және өндірістік бөлімшелер ретінде.
Білімдер:

2. Методические и иные материалы иных органов, касающиеся деятельности организации.
3. Профиль, специализацию и особенности структуры организации.
4. Производственные мощности и кадровые ресурсы организации.
5. Технологию производства продукции организации.
6. Налоговое законодательство.
7. Порядок составления и согласования бизнес-планов производственно-хозяйственной и финансово-экономической деятельности организации.
8. Современные методы хозяйствования и управления организацией
9. Стратегическое планирование, рынок - внешнюю и внутреннюю конъюнктуру (свой сектор и взаимосвязанные с ним), конкурентов, поставщиков и потребителей.
10. Научно-технические достижения и передовой отечественный и зарубежный.
11. Опыт соответствующего вида деятельности и опыт деятельности лучших аналогичных организаций.
12. Порядок заключения и исполнения хозяйственных и финансовых договоров.
13. Порядок разработки и заключения отраслевых соглашений, коллективных договоров и регулирования социально-трудовых отношений.
14. Управление экономикой и финансами организации, организацию производства и труда.
15. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Обеспечение разработок в области БАС (ДПАС).
Навык 1:
Стратегическое планирование циклов по разработке систем, оборудования и изделий.
Умения:
1. Планировать новые разработки и модернизацию действующего. Обеспечивать производство на должном техническом уровне.
2. Эффективно взаимодействовать с конструкторами и инженерами для производства перспективных разработок.
3. Координировать перспективные планы с текущей деятельностью.
4. Обеспечивать внедрение систем автоматизированного проектирования
5. Обеспечивать авторские права.
Знания:
1. Методы организационной и управленческой деятельности при осуществлении разработок БАС (ДПАС).
2. Профиль, специализацию и особенности организационно-технологической структуры предприятия.
3. Продукции предприятия; системы и методы проектирования.
4. Организацию конструкторской подготовки производства в отрасли и на предприятии.
5. Производственные мощности, технические характеристики, конструктивные особенности и режимы работы оборудования предприятия, правила его эксплуатации.
6. Основы технической эстетики, художественного конструирования и эргономики.
7. Основы патентоведения, лицензирования, стандартизации и сертификации.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 2:
Обеспечение деятельности по производству, испытаний БАС (ДПАС) и их компонентов.
Навык 1:
Текущее и перспективное планирование технологического обеспечения производственно-испытательных циклов различной степени сложности.
Умения:

2. Ұйымның қызметіне қатысты басқа органдардың әдістемелік және басқа материалдары.
3. Ұйым құрылымының профилі, мамандануы және ерекшеліктері.
4. Ұйымның өндірістік қуаты және адам ресурстары.
5. Ұйымның өнімін өндіру технологиясы.
6. Салық заңнамасы.
7. Ұйымның өндірістік-шаруашылық және қаржылық-шаруашылық қызметінің бизнес-жоспарларын жасау және келісу тәртібі.
8. Ұйымды басқарудың және басқарудың заманауи әдістері
9. Стратегиялық жоспарлау, нарық – сыртқы және ішкі жағдайлар (өз секторыңыз және онымен байланысты), бәсекелестер, жеткізушілер және тұтынушылар.
10. Ғылыми-техникалық жетістіктер мен озық отандық және шетелдік.
11. Тиісті қызмет түріндегі тәжірибе және ең жақсы ұқсас ұйымдардағы тәжірибе.
12. Шаруашылық және қаржылық шарттарды жасау және орындау тәртібі.
13. Салалық келісімдерді, ұжымдық шарттарды әзірлеу және жасасу және әлеуметтік-еңбек қатынастарын реттеу тәртібі .
14. Өндіріс пен еңбекті ұйымдастыру, ұйымдастыру экономикасы мен қаржысын басқару.
15. Еңбек заңнамасы, ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Қосымша еңбек функциясы 1:
ҰАЖ (ҚБАЖ) саласындағы әзірлемелерді қамтамасыз ету.
Дағды 1:
Жүйелерді, жабдықтарды және өнімдерді әзірлеу циклдерін стратегиялық жоспарлау.
Машықтар:
1. Жаңа әзірлемелерді және барларын жаңғыртуды жоспарлаңыз. Тиісті техникалық деңгейде өндірісті қамтамасыз ету.
2. Жетілдірілген дизайнды жасау үшін дизайнерлермен және инженерлермен тиімді ынтымақтастықта болыңыз.
3. Ұзақ мерзімді жоспарларды ағымдағы қызметпен үйлестіру.
4. Автоматтандырылған жобалау жүйелерін енгізуді қамтамасыз ету
5. Авторлық құқықты қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. ҰАЖ (ҚБАЖ) әзірлеуді жүзеге асырудағы ұйымдастыру-басқару қызметінің әдістері .
2. Кәсіпорынның ұйымдық-технологиялық құрылымының профилі, мамандануы және ерекшеліктері.
3. Кәсіпорын өнімдері; жүйелер мен жобалау әдістері.
4. Өнеркәсіпте және кәсіпорында өндірісті жобалауды дайындауды ұйымдастыру.
5. Кәсіпорын жабдықтарының өндірістік қуаттары, техникалық сипаттамалары, конструктивтік ерекшеліктері және жұмыс режимдері, оны пайдалану ережелері.
6. Техникалық эстетика, көркемдік дизайн және эргономика негіздері.
7. Патенттану негіздері, лицензиялау, стандарттау және сертификаттау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Қосымша еңбек функциясы 2:
Өндірістік қызметті қамтамасыз ету және ҰАЖ (ҚБАЖ) және олардың құрамдас бөліктерін сынау.
Дағды 1:
Әртүрлі дәрежедегі күрделіліктегі өндірістік және сынау циклдарын технологиялық қамтамасыз етуді ағымдағы және ұзақ мерзімді жоспарлау.
Машықтар:

1. Производить обзор литературных источников, научных публикаций, патентных разработок в отечественных и зарубежных изданиях.
2. Производить анализ вариантности организационных форм сборочного производства.
3. Осуществлять планирование и координацию работ по технологической подготовке и внедрению сборки изделий, узлов, агрегатов и систем.
Знания:
1. Основы технологии конструкционных материалов.
2. Основы технологии авиационного производства.
3. Технологии информационной поддержки жизненного цикла изделия.
4. Основы управления персоналом и экономики труда.
5. Основы экономики производства.
6. Основы управления проектами.
7. Международные стандарты обеспечения качества при производстве, монтаже и обслуживании изделий АТ.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Контроль производственно-испытательных циклов различной степени сложности.
Умения:
1. Производить анализ вариантности организационных форм сборочного производства.
2. Применять рекомендуемые методы испытаний на различных стадиях жизненного цикла изделий.
3. Контролировать систему обеспечения качества изделий, технических отчетов и сметной документации.
Знания:
1. Основы машиностроения.
2. Основы авиастроения.
3. Основы метрологии и стандартизации.
4. Основы материаловедения.
5. Основы менеджмента и управления качеством продукции.
6. Основы нормирования и организации труда.
7. Технологии информационной поддержки жизненного цикла изделия.
8. Основы экономики производства.
9. Основы управления проектами.
10. Международные стандарты обеспечения качества при производстве, монтаже и обслуживании изделий АТ.
11. ЕСКД.
12. ЕСТД.
13. Требования производственной санитарии.
14. Требования пожарной безопасности.
15.Требования охраны труда.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 3:
Обеспечение летной и(или) технической эксплуатации БАС (ДПАС).
Навык 1:
Руководство подготовкой к эксплуатации БАС (ДПАС) с соответствующими типами БВС.
Умения:
1. Обеспечивать организацию летной деятельности.
2. Планировать работу по летной эксплуатации БАС (ДПАС).
3. Разрабатывать документацию, направленную на эффективную эксплуатацию БАС (ДПАС).
4.Применять правила предупреждения и пресечения актов незаконного вмешательства в деятельность гражданской авиации.
Знания:
1. Методы организационной и управленческой деятельности по подготовке к выполнению полетов с применением БАС (ДПАС).
2. Порядок подготовки и выполнения полетов БВС.
3. Обеспечение авиационной безопасности.
4. Порядок организации и выполнения полетов в воздушном пространстве.

1. Әдеби дереккөздерге, ғылыми жарияланымдарға, отандық және шетелдік басылымдардағы патенттік әзірлемелерге шолу жасау.
2. Құрастыру өндірісінің ұйымдық формаларының өзгергіштігін талдаңыз.
3. Бұйымдарды, тетіктерді, тораптар мен жүйелерді құрастыруды жүзеге асыру және технологиялық дайындау бойынша жұмыстарды жоспарлау және үйлестіруді жүзеге асыру.
Білімдер:
1. Конструкциялық материалдар технологиясының негіздері .
2. Авиациялық өндіріс технологиясының негіздері.
3. Өнімнің өмірлік циклін ақпараттық қамтамасыз ету технологиялары.
4. Персоналды басқару және еңбек экономикасының негіздері.
5. Өндіріс экономикасының негіздері.
6. Жобаларды басқару негіздері.
7. АТ өнімдерін өндіру, орнату және қызмет көрсету кезінде сапаны қамтамасыз етудің халықаралық стандарттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Әртүрлі дәрежедегі күрделіліктегі өндірістік және сынау циклдарын бақылау.
Машықтар:
1. Құрастыру өндірісінің ұйымдық формаларының өзгергіштігін талдаңыз.
2. Өнімнің өмірлік циклінің әртүрлі кезеңдерінде ұсынылған сынақ әдістерін қолданыңыз.
3. Өнімнің сапасын қамтамасыз ету жүйесін, техникалық есептер мен сметалық құжаттаманы қадағалау.
Білімдер:
1. Машина жасау негіздері.
2. Ұшақ құрылысының негіздері.
3. Метрология және стандарттау негіздері.
4. Материалтану негіздері.
5. Менеджмент негіздері және өнім сапасын басқару.
6. Еңбекті нормалау және ұйымдастыру негіздері.
7. Өнімнің өмірлік циклін ақпараттық қамтамасыз ету технологиялары .
8. Өндіріс экономикасының негіздері .
9. Жобаларды басқару негіздері.
10. АТ өнімдерін өндіру, орнату және қызмет көрсету кезінде сапаны қамтамасыз етудің халықаралық стандарттары.
11. КҚБЖ.
12. ТҚБЖ.
13. Өндірістік санитария талаптары.
14. Өрт қауіпсіздігі талаптары.
15. Еңбек қауіпсіздігі талаптары .
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Қосымша еңбек функциясы 3:
ҰАЖ (ҚБАЖ) ұшуды және/немесе техникалық жұмысын қамтамасыз ету.
Дағды 1:
ҰӘК-ның тиісті түрлерімен ҰАЖ (ҚБАЖ) пайдалануға дайындауды басқару.
Машықтар:
1. Ұшу қызметін ұйымдастыруды қамтамасыз ету.
2. ҰАЖ (ҚБАЖ) ұшу жұмысын жоспарлау.
3. ҰАЖ (ҚБАЖ) тиімді жұмыс істеуіне бағытталған құжаттаманы әзірлеу.
4. Азаматтық авиация қызметіне заңсыз араласу әрекеттерінің алдын алу және жолын кесу ережелерін қолдану.
Білімдер:
1. ҰАЖ (ҚБАЖ) көмегімен ұшуға дайындық кезіндегі ұйымдастыру-басқару қызметінің әдістері.
2. ҰӘК ұшуларын дайындау және орындау тәртібі.
3. Авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету.
4. Әуе кеңістігінде ұшуларды ұйымдастыру және орындау тәртібі.

5. Порядок эксплуатации БАС (ДПАС).
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Высокая работоспособность.
Способность обучаться.
Способность и готовность решать сложные вопросы, проблемы.
Инновационный подход.
Креативность.
Коммуникативные умения (включая коммуникацию на иностранном языке).
Лидерство.
Личная организованность.
Оперативность принятия решений.
Ориентация на результат.
Ответственность.
Решительность.
Самоанализ.
Системность мышления.
Способность работать индивидуально и в команде.
Стремление к профессиональному развитию.
Учет и уважение различных точек зрения и взглядов.
Уверенность в себе.
Широкий кругозор.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Приказ Министра транспорта и коммуникаций РК от 20 августа 2010 года № 369 "Об утверждении Квалификационных требований к кандидатам на должность первого руководителя авиакомпании" (для эксплуатантов ДПАС). 2. Приказ Министра транспорта и коммуникаций РК от 28 сентября 2013 года № 764 "Об утверждении Типовых программ профессиональной подготовки авиационного персонала, участвующего в обеспечении безопасности полетов". 3. Приказ исполняющего обязанности Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 31 декабря 2020 года № 706 "Об утверждении Правил использования беспилотных авиационных систем в воздушном пространстве РК".
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Руководители (управляющие) специализированных воздушных транспортных подразделений
10. Карточка профессии "Руководители (управляющие) специализированных воздушных транспортных подразделений":
Код группы:
1325-4
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Руководители (управляющие) специализированных воздушных транспортных подразделений
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения РК от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих". Зарегистрирован в Министерстве юстиции РК 31 декабря 2020 года № 22003.
Заместитель директора (Директор, Вице-президент) по производству
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Инженерия и инженерное дело
Квалификация:
-
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Инженерия и инженерное дело
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:

5. ҰАЖ (ҚБАЖ) үшін жұмыс тәртібі .
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жоғары өнімділік.
Үйрену қабілеті.
Күрделі мәселелер мен мәселелерді шешу қабілеті мен дайындығы.
Инновациялық көзқарас.
Шығармашылық.
Қарым-қатынас дағдылары (соның ішінде шет тілінде сөйлесу).
Көшбасшылық.
Жеке ұйым.
Шешім қабылдаудың тиімділігі.
Нәтижеге бағытталған.
Жауапкершілік.
Анықтау.
Интроспекция.
Жүйелі ойлау.
Жеке және топпен жұмыс істей білу.
Кәсіптік дамуға ұмтылу.
Әртүрлі көзқарастар мен көзқарастарды ескеру және құрметтеу.
Өзіне деген сенімділік.
Кең көзқарас.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. "Авиакомпанияның бірінші басшысы лауазымына кандидаттарға қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы" ҚР Көлік және коммуникациялар министрінің 2010 жылғы 20 тамыздағы No 369 бұйрығы (ҚБАЖ). 2. "Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын авиация персоналын кәсіптік даярлаудың үлгілік бағдарламаларын бекіту туралы" ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 28 қыркүйектегі No 764 бұйрығы. 3. Әрекет ету тәртібі "ҚР әуе кеңістігінде ұшқышсыз ұшу аппараттарының жүйелерін пайдалану қағидаларын бекіту туралы" ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2020 жылғы 31 желтоқсандағы No 706.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Мамандандырылған әуе көлігі бөлімшелерінің басшылары (басшылары).
10. Кәсіптің карточкасы "Мамандандырылған әуе көлігі бөлімшелерінің басшылары (басшылары).":
Топтың коды:
1325-4
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Мамандандырылған әуе көлігі бөлімшелерінің басшылары (басшылары).
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. ҚР Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 болып тіркелді.
Директордың өндіріс жөніндегі орынбасары (директор, вице-президент).
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Инженерия және инженерлік іс
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Инженерия және инженерлік іс
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:

Не менее 3 лет практического опыта работы на должностях данного ПС не ниже 6 квалификационного уровня, либо на авиационном транспорте в должностях, связанных с летной эксплуатацией воздушных судов или БАС (ДПАС).
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
1325-4-012 - Начальник летно-испытательного подразделения (базы, комплекса, станции, центра)
1325-4-004 - Начальник авиации
1325-4-010 - Начальник главного центра (в авиации)
1325-4-018 - Начальник службы
1325-4-019 - Начальник службы безопасности полетов
Основная цель деятельности:
Обеспечение стабильного функционирования и развития организации через эффективное управление производственными, финансовыми и техническими ресурсами, реализацию стратегических инициатив, оптимизацию процессов разработки и производства, поддержание высокого уровня качества и инновационности на рынке эксплуатации беспилотных систем.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Административно-управленческая деятельность
2. Обеспечение эффективной деятельности.
3. Анализ и стратегическое планирование деятельности подразделения
Дополнительные трудовые функции:
1. Организация деятельности по подготовке к летной эксплуатации БАС (ДПАС).
2. Организация контроля за летной эксплуатацией БАС (ДПАС).
3. Организация функционирования системы управления безопасностью полетов БАС (ДПАС).
Трудовая функция 1:
Административно-управленческая деятельность
Навык 1:
Планирование и контроль деятельности.
Умения:
1. Контролировать и повышать качество работы структурных подразделений, находящихся в подчинении.
2. Определять формы, методы и сроки реализации мероприятий.
3. Определять цели и задачи, направленные на повышение безопасности полетов.
4. Обеспечивать реализацию мероприятий по подбору, подготовке и аттестации персонала.
5. Принимать меры по повышению уровня безопасности воздушного движения.
6. Определять основные направления развития предприятия.
7. Контролировать реализацию корректирующих действий по выявленным несоответствиям в результате аудитов.
8. Вносить на рассмотрение, изучать и анализировать нормативные документы.
9. Планировать и координировать работу экспертов подразделения.
10.Обеспечивать выполнение мероприятий по охране труда, пожарной безопасности, производственной санитарии и улучшению условий труда.
11. Издавать распоряжения и указания.
12. Актуализировать международный опыт.
Знания:
1. Специфика отрасли и производственной деятельности организации.
2. Нормативные правовые акты, отраслевые и инструктивные материалы в соответствии с деятельностью организации.

6-біліктілік деңгейінен төмен емес осы КС лауазымдарында немесе авиациялық көлікте әуе кемелерін немесе ҰАЖ (ҚБАЖ) ұшуды пайдаланумен байланысты лауазымдарда кемінде 3 жыл практикалық жұмыс тәжірибесі болу керек.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
1325-4-012 - Ұшу-сынақ бөлімшесінің бастығы (базаның, кешеннің, станцияның, орталықтың)
1325-4-004 - Авиация бастығы
1325-4-010 - Бас орталықтың (авиацияда) бастығы
1325-4-018 - Қызмет бастығы
1325-4-019 - Ұшу қауіпсіздігі қызметінің бастығы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Өндірістік, қаржылық және техникалық ресурстарды тиімді басқару, стратегиялық бастамаларды жүзеге асыру, даму және өндірістік процестерді оңтайландыру, ұшқышсыз жүйелерді пайдалану нарығында сапа мен инновацияның жоғары деңгейін қолдау арқылы ұйымның тұрақты жұмыс істеуін және дамуын қамтамасыз ету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Әкімшілік және басқару қызметі
2. Тиімді операцияларды қамтамасыз ету.
3. Бөлімше қызметін талдау және стратегиялық жоспарлау
Қосымша еңбек функциялары:
1. ҰАЖ (ҚБАЖ) ұшуды пайдалануға дайындау бойынша іс-шараларды ұйымдастыру.
2. ҰАЖ (ҚБАЖ) ұшу жұмысын бақылауды ұйымдастыру.
3. ҰАЖ (ҚБАЖ) ұшу қауіпсіздігін басқару жүйесінің жұмыс істеуін ұйымдастыру.
Еңбек функциясы 1:
Әкімшілік және басқару қызметі
Дағды 1:
Іс-шараларды жоспарлау және бақылау.
Машықтар:
1. Ведомстволық бағынысты құрылымдық бөлімшелердің жұмыс сапасын бақылау және жақсарту.
2. Іс-шараларды жүзеге асыру нысандарын, әдістерін және мерзімдерін анықтау.
3. Ұшу қауіпсіздігін арттыруға бағытталған мақсаттар мен міндеттерді анықтау.
4. Персоналды іріктеу, оқыту және аттестаттау жөніндегі іс-шаралардың орындалуын қамтамасыз ету.
5. Әуе қозғалысы қауіпсіздігін арттыру бойынша шаралар қабылдау.
6. Кәсіпорын дамуының негізгі бағыттарын анықтаңыз.
7. Тексерулер нәтижесінде анықталған сәйкессіздіктерді түзету шараларының орындалуын бақылау.
8. Нормативтік құжаттарды қарауға, зерделеуге және талдауға ұсыну.
9. Бөлім сарапшыларының жұмысын жоспарлау және үйлестіру.
10. Еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, өндірістік санитария және еңбек жағдайларын жақсарту жөніндегі іс-шаралардың орындалуын қамтамасыз ету.
11. Бұйрықтар мен нұсқауларды шығару.
12. Халықаралық тәжірибені жаңарту.
Білімдер:
1. Ұйымның салалық және өндірістік қызметінің ерекшеліктері.
2. Ұйымның қызметіне сәйкес нормативтік құқықтық актілер, салалық және нұсқаулық материалдар.

3. Корпоративные стандарты и методики адаптации ключевых сотрудников.
4. Принципы, методы и технологии анализа рисков и факторов внешней среды организации.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Обеспечение эффективной деятельности.
Навык 1:
Организация постоянного улучшения качества предоставляемых услуг.
Умения:
1. Эффективно взаимодействовать в меняющихся условиях деятельности.
2. Моделировать развитие событий и оценивать возможные последствия.
3. Оценивать планы, проекты, ситуации, возможные риски и результаты работ.
4. Оценивать эффективность проектов, процедур, комплексов работ и их исполнителей.
5. Ставить амбициозные, но достижимые цели и задачи.
6. Мотивировать и стимулировать работников на стратегические результаты.
7. Определять трудности, проблемные места и риски, обеспечивать их устранение, минимизацию.
8. Создавать условия для обучения и аттестации сотрудников, для внедрения новых технологий.
Знания:
1. Специфика отрасли и производственной деятельности организации.
2. Методы, стандарты, требования и способы улучшения качества.
3. Организация производства, планирования, труда, его оплаты и стимулирования.
4. Передовой зарубежный опыт внедрения новых технологий, процедур.
5. Способы мотивации персонала.
6. Способы критического, творческого мышления, мозгового штурма
7. Основы организации производства и управления.
8. Основы трудового законодательства.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Планирование перспективного развития, бизнес-процессов, анализ и оценка их эффективности.
Умения:
1. Эффективно взаимодействовать в меняющихся условиях деятельности.
2. Моделировать развитие событий и оценивать возможные последствия.
3. Отстаивать собственную позицию, с учетом мнений оппонентов.
4. Планировать свою деятельность и деятельность организации в зоне ответственности, составлять комплексные планы.
5. Применять действующие стандарты и нормативно-техническую документацию.
6. Принимать на себя социальные обязательства и этические ограничения, принятые в организации, в рамках корпоративной и профессиональной этики и следование им.
7. Принимать системные решения в конкретных ситуациях в соответствии с ценностями и политикой организации (в зоне ответственности).
8. Представлять отчетность.
Знания:
1. Специфика отрасли и производственной деятельности организации.
2. Передовой отечественный и зарубежный опыт создания аналогичной продукции, новые образцы аналогичных продуктов, прогрессивные методы организации бизнес-процессов.
3. Положения, инструкции и другие руководящие материалы по организации труда и управления предприятием, разработке и оформлению различной технической, учетной и отчетной документации.

3. Негізгі қызметкерлерді бейімдеудің корпоративтік стандарттары мен әдістері.
4. Ұйымның қоршаған орта факторлары мен тәуекелдерін талдаудың принциптері, әдістері мен технологиялары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Тиімді операцияларды қамтамасыз ету.
Дағды 1:
Көрсетілетін қызметтердің сапасын үздіксіз жақсартуды ұйымдастыру.
Машықтар:
1. Өзгеретін жұмыс жағдайларында тиімді қарым-қатынас жасаңыз.
2. Оқиғалардың дамуын модельдеу және ықтимал салдарды бағалау.
3. Жоспарларды, жобаларды, жағдайларды, ықтимал тәуекелдерді және жұмыс нәтижелерін бағалаңыз.
4. Жобалардың , процедуралардың, жұмыс пакеттерінің және олардың орындаушыларының тиімділігін бағалаңыз .
5. Өршіл, бірақ қол жеткізуге болатын мақсаттар мен міндеттер қойыңыз.
6. Қызметкерлерді стратегиялық нәтижелерге ынталандыру және ынталандыру.
7. Қиындықтарды, проблемалық аймақтарды және тәуекелдерді анықтау, оларды жою мен азайтуды қамтамасыз ету.
8. Қызметкерлерді оқыту және аттестациялау, жаңа технологияларды енгізу үшін жағдай жасау.
Білімдер:
1. Ұйымның салалық және өндірістік қызметінің ерекшеліктері.
2. Сапаны жақсарту әдістері, стандарттары, талаптары және жолдары.
3. Өндірісті ұйымдастыру, жоспарлау, еңбек, оны төлеу және ынталандыру.
4. Жаңа технологиялар мен процедураларды енгізудегі озық шетелдік тәжірибе.
5. Қызметкерлерді ынталандыру жолдары.
6. Сыни, шығармашылық ойлау, ой қозғау әдістері
7. Өндірісті ұйымдастыру және басқару негіздері.
8. Еңбек заңнамасының негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Ұзақ мерзімді дамуды, бизнес-процестерді жоспарлау, олардың тиімділігін талдау және бағалау.
Машықтар:
1. Өзгеретін жұмыс жағдайларында тиімді қарым-қатынас жасаңыз.
2. Оқиғалардың дамуын модельдеу және ықтимал салдарды бағалау.
3. Қарсыластарыңыздың пікірін ескере отырып, өз ұстанымыңызды қорғаңыз.
4. Жауапкершілік аймағыңыздағы іс-әрекеттеріңізді және ұйымның қызметін жоспарлаңыз, кешенді жоспарлар жасаңыз.
5. Қолданыстағы стандарттар мен нормативтік-техникалық құжаттаманы қолдану.
6. Корпоративтік және кәсіптік этика шеңберінде ұйымда қабылданған әлеуметтік міндеттемелер мен этикалық шектеулерді қабылдаңыз және оларды ұстаныңыз.
7. Ұйымның құндылықтары мен саясатына сәйкес нақты жағдайларда жүйелі шешімдер қабылдаңыз (жауапкершілік саласында).
8. Есептерді жіберу.
Білімдер:
1. Ұйымның салалық және өндірістік қызметінің ерекшеліктері.
2. Ұқсас өнімдерді жасаудың озық отандық және шетелдік тәжірибесі, ұқсас өнімдердің жаңа үлгілері, бизнес-процестерді ұйымдастырудың прогрессивті әдістері.
3. Еңбекті және кәсіпорынды басқаруды ұйымдастыру, әртүрлі техникалық, есеп және есептілік құжаттамаларын әзірлеу және ресімдеу бойынша ережелер, нұсқаулықтар және басқа да әдістемелік материалдар.

4. Порядок финансирования капитальных вложений и привлечения инвесторов.
5. Бизнес-планирование и оценка рисков.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Анализ и стратегическое планирование деятельности подразделения
Навык 1:
Анализ планов, проектов и определение стратегии.
Умения:
1. Планировать деятельность структурного подразделения.
2. Принимать меры по повышению производительности работы структурного подразделения.
3. Руководить деятельностью подразделений, находящихся в его подчинении.
4. Организовывать работу подразделения в соответствии с утвержденными планами.
5. Оценивать планы, проекты, ситуации и возможные риски для результатов выполнения поставленных задач.
6. Оценивать эффективность процедур, комплексов работ и их исполнителей.
7. Проводить совещания, презентации, переговоры и консультации.
8. Осуществлять взаимодействие с различными ведомствами, органами и службами по вопросам обеспечения аэронавигационной информацией.
9. Составлять проекты приказов и распоряжений по вопросам обеспечения аэронавигационной информацией.
10. Определять основные направления развития подразделения с учетом международной практики в области обеспечения аэронавигационной информации.
11. Контролировать организацию работы подразделения, выполнение плановых заданий.
12. Оценивать эффективность взаимодействия.
13. Ставить цели и определять задачи на ближайший год, 3 и более лет.
14. Организовывать ведение установленной для подразделения учетной и отчетной документации.
Знания:
1. Специфика отрасли и производственной деятельности организации.
2. Нормативные правовые акты РК, постановления, распоряжения, приказы, другие руководящие и нормативные документы вышестоящих органов РК в области использования воздушного пространства и деятельности авиации.
3. Стратегия и планы развития предприятия и подразделения, в части его касающейся.
4. Структура предприятия, положения и приказы по деятельности предприятия и подразделения. Основы организации производства и управления.
5. Основы трудового законодательства.
6. Передовой опыт, лучшие практики предприятий и мероприятия по их внедрению.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Организация деятельности по подготовке к летной эксплуатации БАС (ДПАС).
Навык 1:
Стратегическое и оперативное планирование выполнения полетов и обеспечения мер безопасности полетов.
Умения:
1. Организовывать летную деятельность организации и ее структурных подразделений.
2. Планировать работу по летной эксплуатации БАС (ДПАС).
Знания:

4. Күрделі салымдарды қаржыландыру және инвесторларды тарту тәртібі.
5. Бизнесті жоспарлау және тәуекелді бағалау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 3:
Бөлімше қызметін талдау және стратегиялық жоспарлау
Дағды 1:
Жоспарларды, жобаларды талдау және стратегияны анықтау.
Машықтар:
1. Құрылымдық бөлімшенің қызметін жоспарлау.
2. Құрылымдық бөлімшенің өнімділігін арттыру бойынша шаралар қабылдау.
3. Өзінің қарамағындағы бөлімдердің қызметіне басшылық жасау.
4. Бекітілген жоспарларға сәйкес бөлім жұмысын ұйымдастыру.
5. Жоспарларды, жобаларды, жағдайларды және тағайындалған тапсырмаларды орындау нәтижелері үшін ықтимал тәуекелдерді бағалаңыз.
6. Процедуралар, жұмыс пакеттері және оларды орындаушылардың тиімділігін бағалаңыз .
7. Кездесулер, презентациялар, келіссөздер және консультациялар өткізу.
8. Аэронавигациялық ақпаратпен қамтамасыз ету мәселелері бойынша әртүрлі бөлімдермен, органдармен және қызметтермен өзара әрекеттесу.
9. Аэронавигациялық ақпаратпен қамтамасыз ету бойынша бұйрықтар мен нұсқаулықтардың жобаларын жасау.
10. Аэронавигациялық ақпаратпен қамтамасыз ету саласындағы халықаралық тәжірибені ескере отырып, бөлімшенің негізгі дамуының бағыттарын анықтау.
11. Бөлім жұмысының ұйымдастырылуын және жоспарлы тапсырмалардың орындалуын бақылау.
12. Өзара әрекеттесу тиімділігін бағалаңыз.
13. Келесі жылға, 3 немесе одан да көп жылға мақсаттар қойып, тапсырмаларды анықтаңыз.
14. Бөлімше үшін белгіленген бухгалтерлік және есеп беру құжаттамасын жүргізуді ұйымдастыру.
Білімдер:
1. Ұйымның салалық және өндірістік қызметінің ерекшеліктері.
2. ҚР нормативтік құқықтық актілері, ҚР жоғары тұрған органдарының қаулылары, бұйрықтары, өкімдері, әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі саласындағы басқа да басқарушы және нормативтік құжаттары.
3. Кәсіпорын мен бөлімшенің оған қатысты даму стратегиясы мен жоспары.
4. Кәсіпорынның құрылымы, кәсіпорын мен бөлімшелердің қызметі туралы ережелер мен бұйрықтар. Өндірісті ұйымдастыру және басқару негіздері.
5. Еңбек заңнамасының негіздері .
6. Озық тәжірибелер, кәсіпорындардың озық тәжірибесі және оларды енгізу шаралары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Қосымша еңбек функциясы 1:
ҰАЖ (ҚБАЖ) ұшуды пайдалануға дайындау бойынша іс-шараларды ұйымдастыру.
Дағды 1:
Ұшу жұмыстарын стратегиялық және пайдалануды жоспарлау және ұшу қауіпсіздігі шараларын қамтамасыз ету.
Машықтар:
1. Ұйымның және оның құрылымдық бөлімшелерінің ұшу қызметін ұйымдастыру.
2. ҰАЖ (ҚБАЖ) ұшу жұмысын жоспарлау.
Білімдер:

1. Методы организационной и управленческой деятельности по подготовке к выполнению полетов БАС (ДПАС).
2. Правила использования воздушного пространства РК.
3. Правила и порядок получения разрешений в РК.
4. Порядок подготовки и выполнения полетов БВС.
5. Порядок организации и выполнения полетов с применением беспилотных авиационных систем в воздушном пространстве РК.
6. Порядок ведения радиосвязи.
7. Основы воздушной навигации, аэродинамики, метеорологии и летно-технические характеристики БАС (ДПАС) в объеме, необходимом для организации подготовки и выполнения полета БВС в ожидаемых условиях эксплуатации.
8. Порядок эксплуатации БАС (ДПАС) в объеме руководства по летной эксплуатации.
9. Порядок расчета маршрута и профиля полета БВС.
10. Правила и положения, касающиеся обладателя сертификата оператора БАС и(или) свидетельства внешнего пилота.
11. Порядок подготовки полетного задания и загрузки его в бортовой навигационный комплекс (автопилот) БВС.
12. Правила ведения и оформления полетной и технической документации.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Организация подготовки экипажей БВС к действиям в нормальных, нестандартных и особых случаях.
Умения:
1. Разрабатывать документацию, регламентирующую летную эксплуатацию БАС (ДПАС).
2. Применять правила предупреждения и пресечения актов незаконного вмешательства в деятельность гражданской авиации.
Знания:
1. Порядок подготовки и выполнения полетов с применением БАС.
2. Порядок ведения радиосвязи.
3. Основы воздушной навигации, аэродинамики, метеорологии и летно-технические характеристики БАС (ДПАС) в объеме, необходимом для организации подготовки и выполнения полета БВС в ожидаемых условиях эксплуатации.
4. Порядок эксплуатации БАС (ДПАС) в объеме руководства по летной эксплуатации.
5. Порядок действий в особых случаях в полете.
6. Порядок расчета полета БВС и построения маршрута полета.
7. Порядок проведения предварительной и предполетной подготовки БАС (ДПАС) и ее элементов.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 2:
Организация контроля за летной эксплуатацией БАС (ДПАС).
Навык 1:
Контроль предполетной подготовки, выполнения полетов, качества и объемов выполненных работ, поддержания квалификации персонала, соблюдения режима труда и отдыха.
Умения:
1. Анализировать планы развития материально-технической и учебной базы.
2. Выявлять отклонения от планов развития материально-технической и учебной базы.
3. Выявлять факты несоблюдения режима труда и отдыха персонала.
4. Применять правила поддержания квалификации персонала.
Знания:

1. ҰАЖ (ҚБАЖ) ұшуларына дайындық бойынша ұйымдастыру-басқару қызметінің әдістері.
2. ҚР әуе кеңістігін пайдалану ережелері.
3. ҚР-нда рұқсат алу ережелері мен тәртібі.
4. ҰӘК ұшуларын дайындау және орындау тәртібі.
5. ҚР әуе кеңістігінде ұшқышсыз ұшу жүйелерін пайдалана отырып ұшуларды ұйымдастыру және орындау тәртібі.
6. Радиобайланыс тәртібі.
7. Аэронавигация негіздері, аэродинамика, метеорология және күтілетін пайдалану жағдайларында ұшқышсыз ұшуды дайындауды және орындауды ұйымдастыру үшін қажетті дәрежеде ҰАЖ (ҚБАЖ) ұшу өнімділігі сипаттамалары.
8. Ұшу нұсқаулығы аясындағы ҰАЖ (ҚБАЖ) пайдалану тәртібі.
9. ҰАЖ бағыты мен ұшу профилін есептеу тәртібі.
10. ҰАЖ операторы сертификатының және/немесе қашықтағы ұшқыш лицензиясының иесіне әсер ететін ережелер мен ережелер.
11. Ұшу миссиясын дайындау және оны ұшқышсыз ұшу аппаратының борттық навигациялық кешеніне (автопилотына) тиеу тәртібі.
12. Ұшу және техникалық құжаттаманы жүргізу және өңдеу ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
ҰҚК экипаждарын қалыпты, стандартты емес және ерекше жағдайларда іс-әрекеттерге оқытуды ұйымдастыру.
Машықтар:
1. ҰАЖ (ҚБАЖ) ұшу жұмысын реттейтін құжаттаманы әзірлеу.
2. Азаматтық авиация қызметіне заңсыз араласу әрекеттерінің алдын алу және жолын кесу ережелерін қолдану.
Білімдер:
1. Дайындау және орындау тәртібі ҰАЖ көмегімен рейстер.
2. Радиобайланыстың тәртібі.
3. Аэронавигация негіздері, аэродинамика, метеорология және күтілетін пайдалану жағдайларында ұшқышсыз ұшуды дайындауды және орындауды ұйымдастыру үшін қажетті дәрежеде ҰАЖ (ҚБАЖ) ұшу өнімділігі сипаттамалары.
4. Ұшу нұсқаулығы аясындағы ҰАЖ (ҚБАЖ) пайдалану тәртібі.
5. Ұшу кезінде ерекше жағдайларды өңдеу тәртібі.
6. ҰӘК ұшуын есептеу және ұшу маршрутын құру тәртібі.
7. ҰАЖ (ҚБАЖ) және оның элементтерін алдын ала және ұшу алдындағы дайындауды жүргізу тәртібі .
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Қосымша еңбек функциясы 2:
ҰАЖ (ҚБАЖ) ұшу жұмысын бақылауды ұйымдастыру.
Дағды 1:
Ұшу алдындағы дайындықты, ұшуды орындауды, орындалатын жұмыстардың сапасы мен көлемін, персоналдың біліктілігін сақтауды, еңбек және демалыс режимдерінің сақталуын бақылау.
Машықтар:
1. Материалдық-техникалық және оқу базаларын дамыту жоспарларын талдау.
2. Материалдық-техникалық және оқу базаларын дамыту жоспарларынан ауытқуларды анықтау.
3. Жеке құрамның еңбек және демалыс тәртібін сақтамау фактілерін анықтау.
4. Персоналдың біліктілігін сақтау ережелерін қолдану.
Білімдер:

