Об утверждении профессионального стандарта "Интервьюирование в области государственной статистики"
Приказ Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан от 9 октября 2024 года № 34
В соответствии пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый профессиональный стандарт "Интервьюирование в области государственной статистики".
2. Департаменту развития человеческих ресурсов Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) в течение пяти календарных дней со дня подписания настоящего приказа направление его копии в электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет - ресурсе Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
4. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Руководитель М. Турлубаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Руководителя Бюро
национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
от 9 октября 2024 года № 34
Профессиональный стандарт "Интервьюирование в области государственной статистики"
Глава 1. Общие положения
1. Профессиональный стандарт "Интервьюирование в области государственной статистики" (далее – профессиональный стандарт) разработан в соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях".
Настоящий профессиональный стандарт определяет требования к уровню квалификации и компетентности, к содержанию, качеству и условиям труда, а также предназначен для формирования образовательных программ, в том числе для обучения персонала, разработки материалов для сертификации работников и выпускников организаций образования, решения широкого круга задач в организациях на работы по интервьюированию области государственной статистики.
Профессиональный стандарт применяется для использования пользователями:

"Мемлекеттік статистика саласындағы сұхбаттасу" кәсіптік стандартын бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 2024 жылғы 9 қазандағы № 34 бұйрығы
"Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 5-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған "Мемлекеттік статистика саласындағы сұхбаттасу" кәсіптік стандарты бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының Адами ресурстарды дамыту департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрыққа қол қойылған күнінен бастап күнтізбелік бес күн ішінде оның көшірмесін электрондық түрде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзіме қалдырамын.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Басшы М. Тұрлыбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігі
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросы
басшысының
2024 жылғы 9 қазандағы
№ 34 бұйрығына
қосымша
"Мемлекеттік статистика саласындағы сұхбаттасу" кәсіптік стандарты
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Мемлекеттік статистика саласындағы сұхбаттасу" кәсіптік стандарты (бұдан әрі – кәсіптік стандарт) "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 5-тармағына сәйкес әзірленді.
Осы кәсіби стандарт біліктілік пен құзыреттілік деңгейіне, мазмұнына, сапасына және еңбек жағдайларына қойылатын талаптарды айқындайды, сондай-ақ білім беру бағдарламаларын қалыптастыруға, оның ішінде персоналды оқытуға, білім беру ұйымдарының қызметкерлері мен түлектерін сертификаттау материалдарын әзірлеуге, мемлекеттік статистика саласындағы сұхбаттасу бойынша ұйымдардағы міндеттердің кең ауқымын шешуге арналған.
Кәсіби стандарт мынадай пайдаланушылардың пайдалануы үшін қолданылады:

1) работниками – для понимания предъявляемых требований к профессиональной деятельности в области государственной статистики, планирования своего профессионального развития и повышения квалификации, а также прогнозирования карьерного продвижения;
2) работодателями – для выработки единых требований к содержанию профессиональной деятельности в области государственной статистики, для обновления требований к квалификации работников, отвечающих современным потребностям рынка труда, формирования критериев при найме и аттестации персонала, а также составления программ повышения квалификации, развития, продвижения и ротации кадров;
3) образовательными и учебными заведениями – для определения целей и содержания образовательных программ подготовки специалистов в области государственной статистики, переподготовки и повышения квалификации руководителей и специалистов профильных направлений, развития системы профессиональной переподготовки и повышения квалификации преподавателей и экспертов в области государственной статистики;
4) организациями (органами), осуществляющими деятельность по сертификации и присвоению квалификации – для разработки оценочных материалов при сертификации персонала и выработки критериев квалификации работников по уровню соответствия;
5) государственными органами – для использования профессионального стандарта в качестве критериев для мониторинга и прогнозирования рынка труда.
На основании настоящего профессионального стандарта организации могут разрабатывать для внутреннего применения корпоративные профессиональные стандарты на работников с уточнением уровня профессионального образования, перечня трудовых функций, знаний, умений и навыков с учетом особенностей организации производства, труда и управления, их ответственности.
2. В настоящем профессиональном стандарте используются следующие термины и определения:
1) интервьюирование – способ проведения опроса посредством компьютеризированной системы телефонного опроса и (или) при проведении личного опроса интервьюером;
2) отраслевая рамка квалификаций – структурированное описание уровней квалификаций, признаваемых в отрасли;
3) знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи;
4) навык - способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком;
5) умение – способность физически и (или) умственно выполнять отдельные единичные действия в рамках профессиональной задачи;
6) информальное образование – вид образования, получаемый в ходе повседневной деятельности вне организаций образования и организаций, предоставляющих образовательные услуги, и не сопровождаемый выдачей документа, подтверждающего результаты обучения;

1) қызметкерлер – мемлекеттiк статистика саласындағы кәсiптiк қызметке қойылатын талаптарды түсiнуге, олардың кәсiптiк дамуын және бiлiктiлiгiн арттыруды жоспарлауға, сондай-ақ мансаптық өсуiн болжауға;
2) жұмыс берушiлер – мемлекеттiк статистика саласындағы кәсiптiк қызмет мазмұнына бiрыңғай талаптарды әзiрлеуге, еңбек нарығының заманауи қажеттiлiгiне сәйкес келетiн жұмыскерлердiң бiлiктiлiгiне қойылатын талаптарды жаңартуға, персоналды жұмысқа қабылдау мен аттестаттау өлшемдерiн қалыптастыруға; сондай-ақ кадрлардың біліктілігін арттыру, дамыту, жоғарылату және ротациялау бағдарламаларын жасауға;
3) бiлiм беру және бiлiм беру ұйымдары – мемлекеттiк статистика саласындағы мамандарды даярлау, бейінді бағыттардағы басшылар мен мамандарды қайта даярлау және бiлiктiлiгiн арттыру, оқытушыларды және мемлекеттік статистика саласындағы сарапшыларды кәсiптiк қайта даярлау және олардың бiлiктiлiгiн арттыру жүйесiн дамытудың бiлiм беру бағдарламаларының мақсаттары мен мазмұнын айқындауға;
4) сертификаттау және біліктілік беру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдар (органдар) – персоналды сертификаттау үшін бағалау материалдарын әзірлеу және сәйкестік деңгейі бойынша қызметкерлердің біліктілік критерийлерін әзірлеу үшін;
5) мемлекеттік органдар – еңбек нарығының мониторингі мен болжау критерийлері ретінде кәсіби стандартты пайдалануға.
Осы кәсіптік стандарт негізінде ұйымдар өндірісті, еңбекті ұйымдастыру және басқару ерекшеліктерін, олардың жауапкершілігін ескере отырып, кәсіптік білім деңгейін, еңбек функцияларының тізбесін, білімін, машықтар мен дағдыларын нақтылаумен, қызметкерлерге ішкі пайдалануға арналған корпоративтік кәсіби стандарттарды әзірлей алады.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) сұхбаттасу – сауал салуды телефон арқылы сауал салудың компьютерлендірілген жүйесі арқылы және (немесе) интервьюердің сауал салуды жеке жүргізу тәсілі;
2) салалық біліктілік шеңбері – салада танылатын біліктілік деңгейлерінің құрылымдалған сипаттамасы;
3) білім – кәсіптік міндет шеңберінде іс-әрекеттерді орындау үшін қажетті зерделенген және меңгерілген ақпарат;
4) дағды – кәсіптік міндетті толығымен орындауға мүмкіндік беретін білім мен машықты қолдану қабілеті;
5) машық – кәсіптік міндет шеңберінде жекелеген бірлі-жарым іс-әрекетті физикалық тұрғыдан және (немесе) ақыл-оймен орындау қабілеті;
6) информалды білім – білім беру ұйымдарынан және білім беру қызметтерін ұсынатын ұйымдардан тыс күнделікті қызмет барысында алынатын және оқыту нәтижелерін растаушы құжат берілмей жүргізілетін білім беру түрі;

7) неформальное образование – вид образования, запланированный, организованный и осуществляемый организациями, которые предоставляют образовательные услуги, оказываемые без учета места, сроков и формы обучения, и сопровождаемый выдачей документа, подтверждающего результаты обучения;
8) профессия – род занятий, осуществляемый физическим лицом и требующий определенной квалификации для его выполнения;
9) компетенция – способность применять навыки, позволяющие выполнять одну или несколько профессиональных задач, составляющих трудовую функцию;
10) должность – структурная единица работодателя, на которую возложен круг должностных полномочий и должностных обязанностей.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
ОРК – отраслевая рамка квалификаций;
КС – квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих;
ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих;
ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности;
НКЗ – национальный классификатор занятий;
Бюро – Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: "Интервьюирование в области государственной статистики".
5. Код профессионального стандарта: Деятельность в области статистики и социологии.
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
М Профессиональная, научная и техническая деятельность:
72 Научные исследования и разработки;
72.2 Исследования и экспериментальные разработки в области общественных и гуманитарных наук;
72.20 Исследования и экспериментальные разработки в области общественных и гуманитарных наук;
72.20.1 Прикладные исследования в области общественных и гуманитарных наук, направленные на содействие развитию отечественных производств;
72.20.4 Междисциплинарные исследования и разработки в области экономического, бюджетного и стратегического планирования;
О Государственное управление и оборона; обязательное социальное обеспечение:
84 Государственное управление и оборона; обязательное социальное обеспечение;
84.1 Государственное управление общего характера, социально-экономическое управление;
84.11 Государственное управление общего характера;
84.11.7 Деятельность в области статистики и социологии, деятельность статистических служб на разных уровнях, обеспечение функционирования и руководства социологическими службами;
84.12 Регулирование деятельности учреждений, обеспечивающих медицинское обслуживание, образование, культурное обслуживание и другие социальные услуги, кроме социального обеспечения;

7) формалды емес білім беру – оқыту орны, мерзімдері мен нысаны ескерілмей, білім беру қызметтерін ұсынатын ұйымдар жоспарлаған, ұйымдастырған және жүзеге асыратын және оқыту нәтижелерін растаушы құжат беріле отырып жүргізілетін білім беру түрі;
8) кәсіп – жеке адам жүзеге асыратын және орындалуы үшін белгілі бір біліктілікті талап ететін қызмет түрі;
9) құзырет – еңбек функциясын құрайтын бір немесе бірнеше кәсіптік міндетті орындауға мүмкіндік беретін дағдыны қолдану қабілеті;
10) лауазым – жұмыс берушінің лауазымдық өкілеттіктері мен лауазымдық міндеттерінің ауқымы жүктелген құрылымдық бөлімшесі.
3. Осы Кәсіптік стандартта келесі қысқартулар қолданылады:
СБШ – салалық біліктілік шеңбері;
БА – басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы;
БТБА – жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
ЭҚЖЖ – Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші
КҰЖ –кәсіптердің ұлттық жіктеуіші;
Бюро – Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы.
2-тарау. Кәсіптік стандарт паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: "Мемлекеттік статистика саласындағы сұхбаттасу".
5. Кәсіптік стандарт коды: Статистика және әлеуметтану саласындағы қызмет.
6. ЭҚЖЖ-ға сәйкес секцияның, бөлімнің, топтың, кластың және ішкі кластың көрсетілуі:
М кәсіптік, ғылыми және техникалық қызмет:
72 Ғылыми зерттеулер және әзірлемелер;
72.2 Қоғамдық және гуманитарлық ғылымдар саласындағы зерттеулер және тәжірибелік әзірлемелер;
72.20 Қоғамдық жіне гуманитарлық ғылымдар саласындағы зерттеулер және тәжірибелік әзірлемелер;
72.20.1 Отандық өндірістерді дамытуға жәрдемдесуге бағытталған қоғамдық және гуманитарлық ғылымдар саласындағы қолданбалы зерттеулер;
72.20.4 Экономикалық, бюджеттік және стратегиялық жоспарлау саласындағы пәнаралық зерттеулер мен әзірлемелер;
О Мемлекеттік басқару және қорғаныс; міндетті әлеуметтік қамсыздандыру:
84 Мемлекеттік басқару және қорғаныс; міндетті әлеуметтік қамсыздандыру;
84.1 Жалпы мемлекеттік басқару, әлеуметтік-экономикалық басқару;
84.11 Жалпы мемлекеттік басқару;
84.11.7 Статистика және әлеуметтану саласындағы қызмет
әртүрлі деңгейдегі статистикалық қызметтердің қызметі
социологиялық қызметтердің жұмыс істеуін және басқаруын қамтамасыз ету;
84.12 Әлеуметтік қамсыздандырудан басқа медициналық көмек, білім беру, мәдени қызмет көрсету және басқа да әлеуметтік қызметтерді көрсететін мекемелердің қызметін реттеу;

84.13 Регулирование и содействие эффективному ведению экономической деятельности.
7. Краткое описание профессионального стандарта
Профессиональный стандарт описывает основные функции и компетенции руководителя отдела и инструктора по подготовке и проведению национальных переписей, интервьюера по проведению общегосударственных статистических наблюдений и национальных переписей (далее – интервьюер по проведению статистических наблюдений).
В профессиональном стандарте в характеристиках должностей специалистов предусматривается в пределах одной и той же должности без изменения ее наименования внутридолжностное квалификационное категорирование, которое устанавливается руководителем организации (предприятия) c учетом степени самостоятельности работника при выполнении должностных (функциональных) обязанностей, его ответственности за принимаемые решения, отношения к работе, эффективности и качества труда, а также профессиональных навыков, знаний и умений, опыта практической деятельности, определяемой стажем работы по специальности. Внутридолжностное квалификационное категорирование указаны в подуровнях карточек профессий специалистов.
В настоящий профессиональный стандарт не включены производные должности: заместителей руководителей, старших, ведущих и главных специалистов, их обязанности, знания, умения и навыки определяются на основании базовых должностей и устанавливаются на основании штатных нормативов и расписаний в организации. Требования к необходимому стажу работы старших, ведущих и главных специалистов повышаются на 2-3 года по сравнению с предусмотренными для специалистов первой квалификационной категории.
Наряду с требованиями к теоретическим и практическим знаниям, содержащимся в разделе "знания", работники должны знать: порядок внутреннего трудового распорядка, порядок и нормы по безопасности и охране труда, экологической, промышленной безопасности, санитарно-эпидемиологические требования, порядок рациональной организации и содержания рабочего места.
8. Перечень карточек профессий:
1) интервьюер по проведению статистических наблюдений – 4-6 уровни (подуровни: без категории, 1, 2 и высшей категории) квалификации по ОРК;
2) инструктор по подготовке и проведению национальных переписей – 4-6 уровень (подуровни: без категории, 1, 2 и высшей категории) квалификации по ОРК;
3) руководитель отдела по подготовке и проведению национальных переписей – 8.3-1 (высшее образование и опыт) уровень квалификации по ОРК.
Глава 3. Карточка профессии
Карточка профессии "Интервьюер по проведению статистических наблюдений"
Код группы