1. Технологии работы авиационных организаций, эксплуатирующих БАС.
2. Руководство по управлению безопасностью полетов.
3. Методы организационной и управленческой деятельности по подготовке к выполнению полетов с применением БАС (ДПАС).
4. Правила использования воздушного пространства.
5. Правила и порядок получения разрешений на осуществление полетов.
6. Регламенты авиационной безопасности, включая ДСП.
7. Порядок подготовки и выполнения полетов БВС.
8. Порядок организации и выполнения полетов беспилотным воздушным судном.
9. Порядок ведения радиосвязи.
10. Порядок действий в особых случаях в полете.
11. Правила и положения, касающиеся обладателя сертификата оператора БАС и(или) свидетельства внешнего пилота.
12. Порядок подготовки полетного задания и загрузки его в бортовой навигационный комплекс (автопилот) БВС.
13. Правила ведения и оформления полетной и технической документации.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Взаимодействие с контролирующими и надзорными органами.
Умения:
1. Применять порядок взаимодействия с контролирующими и надзорными органами.
2. Анализировать ситуацию.
3. Представлять отчетность.
4. Принимать решения в нестандартных ситуациях.
5. Разрешать проблемные вопросы.
Знания:
1. Эксплуатационные процессы и текущую деятельность организации (предприятия).
2. Технологии работы авиационных организаций, эксплуатирующих БАС.
3. Руководство по управлению безопасностью полетов.
4. Порядок подготовки и выполнения полетов с применением БАС.
5. Правила и положения, касающиеся обладателя сертификата оператора БАС и(или) свидетельства внешнего пилота.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 3:
Организация функционирования системы управления безопасностью полетов БАС (ДПАС).
Навык 1:
Разработка мероприятий по предупреждению авиационных происшествий и инцидентов, включая предотвращение столкновений с пилотируемыми воздушными судами.
Умения:
1. Анализировать информацию об авиационных происшествиях и инцидентах, связанных с летной эксплуатацией БАС (ДПАС).
2. Трансформировать полученную информацию о расследовании авиационных происшествий и инцидентов, связанных с летной эксплуатацией, в структуру данных для дальнейшей разработки мероприятий, направленных на повышение безопасности полетов.
Знания:
1. Руководство по управлению безопасностью полетов.
2. Порядок подготовки и выполнения полетов с применением БАС.
3. Порядок действий в особых случаях в полете.
4. Правила и положения, касающиеся обладателя сертификата оператора БАС и(или) свидетельства внешнего пилота.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Проведение поисково-спасательных работ при происшествии, а также расследование авиационных происшествий и инцидентов.
Умения:

1. Авиациялық пайдалану технологиялары ҰӘК жұмыс істейтін ұйымдар.
2. Қауіпсіздікті басқару жөніндегі нұсқаулық.
3. ҰАЖ (ҚБАЖ) көмегімен ұшуға дайындық кезіндегі ұйымдастыру-басқару қызметінің әдістері .
4. Әуе кеңістігін пайдалану ережелері.
5. алу ережелері мен тәртібі .
6. Авиациялық қауіпсіздік ережелері , соның ішінде DSP.
7. ҰШҚ ұшуларын дайындау және орындау тәртібі.
8. Ұшқышсыз әуе кемелерімен ұшуды ұйымдастыру және орындау тәртібі.
9. Радиобайланыс тәртібі.
10. Ұшу кезінде ерекше жағдайларды өңдеу тәртібі.
11. ҰӘК операторы сертификатының және/немесе қашықтағы ұшқыш лицензиясының иесіне әсер ететін ережелер мен ережелер.
12. Ұшу миссиясын дайындау және оны ұшқышсыз ұшу аппаратының борттық навигациялық кешеніне (автопилотына) тиеу тәртібі.
13. Ұшу және техникалық құжаттаманы жүргізу және өңдеу ережелері .
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Реттеуші және қадағалау органдарымен өзара іс-қимыл.
Машықтар:
1. Реттеуші және қадағалау органдарымен өзара іс-қимыл тәртібін қолдану.
2. Жағдайды талдаңыз.
3. Есептерді жіберу.
4. Стандартты емес жағдайларда шешім қабылдаңыз.
5. Проблемалық мәселелерді шешу.
Білімдер:
1. Ұйымның (кәсіпорынның) операциялық процестері және ағымдағы қызметі.
2. ҰӘК пайдаланатын авиациялық ұйымдардың жұмыс істеу технологиялары.
3. Қауіпсіздікті басқару жөніндегі нұсқаулық.
4. ҰӘК көмегімен ұшуларды дайындау және орындау тәртібі.
5. иесіне әсер ететін ережелер мен ережелер .
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Қосымша еңбек функциясы 3:
ҰАЖ (ҚБАЖ) ұшу қауіпсіздігін басқару жүйесінің жұмыс істеуін ұйымдастыру.
Дағды 1:
Авиациялық оқиғалар мен оқыс оқиғалардың алдын алу, оның ішінде басқарылатын әуе кемелерімен соқтығысудың алдын алу жөніндегі іс-шараларды әзірлеу.
Машықтар:
1. ҰАЖ (ҚБАЖ) ұшуды пайдаланумен байланысты авиациялық оқиғалар мен инциденттер туралы ақпаратты талдау.
2. Ұшу жұмыстарына байланысты әуе кемелерінің апаттары мен инциденттерін тергеу нәтижесінде алынған ақпаратты ұшу қауіпсіздігін арттыруға бағытталған іс-шараларды одан әрі дамыту үшін деректер құрылымына айналдыру.
Білімдер:
1. Қауіпсіздікті басқару жөніндегі нұсқаулық .
2. ҰӘК көмегімен ұшуларды дайындау және орындау тәртібі.
3. Ұшу кезінде ерекше жағдайларды өңдеу тәртібі.
4. ҰӘК операторы сертификатының және/немесе қашықтағы ұшқыш лицензиясының иесіне әсер ететін ережелер мен ережелер .
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Апат кезінде іздестіру-құтқару жұмыстарын жүргізу, сондай-ақ әуе кемелерінің апаттары мен оқиғаларын тергеу.
Машықтар:

1. Применять правила расследования авиационных происшествий и инцидентов.
2. Применять правила поиска и спасания при авиационных происшествиях и инцидентах.
Знания:
1. Руководство по управлению безопасностью полетов.
2. Правила расследования авиационных происшествий и инцидентов с гражданскими воздушными судами.
3. Правила поиска и спасания.
4. Порядок подготовки и выполнения полетов с применением БАС.
5. Порядок ведения радиосвязи.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Понимание области деятельности и стремление к саморазвитию в этом направлении.
Организация и управление собственной деятельностью и деятельностью подразделений в установленных рамках квалификационных требований.
Способность самостоятельно выбирать методы и средства реализации экономических задач.
Ответственность за результаты своей работы, собственное обучение и обучение других.
Ответственность за результаты коллективной работы.
Высокие квалификационные и организаторские и рационализаторские способности.
Широкий кругозор, способность действовать и мыслить нестандартно.
Глубокое понимание авиационной системы.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Приказ Министра транспорта и коммуникаций РК от 28 сентября 2013 года № 764 "Об утверждении Типовых программ профессиональной подготовки авиационного персонала, участвующего в обеспечении безопасности полетов". 2. Приказ исполняющего обязанности Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 31 декабря 2020 года № 706 "Об утверждении Правил использования беспилотных авиационных систем в воздушном пространстве РК". 3. Приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 24 ноября 2015 года № 1083 "Об утверждении Программы подготовки и переподготовки по авиационной безопасности". 4. Приказ Министра по инвестициям и развитию РК от 27 июля 2017 года № 505 "Об утверждении Правил представления данных и расследования авиационных происшествий и инцидентов в гражданской и экспериментальной авиации". 5. Приказ Министра транспорта и коммуникаций РК от 28 марта 2011 года № 173 "Об утверждении Типовых инструкций по управлению безопасностью полетов эксплуатантов гражданских воздушных судов, в аэропортах, при обслуживании воздушного движения, при техническом обслуживании воздушных судов, авиационных учебных центров гражданской авиации, деятельность которых связана с выполнением полетов воздушных судов в ходе предоставления услуг". 6. Документ Международной организации гражданской авиации (ИКАО) 10019. "Руководство по дистанционно пилотируемым авиационным системам (ДПАС)".
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
8
Первые руководители учреждений, организаций и предприятий

1. Әуе кемелерінің апаттары мен инциденттерін тергеу ережелерін қолдану.
2. Әуе кемелерінің апаттары мен инциденттері үшін іздеу және құтқару ережелерін қолдану.
Білімдер:
1. Қауіпсіздікті басқару жөніндегі нұсқаулық.
2. Азаматтық әуе кемелерінің қатысуымен болған авиациялық оқиғалар мен оқыс оқиғаларды тергеп-тексеру ережелері.
3. Іздеу және құтқару ережелері.
4. ҰӘК көмегімен ұшуларды дайындау және орындау тәртібі.
5. Радиобайланыс тәртібі .
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Қызмет саласын түсіну және осы бағытта өзін-өзі дамытуға ұмтылу.
Белгіленген біліктілік талаптары шеңберінде өз қызметін және бөлімдердің қызметін ұйымдастыру және басқару.
Экономикалық міндеттерді жүзеге асырудың әдістері мен құралдарын өз бетінше таңдай білу.
Сіздің жұмысыңыздың нәтижелеріне, өзіңіздің және басқалардың оқуына жауапкершілік.
Ұжымдық жұмыстың нәтижесі үшін жауапкершілік.
Жоғары біліктілік және ұйымдастырушылық және ұтымды қабілеттер.
Кең көзқарас, әрекет ету және қораптан тыс ойлау қабілеті.
Авиациялық жүйе туралы терең түсінік.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. "Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын авиация персоналын кәсіптік даярлаудың үлгілік бағдарламаларын бекіту туралы" ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 28 қыркүйектегі No 764 бұйрығы. 2. Әрекет ету тәртібі "ҚР әуе кеңістігінде ұшқышсыз ұшу аппараттарының жүйелерін пайдалану қағидаларын бекіту туралы" ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2020 жылғы 31 желтоқсандағы No 706. 3. Әрекет ету тәртібі "Авиациялық қауіпсіздік саласындағы кадрларды даярлау және қайта даярлау бағдарламасын бекіту туралы" ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 24 қарашадағы No 1083. 4. "Азаматтық және эксперименттік авиациядағы авиациялық оқиғалар мен оқыс оқиғалардың деректерін ұсыну және тергеп-тексеру қағидаларын бекіту туралы" ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 27 шілдедегі No 505 бұйрығы. 5. "Азаматтық әуе кемелерін пайдаланушылардың әуежайларда, әуе қозғалысына қызмет көрсету кезінде, техникалық қызмет көрсету кезінде ұшу қауіпсіздігін басқару жөніндегі үлгілік нұсқаулықтарды бекіту туралы" ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 28 наурыздағы No 173 бұйрығы. қызметі қызмет көрсету процесінде әуе кемелерінің ұшуларын орындаумен байланысты азаматтық авиацияның авиациялық оқу орталықтарының, әуе кемелерінің.". 6. Халықаралық азаматтық авиация ұйымының (ИКАО) 10019 құжаты. "Қашықтан басқарылатын ұшақ жүйелеріне (ҚБАЖ) нұсқаулық".
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
8
Мекемелер, ұйымдар мен кәсіпорындардың бірінші басшылары

11. Карточка профессии "Инженер по специальным применениям авиации":
Код группы:
2144-4
Код наименования занятия:
2144-4-018
Наименование профессии:
Инженер по специальным применениям авиации
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Транспортные услуги
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Профессиональная подготовка согласно авиационной специфике. Не менее трех лет на инженерно-технических должностях, либо на авиационном транспорте в должностях, связанных с производством и(или) эксплуатацией воздушных судов и(или) БАС (ДПАС).
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
2144-1-001 - Инженер по испытаниям (общий профиль)
2144-1-002 - Инженер по транспорту
2144-1-003 - Инженер-конструктор
2144-1-004 - Инженер-механик (общий профиль)
2144-1-009 - Технолог-конструктор
Основная цель деятельности:
Разработка и модернизация БАС (ДПАС) путем создания новых технологических процессов, программного обеспечения и образцов авиационной техники, совершенствования действующего оборудования и систем, сопровождения технической эксплуатации и ремонта.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Разработка и модернизация специализированных систем, оборудования и изделий.
2. Тестирование, испытание и внедрение разработок.
Дополнительные трудовые функции:
1. Разработка и совершенствование программно-алгоритмического обеспечения.
Трудовая функция 1:
Разработка и модернизация специализированных систем, оборудования и изделий.
Навык 1:
Разработка, проведение расчетов и контроль летно-технических (далее – ЛТХ), массово-инерционных и центровочных характеристик.
Умения:
1. Применять методики расчета ЛТХ.
2. Применять программные комплексы для расчета ЛТХ.
3. Анализировать полученные расчеты ЛТХ с целью их улучшения.
4. Применять полученные результаты расчетов ЛТХ и их улучшения для внесения изменений в изделия.
5. Проверять расчеты ЛТХ после внесения изменений в изделия.
6. Применять методы расчета положения центра масс, центра давления, смещения центра масс.
7. Применять методы расчета инерционных характеристик.
Знания:
1. Основы аэродинамики и газодинамики.
2. Основы динамики полета.
3. Типы силовых установок.
4. Устройства авиационной техники и их характеристики.

11. Кәсіптің карточкасы "Авиациялық арнайы қолданбалар инженері":
Топтың коды:
2144-4
Қызмет атауының коды:
2144-4-018
Кәсіптің атауы:
Авиациялық арнайы қолданбалар инженері
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Көлік қызметтері
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Авиациялық ерекшеліктерге сәйкес кәсіптік дайындық. Инженерлік-техникалық лауазымдарда немесе авиациялық көлікте әуе кемелерін және (немесе) ҰАЖ (ҚБАЖ) өндіруге және (немесе) пайдалануға байланысты лауазымдарда кемінде үш жыл.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2144-1-001 - Сынақтан өткізу жөніндегі инженер (жалпы бейін)
2144-1-002 - Көлік жөніндегі инженер
2144-1-003 - Инженер-конструктор
2144-1-004 - Инженер-механик (жалпы бейін)
2144-1-009 - Технолог-конструктор
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жаңа технологиялық процестерді, бағдарламалық қамтамасыз етуді және ұшақ үлгілерін құру, қолданыстағы жабдықтар мен жүйелерді жетілдіру, техникалық пайдалану мен жөндеуді қолдау арқылы ҰАЖ (ҚБАЖ) әзірлеу және жаңғырту.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Мамандандырылған жүйелерді, жабдықтар мен бұйымдарды әзірлеу және жаңарту.
2. Әзірлеулерді тестілеу, сынау және енгізу.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Бағдарламалық қамтамасыз етуді және алгоритмдік қамтамасыз етуді әзірлеу және жетілдіру.
Еңбек функциясы 1:
Мамандандырылған жүйелерді, жабдықтар мен бұйымдарды әзірлеу және жаңарту.
Дағды 1:
Ұшу техникалық (бұдан әрі – ҰТҚ), массалық-инерциялық және теңестіру сипаттамаларын әзірлеу, есептеу және бақылау.
Машықтар:
1. есептеу әдістерін қолдану .
2. Өнімділік сипаттамаларын есептеу үшін бағдарламалық пакеттерді пайдаланыңыз.
3. Оларды жақсарту мақсатында өнімділік сипаттамаларының алынған есептеулерін талдаңыз.
4. Өнімдерге өзгерістер енгізу үшін өнімділік сипаттамаларын есептеудің алынған нәтижелерін және оларды жақсартуды қолданыңыз.
5. Өнімдерге өзгерістер енгізгеннен кейін LTC есептеулерін тексеріңіз .
6. Масса центрінің орнын, қысым центрін, масса центрінің орын ауыстыруын есептеу әдістерін қолдану.
7. Инерциялық сипаттамаларды есептеу әдістерін қолдану .
Білімдер:
1. Аэродинамика және газ динамикасының негіздері.
2. Ұшу динамикасының негіздері.
3. Электр станцияларының түрлері.
4. Авиациялық техниканың құрылғылары және олардың сипаттамалары.

5. ЕСКД.
6. Инструктивные материалы по прочности и ресурсу.
7. Основы определения массово-инерционных и центровочных характеристик.
8. Основные методы и способы статической и динамической балансировки.
9. Основные возможности пакетов прикладных программ для проведения необходимых расчетных и конструкторско-проектных работ.
10. Весовые характеристики агрегатов, систем и оборудования авиационной техники.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Проведение имитационного моделирования.
Умения:
1. Применять методики, программы, прикладное программное обеспечение имитационного моделирования для проведения расчетных работ.
2. Корректировать программы имитационного моделирования в зависимости от полученных параметров.
3. Применять методики и программы проведения экспериментов.
4. Применять методы компьютерного моделирования.
5. Разрабатывать предложения по изменению (корректировке) программы проведения экспериментов.
Знания:
1. Техническая механика.
2. Основы аэродинамики и газодинамики.
3. Параметры динамики полета.
4. Типы силовых установок АТ и их характеристики.
5. Руководство для конструкторов по прочности и по ресурсу.
6. Технические требования, предъявляемые к разрабатываемым конструкциям.
7. Метрология, стандартизация и сертификация.
8. Система управления безопасностью полетов.
9. Правила и нормативные регламенты использования БАС (ДПАС).
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Реализация процессов по изготовлению образцов изделий.
Умения:
1. Применять методы 2D и 3D-моделирования.
2. Применять опыт других организаций в разработке чертежей деталей, мелких сборочных единиц и их электронных моделей.
3. Применять рекомендуемые справочные материалы и ограничительные сортаменты по конструкционным материалам, имеющиеся конструкторско-технологические решения.
4. Выбирать методы обработки деталей и виды покрытий.
5. Применять данные, полученные от расчетов ЛТХ.
6. Анализировать полученные результаты расчетов и подготавливать предложения по изменениям конструкции изделий
7. Выбирать и использовать приложения для получения информации по прочности деталей
Знания:
1. Инженерная графика в 2D и 3D-пространстве.
2. Основы проектирования деталей и мелких сборочных единиц.
3. Виды обработки и защитных покрытий.
4. Основы механики.
5. Основы аэродинамики.
6. Аэродинамические нагрузки и законы динамики полета.
7. Основы проектирования агрегатов и силовых установок.
8. Основные технические требования, предъявляемые к разрабатываемым конструкциям.
9. Основы расчета на прочность и жесткость.
10. Основы стандартизации и метрологии.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Тестирование, испытание и внедрение разработок.
Навык 1:
Разработка программ и методик проведения испытаний.
Умения:

5. КҚБЖ.
6. Беріктік және қызмет ету мерзімі бойынша нұсқаулық материалдар.
7. Массалық-инерциялық және центрлік сипаттамаларды анықтау негіздері.
8. Статикалық және динамикалық теңгерімдеудің негізгі әдістері мен әдістері.
9. Қажетті есептеулер мен жобалау жұмыстарын жүргізуге арналған қолданбалы бағдарламалық кешендердің негізгі мүмкіндіктері.
10. ӘК агрегаттарының, жүйелері мен жабдықтарының салмақ сипаттамалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Имитациялық модельдеуді жүргізу.
Машықтар:
1. Есептеу жұмыстарын жүргізу үшін имитациялық модельдеудің әдістерін, бағдарламаларын, қолданбалы бағдарламалық құралдарын қолдану .
2. Алынған параметрлерге байланысты модельдеу бағдарламаларын реттеңіз.
3. Эксперименттік әдістер мен бағдарламаларды қолдану.
4. Компьютерлік модельдеу әдістерін қолдану.
5. Эксперименттік бағдарламаны өзгерту (түзету) бойынша ұсыныстар әзірлеу .
Білімдер:
1. Техникалық механика.
2. Аэродинамика және газ динамикасының негіздері.
3. Ұшу динамикасының параметрлері.
4. АТ электр станцияларының түрлері және олардың сипаттамалары.
5. Дизайнерлерге күш пен қызмет ету мерзімі бойынша нұсқаулық.
6. Әзірленетін құрылымдарға қойылатын техникалық талаптар.
7. Метрология, стандарттау және сертификаттау.
8. Ұшу қауіпсіздігін басқару жүйесі.
9. ҰАЖ (ҚБАЖ) пайдалану ережелері мен ережелері .
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 3:
Өнім үлгілерін өндіру процестерін жүзеге асыру.
Машықтар:
1. 2D және 3D модельдеу әдістерін қолданыңыз.
2. Бөлшектердің, шағын жинақтау қондырғыларының және олардың электрондық үлгілерінің сызбаларын әзірлеуде басқа ұйымдардың тәжірибесін қолдану.
3. Ұсынылған анықтамалық материалдарды және құрылымдық материалдарға шектеуші ассортименттерді, қол жетімді жобалық және технологиялық шешімдерді қолданыңыз.
4. Бөлшектерді өңдеу әдістерін және жабын түрлерін таңдау.
5. ҰТС есептеулерінен алынған деректерді қолданыңыз.
6. Есептеу нәтижелерін талдау және өнімнің дизайнын өзгерту бойынша ұсыныстар дайындау
7. Бөлшектердің беріктігі туралы ақпаратты алу үшін қолданбаларды таңдап, пайдаланыңыз
Білімдер:
1. 2D және 3D кеңістігіндегі инженерлік графика .
2. Бөлшектер мен шағын жинақтау агрегаттарын жобалау негіздері.
3. Өңдеу түрлері және қорғаныс жабындары.
4. Механика негіздері .
5. Аэродинамика негіздері.
6. Аэродинамикалық жүктемелер және ұшу динамикасының заңдары.
7. Агрегаттарды және электр станцияларын жобалау негіздері.
8. Жасалатын құрылымдарға қойылатын негізгі техникалық талаптар.
9. Беріктік пен қаттылықты есептеу негіздері.
10. және метрология негіздері .
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Әзірлеулерді тестілеу, сынау және енгізу.
Дағды 1:
Бағдарламалар мен сынақ әдістерін әзірлеу.
Машықтар:

1. Применять регламентирующий материал для разработки программ и методик испытаний.
2. Применять эксплуатационно-техническую документацию на испытательные стенды и экспериментальное оборудование.
3. Составлять программы испытаний.
4. Составлять инструкции, технические отчеты, руководящие материалы и сопроводительную документацию.
5. Использовать стандартное программное обеспечение при оформлении документации, проведении расчетных и конструкторских работ, графическом оформлении проекта.
Знания:
1. Основы конструирования и проектирования воздушных судов.
2. Основы метрологии, стандартизации и сертификации.
3. Состав, технические характеристики и принципы работы разрабатываемых изделий.
4. Технологические процессы монтажа, настройки и регулировки разрабатываемых и(или) модернизируемых систем.
5. Основы эксплуатации авиационной техники.
6. Основы испытательной техники и проведения испытаний.
7. Требования охраны труда, промышленной и экологической безопасности.
8. Правила использования БАС (ДПАС).
9. Руководство по технической эксплуатации базового изделия.
10. Регламенты обслуживания комплектующих изделий.
11. Ожидаемые условия эксплуатации воздушного судна и систем обеспечения его полета.
12. Требования производственной санитарии и пожарной безопасности.
13. Нормы летной годности ГА.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Проведение испытаний.
Умения:
1. Применять регламентирующий материал для проведения испытаний разработанных и(или) модернизированных изделий.
2. Применять эксплуатационно-техническую документацию на испытательные стенды и экспериментальное оборудование.
3. Применять рекомендуемые справочные материалы и ограничительные сортаменты по конструкционным материалам, унифицированным деталям авиационных приборов и комплексов, стандартизованным устройствам радиосвязи и пилотажной навигации.
4. Составлять инструкции, технические отчеты, руководящие материалы и сопроводительную документацию по проведению испытаний изделий.
5. Использовать стандартное программное обеспечение при оформлении документации, проведении расчетных и конструкторских работ, графическом оформлении проекта.
Знания:
1. Основы конструирования и проектирования воздушных судов и систем.
2. Основы метрологии, стандартизации и сертификации.
3. Состав, технические характеристики и принципы работы комплектующих изделий.
4. Технологические процессы монтажа, настройки и регулировки систем разработанного и(или) модернизированного оборудования.
5. Основы эксплуатации авиационной техники.
6. Основы эксплуатации испытательной техники и проведения испытаний.

1. Тестілеу бағдарламалары мен әдістерін әзірлеу үшін нормативтік материалдарды қолдану .
2. Сынақ стендтері мен тәжірибелік жабдық үшін пайдалану және техникалық құжаттаманы қолдану.
3. Сынақ бағдарламаларын құрастыру.
4. Нұсқауларды, техникалық есептерді, нұсқаулық материалдар мен қосымша құжаттарды дайындаңыз.
5. Құжаттаманы дайындауда, есептік-конструкторлық жұмыстарды орындауда және жобаның графикалық дизайнында стандартты бағдарламалық қамтамасыз етуді пайдаланыңыз.
Білімдер:
1. Әуе кемелерін жобалау және жобалау негіздері .
2. Метрология, стандарттау және сертификаттау негіздері.
3. Жасалатын бұйымдардың құрамы, техникалық сипаттамалары және жұмыс істеу принциптері.
4. Әзірленген және (немесе) жаңартылған жүйелерді орнатудың, конфигурациялаудың және реттеудің технологиялық процестері .
5. Әуе кемелерін пайдалану негіздері.
6. Сынақ жабдығы мен сынау негіздері.
7. Еңбекті қорғау, өндірістік және экологиялық қауіпсіздік талаптары.
8. ҰАЖ (ҚБАЖ) пайдалану ережелері.
9. Өнімнің негізгі техникалық нұсқаулығы.
10. Құрамдас бөліктерге қызмет көрсету ережелері.
11. Әуе кемесі мен оның ұшуды қамтамасыз ету жүйелері үшін күтілетін жұмыс жағдайлары.
12. Өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігіне қойылатын талаптар.
13. Азаматтық авиацияның ұшуға жарамдылық стандарттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Тесттерді өткізу.
Машықтар:
1. Әзірленген және/немесе жаңартылған өнімдерді сынау үшін нормативтік материалды қолданыңыз.
2. Сынақ стендтері мен тәжірибелік жабдық үшін пайдалану және техникалық құжаттаманы қолдану.
3. Құрылымдық материалдарға, авиациялық аспаптар мен кешендердің стандартталған бөліктеріне, стандартталған радиобайланыс және ұшу навигациялық құрылғыларына ұсынылған анықтамалық материалдарды және шектеуші ассортименттерді қолдану.
4. Өнімдерді сынау үшін нұсқаулықтарды, техникалық есептерді, нұсқаулық материалдарды және ілеспе құжаттамаларды дайындаңыз.
5. Құжаттаманы дайындауда, есептік-конструкторлық жұмыстарды орындауда және жобаның графикалық дизайнында стандартты бағдарламалық қамтамасыз етуді пайдаланыңыз.
Білімдер:
1. Әуе кемелері мен жүйелерін жобалау және құрастыру негіздері.
2. Метрология, стандарттау және сертификаттау негіздері.
3. Компоненттердің құрамы, техникалық сипаттамалары және жұмыс істеу принциптері.
4. Әзірленген және (немесе) жаңартылған жабдық жүйелерін монтаждау, конфигурациялау және реттеудің технологиялық процестері.
5. Әуе кемелерін пайдалану негіздері.
6. Сынақ жабдығын пайдалану және сынақтарды жүргізу негіздері.

7. Требования охраны труда, промышленной и экологической безопасности.
8. Руководство по технической эксплуатации модернизируемого изделия.
9. Регламенты обслуживания комплектующих изделий.
10. Ожидаемые условия эксплуатации изделия.
11. Требования производственной санитарии и пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Разработка материалов для руководств летной, эксплуатационной и ремонтной документации.
Умения:
1. Составлять структурные и монтажные схемы.
2. Составлять техническую документацию по монтажу и демонтажу комплектующих изделий.
3. Применять программные средства и инструментарий систем автоматизированного проектирования.
4. Использовать стандартное ПО при оформлении документации.
Знания:
1. Основы электроники.
2. Основы метрологии, стандартизации и сертификации.
3. Основы авиационной техники и технологий БАС (ДПАС).
4. Технические характеристики и принципы работы комплектующих изделий.
5. Основы систем автоматизированного проектирования.
6. Требования производственной санитарии, пожарной безопасности и охраны труда.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Разработка и совершенствование программно-алгоритмического обеспечения.
Навык 1:
Разработка алгоритмов, исходных и исполняемых кодов.
Умения:
1. Производить сбор, анализ и систематизацию научно-исследовательской информации.
2. Разрабатывать встроенное специальное программное обеспечение аппаратно-программных средств на характерных для изделия языках программирования.
3. Разрабатывать тестовое и технологическое программное обеспечение.
4. Выполнять технические расчеты с применением средств вычислительной техники с целью обоснования технических характеристик программного обеспечения.
5. Разрабатывать программные алгоритмы обработки сигналов и данных.
6. Формировать технические требования, в том числе к объему, быстродействию и тестопригодности, для реализации алгоритмов на характерных для изделия языках программирования.
7. Применять средства электронного оборота технической документации.
Знания:
1. Регламенты, техническая документация и методические материалы по вопросам разработки алгоритмов.
2. Основы схемотехники радиоэлектронных средств, современная элементная база электронных компонентов.
3. Особенности и возможности языков программирования.
4. Методы защиты информации.
5. Методы им средства радиоэлектронного противодействия.
6. Методы и средства разработки специального и тестового/технологического программного обеспечения.

7. Еңбекті қорғау, өндірістік және экологиялық қауіпсіздік талаптары.
8. Жаңартылған өнімге арналған техникалық пайдалану жөніндегі нұсқаулық.
9. Құрамдас бөліктерге қызмет көрсету ережелері.
10. Өнімнің күтілетін жұмыс шарттары.
11. Өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігіне қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 3:
Ұшу жөніндегі нұсқаулықтарға, пайдалану және жөндеу құжаттамаларына материалдарды әзірлеу.
Машықтар:
1. Құрылымдық және орнату сызбаларын құрастырыңыз.
2. Құрамдас бөліктерді орнату және бөлшектеу үшін техникалық құжаттаманы дайындаңыз.
3. Компьютерлік жобалау жүйелерінің бағдарламалық құралдары мен құралдарын пайдалану.
4. Құжаттаманы дайындау кезінде стандартты бағдарламалық құралды пайдаланыңыз .
Білімдер:
1. Электроника негіздері.
2. Метрология, стандарттау және сертификаттау негіздері.
3. Авиациялық технология негіздері және ҰАЖ (ҚБАЖ) технологиялары.
4. Компоненттердің техникалық сипаттамалары және жұмыс істеу принциптері .
5. Автоматтандырылған жобалау жүйелерінің негіздері.
6. Өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі және еңбекті қорғау талаптары .
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Қосымша еңбек функциясы 1:
Бағдарламалық қамтамасыз етуді және алгоритмдік қамтамасыз етуді әзірлеу және жетілдіру.
Дағды 1:
Алгоритмдерді, бастапқы және орындалатын кодтарды әзірлеу.
Машықтар:
1. Зерттеу ақпаратын жинау, талдау және жүйелеу.
2. Өнімге тән бағдарламалау тілдерінде аппараттық және бағдарламалық қамтамасыз ету үшін кірістірілген арнайы бағдарламалық құралды әзірлеу.
3. Сынақ және технологиялық бағдарламалық қамтамасыз етуді әзірлеу.
4. Бағдарламалық құралдың техникалық сипаттамаларын негіздеу үшін компьютерлік технологияны пайдалана отырып, техникалық есептеулерді орындау.
5. Сигнал мен мәліметтерді өңдеуге арналған бағдарламалық қамтамасыз ету алгоритмдерін жасау.
6. Өнімге тән бағдарламалау тілдерінде алгоритмдерді енгізуге арналған техникалық талаптарды, соның ішінде көлемді, жылдамдықты және сынау мүмкіндігін тұжырымдаңыз.
7. Техникалық құжаттаманың электрондық айналымы құралдарын пайдалану .
Білімдер:
1. Алгоритмдерді құрастыру бойынша ереже, техникалық құжаттама және әдістемелік материалдар.
2. Радиоэлектрондық құрылғылардың сұлбасын құрастыру негіздері, электрондық компоненттердің қазіргі заманғы элементтік базасы.
3. Программалау тілдерінің мүмкіндіктері мен мүмкіндіктері.
4. Ақпаратты қорғау әдістері.
5. Олар үшін әдістер электронды қарсы шаралар болып табылады.
6. Арнайы және сынақ/технологиялық бағдарламалық қамтамасыз етуді әзірлеу әдістері мен құралдары.

7. Методы измерения характеристик радиотехнических цепей и сигналов.
8. Последовательность и техника проведения измерений, наблюдений и экспериментов.
9. Технологии автоматизации контроля программных средств цифровой обработки сигналов.
10. Правила осуществления разработки тестопригодного программного обеспечения.
11. Методы выполнения технических расчетов, моделирования с применением средств вычислительной техники, специализированных систем автоматизированного проектирования.
12. Требования охраны труда, производственной санитарии и пожарной безопасности.
13. Принципы электронного оборота технической документации.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Тестирование специального программного обеспечения.
Умения:
1. Использовать в работе программную и эксплуатационную техническую документацию.
2. Оформлять отчетную документацию о ходе и результатах тестирования специального программного обеспечения.
3. Применять правила и методы тестирования специального программного обеспечения.
4. Использовать в работе автоматизированные программные средства измерения и контроля.
5. Применять средства электронного оборота технической документации.
Знания:
1. Стандарты в области разработки и постановки изделий на производство, тестирования программного обеспечения, общие технические требования в области контроля качества продукции, единая система программной документации.
2. Правила технической эксплуатации и обслуживания оборудования для запуска исполняемых модулей специального программного обеспечения: компьютеров, сигнальных процессоров, контроллеров.
3. Методы и средства автоматизированного контроля качества программного обеспечения.
4. Методы испытаний радиоэлектронной аппаратуры со встроенным программным обеспечением.
5. Требования охраны труда, производственной санитарии и пожарной безопасности.
6. Принципы электронного оборота технической документации.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Разработка программной и эксплуатационной документации.
Умения:
1. Разрабатывать программную документацию программного обеспечения в соответствии с проектной документацией.
2. Разрабатывать программную эксплуатационную документацию программного обеспечения в соответствии с проектной документацией.
3. Разрабатывать документацию для тестирования программного обеспечения.
4. Производить необходимые экономические расчеты и составлять технико-экономические обоснования принятых решений.
5. Применять средства электронного оборота технической документации.
Знания:
1. Регламенты, техническая документация и методические материалы по разработке и проектированию специального и тестового/технологического программного обеспечения.

7. Радио тізбектер мен сигналдардың сипаттамаларын өлшеу әдістері.
8. Өлшеулердің, бақылаулардың және тәжірибелердің реттілігі мен техникасы.
9. Цифрлық сигналдарды өңдеу бағдарламалық қамтамасыз етуді басқаруды автоматтандыру технологиялары.
10. Тексерілетін бағдарламалық қамтамасыз етуді әзірлеу ережелері.
11. Техникалық есептеулерді орындау әдістері, компьютерлік технологияны пайдалана отырып модельдеу, мамандандырылған компьютерлік жобалау жүйелері.
12. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі талаптары.
13. Техникалық құжаттаманың электрондық айналымының принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Арнайы бағдарламалық қамтамасыз етуді тестілеу.
Машықтар:
1. Жұмысыңызда бағдарламалық жасақтаманы және операциялық техникалық құжаттаманы пайдаланыңыз.
2. Арнайы бағдарламалық қамтамасыз етуді тестілеудің барысы мен нәтижелері туралы есеп құжаттамасын дайындау.
3. Арнайы бағдарламалық қамтамасыз етуді тексеру ережелері мен әдістерін қолдану.
4. Жұмысыңызда өлшеу және бақылау үшін автоматтандырылған бағдарламалық құралды пайдаланыңыз.
5. Техникалық құжаттаманың электрондық айналымы құралдарын пайдалану .
Білімдер:
1. Өнімдерді әзірлеу және өндіру саласындағы стандарттар , бағдарламалық қамтамасыз етуді тестілеу, өнім сапасын бақылау саласындағы жалпы техникалық талаптар, бағдарламалық құжаттаманың бірыңғай жүйесі.
2. орындалатын модульдерін іске қосуға арналған жабдықты техникалық пайдалану және оларға қызмет көрсету ережелері : компьютерлер, сигналдық процессорлар, контроллер.
3. Бағдарламалық қамтамасыз ету сапасын автоматтандырылған бақылау әдістері мен құралдары.
4. Енгізілген бағдарламалық жасақтамасы бар электрондық жабдықты сынау әдістері.
5. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі талаптары.
6. Техникалық құжаттаманың электрондық айналымының принциптері .
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 3:
Бағдарламалық қамтамасыз етуді және операциялық құжаттаманы әзірлеу.
Машықтар:
1. Жобалық құжаттамаға сәйкес бағдарламалық құжаттаманы әзірлеу.
2. Жобалық құжаттамаға сәйкес бағдарламалық жасақтаманың операциялық құжаттамасын әзірлеу.
3. Бағдарламалық жасақтаманы тестілеу үшін құжаттаманы әзірлеу.
4. Қажетті экономикалық есептеулерді жасаңыз және қабылданған шешімдердің техникалық-экономикалық негіздемесін жасаңыз.
5. Техникалық құжаттаманың электрондық айналымы құралдарын пайдалану.
Білімдер:
1. Арнайы және сынақ/технологиялық бағдарламалық қамтамасыз етуді әзірлеуге және жобалауға арналған ережелер, техникалық құжаттама және әдістемелік материалдар .

2. Характеристики и экономические показатели разработок в области специального и тестового/технологического программного обеспечения управления радиоэлектронными средствами.
3. Особенности и возможности современных языков программирования.
4. Методы и средства разработки специального и тестового/технологического программного обеспечения управления радиоэлектронными средствами.
5. Методы выполнения технических расчетов, в том числе с применением средств вычислительной техники.
6. Последовательность и техника проведения измерений, наблюдений и экспериментов.
7. Основы схемотехники радиоэлектронных средств, компонентов и элементной базы.
8. Требования охраны труда, производственной санитарии и пожарной безопасности.
9. Принципы электронного оборота технической документации.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Способность работать самостоятельно и в команде, управлять процессами.
Направленность на результат.
Детальный и творческий подход к работе.
Коммуникабельность.
Доброжелательность.
Профессионализм.
Исполнительность.
Аккуратность.
Внимательность к деталям.
Ответственность.
Мотивированность.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Приказ Министра транспорта и коммуникаций РК от 28 сентября 2013 года № 764 "Об утверждении Типовых программ профессиональной подготовки авиационного персонала, участвующего в обеспечении безопасности полетов". 2. Приказ исполняющего обязанности Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 31 декабря 2020 года № 706 "Об утверждении Правил использования беспилотных авиационных систем в воздушном пространстве РК". 3. Приказ Министра по инвестициям и развитию РК от 30 апреля 2015 года № 551 "Об утверждении Правил технической эксплуатации и ремонта гражданских воздушных судов РК". 4. Приложение 6 к Конвенции "О Международной гражданской авиации", Эксплуатация воздушных судов, Часть IV. "Международные полеты. Дистанционно пилотируемые авиационные системы". 5. Документ Международной организации гражданской авиации (ИКАО) 10019. "Руководство по дистанционно пилотируемым авиационным системам (ДПАС)". 6. ГОСТ 2.102-2013, Единая система конструкторской документации, "Виды и комплектность конструкторских документов". Введен в действие на территории РК с 01.12.2015 г. (приложение 1 к приказу Председателя Комитета технического регулирования и метрологии Министерство по инвестициям и развитию РК от 15 декабря 2014 года № 267-од). 7. ГОСТ Р 2.610-2019, Единая система конструкторской документации, "Правила выполнения эксплуатационных документов". Применяется на территории РК до 31.12.2027 г. в соответствии с приказом Председателя Комитета технического регулирования и метрологии Министерства торговли и интеграции РК от 28 апреля 2022 года № 142-НҚ.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Руководители (управляющие) специализированных воздушных транспортных подразделений

2. Радиоэлектрондық жабдықты басқаруға арналған арнайы және сынақ/технологиялық бағдарламалық қамтамасыз ету саласындағы әзірлемелердің сипаттамалары мен экономикалық көрсеткіштері.
3. Қазіргі программалау тілдерінің мүмкіндіктері мен мүмкіндіктері.
4. Радиоэлектрондық жабдықты басқаруға арналған арнайы және сынақ/технологиялық бағдарламалық қамтамасыз етуді әзірлеу әдістері мен құралдары.
5. Техникалық есептеулерді орындау әдістері, оның ішінде компьютерлік технологияны қолдану.
6. Өлшеулердің, бақылаулардың және тәжірибелердің реттілігі мен техникасы.
7. Радиоэлектрондық аппаратураның сұлбасын құрастыру негіздері, тораптары және элементтік базасы.
8. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі талаптары.
9. Техникалық құжаттаманың электрондық айналымының принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Өз бетінше және командада жұмыс істей білу, процестерді басқару.
Нәтижеге назар аудару.
Жұмысқа егжей-тегжейлі және шығармашылық көзқарас.
Коммуникативті дағдылар.
Жақсы ниет.
Кәсіптіклік.
Еңбекқорлық.
Ұқыптылық.
Егжей-тегжейге назар аудару.
Жауапкершілік.
Ынта.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. "Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын авиация персоналын кәсіптік даярлаудың үлгілік бағдарламаларын бекіту туралы" ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 28 қыркүйектегі No 764 бұйрығы. 2. Әрекет ету тәртібі "ҚР әуе кеңістігінде ұшқышсыз ұшу аппараттарының жүйелерін пайдалану қағидаларын бекіту туралы" ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2020 жылғы 31 желтоқсандағы No 706. ҚР азаматтық әуе кемелерін техникалық пайдалану және жөндеу қағидаларын бекіту туралы " ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 30 сәуірдегі No 551 бұйрығы . 4. Халықаралық азаматтық авиация, әуе кемелерін пайдалану туралы конвенцияға 6-қосымша, IV бөлім. "Халықаралық рейстер. Қашықтан басқарылатын ұшақ жүйелері". 5. Халықаралық азаматтық авиация ұйымының (ИКАО) 10019 құжаты. "Қашықтан басқарылатын ұшақ жүйелеріне (ҚБАЖ) нұсқаулық". 6. ГОСТ 2.102-2013, "Жобалау құжаттарының түрлері мен толықтығы" конструкторлық құжаттаманың бірыңғай жүйесі. ҚР аумағында 2015 жылғы 1 желтоқсаннан бастап қолданысқа енгізілді (ҚР Инвестициялар және даму министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитеті төрағасының 2014 жылғы 15 желтоқсандағы бұйрығына 1-қосымша № 267-од). 7. ГОСТ Р 2.610-2019, Бірыңғай жобалық құжаттама жүйесі, "Операциялық құжаттарды орындау ережелері". ҚР Сауда және интеграция министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитеті төрағасының 2022 жылғы 28 сәуірдегі No 142 бұйрығына сәйкес ҚР аумағында 2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін қолданылады. -НК.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Мамандандырылған әуе көлігі бөлімшелерінің басшылары (басшылары).

12. Карточка профессии "Внешний пилот-экзаменатор":
Код группы:
2172-9
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Внешний пилот-экзаменатор
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Инженерия и инженерное дело
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Профессиональная подготовка, определенная для получения свидетельства внешнего пилота, отметки (свидетельства, разрешения) внешнего пилота-инструктора и внешнего пилота-экзаменатора, признанных или выданных в соответствии с Правилами выдачи и продления срока действия свидетельств авиационного персонала, утвержденных приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 26 сентября 2013 года № 750. Допуск в качестве командира внешнего экипажа.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
2172-5-003 - Командир (пилот, летчик) воздушного судна – инструктор
2375-0-026 - Экзаменатор (тренинги, переподготовка и повышение квалификации)
Основная цель деятельности:
Проведение независимой оценки профессиональных знаний и навыков, включая готовность экзаменуемых кандидатов к выполнению полетных задач в различных условиях, путем тестирования теоретических знаний и оценки практических навыков, обеспечивая соответствие установленным требованиям безопасности и поддержание высокого уровня профессионализма в области эксплуатации дистанционно пилотируемых авиационных систем.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проведение квалификационной оценки.
2. Документарное обеспечение квалификационной оценки.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Проведение квалификационной оценки.
Навык 1:
Реализация процедур квалификационного экзамена.
Умения:
1. Устанавливать рабочие взаимоотношения с кандидатом.
2. Обеспечивать достоверность и надежность получения объективных данных оценки компетенций.
3. Применять методики и приемы оценки.
Знания:
1. Правила определения уровня квалификации авиационного персонала (проведения квалификационного экзамена).
2. Меры безопасности при работе с применяемыми техническими средствами.
3. Система профессиональной подготовки, стандарты подготовки, принципы разработки тестов и тестовых заданий.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Оценка результатов наблюдений и объективных данных об уровне компетенций.
Умения:

12. Кәсіптің карточкасы "Сыртқы ұшқыш емтихан алушы":
Топтың коды:
2172-9
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Сыртқы ұшқыш емтихан алушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Инженерия және инженерлік іс
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Бекітілген Авиация персоналы куәліктерін беру және қолданылу мерзімін ұзарту қағидаларына сәйкес танылатын немесе ресімделетін қашықтан ұшқыш лицензиясын, қашықтан ұшқыш-нұсқаушы мен қашықтан ұшқыш-емтихан алушының белгісін (куәлігін, рұқсатын) алу үшін белгіленген кәсіптік дайындық ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 26 қыркүйектегі № 750 бұйрығымен. Сыртқы экипаж командирі ретінде қабылдау.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2172-5-003 - Әуе кемесінің командирі (пилот, ұшқыш) - инструктор
2375-0-026 - Экзаменатор (тренингтер, қайта даярлау және біліктілікті арттыру)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Теориялық білімді тексеру және практикалық дағдыларды бағалау, қауіпсіздіктің белгіленген талаптарының сақталуын қамтамасыз ету және саладағы кәсіптікліктің жоғары деңгейін қолдау арқылы кәсіптік білім мен дағдыларды, оның ішінде емтихан алушылардың әртүрлі жағдайларда ұшу тапсырмаларын орындауға дайындығын тәуелсіз бағалауды жүргізу. қашықтан басқарылатын әуе кемелерінің жүйелерін пайдалану.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Біліктілік бағалауды жүргізу.
2. Біліктілікті бағалауды құжаттамалық қамтамасыз ету.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Біліктілік бағалауды жүргізу.
Дағды 1:
Біліктілік емтиханын өткізу рәсімдерін жүзеге асыру.
Машықтар:
1. Үміткермен жұмыс қатынасын орнату.
2. Құзыреттілікті бағалаудың объективті деректерін алудың сенімділігі мен сенімділігін қамтамасыз ету.
3. Бағалау әдістері мен әдістерін қолдану.
Білімдер:
1. Авиациялық персоналдың біліктілік деңгейін анықтау қағидалары (біліктілік емтиханын өткізу).
2. Қолданылатын техникалық құралдармен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік шаралары.
3. Кәсіптік дайындық жүйесі, оқыту стандарттары, тесттер мен тест тапсырмаларын әзірлеу принциптері .
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Бақылау нәтижелерін және құзыреттілік деңгейі бойынша объективті мәліметтерді бағалау.
Машықтар:

1. Интерпретировать квалификационные стандарты.
2. Принимать решения по оценке.
3. Предоставлять кандидату конструктивную информацию о результатах оценки.
Знания:
1. Правила определения уровня квалификации авиационного персонала (проведения квалификационного экзамена).
2. Квалификационные требования, предъявляемые к лицам, которым выдается свидетельство авиационного персонала.
3. Система выдачи свидетельств авиационному персоналу.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Документарное обеспечение квалификационной оценки.
Навык 1:
Представление отчетной документации о проведенном экзамене.
Умения:
1. Оценивать документацию, предоставляемую кандидатом перед началом проведения экзаменационных сессий.
2. Регистрировать результаты оценки уровня квалификации.
3. Правильно заполнять листы оценок и соответствующие ведомости.
Знания:
1. Правила определения уровня квалификации авиационного персонала (проведения квалификационного экзамена).
2. Порядок заполнения документации, направляемой в соответствующие органы для получения свидетельства, квалификационной или специальной отметки.
3. Порядок ведения и хранения документации по результатам квалификационных экзаменов.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Способность работать самостоятельно и в команде.
Способность оценивать результаты профессиональной подготовки.
Коммуникативность.
Доброжелательность.
Профессионализм.
Исполнительность.
Аккуратность.
Внимательность к деталям.
Ответственность.
Мотивированность.
Честность.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 31 июля 2017 года № 517 "Об утверждении Правил определения уровня квалификации авиационного персонала". 2. Приложение 1 к Конвенции "О Международной гражданской авиации", "Выдача свидетельств авиационному персоналу". 3. Приложение 6 к Конвенции "О Международной гражданской авиации", Эксплуатация воздушных судов, Часть IV. "Международные полеты. Дистанционно пилотируемые авиационные системы". 4. Документ Международной организации гражданской авиации (ИКАО) 9868 PANS-TRG, "Подготовка персонала". 5. Документ Международной организации гражданской авиации (ИКАО) 9379 "Руководство по созданию государственной системы выдачи свидетельств авиационному персоналу и управлению этой системой". 6. Документ Международной организации гражданской авиации (ИКАО) 10019. "Руководство по дистанционно пилотируемым авиационным системам (ДПАС)".
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Руководители (управляющие) специализированных воздушных транспортных подразделений

1. Құзыреттілік стандарттарын түсіндіру.
2. Бағалау шешімдерін қабылдау.
3. Үміткерге бағалау нәтижелері туралы конструктивті ақпарат беріңіз.
Білімдер:
1. Авиациялық персоналдың біліктілік деңгейін анықтау қағидалары (біліктілік емтиханын өткізу).
2. Авиациялық персонал куәлігі берілген тұлғаларға қойылатын біліктілік талаптары.
3. Авиация персоналына сертификаттар беру жүйесі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Біліктілікті бағалауды құжаттамалық қамтамасыз ету.
Дағды 1:
Сараптама бойынша есеп құжаттамасын ұсыну.
Машықтар:
1. Емтихан сессиялары басталғанға дейін үміткер ұсынған құжаттаманы бағалаңыз.
2. Біліктілік деңгейін бағалау нәтижелерін тіркеу.
3. Бағалау парақтары мен сәйкес мәлімдемелерді дұрыс толтыру.
Білімдер:
1. Авиациялық персоналдың біліктілік деңгейін анықтау қағидалары (біліктілік емтиханын өткізу).
2. Куәлік, біліктілік немесе арнайы белгі алу үшін тиісті органдарға жіберілетін құжаттаманы толтыру тәртібі.
3. Біліктілік емтихандарының нәтижелері бойынша құжаттаманы жүргізу және сақтау тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Өз бетінше және командада жұмыс істей білу.
Кәсіптік дайындық нәтижелерін бағалай білу.
Қарым-қатынас.
Жақсы ниет.
Кәсіптіклік.
Еңбексүйгіштік.
Ұқыптылық.
Егжей-тегжейге назар аудару.
Жауапкершілік.
Ынта.
Адалдық.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. Әрекет ету тәртібі "Авиация персоналының біліктілік деңгейін айқындау қағидаларын бекіту туралы" ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 31 шілдедегі No 517. " Авиация персоналына сертификаттар беру" халықаралық азаматтық авиация туралы конвенцияға 1-қосымша . 3. Халықаралық азаматтық авиация, әуе кемелерін пайдалану туралы конвенцияға 6-қосымша, IV бөлім. "Халықаралық рейстер. Қашықтан басқарылатын ұшақ жүйелері". 4. Халықаралық азаматтық авиация ұйымының (ИКАО) құжаты 9868 PANS - TRG , "Персоналды оқыту". 5. Халықаралық азаматтық авиация ұйымының (ИКАО) 9379 "Авиация персоналын лицензиялаудың мемлекеттік жүйесін құру және басқару жөніндегі нұсқаулық" құжаты. 6. Халықаралық азаматтық авиация ұйымының (ИКАО) 10019 құжаты. "Қашықтан басқарылатын ұшақ жүйелеріне (КҚБЖ) нұсқаулық".
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Мекемелер, ұйымдар мен кәсіпорындардың бірінші басшылары

13. Карточка профессии "Внешний пилот-инструктор":
Код группы:
2172-9
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Внешний пилот-инструктор
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Транспортные услуги
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Профессиональная подготовка, определенная для получения свидетельства внешнего пилота, отметки (свидетельства, разрешения) внешнего пилота-инструктора, признанных или выданных в соответствии с Правилами выдачи и продления срока действия свидетельств авиационного персонала, утвержденных приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 26 сентября 2013 года № 750. Допуск в качестве командира внешнего экипажа.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
2172-9 - Другие пилоты самолетов и специалисты-профессионалы родственных занятий, н.в.д.г.
2172-5-003 - Командир (пилот, летчик) воздушного судна – инструктор
Основная цель деятельности:
Подготовка квалифицированных внешних пилотов и вовлеченных специалистов, способных безопасно и эффективно управлять дистанционно пилотируемыми авиационными системами, посредством проведения теоретической подготовки, инструктажей, тренажерной подготовки и учебных полетов, позволяющих сформировать профессионалов, способных уверенно и безопасно выполнять полеты, строго следуя установленным стандартам безопасности и эксплуатационным процедурам.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация профессиональной подготовки (обучения)
2. Проведение профессиональной подготовки (обучения).
3. Оценка достижения целей обучения.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Организация профессиональной подготовки (обучения)
Навык 1:
Обеспечение безопасных условий для проведения профессиональной подготовки
Умения:
1. Обеспечивать соответствие необходимого оборудования установленным требованиям безопасности.
2. Информировать о процедурах эвакуации.
3. Обеспечивать безопасные эксплуатационные условия.
4. Выявлять и устранять опасные факторы.
5. Создавать надлежащие безопасные условия обучения.
6. Выявлять и принимать надлежащие меры по предотвращению физического или психологического стресса.
7. Обеспечивать надлежащими учебными средствами и оборудованием.
8. Понимать свою роль в общей структуре профессиональной подготовки конкретной категории авиационного персонала.
Знания:

13. Кәсіптің карточкасы "Сыртқы ұшқыш нұсқаушы":
Топтың коды:
2172-9
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Сыртқы ұшқыш нұсқаушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Көлік қызметтері
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Көлік министрінің бұйрығымен бекітілген Авиация персоналы куәліктерін беру және қолданылу мерзімін ұзарту қағидаларына сәйкес танылатын немесе берілетін қашықтықтан ұшқыш куәлігін, қашықтан ұшқыш нұсқаушысының белгісін (куәлігін, рұқсатын) алу үшін белгіленген кәсіптік даярлық және ҚР Байланыс 2013 жылғы 26 қыркүйектегі № 750. Сыртқы экипаж командирі ретінде қабылдау.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2172-9 - Б.т.к. басқа да ұшақ пилоттары және тектес қызметтердің кәсіби мамандары
2172-5-003 - Әуе кемесінің командирі (пилот, ұшқыш) - инструктор
Қызметтің негізгі мақсаты:
Қауіпсіздік стандарттары мен пайдалану процедураларын қатаң сақтай отырып, сенімді және қауіпсіз ұша алатын мамандарды құру үшін теориялық оқыту, нұсқаулықтар, тренажерлерді оқыту және ұшу жаттығулары арқылы қашықтан басқарылатын әуе кемелерінің жүйелерін қауіпсіз және тиімді басқаруға қабілетті білікті қашықтағы ұшқыштар мен тиісті мамандарды дамыту.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Кәсіптік оқытуды (оқытуды) ұйымдастыру
2. Кәсіптік оқытуды (оқыту) жүргізу.
3. Оқу мақсатына қол жеткізуді бағалау.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Кәсіптік оқытуды (оқытуды) ұйымдастыру
Дағды 1:
Кәсіптік оқыту үшін қауіпсіз ортаны қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Қажетті жабдықтың белгіленген қауіпсіздік талаптарына сәйкестігіне көз жеткізіңіз.
2. Эвакуациялау тәртібі туралы хабарлау.
3. Қауіпсіз жұмыс жағдайларын қамтамасыз етіңіз.
4. Қауіптерді анықтау және жою.
5. Тиісті қауіпсіз оқу ортасын жасаңыз.
6. Физикалық немесе психологиялық стресстің алдын алу үшін тиісті шараларды анықтау және қабылдау.
7. Тиісті оқу құралдарымен және жабдықтармен қамтамасыз етіңіз.
8. Авиация персоналының нақты санаты үшін кәсіптік дайындықтың жалпы құрылымындағы рөліңізді түсініңіз.
Білімдер:

1. Правила обеспечения мер охраны труда и техники безопасности.
2. Установленные правила безопасности.
3. Программа и содержание профессиональной подготовки.
4. Возможности и ограничения человека в концепции оценки влияния человеческого фактора.
5. Методика обучения взрослых.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Вмешательство в процесс практической подготовки (стажировки), когда этого требуют интересы безопасности.
Умения:
1. Безопасно передавать управление воздушным судном или оборудованием.
2. Своевременно и надлежаще вмешиваться в процесс на должном уровне, когда этого требуют интересы безопасности (например, устно или путем принятия управления на себя).
3. Возобновлять подготовку в возможные кратчайшие сроки (после вмешательства для целей безопасности).
Знания:
1. Специфика эксплуатационной деятельности обучаемых.
2. Специализированная подготовка, в области проводимого обучения.
3. Установленные эксплуатационные процедуры и правила в отношении служебных обязанностей.
4. Установленные правила и инструкции по обеспечению безопасности полетов.
5. Программа и содержание подготовки (стажировки).
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Проведение профессиональной подготовки (обучения).
Навык 1:
Установление контакта с обучаемыми для обеспечения эффективной профессиональной подготовки.
Умения:
1. Идентифицировать личные качества и демонстрировать осведомленность об обучаемых (опыт, язык, культура).
2. Определять потребности в обучении.
3. Демонстрировать осведомленность о стилях обучения.
4. Выбирать учебные материалы и методы обучения и, при необходимости, вносить в них изменения.
5. Определять готовность обучаемого к практической подготовке.
6. Демонстрировать образцовое поведение, соответствующее ролевой модели (т. е. инструктор демонстрирует ожидаемое поведение в рамках технической роли, к которой готовится обучаемый, в соответствии с квалификационными требованиями и связанными с ними знаниями, навыками и установками.
7. Формулировать четкие задачи и разъяснять действия в рамках осуществляемой учебной подготовки или оценки ее результатов.
8. Создавать и поддержать атмосферу взаимного уважения.
9. Применять меры по предотвращению стресса.
10. Обеспечивать на этапах подготовки условия, при которых у обучаемых не будет наблюдаться перегруженность.
Знания:
1. Аспекты обучения взрослых и основы андрагогики.
2. Методы оценки компетенций.
3. Содержание учебно-методического материала.
4. Содержание программы профессиональной подготовки.
5. Коммуникативные методы общения.

1. Еңбекті қорғау және қауіпсіздік шараларын қамтамасыз ету ережелері.
2. Белгіленген қауіпсіздік ережелері.
3. Кәсіптік оқыту бағдарламасы мен мазмұны.
4. Адам факторының әсерін бағалау концепциясындағы адамның мүмкіндіктері мен шектеулері.
5. Ересектерді оқыту әдістемесі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Қауіпсіздік мүдделері талап еткенде практикалық оқу (тәжірибе) процесіне араласу.
Машықтар:
1. Әуе кемесін немесе жабдықты басқаруды қауіпсіз беру.
2. Қауіпсіздік мәселелері қажет болған кезде тиісті деңгейде дереу және тиісті түрде араласыңыз (мысалы, ауызша немесе бақылауға алу арқылы).
3. Жаттығуды мүмкіндігінше тезірек жалғастырыңыз (қауіпсіздік мақсатында араласудан кейін).
Білімдер:
1. Оқытушылардың операциялық іс-әрекетінің ерекшеліктері.
Оқыту саласында мамандандырылған оқыту қарастырылған.
3. Еңбек міндеттеріне қатысты операциялық процедуралар мен ережелер белгіленді.
4. Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша белгіленген ережелер мен нұсқаулықтар.
5. Оқытудың (тәжірибенің) бағдарламасы мен мазмұны.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Кәсіптік оқытуды (оқыту) жүргізу.
Дағды 1:
Тиімді оқытуды қамтамасыз ету үшін тыңдаушылармен байланыс орнату.
Машықтар:
1. Тыңдаушылардың жеке қасиеттерін анықтау және хабардарлығын көрсету (тәжірибе, тіл, мәдениет).
2. Оқыту қажеттілігін анықтау.
3. Оқыту стильдері туралы хабардарлығын көрсету.
4. Оқу материалдары мен оқыту әдістерін таңдап, қажет болған жағдайда оларға өзгерістер енгізу.
5. Студенттің практикалық сабаққа дайындығын анықтау.
6. Үлгілік үлгіге сәйкес үлгілі мінез-құлықты көрсетіңіз (яғни, жаттықтырушы тыңдаушы дайындалып жатқан техникалық рөлдегі күтілетін мінез-құлықты көрсетеді, құзыреттілік талаптарына және соған байланысты білім, дағдылар мен қарым-қатынастарға сәйкес келеді).
7. Нақты мақсаттарды тұжырымдаңыз және оқыту немесе бағалау контекстіндегі әрекеттерді түсіндіріңіз.
8. Өзара сыйластық атмосферасын құру және қолдау.
9. Күйзелістің алдын алу шараларын қолданыңыз.
10. Дайындық кезеңдерінде тыңдаушылар шамадан тыс жүктемені бастан өткермейтін жағдайларды қамтамасыз етіңіз.
Білімдер:
1. Ересектерді оқыту аспектілері және андрагогика негіздері.
2. Құзыреттіліктерді бағалау әдістері.
3. Оқу-әдістемелік материалдың мазмұны.
4. Кәсіптік оқыту бағдарламасының мазмұны.
5. Қарым-қатынастың коммуникативті әдістері.

6. Специфика эксплуатационной деятельности обучаемых.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Соблюдение программы профессиональной подготовки
Умения:
1. Обеспечивать логическую структуру обучения (в тех случаях, когда инструктору необходимо управлять ходом программы).
2. Обеспечивать реалистический характер и актуальность подготовки.
3. Обеспечивать конкретность и измеримость поставленных задач.
4. Обеспечивать реализм при выборе сценариев практической подготовки.
5. Надлежащим образом распределять время на различные виды учебной деятельности.
6. Корректировать время, затрачиваемое на различные виды деятельности, с целью обеспечения выполнения поставленных задач.
7. Применять планы на случай непредвиденных обстоятельств в ситуациях, когда те или иные виды деятельности должны быть отменены, сокращены или заменены (например, влияние метеоусловий, исправность оборудования, возможность реализации сценариев и т.п.).
8. Обеспечивать применение в подготовке действующих эксплуатационных процедур.
Знания:
1. Специфика эксплуатационной деятельности обучаемых.
2. Специализированная подготовка, в области проводимых занятий.
3. Установленные эксплуатационные процедуры и правила.
4. Программа и содержание программы профессиональной подготовки.
5. Основы Time-менеджмента.
6. Аспекты обучения взрослых и основы андрагогики.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Демонстрирование эффективных навыков представления учебных материала
Умения:
1. Стимулировать и поддерживать интерес обучаемых к подготовке.
2. Обеспечивать надлежащую последовательность учебного материала и темпов его прохождения.
3. Эффективно использовать вербальные и невербальные способы коммуникации.
4. Демонстрировать эффективные навыки опроса.
5. Активно выслушивать и правильно интерпретировать невербальные сообщения.
6. Задавать надлежащие вопросы для стимулирования обучения или подтверждения правильности понимания.
7. Правильно и адекватно отвечать на вопросы.
8. Обеспечивать содержательность занятий путем опроса, переадресации вопросов, обеспечения сбалансированного участия и т.д.
9. Структурировать учебный материал за счет приемов подтверждения понимания, перефразирования, обобщения и т.д.
10. Обеспечивать реалистический подход при использовании имитации ситуаций.
11. Обеспечивать проведение инструктажа и разбора.
12. Осознавать влияние человеческого фактора в процессе подготовки.
13. Использовать эффективные методы межличностного общения.
Знания:
1. Методология и методы обучения.
2. Аспекты обучения взрослых и основы андрагогики.

6. Тренингтердің операциялық іс-әрекетінің ерекшеліктері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Оқу бағдарламасына сәйкестігі
Машықтар:
1. Оқытудың логикалық құрылымын қамтамасыз ету (нұсқаушыға бағдарлама ағынын басқару қажет болған жағдайда).
2. Оқытудың шынайы және өзекті болуын қамтамасыз етіңіз.
3. Берілген тапсырмалардың нақты және өлшенетіндігіне көз жеткізіңіз.
4. Тәжірибелік оқыту сценарийлерін таңдау кезінде шынайылықты қамтамасыз етіңіз.
5. Оқу әрекетінің әртүрлі түрлеріне уақытты дұрыс бөлу.
6. Белгіленген тапсырмалардың орындалуын қамтамасыз ету үшін әртүрлі әрекеттерге кететін уақытты реттеңіз.
7. Белгілі бір іс-шараларды тоқтату, қысқарту немесе ауыстыру қажет жағдайларда (мысалы, ауа-райының әсері, жабдықтың жұмысқа жарамдылығы, сценарийлердің ықтималдығы және т.б.) төтенше жағдайлар жоспарларын қолданыңыз.
8. Дайындық кезінде ағымдағы операциялық процедуралардың қолданылуын қамтамасыз етіңіз.
Білімдер:
1. Оқытушылардың операциялық іс-әрекетінің ерекшеліктері.
2. Мамандарды даярлау саласындағы мамандандырылған оқыту.
3. Белгіленген жұмыс тәртібі мен ережелері.
Кәсіптік оқыту бағдарламасының бағдарламасы мен мазмұны .
5. Уақытты басқару негіздері.
6. Ересектерді оқыту аспектілері және андрагогика негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 3:
Тиімді презентация дағдыларын көрсету
Машықтар:
1. Тренингтердің дайындыққа деген қызығушылығын ояту және қолдау.
2. Оқу материалының дұрыс реттілігін және жылдамдығын қамтамасыз ету.
3. Қарым-қатынастың вербалды және вербалды емес әдістерін тиімді қолдану.
4. Сұрақ қоюдың тиімді дағдыларын көрсетіңіз.
5. Бейвербалды хабарламаларды белсенді тыңдау және дұрыс түсіндіру.
6. Оқуды ынталандыру немесе түсінуді растау үшін сәйкес сұрақтар қойыңыз.
7. Сұрақтарға дұрыс және адекватты жауап беру.
8. Сұрақ қою, сұрақтарды қайта бағыттау, теңгерімді қатысуды қамтамасыз ету және т.б. арқылы сабақтардың мазмұнды болуын қамтамасыз ету.
9. Оқу материалын түсінуді бекіту, қайталау, жинақтау және т.б. әдістері арқылы құрылымдау.
10. Имитациялық жағдайларды пайдалану кезінде шынайы көзқарасты қамтамасыз етіңіз.
11. Брифинг пен есеп беруді қамтамасыз ету.
12. Дайындық процесінде адам факторының әсерін білу.
13. Тұлғааралық қарым-қатынастың тиімді әдістерін қолданыңыз.
Білімдер:
1. Әдістеме және оқыту әдістері.
2. Ересектерді оқыту аспектілері және андрагогика негіздері.