84.13 Экономикалық қызметтің тиімді жүргізілуін реттеу және жәрдемдесу.
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы
Кәсіптік стандарт бөлім басшысының және ұлттық санақтарды дайындау және өткізу жөніндегі нұсқаушының, жалпымемлекеттік статистикалық байқаулар мен ұлттық санақтарды жүргізу жөніндегі интервьюердің (бұдан әрі – статистикалық байқаулар бойынша интервьюер) негізгі функциялары мен құзыреттерін сипаттайды.
Кәсіптік стандартта мамандар лауазымдарының сипаттамаларында атауды өзгертпей сол бір лауазымның шеңберінде лауазымаралық біліктілік санаттандыру көзделеді, оны ұйымның (кәсіпорынның) басшысы лауазымдық (функционалдық) міндеттерді орындау кезіндегі жұмыскер дербестігінің деңгейін, оның қабылдаған шешімдер үшін жауапкершілігін, жұмысқа көзқарасын, еңбегінің тиімділігі мен сапалылығын, сондай-ақ кәсіби дағдыларын, білімдерін және машықтарын, мамандығы бойынша жұмыс өтілімен айқындалатын практикалық қызметінің тәжірибесін ескере отырып белгілейді. Лауазымаралық бiлiктiлiк санаттандыру мамандар кәсiптері карточкаларының ішкі деңгейлерiнде көрсетiлген.
Осы кәсіптік стандартқа туынды лауазымдар енгізілмеген: басшылардың орынбасарлары, аға, жетекші және бас мамандар, олардың міндеттері, білімдері, машықтары мен дағдылары негізгі лауазымдар негізінде айқындалады және ұйымдағы штаттық нормативтер мен кестелер негізінде белгіленеді. Аға, жетекші және бас мамандардың қажетті жұмыс өтіліне қойылатын талаптар бірінші біліктілік санатындағы мамандар үшін көзделген өтілімен салыстырғанда 2-3 жылға жоғарылайды.
"Білімі" тарауында қамтылған теориялық және практикалық білімдерге қойылатын талаптармен қатар қызметкерлер мыналарды білуі тиіс: ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, экологиялық, өнеркәсіптік қауіпсіздік тәртібі мен нормалары, санитарлық-эпидемиологиялық талаптар, тиімді ұйымдастыру тәртібі және жұмыс орнын күтіп ұстау.
8. Кәсіптер карточкаларының тізбесі:
1) статистикалық байқауларды жүргізу жөніндегі интервьюер – СБШ бойынша біліктіліктің 4-6 деңгейлері (ішкі деңгейлер: санаты жоқ, 1, 2 және жоғары санат);
2) ұлттық санақтарға дайындық және оны жүргізу жөніндегі нұсқаушы – СБШ бойынша біліктіліктің 4-6-деңгейлері (ішкі деңгейлер: санаты жоқ, 1, 2 және жоғары санат);
3) ұлттық санақтарға дайындық және оны жүргізу бөлімінің басшысы – СБШ бойынша біліктіліктің 8.3-1-деңгейі (жоғары білім және тәжірибе).
3-тарау. Кәсіптер карточкасы
"Статистикалық байқауларды жүргізу жөніндегі интервьюер" кәсібінің карточкасы
Топтың коды

4314-1
Код наименования занятия
4314-1-002 Интервьюер по проведению статистических наблюдений (обследований)
Наименование профессии
Интервьюер по проведению статистических наблюдений
Уровень квалификации по ОРК
4
Подууровень квалификации по ОРК
4 - без категории;
4.1. – 2 категории;
4.2. – 1 категории.
Уровень квалификации по ЕТКС, КС, типовых квалификационных характеристик
Специалист среднего уровня квалификации:
высшей категории: среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности интервьюера первой категории не менее 3 лет или стаж работы по специальности не менее 5 лет;
первой категории: среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности интервьюера для проведения статистических наблюдений (обследований) второй категории не менее 2 лет или стаж работы по специальности не менее 4 лет;
второй категории: среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности интервьюера по проведению статистических наблюдений (обследований) без категории не менее 1 года или стаж работы по специальности не менее 3 лет;
без категории: среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности, без предъявления требований к стажу работы (квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих).
Уровень профессионального образования
Техническое и профессиональное образование по специальности:
01 Образование
02 Искусство и гуманитарные науки
03 Социальные науки и информации
04 Бизнес, управление и право
05 Естественные науки, математика и статистика
06 Информационно-коммуникационные технологии
07 Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
08 Сельское, лесное, рыболовное хозяйство и ветеринария
09 Здравоохранение и социальное обеспечение
10 Службы
101 Сфера обслуживания
102 Гигиена и охрана труда на производстве
103 Службы безопасности
104 Транспортные услуги
Требования к опыту работы:
Специалист среднего уровня квалификации:
без категории: среднее техническое и профессиональное образование по соответствующей специальности, без предъявления требований к стажу работы;
второй категории: среднее техническое и профессиональное образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности интервьюера по проведению статистических наблюдений (обследований) без категории не менее 1 года или стаж работы по специальности не менее 3 лет;
первой категории: среднее техническое и профессиональное образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности интервьюера для проведения статистических наблюдений (обследований) второй категории не менее 2 лет или стаж работы по специальности не менее 4 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием
Курсы повышения квалификации на базе организации образования или обучение в организации (на предприятии);
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz"
Другие возможные наименования профессий

4314-1
Кәсіп атауының коды
4314-1-002 Статистикалық байқауларды (зерттеулерді) жүргізу жөніндегі интервьюер
Кәсіптің атауы
Статистикалық байқауларды жүргізу жөніндегі интервьюер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі
4 – санаты жоқ;
4.1. – 2 санат;
4.2. – 1 санат.
БТБА, БА бойынша біліктілік және басқа да үлгілік біліктілік сипаттамаларының деңгейі
Біліктілігі орташа деңгейдегі маман:
жоғары санат: тиісті мамандық бойынша орта техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) білім және бірінші санаттағы интервьюер лауазымында жұмыс өтілі кемінде 3 жыл немесе мамандық бойынша жұмыс өтілі кемінде 5 жыл.
бірінші санат: тиісті мамандық бойынша орта техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) білім және екінші санаттағы статистикалық байқаулар (зерттеулер) жүргізетін интервьюер лауазымында жұмыс өтілі кемінде 2 жыл немесе мамандық бойынша жұмыс өтілі кемінде 4 жыл.
екінші санат: тиісті мамандық бойынша орта техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) білім және санаты жоқ статистикалық байқаулар (зерттеулер) жүргізетін интервьюер лауазымында жұмыс өтілі кемінде 1 жыл немесе мамандық бойынша жұмыс өтілі кемінде 3 жыл.
санаты жоқ: тиісті мамандық бойынша орта техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) білім, жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды (басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы)
Кәсіптік білім деңгейі
Мамандық бойынша техникалық және кәсіптік білім:
01 Білім беру
02 Өнер және гуманитарлық ғылымдар
03 Әлеуметтік ғылымдар және ақпарат
04 Кәсіпкерлік, басқару және құқық
05 Жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика
06 Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар
07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
08 Ауыл, орман, балықшаруашылығы және ветеринария
09 Денсаулық сақтау және әлеуметтік қамтамасыз ету
10 Қызметтер
101 Қызмет көрсету саласы
102 Гигиена және өндірісте еңбекті қорғау
103 Қауіпсіздік қызметі
104 Көлік қызметі
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар
Біліктілігі орташа деңгейдегі маман:
санаты жоқ: тиісті мамандық бойынша техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) білім, жұмыс өтіліне талап қойылмайды.
екінші санат: тиісті мамандық бойынша техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) білім және санаты жоқ статистикалық байқаулар (зерттеулер) жүргізетін интервьюер лауазымында жұмыс өтілі кемінде 1 жыл немесе мамандық бойынша жұмыс өтілі кемінде 3 жыл.
бірінші санат: тиісті мамандық бойынша техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) білім және екінші санаттағы статистикалық байқаулар (зерттеулер) жүргізетін интервьюер лауазымында жұмыс өтілі кемінде 2 жыл немесе мамандық бойынша жұмыс өтілі кемінде 4 жыл.
Формалды емес және информалды біліммен байланыс
Білім беру ұйымының базасында біліктілікті арттыру курстары немесе ұйымда (кәсіпорында) оқыту;
"skills.enbek.kz" платформасында қысқа мерзімді даярлау және қайта даярлау курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары

2120-3-010 Статистик
Основная цель деятельности
Осуществление опроса респондентов и домашних хозяйств при проведении общегосударственных статистических наблюдений и национальных переписей
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:
1. Подготовка к проведению статистических наблюдений.
2. Проведение статистических наблюдений.
3. Проведение кодировки, ввода и контроля качества заполнения первичных статистических данных в программное обеспечение посредством планшета, интернет-ресурса или бумажных носителей.
4. Контроль качества данных.
Дополнительные трудовые функции
-
Трудовая функция 1:
Подготовка к проведению статистических наблюдений
Навык 1:
Изучение методических и инструктивных документов, методологического и статистического инструментария, регламентирующих проведение статистических наблюдений
Умения:
1. Изучение программы и методики статистического наблюдения.
2. Подготовка необходимой документации, бланков и оборудования для проведения опросов.
3. Ознакомление с инструкциями по заполнению анкет и опросных листов.
4. Работать с методологической и технической документацией.
5. Находить необходимую информацию из доступных источников.
6. Использовать цифровые ресурсы профессиональной деятельности.
7. Определять адреса домашних хозяйств согласно списку, подготовленному сотрудниками территориальных подразделений Бюро.
8. Устанавливать даты посещений в определенные дни и сообщать курирующим сотрудникам территориальных подразделений Бюро.
Знания:
1. Нормативные правовые акты Республики Казахстан в области государственной статистики, формы и методы статистических наблюдений в пределах компетенции.
2. Статистические формы и переписные листы, методики опроса и базовые навыки интервьюирования.
3. Производственная санитария.
4. Порядок пожарной безопасности.
5. Порядок внутреннего трудового распорядка.
6. Порядок по безопасности и охране труда.
Навык 2:
Выполнение первичного статистического наблюдения и (или) проведение агитационно-разъяснительной работы
Умения:
1. Налаживать контакт с респондентами и (или) домашними хозяйствами.
2. Излагать основные сведения о статистическом наблюдении.
3. Разъяснять необходимость участия в статистических наблюдениях.
4. Конструктивно отвечать на вопросы респондентов и (или) домашних хозяйств.
5. Профессионально вести беседу, производить опрос.
6. Иметь навыки делового общения.
7. Составлять списки и отчеты, договора.
Знания:
1. Нормативные правовые акты Республики Казахстан в области государственной статистики, формы и методы статистических наблюдений в пределах компетенций.

2120-3-010 Статистик
Қызметтің негізгі мақсаты
Жалпымемлекеттік статистикалық байқаулар мен ұлттық санақтар кезінде респонденттерге және үй шаруашылықтарына сауал салуды жүзеге асыру
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі
Міндетті еңбек функциялары
1. Статистикалық байқауларды жүргізуге дайындық.
2. Статистикалық байқауларды жүргізу.
3. Планшет, интернет-ресурс немесе қағаз жеткізгіштер арқылы бағдарламалық жасақтамаға бастапқы статистикалық деректерді кодтау, енгізу және толтыру сапасына бақылау жүргізу
4. Деректер сапасын бақылау.
Қосымша еңбек функциялары
-
1-еңбек функциясы: Статистикалық байқауларды жүргізуге дайындық
1-дағды:
Статистикалық байқауларды жүргізуді регламенттейтін, әдістемелік және нұсқамалық құжаттарды, әдіснамалық және статистикалық құралдарды зерделеу
Машықтар:
1. Статистикалық байқаудың бағдарламасы мен әдістемесін зерттеу.
2. Сауалнама жүргізу үшін қажетті құжаттаманы, бланкілер мен жабдықтарды дайындау.
3. Сауалнама және сауал салу парақтарын толтыру нұсқаулығымен таныстыру.
4. Әдіснамалық және техникалық құжаттамамен жұмыс істеу.
5. Қолжетімді дереккөздерден қажетті ақпаратты табу.
6. Кәсіптік қызметтің цифрлық ресурстарын пайдалану.
7. Бюроның аумақтық бөлімшелерінің қызметкерлері дайындаған тізім бойынша үй шаруашылықтарының мекенжайларын анықтау.
8. Аралау күндерін белгілі бір күндерге белгілеу және Бюроның аумақтық бөлімшелерінің жетекшілік ететін қызметкерлеріне хабарлау.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының статистикалық байқаулар саласындағы нормативтік құқықтық актілер, құзыреті шегіндегі статистикалық байқаулардың нысандары мен әдістері.
2. Статистикалық нысандар мен санақ парақтары, сауал салу әдістемелері және сұхбаттасудың базалық дағдылары.
3. Өндірістік санитария.
4. Өрт қауіпсіздігі тәртібі.
5. Ішкі еңбек тәртібі.
6. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау тәртібі.
2-дағды:
Бастапқы статистикалық байқауды және (немесе) үгіт-насихат-түсіндіру жұмысын орындау
Машықтар:
1. Респонденттермен және (немесе) үй шаруашылықтарымен байланыс орнату.
2. Статистикалық байқау туралы негізгі мәліметтерді жазу.
3. Статистикалық байқауларға қатысу қажеттілігі туралы түсіндіру.
4. Респондентердің және (немесе) үй шаруашылықтарының сұрақтарына сындарлы жауап беру.
5. Әңгімелесуді кәсіптік түрде жүргізу, сауал салуды жүргізу.
6. Іскерлік әңгімелесу дағдыларын білу.
7. Тізімдер мен есептерді, шарттарды жасау.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының статистикалық байқаулар саласындағы нормативтік құқықтық актілері, өз құзыреті шегіндегі статистикалық байқаулардың нысандары мен әдістері.

2. Методологические и инструктивные документы по организации статистических наблюдений, их цели и задачи.
3. Сроки представления статистических форм, утверждаемые уполномоченным органом в области государственной статистики в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственной статистике".
4. Порядок оформления переписных листов, утверждаемых уполномоченным органом в области государственной статистики в соответствии с подпунктом 44) пункта 15 Положения о Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, утвержденного приказом Председателя Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 9-нқ (далее – Положение).
5. Языковые знания (структура, грамматика, лексика).
6. Производственная санитария.
7. Порядок пожарной безопасности.
8. Порядок внутреннего трудового распорядка.
9. Порядок по безопасности и охране труда.
Трудовая функция 2:
Проведение статистических наблюдений
Навык 1:
Распространение и сбор статистических форм и (или) переписных листов, проведение опроса респондентов и (или) домашних хозяйств по утвержденным статистическим формам и (или) переписным листам, а также сбор данных посредством планшета
Умения:
1. Учитывать особенности респондентов и (или) домашних хозяйств, вести интервью с одновременным ведением записей.
2. Разъяснять необходимость участия в статистических наблюдениях.
3. Устанавливать контакт, тактичное ведение беседы.
4. Интервьюировать респондентов в соответствии с требованиями программы наблюдения.
5. Корректорно заполнять анкеты и опросные листы на основе ответов респондентов.
6. Сохранять конфиденциальность первичных статистических данных.
7. Адаптировать стиль общения под респондентов.
8. Проводить контрольные обходы респондентов.
Знания:
1. Нормативные правовые акты Республики Казахстан, в области государственной статистики.
2. Методы опроса и базовых навыков интервьюирования.
3. Методологические и инструктивные документы по организации статистических наблюдений.
4. Производственная санитария.
5. Порядок пожарной безопасности.
6. Порядок внутреннего трудового распорядка.
7. Порядок по безопасности и охране труда.
Навык 2:
Осуществление сбора материалов статистических наблюдений
Умения:
1. Разъяснять цели статистических наблюдений и консультировать респондентов и (или) домашних хозяйств при заполнении статистических форм и (или) переписных листов.
2. Понимать и правильно интерпретировать вопросы.
3. Формулировать исчерпывающие версии ответов.