3. Эксплуатационные процедуры.
4. Способы обеспечения эффективной презентации учебного контента.
5. Применяемые прикладные и специализированные программные средства.
6. Аспекты межличностного общения.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Оценка достижения целей обучения.
Навык 1:
Проведение эффективной оценки
Умения:
1. Наблюдать за поведением стажеров, правильно интерпретируя внешнее поведение.
2. Выявлять индивидуальные особенности в темпах усвоения учебного материала.
3. Сравнивать достигнутые результаты с заданными целями.
4. Справедливо и последовательно применять стандарты эффективности.
5. Обеспечивать полное понимание обучаемыми результатов оценки.
6. Поощрять взаимопомощь.
7. Разрабатывать и согласовывать планы по улучшению результатов или устранению недостатков.
Знания:
1. Методы и методики обучения.
2. Специфика эксплуатационной деятельности обучаемых.
3. Методы оценки компетенций о основы тестологии.
4. Принципы квалификационной подготовки.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Оценка эффективности подготовки или этапа подготовки
Умения:
1. Оценивать замечания по учебному процессу программе профессиональной подготовки.
2. Оценивать влияние имеющихся технических средств и возможностей на результаты подготовки стажеров.
3. Оценивать влияние учебных материалов на результаты обучения.
4. Оценивать свою работу в качестве инструктора и извлекать уроки из ее результатов.
5. Представлять рекомендации по усовершенствованию структуры подготовки и документации.
6. Представлять рекомендации по усовершенствованию средств и возможностей обучения.
Знания:
1. Методы обучения и оценки компетенций взрослых.
2. Принципы обеспечения качества.
3. Квалификационные характеристики инструктора.
4. Структуру профессиональной подготовки обучаемого контингента слушателей.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Доброжелательность.
Профессионализм.
Исполнительность.
Аккуратность.
Внимательность к деталям.
Ответственность.
Мотивированность.
Честность.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Приказ исполняющего обязанности Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 31 декабря 2020 года № 706 "Об утверждении Правил использования беспилотных авиационных систем в воздушном пространстве РК". 2. Приложение 1 к Конвенции "О Международной гражданской авиации", "Выдача свидетельств авиационному персоналу". 3. Приложение 6 к Конвенции "О Международной гражданской авиации", Эксплуатация воздушных судов, Часть IV. "Международные полеты. Дистанционно пилотируемые авиационные системы". 4. Документ Международной организации гражданской авиации (ИКАО) 9868 PANS-TRG, "Подготовка персонала". 5. Документ Международной организации гражданской авиации (ИКАО) 9683, "Руководство по обучению в области человеческого фактора". 6. Документ Международной организации гражданской авиации (ИКАО) 10019. "Руководство по дистанционно пилотируемым авиационным системам (ДПАС)".
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Внешний пилот-экзаменатор

3. Жұмыс процедуралары.
4. Білім беру мазмұнын тиімді көрсетуді қамтамасыз ету жолдары.
5. Қолданылатын қолданбалы және арнайы бағдарламалық қамтамасыз ету.
6. Тұлғааралық қарым-қатынас аспектілері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 3:
Оқу мақсатына қол жеткізуді бағалау.
Дағды 1:
Тиімді бағалау жүргізу
Машықтар:
1. Тренерлердің мінез-құлқын бақылау, сыртқы мінез-құлықты дұрыс түсіндіру.
2. Оқу материалын оқу қарқынындағы жеке қасиеттерді анықтау.
3. Қол жеткен нәтижелерді берілген мақсаттармен салыстыру.
4. Өнімділік стандарттарын әділ және дәйекті түрде қолданыңыз.
5. Тыңдаушылар бағалау нәтижелерін толық түсінуін қамтамасыз етіңіз.
6. Өзара көмек көрсетуді ынталандыру.
7. Нәтижелерді жақсарту немесе кемшіліктерді жою жоспарларын әзірлеу және келісу.
Білімдер:
1. Оқытудың әдіс-тәсілдері.
2. Тренингтердің операциялық іс-әрекетінің ерекшеліктері.
3. Тестология негіздері бойынша құзыреттіліктерді бағалау әдістері.
4. Квалификациялық оқытудың принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Дайындық немесе дайындық кезеңінің тиімділігін бағалау
Машықтар:
1. Кәсіптік оқыту бағдарламасының оқу-тәрбие үдерісі бойынша пікірлерді бағалаңыз.
2. Қолда бар техникалық құралдар мен мүмкіндіктердің тағылымдамадан өту нәтижелеріне әсерін бағалау.
3. Оқу материалдарының оқу нәтижелеріне әсерін бағалау.
4. Нұсқаушы ретінде жұмысыңызды бағалаңыз және өз жұмысыңыздан сабақ алыңыз.
5. Оқыту құрылымы мен құжаттаманы жетілдіру бойынша ұсыныстар беру .
6. Оқу базалары мен мүмкіндіктерін жақсарту бойынша ұсыныстар беру.
Білімдер:
1. Ересектердің құзыреттіліктерін оқыту және бағалау әдістері.
2. Сапаны қамтамасыз ету принциптері.
3. Нұсқаушының біліктілік сипаттамасы.
4. Студенттердің кәсіптік даярлығының құрылымы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
İзгі ниет.
Кәсіптіклік.
Еңбексүйгіштік.
Ұқыптылық.
Егжей-тегжейге назар аудару.
Жауапкершілік.
Ынта.
Адалдық.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. Әрекет ету тәртібі "ҚР әуе кеңістігінде ұшқышсыз ұшу аппараттарының жүйелерін пайдалану қағидаларын бекіту туралы" ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2020 жылғы 31 желтоқсандағы No 706. " Авиация персоналына сертификаттар беру" халықаралық азаматтық авиация туралы конвенцияға 1-қосымша . 3. Халықаралық азаматтық авиация, әуе кемелерін пайдалану туралы конвенцияға 6-қосымша, IV бөлім. "Халықаралық рейстер. Қашықтан басқарылатын ұшақ жүйелері". 4. Халықаралық азаматтық авиация ұйымының (ИКАО) 9868 PANS - TRG құжаты , "Персоналды оқыту". 5. Халықаралық азаматтық авиация ұйымының (ИКАО) 9683 құжаты, адам факторларын оқыту жөніндегі нұсқаулық. 6. Халықаралық азаматтық авиация ұйымының (ИКАО) 10019 құжаты. "Қашықтан басқарылатын ұшақ жүйелеріне (ҚБАЖ) нұсқаулық".
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Мекемелер, ұйымдар мен кәсіпорындардың бірінші басшылары

14. Карточка профессии "Внешний пилот дистанционно-пилотируемых авиационных систем":
Код группы:
2172-9
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Внешний пилот дистанционно-пилотируемых авиационных систем
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Транспортные услуги
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Профессиональная подготовка, определенная для получения свидетельства внешнего пилота, признанного или выданного в соответствии с Правилами выдачи и продления срока действия свидетельств авиационного персонала, утвержденных приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 26 сентября 2013 года № 750.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
2172-1-004 - Пилот
2172-9 - Другие пилоты самолетов и специалисты-профессионалы родственных занятий, н.в.д.г.
2172-2-016 - Пилот воздушного судна (исключая коммерческие авиакомпании и вооруженные силы)
Основная цель деятельности:
Безопасное выполнение миссии дистанционно пилотируемого воздушного судна посредством эксплуатации комплекса оборудования станции управления и связанных систем наземного, воздушного и космического базирования.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проведение предполетных и послеполетных процедур.
2. Выполнение полета в штатных условиях.
3. Распознавание возникновения и развития чрезвычайных и нештатных ситуаций, и реагирование на них (управление нештатными ситуациями).
Дополнительные трудовые функции:
1. Управление экипажем и самоконтроль.
Трудовая функция 1:
Проведение предполетных и послеполетных процедур.
Навык 1:
Организация и подготовка к полету.
Умения:
1. Получать аэронавигационную, метеорологическую, орнитологическую и иную сопутствующую информацию для обеспечения плана полета и выполнения миссии.
2. Анализировать метеорологическую обстановку и прогноз ее изменения на маршруте полета, основной и запасных площадках.
3. Оценивать аэронавигационную обстановку и сопутствующие условия, влияющие на полет и выполнения миссии ДПВС.
4. Принимать решения, требуемые для выполнения полета.
5. Проводить при необходимости предполетный инструктаж (брифинг).
6. Рассчитывать летно-технические характеристики предстоящего полета.
7. Следить за людьми, занятыми в текущей операции с ДПАС или затронутыми ею, и за их способностью выполнять требуемые обязанности.
Знания:

14. Кәсіптің карточкасы "Қашықтан басқарылатын ұшақ жүйелеріне арналған қашықтағы ұшқыш":
Топтың коды:
2172-9
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Қашықтан басқарылатын ұшақ жүйелеріне арналған қашықтағы ұшқыш
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Көлік қызметтері
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
ҚР Көлік және коммуникациялар министрінің 2013 жылғы 26 қыркүйектегі № 5 бұйрығымен бекітілген Авиация персоналы куәліктерін беру және олардың қолданылу мерзімін ұзарту қағидаларына сәйкес танылатын немесе берілетін қашықтықтан ұшқыш куәлігін алу үшін белгіленген кәсіптік даярлық 750.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2172-1-004 - Пилот
2172-9 - Б.т.к. басқа да ұшақ пилоттары және тектес қызметтердің кәсіби мамандары
2172-2-016 - Әуе кемесінің ұшқышы (коммерциялық әуе компаниясы және әскери күштер)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Басқару станциясының жабдығы мен байланысты жердегі, әуедегі және ғарыштық жүйелерді пайдалану арқылы қашықтан басқарылатын әуе кемесінің миссиясын қауіпсіз орындау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Ұшу алдындағы және ұшудан кейінгі процедураларды орындау.
2. Қалыпты жағдайда ұшу өнімділігі.
3. Төтенше және төтенше жағдайлардың пайда болуы мен дамуын тану және оларға әрекет ету (төтенше жағдайларды басқару).
Қосымша еңбек функциялары:
1. Экипажды басқару және өзін-өзі бақылау.
Еңбек функциясы 1:
Ұшу алдындағы және ұшудан кейінгі процедураларды орындау.
Дағды 1:
Ұшуды ұйымдастыру және дайындау.
Машықтар:
1. Ұшу жоспарын және миссияны орындауды қамтамасыз ету үшін аэронавигациялық, метеорологиялық, орнитологиялық және басқа да байланысты ақпаратты алу.
2. Метеорологиялық жағдайды талдау және оның ұшу бағыты, негізгі және қосалқы учаскелеріндегі өзгерістерін болжау.
3. Аэронавигациялық жағдайды және ұшуға және ҚБӘК миссиясының орындалуына әсер ететін байланысты жағдайларды бағалау.
4. Ұшуды жүзеге асыру үшін қажетті шешімдерді қабылдау.
5. Қажет болған жағдайда ұшу алдындағы брифинг (брифинг) өткізу.
6. Алдағы рейстің ұшу өнімділік сипаттамаларын есептеңіз.
7. Ағымдағы ҚБАЖ операциясына қатысатын немесе оның әсерінен зардап шеккен адамдарды және олардың талап етілетін міндеттерді орындау қабілетін бақылаңыз.
Білімдер:

1. Нормативные правовые акты в области использования воздушного пространства и производства полетов.
2. Методы проведения инструктажа.
3.Правила загрузки и центровки воздушного судна.
4. Правила организации воздушного движения.
5. Структура линий связи и телекоммуникационного оборудования.
6. Руководство по летной эксплуатации.
7. Руководство по эксплуатации станции управления.
8. Локальные регламентные документы по осуществлению миссии.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Выполнение предполетных процедур.
Умения:
1. Оценивать состояние ДПАС.
2. Выявлять внешние повреждения и неисправности воздушного судна, станции управления и смежных систем при осмотре и диагностике.
3. Принимать решения, требуемые для выполнения полета
4. Выявлять несоответствие комплектации ДПВС согласно перечню минимального исправного оборудования
5. Заполнять техническую, коммерческую документацию для выполнения полета в соответствии с установленными требованиями.
6. Работать с системами воздушного судна, его основным и дополнительным оборудованием при подготовке к полету.
7. Выполнять удаленные манипуляции с силовыми установками, системами и оборудованием, контролируя их показатели.
8. Проверять работоспособность станции управления и линий связи.
9. Следить за людьми, занятыми в текущей операции с ДПАС или затронутыми ею, и за их способностью выполнять требуемые обязанности.
Знания:
1. Нормативные правовые акты в области использования воздушного пространства и производства полетов.
2. Правила загрузки и центровки воздушного судна.
3. Структура линий связи и телекоммуникационного оборудования.
4. Руководство по летной эксплуатации.
5. Руководство по эксплуатации станции управления.
6. Локальные регламентные документы по осуществлению миссии.
7. Структурное построение, работа, управление и структура индикации систем информационного обеспечения, программирования, настройки и контроля.
8. Порядок предполетной проверки комплекса ДПАС.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Осуществление послеполетных процедур и межполетной деятельности.
Умения:
1. Оценивать состояние ДПАС после завершения полета и(или) миссии.
2. Применять правила проведения разбора полета и(или) миссии (дебрифинг).
3. Оценивать доклады членов экипажа по итогам полета.
4. Применять правила заполнения отчетной документации после завершения полета и(или) миссии.
5. Следить за людьми, занятыми в текущей операции с ДПАС или затронутыми ею, и за их способностью выполнять требуемые обязанности.
6. Применять правила проведения разбора и участия в разборе полетов

1. Әуе кеңістігін пайдалану және ұшуды ұйымдастыру саласындағы нормативтік құқықтық актілер.
2. Нұсқауды өткізу әдістері.
Әуе кемелерін тиеу және теңестіру ережелері.
3. Әуе қозғалысын ұйымдастыру ережелері.
4. Байланыс желілері мен телекоммуникациялық жабдықтардың құрылымы.
5. Ұшу нұсқаулығы.
6. Басқару станциясының пайдалану нұсқаулығы.
7. Миссияны жүзеге асыру үшін жергілікті нормативтік құжаттар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Ұшу алдындағы процедураларды орындау.
Машықтар:
1. ҚБАЖ жағдайын бағалаңыз.
2. Тексеру және диагностикалау кезінде ұшақтың, басқару станциясының және ілеспе жүйелердің сыртқы зақымдануын және ақауларын анықтау.
3. Ұшуды аяқтау үшін қажетті шешімдерді қабылдау
4. Ең аз қызмет көрсететін жабдықтың тізбесі бойынша ҚБӘК конфигурациясындағы сәйкессіздіктерді анықтау
5. Белгіленген талаптарға сәйкес ұшудың техникалық және коммерциялық құжаттамасын толтыру.
6. Ұшуға дайындық кезінде әуе кемелерінің жүйелерімен, оның негізгі және қосымша жабдықтарымен жұмыс.
7. Электр станцияларымен, жүйелермен және жабдықтармен қашықтықтан манипуляциялар жасау, олардың жұмысын бақылау.
8. Басқару станциясының және байланыс желілерінің функционалдығын тексеру.
9. Ағымдағы ҚБАЖ операциясына қатысатын немесе оның әсерінен зардап шеккен адамдарды және олардың талап етілетін міндеттерді орындау қабілетін бақылаңыз.
Білімдер:
1. Әуе кеңістігін пайдалану және ұшуды ұйымдастыру саласындағы нормативтік құқықтық актілер.
2. ӘК тиеу және теңгерімдеу ережелері.
3. Байланыс желілері мен телекоммуникациялық жабдықтардың құрылымы.
4. Ұшу нұсқаулығы.
5. Басқару станциясының пайдалану нұсқаулығы.
6. Миссияны жүзеге асыру үшін жергілікті нормативтік құжаттар.
7. Ақпараттық қамтамасыз ету жүйелерінің құрылымдық құрылысы, жұмысы, басқару және көрсету құрылымы, бағдарламалау, конфигурациялау және басқару.
8. ҚБАЖ кешенін ұшу алдындағы тексеру тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 3:
Ұшудан кейінгі процедураларды және ұшу аралық іс-шараларды жүргізу.
Машықтар:
1. Ұшуды және/немесе миссияны аяқтағаннан кейін ҚБАЖ жағдайын бағалау.
2. Ұшу және/немесе миссия бойынша дебифинг жүргізу ережелерін қолданыңыз.
3. Ұшу нәтижелері бойынша экипаж мүшелерінің есептерін бағалау.
4. Ұшу және/немесе миссия аяқталғаннан кейін есеп құжаттамасын толтыру ережелерін қолдану.
5. Ағымдағы ҚБАЖ операциясына қатысатын немесе оның әсерінен зардап шеккен адамдарды және олардың талап етілетін міндеттерді орындау қабілетін бақылаңыз.
6. Дебрифингті өткізу және дебрифингке қатысу ережелерін қолдану

7. Применять требования непрерывного поддержания квалификации.
8. Применять правила пребывания в резерве.
Знания:
1. Нормативные правовые акты в области использования воздушного пространства и производства полетов.
2. Правила заполнения отчетной и технической документации после завершения рейса.
3. Правила проведения разбора полета и(или) миссии (дебрифинг).
4. Предписанные функции вовлеченного персонала и их взаимосвязь с экипажем.
5. Должностные инструкции членов экипажа и вовлеченного персонала. 6. Локальные регламентные документы по осуществлению миссии.
7. Правила непрерывного поддержания квалификации.
8. Правила пребывания в резерве.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Выполнение полета в штатных условиях.
Навык 1:
Анализ оперативной обстановки, влияющей на полет и принятие прогностических решений по его выполнению (ситуационная осведомленность).
Умения:
1. Оценивать состояние ДПАС.
2. Оценивать вертикальное и горизонтальное местоположение ДПВС и его предполагаемую траекторию полета.
3. Оценивать аэронавигационную обстановку и метеорологические условия, влияющие на полет, включая воздушное движение в зоне выполнения полета ДПВС.
4. Проводить операции в соответствии со структурой воздушного пространства, в котором эксплуатируется ДПАС.
5.Контролировать время и расход источников энергии или топлива.
6. Следить за людьми, занятыми в текущей операции с ДПАС или затронутыми ею, и за их способностью выполнять требуемые обязанности.
7. Предопределять возможное развитие воздушной обстановки, планировать превентивные меры для безопасного выполнения операций с ДПАС.
8. Контролировать факторы угрозы, разрабатывая планы на случай непредвиденных обстоятельств.
9. Распознавать признаки ухудшения ситуационной осведомленности и эффективно реагировать на это.
Знания:
1. Правила полетов.
2. Практика и правила обслуживания воздушного движения.
3. Правила и положения, касающиеся выполнения полетов по правилам полетов по приборам.
4. Принципы эксплуатации и работы двигателей, систем и приборного оборудования.
5. Эксплуатационные ограничения ДПВС соответствующего вида и двигателей.
6. Соответствующие эксплуатационные данные из руководства по летной эксплуатации или другого содержащего эту информацию документа.
7. Пилотажные и гироскопические приборы, эксплуатационные ограничения и эффекты.
8.Общие знания о пунктах (станциях) дистанционного пилотирования (ПДП).
9. Общие знания по линии С2.
10. Использование и практическое применение взлетных, посадочных и других технических характеристик.

7. Жалғасатын біліктілік талаптарын қолдану.
8. Резервте болу ережелерін қолданыңыз.
Білімдер:
1. Әуе кеңістігін пайдалану және ұшуды ұйымдастыру саласындағы нормативтік құқықтық актілер.
2. Саяхат аяқталғаннан кейін есеп беру және техникалық құжаттаманы толтыру ережелері.
3. Ұшу және/немесе миссия бойынша дебифинг (дебрифинг) жүргізу ережелері.
4. Тартылған персоналдың белгіленген функциялары және олардың бригадамен қарым-қатынасы.
5. Экипаж мүшелерінің және тартылған персоналдың лауазымдық нұсқаулықтары.
6. Миссияны жүзеге асыру үшін жергілікті нормативтік құжаттар.
7. Біліктілікті үздіксіз жүргізу ережелері.
8. Резервте болу ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Қалыпты жағдайда ұшу өнімділігі.
Дағды 1:
Ұшуға әсер ететін операциялық ортаны талдау және оны жүзеге асыру бойынша болжамды шешімдер қабылдау (жағдаятты хабардар ету).
Машықтар:
1. ҚБАЖ жағдайын бағалаңыз.
2. ҚБӘК-ның тік және көлденең орналасуын және оның жоспарланған ұшу жолын бағалаңыз.
3. Аэронавигациялық жағдайды және ұшуға әсер ететін метеорологиялық жағдайларды, оның ішінде ҚБӘК ұшу аймағындағы әуе қозғалысын бағалау.
4. Әуе кеңiстiгiнiң құрылымына сәйкес операцияларды ҚБӘК пайдалануды жүзеге асыру.
Қуат немесе отын көздерінің уақыты мен шығынын бақылаңыз.
5. Ағымдағы ҚБАЖ операциясына қатысатын немесе оның әсерінен зардап шеккен адамдарды және олардың талап етілетін міндеттерді орындау қабілетін бақылаңыз.
6. Әуе жағдайының ықтимал дамуын алдын ала анықтаңыз, ҚБАЖ-пен операцияларды қауіпсіз орындау үшін алдын алу шараларын жоспарлаңыз.
7. Төтенше жағдайлар жоспарларын жасау арқылы қауіп факторларын бақылау.
8. Ситуациялық сананың нашарлау белгілерін тану және тиімді әрекет ету.
Білімдер:
1. Ұшу ережелері.
2. Әуе қозғалысына қызмет көрсету тәжірибесі мен ережелері.
Аспаптық ұшу ережелері бойынша ұшу жұмыстарына қатысты ережелер мен ережелер .
4. Қозғалтқыштардың, жүйелер мен бақылау-өлшеу аспаптарының жұмыс істеу және жұмыс істеу принциптері.
5. Тиісті типтегі ҚБӘК және қозғалтқыштардың жұмыс шектеулері.
6. Ұшу нұсқаулығындағы немесе осы ақпаратты қамтитын басқа құжаттағы тиісті пайдалану деректері.
7. Ұшу және гироскопиялық аспаптар, пайдалану шектеулері және әсерлері.
Қашықтағы пилоттық пункттер (станциялар) туралы жалпы білім.
8. С2 сызығы бойынша жалпы білім.
9. Ұшу, қону және басқа да техникалық сипаттамаларды пайдалану және практикалық қолдану.
10. Көтеру жүйесі ұлғайтылған дирижабль, роторлы және әуе кемелері кезінде – басқаруға сыртқы жүктеменің әсері.

11. В случае дирижаблей, винтокрылов и воздушных судов с системой увеличения подъемной силы – влияние внешней нагрузки на управление.
12. Интерпретация и применение авиационных метеорологических сводок, карт и прогнозов.
13. В случае винтокрылов и воздушных судов с системой увеличения подъемной силы – последствия обледенения несущего винта.
14. В случае полетов на больших высотах – практическая метеорология при выполнении полетов на больших высотах, включая интерпретацию и использование метеорологических сводок, карт и прогнозов; струйные течения.
15. Аэронавигация, включая использование аэронавигационных карт, приборов и навигационных средств.
16. Эксплуатация оборудования ДПАС.
17. Применение методов КУО в эксплуатационной обстановке.
18. Практика обеспечения безопасности полетов, связанная с выполнением полетов по ППП.
19. Критерии пролета препятствий.
20. Эксплуатационные правила для перевозки груза.
21. Радиотелефония.
22. Правила ведения связи и фразеология.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Соблюдение процедур, установленных согласно эксплуатационных инструкций и нормативных положений (применение правил).
Умения:
1. Определять источник эксплуатационных инструкций.
2. Выполнять SOP (стандартные эксплуатационные правила), если более высокая степень безопасности не требует соответствующего отклонения от них.
3. Определять и выполнять своевременно все эксплуатационные инструкции.
4. Правильно эксплуатировать ДПАС и соответствующее оборудование.
5. Соблюдать соответствующие регламентирующие положения.
6. Применять знания правил осуществления процедур.
Знания:
1. Правила и положения, касающиеся обладателя свидетельства внешнего пилота.
2. Правила полетов.
3. Практика и правила обслуживания воздушного движения.
4. Правила и положения, касающиеся выполнения полетов по правилам полетов по приборам.
5. Использование и проверка работоспособности соответствующего оборудования и систем ДПВС.
6. Для дирижаблей – физические характеристики и практическое применение газов.
7. Использование и проверка работоспособности оборудования и систем, соответствующих ПДП;
8. Использование и проверка работоспособности систем линии С2.
9. Порядок установки высотомера.
10. В случае дирижаблей, винтокрылов и воздушных судов с системой увеличения подъемной силы – влияние внешней нагрузки на управление.
11. Интерпретация и применение авиационных метеорологических сводок, карт и прогнозов.
12. Использование, ограничения и работоспособность бортового радиоэлектронного и приборного оборудования, необходимых для управления и навигации.

11. Авиациялық метеорологиялық есептерді, карталарды және болжамдарды түсіндіру және қолдану.
12. Көтеру жүйесі ұлғайтылған айналмалы және әуе кемелері жағдайында ротордың мұздану салдары.
13. Биік биіктікте ұшулар үшін – ауа райы туралы есептерді, карталарды және болжамдарды түсіндіруді және пайдалануды қоса алғанда, биіктікте ұшулар үшін практикалық метеорология; реактивті ағындар.
14. Аэронавигациялық карталарды, аспаптар мен навигациялық құралдарды пайдалануды қоса алғанда, аэронавигация.
15. ҚБАЖ жабдықтарының жұмысы.
16. ОӘК әдістерін операциялық ортада қолдану.
17. Ұшуларға қатысты қауіпсіздік тәжірибесі.
18. Кедергілерден өту критерийлері.
19. Жүктерді тасымалдауды пайдалану ережелері.
20. Радиотелефония.
21. Қарым-қатынас ережелері және фразеологизмдер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Пайдалану нұсқаулары мен ережелеріне сәйкес белгіленген процедураларды сақтау (ережелерді қолдану).
Машықтар:
1. Пайдалану нұсқауларының көзін анықтаңыз.
2. Қауіпсіздіктің жоғары дәрежесі олардан сәйкес ауытқуды талап етпесе, SOP (стандартты жұмыс процедуралары) орындаңыз.
3. Барлық пайдалану нұсқауларын уақытында анықтаңыз және орындаңыз.
4. ҚБАЖ және тиісті жабдықты дұрыс басқарыңыз.
5. Тиісті ережелерді сақтаңыз.
6. Процедураларды орындау ережелері туралы білімді қолдану.
Білімдер:
1. Қашықтықтан ұшқыш куәлігінің иесіне қатысты ережелер мен ережелер.
2. Ұшу ережелері.
3. Әуе қозғалысына қызмет көрсету тәжірибесі мен ережелері.
4. Аспаппен ұшу ережелері бойынша жұмыстарға қатысты ережелер мен ережелер.
5. Тиісті ҚБӘК жабдықтары мен жүйелерінің өнімділігін пайдаланыңыз және сынаңыз.
6. дирижабль үшін – газдардың физикалық сипаттамалары және практикалық қолданылуы.
7. ҚДП сәйкес келетін жабдықтар мен жүйелерді пайдалану және өнімділігін тексеру;
8. С2 желілік жүйелерді пайдалану және өнімділігін тексеру.
9. Биіктік өлшегішті орнату тәртібі.
10. Көтеру жүйелері ұлғайтылған дирижабль, роторлы және әуе кемелері кезінде – басқаруға сыртқы жүктеменің әсері.
11. Авиациялық метеорологиялық есептерді, карталарды және болжамдарды түсіндіру және қолдану.
12. Басқару және навигация үшін қажетті авиациялық техника мен аспаптарды пайдалану, шектеулер және өнімділік.

13. Применение, точность и надежность навигационных систем, используемых на этапах вылета, полета по маршруту, захода на посадку и посадки; идентификация радионавигационных средств.
14. Интерпретация и использование аэронавигационной документации, такой как АИП, НОТАМ, навигационные коды и сокращения и карты со схемами вылета, полета по маршруту, снижения и захода на посадку по приборам.
15. Эксплуатационные правила для перевозки груза и опасных грузов, в частности.
16. Требования и практика проведения инструктажей по безопасности полетов для членов внешнего летного экипажа.
17. Правила обеспечения безопасности при визуальных метеорологических условиях (ВМУ).
18. Эксплуатационные правила передачи управления и координации.
19. Эксплуатационные правила для штатной и нештатной работы линии связи С2.
20. Правила ведения связи и фразеология.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Эффективное использование средств устного, письменного и неречевого взаимодействия (способность к коммуникации).
Умения:
1. Убеждается в том, что лицо, которому адресована информация, готово и способно получить ее.
2. Надлежащим образом выбирать, что, когда, как и кому передавать.
3. Передавать сообщения четко, точно и сжато.
4. Убеждаться, что получатель информации правильно понимает ее важность.
5. Демонстрировать способность слушать и понимать получаемую информацию.
6. Задавать надлежащие и эффективные вопросы.
7. Придерживаться стандартной радиотелефонной фразеологии и правил ее осуществления.
8. Внимательно читать и правильно истолковывать требуемую документацию по эксплуатации ДПАС.
9. Правильно читать, истолковывать и составлять сообщения по линии передачи данных и отвечать на них.
10.Составлять точные отчеты согласно эксплуатационным правилам.
11. Правильно истолковывать неречевую коммуникацию.
12. В соответствующих случаях использовать визуальный контакт, мимику и жесты, соответствующие речевым сообщениям.
Знания:
1. Возможности и ограничения человека.
2. Общие знания о человеческом факторе.
3. Возможности человека в части, касающейся ДПАС и полетов по приборам, включая принципы контроля факторов угрозы и ошибок (КУО).
4. Эксплуатация оборудования ДПАС.
5. Применение методов КУО в эксплуатационной обстановке.
6. Эксплуатационные правила передачи управления и координации.
7. Эксплуатационные правила для штатной и нештатной работы оборудования и линии связи С2.
8. Правила ведения связи и фразеология.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 4:
Управление траекторией полета ДПВС с помощью автоматизированных средств, включая системы управления полетом и наведения (управление траекторией полета ДПВС включая автоматизация этапов).
Умения:

13. Ұшу, жол жүру, қонуға бет алу және қону кезеңдерінде қолданылатын навигациялық жүйелердің қолданылуы, дәлдігі және сенімділігі; радионавигациялық құралдарды анықтау.
14. АИП, НОТАМ, навигациялық кодтар және аббревиатуралар және ұшып шығу, жолда, түсу және аспаптық қонуға бет алу процедуралары бар кестелер сияқты аэронавигациялық құжаттаманы түсіндіріңіз және пайдаланыңыз.
15. Жүктер мен қауіпті жүктерді тасымалдауды пайдалану ережелері.
16. Ұшу экипажының сыртқы мүшелері үшін қауіпсіздік нұсқауларын өткізуге қойылатын талаптар мен тәжірибелер.
17. Визуалды метеорологиялық жағдайлардағы қауіпсіздік ережелері (ВМЖ).
18. Бақылау мен үйлестіруді берудің жедел ережелері.
19. С2 байланыс желісінің қалыпты және нормадан тыс жұмыс істеуінің пайдалану ережелері.
20. Қарым-қатынас ережелері және фразеологизмдер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 3:
Ауызша, жазбаша және вербалды емес өзара әрекетті тиімді қолдану ( коммуникациялық қабілеттермен).
Машықтар:
1. Ақпарат жіберілген адамның дайын екендігіне және оны қабылдауға қабілеттілігіне көз жеткізеді.
Нені, қашан, қалай және кімге хабарласу керектігін дұрыс таңдау .
3. Хабарларды анық, нақты және қысқа жеткізу.
4. Ақпаратты алушы оның маңыздылығын дұрыс түсінетініне көз жеткізіңіз.
5. Алынған ақпаратты тыңдау және түсіну қабілетін көрсету.
6. Тиісті және тиімді сұрақтар қойыңыз.
7. Стандартты радиотелефондық фразеологизмдерді және оны жүзеге асыру ережелерін сақтау.
8. Қажетті ҚБАЖ пайдалану құжаттамасын мұқият оқып шығыңыз және дұрыс түсіндіріңіз.
9. Текті хабарларды дұрыс оқу, түсіндіру және құрастыру деректер және оларға жауап беру.
10. Жұмыс процедураларына сәйкес нақты есептерді дайындаңыз.
11. Вербалды емес коммуникацияны дұрыс түсіндіріңіз.
12. Қажет болған жағдайда ауызша хабарламаларға сәйкес көзбен байланыс, мимика және ым-ишара қолданыңыз.
Білімдер:
1. Адамның мүмкіндіктері мен шектеулері.
2. Адам факторлары туралы жалпы білім.
3. Қауіптер мен қателерді басқару (ҚҚБ) принциптерін қоса алғанда, ҚБАЖ және аспаптық ұшуға қатысты адамның өнімділігі.
4. ҚБАЖ жабдықтарының жұмысы.
5. ҚҚБ әдістерін операциялық ортада қолдану.
6. Бақылау мен үйлестіруді берудің жедел ережелері.
7. Жабдықтың және С2 байланыс желісінің қалыпты және нормадан тыс жұмыс істеуінің пайдалану ережелері.
8. Қарым-қатынас ережелері және фразеологизмдер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 4:
Ұшуды басқару және бағыттау жүйелерін қоса алғанда, автоматтандырылған құралдарды пайдалана отырып, ҚБӘК ұшу жолын басқару (сахналық автоматтандыруды қоса алғанда, ұшу жолын басқару ҚБӘК).
Машықтар:

1. Управлять ДПВС с помощью автоматизированных средств с точностью и плавностью в соответствии с воздушной обстановкой.
2. Удерживать ДПВС в пределах области нормального режима полета.
3. Выдерживать заданную траекторию полета с помощью автоматизированных средств.
4. Предпринимать соответствующие действия в случае отклонения от заданной траектории полета ДПВС.
5. Выбирать соответствующий уровень и режим автоматизации с учетом этапа полета и рабочей нагрузки.
6. Эффективно следить за средствами автоматизации, в том числе за их включением и переходом на автоматический режим.
7. Безопасно управлять ДПВС в случае ухудшения работы средств автоматизации, используя в соответствующих случаях только соотношение между пространственным положением, скоростью и тягой ДПВС.
Знания:
1. Соответствующие эксплуатационные данные из руководства по летной эксплуатации или другого содержащего эту информацию документа.
2. Пилотажные и гироскопические приборы, эксплуатационные ограничения и эффекты.
3. Общие знания о пунктах (пультах) дистанционного пилотирования (ПДП).
4. Использование и проверка работоспособности оборудования и систем, соответствующих ПДП;
5. Использование и проверка работоспособности систем линии С2.
6. Возможности ДПАС по обнаружению и избежанию опасных ситуаций и столкновений.
7. Возможности человека в части, касающейся ДПАС и полетов по приборам, включая принципы контроля факторов угрозы и ошибок (КУО).
8. Использование и процедуры получения метеорологической, предполетной и полетной информации.
9. Применение, точность и надежность навигационных систем, используемых на этапах вылета, полета по маршруту, захода на посадку и посадки; идентификация радионавигационных средств.
10. Принципы и характеристики автономных навигационных систем и навигационных систем с внешним опорным сигналом.
11. Эксплуатация оборудования ДПАС.
12. Интерпретация и использование аэронавигационной документации, такой как АИП, НОТАМ, навигационные коды и сокращения и карты со схемами вылета, полета по маршруту, снижения и захода на посадку по приборам.
13. Правила ведения связи и фразеология.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 5:
Выявление рисков, разрешение комплексных задач и принятие решений (решение проблем и принятие решений).
Умения:
1. Запрашивать точную и надлежащую информацию из соответствующих источников.
2. Выявлять причину того, что и почему было сделано неправильно или с ошибками.
3. Применять надлежащую стратегию решения проблем.
4. Добиваться решения проблем без ущерба для безопасности полета.

1. Ауа жағдайына сәйкес дәлдікпен және тегістікпен автоматтандырылған құралдарды пайдалана отырып, ҚБӘК-ны бақылау.
2. ҚБӘК-ны қалыпты ұшу конверті ішінде сақтаңыз.
3. Автоматтандырылған құралдарды пайдалана отырып, берілген ұшу жолын ұстау.
4. ҚБӘК жоспарланған ұшу жолынан ауытқыса, тиісті шараларды қабылдаңыз.
5. Ұшу фазасы мен жұмыс көлеміне байланысты автоматтандырудың сәйкес деңгейі мен режимін таңдаңыз.
6. Автоматтандыру құралдарын, оның ішінде олардың іске қосылуын және автоматты режимге өтуін тиімді бақылау.
7. Автоматтандыру жабдығының тозуы кезінде ҚБӘК-ны қауіпсіз басқарыңыз, қажет болған жағдайда ҚБӘК-ның қатынасы, жылдамдығы мен итеру күші арасындағы қатынасты ғана пайдаланады.
Білімдер:
1. Ұшу нұсқаулығындағы немесе осы ақпаратты қамтитын басқа құжаттағы тиісті пайдалану деректері.
2. Ұшу және гироскопиялық аспаптар, пайдалану шектеулері және әсерлері.
3. Қашықтағы пилоттық станциялар (қашықтан басқару құралдары) туралы жалпы білім.
4. ҚБӘК сәйкес келетін жабдықтар мен жүйелерді пайдалану және өнімділігін тексеру;
5. C2 желілік жүйелерді пайдалану және өнімділігін тексеру.
6. Қауіпті жағдайлар мен соқтығыстарды анықтау және болдырмау үшін ҚБАЖ мүмкіндіктері.
7. Қауіптер мен қателерді басқару принциптерін қоса алғанда, ҚБАЖ және аспаптық ұшуға қатысты адамның өнімділігі.
8. Метеорологиялық, ұшу алдындағы және ұшу кезіндегі ақпаратты алудың қолданылуы мен тәртібі.
9. Ұшу, жол жүру, қонуға бет алу және қону кезеңдерінде қолданылатын навигациялық жүйелердің қолданылуы, дәлдігі және сенімділігі; радионавигациялық құралдарды анықтау.
10. Автономды навигациялық жүйелер мен сыртқы тірек сигналы бар навигациялық жүйелердің принциптері мен сипаттамалары.
11. ҚБАЖ жабдықтарының жұмысы.
12. АИП, НОТАМ навигациялық кодтар және аббревиатуралар және ұшып шығу, жолда, түсу және аспаптық қонуға бет алу процедуралары бар кестелер сияқты аэронавигациялық құжаттаманы түсіндіріңіз және пайдаланыңыз.
13. Қарым-қатынас ережелері және фразеологизмдер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 5:
Тәуекелді анықтау, күрделі мәселелерді шешу және шешім қабылдау (проблеманы шешу және шешім қабылдау).
Машықтар:
1. Тиісті көздерден нақты және сәйкес ақпаратты сұраңыз.
2. Ненің және неліктен дұрыс емес немесе қателермен орындалғанының себебін анықтаңыз.
3. Мәселелерді шешудің сәйкес стратегияларын қолданыңыз.
4. Ұшу қауіпсіздігіне нұқсан келтірмей, проблемаларды шешу жолдарын іздеңіз.

5. Использовать надлежащие и своевременные процессы принятия решений, эффективно выявляя и рассматривая различные варианты.
6. По мере необходимости отслеживать, анализировать и адаптировать решения.
7. Эффективно выявлять и контролировать риски и угрозы для безопасности ДПАС и людей.
8. По необходимости менять характер действий, соответствующим образом реагируя для решения проблем меняющейся ситуации.
Знания:
1. Принципы эксплуатации и работы двигателей, систем и приборного оборудования.
2. Использование и проверка работоспособности соответствующего оборудования и систем ДПВС.
3. Порядок действий и процедур на случай отказов различных пилотажных приборов.
4. Процедуры на случай непредвиденных ситуаций и неисправностей;
5. Процедуры на случай сбоев в работе линии С2.
6. Возможности ДПАС по обнаружению и избежанию опасных ситуаций и столкновений.
7. Влияние загрузки и распределения массы на управление ДПВС, пилотажные и летно-технические характеристики.
8. В случае дирижаблей, винтокрылов и воздушных судов с системой увеличения подъемной силы – влияние внешней нагрузки на управление.
9. Причины, выявление и влияние обледенения; процедуры прохождения фронтальных зон; обход районов с опасными метеорологическими условиями.
10. В случае винтокрылов и воздушных судов с системой увеличения подъемной силы – последствия обледенения несущего винта.
11. В случае полетов на больших высотах – практическая метеорология при выполнении полетов на больших высотах, включая интерпретацию и использование метеорологических сводок, карт и прогнозов; струйные течения.
12. Эксплуатационные правила для перевозки груза.
13. В случае винтокрылов и, если применимо, воздушных судов с системой увеличения подъемной силы – проваливание при работающих двигателях, земной резонанс, срыв на отступающей лопасти, динамичный боковой крен и другие опасные при эксплуатации ситуации.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 6:
Управление возможностями и ограничениями человека для приоритизации и своевременного выполнения миссии полета (регулирование рабочей нагрузки).
Умения:
1. Эффективно планировать и приоритизировать задачи, устанавливая график их выполнения.
2. При выполнении задач рационально использовать время.
3. Предлагать и принимать помощь, при необходимости делегируя полномочия и заблаговременно запрашивая помощь.
4. Тщательно отслеживать действия анализируя и перепроверяя их выполнение.
5. Убеждаться, что задачи выполнены в соответствии с ожидаемыми результатами.
6. Эффективно контролировать ситуацию, восстанавливая нормальные условия после сбоев, отвлекающих факторов, отклонений и отказов.
Знания:

5. Әртүрлі нұсқаларды тиімді анықтау және қарастыру үшін тиісті және уақтылы шешім қабылдау процестерін пайдаланыңыз.
6. Қажет болған жағдайда шешімдерді бақылау, талдау және бейімдеу.
7. ҚБАЖ және адамдардың қауіпсіздігіне қауіптер мен қауіптерді тиімді анықтау және басқару.
8. Өзгеретін жағдайдың мәселелерін шешу үшін тиісті түрде әрекет ете отырып, әрекеттердің сипатын қажетінше өзгерту.
Білімдер:
1. Қозғалтқыштардың, жүйелер мен бақылау-өлшеу аспаптарының жұмыс істеу және жұмыс істеу принциптері.
2. Тиісті ҚБӘК жабдықтары мен жүйелерінің өнімділігін пайдаланыңыз және сынаңыз.
3. Әртүрлі ұшу аспаптарының істен шығуы кезіндегі іс-шаралар мен іс-әрекеттер.
4. Күтпеген жағдайлар мен ақаулар кезіндегі процедуралар;
5. С2 жолындағы ақаулар кезіндегі процедуралар.
6. Қауіпті жағдайлар мен соқтығыстарды анықтау және болдырмау үшін ҚБАЖ мүмкіндіктері.
7. Жүктеменің және массаның таралуының ҚБӘК басқаруына, ұшуға және ұшу өнімділігіне әсері.
8. Көтеру жүйесі ұлғайтылған дирижабль, роторлы және әуе кемелері жағдайында – басқаруға сыртқы жүктеменің әсері.
9. Мұзданудың себептері, анықтау және әсері; фронтальды аймақтардан өту тәртібі; қауіпті метеорологиялық жағдайлары бар аймақтардан аулақ болу.
10. Көтеру жүйесі ұлғайтылған айналмалы және әуе кемелері жағдайында ротордың мұздану салдары.
11. Биік биіктікте ұшулар үшін – ауа райы туралы есептерді, карталарды және болжамдарды түсіндіруді және пайдалануды қоса алғанда, биіктіктегі ұшулар үшін практикалық метеорология; реактивті ағындар.
12. Жүктерді тасымалдауды пайдалану ережелері.
13. Роторлы және қажет болған жағдайда күшейтілген көтеру жүйелері бар әуе кемелері жағдайында - қозғалтқыштардың жұмыс істемеуі, жердегі резонанс, шегінетін қалақтағы тоқтау, динамикалық бүйірлік орам және жұмыс кезінде басқа қауіпті жағдайлар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 6:
Ұшу миссиясының басымдылығын анықтау және уақтылы орындау үшін адам мүмкіндіктері мен шектеулерін басқарыңыз (жұмыс жүктемесін басқару).
Машықтар:
1. Тапсырмаларды тиімді жоспарлау және олардың орындалу кестесін белгілеу.
2. Тапсырмаларды орындау кезінде уақытты тиімді пайдалану.
3. Көмек ұсыныңыз және қабылдаңыз, қажет болған жағдайда өкілетт ікті беріңіз және алдын ала көмек сұраңыз.
4. Іс-әрекеттерді талдау және олардың орындалуын екі рет тексеру арқылы мұқият бақылау.
5. Тапсырмалардың күтілетін нәтижелерге сәйкес орындалуын қамтамасыз етіңіз.
6. Сәтсіздіктерден, алаңдаушылықтардан, ауытқулар мен сәтсіздіктерден кейін қалыпты жағдайларды қалпына келтіре отырып, жағдайды тиімді бақылау.
Білімдер:

1. Возможности и ограничения человека.
2. Общие знания о человеческом факторе.
3. Возможности человека в части, касающейся ДПАС и полетов по приборам, включая принципы контроля факторов угрозы и ошибок (КУО).
4. Использование, ограничения и работоспособность бортового радиоэлектронного и приборного оборудования, необходимых для управления и навигации.
5. Применение методов КУО в эксплуатационной обстановке.
6. Интерпретация и использование аэронавигационной документации, такой как АИП, НОТАМ, навигационные коды и сокращения и карты со схемами вылета, полета по маршруту, снижения и захода на посадку по приборам.
7. Требования и практика проведения инструктажей по безопасности полетов для членов внешнего летного экипажа.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 7:
Координация, контроль и передача управления между вовлеченным в выполнение полета персоналом (координация и передача управления).
Умения:
1. Своевременно координировать действия с вовлеченным в миссию персоналом и другими заинтересованными сторонами.
2. Выбирать метод координации/ передачи управления в зависимости от обстоятельств, включая срочность координации, состояние оборудования и установленные процедуры.
3. Координировать передачу управления, используя установленные процедуры координации.
4. Координировать изменения в состоянии эксплуатационных средств, таких как оборудование, системы и функции миссии.
5. Координировать по мере необходимости, изменения в состоянии воздушного пространства и аэродромных ресурсов.
6. Использовать четкую и сжатую терминологию для устной координации.
7. Использовать форматы стандартных сообщений и протоколов для неречевой координации.
8. По мере необходимости использовать четкие и сжатые нестандартные методы координации.
9. Проводить эффективный инструктаж в ходе передачи управления.
Знания:
1. Соответствующие эксплуатационные данные из руководства по летной эксплуатации или другого содержащего эту информацию документа.
2. Использование, ограничения и работоспособность бортового радиоэлектронного оборудования, электронных устройств и приборов, необходимых для осуществления контроля и навигации ДПВС при полетах по правилам полетов по приборам и в приборных метеорологических условиях.
3. Порядок действий и процедур на случай отказов различных пилотажных приборов.
4. Для дирижаблей: физические характеристики и практическое применение газов.
5. Различные типы линий С2, их эксплуатационные характеристики и ограничения.
6. Применение методов КУО в эксплуатационной обстановке.
7. Правила ведения связи и фразеология.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Распознавание возникновения и развития чрезвычайных и нештатных ситуаций, и реагирование на них (управление нештатными ситуациями).
Навык 1:
Распознавание и реагирование на чрезвычайные и нештатные ситуации, связанные с операциями ДПАС.
Умения:

1. Адамның мүмкіндіктері мен шектеулері.
2. Адам факторлары туралы жалпы білім.
3. Қауіптер мен қателерді басқару (ҚҚБ) принциптерін қоса алғанда, ҚБАЖ және аспаптық ұшуға қатысты адамның өнімділігі.
4. Басқару және навигация үшін қажетті авиациялық техника мен аспаптарды пайдалану, шектеулер және өнімділік.
5. ОӘК әдістерін операциялық ортада қолдану.
навигациялық кодтар және аббревиатуралар және ұшып шығу, жолда, түсу және аспаптық қонуға кіру процедуралары бар кестелер сияқты аэронавигациялық құжаттаманы түсіндіріңіз және пайдаланыңыз .
7. Ұшу экипажының сыртқы мүшелері үшін қауіпсіздік нұсқауларын өткізуге қойылатын талаптар мен тәжірибелер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 7:
Ұшуға қатысатын персонал арасындағы бақылауды үйлестіру, бақылау және беру (басқаруды үйлестіру және беру).
Машықтар:
1. Миссияға тартылған қызметкерлермен және басқа да мүдделі тұлғалармен уақтылы үйлестіру.
2. Үйлестірудің өзектілігін, жабдықтың жай-күйін және белгіленген процедураларды қоса алғанда, жағдайларға негізделген үйлестіру/беру әдісін таңдаңыз.
3. Белгіленген үйлестіру рәсімдерін пайдалана отырып, бақылауды беруді үйлестіру.
4. Жабдық, жүйелер және миссия функциялары сияқты операциялық активтердің күйіндегі өзгерістерді үйлестіру.
5. Қажет болған жағдайда ауа жағдайындағы өзгерістерді үйлестіру ғарыш және аэродром ресурстары.
6. Ауызша үйлестіру үшін түсінікті және қысқа терминологияны қолданыңыз.
7. Ауызша емес үйлестіру үшін стандартты хабарлама пішімдері мен хаттамаларды пайдаланыңыз.
8. Қажет болған жағдайда нақты және қысқа стандартты емес үйлестіру әдістерін қолданыңыз.
9. Бақылауды беру кезінде тиімді коучингті қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Ұшу нұсқаулығындағы немесе осы ақпаратты қамтитын басқа құжаттағы тиісті пайдалану деректері.
2. Аспаптық ұшу ережелері бойынша және аспаптық метеорологиялық жағдайларда ұшу кезінде ҚБӘК-ны басқару және навигациялау үшін қажетті авиациялық техниканы, электрондық құрылғыларды және аспаптарды пайдалану, шектеулер мен өнімділік.
3. Әртүрлі ұшу аспаптарының істен шығуы кезіндегі іс-шаралар мен іс-әрекеттер.
4. Әуе кемелері үшін: газдардың физикалық сипаттамалары және практикалық қолданылуы.
5. C2 желілерінің әртүрлі түрлері, олардың өнімділік сипаттамалары және шектеулері.
6. ОӘК әдістерін операциялық ортада қолдану.
7. Қарым-қатынас ережелері және фразеологизмдер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 3:
Төтенше және төтенше жағдайлардың пайда болуы мен дамуын тану және оларға әрекет ету (төтенше жағдайларды басқару).
Дағды 1:
ҚБАЖ операцияларымен байланысты төтенше және күтпеген жағдайларды тану және оларға әрекет ету.
Машықтар:

1. Определять предпосылки к возникновению нештатных, аварийных или чрезвычайных ситуаций.
2. Определять возможности развития чрезвычайной или нештатной ситуации исходя из имеющейся информации.
3. Определять критичность нештатной ситуации.
4. Определять первоочередность действий, исходя из экстренности ситуации.
5. Принимать решения о наиболее целесообразных действиях с учетом миссии.
6. Следовать предписанным процедурам управления операциями ДПАС в чрезвычайных ситуациях.
7. Находить решения в отсутствие инструктивных указаний или процедур по урегулированию конкретных нештатных ситуаций.
Знания:
1. Принципы эксплуатации и работы двигателей, систем и приборного оборудования.
2. Эксплуатационные ограничения ДПВС соответствующего вида и двигателей.
3. Процедуры на случай непредвиденных ситуаций и неисправностей;
4. Различные типы линий С2, их эксплуатационные характеристики и ограничения.
5. Процедуры на случай сбоев в работе линии С2.
6. Возможности ДПАС по обнаружению и избежанию опасных ситуаций и столкновений.
7. Возможности человека в части, касающейся ДПАС и полетов по приборам, включая принципы контроля факторов угрозы и ошибок (КУО).
8. Применение методов КУО в эксплуатационной обстановке.
9. Соответствующие меры предосторожности и порядок действий в аварийной обстановке.
10. Эксплуатационные правила для штатной и нештатной работы линии связи С2.
11. Правила ведения связи и фразеология.
12. Действия при отказе связи.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Управление операциями ДПАС с ограниченной функциональностью
Умения:
1. Оценивать последствия развития чрезвычайной или нештатной ситуации.
2. Обнаруживать потенциальное ухудшение функциональности ДПАС и/или оборудования, обращая особое внимание на потенциальную потерю связи по линии С2.
3. Оценивать последствия ухудшения функциональности операции.
4. Предпринимать необходимые действия для обеспечения безопасности лиц, над которыми выполняется полет.
5. Следовать предписанным процедурам управления операциями ДПАС в чрезвычайных ситуациях.
Знания:
1. Принципы эксплуатации и работы двигателей, систем и приборного оборудования.
2. Эксплуатационные ограничения ДПВС соответствующего вида и двигателей.
3. Соответствующие эксплуатационные данные из руководства по летной эксплуатации или другого содержащего эту информацию документа.
4. Порядок действий и процедур на случай отказов различных пилотажных приборов.
5. Различные типы линий С2, их эксплуатационные характеристики и ограничения.
6. Процедуры на случай сбоев в работе линии С2.

1. Қалыптан тыс, төтенше немесе төтенше жағдайлардың туындауының алғы шарттарын анықтау.
2. Қолда бар ақпарат негізінде төтенше немесе қалыптан тыс жағдайдың даму мүмкіндіктерін анықтау.
3. Төтенше жағдайдың сыни дәрежесін анықтаңыз.
4. Жағдайдың өзектілігіне қарай әрекеттердің басымдылығын анықтаңыз.
5. Миссияға сәйкес ең қолайлы әрекеттерді шешіңіз.
6. Төтенше жағдайларда ҚБАЖ операцияларын басқару үшін белгіленген процедураларды орындаңыз.
7. Нақты төтенше жағдайларды шешу үшін нұсқаулар немесе процедуралар болмаған жағдайда шешімдерді табыңыз.
Білімдер:
1. Қозғалтқыштардың, жүйелер мен бақылау-өлшеу аспаптарының жұмыс істеу және жұмыс істеу принциптері.
2. Тиісті типтегі ҚБӘК және қозғалтқыштардың жұмыс шектеулері.
3. Күтпеген жағдайлар мен ақаулар кезіндегі процедуралар;
4. С2 желілерінің әртүрлі түрлері, олардың пайдалану сипаттамалары және шектеулері.
5. С2 жолындағы ақаулар кезіндегі процедуралар.
6. Қауіпті жағдайлар мен соқтығыстарды анықтау және болдырмау үшін ҚБАЖ мүмкіндіктері.
7. Қауіптер мен қателерді басқару (ҚҚБ) принциптерін қоса алғанда, ҚБАЖ және аспаптық ұшуға қатысты адамның өнімділігі.
8. ОӘК әдістерін операциялық ортада қолдану.
9. Тиісті сақтық шаралары және төтенше жағдайлар кезіндегі процедуралар.
10. С2 байланыс желісінің қалыпты және нормадан тыс жұмыс істеуінің жұмыс ережелері.
11. Қарым-қатынас ережелері және фразеологизмдер.
12. Байланыс бұзылған кездегі әрекеттер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Қысқартылған функционалдығы бар ҚБАЖ операцияларын басқару
Машықтар:
1. Төтенше жағдайдың немесе төтенше жағдайдың дамуының салдарын бағалау.
2. C2 байланысының ықтимал жоғалуына ерекше назар аудара отырып, ҚБАЖ және/немесе жабдық функционалдық мүмкіндіктерінің ықтимал нашарлауын анықтаңыз.
3. Операцияның функционалдық мүмкіндіктерінің нашарлауының салдарын бағалау.
4. Үстінде ұшу жүзеге асырылатын адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша қажетті шараларды қабылдау.
5. Төтенше жағдайларда ҚБАЖ операцияларын басқару үшін белгіленген процедураларды орындаңыз.
Білімдер:
1. Қозғалтқыштардың, жүйелер мен бақылау-өлшеу аспаптарының жұмыс істеу және жұмыс істеу принциптері .
2. Тиісті типтегі ҚБӘК және қозғалтқыштардың жұмыс шектеулері.
3. Ұшу нұсқаулығындағы немесе осы ақпаратты қамтитын басқа құжаттағы тиісті пайдалану деректері.
4. Әртүрлі ұшу аспаптарының істен шығуы кезіндегі процедуралар мен әрекеттер.
5. C2 желілерінің әртүрлі түрлері, олардың өнімділік сипаттамалары және шектеулері.
6. С2 жолындағы ақаулар кезіндегі процедуралар.

7. Эксплуатация оборудования ДПАС.
8. Использование, ограничения и работоспособность бортового радиоэлектронного и приборного оборудования, необходимых для управления и навигации.
9. Принципы и характеристики автономных навигационных систем и навигационных систем с внешним опорным сигналом.
10. Соответствующие меры предосторожности и порядок действий в аварийной обстановке.
11. Эксплуатационные правила передачи управления и координации.
12. Эксплуатационные правила для штатной и нештатной работы линии связи С2.
13. Правила ведения связи и фразеология.
14. Действия при отказе связи.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Управление экипажем и самоконтроль.
Навык 1:
Выполнение функций командира экипажа.
Умения:
1. Проявлять инициативу при необходимости давая руководящие указания.
2. Выполнять предписанные инструкции.
3. Уверенно принимать меры в случае их важности для безопасности полетов.
4. Распределять обязанности членов экипажа в зависимости от их подготовки, условий и этапа полета, рабочей нагрузки и степени участия вовлеченного персонала.
5. Привлекать других сотрудников к планированию, распределяя виды деятельности справедливо и в соответствии со способностями каждого.
6. Реагировать на конфликты и разногласия, конструктивно разрешая их.
7. Проводить самооценку эффективности действий.
Знания:
1. Правила и положения, касающиеся обладателя свидетельства внешнего пилота.
2. Предписанные функции членов экипажа, вовлеченного персонала и их взаимосвязь.
3. Полетная миссия и обязанности членов экипажа, включая необходимый вовлекаемый персонал, на этапах полета.
4. Принципы управления ресурсами (возможностями) членов экипажа.
5. Соответствующие эксплуатационные данные из руководства по летной эксплуатации или другого содержащего эту информацию документа.
6. Общие знания о человеческом факторе.
7. Эксплуатационные правила передачи управления и координации.
8. Основы конфликтологии.
9. Требования программ подготовки членов экипажа.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Уравновешивание руководящей роли и самоконтроль.
Умения:
1. Осознавать осуществляемые задачи и цели команды.
2. Создавать атмосферу открытого общения, поощряя участие членов команды.
3. Признавать ошибки и беря на себя ответственность за качество своей работы, обнаруживая и устраняя собственные ошибки.
4. Предвидеть потребности других членов коллектива надлежащим образом реагируя на них.
5. Сообщать о соответствующих проблемах и намерениях.
6. Конструктивно передавать и получать информацию по каналам обратной связи.

7. ҚБАЖ жабдықтарының жұмысы.
8. Басқару және навигация үшін қажетті авиациялық техника мен аспаптарды пайдалану, шектеулер және өнімділік.
9. Автономды навигациялық жүйелер мен сыртқы тірек сигналы бар навигациялық жүйелердің принциптері мен сипаттамалары.
10. Тиісті сақтық шаралары және төтенше жағдайдағы іс-шаралар.
11. Бақылау мен үйлестіруді берудің жедел ережелері.
12. С2 байланыс желісінің қалыпты және нормадан тыс жұмыс істеуінің жұмыс ережелері.
13. Қарым-қатынас ережелері және фразеологизмдер.
14. Байланыс бұзылған кездегі әрекеттер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Қосымша еңбек функциясы 1:
Экипажды басқару және өзін-өзі бақылау.
Дағды 1:
Экипаж командирінің міндетін атқару.
Машықтар:
1. Қажет болған жағдайда нұсқау беру үшін бастама көтеріңіз.
2. Белгіленген нұсқауларды орындаңыз.
3. Ұшу қауіпсіздігі үшін маңызды болған кезде сенімді түрде әрекет етіңіз.
4. Экипаж мүшелерінің міндеттерін олардың дайындығына , ұшу жағдайларына және фазасына, жұмыс көлеміне және тартылған персоналдың қатысу дәрежесіне қарай тағайындаңыз.
5. Басқа қызметкерлерді жоспарлауға, іс-шараларды әділ және әр адамның қабілетіне сәйкес бөлуге тарту.
6. Қақтығыстар мен келіспеушіліктерге әрекет ету, оларды конструктивті шешу.
7. Іс-әрекеттің тиімділігін өзіндік бағалауды жүргізу.
Білімдер:
1. Қашықтықтан ұшқыш куәлігінің иесіне қатысты ережелер мен ережелер.
2. Экипаж мүшелерінің белгіленген функциялары, тартылған персонал және олардың өзара қарым-қатынасы.
3. Ұшу миссиясы мен экипаж мүшелерінің, соның ішінде ұшу кезеңдері кезінде тартылған қажетті персоналдың міндеттері.
4. Экипаж мүшелерінің ресурстарын (мүмкіндіктерін) басқару принциптері.
5. Ұшу нұсқаулығындағы немесе осы ақпаратты қамтитын басқа құжаттағы тиісті пайдалану деректері.
6. Адам факторлары туралы жалпы білім.
7. Бақылау мен үйлестіруді берудің жедел ережелері.
8. Қақтығыстарды басқару негіздері.
9. Экипажды оқыту бағдарламаларының талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Көшбасшылық рөлдері мен өзін-өзі бақылауды теңестіру.
Машықтар:
1. Топтың міндеттері мен мақсаттарын білу.
2. Топ мүшелерінің қатысуын ынталандыру арқылы ашық қарым-қатынас атмосферасын құру.
3. Өз қателіктеріңізді анықтап, түзету арқылы қателерді мойындаңыз және жұмысыңыздың сапасына жауапкершілік алыңыз.
4. Басқа топ мүшелерінің қажеттіліктерін болжаңыз және оларға сәйкес жауап беріңіз.
мәселелер мен ниеттерді хабарлаңыз .
6. Кері байланыс арналары арқылы ақпаратты конструктивті түрде беру және қабылдау.

7. Выражать сочувствие, проявлять уважение и терпимость в отношении других людей.
8. Реагировать на конфликты и разногласия, конструктивно разрешая их.
9. Проводить самооценку эффективности действий.
Знания:
1. Возможности и ограничения человека.
2. Общие знания о человеческом факторе.
3. Методы эффективного взаимодействия (коммуникации).
4. Требования и практика проведения инструктажей по безопасности полетов для членов внешнего летного экипажа.
5. Эксплуатационные правила передачи управления и координации.
6. Применение методов КУО в эксплуатационной обстановке.
7. Методика проведения разбора полетов (дебрифинг).
8. Принципы управления ресурсами экипажа.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Коммуникативность.
Доброжелательность.
Профессионализм.
Исполнительность.
Аккуратность.
Ответственность.
Внимательность к деталям.
Мотивированность.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Приказ исполняющего обязанности Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 31 декабря 2020 года № 706 "Об утверждении Правил использования беспилотных авиационных систем в воздушном пространстве РК". 2. Приложение 1 к Конвенции "О Международной гражданской авиации", "Выдача свидетельств авиационному персоналу". 3. Приложение 6 к Конвенции "О Международной гражданской авиации", Эксплуатация воздушных судов, Часть IV. "Международные полеты. Дистанционно пилотируемые авиационные системы". 4. Документ Международной организации гражданской авиации (ИКАО) 9868 PANS-TRG, "Подготовка персонала". 5. Документ Международной организации гражданской авиации (ИКАО) 9683, "Руководство по обучению в области человеческого фактора". 6. Документ Международной организации гражданской авиации (ИКАО) 10019. "Руководство по дистанционно пилотируемым авиационным системам (ДПАС)".
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Руководители (управляющие) специализированных воздушных транспортных подразделений
6
Внешний пилот-экзаменатор
15. Карточка профессии "Инженер по техническому обслуживанию":
Код группы:
2144-4
Код наименования занятия:
2144-4-019
Наименование профессии:
Инженер по техническому обслуживанию
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Инженерия и инженерное дело
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:

7. Басқа адамдарға эмпатия, құрмет және төзімділік таныту.
8. Қақтығыстар мен келіспеушіліктерге әрекет ету, оларды конструктивті шешу.
9. Іс-әрекеттің тиімділігін өзіндік бағалауды жүргізу.
Білімдер:
1. Адамның мүмкіндіктері мен шектеулері.
2. Адам факторлары туралы жалпы білім.
3. Тиімді өзара әрекеттесу (коммуникация) әдістері.
4. Ұшу экипажының сыртқы мүшелері үшін қауіпсіздік нұсқауларын өткізуге қойылатын талаптар мен тәжірибелер.
5. Бақылау мен үйлестіруді берудің жедел ережелері.
6. ОӘК әдістерін операциялық ортада қолдану.
7. Дебрифинг (дебрифинг) өткізу әдістемесі.
8. Экипаж ресурстарын басқару принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Қарым-қатынас.
Достық.
Кәсіптіклік.
Еңбексүйгіштік.
Ұқыптылық.
Жауапкершілік.
Егжей-тегжейге назар аудару.
Ынта.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1 . Әрекет ету тәртібі " ҚР әуе кеңістігінде ұшқышсыз ұшу аппараттарының жүйелерін пайдалану қағидаларын бекіту туралы" ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2020 жылғы 31 желтоқсандағы No 706 . "Авиация персоналына сертификаттар беру" халықаралық азаматтық авиация туралы конвенцияға 1-қосымша . 3. Халықаралық азаматтық авиация, әуе кемелерін пайдалану туралы конвенцияға 6-қосымша, IV бөлім. "Халықаралық рейстер. Қашықтан басқарылатын ұшақ жүйелері". 4. Халықаралық азаматтық авиация ұйымының (ИКАО) 9868 PANS - TRG құжаты , "Персоналды оқыту". 5. Халықаралық азаматтық авиация ұйымының (ИКАО) 9683 құжаты, адам факторларын оқыту жөніндегі нұсқаулық. 6. Халықаралық азаматтық авиация ұйымының (ИКАО) 10019 құжаты. "Қашықтан басқарылатын ұшақ жүйелеріне (ҚБАЖ) нұсқаулық".
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Мамандандырылған әуе көлігі бөлімшелерінің басшылары (басшылары).
6
Сыртқы ұшқыш нұсқаушы
15. Кәсіптің карточкасы "Техникалық қызмет көрсету инженері":
Топтың коды:
2144-4
Қызмет атауының коды:
2144-4-019
Кәсіптің атауы:
Техникалық қызмет көрсету инженері
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы No 553 бұйрығы. Басшылар, мамандар және басқа да қызметкерлер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы.
Жөндеу инженері, инженер, инженер-электрик, электроника инженері (электроника).
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Инженерия және инженерлік іс
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:

Профессиональная подготовка, определенная для получения допуска к эксплуатации авиационной техники ДПАС и(или) свидетельства специалистов по техническому обслуживанию воздушных судов, признанных или выданных в соответствии с Правилами выдачи и продления срока действия свидетельств авиационного персонала, утвержденных приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 26 сентября 2013 года № 750.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
2144-4-009 - Инженер в авиации
2144-4-011 - Инженер летательного аппарата и двигателей
2144-4-012 - Инженер по диагностике авиационной техники
2144-4-019 - Инженер по техническому обслуживанию
2144-4-022 - Инженер по эксплуатации воздушных судов
2144-4-023 - Инженер, авиационный
Основная цель деятельности:
Управление выполнением работ по техническому обслуживанию беспилотных авиационных систем и(или) дистанционно пилотируемых авиационных систем, включающих в себя одно или несколько беспилотных воздушных судов, их функционально связанных элементов и компонентов, обеспечивая требуемый уровень безопасности полетов.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация и управление выполнением работ по техническому обслуживанию БАС и(или) ДПАС, включающих одно или несколько БВС (ДПВС).
2. Контроль выполнения работ по техническому обслуживанию БАС и(или) ДПАС, включающих одно или несколько БВС.
3. Техническое обслуживание БАС и(или) ДПАС, включающих одно или несколько БВС.
Дополнительные трудовые функции:
1. Проведение работ по внедрению изменений и новаций.
Трудовая функция 1:
Организация и управление выполнением работ по техническому обслуживанию БАС и(или) ДПАС, включающих одно или несколько БВС (ДПВС).
Навык 1:
Организация производственно-хозяйственной деятельности, координирование и контроль выполнения работ по техническому обслуживанию.
Умения:
1. Составлять планы-графики контроля знаний и практических навыков специалистов по техническому обслуживанию.
2. Применять требования к техническому обслуживанию.
3. Формулировать задания подчиненным работникам.
4. Понимать и понятно передавать информацию при осуществлении взаимодействия с другими специалистами.
Знания:
1. Требования эксплуатационной документации по техническому обслуживанию систем и оборудования.
2. Правила технической эксплуатации, регламенты и технологии обслуживания функциональной полезной нагрузки.
3. Руководство по эксплуатации.
4. Технология производственно-хозяйственного процесса организации технического обслуживания.

ҚР Көлік министрінің бұйрығымен бекітілген Авиация персоналы куәліктерін беру және қолданылу мерзімін ұзарту қағидаларына сәйкес танылатын немесе берілген ӘК-нің әуе кемелерін пайдалануға рұқсат алу және (немесе) әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі мамандардың сертификатын алу үшін белгіленген кәсіптік дайындық. және ҚР 2013 жылғы 26 қыркүйектегі № 750 Байланыс.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2144-4-009 - Авиациядағы инженер
2144-4-011 - Ұшу аппараттары мен қозғалтқыштар инженері
2144-4-012 - Авиациялық техниканы диагностикалау жөніндегі инженер
2144-4-019 - Техникалық қызмет көрсету жөніндегі инженер
2144-4-022 - Әуе кемелерін пайдалану жөніндегі инженер
2144-4-023 - Инженер, авиация
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ұшу қауiпсiздiгiнiң қажеттi деңгейiн қамтамасыз ете отырып, ұшқышсыз әуе кемелерiнiң жүйелерiне және (немесе) қашықтан басқарылатын әуе кемелерiнiң жүйелерiне, оның iшiнде бiр немесе бiрнеше ұшқышсыз әуе кемесiне, олардың функционалдық жағынан байланысты элементтерi мен құрамдастарына техникалық қызмет көрсетудi басқару.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. ҰАС және (немесе) РҚҚ , оның ішінде бір немесе бірнеше ұшқышсыз ұшу аппараттарына (ҚҰА) техникалық қызмет көрсету жұмыстарын ұйымдастыру және басқару .
2. УАС және (немесе) РҚҚҚ техникалық қызмет көрсету жұмыстарының орындалуын бақылау .
3. ҰАЖ және (немесе) ҚБАЖ техникалық қызмет көрсету .
Қосымша еңбек функциялары:
1. Өзгерістер мен жаңалықтарды енгізу жұмыстарын жүргізу.
Еңбек функциясы 1:
ҰАС және (немесе) РҚҚ , оның ішінде бір немесе бірнеше ұшқышсыз ұшу аппараттарына (ҚҰА) техникалық қызмет көрсету жұмыстарын ұйымдастыру және басқару .
Дағды 1:
Ұйымдастыру өндірістік-шаруашылық қызмет, ағымдағы жөндеу жұмыстарын үйлестіру және бақылау.
Машықтар:
1. Техникалық қызмет көрсету мамандарының білімі мен практикалық дағдыларын бақылау кестелерін құрастырыңыз.
2. Техникалық қызмет көрсету талаптарын қолданыңыз.
3. Қол астындағы қызметкерлерге тапсырмаларды құрастырыңыз.
4. Басқа мамандармен өзара әрекеттесу кезінде ақпаратты түсіну және анық жеткізу.
Білімдер:
1. Жүйелер мен жабдықтарға техникалық қызмет көрсету бойынша пайдалану құжаттамасына қойылатын талаптар.
2. Техникалық пайдалану ережелері, функционалдық пайдалы жүктемелерге қызмет көрсету ережелері мен технологиялары.
3. Пайдалану жөніндегі нұсқаулық.
4. Техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастырудың өндірістік-экономикалық процесінің технологиясы.

5. Положения Трудового кодекса РК, регулирующие оплату труда, режим труда и отдыха.
6. Требования охраны труда и техники безопасности.
7. Перечень и содержание работ по видам технического обслуживания и порядок их выполнения.
8. Технология выполнения текущего и контрольно-восстановительного ремонта.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Учет и анализ причин отказов, неисправностей и авиационных происшествий.
Умения:
1. Выявлять причины авиационных происшествий и инцидентов, неисправностей и повреждений.
2. Применять типовые организационные решения по выполнению производственных заданий в случае выхода из строя технологического оборудования, нарушения планов снабжения заготовками, материалами, инструментами, приспособлениями и технической документацией, невыхода подчиненных работников на работу.
3. Понимать и понятно передавать информацию при осуществлении взаимодействия с другими специалистами.
Знания:
1. Основные плановые документы, регулирующие профилактическую работу по предотвращению авиационных происшествий.
2. Классификация неисправностей и отказов, методы их обнаружения и устранения.
3. Руководство по эксплуатации.
4. Нормативно-техническая документация, регламентирующая техническое обслуживание и ремонт беспилотных авиационных систем, беспилотных воздушных судов, дистанционного пилотируемых авиационных систем, дополнительных устройств и компонентов.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Взаимодействие с поставщиками техники и оборудования при их техническом обслуживании и контроле технического состояния.
Умения:
1. Читать эксплуатационно-техническую документацию, чертежи и схемы.
2. Применять требования к техническому обслуживанию.
3. Понимать и понятно передавать информацию при осуществлении взаимодействия с другими специалистами.
Знания:
1. Руководство по эксплуатации.
2. Нормативно-техническая документация, регламентирующая техническое обслуживание и ремонт беспилотных авиационных систем, беспилотных воздушных судов, дистанционного пилотируемых авиационных систем, дополнительных устройств и компонентов.
3. Технология производственно-хозяйственного процесса организации технического обслуживания.
4. Технология выполнения текущего и контрольно-восстановительного ремонта.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 4:
Организация контроля знаний и практических навыков специалистов по техническому обслуживанию.
Умения:
1. Выявлять причины авиационных происшествий и инцидентов, неисправностей и повреждений.
2. Применять требования к квалификации персонала по техническому обслуживанию.

5. Еңбек кодексінің еңбекақыны, жұмыс және демалыс тәртібін реттейтін ережелері.
6. Еңбекті қорғау және қауіпсіздік талаптары.
7. Техникалық қызмет көрсету түрлері бойынша жұмыстардың тізбесі мен мазмұны және оларды орындау тәртібі.
8. Ағымдағы және бақылау жөндеу жұмыстарын орындау технологиясы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Ақаулардың, ақаулардың және авиациялық оқиғалардың себептерін есепке алу және талдау.
Машықтар:
1. Әуе кемелерінің апаттары мен оқиғаларының, ақаулар мен зақымдардың себептерін анықтау.
2. және техникалық құжаттамаларды жеткізу жоспарларын бұзу немесе бағынысты қызметкерлер жұмыста болмаған жағдайда өндірістік тапсырмаларды орындау үшін типтік ұйымдық шешімдерді қолдану .
3. Басқа мамандармен өзара әрекеттесу кезінде ақпаратты түсіну және анық жеткізу.
Білімдер:
1. Авиациялық оқиғалардың алдын алу бойынша профилактикалық жұмыстарды реттейтін негізгі жоспарлау құжаттары.
2. Ақаулар мен ақаулардың жіктелуі, оларды анықтау және жою әдістері.
3. Пайдалану жөніндегі нұсқаулық.
4. Ұшқышсыз ұшу аппараттарына, ұшқышсыз ұшу аппараттарына, қашықтан басқарылатын әуе кемелерінің жүйелеріне, қосымша құрылғылар мен бөлшектерге техникалық қызмет көрсету мен жөндеуді реттейтін нормативтік-техникалық құжаттама.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 3:
Машиналар мен жабдықтарды жеткізушілермен оларға техникалық қызмет көрсету және техникалық жағдайын бақылау кезінде өзара әрекеттесу.
Машықтар:
1. Пайдалану-техникалық құжаттаманы, сызбаларды және диаграммаларды оқу.
2. Техникалық қызмет көрсету талаптарын қолданыңыз.
3. Басқа мамандармен өзара әрекеттесу кезінде ақпаратты түсіну және анық жеткізу.
Білімдер:
1. Пайдалану жөніндегі нұсқаулық.
2. Ұшқышсыз ұшу аппараттарына, ұшқышсыз әуе кемелеріне, қашықтан басқарылатын әуе кемелерінің жүйелеріне, қосымша құрылғылар мен құрамдас бөліктерге техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді регламенттейтін нормативтік-техникалық құжаттама.
3. Техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастырудың өндірістік-экономикалық процесінің технологиясы.
4. Ағымдағы және бақылау жөндеу жұмыстарын орындау технологиясы .
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 4:
Техникалық қызмет көрсету мамандарының білімі мен практикалық дағдыларын бақылауды ұйымдастыру.
Машықтар:
1. Авиациялық апаттар мен оқыс оқиғалардың, ақаулар мен зақымдардың себептерін анықтау.
2. Қызмет көрсетуші персоналға қойылатын біліктілік талаптарын қолдану.

3. Проводить оценку компетенций.
Знания:
1. Технология производственно-хозяйственного процесса организации технического обслуживания.
2. Положения правил, по оценке уровня квалификации авиационного персонала.
3. Требования охраны труда и техники безопасности.
4. Перечень и содержание работ по видам технического обслуживания и порядок их выполнения.
5. Технология выполнения текущего и контрольно-восстановительного ремонта.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Контроль выполнения работ по техническому обслуживанию БАС и(или) ДПАС, включающих одно или несколько БВС.
Навык 1:
Контроль технического состояния и соблюдения требований к техническому обслуживанию.
Умения:
1. Применять требования к техническому обслуживанию.
2. Применять типовые организационные решения по выполнению производственных заданий.
3. Рассчитывать требуемое количество работников для выполнения плановых заданий.
Знания:
1. Правила технической эксплуатации, регламенты и технологии обслуживания систем и функциональной полезной нагрузки.
2. Конструкцию, назначение, принцип действия, эксплуатационные характеристики и ограничения оборудования БАС (ДПАС), БВС (ДПВС), дополнительных устройств и компонентов.
3. Перечень, содержание и технологию выполнения работ по видам технического обслуживания и ремонта.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Оперативный контроль своевременного обеспечения рабочих мест ресурсами, инструментами, оборудованием, приспособлениями, запасными частями, агрегатами и материалами, необходимыми для технического обслуживания.
Умения:
1. Применять типовые организационные решения по выполнению производственных заданий при нормальной работе и в случае выхода из строя технологического оборудования, нарушения планов снабжения заготовками, материалами, инструментами, приспособлениями и технической документацией, невыхода подчиненных работников на работу.
Знания:
1. Основные регламенты, регулирующие техническое обслуживание и ремонт авиационной техники.
2. Перечень, содержание и технологию выполнения работ по видам технического обслуживания и ремонта.
3. Требования охраны труда и пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Техническое обслуживание БАС и(или) ДПАС, включающих одно или несколько БВС.
Навык 1:
Оперативное и периодическое обслуживание БАС и(или) ДПАС.
Умения:
1. Применять методы устранения неисправности основных деталей и узлов, силовых установок (двигателей) и конструктивных элементов.
2. Диагностировать и устранять неисправности наземных станций, средств связи, полезной нагрузки и иного навесного оборудования.