2. Статистикалық байқауларды ұйымдастыру жөніндегі әдіснамалық және нұсқамалық құжаттар, олардың мақсаттары мен міндеттері.
3. "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті орган бекітетін статистикалық нысандарды ұсыну мерзімдері.
4. Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Төрағасының 2020 жылғы 23 қазандағы № 9-нқ бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы туралы ереженің (бұдан әрі – Ереже) 15-тармағы 44) тармақшасына сәйкес мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органның ведомствосы бекітетін санақ парақтарын рәсімдеу тәртібі.
5. Тілді білу (құрылым, грамматика, лексика).
6. Өндірістік санитария.
7. Өрт қауіпсіздігі тәртібі.
8. Ішкі еңбек тәртібі.
9. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау тәртібі.
2-еңбек функциясы:
Статистикалық байқауларды жүргізу
1-дағды:
Статистикалық нысандарды және (немесе) санақ парақтарын тарату және жинау, бекітілген статистикалық нысандар және (немесе) санақ парақтары бойынша респонденттерге және (немесе) үй шаруашылықтарына сауал салуды жүргізу, сондай-ақ планшет арқылы деректерді жинау
Машықтар:
1. Респонденттердің және (немесе) үй шаруашылықтарының ерекшеліктерін ескеру, бір мезгілде жазбалар жүргізе отырып сұхбат жүргізу.
2. Статистикалық байқауларға қатысу қажеттілігін түсіндіру.
3. Байланыс орнату, әңгімелесуді әдепті жүргізу.
4. Бақылау бағдарламасының талаптарына сәйкес респонденттерден сұхбат алу.
5. Респонденттердің жауаптары негізінде сауалнамалар мен сауал салу парақтарын дұрыс толтыру.
6. Бастапқы статистикалық деректердің құпиялылығын сақтау.
7. Қарым-қатынас стилін респонденттерге бейімдеу.
8. Респонденттерді бақылау аралауларды жүргізу.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының мемлекеттік статистика саласындағы нормативтік құқықтық актілер.
2. Сауал салу әдістері және сұхбаттасудың базалық дағдылары.
3. Статистикалық байқауларды ұйымдастыру жөніндегі әдіснамалық және нұсқамалық құжаттар.
4. Өндірістік санитария.
5. Өрт қауіпсіздігі тәртібі.
6. Ішкі еңбек тәртібі.
7. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау тәртібі.
2-дағды:
Статистикалық байқаулардың материалдарын жинақтауды жүзеге асыру
Машықтар:
1. Статистикалық байқаулардың мақсаттарын түсіндіру және респонденттерді және (немесе) үй шаруашылықтарын статистикалық нысандар және (немесе) санақ парақтарын толтырған кезде консультация беру.
2. Сұрақтарды түсіну және дұрыс түсіндіру.
3. Жауаптардың толық нұсқаларын тұжырымдау.

4. Интервьюировать респондентов в соответствии с требованиями программы наблюдения.
5. Объяснять респондентам цели исследования и важности участия.
6. Корректно заполнять анкеты и опросные листы на основе ответов респондентов.
7. Обеспечить конфиденциальность собранной информации.
Знания:
1. Содержание статистических форм и (или) переписных листов и инструкций по их заполнению.
2. Способы исправления и корректировки зафиксированных данных.
3. Производственная санитария.
4. Порядок пожарной безопасности.
5. Порядок внутреннего трудового распорядка.
6. Порядок по безопасности и охране труда.
Навык 3:
Повторное посещение респондентов и (или) домашних хозяйств для корректировки выявленных недостатков и уточнения материалов статистических наблюдений по дополнительным вопросам
Умения:
1. Формулировать и разъяснять цель повторного посещения.
2. Задавать дополнительные и уточняющие вопросы, контрольные вопросы.
3. Формулировать исчерпывающие версии ответов.
4. Вносить исправления и корректировки.
5. Обеспечить конфиденциальность собранной информации.
Знания:
1. Методы опроса и базовых навыков интервьюирования.
2. Методологические и инструктивные документы по организации и проведению статистических наблюдений.
3. Производственная санитария.
4. Порядок пожарной безопасности.
5. Порядок внутреннего трудового распорядка.
6. Порядок по безопасности и охране труда.
Трудовая функция 3:
Проведение кодировки, ввода и контроля качества заполнения первичных статистических данных в программное обеспечение посредством планшета, интернет-ресурса или бумажных носителей
Навык 1: Проведение арифметико-логического контроля первичных статистических данных, полученных от респондентов и (или) домашних хозяйств
Умения:
1. Использовать качественные и количественные критерии для арифметико-логического контроля первичных статистических данных.
2. Определять содержание и объем первичных статистических данных, требующих уточнения.
3. Проверять корректность арифметических расчетов.
4. Следить за тем, чтобы данные были логически взаимосвязаны.
5. Проверять последовательность ответов.
6. Идентифицировать данные, которые выходят за рамки нормальных или ожидаемых значений.
7. Выявлять пропущенные данные и при необходимости запрашивать у респондента дополнительную информацию для уточнения ответов.
Знания:
1. Способы, процедуры логического контроля.
2. Методологические и инструктивные документы по организации и проведению статистических наблюдений.
3. Навыки общения и проверки данных.
4. Обучение на типичных ошибках.
5. Производственная санитария.

4. Бақылау бағдарламасының талаптарына сәйкес респонденттерден сұхбат алу.
5. Респонденттерге зерттеу мақсатын және қатысудың маңыздылығын түсіндіру.
6. Респонденттердің жауаптары негізінде сауалнамалар мен сауал салу парақтарын дұрыс
толтыру.
7. Жиналған ақпараттың құпиялылығын қамтамасыз ету.
Білімі:
1. Статистикалық нысандар және (немесе) санақ парақтарының және оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтардың мазмұндары.
2. Тіркелген деректерді жөндеу және түзету тәсілдері.
3. Өндірістік санитария.
4. Өрт қауіпсіздігі тәртібі.
5. Ішкі еңбек тәртібі.
6. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау тәртібі.
3-дағды:
Анықталған кемшіліктерді түзету және қосымша сұрақтар бойынша статистикалық байқаулардың материалдарын нақтылау үшін респонденттерге және (немесе) үй шаруашылықтарына қайтадан бару
Машықтар:
1. Қайта келудің мақсатын тұжырымдау және түсіндіру.
2. Қосымша және нақтылаушы сұрақтарды, бақылау сұрақтарын қою.
3. Жауаптардың толық нұсқаларын тұжырымдау.
4. Жөндеулер мен түзетулер енгізу.
5. Жиналған ақпараттың құпиялылығын қамтамасыз ету.
Білімі:
1. Сауал салу әдістері және сұхбаттасудың базалық дағдылары.
2. Статистикалық байқауларды ұйымдастыру және жүргізу жөніндегі әдіснамалық және нұсқамалық құжаттар.
3. Өндірістік санитария.
4. Өрт қауіпсіздігі тәртібі.
5. Ішкі еңбек тәртібі.
6. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау тәртібі.
3-еңбек функциясы:
Бастапқы статистикалық деректерді планшет, интернет-ресурс немесе қағаз жеткізгіштер арқылы бағдарламалық жасақтамада толтыру, кодтау және енгізу сапасына бақылау жүргізу
1-дағды:
Респонденттерден және (немесе) үй шаруашылықтарынан алынған бастапқы статистикалық деректерге арифметико-логикалық бақылау жүргізу
Машықтар:
1. Деректерді арифметико- логикалық бақылау үшін сапалық және сандық өлшемшарттарды пайдалану.
2. Нақтылауды талап ететін бастыпқы деректердің мазмұны мен көлемін айқындау.
3. Арифметикалық есептеулердің дұрыстығын тексеру.
4. Деректер логикалық түрде өзара байланысты екеніне көз жеткізу.
5. Жауаптардың ретін тексеру.
6. Қалыпты немесе күтілетін мәндерден тыс деректерді анықтау.
7. Жетіспейтін деректерді анықтау және қажет болған жағдайда жауаптарды нақтылау үшін респонденттен қосымша ақпаратты сұрау.
Білімі:
1. Логикалық бақылау тәсілдері, рәсімдері.
2. Статистикалық байқауларды ұйымдастыру және жүргізу жөніндегі әдіснамалық және нұсқамалық құжаттар.
3. Қарым-қатынас және деректерді тексеру дағдылары.
4. Типтік қателерден сабақ алу.
5. Өндірістік санитария.

6. Порядок пожарной безопасности.
7. Порядок внутреннего трудового распорядка.
8. Порядок по безопасности и охране труда.
Навык 2: Подготовка первичных статистических данных
Умения:
1. Вносить коды и первичные статистические данные в статистические формы и (или) переписные листы.
2. Экспортировать заполненные статистические формы и (или) переписные листы.
3. Составлять описи и отчеты.
4. Использовать цифровые ресурсы профессиональной деятельности.
Знания:
1. Сроки представления статистических форм и инструкций по их заполнению, утверждаемые уполномоченным органом в области государственной статистики.
2. Порядок оформления переписных листов, утверждаемых уполномоченным органом в области государственной статистики в соответствии с подпунктом 44) пункта 15 Положения.
3. Методологические и инструктивные документы по организации и проведению статистических наблюдений.
4. Производственная санитария.
5. Порядок пожарной безопасности.
6. Порядок внутреннего трудового распорядка.
7. Порядок по безопасности и охране труда.
Трудовая функция 4: Контроль качества данных
Навык 1:
Проверка данных на соответствие заданным критериям
Умения:
1. Задавать уточняющие вопросы, если данные кажутся подозрительными, а также объяснять респондентам необходимость корректных ответов.
2. Выявлять несоответствия в ответах и ошибки и уметь корректно вносить изменения (при необходимости связываться с респондентами для уточнения).
3. Принимать решения: нужно ли вернуться к респонденту для уточнения, каким образом лучше всего исправить ошибку и как продолжить процесс сбора данных.
4. Документировать ошибки и отклонения, составлять отчеты по качеству собранных данных и передавать их ответственным лицам.
Знания:
1. Методологические и инструктивные документы по организации и проведению статистических наблюдений.
2. Производственная санитария.
3. Порядок пожарной безопасности.
4. Порядок внутреннего трудового распорядка.
5. Порядок по безопасности и охране труда.
Навык 2:
Контроль качества данных
Умения:
1. Понимать цели и задачи исследования, методики выборки, а также требования к качеству данных.
2. Понимать структуру статистических форм и (или) переписных листов и правил их заполнения (вопросы, блоки, логические последовательности) позволяет интервьюеру быстро выявлять ошибки или неточности в ответах.
3. Понимать, как различные переменные и данные должны соотноситься друг с другом.
4. Проверять данные на логические и арифметические ошибки.
5. Владеть требованиями конфиденциальности и этическими нормами при работе с личными данными респондентов, чтобы обеспечить безопасность и доверие.
Знания:

6. Өрт қауіпсіздігі тәртібі.
7. Ішкі еңбек тәртібі.
8. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау тәртібі.
2-дағды:
Бастапқы статистикалық деректерді дайындау
Машықтар:
1. Статистикалық нысандарға және (немесе) санақ парақтарына кодтарды және бастапқы статистикалық деректерді енгізу.
2. Толтырылған статистикалық нысандарды және (немесе) санақ парақтарын экспорттау.
3. Тізімдемелер мен есептер жасау.
4. Кәсіптік қызметтің цифрлық ресурстарын пайдалану.
Білімі:
1. Мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті орган бекітетін статистикалық нысандарды ұсыну мерзімдері және оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтар.
2. Ереженің 15-тармағы 44) тармақшасына сәйкес мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органның ведомствосы бекітетін санақ парақтарын рәсімдеудің тәртібі.
3. Статистикалық байқауларды ұйымдастыру жөніндегі әдіснамалық және нұсқамалық құжаттар.
4. Өндірістік санитария.
5. Өрт қауіпсіздігі тәртібі.
6. Ішкі еңбек тәртібі.
7. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау тәртібі.
4-еңбек функциясы:
Деректер сапасын бақылау
1-дағды:
Деректердің берілген критерийлерге сәйкестігін тексеру
Машықтар:
1. Деректер күдікті болып көрінсе, нақтылау сұрақтарын қою, сонымен қатар респонденттерге дұрыс жауаптардың қажеттілігін түсіндіру.
2. Жауаптар мен қателердегі сәйкессіздіктерді анықтау және өзгертулерді дұрыс енгізе білу (қажет болған жағдайда түсіндіру үшін респонденттерге хабарласу).
3. Шешім қабылдау: түсініктеме алу үшін респондентке оралу керек пе, қатені қалай дұрыс түзету керек және деректерді жинау процесін қалай жалғастыру керек.
4. Қателер мен ауытқуларды құжаттау, жиналған деректердің сапасы туралы есеп беру және жауапты адамдарға беру.
Білім:
1. Статистикалық байқауларды ұйымдастыру және жүргізу бойынша әдістемелік және нұсқаулық құжаттар.
2. Өндірістік санитария.
3. Өрт қауіпсіздігі тәртібі.
4. Ішкі еңбек тәртібі.
5. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау тәртібі.
2-дағды:
Деректер сапасын бақылау
Машықтар:
1. Зерттеудің мақсаттары мен міндеттерін, іріктеу әдістерін және деректер сапасына қойылатын талаптарды түсіну.
2. Статистикалық нысандардың және (немесе) санақ нысандарының құрылымын және оларды толтыру ережелерін (сұрақтар, блоктар, логикалық тізбектер) түсіну сұхбат алушыға жауаптардағы қателерді немесе дәлсіздіктерді жылдам анықтауға мүмкіндік береді.
3. Әртүрлі айнымалылар мен деректердің бір-бірімен қалай байланысуы керектігін түсіну.
4. Деректерді логикалық және арифметикалық қателерге тексеру.
5. Қауіпсіздік пен сенімді қамтамасыз ету үшін респонденттердің жеке деректерімен жұмыс істеу кезінде құпиялылық талаптары мен этикалық нормаларды білу.
Білім:

1. Методологические и инструктивные документы по организации и проведению статистических наблюдений.
2. Производственная санитария.
3. Порядок пожарной безопасности.
4. Порядок внутреннего трудового распорядка.
5. Порядок по безопасности и охране труда.
Требования к личностным компетенциям
Внимательность к деталям
Нормативность
Общительность
Устная и письменная коммуникация
Ответственность
Следование этическим нормам
Ориентация на результат
Список технических регламентов и национальных стандартов
-
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Интервьюер по проведению статистических наблюдений.
Карточка профессии "Интервьюер по проведению статистических наблюдений"
Код группы
4314-1
Код наименования занятия
4314-1-002 Интервьюер по проведению статистических наблюдений (обследований)
Наименование профессии
Интервьюер по проведению статистических наблюдений
Уровень квалификации по ОРК
5
Подууровень квалификации по ОРК
Послесреднее образование
5.3. - высшей категории
Уровень квалификации по ЕТКС, КС, типовых квалификационных характеристик
Специалист среднего уровня квалификации:
высшей категории: среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности интервьюера первой категории не менее 3 лет или стаж работы по специальности не менее 5 лет.
Уровень профессионального образования
Техническое и профессиональное образование по специальности:
01 Образование
02 Искусство и гуманитарные науки
03 Социальные науки и информации
04 Бизнес, управление и право
05 Естественные науки, математика и статистика
06 Информационно-коммуникационные технологии
07 Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
08 Сельское, лесное, рыболовное хозяйство и ветеринария
09 Здравоохранение и социальное обеспечение
10 Службы
101 Сфера обслуживания
102 Гигиена и охрана труда на производстве
103 Службы безопасности
104 Транспортные услуги
Требования к опыту работы:
Специалист среднего уровня квалификации:
высшей категории: послесреднее профессиональное образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности интервьюера первой категории не менее 3 лет или стаж работы по специальности не менее 5 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием
Курсы повышения квалификации на базе организации образования или обучение в организации (на предприятии);
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz"
Другие возможные наименования профессий
2120-3-010 Статистик
Основная цель деятельности
Осуществление опроса респондентов и домашних хозяйств при проведении общегосударственных статистических наблюдений и национальных переписей
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:

1. Статистикалық байқауларды ұйымдастыру және жүргізу бойынша әдістемелік және нұсқаулық құжаттар.
2. Өндірістік санитария.
3. Өрт қауіпсіздігі тәртібі.
4. Ішкі еңбек тәртібі.
5. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау тәртібі.
Жеке құзыреттіліктерге қойылатын талаптар
Деталдарға мұқият болу
Нормативтілік
Көпшілдік
Ауызша және жазбаша коммуникация
Жауапкершілік
Әдептілік нормаларын ұстану
Нәтижеге бағдарлану
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттар тізімі
-
СБШ шеңберінде басқа кәсіптермен байланыс
СБШ деңгейі
Кәсіптің атауы
5
Статистикалық байқауларды жүргізу жөніндегі интервьюер
"Статистикалық байқауларды жүргізу жөніндегі интервьюер" кәсібінің карточкасы
Топтың коды
4314-1
Кәсіп атауының коды
4314-1-002 Статистикалық байқауларды (зерттеулерді) жүргізу жөніндегі интервьюер
Кәсіптің атауы
Статистикалық байқауларды жүргізу жөніндегі интервьюер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
5
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі
Орта білімнен кейінгі білім
5.3. - жоғары санат
БТБА, БА бойынша біліктілік және басқа да үлгілік біліктілік сипаттамаларының деңгейі
Біліктілігі орташа деңгейдегі маман:
жоғары санат: тиісті мамандық бойынша техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) білім және бірінші санаттағы статистикалық байқаулар (зерттеулер) жүргізетін интервьюер лауазымында жұмыс өтілі кемінде 3 жыл немесе мамандық бойынша жұмыс өтілі кемінде 5 жыл.
Кәсіптік білім деңгейі
Мамандық бойынша техникалық және кәсіптік білім:
01 Білім беру
02 Өнер және гуманитарлық ғылымдар
03 Әлеуметтік ғылымдар және ақпарат
04 Кәсіпкерлік, басқару және құқық
05 Жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика
06 Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар
07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
08 Ауыл, орман, балық шаруашылығы және ветеринария
09 Денсаулық сақтау және әлеуметтік қамтамасыз ету
10 Қызметтер
101 Қызмет көрсету саласы
102 Гигиена және өндірісте еңбекті қорғау
103 Қауіпсіздік қызметі
104 Көлік қызметі
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар
Біліктілігі орташа деңгейдегі маман:
жоғары санат: тиісті мамандық бойынша техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) білім және бірінші санаттағы статистикалық байқаулар (зерттеулер) жүргізетін интервьюер лауазымында жұмыс өтілі кемінде 3 жыл немесе мамандық бойынша жұмыс өтілі кемінде 5 жыл.
Формалды емес және информалды біліммен байланыс
Білім беру ұйымының базасында біліктілікті арттыру курстары немесе ұйымда (кәсіпорында) оқыту;
"skills.enbek.kz" платформасында қысқа мерзімді оқыту және қайта даярлау курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары
2120-3-010 Статистик
Қызметтің негізгі мақсаты
Жалпымемлекеттік статистикалық байқаулар мен ұлттық санақтар кезінде респонденттерге және үй шаруашылықтарына сауалнама жүргізу
Еңбек функцияларының сипаттамалары
Еңбек функцияларының тізбесі
Міндетті еңбек функциялары

6.1. – 2 категории;
6.2. – 1 категории;
6.3. - высшей категории.
Уровень квалификации по ЕТКС, КС, типовых квалификационных характеристик
Специалист высшего уровня квалификации:
высшей категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности интервьюера по проведению статистических наблюдений (обследований) первой категории не менее 3 лет или стаж работы по специальности не менее 5 лет;
первой категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности интервьюера по проведению статистических наблюдений (обследований) второй категории не менее 2 лет или стаж работы по специальности не менее 4 лет;
второй категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности интервьюера по проведению статистических наблюдений (обследований) без категории не менее 1 года или стаж работы по специальности не менее 3 лет;
без категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности, без предъявления требований к стажу работы.
Уровень профессионального образования
Высшее профессиональное образование по специальности:
01 Образование
02 Искусство и гуманитарные науки
6B03 Социальные науки, журналистика и информация
6B04 Бизнес, управление и право
05 Естественные науки, математика и статистика
06 Информационно-коммуникационные технологии
07 Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
08 Сельское, лесное, рыболовное хозяйство и ветеринария
09 Здравоохранение и социальное обеспечение
10 Службы
101 Сфера обслуживания
102 Гигиена и охрана труда на производстве
103 Службы безопасности
104 Транспортные услуги
Требования к опыту работы:
Специалист высшего уровня квалификации:
без категории: высшее профессиональное образование по соответствующей специальности, без предъявления требований к стажу работы;
второй категории: высшее профессиональное образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности интервьюера по проведению статистических наблюдений (обследований) без категории не менее 1 года или стаж работы по специальности не менее 3 лет;
первой категории: высшее профессиональное образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности интервьюера по проведению статистических наблюдений (обследований) второй категории не менее 2 лет или стаж работы по специальности не менее 4 лет;
высшей категории: высшее профессиональное образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности интервьюера по проведению статистических наблюдений (обследований) первой категории не менее 3 лет или стаж работы по специальности не менее 5 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием
Курсы повышения квалификации на базе организации образования или обучение в организации (на предприятии);
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz"
Другие возможные наименования профессий

6.1. – 2 санат;
6.2. – 1 санат;
6.3. – жоғары санат.
БТБА, БА бойынша біліктілік және үлгілік біліктілік сипаттамаларының деңгейі
Біліктілігі жоғары деңгейдегі маман:
жоғары санат: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және бірінші санаттағы статистикалық байқаулар (зерттеулер) жүргізетін интервьюер лауазымында жұмыс өтілі кемінде 3 жыл немесе мамандық бойынша жұмыс өтілі кемінде 5 жыл.
бірінші санат: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және екінші санаттағы статистикалық байқаулар (зерттеулер) жүргізетін интервьюер лауазымында жұмыс өтілі кемінде 2 жыл немесе мамандық бойынша жұмыс өтілі кемінде 4 жыл.
екінші санат: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және санаты жоқ статистикалық байқаулар (зерттеулер) жүргізетін интервьюер лауазымында жұмыс өтілі кемінде 1 жыл немесе мамандық бойынша жұмыс өтілі кемінде 3 жыл.
санаты жоқ: статистикалық байқаулар (зерттеулер) жүргізу жөніндегі интервьюер: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім, жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды.
Мамандығы бойынша жоғары кәсіптік білім:
01 Білім беру
02 Өнер және гуманитарлық ғылымдар
6В03 Әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат
6В04 Бизнес, менеджмент және құқық
05 Жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика
06 Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар
Кәсіптік білім деңгейі
07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
08 Ауыл, орман, балық шаруашылығы және ветеринария
09 Денсаулық сақтау және әлеуметтік қамтамасыз ету
10 Қызметтер
101 Қызмет көрсету саласы
102 Гигиена және өндірісте еңбекті қорғау
103 Қауіпсіздік қызметі
104 Көлік қызметі
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар
Біліктілігі жоғары деңгейдегі маман:
санаты жоқ: статистикалық байқаулар (зерттеулер) жүргізу жөніндегі интервьюер: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім, жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды.
екінші санат: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және санаты жоқ статистикалық байқаулар (зерттеулер) жүргізетін интервьюер лауазымында жұмыс өтілі кемінде 1 жыл немесе мамандық бойынша жұмыс өтілі кемінде 3 жыл.
бірінші санат: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және екінші санаттағы статистикалық байқаулар (зерттеулер) жүргізетін интервьюер лауазымында жұмыс өтілі кемінде 2 жыл немесе мамандық бойынша жұмыс өтілі кемінде 4 жыл.
жоғары санат: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және бірінші санаттағы статистикалық байқаулар (зерттеулер) жүргізетін интервьюер лауазымында жұмыс өтілі кемінде 3 жыл немесе мамандық бойынша жұмыс өтілі кемінде 5 жыл.
Формалды емес және информалды біліммен байланыс
Білім беру ұйымының базасында біліктілікті арттыру курстары немесе ұйымда (кәсіпорында) оқыту;
"skills.enbek.kz" платформасында қысқа мерзімді оқыту және қайта даярлау курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары

4314-1
Код наименования занятия:
4314-1-004 (*новое НКЗ)
Наименование профессии
Инструктор по подготовке и проведению национальных переписей
Уровень квалификации по ОРК
4
Подуровень квалификации по ОРК:
4 - без категории;
4.1. – 2 категории;
4.2. – 1 категории;
4.3. - высшей категории.
Специалист среднего уровня квалификации:
высшей категории: среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) или высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности интервьюера первой категории не менее 3 лет или стаж работы по специальности не менее 5 лет;
первой категории: среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) или высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности интервьюера для проведения статистических наблюдений (обследований) второй категории не менее 2 лет или стаж работы по специальности не менее 4 лет;
второй категории: среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) или высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности интервьюера по проведению статистических наблюдений (обследований) без категории не менее 1 года или стаж работы по специальности не менее 3 лет;
Уровень квалификации по ЕТКС, КС, типовых квалификационных характеристик:
без категории: среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) или высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности, без предъявления требований к стажу работы.
(типовые квалификационные характеристики должностей руководителей и специалистов организаций в сфере государственной статистической деятельности (приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 3 марта 2018 года № 92. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 марта 2018 года № 16626).
Инструктор по подготовке и проведению национальных переписей глава 3, § 1, пункты 22 и 23.
Уровень профессионального образования
Техническое и профессиональное образование по специальности:
01 Образование
02 Искусство и гуманитарные науки
03 Социальные науки и информации
04 Бизнес, управление и право
05 Естественные науки, математика и статистика
06 Информационно-коммуникационные технологии
07 Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
08 Сельское, лесное, рыболовное хозяйство и ветеринария
09 Здравоохранение и социальное обеспечение
10 Службы
101 Сфера обслуживания
102 Гигиена и охрана труда на производстве
103 Службы безопасности
104 Транспортные услуги
Требование к опыту работы
Специалист среднего уровня квалификации:
без категории: среднее техническое и профессиональное образование по соответствующей специальности без предъявления требований к стажу работы;

4314-1
Кәсіп атауының коды
4314-1-004 (*жаңа ҰСБ)
Кәсіптің атауы
Ұлттық санақтарға дайындық және оны жүргізу жөніндегі нұсқаушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі
4 – санаты жоқ;
4.1. – 2 санат;
4.2. – 1 санат
4.3. – жоғары санат.
Біліктілігі орта деңгейдегі маман:
жоғары санат: тиісті мамандық бойынша орта техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) немесе жоғары (немесе жоғары оқу
орнынан кейінгі) білім және бірінші санаттағы интервьюер лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл немесе мамандығы бойынша жұмыс өтілі кемінде 5 жыл;
бірінші санат: тиісті мамандық бойынша орта техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) немесе жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және екінші санаттағы статистикалық байқаулар (зерттеулер) жүргізу үшін интервьюер лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл немесе мамандығы бойынша жұмыс өтілі кемінде 4 жыл;
БТБА, БА бойынша біліктілік және басқа да үлгілік біліктілік сипаттамаларының деңгейі
екінші санат: тиісті мамандық бойынша орта техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) немесе жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және санаты жоқ статистикалық байқаулар (зерттеулер) жүргізу бойынша интервьюер лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 1 жыл немесе мамандығы бойынша жұмыс өтілі кемінде 3 жыл;
санаты жоқ: тиісті мамандық бойынша орта техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) немесе жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім, жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды.
(мемлекеттік статистикалық қызмет саласындағы ұйымдардың басшылары мен мамандары лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамалары (Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 3 наурыздағы № 92 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 19 наурызда № 16626 болып тіркелді).
Ұлттық санақтарға дайындық және оны жүргізу жөніндегі нұсқаушы 3-тарау, § 1, 22 және 23-тармақтар.
Кәсіптік білім деңгейі
Мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім:
01 Білім беру
02 Өнер және гуманитарлық ғылымдар
03 Әлеуметтік ғылымдар және ақпарат
04 Кәсіпкерлік, басқару және құқық
05 Жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика
06 Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар
07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
08 Ауыл, орман, балықшаруашылығы және ветеринария
09 Денсаулық сақтау және әлеуметтік қамтамасыз ету
10 Қызметтер
101 Қызмет көрсету саласы
102 Гигиена және өндірісте еңбекті қорғау
103 Қауіпсіздік қызметі
104 Көлік қызметі
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар
Біліктілігі орташа деңгейдегі маман:
санаты жоқ: тиісті мамандық бойынша техникалық және кәсіптік орта білім, жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды.

второй категории: среднее техническое и профессиональное по соответствующей специальности и стаж работы в должности интервьюера по проведению статистических наблюдений (обследований) без категории не менее 1 года или стаж работы по специальности не менее 3 лет;
первой категории: среднее техническое и профессиональное образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности интервьюера для проведения статистических наблюдений (обследований) второй категории не менее 2 лет или стаж работы по специальности не менее 4 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Курсы повышения квалификации на базе организации образования или обучение в организации (на предприятии);
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz"
Другие возможные наименования профессий:
4314-1-002 Интервьюер по проведению статистических наблюдений (обследований)
2120-3-014 Статистик по опросу
Основная цель деятельности:
Поиск, подбор и обучение интервьюеров сбору первичных статистических данных, контроль качества работы интервьюеров при проведении национальных переписей
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:
1. Организация и участие в проведении национальных переписей.
2. Поиск, подбор и обучение интервьюеров сбору первичных статистических данных.
3. Контроль качества работы интервьюеров при проведении национальных переписей.
4. Составление отчетности по итогам национальных переписей.
Дополнительные трудовые функции
1. Организация обучения и инструктажей интервьюеров
2. Контроль за ходом национальных переписей
Трудовая функция 1:
Организация и участие в проведении национальных переписей
Навык 1. Организация проведения национальных переписей путем распределения трудовых ресурсов и времени опроса
Умения:
1. Осуществлять подготовительные мероприятия по организации массово-разъяснительной работы для проведения переписи населения.
2. Разрабатывать детальный план национальных переписей, включая установление сроков для различных этапов.
3. Составлять организационный и календарный планы работ по проведению переписи, выполнение мероприятий по повышению их эффективности.
4. Использовать цифровые ресурсы профессиональной деятельности.
5. Выстраивать взаимоотношения со всеми заинтересованными сторонами.
6. Уметь быстро реагировать на возникающие проблемы и корректировать процессы в реальном времени.
7. Проводить актуализацию картографического материала.
8. Осуществлять выполнение подготовительных мероприятий по организации массово-разъяснительной работы по проведению национальных переписей.

екінші санат: тиісті мамандық бойынша техникалық және кәсіптік орта білім және санаты жоқ статистикалық байқаулар (зерттеулер) жүргізетін интервьюер лауазымында жұмыс өтілі кемінде 1 жыл немесе мамандық бойынша жұмыс өтілі кемінде 3 жыл.
бірінші санат: тиісті мамандық бойынша техникалық және кәсіптік орта білім және екінші санаттағы статистикалық байқаулар (зерттеулер) жүргізетін интервьюер лауазымында жұмыс өтілі кемінде 2 жыл немесе мамандық бойынша жұмыс өтілі кемінде 4 жыл.
Формалды емес және информалды біліммен байланыс
Білім беру ұйымының базасында біліктілікті арттыру курстары немесе ұйымда (кәсіпорында) оқыту;
"skills.enbek.kz" платформасында қысқа мерзімді оқыту және қайта даярлау курстары.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары
4314-1-002 Статистикалық байқауларды (зерттеулерді) жүргізу жөніндегі интервьюер
2120-3-014 Сауал салуды жүргізу бойынша статистик
Қызметтің негізгі мақсаты
Интервьюерлерді бастапқы статистикалық деректерді жинауға іздеу, іріктеу және оқыту, интервьюерлердің ұлттық санақтарды жүргізу кезінде жұмысының сапасын бақылау.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі
Міндетті еңбек функциялары
1. Ұлттық санақтарды жүргізуді ұйымдастыру және оған қатысу.
2. Бастапқы статистикалық деректерді жинау үшін интервьюерлерді іздеу, таңдау және оқыту.
3. Ұлттық санақ кезінде интервьюерлер жұмысының сапасын бақылау.
4. Ұлттық санақтардың нәтижелері бойынша есептерді дайындау.
Қосымша еңбек функциялары
1. Интервьюерлер үшін оқыту және нұсқамалар ұйымдастыру
2. Ұлттық санақтардың барысын бақылау
1-еңбек функциясы:
Ұлттық санақтарды жүргізуді ұйымдастыру және оған қатысу
1-дағды
Еңбек ресурстарын және сауал салу уақытын бөлу жолымен ұлттық санақтарды жүргізуді ұйымдастыру
Машықтар:
1. Халық санағын жүргізу бойынша жаппай түсіндіру жұмыстарын ұйымдастыру бойынша дайындық іс-шараларын жүргізу.
2. Ұлттық санақтардың егжей-тегжейлі жоспарын, оның ішінде әртүрлі кезеңдерге мерзімдерді белгілеумен бірге әзірлеу.
3. Санақ жүргізудің ұйымдастырушылық және күнтізбелік жоспарларын жасау, олардың тиімділігін арттыру шараларын жүзеге асыру.
4. Кәсіби қызмет үшін цифрлық ресурстарды пайдалану.
5. Барлық мүдделі тараптармен қарым-қатынас орнату.
6. Пайда болған мәселелерге жылдам жауап бере алу және процестерді нақты уақытта реттей алу.
7. Картографиялық материалды жаңарту.
8. Ұлттық халық санағын өткізу бойынша жаппай ақпараттық-түсіндіру жұмыстарын ұйымдастыру бойынша дайындық шараларын жүргізу.

9. Организовывать освещение проведения национальных переписей в средствах массовой информации.
10. Получать первичные статистические данные.
11. Вносить предложения по улучшению процесса организации работы.
12. Сохранять
конфиденциальность первичных статистических данных.
Знания:
1. Методологические и инструктивные документы по организации и проведению статистических наблюдений.
2. Принципы работы с первичными статистическими данными.
3. Основы организации процесса сбора первичных статистических данных.
4. Нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам проведения национальных переписей.
5. Основы организации труда и управления, трудового законодательства; правила внутреннего трудового распорядка; требования безопасности и охраны труда, производственной санитарии, пожарной безопасности.
6. Языковые знания (грамматика, лексика).
7. Навыки делового общения.
8. Процесс ввода первичных статистических данных посредством цифровых ресурсов.
9. Процедуры контроля качества полученных первичных статистических данных.
10. Производственная санитария.
11. Порядок пожарной безопасности.
12. Порядок внутреннего трудового распорядка.
13. Порядок по безопасности и охране труда.
Навык 2:
Участие в проведении национальных переписей
Умения:
1. Планировать, организовывать и контролировать этапы работы.
2. Разрабатывать эффективные графики проведения опросов для эффективности сбора данных.
3. Получать первичные статистические данные.
4. Проводить переписи населения.
5. Сохранять конфиденциальность первичных статистических данных.
6. Анализировать статистические данные.
Знания:
1. Нормативные правовые акты Республики Казахстан в области национальной переписи.
2. Методологические и инструктивные документы по организации и проведению статистических наблюдений.
3. Основы организации труда.
4. Языковые знания (грамматика, лексика).
5. Навыки делового общения.
6. Производственная санитария.
7. Порядок пожарной безопасности.
8. Порядок внутреннего трудового распорядка.
9. Порядок по безопасности и охране труда.
Трудовая функция 2:
Поиск, подбор и обучение интервьюеров сбору первичных статистических данных
Навык 1:
Поиск и подбор интервьюеров
Умения:
1. Оценить кандидатов на роль интервьюеров, исходя из их личных качеств, опыта и умения работать с людьми.
2. Заключать договоры возмездного оказания услуг с временным переписным персоналом.
3. Доносить информацию и мотивировать команду интервьюеров.
4. Выступать перед аудиторией, четко излагать мысли и удерживать внимание.
5. Решать проблемы и конфликты, которые могут возникнуть во время переписи, как между интервьюерами, так и с населением.

9. Бұқаралық ақпарат құралдарында ұлттық санақтардың жариялануын ұйымдастыру.
10. Бастапқы статистикалық мәліметтерді алу.
11. Жұмысты ұйымдастыру процесін жетілдіру бойынша ұсыныстар енгізу.
12. Бастапқы статистикалық деректердің құпиялылығын сақтау.
Білімі:
1. Статистикалық байқауларды ұйымдастыру және жүргізу бойынша әдістемелік және нұсқаулық құжаттар.
2. Бастапқы статистикалық мәліметтермен жұмыс істеу принциптері.
3. Бастапқы статистикалық мәліметтерді жинау процесін ұйымдастыру негіздері.
4. Ұлттық санақтарды өткізу мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері.
5. Еңбекті ұйымдастыру және басқару негіздері, еңбек заңнамасы; ішкі еңбек тәртібі; қауіпсіздік және еңбекті қорғау талаптары, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі.
6. Тіл білімі (грамматика, лексика).
7. Іскерлік қарым-қатынас дағдылары.
8. Сандық ресурстар арқылы бастапқы статистикалық мәліметтерді енгізу процесі.
9. Алынған Бастапқы статистикалық деректердің сапасын бақылау тәртібі.
10. Өндірістік санитария.
11. Өрт қауіпсіздігінің тәртібі.
12. Ішкі еңбек тәртібі.
13. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау тәртібі.
2-дағды
Ұлттық санақтарды жүргізуге қатысу
Машықтар:
1. Жұмыс кезеңдерін жоспарлау, ұйымдастыру және бақылау.
2. Деректерді тиімді жинау үшін тиімді сауалнама кестелерін әзірлеу.
3. Бастапқы статистикалық мәліметтерді алу.
4. Халық санағын жүргізу.
5. Бастапқы статистикалық деректердің құпиялылығын сақтау.
6. Статистикалық мәліметтерді талдаңыз.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының ұлттық санақ саласындағы нормативтік құқықтық актілері
2. Ұлттық санақтарды ұйымдастыру және жүргізу бойынша әдіснамалық және нұсқамалық құжаттар
3. Еңбекті ұйымдастыру негіздері
4. Тілді білу (грамматика, лексика)
5. Іскерлік қарым-қатынас дағдылары
6. Өндірістік санитария.
7. Өрт қауіпсіздігі тәртібі.
8. Ішкі еңбек тәртібі.
9. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау тәртібі.
2-еңбек функциясы:
Интервьюерлерді іздеу, таңдау және бастапқы статистикалық деректерді жинауға оқыту
1-дағды
Интервьюерлерді іздеу және таңдау
Машықтары:
1. Интервьюерлер рөліне үміткерлерді олардың жеке қасиеттеріне, тәжірибесіне және адамдармен жұмыс істеу қабілетіне қарай бағалау.
2. Уақытша санақ қызметкерлерімен өтеулі қызмет көрсету шарттарын жасасу.
3. Ақпаратты жеткізу және интервьюерлер тобын ынталандыру.
4. Аудитория алдында сөйлеу, өз ойыңызды анық жеткізу және назарды шоғырландыру.
5. Санақ барысында интервьюерлер арасында да, тұрғындармен де туындауы мүмкін мәселелер мен жанжалдарды шешу.

6. Анализировать результаты набора интервьюеров, эффективность их работы, а также качество и полноту собранных данных.
7. Поддерживать высокий уровень вовлеченности интервьюеров, поощрять за достижения и помогать справляться с трудностями.
8. Определять целевые группы потенциальных кандидатов.
9. Определять поисковые системы, каналы коммуникаций и проводить соответствующие мероприятия с целью привлечения кандидатов.
10. Выстраивать взаимоотношения с заинтересованными сторонами.
11. Проводить собеседования с кандидатами.
12. Получать, обрабатывать и передавать информацию в письменном виде.
Знания:
1. Нормативные правовые акты Республики Казахстан в области государственной статистики.
2. Методологические и инструктивные документы по организации и проведению статистических наблюдений.
3. Квалификационные требования к должностям, включая личностные и профессиональные компетенции.
4. Целевые группы потенциальных кандидатов.
5. Виды поисковых систем и их характеристики.
6. Виды каналов коммуникации с потенциальными кандидатами и их характеристики.
7. Виды мероприятий для привлечения потенциальных кандидатов.
8. Правила привлечения лиц в качестве интервьюера.
9. Основы организации труда.
10. Языковые знания (грамматика, лексика).
11. Навыки делового общения.
12. Производственная санитария.
13. Порядок пожарной безопасности.
14. Порядок внутреннего трудового распорядка.
15. Порядок по безопасности и охране труда.
Навык 2:
Обучение интервьюеров
Умения:
1. Выстраивать взаимоотношения с заинтересованными сторонами.
2. Организовывать и проводить обучение.
3. Находить необходимую информацию из доступных источников.
4. Разрабатывать учебные материалы для интервьюеров, включая программы обучения, инструкции и методические рекомендации.
5. Объяснять материал ясно и убедительно, используя простой и понятный язык.
6. Обучать правильному заполнению форм и ведению статистики.
Знания:
1. Нормативные правовые акты Республики Казахстан в области государственной статистики.
2. Базовые навыки интервьюирования.
3. Методологические и
инструктивные документы по организации и проведению статистических наблюдений по организации и проведению национальных переписей.
4. Производственная санитария.
5. Порядок пожарной безопасности.
6. Порядок внутреннего трудового распорядка.
7. Порядок по безопасности и охране труда.
Навык 3:
Проведение обучения с инструкторами-контролерами и интервьюерами по вопросам сбора и вводу первичных статистических данных в базу данных переписи посредством цифровых ресурсов или бумажных носителей
Умения:
1. Организовывать и проводить обучение.

6. Интервьюерлерді іріктеу нәтижелерін, олардың жұмысының тиімділігін, сондай-ақ жиналған деректердің сапасы мен толықтығын талдау.
7. Интервьюердің қатысуының жоғары деңгейін сақтау, жетістіктері үшін көтермелеу және қиындықтарды жеңуге көмектесу.
8. Әлеуетті кандидаттардың нысаналы топтарын анықтау.
9. Іздеу жүйелерін, коммуникация арналарын анықтау және кандидаттарды тарту мақсатында тиісті іс-шараларды жүргізу.
10. Мүдделі тараптармен өзара қарым-қатынас орнату.
11. Кандидаттармен әңгімелесу жүргізу.
12. Ақпаратты жазбаша түрде қабылдау, өңдеу және беру.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының мемлекеттік статистика саласындағы нормативтік құқықтық актілері.
2. Статистикалық байқауларды ұйымдастыру және жүргізу бойынша әдіснамалық және нұсқаулық құжаттар.
3. Лауазымдарға қойылатын біліктілік талаптары, оның ішінде жеке және кәсіби құзыреттіліктер.
4. Әлеуетті кандидаттардың нысаналы топтары.
5. Іздеу жүйелерінің түрлері және олардың сипаттамалары.
6. Әлеуетті кандидаттармен байланыс арналарының түрлері және олардың сипаттамалары.
7. Әлеуетті кандидаттарды тарту бойынша іс-шаралар түрлері.
8. Адамдарды интервьюер ретінде тарту қағидасы.
9. Еңбекті ұйымдастыру негіздері.
10. Тілді білуі (грамматика, лексика).
11. Іскерлік қарым-қатынас дағдылары.
12. Өндірістік санитария.
13. Өрт қауіпсіздігі тәртібі.
14. Ішкі еңбек тәртібі.
15. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау тәртібі.
2-дағды:
Интервьюерлерді оқыту
Машықтары:
1. Мүдделі тараптармен өзара қарым-қатынас орнату.
2. Оқытуды ұйымдастыру және өткізу.
3. Қолжетімді дереккөздерден қажетті ақпаратты табу.
4. Оқыту бағдарламасын, нұсқаулықтарды және әдіснамалық ұсынымдарды қоса алғанда, интервьюерлер үшін оқу материалдарын әзірлеу.
5. Материалды қарапайым және түсінікті тілмен анық және дәлелді түрде түсіндіру.
6. Нысандарды дұрыс толтыруды және статистиканы жүргізуді үйрету.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасының мемлекеттік статистика мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілері.
2. Сұхбат алудың негізгі дағдылары.
3. Ұлттық санақтарды ұйымдастыру және жүргізу бойынша статистикалық байқауларды ұйымдастыру және жүргізу бойынша әдіснамалық және нұсқаулық құжаттар.
4. Өндірістік санитария.
5. Өрт қауіпсіздігі тәртібі.
6. Ішкі еңбек тәртібі.
7. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау тәртібі.
3-дағды:
Нұсқаушы бақылаушылармен және интервьюерлермен бастапқы статистикалық
деректерді жинау және цифрлық ресурстар немесе қағаз жеткізгіштер арқылы санақ дерекқорына енгізу бойынша оқыту өткізу
Машықтары:
1. Оқытуды ұйымдастыру және өткізу.

2. Предоставлять необходимую информацию.
3. Работать с методологическими и инструктивными документами.
4. Предоставлять обратную связь обучающимся.
5. Давать рекомендации по достижению запланированных результатов и постоянному улучшению процессов.
Знания:
1. Организация процесса сбора и ввода первичных статистических данных в базу данных посредством планшета, интернет - ресурса или бумажных носителей.
2. Методологические и инструктивные документы по организации и проведению национальных переписей.
3. Производственная санитария.
4. Порядок пожарной безопасности.
5. Порядок внутреннего трудового распорядка.
6. Порядок по безопасности и охране труда.
Умения:
1. Осуществлять мониторинг хода переписи и внесение корректив в процессе при необходимости.
Трудовая функция 3: Контроль качества работы интервьюеров при проведении национальных переписей
Навык 1:
Анализ и мониторинг качества работы интервьюеров
2. Контролировать качество собранных первичных статистических данных и их введение посредством персонального компьютера, планшета, интернет- ресурса.
3. Проводить тестирование и апробацию мобильного приложения "Сбор данных для районирования".
4. Обучать правильному заполнению форм и ведению статистики.
Знания:
1. Правила и сроки проведения национальных переписей, утвержденные приказом Председателя Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан от 20 июня 2023 года № 3.
2. Порядок оформления переписных листов, утверждаемых уполномоченным органом в области государственной статистики в соответствии с подпунктом 44) пункта 15 Положения.
3. Методологические и инструктивные документы по организации и проведению статистических наблюдений.
4. Производственная санитария.
5. Порядок пожарной безопасности.
6. Порядок внутреннего трудового распорядка.
7. Порядок по безопасности и охране труда.
Умения:
1. Контролировать полноту заполнения переписных листов, охвата и достоверности полученных первичных статистических данных посредством контрольного обзвона и (или) обхода респондентов.
2. Составлять описи и отчеты.
3. Использовать цифровые ресурсы профессиональной деятельности.
4. Сохранять конфиденциальность первичных статистических данных.
5. Анализировать статистические данные.
Навык 2:
Проведение контроля качества работы интервьюеров
6. Принимать участие в проведении национальных переписей.
7. Координировать и обеспечивать работу интервьюеров.
8. Обеспечивать полноту охвата национальных переписей.
9. Оказывать консультативную помощь по заполнению переписных листов.
10. Принимать участие в составлении организационного и календарного планов работ проведения национальных переписей, в выполнении мероприятий по повышению их эффективности.