3. Құзыреттілікті бағалауды жүргізу.
Білімдер:
1. Техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастырудың өндірістік-экономикалық процесінің технологиясы.
2. Авиациялық персоналдың біліктілік деңгейін бағалау қағидаларының ережелері.
3. Еңбекті қорғау және қауіпсіздік талаптары.
4. Техникалық қызмет көрсету түрлері бойынша жұмыстардың тізбесі мен мазмұны және оларды орындау тәртібі.
5. Ағымдағы және бақылау жөндеу жұмыстарын орындау технологиясы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
УАС және (немесе) РҚҚҚ техникалық қызмет көрсету жұмыстарының орындалуын бақылау .
Дағды 1:
Техникалық жағдайын және техникалық қызмет көрсету талаптарының сақталуын бақылау.
Машықтар:
1. Техникалық қызмет көрсету талаптарын қолданыңыз.
2. Өндірістік тапсырмаларды орындау үшін типтік ұйымдық шешімдерді қолдану.
3. Жоспарлы тапсырмаларды орындау үшін қажетті жұмысшылар санын есептеңіз.
Білімдер:
1. Техникалық пайдалану ережелері, жүйелер мен функционалдық пайдалы жүктемелерге қызмет көрсетудің регламенті мен технологиялары.
2. ҰАЖ (ҚБАЖ), ҰӘК (ҚБӘК) жабдықтарының, қосымша құрылғылар мен тораптардың конструкциясы, мақсаты, жұмыс істеу принципі, пайдалану сипаттамалары мен шектеулері.
3. Техникалық қызмет көрсету және жөндеу түрлері бойынша жұмыстарды орындау тізбесі, мазмұны және технологиясы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Жұмыс орындарын техникалық қызмет көрсетуге қажетті ресурстармен, құралдармен, жабдықтармен, құрылғылармен, қосалқы бөлшектермен, агрегаттармен және материалдармен уақтылы қамтамасыз етуді жедел бақылау.
Машықтар:
1. Қалыпты жұмыс кезінде және технологиялық жабдықтың істен шығуы, дайындамаларды, материалдарды, құралдарды, құрылғыларды және техникалық құжаттамаларды жеткізу жоспарларын бұзу немесе бағынысты жұмысшылардың жұмыста болмауы жағдайында өндірістік тапсырмаларды орындау үшін үлгілік ұйымдастырушылық шешімдерді қолдануға.
Білімдер:
1. Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету мен жөндеуді реттейтін негізгі нормативтік құжаттар.
2. Техникалық қызмет көрсету және жөндеу түрлері бойынша жұмыстарды орындау тізбесі, мазмұны және технологиясы.
3. Еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 3:
ҰАЖ және (немесе) ҚБАЖ техникалық қызмет көрсету .
Дағды 1:
ҰАЖжәне/немесе ҚБАЖ жедел және мерзімді техникалық қызмет көрсету.
Машықтар:
1. Негізгі бөлшектер мен тораптардың, электр станцияларының (қозғалтқыштардың) және құрылымдық элементтердің ақауларын жою әдістерін қолдану.
2. Жердегі станцияларды, коммуникацияларды, пайдалы жүктерді және басқа да тіркемелерді диагностикалау және ақаулықтарды жою.

3. Идентифицировать и устранять неисправности аккумуляторных батарей, приборов и электрооборудования.
4. Использовать необходимые для работы инструменты, приспособления и контрольно-измерительную аппаратуру.
5. Осуществлять мероприятия, относящиеся к программированию систем и миссий.
Знания:
6. Конструкция БАС и(или) ДПАС, устройство и работа силовых установок (двигателей) БВС, систем, узлов, агрегатов и компонентов.
7. Документы, регламентирующие эксплуатацию, хранение и ремонт, определяющие организацию работы инженерно-технической службы.
8. Правила технической эксплуатации и технического обслуживания.
9. Конструкция, назначение и работа навесного оборудования.
10. Способы обнаружения и устранения неисправностей.
11. Перечень и содержание работ по видам технического обслуживания, порядок их выполнения.
12. Требования безопасности при работе с топливом, сжатыми газами и источниками тока.
13. Правила ведения и оформления технической документации.
14. Требования охраны труда и пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Ремонт БАС и(или) ДПВС.
Умения:
1. Читать и применять техническую документацию, правила эксплуатации систем, устройств, агрегатов, силовых установок, аккумуляторных батарей и конструктивных элементов.
2. Анализировать данные контрольно-проверочной аппаратуры.
3. Использовать необходимые для работы инструменты, приспособления и контрольно-измерительную аппаратуру.
4. Осуществлять мероприятия, относящиеся к программированию систем и миссий.
5. Определять необходимость замены деталей, узлов и комплектующих.
6. Осуществлять работы по демонтажу и монтажу деталей, узлов и комплектующих.
Знания:
1. Конструкция БАС и(или) ДПАС, устройство и работа силовых установок (двигателей) БВС, систем, узлов, агрегатов и компонентов.
2. Документы, регламентирующие эксплуатацию, хранение и ремонт, определяющие организацию работы инженерно-технической службы.
3. Конструкция, назначение и работа навесного оборудования.
4. Способы обнаружения и устранения неисправностей.
5. Руководство по эксплуатации БАС и(или) ДПАС.
6. Программное обеспечение, способы и средства программирования компонентов БАС и(или) ДПАС.
7. Требования безопасности при работе с топливом, сжатыми газами и источниками тока.
8. Правила ведения и оформления технической документации.
9. Технология выполнения текущего и контрольно-восстановительного ремонта.
10. Требования охраны труда и пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Проведение работ по внедрению изменений и новаций.
Навык 1:
Реализация мероприятий по осуществляемым изменениям.
Умения:

3. Батареялардағы, аспаптардағы және электр жабдықтарындағы ақауларды анықтау және жою.
4. Жұмысқа қажетті құралдарды, құрылғыларды және өлшеу құралдарын пайдалану.
5. Жүйелер мен миссияны бағдарламалаумен байланысты іс-шараларды орындау.
Білімдер:
6. ҰАЖ және (немесе) ҚБАЖ-ны жобалау, ҰАЖ электр станцияларын (қозғалтқыштарын), жүйелерді, агрегаттарды, тораптар мен тораптарды жобалау және пайдалану.
7. Пайдалануды, сақтауды және жөндеуді реттейтін, инженерлік-техникалық қызметтің жұмысын ұйымдастыруды анықтайтын құжаттар.
8. Техникалық пайдалану және қызмет көрсету ережелері.
9. Қондырмалардың конструкциясы, мақсаты және жұмысы.
10. Ақауларды анықтау және жою әдістері.
11. Техникалық қызмет көрсету түрлері бойынша жұмыстардың тізбесі мен мазмұны, оларды орындау тәртібі.
12. Отынмен, сығылған газдармен және қуат көздерімен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік талаптары.
13. Техникалық құжаттаманы жүргізу және дайындау ережелері.
14. Еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
ҰАЖ және/немесе ҚБӘК жөндеу.
Машықтар:
1. Техникалық құжаттаманы, жүйелердің, құрылғылардың, блоктардың, электр станцияларының, аккумуляторлардың және құрылымдық элементтердің пайдалану ережелерін оқып, қолдану.
2. Сынақ жабдығының деректерін талдау.
3. Жұмысқа қажетті құралдарды, құрылғыларды және өлшеу құралдарын пайдалану.
4. Жүйелер мен миссияны бағдарламалауға қатысты іс-шараларды орындау.
5. Бөлшектерді, тораптарды және тетіктерді ауыстыру қажеттілігін анықтау.
6. Бөлшектерді, тораптар мен тораптарды бөлшектеу және орнату жұмыстарын жүргізу.
Білімдер:
1. ҰАЖ және (немесе) ҚБАЖ жобалау, ҰӘК электр станцияларын (қозғалтқыштарын), жүйелерді, агрегаттарды, тораптар мен тораптарды жобалау және пайдалану.
2. Пайдалануды, сақтауды және жөндеуді реттейтін, инженерлік-техникалық қызметтің жұмысын ұйымдастыруды анықтайтын құжаттар.
3. Қондырмалардың конструкциясы, мақсаты және жұмысы.
4. Ақауларды анықтау және жою әдістері.
5. ҰАЖ және/немесе ҚБАЖ үшін пайдалану нұсқаулығы.
6. ҰАЖ және (немесе) ҚБАЖ компоненттерін бағдарламалаудың бағдарламалық құралдары, әдістері мен құралдары.
7. Отынмен, сығылған газдармен және қуат көздерімен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік талаптары.
8. Техникалық құжаттаманы жүргізу және дайындау ережелері.
9. Ағымдағы және бақылау жөндеу жұмыстарын орындау технологиясы.
10. Еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Қосымша еңбек функциясы 1:
Өзгерістер мен жаңалықтарды енгізу жұмыстарын жүргізу.
Дағды 1:
Ағымдағы өзгерістер бойынша шараларды жүзеге асыру.
Машықтар:

1. Принимать решения в нестандартных ситуациях.
2. Прогнозировать развитие событий.
3. Понятно передавать информацию.
Знания:
1. Специфика производственной деятельности и технологические процессы согласно своей сфере ответственности.
2. Принципы, методы, технологии и инструменты для реализации изменений.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Анализ данных по результатам реализованных мероприятий.
Умения:
1. Анализировать и синтезировать информацию.
2. Понятно передавать информацию.
3. Отстаивать собственную позицию, учитывая мнение оппонентов.
4. Оценивать результаты деятельности, ситуацию, риски, эффективность отдельных процедур.
Знания:
1. Специфика производственной деятельности и технологические процессы согласно своей сфере ответственности.
2. Принципы, методы, технологии и инструменты контроля процесса изменений, коррекции плановых показателей и информирования о результатах изменений заинтересованных лиц.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Управлять коллективом.
Направленность на результат.
Детальный и творческий подход к работе.
Коммуникабельность.
Доброжелательность.
Профессионализм.
Исполнительность.
Аккуратность.
Внимательность к деталям.
Ответственность.
Мотивированность.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Приказ Министра транспорта и коммуникаций РК от 28 сентября 2013 года № 764 "Об утверждении Типовых программ профессиональной подготовки авиационного персонала, участвующего в обеспечении безопасности полетов". 2. Приказ исполняющего обязанности Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 31 декабря 2020 года № 706 "Об утверждении Правил использования беспилотных авиационных систем в воздушном пространстве РК". 3. Приказ Министра по инвестициям и развитию РК от 30 апреля 2015 года № 551 "Об утверждении Правил технической эксплуатации и ремонта гражданских воздушных судов РК". 4. Документ Международной организации гражданской авиации (ИКАО) 10019. "Руководство по дистанционно пилотируемым авиационным системам (ДПАС)".
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Руководители (управляющие) специализированных воздушных транспортных подразделений
6
Инженер по специальным применениям авиации
6
Внешний пилот дистанционно-пилотируемых авиационных систем
16. Карточка профессии "Инструктор тренажера":
Код группы:
2375-0
Код наименования занятия:
2375-0-011
Наименование профессии:
Инструктор тренажера
Уровень квалификации по ОРК:
5
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Специальность:
Техническое обслуживание и ремонт воздушного судна
Квалификация:
Требования к опыту работы:

1. Стандартты емес жағдайларда шешім қабылдау.
2. Оқиғалардың дамуын болжау.
3. Ақпаратты анық жеткізіңіз.
Білімдер:
1. Жауапкершілік саласына сәйкес өндірістік қызмет пен технологиялық процестердің ерекшеліктері.
2. Өзгерістерді жүзеге асырудың принциптері, әдістері, технологиялары және құралдары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Іске асырылған іс-шаралардың нәтижелері бойынша мәліметтерді талдау.
Машықтар:
1. Ақпаратты талдау және синтездеу.
2. Ақпаратты анық жеткізіңіз.
Қарсыластарыңыздың пікірін ескере отырып, өз ұстанымыңызды қорғаңыз .
4. Қызмет нәтижелерін, жағдайды, тәуекелдерді және жеке процедуралардың тиімділігін бағалау.
Білімдер:
1. Жауапкершілік саласына сәйкес өндірістік қызмет пен технологиялық процестердің ерекшеліктері.
2. Өзгерістер процесін бақылау, жоспарланған көрсеткіштерді түзету және өзгерістердің нәтижелері туралы мүдделі тараптарды хабардар ету принциптері, әдістері, технологиялары және құралдары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Топты басқару.
Нәтижеге назар аудару.
Жұмысқа егжей-тегжейлі және шығармашылық көзқарас.
Коммуникативті дағдылар.
Жақсы ниет.
Кәсіптіклік.
Еңбекқорлық.
Ұқыптылық.
Егжей-тегжейге назар аудару.
Жауапкершілік.
Ынта.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. "Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын авиация персоналын кәсіптік даярлаудың үлгілік бағдарламаларын бекіту туралы" ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 28 қыркүйектегі No 764 бұйрығы. 2. Әрекет ету тәртібі "ҚР әуе кеңістігінде ұшқышсыз ұшу аппараттарының жүйелерін пайдалану қағидаларын бекіту туралы" ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2020 жылғы 31 желтоқсандағы No 706. 3. "ҚР азаматтық әуе кемелерін техникалық пайдалану және жөндеу қағидаларын бекіту туралы" ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 30 сәуірдегі No 551 бұйрығы. 4. Халықаралық азаматтық авиация ұйымының (ИКАО) 10019 құжаты. "Қашықтан басқарылатын ұшақ жүйелеріне (ҚБАЖ) нұсқаулық".
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Мамандандырылған әуе көлігі бөлімшелерінің басшылары (басшылары).
6
Авиациялық арнайы қолданбалар инженері
6
Қашықтан басқарылатын ұшақ жүйелеріне арналған қашықтағы ұшқыш
16. Кәсіптің карточкасы "Тренажер нұсқаушысы":
Топтың коды:
2375-0
Қызмет атауының коды:
2375-0-011
Кәсіптің атауы:
Тренажер нұсқаушысы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
5
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Мамандық:
Әуе кемесіне техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:

Действующая или имевшаяся ранее (до истечения срока действия) профессиональная подготовка, определенная для получения свидетельства внешнего пилота, отметки (свидетельства, разрешения) внешнего пилота-инструктора признанных или выданных в соответствии с Правилами выдачи и продления срока действия свидетельств авиационного персонала, утвержденных приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 26 сентября 2013 года № 750. Профессиональная подготовка как инструктора тренажера.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
2375-0 - Специалисты-профессионалы краткосрочной подготовки (тренинги), переподготовки и повышения квалификации
2172-9 - Другие пилоты самолетов и специалисты-профессионалы родственных занятий, н.в.д.г.
Основная цель деятельности:
Осуществление специализированной профессиональной тренажерной (Synthetic) подготовки, направленной на допуск к самостоятельной работе, получение разрешений на определенную эксплуатационную деятельность, оценку результатов подготовки, выдачу-продление срока действия свидетельства авиационного персонала и квалификационных отметок.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Подготовка к проведению тренажерной подготовки.
2. Проведение тренажерной подготовки.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Подготовка к проведению тренажерной подготовки.
Навык 1:
Запуск технического и программного обеспечения, корректное выключение устройств.
Умения:
1. Подготовить тренажер к работе согласно процедурам, описанным в эксплуатационных документах разработчика.
2. Работать с комплексом программного обеспечения и технических средств на уровне продвинутого пользователя.
Знания:
1. Типовые программы подготовки специалистов гражданской авиации, для которых проводится тренажерная подготовка.
2. Руководство по эксплуатации технического и программного обеспечения тренажерного оборудования.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Формирование плана полета и имитируемых условий.
Умения:
1. Использовать возможности программного обеспечения тренажера для достижения максимальной эффективности практического обучения с применением тренажера.
2. Работать с комплексом программного обеспечения и технических средств на уровне продвинутого пользователя.
Знания:
1. Руководство по эксплуатации технического и программного обеспечения тренажерного оборудования.
2. Теория и практики эксплуатации БАС (ДПАС).
3. Эксплуатационные ограничения тренажера.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Обеспечение безопасных условий при проведении тренажерной подготовки.
Умения:

Қашықтықтан ұшқыш лицензиясын алу үшін белгіленген ағымдағы немесе бұрын бар (мерзімі біткенге дейін) кәсіптік даярлық, бекітілген Авиация персоналы куәліктерін беру және қолданылу мерзімін ұзарту қағидаларына сәйкес танылатын немесе берілген қашықтықтан ұшқыш нұсқаушысының белгісі (куәлігі, рұқсаты) ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 26 қыркүйектегі № 750 бұйрығымен. Тренажер нұсқаушысы ретінде кәсіптік оқыту.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2375-0 - Қысқа мерзімді даярлау (тренингтер), қайта даярлау және біліктілікті арттырудың кәсіби мамандары
2172-9 - Б.т.к. басқа да ұшақ пилоттары және тектес қызметтердің кәсіби мамандары
Қызметтің негізгі мақсаты:
Өзіндік жұмысқа рұқсат алуға, белгілі бір жедел қызмет түрлеріне рұқсат алуға, оқу нәтижелерін бағалауға, авиация персоналы куәліктері мен біліктілік белгілерін беруге және әрекет ету мерзімін ұзартуға бағытталған мамандандырылған кәсіптік тренажерды (Synthetic) оқытуды жүзеге асыру.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Симуляторды оқытуға дайындық.
2. Тренажер бойынша тренинг өткізу.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Симуляторды оқытуға дайындық.
Дағды 1:
Аппараттық және бағдарламалық құралдарды іске қосу, құрылғыларды дұрыс өшіру.
Машықтар:
1. Әзірлеушінің операциялық құжаттарында сипатталған процедураларға сәйкес тренажерды жұмысқа дайындаңыз.
2. Жетілдірілген пайдаланушы деңгейінде бағдарламалық және аппараттық құралдар кешенімен жұмыс істеу.
Білімдер:
1. Тренажерлық оқыту жүзеге асырылатын азаматтық авиация мамандарын даярлаудың үлгілік бағдарламалары.
2. Оқу жабдығын техникалық және бағдарламалық қамтамасыз ету бойынша пайдалану нұсқаулығы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Ұшу жоспарын және имитациялық шарттарды қалыптастыру.
Машықтар:
1. Тренажерді пайдалана отырып, практикалық сабақтардың максималды тиімділігіне қол жеткізу үшін тренажер бағдарламалық құралының мүмкіндіктерін пайдалану.
2. Жетілдірілген пайдаланушы деңгейінде бағдарламалық және аппараттық құралдар кешенімен жұмыс істеу.
Білімдер:
1. Оқу жабдығын техникалық және бағдарламалық қамтамасыз ету бойынша пайдалану нұсқаулығы.
2. УАС (ҚБАЖ) пайдалану теориясы мен тәжірибесі .
3. Тренажердің жұмыс істеу шектеулері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 3:
Тренажерлерді оқыту кезінде қауіпсіз жағдайларды қамтамасыз ету.
Машықтар:

1. Инструктировать по аспектам безопасности при работе с тренажерным оборудованием.
2. Инструктировать действиям при возникновении чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера.
Знания:
1. Руководство по эксплуатации технического и программного обеспечения тренажерного оборудования.
2. Методика инструкторской работы.
3. Методика практического обучения на тренажере..
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 4:
Инструктирование (брифинг) и подведение итогов (дебрифинг).
Умения:
1. Проводить предполетную подготовку (Брифинг) с подробным разбором предстоящих упражнений и задач тренажерной подготовки.
2. Инструктировать по аспектам безопасности при работе с тренажерным оборудованием.
3. Проводить разбор полетов.
4. Мотивировать обучаемых.
Знания:
1. Типовые программы подготовки специалистов гражданской авиации, для которых проводится тренажерная подготовка.
2. Руководство по эксплуатации технического и программного обеспечения тренажерного оборудования.
3. Теория и практики эксплуатации БАС (ДПАС).
4. Эксплуатационные ограничения тренажера.
5. Методика инструкторской работы.
6. Методика практического обучения на тренажере.
7. Критерии оценивания результатов тренажерной подготовки.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Проведение тренажерной подготовки.
Навык 1:
Наблюдение за действиями обучаемых и оперативное внесение информации о наблюдениях.
Умения:
1. Распознавать, анализировать и контролировать факторы угроз и ошибок в процессе подготовки слушателя.
2. Контролировать управление БВС в пределах ограничений его характеристик.
3. Анализировать и исправлять ошибки обучаемых.
4. Применять знания в технических областях при демонстрации навыков и передавать их обучаемым.
Знания:
1. Система профессиональной подготовки авиационного персонала и специалистов, эксплуатирующих БАС и(или) ДПАС.
2. Методики теоретического и практического обучения.
3. Методы анализ и исправления ошибок обучаемых.
4. Возможности и ограничения человека применительно к летной подготовке, включая принципы контроля факторов угроз и ошибок.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Введение оперативных изменений в план тренировки для решения задач обучения.
Умения:
1. Контролировать управление БВС в пределах ограничений его характеристик.
2. Принимать своевременные решения и квалифицированно осуществлять контроль в полете.
3. Анализировать и исправлять ошибки обучаемых.
4. Применять знания в технических областях при демонстрации навыков и передавать их обучаемым.
Знания:
1. Система профессиональной подготовки авиационного персонала и специалистов, эксплуатирующих БАС и(или) ДПАС.

1. Жаттығу құралдарымен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік аспектілері туралы нұсқау беру.
2. Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар кезіндегі іс-қимылдарға нұсқау беру.
Білімдер:
1. Оқу жабдығын техникалық және бағдарламалық қамтамасыз ету бойынша пайдалану нұсқаулығы.
2. Нұсқаушы жұмысының әдістемесі.
3. Тренажердегі практикалық сабақтың әдістемесі..
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 4:
Нұсқау (брифинг) және қорытындылау (брифинг).
Машықтар:
1. Алдағы жаттығуларды және тренажерді оқыту тапсырмаларын егжей-тегжейлі талдай отырып, ұшу алдындағы дайындықты (Брифинг) өткізу.
2. Жаттығу құралдарымен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік аспектілері бойынша нұсқаулық беру.
3. Дебрифинг өткізу.
4. Тренингтерді ынталандыру.
Білімдер:
1. Тренажерлық оқыту жүзеге асырылатын азаматтық авиация мамандарын даярлаудың үлгілік бағдарламалары.
2. Оқу жабдығын техникалық және бағдарламалық қамтамасыз ету бойынша пайдалану нұсқаулығы.
3. УАС (ҚБАЖ) пайдалану теориясы мен тәжірибесі.
4. Тренажердің жұмыс істеу шектеулері.
5. Нұсқаушы жұмысының әдістемесі.
6. Тренажерде практикалық сабақ өткізу әдістері.
7. Тренажерлық оқытудың нәтижелерін бағалау критерийлері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Тренажер бойынша тренинг өткізу.
Дағды 1:
Тренингтердің әрекеттерін бақылау және бақылаулар туралы ақпаратты жедел енгізу.
Машықтар:
1. Студентті оқыту үдерісіндегі қауіптер мен қателіктер факторларын тану, талдау және бақылау.
2. ҰАЖ-ны оның сипаттамалары шегінде басқаруды қадағалау.
3. Оқушылардың қателерін талдау және түзету.
4. Дағдыларды көрсету кезінде техникалық бағыттағы білімді қолдану және оларды тыңдаушыларға беру.
Білімдер:
1. ҰАЖ және (немесе) ҚБАЖ пайдаланушы авиация персоналы мен мамандарын кәсіптік даярлау жүйесі.
2. Теориялық және практикалық оқыту әдістері.
3. Оқушылардың қателерін талдау және түзету әдістері.
4. Қауіптер мен қателерді бақылау принциптерін қоса алғанда, ұшуға дайындық кезінде қолданылатын адам мүмкіндіктері мен шектеулері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Оқыту міндеттерін шешу үшін оқу жоспарына жедел өзгерістер енгізу.
Машықтар:
1. ҰАЖ-ны оның сипаттамалары шегінде басқаруды қадағалау.
2. Уақтылы шешім қабылдау және ұшуда бақылауды сауатты жүзеге асыру.
3. Оқушылардың қателерін талдау және түзету.
4. Дағдыларды көрсету кезінде техникалық бағыттағы білімді қолдану және оларды тыңдаушыларға беру.
Білімдер:
1. ҰАЖ және (немесе) ҚБАЖ пайдаланушы авиация персоналы мен мамандарын кәсіптік даярлау жүйесі.

2. Методики теоретического и практического обучения.
3. Система оценки прогресса обучаемых.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Формирование результатов и выводов по итогам наблюдений за работой и действиями обучаемых при тренажерной подготовке.
Умения:
1. Распознавать, анализировать и контролировать факторы угроз и ошибок в процессе подготовки слушателя.
2. Принимать своевременные решения и квалифицированно осуществлять контроль в полете.
3. Применять знания в технических областях при демонстрации навыков и передавать их обучаемым.
4. Проводить послеполетный разбор с обучаемыми с подробным разбором допущенных ошибок, а также с рекомендациями к их эффективному устранению.
5. Вести установленную документацию.
Знания:
1. Система профессиональной подготовки авиационного персонала и специалистов, эксплуатирующих БАС и(или) ДПАС.
2. Методики теоретического и практического обучения.
3. Система оценки прогресса обучаемых.
4. Методы анализ и исправления ошибок обучаемых.
5. Возможности и ограничения человека применительно к летной подготовке, включая принципы контроля факторов угроз и ошибок.
6. Опасности, связанные с имитацией выхода из строя систем и отказов БВС (БАС, ДПАС).
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Пунктуальность
Самостоятельность и ответственность
Умение быстро принимать решения
Дисциплинированность
Способность к обучению и самообучению
Принципиальность в отражении результатов деятельности.
Коммуникативность.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Приказ Министра транспорта и коммуникаций РК от 28 сентября 2013 года № 764 "Об утверждении Типовых программ профессиональной подготовки авиационного персонала, участвующего в обеспечении безопасности полетов". 2. Приказ исполняющего обязанности Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 31 декабря 2020 года № 706 "Об утверждении Правил использования беспилотных авиационных систем в воздушном пространстве РК". 3. Документ Международной организации гражданской авиации (ИКАО) 10019. "Руководство по дистанционно пилотируемым авиационным системам (ДПАС)".
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Внешний пилот-экзаменатор
6
Внешний пилот-инструктор
17. Карточка профессии "Техник по дистанционно-пилотируемым летательным аппаратам":
Код группы:
3115-4
Код наименования занятия:
3115-4-019
Наименование профессии:
Техник по дистанционно-пилотируемым летательным аппаратам
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Техническое обслуживание и ремонт воздушного судна
Квалификация:
Требования к опыту работы:

2. Теориялық және практикалық оқыту әдістері.
3. Тыңдаушылар үлгерімін бағалау жүйесі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 3:
Тренажерлық оқыту кезінде тыңдаушылардың жұмысы мен іс-әрекетін бақылау негізінде нәтижелер мен қорытындыларды қалыптастыру.
Машықтар:
1. Студентті оқыту үдерісіндегі қауіптер мен қателіктер факторларын тану, талдау және бақылау.
2. Уақтылы шешім қабылдау және ұшуда бақылауды сауатты жүзеге асыру.
3. Дағдыларды көрсету кезінде техникалық бағыттағы білімді қолдану және оларды тыңдаушыларға беру.
4. Жіберілген қателерді егжей-тегжейлі талдаумен, сондай-ақ оларды тиімді жою бойынша ұсыныстармен тыңдаушылармен ұшудан кейін дебифинг өткізу.
5. Белгіленген құжаттаманы жүргізу.
Білімдер:
1. ҰАЖ және (немесе) ҚБАЖ пайдаланушы авиация персоналы мен мамандарын кәсіптік даярлау жүйесі.
2. Теориялық және практикалық оқыту әдістері.
3. Тыңдаушылар үлгерімін бағалау жүйесі.
4. Оқушылардың қателерін талдау және түзету әдістері.
5. Қауіптер мен қателерді бақылау принциптерін қоса алғанда, ұшу дайындығына қолданылатын адам мүмкіндіктері мен шектеулері.
6. Жүйенің ақаулары мен ұшқышсыз ұшу аппараттарының істен шығуын имитациялаумен байланысты қауіптер (ҰАЖ, ҚБАЖ).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Ұқыптылық
Дербестік және жауапкершілік
Тез шешім қабылдай білу
Тәртіптілік
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Өнімділік нәтижелерін көрсетудегі тұтастық.
Коммуникативті дағдылар
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. "Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын авиация персоналын кәсіптік даярлаудың үлгілік бағдарламаларын бекіту туралы" ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 28 қыркүйектегі No 764 бұйрығы. 2. Әрекет ету тәртібі " ҚР әуе кеңістігінде ұшқышсыз ұшу аппараттарының жүйелерін пайдалану қағидаларын бекіту туралы" ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2020 жылғы 31 желтоқсандағы No 706 . 3. Халықаралық азаматтық авиация ұйымының (ИКАО) 10019 құжаты. "Қашықтан басқарылатын ұшақ жүйелеріне (ҚБАЖ) нұсқаулық".
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Сыртқы ұшқыш емтихан алушы
6
Сыртқы ұшқыш нұсқаушы
17. Кәсіптің карточкасы "Қашықтықтан басқарылатын ұшақ техникі":
Топтың коды:
3115-4
Қызмет атауының коды:
3115-4-019
Кәсіптің атауы:
Қашықтықтан басқарылатын ұшақ техникі
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (53-шығарылым) бекіту туралы" ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2021 жылғы 29 желтоқсандағы No 513 бұйрығы.
Аспаптар мен электр жабдықтары бойынша авиация техникі, Ұшақ корпусы мен қозғалтқыштары бойынша авиациялық техник, радиотехника бойынша авиациялық техник.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Әуе кемесіне техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:

Профессиональная подготовка, определенная для получения допуска к эксплуатации авиационной техники ДПАС и(или) свидетельства специалистов по техническому обслуживанию воздушных судов, признанных или выданных в соответствии с Правилами выдачи и продления срока действия свидетельств авиационного персонала, утвержденных приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 26 сентября 2013 года № 750.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
3115-4-019 - Техник по дистанционно-пилотируемым летательным аппаратам
3115-4-011 - Техник (механик) авиационный по эксплуатации авиационного оборудования
3115-4-012 - Техник (механик) авиационный по эксплуатации воздушных судов (систем воздушных судов)
3115-4-013 - Техник авиационный
3115-4-020 - Техник по полетным данным
3115-4-021 - Техник по специальным применениям авиации
Основная цель деятельности:
Выполнение работ, обеспечивающих требуемый уровень технической исправности, летной годности и способности к осуществлению миссии БАС и(или) ДПАС с одним или несколькими БВС.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Оперативное и периодическое техническое обслуживание беспилотного воздушного судна, кроме проведения текущего ремонта.
2. Текущий ремонт беспилотного воздушного судна.
3. Техническое обслуживание станции внешнего пилота (оператора) и других компонентов беспилотной авиационной системы и(или) дистанционно пилотируемой авиационной системы, кроме проведения текущего ремонта.
4. Текущий ремонт станции внешнего пилота (оператора) и(или) дистанционно пилотируемой авиационной системы и других компонентов.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Оперативное и периодическое техническое обслуживание беспилотного воздушного судна, кроме проведения текущего ремонта.
Навык 1:
Выполнение регламентных работ на БВС.
Умения:
1. Применять правила технической эксплуатации и технического обслуживания приборов, средств связи и электрооборудования.
2. Оценивать техническое состояние элементов беспилотных авиационных систем и(или) дистанционно пилотируемых авиационных систем.
3. Осматривать, заменять и заряжать аккумуляторные батареи.
4. Осуществлять заправку, дозаправку топливом, специальными жидкостями, газами.
5. Использовать необходимые для работы инструменты, приспособления и агрегаты.
Знания:
1. Конструкция беспилотной авиационной системы (дистанционно пилотируемой авиационной системы), деталей, агрегатов, узлов, силовых установок (двигателей).
2. Способы обнаружения и устранения неисправностей при осмотре основных частей конструкции, деталей и узлов.

ҚР Көлік министрінің бұйрығымен бекітілген Авиация персоналы куәліктерін беру және қолданылу мерзімін ұзарту қағидаларына сәйкес танылатын немесе берілген ӘК-нің әуе кемелерін пайдалануға рұқсат алу және (немесе) әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі мамандардың сертификатын алу үшін белгіленген кәсіптік дайындық. және ҚР 2013 жылғы 26 қыркүйектегі № 750 Байланыс.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
3115-4-019 - пилот қашықтан басқаратын әуе аппараттары жөніндегі техник
3115-4-011 - Авиациялық жабдықтарды пайдалану жөніндегі авиация технигі (механигі)
3115-4-012 - Әуе кемелерін (әуе кемелерінің жүйесін) пайдалану жөніндегі авиация технигі (механигі)
3115-4-013 - Авиация технигі
3115-4-020 - Ұшу деректері жөніндегі техник
3115-4-021 - Авиацияны арнайы қолдану жөніндегі техник
Қызметтің негізгі мақсаты:
Бір немесе бірнеше ұшқышсыз ұшу аппараттары бар ҰӘҚ және/немесе РАҚҚ техникалық жарамдылығының, ұшуға жарамдылығының және ұшуға жарамдылығының қажетті деңгейін қамтамасыз ету бойынша жұмыстарды жүргізу.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Ағымдағы жөндеуді қоспағанда, ұшқышсыз әуе кемелеріне жедел және мерзімді техникалық қызмет көрсету .
2. Ұшқышсыз ұшақты ағымдағы жөндеу.
3. Ағымдағы жөндеуді қоспағанда, қашықтағы ұшқыш (оператор) станциясына және ұшқышсыз ұшу аппаратының және/немесе қашықтан басқарылатын ӘК жүйесінің басқа құрамдас бөліктеріне техникалық қызмет көрсету.
4. Қашықтағы ұшқыш (оператор) станциясына және/немесе қашықтан басқарылатын әуе кемесінің жүйесіне және басқа құрамдас бөліктерге жоспарлы техникалық қызмет көрсету.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Ағымдағы жөндеуді қоспағанда, ұшқышсыз әуе кемелеріне жедел және мерзімді техникалық қызмет көрсету .
Дағды 1:
ҰАЖ-ға ағымдағы жөндеу жұмыстарын жүргізу.
Машықтар:
1. Құрылғыларды, коммуникацияларды және электр жабдықтарын техникалық пайдалану және оларға қызмет көрсету ережелерін қолдану.
ӘК жүйелері элементтерінің техникалық жай-күйін бағалау .
3. Батареяларды тексеріңіз, ауыстырыңыз және зарядтаңыз.
4. Жанармаймен, арнайы сұйықтықтармен, газдармен жанармай құю және құю жұмыстарын жүргізу.
5. Жұмысқа қажетті құралдарды, құрылғыларды және агрегаттарды қолданыңыз.
Білімдер:
1. Ұшқышсыз ұшу аппаратының жүйесін (қашықтан басқарылатын ұшақ жүйесі), бөлшектерді, тораптарды, тораптарды, электр станцияларын (қозғалтқыштарын) жобалау.
2. Құрылымның негізгі бөліктерін, бөлшектері мен тораптарын тексеру кезінде ақауларды анықтау және жою әдістері.

3. Способы обнаружения и устранения неисправностей при осмотре аккумуляторных батарей.
4. Руководство по эксплуатации.
5. Виды, конструкция, назначение и правила использования слесарно-монтажных инструментов и приспособлений при техническом обслуживании.
6. Перечень и содержание работ по видам технического обслуживания и порядок их выполнения.
7. Требования безопасности при работе с топливом, сжатыми газами и источниками тока.
8. Классификация неисправностей и отказов, методы их обнаружения и устранения.
9. Характеристики топлива, специальных жидкостей (газов), горюче-смазочных материалов, применяемых при эксплуатации.
10. Требования охраны труда и техники безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Проверка станции внешнего пилота (оператора) и средств связи беспилотного воздушного судна.
Умения:
1. Применять правила технической эксплуатации и технического обслуживания приборов, средств связи и электрооборудования.
2. Пользоваться контрольно-проверочной аппаратурой.
3. Устранять неисправности станции внешнего пилота (оператора) и средств связи.
4. Оценивать техническое состояние элементов беспилотных авиационных систем и(или) дистанционно пилотируемых авиационных систем.
5. Использовать необходимые для работы инструменты, приспособления и агрегаты.
Знания:
1. Конструкция беспилотной авиационной системы (дистанционно пилотируемой авиационной системы).
2. Правила технической эксплуатации и технического обслуживания пультов и(или) станций дистанционного управления и средств связи.
3. Способы обнаружения и устранения неисправностей при осмотре основных деталей и узлов.
4. Руководство по эксплуатации.
5. Виды, конструкция, назначение и правила использования слесарно-монтажных инструментов и приспособлений при техническом обслуживании.
6. Перечень и содержание работ по видам технического обслуживания и порядок их выполнения.
7. Классификация неисправностей и отказов, методы их обнаружения и устранения.
8. Требования охраны труда и техники безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Осмотр, проверка и калибровка подвеса (полезной нагрузки).
Умения:
1. Применять правила технической эксплуатации и технического обслуживания приборов, средств связи и электрооборудования.
2. Пользоваться контрольно-проверочной аппаратурой.
3. Устранять неисправности подвеса (полезной нагрузки).
4. Использовать необходимые для работы инструменты, приспособления и агрегаты.
Знания:
1. Конструкция беспилотной авиационной системы (дистанционно пилотируемой авиационной системы), деталей, агрегатов, узлов, силовых установок (двигателей).

3. Батареяларды тексеру кезінде ақауларды анықтау және жою әдістері.
4. Пайдалану жөніндегі нұсқаулық.
5. Техникалық қызмет көрсету кезінде сантехникалық құралдар мен құрылғылардың түрлері, конструкциясы, мақсаты және пайдалану ережелері.
6. Техникалық қызмет көрсету түрлері бойынша жұмыстардың тізбесі мен мазмұны және оларды орындау тәртібі
7. Отынмен, сығылған газдармен және қуат көздерімен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік талаптары.
8. Ақаулар мен ақаулардың жіктелуі, оларды анықтау және жою әдістері.
9. Пайдалану кезінде қолданылатын жанар-жағармайдың, арнайы сұйықтықтардың (газдардың), жанар-жағармайдың сипаттамасы.
10. Еңбекті қорғау және қауіпсіздік талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Ұшқышсыз әуе кемесінің қашықтағы ұшқыш (оператор) станциясын және байланыс құралдарын тексеру.
Машықтар:
1. Құрылғыларды, коммуникацияларды және электр жабдықтарын техникалық пайдалану және оларға қызмет көрсету ережелерін қолдану.
2. Сынақ жабдығын пайдаланыңыз.
3. Қашықтағы ұшқыш (оператор) станциясы мен байланыс жабдығындағы ақауларды жою.
4. Ұшқышсыз ұшу аппараттарының және (немесе) қашықтан басқарылатын әуе кемелерінің жүйелерінің элементтерінің техникалық жай-күйін бағалау.
5. Жұмысқа қажетті құралдарды, құрылғыларды және агрегаттарды қолданыңыз.
Білімдер:
1. Ұшқышсыз ұшу аппаратының жүйесін жобалау (қашықтан басқарылатын ұшақ жүйесі).
2. Пульттерді және (немесе) қашықтан басқару станцияларын және байланыс құралдарын техникалық пайдалану және оларға қызмет көрсету қағидалары.
3. Негізгі бөлшектер мен тораптарды тексеру кезінде ақауларды анықтау және жою әдістері.
4. Пайдалану жөніндегі нұсқаулық.
5. Техникалық қызмет көрсету кезінде сантехникалық құралдар мен құрылғылардың түрлері, конструкциясы, мақсаты және пайдалану ережелері.
6. Техникалық қызмет көрсету түрлері бойынша жұмыстардың тізбесі мен мазмұны және оларды орындау тәртібі
7. Ақаулар мен ақаулардың жіктелуі, оларды анықтау және жою әдістері.
8. Еңбекті қорғау және қауіпсіздік талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 3:
Гимбалды (пайдалы жүктеме) тексеру, тексеру және калибрлеу.
Машықтар:
1. Құрылғыларды, коммуникацияларды және электр жабдықтарын техникалық пайдалану және оларға қызмет көрсету ережелерін қолдану.
2. Сынақ жабдығын пайдаланыңыз.
3. Гимбал (пайдалы жүктеме) ақауларын жою.
4. Жұмысқа қажетті құралдарды, құрылғыларды және агрегаттарды пайдаланыңыз.
Білімдер:
1. Ұшқышсыз ұшу аппаратының жүйесін (қашықтан басқарылатын ұшақ жүйесі), бөлшектерді, тораптарды, тораптарды, электр станцияларын (қозғалтқыштарын) жобалау.

2. Конструкция подвеса, навесного оборудования (полезной нагрузки) и персонализированных систем.
3. Правила технической эксплуатации, регламенты и технологии обслуживания систем функциональной полезной нагрузки.
4. Способы обнаружения и устранения неисправностей при осмотре основных деталей и узлов.
5. Способы обнаружения и устранения неисправностей при осмотре основных частей конструкции.
6. Руководство по эксплуатации.
7. Виды, конструкция, назначение и правила использования слесарно-монтажных инструментов и приспособлений при техническом обслуживании.
8. Перечень и содержание работ по видам технического обслуживания и порядок их выполнения.
9. Требования охраны труда и техники безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 4:
Ведение документации.
Умения:
1. Применять правила технической эксплуатации и технического обслуживания приборов, средств связи и электрооборудования.
2. Оценивать техническое состояние элементов беспилотных авиационных систем и(или) дистанционно пилотируемых авиационных систем.
3. Регистрировать информацию в соответствии с последовательностью выполняемого регламента ТО.
4. Вносить записи в документацию по техническому обслуживанию и ремонту.
Знания:
1. Конструкция беспилотной авиационной системы (дистанционно пилотируемой авиационной системы), деталей, агрегатов, узлов, силовых установок (двигателей).
2. Документы, регламентирующие эксплуатацию, хранение, ремонт и организацию работы инженерно-технической службы.
3. Руководство по эксплуатации.
4. Перечень и содержание работ по видам технического обслуживания и порядок их выполнения.
5. Правила ведения и оформления технической документации.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Текущий ремонт беспилотного воздушного судна.
Навык 1:
Выполнение внешнего осмотра, проверка технического состояния, замена деталей, узлов и комплектующих.
Умения:
1. Читать и применять техническую документацию по ремонту.
2. Устранять повреждения, возникающие при падении либо столкновении с препятствием.
3. Определять необходимость замены деталей, узлов и комплектующих.
4. Осуществлять работы по демонтажу и монтажу деталей, узлов и комплектующих при их замене в случае износа.
5. Использовать необходимые для работы инструменты, агрегаты, приспособления и контрольно-измерительную аппаратуру.
Знания:
1. Правила технической эксплуатации, регламенты и технологии обслуживания систем и функциональной полезной нагрузки.
2. Конструкция системы в целом, включая узлы, агрегаты и устройства.

2. Суспензияны, қондырмаларды (пайдалы жүктеме) және дербестендірілген жүйелерді жобалау.
3. Техникалық пайдалану ережелері, функционалдық пайдалы жүктеме жүйелеріне қызмет көрсетудің нормалары мен технологиялары.
4. Негізгі бөлшектер мен тораптарды тексеру кезінде ақауларды анықтау және жою әдістері.
5. Құрылымның негізгі бөліктерін тексеру кезінде ақауларды анықтау және жою әдістері.
6. Пайдалану жөніндегі нұсқаулық.
7. Техникалық қызмет көрсету кезінде сантехникалық құралдар мен құрылғылардың түрлері, конструкциясы, мақсаты және пайдалану ережелері.
8. Техникалық қызмет көрсету түрлері бойынша жұмыстардың тізбесі мен мазмұны және оларды орындау тәртібі
9. Еңбекті қорғау және қауіпсіздік талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 4:
Құжаттаманы жүргізу.
Машықтар:
1. Құрылғыларды, коммуникацияларды және электр жабдықтарын техникалық пайдалану және оларға қызмет көрсету ережелерін қолдану.
2. Ұшқышсыз әуе кемелерінің жүйелерінің және (немесе) қашықтан басқарылатын ӘК жүйелері элементтерінің техникалық жай-күйін бағалау.
3. Орындалған техникалық қызмет көрсету ережелерінің реттілігіне сәйкес ақпаратты тіркеңіз.
4. Техникалық қызмет көрсету және жөндеу құжаттамасына жазбалар енгізу.
Білімдер:
ұшу аппаратының жүйесін (қашықтан басқарылатын ұшақтар жүйесін) , бөлшектерді, тораптарды, бөлшектерді, электр станцияларын (қозғалтқыштарын) жобалау .
2. Инженерлік-техникалық қызметтің жұмысын, сақталуын, жөндеуін және жұмысын ұйымдастыруды реттейтін құжаттар.
3. Пайдалану жөніндегі нұсқаулық.
4. Техникалық қызмет көрсету түрлері бойынша жұмыстардың тізбесі мен мазмұны және оларды орындау тәртібі
5. Техникалық құжаттаманы жүргізу және дайындау ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Ұшқышсыз ұшақты ағымдағы жөндеу.
Дағды 1:
Сыртқы тексеруді орындау, техникалық жағдайын тексеру, бөлшектерді, тораптар мен бөлшектерді ауыстыру.
Машықтар:
1. Жөндеуге арналған техникалық құжаттаманы оқып шығыңыз және қолданыңыз.
2. Құлаудан немесе кедергімен соқтығысудан болған зақымдарды жою.
3. Бөлшектерді, тораптарды және тетіктерді ауыстыру қажеттілігін анықтау.
4. Бөлшектерді, тораптарды және тораптарды тозған жағдайда ауыстыру кезінде оларды бөлшектеу және орнату жұмыстарын жүргізу.
5. Жұмысқа қажетті құралдарды, агрегаттарды, құрылғыларды және басқару жабдықтарын пайдаланыңыз.
Білімдер:
1. Техникалық пайдалану ережелері, жүйелер мен функционалдық пайдалы жүктемелерге қызмет көрсетудің регламенті мен технологиялары.
2. Тораптарды, тораптарды және құрылғыларды қоса алғанда, тұтас жүйені жобалау.

3. Перечень и содержание работ по видам технического обслуживания и порядок их выполнения.
4. Технология выполнения текущего и контрольно-восстановительного ремонта.
5. Требования охраны труда и техники безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Ремонт незащищенных деталей, повреждений крыла, лопастей и их креплений.
Умения:
1. Читать и применять техническую документацию по ремонту.
2. Устранять повреждения незащищенных деталей, крыла, пропеллеров и их креплений.
3. Определять необходимость замены деталей, узлов и комплектующих.
4. Использовать слесарно-монтажные инструменты и приспособления при замене деталей, узлов, комплектующих, а также ремонте повреждений, возникающих при падении либо столкновении с препятствием, повреждений крыла, пропеллеров и их креплений.
5. Использовать необходимые для работы инструменты, агрегаты, приспособления и контрольно-измерительную аппаратуру.
Знания:
1. Правила технической эксплуатации, регламенты и технологии обслуживания систем и функциональной полезной нагрузки.
2. Перечень и содержание работ по видам технического обслуживания и порядок их выполнения.
3. Технология выполнения текущего и контрольно-восстановительного ремонта.
4. Требования охраны труда и техники безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Ведение технической документации.
Умения:
1. Определять виды работ в соответствии с заданием на ремонтные работы.
2. Заполнять ремонтные ведомости согласно выполненным работам.
3. Вносить записи в паспорт изделия.
4. Применять инструменты электронного документирования информации о проведенном ремонте.
Знания:
1. Правила технической эксплуатации, регламенты и технологии обслуживания систем и функциональной полезной нагрузки.
2. Конструкция системы в целом, включая узлы, агрегаты и устройства.
3. Перечень и содержание работ по видам технического обслуживания и порядок их выполнения.
4. Технология выполнения текущего и контрольно-восстановительного ремонта.
5. Требования охраны труда и техники безопасности.
6. Виды и формы документации по ремонту БАС (ДПАС).
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Техническое обслуживание станции внешнего пилота (оператора) и других компонентов беспилотной авиационной системы и(или) дистанционно пилотируемой авиационной системы, кроме проведения текущего ремонта.
Навык 1:
Проверка и обновление программного обеспечения станции внешнего пилота (оператора), системы дистанционного управления (пилотирования) и других компонентов.
Умения:

3. Техникалық қызмет көрсету түрлері бойынша жұмыстардың тізбесі мен мазмұны және оларды орындау тәртібі
4. Ағымдағы және бақылау жөндеу жұмыстарын орындау технологиясы.
5. Еңбекті қорғау және қауіпсіздік талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Қорғалмаған бөлшектерді жөндеу, қанаттың, қалақтардың және олардың бекіткіштерінің зақымдануы.
Машықтар:
1. Жөндеуге арналған техникалық құжаттаманы оқып шығыңыз және қолданыңыз.
2. Қорғалмаған бөлшектердің, қанаттардың, винттердің және олардың бекіткіштерінің зақымдалуын жөндеу.
3. Бөлшектерді, тораптарды және тетіктерді ауыстыру қажеттілігін анықтау.
4. Бөлшектерді, тораптарды, тораптарды ауыстыру кезінде, сондай-ақ құлау немесе кедергімен соқтығысудан, қанаттың, винттердің және олардың бекіткіштерінің зақымдануынан туындаған зақымдарды жөндеу кезінде сантехникалық құралдар мен құрылғыларды қолданыңыз.
5. Жұмысқа қажетті құралдарды, агрегаттарды, құрылғыларды және басқару жабдықтарын пайдаланыңыз.
Білімдер:
1. Техникалық пайдалану ережелері, жүйелер мен функционалдық пайдалы жүктемелерге қызмет көрсетудің регламенті мен технологиялары.
2. Техникалық қызмет көрсету түрлері бойынша жұмыстардың тізбесі мен мазмұны және оларды орындау тәртібі
3. Ағымдағы және бақылау жөндеу жұмыстарын орындау технологиясы.
4. Еңбекті қорғау және қауіпсіздік талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 3:
Техникалық құжаттаманы жүргізу.
Машықтар:
1. Жөндеу жұмыстарына берілген тапсырмаға сәйкес жұмыс түрлерін анықтаңыз.
2. Орындалған жұмысқа сәйкес жөндеу парақтарын толтырыңыз.
3. Өнімнің төлқұжатына жазбалар енгізіңіз.
4. Орындалған жөндеу жұмыстары туралы ақпаратты электронды құжаттау үшін құралдарды пайдаланыңыз.
Білімдер:
1. Техникалық пайдалану ережелері, жүйелер мен функционалдық пайдалы жүктемелерге қызмет көрсетудің регламенті мен технологиялары .
2. Тораптарды, тораптарды және құрылғыларды қоса алғанда, тұтас жүйені жобалау.
3. Техникалық қызмет көрсету түрлері бойынша жұмыстардың тізбесі мен мазмұны және оларды орындау тәртібі
4. Ағымдағы және бақылау жөндеу жұмыстарын орындау технологиясы.
5. Еңбекті қорғау және қауіпсіздік талаптары.
6. ҰАЖ жөндеуге арналған құжаттаманың түрлері мен нысандары (ҚБАЖ).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 3:
Ағымдағы жөндеуді қоспағанда, қашықтағы ұшқыш (оператор) станциясына және ұшқышсыз ұшу аппаратының және/немесе қашықтан басқарылатын ӘК жүйесінің басқа құрамдас бөліктеріне техникалық қызмет көрсету.
Дағды 1:
Қашықтағы ұшқыш (оператор) станциясының, қашықтан басқару (ұшқыш) жүйесінің және басқа да құрамдас бөліктердің бағдарламалық жасақтамасын тексеру және жаңарту.
Машықтар:

1. Загружать и устанавливать обновление программных приложений станции внешнего пилота (оператора), системы дистанционного управления (пилотирования) и других компонентов.
2. Использовать необходимые для работы инструменты, приспособления и контрольно-измерительную аппаратуру.
Знания:
1. Руководство (инструкция) по эксплуатации станции внешнего пилота, системы дистанционного управления (пилотирования) и других компонентов.
2. Перечень и содержание работ по видам технического обслуживания и порядок их выполнения.
3. Классификация неисправностей и отказов, методы их обнаружения и устранения.
4. Требования охраны труда и техники безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Калибровка инерциальной навигационной системы и компаса, проверка и обслуживание средств связи и других компонентов.
Умения:
1. Настраивать средства связи в соответствии с требованиями руководства по эксплуатации.
2. Обнаруживать отклонения от нормы в работе и настраивать инерциальную навигационную систему в соответствии с требованиями руководства по эксплуатации.
3. Использовать необходимые для работы инструменты, приспособления и контрольно-измерительную аппаратуру.
Знания:
1. Руководство (инструкция) по эксплуатации БАС (ДПАС) и дополнительных модулей.
2. Перечень и содержание калибровки и настроек, и порядок их выполнения.
3. Классификация неисправностей и отказов, их идентификация и устранения.
4. Требования охраны труда и техники безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 4:
Текущий ремонт станции внешнего пилота (оператора) и(или) дистанционно пилотируемой авиационной системы и других компонентов.
Навык 1:
Выполнение внешнего осмотра и проверка технического состояния станции внешнего пилота (оператора), системы дистанционного управления (пилотирования) и других компонентов.
Умения:
1. Читать и применять техническую документацию по ремонту станции внешнего пилота (оператора), системы дистанционного управления (пилотирования) и других компонентов.
2. Устранять повреждения, возникающие при механическом воздействии на станцию внешнего пилота (оператора), систему дистанционного управления (пилотирования) и другие компоненты.
3. Использовать необходимые для работы инструменты, приспособления и контрольно-измерительную аппаратуру.
Знания:
1. Правила замены деталей, узлов и комплектующих станции (пульта) внешнего пилота (оператора), системы дистанционного управления (пилотирования) и других компонентов.
2. Сведения о конструкции станции (пульта) внешнего пилота (оператора), системы дистанционного управления (пилотирования) и других компонентов.

1. Қашықтағы ұшқыш (оператор) станциясы, қашықтан басқару (ұшқыш) жүйесі және басқа компоненттер үшін бағдарламалық құрал жаңартуларын жүктеп алыңыз және орнатыңыз.
2. Жұмысқа қажетті құралдарды, құрылғыларды және аспаптарды қолданыңыз.
Білімдер:
1. Қашықтағы пилоттық станцияны, қашықтан басқару (ұшқыш) жүйесін және басқа компоненттерді басқару бойынша нұсқаулық (нұсқаулар).
2. Техникалық қызмет көрсету түрлері бойынша жұмыстардың тізбесі мен мазмұны және оларды орындау тәртібі
3. Ақаулар мен ақаулардың жіктелуі, оларды анықтау және жою әдістері.
4. Еңбекті қорғау және қауіпсіздік талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Инерциялық навигациялық жүйе және компасты калибрлеу, байланыстарды және басқа компоненттерді сынау және техникалық қызмет көрсету.
Машықтар:
1. Пайдалану нұсқаулығының талаптарына сәйкес байланыс құралдарын конфигурациялаңыз.
2. Қалыпты емес өнімділікті анықтаңыз және инерциялық навигация жүйесін пайдалану жөніндегі нұсқаулықтың талаптарына сәйкес реттеңіз .
3. Жұмысқа қажетті құралдарды, құрылғыларды және өлшеу құралдарын пайдалану.
Білімдер:
1. ҰАЖ (ҚБАЖ) және қосымша модульдерді пайдалану бойынша нұсқаулық (нұсқаулар).
2. Калибрлеу мен баптау тізімі мен мазмұны және оларды орындау тәртібі.
3. Ақаулар мен ақаулардың жіктелуі, оларды анықтау және жою.
4. Еңбекті қорғау және қауіпсіздік талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 4:
Қашықтағы ұшқыш (оператор) станциясына және/немесе қашықтан басқарылатын әуе кемесінің жүйесіне және басқа құрамдас бөліктерге жоспарлы техникалық қызмет көрсету.
Дағды 1:
Сырттай тексеруді орындау және қашықтан басқару (оператор) станциясының, қашықтан басқару (ұшқыш) жүйесінің және басқа да құрамдас бөліктердің техникалық жағдайын тексеру.
Машықтар:
1. Қашықтағы пилоттық (операторлық) станцияны, қашықтан басқару (ұшқыш) жүйесін және басқа компоненттерді жөндеуге арналған техникалық құжаттаманы оқып шығыңыз және қолданыңыз.
2. Қашықтағы ұшқыш (оператор) станциясына, қашықтан басқару (ұшқыш) жүйесіне және басқа да құрамдас бөліктерге механикалық әсер ету салдарынан болатын зақымдануды жою.
3. Жұмысқа қажетті құралдарды, құрылғыларды және өлшеу құралдарын пайдалану.
Білімдер:
1. Қашықтықтағы пилоттық (оператор) станциясының (басқару пульті), қашықтан басқару (ұшқыш) жүйесінің және басқа тораптардың бөлшектерін, тораптары мен тораптарын ауыстыру ережелері.
2. Қашықтықтағы ұшқыш (оператор) станциясының (консольінің), қашықтан басқарудың (ұшқыштың) жүйесінің және басқа компоненттердің конструкциясы туралы ақпарат.

2172-9 - Другие пилоты самолетов и специалисты-профессионалы родственных занятий, н.в.д.г.
Основная цель деятельности:
Безопасная эксплуатация беспилотных авиационных систем с одним или несколькими беспилотными воздушными судами.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Подготовка к полетам БАС, включающей одно или несколько БВС.
2. Управление (контроль) полетом одного или нескольких БВС.
3. Техническое обслуживание БАС, включающей одно или несколько БВС.
4. Ремонт БАС, включающей одно или несколько БВС.
Дополнительные трудовые функции:
1. Организация подготовки к полету одного или нескольких БВС.
2. Выполнение полета одним или несколькими БВС с выполнением функций командира БВС.
Трудовая функция 1:
Подготовка к полетам БАС, включающей одно или несколько БВС.
Навык 1:
Формирование полетного задания с учетом картографических данных, метеорологической, орнитологической и аэронавигационной обстановки в районе выполнения полетов.
Умения:
1. Читать аэронавигационную информацию.
2. Выполнять аэронавигационные расчеты.
3. Анализировать метеорологическую, орнитологическую и аэронавигационную обстановку.
4. Составлять полетное задание.
5. Оценка эксплуатационных рисков.
Знания:
1. Правила осуществления полетов и ограничения.
2. Основы воздушной навигации, аэродинамики и метеорологии в объеме, необходимом для подготовки и выполнения полета в ожидаемых условиях эксплуатации.
3. Летно-технические характеристики БАС и влияние на них эксплуатационных факторов.
4. Порядок планирования и построения маршрута полета.
5. Порядок определения, расчета и уменьшения эксплуатационных рисков.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Подбор и подготовка площадок для взлета и посадки, включая контрольные точки.
Умения:
1. Определять безопасные и удобные площадки и контрольные точки для взлета и посадки БВС.
2. Составлять полетное задание и план полета.
3. Анализировать данные из специализированных источников для определения зон ограничения полетов.
4. Применять картографическую информацию.
Знания:
1. Правила осуществления полетов и ограничения.
2. Требования эксплуатационной документации.
3. Летно-технические характеристики БАС и влияние на них эксплуатационных факторов.
4. Порядок планирования и построения маршрута полета.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Получение разрешений для осуществления полета и подготовка полетной документации.
Умения:
1. Составлять полетное задание и заявку на использование воздушного пространства.
2. Формировать пакет документов для получения разрешений на осуществление полетов.
3. Направлять документацию в соответствующие органы для получения разрешений.
Знания:

2172-9 - Б.т.к. басқа да ұшақ пилоттары және тектес қызметтердің кәсіби мамандары
Қызметтің негізгі мақсаты:
Бір немесе бірнеше ұшқышсыз әуе кемелерімен ұшқышсыз әуе кемелерінің жүйелерін қауіпсіз пайдалану.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Бір немесе бірнеше ҰАЖ қоса алғанда, ҰӘК ұшуларына дайындық.
2. Бір немесе бірнеше ұшқышсыз ұшу аппараттарының ұшуын басқару (басқару).
3. Бір немесе бірнеше әуе күштерін қамтитын ҰАЖ-ға техникалық қызмет көрсету.
4. Бір немесе бірнеше әуе күштерін қамтитын ҰАЖ жөндеу.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Бір немесе бірнеше ұшқышсыз ұшу аппараттарының ұшуына дайындықты ұйымдастыру.
2. ҰӘК командирінің функцияларын орындайтын бір немесе бірнеше ұшқышсыз ұшу аппараттарының ұшу орындауы.
Еңбек функциясы 1:
Бір немесе бірнеше ҰАЖ қоса алғанда, ҰӘК ұшуларына дайындық.
Дағды 1:
Картографиялық мәліметтерді, ұшу ауданындағы метеорологиялық, орнитологиялық және аэронавигациялық жағдайларды ескере отырып ұшу миссиясын қалыптастыру.
Машықтар:
1. Аэронавигациялық ақпаратты оқыңыз.
2. Авиациялық есептерді орындау.
3. Метеорологиялық, орнитологиялық және аэронавигациялық жағдайды талдаңыз.
4. Ұшу миссиясын жасаңыз.
5. Операциялық тәуекелдерді бағалау.
Білімдер:
1. Ұшу ережелері мен шектеулері.
2. Аэронавигация, аэродинамика және метеорология негіздері күтілетін пайдалану жағдайларында ұшуды дайындау және орындау үшін қажетті көлемде.
оларға пайдалану факторларының әсері .
4. Ұшу маршрутын жоспарлау және салу тәртібі.
5. Операциялық тәуекелдерді анықтау, есептеу және азайту тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Ұшу және қону алаңдарын, оның ішінде бақылау пункттерін таңдау және дайындау.
Машықтар:
1. Ұшақтардың ұшып көтерілуі мен қонуы үшін қауіпсіз және ыңғайлы учаскелер мен басқару нүктелерін анықтау.
2. Ұшу миссиясы мен ұшу жоспарын жасаңыз.
3. Ұшуды шектеу аймақтарын анықтау үшін арнайы көздерден алынған деректерді талдау.
4. Картографиялық ақпаратты қолдану.
Білімдер:
1. Ұшу ережелері мен шектеулері.
2. Пайдалану құжаттамасына қойылатын талаптар.
3. ҰАЖ ұшу өнімділігі сипаттамалары және оларға пайдалану факторларының әсері.
4. Ұшу маршрутын жоспарлау және салу тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 3:
Ұшуларға рұқсат алу және ұшу құжаттамасын дайындау.
Машықтар:
1. Ұшу миссиясын және әуе кеңістігін пайдалануға өтінімді жасаңыз.
2. Ұшу рұқсаттарын алу үшін құжаттар пакетін дайындаңыз.
3. Рұқсаттар алу үшін құжаттарды тиісті органдарға жіберу.
Білімдер:

1. Правила и порядок получения разрешений на использование воздушного пространства и выполнение полетов над населенными пунктами и иными районами.
2. Правила использования воздушного пространства.
3. Правила осуществления полетов и ограничения.
4. Порядок планирования и построения маршрута полета.
5. Правила ведения и оформления полетной и технической документации.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 4:
Подготовка программы полета и ее загрузка в бортовой навигационный комплекс (автопилот).
Умения:
1. Составлять полетное задание и заявку на использование воздушного пространства.
2. Оценивать техническое состояние и готовность БАС к осуществлению полета (реализации миссии).
3. Использовать специальное программное обеспечение для составления программы полета и ввода ее в бортовой навигационный комплекс (автопилот).
Знания:
1. Правила осуществления полетов и ограничения.
2. Требования эксплуатационной документации.
3. Летно-технические характеристики БАС и влияние на них эксплуатационных факторов.
4. Порядок планирования и построения маршрута полета.
5. Порядок подготовки программы полета и загрузки ее в бортовой навигационный комплекс (автопилот) БВС.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 5:
Проверка готовности БАС к работе, в соответствии с эксплуатационной документацией и полетным заданием.
Умения:
1. Оценивать техническое состояние и готовность БАС к осуществлению полета (реализации миссии).
2. Проводить предполетную проверку, настройку и диагностику оборудования, систем и дополнительных модулей.
3. Проводить транспортировку БАС к месту проведения полетов.
Знания:
1. Требования эксплуатационной документации.
2. Порядок проведения предполетной подготовки БАС, ее элементов и компонентов навесного оборудования.
3. Правила ведения и оформления полетной и технической документации.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Управление (контроль) полетом одного или нескольких БВС.
Навык 1:
Дистанционное управление БВС, включая запуск, принятие решения на вылет, управление, контроль параметров, возвращение и посадку в соответствии с полетным заданием (миссией), включая действия при возникновении особых случаев в полете.
Умения:
1. Анализировать изменения в окружающих условиях полета.
2. Осуществлять запуск и контроль параметров БАС и БВС.
3. Осуществлять дистанционное пилотирование и (или) контроль параметров полета беспилотного воздушного судна.
4. Идентифицировать информацию индикаторов пульта (станции) управления и навесного оборудования.
5. Манипулировать органами управления пульта (станции) БАС.

1. Әуе кеңiстiгiн пайдалануға және елдi мекендер мен өзге де аумақтардың үстiнен ұшуды орындауға рұқсат алудың ережелерi мен тәртiбi.
2. Әуе кеңістігін пайдалану ережелері.
3. Ұшу ережелері мен шектеулері.
4. Ұшу маршрутын жоспарлау және салу тәртібі.
5. Ұшу және техникалық құжаттаманы жүргізу және өңдеу ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 4:
Ұшу бағдарламасын дайындау және оны борттық навигациялық жүйеге (автопилотқа) жүктеу.
Машықтар:
1. Ұшу миссиясын және әуе кеңістігін пайдалануға өтінімді жасаңыз.
2. ҰАЖ техникалық жағдайын және ұшуға дайындығын бағалау (миссияны орындау).
3. Ұшу бағдарламасын жасау және оны борттық навигация жүйесіне (автопилот) енгізу үшін арнайы бағдарламалық құралды пайдаланыңыз.
Білімдер:
1. Ұшу ережелері мен шектеулері.
2. Пайдалану құжаттамасына қойылатын талаптар.
3. ҰАЖ ұшу өнімділігі сипаттамалары және оларға пайдалану факторларының әсері.
4. Ұшу маршрутын жоспарлау және салу тәртібі.
5. Ұшу бағдарламасын дайындау және оны ұшқышсыз ұшу аппаратының борттық навигациялық кешеніне (автопилотына) тиеу тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 5:
Жедел құжаттамаға және ұшу тапсырмасына сәйкес ҰАЖ пайдалануға дайындығын тексеру.
Машықтар:
1. ҰАЖ техникалық жағдайын және ұшуға дайындығын бағалау (миссияны орындау).
2. Ұшу алдындағы тексеруді, жабдықты, жүйелерді және қосымша модульдерді конфигурациялау және диагностикалау.
3. ҰАЖ-ті ұшу алаңына жеткізіңіз.
Білімдер:
1. Пайдалану құжаттамасына қойылатын талаптар.
2. ҰАЖ-ны, оның элементтерін және бекітілген жабдықтың құрамдастарын ұшу алдындағы дайындау тәртібі.
Ұшу және техникалық құжаттаманы жүргізу және өңдеу ережелері .
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Бір немесе бірнеше ұшқышсыз ұшу аппараттарының ұшуын басқару (басқару).
Дағды 1:
Ұшу тапсырмасына (миссиясына) сәйкес ұшыруды, ұшып шығу туралы шешім қабылдауды, бақылауды, параметрлерді бақылауды, қайтып оралуды және қонуды қоса алғанда, ұшу кезінде ерекше жағдайлар туындаған кездегі әрекеттерді қоса алғанда, ұшқышсыз ұшу аппаратын қашықтықтан басқару.
Машықтар:
1. Қоршаған ортаның ұшу жағдайындағы өзгерістерге талдау жасаңыз.
2. ҰАЖ және ҰӘК параметрлерін іске қосу және бақылау.
3. Ұшқышсыз әуе кемесінің ұшу параметрлерін қашықтықтан басқаруды және (немесе) бақылауды жүзеге асырады.
4. Басқару пультінің (станциясының) және қосымшалардың көрсеткіштерінен ақпаратты анықтау.
5. ҰАЖ консолінің (станциясының) басқару элементтерін басқару.