2. Қажетті ақпаратты ұсыну.
3. Әдіснамалық және нұсқаулық құжаттармен жұмыс.
4. Оқушыларға кері байланыс жасау.
5. Жоспарланған нәтижелерге қол жеткізу және процестерді үздіксіз жақсарту бойынша ұсынымдар беру.
Білімі:
1. Бастапқы статистикалық деректерді жинау және планшет, интернет-ресурс немесе қағаз жеткізгіштер арқылы дерекқорларға енгізу процесін ұйымдастыру.
2. Ұлттық санақтарды ұйымдастыру және жүргізу бойынша әдіснамалық және нұсқаулық құжаттар.
3. Өндірістік санитария.
4. Өрт қауіпсіздігі тәртібі.
5. Ішкі еңбек тәртібі.
6. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау тәртібі.
3-еңбек функциясы: Ұлттық санақтар жүргізу кезінде интервьюерлердің жұмыс сапасын бақылау
1-дағды:
Интервьюерлер жұмысының сапасын талдау және мониторингтеу
Машықтары:
1. Санақ барысын мониторингтеу және қажет болған жағдайда процеске түзетулер енгізу.
2. Жиналған бастапқы статистикалық деректердің сапасын және олардың дербес компьютер, планшет немесе интернет-ресурс арқылы енгізілуін бақылау.
3. "Аудандастыру үшін деректерді жинау" мобильді қосымшасын сынау және апробациялау.
4. Нысандарды дұрыс толтыруды және статистиканы жүргізуді үйрету.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі төрағасының 2023 жылғы 20 маусымдағы № 3 бұйрығымен бекітілген Ұлттық санақтарды жүргізу қағидалары мен мерзімдері.
2. Ережелердің 15-тармағы 44) тармақшасына сәйкес мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті орган бекітетін Санақ парақтарын ресімдеу тәртібі.
3. Статистикалық байқауларды ұйымдастыру және жүргізу бойынша әдіснамалық және нұсқаулық құжаттар.
4. Өндірістік санитария.
5. Өрт қауіпсіздігі тәртібі.
6. Ішкі еңбек тәртібі.
7. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау тәртібі.
2-дағды:
Интервьюерлер жұмысының сапасын бақылауды жүзеге асыру
Машықтары:
1. Санақ нысандарын толтырудың толықтығын, қамтуды және алынған бастапқы статистикалық деректердің дұрыстығын телефон шалу және (немесе) респонденттерді аралау арқылы бақылау.
2. Тізімдемелер мен есептер құрастыру.
3. Кәсіптік қызмет үшін цифрлық ресурстарды пайдалану.
4. Бастапқы статистикалық деректердің құпиялылығын сақтау.
5. Статистикалық деректерді талдау.
6. Ұлттық санақтарды жүргізуге қатысу.
7. Интервьюерлердің жұмысын үйлестіру және қолдау.
8. Ұлттық санақтардың жан-жақты қамтылуын қамтамасыз ету.
9. Санақ парақтарын толтыру бойынша кеңес беру.
10. Ұлттық санақтарды өткізу бойынша ұйымдық-күнтізбелік жұмыс жоспарларын жасауға, олардың тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шараларды іске асыруға қатысу.

11. Осуществлять проверку правильности полученных данных.
12. Контролировать процесс обеспечения достоверности и своевременности предоставления первичных статистических данных.
13. Соблюдать принцип конфиденциальности полученных информационных и отчетных данных.
Знания:
1. Правила и сроки проведения национальных переписей, утвержденные приказом Председателя Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан от 20 июня 2023 года № 3.
2. Порядок оформления переписных листов, утверждаемых уполномоченным органом в области государственной статистики в соответствии с подпунктом 44) пункта 15 Положения.
3. Методологические и инструктивные документы по организации и проведению статистических наблюдений.
4. Производственная санитария.
5. Порядок пожарной безопасности.
6. Порядок внутреннего трудового распорядка.
7. Порядок по безопасности и охране труда.
Трудовая функция 4:
Составление отчетности по итогам национальных переписей
Навык 1:
Сбор и обработка данных по итогам национальных переписей
Умения:
1. Консультирование переписного персонала.
2. Проверка качества собранных данных.
3. Взаимодействие с местными государственными органами и другими участниками переписи.
4. Актуализация полученных данных переписи с имеющимися статистическими данными регистров населения и жилищного фонда.
5. Составлять описи и отчеты.
6. Использовать цифровые ресурсы профессиональной деятельности.
7. Сохранять конфиденциальность первичных статистических данных.
8. Анализировать статистические данные.
Знания:
1. Правила и сроки проведения национальных переписей, утвержденные приказом Председателя Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан от 20 июня 2023 года № 3.
2. Порядок оформления переписных листов, утверждаемых уполномоченным органом в области государственной статистики в соответствии с подпунктом 44) пункта 15 Положения.
3. Методологические и инструктивные документы по организации и проведению статистических наблюдений.
4. Производственная санитария.
5. Порядок пожарной безопасности.
6. Порядок внутреннего трудового распорядка.
7. Порядок по безопасности и охране труда.
Навык 2:
Составление отчетности по итогам национальных переписей
Умения:
1. Обеспечение информационной поддержки населению.
2. Работа с отчетной документацией.
3. Анализ и улучшение процессов национальных переписей.
4. Контроль за соблюдением методик сбора данных и правильным использованием инструкций.
5. Координация процессов обработки собранных данных.
Знания:
1. Правила и сроки проведения национальных переписей, утвержденные приказом Председателя Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан от 20 июня 2023 года № 3.

11. Алынған деректердің дұрыстығын тексеру.
12. Бастапқы статистикалық деректердің анықтығы мен ұсынудың уақтылығын қамтамасыз ету процесін бақылау.
13. Алынған ақпараттық және есепті деректердің құпиялылық принципін сақтау.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі төрағасының 2023 жылғы 20 маусымдағы № 3 бұйрығымен бекітілген Ұлттық санақтарды жүргізу қағидалары мен мерзімдері.
2. Ережелердің 15-тармағы 44) тармақшасына сәйкес мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті орган бекітетін Санақ парақтарын ресімдеу тәртібі.
3. Статистикалық байқауларды ұйымдастыру және жүргізу бойынша әдіснамалық және нұсқаулық құжаттар.
4. Өндірістік санитария.
5. Өрт қауіпсіздігі тәртібі.
6. Ішкі еңбек тәртібі.
7. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау тәртібі.
Еңбек функциясы 4:
Ұлттық санақ қорытындылары бойынша есеп құрастыру
1-дағды:
Ұлттық санақтардың қорытындылары бойынша деректерді жинау және өңдеу
Машықтары:
1. Санақ персоналына кеңес беру.
2. Жиналған деректердің сапасын тексеру.
3. Жергілікті мемлекеттік органдармен және басқа да санақ қатысушыларымен өзара іс-қимыл.
4. Алынған санақ деректерін халық және тұрғын үй қоры тіркелімдерінің бар статистикалық деректерімен толықтыру.
5. Түгендеу және есеп беру.
6. Кәсіптік қызмет үшін цифрлық ресурстарды пайдалану.
7. Бастапқы статистикалық деректерді ң құпиялылығын сақтау.
8. Статистикалық деректерді талдау.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі төрағасының 2023 жылғы 20 маусымдағы № 3 бұйрығымен бекітілген Ұлттық санақтарды жүргізу қағидалары мен мерзімдері.
2. Ережелердің 15-тармағы 44) тармақшасына сәйкес мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті орган бекітетін Санақ парақтарын ресімдеу тәртібі.
3. Статистикалық байқауларды ұйымдастыру және жүргізу бойынша әдіснамалық және нұсқаулық құжаттар.
4. Өндірістік санитария.
5. Өрт қауіпсіздігі тәртібі.
6. Ішкі еңбек тәртібі.
7. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау тәртібі.
2-дағды:
Ұлттық санақ қорытындылары бойынша есептілік құрастыру
Машықтары:
1. Халыққа ақпараттық қолдауды қамтамасыз ету.
2. Есептік құжаттамамен жұмыс.
3. Ұлттық санақтар процестерін талдау және жақсарту.
4. Деректерді жинау әдістерінің сақталуын және нұсқаулықтардың дұрыс қолданылуын бақылау.
5. Жиналған деректерді өңдеу процесін үйлестіру.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі төрағасының 2023 жылғы 20 маусымдағы № 3 бұйрығымен бекітілген Ұлттық санақтарды жүргізу қағидалары мен мерзімдері.

высшей категории: послесреднее образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности интервьюера первой категории не менее 3 лет или стаж работы по специальности не менее 5 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Курсы повышения квалификации на базе организации образования или обучение в организации (на предприятии);
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz"
Другие возможные наименования профессий:
4314-1-002 Интервьюер по проведению статистических наблюдений (обследований)
2120-3-014 Статистик по опросу
Основная цель деятельности:
Поиск, подбор и обучение интервьюеров сбору первичных статистических данных, контроль качества работы интервьюеров при проведении национальных переписей
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:
1. Организация и участие в проведении национальных переписей.
2. Поиск, подбор и обучение интервьюеров сбору первичных статистических данных.
3. Контроль качества работы интервьюеров при проведении национальных переписей.
4. Составление отчетности по итогам национальных переписей.
Дополнительные трудовые функции
1. Организация обучения и инструктажей интервьюеров.
2. Контроль за ходом национальных переписей.
Трудовая функция 1:
Организация и участие в проведении национальных переписей
Навык 1. Организация проведения национальных переписей путем распределения трудовых ресурсов и времени опроса
Умения:
1. Осуществлять подготовительные мероприятия по организации массово-разъяснительной работы для проведения переписи населения.
2. Разрабатывать детальный план национальных переписей, включая установление сроков для различных этапов.
3. Составлять организационный и календарный планы работ по проведению переписи, выполнение мероприятий по повышению их эффективности.
4. Использовать цифровые ресурсы профессиональной деятельности.
5. Выстраивать взаимоотношения со всеми заинтересованными сторонами.
6. Уметь быстро реагировать на возникающие проблемы и корректировать процессы в реальном времени.
7. Проводить актуализацию картографического материала.
8. Осуществлять выполнение подготовительных мероприятий по организации массово-разъяснительной работы по проведению национальных переписей.
9. Организовывать освещение проведения национальных переписей в средствах массовой информации.
10. Получать первичные статистические данные.
11. Вносить предложения по улучшению процесса организации работы.
12. Сохранять
конфиденциальность первичных статистических данных.
Знания:
1. Методологические и инструктивные документы по организации и проведению статистических наблюдений.

жоғары санат: тиісті мамандық бойынша орта білімнен кейінгі білім және бірінші санаттағы интервьюер лауазымында жұмыс өтілі кемінде 3 жыл немесе мамандық бойынша жұмыс өтілі кемінде 5 жыл.
Формалды емес және информалды біліммен байланыс
Білім беру ұйымының базасында біліктілікті арттыру курстары немесе ұйымда (кәсіпорында) оқыту;
"skills.enbek.kz" платформасында қысқа мерзімді оқыту және қайта даярлау курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары
4314-1-002 Статистикалық байқауларды (зерттеулерді) жүргізу жөніндегі интервьюер
2120-3-014 Сауал салуды жүргізу бойынша статистик
Қызметтің негізгі мақсаты
Интервьюерлерді іздеу, таңдау және бастапқы статистикалық деректерді жинауға оқыту, ұлттық санақтарды жүргізу кезінде интервьюерлер жұмысының сапасын бақылау
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі
Міндетті еңбек функциялары
1. Ұлттық санақтарды жүргізуді ұйымдастыру және оған қатысу.
2. Интервьюерлерді іздеу, таңдау және бастапқы статистикалық деректерді жинауға оқыту.
3. Ұлттық санақтарды жүргізу кезінде интервьюерлер жұмысының сапасын бақылау.
4. Ұлттық санақтардың қорытындылары бойынша есептерді дайындау.
Қосымша еңбек функциялары
1. Интервьюерлер үшін оқыту және нұсқамалар өткізуді ұйымдастыру.
2. Ұлттық санақтардың барысын бақылау.
1-еңбек функциясы:
Ұлттық санақтарды жүргізуді ұйымдастыру және оған қатысу
1-дағды
Еңбек ресурстарын және сауал салу уақытын бөлу арқылы ұлттық санақтарды жүргізуді ұйымдастыру
Машықтары:
1. Халық санағын жүргізу үшін жаппай түсіндіру жұмыстарын ұйымдастыру бойынша дайындық іс-шараларын жүргізу.
2. Әртүрлі кезеңдер үшін мерзім белгілеуді қоса алғанда, ұлттық санақтардың егжей-тегжейлі жоспарын әзірлеу.
3. Санақ жүргізудің ұйымдастырушылық және күнтізбелік жоспарларын жасау, олардың тиімділігін арттыру шараларын жүзеге асыру.
4. Кәсіптік қызмет үшін цифрлық ресурстарды пайдалану.
5. Барлық мүдделі тараптармен қарым-қатынас орнату.
6. Пайда болған мәселелерге жылдам жылдам ден қою және процестерді нақты уақытта реттей алу.
7. Картографиялық материалды жаңарту.
8. Халық санақтарын жүргізу бойынша жаппай түсіндіру жұмыстарын ұйымдастыру бойынша дайындық шараларын жүргізу.
9. Бұқаралық ақпарат құралдарында ұлттық санақтарды жүргізуді жариялауды ұйымдастыру.
10. Бастапқы статистикалық деректерді алу.
11. Жұмысты ұйымдастыру процесін жетілдіру бойынша ұсыныстар енгізу.
12. Бастапқы статистикалық деректердің құпиялылығын сақтау.
Білімі:
1. Статистикалық байқауларды ұйымдастыру және жүргізу бойынша әдіснамалық және нұсқаулық құжаттар.

3. Методологические и инструктивные документы по организации и проведению статистических наблюдений.
4. Производственная санитария.
5. Порядок пожарной безопасности.
6. Порядок внутреннего трудового распорядка.
7. Порядок по безопасности и охране труда.
Требования к личностным компетенциям
Аналитическое мышление
Оказание влияния
Работа в команде
Создание взаимоотношений
Устная и письменная коммуникация
Ответственность
Следование этическим нормам
Методичность
Нормативность
Ориентация на результат
Список технических регламентов и национальных стандартов
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
Уровень ОРК
Наименование профессии
6
Инструктор по подготовке и проведению национальных переписей
Карточка профессии "Инструктор по подготовке и проведению национальных переписей"
Код группы
4314-1
Код наименования занятия:
4314-1-004 (*новое НКЗ)
Наименование профессии
Инструктор по подготовке и проведению национальных переписей
Уровень квалификации по ОРК
6
Подуровень квалификации по ОРК:
6 - без категории;
6.1. – 2 категории;
6.2. – 1 категории;
6.3. - высшей категории
Уровень квалификации по ЕТКС, КС, типовых квалификационных характеристик:
Специалист высшего уровня квалификации:
высшей категории: высшее или послевузовское образование по специальностям – педагогические науки, гуманитарные науки, социальные науки, бизнес, управление и право, естественные науки, математика и статистика, информационно-коммуникационные технологии, сельское хозяйство, услуги и стаж работы в должности инструктора по подготовке и проведению переписей первой категории не менее трех лет или стаж работы по специальности не менее пяти лет;
первой категории: высшее или послевузовское образование по специальностям – педагогические науки, гуманитарные науки, социальные науки, бизнес, управление и право, естественные науки, математика и статистика, информационно-коммуникационные технологии, сельское хозяйство, услуги и стаж работы в должности инструктора по подготовке и проведению переписей второй категории не менее трех лет или стаж работы по специальности не менее четырех лет;
второй категории: высшее или послевузовское образование по специальностям – педагогические науки, гуманитарные науки, социальные науки, бизнес, управление и право, естественные науки, математика и статистика, информационно-коммуникационные технологии, сельское хозяйство, услуги и стаж работы в должности инструктора по подготовке и проведению переписей без категории не менее одного года или стаж работы по специальности не менее трех лет;
без категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров: педагогические науки, гуманитарные науки, социальные науки, бизнес, управление и право, естественные науки, математика и статистика, информационно-коммуникационные технологии, сельское хозяйство, услуги или техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) без предъявления требований к стажу работы.

3. Статистикалық байқауларды ұйымдастыру және жүргізу бойынша әдіснамалық және нұсқаулық құжаттар.
4. Өндірістік санитария.
5. Өрт қауіпсіздігі тәртібі.
6. Ішкі еңбек тәртібі.
7. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау тәртібі.
Жеке құзыреттеріне қойылатын талаптар
Талдамалық ойлау
Ықпал ету
Командада жұмыс істеу
Қарым-қатынас құру
Ауызша және жазбаша коммуникация
Жауапкершілік
Әдептілік нормаларын ұстану
Әдістемені игеру
Нормативтілік
Нәтижеге бағдарлану
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттар тізімі
-
СБШ шеңберінде басқа кәсіптермен байланыс
СБШ деңгейі
Кәсіптің атауы
6
Ұлттық санақтарға дайындық және оны жүргізу жөніндегі нұсқаушы
"Ұлттық санақтарға дайындық және оны жүргізу жөніндегі нұсқаушы" кәсібінің карточкасы
Топтың коды
4314-1
Кәсіп атауының коды
4314-1-004 (*жаңа ҰСБ)
Кәсіптің атауы
Ұлттық санақтарға дайындық және оны жүргізу жөніндегі нұсқаушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі
6 – санаты жоқ;
6.1. – 2 санат;
6.2. – 1 санат;
6.3. – жоғары санат
БТБА, БА бойынша біліктілік және басқа да үлгілік біліктілік сипаттамаларының деңгейі
Біліктілігі жоғары деңгейдегі маман:
жоғары санаттағы: педагогика ғылымдары, гуманитарлық ғылымдар, әлеуметтік ғылымдар, бизнес, басқару және құқық, жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика, ақпараттық-коммуникациялық технологиялар, ауыл шаруашылығы мамандықтары бойынша жоғары немесе жоғары білімнен кейінгі білім, бірінші санаттағы санақтарға дайындық және жүргізу жөніндегі нұсқаушы лауазымындағы қызметтер және жұмыс өтілі кемінде үш жыл немесе мамандығы бойынша жұмыс өтілі кемінде бес жыл;
бірінші санаттағы: педагогика ғылымдары, гуманитарлық ғылымдар, әлеуметтік ғылымдар, бизнес, басқару және құқық, жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика, ақпараттық-коммуникациялық технологиялар, ауыл шаруашылығы мамандықтары бойынша жоғары немесе жоғары білімнен кейінгі білім, екінші санаттағы санақтарға дайындық және жүргізу жөніндегі нұсқаушы лауазымындағы қызметтер және жұмыс өтілі кемінде үш жыл немесе мамандығы бойынша жұмыс өтілі кемінде төрт жыл;
екінші санаттағы: педагогика ғылымдары, гуманитарлық ғылымдар, әлеуметтік ғылымдар, бизнес, басқару және құқық, жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика, ақпараттық-коммуникациялық технологиялар, ауыл шаруашылығы мамандықтары бойынша жоғары немесе жоғары білімнен кейінгі білім, санақтарға дайындық және жүргізу жөніндегі санаты жоқ нұсқаушы лауазымындағы қызметтер және жұмыс өтілі кемінде бір жыл немесе мамандығы бойынша жұмыс өтілі кемінде үш жыл;
санаты жоқ: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім: педагогикалық ғылымдар, гуманитарлық ғылымдар, әлеуметтік ғылымдар, бизнес, басқару және құқық, жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика, ақпараттық-коммуникациялық технологиялар, ауыл шаруашылығы, көрсетілетін қызметтер немесе тиісті мамандық (біліктіліктер) бойынша білім техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) білім, жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды.

(типовые квалификационные характеристики должностей руководителей и специалистов организаций в сфере государственной статистической деятельности (приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 3 марта 2018 года № 92. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 марта 2018 года № 16626)
Инструктор по подготовке и проведению национальных переписей глава 3, § 1, пункты 22 и 23.
Уровень профессионального образования
Высшее профессиональное образование по специальности:
01 Образование
02 Искусство и гуманитарные науки
6B03 Социальные науки, журналистика и информация
6B04 Бизнес, управление и право
05 Естественные науки, математика и статистика
06 Информационно-коммуникационные технологии
07 Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
08 Сельское, лесное, рыболовное хозяйство и ветеринария
09 Здравоохранение и социальное обеспечение
10 Службы
101 Сфера обслуживания
102 Гигиена и охрана труда на производстве
103 Службы безопасности
104 Транспортные услуги
Требование к опыту работы
Специалист высшего уровня квалификации:
без категории: высшее профессиональное образование по соответствующему направлению подготовки кадров: педагогические науки, гуманитарные науки, социальные науки, бизнес, управление и право, естественные науки, математика и статистика, информационно-коммуникационные технологии, сельское хозяйство, услуги;
второй категории: высшее профессиональное образование по специальностям – педагогические науки, гуманитарные науки, социальные науки, бизнес, управление и право, естественные науки, математика и статистика, информационно-коммуникационные технологии, сельское хозяйство, услуги и стаж работы в должности инструктора по подготовке и проведению переписей без категории не менее одного года или стаж работы по специальности не менее трех лет;
первой категории: высшее профессиональное образование по специальностям – педагогические науки, гуманитарные науки, социальные науки, бизнес, управление и право, естественные науки, математика и статистика, информационно-коммуникационные технологии, сельское хозяйство, услуги и стаж работы в должности инструктора по подготовке и проведению переписей второй категории не менее трех лет или стаж работы по специальности не менее четырех лет;
высшей категории: высшее профессиональное образование по специальностям – педагогические науки, гуманитарные науки, социальные науки, бизнес, управление и право, естественные науки, математика и статистика, информационно-коммуникационные технологии, сельское хозяйство, услуги и стаж работы в должности инструктора по подготовке и проведению переписей первой категории не менее трех лет или стаж работы по специальности не менее пяти лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Курсы повышения квалификации на базе организации образования или обучение в организации (на предприятии);
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz"
Другие возможные наименования профессий:

(Мемлекеттік статистикалық қызмет саласындағы ұйымдардың басшылары және мамандары лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамалары) Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 3 наурыздағы № 92 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 19 наурызда № 16626 болып тіркелді)
Ұлттық санақтарға дайындық және өткізу жөніндегі нұсқаушы 3-тарау, § 1, 22 және 23-тармақшалар.
Кәсіптік білім деңгейі
Мамандық бойынша жоғары кәсіптік білім:
01 Білім беру
02 Өнер және гуманитарлық ғылымдар
6В03 Әлеуметтік ғылымдар және ақпарат
6В04 Кәсіпкерлік, басқару және құқық
05 Жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика
06 Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар
07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
08 Ауыл, орман, балықшаруашылығы және ветеринария
09 Денсаулық сақтау және әлеуметтік қамтамасыз ету
10 Қызметтер
101 Қызмет көрсету саласы
102 Гигиена және өндірісте еңбекті қорғау
103 Қауіпсіздік қызметі
104 Көлік қызметі
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар
Біліктілігі жоғары деңгейдегі маман:
санаты жоқ: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары кәсіптік білім: педагогикалық ғылымдар, гуманитарлық ғылымдар, әлеуметтік ғылымдар, бизнес, басқару және құқық, жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика, ақпараттық-коммуникациялық технологиялар, ауыл шаруашылығы, көрсетілетін қызметтер;
екінші санаттағы: педагогика ғылымдары, гуманитарлық ғылымдар, әлеуметтік ғылымдар, бизнес, басқару және құқық, жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика, ақпараттық-коммуникациялық технологиялар, ауыл шаруашылығы мамандықтары бойынша жоғары кәсіптік білім, санақтарға дайындық және жүргізу жөніндегі санаты жоқ нұсқаушы лауазымындағы қызметтер және жұмыс өтілі кемінде бір жыл немесе мамандығы бойынша жұмыс өтілі кемінде үш жыл;
бірінші санаттағы: педагогика ғылымдары, гуманитарлық ғылымдар, әлеуметтік ғылымдар, бизнес, басқару және құқық, жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика, ақпараттық-коммуникациялық технологиялар, ауыл шаруашылығы мамандықтары бойынша жоғары немесе жоғары білімнен кейінгі білім, екінші санаттағы санақтарға дайындық және жүргізу жөніндегі нұсқаушы лауазымындағы қызметтер және жұмыс өтілі кемінде үш жыл немесе мамандығы бойынша жұмыс өтілі кемінде төрт жыл;
жоғары санатты: педагогика ғылымдары, гуманитарлық ғылымдар, әлеуметтік ғылымдар, бизнес, басқару және құқық, жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика, ақпараттық-коммуникациялық технологиялар, ауыл шаруашылығы мамандықтары бойынша жоғары немесе жоғары білімнен кейінгі білім, бірінші санаттағы санақтарға дайындық және жүргізу жөніндегі нұсқаушы лауазымындағы қызметтер және жұмыс өтілі кемінде үш жыл немесе мамандығы бойынша жұмыс өтілі кемінде бес жыл.
Формалды емес және информалды біліммен байланыс
Білім беру ұйымының базасында біліктілікті арттыру курстары немесе ұйымда (кәсіпорында) оқыту;
"skills.enbek.kz" платформасында қысқа мерзімді оқыту және қайта даярлау курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары

8.2.-1
(8.2.-2, 8.2.-3., 8.2.-4)
Руководитель отдела по подготовке и проведению национальных переписей
Карточка профессии "Руководитель отдела по подготовке и проведению национальных переписей"
Код группы
1223-0
Код наименования профессии
1223-0-002 Руководитель отдела перспективного планирования
Наименование профессии
Руководитель отдела по подготовке и проведению национальных переписей
Уровень квалификации по ОРК
8.3-1 (высшее образование и опыт)
Подуровень квалификации по ОРК
8.3.-1 руководитель подразделения структурного подразделения организации республиканского значения;
8.3.-2 руководитель подразделения структурного подразделения организации областного значения (столицы, города республиканского значения);
8.3.-3 руководитель подразделения структурного подразделения организации районного значения (города областного значения);
8.3.-4 руководитель подразделения структурного подразделения организации сельского значения.
Уровень квалификации по ЕТКС, КС, типовых квалификационных характеристик
высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров: педагогические науки, гуманитарные науки, социальные науки, бизнес, управление и право, естественные науки, математика и статистика, информационно-коммуникационные технологии, сельское хозяйство, стаж работы по специальности не менее трех лет
(типовые квалификационные характеристики должностей руководителей и специалистов организаций в сфере государственной статистической деятельности (приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 3 марта 2018 года № 92. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 марта 2018 года № 16626)
Руководитель отдела по подготовке и проведению национальных переписей § 5 пункт 19.
Уровень профессионального образования
высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров: педагогические науки, гуманитарные науки, социальные науки, бизнес, управление и право, естественные науки, математика и статистика, информационно-коммуникационные технологии, сельское хозяйство
Требования к опыту работы
стаж работы по специальности не менее 3 лет
Связь с неформальным и информальным образованием
Курсы повышения квалификации на базе организации образования или обучение в организации (на предприятии);
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz"
Другие возможные наименования профессий
8.2.-1 (8.2.-2, 8.2.-3., 8.2.-4) Руководитель структурного подразделения организации
Основная цель деятельности
Мониторинг и контроль процесса проведения национальных переписей
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции
1. Руководство отделом по подготовке и проведению национальных переписей.
2. Мониторинг и контроль процесса проведения национальных переписей.
Дополнительные трудовые функции
-
Трудовая функция 1:
Руководство отделом по подготовке и проведению национальных переписей
Навык 1:
Общее руководство отделом, текущее планирование и организация работы
Умения:
1.1. Осуществлять общее руководство деятельностью отдела, методологическое обеспечение по вопросам подготовки и проведения национальных переписей.
2.2. Обеспечивать выполнение подготовительных мероприятий по организации массово-разъяснительной работы по проведению национальных переписей.
3.3. Обеспечивать актуализацию картографического материала, отбор и обучение переписного персонала.
4.4. Координировать и обеспечивать работу инструкторов по подготовке и проведению национальных переписей.
5.5. Организовывать освещение проведения национальных переписей в средствах массовой информации.
6.6. Обеспечивать составление организационного и календарного планов работ проведения национальных переписей, выполнения мероприятий по повышению их эффективности.
7.7. Выстраивать взаимоотношения с заинтересованными сторонами.
8.8. Вести переговоры с заинтересованными сторонами.
9.9. Соблюдать принцип конфиденциальности полученных информационных и отчетных данных.
10.10. Обеспечивать соблюдение подчиненными ему работниками правил внутреннего трудового распорядка, безопасности и охраны труда.
Знания:
1. Нормативные правовые акты в области государственной статистики.
2. Правовые акты по организации работы.
3. Навыки делового общения.
4. Процедуры контроля качества.
5. Основы планирования и организации процесса организации труда и управления персоналом.
6. Производственная санитария.
7. Порядок пожарной безопасности.
8. Порядок внутреннего трудового распорядка.
9. Порядок по безопасности и охране труда.
Навык 2:
Поиск, подбор и обучение специалистов по оказанию услуг по проведению общегосударственных статистических наблюдений и национальных переписей
Умения:
1. Определять целевые группы потенциальных кандидатов.
2. Определять поисковые системы, каналы коммуникаций и проводить соответствующие мероприятия с целью привлечение кандидатов.
3. Выстраивать взаимоотношения с заинтересованными сторонами.
4. Проводить собеседования с кандидатами.
5. Обучать сотрудников районных и городских управлений статистики и инструкторов по подготовке и проведению национальных переписей по ТД (трудовому договору) (уполномоченные) в регионах по подготовке и проведению переписи.
6. Обучать переписной персонал в регионах по подготовке и проведению переписи.
Знания:
1. Нормативные и правовые акты, регулирующие вопросы поиска, подбора и обучения кандидатов.
2. Виды поисковых систем и их характеристики.
3. Целевые группы потенциальных кандидатов.
4. Виды каналов коммуникации с потенциальными кандидатами и их характеристики.
5. Виды мероприятий для привлечения потенциальных кандидатов и их характеристики.
6. Правила отбора и оценки кандидатов.
7. Производственная санитария.
8. Порядок пожарной безопасности.
9. Порядок внутреннего трудового распорядка.
10. Порядок по безопасности и охране труда.
Умения:
1.1. Принимать участие в проведении национальных переписей.
2.2. Обеспечивать полноту охвата национальных переписей.
Трудовая функция 2:
Мониторинг и контроль процесса проведения национальных переписей
Навык 1:
Мониторинг организации процесса проведения национальной переписи
3. Обеспечивать своевременное составление информации и отчетности по проведению национальных переписей, выполнение плановых заданий и работ.
3.4. Вносить предложения о поощрении работников и наложении дисциплинарных взысканий.
4.5. Проводить контроль соблюдения этапов проведения.
6. Организовывать работу по сбору первичных статистических данных, включающую подготовку и сбор данных, в зависимости от метода проведения национальных переписей.
7. Проводить контроль качества полученных первичных статистических данных.
8. Использовать цифровые ресурсы профессиональной деятельности.
9. Выстраивать взаимоотношения с заинтересованными сторонами.
Знания:
1. Методологические и инструктивные документы по организации и проведению национальных переписей.
2. Списки объектов.
3. Основы современных электронных технологий ресурсов: электронная почта, интернет – ресурс.
4. Организация процесса сбора первичных статистических данных.
5. Основы планирования и организации процессов работы.
6. Производственная санитария.
7. Порядок пожарной безопасности.
8. Порядок внутреннего трудового распорядка.
9. Порядок по безопасности и охране труда.
Навык 2:
Контроль охвата респондентов и (или) домашних хозяйств при проведении национальных переписей
Умения:
1. Организовывать и контролировать этапы проведения национальных переписей.
2. Обеспечивать достоверность и своевременность в представлении первичных статистических данных.
3. Контролировать полноту охвата.
4. Анализировать тенденцию эффективности звонков.
Знания:
1. Методологические и инструктивные документы по организации и проведению национальных переписей.
2. Международные рекомендации по проведению национальных переписей.
3. Основы планирования и организации процессов работы.
4. Основы современных электронных технологий ресурсов: электронная почта, интернет – ресурс.
5. Производственная санитария.
6. Порядок пожарной безопасности.
7. Порядок внутреннего трудового распорядка.
8. Порядок по безопасности и охране труда.
Требования к личностным компетенциям
Лидерство
Стратегическое мышление
Аналитическое мышление
Профессионализм
Нормативность
Оказание влияния
Самосознание
Планирование и организация
Принятие решений
Ответственность
Ориентация на результат
Работа в команде
Устная и письменная коммуникация
Эмпатия
Клиентоориентированность
Список технических регламентов и национальных стандартов
-
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
Уровень ОРК
Наименование профессии
8.1.-1
(8.1.-2, 8.1.-3., 8.1.-4)
Руководитель организации

8.2.-1
(8.2.-2, 8.2.-3., 8.2.-4) деңгей
Ұлттық санақтарға дайындық және оны жүргізу бөлімінің басшысы
"Ұлттық санақтарға дайындық және оны жүргізу бөлімінің басшысы" кәсібінің карточкасы
Топтың коды
1223-0
Кәсіп атауының коды
1223-0-002 Ұзақ мерзімді жоспарлау бөлімінің бастығы
Кәсіптің атауы
Ұлттық санақтарға дайындық және оны жүргізу бөлімінің басшысы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
8.3-1 (жоғары білім және тәжірибе)
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі
8.3.-1 республикалық маңызы бар ұйымның құрылымдық бөлімшесі бөлімшесінің басшысы;
8.3.-2 облыстық маңызы бар ұйымның (астана, республикалық маңызы бар қала) құрылымдық бөлімшесі бөлімшесінің басшысы;
8.3.-3 аудандық маңызы бар ұйымның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылымдық бөлімшесі бөлімшесінің басшысы;
8.3.-4 ауылдық ұйымның құрылымдық бөлімшесінің басшысы.
БТБА, БА бойынша біліктілік және басқа да үлгілік біліктілік сипаттамаларының деңгейі
кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім: педагогикалық ғылымдар, гуманитарлық ғылымдар, әлеуметтік ғылымдар, бизнес, басқару және құқық, жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика, ақпараттық-коммуникациялық технологиялар, ауыл шаруашылығы, мамандығы бойынша жұмыс өтілі кемінде 3 жыл
(Мемлекеттік статистикалық қызмет саласындағы ұйымдардың басшылары және мамандары лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамалары (Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 3 наурыздағы № 92 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 19 наурызда № 16626 болып тіркелген). Ұлттық санақтарға дайындық және өткізу бөлімінің басшысы, § 5, 19-тармақ.
Кәсіптік білімнің деңгейі
кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім: педагогикалық ғылымдар, гуманитарлық ғылымдар, әлеуметтік ғылымдар, бизнес, басқару және құқық, жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика, ақпараттық-коммуникациялық технологиялар, ауыл шаруашылығы
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар
Мамандығы бойынша жұмыс өтілі кемінде 3 жыл
Формалды емес және информалды біліммен байланыс
Білім беру ұйымының базасында біліктілікті арттыру курстары немесе ұйымда (кәсіпорында) оқыту;
"skills.enbek.kz" платформасында қысқа мерзімді оқыту және қайта даярлау курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары
8.2.-1 (8.2.-2, 8.2.-3., 8.2.-4) Ұйымның құрылымдық бөлімшесінің басшысы
Қызметтің негізгі мақсаты
Ұлттық санақтарды жүргізу процесін мониторингтеу және бақылау
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі
Міндетті еңбек функциялары
1. Ұлттық санақтарға дайындық және оны жүргізу бөлімін басқару
2. Ұлттық санақтарды жүргізу процесін мониторингтеу және бақылау
Қосымша еңбек функциялары
-
1-еңбек функциясы:
Ұлттық санақтарға дайындық және оны жүргізу бөлімін басқару
1-дағды
Бөлімді жалпы басқару, ағымдағы жоспарлау және жұмысты ұйымдастыру
Машықтары:
1. Бөлім қызметіне жалпы басшылықты, ұлттық санақтарға дайындық және жүргізу бойынша әдіснамалық қамтамасыз ету.
2. Ұлттық санақтарды жүргізу бойынша жаппай түсіндіру жұмыстарын ұйымдастыру бойынша дайындық іс-шараларының орындалуын қамтамасыз ету.
3. Картографиялық материалдың жаңартылуын, санақ персоналын іріктеуді және оқытуды қамтамасыз ету.
4. Ұлттық санақтарға дайындық және жүргізу үшін нұсқаушыларды үйлестіру және қамтамасыз ету.
5. Бұқаралық ақпарат құралдарында ұлттық санақтарды жүргізуді жариялауды ұйымдастыру.
6. Ұлттық санақтарды жүргізудің ұйымдастырушылық және күнтізбелік жоспарларының дайындалуын, олардың тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралардың орындалуын қамтамасыз ету.
7. Мүдделі тараптармен қарым-қатынас орнату.
8. Мүдделі тараптармен келіссөздер жүргізу.
9. Алынған ақпарат пен есеп беру деректерінің құпиялылығы принципін сақтау.
10. Өзіне бағынысты қызметкерлердің ішкі еңбек тәртібін, қауіпсіздік техникасын және еңбекті қорғауды сақтауын қамтамасыз ету.
Білім:
1. Мемлекеттік статистика мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілер.
2. Жұмысты ұйымдастыру бойынша құқықтық актілер.
3. Іскерлік қарым-қатынас дағдылары.
4. Сапаны бақылау процедуралары.
5. Еңбекті басқару және персоналды басқару процесін жоспарлау және ұйымдастыру негіздері.
6. Өндірістік санитария.
7. Өрт қауіпсіздігі тәртібі.
8. Ішкі еңбек тәртібі.
9. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау тәртібі.
2-дағды
Жалпымемлекеттік статистикалық байқаулар мен ұлттық санақтар бойынша қызметтерді көрсететін мамандарды іздеу, іріктеу және оқыту
Машықтары:
1. Әлеуетті кандидаттардың мақсатты топтарын анықтау.
2. Іздеу жүйелерін, байланыс арналарын анықтау және кандидаттарды тарту бойынша тиісті іс-шараларды жүргізу.
3. Мүдделі тараптармен қарым-қатынас орнату.
4. Кандидаттармен сұхбат жүргізу.
5. Аудандық және қалалық статистика
басқармаларының қызметкерлерін және халық санағына дайындық және жүргізу кезінде өңірлерде ЕШ (еңбек шарты) (уәкілетті) бойынша ұлттық санақтарға дайындық және жүргізу бойынша нұсқаушыларды оқыту.
6. Өңірлердегі халық санағы мамандарын халық санағына дайындалуға және жүргізуге оқыту.
Білімі:
1. Кандидаттарды іздеу, іріктеу және оқытуды реттейтін нормативтік құқықтық актілер.
2. Іздеу жүйелерінің түрлері және олардың сипаттамалары.
3. Әлеуетті кандидаттардың мақсатты топтары.
4. Әлеуетті кандидаттармен байланыс арналарының түрлері және олардың сипаттамалары.
5. Әлеуетті кандидаттарды тарту бойынша қызмет түрлері және олардың сипаттамалары.
6. Кандидаттарды іріктеу және бағалау қағидалары.
7. Өндірістік санитария.
8. Өрт қауіпсіздігі тәртібі.
9. Ішкі еңбек тәртібі.
10. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау тәртібі.
2-еңбек функциясы:
Ұлттық санақтарды жүргізу процесін мониторингтеу және бақылау
1-дағды
Ұлттық санақтарды жүргізу процесін ұйымдастыруды мониторингтеу
Машықтары:
1. Ұлттық санақ жүргізуге қатысу.
2. Ұлттық санақтардың толық қамтылуын қамтамасыз ету.
3. Ұлттық халық санақтары бойынша ақпарат пен есептерді уақтылы дайындауды, жоспарлы тапсырмалар мен жұмыстарды орындауды қамтамасыз ету.
4. Қызметкерлерді марапаттау және тәртіптік жаза қолдану туралы ұсыныстар енгізу.
5. Орындау кезеңдерінің сақталуын бақылау.
6. Ұлттық санақтарды жүргізу әдістемесіне байланысты бастапқы статистикалық деректерді жинау, оның ішінде мәліметтерді дайындау және жинау бойынша жұмыстарды ұйымдастыру.
7. Алынған бастапқы статистикалық деректердің сапасын бақылауды жүргізу.
8. Кәсіптік қызмет үшін цифрлық ресурстарды пайдалану.
9. Мүдделі тараптармен қарым-қатынас орнату.
Білім:
1. Ұлттық санақтарды ұйымдастыру және жүргізу бойынша әдіснамалық және нұсқаулық құжаттар.
2. Объектілердің тізімдері.
3. Замануи электронды ресурс технологияларының негіздері: электронды пошта, интернет-ресурс.
4. Бастапқы статистикалық деректерді жинау процесін ұйымдастыру.
5. Жұмыс процестерін жоспарлау және ұйымдастыру негіздері.
6. Өндірістік санитария.
7. Өрт қауіпсіздігі тәртібі.
8. Ішкі еңбек тәртібі.
9. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау тәртібі.
2-дағды
Ұлттық санақтарды жүргізу кезінде респонденттерді және (немесе) үй шаруашылықтарын қамтуды бақылау
Машықтары:
1. Ұлттық санақтарды жүргізу кезеңдерін ұйымдастыру және бақылау
2. Бастапқы статистикалық деректерді ұсыну кезінде оның анықтығы мен уақтылылығын қамтамасыз ету
3. Толық қамтуды бақылау
4. Қоңыраулардың тиімділігі үрдістерін талдау
Білімі:
1. Ұлттық санақтарды ұйымдастыру және жүргізу бойынша әдіснамалық және нұсқамалық құжаттар
2. Ұлттық санақтарды жүргізу жөніндегі халықаралық ұсынымдар
3. Жұмыс процестерін жоспарлау мен ұйымдастырудың негіздері
4. Заманауи электрондық ресурстар технологияларының негіздері: электрондық пошта, интернет-ресурс
5. Өндірістік санитария.
6. Өрт қауіпсіздігі тәртібі.
7. Ішкі еңбек тәртібі.
8. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау процедуралары.
Көшбасшылық
Стратегиялық ойлау
Талдамалық ойлау
Кәсіпқойлық
Нормативтілік
Ықпал ету
Жеке құзыреттіліктеріне қойылатын талаптар
Сана-сезім
Жоспарлау және ұйымдастыру
Шешімдер қабылдау
Жауапкершілік
Нәтижеге бағдарлану
Командада жұмыс
Ауызша және жазбаша коммуникация
Эмпатия
Клиентке бағдарлану
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттар тізімі
-
СБШ шеңберінде басқа кәсіптермен байланыс
СБШ деңгейі
Кәсіптің атауы
8.1.-1 (8.1.-2, 8.1.-3., 8.1.-4)
Ұйым басшысы

Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
9. Наименование государственного органа:
Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан. Исполнитель: главный эксперт управления отбора персонала и ведомственного контроля Кенжегарина Мейиз Ескалиевна 8-747-319-97-54, Ka.kadry@aspire.gov.kz.
10. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
РГП на ПХВ "Информационно-вычислительный центр Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан" Абдуллина Индира Нурлановна 8-778-505-68-25, i.abdullina@statdata.kz; ОО "Отраслевой профессиональный союз работников государственной статистики" Кулмагамбетова Сабина Серикбаевна 8-771-909-90-92, Sabina-2801@mail.ru; Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен" Молдажанов Куаныш Орынбасарұлы 8-778-802-82-26 k.muldazhanov@atameken.kz; Евразийский государственный университет им. Л.Н. Гумилева Сапарбаева Сауле Саулебаевна 8-701-728-96-67 Saulet71@mail.ru; Учреждение "Костанайский высший колледж Казпотребсоюза" Борисюк Татьяну Егоровну 8-777-653-38-03 Tatyana_egorovna1@mail.ru.
11. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: протокол Отраслевого совета по профессиональным квалификациям в сфере государственной статистики № 5 от 29 апреля 2024 года.
12. Национальный орган по профессиональным квалификациям: 28 мая 2024 года.
13. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": 23 мая 2024 года.
14. Номер версии и год выпуска: версия 2, 2024 г.
15. Дата ориентировочного пересмотра: 31 мая 2027 года.

4-тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
9. Мемлекеттік органның атауы: Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы. Орындаушы: Персоналды іріктеу және ведомстволық бақылау басқармасының бас сарапшысы Кенжегарина Мейиз Ескалиевна 8-747-319-97-54, Ka.kadry@aspire.gov.kz.
10. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
"Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының Ақпараттық-есептеу орталығы" ШЖҚ РМК Абдуллина Индира Нурлановна 8-778-505-68-25, i.abdullina@statdata.kz; "Мемлекеттік статистика қызметкерлерінің салалық кәсіптік одағы" ҚБ Кулмагамбетова Сабина Серикбаевна 8-771-909-90-92, Sabina-2801@mail.ru; "Атамекен" Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасы Молдажанов Куаныш Орынбасарұлы 8-778-802-82-26 k.muldazhanov@atameken.kz; Л.М. Гумилев атындағы Еуразия мемлекеттік университеті Сапарбаева Сауле Саулебаевна 8-701-728-96-67 Saulet71@mail.ru; "Қазтұтынуодағы Қостанай жоғары колледжі" мекемесі Борисюк Татьяна Егоровна 8-777-653-38-03 Tatyana_egorovna1@mail.ru.
11. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2024 жылғы 29 сәуірдегі № 5 хаттама.
12. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2024 жылғы 28 мамыр.
13. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2024 жылғы 23 мамыр.
14. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: 2-нұсқа, 2024 жылы.
15. Болжамды қайта қарау күні: 2027 жылғы 31 мамыр.