6. Распознавать и контролировать факторы угроз и ошибок при выполнении полетов.
7. Определять пространственное положение БВС.
8. Распознавать возникновение критических режимов и принимать меры по их предотвращению.
9. Принимать меры по обеспечению безопасного выполнения полета.
10. Взаимодействовать с другими участниками воздушного движения и контролирующими органами.
11. Принимать меры по недопущению посторонних лиц к площадкам для взлета-посадки и беспилотной авиационной системе.
Знания:
1. Правила использования воздушного пространства.
2. Правила производства полетов и порядок получения разрешений.
3. Технология выполнения авиационных работ.
4. Основы аэронавигации, аэродинамики, метеорологии в объеме, необходимом для выполнения безопасного полета.
5. Требования эксплуатационной документации, летно-технические характеристики и эксплуатационные ограничения БВС.
6. Порядок действий при нештатных и аварийных ситуациях.
7. Порядок действий для недопущения посторонних лиц к площадкам (контрольным точкам) взлета-посадки и БАС.
8. Порядок ведения и оформления полетной и технической документации.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Информирование соответствующих органов об отклонениях от плана полета или изменениях в режиме полета, возникновении особых ситуаций в полете, совершении аварийной посадки.
Умения:
1. Анализировать изменения в окружающих условиях полета.
2. Идентифицировать информацию индикаторов пульта (станции) управления и навесного оборудования.
3. Принимать меры по обеспечению безопасного выполнения полета.
4. Взаимодействовать с другими участниками воздушного движения и контролирующими органами.
5. Взаимодействовать с уполномоченными органами при возникновении непредвиденных ситуаций.
Знания:
1. Правила использования воздушного пространства.
2. Правила производства полетов и порядок получения разрешений.
3. Порядок действий при нештатных и аварийных ситуациях.
4. Порядок действий при проведении поисковых работ в случае аварийной посадки БВС.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Проведение поисковых работ в случае аварийной посадки БВС.
Умения:
1. Идентифицировать информацию индикаторов пульта (станции) управления и навесного оборудования.
2. Взаимодействовать с другими участниками воздушного движения и контролирующими органами.
3. Проводить поисковые мероприятия.
Знания:
1. Порядок действий при нештатных и аварийных ситуациях.
2. Порядок действий при проведении поисковых работ в случае аварийной посадки БВС.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 4:
Выполнение послеполетного осмотра БВС.
Умения:

6. Ұшу кезіндегі қателіктер мен қателіктерді тану және бақылау.
7. ҰАЖ-ның кеңістіктегі орнын анықтаңыз.
8. Қиын жағдайлардың пайда болуын мойындау және олардың алдын алу шараларын қабылдау.
9. Ұшуды қауіпсіз орындауды қамтамасыз ету бойынша шаралар қабылдау.
10. Басқа әуе қозғалысына қатысушылармен және реттеуші органдармен өзара әрекеттесу.
11. Рұқсат етілмеген тұлғалардың ұшып көтерілу және қону алаңдарына және ұшқышсыз әуе кемесінің жүйесіне кіруіне жол бермеу шараларын қабылдау.
Білімдер:
1. Әуе кеңістігін пайдалану ережелері.
2. Ұшу ережелері және рұқсат алу тәртібі.
3. Авиациялық жұмыстарды орындау технологиясы.
4. Қауіпсіз ұшу үшін қажетті шамада аэронавигация, аэродинамика, метеорология негіздері.
5. Пайдалану құжаттамасының талаптары, ұшуды орындау сипаттамалары және ҰӘК пайдалану шектеулері.
6. Төтенше жағдайларды жою тәртібі.
7. Рұқсат етілмеген тұлғалардың ұшып көтерілуіне және қонуына жол бермеу тәртібі (бақылау пункттері) және ҰАЖ.
8. Ұшу және техникалық құжаттаманы жүргізу және өңдеу тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Ұшу жоспарынан ауытқулар немесе ұшу режимінің өзгеруі, ұшу кезінде ерекше жағдайлардың туындауы немесе апатты қону туралы тиісті органдарды хабардар ету.
Машықтар:
1. Қоршаған ортаның ұшу жағдайындағы өзгерістерге талдау жасаңыз.
2. Басқару пультінің (станциясының) және қосымшалардың көрсеткіштерінен ақпаратты анықтау.
3. Ұшуды қауіпсіз орындауды қамтамасыз ету бойынша шаралар қабылдау.
4. Басқа әуе қозғалысына қатысушылармен және реттеуші органдармен өзара әрекеттесу.
5. Күтпеген жағдайлар туындаған кезде уәкілетті органдармен өзара әрекеттесу.
Білімдер:
1. Әуе кеңістігін пайдалану ережелері.
2. Ұшу ережелері және рұқсат алу тәртібі.
3. Төтенше жағдайларды жою тәртібі.
4. ҰӘК авариялық қонған жағдайда іздестіру шараларын жүргізу тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 3:
ҰӘК апатты жағдайда қонған жағдайда іздестіру жұмыстарын жүргізу.
Машықтар:
1. Басқару пультінің (станциясының) және қосымшалардың көрсеткіштерінен ақпаратты анықтау.
2. Басқа әуе қозғалысына қатысушылармен және реттеуші органдармен өзара әрекеттесу.
3. Іздеу әрекеттерін жүргізу.
Білімдер:
1. Төтенше жағдайларды жою тәртібі.
2. ҰӘК авариялық қонған жағдайда іздестіру шараларын жүргізу тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 4:
Ұшудан кейінгі ұшқышсыз ұшу аппаратын тексеруді жүргізу.
Машықтар:

1. Выполнять послеполетные мероприятия по осмотру БВС.
2. Снимать и обрабатывать информацию с систем БВС и навесного оборудования.
3. Определять процедуры для подготовки БАС к последующим полетам или транспортировке с места полетов.
Знания:
1. Требования эксплуатационной документации по проведению регламентных работ по обеспечению вылета-прилета.
2. Меры безопасности при работе с аккумуляторными батареями, горючими и опасными веществами.
3. Порядок действий для недопущения посторонних лиц к площадкам (контрольным точкам) взлета-посадки и БАС.
4. Правила ведения и оформления полетной и технической документации.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Техническое обслуживание БАС, включающей одно или несколько БВС.
Навык 1:
Выполнение регламентов, выявление неисправностей, установка и демонтаж навесного оборудования (в том числе при постановке на хранение и снятии с хранения).
Умения:
1. Читать эксплуатационно-техническую документацию, чертежи и схемы.
2. Оценивать техническое состояние элементов БАС.
3. Выполнять техническое обслуживание в соответствии с эксплуатационной документацией.
4. Использовать необходимые для работы инструменты, приспособления и контрольно-измерительную аппаратуру.
5. Заправлять топливом, маслом, специальными жидкостями и заряжать газами.
6. Обслуживать аккумуляторные батареи.
7. Эксплуатировать наземные источники электропитания.
8. Устанавливать и демонтировать съемное подвесное оборудование.
9. Производить эвакуацию БВС в аварийных ситуациях.
10. Производить работы по хранению, установленные в эксплуатационной документации.
11. Оформлять техническую документацию.
Знания:
1. Требования эксплуатационной документации к техническому обслуживанию БАС.
2. Перечень и содержание работ по видам технического обслуживания, порядок их выполнения.
3. Назначение, устройство и принципы работы элементов БАС.
4. Характеристики топлива, специальных жидкостей (газов), горюче-смазочных материалов, источников электроэнергии, применяемых при эксплуатации БАС.
5. Порядок подготовки к работе инструментов, приспособлений и контрольно-измерительной аппаратуры для выполнения технического обслуживания.
6. Порядок и технология выполнения видов технического обслуживания БАС, ее элементов и проведения специальных работ.
7. Классификация неисправностей и отказов, методы их обнаружения и устранения.
8. Порядок установки и снятия навесного оборудования.
9. Требования охраны труда и техники безопасности.
10. Порядок ведения и оформления технической документации.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Приведение БАС в предстартовое состояние, обеспечение работы наземных элементов.
Умения:

1. ҰӘК ұшудан кейінгі тексеруді жүргізу.
2. ҰӘК жүйелері мен қосымша құрылғыларынан ақпаратты алу және өңдеу.
3. Кейінгі рейстерге немесе ұшу алаңынан тасымалдауға ҰАЖ дайындау рәсімдерін анықтау.
Білімдер:
1. Кету мен келуді қамтамасыз ету үшін ағымдағы техникалық қызмет көрсетуді жүргізуге арналған жедел құжаттамаға қойылатын талаптар.
2. Батареялармен, жанғыш және қауіпті заттармен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік шаралары.
3. Рұқсат етілмеген тұлғалардың ұшып көтерілуіне және қонуына жол бермеу тәртібі (бақылау пункттері) және ҰАЖ.
4. Ұшу және техникалық құжаттаманы жүргізу және өңдеу ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 3:
Бір немесе бірнеше әуе күштерін қамтитын ҰАЖ-ға техникалық қызмет көрсету.
Дағды 1:
Нормаларды сақтау, ақауларды жою, қондырмаларды орнату және демонтаждау (оның ішінде сақтаудан орналастыру және алу кезінде).
Машықтар:
1. Пайдалану-техникалық құжаттаманы, сызбаларды және диаграммаларды оқу.
2. ҰАЖ элементтерінің техникалық жағдайын бағалау.
3. Пайдалану құжаттамасына сәйкес техникалық қызмет көрсетуді жүргізу.
4. Жұмысқа қажетті құралдарды, құрылғыларды және өлшеу құралдарын пайдалану.
5. Жанармай, май, арнайы сұйықтықтарды құйып, газдармен зарядтаңыз.
6. Батареяларды күтіңіз.
7. Жердегі қуат көздерін пайдалану.
8. Алынбалы аспалы жабдықты орнату және бөлшектеу.
9. Төтенше жағдайларда ұшқышсыз ұшу аппаратын эвакуациялау.
10. Пайдалану құжаттамасында көрсетілген сақтау жұмыстарын жүргізу.
11. Техникалық құжаттаманы дайындаңыз.
Білімдер:
1. ҰАЖ техникалық қызмет көрсетуге арналған операциялық құжаттамаға қойылатын талаптар.
2. Техникалық қызмет көрсету түрлері бойынша жұмыстардың тізбесі мен мазмұны, оларды орындау тәртібі.
3. ҰАЖ элементтерінің мақсаты, құрылымы және жұмыс істеу принциптері.
4. ҰАЖ жұмысында қолданылатын жанар-жағармайдың, арнайы сұйықтықтардың (газдардың), жанар-жағармайдың, қуат көздерінің сипаттамасы.
5. Техникалық қызмет көрсетуді орындау үшін аспаптарды, құрылғыларды және бақылау-өлшеу аспаптарын дайындау тәртібі.
6. ҰАЖ техникалық қызмет көрсету түрлерін, оның элементтерін орындау және арнайы жұмыстарды жүргізу тәртібі мен технологиясы.
7. Ақаулар мен ақаулардың жіктелуі, оларды анықтау және жою әдістері.
8. Қосымшаларды орнату және алу тәртібі.
9. Еңбекті қорғау және қауіпсіздік талаптары.
10. Техникалық құжаттаманы жүргізу және дайындау тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
ҰАЖ-ты ұшыру алдындағы күйге келтіру, жердегі элементтердің жұмысын қамтамасыз ету.
Машықтар:

1. Читать эксплуатационно-техническую документацию, чертежи и схемы.
2. Использовать необходимые для работы инструменты, приспособления и контрольно-измерительную аппаратуру.
3. Буксировать, транспортировать беспилотную авиационную систему к месту взлета (от места посадки).
4. Использовать взлетные устройства (приспособления).
Знания:
1. Требования эксплуатационной документации к стартовым площадкам для типа конструкции БАС.
2. Порядок подготовки стартовой площадки и средств запуска в зависимости типа конструкции.
3. Требования техники безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Проведение послеполетного осмотра и устранение обнаруженных неисправностей при нестандартных ситуациях.
Умения:
1. Читать эксплуатационно-техническую документацию, чертежи и схемы.
2. Оценивать техническое состояние элементов БАС.
3. Использовать необходимые для работы инструменты, приспособления и контрольно-измерительную аппаратуру.
4. Устанавливать и демонтировать съемное подвесное оборудование.
5. Буксировать, транспортировать беспилотную авиационную систему к месту взлета (от места посадки).
6. Производить эвакуацию БВС в аварийных ситуациях.
Знания:
1. Требования эксплуатационной документации к техническому обслуживанию БАС.
2. Назначение, устройство и принципы работы элементов БАС.
3. Порядок и методы идентификации и устранения неисправностей БАС, ее элементов и систем.
4. Требования техники безопасности.
5. Порядок ведения и оформления технической документации.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 4:
Программирование систем, обновление программного обеспечения и калибровка БАС.
Умения:
1. Читать эксплуатационно-техническую документацию, чертежи и схемы.
2. Осуществлять подготовку и настройку компонентов.
3. Эксплуатировать наземные источники электропитания.
4. Программировать системы БАС. 5. Обновлять программное обеспечение БАС.
6. Осуществлять калибровку навигационных элементов.
7. Оформлять техническую документацию.
Знания:
1. Требования эксплуатационной документации к техническому обслуживанию БАС.
2. Назначение, устройство и принципы работы элементов БАС.
3. Технологию программирования систем, обновления программного обеспечения и калибровки.
4. Порядок ведения и оформления технической документации.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 4:
Ремонт БАС, включающей одно или несколько БВС.
Навык 1:
Выполнение внешнего осмотра и проверка технического состояния элементов, диагностика и контроль их работоспособности, выявление отклонений, отказов, неисправностей и повреждений.
Умения:

1. Пайдалану-техникалық құжаттаманы, сызбаларды және диаграммаларды оқу.
2. Жұмысқа қажетті құралдарды, құрылғыларды және аспаптарды қолданыңыз.
3. Ұшу алаңына (қону алаңынан) ұшқышсыз ұшақ жүйесін сүйреңіз, тасымалдаңыз.
4. Ұшу құрылғыларын (құрылғыларды) пайдаланыңыз.
Білімдер:
1. ҰАЖ конструкциясының түріне арналған ұшыру алаңдарының пайдалану құжаттамасына қойылатын талаптар.
2. Құрылым түріне байланысты ұшыру алаңы мен ұшыру қондырғыларын дайындау тәртібі.
3. Қауіпсіздік талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 3:
Ұшудан кейінгі тексеруді жүргізу және стандартты емес жағдайларда анықталған ақауларды жою.
Машықтар:
1. Пайдалану-техникалық құжаттаманы, сызбаларды және диаграммаларды оқу.
2. ҰАЖ элементтерінің техникалық жағдайын бағалау.
3. Жұмысқа қажетті құралдарды, құрылғыларды және өлшеу құралдарын пайдалану.
4. Алынбалы аспалы жабдықты орнату және бөлшектеу.
5. Ұшу алаңына (қону алаңынан) ұшқышсыз ұшақ жүйесін сүйреңіз, тасымалдаңыз.
6. Төтенше жағдайларда ұшқышсыз ұшу аппаратын эвакуациялау.
Білімдер:
1. ҰАЖ техникалық қызмет көрсетуге арналған операциялық құжаттамаға қойылатын талаптар.
2. ҰАЖ элементтерінің мақсаты, құрылымы және жұмыс істеу принциптері.
3. ҰАЖ, оның элементтері мен жүйелерін анықтау және ақауларды жою тәртібі мен әдістері.
4. Қауіпсіздік талаптары.
5. Техникалық құжаттаманы жүргізу және дайындау тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 4:
Жүйені бағдарламалау, бағдарламалық құралды жаңарту және ҰАЖ калибрлеу.
Машықтар:
1. Пайдалану-техникалық құжаттаманы, сызбаларды және диаграммаларды оқу.
2. Компоненттерді дайындау және конфигурациялау.
3. Жердегі қуат көздерін пайдалану.
4. ҰАЖ жүйелерін бағдарламалау. 5. ҰАЖ бағдарламалық құралын жаңарту.
6. Шарлау элементтерін калибрлеу.
7. Техникалық құжаттаманы дайындаңыз.
Білімдер:
1. ҰАЖ техникалық қызмет көрсетуге арналған операциялық құжаттамаға қойылатын талаптар.
2. ҰАЖ элементтерінің мақсаты, құрылымы және жұмыс істеу принциптері.
3. Жүйені бағдарламалау технологиясы, бағдарламалық құралды жаңарту және калибрлеу.
4. Техникалық құжаттаманы жүргізу және дайындау тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 4:
Бір немесе бірнеше әуе күштерін қамтитын ҰАЖ жөндеу.
Дағды 1:
Сыртқы тексеру жүргізу және элементтердің техникалық жай-күйін тексеру, олардың жұмысын диагностикалау және бақылау, ауытқуларды, ақауларды, ақауларды және зақымдануларды анықтау.
Машықтар:

1. Применять эксплуатационную и ремонтную документацию БАС в процессе диагностики.
2. Оценивать техническое состояние БАС, компонентов и навесного оборудования.
3. Выявлять отказы и неисправности.
4. Оформлять техническую документацию.
Знания:
1. Назначение, устройство и принципы работы БАС и ее элементов.
2. Классификация и признаки отказов, неисправностей, методы их обнаружения.
3. Правила ведения и оформления технической документации.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Выполнение текущего и контрольно-восстановительного ремонта элементов БАС (включая подбор запасных частей и компонентов).
Умения:
1. Использовать инструменты, контрольно-измерительные приборы и приспособления в процессе ремонта элементов БАС.
2. Применять эксплуатационную и ремонтную документацию БАС в процессе ремонта.
3. Оценивать техническое состояние БАС, компонентов и навесного оборудования.
4. Выявлять и устранять отказы и неисправности.
5. Оформлять техническую документацию.
Знания:
1. Назначение, устройство и принципы работы БАС и ее элементов.
2. Порядок подготовки к работе рабочего места, инструментов, приспособлений и контрольно-измерительной аппаратуры.
3. Классификация и признаки отказов, неисправностей, методы их устранения.
4. Технология выполнения текущего и контрольно-восстановительного ремонта.
5. Правила ведения и оформления технической документации.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Организация подготовки к полету одного или нескольких БВС.
Навык 1:
Формирование плана полета, подготовка и направление документации в соответствующие органы для получения разрешения на использование воздушного пространства.
Умения:
1. Получать и анализировать информацию о метеорологической, орнитологической и аэронавигационной обстановке.
2. Рассчитывать аэронавигационные параметры.
3. Читать метеорологические сводки.
4. Оформлять полетное задание и заявку на использование воздушного пространства с учетом особенностей функционального оборудования полезной нагрузки и характера перевозимого внешнего груза.
5. Получать разрешения на использование воздушного пространства.
Знания:
1. Правила и порядок получения разрешений на использование воздушного пространства, в том числе при выполнении полетов над населенными пунктами и при выполнении авиационных работ.
2. Влияние массы и центровки воздушного судна на безопасность полетов.
3. Порядок организации и выполнения полетов в сегрегированном воздушном пространстве.
4. Порядок действий в особых случаях в полете.
5. Основы воздушной навигации, аэродинамики и метеорологии в объеме, необходимом для подготовки и выполнения полета в ожидаемых условиях эксплуатации.

1. Диагностика процесінде ҰАЖ пайдалану және жөндеу құжаттамасын пайдаланыңыз.
2. ҰАЖ, құрамдас бөліктері мен қондырмаларының техникалық жағдайын бағалау.
3. Ақаулар мен ақауларды анықтау.
4. Техникалық құжаттаманы дайындаңыз.
Білімдер:
1. ҰАЖ және оның элементтерінің мақсаты, құрылымы және жұмыс істеу принциптері.
2. Ақаулардың, ақаулардың жіктелуі және белгілері, оларды анықтау әдістері.
3. Техникалық құжаттаманы жүргізу және дайындау ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
ҰАЖ элементтерін ағымдағы және бақылау жөндеу жұмыстарын орындау (қосалқы бөлшектер мен бөлшектерді таңдауды қоса алғанда).
Машықтар:
1. ҰАЖ элементтерін жөндеу процесінде құралдарды, бақылау-өлшеу аспаптарын және құрылғыларды пайдалану.
2. Жөндеу процесінде ҰАЖ пайдалану және жөндеу құжаттамасын пайдаланыңыз.
3. ҰАЖ, құрамдас бөліктері мен қондырмаларының техникалық жағдайын бағалау.
4. Ақаулар мен ақауларды анықтау және жою.
5. Техникалық құжаттаманы дайындаңыз.
Білімдер:
1. ҰАЖ және оның элементтерінің мақсаты, құрылымы және жұмыс істеу принциптері.
2. Жұмыс орнын, аспаптарды, құрылғылар мен бақылау-өлшеу аспаптарын жұмысқа дайындау тәртібі.
3. Ақаулардың, ақаулардың жіктелуі және белгілері, оларды жою әдістері.
4. Ағымдағы және бақылау жөндеу жұмыстарын орындау технологиясы.
5. Техникалық құжаттаманы жүргізу және дайындау ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Қосымша еңбек функциясы 1:
Бір немесе бірнеше ұшқышсыз ұшу аппараттарының ұшуына дайындықты ұйымдастыру.
Дағды 1:
Ұшу жоспарын қалыптастыру, әуе кеңістігін пайдалануға рұқсат алу үшін тиісті органдарға құжаттаманы дайындау және ұсыну.
Машықтар:
1. Метеорологиялық, орнитологиялық және аэронавигациялық жағдайлар туралы ақпаратты қабылдау және талдау.
2. Аэронавигациялық параметрлерді есептеңіз.
3. Ауа райы туралы есептерді оқу.
4. Пайдалы жүктің функционалдық жабдықталуының ерекшеліктерін және тасымалданатын сыртқы жүктің сипатын ескере отырып, ұшу миссиясын және әуе кеңістігін пайдалануға өтінімді толтыру.
5. Әуе кеңістігін пайдалануға рұқсат алу.
Білімдер:
1. Әуе кеңiстiгiн пайдалануға рұқсат алу, оның iшiнде елдi мекендердiң үстiнде ұшуларды орындау және авиациялық жұмыстарды орындау кезiндегi ережелер мен тәртiптер.
2. Ұшу қауіпсіздігіне әуе кемесінің массасы мен теңестіруінің әсері.
Бөлінген әуе кеңістігінде ұшуларды ұйымдастыру және жүргізу тәртібі .
4. Ұшу кезіндегі ерекше жағдайларда рәсім.
5. Аэронавигация, аэродинамика және метеорология негіздері күтілетін пайдалану жағдайларында ұшуды дайындау және орындау үшін қажетті көлемде.

6. Летно-технические характеристики БВС и влияние на них эксплуатационных факторов.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Принятие решения на выполнение полета, проверка фактического технического состояния БАС и БВС, подготовка полетной и технической документации, руководство экипажем (при наличии) в ходе подготовки к полету.
Умения:
1. Получать и анализировать информацию о метеорологической, орнитологической и аэронавигационной обстановке.
2. Оценивать техническое состояние и готовность к выполнению полета.
3. Формулировать задачи и поручения для экипажа (при наличии).
Знания:
1. Принципы работы и порядок эксплуатации силовых установок, систем и оборудования.
2. Эксплуатационные ограничения БВС и их силовых установок.
3. Эксплуатационные данные руководства по летной эксплуатации или эквивалентного ему документа.
4. Влияние массы и центровки воздушного судна на безопасность полетов.
5. Порядок эксплуатации БАС в объеме руководства по летной эксплуатации.
6. Порядок полетов при наличии запретных зон и зон ограничения полетов.
7. Порядок получения информации о запретных зонах и зонах ограничения полетов.
8. Основы воздушной навигации, аэродинамики и метеорологии в объеме, необходимом для подготовки и выполнения полета в ожидаемых условиях эксплуатации.
9. Требования эксплуатационной документации БАС.
10. Летно-технические характеристики БВС и влияние на них эксплуатационных факторов.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 2:
Выполнение полета одним или несколькими БВС с выполнением функций командира БВС.
Навык 1:
Удаленное управление взлетом и полетом (пилотирование) и (или) параметрический контроль полета.
Умения:
1. Управлять БВС в соответствии с руководством по его летной эксплуатации и в пределах ограничений его характеристик.
2. Распознавать и контролировать факторы угрозы и ошибок.
3. Контролировать пространственное положение и наблюдать за окружающей обстановкой в полете.
4. Применять знания в области аэронавигации.
5. Осуществлять взаимодействие с внешними организациями, участие которых необходимо для осуществления полета.
6. Управлять БВС обеспечивая успешное выполнение схемы полета или маневра.
7. Эксплуатировать бортовые системы регистрации полетных данных и навесное оборудование для сбора, передачи и оценки информации, включая системы фото- и видеосъемки.
8. Управлять заходом на посадку и посадкой в автоматическом и(или) ручном режиме управления.
9. Формулировать задачи и поручения для экипажа БВС.
Знания:
1. Принципы работы и порядок эксплуатации силовых установок, систем и оборудования.

6. ҰӘК-ның ұшу сипаттамалары және оларға пайдалану факторларының әсері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Ұшуды жүзеге асыру туралы шешім қабылдау, ҰАЖ және ҰӘК нақты техникалық жай-күйін тексеру, ұшу және техникалық құжаттаманы дайындау, ұшуға дайындық кезінде экипажға (болған жағдайда) басшылық жасау.
Машықтар:
1. Метеорологиялық, орнитологиялық және аэронавигациялық жағдайлар туралы ақпаратты қабылдау және талдау.
2. Техникалық жағдайын және ұшуға дайындығын бағалау.
3. Экипажға арналған тапсырмалар мен нұсқауларды құрастырыңыз (бар болса).
Білімдер:
1. Электр станцияларының, жүйелерінің және жабдықтарының жұмыс принциптері мен жұмыс тәртібі.
2. ҰӘК және олардың электр станцияларының пайдалану шектеулері.
3. Ұшу нұсқаулығынан немесе баламасынан операциялық деректер.
4. Ұшу қауіпсіздігіне әуе кемесінің массасы мен теңестіруінің әсері.
5. Ұшу нұсқаулығының көлеміндегі ҰАЖ-ты пайдалану тәртібі.
6. Тыйым салынған аймақтар мен шектелген ұшу аймақтары болған кезде ұшу процедуралары.
7. Тыйым салынған аймақтар және ұшуға тыйым салынған аймақтар туралы ақпарат алу тәртібі.
8. Аэронавигация, аэродинамика және метеорология негіздері күтілетін пайдалану жағдайларында ұшуды дайындау және орындау үшін қажетті көлемде.
9. ҰАЖ пайдалану құжаттамасына қойылатын талаптар.
10. ҰӘК-ның ұшу сипаттамалары және оларға пайдалану факторларының әсері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Қосымша еңбек функциясы 2:
ҰӘК командирінің функцияларын орындайтын бір немесе бірнеше ұшқышсыз ұшу аппараттарының ұшу орындауы.
Дағды 1:
Ұшуды және ұшуды қашықтан басқару (ұшқыштық) және (немесе) ұшуды параметрлік басқару.
Машықтар:
1. ҰӘК-ны оның ұшу нұсқаулығына сәйкес және оның жұмысындағы шектеулер шегінде пайдаланыңыз.
2. Қауіптер мен қателерді тану және бақылау.
3. Ұшу кезінде кеңістіктегі жағдайыңызды бақылаңыз және айналаңызды бақылаңыз.
4. Аэронавигация саласындағы білімдерін қолдану.
5. Ұшу үшін қатысуы қажет сыртқы ұйымдармен өзара әрекеттесу.
6. Ұшу үлгісінің немесе маневрдің сәтті орындалуын қамтамасыз ететін ұшқышсыз ұшу аппаратын басқару.
7. Ақпаратты, соның ішінде фото және бейнежазба жүйелерін жинау, беру және бағалау үшін борттағы ұшу деректерін тіркеу жүйелері мен қосымшаларын пайдалану.
8. Автоматты және (немесе) қолмен басқару режимінде қонуға кіру және қонуды басқару.
9. ҰӘК экипажына тапсырмалар мен нұсқауларды құрастырыңыз.
Білімдер:
1. Электр станцияларының, жүйелерінің және жабдықтарының жұмыс принциптері мен жұмыс тәртібі.

2. Эксплуатационные ограничения БВС и их силовых установок.
3. Эксплуатационные данные из руководства по летной эксплуатации БВС или эквивалентного ему документа.
4. Влияние массы и центровки воздушного судна на безопасность полетов.
5. Порядок подготовки и выполнения полетов.
6. Порядок организации и выполнения полетов с применением БАС в выделенном воздушном пространстве.
7. Основы воздушной навигации, аэродинамики и метеорологии в объеме, необходимом для подготовки и выполнения полета в ожидаемых условиях эксплуатации.
8. Требования эксплуатационной документации.
9. Летно-технические характеристики БАС и влияние на них эксплуатационных факторов.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Информирование соответствующих органов об отклонениях от плана полета или изменениях в режиме полета, при возникновении особых ситуаций и совершении аварийной посадки.
Умения:
1. Анализировать текущие условия полета для принятия решений об отклонениях от плана полетов.
2. Осуществлять взаимодействие с внешними организациями, участие которых необходимо для осуществления полета.
3. Формулировать задачи и поручения для экипажа БВС (при наличии).
Знания:
1. Эксплуатационные ограничения БВС и их силовых установок.
2. Эксплуатационные данные из руководства по летной эксплуатации БВС или эквивалентного ему документа.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Принятие решения о полете, посадке, прекращении полета, возвращении или вынужденной посадке в случае явной угрозы безопасности полета, окружающим, в целях спасения жизни людей, предотвращения нанесения ущерба окружающей среде.
Умения:
1. Распознавать и контролировать факторы угрозы и ошибок.
2. Осуществлять взаимодействие с внешними организациями, участие которых необходимо для успешного завершения полетной фазы.
3. Обеспечивать идентификацию БВС для проведения успешного поиска.
4. Управлять заходом на посадку и посадкой в автоматическом и(или) ручном режиме управления.
5. Формулировать задачи и поручения для экипажа БВС.
Знания:
1. Принципы работы и порядок эксплуатации силовых установок, систем и оборудования.
2. Эксплуатационные ограничения БВС и их силовых установок.
3. Эксплуатационные данные из руководства по летной эксплуатации БВС или эквивалентного ему документа.
4. Влияние массы и центровки воздушного судна на безопасность полетов.
5. Обеспечение авиационной безопасности, безопасности полетов и радиотехнического обеспечения полетов.
6. Летно-технические характеристики БАС и влияние на них эксплуатационных факторов.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 4:
Выполнение всех видов осмотров БВС в процессе предварительной, предполетной, межполетной подготовки и обеспечения транспортировки с места полетов.
Умения:
1. Эксплуатировать и обслуживать функциональное оборудование и полезную нагрузку, системы передачи и обработки информации, крепления внешних грузов.

2. ҰӘК және олардың электр станцияларының пайдалану шектеулері.
3. ҰӘК-ның ұшу нұсқаулығынан немесе оған балама құжаттан операциялық деректер.
4. Ұшу қауіпсіздігіне әуе кемесінің массасы мен теңестіруінің әсері.
5. Ұшуларды дайындау және орындау тәртібі.
6. Бөлінген әуе кеңістігінде ҰАЖ қолдана отырып ұшуларды ұйымдастыру және орындау тәртібі 7. Аэронавигация, аэродинамика және метеорология негіздері күтілетін пайдалану жағдайларында ұшуды дайындау және орындау үшін қажетті көлемде.
8. Пайдалану құжаттамасына қойылатын талаптар.
9. ҰАЖ-ның ұшу сипаттамалары және оларға пайдалану факторларының әсері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Ұшу жоспарынан ауытқулар немесе ұшу режиміндегі өзгерістер туралы, ерекше жағдайлар мен апатты қонуға байланысты тиісті органдарды хабардар ету.
Машықтар:
1. Ұшу жоспарынан ауытқулар туралы шешім қабылдау үшін ағымдағы ұшу шарттарын талдау.
2. Ұшу үшін қатысуы қажет сыртқы ұйымдармен өзара әрекеттесу.
3. ҰӘК экипажына арналған тапсырмалар мен нұсқауларды құрастырыңыз (бар болса).
Білімдер:
1. ҰӘК және олардың электр станцияларының пайдалану шектеулері.
2. ҰӘК-ның ұшу нұсқаулығынан немесе оған балама құжаттан операциялық деректер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 3:
Адамдардың өмірін сақтау және қоршаған ортаға зиян келтірмеу мақсатында ұшу, қону, ұшуды тоқтату, қайтып оралу немесе ұшу қауіпсіздігіне және басқаларға айқын қауіп төнген жағдайда мәжбүрлі қону туралы шешім қабылдау.
Машықтар:
1. Қауіптер мен қателерді тану және бақылау.
2. Қатысуы ұшу кезеңін сәтті аяқтау үшін қажет сыртқы ұйымдармен өзара әрекеттесу.
3. Сәтті іздестіру жүргізу үшін ұшқышсыз ұшу аппараттарының сәйкестендірілуін қамтамасыз ету.
4. Автоматты және (немесе) қолмен басқару режимінде қонуға кіру және қонуды басқару.
5. ҰӘК экипажына тапсырмалар мен нұсқауларды құрастырыңыз.
Білімдер:
1. Электр станцияларының, жүйелерінің және жабдықтарының жұмыс принциптері мен жұмыс тәртібі.
2. ҰӘК және олардың электр станцияларының пайдалану шектеулері.
3. ҰӘК-ның ұшу нұсқаулығынан немесе оған балама құжаттан операциялық деректер.
4. Ұшу қауіпсіздігіне әуе кемесінің массасы мен теңестіруінің әсері.
5. Авиациялық қауіпсіздікті, ұшу қауіпсіздігін және ұшуларды радиотехникалық қамтамасыз етуді қамтамасыз ету.
6. ҰАЖ-ның ұшу сипаттамалары және оларға пайдалану факторларының әсері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 4:
Алдын ала, ұшу алдындағы, рейсаралық дайындық және ұшу алаңынан тасымалдауды қамтамасыз ету процесінде ұшқышсыз ұшу аппараттарын тексерудің барлық түрлерін орындау.
Машықтар:
1. Функционалдық жабдықты және пайдалы жүктерді, ақпаратты беру және өңдеу жүйелерін және сыртқы жүктерді қорғау жүйелерін басқару және оларға қызмет көрсету.

2. Использовать специальное программное обеспечение для составления программы полета и ввода ее в бортовой навигационный комплекс (автопилот) БВС.
3. Осуществлять обработку полученных данных.
4. Формулировать задачи и поручения для экипажа БВС (при наличии).
5. Осуществлять транспортировку с места полетов.
Знания:
1. Эксплуатационные ограничения БВС и их силовых установок.
2. Эксплуатационные данные из руководства по летной эксплуатации БВС или эквивалентного ему документа.
3. Порядок подготовки и выполнения полетов.
4. Требования эксплуатационной документации.
5. Летно-технические характеристики БАС и влияние на них эксплуатационных факторов.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 5:
Руководство и координирование действий членов экипажа одного или нескольких БВС.
Умения:
1. Оценивать готовность экипажа к выполнению полетного задания при предполетной подготовке.
2. Проводить предполетную подготовку.
3. Выявлять у членов летного экипажа БВС признаки утомления, болезни, алкогольного или наркотического опьянения.
4. Применять процедуры отстранения члена экипажа БВС от выполнения полетного задания.
5. Проводить разбор полетов.
Знания:
1. Регламент отстранения членов экипажа БВС от полета.
2. Руководство по выполнению полетов.
3. Технологии работы членов экипажа БВС.
4. Руководство по управлению безопасностью полетов.
5. Методика инструкторской деятельности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 6:
Выполнение фиксации, документирования и учета особых случаев при эксплуатации БВС.
Умения:
1. Выявлять у членов летного экипажа БВС признаки утомления, болезни, алкогольного или наркотического опьянения.
2. Применять процедуры отстранения члена экипажа беспилотного воздушного судна от полетного задания.
3. Управлять предполетной подготовкой летного экипажа беспилотного воздушного судна.
Знания:
1. Регламент отстранения членов экипажа БВС от полета.
2. Руководство по выполнению полетов.
3. Технологии работы членов экипажа БВС.
4. Руководство по управлению безопасностью полетов.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Стрессоустойчивость
Аккуратность
Самостоятельность в принятии решений.
Наблюдательность
Коммуникабельность
Уравновешенность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Приказ Министра транспорта и коммуникаций РК от 28 сентября 2013 года № 764 "Об утверждении Типовых программ профессиональной подготовки авиационного персонала, участвующего в обеспечении безопасности полетов". 2. Приказ исполняющего обязанности Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 31 декабря 2020 года № 706 "Об утверждении Правил использования беспилотных авиационных систем в воздушном пространстве РК". 3. Приказ Министра по инвестициям и развитию РК от 30 апреля 2015 года № 551 "Об утверждении Правил технической эксплуатации и ремонта гражданских воздушных судов РК". 4. Документ Международной организации гражданской авиации (ИКАО) 10019. "Руководство по дистанционно пилотируемым авиационным системам (ДПАС)".
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Техник по дистанционно-пилотируемым летательным аппаратам
5
Внешний пилот дистанционно-пилотируемых авиационных систем
5
Инженер по техническому обслуживанию
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта

2. Ұшу бағдарламасын жасау және оны ұшқышсыз ұшу аппаратының борттық навигациялық жүйесіне (автопилотына) енгізу үшін арнайы бағдарламалық құралды пайдаланыңыз.
3. Алынған деректерді өңдеу.
4. ҰӘК экипажына тапсырмалар мен нұсқауларды құрастырыңыз (бар болса).
5. Ұшу алаңынан тасымалдауды жүзеге асыру.
Білімдер:
1. ҰӘК және олардың электр станцияларының пайдалану шектеулері.
2. ҰӘК-ның ұшу нұсқаулығынан немесе оған балама құжаттан операциялық деректер.
3. Ұшуларды дайындау және орындау тәртібі.
4. Пайдалану құжаттамасына қойылатын талаптар.
5. ҰАЖ-ның ұшу сипаттамалары және оларға пайдалану факторларының әсері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 5:
Бір немесе бірнеше ұшқышсыз ұшу аппараттарының экипаж мүшелерінің іс-әрекеттерін басқару және үйлестіру.
Машықтар:
Ұшу алдындағы дайындық кезінде экипаждың ұшу тапсырмасын орындауға дайындығын бағалау.
2. Ұшу алдындағы дайындықты жүргізу.
3. ҰӘК экипажы мүшелерінің шаршау, ауру, алкоголь немесе есірткіге улану белгілерін анықтаңыз.
4. Ұшақ экипажының мүшесін ұшу тапсырмасын орындаудан шығару процедураларын қолдану.
5. Дебрифинг жүргізу.
Білімдер:
1. ҰӘК экипажының мүшелерін ұшулардан шығару ережесі.
2. Ұшуды пайдалану жөніндегі нұсқаулық.
3. ҰӘК экипаж мүшелерінің жұмысының технологиялары.
4. Қауіпсіздікті басқару жөніндегі нұсқаулық.
5. Нұсқаушы қызметінің әдістемесі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 6:
ҰӘК пайдалану кезіндегі ерекше жағдайларды есепке алу, құжаттау және есепке алу.
Машықтар:
1. ҰӘК экипажы мүшелерінің шаршау, ауру, алкоголь немесе есірткіге улану белгілерін анықтаңыз.
2. Ұшу миссиясынан ұшқышсыз әуе кемесі экипажының мүшесін шығару рәсімдерін іске асыру.
3. Ұшқышсыз әуе кемесінің ұшу экипажының ұшу алдындағы дайындығын басқару.
Білімдер:
1. ҰӘК экипажының мүшелерін ұшулардан шығару ережесі.
2. Ұшуды пайдалану жөніндегі нұсқаулық.
3. ҰӘК экипаж мүшелерінің жұмысының технологиялары.
4. Қауіпсіздікті басқару жөніндегі нұсқаулық.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Дәлдік
Шешім қабылдаудағы тәуелсіздік.
Жеке және топпен жұмыс істей білу.
Үйрену қабілеті.
Сыни тұрғыдан ойлау.
Есірткі немесе психотроптық заттарды дәрігердің рецептінсіз немесе жаңа ықтимал қауіпті психоактивті заттарды пайдаланғаны үшін әкімшілік жазаның болмауы .
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. "Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын авиация персоналын кәсіптік даярлаудың үлгілік бағдарламаларын бекіту туралы" ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 28 қыркүйектегі No 764 бұйрығы. 2. Әрекет ету тәртібі "ҚР әуе кеңістігінде ұшқышсыз ұшу аппараттарының жүйелерін пайдалану қағидаларын бекіту туралы" ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2020 жылғы 31 желтоқсандағы No 706. 3. "ҚР азаматтық әуе кемелерін техникалық пайдалану және жөндеу қағидаларын бекіту туралы" ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 30 сәуірдегі No 551 бұйрығы. 4. Халықаралық азаматтық авиация ұйымының (ИКАО) 10019 құжаты. "Қашықтан басқарылатын ұшақ жүйелеріне (ҚБАЖ) нұсқаулық".
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
Мекемелер, ұйымдар мен кәсіпорындардың бірінші басшылары
5
Қашықтан басқарылатын ұшақ жүйелеріне арналған қашықтағы ұшқыш
5
Техникалық қызмет көрсету инженері
4-ші тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері